pichaniarũ epᷣis. Manus vo ĩpoſitiöis

ackm dignius eſt ſacr̃o baptiſmi.
0 Ehis vo ſuꝑ qͥbus rogaſtis vos
infoꝛmari.i.vtrũ maius ſit ſactr̃m
manus impoſitionis epᷣoꝝ aut baptiſmi
ſcitote vtrũqʒ magnũ eſſe ſacrm: ⁊ ſicut
vnũ maioꝛibꝰ.i.ſũmis? pontificibꝰ ẽ ac/
cõmodatũ qð niſi a maioꝛibꝰ ꝑficiañ põt
ita a maioꝛi veneratõe venerandũ eſt ⁊
tenẽdũ.ſed ita ↄiũcta ſũt hec duo ſacr̃a:
vt ab inuicẽ niſi moꝛte pᷣueniẽte nullate⸗
nus pñ̃t ſegregari.⁊ vnũ ſine altero rite
ꝑfici nõ põt. HNon ab alijs quã ab cpᷣis
manus impoſitionis ſacr̃m perfici põt.
Anus quoqʒ ipoſitiõis ſact̃m ma
gna veneratiõe tenendũ eſt.qð ab
alijs ꝑfici ñ põtiniſi a ſũmis ſacerdotibꝰ
nec tꝑe aploꝝ ab alijs quã ab ipᷣis aplis
legit aut ſcit᷑ ꝑactũ eẽ:nec ab alijs qᷓ; qui
eoꝝ tenẽt locũ vniꝙᷓ ꝑfici põt aut fieri dʒ
Nã ſi aliter pᷣſũptũ fuerit irritũ thabeat᷑
⁊ vacuũ: ⁊ inter eccleſiaſtica nũq; repu/

tabit᷑ ſacr̃a. Itẽ rabanꝰ de inſtitutõe

clericoꝝ li.i.c.xxx. Quare ↄfirmatiõis
ſacramentum bapt ato tradatur.
DOuiſſime a ſũmo ſacerdote ꝑim
poſitionẽ manus paraclitus tra⸗
atur baptiʒato:vt roboꝛet᷑ per ſpirituʒ

ſanctũ ad pꝛedicandũ alijs.id eſt donuʒ
quod in baptiſmate cõſecutus eſt ꝑ gra⸗
tiam vite donatus eterne.ſignat᷑ eni ba⸗

ptiʒatus cum chꝛiſmate in ſùmitate capi
tis ꝑ ſacerdotẽ.per pontiſicẽ vᷣo in fron⸗
te vt in pꝛioꝛivnctione ſignificet᷑ ſuꝑ ipſũ
ſpiritus ſancti deſcẽſio ad habitationẽ
deo conſecrandã.In ſecunda quoqʒ vt
eiuſdem ſpiritus ſancti ſeptifoꝛmis gra⸗
tia cũ omni plenitudine ſanctitatis ⁊ ſcie
⁊ virtutis venire in hominẽ declaretur.

¶Item ex conci.aureliañ.c.iiij.

Ad confirmationẽ nõ niſi ieiuni veniãt.

ant perfecte etatis vt moneant᷑ con
ionẽ facere pꝛiuſ:vt mũdi donũ ſpũs

T ieiuni ad conſirmationem veni /

ſcti valeãt acciꝑe:⁊ qꝛ nũqꝙᷓ erit xpianus

niſi in ↄfirmatiõe epᷣali fuerit chꝛiſmatꝰ.
Item ex conci.meldenſi.c.vi.
Ep̃ivo nõ niſi ieiuni baptiʒatos ↄfirmẽt

G

factũ eẽ.ſecuſ ex
diſpenſatione.
¶ Tenent. ali
bi monachi di⸗
cunt᷑ tenere locũ
xij.aplox.xvi.q
i. ex aucte. alibi
ſacerdotes.xi.q
iij. abſit.
mãdatiõe pape
glibʒ ↄferre põt
qð bʒ vñ oꝛdia⸗/
tus oꝛdinẽ queʒ
bʒ ↄferre poſſet
⁊ 2ↄfirmatꝰ ↄfir⸗
matõʒ.ð. di. ꝓx.
nulla rõ: als nõ
q. vij. daibertuʒ
vñ nõ ꝙ cũ col⸗
latio ſocri cõpe/⸗
tit alicui rõne oꝛ
dinis ⁊ officij:
ẽt ꝓhibitꝰ ↄferẽ
põt: vt.ix.q.iij.
oꝛdiatiões.i.q:i.
ꝙ gdã. vbibo ex
adminiculo oꝛ/
dinis ⁊ deman⸗
datione:vt ↄfir⸗
matio ĩ fronte ſa
cerdoti vel colla
lio oꝛdis nõ epᷣi
yt.xcv.d.ꝑuenit
lxix.di.c.i.in eo
caſu pꝛobibitus
nihil agit. vt hic
ncanus⸗
b Y iſſi⸗
L me. ad pᷣ
dicãdũ.ar.õ.xvi
q· i. adijcimꝰ.ex
de bere. ad abo
lendã.ſʒ pdicã/
do põt dando ð
ſe bonum exem
plũ alijs.
XCKRid babita
tiõʒ. H enĩ deſcẽ⸗
dit ſpũs ſanctꝰ
Tegabloſai in⸗
ſufflauit dicens
aecipite ſpiritũ
ſcim pᷣmo ĩ eos
poſtea deſcẽdit
de celo ſuꝑ eos
Negneis logutl
1Kun Dũ
ſtatutũ ẽᷣ

Pie

G Pertecte p⸗
ectů wcat foꝛte

xij. annoꝝ qñ ꝓ
moueri põt ad
oꝛdies minoꝛes
lxxvij.di.c. ij. vel
xxv.ãnox.ff. de
minoꝛibus.l.i.

2 Chbꝛiſtianꝰ

ſacr̃a:.S. e.Oẽcb.

3 ◻ Infirma

tiõe.nũgd mino

rẽ hẽbit gloꝛiaʒ

paruuꝰ nõ ↄfir

matus S ofirmatus. videt ꝙ ſc qꝛ in ↄfirmatõne datur angmentum
gre.. e. c.ij.qð concedendũ t ſi dicai ꝙ parunlo concedatur gratia

0.

IN

e

“

N

14

mm

r
,

gl
1
Un
ſi⸗

d

NQin baptiſmo.
AT epiſcopi. ſup
b ¶ Periclitantibus..di.iiij.venerabilis. 22
A ieiunis. hoc etiã in alijs ſacramentis obſeruandũ eſt.S.xxijq·.
oneſtum.S.di.ij.liquido.

d· Ictuz eſt.
di. pri. q bis 5.

ſʒ hoc cũ neceſſi
taſ eccleſie exigit
als de inre non
poſſʒ.vt extra ð
apo. c.ij. vl Iʒ bic
habeãt veſtẽ cle
ricalẽ.ſ.clauſaʒ
ñ tñ erũt clerici.
g.lxxxi.didictũ.

e VUnquid.

cchhꝛiſma⸗
ta.i.ſact̃a q̃ cuʒ
vnctõe chꝛiſma
tis pᷣſtant᷑.
f ¶Nin ĩ cruce.
nõ remonet qn
alit poſſit ſacri⸗
crificare ⁊ valer
ad r̃miſſiõeʒ pcõ
rũ.ſed refert fa-
ctũ qꝛ ſic fit qꝛ ĩ
modũ crucis fit
ſolẽniſ baptiſmꝰ
non aliter. S. ꝓ/⸗
xi. di. ſal.

g ¶Sine crnciſ.

auctas illa docʒ
nos facere ſignũ

crucis egreſſus

eius a pꝛe:ĩ̃greſ
ſus eiꝰad pꝛem:
excurſus eiꝰ vſ/
q; ad ĩferos:re

curſus vſq; ad
ſedẽ dei ꝑ dexte

rã partem.

b Mni die

energumis
g.xxiij.di.exoꝛci
ſta.ꝗ.ſ.a demõi⸗
bus ſunt obſeſſi
vel energuminiſ

ab erge qð eſt la

boꝛ ⁊ mene qð
defectus.qꝛ.ſ.in
defectu lune vel
mẽtis als mẽſis
datiuntuur.
i L Eophiti.
qꝛ nuꝑ ba
ptiʒatos diſſolu
te vinentes ſole
bãt demões ener
guminos . i. arre
pticios face:⁊ iõ

ſubiũgit:a gbus
neophiti debeat

abſtinere.

z nnenit.

de officijs
dininis ⁊ ieiũio
tractare ĩgipit:,?
ponit tria capla.
1 .1 Equalr S.

rij. di. c. vlti.

in C. Lollatões

i collecte.⁊ ſunt

quedam capitula que dicuntur ab epiſcopis.

le ſtatutum eſt.

T ep̃ᷣenõ niſi ieiuni ꝑ ipoſitionẽ ma
nuũ ſpũʒ ſcm̃ tradat excepſ iſirmis
2 moꝛte ꝑiclitãtibꝰ d.Sicut ãt duobꝰ tpi⸗
bus paſcha videlʒ ⁊ pẽthecoſte a ieiuniſ
celebꝛari dʒ baptiſmꝰ:ita ẽt traditioneʒ
ſpüs ſci a ieiunis põtificibꝰ ↄuenit cele⸗
bꝛari. ¶ Item ex ↄci.terragonẽſi. c. vi.
Secundo aut vel tertio nuſlus ↄfirmef̃.
Ictũ ẽ nobis q; qͥdã de plebe bis
vel ter vel eo ãpliꝰ epᷣis ignoꝛanti
botñ ab eiſdẽ ep̃is ↄfirment.vñviſũ ẽ no

bis eãdẽ ↄfirmationẽ ſic nec baptma

iterari mime ðbere:qꝛ bis vel ter vłam
pliꝰ baptizatos aut ↄfirmatos:nõ ſecło:
iz ſoli deo ſub habitu regulari vł clerica

li religioſiſſime famulari decretum eſt.

tẽ gre.ij. De eodem. .
„ Ehoie qᷣ a põtifice ↄfirmatꝰ fuerit
ðᷣnuo: qꝛ illa tal iteratõ velↄfixrma
tio ẽ ꝓhibẽda.¶ Itẽ Stepba.pa.qͥmꝰ.
DQia ſacr̃a crucis ſignaculo pꝑficiuntur.
IUinqͥd ſñ oĩa chꝛiſmata-ſacerdota
J is myſterij crucis figura pficiunt:
nũqᷣd baptiſmap᷑ vnda:niſi cruce'ſcifica
ta pctã relaxet: ⁊ vt ceia pᷣtereamꝰ ſine

.

crucisiſignaclo qͥs ſacerdotij grad aſcẽ

dit. tem ex conci carthaginẽ. iiij.
Energumini oĩbus diebꝰ exoꝛcizentur.
¶Mni die exoꝛciſte energumis ma
noĩponãt:energuminivo pauimẽta
domoxdeiverrãt: beaſſidẽtiboi domo
dei victꝰ qtidianꝰ ꝑ exoꝛciſtas opoꝛtuno
tẽpoꝛe miniſtretur. ¶ Item ex eodem.
A quibus neophiti abſtinere debent.
ECophiti aliquãdiu a lautioꝛibus
eepulis ⁊ ſpectaculis vł ↄiugibꝰab
ſtineãt. ¶Itẽ exↄci. agatẽſi. Be oꝛdie
Snuẽit oꝛdinẽ eccle officioꝝ.
ceqliti ab oĩbꝰcuſtodiri.vñ ſtatuẽdũ
ẽſiẽ vbiqʒ fit:vt pꝰãtiphonaſ collatõeſꝰ
ab ep̃is vlpᷣſpyteris dicãt᷑.⁊ hymni ma
tutini vel veſꝑtini diebꝰoĩbꝰ õcãtent᷑:⁊
ↄcluſiõe matutinaꝝ vl veſptiaꝝ miſſaꝝ

poſt hymn os capla ðᷣ pſalmis dicant᷑:?
plebſcollectas of̃oe ad veſpaʒ ab epo di

mittatur cũ bñdictiõe. ¶ Itẽ ex cõ.gerũ
dineſi. De eodem.
D ſempꝑ placuit obſuari: vt oĩbꝰdie
bus 2 po matutinas ⁊veſpas oꝛatio
dſica a ſacerdote ꝓferat᷑. ¶ Itẽ gre. ſe
timoi giali ſynodo reſidẽs ſtatuit. De
die reſurrectiõis vſqʒ in eodẽ.
ſabbatũ ĩ albis:⁊ iĩ die penthecoſtes
vſqʒ i ſabbatũ eiuſdẽ tres pſalmos tm
ad nocturnos treſqʒ lectiões ãtiq moꝛe
canimus ⁊ legimꝰ:oĩbus diebus alijs ꝑ

totũ annũ ſi feſtuʒ ẽ.ix.lectiones dicimꝰ.

Alijs vo diebus.xxij pſalmos ⁊ tres le

¹ .

n ¶Vollecta.i. expleta.nam tunc omnia colliguntur oꝛatione dicta

pel collecta oꝛatione vel oꝛationis cauſa.

ctionibus ꝙ i

—0

o die.tres. ſolet qri qre diebus iſtis ſeruat ternarius iſte tã in le
n alijs. põt dici ꝙ hoc ſit qꝛ per boc notat᷑ triduana

dñi ſepultura vel hoc fit ꝓpter honoꝛeʒ trinitatis.vel iõ qꝛ eo tꝑe ꝑpᷣ/
cedens ieiuniũ ſũt ſcĩ boĩes emacerati ⁊ afflicti.vñ ill parcit ĩ eis tpibꝰ
⁊ bec ſit cã q̃re expleto boc volumie nõ cõpellãt᷑ magf̃i legẽ ðᷣcretales.

p Romanũ:ar. ꝙ per duo extrema colligũ mediu 2 repꝛobar̃. arg-

Din

r. Dies. ſupple ? ſex hoꝛis de q

V

x. xxxp.di.ab exoꝛdio.arg.ↄtra xxviij.di:quia ſunt.

di.iij. quadrageſimng.

ctiões recitamus. In dñicis vo diebus.
xviij.pſalmos excepto die paſche ⁊ pen
thecoſtes. ⁊.ix.lectiões celebꝛamꝰ. Alli
aũtqͥ ĩ qtidianis diebus tres tmmõ pſal
mos ⁊ tres lectiões celebꝛare volũt: nõ
ex regula ſcõꝝ patrũ ſʒ ex faſtidio ⁊ ne⸗
gligẽtia cõpꝛobãt᷑ hoc facere. Nos aũt ⁊
oꝛdinẽ romanuꝰiueſtigãtes ⁊ ãtiquũ mo
reʒ noſtre eccleſie imitãteſ antiqs patreſ
ſtatuimus fieri ſicut ſuperius pꝛenotaui
mus. ¶ Item ex homel. greg. pa.
Se obſeruatione quadrageſime.
Uadrageſima ſũma obſuatiõe eſt
obſeruãda:vt ieinniũ in ea pᷣter di
es dñicos qͥ ð abſtinẽtia ſubtracti ſũt ni
ſi quẽ ifirmitas ipedierit nullatenus ſol

uat᷑:qꝛ ipſi dies decie ſunt ãni. A pᷣma F

dñica q̃drageſime vſqʒ ĩ paſcha dñi ſex
pebdomade cõputãtur:quaxꝝ videlʒ q̃⸗
draginta dies ⁊ duo ſunt ex aͤbus dũu ſex
dñici dies abſtinẽtie ſubtrahunt᷑: nõ plꝰ
i abſtinẽtia quã trigitaſex dies remanẽt
vᷣbi gratia ſi ꝑ.ccclxv. dies anꝰ voluit᷑:ð
inde ꝑ trigita ⁊ ſex dies affligimur q̃ſi an
ni deo decias damꝰ:ſʒ vt ſacer nüerus
quadragĩta dieꝝ adipleat᷑ quẽ ſaluatoꝛ
nt᷑ ſacro ſuo ieiunio ↄſecrauerat:q̃ttuoꝛ
dies poꝛis hebdomade ad ſupplemẽtuʒ
q̃dragĩta dieꝝ tollant᷑.i.q̃rta feria:q̃ ca⸗
put ieiunij ſuhnotat᷑:⁊ qͥnta feria ſequẽs
ſexta feria ⁊ ſabbatũ:niſi iſtos dies q̃ttu
oꝛ ſuꝑioꝛibus triginta ſex adiũexerimus
q̃dragita dies i abſtinẽtianõ haberemꝰ

iubemurvãt ⁊ ab oĩpotẽti deo oĩuʒ bono

ru 'nr̃oꝝ decias dare. ¶ Yez euſebius
papa. ꝗeiunia nõ ſoluãtur legitia abſqʒ
neceſſitrate pꝛobabili. 2è?”
TEami vi eccla ſacerdotibꝰ ↄſtituta ſi
ne neceſſitate rõabili ñ ſoluat᷑. ¶ Itẽ
Hieronymꝰ. Quotidiana ieiũia dupli
catis vel triplicatis ſunt pᷣferenda.

VDOn dico hebdomadas: nõ dico

jieiunia duplicata: ſy ſaltẽ ſinglos
dies abſqʒ ciboꝝ luxuria tranſigamus.
CIdem. De eodem. SWSõ
Intꝰtibi qtidianavieiũia t refectio ſa
ccietatẽ fugiẽs.nihil.n. ꝓdeſt tibi bi⸗
duo łtriduo trãſmiſſo vacuũ poꝛtar̃vẽ

trẽ ſi pᷣꝑit obſtruat. ¶ Jdẽ. De eodẽ.
Zin tibi ieinnia pura ↄtiua modera

taqʒ.i.qtidie eſurire ⁊ qtidie pꝛãde
re:aplus inqᷣt.noli adhuc aquã biber: ſʒ
modicoꝰ vterẽ vino ꝑꝑ ifirmitates tuas

curat. n. vulnera delinquẽtis curatoſqʒ

ſcitficat ieiuniũ. Atem Ambꝛoſius in
pſalmo vigeſimo. Mecdicine pᷣcepta di
uine ſunt conditioni cõtraria.
2 Ontraria diuine cõditioni pᷣcepta

a ¶ Si parlter.q.d.ſi tantũ poſtea vna vice comeda

33 4

6*

Aadrageſima ĩfirmitas.q legi non ſubiacet.s.ẽ.di.j. ſicut non alij.

8. ſupple 2 ſe nibus ſex boꝛis in vno quadriẽnio vnus
dies efficit᷑ vnde fit bis ſextus.nam dies naturalis conſtat ex.xxiiij. hoꝛis.

boc idè dicit ler ꝙ an

nus ꝑ tot dies voluit᷑.

ff. ve ſta. lib cũ heres.
8.ſi ſtichus. vnde cum ⸗

ieiunamus quaſi deci

mã totius anni ꝓ deci
ma.ccclxv.dierũ ieiun
namus.xxxvi.dies.re
manent. v. dies ⁊ ſex
hoꝛe.de iſtis. v. diebuñ
ieinnamus quatinoꝛ.
ſed alio reſpectu.ſ.vt
ſacer numerꝰ cõplean⸗
tur. remanet ergo vnꝰ
dies indecimatꝰ ⁊ ſex
hoꝛe licite: ⁊ ita ſunt
xxx.hoꝛe indecimate.
ſed pꝛo decima iſtarũ
hoꝛarum in ſabbato
maioꝛe tardins cena⸗
mus:ĩmo alio reſpe
ctu ieiunamꝰ ⁊ illi.v.
dies nõ videt̃ ꝙ deci⸗
ment᷑.⁊ ita eſt.ar. ꝙ ſi
ruſticus hʒ.xv.coꝛbes
vini nõ debet decima
re niſi decem.

8Anni. ar. ꝙ ſi ruſ i

co poſt deeĩas datas
remanẽt.v.coꝛbes ꝙð
illis ñ dz dar decimã.

1Tollantur. iacci⸗

piantur.

q.j. decimas.

x ¶ Bonox. i. de actõ

nibus ⁊ poſſeſſionibꝰ
noſtris.qꝛ ⁊ ille in bo
nis noſtris computã/
tur.ff. de ver. ſigni. bo
Wnoꝛum.

yEiunia.
3 Tn dico. hebdo
madas eſſe ieiu

nãdas:nõ ſũpto cibo.

2 ¶ uplicata . ſicut

quãdo abſtinemꝰduo
bus diebus otinue qð
fieri nunq; debet. vt
extra de tẽpo.oꝛdi lit
teras.romani vero di
uerſo modo agere ce
perunt maxime a tem
poꝛe quo teutõicis cõ
ceſſuʒ eſt regnũ noſtre

eccleſie ſtatuimus ſi -

cut ſuperius · de quo
habet.lxiij.di.hadria
nus in fi.

2 ◻RK Int. ar. 3. xxxv.

di·. ab exoꝛdio.

Qnotidiana. no

ta ꝙ aliquid dicit᷑ cõ⸗
tinunʒ licet ibi ſit ali⸗
quod interualluʒ. naʒ

dicit cõtinua.? tamen

diebus dñicis nõ ieiu
namus.verba eniʒci⸗
nili modo ſunt intelli
genda.de ſer.l.ſicui.

s quantũ debet tibi ſuf

ficere tribus vicibus vel pluribus.quod quidam faciunt.
b;¶ Obſtruatur.i.repleat᷑ poſtea per crapulam vſq; ad ſummum.

— —

.

c:Int. ⁊ quottidie.⁊ ita videt᷑ ꝙ nõ dʒ ꝑ totũ diem abſtinere niſi foꝛte ex
cauſa.vt.lxxv.di/quod a patribus.quod faciunt ſaraceni. H

d Sed modico.argu.contra.xxxv:di.ab exoꝛdio.
ntraria.ↄtra.vij.q.ij.c.vlti.⁊.xxvi.qij.illud.
Lugubꝛare.id eſt flere peccatum vel in nocte vigilare.
itationis cum ſuadent coniraria deo maxime ſanis;

Ainq;. gnle.nã gula
5.bdi. xxxv. ſexto.

8
b¶¶ Pꝛ enenit. . co. di · . ſolẽt.

d

c ¶ Lantioꝛes.S.di. lxj. c. j.ij. ⁊.iij.

Erpetit. 5. di.l.de his vero.⁊ hic cũ ſine cauſa facit.s.di.xlj.c. nſ.
¶ AQ ð deſiderat.naʒ ſanus eſt in oꝛe domini piſce veſci ⁊c.xlj.diſtin.c.j.

DNIbil. n. pdeſt.
L ad vitã ecnã. vt

=.c.fiqs ãt.ꝓdeſt.n.qͥ

ad tꝑalia.s.xxij.q.ij.·

ſi que libet.
g VOn mediocrit
errãt.nã iter bo
nos ſemꝑ ſectare me
lioꝛes.xvi.q.j.ſi cleri⸗
catus.ſic viue.
b Qni magno. ſine
qñ põt hꝛi ſalꝰeterna.

16 Immogderat. ar.

idẽ ſaẽ plꝰ qð minꝰ.ex
S ð of.cuſto.c.j.ar. .

ð ſ. vꝛ.pᷣ.ſi arboꝛeʒ.

le riſticie.i.melan

colie: q̃ triſticiã iducit

⁊ põit᷑ ſinthoma.moꝛ
bi pꝛo moꝛbo.

1¶ Beꝰ. nã hõ flecti p̃ᷣt

vboꝝ młtitudine.naʒ
ipoꝛtuni ate qñq; ꝗs
obtinet.de pe.di.j.im

poꝛtũa. Inſta. n. opoꝛ
une ⁊ ipoꝛtune xliij.
di. fit rectoꝛ.ĩmo ẽt qñũ

q; a deo obtinet. viij.

q.ij.andact᷑.⁊ ẽ ar. hic
3 teſtiũ multitudinezʒ
in aut᷑ de referenda-
rijs.S.ij. col. vv.

m iß Ca igii nũgd
eſt H ia veꝝ:dicũt qui
dã ꝙ ſic:x eſt i ſacris
ſpale hboc ꝑꝑ.ſ.ſ.ꝗ nõ
dat᷑ ad menſurã.vt. õ.
ꝓxi. di.nec quẽqꝙ;. ſed
oia fac cõia.S. ꝓxi.di.

q̃ris.vlł hoc rferas ad
ipᷣm cclebꝛantẽ. qꝛ tũ̃

valet ei vt miſſaʒ cele/

bꝛet ꝓ vno ⁊c̃.pel refe
ras hoc ad cq ſũ ĩquo
caſu loꝗt᷑.ſ.ꝙ non mi
no valet vna miſſa cũ
hilaritate mẽtis dicta
ꝓSvno ꝙᷓ ſi ꝓ quolibzʒ

diceret̃ cuʒ anxietate.

n ¶Me feceritis.ſ. in

delitijs ? öſiderijs.q.
d.ſuꝑflnua ꝓhibet ñ ne

ceſſaria.S.d.iij. puẽit.
OEiuniũ.Caſus.

earuun a d
dꝗ qᷓdrageſima ꝑ quã
ſi bñ ieinnauerimꝰ ac⸗
cepturi ſumꝰ mercedẽ

ſ. denariũ.qð ex eo de

ſignat᷑ qꝛ denariꝰadiũ

c qdragẽario fit gꝗn-

q̃genariꝰ.yñ cũ labo/
re q̃drageſimam cele⸗

bꝛamꝰ añ paſcha cũ le
ticia o qnquageſimã

poſt paſcha.i.accepta

mercede qð etiaʒ ipſe

dñs ſignificauit.
pꝓCEYll.diebus .õ.lxxvi

di. F. nõ aũt. 2.c. ſcire.

vbt dẽ ꝑ.l.dics.fiũt.

ſz ibi.l.ꝓ. x.ponun.
Iſcipulos. ſpicas.eſt ergo differentia inter furtuʒ ? furtum.ar.ff. de
offi. ſi. plebiſcita.nõ tñ ꝗn furtuʒ ſpice cõmittat᷑. ſed nõ cõmittatur
extra de furt.ſiquis in pꝛin.
t boc licebat:ſed non falcem in meſſem alienaʒ mittere. vi.

gno ad penã. ar
.Et ederen
qiij.ſcriptum.

C. Ainq; modis nos vitiũ guleten/

medicie ſũt:qͥ a ieiunio reuocãt.lugubꝛa
renõ ſinũt:ab oĩ itẽtiõöe meditatiõisꝰ ab
ducũt :ita qͥ ſe medicis ðderit ſeipᷣm ſibi
a bnegat. ¶C Itẽ Brego. i expoſuõe bea
ti iob. Quot mõis vitiu gule nos tentat.
tat.aliqñ nãqʒ; idigẽtie tꝑa pᷣuẽitꝰ.
aliqũ tꝑa nõ pᷣuenit:ſʒ cibos lautioꝛesq̃
rit.aliqñ q ſumenda ſunt ꝓcurari accu⸗
ratius expetit.aliqñ aũt ⁊ q̃litas ciboꝝ
⁊ tpᷣs ↄgruit:ſʒ ĩ ipſa quatitate ſumendi
mẽſurã refectiõis excedit.nönunqᷓ; ⁊ ab/
iectius eſt qd õſiderat:⁊ tñ in ipſo eſtu ĩ⸗
mẽſi ðſiderij ðᷣteriuſ peccat.tẽ Miꝰ
papa.Abſqʒ puritate mentis ieiunia et
oꝛationes non pꝛoſunt

. 4 yhil.n. ꝓdeſt/hoĩ ieiunare ⁊ oꝛar

alia religiõis bõa agere:niſi mẽs
ab iniqtate ⁊ ab obtrectatõibꝰlingua co
bbeat᷑. ¶ teʒ Hieronymus. Medio
cre bonũ:nõ eſt magno pꝛererendum.
BVn mediocriti errãt qͥ bono ma
agno pᷣferũt mediocre bonũ: nõne
rõnabilit hõ dignitatẽ amitttit:qͥ vel ieiu

niu charitati autvigilias pᷣfert ſenſus ite

Friatl vrn t inocẽtiã imoderatã atqʒ
idiſcretâ pſalmoꝝ vel officioꝝ öcãtatio
nẽ aut amẽtie aut triſticieᷣ notã icurrat:
nunqͥd vboꝝ multitudie flecti deꝰ vt hõ
põt.nõ.n.vᷣbis tm̃:ſʒ coꝛde oꝛãdus deuſ
c.quaꝑꝑ melioꝛ ẽ.v.pſalmoꝝ decãtatio
cũ coꝛdis puritate ac ſerenitate:ac ſpũa
li hilaritate:quã totius pſalterij modula
tio cũ anxietate coꝛdis atqʒ triſticia.cum
igit᷑ ꝓ cũctis aiabꝰpſalmus vl miſſa dr
nihil minꝰ quã ſi ꝓ vnoquolibet ipſoꝛuʒ
diceret᷑ accipit. Audiãt itaqʒ qͥ ea qͥ neceſ
ſaria ſũt coꝛpoꝛi ſubtrahũt illõ qð ꝑ pꝛo
phetã dñs loquit᷑.Ego dñs odio habẽs
rapinã holocauſtoꝝ. De rapina vo ho
locauſtũ offert:qͥ tpaliũ bonoꝝ ſiue cibo
ru nimia egeſtate vel mãducãdi vel ſom
ni penuria coꝛpꝰ ſuũ imoderate affligit.
videat itaqʒ qͥid aplus dicat.carnis curã
ne feceritisin oeupiſ centijs ⁊c ¶ vteʒ
Auguſtinꝰ ſuꝑ io.Mõ a cibis:ſed ab ini
quitatibus abſtin

4

rale ieiunium.
Eiuniũ ãt magnũ ⁊ generale eſt ab⸗
ſtinere ab iniqtatibꝰ ⁊ ab illiciſ᷑ volu
Knabu⸗ ſeculi qd ẽ ꝑfectũ ieiuniũ ĩ hoc
eculo qſi qdrageſimã abſtinẽtie celebꝛa
mꝰ:cũ bñ viuimꝰ:cũ ab iniqtatibꝰ⁊ ab il
licitis voluptatibꝰabſtinemus:ſʒ qꝛ bec
abſtinẽtia ſine mercede nõ erit: expecta

mèæ illã beatã ſpẽ ⁊ reuelatiõeʒ gloꝛie ma

gni dei ⁊ ſaluatoꝛis nr̃i ieſu xpᷣi in illa ſpe
ciũ fuerit de ſpe facta reſ accepturi ſumꝰ
mercedẽ denariũ.denarius g q accepit

nomẽ a nũero decẽ:reddit᷑:⁊ piũctꝰqua

Mame neceſſtas famis excuſata furto yt hic. ⁊ extra de fur. c.ſquis

ere eſt magnũ ⁊ gene⸗

.
* .
Be con.
a paradiſo expulit quem abſtinentia reuocauit. Ania neceſſitas nõ babet legem. vt. 5 di. .ſicut pꝛopt

mis dauid comedit panes pꝛopoſitionis.xxv.q·j.ꝭ
ceſſitatem famis poteſt pater diſtrahere filiuʒ vt.
filios di.l.ij.æ eſt ratio.quia in neceſſitate omnia d
vij.di.ſicut hi.⁊ maxime ci baria.yt.ff.ad.l.rhodi.de iac.l.ij. .. cum in
J eadeʒ naui.in fi.
Iteʒ qꝛ ipſe dũĩs
ex pcepio tenet
paſcere eſurien⸗
leʒ.vt.lxxxvi.d.
paſce.vndetalic
tur iuſte potuit
credere dñʒ boc

dragenario fit qnq̃genariꝰ.vñ cũ laboꝛe
celebꝛamꝰ q̃dragenmã añ paſcha. cũ le
ticia vo tanqꝙ; accepta mercede qnq̃geſi/
mã pꝰ paſcha.nã huic tanqᷓ ſalutari la⸗
boꝛi boni opis qͥ ꝑtinet ad qdragenariũ
nũexꝝ:addit qͥetis ⁊ felicitatis denariꝰvt
qnqgenariꝰ fiat.ſignificauit ipe dñs hoc
multo aꝑtius qñ pꝰ reſurrectiõeʒ.xl.die

busꝰcõuerſatus ẽ in terra cũ dicipulis

ſuis.qᷓdrageſimo ãt die cũ aſcẽdiſſet ĩ ce
lũ:pactis decẽ diebus miſit mercedẽ ſpi
ritus ſancti. Itẽ ex dictiſ Appollinij.
KRaptoꝛem vel furemnon facit eren
tas ſed voluntas.
Iſcipulosacũ ꝑ ſegetes trãſeũdo
euellerẽt ſpicas ⁊ ederẽt:ipſꝰ xpᷣi
vox inocẽtes vocat:qꝛ coacti fame hoc
fecerũt.tẽ hieronymꝰ. Hõ neceſſi⸗
tas 1ʒ volũtas facit perſeuerantiam.
Vicqͥd.n.neceſſitate fit cito ſolui
(aua voluntate arridit᷑ ꝑſeuerat
Itẽ io. os aureũ.Ciboꝝ temperãtia
ſalutem abundantia contrarium parit.
Yil.n.ſic iocundũ ẽ ſicut cibꝰ bñ
digeſt? aut öcoctus.nihil ſalutẽ ni
hil ſc ſenſuũ acumẽ oꝑat᷑:nihil ſic egri⸗
tudinẽ fugat ſicut moderata refectioſuf
ficiẽtia q ppe cũ nutrimẽto ⁊ ſoſpitatẽ ſil
ꝓcreat ⁊ voluptatẽ:abũdantia vo moꝛ
buũ facit: ⁊ moleſtias igerit ⁊ egritudies
generat.qð.n.lfames facit hoc ẽt pleni/

mudo ciboꝝ:magis ãt ⁊ multo peioꝛa.fa

mes qppe in paucis diebꝰaufert hoiem

T liberat eũ de hac vita penali.exceſſus

vo ciboꝝ ↄſumit ⁊ cõputreſcer̃ facit coꝛ

pus humanũ:⁊ macerat egritudie diu⸗/

Item Hieronymus.
Eiborum dinitie iabundauerint ledũt.
Lreſkaccthiam⸗ cibos: qͥs aut

turna:⁊ tũc eũ moꝛte crudeli conſumit.

ifficult digerer: aut comeſtoſ ma

gno paratos ⁊ perdſtos laboꝛe dolea⸗
muſoleꝝ⁊ pomoꝝ acleguminũ facilioꝛ
apparatꝰ ẽ:⁊ arte ipendijſqʒ cocoꝝ nõ
idiget:⁊ ſine cura ſuſtẽtat humanũ genꝰ
moderate ſũptꝰ:qꝛ nec auide deuoꝛaĩt᷑:

qð irritamẽta gule nõ hʒ:⁊ leuioꝛi dige⸗

ſtiõe decoquit᷑.nemo.n.vino:ꝰ ⁊ duobꝰ
cibis hiſq; vilibꝰvſqʒ ad iſtomachatõeʒ
vẽtris onerat᷑:q̃ diuerſitate carniũ ⁊ ſa⸗
poꝛis ölectatiõe ↄcipit᷑:cũ varijs nidoꝛi⸗
bus?fumãt patine ad vſuʒ ſui ꝓ explẽda
eſurie:q̃i captiuoſ.trahũt:vñ ⁊ moꝛbi ſa
turitate nimia ↄcitãt᷑:multiqʒ ipatientia
gule vomitu remediat⁊ qdð turpit igeſſe
rũt:turpiꝰegerũt.hypocras i amphoꝛiſ
poꝛa qͥ creſcẽdi mẽſura iĩpleuerit: niſi ci/
to ablatõe ſãguis miuãt᷑ ĩ paraliſiʒ ⁊ peſ
ſima moꝛboꝝ genera erũpere:⁊ iccirco

ita in parte intelligitur totum. ar. 5.f. de enic. ſi dict

mis opimis docet ⁊ craſſa ⁊ obeſaꝰ coꝛ⸗

ter neceſſitateʒ fa
I.§. is itaq;. nam pne
C.de patribus qun
ebẽt eſſe coĩa. vt. x ·

ꝑmiſſuruʒ: v ſic
nõ deligt. vt iſti.
de ob. que ex de⸗

li. na. 5. furtũ. ff.

de fur. is qui.

t Dicgd.
Qra⸗

meritoꝛiũ.xxiij.

q · vi. .. ex bis. in

Pnci. vel dic ꝙ

id qð ꝓpter ne
ceſſitatẽ fit cito

ſoluit.i. ſolui ci⸗
to dʒ. ſ. ceſſante
neceſſitate.j. q.

vij.quod pꝛo re.

medio.io.

u ) Ybilẽ cu/

rauit Ora

ne aias: mõ vult
curare coꝛꝑa.S.

xp.q.j.non eſt.

x¶Voluptatẽ.

i.hilaritatem.

teʒ ⁊c.ar.ex duo
bus prijs eũdeʒ
ſequi effectum.

3 Etales. la
boꝛ. cũ bꝛe
uis hoꝛa conſu⸗
mat victũ longi
tꝑis.ẽ de cẽ. cũn
aplus.ad hoc ĩ/
uitat mõachos
cũ ipſe mõachꝰ
fuerit nõ alioo.

ar. xlij.di.nõ co
gatur.

2 ¶ ¶ Seuoꝛaĩ᷑ ñ

bʒ in ſe cauſam

auide deuoꝛãdi.
2 .ρDio. vno.
?NMidoꝛibuſ.
nidoꝛ ꝓpꝛie dici

tur ꝗdã odoꝛ car
nium aſſataruʒ

a . Remediãt.

i.remediuʒ hñt.

b ¶ Et obeſa.i.

rotunda.

c ¶ MWanere. ni
hil.n. eſt qd mu /
tabilitatẽ nõ ſen
tiat.in aut ð nõ
alie.aut ꝑmu. in
g.nõ ige col. ij.

T quonidie rece/
dũt ð coꝛꝑe nro

qdã particule: ?

alie ſtatiʒ ſucce ⸗
dunt.ff.de iudi.

onebatur.
i.hoĩem aĩatũ?

Hypocratis.pt dicit bypocras in amphoꝛiſmis.repletiones in vl

timo exiſtentes difficiles ſunt.

pera laxate ſaginis

Sagina eſt. innenalis. Benialis agatur iſta dies:ſtomachum ꝓ⸗

AQuoꝝ vita. ad h̊ comedere debẽt vt viuãt.nõ viuere yt comedt.

—= = =

—

— —.

b
eCõualuiſſe.ar.

d Et puellaxz.

imus. articnlari.i gutts ar

1

als epularum.

e ¶ ¶Irridet.di/

cẽs ſic. Sperne
voluptateſ nocʒ
Epta dolẽ volu⸗/
ptaſ. Me piguẽ
⁊ nitidũ bñ cura
ta cute viſeſ. Cũ
ridẽ nolens epi
cure ð grege poꝛ

f . Nia di .
es.admo
nemꝰ ⁊ ita ↄfiliũ
eſt:niſi vbi ↄſue
tudo ẽ ꝙ abſtie⸗
ant tũc. n. eſt pᷣce
prũ.ex de ob · ie⸗
iu. ↄſiliũ. dic 5 il
lis vt dixi.. diſ.
illa.

5 Arnez · de

R abſtinen⸗
tia ⁊ ſtudio mo

nachoꝛuʒ duo⸗

bus. c. ĩterſerit
b SHöacho.
moniales vinuʒ
vt vene nũ fugi⸗
ant. xxxv. d.ĩ pa
lea vinolentuʒ.

i VNiolauerit.

ex h̊ colligit . h·
ꝙ monachus ſa
ctus epᷣs non dʒ
carneſ comedẽ.
alij eð cuʒ abſo⸗
lutus ſit.ar.S.x/
ii. q. . c. vno.
boꝛis oſti
tutis.arg.xxxvi.
di.ſigs vult.
¶ V2Zid verbũ.i.
iunx vbũ.ſ.vt mẽſ

⁊ ĩitẽtio ad id qd

dz dirigat. ñ ad
alia euaget. vel
ad pᷣbũ.i.ñ trani
curſu nõ trãſiliẽ/

do:ſʒ tractiʒ ſin-
gula dicẽdo ar.

S.c.ſñi medio.ar.

ad pꝛimuʒ.s.di.

ij reuera.
m ¶. Elligd.S.d.

2

§. ſ. Z. ibi ad mo⸗

dicũ: ſz illud itel

ligit᷑ ſine pietate
rſpectu eoꝝ ꝑq̃
babet᷑ vita eẽ᷑na

lxxxvi.dł.ñ ſatl.
n S Pulcherri /

moꝝ.ſ.ad hoc fa
ciendũ his verſi
bus oſtendif᷑.
o . CLiet. id eſt
mouet.
p .“Seèdebꝛiſ/
q;·i. ebullitioni/

DI. V
gimus. art artetica qᷓ fit iiũcturis. ⁊qñ fit ipedii s/
bjꝗæ dꝛ podagra.⁊ in manib⸗ dꝛ chiragra.⁊ in alijs mẽbꝛis ſimi
liter dicitur artetica.

¶ Pꝛoſcriptiõei amiſſiõe. vł qꝛ ipi ſe pᷣnabãt cibis ↄſilio medicoꝛũ.
ꝙœ pria ↄrijs curantur de pc.diij·c..

neceſſariã eẽ dẽptionẽ vt rurſus habeãt

ĩ qͥ poſſint creſcer ñ.n.mãereivno ſtatu

potuit coꝛpoꝝ nã:ſʒ aut ſꝑ creſcer̃ aut 5

creſcer:nec poſſeviuer aiaʒ:niſi cr̃ſcẽdi

caparx ſit.vñ galienꝰ vir doctiſſimꝰ inter
pꝛeſhypocratis:athletas quoꝝ vita ⁊
ars ſagina et: dicit ĩ exhoꝛtatiõe medici⸗/
ne: nec viuer poſſe diu nec ſanoſeẽ aiaſ
qʒ ita nimio ſaguine ⁊ adipibꝰ qſi luto i⸗
uolutaſ:nihil tenue:nihil celeſte:ſʒ ſemꝑ
de carnibꝰ eruptare ⁊ vẽtris igluuiẽ co
Egimoqſdã moꝛbo ar nia ſanãt.
ticulari⁊ podagre bumoꝛib labo
rãtes ꝓſcriptiõeꝰbonoꝝ ad ſimplicẽ mẽ
ſaʒ ⁊ pauꝑes ciboſ redactos ↄualuiſſe.
caruerãt.n.ſollicitudie diſpẽiãde domꝰ
⁊ puellaxlargitate:qͥ ⁊ coꝛpꝰ fragũt et
aium. rrider hoꝛatiꝰ appetitũ ciboꝝ qͥ
oſũpti relinquũt pniaz. Itẽ Gre. vij.
iebꝰ ſabbatox a carnib? abſtiere de⸗
Via diesſabbati apð ⸗bemus.
ſcõs pfr̃es nr̃os ĩ abſtinentia cele⸗

eg Idẽ. loꝝ ifirmitates ieiu⸗

bꝛis ẽ habit?:nos eoꝛũdẽ aucteʒ ſequen

tes ſalubꝛit admonemꝰ vt qͥcũqʒ ſe xpᷣia
ne religiõis ꝑticipẽ eſſe deſiderat ab eſu
carniũ eadẽ die niſi maioꝛi feſtiuitate in
terueniẽte vł ifirmitate ipediẽte abſtieat
¶Item fruetuoſus epiſcopus.
¶WMWonacho carnem guſtare non licet.

(Nrneſeni lai monachonec guſtã

di nec ſumẽdi ẽ ↄceſſa licẽtia:nõ ꝙ
creaturam dei iudicemꝰ idignam: ſzʒ ꝙ&
carnis abſtinẽtia vtil ⁊ apta monachis
eſtimet᷑.ſeruato tñ moderamine pietatis
erga egrotos.qð ſiqs mõachus violaue
rit: ⁊ ſãctõeʒ regule vſumgqʒ veterẽ ve
ſci carnibꝰpᷣſũpſerit:ſex mẽſiuʒ ſpatio re
truſioni ⁊ pnie ſubiacebit:¶¶ Itẽ Hiero
nymꝰad ruſticum monachum.
De quotidianis opibꝰ monachoꝛum.
LVnquã de manu tua vloculł tuis
luiber pſalterij diſcedat.dicat ad ꝰ⸗
bů oꝛatio ſine itermiſſõe.vigilet ſenſus:
nec vagis cogitationibꝰ patẽs coꝛpꝰ:pa
riterqʒ aius tẽdat ad dñʒ.irã vince patiẽ
tia:ama ſciaʒ ſcripturã ⁊ carnis vitia nõ
amabis:nec vacet mẽs tua varijs ꝑtur⸗

bationibꝰ ꝗ; ſic pctõꝛi iſederint dñabunt᷑

tui ⁊ te deducẽt ad delict maximũ:faci
to aliqd opis:vt ſemꝑ diabolꝰ iueniat
te occupatũ. Si apli hũtes ptateʒ de eua

gelio viuere: laboꝛabãt mãibus ſuis ne

quẽquã grauarẽt ⁊ alijs tri buebãt refri⸗
geria quoꝝ ꝓ ſpualibꝰ debebaãt metere
carnalia:cur tu in vſus tuos ſucceſſura
nõ pᷣpares.vel fiſcellã texe iũco: vel cani
ſtrů lẽtis plecte viminibꝰ. ſerat humus.

areole eqͥ limite diuidant᷑. In qbꝰ cũ ole

ru iactata fuerit ſemia vl plate p oꝛdinẽ
poſite: aq̃ ducant᷑ irrigue. hic pulcherri⸗

bus illud virgilij.arg. otra.5. xxxvij.di.legimus.

q Uel gẽmis gẽme dicunt᷑ nodi virgarũ: vnde floꝛes ⁊ frõdes erůi/

pnut.⁊ dic lex ꝙ q̃dã arboꝛes dicũt gemales. vt. ff. ſo. ma. diuoꝛtõ.ſur

„ „2

culus eſt nodꝰ. truncus vbi arboꝛes iſerunt᷑ar.xxiij.q.iiij. ipᷣa pietas.

T Salomonis.dicentis: vade ad apem ⁊ diſce quõ oꝑatrix ſit: co⸗
ſtum opus faciat.

ſus erat.extra de renun.niñ cum pꝛidẽ.

— — —

moꝝ vſuuʒ ſpectatoꝛ aſſiſtas. Ecce ſuꝑ
cilio cliuoſi tramii vndam Elicit:illa ca
dẽs raucũ ꝑ leuia murmur: Saxa cietꝰ
ſcatebꝛiſqʒarẽtia tẽperat arua. Inſerãt᷑

fructuoſe arboꝛes vel gẽmis vł ſurguliſ

vt ꝑuo pꝰ tꝑe laboꝛis tui dulcia poma ð
cerpas. Apũ fabꝛica aluearia: ad q̃s te
mittũt Salomõis ꝓuerbia. mõaſteriox
oꝛdinẽ ac regiã diſciplinã ĩ ꝑuiſ diſce coꝛ
poꝛibꝰ. Texant ⁊ lina capiedis piſcibꝰ.
ſcribãt᷑ ⁊ libꝛivt ⁊ manꝰoꝑer᷑ cibos ⁊ aĩia
ſaturet᷑ lectiõe. In deſiderijs aũt eſt ois
ocioſus.Egyptioꝝ mõaſteria hũc mo
rẽ tenẽt:vt nullũ abſqʒ oꝑe ⁊ laboꝛe ſu
ſcipiãt:nõ tã ꝓ victꝰ neceſſaria:quã ꝓpt
aĩe ſalutẽ:ne vagent᷑ ꝑnitioſis cogitatio
nibꝰ? ⁊ ad iſtar foꝛnicaſᷣ iſrael oĩ trãſeũti
diuaricẽt pedes ſuos ⁊ iſequẽtibꝰiqᷣd g
pibũt oẽs:qͥ in vꝛbibꝰ habitãt.Ecce illi
fruunt᷑ ſuis rebꝰ:miſtrãt eccleſijs:adeũt
balnea:vnguenta nõ ſpernũtꝰ⁊ oĩuʒ flo
re vᷣſant᷑. Ad qð ẽt ante rñdi:⁊ nũc bꝛe⸗
uiter rñdeo:me ĩ pñti opuſculo nõ de cle
ricis diſputare:ſj monachuʒ inſtituere.
tẽ in lib.v.capituloꝛũ. Abſqʒ plat
ſni lcentia canonicis mibil agere licet.

T N oĩboigit᷑ quãtũ hũana fragilitas

pmittit decernimꝰ vt canonici cleri
cicanonice vinãt obſeruãtes diuine do⸗
ctrinã ſcripture ⁊ documta ſcõꝝ patrũ:
⁊ nihil ſine licẽtia epi ſuiłmagr̃i eoꝝ icõ
poſite gerere pᷣſumãt.In/ vnoqͥqʒ epᷣatu
ſimãducẽt ⁊ doꝛmiãtꝰ vbi his facultas
id ſaciẽdi ſuppetit. Qui de rebꝰ ecclłaſti
cis ſtipẽdia accipiũt:ĩ vno clauſtro ma⸗
neãt ⁊ ſingulis diebꝰmane pᷣma hoꝛa ad
lectõesveniãt: ⁊ audiãtqͥd eis iperet.ad
menſaz vo ſilr lectiõez audiãt: ⁊ obediẽ

tiã m canones ſuis miniſtrisꝰfaciant.

¶Item ex conci. manetenſi.
Mꝛeſbyteri qui ſimul ↄueniunt ebꝛieta
teʒ a comeſſationes ſũmopere vitent.
WAUilꝰ p̃ilbyioꝝ qñ ad aniuerſariũ
diẽ. xxx. vel. vij. vel tertiũ alicuius
Sfuͦcti: aut qcũq; vocatõe ad collectã pᷣſ
byteri ↄuenerit ſe ĩebꝛiare nallaen we
ſumãt.nec pᷣcati ĩ amoꝛe ſcõꝝ vel alicuiꝰ
aĩe bibere vel alios ad bibẽduʒ cogereꝰ
vel ſe aliena ealic⸗ igurgitare nec plan
ct vel plauſus ⁊ riſus incõditos ⁊ fabu

las inanes ibi referre aut cꝗtare pᷣſumãt

vel turpia ioca velvrſovel Coꝛnatricibꝰ
añ ſe fieri patiant᷑:nec laruasdemonuʒ

2

a ſe fieri ↄſentiãt: q; hoc diabolicũ ẽ:⁊

a ſacris canonibꝰ ꝓhibitũ. Item ex

ↄci. laodiceſi Clericus vel laicus ſine iuſ
ſione epiſcopi non peregrinetur. r

PDBDnoʒ miſtros altaris: vl ſlibet
QAleericos pᷣter iuſſiõeʒ epᷣi ad ꝑegri
n

uꝰ pficiſci. laicũ ẽt ſine canõicis lĩis

i. foꝛmata ſiir nonoʒ alicubi pꝛoficiſc.

455

Lectione. ? dicit lex ꝙlibertus debet pꝛeſtare operas dominis diuer-·
ſis:qꝛ põt ſcribere vni ⁊ cuſtodire domũ alij.ff. de ope. liber.dunoꝛum H
t ¶ Dis ocioſus.qrit᷑ egiſtꝰ:qᷓre ſit factꝰ adult. In pꝛõplu cauſa eſt deſidio/

n ¶ ¶ Rõ ſpernũt.peccãt iñ ⁊ epitimio tradendi ſi unt.5. xxj q. iiij. e
clsl 1* : deſſonononr

deſtia clericoꝝ et
ſobꝛiet ate.iiij. c. conti

y¶ Vt canonici. regu
lares.nã canõ nuncn

——

pat᷑ regula. di.iiij.ca/
non.
3¶Incõpoſite. maxie
niã ⁊ ſi bonum agat
penã meret᷑ ff. ð remi
li.l.iij. S. in bello.
⁊2? ¶ In vno.i.cpiſco/
pali ſedc.
2. Et doꝛmiãt. S. di.
xxxij.ſiqui. ↄ.j.qij.ſa⸗
cerdos.ſʒ hoc de regu
laribus vel eſt deroga
tum.ndi.iiij.leges.

1 ¶Audiant. qꝛ cõni-
uiũ eoꝛũ non dʒ eſſe ſi

ne lectõe.S.xliiij.di. ꝓ
reuerentia.
uiſtale eẽnt ace
pha

li. xciij.di. nulla.
b ¶ Miſtris.i.pᷣlatis.

quia ſubditis mini/
ſtrant.
e Ullus ad anni⸗/

q.ij.quia alij.

d¶. Cogere. arg. otra

aglicos.vt ex de vi. ⁊
bo. cleri.a crapula.
e ¶ Vel toꝛnatricibꝰ.
q̃ voluunt᷑ vt toꝛni.
ſ Mec laruas. ex de
yvi.⁊ ho.cleri.quoniaʒ.
⁊.c.cum decoꝛem.
gVOn opoꝛtet .iui
ſionem.nec ep̃ᷣm
pᷣter inſſiõeʒ patriarx/
cbe. .
h¶Ald peregrinãdũ.
vt. C. de epi.ſiqua per
calumniam. in fi.
¶ Litteris . hboc ð ern

ce ſignatis qui debent

ire vltra mare vel pe/
nitentibus. b.
i ¶ Litteris.in ant᷑.ð
ſan.epi.ꝭ.interdicimꝰ.
col.ix.extra de voto.
magne.nec etiaʒ pᷣua⸗

tus aliquis pꝛincipeʒ
aditr᷑ poteſt ſine aucto

ritate iudicis.C. 8 de
cu.ſiquis decurio. li.

xX.⁊ ꝙ dicit iuſſionem
intellige petitam ⁊ ob

tentam. naʒ epiſcopo

J contradicente nec cle
ricus nec laicus ire de

bet. xi.q iij.quid ergo

nec ad iudicium alte/

rius epiſcopi.iij.q.vi.

non licet.de peni. diſ.

vi.placuit.quod eſt cõ

tra gratianum qui di

xit per.l.ff. de in iuſ.l.
ij. 7.ff. de iuriſdi. om.

inudi.ſi connenerit.con

trariuʒ. quia leges nõ

dedignantur ſacros canones imitari. in aut.vt cleri.apud pꝛopꝛi.epiſ.
male enim de ſui epiſcopi indicio pꝛeſumit ⁊c.xi:q.j.placuit.⁊ contumeliaʒ
focit iudici qui eum omittit ⁊ ad alium vadit.ff. de recep.ᷣ litigatoꝛcs.
l¶Pꝛoficiſci. ſi autem clericus tam diu abſit ꝙ dubitetur an viuat an moꝛ
tnvs ſit. deſunt babere liberam gdminiſtrationem. inſti. de vſu. §. quod
gutem.

2 Ne miniſtros. ſpectaculis.5 di xxxiij. pꝛelbytert.

b ¶ Aut ſcenis.ꝗd fit ſcena labeo diffiniuit. ff. de his qui no.i.l.ij. S. vlti.

c C

emelici.a temelo quod eſt publicum:imo temelici dicuntur qui mini⸗

ſtrant ludentibus.ff. de his qui no.infa.athletas.

d. . AUcare.i tingere. C.

alienus fucus inau⸗
ret.Gloꝛia frõtis obit
o cũ coloꝛ hoſpes abit.

e ¶ In gbul.id eſt iter

quas. .—
ſ. ¶ Niroꝛuʒ.i.a viris
date. ſed videt᷑ ꝙ nec
in talibuſteneat dona

.* tio qꝛ dixit lex ꝙ ſi vir

dat vxoꝛi margaritas
2 extricatas ſi ipſa ꝑfo/
rauerit tenet᷑l.aꝗ.ff.

ad.l.agꝗ. ſi ſeruus.ꝭ. ſi

maritus.ſʒ illud exau
di cũ voluit in eã traſ/

ferri dñiuʒ alias ſi dat

ei vnguenta vel pecu⸗
niã ad ea emẽda tenet
donatio.ff.de dona.iĩ⸗

ter vi.⁊ vx.quod ãt.O.

j.idẽ eſt ſi dat ei oꝛna/
mẽta.ff.de aur.⁊ arg.
lega.l.argento. oꝛna
menta. .
g ¶Qontra neſtoꝛiũ.

Caſus.dicebat neſto

rius epᷣs ↄſtantino.?

et greci dicũt ſpũm ſã
ctũ a ſolo pꝛe ꝓceder᷑:
nõ a filio. ꝙ volebant
arguere ex verbis dñi
dicentis.ſ.de ſpũ ſcõ il
le me clarificabit q a
pre ꝓcedit.huiꝰ erroꝛ
cxtirpat᷑ hic.nã ſyno/
dus iterp̃tat̃ illa vᷣba
xpᷣi.ille me clarificabit
⁊c̃.oñdens ſpũm ſcm̃
ſgecderen patre ⁊ a fi
io.in alijs etiam erra
nit neſtoꝛius epᷣs.xxii

ij.q.iij.quidã. ver.ne⸗

ſtoꝛiaain.
dᷣSE ſpũ.cũ oĩa
Dicramtai vir
inte ſpũs ſci ꝑficiant᷑:
ñ rite ipᷣa ſacr̃a miſtirã
tur:ſi ĩ ſpũſ ſci ꝓceſſio
ne nõ recte ſentit᷑.de qᷓ

. ſubdit dno capla. S.d.

ij. cum omnem.
EClarificabiti.oꝑa
fe

mãifeſtabũt me hoĩbꝰ

aciã in virtute eius

lꝛz ¶ Sna.id ẽ chꝛiſti.q̃ ẽ

q̃ res vendica.nõ pol.l.j.verſus.Si vitium rontis

clericus intereſſe non debet.

On miniſtros altaris:vel q̃ſlibet

clericos ſpectaculis aliqᷣbus:que
aut in nuptijs:aut ſcenis exhibent᷑ inter
eſſe:ſʒ anteqꝙ; temelici ingrediant᷑:ſurge
re eos de ↄuiuio ⁊ abire debere. ¶ Iteʒ
Augufſtinus ad poſſidoniuʒ ⁊ qͥ cum eo
ſüt frẽs. Coloʒ keit mulieres vti ñ öbẽt
Uca reꝰ figmẽtis quo vel rubicun/
dioꝛvel cadidioꝛ vel verecundioꝛ
appareat:adulterina fallacia ẽ qua non
dubito etiã ipſos maritos ſe nolle deci⸗
pi. àbus ſolis permittẽde ſunt femine oꝛ
nari ſcdᷣm veniã nõ ſcõm imperiũ.nã ve
rus oꝛnatus maxime xpᷣianoꝝ:⁊ xpᷣana
rũ nõ tm̃ nõ eſt vllus fucus mẽdax: veꝝ
nec auri qͥdẽ veſtiſqʒ pompa: ſʒ moꝛes
boni ſunt.execrãda aũt ſuꝑſtitio ligatu/
raxꝝ in qbus etiã inaures viroxꝝ in ſũ⸗
mis ex vna parte auriculis ſuſpẽſe depu
tant᷑:nõ ad placẽdũ hoibus:ſed ad bᷣuiẽ
dũ demonibus adhibent᷑. ¶ Itẽ ex ſym
bolo epheũſi.cõci.ducentoꝝ epoꝝ:quod
habitum ẽ contra neſtoꝛiumꝰà.
OQõ ſpüͦs ſ. cus pꝛocedit a patre ⁊ filio.

lẽ me clarificabit hoc rectiſſime ſẽ

(O Eſpirituꝰ dicit dñs in euãgelio: il/

£

tientes: vnum chꝛiſtum ⁊ filium non ve

lut alterius egentem gloꝛia confitemur
a ſpiritu ſancto gloꝛiam conſecutum:qꝛ
ſpiritus eius nec melioꝛ nec ſuperioꝛ
ipſo eſt. ſed quia humana opera faciẽs
ad demonſtrationem ſue diuinitatis vir
tute pꝛopꝛij ſpiritus vtebatur ab ipᷣo cla
rificatus dicitur: eo ꝙ virtus ſua* vel
quelibet diſciplina vnumquenqʒ clarifi
cat: quanuis enim in ſua ſit ſubſtantia
ſpiritus eius ⁊ intelligatur in perſona ꝓ
pꝛietas iuxta id quod ſpiritus eſt: ⁊ non
filius:attamen alienus “ non eſt ab illo.
nam ſpiritus appellatus eſt veritatis:
