vterqʒ coꝛipiendus eſt ⁊ ſancte limini
bus eccleſie ſubmouendus:⁊ qui ꝓ ec
cleſie ambitu munera largitur: ⁊ qui vt
eccleſiã adeat quicq; pꝛeſumit accipere

iſte quippe donũ dei emere:hic autem

pꝛeſumit vendere.a ſacrilegio quoqʒ

pꝛiũ volunt:qui nec habent nec habere

aliquid concupiſcunt non ſuox ſed cõ⸗
munium poſſeſſoꝛes.Quid eſt aliud de
euangelio viuere niſi laboꝛãtẽ inde vbi

laboꝛat neceſſaria vite perciperei. apo⸗

ſtolus tamen qui ſic pꝛedicauit euange
liũ:vt neceſſaria ſibi ſuis manibusꝰ mi
niſtraret de ſe confidẽter loquitur. Ego
autez nullo hoꝝvſusſuʒ.⁊ quare dixe
rit ſecutus apparuit dicẽs. Expedit mi
hi magis moꝛi quã vt gloꝛiaʒ meaʒ quiſ
euacuet.Euacuari dicit gloꝛiaʒ ſuam:ſi
ab eis quibus pꝛedicabat voluiſſet acci
pere vite tempoꝛalis expenſam. Mole
bat quippe in pꝛeſenti laboꝛiſ ſui fructũ
ſed in futuro recipere. Item ex con
cilio agathenſi.

hoc facinus non diſpar dixerim: cuʒ id

quod ſponte ⁊ ſacro deliberationis ar
bitrio gratiſ fieri debuit ſub pecunie pa

ctione cauſatur᷑. Quare fratres chariſ
riſſimi que taliter facta ſunt curioſe re⸗
fellite:infecta pꝛohibete:veſtriſq; iuſſio
nibus reſiſtẽtes digno anathematis vi
culo percutere non dubitate. ¶ Item
rothomagenſi epiſcopo a gallicis om⸗
nibus epiſcopis.
De his qui eccleſiã vel eccleſiaſtica be
neficia vendunt.

BR quis datoꝛ vel acceptoꝛ dei eccle

Juxta merituʒ laboꝛis eccleſiaſticiſtipẽ

dia ſacerdotes diſtribuant.
Lerici omnes qui eccleſie fideliter
vigilanterqʒ deſeruiunt“ ſtipendia
anctis laboꝛibus debita ſecundũ ſerui
tij ſui merituʒ per oꝛdinationẽ canonũ

ſias vel eccleſiaſtica beneficia que
quidem pꝛebendas vocant ſub pecũie
interuentu ſuſceperit:ſine dando eme⸗
rit fine accipiendo vendiderit:a ſimõis
non excluditur perditione. Sed ſi per⸗
ſeuerans fuerit:perpetua mulctetur dã
natione:nam qui ſub religionis obten⸗
tu deo famulari voluerit:ſiquid accipit

⁊ meritum perdit ⁊ bñficio accepto fru

ſtratur. Ratiõis ergo vigoꝛe cogitur qð
iniuſte receperit reſtituereꝰ:⁊ quicquid

lxxiiij.ↄſuluit.qdð ñ ẽ i alia ſocietate.ff. ꝓ ſoc.veꝝ.S.ſʒ c tres.
adhuc. Hic depingit. iij .q.an.ſ.ingreſſum vel pᷣbẽdas eme
re ſit ſimoniacũ.pꝛimũ mẽbꝝ expeditum eſt.S.e.ꝓx.·q.ſcᷣm ex/

peditur hic. Nota q;
pᷣbenda dꝛ qñq; ius
quoddã ſpirituale ꝑ/
cipiendi eccleſiam vel
ipſã pꝛebendaʒ.H̊ mõ
emere ſimoniacũ eſt.
qñq; dicũtur ipſi fru
ctus pᷣbende dgeme⸗
re nõ eſt ſimoniacuʒ:
vt ex ne pᷣla.vices ſu/⸗
as.c.vlt.niſi quis foꝛ⸗
te emeret fructus ab
initio ſue oꝛdinatiõis
in ipſa eccleſia:vt ba
beat dũ vixerit: ar.j.
e.ſi quiſ obiecerit.⁊.c.
ſaluatoꝛ.tũc.n.ita ſũt
annexa:vt ꝗ pꝛiuetur
officio pᷣuet᷑ ⁊ illis: vt
lxxxi.di.ſi gs ſacerdo
8 .ρAnnexa. arg.
idem iuris ſit in vno
coherentiũ ⁊ cõnexo
rũ quod in altero:vñ
qui pᷣuatur officio et
bñficio:vt.õ.di.xxviij
decernimus.S.di.lxx
xi.ſi quis ſacerdotuʒ.
⁊ · c. eoſ. S.di.l.ſtudeat
2. ibi de gratia.hic de
rigoꝛe.
t ¶ ¶ Oſtia.i.qui gerit
officiũ oſtiarij.vñ vi⸗
gdetur ꝙ emere huiuſ
modi officiu oſtiarij
vel pulſandi cãapanaſ
ſit ſimoniacũ: cũ illð
ſpectet ad officiũ pꝛi
micerij.xxv.di.perle⸗/
ctis.ſimoniacũ eſt qð
ↄcedo.ſed emere quã
cũq; adminiſtrationẽ
reꝝ ecclie puta ꝗ; oet
panẽ in refectoꝛio vel
vinũ vel cuiuſcũqʒ al
teriuſ rei.dicit.h.ſimo
niacũ eẽ.ar.S.e.q.i.ſi
gs epᷣs ꝓpe fi.⁊.ſ.ea.
q.ſaluatoꝛ.⁊ dicit ꝙ li
cite põt dari pecunia
alicui vt ſuſcipiat ta/
le officiũ ſʒ tñ ille non
poſſet dare pecuniaʒ
vt ei daret᷑.⁊ ſic qaliqd
vẽdi põt licite:qð non
põt emi.Alij dicũt ꝙ;
tunc eſt ſimonia cum
emere aliquã admini
ſtrationẽ eccleſiaſticã
cũ aliquod ſpũale bʒ
annexũ. pel talis ẽ
Rclericũ tantũ cõſue
uit exerceri ⁊ rõe offi
cij:qð magis credo.
diuimus. ſa⸗
¶crilegio ⁊ crimĩe
leſe ma.xy.q.iij.ſane.
ij.q.i.in pꝛimis.

xXCLauſatur.i. ĩ cãʒ

ducit᷑ vel ꝓ cã.ſ.ꝓ ac
ceptione:vel datione
pecunie fit:vel cauſat
i. facit vnde cauſari
i accuſari debeat.

FPJquis datoꝛ.re

ituere. ſed cui

diccs reſtituendaʒ ta

leʒ pecuniã.vꝛ ꝙ ei in
n

Canſa.

cuius ignominiam data eſt:xt. xxij.q ilij.ſi quis in ario.xx. vlt. c multe
xxvij.q.i.ſi quis rapuerit.ex de ſi.de hoc.in aut᷑.de ſan epi..ſed neq;.col.ix
⁊ e de fi.audiuimus.ecõtra viderur ꝙ illi qui dedit eam.vt ex·e.veniens.
itẽ vꝛ ꝙ illa pecunia nõ dʒ remanere penes eccleſiã cũ petrus dixerit pecu
nia rua ⁊c. itẽ qꝛ fiſco cõpetit perſecutio eoꝝ q̃ ſcelere cõquiſita ſi t. ff. de iu
re fiſ.lucius.ff.de do.

aũt dubiũ non ẽ:ꝗn amicabilis cõpoſitio iteruenire poſſit.ex detrãſ.

de tranſac.ſtatuimus.ff.de his qui no.infa.furti.

—

⁊ in alia re.

Otũ. ꝓbat.per hoc.c.ꝙ ſicut in pecunia ſimonia cõmittitur ita

h. caſus talis ẽ

vendere licet.

xi.S.e.q.i.nullus.⁊ ſic ſimonia eẽ põt ex vna parte ⁊ nõ ex altera.ſimile fu
it in gieʒi.ſicut etiã ſponſalia poſſunt eẽ ex vna ꝑte ⁊ nõ ex altera.ex de de/
ſpon.ĩpn.de illis.⁊ plura ſilia notauixxxij.q:v.ꝓpoſito.⁊ lʒ epᷣs peccet re
cipiendo pecuniã.tñ monachinõ hrecedai dando.yt.xxiij.q.i.quid culpat

ð.m̃ huic ſignat᷑.j.xvi.q.iiij.poſſe

iones. ſed non ẽ p.qꝛ monachi licite q̃ſ-⸗

erant iſta altaria.vñ nõ huerũt ea iure pᷣſcriptionis ſʒ ex iuſta donatione.
f ¶ Et ſupꝛa.hec dicto ſupꝛa ad modicum 1ips refertur.ff.ex qui.ca.ma.ab
boſtibus. 5. ſed ꝙ. ar. ff. de ver. ſig. hec adiectio.
g ¶Redemptione.ſed nũd eſt licitũ redimere ius ſuũ.hoc nõ.s.q.i.null⸗
epᷣs grauamé.⁊. xvi.q.vlt.decimas.dici enĩ põt ꝙ vbicũqʒ ꝗs ſcit aduerſa/
riũ ſuum non credere ſe ius hꝛe.redimat vexationẽ ſuã.ſed quare nõ depo
nunt᷑ iſti epi.dic qꝛ non agebatur ad hoc.⁊ ſnĩa dʒ dictari ſᷣin foꝛmam peti
tionis.ex de accu:qualiter æ quando.
b ¶Saluo vtiq;. nõ.n.pleno iure oĩo vꝛ donaſſe eccleſias epᷣs.nec põt do
nare ſine conſenſu capituli.er̃ de dona.paſtoꝛalis.

qꝛ antiqui quod habebant in pecoꝛibuſ

Anovenaus eſt ad eccleſiã vel oꝛdinem fructus pꝛoueniunt iure oꝛꝝ
inis:⁊ ideo non licite emit.tunc enim pꝛeſumitur emere eccleſia vel
oꝛdinem.alio aũt tempoꝛe emere non eſt pecc atum.vt extra ne pᷣla.

vi. ſu. c.iij· xij.q.ij.alienationes.
o ¶ Aut epᷣs.i.dignitas epiſcopalis.
Aut abbas.i.dignitas abbatialis.

q ¶ Nullo.bene accedit ad id quod legitur.in aut᷑vt iudi.ſine quo

menſura.ff. de

quo ſuffra.S.cogitatio. Nam ibi dicitur ꝙ fiſcus abundare dicitur ſi
vtatur ſubiectis locupletibus.vt..e.q.ij.c.ij. .S.e.qi.eos.ð.ſed boc

cum ex pacto pꝛecedenti.

r ¶ Mec anima.i.ipſum collegium vel ad litteram.

s ¶¶ Ninit. exercendo ſenſus coꝛpoꝛeos.alias falſum eſt cũ antequa
ſit in coꝛpoꝛe viuat.ſic exaudi.xxxij.q.ij.moyſes.
t ¶ MHeutrum.ar.idem iuris eſſe in vno connexoꝝ quod in reliquo.
ar. S.di.viij.quo iure iij.q:vi.hoc quippe.⁊.xvi.qic.i.⁊.ff.de iureiu.

c.ij. itẽ ⁊ auẽte iudicis põt interuenire pecunia.ex de pᷣbẽ.niſi.in fi.et

i 6 que vel ꝓmiſſa.tertiũ caſum hẽs.ſ.vel retenta.vt et᷑ de trãſac.ſuꝑ eum qui.ðs.ſi libertus. .
cvo. Hã remittere eſt dare er de teſti. veniens.?.ff. de calũ.łij.? ita in u ¶ Paſtum. ar. ð. in aut᷑.de ſan. epi. S. pconſi netudinibus.col. ix.
ſpũalibus non põt interuenire trãſactio cũ his tribus modis tm̃ fiat ranſ x ¶ Mec poſtea.ar.ff. de pac.iuriſgen.ꝭ.dolo.ibi:ne quid fiat ei quod
actio. C.de tranſa.l.trãſactio.ᷣff.e.l.i.ſed nec permutatio põt fieri ſuꝑ bene ante pꝛomiſit.

ficio habito vel hñdo.alias bene.ad hoc er de re.ꝑmu.queſitũ.nec etiã trãſ

actio. vt e de trãſa.ſuper eo.ar. .ex᷑ de offi iudi.dele.ſi qñ.ſed ibi fuit fa⸗

cta trãſactio nõ ſuꝑ bñ ficio: ſʒ ſi uꝑ ꝓpꝛietate.⁊? ſic intellige er de deci. ex ml
tiplici.itẽ ſuper re ſpũali tãq ꝓpꝛietate põt fieri permutatio:ex de re.pꝑmu.

₰—

y ¶ Soluat. non ẽt ſub obtẽtu ↄſuetudinis.je.q c. vlt. . dic yt ibi.

Aluatoꝛ. caſus. In pꝛima pꝑte oñditur anẽte euangelij bereſes
debere circa finem ſeculi iminere. vnde oʒ nos ex aduerſo coſur
gere cũ ꝓpheta:⁊ cũ apoſtolo pꝛo domo iſrael. In ſecunda oñditx.

ad queſtiones. nõ tñ vt detur tpale ꝓ ſpũali:cr de re ꝑmu.c vlt. Jnllö

inter vi.⁊ vxo. cũ hic ,B . I.Pecũia. ſtri
ſtatus. ſi.· murpis lucri gratia receperat nõtenere. A que a ſanctis patribus de ſimo/⸗ cctius accipit tã
4O5Padnelfi ſu (Item greg. vij. papa. Nniacis ſtatuta ſunt:nos quoqʒ ⁊ in lu hao pecunia
pendatur.de· Ap officio ſuſpendiatur epiſcopus b dicio ⁊ apoſtolica auctoꝛitate firmamꝰ. numerata.ſ. ri
ponat᷑ lxxxiij.diſ. ccii. aſtica officia vendens. Quicquid ergo in ſacris oꝛdinibus vel cu) c.lij. et
vldic. yt. .e. . · quich cia vel eccleſtaſtica officia vendens. Ruicquic erg lbrlioe
quid. VND quis epiſcopus pꝛebendaſ archi in eccleſiaſticis rebus vel data vel pꝛo⸗ mI Pecunia.
bAẽbꝛa. . iij. . ix diaconat⸗ ꝛepoſituras vel aliqua miſſa pecunia acquiſitum elmoeirid nomẽ eni pecu
pura. ar. xij q.ij. c Officia eccleſiaſtica vendiderit vel aliter eſſe ⁊ nullas vnqᷓᷓ vires habere cẽſem nie etiam iura
gnouimus.·s. di. lxiiſ. quam ſtatuta ſanctoꝛum patrum pꝛeci⸗ Item aug. de doctrina chꝛiſtiana. continet qnqʒ.
in ſynodo. ar. eſt hi piunt oꝛdinauerit: ab officio ſuſpenda Quicquid pollidetur: nomine pecunte ff. de yb. ſig. pe⸗/
Vias inris eſ in ioto tur. dignum eſt enim vt ſicut gratis epi intelltguun. ⸗ e gücher
las mn Hinoei rija ſcopatum acccpit: ita membꝛa' eiuſdeʒ X tum'quicquid homineſ habent vrbiee ff le
v. de foꝛma.e de pᷣb. epiſcopatus gratis diſtribuat. in terra omnia quoꝛuʒ domini ſüt iij. qlqs itẽ quã
maioꝛibꝰ.xcv.di eſto. & Itez ex concilio Nrbani pape habi pecunia vocatur: ſeruus:vas:ager:ar doq; ea tantu,
ff. pꝛo derelicto.l.iſ. to aluernie. òMUB boꝛ:pecus:quicquid hoꝛum eſt:pecuũia coſiſtũt in po
¶ Veſium eſt. 5 Mec altaria nec pꝛebendas epiſcopis dicitur: ideo autem pecuniam vocata eſt dere numero vyl

(E

uidã ep̃i contulerãt 1e mig n g e le.i. l. talis ſcri ⸗
uen öſd cumn oii Ueſitum eſt· de epilcopi qui al⸗ abebante⸗ Rem halcalis papar, Penra pell abt
iure ſuo quibuſdã lo taria monaſterijs datafrequẽter Qui eccleſiaſtica beneficia emerit: noconſiſtit nit
cis religioſis.moꝛtuui redimi compellebãt pecunia:quia qui⸗ cleſias quogqʒ emere pꝛobatur. in numero tãtũ
perſonis illarũ eccle/ dam ſimoniace pꝛauitatis vſus in galli quis obiecerit: non conſecratio⸗ vt inſti. de ẽp. ?
ſiaꝝ collataꝝ epi vo⸗ garum partibus iam diutius inoleuit: vt es enim ſed res que ex conſecrati ven. Spꝛecium.
lebant in eccleſjs iſit eccleſie vel decime:que vulgari vocaa one pꝛoueniunt:penitus deſipere pꝛo⸗ n Yas. rel
une cerſcve ne bulo apud eos altaria nuncupant᷑: mo batur:nam cum coꝛpoꝛalis eccleſia aut . nen vele⸗
tatein de cud, naſterijs date ſepius ab epiſcopis ſub epiſcopusaut abbas aut tale aliqui bns cbeſer .
dz ꝙ talis datio pen pralliata auaricia venduntur: moꝛtuis ſine rebus coꝛpoꝛalibus in nullo pꝛofi ſpuali eni cobe
nie fimõiaca ẽ ar. ad nimirum ſeu mutatis clericis quos per ciat ſicut nec anima'ſine coꝛpoꝛe coꝛpo ret officiü intel
boc. xvi.q· ij.c.ij. Alij ſonas vocant. nos autem auctoꝛe deo raliter viuit: quiſquis hoꝛum alterum ligitur: vel intel
caſus inutiles coſue⸗ venalitatem omnem tam ex rebus quã vencit ſine quo nec alterum pꝛouenit: lige de iure pci⸗
uerunt bic notari·s ex miniſterijs eccleſiaſticis pꝛopellẽétes neutruminuenditum dereliquit. nulluſ piendi respvelð
4e Tata. a pꝛedecel boc vlterius fieri auctoꝛitate apoſtolica igitur emat pꝛebendam vel eccleſiã vel rebno inl olſi
Riibns ſuiſ p redepti pꝛohibemus:ſicut etiam pꝛebẽdas om aliquod ecc eſiaſticum:nec paſtellum: xel de redg en
one aiarum ſuaruz. nes venundantes interdicimus. Doꝛ nec paſtuʒ antea:nec poſteapꝛo huiuſ ſecratis vt in ſy
æ Exx. ppter quod ro quecunqʒ altaria vel decimas ab an modi ſoluat. ¶“Item Arbanus epi nodo: ar xyij q
credebant aliqd ius nis xxx.⁊ ſupꝛaſ huiuſcemodi redem/ ſcopus ſeruus ſeruoꝛum dei dilecto fi iiij ſi foꝛte. ar. .
acquiſitũ epo qꝛ prr ptionespoſſediſſe monaſteria noſcũtur lio pꝛepoſito eccleſie ſancti vincentij ſa iiij q· vi. hoc gp⸗
xxx.annos ⁊ vltra rre qjuiete deinceps ⁊ ſine moleſtia qualiby lutem ⁊ apoſtolicam benedictionem. pe.j. xvi. · ij. c.
ceyi huinſinoch ege eis poſſidẽda firmamus. Saluo vtiqʒ Duare in euangelio pꝛohibetur inueſti Fvlt. vel mniel⸗
Hion⸗ 5 H m epiſco oꝛum cenſi u annuo:quez ab eiſ tura eccleſie laicis leri. as de rere .
riue recepit. ? iõ nõ ß. dem altaribus habere ſoliti ſunt. Aluatoꝛ pꝛedicit in enangelio cir? fit in boc c de
ſcripfſit. item q mona Item Bregoꝛis. .. ca finẽ ſecii pſeudo chꝛiſtos ⁊ pſeu enobus mẽtio.
chi ſingulis ãnis eme Quicquid data vel pꝛomiſſa pecunia i do pꝛophetas ſurgere ⁊ multos ſedu⸗ ſde ↄſecratioõe
Fin⸗ uglr ſacris oꝛdinibus acquiritur irritum ha cere:⁊ fideles ſuos in mundo multas æ⸗ achninſral
Hi . 0Oꝛdin
ſitum inſtituẽdi. ? lic beatur. habituras pꝛeſſuras: ſed tamen poꝛ⸗ e ni
hic fuerit ſimonia ex ad boc . ſ. q. vi .
pte epᷣoꝝ:nõ m̃ ex ꝑte . i. yel ð iure quo
monachoꝝ.qꝛ illi qd eoꝝ fuit redimebant.qð licite facere poterant. vt di/ res ipſe ꝑcipiuntur. vel hoc intellige de rebus ipſis ſʒ.h.⁊ tunc qñ s

(ai

lee
Arin
cli
cſft
ken
lſebi⸗
Urlinen
Ctonen
.

on
i
hiois
usfi
Niuuſa

creſt
onnti
Kenn
Cfo
(Aun
rahige
esn
eſeene
wace⸗
Kntat

gfite

inws

Epue
oſen
leo

leſ goe
Prgi⸗
N
Mißei
ſechef
perfn
NE.
nntͤ
Megb
N ſgi

IHoredan.

tiſfceht
Wnſprin

Gen
deß
lohel
sſetde
picſcitt
ſtofftül
nrfii
gedeinege
poncirnt
hop
o choi
Adetchr
ratoſtt
ocororni⸗

fforet

niben
ewig
lrete
usdelti
ninifrunrt
in bwen
Eobenii
ſe Nn
Lacfminre
Necroch⸗
ient i
dſoeſtl
irlöite
bemm
enintint
geccen
tetnik

4 cifeg⸗
Ninn,
ſavzl

ctünt

e⸗
Gntce
erm

.

auctoꝛitatibus ꝙ vendere eccleſaſtica beneficia ſit ſimoniacum.
aSed tñ poꝛtas.i.vitia:⁊ ẽt hereſes ꝗbꝰintrat᷑ in infernũ q̃ nõ pᷣ⸗

nalent eccleſie.⁊ qꝛ ſꝑ aliꝗ boni ſunt in eccleſia.xxiiij.q.i.a recta.⁊z.c.

pudenda.

c¶CEccleſiaſti
cã.i.eccleſiaſti⸗
cũ bñficium:vlł
aliquã rem oſe⸗
crataʒ in caſuñ
cõceſſo puta ca
licẽ ßm quoſdã
nã ⁊ nomen rei
generale eſt. ff.
de ̈b. ſig. rei ap
pellatione...
queſituʒ. vel dic
eccleſiaſticã ad
miniſtrationeʒ.
⁊ ſic bñ adapta
tur littera chal⸗
cedonenſis ſy⸗
qnodi.

Et donũ.i.

officiũ ꝑ qdᷣ dat

ſpüs ſcus. ſ. po/

teſtas faciendi
miracula.

e¶Sed abitio

nẽ.ar.affectum
vel conatũ ſine
effectu puniri.

fCOAQuiſquis .
E. collige ꝙ cõ

poꝛales res ec/
cleſie emere vel
vendere ſimõia
eſt in tali caſu:

cũ gſ itrat eccle
ſiaʒ. vt.. c. ĩ Pn.
¶Pꝛopf ſua.

hic vacat arg.a
ꝓrio ſenſu.xt.ð
Eco.q.i.eos quos
⁊.· c.ſi gs epᷣs.j.
xxix.q·ij. ꝑlatũ

hb Sed ad ꝓ

pꝛia.i.pᷣcibꝰ qs
ꝓ ſe gs offerre
non põt ſm. H.
vt no. ð.i.q.i. ſt
nonnulli. ſʒ gd
teneas ibi dixi.

i¶Cbalcedo⸗

nẽ. illi qui emũt
yel vendunt reſ
eccleſaſticas ñ
ſunt ſimoniaci.
cur. ⁊c.
le ¶.Milites.
clerici.ſ.qui ta/
les milites ſunt
quoꝝ arma la/
chꝛyme ſunt. xx
iij. q.vlt. ↄuẽioꝛ
yvel oꝛatiões. vt
xxiij.q.viij.e.re
pꝛehenſibile: vl
excõicatio.xvi.

b¶ Opoꝛtet.i. vtile eſt vt nos excitent.j.xxxiiij.qvlti ·c.vlci.

tas inferi non pꝛeualituras pꝛoinde vt
ait apoſtolus:opoꝛtet hereſes eſſe: vt qͥ

ꝓbati ſunt manifeſti fiant.opoꝛtet nos

cum pꝛopheta ex aduerſo conſurgere ?
murum opponere pꝛo domo iſrael: et
cum apoſtolo per multas tribulationeſ
intrare in regnum dei:quoniaʒ nõ ſunt
condigne paſſiones huiuſtempoꝛis ad

futuram gloꝛiã:que reuelabitur in no⸗

bis. Igitur qꝛ innotuiſti nobis quod ti⸗
bi obücitur:vtrum vendere eccleſiaſti⸗
camrẽ ſimoniacũ ſit.hoc ſimoniacũ eẽ
patenter colligitur ex hoc quod beatus
apoſtolus Detrus ait Simoni: pecu⸗
nia tua tecum ſit in perditionem: qꝛ exi⸗
ſtimaſti donũ dei pecunia poſſideri.do
nuʒ quippe dei eſt ſpiritus ſanctus ⁊ do
numðdei eſt res ipſi eccleſie oblata:et ſi
bene aĩaduertis Simon magus qui ad
fidem ficte acceſſit nõ ſpiritumſanctum
quo ipſe erat indignus:quoniam vt ſcri
ptuʒ eſt:ſpũs ſanctus diicipline effugiet
fictũ:ſed donũ dei emere voluitvt ex vẽ
ditione ſignoꝛum que per eundẽ fierent
⁊ multiplicataʒ pecuniã lucraretur:nec
apoſtolus emptionẽ ſpus ſancti quã be
ne fieri nõ poſſe nouerat ſed ambitionẽ
queſtus talis ⁊ auaritiam que eſt idolo⸗
rum ſeruitus in eodeʒ ſimone exhoꝛꝛuit
⁊ eum maledictionis iaculo percuſſt.qͥſ
quis igitur res eccleſiaſticas ⁊ dei dona
que a deo fidelibus ⁊ a fidelibꝰdeo do⸗
nantur:queqʒ ab eodem gratis nccpin
tur:⁊ iõ gratis dare debent: ꝓpter
lucra vendit vel emit:cũ eodem ſimone
donum dei poſſideri pecunia exiſtimat.
Ideo qui eas nõ ad hoc ad quod inſti⸗
tute ſunt:ſed ad ꝓpꝛiaꝰ lucra munere lin
gue vel indebiti obſequii vl pecunie lar
gitur vel adipiſcitur ſimoniacus eſt:cuʒ
pꝛincipalis intentio fuerit ſimonis ſola
pecunie cã auaritia:videlicʒ id eſt idola

tria vt ait apoſtolus Paulus.alioquin

cur ſancta ſinoduſ chalcedoñ.ſexcento
rum.xxx.epiſcopoꝝ ꝓcuratoꝛem vel de
fenſoꝛem eccleſie vel quẽquam regule
ſubiectum adeo per pecuniaʒ oꝛdinari

pꝛohibet: vt internentoꝛes quoqʒ tanti
ſceleris anathematiʒet:niſi quod eoſdẽ

ſimoniacos iudicet.quod ſi pꝛefati mili

tes eccleſie ob huiuſmodi ſcelus taliter

percelluntur:nemo ſapiens negabit nõ

militantes eccleſie multo dãnabilius

· ij. c.i. T caſtra eoꝛum ſunt eccleſie.liiij. di.c. null ns.
on militates.ð.. diſtin. xix.nulli fas.j.viij.q.iillud.⁊.xxxij.q.
v. qui piderit. . di.xl. ho. ſ.xi. q. ii pcipue.j.xxv.q.i.nulli fas.ſe.q.ꝑ/⸗
uenit.).ſol. põt dici ꝙ iõ dicit᷑ laicus peccare magiſ:qꝛ peccat in duo
bus:⁊? qꝛ rem eccleſie emit:⁊ quia ſuo officio non debitã. ar. ff. de reg.
iur. culpa.clericus aũt in vno:qꝛ emit tantum.

m Damnabillus.i danabiliter ar. xxyij q ·ij. coniuges.vel hic ap/
ellat non militanteſ eccleſie non laicos ſed clericos qui eccleſie non

ſerniunt illi magis peccant qm in pluribus qᷓ; qui emũt ⁊ ſuiũt:⁊ Fʒ
boc non ſunt contraria que ſic ſignantur.

n t. Pꝛoenratoꝛis.

de pꝛocura.l.i.

gener aliter ſumitur hic nomen pꝛocuratoꝛis: ar.

Peepoſitum.ſed quã differentiaʒ facit inter iſta noia. põt dici 4

S Qm. 28

nomen pꝛepoſiti gen erale eſt:⁊ continet alia ſub ſe:ar.ex de v̈bo.ſig. q;uis.
vel dic ꝙ pꝛepoſitus ⁊ iconomus noiĩa diuerſa ſunt ſed idẽ ſignificat: ſicut
pꝛimas ⁊ patriarcha.xcix.di.c.i.vel bñ pñt eſſe in eadẽ eccleſia pꝛepoſitus
? iconomus.de vicedño planũ eſt:qꝛ ille eſt ꝗ pꝛeeſt rebus epᷣi.lxxxix. diſt.
volumus.vicedũs in rebus ep̃i:iconomus in rebus canonicoꝝ. ſepe tamẽ
vnum ponit ꝓ alio.
p &“ Iconomũ. icono

na*

ob hanc cauſam.i.emptionisvel vendi

tionis debere percelli.Sed beatus an⸗

teceſſoꝛ noſter paſcaſius lib.de conſe⸗

mus eſt cui res eccle⸗
ſiaſtica gubernanda
mandatur.C.de ſac.

cratione:affirmauit:quod quiſquis eo qen ſg
rum alteꝝ vendiderit: ſine quo alteruʒ pꝛccſt tantuʒ cãis tra
non pꝛouenit neutrum venditum dere ccandiſ qui alias dici

linquit.ac per eum qui res eccleſie ven
dit vel emit:ſimoniacum eſſe intelligit.
In nomine vero ꝓcuratoꝛisꝰ intelligit

tur ſindicus.

r Caſtaldũ .ſ. ꝗ hʒ

curam externaꝝ re

pꝛefata ſynodus quẽlibet eccleſiaſtica n wieſtn⸗ alias ma⸗
rum rerum adminiſtratoꝛẽvt verbi gra grine, cem ſicut
tia:pꝛepoſitum iconomum vicedomi⸗ in cccleſia boſj. ſy nõ
. 3 in eccleſia boñ.ſʒ nõ/⸗
num:defenſoꝛis nomine aduocatumſi ne iſti tres pñt eẽ lai-
ue caſtaldum⁊ iudicẽ.In ſubiecto ve ci. ſic: ſine dubio. qli⸗
rotregule archipꝛeſbyterum archidia⸗ ter ergo ĩ iſtis officijſ

conem diaconum canonicũ monachũ
vel quẽlibet eccleſiaſtico mancipatũ of
ficio. Quod vero ſpiritum ſanctuʒ quã

tum in ſe eſt vendat vel emat qui pꝛepo oiadiminiſtratioe rei
ſituram vel aliquid huiuſmodi vendit mõia ſi ematur. ſicut
vel emit audi augu.ſuper io. Oquot p noraui g e. in pn. ⁊ H
poſituras ſecernuntvel ſequuntur: alii eſt ſimoniacũ:qꝛ pꝛo/
pꝛepoſitum habet chartaginen. pꝛinci hibet᷑:non iõ ꝓhibitũ
patus:alterum in mauritania rogatus. fuit ante ſimonia⸗/
alterum habʒ in mimmidia ille vel ille qs nehntnanen
iam nec nominare ſufficimus. Circnit inheretes conſuernclt
ergo aliquis emere columbam vnnſea qſ⸗ ni generali dicunt. n.
qʒ laudat pꝛepoſitum ſun quodvendit ꝙ tunc tantũ eſt fimo
⁊c.ecce venerabilis aug.de pꝛepoſitu⸗ nia in empta admini
re diſtractione agens in noie columbe: ſtratione. ſi talis ẽ ꝗ
ſanctus ſpiritus venditionem vel ẽptio baabeat aliquod ſpũa

nem accipit:ſicut ⁊ oẽs huius euangeli

que nibil ſpũalitatis
bñt annexũ ſimonia
cõmittit᷑.dicit.h.ꝙ in

le ãqnexũ ſibi.aliaſ nõ

HSH S t In ſubiecto vero
eſt:qua pena mulctentur qui iam deo clericus debʒ eſſe: vti
eccleſie ſue oblata vendunt vel emunt q;.xvi.q.vij.in noua.
ſi cum flagellis a dei templo eiecti ſunt dic ergo ꝙ iſtncd vero
qui que deo erant offerenda vendebãt potius aduerſatur of
vel emebant:ſi de offerendoꝛum ven⸗ ſicis llan na eir
ditoꝛibus vel emptoꝛibus dictum eſt: ca alia conſiſtit offici

vos feciſtis domum patris mei: domũ
negociationis ⁊ ſpeluncam latronum:

Um iconomi. 7 circa
alia archipſbyteri et

Gert⸗ Ar aglioꝛum hic ſequenti⸗/
quid dicetur de eccleſie iam oblatoꝛum um.: quidam autem in
venditoꝛibus vel emptoꝛibus. Et ne qͥſ telligunt hoc totum ð
inſanus iam obijciat:merito hoc domi clericis in quibus di/
num tam acerbe vindicaſſe: qꝛ tunc illa cunt ſmomiacu es hu
in dei templo vendebantur: eccleſiaſti⸗ unſmoc diclt in ſb
ce vero res modo extra templum di- cto vo và i dicit ;
ſtrabuntur: attende ſuperius Auguſti. illi magis ſunt ſubie⸗
non terminantem locum venditionis cii regule ecclefe quã
vel emptionis pꝛepoſitoꝛum: ſed tan/ iſti.licet omẽs ſint cle
tum indefinite dicentem:circuit aliqui rici.nam dũ illi verſã

emere columbam vnuſquiſqʒ pꝛepoſi⸗
tum ſuũ laudat quod vendit:non adij⸗

tur circa exterioꝛa ne
gocia ⁊ adminiſtrati
ones: iſti circa diuina
officia:⁊ iõ dicit man
cipantur officio æ nõ

dixit oꝛdini: vel ideo dicit in ſubiecto ⁊c. vt notetur ꝙ iſti habent curaʒ ani
marum connexam:⁊ quod dicit de canonico vel monacho non referas ad.
adminiſtrationẽ ſed ad emptionem pꝛebende vel ingreſſus monaſteri j.vel
ideo dicit in ſubiecto regulc.qꝛ eos ligat iſta conſtitutio:nemo militãs deo
⁊c. ſuperioꝛ autem fit adminiſtratio circa tempoꝛalia:æ eos non ligat iſta
conſtitutio.nemo militans deo.
n ¶ Archidiaconem.hoc totum intellige de dignitatibus ipſis.
XQuogd vendit.in eo ꝙ laudat non cõmittit ſinoniam: ſed in eo quod
pendit:qꝛ qdð comendandi cauſa dicitur ꝓ non dicto bꝛ.ffde dolo. qð ven
ditoꝛ.ſʒ hoc veꝝ eſt dũ cõmendatio conũſtit in genere. Naʒ vbi deſcendit
ad ſpecialia teneretur ex eo quod cõmendando plus vendidit. niſ qð com
mendando dicit ſi in euidenti ff. de contraben. emp.e,s uug.
¶ Inefinite. no. ex indefinita colligi yniuerſaleʒ.yx.õ.q.i.eos.qui.ff. de

—

aleato. li.§. q aũt.

LCaunſa.

exquo eni a canone nil excipitur nec nos excipere debe
mus.vt.xxxi.q.i.ꝙ ſi doꝛmierit.j.ij q.v.ↄſuluiſti.S.di.xix.ſi romanoꝛuʒ.qrx.

ʒ.di.lv.ſi euangelica.S.e.q.i.ſunt nonnulli. arg. Z. ſ. xxviij.·i· idolatria .

cos ⁊ ſpecialiter lucẽ
ſes inducẽdo auctoꝛi
tatẽ chalcedonẽſiſ cõ
cilij ⁊ domini qui vẽ/
dentes ⁊ emẽtes eie/
cit de templo. In ſecũ

da cõſtituit ꝙ: nulluſ

cõmittat ſimoniaʒ.in
tertia conſtituit penã
depoſitõis õ traſgreſ

ſoꝛes buiꝰ oſtitutiõis
c ¶ HNisn ei.ſimile bẽi

xxxij.di.interdixit ·
4 Chalcedonẽſis.

e¶ Ex vᷣncipalibus.

papa tñ bene põt di⸗/
ſpenſare contrariũ ſi
nõ ſit iĩ articulis fidei

xy. diſ. ſicut ſci. vel de

vniuerſali ſtatu eccle

ſie. vt nõ.xxv.q.i.c.ſiq

dam.S.di.xvi.ſancta.

fInexpugnabili.

qtum ad oꝛdines re
tinendos. S

g & Illos. Lementes
eccleſaſticuʒ bñficiũ.
bIſtos. ſ. ementes

ſacram manus impo
ſitionem.

i ¶Coꝛꝛipiendi.arg.

ſimoniacos ſine pꝛe-
cedẽti admonitiõe eẽ
puniẽdoſ:quod.h.nõ
ↄcedit:qꝛ ſm eũ etiaʒ
in accuſatiõe neceſſa
ria ?ẽ admonitio ꝓpt

enãageliũ.ij.q.i.ſi pec/

cguerit.itẽ vt volens

gccuſare ſi defecerit:

ſubeat penã quã cõui
ctus aduerſarius ſu/
bibit. itẽyt aduerſariꝰ
nõ granet᷑ in expẽſis.
⁊ yt diſciplia eccleſie
nõ deſerat᷑ · xxiiij.q· v
excõicatoꝝ.ar..h.ex
de ſimo.licet.io.qcꝗd

Dicit.h.illi decre.licet

le A ſancta ecclia

i. ↄſoꝛtio fidelium ꝑ
anathema. nã ipfi fi⸗
deles ſũt domus dei:
vt. . de pe. di. iiij. ĩ do⸗
mo.nã alias ipᷣo iure
ſunt ſuſpenſi: vt no. õ.
e.q:i.reperiuntur.

¶ Sanguis.i.vindi

cta vel ꝓditio vel pec
m Be manu. no. pᷣ
latum ex negligentia
ſus reneri.lxxxi. diſt.
Dictum.

nVCoõſerre. iſti vole

bant facere frandem
legi. qꝛ nec etiã tali p⸗
textu dʒ quis accipe/
re vel dare.ex de vſu.
c.ſuꝑ eo.⁊ H̊ eſt frau/

α

dulentum munus.vt. S

p.In chalcedonenſi.
qPoſſit. ar. cũ ſimoni aco nõ poſſe diſpenſari in oꝛdie vel beneficio ſimo

¶BEec circa. hec particula de c.non eſt ⁊c. ⸗
Emultis.caſus. In pꝛima parte repꝛebendit alexander oẽs ſimonia

ciens in templum vel extra templum.
Heccircavenditoꝛes vel emptoꝛes re
rum ſacrarum ſufficiant.

Itẽ alexan. epiſcopus ſeruus ſeruo
rum dei lucenſis eccleſie clero ⁊ popu⸗

lo ſalutem per etuamm. „
WMiniſtri 1 ſernitoꝛes eccleſie abſqzvl⸗
la venalitate ab epiſcopis oꝛdinentur.

C multisꝰtempoꝛibus hoc deteſta

bile malu i veſtra eccleſia inoleuiſ
ſe cognouimus:vt nulli vnqᷓ clerico ꝙ⸗
uis religioſo qᷓuis ſcientia ⁊ moꝛibus pᷣ
dito eccleſiaſticũ beneficiũ concederet᷑:
niſi eiqui pꝛophano pecunie munere il
lud emere ſtuduiſſet:fiebatqʒ eccleſia ⁊
res eius ita venalis velut queda terre⸗
na ⁊ vilis merx a negociatoꝛibus ad vẽ
denduũ expoſita:quod malũ ᷓ deteſta⸗
bile quantuʒ deo ſancuſqʒ ſit contrariũ
⁊ ſacri canones docent:⁊ fere omnibuſ
manifeſtũ exiſtit. Iſta ſnia inuenit᷑ i.ij. c.

chalcedoñ. cili. Chalcedonẽſe nãqʒ
cocili vnum ex pꝛincipalibus:ſimili pe

na cõdemnat eos qui eccleſie beneficiũ
interuentu pecunie acquirunt ⁊ eoſ qui
ſacrã manus impoſitionẽ per quã ſpũs
ſanctus confertur mercari dinoſcunt᷑.
vtroſqʒ. n. auctoꝛitate inexpugnabili' il
los a beneficio iſtosꝰa ſacro oꝛdine iu⸗
bet expelli. vnde humani generis redẽ
ptoꝛ oẽs ementes ⁊ vendentes de tem⸗
plo eijciens cathedras vendentiũ colũ
bas euertit:nũmularioꝝ effudit es: pꝛe
cepti ſui auctoꝛitate denuncians ⁊ dicẽl

Molite facere domũ patris mei domn,

negociationis. IJllud quoq; in eodẽ fa⸗
cto ſollicite conſiderate:quod per totũ
textum ſancti euangelii nuſqꝙᷓ reperitur
dominũ tanta ſeueritate taʒ diſtricta cẽ
ſura iuſtitie peccantes coꝛipuiſſe: cum
non ſolũ eloquio incre pans:verũ etiaʒ
facto flagello de funiculis vberans oẽſ

eliminauit de templo:aperte demõſtrãſ

quod tales Hõ non ſicut cete
ri peccatoꝛes ſunt conipiendi:ſed a tẽ⸗
plo dei.i.a ſancta eccleſia longius ſunt
pꝛoijciendi. Maʒ ſicut per columbaruʒ
venditoꝛes illi denotantur qui ſacram
manus impoſitionẽ vendere conantur
ſic per nummularios eccleſiaſtici bene
ficij venditoꝛes deſignantnr:qui domũ
dei teſte euangelio ſpeluncam latronuʒ
efficiunt. Duabꝛopirr⸗ ego alexãder ſã
cte romane eccleſie ⁊ apoſtolice ſedis
epiſcopus.immo miniſter indignus tot
⁊ tanta mala in multis eccleſis:⁊ maxi
me in lucenſi eccleſia ex iniqua concupi
ſcentia fieri conſpiciens:ne ſanguis ini
quoꝛum a diſtricto iudice de manuꝰno

ſtra requiratur: illa extirpare ⁊ penitus

s. vt. 5. c. i· ſi quis neq;.ar. ð.ẽ.eꝗi iudices.
Scriptura.S. e.q.i. non eſt putanda. xiiij.q.x.foꝛte.
S.e.q.i.ſi quis epiſcopus.

niace acqſito.ar.ſ.e.q.vij.requiritis..e.q.i.ñ quis neq;.io.m̃ cũ eo ꝗ ſciẽter

cõmittit ſimoniã ſolus papa diſpẽſat.xij.q.i..his ita.ſed ſi eo ĩgnoꝛãte ſi/

monia cõmiſſa ſit vel ſi tantũ in aio epᷣs diſpenſat. yt ex de ſide regularibꝰ

xC

beneficio ſic:vt innuit illa decre.nobis.b.

eradicare decreuimꝰ. Confſtituimus ita
qʒ:⁊ pꝛeſenti decreto firmamꝰ:ſicut oli
noſtri deceſſoꝛes feciſſe noſcunt᷑: vt nul
lus deinceps epiſcopoꝝ beneficium ec
cleſie quod quidam canonicaʒ vel pꝛe
bendam ſeu etiaʒ oꝛdines vocant: pꝛo
aliquo pꝛecio vel munere clericis aude
at vnqᷓᷓ conferreꝰ:ſed omnes miniſtroſ
⁊ ſeruitoꝛes eccleſie gratis ⁊ abſqʒ vlla
venalitate in ſancta eccleſia ſtudeat oꝛ⸗
dinare.nec eligantur in domo domini qͥ
maioꝛes ſacculos pecunie conferant:ſʒ
eos qui moꝛibus ⁊ diſciplina atqʒ ſcia
dinites pꝛo officio ſuo ipſaʒ valeant ſu
ſtẽtare eccleſiam. Cõſtituimus ⁊ eodeʒ

modo firmamus:vt nullus cuiuſcunqʒ

gradus clericus pꝛo eccleſie beneficio
aliquid audeat conferre:aut fabꝛice ec
cleſiarum vel donarijs eccleſiarum ſeu
etiam quod pauperibus ſit tribuenduʒ
qꝛ teſte ſcripturaꝰ:qͥ aliquid male acce⸗
pit vt bene diſpenſet potius grauatur
quam iuuetur. Quod ſi aliquis diuino
rum pꝛeceptoꝝ ⁊ animarum ſalutis im

memoꝛ pꝛefatum beneficinʒ eccleſie ini

qua cupiditate ductuſ vendere vel eme
re temerario auſu pꝛeſumpſerit:ſicut in
chalcedonenſieconcilio diffinitum eſt:
gradus ſui periculo eum ſubiacere de⸗
cernimus nec miniſtrare poſſit eccleſie
quam pecunia venalem fieri concupi⸗
it: ⁊ inſuper terribiliſ anathematis mu
crone pꝛofeſſus:niſi reſipuerit ab eccle
ſia dei quam leſit modis omnibus ab⸗
ſcidatur. Item greg. homel. xiii.
MQui dona dei venduñnt vel emunt pa⸗
riter a deo damnantur.

Endentes' ementes de templo
eliminauit chꝛiſtus:qꝛvel eos qui

ꝓ munere impoſitionem manuũ tribu
unt:vel eos qui donũ dei emere nitunt᷑
damnat. Itez in templo vendentes ſũt
qui hoc quod iure cõpetit: quibuſdam
ad pꝛemiũ largiuntur.iuſtitiã eniʒ ven⸗
dere eſt hanc pꝛo pꝛemii acceptione ſer
uare. Ementes vero in tẽplo ſunt:qͥ dũ
hoc quod iuſtuʒ eſt pꝛoximo perſoluere
nolunt duqʒ rẽ iure debitã'facere cõtẽ⸗
nut dato pa honis Pꝛecio emit᷑ peccatũ.
deo accipiunt non gratis exercent ven⸗
ditoꝛes columbarum ſunt.
On ſoluů vẽditoꝛes ſũt colũbaꝝ ⁊

nie vel laudis vel etiã honoꝛis inqͥrunt
vex hi quoqʒ qͥ gradũ vel gratia in ec
cleſia ſpũalem quã domino largiẽte p⸗
ceperunt nõ ſimplici intentiõe ſʒ cuiuſtli

bet humane cauſa retributiõis exercẽet

dat:ſic vacat illa glo.videtur ergo.

C¶NLar giente. ſ. xvi q.i. reuertimini.

—— .

ui gratiam quama

H.domũ dei faciũt domũ negociatõ
nis:qͥ ſacros oꝛdies largiẽdo pᷣciũ pecu

2 c ex inſinuatiðe · ¶c·ſi.imo cũ ſolo aio cõmittit ſimoniaſola pnia
ſufficit ex de ſic. fi. ita dixit.t.ſuper decre. de ſi. nobis. io. vel ſic ĩ ſla
tione nõ põt epᷣs diſpenſare nec in oꝛdine ꝑ ſinoniã acquiſito ſed in

niam data fue⸗
rit nulliꝰ momẽ
ti ſit ⁊ ſimoniaʒ
cõmittit. vt. xiuj

q.v.nõ ſane.xi.

q· iij.ꝗ recte . ſʒ
qꝛ pᷣmiſit expo/
ſitionẽ de fimo⸗

niac vꝛ ꝙ i bis

duobus modis

non ſit ſimonia
quod veꝝ ẽ.ali

as tñ graue pec
catuʒ cõmittit᷑.
⁊ ſnĩa nõ valet.
ij. q.vi. 5.. diffini

ndentes. cõpetit ar. ꝙ in tranſactiõe illicite pecunia interne
nit cũ rmittitur
alicui qð de iutr
erat illi remittẽ

dum.
8Iuſtitiam.
ar. ꝙ ſentẽtia t
iuſta ſi per pecu

tiua.v.venales.

C. de pe . iudi.ꝗ
ma.iu.l.i.dicũt
tñ quidã ꝙ ſi cã
eſt eccleſiaſtica
ꝙ qui iuſtitiam
emit. ſimoniam
cõmittit.niſi in

matrimomo.S.
e.q.i.gꝗcquid in/

uiſibilis.

t Bebitaz y;

ꝙ theologi et

decretiſte ñ pñt

aliquid ꝑcipere
ex eo quod do/

cent.nã ad boc
tenent᷑.vt.xliij.

di. epheſijs · xyi

q.i.reuertimini

ar. ). xxviij/qi.
iã nuncxij.q.ij

charitatẽ.ſʒ dic

accipi poſſe lici
e l. gcli ſtu

det.ſed pone ꝓ
miſſione facta

qñ tenet ſibi ſol
nere. dico ꝙ in
pncipio ãni ar ·
C. de ꝓteſſo · l.
medicoſ.lixit
aduocatꝰ.ĩ pn.
dʒ ſalariũ acci⸗
pere ·ff. locati.
operas. ar. .C
de ſuffra. l. vna
ſalariũ autẽ no
dʒ excedere ſi-
mã centũ aure⸗

ox. ff. de vari.
extraoꝛ. cog l..
(.ſicut cautůt ·
W⅛E‚Bebitam.

i. quã iure tenẽ
tur ſolnere · . ců
quis aduocato

dat pecuniam:
vt ipſum defen ⸗

L ſolum. vel gratiam. alicuins ſcientie vel alterius doni.

yW. Retributionis.cũ.n. ſint litterati ⁊ aliſjs donis pꝛediti nolũt niſi
intuitu bumane retributionis hec exercere in eccleſia: vt.ð.q · ij · qua⸗
pio.⁊? extra de magiſtris.c.i.ij.⁊.iij.nã dicit.etiam lex ꝙ ciuilis inris
ſapientia non ſit pcio numerario deboneſtãda æc.ff. de yari.⁊ ex̃oꝛ

ſt
el D
ſiolt

—

llftin
ufnin
ncͤde
Stfltmt
4

Ylſin
Gſenini
W
Imn darn 1
tnulen
fttfmnng
nintnn
Palnrs
honm;
nſtan⸗
lichiimn
iic igie
Nobrene
vonſtlnn
udit
ingur
Canncint
1ſtinſoſt⸗

nſe.

tiußfeh
(derik
maülivi
Hicbicigti
eſtecleſtt
Gniiti
ennirſnnin
Cönintui
matinenn
eigcilt
iſbis
6et
Nernfrin
aliguilcr
Crevauln
ent nitt
eneni
diepheſn
gikenen⸗
N
ſnmnen
chenntit
etticci
feſtici⸗
ulce

cogli ð.i dieit tamen lex ; tutoꝛ ꝓ facultate pupilli debet magiſtro
dare.ff. de admini.tu.cum plures.5.ſi tutoꝛ.

a ¶ Bei.i. deo attribuit non ſibi.

b Qui miniſtrat.i.loqui ⁊ miniſtrare debet.

cc. g eccleſie. aliquem.⁊ ita videtur ꝙ ſimoniacus ſit violentus

detẽtoꝛ. ſicut ali
as dr cõmittere

ſacrilegium qui

res eccleſe pꝛo/
miſſas non dat

arg. xvij · q· iiij.
d CVrbanus.

bie vnus vrba⸗
nus ð alio facit

mentionẽ.⁊ ita

fuerunt duo.lx/⸗
xxi.di.ſi g ſunt.
E ruenit.
xvi.q. vV

ijj.peruenit.

fSiſtra. no.
de epᷣis qui oĩa
agunt ſiniſtre.
vt. xxxv.diſt. ec
clee.
g & Oblatiões
x.q·i.quia ſacer
dotes.
hb ELaicalibꝰ
qð fieri non dʒ
vt ex de deci.
hibemus. vnde
nota ꝙ fructus
bñ poſſunt dari
laico ex cã.ſed
ius decimale n
uaq. naʒ alið
eſt . altndl eſt

ipſa reſ: ficut di

cit iuriſperituſ.
ꝙ cũ dicimꝰ vi⸗
ulum eẽ fructũ
vacce. non ius
ſed coꝛpus de/
monſtramus.ff
de euict. vacce.
poſſũt ergo da
ri decime.i.res
ipſe in fendum
ſed m nõ tranſi
bit ad heredes.
ex de deci. ad H.
vnde foꝛte bm
feudũ ꝓpꝛie
accipit non pñt
dari in feudum
e de deci. ᷓuiſ
de hoc.dixi xvi
a· i.c. ylt. Et no⸗
tat ꝙ fi dantur
decime laicis et

gliqua creſcant

noualia:non ac

ↄtra illud petri apoſtoli qui loquitur q̃ſi
ſermoneſ dei:qui miniſtratꝰtanqᷓ ex vir
tute quam adminiſtrat deus:vt in oibꝰ
honoꝛificetur deus. Quicunqʒ ergo ta

les ſunt ſi nolunt veniẽte domino de ec

cleſia auferri:auferãt iſta de actibus ſu
is:ne faciant domũ dei domuʒ negocia
tionis. ¶ Itẽ ex epiſtola vrbani pape.

Que ex conſecratione pꝛoueniunt:ĩ ſu

um ius vi vel munere nemo conuertat.
Es eccleſie que ex conſecratione/ꝓ

