1 monitio vel de noꝛem perducitur: iam in ipſa pꝛoue⸗ alterum diaconũ legitur oꝛdinaſſe ſicut qa cũtur. xiu an
ſinf nuncialio. or. c¶ (mus ſui radice viciat par atioꝛieſt alſis ipſe ſcribit petro epo coꝛſce ĩter cetera. nny crtra ve cta. c.
etmm ai. vltcpa vemndare quod emit. Et vbi eſt qucd Epiſcopo interueniente papa quendaʒ indecoꝛum. vel pueri
neſl tet. ſcriptum eſt:gratis accepiſtis gratis da acolitum oꝛdinauit. ,B . i. neophiti. xlpiij. di.
Ltiͤni 5 cnalne te. cum pꝛimo contra ſanctam eccle⸗ Altoꝛem pꝛeſentium Ror intenceſi ſeur ue⸗ bins
Itſron . , 1 . emt tatis acolitum r. Acros. Ha
ſupplicationez. ſiam ſimoniaca hereſis ſit exoꝛta: cur onem veſtre ſanctitati inc nne ufe 3
N.e.latoꝛem. con num bene poſſunt ac-
int tra. vbi ad . „ j. d1 fij cslitrij Irreſ
aotten I. 'O papꝗ ae . ſpere: ⁊ ita intelligatur.ixxvij.dic.iij.qꝛ non acolitatũ.lxxpij
hin ſupplicanonem quoꝛundam oꝛdinat Duendrn ſed iſllngne aut ali⸗ dbera MWn oinnes ſi puer eAtetnr in ſacris oꝛdinibus bene recipit cha⸗
. n quis petit pꝛo ſe: aut alius pꝛot vſo vt c laliontes. in illi ſſ t recipere minoꝛes oꝛdines.vt in dicto.c. in ſingulis.ſed
t b Oibuſdam. Caſus. pꝛimo dicit Kezo ſe dolere anoc in ini nnannn tenei c niihere, ſic ſi eſt doli capax: alias non. Nam ⁊ voto ⁊-
iin partibus nemo pꝛomouetur ad ſacrum oꝛdinem ſine cõmodi nunquid tenetur cont teſt doli capax exrra de delic puc. iſe rcligioni
eſte . b toꝛitate domini ſimoniacos ipſo iure eſſe ſu⸗ ſacramento ſe obligare poteſt do Ppax.e,
tn datione. 7 pꝛo atur auc 02 11 . in com⸗ non. p⸗ nõ.xxvij.q.ij.S.cum ergo.xx.q.ij.c.ij.
ſ ſpenſos. tertio pꝛobibet hoc de cetero fieri: ⁊ ſtatuit penam in com⸗ Torrvi . Scum aicenc en iincg ihleipinne ſacroo: etig Cplknes.
t mltten es. curi 8S o citius õ. d.xlviij.ſicut nam caſum a tit cc. gerendoꝛuʒ enĩ
ign S eec0 i Man⸗ conmranneſtu o, cinlonem. Er Auorurnee facultas eſt.non enim energee⸗ debet maioꝛẽ
nſ I de conſti pe.id quod ar. contra. mſ iure ſunt ſuſpenſt: non bonoꝛem qᷓ; minoꝛem. ff. de mu. ho. honoꝛ . gerendoꝛum. .
a H tam KForun ſin keimnctokaemotteneg eiuſ ſimonia.yxi.q.ij.ſt mnm t Atoꝛem.per interceſſionem.nam ſepe papa ad nertcfonem ⸗
eeh En itanti ſunt: cr Polea ell Ni erdlin, L in iſpe ltolerat.vt.xxyiij.di.de ſyracuſane.l. di.
eſe⸗ ſc exaudi extra de ſim o.tanta. ?. o. e reperiuntur. rum oꝛdinat vel diſpenſat ye tolerat.vt.xxviij 7

elerico. lxiij di. ſalonitane.
rolere cxta de ma. ?. obe . per tuas.extra de temp.oꝛ. cuʒ in diſtri⸗

HMon habet.ſine

Cauſa.

licentia eius.lxiij.di.litteras.⁊ quo ad hoc nibůͦ

Ilium. mandaſtis.? ita mandat minoꝛ maioꝛi.ſic. xi.q·iij. rogo.

peciale in eccleſia
romana.vt.xxi.q.ij c.
i.lxxx.di ſanctoꝛuʒ ſed
oꝛdinati a papa:lʒ in/
ter alios digni hono/
re fint:ſubſunt tamen
epiſcopis.extra ð ma
io.⁊ obe.per tuas. ff.
de albo ſcri.l.vlt.⁊ pꝛe
ferẽtur eis im qui ſũt
eiuſdem oꝛdinis.ff.e.
l.i.⁊ ab epiſcopo po/
teſt deponi oꝛdinatus
9 papa.
MNon itaqʒ. oꝛdi/
nadi.⁊? ita aliquis po
teſt pꝛo ſe dignas pꝛe
ccs offerre quodh.ñ
concedit. in quo non
credo euʒ benedicere:
quia multos condem
nat .io.
e Er pꝛincipaleʒ
boc .c.habes.ix
q.iij.c.vlti.

Poteſtatem. hoc
idem poteſt epiſcopuſ
ij.q.vij cum paſtoꝛis.
extra de cle. non reſi.
de cetero.
Redimendi.ex/
tra de ſimo.querelam
Cc.c.ſi nullus.
bNAllus. ſeruile
ſeruitiuz vocat
angariã vl ꝑ angaria
kr nocan foꝛe ſoꝛ/⸗
idum munus.xvi.q.
i.S. nonarum.
S Ex vſu.i.non aſ/⸗

ueſcat:vel ex vſu pꝛe

terito pꝛeter id quod
bactenus eſt conſtitu
tum:quaſi ratione pꝛe
ſcriptionis vt angari⸗
as ſacerdotibns non
imponat. cum enim ð
gliqua rerum pꝛeſcri-
ptione agitur: inſpici⸗
endum eſt vtrum com
muni iure talia a tali⸗
bus poſſideri valeant
nec ne. pꝛimo caſu ſo/
la longe vſurpationis
detentione currit pꝛe/
ſcriptio.vt. xvi.q.iij.⁊
iiij. per totuʒ.ſaluo eo
quod de limitibus di/
citur ea.cauſa.⁊.q.c.li

fecimus quem ad obſequia veſtra re⸗

tranſmiſimus vt ſi in lucrandis anima⸗

bus amplius ſeruierit pꝛoficere ampli
nspani Idem helie pꝛeſbytero ⁊

Auiſquis in romana eccleſia ſacrum

oꝛdinem acceperit: ab ea vlterius egre
di non poterit. è”
lam veſtrum epiphanium man
qdaſtisꝰ:vt ad ſacrum oꝛdinem pꝛo
mouere deberemus vobiſqʒ tranſmit⸗
tere:ſed in vno vos audinimus: in alte
ro minime potuimus audire:diaconus
quidem facius eſt. Sed quiſquis ſemel
in hac eccleſia ſacrum oꝛdinem accepe
rit egrediendi ex ea vlterius licentiam
non habet Si vo videre vos non po:
tui ex hac re conſolationeʒ habeo: quia
in filio veſtro requieſco. Nõ itaqʒ
quoꝛunlibet pꝛecibus oꝛ inationes fa
cte falſe diiudicantur: ſed be demu que
pꝛecibus oꝛdinandi vel eius amici non
ſpirituali ſed carnali affectu poꝛrectis
fiunt:cum alias future non eſſent quas
non charitas interueniens: ſed am bitio
ſupplicans extoꝛquet. Non ſolum au⸗
tem clericos cuiuſlibet epiſcopi ſummꝰ⸗
pontifex in eccleſia romana valet oꝛ⸗
dinare:verumetiam oppoꝛtunitate exi
gente monachos ⁊ quoſcung; clericoſ
conuocare poteſt ⁊ inuitare.¶ Ande
nicholaus papa. HDe eodem.
Er pꝛincipalem beatoꝛum petri?
P pauli poteſtatem ius babemus nõ
Jolum in monachosverũetiam in quoſ
libet dericos de quacunqʒ dioceſi cum
neceſſe fuerit ad nos conuocare atqʒ ec
cleſiaſticis exigentibus oppoꝛtũitatibꝰ
inuitare ¶Quolibet ergo munere in
terueniente falſa diiudicatur oꝛdinatio
Siẽ auteʒ pꝛecio interueniente ſacri oꝛ
dines nõ ſut tribuẽdi:ita nec reſtituẽdi.
vt eni ait beatus ambꝛoſi ſacri oꝛdines
nec pꝛecio ſunt emendi nec redimend.
CNinc etiam grego. vij. ait.
Pꝛecio interuneniente ſacerdotale offi
cium non reſtituatur.

cet.c.c. inter memoꝛatos.ſecũdo caſu nõ currit pꝛeſcriptio. pꝛeſcriptio eniʒ
ius aduocat creatum. nouum autem non crear.pt. xxiij. q.v. ꝙ deo⸗ di c.
contra moꝛem.⁊ di.xciij.illud autem. ?. xvi:q.i.c.vlti·⁊.q.iij.ꝭ.poteſt etiam.

⁊.q.vij.decimas.⁊.j.e..iij queſitum.in bis omnibus ? in alijs infinitis ca/
ſibus pꝛeſcriptio euaneſcit:quia non eſt pꝛoditum ius comune ſcripium vel

non ſcriptum:quo tales talia valent poſſidere.io. Hec regula fallit. extra de
cauſa poſ.cum eccleſia.⁊ extr a de pꝛeſcrip · auditis.io. Sed certe non fallit.

quia iura incoꝛpoꝛalia quaſi poſſidentur:⁊? interdicta pꝛo eis poſſeſſoꝛia
conſtituta ſunt.ff.de ſerui:quonens.b.
E. Ex vſu.nam tempus non eſt modus ⁊c.x.q.iij.quia cognouimus.ff. de
c.? ob. obligationum fere. 5. placet. niſ foꝛe cuius non extat memoꝛia. ar.
ff. de aqua quot.⁊ eſti.hoc iure.⁊ extra de ver.ſig c.abbate.
wPHEccleſiaſticam. nam iuſta de cauſa bene poteſt ab eis auxilium petere

ra de cenſibus. cum apoſtolus.? ſic non eſt contra.xviij q·vlti.ſeruitinʒ.

qꝛ illud intelligitur de licitis.
. Reſtituat.nec abſoluere poteſt pꝛo pꝛecio niſ ſiconſi netudo.extra de ſi⸗
mo.nemo.Item nec reconciliare.extra de ſimo.c nemo. Sed nunquid ipſi

—

clerico licei redimere cũ iniuſte ſuſpenſus eſt. vider ꝙ nõ. ð. pꝛoxi.in fi. ex
de ſino.mattheus.ar. .ſ.ꝙ poſſit redimere ius ſuũ ⁊ vexationẽ ſuã.i.q.iij.
queſiũ.æ de vſur.c i.⁊ e de ſimo.dilectꝰ.imo.⁊ ſi quid dederit repetere po

terit. C. de condi.ob tur.ecãm.qð euitandi.quidã dicũt ꝙ nõ põt in ai

ſu redimere . alij .l. cũ iniuſte ſuſt pẽdit H̊ nõ.xvi.q· vij. decimas.
Qui aũt. troctauit magiſter queſtionẽ iſtã affirmatiue: nüc aũt
vuit tractare eã negatiue.ſ.vtrũ ſit ſimõia dare pecunia vt nõ oꝛdinet

quis.ſed qm nõ habuit capitulũ induxit leges quei

n hoc faciunt ad

ꝓpoſitũ. vbi in
eis aliꝗd dicitur
WAllus epiſcopus grauamen ſeu negatiue. Qd at
16, ſeruile ſeruitium ex vſu contra boc ſit ſimonia.
eedeſiaſticamꝰ noꝛmam abbatibus ſeu Aunbabe cra
clericis ſuis imponat:vel interdictum 1onfamneſ
ſacerdotale officium pꝛecio interueni⸗ Jn large
ente reſtituati. quod ſi fecerit: officij ſui ar. ex ð funemo.
periculum ſubeat. ¶Qui autem pe ar. C.de ĩof. tel.
cuniam accipiunt vt oꝛdinandis ſ- acroſ ſiqũ. ſʒ alij ) ½
oꝛdines non tribuant: vel vt canonice pict deſcriplio
cleenoni mienſun no pꝛeheam: anteccꝛ fmzumonſed
deſijs edificandis vel conſecrandis la⸗ Lanr ſe dipe
pidem benedictum vel conſecrationeʒ dentes. ſed cer⸗
ſubtrahbant:multis argumentiſ accepte ie ſimoniaci ſůt
pecumie:rei infames eſſe pꝛsobantur. vrdicit illa de⸗
Ait enim paſcalis.ij. Cc. nemo. io.
Sacrilegi ſun indicandi qui eceleſam ar ſacti
dei non permittũt regulariter oꝛdinari. m Mmiqov alia
IVint quidam qui vel violentia vel non facit ad ꝓ⸗
fauoꝛe non permittunt eccleſias re poſitum. S.? ꝙ

7

gulariter oꝛdinari: hos etiam decreui⸗
mus vt ſacrilegosꝰ iudicandos.
Codice li.ix.ad.l.iul.repetundarum.
Abemusꝰ⁊ hoꝛtamurvt ſiquis foꝛ
te bonoꝛatoꝛum decurionum poſ⸗
eſſoꝛum poſtremo etiam colonoꝛuũ aut
cuiuſlibet oꝛdinis a iudice fuerit aliqua
ratione concuſſus:ſiquis ſcit de iure ve
nalem fuiſſe ſententiam: ſiquis penam
vel pꝛecio remiſſam:vel vitio cupidita⸗
tis ingeſtam:ſiquis poſtremo quacun⸗
qʒ cauſa impꝛobum iudicem potuerit
appꝛobare:is vel adminiſtrante eo vel
poſt adminiſtrationem depoſitaʒ in pu
blicum pꝛodeat: crimen deferat: dela⸗
tum appꝛobet: cum pꝛobauerit victo⸗
riam repoꝛtaturus ⁊ gloꝛiam.
¶ Item in digeſtis titu. de calumniato
ribus. Alpianus.
De eodem.
Neum qui vt calumnie cauſa ne⸗
gocium faceret vel non faceret: pe⸗
cuniam detegitur accepiſſe intravtilem
annum tin quadruplumꝰ eius pecunie
quã accepiſſe dicitur:poſt annũ in ſim⸗
Puumn in factum actio competit.
bidem lib. xlvij. titulo de concuſſione
iudicis.

ſit ſacrilegium
ſic pꝛobatur. ſi
enim ille qui frã
git immunitatẽ
ecclene: vel qui
inde aliquid eri
pit ſacrileguſ iu
dicat᷑:multo foꝛ
tius qui facit ne
eccleſie oꝛdinen
tur. vel ne oꝛdi/
nes tribuantur
vel impediatur
alicuius electio

vel pꝛomotio.

Abemus.
ad hoc in⸗
troducit has le

ges vt oſtendat
pari pena mul⸗
ctandoſ qui pꝛe
cio inducti im-
pediunt fieri qð
de iure fieri de⸗
bet.⁊ qui faci/
unt qð ð iure fi
eri nõ deberet.
aa⸗ Hoꝛtamur
oꝛte ſe tempc/
rat ne videatur
quem iubere ac
cuſare inuitum
C. vt nemo in/
nitus in rubꝛo
⁊ nigro.

Aldminiſtrante.ſi is talis fit quem in ius vocari liceat.ſed contia
ij. q i. pꝛohibentur. Sol.illud de maioꝛibus magiſtratibus hoc de mi⸗
noꝛibus.argu.ff.de iniu.nec magiſtratibus. æ. ff. de in ius.vo.l· ij. ve
hoc de perpetuo iudice. argu. ff. de re. cre. pꝛeſidis. 2.l. pꝛecedenti. in

auten. vt differentes iudices.5.ſi tamen. colla.ix.?

hoc ne crimen eius

inultum remancat: illud de tempoꝛali. vel hic cum peccauit in ipſa
adminiſtratione: ibi de eo qui extra adminiſtrationem. commiſit ff.

de indi.l.ij. elegatis. in auten. vt. iudi.ſine quoquo

colla. ij.

ſuf. S. ſiquis autem

—☛ Repoꝛtaturus. repoꝛtabit enim quadruplum. l peor xij ij cũ

deuotiſſumam.

Neum. intra annum vtilem. a pꝛincipio poſt continuum ff. de

calum.annus.

—

In quadruplum in quo continetur rei perſecutio.vt tm tripluʒ ſit
Ppena.vt. ff. e.l. in beredem. 5. fi. ? boc eſt verum ců ipſe idem dat. nam

ſi alins daret pꝛo eo:tunc totum quadrupluʒ eſt pena. qꝛ ille qui dedit
repetit pecuniam quã dedit. ff. e.ſ. de calum. ſiquis ab alio. buius güt
quadrupli medietas dabitur fiſco:medietas ſpoliato. H
Competit. non ei qui dedit cũ turpiter dederu. ſed ei ad cuius łe
onem data eſt. vt. ff. de calum. l. gener aliter.S.uluderit.

—

= ☛ —

SS

— - — S
= — SE
= — = —

l

Nſunt
halhne
deitfe
ſgui
eleho
fnonelt
ſegit
tes ſdcn
wwonigi
Netud
enoid
Oſn
lepoit
DMinccstil
fictad
ſtunhe
ſcliegen
epohun
imilecgift
künmmmtnt
ceſe ag
Geaicutei
ſogſege
Gdtnunrſe
Ecniſeltt
Cefecnin
Nneo
s Inbonnn
Hinedin
cnins cen
lpronon
„.1 Oenes
. A e
wcithos
ytofeni.
ipena m
ngolſgoi
indnei
Ciuntfeng
intefen
1.t Clilt
pini
nNt
Honum
eleten
Nertlan
mnihet

xyvi.q. vij. ſane.
G Adẽ lege
tenet . q2

Al.

I EBncuſſionis. ↄcuſſionis erimẽ eſt cũ quis minat᷑ alicui: niſi ita

„

vel ita faciat. ſ. xxiij.q.i.militare.ff. oe conculſ.l.i.. ij. Ml
b ¶ Publicũ.i.oꝛdinariũ.⁊ hoc ſemꝑ.vel non eſt publicũ niñ cũ quis
pecuniã extoꝛſerit.⁊ hoc eſt qð ſequit᷑.ſed ſi ideo.publicũ eſt ad cuius
accuſacionẽ quilibet de populo admittitur: niſi infamis ſit. vt inſti. de

pu.iud.circa pᷣn
cipium. B
C Senatuſcõ Oncuſſionis indicium publicuʒꝰ
erolullan⸗ non elt ke ſi ideo pecuniam quis
adi cs ve ſal. accepit: quod crimen minatus ſit: pot
Sch. rrce ſa inciein pubticil eſſe ex ſenatu conſultis
vi pu. ex ſena⸗ quibus pena legis coꝛnelieꝰ teneri iube
ſconſulto. tur:qui in accuſatione innocentũ coie⸗
Coꝛnelie. rint.quiue ob accuſandũ vel non accu⸗
cuins pena in i ſandũu:denunciandũ vel non denunciã
bero eſt depoꝛ/ um teſtimno niu pecinia ceperit.
tatio: ĩ ſeruo vl⸗ gumteſt o de lege iulia re⸗
und ſpdcing etundarum: marcellus. .„
ſal li. .ylti. J Ege iulia repetundarũ tenent qui
¶ynnocentũ cum aliquam ptaâtem haberent pe
ſecuſ ſ nocenti cumiã ob iudicandũ vel non iudicandũ

decernenduue acceperint:vel quo ma⸗
gis aut minus quid ex cio ſuo face⸗
me

rent. Idem
nair ualn, G Agem lege tenet᷑:qui ob denunci
efficitur. ff. e. ea andu vel nõ denunciandũ teſtimo
dem . F.i. hoc eri niüu pecuniam acceperit. Lege iulia
men ena extra⸗ repetundarũ cauet᷑:ne quis ob militem
oꝛdinarie punit legendũs omittẽdũueves accipiat. neue
fe lex iulio . s 8n ſi hiam in ſenatu Lonaltone du⸗
C Leac ien. blico dicendo pecuniã accipiat v
Ge accuſandũ vel non accuſanduũ. Mar⸗
duʒ: vt eligauu cellus ibidem: Lex iul.repetundarũ pꝛe

.Re, Bandũ. pu

qui non debet:

cepit ne quiſob iudicem arbitrũue dan
vel ↄtrarium.

dumi mutandũ iubenduue.neue ob nõ

b Omuren, danqum vel non mutandũu vel non iu⸗
diſne inari bendũ: neue ob litem eſtimandã iudi⸗
non eſt mitten ⸗ ciumue capitis pecunieue faciendũ vel
dus:vel nõ mit / nõ faciendu aliquid acceperit:hodie ex
tatur qu mutẽ lege iulia repetundarũ extra oꝛdineʒ pu

niuntur: ⁊ plerunqʒ vel exilio puniunt᷑:
vel etiam durius pꝛout admiſerit. Hac

Hõ lege dãnatus teſtimoniũ publice dare
vel loco indieis aut index eſſe poſtulareue pꝛohibetur.
ſati. 2 1ao⸗ .
be ¶. Eſtimãdã quitur. ij. queſtio: qua que
ne.ſ. eſtimet litẽ ritur. An pꝛo ingreſſn mona

nec poſt poteſt

minoꝛis vel ma

mi ſterij pecunia ſirexigenda vł
ioꝛis pꝛo pecu/

exacta ꝑſoluẽda.Hoc vtrũ⸗

nia quod quan tü fieri vtriuſqʒ teſtamẽti ſerie cõ⸗
dech beeere ni⸗ pꝛobat᷑. Legit eni in pꝛimo libꝛo regũ. q;
qul. pꝛoinde. J. ¶anna detulut ſecũ ſamuelẽ poſtq; abla⸗

ctatus fuerat:in tribus vitulis ⁊ tribus
Equi modis farie ⁊ amphoꝛa vini ad domũ
tur. 35 dñi iĩ ſylo. In actibꝰ vo apoſtoloxꝝ legit
queſti qð multitudinis credẽtiũ erat coꝛ vnũ

notandũu.

on ⁊ aia vna. nec aliqᷣd eoꝝ q̃ poſſdebant
nem exrra de ſ ⸗ quiſeỹ ſun ppꝛiu eſſe dicebat: ſed erant
mo. cum in eccle illis oĩa cõia. 2 inguli vendẽbãt pꝛedia
ſie meliꝰ. exra ſua:⁊ ponebant pꝛecia eoꝝ ante pedes
e. vemens. meli ,/ aploꝝ. Qnox vnus.ſ.ananias dũ par
ns. cxtraequo / tem ſibi reſeruaret cũvxoꝛe ſua ſaphira
niaʒ ſimoniaca.

ſni dictöi aij
vnde nec ante ſmia maledictõis accepra oñ pedes apo

peti aliquid. vt

i Aluer. boc non eſt verum: ſed allegando dicit boc.

5. e.q.i eos.qui.⁊.j.e.q.iij.fiquis pbendas.niſi foꝛte monaſterium ita
eſſet tenue ꝙ non poſſet pꝛouidere ei.tunc enim bene poſſet dici ei nec
eſſet ſimonia: bene reciperemus te fi haberemus poſſeſſiones vnde
poſſes ſuſtentari.ar j.e.ſiquis pꝛopter hoc. hoc tamen videtur repꝛo⸗
bare illa conſtitutio quoniam ſimoniaca.ꝙ pꝛetextu paupertatis poſ
ſit peti pecunia io.quicquid dicat.io.ſi ſic dicatur ſimonia eſt: vt vide/
rpꝛeſſe dicere decre.extra de ſimo.quoniam ſimoniaca.bar.
Aultitudinis.xij.q.i.c.ij.

Sponmte.quod licet.xix q iij.ſiqua mulier.

a .

Q.n.

p Ex parte ar ꝙ non debeat quis cöicata reuocare.

vij.q.iiij.ſunt qui opes.

96
ſ. de pe.di.iij. ſũt pln

q Lacnit. ex debito.ar.i.q.i.placuit.j.e.q.iiij cccleſia. 5. e. q. ſtatuimus.

*

ſ. xviij.qij.eleutherius.contra.ſo.ibi.

r Aliquod · aliud a conuiuio vel pcuratioc. in ant᷑ de man pꝛin.5. illud

ſtoli cedidit moꝛtuuſ. Ninc iquido
apparet:qð ingreſſuri monaſteriũ ſua
dñt offerre rectoꝛibus:nec aliterꝰ ſũt re
cipiendi niſi ſua obtulerint. Sed aliud
eſt ſua ſpõteP offerre: aliud eſt exacta p⸗
ſoluere. Anna mater ſamuelis nõ exa⸗
cta neqʒ petita:ſed ſpoõte munera ſacer
dotibus obtulit. Credentes ẽt ſua ſpõ⸗
te offerebant aplis:vt indigentiũ neceſ
ſitatibus deſeruirent:que inſtante pſe⸗
cutiõe infideliũ eis poſſidere nõ licebat
Ananias quoqʒ nõ ideo dãnatꝰ eſt:qꝛ
ſua nollet offerre:ſed qꝛ ſpũi ſancto mẽ
titus pꝛecia eoꝝ que aplis obtulerat:ex
parteꝰfraudabat. Non ergo his aucto
ritatibꝰ ꝑmittit᷑ rectoꝛibus ab ingreſſu⸗
ris aliquid exigere:ſed ſponte oblata ſu
ſipere illud daãnabile eſt:hoc vo mi
nime. . Unde enbearenſ E.l .
Pꝛo dedlicandis eccleſijs nihi e .
Lacuit vt quotiens ab aliquo fide
liu ad conſecrandas eccleſias ep̃i
inuitant᷑: nõ quaſi ex debitoamunus ali
qð a fundatoꝛe requirãt:ſed ipſe funda
toꝛ:ſi quidem aliquid ex ſuo voto obtu
lerit non reſpuat᷑. Si vo aut paupertas
illu aut neceſſitas retinet: nihil exigatur
ab illo. Hoc tñ vnuſquiſqʒ epiſcopoꝛũ
meminerit:vt non pꝛius dedicet eccle⸗
ſiaʒ:niſi antea dotẽ baſilice ⁊ obſequiũ
ipſius ꝑ donationẽ chartule cõfirmatũ
accipiat. Nam non leuis culpa eſt iſta
temeritas:vt ſine luminarijs vłſine ſub
ſtantiali ſuſtentatione eoꝝt qui ibidem
ſeruituri ſunt:tanq; domus pꝛiuata con
ſecretur eccleſia. Item bonifacius
vꝛbis R ehns ſcribit oibus carolita
eccleſie cenobijs.
8 bis qui . kuierſionez accedunt
nipil eſt exigendum: nec pꝛecio aliquis
ad conuerſionem eſt innitandus.
0 Vanpio mentis affectu fratres
chariſſimi veſtre deſtitutioni ro⸗
mana compatitur eccleſia vobis foꝛtaſ
ſis eſt incognitum:ſed cognitoꝛi oĩm nõ
incognitũ habetur. Dubitationi autem
vfre qõ idoneũ eſt demuſ reſponſũſdeũ
teſtificoꝛ:ipſa quoqʒ me dubitatio red
dit anxius ⁊ ineptũ.nunqᷓ eni legimꝰdñi
diſcipulos vel eoꝝ miniſterio cõuerſos
quẽpiam ad dei cultũ aliquo muneris
interuentu puocaſſe: niſi foꝛte de pau
perũ alimentoꝰquis incõcinne pponat
quoxꝰ nulli cuiuſcunqʒ ꝓfeſſionis eſſet
victualia negabant. Scimꝰ equidẽ qð
oẽ datũ optimũ ⁊ oẽ donũ ꝑfectũ de⸗

⁊ in aut᷑.vt nulli iudi.
H.nulli. ſed bene illam
exigit.extra de ſimo.
eum ſit.alia non debet
exigere.ſed ſponte ob
lata recipere poteſt. vlł
poteſt dici ꝙ ⁊ illa qᷓ
conſueuit percipere ꝓ
pter pꝛocurationeʒ ex
igere poteſt quaſi pꝛo
laboꝛe.ar.xij.q.ij.cha
ritatem. vbi hoc diu
obtinuit xviij.q.fi.ſer
ultium.
8 Botem. imo nec
pꝛimariũ lapidem
nere debuit . vt. j. de cõ
ſe. di. i. nemo. in aut.
vt determi. fit numerꝰ
cle. 9.inueſtigantes igi
tur.colla.i.j.xvi.q.vlt.
pie.⁊.c.frigentius.ſed
hic omiſſum fuit:⁊ iõ
eſt reſtaurandu:vel iã
declarat pꝛius.ſed hic
debet facere inſtrumẽ
tum. Vnde ſi dotẽ nõ
dediſſet pꝛius:nũc eſt
compellẽdus.quia ibi
fecii poni pꝛimarium
lapideʒ.ſicut in eo qui
pꝛomiñ reipublice pe
kuniaz dare. ff. de pol.

t e Eoꝛum. pluribus
ergo ſufficere debet ec
cileſia.yt.vi.q.i.illud.
⁊ pe con.di.i.hoc qͥʒ.
u W Ybidẽ. ar. contra
clericos qui alibi qᷓ; in
cc eſia ſua moꝛantur
ã· di. xxxvij.de quibut
dam.contra.j.xpi.qi.
generaliter.j.xij.q.ij.
conceſſo.

x¶ DHanpio. qui-

dam petebant
ab alijs vt darent eis
abbatem ipſoꝛum.ſed
boc illi nolebant gra⸗
tis cum eſſet eis ptilii
⁊ hbec eſt conſultatio.

P W Reſponſum. non

dubitauit papa quid
iuris eſſet in queſtio/
ne.ſed ironice hoc di

3 Ainräun ia du

bitatis vtrum ad dei
culium quiſpiam in/
teruentu muneris ꝓ⸗
uocandus ſit.ſed du⸗
bitandum non eſt. ex⸗
tra de ſuno. et ſi queſti

ones.
. Furermentu xx⸗

iij. qeuij. debet. S. xlv.
di.qui ſyncera.contra
ſed non videtur pꝛo⸗-

hiberi niſi pactio.nam ⁊? dando ? bonoꝛando ⸗z loquendo poſſumus blan⸗
diri infidelibus vt conuertantur.h. Sed tu dic ſimoniacu; ſi pagano pel he
retico detur vt chꝛiſtianus fiat.extra de ſimo.querelam.ſed videiur 3.ꝙ cũnn
me poſſim pecunia redimere.yvt de pe. dl.i. medicina. videtur ꝙ æ alium poſ

e⸗ ſilueſter pꝛomiſit omnibus munera qui vellen
2

baptiʒari.

Alimento qð dabant apli panꝑibꝰ ↄuerſis.5.pᷣſus pn. qonis.p.ſ⸗ ʒ illud

Inconcinne. quia non competit oppoſitio.
MQuoꝛum.i.quia eoꝛum.

b·NNegabat᷑ ar. ꝙ ana bematiʒ ato dʒ dari elyna.. di. xlvij. geſcam?xi.q
iij.qm.xxiij.q.iiij.dʒ. O.ſʒ illud d ia catbolico.xyvi.q.iſi cupil.ſʒ .v.q.y.c.ij.

Cauſa.

et niñ pactio inhoneſta. nã honeſta nõ remouetur. m¶ Vidue.id eſt qͥ ſcut a viris:ita æ a rebus ⁊ amoꝛe mũdi ſũt deſfſ⸗
tute:non recipiantur vt ſuſtentent ſũptibus eccleſie:niñ ſua dent eccie
ſic xij. q.i. illi.s. di. xlij. .i.S. di· xlvij. icut.
n¶ ¶Sufficiat. argu. ꝙ non teneantur canonici ſuſcipere aliquem yvl⸗
tra ꝙᷓ; facultates ecclene ſufficiũt.⁊ de conſe.di.i.omnes.⁊ exira de in⸗

a¶Pactio.non remon eſta
xxiij.di.quanq.õ.di.c.in ea ſynodo.ar.xviij qq.ij.eleuterius.extra de pꝛebẽ.
ſignific atũ.xvi.q.vij. per laicos.S.dilix· hoc ad nos.vij.q.i.mutatiõcs.hoc
nõ.viij. q.iij. in ſumma. S
bᷣ¶ EConuentio⸗/nomen conuentionis generale eſt. ff. de pac.l.i· ij .

ſtmodũ.ar.
cπ Poſtmodu. ar. ꝙ quoniam quic-

licet poſt: quod non li . “
cet ante. vt.. viij qij. ſurſum eſt deſcendens a patre luminñn tam licet ſuſcipere. ¶ Iem opponit qud.
talia. ?. c. arraldus. ar. apud quẽ ⁊ a quo bone voluntatis do illud apoſtoli ad thimothe. 68 ¾ LCericos.
quod “ licet nde. mnmnũ accipit:qui ſancto deliberationis ar De eodem. * icunt
nec poſt. vt.. e. . · coſ pitrio gratis deo ſeruire diſpoſuit. Re⸗ n i. Eira

ad fi.⁊ qð licet añ qð
nõ poſt. vt. ð. di. iiij. in
iſtis.ij.q.vi.quotiens

bitio pꝛeceſſit: ⁊ peti/

g ICalamum i. ſcri

Brnraen Jamrdime Ab dꝛdinando nõ dz aliquid exigi: ſedvVt zʒacheus: aut eccleſe rebus adiunxe abundantes de
toꝛe: ne dubitetur de nec voluntarie oblata reſpui opoꝛtet. runt ſicut illi pꝛedia ſua vendẽtes pone onis eccleſte ſu
eius oꝛdinatione.vt.) Icut epiſcopum non decet manuz bant pꝛecia ante pedes aploxꝝ vt eſſent ſcipiunt ſiue ab
ij. q.i. legum. hoc olin quã imponit vendere:ita miniſter iüllis oĩa cõia:ſed illi qui in domibus pa ſentes ſiue pꝛe/
h. vel boc intelligit: cũ vel notarius non debet in oꝛdinatione rentũ reſidentes vel ſua relinquere no⸗ ſentes ſunt ·licet
Dabet ſeioriun de pu eius vocem ſuã vel calamum venun/ lentes eccleſiaſticis facultatibus paſci· non debet eis
baeganen drowis dare. Is auſt qui oꝛdinatus fuerit: ſi n⸗ deſiderant. De quibus in eodem Iirienn So
collatione oꝛdinis nõ ex pacto neq; cxactus ac petitus poſt lib. pꝛoſperi ſubinfertur. ur ſuis ſtipedi⸗
eſt diſtinguendum an acceptas chartas 7 pallium offerre ali Qui ſua relinquere non vult: non dea is militare: moꝛ
babeat ſalarium vel quid cuilibet ex clero gratie tantmodo bet ſumptibus eccleſie ſuſtentari. taliter tamẽ pec
non. nam dicit ꝙ in cauſa voluerit: hoc accipi nullo mõ ꝓ⸗ Iquis ꝓpter hoc ſua reliquere nõ cant pꝛeſernin
collatione oꝛdinis nee hibemꝰ:qꝛ eius oblatio nullã culpe ma yvyultvt habeat vnde viuat: vt quic' n ex cupiditate
krolavo ner veban culam ingerit: que nõ ex ambientisꝰpeti accipit vnde rationẽ reddat: vt quid de ſua reieruacn
pere:ſedh epilrogns tione pceſſit. C. Auctoꝛitate bonifacij pctis alienisꝰ ſua multiplicat. Ice. n
curet ita vt ſine mune patenter oſtendit᷑: qð ſicut nullꝰ pꝛecio Nõ eſt meu dicere quale petm̃ ẽ qui ci⸗ q LNaſtoꝛ ec/
ris alicuius acceptio⸗ eſt innitandus ad conuerſionẽ: ita nulli bos pauperu pꝛeſumeudo ſuſcipiũt qu/ eſie. pau
ne ſcribatur:nec iene⸗ pecumie interuentu eccleſie largiri opoꝛ eccleſiã quaꝗ iunuare ðᷣ ꝓpꝛijs facultatibꝰ er. panis egen
tur lex. in anten. de ſa tet ingreſſum. Auctoꝛitate vo grego. da debuerãt:ſuis expenſis inſuꝑ grauant: tium vita pau⸗
lchigliſ.olla. tur intelligi qð ꝓ ingreſſu eccleſie non i vpter hoc foꝛtaſſis in ogregatione viuẽ ris eſt gfrau
Wren ambienni · cet pecum exigere: ſed ſpontanee obla ies ne aliquos pauꝑes paſcãt: ne adue⸗ Zarlunteſe
eſt vitium non imputa 2ͤl ſ. xiiij · · v.c. ij.
tur. iij.q.i. nulli.

i ¶Auctoꝛitate.conue

ſtat ergovt qui pꝛo aliqua eccleſie ſuſce
ptione munꝰ accipit:donũ dei qð a pa⸗
tre luminũ deſcẽdere debuit vẽdat:mu

Ande vꝛbanus papa.

¶ Item grego. in regiſtro.

rſionem.i.fidem ⁊ cultum dei.lxi.di. .bis omnibus.

k Opponitur.ad id quod dixit nihil exigendũ ab ingreſſuris.q:d.indit
erenter omnes debent ſuſcipi vt paſcantur de rebus eccleſie: exceptis tali/
bus de quibus loquitur in capitulis ſequentibus.
1 Iduas bhonoꝛa.que debent ſumptibus eccleſie ſuſtentari. ⁊ vidua

quandoqʒ dicitur
lum. 5. viduam.

que virum nondum babuit ff. de verbo.ngni. ma⸗

rC Nerũ.ſuſcipi ·i. ſuſcepti alimẽtari

que autem non ſunt vere vidue“
id eſt que ſuis vel parentũ opibus ſuſtẽ
tari pñt:non recipiant᷑ vt eccleſia ſuffici

Iduas honoꝛaiqueverevidue ſüůt

⁊ paulus:ant pauperibus diſtribuerũt

8 . Petrus. non videtur competere exemplnʒ

piſcatoꝛ:⁊ ita reliquit paupertatem im pꝛop

faciunt multi temp arij ⁊ hoſpitalarij bodie ⁊ quaſi

ſed petrus ſeipſum abnegauit.

„„ ...

1JIgnuis.vt gd.xij.q.i.expedit.xxiij

intellige ſequen
tia.c.cũ ſcilicet

male diſpenſãt

epiſcopi. ⁊. viij.q.ij. di
Kenn.. Feicnl. eos nus aüt largiens impoꝛtunus emat: 4d at his que vere vidue ſunt. CItem xij. q · i. llli qui.
contra. Sol. ibi ex pa aui de diuini doni venditoꝛibus velem Hieronymus ad damaſum papmm. p Sacrilegiũ
doe daͤluß ſu rc pptoꝛibus conſequat᷑:cõcludi neceſſe nõö Qui ſumptibus pꝛopꝛijs ſuſſentari po lec ginben
. mera uberalitato eſt. Cauete ergo fratres ſit ambigu⸗ teſt abecc eſia ſi pendia non accipint. ſunt danda bis
gratia ſubſidij conce/ um qðõ petiſtis conſiliũ: qd quidẽ ᷣm ve Lericos aũt illos ↄuenit eccleſie ſti quibus pꝛopꝛia
ditur.io. ſtre voluntatis ꝓpoſitu nulla inuenimꝰ? pendijs ſuſtentari:quibus paren⸗ ſufficiunt. vt. xij
d ¶Subfidij. vel bo-⸗ rõne ↄfirmatum: verũtñ ſiveſtre neceſſi tum ⁊ pꝛopinquoꝝx nulla ſuffragant bo a.·ieilli qui.extra
noꝛis. vt. ſ. e. q. iij. ex tati adeo eſt oppoꝛtunus quem reperi⸗ na. Qui aũt bonis parentum ⁊ opibus d⸗ ſimo. cum nt
multis. ⁊.ff man ſi r⸗ ſtis:dum tñ oĩs abſit pactio ois ceſſet ſuis ſuſtentari pñt:ſi q pauperũ eſt ac⸗ eng vl⸗
nerenctek⸗ terte ↄuẽtioꝰnullaqʒ veſtre eccleſie fiat diſira cipiunt ſacrilegiũꝰ ꝓfecto coõmittunt: ⁊ cantent elf.
poſt. ſed hoc fit bic ctio: accedat grat: deo ſeruire incipiat: p abuſionẽ taliu iudiciũ ſibi manducãẽt q.ij charitatem
pter pꝛeſumptionem ſuiqʒ regiminis deuote geſtet obſequiũ ⁊ bibüt. ¶ Item ꝓſper in li.de ↄtẽpla ff. de re iur. bm
vpitandam. 7 hoc ſo ⸗ 2 poſtmodũ vos quaſi ſubſidi; gratia tiua vita· x. c. naturam. Sol.
nit contrarium. 5. eg. aliqua ſue cccleſie munera largin fraa OQuibus ſua ſufficiut: eccleſie alimens qsðh̃ dicitun ex
qi cos. ſed ex ano am trum ſolatio romana permittit ecclemſii. tisnon ſuſtententur. hoꝛtatio eſt non
Aſtoꝛ eccleſie his quibus ſua ſuf pꝛeceptum. vel

de his loquitux

tio pecunie nocere De codem. Walea. ficiunt nõ dʒ aliquid erogare.qñ⸗ 515 oaein
ernin ſiſti⸗ ro Allus abbas pꝛeciũ ſimere vel quidẽ nihil aliud ſit habentibus dare ᷓ An one, atnl
bue unt percipere ar. exigere ab eis qui ad cõuerſioneʒ dere: nec illi qui ſua poſſidentes dari andi quod ba⸗
ſee.ſicut epiſcopum in veniunt: aliqua pacti obſernatione vel ſbi aliquid volunt ſine grandi pctõ ſuo bent: ſc a diui⸗
ſ a contrario ſenſu. occaſione pᷣſumat. Regulã antiqua vnde paupꝑ victurus erat accipiũt. De nis ſubtrahunt
e cut. miniſter. i· ſequens nulli vnꝙ de oꝛdinationibus clericis quidẽ dicit ſpũs ſctũs.pctã po⸗ obſequijs: qui⸗
archidiaconus. aliquid oino accipiendũ eſſe conſtiuo pulimei comedunt. ſed ſicut nibil habẽ? bus le abſenla⸗
ann ginandos xxn; neazer datione pallij neq; ex donatie tes ꝓpꝛiũ non pctã ſed alimenta quib? nbus Panörn
di quando. cchartarũ:neqʒ ex ea quã noua ꝑ ambi⸗ incigen vident᷑ accipiũt:ita poſſeſſoꝛes de quarta pau⸗
¶ Vocem ·i. lectio⸗ lionem ſimulatio inuenit appellatione nõ alimenta quibus abüdãt ſed aliena peribus debita
nem enangelicam. ex praſtelli: qꝛ enim in oꝛdinando epiſcoppꝰ pctã ſuſcipiunt. Merũ his auctoꝛita qua dari pꝛohi⸗
tra de ſimo.c.i.? ar.in pontifex manũ imponit: euangelicã le⸗ tibus ꝓhibent ab eccleſia ſuſcipi nõ illi betur abundan
ſuperioꝛi palea. S. re⸗ ccioneʒ miniſter legit. confirmatiõis au qui quonda fuerunt diuites ſed poſtaa nbus. panis cni
gulam 7c. tem eius epiſtolam notarius ſcribit. oĩa reliquerunt:vt petrus ⁊ mattheus ſSeini g. “ ..

7 in ſumma. ſi

nõ enĩ tm de ſuſcipiẽdis loquit.
de petro qui fuit pau-
ter amoꝛem dei. ? ſic
omnes religioft:

uis. vt ad xi xxiij q pij , auͦt xij qi ill aut Si.
ug Alienis·i. oblatis pꝛo peccatis alioꝛum.

tlele
edleſi
gillan⸗
Ginti
fhn
ccclſeſe
Idancnte
bwbpngr
faumnnn
Alignann
fnocnt
nananert⸗
ceſat
Gonn
chmum
delenrn
urmn
DPdare
nrvete
kechun 1
ebislunn
icctnfeen
mont mnt
Hdicpotn
enttet
ſhnttn
pſogcisec⸗
öſe dlen
bus duſts

n eſ. K.

qvenuſe
tibus do
1doripeh
Urabunt
1s Pant
Uriumde
iij,n
ſüſvnnl
oundanann
ontbat
cponn ſen
lesfir e
rſolli
NNe,
Cepniſen

9 ¶ Velut ꝓ ipſa expẽſa ſua.ar.aliquẽ poſſe dare eccleſe de ꝓpꝛijs
P ſua ſuſtentatiõe.h. nõ eſt veꝑ:niſ illud fiat ſine pacto:vt ex de ſi.
tua.nec excuſat paupertas:vt exe.quoniam ſimoniaca.
b ¶¶ Jactãtia.nam nocet iactantia.vi.q/i.imiiare.
c OQuia perfectioꝛ·i expeditioꝛ ad ſeruiendum deo eſt.

d ¶Expoliat.
d tůc Nin eo
manere ſpũs ſã
cus:cũ volũta
riã diligit pau⸗

ptatẽ. de pe. diſ.

ij.q̃rẽdum.diui

tes tñ cũ bonis

⁊cc.xxx.diſ.hoc
e ſc ripſuinus.
Acerdos.
diſpẽſatõiſ
lri aic. erpe
f¶Accipit.i. ac
clipere debʒ.
½ Biſpenſat
i. diſpenſare dz
tam ſibi i alijs
cc̃.

b & ſanperib⸗
qd ei licet. xij . q
lij.c. i. . ij.

In domib?.
ſ. de cõſ. di. v. in
dibus 5.ſ.xij.
i.neceſſaria. S.
.xij.q.ij.nobiſ.

So. hic loquit

de clericis indi⸗

gentibus gbus

tenet᷑ ꝓuidere
ſicut alijs pau/
ꝑibus.iſti fales
accipiũt ab ec/⸗
cłia:ñ qꝛ clerici
iz qꝛ pauperes.
ar. canonicis li/
cere bñficia di/
nidere:vt pꝛiua
tim ꝑcipiant qð
in cõi ſoliti erãt
hiꝛe:vt di.xxxii.
ſi qui vero.
k ¶¶Sacrario.
xiij.q· i qꝛ g.

ylt.

xij.q.ij.charita

tem.
m . Manib?.
ſ.x.q.iij. cauen/
dum.ſ.xxi.q.i.
clericus.

n Vluſ ſü. ne

ega occaſioe pſe/

Uugo apoſtoli ac

ciperent ⁊ fic in
pᷣdicatione ꝑſi-
ſterent. nã ex q;
videbant eũ nõ
accipere: vere/
cũdabant᷑ ⁊ ipᷣi
accipere. J

o Bloꝛiã. quã

babeo apð deũ
de hoc qð non
accipio.yel ſi ac
cipẽ cũ ſcãdalo
vel vltra q; de⸗
berem vel ſip̃di
carẽ eo obtẽtu
yt acciperem.
erici.de

b ici. de
Afſfſerrniũt. ẽt
infirmi ſerniũt

cEcx de cle.egro.c

nientes accipiant:aut ne ſuum cenſum

DQ.m.
enm beres. S. ſtichns.

zyt di.

927

q ¶ Aeritũ.j·xvi.q· vij.c.i.ð.ſed ibi ſolui vł merttũ.ivt pᷣſbyt᷑ pluſqᷓ alij
P

quotidianis expenſis minuant.quod ſi

aliquid de fructibus ſuis eccleſe ve⸗
lut pꝛo ipſa expenſa ſuacontulerint:nõ
ſe pꝛeferant inani iactantiaꝰ:illis quos

nihil habentes paſcit ⁊ veſtit eccleſia:qꝛ

ꝓfecto perfectioꝛeſt ille qui ſe mũdire
bus expoliat:aut qui cuʒ nihil habue⸗
rit nec habere deſiderat:quã ille qui ex
multis que poſſidet eccleſie aliquid pꝛe
ſtiterit ac ſe de eo quod pꝛeſtiterit foꝛſi⸗
tan iactat. Ecce qui pꝛohibẽtur ab

eccleſia ſuſcipi. Ali vero qui oĩa ſua re

linquunt vel pauꝑibus diſtribuunt vel
eccleſie rebus adiungunt:⁊ ab eccleſia
laudabiliter ſuſcipiendi ſunt:⁊a eius opi
bus ſuſtentadi. Uñ in eodẽ li.legit᷑.
Qui ſua relinquunt vel pauperibus di
ſtribuunt vel eccleſie rebus adiungunt
laudabiliter eccleſiaſtica diſpenſant.

cõmiſſa eſt:non ſolũ ſine cupiditate
etiã cuʒ laude pietatis accipit a po⸗
pulo diſpenſanda ⁊ fideliter diſpenſatꝰ
accepta quia oĩa ſua aut parentibuſ reli
quit aut pauperibꝰe diſtribuit aut eccle
ſie rebus adiunxit:⁊ ſe in numero pau⸗
peꝝ paupertatis amoꝛe conſtituit:vtvñ
pauperibus ſubminiſtrat:inde ⁊ ipſe tã
quã pauper voluntarius viuat.Elerici
quoqʒ quos pauperes natiuitaſ fecit cũ
perfectione virtutis vite neceſſaria ſiue
in domibus ſuis ſine in congregatione
viuentes accipiant:quia ad ea accipien
da non eos cupiditas ducit ſed viuẽdi
neceſſitas cogit.de talibus dicere videt
apoſtoluſ:qui in ſacrario operantur:q
de ſacrario ſunt edant:⁊ qui altario de
ſeruiunt de altario participent.quod ni
ſi hoc de contẽptoꝛibus ſuax facultatũ
vellet intelli
Ita ⁊ deus oꝛdinauit his qui euangeliũ
annunciant de euangelio viuere. De
euangelio viuunt:qui nihil habere pꝛo

Acerdos cui diſpenſationis cura
ed

gi:nunq; ſecutus adiũgeret

a ſacẽrdotibus conſequantur. ¶ Iteʒ
ex cõcilio vꝛbani pape habito aluernie.
Vltoꝛum auctoꝛitatibus luce cla⸗
rius conſtat quod ab ingreſſuris
monaſterium non licet pecuniam exige

re:ne ⁊ ille qui exigit ⁊ ille qͥ ſoluit ſimo

nie crimen incurrat.
Ed adhuc'obijcitur quod qᷣ
eſſuri monaſteriuʒ pecu
nias tribuunt:nõ pꝛopoſitũᷣ
religionis ſed participationẽ
ſtipendioꝛum eccleſie emũut.
eimpoꝛalia ergo non ſpiritualia emẽ
tes nequaqᷓ ſimoniaci habendi ſunt.

WHis itaq; reſpondetur non ſoluʒ

ſpiritualia ſed etiaʒ qui tẽpoꝛalia eis an
nexa pꝛecio accipiunt vel tribuũt ſimo
niaci iudicantur.vñ malachias loquẽs
ex perſona domini ait. Quis eſt inquit
invobis qui claudat oſtia⁊ incendat al

tare meu gratuito:non eſt mihi volũtas
in vobis dicit dominus exercituũ:⁊ mu

nus non ſuſcipiã de mãu veſtra. Oſtia
claudere non eſt ſacri muneris officiuʒ
ſed tantum ſibi adiunctuʒ. Iẽ gre.
ſcribit vniuerſis epiſcopis hiſpanis.
De his qui ſacros oꝛdines munerum
acceptione diſpenſant.
Vdiuimus dilectiſſmi qð nos au⸗
AKire opoꝛtuit:ſed audiſſe pꝛofecto
non libuit: quoſdaʒ ſcilicet eſſe ſacroꝛũ
oꝛdinum pꝛofeſſoꝛes:qui ſub muneruʒ
datione vel acceptione dei eccleſiasvel
ſibi beneficia vſurpãt:quod quidẽ
ſcelus vos iam non dudũ acriter coꝛꝛe

xiſſe vehementer admiramur. Juſte. n.

