¶Biliotbe · eſſe non debet. lAlliibus illius loci epiſcopis recipi nullate er. nſb⸗
rins bcanc Alentinianus imperatoꝛ venienſ nus mereatur:quẽ vero indebite Prcbi Vnr a encalis
ſübemittitur. ab oꝛiẽte ad heſperias partes: vt tum agnoſcunt:ſi quis de cõpꝛoui 1 Alige vidernr. er

CLConſecra⸗

tiones.bec ſunt verba concilij.
ELaicox.j.xcyi.di.bñ qdẽ. b Adum.
¶ ¶Inuitat.hic inuitant᷑ laici ad electionem.alibi ad ſermonẽ faciẽ

dum.vt.xxiij.di.mulier.quandoq; ad cãs matrimoniales.vt.xxxv.q

v. ad ſedem.cauſis aũt fidei intererunt etiã nõ vocati.vt.xcvi.di. vbi

nam.ſjͥ nunꝗd ſubſcribent laici.ar. ꝙ ſic.vij.q.i.epᷣs de loco.
Alentinianus.eposergo electõi metropolitani intererunt oẽs
Meõi ꝓuineiales.vt.j.e metropolitano.⁊.lxvi·di.c.iio.ſed in his
non aitendo niſi ↄſuetudinẽ. yt ex de elec.cum eccleſia.⁊ er de poſtu.

Ad zetandũ.i.ſil tractädum.

go ꝙ in ülis duabus

eccleſijs non poſſit fieri electio niſi voluntas pape requiratur ſicut eſt in ec
cleſia Rauennati.vel iſtud pꝛo tempoꝛe fuit ſtaturum.vel dic eligi id eſt cõ

ſecrari vel inſtitui.

8

„Gα Iper oꝛdinationem recipi.tamen ille qui recipit eccleſam a laico nõ

eſt excommunicatus.ſed eſt excommun icandus.vt extra de iurepat.
pꝛeterea niſi a ſacꝛis.xvi.q.vl.c.quoniã.⁊.c.ſi quis deinceps.ſi tamen poſt

donationem laici acceſſerit conſenſus

iſcopi:confirmatur donatio.vt ex

tra de iurepatro.cura paſtoꝛalis.io. hodie etiam talis ineligibilis fit· vt ex/

tra de elec.quiſquis.B. J

LCxNI.
ſpõ.ex his. ꝗd de poſtulatione iuris ſit. dixi. lxi.di. F. ſed aliud. ſed:
quare repꝛobaĩ hec clectio ꝑꝑ defectũ ſubſeriptionis.ſed intellige

D.

Aonis electio.regnlam.xvi.q.vij.ſi quis dein
ceps.

c Mn licet. dis omnibus.conxra.tu dicas ꝙ laici bic non erant due ꝑtes pntes que adminus debẽt eſſe in electione.et
12 debent intereſſe non ad eligendũ ſʒ ad ↄſentiendum.j.e.noſſe. isõ in fraudẽ nolebat ſub cribere ne eoꝝ paucitas repꝛebenderet᷑. vñ
e¶ Pꝛume.i.ſalonitane que ſic dicta eſt qꝛ iuſtinianus ibi natus eſt.alij di cuũ ab initio nõ fuit ↄſenſus eoꝝ legitimus bene dicit papa ſi perdu-
cunt de rauenna. ꝗa rat.ſc.S.xxviij.
vtraqʒ eſt illirica vel . ⸗ð di. de ſy racula⸗ n
adiacetillirico mari. libus recipere eum contra interdicta ß erus inotuit ĩ electione ſe filij noſtri c?5 ne ⁊? xxxix. diſ.
1 Ola igitur . c¶ ſumpfſerit: ſit a fratribus omibus ſegre ſtamti diaconi ſui vnanimiter ↄſenſiſſe: Ppetrus.lcʒyvꝛ ꝙ ſe
8E. anldco legij gatus:⁊ ab ipſoꝛum omni charitate ſe⸗ ſed in eadẽ nõ fuit ſubſcripta relatioꝰ guirecordriz 4
firmando electionez motus. . Aẽ ex conci. laodicenſi. ne aliud qð ad cautelã pertinet omitta⸗ 2ſenins pr. f. ne
tua.⁊ ita papa confir eeodem. mmus iccirco huius pꝛecepti auctoꝛitate ſer. ru.pꝛe pffü⸗ a
mat oẽs metropolita On eſt permittendum turbis ele ſuffultü ianuã pꝛoficiſci te neceſſe eſt: a qdum. cd illud ñ (uy
noſ. vt. ſ. e. ꝙᷓto.?. c.ſa ctionem eox facere qui ſunt ad ſa illic multi mediolanẽſium coacti barba eſt ſimile qꝛ ſui e
lonitanc· c. di. quo⸗ cerdotiũ pꝛomouendi. ¶ ¶ Iteʒ ex ſcöa rica'feritate conſiſtunt: eoꝛum te volun tus acedi põt ſe .
niam. qð vexꝝ ſtemn actione.vi.ſynodi.ccc.l.epiſcopoꝛum. tates opoꝛtet cõuocatis clericis in coo Patrim. ſʒ electio ſe
baberarnarczʒ Frrita ſit electio epifcopi vel pꝛeſbyte, ne perſicrutari: ? ſi nulla eos diuerſitas eſeoarren 4
vt. ſ.e cũ longe.x. . di. Lia pꝛincipibus faca. ab electionis vnitate diſterminat: ſi qui c gra. itenigar nn
Pri qꝛ ꝑ ambitioneʒ. nis electio epiſcopi vel pꝛeſoy gdem in pꝛedicio filio noſtro ↄſtantio oĩ hoe c. conſen Li
niſi velis dicere ꝙ eo eri vel diaconi a pꝛincipibus facta unm voluũutates atqʒ ↄſenſuʒ perdurare ſus laicoꝝ bic leh
ipſo ꝙ gs recipii poaꝭ irrita maneat ſecundu regulamꝰ que di cognoſcis tunc eu a pꝛopꝛis epis ſicteGt requirebat᷑ q⸗ on
lium a papa. intellii cit. Si quis epiſcopus ſecularibus po⸗ antiquitatis mos exigit:cũ noſtre aucto res diẽ ſubſcri⸗ dot
tur eenar ab ig. teſtatibus vſus eccleſias per ipſos obti ritatis aſſenſu"ſolatiate ⁊ auxiliante do pra relanoe: cũ n
epuroß no pfirm z nuerit: deponatur ⁊ ſegregentur ab ec⸗ mino facias oſecrari: qᷣtenus huinſino dan jatent
nec ↄſecrant᷑ niſ a ſu cleſia omnes illi qui communicant. di ſeruata ↄſuetudie ⁊ apoſtolica ſeldes de loco.. iſg. 8
ↄfirmatio a papa ſeld Mon eligantur a populo qui ſunt pꝛo/ aliis iura nõ minuat. ¶ Item gelaluus eõs. Ic ſublcri 1
tantũ palliũ.vt dixi mouendi ad clerum. apa philippo ⁊ gerentino epiſcopis. ptio nõẽ de ele⸗ 4
hoc. l.di. ꝗ in aliquo. SSOn licet populo electionẽ facere electione epi populus debet adeſſe. ctione ſʒ de ſolẽ Gn
b tobler·eox qui ad ſacerdotiuʒ pꝛomouẽ Lebs diotrenſis data nobiſ petitio mitate nt lrl oi. ⸗
boc loco qdam dirxre· lur ſʒ in iudicio epiſcopox ſit: vt epiſco ne deffleuit diu ſe ſine rectoꝛis pꝛo⸗ 13 anne. o. 1
runt ꝙ electio poſſet pi eũ pꝛobent:ſi in ſermone ⁊ fide ⁊ ſpi ꝛii gubernatione diſpergi ac ſicut aſſe ꝙ vocant ablẽ i
variari vſqʒ ad ſub⸗ rituali vita edoctus ſit. His oibusꝰ ritur:is qui a nobis iam pꝛobatus dicit᷑ tes a mediolão e
ſcriptioneʒz. ⁊.i.q. vij. auctoꝛitatibus laici excludũt ab electio a paucis ⁊ tenuibus putat᷑ electus cu,ʒ vſ⸗ 3 ad ianuaʒ.
ſaluberrimũ.æ xxviſ. ne ſacerdotuʒ:atq; iniungitur eis nece, ad vos pertineat vniuerſos aſſidua ad 74 nõ vſq; ad n
q.i. oes leieang. p ſitas obediendi non libertas iperandi. monitione cõpellere:vt oẽs in vnũ qu?ę xij.dictas.xt er de
diernt ſaz iun ali ¶Ecoõtra vero ſcribit beatus greg.io. dignü ſacerdotio viderint ⁊ ſine aliqua weclercum eiret 9
mationẽ eſſe ambula epo p ꝛime iuſtiniane illirice. . 2 re ꝛehenſione oſentiant. 10 fres cha⸗ dr.diri. vij .q. i
toꝛiã voluntatẽ eligj·· Aoluntas pꝛincipis in oꝛdinatione po⸗ riſſimi diuerſos ex oibusſepedicti lo⁴li acms. 4
tium. vt e ð pᷣben· cẽ titicis deſideratur. parrochiis ⁊ pꝛeſbyteros ⁊ diaconos l ¶ Barbarica o
non ignoꝛes.⁊? ex eo 0 Via igitur ſuſcepta fratrum atqʒ ⁊ vniuerſam turbãꝰvos oʒ ſepius ↄuo hoc verbum n
ꝙ dicit hic ꝑdurare. (coepoꝝ relatio ad locũ vos ſacer care:quatenus nõ ꝓut cuilibet libuerit et magiſter ſee
ſe. ſe nlonane xrrijj dotij totius concilij vnito ↄſenſu ⁊ ſere ſed ↄcoꝛdantibus animis talẽ vobiſad cyt etiaz conſeẽ⸗ in
diſtnci, vnde e oa Niſſimi pꝛincipis voluntate declarat ac monemtibus ſibi querãt ſola diuinitat malaicor reg⸗
ſtipẽdia retinet elect⸗ cerſiri:gratias ſaluatoꝛi noſtro magna attentioõe perſonã:quã nulla contrarie⸗ C Perdurare Ut
vſq; ad ↄfirmationez cũ exultatione rettulimus. nos quoq;ʒ ꝭ tas a oſtitutis poſſit reuocare reſcriptis ar. ꝙ non eſt cõ 4
vt e de elec. cum ĩ enñ perſona fraternitatis tue per oĩa cõſen⸗ Item ſtephanus epiſcopus ſeruus ſenſus niſi du⸗ e
etis. nec cogitur iſcri timus : atqʒ oipotentẽ deum depꝛeca⸗ ſeruoꝛuʒ dei romano archiepiſcopo ra ret yt de pe.diſ. ni
bere qui excipit ꝛra mur: vt charitatẽ veſtrã ſicut gratia ſia uennati. De eodem. i. diuoꝛtiü. er de
electum non oofima te elegit: ita in oibus ſua pꝛotectione an W Oſſe tnã fraternitatem volumus hb.ſig na ego l
vbobeento ſogd ſtociat. C. Ie geg io ſubdiacono. ad noſtras aures foꝛe peruentuʒ deteme. n
tinẽdo. yt er de acu. Elerꝰ? ⁊ pplis ponuificis electõt ſtererũt. imolenſem/epᷣm ab hac luce migraſſe ĩ méf Aſſenſu. N
ſuper his. Item quia 0. Aãto apoſtolica ſedes ſua aueto cuius ſucceſſoꝛis electione populi diui⸗ bic habes ꝙ, pa
ante ↄfirmationẽ nõ ritate cunctis pꝛelata cõſtat eccldeæ⸗ ſionem ꝑueniſſe audiuimus:quod quia pa cõfirmat ele
renũciat electus ea- ſijs:tanto inter multiplices curas ⁊ illa ſepe contingere ſolet querentibus ſin⸗ ctionem metro ſ
tui.cum adhuc nil iu⸗ nos valde ſollicitat:vbi ad ↄſecrandu, ggulis que ſua ſunt nõ que ieſu chꝛiſti:ñ politani. vt dixi .
ris ſit conſecutus . vt. antiſtitẽ noſty ſperatur arbitriũ. defun⸗ agdeo miramur. Terũtamẽ in hoc tuaz S.c.pꝛoximo.
Amdlcda pnaras cto igit antiſtite laurẽtio eccleſe medio plurimũ oʒ adhiberi ſollicitudinem: xt B Kebe et 4
ſenſum eligentiũ ius lanenſis archiepo ſua nobis relatione conuocato clero'? populo talis ibi eli⸗ maediccaneris
eſt acquiſitum electo. ? Jfic non tantuũ
dum tamen ipſe conſentiat vel ↄſentire velit.vt ex de elec.cum inter cano/ numerus ſed etiã auẽtas eligẽtium conſideratur.ar.xix.diſt. in cano
nicos.in fiio.nec pñt poſt electionem variare.ſed ante publicationẽ ſcruti nicis.ar. õ extra de elec.dudum. J
nij pñt.vt ex de elec.publicato.b. Si queras quale ius acquirit elccto ꝑ lle o . Ex oibus. ergo in electione ep̃i totus clerus ciuitatis intererit.
ctionem.dico ꝙ ius pꝛelature ⁊ ius admiſtradi.ſed ñ exercitiũ pᷣlature vł yvt hic.⁊.j.e.obeuntibus.⁊.viij.q.i.lʒ.ſed veꝝ Eqð intererunt ad con⸗ n
adminiſtratiõis.ꝑ confirmationẽ.n. nihil iuris noui acquirit᷑ ſed tm exer- ſentiẽdum nõ ad eligẽdum vel interſunt ſiẽ conſuetudo.extra de cau ſ
eitiũ. electio.n. facit ĩperatoꝛẽ. vt.xciij.di.legimus.ſed q̃ri᷑ vtrũ ꝑ noiatiõeʒ ſa poſſ.⁊ pꝛopꝛie.cum ecclcſia.
aliquid iuris acꝗrat᷑.vꝛ ſic.vt.xvi.q.vij.õ ſcõx.⁊.ij.q.vi.nominationes. p&* Turbam.hoc.c.⁊ omnia q̃ dicunt laicos vocari ad elcctioneʒ in lii
⁊. lxxij.di.placuit.⁊ ex᷑ de elec.auditis.ar. ex de elec.ꝙ ſicut.⁊.c.innotuit. telligit. h. de patronis. S ð
dico ꝙ ſi noĩatio eſt tractatus Pcedens electionẽ ꝑ noiationẽ nihil iuris icq q & Admonẽtibus.5 pʒ hic ꝙ viſitatoꝛ nõ eligit.vt dixi.lxi.di.obitũü.
riꝗ.n ꝑ talẽ noĩationẽ expᷣmit᷑ cõſenſus de futuro.⁊ eſt ſenſus.noio talẽ.i. x Oſſe.imolẽſeʒ.m tꝑe ſtephani non erat imola ſedes epᷣalis:ſʒ
noio eũ eligẽdũ.ſcut etiã aliquis eligit᷑ in poſtulandu.yt er̃ de renũ.pꝰtrãſ L iuxta in caſtro ſancti caman rſie ar. ꝙ nõ vitiatur reſcriptũ ſe
lationẽ.⁊.S.e.palẽtinianus.ſicut nõ ↄhit᷑ matrimoniũ carnale ꝑ hec verba ſʒ quis nominetur epiſcopus non nomine cathedre.ſʒ hoc iõ fecit.qꝛ G
denoio ſe in mulierẽ.ſj ſi ꝑ. enoĩationẽ expᷣmit᷑ conſenſus de pñti.tũc de⸗/ locus ille celebꝛioꝛ erat. L n
eneo1n ed eneen nõ eſer inbus vbin quis e zemer len n vt 6C0 Sepe⸗ gc vlrz j vij q.i.nec nouum.
Qv.huane.maxie ſi ↄſuetudo ẽ alicuius ecclie ꝙ ꝑ talia vba celebꝛetur te̊. Clero.⁊ populo.⁊ nota p S ni.
electio:tũc in talibus ad cõem intelligentiã pᷣbox . Dcurrendunmpe eỹ de E eicfen dalpſoyterum. ſenel hic poſſtm canmote dan

dſ
li
ohee
iigi
lett
een
IrN
gi
an
hoc .
ni
Meoſi
iigi,
aft
tit
een
onh
iſ
iclot
cn
0orbe
ben
nici
ſbn
ſic
dtſ⸗
1li
inei
iNe
jſd
findi
.
hi ſo⸗
w
doi,
fort.
ſy
Ene⸗
Cni
Nind
ſe

fbania

etbn

agiten
zconi
ornn

drore

ſeſt?5
ff d

Nebl.
cide
tege
ſemn f.

ſend.
g
at
en
ſton
ino.
R
ulms
edhin
hl
ℳ
nd

G
elt

dbii⸗
luß

nn

DPiſcopos. per

centiam.

Di.

emiliam. emilia dicitur a rauenna vſq; ad pla/

tteras. vt ſi oẽs.· hic colligitur ꝙ oẽs conſentire debent in po/
L ſtulatione extranei.vt dixi.S.lxi di.nullus.⁊ iõ dicit decre.ꝙ po
ſtulatio nõ admittitur in diſcoꝛdia.vt ex de poſtu.bone.qð tamen ve

rũ eſt bʒ diſtin/
ctioneʒ eius qðᷣ
legit ex de elec.
ſcriptum eſt.

¶Et vis. hic
Pe⸗ cleri⸗
cus alteriꝰ epi
eſt poſtulanduſ
yt. xi. diſ. §. ſed
aliud.?.c.oſius
2 laicus etiã eſt
poſtulanduſ.vt
ibi dicit.⁊ illegi
timus. vt ex de
elec.inotuit. itẽ
hic hẽs ꝙ epᷣs
non cogit᷑ dare
poſtulatũ.yt.lx

xxv.di.floꝛenti /

num. nemo eni
cogit᷑ emãcipa/⸗
re filiũ ſuũ.vt ĩ⸗
ſti. qui.mo. ius
Aa do oleylt.
ſed pone ꝙ eli⸗
gatur talis cle/
ricꝰ ⁊ epiſcopuſ
eius poſtea no
ↄſentiat. nũꝗd
iſti ſunt pꝛiuati
electione.qꝛ ele
gerunt eü queʒ
non poterãt ha
bere.yvel nunꝗd
ↄſenſus illius a
quo erat poſtu
landuſↄfirmat
electionẽ.ar. ꝙ
non ↄfirmat.ex
e.quditis.ar.q;
ſic. ex.e.ſicut. et
ex de iurepa.cu
ra paſtoꝛał. ad
boc dico ꝙ ſi eli
gitur in poſtulã
dũ bñ tenet tal
electio.vt ex de
renũ.poſt tranſ
lationẽ. vel die
ꝙ ſi elegerũt eo
Ppoſito vt ſtatĩ
debeat tenẽ ele
ctio.non ratifi-
cat᷑ per ſequen/
tẽ conſenſum il
lius a quo eſſet
poſtulandus. fi
vo ſciebant ele⸗
etionẽ per ſe in⸗
nalidã eſſe. ſed
ſperabãt ꝙ do
minus ea rataʒ
haberzʒ. tũc rati
ficatiõe dñi cõ⸗
firmatr.ſic.ix.q.
ij.lngdunenſis.
Similẽ diſticti
onẽ facit lex.ff.
de ſol. ſiquis. of
ferenti. vel dic

gatur per dei miſericoꝛdiã cui ſacri non
obuiant canones.ſacerdotũ quippe eſt
electio:⁊ fidelis populi cõſenſus adhi⸗
bendus eſt:qꝛ docẽdus eſt populus nõ
ſequendus. Aẽ nicolaus papa io.
rauennati archiepᷣo. Se eodẽ.
Piſcopos per emiliã non conſe⸗
cres:niſi poſt electionem vel conſẽ

ſum cleri ⁊ populi. ¶ Itẽ pelagius pa

pa tuliano cpi copo grumentino.
e eodem.

rerns charitatis tue ſuſcepimus

quibus ſignificas latinum diaconẽ
tuum ad epᷣatum eccleſie marcellianen
ſis a clero ⁊ oĩbus qui illic conueniunt
poſtulari.hic itaqʒ dicimus:vt ſi omẽsꝰ
eum eligunt:⁊ vis eum concedere: gra
tum nobis eſſe cognoſce ⁊ ſi poteſt:an⸗
te diem ſanctum feſtinet occurrere: vt

vel ſabbato ipſo noctis magne poſt ba

ptiſmum cum dei gratia valeat oꝛdina⸗
ri. ¶ Idem Laurentio epiſcopo cen⸗
tumcellenſi.
Sacra pꝛincipis auctoꝛitas oꝛdinandiſ
eſt neceſſaria.
Rincipaliꝰdeuotiſſimoꝛum milituʒ
qui illic in ciuitate centumcellẽſ cõ
ſiſtunt:relatione ad nos directa ſacraʒ
epiſtolam inſinuant ſe clementiſſimi pᷣn
cipis impetraſſe:qui eis pꝛeſbyterũ dia
conem ⁊ ſubdiaconem fieri debere pꝛe
cipit.ideo hoꝛtamur dilectionem tuam:
vt perſonas ipſas videas ⁊ diligenter
requiras:ne aliquid cõtra canones cõ⸗
miſiſſent:⁊ ſi eas inculpabiles reppere
ris:⁊ vite ipſoꝛum laudabile teſtimoni
um videris:veniente medianaſſeptima
na paſce ſi dominus voluerit:⁊ ſi vixe⸗
rimusꝰ:vnũquenqʒ per officia que pꝛe
diximus nõ differas inonere. Itẽ
leo.iii. lothario ⁊ lodouico auguſtis.
apa rogat auguſtuʒ:vt reaùnã eccle
iam cuidãa electo dignetur concedere.

B Eatinaeccleſia que per tot tempo

rum ſpatia paſtoꝛalibus curis de⸗
ſtituta conſtitit:dignũ eſt vt bꝛachio am
plitudinis veſtre ſubleuetur ac guber⸗
nationis regimine pꝛotegatur: vnde ſa
lutationis alloquio pꝛemiſſo veſtrã mã
ſuetudinem depꝛecamur quatenus co⸗
lono humili diacono eandem eccleſiaʒ
ad regendam concedere dignemini: vt
veſtra licentia acceptavibidem deo ad⸗
inuante conſecrare valeamus epᷣm:ſin
agutem in pꝛedicta eccleſia volueritiſ:vt
pꝛeficiatur epiſcopus:tuſculanaʒ eccle
ſiam que viduata exiſtit:illi veſtra ſere⸗
nitas dignetur concedere.vt conſecra⸗

YVnõ eſt inconueniens ſi clericus alienus e igat᷑ q; talis pmo dʒ eli
gi ⁊ poſtea poſtulari.vt dixi.lxi.di. S.ſed alind. Itẽ obiſcitur cũ cleri
cus dicente epo poſſit fieri mõachus.yt.xix.qij.c.i.ergo multo foꝛ
tius põt ꝓmoueri ad epᷣale regnũ.cũ ille tranſeat ꝓ pᷣuata vtilitate

ſſte ꝓ cõi q̃ pᷣiudicat pꝛiuate.yt.vij

q · i.ſcias.⁊.viij.q.i.in ſcripturis.

Rñ.mõachus trãſit ad locũ deiectõis vbi nulla pᷣſumit᷑ ambirio hic
pꝛeſumit abitio.ex eo ꝙ nolẽte epo yltro ſe ingerit ꝗ potius trahi dʒ

yt.viij.q.i.ſcicndũ male tñ facit eps ſi eũ abſqʒ iuſtitia negat.vt.vij.
Al.oes qui.⁊ per ſuperio:ẽ cogi poteſt.ar.extra de iurepa.nullus.

I

LXIII.

7 §5

. cͦ ia epᷣalis non bʒ patronum.
Pꝛincipis.ſʒ qᷓre petebat᷑ iſtud ab iperatoꝛe.qꝛ foꝛte iſti curi ales erãt

Rincipali.ex.c.iſto ⁊ ſe.dicit.h.patronũ debere eligere cũ alijs in ec⸗
cleſia ↄuentuali.alij dicũt ꝙ ecc
e

vel foꝛte patronus crat. ita eſt ar. ꝙ patronus nõ tm̃ pꝛelatũ ſed etiã ſub

diaconũ ⁊ diaconũ põt ĩſtituere,ar.xvii·qij.eleutberiuſ.xvi.q.ij.ñ ꝗs epᷣo

tus a noſtro pꝛeſulatu deo omnipoten⸗
ti veſtroqʒ imperio grates peragere va

leat. C Item rite comitiſſe.

Regio pꝛecepto ab apoſtolico colonuſ
reatine eccleſie oꝛdinatur epiſcopus.
Obis dominusimperatoꝛ ⁊ im
peratrix per ſuas epiſtolas dixe⸗
runt vt colonum in reatina eccleſia que
paſtoꝛis officio per longa iam tempoꝛa
deſtituta videbatur epiſcopum facere
deberemus:ſicut ⁊ fecimus. Item
ſtepha. Guidoni comitii.
Imperatoꝛis epiſtola in electionis con
firmatione deſideratur.
Ectis ſagacitatis veſtre apicibꝰ 5
L defuncto eccleſie reatine ãtiſtite cle
rum ⁊ plebem eiuſdem elegiſſe ſibi futu
rum antiſtitẽ ⁊ a nobis cõſecranduʒ ve
ſtro ſtudio directum eſſe ne ipſa eccleſia
diu ſine pꝛopꝛio conſtet paſtoꝛe fatebã
tur. Nos de obitu pꝛioꝛis dolẽtes: nũc
ipſum electum vnanimitate ⁊ canonica
ipſins eccleſie electione:vt mãdaſtis tã
citiſſime oꝛdinare omiſimus.eo qð im⸗
perialem nobis vt mos eſt abſolutiõis
minime detulerit epiſtolam pꝛo qua.ſ.
re ambiguum eſt nobis:ideo voluntati
veſtre in hoc parere diſtulimus ne au⸗
guſtalis animus duriſſime hoc quocũ⸗
qʒ modo perciperet. Sed ſcictes eccle
ſiam dei ſine pꝛopꝛio diu paſtoꝛe nõ de
bere conſiſtere:gloꝛie veſtre mandamꝰ
quoniam aliter nos agere non debui⸗
mus:vt a veſtra ſolertia imperiali vt pᷣ
ſca ↄſuetudo dictat:percepta licentia ⁊
nobis quemadmodum vos ſcire credi
mus:imperatoꝛia directa epiſtola tunc
volũtati veſtre de hoc parebimus:eũ⸗
demqʒ electũ domino adiuuante con⸗
ſecrabimus.quod chariſſime fili mole⸗
ſte nullo modo ſuſcipias.
NItem leo papa.
Clericoꝛum ⁊ ciuium voluntate metro
politanus eſt oꝛdinandus.
Etropolitano defuncto cum in lo
J co eius alius fuerit ſubrogandus
pꝛouinciales epiſcopi ad ciuitatem me⸗
tropolim conuenire debent: vt omniũ
clericoꝛum atqʒ ciuium volũtate diſcuſ
ſa ex pꝛeſbyteris eiuſdem eccleſie vel
diaconibus optimus oꝛdinetur.
Ntem iſidoꝛus in li. officioꝛum.
Cum clero et populo archipꝛeſbyteri
fiat elecio.
B Jin plebibuſ archipꝛeſbyteri obie
Rrint:aut pꝛo aliquo reatu exide cie
cti fuerint:archidiaconus quam citius

pꝛoficiſcaturilluc:⁊ cum clericis ⁊ po-⸗

rũ.in aut᷑.de ſan.epiſ.
S. ſi ꝗs oꝛatoꝛij domũ
col.ix.⁊ ex de fi.pᷣſby.
ex trãſmiſſa.dũ tñ H̊
fiat cuʒ ↄſenſu pᷣlati.
vt e eo.ti.ꝓpoſuit.ſʒ
verius credo hoc ſpe
ctare ad ipſũ pꝛelatũ
vt ipſe poſſit miſtros
pᷣficere quos velit. vt
ex de iurepa.poſtula⸗/
ſti. qd iuris habeat ĩ
clectiõe pꝛonus. dicit

decre.de iurepa.nobᷣ.
fCediana.ſ.cum

caãtatur ſitientes.io.

g Si vixerimus. ſi

habes vixeritiſ planũ
eſt. ſi habes vixerimꝰ
eſt ar. ꝙ mandatũ et
hceptum moꝛte man

dantis re itegra ſolui

tur.ex de offi. dele a.
gratum. io.

b Eatina. hoc.c.

æ duo ſequẽtia
loquũt᷑ i eadem mã.
Licẽtia.ↄſenſus
pncipis eſt requiren
dus electiõe celebꝛa/
ta.vt er de elec. ꝙ fiẽ
niſi aliud ſuadeat ſcã
dalũ.ex.e.qꝛ. vel pꝛe/
ſcripta cõſuetudo.vt
ex de iurepa.nobis.

k. C¶ Accepta. xyi.q.

vij. decernimus.

¶ ¶Grates.ſpũaleſñ

carnales.h eni eſſet ſi
monia.vt i.q.i.ſũt nõ
nulli.⁊.q.ij.ſicut.

m Obis dñs. ex

4 huilitate H fec.
qꝛ dñs iperatoꝛ dẽ.cũ

fit filius eccłie. vt.xc⸗

vi.di.ſi unperatoꝛ.

. Ectiſ.diu.i.vltra

tres mẽſes. vt.l.
d.poſtq.niſi cã ncceſ
ſitatis.vt.lxxv.di.qm̃
⁊.vijq.i.ↄſtitutum.⁊
ita reſtringit᷑ qñq;va
ga ſignificatio alicu⸗
ius ÿbi.vt.lxyv.diſ. de
pſona. —r
Etropolitano.
metropoli.ibi
enĩ ↄſecrãdus eſt me
tropolitanuſ.vt.li.di.
g in aliqͥ.⁊ eſt ar. hic
ꝙ ꝓuinciales epᷣi in⸗
tererunt electioni me
tropolirani.vt.S.e.pa
lentinianuugs.
Ex pꝛeſbyteris.

—

pᷣſbyteꝝ pmittit.qui

eni po⸗ E in oꝛdie.erit
poꝛ iĩ electõc.lxxy.di.

c.vlt.⁊.lxi d.ſtatuimꝰ
vñ hec dictio vel non

dat illis optionẽ ſic vył ſic eligendi.ſʒ oꝛdo vᷣboꝝ oñdit quo oꝛdine debeant
eligere. ſic. . de oſe. di.ij. in xpo.æ optime hoc dꝛ.ff.ad trebel.l.heredes.iĩ fi.
qVr diacõibꝰ.hodie ex ſubdiacõibꝰpõt eligi er̃ de eta.⁊ q̃li.a multis.

rOptimus.ſi.in ant.de monachis.S.oꝛdinationẽ.col.i. Sʒ quis dicetur

optimus.quod enĩ ꝑ ſuꝑabundantiam dicitur:vni ſoli ↄuenit.vt.ff. de vb.

ob. vbi antem non apparet.i.rñ.ff.de edil.edic.ſi

ter iſtud intelligatur inuenies.viij.q.i.licet

quis venditoꝛ.S.vlt.quali

QGα Jin plebibns pꝛoficiſcatur.ſpeciali auctoꝛitate epiſcopi:alias non li
Dceret.yt ex de offi.archidi:cum ſatis.niſi hoc habeat de conſuetudie

7

Sat.

b

pꝛeſeripta. ? ſic intelligo er de exceſ.pꝛela.ad hboc.? extra de ap.bone.⁊ eẽ
de inſti cum veniſſet.quid tñ de hoc iuris ſit.dixi.xxv.di. perlectis.

BHatho. que ſolita.quilibet enĩ eps dare conſueuit aligd imper atoꝛi i

electiõe ſua.vt.j.e.qꝛ dũmo redditus epᷣales excederent duas libꝛas
auri.vt in aut᷑de ſan.epi.jiiij ⁊ foꝛte tunc cum mos erat:crimen nõ erat.

vt.xxxij.q.iiij.obijciũ
tur.ſed nõne iperatoꝛ
cõmiſit fimoniꝗ rela/
vãdo illð ius ſub hac
ↄditione.vt ↄſenſus

eius requirat᷑ in electi

one. ſed dic ꝙ pꝛius
vtrũq; ius habuit.vñ

mõ alteꝝ potuit ĩmit

tere.iõ aũt petijt a pa
pa hanc conſuetudi/

nem tolli.qꝛ ↄtinebat

ſpeciem mali.yt.i.q:i.
emendari.

b Adrianus. defẽ

Aendas.ad hoc

tenent᷑ oẽs pꝛincipes

pt.xxiij.q.v.pꝛincipeſ
vt ⁊ ſi nollent eam de
fendere poſſunt excõi
cari.xxiij.q.v.admini
ſtratoꝛes.
¶ Patriciatus. vt
Pünite crimina. ⁊ ſʒ

oc poteſt intelligi.ij

ꝗ.vi.oĩs oppꝛeſſus.et
ita index eccleſiaſticꝰ

alij põt cõmittere cãʒ

ſanguinis. vel intelli⸗
ge ꝙ ẽ aduocatus ro
me.yvt extra de elec. ve
nerabilem.
d C. Per ſingulas. er

go in francia ⁊ in bi

ſpania. vnuſ eſt enim

imperatoꝛ.vt.vij.q.i.

in apibus.qð ↄcedo

niſñ ꝓbent ſe exẽptos

ab iperatoꝛe.vt. xxiij.
q.viij.S.ecce.vnde ad
huc de capite ſuo da/

bunt tributũ iperato/

ri:cũ nõ ꝓbent ſe ex/
ẽptos ab imperatoꝛe
vt. ff. de cenſ.l. xlti. ſi
eniʒ dicunt ſe nõ ſub⸗

eſſe romano iĩperio.p

ↄſequẽs dicant ſe nõ
habere aliꝗd ꝓpꝛij.vt
g.di.i.ius quiritũ. fa⸗
teamur ergo ĩperato

rẽ eſſe dñũm mund:.vt

ff.ad.l.rho.depᷣcatio.
obſtat ꝙ reges hiſpa
nie cũ nõ ſubeſſẽt in⸗
perio regnũ ab hoſti⸗
uʒ faucibus ernerũt.
e ·DPublicari.hic ec/
cleſia publicat bona
laicoꝝ.⁊ qñq; depõit

laicos a dignitatibu-

xxxij.q.v.pꝛeceptum
in fi. vel dic ꝙ hic do

cet eccla ꝗd fieri dẽat

ſic.xxiiij.q.iij.de illici
ca.⁊.v.q.vl.delatoꝛi.

f J NAſynodo. ↄfirmamus. ar. ꝙ idem põt dari ⁊ ↄfirmari.vt.xxiij. diſ. in

pulis ipſius plebis electionem faciat: q̃
tenus dignus paſtoꝛ domui dei conſti⸗
tuatur. ⁊ dum oꝛdinatur eius pꝛouiden
tia ipſa plebs cuſtodiatur. Item ex
geſtis romanoꝛum pontificum.
Electus in romanum pontificẽ nonoꝛ
dinetur:niſi eius decretum imperatoꝛi
ꝛimum pꝛeſentetur.

Batho natione ſiculus:cuius lega

tione fungens ioannes epᷣs poꝛtuẽ
is dominico die octauo paſce in eccle⸗
ſia ſancte ſophie publicas miſſas coꝛaʒ
pꝛincipe ⁊ patriarcha latine celebꝛauit
hic ſuſcepit ab illo diualẽ.i.regiã epiſto
lam ſecundũ ſuam poſtulationẽ: ꝑ quã
releuata eſt quãtitaſ pecunie que ſolita-
erat dari ꝓ oꝛdinatione pontificis faciẽ
da:ſic tñ vt ſi contigerit poſt eius tranſi
tum electionem fieri non debeat oꝛdia⸗

ri qui electus fuerit niſi pꝛius decretum

generale introducatur in regiam vꝛbẽ
ecundũu antiquã conſuetudinẽ: vt cum
eoꝝ conſcientia ⁊ iuſſone debeat oꝛdi⸗
natio pꝛoſperari. C. Itẽ vitalianus na
tionẽ ſiguenſis direxit reſponſales ſuoſ
cum ſynodica epiſtola iuxta cõſuetudi⸗
nem in regiã vꝛbem apud piſſſimos pᷣn
cipes ſignificans de oꝛdinatione ſua.
¶ Ntem ex hiſtoꝛia eccleſiaſticcc.
Imperatoꝛ ius habet eligendi põtiſicẽ.
Adrianus papa romã venire ca⸗
Plun regem ad defendẽdasꝰres
eccleſie poſtulauit.carolus vero romã

veniẽs papiam obſedit:ibiq; relicto ex

ercitu in ſancta reſurrectione ab hadri
ano papa rome honoꝛifice ſuſceptus ẽ
poſt ſanctã reſurrectionez reuerſus pa
piaʒ: cepit deſideriũ regem:deinde ro⸗
mam reuerſus conſtituit ibi ſy nodum
cum hadriano Hapa in patriarchatu la
teranenſi in eccleſia ſancti ſaluatoꝛis: q̃
ſynodus celebꝛata eſt a.cliij. ep̃is religi
oſis ⁊ abbatibus hadrianus auteʒ pa⸗
pa cum vniuerſaſſynodo tradiderũt ca
rolo ius ⁊ poteſtatem eligendi pontifi⸗
cem ⁊ oꝛdinandi apoſtolicam ſedeʒ: di
gnitatem quoqʒ patriciatus ei conceſſe
rat.inſuper archiepiſcopos ⁊ epᷣos per
ſingulas pꝛouincias ab eo inueſtituraʒ
acciꝑe diffiniuit: vt niſi a rege laudetur
⁊ inueſtiatur epᷣs:a nemine conſecretur
⁊ quicũq; contra hoc decretum ageret
anathematis vinculo eum innodauit et
niſi reſipiſceret:bona eius publicari p⸗

noĩe.⁊ ex de elec.cũ inter.ar.ð ex de fi.inſtr.c.inter dilectos.⁊.ff.de iu.
iudi.⁊ qa qnqʒ etiã dꝛ dare.i.datum oſtẽdere.vt.xxiij.qv.S.hinc nota⸗
dum. ff. de teſta.heredes.S.ſi quid.

Pꝛimo.nõ dicas pꝛimo regi.ſed pꝛimo ottoni.i.ante quẽ nullus alius
ſic extra de verbo.ſig.ioſeph.⁊ de ver.ſig.pꝛoximus.

¶. Succeſſoꝛem.hoc ſpale fuit õ id.· viij.q/i moyſes.ſic.vij.qi.petiſti.h pʒ
ꝙ maximã hʒ ptãtem p
mitteretur facere ſucce

circa imperium.ſed dic ꝙ tantum in italia per
Ac per hoc.quaſi.dicat ex quo ĩ romana eccleſa hoc permittitur ergo

in minoꝛibus.⁊ eſt ar. ꝙ idem iuris eſt in mẽbꝛis qð in capite.pt.xyi.q.ij.
i.xij.q.ij.cognouimꝰ.⁊.q.i.pꝛecipimus.⁊.i.q.iij.ſi ꝗs eps.xxiiij.q.i.rogam.

h¶Conceſſit.yꝛ ergo ꝓ imperatoꝛ poſſit dare pꝛiuilegium libertatis.vꝰ

l¶Sit patricius.⁊ ſic papa dat
ciſtium ipſe non bʒ.io ex de elec.ſuffraganeis. B.
m ¶Apoſtolicã.ſed nũꝗd papa poſſet ei ptãtẽ dare vt deponeret ip-

extra de reſti.in inte auditis.

pic gladij poteſtatem. cnins tñ exer

ſum. ſic. in hereñ ⁊ de conſenſu cardinalium.·imo in oibus ſe poteſt

cepit. Item leo paba. .
Electio romani pontificis ad ius perti
net inperatoꝛis. .
ſynodo congregata rome ĩ eccle
ſia ſancti ſaluatoꝛis ad exemplũ bea
ti hadriani apoſtolice ſedis antiſtitis: ꝗᷓ
domino carolo victoꝛioſiſſimo regi frã
coꝛum ac longobardox patriciatus di
gnitatem ac oꝛdinationẽ apoſtolice ſe⸗
dis ⁊ inueſtituram epoꝝ conceſſit: ego
leo quoqʒ ſeruus ſeruoxꝝ dei eßs cum
toto clero ac romano populo ↄſtituimꝰ

⁊ ↄfirmamus⁊ coꝛꝛoboꝛamus ⁊ ꝑ no⸗-

ſtram apoſtolicã auctoꝛitatẽ ↄcedimus
atq; largimur dño ottoni ꝛimo regi
teutonicoꝝ eiuſqʒ ſucceſſoꝛibus huius
regni italie in perpetuu facultatẽ eligen
diſucceſſoꝛẽatqʒ ſũme ſedis apoſtoli⸗
ce pontificem oꝛdinandi ac per hoc'ar⸗
chiepᷣos ſeu ep̃os:vt ipſi ab eo iueſtitu⸗
rã accipiãt ⁊ cõſecrationẽ.vnde debent
exceptis hbis quos imperatoꝛ pontifici⸗

bus ⁊ archiepᷣis cõceſſit:⁊ vt nemo de

inceps cuiuſcũq; dignitatis vel religio⸗
nis eligendi vel patriciũ vel pontificem

—

ſüme ſedis apoſtolice aut uiee⸗ ep̃ʒ

oꝛdinandi habeat facultatem abſqʒ cõ
ſenſu ipſius imperatoꝛis.quod tamẽ fi
at abſqʒ oĩ pecunia:⁊ vt ipſe ſit patrici⸗
ust⁊ rex. Quod ſi a clero ⁊ populo qͥs
eligatur epiſcopus:niſi a ſupꝛadicto re
ge laudetur ⁊ inueſtiatur:non conſecre
tur. Si quis contra hanc apoſtolicam
auctoꝛitatem aliquid molietur:hunc ex
communicationi ſubiacere decernimꝰ:
⁊ niſi reſipuerit irreuocabili exilio puni
ri:vel vltimis ſupplicijs afficiꝰ.
Item BGBregoꝛius.
Pꝛecepto pꝛicipu maximo remittit᷑ qð
abſqʒ auctoꝛitatę ꝗpoſtolica oꝛdinat᷑.
lonitane ciuitatis epiſcopus me
neſciente ac reſponſali meo oꝛdia⸗
tus eſt ⁊ facta eſt res que ſub nullis an
terioꝛibus pꝛincipibus euenit. Quod

ego audiens ad eundem pꝛeuaricato⸗

rem qui inoꝛdinate oꝛdinatus eſt:pꝛoti
nus miſi vt omnino miſſarum ſolennia
celebꝛare nullo modo pꝛeſumeret:niſi
pꝛius a ſereniſſimis dominis cognoſce
reʒ:ſi hoc fieri ipſi iuſſiſſẽtꝰ:quod ei ſub
excõicationis interpoſitione mandaui.
qui contempto me D deſpecto in au
dacia quoꝛũdam ſecularium hominuʒ
quibus denudata ſua eccleſia pꝛemia

ſubijcere ei. vt.
ij .q.vij. nos ſi.

n ¶¶Exilio.no.

eccleſiam poſſe

aliquẽ mittere i

exilium. vt. ij.
q·.iiij.hi qui.

puilegia fu
erunt oibus ſuc
ceſſoꝛibus data

quare nõ vtü

eis.Rñ.qꝛ ipe/

ratoꝛes eis ro

—
ſe. tibi. Itẽ qꝛ ꝑ
bu i aiderut
vt. j. e. .. vex. itẽ
qꝛ ex cã fuerũt
conceſſa.vñ ceſ
ſante cã ipᷣa ceſ

ſauerunt.vt.i.q

vij. qð ꝓ reme⸗

dio.nec ob.ꝙ H
dicitur ð ſucceld

ſoꝛibus. qꝛ hoc
itelligendũ ẽ de
illis ſucceſſoꝛi/⸗
bus ꝗ hoc ipe/

trare poſſint. vt

xxiij.ꝰi. in noĩe
p loitãe inſ

ſiſſent. ar.

ꝙ auẽtas maio
ris excuſat. vt.

xiiij.q.v. dixit.
xxviij.di.diaco

ni.xxiij.q.v.mi/
leſ. ar. S.xij.q.ij
quicũq;.⁊.xvi.
q.i.in canonibꝰ

Jo.ſo.in malo

nulli ẽ obedien/
dum.nec aligs

excuſat᷑.vt.xi.q

q ¶ ¶ Sub excõi

cationis.ex hoc
vꝛ ꝙ ꝑ talia ver
ba fiat excõica
tio.cũ ſic dꝛ.pci

pio tibi hoc ſub
pena excõicati⸗

oniſ. ⁊ eſt ar.ad

idẽ ẽ de eo qui

oꝛ· fur. rece. c.i.
ar. Z e de iure⸗
pa.relatũ.in fi⸗
? de ſagittarijs
c.vno.vbi de H.
h. dicit. ꝙ ſi taliſ
ꝓhibitio fiat a
canõe nõ fit ex-
cõicatio ꝑ illa v
ba.vt. xxx.diſ. ꝑ

totũ.ſecus ſi ab

hoĩe qꝛ canon mitius agit qᷓ; hõ.vt.xxvi.q.vij. alligãt.⁊.ff. de arbitr
celſus.alij dicunt ꝙ refert an diffiniẽdo illa vba ꝓferant᷑. vt tunc ꝑ
ea fiat excõicatio.an ↄſtituẽdo ius.⁊ tũc non fiat excõicatio ꝑ illa p/
ba.ſed hec vitas eſt ꝙ illa vba nõ hñt vim ſnie ſʒ tm̃ cõminatiõis. vt
Ccõmina.epiſtolas ꝑ totũ.Hoc aũt ſcias ꝙ ſub ↄditione pot ꝗs ex/
cõicari.⁊ taliter hic itelligo latã ſniam.vñ exñte ↄditione ligat excõi/
catio ⁊ nõ pꝛius.⁊ tñ a tali excõicatione põt appellari.lʒ.h.Oriũ ſcri/
plerit. vt er de ap.pterea.⁊ hoc ideo.qꝛ excõicatio tunc nõ trahit ſe⸗
cũ ſuã executionẽ qꝛ non cedit nec venit dies ante exñtem ↄditionẽ᷑.
vt. ff. de vᷣb. ſig. cedere.Sed quid ſi excõicãs moꝛit᷑ pꝛiuſqꝙ exiſtat co

—

ditio.tunc dico excõicatũ qñ extat conditio ⁊ ita a

liquis excõicat᷑ a

moꝛtno. Ntrũ aũt ↄditione exiſtente intelligat᷑ retro fniſſe excõicatꝰ

id qð legit.ff.ꝗ poti.in pig· potioꝛ.⁊.ff.de manumi

ſ. teſ. neracins. yl

en

en
Mleſ
ſ
poſe
ligef,
whi
i
ly
ſn
Uoſhe
dn
nit
nir
ig ſe⸗
ſen
rpiit
ſent
hpfec
facck
nig
ene⸗
ob
ſucet
Pboe
ede
ſoi⸗
ie⸗
fuon
wie
fieu

t- N.

omid
ſat

,digctda.

Pyn
ij
xyi.
vonio⸗
zmal
edten⸗
gi⸗

e ſub
Hicati⸗
91
cochi
Alc
iune⸗
inr
nn
ſdeß,

—

b Relaxaui.nõ

ad deũ.xt. xxiij
q · iiij. ſi is g pla
tus. Sed nõne
qᷓ fiunti ꝑſona,ʒ
epi vel alterius
plati fiũt ĩ ↄtẽ⸗
ptũ eccleſie.⁊ iõ

in deũ vtiq;. ſʒ

ncipaliter ĩ p̃⸗
atũ.ð.di.xly.⁊
ꝗgemẽdat.⁊.xxx
iij.q.iuij.inter.

cAc K me. ar.

ꝙ ratihitio ſe/
quẽſ facit aliꝗd
legitimũ qð ab
initio fem fuit il
legitĩe. ex ð iure
pa.cura.xviij.q
ij. de möachis.
ix.q·ij.lugduñ.
d Cognoui.
ꝑ auditũ.vt.ij.
· v · to. xxij.q
v. hoc vꝛ. nõ ta/⸗
quã iudex. ij.q.
i. S. quando.
e¶ Vm loge
ptati. nihil
tñ hic regi ſub⸗/
trabit᷑.qꝛ ſicut
vnſ eligebat. ita
⁊ mõ pꝰ pᷣuilegi

nʒ collegio ↄceſ

ſum. b.
f C Atq; galla
cie.ↄnumerat h
gallaciã hiſpãie
cũ tñ ſit ꝑs eiꝰ.
⁊ ita ꝑs ↄnume
rat᷑ ſno toti.ſic.
le. ego. ⁊. C. de
excu.tu.exacto
res.vbi dꝛ one⸗
ribus ⁊ tutelis.
Pꝛinilegio

i. iure. ſic.ix. q.

ii aluo kanr⸗
mo.pi.yel hyp.
ſol. ſi btog.
i potius onnſ
iug pꝛimatie
ↄceſſũ fuit huic
collegio.cũ eniʒ
rex eligeret᷑ oli

de cõſilio oiZum

epoꝝ hH̊ ↄſilium
cedit᷑ ei hic.
Maneat.
ar.pꝑ loci ⁊ tꝑiſ
difficultatẽ ele⸗
ctionẽ fieria qͥ
nõ debeat. vt. x
da.xciij.di.inx.
i Ep̃is. eligẽ
i.a rege electos
conſecrare ⁊ cõ
firmare.
lke C Infra.ĩfra

di. xciij.iux.ex ð

iurepa. ſi vᷣo.j.l
xy. dl. ſigs Z. ſʒ
nõ eſt contra.

Electões. ?

beati. greg. nõ i
H̊ volumine.niſt
argum.5. e. ago
do. .

Dr.

tantũ a tꝑe ↄdirionis extantis per id quod eſt.ff.de edil.edic.bouẽ.
ſi ſub ↄditione.diſputatiõi relinquo.io.ego credo ꝙ a die exñtis ↄdi
tionis per decre.illam pꝛeterea/extra de ap.b.
a ¶ Obediens.hoc dicit qꝛ ei pꝛecipere non poterant.h.

m remittere poſſe que ad ipſum ſpectant non qᷓ

multa pꝛebere dicitur: nũcuſqʒ miſſas
facere pꝛeſumit atqʒ ad me venire ſecũ
dum iuſſoneʒ dominoꝝ noluit.ego au⸗
teʒ pꝛeceptioni pietatis eoꝝ obediensꝰ
eidem maximo qui me neſciente oꝛdia
tus eſt:hoc quod in oꝛdinatione ſua me
ve vel reſponſalẽ meũ pꝛetermittere pᷣ⸗
ſumpſit:ita ex coꝛde relaxauiꝰ:ac ſi meꝰ
auctoꝛe fuerit oꝛdinatus:alia vero illi⸗
us ꝑuerſa ſcilicet mala coꝛꝑalia que co⸗
gnoui:vel quia cũ pecunia eſt electus:
vel quod excõicatus mifſas facere pꝛe⸗
ſũpſit: pꝛopter deumirrequiſita pꝛeteri
re non poſſũ.⁊ ſi ad me venire diu diſtu
lerit:exercere ĩ eo diſtrictionẽ canonicã
nullo modo ceſſabo. Item ex conci⸗
lio toletano. In electione epiſco⸗

poꝛum:pꝛincipis deſideratur aſſenſus.

Am lõge lateqʒ diffuſo tractu ter⸗
rarũ cõmeantiuʒ impeditur celeri
tas nuncioꝝ:quo aut nequeãt regibus
audientibus decedẽtis pꝛeſulis traſitus
notificari aut de ſucceſſoꝛe moꝛiẽtis epi
ſcopi libera pꝛincipis electio expectari:

naſcitur ſepe aut noſtro oꝛdini ð relatio

ne taliũ difficultas aut regie poteſtati:
dum conſultü veſtrü ſubrogandis põti
ficibus ſuſtinet innumeroſa neceſſitas:
vnde placuit oibus pontificibus hiſpa
nie atqʒ gallacie vt ſaluo puilegios vni
uſcuiuſqʒ pꝛonincie licitũ maneat dein
ceps toletano pontifici quoſcũq;ʒ rega⸗
lis poteſtas elegerit ⁊ iaʒ dicti toletani
epiſcopi indiciũ dignos eſſe pꝛobauerit:
in quibuſlibet pꝛouincijs ⁊ in pꝛeceden
tii ſedibus pꝛeficere pꝛeſules:⁊ decedẽ
tibus epiſcopis eligere ſucceſſoꝛes.ita
tamẽ vt quiſquis ille fuerit oꝛdinatus:
poſt oꝛdinationis ſue tẽpus ĩfra trium
menſiũ ſpatiũ metropolitani pꝛopꝛij pꝛe
ſentiaʒ: viſurus accedat. ¶ Electio⸗
nesquoqʒ ſũmoꝝ pontificũ atqʒ alio
rum infra pꝛeſulũ quondaʒ imperatoꝛi
bus repreſẽtabant᷑ ſicut de electiõe bea
ti ambꝛoſij ⁊ beati greg.legitur quibus
exẽplis ⁊ pꝛemiſſis auctoꝛitatibus liqui
do colligit᷑ laicos non excludendos ab
electione neq; pꝛicipes eẽ reüciẽdos ab
oꝛdinatione eccleſiaruʒ. Sed quod po
pulus aut pꝛinceps iubet᷑ electioni itereſ
ſe:nõ pꝛecipitur aduocari ad electioneʒs
faciendã:ſed ad cõſenſũ electioni adhi
bendum. Sacerdotuʒ enim vti fine ſu
pioꝛis capituli ſtephãi pape legit:ẽ ele
ctio:⁊ fidelis populi eſt huiliter cõſenti
re.deſideriũ ergo plebis requirit᷑:vt cle
ricoꝝ electiõi ↄcoꝛdet.tunc eniʒ in eccle
ſia dei rite p̃ficiet᷑ antiſtes: cuʒ populus
pariter in e acclamauerit:queʒ clerus
cõi voto elegerit. ¶ EUnde celeſtinus
papa air. Plebis non ẽ eli
gere ſed electioni conſentire.
(Nen plebiſqʒ conſenſus ⁊ deſideri
um requiratur. ¶ Item leo pꝛi
mns. Deeodem.
Sita'ciuiumteſtimonia populo
ri honoꝛatoꝑ arbitriũ electõ cle

um oꝛdinis ↄuẽtus ⁊ plebis. C Pꝛi
cipibusꝰvero atqʒ iperatoꝛibus electio
nẽ romanoꝝ põtificũ atqʒ alioꝝ epᷣoꝝ
referendas vſus ⁊ cõſtitutio tradidit ꝓ
ſciſmaticoꝝ atqʒ hereticoꝝ diſſenſioni
