nn p ¶Ecutus.dum clamarent crucifige crncifige:etiam voces ille inci/ S q. i. ſciendũ. xiiij.q.i.ſi qð.xxxij.q.v.qui viderit. .j.diij.ũ cũ tribus.Yõ.
=O tatine fecerunt moꝛtem vt gladius acntus. J —.— ſo. reuera magis reus eſt ſi opus adhibeat.ſed hoc quo ad ſufficientiã eter⸗
q¶¶GSe pnie.x irregulares fiunt..di.ſi qnis viduã. ⁊ eſt ar.ð clericos miinteritus accipe.vel dic non minus eſt reus.i.nibilominns reus eſt:quis
npte q fures iudicandos ptãtibus tradũt.xxiij.q.v.vnũ ſolũ eſſi.dic vt ex de ad factũ non ꝑueniat.nõ quin plus peccet vt dixi ſi opns ſequat᷑.qð patet ex
NNd homici.tua.⁊.lxiij.di.maximianus.ſed nũqꝗd dices irregularẽ clericũ eo qꝛ ꝓhibitũ eſt malã voluntatẽ in opus pꝛoducere.ſic ergo ð ꝓbibitionem
SðL gꝗ bomicidiũ volnit facere nec fecit qꝛ nõ potuit irregularis ẽ tanqᷓ de illã faciẽs plus peccat:qꝛ ꝗQ opus adijcit volũtati.iniquitatẽ adijcit iniꝗtati.
—R bomicidio:lʒ nõ ſit homicida.ſ.e.ſi cui.vbi tñ factũ ſeꝗt graniꝰẽ pem. pC. Sicut.voluntas.nõ opus tantũ nõ facit vt opus fit remuneratoꝛiũ:ſed
un P Omicidioꝝ.tria genera dicunt᷑ eſſepꝛecipna.nã large homici · voluntas.ſicut⁊ alibi dicit.ſ. ꝙ ſufficit elemoſyna coꝛdiſ:nõ coꝛpoꝛis.xlv.di.
cH diũ dẽ quilibet illicius motus ad nocendũ.j.e.homicidium. dnue. qnq; t opus ẽtminus bonũ in bonũ ↄuertir diligentibꝰ deũ.j.e.d.nnilꝰ
un 9 Parilẽ.i. ſimilẽ q;tũ ad deũ.als eni aſperioꝛ pnia iponit᷑ ĩterfectoꝛi eoꝝ.ar.ex de reg.iur.eſtote.Illud aũt nõ ꝙ pctã que ſola volũtate pᷣbuntur
e ¶ Et qui.ẽ. xxxvi.di.paſce. —— ſola voluntate dimitinntur. m baʒ.ar.ff/ de pec. ab emptione.ſed Zriũ cre/
. uGBetrabit detractoꝛes dicunt᷑ homicide.qꝛ qᷓtũ in eis eſt pꝛiuunt do:ſi ad ↄſenſum voluntas ꝑuenit.ar.S.vi.diteſtamentũ.
lt aſam que melioꝛ pars boĩs eſt vita:dũ negant virtutes ꝗbus aia vinit q Contritione. .e. . non ra.
mul eſſe in ea. nã detrahere eſt bona que alicui ſunt a deo coſſata negare vł A Cõtritiõe.illa.ſ.q eſt virtus:nõ illa qẽ paſſio.ſ afflictio q̃ punit᷑ gs inte
. inuertere:yt ſi qꝗs dicat ſapientẽ ſapientiã nõ bre vł caſtũ caſtitatẽ:vel Tlus pꝛo pctõ.nec illa que eſt actio qua ſe punit aliquis. h.

“M

* .
3

8 uro.caſus. Inuitat pſper qutlibet boiem ad pniam. ui eninolue

De Peni.

infundã ar. .di vfalſas. vel dic ↄtrauertimini ꝑ omiſſionẽ cnlpe ad qd
quilibet tenet non ꝑ gratiã babendã qua nemo meret vel demeret: i·

trit emend are delictũ eterno ſupplicio danabiĩ: qꝛ nolnit ſubire tpale
ſuppliciũ.melius eſt ̊ quis ↄfiteat peim occulte vel et in iudicio cũ poteſt

inde conuinci ⁊ penitentiam agere vt ſc cõmutet penam eternaʒ in tpalem.

b ¶ Et vltoꝛem.· quaſi ſine ↄfeſſione.⁊ in hoc facit ad ꝓpꝛoſuum.ſed tũ boc

non eſt verũqaꝛconfi⸗

teri tenet᷑ ſacerdoti.ſ,y
hoc vult dicere ꝙ de⸗
beret recognoſcer pecc

cata ſua ⁊ inde ſe dam
nare ⁊ ſe redarguere ⁊

dicere tali pena ſuʒ di ·

Snns ſic ſunt ſui in-
ſces. H
¶ Tempoꝛalibuſ. in
ſubſtinendo tpales p-

nas euadunt eternas.
S. xiij.q.vlt. c. vlti.

d (Facilius. S. xi. q
iij. SEuidenter.ibi alle
gatur hoc ꝓ capitulo.
¶Sed vltro. ar. l. di.

pꝛeſbyterũar. ꝓ ſpon
ie confeſſo.
¶ HMeſcientibus. . e.
§. imiliter.
in ſecreto interiꝰ com⸗
pungunt᷑ ⁊0fuent ſa⸗

benignũ. ?. c. iudicet.
iñ ſibi pniam impon?

do:vel ſe ligando.bᷣm
qð gratianus inducit
c.ſed ferunt voto ⁊ ꝓ/-

poſito quo ſe dänent

ad talẽ pniam ſubeun
da iudicio ſacerdotis.

b ¶AMHon aio. ſ. in per

petuũ: ſed officio.ſ:ad

iᷣs pꝛopoſitũ quippe
⁊c.vel non aio tm:ſeld
officio ancte.ſ.ſuperio

ris.vel nõ aio tm ſed

officio.i indicio ſupio

ris ab officij executõe

abſtineãt. vt. ſ. e. diſ. in

actione. ⁊. . di · vy. c. i.
¶ECanqp.jſ. e. di. in a⸗
ctione.S.l.di.⁊ purga/
le ¶ Amiſſa.·i. pꝛeter/

miſſa. dimiſſa ad ts.

ꝓpoſitũ quippe babẽt
peracta pnia ad pꝛiſti
nũ altaris officiuʒ. vñ
ſponte inceſſerant re/⸗

meare.yt.l.di.dño ſan

cto.⁊.c.purgabit.
IRecipiant.i.iudi/

centur digni recipe bD.

m ¶Boc ideʒ. ab iſto

loco inducit gratianꝰ

auẽtes euidẽtioꝛes ad

ꝓbandũ ſuũ ꝓpoſiũ

⁊ ſuſpendit ſuã pcluſio
nẽ vſqʒ ad. ꝭ.ᷣ item ſi.⁊
infert ↄcluſionẽ ab eo/

dem. 9. ſuſpendit iterũ

DPrroilli quoꝝ peccata humanaz
Kẽ noticiam latent nõ ab ipſis cõfeſſa

nec ab alijs publicata:ſi ea confiteri vel

emendare noluerint deũ quẽ habentte

ſtem ipſũ: habituri ſunt ⁊ vltoremꝰ qᷣd
eis pꝛodeſt vitare humanũ iudiciũ:cum

ſi in malo ſuo permanſerint:ſunt ituri in

eternũ deo retribuente ſuppliciũ: qui ſi

ſui ipſi iudices fiant:⁊ veluti ſue iniqui⸗
tatis vltoꝛes hic in ſe voluntariã penam
ſeueriſſime animaduerſionis exerceant
tpalibus penis mutabũut eterna ſuppli/
cia ⁊ lachꝛymis ex vera coꝛdis ↄtritiõe
fliuentibus reſtinguent eterni ignis incẽ⸗
Adia.⁊ infra.Faciliusꝰ deũ ſibi placabũt
qui nõ bumani cõuicti iudicio altro
Smier.. crimen agnoſcunt: qui aut ꝛijs illu
8 . Sniam. qs fitc omionibns peocinnt:aut: ie
alijs quales occulti ſunt ipſi in ſe volun
tarie excõicationis ſniams ferunt: ⁊ ab
altari cui miniſtrabant non aio ſed offi
cio ſeparati vitam ſuam tanq; moꝛtuazʒ

plangunt.certi ꝙ reconciliati ſibi effica
cis pnie fructibus a deo nõ ſolũ amiſſaꝰ
recipianti:ſed ẽt ciues ſuperne ciuitatis

effecti ad gaudia ſempiterna perueniãt

Hoc ideni pꝛobat᷑ aucte illa pꝛopheti⸗

ca. In qᷣcũqʒ hoꝛa pctõꝛ fuerit ↄuerſus
⁊ inge.⁊c.nõ eni drĩ oꝛe conſeſſus fuerit
ſed im ↄuerſus fuerit ⁊ ingemuerit vita
viuet ⁊ non moꝛiet᷑. Hinc ẽt idem pꝛo⸗

pheta ait. Scindite coꝛda veſtra ⁊ non
veſtimenta:oſtendens ↄtritionẽ coꝛdis

que in einſdem ſciſſione intelligit: nõ in
ↄfeſſione oꝛis que pars eſt exterioꝛis ſa
tiſfactionis:quãa ſciſſurã veſtiũ noĩauit a

4

parte totũ intelliges pctã dimitti.hinc ẽt

beundẽ pꝛopheta ait dñs. Cõuertimini
ad me in toto coꝛde veſtro:⁊ ego cõouer
tar ad vos.cõuerſioꝰaũt dicit᷑ quaſi coꝛ⸗

dis vndiq; verſio.ſi aũt coꝛ noſtru vndi
qʒ a malo ad deum vertitur:mox ſue cõ
uerſioniſafructũ meretur:vt deuſ ab ira

ſua ad miſericoꝛdiam cõuerſus peccati

pꝛeſtet indulgẽtiam cuius pꝛimo pꝛepa⸗
rabat vindictã.vnde datur intelligi ꝙ ẽt
oꝛe tacente veniam cõſequi poſſumus.
hinc etiam lepꝛoſuilli quibus dominus

pꝛecepit:vt oſtenderẽt ſe ſacerdotibus*

in itinere antequam ad ſacerdotes veni

rent:mũdati ſunt.Ex quo facto nimirũ
Datur intelligi:q antequã ſacerdotibus

cõcluſionẽ ſuã vſq; ad.S.cũ ergo.⁊ ita peruenit ad§.

alij econtra.? hoc videbis per x. auctoꝛitates quas ponit in ipſa littera.

1Aparte

oꝛis ↄfeſſio eſt pars exterioꝛis ſatiſſactionis:que hoc torũ dꝛ.

2. ſ.e. quẽ penitet.vel dic ſuperius infinitatũ efficit᷑ pars inferioꝛis infinitati

. . . „

cüu eni hec vera ſit ois hõ eſt aĩal vtroq; termino infinitato recte cõnertit᷑ oẽ

nõ aĩal eſt nõ hõ ⁊ ſic non ſcindere coꝛda eſt inferius ad ſcindere veſtimẽta.

planius dixiſſet a toto ad partem.

Conuertimini. ſed nuquid ſtandũ eſt huic oꝛdini vt pꝛima ſit noſtra co

uerſio ſequens diuidet᷑ ar.xliij. di.ſit rectoꝛ.ex de vi.⁊ ho.cle.c.ylt.in fi.ar. õ.

ſ. di. iiij. dicit dñs.ff. de ſol.nec eni.⁊ pꝛeterea nemo meret᷑ pꝛimã gram.quõ

ergo boc pꝛecipit᷑ alicui ↄuertimini ⁊c̃.ſo.tale eſtillud:ſurge ꝗ doꝛmis ⁊ ex/
urge a moꝛtuis ⁊ illuminabit te xpᷣs.vel reſpicit hic oꝛdinẽ iuſtificationis:qꝛ
ↄtritio qᷓ̃ ↄterimur canſaliter pᷣcedit remiſſionẽ. ⁊ ſic ↄtritio que ex libero ar

bitrio ꝓcedit meret̃ remiſſionẽ.que tñ gratia que oĩs pꝛecedit erit attribu?

da tanꝙ canſe.quidã tñ pꝛius ponũt remiſſionẽ. vel connertimini.i. oſtendi
te vos humiles ad conuerſionẽ ⁊ ego conuertar ad vosi.pꝛimã gram vobis

entibus

vides in radio ſolis.ſi eni aperio feneſtrã intrabit ſol:ſi clauſero nõ in
trabit. tñ nõ poſſũ eũ cogere ꝙ intret vnde dictũ eſt de hoĩe qð eſt ſ’i
vadens ⁊ no rediens ꝑ le.ſ t̃ habeat gram põt mereri vitã eterna:vñ
ñn valet h ar. iſſe
non põt mereir⸗·
ergo nec qdd m
ius. Item nec G
iſte ẽ magis mm
lꝰbodie ꝙ; heri

oꝛa noſtra oſtẽdamus.id eſt peccata no

ſtra cõfiteamur:a lepꝛa peccati munda

mur. Dinc etiam laʒarus:viuus de mo
numẽto pꝛodijt:nõ pꝛiuſ de monumẽto

eſt eductꝰ ⁊ poſtea a domino eſt ſuſcita/

tns:ſʒ lapide'remoto quo monumẽtum
claudebatur ĩ ſepulchꝛo'reuixit:⁊ foꝛas

viuus pꝛodiit. Hic ẽt vt dominuſoſtẽde

ret ꝙ nõ ſacerdotali iudicio ſʒ largitate

diuine gratie peccatoꝛ emũdatur: lepꝛo
ſ tangendo mũdanit::⁊ poſtea vt ſacer
doti ſacrificiuʒ ex lege offerret pꝛecepic
lepꝛoſus enĩ tangitur:cũ reſpectu diuie
pietatis mens peccatoꝛiſ illuſtrata cõpũ
gitur. vnde poſt trinã negationẽ petrus

domino eũ reſpiciente:pꝛoſudit amaraſ

lachꝛymas quibus culpã negatiõis ſue
diluit. lepꝛoſus ſemetipſum ſacerdoti re
pꝛeſentat dũ peccatũ ſuum ſacerdoti pe

nitens cõfitetur.ſacrificiũ ex lege offer⸗

ret:duʒ ſatiſfactionẽ ex eccleſie iudicio ſi
bi impoſitaʒ factis exequitur.ſed anteqᷓ

ad ſacerdotẽ ꝑueniat emundat᷑:dũ ꝑ cõ/

tritiõʒ coꝛdis añ ↄfeſſioneʒ oꝛis pcti ve⸗

nia indulget᷑. Hinc etiam medici negan⸗
1

ſuſcitare aliquem vt reſuſcitatus itea
du ꝑ ꝓphetam dr̃:nundRᷣd medici
ſcitabunt ⁊ ↄfitebunt᷑ tibi. Item. A moꝛ
tuox᷑ vt auẽtas dicit:peritↄſeſſio:velut
ab eo qui nõ eſt. vnde penitens ille qui
timoꝛe octaue reſurrectionis territus ex

clamauerat.D.ñe ne in ſuroꝛe tuo argu/⸗
as me:neqʒ in ira tua coꝛripias me.poſt
ea ſupplicans aiebat.Saluũ me fac pio
pter miſericoꝛdiam tuam qm̃ non eſt in

moꝛte qui memoꝰ ſit tui in inferno aũt
nullus tibi ↄfitebitur.ſi ergo nullus cõ⸗

fitebit᷑ tibi:niſi reſuſcitatus.nemo aũt vi

uit eterne gehenne filius ⁊ ppetua dam
natione dignus.patet ꝙ anteꝙᷓ quiſqʒ

ↄfiteat᷑ petm:a reatu ſue pꝛeuaricationiſ
quo eterna ſibi debebatur ſupplicia per

fam interne cõpunctionis abſoluitur.

ſuſcitat᷑:vel reſuſcitatus viuit dũ ↄfitet.
vel poſt reſurrectiones iteꝝ moꝛtuus eſt

⁊ ↄfitet᷑ ſed ſicut anteq reſuſcitaret moꝛ
tuus ↄfiteri non poterat:ſic poſt reſur⸗

rectionem moꝛtuus cũ fuerit ofiteri non
valet.reſtat ergo vt reſuſcitatꝰ viuat dũ

petm̃ ofitet:er o ſola contritio in qua fit
reſuſcitatio tollit pctm.hbʒ itaqʒ reſuſcita

xiij.q.iiij.nabucho.⁊.xi.q.iij.quomodo.
A moꝛtuo.id eſt permanente in peccatis.

2 —

ſcriptũ ab excõicato ĩpetratũ ſu nullũ ipᷣo iure.ar. .j.ð cõ.di.ij.⁊ dixit
EL Zecht h enĩ peccat nullus eſt:qꝛ petm̃ ducit ad nõeſſe:cuʒ nihil
it inx ꝛ⁊ ſine ipſo factũ eſt nihilc ẽ velut ſilitudinariũ.ſʒad lja,
For Hh itelligiqꝛ pꝰ moꝛtẽ nemo valet ↄfiteri.vt ð illo dinite legii ienage·

ſit inxta illn

reſu⸗

ergo minus ba⸗

bilis ad ſuſcipiẽ
daʒ gram ꝗ; be
ri. inſtãtia ẽ ice

pha . i. petro.h.

p . Lonuerſio

ar. ꝙ nõ tantum

valet verbũ klin
plex q;tũ cõpo0f
tũ.ar..ff. ad.l..
Acquil. ſi ſernuus
5. inquit. vbi dꝛ

perit.

q ¶Sue cõner⸗/·
ſionis.ar. .xiiq
iij. qui inbenteʒz.
ſed hoc de furin
remiſſionis.
r ¶ Lepꝛoſi. ſ.
decem. de quib⸗
legit in enange⸗
lio luce qui deſ/
AInant pctotes.
8 Sacerdoti /½
bus. pꝛimo ergo
eſt deo confiten
ũ poſtea ſacer
doti.j.e. ex bis

oibnus.

t¶Binc v᷑t la⸗
ʒarꝰ.i. peccatoꝛ
ↄſuetudine pec

candi depꝛcſſuſ

ar. j.diſt. ij. ficrtt

tribus.

a C Zapide.. .

ner. epeccati.

x In ſepul /
chꝛo.i.in coꝛdis
contritione.
yC Ayiüdauit.
in enãgelio ma⸗/

ita ex pcepto te

net᷑ gs ↄfiteri.
¶Megici. i.
ſacerdotes qme

;2 2 Sazg

dicinã aĩe pᷣſtät

ſed deus dẽ me⸗

dicus · vt . .. di. iij
adhuc inſtant.x

*

a ¶Auctoꝛitas. in lib.ieſu filij ſyrach.ſ.eccleſiaſtico.
b¶ ¶Perit. i nõ eſt qꝛ non penitet talẽ.vt.j.di.iij.iudaſ.⁊ ita perit bic qd
nð eſt. ar. ff. de cõſti. pe. id qð.vel ſi eſt nõ eſt vtilis quo ad vitã.ariꝙ re

Qui memoꝛ. ꝙ̃tum ad gre ſuſceptionem dum eſt in peccato.

e¶ Si ergo.q.d. nullus ad ſui ſalutem.
¶Bamnatione.extra de bap.⁊ eius e
n ””M
bSSi anteq. habito añ ↄfeſſionẽ pctõꝛ reſuſcitar: ꝓbat ꝙ qñ oſi

ffec. maioꝛes.

tef nõ eſt in pctõ.ſi eni poſt reſurrectiõʒ ſuã añqᷓ; ↄfiteat incipiat mon

—

ipctõ obligari ſequeret ꝙ moꝛtuus.·i in pcto exiſtens ↄfiteretqdtiñ

tem. Si antecỹ quiſq ofiteat a deo re. 5 . Sacrificii
tak:v s r ſatiſfactionẽ.
2 CPꝛecepit 83.
xciij. diſt. dñs.

Hinntun⸗
levilin
ſſenon
midN

hnonuf.

7

660,
n lin
gloten

rin
afticß

Gscing

nsdi
nieo
Mdeff.

eſooffc
lope⸗
kuo
Gpti

ucinun.

Pan on

nicligs

neunrin
ungen⸗

tpneadede

gbeei

“ 278
põteſſe ante reſurrectiõʒ nec poſt.a moꝛtuo eni ⁊c̃.perit ↄfeſſio.Cõcin x G ECceę. xera eſt:gſufficis.melins qͥ ꝓbat anẽtas e pᷣmã opivel ſcvᷣaʒ.
n, dit ergo ꝙᷓ viuens ·i. reatu peccati abſolutus confitetur.⁊ ita in conſei x . OPlangere. non eſt hec deſcriptio: qꝛ boc habuit iudas ex timoꝛe
ſeſf ne non dimittit peccauum. ðMU ſerhnili.ſed etiã qualiſcunq; aſſignaeooo.
mnef a Anima.nota animam aliomodo ſuſcitari ꝙᷓ coꝛpus. 33 [)EErfjerta. hoc.c. habes. ſ. di. iij. circa pꝛincipium. MV
e b ¶Si autem. verba magiſtri. x?¶Nogit.boc intellige ꝙᷓtu ad ſenſusalitatẽ que ſemꝑrõni repugnat:
nei. c ¶Apoſtolus. vnde ꝗpoſtelus. caro
n inepla ſcoa eelld .— . . . ↄcupiſcit aduerſũ ſpi-
n oꝛinbios. t0em ſuũ ſibi pꝛeſenteʒ ſeqʒ inhabitan eni ⁊ malus aliquis ſimul eſſe nõ poteſt ritũ ⁊ econnertlo.
In à. Conuetio,. tez. vnde Auguſtinus ait in pſalmo. lxij ſi malus nõ eſt:mẽbꝛũ diaboli nõ eſſe 2 Tota.i. ols eius
Unſem gelial reſuſcitatus coꝛpoꝛe viuit abſente reſu/ pobat.nec ergo eſt dignus gehẽna que adus. ia
Efin Welul abo ſcitatoꝛe: non aut ſicreſuſcitatus in aia diabolo ⁊ mẽbꝛis eius ſolümõ debetur * nmn itas. ne l⸗
mſux. uclo alln cũ eni deus ſit vita aĩe: aia vo vita coꝛpo ſicut eterna beatitudo ſolũmõ membꝛis nſeus:piddet apoba
In minator.? ẽ ar. ris ſicut coꝛpus viuere non põt abſente xp̃ᷣi paratur. non ergo in ↄfeſſione peum̃ tecon ſaiaz ahlirur
uit ꝙpria ſeſe non aia:ita non inſi deo pꝛeſente aia viuere remittit᷑:qð iam remiſſũ eſſe ꝓbatur. fit Zrenii⸗ pꝛeponen⸗
patiunt᷑. ar. xpi. valet. hʒ itaqʒ aia ſibi deũ pꝛeſentem ꝑ itaqʒ confeſſio ad oſtenſionẽ pnie: non aeſt iuſtificationi. ſʒ
n q pij. in noua. ſ. gram:que viuens pctm ſuüũ ↄfitet: eãqd; ad impetrationẽ venie.⁊ ſicut circunci,/ ki dicta ſut de gratia
iin Kego n vitam que deus eſt inbabitar quaz inha ſio data eſt abꝛae in ſignũ iuſtitie: non in uſtiſicante vel glaz.i.
GNtfin Z angelio loan. bitando viuere facit. ſi autlllam inhabi cauſam iuſtiſicationis: ſic confeſſio ſa⸗ Pe licgs vor de wwr
eii b l. Abrat. 5.x Lat: ergo templũ ſpiritus ſancti facta eſt: cerdoti offertur in ſignuʒ venie accepte inſtilic ante pelno 9ot
iffl enſ..i u op⸗ ergo ülluminata é: a tenebꝛis pctõx ex non in cauſam remiſſonis accipiende.. innolelcere graneer⸗
hlfin nuur. pieata eſt: templũ diaboli eſſe deſinit: q Alij econtrario teſtant dicentes ſine cõ ceptio.nã res tüc fieri
in I Buobuſ. eri ad lucẽ venit: cuius reſpectus tenebꝛas feſſiõe oꝛis ⁊ ſatiſtactione operis nemi dꝛ qf innoteſcit. vel h
id gentibus cotra⸗ fugat. Mulla eniĩ vt ait apoſtolus con / nem a peccato poſſe mundari: ſip̃s ſa ooictio purgaius ponit
R ((. Duobus. di Uentio⸗ xpi ad belial nulla participatio tiſſaciendi habuerit.vnde dñs per pꝛo⸗/ olregzmeh Hartcd
ee uerſisputa ieo lucis ad tenebꝛas: nulla cõicatio iuſtilie phetam ait: dic tu iniquitates tuas vtiu mt e.
gen ensbeno iniquitatis: nullus conſenſus templo ſtiſiceris:. DJiem ambꝛoſius in libꝛs⸗ Iructifera. nota
nkin alas ſecus. ff. ö dei cu idoliſ. Itẽ vt xpᷣs ait. Omnis qui de paradiſo. ʒHrinpclo mortali trſia
lem ope. lib. dnoꝝ e. odit malũ i luce agit: qui aũt in luce agit n pöt quiſq; a pctõ iuſtificari ni attendunt᷑.impudẽtia
Nei 1T Ex deo co⸗ ſicut auguſtinus ait: in xpᷣo oꝑatur: qnai ſi petm̃ ante fuerit confeſſus*. delectatio:⁊ ꝑpetratio
e operanteSias auzt in xo operat eius fillus pꝛobat cn Igem in ſermone quadrageſine. 3 nia triplici reme-
— keian con ius eni opera quiſqʒ facit: eius filiuſ eſſe Cce nunc tpᷣs acceptabile adeſt: dmobaseſ. 5 nmbn⸗
ne tclun nelliges perbibet. vnde quibuſdã dũs aits Si fi⸗/ in quo confeſſio aiam a moꝛte be⸗ ventig aetſi in gna
Srde dnz moꝛatur in lij abꝛae eſtis:opera abꝛaeꝰ facite. Ittem rat.Confeſſio aperuit paradiſũ.ↄfſeſſio penitet delectatii Ob.
mgg ſctitate ꝑceptaæ vos ex patre diabolo eſtis:qꝛ opera pa ſpem ſaluandi tribuit. vnde ſcriptura di ponit amaritudocon.
pri regeneratoe dei tris vr̃i facere vultis.nemo aut filiꝰ dei cit.dic tu iniquitates tuas vt iuſtiſiceris. tritionis.· ppetranioni
ette qd ſic debeat n ¶⁊ diaboli ſimul eſſe poteſt. nemo eni vt his verbis oſtenditur:qꝛ non meret᷑ iuſi opponit operis ſatiſ-
ſſeſaa telligl babet. ſ. ipſe ait duobus dñis ſimul ſeruire põt. ficari:qui in vita ſua peccata noluit con factio. Sed nunꝗd ce
u E a Kmak. Item vt ioannes ait in epiſtola ſua.q na fiteri. Illa g ↄfeſſio nos liberata moꝛte ventaliustenen rus,
n m . labol. . ius eſtex deor non peccat: ergo non eſt que ſit ci pnia. Wenitẽtia vera eſt do⸗ aorisgene rdenran H
nluin ua ex virtute v? filius diaboliꝰ. ſolo eni peccato diaboli loꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo aie pꝛo malis q eſt æc vt. xxp. di Scri⸗
im pcto nomẽ amit fllij ſumus: ergo de eius regno tranſlati quiſqʒ cõmiſit vel conſenſit.pnĩa eſt pie 2minis .dico ꝙ de veni p
ſalͤin mnmmus ſiẽ ?.l.di ſumus in regnum claritatis filij dei:⁊ ſu terita mala plangere⁊ plangenda itex alibus maioꝛibꝰtener·
3 Palodtalus , mus erepti de poteſtate tenebꝛarũ:⁊ fa/ non cõmittere. Itẽ ioan.os aureũ. gs ↄfiteri.de quibꝰ di ⸗
tnnn lins ſenalaꝛls ſionem vt pꝛobatum eſt ſumus reſuſci⸗ libenter ſufferre. in coꝛde enĩ cõtri grandia: caue —M M
cfmnatoꝛis fiius. tati per gratiam: ⁊T filij lucis facti: euidẽ⸗ mno: moꝛe conſeſſo: in opere on. hun V egeneralis eoͤfeſſio M
rtre ? nupta clariſſi tiſſime apparet ſola coꝛdis contritiõe litas hec eſt fructifera pnia. Idé. z ſpalis. ſpali indiget
Ge mo ꝙdin nonn ſine confeſſione oꝛis peccatũ remittitur Hn poteſt quisgram dei celeſlis moꝛtalia. vñ lanabo
NichxH bit: alij inferior:. Item ioannes. Omnis qui non dDiligit accipere:niſi pꝛius purgat⸗ fuerit per fingulas noctes e
c oꝛdinis clariſſi⸗ in moꝛte manet. ſi ergo viuit ⁊ diligit. ſi ab oi ſoꝛde peccati per pnie cõſeſſionẽꝰ ctũ meũ.i.conſcientiäõ
Gmd mada vtff. ðᷣſe diligit dilectio eſt in coꝛde.dilectõ aſt in per donum baptiſmi ſalutaris. meã emũdabo diſenr
ftckc B ma⸗ malo non eſt. eſt eni pꝛopꝛius fons bo⸗ Item auguſtinus. rena ninauias nocteſ·
nß at petmé nox: in quo nõ cõicat alienus'. ergo bo Allus debite grauioꝛis pene acii b ngula moatalta 8
ſanni no agere pniam nus eſt iſte factus per gram ante confeſ pit venia niſi qualẽcũqʒ ⁊ ſilon⸗ Sneee Naerdee
aice 2 ſuo ſibi cõpla- ſionẽ peccati:non itaqʒ malus eſt.bonꝰ ge minoꝛem quã debeat penas ſoluerit. nim non oↄfuſe. in gene
n cere delicto. ſ.· d. ral potaſteit cötent
*“ e:ſup tribus. V 2 yVyyreggnialia: vr firi miſſa
itehſd o EOmnis. viuit per gratiim. cum dicit ſacerdos confiteoꝛ deo ⁊c. illud non credo ꝙ exiſtenti in moꝛtali
nunn p ¶AKlienus.a charitate.pꝛeciſus.ſ.ad moꝛtem.j.e.in actione.ex de re vpeccato dimittuntur venialigz.
n Oa tranſeun.ad religio.licet.in fi. b On põt quis.ſ.decon.di.iiij.non poteet.
ie q ¶Alij econtrario teſiant᷑.ab hoc loco vſq; ad.ꝭ.his anctoꝛitatibns c ¶ ¶ Purgatus.ſoꝛde.j.de con.di.iiij.S.itẽ ambꝛoſius.⁊.c.ſunt plures.
pꝛo alia parte allegat ꝙ. ſ. adulto peccatũ non dimittit᷑ ſine oꝛis cõfeſ· d ¶ ¶ Confeſſionẽ. interioꝛẽ.i.coꝛdis doloꝛẽ ⁊ amaritudinẽ qͥ ad adultos.
ſione. qdtñ faiſũ eſt. bene tũ dicimus ꝙ licet coꝛdis ↄtritione dimittai e ¶ Baptiſmi.quo ad infantes.vel per baptiſmũ pꝛimo.ſecundo ꝑ pniim
peccatu. confeſſio tñ mundat:2 fatiſfactio mundat.⁊ ſic magis ac ma/ queeſt ſecunda tabula.j.ea.quãobꝛem.
pet gis mundatr homo:ſicut magis ac magis innounat᷑ homo.j.decon.diſ. f. Allus. veniam ꝙtum ad ecclefſAaann. “́”ðMBẽ
i 4 u nan ruo auetes hic inducte parũ vꝛgent ſi diligenter exponant᷑. gOg ¶Penã nõ videt᷑ hoc eſſe verũ:nec de interioꝛi pnia:nec de exterioꝛi.nam
niuc r CBoõfeſſiõe.i. ea ↄtempta. vt pꝛimã opi.defendas iuxta verbũ illul ſde interioꝛi qᷓ pctã deleuit: ergo nec charitas affuit.qꝛ aliter nõ delent᷑ pctã
ifiit dñicum:vade ⁊ amplius noli peccare.ſ.di.iij.ſi apoſtolus. niſi per charitatẽ. tanta g eſt hec pena ex qͥ charitaſ adeſt quãta eſſet maioꝛ
fanc s ¶ Per pꝛophetã ait. duplex eſt dictio ⁊ cõfeſſio.ſ.interioꝛ ⁊ exterio ꝗ̃ᷓ excogitari poſſet.⁊ hic dicit qualẽcũq;. ed nec de exterioꝛi qꝛ qñq; ſine oĩ
e de interioꝛi.ſ.que fit deo dẽ ꝙ ſine confeſſione non dimittunt peccata. pena exterioꝛi dimittit̃ pctm.iuxta illud.vadeæ amplius noli peccare.j.di.
Gag vel dic.i. pꝛopoſitum habeas dicendi oꝛee. iij. ſi poſt. ſed tñ exaudi hoc de interioꝛi:qð & dicit.æ fy loge minoꝛi: dicit qno
d⸗ ¶Juſtificeris.i.a pctõ munderis.vel bonis operibus replearis.vel ad acerbitatẽ.ſ.pene.nã pena interioꝛ ⁊ ſi tanta ſit:non tñ ita acerbe affligit
vtconſecutinũ nõ eſt·vei vt iuſius alijs videaris exemplo mi pꝛoficien z ita nõ eſi q.ſ.di. iij. ꝓductioꝛ. qꝛ illud de exterioꝛi vel illud de pctõ oꝛigina
tibus. vel intelligit᷑ de exterioꝛi vt inſtificeris.qno ad alios.nonquo ald li.yt ibi dicã.itẽ .õ.di.xlvij.oẽs.vbi eſt verbũ apoſtoli.ſicnt erbitmiſticmne⸗
deũ apud quẽ inſtificatus es.ar.je.c.iudice. biꝛ⸗ veſtra ⁊c. hic aũt dẽ ꝙ nõ ſicnt:ſed ſufficit qualitercũq;.ſo. nõ attendiẽ
N u )VOn põt. ↄfeſſus.deo.vt.j.e.ſufficiat.confeſſio oꝛis fit ſacerdoti: ibi paritas ſm radices motnũ.ſed ſjm modũ penitendi.q.d.ſi manibus pec
coꝛdis fit deo.je.operis pꝛoximo.xi.q.iij.eſtimant. cauimus extendamus eas ad bona oꝑa.ſi lingua loquat᷑ bonu: ? ita de aliſs

BZe Peni.

mẽbꝛis yt in quipus plus deũ offendimus:plus in illis peniteamus.vndele x ¶ VYlus hʒ. qᷓ ille qui a ↄſpectu dei fugit ? malũ agit. non coꝛaʒ deo. ie
gitur ꝙ rane interemerunt reliquias pharaonis boc eſt vaniloquia.nõ aũůt y Meſcit.i contẽnit.er. xx v. q.i. hac conſona.redibit tñ ſipꝛedeſtina nhasel
poſſet attendi ſm radices motum. 2= tus eſt.j.di.ij.S.hoc itaq;.⁊.c.quicunqʒ.ver.firmum. = o
a ¶¶Largitas.qꝛ in infinitũ magis attendit᷑ bonitas ꝙᷓᷓ iniquitas vel virtui ʒ Ed ⁊ ↄtinuo.ſeboim.ſex fuerunt ciuitates quas deſtruxit dñs iu (lu
cũ eni charitas creſcit nõ bʒ obicẽ ſed in infinitũ creſcere pot.vñ iuſtoꝝ ſe⸗ is ioꝛdanẽ. ſodoma: gomoꝛra: adoma: ſeboim: ſego:elcale queẽ . S
mita q̃ſ lux ſplendenſ bale. vii eſtec⸗
eentlectüdie. E tloculer a ſpa uri
iniquitas bʒ obiceʒ.ſ. ſita eni impartit᷑ a deo largitas miſericoꝛ ſpectu dei agũt. Ego amplius adhuclo la qui dꝛ mare 4 u⸗
ſuperioꝛẽ partẽ rõnis qlie:vt non relinquat᷑ iuſtitia diſcipline. cuʒ pñtem diſcutiens video: ꝙ qui pleę⸗ moꝛluũ æ aqua nn
que ſempꝑ remunerat dem Innocentius. mmnmoꝛc dei ſciam accipiũt: ⁊ plenius diui ſlis neceſ natg⸗ genn
eagento roſten Eñminè᷑ putes ab erroꝛe ad verita nis imbuti ſunt diſciplinis:iſti ẽt ſi malũ liogabl elil mi⸗ D Aluu
Relaris (LEé ⁊ a qͥ cunqʒ ſeu magnoſeu par faciut coꝛã deo faciut ⁊ in ↄſpectu teius tat. bi ſüt don⸗ wipaiſ
b Helinqnat ita eſt H r unt, ſicnt lie q dipit:e ſb tat. ibi ſũt poma nuinan
miſericoꝛs ꝙ ẽt iuſtui uo pctõ ad coꝛruptioneʒ ſine pnia poſſe faciunt.ſicut ille qᷣ dixit:tibi ſoli peccaui pulcherrima ex Net
qꝛ nullũ pctm pꝛetert tranſire. ¶ Idem de penitenti.. malũ coꝛã te feci ⁊c.qͥd g plꝰ hʒq ma/ terius interius . S
impunitũ.q.d.łʒ ita ſit Bite pniam qualis agit in eccleſia lũ coꝛam deo facit ↄtinuo penitet ⁊ dicit ait plena fauil⸗ ſſeuc
miſericoꝛs: nõ tñ ita ꝭ vnt oꝛet ꝓ vobis eccłia.nemo dicat pctm̃.qͥ at diſcedit a ↄſpectu dei:neſcii la ⁊ cinere. bis i
de eius miſericoꝛdia ſibi occhte ago: apud deu ago:nouit deꝰ ↄuerti⁊ petm purgare penitẽdo.hoc ꝙ ymnin n
Zinclen a grenaneſeg qui mihi ignoſcatq in coꝛde ago. Ergo itereſt mali coꝛa deo facere:æ a ↄpſpectu lurmmofh. . e
ace vateig ſine cã dictũ eſt: que ſolueris in terra ſo dei diſceſſiſſe peccantẽ. Iẽ auguſti. 2 = Ex picinig. ſnn
coꝛdia ⁊ iudiciũ canta Dielt 1 1 ducen Ue peocaik. We 7 . Er nicinia. lut
bo tibi dñe. territi ᷓ in luta erũt ⁊ in celo. ſine ca claues date B Edx ptinno q dixerat ſicut adome dephe. emp. tifni
ſtitia ↄfſidamus de m ſũt eccleſie dei.fruſtramuſeuãgeliũ dei facia te: ⁊ ſicut ſeboim q due vꝛbeſ p ſepe 5ylt ar. fünhe
ſericoꝛdia ↄfiſi:de mi- fruſtramus verbũ xꝑi.ꝓmittimꝰ vobis ex vicinia ſodomoxꝝ parilis excidij tra⸗ ex vicinitate cõ. diß
ſericoꝛdia timeamus qo ille negat:nõne vos decipinuſ. Job xere ↄſoꝛtiu.ↄuerſu eſt inqͥt coꝛ meu i me irahi vitiü xliii gaoſcn
de ſntn miſericoꝛs dicit. Si ernbui in ↄſpectu populi pcta metipſo rnvar⸗ eſt aia mea.nõ faciaʒ aner n
cutde vunitcitra mei ↄfiteri:atqʒ iõ ſi nõ potuiſtis vel no/ fʒ iracũdiã furoꝛis mei.nõne g apparet panaria ngne n, 4 un
pltra neruftulns e luiſtis hre pudicitiã ↄiugalẽ ſeu ↄtinẽtii q iõ nobis peccatibꝰ indignat᷑ dñs ieſuſ famant caſtitg⸗ ſüi⸗
nullũ petm pꝛeterit m ⁊ deuiaſtis a ꝓpoſito vel vinculo ↄiuga xvt indignatõnis ſue terroꝛe nos ↄuertat tem. xxxij. .v. nuchar
nniim. li:vel deuotione ↄtinẽtie:ſit in vobis 90 Indignatio Seiꝰ nõ vltiõis executio ſed rolerabilins. 7 ddiadie
eESminc̃.magno loꝛ ⁊ hũilitas pnie. Apertiꝰ dico:nemo magis abſolutionis operatio eſt. ar. ad queſtionẽ atecn
Eſi de venialibus dicat nõ intellexi:qꝛ poſt vxoꝛes veſtraf Item Ambꝛo. in li. de paradiſo. .— de dnobus fra⸗ usete
boc micligaen vani illicito ↄcubitn vos maculaſtis ſi pꝛeter Erpens decepit me:⁊ manducaui n nnewbent 6Ptconft
trſdecoh dii tera Vroꝛes veſtras cu aliqᷓ ↄcubuiſtis: agite venialisꝰ culpa quaʒ ſequit᷑ ꝓfeſſio vnus habet par
tur. ar. ſ.e. tres. pniam ⁊c. Item ſuper exoduz. delictox. Jõ nõ deſperata mulier: q n? teminferioꝛem: uin
d Tranſire. vt ma⸗ ¶JZvenii inqͥt aaron ⁊ oẽs pꝛeſby⸗ reiicnit deo ſed magis cõfeſſa? petm̃ eſt: Alins ſuperio. de
gis iuſtificemini. . ve ¶ teri de iſrael manducare panẽ com qu medicabilis ſnia ſecuta eſtᷣ bonũ ẽ an vno peccate non
con. di.iiij. os qui ia ſocero moyſi in cõſpectu dei. oĩiag que ↄdeẽnari in pctõ ⁊ flagellari in velicto vp tota domus di⸗ ladanſe
5. xxiij.q. iiij. gd faciet faciũt ſcti in ↄſpectu dei faciuũt:pctöꝛes cũ hoibus flagellemur. deniqʒ chaim qͥ rihendani oe nſſione⸗
S nis qurademodi at a ↄſpectu dei fugiũt.deniqʒ ſcriptũ ẽ voluit crimẽ negare:indignus iudicatꝰ RR—— inrfi
Mnemes negi .adã poſt peccauit: ſugit a conſpecin eſt qͥ punirer in pctõ ſed remiſſus eſt ſie poſteuz gr er dhurr
gentes ↄfiteri ? ſatifa dei. ⁊ interrogatus rñdit. Audiui inquit pᷣſcriptiões pene foꝛtaſſe nõ t reus maio de interioꝛl:nec Gi
cere hm pꝛeceptü eccle vocẽ tuã ⁊ abſcondi me qꝛ nudusꝰ erã. ricrie paricidijquã ſe acrilegij.illud enim oe exterioꝛipeni niu
vt imelligar de exteri · ſed ⁊ chaim de fratricidio cõdẽnatus a ¶cõmiſit in fratrẽ qd deo credidit mẽtiẽés ttentia tractat. eoni
oꝛ inferenda ẽ anctaſ deo:exijt inqͥt a facie dei:⁊ habitauit in dũ:dicens neſcio:nunqd ego cuſtos friſ Seerben 17 nientin
2 quedã ſequentes. v? terra naim.exijt & a facie dei:qͥ indignuſ mei ſü.⁊ iõ accuſatoꝛi diabolo eiꝰ aco- eams aii tnchd
bec auctoaitas intelli· eſt aſpectu eius. ſcti ait manducant ⁊ bi ſatio reſeruata eſt: vt cũ eo ⁊ eis angelis nnarunfin mdm
Mricfactionerfunt ma bunt in ↄſpectu dei: ⁊ oĩa qͥ agunt in con flagellet᷑:qͥ cũ hoĩbꝰ noluit flagellari. nia caio agat ſepe fharla
giſter dicit inra. ”ůU ilenti 5eg d
ſIn coꝛde.ſupple.⁊ ideo nõ indigent ſacerdotali iudicio.⁊ fic bene ſeqni tur:qꝛ quod fecit eua ſalutem obtinuit:chaim auũt qꝛ noluit reſernatuʒ nn e
tur: ergo ſine cauſa.ſimile extra de ſen. ex.a nobis. eeeteius peccatum eternaliter puniendum. ”sä hen
gS Claues. ſi eni ſine arbitrio ſacerdonis pnia ageretur: fruſtra ſacerdon · Benialis. ſed quõ eſt venialis calpa ene qua totus mundus ligaf K o
bus claues eſſent cõmiſſe. erecano ad viid ctern non thalem. veniale ergo eſt pctmqd ſequit coõo mmlin
b Euãgeliũ eſt g pꝛeceptũ enangelijepniam agite. Salomon ꝗ obſcon feſno.vt bic. veniale ẽt dꝛ ꝗð in veteri lege moꝛte no puniebar ſed ꝑ c Nena
dit ſcelera vel pctã ñ videbit lumẽ ĩ eternũ.⁊ Jacobꝰ. ↄfitemini alterutrũ ⁊2c. rimonias purgabat᷑ nec aliã penã eis lex imponebat.vt.j. di. vi c. . p-. ſ p
¶Derbũ.i.inutiliter.ſic.ff.ſi cer.pe.certi.ꝭ.qm igitur. in fi. X. nã venialia. Itẽ dꝛ veniale qð caãm venie hbʒ annexã.ytqð fitpignoꝛi⸗/ . .
leᷣ ¶Pctã appoſiopeſis.i.deſectus oꝛonis Prc indignatione vel alio ſimili. tiam vel impotentiã qð eſt peecare in patrẽ ⁊ filiũ.vñ apoſtoluſ:veniã un
I¶Pꝛeter vxoꝛes.tres eni tm ſunt ſtatus ſaluandox.ↄiugato ꝝ:ↄtinenriũ: merui qꝛ ignoꝛans feci.viij.di.ↄſuetudo.ſed ei quipeccat in ſpm̃ ſcmſm nen⸗
⁊ yirginũ.vt ex de ſum.tri.firmiter.S.xiij q.ij.in pñti.xiij.di.nerui. qð fit ꝑ maliciã nõ remittit᷑.xxv.di.qualis.viij.di.conſuetuo. CUun
m/C venit.illud tangit᷑ qðᷣlegit᷑ in cxodo.ſ.cũ ietro ſocer moyſi veniſſet a ¶ ¶ Hon deſpcrata.nõ eni deſperare debemus.ĩmo debemꝰ moliiter Empo
1 ad eũ in deſertũ:venerunt aaron ⁊ ſeniores oẽs iſrael vt comedere? duas molas.ſ.ſpei⁊ timoꝛis.vñ dictũ eſt.noli pſgnoꝛare ſupioꝛẽ molã inc
panẽ cũ eo ietro pater fuit etbyopiſſe vxoꝛis moyſi.ij.q.viij.S. itẽ opponit᷑. nec inferioꝛẽ. IOle ſupioꝛc pignoꝛat qui nõ timet. Ille inferioꝛẽ qui ita d
n In conſpectu.qꝛ ſtatim penitent. tttiilnet ꝙ in deſperationẽ cadit. . I
0Fugiunt.qꝛ penitere contemnunt.vt dicitur infra. bb Lonfeſſa. fuit eua confeſſa ⁊ etiã adam ſimiliter. ſ. e.di. ſicut pꝛi ſtant
p ¶ Abſcondi.ſʒ fruſtra qꝛ ſi aſcẽdero ĩ celũ tu illic es.vñ ſuꝑ illo vᷣſu poſnuit mi.⁊ ↄfeſſa eſt cũ dixit.manducaui.dẽ tñ in biſtoꝛijs.p.manducatotii tmoin
magr Anſelmus bos verſus. Quo fugis cuchalade: quaſcunqʒ acceſſeris in ilo.c.tunc fecerunt ꝙ ena non Nenttuit imopert retoeſit in ſerpen An
æꝛas. Sub ioue ſemp eris. benefac ſi viuere queris ·jdi ij. vltitt tem? ſerpentis actoꝛem. ſed ideo dicit. manſucatoꝛ eam nonfuiſſe aeni
q ¶NHudus.nõ ſolum amictu coꝛpoꝛis ſed etiam mentis.qꝛ etiã pꝛius nu· confeſſam quia non pure confeſſa eſt. dixit enim ſerpens decepit me. bo⸗
us erat veſte.j.e.ver. cognouerũt.ſed erat bic nudus virtutibus.j.diſt.ij. .. confeſſa eſt tamen cum dixit.⁊ manducaui. eſin
romanos.nec tamen erubeſcat ſicut ⁊ pueri qdiu non peccant non erube- c ¶ Megicabilis.ſcilicet confeſſio. J ne
ſcüũt ire nudi.ſed poſtꝙᷓ; pꝛuritũ ſenſerint in mebꝛatis illis naturaliter.ſiati,z d¶¶ Secuta eſt. cum ei dixit deus:multiplicabo erũnas tuas T conce⸗ ſfligne
exrubeſcunt ire nnuic. 111JMUD MW = pfus tuos paries in doloꝛe ⁊c. äl Chis
1Amplius. modus loquendi eſt iſtius ire.pt. viij.q·i licet. eſt ar.pꝛo veri e Indignus. ꝓpter vtilitatem ſuam.ſicut de ea que miniſtrat in can 1Den
tate ſepius examinanda.vt. xxxv.q/ix. gran. PpPpPprona dicit.l. ꝙ non poteſt accuſari de adulterio ꝓpter ſui vilitatẽ. C. en
s ¶Plenioꝛem. ſenſus eſt peccat coꝛam deo qui tanꝙᷓ dei pꝛeſentiam ern· de adul. qui adulteriũ.· ⁊ eſt ſenſus huius littere.lʒ bic pnnims fuerit ũ (i
beſcens continno penitet.nõ enim diuertit qui in bꝛeni rencrtitur:⁊ a cõſpe/ eius pena calis nõ fuit ſed eterna que hic incipit.ar.ſ.di.iij.Sauctas
ciu dei diſcedit qui penitere contemnit.ar.S. e.di diuoꝛtium: f¶Puniretnr.tempoꝛaliter.certa pena que imponitur ꝓ fratticidio. Ee
¶ In conſpectu. s.xyij.q·i.qui bon. P. Pꝛeſcriptione.id eſt ſine certa pena ſibi pꝛeſcripta ⁊ pꝛefiꝛ2. edor
n¶ Soli. regum enim delicta ſolũ denm babent vltoꝛem.nam alium non ti Qõð deo. ar. ꝙ ſacrilegiũ cõmittit ꝗq pape mẽtit. ipᷣe eni obtinet vſi e
ment.j.di.iij. totam.hic tamen alia videt᷑ expoſitio. cè dei viuẽtis in terris.j.di.iijiter hircu.auget h̊ ſacrilegiũ ex ꝑſona H
. tle 5

R

4 teris petenti datur veliig.
opendwctens r Stonu Kttst Nefe ecni Arri, mdus fcardod
Natnd, na cömittidar. ä ipiendus eſt ? nõ æ . Indulgentiã. oonnet non
is 4 Nocenee bominibus flagellari vult Keih S Aranegant bereticl vt nonatiani.j.diſt.iij . item V.··c. adbue inſtat
fni Tilenceer ornaſt i elcit ſangnins vtar dp ilijveni. 2 iz wlſahnlen per nonallanmt. 1 Pꝛeuaricatione.
eere Juſtus. ? 9 i loquitur. id eſt per pꝛeuaricatõ
Vbenter in per iona xptlochuit MBM cioülis ke Pefdtemadßes
enite d T. Zom pſi oué veriſſſe necemftati auxiliãdũ eſt:vt nec actio illis bꝛimà penitentiam.
hllnie mendat.i. cõmẽ ille euangelicꝰ lapſã ouẽ vexiſſe ne nec cõionis gra deneget: ſi eam ẽt a E Excepit cũ dixit.
n dains reddk Paſtoꝛ ile e ee ⁊ ſalomon ait. noli eſſe norocts offcio p indicia ntegri ſen anaamnghe bers con
nn . Juſtos .i an egikno rdent iuſtitiã tpare mode/ uiſo⸗ ere cõpꝛobẽnt: ꝙ ſiita allſegri nenſus lmerit pecca⸗
tet ſe putant iuſto nimiſiuſ éadmodũu tibi curandꝰ pꝛe⸗ tudine fuerit aggrauati: vt qd paulo añ toꝛ 27. r
ee 2⁊pfiteri nolunt. ratio.na quead tẽptui ſe nõ tudin pꝛeſenti ſignificare nõva b¶Peccata. ar otra
ifne Sed pecc · hbeaĩ quẽ taſtidio habes qↄtẽp net. poſcebant ſub pꝛeſenti ſignilic⸗ ſaſtan ſ.e. at. ſed ibi ſolui
iame recognoſcentel. C Idem. te indul tiũ pdeſſe debebũt ſimul tñ 2 n ata tñ̃ finali impenitentia.
Iak In egerij DIbenter ignoſeo: pꝛoinpte in ani roctholtons bñſiciũ ↄſequat᷑: acoy b⸗ c Ebam eilin
ſ q.ij gloꝛia epi. cLeo: mſſericoꝛdiã maais volo 5 oꝝx circa deiqui dr verbi
kalii ſen. ta t mo ſacriſiciũ: qꝛ ꝑ ſacrific toꝛ redimit. ſonas. qui in: bꝛoſius. feſtat̃ voluntas alicu-
“ ſen. dern catoꝛes mnd3 ſt bñ agere pniam:niſi ius.ita ꝑ filiuũ volutag
imnſ AVAltiplex. eni vocare iuſtos: ſed pec Emo' poteſt bñ agere . atris. ar. xxij. q ij. biſ
in 0 i multipli apmam Jnlege⸗ ariſcin SH ſperauerit idulgẽtia⸗ ſʒ negant, bar vel verbů pꝛedt
ſn clter ſbuenien lio miſericoꝛdia eſt. lex ꝑ moyſen bis opoꝛtere cõionem reddi:qͥpᷣu. Eex catio: que añʒ eſt c
W als nqj ſimplex eſt egra. ¶. Item leo epᷣs theodo⸗ tione? lapſi ſũt. deus aũt nullu crimẽ ex contritionis. ? ita per
nid caſus.dẽ in bor e Rns Si ſi epo. ite: q pctã̈oĩa donauit. Iẽ amb. conſequentiã remiſſio
