æ archiepiſco pis:⁊ eoꝝ dignitas videtur eẽ imperfecta ſine pallio:vt ex
de elec.ſignificaſti.iõ ſpeciaſiter tractat de pallio:oſtendens ꝙ niſ babeãt
pallium nõ poſſunt epalia exercere officia.ponit etiam infra qð tempus

debeat pcti ⁊ dari:qꝛ infra tres mẽſes ⁊ quibus:qꝛ bene meritis ⁊ foꝛtiter

poſtulantibus:⁊ quo tꝑe ſit eo vtendũ:qꝛ mm in celebꝛatione miſſe: niſi płꝰ⸗

A

ex pꝛiuilegio alicui co

ceſſumſit: æ qualr ſit
dandum:qꝛ cũ dona/

tione noni pꝛiuilegij:

vel renouatione vete⸗
fidelitatem:vł
etiã ſymbolum: vt. ſ. e.
Oopfatum. .
b¶Epiſcopox.ſʒ qᷓ⸗

re differũt ꝑ hoc ↄſe/

erationes epoꝝ cũ ec
eleſia vacãte cõpꝛoui
ciales epi aliquẽ cõſe
erare in epᷣm poſſint:

yt. lxiiij. di. qꝛ. e ð ele.

qꝛ diligẽtia. Item ⁊ ſi
ipſe nõ habeat palliũ
tñ alijs mandare poſ

fet ↄſecrationem: vt

extra de elec.ſuffraga
neiſ. ad hec põt dici ꝙ
illud.c.loquit᷑ qñ cle/
ctus eſt in moꝛa petẽ/⸗

di palliuʒ.ſ.poſt tres

menſceſelapſos:vnde
alijs nõ põt cõmittere
ↄſecrationem: nec ẽt
tunc ſuffraganei ſui
poſſunt ↄſecrare ali/⸗
quem:vt ꝑ hoc maioꝛ
ruboꝛ incutiat᷑ electo
cũ viderit fuũ ſuffra/
ganeum ↄſecrari ab
alijs extraneis: quia
non multum curaret
ſi a ſuis ↄſecreratur:
ſed vſqʒ ad tres men/
ſes anteq ſit in moꝛa
petẽdi palliũ:ſatis vĩ
ꝙ cõpꝛouinciales epᷣi
poſſint epiſcopalia iu
ra ſupplere:cuʒ ſemꝑ
vicini epᷣi ſuppleãt de
fectũ alicuius vacãtiſ
ecclie:vt.vij.q.i.ponti

fices.hev.diſt.ſi foꝛte.

Secd ipſe electus lʒ ſit

ↄſecratuſ iura epᷣalia
nõ põt exercere ante

receptum palliũ:nec

virgines ↄlecrarc:nec oꝛ

minus euidenter datur intelligi.ait eni
pelagins papa. Inkra tres menſes

idem ſuam exponere ⁊ pallium poſtu
lare a romana eccleſia quiſqʒ metro⸗

6) politanus ſtudeat.

Aoniai quidam metropolitano⸗

rũ fidem“ ſuam ſm ꝓꝛiſcam ↄſuetudinẽ
ſancti ſedi apoſtolice exponere detra⸗
ctantes vſum pallij:neqʒ expetunt: ne⸗

qʒ percipiunt:ac per hoc epiſcopoꝛuʒꝰ

conſecratio viduatis eccleſjs non ſine
periculo ꝓtelatur:placuit vt quiſqʒ me
tropolitanus vltra tresꝰ menſes conſe
crationis ſue ad ſidem ſuam exponen⸗
dam palliumqʒ ſuſcipiendum ad apo⸗
ſtolicam ſedem non miſerit:cõmiſſa ſibi

careat dignitate: ſiiqʒ metropolitanis

alijs licentia poſt ſecundam ⁊ tertiam
cõmonitionem viduatis eccleſijs conſi
lios romani pontiſicis oꝛdinando epᷣm
ſubuenire.Si vero conſecrandi epiſco
pi negligentia pꝛouenerit vt vlmrab tres
menſes eccleſia viduata conſiſtat com⸗

munione pꝛiuetur quouſqʒ aut loco ce=3

dat aut ſe conſecrandum offerre nõ dił
ferat. Quod ſi vltra quinqʒ menſes ꝑ
ſuam negligentiam retineurit viduataʒ
eccleſiam:neqʒ ibi neqʒ alibi conſecra
tionis donum percipiat: immo metro⸗
poli.ſui iudicio cedat. Item greg.
ababmnichiqe regine. ⸗
onoꝛ pallij nõ detur niſi meritis exi:
gentibus ⁊ foꝛtiter poſtulanit.
Niſca conſuetudo dbtinuit vt ho⸗
noꝛ pallij niſi exigentibus cauſarũ
meritis ⁊ foꝛtiterꝰ poſtulanti dari nõ de

beat. Item ioanni coꝛinthioꝝ epo.

De eodem. Paolea. .
Biuit ſanctitas tua qꝛ pꝛius palli
unm niſi dato cõmodo non dabat
quod quia incongruum erat:facto con

dinare clericos:nec ſynodum celebꝛare:vt ex de

clec.ꝙ ſicut.in fi.ex e.ſigniſicaſti.ſed nunquid electus in archiepᷣm ⁊ cõſir
matus põt ↄfirmare eos qui ſunt electi in ẽos:dico ꝙ ſic e de elec.noſti.
⁊.c.tranſmiſſam.de trãſla.cũ ex illo.imo ⁊ capitulũ pot ↄfirmare:qꝛ ſup/
plet vicẽ pᷣlati:cx de hereti.ad abolendaʒ.Sʒ dico ꝙ nec capitulũ ſupplet
ĩ hoc deſectum pꝛelati:vt ex ne ſe.vacã.illa.lʒʒ ſit ar.ꝙ ſolus papa poſſit.x⸗
xiiij.di.pꝛeſbyteri.ex de ↄceſ.pꝛebẽ.qꝛ diuerſitatem. =
c ¶ Viduatis.oli nã pꝰ ↄfirmationẽ electi iã ẽ mrimoniũ ĩter cũ ⁊ eccleſiã
de tranſla.pꝛela.inter coꝛpoꝛalia. vel dic ꝙ vidua ẽ quo ad epiſcopalia.
d Tres. accuſatus de boc coꝛam papa. als non.
e ¶ Conſecrationis.i.confirmationis.ſi ante erat epᷣs.

ſPoſt ſecundã.dicunt quidam faciendã ipſi metropo.infra alios duos

menſes añqᷓ; deponatur ſicut poſt ſequitur de ep̃is: qð enim dicit᷑ de epi/
ſcopis.j.hoc exaudi de metropoli.vnde hec determinatio ꝓoſt ſecundam
⁊c.determinat illud verbũ careat:⁊ ſm boc ẽ hic ar.ꝙ moꝛa poteſt purga
ri.qlij dicunt ꝙ bec admonttio debet fieri tantũmodo s ſuffraganeis me⸗
tropolitani ad quos vt dicnnt tranſlata eſt poteſtas cuʒ metropolitanns
negligens exiſtat.ñ ergo ſuffra ganei poſt admonitionem neglexerint cõ⸗/
ſecrare vel eligere vicini metropolitaniↄ ſecrabunt ↄſilio pape.Sed qua-
re au ertur capitulo poteſtas eligendi:quia neglexerunt admonere ſuum
electinn ad petendum palliũ: als dico reuerti ad eos ius eligendi.ſed qua⸗
re deſcendit ad metropolitanum cum tm̃ ad papam deuoluunt᷑ epiſcopa⸗
tus:vt ex de conceſ.pꝛeben.⁊ eccle.non va.dilectus.ſed hoc pꝛeciſe nõ de⸗
ſcendit ad metropo.ſed ad papam cũ eis.vel tunc deſcendit ad papam cũ

liquis eſt negligens in eligendo.? eſt ſ..xv.difi foꝛte.io. bodie ſolus pepa

facit hoc per decre.illam dilectus.b.

ne exceptione.. c. cum redemptoꝛ.
o ¶ Kliquem. ar.quem per alium iurare.

Cũ connilio.dicunt quidam hoc generale eẽ ꝙ vbicũq; per ne⸗
ligentiam vnius tranſfert᷑ poteſtas ad alium.ille nõ pꝛocedet: m⸗
ſi pꝛius requirat auctoꝛitatem ſuperioꝛis:ſed hoc nego: x eſt hic ſpe

ciale.als ſecus.ix.q.iij.cum ſimus.ar.ff.de condi.inſtiqiji ſubcondi

tione.S. vltimo.

cilio ante coꝛpus beati petri apoſtoloꝝ

pꝛincipis tam de hocqꝙᷓ; de eoꝛum oꝛdi⸗
nationibus aliquid accipere ſub diſtri-

cta interdictione vetuimus:opoꝛtet er⸗
go vt neqʒ per cõmodum neqʒ per gra
tiam aut quoꝛundam ſupplicationibus
aliquos ad ſacros oꝛdines conſentiat
vel permittatis adduci. Cauſarum
vero merita accipienda ſunt: vt is qui
poſtulat mereatur accipere ⁊ fidei ſue
ꝓfeſſionem pꝛius iuramento confirmet
⁊ apoſtolicis decretis atqʒ ſy nodalibꝰ
ſtatutis ſe obediturum nibilominus ca
ueat. allio autem non niſi certis die
bus ⁊ intra eccleſiaʒ ad miſſaꝝ ſolẽnia

cuiqꝙᷓ pene metropolitano vti liceaeat.·
Uũ ioanes epᷣs glibento agripinẽſi
netam fidei,pfrſſio

epᷣo. Niſi poſt con
nem pallium dari non debet.

0 tatum tibi pallium nunc confer
Are nequiuimus: quia fidei tue pagi

nam minus qᷓ; opoꝛteat continere reꝑi
mus:cum videlicet nullam in ea ſancta
rum vniuerſalium ſynodoꝛum in qui/
bus fidei noſtre ſymbolum continetur
nec decretalium pontificum romanoꝝ
ↄſtitutoꝛum ſcdᷣm moꝛam feceris men/
tionemꝰ*. Sed nec illaʒ pꝛopꝛia ſubſcri
ptioneꝰ munieras:nec aliquemꝰ qͥ hãc
iureiurandoꝰ firmaret miſeras. C Jt
grego.aregio epiſcopo francoꝛn.

Qui pallium deſiderat accipere pꝛius

a ſe amouere illicita pꝛomittat.

acam hereſim per fratrem ⁊ coepi⸗-
copum noſtrum ſiagrium decreuimus
congregari:ſanctitatem veſtram volu⸗
mus intereſſe:atqʒ eidem fratri ita pal
lium quod tranſmiſimustribni ſi pꝛiuſ
ſe ꝓmiſerit illicita que pꝛohibuimus ꝑ
diffinitionem ſynodi a ſancta eccleſia

L ea ſynodo quam contra ſimoni

1t AUltra ſed

quare non dan

aur niſi tres mẽ

ſes archiepiſco
po: vt.S. e· c. qꝛ
maius periculũ
eſt in moꝛa me⸗
tropolitani.xlij
di. quieſcamus

q.i.mutationes
⁊.iij . vj. puiſ. ex
de traſla. inter.

ſed hoc ſpaleẽ
vt ↄfirmatũ poſ

ſit metropolita
nys deponere:

? huius in odiũ
negligentie. Ali
us eſt caſus.xc/

ij. di. ſiquis epᷣs
per manus. ter

tius.xxiij.diſti.

illð. ſʒ certe hic

nõ deponit niſi

ab obtinendo ñ
aboꝛdine queʒ

habet: vt ex de
accu. c. ſuꝑ his.

7 foꝛtiter. ſed ſi

foꝛtiter poſtu/
let:nõnepõt no
tari ambitioꝛñ
quia cum quis

ſuo iure vtatur
ꝓdeſt inſtantia

de pe.di .i. ĩpoꝛ
tuna.lxxij.dilſt.
appellationẽ.

1 6
minꝰ.qr.

toru Zctũ vł re
ſcriptũ vel iſtru

mentũ nil vale

re ⁊ eẽ irritãdũ
ſi aliqua neceſ⸗
ſaria deſint ĩ eo
ar. xxxviij. di.qᷓ
ipſis.iij.q.ix.pu

ra.⁊ idem facit plus qð minus:vt.ix.di.ad ſacras.ar. :qꝛ ſuperflus
nõ vitiant:vt de cõ.diſti.iiij.fᷣ non ſanctificatur.ff.de regu.iur.non

ſolent.

mAEentionẽ.de eis conſeruandis:ꝗd ãt iurare debeat ꝗ palliũpe

tit:habes extra de iureiuran.ego.⁊ de elec.ſigniſicaſti.⁊ nota.xxiiij⸗

diſtin. quanqᷓ.

n ¶ Subſcriptione. argu.donationem epiſcopi nihil valere niſi eiuſ
ſubſcriptione firmetur:ſicut cũ ↄcedit aliquẽ locũ vel iuriſditionem
alicuius loci alicui loco vel hoſpitali.ar.di.xcvj.bene.arg.xij.q.ij.ſi/

vij.q.iiij.metuentes.

p I Jureiurando.ex de iura.cal.inherentes. .r
q Nea. quod tranſmiſimus.ar.pactiones in donatione ſpiritu

ỹ.di. lxiij.tibi domino.ſ. xx·

alium poſſe interuenire ⁊ conditiones. ar..i.qlij.pio.ſʒ ibi
intelligitur pactio ⁊ ↄditio illicita:ſed hec eſt licita:cũ ad eaʒ nihilo
minus teneretur: vel ante electionem nulla debet eſſe: ſed poſt ele

ctionem ante conſecrationem poteſt eſſe ſaltim licita:vt de rebus ½

cõſuetudine eccleſie 7 f idei articulis ⁊ huiuſmodi obſeruãdis:⁊ hoc
a maioꝛi non a minoꝛi exigi põt.ar.xxviij.diſt.de ſyracuſane:vt no.
viij.q.iij.in ſũma.vel dic ꝙ bec dictio ſi:non notat hic conditionem

ſed quandam modiſicationem.ar.ff.ð tute.muto.S.ij.ſic ponitur ex

de elec.ſignificaſti.imo nec dicitur conditio:cum ſubintelligatur ·ff.
de condi.⁊ demon.conditiones.ar.contra quia conditio eſi. Nam ſi

dico:dato illi ſi iurauerit.hoc eſt dicere:ne dato illi niſi iurauerit.ff.
de condi.⁊æ demon. quibus diebus.S.i. Joã.ego credo ꝙ boneſta ⁊

he
ller

hrn

lndd
Tondn
fntan
Cint
0 e
etni
onn,
lnhti
eſune
,f
uninn
t
llinn
rii
muige
etoggtn
Wor
nonti
ſemnez
teliete
ſalsc⸗
munnfn
miſo⸗
egeh
Montti
Prenhe
lteoe
ea
dſons
u
ſnh
lier
r dotn⸗

egete

mbitoii
con ei⸗
re guer
ſioſtenen
ediiie
ni
ſan,
lattoe
Pumn⸗
Huyr.
ifft
finnin
in tae
imnüci
a roli
Neirticn
iſoirn
ellufi
.

plit
ſoncne

Geniic⸗
ſidtonn
nefi

Gninf

nnfe
thote⸗
e ſer
heke
ſeftſ
wiin,
6Ca ,
n
et
ori

=

—

Bi.
licita ↄditio apponi põt in collectione ſpũalium:vt ex de elec. ſignifi
caſti.⁊ er de ſer.nõ oꝛ.co libentius.b. 4
a Diſcurrentibus.i.cito directis.

b ¶ Allium tibi. intra eccłiaʒ tuã.quãcũq; ſue dioce.ex de vſu pal.
Lu aũt põt vti pallio alterius:vt ex e.c.ad bec.ncc in alteriꝰ

dioceſt. e. tl. c. ad
honoꝛre.
¶AMiſſarũ. remonueri:de qua ſynodo omnem no⸗
i nen, ſtu bis ſubtiliter oꝛdinem tuam fraternita⸗

nõ põt ſynodũ
ↄgregare añ ſu

ſceptionẽ pallij valgde experta eſt: nos reddat de omni
vt er de elec. ſ· brus certioꝛes. Idem vigilio epiſco
gnificaſti. tñ. c. po arelatenſi.
Mrieclle deb. Won niſi ad miſſarum ſolẽnia archie⸗
at vti pallio:nec 12 Copig vti Perlio licge⸗ iſt ſ̃
in peeſſiõe vtet ium fibi tranſiniſimus quo ra
eo:yt e e . c. i. ternitas tua intra tuam eccleſiamꝰ
d Sntra dd ſola miſſarumeiolennia vtatur.
moꝛẽ. pa Item ioanni rauennati archiepiſco
tientiſſime. ar. o. Deeodem. Palca.
.éz vigeat üin On multum tempoꝛis interual⸗
ſtũ qð pꝛecipit

pᷣlatus patient
t̃ ſerendũ ẽ.õ.

tus tenoꝛ pꝛimi
nõ ð neceſſe pꝛi

tem volumus ſcriptis diſcurrentibus
nunciare vt ipſe cuius nobis ſanctitas

lum eſt:ꝙ quedam nobis de ta
raternitate fuerunt nunciata:de quibꝰ

di xxxj.añ triẽ?· veniene illuc caſtoꝛio notario ſãcte ec
niũ.⁊ diſ.xix. in cleſie cui deo auctoꝛe pꝛeſidemus ſubti
memoꝛiꝗ. xxiij. liter nos iudicaſſe meminimus. perue⸗
·ꝗd culpaf. nerat nanqʒ ad nos quedam in eccle⸗
eCoſuetudi ſia veſtra contra vtilitatem eccleſie 1 cõ
ſs 6 nũge vn ſuetudinis tramiteʒ geri:que ſola vt be
et pꝛiuilegium ſtis eſt officij iarerdotalis erepi
ita gnãle: ſc: vt ne noſtis eſt officij ſacerdotalis ereptio
xix.di.ſi roma⸗ OQue ſi ſapientia veſtra: vel manſuete:
noꝝ ·⁊ẽſiix.q. vel cum epiſcopali ſuſcepiſſer ſtudio:
ij. epi· xxiij.di.d non de illis accẽdi debuerar:ſed opoꝛ⸗
terea. ff. de le . i.· tuerat hec eadem cum gratiarum actio
liqũ tñ e hoc ne coꝛꝛgere. Idẽ ioanni archiepo
elocke aciar reuenatt. Beeodem,
mẽtionẽ alteriꝰ ¶ Onmtra moꝛem quippe eccleſia⸗
.p 2 – 7 —. 2 „ ⁶
pꝛiuilegij vel cõ ſticum eſt ſi non patientiſſime tole
ſuetudinis ne- ratur quod a nobis abſit etiam iniuſta
ceſſe ẽ vt illð ex coꝛꝛectio.⁊ ifra.illud frater chariſſime
bibeat:vt.xxxyſj non putamus tibiignotum:quod pene
Olrde pen n⸗ det nullo metropolitano in quibu ibet
abbate: yt no . õ undipartibus ſit auditum extra miſ⸗
di. ix. vt vetex.· ſarum tempus vſum ſibi pallij vendi⸗
ad boc dicũt g/ caſſe:⁊ ꝙ bene hanc conſuetudineʒ ge⸗
dqꝗ ꝙ ſi in boc p neralis eccleſie noueritis veſtris nobis
uilegio iſeriĩ o manifkeſtiſſimis ſignificaſtis epiſtolis: qᷓ

bus pꝛeceptum pꝛedeceſſoꝛis noſtri io⸗
annis pape nobis in ſubditis tranſmiſi

mi xrberker ſtis annexum continens omnes coſue⸗
rites. C. de do. tudines ex pꝛiuilegio pꝛedeceſſoꝛum
ſi donatio.ff. de noſtroꝛum conceſſas vobis veſtreqʒ ec

do. ex hac ſcri/
ptura.ff. de ad/
mi.tu.chyrogra
phis. ſed certe
illud nõ ſufficit
nã abhuc pᷣt eẽ

cleſie debere cõſeruari:confitemini igit
eẽ aliam generalis eccleſie conſuetudi⸗
nem poſtꝙ ea que geritis vobis ex pꝛi⸗

falſtas in bulla vel filo:vt cxtra de pꝛiui.cũ olim.in fi. alij dicunt ꝙ
ſi auctoꝛitate iudicis eſt reſcriptũ publicatũ nõ eſt neceſſe exhiberi:

ſecus ſi pꝑ tabellionẽ:qꝛ publicatio facta coꝛã iudice ſidẽ facit:lʒ po⸗

ſtea perdat᷑:vt. C.de teſta.publicati.⁊ iudex diligentius ſingula cõ ſi
derat q; tabellio. Sed iſtis ob.extra de ſen.⁊ re iu.cũ inter.ad hoc di
co ꝙ ſufficit ſi coꝛã iudice ẽ publicatũ:ita vt nõ teneat᷑ exhiberi pꝛi⸗
inſtrumentũ niſi aduerſarius dicat ſe velle ꝓbare falſum:tunc.n.de

bet illud exhibere:

ʒ pꝛius ſuerit ei fides impoſita:niſi iuret illud ſe

perdidiſſe:vt. C. de fide inſtru.l.vlti.io. hoc hodie determinat᷑:ex de

fi.inſtru. c. vlti. bar.

Pꝛiuilegio.vide qualiter. argumentat᷑:exquo per pꝛiuilegiũ hoc

ISplendidius.

C

annes nõ di pꝛiuilegiũ de eo qð cõpetit de iure c

—,

õi:cũ pꝛiuilegiũ ſit lex pꝛi-

83

uata. S. di.iij.pꝛiuilegia.nec illa decre. de ↄſue. cũ dilectus.õdicit:imo ↄcoꝛ
dat cũ ↄfirmatio ad pꝛiuilegiũ:⁊ elcctio ad ius cõe pertinere dicat᷑.extra

de elec. cuʒ inter ad fi.b.

g & Ommii.vide qualr argumẽtat᷑:cxquo alie ecclie vtunttali oſt uetudi⸗

uilegio vendicatis:nulla ergo nobis in
hac re vt arbritmaur poterit remanere
dubietas:aut emm mos omniums me⸗
tropolitanoꝛum etiam atua eſt fraterni
tate ſeruandus:aut ſi tue eccleſie aliqd
ſpecialiter dicis eſſe conceſſum pꝛece⸗
ptumue a pꝛioꝛibus romane vꝛbis pon
tificibus:ꝙ hec rauennati eccleſie ſunt
conceſſa a vobis opoꝛtet oſtẽdib:quod
ſi hoc non oſtenditurreſtat poſtq talia
agere neqʒ cõſuetudine generali neqʒ
pꝛiuilegio vendicas:vſurpare te com⸗
ꝛobes? q feciſti. ⁊ infra: decoꝛari pal
io volumus foꝛſan moꝛibus indecoꝛi:

dum nihil in epiſcopali ceruice ſplen⸗

didius fulgeat ꝙᷓ bumilitas: opoꝛtet e
go fraternitatem tnuam ſi honoꝛes ſuos
ibi quibuſlibet argumentis ſtabili pꝛe⸗
poſuit mente defendere:aut generalita
tis vſum ex nõ ſcriptoꝰ ſequi:aut ex ſcri
ptis pꝛiuilegijs ſe tueriꝰ. Quod ſi po⸗
ſtremo nihil hoꝛum eſt alijs metropoli
tanis huiuſmodite pꝛebere volumus

pꝛeſumptionis exempluʒ. & MPꝛiuile
gia quoqʒ ſemper cuʒ vſu pallij debent

concedi. Unde idem gregoꝛi.ſia⸗
grio epiſcopo auguſtudinen.
Deeodem.
Ationis oꝛdoꝰ omnino nos admo
N,xnet: vt cũ vſu pallij aliq̃ pꝛiuilegia
rgiri debeamus. Sed qm̃ cuʒ hono/
ris augmento cura quoqʒ ſollicitudiniſ
debet excreſcere:vt cultui veſtium acti
onis quoqʒ oꝛnamenta Ruenignt obor
tet vt enixius in cunctis ſtudijs ſe veſtra
fraternitas exerceat:⁊ circa ſubiecto/-
rum actus ſit cura vigilans. C Ideʒ
ioanni epiſcopo pꝛime iuſtiniani illirice
Aſus ralli concedatur:⁊ antiqua pꝛi⸗
uilegia innonantur.
Allium vobis ex moꝛe tranſimiſi⸗
mus:⁊ vices vos aplice ſedis agere ite
rata innouatiõe decreuimmus. & Idẽ

epiſcopis epiris. e eodem.
KEriptox veſtrox iĩſinuatio fratres
—

chariſſimi patefecit andreã nicho⸗

megdiane ciuitatis epiſcopum deo pꝛo⸗

pitio ſolenniter oꝛdinatun: cui palli⸗
um nos dixiſſe cognoſcite atqʒ pꝛiuile⸗

ſũ.tri.inter claras.

ne:ꝗ ⁊ iſta dʒ vti eadẽ

gr. ſi. ex de cẽſi. ex ꝑte.
ſed huic argumento
poſſet rñderi ꝙ ↄſue/⸗
tudo aliaꝝ eccleſiaꝝ

nõ derogat ↄſuetudi⸗

K

ni iſtius:vt.S.xij.di.il

lud.⁊ extra de capel.
mo.dilectus.circa fi.

hb ¶Oſtẽdi.hoc eſtꝰ
tres regulas: vnaʒ ꝙ

tenet᷑ poſſeſſoꝛ dicere
titulũ ſue poſſeſſiõis
hoc eſt id.ij. q. v. S.i.

aliã ꝙ ab eo gꝗ ius ne

gat nõ requirit᷑ ꝓba/
tio:qð eſt cõtra id.ff.

de ꝓba ab ea. tertiaz
quam actoꝛe no ꝓba⸗-⸗

te reus nõ abſoluitur
vj ·q.vlti.actoꝛ.ſʒ hoc
ẽ ideo qꝛ pᷣſumptio cõ
tra ipſum facit.

C.aõ onñdit quien.

pꝛiuilegiũ allegat dʒ
ꝓbare:⁊ oñdere:ex ð̊
emilc paſtoꝛalis un

us tñ tenet᷑ edere ni/

ſi illũ articulũ qui fa/
cit ad rem.extra ð fi.
inſtru. ↄtingit: lʒ als

nẽo poſſet iudicare ð
pꝛiuileg.ſedis aplice:

extra de iudi.cũ veni/

Enrtſ g defendit ſe
per tale pꝛiuilegiũ:oʒ
vt illð exhibeat:vt e

de fi. inſtru. accepimꝰ2

ſic g canonicus ꝗ poſ

ſidet duas pᷣbẽdas cũ

de iure nõ poſſit eas

poſſidere ſið eũ agat᷑

ipſe tenet̃ ꝓbare qua
liter hʒ.ſecus ſi ↄueni
atur ſuꝑ pꝛima tm̃:di
cũt tñ quidã ꝙ cano⸗/

nico indiſtinete incũ/

bit onus ꝓbandi.ſ.ĩ/

ſtitutionẽ ſuam:ex de

ap.ꝑſonas·arg.extra

de ꝓcu.ex inſinuatio/

ne.Ar.ij.q.i.legum.
¶Te coͤpꝛobes. nõ
ne pᷣſcriptione poſſet
iſte ſe tueri:nõ:qꝛ nul

lum ius ꝓditũ ẽ quo

talia a talibus taliter

poſſideant᷑: æ qð ð iu

re cõi nõ poſſidet᷑:nec
pᷣſcriptione acꝗri:vt
hic.⁊.xciij.di.illud.

ſic nihil eſt ſplench dius in pꝛincipe qᷓ; recta fides.C. de

m ¶Ex nõ ſcripto.ſ.xxv.q.ij inſtitut ionis ·S.di.i.ↄſuetudo.

n Tueri.s.di.xj.catholica.ar. .ſo.onus põt ꝗs indncere ſibi ex ↄſuetu⸗
dine nõ honoꝛẽ. viij.q.i.in ſcripturis.
0 Ationis oꝛdo.cura.ar.ad quẽ pertinet honoꝛ ⁊ onus:vt dil. lvj. dñs

noſter. di. xxxvj. fratrem.di.xiij. nerni.xi. di.añ omnia.di. xxxv. eccle
ſie.nam dicit lex ꝙ vtilitas ꝑ dignitatem augmentatur.ff. de iudi.l.ſi lon gi

us in ſi.ff.de dona.filius.S.i.

—

bp C. S ä
Allium.vices.per pꝛiui

egiũ fecerat eũ legatũ ſuũ ſicut ſuus pꝛede/

yendicatur:nõ ergo de iure cõi hoc põt vendicari:quaſi ſimul nõ poſ

ſet gs inniti pꝛiuilegio ⁊ iure cõi:vt.xvj.q.i.hinc eſt.⁊.ff. ad munici.

l.i.ff. de lega.i.ſi quando.ſed certe qñq; vtĩ quis ⁊ pꝛiuile.⁊ iure cõ
muni:vt extra de conſue.cũ dilectus.nec renunciat pꝛiuilegio milita
ri:lʒ vtatur iure cõi:vt.ff.de mili.te.lłiij.ſic.ff. de pꝛiuil.cre.l.antepe.
xxiij.di.qᷓ;.in pꝛin.ſic ⁊ iuri cõi:l⁊ etiã ↄſuetudini põt quis inniti:
vt extra de cenſi.c.ſopite.⁊.xcv.di.oli.io.ſed cerie qu icquid dicat io⸗

ceſſoꝛ ſuerat:vel ideo dicit:qꝛ oẽs vocant᷑ ab eo in partẽ ſollicitudi⸗

nis:nõ in plenitudinẽ ptãtis:vt.ij.q.vj.decreto.vel pꝛius erat legatus:ſed

eẽ deſijt factus archiepᷣs.ar.ff.de arbi.nõ diſtingucmus. S. i.

r„ eaihron veſtroꝝ.oꝛdinatũ.a ſuis epᷣis:nã hoc ẽ reglare vt a ſuis ſu

fraganeis ↄſecret᷑ archieps.lxiij di. qto.⁊ põt ppẽdi ex hoc.c.⁊.ẽ. e.
am.⁊. lxiiij. di. qꝛ qð metropolitanus etiã ſine licẽtia ſumi põtificis põt cõ/
ſecr ani:⁊ qq papa nõ ſpectat:vt videt᷑ niſ datio pallij.alij dicügiſtua obti⸗

9

è=è

tur: ſed tñ multa põt

ptũ. pꝛagma. n. c dici
tur. pꝛag matica ſan⸗

—

Bi. Ci

nere vbi metropolitanus bʒ pꝛimatẽ: vel cũ hoc bʒ ex cõſuetudine: hodie

tñ vult papa ꝙ petatur ab eo ↄfirmatio:cũ pallio:vt ex de elec· ꝓ ſicut. vt

Etqʒ pꝛiuilegia. iſta pꝛiuilegia ſuerũt ꝑſonalia ⁊ trãſerũt cũ perſona

de re.iur. pꝛini.? ex de inſti · cũ veniſſent.ſʒ ʒ tranſeãt cũ ꝑſona tñ debẽt
ↄcedi ſucceſſoꝛi cũ pe
ticrit:⁊ fit iiuria ei ni/
ſi ↄcedatur ſibi:beneſi

enena renn . ꝛede ceſſoꝛibus cõtulerũt.
i.S.pe.nã ſi impetraui Di. KgJI.
vt ducã aquam de flu Nvnaꝰ autẽ pꝛouincia duo
mine publico ꝑ pꝛedi metropolitani eſſe non de⸗
um meü? vedo tibi D bent: ſicutin chalcedonen-
diu pꝛinieglum on ſi concilio legitur ſtaturũ eẽ.
annbdecaieir unm YBDuo merropolitani in vna
ris fit tibi ſinõ zceda em pꝛouincia eſſe non vebent.

Eruenit ad nos ꝙ quidam pꝛeter
eeccleſiaſticas oꝛdinatiões affectã/
tes potentiam per pꝛagmaticum ſacꝝ
vnam pꝛouinciã in duaſ diuidant:⁊ ex
hoc inueniãtur duo metropolitani epi⸗

iudex ? dʒ facere ad
que cõpelli nõ põt. ff.
de iudi.nõ quicꝗd.C .
quõ ⁊z qũ iu.l.ij.

⸗ rue ſcopi in vna eademqʒ pꝛouincia eſſe.
nit. 75. Statuit ergo ſancta ſynodus deincepſ
di. x. c. i. nihil tales attẽtari a quolibet epiſcopo.
er pꝛagmaticũ. eos vero qui aliquid tale tẽtauerint ca⸗

dere de ꝓpꝛio gradu. Hactenꝰ de ele⸗
ctione clericoꝛum tractauimus. MHunc
ad ſimoniacoꝛum oꝛdinationes tranſe
amus. Et vt facile liqueat quid ſuꝑ baãc
hereſim ſanctoꝛum patruʒ decreuit au

id eſt pꝛincipis reſcri/

ctio dr cã in ↄſiſtoꝛio
pꝛincipis vẽtilata co⸗

rã ꝓceribus ſacri pal . , 1
latij: ? ↄſtitutio pꝛinci ctoꝛitas: cauſa deducatur in medium:
pis ſacta ex cognitio⸗/ cuius negocium ⁊ de ſcienter a ſimoni⸗
ne cauſe dr pꝛagmati acis oꝛdinatis ⁊ de ignoꝛanter a ſimo⸗
ca ſanctio. niacis conſecratis: ⁊ de oꝛdinationibꝰ

¶ AUAnã. nã ex quo
pꝛinceps diuidit due

que per pecuniam ſiant contineat.
ractatus ſecundus.

ſüũt ꝓuincie.ff. de of. ,
aleſeads. Aidamvꝰ habens fi⸗
f¶ In vna. qð fieri ñ lium obtulit eum di
dz: niſ excreſcat mul⸗ tiſſimo cenobio exa
titudo populi:vt·S· x/ tus ab abbate 729
cr lnil. öm fratribus decem li⸗
8 .Tale ar g l Pi⸗—⸗ bꝛas ſoluit vi filius
ceps legitimet aliqu?- ſuſti ipſo tñ
ñ tñ erit legitimꝰ quo ſuſciperetur ꝛiplotn

ad eccliam:⁊ ita erit
legitimꝰ quo ad vnuʒ
foꝛũ:nõ tamẽ quo ad
aliud.

gnoꝛante creuit puer a per incrementa
tempoꝛum ⁊ officioꝛum ad virilem eta

Ps de ſuffragantibus meritis in epiſcopũ
ſactcn eligitur: interueniente obſequio ⁊ pas

ſim

ſtudioſa cupiditas vel voluntas emẽdi vel vendedi aliquid ſpale: vt. .e.
qui ſtudet.nec oʒ addi vel annexũ ſpirituali ꝓpter illud.c.i.q.iij.ſiquis ob/
iecerit.videt᷑ tñ ꝙ hoc addi dʒ.ar.ex de iurepa. de iurexlʒ quidã dicant iuſ⸗

patronatus ſpuale eẽ æ male.de fructibus vero nõ ẽ q̃ſtio:qꝛ etiã dari poꝛ
cis ⁊ vẽdi pñi:vt ex ne pꝛela.vi.ſu.c fi.⁊ de em.⁊ ven.c.ↄſtitntꝰ.dicit᷑ ſimo⸗/

nia a ſimone mago: qui pꝛimo in nouo teſtamento huius ſceleris auctoꝛꝛ

extitit. Sicut. n. gieʒi in veteri teſtõ voluit vendere ſanitatẽ naamã regi: ſic

T iſte voluit emere donũ deivñ gieʒiticus ẽ dicẽdus qui vẽdit gratiã: ſimo
niacus qui emit:vñ ſimoniaci ſũt appellandi emptoꝛes. Cõtrabit güt tri )
bus modis:a manu:ab obſeꝗo:⁊ a ligua:vt.j.e. ſũt nõnulli.⁊ ↄhit qñq; ex

— —

parte dantis:qñq; ex parte accipicntiſ:qũq; ex vtraq;:qnq; ex neutra :ex

de ſi⁊ ſ queſtiones:vt no.j.eq.v.c.i. Admittit aũt quilibet ſimoniacuz
ſen in crimine leſe maieſtatis.xv.q.iij.ſane.ſi tũ clericus accuſat᷑ cum di
nctione admittit᷑ laicus.ſ.bone fame p eũ:tñ ſᷣm diſtinctionẽ:c&x de ſi. ꝑ

tuas.ij.q.i.in pꝛimis.in fi.mponit᷑ aũt eis pena quadruplex:qñq; excõi
catio:qñq; in monaſteriũ detruſio:vt.j.e.reperiunt᷑:qũq; ſpoliatio oinʒ bo
noꝛũ:vt.xxiij.q.v.de liguribus.qũq; depoſitio vt hic ⁊ in multis capłis.
lcrici.n.deponunt᷑.vt.j.e.ſtatuimus.⁊ ſunt ifames:vt.j·e·.q .iij. c. fi.?⁊ ac/-

cepta tenent᷑ reſtituere.ex de ſi.de hoc.j.e. q.iij.ſiquis datoꝛ: diſpẽſat᷑ autẽ

circa tales:qñq; aũt vt laicã habeãt cõionem:vt.jſ.c.q. vijc.i. æ miniſträat

qnq; in minoꝛibus oꝛdinibus ↄſtituti:vt.j.e.q.v.c.iquandoq; remanent

vee nn aluberrimũ. quis autẽ valeat diſpenſore habes. e.

beneficio etatis hoc
tem ⁊ ſacerdotij gradum peruenit:exin
tur de
mnd quid ſit ſimonia: ? vnde dicat᷑:quibus mo/

dis pᷣhit: ꝗs ad accuſandũ vel teſtiſicandũ in tali crimine
qdmittat᷑:q̃ pena iponat᷑:que diſpẽſatio cirea tales admittat. Simonia ẽ

Ca:

ternis pꝛecibꝰ:data quoqʒ pecunia cui⸗
dam ex conſiliarijs archiepiſcopi con⸗
ſecratur iſte in antiſtitem neſcius pater-
ni obſequij ⁊ oblate pecunie.pꝛoceden
te vero tempoꝛe nonnullos per pecuni
am oꝛdinauit: quibuſdam vero gratis
benedictionem ſacerdotalem dedit: tã⸗
dem apud metropolitanum ſuum accu
ſatus ⁊ conuictus ſententiam in ſe dam
nationis accepit. Minc pꝛimũ que⸗
ritur an ſit peccatum emere ſpiritualia.
¶Secundo an pꝛo igreſſu eccleſie ſit
exigẽda pecunia:vel ſi exacta fuerit an
ſit perſoluenda. ¶ Tertio an in greſſũ

vel pꝛebendas eccleſie emere ſit ſimo⸗

niacum. ¶ Quarto an ſit iſte reus cri
minis:quod eo ignoꝛante pater admi⸗
ſit. ¶ Quinto an licear ei eſſe in eccle
ſia vel fungi ea oꝛdinatiõe quã paterna
pecunia eſt aſſecutus. Sexto an illi

qui ab eo iam ſimoniaco ignoꝛanter oꝛ

dinati ſunt:abijciendi ſunt:an non.
Septimo ſi renunciãs ſue hereſi ſit
recipiendus in epiſcopali dignitate vel
non. .e
Mod autẽſpiritualia eme⸗
re peccatum ſit pꝛobat᷑ mul
tis auctoꝛitatibus. Ait
enim leo papa. Simoniaci
iam non pꝛeſtant quã vẽdere qrt.
Ratia ſi non gratis datur vel ac/
Acxſpiturꝰ gratia non eſt. Simoniaci
autem non gratis accipiunt. igitur gra
tiam que maxime in eccleſiaſticis oꝛdi⸗

nibus operatur:non accipiunt. Si aũt

non accipiunt non habent:ſi autem nõ

habent:nec gratis nec non gratis cniqꝙ
dare poſſunt: quid ergo dant: ꝓfecto

quod habent: Quid hahent:ſpiritumꝰ
vtiqʒ mendacij:quomodo hoc ꝓbamꝰ
qꝛ ſiſpiritus veritatis teſtante ipſa ve⸗
ritate de qua pꝛocedit gratis accipitur

AVod aũt ſpiritualia. Spiritualia aũt dicunt᷑ tribus mo⸗
dis. vno modo dicunt᷑ gratia virtutũ æ dona dei:bec non
poſſunt emi vel vendi qtum in eis eſt:non.n.ↄferunt᷑ niſi
Aagratis. j. e. q.iij.ſaluatoꝛ hic. c. i. Qñq; dicit᷑ dignitas oꝛdi
nis ⁊ oẽ ſacrameutũ eccliaſticũ matrimoniũ. Itẽ ⁊ oĩa iura eccleſi⸗

aſtica ſpiritua⸗
liuʒ rex:vt ad/
miniſtrationes
pᷣbẽde:ius deci
maꝝ: cimiteria
oꝛdo.hec vẽdi⸗
ta trãſferuntur
quo ad chara/
cterẽ tm:ñ quo
ad vite merituʒ
de facton.·. non

de iure ꝓcedit i

talibus vẽditio
NQñqʒ ipſe res
ſacre vt vaſa ?
oĩa vtẽſilia. hec
bñ vendunt᷑ cle
ricis vel laicis
ↄflata ⁊ ↄfracta
yt. x.q.ij.hoc iuſ
n ſũma ergo
cias ꝙ ꝓ ſpiri
tualibus incoꝛ/
poꝛalibus quꝗ/
doqʒ munꝰ? dat
aliqñ ꝓ digno:

nec ẽ peccatũ ſi

ẽ munus a lin/
gua.j.e. filiũ.ſʒ
obſequiũ tẽpo/
rale duʒ tñ ſine
pactione :ex de
cle.nõ reſ.de ce
tero. de ſpũali
obſequio gn qñ
qʒ dari poſſit ñ
E q̃ſtio ẽt ex con
uẽtione:ex de pᷣ

bẽ. ſignificatũ.ĩ⸗

mo ſemꝑ pᷣmiũ
aliqð dʒ iterue
nire ſpũale. ſci⸗
licet meritũ ho/
minis.talis eni
ſimonia ſpualiſ
nõ repꝛobdatr᷑ ſi⸗
cut ſpualis vſu
ra:nec ar.xxiiij
q.i.aduocauit.
pecunia aũt ꝓ
ſpũalibus icoꝛ
poꝛalibus nun/
q iteruenire dʒ

niſi in.v.caſibus:in matrimõio.je.qcqd/xxij.q.ij.honoꝛãtur.in oꝑis
t quas clericꝰñ dʒ: yt ſi ſe acerdos locat oꝑas ſuas ꝑ annũ.ar.ex ne
pla.vices ſuas·c. vl· xij .q.ij.charitatẽ· Idẽ ẽ ⁊ ſi ſint debite:dũ tñ ius
dicat aligd dãdũ.ar.x.qiij.relatũ.ex de ſi.cũ ſit.Itẽ ꝓ ſalute eterna
⁊ pctõꝝ remiſſiõe.de pe. di.i. medicina.xiij.· ij. ale. Itẽ bʒ quoſdã ꝓ
iure ſibi cõpetẽte ne vexet᷑ ĩ eo.j·e.q. iij qꝗ̃fitũ.ex de vſur.c.i.⁊ ex de ſi.
dilectus. ſpũale aũt ſpũali ꝑmutari pi: ex de. ꝑmu.ad qõnes. ſpi
ritualibꝰ at coꝛꝑalibꝰ pecunia dare nõ ẽ ſimoia vt ꝓcalice ꝓ libꝛo ni
ſi inueniatur ꝓbibitum: yt in eccleſia in cimiterio ⁊ chꝛiſmate:yt.j.

e.placuit ⁊c.

K atia.donũ ſpiritus ſancti:vt eccleſiaſtica dignitas.
1 Si gratis.iſine munere aliquo nõ debito. SW
m ARccipit. ar. . xxiij.q·iiij ille gladiũ.qꝛ ille dici᷑ gladiũ accipere

qui illicite accipit·

—

n ¶ Gratis . c gla · . cũ charitate.i.nõ ↄfert gratia.niſi gratis ⁊cc.
0 Waannnader⸗ nõ poſſe dare qð nõ hʒ· i.q.vij daibertum. ff. de re
iur.nemo.de cõ.di.iiij. quomodo.j.e.q.ꝗ ꝑfectionẽde cõ.diſt.iiij.

„7 —

ſolet. . creditoꝛ diſtrabit pignus cuius dnium nõ bʒ. vñ ar. Z. ff. de

acqui.re.do.nõ eſt nonum. ? ex de elec.ſuffraganeis. Jo. So genera
le ẽ ꝙ nemo de iure dare pot qð noõ hʒ.ſed fallit in caſibus.b.
p piritũ mẽdacij.i:effectũ diaboli ꝗ pater ẽ mendacij:qꝛ iſti ſũt
mẽndaces cum ſint heretici:? omnis hereticus mendax eſt.j.e.ſigs

inquit.

q ¶Teſtante. cum ait: gratis accepiſtis gratis date ⁊c.ar. contra⸗
T 8.traria. n. otrarijs opponunt ·S.di.ix.c.i.?·xxv.q.ij. deceſſoꝛuʒ
⁊.xxiiij.q.ij.ſane.xxxij.di.hoſpitiolum.vj.q.v.delatoꝛi.⁊ de pe. diſt.

n
i
d
t
igl
ſes
dee
idh
unr
nin
en
lti
o
es
ar
Ube
ide
es
ſtu
eſt
Nap
pſii
ſncon
di
P

die .

tnif
el
fli
ſh⸗
iüfe
eir
eſbece
ſil
Ngnc,
bafri
in
tii⸗
öni
leme
leſe⸗
übo⸗
lson
üii
daißß
No
Eu
eut.
i
s N
Gonun⸗
mied,
mnops
1e

thiius

eeenn
oſci
ide⸗
Sph
Hlbbon
Urit

..c. ij. ? vide qð no.viij.q· i. ſciendum. S 2
B iſe Zicaui ſtudet.hic g̊ ſola volũtas facit hoiĩiem ſimoniacũ: vt

b

m

j.e. reperiun
riũ:vt.xiiij.q.iij.c.i.

F. ⁊. q.iij nõ ſolũ.ſicut ſpes ſola facit hoĩem vſura
Itẽ hic voluntas ſine effectu iputat᷑:⁊ dicit baʒ.

ꝙ hmõipeccatũ ſi nõ pꝛeceſſerit ad actũ ſola voluntate delet: ſicut

ea ſolu cõmiſſa
E.ar.ex de re iu.
oĩs.vel intellige

hoc verbuʒ ſtu⸗

xxxvj.q.ij.ſiqi n
dicã. . . d.lj. ſi
gs pꝰ.).ð.d.xix
anaſtaſiꝰ. ð. d.l.
is vero ꝗ· con⸗
tra. vj. q.i. S· ve/

rũ.l.diſti · ſiquis
cũ io. So hodie
ſola penitẽtia ſi

ne reſignatione
q̃ſitoꝝ ſufficit
cũ ſimõia ĩ aia
gerebat vtriq;:
yt extra de ſi c.
fi. b.
Voncupi⸗/

ſcit.i.ex ſua cõ⸗

cypiſcẽtia ſequi

tur: yt inaniter
dicat ſacerdos

LC Kelſby⸗

ter ſi ſa⸗

cerdotij. hoc ve

rũ ẽ ſi in modũ
accuſationis ẽ
ↄuictus: ſʒ ſi in
modũ exceptio
nis ſecus: vt ex
de accu.ſuꝑ bis

itẽ ſi in modum

ingſitionis con
uicit᷑ tũc pꝛiuat
bñſficio ⁊ nõ oꝛ/
dine:ex de ſi.di
lectus. qnqʒ ẽt
nõ pꝛiuat oibꝰ
bñficijs ĩ eo ca
caſu:vt e ð ele
cti.p inquiſitio⸗
nẽ. Itẽ vera ſũt
ꝙ ꝑdit pꝛioꝛa
bñficia ſi eo ſci
ente fuerit data
pecunia: als ſi⸗
ne culpa ſua pᷣ⸗

naret᷑ eo ꝙ eẽt

legitime adeptꝰ

ꝓculdubio ſpiritus mendacij eſſe ↄuin
citur qui non gratis accipitur vel dat᷑.
¶Item grego. ſiagrio epiſcopo augu
ſtudinenſtt. Inaniter jacerdos dicit
quicunqʒ ſimoniace oꝛdinatur.
UVicũqʒ ſtuderꝰ pꝛecij dationem
Q.a oꝛdinem accipere: ſacer

dos non eſt:ſed inaniter tantũmodo di

ci ↄcupiſcitꝰ*. C Zie in regiſtro. Spo
liet honoꝛe q eccle
Reſor ſi ꝑ pecuniã eccliaʒ obtinue
rit:ñ ſolũ ecclia puet᷑:ſʒ ẽt ſacerdo⸗
tij honoꝛe ſpoliet᷑: qꝛ altare ⁊ decimas
⁊ ſpũʒ ſanctũ emere vel vendere ſimo

niacãe hereſun eſſe nullus fideliũ igno

rat. De codem. .
Enedictio illi in maledictionẽ con
uertitur:qui ad hoc vt fiat hereticus ꝑ
mouetur. ¶ Idem in eodem. Par⸗
tem habebit cum ſunone:qu contra ſi
moniacos vèhementer nõ exarſerit.
NAiſquis per pecuniam oꝛdinatur
agd hoc vt fiat hereticus pꝛomoue
tur.quiſquis ergo contra ſimoniacaʒ ⁊

neophitoꝝs hereſim pꝛo officij ſui loco

vebementer non exarſeritꝰ: cum eo ſe
non dubitet habiturum poꝛtionem qui
pꝛius cõmiſit hoc piaculare flagitium.
Item gelaſius pa. Simonis dana
tio pariter dãtẽ ⁊ accipientẽ inuoluit.
UMos' conſtiterit indignos meri⸗
tis ſacram mercatos eſſe pꝛecio di
gnitatẽ conuictos opoꝛtet arceri non ſi
ne periculo facinus tale perpetrantes:
quia dantẽ pariter ⁊ accipientẽ damna
tio ſimonis quam ſacra lectio teſtatur
inuoluit. ¶ Item ambꝛo. iin li. paſtoꝛa
li. Anathematis ſententia damnatur
qui ſimoniace oꝛdinatur.

B Eperiuntur q;plurimi negociati/

Rdone muneris mercari velleꝰ grati

.

yt.xyj.q.vij.ĩuẽtũ.itẽ nec ipſũ bñficiũ nec oꝛdinẽ ꝑdet ſi ĩ fraudẽ ipſi
us fuerit data pecunia:vt extra de ſiſicut.⁊.c.nobis.i.q.yj.S.ylti.
d ¶¶Et ſpiritü ſanctũ.i.oꝛdinẽ ⁊ alia officia que dona ſũt ſpũs ſci.
E B2 Simõiacã.ar.j.e.q.iij.altar᷑.j.e.q.i.gcũqʒ ſacroſ.j.e.q.v.c.i
ſEnedictio illi.ad hoc.i.qui ſic honoꝛẽ accepit hereſʒ incurrit.

eſt eni li vt ↄſecutiuum nõ cauſatiuum:vt.d.lxxiiij.ↄſuluit.⁊.iij.q.vij
S.itẽ.⁊.yj.q.i.ex merito.⁊ eſt ſi.lex ſubintrauit vt abũdaret delictum

li.C.de obſe.patro.pᷣſ.ſ manumiſſoꝛi.⁊ hic.⁊.ff.ad.l.acqui.l.ſi ex pla

gis. §.1. ſic ?. C. de iudi. ꝓperandũ.in pꝛin. .
Nilſqʒ neophitoꝝ.q;ꝛ a neophito.ſ.a fimone oꝛtũ habuerit.vł

nq neophiti ſolebat dare pecuniã: vt cito pꝛomouerent᷑: quia
aliter nõ poterant:vt.lxviij.di.c.i.

b ¶ Exar ſerit.yt.j.e.quicunqʒ.⁊.c.placuit.hoc veꝝ eſt ſi poteſt ꝓba

re illud als non nocet ei taciturnitas:vt.ij.q.vij.pleriqʒ.ſed ſinõ põt

ꝓbare ſaciat qð dicit aug.xxij.q.v.hoc videt᷑itẽ ⁊ ſi ꝓbare põt ⁊ ſi ti
meat᷑ ſcandalũ tunc faciat id quod legitur.xxiiij.q.iij.tam ſacerdo/

tes· xxiij. q.iiij. (oꝛte. „
iPiaculare.ideo dicit᷑ piaculare:qꝛ ſᷣm leges cõparat᷑ ei qui moꝛ
te expiat᷑.xv.q.iij.ſane.v.q.vj.delatoꝛi.⁊c.

k. 6 Vos.hic vacat ar.a ↄꝛio ſenſu.j.e.q.iij.ſaluatoꝛ.verſi.quiſqs

ꝓppter ſua lucra.ar.j.e.ſiquis epᷣs. ar.S.di.lxxj.miramur.

Teſtatur.actuum apoſtoloꝝ.cũ dixit:pecunia tua tecum ſit ĩ per

ianerne Cc.pꝛoxi.⁊.c.qui ſtudet. Jo.
Ebperiunt᷑.velle.ita ſola volũtate eſt ſimoniacus.hoc intelli⸗
P de voluntate ad actũ aliquẽ exterioꝛem ꝓducta als nõ eſt
ſuſpenſus ab ingreſſu eccłie:⁊ ſic etiam exaudi.j.e.qui ſtudet.⁊.s.e.

ſiã ꝑ pecunià obtiet.

u ¶Perpetuo.ſ.quouſqʒ emẽdet.ſi.ex

yC.Redegerit.quantum in eo e

Q. 1

quicunqʒ.xxij.di.qñ epᷣs.extra de ſimo.tanta.

84

n vſitatũ.ar. ꝙ mos nõ excuſat a crimine.j.e.q.iij.c.Iar. ð.lxiij. diſ.

agatho ſa.⁊.c.qꝛ.S.di.iiij.iõqʒ.j.xxxij.q.iiij.obijciunt᷑.

Succiſſũ.per canones.

0
pꝓ ¶ ¶ Inijcimꝰ. hoc dicit:q; adijcit penã vl dic ĩijci⸗

am ſpᷣs ſancti:dũ illi pꝛecium donant:
vt pontificalis oꝛdinis ſublimitatem ac
cipiant:obliti verboꝝ petri qui dixit ad
ſimonẽ:pecunia tua tecum ſit ĩ perditio
nẽ:qꝛ exiſtimaſti donuʒ dei pecunia poſ
ſidere. ꝛoinde qꝛ ⁊ vſitatumꝰ eſt tan

tũ malum ⁊ maioꝝ extat frequẽter mu

crone ſucciſſumꝰ:nos quoqʒ huic vul⸗
neri canceroſo ignituʒ quod ſuꝑeſt ad⸗
huc inijcimus' ſeruũ decernentes oĩno
vt quicunqʒ deinceps pꝛo acctpiẽda di
uini dignitate doni quodlibet pꝛemiuʒ

detectus fuerit obtuliſſe:ex eodem tẽpo
re ſe nouerit anathematisa oppꝛobꝛio

ↄdemnatum:atqʒ a participatione coꝛ
poꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti alienũ:exquoꝰ
illum cõſtat execrabile xpᷣo perpetraſſe
flagitium:ꝙ ſi aliquis eius accuſatoꝛ ex
titeritt ille qui hunc oꝛdinem munerum
fuerit dãnatione lucratus ⁊ ſuſcepto ho
noꝛis gradu pꝛiuet᷑: ⁊ in mõaſterio ſub
