ſcopos:in ᷣmo tres aioſitateꝰ ducti ꝑ ↄtentionẽ ptradi
garliculo ob·ccante obtineat plurimox ſentẽtia ſacer⸗
ebken ia qotũ Item ex ↄcilio martini pape.
tate pbof . On dʒ oꝛdinari ep̃s abſqʒ oſilio
pʒ eos malo ʒe· ⁊p̃ſentia metropolitani epi: adeſſe aũt
lo duci · qꝛ cücta oʒꝰ oẽs qui ſunt in ꝓuincia ſacerdotes:
mala miniſtrat quos ꝑ ſuaʒ eplam dʒ metropolitanus
impetus de d. uocare. 2 ſiquidẽ oẽs ocurrat bene eſt
dis ſiautem boc diflicile fuerit plures oʒ
idẽ ſi nõ aioſta Zcurrere:qui autẽ nõ ↄueniunt pntia)
te: vt. xxxj. di· ni ſui ꝑ epiſtolas ſuas faciãt: ⁊ ſicomniuʒ

cena. facto ↄſenſu oꝛdinationẽ epᷣi fieri oʒ.ſi
aũt alr pꝛeterqꝙᷓ a nobis terminatum eſt
cant. ſʒ gd ſi ar⸗
chiepᷣs ſolus /
dicat: nec vult

ↄſecrare ⁊ oẽs nones oꝛdinatio epiſcopi fuerit facta:

aliquis cũ ſua malitia in aliquo con⸗

alij volunt: vel Tui ,
ipe vult æ ipi tradixerit: plurimoꝛum ↄſenſus obtine
nolunt. dico ar ⸗½ at. Item in concilio antioceno.
chiepiſcopũ pᷣ/ . De eodem.

ferẽdũ:niſi ille

malo zelo mo ne cõſilio ⁊ pꝛeſentia metropolitani epi

eet ziene ſcopi:cui melius erit ſi ex omni pꝛouin
rẽt æ oꝛdinabir cia congregentur epiſcopi. quod ſi fieri
ipſũ cũ epis vi· non poteſt hi qui adeſſe non poſſunt:ꝓ
cine puincie bz pꝛijs litteris conſenſum ſuum deſignẽt
b. tu dic ꝙ ſfiar ⁊ tunc demum poſt plurimoꝛuʒ epiſco
chieps cům nõ poꝛum ſiue per pꝛeſentiam ſiue per lit⸗
aanner lu co teras ↄſenſum ſnia ↄſona oꝛdinet᷑.qð
enſtte paber ſialr ꝙ ſtatutu eſt fiat: nibil valere bu⸗
ar.ff. ſo. ma. do luſmodi oꝛdinationeʒ ſciat. Si vero eti
tem. e de bis q am ſm diffinitas regulas oꝛdinatio ce⸗
ſi.a ma.par.ca. lebꝛetur.ↄtradicant autem aliqui:pꝛo/
cũ in cũctis · ff. pter pꝛopꝛias ⁊ domeſticas ſimultates
de le.i. iliuſſa. his contemptiss ſententia de eo obtine
Kstone. alo at plurimoꝛumb. Si autem pꝛouincia
ralis ?2 vnus ol Pumate m habere oſtiterit:nec etiã me⸗
bus reſiſteret i lropolitano abſqʒ ↄſcientia eius epiſco
cam aſſignaue⸗
rit.xxxj.di.nice

na.imo ſi nõ audiret᷑ deponeretur ⁊ oꝛdinatoꝛ ⁊ oꝛdinatus.lxxj.diſ.
col.ix.vel dic ꝙ petetur cõſecratio

„

tantis.⁊ in auten.de ſan.epi.S.ij
a ſuperioꝛe:vt dixi.lxiij.di. c. vlti.
On dz. oz occurrere duos ad minus.lxvj.di poꝛꝛo.

⁊ exoneratur ꝓcuratoꝛ a ſatiſdatione ac ſi pꝛeſens eſſet cuʒ litteris
de rato.ff.de ꝓcura.ſi pꝛocuratoꝛem.ar. de pe.di.i.quẽ penitet.in

fi inſti. de auc.tu.S.i.⁊.ff.de aucto.tu.obligari.S.pupillus.ſimiliter ꝑ
legatũ repñtatur ſuperioꝛis auctoꝛitas.xciiij.di:c.i.⁊ extra de app.

cũ parati.lau. .
Piſcopus.pꝛopꝛijs litteris.ſi etiã oẽs pᷣdicerent ⁊ vnus cõſen
tiret:non poteſt reuocare cõſenſum ſuum.ff.quoꝝ lega.l.i. . ſi
alter.cõtrariũ no.S.lxiij.di.quanto.

gCoõtemptis.i.omiſſis.ff.de mino. ſi iudex.xj. q.iij. qui reſiſtit. nãS

nemin em debemus contemnere.

2

fuerit factum:talem oꝛdinationem ni⸗
hil valere decernimus.Si autẽ ſᷣin co2.l

Piſcopus non eſt oꝛdinandus ſi/

n Iquis non

LxvV.
b ¶ ¶ Plurimoꝝ.regulare eſt ꝙ pᷣiudicet ↄſenſus maioꝛis partis vt hic di⸗/

58

citur niſi in caſu:vt extra de reſcrip.pa ſtoꝛalis.⁊ in cauſa patronoꝝ:vt et
de iurepa.quoniam.⁊ cũ examinat᷑ cã criminaliſ epi:vt.vj.q.iiij.c.i.⁊.ij.⁊
in re cõi:vt.ff. cõi di.ſabinus.⁊ in iudicibus delegatis a pꝛincipe: vt.C. de
ap.· in offerendis:⁊ in cã liberali:vt.C.de ſer.ma.l:.i..ij.⁊ dũ quis plus iu/

pum' ↄſecrare licebit. Ande leo pa
Baanaſtaſ epiſcopo. .
biqʒ pꝛimaiis cônſenſu metropoli⸗
tanus epiſcopum non oꝛdinet.

O Eperſona autem conſecrãdi epi

ſcopi ⁊ de cleri plebiſqʒ conſen⸗
ſu metropolitanus epiſcopus ad frater
nitatem tuam referat.quodqʒ in pꝛo⸗
uincia bene placuit ſcire te faciat:vt oꝛ
dinem rite celebꝛandnʒ:tua quoqʒ cõ
firmet auctoꝛitas:que rectis diſpoſitiõi
buſnihil moꝛe aut difficultate debebit
afferre:ne gregibꝰ domini din deſit cu
ra paſtoꝛum. Item ex concilio car⸗
thaginenſi. iiij. De eodem.
Lacet omnibus:vt inconſulto ri
mate cuiuſlibet pꝛouincie tam faci
le nemo pꝛeſumat:lʒ cum multis ĩ quo
cunqʒꝰ* loco ſine eius vt dictum eſt pꝛe
cepto:epiſcopum oꝛdinare:ſi auteʒ ne
ceſſitasꝰ fuerit tres epiſcopi in quocun
qʒ loco ſint cum pꝛimatis pꝛecepto oꝛ⸗

dinare debent epiſcopum. ο Item
roncilio niceno. .
nicuiqʒ eccleſie pꝛopꝛius honoꝛ ob
ſeruetur.

Os antiquus* perduret in egy⸗
pto vel lybia ⁊ pentapoliꝰ: vt alexan⸗
drinus epiſcopus hoꝛum omnium ha
beat poteſtatem: quoniam quidem ⁊
romano epiſcopo parilis eſt mos:ſimi
liter autem apud antiochiam ⁊ ceteras
pꝛouincias honoꝛ ſuus vnicuiqʒ ſerue
tur eccleſie .¶ em ex eodem.
e eodem.
O0 Moniam mos antiquus obtinuit
⁊ vetuſta traditio:vt helie id eſt
hieroſolymoꝝ epiſcopo honoꝛ defe⸗
ratur.habeat conſequenter honoꝛem

manentet tamen metropolitane ciuita

tis honoꝛe pꝛopꝛio. Qui vero a cõ
pꝛouincialibus ſuis cum metropolita⸗
ni licentia fuerit oꝛdinatus:infra conſti
tuta tempoꝛa eius ſe repꝛeſentet coſpe
ctibus. &Ande ip terraconen.cõcilio
legitnrr. De eodem.
Iquis in metropolitana ciuitate
epiſcopus non fuerit oꝛdinatꝰ:po

ſtea qᷓ ſuſcepta benedictione per metro

politani litteras honoꝛc fuerit adeptus
epiſcopꝰid optimũ eſſe decernimus: vt
poſtmodum ſtatuto tẽpoꝛe.i.impletis

quia vterq; deponit epiſcopos.vel die romano· id e
ponitur.xxiiij.q.ij.ſane pꝛoſertur.hec enim ſubeſt pape ſicut alie.ix.q.iij.

cuncta.⁊.xxiiij.q.i.quotiẽs.

¶ EEccleſie.j.di:cxix.ecce. .
8 C Noniam. vt helie.vocata eſt cinitas hieroſol.ab helio queſtoꝛe ꝗ

n C

ris hʒ in re: vt.C. de

dona.ſancimus.S.ne

aũt. Itẽ dum quis fa

cit hoc ꝙ religio reg⸗
rit vel natura rei:vt ĩ/
ſti .· de re.oiui.S.religi⸗/
oſum. ..

i ¶ Si aũt epʒʒ.exqu

ergo pꝛimatẽ habʒ ar
chiepus.ſemꝑ ↄſulat
eũ ſuper ↄſecratione
ep̃i.⁊ ſi pꝛimas foꝛte

nõ vult ↄſentire. dicit

hb. cum ſuperioꝛe eſſe

agẽdũ.ar.viij.q.iij.ar

taldus.vł foꝛte extũc
archiepᷣs poterit pſe/
crare. In ↄfirmatio⸗
one autem facienda
nõ dico pꝛimatẽ ↄſu/
lenduʒ:qꝛ nõ inuenio
expꝛeſſũ:nec pꝛimas
ↄſulat papam ſuper
conſecratione ſui ſuſ
fraganei:vt arg.lxiij.
di.cũ longe.als nulla
vel modica eſſet an⸗
ctoꝛitas pꝛimatis ꝗd
iuris pꝛimas hʒ. dixi

K E perſona.fra

ternitateʒ tuã.
anaſtaſij patriarche
cõfirmet.jſ.xvj.qvij.
nullus omnino.

4

¶Aoꝛe. ſic. ij. q. i.
ſic.⁊ ex de ſen.⁊ re iu.

iurgantiũ.imo ⁊ vbi

pena eſt iponẽda nul

a moꝛa dʒ interueni⸗

re.· de pe. diſti . i. adaʒ.
ar. h.xj.q.iij.cũ apud

negocia.ergo cum ce⸗
leritate expediẽda ſũt

m Lacet.in quo⸗

unq;.dũ tamẽ
boneſto. naʒ dicit lex
ꝙꝙ cuʒ dr ꝗdã ſũtalijs
pꝛeferẽdi.intelligẽdũ
E ſi ſint honeſti.ff. de
mune.⁊ ho.vt grada⸗
tim.ff.de recep.ſicum
dies. S.arbiter.

nõ eſt in ꝓuincia.

0 Os antiquus.
ar. ꝓ ↄſuetudi
ne ſeruãda:vt.ix.q.iij

conqueſtus.

p CEt pentapolim.
q

regio eſt.

milis in quibuſdam.
ſt conſtantinopoli. ſic

–

ſitũ ciuitatis mutauit cũ pꝛio dicta fuit ſalẽ poſtea iebꝰpoſtea ſalo

monia a ſalomone.inde dicta eſt hieruſalem a hierion quod eſt ſacra ⁊ ſa

lomon:quaſi ſacra ciuitas ſalomonis.

1 Manente.vt non minuatur ab eo. electio enim epiſcopoꝛum ad ſoluʒ

metropolitanum eſt referenda.ſed cõſecratio non debet fieri ſine notitia

pꝛiuatis.

eps:vt.lj.di.qui in aliquo.

fuerit.vbi enim vult metro colitanus.ibi oꝛdinandus eſt

x ¶Impletis.ſic ergo epiſcopus conſecratus pꝛeter conſcientiam metro⸗

pol itani eius conſpectui debet pꝛeſentari infrs tres menſes: nt 5 SDrlyii .

2

i auntem neceſſi
tas.i.ſi archiepiſcopꝰ

Parilis id eſt ſi

Bi IxvVI. LxVII 7 LIxVII

cum lõge. ſz oꝛdinati a papa debẽt ſe pũtare ↄſpectui eius ſingulis annis

xciij.diiuxta ſanctoꝝ.
a ¶ Buobus.z.di. xiij. cum longe. ↄtra ſʒ potius conſonat qꝛ ibi ⁊ hic in
fra tertium menſem hoc facit. .
b¶ Et ſ inſirmitate.ſi.ẽ.dixviij. eps ad ſynodũ.v.qiij.c.i.vbi de hoc tra
ctaui.⁊.ff. de le . i. ſ gre .
ge. S. li. ileʒ eſt in alijs

impedimentis.? bo puobus mẽſibus ſe metropolitani ſui

. adi erts remhe ꝛeſentet aſpectibus:vt ab illo monitiſ
per ad boc con · Eccleſiaſticis iſtructus plenius quid ob

ſeruare debeat recognoſcat:qð ſi foꝛte
boc implere neglexerit in ſynodo ĩicre
patus a fratribꝰ coꝛigat᷑:⁊ ſi foꝛte infir

ſueuit induci ꝙ vni⸗
uerſitas ſtet in vno: ?Y
ff. qð cuiuſq; vniuer.

lenr inpalic in mitateb aliqua ne hoc impleat fuerit im
me oluo no polſir id peditus:hoc ſuis iteis metropolita⸗
q̈ vniuerſitas potnit no iudicare pcuret. CHis auctoꝛita⸗
vnde dico ꝙ vniuerſi tibus datur intelligi ꝙ ep̃i a cõpꝛouinci
tas perijt cum redigi alibus ſuis debeant oꝛdinari.Sed que
tur ad vnũ caput.ar. ritur ſiin ꝓuincia plurimi epᷣi fuerint ⁊
ff. de leg · i. ſi grege . vñ contigerit foꝛte vnũ remanere epᷣm:qͥd
ſatis dici pot ꝙ ſi os fieri debeat:ille qꝛ ſolus eſt oꝛdinare ũ

delinquent in eligen⸗

do pꝛeter vnũ ꝙ ille poteſt epᷣm:cõpꝛouinciales eniʒ nõ

bet cũ quibus epᷣm ↄſecrare valea

aus ln Petcligee ergo talis neceſſitas fuerit quid facien
vniuerſitatis. Jo. d uũ ſit:in ſardicenſi cõcilio diffinit:ĩ quo
cre lo falſum: vt. ff. ſic ſtatutũ legit᷑. Si foꝛte vnus tm̃ in ꝓ⸗
cuuuſqʒ vniuerſ. ſieart mncia remaierit ep̃ᷣs ad cõſecrationem
nniciping in fi. ⁊ ex epi de vicina ꝓuincia cõöuocentur.
Brrleoue phcnnnel Itoꝛte in ꝓuincia vnũ tm̃ contige
peccẽt pꝛcter vnuz: rit remanere epᷣm ſuperſtes epiſco

pus conuocet epᷣos vicine pꝛouincie⸗

ille ſolus poteſt elige⸗ us c0 1 ine uncie
cum eis oꝛdinet cõpꝛouinciales ſibi eßi

re per iura ſuperius

poſita.b.ſed ꝗs dabir ſcopos.qð ſi facere neglexeriiᷣ populi⸗
iſis epis expẽſas.ec· cõueniãt epos ꝓuincie vicine: ⁊ illi bus
cleſia que vacat. arg. cõmoneãt epᷣm qui in eadẽ ꝓuincia cõ⸗

iiij.q.iij. vẽturis.?.·x. moꝛat᷑:⁊ oñdat quõ populi petãt ſibi re

.ii . cauẽdũ.⁊. 1i * — 242 7 — — „ 7
carirarenateſt 1. ctoꝛẽ doceůt iuſtũ eẽ vt veniat ipſe ⁊
nuis comedãt de ſuo / cũ eis oꝛdinet epᷣm.a ſilitteris ↄuentus

⁊ er de vi⁊ bocle.cã tacueritꝰ ⁊ diſſimulanerit nihilqʒ reſcri
ab omni. — Vbrir:ruͦc ſatiſfaciẽduʒ ẽ populis vt cõ
d Eoõnocet. ſʒ nũgq Nen
tenẽt̃ illi ↄuenire ad
cõuocationẽ illius:te/
nent᷑ quidẽ ⁊ niſi veni
rent peccarẽt.ar.xj.q.
i. ſicut enim.ar.dilſ.xc.

71—

iãt ex vicina pꝛouincia ⁊ Kopi;
oꝛdinẽt. Di. LXVI.
Rcchiepᷣsꝰ aũt ab oĩbus ſue ꝓ⸗
uincie ep̃is dʒ oꝛdinari.C Vñ

ſuffraganeis luis archieps oꝛdinetur.

pᷣcipimus:⁊ debẽt tũe 6I „*
cogi ab ipſoꝝ ptelato)/ Rchiepᷣus hb oibusſue ꝓuincie
vł papa.h.diciiꝙ ab/⸗

iſto cõpelli poſſũt au⸗
ctoꝛitate huius cano
nis:nã qñq; par ĩ pa⸗
rem bʒimperium: t
ij.q.vj.placuit.⁊.v j.q.iiij.c.ij.

ꝙ de archiep̃i oꝛdinatione pꝛeceptũ eſt

q ¶Conuocet. ar. ꝙ vacante eccleſia clerici poſſũt vicinos ep iſcopos 5

nocare:vt.vij.q.i.pontiſices

ia maioꝛi vel per ſe vel per alium ⁊ econuerſo.ar.ix.q.iij.cum ſimus.
ar. lxxxix.di.volumus.viij.q.iij.artaldus.

E . Neglexerit.ar.q ſi ſubditi negligũt facere que debent:es debeãt ſup/
pler

ix.q.iij.cum ſimus. 2 : . „
S Tocuerit. bic tacens ꝓ contumace habet᷑ alibi ꝓ fugiẽte: vt. xliij. diſt.
trectoꝛ. alibi ꝓ ↄdicente:vt. ff.de ꝓcu. filius.. inuitus.lxxxvj.di.tanta.

alih cõſenſu.liiij.di.ſi ſeruus.ff.de inter·acii.de etate.S.qui tacuitalibi
,. ꝓ neutro.ff.de re iudi:qui tace. .
₰R₰ Rchiepᷣs.hic depingitur.lxvj.di.in qua oñdit magiſter duo. ſ.
“ ni obeant intereſſe in ↄſecratione metropolitani:qꝛ oẽs ſuffra
C( . . anelr nulln⸗ debeat ↄſecrari in ẽm a paucioꝛibus ꝙᷓ a tri
bus.dicit ełgo.h.hic referre ĩter ↄſecrationẽ epᷣi ⁊ archiepi:qꝛ in ↄſccrati -

one archiepi oẽs ẽi intererũt niſi eſſet vꝛgẽtiſſima neceſſitas.in ↄſecrati/
one ep̃i etiã ſi nõ ſit grauis dũ tñ aliqua ſit neceſſitas ſufficit per litteras

1A Kre⸗ .
Rcchiep̃g. ar. ꝙ ſi eligit᷑ abbas alicuius monaſterij qui pꝛecſt alijs
monaſterijs oẽs abbates illoꝝ mõaſterioꝝ debẽt ↄſentire ⁊ electõi ĩtereẽ.

kAb oibus.ar.qð oẽs tãgit ab omnibus dʒ appꝛobari:vt.viij.q.i. lʒ. C.

de auc. pꝛeſtan.l.vlti.?.liiij.dic.i.
¶LFIrrita.quo ad officij executionem.

eſt fidei fundamentũ:quã puris ⁊ ſimplicibus verbis ↄfiteri tenent᷑.xxiij.

nnicius papa ait. Ab oĩbus

epiſcopis oꝛdinetur. Hoc autem

di.qui epiſcopus.⁊x.xxiiij.di.quando.

n VD2DDꝛ.. archicps.S. xxj. di. cleros. contra.ſed matthias fuit pꝛi
uus oꝛdinatus in clericũ.iſte pꝛimus in archiepiepiſcopum.

o MHuncupatus.qꝛ filius fuit ſoꝛoꝛis matris dñi.vel qꝛ fuit ei ſimi

lis ꝓꝛſus in ꝑerſona.vel qꝛ mater fuit ſilia fratris ioſeph.qui puta/

bat pater dñi.

p ¶ Oꝛdinatꝰ.
vt oẽs ſuſffraganei eum oꝛdinent nulla- ideſt ad certilo
tenus liceat immutari:qꝛ ille qui pꝛeeſt ant nuiniſtrori
ab omnibus epiſcopis quibꝰ pꝛeeſt d? oꝛdinatus ſim⸗
conſtitui. Sin autem alr pꝛeſumptũ fue pliciter.ſ nõne

rit: viribus carere non dubium eſt: qꝛ
irritai erit ſecus acta oꝛdinatio epiſco⸗
pi. De epiſcopisꝰ non oꝛdinandis
a paucioꝛibꝰ qᷓ; a tribus epiſcopis ana⸗
cletus ſcribit dicens.

oẽs apli erant

epi. vr ꝙ ſic:qꝛ

petro peio fuit

datus põtiſica
tus. ⁊ oẽs alij

. fuerũt pari po⸗
Hno ⁊ hieroſolymitanus pᷣmus keſfale peichtt
archiepiſcopusꝰ beatus iacobus vt. xxj.di. in no
qui iuſtus dicebatur: ⁊ m carnem fra⸗ no. Itc epi ſuc/
ter dñi nuncupatuseſt:a petro iacobo ceſſerũt in loco
ioãne apoſtolis eſt oꝛdinatusꝰ: ſi ucceſ aploꝝ:yt. xviij
ſoꝛibus autem ſuis foꝛmam dantibus di quop. Zapli
Joli ncg Satr is reli fuerũt epᷣi.item
videlicet vt minus ꝙᷓ atribus epis reli/ legit ð iuda. ꝙ
quiſq; omnibus aſſenſum pꝛebentib?ꝰ epatuz cius ac⸗
„nullatenus epiſcopus oꝛdinetur a com priat alt.ad hoc
muni votooꝛdinatio celebꝛetur. dicũt quida ꝗꝙ
Di. AxVII oẽs apli erant
NReſbyteri vero ⁊ coꝛepiſco⸗ ſimplices ſacer

pi ab vno epiſcopo oꝛdiari pñt
Ande anacletus. Sacerdo

dotes:⁊ t̃ ↄſe
crare poterat.

tes ab vno epo poſſuntoꝛdinari. ienhlercg
Eliqui' ſacerdotes a pꝛopꝛio oꝛdi crat:c tñ conſe⸗
nentur epiſcopo:ita vt ciues ⁊ alij crauit aarõ: vt
acerdotesꝰ aſſenſum pꝛebeãt a ieiuna xxjdiſt. . i. nec

testoꝛdinationem celebꝛent:ſimiliter a
diaconiꝰ oꝛdinentur. Ceteroꝝ autẽ gra

tũc differentia
erat inter ebᷣm

duum diſtributioni trium' veracium te dar⸗ l
ſtimonium cuʒ epiſcopi appꝛobatione dic ꝙ tm viſibi
ſufficere põt. Item in hiſpalenſi cõ li vnctiõe hi treſ
cilio legitur. Se eodem. ↄſecrauerũt eũ
◻ Piſcopus: ſacerdotibus ac mini Gſpꝛius erat in-
ſtris ſolus honoꝛẽ dare põt:ſolus ninpuͤt Awech
orre növö .
re nopot. Di. RXVIII. nõ oꝛdinauerũt

MWeritur de illis qui oꝛdinan⸗
ur ab his: quos non conſtat

eũ ſʒ tĩ foꝛmã
oꝛdinãdi alijs

fuiſſe epiſcopos:an ſint iterum oñdcrũt.vel dic
onſegrandi an non. quod veæ⸗ nõ in eßm ſiz
randi non ſint ꝓbatur aucto/ in archiepᷣm eü
litate grego.qui ſcribẽs ioanni rauen⸗ oꝛdinauerũt yl
dic oꝛdiauert · i.
intrõiʒauerunt
eum ad admini

¶DPopuli.large ſumit᷑ hic populus:qꝛ cã cõmunis eſt.⁊ ita non eſt cöõtra

n De epiſcopis.qᷓ; tribus.ſed quare tres ep̃i debẽt intereſſe.qꝛ in tribꝰ
.

ſtrationeʒ certi loci.pꝛius enim erat epiſcopus ſine titulo.
Reſbyteri. hic depingit. lxvij.di. oñſo ꝙ epᷣs nõ põt oꝛdi/
nari niſi a pluribus.oñdit hic ꝙ reliqui ſacerdotes ⁊ cleri
ci oꝛdinari pſit ab vno ſolo epo:in oꝛdinatiõe m̃ ſacerdo/
5 tũ ⁊ diaconoꝝ alij ſacerdotes ⁊ cines aſſenſũ debẽt pᷣſta
re.ireliquoꝝ oꝛdinatione ſufficit teſtimoniũ trium. L
r N Eliqui.reliqui vt ciues quibus debent pꝛeeſſe.
6 CSacerdotes.ꝗbus dʒ aſſociari:vel de quox collegio eſt. vl
de clericis maioꝛis eccleſie dicit:ſine quoꝝ ↄſenſu epᷣs clericos oꝛdi
nare nõ dʒ:vt dixi.xxiiij.di.epiſcopus. .
t¶ JYeiunãtes.tã oꝛdinantes q; oꝛdinati:vt.ſ.de conſe.di.v. vt epi/
ſcopi.ſ.di.hxv.quod a patribus.
n ¶ Bisconi.nam eccleſie pꝛecipue cõmittnut᷑ pꝛeſbyteris ⁊ diaconi

di. xxiij. lectoꝛ. ↄtra.ſed hoc de notis intelligitillud de ignotis:vl hic
cũ occulte oꝛdinat ⁊ ſine ſolẽnitate.illud cũ publice ⁊c.
Piſcopus ⁊c.ſolus.i.ſine alijs epᷣis põt oꝛdinare aliquos: ſed
ſine alijs epᷣis ñ põt depõere:vt.xv.q.vij.felix.nõ aũt excludũ⸗

53 ¶ARuferre.j.xj.q.iij.eps.⁊.xy.q.vij.c.vlti. .
. Neritur.hic depingitur.lxviij.di.in qua magiſter oſten/

onſtat eſſe epiſcopos:⁊ que differentia ſit inter epos⁊

—

xEriũ.j.i.q.i.placuit vt de oꝛdinatione.ver.multox.cõtra.ſed ibi
multi poſſunt dici tres.inſti.de iure ꝑſo.S.vl.5S.d.xxiij.epᷣus.ↄtra.ꝰ.

tur clerici:qꝛ nec ſine illis põt bñficia ↄferre:niſi habeat ex ↄſnetudi
ne:vt extra de his que fi.a ma.par.ca.ea noſcitur. H 2

dit quid iuris ſit de clericis qui oꝛdinantur abeis quos ũ

Uint
Un.
eſmn
Pute⸗
dſi
nns.
ni⸗
lni
Uoipe
6 n
oe
erunt
Pfon
oſtn
inaan
G
glpo⸗
haclt⸗
inno
Piſe⸗
llloon
ifi
Hiiren
lg
loge⸗
Ae
ing
enunt
ſeer
ix
lerit.
oſin⸗
dos

cotſe

Nron
ene
tenne
crein
lole
lind
piſti
bitr
fit ei
atinn⸗
netus
die
uerit
ſomi
i alis
pelo

cöng

cynen
critſt
gefti
Uerunt
gcknint

tol

C
erto⸗
ii⸗

ckf

,

Nbon
70

duni

ut

d⸗
ſthie

s ſ
hloei

6
.

reſc,

nos

coen V

coꝛepiſcopos.⁊ quare coꝛepᷣi receſſerũt ab aula dñi.quarto oñdit ꝗ
ſucceſſerunt in loco aploꝛum.
AIrcut.hoc.c.nõ facit ad ꝓpoſitum gratiani.qꝛ hoc.c.loquitur ð
illis qui ſunt oꝛdinati a talibꝰ qͥs ↄſtat eẽ epos:⁊ illud õ qð ſeꝗ/
tur.ſimiliter male inducit᷑:qꝛ nullo modo eſt ↄꝛium:⁊ ita ſuperficia

lis eſt argumen
tatio magiſtri.
b C Coõſecratꝰ.
i.q· i. ſiquis ↄfu
gerit. .⁊.i. q. vij
daibertũ. Z. ibi
dicit ꝙ oꝛdina
tus male vel ba
ptiʒatus iternʒ
oꝛdinat̃:ſʒ illud
verũ eſt cũ ex/
tra ſoꝛmã eccle
ſie eſt oꝛdinatꝰ
vel baptiʒ atus
als ſecus. de cõ
ſecra.di.iiij. oñ
dit᷑.p.fi.⁊.c.quõ

¶ VCCum leni

culpa.dicũt qui
dã veniali.arg.
xxy.di.S. crimi
nis.alij leui id ẽ
moꝛtali pᷣeunte

mIñ nõ ꝑmanẽte.

nã peccauit ſed
penituit:ſʒ quia
pꝰtalẽ culpaʒ ſe
pꝑmiſit ꝓmoue/
ri aliã culpã cõ
traxit: cũ qᷓ pꝛo
motus ẽ de qua
hic logt. tu dic
ꝙ ꝓmoneri põt
cũ culpa exñte
manẽte moꝛ/
tali.dũ tñ leui ð
hmõi culpis col
lige exẽpla.yx.q.
iiij.in loco.xxj.
q.iiij.c.yl.xxviij
diſti. c. vl. de cõ.
di.ij. relatũ.ſed
hic no.ꝙ oẽſcõ
coꝛdaãtie iſte de
ꝓmotis loquũ/
tur:ſʒ ſienoꝛme
peccatũ tacuiſ⸗
ſet ſecus eẽt: vt
l. di. ex penitẽti⸗
bus:niſi eẽt oc/
eultũ peccatum
yt ex de tẽ.oꝛdi.
queſitũ.niſi ĩ ho
micidio vt ibi.

4 Reſ byte
ri.qui oꝛ/
inant. vera lit

tera ẽ oꝛdinãt.
ad hoc facit. iij.
q.iiij.ocẽs quos

e ¶ Et ↄſecren

tur. hic ĩ dubio
potiuſpᷣſumit᷑ ñ

nati archiepiſcopo ait. Semel ↄſecra⸗
tus iterum conſecrari nõ debet.
Icut ſemel baptiʒatus iterum ba
ptizari nõ debet:ſic ⁊ ſemel ↄſecra
tusꝰ iterũ ↄſecrari non poteſt:ſed ſi qͥs
cum leui culpa ad ſacerdotiuʒ venerit
pꝑp culpa pnia dʒ indici:⁊ tamẽ oꝛdo ſer
uetur. 11 Cõtra idẽ grego.teſtat᷑ ſcri⸗
bens cuidã epᷣo. DHe pᷣſbyteris qͥ oꝛdi⸗
nant᷑ ab eis quos ↄſtat epos ũ fuiſſe.
P Reſbyteri quos repperiſti ſi inco
gniti fuerint viri illi qui oꝛdinantꝰ
⁊ dubium ẽ eos epos fuiſſe: aut qͥ eos

oꝛdinauerũt ſi bone actionis viriqʒ ca⸗

tholici ſint ⁊ ipſi pꝛeſbyteri in miniſte⸗
rio xpᷣi dei ſcã lege edocti ab epᷣo ſuo be
nedictionẽ pꝛeſbyteratus ſuſcipiãt ⁊ cõ
ſecrent᷑:ſic ⁊ miniſterio ſacro funaant᷑.
Quod ergo ↄſecratus in eodẽ oꝛdi
ne iterũ ↄſecrari ꝓhibet᷑ de eo intelligẽ
dũ eſt qni ↄſecratus eſt ab illo quẽ cer⸗
tum erat ↄſecrandi ius habere. Qui ãt
ab illo ↄſecrat᷑ quẽ nõ ↄſtat ius ↄſecrã⸗
di habuiſſe:iterũ ↄſecrandus eſt:quia

ſi ille ↄſecrandi ius nõ habuerit:iſte ex

olei effuſione nil ↄſecrationis accepit.
⁊ q in ipſo oꝛdine ↄſecratus non erat:
nunc quaſi pꝛimu ad ↄſecrationem ve⸗
niens ab epᷣo ſacerdotalẽ benedictionẽ
⁊ ↄſecrationem ↄſequit᷑.Si aũt ius con
ſecrandi habuerit:in pꝛima vnctiõe cõ
ſecutus eſt ↄſecrationẽ:in ſcõa vero nõ
reiterat ↄſecratio:ſed ſola vnctio:ſicut
de quo dubiũ eſt an ſit baptiʒatus velñ
debeat baptiʒari. Quod ſi pꝛius bapti
ʒatuſ nõ fuerat:ↄſequit᷑ gratiã baptiſmi

ſi aũt baptiʒatus erat nibil accipit in ſe⸗

cũda vnctione:nec pertinet hoc ad rei⸗
terationẽ baptiſmi:ſed ad cautelã ſalu
tis.hoc etiã de eccleſijs ↄſecrandis ſimi
liter obſeruãdũ eſt. & Ande n nice⸗
no cõcilio legitur. Mõ dʒ iteruʒ ↄſecra
ri eccleſia ſemel ↄſecrata.
Ccleſijss ſemel ↄſecratis deo non
iterum debet ↄſecratio adhiberi:
niſi aut ab igne exuſte: aut ſanguinis

effuſione: aut cniuſcunque ſeminefue

rint pollute: quia ſicut infans a qua⸗
licunque ſacerdote in nomine patris
⁊ filij ⁊ ſpiritus ſancti ſemel baptiʒa⸗
tus non debet iterum baptizari: ita

oꝛdinatus ꝙ oꝛdinatus:ſimily in dubio pᷣſumit᷑ potius nõ baptiʒa/
tus q; baptiʒ atus:yt de ↄſe.di.iiij.paruulos.in dubio potius pᷣſumit
eccleſa nõ ↄſecrata:vt de ↄſe.di.i.ſolẽnitates.ſed cũ ita pꝛeſumitur
in his ſacramẽtis:quare in ſacramẽto matrimonij potius pꝛeſumit
ꝙ ipſo ꝙᷓ; S.yt.xxxiij.q.i.ſiquis acceperit. Me.ſine oĩ periculo eſt ſi ſa

—

cramẽta illa iterent᷑:ſʒ periculũ eẽt ſiiudicaret᷑ nõ eẽ matrimonium
vbiẽ. Itẽ quare nõ credit᷑ hic ᷣbo illiꝰ qui ſe dicit oꝛdinatũ: ſicut cre

dit᷑ ei qui ſe dicit baptiʒatũ:vt de cõſe.di.iiij.placuit.⁊.c.de infãtibus

0

H.·qꝛ ſola fides ↄfert alicui ſacramẽtũ baptiſmi:vt ex de cle.ñ bap.
mini.c.ij. ſed ſola fides nõ dat oꝛdinẽ.ad hoc facit.i.q.i.S.ecce appa
ret. S.qð g.itẽ lʒ in viuo pᷣſumat᷑ aliquis potius nõ baptizatus:tñ in
moꝛtuo pᷣfumit potius baptiʒatus:vt de ↄſe.di.iiij.ſi eos.ſi upple vt

„

ſuffragia eccleſie ei ꝓficiãt.xiij.q.ij.nõ eſiimemus.⁊.c.qnime.
C. Hõ reiteret᷑.hec ſolutio eſt canonica.dixit m.g.ꝙ ſi millies oꝛdi
nat᷑ pᷣſbyter: tot pᷣſbyterales oꝛdines recipit quot recipit ſacerdotia
idẽ dicit de baptiſmo:aliter. n. quõ fieret iniuria ſacro: vt.j.de cõ.

LxVIII.

1

di.iiij

59

oñdit.vel quõ diceretur quis bis baptiʒari: vt. ſ. de ↄſe. di. iiij qui bis

⁊. c.eos.Itẽ cũ dicat᷑ accedat verbũ ad elemẽtum ⁊c.iq.i. detrahe. quo⸗
tiẽs dicunt ver ba illa ⁊ apponit᷑ elementũ fit nonũ ſacramẽtũ.⁊ ſepius ſu
mit aliquis coꝛpus xp̃i:⁊ ſepius cxcõicat᷑ aliquis:⁊ ex pluribus cauſis ali⸗
quis poſſidet rem aliqua: vt.ff.de acqui.poſ.poſſideri.S.cx pluribus.ſj cer

nec locus deo dedicatus eſt iterum cõ⸗
ſecrãdus niſi pꝛopter eas cauſas quas
ſuperius nominauimus:ſi tamen fideʒ
ſancte trinitatis tenuerunt qui eam con
ſecrauerut. ¶ Inter epiſcopos?⁊ coꝛ⸗
epiſcopos autem hec eſt differentia:q;
epiſcopi non niſi in ciuitatibus: coꝛepi⸗
ſcopi ⁊ in vicis oꝛdinari poſſũt:epiſco⸗
pi foꝛmatasi tribuũt litteras:coꝛepiſco
pi non niſi cõmendaticiasꝰ ⁊ pacificas
dare valent.epiſcopi ius conſecrandi
habẽt:coꝛepiſcopi tm̃ minoꝛes oꝛdineſ
tribuunt:leuiticamꝰ autem ⁊ ſacerdota
lem benedictionem non valent pꝛeſta⸗

re. ¶ De his ita ſcribit leo epiſcopus

omnibus epiſcopis.
In quibus coꝛepiſcopi ab ep̃ᷣis differat
UVanuis coꝛepiſcopis ⁊ pꝛelby⸗
eris plurimaꝰ cum epiſcopis mi
niſterioꝛum:cõmunis ſit diſpenſatio:qͥ
dam tamen ſibi pꝛohibita nouerit ſicut

eſt pꝛeſbyteroꝝ diaconoꝛum ⁊ virginũ

conſecratio:conſtitutio altaris ac bene
dictio vel vnctio.ſiquidem nec erigereꝰ
altaria nec eccleſias conſecrare eis li⸗
citum eſt:nec per impoſitionem manuũ
fidelibus baptiʒatisa vel couerſis here
ticis paraclitum ſpirituʒ.ſ.tradere:nec
chꝛiſma cõficere:nec chꝛiſmate bapti⸗
zatoꝛum frõtes ſignare.nec publiceꝰ qͥ
dem in miſſa quenq; penitentem recon
ciliare:nec foꝛmatas cuilibet epiſtolas
mittere. Hec omnia illicita ſũt coꝛe
iſcopis:qui ad exemplum ⁊ foꝛmam
xxij. diſcipuloꝛnzeſſe noſcuntur: vel p⸗
ſoyteris qui eandem geſtant figuram:
quoniam quanq; conſecrationẽ habẽt
pontificatus tamen apicem non habẽt
Hi vero pꝛopter inſolentiam ſuaʒ qua
officia epiſcopoꝝ ſibi vſurpãt ab eccle
ſia pꝛohibiti ſunt. C Ande damaſus⸗
papa ait. Oꝛdo coꝛepiſcopoꝛum
a ſacra ſede repꝛsobatur.
DOiꝛepiſcopitam ab hac ſacra ſe/
de ꝙᷓᷓ ab epiſcopis totiuſ oꝛbis phi
biti ſunt:nimis eniʒ eoꝛum inſtitutio im
pꝛoba eſt ⁊ pꝛaua: qꝛ ⁊ ſi ð ſũmo ſacer-/
dotij miniſterio aliquid pꝛeſumantom
ni tame auctoꝛitate carent. nam nõ am
plius q; duos oꝛdines inter diſcipulos
domini eẽ cognouimus.i.xij. apoſtolo

te m hoc:ſi cẽties ali
quis ↄtraheret cũ ali
qua tot eſſent matri/
monia. itẽ poſſet hᷣm
hoc deponi ab vno ſa
eerdotio ⁊ retiner̃ ali
ud. dicas ꝙ nõ ite/
rat᷑ niſi vnctio exteri/
oꝛ.⁊ ſicut ſcðᷣa manu/
miſſio nihil adijcit
pꝛime:vt.C.de manu
miſ.vindic.l.ij.ſic ĩ ſa
cramẽto vltima opi/
nio verioꝛ ẽ.
g9 Celeſijs.ꝗd iu
ris ſit ð hac ma
teria notaui de cõ.di.
i. eecleſijs.
h ¶Semine ſoꝛnica
rio.nã dixit.g.ꝙ etia,z
in eccleſia vir vxoꝛi te
net debitũ reddere.ſʒ
male.ar.ff.de ſolu.qð
dicimus.
i .Pꝛopter cas. ad-
e alium caſum.de cõ
ſe. di. i. ſi motũ.
k C Inter epos. tres
ponit differẽtias ĩter
epᷣos ⁊ coꝛepos · iſti ãt
coꝛep̃i aligd hẽbãt ſu⸗
pꝛa pᷣſbyteros ſed nõ
bñ determinat quid.
I ¶Voꝛmataſ.foꝛma
te ſiue dimiſſoꝛie dicũ
tur lr̃e ꝗbus ꝗs eximi
tur a iuriſditione ſui
epi.q̃ olim cũ ſolẽni/
tate magna fiebãt: vt
lxxiij.di.c.i.cõmenda
ticie ſiue pacifice dicũ
tur que dant᷑ viatoꝛi:
gbuſcõmendat᷑ vt pa
cifice poſſit exequi of
ficiũ ſunʒ.⁊ lʒ. g. dicit
coꝛebi tales dare
poterant:illud nõ cre
doſz ſolus epᷣus:vt de
cõ.di.v.nõ oʒ.lxxj.di.
exneo ꝙ archidiaco/⸗
nus eas dare nõ pol/
ſit. habes ex ð offi.ar-
chidi.ſignificaſti.
m ¶ Cõmẽdaticias.
gr. ).lxxj.diſ.er᷑neo.
n ¶Leuiticã.nec ſbᷣ⸗
diaconalẽ:niſi tm̃ le⸗
ctoꝛatũ:vt.ſ.ꝓxi.diſ.
c.i.in fi.ſed.g.fuit de/
ceptus ex.c.ſe.vbi nõ

dicit niſi de duobus

oꝛdinibus tm̃.
Nauis pluri⸗

0
ma.quo ad minoꝛes oꝛdines ↄferẽdos quo ad pᷣdicationẽ qͥ ad ↄ fectionẽ.
ita tñ ꝙ ñ poſſit ↄferre nin lectoꝛatũ ⁊ iferioꝛes oſtiariatũ ⁊ pſalmiſt atũ.

p Eriger.ĩ ecclłia ↄſecrata:nã añ ↄſecratiõeʒ lʒ pᷣſbꝛis ↄſtituer̃ altaria:ſʒ

poſt nõ niñ de ↄſenſu ep̃i.qð ſi fecerit deponat᷑.ar.j.de cõ.di.i.nullus pꝛe⸗

ſbyter. hec expoſitio ẽ illius verbi ↄſtitutio altaris. .
q ¶Figelibꝰ. baptiʒat.h.ĩtelligit lr̃aʒ ſc baptiʒat.ſ.er ecckiaʒ ⁊? redeũti⸗

. — „

bᷣ ad eã:vt ð cõ.d.iiij.ab ãtiq.qð poſtea ſeqr ð hẽtic ĩtelligit ĩcccłlia bapti
ʒat:vlł dic ꝙ idẽ rpetit᷑ iĩ ſe.lr̃a.alij itelligũt ð baptiʒati neceſſitate a pfe vl
a mre.xxx.q.i.ad himia:ꝗbꝰ poſtea epᷣs i ↄfirmatõe dʒ ea ↄferre q̃ collata
eis ñ fuerũt:vt hic.i.q.i.S.ecce.ſequẽs pᷣo lrᷣa ĩtelligit᷑ ð baptiʒat n i neceſ

ſitate.⁊ ita ñ repetit idẽ.

r ¶ MHereticis.j. ð cõ.di.iiij.quis.

8 Mec publice. qð ſolꝰ ep̃s pCt niſi ĩ neceſſit itate: vt. xxvj.q.xj.c. vlti.⁊.c.i.
t r Vñ damaſus.ſʒ tñ hũc nicholaus ẽ ſecntus:⁊ ſic eſt õ di.l.ſiudeat.j
ig tpe nicholai aboleuerat ↄſtitutio damaſi: vel fuerũt ꝓhibiti non quin
0 eſſent: ſed ne eſſent yt pꝛius. en .
u LOꝛepiſcopi.yñi ex q̃ cẽ ꝓceſſerit quo ad talẽ pꝛeſumptionem.
b

5

Di 1xXNX 7 IXX

9 C Ignoꝛamus. ſed nõne per totum oꝛbem fuerunt coꝛepiſcopi:ergo pꝛe

ſumendum eſt ꝙ fuerunt ob apoſtolis vel concilijs inſtituti yt.xij.di.illa.
ſed bic non negas illos ab apoſtolis inſtitutos.ſed cauſã inſtitutiõis igno
rat.⁊ eſt hic ar. ꝙ a quocunqʒ anctoꝛe aliquid ſit inſtitutum? quantũcun/
q; diu obtentum ſi non ſubeſt cauſa vel ſi oneroſum eſt: extirpandumẽ:vt

xij. di.omnia.j.de cõ.
di.i.placuit. x· q.i. hãac
æ.lxiij.di.S.veruʒ.⁊ ð

cenſi.peruenit.

b Er qð rõne inſti⸗

c C.

tutionis.⁊ t᷑ ar.ꝓꝓ rõe
reddenda:vt ex de cẽ.
puenit.⁊.C.de codicil
lis.l.pe.ff.ſolu.ma.do
Quod autem.ſiñ
babent qualiter offi⸗
cium habebunt. ar. ſi
re pꝛiueris nec nomẽ
habere mereris.xxxij

fer.a nullo.ar.lxxxvj.
di. fratrem · xvj. q.i. ſi
cupis.

d Voꝛum vices.

ſ. xij. q. i. viden

tcecs. S. di. xxj. in nouo.
e¶ Eccleſis. ergo eſt

eccleſia mater ⁊ filia.
Item eccleſia quãdo⸗
qʒ dicitur vxoꝛ.viij.q.
i.ſicut.⁊.xxj.q.ij.ſicut
quandoqʒ mater.xij.
q.ij. qui abſtnlerit. qñ
qʒ; dicitur filia: vt de
conſe.di.i.eccleſia.nã
catholicoꝝ collectio
que eſt eccleſia ꝑ epi/-
ſcopoꝝ pꝛedicationẽ
generatur:vt.xxxij.q.

iiij. recurrat. Itẽ etis,

dicit᷑ locus vbi deum
timentes veniam po
ſtulant. in auten. vt li

ce.ma.⁊ auie.S. quia

vero.col.viij.

ſ¶ BPatres.· quia eaʒ

ꝓptegunt ⁊ defendũt.·

8 C. BGenuit per ba⸗

ptiſmum. ⁊ ita eccł.ie
ſilius datur ei cura⸗/
toꝛ:quod etiam lex di

cit. ff. de tuto.? cura.
da.ab his.is qui pa⸗/

tres.dic vt no.xij. q·
j.c.vltimo.

rum ⁊ ſeptuagintaduoꝝ diſcipuloꝛum
vnde iſte tertius pꝛoceſſerit ignoꝛamꝰ
⁊ qð rationeꝰ caret extirpare neceſſeẽ.
¶ Quogd autem epiſcopi non ſint qui
minus qᷓ a tribus ſunt oꝛdinati epiſco⸗
pis omnibus patet:pꝛohibitum eſt enĩ
a ſanctis patribus vt qui ab vno vel a
duobus ſunt oꝛdinati epiſcopis nõ no⸗
minentur epiſcopi:ſi enim nomen non
hñt:qualł offm hẽbũt. ¶ It vꝛbanꝰ?.
Apoſtoloꝝ in eccleſia locu epi tenent.

0C Vox vices in eccleſia habeant

epiſcopi ⁊ quis eis hanc dignita
tem dare debeat augn. oſtẽdit inquiẽs:
patribꝰ?tuiſnati ſũt tibi filij: pr̃es miſſi

Frapk : ꝓ aplis filij nati ſunt ⁊ oſtituti 8
epiſcopi.hodie enim epiſcopi qui nnr
t

7

per vniuerſum mundum: vnde nati ſu
r a eccleſia patres illos appellat:ipſa
i

os genuits: ⁊ ipſa illosꝰconſtituit ĩ ſe (
X

dibus patrum. Mon ergo te putes de⸗

ſertam:qꝛ non vides illos per quos ind.⸗
ta esx.de pꝛole ma creuit tibi paternitaſ

pꝛo patribus tuis nati ſunt tibi filij con
ſtitues eos pꝛincipes ſuper omnem ter
ram: filios gennit eccleſia:cõſtituit eos
pꝛo patrihus ſuis pꝛincipes ſuper oẽm
terram. Di. LXIXMX.
HMHnſura vero i clerici de ma⸗
Vnu abbatis ſuſcipi poteſt: ſi ei
dem abbati manus impoſitio
ab epiſcopo facta noſcatur.
Ande in. vij. ſynodo legitur.

Abbates quibus ab epiſcopis manus

imponitur aliquos tonſurare poſſunt.
Voniã videmus multos ſine ma
nus impoſitione a paruula etate
tonſuram“ clerici accipientes: nõdũqʒ
ab epiſcopo manus impoſitione perce
pta ſuper ambone irregulariter in col⸗

b. Illos. in boc comparatur patri epiſcopus ⁊ eccleſia filio:ꝙ ſicut ſi ili⸗

non poteſt ſine auctoꝛita

te patris litigare:vt. C. de bo.que lib.l. vltima.ſic

eccleſia ſine auctoꝛitate ptelati:vt extra de iudi.cauſam.⁊.xvj .q/i.mona/
chi. Item ſicut filius non conuenitur ſed pater nomine filij: vt.C. de bo.

cleſia:niſi negocia ecc

ſcrip.edoceri.

mann.l.i. C. de anna: excep.l.i.ſic ipſe pꝛelatus eſt conueniendus non ec/
leſie diſtincta ſint a negocijs pꝛelati: vt extra de re/

¶Per quos ·ꝑ eos pullulauit c creuit · cũ nulla eſſet tũc tempoꝛis.

1

K C. Natae

g.i. augmentat. .
nſura vero. In hac.lxix.di · tractat de collatione minoꝛum oꝛ

inum vſqʒ ad lectoꝛa nine
noꝛes oꝛdines pſalmiſtatum oſtiariatum ⁊ lectoꝛatum.⁊ hoc lʒ

ſtum non licet.j.e.c.vlti.

ectoꝛatum. ⁊ nomine tonſure accipe hic tres mi

abbati tm̃ in ſuo monaſterio.exoꝛciſtam tamen facere vel acco

m „ Yoniam videmus. tonſuram id eſt coꝛonam. naʒ aliam tonſurã
0. poſſet ſemina dare.

n & Mectoꝛis vel etiam oſtiarij nõ autem exoꝛciſte vel accoliti faciẽdi ius
b

et:lʒ ſit arg.contra extra de oꝛ.ab eo qui reñ.c.i. ſed ⁊ ſi abbas ex pꝛi/

nilegio habeat vt omnes minoꝛes conferat bene poteſt. ſed nunquid ho⸗
die abbas poteſt conferre iſtos oꝛdines:credo ꝙ ſic.ſi tamen manus eieſt

impoſita.extra de eta.⁊ quali.oꝛ.cum conting at. Joan.ego non credo ꝙ

poſſint conterre tales oꝛdines abbates niſi lectoꝛatum:vt videtur dicere

boc.c. ⁊ decre.cum contingat:ſi antem eſſet ſacerdos abbas poſſet etiã cõ
g

ferre pſalmiſtatum:vt.xxiij.di.pſalmiſta.qꝛ pſalmiſtatum dat ſimplex ſa/
cerdos.vt.xxiij.di.pſalmiſta. L

Autẽ manus. S. xxiij. di. ſubdiaconus.contra.
*

Monaſierio.ſed æ monachos alterius monaſterij põt oꝛdinare ſi in-

uitatus fuit.ix.q.ij.lugduncnſis.
q ¶ Impoſitio.que nõ eſt niſi benedictio:vt.i.q.i.manus.
rSecũdum moꝛem.de quo habes. xij. q.ij. alienationes.nec hoe
poſtulabit a ſuperioꝛe:nam ſufficit ſemcla iure concedi.ff.de condi.

in ſti. l. que ſub conditionc. S.li.
s Pꝛeceptio⸗
ne.generali.ar.

cta legentes: pꝛecipimus ammodo id

minime fieri.idipſum quoq; obſeruan lrbdar
dum eſt etiã inter monachos: lectoꝛis ʒare.i. legẽ exoꝛ
autem manus impoſitione licentia eſt ciſmos.

vnicuiqʒ abbati in pꝛopꝛio mõaſterio u Pꝛomoti.
ſolũmodo faciendi:ſi duntarat abbati d oꝛdinẽ cxoꝛ/
manufimpoſitio facta noſcatur ab ei ciſte.
ſcopo ſᷣm moꝛẽ pꝛeficiendoꝝ abbatu,/ W In en
dü conſtet illum eſſe pꝛeſbyterũ. Simi⸗ Ijnon lacratis
li modo ſᷣm antiquã ↄſuetudinem coꝛe
piſcopuʒ pꝛeceptione opoꝛtet epiſcopi⸗
ꝛomouere lectoꝛes. Itẽ ex cõcilio⸗
aodicenſi. Non exoꝛcizent qui ab
epiſcopo pꝛonecti non ſunt.
4 On opoꝛtet exoꝛciʒaret eos qui

nec dũ ab epis ſuis ſũt ꝓmoti: ne rxerat p

4 3 . e yte⸗
Biecckijs: neqʒ ĩ domibꝰ. Di.¶ XN.· ros ⁊ reliquos
.Bepis alterius ciuitatis cle ericos ab epi⸗
ricuſ oꝛdinari non poterit:ꝛnec ſcopo debere oꝛ

eriã a pꝛopꝛio abſolute oꝛdi⸗ dinari: inde ſü⸗

lãdꝰ ẽ:adſoluta.n.oꝛdiatio ĩ chalcedo

nẽſi ↄcilio ꝓhibet᷑ ⁊ vacuã habere ma oſtenckit e nul⸗
en nPen 2412 . lus oꝛdinanduſ
nus ĩpoſitiõeʒ pᷣcipit ¶ In q ſic ſtatutũ eſt ſine titulo. i.
eſt. Nullus oꝛdinãdus ẽ abſolute. ſine eccleſia vel
Eminẽ̃ꝰ abſolute oꝛdinari iube⸗ eccleſiaſtico be
Amus pᷣſoytexꝝ neqʒ diaconũ nec ncficiox ſi fuc⸗
quẽlibʒ ĩ eccliaſtica oꝛdiatõe ↄſtitutũ: ni riit oꝛdinat de/
. bet deponi tam

ſi manifeſte ĩ eccłia ſue ciuitat ſiue poſ

ſeſſiõis aut ĩ martyrioaut ĩ mõaſterio in iniuriam oꝛ⸗

dinantis ꝙ; oꝛ/

hic qͥ oꝛdinat᷑ mereat᷑ oꝛdiatiõis publi-⸗ dinati: quia ꝑ
ce vocabulũ.eos t qͥ abſolute oꝛdinät miſ ſe ſic ꝓmo
decreuit ſcã ſynodꝰ vacuã habẽ manꝰ cveri. xyj. q. vij.
ipoſitionẽ ⁊ nullũ tale factũ valẽ ad in? decernimus.x.
iuria⸗ ipſiꝰ qͥ e oꝛdiauit. Itẽ ex cõci X.q · ij. c.· i. ſed
lio vibani babitoplacenitte. guonia; cpiſeo
Irrita ſit oꝛdinatio ſine titulo fcꝗ. pi Nanc benum
= . nullam reputa⸗
cõx canonũ ſtatut᷑ ↄſõa ſãctõe de bant: hodie pꝛo
cernimꝰ: vt ſine titulo ſcã oꝛdiatio irria niſum eſt vt re⸗
hẽat᷑ ⁊ ĩ q̃ ecchia qͥlibʒ ĩtitulatꝰ ẽ ĩ ea ꝑpe maoaneant ꝓmo

ti: ⁊ epiſcopus
tel etiam eius
B . . ſucceſſoꝛ eis ꝓ/⸗
uideat.ex de pꝛeben.epᷣs.extra eo.ti.cum ſecundum. . .
3ʒ ¶Alterius.hoc exequitur in di.ſequenti.

tuo ꝑſeueret.omnino autẽ in duabus⸗

7

⁊ ¶ A pꝛopꝛio.hoc exequitur in iſta di.⁊c.

