mũ quo ad omnem penã: quia nõ quo ad tẽpoꝛalẽ: qdð fit ꝑ baptiſmũ

.2220

de con. di.iiij. ſine penitentia. niſ ſumma eẽt cõtritio. vt ð con. di.iiij.

c.baptiſmi vicem.

d Syricius.. e. q. de cõiugali.⁊ ita ſolnit qð nõ obiecerat.
Abeatitudine. habuit quidẽ beatitndinẽ: ſed nõ ꝑmanẽtẽ vel cõ⸗

f

ſfirmat: vbi dicit᷑ nõ habniſſe in celo.xvi.q.ij.viſis.de pe.di.ij.pꝛinci/⸗
bium. xix. di. pꝛopter totius.
Sacerdotaleʒ.ſed hoc non niſ poſt cõfirmationẽ vt er̃ de aocu.

EI.

ſuper his.io.

75 4

4Acceperat.amittit ergo quis qð nõ hʒ.C. de admi.tu.pupilloꝛum.ar.
5. ff. de re iudi.non videtur re excluſus:qui rem non habuit.
bQueritur vtrum. huius queſtionis nulla eſt vis. determinat᷑ eniĩ id
quod eſt extra de ſpon.duo.duobꝰ modis.⁊.c.lʒ pꝛeter ſolitũ.ſed in boc diſ

ſentiunt doctoꝛes:an
ſponſa de futuro co⸗
ctoꝛitate ſponſa coniunx poteſt pꝛobari gat ſtarc cũ ſpõſo ſuo
ſed concedatur ꝙ ſponſa non ſit conix qð pidet. vt ex de ſpõ.
tamem queritur vtrumb liceat ei renun⸗ eæx nuteres e de zuer.
ciari pꝛioꝛi conditioni hoc autem pꝛohi im ſane ire dꝛa auo
betur auctoꝛitate anchiritani concilij.in poſſum⸗ coglad pe⸗
quo ſtatutum ita legitur. tentiã. xxij. q.i. c. vlti.
Duelle deſponſate pꝛioꝛibus redden ſed cõtra ex᷑ de ſpon.
de ſunt requiſiuit.⁊.5.e.q.i.ðᷣ
Eſpõſatas puellas:⁊ poſt ab ali vidnis.dicunt quidaʒ
is raptas placuit erui ⁊ reddi eis ꝓcogi debet a pꝛinci
. — x r pio ſi tamẽ perſeuera
quibus ante fuerant deſponſate etiam herir coinmax no eſt
ſi eiſ raptoꝛibus vis illata conſtiterit. amplius cogenda: tu
¶Item ioan.chꝛiſto. roſtanno archie⸗ dicas ſemper eſſe co⸗
piſcopo. gendã niñ euidentiſſi
Cõmumione pꝛiuetur ſponſa niſi rapto ma ſubñit cã. ſunt tam
rem deſerere:⁊ ad ſponſum ſuum redicaſus. vij. in gbꝰ ſpon
re noluerit. ſa de futuro licite põt
recedere a ſpõſo.vnꝰ
ſi alter vult intrare re

Tho pꝛeſentium latoꝛ dum in no⸗
ſtro ſᷣuitio fideliter excubarʒ: quẽ⸗

dam virum Eeninamn it deſhotiſalatn
r

ligionẽ ⁊ illud etiã te
net in ſpõſa de pꝛeſẽ

conqueritur rapuiſſe:⁊ ideo fraternitas ti.ex de cõuer. coniu.
tua noſtra auctoꝛitate ſuffulta ſuffraga⸗ ex publico.ſecũdꝰ ca
ſus ſi alter recedit ad

neos ſuos epiſcopos pꝛeſentialiter con
nocet ⁊ ſic vnanimi ſententia ſi ſponſaʒ
huic rapto:non reddiderit:taʒ idẽ quã

remotã regioneʒ nec
poteſt inueniri extra

. de ſpon. de illis. terti
rapta ſi ad pꝛiſtinum ſuum ſponſumre ns caſus ſi alter icur
meare noluerit omni cõmunione pꝛiuẽ ritt lepꝛã vel aliquã de
tur. Sed aliud eſt pꝛioꝛi cõditioni renũ foꝛmitatẽ coꝛpoꝛiſc
ciare ⁊ de nuptijs cum alio agere:aliud de coniu. lepꝛo. litte⸗
eſt rapi hoc eſt illicite conſtupꝛari. ras ex de iureiu.quẽ-

Vnde Iſidoꝛus etymo.li.v.c.xxiiij.
git.

. ſi foꝛnicet̃ ſpontanee
NQuid ſit raptus. vyvel coacius.extra de
B Aptus eſt illicitus coitus a coꝛũ iureiur.quẽsdmodũ
d pendo dictus.vnde qui raptu po- Sie.quidã deſpõſauit
titur ſtrupꝛo fruitur. Hec autem non ab Juin⸗ ſecũdum quoſ
alio rapta ſed alij deſponſata monſtra⸗ eſ ſi mutno ſ ab
tur: raptam vero talem dici ꝓhibet gela rea ſextto chri
ſius papa dicens. xit cum alio per pᷣba

Ibi raptus admittitur vbi puella addu
citur de cuius ante nuptijs nihil ꝓbatur
L Ex illaꝰ pꝛeteritoꝝ pꝛincipũ ibi ra
J ptũ dixit eſſe cõmiſſuʒ vbi puella ð
cuiuſ ante nuptijs nihil actũ fuerat vide
batur abducta.Quod autem in fine ca

admodũ.quartꝰ ſi ſu
peruenit affinitas vł

de pꝛeſenti ex de ſpõ.
duoꝝ. c. i. ?.ij. ſed in
boc caſu eſt Nertaluz
ſeptimus ſi id qdð mi⸗
noꝛ fecit non vult ſer
nare in adulta etate.

pituli ſubiungitur: eriam ſi eis a raptoꝛi ——= deſpon.
bꝰ vis illata conſtiteritꝰ:ideo addituʒ 1 Eſponſatas. e-
quia raptarum alie ſe rapiendas expo- rui.i.auferri a
nunt.alie violenter abducuntur.quo li raptoꝛc.

bet ergo modo rapiantur pꝛioꝛi reddẽ
de ſunt.hec autem r vt ſupꝛa dictum eſt

non inter raptas ſed inter alias deſpon

ſatas connumeratur. ⁊ ideo non eſt hu
ic auferenda ⁊ pꝛioꝛi reddẽda. Sequũ

lꝛ ¶ ¶ Beſponſate.j. x
xxiiij.q.ij.nõ ſatiſ.vbi
pꝛecipitur non reddi
pꝛioꝛi viro.cõtra. ſed
ibi conſentit raptoꝛi:
⁊ bic loquitur de ſpõ

tur alie auctoꝛitates quibns iſta ꝓhiber ſa de pꝛeſenti. item cõ
nubere ſecundo ⁊ innetnr redire ad pᷣo ne C.de ſpon.i bi
ra vota. ¶ Ait enim ſyricius papa iciĩ ꝙ vni deſponſa
CE vncins pap ta põt alij nubere.ſed

eſt abꝛogatum.

A Tho remeare.ſi intelligas de ſpõſa de pᷣſenti planũ ẽ.ſide ſi ponſa de
IlInuturo.dic vt in ſumma.
m Aptꝰ.hoc.c.ĩducit.g.vt ꝓbet illicitũ eſſe coitũ in rapta.vnde ꝑ cõſe
H ſequẽs vult ꝓbare.ꝙ debeat a ſecundo ſeparari fi eam raperet.cum
illicite ei adiungatur.ita tamen ꝙ ille qui ſecunqo rapuerit non tractaſſet
pꝛimo de ſponſalibus:⁊ ad hoc ĩiducit.c.ſequẽs.
n Ex illa.ſʒ vbi ſit lex illa ignoꝛo:foꝛte ĩ codice theodoſiano:qꝛ potiꝰ õ
riũ inenio vt.C.ð rap.vir.l.i.ſʒ illð nõ tenʒ.vt ex ð rap.cũ cãm.
o QAQuog autem conſtiterit. ᷓ. e. deſponſattgs.
pBec antem.de qua agitur in tbemate.

ctione ſidelis ẽ an ve⸗

e ¶ Ex fide.i.qð fit ex

tuʒ: oꝛdo:
religio:ha⸗/

ce honeſtatis iuſticia
in hac vero cauſa po
nuntur q̃ ipediũt ma
trimoninʒ:verbi gra.
diſpar cultꝰ:vel diſſili
tudo fidei.vt int fide
leſ⁊ ifſideleſ.⁊pꝛio tra

etat an mr̃imoniũ fit ĩ

ter infideles. ⁊ oſten/
dit etiã quid iuxis ſit

ſi alter de duobꝰ con⸗

iugibus ĩfidelibꝰad fi
dem connertatr.
Yog aüt.

infideles ⁊ certũ ẽ qðᷣ
qð ſic.licet nõ ſit ratũ.
f. e. F. 2. c. i. g. tamẽ d
vtrãqʒ partẽ allegat ⁊
bene ſoluit.j. S ex his
Hqꝛ in hae queſtione
quedã.c.ponũtur per

tinentia ad ſecũdã q̃

ſtionẽ. que eſt.an alte
ro remanẽéte in ifideli

tate poſſit ↄuerſus ad

fidẽ alij ſe copulare.ð
ea videamꝰ. Notãdũ
ergo ꝙ cũ vnus cõiu/
gũ ad fidẽ cõuertitur
ſi remanẽs in ifideli
tate eſt iudeus. nullo
mõ fideliſ debet coha

bitare cũ eo.niſi velit

ad fidẽ ↄuerti.⁊ ſi nõ
vult conuerti:põt aliã
oncere.ſ.e. iudei.ſʒ cõ
trariũ ẽ hodie veꝝ.vt
extra de diuoꝛ. quan
10.⁊ c. gaudemꝰ.fi aũt
eſt paganꝰ ⁊ non vult
cohabitare. vel vult
ſz cum blaſfemia xpᷣi
vel vt eam pertrahat
ad moꝛtale peccatũ.
fidelis põt cũ alio cõ/
trahere.j.e.ſi infideliſ
⁊ bos tres caſus ĩ qui
bus lʒ ei cõtrahere cũ
ſecũda:habeſ extra ðᷣ
diuoꝛ.quanto.⁊.c. ſe⸗/
quẽti.ſi aũt vult inſi/
delis cohabitare cuʒ
fideli ⁊ in pace in ele⸗/

lit ei cobabitare yl nõ
iz tñ cũ altero nõ põ
eo viuente cõtrahere
ſ.q.e. iã nũc ⁊.c.ſic.n

certa ſcientia cõtra fi
dẽ eſt peccatũ.de pe.

di.iij. · his auctoꝛita

tibus.

f ¶Peccatuʒ.vt.xxx

vi. di. deinde.

g ρσHon eſt verai.
ad veritatẽ ducens.
hb¶Juſſit. hoc.c. non

facit ad pꝛopoſitũ.qꝛ
non erat inter eoſma

trimoniũ niſi de ſolo

facto.ſed qð dominꝰ

rio: ? publi /

Canſa.

E coningali.duceta. hoe male ſoluit. nam huiuſmodi ſelennitates nõ
ſaciũt ad eſſentiã matrimonij.xxx.q.v.noſtrates.
Illud Gregoꝛij. xxxiij.q. i. c. . vL. H ⸗
DZidaʒ. iſidelis. Snperioꝛi cauſa quĩqʒ notãtur cãe que pꝛobibẽt
matrimoniũ cõtrabere:⁊ ↄiractũ iubẽt dirimere verbi gratia.vo

himirio epiſcopo terracoo.
Puella alij deſpõſatã alt accipe ſivalz.
Econiugali violatione requiſiſti
ſi puellam alteri deſponſatam al⸗
ter in matrimoniuʒ poſſet accipere. tale
ergo connubium anathematizamus
modis omnibus ne fiat pꝛohibemꝰ: qꝛ
illa benedictio quam nupture ſacerdos
impouit apud fideles cuiuſdam ſacrile⸗
gij inſtar eſt ſi vlla tranſgreſſione viole/
tur. ſed auctoꝛitate hac ſyricij illa pꝛohi
betur ad ſecunda vota tranſire: que in

ꝓpꝛia domo eſt ductaꝰ ⁊ cũ ſpõſo ſuo eſt
velata ⁊ benedicta.taliũ diſceſnone vio
latur benedictio quaʒ nupture ſacerdos
imponit:verum hanc necdum ſponſus
in ſuam duxerat nec cum ea benedictio

nem acceperat.non ergo hac auctoꝛita
te huiuſmodi copula pꝛohibetur. Item
illud euſebij pape.deſponſatam Pueli
non licet parentibus alij viro tradere:ſi

militer ⁊ de huiuſmodi deſponſata intel

ligitur que videlicet cum ſponſo eſt ve⸗

lata ⁊ benedicta. Item obijcit᷑ illud gre⸗

go. que pꝛopter frigiditatem a viro ſuo
ſeparata eſt ⁊ alij nupta fuerit:ſi vir eiꝰ
aliam cognonerit illa eſt detrahenda ſe
cundo ⁊ reddenda pꝛimo.ſed eodẽ mo

do ſolnitur quia iſta videlicet cuʒ illo be

nedictionem acceperat. ¶Aug. de fi⸗
de pactionis ⁊ conſenſus.

Si quis al
licet illi aliam ducere. Pales.

Mobus modis dicitur fideſ: pa

ctionis ⁊ conſenſus.ſi aliquis ali

cui mulieri fidem fecerit pactionis non
debet aliam ducere:ſi aliam duxerit pe

nitentiam agat de fide mentita: maneat
tamen cuʒ illa quam duxit. non enim re
ſcindi debet tantum ſacramentum.ſi au

tem fecerit fidem conſenſus non lʒ alii
ducere:ſi autem duxerit dimittet eam ?

adherebit vxoꝛi pꝛime.Eſt autem fides
pactionis quando aliquis pꝛomittit fi⸗
dem alicui ꝙ eã ducet ſi permiſerit ei reʒ
ſecum habere vel etiam ꝓ ↄſenſu.fideſ
autem conſenſus eſt qñ ⁊ ſi non conſtri

gat manum:coꝛde tamen ⁊ oꝛe conſen-⸗

tit dncere ⁊ mutuo ſe concedunt vnꝰalij
⁊ mutma ſe ſuſcipiunt.

eiꝰ fidei odio xpᷣiane
ab eo diſceſſit. ille
accepit:q;̃ moꝛtua cle

merito in epiſcopum eligitur.
ÆANic pꝛimum queritur:an coniugium

ſit inter infideles. ¶ Secũdo querit᷑:an

liceat huic aliam ducere pꝛioꝛe viuente.
¶Tertio:an ſit reputãdus bigamus qͥ

ante baptiſmum habuit vnaʒ ⁊ poſt ba
ptiſimmum alteram. .J.
AUog aũte inter infideles cõiu⸗
giũ nõ ſit multis auctoꝛitatibꝰ

icui conſenſus fidem fecerit ᷣ

Vidã vir ĩfidelis ĩ
ↄiugio poſi? ad fidẽ
uerſuſ ẽ:vxoꝛvero
quãadã fidelẽ ĩvxoꝛẽ

ricdhsefficftur: tandem vite ⁊ ſcientie

prmierit eſſe fidele cũ yxoꝛe infideli intelligiur eũ matrimomiũ pꝛe

ceſſerat inter eos.

i ¶ Dimitti.a iudeis. aa
l ¶Emend andum. arg. ꝙ nõ currit pꝛeſcriptio ĩ matrimonio qð ve

IRatui iſe

rũ ẽ hodie.vt ex de cõſangni.⁊ affi.ñnõ debet.

pꝛobatur. Ait eniz paulus:omne quod

non eſt ex fide peccatũ eſt:cõiunctõ aũt

infidelium non eſt ex fide: ⁊ ideo pecca

tum eſt. non eſt ergo coningium qꝛ nul⸗
lum coniugium peccatum eſt. Item au⸗
gu.nõ eſt vera pudicicia hominis ifide
is cum cõiuge ſua:vbi auũt vera pudici
cia eſſe nõ pot:ibi nec veꝝ cõiugium eſt.
Item Ambꝛo.iuſſiteſdras dimitti vxo
res alienigenas per quas ibãt ad deos
alienos:non eſt enim putandum matri

monium.quod extra dei decretum ẽ fa⸗

ctum:ſed cum cognoſcitur eſt emendã⸗
dum. Idem Aug.non eſt ratumconin

gium quod ſine deo eſt.Ex his omnibꝰ

auctoꝛitatibus pꝛobatur coniuginm nõ
eſſe inter infideles. Sed econtra alie iue
niũtur auctoꝛitates quibus pꝛobatur cõ
iugium eſſe inter infideles:quarum pꝛi⸗

ma eſt illud euangelij quod chꝛiſtus ait

Erunt quiqʒ i vna domo:duoi tres
⁊2 tres diuidentur in duos:.deinde cum
perſonas illas enumeraret vxoꝛem ĩ vi
rum eſſe diuidendam dixit ⁊ econuerſo
Item qui non oditꝰ patrem aut matreʒ
aut ſoꝛoꝛem aut vxoꝛem ꝓpter me:non

eſt me dignus:vxoꝛem infidelem non fi

delem dixit odio habendam. Item om

nis qui reliquerit domum aut patrẽ aut
matrem aut ſoꝛoꝛem vel vxoꝛem pꝛopt
me centuplum accipiet:⁊c.vxoꝛem in

hoc loco ifidelem ſignificat: que ꝓpter
chꝛiſtum dimittitur dum potiꝰ ipſa quã

chꝛiſti fides deſeritur. Item apoſtolus.

ſi quis frater vxoꝛem habet infideleʒ ⁊

hec conſenſeritR habitare cum illo non
dimittatt illaʒ.⁊ ſi qua mulier habet ma

ritum infidelem:⁊ hic conſenſerit habi⸗
tare cum illa non dimittat virum ſuum.
ſanctificatusꝰ eſt enim virinfidelis per
mulierem fidelem:⁊ ſanctificata eſt mu
ler infidelis per virum fidelem.Itẽ ad
titum.hoꝛtare adoleſcentulas vt diligãt
viros ſuos.hoc tam de fidelibus quam
de infidelibus intelligenduʒ eſt.infideli

bus nãqʒ viri fideles mulieres pꝛopen⸗

ſius pꝛopter deum debẽt obſequi vt ſic
viros ſuos chꝛiſto lucrari valeant. ſicĩ
paſſione beati clementis de theodoꝛaP ⁊
ſiſumio legitur mirabiliter contigiſſe.
¶ Itẽ Innocen.papa ruffo ⁊ euſebio
epiſcopis macedonibus.

Bigam reputantur qui ante baptiſmũ

habuerint vnam ⁊ poſt baptiſmum al⸗
teram.

hereditatis cõſoꝛtiũ quiex ea ſu⸗

AUnquidjnon erunt admittẽdi in

cepti ſunt que ante baptiſmũ fuit vxoꝛ:

ertqʒ appellandi naturales:quia non

eſt matrimoniũ legitimũ vt vohiſ videt
niſi illõ quod poſt baptiſmũ aſſũitur ipᷣe
dominus cum interrogaretur a iudeis

ſi liceret dimittere vxoꝛem ſuã:atqʒ ex⸗

poneret fieri non debere addidit.quos
deus coniunxit homo nõ ſeparet.ac ne
de his putetur eſſe locutus qui poſt ba⸗

ptiſmũ vxoꝛes ſoꝛtiuntur hoc ⁊ a iudeiſ

parabile.

m Quinq;i.

ater filiꝰ ma?

ilia nurus vel

bus.qui conuer
tuntur ad fideʒ

o In tres. i.

cõtra tres. Zrij

ginen
n Buo. . duo
ſeꝑabunt᷑ a tii

enim ſont qua
do ↄuertuntur

ad fidem.

p ¶¶ In duos. i.

treſ ↄuertũt᷑ ad

fidẽ.⁊ ſepa bun
tur a duobus.

q ¶ Qui non

odit.i.ꝗ nõ poſt

ponit amoꝛẽ pa

tris amoꝛi dei
r ¶Cẽtuplu.ñ.

dicit.c. vxoꝛes.

ſz id qð excedit
cẽtuplũ.ſ.vitaʒ
eterna aceipiei.

8Töoͤſenſerit.

ſi vᷣo nollet hita

re cuʒ eo poſſet
eaz dimittere ?

aliam ducere vi

uente illa. ſ. e.q.
ij. ſi infidelis.

tat.j.e. iudei.

ſʒ hic de gentili

ibi de iudeo cir

ca quem ſpecia

liter illõ obſer⸗

natur. bñt eniz
iudei legẽ ? pꝛo

phetas ꝗbꝰ mu
niti ⁊ parati ſũt

animas ſimpli⸗

ciũ/fallere.xi· q.
iij. ad menſam.

ſed gentileſ boc
non habent . ho
die tñ h̊ idem vi

det᷑ ð vtriſq;. e?

de diuoꝛ.quato

n ¶Sãctiſico
tus.frequenter

eni vnꝰ ſanctifi
catur ꝑ alteruz

⁊2 ẽarg. ad ea qG

frequẽtius acci

dũt iura adap

tari. ar.j.e. iam

nũc.⁊.iij.q.v.ac
cuſatoꝛes yel te

ſteſ. . xxviij · di.

de ſyracuſane.

x “Be theo⸗

doꝛa.vxoꝛe ſiſu
mij:qꝛ ãbo erat

ſa ẽ ad fidẽ:⁊ ꝑ

intideles ſ po
ſtea illa conuetr

eam poſtea vir

connerſus eſt
y nquid.
L) hoc.c. eſt

de pᷣbo ad ver ⸗

bum. xxvi. diſ.

deinde.⁊.ibi ex

ponitur . io.·

—

ſanpere
und
ſengon
Albclo;
jtno⸗
Urgenn
celiei
ererpo⸗
iichice
ütlocon

. gip
oc fbe
mioner.
Wrnto
10
i

neiie,
Minct
rig ue alio mõ ſem⸗
. er copellt ea;
ne recipere pꝰ vtri
nſoin vſch bantinum
nn naʒ dicit oẽ P.
. catũ deletũ eſſe
unbaptiſmo: et
M erceptionẽ que
a n piro cõpetebat
mn pp delictũ mu⸗/
n lieris:ſed tutiuſ
din cũ Innocentio
nſegn yt ſi dicat ꝙ añ
un dedit ei libelluʒ
n repudij æ mo⸗
Nnnlg, do vterq; cõuer
i ſus cöpellit eõ
itgge recipere nec po
ecnns teſt mõ ei obijce
Clin re ſi cũ alio con
Ainii traxerit qſt ob⸗
tannen lectũ foꝛnicatio
Nbnei nis repellat. nã
Tii z in veritate foꝛ
Nte nicata fit.qꝛ tñ
ghgt illa foꝛnicatio li
inlſ cita ẽ ſʒ eos nõ
Enun põt eã repellere
Cf ſi vero aliaſ foꝛ
onleimn nicata fuiſſet.
echeſeſet pp illaʒ foꝛnica
dm ioné eã dimifiſ
Handunt ſet nõ cõpellitur
elg ed recipere. boc
ufda totü habeſe ð
CNKomn dinoꝛ. gaudem⸗
ſe l,nec eſt 5 de
hee conſe. di. iij.ſĩ
bied penitentia.7 de
amn pe.i plt nulluf
iitad no eni dio der
uumih baptiſinü a fi⸗
leilom exceptionez fibi
Neihn. (petenté anfer
ii Ilpoſſe. ? ratio
nmij ne iſtiiplene no
iin tani xxyij di
ſina ince in fi. quia
ſlont foꝛnicatio non
mtm kantum proꝛeʒ
kiſun ſed virum ma-
iin anar xrriſqi.
i d Xor ifide
n 4 iabade⸗
i. ? ſequens intel
ligitur de diſpa
i nconiugio. pꝛ o
iin „prter hoc quod
inſ Adieit ſi cuʒ viro
rir chhꝛiſtiano. zc. Y
NN pltiſmü. 7 conti⸗
nentur hic duo
caſus in quibuſ
licite dimittitur
yxoꝛ ifidelis cũ
non vult cobo⸗
en itare vel vulit
1 ſed ea conditione
Autem coningio. h.
¶fſielis fidelem nu
ne lugio q
et
ink

*

XXVIII.-

IY uis. dimiſerit. pꝛopter fonicationem quam fecit.
G. Doſt baptiſmũ.ſi dicas alterius tm planũ eſt. qꝛ fidelis non
Spellim in aliquo caſu.infidelẽ eã babere ſ ʒ no cotrahere cnuʒ alia:
niſi iĩ ribꝰ caſibꝰ.ex de diuoꝛ.gaudemꝰ.ſed ſi vterq; fuerit factꝰ fideł

dicit. b. ꝙ quocũq; modo eã dimiſcrit ſine qꝛ dedit libellũ repudij: ſi/

interrogatum eſſe: ⁊ iudeis eſſe reſpon/

ſum meminerint:quero ⁊ ſollicitus que
ro ſi vna ⁊ eadẽ ſit vxoꝛ eius qui antes

cathecuminus ⁊ poſtea fidelis ſit: filioſ
qʒ ex ea cum eſſet cathecuminus ſuſce⸗
perit:⁊ poſtea alios filios cum fidelis eſ
ſet vtrum ſint fratres appellandi:an nõ
habeant poſtea defuncio patre cum ce⸗

teris hereditatis herciſcunde conſoꝛtiũ

quibus filioꝛum nomen regeneratio ſpi

ritualis dicitur abſtuliſſe: quod cum ita
iudicare atqʒ conſentire abſurdum eſt:
que ratio eſt hoc malum defendi:⁊ va⸗
cua magis opiniõe iactari quam aliqua
auctoꝛitate roboꝛari:cum non poſſit in
ier peccata deputar iquod lex pꝛecepit
deus coniunxit. ¶ Item ex decreto

euticiani pa. In fidelis poteſtate

dimiſerat . .
Iquis gentilis gentilem vxoꝛem di
miſerit ãte baptiſmmum:poſt baptiſ⸗
munp im poteſtate eius erit eam habe⸗
re vel non habere. Jtem.
Fidelis infidelem diſcedentẽ ſequi nõ
cogitar. L H R
Imili modoꝰſi vnus ex coniugatis
baptiʒatus eſt ⁊ alter gentilis eſt =
qui ſequi non vult:ſicut dicit apoſtoluſ:
infidelis ſi diſcedit: diſcedat. SNtem
Aug. de fide ⁊ operibus. Sine cul⸗
pa relinquitur vxoꝛ:que cum fideli ha⸗
bitare noluerit. JMMM
Foꝛ legitima ſocietate: coniuncta:
ſine vlla culpa relinquitur ſi cum
viro chꝛiſtiano permanere noluerit nö
attenditur eo modo eam rectiſſime di⸗
mitti ſi viro ſuo dicat nõ ero vxoꝛ tua ni
ſi mihi de latrocinio diuitias congregeſ:

aut niſi ſolita lenocinia quibus noſtram

domum tranſigebas etiam chꝛiſtianus
exerceas:aut ſi quid aliud vel facinoꝛo⸗
ſum vel flagitioſum ĩ viro nouerat:quo
delectata vel libidinem explebat vel fa⸗
cilem victum habebat: ve etiam oꝛnati
oꝛ incedebat.tunc enim ille cui vxo: hec
dixit:ſi veraciter egerit penitentiam: ab
operibus moꝛtuis:quãdo ad baptiſmũ
acceſſit:habetqʒ in fundamento fidem
que per dilectionem operantur pꝛocul
dubio plus tenebitur amoꝛe diuine gra
tie quam carnis luxuria: 7= membꝛum!
quod eum ſcandaliʒabat foꝛtiter ampu
tabit*.„ ¶ Idem in ſermone domini
in monte li.j. .
Licite dum etitur vxoꝛ:que virum ſuum
Sfne guerit ad malü.
olatriaꝰ quam ſequuntur ĩfideles

nt yir cõmittat aliqnod moꝛtale peccatum.de pari
non intellexit quia ſi vterq; coningum eſt fidelis
nꝙ poteſt dimittere ſm. b. niſi ob foꝛnicationeʒ car

nalem vel ſpiritnalem. ſeidolatrando tantum alias non.vnde ſi yxoꝛ
chꝛiſtiana pertrahat virum ad moꝛtale peccatum verberet eam æ cõ

ſit poſt baptiſimum recipere quam ante

252

ad moꝛtale peccatum nec foꝛte refſtere poteſt. ſed expꝛeſſe comradicit ex 6
dinoꝛ. queſiuit.?. c. quanto.ſed pone q; dimint ſed poſt penitet nuquid iterũ
illa tenetur eũ recipere.diſtin gue per decre.extra de diuoꝛ.de ila.

e ¶ Societate.i.matrimonio.
f¶ Coniuncta.olim in infidelitate.

⁊ quelibet noxia ſuperſtitio foꝛnicatio
eſt.dominns autem permiſit cauſa foꝛ⸗
nicationis vxoꝛem dimitti.ſed quia per
miſit ⁊ non iuſſit: dedit apoſtolo locum
monẽdi:vt qui voluerit nõ dimittat vxo
rem infidelem:cum quo ſic foꝛtaſſis poſ
ſit fidelis fieri. Item ſi infidelitas foꝛni
catio eſt:⁊ idolatria infidelitas:⁊ auari⸗

tiaꝰ idolotria eſt:non eſt dubitandum: ?
auaritiam foꝛnicationem eẽ: quis ergo

iam quãlibet illicitam concupiſcentiam
poteſt recte a foꝛnicationis genere ſepa⸗
rare ſi auaricia foꝛnicatio eſt: exquo in⸗
telligitur ꝙ pꝛopter illicitas concupiſcẽ
tias non tantum in ſtupꝛis cũ aliems vi
ris aut feminis committuntur:ſed omni
no pꝛopter quaſlibet que animam coꝛ⸗
Poe male vtentem a lege dei aberrare
aciunt ⁊ pernitioſe turpiterqʒ coꝛum⸗
pipoſſit ſine crimine ⁊ vir vxoꝛem ſuaʒ
dimittere ⁊ vxoꝛ virum:quia exceptam
dominus facit cauſam foꝛnicatiõiſ quã
foꝛnicationem ſicut ſupꝛa conſideratũ
eſt generalem ⁊ vniuerſalem⸗ itelligere
cogimur. cum autem ait excepta cauſa
foꝛnicationis non ait cuius ipſoꝛum vi
ri aut femine.non enim foꝛnicantem tan
tum vxoꝛem dimittere conceditur: ſed
quiſquis eam quoq; vxoꝛem dimittit:a
qua ipſe cogitur foꝛnicari:cauſa vtiqʒ
foꝛnicationis dimittit velur ſi aliqueʒ co
gat vxoꝛ ſacrificare idolis:qui talem di
mittit cauſa foꝛnicationis eam dimittit ñ
tantum illius ſed etiam ſue.illius qꝛ foꝛ⸗
nicatur:ſue ne foꝛnicetur.
Ydem de adulterinisconiugijs li⸗
boli. . rommgſs
Qnd ſimnlacrum facit:nec reſipiſcit di
mittat a viro ſuo.
Bon ſolũ mechatio eſt illins lue
carnẽ ſuam coinquinat“ ſed etiaʒ
que ſimulacrum' facit mechatur:ꝙ ſi in
his factis perſeuerat 7 penitentiam non
agit:receden ab illa ⁊ noli viuere cum il
la ſinãt ⁊ tu particeps peccati illiꝰeriſ.
Itẽ Ambꝛo. ad hil. ”ÿ”Mä
Amoꝛe cmnuſlibet non ẽ a fide receden⸗

S infidelis dicit apoſtolus diſcedat

non eſt ſeruituti ſubiectuſ frater aut
ſoꝛoꝛ in huiuſmodi id eſt ſi infidelis no
luerit eſſe cum coniuge ſua fideli.hic cõ⸗
gnoſcat fidelis ſuam libertatem? necita
ſe ſubiectum putet ſeruituti:vt ipſam di
mittat fidem ne coniugem amittat infi⸗
delem: hoc ⁊ de infidelibus filijs ⁊ fi⸗
liabus ⁊ parentibus:hoc ⁊ de fratribuſ
⁊ ſoꝛoꝛibus intelligitur pꝛopter chꝛi⸗

ſz exigere põt:⁊ ſic ſtelligit. xxxii.q.i.c.i.pidet᷑ tñ. bu.

conerſus ẽ. hic vero pᷣceptũ.⁊ põt eſſe ea rõ:qꝛ maioꝛ
ris. vt er de diuoꝛ. ꝗto. ſi pᷣcepiũ hẽs ex de iueri
iget ſi Dal Nrum adm. heccatu ca xx ¶Sinaũt.i. ſj no renocas eam a ſuo pꝛopoſito.
ger ſipoteſt ? non conſentiarei.ſed alij intelligunt hoc de pari con FPJinfidelis.libertatẽ.nõ dico
nia ſidelis idelem bene poreſt dimitteren compenlimmt abeo

PPipſo iure ſoluitur vinculum matrimõij
lon per ſententiam eccleſie ſz ipſo inre.ſin trib⸗

9 ¶ Relinquitur. a vi

ro facto chꝛiſtiano.æ
lunc licite põt alij co
pulari vYir.
b as on attẽditur.
allus caſus eſt z põi
lur interrogatiue ’q.
d. non ſoluʒ in pꝛemij/
ſo caſu licite dimittit
vxoꝛ ſed nõ attendit
i. nonne attendit. æc.
i ¶ Eam.i. infidelem.

r
*

l:· ¶ ¶ Tranſigebas.i.

paſcebas.
IEt membꝛum.i.
vxoꝛem.

m ρ Emputabit. rẽõo

nendo a ſe coꝛpoꝛalit
n·Bolatria.hoc.c.

Fßm. h. de diſpari

comiugio intelligitur

ſicut pꝛecedens.

ten auaricia ẽ
i dolatri

latria ? idolatria
fidelita ſ.ifidelitas ẽ

foꝛnicatio. ergo aua

ricia eſt foꝛnicatio.
p C Dniuerſalem. ar

gu . ꝙ indefinite dicit

generaliter debere in

telligi.ff. ð tutelis.qui

quod ſi doꝛmierit.
q ¶Vtiq;.quia ipſa

ritualiter.

r Sacrificare. idẽ

cogit eũ foꝛnicari ſpi

ſi cogat ad qðᷣcũq

mõtale peccatũ.? no.
pꝛopter foꝛnicatio
nem coꝛpoꝛalcʒ ſemel
cõmiſſam poteſt eam
dimittere.xxxij.q.i.di
xit.ſed ꝑꝑ ſpiritualem

nõ:niſi ꝑſeueret.j.c. ꝓ

Xmo.

ſEVBn ſolum. coin
quinat. cuʒ alio

coniuge ſuo.

t ¶Simulacrum. id

idolum colit.

u A. Recede.hoc.c.in

telligit.h. de dunobus
fidelibus quaxꝝ alter
labitur in bereſm. in
ter quos cum ratum

fuerit matrimonium,.·

nec ſoluitur altero la
bente: nec cõtrabere
põt:lʒ ſecus ſit in caſn
cõuerſo.ſ.cũ alter ĩfi
deliũ cõuertit᷑:ũc in
tribus caſibus diſſol
nitur ? cõtrabere poõt
⁊ boc totũ habes ex ð
diuoꝛ. qᷓto. Item nun
quid ẽ pꝛeceptũ qdᷣ di
cit recede ab illa:di-

cit. bu.qꝛ ex quo ꝑſe
Nerat pꝛeceptũu ẽ ſi eſt

notoꝛiũ ſy hoc quãtũ
ad reddẽdũ debitum

1i. .·hu. ꝙ i hoc caſu ad mins
cõſiliu ſit ꝙ recedat ab illa.ar. ]. e: iã nũc. ſed ibi ẽ cõſilium qñ alter ĩfidelinʒ

—

hic cõtumelia crcato
u.quẽgdmodii.

*

caſibns in quibns cꝰ

rent accipere: ? ita nõ pꝛedicar nt.

trabere poteſt. nam cõtumelia creatoꝛis ſoluit ius matrimonij: tamen i/

ſidelis vult redire ad fidẽ pꝛiuſ. ̈ cũ reliqua cõtraxit: cogitur recipere eaʒ

vt extra de diuoꝛ. gaudemus in iii. ——⸗
a Cbꝛiſtü· ar. ꝙ modus nõ facit cõditionẽ· nã dicitur cõponitur. iſta cõ
Hitioæ poſt dicit vt xpᷣm ⁊c· ſi.extra.de cõdi·ap.c.ij.⁊ ex vt ec· bñfi.vi mim.

bAm nunc . ſic co
tinua. bactenus
tractauimus de pari⸗
bus coniugijs fideliũ

ſ. de quibꝰ dixit apo/

ſtolus in epiſtola ad
coꝛinthios:his ꝗ ma/
trimonio iuncti ſunt
dico:nõ ego ſed dñs
vxoꝛẽ a viro nõ rece/
dere:⁊ vir vxoꝛẽ non
dimittat.nam ceteris
diſparibus ⁊c.
¶ Celieris.i. diſpa/
ribꝰconiugijſ quia pᷣꝰ
de pibus ait apoſtolꝰ?

Dico. i.conſulo

ſuadeo ⁊ ex dei tamẽ

ꝗq uctoꝛitate nõ mea.

¶Monẽdo.i.non
pꝛecipienddo.
f¶Pꝛohibet · poniỹ
ic ipꝛopꝛie.i. ſub foꝛ
ma ꝓhibitionis mo/
net ne fiat. ⸗
¶Apoſtolus.iõ.ſ.
permiſſa a dño.i.non
pꝛobibita.
5. Vetat.i.diſſua/
et.

i. Vetat. b. ar. aligc
eẽ H̊ ipſo licitũ qð non
eſt a dño vetitũ.ar.x

xxi.q.i.qð ſi doꝛmie-⸗

rit. ff de pꝛocur. mutꝰ
lSancliſicatuſ. i.
ad fidem cõuerſus.

1Alioquin. iſi aliſſ

adbeſerit viuentibus

relictis ⁊ cohabitare
volentibus:filij quoſ

ex alijs genuerit non

erũt legitimi vel loge
de filijs pꝛius natiſ ꝗq

remanẽt imũdi.i.infi⸗

deles: qꝛ nõ conertũf
m ¶¶Sancti ſũt. eſſe

poſſunt.

n Pꝛouener ant . i.
requenter acceſſerat

n Kedroneneangac
dad ea q̃ frequẽtius ac

cidunt iura adaptari

ff de legi. nã ad ea.⁊.

xxxviij.di· de ſyracu⸗

ſane.
o Vinculũ

q BGerẽs.i. dirigẽs.
r Teſäur ar
ꝑ ſequẽtia detminari
poſſũt pᷣcedẽtia.q ge
nerale habel. xliij · di.

fit rectoꝛ.in fi.

èCuũ ſimi.nullis

beneficijs obnoxius.

¶DOmniũ· i. talem

—

tantuz.
ed vt eos lucrẽétur.
d ¶ Officijs · i operi⸗
bus.

ſtum eſſe dimittendos:cũ ponit᷑ ditio
iſta vt pꝛopter chꝛiſtum dimittat: ſi eum
ſecum habere deſiderat. hoc ergo ⁊ de
domo ⁊ agris ⁊ de ceteris rebulſ:que in
re pecuniario poſſidentur intelligẽdũ
eſt. & Item aug ad pollentiun.

Auod etiam infideles ſunt cõnges:
fideli licet dimittere infidelem.
Am nunc illud videamus quod ait
apoſtolus: ceteris auteʒ ergo dicoꝰ
non dominus ad imparia.ſ.vbi nõ am⸗
bo chꝛiſtiani fuerãt coniugia locmiurus
quod mihi viſum eſt eum monendo di
xiſſe:quia enim coniunx fideliſ relinque
re coniugem licite poreſt infideles ideo
hoc fieri non dominus ſed apoſtolus
hibet..quod enim dominus ꝓbibet fie
ri:omnino non licet.Monet ergo apo
ſtolus poſſit eẽ multoꝛum occaſio lu⸗
crandoꝛum vt fideles coninges in relin
quendis infidelibus permiſſa licẽtia nõ
vtantur:tibi autez videtur infideleſ quo
que dimitti a fidelibus non licere:quia
hoc vetatꝰ apoſtolus:cum ego dicam li
cere:quia hoc non vetat dominus non
tamen dico expedire: quia hec ne fiant
monet apoſtolus qui reddit etiam ratio
nem:cur fieri non pedliar quanuis lice
at. quomodo enim ſcis inquit mulier ſi
virum ſaluum facies:aut vnde ſcis vir ſi
ſaluam facies mulierem cum ⁊ ſuperiuſ
dixiſſet:ſanctificatus: eſt vir infidelis in
muliere fideli ⁊ mulier infidelis ſanctifi
cata ẽ in fratre hoc eſt in chꝛiſtiano: alio
quinifilij veſtriimmundi eſſent:nunc au
tem ſancti ſunt⁊ ſic ad lucrandos con
iuges ⁊ filios chꝛiſto exẽplis etiam que
pꝛouenerant:videtur hoꝛtatus:cur er⸗
go non expediat etiam infideles coniu⸗

ges dimitti a fidelibus: cauſa euidenter

expꝛeſſa eſt:non enim pꝛopter vinculuʒ.
cũ talibus pactũ coniugale eſt ſe eruandũ
ſed vt querantur in chꝛiſto recedi ab in
fidelibus coniugibus: apoſtolus vetat.
multa eniʒ ſunt facienda non iubente le
ge ſed libera charitate ⁊ ea ſunt i noſtris
officiisꝰ gratioꝛa que cum liceret nobis
etiam non impen ere:tamen cauſa dile
ctionis impendimus: vnde ipſe dominꝰ

pꝛioꝛ cum ſe tributum non debere ſolue

re demonſtraſſet: ſoluittamen vt nõ ſcã

dalizaret eos quibus ad eternam ſalu⸗/

tem gerens moꝛem conſulebat. iam ve

ro apoſtolus quemadmodum iſta com

mendet: eins verba teſtantur· vbi dicit
cum ſim liber ex omnibus:omniuʒme
ſeruum feci vt plures lucrifacerem: cuʒ

me exhibui:vt comodũ oĩum ſacerẽ ⁊ hoc feci vt plures ⁊c̃.
n ¶¶Voteſtatẽ. ſz ne diceret cur iõ hoc facerei.qꝛ nõ egeret ſubdit q.d.ege/
mus ne qð impedimentum ⁊æc.

x e¶Si alij . hypocrite.
y¶Poteſtatis. poteſt

ne participet rebns noſtris.

Höne magis ⁊ nos. qui ampltus diligimus vos & res veſtras.
2Sůzʒ oia · i. famez fitim ⁊ fimilia.

S Demus. nã coꝛinthij erant auari:⁊ ſe retrabebant a pꝛedicatione. vel
io qꝛ ſi ipſe acciperet multi erant pſeudo apoſtoli qui ſtatim pꝛedicarent
vt acciperent ⁊ ita ipedirent euãgeliũ.ſed cũ iſte non acciperet.nee illi aude

2 MW◻NX

eniʒ. In pꝛima parte ponit᷑ vſq; ad.. quoniã ergo.ĩtellectx
yxoꝛẽ inſidelẽ non dimittat ea.? oñdit rõnem quare dñs nõ pꝛobibu

erit. nec iuſſit in ſcdᷣa parte vſq; ad.tu aũt.ponũtur tres ſolutiones

paulo ſuperiuſ diriſſ. et: nunquid non ba
buimus licentiam manducandi ⁊ biben
di:nunquid non habuimus licentiaʒ ſo
roꝛem mulierem circunducendi: ſicut ⁊
ceteri apoſtoli ⁊ frater domini⁊ cephaſ
an ego ſolus ⁊ barnabas non habuimꝰ
poteſtatemꝰhoc operandi:quis militat
uis ſtipendijs an quis plantat vineam
de fructu eiuſ non edit:quis paſcit gre
gem ⁊ de lacte eius non comedit.⁊ pau/
lopoſt. ſi ali inquam poteſtatis noſtre
iure participant nonne magis ⁊ nos : ſʒ
nõ ſumus vſi hac poteſtate: ſed omnia
toleramus ne quod impedimentum de
musꝰeuangelio chꝛiſti. Item.
Ab infidelibus coniugibus lʒ recedere
ſed non expedit. 2
NIc enim neqʒ recedere ab vxoꝛib?
infidelibus vel a maritis fideles vi /
ri vel femine non pꝛohibentur a domi
no vt neq; ſubeantur.namſi dimittere
tales coniuges iuberentur nullus locus
eſſet conſilio monentis apoſtoli ne hoc
fieret: nullo enim modo quod dominuſ
iuber: ſeruusᷣ bonus pꝛohibet. Item ců
ergo cepiſſet gentibus euangelium pꝛe
dicare ⁊ iũctos gentiles gentilibus com
perit coniugibus ex quibus ſi nõ ambo
crederent:led vnus aut vna:⁊ infidelis
cum fideli con ſentiret cohabitsre: non
pꝛohiberi a domino debuit fidelis infi⸗
delem dimittere nec iuberi ideo ſcilicet
non pꝛohiberi: quia iuſticia permittit a
ſoꝛnicãte diſcedere: ⁊ infidelis hominiſ
foꝛnicatio maioꝛ eſt in coꝛde: nec vera
eius pudicicia cum coniũge quidem di⸗
ci poteſt:quia omne quod non eſt ex fi⸗
de peccatum eſt:quanuis veram habe⸗
at fidelis pudiciciam etiam cum infide
li coniuge que non habet veram. ideoꝰ

autem nec iuberi debuerunt fideles ab

infidelibus ſeparari: quia non conira
iuſnſonem domini gentiles fueruntam

bo coniuncti. Quoniam ergo⸗ ab infide
li fidelem diſcedere non pꝛohibet: nec

iubet dominus: ideo vt non diſcedat
apoſtolus dicit:non dominus habens

vtiqʒ ſpiritum ſanctum in quo dare poſ

ſet vtile ⁊ fidele conſilium. vnde cum di
xiſſet de muliere cuius vir moꝛtuus fue

rat: beatioꝛ autem erit ſi ſi permanſerit
conſilium meum.ne quis hoc conſiliu,ʒ

tanquam humanum non diuinum con
temnenduʒ putaret:adiecit.puto auteʒ
ꝙ ⁊ ego ſpiritum habeam dei. pꝛoinde i
telligendum eſt etiam ipſa que a domi⸗

no non iubẽtur ſed a ſancto eius famu/

*

mi. que a patre.

¶. Item cũ ergo. rõ qre nõ ꝓhibnit tales dimitti ·. vt nibil phibet q
iuſticia exigit fieri.iuſtũ.n.eſt vxoꝛem dimitti ob foꝛnicationem pe

ſertim ſpiritualem.

e¶ Eius.i. virtutis vel ducens ad veritatem. xxxij.q.i. oxl
f¶PudiciciãS. ꝓx.q.j.nuptia e.ð ſʒ ibi pudiciei otinetis noiat

aug. ad totidem
obiectiões pollẽ
tij. In tertia ꝑ⸗

ligitis. ponit ex
poſitio ⁊ itelle⸗
ctuſ pollẽtij ſuxp
auẽte pᷣdctãqua
angu. repꝛobat.
Vltimo põit re
pilogatio quam
aug.· facit iĩlerẽs
victoꝛioſiſſimaʒ
cõcluſionẽ.⁊ cꝰ
ſtrue ſic. Fide⸗
les viri ſic nõ ꝓ
bihẽtur recedẽ
ab ĩfidelibꝰ vxo
ribꝰ vel fideles
lemine ſic nõ ꝓ
hibẽt᷑ recedere
ab ifid elibꝰ ma
ritiſ vt.i.ſicut ne
q; iubemur rece
dere.ſᷣm hoc pꝛi
mũ neq; abun⸗
dat vel ſi vis ꝓ
nõ ſuꝑabundet
dic neq; recedẽ
i. retinẽ ⁊c.i.ſiẽ

fideles viri 7 fe

mine nõ ꝓhibẽ
tur non recedẽ

fic nec iubent nñ
recedẽ. ꝙ nec il
lud nec iſtud fit
boc ↄtinuat᷑ d
pꝛemiſſam par

a .Hon pbi
bent᷑. non repe

rit᷑ hic nõ ſupꝛa
poſitũ ꝙ facie

pꝛecepit dimitti
tales . ſ. vt apo
ſtolo eẽt locmo

nendi vt non ſie

vnã affirmatio
nẽ ſed ꝑꝑ inter⸗
pᷣtatiõem ſupꝛa
pofitã. põt m̃ le
idem ſenſus.
b Mam pꝛio
rõ q̃re dñs non

ret boc.ſed non

dieo eſſe verumn

iõ dixit nã ſi ⁊c.

Seruus na

c
apoſtoluſ nullo
mõ facẽt ) dñʒ
ſient dixit Ptoꝛ

ꝙ õo legez nõ tu⸗/

ebitur aliquẽ. ff.

de publi. cũ ſpõ
ſus. 5§.ſi res non

reuocant᷑ a filio

q a patre geru
tur. C. de reſti.

vero virtutẽ caſtitatẽ q ẽt iter nuptiaꝝ oꝑa non amittitur.

g ¶Jõ.ſecũda rõ quare non pꝛecipit ſed male dicit qꝛ pꝛima non pe

ceſſit quo ad iſtum articulum.

hb Juſſionem. ar. ꝙ ſi gentilis cum gentili bat no locit pꝛeecptͦ 4 unnnu

iusdeßc
ſemipe
iniſnod⸗
lcnt.
birct,
ſticiggb
Mntſonzl.
leloſſio
liche.
e
Nalenu
imnht
ͦſllo
fendre
eUi,ope
Mci
milre
taen
S
ſnnn
din
neit
tene
itheua

i⸗
0 Pbir
Cin
Gtti
gſicsli
Unlene

oofa
intik
ſlijg
eſcnine
Puſnen
iniit
ONOIn
Girtiq
tmiſſin
uſeneti
neſe
iſeni⸗
bnn t
diſcien
Uncſae
neſti

bii .

biſtcſn
kiſtifenn .
HPihernnte
cefrlan
Pi ſeg n
urrelſine
ͦſnchd
hrſiß
fetnec⸗üD

ieiid
mineſd ik

r orſm
fenetirif
old gt
dnettke
Hoc Nini
Peeniſine
L

—
5 =
Z
=S.
=„
—

=
☛ S=.
=
= =

E
=

= —

Pea

☛

2

XXVIII.

domini cũ matrimoniũ ſit ĩter eoſ vñ ſi veniũt ad fidẽ nõ debẽt ſeꝑari.
i ¶Qm ergo. reſpõno auguſti.ad pollẽtiũ dicẽtẽ ꝙ exquo apoſtolꝰ
conſuluit non dñs:eius coſiliũ taq; humanũ nõ diuinũ cõtẽnẽdũ ẽ.
Rũ.ergo augu.qꝙuis id qð cõſuluit apoſtolus nõ pꝛecipiat dñs:nihi

at a ſpũ ſcõ pꝛo
bat per duo ſi⸗
milia? no.ꝙ ob
iectiões pollẽtij
nõ ponũtur bic
ſz colligunt ex

rñſionibuſ aug.

ſicut dicit lex: ꝙ
ſi iſtrumẽto cau
tü eſt mihi pe⸗
cuniaʒ dari pᷣſu
mit᷑ ſtipulatiõʒ
eſſe iterpoſitaʒ:

1.i.
l ¶ Bicit. i. mo
net nõ dñs dicit
i.pcipit. Ita re-
petitur verbũ ĩ
alia ſignificatio
ne.nã ſi in eadẽ
falſuʒ eẽt:qꝛ gc/⸗
quid monʒ apo
ſtolꝰ monet dñſ
pꝓut ſegtur:? ex
poſitõ varia hu
ius v̈bi dico be
ne ꝓbat p intel
lectũ illiꝰ aucto
ritatis. de vgini
bus autẽ pꝛece/
ptũ dñi nõ hẽo
X cetera.

1 Birxiſſet,ad
oñdedũ ꝙ, ba⸗

bebat ſpüʒ ſcũʒ
⁊ eius ↄfilio ſtã

4 Inſepara

bilia. ꝓ maioꝛi
parte.nã quedã
attribuũt᷑ patri

nö filio 2 eõ.

h.ſz tu dic oꝑa
opantia.oꝑata
eni oꝑa nõ ſũt
inſeꝑabilia. de

cCõ. di ·iij.c. ylti.
b . Ita ſane.

Hic rñdet aug.
ſecũde obiectio
ni pollẽtij dicen

tis:quare ñ pl⸗

dixit cõſulendo
bonũ ẽ dimitte⸗
re vxoꝛẽ infide
lẽ. meliꝰ ẽ ãt cuʒ
ea manere. ſicut
alibi cõſulendo
dixit. ꝗ dat nu⸗

dtni bñ facit. g

nõ dat meliꝰ fa
cit. ⁊ rñdeo ꝙ q̃
dã licita ſũt q
ytrũq; expedit
vt dare nuptui.
Z ñ dare nuptui
alia quox vnũ

expedit.aliud ñ

vt dimittere. nõ
dimittere. cũ pᷣ
mis recte ponũ

lominꝰ ↄſiliu apoſtoli tãꝙᷓ a ſpiritu ſcõ infuſuʒ acceptãdũ ẽ.⁊ ꝙ habe

