perdere in gehẽnam. Maulꝰ quoqʒ cũ
eccleſiam dei perſequeretur in itinere ce
catus ad deum conuerti coactus eſt.vn

de ſe aboꝛtiuo ſimilem teſtatus eſt dicẽs
nouiſſime autem omnium tanqꝙ aboꝛti⸗

uo viſus eſt ⁊ mihi. ¶Hinc augu.ſcri⸗
bit ad bonifacium.
Eccleſia malos debet cogere ad bonuʒ
ſicut chꝛiſtus paulum coegit.

Eiſmatici dicunt:cui vim vpᷣs intu⸗

lit quem coegit:ecce habent apoſto
lum pauluʒ: agnoſcant in eo pꝛius cogẽ
tem xpᷣm:poſtea docentem:pꝛius feriẽ⸗

tem poſtea ↄſolantẽ.miꝝ eſt autẽ qũo il

le qui pena coꝛpoꝛis ad euangelium co
actus intranit plus omnibus illis labo⸗
ranit:qui ſolo verbo vocati ſunt in euã
gelio:⁊ quem maioꝛ timoꝛ compulit ad
charitatem eius perfecta charitaſ mittit
foꝛas timoꝛem. Cur ergo nõ cogeret ec⸗
cleſia perditos filios vt redirent ſi perdi
ti filij coegerunt alios vt perirent q;'uiſ⁊
illos quos non coegerunt ſed tantũmo
do ſeduxerunt: ſi per terribiles et ſalu⸗
bꝛes leges in eius gremio reuocentur:
blandius pia mater amplectitur ⁊ de il
lis multo amplius quam de illis quos
nunquam perdiderat gratulatur:an nõ
boc pertinet ad diligentiam paſtoꝛalem
etiam illas oues que non violenter ere
pte:ſed blande leuiterqʒ ſeducte a gre⸗
ge aberrauerant:⁊ ab'alienis poſſideri
ceperant:inuentas ad ouile dominicuʒ
ſi reſiſtere ei voluerint:flagelloꝛum ter⸗
roꝛibus vel etiam doloꝛibus reuocare.
Item a chꝛiſto coactum paulum oſten⸗
dimus. Imitatur itaqʒ eccleſia in iſtiſ co
gendis dominuʒ ſuum:qui pꝛius vt ne
minem cogeret expectanit vt de fide re
gum atq; gentilium pꝛedictio pꝛopheti⸗
caꝰcompleretur.etiam hinc abſurde nõ
intelligitur illa apoſtolica ſententia vbi
beatus paulus dixit paratus ſuʒ vlciſci
oẽm inobedientiã:cũ cõpleta fuerit pᷣoꝛ
veſtra obedientia. Ande ⁊ ipſe dñũs ad

ca quia nondũ
erat impleta ꝓ
phetia.⁊ nüc re
ges terre intelli
iij. non inuenit᷑.

WCompleta.

pꝛimo enim ſa⸗
lubꝛiter admo⸗
nendi ſũt boni
vt ſic cetera mi
titudo frangat᷑

vt. xliiij. diſt. co
meſſationes. .
di. vt cõſtituere

h
6 4
ünnn
ei
aſrlon
Anlnt⸗
(tchee.
(hſ
iteti
ſunechi
miumt
Gmmun
inge
gmabe
–
pſn
lcp in
fncpſa
ehbirn
Eomnnnz.
(Clu
crcie n
nincod
edoni
ſeng
ſtcdcdeg
4

==

Anrers
ſboecin
Pdebere

Ecotrorinn

lam de h

fſcr.p

ifneol
Etpſenea
fimi insnl
UMhrſc eli

onaci

MaPſecgt.

ligigi

Vnanicins

tand
ritcopont
mgtief,
ſonmnes
Blninz
Mencc.

nne

fſfſic ex nolẽte fit
volens. vt. lxxxii

ba ſunt pꝛophe
te alloq̃ntis ma
los pꝛopter que

ſbon augu

Iges. bo

ij di. conſuluit. ?

2

ſ.q·iiij.diſplicet
e ¶ Opinio.ſic
eergo iureperit?
dz mutare opi⸗

nionem ſuam: ſi

expedit mutari

yvt. xij. q.j. certe.
T. ff. ð iurepa.di

ni. Item ex boc
loco dicunt qui⸗
dam auguſtinũ
quandoqʒ fuiſ-
ſe hereticnʒ. ſed
potiꝰ pꝛobatur
hic contrarinʒ.

ſCredatur

nunq credit᷑ fu
iſſe maluʒ quod
factuʒ eſt bonũ.

yt. l. di. ferruʒ. ?

ff. de edi. edic. ᷓ
ita.

8 AAm vero.
ſfſfiihoc. c. in⸗

telligo de hereti
cis contrarium
eſt extra de he⸗
reticis ſicut.vbi
pꝛohibet ne ali⸗
quis eos tencat
in terris ſuis vyl
in domo vel ali
queʒ contractũ
cum eis faciat.
ſed dic ꝙ loquit
de eo qui alias
eſt in coꝛꝛigibi⸗

lis. vel loquitur

de indeis:pꝛout
dixi.õ.q.iiij.c.yl
ti.ioannes.
b C Ex bis oĩ⸗
bus. ſeruitia. ʒ.
xyv.q.j.non eſt.
i C Innitus. ſʒ
qualiter põt ꝗs
inuitus dare.cũ
nec ignoꝛãs nec
inuitus quis do
net. yt. C.de do
na.nec ignoꝛãs
ſed facias viʒ ⁊
differentiam in
ler dare ⁊ dona
re.yt donum di
catur quod ali⸗
quis ex liberta⸗
le dat. ⁊ ex certa
ſcientia. vñ epi⸗
ſcopus non dici

im donare pꝛe-

das ſy dare.
k . Pudoꝛem.
quandoq;ʒ etiaʒ
ſi aliquis tacet
bꝛopter verecũ⸗

ma
os eſſe cogen⸗
verba auguſti⸗

XXIII.

masnaʒ cenaz ſuam poſt conuiuas ad⸗
duci iubet ⁊ poſtea cogi. Mã cuʒ ei ſer⸗
ui reſpondiſſent:dñe factuʒ ẽ quod iuſſi⸗
ſti:adhuc locus eſt:exite inquit in vias ⁊
ſepes ⁊ quoſcũq; inueneritis cogite itra
re. In illis ergo qui pꝛio leuiter adducti
ſũt cõpleta eſt pꝛioꝛ obediẽtia.in iſtiſ aũt
qui cogunt᷑ inobedientia coercet᷑. Itẽ ſi
ꝑ poteſtatẽ quã ꝑ religionẽ ad fidẽ regũ
tpe quo debuit diuino munere accepit
eccleſia:hi qͥ inueniunt᷑ in vijs ⁊ ſepibꝰ:
id eſt ĩ hereſibus ⁊ ſciſmatibus cogũtur
intrare:nõ qꝛ cogunt᷑ repꝛehendãat:ſed q̃
cogunt᷑ attẽdat. Itẽ ad donatiſtas.
arijs modis errates coꝛripint a deo.
IANoc erraueratinqͥt dominus nõ
rreuocaſtis ⁊ qð perierat nõ requin
ſiſtis hoc vobis ipiſe deus per nos facit
ipſe obſecrãdo ipſe minãdo ſiue coꝛipi
endo ſiue dãnis ſiue laboꝛibus ſiue per
ſuas occultas admõitioneſ vel viſitatio
nes ſiue per poteſtatũ tempoꝛaliũ leges.
Item in epiſtola ad vincentuim.
Non eſt conſiderandum ꝙ quiſqʒ cogi

ges vt opinoꝛ nõ eſſe ↄſiderãdũ
PwWVVaquiſqʒ cogit᷑:ſʒ quale ſit illud ꝗ
cogit᷑:vtrũ bonũ an malũ.nõ ꝙ quiſqʒ
bonꝰ poſſit eſſe inuitus:ſʒ timẽdo quod
noõ vult pati.vel relinquit impendenteʒ
aioſitatẽ vel ignoꝛat cõpellitur cogno
ſcere veritatẽ:vt timẽsvel reſpuat falſũ
de quo contẽdebat:vel querat verũ qð
neſciebat:⁊ volẽs iam teneat:quod no
lebat. Itẽ mea primitus ſnia erat: nemi
nẽ ad chꝛiſti vnitatẽ eſſe cogẽdũ:verum
verbo eẽ agendũ:diſputatiõe repugnã⸗
dũ:rõne vincendũ:ne fictos catholicos
haberẽ:quos aꝑtos hereticos nouerã.
m̃ hec opinio mea nõ ↄtradicentiũ ver⸗
bis tantü ſʒ demõſtrãtiũ ſuꝑabatur exẽ
plis.nã pꝛio opponebatur mihi ciuitas
mea:que cũ tota eſſet i partes dõati: ad
vnitatẽ catholicã legũ imperaliũ timoꝛe
2Zuerſa c:quã nunc videmus ita animo⸗
ſitatis veſtre ꝑnicieʒ deteſtari:vt i ea nũ
quaʒ fuiſſe credatur. Item ⁊ alie multe
que mihi nominatim cõmemoꝛabantur
vt ipſis rebus agnoſcerem etiam in hac
cauſa recte itelligi poſſe:quod ſcriptuʒ ẽ
da ſapiẽti occaſioneʒ ⁊ ſapientioꝛ erit.
Item gre. maximo epiſcope.
Snere penſionis ruſticus ad dominuʒ
conuerti cogatur.
Am veroðſi ruſticus tante ꝑfidie ⁊
obſtinationis fuerit inuentus vt ad

dominuʒz deuʒ minime venire conſenti ſ.

at:tanto penſionis onere grauandus ẽ:
vt ipſa exactionis ſue Ei cõpellat᷑ ad
rectitudineʒ feſtinare. Ex bis omni⸗
bus colligit᷑ mali ſunt cogendi adbo
nuʒz. Sed obiſcitur illud ꝙ nemo eſt coꝛ)
gendus adid ad qꝗð inutiliter cogi᷑. Ad
bonuʒ auteʒ quiſqʒ inutiliter cogitur ci
deꝰ aſpernet᷑ coacta ſeruitia.vnde apo⸗
ſtolus cum ad elemoſynas coꝛinthios
hoꝛtaretur ait:vnuſquiſq;ʒ det pꝛout de
ſtinauit in coꝛde ſuo non ex triſticia aut
ex nereſſtale bilarẽ nin vatoꝛem dili⸗
git deus: vnde datur intelligi ꝙ qui inui
tus dat: ꝓpter pꝛeſentem pudoꝛẽ⁊ reʒ

⁊ meritũ perdit. Iteʒ cũ redderet cauſã
quare ſũptibuſ abſtineret:ait:ſi ex neceſ

L. VI. 7 VII.

ſitate euãgeliʒauero: nõ erit mihi gloꝛia
Item ſi inuitus euangeliʒauero diſpen
ſatioꝰmihi credita eſt:ſi autẽ volẽs hoc
ago:mercedẽ habeo apud deũ. Iteʒ cũ
galathis ſcriberet legalia non eſſe tenen
da ait:ſi ſpiritu dei ducimini nõ eſtiſ ſub
lege. Ex quo apparet eum qui ſub lege
eſt id eſt qui timoꝛe pene nõ amoꝛe iuſti⸗
cie ſeruit:nõ duci ſpiritu ſancto.ſi autẽ
ſpiritu ſancto non ducitur:deo placere
minime valet. Item non accepiſtis ſpiri

—

tuʒ ſeruitutis iterum in timoꝛe: ſed acce
piſtis ſpiritum adoptionis filioꝛum in

quo clamamus abba pater. Ex quibus
verbis datur intelligi:ꝗ; ⁊ ſi in veteri te⸗
ſtamento timoꝛe pene homines cogebã
tur ad bonuʒ:tamen in nouo teſtamẽto
ſola libertate ⁊ delectatione iuſticie ſun:
inuitandiad fidem. vnde illi dicunt᷑ ſer⸗
ui ⁊ filij ancille pertinẽtes ad iſmael: iſti
dicuntur liberi ⁊ filij libere pertinentes
ad iſaac. Iteʒ ioannes in epiſtola ſua:ti
moꝛ non eſt in charitate:ſed ꝑfecta cha⸗
ritas foꝛas mittit timoꝛem.qui auteʒ co
gitur:timoꝛe illo ducitur:qui non eſt in
charitate.qui manus cõpꝛimit non ani⸗
muʒ mutat:quo pena timetur:non bo⸗
nuz Diligin. Pona ſine dilectione bo
ni nullus deo placere vel in numero bo
noꝛuʒ cõnumerari poterit.vnde cuʒ pꝛo
pheta diceret:animalia tua habitabunt
in ea.ſ.hereditate. oſtendens quomodo

acg ipſaʒ habitationez perueniãt: ſubdit

in dulcedine tua quã tu pꝛeparaſti pau⸗
peri deus.dulcedinem vocans ſuauita
teʒ boni operis:qua bonũ fit non timo⸗
re pene ſed delectatione iuſticie.Euʒ er
go ſine hac dulcedine animalia ĩ heredi
tate non habitent.patet ꝙ nemo niſi in⸗
utiliter ad bonuʒ cogitur. q cunqʒ enim
ad bonuʒ cogitur:ſolo timoꝛe non amo
re ducit᷑:non ergoſſunt mali cogendi ad
bonuʒz. ¶His ita reſpondet᷑:ſi bonum
ad quod mali coguntur ſemꝑ inuiti tole
rarent:⁊ nunquaʒ voluntarij ſeruirent:
inutiliter cogerent᷑ ad illud.ſed qꝛ huma
ne nature ẽ:⁊ ea que indiſſuetudineʒ du
cunt᷑:abhoꝛꝛere ⁊ cõſueta magna cuſto
dia diligere:flagellis tribulationuz mali
ſunt cohibendi a malo ⁊ pꝛouocãdi ad
bonuʒz:vt duʒz timoꝛe pene maluz in di⸗
ſuetudineʒ ducit᷑ abhorreat᷑:bonum vo
ex conſuetudine dulceſcat.vnde augu.i
pſalmo.cxxvij. Eum per timoꝛem gehẽ
ne cõötinet ſe hõ a peccato fit cõſuetudoꝰ
iuſticie ⁊ incipit quod duꝝ erat amari:⁊
Ecipit excludi timoꝛ a charitate: ⁊ ſucce⸗
litrimoꝛ caſtus:de quo hic dicit᷑:quo ti⸗
memus:ne tradet ſponſus:ne diſcedat:

ne eo careamus.lle vtilis:ſed nõ ꝑma

et in eternum vt iſtte. OQ. VII.
AUnc autẽ querit᷑ an heretici
Nſuis ⁊ eccleſie rebꝰ ſint expo
liandi ⁊ qui poſſide nt hereti⸗
cis ablata:an dicant᷑ poſſide
AAre aliena. De bis ita ſcri⸗
bit augu. ad vincentium.
Res terrena non niſi diuino vel huma⸗
no iure tenettur. M
UMicunqʒꝰvos ex occaſione hniꝰ
legis iperialis non dilectione coꝛ
rigendi ſed odio inimicãdi perſeqnitur:
diſplicet nobis.⁊ quãuis res qcũq; ter⸗

22⁶

diam non ſibi pꝛeiudi

cat. vt. ff. de fur. l. pe.
I Siex neceſſitate.

i.pꝛecepto.vel loqui
de neceſſitate vite.

m . Diſpenſatio. ali

is diſpenſo: ſed mihbi

non pꝛoficio.

ij.ſiquis in tantaʒ. io.
Vnc autẽ.
non lolum

omnes bo

poſſunt ſpoliari rebꝰ
ſuis dũmodo bellum
ſit iuſtum.⁊ ille qui reʒ
abſtulit iure factus e
dominus illius rei.S.
e.q.v.dicat.⁊.S.d.j.iuſ
naturale.⁊.ff.de acꝗ.
re.do.naturale.ꝭ.vlti.
hereticis autem licitũ
eſt auferri ea que ha⸗
bent. vt.ð.di.viij.quo

2 & LConſuetudo. ſi-
ut enim ſeta inducit
ilum. ſic iſte timoꝛ iu
iciam.vt.j.de pe.di.

..

heretici. ſy

ſtes licite

v.reſ.melius tamen ẽ

ꝙ auctoꝛitate iudicis
vt.ð. e.iq.iij.ſex ſũt. Si
ergo condemnatus ẽ

herericuſ de hereſi.cõ
fiſcantur bona eiuſ vt
extra de here. vergen
tis.ſi clericus.tunc reſ

eiꝰ ſunt eccleſie appli
cande.vt e.e.ad abo

lẽdam.⁊ hec vera ſũt

etiam ſi aliquis hereti

cus hʒ filios vcl agna
tos.vt ex.e.vergentis
in ſi. Et ſic coꝛꝛigitur
lex que dicit bona he
reticoꝛum ad filios vł
Aeten deuolui. vt
C. de here. aut.de ne/

ſtoꝛianis. licet autem

bona ſint ablara here
ticis. ſi tamen fuerint
reuerſi ad fidem pꝛio/
ra bona eis ex miſeri⸗
coꝛdia reſtituuntur ⁊

etiam epiſcopatus.vt

5.e.q.iiij.ipſa pietas.
⁊. ]. cE.c.iij.ſic eſt melio
ris conditionis ille ꝗ
reuertitur ab hereſi:qᷓ
qui reuertitur ab ho/
ſtibus. Hã ſi deſertoꝛ
reuertitur ſponte ad
ſuos:licet ĩdulgeatur
ei vita tamen in inſu⸗
lam depoꝛtatur.yvt. ff.
de re mili.non omnes
H. qui deſertoꝛem.

p BVicunq;. diui⸗

no.i. iure cano⸗
nico quo eis ſunt oĩa
auferenda.vt.S. eo.q.
v.ſi vos.non obſtat.
di. viij.quo iure.

a Beicciuʒ ar. c ſi

hereticus tuiit ſenten

tiam ſuper matrimo⸗

nio ꝙ valet. vt. õ. e. q.

quiſquis.ar.cõtra ex

c.fraternitatis.

b C Toleramus. ſ. xx 3

iiij.q.j.pudenda.

c¶J de rebus. ho
nomẽ res hic ſtri

cte ſumitur. naʒ hᷣimn ve

raʒ ſignificationẽ oia

compꝛebendit ⁊? coꝛ/

poꝛalia ⁊? ĩcoꝛpoꝛalia

vt. ff. de ver. ſig. rei ap
pellatio.⁊.l rei appel⸗
latione. io.
d Et impios · ꝑ hoc
dicunt quidam ꝙ iu⸗
deis ⁊ ſaracenis lici/-

te poſſumuſ ſua aufer

re.⁊ intelligunt id qð
dicit.j.q.viij.c.diſpar
de perſonis iudeoꝛuʒ
non de rebus. Sed ſe
eus credo.qꝛ inde ſol
nunt tributuʒ.⁊ de vo
luntate noſtra tenent
ea que babent.
e Imperio. ſi.xiiij.
g.v. dixit. xlyv.di.ꝗ ſin⸗
cera. è
01 Vod antem cõ
cupiſcamus. S.
iin ipſa pietas.ĩ fi.
Lalumniãdi.nõ
eſt calumnianduʒ ius
ſ. de conſe. diſ. ij. ligdo
ff. ad exbi.l. pe.
b C Contraria.ar. ꝙ
contraria dicens non
eſt audiendus.vt cx ð
ap. ſollicitudinem. ?
lxxiiij. diſ. geſta. C. de
mune.patri.pꝛofeſſio
tua.ar. Sextra ð iudi.
examiata.⁊ dixixiiij.

Habebant. non ĩ⸗

telligas iure dominij
quia habere eſt idem
quod eſſe dominũ rei
quandoqʒ ideʒ eſt qð

poſſidere.vt.ff.ð ver.

kK Sed ctiã noſtra.
id eſt ad conſeruãduʒ
nobis data.
Pꝛocurationem.
pꝛelati ſunt pꝛocura/
toꝛes non domini re/
rum eecleſiaſticarum
yt hic.?· xij. q.j·c. vlti.

quandoq; dicunt᷑ do

mini. xvj. q.j.? tempo
ris.quandoq; defen⸗
ſoꝛes.xvj..j.in cano/
nibus. tamen licet pꝛe

latus dicatur pꝛocura

toꝛ magis habet libe/
ralem adminiſtratio⸗
nem iᷓ ſimplex pꝛocu⸗
ratoꝛ.vnde aliquãtuʒ
dare poteſt:ſi hoc ha/
bet conſuetudo regio
nis.vt extra de dona.
c.ij.ar. contra.j.e.q.
viij :conuenioꝛ.
m ¶ Bei. ſ. patris.
Vemadmodũ.
nos autem.ii fi.
c.idem repetit.⁊ ſic eſt
ar.ꝙ aduocatus ideʒ
ius ſepius poteſt alle

r s ry. A Lanſa.

ꝙ eos ĩ noſtra cõmunione violẽto leguʒ

rena nõ recte a quo quã poſſideri poſſit
niñ vel iure diuino quo cuncta iuſtoꝛuʒ

ſunt: vel iure humano qðõ in poteſtate ẽ

regum terre.Ideoqʒ falſo res appella⸗
tis veſtras:quas nec iuſte poſſidetis.⁊

ſm legeʒ terrenoꝝ regum amittere iuſſi

eſtis:fruſtraq; dicitis nos ĩ eis ↄgregan
dis laboꝛamus:cũ ſcriptuʒ legatiſ:labo
res ipioꝛum iuſti edunt. Sed in quiſquiſ
ex occaſione legis huius quaʒ reges ter
re chꝛiſto ſeruientes ad emendandaʒ i⸗
pietates veſtrã pꝛomulgauerunt: res ꝓ
pꝛias veſtraſ cupide appetit:diſplicʒ no
bis. Quiſquis deniq; res ipſas paupe
ruʒ vel baſilicas ↄgregationũ quas ſub
nomine eccleſie tenebatis que oino nõ
debent:niſi ei eccleſie que vera ẽ chꝛiſti
eccleſia non ꝑ iuſticiam ſed ꝑ auariciam
tenet:diſplicet nobis. Quiſquis ꝓ aliq
flagitio vel facioꝛe deiectuʒ a vobis ita
ſuſcipit:ſicut ſuſcipiũt᷑ qui excepto erro
re quo a nobis ſeparamini ſine crimine
apud vos vixerũt diſplicet nobis. Sed
nec facile iſta monſtratis.nõnullos tole
ramusꝰquos coꝛꝛigere vel punire non
poſſumus:neqʒ; ꝓpter paleazʒ relinqui⸗
mus areaʒ dñi:neqʒ pꝛopter piſces ma
los rumpimus retia dñi:neqʒ ꝓpter he
dos in fine ſegregandos deſerimus gre
gem domini:neq; pꝛopter vaſa facta in

cxotumeliã migramus de domo domini.

C& Idem contra petiliaunum.
Eadholici non ideo aliena poſſident qʒ
ab hereticis ablata tenent.
J de rebus vel locis eccleſiaſticis
que non tenetis querimini:poſſunt
⁊ iudei iuſtos ſe dicere ⁊ iniquitatem no
bis obijcere:qꝛ locũ ĩ quo ĩpij regnaue⸗
runt mõ chꝛiſtiani poſſidẽt. Quid ergo
indignuʒ:ſi ea que tenebant heretici ᷣm
pareʒ voluntatẽ domini catholici tenẽt
ad omnes iniquos ⁊ ipios illa vox do⸗
mini valet:auferet᷑ a vobis regnũ dei:⁊
dabit᷑ genti facienti iuſticiaʒ.An fruſtra
ſcriptu eſt. laboꝛes iniuſtoꝝ pij edẽt: q⸗
pꝛopter magis mirari debetis ꝙ adhuc
tenetis aliquid quã ꝙ; aliquid amiſiſtis.
Iteʒ. Si qua iaʒ pꝛeciſi poſſidere cepi⸗
ſtis:qꝛ vobis ablata nobis dominꝰ deꝰ
dedit:nõ ideo ↄcupiſcimus aliena:qꝛ il
lius iperio'cuius ſunt omnia facta ſunt
noſtra ⁊ iuſte noſtra ſunt:vos enim vte
bamini ad pꝛeciſionẽ:nos ad vnitateʒ.
Alioqui ⁊ pꝛimo populo dei poſſent il⸗
li obijcere aliene rei ↄcupiſcentiam:q di
uina poteſtate ab eoꝝ facie:qui ea terra
male vtebant᷑ expulſi ſunt: ⁊ ipſi indeia
quibus ablatum eſt regnuʒ ſᷣm verbum
domini:⁊ datũ eſt genti facienti inſticiã:
poſſunt obijcere aliene rei ↄcupiſcentiã
qꝛ chꝛiſti eccleſia poſſidet vbi perſecuto

res chꝛiſti pen regnabant. C. Idem.
Res eccleſiaſtice ad hereticis iiuſte poſ

0. UMod autem nobis obijciũt ꝙ reſ
eoꝝ concupiſcamus⁊ auferamnꝰ⸗
non recte obijciunt:ſed vtinax catholici
fiant ⁊ non ſolũ que dicunt ſua ſed etia⸗ʒ
noſtra ĩ pace ⁊ charitate nobiſcum poſſi

deant. ſqʒ adeo auteʒ calũniandicu⸗

piditate cecant᷑:vt nõ attendant quã ſint
inter ſe ↄtraria que loquunt᷑. Ipſi certe
dicunt ⁊ iuidioſiſſime ſibi ↄqueri vidẽt᷑

iperio coartamꝰ. hoc itaqʒ nullo modo
faceremꝰ:ſi res eoꝝ poſſidere vellemꝰ.

MNuis eni auarus querit cõpoſſeſſoꝛeʒ:

quis dominandi cupiditate inflämatus
vel faſtu dominationis elatuſ deſiderat
habere ſorein. Ipſoſa certe attendãt
quonda ſuos modo etia ſocios noſtros
⁊ fraterna nobis dilectione coniunctos
quẽadmoduʒ ſua teneant nõ ſoluʒ que
habebant ſed etiaʒ noſtraque nõ habe
bant.qui tamẽ ſi paupeꝝ compares ſu⸗

mus etiã noſtra ſunt ⁊ illoꝝ:ſi auteʒ pꝛi⸗

uatim que nobis ſufficiant poſſidemuſ:
non ſunt illa noſtra ſed paupex quoꝛuzʒ

pꝛocurationeʒ quodãmodo gerimꝰ:nõ

Fropeletaie nobis vſurpatione dãnabi⸗
li vendicamus. Quicquid igit᷑ nomie ec
cleſiaꝝꝑ partes donati poſſidebant: chꝛi
ſtiani iperatoꝛes legibus religioſis cum
ipſis eccleſijs ad catholicã eccleſiaʒ trãſ
ferre iuſſerunt. Cum ergo nobiſcuʒz ſunt
plebes earundẽ eccleſiaꝝ: nobiſcu ſunt

3

pauperes qͥ de eiſdem poſſeſſiũculis ale

bant᷑:ipſi potius foꝛis poſiti deſinãt con

cupiſcere aliena:ſed itrent vnitatiſ ſocie
tatẽ vt pariter gubernemus:nõiilla tm̃ qͥᷣ
dicunt ſua: vexꝝ etiã que dicunt ⁊ noſtra

ſcriptum ẽ enim:oĩa veſtra: vos autem
chꝛſti:chꝛiſtus autem deiꝰ.
Igem in epiſtola ad vincentium.
Qui a coꝛpoꝛe chꝛiſti pꝛeciditur:ſpiritũ
iuſticie tenere non poteſt.
2 NUNemadmodũ membꝛum ſi pꝛeci
¶datur ab hois viui coꝛpoꝛe nõ po
teſt tenere ſpiritum vite:ſic homo ſi pꝛe⸗
cidit᷑ de chꝛiſti iuſti coꝛpoꝛe nullo modo
poteſt tenere ſpiritum iuſticie:etiam ſi fi
guram mẽbꝛi teneat quaʒ ſumpſit ĩ coꝛ⸗
poꝛe.In huius vero compagẽ coꝛpoꝛiſ
veniat:⁊ laboꝛes ſuos non dominandi
cupiditate ſed bene viuendi pietate poſ
ſideant.nos autemꝰvoluntatẽ noſtraʒ:
vt iam dictum ẽ ab huiꝰ cupiditatis ſoꝛ⸗
dibus quolibet inimicoꝝ iudicante pur
gamus quãdo eos ipſos quoꝝ laboꝛes
dicunt᷑ vt nobiſcuʒ ⁊ illis ⁊ noſtris in ſo
cietate catholica vtantur:quantũ vale⸗
mus iquirimus.ſed hoc ẽ inquiũt quod
vos mouet.ſi iniuſti ſumꝰ quare nos qͥ⸗
ritis:qbus reſpondemus.querimꝰ vos
iniuſtos ne ꝑmaneatis iniuſti.querimus
ꝑditos vt de inuentis gaudere poſſmuſ
diceutes: moꝛtuus erat frater ⁊ reuixit:
perierat:⁊ inuentus ẽ.quare ergo me i⸗
quit nõ baptizas vt me abluas a pecca⸗
tis:reſpondeo:quia non facio iniuriam
characteri iperatoꝛis:cum erroꝛem coꝛ
rigo deſertoꝛisꝰ quare iquit apud te vel
penitentiam non ago:imo niſi egeriſſal
uus eſſe nou poteris.quomodo enĩ gau
debis te eſſe coꝛꝛectum niſi doleas te ſu
iſſe peruerſum:quid ergo inquiunt apõ
vos cuʒ ad vos trãſimus accipimus:re
ſpondeo non equidẽ accipitiſ baptiſmũ
qui vobis extra compagẽ coꝛpoꝛis chꝛi
ſti ineſſe potuit:pꝛodeſſe non potuit:ſed
accipitis vnitatem ſpiritus ĩ vinculo pa
cis:ſine qua nemo poterit videre deum
a charitatem:que ſicut ſcriptum ẽ: oꝑit
multitudiuem peccatoꝛum.ſi autem con

ſideremus quod ſcriptum ẽ in libꝛo ſapi

entie:ideo iuſti tulerunt ſpolia ĩpioꝛum.

gare. ar. contra 5

C.de ap.ampli -

oꝛem. Ex eo ꝓꝙ
dicit inimico eſt
ar.ad queſtionẽ
ſabbatinaʒ. ꝙ ſi
aliquis ſubmiſit
ſe arbitrio ini⸗

mici. licet tulerit

duraz ſententia
illa tenet. dũ
modo non pꝛe⸗
cipiat aliquid ĩi⸗/
iuſtum. vt extra

ð iureiuran. qn

tauallis.ſʒ ſi al
quid durum pᷣci
piat illud eſt re
ducenduʒ ad ar

ri.yt.ff. pꝛo ſoc.
ſi ſocietatem.
o ¶ SBeſertoꝛiſ.
hic comparant
deſertoꝛi redeũ
tes ab hereſi. ?·
tamen cuʒ deſer
toꝛe ſtrictiꝰ agi⸗
tur qᷓ; cum here
tico:yt dicitur ĩ
ſumma. dicitur
autem deſertoꝛ
qui diu vagatuſ

„

reducitur.ff. de

M

——⸗

s⸗

en
bi fer
niſe⸗
ninonn
nmt.
eyftan
onkbone
Munttni
iiſtn
ige
Cturpay⸗
mnh
rzitnon
gon
üsket
agun
güir
intnin
hrronfß
naſn
ſſſca
nineſt
inte
ltcin
ſoonbe
Cimlui⸗
Helence
Chum

—
—
—

=

=

rſig i
(ſuntone

ulgo⸗
liccl

Sripon
4

iklt⸗
üfſegil
ſeiln de

rnnto

Wimne⸗

ſükhinn
ihnei
fikcemn
hſcnen
ptaran
Agemdnn
Eipinngz
lieüiſd
nitinſe⸗

ſteciin

ſnentehe
tinepian
tii nni
enich
ieſtnen
lnter
Ub.

XXUit⸗ Q. vIII.- 226

Veecpiſcopis yero clericis hac mareria a var ijs tracta ⸗ ſltoꝝ ꝗ violentias ferunt. alioqn ſecus ẽ. ex de cle.percuſc.pe ··
Gao . tum eſt varic.quidam dicũt ꝙ clerici poſſunt vti af mis e Ludis.ſecꝰ ſi ĩ alijs ludis.vt er de cle.ꝑcuſ.c.pe.ex᷑ de ho.lato.
“ . pꝛo defenſione tantum. vt ciypeo loꝛica.ſed non armis f ¶ ¶ Sepultura.ſi penituit ſed non mñ cccleſia dʒ oꝛare pꝛo ipſo nec ſumere
eſie impugnationis. Alij dicunt ꝙ omnia arma poſſunt ac· oblatriones eius.vt hic dicit.⁊ idem ẽ de raptoꝛe qui i fine penitetvt extra ꝭ
Apere ad defendendum ſe duʒ tamen illud inconrinẽéti rap- ſuꝑ eo. eccõtraẽ in ſoꝛneamentis.qꝛ illi non hñt ſepulturaʒ.lz alia ſacra
ſat. eoſenñ ”MMVMV . HGmDenta rechiant wrer
nn lneeeſſirate ine⸗ Item qð legituri pꝛouerbijs:theſauriʒã milites. talia enĩ ſunt munimẽta ſacerdo e nbie⸗ ckrani
Cre nitabili. vt exẽ¶H ef tur aut iuſtis diuitie ĩpioꝛum.tunc vide/ tis. Aliter nec debeo nec oſſũ reſiſtere na ſepultura.vt dixi.õ
. bomi.c· i . . ¶ cco bimus non eſſe qrendum qͥ habeant reſ fugere aut ⁊ reliquere eccleſiã nõ ſoleo. e.g. v. placuit.0.
u nenioꝛ yt Linr⸗ hereticoꝝ:ſed qͥ ſint i ſocietate iuſtoꝛuʒ. ſeruꝰ chꝛiſti nõ cuſtodia tꝑali ſy domini S Eerici. arma.
pleul eg.in paeſecd Sten poſt aliqua.ſi coꝛpus chꝛiſti tollit pꝛonidentia perire conſueuit. Hinc armox appella
nnene ſ alias pnt euu⸗ Dolia ipioꝝ ⁊ ſi coꝛ bꝛiſti theſauri ſam de bis qui in bello aut ri 4 tione itelligunt etiaʒ
n dere no ſument ſpolia ipioꝝ ⁊ ſi coꝛpoꝛi chꝛiſti theſauri etiam de his qui in bello aut rira moꝛi-⸗ ſigna æ lapicles. ff.d?è
lufſ arma. ptextra 5 Zent diuitie ĩpioꝛuʒ: non debẽt ĩpij foꝛaſ. untur in cõcilio triburienſi ſic ſtatutu ẽ. ver.ſig. armoꝛum ap⸗
UNSE homi.ſuſcepimꝰ remanere vt calnient᷑ ſed itrare potiuu Poꝛ derico gui in bello aut rira moꝛi pellarione.
liiſ alij dicũt ꝙ au ⸗ vt iuſtificent᷑. Itẽ poſt aliqua.ĩ chꝛiſti er tur orĩ̃o vel oblatio non efferatur. b ¶Aolẽtes. ſecus ſi
ii ctoꝛitate pa.pnt o compagẽ coꝛpoꝛis veniãt:⁊ laboꝛeſ (A qʒ clericus aut ĩ bello'aut in cauſa timoꝛis faciant
n wtnont fſuos nõ dominandi cupiditate ſed bene ¶ NHarixa aui gentiliiludis moꝛtuꝰ fue mnc cui nee Fele vi
an we⸗ vſona ß Vdi pietate poſſidet. nos aut volunta nit: neqʒ ioblatiõe neqʒ i orone pꝛo eo cnioer.
An per alios boꝛta teʒ noſtraʒx vi iam dictuʒ ẽ ab huius cu/ poſtulet ſʒ in manꝰ incidat iudiciſ:ſepul Nicunz ex cle
upnn. do ad pngnã. t pitcitatis ſoꝛdibuſ quolibet inimico iudi tura’tamen non pꝛiuet. Iteʒ ex ↄcll. 9 ro. z ſinti mino
hn e pꝛidẽ etia cãte purgauimus: quãdo eoſipſos quo tole.de clericis arma ferenttbus. iibus oꝛdinibus oſti⸗
bimce poſſunt milites ruʒ laboꝛes dicunt᷑ vt nobiſcuʒ ⁊ illis ?ꝓ Sradu amiſſo tradantur ĩ monaſterio iuti.vt. xx. q·iij. cos ꝗ
ze aliquos dar pn noſtris i ſocietate catholica vtant᷑: quan clerici voluntarie arma ſumentes. ar. tñ cõtra ex de vo.
ſtne vi — tuʒ valemus ĩiquirimus. Nis igit au 6 Zerici qui ĩ quacũqʒ; factiõe arma⸗s tlun aſz ach
nn Bulez uns indLrtoꝛitatibo liquido monſtrat: ꝙ ea q ab ¶ Avolẽteſ ſumpſerint reꝑti amiſſo oꝛ: ibabent inumico ie
a cleriei defenden pereticis male poſſidentur: a catholicis dinis ſui gradu in monaſterio penniter dicit ꝙ poſſũt arma
nnn do ſe occidant iuſte auferunt᷑ nec ideo aliena poſſiere tradant. C Item ex ↄcilio meldenſi. defenſtonis accipere.
tſen aliquem habes dicuntur. D. VIII. Pꝛopꝛij gradus amiſſione mulctentur faciant ergo clerici ſi
uinf Pararmyl dil de , . Eepi copis vero Nel qbuſli⸗ militaria arma deni ſrenre cut morſes vr:xxxyvl.
nulh 6 et clericis nec ſua aucto ¶Aicunqʒ ex clero vident᷑ e arma ducpdl.
na d rtte nec ancontute romiai Je müitmia,noſumat:ncarmatl „ ſtelana borne
ceſſauerit obſer D. põtificis arma arriꝑe valeẽt cedẽt:ſʒ ꝓfeſſionis ſue vocabulũ religio eſia ſua ipugnar vel
nantia legis. æ facile ꝓbat᷑.Cũ eni petrus q ſis moꝛibꝰ ⁊ religioſo habitu pᷣbeãt: qð patria. vt. 8 e.q iij. foꝛ
pe* licun repel · pꝛimus apoſtoloꝝ a dño fuerat electus ſi ↄtẽpſerit tãquã ſacroꝝ canonũ ↄtem nitudo.ff.de reu. mini
e iimias non materialẽ gladiũ exerceret:vt magiſtruy ptoꝛes: ⁊ eccleſiaſtice auctoꝛitatis pꝛo⸗ me.iio.
ſoluͦ ꝓſe ſed ꝓ a iudeoꝝ iiuria defenſaret audiuit:ↄuer phanatoꝛes ꝓpꝛij gradꝰ amiſſione mul- mBBitur noſtrnz.
ſarior ſe gi te gladiũ tuũ i vaginã.oĩſeni qͥ gladiũ ac ccent᷑:qꝛ non poſſunt ſimul deo ⁊ ſeclo M ergo einos ro
Weamez tm lei cCeperit gladio pibit. ac ſi aꝑte ei dicerel:· militare. ¶ His ita reſpõdet᷑.ſacerdo⸗ Wperat beat an
mẽ deſendere bactentibi tuiſqʒ pdeceſſoꝛibus inimi tes ppꝛia mann arma arriꝑe nõ debent veratoꝛ conceſſit ei e.
m ſe ipſum. yt cos dei gladio coꝛpoꝛali licuit ꝑſeq.dei⸗ alios ad arripiẽdũ ad oppꝛeſſoꝝ de⸗ uitatẽ cnʒ ducatu ſuo
e de homi. c. iſ. ceps ĩ exemplũ patientie gladiũ tuũ.i.tis fenſionẽ atqʒ ad inimicoꝝ dei oppugna vrxt.lxiij.ð.ego.xcvj.d.
⁊ e de de ꝑcuſ. bi hactenꝰ ↄceſſuʒ i vaginã ↄuerte ⁊ ſpi- tionem eis licet hoꝛtarũ. nde leo conſtantinus.fed im/
c pe.io. non cre ritualẽ tm gladiũ qð ẽ verbum dei ĩ ma⸗ iiij.ſcribit lodouico auguſto. peratoꝛ aduocatus
Bo bocareeun ctatione veteris vite exerce. oĩs eni pᷣter ꝛo ſarracenis papa iubet populum ibi ·yt ex de elec. vene⸗
Rartanemc illu vel auctoꝛitatez eius qͥ legitima pote ↄgregari: ⁊ eis ad li? maris occurrere. rabilem.
ſem iniuriaz de⸗ E d . Gin 711. ſer. n ¶Et egreſſi epiſco
ſendit eti ſbo· ſtate vtit: vt ait apoſtolus: nõ ſine caau ·GBit cu ſepe aduerſa a ſarracenoꝛuzʒ piergo poſſunt inter
micidiuʒ faciat. ſa gladiũ poꝛtat:cui etiã oĩs aia ſubdita ꝑtibꝰ ꝑpueniãt nücia:qͥdã ĩ romanuy exſe bellis. naʒ ⁊ pau⸗
yt.5.e q iij non eẽ dʒ. ois enim inquã pꝛeter auctoꝛiita poꝛtũ ſarracenoſ claʒ furtiueqʒ vẽturoſ lus interfuit.xt.. e q
iferenda. Iʒ fo- teʒz huiuſmodi gladiũ acceꝑit gladio ꝑpi⸗ eẽ dicebãt: ꝓ ; noſtx ogregari pꝛecipi- iij.maximianꝰ æ mo-
zeoularlarf bit. Item ambꝛo. arma epiſcopi lachꝛ mus populũ maritimũqʒ ad littuſ deſcẽ ſes.xxxvj.d c.xl. io.
H me ſunt ⁊ oꝛationes. Iteʒ illud apoſtoli. dere decreuimꝰ ⁊ egreſſꝰ ſumꝰ? roma,;z. O ecre eeſentia⸗
neceſſital vt.⸗ d. n voſmetipſos defendẽtes fratres cha C. Item. Alioꝛ ſui gregis papa dʒ mak miſ debetepiſzo
l quia te obno⸗ riſſimi. quãuis oibꝰ generaliter dicatur: eſſe: ac pꝛecipuus adinto— pieſſe cuſtodes char
xium. b. ſpecialiter tamen pꝛelatis dictum intelli B Cire vos opoꝛtet ꝙ nũquã ab aliq arum ſed etiaʒ defen
O- Am a in / gitur. Unde Jo.papa angelberge impe bo nr̃os hoĩes ſinimꝰ oppꝛimi:ſʒ ſi ſoꝛes eccleſiarum. vt
Ueis. phi ratrici excuſans.io.epiſcopum remoue neceſſitas vlla icurrerit pᷣſentialꝰvindi xvj.q·j. in canombuſ.

bnit. ex H vꝛ ꝙñ
iʒ alicni defẽder
dominum ſuum
yel ſociũ.ſed tm̃
ſeipſum. vt e ð
bo.c.ij. ſuſcepi⸗
mus.e de cle . ꝑ
cuſ.c.pe.ſed cõ⸗
na hoc ẽ.z. e. q.
ſij. c. foꝛtitudo.?
c.pꝛo mẽbꝛis.⁊
c. ylt. -.ð. vj . q. j.
iſames. HNã ſer
nus potiuſ iuua
bit dominuz
ſeipſuz. vt. ff. ad
Nicũqʒ.
in bello. H
iMtelligas ſieex

ri de militia dicit.

AQAat cõtra ꝓfeſſionẽ ſui oꝛdinis ſe⸗
cularẽ militiã exercere:terrã defendere
8 p̃lijs tractare ð armiſ terrene ptãtis ẽ.
* Itez Innocentius pa. e eodẽ.
Am a iundeis iquit dominꝰ capere
tur: ⁊ petrus cuiuſdã inobediẽtis
aurẽ abſcinderet:ferire ꝓhibuit: ⁊ foꝛ⸗
ma oiuʒ ſacerdotuʒ quoꝝ pꝛioꝛ erat eti
aʒ ꝓ ſeipſo capi arma carnalia ꝓhibuit
EGrem ambꝛoſius.
Seé eodem. Palea.
On pila querunt ferrea: non ar⸗
ma chꝛiſti milites.coactꝰ repugna
re non noui:ſed doloꝛ fletus oꝛationes
lachꝛyme fuerunt mihi arma aduerſus

Seeodem.
Imiuz certe veretur:⁊ iure foꝛmi

camꝰ:qꝛ noſtri gregis in oibꝰ vltoꝛes eẽ
debemus ⁊ pꝛecipui adiutoꝛes.
Item exercitui francoꝛuuam.
Celeſie regnum a deo ↄſequitur qui
chꝛiſtianoꝛum defenſione moꝛitur.
wO timoꝛeꝰac terror̃ depoſito cõ
tra inimicoſ ſancte fidei ⁊ aduerſa
rios oĩum religionũ ager᷑ viriliter ſtude
te.nouit enĩ oĩpotẽs ſi qlibet veſtroꝛum
moꝛiet᷑:ꝙ ꝓ veritate fidei ⁊ ſaluatiõe pa
trieaac defenſiõe chꝛiſtiãoꝝ moꝛtuus ẽ:
e⸗ ab e pꝛemiuʒ celeſte ↄſequitur.
Item alcuinus. .
Are longobardos pꝛecibus hadria
ni pa. Carolus bellum ſuſcepit.
H Oꝛatu ⁊ pꝛecibꝰ hadrianiroma
ne vꝛbis epiſcopi exboꝛtatꝰ carolꝰ

⁊ ſic patet hic ꝙ ipſi ẽt

vaſallos ſuos tenent
defendere defenden-⸗
do non vlciſcendo i⸗-
iurias.vt.xlvj.di.ſedi

tionarios.io. MU

p¶ ni timoꝛc.õ.
eæ.q.v.omni.
q ¶ Patrie. õ. c. q.iij.
oꝛtitudo.
x π Mttatu. hadri
badrianus.

,

4

(6. Iſpar.ꝑſequũ⸗

tur. vꝛ ergo ꝙ ſi

ſaraceni non ꝑſequũ/

tur chꝛiſtianoſ nõ poſ

ſumus impetere eos.
Mam etiaʒ ad menſã
coꝛum comedere poſ
ſam. ⁊ lex dicit ꝙ eis
gete degentibꝰ nullaz
debemus facere mole
ſtiaʒ vt. C. ð ſacri.pa⸗
ga. chꝛiſtianus. io.

b·AReterea. cõpꝛi
mttMmi. hec ratio ñ
vi

idetur ſufficere. niſi

eæẽt iudex eoꝝ.nã ſi iu

dex negligit facere iu⸗
ſticiaʒ de ſuo ſubdito
ipſemet põt cõueniri.
vt dixi. S. eo.q.ij.dñs.

æ..õ.c.q.iiij.c.vl.⁊.q.

non eſt.
c ¶ Voõomittit. ſi. S. lx
xxiij.di.erroꝛ.
d Egi. ſiromaſtẽ
1;zelü idignati-
onis ſiue vindictam.
e ¶ lHclie.cum petijt
vt ignis deſcẽderet ðᷣ
celo ꝗ duos quinqua⸗/
genarios exuſſit.
¶Sinmonis. ꝗ vltuſ
E in duos magos re⸗
toꝛquendo in eos ſer
pentes quos magicis
aAr tibꝰ ſuꝑ eũ milert.
ſalomon.
hb¶ ESeueritate. xyij.
q.j.ananias.
i cCcidit.homici/
àn ſactũ notat
non ius.talis enĩ non
d homicida. vt.ẽ. e.
q.v.ſi homicidium.
kꝑ(C. Et ad cãm. oẽs
eni circunſtantie ſũt
iquirende.yvt ex de te⸗
ſti. cum cauſaʒ.ſic.xy.
q.vj.c.j.in fi.qꝛ cauſa
facti potius ẽ inquirẽ
da q; ipſum factũ.vt
ibi dꝛ. 2.ff. de fur. ve
xxix.di.ſciendum.
1—–2 nulla. i quadra
geſimali. vnde z

machabei pugnauert

i ſabbato.non obſtat
Eẽx de treu. ⁊ pa. c.j.qꝛ
hic loquitur de defen
ſoꝛe ibi de pugnatoꝛe
m Patrie.S. e.Oĩ.
n ¶ ¶Beum. . xij. q.ij
0 6 Etrug. ananiã
Xyj.q.j.c.J·⁊· S.
eo.q.iiij.ea vĩdicta.⁊
xvxvij.q.j.ananias.

pPp TTpꝛidẽ a doꝛ
16 ſo.ar. ꝙ dolus

4

3 hoſtẽ licite põt fieri

yt.ð. e.q.ij. dñs noſter
⁊.xxij.q.ij.vtilem.

q Relaxes. a capti

nitate.
r ¶Suanẽſes. pᷣmo
eni iurauerant reipu.

. Obſideſq;. liber

põt eẽ obſes ꝓ pa
ce ſernãda nõ ꝓ pecu
nia.vt ex de iurein.ex
reſcripto.ar.ad idem
ff. de teſtamen. obſi⸗

CLauſa.

rex belluʒ cõtra longobardos ſuſcepit:
qð pꝛius qdeʒ ⁊ a patre eius pipino pa/
pa ſupplicante cũ magna difficultate ſu

ſceptum eſt. ¶Item alexander papa
omnibus epiſcopis hiſpanie.
Judeos non debemus perſequi ſed ſar
racenos.
6 ſpar nimixꝝ ẽ iudeoꝝ ⁊ ſarrace
noxꝝ cã.ĩ illos eni qͥ chꝛiſtianos ꝑ
ſequunt ⁊ ex vꝛbibꝰ ⁊ ꝓpꝛijs ſedibꝰ pel
lunt iuſte pugnat᷑. Hi vero vbiqʒ ſerui⸗

re parati ſunt. Item io. viij. demago

Duci gloꝛioſo.
MNQui crimina que poteſt emendare non
coꝛꝛigit ipſe cõmittit.
Reterea deuotionis tue ſtudiũ ex·
hbhoꝛtamur:vt ↄtra marinos latrun
culos qͥ ſub pᷣtextu tui noĩs i chꝛiſticolas

debacchant᷑ tãto vebemẽtius accẽdariſ

quãto illoꝝ pꝛauitate famã tui noĩs ob⸗
fuſcatã fuiſſe cognoſcit᷑: qm lʒ credi poſ
ſit ꝙ te nolẽte illi nauigantibꝰ iſidientur
tamẽ qꝛ a te compꝛimipoſſe dicunt᷑:niſi
eos cõpeſcueris:inoxius nõ habeberiſ.
ſcriptuʒ qppe ẽ qͥ crimina q̃ poterit emẽ
dare non coꝛiqgit ipſe cõmittit.
Jtem hiero.ad riparium.
Erumen punire pꝛo deo non eſt crudeli
tas ſed nietas.

I Egi ſiromaſtenfi nees auctoꝛitatẽ

helie ⁊ ʒeluʒ ſimonischananei pe
tri ſeueritatem ananiam ⁊ ſaphiraʒ tru⸗
cidantem:paulisconſtantiam qui elimã
magum vijs domini reſiſtentem eterna
ſeueritate damnauit.non eſt crudelitas
crimina pꝛo deo punire ſed pietas. An⸗
de in lege etiam dicitur: ſi frater tuus ⁊
amicus ⁊ vxoꝛ que ĩ ſinu tuo doꝛmit de
pꝛauare voluerit veritatem: ſit manus
tua ſuper eos: ⁊ effundens ſanguinem
ipſoꝛum. ¶ Item io. chꝛyſoſto. ſuper
mattheum homelia. xvij.
Quedam in veteri teſtamento licebant
que in nouo pꝛohibentur.

CCZccidit finees hominem ⁊ reputa⸗

tum eſt illi ad iuſticiam. abꝛaam ve
ro non ſolum homicida ſed etiam par⸗
ricida quod certe grauius eſt: effectus
deo magis placuit.petrus vero geminũ
fecit homicidium. fuit tamen opus ſpiri
tuale quod factum eſt. Non ſoluʒ igitur
reſpiciamus ad opera ſed ad tempus ⁊
ad cauſamva ad voluntatem.perſonaꝝ

quoqʒ; differentiaʒ ⁊ quantacunqʒ alia

ipſis operibuſ acciderunt diligentiſſime
inquiramus. Non eni poſſumus ad ve⸗
ritatem aliter peruenire.
Item nicolaus papa ad conſulta

bulgaroꝛum.

Neceſſitate inſtante e iam in quadrage
ſimalibus diebus bellum inire licet.

B A nulla vꝛget neceſſitas:non ſolum

quadrageſimalitempoꝛe ſed etiam
omni tempoꝛe eſt a pꝛelijs abſtinenduʒ.
ſi auteʒ ineuitabilis vꝛget impoꝛtunitaſ:
nec quadrageſimali tempoꝛe pꝛo defen
ſione tam ſua quam patrie ſeu leguʒ pa
ternarum eſt belloꝛum pꝛoculdubio pꝛe
parationi parcendum: ne videlicet de⸗
um vvideatur homo tentare:ſi habet qð
faciat:⁊ ſue ac alioꝛum ſaluti conſulere
non pꝛocurat:⁊ ſancte religionis detri⸗
menta non pꝛecauet.

iunij arnulphus hanc epiſtola
vobis direximus tranſmiſit: ideo rele
gentes eam vigete ſi in fide ſuanenſes

C Item gre. in dialogo. .

Wetrus ananiam ⁊ ſaphiram increpi

do moꝛti tradidit.
Etrus qui tabitam moꝛtuam oꝛan
do ſuſcitauit:ananiamꝰ⁊ ſaphiraʒ
mentientes moꝛti increpando tradidit.
neqʒ enim oꝛaſſe in eoꝛum extinctione le
gitur:ſed ſolũmodo culpam quam per⸗
petrauerant increpaſſe. conſtat ergo qꝛ
aliquando talia ex poteſtate exhibentur
aliquando ex poſtulatione: dum ⁊ iſtis
vitaʒ increpando abſtulit:⁊ illi reddidit
oꝛando.
¶Item veloci magiſtro.
MBeatus gregoꝛius quoſdã hoꝛatur vt
milites congregent:⁊ contra hoſtes ar⸗
ma viriliter pirent.
VTpꝛidem gloꝛie veſtre notificaui⸗
mus: quia milites illuc erãt parati
venire:ſed quoniaʒ inimicos congrega
tos ⁊ huc diſcurrere epiſtola veſtra ſi⸗

gnificauerat:hec eos hic cauſa retinuit:

nunc vero vtile eſt viſum aut aliquanti
illuc milites tranſmittantur quos gloꝛia
tua admõere ⁊ hoꝛtari vt parati ſint ad

ſuſticiam ⁊ ad laboꝛem ſtudeat:⁊ occa⸗

ſione inuenta cuʒ gloꝛioſis filijs noſtris

