a none ſn ccelte T oblatdes cucraqz remedia pcedere c ſtis nemo fieri bigat. bʒ eni mille nocck n8 pluo in ib
vi no ea q. modera de iure ſuo ĩ dni illo vſuʒ traſferre: di modos:nec ignoꝛamꝰ aſtutiã eius. co acceptoꝛ ; da⸗
mien. nec tã ĩ pauꝑibꝰpauꝑtatẽ quã religionẽ nat᷑ nãqʒ a pᷣncipio ruine ſue vnitatẽ ec toꝛ.ar.S.e.q·i. ſi
ro attẽdere. Qõð ãt btitudo tua qſinit:vtrũ cleſie reſcidere:charitatẽ vulnerare: ſãa quis leicus.ex
ide Z iniuſte detiner vſuſ decimaꝝ ⁊ oblationũ ſecularibꝰ.ꝓ cctox opex dulcedinẽ inuidie felle ĩfice⸗ de dona. int pi.
gq kaperegbi . nẽire poſſit:nouit vr̃a ſcitas oĩo nõ lice re:⁊ oĩibꝰmodis humanũ genꝰ euertere ⁊ yvx. nuꝑ. f. d5
din po de e rrem pteſtãtibꝰhoc diuinis auctoꝛitatibꝰ ⁊ pturbare.dolet enim ſatis ⁊ erubeſcit eenon
enſict eur exiſ. pronox canonũ:quaobꝛẽ ſialiq fuerit charitatẽ: quã in celo nequit habere:bpo ſit ſenſu dio
q.ij. indigne. ʒ his male detẽta q diuini iuris eẽ no⸗ mines oſtates ex lutea materia tenere i ceſani epi:quo
f¶ VHomicidioꝝ.. xi M 8 caſu cedit in do

tione. Si edificatiõe babẽt inſtiutionẽ

duobus modis fiũt capelle religioſoꝝ:editicatioe z cola⸗

ꝑaliũ:⁊ eps ſpũa

qiij.pᷣcipne.s.di.lxxxvi.paſce.
„A Pꝛemium.j. xxvij.q·ij. ſunt qui.
bi. Pokolicis necclſarihit m vietu r veſtiu vt x.g ij e.io. .
i. 0 Doniã ꝗcquid.res eccleſie ſũt panpexꝝ.vt.xxij.q.vij.ꝙ aũt fimilitet

res clericoꝝ ſunt paupeꝝ:vt.xxiij.q.viij. nenioꝛ.⁊ dicũt eſſe paupe
rũ.qꝛ tẽpoꝛe neceſſitatis ſũt eis coicande.vt.xlvij.di.ſicut bi.
2ODibuſ. no. que eccleſia dicat᷑ ſufficiens ad hoc vt ꝗs debeat eẽ ↄtentuſ
vna.i:q̃ poſſit oẽs reciꝑe.vt.xlij.di.quieſcamus.⁊ ex de pᷣbẽ.de monachis.
ar. Z. x.q.ij.epᷣs.vbi dꝛ ꝙ erit contentus victu ⁊ veſtitu.
¶Loncedere.cũ ↄſenſu epi:alias ſi platus p̃ter quctoꝛitatẽ epᷣi ↄcederet
poſt eins moꝛtẽ reuocaret᷑ ex de tranſac.de ceterro.
m ¶¶Mõ licere. hoc eſt certũ ꝙ ius decimaꝝ laicus poſſidere nõ põt.cũ ſit
ſpuale.vt ex de pᷣſcrip.cãam.ex de decimis. ꝓhibemus.Sed nungꝗd fructus
decimaꝝ poſſunt ↄcedi laicis.ſc.ad tps.vt ex ne p.vi.ſn.querelq.⁊ vſq; ad
finẽ vite ipſoꝝ.ar.ex de his q fi.a pꝛela.cũ aplica.in fi.ar. .x.q.i.hanc.
nBDiuinis. nõ generalẽ ſermonẽ nõ generaliter itelligendũ.lxxxviij. diſ.
oꝛnicari. xxv. di. ꝙ die. lxxvi. di. ſcire. lxxxv. di. c· i. ſ. q. iij. dilectio.xij.q. ij. ſ
ne. xiiij.qij.ſuper.de con.di.ij reuera.di.xcv.ecce.ar.xix.di.c.i.contra.
. Ep̃o.⁊ ſufficit auctoꝛitas illius ep̃i ad talẽ alienationẽ. vt ex de his qᷓ
fi.ꝗ pꝛe cũ aplica. 7.xij.q.ij.ſine.nõ enĩ vꝛ ꝙ ſolus epᷣs poſſit cõcedere ſine
capitulo.ſʒ boc ſoluit er de bis que fi.a pꝛela.cũ aplica·hic ergo laicus qui
capax non eſt facit locũ capaciar. C. de na.li.aut᷑.lʒ.ff.de iniuſto rup.te.l.
pe·⁊ ꝙ nullus religioſus debeat reciꝑe eccleſiam de manu laici eſt expᷣſſuʒ
ex de pꝛiui.cũ ⁊ plantare.⁊.j.q.vij.ſi quis.
P n Conſenſum. ar. ꝙ ratibabitio epi retrotrahi: æ confirmat illud qð p
ſe iualidũ erat ar. ex de iurepa cura paſtoꝛalis.j.e.q.vij.decimas.ar. ex
de elec. anditis. òͦ́ů
q ¶ ¶ Bonis. .· i.qij. clericos.⁊.c.paſtoꝛ eccleſie.⁊.c.ſacerdos.
TParentum.yxꝛ loqui de illis clericis qui eccleſie non ſerniunt. õ. x.q·iij.

minium rligtoſoleer de iurepa. ꝙ aũt. ⁊ ex̃ de dona.paſtoꝛalis.que
aũt dicta ſunt: itelligas de monaſierijs non exẽptis. In exeptis n.
coꝝ capellis qð pꝛincipi placet legis bʒvigoꝛc. Et no ꝙ io.fa. dixit
ſi eccleſia nondũ eſt ↄſecrata.fantã in ea bʒ patronus piatem ꝙ pꝛe
ter ep̃i licentiã põt religioſo loco ↄcedere nõ ſolũ iuſpatronatus. led
etiã ipſã eccleſiã. ar.ſ·c·q. vlt. nemini. ſʒ hec opinio coꝛigenda eſt: cũ
religioſus locus iam ſit. maxie ꝓpter ĩolẽnitates q ibi fiunt ab eßo. ð
con. di i.nemo. Et ꝙ religioſus ſit habes.er de reli.do. ad bec.vñ iaʒ
in epi ptãre conſiſtit: cũ lapis benedictus ibi iã ſit poſitꝰ.j.e. . vi. oeSs
nã nec a laico põt aligs inſtitui.j.e.q. vlt.ſi plures.multo min? ſuppo
ni põt loco religioſo ꝑ laicũ: cũ inſtitutio ſit tpalis. ſuppoſitio o ꝑpe/
tua. Iteʒ eſt contra eũ/x.q.i.nouerint.vbi dicitur ꝙ poſtẽy deo dede
rit. ꝙ, nibil habet iuris in re illaililo.. D
t Iſis. deleganit . i. inſinuanit. vel dic melins.i· queſ iuit.
A Pꝛo quiete.a curis tempoꝛalibus.vt.S.e.q.i.de pntium.
õſtantes.j.de pe.di.ij.pꝛincipiũ.5.ſi vo.. ſ. xxvij.q·ij. ex bis
oĩbꝰ. ᷓ. ſed dic ꝙ nõ potuit habere oharitatẽ perſeueranteʒ.ar. extra
de ver.ſig· nam ⁊ ego. f
yPDer Lonsgi ſenſus coꝛpeos gbꝰmediãtib petm trãſit ad nos
3Tradlite. pleno iure. idẽ intelligüt gdã vbi eps ſimpliciter ncedit
ar.ff de bui.ſicui. .ff. de vſu ⁊ habi. ſi ita. ſq̊ S. ex de do. paſtoꝛaliſ.x..
q./i.ſunt nõnulli.cũ aũt monaſterio pᷣuilegiato cũ capellis ſuis habit
2 habẽdis ↄcedit eps eccleſiã etiã pleniſſimo iureſm pleroſq; pueit
ad monaſteriũ etiã quo ad coꝛꝛectionẽ exceſſuũ.ſʒ iñ abbas ille non
deponet aliquẽ nec ſuſpẽdet ĩ ꝑpetnũ.niſi hoc hꝛet ex pnilegio. Secd
nungd eps ita põt eximere eccleſiã aliquã ꝙ nihil remaneat in c.di
co ꝙ nõ.·qꝛ ep̃s non põt alium iudicẽ facere oꝛdinariũ iĩ dioceſi ſua.
necita plene poſſet eps remitrere ius epᷣale.vt hic.i fi. qꝛ ſic poſſet a
ſe reijcere iuriſditionẽ epalem.nã q;tũcũq; generalłi epᷣs eximat ali

quam eccleſiam ſemꝑ retinet coꝛꝛectionẽ:viſitationẽ: ꝓcurationeʒ?

X

e
ſtee

6

Eni
re
104
utke
rd
(ml⸗
fpre
de⸗
o
in
fls
Cpen⸗
idinn
ven
Ulnee
inonn

eſod

ſtonet

ere

adt
etnr.

KG
ſermi

(hor
c

(er
fi
(ftici

(Re⸗
iſe

Mipe

1

XVI Q. II. 7. V. 189
cathedraticum. vt er de cenſ. cũ venerabilis. de dona. paſtoꝛalis. cenſus nouꝰ iponi nõ põt ẽt anctoꝛitate epi: vt e de cẽ. fignificauit. niñ fue⸗
hbi⸗ nec etiam in pꝛeiudiciũ archidiaconi põt epᷣs aliqua iursa remittere rit ab initio ipoſitus:vt bẽs ex. e.ti. ecclefijs.xyiij.q.ij.eleutberins et aucto
K cxcleſie.vt e de exceſ.pꝛela.c.i.?.ij. Si obijcis id qð eſt er de reli.do. ritate epi a pᷣn. vt ex de nchi picteres. t poſte⸗ ſi nꝙ fuit ipoſtuſ poteſt
tipſi cõſtuutus. vbi dicit ꝙ eüs poſſit plene eximere aliquã eccleſiã: vica d ae coren venerabilis:? cum eccleſigꝗ eximit. b.
e Ful epni⸗ fuit ↄfirmata a papa:ſicut patronus quãtũcũq; gni i n iq;.S. xij.q.ij. cum deuotiſſimam. Tatnendin e
Dn er rem H ie
ꝛonatus. tñ q⸗ ... —VB agimini. abbates
.* Tfnra read terra. vnde opoꝛtet quantum fragilitani pñia veraqʒ confeſſio. Iſte talis nõ pöt enicoꝛꝛigunt᷑ ab epis
nen in liberto. C. de noſtre conceditur:vt omneſ aditus no⸗ veram facere elemoſynam. ¶ Nẽ. iabbareſ
ſbgt bo. li.l fſi.· cendi eius verſutie muniamus:ne moꝛi Abbates abſqʒ epiſcopi conſiliõ in pa⸗ Aa orain . Rei. L
hne . Ker wor. ingrediatur per poꝛtas' noſtras:cõſilio rochialibus eccleſiis pꝛeſbyteros non Aijc plr r elo⸗ in
Pnibgriſ.celiu⸗ itaqʒ multoꝛum fratrum diligenter ex⸗ Oinent. ,B das ebis . Ecce vꝛbanus.
ini las.v.di.liiij. abb quiſito decernimuſ vt ammodo geileſe * aine quia anachor a zar edis PrSeg illud.. e. vi
in bati. monachis tradite per ſuos ſacerdote ius ſuuʒ auferre contẽdut:ſtatuimꝰ ſs. .
hnhi bBVPoſſeſſio. inſtituantur. Oiuine.n. leges habent ? ne in parochialibus eccleſis quas te⸗ s Edificant. z ita
Eie i res poſſeſſa · ſeculares vt cuius eſt poſſeſſio eius fiat nent abſqʒ epiſcopoꝛũ cõſilio pꝛeſi byte ninonins ius habene
g ar f de ver. ig. ſſtitutio': ⁊ ſiĩ dãdo quod maius eſtꝰ: fa ros collocent: ſʒ epi parochie curam ceä monacle in ſalr mns
Ainn Kineronn. cilis fuit charitas:ſit facilioꝛ ĩ concedlden abbatiſ conſeniu ſacerdoti committant Slaiciimn eclenſotu.
tatetl Banen, n do quod minus ẽ ſacta largitas. maius vt eiuſmodi ſacerdoteſ de populi quidd qatis in ſuo.
hilinn cniq; eſt rel ſia eniz fuit poſſeſſñonem dare quam ſit iue cura epᷣiſ rõnẽ reddãt:abbati vop rebꝰ es. ð epi
in comittẽda.C.öð ſtituram cõcedere.quomodo poſſeſſo⸗ halttha ad monaſteriů rinenlidde⸗ Kopo,ſqni
tani iudi.nemo. ris iura cognoſcentur: ⁊ ſuarum rerum bitã ſubiectõeʒ exhibeãt: ⁊ ſic ſua cniq eͤ
ſnini d& Quod ma ſibi tributa reddẽt᷑ vbi quod ſuũ eſt per iura ſeruentur. Idẽ. In parochialibus äs
niß ms eſt an wetn alterum datur ⁊ cum voluerit aufertur. eccleſis pꝛeſpyteriꝑ epos iſtituãtur qui Ruserim peh pee
ngtii⸗ caniid nef NHumãi moꝛis eſt illuʒ vereri:cuius in eis rñdeant de animaru cura: ⁊ his que dijs:2 qe ennat he⸗
nit qij pꝛecipimu dicio ⁊ volũtate nunc erigitur: nunc de ad epũm ꝑtinẽt. & Itẽ ex concilio appi materid cũ pꝛecedẽti
anmmi ⁊ er de deci. rx pꝛimitur.vnde fit vti partem epi ad ſer fauẽtiam habito. . iõ tractat᷑ hic qõquin
un gre Iem cnip niendu ſacerdoſ pꝛocliuioꝛ fiat: ſic epi Duoꝛücuq; monachoꝛũ eccleſie eox ta. Sed quare no ita
krii dibeĩ maius et ſcopus quod ſancte ⁊ religioſe dederat ſubgantur regimini. keeit magiſter in tbe⸗
enn minus. 1rxiij. qdaʒ ſimulata auctoꝛitate ad ſe trahat B Tatuẽdũ nobiſeſt:quatenꝰ eccleſie nee drri⸗ ſie
gigt difan nulli 5. ſic itaq; pꝛiuatur mercede quam conſe⸗ auoꝛũcuq; mõachoꝛum in ſingtulis emo. Ei6ergo o ſi
6Gtii e gier tpiſ. c. cutus fuerat:tũ qꝛ ficta charitate aufert parochiis ſite epoꝛum: vt decet diuinit? eps fũdat eccieſia; in
bie poſtquam. ff. de uod decerareun qus ralorl ſaeer bdan ini eiſqʒ bic, do⸗ ſuo ꝓpꝛio ſolo ⁊ in 1
nlti adul. nec in a. dotum diſcoꝛdias ⁊ ſciſſuras an uia exhibeãt. Ecce vꝛ terius dioceſi.non
ke lneeor vᷣbis nimis factus credulꝰ. ⁊ quod pꝛi Rrobiber inueſtituraʒ parochialiũ eccle tidbi ptãreʒ nec quo a
upſt reid ad qd gs nus fucate moliebat᷑ lucrari:poſt detecta ſiaꝝ per monachos fieri:quas Joãnes tẽpoꝛalia nec quo ad
en no tenet ꝙ per fraude conatur quadã vſurpatione ex papa eis cõceſſit. Sed illud ioan.pape ſpũalia.ſi viſolo al
. ad ara glibg toto auferre:quoꝝ aduertẽtes callidita intelligendu eſt de illiſ capellis:que cuʒ eneeulbeer haben
au lenetne. . tes ⁊ hoſtis verſuti ſuaſiões:monachis oi iure ſuo ab epis monachiſ cõcedutur ptatem ibiquo ad tẽé
ehnin eCõcedere. deinceps omnino Iñiaʒ damus ſuarum Allud aüt vꝛbani ĩtelligitur de illis quaſ poꝛalia. non aũt qno
Pid lpermittere cõ eccleſiarũ iueſtitoꝛes fieri:ita tũ vt iudi⸗ abbates in pꝛopꝛiis pꝛediis edificant i ad ſpũalia: ſicut mo
nulini ceſſa vi.. u cio Enoci ſiↄma ſacerdotiũ agere pꝛe/ villis vel in caſtellis ſuis. Q. . nachũu:lʒ quidam hoc
eeiiß Moꝛis. ar. ſuüpſerit mulctentur:⁊ felici mucrõe ep̃i — Alest⁊ ſi ius territoꝛij habe negent dicentes eßm
nin ex eo ꝓ aliga ſacerdotum piacula reſecent᷑. & Hac ant:tñ ptãtẽ gubernandi po⸗ velclericos nõ babe⸗
nmf ſolet Reir x anctoꝛitate mõachis concedit᷑ inueſtitu pulũ ⁊ ſpiritualia miniſträdi re nin in Patronatꝛ
ina uil l de ra ſuarũ eccleſiarum: ſed videt᷑ cõtraire nõ habent: quod ẽt de epi- ibato prne da
ns Judicio. ẽ5. vꝛbanꝰ papa.ii dicens. Dalea. ſcopo ĩtelligẽdũ eſt. n in aliena diocen. Sic
Caniey,en 38 . Jue icio.ð. „„D . in aliena dioc is
ctlm viij. q.ij. c. i. Dmonemus atqʒ pcipimus:vt de de nicolaus haba git. ”sä legatur hoc.c. de eccle
iikf b C. Ad ſe tra ⸗ cimas oino dare deo nõ negligãt: Eps qui in a terius vioceſi eccleſã edi ſia füdata in ꝓpꝛio p̃ᷣ
atſne hat..i. ij. ſ quas ipſe deꝰ? dare conſtituit. Quia ti ficat: eius conſecrationeʒ ſibi vendicare dio. verbũ illud circa
pbnt num. . ui. qſ. menduʒ ẽ: qui deo ſuũ debitum ſubtraa non valer. “ fiuiinẽ.ſ.ois gubernatio
imſ Reroe de 5 Pit: ne ei auferat neceſſaria. Itẽ nito ¶VJY quis epiſcopoꝛũ iĩ aliene ciuitatiſ nrelliei ndanh Si
nug, entom nlt⸗ Jlaus papara. Be éodem. Walean. ◻R erritoꝛio ꝓquacunqʒ ſuoꝛũ opo Bo ve celeha tunde.
u iCredulus. PRecdhin- 7 decie ⁊ pꝛimitie Nen tunitare leſian edifica re diſponn n ta in fundo eccleſie ?
ar. ꝙ iputat ai quecuqʒ oblatiões viuoꝛũ? moꝛtu ꝛeſumat dedicationem facere que illi in alio ep̃atu:dic oĩs
iwmo eſt ox eccleſus dei fideliter reddãat᷑ a laicis V ſte cuiuſterritoꝛio eccleſia aſſinrgh. edi gobernatio qͥ ad ſpu⸗
vnnin nedA. 2 vt i depoſitione epox ſint jz canones ficatoꝛi o epo bec gratia reſeruur: ot aliaim n qna rane
Crin tegnce diſtribuẽde:quas qni tenuerit:a ſancra quos deſideratclericos in re ſua oꝛdi⸗ Zszdleret hoe⸗ mona-
fimmn mriſ alnſ gn cõiõe pꝛiuet᷑ aut ſeparet. ¶ Itẽ leo pa. nari:ipſos oꝛdinet is cuius territoꝛium Rerlzearemeegen⸗
magnumar. 3 De eodem. . Pales. eſt. vel ſi oꝛdinati iaʒ ſunt ipſos habere (llericis ip̃dijs eccle⸗
xxij.q iij. inno Allus decias ad aliũ pertine nteſ acquieſcat: ⁊ omis eccleſie ipſius guber ſie ſuer hec moͤentel⸗
i, cens. acipiat. ¶ Itẽ abꝛo. alea. natio ad eum ĩ cuius ciuitatis territoꝛio ligit᷑.ex de iurepa.ſi⸗
ne lh C Frauge. i⸗ Am qui deo nõ vult reddere de⸗ eccleſia ſurrexit pertinebit. & Item ex gnificaſti.
mo donatoꝛ ca ama quas tenuit:⁊ homini non concilio toletano.iiij. G Iquis epoꝝ.in
eke ödlenee ſiundet reddere quod imuſte abſtulit:nõ HBaſilice nouiter condite ad ep̃m perti aeritan wio
n, donata beigne timet adhuc deu: ⁊ ignoꝛat que ſit vera nent:cuius conuentus eẽ cõſtiterit. ipſa erra ? poſſehee
Rtnii fraudis cõlio 7 2 ppꝛietate. vt. 5. pr.
ſuh reuocetur.ff.de edil.edic.l.ad res. Ki. .ſ.q.iij.ʒ. Ouid aũt ſit territoꝛiũ bẽs.ff. de ver ſig pPupillo dteru i
nſ XůYAne. abſq; epiſcopoꝛum.S.e.q.i.pernenit. Territo i: n. vniuerſitas agroꝝ itra fines cuiuſq; ciuitat. vt ibi dicitur.
5 S Eomdoꝛalibug ſanerg iguo Hoerdos reneak reſpoer⸗ xC Beldereri dic . pnu legu ecpevt mnaecüh yelit poſſit clericũ
N nachis de tpalibus:dico in hoc ꝙ ſi eccleſe monachoꝝ non cẽS ntare.õ illud.lxxi.di.hoꝛtamur.hoc tñ nõ dꝛ hic.
ſus ivoſttuere pnit monachi Pponcre ſi eſt ipoſtus abananoripk Cſcoſ or ples põt pñtare pꝛonꝰad vnã ecclaʒ.ar.lxiij.d.ð pᷣncipali.
0 4 eu nõ pñ̃t angere. vt e de cenſi. ꝓhibemꝰ. Itẽ nõ ſolũ mõachis ſacer 5 . Nꝛdinet.i.inſtituat.ſi aũt ſũt oꝛdiati:ꝗd iuris ſit. legtun in littera.
a dos rñdebit ĩ ſpalibus:ſʒ ẽt epo ſi eccleſia illa ab antiquo p̃ſtitit cẽſũ ¶¶ Oꝛdiet.ẽt ſinc examiatõe qꝛ ſufficit teſtiomũ ep̃i pnrãtis.vij.q.i.epᷣs ð
n cpo.yt.i.q.iij.peruenit.⁊.xyiij.qlij.c.vlt.⁊ pe · io · ſz certe decre. dicit loco.ſic ⁊ monacho abbatl. ð. e·q/i.monachi.ſimñ ſit de ſuo epᷣatu cui teſti⸗

monium fert.io.
a
b ¶ Conuẽtũ

CLanſa.

eſſio.i.pdij ꝓpꝛietas.ar.ff. de ver. ſig interdum.
i. pplm. vel iuriſditionẽ.? ita populus focit ↄuentum.

¶Pertinebunt. ſ. e . q· vij. omnes.

.

C — „ 2 „ „ „ *
d LR⸗ pñtium.ſj. de con.di ·i.pꝛecepta.s.vij.qi.epiſcopus in diocefi.·
e ¶Begicare.

ſz nungd fecit locũ re

nõ · ar. xvij. q· iiij. qſti.
xiiij.q.vi.cõꝑimus.&.
vij.q · i. eps in dioceſi.

gr.3 ex de no.op.nũ. Per ,
cum ex einnelc⸗dlen peeſũpſerit dedicare miſſaſqʒ illic cele⸗
ꝙ ſi denunciatio pꝛe⸗· beꝛare non metuit: qu rem cum ſumma
ceſſerit: deſtrui debet te celeritate ac diſtrictiõe cõuenit emẽda
uvd qð factuʒ eſt:ali re'’:nec vlterius tale alignid arentare p
er non. 4 . . S 1 n.
tere. ꝛdinandi non
3 Cnod de inre re mittere. Quod de iure o

ſpicit.c.poſſeſſio.s.e.
BVog antẽ
pꝛeſcriptio
ne. Hic de⸗
ſcribit ter⸗
tia queſtio

ne tollant. Ad euidẽ
tiam ergo dicendoꝝ
videndũ eſt pꝛius de
vſucapionibus: poſt
de pſcriptione. Vidẽ
dum ergo ꝗd ſit vſu/

titulus ⁊ cõtinua poſ
ſeſſio:? ꝙ res ſit mo⸗/

ligioſũ dedicãdo eccle Oſſeſſio territoꝛi conuentum nõ
ſiaz ſine 2ſenſu ꝓpꝛij] agimit:ideoqʒ noue baſilice que cõ
epi· viger ꝙ, non. ar. ite fuerit:ad eũ pꝛoculdubio ꝑtinebut
inſt. de reꝝ di. S. ſare vnis eniꝰ ſtiteri
te ocere Epuͦz cui conuentus eſſe conſtiterit.
do tñ Srium.vt.vij.q. Item gregoꝛius.
o ñ prium.vt.vij.q. 4 e . ,
ſeps in dioceſf.. Echficatoꝛi epiſcopo in dioceſi alterius
Emendare.nõ di eccleſiam conſecrare non licet.
cñi qualiter. Sʒ nũqd Altoꝛ pꝛeſẽtium ioannes frater ⁊
deſtrui faciet ecclelfſiu coepi copus noſter indicauit nobiſ

—

ꝙy exuperãtiꝰ epiſcopus auſu temerario
in dioceſi ipſius bꝛatoꝛiũ conſtruxit:ipʒ
qʒ ſine pꝛecepti auctoꝛitate cõtra moꝛeʒ

poſſidendi intelligendũ eſt. ¶Mis au⸗
ctoꝛitatibus facile perpendi põt:ꝙ ſiue
abbates ſiue epiſcopi i ſuis caſtellis vel
villis eccleſias edificauerit:non iõ epi⸗
ſcopo ĩ cuius dioceſi fuerint conuentus
adimitur: ideo ſacerdotes iuxta illud
vꝛbani ⁊ nicolai ĩ eis niſi per epiſcopos
cum conſenſu tamẽ ⁊ electione edifican
tium oꝛdinari poſſunt. Q. HI.
. Vod autẽ pꝛeſcriptione tem
poꝛis oĩa iura tollantur:pꝛo
batur aucꝛꝛitate chalcedo⸗

capio: ? qd i eg exiga nenſiſ concilii ⁊ gelaſij pape
mrcIreboſ en . toletdcoci. Wiima bece⸗
anid diffneontindog NRuſticane parochie apud epiſcopos 4
poſſeſſionẽ tẽpoꝛis e eas poſſident. xxx. anis ſine violẽtia per
ge diffiniti. arg.f. de Maneant imobiles.
vſuca.l. iij. Exigũtur Pr ſinglas eccleſias parochias ru
aũt in ea qnq;: boa ii ſticanaſ permanere imobiles apud
des ab viraq; parte. eos qui eas tenent epos decreuimus: ?
B Edene a marie ſi eas ſine violentia per. xxx.ãnoſ
aust. hodie. Itẽ iuſtuſ gubernauerũt.Si vero intra.xxx.anos

bilis:⁊ q; non ſit vitioſa:⁊ qð dixi ab vrraq; parte. vex eſt quo ad initium

.— —

ctus non quo ad ↄctum medij tẽpoꝛis.jſ.e.ꝭ.poteſt.ſᷣm canones tñ exigiẽ

bona fides ↄtinua. ex de pᷣſcrip.vigilanti.⁊.c.vlt.Titulus aũt eſt iuſta cau

ſa poſſidendi quod noſtꝝ nõ eſt: æ exigit titulus.vt.C.de vſuca.ꝓ empt.l.

ylt. ⁊ e de pꝛeſcrip.ſi diligenti.qñ; tñ vſucapio ꝓcedit ſine titulo iuſto er
roꝛe interueniente. C. de vſuca. ꝓ do.li.ff. ꝓ emp. ꝙ vulgo.ff. pꝛo legato.l.
liij. vlt. Juris mñ erroꝛ nõ deſfin vſucapionibus.ff.de iur.⁊ fa.ign.iuris
ff. de vſuca.nunqᷓ;.i.rñſo.Exigit᷑ etiãẽ continua poſſeſſio:boc planũ eſt:⁊ ꝙ
res ſit mobilis:qꝛ in imobilibus nõ hʒ locũ vſucapio.Que autẽ res vitioſa
dicat᷑:habes.inſti.de vſuca.S.i.⁊.ij.ff.de acꝗ.re.do.bonefidei.Itẽ vſucapio
nõ interrumpit᷑ litis ↄteſtatione.ff.de rei vẽ.ſi ꝗs poſt acceptũ.⁊=.ff.ꝓemp.
I. ij. S. ſi rem alienã.ar. C.de anna. excep.yt ꝑfecius.j.e.ꝭS.tollunt᷑.illi iñ quat
tuoꝛ caſus ſunt ſpãles. Seqt de pꝛeſcriptione ꝗd ſit: æ que ad eã exigantur

—

7 q pᷣſcriptio currat p eccleſiã.⁊ qualiter interrumpat᷑.ꝗs ſit eius effectus.

Peeeſcriptio ẽ exceptio ex tꝑe ſubſtãtiã capiẽs:q̃ actioni ꝑſonali vel in rem

opponit᷑.Eſt aũt qͥdã longi tꝑis pᷣſcriptio:de qua nibil ad pñs cũ õ eccliaʒ
non currat:que ð pñtes ſpatio.x.an.contra abſentes ſpatio.xx.an.cõplet
C.de pſcrip.x.vel.xx.an.l.vl.nec currit niſi cũ bona fide.Alia eſt lõgiſſimi
tpis.·i.xxx.vel.xl.an.in qua pm leges nõ exigit᷑ bona fides vel nitulns.C. de
anna.excep.l.i.m canones hec nõ ꝓcedit:niſ quis bonã fidẽ habuit. ex ð
pᷣſcrip.vigilãti.⁊ in ↄſti.inno.qm oẽ.⁊.xxxiiij.q.ij.ſi virgo.nec etiã illa que
.xxx.an. currit ↄtra eccleſiã: ſed tantũ.xl.]. e.quas actiones. Itẽ ſm cano/
nes titulus requirit᷑ in lõgiſſima pᷣſcriptione.vt ex de pᷣſcrip.ſi diligenti.io.
qð.T. negat.niſi rõne pᷣſumptionis.B.qñq; tñ minus iuſtus titulus parit
cãm pᷣſcribendi.vt er̃ de emp.⁊ vẽ.ꝑuenit.⁊ er de iurepa.cura. Int terrũpit
it naturaliter ⁊ ciuiliter. ſi noturalr interrumpit ꝓdeſt oibus ins habenti
bus in re.ff. de vſuca.nãlr.ſi ciniliter ꝓdeſt interrumpenti tm ⁊ eins heredi
yt.ff.de diuer.⁊? tẽpo.pſcrip.inter quattuoꝛ. Eſt aũt effectus eius vt acꝗrat᷑
tm̃ exceptio ſm io.nõ dñium niſ vtile.vt.ſ.e.gcũqʒ.ſm.b.⁊ alios ẽt directũ

„

djñium acgrit᷑ vt eſt expſſum C.de bo.ma.aut᷑.niſi.⁊.jeinter memoꝛatos.

ibi ſit eternum domininm.

„

i ¶ Jura. boc nõ eſt vex: qꝛ nec oĩa iura nec a quocũqʒ pᷣſcribi pñt.

—

ꝙ nõ oĩa habes.j.e.lʒ.⁊.C.de pᷣſcrip.xxx.an.comperit.qð non a quo
ũq; ex de pᷣſcrip.cũ ex officij.⁊c.cãm.iio.
lhH Er ſingulas.xxx.hodie nõ ſtatur buic numero.ex.de pᷣſcrip.q̃r

facta fuerit de his dubitatioꝰ:liceat eis
qui ſe dixerint leſos pꝛopterea mouere
apud ſynodum pꝛouincie certamen.
Item gelaſius.
Triginta annis ab epiſcopis poſſeſſe im
mobiles permaneant dioceſes.
NReſulumnoſtroꝛũ auctoꝛitas ema
nauit:vt facultateſ eccleſie epiſcopi
ad regendum habeãt poteſtatẽ: ita tamẽ
vt viduaꝝ ⁊ pupilloꝛuʒ atqʒ pauperuʒ
necnon ⁊ clericoꝛũ ſtipẽdia diſtribuere
debeãt. hoc eis etiã ſtatuimus dari:qð
hactenus decretũ eſtꝰ:reliquuʒ ſibi epi⸗
ſcopi vendicent:vt ſicut antea diximus
peregrinoꝛuʒ atqʒ captiuoꝛũ largitoꝛes
eẽ poſſint. Item gelaſius.ii.Illud ẽt an
necti placuit:vt ſi quod abſit:facultateſ
eccleſie necnõ dioceſes ab aliqᷣbus poſ
ſidentur epᷣis iure ſibi vẽdicẽt: quod tri
cẽnalis lex ↄcludit.qꝛ ⁊ filioꝝ noſtroꝛũ
pꝛincipũ ita manauit auctoꝛitas.
¶Item ex conci.toletano quarto.
Territoꝛii poſſeſſo ↄuentum nõ adimit.

Icut dioceſimꝰ alienam tricẽnalis
poſſeſſio tollit ita territoꝛij poſſeſſio
conuentuʒanõ adimit. Itẽ ex eodẽ.
Tricennalis poſſeſſio intra vnam pꝛo⸗
ninciam ſernari debet.
(eynas epiſcopus alterius epi⸗
ſcopi dioceſim ꝑ.xxx.an.ſine aliqᷓ
interpellatione poſſederit:quãuis ſecũ
dum ius legis eius non videatur eẽ dio
ceſis:admittenda tamen non eſt contra
euʒ actio repoſcendi.ſed hoc intra vnã
ꝓuinciã extraP vero nullo modo:nedũ
dioceſis defenditur ꝓuinciarum termi
ni confundant. ¶ Ecce his auctoꝛita⸗
tibus ꝓbatur ꝙ poſſeſſionis ⁊ guberna
tionis iura pꝛeſcriptiõe tollunt᷑:ſed idex

ta.jſ.e.qᷓs actio⸗
axime .i.
tantum.ſic.xi.q
iij. ſi gs ep̃s.nã

violentus detẽè⸗/

toꝛ nõ pᷣſcribit.
ex de pᷣſc. c. ylt.
m ¶Bubitatio

ꝑ litnte. ſc eni
res cfficitur du

bia.ar.ex de of

C.quibꝰad lib.
ꝓela.l. iij. vel ꝑ
libelluʒ oblatu
pꝛincipi ſecuta
ↄuentiõe.vt. C.
de pᷣſcript.xxx.
nodalẽ ꝓclama
tionem.ex de p
ſcrip.ſctõx.naʒ
ſimplex denun
ciatio habef ꝓ
lit. ↄteſ. vt ex yt
li.nõ ↄte. qm. in
fi. ⁊ dico ꝙ ex qᷣ
ſemel facta ẽ li.
noneſnõ currit

pſcriptio. qꝛ p⸗

ſumit᷑ poſſidẽs

iam habere ma

lã fidẽ.⁊ de iur
ſuo iaʒ titubare
C. de acg. poſſ.

nemo.vnde nõ

pᷣſcribit ad mil

le annos. vt ex

de pᷣſcrip.qm̃.ſ
leges que nõ cu

rant de mala fi
de dicũt.xl. an.

endos io.

pto.ꝗ fundum.

cut diocefim.i.eccleſiam. Dioceſis·i.eccleſia.

C. ſi tutoꝛ. 0 .Becretum eſt. ab eodẽ gelaſio·xij·qjij. quattuoꝛ.

Conuentum.i.ius epale.
r ¶ WNon adimit.i.non ideo adimit.

8 Qcn legis narurolie narn de iure nãli nõ ſun ptiõe⸗
inducte.n iure naturali iniquũ eſt aliquẽ ditari cum aliena in
ctura. vt e de penis.ſuam.=.ff de condi.inde.nã hoc. ſz iõ inuenta ⸗

*

i nõ ſunt pᷣſcriptiões

pᷣſcriptio.ne dominia reꝝ ſempꝑ ſint in incerto.ff. de yſuc.li. vel die bʒ

inus legis ciuilis.⁊ hoc ſjᷣm opinionẽ dicentiũ pᷣſcriptiõe dñiuʒ nõ aeg
ri. ſz imn exceptionẽ.ſz eoſ eſt. Ec.q.clerici.in fi.

C.de bo.maaut᷑.niſi

7 res pᷣſcriptione tꝑis mutant dñiũ.ff. de vſi. uca. eum. 5. vniuerſitas.
¶ Pꝛouinciã.i.dioceſim.qnq; eni ꝓuincia ſumit ꝓ dioceſ · vtil.diſ.
ſtndeat.qñq; ⁊ ecõuerſo.vt.ix.q.ij.epi:quidã tñ in loco iſto dixerunt
cꝙ intra aliã ꝓuinciã non poſſet pſcribi.lʒ intra aliã dioceſim poſſit.
EOind oũt pcribi poſſit in dioceſi alterius. varie a varijs eſt notatu.

⁊ celebꝛis fuit bec ſnĩa:ꝙ ꝗcꝗd eſt infra terminos alterius dioceſis p
ſcribi põt. dũmõ non fit in limite vel ↄiũciũ limiti: vt ex de parochijs

ſup eo. nõ iñ quo ad epalem iuriſdirionẽ ſz tm quo ad ꝓpꝛictatem vt
dicũt: ⁊ hoc dũ ↄſtat de limitibꝰſʒ ſi de limitibꝰnõoſtat:rũc quo adp
pꝛietatẽ ⁊ quo ad epᷣalia iura res alteriꝰepi pᷣſcribit. vt. . e. l. e de de

ci:cũ ſint hoĩes.ſed illis vehemẽter obſtat.ex de

auditis.⁊.c.cũ ex officij.⁊ de relig.do c.i. in quibꝰ nõ ſolũ res ſz iua
epiſcopalia pꝛeſcribuntur. Similuer hic diſtingui poteſt iter iura pba

p̃ſcrip. ad aures.?·c.

rochialia ⁊ iura epiſcopalia:vt iura parochialia poſſint pꝛeſcribi. ſi

ue dioceſes ſint limitate ſiue non vt ius decimarum: ba tiſmata: ob

latiõcs:⁊ ꝓcurationes:dũmõ res ille non ſint cõiuncte imiti. ſʒ iurs

epᷣalia nõ vt cõſecratio.ĩmo vlteriꝰ ꝓcedi põt.ꝙ ſi imiliter iura ebalia

qᷓↄſiſtunt in lege iuri ſditiõis epalis pᷣſcribi pñt ab alio epo:qꝛ taliter

pᷣſcribit᷑ exẽptio.nõ tñ vnus intrabit terminos a
ꝓpꝛios vtet᷑ iure illo:niſi in caſu.yt.j.e.placuit.

lteriꝰ.ſʒ ifra termios
Sʒ iñ dicunt quidaʒ

u. gr. ff. pem⸗

= =–

ſſon

lumi
gie
G
Wan
Pmuc

t qdᷣlibet ins eale põt pſeribi:dũmodo nõ ſit vicinũ limiti. Sʒ qtũ. n . Aittédos. vbi eni agi de finibus agri:oculis ſũt ipſa loca ↄſiderãda
ad ꝓpꝛietatẽ ſatis vꝛ ꝙ ſiue ſit in limite ſiue alias ꝙ res alterius pꝛe rfi. reg.l. ſi irruptiõe.⁊ vtriuſq; ꝑtis teſtes audiũt᷑.vt ex de ꝓba.cx lꝛis.
ſſen ſeribi poſſit. vt ex de ꝓba.ex litteris.Si queras q̃re limes nõ poſſit o ¶ ¶ Ita vt dioceſis.ſic cõſtrue.i.vt eternũ dominiũ dioceſis.ſ.de qua eſt cõ .
ien . pᷣſcribi.dico iõ ne ↄfundant᷑ termini ꝓuinciaꝝ:vel iõ qꝛ limes cõis ẽ trouerſa poſſidentis eccleſie cnius eſt ius retentionis.
Ne vt ꝓbat᷑.ff.de acꝗ.re.do.adeo.ꝭ.vlt.⁊.l.ſe.ſed ſi rẽ que mibi ẽ cõis cũ b Jus retentionis.i.que eſt in poſſeſſione. ßB
Nn alio ille poſſede J q Qõð ſi limes. põt
nin rit:ego ꝑ ipſum „ 2 „ R eſſe ſenſus.i. ſi limes
gin rerineo poſſe gelaſiꝰ) teſtat ſcribẽs maxio ⁊ euſe. epiſ cuiꝰ ẽ ius retentõis ſit eternũ dñiũ. Qð ipfis poſſidentis eũ
lane r aue⸗ Status parochiax nec pᷣumptõne nec ſilimes legitimꝰ eãdẽ baſilicã ñ ↄcludit boragedtſ .
liſci g .amiti nS tempoꝛis pꝛeſcriptione mutari poteft. ⁊tã logi tpis ꝓbat᷑ obiecta pᷣſcriptio: ap diocctond eſinmme
vie munf er nſ Icet in regulis contineatur antiqs pellatio pñtis epᷣi nõ valebit:qꝛ illi tricẽ tata r ca peribit: Dn.
e bunmt aligl pochias vnicuiqʒ eccleſie pꝛiſtina nalis obiectio ſilẽti iponit hoc ẽt ⁊ ſe⸗ beat. pS
luti Pamnite vitio diſpoſitõe deputatas nulla poſſe růòne culariũ pncipu edicta pᷣ̃cipiut:⁊ pſulum r — Appellatio.i. int
ftmn ſe vtat. vt. f.. pꝛo cõuelli:ne ꝑ ↄſuetudinẽ peſſimã exẽpliꝰ romanox decreuit auctoꝛitas. Si vo is peilato
märt ſocio merito. mali tementate creſcẽte vniuerſalis Yfu tra metas tricẽnalis tpis extrat alienos s . Pꝛeſentis i petẽ
ſc hſumiut x ſ naſceret:tñ etiã decretis nris añ nõ termios baſilice ũuſta retẽtio reꝑit᷑: re⸗ dũ7üW.
M auatocncs hemultü tẽpoꝛis deſtinatis oiĩa iuſſimus q petẽ epi iuri ſine moꝛa reſtituet. ¶ Itẽ 1 Extra alienos.i.
li alter poſſideat liter fuerat innaſ ereſtunjeſ laſt iuſto ebõo. gnattn Ellius contra queʒ ius
i ꝙ nõ nñ nomie taliter fuerãt inuaſa xreſtitui: 3q temeri gelaſius papa iuſto eo. Spatia ꝗᷓ diffi dꝛeſeribunn id.
hthten ſuo ſed nomine tas ꝑuadentiũ legẽ ſibi poſſe putat᷑ ge- nita ſne int tepoꝛe pᷣſcribi non poſſunt. u Ylectio. vt ſi de
min meo poſſederit nerari:ſi ſceleri ſuo ꝑtinaciã retentiõis Ylectiotua ſtudeat qſita oium fi, ¶atijs. pᷣdioꝛũ
foyn S certe hec r agdiũgat:ea q̃ iter fratrẽ ⁊ coepᷣm noſtrũ deliter reꝝ veritate:vt ſi de ſpatijſſſ non limituʒ. j. q.iiij. c.
liſti nõ vꝛ ſufficienſ oſtantinũ canuſcane eccleſie ſacerdott de qbus memoꝛat᷑ oꝛta ↄtẽtio:diffinitio ijj vel intellige de limi
hlinn qꝛ eadẽ rõe ne· ¶⁊ iter nücios directos ab ãconitano põ dDugdü certa ꝓceſſerit ſtemerataſuet᷑ a-⸗ tibus. „
inch ſnes Haton, tiſice decreuimꝰꝑ vos ipleri cupimus: liodn ſi nihil vnq ↄſtiterit termiatũ:tũc * P bene g xpiiſ.
lneler tücformain cereris cognitibo ſit e⸗ 685eriptöctépoe ſid pe ofigit pbeatin Qii lehnberino.
mlt ſeo. q iij. volu nda pſcripſimꝰ. Nulla igitp uunptio⸗ cramẽétũ. vt m qͥ hactenopoſſediſſe pꝛo y Sacramentuz. ſ.
tattin mus.? e de h ne ſtatũ parochiax qͥ ꝑpetue etat fimi babit iuſiurãdũ ſingt offerre . ¶ MPõt Aais per quos ꝓbat
iei ſcrip.qc.Cfi. tate durauit patimur mutariq; neq; ne ct aliter diſtingui. Que qͥᷣſqʒ ſua auctoꝛi pſcriptionẽ. ſic.xxxi.
eoe regũ.l.vlaliſ di gligẽtia põtificis nec tꝑal obiectõ: q pꝑi-⸗ tate vſurpat:qꝛ nullo titulo poſſider̃ iid .ij.ſi. verum.
ntfi cũt g lines ob“ curiã foꝛte generat: neqʒ ignauia facien pit pᷣſcribere ñ põt.⁊ ĩ hoc cau iĩtelligeda 3 fl. Offe et e. alteri pti
gffet poͤ bicriut ſed te ↄſẽſus a bibirne ſub repẽte ſuppli cilla auctoꝛitas gelaſij. Zꝑalis obiectio v dobagit Pleriprien
in dch vifd eſt·cCatõe pceptio diuellere põt ſemel dioce q ꝑicuriã foꝛte generat᷑ nõ põt diuellere nõ pot pbare timmlũ
ſcniotus deſnit ſun ↄſtitutã: ex q̃ ſemꝑ ad regeneratöe, dioceſiʒ ſemel ↄſtitutã itelligẽdũ ẽ ſi nul 2 bon fidem. pmine
miſe ptus d ATen c⸗ ñ bona fidem. ꝑn
hitre eſſe lines. atqʒ Aanarlont epᷣi plebs deuota ↄue lo titulo ſʒ ſola vſurpatiõe eã poſſidere dũ eſt ei iurare. ꝙ bo
eni Ex vo. quã nitꝰ. Territoꝛiũ ẽt nõ facere dioceſiʒ oli cepit. Si vo iudicis auctoꝛitate bᷣuilegio na fide poſſederit reʒ
igtm muʒ od oĩia eßa noſcit oꝛdinatuʒ. C Hoc multipliciteer ru õga ↄſuetudie poſſidere cepit: tune illã ꝙ iuſto titulo ba
ANi lia iura. diſtiguit. Sut q̃dã dioceſes q certis lini tꝑal obiectio actoꝛi ſilẽtiũ ipõit.&“ Unñ buit eã nõ tñ dico
aNn Jeʒ· poro nibodiſtincte ſi iſt:he nullo mõ pᷣſcribi p·ſt gelaſiꝰpapa ait. Hebent bnilegia. xrr. cogit pbare ritulum.
mt . cbias iin Alie vo qͥ nõ ſũt certis limitibus diſtin⸗ annis ſieſſa immobiliter obi 6 ſi ꝓbat curſu tẽpo⸗
eengi dioceſis. cte: ⁊ de qbꝰ certa diffinitio nõ oli pᷣcel⸗ Tacuit huic ctẽ magneq; ſynodo: ſumo röne tpꝑis ipſuʒ
AVAVY. Siſpoſtio ſit pſcriptõe tollũt. ¶¶ Vnñ innocẽ. papes vytres vel puilegiaꝰꝗ dei eccleſijſer babere titulii vt· xij.
ne i termiatidse NLimitis poſſeſſio pꝛeſcribi non poteſt. löga oſuetudieptinẽt ẽt ſiue a diue rcoꝛ di · illa. ff. de yſur. cum
xiijlcl. Mte. r memoꝛatos fratres nros ful⸗ datõis ipatoꝛibꝰ ſiue ab alijs dei culto⸗ dei iin rẽ verſo. nec ob.
. ERempli. gagenniu aſtigitanũ ⁊ honoꝛiũ coꝛdubẽ ribei ſcript᷑ donata:⁊ ab eis ꝑ an. trigin Peerr e * ſorih.
quidem.5.i qi. ſeʒ epos diſcuſſio agitata ẽ ꝑꝑ parochiã tavpoſſeſſa ſi ut:neqꝙᷓ a ptãte pᷣſulũ eoꝛũ R vbpi der dieng de
pꝛincipatus. baſilice cnuiuſdã:qua hoꝝ alter celanen qᷣcũqʒ ꝑſona ſecularis ꝑ ptãtẽ ſotrahat: bear confare veſin
2 k n6. 1 . 5 z . r Oi E E
e¶Innaſa. ni ſẽalter reginẽſeʒ aſſeruit:⁊ qꝛ itervtraf aut ꝑ argumẽta qlibʒ auferat:ſʒ ſint oĩa lo. Intelligo eni tunc
innaſoꝛes nõ pᷣ qʒ ꝑtes hactenꝰlimitis actio vẽtilata ẽ: i ptate ac iuſſu pᷣſulis eccleſie q̃cũqʒ ĩtra qñ eſt pᷣſumptio ↄtra
ſeribunt. C. de cnis: uis ſit vetuſta retentio:nulluʒ iñ̃ xxx.ãnox ſpatia ab eccleſijs poſſeſſa ſu eũ.xt ibi fuit. c ſic in-
aſrarran. ilris piudiciũ affert. Ideoq; ne ĩ dubin iſſe noſcũt. Quiſqʒ clericoꝝ vel ſecu- telligo quod eſt extra
en dlecn vltra inter eos noſtra deuocaret᷑ ſnian lariũ ↄtra putẽ diffinitöez egerit tic; ſa⸗ de dect oucius ſed ſ⸗
tittm Putat. naz Pplatis canoniboſynodalia decreta ple⸗ crilegiudicet᷑:⁊ donec ſe coꝛexerit ⁊ ec mnct aider aren 0n
nnn diuturnitas / cta ſũt q; auctoꝛitas pmonet ita opoꝛte clie ꝓpa pᷣnilegia ſen res reſtituerit:ana põt ſed ht pꝛeſcri-
ſin poꝛis ⁊cc. exẽ de re ihiberi cupiditatẽ:ne qͥs termios alie thema ſit Idẽ epᷣis dardanie.Repe pli. n
n ſimo. nõ ſatis.. nos vſurpet. Ob boc placuit ĩter alter tino ſit que. xxx. annis qetg poſſident. æ= ) Lacvit. pꝛiuile
iii⸗ . Fomam. nas ptes iſpectoꝛes viros mittẽdos ita ter cetera inquit:poſt quingentoſ gia. ſ. xxy. q. i ·
· ertis d. yt dioceſis poſſidẽt ſi iñ baſilicã veris T ãanos ↄſtituta xpᷣquoſdã audio vel-⸗ cta iſff.
dt ad alios exten, ſignis limes ꝓuiſus mõſtrauerit eccleſie le ſ ubuertere: cũ. xxx. ãnoꝝ lex homini rigeffeln iel
n, di qð in vno — ſlſie ſquis de clericis.
ng negocio ſtatuitur ad omia ſimilia extẽdi.S.ij.q.i.multi.xiiij.q.ij.ſem Conſuetudine.ergo conſuetudo dar pꝛinilegium.ix q.iij.conqueſtus.
ſg per Exxij.q/vij.apoſtolus.ar.di.lxi.miramur.di.xxxviij.ignoꝛantia. Imper atoꝛibus.hic canon emendat.l.que loquitur de quadriẽnij pꝛe
nͤ er de re iudi. in cauſis. Wisnone in rebus donatis ab imperatoe.
Nng Conuenit. Pone ꝙ aliqs eps poſſideat ecclefiã intra dioceſim Triginta.arg.ꝙ pꝛeſcriptio decennij vel vicẽnij non babet locum ĩ ec
ſung alterius epi remotã a limite:⁊ fluuius erat limes:ſʒ flnnius paulatiʒ vt ipſam rem pꝛiuati tali pꝛeſcriptione poſſit retinere:alij dicunt con
hehni⸗ accedit ad illa eccleſiã. ita ꝙ efficit vicina limiti. dic ꝙ interrũpit᷑ piee tra.Sed nonne contrarium eſt. C. de quad.pꝛeſcrip.l.bene a zenone. nam
ich ſcriptio nalr.nec pᷣſcribit᷑ pel dic ꝙ nihilominꝰ? ꝓcedit pᷣſcriptio.nec ibi dicitur: ꝙ ſi imperatoꝛ rem pꝛiuati conferat alij:tutus eſt donatarius.
inn termini epales variant ꝓpter H. vt. ff. de ↄtraben.emp.rutilia pola. ⁊ hic dicitur neceſſariam eſſe pꝛeſcriptionem.ſed vel dic maxime:xel dic
isß⸗ Quid dices de eccleſia ſita in limite.⁊ in vtraq; dioceſ hʒ parochia pꝛo.i.C.de ver.ſig.l.pe.vel dic.ꝙ ſicut eccleſia noluit hoc recipere contra
inin nNos. dic ꝙ erit cõis quo ad parochialia:ſicnt ⁊ arboꝛ in cõfinio poſita ſe. vt. xij.q.ij.quicũq; militum.ita nec pꝛo ſe.vel ibi loquitur cum dedit ipe⸗
ſon⸗ inſti. de re.di. 5. inſula. in ſolidũ aũt habebũt epalia ſi diſcoꝛdant ĩi co ratoꝛ rem alienam tanqᷓ alienam.hic eum tanqua ſuaʒ.vel hoc quod dicit
nn cleſee diſpoſitione. ſuperioꝛis erit officium in hac ꝑte.vt alternis ãniſ de. xxx.annis refertur ad pꝛoximum.ſ.ad alios:⁊ non ad imperatoꝛem.yt
nif diſponat. ff. de vſn fr. quotiens. ex de ſen.⁊ re indi.cum inter.in fi.
ni, MNler diſcuſſio.i qõ diſcutiendi. Nter cetera.verba ſunt gratiani.
aneg H Alter celanenſem. que eccleſia erat ſubiecta ſibi. Conſtituta xpᷣi.i.eccleſie alicuins.
fcg Hollü. ar. ꝙ limit/ mãifeſta tio rẽ indicatã fuocet.ar.S.ę.q/i.celix eęæ Terxr ſ pꝛeſeriptio a ee introducta:lex.n. ꝓceſſu tẽpoꝛis non põt afir⸗
n Sententia quã ſuper boe ſentimus. artat ſi eſt iuſta:ſtatim valet ⁊ ↄſirmat᷑:ſi eſt iiuſta nunq valet.s.diiiij.

erit aurẽ lex. vider tñ , Z legem poteſt pꝛeſcribi ſt patio.xx. annoꝛũ vt. ff. de

oꝛig . iu. l. ij. F. cxactis.

a Item ſi de rebus. auctoꝛitate.nam iuſte poſſidet qui auctoꝛe hᷣtoꝛe pon-

Cauſa.

ꝙ ignoꝛat dñs vbi ſit poſſeſſio illa ſita. vt. f. de acg pol ſ id quod in

der.xiiij.q.v. dixit.ex qui fi.ſint legi · cum inter.ff. de ocꝗ. poſſ. iuſte.ar. con
tra de pe.diaij. ſi quis ſemel. .

b ¶Tricennalis. im

mo pᷣſcriptio.x.dieꝝ.
tunc ſufficeret:nã plꝰ
