dicit vt oẽ qð dediſti mihi nõ pereatſed
habeat vitam eternam.hi ergo chꝛiſto ĩ⸗
telliguntur dari: qui oꝛdinati ſunt ĩ vitã
eternaʒ.ipſi ãtilli ſunt pꝛedeſtinati ⁊ ßᷣm
ꝓpoſitũ vocati ſunt ſancti quoꝝ nullus
Kerit ac ꝑ hoc nullꝰ eoꝝ ex bono in ma
ũ mutatus finit hãc vitam:quoniã ſic ẽ
oꝛdinatus:⁊ iõ chꝛiſto datus vt nõ ꝑeat
ſed habeat vitã eternã.⁊ rurſus quoſ di
cimus inimicos eiꝰ vel ꝑuulos filios ini
micoꝝ eius quoſcũqʒ eos ſic regenera⸗

turus eſt vt in ea ſide que ꝑ dilectionem

operat᷑ hãc vitã finiant:iam ⁊ antequaʒ
hoc fiat in illa pꝛedeſtinatione filij eiꝰſũt
⁊ dati ſũt chꝛiſto filio eiuſ vt non peãt:ſʒ
habeãt vitã eternã:deniq; ipſe ſaluatoꝛ
ait. ſi manſeritis in verbo meo vere diſ
cipuli mei eſtis nunquid in his com⸗
putandi ſũt illi de qbus euãgeliũ ſic loqͥ
tur:vbi dũs cũ cõmendaſſet manducãtẽ
carnẽ ſuã ⁊ bibentẽ ſanguinẽ ſuũ ait euã
geliſta hoc dixit in ſinagoga docens in

capharnaũ.multi ergo ex diſcipulis eiuſ

audienteſ dixerunt:durus eſt hic ſermo
q̃s poteſt euʒ audire:ſciẽs auteʒ Jeſus
apud ſemetipſum quia murmurabant
de hoc diſcipuli eiꝰdixit eis:hoc vos ſcã
dalizat: ſi & videbitis filiũ hõis aſcendẽ
te vbi pꝛius erat᷑.ſpirituſ vero eſt qui vi
uificat.caro autem nõ pꝛodeſt quicquã
verba que eſ locutusſum vobis:ſpũſ
nõ vita ſunt ſed ſunt quidã ex vobis qui
nõ credũt.ſciebat eniʒ ab initio Jeſus qͥ
eſſent credentes:⁊ qͥ eſſet eü traditurus
⁊ dicebat: ppterea dixi vobis qꝛ nemo
venit ad me niſi fuerit ei datum a patre
meo.Ex hoc multi diſcipuloꝝ eius abie
runt retro ⁊ ia cu illo nõ ambulabaãt:nũ⸗
quid ⁊ nõ iſti diſcipuli appellati ſunt lo⸗
quente euãgelio:⁊ tñ ſi erant veri diſci⸗
puli qꝛ nõ remanſerunt in verbo eius ſ̃ʒ
id qdð ait.ſi manſeritis in meo verbo ve
re mei diſcipuli eritis.qꝛ ergo nõ habue

runt perſeuerantiam ſicut non vere diſ

cipuli chꝛiſti:ita nec vere filij dei fuerũt:

etiam quando eſſe videbantur:⁊ ita vo

cabantur.appellamꝰhos ergo ⁊ electoſ
chꝛiſti diſcipulos ⁊ dei filios: qꝛ ⁊ appel
landi ſunt quos regeneratos ⁊ pie viue
re cernimus ſed tunc vere ſunt quod ap
pellantur:ſi manſerunt i eo pꝛopter qð
ſic appellantur.ſi uten Perſeue ainne;
non habent.i.in eo quod ceperunt eſſe
non manent:nõ vere appellãtur pꝛopt
quod appellantur ⁊ non ſunt.apud de
um enim hoc non ſunt cuinotnʒ eſt ꝙ fu

.

297

xBe bis. illis ſcill ·

cet qui nõ de his.i.de

iſtoꝝ numero qui cc.

yPerſeuerauerũt.
i. vſq; ĩ finẽ ñ perſeue
rauerunt. VUnde oui⸗
diꝰ.ſʒ.ſ.vltima ſemꝑ

expectanda dies h)

mini eſt.denique bea
tus Ante obitum ne
mo ſupꝛemaqʒ füera
debet. Argue pꝛodeſ
ſe modicum quod de
ſinit eſſe. Quod non

dura bit cõomoda par

ua dabit. Et nota ali
quẽ nõ debere dici ꝑ
manenteʒ vel perſeue
rantem qui viq; in fi

nem nõ perſeueraue

rit.licet longo tempo
re in operibus chari
tatis exiſtat.h.
3.Lonfoꝛmes pu
ritate vite modo ⁊ po

ſtea beatitudine.lau.
⁊ ¶Silij dei.i.filij ꝗ
eſt imago patris vſqʒD
quaqʒ eadem cum
patre.
2 Mon ergo. ſic oꝛ⸗
dina.filijs ſuis non p
deſtinatis deuſ perſe
nerantiam non dedit

lan.

2 Mumero.Fʒ pꝛe

ſcientiã.
a .α& Ripoſtolicaz ue
dicit gd habes quod

nõ accepiſti. Et iaco

bus. omne datuʒ opti

mum ⁊ omne dornum

perfectum deſurſum
eſt. vnde verſus. Et

ope celeſti fit ſi quid

habetur boneſti. Et
venit a ſuperis vel

agas bene vel medite

ris. Iteʒ quicquid ba

bes meriti pꝛebentis

gratia donet. NHil de
us in nobiſ pꝛeter ſua

b ' Tales. m pꝛeſen

1

tem iuſticiam.

c ¶ Bati eſſent. ſi ha 4
berent perſenerantiã.

Pereat. tempoꝛe.
Boc dixit.verba

euangeliſte vſq; ibi.

nunquid ⁊c.
f ¶. VAbi pꝛius erat.

apoſiopoſis.q̃ fi tunc

intelligentis que dico
vt de. cõ.di.ij.pꝛima.
g ¶ Spiritꝰ? eſt. i. ſpi
ritualis intellectus.

¶ SFinis. vbi dictũ eſt. ꝙ appellamus filios dei pꝛopter pꝛeſentem iuſticd 2 CQue fa

De. Pen.

am qui tamen non ſunt hm pꝛeſcientiam.
b ¶ Alij vero.hoc alij reſpicit illud qð poſuit.S.e.di.ꝭ.eoꝝ in pꝛin.l.
c ¶ OQOmnino.i.ſine determinatione aliqua.xxxi.q.i.ꝙ ſi doꝛmierit.
d ¶Pꝛoponat.auguſti.ſ. bu.

e ¶ Seribi. qjdrimem
bꝛẽ diuifionẽ innit. G.
quã in oꝛdinatione ꝓ
ſequitur vſq; ad locũ
illũ.ſic itaq; põit vnũ
quodq; mẽbꝛuʒ diffi
niẽs ⁊ diffinitioes ſu
as quctoꝛitate con fir⸗
mans. llan.
fEnedictus.qnui
edixit.i.bene
dicet.i.exaltabit nos
omnino in aĩa ⁊? coꝛ/
poꝛe.xxiij.di.ſi epᷣus.
g ¶ Benedictione.i.
exaltatiõe que erit ſpi
ritualis etiam in coꝛ
poꝛibus.qꝛ tunc etiaʒ

habebunt pꝛopꝛieta⸗

tem ſpũs qꝛ erũt agi⸗
lia ⁊ cibis nõ egẽtia.
hãc auctoꝛitatẽ expo
nit.j.e.di. .fic itaq;.
h ¶ Elegit. pꝛcdeſti⸗
nando.h.dicit ꝙ boc

gratis faciet fignatis.

In ipſo. i.per ipᷣʒ
i.chꝛiſtũ ante conſti⸗

tntionem eccleſie ver

lh; In con ſpectu.
non hominũ.i.intus
vybi dens videt nõ ex/
tra vbi homineſ.xxij.
gv humnane vl in cõ
ſpectu.i.pꝛeſenti vita.
I¶Pꝛedeſtinauit ad
bona que filij babitu
m Cper JYeſum. boc
And merins noſtris
cc.ſʒ cooperãte xpᷣo.
n i
ſim ꝓpoſitũ volnunta/
tis ſue in gloꝛie laudẽ
⁊ gratie ſue.ĩ qua glo
rificauit nos i dilecto
filio ſuo cc. S
. Similit. ab eter

Cbꝛiſtnʒ .i. ipſuʒ

no. quo ad dei pꝛeſciẽ

p JIudicatus eſt.i. .

iudicari pꝛeſcituſ eſt.

—

q it. ſeduei=

fuinaliter.

r Poꝛo. feribẽdi ĩ

lib.vite quo ad dei pᷣ⸗

ſcientiã ⁊ ᷣm iuſticiãõ.

ſ¶ Si ano minus . i.
ſi aliqno mõ minus.i.
nõ.q..d.ſi nõ eſſent ibi

parate in pᷣdeſtinatione d

turi ſũt.i.ex bõis mali. VFinis ergo hu
ius auctoꝛitatis eoꝝ ſnie concoꝛdat:qui
peccata dicũt remitti ſᷣm iuſticiã ⁊ nõ ᷣm
pꝛeſciam. Alij veroꝰ quãuis fateãt pctã
redire tñ ſeu per baptiſma ſeu ꝑ pniam
aſſerunt oĩo peccata remitti:⁊ plena fi⸗
de accedentes ad lauacrum renaſci: nõ
aqua tantũ ſed ẽt ſpũ ſcõ:⁊ ſi poſtea pec
caturus ſit:demũ penitentẽ ⁊ ſi aliqũ re
caſurus ſit iñ tꝑe ſue pñie ita per fcẽ ex⸗
iatuzs affirmant:vt ſi tunc moꝛeret᷑:ſa⸗
utẽ inueniret eternã:quoꝝ ſnie eiuſdez
auctoꝛitatis pꝛincipiũ ↄſentit.Cũ.n.qõʒ
eius pꝛoponatꝰ quare pꝛeſcitos ad moꝛ
teʒ cũ fideliter ac pie viuerent nõ tũc de
vite huius ꝑiculis deus rapuit ne mali⸗
cia mutaret intellectũ eoꝝ ⁊ ne fictõ deci
peret aias eoꝝ:cũ de imatura moꝛie pꝛe
deſtinati ſcriptura dicat:raptꝰ eſt ne ma
licia mutaret itellectũ eius ⁊ ne fictio de
ciperet aiam eius:euidenter oſtendit il/
los taleſfuiſſe:qui ſi fatali neceſſitate hu
ius vite ſubducti eſſent periculis:perfe⸗
cto vitã cõſecuti eſſent eternãa vt ergo fi⸗
nis pꝛincipio cõueniat ⁊ ne ſibiipſi con⸗
trarie videantur diffiniẽdũ qͥd ſit ſcribi
ĩ li.vite ⁊ de eo deleri ſᷣm iuſticiã qͥd ſᷣm
pꝛeſciam. Secundũ pᷣſciẽtia ſcribi eſt ad
vitã poꝛdinari quod ab eterno factũ eſt.
¶Uñ apoſtolꝰi epiſtola ad epheſeos.
Enedictꝰ deus ⁊ pater dñi noſtri

lieſu chꝛiſti:qui benedixit nos in oĩ
benedictionesſpirituali ĩ celeſtibꝰ ĩ chꝛi⸗
ſto ieſu:ſicut elegitꝰ nos in ipſo ante con
ſtitutionẽ mũdi:vt eſſemꝰ ſci ⁊ imacula⸗
ti in cõſpectueiꝰ ĩ charitate qui pꝛedeſti
nauitnos in adoptionẽ filioꝝ ꝑ ieſum
chꝛiſtůs. Similiter pm pᷣſciam deleri eſt
ad moꝛtẽ nõ ad vitã pᷣſciri.qð ⁊ ipſuʒ ab
eterno factũ eſt.vñ dñs in euangelio.qui
credit ĩ me habet vitam eternam:qui ãt
non credit iudicatus eſt
¶ Hinc etiam augu.ait.
BDOuit deus qui ſunt eius ex his
neymo ſeducitur. nondum appa⸗
ruit iudicium ſed iam factum ee.
¶ Poꝛo Fm iuſticiã ſcribi eſt deo an

ctoꝛe ea operari:quoꝝ merito ſit dignuſ

eterna ſalute.hunc duplicẽ moduʒ ſcri⸗
bendi in euãgelio dens aſſignauit dicẽs

ixiſſẽ vobis.i.nõ celaſſem vobis imo dixiſſem qꝛ

nõ ſunt ibi.⁊ vere ꝑate ſunt ibi ĩ pdeſtinatione qꝛ vado vobis ꝑare locũ ĩpᷣ
deſtinatione.ꝑate quidẽ erãt manſiones ĩ pᷣdeſtinatione.ſed m̃ adbic pa⸗
rande ipſoꝝ operatione.vel ſub vna diſtinctiõe vt ſit ꝓbatio per ipoſſiblle
hoc mõ.In domo patris mei mãſiones plu.ſunt.⁊ merito multe ꝑate vobiſ
i pdeſtinatione qꝛ ſi nõ eſſent ꝑate vobis in pᷣdeſtinatione.ego dicerem va⸗/
do parare eas.i.vado eas vobis pᷣdeſtinare.hoc at eſt ipoſſibile.vt incipiat
aliquid pdeſtinare.Cõſtat ergo mãſiones illas gatas.⁊ hoc eſt ſi nõ eſſent

ibi dixiſſem vobis qaꝛ vado parare id eſt pᷣdeſtinare.h.

t HH minus.i.aliquo minus.i.nõ.q.d.ſi nõ eſſent ibi multe mãſiõ
xiſf

em vobigs

—

es di⸗

qꝛ non ſunt ita.ſed qꝛ vado parare eas in operatiõe ⁊c.vel.i.ſi

multe non eſſentibi manſiones.

X

3
7

Quis i. vere ſunt ibi:qꝛ vado parare ess in operatione.
Scriptos.vero hic.ar. exceptionem.G.in illo.ꝭ.xxvij.q.ij.ꝭ.ecce.q;
cex negatione ſequitur affirmatio.io. U
y Ndomo iuſti.xxiiij.q.i.omnibus.
¶ Pꝛedeſtinauit. ab eterno. ꝗM
t vocauit.in memoꝛiam per gratie collationẽ iterioꝛi vocatione.

mrus bane ſe facturum pꝛeoꝛdinanit lan. .
¶Si quo minꝰ cõfirmat eſſe maãſiones paratas.i.q ſe factux poꝛ

dinauit ꝑ· ar.a ↄrio ſenſu ſũptum illius verbi ſi quo minꝰ⁊? boc ẽ qd

ſequitur.⁊ ſi abiero.vñ eoipſo ꝙ abijt.mãſiones illas
i.ipſos ad pᷣparandũ excitauit.accẽdit enĩ eos ad d

diſcipuliſſuis:In domo pr̃iſ mei mãſio
nes multe ſunt:ſ quo minus dixiſſet
vobis qꝛ*vado ꝑare voſᷣ locũ.⁊ ſi abie
ro ⁊ pᷣꝑauero vobis locũ:iteꝝ vẽio ⁊ ac
cipiã vos ad meipſum:vt vbi ego ſuʒ ⁊
vos ſitis dicẽs ĩ domo patriſ mei mãſio
nes multe ſunt:ſi quo minꝰ dixiſſeʒ vob
qꝛ vado ꝑare vobis locũ oñdit eos qͥbꝰ
loqᷣbat᷑ ſcriptos ili.vite pᷣdeſtiatõe.ſubij
ciẽs ſi abiero ⁊ pᷣpauero vobis locũ ⁊c.
oñdit eos adhuc eẽ ſcribẽdos opꝑatiõe.
Hin c etiam agu.in eiuſdem loci ex⸗
planationęe.ait.
nM domo·.p.m.m.m.ſũt domꝰdei
tv⁊vxẽplũ dei. regnũ celoꝝ ſũt hoĩes iu
ſti:i qbᷣ ſunt multe diff erentie: ⁊ he ſunt
manſiones ipſiꝰ domꝰ.he ãt iã ꝑate ſunt
i pᷣdeſtiatõe:ſic apoſtolꝰait.qͥ elegit vos
añ mũdi ↄſtitutõnẽ pᷣdeſtinando ꝑando
at in oꝑatõe.vñ quos pᷣdeſtinauit hoſ⁊
vocauit:pʒ hoc 35 dẽ fecit deus q̃ futu
ra ſunt.i.q̃ factur

bo.i.pᷣdeſtinabo.ſʒ qꝛ ibi ſũt nõ ẽ opꝰali
q̃ ꝑare:qꝛ vero nõdũ ſũt ĩ oꝑatiõe addit
⁊ ſi abiero ⁊ pᷣꝑauero abiẽſſʒ nõ reliqᷣni
ꝑat. qꝛ ſubtrahit ſe ⁊ latet vt ſit fides qͥ
noõ eſt de viſa reꝰ:⁊ inde ẽ meritũ fidei.
¶Erx hac vinit iuſtꝰ ⁊ mũdat᷑ ei coꝛ dũ

pegrinat᷑:⁊ ĩ ea t deſideratqð nõdũ hẽt᷑

hec ẽ pᷣpatio mãſiõis eiꝰ:qꝛ ſi ꝑat nos ſi
bi ⁊ ſe nobis vt mãeat ĩi nobis ⁊ noſi eo
qtũ qͥſqʒ erit ꝑticeps eiꝰ plꝰ vel minꝰ ꝓ
diuerſitate meritoꝝ:⁊ hecẽ multitudo
mãſionũ.¶ Itẽ ʒʒ iuſticiã delet᷑:qꝛ gra
ſubtracta ea oꝑari ꝑmittit᷑ bꝰ eternã dã
natiõeʒ meꝛet᷑. Hic ꝓpheta loquẽs exꝑ
ſõa xpᷣi ait.deleãt᷑ð li.viuẽtiũ:hoc ẽ ſub
trahat᷑ eis gra q̃ ſubtracta hic ĩ ꝓfundo
vitioꝝ deiñ ĩ eternã dãnationẽ pᷣcipitãt᷑

⁊ cũ iuſtis nõ ſcribãt᷑.i.nõ apponatur eis

gra qᷓ fiat digni ena ſalute.ſic itaqʒ ꝓcã
Fʒ pᷣſciaʒ remittut᷑ cũ ab eterno gra pᷣpa
rat᷑:q̃ vocatꝰ iuſtificet᷑:iuſtificatꝰ tãdẽ et

naliter gloꝛificet ſʒ iuſticiã vo pcã remit
tũt᷑:vel cũ baptiſma plẽa fide accipit᷑ vel

pñia toto coꝛde ↄtrito celebꝛat᷑.q̃ remiſ⸗
ſio ⁊ ipa ʒ pᷣſciaʒ ñ icõneniẽter fieri dr
At eni ex pꝛemiſſa auctoꝛitate apoſtoli

„ „

datur itelligi due ſũt poꝛdinationes.

ra ſun ꝰerat.⁊ ifra ſi qͥ minꝰ
eſſe ↄfirmat:qꝛ ſi nõ eſſet dxiſſetibo ⁊ pa

parauit i opere

eſiderãdũ ſe am/

plins. ꝙᷓto enizʒ
amplius res de
ſiderata ſubtra
hitur.tato ãpli

us deſideratur

⁊ eoipſo ꝙ ſe ſb

trahit aſpecti /

bus eoꝝ meret
fides in eis au⸗
ginẽtari. fides.
n. eſt de re non
viſa. ⁊ hoc ẽ abi
ens a ſuis ad te
pus ſʒ non reli
quẽs qꝛ cũ eis ẽ
ſp.ð.di.ij.querẽ
dũ meritũ eniʒ
ita demũ eſt vt

git aug. ſi de ea

re ſit quã crede
re ad religionẽ
Ptinʒ nõ eniz de
omni re que vꝛ
qð hic dicit᷑ ac

a ρPorat. log

gs poſſet icipe
re pꝛedeſtinari.

qð no eſt veruʒ

ritũ vbi huma

na rõ pꝛebet ex

perimẽtũ.ar.j.

c ¶ Etinde eſt.

ipſe deus. ſ.
aegre ts
e ¶Beſiderat.

tura gloꝛia. h.

9 ½.Secundaz

iuſticiam ?c.

ta. ed id e

cit qð dixit gd

ſit deleri 'm pꝛe

ſcientiaʒ.nõ ad
pꝛoximũ cũ mi
ti ſaluandi dele
antur ⁊ ßʒ iuſti
ciaʒ pꝛeſentem
operantur dam
natione digna.

1Belcantur
boc perbũ reſpbi

cit deletionẽ bʒ
pꝛeſcientiam.

l ¶Sic itaqʒ.reuertit.G.ad materiã huiꝰdi.⁊ qꝛ.S.iillo.S.eoꝝ opi/⸗
nionẽ poſuerat dicentiũ.ꝙ peccata receſſuris a iuſticia remittuni ß3
iuſticia nõ ſᷣm pᷣſciam.bic oſtendit quid ſu peccatũ dimitti ſᷣm iuſtici
am qð cõuenienter põt dici fieri ẽt jm pꝛeſciam.Et inde ſumpta oc⸗
caſione duas dicit eſſe dei poꝛdinatiões ⁊ eaꝝ ſimiliter dnos eſſe el
fectus.qð totuʒ arguit ex diuerſis verbis auctoꝛitate apoſtoli. ſubiũ

git etiã qualiter lege cõſequẽdi ſe habeãt iſte poꝛdinationes ? earn,ʒ

effectus.⁊ adijcit anctoꝛitatẽ enãgelij ſi fuiſſent ex nobis.⁊c eliaʒ ſm
hãc diſtinctionem eſt intelligenda ⁊ in quem modum obſtaret demꝰ

ſtratur.⁊ hoc vſque ad.ꝭ.banc ſocietatem.lau.

I¶ Secundum pꝛeſcientiam.pꝛeſentis iuſtiſication
m Vt enim auctoꝛitate.S.e.di.benedictus.lau.

is. lan.

n ¶ Pꝛeoꝛdiatiões.i.ples pᷣdeſtiatõeſ: pluraliter diẽ ꝑꝑ duos effect?
pꝛeoꝛdiationũ.quoꝝ vnũ iplet deus bic pꝛopter iuſtificationem . alte⸗
rum in futurum dando beatitudin: vna eſt enim dei pꝛeoꝛdinatio.i.

deus pꝛeoꝛdinans deus vnus ⁊ pꝛedeſtinans vnus
ſunt effectus.ſ.iuſticia vel iuſtificatio in pꝛeſenti:⁊ et

in futnro.

eſt: ſed eius duo
erna beatitude

b ¶ Be viſa re.
yt hic innit illö
ſides nõ hj me

34

A
tao,

niſſtt ie
Gtſcäiel

.

fleſrni

Pin and
Mefmnä
ſuad eſtec
dyuen
boe fone
r n adl
ſinonbeba
ſüſchepe
natonis.
lobimieri
nonover
lrſodian
nanaien
1boci
manert.
itnrexy
onis h.

ilſer
Kiftine
Paltatei
günteſfer

rtdöt i

Dft.

legdin
Meüioſtie
Pſontff
ſin en⸗
lnorec
dannoft
torlate⸗
wadit
auͤtib

B. mm.
n mati i.pꝛimus modus pꝛedeſtinationis.. Mualitate. oꝛdo vt eſſent filij ire.i. pꝛeſcie pñtis malitie ⁊ peccati pꝛeſen
iete Hedeſtinactoeima iHamns ldn 9 . v eſen tales dico non ſpe tantum:ſed ante dei oculos id eit vt non ſoluz
nizeheſn 1 cE n dilecto.i. ꝑꝑ vel ꝓ qꝛ ꝑꝑ dilectũ filiũ ſuum nos diligit.æ illos viderentur rales ſed etiam eſſent..hd. JM
rin . Doematmnan t doilne vult filius diuina dona largitur. q ¶ Pꝛ eſentium . quaſi dicat in ea qualitate in qua erant ſuturi apparebunt
kiii aeorequencli edleqnentie bypotheticarum. tunc in pꝛeſentia vt.õ.eo.notani. (e uibus ſcliicet
ninqa e Exierüt ⸗ H ¶ Be quibus. ſcilicet
õöt eſſe ꝙ nobi ui pꝛeſenteʒ habent
nging t eſſe ꝙ nobiſ . ,4 , ulckciem ſed ſunt eaʒ
ſtanin ci fuiſſent quo Zna qua ͤſqʒ pꝛeoꝛdiat hic ad iuſticia, ait reputabimini ab hoibꝰ:ſed fuiſtis ali amiſſur de guidut. F.
mini ag ſecüa pꝛe⸗ miſſion’ ipiẽdã: altera quado tenebꝛe: noc aũt lux in dño. de ee amiſſuri⸗ 1.
snnd dinatöné ſ% remiſſionẽ peccatoꝝ pꝑcipiẽdã: alte eb⸗ n dño. de ꝛelibanit. 5. eoꝛum.
W dlnareil⸗g qua aliqͥs pᷣdeſtinat᷑ ad vitã eternã ĩ fun quoqʒ ſcribẽs ad tymotheũ nõ ait vide ANeraciter. ar. ff. ᷣ
hlhlet eſſent Hoꝛdina ro obtinẽdã.hax effectſunt pñs iuſtifi bar ſʒ fui pſecutoꝛ ⁊ blaſphemꝰ ⁊ cõtůe an ⁊ ar. le.l ſ italau.
ihkit, n adyit eternã . a gloꝛificatio qola in pmiſꝰ lioſus:nüx at ſi mibicoꝛdiã ↄſecut⸗.Oc ¶AQuod autem. duo
uenn 2 i non maſſ. catio ⁊ futura gloꝛificatio qͥ oia in pᷣmiſ-/lioſus:nũc ãt ſũ miſicoꝛdiã ↄſecutꝰ.oẽs t ¶ ¶uod autem di
re ſent nobiſcũ itll ſa aucte ↄneniẽter diſtiguunt. ꝛia. n. quicũqʒ iĩ chꝛiſto renaſcuntur: a q er ſan gbus id eſ un g ſun⸗
ginſe ligas otinne h;̊ pꝛedeſtiatio q̃ pꝛeoꝛdiat᷑ ad pñtẽ iuſticia guine a diabolo redimuntur: pꝛiꝰ ex adã me Lain pee e.
icfrnn ſubiũgitur imo ſ dr:ſicut elegit nos ĩ ipſo añ eccatoꝛes naſcutur ⁊ diabolice ſeruitu mn pꝛeſer
edeſeſen lubiuguur imd. deſignat᷑ cũ dr̃:ſicut e egit nos iip P . dienOie ti vita ꝙ trifarie diui
ag incepiſſent eſſe mückt ↄſtitutionẽ ⁊ cetera. cuius effectꝰ tis obnoxij. Sicut ergo iſti quãuis ſintrfu quur ſieut tam magi⸗
WN nodi . 5 infra ſuppõit in qua gratificauitꝰ nos in turi filij dei:tamẽ pꝛius ſuntſilij diaboli: ſter dicit h. èUM
leht 1G. Sen 6 Nr. dilecto“ filio ſuo ⁊ cetera.Secũda poꝛdi ſic hi de qͥbꝰ ſermo hẽtur quauiſ recedẽ vy ¶ Expectatio.i. cre⸗
B Wpetnernobis natio ibi oñdit᷑ qͥ pᷣdeſtinauit nos in ado do a iuſticia futuri ſũt filij ꝑditionis eter atura expectans.ſ.ho
Au ⁸ (Societate. ptiõeʒ filioꝝ ⁊ cetera. Eiꝰ effectꝰ pᷣmitti ne cũ ei pier kkeli viuũt vere ſunt filij x: Renclationem M
indmniit ſ.effecus pᷣme. dũ dr.·qͥ benedixit nos in oĩ bñdictiõe ? dei ⁊ iuſti ⁊T eterna btitudie digni.vñ au lioꝛuz dei vel bomo fi
na d A. Ad ſecudů cetera. He due pꝛeoꝛdiationes earuy ctoꝛitas no ait ci videretur piẽ ⁊ fideltt deru leneeon ſ
1n noee effect“ ita ſe habẽt vt pꝛia ⁊ ei⸗ effectus vinere: ſed cũ pie ⁊ fidelr viuerẽt nec ve apparer qualis eſt vel
ei ie Dteudʒ. ſ. natura pꝛecedãt in lege ↄſequẽdiiſeran raciter a bono ĩ malũ cõmutarent᷑ qͥ n ſuturus erit velin qua
W iſet exnobis. tur. ſi. n. aliqs pꝛeoꝛdiatus ẽ ad vitã oſfe quã veraciter boni fuerũt:dñs quoqʒ ñ (.homo dicitur hic cre
ne. nobiſehita . r quẽter infert᷑ ergo pꝛedeſtiatꝰ ẽ ad iuſti⸗ ait ꝑ eʒechielẽ. ſi auerterit ſe iuſtus a iuſti atura que hic videtur
Rr außs referar ad ciã: T ſic ↄſequitvitã eternã ergo ↄſecut? cia ſua qᷓᷓ videbat habere.ſʒ ſua.ſ.quaʒ .————
Neg ipſam pꝛeoꝛdia eſt iuſticiã ſy nõ ↄuertit᷑. vñ multi ſunt ꝑ⸗ veraciter hʒ. quod aũti eadẽ auctoꝛita⸗ õ
n one mn nm æ? ticipes pꝛie pꝛeoꝛdiatiõis eiꝰ effectus te ſequit᷑ nõ erãt ĩi numero filioꝝ qñ erãt in bac quidem vita
Ehoſtie Züs ad effectũ. ad quos ſecũda vel eideffectꝰ minime pꝓ i ꝓfeſſiõe filioꝝ ita intelligẽduʒ eſt. Filij plene non apparet.b.
ehittffumn net tinere ꝓbat᷑. Juxta hãc diſtinctionẽ ĩtelli dei duobꝰ mõiſ appellãtur: dicũt filij dei yToꝛruptiõis. i. pe
Croͤctſen ic-boc fore Eda ẽ itas illa. Jo. exierũt ex no pticipatõe hr̃ditatis eterne:ſicut Joã. ait nalitatis a cauſa que
dicu. qꝛ adhuc gẽda ẽ auctoꝛitas illa.Jo.exierũ Nticipate erne⸗el yod⸗ di vi ſtitũ
5ein iſti non bebat ef bis ſʒ non ert ex nobis: nã ſi fuiſſent ex tĩeuãgelio.quotquot crediderũt ĩ eũ de/ trendi victuʒ ⁊ veſtitũ
kann fectũ ſcõᷣe pꝛede nobis:mãſiſſẽt vtiqʒ nobiſcũ.Ex nobis it eis ptãtẽ filios dei fieri. apoſtolus ait . anie duibus indnige
n nnoned inct reft,lanfa ſocierne recſſerut i epiſtolaad Ko Arpectanoscreature nallralroneluas.⸗
numotre habituri erat. X quaq pꝛie oꝛdinatiõis ⁊ eieffectõnobiſcũ renelationẽ filioꝝ dei expectat. ⁊ infra. gloꝛoſam libertatem
ni ter iubiungerek Pticipes erãt. ſed non erãter nobis.i. ſeæ iplſa creatura liberabitur a ſeruitute coꝛ Auam babebunt lilij
Naigift enſinlengcnnn cüude pꝛeoꝛdiatiõis ⁊ eius effect ſocie⸗ ruptiõis ĩ libertatẽ gloꝛie filioꝝ dei.⁊ i dei.b.
uct aahne at ibi ñ tatẽ nobiſcũ nõ inierũt:qð ex eo videri fra. ipſi ĩtra nos gemimꝰ adoptiõʒ filio ? ¶ Vntra nos. veni
Plnanf manerẽt.qð inn poõt qꝛ ſi fuiſſent ex nobis.i.ſi illius pᷣoꝛdi ruʒ dei expectantes. hic ẽt aug. eadẽ ver ulſellicet maxima ra
1ga itur ex vi locuti nationiſ nobiſcũ ꝑticipes eſſent:mãſiſſet ba apoſtoli exponẽs ait. Mõ tatũ crea⸗ 2 BKictoptionez perx.
ilri⸗ onis. b. Viqʒ nobiſcũ.i.a ſocietate.reffectꝰ eius tura:cũ nõqũ ſilioꝝ foꝛma pfete. Hoc⸗ ctamexr ommi par
Cu 1* Ane lean poꝛdinationis quã nobiſcũ ↄtraxerant ergo mono ſüt filij dei niñ Rriapegeüten ie. vt ſimus filij dei ſe
nſond neiacs, poſita n receſſiſſent. ſi eni ad ſecũdãd poꝛdia ne btitudinis. In pñti eni dicũtur filij tri cundum animaʒ ? ſe
Veng en ſ. Kex dvono tionẽ vtrũq; refertur:nõ cõuenienter? bus moõis. vel pᷣdeſtinatione tãtum:ſicut cundũ coꝛpus quan⸗
ini c ſiin eadeʒ illud iferretur maſiſſent: imo cepiſſẽt vxti hi de qᷣbꝰo ioan. ait. vt filios dei qͥ diſper,fi mm ad gaudium ani
bhirge qualitate ĩ gna qʒ nobiſcũ eſſe. ſivo ad peimäͤ:falſa eſſet erãt ⁊c. vel pᷣdeſtinatiõe ⁊ ſpe eterne bti⸗ ne 7 ſolam immhants
alt i⸗ erant effecti aa ppoſitio ſi fuiſſent ex nobis ⁊c. Multi. tudinis ſicut illi ð qb⸗ dñs ait. filioli mei eec a mi DR
upet parebũt tũc in nm. pñtis iuſticie ⁊ ſanctitatis ꝑticipes fiũt adhuc modicũ vobiſcu ſuʒ vel merito rogatis ſud ala erta
tuunnt⸗ vn Itmi ea ñ pſeuerãt. vñ dñſ ait ĩ euãgelio. fidei ⁊ pꝛeſentis iuſticie:nõ aũt pᷣdeſtina mrsSpzedicate.
ſni me Pic ſoce’. — On(ꝗ cepit:ſʒ qͥ ꝑſeuerauerit vſ⸗ tione claritatis eterne ſicut hi de qbꝰ?dñnt a MHoc . ſient. mali
nnni ⸗g danaſuf MEin finẽ hic ſaluus erit. ait. ſi autẽ dereliquerit dli eiꝰ legẽ mea,zʒ ſunt adbuc: ſed futn/
lnr doſun ben e. Anc ſocietatẽſi quis ſolo noĩe ⁊ ⁊ĩ iudicijs meis nõ ambulauerit ⁊c. Hi ri ſunt boni quia pꝛe/
umin ERuewon ſo. pfeſſione nõ aũt rei veritate a di- ergo de qᷣbᷣĩ Pii agit: filij ſunt merito fi deſtinati. bo
man io noie eeſeri de n chs dicat cõtrabi: eiuſdẽ auctoꝛitatis dei ⁊ pſitis iuſticie: nõ ſunt at filij adoptö b Eierne ent bo
ſcintcht beant. oñdit au⸗ teſtimonio ↄuincit. De his.n. ͥ pꝛie non nis eterne.q ergo pcã dimiſſa fatẽt redi bon permanſtril.
iirered ſecue pꝛeoꝛdinatõis ſũt pticipeſ ait.nece rem iuſticiã 2 nõ 'm pᷣſciaʒ ea dimitti obiſeum ad
Mertinf vſzad uᷓ ced nos moueat:qꝙ quibuſdãa filijs ſuis deꝰ neceſſe ẽ vt cõfiteãt:ſicut ſaluandis pca pnc modicũ fidei ba
ſncn Po modos bu⸗ no datiſt pſeueratiã.abſit.n. vt ita ſit i¶Em iuſttciaʒ ad eternã dãnationẽ iputan bentilan.
nleg ius vocabuli fiii de p̈deſtinatis eſſent ⁊c. que ĩ eadẽ an/ tur nõſm pᷣſciaʒ:qꝛ ⁊ illis a bono ĩ ma⸗ d MMi ergo. infert ex
ſef us dei aſſignat cctoꝛitate ſupꝛa ↄtinẽt᷑. Oues nãqʒ de qͥ lũ deficiẽtibꝰ ſingula replicãbit ad ſup monſtfnenerit e ng
nnrc quer filij dei vpus i euãgelio dñs ait. ⁊ alias oues hio pliciũ ⁊ his vſqʒ i finẽ i bono ꝑſenerãti⸗ mni rrenertik die l
Tinag appellant et q q nõ ſut ex hoc ouili. ? filij de dbꝰ ioon. b⸗ nulla iputabũt᷑ ad penã eternã. Qui bainsaüſot.
“ futuri ſunt mali ait. vt filios dei qͥ erãt diſperſi ↄgregaret ãt dicũt ꝗ; pcã dimiſſa nõ redeãt:auẽte e¶Uon ſecundũ pꝛe
ſtn t car aden in vnũ: ita ſcia ert oues ⁊ fllij: vt qua⸗ greg.⁊ ꝓſperi ſmiaz ſu ↄfirmare conãt. ſcientiam c ame n ſE
fept errala liniſſa litate pꝛeſentiũ nõ ſpe tm̃ ſed etiã ante Ait. n. greg.iĩ moꝛabilibꝰ.li.xxxv. . cundũ pᷣſcientiam di
lon, redeãt ⁊ boc y'/· dei oculos eẽnt filij ire ⁊ ꝑditiõis eterne. Aid ẽs qdð dicit᷑:qͥ reddis iniquita mitt ficut dicit gra.ẽ.
ſrc que ad.ꝭ.ꝙ aũt vnde apoſtolus nò ait: videbantur eſſe “ tẽ filijſnac nepoi Peccnti ſ. oꝛi eiagr. ane 5
⁊ hic nota ꝙ B ſed eramꝰ inqᷣt ⁊ nos natura filij ire nec ginale a patribus trahimus:⁊ niſi ꝑ gra lio.ſed hic alit ſu
in lt infri 2 mit nomẽ pᷣſcie ᷓ ibi.
CGc ſuit. 5.e⸗ icit dan ie i ⁊ non ſecũdũ”0ee3wi vſq; ad.S. verim pꝛobat ſententiam aliã ſcilice peccata dimiſſa nõ redire.
, annnr cor que diei danandos ſolo noie iuſtos eſſe? non G mhaten hene ürns robar ppoſſtu Karict optime. l.
nl n ¶Auctoꝛitatis.que auẽtas poſita.s.e.ſi ex bono.lan. bᷣ¶ Fllijs non poreſt intelligi niſ de oꝛiginali peccqto. aliter nõ cõtra
, o ¶ Que in eadẽ.. e,di.g. verumh. diceret auẽtas illa:filiꝰ nõ.poꝛtabit.⁊c.i.q.iiij.indei. i L. Peccatũ.ſolũ.
en

W ij

by— Di recedit.ſʒn
Ddi i.tres autem.h.

Be. Pen.

a . Habemꝰ ynde patet ꝙᷓ oꝛiginale peccatũ dimiſſuʒ non redit: ? ita pee
cata dimiſſa nõ redeunt.

d q 5 xxiij. iij ſ illic. . di. 5.alij. 2c. miroꝛ. 5.

c Mõ recedit. hic exp̃ſſe dicit iſte. pcã nõ redeãt ſʒ ſi vriũ tenere volue

ris expõe ſic.nõ reci ·

dit oĩo vel eadẽ q;ti/
tate i qua pꝛius eſt.
d Uec ĩ oꝛiginali.
ↄodicit.ſi ſic expõatur.

e ¶ Qui t. .c. ꝓx. ꝗ

recedit.

fAoꝛte. i flli pẽa

g ¶ ¶ Que ei.i.qualis
moꝛs eterna.ſi ſic ex-
ponat᷑.nõ pdicit fibi
b ¶ ¶ Finis ⁊c. pꝛinci⸗
pio.mgr vocat pꝛinci

piũ vbi dixit ſʒ nõ id
⁊c.finẽ vero vbi dixit

ꝗqtã ea etiã ⁊c. S. c.ꝓx.

ꝗ recedit.ſʒ illð ea fa

cit ſimplicẽ ⁊ noĩalem
relationem. .
i CQuã penã. veruʒ
diceret.ſi ꝓ eodẽ pec/
cato penã exciperet.l.
h ¶ Alſſſertoꝛes.i.illi
ꝗ dicũt ꝙ pcã dimil⸗
ſa nõ redeũt.lau.
ICBeterminãt. gra
tianus aliter itelligit
in ſequenti.O.

m Extitii. vel poti

us qꝛ ita dãnabit᷑ ꝗs
ꝓ ſequenti peccato ſi
cut danaret᷑ ſi pꝛiima
peccata non eſſent di
miſſa.ſ.eternaliter ſʒ
tantũ punietur.h.
n . Derũ.yt eni deꝰ
ab hoc loco vſqʒ in fi.

nitit gra.cõflare.ar.

buius ꝙ bõa pꝛioꝛa ꝑ
mala ſequẽtia moꝛti/
ficata reuiniſcũt ſi po
ſtea bõa fiãt:ergo a ſi
mili.cũ mala ꝑ pñiaʒ
moꝛtificent᷑ ſi iterum
quis ĩ malũ reciderit.
reuiuiſcũt ⁊ ita pecca
ta redeũt.ſʒ hec argu
mentatio vt pᷣd ixi in

pꝛincipio huiꝰdi.non

ꝓcedit qꝛ aliud eſt in
via aliud in iuio.i.ali
ud eſt i bono aliund in
malo.qꝛ bona cõmu
nicãtur nõ mala.ar.ð
cõ.di.iiij.queriſ.ar.ff.
de ſer. etpoꝛ.ſeruus.⁊

tiã baptiſmi ſoluamur ẽt ꝑntũ culpã poꝛ
tamꝰ qꝛ vnũ cũ illis ſumꝰ reddet iniqta⸗
tẽ patrũ in filijs:dũ ꝓ culpa parentis ex
oꝛigĩali pcõ aia polluit ꝓliſ.Et rurſus.ñ
reddit iniqͥtatẽ patꝝ in filijs qꝛ cũ ab oꝛi
ginali culpa per baptiſmũ liberamur:ñ
iã ꝑntũ culpas:ſʒ q̃ſ noſipſi cõmiſimus
habemus. Aẽ ĩ rũſionibꝰ ꝓſperi.
UVi recedit a xpᷣo ⁊ alienꝰa gfa fi
trnit hãc vitã:qͥd niſi i ꝑditõʒ vadit
ſʒ nõ i id qd remiſſũ eſt recidit nec in oꝛi
ginaliꝰ pcõ danabit᷑ tñ ea moꝛte afficit
q ei ꝑꝑ dimiſſa pcã debebat᷑. F inisꝰ
huiꝰauctoꝛitat᷑ pꝛicipio ↄtrarie vr.neqʒ
n. aliõ ẽ dimiſſa pcã redire vel i oꝛigina⸗

li pcõ dãnari:quã penã pcõ debitã poſt

eiuſdẽ remiſſioneʒ excip.ęauẽtes vo ſibi
ↄtrarias aſſertoꝛes?huiꝰſnie ita determi
nãt pcã dimiſſa redire dicũt: qꝛ qſᷣs pꝰ
acceptã remiſſionẽ pcõꝝ ad võitũ redie
rit: tato grauiuſ puniet᷑ quãto magis be
nignitate dei abuſuſ ſinguloꝝ remiſſiõiſ
accepte igratꝰ extitit. Mex villa ſnĩa fa⸗
uoꝛabilioꝛ vr̃ qꝛ pluribꝰ roboꝛat᷑ auẽti⸗
bꝰ⁊ euidẽtioꝛi rõe firmat᷑:vt eni dñs ait

per eʒechielem. B
Yauerteritſe iuſtus a iuſticia ſua ⁊
fecerit iniqtatẽ ſ̃ʒ oẽſ abominatõeſ
q̃s oꝑari ſolet ipiꝰ:nũqͥd viuet. Oẽſ
iuſticie q̃s fecerat nõ recoꝛdabunt᷑ĩ pcõ
ſuo moꝛiet᷑ ⁊ nõ erũt ĩ mẽoꝛia iuſticie eiꝰ
q̃s fecerit. Itẽ gre.ĩ explanatiõe eiuſ
dem loci. =YM
Oc nobis maxie ↄſideraduʒ ẽ:qꝛ
ccũ mala cõmittimꝰ ſine cã bõa nr̃a
trãſacta reuocamꝰ:qm̃ ĩ ꝑpetratiõe ma
loꝝ nulla dʒ eſſe fiducia pꝛeteritoꝛuʒ bo
nox? . Idem.
Eꝑtuſo qͥppe ſacculo aliũð exit q;
aliunde mittit᷑ qꝛ idiſcꝛete mieſ mer
cedeʒ q̃ ex bono acqrit᷑ ñ aſpiciũt qũo ex
malo oꝑe perdat᷑¶. Itẽ pe.ĩ epiſtola.ij.
Arefugiẽtesꝰ coĩqͥnatiões mũdi in
cognitõe dñi nr̃i ſaluatoꝛis ieſu xpᷣi
his rurſus iplicati ſuꝑãt᷑ facta ſũt eiꝰpo⸗
ſterioꝛa deterioꝛa pᷣoꝛibꝰ.meliuſt.n.erat

ꝓbat pꝛimũ vſq; ad illũ locũ.hoc ſicut.ſcdᷣm aũt ꝓbat vſq; ad illud poꝛo.
exide ꝓbat ꝙ eadẽ rõ ẽ in bonis ⁊ ĩmalis quo ad hoc:tãdẽ concludit i..ſʒ
in his.ver.ſicut igitur bona.il. .
0 B Janerterit.nõ recoꝛdabunt᷑.ergo idẽ ac ſi nũꝗ; habniſſent aliqð bo
nũ ꝑꝑ qð ſibi fuit dimiſſuʒ.⁊ ita idẽ ẽ ac ſi nũq; ei pcã fuiſſent dimiſſa.
Et ficut oĩa peccata taliter dimiſſa redeunt.⁊ dicuntur redire per cõſequẽſ
peccata.ſicut pꝛioꝛa bona moꝛtificata ꝑ peceata dicuntur per pñiam reui
uiſcere.l.⁊ ita argumẽtat᷑ gra.ex his auctoꝛitatibꝰ a ſimili ꝑ cõtrarium.
p PB Oc nobisreuocamus in defenſiouẽ a pena.quo ad vitã eternã.lau.
¶Bonoꝝ·qui ꝓ malis puniatur.mitius tamen pnniet᷑ vel quo ad
vitam eternã conſequendam non debet haberi fiducia.de hoc.ð. di. iij. .. itẽ
r 6 quo ad minoꝛeʒ penã ſubeundã poſſit haberi fiducia.h.
E pertuſo.hoc cõtinet᷑ in ageo ꝓpheta ĩ pꝛimo capitulo.lau.
ſ 87 refugientes.⁊c.pꝛioꝛibus.ecce verbũ ꝓ quo inducitur.c.
1 ¶¶Melius.i.minus malum. lau.
u·VVtermittentes.i.dimittentes quaſi non hoc tantum contenti.ſed cuʒ
boc babito ad vlterioꝛa pꝛocedentes.
x¶¶ Inchoationis.i.in quo xpᷣs inchoat eẽ in nobis per fidem.ſ.qui ſermo

₰ 2

Eð imitio fidei qͥ rudes catheciʒãt᷑ vt ẽ ſymbolũ ⁊ dñica oro.x.q.i.placuit.h.
y¶EFeramur.ſm intelligentiam ſcripiure ?⁊ bonam operationem.

3 C. Yacientes fund amentũ inc nos dico iaci.fun.pe.⁊ ꝙ pᷣus dixit ſᷣmo
nẽ inchoatioõis hic appellat᷑ fun

amentũ qꝛ religionẽ xpᷣiana venientibns

pᷣus pponit᷑ ⁊ ſuꝑ boc ꝙᷓ pſeetiõis ᷑ edificat᷑ dicit & noſ dico ĩaci.
pe.i.amoꝛẽ quaſi lapidẽ ĩ fundamẽto qðẽ pnia de peis vel de bo
ꝗs pꝛioꝛa bõa moꝛificauit ꝑ peccatũ. Jaciẽteſ dico.i.nõ ficut oli.ſ.nõ
ita negligẽter ſicnt oli.vt ſicut pꝛius cecidimꝰ:ſic iterũ cadamꝰ.vel nõ
rurſus.inõ amplius niſimõ iaciamꝰ.vt ampliꝰ iacere nõ ſit opuas.

illis ñ cognoſcer̃ viã iuſticie:q; pꝰcogni
tionẽ retroꝛſuʒ ↄuerti ab eo qð illis tra⸗
ditũ eſt ſcõ mandato.aulꝰquoqʒ
ſcribẽs ad heb.ait.
LEiermireres eſennonè, ichoatõis?
txypi feramur'ad eiꝰ ꝑfectõʒ ñ rurſus
iaciẽtes fundamẽtuʒ pnie ab oꝑibꝰmoꝛ
tuis. &“ Dicens'oꝑa moꝛtua pꝛioꝛa bo
na ſignat apoſtołꝰ:q per ſequẽſ peccatũ
erãt moꝛtua:qꝛ hi peccãdo pꝛioꝛa bona
irrita fecerũt.hec ſic peccãdo fiũt irrita
ita ꝑ pniam reuiuiſcut:⁊ ad meritũ eter
ne vite ⁊ btitudinis ſingula ꝓdeſſe icipi
unt ẽt illa qͥ pcis iueniuntur admixta.vñ
aug. piũ eſt credere ⁊ hieronymusnõ
eſt iniuſtus deꝰ⁊c. apoſtolus etiã ſcri⸗
bens ad hebꝛeos.cũ fidẽ ⁊ dilectiõem ⁊
bõa oꝑa eoꝝ bꝛeuiter cõmemoꝛaſſʒ:ho
ruʒ oĩiuʒ mercedẽ quã amiſerãt peccan/
do Epni m a dño eos recepturos oñ
dit. Poꝛoꝰq ꝑ ꝓphetã dixit.ſi auer
terit ſe iuſtꝰ a iuſticia ſua ⁊c.ipſe ꝑ eũdẽ
ꝓphetaʒ ꝓmiſit dicẽs.ſi ipius egerit pe
nitentiã ab oibꝰ pcis ſuis que operatꝰẽ
⁊ cuſtodierit vniuerſa pᷣcepta mea fece⸗
rit iudiciũ ⁊ iuſticiaʒ:vita viuet ⁊ nõ mo
rietur.oĩuʒ iniqͥtatũ eius q̃s oꝑatꝰ ẽ non
recoꝛdaboꝛ:iĩ iuſticia ſua quã oꝑatꝰ ẽ vi
uet. Filijs quoqʒ iſrael ꝑ aſſiros ca⸗
ptiuãdis veteris idolatrie peccatũ dñs
Poſee ĩpꝛopat:⁊ pctũʒ qð moyſe ſuppli
cãte patribꝰ fuerat dimiſſũ hoc ĩ filijs re

uixiſſe oſtendit dicens. .
E eis ꝗ receſſerunt a me:quoniã
vaſtabunt qꝛ pᷣuaricati ſunt ĩi me.

ego tñ redemi eos ⁊ ipſi locuti ſũt cõtra
me mendacia:⁊ nõ clamauerũt ad me
in coꝛde ſuo ſed vlulabãtꝰin cubilibꝰſuiſ
ſuper triticũ ⁊ vinũ rumiabãt⁊ receſſe⸗

rũtva me ⁊ ego erudiuieos:⁊ ↄfoꝛtaui

eos:⁊ cõfoꝛtauiꝰ bꝛachia eoꝝ ⁊ ĩ me co

gitauerutꝰm aliciã: reuerſi ſũt vt eſſent
abſqʒ iugo facti ſũt quaſi arcuſ doloſuſ/
cadẽt'a gladio pꝛicipeſ eoꝝꝰa furoꝛe lin
gue ſue. Antiqua peccata ꝑntũ filiis

ipꝛoperat ſᷣmo diuinꝰ ⁊ ꝓpterea pꝛinci

O Pꝛeuaricati.adoꝛando vitulum ? tranſgredien
h Knnocan dixi.nõ faciatis vobis deos slienos.

Redemi eos.ab egyptiaca ſeruitute.

i ¶ Mendacia. dicentes bi ſunt dij tui iſrael.
lꝛ: ¶Dlulabant.luxurie vacantes. 4
I¶BRuminabant.i.nõ ſicut boĩes comederunt.ſed quaſi imnenta.
I¶ Ruminabãt.i.abũdãtiã reꝝ quã bẽbãt ſepiꝰ ad voluptatẽ/q'ad
fauces reuocabãt. vt inde delectabilius paſcerentur nibii nin cibos ⁊

luxurias querentes.

m BReceſſerunt.dando ſe diabolo.
n Erudiui ꝑ moyſen ⁊ alios fideles.
o ¶ ¶ Et cõfoꝛtaui.i.dedi eis foꝛtitudinem
p ¶¶ Cogitauerunt.qꝛ tanta eis feci.

qC. M.

aliciam.cum non poſſent nocere cogitat
meam ad idola traſtulerunt. h.
r ¶ Reuerfi.ad id qð fuerunt anteqᷓ; ipſos reuocarem per
moyſen vt abſq; iugo legis ⁊ noticia dei fererentur in pꝛece
8 ¶Boloſus. deus intenderat eos contra aduerſarios.ipj
tra deum nituntur ⁊ ſagittas blaſfemie contra denm iniiciunt. . lot

t ¶Cadent pꝛincipes.gladio materiali vel ſpiritualib· leit
n ¶ ¶ Eoꝛum.qui vimulos auſi ſunt vocare deos. ”” nri⸗
x ¶ Antiqua.peccata ꝑentũ.ſ.ꝙ nõ puniat filios pꝛo peccatis ꝑentujʒ

iep
(bunn
(ng⸗
(Be⸗
7 Deens ach elſi
meritu.lʒ magf abio⸗
dhociis aſe gutt
at. n m ꝑ priũ tbrape
keligeae⸗ rride ſun
ſit ĩ malis magt ſrdem
tamẽ ad hoc.ꝭ. 6ivin
mones. (Auter
2 Bñ aug pi icfi
nʒ ẽ c. di iij il zn
lu aüt. .c. piũ ẽ l
BHiero. nöõ Gindn
itaq;.⁊?.c. non arti
ros ergo a ſlii⸗· (
telligat ꝑ ↄtrari fung
um idẽ eſſei ma P n
lis ꝙʒ bop ſi.. (Ann
tẽtiã reninſtel . kiane
b Poꝛo. hoc ſe
poꝛocopulatie e 1
tenetſi aduerſa Pälri
tiue.⁊ ĩducit᷑ ſe/ “
quẽs.c. ad ꝓbã/ faen
dũ.ꝙ bõa moꝛ n
tificata reuini ⸗ (laed
ſcunt. g. allegat r.
ꝓ alia ſnia · . lee
peã nõ redeant mmni
vel ſi alia ſnia ſndene
intelligat. ic ðgc mMn
cipiat᷑ ira q̃ſi nõ tſenor
ſoluʒ per aucto T
ritatẽ illa.ſ auer Gniſi
terit ⁊c pcã re nuc
deãt.ſj ⁊ per au Mon,
phetã.ieiuſde, ſnirl.
ꝓpbete gpᷣdixe
rat ⁊ eʒechielez
vt.. 5. finis.
d Filijs. per
quos oẽz popu
lũ myſtice ĩtelli
gas colentem ſ
e¶ Receſſerüt firſn
ꝑ idolatriaʒ vii iſte
peccatũ imane. bc
xly. di. diſciplia. Gers
¶ Vaſtabũt. c
ab hoſtib? mi ſnfft
do meum pꝛece/ nian
Wſta
Nhore
ſte
fii
lehuͦ
nln
. . lltnee⸗
bellãdi in tẽpoꝛe ioſue. hii
ione ſols potentiazʒ lie
abꝛaam ?ꝰ nope
p2 ſeſfi
vero con eſeo

chapriſf
Unſieſe⸗g.
bugſtni
Ktüenmcs
bharte
Mrpaptttit
Lefalt
ureli
Gnes en
nin
ſnge
Plſiig
Peiföfchen
llipaiuti

intſiero.

cpilftrifi
ſonerarn
nihttſißfen
lerit aegenn
leitßinn
4Lunin
Doia
perzflr
utggtin
ſöſne
4Ke
ſagezſt
Emiu
H
.
ulm
ling
aniinn
rnait
(Ati
Gpboken
iamt
conumpr

tra opinionem quam illaturus eſt.
a ¶ Hieronymꝰ.ſuꝑ pꝛedictam litteram oſee.ſ.ne foꝛte ⁊c̃ lau.

b.Traxerũt.

i ſpᷣa oꝛigie car/
nis.

b¶Igdem.ſuper eundem locum.laan.“
c¶ Item gelaſius. redire.s.i:q iiijia itaq;. ð. xxiij. ·iij. ſi ilic. lau.

det.-C Idemn? .
Eretici nõ pñt ꝑꝑ vetera pctã d
deũ cãri:cũ antiquis oꝑibꝰ addãt

i Amaritudi no ipietatẽ: ⁊ ſuis ligẽtur pctis ⁊ cum
ne.icanſa ama deji clare ſe putẽt:oculos eius vitare ñ
ripeccati. oſſunt:quia vultus dñi ſuꝑ faciẽteſ ma
he ¶ Sicut ecee la. C Itẽ gelaſius pa.
qualiter iduxit O Juina clemẽtia dimiſſa pctã in vl
ſupꝑioꝛes aucto Htionẽ vlteriꝰ redire nõ patit.

rirates a fumi/
li. lau.

operis ſatiſfa⸗

—

ctio i de alijs. ⁊ i

¶ Sed his auctoꝛitatibꝰꝰducentur filij

¶Ecce conce ab oꝛiginali pctõ expiati:nõ iõ puniendi
ptus. ar. ꝙ oꝛi ⸗ qꝛ pfes peccauerũt. ſʒ iõ pctã patx ĩ eoſ
ginale pciuz te⸗ redire:qꝛ eoxeculpã ſequitur ſic:⁊ bõa
nemur cõfieri. q ꝓ pctõ moꝛiunt᷑ nõ ꝓficiũt ad pꝛemiũ
gð nõẽ verũ · qꝛ facta ſüt: ſ r pniam reuiuiſcũt.ta⸗
anmn ice le ẽ ⁊ illõ aug.i li.pſalmox.ſi iudaſtene
ri ar illud non? ret adoptõʒ ⁊c. ſic ẽt ⁊ illð greg.iĩ moꝛali
cõmiſſũ ſ con · bꝗ intelligit. qͥd ẽ qð dr:reddis iniquira
tractũ.credo itn tcẽ patrũ ĩi filios ⁊c. Alis nãqʒ parẽtũ ini
atritionẽ ex-igi. dqtas reddit᷑ q ꝓpterea puniũt᷑:qꝛ in radi
