io. filio gdẽ cõ Anprafa neſcierit:vel ſe ſoꝛoꝛẽ eiꝰ quam dnãqʒ ſarai filiã fris ſui ſoꝛoꝛẽ nouercã ſoꝛoꝛẽ micis
mner pᷣſen lenalira ãtea ſtupꝛauerat nõ ĩtellexit:ſi digne pe⸗ videlicʒ loth i vxoꝛẽ duxit. Jaac rebec neptez amitam Endk
ret ino r ve adulte. Uituerit ⁊ ſe continere nõ valuerit p? an cã ĩ vroꝛẽ accepit: q erat filia cõſobꝛini veparrmyroee mnic
ſgnificaſti xx. q. v. õ.· nos ſeptẽ ↄiugia illis nõ negent᷑:ſi autez matris ſue.Jacob duas ſoꝛoꝛes liaʒ vi fris.ſed hoc re⸗ lnn
ſbyter. nõ ignoꝛauerint vſqʒ ad moxtẽ a ↄiugio elicet ⁊ rachel filias labã auunculi ſui cipit determina c
¶ Lapfis. qꝛ pater abſtineãt. ¶. Nẽ ex eodẽ. De egdẽ. ſibi matrimonio ſociauit. In lege quoqʒ0 tionem. viij.qi. niwg
cognonuit eam poſtea. quis cũ matre ⁊ filia foꝛnicatꝰfue pcepit dñſ moyſi:vt nullꝰduceret vxoꝛ eoli pꝛinignã fi Ebe
Bigaz vir rit ignoꝛante matre de filia ⁊ filia de niſi de ꝓpᷣa tribu ⁊ familia.Itẽ ſi aliqui/ liã pᷣnigne ſoꝛo 1ledr
ela matre: ille nuqᷓ; accipiat vxoꝛez. ille vo ſi abſqʒ liberis moꝛeret᷑: pcepit dñs vt fra cc vxoꝛig bau⸗ Henn
Wertracta voluerint accipiãt maritos.ſi aũt hoc ſcei ter eiꝰ vxoꝛẽ defũcti ſibi copularet: ⁊ ex mni ereluilct Aahnt.
Viis vere oi Eęrint'ipſe femine: abſqʒ maritis ꝑpetuo ea ſemẽ fri ſuo ſuſcitaret. Dono ad qſ boiroſy tpe o ſandei
bus impedimẽtis ma maneant. ι Née ieodẽ. ve eodẽe. cuqʒ lex ipſa puenerit eius pᷣceptis p/ ge plurime ex. n ſbihn
trimonij qſt in extre⸗ Aidã foꝛnicatus cũ qdaʒ muliere bant᷑ obnoxij:niſi qͥ vel euangelicis ma cdudqunt᷑ er ec. aind
mis.qꝛ plura dicenda R poſtea filiꝰneſciens factũ patris datis vel apoſtolicis inſtitutis euacuata non debet. mi
erat de hoc ĩpedimen ſtũpꝛauit eandẽ.qð cũ pater rẽ ſciret:de moõſtrent᷑:nullo aũt euãgelij pᷣeepto vel s Soꝛoꝛil. ſy iliti
õõ ſe filioqʒ ↄfeſſus eſt.ſtatuerũt melius ee apoſtolico ĩſtituto ↄſanguineoꝝ ↄiunciti e torcloſn medit
nitate T affinitate in Vl taliter lapſis ↄdigna pnia legitima ꝑ ones ꝓhibite iueniũt. vñ ſicut ab initio: relligit . x. cin
bis eni duobꝰ ↄſiſtit mittant᷑ ↄiugia:quã foꝛte deterius delin ita ⁊ nũc licite ꝓbant᷑. His ita rñdet᷑ q ij querit qũo rem
carnalis cognatio.o,ñ quant.foꝛnicaria autem ſine ſpe coniun⸗ ↄſanguineoꝝ pictões alias cã neceſſi⸗ g abꝛabã duxit uumpß
dit ergo vſq; ad quo gij maneget. ffeaf'pmiſſe: alias cã iuſte rõnis inueniũt᷑ nehre ſuaʒ. pt in ſchuir
tũ gracuz ꝓhibeatur Aidam vir moꝛtua ſꝓpate.cũ eni vnꝰab initio vir atqʒ vna ex pcicto.c.colliigs V
ſopuns 2ſanguineoꝝ ſe vxoꝛe ſuas aliã ſibi in latere eiꝰ mulier a deo foꝛmaret᷑: neceſ- tur dic ꝙ abꝛaã
EH NgSH matrimonio copula ſario ſoꝛoꝛes fribꝰcopulabãt. qd aũt co lgebuenit eiõ *“
guinitate T affinitate 5 nit qvxoꝛi defũcte r gente neceſſitate fit ceſſate neceſſitate ꝑi gem. ytxxxijq ſr din
gbus accuſantibuſ ta gradu ↄſanguini- ter ceſſare oʒ ꝙ vꝛgebat:g tãto nunc dã tij. dixrin. ſnint/
lia mꝛimonia ſũt diri tatis:viro aũt.vi.lis nabiliꝰvſurpat᷑ ↄſanguineoꝝ ↄiunctio: ¶ Hinc augu Nbtan
menda.yt aut᷑.?c. nea cognatõis adhe ito minꝰ neceſſaria ꝓbat᷑.vñ huiuſcemo tina.i. ad oſten wfoene
Dod aũt. 8 rebat.poſt triennin, di copula poſtea lege ꝓhibita iuẽit᷑ dñↄʒũo gdendũ ꝙ cauſa ͤde
2ſanguiea·Doo liberis ex ea ſuſceę dicẽte ꝑ moyſen:turpitudineʒ ſoꝛoꝛis neceſſitutis ber ſn
H prtis accuſat᷑ apud eccleſiã: iſte pꝛetendir tue ne reuelabis. ¶ Hinc aug. ait in li. e m.
an.. kenar ignoꝛantiã. Mic pᷣmũ q̃rit᷑:ſi liceat ali de ciuitate dei. Quare coltitutũ ſitt: Eece. ben
glicni ducere ↄſangui quã ex ꝓpa cognatiõe duci in vxoꝛem. ne oontangnineas ducamus vroꝛes. u migit. hera
neã ſuã.ſuꝑ boc dicit ¶Secudo ſi ex ↄſãguinitate vxoꝛis ali Am igitur genus hbumanũ poſt pꝛi eligione. ditabe⸗
h.g in linea trãſuer⸗ qna bolaeicgiugs duci. ¶Tertio vſiqʒ O mã copulã viri facti ex puluer̃ ⁊ cõ ar.ꝙ ↄſanguini hebei
ſali extendi ꝓhibitio ad quẽ gradũ qͥſqʒ debeat abſtinere ſiuee iung's eius ex viri latere mariũ femina⸗ tas nõ impedit mmioſe
ſe graan bo a ppꝛijs ſine ab vxoꝛis ſue cõſãguineis. rũqʒ cõmixtiõe opꝰhaberet:vt gignẽdo warrimanlnn:. ngdi
iepled aeC.Huarto qrif qjre vſqʒ ad. vi. gradu, mluplicarẽt: nec eént vllioies niſi d er Poſtuun cele kicn
rcifinitũ iſti. ö nup. Oſanguinitas cõpitaf:ita , nec vltra ꝓ illis duobꝰnati fuiſſet viri piuges ſuss opneg c e dedi F
.i. pbi dicit ĩ infiniti’n; Sredit nec ifra ſubſiſtit. Nuinto qo ſoꝛoꝛes acceperũt.qdð /pfecto quãto ẽ an noꝛ gandemns deip
vñ ſʒ eũ adã ſi bodie gradus ↄſanguinitatis computandi ſũůt. tiqus cõpellẽte neceſſitate:tãto poſtea fa frigiditas enim Ulideſc
viueret nõ poſſet h ¶Serxto q iureiurãdo ꝓpinquitatẽ fii · ccũ eſt dãnabiliꝰreligiõeꝰ phibete.habi/ ſola ⁊ coactio ? Nfim
cũ aliq alij vo nõ feci mare debeit, . Sepugrani li qͥ de ice ta eſteni illis ratio certiſſima charitatis erroꝛ pſone en uin
ererum iter i ſtuoſis nati fũt filij reputẽt. ¶ Octauo: vt homines quibus eſſet vtilis atqʒ bo m ſt ibi oſeſuſ
dente: arg ſee q⸗ v. aad. fignoꝛanter de oſaguinitate vel affini⸗ neſtiſſima'concoꝛdia diuerſarum neceſ giurine gſtena

kipgnie

füblchen

ChtNenin

tonenffet
Aipiugiß
lüßuiete
ofpnuhnl
ſticnlni
Uuſtplenei
briaſöhe
mira

Clcbrtsee

nder
6(Wac

Noelgotefn

etenepon
Lligtnm
giſcunie
Zeberhinun
nepeſihtt
lug
nr egati

nochnſiit

gnktme
fifort
1(hena
den
Centigan
Pteeſttcrr
ceionn

gutif

eN

E
Nrc N

oſiſnn

= —
= = S=
— ☛ e=
☛ S
=

=

a Meceſſitu ⸗/

inum. i. dilectõ
num.
b ¶ Neceſſitaſ
yt execrabil hba
beatur poſt pꝛo

hibitionem. .
leges enim ho

pernittitur. C.ðöð
nupt. cele.⁊.j.q.
iij qd ler.
d Fraternga .
i.ĩter duo fra
trum filios.

e ¶ Ciuitas. qu

nõ eſt opus ea
quãtũ ad ciuita
tem celeſtem ſyʒ
triumphantem
vbi neq; nubẽt
neq; nubentur.
xxxi.q.i.deus.
ſ¶ Euadat.i.li
beret ab oꝛigia
li peccato cuius
cauſa contrahi
tur ab ipſa ge⸗
neratione.

& Hac itaq;

a chaldeis. hi
ignem pꝛo deo
colebant. quia
ſicut dicitur de
us vbique ita
ignis in oĩ loco
Tz in lapidibꝰ in

nenit᷑.ideo deuʒ

dicebãt ignem.
vnde dixit: ego
ſũ ꝗeduxi vos
de terra caldeo
rum vñ abꝛaazʒ
cõpulſus ẽ cum
fratre ſuo adoꝛa
re ignẽ ⁊ qꝛ no/
luit:in ignẽ ꝓie
ctꝰ ẽ vt numen
ſue diuinitatis
ſentiret. ſz qꝛ nõ
dubitauit ꝙg de
ns nõ erat igniſ
⁊ iõ de igne exi⸗
uit illeſus aran
qui dubitauit di
cit ꝙ ſit cõbuſtꝰ
hbFamilia. he

ber a quo deſcẽ

dit abꝛaaʒ.vñ ⁊
hebꝛei dicti ſũt

fm ioſephuʒ. bʒ

aug. dicũtur he
bꝛei quaſi abꝛa
hei ab abꝛahã.
i S5Filij dei. fi⸗
lij dei dicti ſunt
qui deſcendunt
de familia ſeth
quia nõ colebãt
D

XXXVI

plurime plurimos obtinerent. Mater
quippe⁊ ſocer duaxꝝ ſũt neceſſuudinũ
nomina. dum ergo habet quis alium

patrẽ aliũ ſocerum:numeroſius ſe cha⸗
ritas poꝛꝛigit:vtrũq; aũt vnus.ſ.adam
eſſe cogebat ⁊ filijs ⁊ filiabus ſuis:quã⸗
do fratres ſoꝛoꝛeſqʒ iũgebant᷑ cõiugio:
ſicut eua vxoꝛ eius vtriqʒ ſexui filioꝝ fu
it ⁊ ſocrꝰ ⁊ mater.que ſi due femine fuiſ
ſent altera mater altera ſocrus copioſiꝰ
ſe dilectio ſocialis colligaret.ſʒ hoc vn⸗
de fieret tũc nõ erat:quãdo niſi fratres
⁊ ſoꝛoꝛes ex illis duobꝰ pꝛimis nulli ho
mines erant.Fieri ergo debuit qð potu
it vt exiſtente copia vnde ducerent᷑ vxo
res que iã non erant ſoꝛoꝛes:nõ ſolũ il⸗
lud nõ fieret:vbi nulla neceſſitas eſſet:
verum etiam ſi fieret nefas eſſet.qð hu⸗
mano genere creſcẽte etiã inter impios
deoꝝ multoꝝ falſoꝛũqʒ cultoꝛes ſic ob
ſeruari cernimꝰ:vt ⁊ ſi peruerſiſ legibꝰ
permittantur fraternaconiugia melioꝛ
tñ cõſuetudo ipſam malit exhoꝛꝛere licẽ
tiã:ſicqʒ aduerſetur quaſilicere nũquaʒ
potuerit.Copulauo ergo maris ⁊ femi⸗
ne quãtũ attinet ad genꝰ humanũ quod
daʒ feminaꝝ ẽ charitatis.celeſtis vero
ciuitas opus habet vt noxã generatiõis
euadat. Hac itaq; conſuetudine q̃
ab ipſo exoꝛdio humane pꝛopagatiõis
oꝛiginẽ habuit:quã nulla lex cõtra iubẽ
do euacuerat:excuſantur abꝛaam iſaac
⁊ iacob:⁊ ceteri qui de ꝓpꝛia cognatio
ne ducebant vxoꝛes:quauis etiã alia cã
certiſſime rationis qua id factũ ſit poſſit

intelligi. Ceteris idolatria fedatis ſola

familia ꝰabꝛahe in cultu vnius dei remã
ſit.vnde abꝛaam a caldeis cũ fratre ſuo
aran iĩ ignẽ quẽ adoꝛare noluit pꝛoiectꝰ
eſt:vt numẽ ſue diuinitatis exurendo ſẽ
tiret quẽ venerãdo coloꝛe cõtẽpſit. NMe
ergo ex coniunctione infidelium fideles
ad idolatriam ꝓlaberentur ⁊ ita deũ of

fenderet ſicut quondã ante diluuium fi⸗

lij dei cõmixti filiabꝰ hominuũ ipᷣʒ ad ira
cundiam ꝓuocauerãt rectiſſime cautuʒ
eſt vt patriarche viri ſãctiſſimi nõ niſi ðᷣ
pꝛopꝛia cognatione.i.de familia fideliũ
ſibi vxoꝛes acciperent. NHinc etiam cũ fi
lij iſrael intraturi terrã ꝓmiſſionis a do
mino audirent ne filias cananeoꝝ ſibiiĩ

vxoꝛes acciperent:nec ſuas eis nuptui

traderent:ſtatim ſubiunxit dñſ. ne faciãt
voſ recedere a deo veſtro ⁊ foꝛnicari cũ
Dijs alienis. Hinc etiam heſdras idume

as atqʒ aliaꝝ mulieres nationũ ꝑ quas

filij iſrael ibant ad deos alienos ab eis
ſeparari iuſſit. Eſt aũt alia cauſa quare
conſanguineoꝛum coniunctiones in po
pulo dei pꝛimũ permiſſe vel potius im⸗
perate fuerunt. Oeus enim ſic ab initio
ſalutem humani generis diſpenſauit vt
pꝛimitiuam eccleſiam in illo populo iſti
tueret:qͥ ſibi carnis cõſanguinitate erat
pꝛopinquus. vnde ð plebe iudaica pꝛi
mũ apoſtolos elegit:quoſ quaſi funda⸗
mentũ eccleſie inſtituit:quoꝝ pᷣdicatiõe
de eadem plebe multi ad deum conuer

ſi in ſeipſis oꝛiginẽ eccleſie pꝛeſtiterunt.

¶.IDeinde in cecitate ſue ꝑfidie indai

ca plebe relicta ad gentes:que tam fide

quã cognatõe carnis a chꝛiſtoerant alie
ne:pꝛedicatio euangelica tranſlata eſt:⁊

E. I. II. 7. UI⸗

quaſi cõſanguinee copulam chꝛiſtꝰ aſp

natus de aliena cognatione ſibi vxoꝛes
elegit:adiplens illud qð ꝑ ꝓphetã oſee

peꝛedixerat. In peccatis i veſtris dimiſi

matrem ꝰveſtram quaſi adulteram ⁊ re
pudiatam . Et item per aliũ pꝛophetã.

Vocabo non plebem meã:plebẽ meaʒ

In huius rei ergo ſacramento conſan⸗
guineoꝛum cõiunctiones pꝛimum in po
pulo permiſſe ſunt:nunc auteʒ pꝛohibi
te:⁊ quia nõ in vna familia tant:ſed in
omni multitudine gentium populuſ fide

lium inuenitur:nõ de pꝛopꝛia cognatio⸗

ne:ſed de qualibet alia cuicunqʒ vxoꝛẽ
ducere conceditur.Illud aũtꝙ; p:ecc⸗
pta legis ſeruãda dicũtur:que nec euan
gelicis nec apoſtolicis inſtitutis euacua⸗

ta pꝛobantur: verum quidem eſſet cum

omnia figuralia ſigna apoſtolus pꝛobet
ad tempus eſſe data:itaqʒ ideoqʒ veniẽ

te veritate affirmat illa figuralia non vl

tra eſſe ſeruanda.hoc autẽ vt ſupꝛa mõ⸗
ſtratum eſt cauſa ſacramenti a deo inſti

iutum eſſe pꝛobetur.⁊ hoc cum ceteriſ fi
guralibus euacuatum certiſſime cõſtat
quãquam ſicut apoſtolus quedam con

ſulendoꝰ addidit que euangelicis pꝛece
ptis non inueniebantur diffinita. nec tñ
ideo tãquam temeraria vel ſuꝑflua ab

glis apoſtoliſ ſunt repudiata:ſic ⁊ eccle

ſia poſt apoſtolica inſtituta quedam cõ⸗
ſilia perfectionis addidit vtpote de con
tinẽtia miniſtꝛoꝛum:de confectione my
ſterioꝛum:de celebꝛatione officioꝛum:q̃
nullatenus reſpuenda ſunt ſed diligenti
veneratione ſuſcipienda.Cõſanguineo
rum ergo coniunctiones quãuis euãge⸗
licis ⁊ apoſtolicis pꝛeceptis nõ inueniã

tur ꝓhibite: ſunt tamen fugiende: quia

eccleſiaſticis inſtitutionibus inueniutur
terminaaat. LZ. II. 2. HII.
Via ergo a conſanguineo
ruʒ ↄiunctionibus ſicut pꝛo
baninn eſt abſtinere opoꝛtet
videndum eſt vſqʒ ad quẽ
gradũ a conſanguineis pꝛo
pꝛijs abſtinere opoꝛtet:vel ſi ex cogna/
tione pꝛopꝛie vxoꝛis aliquã duci in vxo/

rem liceat. ¶ De his ita ſcribit grego.

papa in concilio meldenſi.
Aiqʒ ad.vij. generationem nullus de
ſua cognatione ducat vxoꝛem.
Eaffinitate conſanguinitatis per
Aggradus cognationis placuit vſqʒ
ad.vij.generationem obſeruare.nam ⁊
hereditas rerum per legales inſtrumen
toꝛum diffinitiones ſancita vſqʒ ad ſe⸗
ptimũꝰ gradum perpendit hereduʒ ſuc
ceſſionem.non eniʒ ſuccederent:niſi eis
de pꝛopagine cognationis deberentur.
CItem calixtus ppMiaea.
Infamia notantur qui conſanguineas

ducũt vxoꝛes.

fieri pꝛohibentur. quare:quia has

.

(Nilpnden conſanguineoꝛuʒ
dinine ſeculiqʒ ꝓhibẽt legeſ. legeſergo

dinine hoc agentes ⁊ eos qui ex eis pꝛo
deunt:non ſolum eijciunt ſed etiam ma

ledictos appellant. leges ergo ſeculi in

fames tales vocant:⁊ ab hereditate re

pellunt nos vero ſequentes patres no
ſſros infamia eos notamus? infames
eſſe cenſemus: quia infamie maculis

t

os

idola amoꝛe vxoꝛum
ſuarum.⁊ ideo cõceſ
ſum fuit eis vt accipe
rent vxoꝛes de tribu

ſuaa.filij chaim qui co

lebant idola dicti ſũt
filij hominis.
l: ¶ Achꝛiſto. nõ tũ
ex toto.quia omnes
ex codẽ parẽte deſcẽ/
dimus.

1 In peccatis.o iu
n V. Warrez veſtrã
i. ſin

agogam.
n Et repudiatam.
eſt ar. hic ꝙ ficut per
anctoꝛitateʒ dñi ſepa
ratum fuit ſacramen⸗
mm quod fuit inter
cbꝛiſtum æ ſynagogã
ita hodie anctoꝛitate
domini poſſet matri-
monium ſeparari.

o Pꝛophetã. ſ. oſee
iiij.c. vnde expone.i.ꝑ

aliam ꝓphetiam eiui
dem oſee. —R

p Illud autẽ.̊ rñ/
A

tacite obiectiõi fa
cte ĩ pꝛio.S.naʒ videt
eſſe pꝛeceptũ ꝙ acce⸗
deret ad perſonaſ nõ
ꝓhibitas:ſicut ad fra
tris vxoꝛẽ.piij.q.i.oli.

q ¶Coõſuledo. ſicut

ode cõſilio nubẽdi ⁊ ðᷣ
nõ dimittenda infide
li.xxviij.q.i.ſicut eniʒ
Via ergo
que dicun/
N tur in hac
queſtione fere per to
tũ ſunt coꝛꝛecta ꝑcõ/
ſtitutionẽ nouã que iĩ
cipit.nõ debʒ.extra ðᷣ
cõſagui.⁊ affi. nec eſt
opus es legi.
6 Eaffinitate ſe
dprtiimũ.imo vſq;
ad decimũ gradũ de
fertur hereditas. vt
ſ. e.q.v.ad ſedẽ.ſʒ põt
dicere ꝙ mioꝛ numerꝰ
nõ excludit maioꝛem
nõ enim qui mioꝛa cõ
ceſſit ꝓhibuit maio⸗
ra.xxvij.q.i.ſunt ꝗ di
cunt.ſic.xcv.di.illud.l.
di.ſi quis diaconꝰ.ff.
de arbi.diẽ.i.ſi plureſ
ar. cõtra.xxxi.qi.qũo
ff. ð vul. æ pu.ſbᷣ.ex fa
cto... item querit. vel
dic ꝙ loquitur hic. ð
cognatis ꝗ de iure p̊ᷣ
torio ſuccedunt vſq;
ad.vij.gradũ vt inſti.
de ſucce. cog. S. vlti.

Vniüctiões. cõ
—0 ſanguineoꝛum.

. ODMWUẽ Lanſa. 4
OD E pꝛopinquis qui ad. S ——— mnc cathecumini de ecclio expellentur vel vſʒ 1
bAllũ in vtroq;.loquit᷑c.iſtud in pꝛimo genere affinitatis. r ¶¶Nec cibũ.hoc fit in deteſtationẽ criminis: ſcut alias aliquis to. 4
c NVnitatẽ. ergo im ꝑ carnis comixtionẽ cõtrabit᷑ affinitaſ. j. e. ſane leratur ab eccleſia.nõ tamen ei cõmunicatur in cibo vt de vxoꝛe cleri
q.· h· dicit.ſʒ tamẽ ꝓhibet᷑ cõtrabere cũ aliq ia conſanguinea illius ꝓpt᷑ pu ci·vt.xxxiij.qij.placuit. n
blice boneſlanis iuſti WWature. re 10
ciaʒ.vt.xxvij.q·ij.ſi qſ . ſpicit illð vbuʒ
vxoꝛẽ. ſʒ cõtra. iiij.q. ſunt aſperſi:nec eos viros nec accuſatö tione ſanauerint. Inceſtuoſos vero maculauerunt.
iij. F. itẽ in criminali. nes eoꝛum quaſ leges ſeculi reijciunt ſu nullo cõiugij nomine deputãdos: quos t¶EFiraoꝛdi nn
neacm ege Hihie ſcipere debemus:eos autem conſangui etiam deſignare funeſtumeeſt. ¶os Ra wethedng 4ob
n5 renen ib de q̊ neos dicimus quos diuine ⁊ imperato⸗ enim eſſe cenſemus: ſi quis relictam fra turalia 7 nõ in
ad quoddã bñficium. rum ac romanoꝛum atqʒ grecoꝝ leges tris que pꝛius ſoꝛoꝛ extiterat carnali con tra qð ñ attigit
d Eicelt . iij·. q. conſanguineos appellant:⁊ in beredis iunctione polluerit: ſi quis frater germa clauſtra pudo⸗ tqr
0◻ iiij. cõſaguineo tatem ſuſcipiunt nec repellere poſſunt. nam vxoꝛem acceperit:ſi quis nouerca,ʒ ris.ſed in circui ra
ri.ſ.· viij. c. vltli.. ;Item fabianus papa. . duxerit:ſi quis conſobꝛinevſobꝛineqʒ ſe Vbolgitadat. ſemn
e ¶ Reſeruamus.ſ. Affſes in quinta generatione copula⸗ ſociauerit: ſi quis relicte vel filie auuncu u ? SZel i eiiã.
remancant inſmul. ri poſſunt:in quarta ſi fuerint inuenti nõ li miſceatur aut patrui filie aut pꝛiuigne X Sepius qr 9
. Cu adulterinzi. ſeparentur: SðDGUMU ſue:aut qui ex pꝛopꝛia conſanguinitate Qua ranone nõ
foꝛnicationem. xxxij. 2 ü e: qaut qii ex p P 19 impedit pꝛima ſe
qijnemo. Epꝛopinquis qui ad affinitatez aliquam aut quam conſanguineus ha⸗ eadeʒ nec ſecũ⸗ s
. . 2 2 k 6. 1
g Fueſtü. i. turpe 2 per virum ⁊ vxoꝛem veniunt de/ bueri vel ↄcubitu polluerit: aut vxo⸗ da nec aliqua.
idecẽſ.õ.xxxiiij.di.p/ functa vxoꝛe vel viro in.v. generatione rem duxerit:quos omnes ⁊ olim ⁊ nüc ſecus autem et
ſbyteri. coniũgãtur:in quarta ſi inuenti fuerint ſub hac inſtitutione inceſtos eſſe non du foꝛte ſi in nõ na nnge
bjCoſobꝛle conſo non ſeparentur. In tertia tamen pꝛopin bitamꝰ: inter cathecuminosꝰvſqʒ ad turali mernla eii
anrrcir duns a quitate non licet vxroꝛem alteriuſ accipe legitimam ſatiſfactionem manere ⁊ oꝛa mor Rroteſn⸗
arũ ſoꝛoꝝ filij. ſobꝛ · re poſt obitum eius: equaliter vir conin/ re pꝛecipimus: quod ita pꝛeſenti tempo m riminio⸗ x .
ni vocãtur cõſobꝛno Salur in matrimonio eis que ſibi conſan re pꝛohibemus vt ea que hactenus ſũůt xxij q.vij. adul 0
rũ filij. guinece ſunt ⁊ vxoꝛi ſue cõſanguineis pp conſtitutaꝰnon diſſoluamus. Sane qui terij.⁊.xxxiij.q ſan
i ¶Aut pᷣuigne ſue pa moꝛtem ſue vxoꝛis.. Idem. bus coniunctio illicita ĩterdicitur: habe ijj. boc aut. 1
trui.? m boc exaudi Alli pꝛopinquam ſanguinis vxoꝛ? bunteineundi melioꝛis coniugij liberra⸗ y Maritaleʒ vie
ð puigna ex ſecundiſ Rducunt ⁊ ſeparantur nõ licebit eis tem. ¶ Item exr eodẽ concilio hilerdẽni nazuͦmaritale
nuhtije vel dic ſue. i. quãdiu vtriqʒ viuunt alias vxroꝛes ſibii Inceſtuoſi viq; ad ſatiſfactionem excõ neenrechiie I
PE, irn ar oniugi⸗ ſociare niſi ignoꝛantia excuſen municentur S arenttd ſpo.
affinitaſ contrabit tur. Unde in concilio apud verme- Ehis qui inceſti pollutiõe ſe ma inuenis.nõ pꝛo a
coitũ foꝛnicariũ ſiut riam. Mc A(kulant: placuit quouſqʒ in ipſo d prter factuʒ: ſed ai
ꝑ legitimũ.vt.j.e.nec. Hon pꝛohibentur ducere vxoꝛem qui teſtando ⁊ illicito carnis contubernio ꝑ pꝛopter conſen ſgl
1.AQuos oẽs. multi ignoꝛanter inceſtum cõmittunt. ſeuerant vſqʒ ad miſſam tantum cathe⸗ ſuʒxxvij.q·ijſ
alij ſut ans numeran JAauis cum matre ⁊ filia foꝛnicatu cnminoꝛum in eccleſia admittantur cuʒ acramen .
m . Etiter catbecu fuerit ignoꝛante matre ð filia ⁊ filia quibus etias nec cibũ ſumere nulli chꝛi 3 iis polluentio
mios. de hac materia de matre:ille nunquam accipat vxoꝛe, ſtianoꝛum ſicut apoſtolus iuſſit licebit. pollute non eni
dicũt qdã ſpecialc es ille vero ſi voluerint accipiant maritos. ¶ Item greg. papa ad felicem meſſane teſtificatur pꝛo
in iceſtuoſis q non de Si autez hoc ſcierint ipſe femine abſqʒ ciuitatis ẽpiſcopum. ſe ſed ꝓ eo qui n
beqt admitti vſqʒ ad maritis ꝑpetuo maneant. Itẽ exeo Hullus ducat vxoꝛem a conſanguineo esm dncerevult d
miſſã catecũino; im̃ dem. cognitã vel aliqua pollutione maculatã æ miruʒ eſt ꝙ cõ Au
dien de ſucprlaſ B homo foꝛnicatus fuerit caam m eEc eam quam aliquis ex pꝛopꝛia tra tan aten 0
eu ſmonacus au. liere 2 frater eius neſciens eandez conſanguinitate coniugem habu onem probatie
libet ſuſpẽſus eſt luuo duxerit vxoꝛem:frater eo ꝙ fratri crimẽ it vel aliqua illicita pollutione macula⸗ agdmittitur. riõ ſn
ad dinina officia i· q. celauerit.vij.annos peniteat ⁊ poſt pẽ⸗ muit in coniugium ducere vlli xpᷣianoꝛn- econtra· xxxij:q ope
i.qui ſtudet.⁊.c. gbun tentiam nubat.mulier autẽ vſqʒ ad moꝛ licebit quia inceſtuoſus eſt talis coituſ ? i.dixit. ſed boe an
daã.de conſe.di.i eps. tem peniteat ⁊ ſine ſpe coniugij maneat abominabilis deo ⁊ cunctis bonis hõöi⸗ fitĩ defectum ꝓ
nullü abꝛogatum eſt De his vero quiignoꝛanter coniungdun bus. Inceſtuoſos vero nullo cõiugij no bationul pen ſon
nã dicunt ꝙ indenſ ſa tur cetere auctoꝛitates intelligẽde ſunt mine deputaudos a ſanctis patribꝰ ſta⸗ fiæ obtinet foꝛ Von
ſenus herenene n?5 (Angde iulius papa tutum eſſe legimus. ¶ Naturevideli⸗ boc cum nir⸗ A
vᷣciſus bene põt ſtar Ex pꝛopi ſeananinis eiſe leg . e E go erat et vole⸗
yvſq; ad miſſaʒ cathe bzopinquuate iii ſanguinis vel vro cet oꝛdine ſi vero extraoꝛdinarie nõ ſic. bᷣat pꝛobare per ſe
cnmino ꝝ.ar.de conſ. ris vſqs .vij. gradu nullus Oncat vxoꝛe Ait enim vꝛbanus papa.ij.gratião aſpectnʒ coꝛpo ear
diſ. iiij. indei· nec con /·) AUllum in vtroqʒ ſexu ꝑmittimuſ neapolitano epiſcopo. s ri.xxvij·q·i.nec len
tradixit.xi.·iij-. eaum . ex pꝛopiquitate ſui ſanguinis vel Excraoꝛdinarla pollutio in naturalibul aliqua ? qs in⸗ n
Excomunicatis.·?.q. vxoꝛis vſqʒ in.vij.generis gradum vro non impedit matrimonium. rat eſt crmpe eiſe
o lcan naz emnii rem ducere vel inceſii macula copulari G XVtraoꝛdinariatpollutio non niſi in ndentt, Eh
eecigtgc mornmatun pꝛeterea quoqʒ illud adiecimus quoniã naturalibus amiſſa vel ſepius'rei xxxiiij qij inle ur
excõmunicatis.vel e ſicut non licet cniquã chꝛiſtiano de ſua terata citra maritalemaffectum ſi pꝛebictum ite audit Gan
illis qui ſequuntur be ↄſangninitate: ſic Et nec lʒ de ↄſanguini tis ſacramẽtis ita eſſe conſtiterit quẽad⸗ hic criminoſus Nen
reſim iam damnataʒ. tate vxoꝛis ſue ↄiugeʒ ducere ꝑꝑ carnis modum nobis tuis ſignificatum eſt lite teſis ? turpitu ani⸗
nEt oꝛare .. di xx vnitatẽ . ¶ Iteʒ 1 concilio agathenſi. ris:non videtur matrimonium impedi⸗ dinem ſuaʒ alle Pin
y. c.i. 5.ſ. de conſe. diſ. Inceſtuoſi nullò ſut digno noie cõingij. reiquãuis ipſa ſit criminoſa ⁊ damnabi Sens m 10 lati
losenog: ſed iii Einceſtis coniunctionibus nibil lis. d. Item iulius papa. ectialte⸗ Nig
Len uius delicnzʒ xi5 A pꝛoꝛſus venire relinquimus vell Hullus ducatin coniugem relictam cõ ſab iiiſ gi iee gun
o Conſtituta diſ⸗ reſeruamus niſi cuʒ adulteriũ/ſepara ſanguineoꝶ ſnoꝝ vſqʒ in tertiq gñatiõz ſerni.
penſando. eſt. ar. ꝓ 7 ¶ Impedire.
opi .h. ꝙ . ſ. diſpẽſatio taliſ pollutio nõ tüf⸗
Eẽ ius.vt no.xxxiij.qij.in adoloſcentia.⁊.c.interfectoꝛes. debet ĩpedire eum quin poſſit ducere conſangnineam illius.quia nec bei⸗
o Konſtituta. id eſt antiquos canones. fecit ſanguinis cõmixtionem.nec carnis vnitatem.ſed quid ſi aliquis Nuj
p ¶ ¶ Labebunt. ante iceſtuʒ de iure cõi vel poſt ſi adoleſcentes ſunt vel etiã reſeraret illas ſeras ⁊ non ꝓceſſit ad ↄſũmationẽ operis.nũg talis cõ 6
6 ſenes incontinẽres ex diſpenſatiooeon. .— mixtio carnis ipedit matrimoniũ cũ ↄſanguinea illius.dic ꝙ non.qꝛ
E bis.yſq; ad miſſaʒ .·i.vſq; ad ſurſum coꝛda.pel vſq; ad cõſecratio nec eſt ibi ſanguinis comixtio nec carnis ynitas.s.ce.nullũ. ppel

e

Nn
ne
SC
len
llndd
W
hnlnti,
ninnd

lenamne:
hqe
inſemg
ſbecti
(Hni
Mzinrtie
Aennolnt
ſilrinrene
ermſs⸗
imnenionin
Perfrgit
Popeerctn
ſrmnett
gnisporn
Saamme
opoloent
locnmno
leſtfeumzn
eſapo
eundunnt
mingett
Faumſtn
lun rint
Cenpchih
uun⸗
tonni
ſoinn An
ſtidekm!
baneniln
ſrchnn

rhocanI

Pnd R

Nrpre

ernin

unſet
leng⸗
efoit
bücdunit
Mnton 46

T hoc quoqʒ ſtatutũ eſt vt relictã patris vxoꝛis ſue re
licta fratris vxoꝛis ſue relictã fili vxoꝛis ſue nemo ſi⸗
bi in matrimoniuʒ ſumat.relictaʒ ↄſanguineoꝛũvxoꝛis ſue

7

vſqʒ in tertiã pꝛogeniẽ nemo invxoꝛẽ ſumat.in.iiij.autẽ ⁊ iĩ

v. ſi inuenti fuerint nõ ſeparentur. . Idem.

Acõſangnineis ꝓpꝛiis vl vxoꝛis pariter cuiqʒ ẽ abſtinẽdũ
Maliter vir cõiungatur cõſanguineis ꝓpꝛiis ⁊ cõſan

guineis vxoꝛis ſue. ¶ Item iudoꝛus ex cõcilio ma/⸗
cienſi. In parentela ꝓpꝛia ⁊ cõiugis eadeʒ cõſanguinitas
eſtobſeruanda.
B Ane cõſanguinitas que in ꝓpꝛio viro ſeruãda ẽ: hec
nimix in vxoꝛis parentela ð lege nuptiaꝝ cuſtodiẽda
eſt qꝛ cõſtat eos duos fuiſſe in carne vna.ideoqʒ cõis illis
vtraqʒ pentela cedẽda ẽ:ſicut ſcriptü eſt:erunt duo in car/
ne vna. Item aug. Murꝰnõ ẽ aliter deputãda quã filia.
Jvir ⁊ vxoꝛ non iam duo:ſʒ vna caro ſunt:nõ aliter ẽ
nurus deputanda quã filia. Item greg. papa ep̃is
galie. Aſa⸗ ad ſeptimã generationẽ ꝓgeniẽ ſuavnuqueqʒ
eruare opoꝛtet ð
Rogeniẽ ſuã vnũquẽqʒ vſqʒ ad.vii.decernimus ob
ſeruare generatiõeʒ ⁊ quãdiu ſe agnoſcãt affinitate p
pinquos ad cõiugalẽ copulã accedere denegamꝰ. qð ſi fe⸗
cerit ſeꝑent᷑. C Itẽ nico.pa. amalfitane eccłe ſuffragãeis.
MM De eodem H
Ecõſanguinitate ſua vxoꝛẽ nullus ducat vj q p? ge⸗
nerationẽ.vii.vel quouſqʒ ꝑentela cognoſci poterit
laicus vero vxoꝛẽ ſimul ⁊ cõcubinã hñs nõ cõicet eccleſie.
¶Itẽ ex ocilio guarmaciẽſi. Quouſqʒ inter aliqͥs genera
tio recoꝛdet᷑ aut ĩi memoꝛia retinet᷑ ſibi iuicẽ nõ copulent᷑.
Ncopulatione fideliũ generatiõis numerũ nõ diffini⸗
HL. mus ſʒ ſtatuimꝰ ut nulli liceat xpᷣiano ̊ ꝓppꝛia ↄſangui
nitate ſeu cognatiõe accipe vxoꝛẽ:ſed dũ generatõ recoꝛda
tur aut cognoſcit᷑ aut in memoꝛia retinet᷑. ¶ Itẽ ex cõcilio
lugduneſiEr ꝓpinqᷣtate ſui ſanguinis vſqʒ ad. vii.gradu
nulins ducat vxoꝛem. 1114118182òèl
D VAlli ex ꝓpinqtate ſui ſanguinis vſqʒ ad ſeptimũ gra
dũuũ vxoꝛes ducãt neq; ſine benedictiõe ſacerdotis: q
ↄiut nupturi erũt a ſacerdote bñdicti nubere audeãt nec ali
ter pᷣſumãt.pᷣmiſſis auẽtibus qͥqʒ ꝓhibet᷑ a cõiunctõe ↄſan
guineoꝛũ vſq; ad ſeptimã generationẽ.ſed obiicit illõ gre.
ad aug.angloꝝ epm. Angli
quinta generatione copulentur.
Vedã lex romana ꝑmittit vt ſiue fris ſiue ſoꝛoꝛis ſen
duoxꝝ fratrü germanoꝝ ſeu duarũ ſoꝛoꝛũ filius ⁊ fi⸗
lia miſceant᷑:ſʒ exꝑimento didicimꝰ ex tali cõiugio ſoboleʒ
nõ poſſe ſuccreſcere.vñ neceſſe ẽ vt in quarta vł in qnra ge
neratiõe fideliũ licent ſibi ↄiũgant᷑:ſʒ id⸗ humilimꝰ pr gre⸗
goꝛiꝰ pꝰ multũ tpꝑis a felice meſſane ſicilie ciuitat pᷣſule reqᷣ⸗
ſitꝰ vtrů augꝰ ſcripſerit vt angloꝝ q̃rta generatõe cta mr̃i
monia minie ſoluerẽt᷑:iter cetera talẽ reſpoõſionẽ reddidit.
Oa ſcripſi auguſtino angloꝝ gentis epo alũno videlicet
vt recoꝛdaris tuo ipſi ẽt angloꝝ gẽti q̃ nnꝑ ad fidẽ venerat
ne a bono qõ ceperat metuẽdo auſterioꝛa recederet: ſpãli
ter ⁊ nõ generaliter me certiſſime ſcripſiſſe cognoſcas:vñ
⁊ mihi oĩs romana ciuitas extitit teſtis. Nec ea itẽtiõe hec
ei ſcripſi mãdata:vt poſtqᷓ; firma radice in fide fueri nt ſoli⸗
dati:ſi ifra ꝓpꝛiã ↄſanguinitatẽ iuenti fuerint nõ ſeparent᷑
aut ifra affinitatis lineã.i.vſqʒ ad ſeptimã generatiõeʒ iun
gant᷑.ſʒ ꝙ adhuc illis neophitis exiſtẽtibꝰ eis pꝛimũ illicita
ↄſentire ⁊ eos vᷣbis ac exẽplis iſtruere oʒ:nã inxta aplum
qui ait:lac dedi vobis potũ nõ eſcã:illis mõ nõ poſteris vt
pfixũ ẽ tpibꝰtenẽdãa idulſimꝰne bonũ qdii firma radice plã
tatũ erat erueret᷑:ſj aliquãtulũ firmaret᷑ ⁊ vſqʒ ad ꝑfectio⸗
nẽ cuſtodiret. ¶Itẽ obüicit illö gabilonenſis concilii.In
quinta vel ſexta gẽneratione nncanli copulet᷑ cõiugio.
Ontradicimus vtin quarta vel in qͥnta ſextaqʒ gene
A rratiõe nullus ãplius ndo copulet᷑.vbi aũt pꝰ iterdi
ctũ factũ fuerit inẽtũ ſeparet ÿâa Hac auẽte dũ.vi genera⸗
tiõe interdicit᷑ cõiugiũ: in ſeptima ꝑmitti vr:ſʒ gradus co⸗
gnationis ſᷣm quoſdã varie cõputant᷑.Alii nãqʒ pr̃eʒ i pꝛi⸗
mo gradu filios in ſecũdo ponũt.Alii primũ gradũ ſilios
appellãt negãtes gradũ cognatiõis inter patrẽ ⁊ filiũ eẽ cũ

vna caro ꝓbent᷑ pr ⁊ filius. Auẽtes q̃ ↄſanguinitatis co

cis ꝑmittit vt in quarta vel in

Q. im 4¼ vV 506

Bnegeg⸗ ſeptimũ gradũ ꝓhibẽt patrẽ ponũt in pꝛimũ gradũ
lle vo que ad ſextu gradũ ꝓhibẽt: pᷣmũ gradũ filios appellãt
atqʒ ita fit vt eedẽ ꝑſone ſᷣm hãc diuerſitatẽ inueniãtur in ſexto
vel in ſeptimo gradu.Itẽ illud fabiani q̃ affines in qnta genera
tione copulariiubent᷑:videt᷑ eſſe cõtrariũ illi decreto iulij pape.
ſicut nõ ʒ vllo xpᷣiano de ſua cõſanguinitate vxoꝛẽ ducere ſic ẽt
nõ lʒ de cõſanguinitate vxoꝛis ſue cõiugẽ conducere ꝓpter car
nis vnitatẽ.ſimiliter etiã iuenit᷑ cõtrariuʒ illi.c.greg.nec eã qua,ʒ
ex ꝓpꝛia cõſanguinitate cõiugem habuit ⁊c. Sed illud fabiani
intelligẽdũ eſt de duabus ſoꝛoꝛibus vel ꝑſonis inter ſe affinita
te aↄiũctis:vt ſunt vxoꝛes duoꝝ fratrũ.ſi ↄtigeritvnaʒ eaxꝝ alicui
mr̃imonio copulari poſt moꝛtẽ eius vir nõ poterit affinẽ ſuper
ſtitẽ in cõiugẽ ducere niſi in qͥnto gradu affinitatis iueniant᷑.vn⸗
de qͥ nouercã alicuius in vxoꝛẽ duxerit poſt moꝛtẽ eius vxoꝛẽ p⸗
uigni ducere nõ poterit ¶ Hinc etiaʒ idẽ iulianus papa alibi
ait. Relictaʒ ↄſanguineoꝝ vxoꝛis ſue:nõ ait ↄſanguineaʒ vxo⸗
ris ſue ſed relictaʒ cõſanguiueoꝝ vxoꝛis vſq; in quartã genera
tioneʒ nullus ducat in vxoꝛt. Maſcalis vero papa.ii.ſcribẽs
rhegino epo tertiũ genus affinitatis aſſignat:cuius copula non
Vltra ſecũdũ gradu iuenit ꝓhibita. Ait eniʒ Ouoꝝ cõſobꝛi
noꝛuz piuges vni eidẽqʒ nubere non poſſunt.
PD Oꝛo duoꝝ ↄſobꝛinoꝝ ↄiuges qᷓuis diuerſis tpibus viro
vvni alteraʒ poſt alterius obitũ nubere ipſa pꝛeter auẽtem
canonicaʒ publice honeſtatis iuſticia cõtradicit ⁊ nouit pꝛudẽ⸗
tia tua:qꝛ ita ab vxoꝛis ſicut a viri ↄſanguineis abſtinẽdũ ẽ.Il⸗
lud aũt gre.⁊ iulii pape itelligit᷑ de cõſanguinitate viri vel vxo/
ris poſt moꝛtẽ alicuius eoꝝ nulli de cognatiõe defuncti ſuꝑſtes
matrimonio copulet᷑ demonſtratũ eſtviqʒ ad quẽ gradũ uiſa;
a pꝛopꝛia conſanguinitate vel cognatlone ſue vxoꝛis abſtinere
debeat. AQ. IIII ”MMsU
NBddo querit᷑:quare vſqʒ ad ſextũ gradũ cõſanguini
tatis cõiunctio pꝛohibeatur. ¶ De his ita ſcribit iſ
doꝛus etymologiarum libꝛo.xi.c.vi.
DQugare vſqʒ ad ſextum gradum conſanguinitas
obſernetuur.
Onſanguinitas dũ ſepe panlatiʒ pꝛopaginẽ oꝛdinib? di⸗
rimens vſqʒ ad vltimu gradũ ſe ſubtraxerit ⁊ ꝓpinquitas
eſſe deſierit tunc pꝛimũ lex ĩ matrimonij vinculũ eaʒ recipiet ⁊ qᷓ
ãqmodo reuocabit fugientẽ:ideo autvſqʒ ad ſextuʒ generatio⸗
is gradu ↄſanguinitas ſtatuta eſt: vt ſicut.vi.etatibꝰ mũdi ge⸗
neratio ⁊ hois ſtatus finit᷑:ita ꝓpinquitas generis ſot
gradibus terminetur O v..
d ÆEgradibus vᷣo ↄſanguinitatis ans cõputãdi ſunt beaʒ
tus ſſidoꝛꝰſic loqͥtuuõ dirimũt graduſ ↄſanguinitaſ
CEries ↄſanguinitatis.vi.gradibꝰhoc mõ dirimit:filiꝰ ⁊ fi⸗
lia qò eſt frater ⁊ ſoꝛoꝛ:ſit e trücus: illis ſeoꝛſuʒ ſeiũctis
ex radice illius trunci egrediunt᷑ iſti ramuſculi nepos neptis pꝛi
mus:i ꝓnepos pꝛoneptis ſecundus:abnepos abneptis tertius
adneptos adneptis quartus: trinepos trineptis quintus: tri⸗
nepotis filius a trinepotis filia ſextus. ¶ Item alexander
papa.ij.neapolitanis clericis ⁊ omnibus epiſcopis atqʒ iudi⸗
cibus per italiam conſtitutis ſcribit de huiuſmodi dicens Nuo
modo ſunt compntandi gradus cõſanguinitatis.
D ſedẽ apoſtolicã perlata ẽ queſtio noniter exoꝛta degra⸗
dlibus oſanguinitatis:quã qͥdaʒ legũ ⁊ canonũ iperiti exci
tantes eoſdẽ ꝓpinqtatis gradus ↄtra ſacros canones a eccleſi
aſticũ moꝛẽ numerare nitunt᷑:nouo ⁊ inandito erroꝛe affirmãa⸗
tes:qꝙ germani frẽs vel ſoꝛoꝛes ĩter ſe ſint ĩ ſecũda generatione
filij eoꝝ ⁊ filie ĩ quarta:nepotes eoꝝ vel neptes i.vi.taliqʒ mõ
ꝓgeniẽ cõputantes ĩ huiuſmodi.vi.gradu eã terminãtes: dicũt
deiceps viros ac mulieres ĩter ſe poſſe nuptialia iura ↄtrabere
⁊ ad huius ꝓphanũ erroꝛẽ cõfirmandũ in argumẽtũ aſſumũt
ſeculares leges quas iuſtinianꝰ iperatoꝛ/ ꝓmulganit de ſucceſ⸗
ſoꝛibus ↄſanguineoꝝ:quibꝰ ↄfiſioſtendere moliunt᷑ frẽs in ſe⸗
cundo gradu eſſe numeratos filios eoꝝꝑ iquarto:nepotes ⁊ ne
ptes ĩ. vi. ſic ſeriẽ ſenealosie terminãtes:numerationẽ ſcõx pa
trũ ⁊ antiquã eccleſie cõputationẽ ad nos vſqʒ ꝑductã puerſa
quadam calliditate diſturbare nitunt᷑.nos vero deo annuente
hbanc queſtionẽ diſcutere curauimus i ſynodo habita ĩ latera⸗
nenſi cõſiſtoꝛio cõnocatis ad hocopus ep̃is ⁊ clericis atqʒ iudi
cibus diuerſaꝝ ꝓuinciaꝝ.Deniqʒ din ventilatis legibus ⁊ ſa⸗

cris canonibus diſtincte iunenimus ob aliã atqʒ aliã cauſaʒz: alte
raʒ legũ fieri alteraʒ canonũ cõputationẽ. in legibus ſiquidem
MRij

Canſa

ob nihil aliud ipſa graduũ mẽtio fcã ẽ: niſ vt hereditas vl ſuc⸗
ceſſoab vna ad alterã ꝑſona iter ↄſanguineos deferat᷑.i cano⸗
nibꝰ vo ob hoc ꝓgenies cõputat᷑:vt apte mõſtret᷑ vſqʒ ad quo/
tã generationẽ a ↄſanguineoꝝ nuptijs ſit abſtinẽdũ.ibi pſcribit
vt hereditas ꝓpinqͥs mõ legiii er aß hi vo vt rite ⁊ canonice
iter fideles nuptie celebꝛent᷑. In legibꝰdiſticte nõ numerani gra
dus niſi vſqʒ ad ſextũ.ĩ canõibꝰ auũt vſqʒ ad.vij.diſtiguit gene/
rationẽ. Mac& de cã qꝛ hereditates nequeũt deferri:niſ ð vna
ad alteraʒ pſoni:iccirco curauit ſecularis iꝑatoꝛi ſingulis ꝑſo⸗
nis ſingulos pficere gradꝰ.qꝛ vo nuptie ſine duabꝰ nõ valẽt fie

ri ꝑſonis:iõ ſacri canones duas in vno gradu ↄſtituere ꝑſonas

vtrãq; tñ cõputatiõeʒ ſi attẽte ac ſubtiliter ꝑſpecta fuerit:idẽ ſen
ſiſſe ⁊ eãdẽ ĩ eis ſniam eẽ atqʒ ad eãdẽ terminũ ↄuenire manife⸗
ſtiſſimũ erit:iuſtinianꝰ naqʒ vſqʒ ad quẽ gradũ ↄſaãguinitas ipſa
pduret ĩ ſuis legibꝰ nõ diffiniuit. canões vo vltra ſeptẽ nullã nu
merant generatiõeʒ.ſexto qppe gradu determinato i ipſis legi⸗
bᷣ ſubitulit ĩperatoꝛ:hactenꝰoſtẽdiſſe ſufficiat quẽadmodũ gra
dus cognatiõis numerent᷑.nanqʒ exhis palã ẽ itelligere quẽad⸗
modũ vlterioꝛes gradꝰ numerare ðbeamꝰ:generata qppe ꝑſo
na gradũ adijcit. ecce ĩ his vbis aꝑte oſtẽdit᷑ tales gradꝰq́les iſti
cõputant nõ tm̃ vſqʒ ad.vi.vex ẽtvltra numerare debere qppe
cũ vltra ſextũ vlterioꝛes gradꝰ numeraãdos eẽ ocernant:vbi.n.
vlterioꝛes noĩat gradꝰ aꝑte idicat nõ ſex tmmõ eẽ grad:ſ etiaʒ
finitis adhuc alios numerandos.nec mix cũ i pcedentibꝰipᷣe fir
mauerit iꝑpatoꝛ öcimũ etiaʒ gradũ:qð dicẽdo nõ eſſe mmmõ. vi.
luce clariꝰ ↄfitet᷑.hi g euigilèt ⁊ acieʒ mẽtis ſi poſſũt:itẽdant: qs
hactenꝰ iſtiꝰmodi ꝑculit erroꝛ.enimuero vbi m leges iter agna
tos vel cognatos defert᷑ ſucceſſus:ↄſanguineos eẽ nõ dubiũ ẽ.
neqʒ.n. ſibi ſuccederẽt niſi iter ſe teſte iuſtiniano i decio gradu ſi
bi attinerẽt. ↄſanguinei igit᷑ ſibi ſunt:qͥ ſic ſibi ſuccedũt:ꝙ ſiĩ de⸗
cimo gradu ↄſanguinei ſibi exiſtũt:nõ ẽ terminata ↄſanguinitas
vt iſti fatent᷑ ĩ ſexto tmmõ gradu.Quid igit᷑ dicerẽt computatis
nanqʒ gradibꝰ ſicut iſti numerãt:aut finit ↄſanguinitas ĩ.vi.gra

du aut nõ.ſi aũt finit᷑:fallaces erũt leges qͥbꝰ iſti vtunt᷑:qᷣ i.x.gra⸗

du ſibi ſuccedere ↄſanguineos iubẽt:ꝙ ſi nõ finit oſanguinitas
i hmõi.vi.gradu falcidici erũt iſti qͥ vltra illũ ſextũ gradu nolunt

cõputare ↄſãguinitatẽ.igit᷑ aut leges erũt falſe aut iſtiqͥ ſic finiũt

generationeʒ.ſʒ vt veridice leges ⁊ veraces ſint canones:dica⸗
mus id qoõ veritas hʒ.ſ.ꝙ nõ terminat᷑ ↄſanguinitas ĩ hmõi. vi.
Frachneſ terminat᷑ i.vij.gradu ſᷣm canões. vtraqʒ.n.cõputatio
