Eillo clerico aluico noie queʒ ꝑ
oꝛdines eccłiaſticos vſqʒ ad ſubdiaco
natũ vixiſſe dicitis:cur veſtra auctoꝛita
te vxoꝛem duxerit miramur eo ꝙ nulli
vnqᷓ; exceptis illis quibus eccłiaſtica
önl habere permittit vxoꝛem habẽ
dilicentiã damus?ꝰ. ¶ Item nicho. pa
pa oĩbus epiſcopis. Non audiatur
milſa Ahrieri ↄcbinã haben
1

pAllus miſſam audiat ibyreri
quem ſcitocubiuam indubitãter

habere aut ſubintroductã mulierẽ. vñ
etiam ipſa ſancta ſynodns hoc capitu

lũ ſub excõicatione ſtatuit dicẽs: Qui⸗

cunꝗʒ ſacerdotũ ⁊ diaconoꝝ ⁊c. ſicuti
ſubſequenti capitulo alexadri ſecundi

Optinet. C. It alexader. ij. Nõẽ audiẽ
binã habet.
P Reter hoc aũt pᷣcipiẽdo mãdamꝰ:

da miſſa a pᷣſbytexo ꝗ ꝛcyꝝ

2Rvyt nullus miſſam andiat pᷣſbyteri
quẽ ſcit ↄcubinã habere indubitanter
vel ſubintroductã mulierẽ.vnde etiam
ſancta ſynodus hoc capitulũ ſub excõi

catione ſtatuit dicens. Quicũqʒ ſacer⸗
dotum diaconoꝝ ſubbiaconoꝝ pꝰ ↄſti

tutum beate memoꝛie pᷣdeceſſoꝛis nr̃i

ſancti leonis pape ⁊ nicholai de caſtita

te clericoꝝ ↄcubinã palam duxerit vel
ductã nõ reliquerit:ex parte oĩpotentiſ

r QAut ſcit. ſcientia iuris nõ facti. ñ0M..
6 Reter.ab eccleſia. hoc ↄcedo in ſuſpenſo a canone.idẽ eſt in excõi

0 S nuigilẽt. lʒ eniʒ
ſint vxoꝛati tũ abſti⸗

nebut a negociatione
⁊ armiſ:vt.lxxxviij.d.
foꝛnicari.xx.q.iij.eoſ
ſic e de elec.trãſmiſ⸗
ſa.⁊.lxxxj.diſ.dictũ.

b E illo. damꝰ.
ſed nügd pa/

pa dare põt ſubdiaco
no licentiã pᷣhendi.vr
ſie nd diſpenſat ec/⸗
cleſia cũ ↄſanguineis
⁊ diſpẽſat ĩ alijs vot
vtex de vo.⁊ vo.redẽ.
ex mnlta.⁊ in iuramẽ
tis:vt.xv.q.vj.aucto/
ritatẽ.vbi dr diſſolue

re obligatiões ĩpieta⸗

tis.ecõtra vr:vt ex de
ſta.mo.cũ ad mona/⸗
ſteriũ.i fi. So. ſi votũ
ipſũ obliget oꝛdinatũ

papa nõ põt diſpẽſa⸗

re:ſʒ ſi ↄſtitutio obli⸗
get ⁊ nõ votũ:tũc põt

papa diſpẽſare: qꝛ
ↄſtitutiones cccłie bñ

diſpẽſat.xxv.q.i.ſunt

quidã.Jo.ego credo

papa poſſit diſpen
gre cũ hoc ñ ſit ↄtra
articulos fidei ⁊ ipſe
hẽat plenitudinẽ pote
ſtatis:vt.ij.q.vj.ðcre
to.⁊.c.ſe.HBH.

q Ullus. aundiat.

pzꝛiuʒ legit.xx/

viij.di. vſulẽdũ.xv. q.

ylti c. vlt. . hic loquit
de illo cuiꝰ crimẽ no⸗/
toꝛiũ ẽ vel ꝑ ſniam vcl

ꝓpꝛiã ↄfeſſionẽ.vt eẽ᷑

de coba. cle. vra. imo
ſi adhuc poſt ſentẽtiã
coꝛꝛigi voluerit nõ di

cã eũ ſuſpẽſũ ipſo iu/

re:vt.lxxxj.di.ſiq ſũt.
pᷣſbyteri. ex de coha.
cle.⁊ muli.c.ſient.baʒ.
tñ dicit hũc canoneʒ
fuiſſe qñqʒ late ſentẽ
tie:ſʒ hodie ñ eẽ.⁊ hoc
qð dixi ſpale ẽ in hoc

crie foꝛnicatõis vt no
toꝛiꝰ foꝛnicatoꝛ ſit ſu⸗

ſpẽſus ipᷣo iure.⁊ etiã

ſymoniacuſ: vt. ſ. S. ve

rũ.ſj in alijs cribus ñ
ẽ expꝛeſſũ.⁊ iõ lʒ noto

ria ſint:nõ ẽ ꝑp illa ab

ſtinenduʒ ab officijs
ipᷣoꝝ.vel ꝙ lʒ notoꝛiꝰ
foꝛnicatoꝛ ipſo actu
ſit ſuſpẽſuſ tñ ꝑpꝑ pꝛiũ
ipſo iur reſtituit᷑ ei of
ficiũ.lxxxj.di.ſi qᷓ ſũt.

vñ qcito penitet lici⸗

te celebꝛat. Jo ſz cer⸗

te ꝗcꝗd dicat Jo. hoc

tene pꝛo certo ſiue ſit

notoꝛiũ ꝑ ſniam ſiue

Eꝑↄfeſſionẽ vel per rei

cuidẽtiã de foꝛnicatõe
ipſius:qð vitari dʒ:vt

ex de coha. clerico c.
vltimo. b.

5

Di. KXII.
cato.eỹ de ap. paſtoꝛalis. non ita dico in ſuſpenſo ab hoĩe ibi ſtotim de ⸗· r .Si ab indignis.· i. yu õ
bear eele baflelarg relegato ad tpᷣs bona nõ naenndeniſ boc in ſen e Pꝛeſumütur ic eſt pꝛaſunnptiue Sõ ctey. gaitte ſmo⸗
tentia expꝛimat᷑· C. de pe.depoꝛtatoꝝ:qꝛ dum alijs rõnibus quis ↄſtringi t¶ Sed agẽtibus. ab hoc loco vſqʒ a 2. agit de ſy

põt nõ ſut ei ſubſidia ſubtrabẽda.C. de execu.rci iudi.ſtipẽdia. Jo.ĩmo di/

co ꝙ nec hic adimerent᷑ niſ in ſnia expꝛimeret᷑qd de boc iuris ſit notani

n ¶ Conſtiterit. per ſententiã vel ꝑↄfeſſionẽ vel per rei euidentiã: vt. ð.di.

xj.in.c.nullus.

o ¶ ¶ Ducibus.ar.hic ꝙ laicus de mãdato ſuperioꝛis põt ſuſt pendere cleri/
cos ⁊ excõicare:qꝛ excõicatio eſt iuriſditionis potius ꝙ; oꝛdinis.arg·ex de
elec.tranſmiſſa.nã electioni pñt intereſſe.hxiij.di.habrianus.⁊.c.in ſyno/

do.⁊ ar.xcvj.di.bñ quidẽ.⁊.c.nos ad fidẽ.⁊ cauſis matrimonialibꝰ.xxxv.

q.ꝓv.ad ſedẽ.circa mediũ.ij.q.v.mẽnã.Jo.hoc tñ videt᷑ alienũ a laico cũ de
rebus ſpiritualibus ſe nõ intromittat.vt ex de iudi.decernimuſ.imo vt ibi
dicit ꝓbibetur p̃ᷣlatis:vt talia laicis nõ cõmittant.tñ dñs papa qui babet
plenitudinẽ poteſtatis eis poſſet cõmittere vtexcõicarent.b.

niaco ⁊ de foꝛnicatoꝛc ⁊ ab illo loco vſq; ibi ſciendũ.loquit᷑ de here/

tico ⁊ ſciſmatico ⁊ tres innuunt᷑ dꝛie inter hos duos.ſ.ſymoniacum

tem gregoꝛij a minoꝛi. nam boc dicit de ſacramentis donatiſtarum

habent ꝓpꝛias virtutes ⁊c.

⁊ foꝛnicatoꝛẽ ⁊
in qſtionibus.b. eſce
yn oiſvoitioongg. e reet hninhimdiad di⸗, Wirtenun⸗
ar. ꝓcõi vita clerico/ dei ⁊ auctoꝛitate pꝛincipuʒ apoſtoloꝝ tia ceteris aufe rẽt ⁊ huin moe 19 . i⸗ ſciſmaticũ. pꝛi-
rũ:yt.i. q.ij. ſacerdos petri ⁊ pauli pꝛecipimus ⁊ omnino cõ⸗ gne penitẽtie lamẽta reuocarẽt. ſcribit maẽg ſymdia⸗
ſz varie ſunt oſnen rradicimus: vt miſſas nõ catet neceuãẽ⸗ eni pdeceſſoꝛ ni greg. rodulpho ⁊ ber-⸗ cus ⁊ foꝛnica⸗
dines: e de ↄſti cum iſj leaat d miſſaz: neqʒ tulpho ducibus: inter cetera offm̃ ſy/ toꝛ tpe neceſſi⸗
oẽs. ? ðelec cũ eccda gSeliũ legat neqʒ eplam ad miſlaʒ:neqʒ pho vucibus: inter caeraonin I ſſi.
vulterang. in pᷣſbyterio cũ his ad diuina officia dq moniacoxꝝ ⁊ in foꝛnicatiõe iacentiũ ſciẽ tisaſerunt duo
b Separent᷑ ar. preꝛefate ↄſtitutioni inobediẽtes fuerint rer nullo mõ recipiat ⁊ tů poteſtis ta⸗ ſacrarnkta vbe
laici excõicadi ſũt quai maneat: neqʒ partẽ ab eccłiaꝰ ſuſcipiat les a ſactis miſterijs vbi opoꝛtuerit p/⸗ Niorin ei
decimas vel oblatio⸗ PDꝛecipientes etiã ſtatuimus: vt hi pdi hibeat ꝛc. Monoad hec que tihi. IMi baptiſma ta
nes ſoluer nolüt . xxy. ctoꝝ oꝛdinum qui eiſdem pꝛedeceſſoꝛi ſylogiſtice in eadẽ epla obijciuntur ⁊ ſi rm ſcoa Eꝙiſti
qi.ſtatuimus. ?.c. r⸗ pus noſtris obediẽtes caſtitatẽ ſerua coꝛpus ⁊ ſanguis xpi nõ ſunt ⁊ alia que cterunt ſacra⸗
bblartorg.iz d dn nerint iuxta eccleſias ſicut oʒ religioſof pꝛediximus: ſue virtutis effectũ nõ ha mentũ ⁊ effectũ
ſunt gener. clericos ſimul manducent ⁊ doꝛmiant beat. qͥd hec agẽtib obſůt. q; ſi habẽt ſacramenti: li
c ¶Vex. bic. S. diu / 2 quicquid eis ab eccłijs cõpetit hoc cõ cur ſpernunt: ſi ab idignis pᷣſumund'. in ſacrame.
ditur in tres partes. muniter habeãt deinde vt decime ⁊ pi Ad hec inquã ita rñndemꝰ ꝓpꝛias adez teri 9 a⸗ d⸗ dlg
d & hieronymo.iiq. mitie ſeu oblationes viuoꝝ ⁊ moꝛtuo⸗ habẽt virtutes ⁊ dignitates: vt pfatus uni anem ibr
9: chꝛiſtus. rũ ecclijs dei fideliter redd ant᷑ a laicis: augu. ait ſuꝑ ioãnẽ.õ donatiſtas:ſʒ agẽ iĩpoſitionc: ſed
Auguſtino zi o 2 vt ipſe in diſpoſitione epoꝝ ſint: q tibustvel ſuſcipientibus hec eadem ſa billis nõ i q i.
ſifucrit. c. nec; ĩ bo niretinuerima ſancte ecclie cõione ſe cramenta ð pꝛefatoꝝ“ põtificũ iſtituta manus.·⁊ c. ꝙ
¶ In epla. i. q iij. ſlal parent?. Uex pꝛincipia haruʒ au⸗ niſi foꝛte ſola moꝛte ĩterueniẽte vtpote uidam.
uaatoꝛ. ctoꝛitatũ ↄtraire vidẽt hieronymoꝰ au ne ſine baptiſmate vel cõione quilibet Cot 55
g ¶ Pꝛepoſito ſancti guſtino“ ⁊ ceteris qui xpᷣi ſacramenta: ..bhumanis rebus excedat eis inquã agẽ⸗ iop nicho ai
vincentij epiſtola de· neqʒ in bono neq; in malo hbomine fu tibus vel ſuſcipietibus ĩ tãt obſũt: vt x Gr er⸗ aͤ
ſtinata fuit ab beret· gienda demõſtrant ſicut ſubſequẽs ca ve idolatre ſint cũ talibꝰ' oꝛdiationũ hivc rrwnl .
coꝛin qua multa obi.· ymoniacoꝛi plenius demõſtrat. Sc.d 2 ſacroꝑofeciio ⁊ alr iᷓ pmiſiũ ẽſciẽ⸗ cis c foꝛmcato⸗
neer⸗ vel ſa vꝛbanus. ij. in epiſtala deſtinata pᷣpoſi ter ſuſceptio vehemẽter a ſcis canoni⸗ ribus.
critficia beretico? cni cos ſancti innocentij hãc ↄꝛietatẽ deter, bus ꝓhibeant᷑. Ait. n. ſamuel ꝓpheta. x1 Inſtituta.
cüu non indere poſſet minat dicẽs. Ad hocꝰ vo qð ſubiungit Qm peccatũ ariolãdi eſt repugnare ? obſunt.
miſit eã pape vꝛbano in epla.i.vtrũ ſit vtendũ oꝛdinationibꝰ quaſi ſcelus idolatrie nolle aqnieſea cere. v. l cclone⸗
yvt rderet:ipſe vo ri· z reliquis ſacramẽtis a criminoſis erx Hec de malis catholicis q itra ec, ſis abi re⸗
dit ad ſingu. hibitis: vt ab adulteris vel ſanctimoni dleſiã ſũt. Ceterũ ſciſmatitoꝝ a hereti⸗ nnengn
Teari. ic inc aliũ violatoꝛibꝰ vel huiuſmmodi:ad hoc cox ſacramẽta qm extra eccliam ſũtiu berencis:vt x⸗
1 Et venerada. ẽt inquã reſpondemus. Si ſciſmate vlhbe xta ſcõꝝ patrũ traditiões.ſ.pelagij gre xiiij.q·i.ſiquis
Tarcha rner boc reſi ab eccłia nõ ſeparentur eoꝛuũdẽ oꝛ goꝛij cypꝛiani auguſtini a hierõymi foꝛ decerit.
rñdet duabus queſti · dinationes a reliqua ſacramẽta ſancta mãꝰ qͥdem ſacramentoꝝ habẽt:nõ aũut 3 Talibus. ſa
onibꝰ. ſ. ipſa ſacra⸗ 2 venerãda nõ negamus ſequẽdo bim̃ ¶virtutis effectũ habere pꝛofitemur: niiſ cerdotibus.
mẽta vera ſunt ⁊ pte guguſtinũ qui ſuꝑ ioannẽ de huiuſmõi cñ ipſi vel eoꝝ ſacramẽtis initiati per ?¶ Et oſnd.
rea ꝙ ſuſcipienda ſnn tã copioſe ꝗᷓ veraciter dixerit. Ait enis manusꝰ impoſitionẽ ad catholicam re Pnid e al⸗
. eiernin I·boaptiʒat ſeruus ſiue bonus ſine malꝰ. dierint vnitatẽ. Sciendũ vo eſt ꝙ cano õ
k Molus. nõ ſuffi Neſciat ſe ille qui baptiʒatur baptiʒa⸗ nes aplłoꝝquoꝝ auctoꝛitate oꝛiẽtalis e C Coectio.
cienter pbat boc: cuʒ ri niſi ab eo qui ſibi baptiʒadi dedit pp ⁊ ex partes romana vtitur ecclia:etiam ipꝛopꝛie dicun⸗
aliud dici põt ĩ baptii teſtatẽ.⁊ paulopoſt:nõ abhoꝛꝛeat coli inſignis cypꝛianus martyr ⁊.lxxx.epi iuxr oꝛdines cõ/
mo aliud iĩ ceteris· na ba miſteriũ maloꝝ ſʒ reſpiciat dñi po⸗ cũ eodẽ baptiſma hereticoꝝ lauacru, fici?
29 pagano conferri teſtatẽ: attamen pꝛedeceſſoꝛes nri ni diaboliv appellanti. Stephanus vo ? Be malis.
põt. de 2ſe. di.iij. a cholaus ⁊ grego.a miſſis ſacerdotum coꝛnelius martyres ⁊ põtiſices roma⸗ li bilionu
dan imeine ie quos tales reuera eẽ cõſtiterit fideles ni ⁊ venerabilis auguſtinus in li.de ba dchro ad bee
1B Poluͤba i. bonꝰ?. abſtinere decreuerũt vt ⁊ peccãdi licen ptiſmo eundẽ cypꝛianũ ⁊ pꝛefatos ei ⁊c.tm de malis
m Ktramẽ. bucuſ catholicis iatel
intelligitur de malis ligit nõ de pꝛe
occultis ⁊ de illis qui tolerantur. ciſis.nec ↄtradicit illud õ donatiſtas:qꝛ vꝛbanus inducit auctoꝛita/

bVoꝛmã ·i.virtutem hahẽt:qꝛ vera ⁊ integra ſunt.i.qi:q quidaʒ.

„

⁊ de conſe.di.iiij.oſtenditur.

c ¶ Initiati.i.ↄſecrati.ſi.de conſe.diſti.ij.qꝛ coꝛpus.xij.q·ij. aurum.

xxpiij.q.i.caue.xxvij.q.ij.cũ initiatur.

d ¶Per manus.i.q.i.hi qui. . J
d Per manus.ſed quid dices de penitẽtia:nunquid eſt abiiſtis pꝛc

ciſis accipienda. e.in caſu neceſſitatis eis bñ poſſumus ↄfiteri.naʒ
⁊z cuilibet.de pe.di.i.quẽ penitet.ſʒ lʒ eis ↄfiteamur:tñ nõ debemꝰ re

p¶ ¶ Offm. h.iſto itelligit de notoꝛio ſymiõaco:ſicut de notoꝛio foꝛnicato⸗
re.melius credo ꝙ etiã occultus ſymoniacus ſuſpenſus ſit ſi eſt ſymonia/
cus in oꝛdine:vt.i.q.i.reperiunt᷑.ſuſpẽſus eſt.n.quo ad ſe ⁊ quo ad alios.
hoc ideo dicit quilibet peccatoꝛ ſuſpenſusẽ quo ad ſe nõ quo ad alios pᷣ⸗ ſperationẽ:ſicut iudei iuda cum ei penitenti dixerint. tu videris.de
ter notoꝛiũ foꝛnicatoꝛẽ ⁊ occultũ ſymõiacũ.vñ ab occulto ſymoniaco quẽ pe.di.ij.is poteſt. —
ſcis eſſe ſymoniacũ nõ debes recipere ſacramẽta:vt dixi.i.q.i.ſiquis a ſy c Aplox.i. ꝗ ſbnoĩe aploꝝ fcĩ ſũt:ſʒ ſũt apocriphixv.d.ſcã roana
moniacis.⁊ ꝓbatr extra de ſymo.per tuas.ſed a qͥlibet alio qui adhuc tole ¶ Quoxꝝ.ſimplex ẽ hec relatio. g ¶ Ex pte. xxxj.di. olr.
ratur põt recipere:qꝛ lʒ quilibet peccatoꝛ ſit quo ad ſe ſuſpenſus:vt.i.q.i.ſa bh . Biaboli.ſiquo ad effectũ dixiſſẽt in deteſtationẽ cris hereſeos
cerdotes.nõ tamen quo ad alios:vt hic pʒ.⁊. xv.q.vlt.c.vlt.ſic qñq; aligs ẽ bñndixiſſent.ſʒ hoc dixerũt qꝛ nõ credebant eſſe ſacramentoꝝ verita
ſuſpenſus quo ad alios ⁊ nõ quo ad ſe:vt extra de cle.pere.tue. cẽ apud hereticos.⁊ ideo repꝛehenſi fuerunt ab auguſtino.

q ¶Poꝛo · hec ſunt verba yꝛbani. i Appellant. ſ. de conſe.di.iiij. quomodo.

cipere ab illis penitentiã: qꝛ nec in eo caſu iponenda ẽ penitẽtia ſed
inoteſcenda.xxvj.q.vij.ab infirmis.vel dic ꝙ nõ debemus eis ofite
rixxiiij.q/i. S.·fi. de pe.di.xj.c.qui vult. æ illud. ne inducãt nos in de/

mno⸗
Nere⸗
n
Ne
dool
unt
ri
Hdie⸗
Bie⸗
ſl
tdao
be
cn
ſed
mti
Glti
erg⸗
feai
tülli
Nie⸗
ſeepi
anul
igt.
10 4

nape
cholei
fſey
logul
nonis
cato⸗

ttut⸗

cvore⸗
ſore⸗
Nhg
ſon
tv
ſgvis

Gsſ
1s.
Ninn⸗
Ccini

ſde

or⸗
Neto⸗
dion⸗
esc⸗
nals⸗
Hſinnn
loloco

3 T. In boptiſmo. videtur ꝙ nec baptiſmus in neceſſitate ab beretico
taccipiendus.nã coꝛdis cõtritio ſufficit: vt de ↄſe.diſti.iiij. baptiſmi
vicẽ.ſic nec coꝛpus xpᷣi.xxiiij.q.i.c.pe.⁊ vlti.qꝛ ꝗq credit manducat.de

cõſe.diſ.ij.vt quid paras.Rñ.hec eſt ratio qꝛ baptiſmns neceſſarioꝛ

eſt.nam in eo delentur oĩa peccata:ꝙ etiã ignis purgatoꝛij pena non

ſentietur. de cõ.
di. iiij. ſiue. non
aũt ita eſt icoꝛ·i ſcopos ob hãc cãm vehemẽter redar⸗
dis ritioner guunt affirmãtes baptiſma ſiue ab he⸗
kañ pot purga ketico ſiue ſciſmatico ecclaſtico moꝛe
toꝛinm enitari. celebꝛatũ ratũ eſſe baptiſma:⁊ merito:
qð excedit oem qꝛ alia in baptiſmo⁊ alia ĩ reliquis ſa⸗
penã quam bic cramẽtis ↄſideratio e:qͥppe cũ ⁊ oꝛdine
quiſ poſſit ſuſi pꝛioꝛ eſt ⁊ neceſſarioꝛꝰ ſit fides: ſubito
nere bimn ꝙ hbec eni moꝛituro puſ in baptiſmate qᷓ; dñici
llignni .d d. cCoꝛ poꝛis cõione vel alijs ſacra mẽtiſcõ
b Neceſſari · ſulit᷑: ⁊ d foꝛe catholicus nõ iuenit᷑ ſã
oꝛ imo ẽ ianua ctius ẽ ab heretico baptiſmi ſacramẽtũ
omnium ſacra ſumẽ qᷓ in eternũ ꝑire:⁊ hãc ſniaʒ pᷣſcri
mentoꝝꝑ.i.q.i.ſi ptox põtificũ coꝛnelij ſtephani ⁊ augn
quis ↄfugit.de ſtini ſecuti ſũt ſyritiꝰ inocentius leo ana
2ſe. di. iii. bi ve ſtaſius ⁊ magnus greg.⁊ ois chato lica
oer decle· nõ ecchatʒ. ¶¶ Mꝛobibentur ergo de ma
pirpeniens. ibꝰ? taliù ſacerdotũ ſacramẽta ſuſcipi:
e¶IJaquis eo iib taliũ ſacerdotũ ſa Eta ſuſcip
r.· iſtud. c. n ꝗn ſint vera qtu ad foꝛmã ⁊ ad effe⸗
enidenter ẽ ↄ i cctũ:ſʒ qꝛ dũ hmõi ſacerdotes ſe a pplo
los qui dieunt cõtẽptos viderint:ruboꝛe verecũdie fa
Ygreci poſſunt cilius ad penitẽtiaʒ ꝓuocãtur. ¶ Itẽ
boc c. ſit ſerte lut añ oꝛdinẽ ſubdiaco arghocfalian
ſynodi. ? ſexta J quis eoꝝ q ad cler acceduũt vo
ſynodus pᷣfirrit ¶. luerit nuptiali iure mulieri copula
eis regulã viunẽõ ri:hoc añ oꝛd inationẽ ſubdiaconatꝰ fa
Aid ciat ¶ emael car lectaꝛes a
nicena. pate vxoꝛeg ducant aut ↄtinentiã ꝓfiteꝗtur.
apud eos in ſa/⸗ taß
chs aenin Ectoꝛes cũ ad änos pubertat ve

nõ hitur mr̃i⸗

moniũ nec etiä

niũut coganr᷑ aut yxoꝛes ducer̃ aut
ↄtinẽtiã ꝓfiteri/¶JItẽ grego. bonifa.

tpe aploꝝ lici · ep̈o rhegitano. Subdiacones conti
tũ ſuit otrabe,⸗ nentigm obſeruare opoꝛtet.
re in ſubdiaco/ Abdiaconibuſ cuis hoc qð de ſin
natu. vt. lxxxii/ gulis ſtatuimus deceruimꝰ obſer

ij. di. cũ in pꝛe/
terito.

3 L. ronee⸗ pi ¶ Item vꝛbanns.ij. in ſynodo apo
tis. plene que ? melphiã. Bene ficio ⁊ officio careat :4
xviij. an. in ſeu poſt diacon ati vxoꝛibus vacant.
laribus clericc. SOs qui pò diaconatũ vxoꝛibꝰ va
6; inmonachis care voluerĩt ab oĩ ſacro oꝛdine re
xrniij dið bhis. monem officioqʒ atqʒ bñficio ecclie ca

bec.n.dr̃ plena

uarinec illã diffinitionẽ noſtrã cuiuſqᷓ
contumaciaſinas aut temeritate coꝛꝛũ

rere decernimus.ꝙ ſi ab epᷣo cõmoniti

pubertas. inſti.· nõ ſe coꝝexerint: pncipibꝰ idulgemus
de adop. S. mi- licẽtiam vt eoꝝ feminas mãcipẽt ſerui⸗
noꝛẽ. ſed qu‚ti tuti.Si vo epᷣiↄſenſerit eoꝝ pꝛauitati⸗
ad matrimoni⸗/ bꝰ ipſius officij interdictione mulctẽt᷑.
aedadl Itẽ gradẽſi patriarche dñico.Exa
tas.xiiij. annif c udendi ſunt . ſuox . graduum disnita
viro: vel. xij. äani te ſubdiaconi ⁊ dein ceps ſi cõtinentes
imnliere: vt er? ceſie nolunt.
de deſpõ. ĩpub.
puberes.

e OQbeliaconibne ↄtumacia.qꝛ non eſt fauoꝛe alicuius ꝑſone omit⸗
VAtendum:quod ſtatutis generalibus continetur.lxj.di. miramur.
f. „ Os qui.quod hic diciiur intelligo qñ quaſi matrimonialiter du
cuntur vxoꝛes.⁊ in eo caſu filij rediguntur in ſeruitutem ecclie:
vt. xv.q.vlti.cum multe pꝛimo iñ ipie epᷣs redigit i ſeruitutẽ eas ſi po-
teſt: vt.lxxxj.di.quidam clerici.ſed ſi ipſe non ſufficit tunc itur ad bꝛa⸗/
chiũ ſeclare vt hic dr.ſed obijcit᷑ nõne pᷣnceps hʒ iuriſditionẽ ſuꝑ iſtã
cũ ſit laica q̃re ᷣ eis idulget᷑ iſtð cũ ipſi eas ꝑ ſe poſſit punire:ſi legitia
eẽt vxoꝛ iſta:tũc planũ eẽt qꝛ legitia vxoꝛ ſoꝛtit᷑ foꝛnʒ ex ꝑſona viri: vt

de iuriſdi.om.iudi.cũ quedã.ſed illa q̃ non eſt legitima nõ:vt.ff.ad

28

moꝛes.⁊.lxxxiij oi.ſiqnis epe.⁊ e ſymo.nemo.ſed illud vernʒ qnãdo pꝛece
yvel pꝛecio ↄſenſit: vt ibi dicit in illa ↄſtitntione vtclericoꝝ:ſi autẽ eps negli⸗
gens cſſet ſuſpendatur per duos menſes:vt.i.q.i.quicqunuid.

b Rubelcant. ſecretoꝛum. ex hoc pʒ ꝙ ecclia non iudicat de occultis.ſic

xxxij.q·v.xpᷣiana.ij.q.v.ↄſuluiſti.?.vj.q/i.non oĩia.⁊ eſt ar. p opiniõe

Nubeſc ãt ipij ⁊ apte itelligãt iudi⸗

cio ſci ſpũs eos qͥ mõ ĩ ſacris tribꝰ
gradibus.ſ.pᷣſbyteratu diaconatu ſub

diaconatu poſiti mulierculas nõ abie

cerint ⁊ caſte nõ vixerint:excludendos
ab eoꝛundẽ graduũ dignitate: de mani
feſtis qͥdẽ loqmur:ſecretoꝝꝰ auũt cogni

toꝛ deus ⁊ index eſt. Item meldenſi

—

ſynodopᷣſidens ait. Ad iacros oꝛdies

ſ accedat niſi virgo aut ꝓphate caſtitat.

Emo ad ſacꝝ oꝛdinẽ ꝑmitat ac⸗
ccegdere:niſi aut virgo'aut ꝓbate
caj

itatis ⁊ qͥ vſqʒ ad ſubdiacõatũ vni/
cã ⁊ virginẽ vxoꝛẽ hũᷣerit.¶Itẽ in cõ
cilio cartha. In tribus gradibꝰ coſtitu
ti erigm ab vxoꝛihus abſtineant.
Aacnit epᷣos pᷣſbytos ⁊ diaconos
17 ſubdiaconos ſᷣm pꝛioꝛa cõſtituta
etiã abſtinere* ab vxoꝛ bus qð niſi fece
rint ab eccliaſtico remoue ant᷑ officio:ce
teros vᷣo clericos ad hoc nõ cogi:ſʒ ſᷣm
vniuſcuiuſqʒ ecclie ↄſuetudinẽ obſᷣua
ri debere.¶Item leo õ eplam nicete

abbat. In minoꝛibus oꝛdinibus coniti

tuti vxoꝛem ducant niñ voto aut religi⸗

oſo habitu pꝛohibeantu

ec.de gradibꝰ clericoꝝ ait. Clicos
hoſtiarios lectoꝛes exoꝛciſtas acholitoſ
ſi extra votũ ⁊ hitũ mõachi iueniat᷑:⁊ cõ
tinẽtiã ꝓfiteri noluerit vxoꝛem ducere

21 Eriatim ⁊ aꝑte plchmur ꝙ ſcã ro.

virginẽ cũ bñdictõe ſacerdotali ꝑmittũ

tur:ñ aũt viduam aut repudiataʒ:qꝛ ꝑꝑ
hoc deĩceps nec ad ſubdiaconatũ ꝓue
hi poterũt qꝛ nec laicus niſi virginẽ ſoꝛ⸗
titus vxoꝛẽ:aut bigamꝰ ad clericatũ pᷣt
aſcẽdere:vel ſiqͥ ex pᷣfatis oꝛdinibꝰ de
ſiderat ad ſubdiaconatũ aſcendere ñ pᷣt
ſine ↄſenſu vxoꝛis ſue:vt fiat de carna⸗
li deinceps ſpũale ↄiugiũ nemine cogen
levog. Mech ꝑmittit᷑ poſtea vxoꝛ iungi
eideʒ marito ſuo carnaliter nec cuiq; nu
bere in vita aut pꝰ moꝛtẽ illius, y
ex ↄci.calcedoneũ. Non liceat clericis
alterius ſecte vxoꝛem fvert.

Noniã in quibuſda ꝓnicijs cõceſ
ſum ẽ lectioꝛibus ⁊ pialmiſt vxo⸗

res ducereꝰ:conſtituit ſca ſynoduſ cuiqᷓ
ex his non licere:accipere ſecteralteriuſ
vxoꝛẽ¶Iteʒ niceni ↄci.c.iij Non ha
vnet cũ clericis inuueres:mi qͥ natura⸗
li federe oẽm ſuſpitionẽ excludunt.

illoꝝ qui dicunt ꝙ oc⸗
cultũ delictũ nõ irro⸗
gat irreguſaritatẽ.io.
quod eſt expꝛeſſũ ho/
dieę.ex de tẽ.oꝛ.c.vl.b.
i mo.virgo.ꝗqd
credit ſe pᷣhe/
re cũ virgine ⁊ ẽ coꝛ/⸗
rupta.dico eũ nõ pꝛo/
monendũ cũ ſit mari⸗
tus coꝛꝛupte:yt.lj.diſ.
qui in aliquo.quia ibi
nec erroꝛ nec violen⸗
tia excuſat: vt.xxxij.
q.v.ille autẽ.ſicut nec
caſus excuſat: vt.xxv.
q.vlti.quid ſi pᷣmo coꝛ
rupi virginẽ ⁊ poſtes
eam deſponſani . arg.
ꝙ ꝓmouneri nõ poſſũ
ſi volo eam dncere:vt
xxx.q.v.qualis.⁊.j.d.
ꝓxi.maritnʒ.hoc no/
taui in queſtionibꝰ.b.

le· ANacuit etiã ab
Aanereins cõ⸗
aige. uleniuſ
. vniuſcniuſq;.
P. merudknenn ſer⸗
uandã i matrimonio
vt hic.⁊.j.e.quoniã.⁊
extra de cog. ſpi.c. ij.
ſʒ ð extra de ſpõ.duo
rũ.tuas.⁊ ex hoc vide
tur ꝙ epᷣs in ſua dio⸗
ceſ poſſit ſtatuere ne
acholiti contrahãt: ſʒ
credo hanc conſuetu⸗
dinem referendaʒ ad
beneficia vt ſipſuetu⸗
do ſit ꝙ acholiti vxo/
rati ha beant benefi-
cia ipſa ſeruetur.ſed
hodie coꝛꝛigitur per
decre.extra de cle.cõ/⸗
iuga. Jo.⁊.c.cum de⸗
coꝛem.
m Eriatim babi/
tũ.bene dicit ha
bitũ ⁊ votũ:qꝛ ſolus
babitus nõ ſolẽnʒiat
votum:yt extra de re⸗
gu.poꝛꝛectum.

n¶Poſt moꝛtem. de

iſta vxoꝛe ꝓmoti dic
ꝙ eoipſo ꝙ dat licen⸗
tiam intelligitur vo⸗
ucre ſimiliter etiam ea
cuius maritus ſuſce/
pit habituʒ religionis
vnde neutra debet cõ
trahere:iſitamen con/
traxerit tenet ſᷣm qͥ̃ſ-
dam. nam votum nõ

fuit ſolenniʒatum. diſtingue tamen vtrum buius vxoꝛ ſciat ius vel dica⸗
tur ſibi.quia tunc vouere intelligirur: non tamen ſolenniʒatur votuʒ.ſi vero
ignoꝛat nec ei dicitur non itelligiur vouere.in vxoꝛe tñ ꝓmoti ſecus poſſet
dici non ꝓpier votũ ſʒ ꝓpter ↄſtitutionẽ eccleſte.ſ.yt non ſit matrimoniũ ſi

bat:vt videt᷑ expꝛeſſum.s.xxviij.di:qꝛ ſunt. h. dicit
ti ⁊ ingreſſi votum de pñti dirimit lſʒ nõ ſolẽniʒet act

ĩ vtraq; vxoꝛe ꝓmo

ſ. JYo.fa. dicit aliud eẽ

in vxoꝛe ingreſſi aliud in vxoꝛe ꝓmoti: qꝛ il a poſt moꝛteʒ obit: ſʒ vroꝛ pꝛo⸗
moti nõ: qꝛ eſt ratio diuerſitatis:q dignioꝛ ẽclericatus q; monachatus.naʒ

etiam bigamus põt eẽ monachus.xvj.q.i.legi.ſʒ mixꝝ ẽ ꝙ tantus vir hoc di

munici.de iure.S.vlti.ad hoc põt dici ꝙ cum ſu de familia ſacerdotis

eſt de foꝛo ecclie.ſicut ⁊ alij qui ſunt de familia eius: vt.lxxxix.di.iu/
dicatum.⁊ xij.q.ij.eccleſiaꝝ ſeruos.vel ideo cenſet᷑ de foꝛo ecclie: ga
deliꝗt iĩ ꝑſõa ecclie:qꝛ rõe vᷣlicti fit ꝗs ð foꝛo alteriꝰ:vt.vj.q.iij.placnit.
Conſenſerint.hodie deponit᷑:vt e de vi:⁊ ho.cle. vi clericoꝛum

xerit cum manifeſte obuiet.xxvij.q.ij.agathoſa.⁊.c.ſiquis ↄiugatꝰ z. xxiij.
q.v. qui vxoꝛem.poſſet aũt dici ꝙ voiũ vxoꝛis ſolẽniʒatur ex voto viri pꝛo⸗
moti:⁊ ita vir vxoꝛi communicat votum.yxt.xxviij.di.quia ſunt.de boc no.
in dicto.c.qui vxoꝛem. .
0O NVö́oniam in quibuſdam ducere.i. retinere.
p C LSecte· j·xxyiij.q.j.caue.⁊.c.non opoꝛtet.

d 4

9 * Mterdixit. dut ſoꝛoꝛeʒ

in quibus nihil ſeui criminis exiſtimari ſedus

naturale permittiit: vr extra de cobe ·cleri.c. pe.

—

uſpitiones.qꝛ ſuſpectas mulieres habebãt: vt er de coba.cle.c.i.⁊.ij.

fallit in ꝓdiga
litate ⁊? auaritia·item
duo pꝛia qñq; inueni
unt᷑ bona vt nubere ⁊
non nubere: quotidie
cõmunicare ⁊ non co
municare.xxviij.q.i.

fic. n. ⁊ de ↄſe.di.ij. qti

die =. ar. C. ð. ꝓcu. exi

gendi:ibi iuſtus ẽ mm.

e Alieres.⁊ ma⸗
tricurie.i. habẽ

tes curaʒ de rebus ec

cleſie.

qua magi

Cce. ſz ͤri⸗
tur. Hic i⸗

xuij. di. in
er oſtẽdit

tiati:vſurarij:publice
penitentes:luſoꝛes in

ſcena ludentes:furio/

ſi:arepticij:accipiẽteſ
meretrices in vxoꝛes
habentes ↄcubinaſñ

poſſũt ꝓmoueri.qñ/

q;ʒ tñ diſpenſat᷑ in cõ⸗
cubinarijs · ſ.e.c. vlti.

⁊z no.ꝙ in pꝛimis duo

bus.c. magiſter acci⸗
pit ↄcubinaʒ ꝓ vxoꝛe

quã quis duxit ſine ſo

lẽnitate: vt.ſ.xxxiiij.
di. S. ↄcubinã.· ſʒ. h. in⸗
telligit de vera ↄcubi⸗
na quã ſi quis babuit
poſt baptiſinũ ꝓmo⸗
ueri nõ debet:vt.xxv.
di. c. vlti.

£ quis poſt acce/

tum.maxiĩe.idẽ

eni eſt ſi añ baptimma

habnit vnam ⁊ poſt
aliam vxoꝛem vel cõ/

cubinam: vel determi

nat verbũ.ſ.poſitum
b CAut ↄcubinam.
poſt pꝛimaʒ vxoꝛcẽ·ta
lis tñ ex diſpenſatiõe

—

qñqʒ ꝓmonet᷑.j. e. ha

buiſſc.⁊.xxxiiij di fra

ternitaſis.

i Aritũ. cõcubi⸗

nsã .ar. ꝙ ſiquis
habuit virginem con⸗
cubinam lʒ poſtea ſũ-
mat eã in vxoꝛẽ ꝙ nõ
põt ꝓmonueri: vt xxx/
iiij.di.curandum.⁊.c.
pꝛecipimus.⁊.xxx.·

k ¶Bel meretricem.
xxxij.q.i.c.nõ eſt cul-

pãduſ.ar.O.Soillud
in figura.⁊ ita ex vno
eodẽq; facto punitur
quis ⁊ meretur:vt.ff.
qui.vt indi.l.ii.
¶Bel iniuſto.i. ex
indignatiõe vel ex ni-
mia cõmotiõe. ſecus
ſi ꝓpter neceſſitatem

ꝙ bigami: coꝛpoꝛe vi ⸗

b SBaoneg⸗ vxoꝛes ſeruoꝝ ſuoꝝ:vti.lxxj.di.volumus.⁊.c.cnʒ oĩbus.
e —2 1811—
4. Oſpitiolũ tuũ.malũ eſt.no.ar.⸗ Zrijs ſi vnũ eſt bonũ:reliquũ ẽ malũ
Aiterdixit per omnia ſancta ſyno⸗

Adus nõ epiſcopo:nõ pꝛeſbytero:nõ
diacono:nõ ſubdiacono:nõ aglicui om⸗

nino qui in clero eſt:licere ſubintrodu⸗
ctam babere muliereʒ niſi foꝛte aut ma

trem aut ſoꝛoꝛemaut amitam aut etiam
eas indoneasꝰ perſonas que fugiant ſu
ſpitiones. Item hiero. ea
Oſpitiolum tuum: aut raro aut

Palea.

nunq mulierum pedes terant: qͥa

nõ poteſt toto coꝛde cum deo habitare

qui feminarum acceſſibus copulatur:

femina ↄſcientiam ſecum pariter habi

tantis exurit: nunqᷓ de mulieruʒ ſoꝛmis

diſputes:femine nomen tuum neſciant:

feminam quam bene videris uerſan⸗
tem mente dilige non coꝛpoꝛali frequen
tia. Si bonuʒ eſt mulierem non tangere
malum eſtergo tangere. ¶ Item gre⸗
go. in dialogo libꝛo il.
ꝛeſoyter vxoꝛem ſnam quaſi ſoꝛo⸗
rem diligat: æ quaſi hoſtem fugiat.

Reſbpter quidã ſibi cõmiſſam re⸗

gebat eccleſiaʒ cũ magno timoꝛe do
mini:qui ex tempoꝛe accepti oꝛdinis pᷣ⸗
ſoyteram ſuam vt ſoꝛoꝛem diligens ſed
quaſi hoſtem cauens ad ſe ꝓpius acce
dere non ſinebat:eamqʒ ſibi appꝛopin
quare nulla occaſione permittebat: ab
ea ſibi cõmunionem funditus familia⸗
ritatis abſcidit. Mꝛeſoyteraʒ vero
quam debeamus accipere: laodicenſe
ↄcilium oſtendit dicens. Aidue vel
ſenioꝛes pꝛeſbytere appellentur.

tere appellantur: apud nos autem
idue aut ſenioꝛeſ vniuire ⁊ matricurie
appellantur in eccleſia tanquam oꝛdu⸗

Alieres que apud grecos pꝛeſby
v

natas conſtitui non debere.

„Di XNXII
— Cce ꝙ in ſacris oꝛdinibus cõ

ſunt:vel ſi bigami aliqui fue⸗
rint inuenti:ad ſacros oꝛdines aſcende
re nõ valent. Sed queritur' ſiquis pꝛe
ter vxoꝛem ↄcubinam habuerit vtrum
in ſacerdotem ꝓmoueri valeat:tales a
ſacris oꝛdinibus auctoꝛitate canonum

apoſtoloruz pꝛohibentur:in quibus ſic

ſtatutum legitur.

Secundis nuptijs poſt baptiſma copu
latus:aut concubinaʒ habens adſacrũ

oꝛdinem conſcendere non valet.

Jquis poſt acceptum ſacrum ba⸗
pnſma: ſcõis fuerit nuptijs copula
tus aut ↄcubinã babuerit nõ poteſt fie

ri eßs nec ſacerdos nec diaconus aut
ꝓꝛſu

s ex numero eoꝝ qui in miniſterio
ſacro deſeruiunt. ¶ Beſeruientes ſa⸗
cro miniſterio:intelligunt ſubdiaconi qͥ

faceret:vt.lv.diſtin.ſiquis a medicis.
m. ¶ Illos.talis etiam deponiuur.xlvij.di.de petro.⁊.c.quoniam.
n ¶ Denitentia. vt.lj. diſtin. qui in aliquo.⁊.l.di.de his.
o ¶ In furiam. tamen ꝓmotus non deponitur: vt. vij q.i.quis.
VBmmunuer. de bis.ꝗ ita vexantur diſtinguendũ eſt. nam ſi frequen⸗
ter cedunt non debent miniſtrare:vt.vij.qij·c.i.ſi vero raro ⁊ emit/

ſtituti vxoꝛes habere non oſ

tunt voces ↄfuſas.ſimiliter non debent miniſtrare: vt . . vij q · ij. . ij . .
ſi autem raro nec emittũt voces ↄfuſas poſſunt:ſed habere debẽtco⸗

adiutoꝛes:vt.vij.q.i.illud. ꝓmoneri aũt non poſſunt tales exquo paſ

ſi ſunt ſemel: vt.S. c.maritum.⁊ bec eſt opinio.h.nec in hoc habet cõo⸗
tradictionẽ. In demoniacis ſimiliter nulla eſt contradictio inter.h.?
alios quo ad ꝓ
motioneʒ:quia

calicem diacono offerunt ⁊ acholiti qui
cum cereis diaconos pꝛecedunt.vnde
ceroferarij dicuntur qui etiam vinum ⁊
aquã pꝛeparando calici ſubminiſtrant.
Concubina intelligenda eſt pꝛeter vxo
rem vt iſte ſitſenſus capituli. Si quis pꝰ
acceptũ ſacrum baptiſma ſecundis fue
rit nuptijs copulatus aut ↄcubinam ha
buerit diſtinguendum eſt ante quã vxo
rem duxerit ſiue poſt moꝛtem vxoꝛis.
Ungde b tus greg.ait. Ouarum ma⸗
tronarum maritus poſi baptiſmum cle
ricus non oꝛdinetur.

(D Aritum duaxꝝ matronaxpoſt ba

ptiſmũ clericuʒ non oꝛdinandum
cenſemus:nec eum quidem qui vnam
concubinannvel meretricem in matri⸗
monium aſſumpſerit:nec illuʒ qui ſeme
tipſum abſidens quodlibet membrum
indignatione aliqua vel iuſto vel iniu⸗
ſtoitimoꝛe ſuperatus truncauerit:neque
illosqui vſuras accepiſſe ↄuincuntur
aut in ſcena luſiſſe noſcuntur:neqʒ eum

qui publica penitẽtia moꝝalia crimia

defleuit neqʒillum qui in fnriam aliqñ
verſus inſaniuit vel afflictione diaboli
ca vexatus eſt:neqʒ eum qui per empti
onein ad imitationeʒ ſy monis magi pe
cuniam obtulerit. ¶“Item pius papa.

Al epticij vel epilentici ſacris altaribuſ

non miniſtren.

hisꝰqͥ aut in tra arrepti a demõibꝰ
unt᷑ aut quolibet modo vexatiõis in
curſibus efferunt᷑:vel ſacris audeãt mi⸗
niſtrare altaribus vel indiſcuſſeꝰ ſe inge

(A Ommunit diffinimꝰ vt nullus de
elid

rant ſacramentis diuinis:exceptis illis

qui coꝛpoꝝ icõmoditati dediti ſine hu⸗
iuſmodi paſionibus in terra ꝓbantur
eliſi:qui tñt⁊ ipſi tandiu erunt ab officij
ſni oꝛdine ⁊ loco ſuſpenſi quouſqʒ uni
us anni ſpatio p diſcretioneʒ ep̃ᷣi iueni
antur ab in curſu demonum liberati.
¶ Item nico. papMa. De eodem.
0O Lerici qui in adoleſcentia a demo
nibus cogoſcunĩ obſeſſiad ſuperi⸗
oꝛẽ ſacri regiminis graduũ aſcẽdere nõ
poſſunt Itez gela. pa. DMe codem.
Saʒ adeo ſane cõperimus illicita
queque pꝛoꝛumpere:vt a demoni
bus ſimilibuſqʒ paſſonibus irretit᷑ mi
niſteria ſacroſancta tractare tribuatur
qᷣbus ſi in hoc oꝑe pontis aliqᷣd pꝛopꝛie
neceſſitat occnrrat qͥs de ſua fideliũqʒ
ſalute ↄfidit:vbi miniſtros ipſos cura⸗
tionis humane tanta ꝑſpexerit clamita
te verſari:atqʒ ideo neceſſario remouẽ
di ſunt ne quibuſlibet ꝓ quibꝰ xpᷣs moꝛ
tnus ẽ ſcãdalus generet᷑ ifirmis. poſtre⸗
mo ſi coꝛpoꝛe ſauciatum foꝛtaſſis aut

¶Qnitamen . ſcilicet demoniaci ſecundum. h.

omnes dicũt ꝙ

nullus talis d-ʒ
ꝓmoueri: vt. c.
marituʒ. 2?.c. cle
rici. In pꝛomo⸗
tis autem diſti⸗
guitur inter. h.
⁊ alios.nam di

cunt alij ꝙ ſicut

nõ dʒ ꝓmoueri

qui ſemel eſt ar

reptus a demo

ne:ita nec offi⸗
cium põt exer⸗
cere etiam ſi iaʒ
ꝓmotus ſil.⁊ 9
hoc dicunt illaʒ
litteraʒ.qui tñ.
alr intelligunt

qᷓ.b.nam dicũt

boc relatiuũ
qui refertur ad
ꝓxime poſuum
ſcilicet epilenti/
cos.⁊ eſt ſenſui
littere. epilenti⸗
ci nõ debent ſe

igerere dininis

ſacramẽtis ex/
ceptis illis qui
ſine paſſionibui
id ẽ qui ſine vo/
cis cõfuſe emilſ⸗
ſione ? ſpume
iactatione.qui
tñ ⁊ ipſi.i. iſti ꝗ
hoc non faciũt
ſed tm̃ cadunt
debẽt eſſe tãdiu

ſuſpenſi donet

appareat eos ꝑ
annum libera⸗

os.i.non occu

patos incurſu
demoninʒ. i. ap⸗
pareat ꝙ illa
paſſio nõ eſt de
moniaca ſʒ epi
lentica. h. vero

dicit in demoni

acis ꝓmotis ꝙ
ſiꝑ annum ſte⸗

terunt ⁊ nõ fuoe-⸗

rũt paſſi ſupꝛa/
dicta:pñt exer⸗
cere diuina offi

cia: vnde dicit

ꝙ illud relati-
num qui relert
ꝓpꝛie.ꝓ demo⸗
niacis ⁊ impꝛo
pꝛie ſᷣm euʒ po/
nitur in fine li⸗
berati.

q ¶ Velidiſcuſ

ſe. i. temere.
r ¶ Exceptiſ il
lis. epilẽticis ꝗ
raro cadunt.
ine

ſpums 7c

u ¶ Spacio. vij. q· ij. c. vlti · H. ſed ibi fuit dubium: bic certum.
x Scq; adeo.opere.id eſt in diuino obſequio. =

4
3

¶ ¶ Neceſſitatis.id eſt infirmitatis.
¶ Ae quibuſlibet.id eſt pꝛima ratio.

7 C. Sanciatum.i.debilitatum:vt.xlix.di.c·i.

——

—

a Biuina.i. moſaico. ””
b Quanto.q.d.exquo vitiati coꝛpoꝛc remouẽtur.multo magis vi/
tiati mente.ar.xxxviij.di.ſedulo.

e N ARici inſtituerunt.i.infoꝛmouerunt.

dSi nõ pellicem.pellicẽ vocat quã quis ad tempus bʒ cã ſaturãa

de libidinis.
P Abuiſſe.
inmrn ambi⸗
guiſ. . xiiij. diſ.
ſicut ↄtra.ſʒ dic
ꝙ triplex ẽ am
biguitas: ambi
guitas iur:am
biguitas facti:
ambiguitas p⸗
ſone. ybi ambi⸗
guitas iuris eſt
ibi de ſimilibus
ad ſimilia ꝓce/
ditur.vt.xx.di.
de libellis. ⁊ de
tali ambiguita
te loquit᷑ illð.c.
xiiij. di.ſicut. ſʒ
vbi factũ ambi
nũ eſt:tũc nũ⸗
ꝙᷓ ferenda ẽ ſẽ⸗
lentia in alicuiꝰ
piudiciuʒ: vt.i.
q.iij. graue.hoc
ideo dico:qꝛ ſi
nulli fit pᷣiudici
um:vt in baptiſ
mo ↄſecratione
vel oꝛdinatione
bene fertur ĩ du
bio certa ſentẽ
tia.ſ.vt baptiʒe
tur vel eccleſia
ↄſecretur vel de
nuo oꝛdinetur:
vt de ↄſe. diſti.
iiij.paruulos.⁊
di.i. ſolẽnitateſ.
lxviij. di. pꝛeſby
teri.tñ qñq; du
bitatur ð facto
⁊ fertur ſnĩa in
pꝛeindicium al
terius: vt ex d

ſpõ. inuenis. 5

illud eſt ꝑꝑ pe
culũ aie.vbi an
teʒ eſt ambigui
tas pſone:ſʒ fa
ctũ eſt certũ bñ
fertur certa ſen
tentia:yt.v.q.i.
quidam.
Cõͤmitten⸗
u. ſed quareñ
indicitur ei bec
purgatio qꝛ ex
illis fuit ifamia
⁊ ſic qñũq; aliꝗs
ꝓpꝛie ↄſcientie
cõmitti: vt. S.
diſt. iiij. deniq;
⁊.xv.q. viij.c.i.
⁊·xxxiij.qiiij.
vir cũ ꝓpꝛia.
g Depoſito.
id eſt ſuſpenſo
ad tpᷣs quouſq;
ſatiſfaciat. ſic

ponit᷑ xxj.q.ij.

quonia.
bPꝛeſumas.
ar. ꝙ occultum

delictum reddit

boĩem irregula
rẽ.ar. S.di.ꝓx.
erubeſcant. dic
vt ibi hoc foꝛte

———

debilem nequaquã ſancta ↄtingere lex

diuinaꝰ permiſit:quãtoꝰ magis doni ce
leſtis diſpẽſatoꝛes eſſe nõ ↄuenit qð eſt
deterius mente ꝑcuſſos.¶ Itẽ inno.
papa felici epᷣo.c.iij. Qui tempoꝛe ba
ptiſimi vxoꝛes habent:ſi poſtea religio
ſe vixerint clerici fieri nõ pꝛohibentur.

zati ſunt:ac ſic ſe inſtituerũt vt in
nullo eoꝝ opio vacillet: aut clericis iũ
cti ſunt aut monaſterijs exquo baptisa
ti ſunt adheſerunt:ſi nõↄcubinam ſi nõ
pellicemꝰ nouerint:ſi in bonis operibꝰ
vigilauerint:nõ/ꝓhibentur huiuſmodi
ad clericatus ſoꝛtẽ aſſumi. ¶¶Ceteruʒ
ante ſuſceptũ ſacrũ oꝛdinẽ quoſdam le
gimus ↄcubinam habuiſſe:quos tñ ſa
cri canones nõ reijciunt:ſi poſt ſacrum
oꝛdinẽ ab eius cõmixtiõe ſeſe immacu⸗
latos cuſtodiũt. ¶ Uñ grego. andree
tarentino eo. De quodã epiſcopo qͥ
ante ſui epᷣatus apicẽ ↄcubinã habuit.
Abuiſſe te ↄcubinã manifeſta ve
. ritate cõperimus ⁊ te illius crimi⸗
nis participationẽ habere de qua etiaʒ
ↄtraria eſt quibuſdam innata ſuſpitio.
Sed quia in rebus ambiguis abſolu⸗
tum nõ dʒ eſſe iudiciũ:hoc tue ↄſciẽtie
cõmittendũ eligimus:qua de re ſi in ſa
cro oꝛdine ↄſtitutus eius te recolis ꝑ⸗
mixtione maculatũ: ſacerdotij honoꝛe
depoſitos ad miniſtrandũ nullo modo
Meſue oealere;ſenurno in anime
e periculo te miniſtrare:⁊ deo nr̃o te

I Aici qui habentes vxoꝛes bapti⸗

ſine dubio reddere rationẽ:ſi huiuſ ſce
leris ↄſcius in eo quo es oꝛdine celans

veritatẽ:permanere volueris.
— Di. XXXIIII.
SOñmeſticaꝝ quoqʒ perſona
d rum imoderatã familiaritatẽ
Nepm vitare oʒ. ¶ Unde ni⸗
chõ.papa ad aluinũ archiepiſcopum.
Etiã ↄſanguineaꝝ imoderatã familia⸗

ritatem epiſcopum vitare opoꝛtet.

AMoꝛundam relatione fideliũ no
ſtris auribus intimatũ eſt ꝙ lan⸗
redus epᷣs qui ⁊ iuuenis dicit᷑ venatio
ni ſi deditus.quod vitiũ plurimos etiã
de clericali cathalogo genere dũtaxat
germanosꝰ ⁊ gallos irrenerẽtes impli⸗
cat.verũ iſte ſi ita eſt vt audiuimus me⸗
rito iuuenis dicit᷑ qui in iuuenilibꝰ deſi
derijs occupatuſ nulla grauitate ↄſtrin
gitur. nã vt beatꝰ dicit hieronymuſ:ve
