nẽ iniuſte ligat.xi.q.iij. S.ſi ergo iniuſte.impoſtoꝛ autẽ diciĩ qui falſuʒ aliqð
alicui ĩponit.ff. de edil.edi.l.ob que vinta ⸗
LAgis. actu vel voluntate.
7 Bro⸗ oſannare -naſo- toꝛto deridere. .
Incõſtantia. nõ inconſtantiã repꝛobare.ff. i ſe. ff.
deo Ep obſeruare. ai .ſi de col bo no nuc⸗ depaocur. in canſe.ff
¶ ANlu.cum pꝛeueniuntur a tentatiõe.j di.v.c.i.
2 Ea. i. ſimilia.
NIſaias. adhuc eſt de.c.iſdoꝛi quod ſequitur
a½ Kauamini.baptiſmo vel penitẽtia.
bAMundus.interius.
Kauatur. exterius.

—

Iruſtra.qſi indecẽs eſt pꝛius ſoluere ⁊c. er de renũ liberas.
ar.ð. C. dẽ his qui.vt indig.l.fi.na ⁊ teſtamẽtũ iperfectũ nulluʒ ẽ.inſti.
Sed verba.bic incipit ſoluere auctoꝛitates que videnĩ dicere illã
riam nõ fuiſſe verã quaʒ ſequit moꝛtalis culpa·⁊ reſpicit hic poſt il-
d.c. pniam quippe agere. .
õmittat.i.nõ cõmittẽdi ꝓpoſitũ hẽat.qui gᷓ a malis ſic mentẽ re
uocat vt cõmiſſa plãgat ⁊ plãgenda cõmittere nõ velit nec ſauiſſace⸗
re negligat vere penitet.licet poſtea foꝛte caſu vel infirmitate peccet
non ex pꝛopoſito. *
tEComittat.opere non voluntate.
u¶ Enchiridiõ.i.in li.manuali.⁊ dicit᷑ ab en qð cſt in.⁊ chyros qð eſt
manus.i.liber manualis.
R eſt placandus.
PI Emendus. i nõ demus ei elcmoſynas in pꝛeciũ vt maneamꝰ
licite in peccato.alias dicit.c.elemoſynis peccata tua redime.ẽ diſt.
i, medicina.ſ.e.S.adhuc inſtãt.S.i.q.vij.exigunt.remiſſio.n.peccati nõ
dat licẽtiã delinquẽdi.peccata etiã publica puniriĩterẽ. er de col. c.· ij ·
tamẽ nõ debemus temere ad penas ꝓfflire.ar. C. de pe.ſi operis.

p ANcaſſum. deſeratur ſinaliter.ar.j. di.iiij.5. filiſs.

0 Ni vult a ſeipᷣo.s.xxiij:q.v.ſi no licet.C.de ſer.pᷣſes.nec tenetur

ggliqua actione Aui ꝑꝑ ſuas ↄſeruandas alienas merces ꝓiſcit.
ff. de pᷣſcrip.ver.qui ſeruadaꝝ.in pᷣn. —
⁊ Incipe. yt hat coꝛ ↄtritũ ⁊ dimittat eia quo leſus eeff.
lElemoſyna.dicit᷑ ab eli ꝗð eſt deus.⁊ mois qð eſt aqua quia ita

ſncvi⸗
Cnurin
nae
ſumi
6 ſtt
fnore
Prope
eeen
gürl
nalc
pt tbl
nu⸗
ſolee

ſhtann
Pe

2 areae nra ſe
ilnen rode vnde = S
MM gr don ua en
1 MI.? ſalmiſta. ſondr ach uannond ſem Hoꝛa ange bo
Di rviiij bil oe Pr quis ound =
ni Wnaen peccato. ace uͤcitlr na i
aele fru⸗ um anda ſcri iſum aſcem ltentis ſ. de
.di. xlv. tri as hn dePneg usu. uiſun in il. ns.1.1 1.
igne di rly. enaah o Anð aus bꝛiter renei SPdaunme nc
ũſien n fli hrac, ente ene in wigent dar nen äram fu⸗ lpoes e⸗
ngnit SKeraane hnuam d. naſt lauger d S= kuic.
exti RêWHr jeſtote: is bolta⸗ eccleſi⸗ eſſe in? c eo laque 42 in barer „
nimnt 7 ini mu ligit: q cuſto re nõ dal mün eſt quã eetarmſi i par i E
8 b um v nima ſusz amin negli⸗ non iſſa fler⸗ t. ve ꝛs eſte udea Eitẽtia iterũ ðtermi ti riter i rart
ctu odit an ſi Au id? ecẽ etiaʒ 6miſ TY lub mẽa ã pẽ buc it ſij itẽtiã anneen ns. “
enn baͤelis n In. muͦd inoc t qᷣ cõ ttüt. ide ſa tam ann ad vabꝛo naä ſte dẽ om legim abe;
W vultei 53 n. ſ vite ſdi ſü cõmi 0qm a? rit:qe oſt p ſtrigi illud ima pe nane. cüiij.di.l Teiniſkeafe
end! elemoſy ꝛ2 neé ſflẽ⸗ am dp ſtla⸗ hoi iqᷣta ꝛitate ρ ebelſet⸗ C C acat 5 c en
deh Eden tüumunn natergo rurſulf pe 0. ſe SS is in õ — noli pec E Ee is. repe
lctig er na fetn 55 nã armlul eccat ulpas alihue. ac an i vercaro en peheiſe bet. 1 ge SS
ſofmnz 3 2 oiligs deſin tiz is a pee ni c ſĩmoꝛa e vite Hakahter imoͤſtr. ec der ö ap ſ ha fe⸗ ſ S ug tu 1
nogen⸗ ſecnlũ ndunſe ſe flet ⸗ e git: velo lia d⸗ et ð:e Etie: 2 jtelle icit: 6 lia E untu termi lligat.
nn eã ſecu elemo⸗ OW◻ moꝛtu tit. T onũ a uſtra erit 5 ven arceret pẽit mnitõe Etia die ns alia d elernen ut di⸗
niie bne noibs ſſma repetit. eb fruſtt ene erſa ru — eitẽ̃ harit ta ſii Pde ſol. nn ſier nä⸗
rlie um. , nã ſib ti as e kün de tas ve inera iſfactio cu d i. 5 p ic fecta lia PP de teru xi.
nni, ſyna g bz m m qu tur. eta d di vt iſfa de ili.5 teni ſtpfe⸗ alia CJ paox:
H imu deb io⸗ hꝛy aſſu⸗ eßatun d met 3 licet vi 1 ꝛeu x u. ſicut lia e um lita Pesecr ia ſi
ccniie ꝛimu interie . C!. 3c u de uã ad itiõi ide nit⸗ care autẽ Eduũ. ſ ſva cipienti harit 4 Y tu ẽ. S fi. nia f
ndſit Hamur elemo⸗ termin bꝛan initi,⸗ 1no coͤm llud a ltgellu ſen incip at ch a c int nnind e
ſſir oele quã ter it:qᷣ pꝛi a’ ferut nõ ſe⸗ E ſtitell eſt ſt in cut kver 1 uis arcer inõ R
nbahti Fstechte, „ Sed ob ehnit q ex i ta eſt alia e ia eſt 2. ſi o dat er ali borena uz par
Vhſ na ſee een ter c TSes idẽ laes atitelligioi ies al tia a fecto tiſm auit re 5 Kis z ei iter r.5,e.
63 . cea ficit. . tel 6mit icip ten ia ꝑ i bapt. a gra ſſere P. no ur,4 ne⸗
Frnii as ſartalſpe⸗ fict. a: ſ M ma re opo Dareligen tie eni iũ alia eibape igit e di⸗ iſſet:n retu ſt que⸗
ſuaſcemn in moꝛ ꝛ20pz 1 tepoꝛa a del ð ean * Recial auis po Eitell not cõ cere⸗ itentia
numtt citur glnateſl ebe auce⸗ ere au chyꝛi⸗ imet ti lic tox: re:t cut i ieron ie vẽia am d riſfact .
in inoꝛdin. b tate Ralta agere zexiſtim ca arun ee th eitẽti tett 9 Sa HH
ninn qꝛ ino noirin a ib dr liaor iene exiſt unt pec pecc a tãtũ ſicut h pẽi potel . iter ten tuʒ. ſ. v
fihen cipit ig eoh, rrahn WW eſt: n qualt petr li9 at? ua? c one let: zi ns i ſa.
et deo. ⸗ imnl. t. düe 3: qi epp eli ne a it: ſi 5 gtio 90 6 vſq⸗ 2 emp iuer di.
flonti naele deo ti⸗ tat ete rimin qtridie Inm ſð dit ſ ſcribit där nit? a nõ dũ p/ adt 5 ad o 0.5. e. .
EE. bꝛe 1 2 ada ill idebi dimẽe enon tra 4 oꝛdes ſecta u rei. tia ẽ eni
adiais „ nefade oſſie le re elem de? no 29 5negai to c ici impꝑ pꝛin os auren pe oennen Keratent
ANea atone ke,⸗ nuͦ dei nctete⸗ cide lice⸗ n0 da rofe cudũ anis o⸗ odu F.i. pe per toꝛuũ
en nib⸗. rati ude oſyniſq⸗ 4 ea ſeꝑ! ci ꝗ teſnt .ſe ioãᷓ ame ſty⸗ De fec enm
heikſut nib⸗ vocat ant re ſeil t eſt ꝓpi tea! laxam die 6e po tura. luchi Juxte etia eſt e. .T merſ ſalure fi.
ultniĩ Bian ſoura 1 enoffn eſt Piel vit tiaz rarn imelligitt tera. vu Dicti⸗ iſiſſe ſuſftcienoa nſ.
ipni ia. xxy. di. . e enechri emn ſicho de maan atenltet, ae do ihil eniz du licie
ſginn malia zn pecca mẽd ter:n niſera cõgri fect enit augu ſe ꝙ ſt: ni Sie vel Pꝛo ciens. “
Ahii talit inis. idia⸗ P hoc el õmitt nis miſerad a: fecta p eillud ies in! ia fini teſt. iſſa re⸗ v ſuffic ga Srn⸗
Din Ano . ad une c anaſen oſyn zi ctõis i emree et lligi pot imiſſ reli aA erfeet Sd
ehe po 4⸗ a. 5 e. ctiõe pecc⸗ tan em. dar eã it ri⸗ dict sautẽ liciter it ecce il ð v iſſa ite C s ſũt ncta.? p
weini ns eauuget ne peee Sd dinate re:2 niſer, Alud it dupli ntẽtiã p e nihi dimi rui⸗ e ‚ad ſa
Fllitnſt nl. fact tur. ilt oꝛd ticipe HH n ſaneäiat erat ſta ſe li⸗/ i. Fr cta —
Uebequidi Weran iat gliga 1, vn debe oſyn eſt rena re qru eſt it q pꝛ ᷣ exiu ver. tẽ d Perle iens. 4
ſdin di.x tiſfacia gun Wi ſo'd lemoſ ictũ oc re . xta ile ata lleq iteriz itu em ſuffici bicda
inn . e at a! ſten ð qu ͤppte tem. eut: 4 icut. ittit 7 ve intem ratu uee .
bynin f. de con⸗ no⸗ „ re.ei ime: eo: ꝓ J 4 it: qnia SDi nanum dinẽ ccata ie alaim⸗ pi;
Fichtim . aune 0 0 dan eriſſu ens d mo. C?? ib?qʒ qui eplica ate in⸗ atitu eti pe ven iſ à intel cta.l. .
Dater n . eleuib . ru repl ta igr iteti nez ve i tur i ptle⸗ tura.
renmani 83 Pa en i5o ache plac laceal⸗ ibee leni du⸗ rũ re ibert⸗ ob ⁊ pẽ itudi a dim I1 icitur durat dici
idiſin 8 = 60 ie tu⸗ deo p bꝛeuib? ano? . ute ĩ auis . j ati zt pet nihil äfinem nech die
i⸗ apꝛo veni ea :Vvt is bꝛ vita ciat tun ẽqu ocet 0 ſis ia qꝛ itu ad Hod ad .
ich⸗ nenaon 1e ur: idiani 9 hec ſfa n ber reu cnis icad?. vẽi bti 2 ta.i cum
Aromm nitena p icat ſcim o. igi boh ſati es i ſtea! ut: ui⸗ licad? 46v tne ſe lec
In niletie vt d yn— iſoſt quott ſine qͥ lium ſter qe⸗ ex po ittũ neili⸗ relin ſpee ẽto ꝑ tur per iciens dolet
Hiumn Larrnalter chꝛi E q tis ſin fideli⸗ no ti ſute reiem ſtea ſit ihilere ia 2ſp argẽt ſi ſe ſufft coꝛde
ca tio ter ra 02α re re oiee rn üdicia n. gln it tem oto
Uwet⸗ ge dicil iana rebi ese etiã lla eud deũ viten Nẽ. ſie reliq 4 ſee qu it. oni⸗ ⸗
ann ſaraſeättkon⸗ e idian z dice atri oino etiã d ñre i öv ſſecu toꝛis re pꝛim to ꝑ Se a.i.
8 ſeit ale . i. cit eſt eni literꝰp elet dino⸗ ſta ſec ſen ſibi vẽia a ll ſui de⸗ tamẽe xpiate 9 P erſecte atura
hn tritio ꝛdis.5 Eoꝛũ̃ q iaʒ ta ſãcto ecca te ge t. ſic rene c nih⸗ atn Flce rer d itu em *8.
coꝛd is: qᷣ iaz tuſ p lerate edit. dis: i ato⸗ fed idatu icitur 4 derh utez.
ar ſio 40 g celis ſpiri idiana ſcele diſce no d urg ine ꝛdidart. dicit ſed ad ac inc a
R Taliter. 7 tti iu 7 ta inſtte no cte pun Gi ſoꝛ tdeletio. te lud nod
ini lc.p ncr. G aqua- aattie eliuͦ 2 enereditg imit/ auemicru i de ve ele d aute. poſtolus 3
Z ix 9 mas fid omute rd dimit⸗ nentie ugil il de N dD 0 ctã g oſto tur. .8
b — io — lius c acite ſůt q imit elet ann miibil mon⸗ D ep eß iſer por
Mn raciter potvi nanm imeli⸗ it ver 5 de Neitegn ſequẽt iam niam inet. 4 iſſim hiero P fierip xv.
deie e oſte gqu do ĩ i dici 90 1α& . ki: qa penitẽt tame I enf. ſep it. n. b ui cꝗ .l. ii an e
un mepat n eſt eiten dũ rqni :ſicut dici mni en tan is co tm̃ ſʒ k. ait. x le li. lege
t nautone p kadi nolira dic⸗ S qui pincind E natꝛ in ſurgit⸗ ninaler naſn
moleile 1 de an õbita cite ſtris. iã pẽi apa. huc e Etiã ne mltro peni ⁊ rel ſius: oteidn ntẽ indu
fiahen mo cca a⸗ bis era noſt eniã ius p are p penitẽ te! de 1: juſt⸗ ſi in ir cõpꝛ d auten qe
nnge De ecca glies verge Frem in nez — ſticuʒ dlit iul bulnz non wre tarths is
n i. n5 n zkit ve ſyna em are iſi mẽ itta d ruſtie ca iuſtu uluz ſur i apenſtema n
. . . 0 It i ieiun e:mi⸗ ſce⸗ rem 89 ej Die do abi reiu Wo enite pe
moꝛta iſſa ea tim elem eſl hoi ie facer uiuſc t mu ies lomo voc ſem a⸗ ie ütgp icüt. t
— ittat ipſa ſcere eſt ha ra hi ligi ny Ept tr: qu iuſti iam ſe tu iucüt ait Fpecenn
“ on dumt Tip no n biſope ſona itel d cadit“: t: ſy in ntian m iep tur eenera ſt pee inci⸗
mni ioi Ganta nnt ρ no ig Jhil ligiõi k. Ex ꝑ ragdi illu . ſi ca cadit: enite d etia uertat ſa iena po eniã i
moꝛtali in ter ali ren dillud cete diſi. i nom ui i ſepti ti at cu 5 obtin
zenrſi reſnar:vel⸗ ar vetiã i git ⁊ illud uam 4 ittit ꝗ ſolũ ſ linqu onã noqʒ p no
fnne, eleua ꝛtalia i peſteris „ nease act ie. Laua x nenon ies de atad indꝗ icidij
4 pẽitẽtis ig ter iſaie. niox ſt: 2 n ties cca Ali micid
thin 80 mo mno 4 ipeit etiã d ellludi liloq i⸗ t: ſeptie pece ul 7 homi
5 egmam mõ niteti⸗ 8 illu d ſolil 17 11 geſies itentiaz ligit. . ul
e ad ad eẽn uo ille per eniten e,T llu milite iʒꝗt a geli niten 8 Di ij im
ſnnc, no a ilta ane i 1 7nõp. tẽ i a. ſim apriet0 d pe plu ulterij ſ
vtlin renl ſi 26. e te. J etera. 7 b riuf 4 atur: ad
ir dete ſe eg, iſo eſtote. 7 aut pe . 5 on ntiam
neh 2 vnunc . Zr adi Eitetia lagü Be ſpaͤle; d itent
cacers dl, 1 ni?n eſt p dmi 6am ſecũ tetia di⸗ pe⸗
de ſacr ãais .,a regn ſy ſee Eitẽ ĩ
ecoc Abanfe S e Filand fnerale lelepꝛata .R
ſüein⸗⸗ eS. anseſncg eſelenit
le õ rrranen e ſe
gein nup. n. . ce tudi ap
in Re diel⸗ enali⸗ .R
nn lanunnn ctuit
u i⸗ . eia.
nn ncrai ſi
4 8 r.
n

pit pbare ꝑ multas auctoꝛitates æ exepla ꝙ penitentia ſepius iteratur ? ꝓ
ſepius ꝑ penitentiam remittunt peccaaaat. —
I2

pties. verbũ ſalomonis qð exponit hier.

„ .

ſtioꝛum ? tribulationum
1 aäid afigt⸗

Septies. i. ꝓ vniuerſitate ponil

m MRKeſurgit. i.ndͦe
ve niã impetrauit:de cuius penitentia in

rrit ſed pꝛoficit. vel re-
ſurgit in nonis operi ·
bujs pꝛoficit.
n adit. ſi itelligas
boc de caſuꝗ fit pofſt au pialinus quinquagelimus: quan
peccatũ moꝛtale exau do ingreſſus eſt dauid ad vxoꝛem vrie ⁊
di qð dicit in die.ſ.vi⸗· a nathan ꝓpheta coꝛectus re ſpõdit di⸗
te ſue.⁊ tũc eſt caſus L
a chariateſi vero in- dominus abſtulit peccatũ tuũ a te.adul
telligaſ de caſu qui ſfit terio.n. iunxerat homicidiũ ⁊ tamẽ con⸗
per veniale per quod nerſus ad lachꝛymas ait. miver mei de?
cadit a quadã inocen terſus ad lachꝛymas ait. miſer̃ mei deꝰ
tia nõ a charitate tůc· Em. m. t. magnũu enim peccatũ magna in
tandi ð die naturali diget miſericoꝛdia.vnde ſubiugit ⁊ di⸗
o Aocabulũ. gene cit. Multü laua me ab iniqui.m.⁊. a. p.
m..m. me. Quoniãa iiqͥ. m.e. co. ⁊.p. m. 9.

raliter dicit lex ꝙ qui
1n. .l. Libi ſoli peccaui. Rexi.n. erat: ali
pit in pꝛiſtinã cam vi /
vi poſſidẽ ſts viæ v. · moniby tuis: ⁊ vincas cu indicaris.con
p ¶ Septuageſies. · peccatoꝛ ⁊ penitens traſierit in magiſtrũ
boc. xvi. q·ij. viſis. v.

eodeʒ libꝛo hieron ymns aat.

poſſeſſionẽ vi adeptã
in ipſo congreſſu reci um nõ tiebat: aliũ n 5ͤ habebat ſuperſt E.
det potius reuerti c Et coꝛa te male feci ur iuſtificeris in ſer⸗
ar. ꝗ poſſeſſiõeʒ ar. S. cluſit eniʒ dens omniavꝰſub peccato vt
d iach rmns. omnibꝰ miſereat᷑ tatũqʒ ꝓficit vt dudũ
Aandotharanith ait.docebo iniquos vias tuas: ⁊ impij
ſlintio ponieun ſ. de acd te conuertẽtur. Cõfeſſio ⁊ pulchꝛitu
tenim. do coꝛꝗ eo vt querit ſua peccata cõfeſ⸗
q ¶ Qui plus. bec fu ſus dixerit. Coꝛꝛupte ſunt computrue
—2

it rũſio pe cum domi / runtcicatrices mee. feditatẽ vuluerum
nus enʒ interrogautt in ſanitatis decoꝛẽ cõmutet. Jeam⸗
de feneratore qui de· bꝛ0. in apollogia dauid. . Ylle rex
bitoꝛibus debita ine/

tãtus ac potẽs nec exiguo quidẽ momẽ
to manere penes ſe delicti paſſus eſt cõ
ſcientiãꝰſʒ pꝛematura ↄfeſſione atqʒ im
menſo doloꝛe reddidit ꝑ cõfeſſionẽ pec
catuũ ſuũ domino.⁊ infra. Henique do
minuʒ doloꝛ interni affectus mouit:vt

gualia dimiſerat.
az btnir
ag culpam non

gno ad penaʒ.ſ. e. il⸗
lud.⁊.S.di.i.ſicut pᷣmi
vel quo ad penã eter/
naʒ nõ quo ad tẽpoꝛa
b &EConuerſus.ẽ.di.i.S.econtra. „èè
e¶ VIndiget miſericoꝛdia.i magno effectu miſericoꝛdie: nam miſericoꝛdia
Virne magna eſt ſemper. HW
d ¶Rer. de facto.ar. di. lxxxiij. nemo. .
e ¶Non timcbat. hbic habes vnã expoſitionẽ huins auctoꝛitatis. aliam ba
bes.. di. i venit. vel dic ꝙ alinm non timebat qui. .iuſte poſſet eum puni⸗
re.cum ipſe ſolus ſine peccato ſit.s.iij.q.vij.iudic.
f =W continuo penituit.di.i.⁊.venit.
g EConcluſit.i.concludi permiſit.
b ¶Dmnia. i. indeos ⁊? gentiles. .
¶ At omnibus.quo ad ſufficientiaʒ non quo ad efficaciã. S.e. di.ij.citius.
e ¶Computruerunt. cum peccato iterum ↄſentit᷑ dum ad actum ducitur
IEicatrices id ẽ plage peccatoꝛum per baptiſt mum. pꝛout exponitur. j.
di.iiij.c. vl. vel per aliud remedium ſanate. “S
m ¶ In apollogia dauid.liber excuſatoꝛins de danid.
Ele rex ratus. caſus. In hoc. c.excuſat᷑ multis modis peccatũ dauid
J adulterij.ſ.?⁊ homicidij.Pꝛimo qꝛ diu noluit manere i peccato.Secun
do quia grauiter ĩcoꝛde doluit.qð inde patet.qꝛ ſtati fuit ei dimiſſũ peccaiũ
Tertio qꝛ ſi qñq; ſancti peccãt. credẽduũ eſt hoc eis cõtingere potius fragili
tate nature ꝙᷓ;ᷓ peccãdi libidine:vnde foꝛtius reſurgũt adeo vt nõ videãt ce
cidiſſe. In ſecũda ꝑte poĩt differẽtiã inter peccatũ ⁊ iniqnitatẽ. peccatũ.n.ẽ
opus iniquitatis iniquitas ẽ qualitas mentis.vnde ꝗ vult cauere a peccato
extirpet radicẽ ipſius peccati.i.iniquitatem.
o Mec exigno.poſtꝙ; redargutus eſt a nathan.
P Coſciẽtiã.ar. ꝗ nõ dicit᷑ ꝗs moꝛderi peccati cõſciẽtia:exquo iã de eo pe
nituit. vnde ſubire ſecure potuit ſacramẽtũ.viij.q.iij.artaldus.lʒ.ar.õ.ſit.&.
xxy. i.pꝛimũ.ſed nota ꝙ cõſciẽtia duplicit accipit᷑ quãdoq; enĩ dicit᷑ cõſci⸗
entia delicti vt ibi.quãdoque dicit moꝛſus peccati vt bic.⁊ ſecũdum V dicit
oꝛatius. Hil ↄſcire ſibi nulla palleſcere culpa.
qTraſduxerit.i deleuerit quo ad penã eternã. als tẽpoꝛaliter punitus fu
it.S.di.i.ſicui pꝛimi. S
T Sancti.q p hoc intendit ꝓbare ꝙ vtilis eſt penitentia.lʒ ſeqnat᷑ offen
9 quedam.ſ.humana ſimilitndine currẽtiũ in bꝛauio vel agone. nã lʒ in cur
ſu labant ſi poſtea viriliter iſſtant lapſuspꝛeteritns nullatenus eis iputat᷑.
ſic ⁊ ſpũalis agoniſta dum currit ad bꝛaniũ vocationis eterne lʒ aliquãdo
labat in via ſi poſtreſurgit lapſus nõ obeſt ei qui etiã ſtimulo incitatus pu

i. omnibus modis ?7 generibus fla

PHtain penitentiam peccatoꝛis oſtẽ
dit pſalmus quinquageſimus:quan

cens:peccaui:ſtatimqʒ mernit audire:⸗

qpuie ad coſma tionem eur ns amplins inardeſcirl oi ſdeſiͤ.

mona. .binc. coljj. 2ðð nint⸗
„Enalſer. incentiuum ad bene operandum augmentaſſe.

Currentiumid eſt bene operantium yel kdilgiur a litteram.

nathan diceret: quoniã penituit te ⁊ do
minus tranſtulit peccatũ tuũ.¶ Saturi/
tas itaqʒ venie ꝓfundam regis fuiſſe de
clarauit penitentiaʒ q̃ tanti erroꝛis oſtẽ⸗
ſam tranſduxerit.⁊ infra. Sãcti qͥ con
ſümare certamen piu geſtiunt currere
curſuʒ ſalutis ſicubi foꝛte vt omnes coꝛ

3 Alaioꝛe.5.

ruunt nature magis fragilitate quãà pecc nai.
candi libidine foꝛtiꝰ? ⁊ acrioꝛes ad cur- ditionis
renduʒ reſurgũt pudoꝛis ſtimulo maio „elum Birtutis.f.

ra reparantes certamina vt nõ ſolũ nul e let hohuen.

lum artuliſſe eſtimer lapſus impedimẽti a Bonar vo⸗
ſec etiaʒ velocitatis icetiua cumulaſſe · nari qdez dꝛ 48
Ergo ſi currẽtiumnõ ſoluit᷑ curſus: cu nullo iure cogẽ

te coccdit. arg.
8S.di. ij. nullus eo
rum. ff. ð re iur.

aliqui foꝛte ceciderunt:nõ luctantiuʒ cõ
tentio ſʒ ioffenſa manẽt certamina: quã
do etiaʒ pleriqʒ poſt vnum vel alterum

lapſum gratia maioꝛer vicerunt: quagdto paimã grati ne
magi onem bieraie ſareſ debent mopoſſn mer,
vnins ꝓlapſionis offenſa cẽſeri: cũ bea nm patet ꝙ gra⸗

tus ſit q ſe poteſt pꝰ lapſu reparare. ?⁊ in uss fit remiſſi
fra.quod peccauit: ↄdinioniseſt:ꝙ ſup peccatosum.
plicauit: conectionis lapſus cõmunis: b Cevoonar de
I ſPecialis confeſſio culpanm itac; ince⸗ narhmittlͤohs
diſſe nature ẽ diluiſſe vrute cifra. Dec Lonllapena es
donalur p gratiaʒ: deleturꝙ crucis lan
guinemꝰ:tegitur ꝑ charitateʒ. Similiter

gat᷑ yt i baptiſ⸗

7 ini uitas eſtim atur Habituho mẽtis iĩ ſergi ard pe
inuſte:licet ioãnes iepiſtola enm q feceri nam ecternami⸗
ſte:licet ioaãnes ĩepiſtola enm qᷣfecerit Rimereegaag.

peccatũ ⁊ iniquitatẽ ſeciſſe dixerit pec⸗

iiqtas. tame vt nobis vr peccatũ eſtopy ns.
iniqᷣtatis:⁊ iniquitas oꝑatrix culpe atqʒ c Belet ſig
dem ibaptiſmo
eurn oe“ Ddeler oꝛiginale
ne obſit nõ vt nõ fit.j.de cõ.di.iiijc.ij.⁊ alludit᷑ hic nature ſanguinis
bumidã enim naturã habẽt abluẽdi.ſicut. Jo.in apo.ait de martyri⸗
bus.lauerũt inquit ſtolas ſuas i ſanguine agni.⁊ aplus.delet᷑ chyro/
graphus ꝑ moꝛteʒ xp̃i quo diabolo tenebant obnoxij. hxxvi. di. lcire

debet. . item in apo.dauid deleta ſcriptura charta remanet.ſilr dele⸗
ta culpa oꝛiginali ĩ baptiſmo remanet ipſa iniqtas·i ſomes pcti ad pe

nam tantum non ad cnlpam. 2ð
d ¶ ¶Per ſangninem.i.ꝑ paſſionemi.per fidem quã ꝗs hʒ de paſſiõe.
e ¶ Legit᷑ ꝑ charitatẽ.i.p bona oꝑa.ſicut enim vnũ coꝛpus tegit᷑ pop
poſitionẽ alterius.ſic peccatũ tegit᷑ ꝑ bona opera cõtraria.yt.ſ.c.illud
V.atfq; operuit peccata ⁊ texit oꝑibꝰbonis vel referas hoc ad diuerſa

peccata.vt peccatũ quod eſt tm in volũtate dicat᷑ donari:oꝛiginale au

tẽ deleri:actuale tegi.vnde pſal.beati quoꝝ re.ſunt iniqui:⁊ cetera.
fInigtas.ſupple aut donat᷑ aut deletur aut tegitur.
g ¶ Iniquitatẽ.ſic omnis qui facit peccatũ ⁊ iniquitatem facit.quia
peccatum eſt iniquitas.? cetera.
hInigtas.i.ex iniquitate pꝛocedit peccatum.
¶ Dꝑarrix.culpe. ſic charitas bonoꝝ meritoꝝ.yt.S.ij.di.charitas.
lꝛ¶¶Bpatrix. culpe inuit ex hac ſerie ꝙ inigtas nõ eſt pctm ⁊ vice ver
ſa qð aligbus vꝛ abſurdũ ſed nõ eſt ſi vocabuli acceptio multipliciter
attendat᷑dꝛ.n. peccatũ large ⁊ ſtricte.ꝗcqd vtiqʒ; a deo nõẽ large pcti
appellatiõe cõtinet᷑ vt pctm oꝛiginale ⁊ vitiũ ai qd dꝛ habiludo mẽtis
iiuſte.ſi.n.deus oĩpotens dẽ qꝛ oiĩa põt ⁊ facit pᷣter pctã:recte gegd ab
eo nõẽ petm̃ dici põt.cũ ẽt poſſe peccare nõ ſit aligd poſſe.vt.S. diij.
charitas. Stricte vero ⁊ ꝓpꝛie dẽ pctm̃ peccãtis actio. ⁊ ita hic acci
pit᷑ ſm illð aug.Peccatũ ẽ dictũ vl factũ vel ↄcupitũ qð fit ð legẽ dei.
⁊Z hm h̊ inigtas ñ ẽ pctmſi.n.iniqtas ẽ habitudo mẽtis iiuſte.⁊ bitudo
ẽqlitas.⁊ nulla qᷓlitas ẽ actio. nec petm̃/vñ ⁊ hic ambꝛo.ait.pecc atũ
ẽ opus inigtatis qꝛ ex iniqtate vt ex cã pꝛocedit ſicut edrio bona meri
ta ex charitate ꝓuenire dicunt᷑.vt.ẽ.di.ij.charitas.vt mihi videt᷑ b.
WBelet. S. xi. q.iij. eſtimant. s. xxxij.q.j. cum renunciantur.
mEludyero.caſus.adhuc ꝑſiſtit ãbꝛoſiusi excuſatiõe dauid ⁊ c
mẽdat eũ qꝛ moꝛti ſe obtulit ꝓ plebe ⁊ veniã adeptꝰẽ ſẽ moy
ſes ipetrauerat veniã ꝓ populo:pᷣterea dauid peccatũ ſuũ nõ excuſa
nit ſed humiliter cõfeſſus eſt pꝛeterea non fecit hoc dolo ſed erroꝛe n
peccandi libidine:ſʒ canſa myſterij. ZMUĩ

nt fiat cotetio ſi
illi poſtea obti⸗

4
tis fit remiſſio

eo nlla pena exi

mo delet cůͦ itte.
rioꝛ macula ab⸗

Atüü eſtiniquitase t in peccato ipſo eſi Mig boieſe⸗

ltje
C
ſtin
erst
C
ſgii
(ato.y⸗

n
Alen
ſone⸗
mmin
an
0
8

me⸗
40
Um
m
interi
ulhe⸗
chode
901
turc
lepi
e⸗
tare
d
qu
bern
do
fli

Etſonntte
keiſelieo.
iſnen
funfö.
ofaniſlti.
imngni
mopeſtnn,
inagg
do ft tene
Hecticn

(bort

rhetid.

lureninkn
nltpennen
itiink
nodeki eiie
ſemaallc
eigttad

lametenin⸗

fmerefanr

Meſe

. 7
Deli ig

mibepn

elei ope

Gre ſN

de nini
delei i
rninil
neuff
eseictr

ydea

s ſeh
uffſe

=

e NNttd
Ctipnda
i n

=

nrit AO

Nicht
itniet
plltplait
neNe
ſcon

—

a ¶ Gret iſte. 5. j. q. iiij. S itẽ peccato.
b ¶Moyſes..di/xly. diſciplina.
c ¶ Reruit.i obtinnit.
d ¶ Quãto.ar. votum de pᷣſenti magis obligare qᷓ; votum de futuro.

arg.· qui cle. vel

gat ꝙ; ſolẽene.

peccato homici
dij z adulterij.

f ¶ Sed vmbꝛa

5. xxxj. q.j. · ſed
obijcitur.

Ecce deliqᷓ

rit.in populi nun
meratione.

b & Aoltituiho⸗

i. q· iiij. Fitẽ pec
cato.ver.iteʒ di⸗

cendum.
i A ab

viij. conenioꝛ.

L . In loco.i. in

eadem regione

non enim eſt ve

rum in eodẽ ſin
gulariter.
I¶Iſrael. cini /
mVnum. i. ſi

n Jezabel.

ita medicamen

tum fuit vni ad

interitum ⁊c. vt

xxiij.q.iiij:n abu

chodonoſoꝛ.

0o C LCondeẽna/

tur.cũ iehu pꝛe/
cepit eunucho
ꝙ eam pꝛecipi/

tarent de turri.

qꝛ dixerat ei.nũ
quid pax erit ʒã

ber qui iterfecit

dominuʒ ſuuʒ.i.

filiuʒ meum za⸗

rau.

ſpernit.

P . Alis mihi
q C. Derueniat

maloꝛum.põt er
go aliquis eẽ ſũ
me malus.ſʒ nõ
repente.yt..di.
ij.S. econtrario.
Sed certe ſum/
me bonus non
poteſt quis eſſe.
nec ſumme ma⸗
lus intẽſiõe ma⸗
licie vel bonſta⸗
tis quin aliꝰ po
fit eſſe melioꝛ vl
deterioꝛ.nam di
cit auctoꝛitas.
ſuperbia eoꝝ ꝗ

te oderunt aſcẽ⸗

dit ſemꝑ ʒ vni⸗-
uerſitate malo⸗

rum poteſt quis

eſſe malus vt re
feras hoc ad.vij
vitia pᷣncipalia.
nã illa. vij. bene
poteſt quiſ com
miũtẽ:vl dic illũ
ꝑueniſſead ſũ-
mũ:maloꝛũ cniꝰ
deſperabilis eſt
coꝛꝛcctio.ita eſt
deſperatus qui
putat plꝰdeũ of

yvo. rurſus. vbi dici ꝙ ſimplex votũ nõ minus obli

delicti: pꝛius eſt ergo vt ipᷣa iniquitas de
leatur:excidatur⁊ radix ⁊ ſeminariũ pec
catoꝝ.itaqʒ quẽadmodũ intrãs in aiam
ſapientis diſciplina impꝛudentiã tollit:
⁊ ſciẽtia ignoꝛantiaʒ:ſic perfecta virtus
iniquitatẽ ⁊ remiſſio peccatoꝝ deletiom
ne peccatum. ρIdem ineodem.
Audvo quã admirabile eſt ꝙ ange

lo ferienti plebeʒ ſe obtulit dauid di

ces. Grex iſte quid fecit fiat manus tua
in me ⁊ in domuʒ patris mei.quo facto
ſtatim facrificio dignus indicatus c:qui
abſolutione eſtimabat᷑ indignꝰ. nec mi⸗
rum ſi tali ſua oblatiõe ꝓ populo pecca

ti ſui adeptus eſt veniã: cum moyſesof

ferendo ſe domio ꝓ plebis erroꝛe pec⸗
cata diluerit.Texit igi peccata ſua:anñ
ſi quis hoc neget:cũ ſpſe docuerit ꝓphe
ta:qꝙ remittantur iniqtates tegant pecca
ta:nõ imputent᷑ a domino:delictũ meuʒ
cognoſco:⁊ iniuſtitiu meam nõ operui.
dixi ꝓnunciabo aduerſuʒ me iuſtitiam

meã domino ⁊ iu remiſiſti ipietateʒ pec

cati mei. Si dixit ꝓnunciabo: ⁊ veniam

merxuit anteq; ꝓnunciaret: quatomagiſ
vvbi de ſe ꝓnunciauit dicẽs. Iniquitatẽ
meã ego cognoſco ⁊ pecca.m.cõtra me

eſt ſemꝑ. Remiſſuʒ eſtei omne peccatũ:
licet ſpecialiter de hoc nathan ꝓpheta

reſpondit: ⁊ dñs tranſtulit peccatuʒ tuũ

ergo ⁊ remiſſionẽ meruit iniqͥtatis: ⁊ te⸗
xit charitate: atqʒ oꝑpuit peccata ⁊ texit
operibus bonis.nec iputatuʒ ẽ ei pecca
tum: qꝛ nõ fuit in eo dolus malicie ſʒ la
pſus erroꝛis. deniqʒ nõ fuit impꝛobitaſᷣ
eſtus ſed vmbꝛaſmyſterij ⁊ tamẽ cõfeſ⸗

ſus eſt delictum ſuũ.agnouit iniquitateʒ

vidit lauacruʒ: ⁊ vidit ⁊ credidit. dilexit
multum:vt nimia charitate tegere erro
rem quẽuis poſſet. ¶ Ecce cuius peni
tentia hic cõmendat᷑:cui etiaʒ venia per
ꝓphetam data monſtrat᷑ quaʒ grauiter
poſtea deliquerit populi mltitudoꝰpꝛo

ſtrata oſtendit Achab quoqʒ vt biero.

cõtra iouinianũ ſcribit:rex impijſſimꝰvt
ſniam dei ſubterfugeret? euerſio domꝰ⸗
eius deferret᷑ in poſteros ieiunio impe

trauit ⁊ ſacco de quo ad eundẽ ruſticu,ʒ

ſcribit idem hiero.dicens.
Chab'rex impijſſimus vineam na
bute cruoꝛe poſſedit:a cum ieʒabel
non tam cõiugio ſibi quã crudelitate cõ

iuncta helie increpatiõe coꝛipi:ad eun

dem hec dicit dominus:occidiſti ⁊ poſ/
ſediſti.⁊ iteꝝ.in locoꝰ quo linxerunt ca⸗
nes ſanguinẽ nabute:ibi lingẽt ſanguinẽ
tuũ:⁊ ieʒabel canes comedẽt ãte muroſ
iſrael. Quod autẽ cum audiſſet achab
ſcidit veſtimẽta ſua:⁊ poſuit ſaccuʒ ſuꝑ

carnẽ ſuam:⁊ ieiunauit ⁊ doꝛminuit in ci

litio. Factus ẽ ſermo domini ad Heliaʒ
dicens:qꝛ reueritus eſt achab faciẽ me
am non inducã malum in diebus eius.
Anuzſcelus ⁊ achab ⁊ ieʒabel cõni
ſerunt:ſʒ tamẽ cõuerſo achab ad peni⸗
tẽtiã pene differtur i poſteros:a ieʒabel
in ſcelere perſeuerans pꝛeſenti condem

fendiſſe qᷓ ſibi poſſit remittere.
EX BSuccipit. deus eum.
ſ¶ Reſpuit.i.ſatiſfactionem.

—

natur iudicio. Itez ioannes chꝛyſo
ſtomus de reparatione lapſi.

PAlis mibiꝰcrede:talis ẽ erga hoĩes
pietas dei.nunqꝙᷓ ſꝑnit penitentiaʒ:ſi
ei ſyncere ⁊ ſimpliciter offeratur etiaʒ ſi

agd ſummũᷣ disperuenjarmnaloxvi
e

de tamen velit reuerti ad virtutis viã ſu
ſcipit libenter amplectit᷑.facit oĩa quate
nus ad pꝛioꝛẽ reuocet ſtatum. ⁊ qð ẽ ad
huc pꝛeſtantius ⁊ eminentius: etiam ſi
non potuerit quis explere in pꝛeſenti ſa

tiſfaciendi oꝛdinẽ:quatulamcũqʒ tamẽ

⁊ qualibet bꝛeui tempoꝛe geſtaʒ nõ reſ
puit penitentiam. Suſcipit etiaʒ ipſam
nec patiturt:quãuis exigue cõuerſionis

pergdere mercedem. Hoc enim mihiidi

cat iſaias:vbi de populo iudeoꝛũ talia
quedam dicit:pꝛopter peccatum modi
ce conturbaui eum ⁊ percuſſi eu auer
ti faciem meam ab eo contriſtatus eſtt
ambulauit triſtis:⁊ ſanauneum ⁊ cõſo⸗
latusſum eum.Euidentius autẽ nobis
teſtimonium dabit etiam rex ille impius

qui cupiditatis ſue quidem pꝛedamvxo

ris nequitia queſiuit ſed perturbatus ip
ſius ſceleris immanitate penituit:⁊ cili/
tio circundatus facinus ſuum fleuit:at/
qʒ ita erga ſe domini miſericoꝛdiam p⸗
uocauit:vt a cunctis eũ abſolueret pec

catis.ſicut enim ait deus ad heliam: vi⸗

diſti quomodo compunctuſ eſtachab a
facie mea:quia fleuit in conſpectu meo:

non inducam mala'in diebus eius.

¶Item grego. in homelia x. ſuper eʒe

Icut achabrex iniquus a pꝛophe⸗
la repꝛehenſus dum contra ſe diui⸗
nam ſententiam audiſſet pertimuit:⁊ in
magno meroꝛe depꝛehenſus eſt: ita vt

pꝛophete ſuo dominus diceret: nonne
vidiſti achab humiliatum coꝛam me:qꝛ
ergo humiliatus eſt coꝛam me non indu
caʒ mala in diebus eius. In quibus do
mini verbis penſandum eſt quomodo
ei in electis ſuis meroꝛ amaritudiniſpla
ceat:qui amittere timet deum:ſi ſic ei:et
penitentia in repꝛobo placuit:qui time/
bat perdere pꝛeſens ſeculum:aut quo⸗
modo grata ſit ei ſpontanea afflictio ꝓ
culpis in eis qui placent:ſi hoc ad tem/
pus placuit ⁊ in illo qui diſplicebat. Ni
niuiteꝰ quoqʒ quos dominus in euange
lio commendat penitentiam egeruntin
pꝛedicatione ione:⁊ ex miſericoꝛdia do
mini indulgentiam conſecuu ſubuerſio
nis interitum ſubterfugere meruerunt.
Sed qualis poſt acceptaʒ veniã achab
vixerit:textus libꝛi regum declarat: de
quo etiam ſcribit ambꝛo.q ieʒebelvxoꝛ

eius cuius inflammabatur arbitrio: coꝛ

eius conuertit:⁊ nimijs ſacrilegijs exe⸗
crabilem fecit:⁊ hunc penitentie eius af
fectum reuocauit. De niniuitis ait

in pꝛincipio ione ſcribit hiero.
Icut ait erodotus?᷑:niniue a ĩ̃ge me
Pe

doꝛum ſubuerſa eſt regnanre apud
ꝛeos ioſia.Ande patet illam pꝛedi⸗

ſicut chain. xc.di.ne.

2 95

t ¶ Patit᷑. diligit eni deus bonum qð ĩ peccante plantanit. ſ.e pium. 4
„ Saneui. per penitentiim. m.

onſolatus. po⸗

Reebonn id eſt plu⸗

ralitas cõiunctionũ.

p¶ Acũctis.ſed quõ

oluit eũ ab omni ·
bus peccatis cũ eius
penitẽtia vera nõ eſſʒ
nõ.n.penitebat miſi vðvt
euitaret bona tẽpoꝛa
lia.vt dicitc.ſequens
ſed dic ꝙ abſoluit enʒ

pꝛout ſequitur bic.nõ

inducam mala in die
bᷣ eius. vnde expone
peccatis.i.penis. vel
abſoluit eũ ab oibus
peccatis.ſ.ab illa ꝓce
dentibus qꝛ cũ per ful
nos teſtes eum cõgẽ⸗
nari fecerit periuria
ſunt inde ſecuta.arg.
extra de teſti.ſicut.Et
nota ꝙ ẽ triplex pec
catoꝛum venia. Pꝛia
cõſiſtit in pene dilatõ
ne ſicut hic. Secũdari
culpe abolitione que
fit ꝑ penuentiã.Ter⸗
tia in culpe ⁊ pene di
miſſione qð fit per ba
ꝓtiſmũ.de con. di.iiij.
ſiue de pꝛima bec de
ſecunda.di. ij.ſiquis.
3⸗ Mala cõminata
Alia enim bene indu-
xit in diebus eius.
— Icut achab:mei
cã timoꝛis ⁊ ita
videt᷑ ꝙ ſolo amoꝛe ſi
ne timoꝛe quis poſſit
ypeniam cõſequi ſcõᷣm
quod ſonare videtur
illa auctoꝛitas.ſeruite
domino in timoꝛe ⁊c̃.
ſed contra.nõne talis
eſt malꝰ ergo nihil bo
ni meretur.ar..l.di.
vt conſtitueretur. vbi
dicit ꝙ qui animo re
cuperandi honoꝛẽ ſu
perbe agit penitentiã
⁊?c̃. Item vera nõ ẽ pe
nitẽtia:q̃ nõ fit ex fide
P dilectioneʒ opante.
vt. S.e.ſi aplus.iaʒ re

ſponſuʒ eſt ad boc in

glo.ſed quomodo.

14 Miniuite:ſʒ qua

oſtẽſo qualr achab
⁊ niniuite verã egerũt
pniaʒ:oſtẽdit qualit
poſtea peccauerunt
moꝛtaliter.

2Vut ait erodo⸗/
⸗ tus.hiſtoꝛiogra

pbus quidam.

b
332

e¶ EKraditio.ſic c

9

a & Subuerſam a mediceis.

Aum.verba bieremie.

tam ante zc.

CIndicium ſcilicet
ꝙ captiuarent a me-

dis.

gElocutus.ſ. nauzʒ
qni de niniue ꝓpheta

uit ſicut ?⁊ ionas.

bBZelans.i.exactoꝛ 2

caſtitatis que ſi viola

tur imittit penã vt ſic

reuocet᷑ ad caſtitateʒ
vnde ſequit᷑ v7.

i LAlciſcens. ⁊c. vl
ciſcens vox pꝛophete
domini laudantis
de aſſyrijs vltus eſt
iniuriaʒ populi ſui qa
captinati ſunt a me-

l¶Bhuc. inſtant.
Laſus.dicebãat
quida beretici ꝙ de⸗
poſt baptiſmũ ſemel
dat veniaʒ peccati.vn
de ſiquis egit penitẽ/
tiam:⁊ illam voluerit
iterare:inutilis erit.⁊
erroꝛem ſuũ cõfirma
bant duabus rõnibꝰ.
Pꝛimo.qꝛ ſi deus to/

tiens peccata dimitte

ret quotiens hõ pec/

cat.videretur peccara
nõ legit᷑ in enãgelio.

eꝙ vp̃s bis illumĩauit
aliquẽ cecũ.vel bis ſu
ſcitauerit aliqueʒ moꝛ

tuum.ex quo colligit

ꝙ bis eidem homini
peccata non dimittit.
Iſtum ergo erroꝛem
bic repꝛobat oſtẽdẽs
ꝙ quoriens homo pe
nitet. totiens dñs pec
cata dimirtit.vłquod
pꝛimo loco inducunt
heretici.dicit nõ nale/

re.in eo nanq; ꝙ de?

eſt paratus peccata ðᷣ
ſtruere. apparet eum
odire ⁊ nõ diliger̃ pec
cata. Item lʒ chꝛiſtus
nõ bis illuminanerit
aliquẽ vel bis nõ ſuſei
tauerit tñ qñqʒ chꝛi/
ſtus vno tempoꝛe mũ

dauit lepꝛoſum alio tẽ

poꝛe illuminanit cecũ
ex quo ſequitur ꝙ ei/
dem homini bis pec/
cata dimittit.ſi enim
chꝛiſtꝰ qui ſe dicit me/

dicum ſepius nõ cura

ret egrotũ.medico tẽ/
poꝛali qni ſepius no⸗
nit egrotũ curare mi⸗/
noꝛ eſſet.
¶Perfidi.beretici.

Regis. ſcilicet ſalmanaar.
yrioꝛum.aſſyrioꝛum metropolis erat nineiez.
õſtrue traditio bebꝛeoꝛum cõſirmat naum fuiſſe pꝛophe

cante iona ex penitentia meruiſſe veniã
ſed quia poſtea ad vomitũ rediit: ex ira
dei ſubuerſam fuiſſe. ¶ Item in pꝛin

cipio naum.

gis aſſyrioꝛumqui populũ iſrael
captiuum in ſuas regiones tranſtulerat
fuiſſe bebꝛeoꝝ traditio confirmat.ſiqui
dem in fine huius lectiõis pꝛedicti regis
aduentum idem pꝛopheta annumerare
monſtrat. Sed cuy habitatoꝛes niniue
iona interitũ ciuitatis pꝛedicate:ne diuj
na ira denunciatuũ interitũ ſuſtinerent
peccatoꝛũ ⁊ ĩpietatis penitẽtiaʒ egiſſent

accepta penitẽtia dei miſericoꝛdia qra

uioꝛibus ſe criminibꝰ implicuerũt:qua
de cauſa memoꝛatus pꝛopheta ſpiritu
ſancto plenus indicium dei annuncias
ita eſtelocutus:: deus elãs ⁊ vlciſcẽs.
dñs ¶. Itẽ ꝙ frequenter venia penite
ti pꝛeſtet᷑:teſtat᷑ aug.in lib:de penitentia

ſcribẽs cõtra quoſdam hereticos pec

cantibus poſt baptiſmum ſemel tantu

dicebant vtileʒ ee penitẽtiã cõtra quos

aug. ſcribens dieit.

Obuc tperfidi inſtat quoniam ſa

piut pluſquã opoꝛtebat: ñ ſobꝛii

ſemel peccãtibus poſt baptiſinũ valeat
penitentianõ tamẽ ſepe peccãtibus ꝓ
derit iterata:alioquin remiſſio ad pecca

tũ eẽt incitatio.dicunt eniʒ:quis nõ ſem

per peccaret:ſi redire ſemper poſſet.di

cunt enim deum incitatoꝛẽ mali ſi ſemnꝑ

penitentibus ſubuenit.⁊ etia ʒ ei place/

re peccata quibus pꝛeſto gratia ſem

per. Errant autẽ:imo cõſtat ei mulum
peccata diſplicere qui ſemꝑ pꝛeſto ẽ ea⸗
deſtruere.ſi eniz ea amaret nõ .ita ſemꝑ
deſtrueret:ſed ↄſeruaret atqʒ vt ſua mu
nera foueret. ſemper deſtruit peccata q́
inuenit: ne ſoluat quod creauit:ne coꝛ⸗
ruũpatur quod amauit. Sumũt occaſio
nẽ hypocrite iſti ex factis dñi.quem eni
bis illuminauit:quẽ lepꝛoſuʒ bis mũda
nit: quẽ moꝛtuũ bis ſuſcitauit:nõ laʒarũ
quẽ dilexit:nõ filiũ vidue quẽ miſertus
matri ſue reddidit:nõ filiũ diſſipatoꝛeʒ
legitur bis ſuſcepiſſe:nõ filiã abꝛae bis
a demonio liberaſſe. In nulla perſona
iterauit factũ docens vt aiũt a dño non
ſepe fieri remediũ. Dixit multis vade

1 ãplius noli peccare:ne quid tibi dete⸗

rius cõtingat:pꝛomittens penã nõ apli⸗
us veniã & Q aut multos cecos i
dinerſo tꝑe illuminauerit ⁊ multos de⸗
biles cõfoꝛtauerit.oſtẽdit in diuerſis il⸗

mC Sapiunt.i.inquirunt.

nBpoꝛteat ille dici plus ſapere ẽ opoꝛtet ſ⸗ apere qni dininũ cõſiliu, ni

mis alte perquirit ⁊c.vt extra de bere.cum ex iniuncto.⁊.xliij.di.ſit rectoꝛ.
Penitẽtia.S.di.xxiij.qui epiſcopus.
Sepe.S.di.i.S.ſed verba.c.ſane.⁊.s.xxiij.qiiij.eſt iniuſta.
BGratia·id eſt per gratiam. l
1rSoluatur.pꝑ moꝛtale peccatũ.ex hoc collige mala nõ eſſe creata. iuxta
illö. DHeus creauit oĩa pꝛeter peccata.vt dixi.S.e.ille rex tantus.
