nhntt deingn eele quod ſonnun eilr in pe⸗ petug d⸗ ngb ann gogi zdi rd. Aoc ſold Auuelne gi
Cnon . nmnede natione noluerit perſiſtere: ſiquis vo cõ habitis abſqʒ diſpẽdio“ geſtis iure Iem tenerur pꝛo⸗
ſiſoltt renint tra banc regulam noſtram ⁊ contra ſan ioꝛe parte ibidem ſeruietiũ cõſentiente en beruma Vrrfag.
u nt allenantſ. Cctoꝛum. ccc. patrum qui in niceno conci ⁊ debitum vꝛgere nec ex mobilibus ſol⸗ cſſe in vtilttatem ccrle
rhct e pꝛecarie. in au lio hoc conſtituerunt temerarius pꝛeſũů⸗ ui poſſe:quo ſubſecuto per. xx. dies rey ſie ⁊ ſc in tribus one⸗
ſürif ten. de alie. em ⸗ ptoꝛ fuerit:⁊ vlterius oblationes de ſa- eccleſie eſſe venalem publice ſit notum ratur creditoꝛ.⁊ ideo
hanid pbi..ſancimus cris eccleſijſ auferre molitus fuerit: ſub vtplus offerenti der pꝛecio modis oĩ⸗ fi dannr derina de⸗
uin leoxi. anathemaf vinculo ſit colligatus ⁊ cõ bus pꝛo debito dando. aliter enim em⸗ F r e alij miel⸗
T. bP Aimperi gemnatus. Reſponderunt omnes. figt ptoꝛi non conceditur: ⁊ hoc inſcribatur ligan Griperlenda
M ynus in anuo in ſiat. C Mꝛemiſſis auctoꝛitatibnſ eccle nil eſſe factum in eadem re ad damnum a pꝛoi.
S muo caſ põt ſie cum omnibus rebus ſuis ad epiſco⸗ diuine domuſ. emptoꝛe vo non inuento r & Addita. hoc eſt
znimf alienari reſ. Ntt pi oꝛdinationem pertinere monſtratur: res eſtimata diſtricteꝰ detur creditoꝛi iinn fauoꝛe eccleſie ſicut a⸗
ingr in alio caſn non ⁊ tam eccleſie qᷓ; oblationes vel faculta ſolutuma addita in pꝛecio decima par⸗ lias fauoꝛe libertatis
ulte ſſpoſiti mationi 5 is cogitur rem ſuã
nuing poſſunt alienag tes earum a laicoꝛum diſpoſitione pꝛo- te vniuerſe eſtimationis ⁊ accedente cõ Gendcicmiſcna⸗
niut ri ob aliqnam pantur eſſe imunes. O. I. ſenſu oꝛdinatoꝛis ⁊ maioꝛis partis ibi⸗ pendere liiij di.
ſ, ancnbd Ececum in epiſcopox gem ſernientium: ſit tamen en res medi 8 . Pꝛobat. Sed nuũ
nn õ hoteſtate facultates ec ocris inter ceteras inſpecta ipſius qua⸗ i credmor ira eh.
ien nom lienen⸗ cleſie conſtitute eſſe di⸗ litate ⁊ quãtitate: ⁊ onere: ⁊ is creditoꝛ oſus erit vt ſemper te
eron in auten. de ali cantur:poteſtas diſpẽ⸗ hic intelligatur qui quod credidit ꝓbat neatur ſcire ad quem
ſtn empbi .5. ſanctiſ ſandi intelligenda eſt: in vtilitatem religioſe domus ꝓceſſiſſe. vſuʒ ronnertapn Nec
i/ uma. collaix. 7 non diſtraheudi vel di Sicut autem alienatio rerum eccle⸗ boatnigiſer ieernn
mnmnig extra de condi. ſapidandi. Ande in agathenſi con/ ſie interdicitur: ita ꝓhibetur ne qua ſte⸗ ar quf cumm elcieſtal
ia⸗ hoe no en alio legitur. Res eccleſie rilis det ei poſſeſſio aut alias oneroſaꝰ ton d aberer vreffeh⸗
m verum. non eni Aliquo modo epis alienare non licet. veluti nomine fiſcalium. Item hre⸗ mino verum Fſ locu
ſenes palet hoc pactũ Aſellas vel mãcipiola eccleſie eßi gium pꝛopter onus fiſcalium inutile a i Pleti. c.l. ſi minor⸗
van 4 cuʒ ſit contra le ſicut pꝛiſca ſanctoꝛum canonũ pꝛ enetur:geſtis vt ſupꝛa SHõõ eo Sed dic ꝙ ſufficit p⸗
Iein deil. vt. xij. cepit auctoꝛitas:velvaſa monaſterij qſi dem iuramento peeſtio a iade en⸗ krn rleſia nnn.
0 7 . aurun. coõmendata fideli pꝛepoſito integro ecæ ſa non alienerur ni in n mun E eumerz. S e
on . . „ . „ „ . . . . . . . . „
ncn quia ad ꝓpha- cleſie iure poſſideant.i.vt epiſcopi neq; dem veneran donni ſuint :0 rẽ lncins. ne ſi nima ſub
“ ö de⸗· Vengdere neqʒ per quoſcunqʒ contractꝰ ⁊ permutare pꝛincipes poſſunt tilitate circa res eccle
ntre nos vſus nõ doe⸗· veld 4 lenareßs ſoꝛi li: ſi reſpublica hoc expo ceſe
nt bent redigi vt.) Ies vnde pauperes viuunt alienare pᷣ⸗ maioꝛi vłequali:ſi reſpublica ho 4 P fiarum laboꝛenmug il⸗
genc, ð cõ. di.i. in ſan ſumant. Codice de ſacroſanctis eccle⸗ ſcit:pꝛagmatica foꝛma ſuꝑ hoc pᷣcedęẽte. la ſubtilitas eis inp⸗
ru. tamen in e JM: , 1 Ll.d. .
m/ ceſſitare poreſt obligari ad tabernam ⁊ ſub eadeʒ foꝛma. vt e de pig. ppinci. C. de verbo.ſigniti.l.iij.in fieſt tamen ar. contra.ff. de in rem verſo.
iner c.i. Dicunt tñ quidam ꝙ nec vendi nec obligari poſſunt. cum ſint res ſi ſeruus. penll.
N ſacre. C. que res pigob.non poſ.l.iij.⁊ dicunt ibi non eſſe nexũ pigno Pooceſſiſſe.ſi.extra de depoſito. grauis.
ris:ſed ſolam detentionem habet quouſqʒ reddat᷑ ei ſna pecunia. ſ̃ naſ⸗ Sicut a utem.oneroſa.que plus hʒ incõmodi qᷓ cõmodi res enim trl-

alias pignus detineri põt p ea pecunia ꝓqua nõ eſt obligatü. yt. C.

fertur cum oncre ſuo.yt.xyi:q.i.ſiquis laicns.

V —

a. Jtem ſibi recte ſi pꝛedium vnins alij eſt vicinum. vt in auten. de ec ti. .
mautem. col.ix. ? extra de rerum permu. ad queſtiones.

☛ Perpetua. vſqʒ ad. xxx. annos. inſti. de perpe.⁊ temp· ac. Vel perpetuũ
i. diu viit.ff. ꝓ ſocio.l.i.⁊.j.e.pꝛecarie.vel perpetua.·i. diu penſio ſoluii.
ſicut excõicatio dꝛ ꝑpetua.i.quouſq; penitet. vt. ð. e. q ·
qꝛ.⁊.xxvij.q.i.de vii····
duis.vl vſq; ad tertia

vt inſti. locati. . adeo

generatiõʒ. vt in aut.
de nõ alie. aut ꝑmu.j.

emphiteoſiʒ. ?. · qꝛ vO

leonis.col.ij.
c ¶In his rebus.i.in
rebus ñ multũ vtilibꝰ.
a MNon iminnẽdo.
i.ſi eſt minuenda non
eſt plus minuenda.

e ¶Sextaʒ. nõ remo

uet ꝗn plꝰ? poſſit dari.

f Munc penſione. i.
a penſio nunc poſ

ſit haberi.
SBubtiliter . . yt cõ
eret᷑ quantũ in xx.
annis inde colligat᷑. vt
in aut᷑.de nõ alie.aut
permu. ..qꝛ vo leonis
colla.ij. “
b ¶ Qui rem ꝓ bien⸗/
nium. hoc eſt tm pꝛiui
legium eccleſie: vt ſta⸗
tim expellat colonum
non ſoluentem penſio

nem. vt ar.extra de iu

reiuran.peruenit.⁊.c.

querelam.idem eſt in

colono fiſci.ff. de pub.
⁊ vect.l.vectigalia.in/
ter pꝛiuatos requirit
triennium. C. de iure
emphi.lij. in locatiõe
bienniuʒ:vt. ff. loca. qᷓ⸗
ro. . inter. S
i ¶ Tempoꝛis.pᷣteriti
pm alios futuri odiuʒ
iſtius ⁊ in fauoꝛem ec
cleſie.
lꝛ: ¶ Impengerit. ſed
huic obſtat.liiij.di.ge
neralis.⁊ extra de in
inte. reſti.c.i.ſed ibi bo
na fide fecit ſumptus

bic mala fide ·xij · q. ij.

c.vulterane.
¶Si qs· ex additis
nono.i. medietas ꝗᷓ
accreſcit dabit᷑ cũ an/
tiq̃ penſiõe.Alij dicũt
ꝙ medietaſ antique ⁊

medietas noue dabit

Medietas.eius
accreſcit-

m
qu
n

xij.q.ij.non liceat.
p ¶Venerabilem. vt

xij.q.ij.diaconi.⁊.c.ſi

quis.⁊.c.quicquid.C.

de rei ven.ſi mãcipiũ.
Gnc conninei
q.ij.diaconi.vbi ſuffi⸗

cit ꝙ tantundem reſti

tnatur. ſed ibi loquit
de alienatoꝛe hic ð co

cCui eſt alienatum.

g Sed melins. hoc

ni vo. non gra
tuito.vt emptoꝛ.
o Incremento. id ẽ
omnes fructus perce

ptos medio tempoꝛe⸗

Item ſibi inuicem recte permutant
cum vtriuſqʒ idemnitate eoꝛum ſcilicet
cõſenſu qui ⁊ ſupꝛa referunt᷑.¶ Per⸗
petuaꝰ quoqʒ emphiteoſis in his rebꝰ
permittitur ſi res in eoꝛum geratur pꝛe⸗
ſentia quibus hoc aſſignatur lege:iuran

tibus his quox intereſt ex eo contractu
nihil ad leſionem diuine domuſ effici ſo

lito redditu ipſius rei qui fuit cum diui⸗
no iuri dedicaretur non iminuendoniſi
in ſextamꝰ partem. Aut ſi ob cladem di

minuta fuerit:tunc conſtante nunc pen

ſione in enphiteoſim det. Quod ſi res

peꝛecioſa quidem eſt parum tamen aut

nil pꝛeſtet penſionis: res ſubtiliters eſti⸗
manda eſt: vt ex hac eſtimatiõe iuſta pẽ
ſio conſtituatur. Ea tamen ſola dentur
in emphiteoſim: que ad hoc vident᷑ con
grua iconomo ⁊ alijs gubernatoꝛibus.

Qui remꝰ huiuſmodi conductaʒ vel in

emphiteoſim acceptam fecerit deterio
rem:aut canonein per bienniũ non ſol⸗

uerit repelli poteſt vt tamen ſoluat toti⸗
tempoꝛis penſionem. ⁊ id in quo rem le

ſit reſartiat:non repetiturus ſiquid im⸗
penderii nomine melioꝛationiſ. Di
quasi vo ruinas habent memoꝛate do
mus quas reedificare nõ valent:in em⸗
phiteoſim dentur perpetuam. emphite/
ota vſure materia depoſite habitatiõis
domusvt penſio minuat᷑ in tertiam par
tem ab ea que ſtantibus adhuc habita⸗
tionibus colligebat᷑ aut eo pꝛius reedifi
cante ex additis illic per eſtimationem
penſionibus medietas detur religioſe
domui.nam pꝛioꝛe caſu ac initio emphi
teoſis pꝛeſtanda eſt penſio. Qui vo res
iam dictas non gratuito alienationis
titulo citra foꝛmãa legis accipit rem qui⸗
dem cum omni incrementoꝰ medij tem
oꝛis reſtituat:eius autem qð dedit nul
am aduerſus venerabilemꝰ domũ ſed
aduerſus eum qui alienauit habeat acti
onem.donatarius autem ⁊ rem cum oĩ
cauſa reſtituat ⁊ aliuda tantundem.Cre
ditoꝛ quoqʒ reſtituta re pignoꝛata credi

ti actionẽ contra ſoluʒ pignoꝛis datoꝛẽ
non eccleſiam habet. Emphitheoſis ac
ceptoꝛ ab ea cadat:nec quod dedit repe
tat.iĩmo ſtatim ſoluat quod ſoluturuſes
ſet ſi iura contraxiſſet. Sed melius dici
tur omnino denegandas actiones eſſe
huiuſmodi acceptoꝛi. Item codice li.i.
ti.̊ ſacroſanctis ec. Imperatoꝛ leo
Si iconomus eccleſie pꝛoſpexerit expe

dire vt cuiquã deſideranti certaruʒ poſ

ſeſſionum atqʒ pꝛedioꝛum vꝛbanoꝛuʒ ⁊
ruſticoꝛum ad ius eccleſiaſticum perti⸗
nentium tempoꝛalis vſufructus poſſeſ⸗
ſio pꝛo petitione ipſius pꝛeſtet᷑ eius tem

„

appoſuit guarnerius de lege. que eſt. C.de ſacroſan.eccle.ſancimus nem ini

ſed coꝛrigitur in auten. colla.ij.de non alie.S.quia vo leonis.⁊ per cano nem
xij. q.ij. vulterane.vnde ſiue bona fide ſiue mala accepit:habet regreſſuʒ ad
auctoꝛem ſuum.vt extra de rebus ec.non alienatis ad audientiam. Iʒ ſit ar. 2
deum dari debet. ſed lex illa benignioꝛ eſt canone · vel

contra.C.de euic.ſi fundum:vbi dicitur ꝙ malefidei poſſeſſoꝛ non aliter ha

bet regreſſum ad ſuũ auctoꝛem:niſi ſit ſibi cautũ de euictione. Dicunt tamę¶˖K

”l

6

quidam è ſi eſt malefidei poſſeſſoꝛ ille qui recipit: tune nec aduerſus

eccleſiam nec aduerſus alienantem habet action

em. vt. xvi.q.iij.vni ⸗

uerſas.ſi eſt bone fidei habet actionem aduerſus euʒ im qui alienauit
vt. xij. q.ij. vulterane.melius eſt vt dicas ſiue bona fide ſiue mala con⸗

poꝛis quod inter vtroſqʒ conuenerit ſi⸗

ue in diez vite ſue ſi ab eo qui deſiderat
poſtuletur.pacta cum eo qui hoc elege⸗
rit ineat iconomus atqʒ conſcribat per
que ⁊ tem
placuerit
quiſqʒ accepit adinuicem.

atuatur. ⁊ manifeſtum ſit qð

quidẽ eccleſiaſtici pꝛedij vſufructu.poſt
ſtatutum autem tempus ⁊ placitum red
dituũ ipſoꝝ pꝛopꝛietate ad ius ⁊ dñium
eccleſiaſticum reuertente firmiter:ita vt

ſiue completo ſpatio quod inter eos fu

erit conſtitutum: ſen moꝛtis ſue tempo⸗
re ſi hoc quoqʒ conuenerit is qui eccle⸗
ſiaſticam poſſeſſionem ⁊ ceteroꝛum red

dituum vſufructum habendi gratia pa

cto interueniente ſuſceperit:non minus
ĩᷓ alterius tante quantitatis quante ac⸗
ceperat redditus cum ipſoꝛum pꝛedioꝝ
Dñio ⁊ rebus ĩmobilibus eoꝛumqʒ co⸗
lonis ⁊ mancipijs eccleſie derelinquat.
niſi enim hac conditione pacta inita fue

rint eo qʒ decernimus nõ valere. Hec

vſus pꝛeſtatio locum habet in omni do
mo religioſa:quo finito res vtraqʒ ple⸗
no iure perueniat in domũ iam dictam:
nec tribuf quidem grauata ſit maioꝛibꝰ
ea res que dat᷑ adinuicẽ. Quibuſcũqʒ
modis alijs permittitur. interdicitur tñ
ceteris perſonis rem eiuſmodi crpers
vt iconomo eiuſq; cognatis. Nõ ſi ne⸗
ceſſtasꝰ compulerit vel pꝛo eccleſie ne⸗
ceſſitate aut vtilitate vel vſufructu vł in/
directa venditione aliquid diſtrabatur
apud duos vel tres cõpꝛouinciales aut
vicinos epiſcopos cauſa qua neceſſe ſu
erit vendi pꝛimitus compꝛobetur vt ha
bita diſcuſſione ſacerdotali eoꝛum ſub⸗
ſcriptione que facta fuerit venditio vel
tranſactioꝰ coꝛroboꝛetur.aliter facta vẽ

ditio vel tranſactio nõ valebii. Minꝰ

vovtiles poſſeſſiones peregrinisvel cle

ricis ſaluo iure eccleſie pꝛeſtari permit

timus. ¶Item ex ↄci.medio matricis

Eccleſiaſticarum rerum pꝛecarie qua⸗

liter fieri debeant.

Necarie a nemine de rebus eccle⸗

ſiaſticis fieri pꝛeſumãtur niſi tantnz
quantumde qualitate cõuenienti datur
ex pꝛopꝛio. duplumꝰ accipiant ex rebus

eccleſie in ſuo tm̃ qui dederunt nomine
ſi res pꝛopꝛias ⁊ eccleſiaſticas fructua⸗:
rio vſu tenere voluerint.ſi autem res ꝓ
pꝛias ad pꝛeſens dimiſerint:ex rebꝰ ec
cleſiaſticis tripluz fructuario vſu ſuo tm̃

quis nomine ſumat:qꝛ ſic eas quenqʒ

tractare vt rerum eccleſiaſticaruʒ diſpẽ
ſatoꝛem conuenit:non vt pꝛopꝛiarũ lar.
gitoꝛem: decreuit etiam ſancta ſynoduſ

us intra quod hoc pꝛeſtari

TWalea.

Huiuſmodi beneficij gratia pꝛeſtando

traxerit ſemper babet actionem aduerſus alienanten.

8 Si icono⸗
mus.pꝛeſtet᷑.ſi.
extra ð bis que
fi.a pᷣla.ſine co.
ca.cum apoſto⸗
lica.⁊.c.ſe.ibiꝑ .
tua firmitate
t Quibuſcun
q;.cognat.⁊ ſic
dãnoſum eſt ali
cui officiuʒ ſuũ
vt. vij. · i. conſti
tutum. J
u ¶ Quog ſi ne
ceſſitas.duos.
hodie ſufficit ſo
lus ↄſenſus epi
cum canonicis.
xij.q.ij.ſine.⁊ ſi
res venalis eſt
in parrochia al
terius ille inter⸗
ponet decretum
yt. C. de pꝛedijs
⁊ alijs rebuſmi
no.l.ſi pꝛedium
⁊ extra de fo.cõ

pe.ſane.qð non

credo veruʒ.cũ
ſufficiat conſen

ſus epi cum co⸗

pitulo.xij.q. ij.
ſine exceptione.
x Del tranſ⸗
actio.i.permu⸗
tatio.
y Mon palce⸗

ES
=0

=—

=
=
— ., —

— —
= – =—
☛
= —
= —

=

— = –
= –☛
=ẽ =—
— =

—
☛
=
—

rort
fn
gwoie
Ppme
ſeſcs
nf
Nel
unt
cm
ſclttet
D
Meriu
m
ſcccone
thld
galti
ſontte
ce
.
il
eun
ſhͤreſt
iceni
ſem
eiſ

—=

ar.

bit.ar.non vale

re cõtractũ niſi
adſit ſubſcriptõ
ex de his que fi
a pꝛela.c.i.xcvi.
di. bene quidem
xij.q.ij. ſine ex/
ceptione.
SBauuo iure
i. yt non intelli⸗
gatur eſſe ppe⸗
tua donatio ſecd
tempoꝛalis. vt
no. xvi.q· i. pol/
ſeſſiones. ſed ſi

intelligeretr eſſe

tra de his que
fi.a pꝛela. ſi.cöo.
ca.cum apoſtoli
ca.in fi.⁊.c.ſe.
2 5 Becarie.
Böcarie B
dicuntur queda
pꝛeſtatiões vſun /
fructus in re co
penſatione eius
ꝓpꝛietatis que
dat eccleſie . pꝛe⸗/
terea pꝛecaria
quidam contra

phitheoſt. ſed in
boc differt ꝙ ö
quinquennio in

cariũ q pꝛecibus ad vtendũ alicui datur. ? illud reuocari põt qũcucʒ
nõ obſtante aliqͥ pacto.vt.ff. de pꝛeca.cũ pꝛecario.? er. e. c. vtti.
mus.vbi dꝛ ꝙ tanti/

Buplum. Didet᷑ ↄtradicere illi..eſi icono

eo caſu cum ſenex eſt yel debilis qui recipit rem eccleſe.

ctus affinis em

canon loquitur in

eccleſie daretrr·

perpetua. vt erx

gquinquenniũ renonatur: vt in palea ſe.? extro de pꝛeca.c.i. qñq; eſtb⸗

=

euntb
Kben

forne
Exmen
glen
(kian
ſoie
eme
en
nin
mn

Pͤfen

unh

ſumt
ciden
Knot
ſunt
Mlnn
dez
krtim
i
Ph
ſthie

Gon

emfhe
ſri
Naun 4
e
Uuſme
1CA
Gan⸗
dhnt
Ciefeg
Nſcen
nnr
1OAti
Ctke
eife,
lnti
Cmncnnt
nſgi
ft
Uuponcbuf
Trleſeirn
hen
Cn
Tllrtin
volfetn
Lennnde
Neſcecir
chomn
ſftenen
ſweßin
Pinlerien
ſhearper
1A
ctolpen
ao⸗
s

2X.

¶¶¶Cogi. ſed fallit.vt.vij.q.i.oĩs.⁊ vbi aliquis alij pꝛodeſt ⁊ ſibi non
nocet. vt.ff. de aqua plu.ar.in ſũma.ꝭS.itẽ varus.⁊.lxxxvi.di.paſce.
b¶NUec cõmutationes.hoc intelligas in rebus collatis ecclie ab im⸗
α peratoꝛe.yt.S.e.hoc ius.in pꝛin.vel loquit᷑ ſᷣm ſua tempoꝛa.

Piſcopus indiguerint.Nõ qliter exponit᷑ q̊ͥ verbũ indiguerint

vt artet᷑ tm̃ ad
victü ⁊ veſtituʒ.
ar.).e de pbẽ.
de monachis.
d Victu. q tñ
melioꝛ vel peioꝛ

dandus eſt m

qlitatẽ ꝑſonax
yt . xli.di. no co⸗
gant. ⁊ noĩe ci⸗

barioꝝ nõ ĩtelli

gunt᷑ veſtimẽta.
ſed noie alimen
toꝝ intelligunt
peſtes ⁊ habita
tio. vt. ff. ð ali. le.
l. vlt. .l.añpen.
Alut fribus.

pſumit᷑ eni ꝙ hᷣ

carnali amoꝛe
faciat.vt.lxxxix
di.decẽter.ſic.õ.
ec.hec vſus.ſic ex
ð ap.poſtremo.
ſic ecouerſo con
ſanguinitas qñ
qʒ elidit ſuſpitio
nem.vt.ex de co
ba.cle.æ mu.a
nobis.

ſPꝛeſbyteri.

eque puniũt᷑ illi

ꝗ nõ reſiſtunt.ſ.
officiati ſiẽ ipſe

epᷣs.vt.C.ð ap.

pꝛopter.

Yauis. nõ
eſt. qꝛ foꝛte
moꝛtuꝰ eſt. qꝛ ſe
de vacante non

põt alienari res
eccleſiaſtica. ita

bus.⁊ meliuſ ex
ne ſe. va. nouit.
iñ.h.diẽ ꝙ ſede

ſacerdotali va⸗

cante auẽte epi
põt fieri aliena⸗

tio.vt. lxxi.diſt.
fraternitatẽ.⁊. ꝗ

ec.q.i.decreinʒ. ⁊
eſt ar. ꝓ ipſo. C.
ꝗ admit. ad bo.
poſ.bonoꝝ. ſed

ecclia epᷣali vo⸗
cante:clerici ni ,/

bil pñt alienare
Itẽ pʒ h̊ ꝙ es
nihil põt aliena
re ſine conſenſu
ſacerdotis. xij.
q.ij.placuit.⁊.c.
de abbatibus.
Honoꝛe. pe
na eni alienatõ
nis indebite eſt
depoſitio.xij.q.
ij.vulterane.⁊.c
abbatibus. ⁊.c.
apoſtolicos. x/
vij.q.iiij.nullus

terin

imperialis auctoꝛitas denunciauit:vt

a nulla ptãte quis cogatur facere pꝛeca
riam de rebus deo ⁊ ſanctis eius dicat

cũ ratio ⁊ vſus obtineat neminẽ cui nõ

vult contra vtilitateʒ ⁊ rationẽ cogi de
pꝛopꝛio facere beneſiciũ. Nec cõmuta⸗

tionesꝰ rerum vel mancipioꝝ eccleſia/

ſticoꝝ quelibet perſona ſine licentia ⁊
regio conſenſu facere pꝛeſumat.
Item ex concilio beluacenſi.
De eodem. Palea.
PD Recarie de quinquennio in quin⸗
gquenniũ ſᷣm antiqu conſuetudinẽ
renonent᷑.¶Itẽ ex ↄci.carthaginenſi.
Heeodem. Wales.
E pꝛecarijs que a rectioꝛibus ec⸗
Qeſiax irrationabiliter fiebant ⁊
e ſuoſqʒ ſucceſſoꝛes pena graui obliga
bant:vt facta ipſoꝝ nequiuiſſent diſſol⸗
uere:pᷣcipimus vt nemo ſucceſſoꝛ in añ/
ceſſoꝛis ſui pena ſit obligatus:ſed ſue ꝓ
uidentie ſit ↄceſſum:vt ſi anteceſſoꝛ eiuſ
reſeccleſie irrationabiliter diſtribuit ab
eo ad ius eccleſie eiuſdem reuocentur.
CE Siem ex coneilio martini pape
Res eccdeſie diſpenſandi:po teſtatẽ ha
beat epiſcopus.

Piſcopus habeat ptãteʒ in rebus

eccdeſie:vt diſpenſet neceſſitatẽ ha
bentibus cũ oĩ reuerentia ⁊ timoꝛe dei.
participare eü ẽt opoꝛtet que neceſſaria
ſunt:ſi m ipſe aut qui cũ eo ſunt fratres
indiguerint aliquo:vt neceſſitatẽ nullo
mõ patiant᷑ ſᷣm apłim ſanctũ dicentẽ:vi⸗
ctuꝰ tm̃ ⁊ tegumento his ↄtenti ſumus.
Si aũt res eccleſiaſticas epᷣs in ſuas ꝓ⸗
pꝛias voluntates vſurpare voluerit:aut
fratribus vel filijs vel quibuſcunqʒ ꝓ⸗
pinquis ſuis dederit ptatem vt ꝑ eos la
tenter ledant᷑ res eccleſiaſtice: hunc oʒ
obnoxiũ eſſe ↄcilio.Sin aliter epᷣs vel qͥ
cũ eo ſunt pꝛeſbyteri: aut diaconi accu
ſent᷑:qꝛ ea qͥ vel ex redditu vel ex quoli⸗
bet actu eccleſie venerunt:in ſuos vſus
colligunt ⁊ pauperes fraudant ⁊ fame

ↄficiunt hoc eni coꝛripi opoꝛtet m qð

oꝛdinatũ fuerit a ſancto ↄcilio. Si vo

hbanc pꝛohibitionẽ aliq̃ de rebus ecclie

epᷣm vẽdere ↄtigerit:ẽt res e ecclie re
ſtauranda eſt:⁊ ipſe gradu ſuo deijcien
dus decernit᷑. Ande in eodem cõci.
martini pape legit᷑ De epo qni
nniia ueceſſitate res eccleſie vendit.

neceſſitate cõpulſus iĩ clero ſuo:aut
oꝛte vbi pꝛeſbyter non eſts de rebus ec
cleſiaſticis pꝛeſumpſerit aliquid vende⸗
re:⁊ res ipſas eccleſie ꝓpꝛie reſtaurare
cogat᷑:⁊ in iudicio epoꝝ deijciat᷑ auditꝰ
⁊ ↄpuictus:⁊ tanqᷓ furti aut latrocinij reꝰ

3₰ Jquis epᷣs nulla eccleſiaſtice rõniſ

Digd vᷣo.duos ſolidos a qualiber ecclłia põt eps petere noĩe
cathedraticipꝛeterqꝙᷓ a monaſterio.vt.j:e.inter. põt tñ in ne
ceſſitate a clericis collctã petere.ex de cenf. cum apoſtolꝰ
appellafr̃ ẽt qñqʒ ſynodaticũ.pt ex de cenſiolim.qm frequẽ

ddo dant᷑. Iſti ãt denarij:erũt hm cõem monetã regionis.vt

fl de lee:iij. nũmis. ? ſ plures monete ſũt foꝛte melioꝛes dabunt. e de

q Pꝛo regijs.ar.;

Q. m.

152

inreiur.quãto.in fi.vel ſaltẽ medioeres.vt ex de cen. ex parte. Itẽ pᷣter catbe

draticũ põt eps petere moderatã pꝛocur

ationẽ. vt. ſ. e. inter.

e Eacuit. ſolidos. ad plus. minus enĩ qũq; dar᷑. vt er de cenſ.olim. vtſ.
ete.nec minus.⁊ foꝛte ſolidus hic appellat aureus.vt. C. de ſpoꝛtu.l.ſij.

⁊ inſti.de pe.teme.litigan.in fi

ſuo pꝛinet᷑ honoꝛeꝰ. Q. II.
RAUlUligd vo noie cathedratici
epᷣs exigere debeat:in ſecũ
do ↄcilio bꝛacarenſi legit᷑
Pꝛet honoꝛẽ cathedraùci
uhbi eps dioceſes exigat.
ALaculit vt nullus epoꝝ ꝑ ſuã dioce⸗
ſlſim pꝛeter honoꝛeʒ cathedre ſue.i.
duos ſolidos aliud aliquid ꝑ eccleſias
tollat.neq; tertiãi partem ex quacunqʒ
oblatione populi eccleſijs parrochia⸗

libus facta ſibi vſurpet: ſed eccleſie re⸗
paratiõi ſeruet:⁊ ſinguliſ annis epᷣo rõꝰ

fiat.nam ſi tertiam partẽ illaʒ eps tollit:
lumen ⁊ ſartatecta abſtulit eccleſie.ſimi
liter ⁊ parrochiales clerici ſeruili moꝛe
in aliquibus oꝑibus epᷣo ſeruire non co
gant:qꝛ ſcriptuʒ eſt: neqʒ vt dñantes in
clero. Itẽ ex cõcilio apud merech.
Baniicarum reparationi, pficiat tertia
quam epiſcopus accipere cõſuenuerat.
MUiſcis quidẽ canonibꝰ erat decre⸗
tuʒz vt ep̃s de parrochianis ecclijs
tertiã ↄſequeret᷑:cui ſua pleniſſime ſuf⸗

ficere nõ pñt.placuit huic ſancto ↄcilio

vt nullus pꝛouincie luſitanie ep̃ᷣs a qua⸗
libet parrochiana ecclia tertiaʒ auferre
pꝛeſumat:ſed que exinde conſequi pote
rat:reparationi baſilicarũ pꝛoficiant.
WItem ex concilio toletano.

Hoñ accipiant epiſ copi tertiam: niſi di
rutas eccleſias reparare voluerint.

CI. . inſtituit vt fertias quas antiqᷣ
canones de parrochijs ſuis hr̃e epᷣos
cenſuerũt:ſi eas exigendas crediderint

ab ipſis epᷣis dirute eccleſie reparentur
ſi vo eas maluerint cedere:ab eaxculto

ribus ſub cura ⁊ ſollicitudine ſui ponti/

ficis reparatio eiſdẽ eſt adhibenda ba⸗

ſilicis.qdð ſi oẽs eccleſie aut incolumes
fuerint:aut q̃ dirute erant reparate exti⸗
terint:ſᷣm antiquoꝝ canonũ inſtituta: ſi
tertias ſibi debitas vnnſqͥſqʒ epᷣus aſſeqͥ

voluerit:facultas illi oimodaverit:ita vi

delicet: vt citra ipſas tertias nullꝰ epoꝝ
quippiã ꝓ regijs inquiſitionibus a par
rochianis eccleſijſ exigat:nihilqʒ de pꝛe
dijs ipſarũ eccłiax cuiqᷓ cã ſtipendij da
re pᷣſumat.ſed ⁊ hoc neceſſariũ iſtituere

duximus vt plures eccleſie vni nequaq;

cõmittant᷑ pᷣſbytero:qꝛ ſolꝰꝑ totas eccle
ſias:nec officiũ valet ꝑſoluere:nec rebꝰ
earũ neceſſariã cnrã ipendere ea.ſ.rõne
pᷣcipimus: vt ecclia qͥ vſqʒ ad.x.habuit

mãcipia ſuꝑ ſe hẽat ſacerdotẽ.q vo mi/
nus:alijs ↄiungat᷑ eccleſijs. Si qͥs ſane

epᷣoꝝ hãc nr̃am ↄſtitntiõʒ paruipẽderit
duoxꝝ menſiũ ſpatio ſe nouerit excõica⸗
tione mulctari. & Item pelagius cre⸗

.

Nio nr̃e ↄgregatiõis decreuit at⸗

pꝛo itinere ad papam vel ad re

Tertiã.. e.q.i. de

bis.c.decreuimus.õ.
ſo. tertiã hʒ cũ vult łᷣ
onus fabꝛice ſubire.
rt.j.xij.q.iij c.vlt. 7. ſ.
e.vynio contra.

m lEp̃o rõ. ꝑ archi

diaconũ de poſſeſſio

L nibus ecc eſie. vt.xxv

rlectis.
Riſcis.tertiaʒ.

R. p

de tertia q̃ debet᷑ ipſi
fabꝛice. alij dicunt de
tertia illa q debet᷑ ipſi
epo vt illã non debeat
hre exqͥ abundat: niſi
velit onus fabꝛice ſub

Mio.yvt tertias

b.intelligit hoc

de tertia oblationũ: ñ

ð tertia decimationũ
ſed eũ eſt er de pꝛe⸗

ſerip.de quarta. Alij

dicunt ꝙ epᷣus hodie

nullam habebit tertiä

niſi in duobus caſibꝰ.
vnus ſi vult reparare
eccleſiaʒ.⁊ alius ſi in⸗
cumbit onuſ regale vt
hic dꝛ.Sed verius eſt
epᷣs ad ſuum cõmo

ũ habet vna tertiã ꝑ
ſe.⁊ aliã quam poteſt

tenere ſi vult ſubire
onus fabꝛice.habebit
pꝛeterea partem obla

tionum tempoꝛe dedi
cationis.vt.ſ.e.nec nu

therius. Sed quid ſi

põt h inte lligt

epiſcopus partem fa

bꝛice recipit. deinde
cũ eguerit eceleſia re⸗
paratione voluit ecele

ſie reddere tertiã. dic
ꝙ nõ poteſt.io.ſiẽ nee

vſufructuarins põt in

tali caſu vfufructui ce

dere.ff.de vſufru.ſed
cũ vſufructuariuſ.⁊.l.

—

ſe. ff. de aqua plu. ar.

is cnʒ quo.male dicit

io.qm reparare debet

eps eccleſiam poſtqᷓ;
bhabet quartam fabꝛi⸗
ce:qꝛ res tranſit cum
onere ſno.yvt.xyvi.qi.ſi
nis laicns.

pα Omnimoda. hie
apparet ꝙ illaʒ tertiã

põt epᷣs in ſuos vſus
conuertere:cũ eccleſia
non eget reparatione

ſed foꝛte cõtrariũ eſt.
xij.q.ij.nobis.vbi dici

tur ꝙ annuatim reſer
uabitur. ſo.ibi loquit
de illa ꝑte q̃ ꝑtinet ad
reparationẽ epᷣalis ce
cleſie.h̊ vero de tertia
parrochialis eccleſie.
gem non pñ̃t ep̃i vyltra

ſtatutũ petere.vt er̃ de cenſi.cũ apoſtolus.⁊.xvi.q.i.placet.

r Cõmittant᷑. hic eſt caſus vbi aliquis poteſt habere plures eccleſia g. alij

caſus ſunt notati.xxi.q.i.in ſũma queſtionis.⁊.c.relatio.

ij.q·v. pꝛeſbyter ſi a plebe.

Mancipia. cum erge decem faciunt plebem. patet intellectns illins.c F

Cauſa:

cũ de tte ↄſtet pꝛeſumit᷑ eſſe debitũ. ar. xij di illa. m̃ notenet pꝛobare

a lud ſupꝛa vires. ne victu longi tpis bꝛeuis boꝛa cõſumat. ex de en.
cũ aplus.⁊ ſm quoſdã a pauperibus nihil petet.vt.i.q.ij. placuit. ar. jſ.

Eæ cauendu. ſed hoc nõ eſt verũ: qꝛ ſi aliguis vltra vires fuerit grauatus fiet

collectio ab alijs vicinis eccleſijs. vt ex de cenſ. cũ inſtantia.⁊. c. ꝓcuratiões
nõ aũt dabit epo niſ lac ad bibendũ ne ieiunioꝝ doctrinã rubentib buccis

pꝛedicet.vt.xxxv.diſt.

ſexto. ⁊.c eccleſie. nec
bibet vltra tertiã viceʒ

yvt. xliiij. di.i illa palea

qñ pᷣſbyter.⁊ comedet

lardũ vl carnes vacci
nas vel verinas cũ a/

ceto.vt. C.de ero.mili.
an.,l. i. li. xij. arg. Z. xli.

epiſcopus.

bꝓ Ec numerꝰ?. foꝛ

4

e

te ↄſuetudo fue

rit ꝙ ſᷣm numerũ ba/

ptiʒandoꝝ tãtũ vł plꝰ
recipiebat᷑ qð erat ini
uũ.vt.i.q.i.baptiʒan
dis.⁊.c.placuit.io.
K. Aut i electa.ↄriũ
eſt.

ſ. xiij. q. i c. i vbi dꝛ

ꝙ iõ parrochie ſũt diſ
tincte ne aliꝗs iura al

terius vſurpet. Ad H

dicũt gda ꝙ h̊ capitu
lũ loquit᷑ ſʒ ea tꝑa qñ
nõdũ parrochie erãt
diſtincte. ſed ̊ ſtare ñ
põt: qꝛ dionyſius qui
diſtinxit dioceſes din

pꝛeceſſit gelaſiũ cuius

iſtud.c.eſt. Dicas ̊ ꝙꝙ
loquit᷑ de iudeis ⁊ pa⸗
ganis ⁊ tranſeũtibꝰ ?⁊
talibus ꝗ nõ hbñt certũ
domiciliũ. ꝙ eni h̊ de
pueris ñ loquat᷑ pʒ ex
eo qð dꝛ aut in electa.
ipfſi eni nõ pñt eligere.

d Coſuetudinẽ.ſm

e Dia cognoui/
mus. qð veterũ.

fPꝛeſumpta.nõ

qp auenit cuʒ epo tꝑe
dedicatiõis.xviij.q·ij
eleutherius.

nihil ̊ põt epᷣs petere
ab aliquo:niſi oſtẽdat

p canone ſillud ſibi de

bitũ. vt. ix.q.iij . cõque⸗
ſtus. xviij.q. ij. c. i.

ginqᷓ vſurpatio nõ

facit ius.vt.xciij.di.il

lud.c.di.õ moꝛẽ.xxiiij
qi.ſciſma.ex ð ſim.cũ
in ecclia.⁊.c.nõ ſatis.
iq·.i. nullus eps. ex de
pᷣſcrip.cãm. Itẽ ar.nõ
ꝙ ſua auẽte ꝗs põt de
tinere qð iure nõ p̃ſti-
tit:lʒ illud din ſoluerit
yt.C.de agri.⁊ cen.li⸗
ribus.li.xi.tpᷣs enĩ nõ
inducit obligationem

e de cen. ꝑuenit. ff. de

ac.⁊ obli.obligationũ
fere. 5.placet.ptoꝛ eni
nõ tnet iniquã poſſeſ⸗
ſionẽ.ff.ð publicia.cũ
ſponſus.9. ſi res. non
enĩ ſufficit poſſediſſe
niſi cãʒ poſſeſſiõis ꝓ⸗

bet.extra de pꝛeſcrip.ſid

papa fabiano epo.

ſconio illuſtri. Heeodem.
Alud te volumꝰ modis oĩbus cuſto

dire:ne qͥ eoꝝ ſicilie de parrochijs

ad ſe ꝑtinentibus noie cathedratici am

plius quã duos ſolidos pꝛeſumant acci
pe:neqʒ cõpellere pᷣſpyteros aut cleruʒ

—

parrochiaruʒ ſuarũ ſup vires ſuas eis

conuiuia pꝛeparare. Item gelaſius
Baptizandis
nunmerus nõ imponatur: nec cathedra⸗
ticum vltra vetuſtum moꝛem exigatu⸗

EKEc numerus baptizandis inſte

credit᷑ imponendꝰ: cũ quanti pe⸗
lerint vel ad regenerationẽ feſtinauerit
nõ ſint ꝓ vlterius voluntate repellendi
⁊ iõ frater chariſſime huiuſmodi ſuper/⸗
fluã ↄſtitutionẽ modis oĩbꝰ remouebis
vt vnuſquiſqʒ aut in vicina ſibi eccleſia
aut in electa ꝓ ſue mentis baptiʒet᷑ ar⸗
bitrio. Cathedraticũ ẽt nõ amplius a
vetuſti moꝛis extiterit ab eiꝰ loci pꝛeſ by

tero noueris exigẽdũ:⁊ ð his qͥ die dedi

cationis fuerint offerentiũ deuotiõe col
lata:ↄſuetudinẽꝰ que generaliter omni⸗
bus eccleſijs eſt pꝛeſcripta ſeruabis.

cleſiaꝝ conſuetudine ex pꝛemiſſis aucto
ritatibuſ epᷣo debet᷑:intelligendũ eſt.nec
illa pars oblationũ oium generaliter in
telligenda eſt ſed vel anniuerſarie dedi⸗

cationis vel quoꝛundã ẽt ſolenniũ dieæz

Put inter epᷣm ⁊ ſacerdotẽ tempoꝛe de⸗

icatõnis ↄuenerit. ¶ De his vo epis

qͥ parrochias ſuas crudeliter deſeuiunt
ſic eſt ſtatutũ in tertio ↄcilio toletano.

Altra moꝛem antiquuʒ a parrochianis

pꝛeſt ern epiſcopi exigant.
ia cognouim?epᷣos ꝑ parrochi

2 as ſuas nõ ſacerdotaliter ſed cru⸗

deliter deſeuire:⁊ duʒ ſcriptũ ſit: foꝛma
eſtote gregi nõ vt dñantes in clerum: qꝛ
exactiones dioceſi ſue vel dana infligũt
iõ cenſemus:excepto qð veterũ cõſtitu⸗
tiones a parrochijs hr̃e iubent epos.vt
alia q ilis hucuſqʒ pꝛeſumpta ſũt de⸗
negent᷑. hoc eſt neqʒ in angarijs pꝛeſby
teri aut diacones neqʒ aliquibus fatigẽ
tur indictionibꝰ: ne videant᷑ in eccleſia
dei exactoꝛes potius qᷓ; pontifices noĩa
ri.hi vo clericitam locales q; dioceſani
qui ſe ab epᷣo grauari cognouerint que⸗
relas ſuas ad metropolitanũ deferre ñ
differant:⁊ metropolitanus non moꝛet
huiuſmodi pꝛeſumptiones auertere.
Item ex concilio gabilonenſi.

A parrochianis ſtipendia non niſi cuʒ

charitate epiſcopi exigant.

iligenti.ff. de iti. actuqʒ pꝛiua.:. vlt. Iz eni longiſſimo

tꝑe aliquid gratis pꝛeſtitũ ſit:in hoc non currit pꝛeſcriptiovt.xvi.qiij.cleri

ci.⁊.c.ſi epᷣs.C.de pꝛeſcrip.xxx.vel.xl.an.male.ar. .xviij.qij.ſeruitiũ.nam

libertas nõ dandi decimã pꝛeſcribitextra de pꝛeſcrip.de quarta. Item arg.
contra.i.qiij.queſitũ.nec cogit᷑ quis cãm poſſeſſionis ꝓbare.ff. ſi ſer. ven.ſi
quis dinturno.So.nec in longa nec in longiſſima pꝛeſcriptione ſufficit alle
gare diuturnũ poſſeſſionẽ:niñ aliquã cãm poſſidẽdi alleget.ſed allegata cã

¶Cathedraticũ qð bis auctoꝛitatibuſ
epᷣis permittit᷑ exigere:pꝛeter medietatẽ
vltertiã partẽ oblationũ q̃ ẽt ꝓ varia ec

—

cãm ſiue titulũ poſſidendi:qꝛ põt eſſe ꝙ nõ habet de hoc inſtrumenta

nec teſtes:nec eſt hoc in memoꝛia hoim.yxt.iij.q/vi.hoc quippeio.t.diẽ

O 3.qꝛ ſufficit ſi dicat pᷣſcripn:niſi pᷣſumptio ſit eum.

Auendumm. ſubditos.ſ.laicos.

chias ſuas peragrant quandã nõ

(Jngre ſane ne cũ eßi ꝑ parro

olũ erga ſubditoss ſed erga ſocios ty/
rãnidẽ exerceant:ne qð abſit nõ cũ cha

ritate ſed cũ quadã iactantie temeritate

nec cũ gratiarũ actione ſed cũ quadã iu

diciaria inuentione ſtipendia ab eis exi/

gant:obſeruandu modis oĩbus eſt:vt ſi
qñ eis peragrande parrochie neceſſitas
incũbit:in ↄfirmandis hoibus in inqui⸗
rendis rebus emendatione digniſ:in pᷣ⸗

dicatione verbi dei:in lucris aiaꝝ pottꝰ

₰ℳ

6 depꝛedandis ⁊ ſpoliandis hoĩbus ⁊

candaliʒandis fratribus operã dent.?

ſi qñ eis ad peragendũ miniſteriũ ſuũ a
ſubditis aut fratribus aliquid accipien
dũ eſt. hoc ſůmopere obſeruare dñt:ne
quẽ ſcandalizent aut grauent.tanta er⸗
go diſcretio in hac re tenenda eſt vt ver
bi dei pꝛedicatoꝛ vbi ꝓpꝛij ſũptus de⸗
ſunt a fratribus accipiat:⁊ ijdeʒ fratres

illius potẽtia nõ grauent exemplo apli
pauli:qͥ ne quẽ grauaret: arte ⁊ manibꝰ
victũ querebat. Itẽ ex cõ. tole.viij.
Altra duos ſolidos a parrochianis ec⸗
Aenehs non pꝛeſumat accipere
. ter cetera deniqʒ que cõſenſu cõ
muniter nos conferre competenter

opoꝛtuit: querimonias etiã parrochiali
um pꝛeſbyteroꝝ gallie pꝛouincie ſoler⸗
tiſſime diſcernere decuit:q̃s contra pon
tificũ ſuoꝝ rapacitates neceſſitasvt cõ⸗
perimus tandẽ compulit in publicũ ex⸗
amen deferri. hi eni põtifices vt eoꝛũdẽ
euidens inqͥ ſitio patefecit indiſcreto mo
deramine parrochianas eccleſias pꝛe⸗
auantes:dũ in exactionibus ſupfluis
requenter exiſtunt:pene vſqʒ ad exina/
nitionẽ extreme virtutis quaſdã baſili⸗
cas perduxiſſe pꝛobant᷑. ne ergo fiat de
cetero qð ↄſtat hactenuſ inoꝛdinate pꝛe

H

ſumptuʒ:non amplius qꝙᷓ; duos ſolidos

vnuſquiſqʒ epoꝝ pꝛefate ꝓuincie ꝑ ſin⸗

gulas dioceſes vel baſilicas iuxta ſyno
dũ bꝛacarenſem annua illatione ſibi ex/
petet inferri: monaſterioꝝ tñ baſilicis

ab hac ſolutionis expenſione ſeiüctis.
cũ vo ep̃ᷣs dioceſim viſitat:nulli pꝛe mul

titudine oneroſus exiſtat:nec vnqᷓ; quin
quagenariũ numerũ euectiõis excedat
aut ampliꝰ quã vna die ꝑ vnãquãqʒ ba
ſilicam remoꝛandi licentiã habeat.qui⸗

cunqʒ vo pontificũ eoꝛũdem aliter qua⸗

decreuimus agendũ pꝛeſumpſerit:coꝛ⸗

rectioni ꝓculdubio canonũ ſubiacebit:
tãqᷓᷓ ↄſtitutionũ ſynodaliũ trãſgreſſoꝛ ?

pꝛiſcoxpatꝝedictoꝝ coꝛruptoꝛ. ¶ Itẽ
grego. epis ſicilie.

extra de penis ·c.pennl.illos ergo qui ſuperflni ſunt

Sacerdotes ab
epis ſuis vltra modum non grauentur.

b Socios. H
dicunt clerici ſo
cij ep̃i.alibi fra⸗
trcs.yt.xcy.diſ.
olim. 2. viij. q. i.
zent. exigẽdo vl
tra licituʒ xt. xi.
q.iij.nolite.
le Sumptus.
videtur ergo n
ſi habet ſumpt⸗
vnde poſſit exx·
pendere non dʒ
alios grauare.
nam potius vi⸗
dent hec peti ex
gratia ð iure

vt ex de cen. enzʒ

apoſtolus. ?7 ea

que domi cõoſuaee
uit expẽdere dzʒ

expendere cum
eſt in via. vt in
auten. de man.

pꝛin. 5.illud. col—

äliie nna
iudi. fine quoq
ſuffrag. S. nulli.
colla.ij.ſed non
eſt ita. vt extra
de ſimo. cum ſit

ra. mõaſie

c.i.⁊.ij. contra.·

·xvi.q·i. cum
vtilitate.. xxiij.
ſeruitium. con/
ipſa enim mo/
naſteria a lege

dioceſana ſunt

exempta.yt hic
⁊.xvi.q.i.cum ꝓ
ytilitate. ?.xpii.
q. ij. ꝙᷓ ſit. ſed eo
rum capelle no.
vt extra de ca⸗/
pe.⁊ e de pᷣbẽ.
de monachis.
genarium bo⸗/
die numeruſ ſin
guloꝛum in eui⸗/
ctionibus eſt ta
xatus. vt extra
de cenſi. cum a⸗
voſtolus. nec nu
merus ibi faxa/
ms recipienduſ

eſt ſi ecclia gra ⸗

netur vt ibidem
dicit. ⁊ extra de
exceſ. pꝛe · cum
ad quoꝛundaʒ.
poteſt remouere

ſacerdos:quia ſi habes ſeruitutem adaquandi certum numerum pe⸗

coꝛum:ſi plus ducis ad aquam quam debeas ſuperflua S
mino remoneri.vt.ff.de aqua quoti.⁊ eſti.l.i.. trebatius. Iteʒ ſein 4

ꝓpꝛij cõmodi venit ad eccleſiã de ꝓpꝛio viuat.vt. C. de ſta. 2 ima. i
ſe allegatio foꝛte hodie nõ tenet. qꝛ ſi aliqs fuerit ſup vireſ ꝗrauat 1

vicini ſacerdoteſtenit oferre vt diri c illud : er de cen peuratde5.

Mter cete.·

poſſunt a do

hiſti
l ins
ffue
Ghſen
AKfute
onn

TH
Laii
ſlſoe

Cieſee
ſnine⸗
fiuun
gſcit⸗
Gnund

Ppyualib⸗ vt hic. ⁊.xviij.q.ij.eleutherius.xij.q.ijc.qcunq;.er de
deci.ex multiplici. qñq; eni ꝓhiber tranſigi vel paciſci.ſi m̃ fiat anẽte
indicis tenet.vt ex̃᷑ de pᷣbẽ.niſi.ff.de his ꝗ no.infa.furti.ꝭ.pactus.ff.ð

rnanſac.cũ bi. 5. ſi cui. ſed quare recipit pecũia ꝓ actu ↄſecrandi.vt h

Elatũ eſt.ſũma.S.e.q.i.relata.arg.ꝙ pactio interuenire põrin

eenſ.
2 Le⸗
E Aric

CTrimialis vbi

dꝛ. e ð ſimo. . .
cũ ſit romana.? ”Mc
nõ ꝓ octu bapti Elatũ ẽnobis ſcẽ mẽoꝛie deceſſoꝛiſ

zãdi. ideo dico

ne aliqui ꝓpter
pauꝑtatem vel

nnere lanl uerſas veſtras dioceſes conſtituti quoti
mo. pt.i.. ba⸗ enſ ad ↄſignãdos infates egredimini vl
ptiʒandis. tra modũ grauari mime debuiſſent. ſum
b. Pꝛo labo. ma'enim pꝛefixa fuerat vobis vt audio
re.5. .. ij.c. vll. oſentiẽtibus que ab eis ſacerdotibus P
xij iſchart⸗ faborerclericop darl debuiſſ:atqʒ hoc
eEClericoꝝ. quod tũc placuit: ⁊ ſicut nũc dicit᷑ mime
qui laboꝛãt cnz cuſtodit᷑ vnde fraternitatẽ veſtrã admo
epiſcopo in vi; neo:vt ſubiectis veſtris nõ graues ſtude
