dis eius:quod ſe feciſſe poſtea grauiter
doluit ⁊ vehemẽter penituit. Saul a do
mino erat repꝛobatus:⁊ ex inuidia da⸗
uid perſequebatur:vt euʒ moꝛti trade⸗
ret.dauid erat vir humilis ⁊ mitis ſau⸗
li a domino ſubſtitutus per ſamuelẽ vn
ctus in regeʒ:ſed tñ qꝛ pꝛecidit oꝛã chla
mydis ſaulis grauiter fleuit: cum a ſau⸗/
le ſola adminiſtratione vnctionis ſepa
raret᷑:vnde datur intelligi ꝙ ſubditi q;⸗
nis religioſi ſint pꝛelatos ſnos crimino
ſos accuſare non poſſunt. Nã per ſau/
lem qui ventrem purgabat pꝛelati intel

liguntur qui maliciam coꝛde conceptaʒ

in opus pꝛoducunt. Item legitur in li⸗
bꝛo regum ꝙ cum arca dñi reduceretur
de gaba in hieruſalem a bobus recalci
trantibus arca inclinata eſt: cui dũ oʒa
leuita manum adhiberet vt eam erige⸗
ret a domino percuſſus interijt:per ar
cã pꝛelati intelligunt᷑ ꝑ oʒã ſubditi.picli
nationeʒ arce caſus itelligut᷑ pᷣlatoꝑ:ꝑ
illum qui manum adbibuit intelligunt᷑

repꝛehendentes vel accuſantes vitã do

ctoꝛum:quia domino percuſſi intereut
BHis ita reſponde t᷑:verum eſt per

arcam ſignificari pᷣlatos ⁊ per oʒã ſub⸗

ditos. Illud vero falſum eſt: ꝙ per ĩicli
nationem arce caſus ſignificeiur pᷣlato
rum: Aliud eſt enim inclinari vel deſcẽ
dere:alind cadere. Legitur eni ꝙ ſalua
toꝛ noſter ſe inclinauerit:ſicut quado di
gito ſcribebat in terra ⁊ de montibꝰ fre
quenter deſcenderit in quos aſcende⸗
bat:vt vel pernoctaretin oꝛatione:vel
yvt diſcipulos in monte altioꝛa doceret
pᷣcepta:vel vt turbas fugiẽs ex altitudi⸗
ne montis eas reſpicere ⁊ libere poſſit

docere. Inclinatio vel deſcenſio humi

litatem ſignificat:qua ſpirituales nõnũ
ꝙᷓ carnalibus condeſcendunt.vt eoꝛuʒ

infirmitati cõpatiant᷑:iuxta illud apoſto

li.quis infirmat᷑:⁊ ego non infirmoꝛ.
Hos etiamꝰ ſignificauerunt angeli
uos iacob vidit ſcalam deſcendentes
de his per pꝛophetam dicitur. Inclina
uit celos ⁊ deſcendit.per arcam ergo ĩ⸗
clinatam intelligũtur pꝛelati:qui ſubdi
toꝝ culpam miſericoꝛditer poꝛtant. ⸗
eoꝝ infirmitati humiliter compatiunt
vnde bene dicitur:ꝙ bobus recalcitrã⸗
tibus arca inclinata eſt. boues quippe

e Coõtra hereticũ.
galigd admitti pꝛo
aliquo qð nõ admit/
tit ſe.ſi.xxxvij.ᷣ diſ.
c.ſiqd veri.ar. . ilij.
q.iij.ſiquis teſtibns.
ſecundũ ẽ regulare:

pꝛimũ caſuale Ppter

odiũ hereſis.

ſ& Sed querit᷑.banc

uit vꝛbanus. xij.q.
i.ſcimus.vel aliter re
ſpicit illud qð dicit.S
e.S.opponit᷑.⁊ mouet
incidentẽ queſtioneʒ
⁊ diuidit᷑ ĩ duas par⸗
g ◻ Paſtoꝛes. in pn⸗

cipio qõnis.que tñ ñ

ſunt verba illius.c. ſʒ
ſenſus eius.

1

b Lerunqʒ · ⁊ ta
Becnr ae⸗ ei

6t ꝓdeſſe 2 ñ ob⸗
eſſe. xxij.q·v. hoc vi⸗
det᷑.ſed in publico ñ

dz habere: vt. vj. q.i. ſi

omnia.hec ergo taci
turnitas nõ obſtat ei
qui nõ põt ꝓbare. itẽ
nõ nocet ci qui nõ pᷣt
impedire vel etiã eru
beſcit loqui: vt.ff. de

fur.l.pe. Item nec no

cet ei qui ſcit ſuũ ius
durare.ff.qui.mo.pi.

vel hypo.ſol.ſicut..ñ

videt᷑.als ſẽꝑ obſſat
taciturnitas:vt ex᷑ de
his que fi.a pꝛcla.c.ij
⁊.liij.di.ſi ſeruus.

i Judiciba. iudici
4

o facienda eſt ꝓ-
batio nõ aduerſario:

vt.iiij.q.iij.S.itẽ in cri

miali.⁊.C. de cõdi.ob
tur. cau. l.i. ar. S.i. q.i.
ſiquis epᷣs.

k Be his.· qui accu
nt

pᷣlatos de crimi

ne qð nõ pñt ꝓbare.
Anacleti.s.e.ſen

tia.

men In exodo.meliꝰ

bꝛo numeri. l. di.

S. in eccleſia.

n— Percuſſus. qꝛ ca
oer 9

octe non ſe ab vxo⸗
ris amplexu abſtinu
erat.

o His ita. icipit re

põdere his tribꝰ ob⸗
icctionibus.⁊ pꝛimo
rñdet vltime.
Altioꝛa doceret.

ar. ꝙ magiſter debet

docere in alto.

q Hos etiam.ſ.ſpi
2 5

ales p̃dicatoꝛes.

DPeccatoꝛ?. ĩ hoe

tñ no peccauit.qꝛ ad/

buc no erat ꝓhbibitũ.
nec hodie ẽ ſi ſub hac
cõditione ducitur vt
fiat fideliſ.xxxiiij.qi.
opoꝛtet.
Itẽ.ad hoc ſimili
ter tripliciter reſpon⸗
det ⁊ vltimo male.
eWEH“Per dauid. ſecun
da ſolutio.
Saul. tertia re⸗

ſponfio.
e Solus. ? tamen
cum ſocijs ſuis.
BHiiſ ita rñdet᷑.qui
bus oicitur ꝙ ſubditi
non poſſunt accuſa/

re pꝛelatos.
S 8 Aulus.ſ.in epi
ſtola ad tbimo

hKegla. ar. ꝙ poſ
ſumus interpꝛetari ⁊?
artare generalia ver
ba apli. vt. xxxiij.q.ij.
quos deꝰ ↄiũ xit.xxj.
q.v.hoc videt᷑.⁊.ff.de
in ius vo.l.quanuis.⁊
ff. de teſti. queſitum.
iDSbſeruanda.exẽ
pla eni pꝛelatoꝛum ⁊?
ſenum ſacilius coꝛꝛü
punt.⁊ iõ magis ſunt
punienda.yt.xi.q.iij.
pꝛecipue:⁊.lxxxvi.di.
tanta.
k ¶Scriptũ.ſ.ĩ eſaia
HKLaqueus.ſ.malo
exemplo.
mlI/ Puer. canõ pꝛo⸗
pter maliciã aliquoꝝ
ſingit aliquid eſſe qð
nõ eſt. ⁊z⁊ ecõuerſo. xl.
di. multi ſacerdotes.
n Vn oẽs epi. vo
ce ſunt epiſcopi
ſed non re.
0HNicolaũ.qui fuit
vnns de ſeptem dia⸗

conibꝰ .quos apli in-

ſtituerunt qui fuit re⸗

pꝛobus.
¶Coꝛneliꝰ. qni pꝛi
mum ex gentibus no

men ieſu xp̃ᷣi eſt ſecu⸗
tus.xxvi.diſ.deinde.

tilis.
r¶¶Pꝛeſbyreros.qui

condemnauerunt ſu

ſannam. ſ. e. S. ileʒ cũ
balaam.
ſe Inſatuatũ.id eſt
lti lati. in ſipidi in
pꝛedicãdo.ſatui in de
liquendo.
¶Foꝛas.i.depona

iEt a poꝛcis.i.de
monibꝰ qui dominãt
malis pꝛelatis quaſi
pecoꝛi ſuo.xxiiij.q.i.
§. bis auẽtibus.
n omnis.coꝛ
ui. coꝛuo equiꝑa

tur malus pᷣſbyter in

nigredine vicioꝝ ⁊ in
rauncedine vocis ⁊ in
voꝛacitate.ſ. moꝛtuo
rum oblationum ⁊ in
fetoꝛe ſpiritus ⁊ ĩ gar
culitate ⁊ in furto.io.

Laianuſa.

recalcitrantes ſubditos ſigniſicant ſuis

doctoꝛibꝰ nõ obedientes:quibus dum
pꝛelati cõpatiuntur: quaſi bobus recal

citrantibus. arca inclinat. leuita qui ma
num adhibuit: ſenibre illos:qui miſe

ricoꝛdie compaſſionẽ in pꝛelatis ſuis re
pꝛehendunt:eoſq; in ſeueritatis amari
tudinẽ erigere volunt. vnde bene leuita
iſte oya dicitur. oʒa quippe robuſtus di
citur. illi eniz robuſti dicunt᷑: qui cuʒ de
ſua iuſticia pꝛeſumũt: miſericoꝛdiã pec⸗
cantibꝰ negandaʒ putãt ⁊ impendẽtes
repᷣpendunt. vnde a domino percuſſi⸗
intereunt. quia iudicium ſine miſericoꝛ
dia erit illis qui nolunt facere miſericoꝛ

diam delinquẽtibꝰ: cui per ſalomonẽ di

citur. Moli eſſe nimis iuſtus:qꝛ eſt nimis
iuſtꝰ q perit i iuſticia ſua. Sic ⁊ moy⸗
ſi ilud mtelligitur: per moyſen enim
plati intelliguntur. per ethiopiſſam vxo
rem peccatoꝛes intelliguntur. moy ſes
ethiopiſſam vroꝛẽ ouxit: cum quilibet
pꝛedicatoꝛ peccatoꝛeʒ ſibi copulat: vt
ex eo ſobolẽ bonoꝛũ opeꝝ deo gignere
valear. hanc copulã dum maria: id eſt

ſubdiri repꝛehendunt: lepꝛa peccati infi
ciunt᷑.vel per mariam ſynagoga intelli
git: que in moyſen id eſt in chꝛiſtuʒ mur
murauit: quia ethiopiſſam id eſt eccleſi
am de getibꝰ ſibi copulauit: quos lepr
pertſfidie ⁊ erroꝛis ſoꝛdidos fecit. Non
ergo bis auctoꝛitatibꝰ ſubditi ꝓhibent
ab accuſatione ſuoꝝ pꝛelatoꝛuũ. ſed mo

nent᷑ ne repꝛehendat miſericoꝛdeʒ com

aſſionẽ eoꝝ. Item per ſauleʒ pꝛelati
intelligunt᷑: per Damn. ſubditi. Saul

W ventrem eos ſigniſficat qui ma⸗
i

tiam coꝛde conceptã foꝛas in opus ꝓ
ducunt. Sed in pꝛeciſione chlamydis
non ſignificat᷑ repꝛehenſio Raccau per
chlamydẽ enim regni poteſtas intelligi
tur. Hanc pꝛecidit qui pꝛelatũ ſententia
dãnationis ferit: quod nulli ſubditoꝛũ
licet.fſacta enĩ paſtoꝛis oꝛis gladio id eſt
ſententia damnationis a ſubduis feriẽ⸗
da nõ ſunt. Hinc eſt qðᷣ hiero. ait ſuper
marcum de pontifice qui ſcidit veſtimẽ
ta ſua. Sciſſio veſtis ſciſionẽ ſignificat
ſacerdotij quod in pꝛoximo erat ſcindẽ
dũ ⁊ auferẽduʒ iudeis: vel per dauid ſi
gnificant᷑ qui nequitiã ſuoꝝ pꝛelatoꝛuʒ
vidẽtes maioꝛa eoꝝ peccata cõtemnũt.
minima vero ⁊ leuia quaſi extremam
oꝛaʒ chlamydis pꝛecidentes repꝛehen
dere ⁊ lacerare ſatagũt.vel quia ſaul ſo
lusꝰ diuertit in ſpeluncam in qua dauid
ſolus latebat. Item ſuper hoc poteſt in
telligi: qd de cham dictum eſt qui ſoluſ
vidu pudẽeda patris:que nõ cooperui
ſed ridenda monſtrauit. Hac itaq; au⸗
ctoꝛitate non inhibet᷑ ſubditis accuſare
pꝛelatos: ſi accuſabiles fuerint¶ Itẽ
pꝛobatur quod ſubditi pꝛelatoſ ſuos ac
cuſare nõ poſſunt: etiam ſi religioſi fue/
rint. Infames enim ſũt eo ipſo qð ſuox
doctoꝛũ vitaz repꝛehendere conamur.
Inkfames enim fiunt vt canonuʒ tradit
auctoꝛitas:omnes qui in patres arma⸗
tur:⁊ qui doctoꝛum ſuoꝛum vitam re⸗
pꝛebendunt vel accuſant. Nullus au⸗
tem infamis in accuſatione pꝛelatoꝛum
ẽ audiẽdus:niſi foꝛte a fide exhoꝛbita⸗

uerit:vt ſupꝛa dictũ ẽ.Cuʒ ergo ſubditi

„

tos ſuos accuſare nõ pñt

eoipſo ꝙ in accuſationẽ platox ꝓſilinnt
infames efficiunt.infamibus aut copia
accuſandi denegat᷑:patet Cluban pla

ſpondet᷑.nõ oẽs pᷣlan ꝓ pᷣlatis hbabent᷑

nomen. n. nõ facit epiſcopũ ſed vita.

C Sñ grego. iannaro⸗ iſe po ſcribit
Quẽ etas ñ vita ſenioꝛes facit graulter
eſt incerepandus.

0 ris. Sed hec eius regul a tunc eſt
0

bſeruada cu culpa ſenioꝛis ſuo exem⸗
plo nõ trahit ad interituʒ coꝛda iunioꝝ.
vbi autem ſenioꝛ inuenibꝰ exemplũ ad
interuuʒ pꝛebet: ibi diſtricta increpatio⸗/
ne feriendus eſt. nã ſcriptu eſt: laqus
iuuenũ oẽs vos.⁊ rurſus: maledictus
puerꝰ centuʒ annoꝛũu. Itrez hiero.ad
eliodoꝝ
Dignitas nõ facit epiſcopum ſed vita.
BGSn omnes epiſcopiſũt epiſcopi
aattende petrù: ſz indã conſidera:
ſtephanum ſuicipe:nicholaum reſpice.
NHõ facit ecclenaſtica dignitas chꝛiſtia
nũuũ.coꝛnelius cẽturio adhuc ethnicus
dono ſancti ſpiritus mũdat᷑.pꝛeſbyte⸗
ros daniel puer iudicat. Mon eſt facile
ſtare in loco petri ⁊ pauli ſcilicet tenere
locuʒ iam cuʒ chꝛiſto regnatiũ.Infatua
tuʒꝰ ſal ad nibilum pꝛodeſt: niſi vt pꝛoij
ciatur foꝛast a a poꝛcis conculcetur.
VUngde aug. homel.vii.

Mõ epi nome led vita reuerẽtiã meret᷑.

Sn omnis qui dicit pax vobis:
quaſi coluba eſt audiẽdus. Coꝛ⸗
ui de moꝛte palcunt᷑. Hoc colüba non
babet:immo de fructibꝰ terre viuit:in
nocens eſt victus eius?Iteʒ beda in
ſecuda epiſtola petri. Ooci ab idoctis
Qlerici a laicis quandoqʒ merito repꝛe⸗
benduntur.
2 Ecuti ſunt: viaʒ balaaʒ ex boſoꝛ:
qui mercedem iniquitatis amauit.
Coꝛreptionẽ vero habuit ſue veſanie
ſubiugale mutum qð hominis voce lo⸗
quens ꝓhibuit pꝛophete inſipientiam.
Plerũqʒ heretici tam ſtulta dogma⸗
ta:tam execranda pꝛoferũt ſacramẽta:
vt etia hebetũ ſenſus paganoꝝ ⁊ qii ra
tione diuine agnitionis omnimodo ca⸗
rent: illoꝝ deteſtent᷑ inſania:⁊ illoꝝ diſ
toꝛta ⁊ deo contraria itinera ſanius ſa⸗
piendo redarguant. Et qõ peius eſt nõ
nunqua multi catholicoꝝ in tantũ mer
cedẽ amant iniquitatis:vt etiam docti
ab indoctis clerici a laicis merito redar
guanturꝰ:qui vere ⁊ iure comparantur
pꝛophete.qui verbis aſine contra natu
ram loquẽtis coꝛripit᷑: nec tamen a pꝛo
poſito pꝛaui itineris retardatur:quibus
etiam apertiſſime nomẽ congruit ciuita
tis de qua balaaʒ veniſſe perhibet᷑. bo
ſoꝛ:nanqʒ carneus ſiue in tr bulationeꝰ
poſuus interpꝛetatur. neque enim alia
magis cauſa luxoꝛioſis exiſtit verbũ vi
titaus amoꝛe pecunie vel deſiderioꝛum
tempoꝛaliũ adulterare quaʒ qui carnis
ſe concupiſcentus manciparunt.Sed
nomen ipſius balaaʒ qui vanus popu⸗
lus ſiue pꝛecipitans eos interpꝛetatur:
talibus conuenu.qui enim agnitam ve
ritatis viam ſponte deſerunt: quid niſi
vanus populus ſũt qui etiã in pꝛecipiti

HMis ita re

Aulusdicit ſenioꝛeʒ ne increpaue

Qeuti ſäͤt.
plan 2 do⸗

ctoꝛes mali.
5 ½¾ Balaa.ſup

ple venictis.
7 . Ex boſoꝛ.
verba ſũt petri.

rũque. bieron.
exponẽs verba

petri in canoni

ca dicit que be⸗

retici a gẽtibus
repᷣhbẽn cõparã
tur balaaʒ coꝛ/
repto ab aſina.
CLoparat etiaʒ
ei mali p̃latt re
Hhenli a alicis.
2 ρ Redargua

tur.nõ dicit ac/

cuſent᷑. vñ non
poteſt hic ſumi
ar. ꝙ laici pñt
accuſare cleri⸗
cos.vt.ð.xxi.d.
lu.ibi qꝛ triplex
eſt repꝛebenſio.
E. In tribuls
tione poñtus.

II Q. VI 110
1 L . petri. ßM paucioꝛibus dicitur.⁊.xix.di.in canonicis. . Mẽòẽð
2 Sntea nahn bis tribus.e. ꝙᷓ mali cũ eriminaliter peccãt pft x 3 Veritur.nõ equamus.ſᷣm canones.ergo ſilius ↄquerit᷑ de patre tã
itis accuſari.⁊æ ad hoc inducit.c.ſequentia. M in ciuili ꝙᷓ in criminali negocio:ſʒ ſᷣm leges nõ põt in ciuili niſi tmĩ
ln c Alreret᷑.i.in alterius ſtatũ cõmuter᷑.traſit.n.de familia dei ad fa cã caſtrenſi:vt. fj. de iudi.l. lis nulla.⁊.ff.Oe fur.ſiquis vxoꝛi.i.rñ.tñ non põt
niliam diaboli.xxiiij. q iij. ſiquis nõ recto. eũ cõuenire de furto ſed actione in factũ VCde dola mmaloin eergi⸗
n ier enn .V agere cõtra patrẽ.ſed
8 infamis ca· unm ſuos mergunt auditoꝛes: quibꝰ nõ nam. cetex magis vereri debeo neipe venialbeata E.
en pite minuat .ff ſalutaria que coꝛrigant ſed que illos de trum ↄtumelioſus exiſtam*. Quis eniʒ õ 5 i
bnd ncogmiio⸗ lectant erronea pꝛedicãt: de quibꝰ apte nelcitillũ apoſtolatus pꝛincipatũ cuili? turj pamézcadet⸗
. eeſthnatie ſubdit᷑. hi ſunt fõtesſine aqua:⁊ nebu bertepatui pꝛeferendũ.Sʒ a ſi diſtat ca bibent niſ iniuria in
in e¶ AVUi nec. le turbinibꝰ exagitate quibꝰ caligo tene thedraxꝝ gratia:vna tñ eſt martyꝝ glo⸗ ipᷣm cõmiſerit: vt. C.
fihi ecrimẽ. ta bꝛarum reſeruat᷑. Quia⸗ ergo non ria. Item cũ petrus a paulo poſterioꝛe de ha Po.a.
is⸗ ten ad accnſa omnes epiſcopi ſut epi: pſbyteri a doaa coꝛiigat: T pacis atqʒ vnitatis vinculo r . Non equamus.
i tionẽ vel ad te⸗ niele puero iudicãt᷑.ſal infatuatũ a poꝛ cuſtodito ad martyriũ ꝓmoner: quan e gtcTen 3.
D ſtimoniũ nõ ald (jg conculcat:⁊ qui dicit pax vobis ple-· toꝰ facilius ⁊ foꝛtius qð per vniuerſe ec b.r da deal . naf.
liin xvij oilegat. rũq; non coluba ſy coruus repurat: pa ceſie ſtatutu firmatü eſt: vel vnius epi quaſi ſtatnliber. Ite
ä Na. eSind. tet qdᷣ non ſemper pꝛo officio vel aucto ſcopi auctoꝛitati yel vnius ꝓuincie cõ⸗ ar. ꝙ aliquis põt
fAuibus G ritate perſone ab accuſacione eſt ceſſan cilio pꝛeferendũ C. Idem. malor mino⸗ altero
lin biero ſ. in tri· dũ:imo cõtra pꝛauos eſt agendũ: cum Nõ in honoꝛe ſʒ in veritate tilius equa diuerſo r been ge.
ftin bus ꝓximis. c.· omnis perſona criminaliter peccãs al ctur vel ꝛeponitur patrir. Depon dc⸗ filii
gu 5, .Biſſimn ⸗ reretur: 2 vt ita dicam⸗ capite minoꝛ le Aerit᷑ pater de malo filio:querit᷑ S 1 nſ aquoch
n lanlanſer t. en⸗ ibꝰ cenſeat᷑.qui enim facit peccatum: filius de duro patre:ſeruamꝰ ho d Blatn amplectẽda
nin ſni malieis eruus eſt peccati: tam in pena ꝙᷓ in cli norilicentiz patri: que debet a ſilioꝛnon laa amblectede
hic xiij.q.ij.“dmo⸗ pa. Unde aug.ait. equamꝰ filiũ patri in honoꝛe:ſʒ pᷣponi⸗ reſtimoniũ honoꝛabi
nere.s. xix. diſt. Qui ſulceptu officium nõ adminiſtrat mns ſfiliũ patri in veritate: ⁊ ſictribua⸗ liũ ꝑſonarũ.ſimile di.
ſecundũ.⁊.iq. nõ eſt epᷣs ſed canis impudicus. mus honoꝛẽ debitũ:vt nõ perdat equi ego⸗ ti dalri
i iiij . itẽ pecco⸗ i nec regiminis in ſe rationẽ ha tas meritum. C J tem am bꝛo. . t By atkbe v e
4 ulus Ebuit nec ſua delicta debite ſcit nec Equales fuerunt meritis: l gradu dil⸗ virtutk ecõſtanti eõ
imparez filioꝝ crimen coꝝexit canis impudicuſ ferentes petrus ⁊ paulus. .—.— tra pſecutõem in paſ⸗
meritis: non nm dicendus eſt magis qᷓ; eps. & NQuibꝰ Eatipetrus ⁊ paulus eminentiĩter ſione habuiſſe videãt
adminiſtratise ergo hieronymus auguſtiuus gregoꝛi vniuerſos apoſtoloſa ſpeciali qua ne Ntez penitentes.
di. xxx. in ilis. us auferunt nomen columbe.epᷣi ſenis am pꝛerogatiua pꝛecellunt: verum in oleniter. · vi · a i· qui
Beiret. ris nomen ⁊ pꝛiuilegiũ eſt auferenduy teripſos quis cui pꝛeponatur incertum crimen.
boc patet ꝙ ali dignitatis: vt poſſint a ſubditis repꝛehẽ eſt. Puto eni illos equales eſſe merit: e iaoſtolt or⸗

quis ſcit habe ⸗-

di:vnde ſcriptura diſſimulanss pꝛiuile⸗

qui equales ſunt paſſione:⁊ ſimili eos fi

Fealarionezn ium pꝛaue ſenectut ait. maledicms nõ dei deuotione vixiſſe:quos ſimul vide⸗ Uſecl Nclanl voſſun
paulus alibi di enioꝛ ſʒ puer cẽtũ annoꝝ. Apparet er mus ad martyrij gloꝛiã perueniſſe. NMõ tam litteris.
cit. ſcio ꝙ neq; go: hiex accuſatione pᷣlatoꝝ inſames enim ſine cauſa actuʒ putamus ꝙ vna p Vec eſſe ex bis
moꝛs neq; vito iũt qui eoꝝ vitã repꝛehẽdere ⁊ lacera⸗ die paſſi ſunt:vno loco:ſub vno perſe⸗ duobus.c. colligit ꝙ
neque quid ali re conant᷑:qui locum ſui regiminis nõ cutoꝛe.Ana die vt ad chꝛiſtum pariter hec tria. accuſatio te⸗
ug me poterit nomine tm 5 vita ⁊ moꝛibuſ tenẽt. Alij peruenirent:in vno locone alteri roma Anonin orc pari
ſarere oche aut potius laudabiles fiſt er accuſati deeſſet: ſub vno erſecutoꝛe: vt equalii haſ Gnoaammutie a
ꝛamen dicit. ni · ne pꝛelatoxꝝ ſuox qᷓ; infames. Itẽ quod crudelitas vtroſqʒ cõſtringeret. Dies vneenec ag rellautf⸗
hil mibi ↄſeius dicit᷑ maioꝝ quiſpiã minoꝝ aconſationi ergo ꝓ merito: locus pꝛo gloꝛia: perſe⸗ Sed obijcif. quicũq;
ſum ⁊c. vt. . xl. bus nõ ĩpetat.minoꝛes intelligẽdi ſunt cutoꝛ decretus eſt pꝛo virtute .xEt i quo ſemel in peccato moꝛ
drc xlii. nõ dignitate ſed vita. Uñ biero. ait loco idem tandem martyrium pertule- tali ſuerit nõ admitti
k Hoc nõ de Dde paulo ſuꝑ epiſtolã ad galathas. runt:in vꝛbe roma que pꝛincipatum ⁊ tur ad oꝛdies vt.xxv.
ei Fnon Maioꝛes 7 minoꝛes nõ dignitate ſy vi caput obtinet nationum: ſcilicet vt vbi eſſimoni. Naenert.
Paamg becfs⸗ ta intelligi opoꝛtet. .kErat caput ſuperſtitionis: illic capur qe⸗ tenwonie⸗ Trentre
Lanc. Aulus petrum repꝛe hẽdit: quod ſceret ſanctitatis: vt ybi gentilium pꝛrin patũ. nõ admittit a
q es nõ auderet:niſi ſe n imparẽ ſeirer cipes habitabant:illic eccleſiaruʒ pꝛin⸗ oꝛdines.yt. diſt. xxiiij
nomẽ dignitat VHoc ñ de officio eccleſiaſtice Ddigni cipes moꝛerentur. Item penitẽtes quãdo.ex᷑ de accu.ſu⸗
pᷣſbyter nomę tatis:ſʒ de puritate vite ⁊ ſactitate ↄuer bigami ſacerdotes accuſare non poſ per bis.nec ad teſti⸗
etatis. xciij. diſ. ſationis intelligit᷑. Solus eni pemus in- ſunt: vnde gener aliter colligitur ꝙ qui ę· moniũ.ſʒ hoc nullus
3 , erxr apoſtolos pꝛimatũ gerebat . Mic cuuqʒ ſacerdotes non ſunt vel eſſe ſa⸗ ucnif teſtigen em
mun angoſtin⸗ aug. ait ad hiero. Mõ epiſcopi nomen cerdotes non poſſunt:in ſacerdotes ac dl.omune aüt. Tuci⸗
foꝛte boc crele ſed vitꝗ maioꝛem facit. cuſationem vel teſtilicationem pꝛofer⸗ cas ꝙ regula que hic
bat ñ emi lienit Tanqᷓ;ᷓ ſm vocabula que vſus re non poſſunt.¶ Unde ſabianus ait. tmadit᷑ locuʒ habet cũ
ei mentiri p hu O0. obtinuit epᷣatus ſit pᷣſbytero ma⸗ Qui ſacerdotes eſſe non poſſi unt: ſacer crimialiter agit.ſi eni
militate. xxij. q. ioꝛ: auguſtinus * tñ hieronymo minoꝛ dotes accuſare non valent. AlAuniniliter agit· aut cri⸗
ij. cñ huͦlitanis eſt. ¶. Item libꝛo ſecũdo de vnico ba T NPſ apoſtoli ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛes ſta mẽẽ occultũ qð obij-
n hie ercar Pitiſmo. cpiſcopilz pares ſint meruis· Atuerunt vt ſacerdotes domini nõ ac n relt.an manniſe
inalseß g Fradu m̃ viſfferunt dignitatis. uſent: nec in eos teſtificẽtur qui ſii oꝛ⸗ moenz indes Giſe⸗ x
li es malio Ato q ſine vlla ſui otumelia cypꝛi dinisnõ ſunt nec eſſer poſſunt. ¶ Itẽ nnetiaeteche
epſbrtero cor -½ anus eps petro apoſtolo compa/ damaſus pap. melioꝛẽ ꝑtem interpᷣ/
dinali ext ratur quantũ attinet ad martyrij coꝛo⸗ Sacerdotes accuſare vel in eos teſtifi⸗ toꝛ.er de ſoꝛtile c. ex
nAto.ex H J tuarum.⁊ ex᷑ de re.in.
fſtaʒ.ſi di eſtote. ſi aũt maniſe⸗
cã cypꝛianũ in ́́ͦ́MVUD ſtum. ꝓbabit ſe egiſſe
ihus equaleʒ. pniam ꝑ ſacerdotem qð facere põt.vt er de ſimo nẽo.l.di.in capite.ij.q.i.ſi

Cuilibet. 5. xxj. di. in nono. xxiiij q·i loquit contra.
Pꝛomouet.ita yt ĩ hoe videant ipſi eẽ pares:2= etiã ſtatuta eox.
HQAQnanto ⁊c. Et ẽ bic ar.ꝙ potius ſtat᷑ eiquod a pluribus q; qð

peccauerit.in fi.niſi tale ſit crimẽ qð etiam poſt pnĩam irrogat infamiã . vt
cũ aliquis cõnictus eſt de periurio.vt.iij.q.vij.S.poꝛro. Si aũt criminalit
agit ſiue ſit occultũ ſiue manifeſlũ ſiue inde egerit pniam ſiue non repeſlo

mẽ.vel diſtingue ſicuas

notaui ſuꝑ illo.c.qui
crimt. Jc.⁊ ex de te/
ſti.teſtimoniũ.vbi diſ
finit᷑ bꝛeuiter.b.Cir⸗/
ca hac materiã ↄſue/
uit queri.ſiquis vinũ
nõ põt bibere:an poſ
ſit ꝓmoueri:cũ ipſuʒ
miniſtratẽ oʒ cõicare
de nſe.di.i. ehs deo.⁊
di.ij.pacta.dic ꝙ no:
nec etiã accuſare põt
ille qui caſn memby
amiſit:tñ inſerioꝛem
vel parẽ põt accuſare
qꝛ põt remanere ĩ exe

ecutione illius oꝛdinii

di.lv.pᷣcepta.nã qnui ẽ
in fra.xxx.an.põt ac-/
cuſare ſacerdotes.itẽ
clericus bigamus nõ
põt accuſare ↄingatũ
qui vnicã ⁊ virginem
babuit vxoꝛẽ:qꝛ cleri
cus ↄingatus gaudet
pꝛiuilegio clericali.x/
xxij.diſ.ſiqui vero.h.
dicit ꝙ ſacerdos de/
poſitus aliũ põt accu
ſare. Sed hoc nõ pla
cet.nã exquo eſt ðᷣ cri
mine ↄdẽnatus: ſtati
Kc delictũ eius notoꝛi/
um:ex de coha. cle. ve
ſtra.itẽ nec ille admit
tit᷑ ad accuſationem:

cui crimen ẽ in modu
exceptionis ꝓbatum

P quod ẽ repulſus s
teſtimonio:lʒ nõ ſit in
famis.ar ex de elec.

ſupꝑ eo. ?. ij. q.i. ꝓhibẽ?
tur.grauata ẽ tñ eius

opinio ſicut illiuſ qui
ancillaʒ oppꝛeffit. C.
de aduſte.⁊ ſi libidie.
MNã inhoneſtũ eſt ta⸗
les ad oꝛdines admit
ti. vt dicit lex de his ꝗ
ſupponũtur fuſtibus
ab edilibꝰ lʒ nõ fint in
ſames.ff. de decurio.
xos.niſi ſit neceſſitaſ.
ff. de muneribꝰ z ho⸗

noꝛi.l.vt gradatim qꝛ·

opinio eius in nullo
di. laici.⁊ nõ..e.qi.i
prꝛimis :i fi. io. ? ꝓbat
hogie tota hec diſtin/
ctio in decre.de teſti⸗
bʒ.c.teſtioniuʒ. Quid
iuris ſit de oꝛdinãdo.
nõni.S.xxv.di.pꝛimũ

„

ſteſ abqʒ. ſuſpi
s tione. repellit̃ te

ig ꝓpt ſuſpitioneʒ.

vt.5.e.accuſatio ĩ pᷣn/

cipio.ar.cõtra de cõ.
bSic. ? illud.S. e.
nullus laicus.
E Mec in regẽ. imo

boc mũdo xxiij.q.iij.

„

c regnũ eius erat ꝑ

“ = Lauſa.

carinõ valẽt qui ad ſacerdotiũ probi⸗

bentur eliigs.
4 Eſtes abſq vlla infamia aut ſuſpi

tiones vel manifeſta macula ⁊ ve⸗

re fidei plenitudine inſtructi eſſe debẽt:
7 tales quales ad ſacerdotiuʒ eligi diui

na iubet auctoꝛitas Quoniã vt ãtiquo⸗
rũ tradit auctoꝛitas:ſacerdotes crimia⸗
ri ñ poſſũt neqʒ in eos teſtificari: qui ad
eũdem non debent nec poſſũt prouehi
honoꝛez. Sicꝰ ⁊ illud ſilueſiri intelligit:
laicus nõ accuſet clericũ ⁊c.id eſt qui in
inferioꝛi gradu cõſtituti ad ſuperioꝛem
aſcẽdere nõ poſſũt.in ſuperioꝛibꝰ agen
tes accuſare nõ debent. Ecce oſten

ſũ eſt quid reſpondeat᷑ auctoꝛitatibꝰ ⁊

argumẽtis quibꝰ ſubditi ab accuſatio⸗

ne pꝛelatoꝝ videbant repellendi. nunc

demonſtrandũ eſt quibꝰ rationibꝰ ꝓbẽ
tur recipiẽdi:⁊ quid cõtra reſpondeat᷑ a
pꝛelatis. Ehꝛiſtus qui erat paſtoꝛ paſto
rũ:ouibus ſuis:de quibus: ait non ſum
miſſus niſi ad oues que ꝑierũt domus
iſrael ⁊c.iter oppꝛobꝛia ⁊ verbera que
ab eis patiebat᷑ ait. Si male locutus ſuʒ
teſtimoni perhibe de malo ⁊c. Iem.
NQuis ex vobis arguet me de malo. At
quicũqʒ ad teſtificadũ in aliquẽ vel ad
arguẽdũ admittunt᷑:ad eundẽ accuſan⸗

dũ admitti poſſunt. Cum ergo oues vt

aduerſus paſtoꝛẽ ſuũ teſtimoniũ ferãt:

⁊ vt ipfũ ſi poſſũt repꝛehendãt admittã

tur: patet qð ſubditi poſſũt accuſare pꝛe
latos ſuos. Nis ita reſpondetur⸗
Chꝛiſtus quãuis eſſet paſtoꝛ ſuarũ oui⸗

mm: quas verbo ⁊ exẽplo paſcebat: ta⸗

mẽ quaãtuʒ ad officioꝝ diſtributionẽ:ex
qua hodie in eccleſia alij pꝛeſũt alijs vn
de quidã pꝛelati quidã ſubditi vocant᷑:
populo ſuo paſtoꝛale offm ñ gerebat:
¶ Oyſtica enĩ ⁊ viſibili vnctione nec i
regẽ nec in ſacerdotes vnctus erat que
ſole perſone ĩ populo illo pꝛelature no
mẽ ſibi vẽdicabant. Mõ ergo ex hac au
ctoꝛitate ſubditi pꝛobant᷑ admittẽdii ac
cuſatione pꝛelatoꝝ:ſʒ tantũ oſtendit᷑ qʒ
auditoꝛes eos repꝛehendere poſſũt ⁊ ĩ
eos teſtificari:qui cuʒ officia eccleſiaſti⸗
ca nõ habeant: verbo tamẽ ⁊ exemplo
quoſcunqʒ valent lucrari deo ſatagũt.
Reſpõdet᷑ ⁊ aliter. Aliud eſt qð de rigo
re cogimur ſeruare diſcipline: aliud qðᷣ
admittit᷑ ex perfectionis conſideratiõe
Chꝛiſtus iudeos ad ſe arguendũ admi
ſit perfectiõe bumilitatis: nõ ſeueritate

iuris. Si eni legis rigoꝛe eſſẽt adnuſſt:

hac auctoꝛitate criminoſi ⁊ infames in
accuſatiõe religioſoꝝ eẽnt recipiẽdi:cũ
eſſent ſceleratiſimi:qui de nece xpᷣi tra
ctãtes inocẽtẽ danare volebãt.hᷣg exem

plo pꝛelati nõ cogunt᷑ recipere ſubditos

in accuſatione ſui: ſed permittũtur ſi ve
lint. Item paulus petrum repꝛehendit
qui pꝛinceps apoſtoloꝝ erat:vnde da⸗
tur intelligi ꝙ ſubditi poſſunt repꝛehen

dere pᷣlatos ſuos:ſi repꝛehẽſibiles ſue⸗

rint. Sed hoc facile refellitur: ſi vñ ſit
repꝛehendendus aduertatur. Petrus
cogebat gentes iudaizare: ⁊ a veritate

2

euangelij recedere cum iudeis gregem
faciens:⁊a cibis genulium latenter ſe
ſubtrabens:par autẽ eſt in ſe a fide exx
oꝛbitare: ⁊ alios exemplo vel verbo a

te a fide exoꝛbitauerint: vel alios exo⸗ es

Iſtiõiſ ꝓꝛũpe ⁊ pᷣlatᷣ ſins dicere cur noſ

fide veijcere:ergo hoc exemplo nõ pꝛo

aT) Etani
bant᷑ plati accuſandi a ſubditis: niſi foꝛ nd

Ededit de⸗

birare coegerint. Item cum petrus ine Aatlam eis ſi⸗
traſſet ad coꝛneliũ:ↄqueſti heres ſunt curnorn ger 4
qui erant in iudea:⁊ fepehencer ir ei e V Os ſiin
ꝙ ad gentilem diuertiſſet. Ecce ꝙ pꝛela copeten-
ti iure poſſunt repꝛehẽdi a ſubditis.Oʒ ter aliena. hic
buic oppoſitioni beatꝰ greg.rñdit dices papæa ſe ſubi /
Petrus a fidelibus interrogatus cux raltong, ini
ad gentes intralet: non poteſtate rnũddit dor ab ſ deſe
ſed humilitate rationem reddiditt. itom meltie
Etrus poteſtatẽ regni acceperat. ceptũ. Nont⸗
iutm idem aploꝝ pꝛimus querimo eiũ poſſunt de⸗
nie Pel a ſdelibus acte cur ad gẽtes i ponere.ix. q iij
traſſet:nõ ex poteſtate officij qua poſſet neo:m. b. pitt:
dicere oues paſtoꝛem ſuum nõ accuſẽet ¶ger le ipſu pot
nec repꝛebẽdãt: ſs ex auctoꝛitate diun. pibamueaun.
virtutis qua geẽtiles acceperãt ſpiritũ ſia f EZramuf⸗
ctũ rũdit. C Cum ergo petrus potuit fim.i. regularit
er officio repellere querelas ſed noluit velindubitater
non hoc exemplo pꝛelati cogunt᷑ ſuſci vel pfecte quia
pere repꝛebenſionẽ ſubditoꝝ. Ex hac amuſſim ellin
etiam bumilitatis diſpẽſarione intelligi nrumemu plĩ
tur illud leonis quarni lodouico guſto ciuificane waſte
dictü. Imperiali iudicio apoſtõlicun ees vel ddan
ſe emendare permittit: ſiqd erga ſubdi mr.
tos iniuſte cõmiſerit. 3 Ite cü ba⸗

SBss' ſi imcõpetenter aliquid egiꝰ laam ariolus.

mus ⁊ in ſubditiſ iuſte legis trami eriolus dieit g
tẽ nõ cõſeruauimꝰ veſtro admiſſoꝝ no⸗ moreccg lde⸗
ſtroꝑ cũcta volumus emẽdare iudicio: riabeſfuͦdebot
quoniã ſi nos qui aliena debemus coꝛ ⁊ fructũ ſibi in
rigere peccata:peioꝛa cõmittimus certe triſticia affert:
nõ veritatis diſcipuli:ſʒ qdð dolẽtes dici·· xxvj.q. iij igii
mus erimus pꝛe ceteris erroꝛis magi⸗ Eenus.

ſtri:ide magnitudis vre magnoꝑe cle⸗
mẽtia iploꝛamus:vt tales ad hec q dixi
mꝰ ꝑparẽda miſſos ĩ his ꝑtibꝰ dirigat:qᷣ
deũ ꝑ oĩia timeãt:⁊ cũcta quẽadmodũ ſi
vr̃a pñs fuiſſet ĩꝑialis głia diligẽter exq
rãt:⁊ ñ tm hec ſola qͥ ſuꝑiꝰdiximꝰqrimꝰ
vt examuſſiʒ exagitẽt:ſʒ ſiue mioꝛa ſiue
ẽt maioꝛa illis ſint ð nobis iudicata ne/⸗
gocia:ita eoꝝ cũcta legitio terminẽr exa
mie:q̃tenꝰ i poſteꝝ nihil ſit qdð ex eis idi
ſcuſſũ vł idiffinitũ remaeat. Itſj cũ balaã
ariolꝰs iret ad maledicẽdũ ppłm:ange⸗

lus dñi aſine cui iſide bat i via ſe oppo⸗/

ſuit:euagiatoqʒ gladio eã ab itinẽ cõpe
ſcuit:quã dũ ille vberibꝰ affligẽt:ĩ vocẽ
ꝓꝛupit:a ꝓpphete veſaniã redar guit:ſi
aial mutu agelica vᷣtute ꝓphete iſipiẽ⸗
tiã repᷣhẽdit:mlłio mag ſubditi pñt accu
ſare platos ſuos. ¶ Mis ita rũdet᷑:vex
ꝙ ꝑ aſinà ſubditi ſign ficãt᷑ ⁊1 ꝑ bala pᷣ
lati:ñ tũ h̊ exẽplo ꝓbãt᷑ pᷣlati accuſadi a
ſubd:ſʒ ſubd itm foꝛma dat hüilit᷑ re
nitẽdi pᷣlat:ſi foꝛte eoſ ad malũ cogẽ vo
luerit:balaã nãqʒ aſinã vꝛgẽs vt ad ma

ledicẽdũ pplo dei eũ veheret:ſignificat

eos ̊ vberibꝰ ⁊ cruciatibꝰ a ſubdiſ᷑ exi
gũut vt eis i malo fautoꝛeſ ⁊ coadiutoꝛeſ

exiſtãt: ſʒ qꝛ ãgelꝰ qͥlibʒ vʒ pᷣdicatoꝛ eua

giato gladio aꝑte.ſ.pᷣdicato tioꝛe ⁊ hoꝛ
roꝛe future vidicte a ↄſenſu aliene mali
cie illos reuocat:lʒ eis ĩ hmõi vocẽ con

vᷣberibꝰ affligii:cur nobis ĩiuſte iraſci⸗

mini: nunqJd vobis iobediẽtes aliqn fui ́”MV
dete illũ qui phibet ab icepto: nõ erg

binc pᷣlati ꝓbant᷑ aceuſandia ſubditis.

—–—————
=

8

—

S== ☛ = = =
=

—
S.
=
=.

= —
SE
=

=

2
EE

Nitutn
unſgge
Nns

S
S

= =

ſanguinis.
e Q5 quis. qꝛ
Ictoꝛ oꝛũu

a Trabenda ig adu i
iũ cõmiſiſſet:miſſus eſt a deo nathan ꝓ

vetus.
b Sangninil

xxij.q·ij.ſi quis

xxiij.q.vlti. his
9 quibus.?.c. le
gi. 2.c. occidit. ?
ex ne cleri. vel
mo. ſententiam

rei ſeg dʒ · ex de
fo. cope. cum ſit
ale. 7. C.
iuriſd:om.iudi.
liuris oꝛdineʒ.
yel qꝛ cã fidei ẽ
que in eccleſia ẽ
tractãda.vt.xx
iij.q.vlt.conue/⸗
nioꝛ. 7. S. E. ꝗ. 1].
pꝛeceptum· xx/⸗
iiij.q.i.quotiẽs.
d Eoͤnfeſſio
nem · i. ſcriptura
e Ex his oi/⸗
bus.pꝛelatos.?
dabunt eis ex/
pẽſe ab epo quẽ
accuſant ſi ege
rẽt. vt ex de ac⸗/
cu.c.ex ꝑte.naʒ

2 dant buo agẽ

ti cãm libertat.
C.de oꝛd.cog.l.
vlt. ſimiliter ei ꝗ
egit de inoff. te.
⁊ obtinuit.ſi ad
nerſariuſ appel
let. ff. de inoffi.

Beenuns
penult.
f EAulus.

g Altoꝛ.ĩ coꝛ

.poꝛali.ſ.a⸗
dulterio vel in/
ceſtu.vt.xxx.q.
i.non dʒ. ſecꝰ? ſi
de fimplici foꝛ⸗
nicatide. ꝓ qua
bodie nõ depo/
ſbyter.⁊.xxxiiij
di. fraternitatiſ
niſi de rigoꝛe fa
ctum fuerit. lxx
xi.di. ſi quis epᷣſ
⁊.c.pᷣſbyter aut
diaconus.

b MHemeſion

nõ ꝙ papa ñ vo
cat eũ fratrem
licet eſſet epᷣs.
i ¶ Excuſatõe.
iuſta tamẽ exce
ptio vel excuſa
tio admittitur.
e de offi. dele.
ex parte.

I
¶Item cũ dauid adulteriuʒ ⁊ homici

heta vt eu redargueret.Ecce quod p⸗

ati ſunt arguendi rephendendi a ſub

ditis. Sed notandũ eſt:qð due ſunt

pſone qbus mundus iſte regit᷑: regalis

videlicet ⁊ ſacerdotalis:ſicut reges pꝛe

ſunt in cauſis ſeculi:ita ſacerdotes ĩ cau
ſis dei. Regũ eſt coꝛpoꝛalẽ irrogare pe
nã:ſacerdotũ ſpiritualẽ inferre vindictã
Hauid ergo ⁊ ſi ex regali vnctiõe ſacer

dotibus ⁊ ꝓphetis pꝛeerat in cauſis ſe
culi:tñ ſuberat eis in cauſa dei.vñ regeſ
a ꝓphetis ⁊ a ſacerdotibus vngebant᷑:
⁊ eoꝝ oblatione peccata regũ expiabãt᷑
Sicut ergo oʒias a dñno lepꝛa percuſſuſ
eſt:qꝛ ſacerdotũ officia vſurparevoluit
ſic ſacerdotibus ⁊ ꝓphetiſ regũ vſurpa
re officia non licuit.nathan ergo pphe
ta cũ regem redarguit:ſuũ eſt executus
officiuz in ͥ erat rege ſuꝑioꝛ:nõ vſnrpa
uit regis officiũ ĩ qͥ erat rege iferioꝛ: mo
nuit eu vt ꝑ pniaʒ peccata ſua expiaret:
nõ tulit in eum ſniam:q̃ tanqᷓ adulter et
homicida moꝛti addiceret᷑.ſic ⁊ beatus
ambꝛoſius theodoſum:⁊ beatus inno
cêntiuſ imperatoꝛẽ archadiũ excõicauit
⁊ ab eccleſie ingreſſn ꝓhibuit.ſicut eniʒ
nõ ſine rõne iudex gladiũ poꝛtat: ita nõ
ſine cauſa claues eccleſie ſacerdotes ac
cipiunt.ille poꝛtat gladiũ ad vindictam
malefactoꝝ laudẽ vero honox. iſti ha⸗
bent claueſ ad excluſionẽ excõicandoꝝ
⁊ reconciliationẽ penitentium.hoc ergo
exemplo ſubditi ꝓbant᷑ repꝛehendendi
a pꝛelatis:nõ pꝛelati a ſubditis. ¶ Iteʒ
daniel nulla legitima poteſtate functus
iudices a popiſſo oↄſtitutos de falſo teſti
monio ↄnicit ⁊ ↄuictos dãnauit.ↄſtat
quod nullã poteſtatẽ habentes poſſunt
redarguere dignitatibus vl poteſtatibꝰ
ſublimatos. ¶ Mis ita reſpondet᷑:mi⸗
racula ⁊ maxime ve.te.ſunt admirãda:
non in exẽplũ noſtre actionis trahẽdaꝰ.
multa eni ↄcedebant᷑ tunc que nunc pe
nitus ꝓhibent᷑.tunc eni ſamuęl agag pi
guiſſimü regem amalech in fruſta diui⸗
dendo ↄcidit:nunc nulli eccleſiaſticoꝛũ

iudiciu ſangu sꝰagitare licet.tunc finee

iudeũ coeuntẽ cum madianita interfecit
⁊ reputatũ eſt ei ad iuſtitiaʒ. hodie ſacer
dotibus huius actus in perniciẽ ſui ver
teret᷑ officij.exẽplo ergo danielis nõ ſo⸗
lum accuſandi vel redarguẽdi ſed etiã
iudicandi poteſtatẽ ſubdui ſibi ĩ platos
vẽdicarent:ſi illud in argumẽtũ noſtre

actionis liceret aſſumi:quod nullavn

auctoꝛitate ꝑmittit᷑.magiſ ergo ex hoc fa
cto dat᷑ intelligi:quod in nouiſſimis tem
poꝛibus ſuſcitaret deꝰ ſpũʒ pueri iunio
ris illius videlicet de quo ꝑ ꝓphetã di⸗

cit᷑:puer natꝰ eſt nobis.⁊ iteꝝ. Ecce pu

er meus qͥ iudices iniquitatis ſcribas ſci
licet ⁊ phariſeos falſis criminibus ſuſã
naʒ id eſt eccleſiã accuſantes ⁊ reã adul

terij ꝓnunciãtes:eo qð chꝛiſtuʒ ſequere

tur ↄuinceret ⁊ condẽnaret. ¶Itẽ hie
ronymus refert in libꝛis viroꝝ illuſtriũ
quod damaſus papa a ſubditis ð adul
terio accuſatus.cũ.xlij.epᷣis ſe purganit
Item ſymmachus papa in romana ſy
nodo dignitate ſua expoliatuſ pꝛins ſta
tui ſuo reddi decernit᷑:vt tunc vẽiret ad

Q. vn.

caãm ⁊ ſi ita recte videretur:accuſantiuʒ

ꝓpoſitionibus reſponderet.digna res

viſa ẽ maximo numero ſacerdotũ:atqʒ

meret᷑ effectů ⁊ cũ poſt modũ oꝛdinare
tur quomodo eẽt accuſandus pfor⸗ pa
a vt cãz diceret occurrebat:ſʒ
lise ipelitu . Itẽ gre. ait de leipſo.
edar guendi ſe lienùůam beatus gre⸗

goꝛius alijs pꝛeſtat.
Aquisſuꝑ his nos redarguere vo

luerit vel extra auctoꝛitatẽ nos fa⸗
cere ↄtenderit veniat ad ſedeʒ apoſtoli
cam vt ibi ante ↄfeſſonebeati petri me
cũ iuſte decertet q̃tenus ibi vnus ex no
bis ſniaz ſuſcipiat ſuã. Ex his oibꝰ“
colligitur quod ſubditi poſſunt repꝛehẽ
dere ⁊ accuſare pꝛelatos ſuos.Sʒ ſicut
de chꝛiſto dictũ eſt:qñ iudeiſ dixit:ſi ma
le locutꝰ ſuʒ ⁊ cetera:ita de iſtis intelligẽ
duʒ eſt quod ſuo exemplo Bsaei ðde
rut facultatem recipiendi ſubditos ĩ ac
cuſationem ſui ſed non SSegerunr⸗
Item. Hecodem.
Lulue deachine ciuitatis epiſcopꝰ
accuſatur a ſubditis ð lapſu carnis
cõuincitur:deponitur:alius loco eiꝰſub
ſtituitur. hoc an ei diſpenſatiõe accuſati
an ex rigoꝛe iuris ſit factũ ex regiſtro gre
gorii ad ioannem epiſcopum. c. ccxvij.
teſt perpendi: vbi ait.

*„ .

ueloCacine cimtatis epiſcopus

ſubditoꝛũ accuſatiõe cõuictus devonitk.
J Atorsnemeſion ad nosveniens in
Ndicauit:quod paulus deacline ciui
tatis epiſcopuſ inter alia mala in coꝛpo
rali crimine lapſus a ſuis clericiſ accuſa
tus atqʒ conuictus epiſcopali ſententia
depoſitus ẽ:poſtea cuʒ auxilio ſeculari
um neniens epiſcopatũ moꝛe pꝛedoniſ
ingreſſus eſt:ablatiſq; rebus eccleſie di
lectiſſimũ nemeſion latoꝛem pꝛeſentiuʒ
ſibi ſubſtitutum ab eo epᷣatu pꝛoiecit: ⁊
ad ſummaʒ iniuriã ac necem pene ꝑdu
xit.fraternitas itaqʒ veſtra hec omia cu
ret addiſcere.⁊ quecuqʒ eccleſie abſtu

lit oĩ moꝛa vel excuſatiõe ceſſante redde

revcõpellat. Si vero nihil eccleſie ſed ꝓ
pꝛiumiſe dixerit abſtuliſſe quauis graue
⁊ iniquũ fuerit vt ñ a vobisꝰvel metro
politano eius hoc petierit:ſʒ temerario

auſu agere pꝛeſumpſerit. veruntũñ ſi qͥd

