pꝛeceptum. iio. tetie atqʒ depoſitioni ſubiacebit. ſi cõötu nmull⸗ epᷣoꝛuʒ illũ pᷣſumat abſoluere:niſi ſi rũpat veſtimẽ uct
bjEõſbyteroꝛi. marx fuerit: excõicet. Itẽ nicola⸗? ka. moꝛtis vꝛgeẽte piculo: donec apoſtolico ta ſua. tzidᷣ ere eunl
Aa ſecularl. ſe-· thadoni archiepiſcopo mediolanenſi. coõſpectui pñtet: ⁊ eiꝰ mãdatuʒ ſuſcipiat. dartuc drrio. en
cularis index in hig Flagellatoꝛei clericox poſt tertia admo Qui aut de eccleſia vi aliqu exemerit: nia ligioli mnn
ontdertiont⸗r bel ilione ſine reſſpueriut: ercömunicemt, veli ipſa eccleſia vel loco vel culmi ſa⸗ Aeig felgeſn nn
de ecclaſticꝰ iudex. vt (6 ꝛeſbyteroꝝx flagellatoꝛibꝰ 1 oc cerdotibꝰ ? miniſtris aliqd iniurie ĩpoꝛ?, l. quereligioſis. un
xxiij.q.v.ſunt q̃dã.io. ciſoꝛibꝰ:pᷣdonibꝰ.ſ.q ſeculari bꝛa tauerit:ad inſtar pnblici criminis ⁊ leſe q . Subiaceat . Vr
ð falſũ ẽ. vt ex de iu⸗ chio minime coercẽtur:iuxta pᷣceptũ dñi maieſtatis accuſabit᷑:⁊ ↄuictus ſiue ↄfeſ ilte canon ẽlate ? in
di cũ nõ ab hoie. b. itẽ prlacz vt fraterno amoꝛe conueniant ſe ſus capitali ſnia a rectoꝛibꝰ puicie feriet ſlerile eke
bie pʒ ꝓ̈ ſccnlaris po cundo ac tertio:qͥ requiſiti ſi ſe nõ audie ſicut i...li. codicis legit ti.de ep̃is ⁊ cleri la. Riener ennce
ti e geclaſtica rit: cöueniẽte eccleſia eos ſacra cõiõe p/⸗ cis lege.Si qͥs ĩ hoc genꝰ ſacrilegij/ ꝓru rckriſpto⸗ ybi d
Rerſtin. vnren, drenz uari:atqʒ ſi in ſua obſtinatiõe pmanẽteſ pit. ⁊ i digeſtis ad legẽ iuliaʒ repetũdax cq go ipſo ſe iet
ad veꝝ ·⁊. xxxij d. eok ſacerdotalia mõita foꝛte ↄtẽpſerint: ab lege vltia. ¶ Comittut etia ſacrilegiũ q iciditi ſententij unt
g. ? di. xvij. nõ licuit. eccleſie cõpage ſub anathematis interdi ↄtra diuie legis ſanctitatẽ aut neſciẽdo vt.xxiiij:q·j·c.ſ. tiel
iPDPꝛemiſſa. arg. ꝙ ctioe reſecare lniam tribuimꝰ:quos etia cõmittuut:aut negligẽdo violãt ⁊ offen/ 7.1j i00. H H
excõicat pꝛio debeaat reſipiſcẽteſ tandẽ digna ſatiſfactõe pᷣmii qunt:autq de pꝛicipali indicio diſputãt: Onient⸗ de
ſaliſface abſolut ſain gremio ſcẽ mr̃is eccleſie renocanri dubitãtes an is dignꝰrſit: quem pꝛiceps Kernaar wwnae N
t hie crjciſ rce ·noueris poſſe. . Itẽ ex cocilio ma elegerit: vel q itra ꝓuiciaz ĩ qᷓ ꝓuicialen hupti ſy illine Imm
vii igs meinor. gütineſi capitulo.xxiiiſ.. Maled. 2 ciues habent: officiuz gerede ac ſuſciI mun ffadlin. n
peſſimã. er ð iurepa. Ai pꝛeſbyteꝑꝝ occiderit.xx.ãnoꝝ iẽde admiſtratiõis deſiderãt:vt codice pecul.ſacnlehi. gin
relatũ.ar.õ ex de ſen. pena m canones imponat. ſi aut i. ix.ti.de crinie ſacrilegij. ¶Sinnliter ſ .Neſciendo. . hn
ex.ꝑ tuas.So.aut ex negauerit:ſi liber eſt:cũ ſe eptuagita duo de iudicio ſummi pontificis aliquid dii⸗ q iuris iganz
cõicat᷑ qꝗs ꝓ ↄtumacia bus iuret.ſi aũt ſeruus ſuꝑ.xij.vomeres putare non licet. Ande nicolaus pa ri dinini n.
aut delicto. ſ pcõè⸗feruẽteſ ſe expurget:cõuictus noxavſqʒ pa omnibus epiſcopis. 1 nen Sn dec
nmael ne Eſti de· ad vltimũ vite tẽpus militie cigulo care Meminié pmiſſuz de eo qð papa ſtatnit R. eps indictt rn
lictov iloẽ cuils: i alt: abſqz ſpe coiugij maneat. C Item iudicare vel eius iententiam reraaae. dignürposin. n
pꝛiꝰ abſoluet ꝙᷓ ſatii ⸗ ex cõcilio triburiétſf. Paleg. =— Emini de ſedis apoſtolice ſudi⸗ cdicabim ior iun
fecerit. ſic diſtiguit eẽ Lpꝛeſpyteriñ vadat niſi ſtola aut cio iudicare ant illi? ſniaʒ retracta diicfde n
8 ver. ſig. ex pte. io.cer Oꝛgrio iduti: 7 ſi in itinere ſpoliãtur re pmiſſuʒ: vʒ ppꝑp romane eccleſie pꝛim q indi.ꝗ 95˙ a. . R
re ſp excõicat as p ccoõ aut vulneratur vel occidunt᷑ nõ ſtola ve rũ chꝛiſti munere iĩ beato petro apoſtolo Gan. e nk enn
tumacia. ſed i qnq; ſtiti: ſimplici emendatiõe abſoluẽtur. ſi diuinit? collatuz. Sacrilegij q̃qʒ rea n. 3 poſſum
ut illa dcrcexper⸗ aut cũ ſtola:triplici. ¶Item ex eodẽ ca tmũicurritqͥ indeiſ publica officia cõmittit appellarea indi
niſi ipſo inre ĩcidat in pitulo quinto. Malea. CUnge i toletano ↄcilio.iiij.legitur. ce quem ipſe ex du
canonẽ late ſnie. vt.x B certa ſcielia de⸗ ri
vij.q.iiij.ſi ꝗs ſnadẽte. L . . . llit ex de re. W g
k G Oi ſubdiaconũ.pᷣſbyteꝝ.qd ð hac pena fieri debeat bẽs er ð pe. c.ij. mu · cum olim. er̃ de app.nonit.ex de ſen.⁊ re indi.cum cauſa. fito NN
1 Vi occiderit. publicam ſed ꝗd ſpectat ad ipatoꝛẽ ipoer̃ alicui publi v Aui itra ꝓuiciã. ptoꝛ tñ eligẽdꝰẽ pbi larẽ fouet. vt. (. deo ibe . n
caʒ penitentiã. dic ꝙ imperatoꝛ iſtruit quid iudex eccleſaſticus facturus ſit. tres.ſilr defenioꝛ ð ipᷣa cinitate eligẽdꝰ ẽ.ĩ ant.ð defen. cini. F.j. . Wn
ſicut econuerſo. vt.v.q.vlti.delatoꝛi. . pꝛelatus potius de gremio pꝛopꝛio qᷓ; alieno.vt.lxi.di.nullus.ꝛ ſacer⸗ i
m J s.hoc nomine ſigꝗs etiam femine continent᷑.vt.ff.de verb.ſig.l.j.fe⸗ Aaos de pꝛopꝛia dioceſi.lxxj.di.hoꝛtamnr. W
mina enim bene incidit in canonem bunc.pt ex de ſen.ex.mulieres. x L Bonnteiracige ſe ipſemet yel eius ſucceſſoꝛ poteſt eam re⸗ ah

Bfußtr
Ctiagt
luſe
Auite
fe
attgt

ſ

ſietbi

Cuin
äiut
lolpe

7

6gan
ikin
HR

Bocare. vt. Exxv

g· ix. ſententiaʒ ·

84 4 BVnſtituit

gqui ex in⸗

deis.i.ð familia

ipſoꝛum. vel lo⸗

quitur de iudeis
de nouo ad fidẽ
conuerſis.
b ¶¶ Ofſicia · g.
di.liiij. nulla ol⸗
c ¶ Cedibus.ñ
ꝙ eccleſia iudi⸗-
cat ð his qui fo⸗
ris ſunt.contra
id quod eſt.ij.q·
j· multi.hoc ĩ pe/
na tempoꝛali ſi⸗
ne ĩ pecuniaria.
ſimiliter in ſpiri
tuali ſed indire⸗

yſur. poſt miſe⸗
rabilem. vel ſi.
xxyiij .q.j. ſepe.
d 4 ) Etuẽtes
Mtardita
tis.i.retentiõis.

e. Be pꝛeſenti

minus iſte pote⸗
rat per alium iun
rar: yt hic patet
⁊.c.di.optatum.
⁊ ſcias ꝙ pꝛocu/
ratoꝛ debet inra
re in anima vo⸗/
mini. yt. lxiij. di.
tibi domino ſan
cto. ſʒ ſimplici ſi
ne iconomi in ꝓ
pꝛiam animaʒ.
vt extra ð iura.
calum.in pertra
ctandis.
Sacramen
ta. hoc intellige
cum non eſt tan

Iga ſeuitia domi⸗

ni qui ſuo ſacra
mento poſſit cre
di.vt dixi.xxxij.
q.j. ð benedicto

boarbaro⸗
rum. pꝛopꝛiuʒ ẽ
nomen:ſicut cax
bonenſium.
non petijt cauti⸗
nitate.

i ¶Impnutaret.

no. ar. ꝙ impu⸗
tet ſibi qui de iu
re ſuo confiſus
nolnit yti benefi
cio canonis. vn
de ſi quis ð iure
ſuo confiſus in⸗
continenti litem
conteſtetnr non
petitis inducijs
bene pꝛeindicat
ſibi:licet quidaʒ
boc negẽt. quia
lex dicit: ꝙ lite
conteſt. contra
boc indultuʒ ha
bita pꝛo nihilo
babenda eſt. vt
iij iij. offerat.

.

XVII=

ca officia committunt.
Onſtituit ſanctũ ↄciliũ vt indei aut
bhi qͥ ex iudeis ſunt: officia publica
nullatenꝰ appetãt:qꝛ ſub hac occaſione
chꝛiſtianis iiuriã faciũt. Ideoqʒ iudices
niciaꝝ cũ ſacerdotibꝰ eoꝝ ſurreptiõeſ
raudulẽter relictas ſuſpẽdat: ⁊ officiaꝰ
publica eos agere nõ ꝑmittãt.Si qͥs aũt
hoc ꝑmiſerit velut i ſacrilegũ excõicatio
ꝓferat᷑: ⁊ is qͥ ſurrepſerit publicis cedi⸗
busdeputet. UMex ne reuerẽtia reli⸗
giõis dños ſuo iure fraudaret: ſi famuli
ad eccleſie ſepta ↄfugiẽteſide nequaquã
abſtrahãt᷑:ſacris canonibꝰ ẽ ĩſtitutuʒ:vt
p̃ſſtito a dño ſacr̃o ipunitatiſ ei ẽt reddãt᷑
iuiti:.¶ ¶Uñ gelaſiꝰ pa.ſcribit bõifa.ep̃o.

Poſt pꝛeſtiam ſecuritateʒ ſerui reſtitu

antur dñis qui ad eccleſiaʒ confugiunt.

cte: yt erxtra de ¶ Etuẽtes dñoſ famuli ſi ad eccleſie

ſepta ↄfugerit:iterceſſõeſ debẽt q
rere non latebꝛas:ne hec ipſa pᷣſumptio

tarditatis temeritateʒ augeat renitẽdi.fi
lius eteniʒ nr̃ vir ſpectabilis petrus q̃rit

ſeruũ ſuũ ĩ eccleſia ſci clemẽtis diutiꝰ cõ

moꝛari: cui dũ deputaſſet ſacr̃a pᷣſtari:aſ

ſerit illuʒ egredi nulla rõne voluiſſe.⁊ iõ
directus ſupꝛadictꝰhõ de pñti cũ eo quẽ
elegeris eẽ mittẽdũ cũ de ipuuitate eius
ſacraſpᷣbuerit:eũ ſtati facias ad dñʒ ſuũ
modis oĩbꝰ remeare.aut ſi ĩ hac pertina
cia foꝛte extiterit poſt ſacramentum ſibi
Bescen reddatur inuitus.

G Idem ionnni epiſcopo viennenſi.
dẽ

curitate recepta:ad rᷣatiocinia re
da fugitiui ab eccleſia redire cogantur.
6 Xxoꝛ felicis ⁊ filie eiꝰ romam:qꝛ ſic
ovpoꝛtuit ꝑuenerũt. Si qͥdẽ huᷣc ipᷣʒ
bᷣmũ ſe ad barbarox banilicã ↄferẽtẽ ſe
qʒ bonas cãs habere iactãtẽ egredi ſub
hac ↄditiõe pᷣcipimꝰvt ſi actus ſuos fide
liter ⁊ ratiõabiliter allegaret: nihil circa
eũ ꝓꝛſus aſpeꝝ fieri durũqʒ pateremur

glioqn ſi ↄtra fidẽ ⁊ vtilitatẽ dñicã veniſ

ſe ꝓbat᷑:ipſe ſibimet imputaret atqʒ do
mini oꝛdiatiõi ↄgrue ſubiaceat:qͥ ſupue
niente filio nr̃o viro ſpectabili oꝛthaſio
ſic ẽ ad ſingula queqʒ ↄuictus:vt os aꝑi
re nõ poſſet:⁊ vᷣa eẽ qͥ huic obijcerẽt᷑:vo

ce ꝓpa fateret᷑.ideoqʒ tenet᷑ in cuſtodia

mancipatus. Ideʒ ſyracuſano ⁊ cõ
ſtantino ⁊ laurentio epiſcopis.
Eripiat᷑ i libertatẽ ſeruus cui chꝛiſtiano

iudeus ſignaculũ circũciſiõis ĩpꝛeſſit: ali
oqͥn ab eccleſia dño ſuo reddat᷑ initus.
ℳ „ * — ° „ „ 2
Adasẽq indaice ꝓfeſſiõis extitit mã

cipiũ ſui iuris quẽ ante paucos ãnoſ
ſe aſſerit cõparaſſe:nũc ad eccleſiã vene
franã ↄfugiſſe ſi ngoe ni⸗ſcut petitoꝛij te⸗
noꝛ anexus oſtẽdit:eo ꝙ dicat ibi ab in
fantia chꝛiſtiano:nuꝑ a pfato domino ſi
gnaculũ circũciſiõis ifixũ.q̃ꝑꝑ vra dili⸗
gẽter iter vtrũqʒ ſollicita cura rex fideli
ter examinet veritateʒ:q̃tenꝰ nec religio
temerata videatur:nec ſeruus hac obie
ctione mentitus competentis iura domi
ni declinare contendat.
WItem ex concilio toletano. rij
ſibꝰ? clau

De atrio eccleſie quod.xxx.pa

ditur: niſi pꝛius data ſecuritate fugiens
non abſtrahatur.
Iffininit ſanctũ ↄciliũ vt nullꝰ au

Sacrilegium faciunt: qui iudeis publi⸗

deat ↄfugiẽtes ad eccleſiã vel reſi

Ri. mi⸗

dẽtes ide vi abſtrahere:aut quodcunqʒ
nocibilitatis vel dani ſeu ſpolij reſidenti
bꝰ i loco ſcõ iferre:ſʒ eẽ potius his ipſis

q eccleſias petüt ꝑ oĩa licitũ i.xxx.paſſuſ

ab eccleſie ianuis ꝓgredi:i q;bꝰ.xxx.paſ

ſibꝰ vniuſcuiuſqʒ eccleſie ĩ toto circuitu
reuerẽtia defendat᷑ ſic tamen vt hiqͥ ad
eã ↄfugiũt i extraneis vel lõge ſeparatis

ab eccleſia domibꝰ nullo mõ abſcedãt.

ſed in hoc.xxx.paſſuũ numero abſqʒ do
mox extraneaꝝ receptaculo ꝓgrediẽteſ
aditũ obtinebũt q̃liter ad reqſite nature
vſum debitis exeãt locis:⁊ nullo teneãt᷑
euẽtu neceſſiiudis:qͥ dominicis ſe defen
dẽdos cõmiſerit clauſtris. Siqͥs aũt hoc
decretũ violare tẽtauerit:⁊ eccleſiaſtice
excõicatiõi ſubiaceat: ⁊ ſeueritatis regie
feriat᷑ ſnia.ipſos ãt qͥ ad eccleſiã ↄfugiũt
fecerunt:ſi iuxta pᷣſcoꝝ canonuʒ iſtituta
hi qͥ eos repetunt ſacr̃a reddiderit:⁊ ſa⸗

cerdos ipſiꝰeccleſie ab eccleſie foꝛibꝰnõ

abſtraxerit aut fuga talium ſi euenerit ſa
cerdoti qrẽda ẽ aut dãnoꝝ ſnia ſʒ electi
onẽ pncipis hmõi ſacerdotibꝰ irrogan
da ẽ. Item ex concilio aurelianenſi.
Ante ſecuritatein acceptam de atrio ec
cleſie fugitinus non cogatur exire.

L D cõſtituimꝰ obſeruãdũ:qð eccleſi

aſtici canones decreuerũt ⁊ lex ro⸗
mana ↄſtituit:vt ab eccleſie atrijs vl do
mo vepi eos abſtrahere oino nõ liceat:ſʒ
nec alteri ↄſignareꝰ:niſi ad euãgelia da⸗
tis ſacramẽtis de moꝛte ⁊ debilitate ⁊ oĩ
penaxꝝ genere ſint ſecuri:ita vt ei cui reꝰ
fuerit crimioſusað ſatiſfactõe ↄueniat.qͥ
ſi ſacramẽta ſua ↄuictus fuerit violaſſe:
reus ꝑiurij nõ ſoluʒ a cõione eccleſie vel
oiuʒ clericoꝝ:veꝝx etiã a catholicoꝝ ↄui

mo j'ſeparet᷑.ꝙ ſi is cui reus ẽ:voluerit:ſi

bi ĩtẽſiõe faciẽte cõpõi ⁊ ipſe reus actꝰ ti
moꝛe de eccleſia diſceſſerit ab eccle cle⸗

ricis nõ qᷣrat᷑. Seruꝰ ẽt qͥ ad eccleſiã ↄfu

gerit ꝓ q̃libet culpa:ſi a domio ꝓ admiſ
a culpa ſacramẽtũ ſuſceꝑit:ſtati ad ſer⸗
uitiü domini ſui redire cogat᷑: ⁊ poſtquã
dato ſacr̃o domiĩo ſuo fuerit ↄſignatꝰ:ſi
aliqͥd pene ꝙ eadẽ culpa q̃ excuſat ꝓba
tus fuerit ꝑtuliſſe:⁊ ꝓ ↄtẽptu eccleſie ⁊ pᷣ
uaricatõe fidei a cõione ⁊ ↄuiuio catho⸗
licoꝝ extraneꝰ habeat᷑. Si vᷣo ſeruꝰ pꝛo
ſua culpa ab eccleſia defenſatus ſacra⸗
mẽta domini clericis exigẽtibꝰð ĩpunita

te bcepit: xire nolẽtẽ a domio liceat oc⸗

cupari. Occaſiõe nãqʒ religiõis ſer

nus dominũ ſuũ tene ea eiꝰ miſteriuz
deſtituere non debet.

e ebet. “Unge in gan⸗
genſi concilio legimmr. 2
Religioms occaſione dominum ſuum
non audeat contemnere ſerunus.
Jaͤs ſeruũ alienũ occaſiõe religiõiſ
Mdocet dominũ ſuu ↄtẽnere eiꝰ mi

niſteriũ deſtituere: ac nõ potiꝰ docuerit

eũ ſuo domio bona fide ⁊ cũ oĩ honoꝛifi
centia deſeruire:anathema ſit.

C rem erconcilio Martini pape.
1

Koſipiat᷑ puriſſime qui cauia rèligionis

ocet ſeruũ dominnʒ ſu contẽnere.

82 aͤs ſernũ alienuũ cã religiõiſ doceat
ↄtẽnere dominũ fuũ ⁊ recedere a ſer
niio õ arguatur.
V Itẽ ex ↄcilio carthaginẽſi cap.xxxj.
Per anneiur ſn R l
eccleſie diſtrabere compellit.

198

Yteʒz habes bic ꝙ ali⸗
quis poteſt renuncia⸗

re pꝛiuilegio quod ad

bonoꝛem celeſtem in⸗
ductum eſt.contra il/
lud extra ð fo.compe.
ſi diligenti. ſmnle huic
dicit lex imputet ſibi ꝗ
pꝛo nouo beneficio ve
tus eligit grauamen.
C. de iur. deli.l. vlti. .
penul.
K AUdas. ãte pau
cos.S.di.liuj.cõ
tra mancipia nulli. æ?
c.fraternitatem. con/
tra.ſed aliud eſt dicer̃
ſe velle fieri chꝛiſtia⸗
num fm ꝙ illud.c.lo⸗
quitur.aliud eſt dice/⸗
re ſe eſſe chꝛiſtianum
⁊ mentiri:vt ſic poſſit
recedere a domio ſuo
ſm ꝙ loquitur hic.
T6 Iffininit. defen
datur ſed quiſꝓ
uidebit iſtis interim ĩ
expenſis.Rũñ.ecclena.
vt. C. de his qui ad ec
cle.cõfu.l.pꝛeſenti.i
fi.ſicut cuſtos carceriſ
ꝓuidebit captiuis.vt
C.ð epiſ.andi.iudiceſ.
m ¶Pꝛicipis.i. indiciſ
ccclenaſtici vel pꝛinci
palis ꝑſone.ſ.actoꝛiſ.
n B mcõſtituimus.
L. vl domo. que do
mus erat infra.xl.paſ
ſus.yt. xlj.di. epiſcopꝰ
rilem.⁊ de con. di:iijj.
epiſcopus.idem tamẽ
pꝛiuilegium habet ſi ẽ
er iſtos paſſus.io.
o &α Lonſignare. id ẽ
p Qt ei.i.cum eo.
q Crminoſus. id
eſt obnoxius.
r ¶ ¶¶Conuiuio.i. con⸗
¶ Intenſione.i. pl⸗
debi to requirit.
t C Sccupari. aucto
ritate pꝛopꝛia vt vide
tur ex de imu.cc. inter
licet ſit ai.contra.õ.e.
pꝛoxi. in fi.?. C. ð his
qui ad ecc.ↄfu.l.iij.io.

Cauſa.

b (At cũ ſtatuto.illud hodie ñ reqrit᷑.qꝛ hodie ſufficit coſenſus epᷣi
capituli.xij.qij.ſine exceptõe.⁊ ex ð his q̃ fi.a pᷣla.quãto.⁊.c.cum aplica.
c Mõ poſſit. ar. bic ꝙ ſi ꝑꝑ ꝑiculũ moꝛe nõ pnt abſentes vocari ad elcc ti
onẽ ꝙ eis abſentibꝰ ⁊? no vocatis põt fier i electio.vt.xcvj.di·c.j.ver.elaliꝰ.⁊

. Allus.cꝙ ſi redditꝰ.i.mobilia bona q̃ ſufficiũt ad ſolnẽduʒ debitum.
7

uocare legitimã poꝛtionẽ ſuã ſi p̃ oĩa bõa ſua dõauit. xt. C.v ioſ dos.

ſi totas.nã ſi aligs liberto ſuo dedit bõa ſua:cũ erederet ſe nõ habitug

filios. nũgꝗd filiꝰ poſtea natꝰ nõ ſolũ ꝑtẽ ſʒ ẽt totũ reuocabit.vt.C.ð re

no. do. ſi nũq;. Rñ.veꝝ.ẽ ⁊ qð hic da itelligẽdũ ẽ ꝙ eccleſia nõ cogit to

tuʒ reddere ſed tm legitimã poꝛtionẽ.vel canõ coꝛꝛigit legem.

m .. Jure foꝛi.

d i vẽdirionibꝰ.
4 epᷣi.qdam dicũt

id qð bic dꝛ.⁊.xij:qij

abbatibꝰ. hodie nõ te
nere ꝑ id qð ẽ.jſ.ꝓxi.
q.ij.nullã.vbi dꝛ ꝙ to
ta diſpoſitio monaſte
rij ad abbatcʒ ꝑtinet.
ſz eis obuiat qð ẽ e ð
re.ec.non alie.c.j.hoc
ſcias ꝙ nullũ pᷣdium

põt alienari iconſulto

epo loci ĩ cniꝰ dioceſi
ſitũ ẽ pᷣdiũ.vt.C. ð pᷣ/
di.mino.l.ſi pᷣdium.⁊
cex ð fo.cõpe.ſane.

C 2ZHanumitti. qꝛ q

anumittit mãcipiũ

eccleſie duo dabit ec/

eleſie ꝓ illo.vt. xij.q.
ij. eps ꝗ.ſʒ cnʒ abbas
nihil babeat. nil põt
dare.vt.litij.di.abba⸗
ti.io.
g. Etiã ↄſentiẽte.ñ
cit bene: qꝛ bñ põt
anctoꝛitate epᷣi abbaſ

alij dare eccleſiã. ſed
iõ repꝛobat᷑ donatio

facta ab abbate cũ cõ

ſenſu ep̃i i ſeq.c.qꝛ ipi

epᷣo dedit: ⁊ ipſe epᷣs
nõ potuit cõfirmare
dõationẽ ſibi factã.qꝛ

nemo põt pꝛeſtare au

etoꝛitatẽ rei ꝓpꝛie. vt
e de inſti.cũ ad nr̃aʒ

care. tñ hec ec⸗
ia erit ſub alio mo

naſterio ð cuiꝰ rebus

ↄſtructa ẽ.vt.xij.q.ij.

apoſtolicos.
hb Renertat᷑. ar. ꝙ

donatio ꝓ ꝑte ẽ vali ⸗-
da ꝓ ꝑte non vt.xij.q.
ij.ſi quos.ſʒ nõne iſta

eecleſia habebit viam
q̃ ibit᷑ ad ipſaʒ.nam q
bʒz hanſtũ iter dʒ bre

yt. ff. de ſer.ruſti.pᷣdi.

itẽ ſic. S. ꝗ hʒ hauſtuʒ.
Rñ ſic habebit:ſʒ mo
nachi nõ cogẽt᷑ gratis
cã dare ſʒ cogẽt᷑ viam
vendere iuſto pᷣcio.vt
ff.ð reli.ſiqſ.ſeplchꝝ.
i SBed notaãdũ duo
tito.⁊ eugenio ſed
nonne btus ioannes
renüciauerat ꝓpꝛijs:
vtiqʒ. qegd habuit
acꝗſitũ ſuit paupibnſ
vel illi eccleſie ad quã
ſe traãſtulit.ſʒ dic ꝙ ad
buc non pnenerat ad
cccleſiq illã.vel dic ꝙ
ð virgis fecit illud ar
gẽtũ quod dedit.
X. Pe abbas. ſophi
male reſpõdet.
qꝛ ꝙ cito abbaſ hʒ ali
qd tã cito fit eccleſie.
1Bicũq;. nõ red
ere.ſi.xiiij.q.vj
cõperimꝰ. ſʒ nõne fili
us natꝰ iure cõi põt re

Ailusres eccleſie diſtrahat ꝙ ſi
rroedditus nö bʒ: aliquâdo nimia
neceſſitas cogit:hanc in ſinuãdã eſſe pꝛi
mati ipſius ꝓuincie cenſemus:vt cũ ſta
tutoꝰ* numero epoꝛuʒ vtru facienduʒ ſit
ar bitretur 2⁊ ſi tãta vꝛgʒ neceſſitas eccle
ſie:vt ñ poſſitante pᷣmatẽ cõſulere:ſaltẽ
vicinos cõuocet epõs curãs ad cõciliuʒ
referre oẽʒ eccleſie neceſſitatẽ.qð ſi non
fecerit:reus deo ⁊ ſancto cõcilio vendi
toꝛ honoꝛe amiſſo teneat᷑.¶¶ Item ex cõ
cilio agathenſi. Dine lnia epi:
qcqd abbas védiderit:i irritͦ veducat.
Nn venditõibꝰ quas abbates facer
pꝛeſumũt:hec foꝛima ſeruet᷑ vt qcqͥd
ſine ep̃i licentia vẽditum fuerit ad ptatẽ
epiſcopi reuocet᷑mãacipia vo monachiſ
donata ab abbate manumittinõ licet.iĩ⸗
iuſtũ enim putamus vt monachis quoti
dianũ rurale opus faciẽtibus ſerui eoꝝ
libertatis ocio potiãtur Hä ſi epo
cõſentiẽte mõaſterij poſſeſſo ab abbate
data fuerit:nulliuſ momẽti erit oonatio
niſi foꝛte in eccleſie fabꝛicã erigẽdaʒ do
natio ꝓceſſerit:quo caſu tantuʒ ei dona
re lʒ quantuʒ eccleſie parieteſ cõcludut.
E Unge greg.ſcribit.
HNullo timio reſ monaſterij valẽt ab ei
lure ſe reſteni⸗ “”l
„ Ae i ſunt nobis p̃dicti mõaſterij

monachi abbatẽ ſuuʒ in tranſqui

itanuʒ caſtruʒ terrã que in. dc.pedes ex
tendit ſub pᷣtexm fabricande eccleſie fra
ternitati tue donationis titulo cõceſſiſſe.
Ideo volumus quãtuʒ parietes poſſũt
edificate eccleſie circũdare:iuri eccleſie
vendicares.qͥcqͥd vo extra parietes eiuſ
dem eccleſie eſſe potuerit:in inre mona
ſterij ſine difficultate aliqua reuertaturꝰ
qꝛ nec mundanaruʒ leguʒ nec ſacroꝛuʒ
canonuʒ ſtatuta ꝑmittunt res mõaſterij
ab eiuſdẽ iure quolibʒ titulo ſegregari:

ea ꝑꝑ dõationẽ eiuſdẽ terre que ↄtra ra/⸗

6

tiõeʒ facta ẽ ſine aliqua dilatõe reſtitue.
alea.
D Anc ergo ſcripturaꝝ noſtraxꝝ pa⸗

ginã omni futuro in tẽpoꝛe ab om
nibꝰ epis firmã ſtatnimꝰ illibatãqʒ ſer⸗
nari:vt ⁊ tue eccleſie iuuãte domino ta⸗
tumõ ſint iure cõtẽti:⁊ monaſteria eccł.
ſiaſticis cõditionibꝰ ſeu angarijs vel qͥ⸗
buſlibet obſeqis ſecularibꝰ n Ulle modo

ſubiaceãt:canonicis nullis iuribꝰ deſer

niãt:ſj remotis vexatiõibꝰ diuini opus
cũ ſũma denotõe ꝑficiat᷑. Sed notan

dumẽ:qꝙ aliudẽ ĩ ſuos vel ꝓpiquoꝛum
vſus res eccleſie ↄuertere:quã ꝑnicioſã
cupiditatẽ ſacri canones vbiqz Phibẽt

⁊ dãnabilẽ oſtẽdũt:aliud ẽ qð ex diſpen

ſatõe charitatis humãe ifirmitati cõſulit

vt quõdã illi ſua reddãt᷑:qͥ i ſacro ꝓpoſi
to manere ↄtẽnit.ꝙ nõ taʒ iure foꝛi quj⸗
iure poli nõnullos ſanctoꝝ feciſſe legi⸗
mus.beatus.n.ioan.euãgeliſta duobuſ
iuuenibꝰ qͥs penituerat oia ſua ꝓ chꝛiſto
reliqͥſe ⁊ pauꝑibꝰ erogaſſe:auꝝ ⁊ gem⸗
mas reddidit:vt cuncta q vendiderãt ſi

ergo aliud exẽplũ:q̃ eadẽ q oblata ſunt:

laudabiliter reddẽda mõſtrent᷑. Ait

eni gaug. in ſermone ð vita clericoꝛuʒ.
Moõ debet eccleſia ſuſcipere que ſillo ex

tñ nõ hoc exemplo recedenti ſua reddẽ

da mõſtrãt᷑. alið eſt.n.ĩ ꝓfeſſõe ſue vite firmatuſ adbuc
ꝑſiſtere.alið a ꝓpoſito ſni oꝛdis diſcede m nõc̃ traſſatꝰ.
re. Si ſãctꝰ qureliꝰ degenti i laicali hitu ve velle littera lil
oblata reddidit:qꝛ poſt oblationẽ filios l ex eo ꝙ dꝛ ab
accepit:nõ iõ i apoſtaſiã euntibꝰ ſua red ſuuic ean
denda ſunt:qᷣbꝰ vtiliꝰ neceſſaria ſubtra ſed ula ſe boſt
hent᷑ vt coacti redirent ad oꝛdineʒ aqq re ᷓ æc vꝛ velle
ceſſerãt. Sʒ ſicut inimicis ⁊ ꝑſecutoꝛibꝰ pꝛoꝛi.poteſt di
iubemur neceſſaria ſubmiſtrar:ſicut ab cicum.bꝙ non
apoſtolo monemur tp̃s redimere: vt ex bius acqrat ſc⸗
editiꝰ oꝛatõi vacemꝰ.ſic ne eccla ſcãda munde eceleſie -
uʒ patiat᷑:ne diſcedẽs ĩ deterioꝛa pᷣcipi⸗ dtnalchn voſſeſ
te:ne i ꝑnicieʒ mõachoꝝ aut icendium onez pt dch
mõaſterij occaſiõe ſuoꝝ exardeſcat.lau di ſiquis epiſco/
dabiliꝰ ſibi ſua:nõ dico reddunt᷑ ſed au pus. ⁊ extra de
ferriſinunt᷑:quã ab illo iſta iferantur. lec.cum in cnn
.NMidaʒ abbasꝰoſecratuſ ctis.ſicent nec mi
ĩepᷣm puſ mõaſterio mul les quitranſi 9
vno numcro ad

ta ↄtulit.poſtea in cpᷣatu

ſionis abſoluit:⁊ ſacra oꝛdiatio ð mõa⸗

F⸗P. vy. non ois .

fiqs iã traſlatꝰ?:

ſz gd ſi m̃ ẽ con

aliuʒ non pꝛius

Ad.ad hoc
bi redimerent. & Sʒ obijcit:beatꝰ io. ebarine a
nõ oblata reddidit q̃ pauꝑibꝰ iã erogata tiõis ſʒ qd nli
fuerãt ſʒ alia recõpẽ ſauit qͥ ĩ pauperũ v- glate tenebat.
eccleſiaꝝ facultatibꝰ nüquã cõputata fu ii iiſ bie
erãt.Sil⁊ ſi abbas?vel epᷣs aliqua habu n oe lure
— „ — — . — 1.2 — . re
erit q̃i eccleſiaſticis facultatibonõdũ ſůt poli i. quadam
ãnũerata:exẽplo bti Jo. det illa recedẽ naliequitate.
ti:oblata vo eccleſie retineat. Seqt o . Ecce vtilis

—

heredato ſibi offerunur. aſtio.
Nicũqʒ vult exheredato filiohe Cerlu eſt pt⸗
AQẽ facere eccleſiã. qrat alteꝝ qͥ ſu-)/ gdin abbas vel
ſcipiat nõ auguſtinũ:imo deo ꝓpitio ne ch mmond
minẽ iueniet. quã landabile fem ſci auꝝne c e gegltt
lij carthaginẽſiſepᷣi. Quidã.n.cuʒ filioſ ſacthcho boeat 4
nõ hẽret nec ſparet:reſ ſuaſoẽs retẽto ſi gritepalieccle⸗
bi vſufrucin dõanuit eccleſie.nati ſt ei filiij ſie vtſcc·.c H
nec opinãti reddidit ep̃s ea qͥ dõauerat.i foꝛte obtinct:cũ
poteſtate habebat epᷣs nõ redderei:ſʒ in traſlat; ptecte
re foꝛiꝰnon iure poliꝰ. “ Ecce ꝙ aliqñ eceleſi eba⸗
oblata iure ⁊ laudab lr reddunt᷑. veriz⸗ .vt. xxſd ij.

plura acquiſinit. cui du, dicirur eſſe de ſe
fratres ſucceſſoꝛeʒ qreréet cundo numero
S eps loci ſemet electiõi vo antequam per/
lebat iſerere: vt ꝑ ipʒ ab neniat ad eũ rt
bas imonaſteriuz; oꝛdiaret᷑: fratres reni ff demili teſta.
etunt. Querii pmo: an monaſterum re0ο£0α
Honſi petere qͥ ab epo acqᷣſita ſũt:an epa bſoluit. ab
is eccła poſſit ſibi vẽdicare q mõaſterio obedientia quã
fuerant tradita. Scõo:an ꝑ eᷣm ab fcecit abbati. ab⸗
bas ſit eligẽdꝰ ⁊ oꝛdinãdꝰ:an tmmõ a ꝓ ſolnitur eniʒ ab
pꝛijs fratribus ſit iſtituendus. obedientia ſua
.I. Ccum ſit factus
Rima qõntermiat i cõci. hito nlio pal e;
aopõ altenz: licſt uutu legit gula in ieiunijs
ALni nioacho eps oꝛdiſat: vigilijs 7 modo
qs ante ↄſecratonẽ habuit: cantandi.ſlleto
moñnaſterio:qð vero poſt cõſecratione,z enim nõ pon
acqᷣſiuit: ppᷣe eccleſie derelinqun. eommodo pacs/
Tatn m eſt ⁊ rationabiliter ſecun re:cũ ocbeat ba
aumnſence patres a ſynodo con- bere rabared H
irmatum eſt: vt monachus queʒ electio ee os
canonica a ingo regule monaſtice pꝛofeſ ſbi facere com ⸗/
matres qð pn?

—☛ℛ—

=
SS
=
—.—

XVIII.

n licuit: exéplo gregoꝛij ꝗ pꝛius monachus factus ?:⁊ poſtea cũ eſſet
diaconus cardinalis compater mauricij iperatoꝛis factus eſt.de hac
materia plene iuenies.xyj. q.j·c.ij. ⁊.i ij.?.q.vij.in noaas.
ai¶Legitimus.imo etiã monachus exñs legitimus bheres ẽ etiã in eo

i99

b T. Miſſa. pnblica:ↄuocato populo:niſi ſit ðᷣ volũtate fra tx. vt. j.e. lũioſo
i Subijciat᷑.quo ad legẽ dioceſanã.vt.xvj.q.j.cũ ꝓ vtilitate.niſi i caſu.vt

xij.q.ij.apoſtolicos.eo ipſo ꝗ̊ ꝙ epᷣs ĩ aliquo loco celebꝛat pꝛeſumit locus e
ſubiectus.ar.vij.q.j.põtificeſ.hoc m̃ ſcias ꝙ epᷣs põt ſubijcere vnaʒ eccleſia

caſu i quo alius nõ poſſet eſſe beres.vt.xix.qvl.ſi qua mulier.C.ð epi. alij· vt e de exceſ.pꝛela.ſicut.⁊ ẽt aliqua eccleſia põt ſe ſubijcere alij. hoc tñ
⁊ ele.deo nobis.· S non pᷣiudicat cpo.er
Sʒ obijcit ſi he B JMM! . , . de dona. iter dilectoſ.
reditateʒ vendſi ccho epiſcopũ facit:velut legitimꝰ heres bet occaſione minuere: vel dolos veli⸗ kK Bbateʒ. publi⸗
cat:ergo põt hba paternã ſibi hereditatẽ poſtea iure ve.di miſſiones aliquas facere.⁊ infra.deſun ecaſ. ꝗbus popu
bere ꝓpꝛũ: cu, candi poteſtatẽ habeat:ſed quicqͥd acqſi ccto vero abbate cuiuſcunqʒ congregati lus nõ ĩterẽ niſi iuitet
ie oerat vel viſus fuetat habere: môaſtenio onis non extraneus eligatur: niſi de ea⸗ abbatc. vtiſc. du
noc de vte de relinquat: ⁊ abbatis ſui qui fuerat ſm re demcongregatione quem ſibi pꝛopꝛia 1 2 Bbatz Diig ar.
ſta. mo. cum ad gulã ſancti benedicti arbitrio. poſt quaz voluntatè concoꝛsfratruʒ ſocietas ele eſbic ꝙ electio
monaſteriũ ĩ fi. enizʒ epᷣs oꝛdinatus ad altare ad qð ſan/ gerit.ꝙ ſi aptã inter ſe perſonam inue, maxime plati ſpectat
ſed dic ſibi.i· ec· cCctificat᷑ ⁊ intitulatur:ſᷣm ſacros canoneſ mire nequiuerint ſolerter ſibi de alijsa ctiã ad patronum. vt
cleſie ſine. nirere poterit reſtituatꝰ. Q. II. monaſterijs eligantoꝛdinandum. ⁊ in? xvj.q.ij. ſigs ehoꝝ.?
bl. Heſtitnat. Ecundam vero:queſtionem fra. Mariter autem eſt cuſtodienduʒ vt q dij. decernim/ .lri
ſa cwa ner bo⸗ inat auctoꝛitas toletani inuito abbate ad oꝛdinandumalia mo⸗ areal A
Mnslactus concilij dicens. naſteria aut ad oꝛdines ſacros vel cleri cſtita: vt ĩ de iur pa.
monsch? oĩa qᷓ Abbates ⁊ alia officia: per· carus officium tolli exinde monachi nõ nobis.⁊. jc. ꝓxi. ſʒ ſo
habebat dedit epiſcopos debent inſtitui. debeant. ⁊ infra. NMullus monachum ſi lennis electio pñtan/
monaſterio. vt GOc tãtum ſibi in monaſterijs ven ne teſtimonio ⁊ conceſſone abbatis i ecc daẽpꝛicipi vel patro
xix.q vl.nicat. ¶I dicent ſacerdotes:quod pꝛecipiut cleſia aliqua teneat:vel ad aliquem hbo⸗ no. vl er de elec. cũ ter
gaaß ne⸗ ſucce canones.i.monachos ad cõuerſationę noꝛem pꝛomoneat. Manc ergo ſcripto⸗ ennelttts ctrſaero
oin vog ſa dat ſanct pꝛemoner: abbateſaliaqʒ officia rum noſtroꝛum paginam omnino futuæ Ylxiiſ oiſ reatha ce
uſp future acti inſtituere atqʒ extra regulã acta conige⸗ ro tempoꝛe ab omnibus epiſcopis fir⸗ lectis.
ſnng onis. pt. C. ð do re ꝙ ſi aliquid in mõachos canonibus maz ſtatuimus illibatamqʒ; ſeruari:vt ? m CS; ſit. de cel
ine· na. liij vider interdictũ pᷣſumpſerint: aut vſurpare dqq ſue eccleſie iuuãte domino tantümodo lulis. ar. ꝙ ca⸗
WVpus ſuccedit quã de mõaſterij rebus tẽtauerint: non ſint iure contenti: ⁊ monaſteria eccleſia peelle parochiales ha
brſne molmſierin ſed Deerit ab eiſ ſentẽtia exõicatiõis.¶¶Ecõ ſticis conditionibus ſen angarijs vel è ü bent tdem hainileginʒ
Hi noncom ⸗· Ma grego. ſcribit caſtoꝛio ariminẽſi epo. buſlibet obſequijs ſecularibꝰ nullo mo iercrerta⸗ Agnon
ſalin petit niſipmo: CTongregatio monaſteriſ:nõ epiſcopus do ſubiaceant: nnllis canonicis iurib? AIta. vt er de pꝛcben.
mmu lem deſuncti yñ Aut a iquis extraneoꝛũ abbatẽ inſtituat. deſeruiant: ſed remotis vexationibꝰ ac de monachis.
nun illud iuſ non de Bbas i monaſterio nõ ꝑ epᷣm aut cunctis grauaminibus diuinuʒ opus cũ n Vel imiſſiões. i·
bane git monaſtero I. Baliqn extraneoꝝ oꝛdinet: neq; ſũuma deuotione animi perficiant. exactiones.
ſai arß ſal ſpeʒ ab epo miſſaibi celebꝛet᷑: vt nulli eccleæ⸗ Igem caſtoꝛio epiſcopo ariminẽſi. tlu oetaer⸗ 5.
i uſcere debet e· ie ſubiſciatt. ¶ Igem caſtoꝛio epo. Milſſas publicas in cenobio epiſcopi Di ei ulus i niie
guo illa pſona . De eodem. . non celebꝛent:nec aliquod eiſ grauamẽ p Coͤcoꝛs. 7cano⸗
hin veſinit es fili? li⸗ . Bbatem cuilibet monaſterio non infernnnt. nica. pt. xij di.c. .. ſ.
ninim fſius monaſterij ℳ AL aliuũ: ſed quez dignũ moꝛibus atqʒ L Aminoſoabbate referente pluri⸗ e. ſi quis abbaos8s.
imgdi vtiſti. de gequi. actibꝰ monaſtice diſcipline cõi cõſenſu 4 mis in monaſterijs multa a pꝛeſuii q & Sc alijs. ẽt here
n parroga.moꝛ cõgregatio popoſcerit oꝛdiari volumꝰ. bus pꝛeiudicia atq; grauamina: mona mitã. vt ex de elec. cuʒ
ite⸗ a Cenn miſſas autem publicas per epiſcopos chos pertuliſſe cognouimuſ:opoꝛtet er⸗ manalleriä r Hi
ai adi ne pel clericos in monaſterijs omnino ce go vt tue fraternitatis pꝛouiſio de futu⸗ 1 dommnadnz ſi
ſmn ro. qõ lebꝛari pꝛobibemus. rs quiete eoꝛum ſalubꝛi diſponat oꝛdia im monach⸗ ſit neceſ⸗
Nid fſcun T. Itẽ pelagi? pa. mellito ſubdiacono. tione:quatenus conuerſantes in illis in ſarius ꝑ ſupioꝛẽ coga
dans Alle oz abbas iſtitui: que ſua ↄgregauo dei ſeruitio gratia illis ſuffragante men mur ipm dare. vt e de
tonie t dunbia. qꝛ mim 2 poſſeſſionis dñs oꝛdiuari popoſcerit. te libera perſeuerent:miſſas quoqʒ pu⸗ inrepa.nullus.ſed qd
i monachicligtt. †+ Bbatem monaſterio illum volu- blicasin cenobijs fieri omnimodo pꝛio ſimonachus ſit fact?
4 le abale i mus oꝛdinari:quem ſibi de ſua cõ⸗ bhibemus:ne in dei ſeruoꝛuʒ receſſbus bara un abbate dʒ
. 8 . ſcpnon gregatione ⁊ monachoꝛuʒ electio 1 pof a eoꝛum receptaculis vlla popularis pᷣ⸗ vompeler ſerrarege
n pöt eps pluſ ab ſeſſionis dominus: ? quod magis ob beatur occaſio conuentus: quia non ex cnz teneat de alija in
Indo n eccleſijs petere ſeruandum eſt:oꝛdo vite ac merituʒ po pedit animabus coꝛum. nec audeat illic ſticiam facere: multo
Ncnn ̈dex canoni oſcerit oꝛdinari. epiſcopus cathedrã collocare:vel quã foꝛtius de ſeipſo. ff. ſi
iut bs ſibi deberi p⸗ Item gregoꝛius omnibꝰ? epiſcopis. libet poteſtateʒ exercere imperandi nec ſerui vendi.l.altius.
ſud bat. pl. ix. a. iſ. Dé ibertate monachozum. aliquam oꝛdinationem:quãuis leuiſſi⸗ ſ Juribꝰ.qtũ ad le
D ſneſtu Kimicſ⸗ Uam ſit neceſſarium monaſterio maz faciẽdi:niſi ab abbate'fuerit roga⸗ geʒ Dioceſanirt. xvj
ſenene. rum quieti pꝛoſpicere. ⁊c. ⁊ inra tus:quatenus monachi ſemper maneãt g . ſünſome. pe
Ne icöfirmarc. vel nterdicimus igitur in nomine domini in abbatum ſuoꝛum poteſtate:vt remoę⸗ 1 Umioſo. hoc c.
utuè dic ppꝛie ꝙ iſſi nNoſtri ieſu chꝛiſti ⁊ ex auctoꝛitate bii pe tis vexatiomibus ac cunctis grauamini⸗ Lie de monaſte
*R tuit.cum ſint ne tri apoſtoloꝛũ pꝛincipis:cnius vice huic bus diuinum opus cum ſũma denotiöe rijs cxemptis vl pꝛinui
rin glmgentes. vt.eirr. romane eccleſie pꝛeſidemus: vt nullus animipficiant. Item gelaſius papa. legiattits.
NiAH. iij cü ſcim?. vl epiſcopoꝛum aut ſecularium vltra pꝛe⸗ Bapiiſterium in monaſterio non pèrre v . Publicas. ĩ gbuſ
nſen, Mcit potalium ſumat de redditibus vel chartis mona, mittitur fieir. EQcur ſus populoꝛu
4 nnen:c mo ſterioꝛum: vel cellulis vel villis que ad Rideʒ pꝛecepimus vt de monaſte fiüt ĩ hoꝛa terlia. ſ.
du ecbtr ſdo inent: do ſeu quali rio ſancti andree quod eſt ſuꝑ ma,/ :iſer hoc. Hpu⸗
nenz volunt el⸗ ea pertinent: quocunqʒ modo ſeu quali rio ſancti andree q ſuꝑ bhlicas.i.ſolennes be⸗
gn, gere. yt. ſ. e. q. ſi ne cantant.
niin f abboas. 2“ E Keceſſibus poti
ca 1 Conigere. Scoertio monachoꝝ ad epᷣm ſpectat.pt.l di.accedẽs. us ergo erunt monaſteria ĩ ſolitudine qꝙᷓ; in vꝛbe.xvj.q.j.ſicupis.
itnt D ſee.ſigs abbas. .c. abbates.?.c. cognonimns. dicũt ꝗdaʒ ꝙ i minimis Fy¶Collocare.yt ibi exerceat iudici. l
eblip⸗ M exceſſibus ab abbate vel pꝛioꝛe ſunt puniẽdi ſʒ ĩ maioꝛibꝰab epᷣo:vt ex ʒ ¶ Oꝛdinationem.j.c.cognouimus.contra.ſed hic loqnitur de exemptis:
de ſen er monachi. xc. di ſigs monachus.⁊. xij.q.j.nõ dicatis.ſʒ me ibi non. vel ſi hbic loquitun de non exẽptis.tunc dic:ꝙ epᷣs hoc facere põt niſi
etrißt luus dicaĩ ꝙ ſi oꝛdine iuris agit ↄ monacbũ ꝙ coꝛã epo ſit agendũ.vt abbas negligens ſit in oꝛdina ionibus.i.diſpo ſitionibꝰ.pt.ix.q.iij.cuᷣ ſcimꝰ.

H j. .j.ð pſona. ſcecus ſi non ĩ ſoꝛma inriſ:ex ð ap. repᷣbẽſibilis.io. 2 ſ. Ebbate.. x. q·iij. inter cetera.
8 Bbas. oꝛdinetur i:eligatur. S — 2 Ridẽ pcepim? yt ð mõaſterio.eps.ibi ſecerat baptiſieruum. ⸗=

Altare. hoc ideo:qꝛ locus fontiũ non daſpedibꝰ ↄculcari.vt. .. cõ. di. j.

Cauſa.

altaris.⁊ hoc cõmodius non põt fieri ꝙᷓ ſi ibi aliare edincetur.
bᷣ¶Poſt ſuſceptas.ſic ex de ap.ſuper eo.in fi.

¶Bbas.cũ ꝑmiſſiõe.nõ eni põt ſine lnĩa pᷣlati ſuã deſerere eccleſiam.yt

J. ex de renũ.admonet.xvj.q.vl c.vl.lxxj.di.c.j.⁊.ij.⁊.xix.q.ij.due.io.

d Ecce. in toletão

concłllio.õ.c.j.
e ¶ Beatus grego. 5
e. abbatem

ESed ſciẽdũ. mgr

itelligit ꝙ capitula in
pꝛadicta ex cauſa da
ta ſint.io.

g Bllaz. alios oꝛ

AQdinare.i.eliger.
b ¶Auctoꝛitas. hu⸗

mani eni moꝛs ẽ ulũ
timere cuius iudicio
nunc erigit̃᷑ nũc depꝛi

mit᷑.xvj·q.ijviſiſ.nec
ſuperioꝛes debent ife
rioꝛibus nimis fami⸗

liares eẽ.nam ex con⸗ „, . -
PBbas pꝛo humiliatione ⁊ cũ per
nmiſſione:ep̃ilocuʒ ſuũ põt reliquer̃

uerſatõe equali naſci

tur ↄtemptus dignita
tis.ff. de offi.pꝛeſi.ob
ſcruandũ.nec etiã de
bent ſubdtti plus eſſe
ſubditi ꝙ; expediat.ij.
moneng. io.
i Torta.ꝭj epᷣs nullã
bʒ iuriſditionẽ in mo-
naſterijſ.⁊ ſic ẽ õ.xvij
q.vl.in venditionibuſ
xij.q·ij.abbatibuſ.ſed
iſtud verbũ tota nõ cx
cludit epᷣm ſed ipſos
monachos.i.ita perti
nMet ad abbatẽ ꝙ non

od monachos.

le ¶ Hinc etiã cõſtitu
tuʒ t.i.pꝑ cãm.intelli/
dit eni gratianns oia
Fcapetu⸗ ex cauſa

fuiſſe ſtatuta.

ſe cõmendare.xj.q.iij

ſi vero. arg. Z. de

—

S.anteq; vero.

m. Aiut oꝛatoꝛij. q/

bus tẽpoꝛibus ĩ oꝛato

rija ſit miſſa audiẽda
babes.j.de con. diſ.j.

ſi ꝗs etiam.⁊ nõ ſoluʒ
oꝛatoꝛiũ ſed nec etiaʒ

hoſpitale põt ſine licẽ

tia epᷣi ↄſtitui.vt et ð

oꝛatoꝛiũ nõ ẽ ĩ hoſpi⸗
tali tũc ſimplex hboſpi
tali põt ↄſirni ſine li/

centia ep̃i.vt ex ð ec.
edi.ſi hoſpitale.q̃ ho-
die ẽ remota.item nec

i oꝛatoꝛijs licitũ ẽ po⸗

nere cãpanas.vt e ð
pꝛiuil.patentibus.io.

n Del morheha
ꝛa cũ
monachi fuerũt laici

quit ſᷣm ea

Xlqigenerallcr.
oO Alerici.i.plati.
p 0O Vi fuiigioſis cõ
DdDdDdeaobeẽ. ne ſit ni
mium inuenis.vt.xxx
iiij.di.quoꝛundaʒ ⁊.c
fraternitatis.
q E mõachis no

unnʒ.nouũ dʒ cu-

ins facles ĩmutat᷑. ff.

opus nouũ.ſi ergo to⸗

☚

ſcalas baptiſteriũ ꝑꝑ monachoꝛum mo
leſtias debuiſſet auferri:atqʒ i eodeʒ lo
co quo fontes ſunt:altare fundari: cuiꝰ
rei ꝑfectio hactenus ẽ ꝓtracta.admone
mus igit᷑ fraternitatẽ tuã nullã iã moꝛaʒ
poſt ſuſceptasꝰlitteras noſtras inſerere:
ſed repleto loce ipſoꝝ fontiũ altare illic
ſine dulatione aliqua fundet᷑: quatenꝰ ⁊
pᷣdictis monachis opus dei ſecure liceat
ce ebꝛare:⁊ nõ de negligẽtia tua contra

fraternitatẽ tuam noſter animus excite᷑.

FItem ex concilio maguntino.

Cum permiſſione epiſcopi abbas locũ

ſuum deſerere poteſt.

tñ eligant ſibi fratres abbateʒ de ipſis ſi

habent:ſin autẽ de extraneis. Ecce ĩ
toletano cõcilio'dr ꝙ ſacerdotes abba⸗

