qð /ꝓcul ſit ab eccleſia:ſiue ab adulte⸗
ro:ſiue a fure datum fuerit ad perci⸗
pientem munus' peruenit illibatum:
quiaa vox illa que ſonuit per colũbã
hic eſt filius meus ⁊c̃.oẽm maculam
humane pollutiõis excluſit:qð decla⸗

nẽ eoꝝ:vt de ↄſe.di.iiijſicut in ſacramẽt.⁊.c.nõ ẽ vobis:vt no.i.qi.q ꝑſe

ctionẽ.⁊.c.dñs.

p ¶ Munus.i. baptiſma.

o ¶ Baoptizanit. in ſoꝛma ecclie.
q ¶ι½ vox. bapti; at.

2 ¶ Rigauit. baptiʒado.

ratur cum dicitur:hic eſt qui baptiʒat

in ſpiritu ſancto ⁊ igne .nam ſi viſibi⸗

list ſolis iſtius radij cum per loca fe⸗
tidnſſima tranſeunt nulla ↄtactus ma⸗
culatione inquinantur: multo magis
ipſius qui iſtum viſibilem fecit virtus
nulla miniſtri in dignitate ↄſtringitur.
nam ⁊ iudas cũ fuerit ſacrilegus atqʒ
fur:quicquid egit inter apoſtolos ꝓ

dignitate cõmiſſa ſibi beneficia ꝑ indi

nũ data nulla ex hoc detrimenta ſen

ſerunt. Oeclarante hoc ipſũ dño ma
nifeſtiſſima voce:ſcribe inquit ⁊ pha

riſei ſuper cathedra moyſi ſederunt.
NQuecunqʒ dicunt facite:que autẽ fa⸗
ciunt nolite facere:dicunt enim? non
faciunt. Quicquid ergo ad hominuʒz
ꝓfectũ quilibʒ in eccleſia miniſtri pꝛo
officio ſuo videntur operari hoc to⸗
tũ ↄtineri implente diuinitat effectu.
ita ille per quẽ loquitur xpᷣus paulus
affirmat.Ego plantaui::apollo riga⸗
uite:ſed deus incremẽtũ dedit. Itaqʒ
neqʒ qui plantat eſt aliquid:neqʒ qui
rigat ſed qui incrementum dat deus
A deo autẽ non requiritur quis vel
qualisꝰ pꝛedicet ſed quid pꝛedicet vt
inuidos etiã xpᷣm bene ↄfirmer pꝛe⸗
dicare:quo malo ipſe diabolus deie
ctus eſt:⁊ hoc ipſet pꝛedicare nõ deſi⸗

nit. Ideò ergo ⁊ hic cuius nomẽ dici

tur reticendũ eſſe:male bona miſtran
do ſibi tm̃ nocuit.Maʒ inuiolabile ſa
cramentũ qð per illud datũ ẽ in alijss
perfectionẽ ſue virtutisꝰ obtinuit.qð

generaliteriquidẽ veꝝ eſt niſi aliquo⸗

rũ tm̃ ſe extẽderet curioſa ſuſpitio vt

imaginent᷑ ꝓlato a felice papa iudi⸗

cio:poſtea inefficaciter in ſacramen⸗
tis quecũq; achacius vſurpauit ipſuʒ
egiſſe.ac ꝓĩde oʒ eos metuere qui vł
in ↄſecrationibns vel in baptiſmate
miniſteria tradita ſuſceperũt ne irrita
diuina bñficia videant᷑. C ꝛergo
illicite ⁊ nõ canonice ſed ↄtra decreta
pᷣdeceſſoꝝ⁊ ſucceſſoꝝ ſuox hec reſcri
pta dedit vt ꝓbat felix ⁊ gelaſiꝰqͥ acha
ciũ añ anaſtaſiũ excõicauerũt:⁊ oꝛmiſ⸗
da qͥ ab ipᷣo anaſtaſio tertiꝰeüdẽ acha
ciũ poſtea dãnauit:iõ ab ec.ro.repu⸗
diat᷑:⁊ a deo ꝑcuſſus legit᷑ fuiſſe hoc
modo. Anaſtaſius a deo repꝛoba⸗

tus num diuino pcuſſus eſt.

Maſtaſius.ij.natione romanus
fuit tempoꝛibus theodoꝛici regis:eo⸗
dem tempoꝛe multi clerici ſe a com⸗
munione ipſius abegerunt eo ꝙ cõ⸗
municaſſet ſine concilio 'epiſcopoꝛuʒ
vel pꝛeſbyteroꝛum ⁊ clericoꝛum cun⸗
cte eccleſie catholice diacono teſſalo⸗
nicenſi nomine fotino qui cõmunica⸗
ueratꝰ achacio:qꝛvoluit occulteꝰreuo
uocare achaciũ ⁊ non potuit nutu di⸗

eſt papa:vt.xv.di.ſcut in ſi.
o ¶ Qui cõmunicauerat õ.xj.q.iij. qm̃.vbi dr̃ q; excõicatio nõ trã

ũ in ſpecie colũbe.
t¶ NHã ſi niſibilis.i.q.i· ſi fuerit.
x ¶BDiuinitatis.i.deo cooꝑate.
5y ¶ AKpollo. diſcipulus pauli.

2 . Incremẽ⸗
tũ .i.gratiã ⁊ re
miſſionẽ pecca
toꝝ.

a . Zel qual.

hoc ĩtellige ð to

leratl. als bñ q⸗

rit᷑:vt.xlij.diſti.

geſcamus. naʒ

nemo põt pᷣdi⸗
care:niñi mitta
tur: vt.xvj.q.i.
adijcimus. de
here . cũ ex iniũ
cto.vł loquitur
ſm antiqua tẽ/

poꝛa qñ oẽs po
terat pᷣdicare.

b ¶DPꝛedicet.
z q pdicet.

c . At inidos.
id ẽ pſeudo apo

ſtolos.
d Cofirmet.
⁊Z hoc i epla ad
philippẽſes.cũ
dicit ſiue ꝑ veri
tatem ſiue alio

modo xpᷣs pᷣdi
cet᷑ in hoc gau⸗

dco ⁊ gaudebo

eCEt boc ipe

id eſt inuidia.
¶CEt hic. ſcili
cet achacius.
g ¶AKlijs.ſ. ig⸗
ratibus.
hb ¶ Sue virtu
tis.quo ad veri
tatẽ ſacramẽti.
i ¶. Quod gnã
liter.i.in omni
ſacramẽto.

k ¶Vt imagi⸗

net achaciũ.

¶Aetuere. i.

m opinionem
falſã.nã in veri
tate ſuſceperũt
oꝛdinẽ ſed non
executionẽ.i.q.

ioꝛdinationes.

i· q. vij. diaber⸗

m Naſtaſi

us. gbe⸗

gerůũt.i. remoue

rũt.xxyvij.diſ. .
veꝝ. ſʒ . viij . ꝗ.
iij. nõne. vbi dĩ
ꝙ añ tpᷣs ſnieñ
pñt clerici rece
dere ab epᷣo. ſʒ
hic nõ receſſe⸗
rũt añ ſniaʒ qꝛ
inciderat in he
hereſim iã da/

natã:vt. xxiiij.

q.i.c.i.

n ¶ Concilio.

videt ò papa
tenet᷑ requirere
ↄciliũ epᷣoꝝ:qð
veꝝ ẽ vbi de ſi⸗
de agitur.⁊ tũc
ſynodꝰ? maioꝛ

ſit in tertiã perſonã:ſʒ hic cõicanit ei in maleficio vñ potuit traſire

ne⸗
re
es

.
iiͤ⸗

ſon
ig⸗
nes⸗

ſai
lbe/
one
5.
iſe.
bicr
ſien
feee

ſe⸗
i
ſoo⸗
at
s

gio:
ni
iſre

Bi.

ad tertiã pſe onã: vt e de ſea en. ex. nuper.

— .—

p ¶ Occulte.magis vnde pᷣſumit õ ipſum.vt extra vt cc.benefi.vt
noſtrum.extra de offi.dele.ↄſuluit.ff.de ritu nup.palaʒ.ff.de odmi.
tuto.non exiſtimo. HW
a ¶ Diuino.qꝛ dum aſſellaret emiſit inteſtina.

b. RKopter.
obtinecat
qꝛ pᷣter foꝛmaʒ
eccckie cõtulit. l.
q.i.cx cccłiam.
c ¶ Que circa
eũ.ar. ꝙ gcꝗd
fit ab itruſis vł
vicioſe electis
totuʒ caſſat᷑:vt
xij.q.ij.aliena/

tiones. xxv.q.i.
oe . arg. O.ij . q.
vij.S. tria.ĩ pn.

2.C. ð facroſa.
ec.l. decernimꝰ.

magiſter ꝗ̃rit
de exceptioni/
bus ſacre ſcri-
pture:an ſit pa
ris auctoꝛitat
cuʒ canonibus
⁊ decretalibus
⁊2. ſ. ſoluit ꝙ ;⸗
tũ ad ſacra ſcri
pturã exponẽ/
da pᷣualet ſcõꝝ
auctoꝛitalſ.qtũ
guũt ad cauſas
diffiniẽdas pꝛe
ualet auctoꝛitaſ
romanoꝝ pon
tificum.
CSciẽtia.ar
gu.ꝙ nullus pᷣt

eſſeiudex ccele

ſiaſticus maxie
niſi peritus: vt
ex de ↄſagui. ⁊=
gffi. ex litteris.
in fi.⁊.i.q.i.vt
euidenter.xj.q.
iij. xſi f̃s.xx-
iiij .q.iij.ſiquis
papa.de pe. di.
v. ideret.⁊ di.
yvj. qui vult.⁊ qꝛ
leges ſcire tene
lur in auten. de

iudi.col.vj.S.qꝛ

vo. Iteʒ qꝛ ſnia
ferẽda ẽ in ſcri
ptis.vt. ij. q. i. in
pꝛimis.i fi. Itẽ
qꝛ iudices ꝑ ſe
debent ſcribere

ſnias ⁊? recita-

e. yt. C. ð aſſeſ.
p̃ſideſ.ſed9.C.
ð iudicerti.vbi
dicitur ꝙ mi⸗/
lites pñt eẽ iu/

dices: q; pquo⸗/

tidiannʒ vſum
pñt habere pe⸗
ritia indicandi
mediocris ta/⸗

tales

xx. d.

Al

ninoꝰpcuſſus ẽ. ¶ Hinc etiaʒ de ma
ximo epᷣo in ↄſtantinopol.ſynodo ſta
ttum eſt. Que circa indiſciplinatos
pꝛelatos vel ab eis gerunt᷑:in irrituʒ
N reuocentur.
Ropter totius indiſciplinatiõis
eius doctrinã que ↄſtantinopol.exoꝛ
ta eſt:ſtatutum eſt ne maximus fuiſſe
aut eſſe iam putet᷑ epiſcopus:neqʒ bi
qui ab eo ſunt oꝛdinati qualemcunqʒ
gradũ clericatus obtincamꝰomnibus
ſcilicet ꝗᷓ circa eũe vel ab eo geſta ſunt
in irritum reuocatis. Di. XX.
Ecretalesꝰ itaq epiſtole ca
nonibus ↄcilioꝛuʒ pari iure
exequantur. Nüc autẽ que⸗
ritur de expoſitionibꝰ ſacre
ſcripture an exequantur aut ſubijcian
tur eis.quo enim quiſqʒ magis ratio⸗
ne nitit: eo maioꝛis auctoꝛitatis cius
verba eſſe videntur.plurimi autẽ tra

ctatoꝝ ſicut plenioꝛi gratia ſancti ſpi⸗:

ritus:ita amplioꝛi ſcientia alijs pᷣcellẽ
tes rationi magis adheſiſſe pꝛoban⸗
tur:vnde nõnulloꝝ põtificum ↄſtitu⸗
tis auguſtini hieronymi atqʒ alioꝛum
tractatoꝝ dicta videntur eis eſſe pꝛe⸗
ferenda:ſed aliud eſt cauſis terminuʒ
imponere:aliud ſcripturas ſacras di
ligenter exponere:in negocijs diffini
endis nõ ſoluʒ eſt neceſſaria ſcientia
ſed etiam poteſtas:vnde xpᷣus dictu⸗
rus petro: Quodcunqʒ ligaueris ſu⸗
per terram erit ligatum ⁊ in celis ⁊c.
pꝛius dedits ſibi claues regni celox.
in altera dedit ei ſcientiam diſcernẽdi
inter lepꝛamꝰ a lepꝛaʒ:in altera dans

cleſia vel recipiendi. Cum ergo queli
bet negocia finẽ accipiant vel in abſo

lutione innocentiũ vel in ↄ demnatio⸗

ne delinquentiũ.abſolutio vo vel cõ⸗
demnatio nõſcientiam tm̃ ſed etiã po
teſtatẽ pꝛeſidentium deſiderant.appa
ret ꝙ diuinaꝝ tractatoꝛes ſcripturarũ
⁊ ſi ſcientia pontificibus pꝛeemineant
tñ qꝛ dignitatis eoꝝ apicem non ſunt
adepti:in ſacraꝝ quidem ſcripturaꝝ
expoſitionibus eis pꝛeponũtur:in can

ſis vero diffiniendis ſecundum poſt
eos locum merentur. CItẽ leo pa⸗

pa.iiij. ſcribit epis bꝛitanie.
ioꝝ ſcripture romanoꝝ põtificuʒ

O decretis non ſunt pꝛeponende.

Elibellis ⁊ cõmentarijs alioxꝰ
non cõuenit aliquos iudicare ⁊ ſãcto⸗
rum cõcilioꝛum canones relinquere
vel decretalium regulas que haben⸗

mẽ ſciẽtia ſicut ⁊ ĩ plato ita ⁊ ĩiudice ſufficit:vt er ð ele.cũ nobis oli.
Pꝛius. arg.ex oꝛdine fci aliquid pᷣſ umẽdũ:vt.xxiij.q.iiij.diſpli⸗
cet. v.i.q.i.vt euidenter.ſimiliter ex oꝛdine verboꝝ: vt.xliij. di.ſit re/
ctoꝛ.⁊ ex de reſcrip.cum dilecta.
8 Bedit. G. hic videt nalec alia ſit clauis ligãdi ⁊ ſoluendi:alia
l3

ſciẽtie.? ita ꝙ ſint due claues

dico tm vnã eſſe:ſʒ dicunt due eſſe

Ppter duos effectus:ſʒ qualiter ſcientia dr eẽ clauis cũ aliquis poſ-
it habere ſciam ꝗ nõ hbʒ clauem:⁊ ecõtra:ſed dic h ſcia pꝛius nõ

ſibi poteſtatẽ eiſciendi aliquos ab eca⸗

ſuiſſet clauis anteq; baberet oꝛdinẽ tñ poſt oꝛdinẽ incipit eſſe clauis. Si

is

m queras quid ꝓpꝛie ſit clauis ſacerdotalis:dico ipſam poteſtatẽ ſacerdo

talem per quam lſigat ⁊ ſoluit.

tur apud nos ſunul cũ canonibus qui
bus in omnibus eccleſiaſticis vtimur
iundicijs id eſt aploꝝ nicenoꝝ anchiri
tanoꝝ neoceſarienſiũ gangrenſiũ ſar
dicenſium: africanenſium carthagi⸗
nenſiũ:⁊ cũ illis regule pᷣſul roma⸗
nox ſilueſtri cyrici innocentij ʒoſumi
celeſtini leonis hilarij gelaſij oꝛmiſde

1 gregoꝛij iunioꝛis:.iſti omnino ſũt ⁊ p

quos indicat epi ⁊ per qͥs epi ſimul⁊
clici indicat᷑.nãa ſi tale emerſerit vł cõ⸗
tigerit iuſitatũ negociũ qð minie poſ⸗
ſit ꝑ iſtos finri:tũc illoꝝ qrũ memiit⸗

dcꝗà hierony mi aug.ilidoꝛi vł ceteroꝝ

ſilr ſãctoꝝ doctoꝝ ſimiliũ ſcripta fue⸗
rit magnanimiter ſunt retinẽda ac p⸗
mulganda.vel ad apoſtolicã ſedẽ re⸗
feratur de talibus. Quã ob cauſam
luculentius ⁊ magna voce ꝓnuncia⸗
re non timeo.qꝛ quiilla q̃ pꝛedixcimus

ſanctoꝝ patruʒ ſtatuta que apud nos

canonũ nomine pꝛetitulantur: ſine ſit
eps ſiue clericus ſiue laicus non indiſ
ferenter recipere cõuincitur nec ca⸗

tholicam ⁊ apoſtolicam fidẽ nec ſan⸗

cta quattuoꝛ euangelia vtiliter ⁊ effi⸗
caciter ad effectum ſuum retinere vel
credere ꝓbatur. C Itẽ NHicholaus
papa Acioſtantinopol.
Conigendi ſunt qui decreta romia⸗

noꝛum pontificuʒ nõ habent vel non
obſeruant.

decreta romanoꝝ põtificuʒ nõ
habetis de neglectu atqʒ icuria
eſtis redarguendi.ſi vo habetis ⁊ nõ
obſeruatis:de temeritate eſtis coꝛꝛi⸗
piendia⁊ increpandi. ¶ Item In⸗

nocentius papa Ad quos ſit recurrẽ

dum cuũ ſacre ſcripture auctoꝛitas nõ
occurrit.
Bgqnuibus cauſis nulla ſoluẽdi
ligandiqʒ auctoꝛitas in libꝛis ve.⁊ no
ui teſta:⁊ qnattuoꝛ euangelioꝛuʒ cum
totis ſcriptis aploꝝ nõ appareat ad
Ddiuina recurrite ſcripta greca.Si nec
in illis:ad catholice eccleſie hiſtoꝛias
catholicas a doctoꝛibꝰ catholicis ſcri
ptas manũ mittite.ſi nec in illis ſãcto⸗
rum exẽpla perſpicaciter recoꝛdami
ni:quod ſi in oibus his inſpectis hu⸗
ius queſtionis qualitas non lucide ĩ⸗
ueſtigatur ſenioꝛes ꝓuincie ↄgregate
⁊ eos ĩiterrogate.faciliꝰnanqʒ inuenit᷑

qð a pluribus ſenioꝛibꝰquerit᷑.veruſ

etiq repꝛomiſſoꝛ dñs ait:Si duo ex vo
bis vel tres ↄueniunt ſuper terram in
nomine meo de omni re quancunqʒ;
petierint fiet illis a patre meo.

dic ꝙ exẽplis paucoꝝ nõ eſt vtendum:ſʒ pluriũ b
t ¶Senio:es.i.ſapiẽtes:vt.lxxxiiij.di.poꝛꝛ0.
u Pluribꝰ.ſic e de of.ðᷣle.pꝛudẽt

—— 2 , „

recipicbat᷑ vel deijcie
bat:vt.xj.q.iij.quõ.ðᷣ
pe.di.i.his.v. moyſes
i. Euibellis i.
Alibellos ⁊ com
męætario,.
k ¶¶ Aliox.ſ. hiero.⁊
aug.p quoꝝ ſcripta

nẽ iudicadũ omiſſis

Aweldiſi ille.
ONYJunioꝛis. Ecee
hic appꝛobant᷑ dicta

greg. iunioꝛis alibi vi

dent᷑ repꝛobari.xxxij

q· vij. c. qð ꝓpoſuiſti.
Tꝓ in ſe.S.vbi dicit. G.

ꝙ ſunt pꝛia cuãgelio.
ſʒ illð.c. itelligit de ar
ta ⁊ ſic bñ tenet.Jo.
m Illox. vr ꝙ po⸗

tius iudicadũ ſi ſᷣm il
lũ ꝗ initit aurte cano
nis ; ꝗ innitit᷑ auẽte
hier. vel augu. qð veꝝ

hb Inter lepꝛã.i.iter cãʒ ⁊ caʒ:alluditei qð fiebat ĩlege.cũ.n.dubitaba?
de aliqͥ: an eẽt ifectus lepꝛa ducebat᷑ ad ſacerdotes:⁊ ᷣm eoꝝ arbitriũ vl

ẽ niſi aug.inuet auẽte

ve. yel no. te. vel etiaʒ

aliquo canõc.nã lʒ co
ciliũ apð aqſgrani fa

ctum ↄſtituerit ꝙ ra⸗

ptoꝛ nõ poſſit mrimo

nialiter iũgi cũ rapra

vt · xxxyvj.q.ij.placuit.
tñ hiero. ꝛiũ ſtatuit.
⁊q ei ſtat: vt. xxxvj.q.

n Coͤuicit. ſʒ nõne

oꝛiẽtalis eccłia ñ reci

pit canões videt qñ

vt. xxxj. di.alit. nũꝗd
ᷓ ipᷣa ẽ heretica:ſʒ dic
ꝙ = iſtos nõ recipiat
canões nõ tn cõtẽnit
eoſ. vyel dic ꝙ papa ap

pꝛobat ↄſuetudinẽ ip

ſoꝝ.S. di. pxi ſi roma

n0 »
0 ðcreta.ñ habe
Vis. pꝑ ſciam.

p CBe neglectu. nul

li.n. ẽlicirnʒ ignoꝛare
canões: vt.j.xxxviij.
diſ. nulli. ⁊.c.omnes.

q Coꝛꝛipiẽdi:ar.ſi⸗
mile.xvj.di.ꝙ dicit.

r gbᷣ aploꝝ.
OSobaoheon.

3 CExépla. ar. p exẽ

pla poſſe iudicari: vt
xxxvij.di.q̃ de menſa

ar. Z. C. de ſen. nemo.
ſʒ illud itelligit cũ ing

habet᷑tũc ꝑ exẽplañn

ẽ indicandũ.vel dic ꝙ
exẽpliſ pᷣuatoꝝ ñ ẽ vtẽ
dũ.ſʒ exẽplis publice
ꝑſone ſiue autẽtice:vt
exẽplis pᷣncipis pᷣmi
ſiue aplicox:vt.xvj.
q.iij.licet.ex de ſen.?
re iudi.in cauſis.ve

iã.ĩ fi.i.. nam ꝑ ãplioꝛes boĩes ma

niſeſta veritas renelat: vt. C. de fideicõ...pe.⁊. C. de inge.ma.l.iij. bic pʒ
ꝓ pꝛimo ad ↄſuetudinẽ loei recurrit.cũ lex deficit q; ad ↄſuetudinẽ ro.ec.

..

ſic. xij. di.illa.⁊.ff.de le.⁊ ſe.cõ.de quibus ali

jdicũt pꝛimo ad ↄſuetudineʒ

ro.ec.recurrendũ:vt ar.s.xj.di.c.ylti.o.quid autẽ de hoc ſeruer notaui

xij. di.illud melius.xj.di.ↄſuetudo.

X

—

ꝛdi ignitate nõ põt iudicari a minoꝛi. ſic papa a ne/ eſt veꝑ: vt. xxvj. ij nõ exẽplo. = er de elec. ccleſia veſtra. V
Naihezginten uo ermdeantaminen ie vv,s e.Rkanzt thnes timndsdd oaunt er iafſe aſie
b Et minoꝛes cũ ergo moyſes elegerit ſcerdotes in ve.te.æ dũs in no. Jo. v c.qui abſtulerit. bie⸗ bſa
aveſore ſbert miſta voſtlar⸗
electio canonicoꝛuʒ. Di. XXI. c.xij.noia illox 7 un cauſas expo eroꝛinl d⸗
z imperatoꝛ dieir Ecretis ergo romanoꝝ põ eg ita inquiens. AUnde nom ꝑlectis. ?7 xxxij.
eichopo⸗ ciulate tificũ ⁊ ſacris canonibus cõ laſticoꝝ graduũ ſumamn. di. ſeriatiz. · x-j
vt in auten de menſu cilioꝝ eccliaſtica negocia vt Lerosꝰ a clericos hinc appella⸗ q ·. . de Pionare
ra oꝛdinandoꝝ cleri· ſupꝛa mõſtratũ eſt terminant. Mini⸗ Ntos credimus: qꝛ matthiasſoꝛte deponl pir ſi⸗
coꝛuʒ . in . i. . coll. iiij. ſtri vo ſacroꝝ canonũ a decretoꝝ põ electus eſt quẽ pꝛimu per aplos legi⸗ 1 .

Ecretis.hic agit᷑ de eccleſia

ſticis oꝛdinibus. ? oñdit oꝛiginem
ipſoꝝ ⁊ vñ ſic appellatur poſtea oſtendit ꝙ ille qui ẽ in maioꝛi

eccleñe.⁊ quare ſic vocent miniſtri eccleſe.ſcðᷣo ponit. quadrimẽbꝛẽ diuiſi-
onẽ epoꝝ·tertio ponit interpꝛetationes oĩium oꝛdinũ eccleſiaſticoꝝ ⁊ eo-

di. poꝛꝛ0. ? eſt hic ar. ꝓſoꝛte facida:vt. ff. de iudi.ſed cũ ambo.⁊
in eertonibus tꝑe neceſſitatis poſſumus ſm ſoꝛtẽ ꝓcedere qð noõ

vt. xxvij · ·i. ſi

Ad boc dicas ꝙ eb? nificũ ſũt ſũmi põtiſices ⁊ infra pꝛeſu⸗ mus oꝛdinatuz. Eleros.n. grece ſoꝛs gnio ct. ant
de ire cõicu aliſs eei les ⁊ reliqui ſacerdotes:quoꝝ inſtii latine vel hereditas dicit᷑. ꝓpterea er mijcitmanusi
get vter de bis ſu tio eſt in veteri teſtamẽto inchoata ri g80 dicti ſunt clericiqꝛ de ſoꝛte dñi ſůt iſtos excõicat?
Bir. ra nolcif olne nouo plenius ↄſũmata.Sũmi etenim vel qꝛ dñi partẽ habent. Bener aliter e:vt.xvij g iij.
tudo tñ eſt ſeruanda. põtifices ⁊ minoꝛes ſacerdotes a deo aut clerici nuncupant oẽs qui in eccle ſiquis. ? e d ſe.
vt er de elec. cũ eccle/ ſüt inſtituti ꝑ moyſen.qui ex pꝛecepto ſia xpᷣi deſeruiũt:quoꝝ gra lus 7 noĩa ex.nõ dubium.
ſia. Item videt ex a dfi aaron in ſũmuʒ põtificẽ filios vo ſunt hec. oſtiarius: pſalmiſtai: lectoꝛ: æc parrochia.
co ſto ꝙ moyſes fſuit eius vnxit in minoꝛes ſacerdotes:po⸗ exoꝛciſta:: acholitus:ſubdiaconꝰ: dia nobe PH Lalins
ſacerdos cuʒ vnxerit ſtea vo dauid cum miniſteria domus conus pꝛeſbyter:epᷣus. Oꝛdo vero plabmiſta d ins
ſacerdorela ice diet¶ vñi apliaret: ianitoꝛes ⁊ cãtoꝛes iſtin epoꝝ qdripartitus .i: in patriarchis zſura é ſacra⸗
obegi lolle⸗ 63. bo⸗ it: poꝛo ſaloõmõ quẽdã modũ exoꝛci⸗ archiepis metropolit atqʒ epiſ. Ma mẽtale ſignũ: vt
micida fuit ergo non ʒaãdi iuenit:quo demones adiurati ex triarcha greca lingua ſũmus patrui⸗ xij. qi. duo. ſech
potuit eſſe ſacerdos: obſeſſis coꝛpoꝛibus pellebat᷑ huic of⸗ terpretatur:qꝛ pꝛimũ.i.poſt aplicũ te ſi hoe dicat tũe
yt. xxiij. q.iij. nõ infe⸗ ficio mancipati exoꝛciſte vocati ſunt. net locũ:⁊ iõ qꝛ ſũmo honoꝛe fungit᷑ erũt. ix. oꝛdics
renda:ſj dic ꝙ oliʒ ſa He quibus dñs in euangelio:ſi ego ĩ etali noĩe cenſet᷑.ſicut romanus: anthi veräramen vi⸗
cerdotes bñ erat ho/ beelʒebub eijcio demonia: ſilij veſtri ocenus:alexãdrinus. Archiepᷣs gre⸗ brinp t de
de gl ſcilicet exoꝛciſte in quo eijciũt: becoia co interpꝛetat᷑ vocabulo qo ſi ſůmus ctat ey clericus
mo fuit phibitus cõ⸗ in nouo teſtamẽto ecchia imitata babz ep̈ox.i.pꝛimas:tenet.n.vicẽ aplicam alij obediẽti h
ſtruere tẽplũ.qꝛ vir ſã ianitoꝛes ſuos quos oſtiarios appel⸗ 2 pꝛeſidet tã metropolitanis q; ceteriſ ſtabit: nil agit
guinũ erat. de ſe:ꝛ di. lamus: ꝓ cantoꝛibus lectoꝛes ⁊ canto epis. etropolitani aũt a mẽſuraꝰci deiſtis oꝛdini/
ic.i. Quare aũt iudi res inſtituit: exoꝛciſtas aũt noie anti⸗ uitatũ vocant᷑. Singulis.n. ꝓuincijs bus: vt. xciij. di ·
ees ⁊ execuroꝛes te- quo ⁊ officio ꝑmanente recepit: fi⸗- pᷣeminẽt:quoꝝ auctoꝛitati ⁊ doctrine 1 ſupclincon .
ſtes ⁊ aduocati in c ſijs vo aaron oẽs infra ſũmuʒ pontiſi cereri ſacerdotes ſubiecti ſunt:ſine q/ Er kxot di 3
ſen r notani in ſte cẽ ſacerdotiũ adminiſtrãtes ſuntↄſe⸗ bus nihil reliquiſ agere liceta eßis. ſol lud. ̊ dic t̃
onibus. in illa qõne q crati. Inter eos quedã diſcretio ſerua licitudo.n.totius pꝛouincie archiepis vij ſunt qui oſe
ſic inci pit. aligs ex oſ ta eſt vt alij appellent᷑ ſimplr ſacerdo cõmiſſa ẽ. Oẽs aut ſuperius deſigna runt cũ loleni⸗
ſicio ſuo hoĩem ĩterle tes:alij archipteſbyteri:alij coepiſco tioꝛdines vno eodẽqʒ vocabulo epᷣi tate.ſʒ tñ . x. ſũt
cit. de hoc dixi.lj. diſ. pi:alij epiſcopi:alij archiepiſcopi ſen noiantur: ſʒ ideo puato noie quidam Jo. ſ certe oẽs
er tot. metropolite: alij pꝛimates alij patri⸗ vtunt᷑ ꝑpꝑ diſtinctionẽ poteſtatũ quam zieruni et lole
e¶¶Alij ᷣmates. hec arche: alij ſũmi põtifices. Mox dii ſingulariter acceperũt. Patriarcha mtan racnee
diuiſo no enſi rone crxetio a gentilibus marie introducta patrtum pnceps: archos enim grece ole mcer⸗
e anarebe. eli: qui ſuos flamines alios ſinplici ⸗ bainceps latine: inde archiepᷣus pꝛin⸗ ote colert: vt
xcix dicl. krer flamines: alios archiflamines: ali ceps epoꝝ. Metropolitanus a mẽſu xxiij. di. pſalmi
d¶Kxxij. diſcipulo. os ꝓthoflamines appellabant. ſim⸗ ra ciuitatũ.Epᷣs aut vocabulũ ĩde di ſta. Ber.
2.ſ.e. diſt in nono. bi pliciter vo maiox ⁊ minoꝝ ſacerdo⸗ ctũ eſt ꝙ ille qui efficit ẽs ſuꝑintẽdat m Ep̃s. ar.
dicit ꝗꝙ diſcipuli dñt tũ diſcretio in nouo teſtamẽto ab ipᷣo ſcilicet curã gerẽs ſubditoꝝ. Scopin cpatus ẽ oꝛdo:
id ẽ apoſtoli eleger ũt xpᷣo ſumpſit exoꝛdiũ.qᷣxij. ploe tacq enĩ grece latine itendere dicitur. Epᷣi Eteil- dr⸗ dis
Gri), diſeige los: ie maioꝛes ſacerdotes. xxij. diſcipulos eniʒ grece latine ſpeculatoꝛes iĩterpte n iparriar
gono bn aſeciſſ.· gquaſi minoꝛes ſacerdotes inſtituit: pbe tant.nam ſpeculatoꝛ ẽ ppoſitus in ec chis.· quo noie
qð eius miniſter facit trů vo quaſi in ſũmũ ſacerdotẽ elegit: cleſia iõ dictus eo ꝙ ſpeculet᷑ ⁊ ꝓſpici cõpꝛebẽdit pꝛi⸗
qꝛ ꝗ ꝑ alium focitꝑ ſe dũ ei pꝛe oĩbus ⁊ pꝛo oibus claues re at populoꝝ ifra ſe poſitoꝝ moꝛeſ ⁊ vi cipales patriar
ipſũ facere videt᷑ · de gni celoꝝ tribuit:⁊ a ſe petra petri no . Poͤtiſer pᷣnceps ſacerdotũ eſt vel chas vt roma/
ſen. ex. mulieres. mẽ ſibi ipoſuit: atq ꝓ eius fide ſe ſpe dicit᷑ eẽ quaſi via ſequentiũ. ipſe.n. ſ’ũ nu ↄſtatiuopo⸗
e Zꝛdinatos vtx cijaliter rogalſe teſtatus eſt: - vt iöe te mus ſacerdos: ipſe potifer maximus uimi lerucer
ciij diſ ds noſter. x teros ↄfirmnaret ſibi ſubiunxit dicens nücupat: ipſe. n. efficit ſacerdotes ait ,/ tannarbioe be⸗
ubaia conos. ſi Ego ꝓte rogaui petre vt nõ deſiciat fi qʒ leuitas ipſe oẽs oꝛdines eccliaſti⸗ nü.
videt vex dicere ꝙ tẽ des tua: ⁊ tu aliqñ ↄuerſuſↄfirma fra cos diſponit: ipſe qð vnuſquiſaʒ fa⸗ o ¶ VBrchiepis.
poꝛe apoſtolox olig tres tuos. hanc eãdẽ foꝛma apli ſecu⸗ cere dʒ oñdit.antea aũt põtifices ⁊ e idẽ pꝛimatibꝰ.
merũt ſubdiaconi: vt ti in ſingulis ciuitatihus ep̃os ⁊ pᷣſby ges erant.nam maioꝝ hec ↄſuetund quonoie cõpꝛe
xxv.di. eps.qꝛ ille eſt teros oꝛdinauerunt.leuitas autem ab fuit vt rex eſſet ſacerdos a põtifex:vñ hẽdit alios pa/-
QN naboltolor:ſec aplis oꝛdinatoslegimus: quoꝝꝑ maxri ⁊ põtifices romani peratoꝛes appel⸗ wiarchas zine
uc birß giaconatt · nmus tuit beatus ſtephanus ſubdiaco labant. vates avimẽtis appellatus egieſem ne
oꝛdo adhuc. ex octa. nos ⁊ acholitos ꝓcedente tpe eccle⸗ cuius ſignificatio multiplex eſt: nã mõ ncẽſẽ bituriceſẽ
7 qua.a multis. ſia ſibi ↄſtituit. ¶ De his etiã ſcribit ſacerdotẽ: mõ ꝓphe ã ſignificat: mõ p Kmẽſura.
Leros. pꝛĩo oñ beatus iſidoꝛus in libꝛo.vij.ethymo. poetã. Antiſtes ſacerdos dictus ẽ ab qꝛ. x. vel. xj. dʒ
dit iſdoꝛus quo ſub ſe bẽre: vt
noĩe vocant᷑ miniſtri vj. q.iij. ſcitote.

yel dicit a metros quod ẽ mater ⁊ polis qð ẽ ciuitas qꝛ ẽmater ali

arũ ciuitatum.xij.di.de his.

q Lʒ. de his qᷓ ſpectãt ad fotã ꝓuiciã ſz de his qᷓ ad ſuã dioc.ſpe⸗
ctat ſine eoꝝ licẽtia pñt diſpõere.xx.q.iij.c.i.⁊.ix.q iij. c.i.⁊.ij.

rũ officia.ſcðᷣa pars incipit ibi:oꝛdo eor tctia ibi põtifex.
r1 Biſponit ergo es ↄfert dignitates cccleſiaſticas.· vt. xxiij diſ.

h ¶ Matthias. cũ quo fuit elecius ioſeph . .
i ¶ Pꝛimũ · in clericũ.ſ.ſʒ alius.ſ.acobus fit pꝛimo eps factus:yt.j.lxyjj

R

ſs⸗
iſta.
Pſal
lor
tche
diſ.
.
e
lrſi⸗
enei
guſ
nngi
lea
gii
oſe.
iun.
chia⸗
ini
gis
len⸗
Hſite
ſd
ſiſic
dles
en ſi
ſtor
bina
c
niß
gt
rd⸗
de
n⸗
b:
ſdi
gin
uile
olen⸗
r ſut
0
ſole
liep⸗
ſtara
er⸗
fin
4

1
ado:
1dis

niat
nole
tpry
mn
Ing

Di.

epᷣoꝝ.ar.õ.xciij.di.legimus vbi dicit᷑ ꝙ tm ad epᷣm ſpectat ↄfirma
tio.ſed hoc refert ad diuerſas ↄſuetudines:vt ex de clec.cũ in cun/
ctis.⁊?.c.cũ eccłia vulterana.ego credo ꝙ de iure cõi tm electio di/⸗
gnitatũ ſpectet ad capitulũ cũ epo:vt ex de his que fi.a pꝛela.ſine
cõ.ca.ea noſcitur.⁊.c.quãto. ðIJð MM

8Ex greco.
cilicet dos qðᷣ
eſt datio.
b¶Virga. qua
arcebat aues a
carnibus ſacri
ſicioꝝ.
cNudis.ar.
nõ icedit nu/
dus qui filum

fert in capite.

d C Dignitstẽ.
vt. lxxxuiij. diſt.
poꝛo.
eCEt noõ eta⸗
tis. tm ſupple:
qꝛ alibi dicitur
ꝙ ẽ nomẽ etat
vt. xciij.di. legi⸗
id eſt legũt reci

taãdo:nõ aũt ö⸗

dicãdo:qꝛ illud
eſt officiũ ſacer
dotum.xvj.q · i.
adijcimus.

9g ¶ ¶ Miſerabi

liter. nõ ꝑ pꝛa/
nã vocẽ ſʒ poti⸗
ꝑ altã vocẽ ⁊ ſo

noꝛa: ? iſte ĩtel-

lectus pʒ ex lit⸗
tera ſequẽti:vbi
dicit tanta eniʒ

hb CEt inſide⸗
les.i.excõicatoſ

æZ ita oſtiarius

remouet excõi/

catos ab eccle/
ſia: vt hic..xx/
v.di. perlectis.
1 Mnouo.
tu es pe/

trus.videt q̊

ꝑ hec vᷣba tu es
petrus ⁊c᷑.datꝰ
fuit petro pon/
tiſicatus.⁊ ita
ante paſſioneʒ
qꝛ ante fuit ei
dictũ ⁊ ita vide
tur Zdicere .l.

di. oſiderandũ.

⁊.·c.ſideliũ.naʒ
ibi dr ꝙ pꝰ paſ
ſionẽ: qꝛ antea
non fuit datus
eccleſie paſtoꝛ.
So.· pꝛimo fuit
apls añ paſſio
nẽ.ſʒ poſt paſſi
onẽ fuit paſtoꝛ
creatus per il⸗

la ᷣba. Si dili

gis me ⁊c. vt e

de elec. ſignifi /

caſti.qð etiam

hic innuit cum
dicit tibi dabo

claues ⁊ c.hoc
eniʒ ẽ ꝓmittere
⁊2 nõ dare.
k .Pari. arg.
ꝙ ois epᷣus ſit
par apoſtolico
quantũ ad oꝛ/

eo qꝛ ante ſtat.pꝛimus eſt.n.in oꝛdine

eccleſie:vt ſupꝛa ſe nullũ habeat.Sa⸗
cerdos aũt nomẽ bʒ cõpoſitũ ex gre⸗
coꝰ ⁊ latino q̃ſi ſacx dãs.ſicut.n.rex a
regendo: ita ſacerdos a ſacrificando
vocatus eſt.ↄſecrat.n.⁊ ſacrificat:ſa⸗
cerdotes autẽ gentiliũ flamines dicc⸗
bant:hi in capite habebãt pileũ:in qͥ
erat bꝛeuis virgaꝰ deſuꝑ hũs lane ali
quid qð cũ ꝑꝑ eſtũ ferre nõ poſſent fi
lũ tm̃ in capue religare ceperũt:nã nu
diseos penitus capitibus incedere
nefas erat.vñ ⁊ a filo quo vtebantĩ fla
mines dicti ſũt qſi flamines. veꝝ in fe
ſtis diebus filo depoſito pileũ ipone⸗
bãt ꝓ ſacerdotij eminẽtia. ꝛeſoy⸗
ter grece latine ſenioꝛ interpꝛetat:nõ
mõ etate vel decrepita ſenectute ſʒ
ꝑꝑ honoꝛẽ dignitatẽ quꝗ acceperũt
pſbyteri noiant᷑.iõ autẽ ⁊ pᷣſbyteri ſa⸗
cerdotes vocãt᷑ qꝛ ſacra dat. ſicut epᷣi
quilʒ ſint ſacerdotes.tñ põtificatꝰ api
cẽ nõ hũt:qꝛ nec criſmate frotẽ ſignãt

nec paraclitü ſpum dãt: qð ſolũ dẽri
epᷣis lectio actuum aploꝝ demõſtrat.

AVñ ⁊ apud veteres idem epᷣi⁊ pᷣiby⸗
teri fuerũt:qꝛ illud nomẽ dignitatis ⁊
non etatiseſt. Leuite ex noĩe auctoꝛis
ſut vocati.De leui enim leuite exoꝛti
ſunt.a qͥbus ĩ tẽplo dei myſtici ſacra
mẽti myſteria explebant᷑.hi grece dia
cões:latie miniſtri dicunt᷑:qꝛ ſicutĩ ſa
cerdote ↄſecratio:ita in diacono mini
ſterij diſpẽſatio habet᷑. Hipodiacões
grece:quos ſubdiacones dicimus:dq
ideo ſic appellant᷑ qt ſubiacẽt pᷣceptiſ
⁊officijs leuitaꝝ: Oblationes.n.itẽ⸗
plo dñi a fidelibus ipſi ſuſcipiũt.⁊ le⸗
uitis ſupponẽdas altaribus deferunt
hi apud hebꝛeos nathanei vocant᷑:le
ctoꝛes alegendo.pſalmiſte a pſalmis
canẽdis vocati ſũt.illi.n.pꝛedicãt/ po
pulis voluntateʒ dei ⁊ qͥd ſequant᷑.iſti
canũt vt excitẽt ad cõpunctionẽ gios
audientiũ.lʒ ⁊ quidã lectoꝛes ita miſe
rabiliters ꝓnunciẽt:vt quoſdam ad lu
ctũ lamẽtationeſqʒ cõpellat.Idẽ etiã
⁊ ꝓnunciatoꝛes vocãt᷑:qꝛ populo an
nũciãt.tanta etiã ⁊ tã clara erit eoꝛum
vox:vt quis lõge poſitoꝝ aures adi⸗
pleant.Qatoꝛ aũt vocatus ẽ:qꝛ voceʒ
linodulat᷑ in cantu:huius duo genera
dicunt᷑ in arte muſica ſicut ea doctiſſi⸗

mi hoies latine dicere potuerũt.pꝛecẽ

toꝛ ⁊ ſuccẽtoꝛ. Dꝛecẽtoꝛ.ſ.qui voceʒ

pᷣmittit in cãtu. Succẽtoꝛ aũt qui voce

ſubſequẽter canẽdo rñdit.Concẽtoꝛ
aut dicit᷑ qꝛ ↄſonat ⁊ cõcinit.qͥ aũt non

conſonat nec cõcinit nec ↄcentoꝛ erit.
Acholiti.n.grece latie ceroferarij di

cunt᷑ a depoꝛtãdis cereis qñ legendũ
C euangeliũ aut ſacrificiũ offerenduʒ:
tũc.n.accẽdunt᷑lumiaria ab eis: ⁊ de
poꝛant᷑ nõ ad effugãdas tenebꝛas dũ
ſol eodẽ tꝑe rutilat: ſʒ ad ſignũ letitie
vmõſtrãdu:vt ſõᷣ typo lumis coꝛꝑalis

7

dinẽ ⁊ rationẽ ↄſecrationis.xxiiij.q.i.loquitur in pꝛincipio.petrus tĩũ ma-
ioꝛ fuit alijs in adminiſtratione:vt.ij.q.vij.puto.põt.n.aliquis eẽ maioꝛ
alio in oꝛdine:ſʒ tñ minoꝛ in adminiſtratione:vt archipᷣſbyter maioꝛ ẽ at
chidiacono:vt.xxv.di.perlectis.De aplis qñ fuerũt ↄſecrati nõ legimus
dicũt quidã ꝙ in cena qñ dictũ cſt eis.Hoc facite in meã cõmemoꝛationẽ

illa lux oñdat᷑ de q in euãgelio legitur
Erat lux ve.q il.o.ho.ve.ĩ h.m.xoꝛ
ciſte ex greco ĩ latinũ adiurãtes ſiue i⸗
crepaãtes vocant. Inuocãt.n.ſuꝑ ca⸗
thecuminos vel ſuꝑ eos qͥ hñt ſpiritũ
imundũ nomẽ dñi ieſu adiurãtes per
eũ:vt egrediat᷑ ab eis. Oſtiarij.i.iani

toꝛes qui in ve.te.electi ſũt ad cuſto⸗

diã tẽpli:vt nõ ingrederet᷑ in illud im⸗
mũdus in oi re. dicti aũt ſunt oſtiarij
q pᷣſũt oſtijs tẽpli.pſi.n.tenẽtes cla⸗
uẽ oĩa itus extraqʒ cuſtodiũt.atqʒ in⸗
ter bonos ⁊ malos hñtes iudiciũ fide
les recipiũt ⁊ reſpuüũt ifidelesꝰ. ¶ Itẽ
anacletus. Romana eccleſia a do
mino pꝛimatũ accepit.
N nouo teſtõ pꝰxpᷣm dñm a petro

ſacerdotalis cepit oꝛdo:qꝛ ipſi pꝛimo
põtiſicatus in ecclia xpᷣi datus eſt dno
dicẽte ad eu:ZTu es iquit petrus⁊ ſu.
h. p. e.ec.m.⁊ poꝛte ri nõ pᷣualebut
aduerſus eã.Et da.ti.cla.re.ce. Hic
ergo ligãdi ſoluẽdiqʒ poteſtatẽ pᷣmus

accepit a dño:pꝛimuſqʒ ad fidẽ pplʒ
ſue pᷣdicatiõis vtute adduxit vboqʒ i⸗

ſoꝛtio honoꝛẽ ⁊ ptãtẽ acceperũt ipſũ

qʒ pncipẽ eoꝝ eẽ voluerũt.qͥ ẽt iubẽ⸗

te dño in toto oꝛbe terraꝝ diſꝑſi euan
geliũ pᷣdicauerũt:ipſis quoqʒ decedẽ
tibus in loco eoꝝ ſurrexerũt epᷣi quo⸗
rũ oꝛdinatio pᷣtaxato dʒ fieri oꝛdine ⁊
mõ quos qrecipit ⁊ yba eoꝝ deũ reci
pit.qͥ ãt reſpuerit eos:eſj aqͥ miſſi ſũt
⁊ cuius legatiõe fungunt᷑ ſꝓnit:ſperne
tur ie nititera dño:vidẽtes aũt
⁊ipᷣi apli meſſẽ eẽ multaʒ ⁊ oꝑariosꝰ
paucos rogauerũt dñʒ meſſis vt mit

teret oꝑarios in meſſẽ ſuã.vñ ab eis

electi ſunt.lxxij.diſcipuli:quoꝝ typũᷣ

gerũt pᷣſbr̃i atqʒ ĩ eoꝝ loco ſũt ↄſtituti

in ecclia. Itẽ pelagiꝰ vꝛbis rome
epᷣs oibus oꝛthodoxis.
ec.nõ aliqua ſynodus ſʒ xpᷣs inſtituit.
Vãuis vniuerſe ꝑ oꝛbẽ catholi
ce ⁊ aplice ↄſtitute eccłie vnus
thalamus xpi ſit.ti ſcã ro.ec. catholi⸗
ca ⁊ aplica nullis ſynodicis ↄſtitut ce

teris ecclłijs pᷣlata ẽ:ſʒ euãgelica voce

dñi ⁊ ſaluatoꝛiſ noſtri pᷣmatũ obtinuit
Zu es iquiẽs petrꝰ ⁊ ſu.h.p.e.ec.m.
Cni data ẽ etia ſocietas btiſſimi pauli
vaſis electõis:qͥ nõ diuerſo ſicut here
tici garriũt:ſʒ vno tꝑe vna eademqʒ
die glioſa moꝛte cũ petroi vꝛbe rõa⸗
na ſub ceſare nerone agoniʒãs coꝛo⸗
natus ẽ:⁊ ſupꝛadictam pariter ro.ec.
xpᷣo dño ↄſecrarũt eãqʒ oĩbus vꝛbi⸗
bus i vniuerſo mũdo ſua pᷣſentia atqʒ
venerãdo triũpho pᷣtulerũt. Eſt ergo
bᷣma apli petri ſedes ro.ec.nõ habẽs
macula neqʒ rugã nec aliqͥd huiuſmo
di. ¶. In bis oibus quanto gradust
celſioꝛ tanto maioꝛ aunctoꝛitas iuenit᷑.
In maioꝛibus ſiquidem eſt regendi⁊
⁊ iubẽdi poteſtas.iĩ minoꝛibus obſe⸗

ꝛimatũro.

de ↄſe.di.ij.in xpᷣo.in
fi.Alij:cũ dictũ ẽ eis
Ite baptiʒate oẽs. de
cõſe.diſ.iiij. ꝓpꝛie. de
paulo ? barnaba ha⸗
bemus.lxxv.di.ꝙ die
⁊ de iacobo.lxvj.dil.
poꝛꝛo.
Pꝛetaxato. i par⸗
te.c.que hic nõ eſt.
m Operarios. ar.
hic ſignaucrũt docto
res ꝙ lʒ ſit ſtatutus
certus numerus ca⸗
nonicoꝝ: ſi tñ excre/⸗
ſcant eccleſie faculta/
tes:ꝙ pᷣbende debent
gugeri: vt ex de vi.⁊
ho.cle.qm̃ hoc expe/
ditũ eſt.ex de ↄſti.cũ
A. fer.⁊ ex de cenſi.
quanto.
n . Kogauerüt. ar.
nõ niſi volentibus
dabitur pᷣlatus etiaʒ
ꝗ papa.⁊.j.di. ꝓxi.ſa
croſancta.ſi.viij.q.i.
ſciendũ.⁊.c.audacter
0 9 Vãauis.oↄſtitu
iitis.ſ.tin.
p ¶ Bie. hic videt
eodẽ die petrꝰ æ pau/
lus fuerunt cruciſixi.
ij.q.vij.beati.dicũt tñ
quidã ꝙ reuoluto an
ni ſpacio paulus fuit
decollatuſ.ſʒ eodẽ die
poſt annũ.hiſtoꝛia tũ
dicit.xiiij.anno impe
rij neronis eos fuiſſe
occiſos.
q Cõſecrarũt.ᷓ ec
cleſia ↄſecrat᷑ ſangui⸗
ne alicuius ſicut ali
quis baptiʒat᷑ ſangui
ne ſuo:vt de ↄſe.diſti.
iiij. baptiſmi vicẽc.
r ο Pꝛima. dignita/
te.nã eccleſia anthio
cena pceſſit iſtam: vt
xxiiij.q.i.rogamus.
o ¶ Mec oliquid. arg.
ꝙ vbicũqʒ ſunt boni
ibi eſt eccleſia.
t BGradus.in oꝛdi
nibus de quibus.S.di
xit.e.di. cleros.

ipſũ tũc abſoluit.non moꝛatis ſole clarius exbibuimusꝰ nõ rurſuʒ qm ex te inqniunt iuſtificabe⸗ q; eũ pꝰ moꝛteʒ
iñ poſſet ligare. Jo. poſſe quẽqꝙᷓ ̊ minoꝛis auẽtis ẽ euʒ qui ris aut ex oꝛe tuo ↄdẽnaberis.Et ite⸗ ſepelirct. ſʒ vr
Szila crcchnid non maioꝛis ptatis ẽ iudicijs ſuis adiſcere rum dicum p̈ma ſedes nõ iudicabiturr ber ſia cue
Aeronoce, leig aut ꝓpꝛijs diffinitionibus ſubiugare. aquoqᷓ. C. Ite in eadẽ. Sed cũ qauo ſclle in cha⸗
tur gs remiſſionẽ quu C. Idem. eceodem. dã tpe quidã ↄrra ſixtum papã tẽtaſſet tinegt err dꝛez
ↄfitet eẽneo ſacer Vlite nos exiſtimarel cuiuſcun quedam mali rumoꝛis obijcere ⁊ ĩ cõ⸗ vñ nulla dʒ eſſe

8

videt᷑ cũ aliquis ↄſi/
tet᷑ ex̃neo ſacerdotiꝗ

aut exultabit᷑ ſerra ð eũ qui trahit eaʒ.
His itaqʒ ex diuina ſcriptura cõme⸗

tertia temeraria ẽ.q̃iſamãdi cã fit:⁊ hec nulli ↄcedit᷑ vt hic.
K6) Eniq;.ad hebꝛeos.vbi legit᷑ ꝙ melchiſedech bñdixit abꝛahe ⁊ per
hoc ꝓbat apls melchiſedech fuiſſe maioꝛẽ.
Etiã maledicat᷑.ↄtrarioꝝ eniʒ eadẽ eſt ratio.vt.ẽ.e.inferioꝛ.ff.ð ver.

o ¶Exoꝛe.ar.

dicio.⁊ itex. noli audiri in noſtro iudi
cio ſʒ collige in ſinu tuo cãm tuam.Et

cilio cui valẽtinianus auguſtꝰ itererat

ſoluta nõ deliquiſſet:vt.l.di.pꝛeſbyteros.

cxcõicauit gcũ

ſe xpᷣianũ eẽ ⁊

ti: vt dr ex depe ·⁊ re. qʒz facta ꝓximoꝝ noſtroꝝ ea qᷓ vt e de ſen ex.
ois. niſi pꝛius obtẽta unt digna repꝛehẽſiõe velle defende dictum fuiſſet nõ licere aduerſus pon pꝓtuas. ſigs eni
lnia a ꝓpꝛio ſacerdo re.ſʒ qð ita velimus filios circa ſpua⸗ tificẽ ſniam dare:ſurrexit ptinus ide,yz bcipiat ꝙ coꝛ⸗
tert den incade der⸗ lẽ patrẽ ⁊ diſcipulos erga masilix de imperatoꝛ: ⁊ in arbitrio pꝛefati ponti Fus vi ehe
ctate: vrexe ti c. pl b. uotos eẽ ac ſobꝛios vt nulla penitꝰ te ficis tribnit iudicare iudicium ſuũ.Et noc adiplenaſi
Et eſt hic ar. ꝙ ſi pa/ meritate ad eoꝝ vitã vt nõtm dicamꝰ2 eniʒz nullus põtificum minox vel infe vt f de adi. in
pa madat alicui ꝙ ex diiudicandãa:ſʒ nec ſaltẽ tenuiter repᷣ⸗ rioꝝ vꝛbium ſubactus iudicijs inneni ſti. ꝗdã. pᷣterea
cicet aliquẽ ꝙ poſſit hẽdẽdaʒ ꝓſiliãt: ¶ Itẽ nicho. papa tur. C Itẽ nicho. papa. Maioꝛes a. qualr poterat
etiã ipſum abſoluere Inferioꝛes maioꝛibus nec benedice⸗ minoꝛibus iudicari nõ poſſunt. iſte ſeipſũ excõi
Berloari ait bſe⸗ re nec maledicere poſſunt. Um mittitur ignacius minox inne careyel dro⸗
ni pt ſi vn p ermit Eniqʒ ſi in epla ad hebꝛeös le 2 rioꝝ 27 ſubiectoꝝ deliberationibꝰ n Paar ipeniu
tit ⁊ reliquũ: vt. j. de gimus ꝙ minoꝛ a maioꝛe bene⸗ ecõtra ſacris canonibus pꝛecipienti⸗ vter de elc in⸗
pe. di. i. ̈buũ. ar. O. xx- dicit᷑:reſtat ꝓfecto vt exigẽte rõne etiã bus ⁊ exempliſſanctoꝝ patꝝ ſember notnit. ad hec
vij. q.i. ſi bomo. In oi maledicats. ſic quidẽ pᷣnoſcentes hec vbi ẽ maioꝛ auctoꝛitas eundum eſſe ⁊ pt dici ꝙ ñ fuit
bus iſtis.c. vſqʒ in fi · piculoſa tꝑa illi q añ noſ fuerũt:ꝓuidã ⁊ in oibus cõtrouerſijs ad potioꝛis ſe ſnia quã tulit:
nẽ loquit ð eadẽ ma in ecclijs ↄſuetudinẽ tradiderunt. hbo is iudicia dirigant᷑: qd nõ ſolum a ca ſm qda iterpꝛeta
teria. l.d ſacto ſuffra die quoqʒ in ro.ec.que magiſtra ẽ oi⸗ tholicis veꝝ etiam ab ipſis ↄſtat ob-⸗ tio ⁊ ifuit eitaci
Bopolttast, arlanta⸗ um ecchiaꝝ impᷣtermiſſa ſeruat᷑:ita vp ſeruatum eẽ hereticisꝰ alioquin ace⸗ t Ha tnio⸗ſiin
ga luis ſuftraganeis nullus ſacerdos maioꝛeꝰ ſuo nõ innẽ phalum liquet eẽ ↄcilium vbi de täta nerir os re⸗
depoſitus fauoꝛe im te ſacerdote cuiuſlibet rei bñũdiction? perſona agitur ⁊ maioꝝ non expectat nelauit ali:qꝛ ſe
peratoꝛis. . dare nitat᷑:ſʒ anterioꝛ ſtãs ad ꝓnũciã ſententia: cum ⁊ in cauſa clericoꝝ in⸗ pultuſ fuit poſt
b Hinc·ar. ꝙ idem da aliquã lectionẽ bñdictionẽ q dẽ po fertoꝛis gradus ſolius epiſcopi ſui uig xxx. dieſ pꝰmoꝛ
