q eni notabili ce traxerũtꝰamaritudinẽ pcti. illis ãt nõ
fiũt ⁊cc.xtfj.. d reddi dr:ĩ qbꝰ merito ſue iniqᷣtatis nõ re
iniur.litẽ apud niniſcũt pctã ꝑntis. Sicut boͤa q pctõ
labeoneʒ. . hoc e Pes Eut 8 c0 9 . e
Ji u. moꝛiuũt ꝑ pniaz reuiuiſcũt ad pᷣmiũ:ſic ?
Npe mala qͥ ꝑ pniam delẽt reuiuiſcũt ad ſup
niten pliciũ.vñ ꝓpheta ex ꝑſona penitẽtis de
tia.i ploꝛat dicẽs.putruerũt ⁊ coꝛꝛupte ſũt ci
bac „ (catrices mee a fa.ĩſi. mee.i. plage per ba
encſdunde ptiſmũ ſanate.Hic ẽt idẽ ꝓpheta.quis
ra be lla hre e fide ⁊ ſacro circũciſioniſ ab oꝛ giali pctõ
nitentie ̊ dieik ſe muũͦdatuʒ cognoſceret:tñ adulterio ⁊
oꝛis confeſſio ? hicidio qð cõmiſerat:illud reuixiſſe in

6 vidẽdũ qñ oꝛis confeſſio fuerit ĩſtituta. vtrũ neceſ

ſaria ſit vel tatũ voluntaria q̃liter ſit faciẽda ⁊ cui⁊ qñ. dicũt quidaʒ
inſtitutã fuiſſe ĩ ꝑadiſo ſtatim poſt peccatũ dicente dno ad ada: ada
vbi es.iõ eni queſiuit vt ipſo ↄfitente pctũʒ daret᷑ ſoꝛma alijs ĩ poſte

ſrcd potius ꝓ ſuis.⁊ bic incidenter interſerit.g.⁊ iterſerit quedam cõ

rũ ↄfitẽdi.ſʒ qꝛ i illa iterrogatiõe dñs minus expꝛeſſe videbat᷑ ad con
fitẽduʒ monniſſe.iõ poſt exquiſiuit a chaim fratricida expᷣſſius:vbi ẽ
abel frater tnꝰ.alij dicũt ꝙ ſub lege fuit pᷣmo iſtituta qñ ioſne pᷣcepit
achoꝛ crimẽ ſuũ ↄfiteri ⁊ lapidatus eſt.xiv.di.ſʒ ⁊ illud.alij dicũt ꝙ in
no.te.a iacobo dicente.ↄfitemini alterutrũ pca veſtra ⁊c.ſʒ melius di
cit᷑ eã iſtitutã fuiſſe a quadã vniuerſalis eccłie traditione potins quã
ex no.vel vege.auctoꝛitate.Et traditio eccleſie obligatoꝛia eſt.vt pꝛe/
ceptũ.ar.xi.di.in his rebꝰ.ergo neceſſaria eſt confeſſio in moꝛtalibus
apud nos apud grecos nõ:qꝛ non emanauit ad illos traditio talis ſi/
cut nec cõficiũt in aʒ imis ſʒ in ſermẽtatis.S.di.i.c.fi.Illud ergo iaco
bi.cõfitemini alterutrũ peccata veſtraifuit cõſilij pꝛimo alioquin liga
ret ? gregos nõ obſtãte eoꝝ cõſuetudine.Eſt aut facienda taliter nõ
ſolũ de pcõ ſʒ de oĩbꝰ circũſtãtijs·ſe.c.i.⁊ eſt facienda ſacerdoti ſi ad
eſt vel ꝓximo in neceſſitate.s.di.i.qneʒ penitet.Eſt aũt facienda cuʒ
quis peccat ſtati.qꝛ nec ꝑ momẽtũ ⁊c.vt.S.di.iij.ille rex.⁊ hoc ſi ẽ ma
nifeſtũ.ſi aũt eſt occultũ ⁊ cõteritur nõ credo eũ peccare ſi differt oꝛis
cõfeſſionẽ vſq; ad tẽpns pnie deputatũ.ſʒ qui differt cũ hʒ copiaʒ ſa
cerdotis. nũquid in quolibet ĩſtãti peccat moꝛtaliter:nõ.qꝛ oẽs moꝛe
ille circa vnũ ⁊? idem tẽpus ſunt:ſed augetur illud ex diuturnitate.ff.ð
fur. eũ qui er de ſimo.nõ ſatis.⁊ peccaret moꝛtaliter.l.
n Onſiderat.in loco.S. di.i.aut facta. SM
Varietate.agentis.⁊ eius cum qua agitur..di.i.ant ſacta

2 99

qdã.n.res ĩ clericis repᷣhẽſiõi ſubiacet q̃ ñ ĩlaicis.vt.xxxidic.i.puta nuber
Et quali.extra de homi.ſicut diglnum.
q ¶ Tentatione. an ab ea pꝛeuentus.an eam pꝛeueniẽdo vt infra ſegꝗtur.
T Opoꝛtet · iõ buius circunſtantias tenetut confiteri.quia pꝛeſumitur au
gere peccatum vel minuere.ſñi tamen eas ſubſtituit per obliuionem non di⸗

dSzʒ his an co eum teneri vt iteꝝ
oritatib⸗ 7 5. eci cõfite atur circũſta⸗
Mener⸗ abag peſ eox ĩ gladio aſirol pdicit.ſ ꝑ eüdẽ eelligẽs nõ ſine ca iter cetera ipſuʒ ofiter rine poltene⸗
ſupioribocapitu ꝓphetã cõtra ſe dñs facere oñdit dicens 1dicit. Ecce eni ĩ initatibus conceptꝰ generis peccatum fa⸗
lis qd eſt g rece E foꝛte dicant ĩ coꝛdibus ſuis oẽʒ c. Di. V. cerent. vt locus ſacer
dit qᷓ vidẽtur dii . maliciã eoꝝ me recoꝛdatũ:nũc d . Npenitentiaautem: que fſacit ſacrilegiũ. vt. 5.
cer ꝙ pcã dimi/ cudederũt eos adinuentiones ſue coꝛaʒ peccatoꝛem conſiderare oz i:i aut facta.lau.
ſa no redeant... facie mea facte ſunt. Itẽ Hierony. auguſti.ĩ libꝛo.de peniten⸗ ſ ¶ ¶ Status.s.xi. q.
e¶Auia eoꝛũ Um ita puniãt. ne cogitẽt ꝙ p vete tia docet dicens. iij. excelletiſſimus. .
ne n ſant ribꝰ pcis patꝑ puniã eos:qꝛ nũc.i nſideratq́litatẽ cris i loco in tẽ ————
daran. Tpñti ꝓ malicijs ſuis qs iuenert circYda ¶ poꝛe ĩ pſeueratia ĩ varietate pſone ceepz. . fkacelcoꝛ.
f¶Si indaſ.F. ti ſũt pena:⁊ mala eoxꝝ ſicut putãt nõ me ⁊(q⸗elifecerat hoc tẽtatiõeꝰ⁊ ĩ ipius vitij ſic.l. penul.
ĩpꝛi.bnius dii. pf̃t latere:ſed potiꝰ ipſe adinuẽtões a.ʒ multiplici executiõe. Opoꝛtet eni peni t Meretricis. an
66 Quid ẽ.S. te ſũt coꝛam mea facie que oĩa clare vi- tere foꝛnicãtẽ ſᷣm excelletiã ſui ſtatꝰ aut ſ. fuit pulchꝛa vel de⸗

foꝛmis.an ſoluta vel

officij aut ſʒ modũ meretricis: ⁊ in mõꝰ n8. 0
noxia viro vel voto.

ſui operis ⁊ qualit ſuã turpitudinẽ pere

it: ſi i locoſacrato aut cui debuit excel⸗ ii i a ab.
ſtiã fidei vt ſũt domꝰ dñoꝝ aut alioꝛu, nuſus eſt vtꝝ otdiarie
multox ‚ſii tẽpoꝛe oꝛõni ↄſtituto⸗ vt feſti vel extraoꝛdinarie.

uitates ſcõꝝ ⁊ tẽpoꝛa ieiunij.ↄſideret qnam vterq; danabi⸗

tũ pſeuerauerit:⁊ defleat qð ꝑſeueran/ lis eſt. xxxij.q· iiij. me
terꝰpeccauit.⁊ qᷓta:vtꝰ fuerit ĩ pugnatö reirices xxxv. q.iij.
ne. Sut qͥ nõ ſolũ nõ vicunt᷑:ſed vltro ſe eroꝛdinaria.

x¶ Si iloco. 5. xvij.

pctõ offerũt: nec expectãt tẽtationẽ ſʒ pS/ q· iiij. quiſquis. ff. de ĩ

ueniũtvoluptatẽ:⁊ ptrãctãt ſe cũ quà m cen.qui edes.b.
tiplici actiõe vitij delectabilit᷑ peccaue/ y Bomino7. ar. .
rit. oĩs iſta varietas cõfitẽda ẽ ⁊ deflẽda xxij.q.v.de foꝛma.h.
vt cũ agnouerit ꝙ pctm̃ eſt multũ ciro in Conſtituto . quo
ueniet deũ ꝓpitiũ.i.cogſcẽdo augmẽtũ etiam a cõiugibus eſt
pcti iuẽiet ſe cuiꝰetat fuerit cꝰ ſapie ⁊ oꝛ biinendu fc Piii.
dis ⁊ ſtatũ oẽz alteri ñpecct imoꝛeti c. Verlene aneru.
ſſtis ſingulis ⁊ ſentiat mõʒ cris: purgiss nam perſeuerãtis au
lachꝛymis oẽʒ q̃litatẽ vitij:defleatꝰ ptu⸗ get delictum. xxiiij.q.
tẽ q̃ iteriʒ caruit.Dolẽdũ ẽ.n.⁊ doloꝛeꝛ iĩſciſma.ff.de fur.inti

purgãdũ ẽ nõ ſolũ ꝗꝛ peccauit ſʒ ꝙ ſe ꝰ ciendo.ꝭ infans.ecõ
tute puanit: Mã lʒ ſperet ſe ↄſecutux ve tra mar r peſſeucra
niã: dolere tñ põt qꝛ ñ ꝓmeruit vñ rema ciacſeu rrorchvig.
nerari ofidat: anxiet ⁊ doleat ꝙ mõeffu Qi ff de pe dinurno.
giẽs de pᷣteritis penã miſer tñ nõ ide exx ff.de ritu nup.l.qui .
pectet gloꝛiã:cuius oẽ tẽpus qm̃ bꝛeuiſſi pꝛouincia.lan.

mũ eſtdebuit decertaſſe ad cõſequẽdũ
pᷣmiũ.Hefleat etiã qm̃ offendẽs in vnof ſiteratio enim aggra⸗
factꝰẽ oĩuzs reꝰ.ingratꝰ.n.extitit qͥ plenꝰ usat.xxxyv.qijita noſ.
vtutibꝰ deũ ñ oĩo timuit. In hoc.n.qͥſqʒ 1 Et qnanta.i. re⸗
peccatoꝛ fit culpabilioꝛ quo ẽ deo acce
ptioꝛ. Ideo eni adã plus peccauit:qꝛ oĩ

2 . Perſeueranter.

a ¶ Non peccãtis.vt
ſi minoꝛem aliquem
ſe non peccantem vi⸗
b HBefleat.quia abſtinere non potuit a peccato quemadmodum ?æ minoꝛ
ſe abſtinnerit.· l
c ¶ Dolendum.caſus.inſtrnit augu.penitentem tam in interiori quam in
exterioꝛi.penitentia enim interioꝛi debet dolere de tribus ſcilicet de ma/
lis commiiſis.⁊ hoc oſtendit vſque illuc defleat ⁊c.iteʒ ⁊ de bonis omiſſig.
ſcilicet virtutibus que oſtenduntur omiſſe.quoniaʒ qui deliquit in vno ⁊c.
⁊ hoc ab illo loco defleat.vſq; ad illum animaduertere.a quo loco vſqʒ ad
illum in omnibus oſtendit ꝙ dolere debet de malo exemplo quod dedit pꝛo
ximo peccando.ab illo autem loco in omnibus ⁊ cetera.vſq; ad illum locũ
qui ergo inſtruit penitentem in exterioꝛi penitentia que conſiſtit in facien/
do. vt ſeculum relinquere ⁊ ſimilia.ab illo loco qui ergo æc̃.vſq; in finem. in-
ſtruit in interioꝛi que conſiſtit in abſtinendo.lau. =
d ¶ Sed ꝓꝙ ſe.ð.di.i. .alij.econtra.c.ſunt qui arbitrantur.lau.
e ¶· Bꝛeniſſimum eſt. S. xxiij.q.iiij.ipſa pietas. H

„

f¶In vno.ſcilicet moꝛtali peccato factus eſt omnium reus peccatoꝛum.
g ¶ Omnium. ſcilicet quo ad vitam eternam.ita enim pꝛo illa damnabitur
ac ſi eſſet omnibus inuolutuslicet non tantum puniatur.pt.j.e.di.fratres
yel qui offendit in vno.ſcilicet moꝛtali peccato factus eſt omnium reus vir
tutum id eſt ex eo ꝙ per vnum peccatum moꝛtificat in ſe omnes virtutes.
vel qui offendit in vno ſcilicet charitate factus eſt omnium reus id eſt igra
tus omnium bonoꝝ acceptoꝛum.lau. ððUMUDĩ L
b ¶ Ideo enim.quomodo peccaſſet ſi tanta bona babuiſſet.⁊ eſt.ar.q; pfe
ctus in eodem genere delicti plus peccet quam imperfectus.hoc tamen ad
mittendum eſt ſ̃m contemptum.xxxij.q.iicum renunciatur.S. di.ij.S. item
ſed boc c.ſi enim inquit..i:qi multe ſunt autem operationes.b.
. iij

tentia.dd.

De. Pen.

a¶ Rens eſt omnium. omnium quo ad vitam eternam: ita eniĩ danabitur u Coꝛpus.de cõ. di ij. quottidie. b. x¶ Bona. ergo a Zrio ſen Sa
ꝓ iſto ac ſi eſſet oibus inuoluius.has duas expoſitiões innuit bic ⁊.S.e.di. ſi ſi mala habnit cõſciĩaʒ ſeꝑabit ſe a coꝛꝑe xpᷣi:ad h̊ ↄtinnat qð ſegt. Pin
11,§. non autem bene.h. G Fy¶Indiciũi.vltimũ. ʒ ¶ ¶ Cogitet. qꝛ ſicut ꝓ delictiſ ſeꝑat᷑ a coꝛ conien
b Betrimentum.i.defectũ.vel hoc quo ad opera exterioꝛa nõ quo ad eſ⸗ poꝛe xꝑi.i.dñi ĩ hac vita niñ reſpiſcat:ita ꝓ eiſdẽ ĩ futuro iudicio ſepa Etoepni⸗
ſentiam quia ſi ba bet ynam babet omnesl. — bit᷑ i ignẽ etnũ cũ edi ſeꝑabũt᷑ ab agniſ.i.pctõꝛeſ a inſt.xi.q.ʒ.nolite.h rgfn
Qne ſi nõ. quãtũ 2 ¶Ubi. ĩ quo rent
ad opꝑa exterioꝛa pꝛio iudicio. ſhfies
Ppe n: nera bono abudanit. etiã alio mõ offedẽs in glimere vult tempoꝛalium oblatione ca Ta err di⸗. in⸗
Euicũq; . crini vno reus voĩuʒ qꝛ oẽs virtutes patiunt ueat.pꝛiuſofferat mẽtem. Caunus ſit pe Crpe rR 1 ne
noſo alias bʒ cuiuſen detrimẽtũ 'ab vno vitio. na ſi q cadit i nitens ne verecudia ductꝰ diuidat apud ſiqd dantio⸗ Niini
q; cris.⁊ eſt ſeꝗſus oss auariciã largitatẽ deſtruit:⁊ ẽt caſtitateʒ ſe cõfeſſioneʒt vt diuerſa velit diuerſis vrj. de cõ.di ij iins
virtus.iefficacia vei mioꝛauit.amoꝛe eni pecunie vel viola⸗ ſacerdotibus manifeſtare.quedã enim quotidie.
effectus cuiuſcũq; cri ret caſtitatẽ vel ſaltẽ minꝰ amaret.Si.n. vvni celat:que alijs manifeſtanda reſer⸗ 2 C.Terribili eutt
minis ẽ deflend q. l. tãta ꝑꝑ deu adhuc caſtitaſieſt vt nolit e,ẽ uat. q eſt ſe laudare ⁊ ad hypocriſiʒ t⸗ iiudiciũ.ſ.dana⸗ niegi⸗
cl aun ſao eife dẽ ꝑdere tñ ſaltẽ minoꝛi gaudio minoꝛi dere ⁊ ſemper venia carere:ad quã per ⸗ BDianli nncl
ſeguit. ? de olbo. q. ſit affectione tuet eã vbi videt ide ꝓPeedere fuſtra putat peruenire. Caueat pꝛeterea diib. gnii. p ſee
expoſitio pcedẽtisb. dãnuʒ pecnnie.ſicqʒ ⁊ in alijs qͥ ⁊ ſi nõ quem vera dilectat pnia:nõ pꝛiuſad do a C. Bina.i. ſi⸗ i
e ¶¶ QAuod exeplũ.⸗. expellat᷑:tiñ ꝑceptiõe vniꝰ vitij vel ſat. y mini coꝛpusꝰ accedat quã cõfoꝛtat illuy lſia iacobi illud ntui
xxvi.q.ij.ſj ⁊ illud.h. paꝝ minnũtur:vel itentiõe deterioꝛant cõſcia bona ſʒ i hac ſeparatiõe tremen⸗ tãgit qð legit in Früſpyp
ſnõ conſeruatã.· V—ñ oiĩs virt? amiſſa cuicũq; crimini ẽ de qũ iudiciũ cogitet vbi ⁊ maius ⁊ terri geñ.c. xxxiiij ſ. itateii
firmatd in malop flẽda: ?75 oĩibꝰ idulgẽtia petẽda ẽ. Aiad biliusipenitentes ſeparabit in ignẽ. do V cũ iacob vẽi minn
umefſecum. nertere ẽt opoꝛter: ⁊ aiaduertẽdo defler leat ꝙ nõdu audeat ſumere quẽ multu, retiterra ſchi · mmin
g ¶. Peccãdo.i.ð pec giay Primiean pnit: ſi ibü ſalu ſſti iani* mitax dina fi⸗ Aaceſi
cato ſno bonis triſtiei aiaʒ ꝓximi quã deo foꝛnicatoꝛ eripuit: deſiderat cibũ ſalutarez: iſti ſunt digni matie⸗ egreſſa ul
am perueniſſe ð q do Vl ereptã iĩ malo ↄfirmauit:ẽt ꝙ exẽplů fructus penitentie: aiam captiuam illa Ept videret mu ſacn
lend eſt. vt cõtriſtan extitit mali ĩ oꝑatiõe ſui cris:cui mag ꝓ antes ⁊ in libertate ſeruãtes. Cohibeat lieres illioregio nieu
ti pſit ad vit. vel no fuiſſet ſi alijs fuiſſet cã ↄuerſiõis.gẽat iia ſe pꝛeterea a ludis a ſpectaculis ſeculi à nis.qnã videns ſlai
eſt abſurdũ ſi ꝓpꝛie qʒ alioꝝ vitã ĩ ſua coꝛuptã vel incoꝛu⸗ perfectã vult cõſequi gratiã remiſſioni ſichen filiꝰ re “
ieig dolear dia r ptã nõ ↄſeruatã:⁊ cõmodũ ꝓximi que.d Nam dina iacob filia ⁊ ſi ſe cohibuiſ- illius terre.a 4 Rrde
oßt voluer beb degiſſet exéplo boni. de triſticia doleat ſet inter ſuos remanſiſſet: ab extraneo rpioppiſittan Maiſt
penis mar tyrũ cõtri · quã bonis peccãdointulit. ð leticia quã raptoꝛe coꝛrupta ñ eſſet. Tãto itaqʒ ma-⸗ ꝓ A penm 3 Gniad
ſtamur. ff. ð incen. rni. eis nõ adhibuit ⁊ nõ ſolũ cogitet qͥd ⁊ q/ gis ſibi caueat ⁊ cohibeat que ſepe vel to vñ Onidi. q linßhe
nau· quo naufra.ff. liter fecerit:ſʒ quã iniuſte deũ vt diximꝰ ſemel rapta ⁊ coꝛupta ẽ timeat iam do ſemel eſt captul Gcknſu
le.·⁊ ſi pꝑtis.ff. de bo· peccãdo offẽderit. timeat illã verita᷑ ſen cta experimentoꝰqð ignoꝛauit virgo: eli fallaci piſciſ ab D
li.ĩ ſeruitute.ff. ad ſil. tẽtiã:nõ poteſtis duobꝰ dñis ſᷣuire.time gat quẽ imitetur: non ſequatur quẽ ani bamo. Oibꝰ yn En
daien egf gaßf at ergo ne oĩa bõa qͥ fecit dũ i vno pecaa mus ſuus dãnat.ſe eni iudicat qui pnie ca cibis:era ſub gnidog
b Dü ge vliij 5. to0 pleuerauerit: excõicatiõe mala pꝑdide fructus nõ habẽtem a ſe nõ elõgat. lau⸗ ren lan nlan.
illud aut. -.c. pi ẽ. bD. lit. vt qͥ ſeruiuit diabolo ꝑ crimẽ deo ůs dat eni ⁊ amat:quos digne fructificare bti aue peni Det
¶ Ex obedientie·. õ. Obtulerit amiſerit virtutes. Miutñ cre⸗ nõ ignoꝛat. querat fruct dignos ⁊ ſi nõ tet.jĩ ſih. Oae
xxiij q.v.miles wfb. dere vt recepta dei gratia q in eo deſtru dignos penitẽtie. ſunt enim fruct? digni d Valitgds. „.
le . Reſernãs.iſuo⸗ it oĩa mala pꝛioꝛa remuneret bõa:vt cũ virtutũ fructus qui nõ ſufficiunt penitẽ⸗ B zc nego⸗
um peccatoꝛum. Deſtruxerit qõ ſuũ nõ iuenerit:amet ⁊ di tibus. Denitẽtialeni grauioꝛes expoſtu ciãte.ð. di lxxx Eal
1B W vita cox ligat bonũ es ẽti peccante plantauit. In lat vt ſic pacetur eccleſia:vt pacata do viij ſoꝛnicani.
umin nel habet vita his oibꝰ dolẽs aut relinquat ſeculũ: aut loꝛe ⁊ gemitibꝰ moꝛtuis impetret vitaʒ. en en aan
m Moꝛiturus. vt ſaltẽ illa que ſine admirtõe mali nõ ſüt ¶Item Leo pappy. Intpemkn 1e iͤſd
coꝛpꝰ redimas. ferrn adminiſtrata vt mercatura ⁊ militia ꝰ MWenitẽtes ne ociatiõis lucra abijciãt nterneird. tiſii⸗
patieris ⁊ ignem. Ari alie q vtẽtibꝰ ſunt nociua:vt adminiſtra ( )Aalitas Incri negocianteʒ ant ac nã obentibena ſtiennn
da nec ſitiens oꝛs la tiões ſeculariũ ptãtũ niſi his vtat᷑K ex be ¶ecuſat aut argnit: qꝛ ẽ ⁊ honeſtꝰ q turale ẽ ſeſe ĩni mkfni
uabis aqua. goꝛtius diẽtie Inia. põat ſe oĩo ĩ ptãtẽ iudicis: in ſtus ⁊ turpis.vexꝑtñ penitẽti vtilius eft ẽ decie ff loc. laiin
re Pleas geuc; ſudicio ſacerdo nibil ſibi reſernãsſui: diſpendia pati quaʒ periculis negociatõ ef Heſo⸗ .a⸗ r
obe corn emal hy Vt oia eo iubẽte patſit facere ꝓp recipien nis aſtrigi: qꝛ difficile eſt inter emẽtis vẽ molcneend⸗
Ouidiuſ.xivij.di.oẽs Qa vita aie quecũq; faceret ꝓ euitanda gentiſqʒ cõmercium non ĩteruenire pec o. cae. F ice faler
xxxviij.di. oẽsxij.q. coꝛꝑis moꝛte. ⁊ hoc cũ deſiderio qꝛ vitiis catum. Idem. . g /Ontrari⸗ nbi
i pcipimꝰlau. recupat ifinitã vt dens:.cũ gaudio eni fa Woſi penntentiam ad militiam ſeculoa⸗ (um admi ſuggeil
n¶Multis.xi.q/iij. cere debet imoꝛtalis futurꝰ que faceret rem redire non licet. flflitiã. . vep cũ e
Aaac „Pp differẽda moꝛte moꝛitur?m. Semper Ontrariumꝰ vero oio eſt eccleſiaſti tei iniũctum ⁊c te
* h maniek quo dDepꝛecet deuʒ cert de venia qui omnbus ¶ cis regulis poſt penitentie actionẽ veldeligt ipſa
p & Et ad munera.ðõ. Modis ⁊ ſine oĩ tedio dubiuſ ogaret po redire ad militiam ſecularem: cum apo 63 , i i hr
iij q vij in granib⸗b. Leſtatẽ terrenã abſtineat a multis licitiis ſtolus dicat: nemo militans deo impli⸗ Pl sari d crt
ognonit non qin libertate arbitrij cõmiſit illicita:ſem cat ſe ſecularibus negocijs. Ande non ij. de bis vo. na gift
appꝛobauit:.yt ĩ eun per offerat deo mẽtẽ:⁊ coꝛdiſ cõtritiõöe, eſt liber a laqueis diaboli:qui ſe milittie cũ hẽ ei iũ ctuʒ e
gelio. neſcio vos.i. nõ deinde ⁊ ꝙ põt de poſſeſſione:tũc qð ok mundane obtulerit implicare. naie pnie ne ad maht
Peoboch. Raglar ferat deo: ſecurꝰ offerat. reſpexit.n. dñs WItem ex niceno concilio. ſecularia nego⸗ lrfl
* Aa⸗ arga· alias lar ad abel ad munera' eius ſʒ pꝛiꝰ dicit Decennio penireant:qui poſt peniten / cia vnq reuer De
Apud ſe ar. ꝙf ad abel quã ad numera e. Sumẽs. eni tiam ad ſecularem militiam redeunt. ar ehe dbn⸗ ſaſn
dʒ fieri diuiſio ce ar. Mẽte quã cognouit pumilẽ ⁊ purã ⁊ re⸗ B Aquiꝰ vero den gratiam dei vocaa⸗ car ſe. de bis. ietmn
ſ de cõ. di. ij. cöõperimꝰ muner auit eiꝰ largitatis mũera.ad chai ti pꝛimo quidem oſtenderunt fideʒ ſʒ ſi ei iictu ſi Nocete
C. de iudi. nulli.e. vero nõ reſpexit neqʒ ad eiꝰ mũera.mẽ ſuam depoſito militie cingulo:poſt hec ne pᷣnatũ ſiue ſo erten
fratres. ſfiong. n teʒ eni eius quã viderat quoniã non co autem ad pꝛopꝛium vomitũ ſunt reuer · lẽnẽ egerit peni li
1 Fonkeſ du 3Knouit: ei? muera nõ recepit. In iudicio ſi: vt etiaʒ pecunias darent ambirent cetia vecterore tuie
deber diuidi ppiuret ſtad cordiſoſiderada eſ elemoſyna ri mrurſus ad maliciam iſti decẽ anniſ ſunt alnenobrac ie ie
ſacerdotes nã ꝗ din buẽtis:nec i cõſiderãdu ẽ quãtũ ſʒ qua inter penitentes poſt pꝛimuʒ trienniumi anaſea ae iie
dit veniã nõ conſegt Mẽte:qua affectiõe dat ꝙ põt.vidua eui quo"fueriutinter audientes. ab oĩbus Aedaſhea k. kaif
ar. f. ß. ru. pꝛe. gſun duob q habuerat mininis larga plus vero pꝛecipue illud obſeruet vt animis S mtic. alt ſ. ige
dũ.yt.j.e.fratres. omnibus poſuit/qui ergo ſua peccata re eoꝝꝑ⁊ fructus pnie attendaturꝰ.qᷣcunqʒ cæ.de bis. niſf ne une

nige Si a an peccar etpediiat ſenegociummm. pronsſuc S pli iino 300
ſiſſe 8 caſus.ſi ꝗ ſolẽneʒ pnĩaʒ egerũt. milieſn⸗ — xoꝛẽ ſuã cã ꝓlis.imo e netg Kol a —
nihin . aner.annis pencent Tochkrneanennin ſelareln 4 eka nsden psudletu⸗ nüe ſaccte dzv t b.
ricsnd rtiit. cõioni ecclene reſtitui debẽt ⁊ ſi nite o Reus. S.e. di. cõ xvi Di. Raſr n
a terite pnia poñta relarare ſi aun negigeres erplere veber pꝛoefds Rc tele. Sinramstad ndrktoiut arel metis h ar con
tn 14 ints: pꝛoꝛſus mi. Non intrabit. non tamen punictut cotra.C.de traͤſac. icx falfis.
Amn vſuraʒ vyl ad ne n¶Peccatis. xxx.
augen gociationẽ. h. eans nmnitimmoꝛer lacbꝛymis pſeue wi. VI. di qualis · h. en⸗
rii k Becem. xx intibꝰ ⁊ oꝑibꝰ honis cõuerſationẽ ſuã Ai Di. r. ( Di ot. hic ĩ
rſrich nij.qideuota,z n verbis ſolis ſed oꝑe ⁊ virtute demõ iaũt debeat fieri ↄfeſſo Atitulatur. vi
iden ¶CTriẽniũ.i. ſtrant cũ tẽpus ſtatutũ ab his fueritim/ vel qualẽ illi opoꝛteat eſſe af ar /pbi que
ee N pletuʒ ⁊ oꝛationibꝰ iã ceperit cõicare li⸗ N e crimnins indicar:er rſeid ae Nrotter
ſſ j. cebit epi „5Pe ESSien ekodé li F. 1. i2 gdẽ
lii AQuo trien he ciſcopo humani etiaz circa eos Ui vuntafnefnen⸗ docet cij or. cicga heerdoniitie
ez mio. ð.e · · ij. la⸗ rint lapliher lufti ero⸗ idiſferẽter habue 8 at un: auctatace 0 en nnci⸗ ript ⁊ ſuo ſitñ fuerit
Dhi toꝛẽ.de cõſe.di. nt lapfũ /2 ſufficere ſibi itroi . 1 rdotẽ ſcientẽ intra ecc iat
òl ce neglceno heneſolrere ſGai ue
N n . Fuerit. er plebuͦt. Itẽ ex coci. aurelia. extiterit negligat ab illoeu miticoꝛ? eni ex inſta canſa eni
N. eccleſiaʒ exiſten Acoione ſuſpendant qͥ poſt penitentia mõet:⁊ petit ne ambo in foueã cadãt:qᷓ; cũq; ẽ facienda ⁊ etiã
cͤtei tes æ audiẽtes ad ſecularia redeunt itentiãs ſtultꝰ? euitare noluit. ifra. Tanta itaq laico ſi vꝛgeat neceſſi
Kchni officiũ ſupple ĩ⸗ Shbis'd ſuſcepta pniq: relicri S nis ↄſeſſionis eſt vt ſi deeſt ſacerd qy tas. j. e.c. i. c. placttit
geiſtti trẽt ecclefã. vel ſ. fen uſcepta pnia:religionez⸗ fiteatur ꝓpximo ⁊i. fra. S. acerc os: ccõ S.di.i.quẽ penitet. Si
nini⸗ poſt pꝛimumn ne eſſionis Obliti ad ſecularia pemtonopso nfra. Sepe. n. tingit militer cui ⁊ quali.qiꝛ
nin mn; annum intrent relabunt᷑: placuit eoſ ⁊ a cõione ſuſpẽdi 4 penites no pot verecudari coꝛ ſacer Oſeretor acrie mnn.
lente ad eccleſtã ſel ab oĩum catholicoꝝ ↄuiuijs ſeparari ote quẽ deſideranti nec locꝰ nec tẽpus dato · ſ. ec. . 7 yt dj. 3.
inninn yſq; ad miẽnii c ſ poſt iuterdicti eh cis lgz hanpfe offert. ſi ille cui cõfitebitur:ptãtem ſol .dl i . que penitet. .
lgulitt urſnter anhie rit mãducare: ⁊ ipᷣe cõione pꝛintetur. adi nõ habeat: fit tñ dignus venia ex ᷣ Vi vult. a lo⸗
niogtiftn es nõ cõicates Item Gregoꝛiu letur. iderioſacerdotis qͥ ſocio confitet᷑ turpi p co vſqʒ ad ⸗
i yv.s.e. ij. lato Ouj ſit falſa Gnrirn lis tudinẽ criminis. mũdati enĩ neleprenn rnrch ne
liumd ſen,), Alſas pnias dicim quenöz eè3. and ibant oſtendere ſe ſacerd oſt het. 5. di.i quẽ penitet
mnutet 0 C. Attẽdatur Alls P ias dicim que nõ bʒ au quãz ad . Ootibꝰ?? an⸗ ⁊ ibi expoſitũ eſt.lau.
niciſtig bec clauſula ñ goꝛitatẽ ſcõꝝ patꝑ ꝓ qualitate cri adco eos peruenirent.vnde patet deũ q ¶¶ Querat. hoc põti
b Eh pertinet ad pce minuʒ iponũtur. Joqʒ; miles ⁊ negoci dcoꝛ reſpicere:dũ ex neceſſitate ꝓhibẽ telligi qñ eccleſta plu
aff gi detia.ſz hic põt toꝛ vel alicui officio de lns:B uſe pe tur ad ſe acerdotes ꝑuenire. Sepe qͥdem res ſacerdotes bʒ tũe
ſnteſe lgiclauſula ſn, cato exerceri nõ poſſir: ſi cuſpa grauioꝛi eos querunt ſz ſani ⁊ leti d querunt af qlc melioꝛez ſacer
ſlicgiee perioꝛ poſt pꝛi⸗ irretitꝰ ad pni il th culpa gramoꝛ uã pueniant moꝛiunt᷑:ſ querunt an qotẽ debeat accedere
fde P de terſnsinſte ennenciJocng mnoeke Rbigz:anuhonom pettea, enk nmechdt
a Lapſũ. nõ5 1S imintt :ꝛvel qͥ odiũ i el uit ꝑcere ⁊ ſiñ
n Kacc dane. egerit:recognoſcat ſe veria iincnnd em citoſicut ſoluerentur alercore geRen vudiract ao
n ſunt. . an. nõ poſſe peragere ꝑ quã ad eternã vita ergo confitetur oĩo ꝓfiteat᷑ ⁊ ſi ſacerdoti ſi ſuus ignoꝛet ſccude
ltgn ) E bis. q Ruęire valeat: niſi negociũ reliq ngt mej melioꝛi quã poteſt cõfiteatur.⁊ ſi pecca⸗ qualitatẽ delicti ei pẽi
iſh uſcepta,ʒ Officiũ deſerat: vel odiu ex coꝛd imit. tũ occultũ eſt ſufficiat referre in noticia tẽtiã iponẽ. ar.j.e. pla
4s e Separant. at. bõa qdẽ que iiuſte abſtulit reſtituat z infra. Ia grata ſit oblatio muneris a quato plurib⸗
1 Nritai⸗ d. a depoet vlteriuſqʒ nõ ferat:niſi cõ S 4 ohore itaqʒ penitẽſ in eccleſia niã S
iu uoramn bu. iuſticia oſoren iſcopoxꝝ ꝓ defedẽdaa enim vnitas gli innſaremn tendere nin quepenpier iz. G. aliti
en Alſaſan honi! pe peretinterim quicquid eſt peccatoꝛi ſi ie ſuccurrat: niſi ꝙ de rets ri. .
e ccoꝛit alez ni poterit facere: boꝛtamur vt faciat: manibus im na operatione cõpleat: de T ¶ Sepe eni. . de c.
rt nocaſderalif Emoree de coꝛ illioilluſtret ad pmaz. mene inimici nõ eripietur aia moꝛ⸗ di .iiij. ſanctũ.ẽ.xxvi.
N rarnee Fr moreg in bomelia. xxiiij. poitule denatunen eni ⁊ pietas fidei er—? vii alige fuerit.· h.
intrt ponit alla mn ) Egociuͦ i quoh annccener oteſt. ſericoꝛdie ſuccurrant rechgnolerti mor t C Binstacito cG,
ad ic eterei uüne peccato ertiti: boc eti — Eem: ad ↄuerſionem. Jqʒ nemo digne r S purgatden
nen e H poſſit neſſon culpa repetere nõ fuit. Sunt 1. erere bot quem non ſuſtineat vnitaſ⸗ n ' nane.ſyt ſit ö8
Md . iaiaine enipler z negacla ane ine peccater⸗ aininaUhetet ſacer dofen d aleij ſua vnitale.x in cum
õ vnitater eccleſie diuiſos. du er b.
Osu ſag qlitas go ad pctum iplicant: ad hec neceſſe efſf os relinanene penitens iuit ad phariſe bonis Pallce ſe alijs
Uun . Heſtitnat. vt poſt ↄnerſionẽ animus recurrat. dij niſ angnnet poſtolos nihil inenit au aliſc mhitppt⸗ Eir.
latümm xiiij.ꝗ· vi ſi re. EItẽ Innocen. papa.ij. nin garshleri veſperaroie⸗ dixerunt a. i Lar wii Ti.
lufl gDPꝛo deſen De eodem. ben lu ad nos:tu videris ſi peccaſti: antme. bu. r.
nltrsde⸗ eda.S.xxiij.q. Ratres noſtros epᷣos ⁊ pꝛeſbyte non tibi ſuccurrimus:non pecca⸗ x¶NMõ eripiet᷑.ſicõ
hiu . Siglcenorn. ros admonemus ne falſis penitẽ Portartnſunſd ſnſeipimus: non com temnnnt ecrlcſte ſuffra
tänge S. q. ij . atoꝛeʒ ijs laicoꝝ ani nienteg i fo mittimuſ.nec qualiter de gia. lau.
ſrtafe bUe m de⸗ hi E animas decipientes ĩ iſernñn nas onꝰ docemꝰ.qui cqualiter depo y Vnitas. qꝛ e
d eres ſpagtpinch nelepnzaninn nc mo quid eni nobis miſe Adeſamnemo alnabi
deriri nõ facit lau. S glnib⸗d vno ſolo pnia agitur Sleradilarege lernc diolg. iuſticie. tur prrriſſegi ru⸗
innl⸗ )Egociůj. glio. vnd it de vno vt nõ diſcedatt ab pſocru petri febꝛi tanee oſqͥ oꝛauerät que.c lan.
umin non fnit nanerit: enen eſt. q totã legem obſer baã miſericoꝛdie br Reriil cananeã ipꝛso 3 Ab vnitate. etiã
iita c alij non bmit Uauerit:offendit autẽ in vno: factus eſt ſet petri ie obtulerãt. Interrogal⸗ in neceſſitate. xxxij⸗
,d nõ. tunc rete Om nium reus..ſ.quãtũ ad vi petrum ꝓ ſe effundẽtem di. F. verum. lan.
eichen a ſnteniſt quãtũ ad vitam eternã non fugiſſet mari n lachꝛymas um. lau.
ſſent, Fardar el ouo icut eni ſi peccatis omnibus eſſet ita in⸗ n fugiſſet mari amart: que vitaʒ la * Yudas .c di. F.
ſtiicn pcedentiuns uolutus ſi ĩ vno tãtũ maneat vite eter Haro ipetrauerãt:non turbam ploꝛãtem alij e). c. bis pctis. b.
ien ͦéſi exerce r. Falla. nee ad diuiſosꝰ? diui erat vidue. iunit ſetvſn.
n et ne gotiatiões Popecoctmn licho vel curiali negocio cacanes, da unſſusperiſa ſa. Sa e¶Biniſos. ab yni
A4 ſ babet non it: q ſine pctis agi nullatenus ame eaue ſtannik oig im offeri peccatoꝛ tate eccleſie.ſ.ad pha-
ifu bonu ẽ qꝛ non? pꝛeualet:aut ſi odiũ i coꝛde geſſerit: aut ante quẽ ſtatuit᷑ois languoꝛ:i nullo oo riſeos ꝗ rod ble,
ne ceatũ ſi exco ſi offenſo cuilibet nõ ſatiſfaciat: aut ſi rum ſit indicandus'qui in alio indicare e aa d din nerp̃
t a agroſe vine fendẽti offenſus nõ indulgeat.aut ſi ar⸗ gi Pimptus. iudicascniʒ alium: qui in ²⁰ .Ante quez itj d
, ut cog eeat ma qs cõtra iuſticiã feraa. Racn coceng ſeiplun cognoſtat igit nceergait⸗ .
G H J S rget in ſe ꝙ alios vi et ſibi „. Judicadus. pec-
de ſibi offer cant ergo du in erimi
iiii

ne ſunt ſacerdotes iniungendo penitentiaʒ.? veꝝ k. xt. ð.ij. q. vij . itẽ ĩ ena
gelio. qd & ſi neceſſitate ſuꝰ parochianꝰ petat ab ee pniaʒ. R. ↄteratur.? ſta
tim iniungere poterit.xiij.di.in ſumma.b.
a .α Banoſuz. . danabile. b Sine pctõ.moꝛtaliih.
e¶ Sẽp remittebãtur.xij:q·ij · gloꝛia.ſ. de cõ.di.iij.aquã. b.ar. ꝙ veniale ſi
ne mõtali remittat᷑
nõ credo. ̊ venialis

ad ſpecies ſed hic ſpecificat.vel ibi fcã ſnit confeſſio epᷣo vt ſocio vel

boi non vt deo. 5. xi. · i c. I. lan.

y CVDꝛus nota ꝙ pꝛius dʒ cõfiteri ſuo ſacerdoti.łʒ alteri poll

1

dicunt q̃da q̃ reuera

tiã ⁊ experimẽta caun-

re caueat vt a ſe ꝓijciat qͥcqͥd dãnoſũ in

molia thetuüt aür alio reꝑit. aiaduertat qð dr:qᷣ ſine pcõꝰẽ
certomjs remittebur Pus in illa lapidem mittat.iõ.n. liberauit
quãtũ ad penaʒ legis peccatricẽ qꝛ nõ erat q iuſte pijceret lapi
euitãdã:quo ad deu,z dẽ.qũuo lapidaret:qͥ ſe lapidãdũ cogno⸗
at non remittebãt. ſceret. nullꝰ enĩ erat ſine pcõ in quo intel
d Criminale. bic ligit᷑ oẽs fuiſſe reos.nã venialia ſemꝑ re
nnle d neremittebat p ceremoias ſic in eis pem
tur vt adulteriũ.· arx Erat: criale erat. deterioꝛes itaq in hoc
ſig.i. c aüt dicit. dotes ſũt ſe pꝛius nõ edificãtes illiſ
xxij·q.i. ꝙ aũt dicit. l. ſacerdotes ſũt ſe pꝛius nõ edi icates⸗
e Quod timnerũt qͥ dñm obſeruabãt inſidijſ. In hoc itaqʒ
acerdotes iudeoꝝ. patẽtiſſimũ ẽ crimẽ ſacerdotum ⁊ Vltr 4
f¶ Anod illis.ſl m moduũ deteſtabile: qꝛ nõ pus ſe iudicant
dʒ alioſ indicare.lau. Z alios alligãt.dʒ eni timere crimen qð
Slicsen tManaren. timuerũt ⁊ deteſtabile eẽ indicauerũt et
b . Quii boc g in⸗ ſenſerũt hi:q adeo erãt ceci p ſümã ſe api
dicãdꝰ indicat. lau. entiã ſperabãt cape ſuis inſidijſ:qð illis
i¶Sciat. ar. ꝙ iudex patuit. ꝙ tũc qͥſss vitauit vitet ſacerdos
ignarꝰ iuris nõ debet quiĩ hocerroꝛe illis iudeis peioꝛ extitit.
eſſe niſ habeat peri / Caueat ſpũaliſ iudex ſicut nõ cõmiſit cri

mẽ nedtie ita nõ careat munere ſcientie.

la. vi. ar. e ð ↄſue. ad iudicare. Judiciaria eni ptas hoc poſtu
noſtram. lau. lat:vt qð dʒ iudicare diſcernat.diligens
le . Cognoſcere. xx igf inqᷣſitoꝛ ſubtilis inueſtigatoꝛ ſapiẽter
xyiij di.nullꝰ ſacerdo ⁊ q̃ſi aſtute iterroget a pcõꝛe ꝙ foꝛſitã ig
tũ c c⅝. bug. rat vel verecũdia velit occultare.Cogni
I¶Inueſtigatoꝛ.ar. to itaqʒ crie:varietates eiꝰ nõ dubitet in

ꝙ ſpecialiter ĩ penitẽ

ie querendũ ẽ an hoc
vel illud cõmiſerit.ar.
xliij.di.ſit rectoꝛ. ver.

ueſtigare ⁊ locũ ⁊ tpᷣus ⁊ cetera qͥ ſupꝛa
diximi exponẽda eoꝝ q̃litate.qᷣbꝰ cogni
tis adſit beniuolus ꝑatus erigere ⁊ ſe/

qꝛ increpãdo.ff. de q cũ onus poꝛtare.bẽat dulcedinẽ ĩ affecti
ſti.l.i. .quoniã. exẽ dee one pietatẽ in alteriꝰ crie.diſcretionẽ in
peni.? re omms. varietate.adiuuet ↄfitentẽ oꝛãdo elemo

m Erigẽ. S. e. diſ. v.

ſynas ⁊ ceta bõa ꝓ eo faciẽdo.ſẽꝑ eniʒ

ↄſideret.h. . 5 r Eer
Lonſolz iuuet leniẽdo ↄſolandoꝰſpe ꝓmittedo:⁊
8 olach⸗ * ciü fnerit op?ẽt icrepãdo.Doleatloqn⸗
o Soleat. doloꝛe,y do inſtrnat operando: ſit particeps la⸗
ꝓ ipſus pcõ ondat. boꝛis qui particeps vult fieri gaudij.do
p ¶ Perdat.per negni ceat perſeuerantiam:caueat ne coꝛruat

gæetia. lxxxi.di.lau.

Aox.i.ſtati. ar.

ne iuſte ꝑdat äsl
vere pẽitet vel ſi pnia poſſit ei acquirere

bi obnt emorin gram nõtñ mor reſtituit i pfatẽ pmã. ſi
non reſtituñt. vt diri. Eni petrus p lapſũ reſtituiꝰ fuerit ⁊ ſepe
l. di. miroꝛ. fIfapſis ſacerdotibꝰr̃ddita dignitat᷑ ſit po
r Recidẽda.ldi.y teſtas nõ m̃ neceſſe ẽ:vt hoc oĩbꝰↄcedat᷑
Simerer P Bhock ecxan Gorkate Jruent, eni Zucroꝛuas 7
qn peccatn inu q̃ ↄcedit:⁊ q̃ſi imꝑat:inuenit᷑ alia qͥ mini⸗
ren ic dit. me ↄcedit: ſʒ vetat qͥ ſcripture non⸗ repu
plurimos. vel hoc enz Snat ſʒ ↄcoꝛdat ſi locꝰ⁊ tpᷣs ⁊ modꝰpnie

nõ eſt ſcand alũ multi

pacẽ adhibeat.Cũ eni tot ſũt qui labunt᷑

tudinem puniri.lan. vt pꝛiſtinã dignitatẽ ex anctoꝛitate defẽ⸗
Reſtitui. niſi in e⸗ dãt: ⁊ qſi vſũ peccãdi faciant ſibi:recidẽ
noꝛmibꝰ. vr.l. di. mirõ da ·ẽ ſpes iſta.ſi vo locꝰeſt ſibi iſta nõ cõ

Acerdos ⁊c. re-
citet. põe ꝙ ſacer

no põtifice.Caueat ſacerdos:ne pecca⸗

1Jquis poſitus invltima neceſſitate
ſue egritudis voluerit acciꝑe pnĩa
2Z accipit ⁊ mox recõciliabit:⁊ hinc vadit
fateoꝛ vobis:⁊ ñ illi negamꝰqð petit:ſʒ

Em
pus

bic i

modum confiteatur. laun. S
3 ¶Cõmiſt id
ſt cmus hano
currant:reſtitui pñt qͥ peccãt.itaqʒ ponti cvianus eſt.
fex iuſtꝰ pfectus atqʒ diſcretus no cogi illaenunnoba
tur ſuos ſacerdoteſ ſemper abijcere nec merdpet re.
mox reſtituere niſi ſtatutũ fuerit a roma autem.

2 .Pꝛo isͤran

ta pniuʒ alijs manifeſtet.ꝙ ſi fecit depo tia. p ignoꝛan
natur. Ande greog. tia ei aucte hu⸗
Seponatur ſacerdos:qui pcã peniten⸗/ ms candis Nore
tis publicare pꝛeſumit. H ſine loetia vols
Acerdosante oĩa caueat ne de hil ſiillius pſbyteri
gei ↄfitẽt pctã ſua alicui recitet ꝙ ea iperiti ſuffccit h
cõfeſſus ẽ nõ ꝓpinquis nõ extraneis ne a inrecedi. ar.
qʒ qdð abſit ꝓ aliquo ſeandalo.nã ſi hoe ff.de 2di.iſti
fecerit deponat᷑⁊ oĩbꝰdiebꝰ vite ſue ik⸗ ſub. pl iz nun
minioſus ꝑegrinãdoꝰꝑgat. Qõ auᷣt acrege eck
or vt penitens eligat ſacerdotẽ ſcientem umplici vboen
ligare ⁊ ſoluere:vr eſſe ↄtrariũ ei: qð in penitentis ꝗdiẽ
canonibꝰiuẽit᷑:vt nemo vʒ parochianũ ſnũ ſacerdoteʒ
alterius iudicare pᷣſumat.ſʒ aliud eſt fa⸗ imperitũ.ſc qe
noꝛe vel odio ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ cõtẽnere n eſtyeriſmile
qdð ſacris canonibꝰ/phibet᷑.aliud cecum cũ mendacio
vitare:q hac auctoꝛitate quiſqʒ facere Kiatad —
monet. ne ſi cecceco ducati pꝛeſtet: am taiiſ aleſſtoaud
bo in foueã cadant. ¶ Uñ vrb. pa.ij. quis accipitañ
CEuilibet ſacerdoti commiſſuʒ niſi ꝓeiꝰ ſuo iudice cõtra
ignoꝛantia alter ſacerdos ad penitenntã bac ↄſtitutionẽ
non ſuſcibiaat. nd oꝛdinatus a
acuit:vt deinceps nulli ſacerdotũv och reci
liceat quẽlibet comiſſũ alteri ſacer⸗ i aczec
doti ad pniam ſuſcipe ſine eius conſen? Poleo i munn
ſu cui pus ſe cõmiſit: niſi ꝓ ignoꝛantiaꝰ lem. ve ẽ ſchola
illius cui penitẽs pꝛius ↄfeſſusꝰ eſt:qqͥi vo riibus ꝗ vadunt
ↄtra hec ſtatuta facere tentauerit grad? sd icluſos ꝓ pe
ſui periculo ſubiacebit. SHi.VI. mitentia ñ ybi
Eñmpus' vero penitentie efk audiüt dininap
vſq; ad vltimum articulum uz anea Dids
vite. Ande leo papa. deben vare &
De eodem. de deci. nouum
Emodeſperandus eſt duʒ in hoc genus. b.
coꝛpoꝛe ↄſtitutuſ eſt:qꝛ nõnũq; q aſelna.
diffidentia etatis differt: cõſilio maturio elre vuit he
e Kemelctkk eelan
. canſa. lNa.,

non pᷣſumimus ꝙ bñ hinc exit ſi ſecurſſ lun⸗
hinc exierit ego neſcio.pniam dare poſ- latur i 0
ſumus:ſecuritatẽ aũt dare nõ poſſumuſ Ss deeraons
nũquid dico dãnabit᷑ſj non dico libera recipiendus ad
bit᷑. vis ergo a dubio liberarivis quod ẽ pniam. bocẽ an
incertum euadere:age pniam dum ſanꝰ vtilis fit pnia qᷓ
es: ſi ſic agis:dico tibi ꝙ ſecurus es:qꝛ uiugitur in moꝛ
Tis articnlo ? vi
detur auguſti.ĩ

doti ↄfitet aliquis aliquod crimẽ.⁊ excõicat epᷣs oẽs bnius criminis ↄſcios
niſi veritatẽ reuelauerint.ẽ᷑ in q̃ſtione an pᷣſbyter ei reuelare teneat᷑.vꝛ hic
ꝙ nõ ⁊ ar ex̃ de offi.oꝛ.ſi ſacerdos.⁊ ex de adul.ſignificaſti.pᷣterea hoc pꝛo
bare nõ põt.pᷣſbyter igit dicere nõ dʒ.vi.q.ij.placuit.S.ij.q.i.ſi peccauerit.
⁊.q.vij.plerũq;.pterea nõne ſecretũ fuit. celare debnit.xxij.q.v.de foꝛma.
Itẽ iſte nõ dʒ dici ſciẽs.xx.qv.pᷣſbꝛ.i ↄtrariũ facit ꝙ hec pena maioꝛ eſt in
ecclia. magis vitari dʒ ⁊ foꝛmidarixi.q.iij.nihil. Item in excõicatione nõ
eſt tm aie detrimentũ.ſʒ ⁊ coꝛꝑis.xi.qiij.nihil. So. ꝙ in ſecreto epo dicerc
põt.vtpote ꝗ ꝓdeſſe poſſit nõ obeſſe·xxij.q.v.hoc vꝛ.vel dic ibi ſciuit vt ho
mo:hic vt deus.
i ¶ Peregrinando.yt ita agat publicã pniam ⁊ etiã ſolennẽ ſi nõ habetur
ſpes de eius reſtitutiõe.vt.l.di.illud..vi.q.ij.placuit. .ſed illa pena nõ ex/
cludit hãc.vel alr ibi dixit eps eũ pem cõmiſñſſe in genere nõ deſcendendo

boc dubitare nec vult vt videat᷑ in hoc pciſe rñdere.ar.ſe. ſi gs poſit⸗
Et foꝛte ideo dubitauit qꝛ ↄſiderauit qð de facto ↄtingit.ꝛ vix aligi
põt digne penitere in moꝛtis articulo ↄſtitutus.dũ mundũ 2ſderat.
dũ reſpicit filios ? vxoꝛẽ.j.e.ꝭ.vl.vel dubitare ſe oſtendit.nõ qꝛ dubi
tet. qd in boc caſu tenendũ ſit.ſʒ qꝛ in talibꝰ vbis terrere vult nos vi
in ſanitate agamus pniaʒ. Pꝛeciſe eſt reſpondendũ ad hanc qſtion?
ꝑ auctoꝛitatem euangelij:qꝛ in quacũq; hoꝛa peccatoꝛ igemuerit ⁊c.
.. di. i. hoc idem. ꝓcedit ꝗᷣ boc modo.G.pmo ꝓbat vno.c. ꝙ penite
