metropolitanus·xij. di· de his. xi. ·iij.ſi quis epiſcopus. ?. xxyiij.dilt⸗

pꝛopter. Item abſoluere poteſt ᷣm pleroſq; ſiẽ innocens. (. ybi ſena.

4

4

S e
— = =—

=
=,=
=S

—

=
—

— —-, =
— = = — = =

2.°

lgeh
altnn
reſet
nng
nute
hntn
ntih
gigt
enen
eſcce
eükpen
popeger
frinee
lt
hwcne
Nrnnie
hnnt,
eb.
Eul
Alnmun
ſe L

=

Garo w
.
chnl
is erhtn
ſaeoltt

tammet:

—–
umdi
tnun
gladltin!
Mutptin
rſhan⸗
anſent⸗
iwtoſin
nonen
anfwin
ule
h
ln
ahen Cin
D
e 6
npnt
renn
lau

none
Oloan

— –☛

=

liig

II

pelclari.l.iij.io.Ego contrarium credo. vt hic.⁊.v.q.iiij c.i.⁊.c.ij.b.

Sed obijcuur.vi.q.iij.deniq;.⁊.xxi.q.v.ſi quis a pꝛopꝛio vbi dicitur
ꝙpꝛimas vel concilium deponit epiſcopum.ied illud fuit de licentia
pape.vel loquitur ſᷣm ea tempoꝛa:quando cauſe epiſcopo:uʒ non de

ferebantur ad ſedem apoſtohcam.xix.di.ſi romanoꝛum.

VAitum. i
firmitatiſ
hec eſt iuſta cã
abſetie. vt e de

pꝛocu. querelaʒ

quid de hoc iu⸗
ris ſit dicam.x.
q · iij. c. i.

Udum.

vyolucrũt
ſic ergo cõcilia
dederunt pᷣma
tum romane ec
cleſie.quodveꝝ
eſt ſecundario.
ſed ipſe chꝛiſtui
pncipalr·vt.xxi
di. uiſ.xvij.d.
S.hinc ẽt. ⁊. ix. q
iij. alioꝛum.

c ECEe gppe.
HBiuffaga⸗

nei ·i. pꝛo ſuffra
ganeis ſunt ha⸗
bendi.quia ille

fuit in poſſeſſio

ne.⁊ ita erit vſ⸗
q; ad ſententiã
xvi.q.iiij. volu⸗
mus.·⁊ ita non ẽ
hic. arg. interlo
cutoꝛiam nõ ob
eſſe. Vel dic iõ
non obeſt:quia
non agebatur
ad hoc: ſed de
boc ſo lũ an epi
ſcopi eſſent iu⸗
ſte deiecti . i. an
crimen ab ipſis
commiſſum eẽt

deiectõe dignũ
ad hoc.j. e. c. ibi

nibil enim que/
ro.⁊c. ⁊ ꝙ inter
locutoꝛia nõ ob
ſit habes. ff. de
hs qui ſui vel
alieni iuris ſut.
l. pe.? extra de
oꝛdi.cogn.cum
dilectus. Non
enim quicquid

index pꝛofert ẽ

habendum pꝛo
ſententia. vt. C.
de ſenten. ⁊ in⸗
terlo.om. iudi.
ex ſtipula ione.
2. C. commina⸗

tiones ⁊ epiſto⸗/

las.l.i. tamen ꝑ
interlocutoꝛiaʒ
bene aliquid de
terminat ⁊ trã-
ſit in reʒ iudica

tam ſicnt diffi-
nitina ſentẽtia.

vt extra de ele.
cum dilectus. ĩ
fi.⁊ extra de te⸗
ſti. ſignificaue/
runt. ⁊ extra de
ſen. ? re indi.cũ
inter.?⁊ quando
q; ins facit. vt
ff.quod metus
cauſa.metum.

pꝛocuret Et dum iterato iudicio ponti
fex cauſam ſuam agit alius in eius loco
non ponatur aut oꝛdinetur epiſcopus:
quoniam quanquam a compꝛouincia
libus epiſcopis accuſati cauſam liceat
ſcrutari epiſcopi:non tamen diffinire
inconſulto romano pontifice permiſſuʒ

eſt.
Item Damaſus papa Stephano
archiepiſcopo.

8 Iſcutere epiſcopos ⁊ ſummas ec
ccleſiaſticoꝛum negocioꝛuʒ metro
polit

ano vna cum omnibus compꝛo⸗
uincialibus ſuis:ita vt nemo ex eis de⸗
ſit ⁊ omnes ſinguloꝛum concoꝛditer ne

gocijs conueniant:licet. Sed diffinire

eoꝛum atqʒ eccleſiarum ſummas que⸗
relas cauſaruʒ vel damnare epiſcopos
abſqʒ huius ſedis auctoꝛitate minime li
cet:quoniam omnes appellare ſi neceſ
ſe fuerit ⁊ eius fulciri auxilio opoꝛtet.
¶Item eleutherius paoppʒa.
Compꝛouinciales ⁊ metropolitani epi
ſcopoꝛum cauſam audire ſed diffinire
non poſſunt.
—02 anuis liceat apud compꝛouin⸗
ciales ⁊ metropolitanos atqʒ pꝛi
mates epiſcopoꝛum ventilare accuſati
ones vel criminationes:non tamen li⸗
cet diffinire ſine huius ſancte ſedis au⸗
ctoꝛitate ſicut ab apoſtolis eoꝛumqʒ ſuc
ceſſoꝛibus multoꝛum conſenſu epiſco⸗
poꝛum iam diffinitum eſt.nec in eoꝛum
eccleſijs alij aut pꝛeponantur aut oꝛdi⸗
nentur antequam hic eoꝛum iuſte termi
nentur negocia. Reliquoꝛum vero cle⸗
ricoꝛum cauſas apud compꝛouincialeſ
⁊ metropolitanos ⁊ pꝛimates ⁊ venti⸗
lare ⁊ iuſte finire licet. ¶ Item leo epi
ſcopus vꝛbis rome anaſtaſio epiſcopo
theſſalonicenſi.
Ante apoſtolicam cenſuram in cauſis
epiſcopoꝛum non eſt diffinitiua feren⸗
da ſententia.
Altum ſtupeo frater cariſſime ſed
Mπ plurimum doleo quod in eum
de quo nihil amplius iudicaueris:quaʒ
quod euocatus adeſſe d fferret vt excu
ſationem infirmitatis oſtenderet: tam
atrociter ⁊ taz vehementer potueris cõ

moueri pꝛeſertim cum etiam ſi tale ali⸗

quid mereretur:expectandum tibi fue⸗
rat quid ad tua conſulta reſcriberemuſ
Sed etiam ſi quid graue intolerandum
qʒ committeret noſtra erat expectanda

cenſura:vt nihil ipſe pꝛius decerneres.

quam quid nobis placeret agnoſceres
vices enim noſtras ita tue credidimns
charitati:vt in partem ſis vocatus ſolli
citudinis non in plenitudinem poteſta⸗
tis. vnde ſicut multum nos ea que a te

pie ſunt curata letificant:ita nimium ea

que perperam ſunt geſta contriſtant. .
WItem iulius papa oꝛientalibus epi⸗
ſcopis.

d . His amotis.ſed quare eſſet ſententia

7

Hſed quod pꝛetoꝛ.ſic ergo ſemper eſt conſiderandum ad quid agatur. et
an iudex incidenter vel tacite vel expꝛeſſe vel diffiniendo vei imie rioquen⸗
do aliquid dicat.vt extra de pꝛeſi ump.afferte.cxtra de teſtibus veniens C.
de his qui no.infa.interlocutio.⁊.ij.q.iij.S. notandum. et. xxij.q.ij.querit

Pꝛeter conſcientiam romani pontifi⸗
cis nec concilia celebꝛari nec epiſcopuʒ
damnari opoꝛtet.

Aduma ſanctis apoſtolis ſucceſ

ſoꝛibuſqʒ eoꝛuʒ in antiquis decre
tum eſt ſtatutis:que hactenus ſancta et
vniuerſalis apoſtolica tenet eccleſia:nõ
opoꝛtere pꝛeter conſcientiaʒ romani põ
tiſicis concilia celebꝛari vel epiſcopum
damnari:quoniam ſanctam romanam
eccleſiam pꝛimatum omnium eccleſia⸗
rum eſſe voluerunt.Et ſicut beatus pe⸗
trus apoſtolus pꝛimus fuit omnium a⸗
poſtoloꝛum:ita et eccleſia ſuo nomine
conſecrata domino inſtituẽte pꝛima ſit
et caput ceterarum et ad eam quaſi ad
matrem atqʒ apiceʒ ommes maioꝛes ec
cleſie cauſe ⁊ iudicia epiſcopoꝛuʒ recur
rant:⁊ iuxta eius ſententiam terminum
ſumant:nec extra romanum quicquaʒ
ex his decerni debere koreikcei .⸗
F Aliquando inconſulto romano põ
tifice pleriqʒ epiſ copoꝛum damnati in⸗
ueniuntur:⁊ alij in eoꝛum loco ſubꝛoga
ti:quoꝛum damnationem ⁊ ſubꝛogatio

nem pꝛo bono pacis ex diſpenſatione

toleraſſe legitur eccleſia. Ande ni⸗
colaus papa Salomoni Regi Bꝛito⸗
Quoꝛundam epiſcopoꝛum depoſitio⸗
nem contra conſcientiam romani pon⸗
ſcls factam pꝛo pace tolerauit eccle⸗
ig,. e

PEc uippe eſt oꝛdinatio dei patri-

tui:⁊ hec eſt lex eccleſie matris tue
videlicet vt omnes epiſcopos regni tui
ad turonenſem archiepiſcopum mitte⸗
re non detractes:ipſiuſq; iudicium po
ſtulare non dedigneris.ipſe eniʒ eſt me
tropolitanus ⁊ omnes epiſcopi tui re⸗
gni ſuffraganeneius ſunt:ſicut conſcri⸗
ptiones pꝛedeceſſoꝛum meoꝛum euidẽ

ter oſtendunt:qui pꝛedeceſſoꝛeſtuos qꝛ

illos ab ipſius cura ſubtraxerant foꝛti
inuectione coꝛꝛigere ſtuduerũt: quãuis
nec noſtra ſcripta ſuꝑ hac re miſſa de⸗
eſſe videantur. cunqʒ coꝛam deſignato
turonice eccleſie pꝛeſule ⁊ itegro nume
ro collegarum.i.duodecim epiſcopoꝛũ
celebꝛato conuentu fuerint eiecti epiſco
pi regulariter examinati: aopparueritqʒ
quod canonice fuerint eiecti: epiſcopis
ipſis in ſua deiectione manentibuſ:qui
in locis eoꝛum conſecrati ſunt: poterũt
vtiqʒ epiſcopatus honoꝛe potiri.quod
ſi eiecti epiſcopi inſontes fuerunt decla
rati:his amotisꝰqui illis ſubꝛogati ſũt
eccleſias ſuas ipſi recipiant. Mam cum
anteceſſoꝛes mei pꝛeſules eiectionem
eoꝛum epiſcopoꝛum qui ab eccleſijs ſu
is ſunt expulſi:nec admiſerunt:nec ap⸗
pꝛobauerunt:nec ipſos qui eis ſubꝛo⸗
gari poſſunt viuentibus illis legitimos
epiſcopos dixerunt. Sane ſi ad turo⸗
nenſem foꝛte archiepiſcopum mittere
pꝛefatos epiſcopos dedignaris: ſtude/

pꝛo deſtitutis lata ipſis ſubſtitu

tis cum res inter ali⸗
os acta ohjs non pꝛe
iudicet.vt extra de fi.
inſtrumen. inter dile⸗
ctos.⁊ eſt contra illõ
quod eſt.ff. de adult.
denunciaſſe. ⁊ extra
de adulte.fignificaſti.
ſed hoc ẽ pꝛopter can
ſe coherentiaʒ ſic. vij.
q.i.pꝛeſentium.⁊.lxx
xi.diſtin.tantis.in ſi.
⁊.xlv.diſtin. diſc pli⸗
na.nam ſi pꝛonuncia
tum eſt petrum eſſexi
rum marie. per conſe
quens pꝛobatum eſt
martinum non eſſe.
extra de ſpon. ex par/
te.vides enim ꝙ cau⸗
ſe eligentium ⁊ electi
ſunt connexe.quia la
ta ſententia cõtra ele
ctoꝛes pꝛeiundicat ele/
cto licet abſenti. vt ex
de elect. dudum. in fi.
niſi appelletur ab al⸗
tero illoꝛum.vt extra
de offi. iudi.deleg.ſu⸗
per eo.aliud videtur
eſſe inter pꝛeſentantẽ
⁊ pꝛeſentatum. Nam
tunc ſententia lata cõ
tra vnuʒ non nocet al
teri abſenti.vt extra
de elec.querelam.hoc
ideo eſt.quia illoꝛum
cauſe ita ſibi non co/
herent. vel dic ꝙ nun
quam ſententia pꝛeiu
dicat alij.niſi pꝛeſens
fuerit.arg.liiij.di. ſer⸗

el⸗ Subꝛogati ar. ꝙ

ſi aliqua duo ſunt cõ⸗
nexa: pꝛohibito vno
pꝛohibitum eſt ⁊ reli/
quum.ſic.xxxi.diſti.ſi
laicus.xxvi.di.deide.
xxiiij.di.ſi quis viduaã
⁊.x.ij.di.quo iure i.q.
iij.ñ quis obiecerit.et
extra de here. frater/
nitatis.ſic econuerſo
aliquid permittit᷑ ra-/
tione conexiõis.vt.lx
xxi.di.cum omnibus.

f Bixerunt.ſupple

nec ego dico.

.
Ke

Be expulſis.
tractari:foꝛte:quia ſic placu
aliud agebatur bic niſi an e

ſed qualiter porerit cauſa per pꝛocuratoꝛeʒ eriminaliter
it pape.vel hic ciuiliter agebatur.non enim ad
ſſent ſm oꝛdinem iuris depoſiti.⁊ licet fuerit ci

nilis:tamen neceſſarij erant.xij.epiſcopi ſic.xxiij diſtinctione.illud.xxxiiij
di. quoꝛundam: quia licet non fuerit cauſa criminalis: tamen fuit de crimi

ne. vnde neceſſaria ẽ
inſcriptio.vt extra de
accu. ſnper bis.vl dic
ꝙ in cauſa criminali
vnus conſocius pꝛo/
curat cãm alioꝛum.vt
extra de do.⁊ contu.
cum dilectus.⁊.ij.q·v
ſtatuit. Item hic ha/
bes ꝙ ſententia lata
a non ſuo iudice rata
poteſt haberi.de hoc
no.ix.q.ij.nullus.⁊.ij
q.vi.ſi quando.
b ¶ Bebeant. ar. pꝛo
obſequijs tempoꝛe li/
tis non pꝛeſtandis.vt
ij.q.vi.quotiens.⁊.xi:
q.i.quia.arg.contra.
xxxiij.q.ij.ſeculares.
xxxv.q.vi.multoꝛum
ff. ð ope. liber.operiſ.
ſed hoc ideo hic fuit
quia epiſcopi pꝛo libe
ris ſe gerebant.alias
illi deberent obedire
qui eſſet in poſſeſſio/
ne.viij.q.iiij . nonne.
extra vt lite penden:.a
memoꝛia. MHec obſtat
C.de agri.⁊ cenſi. liti
bus.li.xi.vbi dicitur ſi
eſt contentio inter co
lonũ ⁊ dñʒ ð frucnibꝰ
ꝙ fructus ſequeſtran
fur. ſed üllud obtinet
cum dominus eſt ſu⸗
ſpectus.dicaſ ergo ꝙ
poſſeſſoꝛ ſemper vti⸗
tur fructibus lite pen
den.vt.xvi.q.iiij.volu
muſ.niſi in caſu. vt ex
tra de iurepa ·ex litte⸗

ris.quod intellige niſi

de hoc ipſo queſtio ſit
an poſſideat vel non.
pt extra de in integ . re
ſtit. cum veniſſent. in
ſi.⁊ extra de conſtitu.

aqua quoti.⁊ eſti.l.pe
nulti.vnde ſi poſt mo
tam controuerſiam
canonici eligant.non
ideo ſtatim ceſſatur
e lectio:donec conſtat

de iniuſta electõne. vt
extra de in integr. re⸗
ſti. c. ij. in fi. ⁊ extra ð
cauſa poſſ.⁊ pꝛopꝛie.

cum eccleſia.idem di/
cerem de patrono li-
cet non debeat poſt
motam controuerſi/
am pꝛeſentare vel eli
gere.
c ¶ Incunctanter.i.

as duos epiſcopos de expulſis duos
de ſubꝛogat vna cuʒ eccleſie tue legato
ad apoſtolicam beati petri ſedem tranſ

mittere: vbi digna examinatiõe pꝛemiſ

ſa qui legitimi epiſcopi ſunt appareant
⁊ ſuas eccleſias irresulariter non amit
tant. nihil.n.quero aliud in pꝛeſenti ne
gocio diffinire. Quia vero magna quiſ
ſit metropolitanus apud britanos con⸗
tentio eſt:lʒ nullus memoꝛia teneat vos
in veſtra regione vllaʒ habuiſſe metro⸗
polim eccleſiã tamen ſi libet poſtquam
deus omnipotens pacẽ inter vos ⁊ dile
ctum filium noſtrum carolum regeʒ glo
rioſum conſtituerit:facile hoc poteritis
aduertere. Quod ſi adeo contentioſiui
creditis agere:ad noſtrum apoſtolatuʒ
deſtinare contendite:quatenus noſtro
libꝛamine que fuerit apud vos antiqui
tus archiepiſcopalis eccleſia luce clari
us innoteſcat.⁊ deinceps omni ambi⸗
guitate reciſa quem ſequi epiſcopi ve⸗
ſtri debeant incunctanter agnoſcant.
Neq; enim eccleſias dei per diſcoꝛdiaſ
regenn diuiſioniſ aliqua pati damna ne
ceſſe eſt:cum quantuʒ ex ſe eſt pacẽ quã
pꝛedicant ſeruare ſtudeant in inuiceʒ et
in omnes. ¶ Alias auteʒ irrita erit epi
ſcopoꝛum ſententia ⁊ a ſynodo retra⸗
ctanda. ¶ Unge felix papa.
Hamnatio iniuſta irrita el ⁊ i ſynodo
retractangda.
1Aei mèeſſe epiſcopoꝛum damnati
naeum ⁊ iniuſtam cenſemus ⁊ iccirco
a ſynodo retractandam:ita vt oppꝛeſ⸗
ſis ab omnibus in cunctis ſubueniatur
cauſis. Quod autem metropolita⸗
num ſuum contẽnere ⁊ alioꝛum iudici⸗
um alicui expetere non liceat ſixtus pa
pa teſtatur dicens. V
Meregrina iudicia in omnibꝰ ſunt ſub
mouenda. .—
LPegrine iudicia ſalua in omnibus
auctoꝛitate apoſtolica generali ſan
tione pꝛohibemus quia indignum eſt
vt ab extraneis iudicentur qui compꝛo
uinciales ⁊ a ſe electos debent habere
iudices niũ fuerit appellatum.
¶ Item anacletus.
Eges eccleſie apoſtolica firmamuſ
uctoꝛitate:⁊ peregrina ſubmoue⸗
mus iudicia. Ande ⁊ dominus mentio
nem faciens de loth per moyſeni loqui
tur dicens. Ingreſſus es quidem inquit
vt aduena:nunquid vt iudicoes.

de cetero.⁊ ſic planum eſt.
d. Rritam. factam ſine auctoꝛitate romani pontiſicis.
e LoSRr d, extraneis.argumentum iudicem ad quem appellatur
non eſſe oꝛdinarium.vi.q.iij.ſcitote.⁊ ſic archiepiſcopus extrane
ns vt ibi videtur.⁊ extra de offi.iudi.oꝛdina.paſtoꝛalis.Hugo.ſed potius
eſt hic.argu.contra quia dicitur hic ꝙ opoꝛtet habere indices compꝛouin
ciales.⁊ archiepiſcopus eſt compꝛouincialis.illa ergo excep io niſi.ad pᷣn
cipium refertur ſcilicet ad peregrina.⁊ fuit intellec us gratiani: ꝙ ſi quis
recnſaret metropolitanum ad comp ouinciales indiceſ recurreret non ad
peregrmos niſi appellaremr.⁊ hoc eſt quod dicit ⁊ cum cauſa extra pꝛonĩ
ciam commiſſa fuerit.yxt.j.e.non liceat. 2=

“

¶ Electos.cum oꝛdinarij ſint ſuſpecti.ij.qvi.placuit. vel loquitur

in cauſa criminali pꝛeſbyteri vel diaconi.vt.xv.q.vij.ſi autem.

Eges.per moyſen.quia ipſe moyſes loquens per ſpirituʒ domi
i introduxit in geneſi ſodomitas ta loquentes. biritm domi⸗

n liceat· pꝛeiudicio. hoc ideo dicit. quia ſpꝛetis omnibus oꝛ⸗

¶Item innocentus
Huũlli liceat aliarum pꝛouinciarum iu⸗

dicium expetere.
L liceat cuiquam ſine pꝛeiudi⸗
cioꝰtamen romane eccleſie cui in
omnibus cauſis reuerentia ⁊ auctoꝛitaſ
debetur:relictis his ſacerdotibus quii
eadem pꝛouincia dei eccleſias nuru di⸗
uino gubernant ad alias conuolare ꝓ⸗
uincias: vel aliarum pꝛouinciarum epi
ſcopoꝛum iudicia expeterevel pati:qð
ſi quis pꝛeſumpſerit:ab officio cleri ſub
motus ⁊ iniurie reus ab omnibus iudi⸗
cetur. Reuerentia autem que apoſtoli⸗
ce debetur eccleſie ⁊ eius auctoꝛitas in⸗
telligenda eſt cum vel ad ipſam appel⸗
latum fuerit:vel ab ea iudices electi cõ
ceduntur. Unde ſixtus papa cum dice⸗
ret compꝛouinciales ⁊ a ſe electos de⸗
bent habere iudices:ſtatiʒ ſubiungit.ni
ſi fuerit appellatum. ¶ Item anacle⸗

tus papa.
Abiqʒ apoſtolice ſedis decreto:extra⸗
neos indices adire non poſſumus.
( I22 aqueqʒ pꝛouincia tam iuxta ec
leſiaſticas quaʒ iuxta ſeculi leges
debet ſuos iuſtos ⁊ non iniquos habe⸗
re iudices:⁊ non extraneos: niſi huius
apoſtolice ſedis decreuerit auctoꝛitas.
Item ex ſynodo romana.
Sũper appellatione alterius pꝛouincie
iudices audire non opoꝛet.
minem'exire de pꝛouincia ad/p
uinciam vel de comitatu ad co⸗
mitatum opoꝛtet niſi ad relationem iu⸗
dicis:ita vt actoꝛ rei foꝛum ſequatur.⁊
infra. Illa que ſunt per vnãquãqʒ pꝛo
uinciam:ipſius pꝛouincie ſynodus diſ-
penſet:ſicut in niceno conſtat eſſe decre
tum concilio. Altra pꝛouincie terminoſ
accuſandi licentia non pꝛogrediatur: ſʒ
omnis accuſatio intra pꝛouinciam au⸗
diatur:⁊ a compꝛouincialibus termine
tur:niſi pꝛelatus ſit qui accuſatur.
Item ſixtus.
De eodem.
Jquis clericus ſuper qͥbuſlibet cri
minibus accuſatus fuerit:in pꝛoui
cia in qua conſiſtit ille qniulſetui⸗ ſuaſ
exerceat actiones:nec exiſtimet eum ac
cuſatoꝛ ſuus alibi aut longius ad iudici
um pꝛotrahendum. ¶Item ex decre
to hadriani paupe.
Libi crimen admittitur ibi cauſa venti
etur.

dinarijs ad eũ
poteſt appella⸗
rl. argu. . q. vi.
c.i.ij.?.iij.nam
ipſe eſt oꝛdina⸗
rius omnium.
extra de elec. cũ
nobis olim.

i Expetere.

hic patei ꝙ cle⸗
ricus ſine con/
ſenſu ſui epiſco

pi non poteſt cõ5

ſentire in alinʒ
iudicem.naʒ ſic
poſſet euacuari
iuriſditio epiſco
poꝛuʒ ſi omnes
conſentirent in
alium iudicem.

ad idem facit.j

q · vi.placuit.⁊ ĩ
auten. de ſanc.
epiſco.ꝭ.econo
mos col.ix. ar.
contra.s.e.pul⸗
ſatus.ſed extra
de fo. compelẽ.

ſR; diligẽti. cxpe⸗/
ditum eſt ꝙ nõ

poteſt ꝑ paciuʒ
renũciare foꝛo.

de hac materia

notaui.xi.q.i.ĩ⸗

olita.io.⁊ quod

dicit.ioã.quod
expeditum eſt i
illa decre.extra
de fo. compelẽ.
ſi diligenti· non
eſt verum. quia

illa decre. loqui

tur ꝙ clericus
non poteſt con⸗
ſentire in laicuz

ſed hodie neci

clericum poteſt

niſi de conſenſu

ſui epiſcopi. vt
extra de fo. cõ⸗
ſignificaſti.

EHVEminem

ſt autezʒ
hoc ideo ſtatu/
tum:quia alibi

non poſſunt ba
bere teſtes vel

amicos. xt. xxx
iij. q.ij.ſiue.ij. q

ij. pꝛeceptum.et

in autẽ. vt om/

nes obe · indi . ·
iij.colla.v. In
de dico ꝙ ſi ali

quis impetrat

reſcriptum ad

iudicem alterins pꝛonincie:non ſufficit ꝙ vltra duas dietas non ir⸗

hat aduerſarium.ꝓt dicit illa conſti.extra de re

V ſcrip.nonnulli. Sed
etiam requiritur ꝙ extra pꝛouinciam eum non trabat niſi in litteris

fiat mentio de pꝛonincia.Cum enim de iure extra pꝛoninciam nemo
ſit rrabendus vt hic dicitur. ergo niſi reſcriptum pꝛincipis de co faci
at mentionem.non poteſt aucioitate reſcripti trabi extra pꝛouinci/

am licet minus ſit ſpatium ad quod trabitur quam due diete eſt ta⸗

men argumentum contra.extra de offi.indi oꝛdina.ſignificauit.cer/
te tamen non nocet contra. ſed illi conſtitutioni:nonnulli: ſtatur

Iſta opinio hodie non habet ocum.immo contrarium obſeruat ro/

mana curia.

1

aint
at
et
(wo

ſertog
.

ſm.

E

ſtontt

un
Ane
enra

Pfrint

Mte

Cnato
nes⸗
ania
ehe

ſete

ie

iamm

lone
ſamo.

tert⸗
fofſci
Ntlni
llſpi
fmn
ſin
ſunf⸗
ls
X
lecke,

lf⸗

KR. VII. 128
Vod index. bic queritm an criminoſ vel infames poſſint n Non audit. nullns enim adeo ſurdus eſt quin aliquid audiat. xt. C. ꝗ
Nod index.bic q ſ non tolerentur ab eccleſia nõ poſ teſta.fa. poſſ.diſcretis. s .—
N eſſe iudices. æ quidem ſino ⁊ tenet eoꝛum ſentẽtia ipi o Nel ꝛopter caſum. ff. de iudi. cecus.j. xv.q.i.ꝭ.x dulpun baſa
nir chperree macheande. etorfnghem aliquis fit iin p Pꝛe euum tunc enim non eſt impurandum.yt.ff. de adul.vim paſſaʒ
i ſit. Yllud tamen ijcit: ſciat ſe pꝛoba⸗ re pꝛohibetur niſi foꝛte tute az impube ff æl.ij F. quod ſi.
l cent eſt ꝙ ſi in Ai crimen obijcit · ten t vbi inn vel curam adoleſcentium non affe 1 Alij gen eon
il ſamig obici. turuz anel ibicaula agatur vbi ctatam ſed neceſſariam adm niſtrent p ri anna ſnte n⸗
rt iuclcen. erimen admittiur. O. VI. pis enim quoꝛum curaʒ gerũt eis poſin tati: non nin pꝛo ſe et
h p pꝛopter boc iudex eſſe non poſſit lare conceditur. Alii.n. omnes qui Vt ꝓ his quoꝛuʒ ſunt tu
n Ek remouet tod en te par aut maioꝛ infamesP notantur.niſi pꝛo ſe ⁊ p certis toꝛeſ boun⸗ aule
ſee F.,c U iſi i in re.⁊ illi ſunt de ſecun
unzt licet bucuſqʒ fu n la inficit multis aucto⸗ perſonis poſtulare non poſſunt niſii. cenn
nn, enit tolergeus. naetng icl ſtitutionem acceperint. er doeꝛdine. ſed minoꝛi
. . H rita atur. Dia tegrum reſtitu 0 tari poſſũt
n agefern N Aun net⸗ e ſy⸗ inlchuramez eis poſtulare pꝛo paren⸗ anranorert ollet
n eateſt pel Doalng H te pꝛo patrono ⁊ patrona uz eina certis perſonis aduo
.O 2 * , 1 . r. . 4½
8 edt aer ialr aleton alum. en kamn nsfanna berene h reſeneree⸗
l iul. dey⸗ — NHfamis perſona nec Pcu itrico nouer ſ. de minoi.
gltünet l.i criminoſi: er⸗ Neſt Triaſunt ſocero ſocru genero nuruvitrico nouer um..
. . t nec cognitoꝛ. Tria Ill illa fu s FInfames. mino⸗
nien go poſſunt indi potent ne 3 e ꝛiuigno pꝛiuigna pupillo pupilla fi Infa
uen care ex officeio bus aliqui impediun 7 quni nioſo fnrioſa fatuo farun ſurco pꝛodi⸗ e
unt ſed non ex vite fiant. NMatura:vt ſurdus ⁊ mutus⁊ qr 20 bis quibus 1/. Permittit vt un
ltnfamis ereegerraleierud quia lent:vt qui negoeſſa fun aliene berhe⸗ ſee⸗ Bannieggec. gue
. „1 J. le non poſſunt. XLAfffinitates. que
hiufa Ter ſenen nonpabeamn iudiciumꝰſed quia pꝛece⸗ tuo moꝛbo npereſieno ſeq rF U. Eftf 5
eceſſa⸗ quondã ergo vno cõ
sttn tiam. 1vt cinil fungantur of nes autem qui non ſponte ſed n L vno cõ
tum eſt vt cinilibus non fung . . ſfenſa po⸗ ingum defuncto ſolui
W ¶Mec pꝛoen ptu 1 uta⸗ rio funguntur officioꝰ:ſine offen po⸗ ngum derunclo ſe
. tamen'ſi ſeruus dum p an nſ, tur affinitas.inſti. de
nnſl ratoꝛl oduoca ficijs Aeru legati . ſtulare poſſunt etiam ſi hi ſunt qbus nõ llta ile!
.§. tione ſententiã da ulare p 1DI unr abns nd nup.S.affinitatis.ſed
n tus vr.j. pri F. retur'liber ex delega iutem vepul iſi pꝛo ſe poſtulare permittitur. Affini
inOlftr- R- „u5 depul⸗ niſi pꝛo ſe poſtu eper Ar ↄtra.xxxv.q. x.c.i.ſʒ
digiig yel intellige. de ret:quãuis poſtea in ſeruitutem ere debemus xv.
M ate tates vero non eas aecip poteſ dicer ꝙ quo ad
lunckei ꝛocuratoe vre ſus ſit: ſententia ab eo dicta rei iudicate in ſed pꝛeſemes. icci ꝙ, auo ad
t infamis ñ 16 in digeſto ti. ue quondam fuerunt: ed p umpedimentu; matri
ul polliteſſe pꝛo- Rengreintener. Ftem in dig Purins daenent appellatione ⁊ ſoceri monij hodelerun. ſed
en l . — . . alia gut qus
eium nonanoprin ea⸗ Hfames non poſſunt eſſe pꝛocura⸗ ? ſocrus nz ltermnes Aibes nent, Aoeneſteng puſicne⸗
ſnig qua cpiſco⸗ . roꝛes vei patroni cauſarum. Sunt ſitio pꝛo ſolet a⸗ ꝛofeſſone adus dicti
us pe. Mec obſtat autem rres ordines — noſtula⸗ . Gncenun p olibꝛo coches 1 Nepontio. . pai·
Rõ inſti. de except. reipꝛohi entur. Eſt autez poſtulare de ca AICXπο ), tribus iſtoꝛum vel vi⸗
Euen Kurc⸗ loaii. Rärmſng vel amici ſui in iure abꝰ ii. de poſtulando inuenitur: qui bno⸗ pa iſtarum. 7 dicitur
a bic de infami p um qui iuriſdinoni pꝛeeſt exponere v? mine honoꝛarioꝛum ex ipſis negocijs qᷣ pꝛoſocer i pater ſoce-
mn ſiam ihide 37 alrerins deſiderio contradicere. NHam tuenda ſuſceperint emo umOinin libri ri. dꝛogener narirun
. li qui eſt alias ĩ lantiũ tres oꝛ certe partis cum grani damno itigato neptis. nam ge
ſtamnf fami vt pꝛemiſimus non poſtulantiũ tres . 10 ij mei eſt mibi pꝛoge
amis. ſi tamen ſino ꝰ ꝛedatione poſcentes inueniũů⸗ lij mei eſt mibi p
laan tur dines ſũt. Quidam pꝛohibentur oĩno ris ⁊ depꝛedati 1 ner.
n gen ig tale⸗ cee poſtulare vel pꝛopter etatem: vt mino-⸗ tur. Item ſi quis deo procar ſrl: 5 C Arcentur ſbi cer
nd er ſentẽtia. viij res.xvij.annis vel pꝛopter caſuʒ vt ſur nonratione ed pꝛobꝛis verbiſ pu te partis departe iut
nunin a.· iiij. nõne. Sʒ dus qui pꝛoꝛſus non audit“. Alij pꝛobi certandum:opinionis ſue inninnlio⸗ non tz pacilci· pt. ff.
eübit⸗ infamis pot eẽ bentur ne pꝛo alijs poſtulent vel ppler nẽ patiet. Mꝛetereanõ lʒ aduocato vpoc.ſumptus.ſed ſuꝑ
Gir rr eo, Reenn riemin⸗ Rekde ter caſum vt lu ↄtractũ inire vllã pactionẽ ↄferre en tare keerer de
jiſbean HS.tria. p. cogni⸗ e olaaft⸗ ter notã eo litigatoꝛe quem in pꝛopꝛiam recepi ſententiaʒ paſſis.ſi d
re, rroaß umine H fi induſtria iurgium pꝛotra⸗ bitoꝛ.licz. M. dixerit.
dd e Tr . itudinis vt hi qui coꝛpoꝛe fidem nec ex induſtriaꝰi Andta rſe
dihii 6 aſe atenmnatunper paſſi ſunt niſtlore Apee here. Apud vꝛbem romam etiam vo⸗ g. ergn nn de⸗
,aegefl. de ind. donumꝰ vel hoſtiuʒ ſtupꝛati pꝛobentur noꝛatis qui hoc officium putauerit 4 „ Kkaneen parns. vt bhic
IE⸗ enz hꝛetoꝛ J.5 Simlliter qui capitali crimine vel calu=⸗, gendum eouſqʒ liceat oꝛare quou g iamen yltra centum
4 atomnmes. nie cauſa publici indicij ſunt damnati. maluerintvidelicet: vr non ad turpe anreos non licet paci
hein el. Er gent vel qui operas ſuas locauerunt vt cuʒ compendium vel etiam Rvendunn d Eir ai Eira
nnnch no. ſecus ſi ite enti pꝛo aliſs foꝛme hec arripiatur occaſio. nam ſilun de cog.l. . .
tempus vt ff o beſtis depu narent in arena pꝛo alijs arripiatu fig,
i lenm iin poſtnlare prohibentur Wis perſonispꝓ cxro kuen nagan, capiant᷑ weluti maſſe m, rl Nterea conira
mniem ſns. ſe allegare permittitur pꝛo alijs poſtula res inter viliimos nume etnz eſt poſt focto: ab
ialtt, . noei. ſ initio ranen horrih
ſpeceehn mo ⁊ ſi eius ele S . . ei dabitur pꝛo modo litis. 2 fa
ſene ctio fuerit caſſata pꝛopter eius vitium de electi ſuper. S 4 Amonhaonſgo o Se aernm voneoe vi. frve mr. 7 extraoꝛ. cog-
etcht Moꝛibus. i conſuetudine. immo etiam lege ſiue canone.xxxiij. cundia aduocati ⁊ p lloquitur de tali qui ſponte ſe vinci ſuſtinet in aliqua
cee q. . mulierem. nec obſtat. xx. q.iij. . i.yt ibi dixi. l..g. in honoꝛarijs. vel loqnitur det fouere cauſam niſ angmentetur ſala
¶Iudicium. i diſcretionem. cept onc. vt ſic aſſerat le non poſſe fouen ff. de var. ⁊ exiraoꝛdi.cog. me⸗
iE Deruntamen. 5 gratiani. rium.quod fieri non debet.argu.medicipt. ff. de var.
d „Bum putareſe, an ig opinio operemr. vt e icus. Dig anr;
putaretur.ecce quantnʒ communis opi nio oper . index puniat in duabus libꝛis auri.
nce zse aui l ſnt legituni cnmn inter. x. q 2 ¶ Ex induſtria. quod ſi fecerit eum index p

1. ſi qni a ſimoniacis. C. de teſta.l.iar. contra.qi fi.ſint legit. per tuss
t·.xxiiij. diſtin. c. vlt. xxix.q.ij.ſñ quis ingenuus.⁊ di.vii ·veritate. 2
eine f de iudi.l.ij. in pꝛincipio. Sed nunquid idem ſ excommunicatus e
n g rai ſententiam.qui publice habetur hꝛo non excommunicato: nõ. er
doe ſenten. 2 re indi.ad pꝛobandum. Er eſt ratio quare aliud in ſeruo
na quia ſeruus in multis caſibus habet perſonam ſtandi in indicio. yt
ſeu! xij.q.ij .qui manumittitur.ſed cxcommunicarus in nullo. vyl dic quod
HiA verluscredo. g ner ſentenna bu teneret niſ afimmata eſſz a ncipe.
ole Nfames.poſtulare. Poſtulare eſt pꝛo tribunali petere,⁊? nõ.ali/
l ff. de dam. infe. dies. 5.hoc amem. B

—

Omnino. etiam pꝛo ſe.

C.de iudi.pꝛoperandum.ꝭS.illo pꝛoculdubio.
¶ Apud vꝛbem. de eadem lege eſt.
a Enam honodariornann melioꝛibus.
b ¶Eligendum.ꝓt ſunt a uocati. .
c T an genaen e nint tale officium volnerit exercere.vnde non eſt b
arg. ꝙ, aduocati tandiu audiãtur qdiu voiunt allegare quia index pote
aduocatos remonere cum voluer ii.vt. ff. de bis que in teſtamen.delen.l uij.
in ſi. 2. C. de iudi.auten.iubemus.
d ¶Mon ad turpe.i.ad modicũ ⁊ vile ⁊ eſt argumẽ. ꝙ bona dona dan
ſuni doctoꝛibus.yt. ff.de ad miniſtra.tuto.cum piures.⁊.ff. de oꝛig. iuris.l.
ij . yltimo. e ¶ Pecuniaq;.modica.

m

4 C Si vero. C.e.pꝛouidendum.

b At par. Illud olim obtinuit cum ſalaria dabantur de publico bodie
vtraq; pars ſibi debet pꝛouidere.vt. C. de iudi.l.pꝛoperandum.illo.tomẽę
ueris ⁊ debilibus ⁊ pauperibus pꝛetoꝛ dabit aduocatum.xt.ff. de po ſtu⸗

a. l. i. §. ait pꝛetoꝛ.
¶ Foꝛo. ff. de peniſ/
moꝛis.S. pꝛimo.
d ¶Si quis.iniquaʒ
fic extra de teſti. inti⸗
mauit.⁊ extra de teſt.
cogen.peruenit.
e ¶ Quanuis. verba

Se oꝛij. =
¶.Tamen bodlie. ⸗
ba legis.
g ¶Cauſam. niſi ſu⸗
am vel parentum ſuo
rum vel pupilloꝛuʒ ſu
oꝛum iniuriam pꝛoſe
quãtur.ff.e.l.pe.ꝭ· ylt.
b Item ſi contra.
male ponit litteraʒ qᷓ
eſt. ff. e. l. vltimo.
i ¶ Tutoꝛ. argu. ꝙ ra
tione officij licʒ quod
alias nõ liceret:vt·xc
iij.diſtin.pꝛecipimus.
cum quidaʒ. Item axr
gu. ꝙ ſi iudex ſucceſſit
appellanti. ꝙ poteſt
pꝛopꝛiam ſententiam
impugnare ff. de iud.
inlianus ait. Item ar
gu ꝙ ſi ludex a quo
appellat᷑: efficit᷑ illiuſ
iuriſditionis cuiꝰc: ad
quẽ appellat᷑:ꝙ poſſit
cognoſcere.vt.xi.q.iij
ſi epiſcopus.quia iaʒ
videtur alia perſona
ff. quando appel.ſfit.l.
i. 5. ſed ⁊ ſi pꝛeſes. ar.
contra. ff.de inriſdit.
om.indi.pꝛetoꝛ.ioan.
So. conſueuit dici ꝙ
debet cauſam alicui
delegare:vt. ff. de iu⸗

riſdi.om.iudi.pꝛetoꝛ.

vnde gloſatur ibi po/
teſt id eſt debet. alio/
gn poſſet recuſari.b.
l¶Lognitoꝛes. ex/
ponit pꝛimum capitu
lum buius queſtionis.

8

vero in vno auditoꝛio duo tantum vel

plures pꝛe ceteris fuerint quoꝛum fama

ſit hilarioꝛ:in i

tur pꝛo partibus auxilium ſinguloꝛum.

Siquis vero commonitꝰ a iudice ea ex
cuſatione que nequeat compꝛobari cui
cunqʒ parti patrocinium denegauerit:·

careat foꝛo“. Sciat etiam nunquam ſibi
agendi copiaʒ poſſe reſtitui. Si quis au

tem ex litigatoꝛibus detectus fuerit ſepa

ratim tractaſſe cum pluribus ⁊ aduerſa
rio ſuo ſubtraxiſſe parem defenſiõis co
piam:oſtendet pꝛoculdubio iniquama
ſe litem foueri ⁊ auctoꝛitatem iudiciariã
eluſam a ſe experietur. Item quanuis il
li qui cauſaʒ fiſci egiſſent: pꝛohibeantur
aduerſus fiſcum patrocinium pꝛeſtare:

tamen hodie etiam aduerſus fiſcum pa
trocinium poſſunt exhibere pꝛiuatis: eti
am dum eam cauſamdeclinent ſuſcipe

re quam tractauerant dum fiſci aduoca
ti fuerunt. Item ſi contravpatrem pupil
li cauſam egiſti:tutoꝛ vel curatoꝛ datus
eandem cauſam defendere non pꝛohi⸗
beris.Eognitoꝛesvero ex officio intel⸗
liguntur non ex arbitrio. Nihil enim re
fert eum qui arbitrium ſuſcipit.an ſit in⸗

tegre fame:an ignominioſus.Filius eti

am in re patris arbiter eſſe poteſt. NMaʒ⸗
⁊ iudicem eum eſſe poſſe pleriſqʒ placʒ

Si quis veroiudexſit:arbitrium reci⸗
pere eiuſdem rei de qua iudex eſt ⁊ in ſe

compꝛomitti iubere pꝛobibetur.⁊ ſi ſen
tentiam dixerit:non eſt danda pene per
ſecutio. Seruus arbiter eſſe non valet.
libertinus poteſt. ¶¶ Pono infamiaꝰ

multipliciter irrogatur. Aliquando eni

contrahitur genere delicti declarati per

¶ VMon ex arbitrio.ff. de arbi.pedius.
m ¶ LH Silius. ff. de arbi.quin etiam.

Et indicem.ſed contra.ff.de iuriſdi.om.iudi.qui iuriſditioni. vbi dici⸗

tur ꝙ iudex nec ſibi nec liberis ſuis ius dicere poteſt.ſed illud intelligas in
criminali canſa:ſecus in cimili.ſed tamen in criminali cauſa poteſt vſqʒ ad
litis conteſta.dicere ius ſuis:vt.ff.de offi.pꝛeſi.ſenatus.tamen delegatus
iudex non poteſt eſſe filius patris.vt extra de ap.poſtremo.
0oO ¶Si quis vero. verba buuus legis ſunt. ff. de ar bi. ſed æſi. .ſi quis.
IJudex.quidam ita intelligunt vt bic duo pꝛohibeantur hoc .ſ.yt oꝛdi⸗
narius vel iudex alter non poſſit eſſe arbiter de ea re de qua iudex fuit. Itẽ
7 hoc pꝛohibetur.ne iubeat compꝛomitti in ſe ·. Quare autem oꝛdinarius
non poteſt eſſe arbiter: triplex aſſignatur ratio. Vna quia ſecundum hoc
oꝛdinarius ſemper pꝛocuraret vt eligeretur in arbitrum: ne ab ipſo poſſit
appellari. alia ratio eſt. quia oꝛdinarius debet cogere arbitrum vt pꝛoce/
dat ⁊ debet ſnam ſententiam mandare executioni. extra de foꝛo competẽ.

ſi quis contra·ff. de ar bi.l. iij
narius ⁊ arbiter.Tertia ratio eſt:quia arbitria ſunt ad modum oꝛdinarie

,„—-

Sed boc non poſſet eſſe:cum idem eſſet oꝛdi

iuriſditionis. ? ſic ſequeretur ꝙ aliquid eſſet ſimile ſibiipfi.ſicut non ſimul

poſſunt concurrere iura naturalia ⁊ iura adoptionis. vt inſti. de adopti. J.
iij. Joan. Ego credo tamen ꝙ oꝛdinarius po
vi. a iudicibns.nunquam enim pꝛeciſe inuenies ꝙ oꝛdinariuſ non poſſit eẽ
arbiter. Sed vbiqʒ dicitur ꝙ non poteſt cogere partes vt in ſe compꝛomit/

tant.vnde licite compꝛomittitur in eum volentibus partibus.vt. ff de tuto.

⁊ cura.l.iiij.

q ¶ Pono infamia. Fama opinio? eſtimatio idem eſt. Yama eſt illeſe di

gnitatis ſtatus moꝛibna ⁊ legibus compꝛobatus.ff. de var.⁊ extr goꝛ. cog.

Lpe.Seſtimatio.Infamia alia iuris.alia facii. Infamia facti eſt quando
quis aggrauatur vel infamatur apud bonos ? graues:de qua agitur. ff. ð

Cau

udicãtis officio ſit vt parꝰ*
cauſidicoꝛum diſtributio fiat ⁊ exeque/

it eſſe arbiter.vt nota.ij.q.

obſequijs libertoꝛum.l.i.?.l· l. ?. vi.q i.ſunt plurimi.ſ. quando leſa?

fama alicuius pꝛopter factuʒ qꝗ cõmiſit apud bonos ⁊ graues. Atꝝ
autẽ hec infamia repellat oꝛdinãdũ.dixi.ij.qvij.ipſi apoſtoli.? q. viij
in ſumma. Infamia eſt diminutio ſtatus alicuius:bec ifamia que di

citur inlamia iuris quandoq; irrogatur ipſo facto ? alijs modis vt

ſententiam: veluti cum iudex pꝛonun⸗

ciat:iniuriam feciſti:hereditatem expila

ſti: calumniatus es. Aliquando genere
peneſicutilli qui damnanturin opus
publicum qui pꝛiſtinumquidem ſtatuz
obtinent:ſed damno infamie etiaʒ poſt
impletum tempus ſubijciuntur. Aliqñ
genere pene ⁊ delicti declarati per ſen⸗
tentiam: veluti dum fuſtibus ceſo per
ꝛeconem dicitur ſicophantis id eſt ca⸗

umniatoꝛ. Aliquando ipᷣo genere facti

vt exercentes impꝛobum fenus:⁊ illici⸗

te exigentes vſuras vſurarum:⁊ mulier

que intra tempus quo moꝛis eſt lugere

maritum:contrahit matrimoniuz. ⁊ qui

ſciens eam vxoꝛem duxerit. Idem teſta
tur felix papa:⁊ eiſdem verbis.Item in
euangelio ille qui trabem geſtat in ocu⸗
lo:pꝛobatur non poſſe educere feſtucaʒ
de oculo fratris ſui. Item dauid in lib.
pſal.peccatoꝛi autem dixit deus quare
tu enarras iuſticias meas:⁊ aſſumis te⸗
ſtamentum meum ⁊ cetera. Itẽ gre

goꝛius:cuiuſ vita deſpicit᷑:reſtat vt eius

pꝛedicatio cõtẽnat. ¶ Idẽ iĩ moꝛalibꝰ.
Qui alioꝛũ vitia puniuñnt:ſua pꝛius coꝛ
rigere ſtudeeant.

Ai ſine hecczto eſt veſtrũ pꝛimus
. apidem mittat.ad aliena
quippe peccata punienda ibant: et ſua

in illam

relinquebant.reuocẽtur igitur intus ad
conſcientiam:vt pꝛius pꝛopꝛia coꝛigat
⁊ tunc aliena repꝛehendant.hinc eſt qð

cum tribus beniamin in carnis ſcelere

fniſſet obꝛuta:collectus omnis iſrael vl
ciſciꝰiniquitatem voluit. Sed tamen ſe

mel ⁊ iterum in belli certamine eſt ipſe

pꝛoſtratus: conſulto eniʒ domino ſi ad
vlciſcendũ ire debuiſſet.iuſſ eſt vt iret.

hic dicitur. per
ſententiam in⸗

famatur ꝗs cunʒ

de crimie publi
co conuincitur
quis vl ciuiliter
vl criminaliter
vt. ff. de pub. iu

ſi in caſu. vt. ff.
de publi.indi.l.
vlt. In pꝛiuatis
delictis fi quis
criminaliter ſit
conuictus ⁊ cõ
demnatus ſi ſit
tale crimen qð
deſcẽdit ex acti
one famoſa tũc

infamatur:pt.ſff.

de his qui not.

infa.quid ergo.

niliter agatur:
n. ff. de cri.ſtel.
l.ij niſ in caſ⸗

bus ſcilicʒ ĩ acti

one furti. vi bo.
rap.iniuriaruʒ.
⁊ doli mali. vt

ff. de bis ꝗ not.

infa. athletas.

F. vlt. Item fal⸗

lit in crimine ex

pilate heredita
lis: vt. C. de bis

expilaſſet. et in
crimine ſepul⸗

chꝛi violati. yt
ff. de ſepul. vio.

l.i. Et quando

mulier calumni

