tio ↄtracta ſoluat᷑.nõ pᷣt ãt dei ſemel ſpũ
regeneratꝰ ex parẽtũ carne regenerari:
vt obligatio qͥ ſoluta eſt iteꝝ còtrahat᷑s.
⁊iõ ſemel perceptã ꝑuulꝰ gr̃am xpᷣi non

amittit niſi ꝓpᷣa iĩpietate:veꝝ tñ recte di

cuntur parẽtes vel qͥᷣcũqʒ maioꝛes filioſ
ſeu quoſlibet paruulos baptiʒatos de⸗
monioꝝx ſacrilegijs obligare conantes

Pünunialueer homicide.nam in illis qui⸗
e

m interfectioneʒ non faciunt:ſed quã
tum in ipſisꝰeſt interfectoꝛeſ fiunt.recte
ergo illis dicitur quãdo ab hoc ſceler ꝓ
hibentur. Nolite occidere paruulos ve
ſtros.dicit enim apoſtolus: ſpirituʒ ſan
ctum nolite extinguere:non quia ille ex⸗

ringui poteſt:ſed quantum in ipſis eſt ex
tinctoꝛes eius merito dicuntur. qui ſic

agunt vt extinctum velint nec illud' mo
ueat ⁊ cetera.⁊ infra.Celebꝛãtur eniʒ ꝑ
eos neceſſaria miniſteria.offeruntur qͥ⸗

dezʒ ꝑuuli ad ꝑcipiendã ſpualẽ gr̃az. nõ

tam ab eis quoꝛuʒ geſtãtur in manibus:
quãuis ⁊ ab ipſis ſi etiam ipſi boni fide

les ſunt quam abvniuerſa ſocietate ſan
ctoꝛum atqʒ fidelium. ab omnibus nã
que offerri recte intelliguntur. qui⸗

bus placet quod offertur:⁊ quoꝛuʒ ſan

cta atque indiuidua charitate ad com2

dit.yt ipſe ſoluit ꝓfecto eſt infidelis ⁊ deterioꝛ eſt ꝙ; ſit iſte parunlus.
m er glioꝛũ.i.pꝛopter Vine harumus
n CQolũtarem
malam.

o Viculo. ? di
cit lex qꝛ dolꝰ tu
toꝛilſ ñ obſtet pu
pillo.ff. de re. iu.
neq;.niſi ſit loeu
pletioꝛ factuſ.vt
ff. ð dol. ſzʒ ex do
lo.ł niſi tutoꝛ ſol
uẽdo ſil.vt.ff.de
admi.tu.l.vl.ꝭ.ſi
tutoꝛ.
pe ranit eri⸗
ptura l ꝓppheta.
q W Ex adã. ibi
tacite reſpõdet
gueſtioni.
1r WKTraxit. ſ. cãʒ
peccati ⁊c̃.
8 Yã diẽ. i. inn
it ex pᷣmiſſis illa
ſcriptura.ſ.qĩa
atris 7.
t Sine ſua.i. ſi
ñi ↄſentiat.vij.q.
j. §. cum autez.
v Obnoxiꝰ.q.
d.pꝰ vitã aie ĩ p
po coꝛpe ñ ghit
niſi ex ꝓpᷣa

be.
x . taqʒ iferiꝰ

rũdet huic qõni

ibi veꝝ mñ recte
⁊ tũc dic ſacrile
gis q̃ſi nullo mõ
ia non eſt ?.
p Quẽadmo/
dũ.ar.alið ĩ via.
alið · ĩ iuio. ar. xx
viij. q.. c ãt. ⁊
nð.xxyviq/v.nec

alið ẽ i obliga
ee alisi libera
tione. ff. de ac. ?
ob. arianꝰ. cum
bec cã liberal ſit

arg. er de ꝓba.

ex litteris.
3 LCötrahat
ar. ꝙ obligatõ ſe
mel extĩcta ãpliꝰ
ñ renaſcit᷑.vt.xx
iij.q.iiij.ſi illic.⁊
ff. de ſo. gꝗ res. ..
greã.ar. .xxvi.

q.vij.ab ĩfirmiſ.

2.ff. ð ſer. vꝛ. p. ß
uituteſ.ff. quẽad

ſi locus.

2 ¶ Miſi ꝓpᷣa ĩ⸗

pietate? ita libõa
ri gs pᷣt ẽt iuit?ꝰl

ignoꝛãs ſʒ ñ obli

gari.vt.ff. ð ſo. ſo

ff. ð ne g.l. ſoluẽ
do.⁊.ff.ð noua.
ſi ſtichũ. 5§. vlti.

2In ipiſ ita
i malcficijs volũ

taſ ſpectat᷑ ñ eri

hoieſ. ff. ad.l. cõ.
de ſic. diuꝰ.

q̃ẽilla qre abobligate qᷓ tenet: liberãt ꝑ boĩie,ʒ Z ¶ Wec illo. tacite obiectõi ridz. a C Placʒ.ar.ʒ.j:q.iiij.qꝛ pᷣſulatꝰ.

Bi. mI.

. Parit. in ſacramentis vt. xxxij qiiij recurrat.de pe.dii. ſeannt.

S b OQuid eſt alind. q.d. nõ videtur eſſe alind illud quod tunc fu qᷓ re

d Eccultum eſt. quid cogi et⸗
4 eNel perdiſ-
4 ſenã.i.ꝑ ſenũ.i.
Enm diem. munionẽ ſci ſpũs adiuuãt᷑. tota ò hec ſã
Perendiſſe cta mi ecclia ꝗin ſcis ſuis ẽ facit: qͥa tota
S vazi berat oẽs tota ſingnlos pit. Difficillimã ſane
die egihrdiel qſtionẽ tibi ꝓpoſuiſſe viſus es ĩ extremo
vno perempto. indqſitionis tue: ea vʒ intetione q ſoleſ ve
4 T Zicar:qd. bemẽéter cauere mẽdaciũ. ſi ↄſtituã inqs
ſicut dꝛ ꝙ hodie an te ꝑpuulũ: ⁊ interroget vtrũ cũ ad eta
ſit reſurrectõ do tẽ adultã venerit: futurꝰ ſit caſtuſ vel ſur
4 mini. eo ꝙ ſa⸗ vel nõ ſit futurꝰ: ſine dubio reſpõdebis
2 Kamelen eine neſcio:⁊ vtrũ i eadẽ ꝑuula etate cõſtitu
hoie eeleba tus cogitet aliquid vl boni vłmali dices
L e Pe ꝓpter neſcio. Si itaqʒ õ moꝛibus eius ſuturis
8KN ſacim qð tcipit nibil audes certi ꝓmittere ⁊ de eius pᷣſẽ
5 Itaq; prr ti cogitatiõe:qͥd eſt aliudꝰ qñ ad baptiſ
4K nulũ q.d. zego mũ offerũt᷑ ꝓ eis parẽtes rñdẽt taqᷓ fi⸗
DH reſpõdeã ꝙ cre dei auctoꝛes ⁊ dicũt illos facere qð illa
4 ait in deñ h di⸗ etas cogitare nõ põt: aut ſi põt occultu⸗
ieiſ eſt: iterrogam? eni eos a qbus offeruͦt
i Ebreuera ad / ⁊ dicimꝰ credit in deũ:de illa etate:q vtx
—RD buc fidẽ habeat ſit deuſignoꝛat.rñdet credit:⁊ ad cetera
nã in punlo ere q ſingula qrunt᷑ ſic rñdẽt. Añ miroꝛ pa⸗
K dere eſ fidei ſa⸗ rẽtes i iſtis rebꝰ tã fidẽt ꝓ ꝑuulo rñũdere
eramentü ſuſci·7—t dicãt eü tãta bona facere:q ad hoꝛã q
re ni. c. ni · baptizaf: baptizatoꝛ iterrogat t eadem
. Obicem. a Hoꝛa ſi ſubijciã:erit caſtus ꝗͥ baptiʒat᷑:vl
4 lzͤnon habeat ſi ſur aut non erit:neſcio vtrũ audeat dice
dem tñ̃ non bz re aliquis aliqͥd hox erit vel non erit: ſiẽ
89R infidelitatem. mihi reſpondet ſine dubitatiõe ꝙ credit
4 le ¶ Contrarie in deũ aut ꝙ ſe conuertat ad dominum.
6 — Ecce facio quãtũ poſſũ:dñs adiuuet: vt
erune ſafgqð poſtulas poſſim. nempe ſepe ita loq/
fdereg inr. ſ. WMur: vt paſcha appꝛopinquãte craſtinã
n ecclemſa vel perdiſſenã vel perendiſſenã/ dñi paſ
4 alios.⁊ ita ſionẽ dicamuſ:cũ ille ante multos ãnos
4 ſiẽ peccanernnt paſſus ſit:nec oĩno niſi ſemel ipſa paſſio
“S per alios ita ce facta ſit. nempe ipſo die dñico dicimus.
dunt ꝑ alios. ? hogie dñs reſurrexit: cuʒ exq̊ reſurrexit
⸗ aerend daſc. tot anni tranſierũt.cur nemo tã ineptus
æcẽ e dere in. elt: vt ita nos loquentes ar guat nos eſſe
4 c.oĩs res. mentitos: niſi qꝛ iſtos dies 'm illoꝝ qbꝰ
m . Cogitens hec geſta ſunt ſunilitudinẽ nũcupamus
q·d. nõ dubitet vt dicats ipſa dies que nõ eſt ipſa reuo⸗
⸗ imo certi ſitis ꝓ lutione tꝑis ſed ſimilis eius.⁊ dicat᷑ illo
bre nõ pñtſiſůt ¶die fieri ꝓpter ſaeramenti celebꝛationeʒ
ee. q5 no llo ſed iz olim factuͦ eſt. in alio ita
DUWU i vnitatis ecclie ue paruulũꝰ æc. æ infra.Cum aũt hõ ſa
quã illa ſigniti · peere ceperit: non illud ſacr̃m repetit ſed
cant.5. e non in intelligit eiuſq; veritati ↄſona voluntate
nobis. (coartabit hoc qdiu non põt:valebit ſa⸗
0 D Alli.de cramentũ ad eius tutelã aduerſus ↄtra⸗
h efficacia rias ptãtes:⁊ tantũ valebit:vt ſi ante ma
banaſalrepert ioꝛis etatis vſu ex hac vita migrauerit:
at pꝛincipio. ipſi ſacrm cõmẽdata eccleſie charitate
p Efuher eſttab illa ↄdẽnatione queꝑ vnũ hoiem in⸗
pars illius.s. c. tranit in mũdũ xpᷣiano adiutoꝛio liberet
diij.ꝗ paſſus. quihic nõ credit ⁊ fieri nõ poſſe arbitra
q ¶ ¶ Comedat.· tmuxr ꝓfecto infidelis eſt ẽt ſi habeat fidei
in ſacfſo. ſacxr̃m longeqʒ melioꝛ eſt iſte paruulus
TEorPoꝛis gqaqnuiẽt ⁊ ſi ſidẽ non habeat in cognitione
atep coꝛp xpi no ei obicẽ ↄtrarie · cogitationis op/
8 Sacrmelt ponit. vñ ſacim eius ſalubꝛiter ꝑcipit.
i ſignificat.i. . Itẽ bonifacio õ pelagianoꝝ bereſi,3
I baptiʒa⸗ Alioꝝ ſides i dapiumate ꝑnuios ſaluat
lia.·i. ſi. x5 eccleſia ſaluatoꝛis ꝑ alios parun
baptiʒatns eſ.·li creduũt: ſicut ex alijs qͥ in baptiſmo
u une nere⸗ remittunt᷑ pcã traxerũt.nec illud cogite/
mac:multo ma lis eos vit hre nõ poſſe:qui ſunt exp⸗

Parentes.i.patrini qui patres

ndere ⁊ pꝛomittere de moꝛibus coꝛum fnturis.
ſpũales dicunt.õ.xxx.q·iij/ pitatiũ

332

gis qnilibet alius baptiʒari debet qui m camem in peecatis conceptus eſt

S.e.di.firmiſſime.

nunqꝙ alia. . e. non regenerabantur.

xi Moꝛtis· id eſt peccati vel moꝛti ſubiecta.

tes coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis xpᷣi:dicẽte ipᷣo
niſi maducauerit carnẽ meã ⁊c.¶ Idẽ

Eoꝛpoꝛe ⁊ ſanguine chꝛiſti parucipat d

per baptiſma membꝛum eius efficitur.
Aillideſialiquatenus ambigendũ
tuc vnuũquẽqʒ ſidelẽ coꝛpoꝛis ſan
guiniſqʒ dñi participẽ fieri: qñ in bapti⸗
Imate mẽbꝛũ xpᷣi coꝛpoꝛis efficit᷑.nec ali
enari ab illius panis caliciſqʒ ↄſoꝛtio:ẽt
ſi anqᷓ illi panẽ comedat⁊ calicẽ bibat
de hoc ſeculo in vnitate coꝛpoꝛis xpᷣi cõ
ſtitutus abſcedat.ſacr̃i quippe illius par
ticipatione ac beneficio nõ pꝛiuat᷑ qũ ipᷣe
boc qð ipſũ ſacr̃mꝰ eſt inuenit. ¶ Ideʒ
de baptiſmo paruuloꝛum. Quare fit
baptis andus qui de baptiʒato naſea citnr.
baptiʒata eſt caro xp̃i q̃ ſine pctõ
erat ꝓpterꝰ exemplũ imitatõis quã/
to magis baptiʒanda eſt caro moꝛtis ꝓ
pter euitandũ iudiciuʒ danationis. ſicut
vo in tꝑe circũciſionis:qui de circunciſo
naſcebat᷑ fuit circũcidendus. ſic nüc qui
de baptiʒatoinaſcit᷑ erit baptiʒandus.ſa
cramentũ eni baptiſmi ſacrm eſt regene
rationis.quare ſicut qui nõ vixerit non

põt moꝛi.ita qui natus nõ fuerit non põt

renaſci.ex quo ↄſpicit᷑ neminẽ in ſuo pa
rente potuiſſe renaſci cũ nondũ ſit natꝰ
⁊ qᷓuis parenti poſt ↄuerſionẽ ꝓpꝛia pec
cata nõ obſunt tñ illis obſunt qui ab eo
generant. Marenti ꝓpter hoc nõ obſüt
qꝛ renatus eſt:illis aũt qͥ de illo nati ſunt
niſi eodẽ mõ renaſcant᷑:que a parẽte cõ/
tracta ſunt oberunt:qꝛ ẽt nnouatus eſt
pater nõde nouitate ſed de reliquijs ve
tuſtatisꝰ carnaliter gignit: ⁊ filij ex reliq̃
parentũ vetuſtate carne pꝛopagata pec
cati dãnationemꝰ ſacr̃o regenerationis
euadunt. Idem in enchiridion.
In baptiſmaie omnia peccata moꝛiũͦf.
Toſtengerer apoſtolus nos moꝛ
tuos eẽ pctõ:inàt an ignoꝛatis:qm̃
quicũqʒ baptiʒati ſumus in ieſuꝰ xpᷣo in
moꝛte ipſius baptizati ſumus. Si ergo

hinc oſtendimur moꝛtui eſſe pctõ: qꝛ in
moꝛte xpᷣi baptiʒati ſumus:ꝓfecto par⸗

nuli q in xpᷣo baptiʒant᷑ pctõ moꝛiunt᷑:qꝛ
in moꝛte ipſius baptiʒant᷑.nullo eni exce

pto dictũ eſt:quicũqʒ baptiʒati ſumuſin
m. i.b.ſ.⁊ iõ dictũ ẽ: vt ꝓbaret nos moꝛ
tuos eſſe pctõ.paruuli aut renaſcendo

moꝛiunt᷑ illo pctõ qð naſcẽdo ↄtraxerũt

⁊ ꝑ hoc ꝑtinet ad ipos qð ſequit᷑ↄſepul
ti eni ſumus illi ꝑ baptiſmũ in moꝛte:ba/

6

— „☚

ptizatus i

ioꝛes:verũetiã paruuli baptiʒant᷑ ait.ſic

vos eſtimate moꝛtuos quideʒ eſſe pctõ:
viuentes autẽ deo in xpᷣo ieſu.
Igem in eodem.

* 2

Siẽnt nulli baptiſmus negatur: ira ne⸗

mo eſt qui non peccato moꝛiattur.
D Aruulo recenter nato vſqʒ ad de⸗

crepitũ ſenẽ ſicut nullus ꝓhibendꝰ
a baptiſmo:ita nullus eſt qͥ nõ pctõ mo⸗/
riatin baptiſmo.ſed paruuli tm oꝛigia
li. maioꝛes aut oibns ẽt moꝛiunt᷑ pctis:t,;
male viuendo addiderũt oꝛiginali.

git in moꝛte xpᷣi in q̊ nõ ſolũ ma

n ¶Pꝛopter. bic aſſignatur vna ratio quare chꝛiſtus baptiʒatus fuit. 5,: N.

vyC. OQQui ba tizato.

ar. filiũ apoſtate ba

ptiʒanduʒ eſſe innito
patre dũ puer eſt.ar.ꝗ
i.ndeoꝛum.
53 .. Renaſci. ar. Z. ff.

de ver.ſig. verbũ red/

dendi.
⁊ Qui ab eo. ex mũ

0 patre imundnsna

ſcit᷑.ſicut ex frumenro
puro naſcit impurum
cũ palea.lvi.d.naſci.
2 W Innonatus per
gratis baptiſmi.
MHon de nonitate
ſpũs.qꝛ aĩa non extat
ex aĩa fiẽ caro ex car⸗

ne per traduceʒ xxxij.

a Vetuſtatis. i. de

carne:in qua remanet
vetuſtatis.i.peccatuʒ
nodlibet.
b ¶.“ Bãanationẽ Sctã.
ſ. in carne pꝛopagata
ex reliqua vetuſtate
parentum.i0.
c oſtenderet.p

dbat auctoꝛitate

apoſtoli pueros eſſe

ahthandoe. nã vni ⸗

ner ſaliter dixit: quicũ
qʒ baptiʒati ſumꝰ æc.
d In ieſu xpᷣo.i. in
ſacr̃o xp̃ᷣi vel fide xpᷣi
in foꝛma iniuncta vel
tradita in xpᷣo.õ.e.ꝓ⸗
pꝛie.. ad cuius.l.

eAMoꝛte.i. ad fimi

litudinẽ eins moꝛtis.

ꝛ2 ſicut ipſe moꝛtuus
nit ira nos moꝛimur

a peccatis.
Qoꝛiunt᷑. moꝛs

iſta cinilis eſt.ar. C. 8

epiſ.⁊ cleri.deo nobis.

alibi habes de natura
li. vt. ff. de leg. ij. ſ quii

ita teſtamento.
5 Aruulo. phibẽ⸗

nec numerus.
bMoꝛiatur. 5. co.
tunc valeeer.

c.pleriq;.in ſi.xxviij.q

a BVBVn regenerabant᷑.qꝛ non fiebat remiſſio peccatoꝛum.
Baptiſmo. cu
ſuꝑ io.ꝙ baptiſmus non mũ

b

c ¶ ¶ Pꝛecurſoꝛio.ha

d —☛ Parabant. id eſt

abluebant᷑ exterius.
E K. Qui regeneratõʒ
i. re

miſſionẽ pctõꝝ.qꝛ

non indignit.

Sed bumanitas.

8.e. p aquem.
f iß. Sed humanitas.
1.

nignitas quã pꝛo

no bis fecit.

S ° Egenerãate. pec
B catũ.iccauſa oꝛi

ginalis peccati.

b Oꝛlginaliũ. nõ
ſiapiiſtmsad delen .

di oꝛiginale petm̃ fuit

iſtitutꝰ.delet tñ ẽt aciu
alia cũ oꝛiginali.vñ ẽ
ar.ad purgatõʒ: ð qᷓ ẽG

di.ij. ego berengariꝰ.
i .Mitiſſimã. reſpe
ctu aliaꝝ penaꝝ.⁊ erit

bec pena:qꝛ erũt in te

nebꝛis.j. e.nulla.⁊ ca/
rebũt viſione dei.ex ðᷣ

bapt. c.iij.ſed tñ dicit

augu. ꝙ mallet ſic eſſe

miſſime.⁊.j
vlti.c.xlti.

lꝛ· VBiſgs.moꝛtis
60 ð pe.d.i.ſi pctm̃
1 Arnuli. fideles.
g.e. nihil. 7. C. ſe⸗
ien bic dz ð fi
de offerẽtiũ ibi de fide
oblatoꝝ qnoꝝ adbuc

nulla põt eẽ fides.⁊ ꝙ
diẽ qͥdãmõ ſoluit õriũ

quis autẽ charitatem
non habens.

n Alter.maternũ
eoꝝ.ſ.qui pꝛo
s reſpondent.
o credendo. id?

qꝛ credunt.

Nomẽ eſt. ſ. hoc
,Imne fidelis credere
enieſt ſidẽ habere. S.

e.nihil.

—

q ¶Etiã nõ penitẽtes
nõ ꝙ agant pniam cũ
nullã hẽant diſcretio,ʒ
ſed hñt penitudinẽ.i.

ſuſcipiũt eã ⁊ faciũt ⁊
dicũt ꝑ verba geſtan/
tiũ q̃lia penitẽtes.io.
rCcleſie. i. pctã di
mittũt᷑ eis ꝗ par
ticipes ſũt eccle ꝑ cha
ritatẽ eccleſie.i.qꝛ ſub/
fiſtit Kerher
Per ſpm̃ ſctm̃.i.ꝗ
hir pſpm lerm lide⸗
les eni ſũt in eccleſia ⁊

ea in ipiſ.vij.q.i.ſeire.

eccleſie charitas tenet
pectã.i.ipſa eccleſia vel
eccleſie vnitas.i.eis q
in vnitate nõ ſũt tenẽt
pctã.i.non dimittunt᷑.
xij.q.vij.quẽadmodũ

—

foꝛma erat in noĩe vẽiuri vt dẽ in qdã gloſa ang.

Igdem in eodem.

In bapiſmo ioanis nõ eſt peti remiſſo⸗
OVn regenerabant vl renaſcebã
turqJ baptiʒabant᷑ baptiſmoꝰ ioã⸗

is:ſed quoda pᷣcurſoꝛio illius miniſte/
rio qui dicebat: parate viã dño xpᷣo inq̊
ſolo renaſci poterant qͥ parabantꝰ. hui⸗
eni baptiſma ẽ nõ in aqua tm̃:vt fuit ioã
nis:verũetiã in ſpũ ſctõ: vt de illo rege⸗
neraret.ſi quis in xpᷣm crediderit deillo
xpᷣus regenenerat᷑:qͥ regenerationẽ enon
cognouit.In aq̃ baptiʒari voluit non vt
eius iniquitas dilueret᷑: ſed humanitas
cõmendaret᷑.itaqʒ baptiſma in eo nihil
habuit qð ablueret᷑:ſicut moꝛſ nihil inue

nit qd puniret. Idẽ de baptiſmo par
uulox. Mon ſolu oꝛginalia: ſed actu

. bapti daret ab oꝛiginali:niñ alias eſſet circũciſus.di⸗
cebat᷑ iñ baptiſmus pnie qꝛ ioannes pꝛedicabat dicens. agite penitentiam.
biles ad ſuſcipiendũ verum baptiſſu. =?

E
X

De Con.

D mo.ſolus.s.i.qi.vt enidenter.
P¶OQne feã ſũt.ñ ãt dimittit futura.qꝛ tractus ſinuri tꝑis cc ff. ð pſu 4
TrIe.l.i.i.nec ðᷣfutura ininria paciſci poſſumꝰ.ff.d pac.ſᷣ vnꝰ.9. pacta.
3 C Et adiuuando.nõ ꝓceſſũ babes .bmo dimittit pctã q facta ſũi
Brbofert r 7
—2 ig ne fiat. Ter⸗
Lcleſie charitas:qͥ ꝑ ſpm̃ ſctm̃e dif tio pducit adi, D
fungdit in coꝛdibus eoꝝ ᷣ participeſ l vu ybi oino
ui ſũt:pctai dimittit:eoꝝ qͥ ſui nõ ſuntte ſieri nõ poterũt
nen, ¶ ¶ Item contra iulianumlib. ij. drnoe tol⸗man
Solus chꝛiſtus peccata vimmittit. teſ oil oleaf
Emo tollit pcta mũdi:niſi ſolꝰ xpi adſ.vi .
ꝗQ eſt agnus tollens petã mũdi.tol/ Alla. ma
lit aſt ⁊ dimittendo qͥ facta ſũt vbi ⁊ oi: nent.i.ca
ginale ↄtinetur:⁊ adiuuãdo ne ſiant:⁊ ꝑ rent viſione dei

ducendo ad vitam vbi fieri oĩno nõ pñt.
Igem de baptiſmo paruuloꝛum.
Pꝛeter baptiſma chꝛiſti paruulis nulla
ſalus pꝛomittitur.

ttit᷑ infantibꝰ:qꝛ infantes ſi ꝑ ſacrm

12 Vlla pꝛeter baptiſmũ ſalus pmit

alia pęccata remittuntur in baptiſmate.

. Egenerante aut carne tantũmõ cõ
trahit᷑ pctms oꝛiginale.regenerante

iit ſpũ ſctõ nõ ſolũ oꝛiginaliũꝰ:ſed ẽt vo
luntarioꝝ fit remiſſo pctõꝝ.pꝛoinde re/
cte põt dici paruulos ſine baptiſmo de⸗
cedentes mitiſſimã oĩm futuros ſuſtine
re penã.fallit eni ⁊ fallit᷑:qqͥ eos in dãna⸗
tione pꝛedicat nõ futuros dicente aplo.
ꝑ vniꝰ delictũ oẽs hoĩes ĩ ↄdẽnatiõe ⁊c̃.
¶Adem in eodẽ. Quicuqʒ ex ocupi
ſeenn alere baptiſinü regeneratur.
iſqs ex ↄcupiſcentia carnis ⁊ le

ge pcti ⁊ moꝛtis carnaliter gene⸗

rat.regenerari ſpũaliter hʒ opꝰ vt nõ ſo

lu ad regnũ dei ꝑducat᷑:ſed ẽt a dãnatõe

pcti liberet᷑.ſi ẽt ꝑ pꝛimũ hoĩem in pctõ
⁊ moꝝe naſcunt᷑:ſic ẽt ꝑ xpᷣm in iuſtitia ?
vita eterna in baptiſmo renaſcuin.
oͤdem in eodem.
DiTeneif

6 Aruuli fideles recte vocant᷑ qͥ ſidẽ

P verba geſtãtiũ quodãmõ ↄfitent:

p eoꝛũdẽ verba diabolo ⁊ mũdo abꝛe

nũciãt:⁊ hoc fitvi ſacri ⁊ diuine gr̃e quã

dedit deus eccleſie.puulus aũt bapti⸗
ʒat᷑ ſi ad ãnos rõnales veniens nõ credi
derit:nec ab illicitis abſtinuerit nihil eiꝰ
pꝛodeſt qd paruulus accepit. Item
augu. in libꝛo de meritis ⁊ de remiſione

peccatoꝛum. e eodem.

Ater eccleſia os maternũ punlis
pꝛebet: vt ſacris myſterijs imbuãt᷑

qꝛ nõdũ pñt coꝛde ppꝛio credere ad iuſti
tiã:nec oꝛe i ↄfiteri ad ſalutẽ:neciõ

tñ eos qͥ ꝙᷓ fideliũ ifſideles dicere põt: eo

ꝙa credẽdoꝰ vtiqʒ nomẽ eſtꝰ:qᷓuis hoc
nõ ipſi: ſed alij ꝓ eis inter ſacr̃a reſpon⸗

derint.ſi aũt ꝓpterea recte fideles vocãt᷑

flee nun os facit fideles
i

qm̃ fidẽ ꝑ verba geſtantiũ quodãmõ ꝓpfi

—

tent᷑:cur ẽt nõ penitentes habeant᷑ cũ pP

eoꝝ verba geſtantiũ diabolo ⁊ hnic ſecu
lo renunciare monſtrantur. C Idem.
Charitas eccleſie peccata dimittit vel te

5.de pe.di.iij.ſane cauendũ.

Ki

Peccata·idẽ eſt qd alibi dꝛ.ſi cni pctã remiſeritis remiſſa erunt.⁊ cni re
eritis retenta erunt.? alibi.ſ.ant ꝑ ſeipſũ remiſſionẽ facit: ant ꝑ colũbe

membꝛa.S.e.c.quõ.ſic itaq; intelligimus qð hic dã.

ↄſumat᷑ infirmitas. yt.j. ſequit.

9 ¶/Plenã.qꝛ quo a

C

qð ad hoc eſt diuinitus iſtitutü in credẽ⸗
tiũ numerũ nõ trãſeũt i tenebꝛis manẽt
Icẽ in eodẽꝗ. Baptizati chꝛiſto
incoꝛpoꝛat᷑ ⁊ eius mẽbꝛa ſiunt

2

. hoc baptiſmus valet:vt bapti⸗

ʒatiꝰ xpᷣo icoꝛpoꝛẽt᷑: vt mẽbꝛa eius
habeãt᷑ ⁊ cõſepeliat᷑ ⁊ oblati ꝑ ſacramẽ
tũ charitatemqʒ fideliũ recõciliẽt᷑ deo vt
in eo viui ſalui liberati redẽpti illumina
ti fiant. Igdem. l
. is aũt neſciat credere eſſe inſfãti
(e baptiʒari:nõ credere autẽ non
baptizari.Adẽ in libꝛo de libe.arbi.
Gratia nõ ſolũ pctã dimittit ſʒ ẽt legem
implere facvit.

*

ru remiſſionẽ facit.ſed ẽt vt lexꝰ im
t:vt natura liberet᷑:nec pctm̃ domi/
net᷑.ſpũs ẽt gratie dat fidẽ que ẽt nõ peti
taꝰ a deo ↄcedit᷑ vt hoĩ petenti ⁊ alia ↄce
dant᷑:nã fides nõ eſt liberi arbitrij tm̃: ſʒ
donũ dei. ¶ Idẽ de baptiſmo ꝑuuloꝝ
Vetus infirmitas in baptiſmo non pen⸗
tus aſſumitur:ſed vires amittit.
Bn eexquo quiſqʒ baptiʒat᷑: ois
yvyeetus infirmitàs in eo aſſumit :ſʒ
renouatio incipit ad remiſſionẽ omniuʒ
ctõꝝ:⁊ intelligentiã ⁊ operationẽ ſpũa
iũ. ceteraꝰ vo in ſpe ſũt:donec fiant in re
ð erit in reſurrectione.naʒ in baptiſmo

α Ratia que ꝑ xpᷣm dat no ſolũ pctõö⸗/
plea

q;uis fiat plena remiſſio pctõꝝ:nõdũ tiũ

plena ẽ nouitas ⁊ ꝑfecta mutatio:qꝛ ad⸗
huc remanet coꝛruptionõ ſolũ in coꝛpo
re ſed ẽt in aio qui eſt hõ interioꝛ.in quo
ſi ꝑfecta eſſet nouitas nõ diceret apłs ꝙ
de die in diẽ renouat᷑. Iẽ. Hoc meminiſ⸗
ſet debemus oĩm pctõꝛum blenain⸗ per
fectãqʒ remiſſionẽ in baptiſmo fieri.ho/⸗
minẽ vo nõ totũ cõmutari ↄtinuo ſed in

bene ꝓſicientibus de die in diẽ creſcen⸗

te nouitate cõmutariqð vetuſtũ eſt ⁊ car
nale eſt:donec ita remouet᷑ ꝙ aĩalis in
firmitas coꝛpoꝛiſ ad firmitatẽ ſpũalẽ in /
coꝛruptãqʒ pueniatꝰ.Hec aũt lex pcti de
qua dicit apis.nõ regnet pctm̃ in veſtro

moꝛtali coꝛpoꝛe:nõ ſic ꝑmaneat ĩi mẽbꝛiſ

eoꝝx qͥ renati ſunt:tanꝙ; non ſit eis plena

⁊ hec eſt pena ⁊
ignis afflictiõis
de q̃ habes. 5. e.
firmiſſume.

2 +◻ Bboc vt
/. baptiʒati

2 Ratia. yvt

datoꝝ dei.

a .Non peti⸗

ta.ĩ. nõ merenti
nã pꝛimã gram

gs mereri ñ pot

ſ.e. placuit vt g⸗
cũqʒ.ar. ⸗. viij.

d.ↄſuetudo.ſed
ibi merni.i.obti⸗

nnui.

mittat᷑ in bapti
ſmo:tñ oꝛigina⸗
le ñ ita dimittit

ne ſit:ſʒ remãeti

hoie debilitatũ

⁊ ſopitũ niſi pꝰ

excitet᷑ ⁊ renoce

— —.—

rur i ꝓpꝛiũ dñiũ

b Zn exq;..
J Eaſus
o petm̃ actuale

⁊2 oꝛiginale di /

—

ↄſcẽtiẽdo pꝛanis

moꝛibꝰex eo ſur

gẽtibꝰ. Scðo di
cit ꝙ renonatnr
hõ in baptiſmo
T? ad iducit an

ctoꝛitatẽ apoſto

li qᷓtũcunq; cre
ſcat ils renous
tio:nuni m̃ in

—

bac vita pfecta

erit eum adbic

peccatü ſit in bo
mine qð ſẽꝑ pu

gnat aduerſus
ſpũm.Tertio po

nit quãdã dꝛiaʒ

iter actuale ? o-

riginale.io.

ↄſumit᷑ ande ſo
let q̃ri qñũ peceas

tũ oꝛiginale con

trabit᷑⁊ dic ꝙ ĩ
ipſa ĩfuſione aie
qꝛ tũc tres vireſ

gie pꝛincipales

debilitantur. de

e⸗ Ee ueris.
Letera. ſczʒ
Na

fiat plena no

nitas: ⁊? aialis

i 1 e¶ Coꝛruptio.qualitas maioꝛ.
coꝛruptio peccatũ:ergo ꝓpter equiuocationẽ bis pꝛoferat᷑ coꝛruptio.

¶BHoc meminiſſe. pctoꝝ omniũ.quidẽ omniũ actnaliin.

omnẽ penã oꝛiginalis pctĩ quo ad reatũ moꝛtis

-õõ

ä

⁊ ſeꝑatũ.i.ad moꝛtẽ eterna nõ imutabile.s.e.ꝑ baptiſmũ.
1. hb ¶ Perueniat.qð erit ĩ alia vita nõ iiſta. a Zetuſtatequada.
ſt b ¶ Reuiniſcat. reuiuiſcit ꝙ erat ꝑemptũſic ꝑp culpã reuiuiſcit actõ
n ⸗ ilierire. qneris ante medum. .
oꝛdo lr̃e vita ſfſi .
ritus ĩ cui? non remiſſio.vbi plena ſit omniũ pctõx no⸗
tate baptiʒati re ſtrox remiſſio oĩbus inimicis interfectis
naſcuur a deo qᷣbus ſepabãt a veo: ſʒ manet in vetuſta
bac petuſtate cI carnis tãquã ſuperatũ ⁊ ꝑpemptũ:ſiñ
nis ⁊ pcti ⁊c. illicito ſnreninitcet Kirenn ppꝛiuz
d ; Bene vtit reuocet᷑. Ab hac autẽ vetuſtate carniſ ?
. . Ab Pac aute. vca H
ſ. vetuſtate cai · poeccati quod iã remiſſũ ẽ vita:ſpiritꝰ vſ/
. nis. ð. xxxij. ·i· adco biſnernit: cuiꝰ nouitate bapti⸗
1 noͤn in ſola.. zati renaſcut vt tales etiã in pſenti no ſo
6 W er baptiſ⸗ lũ in peccato:ſʒ eti necĩ carne eẽ dicant᷑
6 mum. cuiꝰdeſideria nõ ſequũt:ſʒ in ſpiritn. In
Moꝛtaliter ipſa vero carne coꝛruptibili bñ vtit qui
i eũ moꝛtali pec mẽbꝛa eiꝰ ad bene operãdũ cõuertit: nõ
cato. FSp deſideria carnis viuens lege peccati
9 Pꝛopagie. quod licz iã remiſſũ ẽ in vetuſtate tñ car
icoupuõe e nis manet: bñ vrut fideles cõiugati qui
neaev'eexeo ꝙ ſüti chꝛiſti nouitate dñari ſihi li
pꝛopagata ex à biginẽñ Hariunker eo aũt quod achuc
ui oꝛiginale pecca- trahũt ad vetuſtatẽ filios regenerãdos·
n tũ inaſcit᷑ aĩe. moꝛalit generãt cũ ꝓpagineꝰ peccati qᷓ
b ¶ Sicut. hie renati obnoxij nõ tenẽt᷑ q naicutur re⸗
notat diſfereu nalcẽdo ſoluũt. Né. Sicuidicta facta x
t aee ucogitata iniqᷓ anime copoꝛi ptinent li
6 ginale hedn cet aut ̈tuͦ ad motus iaʒ pꝛeterierunt 2
remanẽt reaun nõ ſunt:eis tñ pꝛeteritis reatus eoꝝ ma⸗
donec ꝑ baptiſ · net. niſi petm̃ ꝑ remiſſionẽ ſoluat᷑: ſic nõ
4 mũ vel ꝑ pniam peeterita ſed adhuc manente lege ↄcupi
1 ex toto delean ſcentie reatus ei ſoluit ⁊ non erit:cũ fiat
4 . deiginala oin in baptiſmo plena remiſſio pcti. IJdẽ
beneſn rma in epiſtola adſilentianů. Dilcipuli
rrtaran. d abbieroſol,mis eriſ eins
4 nẽt eni daʒ pe AA ymis exijt ieſus
4 nalitoteorcä⸗ (otche ſuis in terrã iudeã ⁊
5 bus hõ pugna: ibi moꝛabat᷑ cũ eis:baptiʒabat nonp ſe⸗
4 q. d. ſicni omneſ ſpſum ſed ꝑ diſcipulos ſuos:quos intel
. bꝛgne coglteti. ligimus iam fuiſſe baptiʒatos ſiue bapti
enbem. ? ſmo ioannis ſint nonll arbirrankne
mnet reata: ö magis credibile eſt baptiſmo chꝛiſti
cweigiale eni Zrem reſpondit dñs petro:qui lotuſ
pa ream ſolui. elt nõ indiget niſi tpedcn lapet ſecen
1 aciuvᷣo ad ago- mundus totuſ.vndẽè intelligit᷑ q iã petrꝰ
mnẽ relinquif de fuerat baptiatus. ¶ Item ach vincen⸗
. Ee emner tium a vicoꝛem. pollolt omnes
. He iſti baptiſmate baprisati creduntur.
. ce Srmnee E eos de quibus ſctipti nõ eſt vtrů
ita. videt acci ſmo de hac vita iſſe cõt .
dalceeiomne ipſs calumniamur apoſtolis qui pꝛeter
pecca de apoſtolũ paulũ qñ baptiʒati fuerũt igno
endle apoſtolo oñs ait:quiꝰ lotus eſt non indi
vr va viaecr, — Woagie⸗ lanet E Idẽ inuibao
ſatio.ff. doſolè de baptiſmate. LCathecuminus ca⸗
ter artifices. . tholicus heretico baptizato pꝛefertur.
de cadc. tol. l. Bn dubito cathecuminũ catho⸗
olen er 1 2 licü diuina charitate flagrante he
cõ. mulieres. ff. retſco baptizato anteponere: ſed etiã in
admini. tu. ita ipſa intus eccla cathecuminu malo ba⸗
güt.5. geſſiſſe. ptizato anteponimus. nec ideo tiñ ſacr̃o
m . Magis. vaptiſmi: quo iſte nõdu ille iam imbutuſ
ocmag cone eſtt facinus mümii mernaen centurio⸗
criue legas. nondũ baptisatus ſimoni baptiʒato añ/
n ſeces la⸗· ponit᷑. Iſte eni ẽt ante baptiſinũ ſpũ ſctõ

Di. mu.
eterne. Tc reliquit vtiqʒ ad pugnãd. dũ fuerimus in vita ſed debilitatũ

tis purget.q·d. .
lbbabſtinere poſſit a moꝛtalbus:tñ puluere terrene habitatiõis in⸗

uoluit.i.venialibus.vnde pnĩa magis ꝙᷓ baptiſmus eſt neceſſaria.

333

NJeos. ↄltendimus. nota ꝙ ſi dubitat᷑ de baptiſmo vinentis habet pio

non baptiʒato ⁊ baptiʒat.s.e.cũ itaq;.vbi aũt dubitatur de baptimo

2

p ¶AQni lotus. purgatus a moꝛtalibuus.
q Ninñ vt pedes ·i ſoꝛdes venialiũ.vel tangitoſue

accepto repletus eſt. Ille et poſt bapti⸗

ſmũ inflatus eſt immundo ſpũ.verunti

ſi iam ſpũ ſctõ accepto cornelius bapti⸗
ʒari noluiſſet:otemptu tanti ſacri reus fi
eret. Sicut aũt bono cathecumino ba⸗
ptiſmus deeſt ad regnu celoꝝ capeſſen⸗
dũt:ſic malo baptiʒato vera ↄfeſſio.qui

dixit:niſi q renatus ſuerit ex aqua ⁊ ſpi

ritu ſancto ⁊c. ipſe ẽt dixit: niſi abunda⸗
uerit iuſtitia veſtra plus quã ſcribarũ ⁊?
phariſeoꝝ nõ intra. in regnũ celoꝝ.
Itẽ lib. ſniax ꝓſperi. Nõ tq ablutõe
coꝛpoꝛis quã fide coꝛdis haptiſimna ↄſtat
Erus baptiſmus oſtat nõ tã ablu
tione coꝛpoꝛis qᷓ fide coꝛdis ſicut
apoſtolica doctrina tradidit dicens: fide
mundans coꝛda eoꝝ.⁊ alibi: ſaluos fa⸗
cit baptiſma nõ carnis depoſitio ſoꝛdiũ
ſed ẽt ↄſciẽtiej bone interrogatio ad deũ
CIgem in lib. de baptiſmo.- l
Sicut in veteri teſtamẽto quidã ſpuales
ita in nouo quidam carnales inneniunt.
NINcutin ſacramentis veteris teſta⸗
menti viuebant quidã ſpũales ad

nouu ſcilicet teſtamentũ qðᷣ tc occultũ
erat occulte ꝑtinentes: ſic et nc in ſacriſ

noui teſtamenti qð iã reuelatũ eſt: quidã
viuũt aĩales qui ꝓſicere ſibi nolũt ad ꝑ⸗
cipienda que ſũt ſpũs dei.ad qð hoꝛtat
ſermo apoſtolicus? ad vetus teſtamẽ/
tũ ꝑtinebant.Si aũt ꝓſiciunt ⁊ anteꝙ ac
cipiant:i ſo accelſu ⁊ pfeciu ad nouũ ꝑ
tinent:⁊ ſi pꝛiuſqᷓ ſpuales ſiant: ex hac
vita rapiunt᷑: cuſtoditi ꝑ ſacri ſanclitatẽ
in terra viuentiũ computant᷑. nec iuenio
quid verius inueniat᷑ in eo qð ſcriptů eſt
Impfectũ meu viderunt oculi tui ⁊ in li/
bꝛo tuo omnes ſcribent᷑.item. Non in⸗
tereſt cũ ð ſacr̃i integritate tractat᷑:⁊ ſan
ctitate quid credat:aut quali fide imbu⸗
tus ſit ille: qui accipit ſacrm. intereſt qui
dẽ plurimũ ſed ad ſalutis viã: ſed nihil
intereſt ad ſacr̃i queſtionẽ. Item. Ma⸗
nifeſtum eſt fieri poſſe: vt ſidenõ integra
integrũ quoqʒ maneat ſacrm baptiſini.
Itẽ. Si po ſieri vt ſingui diligenten
1

interrogarent:tot diuerſitates opinio⸗

nũ foꝛſitan inuenirẽt᷑:quot hoĩes nume
rarent᷑:aial eniĩ hõ nõ percipit ea que ſut
ſpũs dei. Nunqᷣd tñ nõ iõ ſacrm integrũ

accipiunt: aut nundd iõ ſi Peoſecèrint

opinionũ carnaliũ vanitatẽ emũdauerit
denuo qð acceperant repetendũ eſt. Ac
cipit quiſqʒ vᷣm fidẽ ſuã:ſed quantũ ca
pit gubernante miſericoꝛdia dei.¶

ex conci. mileuitano cui interfuit Augu.

2 Anſelmus romane eccleſie legatus
ↄtra pelagianos. HNõ nature neceſſitate
ſed merito peccati adaz moꝛiturug erat.
Yacuit igitur oibus epᷣis qui fuerũt
inbac ſancta ſynodo ↄſtituere hec
que in pñti ↄcilio diffinita ſunt: vt qcuqʒ
dicit adã pꝛimũ hoĩem moꝛtalẽ factũ ita
vt ſiue peccaret ſine non peccaret moꝛc

moꝛtui pꝛeſumendũ eſt eñ eſſe baptiʒatũ.ex de pꝛeſ.nõ bapt.c.ij.⁊ ar.bic.

tudinẽ alicuius loci qqu-

repꝛobat᷑.i.q/i. emen /

dari.

r N En dubito. añ⸗
ponere. 5 e. ca⸗

thecuminũ. . ſed hic

loquit᷑ de eo qui hbabzʒ

deſideriũ baptiʒandi.
Pi no.ex eo.maioꝛes.
8 l.

.s ¶ Ckẽturio.coꝛneliꝰ

ij.q.vij.non omnes.

t apeſſendũ.i.cõ

tenit ace e baptiſmu

cum po

u /Eruse.alibi.ſ.in
(Ngtie petri.⁊
c verbu aug. qd
ſequit eſt petri.
x¶ Bepoſitio.i. exte
rioꝛ ablutio.
Sed ↄſcie.nõ eni
ufficit baptiʒãdo bre

bonã ↄſciaʒ niñ ad in⸗/

terrogationeʒ eccleñe
ſuã fidẽ oſtẽdat.lxxvi
di.nõ ſolũ.in pꝛin.io-

3◻ Icut. ſicut in ve/
teri teſtamẽto fu

erunt quid boni:ita

in nono ſunt quidam

mali qui ſi incipiũt bo
nũ oꝑari dimiſſis ma
lis ⁊ velint baptiʒari
vel ꝑfecti eſſe.ſi aũt añ

decedant ꝙ; hoc cõſe⸗
quant᷑ ſaluabunt. In
ſcdᷣa parte dꝛ ꝙ qnali

cunq; fide ꝗs accipiat

baptiſmũ verũ recipit

ſacr̃m ſed nõ eius ſalu
tem ſi ficte accedat.

2 . In ſacr̃is. pꝛima

litelligif de adultis

nõ baptiʒat vſq; ad

illud. nõ intereſt ?6.
2 Teſtamentũ.i. ad
gram que data eſt in
nouo teſtamento.
Apoſtoliens.ſ.iu
e apoſtoli ibi:q̃ ſurſũ
ſunt ſapite.

a Eid veto.i. ad dn-

ritiã veteris teſtamẽti.
b ¶Spũuales.ꝑ bapti
mũ cũ nõ ſtatꝑ eos.

c ¶ Per ſacr̃i.i.qᷓ ſolet

dari ↄferri in ſaer̃o.
d Interrogarent.
er articulis fidei ?
alijs ad ſalutẽ aie per
tinentibus.

e Repnionn; qꝛ qᷣt
lies tot opinionecs.

ar. ff. de arbi. nõ cogẽ⸗
dũ.ꝭ.pꝛincipaliter.⁊

H.itẽ ſi vnus.ar.xij.q.i

c.i.⁊ quelibet ꝓuincia

in ſuo ſenſu ⁊c.lxxvi.

di. vtinam.

Nacuit. moꝛta⸗
lẽ.i.moꝛiendine
ceſſitati ſi ubiectũ ßʒ ꝙ

dicit factũ.erat eni im

moꝛtalis·i.potensnõ
moꝛi.nõ aũt potẽs nõ

moꝛi:⁊ ita fnit moꝛta/

lis ? imoꝛtalis. Solet queri quare petm oꝛiginale imputet᷑ aĩe cũ illud õhat

tim ex carnis coꝛruptioe·ſo dicũt quidã ꝙ iõ qꝛ aia pꝛimi boĩs ita coꝛrupit

.

m carnẽ vnde ⁊ mõcoꝛruptio carnis corrumpit animas.

2 =

4

ſenio defeciſſet.i.in ſenio.q.d.no ꝑueniſſet ad ſeniũ qꝛ ſꝑ fuiſſet in innẽtute.

b Paern lal us.excõicant̃ quidã heretici qui dicebãt parnulos nõ eẽ

Mbaptiʒandos.qꝛ nihil pcti ↄxerũt ab adã qð in baptiſmo eſſet delẽdũ

nã ꝙ male dicant pꝛo
bat᷑ auẽte aplii.
c ¶ Vnge fit · i. ex boc
d CSed falſa.i.ſine
effectu. .
e acuit. ad adiu
“ mel Te Pa la⸗
(20 iſgs.ꝗqda vo⸗/

letes vitare coꝛ
rectionẽ pꝛecedentis.

c.incidũt in aliud ma

lũ ⁊ iõ repᷣbendunt᷑ B.

ALcnuit. gram.
5 Laun ͤ valet li

berũ arbitriũ cũ ꝑ illð

nõ poſſit ſaluari. Nã

pꝛimã graʒ nõ põt ꝗs

pꝛomereri.vt.xxiij·q.

iiij. nabu.ſed dic ꝙꝓ ꝑ

liberũ arbitriũ hõ ha/

bilẽ ſe põt reddere. vt
ei dñs graʒ infundat.
Albnes. Ex⸗/
eto tracta⸗
tu de baptiſ⸗

git mgi diſtinctõʒ iſtã
in q̃ tractat de ↄfirma
tiõe q̃ i fronte fit:⁊ me
rito vltimo loco de H̊
ſacr̃o:qꝛ vltimũ ẽ iter
alia ſacra neceſſitatis
pter vnctionẽ infirmo

rũ q̃ ñ ita ꝓpꝛie dꝛ ſa-

cramẽtũ maxiĩe ſʒ opi/
nionẽ eoꝝ ꝗ dicũt eaʒ
iterare poſſe.nã ſacr̃a

ñ iterant᷑vt.õ.ꝓxi.di.

oñdit᷑. pᷣterea alia rõ/
ne:qꝛ G̊ ſacr̃m taqᷓ; di⸗

gniꝰ a ſolis epis ↄfert

vt.j.c. c. manus.
Mnes. H̊ ſʒ

b
( o ſdã icipit. v
di. ſʒ cõpetẽè

tia yt ꝗdã dicũt incipit
ab illo.c.ↄnẽit.j.e. Nã

abinde agit de officijſ

ieiuniſs.
i¶ Poſt baptiſmnm.

vñ boſtia pꝛiꝰ lauaba
tur in littoꝛe:⁊ poſtes

offerebatur in holo⸗
cauſtum.

le ¶Vt pleni. ga ſi cõ
tẽnerẽt peccarẽt moꝛ/
tali.Hq̊ de adultis.nã

pnero ſufficit baptiſ⸗
mus. S. di. Pri. ris
ioannes.

¶SRPDiritꝰ.ſ.deſcẽdit

coferẽdo vĩ r̃gene
ratiuã aquis.õ.di.iiij.
nunqnam. ..
m ¶ Aid inocẽtiã.vñ
⁊ dat᷑ puero veſtis ca⸗
dida pꝰ baptiſmũ. vt
ỹ.di.pꝛoxi accepiſti.⁊
c.venit.

n Et iſtruit hic ba⸗

pes ad quid valeat cõ/
firmatio.
nMõ pñ̃t. iĩ bac enĩ
vita vl meritũ cõpara
mus vl culpaʒ.xiij.q.
ij.tempus.

mate:ſubiun

ret in coꝛpoꝛe:hoc eſi de còꝛpoꝛe exiret
non peccatimerito:ſed neceſſitate natu⸗

re anathema ſit. C Idẽ. Paruuli nor

ſolũ penã: ſed culpã a parẽtibꝰ trahũt

P acuit vt quicũqʒ paruulos recẽ⸗

tes ab vteris matrũ baptiʒãdos ne⸗
gat:aut dicit in remiſſionẽ peccatoꝛũ eoſ
baptiʒari:ſed nihil ex adam trahere oꝛi⸗
ginalis peccati:quod lauacro regenera
tionis expietur.vndefit cõſequẽs vt in
eis foꝛma baptiſmatis in remiſſionẽ pec
catoꝛum non vera ſedł falſa intelligatur
anathema ſit:quoniã non aliter intelligẽ

duʒ eſt quod ait apoſtolus:per hominẽ

vnũ intrauit peccatũ in mũdũ:⁊ per pec
catum moꝛs: ⁊ ita in omnes hoĩes per⸗
traſijt:iĩ quo omnes peccauerũt:niſi quẽ
admodu eccleſia catholica vbiqʒ diffu
ſa ſẽper intellexit.ꝓpter hanc eni regulã
fidei etiam paruuli qui nihil peccatoꝛuʒ
in ſemetipſis adhuc cõmittere potuerũt
ideo in remiſſoneʒ peccatoꝛũ veraciter
baptiʒãtur vt in eis regenerarione mun

dent᷑ quod generatione traxerũt. ¶ tẽ

BGra ⁊ pcta remittit:⁊ ne r terẽt adiiuat
Lacuit vt quicunqʒ dixerit gratiam
dei na iuſtificamur per ieſü chꝛiſtũ
dñm noſtrũ:ad ſolã remiſionẽ pctõꝛuʒ
valere q̃ iã cõmiſſa ſũt: ⁊ nõ ẽt ad adiuto
riũ vtñ cõmittant᷑ anathema ſit. ¶ Itẽ
NQuid ſit pemm̃ gr̃adocet:⁊ vt vitet᷑ ſacit.
Miſquis dixerit gr̃am dei per ieſũ
chꝛiſtũ dominũ nrjm ꝓpter hoc tã
tum nos adiuuare ad nõ peccandũ:qͥa
ꝑ ipᷣam nobis reuelat᷑ ⁊ aperit᷑ itelligẽtia
mãdatoꝝ vt ſciamꝰ qð appetere qð vita
re debeamus.nõ autẽ per illã nobis pꝛe
ſtari vt qdð faciẽdũ cognouerimus ⁊ fa⸗
cere debeamus aut valeamus anathe⸗
ma ſit. C ytem. Sine gra⸗
tia diuina mãdata impleri non poſſunt

gratiains iuſtificationis dari quod
acere per liber arbitriũ iubent᷑:faciliꝰ
poſſumus implere per gratiam tanqᷓ ſi
gratia non daretur.non quidẽ facile:ſʒ
tamen poſſunus etiam ſine illa implere
mandata diuina:anathema ſit. ¶ Itẽ
Arbanus papa omnibus chꝛiſtianis.
Poſt. baptſma confirmationis ſacra,
mentum pſſtur Hi. V.
MWnesꝰmanꝰſideles p
ſpontiones RopoE
bP polt⸗

12 Lacuit vt quicũq; dixerit nobis iõ

iritum ſanctum
baptiſmů accipe debẽt
vt pleni xpᷣiani inneni⸗
ant᷑:qꝛ cũ ſpũs ſctũs in

ſundit: coꝛ fidele ad pꝛudentiã ⁊ cõſtan

tiã dilatat. ¶¶ Itẽ Melchiades papa.
AQuid conferat ſpũs ſctũs in baptiſma/
te:quid in confirmatione.

Piritus ſctũs qui ſuꝑ aquas ba-

ptiſmi ſalutifero deſcendit lapſu in
onte plenitudinẽ tribuit adꝰ innocẽtiã

E bis ſũmis i epis q ſũmi dicũtur: qꝛ vltra eos nulloẽ oꝛdo:nã metro
*) politani ep̃i vocãt᷑ xyxiij.diiſi epᷣs.ſʒ iñ papa hodie ſũmus põtifex ap

Be Lon.

Ppellat. Et dic vſq; adeo eſt accmodatu: ; nõ niſi maioꝛib⸗ ze ébie
. NHature.videt᷑ õ.qꝛ dicit augſi adã nõ peccaſſet ſenio defeciſſet.ſed dic Xcbic

ar. aliqð dici maius rõne ipſiꝰↄferẽt.ar.ꝰ.5õ. di.ij. nibil i ſacrificio.de

quo ibi nota.

¶Perfici.i.xpᷣianũ facere.pt.ẽ.e.di.c.i.io.

in ↄfirmatione augmentũ pꝛeſtat ad gra

tiã:⁊ quia in hoc mundo tota etate victu

ris inter inuiſibiles hoſtes ⁊ ꝑicula gra⸗

diẽdũ eſt:in baptiſno regeneramur ad
vitã:poſt baptiſmũ cõfirmamur ad pu⸗

nã:in baptiſmo abluimur: poſt bapti⸗

mũ roboꝛamur:⁊ quis cõtinuo tranſi⸗

turis ſufficiant regenerationis beneficia

victuris tũ neceſſaria ſunt ↄfirmationis
auxilia.regeneratio ꝑ ſe ſaluat: mox ĩ pa
ce baptiſmi vel ſeculi recipiendos ↄfir⸗
matio armat ⁊ inſtruit ad agones mũdi
huius ⁊ pꝛelia reſeruãdos.q aũt poſt ba
ptiſmũ cũ acqſita innocẽtia imaculati ꝑ⸗

uenerint ad moꝛtẽ ↄſirmant᷑ moꝛte: qꝛ tiä
nõ pñt peccare poſt moꝛtem. Idem
