monitio q̃dãvt dic illa
lex muto. m̃ ex ꝑſona
ↄbẽtiũ pᷣſumi dʒ pctũ
ſiue ꝓmiſſionẽ eẽ ſimo
niacã pel nõ fic ⁊ pᷣſu⸗
mit᷑ ð vſurariũ ↄctuʒ
ex ꝑſona phẽtis.vt ex
de pignoꝛibꝰ illo.in fi.

EAlia. impunita⸗

TIęæʒ vt remititeret
eis ea q̃ abſtulerant.il
lud eni eſt fimonia.re/
mittere enĩ ẽ dare. vt
e de teſti. veniẽs.ff. ð̊
calũ.quinetiam.

I¶Viri. ar. teſtionio

vniꝰ credi.vt.ff de do
te pᷣle.theopompus.õ
xcvij.di nob liſſimus.
5. di lxxxvi. tãta.j. xx⸗
iij.q.iiij.ĩter qrelaſ.xx
q.iij.pñs.ar. .xxxiij.
q.ij.admonere.

.

m . Judiecij.i.qð cir/
ca eũ fecimꝰ nos mu⸗

tabimus.

n Bamno. qꝛ retra

ctabimꝰ qð fecimus.

0 Rtaldꝰ.iuramẽ

to. ar. ꝙ ſol?epᷣſ
ſola mann ſe expur/

gat. vt. ij. q. v. quato.ſʒ

iſtud obtinet cũ ñ ha⸗
beret cõpurgatoꝛes.

t iij

Q. mi.

a t eligerer. ar. contra.xxviij. di. de ſiracuſane. ”
bVNullius. Ex hoc verbo dixit io.fa. ꝙ infamat? de vno crie expurgabit
ſe de oĩbus alijs:ſed certe:bic nõ fuit gener ale iuramentũ:ſed h̊ ſolũ iurant

,nullius cris ↄſcius erat:⁊ ꝙ archieps ei alind crimen nõ obiecerat.Sed 4

qre papa ↄſecrauit iſtũ pendente adhuc obiectiõe archiepi:ſed dic ꝙ archi

eyp̃us in foꝛma iudicij
nibil obiecit ei. . . .
AWe ſcicte. ar. bo⸗ ante purgatus huiuſmodi iuramẽto:de
mi ad nmne rerandu iuramẽto qð canonicis nre eccleſie feci
negariug diera tel; poſt electionẽ nullã ouentionẽ añ vt eli
yialſſe tale ga intell · gerer feci. narbonẽſis vo eccleſie archi
gendũ eſt ꝙ ipſe ſciat epᷣs nulliꝰpꝛeter id cris ca ↄſecrationẽ
ſic i aut de bere. ⁊ fal. Omiſit me ſciente:neqʒ mihi cris ↄſciuſ
§.ſancimus. in fi. . F. pter q a ſacerdotio me repellat.
ſi vo. in fi. colla.i. — —

Dogd aũt cle & od auᷣtclericis añ ts

ruiañ bèÄſe ab epo ſuo diſcedei
Vpoſitionẽ pꝛe eezr dher edleei
lati fönegabitcicbe MWMſymmachi pape dicẽtiſ.
ientia.xvi. ·.iiij. volu 2 Ante tempus ſententie
mus. xy. · vlec vl. nc- non ſicet dlericis ab epo ſuo diſcedere.
obſtat. xij. di. nullꝰ. x⸗ SOnnee directa ſut verba decreti

xxi.di. ſi g. ⁊. xvi.q.vl.

ſane. qꝛ ibi de ſuſpẽſis ſiquiſ clericoꝝ ab epᷣo ſuo añ ſnie

tpᷣs ꝓ dubia ſuſpitione diſceſſerit:mani

acanone la feſia in eü manere cẽſurã lex eni ecclaſti
ſpale. ſ. ſmõia ⁊ in b⸗e⸗ ca põtifieẽ ab alijs accuſatũ pᷣuſt. i ſub
reſi in notoꝛio foꝛni luce obiecta ↄſtiterint exigit ñ relinqui.
catoꝛe: ſed de ſinonia Ine lr̃is apoſtolicis epᷣs accuſatus
occultavideiĩ conerti ⁊ a ſancta ſede vocat ad ſuã nõ re
SSde reſfliſtenn uertat᷑ eccleſiã. ¶ Vñ ſixtus papa ait.
erent ab ipſo cum A ſede apoſtolica vocatus epiſcopus
adbuc poſſit appella ad domum non reuertatur niſi purga⸗
re. ⁊ appellatio extinę- tuS 7 apoſtolicis litteris inſtructus.
gu ꝓnũciatũ. JItẽ qꝛ 0 Vilibetis fratrũ pulſatus atqʒ ab
nia nõ eſt ſtatim exe- hac ſctã ſede vocatus cũ ſe nobis
dec mädanga. vt 4 repꝛeſentauerit:non pꝛius reuertat quã⸗
de enan e binc liis apoſtolicis vel foꝛmatis pleni
„ derg natimp ſnia,y ter inſtructus atqʒ purgatus ſit:ſi fnerit
amittil dignitatẽ. f. vVñ ⁊ poſtꝙᷓ domu reuerſus fuerit reco⸗
pe. ꝗ vltimo.æ.l.qð ad gnoſcantvicini ſui qualiter ſuã alioꝛũqʒ
ſtatũ. Itẽ gd ſi pend cam hic finierit:quatenus illã abſqʒ am
te appellatoe excoicat biguitate vlla nunciare ⁊ pꝛedicare oi⸗
ſubalitũ ſnü el ile bus poſſit. ab hac eni ſcta ſede a ſctis a⸗
a eſt pſeey no ap⸗ poſtolis tueri defendi ⁊ liberari epi iuſſi
penationt ſua üc icet lut: T ſicut eox diſpoſitione oꝛdinante
appellatio ſt pmulga dño pꝛimitus ſunt ↄſtituti:ſic huins ſctẽ
ta iniuſta. excõicatio ſecdis cuius diſpoſitioni eoꝝ cauſas ⁊ in
tʒ quã fecit.ſed ſitpa dicia ſeruauerũt ꝓtectione futuris tpibꝰ
appellatiõis ſi ne lapſa ſint ab oibus ꝑuerſitatibus ſemꝑ liberi.
. nõ e ſanr env Ange culpantur qui circa fratres aliter
en idé eſt ac ſ no egerint quã huius ſancte ſediſ rectoꝛibꝰ
appellaſſet. ⁊ ſm H̊ nõ placere cog
eſt excõicatus.vt diſti Plac ruͤnt. ⸗
gnit ff. de his qui no. Enñntentia excõicatio⸗
infa. furti. Fi. 2 ff. de Srnotatus quidã ar
iniuſto rupto teſ.ſiqs. lep̃s aliquot cleri⸗
anlepe lo. go cre⸗ cos alterius metropo
Ao Hendente epN . litani oꝛdinauit:quen
ci obedire: cũ pendẽte X dã capellanũ ſui ſul⸗
appellatõne vel lite ni fraganei illo incõſul⸗

hil ſit innouãdũ.vt.Ss⸗

ij.q.vi. appellatione interpoſita.⁊ ex vt lite pen.nihil innouet᷑.ꝑ totũ.ff. ad

turpil.l.i.in fi.⁊ excõic atio tenet cum ſtatim trabat ſecũ ſuam executionem.
vt extra de appella.paſtoꝛalis.
eVnne. ſnie. ſola ergo accuſatio nõ ↄſtituit aliquẽ reũ vel criminoſum
vt. xy.qvl.c.vl.vñ reo accuſato põt ſolni id qð ei debet. vt.ff. de ſolu.
reo.ſola enĩ noĩatio nõ ſufficit.vt.ij.q.i.multi.⁊ lex dicit ꝙ ſiↄdemnatus ap
pellauit.ſtatus eius integer eſt. ff.nihil.inno.pen.ap.l.vnica.nec inter infa/
mes interim eſt habẽdus.ff. de his qui no.infa.furti.impedit᷑ tñ interim ab
hono:ibus.vt.xxxi.di.tantis.⁊ extra de accu.deus omnipotens.nec pꝛocu
ratoꝛ eſſe poteſt. C. de pꝛocura.reum.
f ¶ Pꝛiuſqᷓ. ſic ex vt lite pen.c.ij.ſi.xxxiij.q.ij.ſeculares. ⁊.xxxx.q.vi.mul/

QOn rrra rirc n
8 ilibʒ. repſentauerit.clericꝰct ſe ñ repᷣſentabit pape ſine ̃is ſui epi
vt. C. de epi.⁊ cle.ſiq.p cal.⁊ in aut.quõ oʒ ep̃os.ꝭ.non aliter.colla.i.
h ¶ Ambiguitate.ſi. extra de of.oꝛ.ex parte.ex de fide inſtru:ꝙ ſuper.
i ¶ Zoꝛum id eſt apoſtoloꝛum. MWUW

Cauſa⸗
KK ia excõicationis. In ſuperioꝛi canſa dictũ eſt
epᷣi qñq; vſurpant ſibi aliquid de iure ſuoꝝ clericoꝝ qaim
fſbi ↄſtituũt ſucceſſoꝛẽ·̃̊ agit qiter vſurpat qñq; de iue
vicinoꝝ epoꝝ.·? oſtendit bic ꝙ nemo oꝛdinabii clericos
VNalteriꝰ epi eo nõ requiſito.necẽt iudicabit. ⁊ qd metropo

m Os oſecrationẽ.s.i.q.vij

0

to depoſuit:atqʒ aliũ in loco eius oꝛdia

uit. ¶ NHic pꝛimũ querit᷑: an oꝛdinatio
ue ab excõicatis facta eſt:aliꝗᷓ mõ poſ-
it rata haberi. & Scðdo:an liceat eßo
archiep̃o pᷣmati vel patriarche clericos
alterius ꝓuincie ſine ꝓpꝛijs lr̃is oꝛdina
re. ¶ Tertio:an archiepᷣs clericos ſuf
fraganei ſui illo incõſulto damnare va⸗

danatos abſoluere. O. I.
Mod oꝛdiatio que ab ex
cõicatis celebꝛat᷑ nullas
oĩno vires obtineat:nec
etiã ↄſecratio appellãda
ſit:teſtat᷑ grego. dicens.
Hoõ poteſt appellari cõ⸗
ab excommunicatis.

leat

92.

ſecratio que fit

Bs conſecrationẽ dicere nullo

moõ poſſumꝰ qͥ ab excõicat hoĩbꝰ
eſt illicite celebꝛata. ¶C INẽ. Palea.
Rcõicati illicite manꝰ imponũt: qꝛ
prtaãtem oꝛdinandi nõ hũt. vbi autẽ
illicita eſt manus impoſitio vulnus infi
git. vñ reiterari neceſſe eſt:qð minime ꝓ
batur eſſe collatum. AUnde dama⸗
ſus papa ait. Palea.

Er illicitẽ manus impoſitionẽ vul ⸗
neratũ caput illi qͥ videbant aliqᷣd

accepiſſe habebant:⁊ vbivulnus infixũ

eſt neceſſe eſt medicinaʒ achiberi qᷣ fixa
ſanet᷑ macula. Itẽ reiterari neceſſe ẽ qd

legitime actũ aut collatũ minime ꝓbat᷑
nã quõ poſſit honoꝛẽ retinere qͥ ab illo
accepit qͥ ptãtẽ dare nõ habuit:legitime
inuenire nõ poſſũ. Sed excõicati hic in/

telligunt qͥ in ipſa ſua oꝛdinatõe penã ex
cõicationis jxerunt:qͥ nunqꝙᷓ in numero
catholicoꝝ fuerut. Ceterũ qͥ inter catho

licos pꝛius deputati ſũt:ſi poſtea excõi/

cationis ſnia notati fuerint:oꝛdinatiões
tñ eoꝝ ab eccleſia miſericoꝛditer tolerãt᷑

¶EVnde vꝛbanus.ij.ſcribit dicens.
Hꝛdinationes ab excõmunicatis nõ ſi⸗

moniage facte ex miſericoꝛdia tolerant.

Bercicatis quondã“ tñ catholi⸗
cis epᷣis oꝛdinatos:ſi quideʒ non

ſimoniacẽ oꝛdines
ipᷣos epᷣos ſimoniaeds

ipſos acceperut: ⁊ ſi
3nõ fuiſſe ↄſtiterit
ad hoc ſi eox religionoꝛ vita ⁊ doctrine
ppᷣꝛogatiua viſa fuerit ꝓmereri:pnia in⸗
dicta quã ↄgruã duxeris in ipſis quos
acceperũt oꝛdinibꝰ ꝑmanere ꝑmittas
ad ſuꝑioꝛes auũt ↄſcendere nõ ↄcedimꝰ:

mũ in fivel ſi ſũt oꝛdinati ſimoniace a ſimoniaco.vt.ſ.e· ab excõicatig
vel ſi ſũt rebaptiʒati.vt de ↄſe.di.iiij. eos.vel ſi ad ſubuerſionẽ fidei ad

litanus clericos
ſui ſuffraganei
nõ põt iudicare

⁊ vt h̊ ⁊ alia ⁊c̃.

cta ab excõica⸗
1o ſit rata.Ex⸗
cõicatus bic dẽ

pꝛeciſus ab ec/

cleſia ꝓpter he⸗
reſim A

Dicit.io.fa.⁊ rn

finnſ ꝙ qui rece
pityltimꝗ manꝰ⸗

impoſitiõʒ.i.oꝛ/

dinẽ epᷣalẽ in ec

cleſia: oꝛdines
fert: ſed nõ exe
cutionẽ oꝛdinis

— „ E 7 —

fert: nec oꝛdinẽ
nec executionẽ·

cũ taleſ nibil ha

bebãt. ar. i. q. vij
daibertũ.xix.d.
c. ꝓpter.i. · i. ſi
gnuis cõfugerit.

Sʒ hec opinio
repꝛobat᷑.iq·xij

ↄuenientibus.
eo.oꝛdinatiões.

Becas ꝗ qð ſiue
gs recipiat ylti⸗
mã manus im⸗

poſitiõʒ in eccla

ſiue e vũ tñ foꝛ
ma eccle ſeruet

in oꝛdinãdo ſp

oꝛdinẽ cõfert:ſʒ
nõ ſpꝑ execulioʒ
⁊ H̊ ſiue ſcienter

fiue ignoꝛanter
oꝛdinet᷑ ab eo.
Sʒ in hoc ſoloẽ
differẽtia. ꝙ oꝛ⸗

dinati ab epoꝗ

recipiũt vltimã

manus impofi⸗

tionẽ in cccleſia
ſiue ignoꝛanter
ſiue ſcient: ſ als 4

digni fuerit pñt

tolerari.vt. . c

ij. niſi in qttuoꝛ

caſibus. ſi ſunt
maculati itera⸗

ta vnctione. vl.i
q.vij.ſaluberri⸗

heſerint bereticis.⁊ in ↄtemptũ eccleſie voluerũt oꝛdinari abeis. ti.
q.vi.ↄuenientibus. Si aũt ſunt oꝛdinati ab epo qui ex̃ eccleſiã recepit
manus impoſitionẽ ſi ſcienter nunqᷓ tolerat᷑.ſ ignoꝛanter ⁊ hoc ꝓba/
uerit tolerant᷑.vt.j.e oꝛdinatões. Hec & ſit fides tua:ꝙ beretici ⁊ excoi
cati ⁊ depoſiti vera ſacr̃a ↄferũt:⁊ verũ coꝛpus xp̃i conficiunt. vt no.

i.qi. dñs declarauit.io. Quod io.dicit de depoſito non credo eſſe vex

vt. l. di. c. accedens.b.

.. „

—

potius dẽ exe

—.

Bexeõi

conuenientibus.⁊.c daibertũi.
n ¶ Ab excdicat.i.heretic vl ſciſmaticl.tales eni ipo iui ſũt excõicati
LCelebꝛata. pter foꝛmã eccleſte. vel dic ꝙ in odiũ eoꝝ hᷣ dictũ eſt ꝙ
crata qᷓ; ↄſecrata. vt.i.q.iiij.eccleſia.xxiiij q. . pudenda.
catis quondã. bic habuit io.fa.fomentũ ſui erroꝛis?

ſe induxit.i··iſigs inquit. ⁊.i.q.xij daibertũ.x er de ſciſmaticl.
c.il.?.ij.ſed hoc iõ dꝛ:qꝛ facilius diſpẽſat᷑ cum oꝛdinatis a talibus qui

ſciſma
vel aliquã cãm.

148

NVod aũt certũ eſt ꝙ nullꝰ epᷣs dʒ oꝛdinare vel recipere clericos
alterius ep̃i ſine lr̃is ſui epi.vt.lxxi.di.ꝑ totũ.nec ſufficiũt ad boc⸗
lIittere archidiaconi. vt extra de offi.archidi.ſigniſicaſti.
.. L Allus.iudicare.niſi in caſibꝰ.vt de pe.di.vi.placuit.õ.vi.q⸗
E. iij. c. ylt. 5. iij . q. vi. peregina. ⁊.c.i.?.x.q.iij.nec ninuerus.ij.

, ?́”âG Q.I.⁊.il.

vltimã manus impoſitiõeʒ receperũt in eccleſia.? capitula que inducit
intelligo cum nõ fuit foꝛma ſeruata.⁊ õ eũ expꝛeſſe eſt.ſ.de con.di.iiij.
oſtendit.⁊.c.quõ.⁊.i.q.i.ꝙ ꝗdã. Nidet᷑ ãt hic ꝙ ſiue ſcienter ſine igno
ranter oꝛdinet᷑ ꝗs ab heretico pꝛeciſo ⁊ ſinoniaco nõ debeat cũ eo diſ
penſari·qð veꝝ eſt. nec obſtat.i.q·i.ſi qui a ſimoniacis. vbi innuitur ſi

ignoꝛanter a ta — q.v.mẽna.⁊.q.vij.nos⸗
libus ꝗs oꝛdina L ⸗ ſi incõpetenter.⁊ in ca
r ꝙ poſſit ſe⸗ niſi neceſſitas ⁊ vtilitas maxima flagiiaa Allus alterius terminosvſurpet ſibus vbi ꝗs ſoꝛtit fo⸗
cũ diſpenſari.ſy gerit ⁊ ipſoꝝ ſctẽ conuerſatio ꝓmeruit. . ¶nec alterius parrochianũ iudica⸗ rü:⁊ cũ gs negligit ſu⸗
illud iire lioime & Sed illud greg.de noĩatim excõicais reꝰvel oꝛdinare aut excõicare pꝛeſumat uloen cõuertere ad
cñ arieno e intelligit quoꝝ oꝛdinationes ſunt irrite: q talis iudicatiovel oꝛdinatio aut excõi 7 gn
nbecclia bie de ſi eoꝝ dãnatio nõ erat oꝛdinandis inco catiovel dãnatio nec rata erit nec vires proutnriacpt. ap vl
pꝛeciſo vel ibi lta. E Ande idem vꝛbanus ait. vllas habebit:qm nullus alterius iudi⸗ oꝛte in fi.
nõ fuit ſimonia ui noiatim excõicati ſunt: æ qui alioꝝ cis niſi ſui ſnia tenebitur aut damnabit: i EE“ Rata. ſed querit
cus ⁊ bereticus ſedes inuadunt alios oꝛdinare non pñt vnde ⁊ dñs in euangelio loquit dicens: ſi vnus index ſniam
bic aũt ſimonia O Rainariöee que ab hereſiarchis nõ trãſgrediaris terminoſ antiqs qͥs po excois lata ab alio ra
28 beretnun. V noiatim excõicatis facte ſunt: ⁊ ab ſuerũt pres tui. & Idem. Paͤlen. Sicoſti. r. g ſie
i vſmoma eis q̊ catholicoꝝ adhuc viuentiũ epoxꝝ Lacuit vt deinceps nulli ſacerdotũ Pocqdipperlxiij de ſa
coctignoꝛanter ſedes inuaſerũt: irritas eſſe iudicainus liceat quẽlibet cõmiſſũ alteri ſacer⸗ lonitane. nã factũ fal⸗
executionẽ non niſi ꝓbareꝰ voluerint ſe cu oꝛdinarent: doti recipere ad pniam ſine ↄſenſu eins ſi pꝛocuratoꝛis poſſũ
recipit cũ imo-⸗ eos neſciſſe? damnatos:qui vo ab eßis cui ſe pꝛius cõmiũit:niſi ꝑignoꝛanuiã illixꝰ ratũ habere. ex de of.
mti, nlaclia⸗ ſit ſuſpe quondã quidẽ catholice oꝛdinat ſed in cui peccans pꝛius ↄfeſſus eſt. qui vo cõ dee⸗ cũ olim. ff. de iu⸗
ttifin ſe lo n ſciſmate a romana eccleſia ſeparatis cõ tra bec ſtatuta cercp̃a⸗ upſerit grac)ſui gilcct lrctid⸗ HM
intin de Nerunta. ſecrati ſut: eos nimirũ cũ ad eccleſie vni iculo ſubiacebit. E Itẽ celeſtin?) pa. habere.cx gelec p ſie
Fritin Sʒgd facidũ tatẽ redierint ſeruatis ꝓpꝛijs oꝛdinibus In alterius parrochia niſi eo vocante Item adoptio inhſia
it eſthunc ſi uus miſericoꝛditer ſuſcipi iubemuſ:ſi vita ? uulli alnid agere liet. pt ↄfir mari f. de ad⸗
fiizitti eps quẽ ſcit eſſe ſcientia eos cõmendant:ãmodo vo quu Allus? pꝛimas nullus metropo/⸗ op. adoptio. Itẽ ſnia
fnnnit ſimoniacũ vult cunqʒ a pᷣdictis ſciſmaticis ſctẽqʒ roma . litanus nullus reliquoꝝ epᷣoꝛum femie ⁊ ſerui ↄfirmat
einne nrnoran⸗ ne eccleſie aduerſarijs ſe oꝛdinari ꝑmi⸗ alterius adeat ciuitatẽ: aut ad poſſeſio Snulla lt. vr il. if.
inn di ꝓmo ſerit: nullaten? hac venia dignus habe nem accedat que ad eũ nõ pertinet:æ al Ma in kre tt⸗ dee
Ninim perlatoſno ad. atur. Fuis aũt miſericoꝛdie intuiin ma⸗ terius epᷣi parrochiã ſupꝑ eiuſ diſpoſitõe droreoflenmg e ſint
Phrl huc tolerato nõ gnaqʒ neceſſitate cogente: hac in ſacris vel depoſitione: niſi vocatus ab eo en/ a tz inſii. de teſt mili.
hiiin peccat. ⁊ lber oꝛdinubus diſpenſationẽ ↄſtituerinus ius iuris eſſe cognoſcit᷑ vt quicqᷓ ibi di .ſed ſiquis. Naʒ ? p
Gbrge põt ſuũ officiuʒ nullüũ tñ pᷣiudiciũ ſacris canonibus fieri ſponat vel oꝛdinet aut iudicet:ſi ſui gra / appellationẽ põt ↄfir⸗
mdii exequiſed öprii volumus:ſed obtineant ꝓpꝛiũ robur ? dus honoꝛe potiri voluerit.ſin aliter p⸗/ mari qð nullũ eſt ff. rẽ
AMink legit er de ſ.per ceſſante neceſſitate illud quoqʒ; ceſſet: ſumpfſerit danabit᷑: ⁊ nõ ſolũ ille ſed coæ Ia. ha.l.iij. .falſus. ſz
neiu nuas Oſ diri dõ factũ eſt ꝓ neceſſitate:vbi eni multo operatoꝛes ⁊ ↄſentientes ei: qꝛ ſicut oꝛ⸗ 3. ex de conſe. ad no⸗
Gncl t i a ſmo rũ ſtrages iacet:ſubtrahendũ eſt aliqd ginatio ita etiam eis iudicatio ⁊ aliaruʒ Gras dmcesoie
Pnn a/ ) Rdinatõ ſeueritati. Electio qʒ niſi a catholi/ rerũ diſpoſitio pꝛohibet᷑.nã qui oꝛdina⸗ dopoſi. pt fede neg.
Polßci nes q;̃ ab cis facta fuerit:irrita eſſe ꝓbat᷑. Uñ rei non poterit: quõ iudicabit: nullate⸗ gel ſi pupilli. ſed ſi
ſrätiit bereſarchis. i. grego.ſcribit mediolanenſibus. nus ꝓculdubio iudicabit aut iudicare Ego. Itẽ cniꝰ pnia de⸗
uedlic pciſs ab ecclia Irrita ſit electio:quẽ non a catholicis porterit. & Item ex concilio meldenſi. ſideratr eius ratihabi
Paiiii gnun catboli facta pꝛobatur. Deé eodem. tione nõ põt ↄfirmari
itit ai epi fuerũt. de Os in hoĩem qui nõ a catholici᷑ N oñicis diebus vel feſtis pꝛeſby-⸗ vt inſti. de aucto. tuto.
ſifea n Ois habes ·ẽ.c. eligit᷑ nulla pꝛebemus rõne ↄſen ·teri anteqᷓᷓ miſſas celebꝛẽt plebẽ iter en ſr. Ner n gui excõi.
lne bn bare ſun nec ſi alicuius vſunpate factuͦ fe rogent ſi alterius parrochiand in ecclia racrari reeas
ri iſti foꝛte craãt pn rit: in locũ vel oꝛdinem illuʒ ſacerdotis ſit qui ꝓpꝛio ↄtẽpio pꝛeſoytero ibi miſ- tus:q eſſet abſonum
Sniee ericũ illi erãt p ſuſcipimuus. .kJJ. ſaʒ velit audire.quẽ ſi innenerint ſtatim SBicas ergo ꝙ ſnia qᷓ
ſocuf⸗ cifi. vel foꝛte ro⸗ RUog auts ep̃s vl quilibʒ ab ecdleſia abijciant ⁊ ad ſuã parrochi⸗ nulla eſt non põt rati⸗
ieitc, mea papa fue· ſuperion clericos alteri? am redire compellant. Item ex con babitione confirmari
rhiſt⸗ zut beiſer ae q fſine ꝓpꝛijs litteris oꝛdi- cilio nauateni. E eodein. ': ſnia plus by in &;
nmang ſerchenuut wnig „, nare non debeat. Cali⸗ AUillus pꝛeſbyter aut diaconus al atir ba Nla lege ff⸗
pin oramani ab eig Ntus papa ſcribit dicẽs. Lterius plebanum niſi in itinere ſu 1 a ſuo iudice: ſecl 3
ſ als in bis q pn-⸗ aR Allterius eccleſie par⸗ erit vel placitü habuerit ad miſſam reci ius ⁊ ſufficit ꝙ litiga⸗
ſ blice fiũt no pꝛot fochianumm nullus iudicare pꝛeſumat: pere audeat. & Itẽ ex ↄci.anthioceno toꝛ credat ſe condem-
nc i allegare. xvi · di. . .-hH ð . iudiciũ.ff. ſami.her.cũ
ſau⸗ dicitis. Et eſt h ar. ꝙ g allegat ignoꝛãtiã ipſã ꝓbabit iij.q ix.ĩidicegs putarem. ſolus tñ pꝛinceps poteſt ſniam que nulla eſt ofirmare vt. ij . i in
incit i.q·i.ſi qui a ſinoniacig.ex de elec.innotuit.ixxxij.di.ꝓpoſuiſti.Et hic pꝛimis.⁊. iij:q·vi.hoc quippe.qꝛ ⁊ ipſe mutat ſubſtantialia rei C. de rei vxo.
ige, manifeſte repꝛobat᷑ diſtinctio io.⁊ ru.h̊ eni diſtinguit inter oꝛdinatos acti.in pꝛin.ſic intellige.iij.qvi.hoc quippe. Alia aũt que plus habent faeti
nſcler ab illis g receperunt vltimã manus ĩpoſitionẽ in ecclia ⁊ oꝛdinatos ab ꝙᷓ iuris:vt emptio:locatio:⁊ traditio:po unt confirmari.ff. de cur.fur con/
a 4 illis qui receperunt vltimã manus impoſitionẽ ex ecclenã.⁊ tam bi qᷓ ſilio. 5. vlti. vnde donationẽ factã a laico ⁊ nõ noĩe epi põt epᷣs ↄfirmare.vt
ſeec illi recipiunt oꝛdinem.ſ.characterem:ſed non executionem. xvi.q.i.c.vlt.⁊ ex de iurepa.cura paſtoꝛalis. Si ãt aliquis oꝛdinat clericos
anſng c ¶·Meſciſſe.ff.de ꝓba. verius.contra ſed hic pꝛeſumebatur eos ſcire alterius credens ſuũ epᷣm ratũ habiturũ.tune poteſt talis oꝛdinatio confir
D ſic. xxij.di.pꝛopoſuiſti.in fi. H mari ꝑ ratibabitionẽ.xt.je.lugdunẽ. ſecus ſi nõ poneret ſpem in ratihabi⸗
ſin, d Multoꝝ.ſimile. s. xliiij. di. cõmeſſationes. ?. S. di.l. vt ↄſtitueret. tione illiꝰ: vt. ff. de ſol.ſiqs offerenti. In ſnia aũt dici põt ꝙ ſi aliqꝗs noiĩe alte
nonen eVDs.ſi.xxiiij.q.i.aperte.⁊=.c.miramur. ”” rius tulit ſententiaʒ ꝙ tunc poſſit ratificari.io.quid iuris ſit de boc ⁊ de ſen
gbatl f¶ Eiigit. ↄſtat ꝙ ſuſpenſus nõ põt eligere.vt ex de ↄſue.cum tentia excõmunicationis notaui in queſtionibus.b. Sð
nitm ͤ dilectus.? ex de eta.⁊? quali.cũ bone.Sed quid ſi maioꝛ pars fuerit ex lhe Allus. metropolitanus.ſi metropo litanus non poteſt intrare dioce⸗
onant cõicata.an poſſint alij.eligere ſine ea.ar.ꝙ nõ.ex de ↄceſ.pꝛeben.⁊ ec. ſim ſuffraganei fui.niſi vocatus vt h dẽ:q̃liter & viſitat dioceſim ⁊ re⸗
1 nõ va.qꝛ diuerſitatẽ. Itẽ ꝗd ſi vnus eſt excõicatus ⁊ eligit cũ alijs: an cipit ibi ꝓcuratioes. yt ex de cen. ſopite. ex de pꝛeſcrip.cũ ex officij. Sʒ illud
unn tota electio vitiet᷑:nõ: niſi ipſi cõicent ↄſentiẽdo·ex de ſen ⁊ re indi. ad i1intelligo in eo caſu qñ ꝑ negligentiã denoluit᷑ ius ad metropoliranũ: velẽt
vliſcice ꝓbandũ.vbi caſſat᷑ ſnia iudicis: qꝛ vnus iudicũ fuit excõicatus.⁊ ar. pappellationem. . “
e ad hoc er de of.dele.cũ ſuꝑ.⁊.ff. ð recep.pedius.ar. .ff.ꝙ cũ falſo tu. L¶ EOꝛdinare.ar.exquo minus nõ licet nec maius.ar.xliiij.di.nulli.xvi.q.ij⸗
biſgintc li. Sei.vbi dꝛ ꝙ non obeſt ſi tutoꝛ falſus interponit auctoꝛitatem ſuam viſis.⁊ ſᷣm hoc minus eſt oꝛdinare qᷓ; iudicare:qꝛ ſolus põt oꝛdinare ſed nõ
iſic cum tutoꝛc vᷣo qꝛ tenet quod actum cſt. ſuſpenſus aũt bodie eligit. yt ſolus iudicare ad depoſitionẽ.j.xv.q.pij.ſi aũt.⁊.c.felix.⁊.c.ylti.
extra de cle.excom.mi.ſi celebꝛat. m Judicabit.ſepe tñ iudicot qui nõ põt oꝛdinare: vt archidiaconus.yvt

t üiij

Canſa

Allum.a metropolitano.hoc intelligas in arduis negocij l. aliter ſu k

ficit voluntas epi.vt.S.c.pꝛoxi.

Peruae extra de tempo. oꝛ. eum in diſtribuendis.

b Vacua. qtum ad executionem altaris. tamen conſccratio manebit. 1

vt. vij. q. i. epiſcopus in dioceſi.

. Piſcopum. oꝛdi
Rieham ead

ſubditũ alibi excõica

ret.videt᷑ ꝙ tenet . xi.q

iij.ſi eps.ſcut paulus

abſens excõicauit co⸗

rinthium.⁊ facit ad ̊
vij . q.i. ſiquis pꝛeſby⸗

ter.⁊.c.ſiqui vo ſine re
ſpectu. tñ ꝓ tribunali

non põt ibi ferre ſniaʒ
vt. ar. ex ð of.le.nouit.
ff. de of. pꝛeſi.l. ij. ff. ð
iuriſd.om.iudi.l.vl.ff.

de of. ꝓcon.⁊ le.l.ij.dö
hoc plenius dixi ex ö

offi. le.nouit.

d & Et teſtimonio.

MNũũquid hoc teſtimo
niũ ſufficit iſti:vt non
iteꝝ examinet᷑ ab illo

epᷣo.ar. ꝙ ſic.xix.qij.

due.xlvij.di.de petro.

⁊Z.xvi.q.vij.ſiquis edõo

rum. ficut tutoꝛi dato
in teſtamento ſufficit
teſtimoniũ patris. vt

inſti.de ſatiſda.tu.S.i.

ar. Z. xxiij. di.ſanctiſſi.
mo. ſed ibi de collo/
cando in eccleſia ſcõᷣa

Item nunquid ſuffici
unt littere archidiaco
mi:non.vt extra de of.

archidi.ſignificaſti. ſʒ
boc verum eſt vbi nõ

elſt conſuetudo pꝛeſcri

ppta.ix.q.iij.ↄqueſius.
„α Piſcopi. dioce⸗/

1. au erdeli nal dr.
¶Mogeratio mna.

lſlſim.i. pꝛouinciã

ſiue regionẽ.ſic ecõtra

nomen regionis ꝓ di

oceſi ponit.õ c.ꝓx.ſic

2. ſ. ꝓxi.q. ꝑ ſfingulas.
valet H.c.ↄſiderar̃ ad

inſtrumenta ⁊ diuiſio

nes pꝓuinciax.
4 Znnnlael⸗
g OIgdunẽſis.po-
T. terit.ar.ꝙ ſeqnſ

ratihabitio coõfirmat

qð pꝛimo fuit inntile.
yt.lxiij.di.ſalonitane.

b .ρ S5 ſanctus. vir.
ſic.S.xxxvij.di.qui de

menſa. vij.ꝗ.i.oĩs. Sʒ
nõne iſte epᷣs deliquit
oꝛdinando clericos al
terius:quõ ergo ſctũs
fuit:omiſſis multis ſo
lutionibus die ꝙ excu
ſat iõ:qꝛ vtiliter geſſit
2⁊ qꝛ credebat hoc ioã/
ni placere.ſicut nõ fa/

cit furtuʒ qni credit H

placere dño.vt inſti. ð

Permittit᷑ hic epo diſ
penſatio canonis vel
criminis penalis.ſimi

le eſt. .i.q.v.c.vlti.in fi.ſed non permitteret᷑ ſi ſimoniace fuiſſent oꝛdinati.i.
a· de henitentialibns non eſt dubium:quia hoc poteſt quilibet ſacer
Ados. pt. xxvi. q.vij. tempoꝛa penitudinis. ẽ

q.i. erg

defertur ad ipſũ.t. ].e. ↄque

Ad oꝛdinationem clericoꝛum vel eccle

ſiarum alterius epiſcopi niſi ab eodem

inuitatus non accedat epiſcopus.
Allluũs epᷣm audere debere ex alia

Pꝓuin cià ad aliã tranſitũ facere: ⁊

oꝛdinare aliquos in eccleſia aurt p̃ferre
ad ſacru miniſteriũ. nec ab alijſ illuctra
hat ep̃s:niſi foꝛte ꝑ lr̃as rogatuſ abierit

nõ ſolũ a metropolitano: ſed ⁊ ab his qͥ;

cu eo ſunt oĩbus ipſius pꝛouincie ep̃is.

Nõ ſi nullo inuitante inoꝛdinate ſuꝑue
niat ep̃s:⁊ aliqͥs vel oꝛdinare pꝛeſüpſe
rit:vel quoſlibet illi eccleſie cõpetentes
qui ad ſe minime ꝑtinent vſurpare ten⸗

tauerit vacuavquidẽ ⁊ inania erũt oĩa q

geſſerit. ipſe vo huiꝰindiſciplinati auſus
⁊ irrationabilis cepti dignas cãs expen

dat:tanqᷓ; depoſius a ſancta ſynodo æ?
ꝓpter huiuſcemodi pꝛeſumptionẽ iam

piedamnatus . Item ex eodem.

doꝛdinationẽ eccleſie que ſibi cõmiſ

ſa non fuerit:minime accedat ẽus.

Niſcopũ nõ debere in alienã irrn
ere ciuitatẽ: ꝗ illi pꝛobat᷑ nõ eſſe ſub
kecta:neg⸗ in regionẽ qͥ ad eius curäã mi

nime noſcit᷑ ꝑtinere ad aliquid oꝛdinan

dũe neqʒ; pꝛeſoyteros aut diaconos cõ⸗/
ſtituere ad alios epᷣ̃os ꝑtinentes niſi foꝛ

te cũ volũtate ⁊ teſtimonioꝰ ꝓpꝛie regio
nis ep̃i. Qõð ſi quiſpiam hoꝛũ tale quid

ſacere voluerit:irrita quidẽ erit talis oꝛ
dinatio: ⁊ ſuꝑ his ẽt que male vſurpa-

uerit:a ſynodo arguat᷑. nam ſi oꝛdinare
nõ potuerit:nullatenꝰ ad alios ꝑtinentẽ
iudicare pꝛeſumat. ¶Item ex ſyno⸗
o conſtantinopolitana.

7

on accedãt ebiſcopi ad eccleſiaſ:que

ſunt extra eoꝛum dioceſim.
iſcopi qͥ extra ſuã dioceſim ſũt

G ad eccłias que extra terminos eoꝝ

ſunt non accedant:neq; ↄfundant ⁊ ꝑp⸗
miſceant eccleſias ſm regulas ſtatutas.
alexandrie quidẽ ep̃i ea q̃ ſũt in egypto

tantũmodo gubernent:oꝛientales autẽ
epᷣi ſolius oꝛientis curã gerant: ſernatis

tñ honoꝛibus pꝛimatus eccleſie anthio
cene:qͥ in regulis nicene ſynodi ↄtinent᷑
ſed ⁊ aſiane dioceſiſ ep̃i ⁊ ea que ſunt in
aſia ⁊ q̃ ad aſianam tantũmõ dioceſim
ꝑtinent gubernẽt:ponti aũt epᷣi pontine
tantũmõ dioceſis habeãt curã:thracie

vo ipſius tantmõ thꝛacie ll Item.

eeodem.

D On inuitati ep̃ivltra dioceſim ac

cedere nõ dñt ſuꝑ oꝛdinandis ali

quibus vel quibuſcunqʒ diſponendis

eccleſiaſticis cauſis ſeruata regula que

ſupᷣ ſcripta eſt de vnaquaqʒ dioceſi.ma

nifeſtũ nanqʒ eſt qð ꝑ ſingulas quaſqʒ

ꝓuincias ꝓuincialis ſynodus admini-

„ —

Aod autem. metropolitanus epo inconſulto non põt iudicare
clericos ſuos:niſi in caſbus ſeciglibus ſan cã ꝑ appellationem
us. vel niſ cã ſu inter epᷣm ⁊ clerieceia

Item cum fuffraganeus eſt negligens.vt.j.e.cum ſimus. Item omnia

ſtrare ⁊ gubernare oĩa debeat ſᷣm ea q
ſüt in niceno ſynodo diffinita. & Nis
auctoꝛitatibus pꝛohibentur quilibet epi
clericos alteriꝰ oꝛdinare. Sed querit ſi
ↄtingat eos aliquibꝰ ſacros oꝛdines diſ

tribuere:an oꝛdinati ab epᷣis ſuis in pꝛo
pꝛijs oꝛdinibus recipi poſſint. De

his ita ſcribit vꝛbanus papa hugoni lu⸗

dunenſi archieiſcopo. =JMM
Aerici ab epo alt parro⸗
nati a ꝓpꝛio in ſuis oꝛdunibus recipi pñt

E Agdunẽſis parrochie clericos qs

g ſtatuta canonũ ab alteriuſ parro

chie epᷣis oꝛdinatos litterarũ tuax ſigni
ſicatiõe monſtraſti:cũ graduũ ſuoꝝ ho⸗
noꝛe recipere religionis tui pꝛudẽtia po

terits:ſi eos alias canonice ⁊ ſine pꝛaui⸗
tate aliqua oꝛdinatos ↄſtiterit:ſi iñ eoꝛũ
ꝓbabilẽ vitã id indulgentie ꝓſpexeris
ꝓmereri leginus qniupe ſctm epipha⸗
niũ epᷣm ex dioceſi ſancti ioannis chꝛiſo

ſtomi quoſdã clericos oꝛdinaſſe.qð ſan

ctusꝰvir oĩno nõ feciſſʒ:ſi ei detrimentũ

ſoꝛe ꝑpenderet: qͥs igi᷑ recipiendos mo
deratio tua arbitrata fuerit iniuncta ſa
tiſfactionis gr̃a ꝓpter ecclłiaʒ quã offen
derũt cognita pnia miſerationis intuitu
in ſuo quoqʒ honoꝛe recipies: ſalua mtñ
in oibus ſanctoꝝ canonũ diſciplina.

– 8
. .AJL.⸗

ſui ſuffraganei illo ĩcõſulto

epᷣ:ſic ⁊ eccleſie totius archiepᷣatus ad

dioceſim ꝑtinent archiep̃i.vocant enim
epia metropolitano in partẽ ſollicitudi
nis non in plenitudinẽ peatiſ.ſenippe

nã ſibi extra de ſcerp.

vices ſuas eis impartit᷑ vt ptãtẽ
nõ adimat.vnde ⁊ ſine eius ↄſilio nihil
eis agere licet. Sicut in cõcilio mar
tini pape legitur. Mec epiſcopi ſine

metropolitani conſcientia:nec ille ſine

eoꝛum conſenſu aliquid agere debent.

Er ſingulas ꝓuincias oʒ ep̃os co⸗
gnoſceremetropolitanũ ſuũ:⁊ iſjm
bᷣmatꝰ curã ſuſcipere.nihil ãt oʒ agereꝰ

reliquos epᷣ̃os pꝛeter eũ:ſᷣm ꝙ antiqui⸗

tus a patribus nr̃is cõſtitutũ in canone
continet᷑.ppter qð ⁊ metropolitanuſ ni

hil pꝛeſumptiue aſſumat abſqʒ conſilio
ceteroꝝ. ¶Item ex ↄci. anthioceno.

Sine metropolitani oſcientia extra ſuã

dioceſim nihil agat epiſcopus.

P Er ſingulas pꝛouincias epᷣos ſin⸗

gulos ſcire opoꝛtet eᷣm metropo⸗

litanum qui pꝛeeſt curaʒ ⁊ ſollicitudinẽ

totius pꝛouincie ſuſcepiſſe. pꝛopter qð
ad metropolitanam ciuitatẽ ab his qui

erius parrochie oꝛdi⸗/

Vod ãt archiepᷣs clericos

dangre valeat vel abſolue
re: ſic videt᷑ poſſe pꝛobari.
Bicut totius eccleſie ep̃atus in ptãte ſũt

pt. xi. qli. ſi clericus. Item eum diſſ⸗ entio eſt de electione epi. vt.lxiij di.
vlti. hoc vo non tenet hodie: per id quod eſt extra de elec. quia ꝓpter

male acta poteſt punire ⁊ retr aciare.vt.xxvi.q.v.quicunq;ʒ.C.xij.di. ⸗
Pio Jtemn de onſuerndine aliquid obtinuit N
Aliter de ſpecia
libus negocjſs
epilſcopatuuzʒ ſe

non poteſt me⸗

tropolitanꝰ in⸗
tromittere. ſed
comunia nego⸗
cia q non mag
ptinent ad vnu
ꝙ ad aliũ:ſʒ ad

atũ totius pꝛo

uincie vt cõgre⸗
gare ſynodũ:ex

aminare epiſco
kinn 7 oꝛdinare
oc poteſt: non
tamen ſine con⸗
ſilio alioꝛuʒ epi⸗
ſcopox. yt. j.e. c
i. ⁊.ij. T.iij.Z.i iij

SR
DE cogno

ſcere.i. reuereri.
i. diligere. vt ibi
no noui vos.vij

·t ſcur viri f.
mCAlgere. qð

ad ſtatum com⸗
munez pertinet
yt. j. e. archiepi⸗

ſcopus. ſic.ẽ.lx⸗
vij.metropoita
num.
o Totinſ. hit
videt̃ ꝙ archi⸗

Gpileopns eſt in
ex oꝛdinarius
totius pꝛonin/

cie. nam habet

pꝛocurationem

⁊ viſitationeʒ to
tius dioceſis.vt

cum ex officij. ⁊

uia vnus eſt in

ex ꝓuincie. vt

exquo enim ar/
chiepiſcopuſ eſt

iudex epiſcopi:
ergo eſt iudex

dioceſis ſue. vt
ff. de pecul. ſer⸗
no.ſi ſeruus me

uns. Nam ex eo

ꝙ vicarius eſti
peculio oꝛdina-⸗
rij:ergo ⁊ pecu⸗/
lium vicarij: xt

ibi dicitur. Et

papa bic dicit
ꝙ omnes gcau
ſas habent con

—

currant ad me-
tropolitanum ·

item quia detex

miat cauſaſ de/

latas ad ipſum per querelam.vt.x.q.iij.cognonimus. ſed licet poſſet
dici ꝙ ſit oꝛdinarius.ſe mñ̃ non poreſt intromittere de cauſis ſubduoꝝ
niſi in canbus exceptis.vt extra de offi.oꝛdi.paſtoꝛalis.in pꝛin.ſi tame
ferat ſniam aliquaʒ in ſubditos ſuffraganei ſui bene renet cũ ſi index
ipſoꝛuʒ.ar.in ant᷑ de defen.cini.ꝭ.⁊ iudicare.⁊.ꝭ.ſe.vbi dẽ ꝙ pꝛeſes vel

maioꝛes iudices non poſſunt ferre ſnĩiam citra ſumma.ccc aureoꝛum

kun ſi tũ tulerint tenet yt ibi inuitur.h.dicit nõ tenere talẽ ſniam quam me-· I aũt. inobediens. hic babemus ꝙ me tropolitanns poteſt cocrceri a
Jann tropolitanus fert in ſubditos ſuffraganei:quia metropolitanuſ iudex ſuſfraganeis.ſic..e.ſaluo.in fi.ſic.lxiij.di.ſalonitane. Sed q̃liter ſub/
nige⸗ alienus eſt reſpectu ſubditoꝝ ſuffraganeoꝛum. vt. vi.q· iij . ſcitote. . iij diti poſſunt eum coercere.Rñ.repꝛebendere poſſunt ex charitate.ij.q. vij.
ſthunt qvi.peregrina.ſicut abſoluere non poteſt nis appellet᷑ ad eũextra de pꝛeſumũt.⁊.c.ſecuti. Iſte agutem qui defert querelam ad meiropolitanũ ſine
lſcenne ſen. ex. per tuas.extra de offide dele.cum contingat. Item quia dicii gappellatione patiatur diſpendiuʒ litis.ar.in aut᷑ col.iij.de defen.ciui.circa
ünnſ quicquid fecerit medium. 5. non habẽ⸗
tun e irritum eſt. vt. ſ. te.in fi.hoc ideo: quis
c e nullus. ſciaſ ceauſas habent cõcurratur.quapꝛopter Idem. Be eodem. traxit aduerſariũ ſnũ
mnzut ꝓde cauſs ebi placuit eum ⁊ honoꝛe pꝛecellere ⁊ nihbil Jautem aliquis metropolitanoꝛũ ad alienum indicem.
mhlinn, hotel der ſoloʒ vltra ſine ipſo reliquos epiſcopos age⸗ inflatus fuerit:⁊ ſine omniũ com- vt.xi.qi.inolita.
☚ en alats e re ᷣm antiquũ patrum nalkrorinn cano pouincialiu pꝛeſentia vel conſilio epi- m LDhhepernne
nuni io.quod dien h ber bereſ ch 1 as nili que ad pꝛopꝛiam ſuaʒ pjcleſia ſuffraganei· põt
iit verum eſt. vt opoꝛtet epiſcopum habere iue dioceſis tinent parrochiam agere: aut grauare tamen decpiſcopo in
ſan 8 e eſkor paſto ptatem vt regat ⁊ gubernet m compe/ eos voluerit:ab omnibus diſtricte co dicare xi q ·i· ſi cleric⸗
ntti, Nguls. tentem ſingulis reuerentiã: ⁊ pꝛouiden rigatur ne talia deinceps pꝛeſumere au ſic fallit illa regula.
elei ꝛita vt oꝛdinare P ens apparuerit ad hanc aplicam ſedẽ 5
nu ennencenmto ⁊ diaconos ꝓbabili indicio liceat ⁊¶ de cuioium epoꝝ iudicia referri pꝛecepta rerger e , dee⸗
ne mmerropolitno. ſngulis brtsne ſonis euſ, m n ſunt:eius onmnmnacia kekeral: vt vincke fallit. ffqui po. in pfig.
funri imo ⁊ quilibe deratio ondere diſceptare: vltra cta de eo fiat:⁊ ceteri de eo timoꝛem ha ha.claudius.libertus
ten ſacercos nſed⸗ auüt nihil agere permittatur citra metro- beant. Item calixtus papa. liberti mei nõ eſt meui
ai ſocho. vt ercö politani epiſcopi cõſcientiã: nec metro Becodem. libertns. yt. ff. de ver.
s ccleſlarum ner Politanus ſine ceteroꝝ aliquid gerat cõ TAiiue pꝛimas nullus metropoli ga mockeſtinno ? non
ſſe⸗ tenet auod legu· ſilio ſacerdotum. ¶. Niniſoꝛte ept ii A. Etanus dioceſani eccleſiã vel par· omnes aui ſunt cum
lin tur xi. q· iij.· ne⸗ iconomos in eccleſia ſua oꝛdinare cõtẽ rochiam aut aliquẽ de eius parrochia mce ſunt. lxxxi. di. le⸗
trimm mo epoꝝ. pſerint. Ande in.vij.ſynodo legitur. pꝛeſumat excõicarevel iudicare aliquid gitur. xxindi lee
b n n⸗ Merropolitanns Ouſtinmr conomoſ ue agere abſq; eius conſilio vel iudi⸗ n Aliquidue.ergo
enennst. Anſtmnon debſtozes omnes ſa⸗ copmies 2 e ſondme tts ie earmre inen,
n Rrg tur cui res eccle O wanedenimahe har ibne d deceſſogbus noſtris c neo ſuo. extra de ſen
nng ſie gubernanda cras regulas cuſtodire: ⁊ cam que ſtatutum ⁊a nobis cõfirmatũ i.ſi quis Rres, verhagoeciſtc⸗
* madanm vt. C. dieit in vnaquadq; eccleſia iconomos eẽ metropolitanus eps niſi quod ad ſnam gzher mae chilco⸗
ſenti de ſacroſanc. c debere: modis oibus inuiolabilem con ſolũmodo ꝓpꝛiam pertinet parrochiã poteſt excõicatum ab
ii ceſi inbemus. ſeruare debemus. Et ſi quidẽvnuſquiſ- ſine conſilio ⁊ voluntate omnin cõpꝛo⸗ AUrchidiacono: qr ar-
Ndifite c Ionomüũ.· qʒ metropolitanus in ſua eccleſia cõſti uincialiũ epoꝛum extra agere aliquid tẽ cchbidiaconus eſt vĩca⸗
A ngeen terit iconomũ bene vtiqʒ eſt. ſinaute,y tauerit.gradus ſui periculo quidẽ ſubæ rius epiſcopi. vt extra
P do Mope ae ex anctoꝛitate pꝛopꝛia ↄſtantinopoleos iacebit:⁊ quod egerit irritumerit ⁊ va⸗ dsarchicee l
ibtys xir dic. quia. Eepis licentia eſt pꝛoponendi iconomoſ cuuzʒ: ſed quicquid de compꝛouincialiũ ecaosnonell a⸗
Ar unn x. xvi. q. vij. n in eius eccleſia. ſimiliter ⁊ metropolita⸗ ormm cauſis eoꝛumqʒ eccleſiarum æ anid ve iurio t diri
— noua actione. nis:ſi ep̃i qui ſub eis ſunt nõ ſatagerint clericoꝛum atqʒ ſecularium neceſſitati⸗ xxy. di. perlectis.
ienct hoc notauixvi. iconomos ſtatnere in ſuis eccleſijs. Ida bus agere aut diſponere neceſſe fuerit: o Irritum. i. irritã⸗
DrNdom gq. vijqm. ipſuʒ aũt ſeruandũ eſt ẽt in monaſteriss hoc cõmuni conſenſu compꝛouincialiũ adnum. ſi dicas ꝙ habʒ
tuux d Epiſapio. Pꝛobatur illud ideʒ exemplo ape agatur pontificum non aliquo dñatio⸗ inriſditionem oꝛdina
rnmit n enece ſoliqui foꝛnicatoꝛem coꝛinthiũ impeni mns faſtu ſed bumili atqʒ cõcoꝛdi admi⸗ riam pꝛonincie. ſed ſi
Encg ſic inferioꝛes u lentem ſathane tradidit: poſtea peni- niſtratione ſicut dñs ait: non veni mini ſtet Phaie erit hie ar⸗
nt Perioi ſuppléit tentem eccleſie reconciliauit. hoc enim ſirari ſed miniſtrare. Et alibi:qui maio: etrohalitanns n
mnnin defectů. yt ex de ſcribens coꝛinthijs in pꝛima ⁊ ſcda epi⸗ eſt veſtrum: erit miniſter veſter. ſimiliter qinariam totius pꝛo⸗
Onceſt conceſ. pꝛeben. ſtola: vt excõicato non cõica rent. ⁊ recõ ⁊ ipſi compꝛouinciales epᷣi cuncta eius nincie:quid iuris ſit ᷣ
mumi R ⸗ ne vacan. ciliato ſocia charitate copularent᷑. Secd conſilio:niſi qᷓtum ad parrochias per boc notaui.s. cij.
