tet:qð minus ſit periculũ i verbis
lingua mentiendo:qua manibuſ ſangui
nẽ fundendo.melius eſt aũt ꝓ veritate
par ſuppliein. :quã ꝓ adulatione bñfici
um. Itẽ pelagius benigno archiepᷣo

TNicpic⸗ pꝛouidẽdũ eſt: ne aliquẽ

iniuſte perſequat᷑ indicet vel puni⸗
at ne ieſum perſequat᷑ indicet ⁊ puniat.
Nic quoq; qui vitatẽ ꝓ pecunia ne
gat vel falſũ teſtimoniũ contra aliquem
dicit: deũ negare vel vendere ꝓbatur.
Ungde beda ſuper marcteum.
Muni falſum teſtimoniũ dicũt ? veritatẽ
ecũia negãt:ſceleris inde ꝑticipes fiut.

⁊ oſtituerũt ei pecuniã ſe daturos.
multi hodie ſcelus iude qui deü ac ma⸗

Fiſte dñmqʒ ſuũ pecunia vendidit: ve⸗
ut imane ⁊ nefariũ exhoꝝẽt: nec tamẽ
cauent.nã cũ ꝓ muneribus falſũm con

tra aliquem teſtimonium dicunt: pꝛofe
cto qꝛ veritatẽ pꝛo pecunia negant:deũ
pecunia vendunt.ipſe enim dixit. Ego
ſum veritas.Cum ſocietatem fraterni⸗
tatis aliqua diſcoꝛdie peſte cõmaculãt:
deum pꝛodunt:qꝛ deus charitaſ eſt.qui
ergo charitatis ⁊ veritatis iuſſa ſpernũt
deum vtiqʒ qui charitas eſt ⁊ veritas p
dunt:maxime cum non infirmitateꝰ vel
ignoꝛantia peccant:ſed in ſimilitudine⸗
iude oppoꝛtunitatem querunt qualiter
ar bitris'abſentibus mendacio veritatẽ
⁊2 virtutẽ crim ine mutent¶. Itẽ hiero.
Chꝛiſtum negat:qui peruerſis le ſociuʒ
facit. =ðèð
BStimant quidam in eo tantum de
uunm negari: ſi in perſecutione quis
agentgcombechentn ſe confiteri re
nuerit eſſe chꝛiſtianum. Ecce apoſtoluſ
in omnibus que peruerſa ſunt factis⸗

ſtum. yt bic ipſo facto mentimur xxij. q. v cauete ip

Sit iudas ad ſumos ſacerdotes:
79

teſt. ⁊ etiam de⸗
bet quandoq;
quis occultare

veritatem. vt. x

xij.q.ij.pꝛimuʒ.
ver. ſeptimum.
⁊.c. ne quis et
xliij.di. in man
datis et cum a
chꝛiſto querere
tur quid eſt ve/
ritaſ.non rñdit

o “ ODccultat.

ff. de fal. ſi quis
obꝛepſerit.

o Occultat.

cõtra.xxij.q. ij.
ne gs arbitret.

p & Pꝛodeſſe.

aliquiſ ſſo co
gitur alij ꝓdeſ
ſe cum fibi non
obeſt. ff. de aq.

plu. ar. l.ij. F. uẽ

varus.

q Emo lin
gus men

tiẽdo de aliquo
pꝛopter qð ipſe
erdit viam. ta
is eniʒ dicitur
homicida.ſ.de
pe.di . i. periculo

duam.

¶ Melĩ. ele
ctiue.vt.ſ. e. in⸗
iuſtimn. xxij. qi

8% Unicui⸗
Achz. ne ie⸗
ſum. pij.q.i. om
nis g gemebat.

1 Biſt. ven
Adunt. qua
tum in ſe eſt na

ipſe vendi non

poteſt.i.q. iij. ſal
uatoꝛ. vel ven⸗
dunt.i.a ſe ſepa

rat ficut vendi

toꝛ rem vendi/
taʒ a ſe ſeparat

⁊ alienat pꝛecio
accepto. lta iſti

deum a ſe alie⸗
nant pꝛecio ac/
cepto. et ſic di⸗
citur per ſim
. Infinmita
te.coꝛpoꝛiſ.naʒ
infirmus neſcit
quid faciat.xy.

xArbitris i.

bonis viris . ſi⸗
cur Judas ca/
ptauit.abſenti⸗
am apoſtolox.
Stimat.
factis no

ta ꝙ ipſo facto

negamus chꝛi⸗

ſo facto appella⸗

mus.extra de ap.dilecti.ipſo ſacto habemus ratum. ff. de in offi tel.
ſi pꝛoponas· Si.ff. rem ra.ha.:.x.ipſo facto intelligimusextra de bil

que fi a ma.par. cq·ex oꝛe.

eran
nne
lo
j’ ſzene
None
Elgo
–
io⸗
llere
Pprert
Actwe
fecali
(diotn
In m
emmp
mo⸗
Ora
mmmns
öfe
Mn e
mofr
lnrene
fifnn
Mſhat

Q. m. iei
rH ij. . ſi publicanns. lan.
XIe enm dolo ereommmunicauitalias non ſ vi bo ran li . Polabilier er⸗
ean HSS tus negat. vnnz dicit? immo ſemper poteſt eum conuenire ad in tra de ſen. excom. ſacro.ij.q.j.
n 2 Wegat quidam babent negau ex pꝛecedenti c ꝙ qui vnrg eient rauerit.⁊ etiam agere ekanmmdatpanmtut rodrſslrerimn. temboꝛali⸗
Me bNN lum. non ait. ar. hic. ? x pꝛe ij. quo iure. extra. de dolo E erarie excõ aui itur tempoꝛal
u eneaas leauuurer l off oel cum ſuper. ff q macal.. ge Jmmnakntäeramie mam⸗ ſine culpa ſepe slidnistnirur luc
tgnn ccontn. cum ss negat chꝛiſtum oꝛe ſſj b ¶Pax.id eſt ſpiri⸗
Geinn eHegare chꝛiſtuʒ. ſed quidi deccleſie dimittit tus ſanctus.
l coꝛde nõ negat. „ „„ que nõ agit ꝑperaʒ.paxecc lie tiCPetra. id eſt chꝛi⸗
barin 5 idetur pec it negari. chꝛiſtus ſapientia ꝗqᷣ ⁊ ab eccleſie pace alienuſtenet ſius.
care maz er coꝛ deum aſſerit ne k egat peccata: ab eccie itriu hoium ſʒ ſe Columba. id eſt
unn care. naʒ eo⸗ inuſticia veritas ſãctitas foꝛtitu in Set peccata nõ ſecũdũ arbiti n erpetra di Eolum
de pꝛoccdũt vi/ ſſivientiã ſapientia: per iniquitate duũ arbitriu dei petra tenet: petra di ej⸗ a.
nalen arſel⸗ peenra apicnn etinine turpi uncelbatener eolionoenin 1Bolãs. ſrßire re
en 2 deus coꝛ inter iuſticia:ꝑ . imbecillitatem ani mittit: is i icertu volãs: pa uertitur quandoq;.
Kd Le . ecillitatem ſicut auis i icertũ v 4
A rogat. xiiij . q. v. tudinem ſanctitas: bum tEire ſalomon ſi dictuz fru m Eerunque.v
eddi . ieſcunqy vincimur a oadens:ſic maledictuʒ hie
lecn iĩquid. tamé di tc quotieſcunqʒ vii 2 uolibet vade ani miſt ils. eiů̃e. repetit hi
lrer lactnotkalter nn ſonitn oantieſonen Den negain. oleng venit ſuꝑ euz:qui miſit illᷣ tenoꝛem illoꝛum ca.
fanilce peccat. quia nul vitijs atq P otiẽs bonũ quid agim gre ꝛius in homel. xxvj. ; 5.e.ipſe.⁊.c.iudicare.
Psinhn ⸗ denf oiſeimn giec arbitrandum ẽ Sdi E Seemg icio non congruit: alioſli Sciibſ. vera.
gei bet ad hoc ad- deũ ↄfi filio eẽ denegädoſ: CKuius vita o . n Per pꝛophetam
Neſin ariardc. idicij nlostin dei ßlio õ gatns ablolui. tingit vt iudicis locũʒ te dicitur. eʒechielem.
N ddiimumn. ſte⸗ deuimarerti en vel Smone vel co⸗ enn⸗ ad locũ vita minime cõ o arehnnneve
C. ⁊ ſi non vult ne illos oẽs quoꝝ ur neaat vel cõ neat: ſf. vor net imeri keat ar. ꝙ ſe
Cuan ⁊ ſi non yn . ee negat; vel co⸗ K. nes ſepe agit᷑: vt vel dam 1 tu lata nul
nun gar chꝛiſtü vult gitatione chꝛiſtus negatin 5 ſſõe qu? coꝛdat. ac ſepe agit᷑ ſoluat: ſepe in na per metu lata ni
geren tamen iſtud pꝛo feſſus ↄfitetur.de hac puto 2 eioe q tos vel alios ipſe ligatus voſias lacſt ipſo iurc. vt hic.
Tamenn 1E . te 108V 1 1 ditis ſue volũta⸗ ..q. ij. lotharius
hot pter qð negat. . iſcipulis pꝛecepit dicens: eritis mibite 1 Edis ac ligãdis ſubditis ſu ikt: 2. xxxj. q·ij. lotharius
ſWere . me ulis pꝛecepit di iudea ſa⸗ ſoluẽdis uer ta ſequit: EEXI. ſed die
ſcllap⸗ vyitaʒ· xy· ..· me Aiicipuli. alem ⁊ in omni iudea ⁊ . 5 autẽ cãrum merita Xxxy.q.j.omne.ſed dic
KA ras r, ,, ſtes in hieruſlein Rünamterre. us morui8 ipleligädi an ſoluẽdi poteſia tenet nifl elicatur.
nim d Olite n ⸗ maria ⁊ vſqʒ 1 ininn ec. ae iegſepefrtrrge qnenli ker rcptionen. .
efeau TMtene 1, Item ausgu. at: chꝛiſtum ne? te ſe pꝛuuet. ⁊ ifra: ſepe fit. oueat pa⸗ p Panmm eſſe.
n remouct natu/ E chꝛiſtianum ſe negat:chꝛiſtum ne bet ꝓximũ odio vel gratia ſublitis ⁊c. Ans mn ipſe
ralem timoꝛem are conuincitur. iſtuz: qᷓ dicit ſtoꝛ. iudicare autẽ digne de ſul oꝛtifica non fſit inimicul vel ñ
motis,natura-⸗ Jare On ſolü abnegat chꝛiſtuz: qͥ dicit vnde recte ꝑ ꝓpphetam dicii nſ bät generet alijs inimici⸗
D le enim eſt qaun ñ non eẽ chꝛiſtu: ſed ille etiaʒ qui b. nt aĩas que nõ moꝛiunt᷑:⁊ viuifica eas.· niſ ſtudeat ĩ aliiſ
ior libʒ timer ⁊? boꝛ äEeund ꝛiſtianů. dominuſ Da 6 vinunt. non moꝛientẽ qpp eas extinguere.xxij.
3 ſit negat ſe eſſe chꝛiſti 4 as que nõ viun .
um eieſus cam ti⸗ enim non au petro: chꝛiſtũ cũ ſe nega moxificat: q itur:qͥ reum a ſupplicio ſol C ieto⸗
ben muit ſicut legit. negabis. negauit nſ. uid autem alincd viuificare nititur:qᷣ eſande ſunn: ¶ pꝛemiinz. ihoc
Febi Güürhone uit eſſe eins iſeipn nenrenelinf uere narn cguſn efg ekeſta⸗ exerc⸗ w patienter alinet.
eliſnt ſe e tecerr. oi iſto modo quãa ſe negauit eſſe chꝛ ꝛtem ⁊ tunc ligãdi ac ſol culpa pꝛeceſſit r & Equitatẽ. ab he
eldſfai bſvater ipoſſi iſto mnocl moꝛte carnis tue moꝛten da:vnde videndũ eſt que Po loco oſtendit quid iu⸗
. uen ide⸗ Rabidanneme dnona vtas l⸗ dane 6 pnia ſecuta poſt cnbiirquol nsit de ſentenria 4
à me calix iſte. 0. Enegare chꝛiſtü. 8 6punctionis ti · ⁊ dicas ꝙ ſemp
*R ſed dicit ne in i reri chꝛiſtũ: tanta moꝛs ẽ neg nidã fa oipotens deus per cõpt bſoluat. tunc cep ndum eſt iudici ĩ
ltenſei . trus ſicut eum quidã viſitat:illos paſtoꝛis ſnia a parendum eſt ᷣ
innſte tum timeamus an apoſtolus pe e nitunt᷑ chꝛiſtũ non viſitat:illos p⸗ 5— infra: ex qua ebus licitis dum ta⸗
irn eam. vt pereins Noꝛe puerſo excuſare nigtpt Cbzin bote⸗ eni vera eſt abſolutio lie 1 zanocillos enüla ſecrant ael
timoꝛeʒ aliqui negaunit:qꝛ lterr 0 atus . ſſe ſt 9 conſiderati auctoꝛitatẽ officium eius pꝛe Peæ
ontra inſticiz Urgann dit. .Atẽ io. chꝛiſoſtom?. bemus per paſtoꝛalẽ re. vt. vij. q. .?. 7. f. d
Jor! con us. vel q ſe neſcire rñdi .T ſ. qui pꝛo ve nOsS De Enoſtru cognoſci re. vt. yij.q.j.ꝛ?.⁊.f
ſ vel q R. non ſoluʒ qui p: sD auctoꝛẽ noſtruʒ c . r. factuʒ. ? ſi du
ſmmpſia ggam ſeri Meritatem pꝛodit non lol E ſoluere quo . ſã viuificare. ⁊ i reg iu ER du
nobis per ſeri⸗ itate mendacium loquitur: ſed etiam qͥ ſuſcitantẽ gratiã viuificare.⁊ ĩ bium elt an ſit licituʒ.
nugtnn pturam vel ma ritate mendacium loꝗ irur. mus per lulcitante 8 tuꝰ. i. culpã ndu; eſt ei xxiij
vel per veritatem non libere pꝛedicat. zr fra. Meni venientez vero fo pa nid culipatur.
Aang giſtros vel pe⸗ BOlitetimere eos qui occidũt coꝛ . eccatoꝛ.venienteʒ q.j.quid culp
reuelationeʒ di ·/ Olitetimere e⸗ Hõ confiteatur peccatoꝛ ſtoꝛes eccle⸗ .
mmit ninam reuelati e foꝛte pꝛopter timoꝛẽ moꝛ confite⸗ nt diſcipuli:qꝛ paſtoꝛ
gent “ kinramaa tis o lbere Rap * anctigiſt net eenrnemhim ——
W vnde ſubdit qſi .. edicetis oĩibus quod i au- ſie ei de on erubuit confi 1t.
kun exponendo ne fiducialiter pꝛedicet ni ex bis verbis ruitqnin lutioniſ oꝛdine bꝛeuiter di
hntinte ſoꝛte . re ſoli audiſtis. Sicut eni ex his ver BVec de ſoluti eramie paſto
„ foꝛte 2c. re lola lu ille pꝛoditoꝛ eſt ve⸗ . lo moderamie p
aon E Peoctor. oſtendimn non ſolu ille pꝛoditoꝛ eſt ve⸗ ximus vt ſub magt at vel ligare
eCL a rr anſarodq taté palaz es eccleſie vel ſoluere debeãt vel lig
nme pꝛoditoꝛ eſt qu x tranſgrediens veritatẽ palax ccleſie ve
kooclor ane Rertam mend ,as oand ldeni ſie Eyrcm calixine Paha pꝛolata.
linu cium vel nonli⸗ Leruae Mend. tẽ ꝓnunciat: quã liber aret ſnia een
unn, . dae pꝛonunet⸗ H bere derttate uenolibere veri⸗ SSS iudicium ⁊ viſfnnanin⸗
ennti gt veritatem. vwt pꝛonuncia it: quã libere defendere co eaio metu 2 iuſſu aut cui 1
aurſbi e defendit: quã libere defender ſta regio metu ⁊ iuſſu aut dia
hulſne bie. qui ſibicri⸗ tatem defendit: quã l tis. Mam ſicut ſa . tis a iudicibus oꝛ
ne itum nenit: ꝛoditoꝛẽ veritati n ee. iſcopi aut poten R —:
mdtegninn nentprocktor rrertatemdud aucit Eepifcoparn aleat: homim eligioſd
o atij,q-ſi pec uit a deo libere pᷣdicet:ſich⸗ d parum eſſe debe ndo: niſi
tauerin eni ali; . ta ſacerdoti⸗ e male loquen 4
, cauerit qui aliũ vt veritatem quam audiui⸗ s defen exercere aut agere n is bene loquẽ
nhe circũnenit. ⁊ eũ bus pꝛobatã quideʒ in ſcripturis iam eas extin uere factis — eOſe!
e ErceN us pꝛobatã q fecerit pꝛio etiam eas e ſoꝛ eſt in malis factis
mte in periculnz ra bus ialiter: quod ſi non fecerit pꝛe duerit. elioꝛ eſt in H
ve penicuin; ſ dat fiducialiter:quod ſi no d inſticiät:: do ſtuduerit. Melioꝛ eſt ſupba glatio
dint, bit. xxiiij.q iij. P Berſtaté. eni credit᷑ ad iuſticiã: umilti quã i bõis ſuꝑba g
es vel munitio oꝛe aut ofeſſio fit ad ſalutẽ. Hee re fert. Item aug. ſupꝛa pſa ſte maledicimr
ene nes hoſtib? tra⸗ niꝰ iudicẽ ledit:quã eũ ĩ quẽ temer Pꝛemiũ mẽeret᷑ qui mngin maledicit᷑:
, gunrrij q v. TAnge auguſtinus ait tizans ſibiñ Vi iuſtusaeſt Ed ditur. & Mic 7
, Ane au e Iniuſte aliquem anathematiʒa paemium illi 4 ligatus apud deuʒ
. mnelat uͤpe di. lndplane nõ temere Dgeli dnod iterd parere dz ne ex nerhattcttr
ee, ndkAalfferkene facit Pus er pmitate aſcietie abſolutotenebai
ſn 1 Llud pla⸗ ſi quiſquã fideliu fuerit an ni facit pus ex piri ſnia fert: veluti qñ
si ne. iniurigz zatus iniuſte : potius eio berk nin naꝰ? Igdẽ ẽ qñ ↄtra eqtaret d malũ:ſcientes
OH teſt ergo age zale⸗ hãc patit iiuriã : ſpuſ eni ſan ſubditi nõ poſſũt cogi ad malũ: ſcien be
iſe eſ ergo ag⸗ Znackn ⸗ nctis p queʒ quiſqʒ ligat uut ſu dieti noeſſe ſeruadi pꝛelatis ĩ rebꝰ
2ð 8 ni mnernunm liigerit pena:p en b leins. d⸗ Ande euticianus papa ait. x.
oinwrlarum ( iſundit charitas i coꝛdibꝰ noſtris:
uod yerum eſt pe di

Cauſa⸗

Jas epũs.p hereticis.moꝛtuis.qð nõ lʒ ſpali oꝛone vt.xiij.q.ij.nõ eſti
memꝰ.ſʒ ꝓ viuis hereticis ⁊ alijs malis ẽt ſpãli oꝛone licitũ ẽ oꝛare. vt

xiij.qij.ꝓ obeutibꝰ.ſʒ generali oꝛatione pꝛo omnibus defunctis licitum eſt

VOn ſp. pceptis.ñ ſolu iiuſto.ſj ct iboneſto. vel ẽt ſ a iudice pcipit ali

oꝛare.vt de pe.di.v.falſas.xxiiij.qiij.coꝛꝛipiant᷑.
gd að

d qa ſu ihoneſtũ vli
cõmodũu.yt.ff. ð rcep.
ſicũ dies.ꝭ. cõpꝛomiſ

ſo. ⁊.ij. q.ij.pceptũ. ?

ff. de iud.ſi lõgiꝰ ⁊.iij.
q.ix.hoꝛtamur.

e¶Joñs.ff. ð re. iu.

adea que.
d Hoc ipʒʒ. ð vxoꝛi

do.xxxiij.ꝗ.v. maniſe

ſtuʒ. ).ybi dꝛ ꝙ lʒ vir

pᷣcipiat vxoꝛi ꝙ ñ ſer
net votũ.lʒ ipᷣe peccet
ſipᷣa tñ tenet᷑ ei obedi
4 dic ꝙ lʒ vir pᷣcipien

— „

o peccat.ñ tñ pᷣcipit
id qð ẽ peccatũ qꝛ pꝛe
ceptũ dñi ẽ vt ĩ rali ca
ſu obediat vxoꝛ viro.
vt.xxxiij.q.v.noluit.

Iteʒ ad huc obijcit ꝙ
ſeruꝰ quo ad ꝗd a ꝑiu

rio excuſat᷑ ꝑꝑ mãda/
tũ dñixxij.q.v. com
pulſus.⁊.c.ſi ꝗs coa/
ctꝰ.tñ excuſat᷑ a pena
ꝑꝛo parte.ſʒ nõ a pctõ
5. di. iiij. deniqʒ.

VDlianꝰ. obedic-

bpbst.jj. xv.q.vj.noſ
ſanctox. ⁊.c.iiratos.
Z.ibi.n.dẽ ꝙ ſi dñs ẽ
noĩatĩ excõicatꝰ vł he
reticꝰ.ſtati vaſallꝰ eiꝰ
abſolutꝰ ẽ a ſacr̃o.rñ.

iul.adhuc tolerabat᷑
ab ecclia: ne ſuſcitart

ſcãdalũ aduerſuſ xpᷣi
anos. hoc ãt veꝝ ẽ.qꝛ
excõicatio non tollat
obligationẽ ꝗᷓ ẽ vaſal
lus obligatꝰ dño.ſed
tm̃ effectũ obligatõis
vñ dño abſoluto ſtatĩ
tenet᷑ ei obedit.ut.xv.

qvj.nos ſanctoꝛum,.b

Ca coꝛpoꝛis.ꝓ
bat.ar.qꝙ fnĩa la
ia ꝗ vnũ pᷣindicat alij
ſic.iij.q. vj. hoc qppe.
lxxxj.di.tãtis.ex ð ſẽ.
⁊⁊ ĩe iudi.cũ ſuper.vbi
alter appellans cogit
ꝓbare cãm appellati
. Di reſiſtit po
8 g i reſiſtit po/
Mieſtati. hec re⸗
gula vbiqʒ fallit. nam
potiꝰ tenemur obedi⸗
re epᷣo qᷓ; metropoli⸗
ano.vt.ix.q.iij.per to
tũ.Itẽ ⁊ monachꝰ po
tins obedit abbati qᷓ;
epᷣo.vt.lviij.di.c.j.⁊.
ij. potiꝰ ſtat̃ excõica
tioi pᷣlati qᷓ; abſolutõi
epᷣi.ex de of.oꝛ.cũ ab
ecclaꝝ.niſi ĩtelligas ĩ
eo caſu loꝗ qñ minoꝛ
hʒ iuriſditionẽ a ma⸗
ioꝛe:ſᷣm ꝙ loꝗt᷑.ðff. de
iudi.indiciũ.vł loꝗt᷑ ĩ
eo caſu cũ appellatur
ad maioꝛẽ.tũc potius
maioꝛi q; mĩoꝛi parẽ⸗
dũ ẽ. Iteʒ adhuc obii
cit᷑ de eᷣo qui potius
obedit regi qᷓ; ſuo me

tropolitao.xviij.di.ſ

reticis miſſam canere iubet.

Non eſt obedienchu epiſcopo qui phe⸗

aut mõacho ſuo iuſſerit miſſas pꝛo

Zann epᷣus aut abbas pꝛeſbytero
hereticis cantare non licet:non eni ex⸗

pedit obedireeis.
Item auguſtinus.
On ſemper malũ ẽ non obedire
peꝛecepto:cũ dominꝰ iubet ea que
ſunt cõtraria deo:tũc ei obediendũ nõ
eſt. C Item hiero.in epiſtola ad ephe.
—DHoeecodem.
Ndominus ea iubet que non ſunt

aduerſa ſanctis ſcripturis ſubijciat᷑

domino ſeruus:ſi vero cõtraria pᷣcipit
magis obediat ſpiritꝰ quã coꝛpoꝛis do⸗
mino:⁊ infra.ſi bonũ ẽ quod pꝛecipitĩ⸗
peratoꝛ:iubentis exequere volũtateʒ.ſi
maliũ:reſponde:oʒ deo magis obedire
uam hominibus.¶ MHoc ipſuʒ ꝰ⁊ de

ſeruis apud domios ⁊ de vxoꝛibꝰapud
viros ⁊ de filijs apud patres:quod in il

lis tãtum debeãt dominis ⁊ viris paren

tibuſqʒ eſſe ſubiecti que cõtra dei man⸗

data nõ ſunt. Item ambꝛoſius.
Nõ ſunt audiendi qui contra deum ali
quid inbent.

ſtata:habuit tñ ſub ſe chꝛiſtiãos mili
teſ:quibꝰ cũ dicebat: pducite aciẽ cũ de
fenſione reipublice:obediebant ei:cuʒ
aüt diceret eiſ:ꝓducite arma in chꝛiſtia

Eranpuetddan eſſet apo

nos:tunc cognoſcebant imperatoꝛeʒ ce

li. Item fabianus papa.

timere pꝛobatur.

tra euangeliũ nec ↄtra apoſtolos

nec contra ꝓphetas vel ſanctoꝝ patruzʒ
inſtituta agere aliquid vllo modo cõſen

tit. Item nico. papa lothario regi.

Et qui peccat:⁊ qui peccanti conſentit

vterque reus ſt
Za coꝛpoꝛis / tui cedere motibꝰ cõ⸗
ſenſiſti:⁊ relaxatis voluptatũ habe⸗
nis temetipᷣm in lacum miſerie ⁊ in lutũ
fecis pꝛohibitum deieciſti:vt qui poſitꝰ
fueras in gubernatiõe populoꝝ effectꝰ
ſis rnina multoꝝ.ꝓbat hoc teugnaldi ⁊

guntarij dudũ epiſcopoꝝ legitimꝰ caſꝰ

qui pꝛo eo ꝙte minime cõpetenter eru⸗

dierint:qui immo qꝛ puaricationẽ tua,ʒ
tegere argumẽtis ſuis ⁊ ſub quadam iu

ſticie ſpẽ fucatis quibuſdã exquiſitis ad
inuentionibꝰ equitatez obruere ſtudue
runt:noſtra ſunt apoſtolica depoſiti au
ctoꝛitate: ⁊ ab omni epiſcopatus regi⸗
mie regulariter ſequeſtrati. Itẽ Au.
Be eodem.

nõ debeas facere.hic ſane ↄtemne pote

ſtatẽ:ipos humanoꝝ legũ gradꝰ adner
te.ſi aliquid iuſſerit curatoꝛ:faciendũ eſt
tñ ſi ↄtra pꝛocõſulꝰiubeat:nõ vtiqʒ ↄtẽ⸗
nis poteſtateʒ:ſʒ eligis maioꝛi ſeruire:

PDꝛeceptis n obedir mutotiẽs expedit.

Vi oĩpotentẽ deum metuit nec cõ

d Vireſiſtit poteſtatis dei oꝛdinatio
2 ni reſiſtit:ſʒ quid ſi ill inbeat᷑ q

nec hinc dz mino: iraſci ſi maioꝛ pᷣlatꝰẽ
rurſus ſi ipſe cõſul aliqͥd iubeat:⁊ aliud

iubeat iperatoꝛ.vel ſi aliud iubeat ipera

toꝛ ⁊ aliud deꝰ qͥd inudicatis:maioꝛ pote

ſtas deꝰ:da veniã o iperatoꝛ iu carcerẽ
ille gebẽnã minat᷑:hic iã tibi aſſumẽda ẽ
fides tua tãquã ſcutum:ĩ quo poſſis oĩa
ignea iacula inimici extiguere.
Idẽ donatiſtis. SZeeodez.
TL Mꝑatoꝛes ſi ĩ erroꝛe eẽnt qð abſtt:

⁊,p erroꝛe ſuo ↄtra veritatem leges

darẽt:ꝑ qͥs iuſti ꝓbarẽt᷑ ⁊ coꝛonarẽt᷑:nõ
tñ faciẽdũ ẽ qdð illi iubẽt:qꝛ deus ꝓhibet
ſicut iuſſerat nabuchodonoſoꝛ vt aurea
ſtatua adoꝛaret᷑: qð qͥ facere noluerunt
deo talia ꝓhibẽti placuerũt.qñ aut ĩpe⸗
ratoꝛes veritatẽ tenẽt:⁊ ꝓ ipſa cõtra er⸗
roꝛẽ iubẽt:qð qͥ ſqͥs ↄtẽpſerit:ipſe ſibi iu
diciũ acqͥrit.nam iter hoĩes penas luit:⁊
apud deũ nõ frontẽ hẽbit.qꝛ hoc facere
noluit qð ei ꝑ coꝛ regis ipſa veritas iuſſit
ſicut ⁊ ipſe nabuchodonoſoꝛ poſt mira

cula ſalutis tri pueroꝝ cõmotus atque

mutatꝰ ꝓ veritate ↄtra erroꝛẽ edictũ ꝓ⸗
poſuit vt quicũq; blaſſemarent deum ſi

drac miſac ⁊ abdenago ĩ iteritum irẽt ?
domꝰ eoꝝ ĩ diſpſionẽ.⁊ nõ vultis qð ali

qd tale iubeant ↄtra vos iĩperatoꝛes chꝛi

ſtiani cũ ſciãt a vobis ĩ illis qs rebaptiʒa

tis xpᷣm exſufflari. Idẽ i pſalmis Julia
nꝰ extitit ifidelis ĩperatoꝛ non extitit apo
ſtata iniquus ⁊ idolatra:miles chꝛiſtiani
ſeruierũt ĩperatoꝛi ifideli. vbi veniebãt
ad cam chꝛiſti nõ agnoſcebãt niſi illũ qͥ ĩ
celo erat:qñ volebat vt idola colerẽt ⁊
thurificarẽt pᷣponebãt illi deũ.qũ aũt di⸗
cebat.ꝓducite aciẽ ite ↄtra illã gẽtẽ:ſtati
obtẽperabãt:⁊ diſtiguebãt dñm eternũ
a dño tẽpoꝛali. Dem greg.
Per obedientiam bonuʒz deſerere:ma
lum vero nunqua facere lict.
Nid d*mixꝝ: ſi peccatoꝛ hõobediẽ
tie ip̃ſentis vite bꝛeuitate ſe ſubij
cit:qñ hãc mediatoꝛ dei ⁊ hoĩum tenuit
⁊ tenẽdã pᷣcepit:⁊ cũ obediẽtes remune
rat ñ relinqͥt. Sciẽdũ tñ ẽ:nunquã ꝑobe
diẽtiã malu fieri:aliqñ at ꝑ obediẽtiã dʒ
bonũ qð agit᷑ itermittineqʒ.n.in padiſo
arboꝛ mala extitit quã deꝰ hõi ne ↄtiger̃t
ĩterdixit:ſʒ vt meliꝰp obediẽtie meritum
hõ bñ ↄditꝰ creſceret:dignũ fuerat vt ẽt
a bono ꝓhiberet᷑.q̃tenꝰ tanto veriꝰ hoc

qð ageret virtꝰ eẽt quãto ⁊ a bono ceſſãſ

auctoꝛi ſuo ſe ſubditũ ⁊ huᷣilẽ exbiberet.
Itẽ iſido.
gAIni peccantibus conſentit.
(A. i ↄſentit peccãtibꝰ: ⁊ defendit
aliũ deliquẽtẽ:maledictꝰ erit apud deũ
⁊ hoĩes:⁊ coꝛipiet᷑ icrepatione ſeueriſſi
ma.hic ẽt qͥdã ſactiſſimꝰ pr̃ ait:ſiqͥs pec⸗

cãtẽ deſẽdit acriꝰ quã ille qͥ peccauit co

erceat᷑.hic ⁊ aliꝰ pr̃ ait:ſiqͥ alteriꝰ erro⸗

ri ↄſẽtit:ſciat ſe cũ illo ſimili mõ ⁊ culpa

bilẽ iudicãdũ. ¶ Jiẽ iſild. Non eſt
¶ Yobediẽdũ qð ↄtra deũ pꝛecipitur.

a domino pꝛohibituʒ eſt facere iuſlerit:

Apud deu inaledicit

Ais à pᷣeſt fecerit:ant cnuiquã quod

quis epᷣs.ſʒ bi logꝗt᷑ cũ pᷣnenit mãdatũ regis. Itẽ obijcit᷑ vxoꝛe q bo
tius obedit viro ꝙᷓ deo.vt.xxxiij.q.v.mãifeſtũ.ſʒ ſolntũ F.S. eo.ſi dũis.
b¶DPꝛocõſui.ſi.di.viij.q̃ moꝛes.⁊ loꝗt᷑ hic ĩ eo caſu qñ ĩ eadẽ cinita
te ſũt plures iudices.quoꝝ vnꝰ maioꝛ ẽ alio.vbi ma

x ſuͦt phl 3 o. p ioꝛ iudex poteſt paꝝ
nire minoꝛem.yt.C.de of.rec.pꝛouin.potioꝛis.h. “ n

i Bperato
relſ.exuffla
ri.ficut.n.nr̃i ſa
cerdotes cxuf/
flant baptiſmo
diabolum. ſic ſa

cerdores herei
coꝛum xpᷣm. vt

„ —

xxiij.q.iiij.qñæx

poſtea.

e

puſ vite huiꝰ.xx
iij . q. iij. ipa pie

tas.⁊ ðᷣ pe.di.v.

conſideret.

Intermitti.
nota ꝓobedien

tia omitti bonũ
vt hic.⁊.xxj. di.
deniqʒ. ⁊. ff. ð re
mili. l. iij. ĩ bel

lo.⁊.xvj.q.j.mo

nachi. Iteʒ pꝛo

obediẽtia bonũ

ẽ patiẽt qð iniu
moꝛẽ.⁊ Iʒ iſte in⸗
iuſte facit pcipiẽ
do. iſte m̃ inſte
facit parendo.
xxiij.q.j.ꝗd cul

patr.i fi. adipler
lenemur pꝛcec-

ptũ lʒ vix tolera

moꝛiã. Sʒ gd ſi
eps pᷣcipiat ali⸗
cni vt eat roma

T ille ſe excuſat
lõ qꝛ alij ineniũ᷑

melioꝛeſ.hec ex

cuſatio ñ vʒiqꝛ i

legatiõibꝰ oꝛdo
nõ ẽ ſeruãdꝰ. vt

ff. ð le. ſciẽdũ. .
pe.⁊ ẽ hic ar. ꝓ

ſi clericꝰ rouerit

iter pegrinatöiſ
nõ põt ire in
to epo.ð ↄſe. di.
v.non opoꝛtet.

m Di ↄſen
0 tit. ꝑ co⸗

opationem ⁊ au

ctoꝛitatẽ.pt.ij.q.

i.notandum i ſi.
n & Acrius. ſ.
Maja galt

oꝛum.S. xxxyj.

di tanta.

o Jis ꝗ. ctſi
oſ.g aligag

ſeipſũ vel ſibi pa
reʒ excõicare po

teſt vt hic.?·xij.
·ij.liccat. xx.
di. nũc añt. ſ. ꝰ

ar i parẽ nõ h

iperiũ.vt. xxj.di.
liferioꝛ.ex ð tra⸗
ſla. iter coꝛpoꝛo

lia. nec aliqſi ſe
im bʒ iperi.

pe. ſzdie pe

Did er,

ä

—
E
=
—

=.
S=

Al,

. W E m. ise
ber rerbanõ anathemalizat el tm dicit eũ eſſe amathematiʒatũ i ſe
E

enim quo ad cecleſiam triumpbalem ligate erant tales perſone.nec etiã cre

paratũ ab eis.vt ei no eſſetcredendũ.vel oſtẽdit ꝑ hoc qd fieri debeet dendum eſt ſm apoſtolum voluiſſe vxoꝛem ſeparandaʒ a viro.? ſm hoc ex
denſc. ⁊ẽſunile ꝙ nõ ſemper ẽ credẽdũ ſancto viro.:di.ſiquis pꝛepoſterum. poone perire.i.puniri ab eccleſia in ſacramentis.Tertius caſus melioꝛ videĩ
in a Cuʒ ergo.cogi nõ poſſũt. qd ſiepũs dicat excõico te.? abſoluo te ante tempus gregoꝛij omnes qui in hoc.c continentur ipſo iurc erant exem
hu an potius ſii cxcõicatus ꝙᷓ abſolutus:due hic ſnie vidẽtur.ſicut pluura pti ab excõmumcatione.licet comunicarent ro nic rielſe Aadann
4. ſunt pꝛecepta iu KrBeel N.
D irö vrer do. comunicatos ſi cõmu
e n neh. vel quod pꝛeceptũ eſt pꝛeterierit aut pie intelligere vt bene agerent. IAlos autey nicarẽt dominis ſuis
mtif ci. ſiut puures terire mandauerit:ſancti pauli apoſtoli qui ſtudio ſuo obligantur: ⁊ contempii vbvxoꝛcs maritiſ.nec
ran ſunt ſtipulatiõet ſnia ei igerenda ẽ dicẽtis:etiã ſi nos aut interdicta noſtra poſtponunt:nõ niſi di ——— bla
angelus de celo euageliʒzauerit vobis b5 gna niſfacrlone pꝛeueniente volumus morꝛalſter pp vonſel⸗
unin xverbo. ob. ſceire terquã quod vobis euageliz auimꝰ ana ate pꝛoꝛſꝰ abſo ⸗ Atẽ gregoꝛiꝰ. vi · iam leſaʒ. quia omne
nn, debemul. · g thema ſit. Idẽ. Si quis pꝛohibet vobis De his que ſine culpa cuʒ xcëmunica quod fit contra cõſciẽ
ſalli di. dic ꝙ nulla quod a domino pꝛeceptu eſt: vel rurſus tis communicant. B taam edificat ad gebẽ
ſent. ẽexcoicatio ꝑꝑ iper at fieri quod dominꝰ pꝛohibet:exe⸗ NVUoniaʒ multos peccatis noſtris na xviiſ.. Ker his
N ſui Irietatem. ſi· crabilis ſit oibus qui diligunt deũ. te,ʒ3. ¶Hexigentibus pꝛo cauſa excõmuni⸗- æmeli r eſeto⸗ L
R diuerſe aũt ſni· Is qui pꝛeeſt ſi pꝛeter voluntatẽ vel pter cationis perire quotidie cernimus: par 8 a darergo⸗ dic
. e ex iteruallo ꝓfe quodi ſanctis ſcripturis euidenter pꝛe/ tim ignoꝛantia:partim nimia ſimplicita as nonſunt ercoſn
en mkn Lerach cipit vel dicit aliquid vel iperat:tanquã re: partim timoꝛe:partim ena er ecel ſi municati habendi. =
giſfi Sicat: cxcõico te falſus teſtis dei aut ſacrilegus habeatur tate deuicti miſericoꝛdia anathematis expone perire ꝓpter
rlee yel abſoluo: die Kuũ e rgo ſubditi excõmunicant᷑ ideo ſe ententia ad tempus : pꝛout poſſumus conſcientiam ignoꝛã
enn Yſi ante ñ erat qꝛ ad malum cogi non poſſunttunc ſen tẽperamus..apoſtolica iraqʒ auctoꝛita na facti.i. ignoꝛaueĩt
ent excõicatus.mõ tentie nõ eſt obecien h iuxta illud ge te ab anathematis vinculo hos ſubtra⸗ 65 ſ niſſ cnn
hhen rexcõicaus. laſij nec apud deuʒz nec apud eccleſam himꝰ videlicet vxoꝛes filios ſeruos an taneer conmanie
ncti Karne ſun ab eius quẽquam grauat iniqua ſententia. cillas ſeu mãcipia necnon ruſticos 1 ſer runt vcregebant ſee
c Ztn ae⸗ ego E⸗Ouod autèm ſupꝛa cõmuuicantes uientes necnon ⁊ omnes alios:qui non nerinccpetcbant ab⸗
liſſi dico ꝙ talis pe excõmunicatiſ de eccleſia abijci iubent:· adeo curialeſ ſũt vt eoꝛũ cõſilio ſcelera ſolutionem.
unſce latus pꝛeſumi nec de quolibet modo cõmunicantibus perpetrẽtur: ⁊ eos quiignoꝛãter excom iAnarbenatis inn
Ciget ſatuus.⁊ pꝛo o intelligendũ eſt. ¶Ungde nicolaus pa⸗ municatis cõicãt:ſine illos qui cõicãt cũ bropeiahorutur iſnn
Ktifiri. dem haber ac ſi a ſcribit ignaro remoꝛũ archiepᷣo. illis qui exõicatis cõicãt.quicuqʒ auteʒ b icis S
gnäiin non tuliſſet ſen e bis qͥ cu excõmunicatis cõmunieãt. oꝛatoꝛ ſiue peregrinꝰꝰaut viatoꝛ iĩ terraz tempus.ſ. ſin
iſege genrlsert er du cellentiſſimusꝰrex carolꝰ apoſto excõicatoꝛum deuenerit: a ibi non poſſit Aermperamnd ie
rnen (Aaam noſtp comdlan nud hgen⸗ acteelnbabeer e narader⸗ e erge⸗
ſun pone mandatũ dum ſit de his qui cõmunicant cum his cõmunicatis accipiendi licentiãẽ damus dimus. Eſt ergo boc
t artt eſt duobuiſ vt er quui cij engeltruda ſepe daãnata cõmuni⸗ Et ſiquis excõmunicatis in ſuſtẽtationẽ verum ꝙ nunqꝙ knn
ſcſetn cõmunicent ali Ccant femina:quoniaʒ eã cum. cõmunica nõ ſuperbie ſʒ humanitatis cauſa dare macreoimmwniean 9
iſ cc quẽ x vnꝰ dixit. toꝛibus ſuis ⁊ fautoꝛibus pari vinculo aliquid voluerit nõ ꝓhibemus. Itez ſ. Fahfe el deroe
vnnn er excõico te ſi lle gnathematis conſtat eſſe aſtrictam:qua bonifacius martyr zacharie pape. ernonnugrem
ſhſniin die yſi ambo i Ppꝛopter nũc beatitudini tue iniunginuns Se bonifacio qui excõicatis a pſeudo Palbrc rxruij qaiij.
tsn la pferüůt vt ſuper hoc noſtra auctoꝛitate fretus epis ſe non cõmunicaturum iuranit. ſi habeſ vbi dicit aug.
a non ẽ excõicat? curã de his ſumere ſtudeas.⁊ qꝛ docta Nteceſſor pꝛedeceſſoꝛis noſtri ve niũ grauiſſime cõmo
cu ↄtrariuʒ credo. Dininitus ſãctitas tua valde nouit aliud . nerande memoꝛie gre. dum me in⸗ nerer:nunqꝙ excõica/
Ueſeton Itẽ quid ſi inde eſſe ex neceſſita te aliud ex ignoꝛãtia atq dignũ oꝛdinauit:⁊ ad pꝛedicãdij verbũ rem gliz pꝛo delicto
giiwi temimn ir dico. aliud quod de ſtudio delinquitur: iſtiud dei germanicis gentibus miſit: ſacramẽę Ppaarris.ſed nõne tota
o alter „ ſn; . & diss oi familia bonifacij fuit
loreirt eſcoe⸗ rnd qʒ poſterius duobꝰ pꝛioꝛibus ſtrictius toꝰ me aſtrixit:vt canonicis ⁊ iuſtis epᷣis nn beresleota cens
toffe ambo ſunt vera elſſe punienduz: iccirco ſolerter inuigllet 2 pꝛeſbyteris in verbo ⁊ facto ⁊ in cõſẽ drtſoe ſamilie ne
nüet di: videtur ꝙ; ſic ⁊ cauta diſtrictione ſinguloꝛum modos ſu aſtipulatoꝛ⁊ adiutoꝛ fierẽ hoc auteyʒ non recipiebantur. vt
ſmn qꝛ in genere pot diludicet: quatenꝰ qui ex neceſſitate aut cuũ diuina gratia iplere ſtudui.falſos aũt xvyvij.q. iiij. miroꝛ. ſed
ſieri excõicano. ignoꝛantia delinquunt auctoꝛitate no⸗ ſacerdotes ypocritas ⁊ ſeductoꝛes po⸗ dic ꝙ tm in ruboꝛem
i 4 E ðoffi oꝛ. ſiſa ſſra per te abſoluanturæ.ſitamẽ ipſa oo puloꝛũ vel coꝛigerẽ ad viã ſalutiſ vel ð i non teel ahat
gti db Crqes- rũ ignoꝛantia vel neceſſitas vera 7 non clinarem ⁊ abſtinerem a communione b nbcccigum obia
d og. letiſ. ſimulata vel nõ ex voluntate pꝛoceſſerit ipſoꝛũ. quod ex parte ſeruani: ⁊ ex par ᷣ oncs raptoꝛun 7 di
N intelligas bece Qyt bene noſti: ſunt pleriqʒ qui poſfüt te cuſtodire ⁊ implere non potui:ſed ? coꝛdantium 2 ipeni⸗
Nnchrimu excõicatio trãſit quidẽ ſʒ nolut recta noſcetel vnde pſal ſpiritualiter impleui ſacramentnʒ:quia tcentium licet non fint
⸗ in tertiaʒ prio mMiſta de buiuſmodi: noluerunt quidey in conſenſum ⁊ in conſiliuʒ eoꝛum non excõmunicati.pt. xc.
nam drißſa o, MMM ll
nonni uis cõmunica⸗ 4 m Vxoꝛes.ſed nũ
ttiſtd toꝛibus oibus fuit excõicata.vnde illi cõicantes intelliguntur nomina 7 quid vir excõmunicatus poteſt petere debitũ ab vxoꝛe: dicit.h. ꝙ non ſʒ iöe
ndn⸗ tim excõmunicati.vt ex de ſenten.ex.qð in dubijs. * tenetur reddere.qð concedo.ſed ſi petat vir mulierẽ in iudicio ⁊ ipſa obijcit
Armn, cAbſoluant᷑.i.abſoluti iudicent᷑·ſic.xxiiij.q.j.andiuimus. ei excõicationẽ.iudex tenet᷑ ex ſuo officio reſtituere mulierem.cũ ĩ hoc caſu
ſa d¶Uel non ex voluntate. ſic.ff. qd me. can. ſi mulier. poſſit ci cõmunicare.vnde credo ꝙ tenet᷑ ci debitũ reddere.hoc tñ ſcias ꝙ ſi
niI. O Voniam qdã ſic ponunt caſuʒ·aliquis ꝑꝑ enoꝛme crimẽ fuit ex filius ẽ excõmunicatus vel ſeruus nõ dʒ pater vel dominus cõmunicare ei.
H comunicatus.⁊ ꝑpꝑ enoꝛmitatẽ criminis ꝓhibebat tẽpoꝛe grego vr. xxvij.q.j. de filia. ſi filius ſit ĩ poteſtate patris tenetur filius cohabitare ei.
et rij ꝙ nec filius nec vxoꝛ nec aliquis de familia ei comunicaret. ⁊ hoc li ſed ſi ẽemancipatus.tunc tenetur filius vitare patreʒ.huic tñ obſtat.xxij.q.
cite potuit fieri.vt dicũt ꝑ id qð eſt.xxiiij.q.iij.ſi habes.ſed cũ gregoꝛiꝰ yvlti.de foꝛma.vbi eadem fide eſt ſuperioꝛ inferioꝛi aſtrictus qua econtrario.
ttſu videret eos contemnere talẽ excõmunicationẽ tẽperauit ſententiaʒ cix Ega tamen que hic dicuntur non tenent in clericis.quia ſemper debẽt vitare
e gnnie bm hoe rbane herite ꝑꝑòtẽptũ.qꝛ ñ petebãt abſolutiöe, ſuum hiſcopunn cxcommuniracumn rt acii di mirarus ania nõ ſunt ita aſtri
bee Ignoꝛantia.facti:craſſa ⁊ ſupina. cti epi inculo nature ſicut filius patri.
leer . 8C Wunplenateimis. WR ceſera geni taes ſunt qui “ ſeruiunt ei in crimine in quo nec fili
i bNeceſſitate.que vitari poterat vel etiam inenitabili. ſed certe In us nec vxoꝛ excuſatur.vt ex de ſenten.excom.inter.
f no. ponit hanc queſtionem ⁊ eam non ſoluir.ſ.ytrum pꝛo enoꝛmi deli o Sine peregrinus.ex eo.ſi vere. L „—
tt QAo tota familia ſit vitanda.extra de ſen. excõmunicatio.inter.in fi.⁊ p p . Bare.dũmodo non ſit cccleſiaſticũ ſtipẽdiũ.vt extra de cle.ex.mi poſtu
cin terea hoc ſtatutũ non eſſet generale.ſed tm in vno caſu. Alij ſic ponũt laſti. ⁊ eſt.ſi.xlij.di.geſcamꝰ.qꝛ elemoſyna nulli ẽ denegãda.lxxxvj.d.paſce.
enn caſum:apoſtolus ait.ſiqui fratres noiantur cnʒ bis nec cibum ſumere Nnteceſſoꝛ.ſacramento.ſacramentum foꝛte ideo requiſiuit ab eo qꝛ
ginſe licet. ? illa ſententia ad omnes fideles exrendcbatur. vt. s. e ad mẽſt. az haꝛabuit cum ſuſpectum vel ad cautelam. MD,
hen vnde vſq; ad tempus gregoꝛij tenebatur familia excõicatoꝝ vitaba xr¶Alſtipulatoꝛ.id eſt confirmatoꝛ.
nin ur ſaltem in ſacramentis. hunc nimium rigoꝛeʒ tẽperat bic greg:· nee ſ¶ Sed ⁊ ſpiritualiter.ar/ꝙ ſufficit ꝙ gꝗs non facit contra mentẽ reſcripti.

a

iuz dicat pfici ꝑ ca
nis copulã. nõ iõ pꝛiꝰ

fuit ĩperfectuʒ. Et ex

heoc ⁊ ar. ꝙ excõicatꝰ
ampliꝰ põt excõicari.
cgr Anima tua. ſuffi
E; mẽtaliter aliquid
ipleri etiã ſi nõ coꝛpo
raliter adiplet᷑.vt.xx
iij.q.iiij.recedite. Itẽ
ar. ꝙ ĩ obligatõibꝰ bo
ne fidei plus ẽ itelligẽ
dũ qꝙᷓ;ᷓ verbis expꝛima
tur.xxiij.q.v.ſi non lʒ
xxxij.q.iiij.mertrices
itẽ ar.ꝙ ſi iurani am⸗
modo nõ accedere ad
ↄcubinã meã ꝙ ꝑhñ
exxcludit᷑ mihi licitus
matrimonialis coitꝰ
ar.xxxj.q.j.illud.nã ſi
liberta iurauit nõ nu/
bere.de illicitis nupti

is intelligit. ff. de iure

pat.adigere.S. vl.

bẽt. ſʒ cũ di

It excõico te.
videt᷑ ꝙ de minoꝛi ſit

itelligẽdũ ar.ex de cc.

ex pte.ff. ð le.iij. num

mis.⁊.ff.ð reg.iu.ſpi ,Pel
Abenag cipalem ⁊ humanum fauoꝛeʒ gentis frã

obſcuris.ff.de penis.
ſi pᷣſes. Nã maioꝛ ſꝑ
ſpecificãda ẽ.ar.iij.q.
iiij.engeltrudã.io.ſcd
certe a v̈bis nõ ẽ rece-
dendnʒ.vt.ff. ð le. iij.
non aliter. .
e ¶¶ Conculcare. nec
poſtea ſument᷑ ad ali
quẽ vſum ſʒ foꝛas ꝓij
ciẽtur.vt ſal ĩifatuatũ.

ij.q.vij.non omnes.

ſ eęAnonica.viola

toꝛes. videt᷑ hic
ꝙ oẽs ſacrilegi ſint ip

ſo iure excõicati.vt ex
gs.xij.q.ij.indigne.di
cas ꝙ violatoꝛes ec/
cleſiarũ ſunt ipſo inre
excõicati.alij nõ vt e

de ſen. ex. cõqueſti.⁊D.

xvij.q.iiij.oẽs ⁊ hic ðᷣ
illis loquitur.
g èEVm aliquis. ?
xij. ar. ꝙ i reſti⸗/

mutõe ep̃i vł clerici tot

itererũt ep̃i quot fner̃t
in depoſitione.de hoc
xxxv.q.ix.veniaʒ.

hbEr de futuris. ſl.

cx ð ſen. excõ.ex tenoꝛ
i. er Cautelaʒ. ſili ab
Eretico reuertẽte re⸗
grit᷑ iuramẽtum qð ðᷣ
cetero non labet᷑. vt.j.
q.vij.quotiẽs.⁊ ab in/
cendiario.vr.xxiij.q.
pviij.peſſimã. ſilr iquo
liber hoꝛꝛẽdo crimĩe
inrabit penitẽs ſe nũ⸗
i file cõmiſſurũ.xij.
q.ij.ð viro.nõ tñ ideʒ
credo faciẽdũ ĩ qnolʒ
moꝛtali peccato.ſed
cnʒ hodie ſimpłr vᷣbo
al põt excõicari.vt eẽ

Canſa.

licet faciat contra verba.ſic. xxij.·ij. ne quis.⁊.q/ v.humane.ſff. e in ins vo.
q;uis. hic enim verbotenus exceſſit fines mandati.⁊ babemus hic ꝙ iura⸗
mentũ pꝛo ꝑte valet ⁊ ꝓ parte nõ.xxij.q·iiij itcr.ſic donatio.xij.q.ij.ſ quos

ANod.ſupple ſeripſiſti nobis. “ .
Perſetos bie babes ꝙ ꝑfectũ amplius põt ꝑfici.vñ lʒ matrimo
arpaci p car

venit anima mea. coꝛpoꝛaliter autẽ om

nino ab eis abſtinere non potui.dũ eni
veniſſem ad pꝛincipem francoꝛum cogẽ
te eccleſiarum neceſſitate non tales rep
peri quales volui:ſed tamen i ſancta cõ
munione coꝛpoꝛis chꝛiſti illis nõ cõmu⸗
nicaui. Item ʒacharias pa.bõit acio
martyri. Excõmunicatis nõ cõ
munigt:qui eis animo non conſemtit.
NVocdpꝛedeceſſoꝛ beate memoꝛie
0 gre. huiꝰ ſedis apoſtolice pᷣſul duʒ
reclicanſi verbum euangelij tuam

ſiſſet fraternitatem in germanie parti

mi

buſ⁊ gentib illis paganis:⁊ verbo pol

licitationis illam voluit ante eſſe munitã
ita vt oꝛthodoxos epiſcopos pꝛeſbyte⸗
ros vel quoſcũq; reperire potuiſſes in
verbo exhoꝛtatiõis perfectos vamplius
cõfirmares:⁊ eis cõmunicares:quod ⁊

factũ eſt. Si quos vero ſeductoꝛes epi/½

copos aut pſeudo pꝛeſbyteros a recto
fidei tramite deuiare repperiſſes: nulla
tibi cũ eis eſſet cõmunio:quod te deo ſo
latiãte vſqʒ ad pꝛeſens ſpiritualiter ſer⸗
uaſie ↄfeſſus es:vel ſi omnino per pꝛin

coꝛum duʒ eos acceſſiſſes coꝛpoꝛaliter
abſtinere nõ potuiſti cogẽte eccleſiaruʒ
