ſariũ erat vt die cene ſacramẽtũs nobis
coꝛpoꝛis ⁊ ſãguinis cõſecraret᷑ vt cole⸗
returiugiter ꝑ myſteriũ quod ſemel of⸗
ferebat᷑ in pꝛeciũ:vt qͥa quotidiana ⁊ in

defeſſaa currebatꝰ ꝓ omniũ ſalute redẽ⸗

ptio:ꝑpetua eſſet redẽptionis oblatio
⁊ pꝑenniſvictima illa viueret ĩ memoꝛia
⁊ ſemꝑ pꝛeſens eſſet ĩ gratia:vere vnica
⁊ ꝑfecta hoſtia fide eſtimanda nõ ſpecie
neqʒ exteriori cẽſenda viſu:ſʒ ĩterioꝛi af
fectu.vñ celeſtis confirmat auctoꝛitas:
quia caro mea vere ẽ cibus ⁊ ſãguiſ me
us vere ẽ potuſ. Recedat ergo oẽ infide
litatiſ ambiguũ:qm̃ quidẽ qni auctoꝛ eſt
munerisipſe eſt ẽt teſtis veritatis.nã in⸗
uiſibilis ſacerdos viſibiles creaturas in
ſubſtãtiã coꝛpoꝛis ⁊ ſanguiniſ ſui verbo
ſuo ſecreta ptãte ↄuertit ita dicẽs: acci⸗
pite ⁊ comedie hoc ẽ coꝛpꝰmeũ ⁊ ſãctifi
cationeꝰrepetita accipite ⁊ bibite ait:hic
eſt ſanguis meus.ergo ſicut ad nutũ pꝛe
cipiẽtis domini repẽte ⁊ ex nihilo ſubſti
terunt excelſa celoꝛũ ꝓfunda fluctuũ va
ſta terrarũ:ita pari ptãte in ſpũalibus ſa
cris vbi pꝛecipit vtus pᷣuit effectus.quã
ta itaqʒ ⁊ quã celebꝛãda bñficia vis diui
ne bñdictiõis operet᷑:qũo tibi nouũ ⁊ im
poſſibile eẽ nõ debeat:ꝙ i chꝛiſti ſubſtã⸗
tiã terrena ⁊ moꝛtalia cõuertunt᷑:teipſũ
quii chꝛiſto es regeneratus iterroga.du
dũ alienus a vita ꝑegrinus a miſericoꝛ⸗
dia ⁊ a ſe lubvianeiigcemonu ernlabaß
ſubito initiat?ꝰ xpᷣi legibꝰ ⁊ ſalutaribꝰ my
eriis ĩ nouatus ĩ coꝛpus eccleſie non vi
lẽdo: ſy credẽdo trãſiliſti: ⁊ de filio per
litiõiſ adoptiuꝰ dei filius fieri occulta
puritate meruiſti:iĩ mẽſura viſibili ꝑma
nẽs maioꝛ factus es teipſo iuiſibiliter ſi⸗
ne quãtitatis aungmẽto:quũ idẽ atq; ipſe

Q —

ad ꝓlationẽ iNins. boc eſt coꝛpꝰ ⁊c.tranſubſtantiat᷑ panis in coꝛpns
7 pianon iſtius:hoc eſt ſanguis:vinũ ↄuertit᷑ in ſanguinẽ.ſʒ obij
cit᷑:none ibi ante erat ſanguis ex quo erat ibi coꝛpns:ſic:qꝛ vbicũq;
coꝛpus ⁊ ſanguis.ſed nõ fuit ibi ſanguis pꝛius ꝑ tranſubſtantiationẽ
ſed per miwionẽ yt dixi.S. e. comperimmms.
WConuerſunt᷑.bñ dicit ↄuertũtur vel tranſubſtantiant᷑ vt alij trã
ſeunt vel trãſeant ſed nõ fiunt nec incipint.nihil eni fit vel icipit eſſe
coꝛpus xpᷣi.põt tñ ↄcedi ꝙ de bane cõficiat velfiat coꝛpꝰ xpᷣi:ſicut de
aqᷓ fit criſtallus.ſʒ ſecuriꝰnõ ↄcedit᷑ hoc:⁊ vbicũq; iuenit᷑ panis vel de
pane fit vel ↄſicit coꝛpus xpᷣi:ſc intelligit.i.tranſit in coꝛpus xp̃i.vt.j
e.panis.vł expone ſic.i.ſub ſpecie panis vel latet vel incipit eẽ vlł late
re coꝛpꝰ xpᷣi vbi ante ↄſecrationem nõ erat.ſi eni panis coꝛpus chꝛi⸗/
ſti fieret ſingulis diebꝰei adderet᷑ aligd qð pᷣus non erat ⁊ ſic ſemper
augmentaret᷑ item qlłr vniretur diuinitatiiſte pãis ⁊ ille.itẽ ſi panis ẽ

coꝛpus xp̃i:g aliꝗd qð nõ eſt natũ de virgine:⁊ ſic aliquid inaĩatũ eſt

coꝛpus xpᷣi. geſt animatũ ⁊ inaĩatum.& nõ ſolũ de virgine habnit oꝛi
ginẽ. non intelligas ꝙ aliqðᷣ augmentum ſumat ex tali ↄnerſiõe:nec
eo modo quo cibus ↄuertit᷑ in carnẽ.ſed ẽ ibi coꝛpntio.i.deſinit ibi eẽ
ſubſtãtia panis ⁊ vini:nulla tñ generatio:vnde nõ poteſt dici ꝙ ſit ibi

vera tranſvatio ꝙᷓtum ad hoc vt nona eſſentia ibi generetur.

317

q ¶. Adoptiuus. qꝛg filij ire fueramus facti ſumus filij dei xps aũt nullo
mõ filius dei adoptiuus dicit: qꝛ non põt dici de filio dei ꝙ ex nõ filio ſactꝰ

ſit filius eius.

¶ Meruiſtii· obtinuiſti quaſi tãqᷓ ex meritis merita miſicoꝛdiã a deo

eſſes:multo alter fidei ꝓcefſõibus extiti
ſti:iĩ exterioꝛi nihil aditũ ẽ ⁊ totũ ĩ interio

ri mutatũ eſt ac ſi hõ chꝛiſti filiuſ effectꝰ?.
chꝛiſtuſqʒ hoĩs ĩ mẽte foꝛmatuſ eſt.ſicut

ergo ſine ſenſu coꝛpoꝛali pᷣterita vilitate
depoſita ſubito nouã idutus es dignita
tẽ:⁊ ſicut hic qd; deus leſaꝰĩ te curauit in
fecta diluit:imaculatatdeterſit:ñ oculis
ſ ſenſibotuis ſũt creditaꝰ⁊ cũ reuerẽduʒ
altare cibis ſpũalibus ſatiãdꝰaſcendis:
ſacrũ dei tui coꝛpꝰ ⁊ ſãguinẽ fide reſpice
honoꝛa mirare mẽte ↄtige coꝛdis manu
ſuſcipe:⁊ maxime totuʒ bauſtu iterioꝛis
hoĩs aſſume. ¶ It
pais ⁊ vini ſact̃m ſnũ xpᷣs nob miſtrauit
UNia paſſus dominꝰ ꝓ nobis cõ
mendanit nobis ĩ iſto ſacr̃o ſãgui⸗
nẽ ſuũ ⁊ Gr etiã fecit noſmetipſos
nã a coꝛpꝰipſiꝰ facti ſumꝰ:⁊ ꝑ miſericoꝛ

diã eius ꝙ accepimꝰnos ſumus.Recoꝛ

damini ⁊ vos ꝙ nõ fuiſtis ⁊ creati eſtis:
⁊ ad areã dñicã ↄpoꝛtati eſtis laboꝛibꝰ
boum id eſt annũciantiũ euangeliũ tritu
rati eſtis:quãdo cathecumini defereba⸗
mini ĩ hoꝛeov*ſᷣuabamini noĩa veſtra de
diſtis: cepiſtisomoli ieiunijs:exoꝛciſmis
poſtea ad aquã veniſtis ⁊ ↄſperſi eſtis:
⁊ panis:dñicus facti eſtis.Ecce qð acce
piſtis:qũo ergo vnuʒꝰ videtis eſſe quod
factũ eſt:ſic vnum eſtote vos diligentes
tenendo vnã fidẽ:vnam ſpem idiuiduã
charitatẽ.heretici qñ hoc accipiũt teſtio
niũ ↄtra ſe accipiũt:qꝛ illi qrüt diuiſionẽ
cũ panis iſte indicet vnitatẽ. ſic ⁊ vinuʒ
ĩ multis racemis fuit ⁊ modo vnũ ẽ vnũ
eſt ĩ ſua natiuitate calix pꝰ pᷣſſurã toꝛcu⸗
laris:⁊ vos poſt illa ieinia poſt laboꝛes
poſt humilitatẽ ⁊ ↄtritionẽ i noĩe xpᷣi iaʒ
tanqᷓ;ᷓ ad xp̃ᷣi calicẽ veniſtis.⁊ ibi vos eſt
i mẽſa:⁊ i calice nobiſcũvos eſtis:ſimul
eni hoc ſumimꝰſimul bibimꝰ: qꝛ ſimł vi
uimꝰ?. Iẽ ĩ ᷣmõe de ifantibꝰ.ita dñs
nr ieſus xpᷣs noſ ſigniſicauit:nos ad ſe ꝑ
tiere voluit.myſteriũ pacis ⁊ vnitat᷑ nr̃e

i mẽſa ↄſecrauit.qͥ accipit myſteriůũ/ vni⸗
tat 2 ñ tʒ viculũ pacis:nõ myſteriũ acci
pit ꝓ ſe:ſʒ teſtimoniũotra ſe.nulli ẽ ali⸗

qtenus dubitãdũ:vnũquẽqʒ fideliũ coꝛ
poꝛis ⁊ ſanguinis dñici tũc eſſe ꝑticipeʒ:

EAug. Quare i ſpẽ

gratis ↄſecutus fuiſti
vt enĩ ait aug. miſeri⸗
coꝛdie meritũ nullum
eſt. ſi eni merito ↄfert
inſtitia ẽ:non mibicoꝛ
dia.vel meruiſti i.di⸗
gnus fuiſti:vt illud:qiꝛ
meruiſti poꝛtare regẽ
i.digna fuiſti innenta
S ¶ LCeſa.i.coꝛꝛupta
labe peccatoꝝvel leſa
i.ledẽda.ſ.peccato qꝛ
peccata nos miſeros
faciunt.õ.e.quotidie.
t ¶Immaculata.ĩ ꝓ
toie valcte macula
ta putredine pcõꝑ.
2 Credita Käztria
commiſſa.t.i.bd.
x Dia paſſus.in
ꝛim a pte dicit
nobis.iõ deũ coꝛpus
ſuum in ſacꝛo cõmen⸗
daſſe:qꝛ illud ꝓ nobiſ
obtulit paſſioni ⁊ nos
fecit illud coꝛpus.⁊ di
cit qualiter. In ſecun
da parte dicit ꝙ ſi he
retici accipiunt coꝛpꝰ
xp̃i ↄtra ſe accipiunt:
cũ iſte pãis ſignificet
vnitatem ⁊ ipſi qrunt
diuiſionem. In tertia
dicit᷑:ꝙ quicunq; ba -
ptiʒatus ꝑticeps effi⸗
citur coꝛpoꝛis dñi:⁊ ſi
ante decedat quaʒ de
pane illo edat: vel de
calice bibat.

y ¶Quod etiã fecit.

bic ſimplex eſt relatio
nã refertur ad eccliaʒ
non ad coꝛpus ſuum
ſumptũ de virgine de
quo ſermo pceſſit.nõ
ergo fecit nos coꝛpꝛns
ſuuʒz qð natum eſt de
virgine:⁊ ſumit᷑ in al⸗
tari ſub ſpẽ paniſ⁊ vi
ni:ſed fecit nos coꝛpꝰ
ſuũ ſpirituale.ſ.eccliã
fideliũ.pt.s.e.cõmen
danit.ſed iõ dicit ſpi⸗
rituale lʒ ↄſtet de coꝛ⸗
Poꝛalib ptibus.lſiqe
ibus:qꝛ ꝑtes eins nõ
coꝛpoꝛali ſʒ ſpirituali
vinculo charitatis in
eius compoſitiõe vni
untur licet coꝛpoꝛa ſe

queſtrent᷑.j.e.hoc ſacim.ĩmo =z per illud digne ſumptũ efficimur ynum cũ

chꝛiſto:etiam ĩ natura.j.e.in chꝛiſto pater.

3 Uoſmetipſos.pticipatione coꝛpoꝛis ſui fecit nos dignos beatitudine

eterna qua fruitur eius humanitas.

2 Facti ſumꝰ.pꝑ fidẽ ⁊ charitatẽ. er de ſũ.tri.⁊ fi.

2 . Per miſericoꝛdiam.i.remiſſionẽ peccatoꝛum.

2 In hoꝛꝛeo.i. in eccleſia.
ga CE
zandi.

ca.damnamus.

ediſtis.in ſcriptis:yt olim ſiebant voce vt fit bodie.j.diſtin.iiij.bapti

b ¶ ¶ Cepiſtis.ar.jſ.di.iiij.ſne penitentia.ſed hoc in reuerentiaʒ ſacramẽti.
c¶ ¶Et panis.de coꝛpoꝛe eccleſie.qð per dominicũ coꝛpus figuratur.

d ¶Vnum.ſine vnum panem ex pluribus granis.
Ex pluribus membꝛis puriſſimis cuius figuratum

que ex pluribus perſonis adunatur.
e ¶ ¶ Ninum.i.porabile.

ſiue vnũ coꝛpus chꝛiſti
eſt eccleſia ſacroſancta

AMyſterium vnitatis.i. coꝛpus domini quod eſt ſgnum ynitatis. vt.j.

eo.hoc ſacramentum.

g Sed teſtimonium. j.di.iiij.nulli eſt aliquatenus.
hb Coꝛpoꝛis i.ynitatis eccleſie per coꝛpus cbꝛiſti ſigniſicate.

a Signikicat. nã ipſi

*O

fũt etiã ipſa eccleſa.S. xxiiijiqi.ſciſma.⁊.c.oĩbus
boc totũ referas ad ſpẽs exterioꝛes:⁊ ſm hoc dices

Vm frãgit᷑ boſtia. 1 8:71
ipſa accũtia frãgi ⁊ dare ſonitũ. Sʒ nũꝗd ante fractionẽ totuʒ coꝛpuſ

M ! 7 èòèò”ðU“

De LCon.

—

erat ſub qᷓlibet ꝑte Miꝰhoſtie vel ꝑs coꝛꝑis comenſurabat ſe ꝑti hoſtie: ſʒ nõ
fuit ſub qlibet ꝑte hoſtie:ergo ſeꝗt ꝙ aligd modo eſt ſacim enchariſtie qð

pꝛius non fuit qꝛ cum
foꝛma itegra fuit nul
la ꝑs eius poterat dici
ſacꝛʒ:qꝛ ſub nulla tũc
erat coꝛpꝰ.ſʒ dicis
coꝛpus xp̃i eſt i qlibʒ
ꝑte hoſtie:ex hoc ſegt
ꝙ idẽ coꝛpꝰ ſit quatũ/
libet magnũ:⁊ quatũ
libʒ paruũ:⁊ ꝙ; coꝛpꝰ
ipfũ cõeʒ foꝛmã babe
at ⁊ ſit totũ rotunduʒ
⁊ q̃dratũ ſm qð eſt ſa
czm.ſed bis obiectiõi

borñde ꝑ ſil tndinẽ ſpe

culi qð frãgit. vbi ea/
dẽ foꝛma reſplẽdet in

uo7 magne ſpeclo.
R quibꝰ. repbẽ⸗
dunt᷑ ꝗdã clerici

ꝗA non credebant veꝝ
coꝛpus ⁊ ſãguinẽ ſub
illis ſpeciebus latere:
cũ nullus laicus ſit ꝗ
ignoꝛet hoc dño dicẽ⸗
te. caro mea vere eſt ci
bus. vt.j. e. cibus.
d ¶Infantiũ.i.popu
lariũ qui infantibꝰcol
latione clericoꝝ com
parant᷑.di.iiij. deniq;
vñ querẽdo dicit:qũo
clerici ignoꝛãt qð laici
ſciunt. i. q.i. viliſſimꝰ.
e ¶ In carnẽ.ſpũalẽ.
i.ĩ coꝛpꝰ ſpũale a car/
ne figuratũ in ecclia.
iij.q/iiij. engeltrudam
5. e.qꝛ paſſus.

I Caro ·i bõ habeſ

carnem noſtram.
g Idẽ cibꝰ.i.ſimiliſ
p ¶. Aquile. angeli vl
fideles quoꝝ inueniꝰ
vt aquile renonat᷑. vt
xxiij.q.iiij.cũ in lege.
xxiiij.q .j.qm vetus.
1 Clare.i.ſicut ille
carnẽ nr̃am ſũpfſit:ita
2z noſ ſumamꝰcarnẽ il
liꝰ.i.cuiꝰvᷣba ſumimꝰi
argumẽtũ.hec.ſ.caro
mea pe ẽ cibꝰ ⁊c.ð illo
ſumamꝰ?exẽplũ incar
nstiõis ſue.ſ.e.reuera
Anis.ſed certa.
1. dining.
¶Sit nobis.i.ad no
ſtram vtilitatem.

m ¶Mon naſciĩ · iñ
ex natura ſed miracun
loſe cõſficit.ex.e.cum

marthe.. cedit.
n C Ita fit.i.gg ita cõ
ſecret᷑ nob coꝛpꝰ xpᷣi.

o CReſurrectiõis . i.

ſpũalis refectio aĩe a

peccato reſurgentis.

de pe.di.i. hoc idem
reſuſcitatus.

pC Benedicimꝰ. agim

quãdo ĩ baptiſmate mẽbꝛũ efficit chꝛiſti

nec alienari ab illiꝰ pãis caliciſqʒ cõſo?/

ℳ₰ℳ.

tio:etiã ſi anteq; panẽ illũ comedat cali⸗

cẽqʒ bibat ð hoc ſeculo migrauerit.iĩ vni
tate coꝛpoꝛis chꝛiſti cõſtitutus ſacramen
ti quippe illiꝰ participatiõe ac beneficio
nõ pꝛiuabit᷑:quãdoĩ ſe hoc ꝗꝛ illud ſacra
mentu ſignificat iuenit. ¶

Uʒ fragit hoſtiad: oũ ſanguis de ca

lice ĩ oꝛa fideliũ fnndit᷑:qͥd aliud qᷓ

dominici coꝛpiſ in eruce immolatio eiuſ
qʒ ſãgninis ð latere effuſio deſignatur.
Iteʒ leo epiſcopꝰ ⁊ ſancta ſynodus
q̃in vꝛbe romana conuenit:clero hono

rati:⁊ plebi ↄſiſtẽti ↄſtãtiopoli ita ſcribit

— ₰ —

De vitate coꝛpis ⁊ laãguis xpintii abiger
N qͥboeiſti igꝛãtie tenebꝛiſi quo lʒ.
hactenꝰ deſidie toꝛpoꝛe iacuerũt:vt
nec auditu diſcerẽt:vel lectiõe cognoſce
rent ꝙ in eccleſia ĩ omniũ oꝛe tã cõſonũ
eſt:vt nec ab ifantiũlinguis veritas coꝛ
poꝛis ⁊ ſãguis chꝛiſti inter cõionis ſact᷑̃a
doceatur:qꝛ in illa myſtica diſtributione
ſpũalis alimonie hoc ipartit᷑:hoc ſumit᷑:
vt accipiẽtes vᷣtutẽ celeſtis cibi ĩ carneʒ
ipſiꝰ:qͥ caronr̃a factꝰ ẽ trãſeamꝰ.Idem
ẽ cibussrefectionis ⁊ cibus ſãguĩs ſicut
enĩ caro domini vere eſt cibꝰ ita ſanguis
vere eſt potꝰ.Idẽ eſt coꝛpꝰde quo dictũ
ẽ.caro meave ẽ cibꝰ:⁊ ſãguis meꝰvere ẽ
potus.Circa hoc coꝛpꝰaquileꝰſunt:que
alis circũuolant ſpalibus.vnde ⁊ ideʒ
coꝛpꝰchꝛiſti edimꝰ: vt vite eterne poſſi⸗
mus eſſe ꝑticipes.Idẽ.Cuiꝰclareargu
mẽtis vtimur ſuis vtamur exẽplis.ĩcar⸗
nationis quoqʒ exẽplo aſtruamur my⸗
ſterij veritatẽ. Quid hic queris nature
oꝛdinẽ ĩ chꝛiſti coꝛpoꝛe cũ pꝛeter naturã
ſit ipſe chꝛiſtus partus ex virgie. ¶ Itẽ
Ambꝛoſi? i lib.de cathetizãdis rudibꝰ.
HMon natura naſci: ſʒ ↄſecratione nodᷣ
Oficit᷑ coꝛpꝰ ⁊ ſaguis chꝛiſti
Anis ⁊ calix nõ qualibet ſed certa
ccöõſecratione myſticꝰ fit nobinõ naſ
citᷣn pinde ꝙ ita fimnobis quãuis ſit pãiſ
⁊ calix:alimẽtũ eſt reſurrectionisꝰ:nõ ſa
cramẽtũ religionis.non ꝙ benedicimꝰ
graſqʒ agimꝰ dño in oĩ eiꝰ munere nõ

tantum ſpũali verum etiam coꝛpoꝛali.

Idẽ in libꝛo ð officijs.

iuod añ bnᷣdictionẽ e ſpẽs paniſ vin

pꝰ bñdcõeʒ ẽ coꝛpꝰ ⁊ ſaguis.

pꝰ bñdictioneʒ coꝛpꝰſignificaturꝰ.

4 Ntie bñdictionẽ illa ſpẽsnominat᷑
¶Iẽ iillo ſacro xps eſt. Mè qͥ mãduca

2.i. nõ eſt ſicut coꝛpoꝛalis eſca quã bñdicimꝰ:? gr̃as

deo aggimus:qð quidem facimus in omni munere ⁊c̃.
q . Munere. quod agere debemus.
ESpirituali.id eſt aliquid fignificante.

9 A Nte benedictionẽ᷑ ſignificatur.⁊ Iʒ vba ſucceſſiue ꝓferant᷑nõ tñ ſuc
ceſſiue oↄſecratio fit ſed in vno inſtanti coꝛũpit᷑ panis:ſ.in vltimo in/

ſtanti ꝓlationis vboꝝ.? lʒ panis ſit coꝛpus cõpoſirũ:imnomẽtanea eſt iñ eiꝰ

1C

Pcõꝝ.venialiũ.pel etiã moꝛt aliũ ſiꝑ fidẽ. xt.ẽ e cum oẽ .s.e. ſpecies.

tentiarũ pſperi. Dum boſtia kragitur:
paſſio chꝛiſti ad memoꝛiam redit.

di.ſpecies.⁊.j.e.di.panis in altari.

nerit hoc coꝛpꝰfiet ei remiſſio peccatoꝝ:
Ntẽ aug.ili.ſniarum pꝛoſperi.
Dub ſpẽ panis ⁊ vini inuiſibilem chꝛiſti
carnem ⁊ ſanguinem honoꝛaimus.
DOs aũt in ſpẽ panis ⁊ vini quãvi
Ademꝰ:xres iuiſibiles id eſt carnẽ et
guinẽ honoꝛamꝰ.nec ſir ↄpᷣhendimꝰꝰ
hbas duas ſpẽſ:quẽadmodũ ante ↄſecra

tõeʒ cõpꝛehẽdebamꝰcuʒ fideliter fatea⸗

mur ãate ↄſecratõeʒ panẽ eſſe ⁊ vinũ qð
natura foꝛmauit:poſt oſecratõeʒ vo car
nẽ xpᷣi ⁊ ſaguinẽ qð bñdictio ↄſecrauit.
CItem. Coͤfeſſio berlengarij.

G BGo berlẽgarius idignꝰeccleſie ſcti

mauricij andegauenſis eccleſie dia
conus cosſcẽs veraà catholicã ⁊ apoſto
licã ſidẽ anathematizo oẽm hereſim pᷣci
pue eã de q̃ͥ hactenuſ ifamatꝰſũ:q̃ aſtrue
re cõat᷑ panẽ ⁊ vinũ q̃ inaltari ponũt᷑:pꝰ
ↄſecrationẽ ſolũmõ ſacrm ⁊ nõ veꝝ coꝛ
pus ⁊ ſãguinẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣveſſe nõ poſ

ſe ſenſualiter niſi in ſolo ſactrũo manibus

ſacerdotũ tractari velfrãgiꝰaut fideliuʒ
dentibꝰratteri.Cõſentio at ſcẽ ro.eccl.⁊
apoſtolice ſedi ⁊ oꝛe ⁊ coꝛde pꝛofiteoꝛ.ð
ſacr̃is dñice mẽſe eãdẽ fidẽ me tenere:
quã dñs ⁊ venerabilis papa nicolaus ⁊
hec ſcã ſynodꝰauẽte euãgelica ⁊ apoſto
lica tenẽdã tradidit:mihiqʒ firmauit ſeʒ
panẽ ⁊ vinũ qͥ ĩ altari ponũt᷑ pꝰↄſecratio
nẽ nõ ſolũ ſact̃m ſʒ etiã veꝝ coꝛpꝰ⁊ ſan
guinẽ dñi noſtriieſu xpᷣi eẽ:⁊cenſualr nõ
ſolũ ſacr̃m ſʒ i vitate manibꝰ ſacerdotũ
tractari frãgi ⁊ fideliũ dẽtibꝰatteri:iurãſ
ꝑ ſcãm ⁊⁊ homouſion trinitatẽ ⁊ ꝑ hec ſa
croſacta xpᷣi euãgelia:eos qͥ ↄtra hanc fi
dẽ venerint:cũ dogmatibꝰ⁊ ↄſecratoꝛi⸗
bus ſuis eterno anathemate dignos eẽ
ꝓnũcio.qꝙ ſi egoipᷣe aliqñ ↄtra hoc aliqͥd
Kuae aut pᷣdicare pᷣſũpſero:canonũ ſe
neritati ſubiaceã ¶ectoꝰ ⁊ ꝑlecto ſponte
ſubſcripſi hãc ↄfeſſionẽ ſue fidei de coꝛ⸗

poꝛe ⁊ ſãguine dñi nr̃i ieſu xpᷣi a berlẽga

rio rome ra criijeßis fcãm:miſit pa⸗
pa nicolaꝰpꝑ vꝛbeſ italie germanie gallie
7 ad q̃cũqʒ loca fama pꝛauitat eiꝰpuẽit
ãte potuit vt eccleſie qͥ pus doluerat de
auerſo: atqʒ ꝑuerſo poſtea gaudeãt ð re
uerſoatqʒ ↄuerſo ¶ ¶ It i li. de officiji
Nuare elementoꝝ ſpẽs reſeruentur cũ
vere ſit coꝛpus chꝛſti ⁊ ſanguis.

Oꝛe dicas qũo vᷣa caro:quũo verꝰ
ſiguis q ſiliudinẽ nõ video carnis
nõ video ſãguis vitatez. pꝛio.n. dixitibi

de ß̈mone xpi qͥ oꝑat vt poſſit mutare⁊
ↄuertere genera ⁊ iſtituta nature.Dein

de vbi nõ tulerũt ᷣmonẽ xpᷣi diſcipuli ei⸗

u VOs eüt. eõpꝛebẽdimus.·i intelligimꝰvel accipimꝰ. naʒ ibi crat
Everus pa nis ante ⁊ veꝝ vinũ:modo ſunt tm̃ accidentia.vt.s. ..
SGo berlengariꝰ.oẽm. hoc facit ex abnndãti qꝛ nõ tenet᷑ ſe pur

gare niſi de hereſi de qᷓ erat infamatus.ar.ij.qv.pᷣſbꝛ ſi a piebe
lIʒ ſit ar.otra qꝛ

qui deligt i vno
factus eſt oium

reus.S.de peni.

di · v.c. vlti. ⁊ er⸗

rauit in tota tri
nitate.ꝗ erat in
vna perſona. j.

di.iiij.ĩ ſynodo.
P¶Panẽ ſpe
cies panis ⁊ vi⸗

ni eſſe ſaciʒ tm.
3 ¶Chuſti eſſe

i. nõ ↄtinere ve⸗
rum coꝛpus xpᷣi
⁊ veꝝ ſanguinẽ
pꝰ ↄſecrationẽ.

2 . Bel frangi
i.fractis aut tri

tis ſpẽbꝰ ſumi.
2 Frãgi .i. nõ
tm̃ põdus:⁊ reli
quas ſacꝛi qua/
litates ſenſibus
coꝛpoꝛeis ꝑeipi
fateoꝛ:ſʒ etiam
ſub illis ſpẽbus
fractis ⁊ attrit⸗
ptibꝰtotũ ⁊ ĩte⸗
grum xp̃i coꝛpꝰ
eẽ ꝓfiteoꝛ:totũ
maducari:totũ

ſumi.j.e.quimãa

ducat.

R

ba berlengarij i

maioꝛẽ incides
bereſim q; ipſe

habuit: ⁊ lõ oĩa

referas ad ſpẽs

ipſas.nã de xpᷣi
coꝛpe ꝑtes non

facimus. vt. ſ.. e.

ꝗqmanducat.
a C Homonſiõ.

i. eiuſdem ſub-

ſtantie.
b ¶ CTecto.huc
uſqʒ v̈ba berlẽ
garij fuerũt.mõ
ſũt ÿba notarij
eius. .
¶ Mift. ergo
ſicut excoicatio
nis epiſtola mit
ti dʒ ⁊c.xi.q.iij.
cure.ita ⁊? abſo
lutionis. vt.viij
q.vlt. c. vnico.

d . Be reuer⸗

ſo. ad fidem.
e ¶ Connerſo.

dad deũ ar.ð pe.

diaglc a
didici.

f Dꝛte. ſunt
gdã g non
credũt coꝛpꝰxpi

e? in altari.qꝛ ipoſſibile eis vꝛ qð dꝛ.⁊ pᷣterea qꝛ nõ vꝛ niſi ſpẽs panis
⁊ vini: pᷣma ꝗ̊ ꝑte ponit eoꝝ dubitationẽ.in ſecũda oſtendit non eſſe

P npol ibile.⁊? qre ſub ſpẽ panis ⁊ vini coꝛpus ⁊

Sanguis eſt. i. in altari vel creditur.

ſaguis ſint in altari.

hb ¶Birxi.in illa parte.c.que non eſt bic.ſed eſt. c. reuera.

i Mutare. ſ. e. reuera.
lꝛ ¶ H Ver ba vite. i. tu ipſe

es vita: ? ita ꝗ digne te ſumit: ſumit vitã eter

nam. ⁊ pꝛopter hanc confeſſionem meruit petrus conſoꝛtium cõcele

ſtis habitaculi.l.di.fidelioꝛ.

¶ Voc dicerẽt ·ſ. vnrus eſt bic ſmo æ ꝗs põt eũ caperer? ita ſcãdali/

Betib⸗ niſfſ
ſane Lelligas ?

lußne
und
ſchpey
lne h⸗

En

N

locorpr
Neiinh
ioe pl

co

n
Higfvit
ſeisie
diedi
Pugi
lel

.
1od

ſel.⸗
tipn
alia
mar
tarn
no
gdi
pten
moͤea
ilehe
.
didg
1
oe
1
er
zi
del

ngbien

ate.

theit

tlrgnn
chfig
deftin
eteſgi
eſi
nte
legen
nin

fifk
wiifr

antn
ſſci

onete

nacpihf⸗
epſu
Nenn.

Ofgn

fctsenn

⸗

Pachet
oſenn
Mhes e

esein
in
Cot n
bricin
ndia

iint

Ohideg

e .
K.1,, „
Iyno

ud
ſcignn
4

Dftendti
benini

liſecſi

l

berengn
ickn

1onide

icligef

tinie.

etesm
muo Ne

Gndhnet.

Honnom

ſdemit
lie.
Laro
n

ſugitne

bor
1
Oikten⸗

crii
Nnunt
tne

ſae

.
.

HetH

u 7
Grig

ʒati de fide receſſerũt:q; fides nõ hẽt meritũ:cui bumana rõ bᷣbet ex.
perimẽtũ.arg.de pe. di.iiij.ĩ domo. Tribus ergo de canſis ſumit᷑ coꝛ
pus xp̃ᷣi ſub alia ſpeeie ⁊ nõ ſub ſua viſibiliter.ſ.vt fides haberet me
ritũ vt bic.⁊ ne eẽt hoꝛꝛ0ꝛ carnis ⁊ ſãguinis.⁊ ne ridicnlũ fieret peiga

nis.ſ.e· panis ⁊c.quarta ẽt cã põt notari ibi:ne igit᷑ plureſ ⁊c. Itẽ qꝛ ñ

babemus i vſu
carnẽ crudã co

meder.j. e. ꝙ fit

i fi. Sed q̃re po

tiꝰ ſumitur ſub
iſtis ſpẽbus pa
nis ⁊ vini q;ᷓ ſub
alijs.qꝛ iſte due

ſpecies ſunt ma
gis amicc bũa⸗
ne nature. pte⸗
rea ſic coꝛpꝰ pᷣn
cipalit᷑ his duo
bus cibiſ nutrit᷑
ita pᷣncipaliter
anima illo cibo
ſ. coꝛꝑe xpᷣi ⁊ ſã
ghnine paſcitur.

a ¶Bꝛa. i. gra⸗

tis coꝛpuſ datũ.
b ¶In fſilitudi
ne.i.in ſpecie pa
nis ⁊ vini.

c ¶ Mature. ſcʒ

coꝛꝑis chꝛiſti.
q.i. fert.
ʒ ibi dꝛ ꝙ ſimo⸗
nia fuit pᷣma he
reſis ĩ ecclia ſed
die pꝛia.i.pꝛeci
pua.i.q. vlti.pa
tet

e¶Ingt. Ca⸗
E.

dů dñſ face
ret.ſᷣmonẽ pñti
bus aplis ⁊ di⸗
ſcipnł alijs int
alia dixit niſi gſ
manducauerit
carnẽ. ⁊.b. ſ.m.
nõ. h. vi. eternã.
gdã diſcipuli ꝓ/
pter duriciã ſer
mõis receſſerũt
tũc iſtruxit dñs
qlit᷑ hoc eẽt ĩtelli
gendũ:æ maxie
ꝑid qð dixit cũ
vigeritis filinʒ
bois aſcendẽtẽ
⁊c ·ipſi.n. ĩtelle/
xerũt ꝙ ꝑ ꝑtes
2 ĩ eadẽ foꝛma

ſʒ audiẽteſ:qꝛ carnẽ ſuã daret ad mãdu
cãdũ:⁊ ſãguineʒ ſuũ ad bibendũ recede
bãt:ſolus tamẽ petruſ dixit:vᷣba vite e⸗
terne habes:⁊ ego a te qũo recedaʒ: ne
igit᷑ plures hoci dicerẽt ⁊ ne veluti qͥdã
eẽt hoꝛoꝛ cruoꝛis:ſʒ maneret gra redẽ
ptoꝛis.iõ in ſimilitudineð qͥdem accipis
ſacr̃m:ſʒ vᷣe nature gloꝛiã vᷣtutẽqʒ cõſe⸗
queriſ.ego ſũ inqͥt panis viuus qͥ de celo
ðſcẽdi. Itẽ Aug.i expoſitõie pſalmi.
iij. Hõ carnaliter:ſj ſpualiter xpᷣi coꝛ
pus ⁊ ſaguine; debemus accipere.

PDiginad eʒz inqᷣtẽ hereſis ĩ diſcipu

lis chꝛiſti velut a duricia eius ſer⸗
monii facta ẽ.Cũ em diceret: niſi qͥ mã
ducauerit carnẽ meã ⁊ biberit ſanguinẽ
meũ nõ habebit vitã eternã.illi vꝰo nõ in
telligẽtes dixerũt ad iuicẽ:durus eſt hic
ſᷣmo:qͥs eũ põt mãqucare: dicẽtes durꝰ
ẽ hic ſᷣmo ſeꝑauerũt ſe ab illo ⁊ remãſit
cũ duobꝰdiſcipulis diſcedẽtibꝰ ilł inſtru
xit eos qͥ remãſerunt.Spusꝰ ẽ inqͥt quiꝰ
viuificat:caro nihil ꝓdeſt.vba q̃ͥ locutꝰ
ſũ ad vos ſpũs ⁊ vita ſũt. Intellexiſtis
ſpũualit ſpus ⁊ vita ſũt. Intellexiſtis car⸗
nalit etia ſic illa ſpuũs ⁊ vitai ſunt: ſʒ tibi
ñ ſũt ſpuũs ⁊ vita qͥ ſpualit ñ ĩtelligiſ ſpũa
lii ĩtelligite q̃ locutꝰ ſuʒ. Nõ hoc coꝛpꝰm
qð videſ mãducaturi eſtiſ ⁊ bibituri illũ
ſaguinẽ quẽ effuſuri ſũt qͥ me crucifigent
ſacr̃m aliquod vobis cõmẽdaui: ſpuali
ter intellectü viuificat vos.caroꝰ autem
nõ ꝓdeſt quicquã.Sed qũo illi intellexe

rũt ſic rũderũt.Carnẽ quippe ſic intelle

xerũtꝰ ſicut in cadauere vẽdit᷑:aut ĩ ma⸗
cello dilaniat.Sciẽs antẽ ieſus ait.hoc
voſꝰſcãdaliʒat qͥa dixi:do vobis carneʒ
meã manducare:⁊ ſãguineʒ meũ bibere
ſi ergo videritis filiũ hoĩs aſcẽdentẽ vbi
ꝛius erat quid ẽ hoc:hic ſoluit quod il
os mouerat.hic aperuit vnde fuerunt
ſcãcaliʒati:hic plane ſica ĩtelligerẽt. Illi
autẽ putabãt erogaturũ coꝛpus ſuũ. ille
dixit ſe aſcẽſurũ ĩ celuʒ vtiq; integrũ: cũ

deberẽt accipere coꝛpuſ xpi.⁊ pꝛeterea qð ↄſumer ent illud comeden
do hoc non eſſe faciendum declarat.

¶Eiꝰ.ſ.xpi

f
K
1

g Spiritus.i ſpirit ualis intellectus.
SA

ad ſalutẽ. i Caro.i.carnal ĩtellectꝰ.

¶Et vita ſũt.i.ſpũalẽ vitã ↄferũt vł ſpnalit itelligẽti vita ↄfertur.
Et vita.nõ.n.carnaliter intelligenti ſunt ſpiritns ⁊ vita.
m Hoc coꝛpus.i.nõ in eadem ſpẽ vel groſſitie vel repñtatione in q̃
mẽ videtis ⁊ pati videbitis mãducabitis carnẽ.m.⁊.ſ.m.b.ſed in ſa⸗

cramento.j.e.c.ꝓxi.⁊.c.omnia.

n Caro ãt.i carnal ĩtellectus:carnalẽ ĩtellectũ vocat eoꝝ ĩtelligen
tiã ꝗ dicũt ꝑel credũt coꝛpus xpᷣi ꝑ partes diuidi.vñ ſcribit ⁊ qũo ⁊c.
o ¶¶Intellexerunt.ſ.diſcipuli recedentes. p— Hoc vos.verba
xXpi vſq; ibi ſi ergo.vel ſuſpenditur vſq; illuc vbi A.
¶Sic. ſupple tũc ĩtelligetis:qꝗd ẽ Hͥ qð coꝛpꝰ meũ ĩ ſacr̃o do ⁊ tũc le
ſine ĩterrogatione.yel ſic ſupple tũc ĩtelligetis quod dem̃ ẽ.poſtea
verba ſunt auginterrogatiue dicentis. ꝗd eſt hic.q.d.quid ſihi vult
boc verbum domini.⁊ ſtatim ſubiungit ſolutionem dicens:bhic ⁊c.
r¶Cum videritis.interrogando hoc iſerit ang.

ſ. Coꝛpus.in tali foꝛma ⁊ per partes.
= coꝛpus ſuum gratia nobis datum.
u

02

In quo.ſ.ſub illa ſpẽ ĩ qua rſurrexit. i
ma ⁊ repñtatione in qua humanis ⁊ coꝛpoꝛeis ſenſibꝰ ſubijci valʒ

xꝓOMpoꝛtʒ.in illa.ſ.

licet. n. vbiq; ſit:etiam in altari quolibet in vera foꝛma quam de virgi
ne ſumpfit:non tamen ſubijcitur coꝛpoꝛeis ſennbus.
¶Veritas.i.yverũ coꝛpus in foꝛma panis in altari quolibet ybi con

tius exigũt᷑ ad minꝰ dno:ita ⁊ ad hoc vt xpᷣs

ſecratur ? boc vbiqʒ·ſiiĩ quolibet altari vbi cõſecrat᷑ vl hitas. i⸗

n hoc coꝛpus.in hac groſſa ſubſtantia ⁊ non in tali foꝛma.

. „ — —

⁊2 Inuiſibi ii.i. ſub ſpecie in qᷓ nõ vidęt᷑.i.ſub
2 7. Nõ ĩ ipſuʒ.iĩ ſua.ſ.ſpecie vt in ea ſenſibꝰ coꝛpoꝛeis ſubijciainur.
2 4 e.caſus.duobꝰ modis mãducat᷑ xps.vno mõ ſacromẽtalit qd

cõpetit bõis æ⁊ malis.

videritis filiũ hoĩs aſcẽdenteʒ vbi erat
pᷣuſ: certe vel tũc videbitis:qꝛ nõ eo mo⸗
do quo putatis erogat coꝛpus ſuũ.vel
tũc itelligitis:qꝛ gratiat eius nõ cõſumit᷑
moꝛſibꝰ. Itẽ donec ſeculũ finiat᷑ ſurſuʒ
dñs ẽ ſʒ tamẽ etia hic nohiſcũ eſt veritaſ
dñi:coꝛpus eniĩ quo reſurrexit: in vno
loco eſſe opoꝛtet:veritas autẽ eius vbi
qʒ diffuſa eſt.
ad hirenen,;z.

Nuomodo chꝛiſti coꝛpus uod i cnuce

Anucaturi eſtis ⁊ bibituri illũ ſagui
nẽe:quẽ effuſuri ſũt illi:q me crucifigẽt:ip
ſũ qͥdẽ ⁊ nõ ipſũ:ipſũ inuiſibiliter⁊ nõ
ipſuʒꝰ viſibiliter.vñ ⁊ ſubdit᷑:ſi neceſſe ẽ
illud celebꝛari viſibiliter: neceſſe ẽ illud
inuiſibiliter itelligi. ¶Iteʒ auguſ.in ſer
mone de vᷣbis euãgelij. Onid ſit coꝛ⸗

us xꝑinign are ⁊ iguin’ eiusg bihere
. c Arpmn madhesk:noboeid
liũ in ſacramẽto coꝛpꝰ eius acci⸗

per. MMulti.n.ĩdigne accipiũt de quibꝰ

ait apoſtolꝰ.qͥ maãducat ⁊ bibit calicẽꝰ in
digne:iudiciũ ſibi mã.⁊ bi.ſʒ quomodo
mãaducãdꝰ ẽ xpᷣs:qͥmodo ipſe dixit.qͥ.n.
mãducat carnẽ meã ⁊ bibit ſãguinẽ m.
iĩ me manet?⁊ ego ĩ eo:⁊ ſi idigne accipit
ſact̃m acqrit toꝛmentũ magnuʒ.¶Iteʒ
aug.i libꝛo de remedio pnie. &redere

. 2 bihere eiſis.

aras detez ⁊ vetrẽ cre
mãducaſti. credere eni i euʒ hoc eſt
panez 2 vinu mãch car̃:q credit ĩ eũ mã
ducat eũ.¶ Iteʒ aug.i libꝛo ſententiax
ꝓſperi. Pucfamnea X res ſacramen
ti ſacriꝑciũ gccleſie conſcit.
uoc dienm ¶ꝙ modis oĩ

cer
Pe appꝛobare cõtendimꝰ ſacrifi⸗

eccleſie duobꝰ modis cõfici duobꝰ
cõſtare: viſibili elementoꝛũ ſpecie:⁊ iuiſi
bili dñi noſtri Jeſu xpᷣi carne ⁊ ſãguine ⁊

ſacramẽto ⁊ re ſacramẽti id eſt coꝛpor

ſubaudi tm̃.vel vbi nõ põt hr̃i copia coꝛpoꝛis dñi:ſʒ ñ

Item Aug in epiſtola

zis
diuinitags.

ſub ſpecie panis æ vini.

alio mõ cũ ꝑ fidẽ ⁊? di

lectionẽ cooperatẽ ac
cipit:hoc ẽ tm bonoz
q̃ri aũt ſolet hic:vtri
xpᷣi coꝛpꝰ ſumat᷑ cũ di

ninitate 2 aia.hd. ꝙ;
nõ ſumit᷑ ibi diuinitaſ

yvl aia.· alij vt.b. dicũut
ꝙ ſumẽdo coꝛpꝰſuamo
deitatẽ æ aiam qꝛ tu
accipis carnẽ diuine
ſubſtantie eiꝰĩ illo ꝑti
cipas alimento.j.e.ſfi ⸗
cut verns eff.

a õäl
iſ.n. fit ibi deitaſ ?

hũanitaſ.i.aĩa ? caro
ſola iñ ei⸗ carnem ſe⸗-
mel in cruce imolatãa

quotidie ĩ altari man
ducamus ſine bibimꝰ

nõ deitatẽ nõ giam. i
ſolã.n. carnẽ pais cõ⸗
uertit ⁊ vinũ i ſãguinz
Calicẽ.totꝰ in te

mãducat᷑ æ ſũit᷑

ſe. initat.ñ tñ gia vył·

deitas:qꝛ illa ñ ꝑtinẽt

ad eſum ? potum.h.
c A. dixit. vñ cõ⸗

t iſta:totꝰxpᷣſ fuit

ĩ ſepulchꝛo.i.ꝑſona il/
la huana natura.ſ.ſe
cũdũ naturã hũanita
tis nr̃e ſm coꝛpus:nõ
iñ hic cõcedit᷑ iſta.to⸗/
tũ id quod xp̃s erat:
erat ĩ ſepulchꝛo. ⁊ ita

m.b.lʒ quis ſumat to

tũ xpᷣm nõ tñ eius ani
mam pyel animalitatẽ.
Sanguinẽ. p fidẽ
⁊? charitatẽ: q̃ſi ꝗ ẽ ̊ᷣ
vnitate ecclie quẽ ca/

ro⁊? ſanguis meus ſi

¶Manet. i.ꝑ dile⸗
Aone adberet. ⁊ ego
Egratia ihabitãtemi
eo maneo.de pe.diſt.

.S· hoc idem. ver.re⸗

ſuſcitatus.

t ſacramẽtalit

accipi coꝛpꝰdñni:ſʒ ꝙ neceſſitate iſtãte ei ñ obeſt:ſi ñ accipit:ex qͥ ꝑ eũ ñ ſtat
cũ.n.nõ qccipit manducat ſpiritualiter ſed non ſacramentaliter S. c. pꝛoxi.

us.ex viſibili elemẽtoꝝ ſpecie ⁊ iuiſibili coꝛ
ſimilitudinẽ iductã ex ꝑſona xpᷣi que ex deo

pe ⁊? ſãguine xp̃i:qd ꝓ⸗

gg Oc eſt. caſus. In pꝛima ꝑte dicit᷑ ꝙ ſacramẽtuʒ eccleſie cõſtat ex duo
W ⁊ hoie conſtat. In ſecun⸗

da ꝑte dicitur ꝙ verã carnem ⁊ veꝝ ſanguinẽ accipimus ſub ſpecie paniſ ⁊
vini. In tertia parte ꝙ celeſte ſacramentum quod eſt in altari:impropꝛie
dicitur coꝛpus chꝛiſti ſicut baptiſmus impꝛopꝛie dicitur fides. In quarta

dicitur duobus modis accipi coꝛpus chꝛiſti.

nere.i.duo ſimul eẽ ĩ cõſecratione facta:ſpecies viſ
iECt re ſacramẽti.i.poſt cõſecrationẽ ſacerdotiſ:
tibi.ſ.ſacramẽtũ ⁊ res ſacramenti que ante con

K

2 Duobꝰ.i.duo cõti/

⁊ coꝛpus iuiſibile.

ꝗᷓ ſacrificiũ dicitur:duo
ſecrationem ibi nõ erãt.
Et re ſacri.ſiue ſacrificium hoc dicat᷑ ipſũ ſacramẽtũ.ſ.ſpẽs viſibilis ſi⸗
coꝛpus xp̃ᷣi ſine imolatio coꝛꝑis xpᷣi:nõẽ veꝝ qð hic dicit.ſ. ꝙ cõſtat ex

ſacramẽto ⁊ re ſacramẽti qꝛ ex his nihil ↄficit᷑ ſʒ tenẽt collectiue ꝓ ipo ſa⸗
cramẽto ⁊ re ſacramẽti ⁊æ ẽ ipꝛopꝛia locutio.i.ẽ illa duo ficut⁊ ꝓbatio ẽ val
de ipꝛopꝛia q̃ ſeꝗt.xpᷣi ꝑſona ꝑficit᷑ ex deo ⁊ hoĩe.i xpᷣs ẽ verus deus ⁊ hõ:
nõ.n.ex deo ⁊ hoĩe aligd ↄſtituit᷑.vñ aug.xpᷣs eſt vna perſona gemine ſub⸗
ſtantie:qmia deus ? homo:nec deus huius perſone pars dici poteſt.

Coꝛꝑe.q̃ſ ĩ ſe habet diuinitatẽ ⁊ bũanitatẽ alteꝝ naturalit: alteꝝ per
vnio

nẽ.nõ.n.ex hoie ⁊ deo aliꝗd cõſtitnit᷑: ſz ſicut ad cõſtitutionẽ alicuiꝰ to

ſit deus ⁊ hõ exigit᷑ vt illa duo

ſint ĩ eo.i.hũana ⁊ diuina nã.⁊ hac ſimilitudie dꝛ conſtare ex illis ſimiliter

— . . — .

ex ſacꝛo ⁊ re ſacti nihil cõſtituit:ſʒ dꝛ ↄſtar ex iliſ ſacrificiũ totalit acceptũ.

Tgd.pentrẽ.vñ

ryt quoſ collectiue aceipiat qa ad boc vt plenũ ſit ſacrificiũ: ala dre opo?

tet adeſſe.

De Con.

a Conſtat. i deus 2 bo mo.extra de bere cum cbꝛiſtn1s.

b AQuam foꝛma.·⁊ ita nõ eſt panis. ar. ſe. panis. ar. . ſ.e qui manducat. 4
e¶ Caoro.i.ſpecies panis ſub qua latet coꝛpus xpᷣi eſt ſacꝛm carnis chꝛiſti
d ¶Et ſãaguis · i. ſpẽs

wvini ſub qua latet ſã⸗

guis xpᷣi eſt ſacramẽ⸗
tum ſanguiniſ chꝛiſti.

e ¶ Inniübili. duplici

ter qdẽ maducat᷑ chꝛi
ſtus.ſ.in ſacramento
qð bomi ⁊ mali faciũt
ꝑ fidẽ cooperantẽ ⁊ ꝑ
dilectionẽ qð bono æ
eſt dũtaxat.hb.Et no⸗
ta qð i ſacramẽtiſ due
ſunt res coꝛpus xpi?
vnitas eccleſie ßm qðᷣ
notant᷑ bic dno modi

manducãdi.ſacramẽé⸗

talis ? ſpiritualis.

Vinbile. ſ. quõdã.

g Leleſtis. i celeſte
ſacramẽtũ qð vere re
pꝛeſẽtat xpᷣi carnẽ dꝛ
coꝛpus chꝛiſti ſʒ ipꝛo/
pꝛie. yñ dꝛ ſuo modo
Iʒ nõ rei veritate ſʒ ſi⸗

gnificati myſterio · vt
ſit ſẽſus:vocat᷑ xpi coꝛ

pus.i.ſignificai.
b ¶Paſſio.ſub hac
appellatione accipere
carnẽ rxp̃i ⁊ ſãguineʒ.
1SFiges.i. fides vo
cat᷑ cũ.n. d in fide pa
rentũ punli ſaluat᷑:in/
telligit id eſt ĩ baptiſ⸗
mo ſuſcepto ĩ fide pa/
rẽtũ.ſimili᷑ pueri dicũ
tur fideles non a fidei
virtute ſʒ a ſacꝛo fidei
vt. . di iliſ. nibil.
Ditiplicit itel⸗
iligit .i. poõt itel-
ſigi ᷣm illã foꝛmam ?

qnatitatẽ quã bũit in

cruce vl ſᷣm quãtitatẽ
coꝛpis gloꝛificati qð
ſpirituale vꝛ qð nulli
ſenſui ſubiacet . . e. in
illo ſacramento.
1 4 VDia moꝛte. obla
a.non in eadeʒ
foꝛma.
m Emel ⁊ ſcimus.

17

xij. q. v. hoc vꝛ.
n ¶Me obliniſcami⸗-

ni. ar. ꝓpt᷑ memoꝛiaʒ.

mlts fieri. S. e. di. ? di /
xit. Claudit᷑ hoc vaſe

noſtri pie victima paſ
che. Niua ſaluatoꝛis

ſemel ĩ cruce ſp i aris.

Quos recreaſieſu tã
ſacri coꝛꝑis eſu.A vi/⸗
tiis mũda ſacrati ſan
guiĩs vnda. Sʒ credit
ieſus remanei integer
eſus. Res occulitatur:
quare:qꝛ ſi videatur.
Foꝛſitã boꝛꝛereſæ mã
ducare timereſ. Vt ſi⸗
ne ſubiecto nubes in
gere pendet.Et cẽtuʒ
terre ſuſtentas abyſ⸗
ſos in mari. Sic vin i

— — 2*

xpᷣi:ſicut xpᷣi ꝑſona cõſtat ex deo ⁊ hoie

cuʒ ipſe xpᷣs verus ſit deꝰ ⁊ verus ſit hõ

qꝛ oĩs res illax rerũ naturã ⁊ veritates i
ſe cõtinet:ex quibꝰ cõficitur. Cõficit᷑ autẽ
ſacrificiuʒ eccleſie duobꝰ:ſacramento ⁊
re ſacramenti.id eſt coꝛpoꝛe xpᷣi. Eſt igit
ſacramentũ ⁊ res ſacramenti coꝛpꝰ xpᷣi.
Itezʒ. Caro eius eſt quã foꝛmaꝰ paniſ.
opertã in ſacramẽto accipimus ⁊ ſ. aguiſ
eius queʒ ſub vini ſpecie ⁊ ſapoꝛe pota
mus. Caro videlicet carnis: ⁊ ſanguis
eſt ſacramẽtu ſãguinis:carne ⁊ ſaãgnine
vtroqʒ inuiſibiliſt pirituali intelligibili ſi
gnat᷑ viſibile dñi noſtri ieſu xpᷣi coꝛpꝰ ⁊
palpabile plenũ gratia omniũ virtutu ⁊
diuina maieſtate. ¶ Itẽ. Sicut ergo ce⸗
leſtiss panis qͥ xpᷣi caro ẽ ſuo modo vo
cat᷑ coꝛpus xpᷣi cũ reuera ſit ſacramentũ
coꝛpoꝛis xpᷣi:illius videlicet quod viſibi
le quod palpabile moꝛtale ẽ ĩ cruce po⸗
ſit ů eſt: vocaturqʒ ipſa imolatio carnis

2

q̃ ſacerdotis manibꝰ fit xpᷣi paſſioꝰ moꝛs
crucifixio nõ rei veritate: ſed ſignificãte
myſterio:ſic ſacramentũ fidei quod ba⸗
ptiſmuſ intelligit fides eſt. ¶ Hierony
mus in epiſtola ad epheſtos/
MQuot modis caro chꝛiſti intelligat᷑.
(apicer inelligie caro xp̃ᷣi ⁊ ſã
guis vel ſpiritualis illa atqʒ diuina
de q̃ ipᷣe ait. caro mea ve.eſt ci.⁊ ſã.me.
ve. eſt po.Et niſi me.car.m.⁊ bi.ſã.me.
nõ habebi. vitã eternã: vlł caro mea que
crucifixa eſt:⁊ ſãguis qͥ militis effuſus ẽ
lãcea.LItẽ auguſti. in libꝛo de tri. ad
coꝛinthio. De eodem.
Via moꝛte dñi liberati ſumꝰ hu⸗
i iuus rei memoꝛes in edendo ⁊ po⸗
tãdo carnẽ ⁊ ſãguineʒ:q ꝓ nobis obla⸗
ta ſüt ſignificam⸗ Itẽ i pſalmo vigeſi
mo. Huomodo vps ſit immolatus ſe
mel ⁊ qnomodo quotidie immolatur.
Emel“ xpᷣs moꝛtuꝰ eſt iuſtus ꝓ iiu⸗
ſtis:⁊ ſcimꝰ certũ habemus ⁊ ſpe ĩ⸗
mobili retinemꝰ:qꝛ vxpᷣs reſurgẽs a moꝛ

tuis iã nõ moꝛit᷑ moꝛs illi vltra nõ domi⸗
nabit᷑.vba iſta apoſtoli ſũt.tamẽ ne obli
uiſcamini quod ſemel factũ eſt:i memo
ria noſtra ſit oĩ ano quotiens paſcha ce

lebꝛat᷑ nunqͥd totiens xpᷣs occidit᷑: nõ: ſʒ

ainiuerſaria recoꝛdatio repꝛeſẽtat quod

oli factũ eſt:⁊ ſic nos facit moneri tanqᷓ
videamus pᷣſentẽ dñm i cruce.Itẽ in
lib.ſententiarum pꝛoſperi.
Emel imolatus eſt ĩi ſemetipſoꝰ xpᷣs
⁊ tamẽ q̃tidie imolat᷑ i ſacramẽto:
quod ita itelligendũ eſt qꝛ in manifeſta⸗
tione ſui coꝛpoꝛisi diſtictione ſuoꝝ mẽ/
bꝛoꝝ omniũ verus deus ⁊ verus hõ ſe⸗
mel tatũ i cruce pependit:offerens patri
ſeipſũ hoſtiã viuã ⁊ paſſibilẽ moꝛtalẽ vi

coloꝛ ſapoꝛ ⁊ pondus quoqʒ panis.
o ¶Bepꝛeſentat.qꝛ tunc legit᷑ paſſio dñi ⁊ plenins oĩa q̃ ĩ eins paſſiõe acta
ſũt ad memoꝛiã reducũt᷑.foꝛte dicit de bis qͥ fit ĩ paraſceue ⁊ ð ſalutatioe
crucis. vel ſecundum aliqnarum eccleſiaꝝ cõſuetudinem que ſolent paſſio
Oum repꝛeſentare ⁊ reſurrectionem. H
p Emel.ꝛnolatꝰẽ ĩ ſemetipſo.i.paſſus ĩ pꝛopꝛa ꝑſons in foꝛma bũana.

q ¶ Immolat᷑ i elus immolatio repꝛeſentat ?⁊ ſit memoꝛia paſſiis.

TDQuod.i.quod ſcmel.

EAltitudo. chꝛiſtus moꝛtuns ẽ ꝓ oĩhus qð ad ſufficientiã nõ quo
ad effectũ: efficax.n.fuit quãtũ ĩ redimẽte.ſed ꝑ eos ſtetit aiſe inal⸗
gnos ſecerunt. moꝛtuus eſt ergo vi bic dicitur pꝛo ſolis pꝛedeſtinatii
quo ad effectãũ
ſe quo ad ſuffi⸗
ciẽliã ꝓ oĩbus.
tPꝛeſciuit. in
bona ſignifica⸗

uoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ redemptionis efficaceʒ
eoꝝ ſcilicʒ quoſ altitudoꝰdiuini cõſilij re
dimendos iudicauit pᷣſciuit pᷣdeſtinauit
vocauit modiſ atqʒ tẽpoꝛibꝰ qͥbus id fie
ri cõgrue bar. W. Jez ãbꝛo in epiſto.ad
bebꝛeos. Hoſſia ꝗ ſemel oblata ẽ: ire
coꝛdatione ſue moꝛtis quotidie offert.
Tin xpᷣo ſemel oblata ẽ hoſtia ad ſa
lutẽ ſẽpiternã potens:quid ergo nos
nõne ꝑ ſingulos dies offerimus::ſʒ ad re
coꝛdationẽ moꝛtis eius.⁊ vna eſt' hoſtia
nõ multe:quomodo eſt vna nõ multe:
qꝛ ſemel oblatus eſtxpᷣs hoc autẽ ſacri⸗
ficiũ exẽplũ eſt illiꝰ:idipſũ ſemꝑ idipſuʒ
ꝓinde hocidẽ eſt ſacrificiũ.Alioqͥn di⸗
cet᷑ quoniã i multis locis offertur:multi
ſũt xpᷣi nequaqᷓ ſʒ vnus vbiqʒ xpᷣs:⁊ hic
plenꝰ exiſtens ⁊ illic plenus. ſicut enim
quod vbiqʒ offert᷑ vnũ eſt coꝛpus ⁊ nõ
mlta coꝛpoꝛa:ita ⁊ vnusꝰſacrificiũ. Rõ
tifex autẽ ille ẽ qͥ hoſtiã' obtulit nos mũ
dãteʒ. Itez ipſã offerimꝰ etiã nũc q̃ tunc
oblata eſt:cõſumi nõ põt quod nos faci
mꝰ:i cõmemoꝛationẽ fit eꝰ quod factũ
eſt. hoc eni facite ait in meã cõmemoꝛa⸗
tionẽ. ¶ Itez aug. in li.rũſionũad ianu

ariü. Sacramèntũ coꝛpoꝛis xpᷣi nõ ni

