expedit ad vita ↄſequendã.qꝛ ſcandaliʒant illi a quibus repetuntur.
yel ſic:oẽs cibi liciti ſunt ſed nõ expediũt ꝓpter infirmos frẽs qui tuc

gnint
ſohüinri
ſſfirſt

Sa

ſrenae
Cncefrer
Nſenoi

Cſinehrn
ſet!
Coſtfe
ſaru
Ktrti
Ccfn
wfi
ſnpund
urr

artsnfrt

Glrimm
gitatt
lußzhe
ii tn
ſoetrtn

ſcim
Cl.
lſt

1,

ab illis quibus pdicat:ſʒ nõ exped

XI

quoſdã cibos repꝛobabantvel ſic: licitũ eſt pᷣdicatoꝛi ſumere ſummptꝰ

it ꝓpter coꝛinthios ꝗ auari fuerũt

xDPenitens ſ. ſolenniter.? loquitur de actoꝛe penitente ⁊ cum eſt
de voluntate rei. vel loquitur cum ipſe penitens conuenitur.

b.Non ait.
qnãlibʒ.S. in c.
nullus eöus.

¶¶NVicũq;ʒ. ĩ
QAbae ani

q; notant᷑ ᷣmũ
ꝙ a iudice ſecu
lari appellatur
ad epᷣm.ſecũdũ
ꝙ aie ſniaʒ ap⸗
pellat. tertium
ab epoꝝ ſen
tentia nõ appel
lat.quartuʒ ꝗ;
ynius ep̃i teſti⸗
monium fides
adhibet᷑. ꝗntuʒ

ꝙ alij nõ andi⸗/

untur poſt teſti
moniũ epi. pꝛi⸗
ma pars ·tollit
per id e de ap.
ſi duobus. ſcða
id.ij.q.vi.nõ
ſta.tertia ꝑ id.ij
q. vi. ols oppꝛeſ
ſus.quarta per
id.vi.q:ij.ſi tan
tũ.⁊.c.placnit.⁊
lʒ bec lex ſit ab
rogata: tñ ino.
argumentat ex
ea. ex de iud.no
nit. non vt ↄfir/
met eã ſʒ vt oñ⸗
dat quantã af⸗
fectioneʒ impe
ratoꝛes habue/
runt erga ſacer
dotinm.

d Becurſis.
.poſt litem t.
c ¶LCũü ſᷣmone

i. allegationibꝰ

fBec ſiquiſ.
capitularibꝰ.i.

in lõbarda:non
tñ innenit᷑ in ea
q̃ nunc eſt ſʒ in
gallia.
8 ½ Blumuns

veel cõſue/

tudinario.ex ð
eo qui mitt. in

6 perſo⸗
na. de bhac

babes.ij. q· i. in

dꝛimis.
ke MNẽõ ab alio

nõ a Zrio. qñ
qᷓ; eni ab inferi
oꝛi põt iudicari
b. t huic litteĩ
adbeſit qni di⸗
xit ſolũ epᷣm eẽ
oꝛdinariũ iudi
ceʒ clerici.⁊ per

hoc ꝙ dicit alde

2

a ¶Eccleſiaſticũ.ſupple vel reus qꝛ de actoꝛe minus videbatur.

vt expectet eccleſiaſticũ quã foꝛẽſe iudi
cium. ¶. Mõvait pꝛopter criminalẽ cãʒ
tantũ:ſed generaliter pꝛopter quãlibet
cauſam tam ciuilẽ quã criminalem intel
ligens. AUñ theodoſius imperatoꝛ.
Euicunqʒ licei ſacroſancie ſedis antiſti
tis iudicium eligere.

oꝛ fuerit vel ĩ initio liti s vel decur
ſis tempox curriculis:ſiue cũ negociuʒ
peroꝛatur:ſiue cũ iam ceperit pꝛomi ſe⸗
tentia:ſi iudiciũ elegerit ſacroſancte ſe⸗
dis antiſtitis:illico ſine aliqua dubitati⸗
one:etiaʒ ſi alia pars refragat᷑ ad epoꝝ
iudiciũ cum ſermone litigantium diriga
tur. C Idem. SS

— item habens ſiue peti⸗

*

ciuili iure tractantur: epoꝛum ſen⸗
tentijs termiate perpetuo ſtabilitatis iu⸗

(s itaqʒ c auſe que pꝛetoꝛio vlł

re firmentur nec vlterius liceat retracta

ri negociũ quod epᷣoꝝ ſententia decidit᷑
teſtimoniũ etiam ab vno licet epᷣo perhi
bitum: omnes iudices indubitanter ac⸗
cipiant.nec alius audiatur:cũ teſtimoni
um epi a qualibet parte fuerit repꝛomiſ

ſum. illud enĩ veritatiſ auctoꝛitate firma

tum:illud incoꝛuptũ habeatur:quod a
ſacroſancto homine ſecundũ ſcientiam
mentis illibate fuerit pꝛolatuʒ: hoc noſ
edicto firmamus ſalubꝛi:⁊ perpetua le
ge tenendum eſſe cenſemus. ¶. Hec ſi
quis antiquata contendat:qꝛ in iuſtinia

no codice non inueniuntur ita inſerta:ꝑ
carolum renouata cognoſcat:qui in ſu⸗

is capitularibus ait inter cetera.
4 Olumus atqʒ pꝛecipimuſ:vt om
nnes noſtre ditioni ſubiecti tam ro
mani quam franci alamanni baiouarij
burgundiones ſaxones toꝛingi friſoneſ
galli bꝛitones lõgobardi guaſcones be
neuentani goti hiſpani:ceteriqʒ omnes
ſubiecti nobis quocunqʒ legis vinculo
videant᷑ aſtricti:vel ↄſuetudinario anne
xi moꝛe hanc ſnĩiam quã ex.xvij.theodo
ſij imꝑatoꝛis ſio.cvideleri ad inter⸗
rogata ablauij ducis quã illiſ⁊ omnibꝰ
ꝑ ſcripturã miſimus ⁊ inter noſtra capi
tula pꝛo lege tenendã conſulto oĩum fi⸗
deliù noſtroꝝ poſuimuſ lege cuncti per
petua teneant.i.qcũqʒ; liteʒ habens ſiue
petitoꝛ fuerit vt ſupꝛa. ¶ Itẽ gregoꝛiꝰ
ioanni defenſoꝛi eunti in biſpaniam mo
nendo dicit.

Aꝛeſbyter apo epᷣm im iud cari debzʒ.
„ 5 perſona pꝛeſbyteri hoc atten⸗

endum eſtiſi quà cauſam habuit
non ab alio teneri:ſed epCj ipſius adire

at pꝛius.⁊c.ſed in dicas ꝙ pꝛelati eccle collegiate bñt iuriſditionẽ.
yt. xy.q.iiij.c.i.ex de ĩmu.eccle.ñ minꝰ.ex ð ind.c.ij.C.de iuriſ.om.iu.
l.vlt. ex de offi.oꝛ.cũ ab eccleſaꝝ.ſʒ qð hic dꝛ pᷣus adeat.⁊c̃.dicas p⸗

uſi; ſecularẽ dixit.b.tñ dixit ſolũ epᷣm habere ptãtẽ excõicandi. vt.x
yi.q.ij.viſis.in fi.vbi dicit̃ ꝙ; excõicatio ſit mucro.epiſcopalis:⁊ ꝙ ſo
lus epᷣs dẽat de cauſis matrimonialibus cognoſcere.xxxv.q.vi.mnl⸗
toꝝ.⁊ melius dicit noua ↄſtitutio.ex de exceſ.pꝛela.accedentibus.cõ
ſuetudo tñ in talibus dat iuriſditionem.vt.ix.qiij.conqueſtus.C. de

eman. li.l.ĩ.

—

h Si gs. aut monachũ ↄpentũ noie monaſterij rone alicnius ſuc⸗

iaceat. Ille vo cãm inter eos diiu

Q.1.

15 5§

ceſſionis q̃ obuenit monaſterio ꝑ eũ:alias nõ cõpetit actio ð monachũ cũ

nihil habeat. vel intellige ꝙ fideiuſſit de mandato eccleſe ſue vel etiam ſi-
ne mãdato:ſʒ pecunia eſt ↄuerſa in vtilitatẽ eccleſie vt nona ↄſtitutio dici.
ꝙ ꝗbuſda.ex de fideiuſ.ũ aũt monachus aliquẽ deliquit:ipſe monachus

ↄueniendus eſt nõ eccleſia.vt.xviij.q.ij.hoc tm ſicui ſeruus ↄuenit᷑ ꝗ deligt

debuit ſicut nouellaꝝ conſtitutio mani⸗
feſtat:q ita loquit᷑ de ſanctiſſimis et deo
amabilibus atqʒ reuerendiſſimis epᷣiſ ⁊
clericis ac monachis. Imꝑatoꝛ iuſtinia
nus auguſtus petro gloꝛioſiſſimo pꝛefe
cto pꝛetoꝛi.cap.liij. Si quist contra
aliquẽ clericuʒ aut monachũ aut diaco
niſſam aut monaſtriaʒ autlaſſiſtriam ha
beat aliquã actioneʒ doceatꝰpꝛius ſan/
ctiſſimum epᷣm:cui hoꝝ nſeuna ſub
icet.
⁊ ſiqdẽ vtraqʒ ꝑs his que iudicata ſunt
nõ acquieuerit:iubem?ꝰꝑ 1 iudicẽ exe
cutioni ꝑfece mãdari. Neꝰvo obij⸗
ciat᷑:qꝛ de clerico hoc loqͥt᷑ nõ de pᷣfoyte
ro:ſciendũ eſt qꝛ ſuꝑius in ↄſtitutiõe ea⸗
qẽ.li.e legit appellatione clericoꝝ etiaʒ
pᷣſpyteros ⁊ diacões ↄtineri:vba aũt le
gis iſta ſut. p̃ſbroſ aũt ⁊ diacões ⁊ lecto
res ⁊ cãtoꝛes qͥs oẽs clicos appellamuſ
reliqua. Itẽ gregoꝛius romano de
fenſoꝛi ſicilie. Llericus clericuz
ad publica indicia non pertrahat.

Eruenitꝰad nos qð ſi quis ↄtra qſi
bet clericos cãm bẽat deſpectis eo
rũ ep̃is eoſdẽ dericos tuo faciaſiudicio
exbiberi. qd ſi ita ẽ valde ↄſtat eſſe incõ⸗
gruu.ſʒ hac tibi auctoꝛitate pꝛecipimus
vt denuo hoc facere non beſnnal ſed
ſi quis contra quenlibet clericuʒ habue
rit cauſam:epiſcopum ipſius adeat: vt
aut ipſe cognoſcat:aut certe ab ipſo iu⸗
dices deputẽtur:aut ſi foꝛte ad arbitroſ
eundũ eſt:partes ad eligendos iudices
ab ipſo executio deputata cõpellat.Si
qs vo laicus vel clericus ↄtra eᷣm cãm
habuerit:tũc te interponere debes:aut
iter eos aut ipſe cognoſcas:aut certe te
admonẽte ſibi iudices eligant.nã ſi ſua
vnicuiqʒ epᷣo iuriſditio nõ ſeruat᷑:qͥd ali
nd agit᷑:niſi vt ꝑ nos per quos eccleſia⸗

ſticus cuſtodiri ille oꝛdo debuit confun

dat. ¶Idẽ ianuario epᷣo carolitano.
A laicis indicibus clerici non ſunt op⸗
pꝛimendi.
Panis ⁊ coepᷣi noſtri felicis ⁊ qui⸗

iaci abbatis relatiõe cognouimus
qð in inſula ſardinia ſacerdotes a laicii

iudicibus oppꝛimãt᷑:⁊ fraternitatẽ tuaʒ
miniſtri tui deſpiciant: dũqʒ ſolum a vo
bis ſimplicitati ſtudet᷑ quantuʒ videmꝰ
diſciplia negligit. ¶ Itẽ gre.mauricio.

Sacerdotes a regibus ſunt honoꝛandi

non iudicandi.
Acerdotibus' autem nõ ex terrena
poteſtate dñs nr citius indignet᷑: ſʒ

excellẽti ↄſideratiõe ꝓpter eü cuius ſui

ci ꝙ m iura noſtra ſubdelegatꝰhabet coertionem q

ñ eiꝰ dñs.C.de noxa.

l. pe.⁊ vl.in fi.pᷣmo ãt
loco caſtigatio mona
chi ſpectat ad abbatẽ
vt.xxiiij.q.iij.coꝛꝛipi/
antur. ? ex de of. oꝛd.
to e de ap.repꝛebẽ

ſibilis.vbi autẽ ꝓcedẽ
dũ eſt ſjm oꝛdinẽ iuri

tunc ſolus epᷣſẽindex

5ʒ. h. vt hic dici. Alij

dicunt ꝙ abbas bʒ oꝛ
dinaria iuriſditioneʒ
ſuꝑ monachos ſuos.
⁊ excõicare eos põt.
vt er̃ de ma.⁊ obe.cuʒ

in eccleſijs.

I ¶ Aut aſſiſtriã.i.in

cluſaʒ.q̃ ſemꝑ aſſidue
moꝛatur ibi.

m ¶ Boceat .i. adeat.
n ¶ ¶ Judicẽ.ſi ißemet

non põt ⁊ eſt fi. C. de

epiſ.aud.epᷣale.

o ¶ Me vero. hec ſũt

oꝛiginaliter ᷣba.G.
Ernu enit. aut ſĩ

foꝛte.ex de

cõpe.ſi gs contra.
q ¶ Executio.i.execu

foꝛo

10ꝛ ad hoc deputatuſ
ſ.archidiaconꝰ.vt.xx

v.di. plectis.⁊ ex

ð fo.

cõpe.nullus.cũ auteʒ

iudex recuſat᷑ in

opti

one actoꝛis erat: an
vellet ꝙ recuſat?ꝰ dele
garet cam alijs.vel ꝙ
Ptes cogerent᷑ ad eli⸗-

gendos iudices.
de foꝛ. cõpe.lʒ.⁊

negociũ ad be
yt in cõſti. cũ

vt ex

*

ſi gs
bhodie aũt ſi iudex re/
cuſatus fuerit ⁊ ꝓba/
ta fuerit cã recuſatio/
nis:ad arbitriũ recu⸗/
ſatoꝛis ipſe qui recu/
ſatus fuerit dabit in⸗
dices vel tranſmittet

rioꝛẽ

peciali

er de app.ſR quero an
iudiceſ ðᷣlegati ab epi
ſcopo poſſint partes
punire ſi non venirẽt
ad indiciũ.nõ videt᷑:
ꝛ ſolus delegatus a
pncipe põt citare.vtĩ
aut. de litig. S. oẽʒ col.
viij.nec alij poſſũt ſu
as ſnias madare exe
cutiõi qᷓ; oꝛdinarij vel
delegati a pᷣncipe. vx
C.de bon.auc.iu.poſ.
aut᷑.⁊ qui iurat. ff.de
iudi.a diuo.⁊ ſoluſ de
legatus a pᷣncipe põt

mittere in poſſeſſionẽ
ff. de iuriſdi. om. iudi.

iubere.poteſt tamẽ di

nia poteſt interdicere

eccleſiam.vt extra de offi. dele. ex litteris. in fi. = ſim legem modicam ſaltem
habebunt gcerrignem ſubdelegati.C. de ſpoꝛtu.lʒ.ij.⁊.ff.de off.eins cuimã.
i

eſt iuriſ.l.vlti.in fi.

Tr ¶ Interponere.hoc verum eſt in modicis vel minimis cauſis. nam ma⸗

ioꝛes cauſe epiſcopoꝝ ad metropolitanũ deferũtur.vt.vi.q.iiij.ſi inter.ix.q

iij. nolite .

iij. conqueſtus.⁊.lxxx.di.c.i.
s. KRatris ⁊ coepiſcopi.ſimplicitati.s.xxxix.di.petrus.
t 8 cerdotibus.ſacerdotis cuſtodiunt.id eſt cuſtodire debent.vt.j.e.q.

Cauſa. 12

cut tacite poſſuʒ renũciare exceptiõi ꝓcuratoꝛie ð militẽ ſed nõexᷣſ
ſe. vt. ff. de ꝓcu.filiuſfamilias.ꝭ.veterani.ſimiliter tacite poſſuʒ renũ⸗

3 Appellat. S ex ſola appellatie noĩs aliqs ↄſequit᷑ ins ſie xxxij.q.·iiij.

dicat. C. de lati.li.ſ0l· S.pe ex de pꝛeſumpillud.inſti.de adop.S.vlti.ar. . ij.
Imult: in fi. vbi dicit ꝙ ſola noĩatio nõ ſufficit. C. de ꝓba. nõ eplis.⁊ lfi.

ſz etiaʒ generaliter ꝓ
bonis ⁊ malis:vel nõ
tm pꝛo pñtibus ꝗ nũc
accuſant᷑ ⁊ cõuincũt
H etiã ꝓ oibus alijs.

xii j.q. ij. nõ eſtimemꝰ?.
akoecee

cæctoꝛe ⁊ ſequens
de reo loquit᷑.⁊ nõ ꝙ
ſi actoꝛ traxerit reum
ad iundicẽ nõ ſuũ per-
dit cãm.ſʒ ſi reus tra/
xerit actoꝛẽ ꝓ ↄuicto
babet᷑.vt C.de iuriſd.
om.ind.in criali. hoc
iñ intelligas lite ↄteſ.

qꝛ ſi ante litis ↄteſ.de

fiſtit nõ incidit ĩ penã

yt. j. e. c. pꝓxi. ?.ff. rem
ra.ba amp ins..ff. ö

in ins voc. quis.lʒ ſit
ar. Z. C. de tranſac. ſi

gꝗs maioꝛ.S.e.placuit.
Z ꝙ dicit ꝙ cam per⸗

dit dicunt ꝗdam ipſo
inre:verius credo per
ſniam.⁊ hoc innuit H̊

verbuʒ conuentus.
¶ BPoõniſfice. hic ma
nffeſte hẽs ꝙ in cã ec
cleſiaſtica neuter põt

adire aliũ indicẽ ſiue
in ciuili fiue ĩ criali ne

gocio.laici aũt ſine cõ

ſenſu oꝛdinarij eligũt

aliũ indicẽ in einili ne

C.de iuriſ.om.ind.l.i.

iz non in criali. C. de
iur.om.iu. in criali.ſ.
e.c.ſi ꝗs cũ clerico.ſʒ i

clerico requirit᷑ ↄſen⸗

ſus ep̃i ⁊ etiã ꝓpꝛius

q.ij. c.i. ⁊.ẽ.e.clericuʒ
⁊.c.nullus.⁊.c.inolita

.vi.nõ liceat.ex ðᷣ fo.
cõpe ſignificaſti.Et ẽ

triplex ratõ quare lai

cus põt ⁊ nõ cleriens
qꝛ laicus põt iurare ſi
ne licẽtia ſui indicis:
iz clericus nõ. pt ex de
ſura eg:unpereinea ſ
nõ poſſet coꝛã laico li
tigare:niſi ibi inraret.
Itẽ ab alio epo ñ põt
oꝛdines acciꝑpe.ergo
nec iudiciũ qð mainſ

eſt.vt.ix.q.ij.nullꝰ pꝛi

mas. Item nõ põt ab

alio q; a ſuo pᷣlato pe

tere iudiciũ aĩe quod
eſt occultum:q̊ multo
foꝛtiꝰnec manifeſtuʒ.
vt de pe.di.vi.placuit
Itẽ incõueniens iam

eſſet ꝙ vnus epᷣs iudicaret clericos alteriꝰep̃i qd eſſe nõ dʒ.vt.ix.q.ij.d to⸗

141 — . ℳ „
v Incendit. hic vides ꝙ iudex dʒ deſiruere libellũ qui non ẽ legitune co
poſitus.vt.ij.q.vlt.c. vtt. ò,
C¶Spãliter. ꝓ bõis

ſunt eis ita dominel: vt etiã debitã reue
rentiã impendat.nã diuiniſ eloquijs ſa⸗

cerdotes aliq dii:aliqũ ãgelivocantur:

nam ⁊ ad moyſen de eo qui ad iuramè

tum deducẽdus eſt dicitur: applica illũ

ad deos videlʒ ad ſacerdotes: ⁊ rurſus
ſcriptũ eſt:diis non detrahes ſcilicet ſa⸗

cerdotibuſ. ⁊ ꝓpheta ait:labia ſacerdo⸗

tis cuſtodiunt ſcientiã id eſt iuſticiam: ⁊
legem exquirunt ex oꝛe eius:quia ange⸗
lus domini exercituũ eſt quid igitur mi
ruʒ ſi illos veſtra pietas dignetur bono
rare:quibus in ſuo eloquio honoꝛẽ tri⸗
buens eos aut ãgelos aut deos ipᷣe etiaã
appellat deus.Eccleſiaſtica quoq by
ſtoꝛia teſtat:qꝛ cum pie memoꝛie ↄſtanti
no pᷣncipi ſcripto oblate accuſatiões cõ
tra epos fuiſſent:libellos quidẽ accuſa
tionis accepit:⁊ eoſdẽ qui accuſati fue⸗

rant ep̃os cõnocans:in eoꝝ ↄſpectu li

ciare iuramẽto calũnie.ſed nõ expᷣſſe.C.de iura.cal.l.ij.in fi.⁊ ſpõ

te poſſit reſpondere.hẽs.iij.q.vi.pulſatus.io.qcꝗd dica Jo. hoc tene
ꝙ in laicũ nullo modo ↄſentit clericus.vt er de fo.cõpe.ſi diligẽti.nec

Paantt aͤſquis Por pꝛeſppterok
E

⁊ diaconoꝝ ſeu clericoꝝ cũ in eccle
ſia ei crimẽ fuerit intentatũ vel ciuiliſ cã
fuerit cõmota:ſi derelicto eccliaſtico iu/
dicio publicis iudicijs purgaris voluerit
etiam ſi ꝓ ipſo lata fuerit ſnia:locũꝰſuũ
amittat ⁊ hoc in criminali actione.in ci⸗
uili vero perdat qð euicit:ſi locũ ſuũ ob
tinere maluerit:ſi quideʒ ad eligẽdoſ iu
dices iniqʒ de eccleſie conſoꝛtio iudicat
qui devniuerſa eccleſia male ſentiendo
de iudicio ſeculari poſcit auxiliuʒ: cum
pꝛiuatoꝝ etiã cauſas apoſtoluſ ad eccle
ſiam deferri atqʒ ibidem determinari
pꝛecipiat. ¶Item ex eogem.
Elericus non accuſetur niſi ante ecde⸗
ſiaſticum iudicem.
E diuerſis oꝛdinibus eccleſie ſer
uientibus ſi quis in cauſam crimi

nis incurrerit:⁊ abnuerit iudiciuʒ eccle

bellos quos acceperat incẽditᷣ dicens? fſiaſticum:debet periclitari.

Ite ⁊ inter vos cauſas veſtras diſponi
te:qꝛ dignũ nõ eſt:vt nos iudicemꝰ de⸗
os:in qua ſententia ſibi magis ex humi
litate quã illis aliquid pꝛeſtitit ex reuerẽ
tia impenſa.ante eũ quippe pagani iure
publico pꝛincipes fuerũt:qui veꝝ deuʒ
neſcientes deos ligneos ⁊ lapideos co

lebant:⁊ iñ eoꝝ ſacerdotibus honoꝛeʒ
maximũ tribuebant.qͥd ergo mixꝝ ſi chꝛi

ſtianus ĩperatoꝛ veri dei ſacerdotes bo
noꝛet:du paganivt pꝛediximus pᷣncipeſ
honoꝛẽ ipendere eoꝝ ſacerdotibus no
uerũt:qui dijs ligneis ⁊ lapideis ſeruie
bant.hec ergo nõ tãtũ ſpecialiter quã⸗
tũ generaliter ꝓ oibus aſſerimus ſacer
dotibus:qm̃ adhuc neſcimus qs in ter⸗
ribili iudicio dei:q̃lis futurus ſit.etenim
paulus egregius pꝛedicatoꝛ dicit. Noli
te ante tẽpus iudicare:quoaduſqʒ veni
at dñſ ⁊ reliqua.nã ſunt multa qͥ de iudi
cio illius hoies ignoꝛent:qꝛ foꝛaſſe que
vos landat ille vcke⸗ q voſ repᷣhẽ
dif ille laudabit. Itẽ ex ↄc.mileuitão
Mua pena feriatur clericus: clericũ ad
ſecularia indicia pertrahens
TRstRicnir ita pꝛeſumptio vſque
ageo illicitis auſibus aditũ patefecit
vt clerici clericos ſuo relicto pontifice
ad iudicia publica pertrahant:pꝛoinde
ſtatnimus:vt hoc de cetero nõ pᷣſumat.
ſi quis hoc pꝛeſumpſerit facere conuen
tus ⁊ cauſam ꝑdat:⁊ a cõione efficiatur
extraneus. Item ex concilio cartha
ginenſi tertio.

rinon debet. .

tũ.⁊ ſic oẽs de vno epᷣam poſſent ſibi aliũ epᷣm eligere in iudicẽ.nec renuei
are põt clericus huic iuri.ex de fo.cõpe.ſi diligẽti.credo tñ ꝙ lʒ nõ poſſint
renũciare expſſe ꝙ t ſpõte.i.tacite poſſunt ↄſentire in aliũ iudicẽ᷑.nã arbi
triũ ſpõte eligũt ⁊ iudicẽ delegatũ:alioqn exiufflatũ erit pᷣuilegiũ clericoꝝ

clericus pot eligere coꝛã quo iudice velit litigare.in cõſti.ſede.aut᷑. habi⸗
pꝛe. Itẽ multa poſſũ facere ſpõte ad que nõ poſſũ me pa⸗
cto aſtringere.nã poſſũ inſtituere aliquẽ beredẽ nõ m̃ pacto ad h̊ me aſtri-
ac. l. vlt. Itẽ racite poſſum renũciare foꝛo lʒ nõ expᷣſſe
ſicut tacite papa renũciat ſuo pᷣuilegio.yt.ij.q.vij.nos ſi.⁊.qv. madaſtis.ſi

ta.C. ne filius ꝓ

gere poſſũ.vt.C.de pac.

Elericus apud ciuilem iudicem iudica⸗

Item conſtitutio.lxxiiij c.i.

2£

Quũi cum clerico litigium habet: epiſco
pum ipſius adeat.

Iquis cum clerico litigiũ habuerit
ſi quidẽ de cã pecuniaria:adeat pꝛi
us ep̃m cuius iudicio clericus ſuppoſi⸗
tus eſt. ille aũt ſine dãnol⁊ ſine dilatiõe

coõpetentem finẽ liti ipoſiturꝰ eſt. ſin aũt

noluerit eps litẽ dirimere:tunc ad ciui
lẽ iudicẽ diſceptatio cauſe ꝑueniat. vbi

aũt dirimere epᷣſ vult cauſa:ſine ſcriptu

ra oĩa ꝓcedant:⁊ diffinitiua ſnia ab eo
ſine ſcriptis ferat᷑.ꝙ ſi de criminali cau
ſa litigiũ emerſerit:tunc cõpetentes iudi

ces in hac ciuitate vel in ꝓuincijs inter

pellati ↄſentaneu legibus terminũ cau⸗
ſe imponãt:ita tñ vt diſceptatio litis du
oꝝꝰmenſiũ ſpatiũ nõ excedat a litis ↄte⸗
ſtatione numerandũ. Item:in criminali
bus vo cauſis nunquã ſine ſcriptura ꝓ
cedere dʒ.nõ aũt aliter puniat᷑ clericus
niſi obnoxius repertꝰſacerdotio nuda⸗
tus fuerit ab epᷣo ſuo vel clericatꝰ hono
re. Si aũt crimẽ eccleſiaſticũ eſt: tũc ſᷣm
canones ab epo ſuo cauſe examiatio et
pena ꝓcedãt:nulla cõionẽ alijs iudicibꝰ
in huiuſmodi caſibus habentibus.
Item ex concilio chalcedonenſi.
Clericus aduerſus clericum negocium
habens: ſecularia iudicia non exerceat.
Aclericus aduerſus clericũ hʒ ne⸗
gociü n relinquat ſuũ epᷣm: ad ſe
cularia iudicia nõ ↄcurrat: ſed pꝛius ne

gociũ agitet᷑ apud ꝓpꝛiũ epᷣm: vel certe

ſi fuerit negociũ ipſiꝰ epᷣi apud arbitros
ex vtraq; parte electos audiat᷑ negociũ

non tenet. vt iij . qij .. ſpatium.

p Puniat᷑.nec illud tenet.vt e

in clericum ſine
N epi. vt e
de fo. cõp. ſigni
ALacnit iĩ⸗
* centarum
? ſic loquit cuʒ
lis ſit e.
g Purgari p
boc pʒ ꝙ loqui
tur ð reo. iz qo
dicit poſtea eni
cit:intellige id ĩ
gAIno eſt abſolu⸗
b ¶ Locũ.i de
ponatur.
i Iniqʒ. con⸗
tumeliã eni faẽ
indici qui eo re
lictovadit ad al
terũ.vt.ff. de ax
bi. litigatoꝛel.ſt
militer ſi gs reʒ
ded ncit coꝛam
vno iudice ⁊ de
ducit poſteaco
rã alio ꝑdit litẽ
C. de aſter./ tol.
diner
Alfſiis. nibil
QJaouis. dã
no.ſpoꝛtu/
lax.ad quoſ cle
rici non tenent
vt in aut. de ſã.
epiſ.ð. ſpoꝛtula⸗
rũ coll. ix. ergo
r aduerſarij
ipſoꝝ teneri de
⁊ liti . expẽ.l.pylt.
m ¶Moluerit.
illud nõ tenʒ. y
dic noluerit. i. ñ
potueritqꝛ ſoꝛ/
te talẽ cãm non
teſt audire.
nSine ſcri⸗
ptura.ſine ſcri⸗
ptura pꝛocedu
epᷣs cũ iudicat
inter ſuos cleri
cos.ſilr in modi
cis cais nõ reg⸗
rit᷑ ſcriptura.xt

in aut᷑.de man.

.iij. nõ obſtat
d ·ij. q ·i. in pmiſ
ybi dꝛ ſnia nul⸗
la q̃ ſine ſeripto
ꝓjert᷑.lllud eni
im̃ tenet in cri⸗
mialibus ⁊ ma
ioꝛib?negocijs.

00°⏑. Bnoꝛuz. B

de indi.cũ nõ ab homine.

₰G₰☚ õ eſt hec ratio.qꝛ metropolitanus non ein⸗ .
ex elerici:’nde ſub eo nõ dʒ conueniri nec coꝛã epo debet con
neniri:cũ nõ poſſit eſſe actoꝛ ⁊ iudex.ex de reſti.ſpo. querẽte.⁊ cx⁊ ð

ↄceſ.pꝛeb.⁊ ec.non va.poſt electionẽ.in fi. Sʒ ꝗs
buros.rñdet᷑ epᷣs ʒ ſu ei ſuſpectus.vt ex de ap.ſecũ

alio caſu cogit ipſu eli
ab eo. vt.ð.e.peruenit.

gere arbitros.ſ.cum recuſat eum vel delegatũ

oßer eũ eligere ar
o regris. Iteʒ in

1

enon

n
fle
ſobl
i
ech
i

n

lern

lm

Eſelee
a Synodi⸗ ſi babetur ciuilis cã õ epᷣm: ſolt Q. n. 7. III.
en cot auditcpr bic.: vid iiſ i inter ſo epm: ſolus metropolitanns n? vt ſ.e.ſi quis p 156
DSDt aucdlire vt hic. C.vi. . ii . ſi inter. foꝛte boc nõ tenet ĩ maioꝛibci .e. ſquis pſbyter. ? cx de .raternitati
rtr pel loquit m antiqua ten 5 tenet ĩ maioꝛib? cas lrxiij. di. ſaloni ex de cle. ex. mi. ſraternitati. niſ diſpenſet
☚ vel loquit hin antiqua tempoꝛa qñ pꝛo ſingulis cauſis fi. cais lxiij. di. ſalonitane. magiſter t pſegt aliã qſti ni niſ diſpenſer enʒ ro. vt
Cne b um. r ea iſ circil. pꝛo ſingulis cauſis fiebat concili ſta nue iniuſta. Trib'aat modig alia qſtionẽ. ſ. vrx ſnia toncat ine nm
ſſchi A eE S.il iin pᷣmis.in fi. ex de iudi.at ſi. i malo vel bono ʒelo ſentẽtiat:ex znia iuſla velliuſta vr.ſ.c. .ll S.ſ. ex aio
ti G ia res. ine cũ ſeruat᷑ vel reir . l. cu certa ca ſubeſt vel nõ ſubeſt
es as⸗ btenmuni odo iuris. Ite ſnia aliacſtocénationis: alis
Nn actionẽ pot gs ſi quisv excõicatiõis:gliꝗ ſuſ-
cedere alij poſt quis vero contra hoc fecerit:ca . . rebicatioie alla ſuſ⸗
ms es ii boſt conectionibu 6 lubiacrarzer D naes . nalcsdemetn mnen in eodeʒ ſta eneptoper wieis
D cta iĩ litigiuʒ. vt aduerſus ſuũ vel aliũ epiſcopu . oſita in quo vid 1 n ipꝛopꝛie dicit ſe⸗
3 i⸗ piſcopũ habeat dictum eſt: etur ſicnt tentia.ſnia ↄdẽnati
ſtck Ce.lij.nec va cauſam apud audiẽtiam ſynodi pꝛoui tum eſt: ante conſtuutam litẽ quiſq ſemmtenet ni i
SSõ . . 1 pꝛoui ſibi te quuds nis ſemꝑ tenet niſi ſit
W hunlegti inpe⸗ cie conqueratur.ſi vero cõtra ipſiꝰ pꝓui ridito derl uippiaʒ poſſe competere ve iniuſta cx oꝛdie. nt ij.
4 Fde eſf ie cran Pnoliand epᷣm epiſcopus ſiue bus indde bcnoem i dichs omni Ane ertine ala
rinue er de teſti. cam. abe. nerſiax. is. emp tenet niſi ar
ineellen . . * * E / . Si 84 ,—
entlgt cioꝛilatez. C. d conſtantinopolitane Fecie cinitati 2 TMod vero'culpa illa ſun cõicationis oꝛdinẽ re
D gre de vt eoꝛum ibi e reg ciuitatis ſedẽ ſione diana ſi eil grit ⁊ etiã cãe cogniti
4 ſr i⸗ auib! Ite ibi negocium terminetur. lo mil igna ſit: ex capitulo il onẽ vt. ij. q. i nẽo eps.
hie le ublic i.rt. m ex concilio agathenſi. N. — mileuitãi ↄcilij liquido cõo⸗ eEex de ap. repꝛehẽſbil.
aeeet, 1er alea. X Nar. enim cõione pꝛiuãduſ c. de ſẽ ex. ſacro. ſine
e gola por de ( Xericum nullus pꝛeſumat apud ſ icemc ſeanicencum ad cinl in⸗ ileed alo
i en S. cnlarem indicez picoponon pek aon e iderit ꝓtrahendũ:multo ma vel ex oꝛdine ſemꝑ tʒ.
ucth lingiofi aleat. mittente pulſare: ſed ſi puliatus fuerit: /piit nſpenſiot o onns eſl:ani ſlepiſco e a ere ner
hnlii aſtenatio nni on reſpondeat: nec pꝛoponar: ne pi iudici interpellantem ad iudiciuʒ ſe n Pophellalbeʒ
nirir la ẽ⁊ pterea pu deat criminale negociũ lico lan culare pertrahere non dubitanit s ie da ea mions⸗
nlnien andlor ſ ſeltt lelligi: cleri⸗ ex his omnibus datur I. ſnio aũt mandati vel
rtien cbnc laz vi kallaier clericuſ ad plubica iudicia nec) ponarar hee culpa ſu Pcepti n ligat niſ id
pwiler ex vt ſi pẽ. eclle cend nec in criminali cauſa eſt ꝓdu⸗ pennone digna non fuerit: IW beipit ſpectet ? ad
tunt ſa. C.e. . ylt. in us: niſi foꝛte cinilem cauſas epiſco ] qus:qui officun ſit deponen oliiu pcipientis. vij
fianez caſbuſ tn licite pus decidere noluerit: vel in criminali A dus:qui officium contra p⸗ Pic ſealer noſter:
(rint alienat res lii ⸗ (a nõ ſii honoꝛis cingulo eum denud Npibitionem epiſcopi celebꝛa ad. üͤͦe bar O vln
Soer an uerit. Illud autem quod in epiſtola de ſi anſus eſt. ſ ſina epiſcopi ſiue iuſta Asrlmnaer En
H 9 1 tr me 4 , = eGr. lue ini Pit: rj . m iniu⸗
zj ASo ndic le vult deus eé: e epi a Deretä “W ꝓbat es non ligare.
S Werenm ſe Vcnone icligenmne 1zonend Tünenclaeliſemeneig vaſtonee. b Emeng uimnen
hGH yvel diuiſõis re/ Riaqree vngitur: vt cognitoꝛ ſecu⸗ Be Ntenti paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue in⸗ S .niſi i duobꝰ
ree ru bereditari rat iudicioꝛum reſideat:ſed vt pꝛocu⸗ 0 l uerit:timenda eſt. Ite er va us Lnz ſna eſt
ſlihmtn irt de liti. erina animarũ ⁊ diſtributoꝛ ſpiritualiũ Lnct io antiochen.o. rcn rtwer ſtol 4
aen len AYrroliit Goctin doanen ergo ſecularibus ne Aedaii eehe STedenmunſcamns:non brterrokeer oeſent.
gfe Alienaf res litti· ge⸗ ari:non ad tempus ſe. cipiendus. er binas. tertii caſii
olta gioſa qᷓ ſeruari ſter fieri. ac tempus ſeque⸗ . ernn x. tuas. terriũ caſũ
i Rs otſt fa⸗ enſen le be lert iudicia non ve re Bniae pꝛio epiſcopo excommu apponu guid am euz
Pertuan her. aliẽatões. · telli. us:ſed ſeculariũ virox in icatus eſt:nec eum pꝛius ab alijs P indebitis exactiõi-
Rucw f.ð pe be. diu⸗ ſe ligenda ſunt. Judicia de rebus ſecu⸗ debere ſuſcipi:niſi aut a ſuo fuerit rece⸗ bus aliꝗs excõicatur
. Yn litigio. aribus ſecularia appellant:ſuxta ilunch berehirze t Coilio . facto epiſe eroc ercel la:ci
1E Nir res dꝛ liigiol⸗ hoſtoll.Seculari⸗ girur indicla i ba⸗ uſn dcuradeneſhonde rer ſeaol⸗ 1 aizuenſe.
azorm de cui; dñio yel eritis ↄtemptibiles qui ſunt ĩ eccleſi. tiſfecerit quod ſtatueritiſub alia euʒ ſei AJauis ab alijs.
MB ſi cã vertit inę cCconſtituite: iudici ti eccleſa tentia recipi ir ſub alla euz ſen mliter Auſpeſus
Nekten, aſ ca vert . :iudicia vero ſeculariũ ſe ecipi.quod ⁊ circa laicos⸗ eſt ab 186
et etitoꝛem 2 por ria appellant᷑: iuxta illud ap iũ ſecula ſbyt di sz pꝛe eſt ab vno ſnſpemnos
e! R po ppellant᷑:iuxta illud ſtolii g byteros ⁊ diacones:⁊ i doẽ ij.
oꝛẽ vel indi s apoſtoli in epi ro ſir ones: ⁊ omnes qui cle quatũ ad oẽs.·vt.yvij.
nun ciaria outione ſtola clementis qð ex ſubſequentibꝰ E ſunt conuenit obſernai. i s pieidter All.
ten relßei tur itelligi cũ dicit᷑:hec i mi E Itẽ nicolaus ad lotharium reÄgem. i. uiſquis
Gr⸗ el heibus Pnci t: hec oꝑa que tibi mi⸗ Excommunicationi⸗ otharium regem. b Eoncilio. hodi
nicre⸗ pioblatiſ.a per nus congruere dirimus exhiheant ſibi xcommunicationis meretun ſententia k . Loncillo. Poeſſe
u cnz aduerſano uce vacantes laici. ꝓhibent᷑ ergo ce qui excommunicatis communicat 2 ſal netropolttan?
osnit niant. ricia cognitione negocior ſec ergo dl. ) wecipue gualdrade pellicis tue cognoſeit de cauſ ex
ſe l inn colir. roꝝ:nõ ſeculariũ ia negoria wi⸗ achnma erepnclat eonm nern⸗ Scminmrr er d ſe.
ncei l lina. excõic liate cõmunione, Prod ſtatuerit.
Nn eci holſeſſs aricor ſue enninelin ſue cuni he Keclins erevicata on euum T vſas ad bö; 1 1OMvod ſiatuerl ,
guni orr⸗ alias tilanda i apud eccleſiaſticũ iudicẽ vẽ Ennan Paſtri ab omni tubernio chꝛai a ln en
ſtinnt poſſeſſoꝛ ſpytit Mon ſunt. Uñ hadrianus pa. ait. anox ſequeſtrata. quãobꝛem canẽdũu RKecipue. pnni
nui, frvenb' bidete. niſi in foꝛo ſuo andiatur clericns. eſt:ne cũ ea pari mucrõe percellaris ſe⸗ /unt ſ. xxv.· q .
ſice . · iij icus ſi crimine aut li s muliercule paſſone n . Duos in cã de
hui volnm⸗ er vt li. .te pulſatus fuenit: non alibi quã i vinctus ⁊ obligatuſad perhenne traha totionio Arper
ſuis es memoꝛiao. oꝛ0 ſuo ꝓnocatus andiatur. Id en. ris exitium.deterius quippe in populis eſſe iccrmernla ar
956 “ clericoꝝbꝰcauſa huiuſmõi eſſfe Zetlar delinquunt:ac per hoc ipſi cru⸗ teſtiſ. ex de ſmo⸗lz ite
i ano ſoin niyt nequaq eoꝛuʒ ſententia d a ceten uniuntn: vt alt beat? thic ari enangeli
tnen nõ ſuo iudice dicia ↄſtringar. R gregoꝛius:ſcire pᷣlati debent ꝙ ſi per ca ãmonitio nõ ſoluʒ
en vero in litigi oſtringat. Res ſa vnq;ᷓ perpetrant: tot mo- ſi peruner pʒ locũ i olnz
inge Ianmomgegennanednnln mnng ſunmamotadinbatos Mos perdinoni aninnitctisi.
tb, ncü: in nullam vebs one - nt:quort ubditos ſuos perditioni lam in maifeſtis. ij.
“ Homanſſfemiperſonam. d. Andieael⸗ NATEARlGe asper imä üpercaet.
ſius papa quingeſio epiſcopo. gela vt tanto ſe cqutius a culpa cuſtodiant:
it 9 n nullam tranſferatur perſonã res in quanto per pꝛaua que faciunt non ſoli
gann, J gid geirs ante coaninonis euentmn. moꝛiuntur. ⁊ infra. ceterum pꝛecaue ne
deSH anle ſit dign? Via res in litigio poſita: in nullã quando nobis ſᷣm domini pꝛeceptũ d
c — depoſitiöe gyi tranſferri põtoi in nullã osvaut tres teſt ptu du
Nicent epoſitiõe qni tranfſferri põt oĩno perſo aut tres teſtes adhibeamus:im
niie excõ nec legiti tioni nam do ro hoc ſancte eccleſie di 0 e
ſsſe icatus vel lec legitime cognitionis euentu: cui oc ſancte eccleſie dicamus:⁊ q
nn g ramns ſad ufvebeatur imdigania Mtepate bo Don optamus ve cerero ſi rnod
nſi, at.r ce ſraanoſc er udiciaria diſceplatõe poſ aut ethni tero fias cunctis ſi⸗
rte ſic. it agnoſci:ex eadem re quiſpiaʒ non ſu⸗ den micne? publicanus. ¶ Iteʒz ex
Ei6). ardicẽſi capitulo.xvij. De eodẽ
xvij. De eodẽ,

n ü

G
b
c
Inter
pare iniuſte excõica/
tũ.hodie ſecus niſi ſi
poſt appellationẽ ex⸗
cõicatuſ.vel niſi dicat
erroꝛt expꝛeſſũ ĩ ſnia
vt ex. e.ti.per tuas. ſi
gs cõquerit metro/
olitano de ininſta ex
cõicatione.aut appel
lauit ad eũ:aut non.ſi
appellauit pᷣmo pᷣſta
bit cautionẽ abſolnẽ/⸗
dus ꝙ ſtabit iuri.dei
de in optiõe hʒ an ve/

lit eũ abſoluere vel re

mittere abſoluenduʒ
ei a quo appellauit.vt
e de ſen. ex. ꝑ tuasſi
nõ appellauit ad euʒ:
5ʒ poꝛa iura: dʒ remit
tere abſoluendũ.et ſi
ille noluerit abſoluer
tũc metropolitanꝰpo
terit abſoluere. vt ex ð
offi. oꝛ. ad repꝛimẽdã
ſi tñ viderit ſniam ex-
cõicationiſ euidenter
iniuſtã poteſt ꝓnunci
are iniuſtã:licet nõ ſit
appellatũ ad eũ.vt ex
de ap. ſollicitudinem
itẽ econuerſo ſi eſt ap
pellatũ ad eũ ⁊ vide/
rit iuſtã eſſe cãʒ excõi
cationis tenet euz re
mittere abſoluenduʒ.
vt er de ſen. ex p tuaſ
in fi. hodie autẽ lʒ nõ
nppellet᷑ ad ſuperioꝛẽ

dAſ m̃ eſt periculũ ĩ mo

ra põt eum ſtatim ab

ſolnere.vt ex.e.ſacro.

AE.ſuſpenſus vl ex
cẽõicatus minoꝛi excõi
catiõe.vt pʒ per id qð

Aſegnitur anathemati⸗

gNIJIgAnuis.nec i alia
. ZVc non poſſũt
diſpenſare cũ talibus
qui poſt excõicationẽ
celebꝛant:cũ nec ↄcili
um boc poſſit.ar. õ. ij.
gq.yv.qua de cã.ſic. vij.
b. ¶ Maxume. i. tan⸗
tũ ſic.xij.di.illð.xviij
i.puenit. xvi.q.iij.ꝑ
ſingulas.
i 0 quis. videt᷑ ꝙ
ticlerici qui coi
eant excõicato in dini
nis officijſ: pari excõ
municatione ligent
yvt e de ſen. ex. ſignifi
canit.

k (¶ Per foꝛĩſecã · i. ma

nn laicali.nec ſimile.
gS.xvij.di.nec licuit.
4 Piſcopi ſi.min
mis. Sꝓ minoꝛ i
bus cãis non eſt quis
excõicandus qð verũ
eſt. vt. . e. nulluſ. Sed
5 nõne ꝓ ſola contu⸗
macia eſt quis excõi/
candus.vt.j.c.certuz
ergo ſiue crimẽ ſit ma

Beleeratatatd ex eio ſit iniuſta.
192

liter examinentur: eum qui

Cito.i.non ſernato oꝛdine iuris.
4 ſpere. ꝙ no alrcartſe.
(Poteſtatem. auctoꝛitate buius canonis 2
llet. m bec iura quilibet excoicatus audiebaĩ᷑ 9 volebat ſe pꝛ

netur aduerſus pꝛeſbyterum ſiue dia⸗
conem :et eum de eccleſia exterminare

voluerit: pꝛouidendum eſt: ne inocens
damnetur aut perdat communiones. ?
ideo habet poteſtatez is qui eſt abiectꝰ
vt epiſcopos finitimos interpeller: et

cauſa eius audiatur ac diligentius per⸗
tractemr. Ille vero epiſcopus qui iuſte
vel iniuſte eũ abiecit: patienter accipiat
vt negociũ diſcutiatur:vel pꝛobetur eiꝰ

ſententia a plurimis vel emendetur: ta⸗

men pꝛiuſquã omnia diligenter ac fide⸗
fuerat com⸗
munione pꝛiuatus ante cognitionẽ nul/
lus debet pꝛeſumere vt coõmnnione ſo⸗
ciet. ρ tem ex concilio carthaginenſi
De eodem.
JNquis pꝛeſbyter ab epiſcopo ſuo
conꝛꝛectusfuerit debet vtiq; apð vi
cinos epiſcopos ↄqueri:vt ab ipſis eiꝰ
cauſa poſſit audiri:⁊ per os ſuo epᷣo
reconciliari: quod ſi non fecerit:ſed ſu⸗
perbia quod abſit inflatus ſe cernendũ
ab epiſcopi ſui cõione duxerit:ac ſepa⸗
ratim cum aliquibus ſciſma faciens ſa⸗
crificium deo obtulerit: anathematizet

⁊ nihilominus locũ amittat. At ſi queri
moniã iuſtam habnerit aduerſus epᷣum

inquirendum eſt. Item ex concilio

antiochen.
De hiſ qui damnatia ſy nodo ſacra mi
miſterla conintemnr.
Aquis epiſcopuſ damnatur a ſyno
ANo:vel ſi pꝛeſ byter aut diaconus a

niſterio ſacro contingere:ſiue epiſcopuſ
iuxta pꝛecedentem conſuetudinem ſiue
pꝛeſbyter ſiue diaconus nullo modo li
cet ei:nec in aliasſynodo ſpem reſtitutio
nis aut locum ſatiſtactionis habere:ſed
⁊ cõicãtes ei oẽs abijci de eccleſia opoꝛ
tet:⁊ maximeſi poſſqᷓ didicerint aduer
ſus memoꝛatos pꝛolatã fuiſſe ſniam eiſ
dem communicare tentauerint.
Item ex concilio mar. pa.
Sine ſpe ſit reconcilianoms:qui excom
municatis cõicare pꝛeſumitt.
Iguis epiſcopus in concilio excõ⸗
m¹273jWunicatnſ fuerit:ſiue pꝛeſbyter aut
diaconus a ſuo epiſcopo:⁊ poſt excom
municationeʒ pꝛeſumpſerit:ſine epiſco
pus ille aut pꝛeſbyter aut diaconus fa⸗
cere oblationẽ vel matutinũ vel veſpti⸗
num ſacrificiũ quaſi in officio ſuo agere
ſicut pꝛius non liceat ei:nec in alio con⸗

cilio ſpem reconciliationis habere: nec

vltra reconciliari:ſed etiã eos qui ei cõi
cauerunt oẽs ab eccleſia reſpui: maxie

eos qui ſciebant eũ eſſe deiectũ.ſi auteʒ

permanſit turbans ⁊ concitanſ eccleſi

per foꝛinſecã poteſtatem:opoꝛtet euʒ ſi

cut ſeditionariũ ab omni plebe expelli.
¶Atem ex concilio agathenſi.
He epiſcopis qni innocentes aut mini⸗
mis cauſis culpabiles excommunicant

Cau

J epiſcopꝰ foꝛte iracundusquod
eſſe non debet citoꝰ aſpere cõmo

uo epiſcopo ⁊ auſi fuerit aliquid de mi

ſa.

gnum ſiue parnum nuniᷓ eſt excommnnicandus aliquis niſi fit on

iumax. ad hoc dicunt quidam ꝙ ob hoie non ſit aliquis excõicanduſ

niſi pꝛo contumacia.ſed a canone bene . vt. xvij.q.iiij.ſi quiſ ſuadenite

hoc non eſt verum:qꝛ qñq; excõicaſur aliquis ꝓ contumacia:quan

Piſcopi ſi ſacerdotali moderatio
ne poſtpoſita: innocentes aut mini
misicauſis culpabileſ excõicare pꝛeſum
pſerint: aut ad gratiam baptiſmatis fe⸗
ſtinantes foꝛtaſſe recipere noluerint: a
vicinis ep̃is eiuſdem pꝛouincie lris mo
neantur.⁊ ſi parere noluerint commu/
nio illis vſqʒ adtempus ſynodia reliſ
epiſcopis denegetur:ne foꝛie per excõi⸗
cationis peccatuʒ excõicati longo tem
poꝛe moꝛte pꝛeueniantur. ¶ Item ex
concilio aphꝛicano.

7

De bis qui tempoꝛe ſue excommunica

tionis communicare pꝛeſumunt.
PDiacs vniuerſo concilio:vt qui ex/
cõicatus fuerit pꝛo ſuo neglectuſi⸗

ue epiſcopus:ſiue quilibet ſiue clericus

⁊ tpe ſue excõicationis ante audientia⸗
cõicare pꝛeſumpſerit: ipſe in ſe dãnatõill
ſniam iudicet᷑ ꝓtuliſſe. “Itẽ nico.pa.

Heponantur epiſcopi qui excommuni

catis communicant. =WWU
Tengalun wenrenn em ⁊ pꝛima
tem belgice pꝛouincie ⁊ guntarium
agrippine colonie archiepiſco os nũc
coꝛam nobis ⁊ ſancta ſynodo ſub geſto
rum inſinuatiõe:qualiter cauſam lotha

rij regis ⁊ duarnʒ mulicrũ eius ebeig
i⸗

ſcilz gualdrade recognouerint ⁊ iu
cauerint:ſcriptum ſuper hoc ꝓpꝛijs ma
nibus roboꝛatum offerentes:nihilqʒ ſe
plus vel minus: aut aliter egiſſe oꝛe pꝛo

pꝛio multiſ coꝛã poſitis teſtibus affirimnã

tes ſniam quã a ſede apoſtolica in en
eltrudam vxoꝛẽ boſonis ſanctiſſimus
frater noſter mediolanenſis archiepus
thado ⁊ ceteri coepiſcopi noſtri petiue
rant emittendã: ⁊ nos diuino ſuccẽſi ʒe⸗
lo ſub anathematis atteſtatione canoni
ce pꝛotuleramus: publice ſe vina voce
violaſſe confitentes:in quibus omnibꝰ
