Tveritas chꝛiſtus eſt: vnde etiaʒ ab iſto

eiuſdé ſubſttie cöeo.
I¶ ¶Pꝛopꝛietas.· id eſt diſcretio.qꝛ ꝑſonaliter ab eo cſt diſtinctus. “

m¶ Alienus.id eſt aliud in eſſentia.immo idem.
n¶ NLeritatis.id eſt a veritate.i.a filio pꝛocedens. ů
o ¶¶ Ex deo patre.mirũ cũ epheſinũ ↄciliũ fnit in grecia celebꝛatũ et de q̃t
tuoꝛ pᷣncipalibus ſit vnũ.vt.xy. di. canones.quõ greci audẽt dicere.ſ.ſ.a ſolo
hatre ꝓcedere cũ hic dꝛ S.inducti ñ ſuntad boc dicendũ duabus de cau⸗
ſis.ſ.qꝛ xps loquens de ꝓceſſione.ſ.ſ.ſolũ pꝛeʒ noiat dicens: ga patre ꝓce

dit. Itẽ etiam qꝛ in ſy

mbolo fidei apud eos edito fimplr ↄtinet qni a patre

Pcedit.nos addimus filioqʒ ſed in fi.ſymboli apnd eos ſub anathemate
hibetur vt nullus de fi de trinitatis aliud docere vel aliter pᷣdicare i ibi cõti

net̃ audeat.vnde dicũt nos anathem

aʒtiʒatos ꝗ ibi addimus filioqʒ ſʒ xpᷣs

ideo ita dixit:qꝛ patri voluit attribuere auctoꝛita teʒ inſpirãdi. Item in ana

themate ponit᷑ aliud pꝛo grio:ſed nõ eſt ↄtrariũ ſed ideʒ.cuʒ filius cuʒ patre

ſit ideʒ in ſubſtantia:ergo qð a patre ꝓcedit ⁊ a filio:⁊ ſic nõ addimus: ſed

potins declaramus.

P Be meo.i.a me vela

patre meo pꝛocedit.C. de ſũ.tri.l.inter claras.io.

tes dicunt ſcilicet a filio non pꝛocedere.xt colligitur.j.e.per. hoc eſt. n.

2 Aluatoꝛ.loquit᷑ hic didimus ↄtra grecos qui erroꝛi neſtoꝛiani adherẽ

Exractũ inſigne hoc atqʒ pꝛeclarũ opus Decreti.

Item ex eodẽ. Anibus ſpectaculis

¶ Eiuſdẽ nature.ſecunda rio.p

⁊ oĩa que in trinitate perſona

ZAſemetipſo. leg

De Con.

⁊2⁊z in ar.ſuam aſſumit auctoꝛitatem domini dicẽtis:
a ſeipſo:ſed ſicut audit loquitur. Exponit pꝛeterea
verba circa trinitatem intelligen da ſcilicet dici loqu
ter ꝙ accipiunturſecundum conſuetudinem qua n
tio dicit ꝙ ſpiritus ſanctus non poteſt audire aliq

ſimiliter ſicut ex deo patre pꝛocedit.

deniqʒ hinc ipſe ſpiritus etiam per ma⸗
nus ſanctoꝛum apoſtoloꝛum miracula
gloꝛioia perficiens dominum gloꝛifica/
bit ieſum chꝛiſtum poſtquaʒ aſcendit in
celum.nam creditur chꝛiſtus natura de
us exiſtere.ꝑ ſuum ſpiritum virtutes effi
ciens ideoqʒ dicebat: de meo vaccipiet
⁊ annunciabit vobis.¶Item didimus
in li.de ſpiritu ſancto contra erroꝛeʒ gre
coꝛum. SDe eodem.

B Aluatoꝛaqui ⁊ veritas eſt ait:nõ.n.

loquit᷑ a ſemetipſo hoc eſt non ſine
me ⁊ ſine meo ⁊ patris arbitrio:qꝛ inſe⸗
parabilis eſt a mea ⁊ patris voluũtate:

⁊ apliusiqꝛ ex ſe ñ ẽſʒ ex patre ⁊ a me ẽ.

hoc eniʒ ipſuʒ qð eſt:⁊ qð cõſiſtit ⁊ loqͥ⸗
tus:a patre ⁊ a me ille eſt:ego veritatem
loquoꝛ ⁊ inſpiro que loquit.ſi qͥdẽ ſpüs
veritatis ẽ.Dicere eniʒ ⁊ loq in trinitate
nõ ſᷣm ↄſuetudinem nõſtraʒ qua ⁊ nos
ſermocinamur ⁊ loqᷣmur accipiendum
eſt:ſʒ iuxta foꝛmã incoꝛpoꝛaliũ natura⸗
ruʒ ſiue naturalium a maxime trinitatis
que voluntatẽ ſuaʒ ingerit in coꝛda cre
dentiu:eoꝛũ coꝛdibus inſeritqͥ eã digni
ſunt audire.Liqͥdũ ergo ẽ dicere patreʒ
⁊ audire filiũ vel ecõtra filiuʒ loquenteʒ

⁊ audire patrẽ:eiuſdẽ natureeſſe patrẽ

⁊ filiũ ⁊ in patre ⁊ in filio ↄſenſus ẽ ſigni
ficatio ſpũs ſei:qͥ eſt ſpũs vitatis: ⁊ ſpũs
ſapiẽtie nõ põt audire filiũ loquẽtẽ qͥ ne/
ſcit cũ hoc ipſum ſit quod ꝓfertur a filio
i. ꝓcedens deus de deo:ſpũs veritatis
ꝓcedẽs a veritate ⁊ ↄſolatoꝛ manãs de
conſolatoꝛe deo.Seniqʒ ne quis illum
a patris ⁊ filij voluntate ⁊ ſocietate di/
ſcerneretꝰſcriptum eſt.non eniʒ a ſemet
ipſo loquitur:ſed ſicutꝰ audit ⁊ loquit᷑
cui ſunile eſt qð de ſeipſo ſaluatoꝛ ait: ſi
cut audio ⁊ iudico.a alibi.nõ poteſt a ſe
filius facere quicquam:niſi quod vide⸗

rit patrem facientemꝰ.

loquuntur leges de bis ẽ de illis.

y¶FInſerit.quia boc liquidum eſt hic eſſe ⁊ẽ.

poſitio vſitatioꝛ eſt qᷓ; ea que bic ponitur.

non enim loquitur

qualiter ſunt iſta
i audire:quia ali⸗

os loquim ur.ter/
uid a filio qð ipſe

neſciat.
rInſeparabi
lis.ꝑ hoc exau⸗
dit ꝙ in ſepara⸗/
bilia ſunt opera
trinitatis.vt.xx
viij.q.j. fideliuʒ.
yt intelligat de iĩ
ſeꝑabilitate vo⸗
lũtatis ⁊ oꝑatio
nis.nã qð opat
⁊z filius ⁊ ſpiritꝰ
ſanctus.
8. Voluntate.
qꝛ vult.alias fal
ſuʒ eẽt ꝙ gignu
pater: non fiuꝰ:
comedit filius:ñ
aũt ſpiritus ſan
ctus.arg.ð.e.di.
iij. c. vlti. Mt⸗
hbienim viderur
eſſe diſtinguen⸗
dũ ĩter oꝑa dpe
rata ⁊ oꝑa ope/
rantia:ſed male
niſi itelligaſ ope
ra operata.id ẽ
actus ipſos vel
accidens quod
eſt in ſubiecto.
Si itelligas ope
ra operata ſecũ
dũ ꝙ effectus c
ꝗ ſua cã:nil ope/
ratur vna perſo
na quod tota tri
nitas nõ cauſet᷑:
iuxta illud: actõ
diſplicuit:paſſio
rata funuit.

Et amplius.

glia expoſitio ẽ.

uI ¶Quia ex ſe
non eſt. i.nõ pio

cedit ex ſe.id eſt
ex perſona ſua.
FYuxta. ſicut
⁊ ad iura coꝛpo/
ralia reſtiiuitur
gs non aũt ad i
coꝛpoꝛalia.ff.de
yſuc. ſequit᷑ S.ſi
viaã. ⁊ its aliter

3 .Parreʒ. in euangelio iñ exrponit? pater dicit pel loquit de filioid ẽ
gignit filiu. pꝛ vel filiꝰloquit de ſpũ ſcõ.i.inſpirat.ſ.ſ.filius audit᷑ pꝛem
-gignit᷑ ab eo.ſpũs audit a patre vel filio.id eſt iſpirat᷑ ab eo.⁊ bec ex

ꝛincipaliter enim ſic notar̃ perſona⸗

rũ diſtinctio.ĩmo pᷣncipaliter.nec eſt ibi innuenire pꝛius vel poſteriuſ.

Tola que in trin perſonas diſtinguũt eſſentia innuunt ? eſſentia
literintelligunt᷑ accipiunt vñ augꝰ.nõ ẽ deo aliud eſſe pſayã ⁊? alid

— — „ — —

eẽ ſubſtãtia.cũ ̊ nomen ꝑſona cditũ ſit ad notãdũ
2 Diſcernerei. dicendo ꝙ non pꝛocederet abeo.
ir in euangelio io.cũ ve.ꝑacli.ſpũs verita.ille voſ

diſticiõeʒ ꝑſona x.

doce. oẽm veritateʒ.nõ enim loquit᷑ a ſemetipſo:ſed quecunq; audiet

loquetur. ? que ven.ſunt oſten. pobis.

a ¶Sicut.i.intelligo ⁊ ſcio.dicit᷑ eniʒ filius ſcientia. ?
babet a patre ⁊ ſpiritus ſanctus a patre ⁊ filio.
b¶¶ Facientem. ſepe ſolet filins ſimilis eſſe patri. Item ? me giſtro di ⸗
ſcipulus. xxiiij.q·j· cum beatiſſimus. ioannes.

Impꝛeſſum Aenetijs ꝑ

*

BGeoꝛgiũ Arrinabene antnanũ Anno ſalutis..ld.cccc xc. Die.x. Martij.
6 Zans deo.

quicquid habet: .

–

—
–.

——.W —

geN
ſer
Bben
Nor
1
inn
ite
ol
eo.
cpe
gle
ſe
penſ⸗
lun
le
N

n
t

o
4
.
ſ
o
Ali

ig

— —

— —

a

Pꝛima alba
Quoniam nouis

eſt ↄtra.

culares poteſtates
b

„*

ſuas.ff. de
eſtin igclcancm
Pꝛeſumit.
Sextam. ſe
c

municauit papam.

us ad papatum.
7 gener is

vel ignoꝛante non

Siquis extra
ſed nunquid in
In bapti ſmo
e
MQuãuis errare.
dere.vnde ipſe
Hent tractari in
ſed ſobꝛium. ſed

repellunt vt de hoc

Pongeret.grauis

tis etiam magnis
Qui ſub Sracu

ha neprſiunptise;

Caſus. ſic

diſpẽſatõ quãdoqʒ

buius rationem

. Aen. ſed quaʒ

NQuoniã quicquid.
coꝛepiſcopos.⁊
de ↄceſ. pieben.

ciuſdem criminis.
vſqʒ ad.xciij.
conficiant.
aploꝝ. tertij

Xomittendum ẽ

ſecularis coget

Siquis epicopus
ſi necelſtas.

SBSicut. ſenſus

Affros.ratione
licita conditio
ij. c. ij. Vl

Nerbum. nam
recipi.ar.
facieb ãt qð
ſuam lutionem

Celelut pꝛo ipſa
auctoꝛitatibus ꝙ
cog.l.i.

Eccleſia. pactione

Zunẽ odlt⸗
Duz ſi
ſiſtit. vt. ff.
Mo Podimns

Ideo bitie
eo.intra
Palam eſt
Plach. queſti

Eiabenda
Quia funeſtam
illum ſolum

certe c om arium

C Dene quia
cedãat.⁊ ſi
poſt litẽ

occiſi domini:

8
Sunt laudant
tenetler.
pars defert
Scire. in

Kegiſtrum

XExx. contra.
vnus ſi nccumbat
NMeminezʒ. ↄtra

vltimam manus

. U
Relatum eſt.

Clericum ſecularẽ=

uoſdã cibos
Srmwdi ergo

Megat. quidam
hec herba

P ſint “
Claudos.quia

v
Abbatibus .
Tunm cõmittere
Spatia. ãpliata
Oteiſch.

C.Si cfare

merc.tk.
git ſcire: cum

egypti Mia

Wonachi ad

Cunctis. licentia
Ael huc.
enim.

2
od autem
Item grego.

melius pꝛouidebit

Nui bona

1*
Seruitiũ.⁊
adoptans
nec filius

ꝛeſbyter
P„ A

C⸗ udito. a
EAli inique
Ille. vincit.

miſſionibus vt

B
c ans ſe

Eiurta⸗
Megligentes .
Ouih cnddele.

Quod errauerat.

De epiſcopis
eoꝛum.eo
Quo auſu.
D

Siquis dederit
ꝙ inſcribat ſe:
hoc idem
Diquis romi

Buſpenſus.
diuinatio erroꝛi

Siquis
macula ⁊ ruga
a fie
vouiſſe.quod
B

Omnes. iudeoꝛuʒ
ſexus ĩpediat.
exceptionis obijcit
rem nõ eſſe
D

tm ergo benitens V
Aitauerint. mõi
Meptis. ſi

decudes.
J

non: qꝛ totum

gaudemus.in

xxxv.q. vi.
qꝛ ibi nouit

Z pzopbeia.
EBel icto.q.d.
Eecrn⸗
Quod neſcit.

quia non eſt

auctoꝛitas euãgelij

Hec de charitate

extinguit Beccatum

Ein poteſtate.

Pꝛedeſtinatio

Ran potius

gocium 45
WMeceſſitudinu,ʒ

Et hoc quoqʒ*
unc querit

Deus adiuuet.
O .

Ad nuptiax
Hoc quoqʒ

doctoꝛum eoꝛum

Siquis.⁊ 8
NQuid ſit
lius in patre:

aut ſunt

di. quoniam.
R

p. 7. f. ?. ſ. ſ
Acleros.i .in

Cathecuminox 4

Parit. in

—

FPerrer

*

FXL.. c, r , , Ar *
. e 4 r. nlle adſ.r 11α
z, z ſieis ſr, vii zor 4

ſpinr, velen 5 4

F. im 40 XVͤ

Luini

—

6 „N — —
- Cera 6 9 *

5

4 .
4
„ S=ð S . 5
.

„
„W — „
s
* Tr 2

.

rrerrrrrrrr rr rrrn

Ineipit libelus ſiue opns ſuper decreto vtiliſſimum vᷣalde:inqno con
iinentur ſub paucis verbis diſtinctiones omnes: ⁊ cauſe decretoꝛum:
oẽſq; qſtiones:⁊ cninſlibet queſtſõis ſolutio regulariter peterminaſa.
Iber decretoꝝ diſtinetus eſt in tres partes. Qnarũ pꝛima voca
tur diſtinctiões. Scðᷣa cauſe. Tertia de ↄſecratiõe. Pꝛima pars
vocat diſtinctiones:eo ꝙ diſtincta eſt per particulas centũ ⁊ vnã.Et

yna queq; particula vocat᷑ diſtinctio.

In pꝛima diſtinctione: legũ pꝛima diuiſione poſita.ius ipn um gene/

raliter uriſq; ſpecies omnes foꝛmaliter diſfiniun’f. char.
In ſcðda diſtinctione:de iure quiritum fiue romanoꝛum agitur ipſũq;
per ſpecies diffinitur.
turq;: bꝛeuiter exponitur. H char.
In quarta diſtinctione:ad quid leges inuente:vel quid ſacri canones

mandent. char. 5
In quinta diſtinctiõe:quomodo ius naturale tempoꝛe:dignitate inter

omnia iura pꝛimatũ tenet:nec obſtat ꝙ ibi ponitur. char. 4

In ſexta diſtinctione:an illuſiones nocturne ad peccatũ imputentur:

⁊ circa finem pꝛoſequitur de legis naturalis dignitate. char. 4

In ſeptima diſtin.de legillatoꝛibus oium legũ nationũq; agiꝗ.· x
Jn octaua diſtinctione: ꝙ omne ius:lex:conſuetudoq; iuri naturali

Poſtponitu. char. F
In nona diſtinctione: agit᷑ qualirer auctoꝛitate ⁊ exemplo pꝛobatur
conſtitutiones hominũ inri cedere naturai.. cchar. 6

In decima diſtinctione:pꝛobatur ꝙ lcges inperatoꝛis eccleſlaſtica iu
ra non ſoluunt: imo leges canones imitantur.

bus tamen cedit appꝛobatis. char. 7

In dnodecima diſtinctione:ꝙ landabilis ↄſuetndo ſeruanda eſt que

maxie nec canonibꝰ ſacris nec veruati obuiat vel moꝛibꝰ bonis. DK+

In tertiadecima diſtinctione:contra ius natur ale nulla admittit̃ diſ/

penſatio:niſi foꝛte in fuga minoꝛis mali. char. 9
In quartadecima diſtinctione:q; mala non debent admiti vt maioꝛa
euitentur.

criſs ab eccleſia nominetur. 4 1
In decimaſepiima diſtinctiõe:ſine aſſenſu ſancte romane eccleſie nõ
concibia ſed conuenticula celebꝛantur.
In decimaoctaua diſtinctione:epiſcopale conciliũ conſtitutiones ge/
nerales non conficit ſed coꝛrigit delinquentes ſuos:⁊ ſi ſecus fecerit

coꝛripiat᷑:puniturq; nolens concilijs intereſſe nec aliquid exigat᷑. iʒ

In decimanona diſtinctione:mandata eccleſiaſtica omni debent de⸗
notione ſeruari. B char. i14
In vigeſima diſtinctione:ꝙ in cauſis diffiniẽdis ſacris canonibus in
expoſitione vᷣo ſacre ſcripture doctoꝛibus attenditur. char. i6
In vigeſimapꝛima di.de diuerſis oꝛdinibꝰ? gradibꝰ miniſtroꝝ. i6
In vigeſimaſcðᷣa di.de dignitate romane cccleſie ⁊ quarundam aliaꝝ

eccleſiarum. char. 18

In vigeſimatertia di.de oꝛdinatione miniſtroꝝ incipiens a romano
pontifice ⁊ deſcendens vſq; ad boſtiarium. cchar. i8

In vigeſimaquarta di. de exeminatiõe oꝛdinandoꝛum. char. 21

In vigeſimaquinta di.de officijs clericoꝝ:incipiendo ab hoſtiario: ?
aſcendẽdo vſq; ad epm. Circa mediũ diſtinctois inchoat.xiij.pꝛece/
pta apoſtolice regule que enumerat aplus in eplis ad thimotheum:⁊
thi.⁊ ꝓſequit in eadẽ diſtinctiõe. Opoꝛlet epᷣm eſſe ſine crimine: ⁊ ibi
crimine cõnotato venialia ponit. char. 21
In vigeſimaſexta di.de vnins vxoꝛis viro:cuius occaſione tractat de
continentia clericoꝛum vſq; ad trigeſmãquartam. char. 25
In trigeſimagꝗnta di.idẽ ſobꝛius quã partẽ reſeruat vſqʒ quadrage/
ſimagquartam diſtinctionem. char. 30
In trigeſimaſexta di.⁊ quattuoꝛ ſequentibus:illud:pꝛudent. 30
In quadrageſima ? qdrageſimapꝛima di.illud:oꝛdinatũ. ʒ30. æ.3 4
In quadrageſimaſecunda.illnd: boſpitalem. cchar. 54
In quadrageſimatertia diilla duo: Pudicum ⁊ decoꝛẽ. char. ʒ 5
In quadrageſimaquarta diillud:nõ vinolentum: ꝙ eſt pars eius ꝙ
diximus.S.di.trigeſimaquinta:ſobꝛium. char. z3 5
In quadrageſimaquinta di.illud:non percuſſoꝛem. char. 36

In quadrageſimaſexta di.illud:non litigioſum. chbar. 538
In quadrageſimaſeptima di.pudicũ domui ſue bñ diſpoſtũ. 38
In quadrageſimaoctana diſtin.illud:neophitum. char. 59

In quinquageſima di.agit Aapſu ⁊ reparatione clericoꝛꝝ. 40
In quinquageſimapꝛima di.denrialibus oꝛdinandis:velnõö. 46
In quinquageſimaſcdᷣa di.de pꝛepoſteratione ſacroꝝ oꝛdinũ. 7
In quinquageſimatertia diſt. de curie annexis recipiendis:vel non in
clero:vel monaſterio. . char. 47
S quinquageſimaquarta di.de ſeruis a nõ dñis manumiſſis. 7
n quinquageſimaquinta di. de coꝛpoꝛe vitiatis:Gigamis:illitterat
pnblice penitentibns:oꝛdinandis vel non. char. 49
In quinquageſimaſexta di.de filijs pꝛeſbyteroꝝ: an natis de foꝛnica
tione:⁊ adulterio: oꝛdines conferantur. char. 50

In quinquageſimaſeptima di de baptiʒatis in egritudine non oꝛdi⸗/

In quadrageſimanona di. — qõnes:bꝛeuiter recapitulat. o

„

MUD HWZ char. 53
ntertia:de iure canonico quibus nominibus diſtinguatur: diffinia⸗

n yvndecima diſtinctione:⁊ ſi conſuetudinis non ſit vilis auctoꝛitas
egi

cchar. io
In quintadecima diſtinctione: de tempoꝛe notat᷑ quo ſacri canones
libꝛiq; vel concilia celebꝛata fuerunt. char. i10
In ſextadecima diſtinctione:qui libꝛi vel canones vel ſynodus appo
char. ii

char. 12

nandis. . „ char. Fi
In quinquageſimaoctaus di de monachis nõ oꝛdinandis ſine licen-
tia abbatis. char. Fi

In ꝗnquageſimanona di.de laicis l̃atis:nõ ſubito oꝛdinãädis. ꝓi
In ſexageſima di.⁊ reliquis tribus ſequentibns:de electione perſona
rum eccleſiaſticarum. H char. Fi. 7. 5 2.7.5 53
In ſexageſimaquarta ⁊ ſexageſim aqnta:de ↄſecratiõe epi. ? 7.⁊.K 8B
In ſexageſimaſexta di.de pꝛomotione archiepiſcopi. cher. F5
In ſexageſimaſeptima di.de oꝛdine pꝛeſbyteroꝛum,. char. 5
In ſexageſimaoctona dide oꝛdinatcione nõ iterãda de coꝛepis. ?8
In ſexageſimanona di.oe nõ oꝛdinatis:ne in eccleſia dei miſtrẽt. F9.
In ſeptuageſima di.ne aliquis oꝛdinet᷑ ſine tittlo. char. 9

Jn ſeptuage ſimapꝛima di ne aliꝗs oꝛdinet᷑ a nõ ſuo ep̃o.char. 0%

n ſeptuageſimaſca vi.nulli epiſcopus litteras dimiſſoꝛias: niſi ro⸗

gatus faciat. . char. 60
In ſeptuageſimatertia di.de foꝛma lr̃aꝝ dimiſſoꝛiaꝝ agit.
In. ſeptuageſimaquarta di:an inuitis oꝛdines conferantu. õi

In ſeptuageſimaꝗnta di.de tꝑibus oꝛdinationũ alioꝝ clericoꝝ. 2
In ſeptuageſimaſexta di.de ieiunijs quattuoꝛ tempoꝝ. char. 62
In ſeptuageſimaſeptima ⁊ ſeptuageſimaoctaua di.de etate oꝛdinan⸗
oꝛum. V char. 6 3.7.6 4
In ſeptuageſimanona di.repetit de oꝛdinatiõe ſũmi pontificis. 4
In octuageſima di.in ꝗbus locis ep̃i ⁊ archiepi oꝛdinandi ſũt. .
In octuageſimapꝛima:⁊ nouem ſequentibus:repetit quedam de pꝛe⸗
ceptis aplice regule ⁊ maxime de continentia clericoꝝ . char. ö§
In nonageſimapꝛima di.de licitis ⁊ honeſtis oꝑpibus. char. 7 4
In nonageſimaſcdᷣa di.de mõ cantãdi in eccleſia ⁊ electi ptate. 7 4
In nonageſimatertia di.de obedientia iunioꝝ ad maioꝛs. 7 5½
In nonageſimaquarta di.de legato ſũmi pontificis:⁊ de pꝛeſũptione
archidiaconoꝛum. R char. 77
In nonageſimaquinta di de exceſſu pꝛeſbyteroꝝ ⁊ epoꝝ char. 72 7
In nonageſimaſexta di.de diſtinctis poteſtatibus ſecularibus ⁊ ec⸗
cleſiaſticis. Rr chhar. 79
In nonageſimaſeptima di.repetit de non oꝛdinandis ignotis. Si
In nonageſimaoctaua di.⁊ iribus ſequentibus:de auctoꝛitate epoꝝ:
⁊Z vſu palij:⁊ archiepiſcopoꝛum ⁊ pꝛimatum. char. Si.⁊.SD 2. ?.SO ʒ
DEYYplicit pꝛima pars libꝛi. Incipit ſecunda. =ðD
¶Secunda pars huius libꝛi dꝛ cauſe: eo ꝙ diſtincta eſt per cauſas
trigintaſex. In ſingulis appoſuit gratianus plures queſtiones in qua
libet illarũ.allegans pꝛo vtraq; parie.tandẽ diffinitiuã ſententiã:ſub
iungens yt per h oc rationes ad certamen indicioꝛum inſtruat. 83
r Incipit pꝛima cannag.

e pꝛima cauſa agit de ſymoniacis continens in ſe ſeptẽ qõnes .

n pꝛima queſtione:virũ vendere ſpũalia ſii petm̃.So.ſic. 83

n ſecunda:an pꝛo ingreſſu eccleſie vel monaſterij:pecunia ſit exigẽ

daꝛvel perſoluenda. Solutiò. non. ᷑ cchhar. 9 6G
In textia:vtrũ diſpendia eccleſie emere ſit ſimonia.So.ſic. 97
In quarta:vtrum reus ille ſit criminoſus:cuius pater pꝛo eo ignoꝛãte
ſimoniã cõmiſit.So.ignoꝛantia facii non:iuris excuſateu. 9 9
In quinta:vtrum liceat ei retinere ꝙ pater pꝛo eo ſimoniace acgſiuit.
So.de rigoꝛe iuris minime.de miſericoꝛdia ſecus. char. 10 0
In ſexta:vtrum oꝛdinati a ſimoniacis ignoꝛanter ſint abſcindẽdi vel
non.So.pꝛobata ignoꝛantia miſericoꝛditer toleran᷑. char. ioi
In ſeptima: vtruũ renuncians ſue hereſi in epiſcopali dignitate: ſit ſu⸗
ſcipiendꝰ.So.de rigoꝛe iuris deponit᷑:ſed ex diſpẽſatiõe ↄtinet᷑. i oi
FFVxrplicit pꝛima canſa. Incipit ſecunda. S
¶ Secunda cauſa:⁊ ille quattuoꝛ ſequentes:agunt de oꝛdine iudicio
rum:in qua ſunt octo queſtiones. S
In pꝛimaquerit᷑:vtrũ in manifeſtisſit oꝛdo iudiciarius obſernandus
So.ytiq; niſi ſint notoꝛia. cchar. io *½

In ſecunda:vtrum ſpoliatus ab aliquo ſit iudicandus. So.non:anie

reſtitutionem. char. 10,8
In tertia:qua pena ſun feriendi:qni in accuſ atione deficiunt. Solu.
tallione. H char. 108

In quarta:ſi accuſatoꝛe deficiente:reus ſi cogendus ad purgationeʒ
So.non.niſi infamia publica laboꝛaret. char. 109
In quinta:an duoꝝ teſtimonio:epᷣs ſit condẽnandus.So.ſic iii
In ſexta:quo remedio cauſe ſubuenitur:vel cauſa leuatur.So.per ap
pellationem vel poſtulationem. char. iiz
In ſeptima:an laici ſint recipiendi ad accuſationem. So.de iure anti
quo ſic.de iure nouo non. char. ii7
In octaua:qualiter accuſatio ſieri debeat.So.in ſcripiis. 122
rhel lernnda uchbertertin. ðUMUM .
Tertia cauſa habet vndecim queſſiones.
In pꝛima querit:vtrũ reſtitunio ſit faciẽda ꝗbuſlibet ſpoliatis. So.ſic
niſi in caſibus.infamatuſ:apoſtata iuſte ſpolia us.pꝛeciſus cum ſuſpe
cto:non reſtitunntur. cchhar. 125
In ſecunda ⁊ tertia:de indicijs:vel de induciſs:⁊ quo ſpatio ſint dan
de.So.ad arbitrium iudicis. char. 125.7.12 4
In quarta:vtrum infames ſint recipiendi ad teſtimoniũ. Solu.non.
niſi contra ſui ſimiles. char. 12 4
In quinta:vtrum teſtes domeſtici:vel inimici ſint toꝛquendi.So.ini
mici non:nec domeſtici quibus poteſt imperari. char. 12 ½
In ſexta:vtrum reus extra pꝛoninciam ſit pꝛoducendus. Solu.non.

TEIII.,.

20

15

10

E

V

0

R

O Balancde Q

N

H J K 1.

G

F

E

4

Focus

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard*

2 Copyright 4/1999 VXVMaster GmbH wwW.yXyMaster. com