werin Ar de s ABem oñs. Ego ſum panis viuus q ſimul?⁊ credebat ſs ſnd meſſis noie de⸗ munmrargek anctoꝛita
nenne i e decha deſcendi:ſi quis manducauerit nimirn gradus A e u dei quẽadmo/ tem iob. per fingulos
uinmt de ate. pmiſſas droe pane viuet in eternũ:qui ergo nõ ibie add enn en mnerna 52 doꝛmiat Sracs t raud
Etates ſoluu EEDO zũ ducabit panem exurgat nocte ac die 2 ſemen germi⸗ deambula unt de vir⸗
Gann edien imelige v—init in eternu non man æ exurgat nocte ac die ⁊ ſemen gernn?⸗ deambwlobum depir⸗
Cn grfr ⁊ dicit intelligẽ⸗ iuũ in eternũ. ſed qui non manducane ⁊exi at dü nelcit ille. vltro eni ter nute in virtutem —„
hütentrti das eſſe de ꝑfe/ vinn in eterny dcit boe eſt enĩ man net r creſcat dü neſciti ba. deinde ſpiciõ peer ulud. Auge nobis
Glcſt cta charitate. ? rit:in eum non credi derein xpm ra fructirficat pꝛimũ herbã. de dice ſidem.? per ſimilitudi
uni inde ſumpta oc qucare panem vinũ:qo n n o deinde plenũ frumentũ in ſpica. ⁊ cũ eI nem enangelij de ſen
Pctcdnnt caſione gradus jid eſt amãdo tendere in ipſum. Cũ 5n ſe pꝛodurxerit fructus ſtatim mittit ad fal mente paimo moduce⸗
a ninnt ee repzobus in eum non credit nomz quna ceiniqin adeſttpus meſſis“ Bemen bö Ernde.
E⸗ eratei H babut qud ſi lactatin terra Rcaenie Fmeneſtrochutane.
ſecta diccſolch Peccat diciũ dedit pater: nẽ inſerit ⁊ p . ſcit. berbam pꝛoducit cu;
hehſtt Pperlecle viuit dñs cui omne iudiciũ dedit pater: Mẽ inſeri e boni operis quieſcit. berba emmn.
dcetcndn Waiigperpetue vahar is eſtupiet . e itedge mner dinetin⸗ gn niiſenannd
annd aher nelibet ? niũ non ſolum actualiũ ſed ẽt oꝛiginali’ü. noe Pera Woßen: ſeinen germminat ſpicam farit eum ant
nn qnantalbet ſut⸗ Hec que de charitate dicunt᷑: de x ⁊ Dno ken vioi ille: qꝛ eũ adbuc meritiun Verſeneratifutenng
nſectaintelligi poſſunt: que ſemel habita creſcit: d nelcit alet ſemel ↄcepta vir · mittit in ſpicam. ? ea.
em — Edã ecthin krorcdia itatis enn/½ incremẽta ſua ñ valet ſemel2 dem fimilitudo apta-
ii ternambavedi nüc; amittik⸗ xoꝛdia vo charitati mns ad pꝛofectũ ducit᷑: ⁊ vltroterra frn demſmi le nn
dain. ochſt perſe triunt: vt creſcant aT conculcantur. srvl afcan ꝛpꝛeueniẽte ſe gra mens hois iur in per ſemmd illnd
lient talis. veſt e, ſiciant. nemo eni repente fit ſũmus: ſeld cx kanma ad fructũ boni operis ſurgit. Ferbli echiclis erpo
gi⸗ eng vr etacier in bona ↄuerſatione que ſine charitate ſpo nir Ve Hent vir ec.
bominẽ paratũ . ne virtutum.
aiero. = . intenſione virttunm.
. olheore ſi qnis tantam.⁊ dicirur p ecta quo ad pꝑſeuerantiaz t/· aninieneer quanto lar gioꝛa A id i ſcht excelſts F.
ethnn ca chari ua aga 5e vnctio vcchanttas. Wenademſhe pietatis.i.landat deum de ſua pi. ſKmirtn.
N ſinalem de qud dus. annis virtus intenditur ⁊ remittitur: ? ideo Nirtus.⁊ vitium.ſ.e.Sccontrario.⁊.ꝭ.non ei mirmn.
mun Soneltag gre diſtingnunt ſec qꝛ virtus eſt mediũ duoꝛũ viior Etaußlam pt habetur in engelio Marti. credereparcredit an.
lere Rt dicit ariftoteles ronatius. Virtus eſt medis dno pion vrrinq; Incredulitat.i mmodicã credulitaté. qꝛ incipit cree nit h: non pꝛinat.
ul reg Kumm mnphnctomectoanl eſt inter duo via coniraris⸗ mae e cò. diij.qꝛ paſſus.?.c:poſtea.⁊ ita h ppoſitio in:diminuit h:non p Nt.
d redactum. — iergo illue iũ ſernaret ſumme decõ. di⸗ ij, ꝛ el AdN. MD
erinn ꝙ ſũma virtus ibi conſtituta ſit. qui ergo illnd med nare yltra bominẽ . Deſeribit in enan clio⸗ tperba enangeiſe. “ J
irtnoſus haberi deberet. ſed in oibus medium ſernare ylt. Aln Meſlisbucuſq; fnerunt is: qꝛ in ad nerſitate creſcit.
en iaeag fume virtnoſus nemo dicendus eſt.Ex ezelie eu Inter aduerſa.aliud in aduerſis 7 pꝛoſperis: qꝛ in anerſt
ſun virtus in aſcendendo non in infiniti ꝓtendit cũ yltra mediũ inter

S.e.vnctio.
a .Herba.

☚ „
De Peni⸗
ſupplicij. de rali dicit᷑ anget᷑ charitas ? minnitur timo j.c. pxi.
dũ fiat ꝑfecta leec que foꝛas mittit timoꝛẽ omnem eriſ

ſi herba fuit Scharitatẽ babuit. ſed qñ negauit moꝛtaliter pee⸗

cauit. g charitatẽ nõ habuit. nec herba fuit.ſed hoc dʒ referri ad ts ante
negationẽ· ⁊ ita diſtribuite tꝑa ⁊c.vt.ij.q.i.ſ peccauerii.vnde verſus. Petro

cante non tunc fuit herba ſed ante.

b·¶Concnulcabatur.
cum xp̃ᷣm negauit.
Cc ¶ Vir ergo. de eʒze⸗
cbiele tractũ eſt. ⁊ ſunt
adbuc verba gregoꝛij
ab illo loco. cũ ſancta
⁊c.in eʒechiele eſt ita.
c venii vir ſanctus ad
poꝛtã que reſpiciebat
ad viã oꝛientalẽ ⁊ aſcẽ
dit per gradus eins.
Expone vir · i· xps ſtat
in poꝛta qꝛ ꝑ eum q̃ſi
per poꝛtaʒ ad patrem
ingredimuſ⁊ fine quo
in ciuitatẽ intrare nõ
poſſimus. Itez qui in
poꝛta eſt:partim intuſ
eſt ⁊ partim ex.parti

videt᷑ ⁊ partim abſcõo⸗
ditnr.ita ⁊ xpᷣs per hu

manitatẽ eſt viñbilis:
T diuinitatẽ inuiſibi
is. vel vir. i. bomo ve⸗
nit ad poꝛtã.i.xpᷣm ꝗ
dꝛ oſtium. õ. i. q. i· oꝛdi⸗
nationes.
ꝛtam. i. ad

d α6 Ad
ran cripturam vl

ſidem ꝑ quarũ vtrãq;

intrat᷑ ad patriam.
e ¶VPerducit illa mẽ⸗
dꝛa ſua.ſ.fideles.
NVivult. Caſuſ
Si quis habet
voluntateʒz ſuſtinendi
ĩa pꝛo xpo:⁊ t ſi im⸗

mineret ei periculũ in

rei veritate nõ ſuſtine⸗
ret. re vera iſte bʒ cha
ritatem lʒ modicam
gue oſee auger añ
cũ effectu paratus eſt
oĩa ſuſtinere.qð pꝛo⸗
bat exemplo petri.
f ¶ QAui vnlt. quodã
motu bono.ſ.affectio⸗
nis nõ effectiõis.⁊ ſic
non H
andata.·i. ar⸗
A Tifficlli yt po/
nere aĩam pꝛo xpo vel
fratribus.
b Kanhe poteſt. ſ. im⸗
pediente carnalitate.
i ¶Poterit. i. facere
mandata dei.
Iꝛ ¶¶ Chbaritatẽ ·i. opuſ
pel ſignum charitatis
maioꝛis.

ſed hec eadem terra pꝛimũ herbam:de⸗
inde ſpicam:deinde plenũ frumentũ ꝓ/

ducit in ſpica.herbã quippe pꝛoducere

2

eſt inchoationis bone adhuc teneritudi⸗/
nem hr̃e.ad ſpicam vo herba venit: cu

ſe virtus aio ↄcepta ad ꝓfeciũ boni ope

ris ꝓtrahit.plenũ vo frumentũ in ſpica
fructificat: qñ iam tm̃ virtus pꝛoficit: vt
eſſe robuſti ⁊ ꝑfecti operis poſſit:ſed cũ
ex ſe pꝛoduxerit fructꝰ ſtatim mittit fal⸗
cem:qm̃ adeſt tpᷣs meſſis. Oipotens eni
deus ꝓducto fructu ſalcem mittit:⁊ meſ
ſem ſuã deſecat.qꝛ cũ vnũquenqʒ ad ꝑ⸗
fecta opera pꝛoduxerit eius tꝑalem vitã
ꝑ emiſſam ſnĩaʒ incidit:vt granũ ſuũ ad
celeſtia hoꝛrea perducat. cũ igit deſide⸗

ria bona ↄcipimus: ſemen in terrã mitti⸗

mus.cũ vo operari recta incipimus:her
ba ſumus.cu aũt ad ꝓfectũ boni operis
creſcimus ad ſpicã peruenimus.Cunqʒ
in eiuſdẽ operationis ꝑfectione ſolida⸗
mur iam plenũ fructũ in ſpica ꝓferimꝰ.

perba etenim petrus fuerat qui paſſiõis

tpe per amoꝛẽ dñm ſequens hunc deuʒ
confiteri ante ancille vocẽ timebat.erat
enĩ iam viriditas in mente:qꝛ credebat
dñm oĩum redemptoꝛẽ ſedvalde adhuc
flexibiles pede cõculcabatꝰ timoꝛis. Jã
in ſpica ſurrexerat qñ eũ quẽ moꝛituruʒ
confiteri timuerat:nunciante euangelio
in galilea viuentẽ videbat ſed ad plenũ
granũ in ſpica peruenerat qñ deſuꝑ vi⸗
uente ſpũ ⁊ ſuã mentẽ illiuſ amoꝛe robo

rante ita ſolidatus eſt vt vires perſequ?

tiũ ceſus deſpiceret ⁊ redemptoꝛẽ ſuũ li
bere inter flagella pꝛedicaret.nullus ita

qʒ qui ad ꝓpoſitũ bonũ adhuc in meni᷑⸗

teneritate eſſe conſpicit᷑:deſpiciat᷑ qꝛ fru
mentũ dei ab herba incipit vt granũ fiat
vir ergo“ venit ad poꝛtam qꝛ dñs ac re/
demptoꝛ noſter mebꝛis ſuis intrantibus
perdncit ad ſe:⁊ aſcendit ꝑ gradus eiuſ
qꝛ nobis pꝛoficientibus eo amplius no/
bis exaltabit᷑quo altus ⁊ incõpꝛehenſi⸗

bilis eſſe cognoſcit. In virtute quippe
noſtrarũ gradibus ipſe aſcendere dr̃ qꝛ

tanto ipſe nobis ſublimioꝛ oſtendit᷑ quã
to noſter animus a rebus infunis ſepa⸗
ratur. H inc auguſtinus ait in libꝛo
de gratia ⁊ lihero arbitrio.
Vii vuli facere dei mandatas ⁊ nõ

Petrus ldiſ.· · potv quã iam quidẽ habet bonaz
m q. Bicebat dme ani volnniate ſed adhpucparuã a inualidaz.
mi meã pꝛo re ponam poterit aut cu magne habuerit ⁊ robu⸗
Iʒ hoc facere nõ poſſet ſtaʒ.qñ eni martyres illa magna fecerũt
n — Si quis tantm . mandata: magna vtiqʒ; voluntate.id eſt
naſcitur.ſic ẽt gradus
notant᷑ in coõnerſione .
panli.nam pꝛoſtratus fuit vt cecaretur ⁊c. vt. xxiij.q.iiij. diſplicet.
0 C Ad perfectum.i.ad perfectionem a deo datam. —

p ¶ AQuid dicis.tu quicnnq; babes talem perfectionenm. —
ENinere xpᷣs eſt.mihi viuere.i. ca quare velim viuere. ad boc eni vino yt
ipſum magnificem. ? ipſum moꝛi eſt mihi lucrũ:qꝛ per moꝛtem eius liberoꝛ
a miſeria ? tranſeo ad felicitatem.vel xpᷣs eſt mibi viuere.i.vita hic in fuin/
ro.bhic per fidem ⁊ ſpem.in futuro per ſpeciem.⁊ moꝛi pꝛo xpᷣo eſt mibilucrũ

yVeut ſeta.ſicut eni

eta i

onam coꝛpus moꝛtale ⁊ reſumam imoꝛtale.

t filũ nec cũ eo remanet:ita timoꝛ cha

.

ntroduci

ritatẽ:cũ ea m̃ eſſe non põt. ar. xxiij.q.vi. S.ex bis.⁊.j.di.vij.nullns hoc
de ſeruili.eſt alius initialis qui partim reſpicit pꝛemiũ meriti .partim penaʒ

7

ſ¶Etecõner

ſciſmatici.

magna charitate fecerũt.de qua ait dñs

maioꝛẽ charitatẽnemo habet ⁊c̃.⁊ puau

lopoſt. Ipſam charitatẽ aplus petrus
nondũu habebat:qñ timoꝛe ter dñm ne⸗
gauit. ⁊ tñ quis parna a imperfecta non
deerat ei charitaſqñ dicebatꝰ:dñe aĩam
meã pono pꝛo te. Idem ſuꝑ epiſtolã ioã
nis.Si quisꝰ* tantã habuerit charitateʒ

vt paratus ẽt ſit ꝓ fratribus moꝛi ꝑfecta

eſt in illo charitas.ſed nunquid mox vt
naſcit iaʒ pꝛoꝛſus ꝑfecta eſt: vt ꝑſiciatur
naſcit᷑.cũ fuerit nata nutrit᷑cũ fuerit nu⸗

trita roboꝛat᷑:cũ fuerit roboꝛata ꝑficitur

cũ ad perfectũ venerit quid dicis mihi
viuer̃ xpᷣsaẽ᷑: ⁊ moꝛi lucrũ. ¶ In eadẽ.
Iut ſeta introducit filũ ita timoꝛ
ninntroducit charitatem. creſcit chari
tas minuit᷑ timoꝛ ⁊ econuerſo.
In eadem.
aee nata eſt in te charitas ſed nõ⸗

dũ perfecta noli deſperare.nutri eã
ne foꝛte ſuffocet᷑. ¶ Idẽe ad hierony.
NMaritas in quibuſdã ꝑfecta:in qui
n buſdã imperſfecta.ꝑfectiſſima t aũt
abac vita haberi nõ põt. ¶ Itẽ greg.
AJſermo' meus inuenerit aliquã in
coꝛdibus veſtris ſcintillaʒ gratuitu

amoꝛis dei ipſã nutrire ad hanc augẽdãa

vos aduocare ſtudete.Et paulopoſt.
Flate nutrite in vobis vt cũ creuerit:⁊
flãmã digniſſimã fecerit:oĩum cupidita
tü ligna ↄſũmat.Econtrario ẽti gradus
in virtute eſſe pꝛobant᷑.qꝛ ⁊ in ipſiꝰ pec⸗
cati gradus euidenter apparẽt.ſicut eni
nemo repente fit ſũmus:ita nemorrepẽ⸗
te fit turpis. ¶ Hinc etiam augu.ait in
ſermone habito in monte.

uenit᷑ ſuggeſtioneꝰ:delectatione:cõ
nſione:ita ipſius pcti tres ſunt differẽ
tie ⁊ in coꝛde ⁊ in facto ⁊ in cõſuetudine
tanqꝗᷓ; tres moꝛtes.vna quaſi in domo.
id eſt cũ in coꝛde cõſentit᷑ libidini.altera
vo quaſiiam pꝛolata extra poꝛtam cũ in
factum pꝛocedit aſſenſio.tertia cum vi
conſuetudinis male taniꝙᷓ mole terrena
pꝛemitur animus:quaſi in ſepulchꝛo iaʒ
putrens.que tria genera moꝛtuoꝝ dñm
reſuſcitaſſe qͥſqʒ legiteuãgeliũ agnoſcit.
¶Item gregoꝛius.
Liendũ quippeeſt ꝙ tribꝰ modis
adnmittitur peccatũ.nam aut igno⸗
rantiaꝰ:aut ifirmitate:aut ſtudio perpe
trato. ⁊ grauius quidẽ infirmitate quã
ignoꝛãtia ſed multo grauius ſtudio quã
infirmitate peccatur. Idem.

8 Icut tribus gradibus ad petm per

derit. vitj. di.cõſuetudo.xxij.q.iiij. nemo.
cIn irmitate.S. xxv. di. § criminis. ᷓ. xy. q.i. i.
Et granins.hoc intelligas.ꝑ accumulationẽ:ſicut magis rerczt G
infirmitate ⁊ ex ignoꝛantia qᷓ; ex ignoꝛantia ſola.⁊ ſic nõ eſ

ſo.ar ꝙ charitas decreſcere poſſit.nõ ergo aux pficit ant 3

deficit. tu dic ꝙ charitas creſcit ⁊ decreſcit ꝙᷓtũ ad ĩtẽſionẽ alias non.

OErkuas:

ma.i.q̃ ꝑfectioꝛ
non poſſit habe
icice dicit au
ctoꝛitas ſuꝑ epi
ſtolam ad h
ſios.nemo tam

perfectus qui ũñ

poſſit creſcere.

ſermo. i.

pꝛedicatio
mea.

talia pctã. ar.j.

di.iiij. inter hec
bircum.

7 Econtrario

per ſuũ Zrinʒ.
ſ.pctm̃ ⁊ vitium
qð virtuti eſt cõ

eanm 1.
3 C Ita nemo.
vnnge JYuuenaliſ
nemo repẽte fit

ſümus accipiẽt

te paulatim qui

longa domiridi

micn ſument.
7* cut trib?
Oene⸗ 1

tů.i. actum exte
rioꝛem.
2 Suggeſtio

les eet.

Tãqᷓ. més
mala moꝛs intꝰ

malꝰ actꝰ? moꝛs

foꝛis. Nerſnuns.
Tumba puella
ner laʒarꝰ iſta

anc notant ver

bo hũc motu la/

chꝛymando ſu⸗
ſcitat illum.xpᷣs
⁊ in medicona/
ſcit᷑ eger hõ.ad
hoc.ð.c. di. .ex
his. vbi tres qʒ
⁊. F.nõ ſunt. ?· c·
quẽ penitet.
Rl Oienlum
uippe. tri
Rormoccalt
aſſignantur iſti

tres modi in le

ge: qꝛ delinquit
a pꝛopoſito:im/

petu:caſu.ff. de

pe. reſpiciendũ.
gcelinquunt.

Ignoꝛatig.
gquẽadmodũ.xx

5

cit auctoꝛitas ꝙ grauins peccat qui peccat in filiũ qᷓ qui peccat in pa
trem.at conſtat eũ qui peccat ꝑ infirmitatẽ peccare ꝑ impotentiã:⁊ ita

peccat in patrẽ cui attribnit̃ potẽtia.q aũt peccatꝑ ignoꝛantiã peccat
in filiũ cui attribuit᷑ ſapientia.ſed qð bic dꝛ nõ eſt referendũ ad pctãqꝗ

cõmittunt᷑ in patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ ſetm̃.⁊ ſic dʒ intelligi.aligs infirmus?

incontinens ⁊ Iʒ ſciat in ſoꝛnicatiẽe eſſe moꝛtale petm̃ tñ fomicat᷑ tãỹ
excnſet᷑ ꝓpter ſue incontinentie infirmitatem.talis plus peccat qui ex

qð di

uf
uin
oguntt
uneqn
ſran
ſficnle
Hule
hnles
Bi
Mebe
lun
gtiegann⸗
(naken
nßn
uncen

inn

6Nes

ogo
n
Un ſ
Pirfiun
eſchn
buron

xboͤf

eria
ſenspinl.
iird
(beine
llocze
iſnriinh

Fitſedi

Poſtüpung
M pbar
Uchariat
Ubabi
ſdoſe.me
nihloagen
ſtseron.
BEnin
ino d n
lüzpſeen
bacpia
hotnife
Famalin
fuit inb
ſnery⸗

gimtiie
hungenrn
ſücanaa

(doem

Gfrlni

igeie
M. H
Redeit

egig.

In

gin
ſoſbͤte⸗
ſopiſt.
ummn
Duce
OImm
eenren
eidenr
N
W
e
elpagl
gani⸗
cr

Ohon
WE
te
N
ucet
dun ſ

nmmigi
etn.
COrt.
ed.
ſnunai
tnung
gNnnd
niig ſing

fiſgann
(En
menüßle
aeſ.

Lunbwſoh
glpv
kunm
Pobiengt
Oymmh
ſtulimen
Iinnmnon⸗
in un
leaseſ
hoͤfhinag
1ſtüͤſwn

ninn

Di. n.

certa ſcia qᷓ qui ex ignoꝛãtia qui.ſ.ignoꝛat foꝛnicationẽ moꝛtale Feim
eſſe. alleuiat enĩ ignoꝛantia ẽt ſi nõ oĩno.itẽ öriuʒ eſt buic loco qð dicit
ambꝛo. grauiter peccas qui pꝛomituis tibi ipunitatẽ. grauius qꝛ ↄtẽnis
graniſſime qꝛ ignoꝛas.ſed illud dꝛ ad terroꝛẽ.vel dic grauiſſime.i.peri
culoſiſſime:qꝛ pnia ſpãlis nõ agit᷑ de pctõ qð ignoꝛat᷑.⁊ ita hoc dicit ꝓ

Drerditeultale
enitendi. ar. ]. S V .
diſii. laciaoen. T Nter hec ſciendũ eſt aliud eſſe ꝙ ani
magnuf. mus de tentationibus carnis patit᷑.
uUier bec.· aliud vo cũ ꝑ ſenſum delectationis obli
daneH gat. pleruũqʒ eni cogitatione pꝛaua pulſa
Prellicatoꝛ kur ſed remittit pleruqʒ aut puerſum a
paulus in ma ccipit intra ſemetipſum ẽt iam ꝑ deſide/
epla ad coꝛin/ riũ voluit.⁊ nimirũ mentẽ nequaqᷓ cogi
fbios. tatio imunda inquinat cũ pulſat ſied cũ

c C Tentano.
nolentes. vñ ⁊z

aplus. ago qdðᷣ

hanc ſibiꝑ delectationẽ ſubiugat.Hinc
eteni pᷣdicatoꝛꝰegregiꝰ.Tentatiovos nõ
appꝛehendat:niſ hũana.humana quip

cHntn pe tfentatio eſt: qua plerũqʒ in turpi cogi
ptqtenra. vt ö5. Latione tangimur ẽt nolentes: qꝛ vt no⸗
edei c. ſuꝑ trib?ꝰ nunq illicita ad animũ veniũut. hoc vtiqʒ
d & Humana. in nobiſmetipſis ex humanitatis coꝛru⸗
i niſi de bis ſie ptibilis pondere habemus.iã vo demo
quibus vila ſta nmiaca eſt ⁊ nõ humanaꝰ tentatio:cum ad
ſ n5 horlr hoc q coꝛruptibilitas carnis ſugserit
e. di⸗ Aemum ſe animus aſtringit.
eVBec itagg. .Item Mieronymus. S
et illo.c S. diſ. Aper tribus ſceleribꝰ damaſci ⁊c.
cũ ſanctã.infert vt ſupꝛa. Non eſt mirũ ſi in virtute
mgr̃ ?⁊ redit ld gradus eſſe dicunt᷑ quandoquidẽ ⁊ pcti
ꝓpoſitũ pꝛinci· gradus ita euidenter monſtrãt.Hec ita/
ler pbarad qʒ charitas que in petro ante negatiõzs
nelbabla amuͤ berba fuit: v in ſingulis naſcit anteqᷓ ro⸗
tipoſſe. maxie boꝛet᷑ ante ſui ꝑfectionẽ amittit᷑ ⁊ repa⸗
exẽplo ade mey rat᷑.Ande augu.in lib.de coꝛrectione ⁊
ſi? aaron. gfęra. Quicunqʒ ab illa oꝛiginalis dãna⸗
Kmittitu· tione iſta diuine gratia largitate diſcreti
imo ⁊ quantu ſunt nõ eſt dubiũ quin pꝛocuret᷑ꝰ eis euã
cc pfectaſt in geeliu:cu audiunt ⁊ credunt ⁊ in ſide que
por nii eſſet yer H dilectionẽ operat vſqʒ in finem vite ꝑ
gfam ↄfirmata ſeuerant:⁊ ſi qũ exoꝛbitent coꝛrecti emẽ
vt fuit in beata dant᷑:⁊ quidã eoꝝ ⁊ ſi ab hoibus nõ coꝛ
virgine.xv.diſt. ripiant᷑: in viam quã reliquerant rede⸗
nunc aut. J. no. unte. Item in eodem.
mine autem. Irmũ dei fundamentũ ſtatim im⸗
5 Quleun. mobile habẽs ſignaculũ hoc ſcit
ab orgie trabte dDus qui ſunt eius hoꝝ fides que ꝑ dile/
⁊ cũ qua naſẽi. ccionẽ operat᷑:pꝛofecto aut oĩno nõ deſi

b C. Pꝛocuret᷑.

cit.aut ſi qui ſunt quoꝝ vita deficitꝰrepa

i· ad vtilitatẽ o rant᷑:anteqᷓ; vita finiat᷑ iſta ⁊ deleta iniqͥ⸗
rulegat᷑ ⁊ expo tate que intercurreratvſqʒ ad finẽ ꝑſeue
Natur. ge rantie vapmant. In eodem.
ic meaeürope J Vllus eoꝝ ex bono in malũ com⸗
b Irmnz.i. mutatus finit hanc vitam.
Pad 6 WIneocddem.
lz poſſibile ſit eũ L Alibus deũ diligẽtibꝰ aoĩa coope⸗
ꝗ pꝛedeſtinatus rant᷑ in bvonũ:vſqʒ adeo ꝓꝛſus oĩa
eſt nõ fuiſſe pꝛe

deſtinatum.verba ſunt apoſtoli in epiſtola ſecunda ad tymotbeum.
¶EFuudamentum.id eſt pꝛedeſtinatio.
m ¶ Immobile.i.illi quos deus elegit:⁊ imobiliter ⁊ in fide fundauit:
perſeuerant firini.qui autem perijt non erat finaliter de ſundamento
id eſt de pꝛedeſtinatis.ſ.di.iiij.ſi ex bono.v.quid aliud.
nSignaculũ.i.h̊ bñs menti impꝛeſſũ in ſignũ amicis ⁊ inimicl.ami
cis vt accedant:inimicis vt territi fugiant.H.ſj.ſcit ⁊c.ẽt dũ ſunt mali.
o ¶Scit.i.amat ⁊ defendit pᷣdeſtinatos ſuos ẽt dũ mali ſunt ⁊ poſtqᷓ

¶IYrcũciſio.aliquid quo ad ſalutẽ qꝛ nõ reci
0

reijcitur aliquis qꝛ pꝛepuciatus qm indi

287

it aliquis qꝛcircũciſus.nec
entes ſunt.nec hoc.c.facit

ad pꝛopoſitum:ſed ſic poteſt adaptari.ſine quis circũciſus ſit ſiue non pote/
rit per pniam recuperare charitatem quã amiſit peccando.vel noneſt ali/

quid.i.non pꝛoficit ad ſalutem ſine operibus.

u EOn eſt tam. ſ.e.
,B Edꝛ. S.opponit.p.
vt ẽt ſi qui eoꝝ deuiant ⁊ exoꝛbitant etii non eſt iniuſtus.
hoc ipſum – eis Roſſcere in bonü. x . Cõmunia. ſpũs
tem apoſtolus ad galathas. anct ecce opus.
T3 5 y ¶ Ex dilectiõe. que

CU Ircũciſio non eſt aliquid neqʒ pꝛe
putiũ:ſed fides que operat᷑ ꝑ dile⸗
ctionẽ:⁊ hoc olim in vobis.qꝛ currebatſ⸗

V 0E⸗ Ad gloꝛiam. eccce
bene ꝑ opera fidei ⁊ ex dilectione. C. A rs neenah.
Item ad hebꝛeos. 22 Truplex. qo com-⸗
On eſttam iniuſtus deus: vt ob mendar in eis.ſ.opus
1 Piitakopens veſtri ⁊c.operis j ⁊ alacritas ⁊ rects in-
oĩa ſua fecerant cõia:⁊ hoc ex dilectõe T in . no ni,
⁊ hoc ad gloꝛiã dei. Ecce triplex bonũ ꝰ aa facit ad ppomm.
quaſi diceret oilmꝰ multa operan eſtis ¶ ¶ Operatii facien

pꝛo quibus'ſi peniteatis de malis:bene
faciet vobis deus. Romanos quo

qʒ ⁊ galathas du apoſtolꝰ redargueret quoꝝ ſimnlibus.
meriũo ſidei pꝛobat aſſecutos remiſſtößs b U Venefacieteter⸗
peccatoꝝ ⁊ ſanctificationẽ in ſpiritm ſan nalter Ponunek modn
cto ⁊ iuſtitiam bone operatiõis:que oĩa dantius: ſinon peni

aut ſine charitate nunqꝙᷓ vere fuerunt in

eis:aut veram charitatẽ habuerunt aᷓ bona per ſequẽtia ma
poſtea lapſi ſunt: qui de operibus legis la moꝛtua irrita facta
gloꝛiabant᷑. ¶ Itẽ de quolibet adulto fuerunt:ita ipſa eadeʒ
auguſtinus ait. bpniaʒ ⁊ alia bona ſe-
Olle charitatem odium tenet. anen i reummiſcüt pad.
¶Iteʒz omnis qui non diligit odit. Po ho afaa: e
¶ IItem in euangelio. Nemo põt duo pꝛemiũ:vel ad arne
bus dñis ſeruire aut eni vnum odio ha ſnppliciũ ſubeundũj.

bebit ⁊ alterum diliget:aut vnũ ſuſtine⸗

bit alterũqʒ contemnet.Adamvo cum
in virili etate a dño creatus ſit: anteqᷓ; a

diabolo tentaret cũ de latere eins vxoꝛ eribuſae egratie
foꝛmaret᷑ duʒ in extaſu raptus angeliceo cepta legalla ad non .
cnrie intereratꝰ:ũ euigilans futura vpi cct. extra de coſti trãſ⸗
T eccleſie ſacr̃a vaticinabatur: aut cha lato.
ritatẽ aut odiũ habebat.Si aũt odium d T Slaener ani
babebat nõ fuit diabolus auctoꝛ noſtti charitas ⁊ odiũ
peccati. ¶Item ſi ſine charitate a deo ſnucliats nta ſenrcir
. „. . 2 . 7 — „ . 7— 1 1 . 2 . “W
creatus eſt:eius ſimilitudinẽ in creatiõe angus onin. omms

ſui nequaqᷓᷓ accepitꝰ.¶ Yteʒ ſi ſine cha
ritate creatus eſt iuſtus ⁊ innocẽs a deo
factus nõ eſt: Creatura nanqʒ rõnis ca

pax ⁊ liberi arbitrij iuſtitie ⁊ innocentie

ſine charitate particeps eſſe non poteſt. beret charitatem odiũ
Colligitur ergo ꝙ adaʒ anteqᷓ peccaret tenet id Niper prenm.
AAPi Son ρW& in⸗ . . a⸗ .
charitatem habuit:ſine qua iuſtus ⁊ in⸗ tumco fir oailate.

nocens eſſe non potuit. ¶ Unde augu
ſtinus in geneſi ad litteram.
Momõ renouari dicimur ſi non
recipimus qdo perdidit pꝛimus hõ

g In errak ſeili mrophetie
b ¶Intererat. id eſt

bent ⁊ illi qui ſunt in celeſti curia.

infoꝛmat actum ſiue

ꝗactionẽ ecce alacritas

Ehcleno.
a Pꝛo quibus·i.pꝛo

tueris.ſicut eniĩ pꝛima

e. di. iij. .nibil. vybi de

hoc. ⸗

c ¶ Romanos.qui de

qui non diligit ⁊c.?⁊ eſi

gr.diabolum ante rni

nam charitatem ba-

buiſſe.quia ſi non ba⸗

ęæe ¶Nemo ſeruire. ar.

Ʒ.ff. de ope. libe.l.pe.

fρAdam po. verba

ũt gratiani vſq; illud
quomodo.

ta erat ei reuelatio ⁊ data ſcientia quam angeli ha⸗

i Vancinabat᷑.dicens:hoc nunc os ex oſſibus meis ⁊c̃. vnde apoſtolus

acramentum magnum hoc eſt in xpᷣo ⁊ eccleſia.extra de biga.debitum.

lꝛ ¶ PHabebat.ſed non ſtatim in ſuicreatione.
1 Ita ſi ſine charitate.video gra.nitentẽ aſſerere ꝙ adam babuit excrea
one duplicem virtutẽ. Celebꝛioꝛ aũt eſt ſnia ꝙ adam duplicẽ habnit ſtatũ

eos ↄtinue munit:apparet boſtibus ⁊ amicis ꝙ ipſi ſunt ſignacula dei
vel ſignaculũ.i.diſcretionẽ inter pꝛedeſtinatos ⁊ nõ pꝛedeſinatos.huc
ſ.qð ſequit᷑ ſcit ⁊c.habent eni pꝛedeſtinati dũ ſunt maliquendã chara
cterẽ quo diſtinguunt̃᷑ a dãnandis. vñ ex tribu iuda.xij.milia ſignati.
d ¶ Quoꝛum defſicit.j.di.iiij.S.verum.c.ſi ex bono.
9 T Alibus deum diligentibus.ſ.in epiſtola ad romanos.
¶ heoc ipſum.i.deuiare.
8¶Pꝛoſicere. in bonũ occaſionaliter qꝛ foꝛtioꝛes reſurgũt.ar.di.xxiij
nerni.lxiij.di.ꝭ.veꝝ.in fi.⁊ di.l. ſiderandũ.⁊.c.fidelioꝛ.vi:q.i.imitare

yvel deuiare.i.penã quã ſubeũt ꝓ deuiatiõe facit eis ꝓficere:qꝛ cũ pena

affligunt᷑ ſe recognoſcẽtes bũiliant᷑.i hũilioꝛes fiũt.j.d.ꝓx.c.põt fieri.

ante pctm̃.in creatione ſola naturalia accepit quibus pꝛoficere velmereriñ
poterat.poſt creagtionem addita ſunt ei gratuita.vnde dicit aug.habnit adã
vñ poſſet ſtare:ſed nõ vñ poſſet ꝓficere⁊ hoc in pꝛimo ſtatu. dicit aũt ang.
⁊ illud habuit pꝛimus hõ poſſe qð vellet:ſed nõ habnit velle qð poſſet:qꝛ ⁊

ſi habuiſſet nõ peccaſſet:babnitergo poſſeſqdᷣ vellet bonũ.i.virtmtes in ſcõo
ſtatu qñ cecidit.vñ dã ſpoliatꝰ gratuit·⁊ vnlneratꝰẽt in nãlibns.babnit qin
pᷣmo ſtatu inocẽtiã ſiẽ pner:ſʒ charitatẽ nõ:vñ ñ erat bonꝰ.⁊ ita habnit qſta

re poſſet:ſʒ ñ vñ mereret᷑ cũ charitatẽ ñ hr̃et.ſine qᷓ̃ nemo ꝓficit nec mouet

ad merendũ.ſed in ſcdᷣo ſtam habuit charitatẽ:ſim qnã H̊ h dicta ĩtelligunt.
A E non ſtatim in ſua creatione.
n

omodo.expolianies.hoc habet᷑ in epiſtola ad collocenſes.

—

aVeterẽ i. babitã

petõꝝ ⁊ vſũ ⁊c.cũ acti
bus ſuis.i. vybi nec ha-
bitus nec actus pctoꝝ
aliqñ adũſt.hõ eni ve/
ms nihil aliud ẽ ve·
tus vita que eſt i petõ
b ¶ Induite.ſ.habitũ
virtutis.

c ¶ ¶ Nouuʒ boiem . i

rationabilẽ mentẽé.
d Qui renonar. i.
magis ⁊ magis creſcit
⁊ acquirit cognitioneʒ
dei:⁊ illa renouatõ fit
Fſᷣm imaginẽ eins.
e ¶ Eius.i.imagineʒ

eius in rõne q eſt ima-
go dei. vñ JIſaias. no

creditis niſi intellexe
ritis in ſpũ.

¶ Qui creanit eü f.

nonũ hoĩem in agni

tiõem ſui ad h̊ vt ipᷣm
deũ agnoſceret.
g O/Stola. alludit enã
gelice parabole de pꝛo
digo filio.xxxvij. di. J·
binc etiam.

mit. i. neceſſita⸗
te moꝛiendi aſtrinxit.
i U. Charitate. xvi·
ij viſis contra.
1ꝛ 02 Nando.S. vij.
xxi.di. in oĩbus.. ecx ð
ſta.mona.c.ij.).ex de
offi dele.pꝛudentiam.
3.ar. pꝛo ſolitudine.x/

latoꝛ i. P otcpla-
tionẽ de illo cogitãdo.
m Lla aia.hec ver
ba ſunt apli in
epla ad bebꝛeos.
n Elucet. per imita

o ¶ Imaginẽ i. imita
p eminiens. bec ſͦt
iens. bec ſũ
» Oemes.
q ¶Que nemo. . xxx
ij.q.v.de pudicitia.
Cr ¶ Mudnus. a virtuti
bus. Ed nec acs orl
8 ◻☛ Ed nec adã pꝛi-
Omns. allas pam⸗
eſt. i in pᷣmo ſtatu ſno.
t¶¶Opponit᷑. id · ſ.

ꝙ charitas ſemel ba-

bita deſeri non pot.
n ¶ODis. i. nulla negat
na clamare dꝛ ex ꝗͥno
vdicit.ar.ff.ð vſufru.
ac.l. i. . vlt. vel oĩs que
loquit᷑ de hac materia
ſi.ij. di. oẽs leges.
x¶Silie. pharaonis

ſ. tremuch qne moyſen
de fiſcella ſirpea in

mater illũ expoſuerat
ſuſcipiens enʒ nutriri
fecit ⁊ tãdẽ eũñ adopta
nit in filiũ. vt in aplo
innenitrur.
Fy¶Reliqnit. ⁊ fugiẽs
deſertũ in terrã ma
i onxit filiã Jetro:

ex qua ſuſcepit duos

filios.

6

4

Rinceps. pere⸗-

xxij.q. i. nuptie. 4

hoc plane recipimus:qꝛ iuſtitias ex qua

in peccatu lapſus eſt. Et paulopoſt. Ex/

poliantes veterem hoĩem induiteꝰ no⸗
uum qui renouat᷑ in cognitiõe fidei ſᷣm
imaginẽ eius qui creauit eũ.hanc enim
imaginẽ in ſpũ mentis impꝛeſſam perdi
dit adam per peccatum. Et poſt pauca.
Stolas pꝛima illa ipſa iuſtitia eſt: vnde
lapſus eſt adam. ¶ Idẽ in homelia.xi.
) Rinceps vitioꝛum omniũ dum vi
dit adam ex limo terre ad imagi⸗

nem dei factum pudicitia oꝛnatũ tempo

rantia compoſituʒ: charitate ſplendidũ

pꝛimos parẽtes illis donis ac tantis bo
nis expoliauit pariter ac peremit. NMan

qʒ cum homini abſtuliſſet pudicitiam ⁊?

continentiam ſuo dominio euʒ ſubiuga
uit. Et paulopoſt. Adam amiſſa tempe
rantia factus eſt intemperans. perdita
charitate' malus inuentus eſt. ¶ Iem
ambꝛo. ad ſabinum.
O AMando adam ſolus erat non eſt
pꝛeuaricatus:qꝛ mens eius adbe
rebat deo.¶ Item ad eundem.
Rimus homo recens dei opꝰ erat
PDP cõſabulatoꝛ aſſiduus:qui ſanctoꝛũ
angeloꝝ complantatus erat virtutibus
s ydem in exameron.

bet in ſe virtutum gratiam renitentẽ

1 Lla aiam a deo compingitur: que ba

plendoꝛemqʒ pietatis.illa anima bene

picta eſt:in qua elucetꝰ dinine operatio⸗
nis effigies.illa aia bene picta eſt in que

eſt ſplendoꝛ gloꝛie ⁊ paterne imago ſub/
ſtantie:ſᷣm hanc imaginem que refulgct
pictura pꝛecioſa eſt:ſᷣm hanc imagineʒ·
ante peccatum depictus fuit adam ſed
vbi lapſus eſt depoſuit. ¶ vdem de ſu

ga ſeculi.

8 ymilem dei eſſe eſt habere iuſtitiaʒ:
ſapientiam:⁊ in virtute dei eſſe per
fectum. ¶ Idem de vita beata.
Apiensꝰ nunq inanis eſt:ſed ſem⸗
per habens in ſe amictum pꝛuden/
tie qui poteſt dicere iuſtitiam induebam
veſtiebam iudicium. mentis nanqʒ hec
ſunt interna velamina:que nemo alius
poteſt auferre niſi cum aliquẽ culpa ſua
diſpoliat, deniqʒ; ſic ſpoliatus adam nu
dus inuentus eſt. ¶ Idem in libꝛo de
iſaac ⁊ anima. ”
Ed nec adam pꝛimusPhomo nudꝰ

erat:quem innocentia veſtliebat.

¶Idem in lib.de paradiſo.
Lcognouerunt: qꝛ nudi eſſent ⁊ añ
gquideʒ nudi erant:ſed non ſine vir

tutum tegumento. ¶ Opponiturtetiã

ulud quod omnis clamat auctoꝛitas. ſi
ſic permanſiſſet vt erat ante peccatum

eſſet tranſlatus in gloꝛiam quam habitu

ri ſunt ſancti.ſed nemo adultus ſine cha
ritate intrat.charitatem ergo habebat.
Item opponitur de moyſe cuius fi⸗

dem apoſtolus in epla ſna ad hebꝛeos

cõmendans dignis pꝛeconijs eius meri
ta pꝛedicauit:dum ſe negauit eſſe filium
filie pharaonis:mallens affligi cum fra
tribus quam perfrni iocunditate tempo

ralis palacij:dum fratri compatiẽs egy

ptium ſabnlo obꝛuit: dum veritus ani⸗
moſitatem regis egy ptum reliquit: duʒ

diuino vallatus auxilio regis furoꝛẽ con

tempſit:atqʒ in virtute ſignoꝛum popn

R

lum de egnpio eduxit. que omnia quibꝰ
laudibus ſunt efferenda:ſi tunc chari⸗

tas in eo non erat: cum non habeat alio
quid viriditatis in ſe ramus boni operiſi

niſi pꝛocedat ex radice charitatis: quo⸗
modo autem charitatem non habebat

cui dominus facie ad faciem loquebat᷑

ſicut homo ſolet loqui eum amico ſuo
quõ charitatẽ non habebat qui pꝛo po⸗
pulo ſupplicãs dicebat: aut dimitte eis
noxam hanc:aut me dele de lib. tuo:an
non pꝛoximũ diligebat qui pꝛo populo
ſe obijciens illum ab interitu liberauit:
an non diligebat deum: qui pꝛo eo in vi
tuli cultoꝛes deſeuiens ipſius vituli ca⸗
ut in puluerẽ cõminuit atqʒ vt in ſeceſ/
um pꝛoijceretur:aqua mixtuʒ iſraelitis
bibendum dedit:nõnullos ex eius culto
ribus gladio feriri pꝛecipiens:vt popu⸗
lus cuius erat interitus maioꝛ futurꝰ re/
conciliaret᷑ deo.an non charitatem ha⸗
bebat de cuius ſp dñs accepit:⁊ ſupex
lxxi.ſenioꝛesꝰ iſrael pꝛepoſuit qui tñ ad

aquam contradietionis de dei potentia

ſiue de eius benignitate dubitans: cum
cetera certa ſide pꝛomiſiſſet pꝛoducturꝰ
aquam de petra diffidenter excrepuit di

cens.nuuquid de petra hac potero vo⸗

bis educere aquam qð nulli leue videai⸗

cum in penam delicti eius ſibi ⁊ aaron

a dño dictũ ſit. Quia non exaudiſtis vo
cem meam vt gloꝛificaretis me coꝛam fi
lijs iſrael.non introducetis populũ bũc
in terram quam dedi eis:an charitatem
non habebat aaron qñ fratrũcoadiutoꝛ
datus eſt: vt eſſet os eiusꝰ ad populum
vt per eũ ſigna fierent in egypio:qui tñ
in cultura vituli poſtea ↄſenſum popu⸗
lo adhibuit.an charitateʒ non habebat
qñ ex oĩ multitudine filioꝝ iſrael ſolus a
domino electuseſt:vt pontificatu ante

eum fugeretur:ſi charitatem non habe
bat. bonus non erat.ſi autem bonus nõ

erat: cur pꝛe ceteris a domino in pon⸗

tificem electus eſt:an charitatem nõ ha⸗
bebat quãdo pꝛo populo cum turibulo

incendio ſe oppoſuit et iram dei placa⸗
uit et m̃ vt pꝛemiſſuʒ eſt ad aquas cõtra
dictionis iram dñi aduerſum ſe poſtea
pꝛouocauit.nunquid ẽt dauid charitatẽ
non habuit:ſuꝑ quem ſpũs dñ̃i a die vn

ctionis directus eſt:an foꝛte diceret᷑ dire

ctus eſſe ſuper eum: vt extunc gr̃am pꝛo
phetandii haberet.nõ vt ex eo gr̃am di⸗
uine dilectionis acciperet: qð abſurduʒ
plane videt᷑ de eo ſentire:de quo dñs ait
inueni hoiem ſᷣm coꝛ meũ.quõ ẽt chari⸗
tatem non habebat qui querenti aiam
ſuã pepercit qui oꝛã chlamydis ſue pꝛe⸗
cidits poſtea coꝛ ſuum grauiter percuſſit
clamans queʒ perſequeris rex iſrael ca
nem moꝛtuũ ⁊ culicem viuũ.quõ chari⸗
tatem non habebat:qui moꝛtem inimici
ſui tam grauiſſime tulit.quõ charitatem
non habebat:qui aquam de ciſterna be
thleem ſuoꝝ periculo ſibi oblatam non

bibitb ſed coꝛam dño libauit.quõ chari⸗

tatem non habebat:qui irriſuſa micol fi

lia ſanl:eo ꝙ; ante arcam dñi cytharam

3 C. Delibꝛo.
vite pꝛeſentis. vł
dic vt.ð. xly. diſ.
diſciplina.
2 ¶Septuagin
ta.S.lxxxiiij.di.

poꝛro.

2 Senioꝛes.
faciẽdo eos pꝛu
dẽtes ⁊ peritos

ad ſimilitudinẽ
mopfſi.nõ aũt de

ſpũ eiuſ aliquid

ſubtrabendo vi

ſcirẽt regere po
pulũ cũ moyſes
iam ſolꝰ nõ ſul⸗

iceret.

v Digdeat ſ.
hoc petm.xxiij.

—„2

a 1 Cogdtos

cũ moyſes eſſet

aliquantulũ im

pedite lingue.
dW Os eius.lo
quendo pinor,
c ¶ LConſenſuʒ

d Electus. 35.

e ¶Oopponuit.

ſuccenſo choꝛe
cũ familia ſua.
vij. q. i. deniq;.

2ophetean

di.nõ eſt ſuffici⸗

ens pꝛobatio q

charitateʒ ideo

habuerit.naʒ ?
ſaul ꝓphbetanit
vt. 5. l. i. ꝓppe

tanit.

g Pꝛecidit. 5.

bS —
S.di.xli.delitie.
i ¶ Et vilioꝛ. i.

⁊ pſalterium percutiens ſaltaſſet ait: lu⸗,

dam ⁊ vilioꝛ fiam in oculis meis.ſi cha

ritatẽ nõ habebat qua conſcientia ſecus

tus impᷣcabat᷑ ſibipſi dicens.Si reddidi

i cice

Paic e
ſenſont
yliper
iioneb⸗
ſopinoe
bieo⸗
cbontas
ſbonmni⸗
ſanseſte
ſonpecca
unclig
cpoſc
Nisreen
tiam 14
chariae
larenon
ſenimſ
ſerten
ſeccene
mnavib

Pdicebe

hioft
mne,

Mtonb⸗

nnoßpfno
lino⸗
lgnieſ
tinan

Pnin⸗

Kodent

Alnetht

nd
ſeleet
Mherere
14Geems

cdaioan
nut
Mgepe
eniam

letete
Kkindne

torita
ilien

.

Ca s Jndicame. bjm iuſtitiã. crgo ſciebat ſe choritatẽ br̃e ⁊æ bene poteft ¶ ¶ Mendacẽ.ipſe eni dixit oẽm hoĩem peccatoꝛẽ cũ dixit ꝑ pphetã. oĩs hõ
1,Aee ex reuelatione:aliter non crederem. vnde apoſtolus.nihil mihi conſci⸗ mendax.⁊ paulus in epla ad romanos.eſt aũt deus verax ois hõ mendax.
neſpan ſum ⁊c.. di. iij. ·ad bec.v.non enim. m ¶ ¶ Et verbũ eius.i xpᷣi qui veritas eſt.vt.j.e.c.verum qui dicunt.
Nerine b ¶ Idem.iudica me.berſabeæ.õ.di.lł..econtra. n ¶ Baptizatus. ſimiliter ⁊ de alijs aplis dicendũ ꝙ fuerunt baptiʒati. ar.
c Apꝛopbeta.ſ.natboan. de conſe · di · iiij. c. qñ. ⁊. c.ſi eos. RM
Ihng d .Fugerat. H’ o ¶Ex diabolo. ſaltẽ
nͤſnee pena. S. i· q. iiij. , ⸗ . per imitationẽ ñ ꝑ ſug
Un Kitem danid. retribuentibus mihi mala deci.me.ab tari non poteſt quõ pꝛecepit vt caueant geſtionẽ ꝙ ipſe.l. ſit a⸗
4 ens e ¶ Populi.ẽ. x inimi.me.inanis.ſi chariiateʒ non habe netententur dicens:ſilioli mei cuſtodite ¶ctoꝛ oĩs pcti moꝛtalis
titun xiiije.i.non of · bat:qua temeritate iudicari rogabatdi⸗ vos a ſimulachꝛis.⁊ in eadeʒ rurſus epi cũ multa interius eo
Crnn feramus. cens.Judica meꝰ deus ſᷣ̃m inſ.me.⁊ ſm ſtola.Si dixerimus qꝛ peccatun nõ ha ignoꝛante comittant᷑
Afnikt fSententiã. . ſi d di 5 b ipſi ſeducimus ⁊ veritas in moꝛtalia.vñ aug.dia⸗
nofſmin iopinlonez que mnno.me. iuꝑ me. T em Judica me einus ip inos neim veruas in bolus nõẽ imiſſoꝛ ma
ſiaſ aſſerit ꝙ gpec⸗ dñe: qm̃ ego in inno.me.ingre. ſum. 2 tñ nobis nõ eſt: ſi confiteamur peccatanſa lax cogitationũ ſz in⸗
ſtnintt caturus eſt nun poſttot innumerabilia diuine ⁊ ſuperne fidelis ẽ deus ⁊ iuſtus vt remittat nobis cenſoꝛ.xxvi.q. iiij.e. vl.
ſtinn ̈ babuit chari dilectionis iudicia quam grauiter deli⸗ peccata noſtra ⁊ emundet nos ab omni veldꝛ i̊ babito reſpe-
Midne iatem. vt in pn. querat:nullus ignoꝛat qui berſabee ad/ iniquitate.ſiautem dixerimus:quia non cctu ad initiũ pᷣmi pec/
anſchit buius diſtin. ulteriũ ⁊ vrie homicidiũ admiſit. Cuius peccauimus:mendacem facimus eum feug to ſuggerente
d 5 PKenatna pniam ſi ſine charitate dño obtulit:verã ⁊ verbum eius in nobis non eſt. Eſti⸗ Ppa te bepen
kenit ilc afin.. (coꝛdis contritionem non habebat. qu?; mo ꝙ beatus ioanes baptizatus' ad ba bonerel Sctenen
i ¶ Sed gene · ergo ſacrificium coꝛdis contriti ⁊ ſpiru?ꝰ ptizatos ſcripſerit:⁊ q omne peccatum ilind pſalmiſte. ab oc⸗
EC/ratio.1. deus re⸗ duo pꝛomittere audebat dicens.ſi volu/ ex diabolo ſit ille peccatoꝛem ſe conſite cultis meis ⁊c.ꝛ illud
eͤneſio generans. ilſes facrificiuz dediſſem: vtiq; holocan tur ⁊ ſperat remiſſonem poſt baptiſina incenſa ignii ſuffoſſa
