nim abſenicanoge. tulo terminat ĩ quo ſequit. papa ſcribit dicens. nuſ itt peccata notenn
hnir on andin de In ciuili ⁊ pꝛopꝛio duᷣtax⸗ Flagellet q ſcripta i „ ẽ nota.ff. de iniur.eũ
Gumt illo criminc. vt negocio ad Rri Sütgrer fama cripta n alteri⸗ ꝗ.in pꝛi de imnur. eñ
n arnabeacn Nmrtſhi epiſco io acargnedi admit e Eröaltenmaſunnn bnteſen HChitalteni pn
cne cct. C. qui acuan. lis inneni pi accuſanone culpabi ii alteriusꝰ fammn publice ſeri Bilialteriꝰ. pu
ſonten non bofl cen. is innenitur. ⸗ turã aut verbas ublice ſeri blicec.i.in publi
migti non poſ. l. ij. idẽ ludvero placnit: vt cij rit: ⁊ reptus ſe tverba ↄtumelioſa ofixe co loco.
imin Pieahint cni⸗ in epox alictoſfi ant en agere cepit e er criptura non pbauerit: flia ,Flagellek. imle⸗
iſeſich ameniuf. ur eti ⸗ pſona dãnabilis: de fuerit accuſatoꝛis . ã pꝛius iuenerit rũpat ſi non geʒ capite punit᷑ ſc. ſi
ciuiliter. ff. ö na dãnabilis:de c . vult auctoꝛi pat ſi non t. j. E. ſi
D . nc ß 8:de cetero ad arguẽ nctoꝛis facti ce incurr gs. Hõ penas coꝛpo
ünr accuſatur “ Srrer enn a aiſeſere voluerit. (Nm malignimſpus cõſilio reple . r dieei beatul.
aſſeli mentum falſi tẽ ex cõcilio carthaginenſioctau tus ↄtra caſtoꝛiũ õ Et ꝗ.· ſic. C. ð fur.
Clnt tertadeſeſt Dꝛopꝛi cãz agere vʒ cui accuſ⸗ u0o. ſalé noſtrũ no notariu ac reſpo lle.
mmum re nareſiin Aniber accman ennege ñly. co deſtemone woſnn⸗ ſilẽtio ĩ ciuitatis lo IIncurrerc. põt tũ
Con ſatur matrimo/ enegada. tẽ ſel etia no e da pace callice ebat eũ de facien de iniur. ecũ g.
Fpngt nium. vt extra 4 In accuſatione elx papa oibꝰ ep̃is da pacc ca ide ↄtradicetẽ q ſi noerxierj m Bigqã maligni.
rn ma g a9 accuſatione epiſcopo pis. neqz publice ofe ſenoexierir aa hailgni.
nnomntt ma. accu. poſſ. . ciuiliter poꝛum deficiens ꝗ 5 publice ofeſſus fuerit: qſqͥs ille ſi: none ſinõ exierit:
vtt tuas. J enn, 1 8 1 rtanmun experiri poterit. q hoc agere pᷣſumpfſerit:vel ſenm ie uir⸗. none debuit admoni⸗
nan pꝛefigitur termi zcci or⸗ perſone i iudicio epo⸗ te iniqtatis ↄſilio pbuerit:ex dei cio hecdere excõicati
6 n . 2 DH ρα eiE, .7 ,, :. X O 1 * 5. xij. ij. i. .
. 40s ln⸗ en guedu Bo allimittak⸗nit, meiracſ ar/⸗ v Re an chꝛiſti ſpiritu diffinmns: lſonehie Rigsne
d de erenön rünhmie 1beigs cis ſe ban e painatnel, itetdud Aivarrsdde ,
ncin vbi pꝛoponitnr VO. uerint. Item hadrianus p cas am neſcik: teneri Di vero qꝛ latet: ⁊ it vſqz ad qð tps tc-
“ ermi Ilem badrianus m̃ neſcit᷑:teeneri ad diſciplinãꝰnõ — neat᷑ exit᷑: ſtatim te
Cuink terminus ad ex Se eode papa. ſi täti mali ↄſci iſciplinã nõ valet: tur cxire.a atim tene
Emgng ceptiones ppo & Uod ſi accuſa m.. 1tati mali ↄſcius ⁊ ꝓhibitus: co. tur exire. ꝙ ſi nõ ſe
nde ehgag terde S AVogd ſi accuſatoꝝ ꝑſone ĩ indicio ſanguinẽ domini phibitus: coꝛpus · nt —
ginrt excep Paſtoral⸗ Peoꝛum culpabiles apparnerein anathematis Wrion re pꝛeſumpſerit: tim icidit ĩ rece gtle
uen dem vbi ĩpeti d arguendum non- nit ruenint rac peſker g ſeeſte cutiatur: ⁊ vt fal nẽ. ar/ij.qvij. qᷓpp.j.
Venſen Je vbi ipetei prꝛia cã naen non admittantur: niſi 8 lax ac peſtifera ſacte eccleſie coꝛpo 1 g f. eſtanfr. qep. 1.
— latus alicn⸗ ð elei: r ſupꝛa eiſc verbis diuiſus. Sin autem in eadem ciif deer ſir michteſta —
itnenen 18. vt. veigt. — 2 ifamiã cuiuſdã epischar reſſus publice poteritꝰdocer. nitate in ettalberteg. i n
nin cinilbuſncgoct suſeno pcechti: publich piitoſtendere eroremaſing. ſencrag i Ver obliita ſtipulat⸗
icunen is. ybi per trien Epus aut ſemel Ifiſ euoca te cõfeſſus:dominici coꝛpoꝛis ac 4 per §ej. Petre hiſpan? di⸗
nium expectaf. tuf cauſe ſue die ſtatuta ad uis panticipat onc non ſit pꝛi eſangun Fitorn or diur
aconn yt. C.de. ludi. p iucſcſſe⸗ elſe nõ valẽs ꝑ ꝓcuratoꝛe,ʒ ʒ a ſancte eccleſie pꝛinatns: nc⸗ X iſ. CTöpur, c.
porandum ꝓ iudiei ſe repᷣſetaui S Peuratoꝛez; t e eccleſie coꝛpoꝛe al eri vl. hec tñ vitas ẽ ꝙ cõ
nige, bPemndn ntin vane Etauit: abſq ſy nodali audi ſtat. CIdem in concilio el benan ri itio affumalt ait
40 Aldimatur. tia danat. demnz iudici⸗. Aen eet Sdemin concilo elbertanog. Firmatiua alr
vt Cqui acuſ nem iantg nogeend nore appellanio anbeclelinpomn ul iasleu ſoe⸗ Ren wi egnn
dtcſe poſ.ſi ea. .l. aui epus ↄquerit᷑ tãdẽ i ipſ atoꝛis imimicitia ee ig pommt. Luiü. n. dr ſi itraneris
wenhii⸗ c eren cit accuſatoꝛ. ehin ꝓPbatione defi⸗ Pani inuenti fuerint famoſosli⸗ birocerg ik ſic..
. irte obauertt. na ſit feriẽd SS 8 Amo guerit q pe⸗ 4.2 bellos iu eccleſia ponere li⸗ cũ pꝛimũ potes itra
ag ſnutn ſacramen us q famoſuʒ libellũ clane matizentur. nere anathe⸗ re ires xr. ſ ocodi.2
girfnthi, tuʒ: ſufficit ĩ ancu c Ntez codice lib. nono tij demo ↄditio. F ditiq-
loenid⸗ caſi lcit ĩ hoe i clancu m. de famoſis libellis. Amperat 10 i negatiu tio⸗ aaſtio
ſinnene, Edeneegen D JSI per atoꝛ val⸗ ñ̃ riun ſi cxrpoif:
Nicine non dere cre in bone c. ol optatum. èDMU nac R ci pruni
danti/ iugt mn eulritur , plene pꝛobe extra de pꝛocu.ex inſnuatione. L wer wWi naͤſen
ane lucdi. cum bertoldus. tur canſa abſentic. vt de ſen ?ẽ re poſito ⁊ ĩ caſu libertatis. ptff ð ver. obli. ita ſtipu
us.qr.contra extra de in i c. pt e de ſen. ⁊ re to ⁊? ĩ caſu libertatis.vt.ff.ð manumiſ. lato. §. j. niſt P
d erlac non adrhitamm:iſtimi ape in integ reſtiex literis. n UDnblce de e t Kihio annhus eb gentenile lniſti cal bic
antig e (Uon admittatu 4 deſt expoſituʒ..iij.·x.ſi gccuſatox. cd eehroctaceſech iſtud eſt PDecfanoncerthgne dicitur non tibi di⸗
Pinuen contra epi ur. quidam di⸗ . M nine: ſed bic de manifeſto lie ecriminis: vel ibi loquitur deoe
j narhiſtopum. cunt ꝙ in nullo crimine admittatur 6 doiſcipiinannndeſtenr mognn. nn. n. dede⸗
. excipiuntur excommunicati r terit.ſed nonne reus onem.
X. nnlur excommunicati. vt. S. e. q. j. c. j. L non ed nonne reus hunc accnſatoꝛer
i Einpubacaakn ”õäsõäs on pꝛemonuit.vel qð veri ccuſatoꝛem poſſet ren . en
ſeſen ſeel nctarum r i eiferes, na nanotecayf de eu dere de eocrſtig vennaeſt qun 4 iubecnefknniuterun e eun
ud. Ilem fallit in vſurario. v qui ma.accn. poſ. cum. ĩ ententiam: tamen in odium ſuunt. certe licet iſte ſit infamis ir en. ſec
ine, libertis 2 parentibus.pt. ij vt extra de vſur. quia fruſt poſ. cumn.i nen piſecle n in odium ſuum ? in fan ſit infamis ipſo facto ⁊ ꝑ
unnte qij. .. hoc in muli. us. vt. ij . q.j. pꝛobibentur. Item in ra. Iem falliti cagl vt ſic clarcat de innocentia rei: x vt oꝛem rei admittitur baacenſan
e cribus. muliere.yt. xxxij. glumnia. ? ſic eſt hic ſpeciale ꝙ aliqui ccuſatoꝛ non pꝛobans puniatur ð
LMVU ” onem licer non pꝛoſeqnamm ſua quis criminoſus admittirur od accuſ 5
M qErroꝛem. 5 d met conn yvel ſuoꝛum iniuriam rad acchlati
Pyamt treems oi viiſ conſucmudo if i, notandum

2 Si quis capitali.ſi capitali fuit erimen conſeriptuʒ alias non vt. S. can ⸗

Cauſa

oxi.q.iij.ob carmen. .. item in criminali.

rie ſit citatꝰ.vt.C.qũo ⁊ qñ iudex.ↄſentaneũ.⁊.lł.tres denüũciatiões.⁊.

— — . 2* 2 . =£ 1 ⸗
2Ecalio. ſi ter citet̃ ꝗs lʒ nõ dicat᷑ perẽptoꝛie:tñ ſufficit hoc vt perẽpto/

I.ceſſante.illð tñ pzere dʒ iudex ꝙ perẽptoꝛie citet.⁊ dʒ cõminari ꝑti ſi nõ
ff. ö

venerit ꝙ ꝓcedet.ff.
iudi.ĩ pereptoꝛio.⁊ vł
ĩ pꝛia vl ſa vl tertia ci
tatiõe põt citare ꝑem/
ptoꝛie.vt e de ite. re⸗
ſtit. tũ ex lris.iĩ fi. T. ff.

ð iudi.nõnũq; dũmõ

nimis.vt ex ðt

e¶ Venerit. ſi ali s8

iuenit᷑ rome ꝓ ſua ne

ceſſitate vl ex cã dele⸗

gatõis vl appellatõis
n cogit ibideʒ rũdere

iz pot domũ reuocaf
vt. ff. de indi. l. ij. · eQa
quoq; ff. ꝗbꝰ ex cau.i
poſſ.ca.l.ad cognitio

nẽ.⁊ ĩ au .ð ſanctiſ.
epi. S.ſi vo ep̃i. col. viij
ſecꝰ ſi ſit ibi ex volũta
te.vt in autẽ.e. S. ſi gs
epũs aut clericꝰ. C. ð
epiſ.⁊ cle.oẽs. . ĩ hac.
nã roma cõis pr̃ia ẽ.
vt. ff. ad munic.roma.

nã cũ epi faciũt ↄcilia
bñ tenet᷑ ibi glibet rũ

dere.ex ð libel.ob.c.i.

nã illuc glibet genera

li citatiõe citat᷑. vt di.
xviij.ꝑ totũ. Quare g
dicit hic ꝙ nõ teneat᷑
rñdere coꝛaʒ ſynodo.
dic ꝙ appellat hic ſy⸗
nodũ aliquẽ ↄuẽtum
epoꝝ ꝗ pꝑ neceſſita/
ẽ aliqua fit.ñ tñ ſyno
di cã veniũt.vl dic ꝙ

ſpeciale ẽ ĩ accuſatiõe

vt accuſatꝰ nõ teneat᷑

rñdere coꝛam ſynodo

niſi hẽat iducias. ſecꝰ
i ciuilibꝰ cauſis.

20 Reſenti. yl itel⸗
ligit hoc.c. ð ra
ptoꝛibꝰ reꝝ ecclaſtica
rũ vł pp odiũ eoꝛũ.vł
ð clericis ĩ eadẽ ciuita
te ↄſtitutis qbꝰmino

res dant᷑ iducie qᷓ; re⸗
motis.vt.j.ea.q.iij.ſi

egrotãs: vl de laicis:
vl ſũt paternales ad/

iectiões vłꝑ q̊s ꝗs ex

pectat᷑ ẽt poſtq cano

nice ⁊2 tõs legitimuʒ
citatꝰ non venerit. vel

non tenet per illud.j.xxiiij

tinianꝰ ⁊ valeriꝰ. & Si quis famo ſů li

bellũ ſiue domi:ſiue ĩ publico:ſiue ĩ qcũ
qʒ loco ignarꝰ repꝑit:aut coꝛũpat pꝛiꝰ
quã alter iueniat aut nulli cõfiteat iuẽtũ.
Si vero ñ ſtati eaſdẽ chartulas vel coꝛ
rupit:vel igne cõbuſſerit:ſʒ vim eaꝝ do
loſe mãiſeſtanerit.ſciat ſe quaſi auctoꝛẽ
huiuſimõi delicti Canaalnſn ſubingãdũ
Huiuſmodi ãt libellꝰ alteriꝰ opinionem
non ledat.
Oecatio ãt eiqͥ ipetit:ñ ſemel
bis ⁊ tertio ꝑ cõgruũ ſpati
uʒ:fõnabilibꝰ ſcriptis dʒ fie
ri. Ande damaſò papa ſcribit dicẽſ
Yocatio ad ſynodũ eius q ipetit i ſcri

Hcatiobad ſynodũ iuxta decreta

patx canõica eiꝰ qͥ ipetit: rõnabilibꝰ ſcri
ptis ꝑ ſpatiũ dʒ fieri ↄgruũ atqʒ canoni
cũ:qꝛ niſi canõice vocatꝰ fnerit ſuo tꝑe⁊
canõica oꝛdĩatõe:lʒ venerit ad ↄuẽtũ q̃
cũqʒ neceſſitate:niſi ſpõte voluerit:nul⸗
latenus ſuis reſpõdebit inſidiatoꝛibus.
¶Item ſilueſter papa.

AMuib tẽpoꝝ ſpatij reuſ vocet ad cäz.

—*— „

eſenti decreto cẽſemꝰvt i pꝛimis

paternalr. vocẽt᷑:⁊ ꝑ.iiij.dies expe⸗
ctẽt᷑ nulliꝰ eccleſiaſtice rei ĩterdicta licẽ

tia huic vero expectatõe itex addant ſe
ptẽ dies iterdicta eccli itrandi licẽtia ⁊
oĩa diuina officia audiẽdi. Poſt vero

addãt᷑ duo dies qͥbꝰ a pace ⁊ cõioneſã

cte ecclie ſint ſuſpẽſe. Deinde vero itex
alijs duobꝰ diebꝰ ſub eadẽ expectatiõe

expectẽt᷑:qbꝰ vno die ſupaddito:oĩ ex⸗

pectatõe veluti iã deſpata vẽia reꝰ mox

anathematis gladio feriat᷑. C IJItem da

maſus papa.

Huiliꝰ accuſatio are ſuſcipiatur.
E apoſtolicã vos ac

Elatũ ẽ ad ſe
cuſatões frm ꝑ ſcriptasſuſciꝑe ab
qʒ legitimo accuſatoꝛe:qð deiceps in⸗
oꝛbe terrax fieri apoſtolica anctoꝛita

ꝓhibemꝰ. ⁊ qdð nuꝑ factũ eſt abſqz vlla .

retardatõe coꝛiger̃ curamꝰ. Nec vnqᷓ
pꝛis ꝑ ſcripta eoꝝ qͥ accuſat᷑ cãs diſcute

re:quã ꝑ qrelãtium iſtitutionẽ vocati ca

e . Addantur ſi. C. iudi. auten inbemꝰ er de dol. T otu enʒ olim.

f¶Cõione.ſʒ nõnec eadẽ hec pena cũ pꝛia.nã c

ſũt ſacramẽta ccclæ.vt. xij.q.ij.ðᷣ viro.⁊.xxxiij.q.ij.latoꝛẽ Iteʒ nõ põt ĩtelligi

2„

ð cõione fideliũ qꝛ ð illa loꝗt ĩ fine.ſʒ dic ꝙ logt ð cõione fratrũ.i:ꝙ nõ cõi⸗
cabit alijs fratribꝰ vel in choꝛo vel in menſa vel in doꝛmitoꝛio.
83 B Elatum.ſcripta.ſic.S.ij.q.viij.per ſcripta.

eſtimoniũ. iudiciale.n plr̃as põt aligs phibere alij teſtimoni
nʒ fame ſue.vt lxxj.diſ.erneo.⁊.c.hoꝛtamim.⁊ ð co.di.j.iubemꝰ.ſʒ iudicialeñ

i ¶ Ira.qꝛ tpe ire ñ diſcernit hõ qð iuſtũ c᷑.vt.xi.q.iij.illa.

k NJYpꝛiates.pacificare.por ꝙ index cõponere iter ptes.vt· xc.di.ſtudẽdũ.
ẽbꝛoxꝑ.⁊.q.iiij.ſj illic. ff. ð no· ope nũci.l.j· S. põt. ⁊

2.xxiij.q.ylt.ſi gꝗs m
ſi.ff. ð vſur. eqſſimũ.ſq hoc verũ ẽ ĩ crie qð nõ ĩducit depoſitionẽ.qꝛ in alijs lʒ

põt iudex ex offic io ſuo ð crie iqrere.vt ex ð coll.detc.c.j·?. ij. ?. C. ð
abol.l. ij. Similr i denũciatiõe nõ admitti cõpoſitio.vt.s.ij.q.vij. qꝑp. vel i⸗

reingi cum nõ accuſat᷑ de ĩiuria facta eccleſie ſjʒ ꝑſone.xxij q.·iiij.ſi is q.⁊ ſie
ñ obſtat.ij.q.vij quapꝛopter.pel melius ibi loquit᷑ in denunciatione ad quã

gquilibet tenetur.de hoc notaui.S.ij.q.iij.ꝭ.notandum.ij.in fine.

EQnid eis.ſic.lij.qix.indicas.extra de dila·pꝛeterca.extra de ap.ſignifi/

cantibus.

ni iterdicit eccla interdicta

. Qod antẽ.· In cã iiuriarũ dat ꝓeuratoꝛ. Itẽ ĩcrie ſuſpeei·

yt. ff. de pꝛocu.non ſolum.ꝭ.yvl.⁊. in minoꝛibus criminibus.

ta.vt. C. ð aſſer.
nonice ad ſynodũ veniãt ⁊ pᷣſens ꝑ pᷣſ⸗ hicgaan R
tẽ agnoſcatveracit ⁊ itelligit ea qͥ rei obi cogunt᷑ dare ꝓ⸗
iciũt. Ieges.n. ſeculi accuſatoꝛes pᷣſetes curatoꝛe rt eße.
exigũt ? nõ ꝑ ſcripta abſentes. Añ cano mſſececus ril
nica patx iſtituta nõ ſemel ſed ſepiſſme Cte un
. ¼. — ,„ roS 1 b 2 ꝓcu. vlti:ð
lamãt:nec accuſatiões necteſtimoniũ boc pleniꝰ inue
vllũ ꝑ ſcripta poſſe ꝓferre. nec de aliſs mnies ð ij pj. ſi
negocijs q cũqʒ teſtimoniũ dicãt: niſi de quando.
his qͥ ſub eoꝝ pᷣſetia acta eẽ noſcũt. Si⸗ 8 egrotãs
milr ⁊ qͥ accuſare aliũ elegerit: pᷣſẽs ꝑſe legatü ſed
⁊ nõ ꝑ aliũ accuſet:ĩſcriptiõe vʒ pᷣmiſlſa. nüad enc iſi⸗
Neqʒ vllus vnquã iudicet᷑ antequã legi eximda 6 eene .R—
timos accuſatoꝛes pᷣſẽtes hẽat: ⁊ locu,ʒ cceſſitate ꝓcura
defendẽdi accipiat ad abluẽda crimia. toꝛeʒ mitiere re
Curãdũ qqʒ ẽ ne ira ccuiquã ſurrepat fa ſpõſax noie ab
ciatqʒ citiꝰ oẽ qð nõlʒ. Itẽ felix pa- ſentis. nõ videf.
pa anaſtaſio t oĩbꝰ oꝛiẽtalibꝰ epiſcopii cc5 en qrcli.
Hi aut timoꝛe eiecti aut ſuis rebꝰ expo⸗ nma ſſ abſec
liati ad ſynodum non vocentur. poſtmoci poet
pꝛimates accuſatoꝛes eox cum inſtã cam abſö⸗
eis pacificarefamiliariter minie potue-⸗ tieretractat ſe⸗
rint:tũc tꝑe legitimo eos ad ſynodũ ca tẽtia:lʒ nõ miſe⸗
nonice antea ↄuocatã nõ infra auguſta rit ꝓcuratoꝛ ſt
tꝑa canonice ↄuocẽt:⁊ nõ pꝛiꝰ quaʒ eis ꝗl de ſen⸗⸗ Ne.
ꝑ ſcripta ſignificẽt ᷣd eis opponit᷑ vtal vij⸗ vi Eil
reſpõſionẽ pparati adueniat:nam ſi aut inorie l de⸗
vi aut timoꝛe eiecti:aut ſuis rebus exrpo na ꝓmiſiſſet ali
liati fuerit:nec cãonice ad ſynodũ voca gs ſtare indicio
ri poſſũt: nec rñũdere emuł debẽt ãteqnã ad cenũ diẽ:ſp
canonice reſtituant᷑: ⁊ oĩa ſua legalr eis barct iuſta cam
reddãt. ¶ Mis auctoꝛitatibꝰ enidẽtiſ⸗ abſentie enc⸗
ſime dakt itelligi ꝗõ niſi qs cãonice voca biſteotro d
to fuerit: ẽt ſi aliq occaſiõe ad ſynodum qs cx litigatoꝛi
veniat:ſuis nullatenꝰcogit᷑ rñdere ĩſidia ba naʒ egritudo
toꝛibꝰ.Canõica ãt vocatio ẽ qñ ſeruato indicis vl ptis p
diex iterſtitio ſy auctoꝛitatẽ bti ſilueſtri rogat die ff. de
cãe ſiue lr̃iſ adeẽ iubet᷑ ͥbꝰqͥd ei obijciat ed Sn i
daire Klig⸗ bape ſignificari oʒ. 3 abaͤtno e
Mod auũt ꝑ ꝓcuratoꝛẽ cãam ot dele aſinls
ſuã agere valeat: qͥ ipeditus tionibꝰ. Itẽßm
cãe ad eẽ ñ vʒ auctoꝛitate ro boc nõet᷑tmellõ
mãe ſy nodi:q̃ tpe hadriani 4itio illi q ab
pape celebꝛataẽ: ꝓbari vr:i vgr inſta ciin l
ſic ſtatnt legtt. Pꝛo ſe legatũ ad ſy ſtada non
nodu mittat quẽ grauis iecitas ait vult lteres ſuffi⸗
IJegrotãs fuerit epũᷣs:aut aliqͥ eum cit eiſi mittat
grauis necitas ðtiuerit ſe legatů curatoꝛcʒ. xl. f·
neralr tradit ꝓ

regula quotienſcũq; quis abeſt ex neceſſitate non ex

nit ei ſiue hẽat ꝓpcnratoꝛẽ ſiue nõ vt.ff.ex ꝗ cau.ma.ſʒ 2 ſi ylti. Itẽ ſuf
ficere dʒ talis ꝗ allegat cãm abſentie.vt. lxy. di.ſiqs. Ccõlra ꝓbat ꝙ n
ſufficit mittere pꝛocuratoꝛẽ ꝗ alleget cam abſentie niſt alleget cãm caun

ff. an per aliũ cauſe ap.l.j.qꝛ ĩ leuibꝰ cribꝰ non fit iſcriptio.
ff. de accu.lceuia.? ad allegãdũ cãs abſentie ĩ ciu li dari põt
Xcuratoꝛ:ſ⸗ 3i actiõe populari nõ põt ꝓcuratoꝛ dari.ff. de ꝓ

cu.lʒ.⁊ in cã ſigꝗ

poluntate: ſubue

ſe. vt. xviij di epũs. nã ſicut ꝗs põt mittere nunciũ ſic ⁊ pꝛocuratoꝛẽ. pt

er de ap.ↄſtitutus. Nec excuſat᷑ ꝗs ꝑ iuſta abſenti qn ſt iat miſſio ĩ pol
ſeſſionẽ bonoꝛũ ſuoꝛũ ſi nõ ſit ꝗ defendat eũ.vt cx de eo ꝗ mit. ĩ poſſ. c.

2 — —

vlti.nec exuli ſubuenit ſi nõ reliꝗt pꝛocuratoꝛẽc.vt.ff.de mino.papinia/

—,

nus. nec ei ꝗ appellatõis cam pꝛoſegt.vt.ff. eũ ꝗ ap.iĩ pꝛouincia debere
mec wo reipublice vt. C. ð iite . te igno
rare. Ad hoc dicũt gdã ꝙ actoꝛ ſꝑ tenet᷑ mittcre ſuũ ꝓcur etoꝛem ſiune

— —

delendi.l.j.⁊.ij.nec ſubuenit᷑ abſenti cã

poſſit ſine non poſſit venire.pid qð legit. ff. de diuer. ? tẽpo. pᷣſcrip.lj·

—

reus aũt nõ tenet. Melins põt dici ꝙ ſiue ſit reus ſiuc ſii actoꝛ:

ſtã cãm abſentie nõ tenet᷑ mittere niſi ſub hac foꝛma ſit citatus vt ven

at vel ꝓcuratoꝛẽ mittat.pt ꝓbat᷑ ex de dolo ⁊ ↄtu.cũ dilecti.i fi. aliogn
ſufficeret talẽ mittere ꝗ alleget cãm abſentie. xviij. di placuit.⁊ ex ð ſen
ten. 2 re indi.tenoꝛ. tñ ſi diutino ipedimẽto ꝗs ẽ detẽtus ſi tale ſit nego
poſſit iſtrui ꝑ ꝓ
curatoꝛc ſicut ꝑ dominũ bene tenet᷑ mittere ꝓeuratoꝛẽ talẽ ſufficienter

ciũ qdð poſſit expediri ꝑ ꝓcnratoꝛẽ: ita vt plene index

iſtructũ. æ ego credo ꝙ decrq̃relã tales cãs appellat granes qᷓ ita intm

ſi bʒ iu

Ce

hihlmmi⸗
Möſctin
Cütügt
cſtuze
ocmen
fint
Cndtifl
dgae
nifint
Pit
iiris
Neimnci
fnnhin⸗
ſipennet
ideſnen
änct
1nſeſfii
rotr
napniet
Gofnetat
Nmii
bant tfi
Cbteſie
Nteinfi
Pannn
Unrt
treſen
“
ſeiciiſit
noiſſtl
aglin
röaünt
Gioet
nir gti

toldt
gi,
ſrgen
Cel
igt
nſih

— =——

S⸗

4

☛ =

4

= .
—

nli
n
rnui
Nunt
ſrnge
int iit
legtene
unſi
vgnilne
nſii
volinct
küir
Nent
ceanr 8
antef

k

pꝓpcuratoꝛẽ:tun
P ſe litigabit ſi
cut illuſtres pau

v.

cate ſũt ? inolnte: ꝙ nõ de facili ꝑ ꝓcuratoꝛẽ poſſũt expediri. ſed tamẽ
nõ nego quin ſemper poſſit actoꝛ mitti in poſſeſſionem reꝝ abſentis
ex quacunq; cauſa reus abeſt vbi actio eſt tempoꝛe peritura. Jor.
a . Min ad cauſam-id eſt ſinnnennn.
b AKliena.yl qꝛ vocat᷑ a rege.vt.xviij.di.ſi epᷣuſ.iñ canõ alia tria exci

pit:ctatẽ:⁊ egri/

tudinẽ:⁊ grauio

rẽ neceſſitatẽ.vi
xviij. di. placuit

Item ſi ad teſti

moniũ dicẽduʒ
vl ad municipa

les neceſſitates

vocet᷑.ff. ſi quis
cau.l.ij. in pꝛin.
Itẽ ſi occupatõ

ꝓpꝛioꝛũ negoci

oꝛũ euʒ vꝛgeat.
yt. ff. de re iudi.
ↄtumaciam.

b ¶Reos. defẽ
di.ſ.ad excuſati
ones ꝓponẽdaſ
⁊ ẽt ad exceptio

nes obijciẽdas.

yt e de accuſa.
veniẽs.⁊.c.ſup
his.Meliꝰ ẽ.n.

q̃lẽcũq; ꝓcura/

toꝛẽ admitti: ;ᷓ.
abſẽtẽ. ⁊c. ff. ð ꝓ
cu.puũ. . publi /

ce. C. ð ꝓcu. exi
gendi. ʒ. D. di
cat ꝑ legẽ iſtã ꝙ

pʒᷣ litis ↄteſtatõ

nẽ põt iteruenit

uratoz ad de
fedẽedũ ĩ erimie

Kc MNcrimia
libꝰ. niſi in
aſib? nötis. ij.

pes. vt in autẽ.
ð illuſtri. ⁊ g ſuꝑ

illuſtrel ſũt. col.

v. Jõ ãt iubent

ſacerdotes ↄſti

tuere ꝓcuratoꝛi

qꝛ ñ expedit ſer

nos dei litigio⸗
ſos eẽ. vt extra ð
ſyndico.c.yno.
? · ij. q.xij.ſicut.?
ne cogãt᷑ recede

re a dininiſ obſe

gis. vt. C. ð epiſ.

⁊ cle.oẽs.tũ etiã

qꝛ cãe mãm cri⸗
min bᷣ crear no
ſcut vt. C. de in⸗
di. ꝓperãdũ.ᷣin
pꝛi.hẽbit queli
bet ecclia icono
mum.vt.lxxxix.

—

cũ ſimꝰ. xpj

₰

q.·vij

ad ſynoduʒ mittat:nec a cõiõe ſuſpẽdat᷑
cui crimẽ itẽdit᷑:niſi ad cãʒ ſuã dicẽdam
venitr᷑ electoꝝ iudicũ die ſtatuta lr̃is euo
catonñ occurrerit:hoc ẽ niſi eũ aliẽaꝰpᷣoc
cupauerit neceſſitas ifra ſpatiũ duoꝝ vł
triũ mẽſiũ vł eo ãpliꝰ ꝓut cã dictauerit.
cod.li.ix.ti.ð accuſatõibꝰ ⁊ iſcriptiõibꝰ.
Imꝑatoꝛ alex.aug.Reos capitaliũ cri⸗
nu abſetes ẽt ꝑ ꝓcuratoꝛes pᷣfẽdiꝰ legeſ
publicoꝝ iudicioꝝ permittut. . Ecce
qð epᷣus ipeditꝰ cae ſue adeẽ ñ valẽs le⸗
gatũ ꝓ ſe iubet᷑ ad ſynodu mittere:ij le⸗
gat iſte ũ ad cãzʒ agẽdã ſʒ ad neceſſitatẽ
ꝑ pᷣſetiã ſuã ſynodo exponẽdã mittit᷑: q;
ipedit epũs ſynodo pᷣſetiã ſuã exhibere
nõ valuit.Eaãʒ ãt maxie crialẽ nulli niſi
ꝑ ſe agere lʒ. ¶. AUñ hadrianꝰ papa ait
Erialr accuſãs vel ꝗccuſatꝰ ꝑ ſę expiaf᷑.
Ncrialibꝰecauſiſnec accuſatoꝛ niſi
p ſe aliquẽ accuſare põt:nec accuſa
tus ꝑ aliã perſonã ſe defẽdere permittit.
CItẽ anacletus papa.
In oibus cauſis pᷣterqnã i crialibꝰ epᷣi ⁊
Aeerdotes ꝓ ſe aquocatũ babeãt
(ete epũs vniuerſiqʒ ſacerdotes
ad ſolã laudẽ dei bonoꝛũq; opeꝝ actio
nes ↄſtituũt:dʒ vnuſqͥſqʒ eoꝝ tã ꝓ eccła
ſticis qua ẽt ꝓ ſuis actiõibꝰ:excepto pu⸗
blico?vʒ crĩe hẽre aduocatũ/nõ male fa
me ſuſpectũ ſʒ bõe opiniõis ⁊ laudabiliſ
artis iuẽtũ:nedu hũana lucra attendũt:

g.yvj. ſi quando. F ciu. dA
4Zis puſ eterapmia pdät. O IIII.
Igga ſiita · Aog autẽsabſq; ſynodali
paupẽ ſacerdo audiẽtia dãnari nõ debeat:
ꝙ ñ pot oↄſtitu auctoꝛitate Julij pape pꝛo

baĩr q ait. Niñ in legitia
ſynodo epũs iudicari vł au
diri non debet.

ühiuälſuo tꝑe:apoſtolica auctoꝛitatecã
uocata:ſuꝑ qbuſdã criatõibꝰ pulſatꝰ au
diat᷑ vel indicet᷑ vył dãnet᷑. Sin ãt aliter a
q̃buſdã pᷣſũptũ fuerit:i vanũ deducat᷑ ꝙ;
egerit:nec inter ſtatuta eccleſiaſtica vllo
mõ reputet᷑. ¶ Itẽ ʒepherinꝰ vꝛbis ro
me archiepũs oĩibꝰ epis. Epũs accu⸗
ſatꝰ a dnuodeci audiat᷑:cãe vero finis ad
KEdem apoſtolicam deferatux.
Bodeckindices qlibet accufatuſ
epuůᷣs ſi neceſſe fuerit eligat:a qͥbꝰ eiuſ cã
iudicet.nec pᷣus audiat᷑ aut excõicet᷑ vel
indicet᷑ quã ipſi ꝑ ſe eligãtur:⁊ r̃aulariter
vocatꝰ ad ſuoꝝ bm ↄuctũ ep̃oꝝ ꝑeos
cã eiꝰiuſte audiat᷑: ⁊ rõnabiliter diſcerna
tur. Finis vo cãe ſue ad apoſtolicã ſedẽ

qmĩ ꝗbuſdꝗ.⁊ ille ↄſtituet᷑ anẽte epi.C. ð epi.⁊ cle.oẽſ

S.boc nihilomin?. Sʒ qd ſi cqonici alig )ᷣ epᷣuʒ volut agerc.tũc a ſuꝑio
re dãdꝰ ẽ curatoꝛ ad litẽ ſicut cũ pupill agit ð tutoꝛẽ.C.ð ĩ li.dãdo tu.

vlen. l.ij vlti. ſʒ ſm iura nra caonici ꝑ ſe ſine epo ↄſtituẽt ꝓcuratoꝛẽ.
io.ſ certe ꝓcuratoꝛẽ ad agẽdũ p aliũ ab epo ñ pñt ↄſtituer ſine auẽte.
chi nec cẽ ĩ indicio.vt ex ð iudi.cſim.⁊ er de pꝛocu c.j.b. Itẽ hẽs bic ꝙ;
pꝛocuratoꝛ nõ põt eẽ ifamis.vt dixi.iij.q.vij.c.j. Itẽ habes hic ꝙ epᷣus
⁊ ſacerdos ſp debẽt litigare ꝑ pꝛocuratoꝛes.⁊ ſic pʒ ꝙ ante litis ↄtel.⁊
boſt põt clericus ſm iura nr̃a ↄſtituere pꝛocuratoꝛẽ ⁊ ꝑ ipᷣm iurare de

ealũnia. vt ex ð

iura·calũcũ cãm.niſi velis exponere ibi pꝛocuratoꝛẽ.

All⸗ epus niſi ĩ legitia ſynodo: 2/

42
„

ſEᷓTacendo.j.piij.q.j.quid auiem.contra.ſed bic de ſecreta eoꝛꝛectione lo

E. II. MI. IIIINI 4. Ve

iz5

i iſconomũ.er ð iura calũ.i ptractãdis.⁊ lex dicit ꝙ vbi ↄuenit monaſterii

vl eccliaſtica ꝑſona poſſũt oſtituere ꝓcuratoꝛẽ.vt ĩ autẽ.ð ſãctiſ.epiſ..ſ po
epᷣi.col.ix.Alij vero cõparat pᷣlatos tutoꝛibꝰ.⁊ dicũt ꝙ ſicut tutoꝛ vł curatõ
ñ põt ante litis ↄteſ.oſtituere ꝓcuratoꝛẽ.vxt.C.ð.ꝓcu.neq;.ſic neq; pᷣlatꝰ.qi
nõ ↄcedo. Nullaẽ.n.cõꝑatio iter tutoꝛes ⁊ pᷣlatos:qꝛ tutoꝛ ẽ tꝑaliſ:pᷣlatus ẽ

deferat᷑ vt ibi determiet᷑nec ãtea finiat᷑

quã eius auctoꝛitate fulciat. ¶ Qõ ve

ro abſqʒ ſynodali audiẽtia epũs dãna⸗
ri ꝓhibet᷑:ſine pᷣiudicio romae ſedis oʒ ĩ
telligi q̃ ſua auctoꝛitate q̃ſqʒ danare:
vel dãnatos abſoluere. Unde
papa.pſi ſũt cãones.⁊c.ifra cã.ix.Sẽ
tẽtia excõicatõis notatus. Itẽ hadrian⸗
Saluo rõane eccleſie i oibꝰ pᷣmatu mãai
feſtü ẽ qð illa qͥ ſũt ꝑ vnãquaqʒ ꝓuiciaʒ
ipſius ꝓuicie ſynodus diſpẽſet ſicutiĩ ni
cenoꝰ decretũ ↄſtat eẽ ↄcilio. & Kuü ve
ro accuſatus ad ↄciliũ veneritiqͥᷣcqᷣd ↄſe
dẽtiũ ↄſultatõibꝰ agit᷑:aut qð ab accuſa
tiũ ꝑte ꝓpõit᷑:ñ ↄtẽtioſis vocibꝰſʒ mitiſſi
ma vbox relatõe ꝓferat.¶ Añ in tole.
ↄcilio.xj.legit. In cognitõe carũ ↄtẽ
ioſi locum non habeant.
iiloco bñnñdictioõis oſedẽtes dũi ſa⸗
cerdotes nullꝰ dʒ:aut idiſcretis vocibꝰ

ꝑſtreꝑe:aut buſilibʒ tumultibꝰ ꝑturbafr

nullꝰ ẽt fabulis vais vel riſibꝰ agi: ⁊ qd
ẽ deteriꝰ:obſtiatis diſceptatiõibꝰ tumul
tuoſas voces effüdere.Si qͥs.n.vt apo
ſtolꝰ ait putat ſe religioſũ eẽ:ñ refrenãs
liguã ſuã ſʒ ſeducẽs coꝛ ſuũ huiꝰ vana ẽ
religio.Cultü.n.ſuui iuſticia ꝑdit:qũ ſilẽ
tia iudicioꝝ obſtrepẽtiũ turbo ↄfũdit di
cẽte ꝓpheta. Erit cultꝰ iuſticie ſilẽtiũ.dʒ
Sqcqͥd:aut ↄſedẽtiũ ↄſultatiõibns agit᷑:
aut ab accuſãtiu ꝑte ꝓpõit᷑:ſic mitiſſiaꝰ p
latõe vboꝝ ꝓferri:vt nec ↄtẽtioſis voci
bꝰ ſeſꝰ audiẽtiũ ꝑturbẽt:nec iudicijvigo

rẽ tumultueneruẽt. Nuicũq; g i ↄuẽtu

ↄcilij hec qͥ pᷣmiſſa ſunt violãda credide

rit:⁊ ↄtra hec iterdicta aut tumultu aut

ↄtumelijs vel riſibꝰ ↄſiliu ꝑturbauerit in
xta diuie legis edictu q̊ͥ pcipit:Eijce deri
ſoꝛẽ ⁊ exibit cũ eo iurgiũ cũ oĩ dedecoꝛe
ð ↄſeſſõe abſtract a cõi cetu ſecedat: ⁊
triũ dieꝝ excõicatõis ſniam ferat.

AUinc ãtqrit᷑:an ſit aliqͥs iudi
21cãdꝰ maliuolꝰ:qꝛ crimẽ alteri
us idicat. De hoc ſcribit
btüs auguſtinus hoc dicẽs.
AANWagis nocet ꝗ; crimẽ celat:
Pa iaifabiteninaſcer.
n vos iudicetis eẽ maliuolos
qñ crimẽ alteriꝰidicatismagis qppe no
cẽtes nõ eſtis idicãdo crimẽ:qua ſi fres

vfos qͥs idicãdo coꝛꝛigere poteſtiſ tacẽ⸗⸗
do ꝑire ꝑmittit.Si.n.fr tuꝰvulnꝰhẽat ĩ

coꝛꝑe qð vult occultari cũ timet ſecari:

nõne crudeliter a te ſilet᷑: ac miſericoꝛdi

lo quis indicat erimen illi qui poteſt pꝛodeſſe ⁊ non obeſſe no

gelaſius

ꝑpetuꝰ.tutoꝛ ñ vtitur
bois pupilli:ſicut pla/
ta bõls ecclie.tutela ẽ
onꝰ ſʒ platura ẽ honõ
pᷣlatꝰ hʒ liberã ⁊ gene
ralẽ admiſtrationẽ iua
bõis ecclie:⁊ dare põt
bona aliq:ſi hoc hẽat
ↄſuetudo eccłic:ſed tua
toꝛ non. extra ð dõa.
ceterum.
e ¶ DPublico. publicũ
vocat hic crimẽ ð quo
ſolẽnit᷑ ⁊ publice põt
gs accuſari.idẽ.n.ẽ in
pꝛiuatis crimibuſ.yt.
C. de iureiur.l.vlti.qꝛ
nec i illis ireruenit p⸗
curatoꝛ.vt.S.c.in.cri⸗
minalibus.
ſ¶Aldnuocatum.i.ꝓ
curatoꝛem.
Bog aüut.
heoec q̃ſtio
B trtractata e
z boc ſoluʒ hic addit
ꝙ romanꝰ pontikex ſi
ne concilio poteſt epi
ſcopum damnare vt.

bNAVUtluſ.auẽte.ge
nerali.audiri.n.
põt cã epᷣi:ſʒ ñ põt ter
miari ſine ſpeciali mã
dato apoſtolice ſediſ.
lʒ abſolui poſſʒ.vt.iij.
t̃ hoc ñ credo.yvt dixi
iij.q:vj.accuſatꝰ.? arx.

ſj· e.pꝛoxi.in fi·

ſ.ix.q.iij.cũcta.
2.c.ipſi.⁊.c.ſaluo.

X ¶Sicuti niceno. S.

iij.q.vj.neminem.
Mloco benedi
cctiõis.i.ſynodi.

mꝓ MWitiſſia.vt.C.ðᷣ

obſer.patro.lłſi mãu
miſſoꝛi.⁊.S.iij.q.vij.ſi
ꝗs adeo.lex punit ta⸗
leʒ vltio ſupplicio. vt.
C.de his qui ad eccle.
ↄfu.denunciamus.

n Tumultu.ſic pᷣſu

mit᷑ ð ĩiuſta elcctiõe il
liꝰ ꝗ ꝑclamoꝛẽ ẽ elcctꝰ
e ð elec.oſiꝰ.viij.q.j.
ſi S. ⁊ eſt ſi. de con. di.

iij.irreligioſa.
70 ⸗ Excommnnicati

.4q conſoꝛtio fra⸗

—

N truʒ.fic. S.

di. xlv. ne⸗
. minem.
n Vnc aũt.
ſi bono ʒe⸗·
neſt malinolꝰ

xxij.q.v.hoc videt ⁊ ſi pꝛemonuerit eum quem accuſat. ij.q.j.ſi peccauerit
vłſicrimẽ ꝓpoſitũ vult ꝓbare.ij.q.viij.q crimen.S.e.q.j.c.ij.ſʒ ſicrimẽ tm ꝓ
poneret ⁊ non pꝛoſequeretur puniendus eſſet tanq; pꝛoditoꝛ.vt.lxvj.di ac·

cuſatoꝛes.

ar. hic ꝙ quilibet ad dennuciationem tenctur.

ndicatis.illis qui poſſunt pꝛodeſſe.

„ .

quitur. ibi de manitfeſta.

On vos. hoc c.loqnitur de denunciatione ⁊ de ſecreta coꝛectione.⁊ ẽ

ü

„

Lauſa.

tra de aeen. ſuper bis ff. de queſti. de mioꝛe. ? eccleſia virgis poteſt ali ·

LVEn ois.tolli. nõ obſtat. lxxxyj. di paſce.q; illud de eo q ad moꝛtẽ eſu
rit: ſic. xi.q.iij.qm multos.⁊ ẽ hic ar.ꝙ excoicato noẽ dada elemoſina
de hoc dixi.lxij.di.quieſcamus.
b Patriarchas.iacob ⁊ filios eiꝰ ꝗ fama coacti iuerũt ĩ egyptum.
c VElagello. nota voluntatẽ potius ſpectandam ꝙ factum.vt. xxiij.q·j. pa

ratus.di.v.ad eiꝰ o.

⁊ q̃liras facti ex perſo

na faciẽtis pꝛeſumi·

xj. q.iij. abſit. ⁊. xxiij.

q.·.iiij.ea vindicta.

d TMnn oſculatur.
amariſſime. id

eſt amare.

e n⸗ Nli. qui ſponte.
id eſt detractoꝛs

xlyj.di.accuſatoꝛeſ vr
aliter.i.ſine diſcretõe.
Ff¶.Et ideo replican

2

a c.i. ſepius queren

da contra omnes ſu⸗
pꝛadictos ſᷣm quoſdã
qð non placet ſed con
tra confitentes tantũ

qꝛ inimici ⁊ infideles

nunqᷓ; admittuntur.

. Religioſus. ſz qli

ter exercet religioſug

vir cãm ſanguinis cõ

tra illð.j.xxiij q.viij.

his a ꝗbus. ſed dic ꝙ
eccleſiaſticꝰ iudex pot

virga punire. vt. xxiiſ/
A· v.c .J. hboc non e iun

dicinm ſanguinis ſed
bic facit queſtiones ĩ

cã ciuili qð fieri licet i

defectum ꝓbationuzʒ.

ff. de queſtio.diuus.⁊
ctiã ĩ eccleſiaſtica cri/
minali.ij.q.j.ĩ pꝛimiſ.
ifi. Quidam etiaʒ ex

hoc loco dicunt viles

contra clericos gene.
raliter admitti.ſʒ cũ
toꝛmentis.ſed hoc fal

ſum eſt. qꝛ tantũ ĩ ex-.

ceptis criminibus ad

2222

mittũt᷑ viles. vt. 5. iiij.
q:iij.l.ſi aũt ea ↄditio.

g Religioſus.iſtud

obtinet ĩ exceptis cri/
minibus: vt i crimine
leſe maieſtatis vbi ac/

cuſatoꝛ toꝛquet᷑ vt.vſ.

q.j.5.veꝝ. C.ad.. inl.

ma.nullus.i fi.ſed ĩ ci
nili cã nũq; toꝛquetur
aligs niſi ĩ defectuʒ ꝓ
bationum. vt in aut.
de teſti. S. ſancimꝰ.col.

vij. Nel dic ꝙ pꝛima

pars loꝗtur de accuſa

toꝛe.ſecunda de teſte.

viles.n. teſtes bñ toꝛ⸗
quent᷑ in exceptis cri/⸗
minibus. yvt.iiij.q.iij.
ſi ea.⁊ etiã ĩ cinilibus
negocijs in defectum
ꝓbationum. vt dixi.
Exigere. nõ per
ſe ſed per alios.vt. lx
xxvj.di.non liceat.ꝑ
clericos antem non ꝑ
laieos.extra ð ſen. ex
cõ.vniuerſitatis.ha⸗/

bes ergo hic ꝙ pꝛelatus p

i ¶ At dum. boc non

fitentur.inimicus enim no

berat eſt inimicus.

do caſtigatur qui diligitur: tunc circa eũ
pietas exercetur. habet eni ⁊ amoꝛ pla⸗

ter dicat quãto ꝙ potiꝰ debes mãifeſta

re crimẽ:ne deterius putreſcat ĩ coꝛde.

NIgẽ ad vicẽtiũ donatiſta ⁊ rogatiſtã

Nec qui parcit eſt amicus: nec qui ver

nomnis qui parcitamicuſeſt:

ioꝛa eni ſunt vulnera amici:quã volun
taria oſcula inimici.melius ẽ eni cũ ſeue
ritate diligere quã cuʒ lenitate decipere.
vtilius eſurienti panis tollitur ſni de cibo
ſecurus iuſticiã negligat: quam eſuriẽti

panis fragatur: vt iniuſticie ſeductus ac

quieſcat.⁊ qui freneticũ ligat:⁊ qui letar
gicum excitat:ambobus moleſtus: am⸗
bos amat.qͥs poteſt nos amplius amar
quã deus:⁊ tñ nos non ſolũ docere ſua

uiter: veꝝx etiã ſalubꝛiter terrere non ceſ

ſat. Yomentis leuibus: q bus deus oẽs
conſolatur:ſepe etiã moꝛdaciſſimũ me⸗
dicamentũ tribulationis adiungit.Exer
cet fame patriarchasꝰetiã pios: ⁊ religi
oſos:populũ contumacẽ penis grauio⸗

ribus agitat:non aufert ab apoſtolo ſti

mulũ carnis tertio rogatus: vt virtuteʒ
in infirmitate perficiat:⁊ ifra. Noueris
aliquando furez auertendis pecoꝛibus
pabulum ſpargere:⁊ paſtoꝛem aliquan
do flagello ad gregem pecoꝛa errantia
reuocare. Item ex ſermone ambꝛo
ſij qui ſic incipit Yoꝛtaſſe amario.
nodio habetur ſed diligitur qui ca⸗

Onoſculatur ſemper pater filiũ

ſtigatur ⁊ coꝛꝛipitun.

ſed aliquãdo caſtigat:ergo quan

gas ſuas que dulcioꝛes ſunt cũ amariſſi
me inferunt.dulcioꝛ eniʒ eſt religioſa ca
ſtigatio quã blanda remiſſio.vnde aitpꝓp
pheta.ulcioꝛa ſũt vulnera amici:quã
voluntaria oſcula inimici Ex his
vbis datur itelligi:quod magis confert
vtilitati fraterne qui crimen accuſando
vel indicando pꝛoſequitur:quã qui celã
do fouere nititur. Euſebius autem
cõtra ſtatuere videtur:dum alioꝛum cri
mina ſponte confitentes in epiſcopoꝛũ
aecuſatione recipi pꝛohibet dicens.
Ad accuſationem non admittantur ali
oꝛum crimina ſponte confitentes.

M VYli qui aut in fide catholica:aut i ini

*

micitia ſuſpecti ſunt ad pulſationem
epiſcopoꝝ nõ admittant᷑:nec illi qͥ alioꝝ
crimina ſponte confitentur. Et ideo re⸗

Fligſdaen ſollicite veritas quã ſpõte ꝓ

atã in illis vox habere nõ poteſt:hãc di

õt ſubditos coꝛpoꝛal punire. pt xly. di cũ beatuſ.

refertur ad omnia pꝛedicta ſed tantuʒ ad illos qui cõ

licet hely. nim non poteſt eſſe teſtis in aliquo crimie.cxtra de ſimo.
icet hely.poteſt tamen dici ꝙ inimicus toꝛqueri quandoqʒ poteſt.⁊ eſtima-

bit iudex an adhibebit ei fidem vel non. vt. ff. de queſti.l.j. F. queſtioni. in fi.

Sed iuncleriei debeant ſubdi verberibus pꝛo teſtimonio dicendo dubi-
tatur:qð videtur vt hic.⁊.j.e.quia.⁊.c.pꝛeſbyteri.⁊.xlv.dicum beatus.dicũt

tamen quidam minoꝛes clericos poſſe toꝛqueri ſed non maioꝛes.Alij dicũt
omnes ſuſpectos poſſe toꝛqueri.nam ⁊ liberi vacillantes toꝛquentur yt ex

nec ois aᷣ; verberat inimicuſẽ. me

Ctem in pꝛonerbijs.

quos coꝛꝛigere.vt.xxiij.q.v.c.j.hoc cerium eſt ꝙ minoꝛes clerici indi p

ſtincte pꝛo quolibet crimine verberibus ſubijciuntur.yt.xxxv.di ante.
ſed maiotes non niſi pꝛo enoꝛmibus.vt di.xlyv.in ſumma. tamen licet

clerici toꝛqueantur pꝛo delicto non tamen teſtimonio dicendo ſeeun,

uerſis cruciatibꝰ e latebꝛis ſuis religio⸗
ſusstoꝛtoꝛ exigere dʒ:vt dum penis coꝛ

poꝛa ſubijciunt᷑: que geſta ſunt fideliter
veraciter exquirantur.

Li anbulat fraudulẽter: reuelat

cõmiſſuz. Item ifra. Que viderũt oculi
mi ne ꝓferas ĩ iurgio cito:ne poſtea emẽ
dare nõ poſſis: cu dehoneſtaueris ami⸗
cũ tuũ. Sed aliud ẽ ex charitate alio

ruʒ crimina deferre:vt quos ſecreta ad

monitione coꝛigere nõ poſſumus.cõui⸗
ctos iudicis ſnia coꝛꝛipiat:atqʒ aliud iſi
diãdo falſa obijcere:vel iſultaudo vera
facile expꝛobare.Illud vero charitatis
hoc aũt ipietatis ẽ officiũ. Ande ĩ eiſdẽ

ꝓuerbijs dicit᷑:verba ipioꝝ inſidiantur

ſanguini:os iuſtoꝝ liberabit eos.⁊ ifra.
Qui quod nouit loqͥtur iudex iuſtieie ẽ

qui aũt mentitur: teſtis eſt fraudulentꝰ.

Itẽ. Labiũ veritatis firmũ erit in perpe
tuũ.qui aũt teſtis eſt repentinus concin

nat linguã mendacij:Iteʒ Qui cuſtodit

os ſuũ cuſtodit aiam ſuã.qui aũt incon
ſiderate loquitur:ſentiet mala.Merbuʒ
mendax iuſtus deteſtabitur.ipius auteʒ
confundit ⁊ confundetur. Item auguſti
nus in pſalmo.xxxiij. Si aliquando hu

mana infirmitate pedes noſtrii aliquod
4 peccatũ mouentur:inſurgunt lingue ini
quiſſimoꝝ inimicoꝝ:cui fuiſſet miſeren⸗

3

qum irridentipij: vnde dolent pij

Vi aut quoditulit bare

hadrianus papa ait.
Büuiat qͥ alijſ falſa itulerit

Qaus qui aliis falſa ĩtulerit punia
tiIttur2 pꝛo falſitate ferat infamiam.

Itẽ gregoꝛiꝰ. He eodem.
Ai calũniã illatã ñ ꝓbat:penã dʒ
icurrere quã ſi ꝓbaſſet reus vtiqʒ

ſuſtineret. Idẽ in regiſtro.

Mua pena fefiatq crunẽ illatũnñ ꝓpbar.

—0 Via iuxta patꝝ ſnias canonicas
Hq‚ caluniã illatãnñ ꝓbat:penã dʒ i⸗
currere:ac ꝑ hocqꝛ ſubdiaconus crimẽ

diacono ꝓbare nõ potuit:qm̃ ipoſitõeʒ

manusqua carere potuiſſet nõ habuit:
nõ ſolũ ſacerdotioaſʒ officio caruit:⁊ tã
quã reuera ifamis meruit verberibꝰ ca⸗
ſtigari . Naʒ cui cũ tribꝰ teſtibus veluti⸗
laico crimen quodlibet appꝛobatur:nõ
eſt miruʒ quod obijcit dũ pꝛobare non
ſufficit: ſi coꝛpoꝛali ĩfamie quẽadmodũ

laicus ex iuris ſimilitudine ſubiugatur.

arcana. qᷣ aũt fidelis ẽ celat amici

nõ xʒ:puniẽdus ẽ. & Unñ

dum pleroſque
qui dicunt non
gem. ſ. e. q. vj. pPſ
byteri. vel N
clerici ſuſpectti
poſſunt toꝛque⸗
ri non a laico ſʒ

eſt. repentinus.
quale ergo erit
reſponſuʒ teſtiſ.
naſſi cito reſpöo⸗
get videtur mẽ
videtur dubius

n 6) Lnis.
ſt conuictus fue
rit de calumnia
vt. ij. q. iij. no⸗
tandum.iii.
0 Nicalũ
) Ezim⸗
ta. mãuſ.
⁊? diacono tan/
tum manus im
ponit᷑xt.xxiiij.
di. pꝛeſbyter. T.
c.diaconuſ.? C.
ſubdiaconus. ſʒ
contra.lxix.dil.
c.j.vbi ⁊ clerico
iubetur manus
imponi.ſed illõ
de manun bene/
dictionis:hoc ö
