iis ep̃s ad romanã vꝛbẽ veniẽs la ffoe fudo iſtru. unß
chꝛymabiliter ẽ ↄqueſtus de qͥbuſdã ſe ka a Kl gd ſt
capitulis ⁊ fraternitate tua necnõ ioan⸗ ſtionibus no⸗ an
ne pme iuſtiniane vꝛbis ãtiſtite iiuſte cõ taui diligenter.
dẽnatũ. neqͥſſimo aut dãnãdoqʒ ei B. nn
iudicio alias ſumꝰ iunãte dño tractaturi p. Noſtri ſüũt ili
hadriauũ vo epᷣm reperimꝰ:⁊ tuo ↄtra videt᷑ ꝙꝑ lega vi
ſacerdotales moꝛes odio laboꝛaſſe: et in el enadele⸗ m
nullo iure pecuiarijs ĩ cauſis eũ frater Jerii ti ieuz irm
nitat tue fuiſſe ↄdẽnatũ ſnia. Qꝛ igiet tantmu ad peni R
ab ãatefato ioãne pᷣme iuſtiniãe vꝛb epᷣo ſit referẽda que ſcp
ↄtra ius canoneſqʒ depoſitus honoꝛis ſtio fidei.xxiiij Unc
ſui gradu carere nõ potuit i ſua eũ refo? qi quotiẽs. D ing
mari eccleſia atqʒ ĩ ꝓpe dignitat oꝛdie dic ꝙ medio⸗ laecn
decreuimꝰreuocari.Et cũ opoꝛtuiſſʒ te eleanlas bol Ute
ex eo dñici coꝛpis cõione puari poſt en r ber⸗ iſt
admõitionẽ ſcẽ memoꝛie deceſſoꝛis nri ad abolendam uin
ↄtẽptã: ꝑ quã ei eccleſiãqʒ eius de ite ſmagnas nö. R
iuriſditõe ptãtis exemit.rurſus ĩ eis aliꝰ vt ex ð here. cũ
qdtibi iuriſditiõis ᷣuare pᷣſumpſeris:tñ cchꝛiſtus. ſhnn
nos humanius decernẽtes cõioniſqʒ ti q Si medio/ r
bi ſacrẽ̃m interim ↄſeruãtes decreuimꝰ?: cl.vꝛ Scp dele N
gatus crimialeſ i
vt fraternitas tua ab eo eccleſiaqʒ eius cqs poſſit an⸗ W
. dire. vt.ij. q. vi · kns
decreto.C. de offi.pꝛocon.l.i.argu.contra.ff.de offici.pꝛocon.ſolent. *
extra de offi.lega.quod tranſlationem. ſed dic ꝙ mediocres cauſas 4 ſcd
appellat:cũ tale eſt crimẽ quod nõ inducit depoſitionem: in quo põt: W⸗

lan

8in
biciie
tfͤnti
Aler
lingt
halſai
ſſoift
lu
mnm
firgntt

Nd
Geng
Mnniit
igging
6Lignt
ldere

scli.

giiir
iertd
nmtf

ee⸗

Nudti
Ciege⸗
ſchin
ſiſtl
6fiki
tete
ſolpne

a Vel buc. hic argue legatů naboſſe oĩa que delegans. qð verũ ẽ
liter aligd fuerit permiſſũ

XVI

vt.xxv.q.ij.in galliarum.

Recipimus.ar.ꝙ ſine auctoꝛitate pape epᷣatus non fiunt.⁊ ar.

—

b RKe
eaunntatiden. .

epᷣm. vt e ð de

ci.qm.ioanneſ.
Lures. i

e¶ ¶Uõ pñt.ita

ꝙ hbabeant eoſ

dẽ limites.ex qͥ
eni ſunt baptiſ
maleſ.debẽt ba

bere limites di⸗
ſtinctos.vt. xiij.
q · i. c. i. vnus eni

tantũ dʒ eẽ pᷣn
ceps.vij.q.i.in

apibus.
¶OPlebel. vtra
rũq;. ar. ꝙ grẽ
melius nouerit
ſinc ſint dome⸗
ſtici ſiue extra⸗
nei . potiꝰ debẽt
eẽ teſteſ ᷓᷓ alij.
z ſint domeſtici
vel ↄſang uinei
vt ex qui ma.ac
cu.poſ.videt᷑.in
fi.⁊ e de teſti.
ð repu.ↄſenſu.

sa iſcernãt.
vel ꝑ arbitrum

vel ꝑ amicabilẽ
ↄpoſitionẽ:ſuꝑi
oꝛis tũ auctoꝛi
tas eſt neceſſa/
ria.ex de tran/
ſac. de cetero. ⁊
c.ſtatuimus. et
e de arbi.ꝑ tu
as.alias laicus
non poſſet eẽ in
dex in ſpũalibꝰ
vt e de indi. de
cernimꝰ.⁊.c.ſe.
⁊ in ↄſti.innoc.
ↄtingit. que eſt
de arbi. ⁊ eſt H̊
ar. ꝙ ſpũaliſ cã
laico põt com/

b Judicio.i.

iuramẽto vel ẽt
ſoꝛtibꝰ quibus
dei volũtas oñ
h.i. .c. ſoꝛs. yel
dei indicio.i.ec
cleſiaſtico. iij.q

y.aquia ſuſpecti.

xij.q.i.futuraʒ.
Tatnim?.
Doblationeſ
ar. ꝙ excoicari
poſſunt laici ꝗ
nõ dant ſacer/
dotibus oblati

onecs. pt. ſ. de cõ

ſe. di. i. oĩis chꝛi
ſtianus.qðᷣ.h.i⸗
telligit etiaʒ de
gratnitis obla⸗
ens nõ hbʒ vnde
ſuſtentet.ar. xci
di. clericus.xij.
qyij. charitatẽ.
ſe ¶Baptiſma

e¶ VBebeas · vt ñ habeat ↄſenſus epi q: gcquid excreſcit ſpectat ad

1

omnẽ ãte habite ſue poteſtatẽ iuriſditio

nis abſtineat:⁊ ſᷣm ſcripta deceſſoꝛis no
ſtriꝰſi qua cauſa vel fidei vel crimis vel
pecuniaria aduerſus pꝛefatum hadria⸗
num conſacerdotẽ noſtruʒ potuerii eue

nire: per eos qui noſtri ſut vel fuerit in
vꝛbe regia rñſales:ſi mediocris eſt que
ſtio:cognoſcatur.vel hucP ad apoſtolic,’aa

ſedem ſi eſt ardua deducatur: quatenꝰ

noſtre audiẽtie ſentẽtia decidatur.quod

ſi cõtra hec que ſtatuimꝰ quolibet tẽpo

re qualibet occaſiõe vel ſurreptione ve

nire tentaueris:ſacra ſcias te cõmuniõe
pꝛiuatũ.nec eam te excepto vltimo vite
tue tempoꝛe: niſi cum conceſſa romani
põtificis decernimus inſſõe percipere.
res autẽ ſiue ſacras ſiue alias mobiles ĩ
mobileſqʒ eius eccleſie quas hactenꝰdi
ceris retinere:quarũ noticiã nobis obla
tã pꝛeſentibus annectimus litteris.ſine

aliqua ei fraternitas tua dilatione reſti⸗

tuat:de quibus ſi qua inter vos queſtio
vertitur: volumus vt apud rñſaleʒ no⸗
ſtrum in vꝛbe regia ventiletur. . Si
autẽ necdu in dioceſi alicuius epiſcopi
illa loca aſſignata fuerint:ex vigoꝛe apo
ſtolice ſedis ꝓpꝛiũ epiſcopum accipiũt.
CVUñ gre.iunioꝛ ſcribit bonifacio epᷣo.
Abi multitudo fidelinʒ excreuit ibi epi⸗
ſcopi ſunt oꝛdinanii.
PKeccnnn vt iuxta canonũ ſtatuta
Vvi multitudo excreuerit fidelium:
ex vigoꝛe apoſtolice ſedis debeasoꝛdi⸗
nare epᷣos:pia tamẽ contemplatione vt
non vileſcat dignitaſ epiſcopatꝰ.¶Si
cut duo epiſcopatus ſupꝛaſcripto mõ i
vnũ poſſunt redigi:⁊ vnuſi duos valet
diuidi: ſic etiã epicopuſ ð baptiſmalibꝰ
⁊ parrochianiſ eccleſiis facere poteſt cũ
conſenſu ſuoꝛuʒ clericoꝛum:quod cum
factũ fuerit:illa pars populi que nonis
eccleſüs ſupponit᷑:a iure pꝛioꝛis eccleſie

abſoluit᷑.hoc niſi fieri poſſet: multitundo

eccleſiarum ad paucitateʒ redigeretur.
SPlures autẽ baptiſmales eccleſi⸗

as ĩ vna termiatione facere non poteſt.

Unge in toletano conci.legitur.
In vns terminatione plures baptiſma

es eccleſie eſſe non poſſunt.

Eures baptiſmales eccleſie invna⸗
terrminatione eẽ nõ pñt ſed vna tã⸗

tumodo cũ capellis ſuis.⁊ ſi cõtẽtio fue
rit de terminatiõe duaꝝ matricum:ple⸗
bes vtrarũq; diſcernãtꝰ.Et ſi non con
uenerint:lis dei iudicioꝰ diſcernatur.
IJus ergo eccleſiarum ita interpꝛe⸗
tandum eſt: vt niſi epiſcopo diſponẽte
aliis eccleſiis fuerit aſſignatum:in nullo
pꝛioꝛũ reddituũ diminutionẽ patiãtur.
Unge anaſtaſius epiſcopus.
Cõione pꝛiuet: qui decimas vel oblatio
nes extra epi ↄſcientiã tenere voluerit.
atuimus vt ſi quis oblatiões ec⸗
cleſie vel decimas quas populꝰ da
re debet: tenere contenderit: vel extra
baptiſmaleʒ eccleſiã dare voluerit pꝛe

ter conſcientiã epiſcopi vel eius cui bu

Q.n.

187

lẽ. decime g ſoluende ſunt baptiſmnalib?eccleſijs.a r. 5. e de decimis. x. e. in
ſacris qð veꝝ eſt de pdialibꝰ.ſʒ ꝑſonales debent᷑ parrochialibus eccleſijs
vt. S. e: queſti.⁊ dixi.S.e.quicũq;. Itẽ pʒ ꝙ eps pot auferre decimas vni ec-

cleſic ⁊? dare alteri.vt dixi.S.e.eccleſie.

¶Bãnũ.lx.ſolidoꝝ.vt in lõbarda contine t⁊ ſic ſemp ĩtelligit ybi nõ de

iuſcemodi officia cõmiſſa ſunt: nec cum

eoꝛum voluerit agere conſilio:bãnumi

intelligendũ relinquit: ꝙ epiſcopo con⸗
ſentiente aliis eccleſis dari pñt. & Ide

Juxta diſpoſitionẽ epi decie diſtribuãt᷑.

Ni ſacris canõibus pꝛefixuʒ eſt vt
H decime iuxta epiſcopi diſpoſitionem
diſtribnantur.quidã autem laici qͥ vel in
ꝛopꝛiiſ vel i beneficiis ſuas habẽt baſi
icas cõtẽpta epiſcopi diſpoſitione non
ad eccleſias vbi baptiſinũ ⁊ pᷣdicationẽ
⁊ manus impoſuionem ⁊ alia chꝛiſti ſa⸗
cramẽta percipiunt: decimas ſuas dãt:
ſed ꝓpꝛiis baſilicis vel aliis eccleſiis ꝓ
ſuo libitu tribuũt:quod omibus modis
diuine legi ⁊ ſacris canonibus ↄſtat eſſe
ↄtrariũ.vnde veſtram poteſtatẽ vt eos
coꝛigatis expetimus. .ο KCum autẽ re⸗
pꝛehenduntur qꝛ contẽpta epiſcopi diſ⸗
poſitiõe hoc faciunt: intelligitur ꝙ ſi epi
ſcopo diſponente hoc fecerit:irrepꝛehẽ
ſibiles inneniantur. Itẽ ſymmachuſ

ßs eccleſie catholice vꝛbis rome dixit.
nathema ſit qui pꝛeter epᷣi cõſcientiaʒ
decias oblatões diſpenſare volnerit.

Tis canonibus i gãgrẽſi eccleſia apo
ſtolica auctoꝛitate ↄditis de fructuũ
oblationibꝰ q miniſtris eccleſie debẽtur
⁊ de his que i vſus pauperum cõferũt᷑:
Secenm habetur. Si quis oblatiões ec
cleſie accipere vl dare voluerit pᷣter epi

ſcopi conſcientiam vel eius cuius huiuſ

cemodi ſut officia cõmiſſa:nec cij eiꝰ vo
luerit agere ↄſilio: anathema ſit.⁊ iterũ
in eodem cõcilio gangrenũ Si quis ob
lata deo dederit vł acceperit pꝛeter epi⸗
ſcopũ vel eiꝰcõſilium qui ab eo inſtiintꝰ
eſt ad diſpenſandũ miſericoꝛdiã pauꝑi
bus:⁊ qui dat ⁊ qͥ accipit anathema ſu.
Malde ergo iniquuʒ ⁊ ingens ſacrilegiũ
eſt:quecũqʒ vel pꝛo remedio peccatoꝛũ
vel ꝓ ſalute animaꝝ ſuax aut reqͥe vnuſ
quiſqʒ venerabili eccleſie contulit aut
certe reliquerit: ab his a quibꝰ maxime
ſeruari cõuenit chꝛiſtianis ⁊ deum timẽ

4

tibus hominibꝰ ⁊ ſuper omnia a pꝛin

cipibus?⁊ pꝛimis regionũ:ĩ aliud trani
ferri vel cõuerti: ⁊ ifra. Generaliter vo
quicunqʒ res eccleſie confiſcare aut cõ
petere vel ꝑuaderepericuloſa ſua ifeſta
tione pꝛeſumpſerit:ſimiliter ⁊ hi qui reſ
eccleſie iuſſu vel largitione pᷣncipuʒ vel
quoꝛũdã potentũ aut quadã inuaſione
vel tyrannica poteſtate tenuerit:⁊ filijs
vel heredibus ſuis:vt a quibuſdaʒs iam
actũ audiuimus:quaſi hereditarias re
iquerit:niſi cito'res dei admoniti a pon
tifice agnita veritate reddiderit:ppetuo
anathemate feriant᷑.iniquũ eni eſſie cen⸗
ſemus:vt potius cuſtodes chartarum
quã defenſoꝛes reꝝ creditaꝝ: vt pꝛece⸗
ceptũ eſt indicemur.⁊ infra. Ferro eniʒ
abſcindenda ſunt vulnera que fomen⸗
ta non ſentiunt. Similiter ⁊ illi extoꝛꝛeſ
debent fieri ab eccleſia:qui ſacerdotali
7 ül

orn cõponat:⁊ cõmuuione pꝛiuetur.
CCum addit extra cõſcientiã epiſcopi

terminat᷑ ⁊ eſt hic ar.
penã pecuniariaʒ pb
eccleſia poſſe infligixx
yviij.di.qm.er᷑ de rap.
ĩ archiepᷣatu.ar.xxiij
q.v. gd ꝗ.arg. ex de
pe.lʒ. Itẽ ar. ꝙ index
põt aliquẽ ↄtumaceʒ
excõicare.⁊ ali᷑ puni
re.qð nõ eſtveꝝ.ex vt
lite nõ ↄte.qm.in fi.
mn i ſacris.i bñfi
cijs.i.fendo. et
ar.eſt ius patronatuſ
cũ feudo iranſire niſi
fuerit exceptũ.vt ex ðᷣ
iurepa.ex litteris.ar.

le.q.vij.nemini.
n Mrcanonibꝰ?. ma

. xime quẽ quis te
net᷑ defendere )ↄ alioſ
multofoꝛtiꝰ õ ſe.ff. ſi
ſer. vẽ.altius.xix.diſ.
nulli fas.j.e.nulli epi
ſcopoꝝ.ex ð na. ex li.
ve.c. vniocoo.
o pncipibuſ. gb?
xpᷣs eccleſiam cõmiſit
xxiij.q.v.pꝛincipes.
5 Cõ fiſcare. ſm le
ges veteres bona dã
natoꝝ ↄſiſcabãt᷑.ho⸗/
die ſecus.vt.C.de bo.
da.aut᷑.bona.res aũt
eccleſie nõ pñt ↄfiſca/
ri.vt.s.e.placet.arg.
ex de iurepa. ex diligẽ
ti.

q Potentum. nota

anctoꝛitatẽ maioꝛis iĩ
illicitis nõ excuſare.
xij.q.ij.quicũq;.⁊ c.öv/
rebus.xi.q.iij.ſi dñs.
⁊2.ſ.e.q.vij. decimas.
xxv.q.i.oẽ qð.xxxvi.
q.ij.nullus.ar. .lxiij
di. ſalonitane. xiiij. q.

rNHiñi cito. pᷣmo ti

videt᷑ citãdus pᷣncepi
cuius auctoꝛitate res
eccleſiaſtica tenet. vx
xij.q.ij.de rebꝰ.ſʒiillð
ob ſcandaluʒ pᷣncipis
ſed non eſt ia.

8 Charta . i. libꝛo

rũ.qꝛ eps nõ dʒ ſemꝑ
libꝛis iſiſtere.vt.lxxx⸗
vi. di. fratrem.

c 0 Nia iuxta. di⸗
nidẽdis.i.ſepa

CLauſa.

Imiliter. eccleſe. quia eps eſt in ipſa eccleſia.vt.vij q ·i.ſcire.ex hoe.c.
cõſueuit dici ꝙ res clericoꝝ eodẽ gaudẽt pᷣuilegio quo res ecclie.xij.q
ſij. eccleſiaꝝx.⁊. lxxxvij.di.eos.vñ vꝛ ꝙ eque cõmittat᷑ ſacrilegiũ in rebus cle
ricoꝝ ſicut in rebꝰcccleſie.vel dic ꝙ ſunt res eccleſie quo ad defenſionẽ᷑.qa

eccleſia dʒ eas defẽdere ſicut ſuas.xij.q.ij.de laicis.⁊.lxxxvij.di.eos. vl di

cũt᷑ eccleſie quo ad h̊.
qꝛ ſi dãnificat ecclłiaʒ
epᷣs eccleſia hʒ recur
ſum ad res ſuas. xij.
q.iiij.quicunq;. vñ di
co ꝙ oẽs res clerici ſt
obligate ſue ecclie ſiẽ
reſmariti vxoꝛi.vt ex
de pign. ex l̃is.⁊.C.q
po.in pig.l.vlt.ſicut ⁊
res tutoꝛiſ pupillo.vñ

ꝗ minoꝛeſt.xxv.anis

nõ dʒ eẽ pᷣlatnſ. cũ reſ
ipſius nõ poſſint obli
gari eccleſe. vt. C. de
legi. tute.l.vlt.nec ob
ſtat õria hic ſignata.
g.xij.q.iij.epᷣs.⁊.qij.
ſint maniteſte. vbi dꝛ
ꝙ alie ſunt res ecclie

alie epi.⁊ hoc fateoꝛ.

z dicũt eſſe eccleſe qᷣ
ad ea q̃ dixi.xij.q;:v.

Ean. “Z
b ¶Simili. quam pᷣ/
miſimus circa res ec

cleſiaſticas.

randis ab eccleſia. cõ

ſuenit m̃ hoc.c. indu/
ci ad ꝓbandũ ꝙ res
eccłiaꝝ nõ pñt diuidi
ꝑ pꝛebendas. vt dixi.
xij. q. ic. vlt.
d QHecq; filioꝝ. ar.
aliqueʒ ſuo ſucceſſoꝛi
legẽ põſſe indicere.vt
xij.q.ij.nõ liceat.lxiij

di.ego.argu. Z.ij.q·v.

mãdaſtis. vbi de hoc.
e¶ Vnſtitutũ ẽ. au/
ferre niſi ĩ caſibꝰ
xij.q.ij.bone rei.⁊.x.
q.ij. hoc ius.ex de ec.
edi.ad audientiam.
¶Tertiã alibi dꝛ

quartam. xij.q.ij. con
ceſſo.alibi ꝙ medieta

tẽ.x.q.i.aniiquos.ſed
loci ↄſuetudo eſt ſnã/
da.vt dicit Gratianꝰ

in ſe. §. 7. x. q. iij. §. ca⸗

2tra

thedraticũ.vel dic di
nerſitas tẽpoꝝ ſoluit
nerit. 2
g Qnod ſi ampliꝰ.
⁊ ſi fecerint.q̃ſi ↄcuſſo
res ſunt in qdrupluʒ
puniendi.ar.xviij.di.
qm̃ quidem. xxiij.q.i.
niluereC. de alſeſſ.

riũ.ij · q·i . ſ pecca

admonitiõe non coꝛigunt᷑:dicente dño
auferte malũ ex vobis. Aniuerſa ſyno
dus ſurgẽs acclamauit:vt ita fiat roga⸗
mus. Hictũ eſt octies:exaudi xpᷣe:ſym⸗
macho pape vita ſi::dictum eſt duodeci
es. Igem. J
Sadem plectuniur pena qui eccleſie reſ

⁊ bona epiſcopoꝛum innadunt
Mmilliter ⁊ hoc ad oĩum eccleſiaruʒ

noticiam veſtra ceteroxqʒ exhoꝛta

tione ⁊ iudicio cenſemꝰꝑuenire:⁊ ab oĩ

bus firmiter teneri:qꝛ res epᷣoꝝ eſſe ec⸗
leſie'nõ dubitant᷑ ſi in eoꝝ facultatibꝰ
ſimilivfuerit crudelitate craſſatũ: ꝑuaſo
res reꝝ memoꝛataꝝ pꝛedicta cononuʒ

diſtrictiõe feriant᷑:vt qͥ moꝛibꝰꝓpꝛijs ac

nulla conſcientie caſtigatiõe coꝛꝛigunt᷑:
ſaltem eccleſiaſtice ⁊ canonice vindicte
ꝑfodiant᷑ aculeis. ¶ Itẽ ex libꝛo capi⸗
tuloꝝ Caroli ⁊ lodouici imperatoꝛum.

Res eccleſie puncipum auetoꝛitate di⸗

ſtribui non poſſunt

Via iuxta ſanctoꝝ patrũ tr aditio

nẽ nouimꝰres eccleſie vota fideli
um eſſe pꝛecia peccatoꝝ ⁊ pr̃imõia pau
pex:cuiqʒ nõ ſolũ habita cõſeruare:ve
rũetiã deo opitulante ↄferre optamus.
Vt aũut ab eccleſiaſticis officijs de diui⸗
dendisrebus eccleſie ſuſpitionẽ dudũ
cõceptã penitus amoueamus: ſtatuimꝰ
vt neqʒ noſtris neqʒ filiox deo diſpẽ
ſante ſucceſſoꝝ noſtroꝝ tẽpoꝛibus vllã
penitus diuiſionẽ aut iacturã patiantur
Cuũu ergo pꝛeter ↄſcientiã ep̃i vel eius cui
huiuſcemodi officia cõmiſſa ſunt:quili⸗
bet ꝓhibet᷑ oblatiões eccleſie diſtribne⸗
re:liqͥdo apꝑet ꝙ cũ epᷣi conſenſu qͥbuſſi

bet eccleſijs poſſint diſtribui. ¶ Huic

ĩterpꝛetatiõi vr̃ cõtraire auctoꝛitas illa
toletani concilijF. Nihil de iure ſne

dioceſis epiſcopi pꝛeſumant auferre.

OSnſtitutum eſt a p̃ᷣſenti ↄcilio epoſ
dioceſes ſuas ita regere:vt nihil ex
earũ iure pᷣſumant auferre:ſed iuxta pᷣo
rũ auctoꝛitatẽ concilioꝝ tã de oblationi
bus quã de tributis ac frugibus tertiã
cõſequant᷑:ꝙ ſi amplius qppiam ab eiſ
pꝛeſũuptũ extiterit:ꝑ cõciliũ reſtauretur.
Appellantibꝰ ipſis ↄditoꝛibusaut cer
te ꝓpinquis eoꝝ ſi iã illi a ſeculo deceſ⸗
ſerunt. .ρ Item ſymmachus papa.
Poſleſſiones eccleſe derelictas nulli
ſit alienandi licentia. 2=

h ¶ Conditoꝛibus.i.patroni ꝗ poſſunt male alienata repetere.yt.j.e.q.vij
filijs.immo quilibet de populo hic admittit᷑.xij.q.ij.nõ liceat.Sed nunꝗd
patronus laicus põt criminaliter clericũ accuſare de dilapidatiõe cũ ſuaʒ
iniuriã ꝓſeqnat᷑.ar.ꝙ ſic.j.q.vij.filijs.⁊ arx.xxiij.di.illud. Naã ipſoꝝ itereſt
vt. j. e.q.vij.quicũq;. Similiter videt᷑ ꝙ ꝗlibʒ de populo qꝛ publice intereſt
ne res eccleſie male tractentur.yt.ij:q/i.ꝓhibentur.in fi.ſʒ t ſecus ẽ.pt no
tani.ij.q.vij.in ſũma.⁊.c.pᷣſumũt.⁊ eſt ar.ad hoc.xxviij.di.ↄſulendum.
i Pꝛopinꝗs.ius enĩ patronatus trãſit ad filios.vt.j Ee.q.vij.filijs.etiam
ꝓuis heredes nõ ſint.ar.ff.de iurepa.filij.ff.de reli.ꝙ pꝛ.⁊ ad heredes ex᷑
neos.vt.j.q.vij.ſi plures.ff.de ope.li.fabꝛiles.⁊ ar. .ff/e:ſi operarum. ⁊.C.

e.liberti.io.

le Oſſeſſiones.nõ perpetuo.hoc verbũ perpetuo ſpectat tantuʒ ad cle
ricos ſᷣm ꝙ exponit.G. ſ. e. Aillud. Sed hec veritas ẽ ꝙ monoſteriji
2 pijs locis poteſt dari aliquid ppetuo.vt.j.q.ij.viſis.⁊.xij.q.i.ſi quos.ſi at
ſimpliciter dat᷑ aligd ꝑſone.intelligo ꝑſonaliter eẽ datũ.o/x.q.ij.hoc ius.ſi

eccieſie dat᷑:intelligo donationẽ eſſe perpetuã.vt.j.e.c.ylt. ex de inſti.
cũ veniſſent.nã cũ res intelligat᷑ data vſqʒ ad moꝛteʒ bois:⁊ eccleſia

nõ poſſit moꝛi.xij.q.ij.liberti:ſemper intelligit ꝑpetuo eẽ datũ que.d

eccleſie datur.Sed ſi ꝗs dederit eccleſie tm vſum rei nõ ꝓpꝛietatẽ.i H

caſu vtit᷑ eccłia re illa vſq; ad centũ annos.qꝛ bec etas longeui hoiſ/

Pelenſoes quas vnuſquiſqʒ eccle

ſie ꝓpꝛio dedit aut reliquit arbitrio
alienare quibuſlibet titulis aut diſtracti
onibusvel ſub quocũqʒ argumento nõ
patimur niſi foꝛte aut clericis bonoꝝ ꝓ
meritis aut monaſterijs religionis intui
tu:aut certe ꝑegrinis:ſi neceſſitas largi⸗
ri ſuaſerit:ſic tũ vt hec ipſa non ꝑpetuo
ſed tẽpoꝛaliter perfruant᷑. ¶Sʒ illud
toletani cõcilij ita intelligendũ eſt:vt epi
pᷣter quartã vel tertiã que ſecundũ loco
rũ diuerſitates eis debet᷑:nihil cõtingãt
VUñ in cõcil.leonis pape ſtatutũ eſt.
Aclericis ⁊ pijs locis vltra ſtatuta pa⸗
trum Auid epiſcopus non exigat.
Alli ep̃oꝝ liceat a ſubiecto ſacer
Aote vel alio q cuqʒ clerico ⁊ pijs
locis dationes vltra ſtatuta patrum exi
gere:aut ſuppoſita in angarijs inferre:
ſed cũ optimus ſit ꝑſpectoꝛ ita ꝑſpiciat
vt vniuerſe ſibi oues cõmiſſe a ſe maxi⸗
me alant᷑:atqʒ in neceſſitatibusꝰ iuuent᷑

non illicitis exactionibuſoppꝛimant᷑:qꝛ

dñs paſcere ⁊ docere nos docuit ⁊ om
nibns miſtrare:nõ terrenis lucriſ ⁊ aua
ricijs delectari. ¶ Itẽ grego. leoni epᷣo
carthaginẽ.
quarta pars clericis ẽ diſtribuenda.
N bocvlocoꝝ gradus ratõis oꝛdo
diſtinxit: ⁊ iudicia eẽ ↄſtituit:vt nec

feepoſui in oppꝛimendos ſe fruſtra va

eant occupare ſubiectos:nec ſubiectis
iteꝝ ↄtra ſuos pᷣpoſitos effrenata ſit re⸗
ſultandi licẽtia. Aolumuſ igit᷑ vt qcquid
eccleſie tue ex redditu vel quolibetalio
titulo foꝛtaſſis acceſſerit:quartã exinde
poꝛtionẽ ſine diminutione aliqᷓ debeas
ſegregare atqʒ eã ſᷣm dñi timoꝛẽ pᷣſbyte
ris diaconibꝰac clero vt tibi viſũ fuerit
diſcrete diuidere. ¶ Itex e ſynodo
Eps turpis lucri gratia nihil a moachis
vel clericis ſuis exigere dʒʒ..
Nedicatoꝛ ecdeſie paulus diuinꝰ
apoſtolus ac ſi canonẽ ponẽs ephe
ſioꝝ pᷣſbyteris.ĩmo vot⁊ oi ſacrate mul
titudiniꝰac plenitudini ita fiducialiter ꝑ
hibuit:argẽtũ aut aurũ aut veſtẽ nulliꝰ
cõcupiui:ipſi ſcitis:qm̃ ea que mihi opꝰ
erant ⁊ his qui mecu ſũt miniſtrauit ma
nus iſta:omnia oſtendi vobis:quoniaʒ
ſic laboꝛantes opoꝛtet ſuſcipere ifirmoſ
beatiuſ exiſtimãs dare quã accipere:pꝑ
qð ⁊ nos docti ab eo diffiniuimus:nul⸗

bus.xij.q.ij.quattuoꝛ.

q ¶ QAiſum ergo epiſcopus pꝛo arbitrio ſno põt bona ecclie diuidẽ.

e
SDe reddiubus eccleſie

eſt. ff. de vſufru.
an vſufructus.
Sed nũꝗd eps
ſine canonicis
tẽpoꝛalẽ donati
onẽ facere põt.
dico ꝙ ſic. quia
im perpetue cõ
ceſſiões ſpectãt
ad alienationeʒ
vt ex ð his q fi.
a pla. ſine ↄſen.
ca.tua.xij.q.ij.
bone.ſecus fit ĩ
⁊ceſſione eccle⸗
ſiaꝝ que lʒ tem
poꝛales ſint: tñ
ſolus non cõce
det niſi hoc ha
buerit ex cõſue
tudine.yt ex̃ de
his q fia pᷣl. ea
noſcit · ar. tñ ).
xij.q.i.epᷣs.ybi
nec fructus põt
epus dare ſine
conſcientia cle
Atuta ſi er⸗
go ep̃s aliquid

exigit a ſubdito
ſuo.negari põt

ei · niſi oſtendat
a canone ei con
ceſſum.yt.xviij
q·ij. hoc taniuʒ

Hir qii. conc

m C. Meceſſita
tibuſ.a pauperi
bus enim nihil
petet. vt. i. q.ij.
placuit.ſic dicit
lex. ꝙ ſi patria

tennis eſt. pottꝰ
eſt iunanda ꝓ

ſpoliãda.yt. C.
noua vecti · ĩſti ·
non poſ.l.i.
nO hoc ·ſi.
nullus.
o Et iudicia
S.lxxxix · dil. ad
bo.
p ZDel quoli

bet. ergo nõ ſo⸗

lum de decimis
⁊ oblationibus
fient quattuoꝛ
poꝛtiões.ſed ẽt
de penſionibuſ
⁊ alijs redditi/

r Regicatoꝛ. ꝓbat ſexta ſynodus auctoꝛitate petri ⁊ pauli ꝙ pᷣ⸗

latus a ſubditis non dʒ exigere auꝝ vel argentũ ·ſʒ potius eos

3 vulterane.j·e.q.vij.decias. .ſʒ ibi ſoluitur ꝙ ponꝰ ↄcoꝛdat.

erudire.nam beatius eſt dare q;ᷓ accipere.ex de ce

le.miſſ. cũ marthe ·

s ¶ Biuinus.quandoq; ponitur in mala ſignificatione. vt . i.·i. nun

nam. “
t PImmo yero.ſi index dicit condemno te. immo abſoluo te.vltimo

verbo ſtandũ eſt.de pe.di.ij.non enim.

u Multitudini. ar.qð vni pꝛecipitur. ad oẽs extenditur.lxidiſ.mi
ramur.xxxviij.di.ignoꝛãtia.⁊.S.di.v.ad eius vero.

x·¶Aurum. verba pauli.

y Exiſtimans.verba ſi ynodi.ĩmo verba fuerũt dominivt eẽ de

le.miſ.cum marthe.

—

———— =ẽ ——————

⸗

“
.

=
— — —

=

☛ =

=
E

XVI

Ait enim. in ſecunda epiſtola ad coꝛintbio.
bi Theſauriʒare.ſuperficialis eſt iſta argumẽtatio.qꝛ ⁊ filij theſat
riʒant p arentibus.qui parentes ſuccedunt eis ſi quid habẽt.vt.S.iij.
q.iiij.bi qui.⁊.ſ.xxxv.q.viij.hoc ſalubꝛiter.non eſt ſuperficialis quia

n ſuccedunt parentes filijs niſi in defetu.·

latenus epiſcopũ murpis lucri gratia ex.
cogitare: ad excuſandas excuſationes

in peccatis expetere auꝝ vel argentum
aut aliam ſpeciem a pꝛeſbyteris vel cle⸗
ricis vel monachis qui ſub ipſo ſunt.ait
eniʒ apoſtolus. HNon debent filii theſau

riʒareꝰ parentibus:ſed parentes filiis.

Et apoſtolꝰ petrus: Maſcite qui in vo
bis eſt gregem dei nõ coacte:ſed ſpõte
ſecundum deũ: non turpis lucri gratia

neqʒ vt dominãtes in clero: ſed foꝛma

facti gregis: ⁊ cum apparuerit pꝛincepi
apoſtoloꝛum percipietis imarceſſibilis
gloꝛie coꝛonam. ¶ IAllud autem quod
in fine capituli ſymmachi ponitur: hec
ipſa non perpetuo ſed tempoꝛaliter per
ruãtur:ad ꝑſonales tantũ poſſeſſones
clericoꝛum videlicet ⁊ pauperum nõ ad
monaſteriales referendũ eſt. Quaʒ
vero ſit graue apud deũ decimas ⁊ ob⸗
lationes ac pꝛimitias ſacerdotibus non
ſoluere:auctoꝛitate Hiero.⁊ Augu.ap
paret. Ait nanq; hieronymꝰ ſuper

malachiam. “
Rens anuej deuz habetur:qui ſacerdo
tibus decimas non ſoluerit.
Enpertimini ad me: ⁊ ego reuertar

. ad vos:dicit dominus exercituuʒ:
⁊ dixiſtis ĩi quo reuertemur:.Si aff lige⸗
ret homò deuʒ: quia vos cõfligitis me:
⁊ dixiſtis: in quo confligimus te:in deci

mis: in pꝛinitiis:⁊ ideo in penuria vos
maledicti eſtis:⁊ me cõfligitis tota gẽs.
Nũc Fjnurordine pphee: mihi nõ
reddidiſtis decimas ⁊ pᷣmitias:iccirco ĩ
pẽuria ⁊ fame maledicti eſtis:⁊ me vos
ſupplãtaſtis ſine defraudaſi.Ecce ãnꝰ
expletus eſt:⁊ nihil ĩ meos theſauros ſʒ
i veſtra hoꝛꝛea compoꝛtaſtis:⁊ pꝛo de⸗

cimis ⁊ pꝛimitis que parua erãt vt a vo

bis darentur: vbertatem poſſeſſonũ ve
ſtraꝝ ⁊ omnẽ fruguʒ abundantiam per
didiſtis . At aũt ſciatis hoc me iraſcẽte
perfectũ quia fraudaſtis me parte mea
hoꝛtoꝛ vos atqʒ commoneo vt inferatis

decimas ĩ hoꝛeaꝰ mea hoc eſt in theſau

ros templi:⁊ habeant ſacerdotes ⁊ leui
te qui mihi miniſtrãt cibos:⁊ ꝓbate me

ſiñ tatas pluuias effudero:vt cataracte
celi aperte eſſe credant᷑:⁊ a effundã bñ⸗

9 C. Heuertemur. qſi dicat non diſceſſimns. ĩmo in hoc receſſiſtig.qꝛ

ↄditione ſi homo affligit.i.põt affligere deũ.⁊ iõ

—

ꝛ nature dei nihil nocere põt.xi.q.iij.bm catholi
ſibi xxij.q.iiij.incõmutabiliſ.
In decimis. nota deũ dici afftigi cũ eiꝰſubditi affligunt fl. ij. q.

hb¶In decimis. ſ. nõ ſolutis.

Cota gens.i.ex toto gẽtiliter viuẽtes. vel quilibet dc populo.

— £

Supplantaſtis. ar. ð. ſ.de con.diij ponẽ.ſʒ ĩtellige qᷓ;tũ in vobiſẽ

Annus. expletus.nõ tñ finis anni ſpectandus eſt. vt tũc decime
ſtant᷑ ſed pᷣſtande ſunt cũ fructus colligunt᷑ er de deci.cũ homies.
imo ⁊ ſi ager bis in anno det fructus totiens dande ſunt decie.hic er
go ſigillauit eos qui tam tarde dederũt. In perſonalibus iñ decimis

e int᷑ verba.vel ita defraudant ſnbtrahendo iſta pauperibus.

fſki
tate
Mi
Meni,
n LParentib?.
i libus.⁊ reſpexit
6 apoſtolus natu
nnns rã ⁊ votũ parẽ/
lhu tum. ꝓut voto
hcri, pareniũ heredi
ta tas filijs debet
neri ſed filioꝝ bere⸗
hafru ditaſ ſola pieta
lnur tis cauſa parẽ⸗
iReft nibus debet. vt
i ff. vñ li. ſcripto
munſ herede.S.vlti. ⁊
Nſent ff. de inoffi. teſ.
ſtret nam ⁊ ſi. inxta
nuhen illð. Oꝛdie tur/
gaſei bato ſuccedis
iit pulgare nato.
tnltdei Iteʒ dicit lex ꝙ
ataci oĩa que noſtra
iretit ſunt ex voto fi⸗
diſtega lijs paramꝰ. vt
lni ff. de bo.li.l. pe.
ſgicßei rñ.i.et heredi-
efunee taſ parentũ qſi
ndnt debita obuenit
ſſtatre⸗ nobis. vt. ff. pꝛo
ſocio. ⁊? qꝛ ⁊ fi⸗
le⸗ lij pene ad ꝓpᷣa
Muſe bona veniunt.
Grlin pe.⁊ dicit impe
nrgti 1rato: cogitare
hſcine dñt parẽtes ꝗ
mmnt T ipſi fuerunt fi
ſinern lij.? ea qᷓ a ſini
ftoimg parentibus ſpe
rgiſen rabat. ſuis filijſ
5 facere debent. i
Erce aut. vt cum de
M ap. cogno.S. cõ
6 ſiderare.colla.
unlt⸗ d . Coacte .j.
a lucro treno.
es e Yllnd autẽ
nudnſe capitli .ſ. poſſeſ
unti ſiones.
ONnun F Enertimi
umni ni. Caſuſ
hll In pma parte
ponit hierony⸗
n mus vÿba ppbe
S vc vſq; ad illud
bun rerbum effuſio
nn nis. In ſecũda
parte expõit ea
. , ad litteram vſ⸗
a que ad illud ſi
nnis gs doctus. Ab
bttnin inde myſtice ſi⸗
nec ne moꝛaliter.
S
wint flixiſtis me. hac tij
rnt⸗ dicit c. ſi nilerer
ca.qꝛ impaſſibilis eſt
an n
ꝓpᷣnʒ.⁊.iij.q.i.nulli.in fi.
ig
us
Gndca
itmO
grtn

iA

. poſſet dici ꝙ in fine dandi ſunt ꝓpter lucra minima. Incõueniẽs enĩ
eſſet ꝙ ſe criptoꝛ vel aligs negociatoꝛ ſingulis dieb? deberet decimam
partẽ lucri dare eccleſie.ar.ad hoc qleqle er de pig· ex litteris.ibi ꝑꝑ

re:no

b ¶ BDe militia. licita
decimas.
¶¶Negocio.dũ

poſſeſſionũ inimicitias.? qꝛ talis ſolutio incõmo
ber. plane idem dicendũ eſt de caſeo æ lacte.io.
rdidiſtis.ar.aliquẽ debere puniri ĩ eo ĩ quo delinquit.xij.q.ij.qui ⁊
negat q⸗ ga ſibi debeĩ.er de vſur.quia
fruſtra.C.de ſideicõ.li.l..ſ quis in ſuo.xcy.dieſto.

humanis.? ꝗ negat qð dʒ:negari ei debet quod

dictionẽ meã vobis vſqʒ ad abundanti
amꝰ. Merbũureffuſionis nomẽ largitatis
ondita:ſed fieri põt vt agros irrigãtibuſ
pluuijs ſit qdem fertilitas.veꝝ aut locu
ſta veniet aut bꝛucus aut erngoaut eru
ca:⁊ laboꝛes hoium vaſtabũt: ꝓpterea
adiũgit ⁊ dicit:⁊ increpabo ꝓ vobis de

noꝛantes locuſtas videlicet ⁊ reliqua qᷓ
p̃diximus:⁊ nõ coꝛũpent fructuʒ terre

veſtre. Si qñ fames ⁊ penuria ⁊ rex oi
um egeſtas oppꝛimit mũduũ.ſciamꝰ hoc
ex ira dei deſcendere:qui ſe in pauperi

bus ſi nõ accipiant elemoſynã fraudari

loquit᷑:⁊ ſuas poſſeſſiones poſſumꝰde⸗

ctus ⁊ eruditus lege vmi põt alios erudi

cimas ⁊ pꝛimitiaſ =

re:nõ dʒ ſue aſſignar᷑ pꝛudẽtie igenioqʒ
qð poſſidet:ſj grẽ̃as agat pꝛi i

niſtris a quibꝰ*oociuſ eſt. ſi eni nõ egerit
gratias ſed ſcientiã vẽdicaueriunbii pe
nuria maledicet᷑ ꝙ ſi intelligens largito
rẽ deu ⁊ agẽs his gratias ꝑ quos a deo
eruditus eſt humiliauerit ſe:⁊ in honeũ
dei intulerit ciboſ:hoc ẽ ſcripture alimẽ
ta in eccleſijs populis miniſtrauerit:ſta

cuũcta largit᷑: deide ſacerdotibꝰ eiꝰ ac mi

tiʒ aperient᷑ ſuꝑ eũ cataracte celi:⁊ effũů

detur pluuia ſpualis:⁊ mandabit nubi
bus ſuis:vt pluant ſuꝑ euʒ imbꝛem:et
abundantia rerum omniuz perfruetur.
Item auguſtiunns.
AQnod decime ſacerdonibus ſunt tra⸗

Læcline tributaeſunt egentiũ aiaru

vꝓſi decimã dederis.nõ ſolũ abũ

dantiam fructuum recipies:ſed etiaʒ ſa

nitatem coꝛpoꝛis ⁊ anime conſequeris:
non igitur dominus deus pꝛemiuʒ po

ſtulat ſ̊ honoꝛẽ. deus eniʒ noſter qui di
gnatus eſt totum dare.decimaʒ a nobiſ

dignatus eſt recipere: nõ ſibi ſed nobis
ſine dubio pꝛofuturaʒ:ſed ſi tardius da
re peccatum eſt:quanto magis peius ẽ

peccatum non dediſſe. de militiaꝰ: de ne
gocio:: et de artificio redde decimas.
KCum enim decimas dando ⁊ terrena

celeſtia poſſis pꝛemia pꝛomereri:quare

pꝛo auaritia duplici benedictione frau⸗
daris.hec eſt enim dei iuſtiſſima conſue
tudo:vt ſi tu illi decimam non dederis:

bi. vt. ſ.qij. poꝝo.?. C. de pꝛeſcrip. xxx. an. cõpetit. quod falſij
pꝛeſcribi.de quarta. Iẽ ſi ſunt tributa.ergo cõpẽſatio in eis nõ admittitur

i88

ditatem haberet.vt.ff.fa.

n ¶ In hoꝛꝛea. ar. q;
iſti ruſtici debẽt defer
re in hoꝛ:ea decimas
ad ipſas eccleſiaſ.ar.
ſ.q.vij.decimas.C.de
annonis ⁊ tribu.l. ꝓ
locis.li.x.ñ ergo a cie
ricis vel eoꝝ nuncijs
ſunt colligẽde ĩ agrii.
o ¶. Ad abundantiã

H a moioꝛes. ee

p ¶ Derbũ.hec ſunt
verba hieronymi.
q ¶Oſtẽdit. hic. ⁊. C
de ĩof. te.l.ij. quãdoq;
etiam notat vitiũ.xli.
r ¶Aut erugo.erugo
enim eſt roſ qui cadit
ſup teneras ſpicas. ⁊?
Ppter hoc ſole veniẽ⸗
te marceſcunt. Eruca
eſt vermis qui ibi na
ſcit.ff.loca.ex ↄducto
ſEx dei ira.homo
enim ꝓpter peccata
ſua affligitur. vt. vij.
qi.ſciſcitaris.lvi.diſ.
ſi gens.ſ. xxiij.q.iiij.ſi
t . Et ſuas. ſi ergo
ſue ſunt:rei vẽdicatio
intenta bit ꝓ eis C.ð
ſac.ſan.eccle. vt int.
n ¶ Interp̃tari. id eſt

moꝛaliter exponere.

x¶¶ quibus. arg
diſcipuli debent refer
re gratias magiſtro ñ
tm̃ ver bis ſed etiã re
bus. vt. xcix.di.ecce.

y Bendicauerit.i.

ſibi aſcripſerit.

3 KLataracle. i. fe⸗

neſrrte.

2 UNubibus i. pꝛe-

dicatoꝛibus.

Imbꝛem. gratie

⁊ ſcientie que ĩ ea au/
gebitur. de pe. di. iij ſ

ſermo.io.

6 Ecime tributa.

bus egentibuſ dinina

Eaa. vel melius dicas
dantur egentibus

clericiſ.nõ tñ ideo mi
nus dange ſüt. ? ſi di
uites ſũt.nõ eni ituitu

pſonaæ? dant eccleſijſ

Si gdecime ſũt tribu
ta.ergo non pñt pᷣſcri
quod falſum eſt.er de

C. de cõpen.l.iij.pterea.ſi ſunt tributa. ſi quis appellat vt eas retineat nõ

—

auditur. pt.ij. q.vi:quotiens fiſcalis.⁊ eſt expꝛeſſum.ex᷑ de deci.tua. in fi.
a Pꝛemiũ i.gratis vuli beneficiũ ſuũ cõcedere non ꝓ pꝛecio.ſʒ tñ hono
rẽ vult habere.ar.ff.man.ſi remunerandi.⁊ ẽ ſi.iq.i.indices.vbi dicit p nõ
ſunt dicẽda munera ſʒ ſũptus.⁊ facit ad hoc qð dixi.xxxij.q ij.honoꝛant᷑.
D⁊ clerici ſi militent.xxiij.qi .militare.tenentur dare

modo licita fit negociatio. t e e.ex rãſmiſſa.? tñ vix ali

qua negociatio ſine peccato põt expediri.vt de pe di.v.q̃litas.dꝛ iñ licita 4

ad laicos in ꝗbuſdã rebꝰ.vt.lxxxviij.di.foꝛnicari.
ſitis debeat dare decimas.notani.xiiij.q
latrocinio dande ſunt decie.dicũt quidã
Ar.ad hoc.xxij.q.i.ↄſidera.a
ſz dico ꝙ a fure vel a ra ene petit dee
cũ illa ſit repꝛobata.ſʒ q; inenit in poſſeſſiõe.qꝛ decia ſegt quẽlibet poſſeſ⸗

+„r

Sed nũgd de illicite acq
v. in pꝛin. Sed nũꝗd de furto vei
1 ida ꝙ ſic. ne apud eos ita remaneant
alij negant ne eccleſia videat̃᷑ appꝛobare delictũ
ptoꝛe bene petit decima nõ rõne negociationis ſue

„

1 ifuii

,i.debita aninas

LCa

ſoꝛẽ fiue indeũ ſiue excõicatũ.vt ex de deci.de terris ex de vſu. qnãto. ex de

qð eſſe nõ dʒ. vt.· ff. de pe. he. ſi a dño.S.vlt. INẽ nũgd indei pſonales decias)

la.

—
.

, Ecapellis. Hec eſt ſeeunda qõ:an in capellis monachox
d

pᷣſbyteri fint iſtituendi ꝑ mõachos:qð vt melius pateat vi
dendũ ꝗd iuris babent religioſi in ſuis capelis.Et nõ ꝙ

ſen. ex. ſi vere. alioqn eſſet pꝛedo melioꝛis 2ditiois qꝗ boneſidei poſſeſt. )

dabunt. vider ꝙ ſic . vt e de vſu.quãio.circa ſi.qd ↄcedo. Itẽ ex oibꝰ ꝗᷓ ex /
lucratina cã habent᷑ dabũt᷑ decime.vt de donatõe legato.vel ſi extraneus

inſtituit in teſtõ. alið liuzʒ. vt. l. e. ſane.
eſt ſi aligs ab inteſto⸗ . . W ⁊ ·c. vlt. Si autẽ
to ſuccedit· q; tali de tu ad decimã reuoceris.dabis ĩpio mili ſcuũt᷑:⁊ in vſũ trãſierit mõachoꝝ ⁊ ßfuo?æ collatõe: aut col
bita ẽ hereditas iur ti:qð nõ vis dare ſacerdoti.benefacere dei. epo tñ loci illi pᷣbẽte ↄſẽſuũꝰ ↄſtabuüt late ſunt eis ab
nenenn poti obitñ ſemp deꝰ paratus eſt: ſed hoium mali- eis oia ꝑpetua firmitate ⁊ ſtabilitate ſup ckoaute doito
ledo Fevir cdlre cia Phibel'. Decime erenim ex vebito⸗ nira. clericos aũt illos ↄuẽit eccleſie ſtt⸗ vo aut int cer
dico ꝑ quaſcunq; ma requiruntur: qeas dare noluerint:reſ pẽdijs ſuſtẽtari:qbꝰ parẽtũ ⁊ amicoꝛn, ta foꝛma. Aut
nus abulauerit ꝙ gli / alienas inuadunte: ⁊ quãti paupꝑesi lo nulla ſuffragãt ſtipẽdia. Qui ãt bonis cnʒ oĩ iure: ant
bet teneat decimã de cis ſuis vbi ipſe habitat: illo decias nõ/ parẽetũ⁊ opibꝰſuſtentari pñt:ſi qdð pau fſmpiiciter. ſiſᷣ
lucro ſuo. Sʒ nundgdq date fame moꝛtui fuerint:tantoꝝ homi pet ẽ acdput acmlegi bfeo icurrüt eerta foꝛma:no
doctoꝛ de collecta vej cidiox reus ãte eterni iudicis tribual ap ⁊ cõmittũt:⁊ ꝑ abuſionẽ taliũ iudiciũ ſi⸗ babent ibi pluſ/
achtocar de Bircind parebit:qꝛ rẽ a deo pauperibꝰdelegatã bi mãducãt ⁊ bibũt. ¶ De pᷣdijs aſt ꝗq e h e
nel mercenerii deci · ſuis vſib repuauit. qͥg ſibi aut pmium“ X a colõis eoꝝ colũt ſic diffinitũ ẽ i mago tuoimrc: wune
D ns vñ cũ illud nõ cõparare:aut peccatoꝝ deſideratidul⸗ Wci. Queſti ſunt plerea Xc. Q II. bapentz tpal?
ſit lncꝝ. ſj debitũ. crre gentis ꝓmereri:reddat decimã:etiaʒ de) XE capellis vo q ab eis poſ ⁊ ſpualẽ inſtitu
tñ ꝙ ſc.qꝛ ſcriptũ none Diaſtaar clemoſyna dare ben ſete 8 e inſtſenrſont⸗ 4 non a lſie.
b.honoꝛabis dñʒ deũ peribꝰ?. . Itẽ hiero. Seipſũ ↄdẽnat dq acerdotibꝰ ſint gubernãde. ⁊ ſic itelligit il⸗
tuũ ð tuis iuſtis labo ann Re eneceſſai abtrahit Joãnes papa bar ſcribes lud:cuins ẽ po
ribus.vt · i. q. . nõ ẽ yu ⸗ Poſtolicis viris ⁊ euãgelizatoꝛiꝰ AIſaac ſyracuſano eßo. ſeſſio eius ẽ i
tanda. Itẽ qꝛ bic dꝛ SR5 riiab . . — ſtitutio. In hoc
oĩ artificio dãde ſunt bus xpi ĩ neceſſarijsꝰ vſib? nolle ri Pꝛelbyteri in monaſterioꝛuʒ eccleſiſf6 can loquit ecr ö
decie. pt. e e. non ett buere: ſeipſu cõdẽnare eſt. α Qö aut per abbates inſtitnanntrr. capel mo. ieccle
in poteſtaae. decie epox ↄſẽſu mõachis licite tribuã AIſisilr̃is charitat vr̃e qbꝰſatis ꝑ⸗ ſijs.·remanet tñ
2 . Tu ad decima. i. tur: beatus hiero.damaſo pape ſcribit pẽdit᷑ quato ſtudio huic ſcẽ ſedi re ius epale in oꝛ⸗
tãatũ decima remane dicens. Liberum eſt clencis monaz⸗ uerẽtiã exhibet᷑: nõ modice gauiſi ſumꝰ aiatiõe.iudicio
bit tibi. vel demonib? cpis ⁊ religioſis decimas concedere. nuüc itaqʒ ſuꝑ ea ꝗ ſuluiſtis vt chariſſi⸗ altariũ oſecrati
ale elenrne ANAoniã qcqᷣd habeẽt clerici paupe 2mo fri benigne diſcretu oſiliũ damd de⸗ eclii an
be Nobibet ſ.d po. A ruͦ domꝰilloꝝ oibꝰ debent eẽ legauit eni nobis pia maſuetudo veſrra as. Si aũt con
di.i. ſ agam.5. lxxvi. coões:ſuſceptiõi ꝑegrinoꝝ ⁊ hoſpitũ iui⸗ vtx eccleſie ꝓ qete mõachox a ſanctis cceſſit epſ ſimpli
di ieiunium. gilare debẽt. maxie curãdũ ẽ illis:vt de catholicis ep̃is eis tradite ꝑ ſacerdotes citer.quid iuris
C¶ Erx debito. vid decimis: ⁊ oblatõibꝰ:cenohijs: ⁊ xeno⸗ ab eis oꝛdiatos ⁊ iueſtitos debeãt inſti⸗ ſit baber. e de
tur ꝙ actio ꝑſonalis dochijs qlẽvoluerit:⁊ potuerit ſuſtẽtaa tui. Addidit qͥq;ʒ frnitas tua litẽ ⁊ ſediti dona. paſtoꝛal.
coõpetat ꝓ decimis pe tionẽ ipẽdãt. Libeꝝ ẽ.n.mõachiſ ⁊ ſpua onẽ ĩter clericos mõachoſqʒ ex hac ca Si yo patron⸗
dicnclgien ,. ante lib? viris deũ colẽtibꝰ timẽtibꝰ decias nõ modicã eẽ oꝛtã:qð iſtigatiõe vſuti bo eſſtcope es
