vitioſu gferãt epᷣi vel pꝛeſbyteri: nõ tñ
iõ a ſcholaſticis ſũt deſpiciẽdi:qꝛ moꝛũ
vitia magis qᷓ; vboꝝ ſunt pꝛecauenda.
¶Uñ aug.i li.de cathetizãdis rudibꝰ.
Hon coniemnant ſcholallici eccleſiaſti
cam ſimplicitatem. MUẽ
Edulo monẽdi ſũt ſcholaſtici: vt
huũilitate i duti xpᷣiana diſcãt nõ cõ
tẽnere:quos cognouerit moꝝ vitia ma
giſq; vboꝝ deuitare:ſʒ coꝛdi caſto liguã
exercitatã nec ↄferre audeat quã ẽt pᷣfer
re ↄſueuerũt.his maxie vtile ẽ noſſe ita
eẽ pᷣponẽdas vbis ſniasꝰvt pᷣponit᷑ ani
mus coꝛpi:ex quo fit vt ita malle debe⸗
ant verioꝛes q; diſertioꝛes audire ᷣmo
nes:ſicut malle dñt pꝛudentioꝛes q; foꝛ
moſioꝛes habere amicos.nouerint.n.
nõ eẽ voces ad aures dei niſi animi af⸗
fectũ. Ita eni nõ irridebũt ſi aliquos an
tiſtites ⁊ niſtros eccleſie foꝛte aiaduer⸗/
tunt vel cũ barbariſmis vel ſoloeciſmiſ
deũ inuocare:vel eadẽ vba q̃ͥ ꝓnũciant
nõ ĩtelligere :ꝑturbateqʒ diſtinguere:ñ
qꝛ iſta minime coꝛigẽda ſunt:vt popu⸗

ſed qꝛ pie tolerãda ſũt ab eis:qͥ didice
runt:vt ſonoũ foꝛo:ſicvoto ĩ eccleſia be
nedici.itaqʒ foꝛẽſis illanõnũqᷓ; fone bo
nadictioꝰnũqᷓ; tũ benedictio dici poteſt.
. Item ad alexandrinum epiſcopuʒ.
AUgdignũ vehemẽter exiſtimo vt v⸗
baceleſtis oꝛaculi reſtringã ſub re
gulis donati. ¶ Idẽ de vera religiõe.

cutio diuinaꝝ ſcripturarù ſm
Aarunbn lingue ꝓpꝛietatẽ accibi

enda eſt.hʒ eni oĩs lingua quedã ꝓpꝛia
locutionũ genera:q̃ cum in alia tranſfe
runtur:videntur abſurda. C Item
Hie.ad pamachium.
Ecleſiaſtica interpᷣtatio ẽt ſi hẽat
eloquentie venuſtatem:diſſimu⸗
lare eam debes non fugere vt nõ ocio⸗
ſis philoſophoꝝ ſcholis pauciſqʒ diſci
plinis ⁊ vniuerſa loquaut᷑ hoium gene
ra. C Iem Clemens. ꝛopter ob⸗

es ⁊ politos ↄſiderantſc viri cccliax votũ ⁊ ĩtẽtio
kq ¶ Itaqʒ.i.q'uis.
m Bonadictio.nominetur non tamẽ poteſt di

ci benedictio.xxviij.di.pꝛeſbyterum. G „
11V AVllus epᷣs.obpꝛobꝛium.⁊ dicit aug ego ſenex a puero nonduũ
anniculo paratus ſum edoceri. vt. xxxiiij.q iij.· ſi habes. ⁊ ſtul

lus ad id qð plane iĩtelligit dicats.menꝰ

Aoteſ eiiduãt᷑ ſalutari.vñ ĩ ve.te.varijſ

XXXIX. 7 XI. 5 5

tus qui bona que vidit diſcere contemnit. xt.xxij di de ↄſtantinopolitane.
cvnũ pedẽ haberẽ ĩ ſepulchꝛo aliũ ex adbuc vellẽ diſcere.vt.ff. ð fideicõ.

l.apð iulianũ.vñ ſeneca. NHulla etas ſera ẽ ad diſcendum.
Cce. In tribus.s. diſtinctionibus demõſtratũ eſt ẽm debere eẽ
pꝛudentẽ in liis tã diuinis ꝙᷓ ſecularibus. Nuc vero ĩ hac. xxxix
di.oñdit ꝙ oʒ epᷣm eẽ
pꝛudentem ĩ negocijſ
ſeclaribus vt ſua cau
tela reddant᷑ eccleſie
idẽnes ⁊ cuiq; neceſ⸗
ſaria ꝓ ſuo modulo
miſtrent᷑. ⁊ hoc exem

pꝛobꝛium ſenectutis a paruulis ⁊ a mi/
nimis non erubeſcat diſcere epiſ i.
ene

Alllus epᷣs ꝑ ꝑ obpꝛobꝛiuʒſene
((utis vel nobilitatem generis a

puulis vel minimis eruditis:ſiqd foꝛte pio dñi q turbaſ ſcqn
eſt vtilitatis aut ſalutis:inquirere negli tes non ſolü pbis ſpũ
gat. qͥ enim rebellit viuit:⁊ diſcere atqʒ alibus. ſʒ ẽt coꝛpoꝛa⸗

agere bõa recuſat:magis diaboli Frßi Uipus alünẽtis relicie
mẽbx eẽ oñdit᷑:⁊ potius infidelis ꝙᷓ fi⸗ DerGr diri ⸗ berre
delis cẽ monſtratur. l. X XXR.

teat eos habere ꝑpitiã hãc platis eccleſſe cri.vr.i q ij.clerici xij

eẽ neceſſariã multis rõnibus ꝓbat᷑.dñt

E I. 11 D/ Pben. de multa.
pᷣlati ſubditis non ſoluũ ſpualia:ſʒ etiam 8

carnalia ſubſidia miniſtrare. exẽplo igi eſt. quedã ẽ ſim⸗
tur xp̃i turbas ſequentes nõ ſolũ ver⸗ licitas ꝗᷓ eſt Zria do
bo docebat ſʒ ẽt vtute ſanabat:⁊ coꝛpo o. ? illa ẽ bõa. vt. xvi.
ralibus alimẽtis reficiebat:vt aũt pᷣlati gri enis l ed bicvo
hec oĩa plene ꝑficere poſſint: ſeculariu t eena ſtlticia
negocioꝝ oʒ eos habere ſolerti: vt eoõ Pryl di in pein illa
rũ cautela ⁊ eccleſie ᷣuentur indẽnes:? eni ipcdit pmouendũ

cuiq; neceſſaria ꝓ ſuo mõr miniſtrentur
vñ qᷣdã in epᷣm electus a btõ greg. ꝓiſua
ſumplicitate repellitur:ne eiꝰ occaſione
res ecclie dilapidarẽt᷑. ¶ Uñ gre. ſcri⸗
bit nobilibꝰ? ciuibꝰ neapolitãis. Secula

vt hic· ⁊.lxxiiij.di.epo
rũ.ſʒ ꝓmotuʒ nõ deij
cit.ſed dat᷑ ei coadiu/

⁊.xij.q.ij.nobᷣ.iñ iſte

r ¶ Extrinſeca.debʒ

tui:qͥ ñ ſolu de ſalute aiaꝝ:verũetiaʒ de Extrinſe
eni cautus circa ſua

extrinſeca:vtilitate ⁊ cautela ſciat eẽ ſo⸗

Mae dnt itelligi:qͥ a dno eis
repꝛomittunt᷑ dũ dicit᷑:Sacer

veſtibꝰ ex pcepto dñi ſacerdotes oꝛnaai onnatum. Aſtant ou
legut᷑:qꝛ multis mõis vtutibus dʒ ſplen „ Ncien Eatertos 02
dere vita põtificis:vt gradui ↄferat öco natus ↄſiſtit in grani
rẽ quẽ ab eo ñ accepit.ñ.n.loca ſyvita ? tate ⁊ i iceſſu ĩ hitu
moꝛeſſcm̃ faciũt ſacerdotẽ vñ ex offiieio ⁊ tperantia cibi ⁊ po
ſuſcepto nõ lIniaʒ peccãdi ſʒ neceſſitat iſ.de iſto oꝛnatu agi

tur in ꝓxia ſe.di. In⸗

viuẽdi ſe nouerit aſſecutoſ. ¶ Uñ ſym lerioꝛ natus? us

machopapa ait. fficiũ ſacerdotũ nõ

1. 0.en Wiie ⁊E ð hoc agit᷑ hic.⁊ oñ
confert ſed adimit licentiꝗ delinquẽédi. dirq; acs n daog
WODn nos bim petru ſicut Dleitis tutẽ nec dignitas.ſed
a dño cũ ſedis pᷣnilegio vel ſuc vite meritum.

ceſſoꝛes eiꝰ peccãdi iudicamꝰ lniam ſu t

ſcepiſſe.Ille qͥppe pennẽtmeritoꝝ dotẽ aplicã dignita⸗

cũ hereditate inocẽtie traſiniſit ad po⸗ u bona merita ac
ſteros. qdᷣ illi ↄceſſũ ẽ ꝑ actuũ'lucẽ ad il⸗ „C en Pereditate
los ptĩet:quoslpar auerſationis ſplen ad hoc manſmiſit yt
doꝛ illumiat.s eni ſcm dubitet eẽ quẽ eſſent heredes boni/
apex tãte dignitatis attollit in quo ſi de tatis ſue.
x.Per actuum. no
ſtis per bonos actus.

y Quos.i quia eos.

¶ Oinis enim.q·d.⁊ ſi qñqʒ foꝛte apoſtolici non eſſent boni m̃ ſemꝑ pꝛe

ſumũtur eẽ boni:ꝗs enim ⁊c.ſed nõne ↄrium eſt.xix.di.anaſtaſius.xxi.diſ.

nüc aũt. ſed non dꝛ hic ꝙ ſci fint.ſed ꝙ ſci pᷣſumuntur donec örium ↄſtet

qꝛ hereditatẽ innocentie recipiunt vt hic dꝛ. Sʒ gd ſi cõſtet de ipſo ꝙ adul

terium cõmiſit yel bomicidiũ.dicit. h. ꝙ lʒ non poſſit accnſari inde.iñ pec: .

E

a dignitate repulſus

Ccevplenarie mõſtratũ eſt ad quã fuerat electus
ſacerdotes oʒ linerarũ pyt pꝛobat ſe c. qð per
ta ſacrax q; ſeculariumn ee ſepatet. .
peritos. Nuũc autẽ qri:ꝛ an p . Mõ. plui qñʒ
eculariũ negocioꝝ opoꝛ⸗ ↄferendũ eſt vni q al

q·ij.vulterane. cx de

q Etrus. ſimplex

toꝛ.vt.vij.q.i.qꝛ fraX᷑.

ri negociox ipiti ñ ſũt ĩ epos oꝛdinãdi. PRrnaglerrimemf
Etrꝰdiaconꝰquẽ a vobis electuz H ct qꝛ ſolidos dedit
alſ erit oĩno vi dꝛ ſimplex ẽ:& no ad vſurã. vt. xlvij. di.
iſqꝛ hoc tꝑe talis i regimiſ arce dʒ ↄſti de petro.

Di. XL. negocia eſſe. vt. xxiij·
. õä di . qui ep̃ᷣſ.⁊ eſt ſimile
Waodtz epʒ eẽ oꝛnatũ ⁊ ho lxxxvi. diſtin. fran. io.
pitalẽ. er oꝛnam̃ta epalia

8 –Poꝛtct. hic
¶ V o pꝓſegt· v. c.
aplice regu
le oʒ ep̃ʒʒ ee=

Dn nos. penn

Dr. xN.
cat. v hic dꝛ ſemp bene facere intelligit de his q pñ̃t eque retoꝛqueri ad conigibilis ſit ꝙ; inde poſſit accuſari nam cõnimocia dẽ hereſis. vt
bonum vel ad malum.q; ſemꝑ i dubio ꝓ ipſius facto pᷣſumit᷑ ſʒ hoc certe ¶lxxxi.di.ſi ꝗ pꝛeſbyteri:⁊ ↄtumax dꝛ infidelis.vt.xxxviij. dil. nullus. E
idẽ eſt in quolibet ſacer dore.vt.xi.q.iij.abñt.⁊.xli.di.c.i.⁊.xvi.q.i.ſi clerica bic tñ ſpalr fit mentio de hereſi.iõ qꝛ ⁊ ſi occulta eſſet hereſis de illa
tus.Rñ.hoc peꝝ ẽ .ſʒ ũ magis pᷣſumit᷑ ꝓ papa.vt.xciij di.c.uvn ſacrilegij poſſet accuſari.ſed de alio occulto crimie nõ poſſi.itẽ nũquid poteſt 4
inſtar ect diſputare de facto ſuo.vt·xpij.iiiy . aũt,. vel dic ꝙ facta pape enüciari crimẽ pape m regulã.·ſñi peccauerit in te frater inus cũ no we
excuſant᷑. vt homici⸗ mie fris glibet ni
dia ſanſonis ⁊ furta . Xpianus dicat. i
hebꝛeoꝝ ⁊ odulterY ſunt bona acqſita ꝑ meritũ: ſufficiuntq Idez nihil eſt in hac vita ⁊ maxie in vt. xi. qoc. ii. ad 6
iacob vt er de diuo a loci pᷣdeceſſoꝛe teſtãtur. aut eni claros hoc tpꝑe difficilius ? laboꝛioſius ⁊ peri⸗ mẽſam. ſed dico ui
tijs gaudemus io. ad hec faſtigia erigit: aut qͥ erigutur illu culoſius epᷣi aut pꝛeſbyteri aut diacoi ꝗ no por denuͦ⸗
a ¶ Illuſtrat. i. dat eiſ e a e .. . erlde officio. ſ ͦ nihil beatius ſi cari cruncn de 6
occaſionẽ bñ viuendi ſtrat“. LItem hiero. Filijſanctoꝛum officio. ſed apud deũ nihil beatius ſi eo io niſi ide pol C
b2s. nõ cx loco QOneſt facile ſtare in loco petri quis aũut ſit modus:nec a pueritia: nec innmtilis eſſet de Gn
Eruʒ. im ne ſit 5. 2 pauli 2 tenere cathedrã regni ab adoleſcẽtia mea didici eo tpe quo nunciatio. Ite nt
lxxxi.di. valet. tiuʒ cu xpo:qꝛ hinc dicit᷑:nõ ſcõꝝ fili ſůt diſcere ceperã:vis mihiꝰfctã eſt merito nũqd papa pol ch
epi. 3 S . . . PctS V Ià anid aff ſtimé ne ſet ſtatuere gi
¶Aoꝝ. C. de ei. qq tenent loca ſcõꝝ ſʒ qui exercẽt opera pctõꝝ meoꝝ.nã quid aliud exiſtimẽ ne ſi. ñ
W. anmnn. . n06 loci: us generis ſacerdotes notifice traditus eſt:qq remu tenere nõ noueraz3. q ex boc picli⸗ 1
e VVOn loca. vel o. DsqJ pᷣſumus nõ ex locoꝝxꝰ vel . Nẽ iſido. Coꝛupit ad terr ſacer taret tota eccla i
ines ↄfert gratia. yt itate inoteſcere debemus: nec vrbinuʒ Icut viri ⁊ mulieris digna ↄiun⸗ q. i. ſũt qdaʒ. qe .
q.i gead .? ẽ ſ. xxiij. claritate ſed fidei puritate. Idẽ ana Ictio vnü facit matrimoniũ tſicut hoc fit in eo ca⸗
i ſeut. gi ſtaſio pꝛeſbytero. Mon loca vei oꝛdi duoꝝ copulatio vnũ ꝑficit coꝛpꝰ:ita cle deluieſſe
Pcere vt abeccla Nes: ſed merita veo coniungunt. ricatusx ſacerdoriũ vnũ faciunt pĩbby im no aſtoh 1
g ¶ Cadit. ex hoci c. On loca vel oꝛdieſ creatoꝛi no trex: ⁊ electio ⁊ oſecratio vnũ faciut epi pꝛo quo pecca⸗ 8.
plurimi dicũt q, circũ fſtro nos/ximos faciunt:ſʒ nos ſcopum iq oia vnũ facii coꝛpus quod to põt iperatoꝛ 4
ſtantie loci ⁊ tꝑis ⁊ di gut merita bona oiugut aut mala diſiu⸗ citiuſ conũupit 2 ad terrã trahit᷑ niſi lega deponi. ꝓ quoli
gnitatis ⁊? ſcie aggra gunt. ¶ Item ioanes chꝛyſoſtomus. liter cõſeruet᷑ niñ iuſte viuendo laudet. bet ſiẽ ĩcoꝛꝛigi ⸗
uant petm. vt magis MMagnitudo peccativel dignitatis qud . Item ambꝛo. Se eocdem. bilis. vñ deponi
hecrot enicns & bi gquain foniter deijcit. Alud at aiaduerte:ꝙ extra ꝑadiſũu⸗ H n
letir magis literat? Ex. Omo'xp̃ianus foꝛtiter caditẽ in vir fcüuͦs eſt: intra padiſum mulier: allug.. .
ꝙ nõ hatus.⁊æ magis Peccatu ꝓpter duas cãs:aut po vt aduertas:qð nõ locinõ generis no⸗ m Mte oia.
peccat᷑ ĩ loco ſacro y pter magnitudinẽ pcti:aut ꝑꝑ altitud inẽ bilitate ſʒ vtutevnuſqſqʒ gratiã cõparat pertun 6
tꝑe ꝙ; e. arg· xix.diſt. dignitatis. ¶ Itẽ ex dict bõifacij mar ſibi:deniq; extra padiſũ hoc eſt in iferi ctoꝛie.i. negligẽ
nulli..l.. ar tua. ?. i tyris. Damnatur apoſtoiicus qui ſue oꝛi locovir fcũs melioꝛ iuenit ⁊ illa que ter. 12
abre r 2 fraterne ſalutis eſt negligens. in melioꝛi loco hoc eſt in ꝑadiſo facta ẽ Heenen
derete. riſ dr qui B Abapa ſe ſ ore nie ſoluni ne⸗ nfe⸗ i mmncnüi⸗ rem grego. enic⸗ratinkting
viderit. ? auget pcti gligens depꝛehenditur inutilis et rati non locus ſaluat animam. inmenict pino
dignitate peccantis. remiſſuſ in ſuis hebus r leſn a bo⸗ AUelibet occultavloca ſine gratia nem in celo. viij .
a ſturunst cit ibi 7 Oĩ giam ſalnare nõ nñ̃ ſi j en e
vt. f. de re milit.oẽ. ꝓ·. no taciturnus?qð magis officit ſibi ⁊ oĩ (ainn ſaluare nõ pñt.qð aliqñ in q-iꝗq epatum.? H
auget. alij dicũt ꝙ cirr bus:nihilominus inumerabiles popu i quoqʒ; ↄſpicimꝰ erratibꝰ electoꝝ. fſ.-e.c.multi. 8
cũſtantie cũ ſin bůe los cateruatim ſecuũ ducit pꝛimo mãci⸗ NMã loth in ipſa puerſa ciuitater fuit in⸗ o ADibi. ſie ⸗·
2 a deo non dñt eẽ ali pio gehẽne cũ ipſo plagis multis ĩ eter ſius:in mõte peccauit.ſʒ iſta cur dicimꝰ igs por cogi
eni rcaſo mall. vns mnum vapulaturus: Huis culpas iſtic re⸗, cum maioꝛa nouerimns: qd. n. paradi⸗ KèS—
oepg aiut pnm i arguerce pᷣſnmit moꝛtaliũ nullus qꝛ c ſo iocundius:quid celo ſecurius: T ta⸗ rogit. fionde .
ſolus 2teptus.ſi erga ctos ipſe iudicaturus a nemieeſt iudi⸗ mẽ hõ ex paradiſo ⁊ angelus de celo nolete volẽs / vt 1
laicus ex maioꝛi ↄt candus:niſi depꝛehẽdat᷑ a fideideuius. peccando cecidi. ¶Ideʒ. He eodg?. xxiij q iiij. diſ⸗ 8
ptu peccat magis pzĩe ꝓ cnius pꝑpetuo ſtatu vniuerſuas fideli Dam pmus hõ ꝓ pctõ de ꝑpadiſo plicet.ſed ñ pſe 4
cat ꝙ clericus. ſed um tãto inſtãtius oꝛat quãto ſuam ſalu eiectus eſt:hoc eſt qꝛ dei nobilita ueraret in volũ D
no oſtat eccle qlr quiſ tem poſt deü ex illius icolumitate aiad, tem a ſe deiecit: nobilirate loci pꝛiuatuſ late nõ eſſet co/
Peener an er Bie uertit pꝛopenſius pendere. ¶ Iieʒ au eſt. ¶ Idem io.chꝛyſo. Mon eſt ver⸗ Fns er kyiii
dens. i0 no porſt in· Bu. ad valerium. Mon oꝛdines ſed vi⸗ ſacerdos oĩs ꝗͥ nominatur ſacerdos p Et ſcos lo .
dicare de pctõ ſm co⸗ te meritꝗa nos deo commendant. 0 UAlti ſacerdotes ⁊ pauci ſacerdd cus q⸗ pmus lo
temptũ.⁊ iõ iudicat ꝑ Nte oĩanpetovt cogitet religioſa tes.multi in nomie ⁊ pauci ĩ oꝑ. cus eſt papatuſ j
circſtantias qn pqi FY.·Rpꝛudentia tua: mibil eſſe in hac vi videte ergo fratres qũo ſedetis ſuꝑ ca⸗ ſcõs locuſẽ eba
dam pᷣſumptiones. ⁊ ta ⁊ maxime hoc tꝑe facilius ⁊ leuius ⁊ thedrã:qꝛ nõ cathedra facit ſacerdotẽ tus.yliõ hoc di
magis punit᷑ clericn hoibus acceptabilius epi aut pꝛeſbvyte ſed ſacerdos cathedrã:non locus ſciſj xit. q; ſcũs co⸗
laieus.· qꝛ magis p rji aut diaconi officio ſi perfuctoꝛie atqʒ cat hominem ſʒ hõ locũꝰ cificat non oii ſalteri. vt. vij
ſumit õ ipᷣm. ⁊ lʒ hic ſed nibil apud dei . . q; i.non autem.
due cãe im enumereẽ adulatoꝛie res agat᷑ ſed nibil apud deũ ſacerdos ſcus ſed oĩs ſcũs eſt ſacei dos — JIcut cleri⸗
q̃ vident aggrauare miſerabilius ⁊ triſtius ⁊ damnabilius. qqᷣ bñ ſederit ſuper cathedrã:honoꝛẽ ac Vaatus.i.mi
pctm̃.tñ plures ſũt.vt “ noꝛ oꝛdo.hic vꝛ
de pe.di. v. ↄſideret. . . L ꝓ ſi laicuſ ꝓmo .
hAIpapa.taciturnus.taciturnitas moꝛtalis eſt in pꝛelato.xt.xliij.di.c.i. neret᷑ in ſacerdotẽ nullũ recipet characrerẽ. ſʒ ſi hꝛet aliquẽ mioꝛem
5 Aancipio.i.diabolo qui mancipatus eſt gehenne. oꝛdinẽ ⁊ ꝑ ſaltũ recipet ſuꝑioꝛẽ bñ recipet characterẽ.vt.lij.di.ſollici
le .A nemine. papa a nemie põt iudicari.xt.xi.qiij.nemo qð ĩtellige niſ tudo.alij dicũt ꝙ laicuſ veꝝ oꝛdinẽ reciꝑet dũ tñ baptiʒatꝰ fuerit.ar.
ipſe ſe ſubijciat alij.iij.q.vij.nos.ſi incõpetent᷑.ſed · xxiiij. q.ij. ſane ꝓferf. j. q.j. ventũ.qdð vex credo. Ber. rCElcctio.ↄſueuit iſtð iduci q;
v.ite romanoꝝ.vbi dẽ ꝙ dioſcoꝛus papa ro.ec.fuit excõicatus q;nis ĩ ſile cx ſola electiõe nõ 2ſegt᷑ aligs ius.vt de hoc dixi.lxiij.di.quanto.
nõ peccauerat ſʒ ibi appellat papã pꝛiarcham ↄſtantinopol. itẽ adhuc ob. AVlud.ex padiſũ.ĩ agro damaſceno. uod non loci. 9
xij. q.ij.nõ liceat.ibi vnus papa iudicat de ſuo ſucceſſoꝛe.ſʒ ibi non iudicat Jagen⸗ locipei dignitatis vel nobilitatis ꝓ aliquo nõ pᷣſumit᷑ vt
de ipſo. ſed dicit ꝙ non liceat ei alienare res cccleſie. q· ij. gloꝛia. ar. . xxiiij.di.quato.⁊ certe ꝓ nobilibus ſemꝑ dʒ pᷣſu 1
¶A fide. qꝗð intelligit. h. cũ papa nõ vult coꝛigi.ſi eni paratus eẽt coꝛꝛigi miin his q ſpctant ad nobilitatẽ. ar. ff. de fi.iſtru. l. f. 1
non poſſet accuſari.vt.xxiiij.q.i.apte.⁊.c.agit.⁊.q.iij.dixit aplo.ſed qnare (0. Velibʒ·occulta.ar.õ.hẽmitas. x Erratibus.i.peccatiſ.
non poſſet accuſari de alio crimie ponamus ꝙ notoꝛiũ ſi crimen eius vel y Peruerſa.citate.ar. nõ nocʒ bono maloꝝ ↄuerſatio vl cohitatio.
Pↄfeſſionẽ vel ꝑ facti euidẽtiã.q̃re non accufat᷑ vel de crimie ſymonie vel 3In mõte. xy. .i.ĩebꝛiauerũt. ⁊æ & Cecidit.nã ex vãietate locoꝝnr
adulterij.⁊ ẽt cũ admonet incotꝛigibilis ẽ æ ſcandaliʒat᷑ ccclia ꝑ fem eius mulluũ diſcrimẽiducit᷑. C. ð tẽ.ĩ ĩte.re .l. vlt. ar. S. xxxij.q.v. ꝗ viderit.
crte credo ꝙ ſi notoꝛiũ ẽ crimẽ eiuſ qdcũqʒ ⁊ inde ſcãdaliʒat cecleſia ⁊ i · ⁊ Cecidit.⁊ bec ẽ c q̃re nos ꝓſegꝗtur qꝛ nos illuc debemus aſcen/ 1

XLIL. 34

ndit. xvi.q.ij. c j. meuoꝛem ꝑtem ſunt interpꝛetanda.ex de re:iu.eſtotter. .
dere.vñ ipſe deſcendit.xvi.q·ij.cj.

. Piſcl iſtoꝛiam hes. de pe. di.ij. 5.opponitur.
4 P Aln ſad bolocn ne es dcccdere dz boibuo vnon bõ reoe. „ rdercanlrer,ſa Butitn agendd aſten wininbuo c nobiltbns e enz
i ffde rdilcdie n ſ vt ꝓfit ne obſtet. viij . ·. q epatũ. q On anviarrepa dinon ſe atis.?· xxxiiij di. puenit.l.di. ↄtumaces
enneer oa koo ſoio weu alw log ve ch aun paͤt icco⸗ Lananhum khrni otnon unogin xxri · vij.a arg .
. c C Fractauerit no , eo ſolo ꝙcu? D xxij. q· v. g cõpulſus.
ipſo ꝙ gs logt Far itegr ex cibis dic ꝙ ignobiles ma⸗
Anbioſe öi; thedre:qͥ male ſederit: iniuriim ⸗ coaninetarreke⸗ ſue gis puniunt coꝛpali
mis peccat. xyj cipit cathedre:qͥn malus ſacerdos oN. A. veſci: vtã din eſuſterare. Si pena ꝙ nobiles iʒ pe
.l. ſ cupis erg facit cathedre.Jõqʒ mal it nõ dignita⸗ H doleãt aliter ſe nõ poſſe ſuſtẽtare. ſi cuniarit᷑ magiſ punit
N logt de mulieri ſacerdotio ſuo crimẽ acqrit nõ dig nbñ ↄſuetudinẽ mutãt: egrotãtvtt᷑ ſuꝑfluii nobilis q; ignobilis.
buſ. vt xxxij. di. tem in iudicio enĩ tuo ſedes. ſi qdem n dent inopiboneceſſaria vtat᷑ pcioſis dẽet vr xxiiij.q. iq 3.7. ff.
. boſpitiolum. vixeris ⁊ bñ docueris:populũ inſtruis. aupib? vilia. C. Idẽ in li. qõnũ euã⸗ oe penis. ſigs aliquid
Nl d In hbonoꝛe 1.5 in xeris: tui ſoliuſ pauꝑib? vilia. ſuf
i T doele ſi bñ docueris ⁊ male vixeris: tui ſe lij. &quanimitas tolerandi non vſu 2. l. quedam. .
. eno gd vie ↄdẽnatoꝛ eris. Nã bñ viuẽdo ⁊ bñ do⸗ elij. quat ia cibi iuſticiam fadit. r BDiuites. cum ſüt
3 Ratig deno enilo populũ iſtruis qũo viuere dẽat: abincteld⸗ dñs ĩ euãgelio': iuſtifi? in Biohemclinemn.
l cõpaoba: xxij. hñ aut docendo ⁊ male viuẽdo deũ in/ 8 cata ẽ ſapia ab oĩbo filis ſiis. oñ ar uetudline
ni ꝗiij.ſc . xpj. ſtruis:quo te dẽat 2dẽenare. Ichẽ acu⸗ dit filios ſapie itelligere: nec iĩ abſtinen naꝑ pñt fieri in ſpũa
ſi i lunt nonulli deſiderauerit pᷣmatũ in terra: inuenie ciĩ maducãdo ec iuſtiti: ſz in eqni lbiꝰ.xxxijdi pꝛelbyi
. ſt hic. arg p n mec inter ᷣuos xpᷣi co⸗ do nec ĩ maducãdoe zin lx e byE
a pars qᷓ inſi ↄfuſionẽ in celo:nec inter ar che; mitate tolerãdi iopiã ⁊ temperãtiã ꝑ a⸗ C perſitis ae
. Uug pargaunk abit atu tractaueri n 3t 5 1 ipẽdi atqs oppoꝛtũe cioſis.
malor oeri a Ruinedn ner alls maicaah Bdand a non e ieda mocun . ſoevperibne g.
maioꝛ vꝛ lʒ fil reat: ſed qo oĩbus iferioꝛ videatur ſumendi Elal c .xlix.di c. vlt. in fi.
R minoꝛ ſc. xxxi. pareat:ſed qũᷣo cipus feior icemr. non vſus ſed concupiſcentia re rctzen x 0 Vod diẽ ĩ euã
diin οο, Poies: ille eſt iuſtioꝛ: ſy ͤ fuerit 2: tox ſimnes: vt ſuccurras neceſſitati co: (Sxpo in euai⸗ gelio
. er leeſtmaiox. Di.XLI. do/ poꝛis: dnmm ogruat in generibo alimé mantbei vi dicit de in
i detclllin maA — Cce bus opoꝛteat ſacerdo⸗ P bis cu qͥpi tibi vinèdũ ẽ: neqʒ qᷓtuʒ deis.vẽit ioheſ nõ mã
eg tẽ eẽ oꝛnatum moꝛibbus.Sed ſor o ſt multũ:cũ videamꝰ alioꝛũ ducans carnes neq;
4 Peaeti pterea oʒ illuͦ eẽ oꝛnatũ exteri ſumas iterel ncet cibis ⁊ eos cũ bibẽs vinũ. ⁊ dixiſtis
. Reocan oꝛibus hitu videlicet ⁊ iceſſn“u onnach D ece alalente itolerabili dernonin hʒ. venit ⸗
N L r e5 Ai idis ſe ve⸗ illi ipii ꝑuo q latiat ar. 1 7er. ſus manducans ⁊ bi
hi eſt o5in e PBirn vt nec fulgidis nec ſoꝛdidis ſex 2 oĩno turpiter ihiare.alios aut pau bẽs ⁊ dixiſtis ecce vo
. oꝛnatũ moꝛib? ſtibus oꝛnet: vt eni ait hier. nec affecta⸗ ſen lus denlo qdẽ ſaturari ſy tolerabi atore potatoꝛ vini.
1 X ytutibus. In te ſoꝛdes nec exſite delicie laudes pa⸗ loplu po eri.vel ante hoꝛi poſtas: rat B aliz anale opinfa
8 esomalh riunt g ti de veſthus ̈ de eene H aut opyſit aut neceſſe rent de ipſot̃ S
in exterioꝛbus ligendum eſt. & Uñ au. ait in li. de d EPE. e . ieq tange catus ẽ ab adlis ſuiſ.
in erenridns ligenclum eſt. & in an: air in li de ſit cü trãquillitate aſpicere:neqʒꝰtang 8 0D odis iuin
bitn ?æ i i . 20 moꝛibus eoꝝ cuz eee Pen tü ali⸗ ¶AIlli. dti caſus.
i bitu? inceſſu ctrina xpiana. ti debem? alim . re. magis ergo itereſt nõ qd vel ſe E Poitag: doram
in bitu ne fulgi nibus viuimus ẽt vti . ↄgruẽtia hoium atq; ꝑſone 53 . Loemalr
h dis vel ſoꝛdidiſ LNiſquis rebꝰ tereuntibus reſtri meutak⸗ . litudis ncẽitate qͥ accipi ali Rziid in the.i.
n veſtibuſ ſe. exoꝛ CG ctius vtit qᷓ ſe ehñt moꝛes eoꝛum zne † facilitate 2 ſeueritate aĩi careat ⸗ n hl
ar d bbar cuũ quibus viuit aut tẽpans aut ſuꝑſti⸗ ene relo⸗ vl neceſſe ẽ carere vt illö Pnmwore neceſſitatis
ſe Arar⸗ ſener 85 tio us eſt:quiſquis vo ſic eis vtit t me faio epii codleatan pis di cit: ſciod et citius ponit cibus.
i nec ergfte deli tas ↄſuetudinis bonoꝝ iter qͥs vſat᷑ erx- ia habere:ſcio ⁊ abudare vbiqʒ ⁊ in & Heq;.i non iõ dʒ
D cie laudes pari cedat: aut aliqd ſignificat: aut flagitio⸗ mikeb en i: æ ſatiari T eſurire ⁊ abũda quis ſtatiʒ comederẽ
unt ao t de xe ſusieſt. In oĩbus. n. talibꝰ nõ vſus rex oib'ibut? ſu: i: oia poſſu i eo ͥ me cõ ꝙ videt alios neceſſi
ſuibus p cibis ? ſed libidomi culpa ẽ.qð igit᷑ locis r⸗ 155 . ke Iu⸗ Drho⸗ sore⸗Lehpantia Ate exigente rnecke
telligenduz ẽ. is ↄueniat diligenter attẽdẽ⸗ tgt. ι Sher Cl.ga akt. re ⁊? Ppponit .
ad hoc maucit an Aoctemer Hagris, rephẽdamꝰ box eſtin violais buͦr i guchan E S tuande.
1 Karde eſſaar ſier eni põt vt ſine aliqᷓ vitio cupidinis Arümon natd ter corpei di 2. Bigtceis
4 4. inceſſu/vVel voꝛacitat: pᷣcioſiſſimo cibo ſapiens igentiã ifucatũelaudamꝰ. diſſolutos ãt i cũvenient ad pau
4 vt grauitate iti · vtat᷑: inſipieni aũt fediſſima gule flama igenn ſtiboa iceſſu nõ recipimus. pes ecclias ne bꝛenis
ner oñdat qgra viliſſimu olus ardeſcat: ⁊ ſanius qᷣiq ⁊ fractos ve en ibonõ icludẽtes: o boꝛa ↄſümat vvictum
tate metis. vy Vlulinn ñi piſceꝰveſci: q lẽtic- pietatẽ i puat/domibnõ 3 ögi tpis e de cen. cũ
4 nitatẽ metis. v maluerit moꝛe Dni pi ce/ velcl: ꝙ l jj noie di edificatũ honoꝛamꝰ. ⁊ cõ ogt lus
i Sl ani. la moꝛe eſan nepotiſ abꝛae Ant Doncles gegatoezicccleſta dei fcãz ad vtilitate apoſtu oniam i.
nraed⸗ iumentox. nõ eni ꝓppterea ↄtinen SAn n ; jſupꝛasviresi *T). ſum.
rule. dreonopis ſi Itplerig; beſtie: qꝛ vilioꝛi veibun aan tra⸗ Wilgentiazi po
mabit ſocijs uu bus alunt᷑ eſcis. NHaʒ in oibus huiuſce⸗ jes p na cam? oĩa qᷓ ↄueniut traditi uptatmam.
ineoeina moglirehns noͤer cuiin gadanbilf nan apoſtolicts t ſcar ſcripturax p⸗ eæ ſn veſneſtat
eibns vr di ij] vtimur ſz ex cã vtendi ⁊ mõ appetend i eccla fieri exoptamꝰ. & It gre. Lioſum. vel infucatuʒ
di hug pr.o 5 61C X² ſt quod cepi ĩ eccla fieri exoptamꝰ.¶ i. nõ pcioſe fucatum.
3.xij. di. illa.? ũ vel impꝛobandũ eſt qu Pa ecce unt. i. nõ Hcioſeé fucatum
arg, rone ſo⸗ Nel vranas Item uoeaner epiſtolaz Sub ſy vnnum ſepe ſenitig ingerunt. fe In půnatil.ar. il
1 cietanis tolerat facimus. Nem aug. ſi ia i culpa eſt pe ſe vitia igerunt: ⁊ ſe eẽ Htu s ꝗ dicunt meliuſ eẽ
excõicatꝰ. qꝛ ex ioannis.Hõ cibꝰ Peririt t 1 c mentiunt᷑:vt tenacia bimon zirf. oꝛandũ in puato loco
3 cõicatus ratiõe Elicie qlibʒ na⸗ eſcibi appetẽ fuſio largitas: crudelitas velus iuſtitie: 7 non coꝛã hoibua c;
Zerue ga csth⸗ piatns ofici: oitee ſtinetie. remiſſio pietas velit videri. ¶ Itez ex feccleſia ex ülla aucte
nem admitti. ter accepti impediut ꝓfectũ abſtinetie. remnſo pPie MWeritis fidei ⁊ vie non tu aũt cũ oꝛaueris in
7 er de ſen. exõ. anid. n. aquã ↄcupii Fncr pelief Bichgepitovlts auctoꝛitaſ queriturr rra 1 picn an
n ſi vere. enen . dẽ ĩ li.ð vᷣbis dñi. iuiti SAcO, ee clauſo oſtio oꝛ
. nedit. C. Icẽ i vilẽ ſupellectilẽ ⁊ men e
b Aut intem carne coun Se T aliabuf. Piſcopus vile ſüpellect igni ſec illud de cubiculo
4 nols Cötra ſue ifirmi a ucruchin⸗ alcd G am ac victũ paupere peata digii mentis intelligitur.
4 confoꝛmare ſe ccibis dinites vti non cogantur. 8889. Que ſupꝛa. nam
3liiile gaueris reddã tibi.ſc. xxxvi. di. non ſatis.
1 nblitte 1 ita . Tad berrogaucrisrecät vitia in vria currunt. ſſel⸗
3 us mains gloie cupicns vel pypocritn, 1Ici iſrmitatis boc fatł. h) Epe ſe vina tuln dum vtan vina nren las poſlel⸗
I¶¶Aut flagitioſus eſt. pꝛodigus vel by un facti ꝙᷓ im fem̃. ſic S ſiones.vt.xij.q/i.expedit. iepiſcopi quiquaginta equiturae
Flagitia· nõ ſtatim dicamus alid eſie vitioſuʒ nam dubia in

ditales erant age
los hoſpitio recipere
meruerũt.addit etiaʒ
c in hoſpitalitate nõ

de conuiuijs in eccle/
ſia non faciendiſ in fi
ne bꝛeuiter tangit. vij
c.apoſtolice regule.ſ.

oʒ epᷣm eſſe pudicuʒ.

d C A ſeipſo.ſi.ff. de
neg. ge. ſi pupilli. . vl.
ff. de fideiuſ. tutoꝛ.ff.
de pac. cum ĩ eo. xlvij
di. 5. neceſſe.in pꝛin.

e ¶ Aliena.xlvij.diſ.

cut.j.xciij.di. diacõi

J.xiiij.q.iiij.quid dicã

ſic extra de reſti.ſpo.

ſepe. ?. xvi.q.i.decime

Loꝛpoꝛalis. ſine
operibus pietatis.

g&. Ald omnio.i. ad

tempoꝛalia ⁊? eterna⸗.
b ¶Ab bac. hoſpita
lifate.
i Alienꝰ. vt. lxxyv.
SDi.orchidiaconum.
k. ¶Vidua.xxxi.q·i.
quomodo. DH

1 — Iquis.
m G Hinc etiaʒ

dionee. ꝛiũ nomẽ?

vel.i. ſacerdotem.
n DNieſcamꝰ.cu⸗

rrrioſitate. nõ. n.

ſp erimus curiofi.nã
multa ſunt diſſimulã
da.ff. ð̊ noua.doli.i.f.
O Periculum. ſi .n.

in minoꝛibus adhibẽ

da eſt diſcretio foꝛtiꝰ
in maioꝛibus ſic. vij.
q.ij.c.yvlt.ff.ad carbo.
P Kulat ergo in
incte oibus ẽ dan

da elemoſyna. vt. jj. e.

xyi.di. paſce.⁊.i..ij.
pio.⁊.xi.q.iij.quoni
am multos.⁊.xvi:q.i.
ſi cupis.⁊.xxxiij.q.iiij
duo. alibi dꝛ oĩ ꝑeten/
ti te tribue.ſed õ dñs
dicit deſudet elemoſy
na in manu tna dõec
inucnies iuſtũ cui deſ
T in canticis vbi dicit
oꝛdinauit in me cha/
ritatem.⁊ dicit qbꝛo.
oꝛdinata eſt charitaſ
vyt pᷣmo deus. ſcðo pa
rentes deinde filij po
ſtea domeſtici vltimo
extranei diligantur.æ
alibi dicit ãbꝛo. ꝙ de⸗
lectus pſonax dʒ eſſe
in miſericoꝛdia ĩpen/
denda.yt.lxxxvi.diſ.
non ſatis. ⁊ hie. dicit
ꝙ in pauperihbus nõ

tam paupertas q́; re

ligio eſt attendẽda.vt
xvi.q.i.qm̃ ꝗqcquid.⁊
aug. dicit vtilius eſu⸗
rienti panis tollit᷑ ꝙᷓ

de cibo ſeeurus ⁊c̃. vt.x.qv.non oĩsxxiij.q.iiij. nimium. Hiſtingue
eoꝝ qui petunt elemoſynam alij ſunt cogniti alij nõ. Itẽ alij petunt

Vngde hyſtoꝛiographꝰ.ſaluſtius. b¶¶ Mutabilitatem. Cateline.
.- Oſpitalem. In hac di.oſtendit gratianus ꝙ hoſpitalis erit oꝛ/
h dinandus qꝛ non haberet alias frontem inuitandi alios ad hoſ
pitalitatẽ.ſĩ domũ ſuam boſpitibus clauderet.⁊ quia hec pieto⸗
remunerat᷑ eternaliter ⁊ tꝑaliter. Itẽ exẽplo abꝛabe ⁊ loth ꝗ qm

tatis ſue auctoꝛitatẽ fidei vite meritis

Aurlcon pelveles querat:hoſpitiuʒ quoqʒ non longe ab

pſonaꝝ.adiungit etii

eccleſia habeat. ¶¶ Irem ex eodem.
De eodem.

6 Lericus pꝛofeſſionem ſuã ⁊ habi⸗

inx iceſſu ꝓbet. ⁊ ideo nec veſtibꝰ
nec calciamentis decoꝛẽ querat. Sicut
ergo in cibis moꝛes eoꝝ cum quibusvi

uimus obſeruare monemur:ſic ⁊ de in
dumentis intelligenduʒ eſt. vt eni alibi
dicitur:quiſquis ↄtemptis his cũ q us

viuit lautioꝛa ſibi vel auſterioꝛa pꝛe ce⸗
teris indumenta vel alimenta qrit: aut
intemperans ſui aut ſuperſtitioſus eſt.
In inceſſu autẽ debet eſſe ſacerdos oꝛ⸗
natus vt grauitate itineris mẽtis matu⸗
ritatem oſtẽdat. Incompoſitio eni coꝛ⸗

poꝛis vt aug.ait qualitatẽ indicat men⸗

tis. vnde byſtoꝛiographusille cum eiꝰ
mutabilitateoeſcriberet cuius ↄſciẽtia

excitata curis mentẽ vaſtabat inter ce⸗

tera hoc etiaʒ notabile indicauit dicẽs.

Inceſſus eiꝰ modo citꝭ modo tardus.

Di. XIL. II.
Oſpitalem vero ſacerdoteʒ
eſſe opoꝛtet:ne ſit de numero
oꝝ:quibuſ in iudicio dicetur
oſpes fui ⁊ nõ ſuſcepiſtiſ me
qui enim apoſtolũ ſecutus fuerit: alios
ad hoſpitalitatem dʒ iuitare.quomodo
hoſpitalitatis exhoꝛtatoꝛ poterit eẽ qui
domũ ꝓpꝛiã hoſpitibus claudit. Si eni

ſacerdos pꝛimũ a ſeipſo a domeſtica

ſua eccleſia dʒ exigere:quod poſtea po
pulis imperet:ſi pꝛimi imitando xpᷣim
ipſe debet facere q̃ poſtea populũ doce
at. neceſſe eſtvt pauperes in hoſpitio re
cipiat quo ad hoſpitalitatẽ facilius ſuo
exemplo ſubditos attrahat.¶ Oꝛdi⸗
nandus itaqʒ ſacerdos ad memoꝛiã re
uocet:quomodo abꝛahã ⁊ loth ꝑ hoſpi
talitatis opera deo placuere ⁊ angelos
hoſpitio meruerunt reciꝑe.quomõ an⸗
geli ſodomis hoſpitalitatis domu igreſ
ſi loth cũ familia ſna liberauerunt.qũo
clauſas domos cũ hoſpitibꝰignis igreſ
ſu ꝑdiderit quo ẽt ſʒʒ hie.aliena raꝑe cõ
nicit᷑:qvltra nccariq ſibi retiere ꝓbat᷑.ac
ſi ꝑ oꝑa oia pietat ſe inſtitnat:vt etiã pñ
tis vite ſubſidia ⁊ eterne claritatis vite
pꝛemia a deo ꝑcipiat.vtrũqʒ eniʒ pieta
ti/ ꝓmittit᷑ vnde apoſtolus ſcribens ad
timothe.ait:exerce teipſuʒ ad pietatem
nã coꝛpoꝛalis quidẽ exercitatio ad mo
dicũ vtilis eſt:pietas auteʒ eſt vtilis ad

oĩia habens pꝛomiſſionẽ vite que nunc

eſt ⁊ future:ab hacꝰ?qͥſquis alienus fue
rit:in ſacerdotẽ oꝛdinari nõ poterit. Si
enim vidua ab eccleſia recipi phibetur
que pauꝑes non recipitiĩ hoſpitio: que
pedes ſanctoꝝ non lauit:que oẽ opus
bonũ non eſt executa:multo magis ſũt

ꝓhibendi a ſacerdotio qui ab oꝑe pie-
tatis ꝓbantur alieni. Unde quidaʒ
hoſpitalitatis opera deſpicientes in gã
enn conci.excõicantur.ſic enim in oo

atutum eſt. Mon ſunt deſpiciedi qui

en

Iſti ex debito vt pꝛedicatoꝛes ⁊ pᷣlati alij ꝓ ſuſten atide coꝛpoꝛis.Si

ergo quis petat ex debito ⁊ rõne officij qꝛ dicit ſe ad hoc miſſum vt

ibi pꝛedicet ⁊ tale officium conſtat ei cõmiſſimn eſſe

conuiuia pauperibus exhibent.

Iaquis deſpicit eos ᷣͥ fideliter aga

MM pes.i. conuiuia paupeꝝ exhibẽt et
ꝓpter honoꝛẽ dñi conuocat fratres et
voluerit cõicare huiuſcemodi vacatio⸗

nibus paruipendenſ quod geritur:ana
thema ſit. Hinc etiam ioannes euã
geliſta in epiſtola ſua quẽdã diotrepẽ
excõicauit:qui nec paupereſ recipiebat

⁊ recipientes de eccleſia deijciebat. In

hoſpitalitate autẽ non eſt habẽdus de⸗
lectus ꝑſonaꝝ:ſed indifferenter qͥbuſ⸗
cunqʒ ſufficimus:hoſpitales nos exhi⸗
bere debemus. ¶ AUngde ioãnes chꝛi⸗
ſo. in epiſtola ad hebꝛeos. In recipien
dis hoſpitibus nulla debet eẽ diſtictio.
ieſcamus ab hac abſurda cu⸗
rioſitateꝰ⁊ diabolica ⁊ perempto

ria. Si enim in clero ſe electuʒ eẽ dicat.

ſi ſacerdotem ſe nominet:ſcrutare non
enim ſine periculo in talibus indiſcuſſa
cõicatio eſt.circa maioꝛa maius pericu
lum vertitur. non eni das ſed accipis.
SDi vero pꝛo nutrimento poſtulatꝰne in
his examines quomodo abꝛaham hoſ
pitalem ſe circa ocs oſtendebat.ſi ſcru⸗
tatoꝛ eſſet circa refugientes ad ſe: nũqᷓ
angelos hoſpitio recepiſſet. foꝛtaſſis.ni.
non putaſſet eos angelos:ſʒ cũ reliquiſ
repelleret.ſed qm̃ omẽs recipiebat:ſuſ
cepit ⁊ angelos.non enim ex vita eoꝛũ
qs accipis mercedẽ tibi retributurus ẽ
deus:ſed ex voluntate ⁊ honoꝛificẽtia

multa ⁊ miſericoꝛdia ⁊ bonitate.Sed li

oet ipſa conuiuia deſpicienda non ſint:

tamen non in eccleſijs celebꝛari:nec cle

ricos ad ea ↄuocatos partes ex eis ſibi
tollere oʒ. ¶ Unde in laodicẽſi conci.

Clici ad agapẽ vocati ptes ſibi ñ tollãt.
22n opoꝛtet min iſtros altariſ vel

quoſlibet clerico s ad agapẽvoca
tos partes tollere:pꝛopter iniuriã que
ex hac occaſione eccleſiaſtico oꝛdini po

terit deputari. In locis deo dedicatis
nec comedere nec accubitus ſternere li

ceat.

DOn opoꝛtet in baſilicis ſeu in ec⸗
Qleſijs agapẽ facere:⁊ intus man
ducare vel accubitus ſternere non licʒ.

¶Item ex concilio cartha.iij.
Niiſi neceſſitate coacii clerici in eccleſia
non conuiuentur.

conuiuent᷑:niſi foꝛte tranſeuntes:

D epiſcopi vel clericiĩ eccleſia

poſpitioꝛumvneceſſitate illic reficiãtur.

populi etiã ab huiuſmodi conuiuijs qᷓ;
rũ poteſt fieri ꝓhibeantur. C Item ex

Ddictis b cat benedicti abbatis.

6 hoc ſit quod dicit᷑ nec ibi

guiekf aliud geratur vel cõdatur qᷓ
quod diuis myſterijs conueniat.
Item Auguſtinus.

I oꝛatoꝛio pꝛeter oꝛandi ⁊ pſallen

i cultum penitus nihil agatur: vt
nomini huic et opera iugiter impenſa

concoꝛdeut.

recipiendus eſt.
ſi eſt incognitui
eſt examinãdꝰ.
an ita ſit. vt in
hoc.c. ſi aũt ꝗs
petit pꝛo nutri/
mento.tunc in⸗
diſtincte oibus

eſt dada bic⸗
i.q.ij. q;pio⁊.xj

q.iij.qm̃.niſi ꝗs

ſecuritatẽ cibi

negligat iuſtiti⸗
am tunc ſubtra
benda eſt ei.vt
v. q. y. non oĩs.
niſi iã fame mo

riat. vt. lxxxvi.
di · paſce.ſi auntẽ

non poſſumus
oĩbus ſufficere
tunc danda eſt
potius bono qᷓ;
malo ⁊ conſan
guineo i extra
neo.⁊ ſic loquit
illð. deſudet ele⸗
moſyna ⁊c.⁊ il-
lud.oꝛdinauit ĩ

me charitatem.

⁊ lxxxvi diſ.nõ

q C Sed quo-

niaʒ oẽs. arg. ꝙ
ratione dubita
tionis melius ẽ
ex abũdanti ali
gd facere qᷓ ali

quid dimittere

vt. xi. q. iij. noli⸗
te. xiij.q.ij.non

eſtimemꝰ.xxiiij

q· ij. coꝛipiant
⁊ eſt ar.ad que/
ſtionem cũ du⸗
bitat᷑ gs ex duo
bꝰ occiderit ho
minẽ.ꝙ potius
ambo admittãt
ad oꝛdines quã
ambo repellat.
ar. Z. xxiij.q.vl.
ſi quattuoꝛ. ꝗd
iuris ſit de hoc

notat ĩ qõnibuſ

⁊ eſt expꝛeſſum
de homi. ſignifi
caſti ⁊c.

r On opoꝛ

tet pteſ. ⁊

domũ mittere.

⁊ eſt ð epᷣos qui
nolunt ꝓuicias
viſitare ⁊ tñ pe/
tunt redimi pꝛo
curati ões.yt. x.
q.j.relara.

Pꝛopter in
inriaʒ.i.ĩfamiã.
t Alli trã⸗

E ſeütes. ſic
in tabernis pñt
clerici comede/

re cã neceſſitat

yt.xliiij.di.cleri

ci. ð vi. ⁊ bo. cle.

clerici.

C looſpitioꝝ

tñ eccleſia ſtice

cauſe pñt ⁊ de-

= =ẽ

— ̃= — SScSc.3

ſbut

ovor
nen.
G
ſes
⸗
ſyn

n

i⸗

nam bic⸗ o⸗ N
gquit᷑.viij.c. po⸗

doctoꝛem.i. ta- /

2 pꝛimo ponit

yt. lxv. di.ſi foꝛte.⁊.ff. de interro.ac.de etate.ꝭ.qui tacuit.
o ¶ Qui dum fugitiua.i. tranſitori.
p Quos.ſimplex relatio. W
q ¶ Securitate.eo ipſo ꝙ tacetur pꝛomittitur ſecuritas delinquentibus.

Adicus. Hic bꝛeuiter tangit.vij.c.apoſtolice regule opoꝛ/
tet epiſcopum eſſe pudiciom.
Bene. ſicut enim per genas cibi . ſic per pꝛedicationes
eccleſie fideles incoꝛpoꝛantur vt de conſe.di.ij.qꝛ paſſus.

tractari in eccleſia.vt.ij.q.ij. pꝛeceptum.

Adicus quoqʒ dʒ eſſe ſacer⸗
dos: vt ⁊ moꝛibꝰ ⁊ verbis pu
doꝛem indeſinenter exhibeat

ſtolice regle. oʒ
oꝛdinanduʒ eẽ

ange edten Ange in canticis canticoꝝ ge
re confiderabit/ neſponſe.i.pꝛedicatoꝛes turturi com⸗
autem pꝛius g parantur. debet etiam gratiã docendi
buſ⁊ que pꝛedi habere.qꝛ vt hiero.ait. Innocens abſ⸗

cet.qꝛ nõ omĩa

ibus ſüt ß uerſatio quãtum exen
ommibus ſut 5 ſermone conuerſatio quãtum exem

plo pꝛodeſt:tm̃ ſilentio nocet.naʒ latra

antaleren tuecanuʒ baculo paſtoꝝ lupi ſunt ar
