Enrd dhor Sʒ ſi tollit eis tricẽnaliſ poſſeſſio:a bea 8 Onſuetudo inoua in hac eccleſia Bzerde enpi:v.
znecede que to greg. cõcedit᷑ eis quadrigenalis pꝛe- 2 valde repꝛehenſibilis erupit: t ſiſent in fier bec rã5
epiſcopi ſunt. ſeriptio. Ait eniʒ petr oſubdiacono. cuʒ rectoꝛes eius primonij vꝛbana vel qꝛ nõ vident᷑ detcrio/
b Abbates. Quadraginta qnoꝝ pꝛeſcriptio religio ruſticana pdia iuri illius cõpetere poſſe tris ↄditõis cẽ ſi reuer
ideſt eos eſſe ß ſis domibus concedett. ſuſpicant᷑:fiſcali moꝛe titulosipꝛimant tuũt ad ſuũ pꝛiſtinum
ſeriptione trie· O Slumus accedente te ad panoꝛ⸗ atq; quod cõpetere pauperibus exiſti ſtatũ.vr. xxxy. diſt. ab
nij SS 4 mitanam ciuitatẽ queſtionem ißaz mãt nõ iudicio ſed manibus defendãt rocllo ſcur videſ ꝙ
cren. tali ratione diſcutere: dominio rei apud Et quia c pdicatoꝛes ſuos veritas ni⸗ no poſſit l Bbacti
epixxx annis. Poſſeſſoꝛem ſicut hactenus poſſeſſumꝰ hil ꝑ cõtẽtionẽ agere pꝛecipiat:etiã ipſũ m ſi p̃mo fecit mulier
boc eni expedi eſt videlicet ꝑmanẽte:vt ſi monaſteriuʒ litigioſe cõtẽtionis malũ traſcẽdit᷑: ⁊ res pactũ ꝙ hodie redde
tũ eſt ꝙno itezʒ Ppfatũ ſancti theodoꝛifines de qͥpus cer gqnelibet cum eſtimat᷑ eccleſie poſſe com tet ei dos: deide facit
in eccleſijs lo tatio mota ẽ:incõcuſſos.xl. annis poſſe petere:ꝑ vim tenet᷑. ꝓinde pñti decreto pactũ ꝙ vſq; ad anũ
nõ bʒ pſcriptio diſſe reꝑeris:nullã deinceps etiã n quid ſtituo:vt ſi q eccleſiaſticoꝝ vnquã tiiu ex quo mõ 2ditio do-
H v. romane eccleſie cõpetere potuit patia- ſos ponere ſiue in ruſticano ſiue vꝛbão õ
.“ Aiumuf. ris ſuſtinere calũnia:ſed quietẽ eoꝝ ĩcõ pꝛedio ſua ſpõteꝰpꝛeſũpſerit anathema cta. vt ff. paoc ſi vn.
(Tai, idẽ cuſſã oibus modis pꝛocurare.ſin vero ſit. Et rũderũt oẽs:anathema ſit. Is aũt Sq in ſpe. xc ſ. C.
poſſeſſie: ieut auctoꝛes eccleſie n eos poſſediſſe.xl. an qͥ eccleſie pꝛeeſt ſi hoc vel ipſe fieri pᷣce⸗ teſta. hoc ↄſuliiſſima
alias poſſeſſo nis icocuſſo iure mõſtrauerint: ſ aliqui poerit: vl ſine ſua pceptione factũ digna Siſ gs at. yel dic ꝙ ibi
pP dñio ponit. 5 itra tꝑa hec motã aliqñ fuiſſe qõnẽ eoꝛu⸗ punire aiaduerſione neglexerit:anathe nõ rõne pᷣſcriptiois pᷣ
e ij viſis.f. dẽ finiũ: electis arbitris trãquille ⁊ lega ma ſit. Rñderunt omnes:anathema ſit. iudicat᷑ eis:ſʒ rõne fa
enziginran liter ſopiatur. C· Nem vonellis iuſti Aocd aüt S to tereepho tpeidn d
niani. BDeeodem. Vod aũt qſquis ſua auc etio tedcrlig v F
c oſeſi Eaʒ decẽnineqʒ vicẽni vel. xxx. ritate qu ſibi deberi putat: decxcep dolt oure⸗ 4
eſt in poſſeſſide annoꝛuʒz pꝛeſcriptio:ſed ſola. xl. vſurpat:nec per iudice re vlt. tm facilius ꝑditur
vſq; ad finẽ cĩͦæ an. curricula religioſis domibus oppo poſcit:cadit a cauſa:ex au- exceptio qᷓ; actio.naʒ
manebitin poſ nant᷑: nõ ſolu in ceteris rebus: ſed etiaz,3/ B ctoꝛitate mileuitani concilij actõ nõ ꝑdit᷑ niſ vſq;
ſeſſione. vt. viij in legatis ⁊ hereditatibus. Sicut er Ppaben :in ao ita ſtatutuũ legitur. d xl. an. ſed exceptõ
l qnotieng. go religioſis domibus ex lege non nii CTaulea ſue detrimentuʒ patiatur epiſco ec nmer 6
aa ſ ibi enat quadragenaria ẽobijciẽda pꝛeſcriptio: pus qui eccleſias ſuas ab alio detentas ĩde pbe pilloꝝ ift.
bpſona ſuſpecita ita ⁊ auctoꝛitate grego. aduerſus alias pꝛopꝛia auctoꝛitate querit adire. . C. 8 iure do. ĩpe.l. ij.
Ar. ff.g ſatiſla. eccleſias pꝛeſcridere poſſunt codez Paa Aacuit vt qcũqʒ epi eccleſias vl ple ¶ Z.fr de peur. poponi⸗
co. ſͤ ſideiuſſo: tio tempoꝛis. A. . bes quas ad ſuaʒ cathedram exiſti us. 5.raltt.
vylt vñ tc ſun Aog aut ea que eccleſijs de mant pertinere.nõ ita repetierint:vt can L.i‚ Vod aũr.
. äſear de bẽt: auctoꝛes eiuſdeʒ ſua au ſnas epiſcopis iudicantibus agant: ſed Hec qõ bʒ
,Pperatonin ts, o Nare iudicibus pᷣtermiſ-⸗ alio retinẽte irruerint ſinevolentibus ſi los al
ij q. pi. appella ſis repetere nõ valeãt: bea⸗ ue nolentibꝰ plebibꝰcãe ſue detrimẽtu,N entan
lione:alias res ls

raptoꝛex mĩa factũ eſt. ſʒ

Cauſa

adbuc eſt Z. xviij.q· ij eleutherius. ibi. n. pꝛeſbyẽ

cuiuſdam ep̃i ſpoliauit monachos ꝓ iure epi ↄſeruãdo.ſʒ mñ nõ dicit ibi ꝙ

mãdauerit h̊ epᷣs.Sʒ v

2 ſi eps occupet huiuſmodi rẽ ↄſenſu canonico ꝝ le

ꝙ pᷣiudicet ecclie.ar. C. de ſ a. ſan. ec. iubemus. xxv. q.ij·ita. ſz hoc nõ ↄcedo
ar. xij.q.ij.ſine exceptiõe.⁊ ar.x viij.q.ij.fᷣ quis abbas. —⸗.

3 Litteras. ofirma
tiõis.que nõ valenti
re violenter poſſemſſꝗ.. patiantur: ⁊ quicũqʒ boc iã fecerit: ſinõ
C.vnde vi. auctoꝛita⸗ qum inter epiſcopoſẽ finita ↄtentio:ſed

tẽ.ſicut nec pꝛiuilegiũ

adhuc inde ↄtendunt. ille inde diſcedat

nre igeſe e⸗ de quẽ cõſtat pꝛetermiſſis iudicibus eccle⸗
coͤſir vti. examinata. ſiaſticis irruiſſe. nec ſibi quiſquaã bladiat᷑
bᷣ¶Vt eü appareat. ſi a pꝛimate vt retineat litteras impetra

nõ aũt auferat ei per
vim:vel dic vt eũ ap⸗

ceptiõe vel recõuẽtõe
ſed hoc vult dicere ꝙ

uerit: ſed ſiue hẽat literas ſiue non hẽat
ↄueniat eum qui tenet:⁊ eiꝰlitteras acci

pareat pᷣmũ detẽtoꝛ piat: vt eu appeat pacifice tẽuiſſe eccle
.T Hoelſielen n⸗ iam ad ſe pertinentẽ. Si ãt ille aliquaʒ
Aapiedo Gnõ inua⸗ qõnẽ retuleritꝰ:per epᷣos iudiceſ cã finia
ſit. ⁊ ita referat qõnẽ tur:ſiue quos eis pꝛimas dederit: ſiue
de eiectione ante reſti quosipſi vicini cũ oſultu pꝛimatis dele
ttionẽ. Sʒ ſĩ modũ gerint. Econtra greg . ioani defẽſoꝛi
exceptiõis aligd ꝓpo eunti in hiſpaniaʒ ſcribit dicens.
nif. quare ideð iuderxr Delictu perſone i danuʒz eccleſie ↄuerti
nõ cognoſcit de ex. gon debet.
neveden woas Jepiſcopuʒ: quod abſit: talẽ culpã
iõ nõ intelligas de ex commiſiſſe cõſtiterit: vt conſtet eum

non irrationabiliter eſſe depoſitũ:eadẽ
eius depoſitio confirmetur: ⁊ oẽs res

facta reſtitutione pot ſue eccleſie que ablate fuerunt reſtimãat᷑:
egide Ppꝛietale tod uia delictuʒz perſone in damnumec⸗
warelbabe man Veſie non eſt ↄuertendum. ſi autem vt
Ar.xi qi puenit. Eſt dicitur qꝛ comitiolus defunctus eſt: ab

aũt ar. ex eo ꝙ dicit
ſꝛas ĩpetrauit:qꝙ pꝛi/

e epᷣm. ʒ alias cõ⸗/

herede eiꝰ que iniuſte ab illo ablata ſũt
ſine excuſatione reddãt . C Idẽ petro

mas põt ocedere pꝛi· ſubdiacono.
nilegiũ. ex de biſ qͥ fi. In perſonã delinquẽtis nõ i facultates
a bla. Fo. Klr arei eius vItio pcedt.
B einr een uiserſanmliadun
Auſfraganei ex dex pam fecenit eccleſie: non in ipſa ſed
cel pla. neut vnire ni in eiuſdem ſubſtantis vidicetur. de qua
ſa boc fieret de ↄſenſnn re pꝛecipimꝰ:vt quiſquis culpã fecerit:⸗
oĩuz epoꝝ. vt. ix. q. ij ip o quideʒ vt dignum eſt vindicetur:a
archieps. Itez ꝑ tlle communione autẽ eius oino abſtineat.
Bnilegiũ non ↄfirma .Idem. H
mr nin Aas 2 leg⸗ Kes eoꝛum qui ex clero labuntur ſimul
And naiſisheba cumiſs menalteriaragannur.
tu audte ſna ſier cer Elapſis ſacerdotibꝰ vel quolibet
ta ſcis hoc faciat. r. eex clero obſeruare te volumus: vt

in rebus eoꝝ nulla contaminatione mi

rmari nõ dicat. nii ſcearis: ſed pauperrima regularia mo
ante firmü erat. exẽ¶ d naſteria reqre que ſᷣm deum viuere ſci⸗
tn e inte dile ·unt: a in eiſdem monaſterijs ad peniten
¶¶NJ ep̃ʒ depoſtio liam lapſos trade ⁊ res lapſoꝝ in eo l
. Bai fuerit. et Cco ꝓficiant:in quo agere penitentiã tra
hoc ꝑp ſcandalũ.fic.
iij.q. vi. hoc gppe. 2
f ¶Belictum.ſic.xviij.q.ij.elentherins contra.

S¶ ¶Per ſone.· ſ. xxv. · ij. ita nos..ſed ibi ⸗ i
eccleſia. vel bñ punit᷑ ecclia nõ in bonoꝛe: ſed in faculistibus ob delictũ per
ſonarũ.5. e. q. iij . placuit. .
b Vi dãnũ eccleſie. xxy.q·ij. ita nos.contra.ſed ibi potius puniunt᷑ deli
tes 6 ecclia. Itẽ ↄtra.õ.e.q.iij.placuit.ſed delictũ qð ↄſiſtit in omittẽdo
bñ pᷣiudicat ecc lei quod in faciendd nequnaquã alienare.tñ dicit᷑ ꝗ vſu
capere ꝑmittit.ff. de vᷣb.ſig.alienatiõis. Itẽ ↄ.S.liiij.di.ſi ſeruus.ibi dicit ꝗ;
ꝓ vno ſerno eps duos dʒ recompenſare domino.ſed intelligendum eſt illũ
reſtituere duos nõ de rebus eccleſie ſed de rebus ꝓpꝛijs ſi qs habeat.

„ .

nones.er̃ de pig c.iijxij.q/ij.epᷣs qui mancipium.ar.xcvi.di.bene quidem
ex de rap. in litteris.ſicut heres defuncti tenet᷑ conditiõe furtiua.ff. de adi.
furti.ſ ꝓ fure.S.ↄditio.ff.vi bo.rap.lij...vlt.qꝛ ibi nõ oꝛitur ex maleficio:
etiã ſi lis cũ defuncto conteſtata no ſit:immo pꝛeſumitur ueniſſe ad eum
et quo in vniuerſum ſuccedit.ar.ex de vſur.tua.ſed hoc ideo qꝛ ibi defũct⸗
fuit obligatus ex q̃n ↄtractu ꝓpter indebitũ ſolutũ:⁊ bene conuenit᷑ hereſ
iʒ ad eũ nibil pnenerit.ſʒ obiſcit ſi pꝛo vſuris repetendis agitur actione ex
quaſicontractu: ꝗd ad eccleſiã ſi agitur ex contractibus ratione pacti. be
res non eſt ↄuenienduſ.Rñdeo lʒ ex contraciu agatur:iñ verſe at ibi delictũ
yvnde beres põt ↄueniri·vtff. de ac.⁊ ob.l excontractu ſm legem autem nõ

tius puniti ſũt delinquẽtes qỹ

i ¶ Redadant᷑.lʒʒ ad eum nõ peruenerit tenet ex maleficio defuncti ſm ca/

tenetur ex delieto defuneti niſi lite conteſtata.C.ne ex delict. defune.

duntur:quatenꝰipſi ex rebus eoꝝ ſubſi

diũhabeant:qͥ de coꝛectione eoꝝ ſolli

citudineʒ gerũt.Si vo parentes hñt res

eoꝝ legitimis parentibꝰ dẽtur:ita auteʒ
vt eoꝝ ſtipendia q in penitentiã dati fue

rint:eos ſufficienter debeant ꝓcurare.
Si qͥ vo ex familia eccleſiaſtica ſacerdo
tes vel lenite vel monachi vel clerici vł
quilibet alij lapſi fuerit:daricos in peni
tentiã volumus:ſed res eoxꝝ eccleſiaſti
co iuri nõ ſubtrahi:ad vſum tñ ſuũ acci
iant:vnde ad pniam ſubſiſtãt ne ſi nu
ent᷑: locis in abus dati fuerit:ſint one⸗
roſi. Item leo quartus carolo regi.

Inutilis ſacerdos eccleſiaʒ ſuam digni

tate non pꝛinat. . ,B
foꝛtaſſis quod nõ credimus apð
vos inutiles iudicamur: eccleſia ta

men cui permittente domino pꝛeſumus

non inutilis: ſed caput pꝛincipiũqʒ oĩuʒ
merito ſimul ab omnibus vocatur.
¶ Item in magocienſi concilio.
Poſſeſſiones monaſterij pꝛo peccato
abbatis epiſcopo tollere non licet.

Oiſeapo non liceat poſſeſſonem

monaſterij tollere:quanuis abbas

peccauerit:ſed ſubijcisteũ poteſtati ab

batis alteriꝰmonaſterij. ¶ Itẽ gelaſtꝰ.

LAld ſtatuendũ cenſuimus vt quaſ⸗

cũq; mũificẽtias clericis aut ſibi ſer
nientibus de re eccleſie in vͦ aun de
pꝛijs in ꝓpꝛietatẽ pᷣcedentes dederint ſa
cerdotes:vt ſubſequẽtes põtifices nul

latenus auferre pꝛeſumant. ſi qͥd m̃ cul
pe extiterit ꝓ qlitate pſonaxꝝ vel regula

pᷣcedentin canonuʒ in ꝑſona habeat᷑ nõ
tñ̃ in facultate diſtrictů. ¶Sig delictu
ꝑſone ĩ damnũ eccleſie nõ põt ↄuerti:qꝛ
pcuratoꝛ ↄditõeʒ eccleſie põt facere me
ioꝛẽtnon deterioꝛẽ. Si peccato abbatis
poſſeſſiões mõaſterij auferri nõ lʒ:quõ

delictü epivteti dãnũ ecclie:vt ide detri

mẽtuz cae ſue patiat. Sʒ detrimẽtu cãe
ati nõ ſic ẽ accipiẽdũ vt eccleſia ſuo iur

uet᷑:ſʒ potiꝰ qꝛ clericis coꝛaʒ ſuo iudice

naribaeß tacebit:⁊ ꝓ iniuria illata mul
ctabit᷑:ſi ꝓpꝛia habuerit.

. 6 nouimus. nõ in ipſa.i.non ꝓpꝛia ſed eccleſie.poteſt eniʒ in
Ppopꝛia puniri xxi vlt. ſi qs clericus. z illa penã plus timeat.
¶Acõmunione.ſ.reꝝ eius.i.non cõicemus f ocult

ates eius nobis:

ſed locuſ in uo

acturus eſt pe⸗

nitentiaʒ depu
tet᷑:vt.j.e.iᷣ la⸗.⸗

pſis.vl cõiõe re
ruʒ eccleſie ſibi
cõmiſſe.non.n.
ſphrcr, hoc res
unt eccleſie au

ferende lʒ boc

qtidie fiüt ab
epᷣis:⁊ foꝛte nõ

minus iniuſte:

cum pena pecu
niaria magis ti

ralis:⁊ ideo iu⸗

ſte videt poſſe

iiij. ea vindicta

ex vt lit.non ↄt.

qm.in fi. ⁊ itel⸗
ligunt gdã boc
tm eſſe de liber
tis eccleſie pꝛo⸗
motis:qui oia
q̃ acqrut:ipſi ec
cleſie acquirũt:
vt e de ſer. nõ
oꝛdi.c.iij.vñ ne
ꝓpter eoꝝ deli
ctuʒ damnifice
tur: ſtatuit bic
vt puniant iꝑ⸗

ſona ⁊ non i re

bus. res eniʒ eec

deſie nõ poſſũt
confiſcari.vt..

e.q.i.in canoni

bᷣ. 2. nona x.

m E lapſis
Conn

ar queʒ ſpe

A 4
ctat onuſ ⁊c.xij

a·. ij. charitaleʒ
xxvij.q·i.ſi quiſ
rapuerit.l.di. ſi

gs eps .5. xij. q·
y. c. ylt. ff. de re.
iur. ſm natura

eſt rõmoda euz

ſequi ⁊ C.

rum. videt᷑ bic
ſi clericus re
moneat ab ec⸗

clia ſua: ꝙ oĩia

ſua ei reddant.

yt ex de cleri. coin. ꝙ te. e de renů.e . iij 2. xxvij.q·i ſi quis rapuerit

ſed hoc nõ ↄcedo.xij.q.ij.non liceat.ſʒ dico q; tantũvſufructus illoꝝ
dʒ habere tẽpoꝛe vite ſue. ⁊ ſic intellige qð hic dicitur.

o Wſoꝛtaſſis. non inutilis ppter boc ꝙ pꝛelatus inurilis eſt. qd.
hoe faciat.ſ· xpiij.

—

mutilitas pꝛelati non debet redundare æc.
P Doeur en edcte nn ßm.h.ſolus

. lj. ſi quis abbas.ar.epiſcopum poſſe deponere abbatẽ ⁊ hoc

.

verum ab bonoꝛe non ab oꝛdine:ſicut de monac

bo dicik ·lexri di.

Eind.in vſum.qñq; m̃ res eceleſie dant᷑ in ꝓpꝛietatẽ.xij ij bo
ne. ſed cũ dant᷑ intuitn officij non. vt hic.
r ¶ Aulerre.ð.e.q/vlt. inuentũ. . S.di. lxxiiij geſta.
ſiones. .ſed dic nullatenus.i.pſq; ad tempus pꝛeſtitum.
s ¶Pꝛo q̃litate. vide melioꝛẽ ↄditionẽ clericoꝝ ꝑcipi
eccleſia ꝓpter obſequium aliqð vel extrinſecã ꝓb
coꝝ.qꝛ ob delictum non amittunt illud.ſʒ baben
gr. hic.⁊.xij.q.ij.ſepe.vel dic auferre pᷣſumant.nõ

ar.ð. e. q. poſſe ·

tium aligc in

itatẽ quã canoni/
t vſq; ad obitũ ſuu,ʒ
dico ei ſed eccleſie.

7 ſic facit ad ꝓpoſitũ·g. ꝙ delictum perſone non redundat .

¶ Siergo melioꝛẽ ex de in ite. reſti regſiuit. ⁊ boc veꝝ ẽ in acaſitis

ſecus in acqrendis.C. de acꝗ.poſ.ex liberis.ſed ſi ꝓpꝛis bʒ pꝛelatus.
agatur õ eum. C. arbi. tu. quicquid· ?. xij.qij.monem.

Ghſl
ſtr
int
mit

Vio
ui
(cli
cglt
ol
Nhve
o
uge
alis
ini
lai
(a
tic
ns
is

(ſen

(eſpode
ae
hede

hneft

une
Men

Mße
iglei
A
gri

ſeſter

arſee
noſne
nſnin
unz
niiß
ai
kſiin
n
ſegtl
llenn
bet
Pitgin
ſeſexke
Gaglct
ree
Nyintt
ſtenrin
cidefi
ieiſei
Mnenn
ihmt
m ſnt
mni
gutin
nünectt
eſenn
ftone

egiincit

7

de

4

oſtendit ꝗ
cccleſias vel de⸗
cimas nec etiaʒ
epiſcopoꝝ au⸗
ctoꝛitate haber

el poſſider pñnt
ergo nec alicui ⸗

eas cõferre pñt.
ſi m̃ poſt conſer

ſus epiſcopi in

terueniat: tenet
donatio.j.e. .. ſi
ergo . . c. decĩaſ
ius aũt patroa
tus etia ſine au/
ctoꝛitate ipſius
ↄlerre poſſũt lo
co religioſo. cx
de iurepa.illud.
⁊.c.ↄſultationi/

bus. Oſtẽdit po

ſtea. g. gd iuris
ieccleñjs ab eiſ
fundatis laici ſi
bi valeat vẽdica
re · dic ergo ꝙÿ g
eccleſiã cõſequit
a laico ipſo iure
ſuſpenſus ẽ. ar.
ſ. e. decias. ⁊. c.
conſtitutiones.
⁊. c.ſigs deĩcepſ.
niſi auctoꝛitate
pape habeat lai
cus inueſtituraſ
ſicut rex apuluſ.
tunc põt dar̃ cui

yvyult pᷣter aucto

ritatẽ epi.j.c.ne

en.
(E Laicoꝛnz.

anus ↄ. ſed illo
c.abꝛogatũ c.vt
di. e. F. yex. iO0.

Eclas qjl.
aeker⸗

go ex hoc.c.⁊ e

de deci. qm̃. ⁊ e

de pꝛeſcrip. cãʒ.
laici peccent
ſi decimas poſſi

geant. h. dicit ꝙ

ep̃s bene poteſt

coõſferre laico de

cimas ſicut etiã
oſſer pignoꝛi
ſuppõere vel vẽ
der.vt ex ð pig.
cij.ſed ius ſpiri⸗
male nõ põt cõ⸗
ferre.alijvero di
cunt ꝙ quocun

q; mõ accipiüt
peccant per piee
dicta.c. ⁊ e de deci
j.hanc conſuetudi
iure feudi.vt ad beredes

ad hoc.qꝛ etiam fructibus vti pꝛohibẽtur. vt.x. q.
nẽ.Ego credo ꝙ tempoꝛalia non põt habere laicuſ

XVI.

NVod autem eceleſias.Hec ẽ. vij.q.ſ.an abbas poſſit reti
nere eccleſiam quam accepit de manu laici interueniẽte
poſtmodũ conſenſu epiſcopi.⁊ dic ꝙ ſic:vt.j.e.nullus ⁊
c.decimas.⁊ extẽdit eam magiſter etiam ad decimas ⁊
oẽs res cccleſiaſticas.⁊ ĩ hunc modũ eã tractat.Pꝛimo

Vod auteʒ eccleſias de
mann laicoꝝvꝰnec abba⸗
ti nec alicui accipere lice
at:oĩium canonum teſtat᷑
auctoꝛitas. Generaliter

E

eñni tam eccleſie quã res eccleſiaxꝝ in po

teſtate epiſcopi cõſiſtunt.Laici auteʒ nec
ſua nec epiſcopoꝝ auctoꝛitate decimas
vel eccleſiaſ poſſidere poſſunt.vnde epi
ſcopi ſiue beneficio ſiue pꝛecio eccleſias
vel decimas laicis dederint:domũ oꝛa⸗
tionis:domũ negociationis ⁊ ſpeluncaʒ
latronuʒ faciunt.vnde poſt euerſionem

cathedre a cetu fideliũ ſegregati eterno
verbere a domino flageliabuntur.

¶Ungde grego. vij. ait.

Decime a laicis non poſſideantur.

Eciunas quas in vſum pietatis cõ
celſas eẽ canonica auctoꝛitas de⸗

mMöſtrat:a laicis poſſideri apoſtolica au

ctoꝛitate ꝓhibemus:ſine.n.ab epiſcopiſ

vel regibus vel quibuſlibet perſoniſ eaſ

acceperint:niſi eccleſie reddiderint ſciãt
ſe ſacrilegij crimẽ cõmittere ⁊ eterne dã
nationis periculũ incurrere.Opoꝛtet ãt
ↄgruẽtius nos decimas ⁊ pꝛimitias q̃s
iure ſacerdotũ eẽ ſancimus ab oĩ popu
lo acciꝑe q̃̊s fideles domino pᷣcipiẽte of
ferũt. Juxta illud vaticiniũ malachie /p
phete: Inferte oẽm decimationẽ i hoꝛꝛe
uʒ meũ:vt ſit cibꝰ ĩ domo mea.Haſ vo
decimas ſub mãu epᷣifoꝛe cẽſemꝰ:vt il⸗
le qͥ ceteris pᷣeſt:oibꝰiuſte diſtribnat:nec

qcquã ꝑſonis honoꝛabiliꝰ exhibeat: vn

de alij ſcrupuloſo coꝛde moueãt᷑: ſʒ ſint

oia cõia:qꝛ ihoneſtũ vr vt alij ſacerdo⸗
tes habeãt:alij vo detrimẽtũ patiãt᷑:ſʒ ſi

cut vna ẽ fides catholica:ita neceſſe ẽvt
ille qͥ ꝓuiſoꝛ ẽ loci quãuis multesſint ec⸗
cleſie:omnibꝰtamẽ fideliter diſtribuat.
¶Ende vꝛbanus.iij.
Daeeodem. Palea.
Ongregato apud claremõteñ.vꝛ⸗
beʒ multoꝝ coepiſcopoꝝ ſynoda

liↄuentu ꝓpoſita nobis ẽ a buſdã eoꝝ
iſtio de ecke

js vel de eccleſiaſticis poſ
eſſionibꝰ a dericis vel monachis vſqʒ
in pꝛeſentiaꝝ icõſultis epiſcopis acqui⸗
ſitis. Nos aũt vſi ſanioꝛi ↄſilio eoꝛũdeʒ
epᷣoꝛum ↄdeſcẽdentes ꝓ tempoꝛe pꝛoui
denteſqʒ eccleſiaſtice paci: vel qꝛ aliter

abſqʒ ineuitabilis ſcandali periculo bu

4

deſcendat.vt ex de deci.ad hec.qꝛ ius ſpiritu

ale quod reſidet apud eccleſiã ſine tẽpoꝛali oſiſtere nõ põt ſicut coꝛpꝰ
ſine aia. vt. . q.iij.ſi ꝗs. Ytẽ qꝛ inutile eẽt illud ius eccleſie.vt dicit lex ð
yſufructu. vt iſti. de vſulru.Sij. nec ob.cx.de his que fi.a pꝛela.cũ apo/
ſtolica.qꝛ ibi potius factũ: q; ius tangitur.

In hoꝛeũ.ar.ꝙ non ſolum dare ſed etiam ad domũ deferre deci

mas debent. ar. . e. q. j. reuertimini. .
eSub manue iſcopi.j.e.q.nemini contra.ſed ibi de iure patrona
tus agitur quod laicus poteſt dare ⁊ ab eo recipi.õ.di.xxxij.pꝛeter.ð.

X.q... decretum eſt.

ſcß. Honoꝛabilius.S: e qjad hoc contra.s.di.lxxiiij.conſnluit.S.j.q.
ije ylti.. xij. q.ij. yuiterane. in illis omnibus dẽ ꝙ, m merita perſona⸗

Lietex exemplo decime ſolnantur.

O. VII.

193

nnn põt res eccleſiaſticas diuidere. So.boc.c.loqnit de illis clericis quoꝛũ

pꝛebende non ſunt diſtincte.vel die ꝙ loquitur de decimis ⁊ oblationibus

que equaliter ſunt dinidende. pares ergo erunt redditus omninʒ qui ſuntĩ

eadem eccleſia quo ad pꝛebendam: vt extra de conſti.cum oẽs.⁊ er ð pꝛebẽ.
relatü.ſed ſᷣm apoſtolum vnus non debet eſurire:⁊ alins ebꝛius eẽ:⁊ quoꝛũ

iuſmodi queſtio non potuerit pꝛocedere

apoſtolica auctoꝛitate decreuimꝰ vt ea
que a clericis vel monachis a qbuſcun⸗
qʒ perſonis pꝛout potuerint: vel vſque
hodie fuerint acq ſita:rata penniter ⁊ in
cõcuſſa ꝑmaneãt:hoc tamẽ tenoꝛe ne in

poſteꝝ ⁊ icõſultis epis talia pꝛeſumant.
W. Item grego.

AAalea.
eEruenit ad noſ fama ſiniſtra ꝙ qui
dam epiſcopoꝛuʒ non ſacerdotibꝰ
pꝛopꝛie dioceſis decimas atqʒ chꝛiſtia⸗
noꝛuʒ oblationes conferant:ſed potius
laicalibus perſonis militum videlicet ſi
ue ſeruitoꝛum vel quod grauius ẽ etiam
cõſanguineis:vnde ſiquis ammodo epi

ſcopus inuẽtus fuerit huius pꝛecepti di
uini tranſgreſſoꝛ:inter maximos hereti⸗

cos ⁊ antichꝛiſtos non minimus habea
tur:⁊ ſicut nicena ſynodus de ſimonia⸗
cis cenſuit:⁊ qui recipiunt ab eo laici ⁊
q dat epiſcopus ſiue pꝛecio ſiue benefi⸗

cio eterni icendij ignibus deputentur.

¶ Itẽ ambꝛo.i ſermone q̃drageſime.
Fideliter decimas dat qui ommum ſuo
rum decimas ſoluit.
UVicunq; recognouerit in ſe ꝗ; fi⸗
Adeliter non dederit decimas ſuas

mõ emendet:qð minꝰ fecit.qͥd ẽ fideliter

dare:niſi vt nec peiꝰ nec minꝰ aliquãdo
offerat de grano aut de vino aut de fru
ctibꝰ arboꝝ:aut de pecoꝛibꝰ: aut ð hoꝛ
to:aut ð negocio?:aut ð ipſa venatione

ſua. Itẽ ex cõci. rothomagenſi.
Excõmunicent᷑ qui decimas ſacerdoti⸗

bus dare nolun. Palea.
Ulones decime terre ſiue ð frugibꝰ
ſiue de pomis arboxꝝ domini ſüt: 2
illi ſanctificaturm. Boues ⁊ oues ⁊ ca⸗
pꝛe q̃ ſub virga paſtoꝛis trãſeũt:qͥcqͥd de
cime euenerit ſanctificabit᷑ domio.non
eligat᷑ neqʒ bonũ neqʒ malũ: nec alteꝝ
cõmutabit᷑. Siqͥs mutauerit:⁊ quod mu

tat:⁊ qd mutatũ fuerit domio ſanctifica

bit᷑:⁊ nõ redimet᷑. Sʒ qꝛ mõ multi iueniũ
tur decias dare nolẽtes:ſtatuimꝰ vt ſᷣm
domini pceptuʒ admoneant᷑ ſemel ⁊ ſe
cũdo ⁊ tertio:q ſi nõ emẽdauerit anathe
matis vinculo feriant vſqʒ ad ſatiſfacti
onem ⁊ emendationẽ congruam.
¶Item ex conci. magocienſi.

₰

Ecimas deo ⁊ ſacerdotibꝰdei dã

rit in quãtitate cathedratici:vt e de cen. olim. qð mirum videtur: cum cleri/

das abꝛas factis ⁊ iacob ꝓmiſſiſ

dam remiſſio alijs ñ

debet eẽ tribulatio. vt
xxyv.q.j..his ita.i fi.ſi
cut iniquũ ẽ inter ſoci
os ꝙ vnns ↄſequatur

pluſ qᷓ alter.vt.ff. pꝛo

ſoc..verum ⁊.ji.ſi cũ
tres.xel dic ꝙ non ne
gatur hic gn ᷣm meri
ta perſonaruʒ poſſet
dinidere res ſed ſecũ
dum carnalẽ affectuʒ
ñ dʒ eas diuidere.io.

g C2ulte. quo ad

membꝛa.quia ipſa ec⸗
cleſia ẽ vna:vt.vij.q.j.
nouatianus.xxiiijq.
I. loquitur.

b . SDmnibns. ar. p

i

capellis: vt cõmunicẽ
tur eis decime:vt.hxx.
di. ſanctoꝛuʒ.5.c. q.j.
c.decimas. S.xij.q.
videntes.

0 VDicunque. qð
ne ꝙ aliquis diu non
ſoluit decias.nec mo/

do poſſit ſoluere:niſi

venderet omnia que
habet:nunquid tener
ea vendere:ſic:ſed ec⸗
cleſia debet ei dimitte
re vnde viuat:enʒ hoc
idem eſſet ei datura.
res eni eccleſie omni⸗
bus ſunt cõmunicaãde
gr. S. e.q.j.quoniaʒ ꝗc
quid.nec enim ita aua
re ſunt omnia extoꝛ-
quenda:quia habẽda

.

„

Eeius ratio ne egeat ·
gr.ff. de re iudi.inter.

h. yl. Yteʒ patet bic

ſicut laicus nõ pote
pꝛeſcriberc ĩ decimis:
ſic nec in quãtitate de

cimarum: licet ſit ar.

contra et᷑ de deci.ĩ ali

quibus.vbi dicitur ꝙ

decime quedam ex lõ

ga cõſuetudine debẽt
ſed illud poteſt intelli

gi ßʒ decre.extra.e.ad

apoſtolice. vel loqnit
de decimis perſonali
bus que reddi debent

eccleſie in qua recipit

ſacramentum.ſed cer
te iſte ⁊ ille ſimiliter le

ge diuina debẽtur. vt

xxiij.q.v. dicat.⁊ no/⸗

ta ꝙ licet non currat

pꝛeſcriptio in quanti⸗/
tate decime:tamẽ cur

cus poſſit pꝛeſcribere in decimis ⁊ non in cathedratico:cum cathedraticuʒ
non poſſit ep̃s a ſe abdicare:vt er de dona.paſtoꝛalis. tucn.
KT— Be negocio. de hoc dixi.S.c.ꝗ.j.c.reuertimini.

1EAut de ipſa.

lxxxvj.di.eſau.õ.⁊.c.qui venato

ꝛibus.5. di. xxxiiij. quoꝛũ

dã. j.Soluibi ð arenaria venatiõe:que ꝓhibita:ẽ hic de ſaltuoſa que ꝗbuſ⸗
dam ẽ concecſſa.de qua decimatio dari pꝛecipitur.ar.xxiij.q.j.nam ſi.
m Ones.ſanctificant᷑i.miniſterijs ſanctis.i.ſancte dei eccleſie.ſ.depu

—

n.2dmoneant

gne.S.v.q.ij.pꝛeſenti.ſ.pꝛoxi.q.iiij.de pꝛeſbyteroꝛum.

Ne Ecimas.abꝛaam.yt.xxiij.q.v.dicat.

atis conferuntur.yt.xij.q/ij.nullus..e.q.jreuertimini.
trina.n.admonitio dʒ pꝛccedere vindictã.ar.xi

— .

.. ij. indi

IJacob. cum iret in meſopotamiam dixit: ꝓ: ſi ei bene ſuccederet

decimgs deo daret.

—J

Canſa.

ſia. nec. n. dabis ſanctum tuũ videre coꝛꝛuptionem me

S Ecimas ·ex hoc.c.⁊ illo.jq.j.nullus.⁊.vij.q.j.ſancitũ.dicunt quidam
HYnon licet mihi ius men ſpirituale redimere.⁊ exponuut finẽ ne ſiat
ab eis.iĩ.vt redimant:qꝛ ſimonia ẽ.ar.ex de ſimo.mattheus.⁊ c.querclaʒ.alij
dicunt ꝙ ſi iniuſte vexoꝛ ĩ iure ſpirituali:qð ad me pertinet vexationeʒ meã
redimere poſſum.vt ſi timeo iniuſte deponi.ar.ex de ſimo.nobis.j.q.iij.que/

ad membꝛa:quia omnes coꝛꝛumpuntur ⁊ inficiuntur peccatis. velin
coꝛꝛuptionem.i.putrefactioneʒ.ſ.coꝛpoꝛis vt detinentur ĩ moꝛte ſicut
ceteri.q.d.nulla ſi hoc ẽ:qꝛ nulli annunciaboꝛ.nullũ lucraboꝛ.
r Deſcendo.per varios gradus toꝛmentoꝛum.ſ.vulnerationẽ: per⸗

mbꝛoꝛuʒ.ſ. qtũ

ſitum.⁊ iudiciũ iuſtnʒ berationem:co⸗ 4
emere poſſũ.ar.xiiij. L . lapbiʒationem.
q.v.ñ ſane.C.ð adul. inſinuat.⁊ oẽs ſancti doctoꝛes cõmemo eſſe pietatẽ?:⁊ cum deberent de euange eronem
Eerin ia oͤſnenet di⸗ rant. NMõ aüt decime ſunt redimẽde lio viuere ᷣm ꝙ viuere decet ſeruos dei li xij. pꝛophet⸗o⸗ i
debeime recneftalt. Abonlo aliter dare eas noluerint. hoc non faciunt: ſed diuitias ⁊ multas rum quoꝛuʒ pꝛi in
D d co. dilecto. VAnde in eodem concilio legitur. oſſeſſones acquirunt:nõne dices ſpe⸗ musoſee. nazʒ it
bÿe fia ⸗ Seckme nöſunt a populo redinende. luncã latronuz factã eẽ ſub illis eccleſiã hoc in michea. i
bme fiat. ſupplere ecimen . ronuʒ factã eẽ ſub illis eccleſii vij c dicitur.
demptio decimaꝑ . )LEcimas quas populus dare nõ vt recte dicat chꝛiſtus ad eos ꝑp diſſia Factus. 1. inn
ſicut dicit lex la uult niſi quolibet munere ab eo tionem eccleſie ſue:que vtilitas ĩ ſangui panpcer.? inops .
põt dare pecuniã pi-⸗ redimãt᷑:ab epᷣis ꝓhibẽdũ ẽ ne fiatꝰ. ne meo:dum deſcendoji coꝝꝛuptioneʒ. paucos acqres. 4
herie. r.. 5 abei: Item auguſtinus. Item ipſe oſee'tali mõ:ve mihi qꝛ faa⸗ ſ.ad moduʒ iſto
r ar conera xiiſſ. Diña decinie deo non redduntur indi ctusſum ſicut qui colligit ſtipulã in men run qui pauca
eelium weiparm do Lio fiſei acceſſit. fſfe tſicut qui rcemumi vindemia: cum AAnnr. ᷓ”?ͦ”“
re ſpirituali. 6 Aioꝛes noſtri ideo copijs oibus nõ ſint botri ad manducandnʒ ⁊ pꝛimo vae dol ge pui
c¶AKioꝛes. abun⸗ abundabant:qꝛ decimas deo da genita.ve anime mee:qꝛ perijt timoꝛatꝰ resxel ebhnenſe n
Adabant. 5. e. q. bant ⁊ ceſari cẽſuʒ reddebãt:mõ aute,z a terra:⁊ qͥ coꝝꝛigat in hoibus oibus nõ elſſes ad ſidem: un
a decime. qè diſceſſit deuotio dei: acceſſit idictio fi eſt. Et cum intellexeris ieſum dicentem per pꝛedicatio- ſe
aran frii. . ci. nolumꝰ partiricũ deo decimas: mõ talia ⁊ lugentẽ peccata noſtra:aſpice ſi⸗ nem e eſtibi de i
vij. connenio. autẽ tollit totum. hoc tollit fiſcus quod mul ⁊illud quod ĩ euangelio ſcribit. cuʒ Tatus locuts. nn.
e Partiri.i. decimã no acci it chꝛiſtus. . Item oꝛigenes. vigliſſet hieruſalẽ ſtetit: ⁊ fleuit ſuper ei’n nes nee ſree te imt
partem dare. ita ali Solumbas vendit qui eccleſia mndiſci 2 dixit: qꝛ ſi cognouiſſes tu. ⁊ ſi rati ta vitiantur poo li
nd ẽ partiri ⁊ alið par plinatis committit. biliter fleuit ſuꝑ hieruſalem: rationabili pterdeſectuig mn
tem dare. ff. ð vſufru. Thoc diximus /ſm ſimpliceʒ itelle us fleuit ſuꝑ eccleſiã ediſicatã quideʒ vt cutionis.ẽ. . gq. r
nis; partis. ff. ð er⸗ cctum. iuxta moꝛalez auteʒ talia di eſſet domus oꝛationis:factã autẽ ꝑꝑ tur iiij ſaluatoꝛ. ? ff e
g. ane borriot. cemꝰ:⁊ pꝛimo qͥdeʒ de tẽplo de quo ꝑꝓ pia lucra ſpeluncã latronum:⁊ arbitroꝛ Sbere. inſti. lj. ri
caſus: ponit oni Phbetaʒ dixit deꝰ. Domꝰ mea domꝰ oꝛa conuenire verbum dei de venditoꝛibuſ xl⸗ tradi yn
geneſ auctoꝛitatẽ ilKẽã. tionis vocabit᷑ Ergo ſm coꝛpoꝛaleʒ cir columbax eis quitradũt'eccleſias aa ? non g ſult u
intrauit ieſus in tem · cunciſionem carnis ⁊ ſm coꝛpoꝛalis le- ris'⁊ tyrãnis a indiſciplinatis ⁊ irreligi moniaes cell umſ
plum eijciens venden gis feſtiuitates a ſacrificia ⁊ alia coꝛpo⸗ oſis epiſcopis aut pꝛeſbyteris: ꝑꝑ que ar ꝙ vbicömn /· W
tes ⁊c. dupliciter eam ralia ↄſequenter ⁊ templũ dei eſtimabi ⁊ cathedras tantũmoda appellauit eniã nisẽ canſa non uaſt
vonens ad Uttrch qð ĩ lapidibꝰ iſenſatis erat ↄſtructuʒ:pꝛi geliſta euerſas eẽ ab ieſu ⁊ vtinaʒ audi/ rctertcuius no⸗ En
mne autb deimde mo. muz qdem a ſalomone: deide reparatũ rent hec euʒ dicentẽ admonitiõe ſcriptu men erpaimat. hin
raliter vſq; in finẽ ſi· ab eſdra:poſtea vero poſt xpᷣi aduenti re:qui gloꝛiant᷑ de cathedris moyſiinq ar ſl “ c
ergo oꝛdina litteram. a romanis deſtructũ.⁊ illa domꝰ eſt do bus ſedẽt ⁊ vẽdũt cathedras colũůbax: ramur. nnereli agt
incipe ibi ? pꝛrimum. ? mus ofonis: qᷓ deſtructaneceſſe ẽ vt in ⁊ tradut eas talibꝰ ppoſitis ad quos re tas.n. pꝛemiſſa (imn
cum veneris ad ilum dei q̃ſi iã nõ habentes domuʒ oronis is cte dicit᷑ a domio ꝑ hieremiã ꝓphetam tm̃ ð ſinoniaco ki
locum nunc auteʒ.re nõ habeãt pꝛiuilegiuʒ ſpeculationisꝛ dei Picipes populi mei non me cognoue loquitur: ſz bic ku
dena uibin Mor nec poſſunt m legeʒ deo ſeruire. oc rüũt. filij. n. ſut iſipiẽtes ⁊ nõ ĩtelligẽtes: ſa cxtendit eam ẽt i⸗ 4
intellectuz. Juxts me Ergo facto oia chꝛiſty eiecit in miniſterio piiẽtes ſũt: vt faciãt mala:bene aũt faceñ elc ie ic
ralẽ aũñt alia dicemꝰ. ſpiritualiuʒ actuuʒ ſuoꝝ:⁊ tunc qð feccit neſciũt.¶¶ Cu ergo eccleſie ⁊ oblatões rRe Tra en
gAſalomone. j.öð viſibiliter egit:eijciens vendẽtes ⁊ emẽᷓ eax nõ ↄſiſtãt niſi ĩ poteſtate epoꝝ:patet mcn⸗ erne intct
conſe. di. j.c.. tes de tẽplo:⁊ mẽſas nũ mularioꝝ euer pꝛofecto q; non ſunt ab alio recipiende loneſ po un
bAbeſdra. reuer- tens cathedras vendentiũ colũbas diſi quam de manu eoꝛum. AAAkeſtate. 5 imn
Se aptivitgte banr pauit ad coꝛectionẽ populi:vt nõꝓ mũ ρ Ungdei aureliañ.conci.ſtatutum eſt. ox.lxj.obituʒ. s. nn
nas Aineweo danis feſtiuitatesꝰĩ noĩe dei celebꝛẽt nece Gmnes baſilice ad eum ptinentebum xq ſciije. an
lum. ẽ³emptiõibꝰ ⁊ venditiõibus vacenti loco in cuins territoꝛio poſite ſin. Sclai.d e
iAromania·i.a ti noõ cõpetenti:in quo nõ debent emere ⁊ MMnes baſilice que ꝑ diuerſa loca Fayere drcg. n
to ⁊ veſpaſiano.xxiij. vendere:ſed or̃onibꝰ tm̃ vacare atqʒ cõ ſtructe ſũt vel quotidie ↄſtruũt᷑: in/ ij eps niſtin ali eti
· v. .binc. lxxxyj.di.ie gregari q̃ſiĩ domo or̃onis.Nunc autey ep̃i ptãte ↄſiſtut:iĩ cuius territoꝛio poſite gno ſpãli pꝛiui⸗ munn
iunium. arbitroꝛ templũ dei ex lapidibꝰ viuiſ cõ ſunt.¶Item calixtus ppp. legio ab eius iu nn
enera ar ſtructũ eẽ eccleſiã chꝛiſti:ſunt autẽ multi Archicdiaconꝰ archipꝛeſb. ter pᷣpoſiiuſ nidditoe ſunt ex ire
remanet locus pꝛiuile i ea nõ ſicut ↄdecet ſpiritualiter viuẽtes: vel decanus nec officia nec beneficia ec empte. nefe in
giatuſ ar. ad boc e ſcd ſm carnẽ militantes: q ⁊ domũ ofo cleſiaſtica ſine cõſenſu epiſcopi tribuat. uici Bnnr ſini
yer. ſig abbate ĩ fõ. e. nNis de lapidibꝰ viuis ↄſtructã faciunt eẽ LNAillus oino archidiaconꝰ ant ar 7 chipꝛeſby (ur
q.·j. generaliter. ar. . ſpelunca latronũ actibꝰ ſuis:nõ eccleſia chipꝛeſbyter ſiue pᷣpoſitꝰ vel de⸗ ter er deoffl ar finie
xix. q.iij. que ſemel. ff. dei digni:ſed ſpelunca latronũ.Qui.n. canus aĩax curã vel pᷣbẽdas eccleſie ſi chidi. cuʒ ſanis. Lc
ð õhen. emp.edeʒ.ſemh oſiderat:ĩ multis eccleſijs taliuʒ chꝛiſtia ne iudicio vel ↄſenſu epiſcopiꝰalicui tri, ar. di. lxiij ſiin tz
Acanus hor vex eſſe nox peccata ĩueniet: arbitrantes queſũ buat:imo ſicut a ſanctis canonibus ↄſti plebibus ar. ſu
ñ ſuperioꝛig ancroi S “ xv. di c.j. iſtdc. uiſ
tate eccleſia deſtrui. —.,„ multum facit õ tentn
agr. ð ð ↄſe. di.j. placnuit archidiaconuʒ· Efur
Speculationis.i.cognitionis.ſicut olim dictum eſt:notus in indes deꝰ. ſʒilli ꝗ dicũt ꝙ archidiaconꝰ vel alij plati ex ſuo officio poſſunt dare grn
m e mocha vbia coltuur. ð pꝛebẽdas ⁊c. intelligunt hoc ſine licentia generali:q dicũt ð per hec.c. uſn
ol Feſtiuitares. non ideo repꝛehenduntur: qꝛ ad ſeliuntotes veniunt: ſed ianeiſtn bocecgari Aerrer ven cij em. it och

ex generali ↄſt kenſgine- yel ſpãli.dum eẽt pꝛeſcripta.ar.tñ pꝛo eis er de

Pena dininis inſiſtunt ſed turpibus cantilenis.ð con. di iij. c·ij. elec.cum in cunctis er ð offi.dele.ſuper eo.ſed illnd.c.ſi in plebibus „ Uai

ietatem. 5. iij. q: v. accuſatoꝛes. telligitur ð cuſtodia. vt ex 8
fitag. c v'e iM gitur ð cuſtodia.yvt ex ð appel.bone. 1
qle⸗ etulros el viger non põt ꝓſieere ĩ eis dicit.qnare fundo ſanguinez 2 Epiſcopi. vel capituli cum eccleſia vacat. ar.er de bereti. ad abo⸗ N
E Sum et o Sene meo effuſo ꝑꝑ peccata redimenda. lendam.immo vniuerſitas bene poteſt conferre cnram animorum: yt E
um deſcendo.per eos in coꝛꝛuptionem.i.ſi iterum conumpitur eccle· anrex᷑ ð conceſ.pꝛeben.nulla. 4 de⸗

2

Fte' Item grego. bit mutat gratianus materiam. * 194
hnmmn. — AAlelE. nicato non datur andientia. ſic. . vj. 1. bes ergo canonici G ð .
Nver crxivon oedlrin —H ll diai nc irrir otſins nennehoſuntreccaerc abepiſeopo auemrexr inue⸗
3äs ä t,
A ser keepe s
det ꝙ tales imſo tutum ẽ:animaꝝ cura ⁊ farnz pꝛꝛeben. maioꝛibus.ſi
ed nc ſunelſhe⸗ cdeſiaſticaꝑ diſpenſatio ihebe eels pꝛofeſſi ſunt:⁊ paulopoſt. Cũ dioſcoꝛuſ militer in pꝛouincijs.
X iurepa, Pterea. clo E pot nare maneãt. Si quis vero 66 ni imannipuicſonle accepiſſet a rege: alieſſoen. de of. ſ
vbi dicitur ꝙ ta a hoc facere aut poteſtatez que ad epi Ee multitudines populoꝝ dicen k cgaen.
nn dicitur ere aut poteſtatez que ad epi tes:qꝛ ſ . populoꝝ dicen k ¶Eteccleſte. ſ
les ſunt excom · ſcopum ꝑtinet: ſibi ſcare pᷣ 5 qꝛ ſᷣm qð ↄtinent canone Srkccleie, ſic cr⸗
FemkrndE EEa erbieſe ſnninhn rcaiunbſe⸗ Raſt Rer nõ e fact⸗ eus. Ti ſlree Baro onnmshnek
boc gdã dicunt Iten UE Eie. iet.pꝛicipeseni ĩtroni er ant ur ee
mg nsſunt inſp? Item gregoꝛius. vij. ⸗ ni itronizauerant ur ttota terra nite
ln⸗ Za unr uſpe nodo reſidens dixit. l.in generali ſy⸗ E iem aſcalis papa. teum. co. vt extra de Foli
R dedi.? exponũt Demarn laici epiſcopatuſ vel abbatia ieer p laicos eccleſtas obtinett. V ern ſe
ſcht kerckennng , non debet. laico clen bas vel monach? boccinteſi 8
n terdicendũ diet quis deincepsꝰ epi „ KA s eccleſias obtinuerit:m ſã b. niſi aliqua igit
ſeuib mus.tu poteſ di abbatiã de mba 4 male lun vel cctox apoſtoloꝝ canones Prmuiniben de
Nrc c ſut ß⸗ ſi⸗ ſuſceꝑit:nullatenus iter epüropos aennd excõicatiõi ſubiaceat Alias vt dickt volſinn
ſctan anone: ? ſic vel abbates h . copos Igdem. et Ab⸗ monachi unt.
ſtntlen ſuſ⸗ el abbates habeatur: nec vlla Srynor af H onachi conuenire i
r chenbe gund⸗ ſcopo ſeu abbati udlentia ocedakiſe ni per laicos eccleſias obtinet ⁊ qui liqnemr diecre ei i
ſenir ni: cum cõditoꝛ ⁊ gratiã beati petri ⁊ itroitum eccleſie i⸗ anus impo nit: cõmuniõe pꝛiuetur. nen 63 hian. volum⸗
aim canono ſibins terdicimusquouſqʒ locũ quẽ ſub crimi Onſtitutiöes ſanctoꝝ canonuʒ ſe Hõ in ab⸗
nnte ſeſernaner⸗ ab e ſain ſonnecſieel quã ambitõis ex ann bhalhor⸗ ſtatuimꝰ: vt q cũqʒ clericoꝛ clus enun Rcrtsla⸗
ine ſolutioneʒ eĩẽ de ſcelus idolatrie cepit reſipiſcẽdo nõ ac hoꝛa iueſtiturã eccleſie vel eccl ter poſſt r eis
