Aliquo modo diſpenſatiue. Increpatione:vt. xlv. di. cum beatꝰ

fem in ſcientie recognitione.xyj·q·i.reuertimini in fi. Item in po·
teſtate ligandi vel ſoluendi.xxiiij.q.iij.de illicita. Iteʒ in pꝛiuilegijs

xj.q.iij. pꝛiuilegium. Item m oꝛdinis collatiõe:yt in. c.pñti.ſiqui epi
Item in honoꝛis ablatione:vt dixi·xcix.di.nullus.Item in ormoꝝ

retentione:vt.i·
q · vij e. · h.
b Oꝛdinatio
nis. 5. di.l. ex pe
nitentibus..S·
di · xxxvj.qui ec
cleſiaſticis.S.
lyv. di. nullus. 8.
So.ibi de his 9
ex pertinacia ⸗
canones oꝛdi
nant tales . hic
ð lllis qui ex ſo/
la negligentia
boc faciunt in⸗
i.in pꝛimis.nec
eſt) e de tem.
oꝛ.litteraſ.quia
ibi nõ indignuʒ
ſed indigne Oꝛ/⸗
dinauit. als ſẽ/
per eſt bec veri
las ꝙ qui ꝓmo
net indignũ de
poſitionem me
retur:vt.l.di.ex
itentibus. ?
ar. bic ibi euaſe
rint.ita tũñ ſi ſciẽ
ter hoc facit cũ
TO lle ſit in noto
rio crimine.alr

nõ poſſet eũ re⸗

pellere ab oꝛdi-
ne ſuſcipiendo.
e de tem. oꝛdi.
ex tenoꝛe. vel
dic ꝙ varie ſũt
:odie mi/
tius agi: vt e
de pᷣbẽ. graue.
e ¶ Non babe
but. ſ. cuʒ aligs
punitur in eo ĩ
quo deliquit.
d ¶Illi. baʒ · di
cit ꝙ illum eun
dem oꝛdinem ñ
põt conferre: ſʒ
minoꝛẽ vel ma⸗
ioꝛem bene. ar.
extra de tẽ. oꝛ.
litteras.qꝛ hec
pena eſt. ⁊ ideo
non dz ampliꝰ

etiam ſi aliquo modo damnuʒ pꝛopꝛij
honoꝛis euaſerint:oꝛdinationis? tñ ius
vlterius non habebunt nec illè vnq
ſacramento intererunt: quod immeri⸗
to pꝛeſtiterunt. ¶Ecce cum honoꝛis
periculum euadant:vt cetera ſacramẽ-
ta ſacerdotaliter adminiſtrare permit⸗
tantur:ab hoc ſolo:nõ modo ꝓ hereſi
vel pꝛo qualibet maioꝛi culpa:ſed etiax
pꝛo negligentia remouentur. In quibꝰ
omnibus ſollicite notandum eſt:quod
ſacramentũ ſacerdotalis pꝛomotionis
pꝛe ceteris omnibus magis accurate ⁊
digne dandum vel accipiendum eſt:qꝛ
niſi ita collatum fuerit:eo deſinet eẽ ra⸗
tũ quo ñ fuerit rite perfectum. Cetera
enim ſacramenta vnicuiqʒ pꝛopter ſe

dantur: ⁊ vnicuiqʒ talia fiunt:quali coꝛ
de vel conſcientia acc iunt .Iſtud ſo⸗

i
lũ nõ pꝛopter ſe ſoluʒ ſed pꝛopter alios
datur:⁊ ideo neceſſe eſt vt vero coꝛde:
mundaqʒ conſcientia quantũ ad ſe ſu⸗
mat:quantũ ad alios vero nõ ſolum ſi⸗
ne omni culpa:ſed etiam ſine omni ifa⸗

mia pꝛopter ſcandalum fratꝝ:ad quo⸗

rum vtilitatem non ſolum vt pꝛeſint ſs

etiam vt pꝛoſint ſacerdotium datur.

Unde hiero.in michea.
Simoniaci rei ſunt infidelitatis eoꝛum
qui ſe ſcandalizant.
Iquoſcunqʒð de aſſeclis ſuis oꝛdi
nantes:⁊ vitam eoꝝ in ſcãdalùꝰ popu
li erponanier rei ſunt infidelitatis eoꝝ
qui ſcandaliʒant᷑. ¶ Reuera eniʒ qui
ad hoc eligunt᷑:vt ceteris pꝛeſint: ſicut

oꝛdinantur dignitate:ſic peminere de

bent ſanctitate.alioquin cur ceteris pꝛe
feruntur qui nulla meritoꝝ gratia a ce⸗
teris aſſumunt᷑.¶ Hinc etiam ſymma
chus laurentio mediolanẽſi epiſcopo.
Sicut honoꝛe ita ⁊ ſcienta quiſqʒ pꝛe⸗
eceellere debet.

+=

Jliſſimus' cõputandus eſt niſꝰ p̃

cellat ſcientia ⁊ ſanctitate qui eſt hono

re pꝛeſtãtioꝛ. Patet ergo illud au

guſtini.ſacramenta videlicet xpᷣi per he

extendi qᷓ; inueniatur delictum.h. dicit ꝙ bec dictio illi facit ſimpli

cem relationem.

e ¶¶ VUnq. ar.in eo puniẽdũ eẽ aliquẽ ĩ quo deliquitxijq.ij.de viro.
⁊2.c.qui ⁊ humanis.j.c.q.v.c.i.sS.d.lxxxj.valet.xvij.q.iiij.frater.⁊.vij
ꝗ. i. ſiquis de oꝛdine.⁊.xxiij.q.ij.admonere.jſ.xxvij.q.ij.ꝗ doꝛmierit.
ſ¶ CEcce.adhuc ꝑſeuerat aſſignãdo differẽtiã ⁊ cãm differentie.
g Jquoſcunq;.i.aliquos.qdð collige ex illo verbo aſſeclis ab ob
ſequoꝛ obſequeris:vnde ⁊ aſſecla coꝛuꝰ.aliter ſi eẽnt ſui digni
lus eis tenerent᷑.ar.xij.q.i.hoc ius.lxxxvj.di.nõ ſatis. .
In ſcãdalũ.qui ꝗ̊ occaſionẽ dãni dat damnũ ⁊c.ex de iniu.⁊ daã.

n egreſſus.ſ.e.placuit.ar. .xxiij.q.v.de occidẽdis.

Iliſſimus.S.di.xxv.S.nunc autem. .
¶ Nisñ pꝛecellat.i.niñ hẽat illã diſcretioneʒ q̃ ĩ plato exigitur
⁊ ſi no eminentẽ tñ ſufficientẽ.ex de elec.cũ nobis.olim.ſufficit eniʒ
ꝙ ſit bonus.lxyv.di.c.vlt.quid ̊ſi oẽs ſint valde periti:non iõ erit iſte
viliſſimus:qꝛ nõ eſt vt ſalomon.de hoc viij.q.i.licet.
¶ Ergo. reſpicit illud.c.ex catholica.⁊.c.ſi iuſtus.Jo.

m D Edit.dicit ꝙ baptiſmus collatus a ioanne erat qdðdã ſacr̃ale

quo ablncbat᷑ coꝛpus exteriꝰ tm:⁊ valebat ad aſſi ueſactionẽ.
n¶¶ Begit.in noie xpᷣi.vel in noĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus ſancti.⁊ iõ

—

no fuit ⁊c.de conſe.di.iiij.aliud.
o. Sedit.in noĩe venturi ⁊c.⁊ ideo fuit.io.

Q. 1

88

d¶ ECt baptiʒatũ eſt.j.de con.di.iiij.nõ regenerabãtur.
q ¶ ¶ Chꝛiſti.eſt.in quarto lib.ſententiaꝝ legit᷑.Hic ↄſiderandũ eſt ſi bapti
ʒati ſũt baptiſmo xpᷣi a ioanne baptiʒati:⁊ qua foꝛma verboꝝ ſit vſus ioã/
nes. Illi qui baptiʒati ſũt a ioãne neſciẽtes ſpũm ſcũm cẽ ac ſpeʒ ponẽtes
ĩ illius baptiſmo poſtea baptiʒati ſũt baptiſmo xpᷣi.baptiſmus aũt ioãnis

reticos miniſtrata ſuo non carere effe⸗
ctu:non de omnibus intelligi generali
ter:ſed de ſacramento baptiſmi.
Ungde idem auguſtinus ait.
Baptiſmus ſiue per bonũ ſiue ꝑ malù
miniſtretur : reuerari nõ debet.
. Editꝰ baptiſmum iudas ⁊ nõ ba
0 ptizatum eſt poſt iudam.deditꝰio⸗
annes ⁊ baptiʒatum eſtꝰ poſt ioanneʒ
quia qui datus ẽ a iuda baptiſmus xpᷣia
eſt:qui a ioanne ioannis erat:non iudã
ioanni:ſed baptiſmum chꝛiſti etiaʒ per
iude manus datum baptiſmo ioannis
recte pꝛeponimus. Item quos iudas
baptiʒauit ⁊ chꝛiſtus.ſic ergo quos ba⸗
ptiʒat ebꝛius:homicida:adulter:chꝛi⸗
ſtus baptiʒat. Item ſacramentuʒ eccle
ſie tam magnum eſt:vt nec ab homici⸗
da miniſtrante polluatur. Item cõ
tra donatiſtas. He eodem.
Icut vꝛgeri videoꝛ dum mihi dici/⸗
tur:ergo hereticus dimittit pecca
tum cum iuſte baptiʒat:ſic ⁊ egot vꝛgeo
dum dico:ergo auarus religionis ſimu
latoꝛ peccata dimittit. Si per vim ſacra

menti: ſicut ille ⁊ ille: a ſi per meritum

ſuum necille nec ille. Alud enim ſacra
mentum chꝛiſti ⁊ in malis hominibus
eſſe cognoſcitur. In coꝛpoꝛe autẽ vni⸗
ceꝰ columbe immaculate nec ille necil⸗
le inuenitur:vt ſi cuius manus eſſet ari
da:verum quidẽ eſſet membꝛuʒ:quan
uis ſine ſanguine ⁊ inefficax eſſet ⁊ moꝛ
tuum:ſic ⁊ fides cum ſit vera:tamen ſi⸗
ne operibus moꝛtua eſt. Item ſic in he
reſi baptiʒatus in nomine ſancte trinita
tis non fit tamen templum dei:ſi ab he

reſi non receſſerit:quoniam neqʒ i aua

ricia in eodem nomine baptiʒatus fit

templum dei ſi ab auaricia nõ recedat:

que eſt idoloꝛum ſeruitus. Ex his
itaqʒ verbis apparet baptiſma quod
ab hereticis tribuitur:virtute ſua remiſ
ſionem conferre peccatoꝛum, Sed
idem auguſtinus econtra teſtatur in li⸗
bꝛo de baptiſmo dicens.

tm̃ dabat in noie ven
turi.vñ hiero.ſuꝑ iob
dicit ſe in xpm cre/
dere ⁊ nõ credit ĩ ſpi⸗

.2— — — — —

ritũ ſãctũ nõdũ hʒ cla

ros oculos:vñ bapti/
zati a ioãne ĩ noĩe vẽ/
turi:qꝛ dixerũt.ſed ne
q; ſpũs ſactus ẽ audi
uimus.iteꝝ baptiʒati

ſüt in noĩe xpᷣi explici

te. Illi vo qui ſpem in
baptiſmo ioãnis ha⸗
bebãt ⁊ patrẽ ⁊ filiũ ⁊
ſpũm ſcũm credebãt
nõ fuerunt poſtea ba

ptiʒati:ſed iĩpoſitione

manuũ ab aplis ſuꝑ
eos facta ſpũm ſcũm

receperũt.Alij vo qñ

ita credebãt baptiʒa/
ti ſunt baptiſmo xpᷣi:

vt dictũ ẽ. vñ hiero.ꝗ

ſpiritũ ſcũʒ neſciebãt
cũ baptiſmũ a ioãne
acceperunt:iterũ ba/
ptiʒati ſunt. nequis
ex iudeis vcl gentilibꝰ
putaret aquã ſine ſpũ
ſcõ ſufficere ad ſalu/
tẽ.De hoc etiaʒ Am/
bꝛo. Quidaʒ negaue/
rũt ſe ſcire ſpũm ſan/
ctũ cũ baptiʒatos ſe
dicerẽt baptiſmo ioã/
nis:q uos tñ in adue⸗/
nientis ieſu nõ in ſuo
baptiʒ auit noĩe. Iſti
ergo g nec in xpᷣi noĩe
nec cũ fide ſpũs ſãcti

baptiʒati fuerãt ñ po
terat accipere baptiſl⸗

mi ſacrĩʒ. baptiʒati ſũt
igit᷑ i noĩe xpᷣi:nec ite

ratũ eſt in eis ſacim:

ſed innouatũ.Sed q̃⸗

ritur cũ ĩ baptiſmo io

annis nõ ↄfertur re/
miſſio peccatoꝝ :vt ð
conſe.di.iiij.nõ rege/
nerabãtur:nec ad ve
ritatẽ baptiſmi valeat
fides alicuius vel inſi

delitas officiat:cur re

iterat᷑ baptiſmus in ꝗq

buſdã a ioãne bapti⸗
zatis: maxime cum ꝑ

circũciſionẽ oꝛiginale fuiſſet deletũ:vt er de baptiſ.maioꝛes..caute. Nã
ſi dicas baptiſmũ xpᷣi neceſſariũ eẽ etiã circũciſis. cludit ꝗ̊ ꝙ in oibus ba
ptiʒatis a ioãne neceſſariũ ẽ ſiue bñ crederẽt ſine male.ſi aũt dicas nõ eẽ

neceſſariũ:quare ̊ baptiʒati ſũt baptiſmo xpᷣi iã a ioãne baptiʒati:cũ ijdẽ
eẽnt circũciſ.Põt dici ſoꝛte ꝙ añ paſſionẽ xp̃i nulli erat baptiſmus neceſ
ſarius:ſʒ tm̃ baptiʒati ſũt ab aplis ne putarẽt aliqui baptiſmũ ſine ſpiritu

ſcõ ſufficere ad ſalutẽ:qð credo:vel foꝛte a baptiſmo xpᷣi.i.poſtꝗ xpᷣs ba/
ptiʒatꝰ fuit oibꝰ baptiſmus fuit neceſſarius:ſiue ioãnis ſiue xpᷣi:ſed baptiſ

mus xpᷣi tanqᷓ a ſeipſo ratus nõ indiget fidei adminiculo:ſecus in ioũůnis

baptiſmo vñ baptiʒatiſunt:ꝗbus recta fides nõ affuit:qð locũ habuit ĩ ba

ptiſmo.io.vide qð no.de conſe.di.iiij.ex quo.

.

iſe Ebꝛius.ita tñ ꝙ ſentiat quid faciat:quia intẽtio baptiʒãtis exigit᷑: vt
de

cõ.di.iiij
eſt contra.j.e.S.ecce.
8 Icut vꝛgeri dim ittit. .e.remiſſione.
t

ſolet.qꝛ nemo dicit qð nõ ſentit ·ff. de ſup.łe.l.labeo.⁊ ita nõ

¶ Sic ⁊ cgo.ar.ſufficere rñũdenti dare inſtantiã:alibi ſufficit aſſi⸗
gnare rationẽ.xxviij.q.i.ſic enim.⁊ dicit ariſtoteles.viij.thopicoꝝ.optia
inſtantiaꝝ eſt dicere quare nõ ſic:ſic oꝛdinabis.ar.hereticus iuſte bapti/
zat:q̊ dimit tit peccatũ:qð ego nego.⁊ inſto:auarꝰ baptʒat iuſte:&̊ dimittit

peccatũ:qð nõ ↄcederẽt ipſi:ſü dic inſtantiã nõ valere:qꝛ ſm ſuaʒ opi.oↄclu⸗

¶Vnice.q̃ cõplectit᷑ tm̃ grana ſine palea xxxij.q.iiij.recurrat.

14

Tiam. ab iſto loco inducit magiſter copitula quibns vult ꝓbare ꝗ ptiʒq.c.ſiquis pꝛeſbyter.j.e.ti.ſiquis per i. jj. 5. . “l
1 heretici ⁊ ſi ſacramentů Ceters Ponetnon tamen ſreun E 104 brnde vitdeponlane iman. enʒ ponlus.
menti:quandoq; t̃ iuducit ꝙ poſſint effectum conferre::⁊ ſubiſta alter-⸗ x Aulianiſte.⁊c. Aba
natiõe venit vſq; in finem queſtionis fracto freno. M Alij.hic.S.reſpicit.S.ſupꝛa poſitum.ſed notandũ. “
bSed quia ·ſicut aliu d eſt elementum aliud ↄſecretio: vt de ↄſe.diſ.iij. ʒie In pria.qꝛ nẽo ꝓpheta ẽ accepiꝰ ipatria ſua. ?⁊ C. Non
ꝑ aquam.⁊ ideo nota i⸗ ole⸗
tus micrmiene qꝛ potentie ſc as
Parrtetu ſ⸗ongsmnar Baptiſma chꝛiſti ⁊ ſi nulla peruerſita dicẽte apoſtolo:vnns deus vna fides or xſ aenß in
e¶ BHereticos. ſarra Ee violetur apud hereticos tamen caret vnumꝰ* baptiſma: cuius ablutio nulla ri d e rn
mentũ gratie dat deꝰ ¶Aectu. ”R iteratione temeranda eſt:ſed vt diximꝰ knnlug d. i 4
etiam per malos:ipſäs Tiamꝰ coꝛde tardioꝛes intelligunt ſola ſanctificatio ſpiritus ſancti inuoca ſed nonne pore .
vero gratia nõ niſi ? baptiſmum chꝛiſti nulla ꝑuerſtate vdan da: vt quod ab hereticis nemo accipit ratffacerene eſ⸗ .
Rnhrſio⸗ cõc. tis vel accipientis poſſe violari. Sead a catholicis ſacerdotibus conſequat. ſent increduli: vin
A Beporalia. q du⸗ aliud eſt ſacramentu m ab effectu . Sed notanduʒ eſt: heretici vt ar ꝛ ita facere mi⸗ mni
'mimſierio coꝛ⸗ acramenti: cum eos q in ipſa vnitate ec riani ⁊ ſabelliani: quoꝛum alij inequali racula. nam di⸗ ſef
pon conferuntur:vel cleſie perdite viuunt:conſtet remiſſion? tatrem:alij indiſcretionem perſonaruʒꝰ eit regnle ui (5
quia quedam ſũt co- peccatoꝛum nec dare nec babere poſſe ·fitent baptiſma nõ in foꝛma ecclica: ſy rd vtholſittc (un
poꝛea vt chꝛiſma: yel quia non malignis ſed bonis ſilijs dictũ ſue peruerſitatis miniſtrabãt. Oe his cit poſſe rpr ai
ſoꝛme coꝛpoꝝ ſutzel eſt: ſicui dimiſeritis peccata dimittũtur ſpaliter ambꝛo. locutus eſt dicẽs. Non de re iu. qui po⸗
n hekt. Sed cni tenueritis tenebuntur. pʒ ergo bere ſanat ba ptiſinus hereticoꝝ ⁊c. ſʒ ẽt ba teſt. ſed lex llla rt
aanqmic cun coꝛpo⸗ ticos: tm̃ dare vel accipere ſacramen/ prtiʒent᷑ ⁊ reoꝛdinent᷑ ⁊c. ¶ Añin ci. intelligitur ð eo eſ
re pereunt. ar. ꝙQ non. tum baptiſmi ⁊ non dare re miſſionem niceno ſtatutũ ẽ. Rebaptizent 2 reoꝛ⸗ den eter ex ap
ſραuidam. xxxiſ. peccatoꝛum. . INem in verbis domi dineniqui de paulianiſtis cathafrigii ſrlennd n ſtn
q. vij. tantu valet. ni de blaſfemia ſpiritus ſancti. ¶Iad eccleſiam redeant. Anc ß elt cen Gnn
e¶Pietatis. i. verita Oꝛpoꝛalia? ſacramenta que poꝛ⸗ &α Iuis confugerit ad eccleſiam ca- 2 Eirahe⸗ niſ⸗
kieg tdin 4 c tant ?7 celeheanteriam lec eeu ab tpholicã de paulianiſtis ⁊ cathafrigis: id eſt ſi ſa
⁊ veritas.⁊c. Vintate ge . un Oainann abe⸗ ſtatutů ẽ rebaptiʒzari eos oino deberee. aligs imergat Pinee
On ſonat ba⸗ Lc pictaris poſſunt: virtus vero inuiſi⸗ Si qui vo clerici erãt apud eos:ſiquidẽ aliquẽ ⁊ ñ ꝓfe⸗ ſche
D ptiſmus. datus bilis ⁊ ſpiritualis ita in eis eſſe non po- inculpati fuerint ⁊ irrepꝛehẽſibiles re⸗ rar yba f bapti un
oheſnue datng teſt: quemadmodum ſenſus non ſequi baptizandi fut: ⁊ rurſus etiã ab epo cc um elemmenni ii
ſ. e S. ſed notandũ. tur membꝛum quãdo amputatur a coꝛ cleſie catholice oꝛdinent᷑. Si vero exa- nec ſolan ed e⸗
8 ¶Qui in Hi mio poꝛe. ¶ Itẽ ambꝛoſius in libꝛo de ini minati minus apti fuerit depꝛehẽſi:de⸗ ad boc ſuffici ⸗ ſint
nerum iann Meiplict niancig aibns. ie eagem poni eos oʒ.Silr aut ⁊ circa diaconeſ unt: vel aliter ꝗ i
tegriar velſtetarum: 15 uat 4 nnl perſidoꝝ ⁊ de oĩbò q eodẽ clero inueniunt᷑ eadẽ dam baptiʒant ri
velin diluuio tant,z. Junni on mun an polluit:qui ĩ di foꝛma ſeruabit᷑. It inno. Be eodẽ. tantum in no⸗ ſeni
lidue baptiſmg luuios aquarum ad dominum non ap/ ) Aulianiſter in noiĩe patris ⁊ filij a ſpiritmo lanenl ſpie
nõ ſufficit: nin 2 gra⸗ pꝛoximabunt: quia vt per apoſtoluʒ di Rſpiritus ſci minime baptiant ?no mne ſauei. Nie
tia detnrr. citur:quicquid non eſt ex fideꝰ peccati natiani eiſdem noĩbus tremẽdis bapti detrabe pernn. retd
”cú
Jquibaptiʒza⸗ enaneſt. C. Dird bo⸗ ſed ad iudi? dinuine hocẽ at eſe ſpůs ſci que eſt aqua niſ aq e
UIn nam tunc ni⸗ ſrontm. 0 nicelen hi⸗ ſtio aliqñ cõmota ẽ ⁊c. Alijt foꝛmã nuaſi dicat: no g
hil acceperunt ab eis obnc⸗⸗ Per manus impoſitio⸗ ecclie in baptiʒãdo ſeruat. Sʒ dum ab eſt ibi baptiſmm⸗ no
lrxviij. diſt. F. bi vero. Uem confinmentur qmi ab hereticis beę eis baptiʒãtur qͥ ihereſi vel ſciſmate eir de conſcerg. di Conn
k Unus. i. incom⸗ tiſima accipiunt. “M cõmunicant:ſacramentũ quidẽ baptii⸗ A i ſynodo. 1
mutabilis. Ig ui baptiſina ab hereticis ace mi ab eis accipiũt: virtutẽ vo nõ ↄſequũ devenba dane
i Einaid ab vno berunt eunn antea baptiʒatĩ non tur:quã ſine fide nullus ↄſequi poteſt: id eſt ſonage uit
ma. Vnnz.i deſt yni nillent: re, pirituſſancti inOcanoge vnde de domino dicit᷑: ꝙ in patriasſua non erit ſacra⸗/ cn
Wabeno eiegciam in ſer impo ionem manus cõfirmandi non poterar facere ſignum pꝛopter in⸗ mentum baptiſ ie
ommibns parunis: fut quia oꝛmam tm baptiſmi ſine ſan credulitatem eox. & Unde auguſtiꝰ mi. Et nora ꝙ di
niſt malicig ſuſcipiten Ctificationis virtute ſumpſerunt: ⁊ hůc nus in homelia. lxxx. gandulphus di d
n mpadtatnel vnd kegulam vtſcitis ſernandam in omni Dunmm verbum acbedit ad elemeninum t eibneanie
quia non iterandY. bus eccleſijs pꝛedicamus vt lauacrum Nfit ſacramentam. ſi ſaeramenti.
ete⸗ ⸗ ſemel initum nulla iteratione violetur: Etrahe? verbũ ab aqua qd erit mentunn argke n
tiam remiſſioneʒ pec de conſecra . di. “
catoꝛum: exaudi ta/ eimna inn
5 . e — d . i). odiunt:alij dicunt ꝙ impoſſibile eſt ſſter
iſcengalman ſana . zun iani: qui dicũt ſiliũ nõ coeternũ patri. aſinus bibat ſacramentum: nam dienm g aqua le . eodem in⸗ ſii
p 4. eronartum. vt ſabelllani qui dicunt candem per ſonam aſſe parmis . n tneipi 6 deſinit eſſe ſacramentum. ſcilicet in yltima ꝓlatione n
2 filij ⁊ ſpiritus ſancti:vt. xxiiij.q.iij quidã. ver.ſabelliani. äü notaui de conſe. oi. ij. un
q Eccleſie que neceſſaria eit xxij di,S. vep. æ.f.c.c. detrabe c.i. e per alias oꝛationes que pꝛimo funduntur ſuper ipſam aqua En
PT Ignis paoulianiſtis.qui diccebant chꝛiſtum non fuiſſe ſemper: ſed a nan nodomaannu⸗ aelnaanenFed a ſein dain ſ
dam. ver cathafiige. ”ce
89 thafriaig. i . *„. . f. . igd mihi debet᷑ ſub conditi/ notei
to cum nullum pꝛeceſſerit. ibi . H eodẽ ti icipit ? deſ ebitũ.ff. de accep.l.antepe. ⁊.l. X
poc de diſpenſatione:illud de rigoꝛe.vel hic loquitur de iure.quia cu de dona. inter vi.? v i. gr. hic in fi. Z:qꝛ ali nms
hoc nullũ fuit pꝛius baptiſma:nec oꝛdo:vnde non fit iniuria hic alicin as dieit ri xo. ꝙ aũt · . vlti. ar. hic in fi : qꝛ alius eſt ſonus en
fo:ſeg e 4 200: in a⸗ ⁊c.ſʒ qð dicit ꝙ virtus ꝑmanct:nõ ĩtellige ĩ aqua ſed i puero.itẽ ar. Ni
Zebere or cpiͦ bapnzame nulli wriptr ordlnemrexra depeenöbo- ddn maliganralt lam inerk n nid de
n⸗
1.

s

eAle

G Q.1.

89

— L ia ſunt. ar. in. li . ff. de verbo. obli. iudi.ſed ⁊ ſi reſtitnat᷑...vlti.ar N. religionẽ alrerius. nõ eni
—–+Soom nam verba neceſſaria ant arin i frde et aqd q &. Repꝛobos. ar. nõ pꝛeiudicare alicui in en religone⸗ bonig vinalis
Et fit ſacramẽtu i ſacramẽtü fit rrher nis: an tora melius debet alicui crcdiic ſigna ? miracu eit:
5 — it ſi in littoꝛe mari r Aea e n omunia.S.e.c.multe. 2 . — : .
ell baptiſt mus. Se dueri ſu qilla tm que guert lanoirar Porre Peob os.qꝛ illud ſacramentũ puro coꝛde ſumũt. enon oret aganis.
mn autf⸗ Kerrenon ibi dꝛ ꝙ ſola terra que tangit coꝛpus hoiĩs eſt relig 6 am emaenn ete
ctu vda. pel põr dici . I; mr. de conſe. di üij. a
inne oſa. velp ne . 1 ms ſcti. Etiam p malos boni colliqnnf. nodam.
gnn Aerig; nle, k niſt aqua:accedit verbumad elamentu ¶NWiritus ſctũs in ſancta eccleſia 3 . * Pneroꝛũ. dolica⸗
nnge de rei vẽ. que re ⁊ fit ſacrm.vnde iſta tñ Eutu ſſi aen⸗ in iſto tꝑe quo velut ranuz atterit paciu. aliter nihil age
X ligioſis. ſed ex- us tangat ⁊ coꝛ abluat: niſ facien⸗ palea ſic operat᷑:vt nullius veraʒ cõ rent. nã tales furioſis
DW ligioſis. coꝛpus tan 5 ditᷣ. NHãa cuũ palea ſic op . . Sur na da j
nuntl di ꝑ canoneʒ verbo:non qꝛ dr ſed qꝛ credit᷑. onez aſpernet᷑:nullius ſimulatione coparant᷑.õ.de acqui.
han len rinip verbo aliucſei nlen⸗ . llae tag ita epꝛobos fugiat i etiẽ poſli 5.i. xx q·i illud
ſaaren bica⸗ Hõ BDe his etiã allat;: atqz ta repꝛe FrofIic uiſ aũt ſit dolicapax
*“R 8. qꝛ excoica virtus manens. ¶ De miniſt ꝛobos colligat. qun aur ſi de
linttt v 0 tranſit in aliud vir nen. baptiʒant᷑ ſcri pꝓ illoꝛum miniſteriũ Pee . lex dicit.ſ.qui eſt pꝛo-
ſtret tio nõ 3 qui in hereſi vel ſciſmate baptiʒ cce qñ ab hereticis baptiſma cuʒ imuſ pubertati. ff. de
une Ena pertana, ir aug. ad petrum üconem diceng. Ecre n al he cuius tam neceſſaria lein pupilih gen es
glumn e¶. Faciente i. Extra eccleſiam baptizari bermcen adminiſtratio eſt:vt nec etiã a paganis tñ acquirit aliquid.ff.
lͤerin in forma enan- umulant ſi ad eccleſiam nõ redierint. ſſt reiterari: vñ in etcleſiaſti⸗ anemac ſer auntti⸗ ſ.
uſ Genf in noĩe pa Irmihtme tene ⁊ nullatenus dubi onn N HM it ꝙ alexander ep̃s alexã partem. . ij.
Rfſini tris. filliſ. æ ſfſii tes extra eccleſiaʒ baptiʒatos ſi aald ca hiſtoꝛia nchirpeis ſolennia cele, ulil Peeranaſtaſtum.
Feht rius anc. . eccleſiam nõ redierint Paptinno enn, Grie enpaſt expleta miſſarũ ſacra vidit Ppri⸗ nemo eſtzi⸗
ſl VCredit᷑. Sẽ. Lec 2 u eni valet eccleſia⸗ . . oꝝt ludu imitan x & Interrog⸗ .—
lgnin 49 idetur larispernicié. Tantũ eni vy pti er oꝛam mariſ pueroꝝ: ludu imita boc ꝙ dicit integris
lmen ent uannn ſtice ſocietatis cõio luem Fboh nr fieri ſolet epᷣm ⁊ gerẽtiũ ea que in nõ c factu fu⸗
anen en nonn tet vt det. C. Icc. Inutilia ſunt dona quci iubet ⁊ quid egiſſent percunctatur ila aneſtio aug de cõ.
ſgfci poteſt ↄtrabere pꝛeter vnitatem eccleſię habentur. nct un dinem pandũt baptizatos a di.iiij. ſolet queri. ʒ g⸗
e maxime ſi res que Nneamms'ſranesme vnitare pꝛe Tonee mogdem abermnos ofitentur dã dicant ẽ bie lolun
tt ſonas põt ex tatẽ: ? qui facit miraculum ſe eſſe que ul at eßs ſimu⸗ ſe dico etiã ꝙ lʒ foꝛ
ising dee qð con ter Vnitatẽ: 9 iſrael r anaſtaſiũꝰqui illis fuerat ep⸗ ni r mã ludendo accipiat
l kadneit muta nihil eſt. In vnitate at populus ig ael latus:vbi ex reſponſis eoꝝ vidit em e dũ tñ baptiʒare inten⸗
ſi ſter lier ſlog 2 non faciebat miracu ſecn bãt ſimili ligionis noſtre rimm cuncta cõſtare: ſia vut baptiʒ at. ſi t oĩa
WS nõ põt nõ bapii eærant magi pharaonis ⁊ facie facie mnuit illis quibus integris interrogatloni iocoſe fiant nõ erit ba
ine cerck. Bad bariniracula. Oui ran lticl ns ſerarf baptiſmũ: nõ debere ſed dchin⸗ s etaſnbſtente
Abeſin ſuſcipientem re m:qui faciebãt miracula:an quin . aſacerdotibus mos eſt. obligationũ ſubſtaͤtia
Ubſeiin ſertur: qꝛ nõ eri deum: qui . oſtolus reſuſcita plereea que la 1C ig oui F. vl. e ð ſen. ex. ſi vo.
ritur fies faciebant. Detrus ap HMinc ẽt iſidoꝛus ait. He his qui ꝑ iſmü. gr. nõ
mneen genr ſca ſon⸗ uit moꝛtuu;:ſimon magus fecit mulitia. Hinc in ordinanf antec baptizent Emahelſnt. nõ ſit
enn ſiolki⸗ de es Erant quidã xpᷣiani qui nõ poterant fa⸗ WPanis⸗ ignoꝛãtia oꝛdinat᷑ añq; ba iterari lacim.
4 . * . . .*
pninsſn ditiiſerame vale cere qo faciebat petrus:ne qo ſaeiebat „ Zi dechab eo baptiʒati itex ba . ns debere. ar. ſ⸗
mmegg re. ab ipſo enim ſimon: ſed inde gaudebant:qꝛ n leo Ptiʒzari:⁊ ipſe vlterius non oꝛdinet᷑. Sʒ mulatiõʒ alicui pᷣiudi⸗
etrabe pen dante ſola intẽ⸗ rum ſcripta erant in celis. C Item ptiz tifex non hominẽ iudicat care..di · xxvij. ꝙ int⸗
i irif. yt , 5 ſma ſemel romanus pon oII! ſti. j. xxij.q. v.ecce
ſckfüing tio requir ad nicetem eßm.,. Bapti ms baptiʒzat ſed tm̃ ſpiritum dei ſubmi Sõõ ſolet q̃ri
kagnmiif dixi. . c. fut. lins non eſt reterandum qjui baptiʒat edit baptiſmi:lʒ pa- ſ. de cõ. di ilij. ſolet q̃
aſidert ¶WSonus. eſt traditum rdanl ſeruandã in oibus niſtrare gratiam c edit bapti 5.j. e. xxij.q ij.qð ait.
niti hns vocrliat 6 Neeliemn⸗ vt lauacrũ ganus ſit qui baptiʒat. ff. de ac. ⁊ obli.obliga⸗
conlahtt eſt ſonus men⸗ ecc 222 r eneen alea. tionum.
nſe talis. ſeinel initum nulla iteratione oler di⸗ J pꝛeſbyter oꝛdmatus depꝛehen⸗ Sed adimplere.
Agimn . Aliucl eff cente apoſtolo. vnus Hõ ene derit ſe non eſſe baptiz atum bapti⸗ ar. xxiij. di. quoꝛund
erohin Geia a deo ſhbHi vna baptiſma.cuius ablutio nulla rei . dinetur iterũ. ⁊ omnes quos vij qnbllll.
lcfbn e. ed, ratione violanca eſt: ſed ſola Piaus Fenmg baptiganii WQuod autem ce⸗ 3 Ea rremipe
mnmn in õ ſanctificatio inuocanda:vt qð ab here a ab hereticis miniſtra⸗ me.e pee e c in ſp
.c. eccleſia pa⸗ anctifi a T. ſacramenta ab ereti is vngant: er de ſa
*P Seeumt Knnc⸗ oſtitutus intelligendus eſt. Ce geo pꝛopheta que ab hereticis of⸗ 9s. gda ponũt
nnn lni ad cenumulũ terum ſi cũ fidei integritate ſonne, Eion i er 4 cau iſiu. Bue qo⸗
i lplicif.xxxif. Tu ĩcoꝝ in foꝛma miOSOSdcucu . ſt h̊ iſdoꝛo. pꝛĩa
ennune 11 . E 9 cleſie a iquis b. 2 —— ſt in conſpectu meo dicit Ddo⸗ 4. iſma fint
m. r lapideũ canalẽ aq̃ᷓ uu m eſt in conſp . nato añ baptiſma ſin
reſenn Pcen let illud aug per lapideũ canalẽ . t quod mihi
Pbat bao-⸗ imp iterü ſpũalis virtr? mi us:omne quod fecerint q ebaptiʒãdi.ſcdᷣa vtꝝ
Aſenfn Pbat ba⸗ ranſit ad areolos: ⁊ iterũ ſpũalis virtꝰ lutef vlpa⸗ rebaptizãdl. ſ F.
Kien Ennu poſſecs men ⁊c. & Itẽ in li. de blaſfemia ſpiri obtulerint vel vota⸗vel ꝓ ſalute vl p rdegrer ar ich
i ipſi pñt mirau lo H
alnir la facere.j. e. ꝓ⸗ ,;—S zͤt decidi p.c.j. e. figs ↄfugerit.⁊ m hlegit totu
nan pbctanitt. ſede qſtioni nõ rñdet ſed t decldtc ſe ſi ſvo ebio tziͤm ka nler
nſ, . Mibileſt. quo ad vitam eternam. 8 7 mabꝛes tria fece,· ſub interrogatiõc vſq;ʒ ad illud:ſe iqueſtiõi nõ allj.ar. er de pꝛeſũp.nõne
oſelte Magi manes ⁊ mabꝛes iſti magi.ſ.mane nam in ſanguinẽ: · nõ oꝛdinet᷑ ſed.i.qꝛ ⁊c. ? ira rũñdet vn qr ſcrip.li? H verũ eſt ci ſintnere.
pence rũt miracula.virgas in ſerpentes ↄuerterunt:⁊ aqua educere vt moy inſii de inuri ſr dranories. ( ve diuer el dñt rebaptizari: ſed male dicũt
lftn fecerũt aquã ranas ebulire.ſed ciniphes nõ potuerũt edu ira alij le ſt.c.plane.⁊ dicũt ꝙ baptiʒati ab eo di 1 nõ oꝛdinet. ⁊ hoc coꝛrigi
Scſtiv⸗ cerut aqu gitus dei eſt hic: ira defecerunt in quarto mira li egu b:eſt coꝛrectiuũ.· Et ipſe vlteriꝰ nõ oꝛdinet ⁊ hoc coꝛrigi
iſl ſes. vnde dixerunt digitus dei eſt hic: giigz dicunt deſe⸗ yvñ illud:ſed romanꝰ:eſt coꝛrectiuũ.æ igoꝛe m iſidoꝛũ. Scom caſũ quẽ
hiinn enlo. ſ in tertia plaga:qꝛ pꝛimũ nõ fuit plaga.ſed iõ rcnirun. tur. . e. ſigs cõfugerit. Nel hic loquit ne ſetales dñt rebaptiʒari. vñ coꝛ⸗
nung ciſſe in tertio miraculo:qꝛ in tertia gnirrtawcnecen illius. c. yt ponit iſidoꝛꝰ ſm falſã quoꝛũdã aag aln diann ſen ann⸗ 2c6.
ſe lEAnc hoc eſt pars hnino S bi rtcheRpi vigi lotin eregeeogat erne de cle.non oꝛdi.mi.ci. foꝛ:
ſan PD nat in. 5. ſequenti.l. . ä tari Non oꝛdinetur. ——õ aniſ. Z. ſz ibi pter 02
lun enaar huctone Rennaton vrinenpoſit peſereri E Rgan rderd or s ntiii doanaguurs Pidi grer ſer
A. aj efia. ſi p hereticũ ſni „Or LO. . . le fuerũt ba izati: t de⸗ “
nu 8 Sene in⸗ erreim, ̈ lalſu eſt: q: inuaſoꝛ non tolerat. ⁊ bereticus eſt . le uer u bahti keneſſemermnt c: loquuntur quando
ocken excõmunicatuscb. D opulus.ſic conſecutinũ eſt.⁊ hec itaré ſacia recipiuntur.
ie Gn gieatde neceſſitate vel ignoꝛanter. 48 nan ꝛetermittit vel ſcienter pꝛeter neceſſitatẽ ſac a recip
ncf am lpieumn 5. e.ſi iuſtuns. ſſumns ſed e V von generale eſt ⁊ poſtea ſubdinidit per partes.
tcnei o R g.c. gri ſumus ſed 52
nug p 8 Kring in ſancta eccleſia fallat᷑. nam mentiri deo poſſumn

2 Ei
. pctõ dicit qᷓſ ſint noĩa ſacrificiox quoꝝ vn
llere nõ poſſumus.de con.di:ij.panẽ. oĩa eni certa ſunt eif. d f ¶ Del ꝓ ſalute. p ſalute ⁊ ꝓ pctõ dicit q̃ſi ſin
ipſum fallere nõ poſſumus. di.lj.

12

7 . Canſa.

agd ſalutẽ ↄſeruandã alterũ ad peccata purganda offerebat᷑.quidã codices
babent m. h. vel ſacrificiũ qð offerebat᷑ pꝛo pace adepta vel adipiſcenda.
a ¶ Nel holocauſta. holon:iotum:cauma incendium.l.di:ponderet.ver.fi.
b ¶ In conſpectu meo.eccleſiaſtica enim dignitas non facit eum xpᷣianum
t. ſ. ij. q. vij non omnes epiſcopi. “
cC Bit. 7 claudit.

1 ☚ Yquis. Caſus ·intendit eypꝛianus ꝓbare ꝙ nõ debemns yti ſa⸗
eramentis hereticoꝝ.Pꝛimo auctoꝛitate apli qui cibũ coꝛpeꝛalẽ
ꝓhibet cũ eis ſumi.Scðo auctoꝛitate dñi qui ꝓhibuit abdon ꝓphetã

cuũ eis cibum ſumere.Tertio qꝛ heretici moꝛe ſimie imaginẽ tm habẽt

ſacramentoꝝ:ſed nõ habent vera ſacramenta.Quarto qꝛ ſi mali qui

humana loquit᷑ fimili
tudie.vt.xxiiij.q.i.odi
d Lli vere.id ẽ ex
. haritate ⁊ fide.

A eor ilij cpes pl.
Truncato capite.

i.fide que eſt füdamẽ
tum oium bonoꝛum.
S.e.cum pauluu.
f Arch ion. iſte

marchiõ dixit

dno eſſe pᷣnc pia.vnũ
ſuperioꝝ alind infcri
oꝛũ.xxiiij.q.iij. quidã
ver.⁊ marchioniſte.
g. ¶ Baſlilides. iſte ne
ganit xpᷣm fuiſſe paſ/
ſũ.yt.c.ꝗdã.xxiiij.q.iij
b. E* Quo humanũ.i.
nõ diuinũ.non confe⸗
rens gratiam.
i ¶In verbis. ar. ver
ba rebus non res ver
bis deſeruire. pꝛefer⸗
tur enim intentio ver
bis. ar.xiij.q.i.O.ij.v.
verba.ar.xxxviij.diſ.
ſedulo.ar.xxij.q.v.hu
mane. 7.q· ij. ne gl. ar.
xxiij.q.i.paratus.⁊.q
viij.occidit.arg.xxix.
di. regule.
le ¶ Sed in ſenſu. ar.
xi..q.iij.anteceſſoꝛ.⁊.c
qð pꝛedeceſſoꝛ. ar.ff.
de leg. ⁊ ſe. cõ.ſcire le⸗
ges.ar.ex de ver.ſi. ꝓ/
pterea.⁊.c.intelligẽtia
Ar.xxij.q.ij.is qui.
1 Ide quãtũ.oꝑi
Aer. ꝙ dare ele⸗
moſynã ad vanã glo⸗
ria ſit pctm.ar.xxiij.q
i.militar.xxiiij.q.i.odi

m & Quã coꝛona.5.

di.xc.neq;.in fi.⁊.c.ſi
quis at.j.de pe.di.iiij.
§.penul. S. ibi diẽ aug.
ꝓꝙ ſiquis non habens
charitatẽ patit᷑ marty
riũ ⁊ ſi nõ ꝓdeſt ei ad
vitam eternã. pꝛodeſt

—

ei tñ ad minus ſuppli
ciũ ſubeundi.So. ibi

agit de illis que bono
ʒelo:⁊ ſi nõ ſᷣim conſci

entiã martyriũ ſubeũt

bic de illiſ qui arrogã
ter.vt hic innuitur.io.
n On oʒ. benedi⸗
Ectiones.i.ſacra
menta vel dogmata.
vel hoc dicit ironice.
bñdictioneſ.i.dignita
tes ⁊ pꝛedicationes q̃
idiotis vident᷑ benedi
ctioneſ vel benedictio
num abuſiones.

cifica vel pꝛo peccato vel holocauſta

vel elemoſynas ſiue ieiunia vel coꝛꝑis

caſtitatẽ ↄtamiata erũt in ↄſpectu meoꝰ
qᷓ;uis eni ſancta videãt᷑ ſpẽ ſui que offe⸗
runt᷑:tñ qꝛ tractata ſunt ab illo qui pol⸗
lutus eſt in aia polluuntoia. C Item
in amos pꝛopheta. BSe eodem.
Hit deus ſacrificia hereticoꝝ ⁊ a
ſe pꝛoijcit:⁊ quoſcũqʒ ↄgregati ſũt
in noie eius:deteſtat᷑ fetoꝛẽ eoꝝ ⁊ clan⸗
dit nares ſuas. Item in oſee.
SDe eodem.

LAli offerunt ſacrilegũ p anez ⁊ dant

elemoſynas ⁊ ſectari vident᷑ humili
tatẽ:que ego ſi vereꝰ fiãt holocauſta in⸗
terpꝛetoꝛ:cũ aũt ſciam dei relinquerint
r uſtra truncato capite fidei cetera mẽ
bꝛa habere ſe iactant. C Idem in epi
ſtola ad gal.
Sine ſide ⁊ charitate nec euangelium
babetur:nec pꝛoſunt aliqua bona.

Archion ⁊ baſilidesꝰ ⁊ cetere he

3 E reticoꝛũ peſtes nõ habent dei euã

geliũ:qꝛ non habent ſpiritũ ſanctũ.ſine
quo humanũꝰ euangeliũ nõ docet᷑. nec
putemus in verbis ſcripturarũ eſſe euã

. gelium:ſed in ſenſu:nõ in ſiperficie ſed
in medulla:nõ in ſermonũ folijs: ſed in

radice rationis, &“ Idem.
DBDe ecodem. S

( Ide quantũ bonũ eſt charitaſ. Si

ita martyriũ ſecerimus vt noſtra ſ

velimus ab oĩbuſ reliquias honoꝛari ⁊
ſi opinionẽ vulgi ſectates intrepidi ſan
guinẽ fuderimus ⁊ ſubſtantiam noſtrã
vſqʒ ad mendicitatẽ pꝛopꝛiã dederimꝰ
puic operũ nõ tam pꝛemiũ quam pena
debetur:⁊ ꝑfidie magis toꝛmenta ſunt

quam mcoꝛona victoꝛie. ¶ Item ex cõ

ci.laodicenſi.
Hereticoꝝ benedictio maledictio eſt.
Bn oponuet hereticoꝝ bñdictio⸗
nes accipere:qm̃ magis ſunt ma
ledictiones q; benedictiones. ¶C Item
ex conci.martini pape. NHeꝗʒ cum he
reticis neq cum ſeſſmaticis licet oꝛare
EOn liceat clericis vł laicis a b he
reticis eulogias.i.benedictiones
accipere.qꝛ maledictiones ſunt magis
qᷓ benedictiones.neqʒ liceat aut cuʒ he
reticis aut ſciſmaticisꝰ oꝛare.
Item leo ad anatholiũ ↄſtan. epᷣm.
Exira eccleſiam non ſũt vera ſacrificia
Neccleſia dei que coꝛpꝰ xp̃i eſt ali⸗
ter nec rata ſunt ſacerdotia nec ve⸗
raꝰſacrificia:niſi in ꝓpꝛietate ſue natu
re verus nos pontifex reconciliet.
Itez leoni auguſto. Impioꝛum ma

inde rediens moꝛſu leonis in itinere in⸗

ſüt in eccla poſt
trina monitiõeʒ
NR Aniffeſtũ eſt per crudeliſſimaʒ ⁊ compant ethni
inſaniſſimã veſaniã in alexãdrina ciſ⁊ publicaniſ
ſede oẽ celeſtiũ ſacramentoꝝ lumen ex mandis nanſn
tinctum: interceptaeſt ſacificij oblatio: multo foꝛtiꝰ ii
defecit chꝛiſmatis ſanctificatio.⁊ pari⸗ beretici pꝛeciſi.
cidialibus manibus inpioꝛum oĩa ſe/ſe Quinto qꝛ non
ſubtraxere myſteria. Item beatus mm ipi puniuni
martyr cypꝛianus in epla ð hereticos. ſed ẽt eis fauen
Sacramenta extra eccleſiam miniſtra tes ⁊ eoꝝ ſacra
ri pñt: ſalutem vo conferre non poſſunt Wercc cdes
Iquis inquit de eccleſia heretica tate oſce pphe⸗
pꝛeſumptione exierit:a ſemetipſo? te dicentiſ: ſacri
dãnatus eſt:cuʒ huiuſmodi ſᷣm apoſto ficia eoꝛum eſſe
lum nec cibũ quidẽ ſumere debemus. panem luctus.
declarat᷑ hoc in libꝛo regum: vbi cũ hbõ u Exierit i.
dei ad hieroboam miſius eſſet qõ pec, verit ſhker qo
cata ſua expꝛobꝛaret atqʒ vltioneʒ ſuã Damnarlar
futuram pꝛediceret: panem apud illum iiij. q. iij. ſiquis
edere ⁊ aquam bibere pꝛohibitus eſt. non recte.
qõ cum non cuſtodiſſet:diuina ſentẽtia x ¶ Aſemetip/

ſo. i.ad ſuũ effe

) On liccat. ſci⸗ nibuũs diuina ſacramenta ſe ſubducunt
ſmaticis.ſ. ð cõ.
di.i. es nullum. S. ſo.
illud antiquitus: iſiud de ↄſuetndine eccleſie roboꝛatũ.b.
*T Neccleſia dei.nec vera.q;'tũ ad bhabendã rem ſacr̃i ⁊ licitã
q.CIn pꝛopꝛietate.i. in vera fide incarnationis.i non credamus xpi /
anos deo recõciliari naſcendo:moꝛiendo: ⁊ reſurgendo ⁊c. xxiij.di.qui es
. C Anifeſtũ ẽ.ꝑ crudeliſſimã.ſ.arrianã extractũ.vt.xxiiij.qiij reſecade
S ¶ LV Intercepta.i. proꝛſus quo ad effectũ conſumpta.⁊? ita dicit oni /
dius maior in fabula ranarum ⁊ intercepta colla gerebꝛt.

executiõz.

terijt. An debet quiſq; dicere ſacramen crtum ſiue factü
tu ſalutare ⁊ gr atia celeſtem cõmunem cadendo in be⸗
cũ hereticis eſſe poſſe:cũ quibuſ necter trr ſuij ave
reſtris cibus nec ſecnlaris potus deber fxxliij cci.
eſſe cõis.ↄſtat autẽ oleũ vnde baptiʒati ijx. iij.
vngunt᷑ ſanctificari ⁊ euchariſtiam fieri y Dãnatus ẽ
apud illos oino nõ poſſe vbi ſpes nul ipſe iniccit ſeĩ
la eſt ⁊ fides falſa vbi oĩa per menda⸗- excdicatioʒ. vij.
cium gerunt. Mam bereticus moꝛe ſi⸗ qrdenih,
miarũ que cum hoies nõ ſint foꝛmã hu 3 “
manã imitant᷑:vultuʒ eccleſie catholice denich aniſole
⁊ auctoꝛitatem ſibi ⁊ veritatẽ vendicat: rat duo idola:⁊
cũ ipſe in eccleſia nõ ſit benedicit: cuʒ a vnum poſuerat
deo ſit maledictus:vitam pollicet᷑:cum nmnn bethel. aliud
ſit moꝛtuus deum inuocat:cũ ſit blaſie⸗ in dan.
mus ſacerdotiü adminiſtrat: pꝛophanꝰ ⁊= C on voſſe
munus ponit ante altare ſacrilegus. ad res 1 trerns
hec oĩa accedit ⁊ illud malũ: vt antiſtes nõeſt apud ilo
diaboli audeat euchariſtiam facere.Et ſed nec veritas
cũ nec ſacrificari oblatio illic poſſit vpi ſacramenti jm
ſpiritus ſanctus non ſit: nec cuiq; dñs ꝑ cypꝛianũ. yt.ſ.ð
eius pꝛeces ⁊ oꝛationes pꝛoſit qui deuy con.di.iiij. quo.
ipſe violat.Si eni qui eccleſiam violãt eiee
eihnici ⁊ publicani habent᷑ mito magis ſc d cd
rebelles ⁊ hoſtes falſa altaria ⁊ illicita Sar ſoon⸗
ſacerdotia ⁊ ſacrifcia ſacrilega ⁊ omia 2 Per mẽda⸗
adulterina fingẽtes inter ethnicos ⁊ pu Se errauit
blicanoſ neceſſe ẽ vt cõputent᷑:quo oẽs cypꝛianus ꝓut
conſtat a charitate ⁊ vnitate eccleſie ca dicit aug. ? eum
tholice receſſiſſe. Ergo oĩa quecũq; faci coꝛrigit.· xxxij.
unt heretici carnalia ſut ⁊ inania ⁊ falſa d rernz .
ita vt nihil eoꝝ que illi geſſerũt a nobis aneg nonun
ꝓbari dẽant. Non ſtatim ſuſcipienda eum bic excuſa⸗
ſũt ⁊ aſſumẽda q iactant᷑ in xpᷣi noĩe:ſed re. qꝛ ĩtellcxit H
q̃ gerunt᷑ in xpᷣi virtute. Quõ enĩ ꝑficere de bereticis qui
q agũt aut impetrare alidqd illicitis cona foꝛma eccleſte ñ
tibus a deo pnt:q ↄ deũ qð eis non lieet kenent vell der .
Eexcuſat. ar. ð co
ſe.di.iiij. ſolet j

ri vel hoc dixit ) hereticos ques ſemp inſequebatſicut ? pelagius.x·
