ntanne ſarisoſtendit r pꝛopiia Palfne inek, ace etco er buldcor m bſen CSrrt cn
. ratoꝛeʒ ad in . ectionem contemni: 2⁊ ſin ,„ I. epᷣi traderẽt: s tbibo pi a 7 elegatioꝛa ſVBaſilicas.de con
Käͤ ſtar filiffa.fde p erfectionis poſſe eccleſi 4 tbd quã futuris t. ibꝰ cõem vita ducẽc ſe.di.i. nemo. 1
unn iniuri.ſed ſi vni⸗ mento pen — pꝛofecto cõmunes o⸗ 1 Fwann. poſſeẽt fidelib⸗ e. rut pꝛedia 7 17 Alentes ere
I en SDine ſupio dere.quid 91 arentibus reliquit aut DNqae
ris er de offi. oꝛ omnia ſua aut s erogauit:is tamen
mel rantazi. venlit pauperibus erogauntelgtat
in lus eligẽdi ? inn venclit

echerurpaedia⸗
agros quos vẽdere ſolebat. matricibꝰ

x iiii

Canſa.

. — it F ðteſta.ad hoc.x.crelatũ.F.
. g ſ videt are. niſi talis ſit eecle ↄſuetudo.vt ex ð teſta.ad hoc.⁊.c. nF.z
tantũ matrices eccleſic olim habuerũt pᷣdia ⁊ poſſeſſiones.vñ videt c 3 bus. nondũ ꝑceptis. ar. ff. quẽadmodũ yſufr. amit. ſ vſu ſ
Keeecſmnnwcfezunſtmnnon⸗ rerum cecle enari eibi; x. li caſallas 0 e ſuetihus no nahac Herceptis nõ poſſunt condere teſtamẽ
lias boc i i ioꝛibꝰ eccliis itelligaĩ.cũ enim olim ccclie erant te⸗ tIum. cx de teſta.qꝛ nos admone. .
Alegid aeratimaeio ahibkl⸗ in alienatione.ſʒ c hodie augmẽtate ſüt p 1 Anieſna lacit ergo ĩuẽtariũ.vt.xxviij. di·de ſyr ulane. .4 iſel
polſelli nes cclcſte ufficit cõſenſus capłieccleſic ad alienationeʒ faciẽdã “ q Quicirca. ſnit
WApoſtoloꝛux. epi j vi⸗ Be rebus pꝛopꝛijs ve acquiſitt piice xix. di volumus t
ektiotdpoſtieen eccleſijs tradere ⁊ ex ſumptibꝰ earũ vi⸗ Ree on⸗ ſuis derelinqnuaunt. nic H“ git
vt hie. . quo ad digni / nere. ipſe vero res in ditione ſingularuyx AEiſcopi de rebꝰ pꝛopꝛijs vel ac ſiis adminiſtra-⸗ e
rete: monachi duo ad parochiaru epiſcopoꝛũ quiloe dhuc?æ? qquiſitis vl qcquid de pꝛopꝛio hñtꝰ teſtel vite ie.ö5.
Feomun un Nrie antolonun eran eſuni eo e heredibus ſuis ſi voluerĩt agelnn nat. ij. · vij. cum pa 6
.ex auẽte. o& ſacerdo futuris ſemper debẽt eſſe tem eſ gquicquid vero de ꝓuiſoneꝰſue eccleie ſtoris. — u
legg Boachchcnanne quibus epiſcopi ⁊ fideles diſpenſataꝛeſ H hin e de fuctiby ſiue r öyntmoͤſe⸗ ſ⸗
toꝛũ diſpenſationem eoꝛũ omnibꝰ cõmuni vita degere vo en de oblationibus: omnia in iure eccleſie . E.aidillcte . ſa
aeri drin tib miniſtrare cucta necenatia dener ſeruare cenſuimus. Item ex cõcilio eſt minice. fün
nono.lxyviij.di.quoꝛũ nt melius potuerint:vt nemo in eis egeſ. ſanare pape. 9 lem. f Kebir er . ntpe
fes. bepiſcopo. e inncnſai ipſt eni, ſer ideliu olntione Anikeſtaraut debent eẽ adecde pocem an. x 43
bene eBo. . appellant: que a fidelibus domi on 4 Mſia pertinent: his qͥ circaepos ſůt cccle n 5 nerdl n
Abebat. idigkti runt᷑ memoꝛatis ergo anetslent der pꝛeſbyteris ⁊ diaconibus:vt ſi epo con imus col.ir ff. *
dꝛ ar. ð elemoſy in tantü eccleſie in quib ep ſcopi pᷣſidẽ tigerit inopinatus tranſitus:res eccleſie de dona iter vi. 4
nis fieri elemoſynaʒ.· domino aminiculãate ceuerunt:r intan . 8 modo poſſint minui ⁊ pire neque mmias run 3
adere hg. mnis marima pars earuz abũdat reb ds res ppue epiſcopi impormuntate – ſ
Pohro wpe dientuich geſ ſec oĩa necrhaie l en⸗ ſncurrat necepᷣus ĩ ſuis rebus pꝛo rebꝰ tlepſumunt elſe
e futuris inquiram qʒ miniſtris ꝑcipiat. ideo ſi aliq- Zele⸗ e pꝛoſcribatur. Igez ſtatutuz de boniſeccleſte fn
rn calue de⸗ ut modeernis ann ſuturis tẽpoꝛibus:qui e tonnbn gpoſtoloꝛuʒ vbi legit. niſi pbetur öri 1
bem occurrcre-vt. xx hec auellere nitatur:iã dicta Bngin 2 n 3Eoenn. mar. carb⸗/ i⸗
iij. di. in noic. ſolnio. feriat. Itẽ auguſtinꝰ. gez. Int manifeſte res pꝛopꝛie epi: ſi iñ ¶tutce.ſi defunct ti
an non bolidek Abebar dominus loculos a fide⸗ bit res ꝓpꝛias: æ manifeſtc domi ibientz d tu ſ
ſed ſollicitudo nimia ANibooblata ↄſeruas:⁊ ſuoꝛũ neceſſi —PHitfe 1 ꝛopꝛijs re oꝛg 8
ij. di huiꝰ erg dlcin tribuebat.tůc nice :vt poteſtatẽ habeat de pꝛopꝛijs habebat poſtea hm
lidic omnes tatibus ⁊ alijs ndigẽtibꝰ tribue aeſ bus epiſcopus moꝛiens ſicui volucrit ?. giinduſtria ſunʒ ſ
eErrerecedere. pꝛimu eccleſiaſtice pecunie foꝛma eſt in uibꝰ voluerit derelinquere:ne ſub oc⸗ multa potuitfu⸗ S
ennon alumere ſtitutar õ be fu Aanone eccleſiaſticax rex ea que cepi eeẽ iſſe lucratus· yñ eun
ppoſitũ renũciadi vt eſſe cogitãdũ de craſtino:nõ ad hoc fur obanturt interdicant᷑.foꝛtaſſis eni aut pupilꝰ cogit ꝓ zu
ihi:cadẽt a latere tuo. ſe pᷣceptuʒ:vt nihil pecunie ſeruetur a ſa Prolem habet aut filios aut pꝛopiquos bare illas ſuas Unte
Tollerem. i. non ctis: ſʒ ne deo ppter iſta ſeruiat 2 ppter vx e. 6 bud deuz ? EL. Tu dicas
Hñsõ . Liis: Jʒ ne deo Ppie eſ⸗ Wis aut ſeruos:.⁊ iuſtum ẽ hoc apud deuʒ ſi epᷣus vcl a ius rnc
95 Eccear aliquez fſopie c ttii⸗ darergs clericis hoies: vt nec eccleſia mniaui detrimen peelatus pmirti nuje
penire contra factu omnibꝰ auctoꝛitatib) clar. iij. t0 i tia rerum pontificis: nec eps pvyrit᷑ rebus ſuis 1gec
ui nne elan mullo modo łʒ haber quid ꝓpꝛiũ: quod xel dus pꝛopinenilim obtenn eccleſie 2 cccleſie.cũ nõ iſeſt
Kxxrug ir gs.xxij. ſi habuerit:non clerici ennge no namen poſcribant᷑⁊ in cauſisſincidant qui ad ſiit facta diſtictõ —
n imall eee in clericatꝰ eis tolleuchne el. 1c Ande an li pertinent:moꝛtiſqʒ eius iuiurijs in cgaenrrde nen
it. lv. di. penitẽtes. ff. 319 ait i ermone. , . . e illas halcſe
Ze daade wrindig. ſtge Kirin dnſernmnone, vount ſauncnk.Afin cſce cenoribn gonctad
moꝛem xxxi’. *. habere aliquid pꝛopꝛium. 2 bia ſins neceſſaria ſumat. B Ks pogreſel
H . il. Ere ee Raniſtrncrann u oꝛali * X his aũt ͤb⸗ eps idigetsſi m̃ ĩdiget Rianas nõ eſſe nitin
1perculotmm.vilſ.. lericũ:niſi qͥ mecũ vellet ma 2 inoxꝝ fratz iti. qꝛ pmi⸗ deoe
ij. dilectifſimi. xyiſ. nare denca:me e·Aiſuas neceiſitateſ ⁊ pꝑegrinoꝝ frat? mariti qꝛ pm Ptnih
ili unr gopeſ C.o nere: aut ſi vellet a pꝛopoſito recedere vſus ⁊ i ſe ꝑcipiat:vt nihil ei oino poſſit ſcue vtitur reb⸗ u
raniac ſered.C. de recte li ericati nelee, eece Mee deok: ler in der pcſpit veg altario veler —
ca.⁊ poſtli.re.nec noſ ctu dei ⁊ veſtro muto cõſi iũ qui aſcantur de ipſo. 9 Iteʒ ex con aur di ſ F iti
. iſſi.pig. debi re aliquid ppꝛi uibꝰ non ſuffi Uiũt: pa certũ ẽ ꝙ epſ añ N
Cde remiſſi Se babern e aliquid. õs bi vo antiocheno.c.xxxv. epatũ habuit ꝓ ſnen
n g dezeg adop. cit deus t eccleſia eiꝰ: anufero clericanX. eerdiſpenſet. peing iuckcübt r
monc ff⸗ ſer luta vbi poſſũt. nõ eis nalin, ree sne ◻ꝓPiſcopus ecclaſticax rex bz po ccclẽ onꝰ ꝓbadi iu
rulec Pmmnds lo. nolo f yppocritag nali Jeeset ſi teſtatẽ ad diſpẽſadi erga oẽs q idi res acqſitas eſſe ut
So.quilibet põt veni ſciat:malũ ẽ cadere a ꝓpoſito:ſʒ per gẽt cũ ſũma reueretia ⁊ timoꝛe dei. ꝑtici¶imm de rebececle. Me
te er mu vhi eſ. mulare Ppoſitu:æ py paucaſ huat ſa bet aint 2 ipſe aͤbo iciger: ſim iciger: ndi m ſar i. 1 *
Deſſuz mninne elial critatẽ · foꝛil dimih cnzfto in⸗ nis quã i fratx q ab eo recipit necemſſa ij veldie ip
Elv. ol penittes. b. vyuerit ſimulationẽ: totꝰ cecidit: nolo vt/ ijs vſib?? p futuris ita vt nulla q̃libʒ oc moꝛle n reſſi i
E Malũ ioccaſio papeat neceſſitatẽ ſimulãdi:ſcioqmodo rijs vſi err ſierc jſic di inenit i poſſeſſi it
õ nIl C apoſtolũ ſic di one rerũ. tũc he ſin
mali. qaꝛ rei ſamiliaris hoi lericatũ:nemini euʒ tollo caſiõe fraudẽt iuxta ſãctũ apoſtolũ ſic rcrij.ruc be finn
ies amant cleri . 5 5 Etẽ: ⁊ veſtitũ his cõtẽti ſi Excdibꝰ ĩcũbit ꝓ ſgi
5 .xxv. di. nolenti mecũ cõmuniter vine „ tẽt? hi e fuerit:ↄuertatt batio.ſed ſi here in⸗
Ro-elimeltge dpeig tra ſuntalie auctoꝛitates: quibus conce ma Rten omane fneriti vſus: des ſüt ipoſſeſſi i
Znecrsef pont⸗ r lreti Gaben angſs. ens cõmoda vel agroꝝ fructus'nõ cn, eone tuc cccla ꝓ Ani⸗
ſim deccare qᷓ; manife epᷣis Angde in cõci.agathẽſi legitur. E. babienrſed t
ſte. vt ex. de Er cum „” Aut fllios. Na
ex iniuncto.ff.de ritu ?e apfor nozücamgiſtek. leie
palã.z plus ẽ ve- . 5 vxviii. di. e. 3. ſ h pꝑmittebat᷑ tꝑe aploꝛũ:quoꝛũ canõ . NW
AIchd oeridere giacho C. de malfi vnicac: pluſ pſadere eöellere. infmseepeditemateemace e N
. eſer.coꝛꝛupt.l.j.ꝭ.vlt.⁊ ſic non obſtat.xxxij·q·iiij.nemo. . In cauſis.i.litigare cogantur. “́ n
keckäer MB X his.indiget.quia de lebus etcleſ non deper quis paſei ſbi ri
dere.id eſt non ſumer. 5 G ia. vt . j. q.ij. clericos.⁊. c. paſtoꝛ. Kr
1T. Sadenfnnelengreee ẽeẽ maniſeſtũ qᷓᷓ occultuʒ.⁊ ſic n5e5E erpeobei laie gx Acpicebua. Pir
ii.q.iiij.nemo.vbi dicitur ꝙ tolerabilioꝛ ẽ culpa ſi latat. caſione ee G Tiſcofno,lxe oñdit᷑ qᷓ neceſſitate clici debẽt eẽ ↄtẽti.ſ.xt N
1 iſcont vel aet-Heaneng nonoecd dne ee⸗ ant victũ ? veſtitũ ita refertur bic neceſſitas ad nature neceſſitateʒ. W
E cleſte. vt ra de teſta. quia ncche ð ar. S. illos ꝗ dicunt ſe ꝑꝑ neceſſitatẽ habere unesccelel ctiif in
m Doabenr, de poc dicemne-equicclcl 7 2, es mobileſ n põt dor ſine ↄſciẽtia cleri ſui er ð dõa cij·
n Ge pꝛoniſione clercciderebus mobilibus nibil in yltima volutate poſ⸗ X e Fructe n mo vileſn ho

lei
hneſi
ſan

lnn
ſei 4
Nn
acſ
ſowi
ſteli
uſinl
cllirt
onnien
bgln
s4
nffot
cactn
ſmofce
hllarc
0CeR

Nidig
nble
chnfe
duffüiſg
oponn⸗
bannngi,

gi

ellis ſe
Ludg
opcleier
Ausppr
Ichuſi
Ceſein
etadifn
Miborde
vbat i
oneiat⸗
uremo
Pbontt
asnid

ſtin.

Conſcientia. ſ. e. q. ij ſine. ?.c.alienationes.
b Pꝛopinquis.S.lxxxix.di.decenter.

XII.

Qecipimus.pꝛecioſioꝛes.ſic.j.xvj.ij ct.).
d DEdn magiſ.ſile ẽ qd oñdit iuſ:exquo mlier credit ſe viro
de coꝛpoꝛe.dignũ ẽ vt credat ð dote reſtituẽda:vñ ũ tcnet᷑ vir dar᷑ fide

iuſſoꝛẽ ð dote re
ſtituẽda.niſi vir
laberet᷑ i faculta
tibꝰ vt ex ð dõa.ĩ
ter vi.⁊ vx. ꝑ ne
ſtraſ.⁊. C. ne fiᷣ
iuſſo.do.dẽ.l.j.

e¶Pꝛeſbyte⸗

c.yolumus.

ECũg. ĩ cõci

cludit ꝙ cle
rici poſſunt ha/
bere pꝛopꝛia.
3CQuomõ g.
mõ q̃rit de Zrie⸗
tate illox c. ẽ. e.
nolo. ⁊.S.e.expe
dit

bSzʒ notãdũ
G lit ſʒ
dic yt dixi. S.e. ĩ
pꝛin. queſtioniſ.
i CLli aũt.ifix
mi.ſ.q imo.
k& Biſpéſato

ſ. ſuo vl diſpẽ

ſatoꝛi.i. eho.
Nihil bñti⸗
5.i. pauperib?.
xvj. q·j.c. li.
mESince pec⸗
cato. hic pʒ ꝙ ſi
clerico ſufficiãt
ꝓpꝛia. nõ habe⸗
bit eccleſiaſtica.
yt. xvj.q.j. qm ge
quid.j.q.ij.cleri
cos.⁊.c.paſtoꝛ.
⁊ ·ſ.c. ſi pꝛiuatũ.
x.·q.iij .cauẽdũ.
ſed õ. nemo ſuis
ſtipendijs cogit
mo.cũ ſit roma/
na/⁊ ꝗ altario ðᷣ
ſeruit ⁊c. vt.j. e.
ex his.ſo. hoc. c.
ð ↄſilio logt vył j̊
obligatõibꝰ q̃ il
lis nõ ſũt cõicã⸗
de. vel pñt habe
re bona eccleſia
ſtica non vt ſibi

reſeruet. yt di

buãt paupi⸗
bo. xyj. q.j·c. fli.
Cſ ſeche⸗
Pppꝛie.ſi
rebꝰ eccle emi

ſti equũ vł alið.

illucd nõ ẽ tuũ. ſ⸗
dicas ꝙ illud ſo
lů clicoꝝ ẽ qdð
babili rone
munt. pt. 5. e. ex⸗
pedit. ?. ſ.e ſ pꝛi
ne exceptiõe.ge
gc.n. hẽs ſup il⸗
lud oð ſufficit ti
illö violenter
detines. vt. . di.
xlvij. ſicut.

Alli. enoꝛ
88 inre vni?

cecle põt detra⸗
bere? aliſ oler⸗

ſunt:ſi ea que accepturi erant diſpẽi
rirelinquunt nihil habentibusiconferẽ?
da: ſine peccatovpoſſident ſua:qꝛ ⁊ ipi
quodammodo ſua reliuquunt quando

accipiunt¶

pꝛeſoyteroꝛum diaconoꝛumqʒ conſciẽ
tia ꝑtractet: ſed hoꝛum poteſtatẽ dome
ſticis aut pꝛopinquisꝰaut fratribus fili⸗
iſq; ſuis cõmittat:vt per huiuſmodi ꝑſo
nas occulte res ledant᷑ eccleſie:ſynodo
pꝛouincie penas iſte ꝑſoluat. Si autẽ ⁊
aliter accuſat᷑ epiſcopus aut pꝛeſoyteri
ui cũ ipſo ſunt:ꝙ ea q ꝑtinent ad eccle
laʒ vel ex agris vł ex alia qualibet eccle
ſiaſtica facultate ſibimet vſurpẽt: ita vt
ex hoc pauperes affligant᷑:criminationi
bus vero ⁊ blaſfemijs tam ſermo pꝛedi
cationis qua hi qui diſpenſant taliter ex
ponantur:⁊ hoc opoꝛtet coꝛꝛigi: ſancta
ſynodo id qð cõdecet cõpꝛobante.
Item in canonibus apoſtoloꝛum.
Res eccleſie ſunt in ep̃i poteſtate.
Recipimus vt in poteſtate ſua res
PD eccleſie ep̃s habeat:ſi eni aie homi
num pꝛecioſioꝛes illi credite ſunt:multo
magis opoꝛtet eum curam de pecunijs
agere:ita vt poteſtate eius indigentibuſ
oĩa diſpenſentur per pꝛeſbyteros:⁊ dia
conos:⁊ cũ timoꝛe ⁊ omni ſollicitudine
miniſtrentur:ex his antem quibus indi⸗
get ⁊c̃.vt ſupꝛa ¶Cum ergoẽin cõcil.
agathen. ⁊ martini pape: ⁊ canonibus
apoſtoloꝛum dicatur:ſint manifeſte res
pꝛopꝛie epiſcopi:cum in eiſdem canoni
bus:⁊aĩ concil.antiocheno pꝛecipiatur
vt epiſcopus participet res eccleſie:ſi tũ
ind get:nõne patenter oſtenditur ꝙ epᷣs
habeat libere pꝛopꝛia.dicendo enim: ſi
indiget rebus eccleſie:notat eum haber̃
pꝛopꝛia que foꝛte ſuis neceſſitatibus nõ
ſufficiunt:quomodo ergosclericus ſi
pꝛium habere voluerit:clericus nõ erit:
⁊ epiſcopus habens pꝛopꝛia non ſoluz
non deſinit eẽ epiſcopus: verum etiam
cunctas eccleſiaſticas facultates in ſua
iubetur habere poteſtate. Sed notãduʒ
eſt/ epiſcopos oꝛiẽtales vxoꝛes habere
⁊ filios.quoſdam autem ex noſtris par
tibus cum in laicatu ſiue ĩ minoꝛibus oꝛ
dinibus conſtituti habeant vxoꝛes ⁊ fili
os ſiue moꝛte vxoꝛis interueniente ſiue
continentia pari voto ſeruata ad ſacroſ
oꝛdines accedere.his omnibus conce⸗
ditur habere pꝛopꝛia ad ſuos ⁊ ſuoꝛum
vſus.qui autem ab infantia ſacremilitie
traditi ſunt:nullo modo eis permittitur
ha bere pꝛopꝛia:quia nulla eſt eis excu⸗
ſatio pꝛopꝛietatis:niſi foꝛte retinẽdo ſua
a ſumptibus eccleſie abſtineãt:quod fie
ri poſſe pꝛoſper teſtatur dicens.
De his qui tam infirmi ſunt:ivt ſuis re⸗
bus renunciare non poſſint.
Lili antem qͥ tam infirmi ſunt: vt

—

ꝛopꝛijs contenti rebus nihil eoꝛnz que
laboꝛi vel oꝛdini ſuo deberi arbitramtu
De rebus vero eccleſie q̃
ritur an liceat eas per pꝛebendaſ diuidi:

poſ. m

ſeſſonibus ſuis renunciare non pol
gto

E. n.

re dũmodo alij eecleſie grania dãna non infligat.
ris ſit dicemus ibi.⁊.xvij.q.iiij.iquod autem·

isg

yt. .e. q.ij.bone. quid iu⸗

P .Sis. boc meu cẽ. falſũ dicit. n res q cois ẽaliqbꝰ oimm illoꝛũ ? vt. ff. ðri
tu nup.illð.vũ hoc verbũ ſi uuũ ambiguũ ẽ ꝓ toto ⁊ ꝓ ꝑte.⁊ ꝗiurat ſuũ non eẽ

iurabit etiã ſibi cõem nõ eẽ.ff. de yer. ig. pupillꝰ.

vt annuos redditus quiſqʒ ſibi ſpecialit
vendicet. hoc non poſſe fieri argumẽto
⁊THauctoꝛitate pꝛobatur.lerici ſucceſſo
res eoꝛum ſunt de quibus dicitur: multi
tudinis enim credentium erat coꝛ vnuʒ
⁊ anima vna.neceſſe eſt ergo vt eoꝛuʒ ſe
antur vitam:quoꝛum in eccleſia gra⸗
um adminiſtrant.non ergo aliquid ꝓp
pꝛium ſibi vendicabũt: ſed erunt eis oia
cõia. ¶ Item vꝛbanus papa ait.
Res eccleſie quaſi cõmunes epiſcopus
diſpenſet. D
Eseccleſie non quaſi pꝛopꝛieꝰ ſed
R vt communes ⁊ domino oblate cũ
ſummo timoꝛe non in alios quam ĩ pꝛe
fatos vſus ſunt fideliter diſpenſande.
Ntem ex ſynodo habita rome ab en
nio papa.
Mon liceat epiſcopo res eccleſiarum in
pꝛopꝛigs vᷣſus uerrere.
Alli epiſcopoꝛuʒ liceat res mobi
les aut imobiles de ſubiectis ple⸗
bibus alijſqʒ pijs locis ĩ pꝛopꝛio vſu ha

bere:ne maioꝛes enoꝛmiterꝰ locupleten

tur:⁊ minoꝛes tali facio pauperes inne
niãtur.contra agenſ canonica auctoꝛita
te coartatus exiſtat. Si ergo res ec⸗

cleſie non quaſi pꝛopꝛie ſed quaſi cõmu

nes habende ſunt:cuʒ de communi nul
lus dicat:hoc meuʒ eſt:nec de rebus ec
cleſie:hec eſt mea:poteſt aliquis dicere:
ne videatur non imitari charitatem illo
rum:in qua nulli aliquid erat pꝛopꝛiuʒ:

ſec erant illis omnia cõmunia.¶ Mis

ita reſpondetur. ſicut perfectione chari
tatis manente ſecundum diſcretionẽ ec
cleſiarum diſtributio fit eccleſiaſticaruʒ
facultatum:dum alij poſſeſſones huius
eccleſie ad diſpenſandum committunt᷑.
ex quibus licet res eccleſie omnibus de
beant eſſe communes:pꝛimum tamen ſi
bi ⁊ ſue eccleſie deſeruientibus neceſſa⸗
ria ſubminiſtret.reliqua que ſuperſũt fi
delium vſibus miniſtraturus. Ita ⁊ pꝛe
bende eccleſiarum eadem charitate ma.
nẽte pie ⁊ religioſe poſſunt diſtribui.nec
tunc rebus eccleſie vt pꝛopꝛijs ſed vt cõ
mnnibus vtilitatibꝰ deſeruiturus: vt ex
his que ſibi aſſignata ſunt:pꝛimum ſibi
neceſſaria percipiat: ſiqua vero ſuis ne
ceſſitatibus ſuperſunt in cõmunes vſus
ecc eſie expendat Vnde auguſtinꝰ
ad bonifacium. .
De eodem.
peitorleſſs 4 demus quod no⸗
dbis ſufficiat:non illa noſtra ſuntqͥ
rinn pꝛocurationem quodãmodo geri⸗
ns:non pꝛopꝛietatem nobis vſurpati
one damnabili vendicemus ꝓ Oſten
ſum eſt quomodo liceat clericis habere
pꝛopꝛium ⁊ quõ non. Iẽ quõ res eccle
rpꝛebendas diuidi poſſint.

AUnc queritur ſi ſacerdotes
aliqua de rebus eccleſie de⸗
diſſe noſcuntur an his qͥ eas

scthelnm aliqua firmitate

Hyyl. ⁊ cũ gꝗs legat ſcruos ſu

os. Ig illi ꝗ ex toto ſui
ſũt ꝙᷓ g ꝓ pteitelligũ
tur legati.vt.ff. de le.
iij.ſigs buos.ſi ãt ẽ ali
gd vniuerſitatis vel ci
nitatis.illð ũ ẽ cuiuſli
bet. j.e.q.ij.qui.manu
mittitur.
q Expẽdat.mirũ ẽ
qre gratianꝰ nõ indu-
cit.c. ꝙ poſieſſiões ec
cleſie pñt diuidi q̃ lon
ge meliꝰ faciũt ad pꝛo
poſitũ. vt.j.qij.ꝗſqs.
⁊ · c. ſepe fit. x· q.ij.ca⸗
ſellas. in fi.⁊.xvj.q.j.
poſſeſſiões.⁊.q.iij.cle
rici.ar. S.jſ. q·.ij· vobiſ.
x.q.iij.vnio.⁊.S.e.qꝛ
tua.⁊.c.neceſſaria.
Jpꝛiuatũ.põt in
8S ielligi ne
nati.i.ſeparatiʒ aliꝗ
poſſidemꝰ.nõ iñ illð ẽ
nr̃m.quoꝝ ꝓcuratio-
nẽ.i.qꝛ tm̃ illiꝰ ꝓcura⸗
tio ẽ nobis commiſſa.
Nel dic pꝛiuatum. id
eſt pꝛopꝛium.
MNãõ illa nra ſüt. i.
t. Pꝛocurationeʒ. 3.
ati dicunt᷑ ꝓcurato
res reꝝ eccleſiaſt caxz
yvt hic.⁊.xiiij.q.j..j.
qñqʒ dñi dicũt᷑.xvj.q.
·⁊ tẽpoꝛis.qñqʒ defẽ
ſoꝛes.xvj.q.j.ĩ canoni
bꝰᷣ.qñq; pres.vt.lxviij
di. quoꝝ vicel. non tñ
bñt liberã ⁊ generalẽ
admiſtrationẽ ſicut?
ꝓcuratoꝛceſarilſ.vt.ff.
de offi. ꝓcn.ceſ.l.j.mo
dicũ t̃ donare poſſũt

exrĩ de dona. ceteruʒ. tñ

oco dñ habẽt eũ bñ
adminiſtrãt.loco pᷣdo
is cũ male. vt.ff. pꝛo
emp.ꝗ fũdũ.ꝭ.ſi tutoꝛ
BSnc q̃rit᷑.
Allienatio
n eeſt oĩs ↄtra
ctus ꝑ quẽ
ddDdominium
tranſt ferlur. vt. C. de
fun.do.l.j.ſed hic lar

ginus ſumit᷑ alienatio

qꝛ nec obligari poſſũt
res eccleſic.ꝗd ãt ſub
ſe ↄtineat hoc nomen
alienatio. dꝛ e de re.
ec.nõ alie.c.nulli.ĩ an⸗
clenti.de non alie.vel
ꝑmu.col.ij.ꝭ.nos igit
ꝓhibẽt᷑ res eccle alie⸗

narii.vt.j.e. ſine. x. q. ij

cius.⁊ res ceſariſ.
ff. ð le.i. apud iul. Fvl.
ſz excipiũt᷑ q̃ttuoꝛ ca⸗
us.cꝗ neceſſitatis. vt
ſi debitũ vꝛget. vt ĩ ila
l. hboc ius.cã pietatis
ꝓredẽptõe captiuoꝑ
pel alimonia paupe
vt.j.e.aux.cã neceſſi-
ratis vel vtilitatis. vt
I·c. ſine exceptõe.cã in
cõmoditatiſ vł mioꝛi

Lanuſa.

vtilitatis. vt. . e. terrulas. alie cauſe pñ̃t aſſignari ſʒ adbas ñt o canöões o Rectoꝛibus innitis. H D 4
reduci:res tñ eccleſie que ſeruãdo ſeruari nõ pñt. citra aliquã ſolẽnitatẽ alie p ¶ Conſenſu. conſenſus eni pꝛelati non obſtat clericis repetentibns
nant᷑.vt. C.de admi.tu.l.lex.qᷓ. .vl.C.qñ decre.nõ ẽ opus.lł.vl.⁊.xcvj.di.be res eccleſie vt.ſ.e.non liceat.ſed quare non ẽ ille tutus qui ab impera⸗ Gel
ne. ſz alie res cccleſie cũ ſolẽnitate alienãde ſunt.⁊ olim ꝗdeʒ duo de vicinis toꝛe poſſidet.C. de quadri.pꝛeſcrip.bene.cuʒ iuſte poſſidet qui auctoe 6e
ep̃is intererant.⁊ de cauſa alienationis cognoſcebãt ⁊ ſubſcribebat. vt.x· ½ pꝛetoꝛe poſſidet.vt. ff. de acqui.poſ.iuſte.ſed dicas iſtud obtinere in re ſe
ij. caſellas.in fi · . e. g/ bus pꝛiuatoꝛu,z. in
cũqʒ ſuffragio.⁊. xviij. ry qꝛ nec eccla tů⸗ jſti
q·iiij. nullus. ſʒ bodie conſtabunt: cũ res eccleſie nullo mõ di⸗ Redia diuinis vſibus tradita qui- tatſi reʒ recipit in
ſufficit coſenſus capi· ſtrahi poſſint: ⁊ diſtracte poſſideri mul⸗ . dam humanis vſibus applicant? abiperatoꝛe ni⸗ ſc
tuli ?⁊ ei vt. ſc.c. ine. tis auctoritatibꝰ pꝛohibent᷑. ¶ Ait eni deo noſtro cui tradita ſũt ea ſubtrahũt: ſieaʒ pꝛeſcripſe ni
ceſſitas magna. nõẽ epha. pa. Eccleſie pecunis vt ibi inſeruiãt: quapꝛopter ab oĩbus il Ppiacuit i. an
neceſſarius cõſenſus auſferens velut homicida damnatur. lius vſurpationis contumelia depellen 4 Redia.ſe Pin
capituli. vt. ſ. e. terru⸗ 2 Vi chꝛiſti pecunias ⁊ eccleſie an da eſt:ne pꝛedia vſibus ſecretoꝛum cele retoꝛum rg
las. In rebus mona⸗ fert: fraudatꝰ ⁊ rapit . vt homi⸗ ſtium dicata a quibuſdam irruentibus idd eſt eccleſie. mnan
ſterioꝝ alienandis re cida in conſpectu iudicis deputabitur. vexentur.quod ſiquis pꝛeſumpſerit:vt xr exent in Kne
quirit cõſenſus abba Item pelagius hoſtilio epiſcopo. ſacrilegusꝰiudicetur. rez anaclet?. iuſte nam ad tri tn
tis ⁊ apli ⁊ epᷣi.ſ.e.ab MEiuicqͥd de ſacratis vaſis vel ſterijs . De eod bputa ⁊ ſeruitia te aulon
batibus xvij· q.iiij. in nicqͥd de ſacratis vaſis vel miſterii eeode⁵m. nenk rpcheiſſͤtri Ron
vendittonibns idéin quolibet clerico vſurpatum fuerit: ec⸗ 0C Ai abſtulerit patriaut matri ali⸗ bmtũ. velexpõe ſd
eccleſijſ parochinlibꝰ cleſie reſtituatur. ,B quid: dicetq; hoc peccatum nõeẽ vxr ibi ditrii. Pion
vbi etiaʒ conſenſus ſa ⸗ guſtino noſtre ſedis notarioſug homicide particeps ẽ.pater noſter ſine ſ . Sacnley ſeſen
cerdotis requirit. ſſ ee. gerẽte didicimus. ꝙ ei dilectio tua vubio deus ẽ:qui nos creauit.mater ve alia pena ſacri⸗ nugcie
placuit. x.q·ij.ſigs eb! directis apicibus indicaſſet quoſdaʒ de ro noſtra eccleſa eſt. que nos in baptiſ- Eezij eſt hm.lff. n i
facta alienatione con (lero tuo ⁊ maxime parochiaxꝝ ad te ꝑi mo regenerauit.ergo qui chꝛiſti pecuni ad.l.iul.pecu. ſa mwln.
tra dictã foꝛmã eſt nul nentiũ nõ ſacx ſa vl miniſt leſi. t vel fraudat homicid crilegij.alia ẽ ſʒ eine⸗
la licct ſit i caſu licito. entiũ nõ pauca ſacrata vaſa vl miniſte as ⁊ eccleſie rapit vel fraudat homicida anones xvij . u
vt ſc. ſine. ſed cü pꝛe⸗ ria diſtraxiſſe ⁊ aliqua huiuſmodi perpe eſt. Remlo Pa a. iiſ ij per totum. *
ſeripta foꝛma facta ⁊ traſſe que a religioſo aliena ſunt pꝛopoe. Dus fruplum reſtituat:qui res eceleſie 6 Vi abſiu eni
etiam in caſu non cõ⸗ ſito:charitatẽ vero tuã vt hoc cõpetenti inuadit. lerit patri Vlten
ceſſo tenet ipo iur ar · ſollieitudine debeat inſeqͥ vel vlciſci no I antiquis eccleſie ſtatutis decrerů bomicida enim (hi⸗
e de his aue fi. a pla· ſtre pceptionis auctoꝛitate volumus coõ Meſt: vt qui aliena inuadit non exeat ĩ eſt qui nõ paſcit uifte
Redſan. peneſſdl muniri: qua de re pᷣſentibꝰ madamuſ af punitus:ſed cũ multiplicatione omnia haln ainie rn
lecti ſ ſi damnoſa fue fatibus:vt cõpetẽti viuacitatis inſtantia reſtitnat:vnde in euangelio ſcriptum ẽ: iiij inter cetera. (is
rit eccleſie reſtitui. x quicqd de ſacratis vaſis vel miniſteriſs ꝙ ſi aliquid defraudaui reddo quadru æ. ixxxvj. di. nõ lag
de reſti. i mteg e.ſ. a dlibet clericoꝝ vſurpatũ uel diſtractuü plum: ⁊ in legibus ſeculi cautum habe⸗ ſatis.· in i. gbie
0 Qicbant pe· fuiſſe compereris: ſine cuiuſquã moꝛe ĩ tur:qui rem inupi alienam ⁊c. vt ifra. v Nantigs Kißin
unias.large ſu teruẽtu exigere nõ dimittas ⁊ eccleſiaſti in auctoꝛitate euſebij. ¶ Item greg. ad nmultiplica hi
mil. xt. .a iſx ana ciſ vſibꝰrefoꝛmat᷑. ¶ Itẽ bonifaciꝰ pa. conſtantiam reginam gallee. ione ar pene⸗ niin,
b e aat ctc. NQuicquid domino conſecratur: ad ius Pꝛo tenoꝛe ſecularium legum pnnian keabrecleſmg in adu
d Homicida. etiaz rinet ſacercotis. ʒ r innaſoꝛes rerum eccleſiaſticarum. ffliitgi. xxj.q v. ſi enni
eſt ſacrilegul. vt. ſ. c. lli liceat i noꝛare oẽ qð dño (0 Am deuotiſſimam dominam ſci⸗ quis cuinſlibet: bebene
xi.⁊.xvj.q.j.decimaſ. ſfſevcrat᷑sſiue fuerit hõ ſiue aĩialꝰ ſuiie 65 de celeſti vita atqʒ remedio ani xxiij. di. pỹ. ex larecj
eVguſtio.nora⸗ ager: vel qcqͥd ſemel fuerit ↄſecratu: ſan me ſue ſedulo cogitare: culpam me com nade⸗ arbi· dile ſdllen.
rio.comuniri. en ccũ ſãctoꝝ erit dño ⁊ ad ius ꝑtinet ſacer mittere vehementer exiſtimo ſi ea que cti. in fi extra de Pun
i Enlnd inrecin dotũ ꝑꝑ qõ iĩexcuſabil eritois qͥ qͥ a rm⸗ timoꝛe dei omnipotentis ſunt ſuggeren⸗ rd dorconſtin ſa
Pdicttler h⸗ ⁊ eccleſia cui cõpetut aufert vaſtat ⁊ in da ſiluero: ate ſanctiſſimam de eccle⸗ e ir ar ron in
ſnu cpoſtulaf aoler uUadit vel eripit7 vſqʒ; ad emẽdationey ſiaſtica pace ſedulo non commonuero. tatis. vbið hoe uann
indnlut. C. de tbeſan. eccleſieq; ſatiſfactionẽ: vt ſacrileg⸗ iudi nimis nie iuliani fratris ⁊ coepiſcopi no dicitur. æ exrr Ami
l.j.ſed fit ideo.qꝛ pltus cetur:⁊ ſi emẽdare neluerit excõicetur. ſtri pꝛoclamatio nu r contriſtanit: ma de penis ſuam.
timetr̃ qð ſingulartter Itẽ greg. vij. Excõicatiõi ſubis⸗ xime cuʒ ville ſue:id eſt eccleſie a nequiſ ſed illud poteſt pnl
pollicet ; qð genera⸗ cedt: qui eccleſiaſtica pꝛedia innadit. ſinmis pꝛedonibus ſunt depꝛedate atqdue intelligi de cqn niffß
one ſuvtxrif 0. AVicunqʒ militũ vel cuiuſcũqʒ oꝛ nocturnis incendüis moꝛe furmm com⸗ ——— bdm
Aeas ſemels d. dinis vel ꝓpfeſſiõis pſona pᷣdia ec buſte:⁊ dum ijdem maligni iuxta noſtri In anctond⸗
Nontccratũ dco. (leſiaſtica a quocunq; rege ſeu ſecula⸗ pedeceſſoꝛis honifacij decreta ꝓ viola tate.j.e.ĩ legibꝰ. ſtun
etiam ly ſit alienuz pe ri pꝛincipe vel ab epiſcopis iuitis ſeu ab tasemunitate illud emendare noluerit: y 6 Aʒ deuo ſec
ſtea nõ fiet pꝛophanũ batibus aut aliquibus ecdeſiarnʒ recto dum ⁊ ſeculi leges hec eadem ita ſe hoæ⸗ aiſſſimam. m
yt. j. xvij. q. iij · queſti. ribusſuſceperit vel inuaſerit vel eoꝛuz bere voluerunt:lege vulgariꝰteſte ĩ qua intercedit papa in
f e rerũ dini. in tm. conſenſurtenuerit. niſi eaTdem pꝛedia ec ſic ſeribitur: ſiquis manu armata vſque peo eccleſia enᷣ te
ar. contra. di lilij. x cleſijs reſtituerit excõmunicationi ſubia ad quattnoꝛ homines in vicum alterius reginazücut al. n
atiquis. ? c.frequeng. ceqt. Item pius paope. q malefaciendum venerit: ille qui pꝛi bi apud pꝛinci⸗ nd
3 1 Aöſecrat ddal. (Eat. I m pius paopppꝗꝑp. ad malefaciendum venerit: ille qui pꝛi peʒ.vt xcvij. di⸗ Et
P Siue animal. ali Sacrilegij crimen incurrit qui pꝛedia ee oꝛ eſt pꝛo illicita pꝛeſumptione compo⸗ cœcleſſie. W
ud ab hoie. aliter ſed⸗ cleſiaſtica vexat. nat ſolidos nongentos: ſequaces vero 5 Pꝛo viola⸗ k
retr᷑ ꝙ hõ nõ eẽt aĩal. 2 ta emunitate. ?
i nctũ ſanctoꝛũ ”M ”õ” dicit emunitas
id eſt ad vſum ſanctoꝛum ſacerdotum pertine. . pꝛinilegium quo gaudet eccleſia.vt in ambitu ſuo non fiat pugna peli e
le AIr Annadlit eg⸗ qui ſeruum eccleſie inuadit ſacrilegus eſt.ſed foꝛte non? fultus vel rapina. per.xl.vel.xxx.paſſus.vt.xvij..iiij.ſicut antiquitnſ. 8 ei
ſed reputatur.ſi.S.e.c.j. Qne autem pena pꝛo emunitate eccleſie leſa ſit ſoluenda.habes. xyij. einf
¶Excõmmnicetur.ergo non omnis ſacrilegus ipſo iure eſt excommunica iiij.ſiquis contumax. S N
tns. vt.ſ.c.pꝛoxi.de hoc dixixi.q.iij.canonic. 2 (eges.ſ.lombarde. H .J 7 W
m ꝓNAUicunqʒ.a quocunq;· ille ergo ↄueni dus ẽ qui rem eccleſie quall? 2 AVulgari.ſ.lombarda.xxiij.q.viij.ſiquis membꝛoꝛũ.⁊.c, peſſima. w⸗
ccunqʒ detinct ʒ exhibeat auctoꝛem ſuũ. vt. j.xvj.q.j.in canonibus.ſʒ Z Qui pꝛioꝛ eſt.nam tot ſunt iniurie quot ſunt ininriantes · vt. ff. de Prnn
diſtingue an rem mobilem detineat vel imobilem. vt. C. vbi in rem ac.l.ij. ex iniur.ſi plures.⁊ ideo pena vnius non liberat alios.ff. ad.l.acquil.iteʒ
pvt lit. non conte. qm.⁊ hoc intelligas quando quis ſuo nomine aliquid poſ⸗ mela.S. ſed ſi pluures. ?VYMBM “M len
ſidet. tunc ſemper poſſeſſoꝛ ſit conueniendus. ? tunc nonẽ neceſſe vocare il s Componat. inſti.de ac. S omnes. contra. vbi dicitur ꝙ nulla pe⸗ N
ſum cnius auctoꝛitate poſſidet.ſecus ſi alieno nomine. vt ex vt lit. non cõteſ. na debet excedere quadruplum.Sol.quidam dicunt ꝙ pena legalis m⸗
qm̃. Itẽ hoc ſcias ꝙ lſʒ conuentus rei vendicatione poſſet dominum nomi⸗ non poteſt excedere quadruplum.ſed conuentionalis poteſt. meli⸗ di i
nare. non tamen conuentus poſſeſſoꝛio iudicio.pt hi. cas ꝙ legalis ⁊ conuentionalis in infinitum poteſt extendi ſecundum e
n .Seu abbatibus. inuilis. qualitate negocij pel delicti. ſed ſi babetur reſpectus pure ad rezipſazʒ

bino
nſen
1nee
hureen⸗
ndn
inf⸗
Umeg
ulrpi
r
ninpp
becceſt
nit
niſiri
ſdigch
n
hlicun
do Cfft
fii

pbiöh
r. To
Benis in
od
elgnn
onnin
igrint⸗
an

Hi
1
ecdt
lte

tunc ſufficit pena quadrupli. arg. C. de ſer. fu. quicunqʒ.x.l.ſigs ſernũ.

XII.

⁊ z hec lex nõ teneat.tñ ex ea argumentat᷑ hic gre · ſic ex de indi.nouit.

Si vero incendiũ.incendiarius eſt ipſo iure excõmunicatus.nec

pꝛius abſoluat᷑ ꝙᷓ ſatiſfacit æ iurct ſe id ammodo nõ factuꝝ. xxiij.q
viij.ſiqnis membꝛoꝛũ.⁊.c.peſſimã.⁊ ſi fuerit excõmunicatuſ ammodo

non pot abſolui
niſi a papa. vt

ex de ſenten. ex.

tua.ſm leges ca
pite punitur. ff.
de pe.capitaliũ.
9. nõnunqp. vbi

dicitur ꝙ ſiquis

intra oppidum
yvel ꝑꝑ inimiciti⸗
as vel ob pꝛedã
aliquid exuſſerit

igne cremat᷑.ſed

ĩ villã cõbuſſit
leuius punitur.
ff. de incen. rui.
nau.ꝗ edes. io.
non inuenio ꝙ
incendiarius ſu
ipſo iure excom
municatus niſi
incendiarius ec
cleſie.vt ex ð ra.
c. cx litteris.b.

b ¶ Iuſticiã co
lere.iſti.de iuſti.

2 iu.ꝗ. pꝛecepta
iuris. B

c ¶ KRegia. gfe

mina pot eẽ iu⸗
dex. vt bic.⁊.xx
iij .q.iiij.ſiquos.

ar.cõtra.xxxiij.
q. vl.mulierẽ.C.
de arbi.l. vlt. ſed

dic vbi cõſuetu⸗

do ẽ bene pñt iu
dicare.cx de ar⸗
bi. dilecti.

dꝓNlcgibuſ
Tuk ilõ⸗

barda ⁊ gottica
2 ſalica non ĩ ro
mana.

e EXerminos.
5 leges punitur

talis.pena.l.au/

reoꝛũ.vt.ff.ð ter

mino ammoto.
l. j. ?. ij.

fEuadruplũ
Aranaorupli

plo rei ꝑſecutio
computet᷑ vt in
ſli.vi. bo.rap. in
pꝛin.ſed in furto
Erei ꝑſecutio pᷣ⸗
ler penam furti.
vt inſti. de obli.
que ex delic. i fi.
⁊ ẽ ſi.xxxix. di.
decenter.

g W Raterni⸗

tas.ex ino

Pia. i delictiſ ñ excuſat iopia. t hic.⁊. xxxij.q.iiij.ſiẽ fatiꝰ.ff. ðᷣ ritu nup.

eius vnuſquiſque ſolidos.lxxx.ſi vero

incendiũfecerint ſibi nonies tantum cõ

ponãt.ſi vero pꝛedã in quadruplũ reſti

tuant. ¶ Item.
ſeculi leges talẽ iuſticiam habere
vofmerhtſer diuina cur iferioꝛ eſſe
debebit:cũ ſibi i ipſiꝰveritatis pꝛeſẽtia a
ʒacheo collaudatũ ſit:ſi aliquid defrau
daret i quadruplũ reſtitueret:⁊ quia ſũ
mũ in rebus bonij eſt iuſticiã colere ac
ſua cuiq; iura ſeruare: et ĩ ſubiectos nõ
ſinere quod poteſtatis ẽ fieri,ſed quod
equũ ẽ cuſtodiri:quod ⁊ vos diligere et
omnino cõſidimus ſtudere:quapꝛopter
excellẽtie veſtre menſe nouẽbꝛio pꝛeſen
tis anni ſecũda indictione petru fratreʒ
⁊ coepiſcopũ nr̃ʒ a gremio ſcẽ romane
eccleſie traſmittemꝰ: vt fratribꝰ eiuſdẽ
ꝓuicie ĩ vnũ cõgregatis emunitas vio⸗
lata ⁊ pꝛeſũptio ⁊ ſacrilegiuʒ canonica

auctoꝛitate ⁊ vr̃a regia dignitate taleʒ

terminũ accipiãt ne poſt hac mẽbꝛa di⸗

aboli filii nequã in ſcã eccleſia te etiã ibi
regnãte talia pꝛeſumant. ¶ Item euſe⸗

bius papa.
Eccleſie res ſurripiẽs in decupluʒ reſti⸗
mat auod ſuſtulit.
Nlegibus ſeculi cautum habet᷑ qui
rẽ ſurrpit alienã: illi cui reſ direpta ẽ:

i decuplũ q ſublata ſũt reſtituat: ⁊ ilege

diuina legit᷑maledictus oĩs qui traſfert
terminos?pꝛoximi ſui. talia ergo non

pꝛeſumãt abſqʒ vltione:nõ hec exerceã

tur abſqʒ danatione. pꝛoinde ſi quis ec
deſiaſticas oblationes ⁊ quod deo cõ⸗
ſecratu ẽ rapuerit vel cõſenſerit facien⸗
tibus:vt ſacrilegus diiudicet᷑: et dãnuʒ
in quadruplũ reſtituat et canonice peni
teat. ¶Contra greg.ſcribit aug.ãgloꝝ
epiſcopo de his qui furti auferunt aliqͥd
de eccleſia. Sine augmto ſibi ablata
eccleſia recipere opoꝛtet.
KRater nitas tua ex ꝑſona furis pen
ſare põt:qualiter valeat coꝛꝛigi ſũt
eniquidã qui habentes ſubſidia furtuʒ
ꝑpetrãt: ⁊ ſũt alij qui hac in re ex iopia
delinquũt: vnde neceſſe ẽ vt qͥdam dam
nis quidã vero verberibuscoꝛꝛigãtur:
⁊ cu panlo diſtrictius agitur ex charitate
agendũ ẽ:⁊ non ex furoꝛe:qꝛ ipſi hoc pᷣ⸗
ſtatur qui coꝛꝛigit:ne gehẽne ignibuſtra
datur. addis etiã quo augmẽto ea q fur⸗
to de eccleſijs abſtuleruũt: reddere debe

pala.xxxij.q.v.ita ne xxij.q.ij.faciat.ax. õ . v. diſci .i
a. xxxij. xxij.q.ij.faciat.ar. õ.ð oſe.di.v.diſcipuloſ.⁊.dii.
ſic ð er d fur. ſigs ꝑ neceſſitatẽ. qdã dicũt potiꝰ dʒ hõ moꝛi qᷓ; furari
umanius ẽ dicere ꝙ ſũma neceſſitas excuſat.er de reg.iur.qð non ẽ

e hic non fuit tanta neceſſitas que poſſet excuſare.

Derberibꝰ. hoc generale ẽ vt yverberibꝰ caſtigent ꝗ ſũti
,erberib“. hoc gener aſtigent g ſũt inopes. vt
vii, can ſie Fi ewog.r ffe iius vollyl. ſe q. lberinl.
Al es aliena. alio etiam modo puniuntur nobiles & iqnobi
Cu augmẽto.ſ.inaturali ⁊ illegitimo ne ſit ʒ.s.di.lxxxix. decẽter.
zuvichii. ſgs. ſ. e.. v. c pe. ?.. e. q·j. antigs. ad hoc reſpõdeẽt gdam ſi
de . drc ur vyeldo reſtituere rem antequã ↄueniaf.penam euitat.
alſum c:qꝛ nõ ſufficit raptoꝛi reſtituere rem ad euitandã penam.

yt ffi bo rapto.l

nõ ꝓdeſt.vel dic ꝙ eccleſia nõ petet penã ſed iudex

“ðð
q Tradat.i.ſubijciat.

S. II.

166

ex officio ſuo eã ifliget ⁊ dabit eccleſie eni ſanctitas ignoſcendi gloꝛiã dereli

gt. C. ð epi. = cle.ſiqs.⁊ ẽ ad hoc bonũ ar. xxiij.q.iij.
re naturale angmẽtü.i.ĩtereſſe.ſʒ inaturale nõ põ
tereſſe qð ẽ ex rẽ.vel ſi foꝛie occanoe rei ſublate fa

S.j. i f vel dic ꝙ põt pete
t. vel dic ꝙ nõ põt petere i⸗
milia vl pecoꝛa moꝛtua ſũt

illð nõ põt petere ſccut nec alter.vt.ff. de ac. einp ⁊ ven.ſi ſierilis.ꝭ.cũ ꝑ vẽdi

ant:ſed abſit vt eccleſia cũ augmẽto re⸗
cipiat:quod de terrenis rebus videtur
amittere:⁊ lucra dãnis querere. e
rum illud euſebij de legu ſeueritate: iſto
gregoꝛij de eccleſlaſtica manſuetudie di
ctum intelligitur. Item deuſdedit
epiſcopo mediolanenſi.
Hon ſut alienada i epiſcopatn acqſita.
Es in epiſcopatu acquiſitas ſacer
otibus nulla eſt alienandi licen⸗
tia. ¶Itẽ ex. vi.ſynodovniuerſali.
Maſa ſacra niſi pꝛo redemptione capti
uoꝛuʒ non ſunt alienand.
Poſtolicos ⁊ paternos canones
V enouãs:hec ſancta ⁊ venerabilis
⁊ vniuerſalis ſynoduſ diffiniuit neminẽ
pꝛoꝛſus epiſcopum vendere vel vtcun⸗
qʒ alienare ciminilia ⁊ vaſavſacrata ex
cepta cauſa olim ab antiquis canonibꝰ
oꝛdinata videlicet pꝛo redemptione ca⸗

ptiuoꝝ:ſed nõ tradere ſalaria eccleſia
rum in emphiteotica pacta:nec alias ru

ſticas poſſeſſiones venundari:ac ꝑ hoc
eccleſiaſticos redditus ledere: quos ad
pꝛopꝛiã vtilitatẽ ⁊ ob eſcã paupeꝝ ⁊ ꝑe
grinoꝝ ſuſtentationẽ eſſe decernimus:⁊
paulopoſt. Quiſqͥs aũt poſt hãc diffini
tionẽ noſtrã ↄtrariũ quid huic ſancte ſe
di ac vniuerſali ſynodo agere tẽtauerit:
deponat᷑vt pᷣuaricatoꝛ diuinaꝝ reꝑ ⁊ pᷣ
ceptoꝝ:caſſata vʒ oĩno qͥ facta ẽ ĩ ſcript᷑
