⁊ vt ipſe ⁊ alij reddant᷑ cautioꝛes.ſi m̃ ſubtiliter intneamur gratie dei nõ cõo⸗ v te yl vor 4 leges
„ . Sed attentare.attentatio nõ fit ſine actu.j.e.ſi ꝗs tã maſculnʒ.vũñ
pele

tritioni eſt attribuẽda remiſſio peccatoꝝ.yt dixi in pꝛin.⁊ notani.j.e.S. dixi
confiteboꝛ.⁊ in pᷣma parte allegat gratianus vſq; ad.S.alij econt.

Etrus. qꝛ errauit. nam ideo ꝗꝛ homo facile coꝛrnit.j.di.iij.ille rex.

iſſfent. yel foꝛte tunc non erat facta inſtitutio confeſſionis que mõ eſt.aliam

rationem aſſignat gratianus..e. . his auctoꝛitatibus.

ſ·¶Satiſfactionẽ interioꝛẽ. alias contra.s. l di.vt conſtituereiur.
g ½ Hon lego. 7 ita intelligit cbmiſſũ qð nõ innenit᷑ expꝛeſſũ.xxiiij.q.ij. le⸗

22

bH· Achꝛyme interioꝛes.i:in quo babet tantam erubeſcentiã vt ad lachꝛy,

Etrus doluit ⁊ fleuit qꝛ errauit vt
bomo. nõ inuenio quid dixeritſcio

ↄtritũ humiliatũ deus nõ deſpi⸗

pam nõ ad penã. vt in gloſa vtiq;.tertij dicunt ↄditionalẽ fieri remiſſionẽ ꝑꝓ

ſ.e. magnaz.

NQuid dixerit. ? foꝛte ↄfeſſus eſt:vel cui ↄfiteret᷑ cũ oẽs a fide recei

. . gat. ff. de ver. ob. quicꝗd.ar.S. de conſe.di.iiij.quando a hieroſolymis

De Peni.

Trum.qꝛ mentionẽ fecerat gratianus de pnia.5. e.q.lj. admone-

mas veniat occuite etiam non eoꝛam ſacerdote.

1 AQuod id eſt quia·jc quem penitet. qiia pars eſt penitentie erbe
Ceina vtibt vel dlitkeram. tpesiſtent endr
l ¶Conſiteri in publico enm ſit occultũ. pel qꝛ eum pudoꝛe ? vereci⸗.

dicere quaſi quoddã ꝓnunciare eſt.vo buo.
tü eni ꝓ opereireputaiꝰ. In codice li m . von deſpi
bꝛo.i.ti.de epi.⁊ cle.imꝑatoꝛ iuſtinian?ꝰ? cieſ.iacceptabiſ

ANauis nõ dicã rapere:ſed attenta/ ſeut ſacrenock,
re um matrimonij ingendi cã ſacra nr anonesa.
ſimas virgines auſus fuerit capitali fe Dhbibent.ij. q. v.

conſuluiſti.

Irxri conſi
Aitbon ve⸗
nia eni ñ ↄcedit᷑
niſi penitenti.xx
iiij.q.ij.legat᷑. ſic
inrameniũ non
remitti niſi iu⸗
rare volenti.ff. j
nec ei imputaĩ lʒ

riet᷑ pena. De libꝛo eo.ii.de poſtuli n
do.imꝑatoꝛ leo ⁊ an. nicoſtrato pᷣfecto.
Emo vlin foꝛo magnitudinis tue
vel in ꝓuinciali iudicio:vel apud
quenqᷓ iudicem accedat ad togatoꝛiũ cõ
ſoꝛtiũ:niſi ſacroſanctis catholice religi/
onis fuerit imbutus myſterijs. ſinauteʒ
taliũ aliqᷣd quoqᷓ mõ vłquadã machina
tione factũ vel attentatuʒ fnerit: officiü

nuia. ar. xliij· di. epheſijs. 5””łMdß
o ¶¶Impietatem.hoc exponit gratianus.j.e..ſimiliter.
p NES Bannianemide voluntatem confitendi.hu.

quiſꝙ; vere ↄfiteri niſi pꝛius hẽat fidẽ ꝑ dilectiõʒ cooperantẽ.· dicunt
pctꝗ dimittiꝑ ↄtritiõʒ.q̊ᷣ eſt ꝑ id qð facit coꝛdis ↄtritionẽ i.ꝑ charitatẽ

⁊ nõꝙ hec oia fimul ſunt ſꝑe:iuſlificatio:ↄtritio:dilectio:remiſſio.ſed
q̃dã tñ ex his naliter pꝛecedũt ⁊ pꝛioꝛa ſunt nã.neceſſe eni babeo intel
ligere ꝙ pꝛius ꝗs hẽat gram qua ↄteratr᷑ pꝛecedit ꝗ̊ gra:ſequit᷑ dilectio
qm ꝗ gram hʒ diligit.j.e.oẽs.dilectionẽ ſequit᷑ ↄtritio:qui eni diligit co·

teritur.ſequitur remiſſio.qui enim conteritur ei remittuur. o.
1 AIpſum. id eſt quod vult conſiteri.

sDPꝛ:onũciare.s. xvij.q.ij.nos. Notũ enĩ p oꝑe repntat᷑ a ol.
vi.in pꝛin.⁊.j.q.v.qð deo.hoc m̃ nõ eſtſimpir verũ.nã in quibuſda c⸗
ſibus ẽt in bono plus eſt ad factũ ꝑuenire.vt in baptiſmo.j.ð cõ.diiiij

„

ſine pnia.n ibi plus valet baptiſmus ꝗᷓ coꝛdis ↄtritio. Itẽ in euchari

accipientis.j.e.de con.di.ij.iterat᷑. Iẽ in ↄfeſſione ipi ſacerdoti faceis
da:cũ erubeſcentia ipſa in pñtia ſacerdotis ꝑs fit pnie.j.e.quẽ penitet
Itẽ i martyrio.ar.j.di.vij.nullꝰ.dic vt nõ.i glo.illa.hᷣ n.q ſtoati ſequii.
Pꝛo ope.ybi deeſt tᷣs oꝑandiua remunerat᷑ ꝗs ꝓ ſola voluntate
ſic ꝓ oꝑe.⁊ idẽeſt in ↄtriſone cũ deeſt tpᷣs ↄfitendi.⁊ ad h.ſ.vt ſola vo
luntas ⁊ ↄtritio ſufficiat ſine ↄfeſſione oꝛis intendit ꝓbareꝑ leges ſeq.
in ꝗbꝰoñdit᷑ ꝙ ſola volũtas ſufficit ad dãnationẽ ⁊ eſt ſimieꝑprium.
. Reputat᷑.Hͥ tm̃ in bonis licet.ar. .j.e.di.⁊ ſi cni.ybi facultas deeſt
ſ.e. F. filr. als plus facit ꝗ oꝑat᷑ fallit tñ h̊ in voto ↄfitendi qꝛ nõ ita cito
abſoluit᷑ſicẽ abſolueret᷑ a ſacerdote.j.e.quẽ penitet.in fi in voto virgini
tatis qͥ ad aureolã.ar.xxxij.q.v.ſi panlus. Itẽ in caſu.ſ.in cantione iu⸗
dicio ſiſti.er̃ de eo ꝗ mit.in poſ.c.i.Itẽ fallit i malis:qꝛ alind i via:aliud
in inuio.ar.S.j.e.ſi cni.⁊ in alijſoꝑibus q̃ volũtatẽ ꝓmonẽt:vt ſũt mar
tyriũ ⁊ pꝛedicatio.itẽ hoc intelligas in pntibns:nõ in pᷣteritis.ſi eni vo
lo me bona feciſſe:nõ tñ ꝑinde eſt ac ſi feciſſem. Itẽ nec in futnris.naʒ
ſi ꝓpono poſt annũ me iturũ hieruſalẽ nõ ꝑinde eſt ac ſ mõ irẽ. Itẽ in
boc mũdo nõ in futuro.ar.xiij.q.ij.in pñti.de cõ.dii.in pñti.⁊ eſt ar.p
aduocatis.nõ eni demit᷑ pꝛemiũ vel ſalariũ aduocare volẽti nec valẽti
vt.ff. de var.⁊ extraoꝛ.cog.li.ꝭ.pe.ar.xlvij.di.ꝙ ad nos.ar. pꝛedicta
extra de eo qni mit.in poſ.cã rei ſeruan.c.i.ff.loca.ex conducto.s item
ſi.di. xxxvi.non ſatis.⁊ eſt fimile huic qꝛ ſufficit ꝙ ſeruns bona fidera
tiones reddat:⁊ ſi non ad plenũ.ff.de condi.⁊ deẽmon.q'nis.

ta deleri ? votũ ꝓoꝑe reputari.nã ſi in bono remunerat᷑ ſola vo
ſ.ita ĩ malo dãnat᷑ ꝗs ꝓ ſola volũtate vl voto.⁊ ſic iducũt᷑ he leges

Xx/J g9s.ꝑ hãc.l.? ſequẽtes ꝓbat a fili ꝑ Zriũ pctã ſola volũtate ntri⸗
8

ges ⁊ ſequentes ſunt argumenta ẽt pꝛo ↄtraria parte ⁊ opinione.
3 Emo.catholice.ſileeſt qð dicit ↄciliũ carthaginẽſe ꝙ ſi gs appel
ier ad indieẽ nõ catholicũ dʒ excõicari.ij.q.vi.catholicꝰ.ſʒ qre H
infidelibus ꝓhibet᷑ cũ ⁊ iudei ꝓ ſe poſtulare pñt.ar.xvij.q.iiij.iudas.?
ex de inde.indei.Rñ.ꝙ nõ ꝓhibet᷑ alicui ꝓ ſe poſtniare.ſed dẽ ꝙ iſide
les ñ pñt poſtulare vt gerãt łᷣ officiũ.ſ.ꝓ alijs qᷓſ ex officio publico ne
ſacultas ledendi xp̃ianos.⁊c.xvi.q.iiij.ↄſtituit.yel qꝛ ſunt infames in⸗
famia canonica. vt.vi.q.. omen.
* Officiũ·i.officialis.ſed quare ꝓ peccato indicis punit᷑ officialis.

Srium acciderit
ff.ð an. lega. me

q¶E¶Bimilerit· remiſſio t̃ pctõꝝ pꝛecedit coꝛdis ↄtritionẽ nõ eniĩ põt·

ſtia:qꝛ ꝑ aſſũptionẽ euchariſtie delent᷑ venialia qð nõ fũ ꝑ voluntatezz

pippin⸗

clucii

nteift
Dins
1
enoni
bareid⸗
Chatart
ſtiu
.
(t
ſeſapol
Noficon

fndela

Ceptmn.
epogi⸗
i i
cöfec
den

no ſpp

clcoꝛ.

liedeſte
ſeecaaſe
lcſcune
nnoine
ocricn
möpon
o
ſoſtpon

lepirolt

Ce
neſſe

diſn
Eigtior
n.
kce

a. pꝛedictis legibns oſtendit q; quis punũ pꝛo ſola volũtate mnõö

qu tbi noluit repugnare ? reſſtere. ar. C.de ap quoniam.ar. C. demaga. qa Con

* 2

Wee ſcri l vlt. ar. lxxiiij· di honoꝛatus. ”ðG pꝛobat ↄrium.iſ.ꝙ ꝓ ſola voluntate non punũ quis. ⸗2
“ NDicunq; partis.ff. de interdic. rele. relegatoꝝ.5. ad tempns. x Ogitationis. patiat᷑ ab hoĩe/ſed a deo bñ.ſe.oĩs. cogitation eni ſiad
iſmi * ʒ. nã ibi dicitur ꝙ qui relegantur nõ amittunt partem bonoꝛuz 2 2ſenſũ ꝑuenit moꝛtalẽ ⁊ puniendã eſſe oino fatendũ eſt.ſi eni in coꝛde
fcn beci Ccorrigit illam. vel hoc eſt ſpeciale. AAAAentit libidini moꝛs iĩteruenit. · di ij. ſiẽ tribus 2z i palea.S.di.vi.teſtamẽtũ
. Exlli. im ⸗ S.ſed penſandũſũtet.
r pꝛopꝛie. nã xi⸗ „ „ „ Rů0ů0⸗ů.ů caſus ſpales vbi volũ
Nla lu Phale perpe⸗ quidẽ ſublimitatis tue.c.libꝛaꝝ auri ia⸗ ſolu is iniuriarũ tenet᷑:qui fecit iniuriam tas pimit.na ſola no/
ſndn mũ eſt ar. f. ve cturam pꝛo condemmatione ſuſtineatt. hoc eſt qui ꝑcuſſit:verũ ille quoqʒ tenet lũtate incidit ꝗs in be
izi pn in. l.ij. dꝛ t. . Igcem auguſtuuns. qͥ dolo fecit: vł ꝓcurauit' vt maxilla pu nnar⸗ d; D

Polrnredin HW * Vicunqʒ auſus ſuerit ↄtra ꝓuidũ g eo
lſeGH rele. exilium. nm:oee ſeueritatis decretũ officiũ ad/ Iqᷣs pulſatus quidẽ non eſt:veruʒ incidit in excõicatiõeʒ
. Viſquis uocationis ꝑ ſurreptionẽ arripere: ⁊ / manus aduerſus eũ leuate ſũt ⁊ ſe⸗ vtex de bere excõica/

yi ai. bhibitu patrociniũ pꝛeſtiterit ab aduoca/ ꝓpe territus quaſi vapulaturus nõ tñ ꝑx mus.j.credentes.ver.

1 pcuteret ¶ Itẽ li. eo. apð labeonẽ. quis credit bereticc

Png
n verum. tionis officio remotus ſtilũ ꝓſcriptionis cuſſus iniuriarũ actione tenet. Con / receptatoꝛes. Tſne non
lalit d Aoluerüt, atqʒ ꝑpetui exilij ſpãliter ſuſtinebit. ſcita tra lib. eo.ti.de penis. . ſunt ———
Eut Reaſu glias e⸗ rris ẽt pꝛouinciarnʒ rectoꝛibus: ꝙ is ſub ato ee penã:nemo patiatur eane panandeften
n rcg cci cnins adminiſtratione aliqd hmoi fuerit Pi tẽ ti. de eoꝛdinarijs crimiby. macognirar niſi inne⸗
ite voluntas ſuis fi attentatu partis bonoꝝ dimidie ꝛoſcri QCQ.,—? 1 icitatoꝛes alienarũ nuptiarum ner ſpalia.imo canon
k nibus nõ eſt con ptiõz penã exilijꝑ qͥnquẽniũ ſuſtinebit itẽqʒ inatrimonioꝝ interpellatoꝛes 2 lex bñ punit volũta⸗
ſ tenta pcedens . Itẽ lib. ix. ti. ad legẽ juli. maieſtatiis. ⁊ ſi effeciu ſceleris potiri nõ poſſunt:/ uis pem vñ ⁊ repellit
Hinn ad actu exterio Uiſquis cũ militibus cogitauerit prer voluntatẽ pernicioſe libidiniſ extra a ꝓmotione pondero
rz hec lex iulia eadẽ eni ſeueritate voluntatẽ ſce oꝛdinẽ puniunt᷑. Qui puero ſtupꝛũ ab⸗ nsli mele kencee.
tn gunmt volrat⸗ leris qua effectu puniri iura voluerunt“ ductovel coꝛrupto comite pſuaſerit: aut ir deh e⸗ Res,
un ſerat e ffaddd Ite ad legẽ coꝛne.de ſicca.Si quis cum mulierẽ aut puellã iterpellauerit: quiue derolus.
inn lcoꝛneliã.l. diu⸗ telo⸗ ambulauerit hoĩs necãdi cã: ſicit impudicitie gra fecerit domũ: pꝛebnerit s ¶EVOllicitatoꝛes. ex
Gneg cG. Si quis ců is qui hoiem oeciderit:vel cuiꝰ dolo ma pꝛeciuue quo is ꝑſuadeat degerit: perfe oꝛdinẽé. ? ita non
nadin telo. telũ eſt ge · lo factũ fuerit cõmiſſuʒ legis coꝛnelie de cta flagitio punit᷑ capite:imꝑfecta in in? tantũ quatũ ſi effect?
NEen nerale nomẽ cn ſiccarijs pena coerceatur. C Impera ſulam depoꝛtat. coꝛrupti comites ſůmo eſſz ſecut⸗. ſzʒ in H facit
E inſtibet rei no.. r valenus 2 gratanus. .” ſupplicio afſiciunt. ¶. Nẽ ti. de furtis. lex ine grariand.de
debholi in uG (X Auis necandi infantis piacnlum Algaris eſt queſtio: an is Aui ex a⸗ nit P pipſo oltcl
inat Rdr. aggreſſuſ fuerit: ſciat ſe capitali ſup ¶ceruo frumẽti modiũ ſuſtulerit: to 2Zcoꝛdis otritio aliter
Lunn⸗ E Ambulaue⸗ Pp icio eſſe puniendum. Imperatoꝛ: tiusrei furtũi faciat: an vo tm̃ eiꝰ quod delet pcã ꝙᷓ exterioꝛ ſa
ti rit. ? ita volũtts gratianus ⁊ valerianuns. abſtulit. Offidius totiuſ acerui furẽ eſſe tiſfactio. aliter iſta lerx
nſtd pꝛo facto repu-· ¶ Jfoꝛte mulier marito moꝛtiſ paraf putat.nã ⁊ qui aurem alicuins tetigit: vt eẽt gratianü ? male
bitot. tat in delicti . v· Aſe inſidias:vel quolibet alio genere inquit trebatius: totu en tetigiſſe videk. es induceret.
in .rlſ quis p?) voluntatẽ occidendibabuiſſe inueniat: Pinde ⁊ qui doliũ aperuit: ⁊ exinde pa⸗ eeau Peepoinite⸗
idigte. ” vel foꝛte maritus eo mõ inſequit᷑ vxvoꝛe, rũ vini abſtulit: totius furtü videt᷑ feciſſe Jn avomu⸗ 5
“ er PiS KFad.. in eadẽ queſtione ab oĩ familia nõ ſoluy ſed verũ eſtz eũ in tm̃ actione furtitenere mnt affectvteffe
teeg coꝛ o ſcc.l dius. mariti ſed etiam vxoꝛiſ:que tñ tunc tpis quantũ abſtulerit. nã ⁊ ſi qͥ armariũ qd cctus:l arg ſit o. ſ.
a . ena. .plai vomt fuer: gnernehnn eſt ſine cuiuſeỹ tollere non poterat:aperuit: ⁊ o; reaq penc.?.l.aut facta.ĩfi.
dͤnil mo ſupplcio ft· defenſione*. ¶Item. ff. ti. de iniurijs. in eo eraͤt ↄtractauerit:atqʒ ita diſceſſe · iremuneratiẽe ſec.
dahkhkn ad.l.coꝛ. de ſicc. l.ſed ⁊ eſt queſtionis. rit:deinde reuerſus vnã ex his abſtule⸗ eſt. e eni remuneraf H
ing liæ dẽ ſicca gugs. ¶ Jqs taz maſculũ qᷓ ſeminã ſine in rit ⁊ anteq ſe recepit quo deſtinauerit affect? veffect õ ꝛ nmag
nckh ſiſeca a ſecãdo. nsG ue e ne fuerit: eiuſdẽ rei . gna.⁊ ita aliud ẽ ĩ via:
lſad Teſt cultellutter ½ Fenuos ſiue libertinos impudicos depꝛehenſus fueri: ein dẽ rei ⁊ maniſe· Aliud in inuio..xxx.
leim reus. inde ficca- acere attentauerit iniuriarũ tenebiturꝰ ſtus ⁊ nõ manifeſtusꝰ fur erit. ſed zſds qvit c.vtſii.
ien . rius qui cultelli ſed 2 ſi ſerui pudicitia attẽtata ſit iniuria ſegekem ailelne⸗ ſecat ⁊ ↄtractatꝰ eiuns x AVlgaris.totuz.
bmõi poꝛtat ad locũ habet. Attentari pudicitia or: oaam ſecat manifeſtus eſt ſur: ⁊ nec mani · ear imuriã faci
en interkicendum. ic agit vt ex pudico impudic? fiat. NHõ feſtus erit. Iem lib.ij. ti. qð quiſqʒ clerſcð vel canonicore
grig b IYIoue. fa “ dũdare ĩ collegiũ. ar.
—– Vmilia.duĩeeeee xij. q·i g manumittit
nde infidias non perſenſit.? ideo dñm periclitantẽ non adiuuit. alias vlti Itẽ ar. ꝙ baptiʒatus repntat᷑ cui quãtalibet pars aq̃ infundit᷑ ar.de cõ.diſ.
ſoſtda mo ſupplicio debet pnniri. C. ad ſyl.l.vlt. vel exaudi bec de ſeruis tunc iij. nec quicqp. ar. . de cõ.d.iiij.c.i.v.toto coꝛꝑe.ar.ꝓpᷣma ꝑte:qꝛ ſiĩgredioꝛ
Nofial isinfirmis. ad ſyl.l.c ñ quis in grannun. Plẽ fundi vel pꝛedij totius nanciſcoꝛ poſſeſſionẽ.ff.de acꝗ.poſ.poſſideri. i
motn⸗ i ¶ Bomi · qñ hec admiſſa ſunt.nam iſtos veriſimile eſt ſcire factum. ẽS. p Totius. furtũ. ſtricta rõne ſm rigoꝛẽ. ſecus de equitate.vt eo.ti.⁊ ea.lł.in
im rpi. di. dicitis. extra de pꝛeſump quanto. H ff. ſed ſi de naui.vel hoc vbi totũ toſlere potuit.ſecꝰ vbi totũ auferre nõ poſ
titmn le ¶ Sefenſione.ſ.exceptione.nõ eni poterit excipi qꝛ ſit ſernus vel an ſet. vt in pdicto.S.ſʒ ð hbãc ſol. eſt. ff. de fur.l. i ybi dꝛ ꝙ ſola cogitatio furti fa
fei cilla. vt. xij. q/ij. S. in patronos. item ꝓpter hanc cauſam licitum eſt da ciẽdi nõ facit furẽ:ſed ⁊ h actꝰ interuenit.ſed illud ẽ ↄ qð h̊ ſeꝗt᷑ de armario.
me re viro libellum repudij vxoꝛi. C. de repu.lconſenſu. Jo. .— e Sel verũ eſt. lʒ rotiꝰ rei furtũ cõmiſerit:iñ verũ eſt in tãtũ teneri:ꝛinqunã⸗
i 1/H s. attentanerit. punit qñq; ſola attentatio. vt. hic. ⁊.xxxvi.q.ij tůũ ⁊cc.ſepe enĩ furtũ cõmittit᷑:nõ tñ furti actio naſcit᷑ ff.rerũ amo.l.i.ar.C.ð
olen⸗ OQRabn dicã.ſolns conatus.vt.xiiij.qiiij.qm multi.ſola voluntas noxa. l.i. ſiẽ ecõuerſo aget᷑ furti qñq;:lʒ furtũ non cõmittat᷑ ff. de vſu.ſequit
egci:i vt. xpij.q.i.nuptiaꝝ.ſola expectatio.xiiij. q.iij. ſeneratoꝛes. ſola cogita §.ſi rem pigno.C. de fur. ſi quis ſerno.
Naad tio.vi.q·i.ſi ꝗs.ſola intentio·vt.5.ſi ꝗs cũ telo.ſola aggreſſio. vt de p.. ⁊Z Contractanerit.aĩo furandi.ſecus ſi aio tentandi quã rẽ poſſet tutiꝰ ?
Din di.i.ſi quis necandi.ſolus auſus.yt de pe.di ·i.ſiquis pulſatus.ſola ſoli⸗ leuũ 9 ferre. eo eni caſu ñ fecit furtũ niſi eiꝰ ꝑtquã abſtulit.vt.e.l..ſʒ ſi ð naui.
Ain citatio. vt. de pe.dii. ſolicitatoꝛes. WD 2323 Beſtiauerit.i.qdeſtiauerit eo die cũ furio manere.ff.ð fur qͥ deſtiauerit
m ¶ Tenebitur.ſed etiam tenentur ſerni coꝛrupti.ff. de ſeruo coꝛ.l.i. H. Manifeſtusquo ad depꝛehenſionẽ. ⁊ ita nõ ſunt hec duo ↄtraria.
eN yvlt. C. de fur.ſi quis ſeruo. sl 3 Segetẽ.ſed nunꝗd iudex eccleſiaſticus iniunget ei niam ꝗ olinã meoam
e cKo n ¶ Agit. ᷓ actꝛexigit᷑ vt volũtas pnniat᷑ als qliter ꝓbaret᷑ ð volũtate vel ſegetẽ ſecuu tꝑe opoꝛtuno aio t̃ ſurripiẽdi ⁊ diſceſſit relicta ſegete.vide᷑
Nlℳ o .Pꝛocuranit.ar.extra de ſen. excom. mulieress. 9 n:q: ↄditionẽ meã melioꝛẽ fecit cũmihi impenſas dedit.vñ locũ non bz
S PpGα J ꝗs pulſatus.vapulaturuſ.hinc argni põt inſecutoꝛẽ clerici in c- acquil.ff. ad.l. acgꝗl.ᷣſi ſeruns ſeruũ.S.ſi olinã. ego ei pniam iniungerẽ.mala
ſtche. . 8S nonẽ incidere licet nõ percuſſerit. ar.õ. e.ꝗſꝗs.j·e.ocs.⁊·c.ſi ꝓpte: eni volũtaſnihilominꝰẽ puniẽda:lʒex ea bonũ ſit ſecutũ.xxxiij:q:v.ĩlegẽtes
3 resa. 7.c.ſi cni.ſed ꝙ nõ inci it ar. . e. ..bec aũt verba· ar. ð. ex de ſen ex. h Et ↄtractat. ? poſtea m luce depꝛehendat᷑ in factione vel in itinere cum
i nnpꝑp.?.c.cũ deſideres.in parte deciſa. ſed ꝗd de eo ꝗ manũ mittit in e ſgere antec perueniat ad locum deſtinatũü. M
t ſtẽ clerici:vel in rẽ ab eo detentã.videt᷑ ꝙ incidat in canonẽ· ar.ij. . vij ge Nec manifeſtus. Sed quõ põt ᷣeſſe ꝙ pꝛimo cõpetat actio furti non
ſi S.itẽ opponit᷑ de danid ꝗ pᷣcidit oꝛã cblamydis.itẽ de oʒa qmanu ad· manifeſti poſtea manifeſti. cũ lex dicat ꝙ quantũcũq; rem pctem poſtea nõ
ooe bibens ad arcam ꝑcuſſus eſt. ar. xvij.q.iiij·ſi quis contumax.qꝛ res ec oꝛit᷑ alia actio furti.ff. de fur.ei qui.in pꝛin. Rñ.ex pꝛima ↄctatione tm agit
Gin cleſie coberens eius gandet pꝛiuilegio yt ea.qquiſqms.· vcr. auferendo nec ex depꝛehenſione alia oꝛit actio furti.ſed pꝛima modificat᷑ fiẽ ⁊ ꝑliberã
⁊. ff.de iniurijs.ſed eſt queſtionis. ꝑſonã ꝓcuratoꝛẽ.ſ.meũ nõ acquirit mibi actio:ſi m̃ ꝓbibet ne aligs edificei

T⁊ edificatur contra datur
ar. ff. qð vi aut clam.l.iij

De Peni.

dolteſt niſi animo furandi rem tunc contractauerit.
4 E Eec aũt verba ſtatuit.ar.ꝙ rubꝛice ſunt autentice.nã ex verhis rubꝛi

ce argumentat᷑ hec lex

⁊ loquit᷑ in caſu cũ iu⸗
dex decernit ius ini⸗
quũ ) aliquẽ quo iure
poterit ille vti illũ pꝰ
depoſitã adminiſtra⸗
tionẽ.⁊ hoc ꝓpter ma

liciã ↄſtituẽtis.nec eni
lex equioꝛ vlla eſt qᷓ; ne
cis artifices arte peri

re ſua.põt ẽt poni caſꝰ

in litteris dñi pape.ex

de mu.pet.pꝛudentiaʒ

C. de iudc.die ſab.
b ¶Accipimus.ar.cũ
effectu verba eſſe acci
piẽda. ar.s.xvij.q.iiij
ſi quis ſuadente.ar.ñ
obeſſe alicui malũ niſi
ad finẽ ꝑducat᷑.ar.vo
luntatẽ ſiue conatũ nõ
pꝓuniri ſine effectn. ar.
·e. .. cogitatio.⁊.S.eo.
cDene ſicut. poſita
ZRrietate legũ de volun

tate punienda vel non

puniẽda.ſubdit duas
ſolutiones. vnaʒ. ſ. e. ..
cogitatio.aliã h̊ qð re/
gulare eſt qð eſt ꝓ ſo⸗
la voluntate quẽ non
pꝓuniri niſi in ſpalibus
caſibus.dic ergo pene
voluntateʒ punientes
in quibꝰ cañbus inue⸗
niunt᷑ determinate ali
queleges
d . Sunt molliende.
i.tolerande.⁊ non ad
alios caſus extendẽde
⁊ hoc eſt qð dẽ infra.
e¶Exaſperãde. niſi
ex cã ꝓpter multitudi
nẽ.vt.ff.de penis.l.aut

iuris. l. i.

actio mibi ex delicto ediſicantis ? ita modificatur
dic ergo nec manifeſius quo ad pꝛim ↄtractatõeʒ
tunc eni de ſtricto iure ſurtũ cõmiſit.non tamen actione furti tune conueniri

CcCEc aüᷣt verba ſtatuiiqui iuriſciti⸗
Eoni pꝛeeſt:cũ effectu accipimusꝰ

non verbotenus:⁊ iõ ſi cũ vellet ſtatuer

ꝓhibitus ſit.nec effectũ decretũ habuit
ceſſat edictũ.nã ſtatuit verbũ rem ꝑfectã

ſignificat ⁊ cõſũmatã iniuriã non ceptã.

Pene ſicut in.ff.ti.de penis legit᷑:legi

interpꝛetatione molliẽde ſũtꝰ potius q;

nimis exaſperãde atq; ideo ꝓpꝛiũ caſũ

non exceduu. ſed que de raptu virginũ
vel aduocatis ſeu de crimie maieſtatis

vel de ſiccarijs dicta ſũt fauoꝛe religio⸗

nis ⁊ fidei atqʒ pncipali odio ſiccarioꝝs
introducta ſut. Iniuriaꝝꝰvero pꝛo eax

varietate miltipliciter quis reus fieri põt

varietas itaqʒ crimnũ varietatẽ inducit

penaꝝ. ¶ Ungde in. ff.ti. de penis.
NAAit facta puniũt᷑:vt furta cedeſqʒ:
aut dictavt ↄuitia et infide aduoca
tiones:aut ſcripta:vt falſa charta et fa⸗
moſi libelli:aut conſilia vt cõiurationes
aut cõſcientia vt latronũ quouſqʒ ali
os ſuadẽdo monuiſſe ſceleris ẽ inſtar:ſʒ
hec quattuoꝛꝰ genera cõſideranda ſunt
ſepteʒ modis:cauſa:perſona:loco:tem

poꝛe:qualitate:quantitate:euentu.cau⸗

ſa: vt in verberibus que impunita“ ſunt
a magiſtro illata vel a parente quoniã
emendationis animo non iniurie gratia
videntur adhiberi:puniuntur cum quis

per iram' ab extraneo pulſatur. ꝑſona

dupliciter ſpectatur:eiusꝰ qni fecerit et
eius qui paſſus eſt:aliter eni puniunt᷑ ex
eiſdẽ facinoꝛibus ſeruiqᷓ liberi et aliter
qui in dominum parentemue aliquod

facta..vlti. pꝛopter rationem ꝑſonarũ.xt.ff. de penis.l.ca italium. §. plti.
Altq; iõ.nõ excedũt.ſilia ſunt ad.l.iſtã.er de ꝓba.ex lris.:.di.eos.ff.de re
indi.inter pares.i.i.⁊ iterũ vbi lex mentionẽ facit de pena ⁊ dubitatur an de
maioꝛi an de mioꝛicogitauerit pꝛeſumẽdũ ẽ de minoꝛi.ff.de penis.ſi pñs.

S Si

iccarioꝝ. 7 iõ pene voluntatis in eo ſtatute: pꝛopꝛiũ caſu nõ excedũt.

b ,. Iniuriarũquare in crimine iniuriarũ non ita aſſignat᷑ certa pena ſicut
1

pꝛefatis criminibus ſupponit. quia pꝛo varietate iniuriaruʒ eſt multiplex
Varietas penarum. vt oſtenditur ⁊ pꝛobatur in.l. ſenen.

—

i Vt facta. caſus in bac.l.pꝛimo ponit quattuo: genera puniendoꝛum.
3 A Scðo dicit illa quattuoꝛ genera eſſe ↄſideranda ſeptẽ anodis ad boc
vt puniãt᷑ qũq; minus:quandoq; nullo modo.⁊ de omnibus exemplificat.
hꝑ¶Vt connuitia.pꝛo connitio deponitur clericus.s.xi.qi.ſt quis ſacerdotũ
⁊ quid ſit conuitium habes ·ff.de iniur.l.item apud labeonem. 9. ij.

¶Infide.i.ñ fide.i.ſine fide.vt cũ aduocatꝰpᷣuaricat᷑ij.q:iij..huaricatoꝛ.
m ¶CLatronum.velut cum quis ſciens recipit eos qui ita puniuntur vt ipſi
latrones. ff. de receptatoꝛibus.l.peſſimum.
n Quouſq;.boc ſcilicet punitur.
o ¶ÿSed hec quattuoꝛ.facta:dicta:ſcripta:conſilii. 7
»E Impunita.s.xxiij.q.iiij.ea vindicta. ff. ad. l. acquil.ſed etſi. in fi.
q ¶BSel a parẽte. C. de emenda.liberto.l.vna.s. xxiij.q iiij.duo iſta nomĩa.
P¶Ver iram. velludum noxium. ff. de fur.furti. .. vltimo. .
8 Eius. aliter enim punitur nobilis ꝙ; ignobilis: ſernus ĩ liber. vt. xxiiij.
·i.qui contra pacem.ff. de penis.l capitalium.5. vltino. .

t ſaarenene nam talis
2c. ad.l.pomp.de par.pen

inſuit̃ ſacco coꝛio cum gallo gallinatio = ſerpente

ℳ

9. C. de his qui parẽ.vel pne.occi.l.vnica.multo

foꝛtius quicontra patrẽ ſi pũalem.ar.vi.q.i.infames.xxx.q iij.pitatium.

—

u Et in magiſtratũ. C. de iniur. atrocẽ. nã ĩ hbis ẽ ius publicũ.ar.õ.d.i.inus

publicũ.⁊ ꝗ pᷣpoſito maj
2 ¶ el ſacrilegium. ſcilicet tantum. ibi enim dicitur ſi res pꝛiuati de ſacro
e ſurripiatur occaſione

furti non ſacrilegij eſſe.

21) intulit capite plectẽqꝰ eſt. ff.de re mi. oẽ delictum.

Toens · . vecon. dl. vci. ⸗
contra.ed ibi ſubauditur tanrum.

Emanlſoꝛem.emanſoꝛ eſt ille qni din vagatus eſt ⁊ ad caſtra reuertitur
ff.de re milil.iij. S.i. tempus diſcernit ſurem bunca latrone quilatenter mo

—

2 ¶Effractoꝛem effractoꝛes dicuntur qui frangunt carcerẽ vel alind

vt enadant.vel vt inde aliquid ſurripiant. ſed aliter ſt
cturni aliter diurni.vt de effrac.⁊ expil.l.i.?.ij.

vaſüer cerbiꝰ2
iunt᷑. pt ex 8
auſus eſt: quam qui in extraneum ⁊ in Bon ſtore .
magiſtratumꝰ ꝙᷓ qui in pꝛiuatum. In hu ſodiens.ff ad.
iuſmodi cõſideratione etatis quoqʒ ra⸗ cquilitaggd.
tio habeatur locus facit vt idem vel fur b Aantefla
tumꝰ vel ſacrilegium ſit capite luẽdum piki: dld dr⸗ p
vel minoꝛe ſupplicio.tempus diſcernit puniri ſolett.
emanſoꝛẽa furtiuo et effractoꝛẽ vel fu⸗ c¶Bilcerniỹ..
rem diurnum'a nocturno.qualitate fa⸗ xiiij q. p. penale
ctum vel atrocius vel leuius eſi:vt furta GRixa. rira
maniſeſtaꝰ non manifeſtis diſcerni ſo⸗ eltinteralterc⸗
lent:rixaꝰa craſſaturis expilationes a tes hꝛopꝛie in⸗
furtis: petulantias a violennia: qua öͦre Meraſſatn-
maximꝰ apud grecos oꝛatoꝛ demoſihe Pucran la
nes ſic ait.quantitas diſcernit furem ab tronibein nemo
abigeoꝰ.nã qͥ vtſuem vnum ſurripuerit re. dꝛ a craſſo
vt fur coercebitur: qui gregem vt abige craſſaris:qð eſt
us.euentus ſpectatur:vt a demẽtiſſimo ſeuire.
quoq; facta quanquam lex non minus Erpilatſes
eum qui occidendi hominis cauſa cum bnkekatege

telo fuerit inuentus quam eum qui oc⸗
ciderit: puniat.et ideo apud grecos ⁊c

cide . du ff.ð cri. expil. he
exilio voluntario i foꝛtuiti caſus lue⸗ re ſi hereditate.
bantur: vt apud pꝛecipuum poetax ſeri nec ẽ boe furtuʒ
tum eſt. Cogitatio nõ mereturꝰ penã a notractatreſ
ege ciuili:cum ſuis terminis cõtenta eſt aatacho dens⸗
p n S, . ũ aligs dñs eſt
diſcernunturꝰ tamẽ a maleficijs ea que vyr ff. de fur. rei
. , „. *„ . 2. 1 21.
de iure effectum deſiderant.in his eny heff. de effrac.
non niſi animi iudiciumꝰ ſed effectus cõ5 z expil. li. i. Z. ij.
ſiderat. ¶ Ande in. ff. ti. de repudijs. g Petulantia
Juoꝛtium non eſt verum: niſi qã, tlaſciuia, altter
animo perpemam conſtituendi ninen, ab ſt
dilceſſionẽ fit. Ytaqʒ qcqd caloꝛe iracun it P plolen
die ſit vel dr:nõ aliter ratũ eſti quã ſi - mã ey de ſen ex.
ſeuereantie appparuerit iuchciuʒ animi ſupereo.
fuiſſe. Jöqʒ ꝑ eũ caloꝛẽ miſſo repudio ſi bAbabigeo.
in bꝛeui reuerſa ẽ vxoꝛ ñ diuertiſſe videt᷑. f. de abige.. i.
l 7 Unnz. 7ta
numerus diſcer

nit eos.yt.ff. de abigeis.ones.
la¶Pnniat. hic non ſpectatur enentus. ”MM
Boluntario.i.ppꝛio motu iudicis.ſ.ᷣm voluntatem iudicis dura⸗
turo.non eni erii tempus determinatũ in exilio. vel voluntario.i. pꝛo
motu ⁊ voluntate rei q;tum ad locum in quo erat in exilio eligendum.
m¶SFoꝛtuiti.ar. õ banc eandem.ũi.⁊.ff.de offi.pꝛeſi.diuus.ſed H apud
grccos:cũ nõ erat taniꝰ furoꝛ ꝙ excuſaret.als ſatis ipſo furoꝛe punitᷣ.
n ¶BCogitatio.ecce ſi upponit aliã ſolntionẽ melioꝛẽ pdicte prietatis łe
K. ſ.ꝙ volñtas ñ punit᷑ ab hoĩe cũ ſuis fſinibꝰẽ ↄtẽta.⁊ h caſu ĩtelligũt
anuctes q dicũt volũtatẽ ñ piri.ſ.ab hoĩe.? ſubandit᷑ vlſic cogitatõ.

—

00 e meret᷑.quo ad hoiem.alsſecꝰ.ar.xlix.di.hinc.v.ponderoſus.

iſcernunt᷑.tñ a maleficijs.q.d.lʒ in maleficijſ magis attendatur
voluntas qᷓ; animuſ.i.pſeuerantia.ſecus eſt inillis qui ſoꝛtiunt effectũ
de iure in quibus magis animus.i.pſenerantia attendit᷑.⁊ ad boc in⸗
ducit oĩa vſq; ad.ꝭ.alij econtra.non enim in contractibus conſiderat
ſola voluntas ⁊ animi deſtinatio.contra.ff. de fide inſtru. contractus.
vnde ⁊ reſoluitur emptio reintegra.⁊ perinde eſt ac ſinon eſſetconſen
ſu vtriuſq; partis celebꝛata. C. quãdo licet ab emp.diſce.:.i.⁊ licet mil⸗
leſtes velit contrabere? etiam hoc declarare non tenebit contractus.
T. Amaleficijs.in maleficijs voluntas expectatur non exitus.ff. ſad
coꝛ. de ſicca. dinus. C. de excuſa. tu. ampliſſimi. sä
rge Deſiderant.xt ſunt controctus: vt matrimoniũ:dinoꝛtiũ: emptio:
venditio: ? hinuſmodi.que de iure ſoꝛtiuntur effectum.ſed maleficia
non de iure ſoꝛtiuntur effectum:ĩmo tm̃ ex coꝛde ꝓcedũt.xx.q.yi.c. ·
Judiciũ.i.perſeuerantia effectus deliberatio ſed in maleficijs nõ
nſiderar̃ perſenerantia vel indiciũ animi. ſed ſufficit ſi affnit volun
tas ⁊ ſi incõtinenti peniteat.ff.de fur.ſi ea.xxij v.qni ꝑiurare.in pꝛin.
teQJuoꝛtiũ.nõ aliter ratũ eſt. ar.nõ dici ꝗd factũ ſi nõ ſeuerauerit
e de ver. ſi.n ⁊ ego.ff. de nouiope.nũc.ſi opꝰ ff. adl. coꝛ.de fal.
9 ſ̃.xxxij.q.i.apð.ar.j.ff. ðᷣedi.edi.qd ſit fugitiuꝰ. .celſ? q́z ſcribit.
n. Naloꝛem. excuſat h caſu caloꝛfeminã:l grauiſſime peccet: ita ẽt
ꝓſi minoꝛ eẽtñ reſtitueret᷑ ff.de mino.ſi ex c. 5. ſi mulier. ita excuſat
ira · ar.ij.q.iij.ſi quis iratns.⁊ qñq; reſcindit ↄtractum. ff· de publi.lici
tatio.qñq; minuit delictũ. C.de adul. graccus ſiliter a. ſiuefrunicnlũ.

rar in aliquo loco cauſa maleſicij efercendi ? cito reuertit ad caſtra.

ter ſunt puniendino-
C Biurnũ ·diſtinguit eni fur nocturnꝰ a diurno.qꝛ nocturni atrocio

tat ſubtrabere

ie
er d
Külaent
Gtrepera
nalſac
otlecbat
afceo
landͤ
inſedve
opnen
ſodetrel
arakiſt
Atnt ſed
Mdenfe
lcebat
einterf
lench. e⸗
ſegvenchi
rrcn
Ptüstra
gentiduss

geſte⸗
bor
Neeſtho
ſiherde

detr id eſt parna ira facit donationẽ perire niſ innicem amoꝛ ſit reconcilia ea que bono ʒelo fiunt innertendo aſſerat malo ʒelo yel ſpu fieri ſicut indei
In tus.ff.de dona.inter vi.⁊ vxo.cũ ſtatus.i.ſi poſt diuoꝛtium. xyᷣm dicebant in belʒebub demonia eijcere.xxi.di. S.i. ⁊ quidẽ hoc eſt petm̃
Ndin a¶ Jduis.S.ij.qiij.ſi quis iratus. in ſpm ſctm qꝛ qð eſt ſpus ſci maligno Faͤt attribuũt.vñ ĩ euãgelio.ꝗ dixerit
mimge⸗ 680 Ex conſilio.q.d.non tm ex voluntate tenetur quis ſed ex con fratri ſuo fatue:reus erit gebẽne.lv.di. euangelica.xxxij.q.v.qui viderit.
d Gacanilum autem plus eſt ꝙᷓ voluntas:qꝛ in eo ꝓcedit᷑ ad actum. X¶Dariter. non qꝛ qualiter peccent.ſed qꝛ dignus r kena⸗ Enne omeſ⸗
N c ani Q qometus
gindp Mödarador, Hinc etiam in canonibus· ·NAnnquid chaimꝰ cũ dũo munus c ſiꝑ impꝛeſſionem.
gufdl cidendũ bomici 234quis iratus crimen alicui obies⸗ offerret: ꝑemerat fratrẽ: ⁊ tĩ fra⸗ 3. Yucdiciu.i. ita pu⸗
g daẽ yñ iudei / cerit ⁊c Ex cõſilioꝰ aut velut ex tricidiu mente ↄceptũ deus ꝓuidus af nit.? eſt digna puniri
uit bant᷑ fuiſſe ho⸗ aliquẽ teneri aug. pbat ita dicens dãnauitꝰ vt illic cogitatio mala ⁊ perni vt bonucidin.qꝛ vtrũ⸗
N micide xpiiqꝛ i · ſacto aliquẽ teneri aug. ꝓbat ita dicens. vãnauitꝰ vt illic cogitatic perne· ſufficit ad danatõz.
l l zſins mani ⸗ Mon ſolũ qͥ manibus occidunt ſed enã cioſa conceptio deo ꝓuidente pſpecta = Angd. Caſus.
ſſon uorn ingua oc quoꝛum conſilio ⁊ fraude alij occidunt᷑: ita ⁊ in dei ſeruis apud quos cogitat᷑: ⁊ Log deus inſpi
Nn ciderũt 2 magii bomicide pꝛobantur. martyriũ mẽte ↄcipit᷑: animus ad boni cit volutatẽ pꝛimã an⸗
nt peccauerũt quã Ericnoſe⸗ decipiuntur qui eſtimãt dedituſ deo iudice coꝛonatur. Aliud efſft ꝙᷓ ꝑducat ad actuʒ ta
tin pilatus vel mili PD eos tm homicidas eſſe qui manibꝰ martyrio animũ deeſſe:aliud aio defu⸗ bona yt ea coꝛonet:
n tesqui eum cru· Poiem occidũut ⁊ nõ potius eos ꝑ quoꝝ iſſe martyriũ.Qualẽdte inuenit dñs cuʒ mala pbatn cboim.s
AH dn z Alſiliũ ⁊ fraudẽ ⁊ exhoꝛtationẽ hoies ex vocat:talẽ pariter ⁊ iudicat:qm ipſe te- po na Pef u vuit pa⸗
Nrid nent tinguunt. nã iudei nequaq; ꝓpꝛijs mani ſtat᷑ 2 dicit: ⁊ ſcient oẽs eccleſie qꝛ ego nimaryriũ: qꝛ remane
efi dignũ. 5. diſt. lſſ bus xpᷣm occiderũt:ſicut ſcriptũ eſt: no⸗ ſum ſcrutatoꝛ renum ⁊ coꝛdis. rat᷑:? martyriũ ani/
hhinmn mis vidnam. bis nõ licetinterficere quẽqᷓ:ſed tñ illis Item Auguſtinus. mum non ſequatur.
eiieh Kicet. H di /· moꝛs dñi iputat᷑ qꝛ ipſi lingua eũ interfe Homicida ẽ qͥ fratri ſuo mala ꝑſuadet Chbaim. tij. q. vij
ſnin eunt ꝓpter diez cerunt dicentes.Crucifige cruciſige eũ. Bli putare te nõ eſſe ho micidam in grauibus. boc legit
ſeſtü.lex eni p· vngde vnus euãgeliſta dixit dñm eſſe cru 1 qñ fratri tuo mala ꝑſuadess. Si .——
ni malcſacton, cifiruz boꝛa tertia: alius bona ſexta. q: fratri no mala perſuades occidis: vwt erss cöͤmifſuz init
itn bus ? licebat eii iudei crucifixerũt eũ hoꝛa tertia lingua: ſcias qꝛ occidis audi pſalmiſtã. Filij bo-⸗ nã deus nulli imeritaʒ
ſimin interficere. xxrij milites hoꝛa ſexta manibus. Qui & bo⸗ minũ dentes eoꝝ arma ⁊ ſag.⁊ ling. eo. ingerit penã. xi. q· iij ·
cſnti .v. quid g̊. pꝛe· min tradidit: ille interſicit euʒ dño dicẽ macherav acuta. Idem. illud. ſed erxpone dana
Pentt ertim ſeducen- te: maius pctm̃ habet: qui me tradiditi Sccidit qui ad nocendum monctur. nit.i. danabile oſtẽdit.
ibrſn ies populum ? bi. vnde pſalmiſta:. Filij poimi dente OSnicidiũ lege vetitũ putabat nõ ieius victimas reſpu
hga adeo detraben ecox arma ⁊ ſagi.c lin. eo.glaꝰ.acutusꝰ aliud eſſe niſi coꝛpoꝛis peremptio no. vel danabile pꝛe
len rarangleiſtädit. mnbijclan ergo ſe pnie quoꝝ ↄſilio ſan ¶ Aperuit ergo dñs oẽm iniquũ morumi ie novt in bea⸗
eſni pter lemſfekm guis fundit:ſi veniam pꝛomereri volũt. ad nocendum fratri in homicidij geneę⸗ 1martino. ſufficit enĩ
feci non licebat eis Item exepiſtola clemen. re deputari.¶ Item auguſtinus. affectꝰ. ar. ·e. ĩipoꝛtũa.
Nllie nc interſicee Interſectoꝛes fratrum detractoꝛes eog Furtitenentur: qᷣ ſolo timoꝛe nõ furant᷑. vee⸗ Qualeʒ. . di. xxvx
Kniu queniꝙ. vel non eoſqʒ odientes homicide babentur. J ꝓpterea nõ facis furtuʒ qꝛ times lnalis.
iechal mterſice Omicidioꝛũ vo tria generag dioe⸗ e nclſceri⸗ lntns in KR Feii⸗ Eeo dcnr riſſcr inch
fl re quenq.i.hũc bat eſſe beatus petruſ:⁊ penã eogꝝ reus furti teneris ⁊ nil tuliſti. Idem
lat pbter anadſen parile foꝛte dicebat. ſeut ꝛhomicidas de libero arbitrio. ideo Khakm apo⸗
ine gentibns ad uln interfectoꝛes fratruʒ ita detractoꝛes qʒ minus de gut eui ſol⸗ dexſt facultag e ÆRenum i. delecta
NN. dendu ? ↄnpuen eox eoſq; odientes homicidas eſſe ma/ Xcui ẽt nõ ↄtingat facultas ↄcubẽ⸗ num.
in. dũ ⁊ crucifigen,· nifeſtabat:⁊ qui occiderit:qꝛ ⁊ qui odit di cuʒ ↄiuge aliena tũ planũ ſi eum f Coꝛdisi. cogita
be qũ æc̃.⁊ ſic adim fratrẽ ſuũ:⁊ qui detrahitꝰ ei:paritert ho aliquo mõ cupere:⁊ ſi ptãs detur eſſe fa nü. vnde auguſtin⸗
Atn plerus eſt ſemo micida eſſe demonſtrat᷑. Item hiero cturũ:nõ minus reus eſt quã ſi in ipſo fa ſupill locum: ſcrntas
leſu guo ſe hen E l e . coꝛda ⁊c̃.coꝛda.i.qð
mn ieſu quo ſe pꝛe nymus in JJaaia. cto depꝛehenderet᷑. Item.Sicut auẽtas quiſq; cogitat. Renes
eennbu An maleficiis voluntas ꝓopꝑe reputaf. teſtat᷑ voluntas remunerat᷑:nõopuſ:vo . nechqz delectat.
Arenm ſe hoc H UWnis iniquitas ⁊ oppꝛeſſio: ⁊ in⸗ luntasꝰeni in coꝛdis ↄtritione:opus vᷣo g Bli.perſuades
nin cũ eü interfece/ iuſtitia iudiciuſanguiniſ eſt: ⁊ lʒ gla in oꝛis ↄfeſſone:luce clarius cõſtat coꝛ⸗ soifrr uane.
gtdon runt lingua yñ dio nõ occidas voluntate tñ interficis. dis ↄtritione:nõ oꝛis ofeſſione peccata plus eni eſt pſuadere
Janibus. (Item cypꝛianus. De eodem. dimitti. . Item pꝛoſper. P acere. ar. f. de ſer.
brni f lig. Fxriij H ar iRerecer r
in P aſſignor⸗ H Tertia. j. de con. di · i. nocte. mnon qui cogit vt ibi. .
lcgnö b. Hoꝛa ſexta. ar. ad teſtes oᷣdicentes ſibi in tᷣe cõcoꝛdandos.pt ex b ¶ Macbera.id eſt gladius.alia tranſlatio eſt.
dnols

enlir qꝛ ſuper diuerſis teſtificant.vnus ſuꝑ crucifixione facta linguis hoꝛa

de teſtibꝰ.cũ tu fili.ar. .iij.q.ix.nihilominꝰ in fi.ſed ̊ nulla ẽ öõ̃rietas: i Omicidium.putabatur.male intelligentibus.nam pꝛohibitum erat?
e. omne vnde malum oꝛitur.extra de conſti namconcupiſcentiam.

ifim ertia. alius ſuper crucifixione in cruce focta a militibus boꝛa ſexta. le .·¶Apernit. in euangelio. vbi dicit ꝗ dixerit fratri ſuo fatue:reus erit moꝛ⸗
hri⸗ ilMaiusõ.·xxiiij.q.iij.qui alioꝛum. tis ſi quis dixerit fratri ſuo racha.reus erit conſilio.
H e Vnge pſalmiſta. miſerere mei deus. . Motum . poſt pꝛimum qui in poteſtate non eſt.
nedd I¶Bominum.parauerunt laqueum pedibus meis. m Apꝛopterea · in coꝛde.õ.xiiij.q.ylti.c. vtiit.
nn⸗ m¶Bentes. id eſt coꝛroſiones ⁊ conuitia. n E Teneris.qͥ ad deũ:nõ qͥ ad hoĩem.cũ rẽ nõ pctauerit.ff.de acqui.
un nEt ſagitte quantum ad conſilia. poſ.poſſideri.ꝭS.ſi rem.quia ſolo animo furtũ non cõmuttit: ßm.l. vt ibi dꝛ.
nn o. Bladius. quantum ad verba. S °W Icui. non minus. 5. xxxij.q.v. ſicur eni. vi q.i. 9. veru h·xy.q.vi · c. i.viij.
