facit ſnĩa lʒ iniuſta qᷓ
aliqð pᷣnilegiũ.vt ex ð
ſen. ⁊ re iudi.cũ inter
in fi. io.ſʒ nõ oquit ð
tali ſnia ſed de cõcoꝛ/

dia que diffinitio vo

catur. b.

G Jſacerdotes.txri

plex caſus ſolet

bic poni. Pꝛimꝰ ſic: ec

ce epᷣſ alienanit res ec
cleſie i caſu illicito: dꝛ

bic ꝙ viuẽte epᷣo nul⸗

la pᷣſcriptio eurrit cõ/⸗
tra cccleſiã ĩ rebꝰ illis

i eo mõtno icipit cur

rere.⁊ hᷣm hoc expone

Ddiffiniſſe. i. alienaſſe.

ar.xx.q.ij.eps q man
cipia ⁊ dic ſcribendo

decreuerũt.i.decreto
ſcripture interpoſito

alienanerũt. el ßm
gliũ caſũ expone ſcri

pto decreuerũt.i.ſcri⸗

pto tranſigerun:: ⁊ in
fraudẽ.cũ.n.nõ pote
rat dare nepotibꝰſuiſ
ſingebat ſe habere li⸗
tẽ cũ eis de illo:et ira
ſigebat cũ eis.Tertiꝰ
caſus eſt:eps tulit dif
finitiuã ſniaʒ ↄtra ali

quã eccleſiaʒ ſuꝑ aliqᷓ
poſſeſſiõe eccleſe ⁊ 2

ius ſcriptuʒ. dꝛ hic ꝙ

ipſo viuẽte nõ currit

eã pᷣſcriptio.Sʒ cũ
iſta ſnia lata fuerit )
leges ſcriptas: vt hic
inuit:⁊ ita nulla actio
vel exceptio ex ea cõ/

petit. vt arg ij. q. vi. F.

Diffinitiua. qualr etiã

iſte poterit pᷣſcribere

poſt moꝛtem: dico ꝙ

non poſſit abꝛumpi. ¶ Item ſi de rebꝰ
eccleſie cõtrouerſia mota eſt ⁊ diffinitio

cepit tricennalisꝰpꝛeſcriptio petitoꝛi ſi⸗
lentium imponit:ita tamẽ vt ſupputatio
pꝛeſcriptionis nõ a tempoꝛe diffinitõis:

ſed a deceſſu diffinientis exoꝛdium ſu/

mat. ¶Ungde in toletano concilio ſta
tutum eeet..
Nita irrite diſponẽtis nõ poterit ꝑtinexe
ad tricennium tis.
B ſacerdoteſe vel miniſtri dũ guber
nacula eccleſiarum adminiſtrarevi
dentur cõtra patrũ ſactiſſimas ſationes
de rebꝰ eccleſie diffiniſſe aliqua digno⸗
ſcuntur:nonꝰex die quo talia ſcribendo
decreuerunt:ſed ex quo talia moꝛiẽdo⸗
diffinita reliquerũt: ſupputatiõis oꝛdo
ſubſtabit. nuſquam etenim poterit ad
tricenniũ tempoꝛis pertinere vita irrite
iudicantis:quia ſtatus contractuũ non
ſumpfſit initium ab oꝛigine equitatis.
Item ea que in beneficiis poſſident
ſiue que metu hoſtilitatis interueniente

diutius poſſeſſa fuerit:pꝛeſcribi nõ poſ

ſunt. ¶ Ande in agatenſi cõcilio diffi⸗
nitum eſt.

Que in heneficiis poſſidentur pꝛeſcribi

non poſſunt.

turnitate tempoꝛiſ de eccleſie remu
neratione aliqua poſſederint:in ius pꝛo
pꝛium pꝛeſcriptione tẽpoꝛis nõ vocẽt:

dummodo pateat eccleſie rem fuiſſe:ne

videãtur etiam epiſcopi tempoꝛe admi
niſtratiõis pꝛolixe aut pꝛecarias cũ oꝛdi
nati ſint facere nõ debuiſſe aut diu retẽ

tas facultates ĩ ius ſue ꝓpꝛietatis poſſe

iſie nõ. ſed eius ſucceſſoꝛ æ ſic intelligit ex de iurepa cura paſtoꝛalis.vl dic
ꝙ iſte bona fide poſſedit:qꝛ ignoꝛanit illã ſniaʒ non tenere.⁊ ſie ſnia q nul
la eſt: dat alicui cãm pᷣſcribendi.ſient titulus qui nõpalet dat cãm pꝛeſcribẽ
di.vt e de emp.puenit.ff.ꝓ emp.ꝙ vulgo.ff. ꝓ lega.l. iij iiij. nec ↄdicit.ex
de his que fi. a pla.· c.ij: qꝛ ibi ſciente capitulo alienatio fuit facta poſſeſſio/
nũ.vñ ibi poſſeſſoꝛ ſtati futui ẽ.ſʒ hic capitulo õdicẽte.yx tñ ꝙ de illicite ali
enatis nõ poſſit currere pᷣſcriptio.C. de bo.mater.l.i.? in hoc eſt deterioꝛig
aaitionis eccleſia ꝙ; minoꝛ ſiue filiuſfamilias.qꝛ nõ pꝛius eũ‚ pᷣſcribit qᷓ;
ſue poteſtatis eſſe incipiat.vt. C. de bo· que lihe.quecũqq. H
d Mõ ex die.ſi. er de tranſac.de cetero.ex de ccſi.pterea.ſi.xij.·ij ſi duot
ff. de diuer. ⁊ tẽp.pᷣſcrip.cũ heres.in fi.

— —

Moꝛiẽdo.iõ qꝛ lʒ glibʒ poſſit male alienata reuocare.vt.xij.q.ij. nõ li⸗

ceat.nõ tñ ita de facili admitteret᷑:cũ ep̃ᷣus ſemꝑ pdiceret.⁊ ei l̃as de rato
denegaret.ar. C.de anna.excep.lł.ij. .. vlt.⁊. C.de bo.q li.l.iij.ex de iudi.cãʒ.
Supputationis.i.repuſationis. J
BSBubſtabit . i. incipiet numerari.
Contractuũ.i.ↄtractus quem fecit epᷣs nõ hʒ iuſtũ initiũ.hoc ideo di
co:quia pꝛeſcriptio non eſt contractus.
i ¶Ab oꝛigine.ar.initiũ ſpectãdũ.vt.lxi·di.miramur.i.qi.pꝛincipatus. ex
de elee. dudũ. ff. ꝓ emp.qui fundum.
e Terici.in ius ꝓpꝛium.hic pʒ⁊ in ſe.c.ꝙ coloni ⁊ pꝛecario poſſidẽtes

nullo tꝑe pꝛeſcribunt.vt.x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ.ex de po

ſtu. bone. Ita

nec aliꝗs qui alieno noĩe poſſidet.vt ex de pꝛeſcrip.ſi diligenti.Iẽ nec vſu

— .

fructuarins.vt iſti.pꝑ qs ꝑſo.no.acq.S.fructuarius. Iteʒ nec creditoꝛ.ff.de

— ₰—

vſuca.nõ u Seani pignoꝛi. ⁊ boc iõ: qꝛ oẽs iſti alieno noe poſſident.vnð

illi tim dicũt᷑ po

oſſidere quoꝝ noie poſſidet᷑ vt er de reſtit.ſpo.cũ veniſſet.ſi
vſq; ad centũ an.poſſes ꝓhare initiũ poſſeſſionis.i.q tuo noĩe poſſeſſũ

E:nõ obſtat tibi aliq pſcriptio.vt hic pʒ.⁊.C. de pig.ac.nec creditoꝛes.⁊.C.

aligs

de pᷣſcrip.xxx.an.male.⁊ H̊ veꝝ ẽ.niſi velis dicere ꝙ per longã oblinionem
dar poiſeſſlon⸗ per id qdð eſt.ff.de vſt nca iuftuerel ſi tm tps effluxiti

niniio OQue humãitatiſ intuitn
ſubſecuta: ⁊ ſi iniuſta ſit:tamen quia nõ
ſua ſed diffiniẽtis auctoꝛitate poſſidere

(Na Ea wecverogamonnnaue diu

pꝛin.vel niſ illa perſona q̃ poſſedit noie alieno.alij poſtea tradat poſ

ſeſſionẽ.vt.ff.de acꝗ.poſ.poſſideri.ꝭ.ꝙ ſi ſuus.aliter nũq; pᷣſcribunt

tales niſi foꝛte dño reperẽti i reddiderint poſſeſſionẽ:tic pñt res ta
les pᷣſcribi:nõ ab ipſo.cũ malã fidẽ habeat:ſʒ a ſuo ſucceſſo:c. Nunc

hẽs q ꝑſone nõ

.. ð pñt pſcribere.
tranſſcribere. ¶ Itẽ ex ri aurelianeſ
iquib pꝛeſta

res iĩpꝛeſcripti⸗

Ntem ex conci.hiſpalenſi cui iterfuit vec decime dlai

iſidoꝛus. To.erde öſerbv.
Tempoꝛiſ pꝛeſcriptio non obiicitur vbi Cce geſa
pboſtilitatis metus interuenerit. piꝛeſcribit᷑ in re
Rima actione theodulphi malechi petitõe rex pe-
tane eccleſie antiſtitiſ ad noſ oblara culijxt. Cne öè
pꝛecatio eſt aſſerentis antiquã eiuſdem ſader rehe
11 al 3 5. Ytẽ ⁊ in b-
ꝛbis parochiam militaris quodã boſti niturib⸗qᷓ ↄtinu
litatis diſcrimie fuiſſe deciſã: ⁊ ex parte am cm i⸗ büt
aliq̃ ab eccleſiis aſtigane elibertane at vrt.ff de but. ſer
qʒ egabiẽſis vꝛbium eſſe retentam:pꝛo uitutes Itẽili⸗
qua re placuit vt omnis parochia quaʒ mitibuſ. S. ec I
antiqua ditione ante militarẽ hoſtilitatẽ Itẽ in ꝓcurat
retinuiſſe eccleſiam ſuaʒ quiſquis cõpꝛo maibeete
bar et:eius pꝛiuilegio reſtitueretur. ſicut Preſerip, cnzer
enim per legez mudialem his quos bar ofcij. Ie ? in
barica ſeueritas captiua neceſſitate traf obediẽtia. pt ex
nexit poſtliminiorreuertentibus reddit eo.cũnõ liceat.

ãtiqua poſſeſſio:nõ aliter ⁊ eccleſia rece ¶ Mon rocẽt
ptura eſt parochiã quaʒ ate tenuerit cũ arg . ꝙ q de libe

rebus ſuis ſiue ab aliis eccleſiis poſſide eiſeohali
atur: ſiue in cuiuſlibet poſſeſſonem trãſ indiciuʒ non ſa
fuſa fuerit:non eni erit obiicienda pꝛe⸗ ciüt. . i inul⸗
ſcriptio tẽpoꝛis:vbi neceſſitas intererit lus epiſcopus.
hoſtilitatis. Itezʒ Jo. papa paulino m . Mõ debniſ
epiſcopo fungẽti legatione in germaniã ſe. ſieni pꝛeſeni
2 pannoniam. (bpons non currit pe vereclerti e
iiptio vbi furoꝛ hoſtilitatis incumbit. ſeopiad conmſe⸗
rrengda beneficia

o Rima actione.i.in tractatu pꝛimi diei ipfiuſ concilij. ꝰ
gentium. ⁊. xxxiij.q.i.c.i.

Ziwt
n epiſcopus. excolendas..e.q·i poſſeſſiones.

p in Poganinio hoglünſunn eſt ius amiſſe reᷣ recuperãde ab eỹneo
in

Sũt etiã qdam

peꝛeſcribi noñ poſſunt. biles. vt iura
83 epiſcopus humãitatis ituitu mã ſbereans noß⸗
cipiola vineolas vel terrulas cleri⸗ tor ieſ.
cis aut monachis vel quibuſlibet pꝛeſſti mtbutspeclen
terit excolendasvel tempoꝛe tenendas biit vt.ſc. . poꝛ
etiam ſi lõga trãſiſſe annoꝛum ſpatia cõ ro.C. ð pſcrip.
pꝛobentur:nullum eccleſia pꝛeiudiciun, xxx an cõpenit
patiatur:nec ſecularis:legis pꝛeſcriptio T der⸗ um⸗
qque eccleſiam aliquã ipediat opponat. aende. i.

2

1

yt. C. de bo · que

in ſiatũ pꝛiſtinũ reſtaurde.ff. de cap.æ poſtli rener.l. poſtliminiũ.
dat᷑ aũt ſm leges poſtliminiũ reuertẽtibus reſciſſoꝛia inira q̃driẽniũ

inſti. de ac. 5. rurſus. C. de in inre. reſti.l. vlt. m̃ nõ poruerit agerei 56

quadriennio ꝑ aliquos dies reſtituit᷑ ad eos.ff. ex ꝗ cau.ma.ſʒ⁊ ſiꝰ⸗

—— —

pꝛetoꝛẽ. S.ſi ferie.ſm canones cũ nõ currat in hoc caſu pᷣſcriptio:no

dabit reſciſſoꝛia. Hic ẽ ergo vnus caſus.ſ.hoſtilitas in quo no currit
pꝛeſcriptio.Alius dũ vinit iniquus alienatoꝛ. S.e. ſi ſacerdotes.Cer

tius cũ vacat ecclia.ex de pꝛeſcrip.de quarta vel cum q̃ſ vacat ecclia
p̃lato.ſ lapſo in bereſim. ex de pꝛeſcrip.c.i. Alius eſt in pupillari et
te. C. q. ex can. in inte.re.nõ eſt ne.l.vlt. Aliꝰeſt cũ ꝗs eſt in ptãte pꝛis.
yt. C. de bo.q̃ li. q̃cũq;. Alius eſt cũ mulier ẽ in mꝛimonio quo ad do⸗
tẽ C. de inre do. in rebꝰ qꝛ nõ pᷣſcribit᷑ õ mulierẽ in dote repetẽda niſũ
ſoluto mꝛimonio.vt ibi dꝛ. Septimꝰ.cũ quid debet᷑ ad diẽ vel ſub cõ
ditione.tũc.n. nõ currit pᷣſcriptio niſi a tꝑe diei vel exlãtis oditõis.C.

de pᷣſerip. xxx.an.cũ notiſſimi. illud. Itẽ ⁊ tꝑe excõicatiõis non cur

rit pꝛeſcriptio.er de cõceſ.pᷣbẽ.⁊ ec.nõ va.qꝛ diuerſitatẽ. Itẽ ⁊ in ipꝑe

illo quo ꝗs ipeditus eſt iuſto ĩpedimento nõ põt agere. vr er de elec
ne ꝓ defectu.⁊ er̃ de ap.ex rõne.⁊.C. de inoffi.teſta. maioꝛes. A.ff. ;“

ex qui.cau.ma.l.ꝙ quidẽ.⁊.l.nõ.n.

poſtli. re.l. ab hoſtibus.

q ¶Reuertentbus S iij q i reintegranda. . vij q i paſtoꝛalis C. de

¶ Receptura.nã ins redit vt pꝛidem:cum ſtatus redditur idem. vt

extra de elec.qnia diligentia.ff.ſi ſer.ven.⁊ ſi foꝛte.rñ.i.ff. de fuiruſti.
pꝛedio.l.⁊.attilicinus.

8 C. Meceſſitas. ar. ꝙ; non pꝛeindicat patrono inueſtitura tempo:e

rlc

sin

. 4

6
umnihe

pbunn
i
(ocfti
alife,
öner
izon
ſin⸗
mcs
inon,
IzC6

iſelde
man

raninr
Enueni⸗
aet

uit
1 e

(ino⸗
fittun

inpei
ptſcnher
pierp
alinte
ki

fifin

Unpite
ncinni
ſſſee
unafi⸗
ntenſ

=

Nilen

Gſluefirt

Cchnike
CMun

.7

ggi
ſatiri⸗
huunn
giits

ird i

XVI

hoſtüitatis faeta. xxxiiij q·i cum per bellicam. F. vij. q.i. pontifices.

a DODno. in cauſa.ſecus ſi manſueti ſunt indei vel ſarraceni:tales

De pꝛeſcribent.ar.xxiij.q.vlt.diſpar.quidã tamen dicunt eſſe ec
cleſie

hꝛiuilegium ꝓꝙ etiã domiti nõ poſſunt pᷣſcribere cuʒ nec ege ec
cleſia ſtica regãt:lʒ poſſint rem pꝛiuati pſcribere:dũmodo legibꝰ ro⸗

manis regant.

lericos non de

bere monere ar
ma coꝛpoꝛalia

etiã contra ho/

viij.quicũq; na

tiones ſunt ar⸗
ma clericoꝝ. vt
xxiij.q.viij.con
nenioꝛ
arg. cõtra liber
tatem nõ p̃ſcri/
necgligũt
ꝑſone quod ẽ in
omittẽdo redũ
dat in damnnʒ
eccleſe. Illð ãt
qð conſiſtit ĩ fa
ciendo nõ nocʒ
eeccleſe. yt. j. q.
yi·ſ ehm. ar. ð.
ã.e. l.. d. xxxyx

eccleñe.ſʒ ibi no

cet delictum qð
fiſtit in omit/

tendo.qr. j. C. ö

acq.· poſ.l. pl. ibi
enĩ nõ nocet de

lictum ẽt quod

ↄfiſtit in facien

e¶Lonneniã

tur.auctoꝛitate
buius canonis.
ſl. lxp. di. c. vlti.
Sputatoſ ad ad

monitionẽ faci

enda³m.
9 . Pertineãt.
xpleto triẽnio
vt bic in hac ru

triennium ẽ bic
intelligendum
ficut ibi ſubĩtel
ligendi ſunt iſti
ſex mẽſes gꝗ dã
mur ad admoni

tionẽ faciendaʒ

dicit t̃. p. ꝙ p⸗/

neniãt ſtati. m vſq;

Hꝛo ſi de annoꝛum numero foꝛte

quis cauſatur:ſciat quia iter chꝛiſti
anos ⁊ eos qui vnius fidei ſũt numerui
certus affixus eſt.ceteruʒ vbi paganoꝝ

et increduloꝛũ furoꝛ i cauſa eſt:quanta

libet pꝛetereant tempoꝛa:iuri non pꝛe⸗

indicant eccleſiaruʒ que coꝛpoꝛalia ne⸗

ſciẽtes armaꝰ ſolũ deũ ⁊ pꝛopngnatoꝛẽ
ſuũ quãdo ei placuerit miſereri patiẽter
expectant. Meruʒ ſi annoꝛuʒ pꝛolixitas
i talibus impediat:deus ipſe repꝛehẽdẽ
dus eſt:qͥ poſt quadrigẽtos ⁊.xxx.ãnos
filios iſrael de duriſſima Prninne pha⸗
raonis ⁊ foꝛnace ferrea liberauit:ſed ip
ſe ꝑ ſe redẽptoꝛ noſter fuit:qui humaniũ
genus poſt annoꝛũ milia de iferni clau⸗
ſtris erihun. Tollutur etiam pꝛeſcri⸗
ptione ille dioceſes quas pꝛopꝛiis epi⸗
ſcopis negligẽtibꝰ alij ab hereſi ad fidei
integritatem reuocauerunt. Cnde iĩ
ix. aphꝛicano cõci.legitur.
Si 4. epiſcopi dioceſẽs ſuas lucrari deo
negligunt:poſt triẽnin eis conſtabũt epi
ſcopis:qͥꝛu ſtudio fidei ſut reconciliate.
Lacuit vt quicũque negliguntůloca
ad ſuam cathedrã pertinentia in ca
tholica vnitate lucrari. conuenianturPa
diligentibꝰ vicinis epiſcopis vt id agere
n moꝛentur:quod ſiifra ſex mẽſes a die
conuentionis nõ effecerint qui potuerit
ea lucrari ad ipſum pertineant:ita ſane
vt ſi ille ad quem ꝑtinuiſſe videbantur
pꝛobare potueritꝰ magis illius electam
negligẽtiaʒ ab hereticis vt ĩpune ibi ſint
⁊ ſuam diligẽtiam fniſſe pꝛeuentã:vt eo
modo eius cura ſollicitioꝛ vitaretur:cũ
hoc iudices epiſcopi cognouerit:ſue ca
thedre loca rſtimgrur. W. oteſt etiã
aliter intelligi pꝛeſcriptio illa
poꝛis:qua gelaſiꝰ negat ſtatũ parochia⸗

baeru rum poſſe mutari. Longum enim tẽpus
bꝛica. ⁊ ex deß·
ſcrip.· c. i. vñ illð

ſicut ex legibus habetur decennium
vicennium intelligitur. Huius ergo lõgi
tempoꝛis pꝛeſcriptio auctoꝛitate gelaſii
⁊ ſecularium legum eccleſüs obiici non
poteſti. ODꝛeſcriptionum alie ſunt
introducte odio petẽtis ⁊ fauoꝛe poſſidẽ
tis:alie tantum odio petentis.qui enim

ad trienniũ põt eps ſuus locũ illũ repetere. vt e

de pſerip. c. i ? eſt bic ſpale fauoꝛe fidei.vt ꝑ triẽniũ eccłiã pᷣſcribat
ius epale 2 eti limes.? excuſat᷑ pᷣſcribẽs bic ancẽte canonis: lʒ habe
at conſcientiã rei aliene. ar. ff. de noxa. ? gnãliter.⁊ ſi rẽ ꝓ derelicto
bitam mihi vẽdas. Iz ſcia eã in bonis tuis nõ fniſſe.ipſam vſucapio.
f ꝓ derelicto. l.p. ar. ff. de fundoo do.li.Sʒ nũꝗd eccleſia leſa in Hͥ caʒu

pot petere in ĩteg

E reſtitutionẽ põt dici ꝙ ſic nif fuerit negligẽtes cle

niei? eps. ar.ff. de mino. veꝑ. S.itẽ q̃rit vel ſi vult ipſũ negligẽtẽ ↄue/
niat. xij.q/ij. monemꝰ.? ↄſeꝗr ab eo idemnitatẽ.C.arbi.in.qcqd. alie

„

8— tuerit.j.xxx.annos.a ſententia.

nit. n. g vſucapere pmiſit.ff. de v. ſig. alienationis.
Diligetiã. .dñi·ff. ad ſe. c. tertul.l. ij.5. ſi mater. ex ap. oblate.

t. Ot deceninm. C. de pꝛeſcrip. x. velxx. an.l. vlt io.
Võ põt. poſt hoc ſtati lege illũ.5.ſz ſola. cũ. c. ſe nemo ad hoc po
lea reuerſurus. dz. n. ꝙ dñs YJacobus iterpoſuit iſtas leges:qð etiã

m

conuincit ex eo ꝙ ill

eↄcoꝛdantie bis ponuntur. .

. Pmftis. p̃ſens dẽ qni in eadẽ ꝓuincia eſt: abſens ꝗ in alia. C.
bſerip. x. vel. xx. an.

l.vlt. m̃ abſens dẽ qñqʒ qĩ iure nõ appet.ff. de dã.

ife.liiij S.abeſſe. ſens etiã dꝛ qñgʒ g in hoꝛtis eſt. fl. de pcu. pſens.
n t Perpetua boc bes. C. de pſcrip xxx an. ſi quis emptionis.

ongi tem2⸗

O. m

—

bitoꝛe debitoꝛ.n. vel eius heredes nõ

pigno.yvſucapio.

bona fide ⁊ iuſto titulo rẽ pꝛeſẽtis per
decẽnium:abſentis vero per vicenniuʒ
tenuerit:perpetuaꝰ exceptione tutuſ erit

non ſolum aduerſus alios:ſed etiã ad⸗

nerſus creditoꝛesquibus res ipſa obli

gata fuerat:etiam aduerſus dominum

verum.Si vero aliquo caſu a poſſeſſõe

ceciderit:etiam aduerſus dominũ verũ

vtiliterꝰrem vendicare poterit:ſi autem
nullo titulo bona tamẽ fide per tricẽniũ
rem alicuius poſſederit:ſimilijgaudebit
pꝛeſidio. Gona vero fideſ nõ ad tractũ
medii tempoꝛis ſʒ ad initiũ poſſeſſionis
refertur. ſufficit eni in initio cuiqʒ bona
fide poſſidere cepiſſe:etiaʒ ſi medio tem
poꝛe cõſciẽtiam rei aliene habuerit. He
pꝛeſcriptiones introducte ſunt fauoꝛe

poſſidentis ⁊ odio petentis:quia lex fa

net his qui bona fide: et iuſto titulo vel
bona fide tantum poſſident: odit auteʒ
⁊ punit circa rem ſuaʒ negligentes⁊ de
ſides. Quod ſi mala fide rẽ alienam
quis poſſidere cepit:poſt.xxx.annos ad
uerſus omnem petẽtem exceptõe tutus
erit. Si vero aliquo cau a poſſeſſione ce
ciderit:actionem nõ hʒ:qꝛ bec pᷣſcriptio
n fauoꝛe male fidei poſſeſſoꝛis ſed odio
tantum rem ſuaʒ pꝛoſequi negligentis
introducta eſt. Si auteʒ reſ ad creditoꝛẽ
ſuum vel ad dominũ peruenerit: deten
tionis cõmodũ habebit. Si vero ad ali
nm:creditoꝛ vel alius dominus aduer⸗
ſuſeſ experiri poterit:nec ſibi ꝓderit ex
ceptio medij tempoꝛis poſſeſſoꝛis:quia
non ab eo habuit cãm poſſidendi. Nð
ſi violenter poſſeſſio 15 eos peruenerit
male ſidei poſſeſſoꝛ indiſtincte poſſeſſi
onis cõmodũ recipiet. ¶ Hec de pꝛe
ſcriptionibus decennij vel vicennij vel
tricennij intelligenda ſunt:ſi ſine iterru
ptione poſſeſſa pꝛobẽtur. Quodſi per
naturalem detentionem poſſeſſio inter
ruptafueri:a die recuperate poſſeſſio
nis noui.xxxx.anni in omnibus pꝛeſcri⸗
ptionibus numerabuntur ſi per litis cõ
teſtationem ab vltimo die litigij. xl. anni

computabuntur.ꝙ ſi ab eo qui in cauſa

pꝛeſcribendi erat:poſſeſſionem aliquis

in annalibꝰactionibus nñ que interruptione tali

£

9
o Creditoꝛes. H ſ fu erit ali a debitoꝛe aut eiberede. vel ſcdo vluẽte de
nt ſe defendere ð creditoꝛem niſi.x.
an. vt. C.ſi aduer. credi.li =. C. de pſcrip.xxx.an. cuʒ notiſſimi. Vſucapio
aut nũꝙ; currit ò creditoꝛes:qꝛ cã dominij ſemota ẽ a qõne pignoꝛis.C.de

⁊ alijſꝗ dicuni ꝙ per
pᷣſcriptionẽ acꝗritur

p C· VAtiliter ar. p io.

dñium ßʒ. M. directe

põt vẽdicare: q; ſʒ eũ
dnium acgrit̃ pſcri⸗
ptioe.vñ illud aduer⸗

—
—

biũ vtiliter non eſt de

textu.vel ſi ẽ de textu
expone vtiliter.i.ĩdu/
bitanter vel efficacit᷑
q ¶ Initio.hoc nõ te
net m canonelſ. qꝛ oʒ
ex oi parte pᷣſcriptõis
habere bon fideʒ. vt
ex de pꝛeſcrip.qm̃.
r ¶¶Megligentes. vi⸗

gilãtibus.n.nõ doꝛmi

entibus ſubueniũt in
ra:vt.ffex ꝗ.can.ma.
l.nõ eni. ff. de his que

in frau.credi.l.pupil⸗
lus.

8 Cömodũu. qꝛ ab
eo rẽ illã non poterit
euocare qui mala fið
egm poſſedit.
8 C Cõmodũ. nõ ꝙ

violento derentoꝛi vel

male fidei poſſeſſoꝛi

res violenter auſeren
da non eſt:niſi incõti
nenti.ar.iij.q.i. . vlt.
nec ei tunc dicit᷑ inter
rumpi pᷣſcriptio.ff.de

vi ⁊ viar. ꝗ poſſeſſio⸗
t Poſſeſſionis. ar.

aliqua ex quo ↄiũguł

valida eẽ quoꝝ qðli⸗

bet ꝑ ſe ſeparatim in-

ualidũ eſt:vt fama:⁊

teſtimoniũ vniꝰteſtis
ar...xxxiij.di.qrũdã
n Interrupta.fit at

iterruptio dupliciter
naturaliter ⁊ ciuiliter

nãaliter fit occupatiõe

aque ⁊ alijs modis.
vt. ff. de acg. po. gꝗ vni
uerſas. .. i. . ij. Iteʒ ſi
lõgo tꝑe omittit᷑ poſ⸗
ſeſſio.ff.de vſuca.fur

tũ. Itẽ ꝑ coꝛpoꝛalem

cõpulſioneʒ:⁊ hoc no

cet vel ꝓdeſt oĩbꝰ.ff,.

de vſuca. naturaliter
Ciniliter fit libelli ob

latione:⁊ hoc hʒ lord
r. perpemant᷑. C.qñ libelluſ
Pncipi.lij. Itẽ fit ꝑ litis ↄt.que locũ hʒ in pꝑpetuis actionibus. C. de pᷣſcrip.

xx.an.ſicut in rẽ.⁊ hoc ꝓdeſt tm ei qui facit:⁊ obeſtilli tĩ ↄtra quẽ fit:pt.ff.
de diuer.⁊? tempo.pſcrip.inter q̃ttuoꝛ.ei tmñ nĩ ꝓdeſt qui co aĩo ↄteſtat litẽ
yt ducat cãm ad finẽ:ſed ipedit ꝓpter foꝛtuitos caſus:alias nõ ꝓdeſt. ar.
ſenſu ↄtrario.C. de pſcrip.xxx.an.l.plti.⁊ in aut᷑.de litig. S.oẽm. circa. fi.
colix. Itẽ litis ↄte.tunc tantum interrũpit cũ fit coꝛã indice ſuo alias non

yt · Cne de ſta. defun. l.pe. interrumpit etia pſcriptio

ſynodali pclamatiõe

yvt er de pᷣſerip ſcõꝝ. Itẽ cũ exponit᷑ ſcdᷣa cautio.yt.C.de pᷣſcrip.xxx.an.cũ
notiſſimi.5.ſed ⁊ ſi quis.itẽ eum quis ſoluit vſi uras.C. de pᷣſcript.xxx.an.l.

pe. itẽ alinm habes.ſ Cc.q.is autem cuius res.⁊ er de
⁊ alium habes ex yt lit᷑.nõ ↄte.qm.in fi.qñq; auteʒ

offi. oꝛ. paſtoꝛalis.iteʒ
non interrumpit᷑ pᷣſcri

ptio ſed doꝛmitat vacante.ſ.ecclia ⁊ in pupillari etate ⁊ in alijs caſibꝰquoſ

dixi.ð. e. pꝛima actione.

x ¶ Triginia. ergo naturalis interruptio non valʒ tm̃ ïtuʒ litis ↄteſtatio.
qꝛ litis ↄteſtatiõe ꝑpetuat᷑ actio vſq; ad.xl.an.pt. C. de pſcrip.xxx.an.l.vlt.

*

ſed ĩ nali interruptione nõ.yt hic.ſil

rdico ꝙ nec illa cõuen io qne fit ꝑ exe-

chtoꝛẽ ꝑpetnat ad.xl.an.cum gnãliter dicatur qð omne ins ⁊ omnis actio
tollitur ſpatio.xxx.an.niſi ybi peciale aliquod reperitur.pt.C. de pᷣſcrip.

xxx.an.cum notiſſimi.

Continnare. qʒ reuer
tamẽ fingit eã ↄiunctiʒ ꝑu 1 ex qui na 6
T eſt ſ.ff de acꝗbere.placet. ⁊ ſic ts pꝛecedens dicit ↄtinnari tpi ſequenni

Cauſa

a aliquo tempoꝛe intermedio vacet poſſeſſio i 1
enire ad aliũ locũ.vt.ff.ex qui.cau.ma.cũ miles

2

quo alter incipit poſſidere.ſʒ ↄtra eſt qdð legit.ff. de acꝗ.polſ.l.poponius...

—

vlt. vbi dꝛ ꝙ vitioſa poſſeſſio nõ cõtinuat᷑ nõ vitioſe: ſed illud veꝝ eſt ĩlõ⸗

ga pꝛeſcriptione:ſecꝰ

in longiſſima.

bᷣ¶NKoteſtari. C. de

anna.exce.vt ꝑfectiꝰ.

eVel ꝓpter aduer
ri

nrij. boc bñ traditur
ex de of.oꝛ.paſtoꝛal.

dNVNel quia.ſic..ij)

q.i.ꝓbibentur. C. de
epi.andi.l.vlt.

Boinneilif voilfl
cilir

um large dicif qñ
qʒ habitatio.ff. ð dã.
infe.l. iiij. S. pᷣtoꝛ arg.

ff. Oe lib. agno. l. i.ĩ pn. S.

⁊ eſt ſi ex de cle.nõ rĩe

g Subſcriptiõe. ar.
Hinſtto habenti ſub

ſcriptionẽ triũ teſtinʒ
ſtanduʒ eſt etiã ſi per
tabellionẽ ↄfectũ nõ

ſit. ꝗr. C.qui po.in pi.
ha.l.penul. Hodie ät

duo teſtes equipollẽt
tabellioni.vt cx de ꝓ/⸗
ba.qm̃ contra.de hac
mã nõ.xi.q.iij.cure.

5 .uas nea deck .
nij. ſ. e. q.iiij. neg.
hb — Triginta anis. B

Raie nõ tenet. vt ex
de pᷣſcrip. de qrta⸗

i = Permuttit. ſ. e · q.
E.

poſſeſſiones.

lꝛ Pꝛiuatus. vt ex ð

pꝛeſcrip:cauſam.

I¶Conualeſcũt. ſie

i.ꝗ·i.pᷣncipatus.ar.cõ

tra er̃ de ma. cõtrac.
ↄtra interdic eccle.c.

vlt. ⁊ e de conuer. co
in. placet.
m Etiã ſi · xl. C. de

de pᷣſcrip.xxx.vel· x.
an comperit-

n Mutilabut nec

teſſio ei pᷣiudicaret.
ſi ↄfiteret᷑ ſe ſeruũ: ni.
ſi in inſtro hoc fecerit
vt. C. ð agri.⁊ cen.cũ
ſcimus.

0 Pono. fũctões · i.

penſiones agroꝛum.

Jubemns poſſe/
PAlen

t. C. de pᷣſcrip.
xx.an. comperit.

q c= Parti. C. de fun.
Patri⸗

ri.l. vlt. ↄtra. ſʒ ibi
Huilegiũ habuit abi⸗
peratoꝛe:⁊ pᷣterea ꝑ
xl. an. non ſoluit. inde

tutuſẽ ꝑ illa duo.õ. .

i. vꝛ ꝙ laicuſ poſ

ſit decimas pᷣſcribere

r Wag⸗ etiã. decima

nãciſcatur: tempus pꝛecedens cum ſne

poſſeſſioniſ tempoꝛe continuare poterit

Is auteʒ cuius res pꝛeſcribitur:ſi liem

conteſtari non poterit: vel pꝛopter ad/
uerſarijabſentiam vel infantiam vel fu
roꝛis laboꝛem cum neminẽ tutoꝛem vel
curatoꝛẽ habeat:vel quia?i magna po⸗
teſtate conſtitutꝰ eſt itra cõſtituta tẽpoꝛa
pꝛeſidez adeat:libellũ ei poꝛigat: ⁊ hoc
in querimoniam deducat: ⁊ ſic tempoꝛiſ
interruptionem faciat.Si autẽ pꝛeſidez
adire non poterit:ſaltem ad epiſcopum
locoꝛum vel defenſoꝛem ciuitatis eat:⁊
ſuam manifeſtare voluntatem in ſcript
depꝛoperet. Quod ſi pꝛeſes vl epiſcopꝰ
vł defeſoꝛ abfuerit:liceat ei publice pꝛo
põere:vbi domiciliũ habet poſſeſſoꝛ: ſʒ
cum tabularioꝛum ſubſcriptione:vel ſi

ciuitas tabularioſ non habet:cum triuʒ

teſtium ſubſcriptione.⁊ hoc ſufficiat ad
omnem tempoꝛalem interruptionẽ ſiue

triẽnii ſiue longi tẽpoꝛiſ ſiue triginta vel

quadraginta annoꝛum pꝛeſcriptio ſit.
. Hec de pꝛeſea ipeib ſer pꝛiuatos.
eteruz aduerſus loca religioſa nõ niſi

quadraginta annoꝛuʒ pꝛeſcriptio currit

Ande in autẽticis. Quas actiones tri⸗
cẽnalis pꝛeſcriptio pꝛecludit:ſi loco re⸗
ligioſo competãt quadraginta ãniſ clau
duntur: ⁊ in nouellis. NMeque decennii

vel vicẽnii ⁊ cetera.In canonibusvero

eccleſia aduerſus eccleſiã trigita ãnis/:

monaſterium aduerſu ſeccleſã non nin

quadragita anis pꝛeſcribere ꝑmittitur.
Quod ſi pꝛiuatus pꝛimitias ⁊ decimal
ſiue ſine nitulo ſiue cum titulo poſſederit

nulla tempoais pꝛeſcriptione tutus eſſe
t. Que eni ab initio de iure ſoꝛtiri
im non poſſunt: tractu tẽpoꝛis nõ

poterit.
effectu
cõualeſcunt. Ande ſi liber bomo lõgo
tempoꝛe pꝛo ſeruo detineatur:etiamſi

minime mutilabut. Ad hec eccleſia reſ
publica pꝛimitie decimationes ciuilium
functionũ inſtar obtinet. oꝛnopubli
ce functiones pꝛeſcribi nõ poſſũt. ¶nð
in. vii. lib. codicis ti. de triginta vel qua⸗
draginta annoꝛũ pꝛeſcriptione iperatoꝛ
anaſtaſius. Jubemus eos qui rem

alienã per continuũ ãnoꝛuʒ quadragita
curriculũ ſine aliqua iterpellatiõe legiti⸗
ma poſſederunt: de poſſeſſõe quidẽ rei
vel dominio neqqua remoueri:füctiõeſ

autem ſeu cinilẽ canonẽ vel aliquã aliã

publicã collationẽ ipoſitã eis depẽdere
coõpelli: nec huic parti cuiuſcunque tem

nã ius bʒ pcipiendi ꝰ

petendi eas ex quo ei

—

ↄcedũtur ab epo:puta

nfendũ vel bſiciũ ad tõs. Ad i dicũt gd:cp lat

ens nullũ ius hʒ in eis nec hꝛe põt.i.q.iij.peruenit.⁊ ſm iſtos planum eſt.

Alij dicunt ꝙ cũ ſic ↄced i᷑ laico ab epo.laicus hʒ ius poſſidẽdi ſʒ illð ius

nõ eſt ſpũale:nec rõne illius inris poſſet pᷣſcribere:qꝛ alieno noĩe poſſidet
ſi vo vellet interuertere poſſeſſionẽ.iã inciperet eẽ ma e fidei:⁊ iſa nõ poſſʒ
pᷣſcribere eas:qꝛ lʒ laicus ſit:t ſuꝑ decimis in foꝛo eccleſie ↄueniret᷑. Sed
nõne ius ſpũale ꝑcipiendi decimas hũt lepꝛoſi: vt er de ec.edifi.c.ij.⁊ tem
palarij qui ſunt laici.dic ꝙ nõ:ſʒ tm a pᷣſtatione ſũt liberi.qð ex eo pʒ: quia
ſpᷣdiũ de quo ipſi nõ pᷣſtant decimas deuoluit᷑ ad eccleſiaʒ vel ad pꝛiustũ

guadrac en ano n curricula exceſſerint
ola tẽpoꝛis longiquitate libertatis iura

ſtatim eccleſta vtitur iure ſuo:? ſoluet pꝛiuatus decimas.

q.i.ſunt quidam.

tNJus ſcriptum. xxv. ij reſcriprꝛa.
u Itẽ decime laicis.ſe. · vij· decimas· c. peruẽit

poꝛis pꝛeſcriptionẽ oppoſitam admitti.

Sic etiaʒ pꝛedia ſiue ſint pꝛiuati ſiue

eccleſie:poſſut pꝛeſcribi:pꝛouẽtꝰ pꝛimi⸗

tiarum ⁊ decimationũ pꝛeſcriptide tolli
ñ poteſt:etiam ſi a romano põtifice qui
libet laicꝰ ſuper his reſcripꝑtũ ĩpetraue⸗
rit. Reſcripta.n.que contra ius ſcriptũ

ipetrata fuerit niſi talia ſint que illis bꝰ

data fuerit pꝛoſint:⁊ nulli obſint:nulliꝰ

momẽti elle cenſetur. Itẽ decie ?ẽ deo

mandãte ſacerdotibus ⁊ leuit᷑ ſeparate
ſũt:vt de ſoꝛte dñi viuãt qui ĩ eius ſoꝛte
connumerantur.nõ ergo cuiuſquã pꝛi⸗
uilegio laicis concedi poſſũt:ne diuinis
mãdatis auctoꝛitas humana pꝛeiudiciũ

iferat. Ande imperatoꝛ valentinianꝰ?

theodoſiꝰ. & Uniuerſas terras qͥ a co
lonis ſen emphiteotecarüs dñici iuris
reipublice vel tẽploꝛũin qlibet ꝓuĩcia
vendite vel vllo alio pacto alienate ſũt
ab his qui perperã atq; cõtra leges eas
detinent:nulla longi tꝑis pꝛeſcriptione
officiẽte iubemꝰr̃ſtitui:ita vt nec pꝛeciũ
quide iniquis comparatoꝛibꝰ repoſcer

liceat. De pꝛeſcriptõibꝰꝰvo lõgi tpis
in autenticis iuenitur col.viii.conſti.vi.

Quas actiones alias tricennaliſ de
cẽnalis vicẽnalis pꝛeſcripuo ſecludit:ſi
loco religioſo cõpetunt.xl.an. claudũt᷑.
vſucapiòe ⁊ q̃driẽniupᷣſcriptõe ſuũlocũ
habentibꝰ.¶ Sed ſola pꝛeſcriptio.xxx
annoꝛũ ⁊ deiceps:a qua tñ pꝛeſcriptiõe

pꝛiuilegia romae eccleſie ſunt excluſa:q
nõ niſi cẽtũ ãnoꝛũ ſpatio pꝛeſcribi poſ⸗

nico regi.

ſunt. Ande Joan. viii.ſcribit lodo⸗

annoꝛum pꝛeſcriptione tollumur.
FEmo de ãnoꝛũ numero reſultãdi

ſuimat fomẽtũ quia ſacia romana
cui deo auctoꝛe ſeruimus eccleſia:pꝛiui
legia q ĩ firma petri ſtabilitatis petra ſu
ſcepit: nullis tempoꝛibus anguſtantur/
nullis regnoꝛum partitionibus pꝛeiudi
canturd:ſed venerande romane leges

diuinitus per oꝛa pꝛincipum pꝛomulga

te rerum eius pꝛeſcriptionem non niſiꝑ

centuman.admittunt.

—

4 du m eſt ſi monaſteriũ aduer
leat:qu odvꝛbanus.ij.pꝛohibuit dicẽs.
Tricennio tempoꝛis aliquid pꝛeſcribe⸗
re abbates vel monachinon valent.

5.xi q· ij. imperatoꝛes.

Mꝛiuilegia romãe eccleſie nõ niſi cẽtu

Stenſum eſteqnaltd eccle⸗
cribere poſſt. Nunc viden

ſus eccleſiam pꝛeſcribere a

ſis et huiuſmo⸗

Etiam ſi a romano · qꝛ talibus papa non vult diſpee are.xxyv.

di cauſa paup⸗/

tatis ⁊ intuitu

niſi foꝛte lego

elemoſyne rmit

tantur.

x¶ Vniuerſal

vel tẽploꝝ.i. ec

yCongitpiſ

nõ dicit longiſ⸗

ſimi. vñ bñ pꝛe
ſcriberet:ꝗ a co

lonis cemeret lõ

giſſimo tẽpoꝛe:

lʒ ſit ar. contra.

xcy. di.bñ gdeʒ
nam male ſidei
poſſeſſoꝛ ẽ ex qͥ
emit rem illã ec
cleſie otra legũ

iterdicta.vt. C.

de agri. ⁊ cenſi.

quẽadmodum.

3 CPꝛeciuz. S.

xij ij. gſquis.
S.xij. . ij. vulte
rane. ſʒ hic fuit
male fidei poſ/
ſeſſoꝛ.

7 .Quidem.
hoc notat᷑ S. x.
· i. hoc iuſ i fi.
2Be pᷣſcripti
onibus. vſuca⸗
pione. vꝛ ꝙ res

eccleſie no pñt
vſucapi nec reſ

fiſci. iſti. de yſu
cap.ð.res filci.
C. de vſuca.l.i.

Item res eccle

cẽſent᷑ iure rei ⸗

publice. C.ð ſa.
ſan. ec. vt inter
pᷣterea cũ eccle
fia reſtituat iu
lius eſt intacta

iura eius buari
q poſt cãm vul
neratã remedi/

um querere. C.

in qui.cau.i ite.

reſti. nõ eſt ne.

l. vlt. gdã tñ di⸗/

cunt contra.

Z . Quackriö⸗

nij. H nõ appꝛo
bo: vt pʒ p con
traria. 5. xij. q.

ij. quicũq; mili
nonibul. vt dixi
5. e. placuit.

Zmo. an
annant
ſuis pꝛiuilegijſ.

b Pꝛeiudica
tur. ð. xl. diſ. c .

c C Peincipu.

—

d PDer centũ annos. filr vſt ufruetus cinitati relietus ſpatio centnz
annoꝝ pdit᷑ ff.de vſufru.an vſufructus.Hec pᷣſcriptio centiʒ anox

olim locũ habebat in qualibet eccleſa.C. de ſa.ſa

n. ec. vt inter. ſz

die tm̃ romane ecclie appꝛopꝛiata eſt. in aut᷑ hec conſtitutio innonuat

tionem.ex de pꝛeſcrip.cum nobis.io.

ne. dictuʒ ẽ. n. ꝙ ⁊ monaſteriũ ð eccle

Stenſum eſt. Hec qõ.iiij.pʒ per ea q̃ d
Nraeztga nõ pᷣſcribit.quo

icta ſunt de Pſeripti
fiã ⁊ eccleſia contra
ad boc.n.non ipa

W
nt
hn

ie
cachſt
M
ulto
kun
Wa
ea
ie
in
idas
nan
umn on
ictond
lalcſe
itzen
inne
Pün
(nn
Pio⸗
irn
igoſ
fionn
ila
ßine
Pe
lee
ii⸗
tn
Men.
poree
ßzibie
u ſuſe
iſanin
iſceu
ſſenit
mifi
igpel
(uimni
umg
bueee
mmhece
lificq
ler

Ein
ri
itien

hoe

ci ſubiecta. cũ ipſa in oĩibus cãis habeat plenitudineʒ piãtis. vt.ij.q.

leẽ impofſibile bare. ſed ſufficit ꝓbare ꝙ a pᷣncipio poſſedit ⁊ in fi
io.na extrema iꝑa ſunt qñq; ↄſiderãda ĩ pᷣſcriptiõe 1

nex⁊ qñq; in me

XVI

ria iudicant᷑.ſs ſm ãtiquos canones monaſteriũ ⁊ eecleſia ad ĩparia
iudicant᷑ in pꝛeſcriptõc ↄtra alios vel ab alij 8.n eccleſia eccleſiaʒ
velotra laicũ.xxx.annisipꝛeſcribebat:⁊ eandẽ pꝛeſcriptionem ab eis
patiebat.vt.ſ.e.c.i.innnittr.
AOſſeſſiões.epoꝝ.res o epᷣi gaudẽt eodẽ pᷣuilegio quo ⁊ res ec

eſt auferenda poſſeſſoꝛi.vt. xi.q.i.qꝛ res. l
e¶ Fines. pdioꝝ ñ parochiaꝝ. Illi enĩ non pꝛeſcribunt᷑ o.qiij ĩter
memoꝛatos.⁊.S.e.q.iij.licte. è
¶Eccleſte.. e.q ij. nemo. ſz hic monachi poſſederũt tm ius ẽphi
teoticaꝑ:⁊ pſcripſerant ins qdð clericis cõpetebat qꝛ erãt emphiteote
romane eccleſe.vel dic ꝙ lʒ ius romane ecclie nõ poſſit ꝑ ſe pᷣſcribi.cp
ſeribet tñ cũ vniuerſitaie.ar.ex de iurepa.ex lis.ff.de ↄtraben.ẽp.ein
mocdicis. vel Iʒ ↄfirmet bec ſnia quo ad ipſos litigantes:nõ ideo vbiu
dicabit romane eccleſie cũ voluerit ius ſuũ ꝓſequiex de cap.mo.di
H lecius. ar. ex de ſen. ⁊ re iudi.cũ ſemꝑ ↄtronerſia.⁊.c.ſuboꝛta. vñ nõ ẽ
inconeniens VZtra eccleſias ſubiectas ſoli pape pᷣſcribat᷑ in rebꝰali
gbus:qꝛ hoc nõ fit in piudiciũ romane ecclie:qꝛ eodẽ iure tenetẽ nune
illa romana ecclia quo poꝛ tenebat᷑⁊ ſi vere velimꝰ loꝗ nec romana
ecclia aliqd pᷣſcribit.nec aligs õ eã pᷣſcribit.qꝛ romana ecclia cũ ptra n
glia pſcribit nõ plns iuris ꝑꝑ hoc hbʒ q; puſ hũit.qꝛ ⁊ pus illa res fnit
¶ Incocuſſam ecce ꝙ gq obijcit ĩterruptionẽ eã ꝓpbare dʒ. ſic gq obij o
eit pſcriptionẽ eᷓ ꝓbare tenet᷑ vt.. e. q· ij. inter. -.c. dilectio. ſir ? qui p
obijcit malã fidẽ: eã ꝓbabit. ⁊ ſ vnus obiſcit pᷣſcriptionẽ:⁊ alter in⸗⸗/
iuptionẽ. vtriuſq; teſtes audiũt᷑.vt e de pſcrip.illud. Sʒ ſi iã lata eet
ſnia ſup pſcriptione poſtea nõ admittit ad aliqd ꝓbandũ.Sed nun
gc ille q ꝓbat pᷣſcriptionẽ tenet᷑ ꝓbare ſe ↄtinne poſſediſſe.io.Hͥ cer-

Vt. Cne de ſta. defun. fi m. ? C. de apo publi quicũq;. arg contra. C.
de diſtra vig. 7 ſktbernn.
Ar bitris. ſi te babuerit ſi uſpectũ.ar.xi.q.iij.peruenit.
P Arbitris.i inſpectoꝛibus vel mẽſoꝛibꝰ. vt.ff. i. mẽ.fal.mo.di.l.ij.ff
regun. ſi interruptione.5. e.q· iij. inter. Aliꝰ cognoſcit bic de pᷣſcri

Pitare nobilis:ꝓſcribit. C.vt nemo pꝛina.titu.lłij.

192

ptione: ? alins de interruptione.nã æ ita ↄtinentie cã diniditur õ illud. ccẽ 8

ſequeſtra.ad hoc.ſʒ hoc fit bic.qꝛ ſub ea ſoꝛma domin⸗ papa delegauit cãʒ
ſic.j.q.vi.placuit.⁊ ex de re iudide cetero. J DM

i Eq;.xl.ſc ex ð pſcrip.de quarta.ſʒ nõne õ ciſtercienſium eccliaʒ que
&E volde eſt pᷣmlegiata pᷣſcribit ſpatio.xxx.an.pt e de pnile.ſi de tertia

eee ſua res ecclie repe
tere valeãt abſq; iudice.⁊? quidẽ nõ.yt.ſ.e.c.i. Secũdus eſt vytrum cadant a

cã ſi ſua auctoꝛitate vſurpẽt q ad ſe ꝑtinere putt. ⁊ quideʒ in c eccleſiaſti
ca lʒ vſurpent ſua aucte nõ cadũt a cãꝗ.yt.j.e.ſi epᷣm.in cã ꝓpꝛia.ſic.C.vnde

vi.ſi quis in tantã.⁊.].e.placuit.niſi in caũbus nõ.C.qũñ lʒ vnicuiq; ſine iu⸗

dice vindi.l.i.

Vnſuetudo. ecclia.iromana: ꝓhiber tñ ⁊ ĩ alij 8.ſ. e. c. ⁊ ita eſt hic.ar.
w ſi papa cũ aliquo cam bʒ nõ dʒ ipſe eſſe iudex ⁊ rẽ occupare:ſʒ ar⸗
bitros eligere.ar.ij.q.vij.noſ ſi.alioquin cadet a re vt in aut.de mã.pn.col.
iij. . vlt. C. vt nemini liceat ſine iu.l.vna.C. vt nemo pᷣna.titu.l.i. C. de his ꝗ
pe. noiĩe.l.i.tñ ſi vnlt eſſe iudex ĩ cã eccleſie põt.vt dixi.ij.q.vij.ſi quis.

m ¶Titulos.i.vexilla vel alia ſigna.boc.n.ſoli pᷣncipi ẽ ꝑmiſſũ:vt.C. vt ne

mo pꝛiua.titu.l.ij.? qui ſigna impꝛimit rebus ꝓpꝛia aucte ſieſt de plebe de

Sʒ manibꝰ.j.xxiij.q.viij.ↄuenioꝛ.⁊.c.quicũq;.S.xv.q.vi.anẽte. .õ.lx⸗

iiij.di.hadrianꝰ.S.j.xxiij.q.viij.occidit.So.ibi dꝛ de mãli ⁊ ſpuali gladio:ſʒ
ſingula ſingulis referuntur: hic cũ non poſſidet ſed alij auferre conat᷑.ylſe
cus cum poſſeſſoꝛ non vult ſtare iuri. 8 .

Befendant .i.pe ent. vt di.viij.quo iure.
Sponte.i.ſua auctoꝛitate.io.
QDogd aũt. Hic eſt ſecũdus articulus hniꝰ qõnis:dicas ꝗ̊in rebus
eccleſie nõ hʒ locũ ↄſtitutio:ſi ꝗs in tantã. C.vñ vi.qꝛ delicrũ pla
R ti ⁊c̃.vt.i.e.ſi ep̃m.⁊ pᷣlatus põt facere melioꝛẽ ↄditioneʒ eccleſie
non deterioꝛẽ.vt ex de in iteg.reſt.requiſinit.ſicut nec innaſio m
Noꝛis vel violentia piudicat pupillo.vt. C. vñ vi.meminerint.
Eacuit.ſine volentibꝰ. ar. ꝙ illicitus ↄſenſus nõ habet᷑ ꝓ ↄſeſu. xcij.
di. ſi gs eps. er ð elec. oſius.xviij.qij.ſi ꝗs abbas.C. de ſalgamo boſ⸗
pitibus nõ p̃bẽdo.li.C. de rap.vgi.l.vna.ar..xxviijdi.diaconi.
Hetrimentũ patiat.qꝛ deponit⁊ ſic nõ aget.xij.q.ij monemꝰ. aliter ex

ponit.g.j.e.q.S.vlt.æ punit᷑ publicatione bonoꝝ.ar.C. vñ vi. meminerint. =
in expenſis.C.de admi.iu.nõ eſt ignotũ.ſʒ 2.ij.q.vij.latoꝛ.ſʒ ꝙ ibi nõ pũit

clene. ar. . So. in actiõibus vel
Sel.i. ſilr. qo ñ .— . exceptõibus q̃ cõi iu
credo rẽ eni e LOſſeſſiones eccleſiarum ⁊ epiſco ms Gegteſtatur dicens. cõpetũt:tenet qð h̊ dꝛ
rici vel eßi pſcri P poꝛũ tricẽnales abbatesꝰ vel möa Judido non manibus res ecdleſie de⸗ ſz in actõibꝰ vel exe⸗
bunt laici vtex cpos habere oibus modis phibemus fendantur- l broib/ que Z ius idul⸗
