Sanctis patribus in vnaquaqʒ ſy
nogdo vſq; nunc pꝛolatas regulas
tenere ſtatuimus. . Item gregoꝛius
ad montanum thomam. H
Moluntatem ⁊ ſatuta ſanctoꝛum decei
ſoꝝ cuſtodiant qui ſuam ſeruari volũt.
Aitie acrationis oꝛdo ſuadet: vt

Tae a ſucceſſoꝛibus ſua mandata ſer

nari deſiderant:deceſſoꝛis ſui pꝛoculdu
bio voluntatem ⁊ ſtatuta cuſtodiant.
. Item leo papa.iiij.

Comra nama ancoꝛum pęragit: qui
ea non ſeruat intca.
Beo permittente domino paſtoꝛes
bominum ſumuſeffecti:vt quod pa
tres noſtri ſiue in ſanctiſ canonibus ſine
in mundanis afflixere legibus:excedere
minime debeamus:contra eoꝛum quip
pe ſaluberrime agimus inſtituta: ſi qð
ipſi dinino ſtatuerunt conſulto:intactuʒ
non conſeruamus.Si ergo pꝛimam ſe⸗
dem ſtatuta concilioꝛum pꝛe omnibus
obſeruare opoꝛtet.⁊ ſi pꝛo ſtatn omniũ
eccleſiarum neceſſe eſt ilam impigro vi
gllare affectu:ſi ea que a romanis pon⸗
tificibus decreta ſunt ab omnibus ob⸗
ſeruari conuenit:ſi illi qui neſciũt ſacris
obedire canonibus:altaribus miniſtra/
re non debent:patet q; cõtra ſtatuta ſan
ctoꝛum canonum quibus ſtatus ecclefi/
arum vel confundantur vel perturben/
tur:pꝛiuilegia ab apoſtolico concedi nõ
debent. His ita reſpondetur:ſacroſan/
cta romana eccleſia ius ⁊ auctoꝛitatem
ſacris canonibus impartitur:ſed nõ eis
alligaturꝰ.habet enim ius condendi ca
nones.vtpote que caput eſt ⁊ cardo om
nium eccleſiarum:a cuius regula nemi⸗
ni diſſentire licet. Ita ergo canombus
auctoꝛitatem pꝛeſtat:vt ſeipſam nõ ſub/
ijciat eis ſed ſicut chꝛiſtus qui legem de/
dit:ipſam legẽ carnaliter impleuit octa

ua die circunciſns.xl. die in templo cum
Hoſtijs eſt pꝛeſentatus:vt in ſeipſo eam
ſanctificaret: poſtea vo vt ſe dnñm legis

oſtenderet contra legis litteram lepꝛoſũ

tangendo mundauit. apoſtolus quoqʒ
contra litteram ſabbati per ſata pꝛeter⸗

Item damaſus papa ſtephano ar⸗

gradientes ipicas vellentes 2 confrica⸗
tes manibus ſuis pꝛobabili exemplo da

uid ⁊ circunciſionis ⁊ templi excuſauit

dicẽſ:nõ legiſtis quid ſecerit abimeleck
quando venit ad eum dauid: ⁊ dedit ei

panes pꝛopoſitionis de quibus non li⸗
cebat edere niſi ſolis ſacerdotibus ⁊ eo

medit ipſe ⁊ pueri eius.Iteʒ octaua die

ſecundum legem puer circunciditur: ⁊

vos in ſabbato circuncidiſtis bominem

Item cum iuge holocauſtum ex lege of/

feratur cum maſculus.xl. femina vero

lxxx.die ab oꝛtu ſue natiuitatis ſecundũ

legis imperium cum hoſtijs in templuʒ
pꝛeſentaretur:vnde ſacerdotes offeren
tes hoſtias in templo litteram ſabbati
ſoluunt ⁊ ſine crimine ſunt: tunc filius
hominis multo magis valet ſoluere lit⸗
teram legis qui eſt etiam dominus ſab⸗
tati.Hinc etiam dicitur de eo:eratieſus
docens in templo tanquam poteſtatem

habens id eſttanquam dominus legis

addens moꝛtalibus ea que deerant ad
perfectionem vmbꝛam figuralium in lu
cem ſpiritualis intelligentie cõmutans:
non tanquam ſcribe eoꝛum qui littera

legis aſtricti non audebant aliquid ad⸗
dere vel cõmutare.ſic ⁊ ſũme ſedis pon

nifices canonibus ſiue a ſe ſiue ab alijs

ſua auctoꝛitate conditis reuerentiam ex

hibent ⁊ eis ſe humiliando ipſos cuſto⸗

diunt:vt alijs obſeruandos exhibeant/

nõnunquam vo ſeu iubendo ſen diffini
endo ſeu decernendo ſeu aliter agendo
ſe decretoꝛum dominos ⁊ conditoꝛes

eſſe oſtendunt. In pꝛemiſſis ergo capi⸗
tulis alijs imponit᷑ neceſſitas obſequen

di:ſummis vero pontificibus oſtendi⸗
tur ineſſe auctoꝛitas obſeruandi:vt a ſe

tradita obſeruando alijs non contem/
nenda demonſtrent exemplo chꝛiſti:qui
ſacramenta que eccleſie ſeruanda man
dauit:pꝛimo in ſeipſo ſuſcepit:vt ea in
ſeipſo ſanctificaret. opoꝛtet ergo pꝛimã
ſedem vt diximus obſeruare ea que de/
cernendo mandanuit non neceſſitate ob/
ſequendi ſed auctoꝛitate inpartiendi: Iʒ
itaqʒ ſibi contra generalia decreta ſpe⸗
cialia pꝛiuilegia indulgere:⁊ ſpeciali be
neficio concedere quod generali pꝛobi⸗
betur decreto quanquam ſi decretoꝛuʒ

intentioneʒ diligenter aduertamus: ne⸗

quaquam contra ſanctoꝛum canonum
auctoꝛitatem aliquid concedere inueni⸗
atur. ſacii ſiquidem canones ita aliquid
conſtituunt:vt interpꝛetationis auctoꝛi⸗
tatem ſancte romane eccleſie reſernent.
ipſi nanqʒ ſoli canones valent interpꝛe
tari qui ius condendi eos habent:vnde
in nonnullis capitulis concilioꝛum cum
aliquid obſeruandum decernitur: ſta⸗
tim ſubinfertur:niſi auctoꝛitas romane
eccleſie aliter fieri imperauerit.vel ſal⸗
uo tamen in omnibus iure ſancte roma
ne eccleſie ⁊ ſalua tamen in omnibns
apoſtolica auctoꝛitate.quecunqʒ ergo
de decimis vel quibuſlibet eccleſiaſticit

negocijs ſacris canonibus diſfininntur
intelligenda ſunt neceſſaria ſeruari: ni/⸗

ſi auctoꝛitas romane eccleſie aliter fier
mandauerit vel permiſerit. Cum erge

aliqua pꝛiuilegia ab apoſtolico aliqui⸗

e So. s. deh

nota. S. xi. q.i. O.
ex his.

Intelligen
da ſut. ſic extra
de inreiuran. ve
nientes.

(ipnens

ſinn

ei/
u,
günhj
nn le
nödi⸗
uupiyt
ſn⸗
mnte
oncit9

pEnd

ol nunie
icnng
Pnptovin
.
nſn
Geriage.

iitixſen

Kücginer
lkni it
Oſeudoum
undomt
intgir us
igtdmel
Nir gi

lirſotch

pkencejt
eſpre o

(dldſbertea
NCNeq

ihrebee⸗
heſedcer
lbeöctne

anene
ut e

Plintine
Efumdene
nt 608
minn
6cetine
malne
Menmneree
rlpie
faltonrie
hidi
Gehn
Kenues
ſaͤhetfde
uporne⸗
untamn
ſntegſ
Mü ien
fimnaten
uhnine
trnn
tumnſchi
Mere
iſdan
nnpin
ſhnlegn

Ait.5.di c contra moꝛem. 1
SPꝛinilegio. 5. di . iij. pꝛiuilegiunm.
religionis. xij.q· ij. religioſam.

actio.vt extra de deci ex multiplici. Item nec pꝛiuilegiũ pꝛeiudicat conſue/

tudini niſi faciat mentionẽ eius.vt extra de pꝛeben.relainʒ. Item nec valet
pꝛiuilegium niſi faciat mentionẽ conſtitutionis facte a capitulo.vt extra de

offit dare Pui⸗

ag amaire guntur: cum ipſius legis auctoꝛitate pꝛi
alij dicunt pleri uilegia ſinguloꝛum penes matrez oium
q; ꝙ ſol? papa eccleſiarum reſeruentur.neqʒ enim pꝛi
dt dare in pꝛe⸗ uUilegia aliquibus concederentur:ſi pꝛe⸗
iudiciũ alteriius ter generalem legem nulli aliquid ſpeci
xij qi bone rei gale indulgeretur. ꝛiuilegia nanqʒ di⸗
ix ·iij · a. cuntur quaſi pꝛiuata legia:eo ꝗ; pꝛiuatã
ne nüciandu legem ſinguliſ generent:quam diffinitio
c dt.õ moꝛẽ cux nem gregoꝛius innuens ait.ſi hoc neqʒ
eni pꝛiuilegium conſuetudine generali neqʒ pꝛiuilegioꝰ
dicgt quan lex vendicas: reſtat te vſurpare quod feci⸗
pꝛinata. vt..di. ſti. Item hieronymus in expoſitione io
ii pꝛiuileginʒ. ne. pꝛiuilegia ſinguloꝛum non poſſunt
Aana teiche⸗ legem facere cõmunem. Malet ergo vt
cura condit. 3 Er peemſſis colligitur ſancta romana ec

ſolus ille vt di⸗

conceſ.pꝛe. non

ya.· qꝛ dinerſita⸗ aliquid quod non ledat alium et pꝛoſit
iem ? C. de qug petenti vel crimen ſupplicãtibus indul

dri. pꝛe.bene a

eceſſitatis. xxxx. q·iij. quedam lex. .
Obſequij.i.q · i· ſunt nõnulli.S.xxiij.di:comunis.lo.

bus conceduntur: et ſi contra generalẽ
legem aliquid ſonare videantur:non iñn
contra ipiam aliquid concedere intelli

cleſia ſuis pꝛiuilegijs quoſlibet munire:

cunt dat pꝛinle 2X extra generalia decreta quedã ſpecia
gi hoc iñ nega li beneficio indulgere:conſiderata tamẽę
ri non põt qun rationis equitate:vt que mater iuſtitie ẽ
epi etia dent pi in nullo ab ea diſſentire videat: vt pꝛiui
iegi apee. legia videlicet que ob religiõis vł neceſ
quato er de ſen. ſitatisꝰ vel exhibiti obſequij gratia cõ⸗
cre in enz inrer ceduntur: nemineʒ releuando ita diuitẽ
vos. ſed nõ pot faciant: vt multoꝛum detrimenta no cir
in pꝛeiudicium cunſpiciendo in paupertatis miſeriã nõ
aliox vt dicnnt nullos deijciant. illud vero apoſtoli ad
q: ſenbꝛunene memoꝛiam reuocantes:quod ad coꝛin
aufenepot ing wios ſcribensait. non enim volumus
Ueri. vteix. g lll. vVt alijs ſit remiſſio:vobis autem tribula
nũc vo.c.c.ꝑ pn tio.cui ſacra lex pꝛincipum concoꝛdans
cipalem. 1 exKẽ de git reſcripta contra ius elicita: ab oi bey

iudicibus pꝛecipimus refutari niſi foꝛte

geat. Item conſtitutio imperatoꝛis ad

zenone. ſed cer 1 Ac
xeboenoeſtye⸗· Ppopulum. Hec damnoſa fiſco nec iuri
rum. nam epus contraria poſtulari opoꝛtet Clerici er⸗

poteſt dare er

go huius baptiſmalis eccleſie pꝛiuilegij

baptiſmalemec auctoꝛitate munitiſue dioceſis decimas
eſiam deciman ſibiex integro vendicare valent: niſi foꝛ
yt.xvi.q.i.ſtatui
mul.itẽ epᷣs põt HW
detrabere vni eccleſie ⁊ dare alieri.vt eẽ de conceſ.pꝛeben.ſeut vnire.

⁊ poteſt in totũ eximere aliquã eccleſã.vt ex de cenſi. cũ vener abilis.
Item auferre põt eccleſie pꝛiuilegiũ eligendi.ex de conſue.cũ dilectus

põt eximere eccleſi a iure ꝓcurationis.vt ex
pꝛiuilegiũ oferet eps cũ ↄſenſu capituli ſui.vt ex de donat.paſtoꝛalis.
dat aut pꝛiuilegiũ qũq; ꝑſone qñq; rei.
nilegiũ dat̃᷑ ꝑſone ꝑſona non tranſgredit᷑
Splane. xxvi.q.i. bic ẽt. ⁊.ff.ð reg.iu.pꝛi
niſti.? reale qð loco ↄcedit ⁊ ꝑpetuũ eſl.xvi.q·i· binc ẽt. ⁊.ff. de in. imu.

——

.vt inſti.de iu.natn.gen.⁊ ci.

lij.e de of. dele· qm abbas.in dubio aũt ſemꝑ pꝛeſumit pꝛiuilegiũ

tius ꝑſonale ꝙᷓ; reale.yt ex de inſti. cũ ve niſſent. qꝛ res de facili ad ſuã
reuerti᷑ naturã ff.de pac.ſi vnus.S.qð in ſpecie dotis. i
ꝑſonale ꝙ ſola inſerit᷑ ꝑſona.yt.ff de pac.· iuriſgen. 5.
pactũ. Item hec eſt differentia inter pꝛiuilegiũ ⁊ con
confirmatione nihil noui iuris datur.vt e de confir.cũ
eſt in pꝛimilegio. Item in confirmatione nibil ponitur vel affirmarur
ſed totum conditionaliter intelligitur. vt extra de conceſ.pꝛe.qꝛ diuer
ſitatem.ſed in pꝛiuilegijs oĩa verba ponuntur: ⁊ certuʒ ibi aſſeritur.vt
extra de yver.ſigni.abbate. Nunc videndũ eſt qð pꝛiuilegium derogat .
alij · dicunt quidã ꝙ ſempꝑ ſecundũ derogat
tionem pꝛimi.vt extra dereſcrip.ex parte ⁊ * ea ratione videtur · qꝛ
cũ pꝛiuilegium ſit ius:ſed vnũ ius derogat alij lʒ
pꝛimi.vt extra de cog.ſpi.cij.ſed iſtis ob.extra de offi.iu.dele.ex parte

—

vbi pꝛinilegiũ ſcdᷣm non derogat pꝛi
tem nec pꝛiuilegium pꝛeiudicat confirmationi:niñ

„

ns pꝛiuilegij· yt exira de bis que fi.a pꝛe·c. cũ vos.·

——

de cenſi. ſopite. hoc autẽ
vt.ix.q.iij conqueſius.Si pꝛi/

nilegia. vij. ꝗ; i.nõ aut. ⁊· c. pe

nõ eni dꝛ ob B
ctoꝝ. ⁊.l.tale
irmationẽ. qꝛ in
dilecta.ſecus

8

galliaꝝ. pluraliter dicit qꝛ res ſüt gallie. bꝛa
e
ne

ꝛimo ẽt ſi non faciat men
lIʒ non faciat mentiõeʒ
mo cũ nõ faciat mentionem eins

faciat mentionẽ
Item nec tranſ⸗

pꝛeſcrip.conſtitutus.nec valet niſi faciat mentionẽ ſententie. vt extra de fi.

inſtr. inter.vltra mediũ.⁊ ſic pꝛopter iura allegata co

ſcribens omnibus epiſco⸗

Daſlegie⸗ eccdleſiarum ⁊ monaſte/

iftioe oꝛum epiſcopo.
MPꝛinilegio ſue dignitatis aliquis eccle

ncedi põt ꝙ illud ſit in

pᷣuilegijs qð in reſcri
pris mi hi ſecunduz
te ſumma neceſſitate epiſcopi cogantur aciat mentionẽ pꝛimi
ad quartam ſuam accipiendam:⁊ illi ſiin non valeat.ſiue am
perabundare monſtrennrn.. Q. J. bo paulegia ſnr gene
Vod autem antiquioꝛibu alia ut amdo ſoerin
E K. eC lia.ſed ſi vnum ſil ſpe/
pꝛiuilegijs ſubſequentibus ciale aliud generale.
q derogari non poſſit:aucto⸗ ſpeciale ſemper pꝛeiu/
ritate anacleti ꝓbatur: qui ckeat lʒ non kaciat mẽę

tionẽ generalis. vt ex

pis ⁊ reliquis chꝛiſti ſacerdotibus ait. de reſcrip. c.i. ⁊. c. pa⸗
ESccleſarum pꝛiuilegia cunctis tempo⸗ onale ir ar. ſe
ribus intemerata ſeruentur. inimterrogaanr ge
Lainnegi⸗ ecccleſiarum ⁊ ſacerdo⸗ neri per ſpecieʒ. vt.ff.
RKamm intemerata inuiolata cunctiſ de reg. iur. in toto. ſed
decreuimus manere tempoꝛibus? æ le/ certe aliud eſt ĩ reſcri⸗
ges eccłie apoſtolica auctoꝛitate firma⸗ prla q; in pꝛinilegijs:
mus: ⁊ peregrina ſubmouemus iudi⸗ aeſcdn eeiche
ſto Item leo papa martino augu⸗ neral⸗ nam per gene⸗
- . . . rale reſcriptũ non da⸗/
Hec nouitate mutari nec pꝛobitate con tm inriſduio: vt patet
uelli eccleſiarum pꝛinilegia debent. in illa decret. paſtoꝛa⸗

lis.in fi.⁊ er.e.ad hec

Rrioꝛum ſanctoꝛum patrum aucto⸗ 2ideo de facilit tollit.
ritate inſtituta nulla poſſunt impꝛobita⸗ ſed pꝑ pꝛinilegium quz/
te conuelli nulla nouitate mutari in quo. thrunch generale ſta⸗
17 . 11 iͤ = quitur ſuum
opere auxiliante chꝛiſto fideliter exequ? ius plenum. vnde pq⸗
de neceſſe eſt huius ſancte ſedis pontiſi teſt dici ꝙ nunq ſecu⸗
ces perſeuerantem exhibere famulatu, dum ſpeciale pꝛiuile-
diſpẽſatio eni nobis credita eſt:⁊ ad no gium deroget pꝛimo
ſtrum reatum tendit paternarum regu/ generaliniſt faciat ip.
le ſanctionum nobis cõſentientibus vel NAe etniler6
negligentibus violent. Item grego. pꝛeſcnp veniens. ſed

in ſtatutis qñq; anti⸗
quũ pꝛeindicat nouo

Narum exuere non vebet. vt.l.di.dño ſancto. Itẽ
N galliarum epis nullam tibi au- in dubio potius pꝛeſu
toꝛitatez tribuimus:qꝛ ab antiquis vono reuocatũ pꝛiuſ
ꝛcdeceſſoꝝ noſtroꝛuʒ tempoꝛibus pal &r enocamm vt. e
ium arelatenſis epᷣs accepit quem nos Por-r pcänge
pꝛiuare auctoꝛitate ꝑcepta minime deę ms...pniaʒ. nec ob. ff.
bemus. ſi ergo ↄtingat vt fraternitaſtua ð pꝛi cre.puilegia. vbi
ad galliarũ ꝓuincias trãſeat: ⁊ aliqᷣd ex d ꝙ pᷣuilegia non eſti
auẽte agendũ fuerit: cum pꝛedicto arela maãt exipe ſz ex cã qꝛ
tenſi epomagatur: nec pꝛetermitt poſſit bi logt de uilegijs
l creditoꝛ vult hr̃e ⁊ ex
eo ꝙ pꝛius mutuauit
pecnniam.
g Rimilegia. tꝑibus: iſiud pñt intelligi de generalibus ſtatutis. nam in

nullius perſona omittendũ eſi ⁊c̃. xi.di.miramur. Item poteſt intelligi de
pꝛiuilegijs datis a pꝛincipe na pꝛiuilegiũ qð a deo vel a pꝛincipe dat᷑ decet

—

eſſe manſurũ ois malicie ac diminutionis ↄriũ.in ant᷑ col.vi cõſtitutio que
de dignitatibus.·in fi · ſi vo ꝑſona impetrans obniat pᷣnilegio impetrato ſta

—

tim euaneſcit.vt ex

de conſti cum.m.ferrarieñ. Item ſi non pꝛoteſtat pꝛiui

legiũ ſuũ expirat ſpatioxi.annox.yt ex de pꝛiui.accedentibus. ſed ſi nõ eſt
opus ꝓteſtatione cum ſit pꝛiuilegiũ ad excipienduʒ perpetuum eſt. vt. ff. de
do.excep.pure.ſ vo eſt pꝛinilegiũ ad faciendñ videtur ꝙ ſpatio·x. annoꝛuʒ

extinguatur.vt.ff.de nundinis.l...

Et peregrina.i.ferri candẽ
iuilegia.j. de con.di.iij. celebꝛitatem.

tis vel iudicis nõ ſui ·ij q· iiij. ↄſuluiſti.

cata:togata: ? comata

Pallium. ð. viij. q.iij. artaldus.. vbi dẽ ꝙ arelatenſis ſit ſuffraga

—

us narboneñ ſed foꝛte duo ſunt arelatenſes.vel altera litterarum eſt fal⸗

ſa vel coꝛrupta.

—

m po.quẽ ↄſtituit ibi legatũ vel ſuppoſuit ei oẽs epᷣos bꝛitannie.

n Pꝛetermitti. Zlegatus incõſulto eho oci nõ põt iudicare clericos ipſiꝰ

niñ ad ipſũ appellet vt bic. ⁊.xi.q.i.puenit.qdð põt admitii.nec ob.er de offi.
le.cũ nõ ignoꝛes.nã ille nõ ſolũ fuit legatus ſed ẽt metropolitanus:⁊ iõ nihil

ꝓfrniſſet ei ius legationis ſi hoc ius nõ habniſſet.contrariũ credo cũ illa de/
cret cum non ignoꝛes indiſtincte loquat᷑ Item videt᷑ hic ꝙ pꝛinc

poſte

rioꝛem legatũ dando nõ videt᷑ pꝛohibuiſſe legatum pꝛioꝛem ſicut eſt in into
ribus.vt.C. de te.tute.lij.filiter nõ.vij·.q/i:non aũt.ſecus in pꝛocuratoꝛibus

yt. ff. de pꝛocu.ſi quis eum. · vyli.

Vꝛitannoꝝ. contra.s. iij q·vi. boc
glia enim maioꝛ bꝛitannia dicitur.

b ea deſtruerem. diuiſa.ar.ᷓ teſtes ſibi rios ⁊ reſcripta oĩa ſibimet
contraria. vt. xxiij.q.vij.qð autem. C. de fide inſiru.ſcripture.iiij.q.iij.
ni falſo.ex de ſen.? re iudi.cum olin.
cVBit ßm. ex dele⸗
Hgatione. videt᷑ g
ꝙ lega us habegt de⸗ hoc quod antiqua patrũ inſtitutio inue
ain eng Prdine. nerit. Oꝛitannoꝛum vero omnes epi⸗
ſeq. qo nõ credo cũ ſi. ſcopos tne fraternitati cõmittimus: vt
indocti doceantur:infirmi perſuaſione
milis ſit pꝛoconſuli.ff. .
e.meminiſſe. roboꝛentu.
d Eruatis. reſer · Igem felici epiſcopo.

ptũ ſic eſt inter⸗

pꝛetandũ vr nulli faci

at pꝛeiudicinʒ vt.ix.q.

iij.nunc vo.lxxxxv.diſ.

archi.in pꝛiuilegijs ſe
cus videt᷑.vt ex de de⸗
ci.qad audientiam.
e¶ Inſpectis. cũ enĩ

98 aliꝗd ex pꝛiuilegio
ſibi vendicat inſpiciẽ/

dũ eſt pꝛinilegiũ eius

c.di.O moꝛc.ex de pꝛi⸗

nile.recipimꝰ:⁊ ſᷣm ꝙ
tenoꝛ pꝛiuilegij ↄtinet
iudicandũ eſt.vt ex de
iui. poꝛro.

Inſinuatione. in⸗

telligas hoc de his

ſoli pape reſernant᷑

noõ tranſeunt in gene⸗
rali mandato.yt ex de
offi.leg. ꝙ traſlatiõeʒ.
ſentia. ſic ꝗ̊ ſnia
pꝛincipis facit ius.łʒ ñ

redigat᷑ in ſcripis. vt

ex de tranſec.c. i. C. de
teſta.oium.ar. .iij.q.
vij.poſtulatus.item hᷣ
eſt ar. ꝙ pꝛinceps ſine
ſcripto dat pꝛinilegiũ
⁊ ſine ſcripto delegat
cãm.vt in aut.de liti.ꝗ
oẽm.col.ix.ſed nõ cõ/
mittit delegatiõeʒ ſine
ſcripto.xcvij.di. nobi/
liſſimus. C. de man.
pꝛinci.l.y-na.
hb· Rationiſ. ar. õ e
de offi. dele. ſi qñ. ⁊.c.
i Eeccleſiaſticis.
inra.nec ſuũ ho
noꝛẽ dʒ augere papa
vt minuai ius ecc eſie
aglterius · vt.xcix.di. ec
cleſie.
lb Vm pie.
vo. infrin
gam. g enim dz
tueri alios cõtra alios
multo magis õ ſeipſũ
vt de natis ex libero
vẽtre.c.vnico.ff.ſi ſer.
yen. alterius.

— „ *

Statuta apoſtolicoꝛum pꝛedeceſſoꝛum

apoſtolicus deſtruere non debet.
noſtri ſtatuerunt: nõ cõſtructoꝛ ſed
euerſoꝛ eſſe iuſte compꝛobarer.teſtante

veritatis voce que ait.omne regnum in

ſeipſo diuiſum non ſtabit:⁊ omnis ſciẽ⸗
tia ⁊ lex aduerſum ſe diuiſaꝰ deſtruetur.
¶Nteem leo papa.

.

Wetropolitanis dignitatis ſibi tradi⸗
te antiqnitug ius intemeratuni obrineat

Bitur ſecundum ſanctoꝛum patruʒ
canones ſpiritu dei conditos ⁊ to⸗
tius mundi reuerentia conſecratos me/

tropolitanus ſingularum pꝛouinciaruʒ

epiſcopos quibus ex delegatione? nr̃a

fraternitatis tue cura pꝛotenditur: ius
traditum ſibi antiquitus dignitatis inte

meratum habere decreuimus: ita vt a
regulis pꝛeſtitis nulla aut nesligeri aut
pꝛeſumptione diſcedant. Item hoꝛ
miſd Ppapa.
Pꝛiuilegia metropolitanoꝛum incon⸗
uulſa ſeruari opoꝛtet.
Eruatis pꝛiuilegijſ metropolitano
rum vices nobis apoſtolice ſedis
delegamuſ:vt inſpectis iſtis ſine ea que
a nobis ſunt nuper mandata ſeruentur
ſiue ea que de eccleſiaſticis cauſis tue
reuelationi ↄtigerit nunciari.ſub tua no
bis inſinuatione pandantur. erit hoc
ſtudij ac ſollicitudinis tue:vt talem te in
hbis que iniunguntur exhibeas vt fidem
integritatemqʒ eius cuius curam ſuſci⸗
pis imiteris. L Item grego.bonifacio
pꝛimo defenſoꝛi.
Juſtitutionis decreta apoſtolica: nulla
pꝛeſuinptione violenmr.

1 Nſtitutõnis noſtre decreta que ſuut

pꝛiuilegijs ⁊ oꝛdinatione diſpoſita

perpetua ſtabilitate ⁊ ſine aliqua ↄſtitni

mus refragatione ſeruari:ſine que ſcri⸗
pto decreuimus:ſiue que in noſtra pꝛe⸗
ſentiaꝰ vidẽtur eſſe diſpoſita.nec a quo⸗
quam pontificum in totum vel in par⸗
tem ea qualibet occaſione conuelli de⸗
creuimus vel immutari: nam nimis eſt
aſperum ⁊ pꝛecipue bonis ſacerdotum

moꝛibus inimicum niti quenpiam quan

tacunqʒ rationisꝰ excuſatione que bene
ſunt oꝛdinata reſcindere:⁊ renplo do
cere ceteros ſua quandoqʒ poſſe con⸗

ſtituta diſſolnere. Idem dominico

cartha bine ſi epiſcopo.

Pꝛiuilegia eccleſiaruz apoſtolicus de.

bet ſernare illeſa.·
E eccleſiaſticis pꝛiuilegijs: quod

veſtra fraternitas ſcribit hoc poſt

poſita dubitatione teneat: quia ſicut no

Jea deſtruerem que anteceſſoꝛes

quippe.ſed due ſunt bꝛitannie. An/ m AMurato nceſſ or fines mandat oiligenter cuſtodien.

ſtra defendimus ita ſingulis quibuſqʒ

eccleſijs ſua iura ſeruamus: nec cuili⸗

bet gratia fauente vltra quam meretur

impartioꝛ:necvlli hoc quod ſui iuris eſt

ambitu ſtimulãte derogabo. fratreſ me⸗
os per omnia honoꝛare cupio:ſicqʒ ho ſe

noꝛe ſingulos ſubuehi:dummodo non
ſit quod alteri iure ab altero poſſit op⸗
poni.
ſcopo.
Quod rationabiliter diffinitum eſt: in
nullo debet violari.

0 Am pie deſiderium voluntatis ⁊
laudande diffinitionis intentio ſa⸗

cerdotalibus ſit ſemper ſtudijs adiuuã⸗
da:cura eſt ſollicitudinis adhibenda vt

ea que pꝛo quiete religioſe conuerſatio⸗
nis ſunt diſpoſita vel oꝛdinata: nec diſ⸗

ſimulatio negligere nec quedam valeat
pꝛeſumptio pertubare: ſed ſicut hocqꝛ
ratio exigebat vtiliter obtinuit diffiniri:
ita quod diffinitum eſt:niſi foꝛte vbi ma
ioꝛ eſt auctoꝛitas non debet violari.

em.
L iniuriam facit:qni fratrum ſuoꝛuʒ

iura perturbat.
CO. vero dicis noſtris tempoꝛi⸗
bus debere ſeruari: que a meis
quoque pꝛedeceſſoꝛibus tradita vel cu/
ſtodita ſũt:abſit hoc a me:vt ſtatuta ma
ioꝛum cum ſacerdotibus meis in quali⸗/

bet eccleſia infringam:quia mihi iniu⸗

riam facio:ſi fratrum meoꝛuʒ iura per/
turbo. Item iulius papa.
Duns - umptione violentur:que ab
apoſtoli⸗
inſtituta.
MWMputato totus vſurpationis ex
ceſſu nullus pꝛeſumat que ſibi non
videntur eſſe conceſſa ea que ſunt ab
apoſtolis eoꝛumqʒ ſucceſſoꝛibus inſti⸗
tuia nulla deſid:a negligantur: nulla diſ
ſentione violentur:nulla concertatione
turbentur.
Item gregoꝛius ppieiꝛ.
ne rationabiliter oꝛdinata ſunt nulla
debent refragatione turbari.

Gttenaſice moderationi omnino

eſt conueniens: vt que oꝛdinata fu
erint vel rationabtliter deciſa: nulla in
poſterum * debeant refragatione tur/
bari. ¶Idem in regiſro.
Que comtra leges fiunt pꝛo infectis ha

benur. J
Mperiali conſtitutum eſt ſancione

aperte:vt ea que contra leges fiunt:
non ſolum inutiliaꝰ ſed etiam pꝛo infe⸗
ctis habenda ſunt.C. lib.i.titu. de pꝛe⸗
cibus impera.offe. Imperatoꝛ con
ſtantinus. —

eæec damnoſa fiſcoꝰ nec iuri con⸗

traria poſtulari opoꝛtet. ¶ Im⸗

peratoꝛ theodoſius ⁊ valerius.

Eſcripta contra ius elicita ab om
nibus iudicibus pꝛecipimus refu⸗

Item vigilo arelatenſi epi⸗

cis ⁊ eoꝛum ſucceſſoꝛibus ſunt

dos.

ar. Z.piij.q.i.licet.item ar.ꝙ eps nil poteſt petere nin quod ꝑ⸗
miſſum eſt a canone.yt.x.q.iij.qꝛ cognonimus.⁊.ff. de condi.inde...
S frater a fratre. . . ll
n Eeeſiaſtice in poſterũ.. vi. q· iiij. ꝙ, bene.

o Aperiali

di.x. videl.ſcd ʒ

vij. .i. epus in
diocelſi. ?.xiiij.q

vi coperimus.
P Ec dam⸗

0.vt ſi aliquis

nola fi⸗ .

ꝑ Bᷣuilegiuʒ velit
ſe excuſare ab

eo qð eſt dano⸗
ſũ iuri cõi.nã di
cu lex ꝙ oibus
neceſſitatibꝰ pu

blicis dñt obedi

re ſine dignitat
l.xi.de naui.nõ
excu.l.multi.nec
pꝛelextu pꝛiuile

ꝛiuilegio. pt. C.

gij publica de⸗

bet vacillare vti

litas.xt. C.li xij.

de pꝛiui.ſco.leij.

eccle.l.iubemus
nulli.

q NEſcripta
Sius. nec
enim rõne reſcri

ti iudex rece/

et a iuſtitia. vt
ex de eta. ⁊ q̃li.
pꝛeterea.yvñ ſi re

ſcriptũ eſt peni/
tus ↄtra ius reij

ciet illud vt hic
dẽ. ⁊ auferendũ

eſt reſcriptũ tale

de manibus re
tinentis.vt.C. ð

ſacri.pagi.ſicut

lis charta pꝛin/

cipi yt ibi dicit ·
ſi at nõ eſt ð ins

ex toto ſed aliaſ
iniquũ expec ãä⸗

dũ eſt ſm man/
datũ pꝛincipis
vt e de reſcri. ſi
añ.⁊ in ant᷑. vi
nul.iudi.ꝭ.ſni vo.
nder g ſemꝑ
equit᷑ ins cõe.lʒ
reicriptũ pꝛinci
pis alind iubeat
col. vi. .. oĩs at
iudex.⁊.j.e.ocẽs.

2 mittẽda eſt ta

Acginri⸗
ikumn on
ENfde
Unaſeo⸗
nfner
diz an
ftniberen

ſtefenen,
neſ

(ehetii
ufen

ffoc h⸗

mngffn
funend
iglaßn

Ninf
ſefrans

—

ſplie

Nllienan

mlcgtnn

Nhonaffe
tnmſp
einne
ern
noconin
fde nn
Nfſdet
Artm
Ge
appri
gne
Ondͤit
etnent
gerir
ppoßt
hige
Aelumnon
ſeſri⸗

— S

==

SS

.

=

1

E ☛ ☛

Ueſton

ilein
mini,
uſtep
Areen
ſeſer

— 2142

S=

öri
ſnlet

neri

☛

bafline
nuanel
Neniſni
Lð

An
Mintceeg
hrnnſi
iNent
Nlarſiſt
Gichn
wnnnten
ad
diddſn
ſttnhia
Nenunltat
inmnunc
ſinegat.
IGtiticn
Gchnnnſen
Pinthiu⸗
iniefzn
rultl
ignigt?
icffnn
iinnnt
An
At⸗

3

XXV.

QAs nõ ledat tale debet eſſe quodlibet reſcriptũ vt neminẽ ledat
z.e.de eccleſiaſticis.vñ nõ valet reſcriptũ de re quã quis violenter de/

tinet. vt· xvi .q· vi.placuit.C. vñ vi.l. auctem. nec de re liti. vt ex de ↄfir.
ci. ? ꝑ qð tranſactio facta reſuſcitat᷑.vt.C. de tranſac. cauſas.ex de
tranſac. ex lr̃is.⁊ de deci· ex multiplici· vel ꝑ qð aufert᷑ libera electio ali

dno. re. de. . ij .· H
iñ non videt ve
rum ꝑid qð eſt
cẽ de coceſ . pꝛe.

Lec . non va. qꝛ

diuerſitateʒ. vel
reſtituit aligi
depoſitus. xl. C.·

loca.l.vlt. vel xꝑ

id ꝑ qð recta tra
ctat ſnia. vt. C.
de erro. aduo.l.
yl.? qð pꝛeſta
tur emunitas a
iributis. vt. C. ð
yee. quicꝗd.qð
aüt dꝛ hic intel⸗
ligas de enoꝛmi
lenone.qꝛ modi
cam leſioneʒ bñ
põt pꝛeſtare re/
ſcriptũ pᷣncipis
yt ex de ver. ſig.
quid ꝑ nouale.
vlẽt ſi ex poſtfa
cio icipiat enoꝛ/
miter ledere ſta
tim nõ valct. vt
eẽ de deci. ſug⸗
geſtü. cito enĩ

pꝛiuilegium re⸗

cedit ad iniqui/
tatẽ ſtatim non
valet. vt. ff. de
vul.ſub.ex facto

T. lxiij · di · · vex
modicã autem
leſonẽ bene po/
teſt afferre. vt. x.
ij. q.ij. bone rei.

C. de pꝛeci.im/
pera. offe.quo⸗/
bitatoꝛes. ff. ne
quid in lo.pub.
l.i. .ſi quiſ a pᷣn

cipe. ff. ne quid

in flu. pu. l. i. F.
ſunt qui putant
quandoq; tamẽ
magnam affert
leſionem. vt.xvi

tari:niſi foꝛte ſit aliquid quod nõ ledat
alium ⁊ pꝛoſit petentiꝰ:vel crimen ſup/
plicantibus indulgeat. & Item pela⸗
gius papa io.comiti. .
Reſeriptum meretur effectum quod cũ
iuris leanni ratione concoꝛdat.

( Icenti ſacras iuſſiones ſe habere

peꝛe manbuis reſpondemus ſcire
illum opoꝛtere:quod ipſe clementiſſimꝰ
pꝛinceps generalibus legibuſ conſtituit

illa ſacra vniuſcuiuſqʒ ſupplicantis de/

ſiderio conceſſa pꝛeualere ⁊ effectum
mancipare:que cum iuris ⁊ legũ ratiõe
concoꝛdant.ea vo que ſurreptione vel
falſis pꝛecibus foꝛſitan impetrãtur nul
lum ſupplicantibus ferre remediũ.Re/
ſcripta ſiue ſint annotationes ſine pꝛa⸗
gmatice ſanctiones: expꝛeſſam debent

in ſe habere conditionemſi pꝛeces ve⸗

ritate nituntur. mendax enim pꝛecatoꝛ

debet carere impetratis ⁊ quibus ſcri⸗

pta diriguntur ſunt puniendi: ſi pꝛecum
mendacia vetuerintꝰ argui.Ande impe
ratoꝛ dioclecianus ⁊ maximianus ⁊ cõ⸗
ſtantinus.lib.i.C. ti.ſi contra iuſvel vtili.
publi. Mꝛeſcriptione mendacioꝛũ op⸗
poſitaꝰ ſiue in iuris narratione menda⸗
cium reperiatur ſiue in facti“ ſiue in ta⸗
cendi fraude o tenoꝛe veritatis non
depꝛecantis afrfirmatione datum iudicẽ
cognoſcere debere:⁊ ſᷣm hoc quod de
cauſa conuenit ferre ſententiam. Item
imperatoꝛ conſtantinus. Duniri debe/
mus decem libꝛarum auri mulcta iudi⸗
ces:qui vetuerunt pꝛecum argui falſi⸗
tateʒ. Item imperatoꝛ theodoſius ⁊ va
len. Et ſi legibus conſentaneuʒꝰ ſacrum
oꝛaculum mendax pꝛecatoꝛ attulerit:ca

reat penitus impetratis et ſi mmia men

tientisꝰ inuenitur impꝛobitas: etiam ſe/⸗
ueritatiaſubiaceat iudicantis. Iteʒ impe
ratoꝛ conſtantinus. Et ſi non cognitio
ſed executio mandatur:ꝰe veritate pꝛe⸗

.iſtatuimus. vt. dixi. ð. e. in ſummaan pꝛin. ?.ff. de euic. lueius.
ba. Petenti.pt ſi aliqua que nubit conſulari viro petit vt ipſa nihilo⸗
minus conſularis dicatur iſtud pꝛodeſt petenti ſine leſione alterius.

yt . ff. de ſenat.l. vlt. vel ſi aliqua petat vt infra tempus luctus poſſit nn

bere. vt. ff. de his qui no.inta.l.ſolet.
c ¶Nel crimen.in talibus facile exandit᷑ aliqnis.xxxv.q.ix.veniam.
O Icenti.ſurreptione.cũ diſtinctione.vt ex de reſcrip.ſuꝑ litteris.
e ¶ Reſcripta.annotationes.annotatio dꝛ ſcriptura quam im
peratoꝛ ꝓpꝛio animi motu facit de aliquo negocio nemine rogante.

„

g Congditionem.extra de reſcrip.c.ij.

b
.

f. Pꝛagmatice.dẽ q̃ ventilata ẽ coꝛã pᷣncipe ⁊ de h̊ facta ẽ ſcriptura.

bBetuerintextra de ap. ex parte:io.
i Pꝛeſcriptione.i.exceptione.
Oppofſita.ab aduerſari. B
I¶ In iuris. conſuetudinarij:qꝛ dixit aliquid eſſe conſuetudinem ec/

cleſie cum non eſſet.extra de pꝛeben.venerabilis.non enim videtur ꝙ

in iure ſcripto poſſit mentiri pꝛincipi.cum ipſe habeatomnia iura in

pectoꝛe ſuo.vt.C.de teſta.omniũ.

Puniri.vetuerunt.tunc enim appellari poteſt lʒ inbibita ſit appel

Siue in facti.qꝛ dixit ſe appellaſſe vel ſpoliatũ fuiſſe cũ ñ eẽt.io.
n
lati

o.yt extra de appel.ex parte. “
Et ſi legibus ↄſentaneũ.vt ſiquis dixerit ſe ſpoliatum ⁊ pꝛinceps
it in reſcripto ipſũ reſtitui hoc ↄſonat legibꝰ ⁊ tñ carebit cõmodo
reſcripti.ↄriũ eſt. S.e.pꝛeſcriptiõe.⁊ ex de of.in.dele.intelleximus.ſed

omiſſis multis ſolutionibus diſtinguaſ vt diſtinguit᷑.ex de reſcrip.ſuꝑ
litteris.nec videt᷑ locum habere illa decre.ex parte.ex de reſcrip.qꝛ ſm

Q. n.

2 40

illam decre.ſuper litteris.non eſt neceſſe ꝙ conditio illa ſubintelligatur.
p ¶ Rentientis.quia per eas diu fatigauit ad aduerſarium ſuum.
q Seueritati.puniuur vt falſarius.vt.ff.de fal.ſñi quis abꝛaſerit.
r¶́Cognoſcat᷑.nõ ab ipſo executoꝛe ſed ab eo qui delegauu executionem.
⁊ ſic nõ ob.extra de ſen.⁊ re iudi.de cetero.C.de execu.rei iu.ſi vt ꝓponis.vł

cum inquiri opoꝛtet vt ſi fraus interue⸗
nerit: de omni negocio cognoſcatur.
Item imperatoꝛ ana. Omnes cuiuſcũ

qʒ maioꝛis vel minoꝛis adminiſtratio⸗

nis vniuerſe reipublice iudices admo⸗
nemus vt nullum reſcriptum nullã pꝛa
gmaticam ſanctionem: nullam ſacram
annotationem que generali iuri:vel vti
litati publice aduerſa eſſe videantur in
diſceptatione cuiuſlibet litigij patiantur
pꝛoferri:ſed generales ſacras conſtituti
ones modis omnibus non dubitent ob
ſeruandas.C.ti.de.diuer.reſcript. Im/⸗
peratoꝛ diocle.⁊ maximi.Sancimuſ vt
autentica i ipſa atqʒ oꝛiginalia reſcri/
pta ex noſtra etiam manu ſubſcripta nõ

exempla eoꝛum inſinuẽtur Imperatoꝛ

conſtantinus reſpondit.Si qua benefi/

cia perſonalia ſine die et conſule, fuerint

depꝛehenſa auctoꝛitate careant.Impe
ratoꝛ ʒeno. Aniuerſa reſcripta ſine in ꝑ
ſonam pꝛecantium ſiue ad quenlibet iu/

dicem manauerint:quevel ãnotatio vel
pꝛagmatica ſanctio nominentur: ſub ea
cõditione ꝓferri pꝛecipimus: ſi pꝛeces

veritate nituntur.nec aliquem fructum

pꝛecatoꝛ oꝛaculi percipiat impetrati:li⸗

cet in iudicio aſſeueret veritatem: niſi q̃
ſtio fidei pꝛecumimperiali bñficio mon
ſtretur inſerta. Mam et vir magnificus
queſtoꝛ et viri ſpectabiles magiſtri ſcri⸗
nioꝛum qui ſine pꝛefata adiectione qua⸗
lecunqʒ diuinum reſponſum dictauerit
et iudices qui ſuceperint repꝛehenſionẽ
ſubibunt:et qui illicite dictata ſcribere
auſi fuerint: cuiuſcunqʒ ſcrinij memoꝛi/
ales ſeu pꝛagmaticarij vel adiutoꝛes pꝛi
micerij amiſſione cinguli ferientur.
Item leo papa.

Pꝛiuilegia eccleſiarum nulla debent

impꝛobitate conuelli.

P Rinilegiaſ eccleſiarum ſanctoꝛum

canonibus inſtituta et venerabilis

hodie poteſt diſtingui
illa Srietas ꝑ illaʒ de/
cre.ſuper lr̃is.vt qñq;

cognoſcat.qñq; remit

tat ad ſuperioꝛem di/
cunt tamẽ quidam ꝙ
executoꝛ poteſt cogno
ſcere ſũmatim de inci
dentibus queſtionibꝰ
vt.ff.ð re iud.a diuo.ꝗ
ſi ſuper rebus.⁊ talis
cognitio facit pꝛeindi⸗
ciuʒ in pꝛincipali indi⸗
cio.vt.ff.ð li.ag.l.ſi qs
a liberis. S.ſi vel parẽſ
2 qð dẽ de ſen.⁊ re iu.
de cctero.ꝙ incidẽtes
queſtiones debeant re
ferri ad ſuperioꝛeʒ.ve/
rum eſt vt ibi plenarie
examinent᷑.vel diſtin⸗
gue an delegeĩ mera
executio an mixta.vt
dixi.S.ij.q.viS. ſunt q
rũ.pᷣ.abexecutoꝛe.⁊ ſi
deleget mera executio
vttũc qõnes incidẽteſi
rennttant᷑ ad ſuꝑioꝛẽc.
⁊ ſi mixta delcgat᷑ tũc
põt cognoſcere de qõ⸗
nibus incidentibus.ſʒ
pone ꝙ alicui ſit mãda
ta nuda executio.nn/⸗
dã vocoexccutionẽ cũ
cã pñtibus partibꝰ eſt
finita æ mãdat᷑ aligbꝰ
vt exequant᷑ ſniaʒ:mũ
quid ſi pars aduerſa
coꝛã illis obiſcit exce/
ptionẽ audiet᷑ exceptõ
videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ tenetur
executoꝛ exeꝗ ſnĩaʒ:l
ſciat eã miuſtã.vt ex ð
of.dele.paſtoꝛalis.ex
ð ma.⁊ ob oẽſ.ex ð of.
in.dele.ſi qñ.ff.de iud.
fi pꝛetoꝛ. ⁊.xxiij.q.i.qdᷣ
culpat᷑.in fi.ar. h.C. ſi
ex fal.inſtru.iudicati.
ex de teſti. veniẽs. ad Hʒ
dicas ꝙ ſi euidens eſt
ſnĩaʒ eſſe nullã ⁊ ꝑ in⸗
ſtrumenta falſa lata ñ

exequet᷑ eam.alias lʒ fit iniuſta exequet᷑ eam.ff.de iudi.l.ſi pꝛetoꝛ.nõ ob.ff.de
confeſ.l.vlt.vbi dꝛ ꝙ executoꝛ põt abſoluere illũ ꝗ ↄfeſſus fuit coꝛã eodẽ iu/
dice ſe debere fideicoõmiſſum:nõ intelligitur.lilla de executoꝛe ſed de iudice.
S8Omnes. aduerſa.ſed ſi aliquid pꝛo iure allegatur de quo eſt euidens ꝙ
non conſonat inri remittitur ad ſuperioꝛem.vt extra de fi.inſtru.paſtoꝛalis.
tSancimꝰ.vt autẽtica.tribꝰ modis dẽ ſcriptura autẽtica.vel qꝛ adeſt ſigil
luũ epᷣi.vt extra ð fi.inſtru.ꝑuenit.Scðo dẽ autẽtica.qꝛ eſt apud acta inſinua
ta.C.de teſta.publicati.⁊.C.de re iudi.geſta.Tertio dꝛ autentica.ſi habeat
ſubſcriptionem trium teſtium.vt.C.qui po.in pig.ſcripturas.⁊ ſine die: vel
ſine indictione.vt extra de fi.inſtruinter.dies ideo editur.qꝛ vix aliter poſſit
pꝛobari niſi ſciretur dies.vt extra de teſti.ex tenoꝛe.C. de pᷣhen.ſti.optimam
niſi eni velit quis pꝛobare falſitateʒ inſtrumenti non eſt exhibendus dies vl
conſul:ne det᷑ mã fabꝛicandi falſũ.vt.ff.quẽad.te.ape.l.ij.S.vlt.⁊.ff.de edẽ.l.
i. S. editiones.vel tũc nõ ſir edendus dies cũ vult deliberare an velit cedere vlł
ↄtendere ſed cũ vnlt agere.hec tñ eſt veritas ꝙ in cõibus inſtrumẽtis edẽdꝰ
eſt dies cũ vult deliberare.vt er de pꝛoba.qm̃ õ.ex de dila.pꝛeterea.C. ð edẽ.
is apud quẽ.⁊.ff.de edẽ.l.i.S.rõnes.ſed in pꝛopꝛijs nõ.vt ex de fi.inſtru.ↄtin

git. ff. de edẽ.l.i. . diẽ. in accuſationibus eni nõ cogit᷑ gs diẽ cõmiſſi cris po

nere · vt. · ij. q. vlt. libelloꝝ. eſt tñ priũ huic.C. de no.co. ↄfir. in fi.ſed iſtud in-
telligit de legibus redactis in autenticũ volumen. Itẽ in pꝛiuatis inſtris nõ
requirit᷑ apponi dies ⁊ ↄſul.vt.ff.de aqua plu.ar.l:.ij.ꝭ.añpe.⁊.l.pe.ff.de pig.

u¶ UVniuerſa. niſi queſtio.i.inquiſitio veritatis.

xPꝛecum .id eſt ꝙ illa conditio ſit appoſ ta ſipꝛeces ⁊c̃. hoc non tenet.yt

extra de reſcrip.ex parte.

8

Rinilegia. que ſunt de generali cccleſie ſtatu.pel que ſunt de articulis
ffigei. yel dic non poſſunt.i.non debent.

dona.cũů Dilectꝰ.⁊.eæ.ti.

c.i.de cõ.diſt.i.vaſa.
ſMouum. nam ſta

dũmodo qñqʒ fuerit
ſtatutũ.ſic.xxiiij.q.i.c
i.ſicut feudum nõ dici
Iur nouũ qð de nouo
cõcedit᷑ dum tñ qñq;
ſuerit cõceſſũ. ut ex de
feu.ex parte.nec dõa
tio dicitur noua licet
de nouo adipiſcatur
quis rei donate poſſei
ſionem.vt ex de dona.
per tuas.

6 C. Rii. libꝛaꝝ.duri⸗

oꝛ pena ſtatuit õ illoſ
qui violant pꝛiuilegia
eccliaꝝ. xvi ·q.i.noua
rum in fi. vel ibi loquit
cũ agitur criminalter
bic eũ ciuiliter.

b ¶ Obtineãt. bic ba

bes ꝙ pena ſoluta
Sctus ſtat in ſua fir⸗
mitate. ſic. xij. qij.
epᷣus qui mancipiũ.⁊
xxiij. di. c. in fi . ff. ð
tranſac. qui fidem. C.
de fideicõ. qui fideicõ
miſſaria.arg. ex de
pe· ſuam. iniquum eni
