dei neceſſitate:⁊ tamen in eoꝛum cõſilio
⁊ cõmunionis conſenſu anima?᷑tua non
eſt coinquinata.itaqʒ pꝛopter hoc quod
cum eis conuerſatus es non cõſentiens
iniquitati eoꝛum nullum tibi eſt detrimẽ
tum coꝛam deo. & Excõmunicationis

ãt foꝛma ⁊ mochatqʒ recõciliatiõiſ hic ẽ

Modus ⁊ ſoꝛma excoyimunicatiõis.
EꝑEbent. xii. ſacerdotes epiſcopuʒ
circunſtare: ⁊ lucernas ardentes
in manibus tenere.quas in concluſione
anathematis vel excõmunicationis pꝛoi
icere debent in terram ⁊ conculcare pe
dibus:deinde epiſtola ꝑ parochias mit
tatur continens excõmunicatoꝛum no⸗
mina ⁊ cauſam excõicationis Item
ex con. auraſico. HDe eodem.q

Anonica inſtituta ⁊ ſanctoꝛum pa
S trum exempla ſequentes eccleſiaz

Deẽi violatoꝛes auctoꝛitate dei ⁊ iudicio
ſancti ſpiritus a gremio ſancte matriſ ec
cleſie ⁊ a conſoꝛtio totius chꝛiſtianitatis

eliminamꝰ quouſqʒ reſipiſcat ⁊ eccleſieg

dei ſatiſfaciant. ¶Item ex eodem.
MWAαι recociliatöis excomunicatoꝛuʒ;
Vm aliquis vel excõmunicatis v
anathematiʒatuſ penitentia ductuſ
niam poſtulat:⁊ emendationem pꝛo⸗
mittit:epiſcopus qui eũ excõmunicauit
ante ianuas eccleſie venire debet:⁊ zil
pꝛeſbyteri cũ eo qͥ eu hinc ⁊ ide circũſta
re debẽt:⁊ ſi ille terre ꝓſtratuſ veniã po

ſtulat ⁊ de futuriscautelamſpõdet:tũc

us pelee manu eius dextera ĩ ec

e
cleſiaʒ illũ itroducat:⁊ cõioni chꝛiſtiane

reddat᷑:⁊ ſeptẽ pſalmos penitẽtiales de

cantẽt: ⁊ cũ iſtis pꝛecibus kyrieleiſon.?
pater noſter:ſaluũ fac ſeruũ mũ.oꝛatio:

pꝛeſta queſumus domine buic famulo

de eo ꝗ fur.oꝛ.xe.ci. videt᷑ ̊ ꝙ bodie fimplici verbe põt abſolui gs. q⸗

oĩs res ꝑ q̃ſcũq; cãs phit᷑ꝑ eaſdẽ diſſoluit.vt ex ð regin.ommis res.

k ·eEuillis.ſtatuerũt.S.eo.ſiꝗs epᷣus. vbi eis negat᷑ ſpes reſtitutis

£ mnis.ſed non negatur ꝗn a papa poſſint reſtitui.

¶ Saginati. pigue verbũ ð pigui itelleciu ꝓceſſit.xliiij.di...ſi.

tuo dignũ penitentie fructuʒ: vt eccleſie
tue ſancte a cuius ĩtegritate deuiauerat
peccãdo admiſſoꝝ veniã ↄſequẽdo red
dat᷑inoxius.per. Pꝛeſbyteriſ vero
4 excõicati ſacx miniſteriũ ↄtingere pꝛe⸗
ſumunt que penitentia ſit imponẽda io⸗
annes.viij.clero ⁊ oꝛdini ſalonitão ſcri⸗
bens diffiniuit dicens.
Que ſit pnia ſacerdotũ qui excõicati ſa
crum min iſteriũ Greinere pꝛeſumunt.
BEillis pꝛeſbyteris qui tẽpoꝛe ſan
cctiſſimi pꝛecedeſſoꝛis noſtri domi
ni pape nicolai excõicati ſacru miniſteri
um contingere pꝛeſumpſerunt. ipſi in ſe
dãnationis ſicut canones ſtatuerũſen
tentiã intulerunt:tñ quia miſeratio apo
ſtolica veniã ſolet pꝛeſtare coꝛectis:ob
multitudinem miſericoꝛdie illius hanc ĩ
dulgentiam exhibemus: vt ſancta com
munione ſaginati ſtudeant tribus anniſ
continuis per hebdomadam omni tem
poꝛe.ij.⁊.iiij.⁊.vj.feria a vino ⁊ a carne
penitus ieiunare ⁊ vltra lugenda nequa
quam cõmittere. ¶ Qui autẽ excõmu
nicatis cõmunicãt pꝛo modo peccatipe
nitẽtie modũ accipiant. Ande vꝛba
nus.ij. genebaldo conſtantienſi eßo.
ꝛo modo peccati puniantur:qui ex⸗
cõmunicatis cõmunicant.
Anctis quippe canonibus cautuʒ
conſtat:vt qui cum excõmunicatis
cõmunicauerit excõmunicetur:ipſius ta
men penitentie atque abſolutionis mo⸗
dos eo moderamine decreuimus:vt qͥ
aunne ſeu ignoꝛantiaꝰ ſeu timoꝛe ſeu
neceſſiiate cuiuſquam negocij maximi⁊
maxime neceſſarij eoꝛum ſe conuictu ⁊
ſalutatione oꝛatione oſculatione conta
minauerit:cum minoꝛis penitentie me⸗
dicina ſocietatis noſtre participationeʒ
ſoꝛtiantur.eos vero qui aut ſpontanee
aut negligenter inciderint:ſub ea volu⸗
mus diſcipline coertioneſuſcipi:vt ce⸗
teris metus incuciatur.
Vidam clerici pꝛopꝛia
relinquere volunt: de ſu
is eccleſie rebus teſta⸗
entum cõficiunt. de re
bus eccleſie nõnulla lar
giuntur. ¶ Mogdo pꝛi
B mum gueritur vtrum li⸗
ceat clericis pꝛop-ium habere. Se⸗
cundo: an res eccleſie q ab eis date ſũt
poſſint conſtare aliqua firmitate eiſ qui
eas acceperunt. ¶Tertio: ſi ante tem
pus oꝛdinationiſſue qui nibil habere vi
debantur:⁊ poſt oꝛdinationem aliqua
inueniſſe noſcuntur:an poſſint ea relin
quere quibꝰ voluerint an nõö.¶ Quar
to:ſi de ſuis ⁊ eccleſie rebus aliqua ac⸗
quiſiſſe noſcuntur:an vtriquecommu
niter:an ſingulariter eccleſie vel ſacer⸗
doti iure ꝑueniãt. ¶Quito: ſſi teſtamẽ
tu liceat eis ↄficere. —BDO. I.
LLericosnihil poſſder̃ debe
re multiſ auctoꝛitatibuſ iube
tur. ait eni toletanũ cõciliuʒ.

ccre. poſt

fint

m/Ainctis.

ignoꝛãtia
craſſa.ga vere
ignoꝛans nõ eẽt
excoicatꝰ.vnde
lex dicit. ſcienti⸗
am nõ ignoꝛan
ciam volumus
obligari.
n ¶Timoꝛe. ex
qð me.ca.ſacriſ
o Aut negli⸗
genter. nõ negli
gẽtiaʒ cõparari
volũtati.ff.ð re.
iur.l.late culpe.
Coernõe.

ʒ pone ꝙ aligſ

laicuſ iurauit ſe
alij laico ſatiſfa
abſo⸗
lutõeʒz vult ei ſa
tiſfacerc coꝛã ſe
culari iudice.nũ

gd index cccleſi
aſticus poteſtco

gnoſcere de iſta
ſatiſfactõe. cũ il
la ſit cã ciuilis.
ſic:ar. ex.ð dõa ·
iter vi.⁊ vxo.de
pꝛudẽtia.ex de
2iu.ſcr.c.lʒ. vbi
iudex ecclcſiaſt i

cus de libertate

cognoſcit ⁊ ꝓnũ
ciat.⁊ index ec⸗
cleſiaſticus ð cã
natiuitatis co⸗
gnoſcit.er̃ qui.
fi.fint le.l. latoꝛ.
Vidã
clerici
ia.
Ryr.
i.ĩ illo.c.inolita.
⁊.c.placuit.G.i
duxit clericosli
tigãtes de ꝓpꝛi

is rebꝰ. ſʒ qꝛ du
bitari poſſet. an

poſſẽt clerici ha
bere ꝓpꝛia.ideo
ponit bãc cam.iĩ
q̃ q̃rit an clerici
poſſint pꝛopꝛia
poſſidere.⁊ an

poſſint res cccle

ſie alienaf.? an
poſſint ↄdere te

ſtamẽtum. ⁊? vyt

hec ⁊ alia.

r an vtriq;· i.

ecclc ⁊ ſacerdoti
LCeri

ſ.an clcrici poſ-
ꝛia habe

re. B. allegat ꝓ
73. deide ſoluit

iillo. 9. cum 8. 5
male. dic ergo

pñt habere pꝛo
ꝛig niſi renucia

nerit ppꝛijs. ·e.

n
Vhfe
.
(c
1

il
ſon
eto
⸗
on
(M
ur
üxni
IN
M
oen
ettee⸗
nmnucj
Mi
la t
yjri
iſpiſ
Ml⸗
uhleſe
Vomn
u
delaicis
gyuiſont
dticr
1 N
opt
lehe
üacefa
um
ſece
mnien
Men
(om
i
pr⸗
ſthſn
fmmt
E

XII. M * I. l
3 L &&ᷓ pmitina eccleſia oẽs credẽtesſiue Ner. aer cõis dẽ quo ad vſuʒ. vt inſti de rerũ dini .j.ſj quo ad ius cdifi
n qi ſint maniſeſte. H hoe not⸗ . Pantrſech aie ren A⸗ Re nc. euius ẽ ſolũ ngtaer vic ad celũ.vt.ff.qdð vi aut cla.i.vlii.ĩ fi. pot. n-
feine nilreen da dicat loquuͦ de oſtlio. vel im tẽpus pꝛi eclificare homo ꝙ alte velit dum tamen non excedat vñtatum modum alti
P lee leſtercl his ꝗ tacite vel expſſe renũciauerit ppꝛiſs. tudinis.yt. C. de edi ·pꝛi.l.j. „„ F. 7.
s¶mitiue eccleſie: vel de his ꝗtaciie vel expſicrenũciauerit ꝓpꝛijs. tuch ſ.vt ſint vniti vinculo charitanis.
dal tur an lintiſe Eban ees lhope
cht culo pſeuerre. ẽ ringarannr 08 iderãt teſt poſſidere reʒ cui
Kiüit vt.5. di. xxviij. IJmpuberes ⁊ adoleſcentes ĩvno con cio agroꝛum ſuoꝛum quos vendiderãt non põt babere Ppꝛie
nd his imonachiſ. lami manentes pꝛobatiſſimo ſenioꝛi de nobis pꝛeſentibus in conſpecin omniß (atem. ar⸗otra. t dre
lſern xiiij vt. .xx. q·. . utenmun. 8 pe circunſtantium a conſpectu noſtoloꝛu ſerip. cam. ſed dic poſ
Han ilucd. IUnis leſcẽtiaiĩ malũ pꝛopter peccatumeoꝛum ⁊ mendaciuʒ ſidebat.i.detinebat.ſi
hin lei obaniſt Muisetas abachaleſe quam vita quod fecerunt moꝛtui delati ſint ambo. cu ſerus dz poſſidere
e hrod acoleſcentii ob boc conſtiuereopormn Ketera que de talibus cognouim?⁊ vi-⸗ ff.ð gcꝗ·poſ· . ſeruꝰ.
ai ucled l⸗ oKai o hoet adolelceten ĩ cle dimus necrecoꝛdationeꝰ nec demõſtra m aeeeE
caori dz qui vrnqt . .7 fen aun bhec lij.q.viij. legi.⁊.c.petrꝰ
nng iſicient ei⸗ pu⸗ ro exiſtüt. omnes in vno conclaui com- tione onn nn anadoprer ec wouil n Pꝛopier petcatũ
ſhnn pu.edn. de.l.pe. xuria:ſʒ in diſciplinis eccleſiaſticis agit plis apoſtoloꝛum obedire p pimns quis citius. t. xxiij q⸗
ͤfan⸗ yel dic ſenioꝛi·i. deputati pꝛobatiſſimoꝰſenioꝛi quẽ ⁊ ina quia hi qui eoꝛuʒ mandata poſtponũt: iiij. ea vindicta.
tah. pꝛeſbytero.lxxx p 8 lio ſtẽ vite habeant:ꝙ ſi non ſolum rei ſed etiam dei extoꝛꝛes fi? o Mec recoꝛdatõe.
4 N bore. giſtrů/ doctrine ⁊ teſtẽ vite ha gnj Rnon ſolu biſ d a8 retractationc.
ul.d. porꝛo. e lliexiſtũt: ſacerdotali unt: quando non ſolum vobiſ cauenda alias retractationc.
ehi ¶Magiſtrũ. aliqui ex his pupilli exiſtut: deola ⸗ canda ſi de cõ p & Pꝛecipimꝰ.i. mo
ag . Wagin. . mini⸗ ſed onmmibus pꝛedicanda ſunt. vnde cõ C. mo
din nota magl pbi miela fonealit: x vt vin eo a crimin ſilium dantes veſtram pꝛudentiam hoꝛ nemus.ſimile. xxviij.
ſii bere dʒ reſtimo⸗ pus intacta ſit: ⁊ res eoxꝝ ab iniuria ĩpio ſiliu Fo q·.j. fic eniʒ. videtur tñ
niü vt ab apoſtolicis regulis non re
Nid niũ de vita diſci rum.qui aũt his pꝛeceptis reſultauerint tamur:vta apoltolacis regu ꝙꝙ hoc fuit pꝛeceptum
ni Puli ſil de eins monaſterio deputent᷑:vt vagantes ani⸗ cedatis:ſed communem vitam ducen a:⸗ pꝛimitiua eccleſia
nanit doctrina. vt. C. ſut be ſe erioꝛi regula diſtringãt tes ⁊ ſcripturas ſacras recte intelligen⸗ hoc potuit pꝛecipere
bheni aduoca. diner. ine ⁊ ſuper be ſeuerioꝛi regula diſtri tes que uiſtis adimplere ſataga ſicut continentiam. ſʒ
n ſtola. iiij. tes que bene nouiſtis adimplere ſatag ſS
hat indrl nemini.i . Ats clemens in epiſtola. iiij. eſt vta tis. ¶ Item eugenius papa ⁊ leo.ix. ſi hoc hodie pciperet
an Raneltma edti Dinniuns clericis comununis eſt viin Juxta cccleſiam clericoꝛum clauſtra cõ deſoꝛmaret ſtatum ec
R monia uch d Emangn ſi bns r adiſ ananeet . B cleſie vmnucrlalla as
Nii mittunt. fic ? ectiſſimis fratribus ⁊ ↄdiſci H ,,„„ non debet eſſe.j.q. vl.
jelis phibet teſtimo⸗ 0 lis hieroſolymis cum chariſſima Eceſſaria detenim res exiſtit vt in⸗ ⁊ ſi illa.pel dic ꝙ pꝛe/
in nie deio. fratre iacobo ⁊ coepiſcopo habittbuf Ea eccleſiam clauſtrar conſtinãt ceptum erat cis g tüc
ſenn Ji pfis ſcx U iſcopus. Cõmuniſ vita oaib? in qunibuſ derici diſciplinis eccleſiaſticiſEenunciauerũt pꝛopꝛi
“ Allas. iſ. vi. ecc clemens epiſcopus. ime his qui vacent. itaque omnibus vnum ſit refe⸗ is nõ olijs xvij. q.cel.
baſtoꝛiſ. . . q. fratres neceſſaria eſt: ⁊ maxime his qui vacent.itaque omnibus vnum ſit refe⸗ s. xpij. q.j.c. i.
ud manleſietſch . doed irrepꝛehenſibiliter militare cupiũt: ctoꝛiuʒ ac doꝛmitoꝛium ſen ttete Ac 4 Erefſoria mi
an ded omnipotcs. X vitã apoſtolox eoꝛumque diſcipulox naiach vſus ericoum ner anec ſfeli r anſira ide; di
ſtni Pupill. bie imitari volunt. comunis eni vſus oium· niſtri vero p niſcon 86 ane⸗ illoſ ltur de conſe. de. p in
n de Hiis oqult que ſunt in hoc mundo oibus eẽ hoibuſ gantur quoꝛum vita atqʒ 1 1 omnibus.5. di. xxxij.
tagii daiieceſe. debuit: ſed per iniquitatẽ aliꝰ hoc dixrit potiꝰ exoꝛnet quaʒ dehoneſtet. ¶ Nec pꝛeter..
ikt an lee ee ſuũ: ⁊ alius iſtud. ſicinter moꝛtales in atnio eccleſie alia edificia niſi clerico⸗ (c Officine di xx
a ſi nih facta ẽ diuiſio. deniqʒ quidam grecoꝛũ rum ponantur ¶Ande nicolaꝰ papa. E ſiquici rero. cõtra
el ken PHaͤY. Oititid. 15 2 87 . è . j.q.ij.ſacerdos.con
ric aus libert vile ſapientiſſimus bec ita ſciens eẽ cõia des ze 1 lo eclene niſi clen icoꝛum edi ti ſ nſs tua iyie
G rabiles per ſone bere:ait amicoꝝ eẽ cõmunia oĩa.ĩ oĩ icie aa . loquit de eccleſijs col
ectrad lid añut ſunt ſine dubio ⁊ ↄiuges ? ſicut idt: AUlla edificia in atrioeccleſie po⸗ oglanio hic non pl e6
16 leneſtceu non poteſt diuidi aer neq; ſplendoꝛ ſo⸗ nantur niſi tatͦ dericoꝛũ. C Iẽ ſemdo dinerſanſ er
e r e an im lis. ita nec reliqua que cõiter oĩbus data ero ac uepotlanum. Qlericus Leſiarum ſoluit con⸗
* patoꝛ ĩter pu. ?ꝰ ſunt ad habendũ diuidi non debere ſed nihi Fatnrg = ſti ſeruit eccle ſie in 1 T en genio.
ci yrl. vnica. ſi habenda eẽ cõmunia:vnde ⁊ dominuſ ericus qui ch Eenario⸗
anni upilli. æ. xyj. q. er hetã loquitur dicenſ:Ecce quã terpꝛetetur pꝛimum vocabulum ſu ideſt in cimite
waßt penerait. gue Per pꝛophetã loquitur dicenſ: Ecceq inis diffinitione pꝛolata nita⸗ rio. qð habebit. xl. paſ
h sene alr. qaug bonu ⁊ quã iocundũ ⁊c̃.iſtius eni cõſue um ⁊ nominis diffini . W ta nita⸗ ſur incffcuimn cccleſie
lrn bic otrarioſi rudinis moꝛe retẽti etia apoſtoli eoꝛũqʒ tureſſe quod dicitur.ſi enim cleros gre maioꝛis capelle vł mi
liiͤ gnat.·Sed de uu diſcipuli vt pꝛedictum eſt vna nobiſcu, ce latine ſoꝛs appellatur: pꝛopterea cle noꝛis eccleſic. xxx. vt
gut oanne dvobiſeum ömunem viram drerun. ricl dicuntur quia de ſone domini ſunt. Pxvij iiſ ſicut anti⸗
huen ſoꝛo vtrinſ. vt eniz bene noſtis erat multitudinis eo vel quia ipſe dominus ſoꝛs: id eſt pars quitus. õ
grann Nectiſſi rum coꝛ vnũ ⁊ anima vna nec quiſqu clericoꝛum eſt. ⁊ quia vel ipſe pars do⸗ — acneiſt.
. un [8. mis.ſexra eoꝛum aut noſtrũ de hiſque poſſceba mini eſt vel dominum partem habet: ta varor⸗ 4 F dreper.
e nonib. pbat oia aliquid ſuuʒ eſſe dicebat:ſed omnia no lem ſe exhibere debet: vt ipſe poſſideat pu quicunds.
n, nuna is r ilis conmmia:nec quiſquam egẽs dominum ꝛ ipſe poſſickatur a domino ½ Kericus. nita⸗
i o . papa bic. erat inter eos:omnes vero qui domos qui dominum poſſidet.⁊ cuʒ pꝛopheta tur. ar. a nomi-
poi er vel agros poſſidebant: vendebant eos dicit:pars mea dñs:nihil extra onm ha ms interpꝛctatione.
6 Ncriholvicte⸗. ⁊ pꝛecia eoꝛum ⁊ reliquas res quas ha bere põt: quod ſi qʒppiaz aliud uke xvj.q·j.ſi cupis. nong
0 miſz o⸗ 5 . ter dñm pars eius nõ erit dñs: verbi na enim debent eſſe
n, . Omniũ. vñ bebant offerebant ponẽtes ante pedes pꝛeter onm parst conſona rebus. inſti.
ſit tnllius.dulciſſi⸗ ſtol ‚ſicut nobiſcum quidã ve gratia ſi aurum'ſi argentum ſeu poſſeſſi *R
1 ma reruz poſſeſ Ac ennern ta — diuide ones ſi variam ſuppellectilem:cum iſtis de dona. eſt ⁊ aliud
un ſio comunis e baur ſnfi peon cane opus erat. partibus non dignatur dominus fieri ptehhi
u⸗ en ſne oh. Ananias aute vir auſterus 4 ſaphira? pars eius ſtantes ego pars vomini ſum bere dimitiaſ ſi adſint
getiſſime vine⸗ Ananias autẽ vir auſterus a ſaphiran miculus bereditatis eis: ocelnos be aſ ſi adſint
itt hoies in boc vxoꝛ eius qꝛ mentiti ſunt apoſtolis de ; ⁊ funiculus deredi n. P bõa opera.vt. xxx.di.
iſc⸗ müdo ſi ömedio ”M . UU r hoc ſcripſimus.ſʒ tũe
udr ſplata eẽnt duo N prcert ſipzopter
o a.ſ. meu ? tnũ. M eas iuſticid de ernnr⸗
En 8. Sed p inigtatem.i.per aſuetudinẽ iuriſgentiuʒ equitati naturali ſ. eo. habebat.vel cum homo in eis ſpem ſuam ponit vt. viij.q.j.ſunt ieccla.
Gnt contrari. ne ſit ↄtra. S. di. viij.c.j.vel ꝑ iniquitatẽ.i. per ſollicitudinem p l. Et funiculns.funiculus hic dicirur menſina quedam qua diuidebatur
A ibi. ſacite vobis amicos de mamona iniquitatis.i.de pecimia queꝑp hereditas poſt funus deſuncti ſecundum illud. funes ceciderunt mihi in pꝛe
eſ ſollicindinẽẽ q̃ſita. xiiij. q.v. 5. ſed hoc multipllr. bh,. Et oiuges. claris.? dicitur a funer. ir q. iij. i liceat. Tecckhe.
en ñquo ad vſũ carnis:ſʒ quo ad vſũ obſequij.vł quo ad dilectionẽ᷑.xxxj. 5C. äse amot.
A⅓1-dieoino. Ct e ar. Pÿbu generale generalr itelligedũ ẽxix.diſi rõano?ę noie eiꝰ recipit.yt· xyiij.q.j·c. j. yñ ouidiꝰ alteriꝰ vire

x iij

na.⁊ lʒ ↄuerſi hic dicã
tur deo deuoti. nõ tñ
tenentur ↄtinere.na
gdaʒ taliũ pꝛofitent.
gada ñ:vt.xxvij.q.j.vt
lex.nã accoliti ſunt ec

clcſiaſtice ꝑſone ⁊ t̃ ñ

tenentur continere.vt
xxxij.di.ſiꝗ eoꝝ.quia
poſſunt ↄtrabere ma⸗
trimoniuʒ legitimuʒ.

itẽ lʒ templarij ſint ec

cleſiaſtice ꝑſone tamẽ
poſfüt moucre arma
ex permiſſione eccle.
g C.Virtutibuſ regẽ
tes.
b Bepoſitio.· ſic. j.
di. xxiij.ꝓhibete.⁊ ca/
pilli q remanent deſi⸗
gnant ꝙ aliqᷓ debemꝰ
reticr̃ ad ſuſtẽtationẽ.
.i ¶ Pꝛopꝛietateʒ. reꝝ
eccleſiaſticax · non tñ
bñ cõcedendũ ẽ ꝙ cle
ricus ſit dñs fructuuʒ
collectoꝛũ.ſed lʒ ꝓpᷣe
tas fructuũ ſua ſit.iñ
nõ põt eaʒ ĩ moꝛte eiꝰ
glicui largiri rõne te⸗
ſtamẽti.ſed intuitu ele
moſyne ſic. vt ex ð te⸗
ſta. ad hoc ſicut bereſ.
Iʒ ſit dñs rerum quas
renet᷑ ꝑ fideicõmiſſuʒ
reſtituere alii.tñ nibil

psöt ide alienare.ff. ad

trebel.deducta.ꝭ. vl.⁊
l. ꝗdaʒ. 5. ſiquis.
k ¶Ald vſuʒ.· ꝓbibeĩ
etiaʒ laicis:ne ſeruent
pecuniaʒ.vt.xlvij.di.ſi
eut hi. hoc ideo ne ꝗs
in auariciam incidat.
alias bene licet. quia
non debet quiſ omnia
bona ſus ſtarim effun
dere.vt.lxxxvj.di. nõ
ſatis.⁊ dic non niſi ad
vſum.i.non ad abuſũ
bene eni poſſũt habe

rexæ pꝛopꝛium.

¶ ö́Sblationes.im
mo pꝛccipit᷑ eis oblari
ones dare. vt. xvj. q.j.
ſtatumus. j. de conſe.
di. j. oĩs chꝛiſtianuſ.x.
q.j.quia ſacerdotes.
m Nia tua. ſeoꝛ/⸗
flſum. ergo mõa
chꝰ epiſcopus faetus
non poteſt habere ꝓ⸗

in fi.

Cauſa.

8C. Inter ecteras. ſed ſingulariter. ? eſt ar. clerici non debent partiri be
reditatẽ eum fratribus. l
Di poꝛtio.neceſſitatis.id eſt ſollicitudinis.

¶Officia.ſ.ſecularia.
d ¶ Becerpitur.ſic.xcix. di · ecce. e ¶ Abdicatio.quo ad carnalem
gffectum. G
fQo ſũt.vʒ con .
uerſiouern oẽ paartes inter ceteras tribꝰ ſed quaſi leui
dicunt᷑ eccleſiaſtice ta ⁊ ſacerdos viuo de decimis. ⁊ altari
ſone. vt. xvij..iij. q ſeruiẽs altaris oblatione ſuſtentoꝛ: hůĩs
gl. ⁊ ᷣberans talẽ inci Sõ ſtitum: bi 1 ero:⁊
gir incanonem erẽ de victum a veſtitum: his contentus ero⸗
len. ex. non dubium. nNudam crucem nudus ſequoꝛ. ¶ Iteʒ
babebunt habitü illo ambꝛoſius de fuga ſecil.
rum cũ gbus cõuerſã Mihil pꝛeter deum debet curare qui in
tur.vt.xvj.q.vij.in no eius ſoꝛtem eligitur.

QN poꝛtio deuſ eſt: nihil debet cura

re niſi deuʒ:ne alter.us impediatur
neceſſitatis munere.quod enim ad alia
officia confertur: hoc religionis cultui
atque huic nõſtro officio decerpit. hec
eniʒ vera eſt ſacerdotis fuga abdicatio*
domeſticoꝛum ⁊ quedam alienatio cha

riſſimoꝛum:vt ſuis ſe abneget qui ſeru

re deo elegerit. Item hiero.ad quen
dã ſuũ leuitã de duobꝰ generibꝰ hoiuʒ.
Elericis ⁊ deo denotis nec cauſas age⸗
re nec aliquid pꝛopꝛium habere licet.
Neo ſunt genera chꝛiſtianoꝛuʒ. eſt
autem vnum genus quod mãcipa

tuin diuino officio ⁊ deditù contẽplatio

ni ⁊ oꝛationi ab omni ſtrepitu tempoꝛa
lium ceſſare cõuenit:vt ſũt clerici ⁊ deo
deuoti videlicet conuerſi.cleros enĩ gre
ce latine ſoꝛs:inde huiuſmodi homines
vocãtur clerici:id eſt ſoꝛte electi.omnes
enim deus in ſuos elegit. hi nãqʒ ſunt re
ges id eſt ſe ⁊ alios in virtutibꝰ regẽtes⸗
⁊ ita in deo regnum habent. hoc deſi⸗
gnat coꝛona in capite:hanc coꝛonaʒ ha
bent ab inſtitutione romane eccleſie ĩ ſi
gnum regni quod in chꝛiſto expectatur.
raſio vero capitis eſt tempoꝛalium om⸗
niuz depoſitioꝰ. Illi eniʒ victu ⁊ veſtitu
contenti nullam inter ſe pꝛopꝛietatẽ ha
bentes debent habere omnia cõmunia.
Aliud vero genus eſt chꝛiſtianoꝛum vt

ſunt laici:laos enim grece eſt populuſla
tine. his licet tempoꝛalia poſſidere:ſʒ nõ

niſi ad vſũ. nihil eniz miſerius ẽ quaʒ ꝓ
pter nümuʒ deũ contẽnere. his cõceſſuʒ
eſt vxoꝛẽ ducere:terram colere:inter vi
rũ ⁊ virũ indicare:cauſas agere:oblati
onesſuper altaria apponere.decimas
reddere.⁊ ita ſaluari poterũt: ſi vitia ta
men bene faciendo euitauerint. Itẽ
gre. auguſtino angloꝛum epiſcopo.
Cleric nibil pꝛopꝛium poſſideant.

gulis erudita ſeoꝛſũn non debet fi

eri a clericis ſuis.in eccleſia angloꝛũ qᷓ

anctoꝛe deo nuper ad fidẽ perducta eſt

pꝛium ſe ed ſi bereditas aliqua deuoluitur ad eum:erit eccleſte. yt. xxiij q jc. .

hanc debet inſtituere cõuerſationẽ que
in initio fuit patribus nr̃is:in quibꝰ nul
lus eoꝛũ ex his que poſſidebat pꝛopꝛiuʒ
habebat:ſʒ erat illis omnia communia
Siqui vorſũt clerici extra ſacros oꝛdieſ
ↄſtituti:qui ſe nõ poſſunt ↄtinere:ſoꝛtiri
vxoꝛes debent ⁊ ſtipendia ſua accipere

*„

n¶Si qui vero.s.di.xxiij.ſiquis vero.⁊.c.placuit.hoc hodie non tenet. ex⸗
tra.de cle.coniu.ioannes.⁊x.c.j.

o Vxoꝛes ·ſiſint clerici.nunquid ergo doꝛmiunt cum alijs. xt. .e. neceſſa

ria.non:quia eſſet inboneſtum in vxoꝛatoitem cantabunt cuʒ clericis · qo vi

0. Via tua fraternitas monaſterij re

detur. as non aliter pciperent ſtipẽdia. ? qð bic dẽ. ſpoͤle eſt in anglicik
nec enĩ ſimu habebit quis beneficiuʒ ⁊ vxoꝛeʒ.ext

ſis. ? c.ioannes.

ra de cle.iu.diuer⸗

p C Et ſub cccleſiaſtica hic patet ꝙ ſi aliqſin minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ cõſti

tutus dncat vxoꝛem.non tñ poteſt moꝛe laicoꝛuʒ viuere.nec põt oↄue⸗

exteriꝰ:qꝛ ⁊ ð eiuſdẽ patribꝰnouimꝰ ſcri
ptũ ꝙ diuidebãt/ put cuiqʒ opꝰ erat.De
eoꝛũ quoqʒ ſtipẽdio cogitãdũ atqʒ ꝓᷣui
denduʒ eſt ⁊ ſub eccleſiaſticaꝰregula ſut

tenẽdi:vt bonis moꝛibus viuãt: ⁊ canẽʒ

dis pſalmis iuigilẽt: ⁊ ab omnibꝰ coꝛ ?⁊

linguã illicitis: ⁊ coꝛpus deo auctoꝛe cõ
ſeruẽt. cõmuniter aũt viuẽtibꝰ iam de fa

ciẽdis poꝛtiõibꝰa vel exhibẽda hoſpita
litate ⁊ adimplẽda miſericoꝛdia a nobiſ
quid erit loquẽdũ.cũ omne qð ſupereſt
neceſſitatibꝰ:in cauſis pijs ac religioſis
erogãdũ eſt:domino magiſtro oĩbus di⸗
cente:qð ſupereſt date elemoſinã: ⁊ oĩa
mũda ſũt vobis. Itẽ vꝛbanus papa
omnibus catholicis. S
Clericis omnia cõmunia eſſe debent.
Cimusꝰ*vos ñ ignoꝛare: ꝙ hactenꝰ
vita cõis inter omnes chꝛiſtianos
viguit ⁊ adhuc gratia dei viget:⁊ maxie
inter eos qui i ſoꝛtẽ domini ſũt electi:id
eſt clericos ſicut ĩ actibꝰ apoſtoloꝝ legi
tur:mulitudinis aũt credẽtium erat coꝛ
vnũ ⁊ aia vna.⁊ nec quiſquã eoꝛuʒ que
poſſidebat alid ſuu eẽ dicebat:ſed erãt
illis oĩa cõmunia:⁊ infra.qͥcũq; veſtrũ

cõmunẽ vitã ſuſceptã habʒ ⁊ vouit ſe ni

hil ꝓpꝛiũ habere:videat ne pollicitatio
nẽ ſua irritã faciat:ſʒ hoc qð dño eſt pol
licitꝰ fideliter cuſtodiat:ne dãnationẽ ſʒ
pᷣmiũ ſibi acqͥrat:quoniã meliꝰ eſt nõ vo
uere quã votũ: ꝓut meliꝰpoteſt nõ ꝑfice
re.grauiꝰ.n.puniunt᷑ qͥ votũ fecerũt aut
fidetꝑceperũt ⁊ votũ nõ ꝑfecerũt aut in
malis vitã finierũt:qᷓ illi qͥ ſine voto aut
fide moꝛtui ſũt:⁊ tamẽ bõa egerũt oꝑa.
¶Itẽ aug. i ſermõe ð cõi vita clericoꝝ.
De eodem. .
Blo vt aliquis de vobis iĩueniat
mnnma e viuẽdi occaſonẽ. ꝓuidemꝰ
eni bona:vt ait apoſtoluſ nõ ſolũ coꝛaʒ
deo:ſʒẽt coꝛã hoĩbꝰ.ꝑꝑ noſ ↄſciẽtia no
ſtra nobis neceſſaria ẽ ꝑꝑ vos fama no

ſtra ſi polluit: ſʒ pollere ðbʒ ĩ vobiſ:due

res ſũt cõſciẽtia ⁊ fama.ↄſciẽtia neceſſa
riaẽ tibi. fama ꝓximo tuo.qͥ ↄfidẽs cõ⸗
ſciẽtie negligit famã:crudelis ẽ.⁊ infra.
nulli liceat i ſocietate nr̃a hr̃e aliqd ꝓpꝛi
uʒ:ſz ſi foꝛte aliqͥ hñt niłi lʒ:a qͥ habuerit
faciũt qdð ñ lʒ.⁊ pꝰ pauca:enthecã habe
reñ lʒ ñ ẽ epoꝝ ſuar̃ aux ⁊ a ſe reuocaĩr
mẽdicãt nmianũ qtidie ta multi petũt taʒ
multi gemũt tã multi inopes nos ĩterpel
lãt:vt plures triſteſreliquamꝰ:qͥa qð da
re oĩbꝰ poſſimꝰ ñ habemꝰ:genthecã. ⁊ i
fra. Qui habuerit ꝓpꝛiuz vlhie volue
rit ⁊ ð ꝓpꝛio viuer̃ ⁊ otra pᷣcepta iſta fa⸗
cere:parũ ẽ vt dicã ñ mecũ manebit: ſʒ
nec clericꝰ erit.dixerã.n.⁊ ſcio me dixiſ
ſe vt ſi nolẽt ſuſcipere ẽt ſocialẽ vitã me
cũ illis nõ tollerẽclericatũ ſed ſeoꝛſum

fmoꝛum confirmanit pꝛimaʒ conſtitutionẽ vt in boc.c⸗

niri coꝛaʒ ſecula
ri iudice necycr
berari ſinc ſacri
legio. vt · xx. iij
eos.⁊. lxxxj.di.

dictum.qð falſũ

eſt vt er ð cle. cõ⸗

iu.ioãneſ.

q ¶ Poꝛtioni 7.

buſ.i.dandis de
cimis.monachi
enim cõmuniter
viuẽtes nõ dant
decimas. vt. ſ. x
vj . q.j. decimas.
ex ð decimis fra
ternitatem

r ¶Anod ſuꝑ-

E. videt ergo ꝙ
ſi aligs ita pau⸗
per eſt ꝙ ei noꝝn
ſufficiãt ſua. vi
detur ꝙ non te⸗
neatur dare deci
mas.qꝛ nullo p/⸗
ccpto ſibi aligs
tenet ſbtrahere
neceſſaria:vt.lx
xxvj. di. ñ ſatis.
in fi .· qð none

¶Cimꝰ . pol⸗

licitationẽ.

nota ꝙ ex nuda

pollicitatõe qus
gs facit deo po
teſt conucniri.x
xij.q.v.c.iura⸗

mẽti. ſic ex nu⸗

da pollicitatiõe
facta reipublice
vr. ff. ð. polli.l.j.

t ¶Aut fidem.

bic videtur vꝛ/
banus ſoluere q̊
ſtionem auguſti
ni. vj. q.j.quero.
ĩ fi. dicunt tamẽ
quidã magis pe
nitenduʒ eẽ illũ
qui ſemper fiit
infidelis:q; illũ
qui quandoque
fuit bonuſ.nam
iſtius opera qua

doque viua fue/

runt. tamen hec
littera contradi
cit eis.

Lgnn fe

cerat tres conſti
tutiones.pꝛima
fuit ꝙ clerici no
poſſent habele
ꝛopꝛia ſed illa
male ſeruabat.
⁊ plurimi erant
tranſgreſſoꝛes.
ideo ſecundo re
uocauit ea vt. ·
e. certe. tertio de
cõſenſu clericoꝝ

x . Meceſſaria·xj.qiij.ſenti.contra.hoc ibi ſolutum eſt. ⸗
y Aurum. lxxxvj. d.fratreʒ. quod loquitur de illiſqui ante retractati
onem renuncianerant pꝛopꝛijs.⁊ tamen volunt habere pꝛopꝛium.

3 Pixcram. in ſecunda inſtitutione quam feceram.
7 Von tollerem ·id eſt non pꝛecluderem eos fieri clericos.

—

è”M

164
Q. 1. 2
licentia ab
. . illud poteſt facere ſine lice
“”Mä latuz ſiue abbatcem. ? illn ex paBarte.
XI. non renunciauerant. echſancl lunnkweleang ———— ali babere ꝓpꝛiũ.⁊ hoc vſq;
¶Claudos.quia adhuc karnopaho tinnl, pobert Phil eb Kemplmt abbine oſtendit ꝙ mmbomnscrtrade tempo.oꝛ.
e HR E aluos laui tra de accuex partc-cxtra DRü nir a⸗ gOSFures. occultos peccatoꝛes·ſi.xxiij b ll. x cqir ſüt 57 1
dn cT. cre. iẽti tenentur ſubuenire ſ· g FJur , OAnee nss
onſſſere nunguid panperi ſfame mori “ ionis fieret eccleſie ſs rerũ erclaſtica
d C Po dce uundn alni cuũ merito ſue berfecli A⸗ habebat ec⸗ rdnerer paupes di
er enti .g.j. anerent ſeoꝛſum viuerent. ¶a nuen⸗ grrlates cra hncilanmne⸗ ſed etiã acce cunt᷑ eẽ dñi: ar. ꝙ ſic.
ona an 4. ner ein es vel claudosquã Hlägene cleſia: non ſolu erols bereditatibꝰ am xvj. q.j.qm uicqtic
none putan ſu habere cee enim hypocrita eſt moꝛ⸗ ptis fideliü nume IS HeIta uã di voteſt dici ꝙ eccle 12
eſn quia i hoc caſu Pab . qui enim hypocrit luiſ⸗ ptis fideln 5yhoies tam ſeculariũ q Di potel ..q. ij. in
ngn Pi moꝛtuosꝰ.q o quicũqʒ vo pliauit. itaqʒ hoie iguitate doctiſſſ ſit dña. vt. xpj ij.
ingf auliber ei ſuh⸗ ſt. quomodo erg iuere: nõ tol pliauit.itaqʒ h ſine ambiguitate cruſt ter memoꝛatos. ſicut
nn ueniret res enij tus eſt. q ere: ⁊ de ſuo viuere: it uinax litteraꝝ eſie debere contẽni: rer ditaſẽ dña: vt ff.
ne que nobis ſuper ſet extra man 7* 7 do uia placui Hr iE nt res eccleſie 1. uni bere ita y
Göſi que nobis ſuper ete icatuz ei: ita mo 4 vita: quiſ⸗ mi ſi ſcire rant ſuſcipere 4 1 de acqui.re.do. bere⸗
(EEK tio hec ſocialis vita E nunquam ea ant. . Item greg ditas. alij dicunt
4 peꝝ ſüt yt . xlvij eis deo pꝛopi ſi virerit:c uiſquis inue ja reli uerant. t.ſ. c. q. ij. qui
ſſicnt hi. ſi aut 15 O iſi vixerit: quiſquis mnla eliqueran HM ſe deus. vl. ſ. c. c
1 licetia agere ius fuern hab. tamentum: ſe Biaconi vel ꝗ eie ogantur. lit. vel dic dom
nyt licena agere pa to:vt inde faciat teſtamentu DItez egularem vitam ducere cog n.⸗ d clericos ſi⸗
ſa ꝛzum. e 2 ilarem vit ina: blãdina eſſe apud 2
mmn reſte mummal i um de tabula clerico. e ⁊ in cõi vi Garem am vixentina: s minium rerum
eum den 5ymanere ⁊ in cõi Noniã velinatvixentin⸗ ten cutr dominit dei
od cut filius ama b . lt mecuʒ m 1C4 üb Roea eu ino ſüt ↄſtitu iuerſitatis apud ci
gs. pt. C. i non vu E: ſz videat vtru ha eccleſie tibi in vici zni vniuerſitatis a⸗ ni
e gardric. uſf de Qu beat libertatẽ: ſy vide⸗ dẽ ae Eccleie nbt ti tue eax ſolẽniter nes.·iſti de re. di . · vni
henn ceqo.l plff herxe babealit iſbereditaté. Jde. pꝛopterea fr aternitati tue :ꝛillud oi⸗ rſitatis. dicunt᷑ ctiã
nbi⸗ iudi. ſi longi exẽ ber poſſit fe abere pꝛopꝛiuʒ his qui ſuis erã viſitationis iniungim ꝛefatax pauperes dominiq
in Afuſagr e⸗ Mon licet habere pꝛop eſpondent operz onenteſ: vt ybicunqʒ pꝛef 6 ſuſtentantur⸗.
de offi. ind. d⸗e % onlic :4 cõiter viuer bus cõmonente vel diaconi vlre ge ſuſte
htſt de off. ind. ve⸗, renunciant: 1 cõi. iͤd habere p⸗ bus ca ſiue dioceſuʒ vel dia 0 .Cum pꝛepoſitus.
. terca.ff.ön renunciant: 7 tis vos aliqd habere eccleſiax ſiue oioceſuʒ) iſtricte ac cio Eu nã an
iap le.ptere iu.liſ⸗ On dica . bis omnia coias ccle ſone iuẽte fuerit diſt es Pahn,. æ confirmatus. an
gl riſqt om. iu.ij. piium: ſed ſint vobis onmi ligioſe ꝑl Itez melchiades* papa. 2 teſt admini
n eena , 2infrcauicun; areiigtchenmng nt Neszneleoiga huhe ſrure huiſit aae
iu ſuseina u Za⸗e culte litteral ab Quare in s otus vt er de e c.
nt yel nungd dicit fuerit malij: vt oce accipiat ſi hoc yl⸗ debantur. i gentibus eut. 2c nihil. .
W ſſidere res tẽ dlibet munus ac r pio debant 7 leſiã apoſtolii gentil ſicut. ⁊. c ſi. vij.
in Pornles vel vo⸗. del qanoalinet parcatur llli e en min — Siurg becele circo pꝛedia i iudea k èSi lirenut ier.
hnch em: non videf. tro c ꝛehenditur atqʒ conin hbpꝛeuidebant.iccirc la tantümo q.j.oĩs qui.ar.bonum
iß ſem nend ſem⸗ eo. ſi autem depꝛehend ſoyteri vel inime ſunt adepti: ſed pꝛeci . illis qui ſnis renũ
q⸗ bitrinʒ pꝛeſb minime ſun cum inter pꝛoi ſenner
B vtitur ſeru? citur:lec endet᷑.⁊ infra. fouendos egen . eſcerẽt ciauerunt. ꝙ ie ſtã
nunt pery lio dñi ẽ 0ſiti grauius em — eſ non ad ouen ſa mundi ſuccreſe 1r eſumitur illos iuſt
i⸗ ſge pecnlio iid prepolitis egatiõis fratreſ turbines ⁊ aduerſa mundi ſ 15 oläj Peeſiunttur logiuſts
Niſ eculio. id nius noſtre congreg bus ꝓp turbi ſqʒ peruenit vt ig cauſam ⁊ litem fou
fk de peculio huius n ibus ſed voluntati leſie ad hoc vſqʒ peruenit qui to bonũ ſi. extra
ind veſtimentũ. ſcd ſolum facultatibus ione renun/ eccleſie ad hoe omani pencipes: quio reeſt onn ſi. e⸗
ee ſeruus non po 8 in ipſa oꝛdin ſſaz obedientis gentes ſe narchiã teneba Voniam velia.
Cinto ſiget ea que ſũt pꝛyjs in 2 ſe per pꝛomiſſaʒ o in tius oꝛbis mon Hial oncurre Boniam
iauerint: 2 ſe per p tati ⁊ imperiis in tius o iſmi ſacramenta c . „£ lurium ec
claici ipeculio.pt. ff. ð ciauerun: oteſtati ⁊ imperij chꝛiſti 1 baptiſmi ſa aIN conſta 1 nota pluriumec
peculi itus alioꝛum poteſtati int: certuy chꝛiſti ⁊ b ir religioſiſſimus iſitationẽ vni
igi iteʒ qui ab hꝛiſto ⁊ pꝛo chꝛiſto ſi idere èdare vel rent:eqr s fidẽ veritatis pa „.. cõmitti.⁊ eſt ar. ꝙ ra
alio poſſidetur chꝛiſto l habere poſſidere dare v electiap vnnſeri ocbe: ten nitatis
eltcin alio poſſidetur eſt eos nihil loꝛis/ licẽtia debere. tinus p; t licẽtiã ꝑ vniuerſuʒ oꝛbẽ: ſu tione pꝛopinquitati⸗
uo poiliaenn. . oꝛis licẽ ele ptus dedit licẽtiã ꝑ vniuert chꝛiſtia⸗ quid ſtatuitur con⸗
nit ipſe nihil poſſi⸗ accipere ſine ſupen icuſ vel quilibet ptus dedit lic io nõ ſolũ fieri aliquid ſtatuitur
in amcn vel qunniß entibus iperio nõſe ſias pꝛedia ius. ſic extra de po
eini det vt. ff. de ad ſi pꝛopinquus vel⸗ id offerre voluſe deg lã fabꝛicandi eccleſias p tra ius. knij.l.
ft an l.ſic eueniet. ſʒ PIp iquam aliquid offerrev .* nos:ſed etiã fabꝛica miqʒ idẽ pꝛefatꝰ ſtu. ad hboc. ⁊. xiij.d
tk Nl. fratrum cuiqu oꝛiinſinuetur: 2 tuit tribuenda. demqʒ idẽ e.
dlcini dicas ꝙ ex per⸗ .r. f dem pꝛioꝛi inſinu onſtituit tribuenda. iſa contulit:⁊ fa⸗ cumlonge.
* pPꝛuno quidem pꝛio t: de que conſtitu ia imenſa co l.. onſtitute. vij.
kentt miſſtone pꝛelali rit: ſcipiatur ſi ipſe mãdauerit:de pꝛinceps donaria im petri inſtim m . L nne piſ.
enege ſuipoſſunt poſñ ſic ſuſcip il fiat aliud niſi qd pꝛioꝛi pla bꝛicã tepli pꝛimeyſec relinqueret: ? q.ſcon utuz. 8.lxj
lpolnn iat aliud niſi 1 bꝛica tẽpli pꝛime le⸗ lem relinqueret:
utficn dere. vt e ð ſta. tamen nihil r n unn Pbrodan . it adeo vt ſedẽ ĩpen lale ſuis pꝛofu Rinun des.fal
Cann, mo.c.monachi. (erit. E Idem. mini accipite cöner⸗ ita⸗ o ſucceſſoꝛibuſqʒ ſuis p n . Melchiades.f.
Var mim accipite co beato petro ſucceſſoꝛibu ſidẽs ſan⸗ n. ſt titulus. qꝛ mel⸗
ſoben nota ꝙ mona XFemplum/do buit locu⸗ egto peto me Idẽ vero pꝛeſidẽs ſan. ſus eſt timlus. aꝛ mel⸗
rne 3 ſantis in terra: quare babuit loci cederet?. Icẽ vero pꝛe rega ſades fuit pꝛoxim
nug che ronc cus OQAankinne faren iſi quia co turã cõ . ud nicenã congreg chiades ns
Ie ef H li miniſtrabant: niſi ꝗ eſynodojque apud m lericox te ſilueſtrum ⁊ eius
a ſnatet ogen angeli miniſtraban a erat: qug ce ſy ela quoꝛundaʒ clericox anmte ſt conſtanti
ſchnttune nec ↄueniri.ſicut ſi 2 ſir s loculos habitur gire˖ ta eſt cum quen cl H da:ait:voſia tempoꝛe e
naleNe ille q ceſſit boif. Aplius loculo⸗ ius eccka fures Hðñů oꝛã ſe deferer . , nus conuerſus. xcyj.
intgn ille g ceſſit boſ. cleſi ſit niſi vt eius ſpiceret coꝛã ſe defe ſoliuſ dei nus lanhngf.
4 mailnd in Kiren oremm diſpenſa⸗ tcreſernannni boibugiucien o rerganpris
6 h gen wies eficuntnr aruin cdeſie poſſide⸗ xiccirco geiehi H delncepe di 10: oninng oti,
cü mõach di —PTpedi ates ecclelie polſi ri. Ab illo eteni tempoꝛe? es ? pdia idi.õ. vij.q.j.iĩ apib
onin cũmõach dica Epedit facultates eccle s amoꝛe ri. Ab illo ſolũ poſſeſſion nnr Erid ji r15
yt.Al. .EXEpedit fac s perfectionis 1. ri religioſi non ſolł oi tipſos do Pꝛime. videtur g
it⸗ tur ſernus. vt.. Ari:⁊ pꝛopꝛias ie ſunt comun rireligioſ ſed etiã ſemetipſos do p ſit pꝛi
jiiſ di. . RKn:7pPeor rie lunt com ne poſſidebant: ſe e licas eccleſia petri ſit p
nnu zi dinltos 3 contemni: non enim pꝛop quiſquis que poſſi runt edificateſ baſilicas“ ioan⸗
5 . . Iqun rarunt edificate- eccleſia beati ioan
uni n hʒ liberũ ar⸗ conn cleſie facultates: ? ideo mino conſecraru ſanctox marty o ilatcranẽ.
B bitriũ.vt. xxxij. cclelie acultates: ſſis aut vendi n ldis in honoꝛe ſanc „1 niſ apoſtoli later
conmd bitriũ. vt. 1) nes e e habuit Dimi 18 aut 119. in ſuis fundis i. . aſteria inume II toꝛũ. ſed ex
.mnico. nec omnibus ene nemptoꝛ cuʒ pꝛepoſi? in m per ciuitates ac mon iũ cõueniret x.q. j·ſanc betriiapit
eni elle viſet nis fit rei ſue on ſie:omniũ que habet Fan qbus cetꝰ dño ſen meine Pone rena lice.
r gex neceſſitate fa ctus fuerit ecc elie: ar 2.deniq; ſan ra: m banus papa. le, vel pꝛime.i.ap ce.
nutn rcerat kide eccleſia efficitur diſhen ana/⸗ noſtis: igg . Item a ſidelfum bodie ab ecc Cocceiet gipe
n regn. u.l. velle. paulinus: vt ipſi melin H Quare pꝛe riũẽ apud eccleſiã
in 712 agere ñ pbõot cxus paulinu erlanenia vendita pau⸗ ſia non alienentur. ſacerdotes 7 man vt xcvj di ſ ila
pre deiniuna ſibi tia pꝛedia gamtſes cum crnatt Igentes autẽ ſumin fideles plus palea rcn Ranech
4N lata. ſ tũ eius ß· eribus erogauit: ſit eccleſie faculta ij atqʒ leuite ⁊ relid „* TrSynodo. naʒ añ
lin toiiff „ ontempſit ccleſie faculia alij atqʒ leuite r ſi bereditates y r s t genera
ſwchn. latus põt agere copus non contemplit it. quo facto „ Ni onferre: 1Dereanat 5 eũ nõ fuerun generg
2 gandee ſ Ped fideliſſime diſpeſait 4 pka ebeeereecleſt go ngeiͤ les ſynodi congrega⸗
