pꝛopꝛium tulit: ſub fraternitatis veſtre
debet examine conſtare ſi verum c. Sʒ
illud diligenter querenduʒ eſt: ſiquid
male de rebuſ dilapidauit eccleſie vt ex
eo quod nunc abſtulit:illud refoꝛmare

. ac ſariſſacere modis omnibus compel

latur. .HMocedicto non in accuſato⸗
res vel depoſitoꝛes vlciſcit᷑ ſed in depo

ſitũ vlteriꝰ ꝓſequitur vt ſi vltra ad epᷣa

tum aſpirare tẽtauerit omnibus modis
repellatur ⁊ ad agendã penitentia; pen

nem in monaſterio detrudatur. Quem
ergo gregoꝛius ad epᷣatum aſpirantem

omnibus modis repellit:queʒ graui pe
nitentie ſubijcit: patet non ſua diſpenſa
tionerſed canonum cenſura a ſubditis
accuſatum ⁊ conuictum.Et vt iaʒ nõ ex

emplis ſed legibus agamus: videndu,z
eſt quid Gregoꝛius ſcribat Innocentio

Weliqyige iſcopis ſardinie ita diccẽs.
i

Quod ſubditi pelatos ſuos accuſare

ab emu

121

le ¶Redderecuʒ de
mero iure vͤberet iſte
in exilium relegari cẽ
tum miliaribus a ciui
tate remotꝰ.C.de epi.
⁊ cle.quicũq;. Iteʒ ca
dere debuiſiet a iure
ſuo.C. vñ vi. ſi quis i
tãtam.xvi.q.vi.placu
it.ſʒ melius eſt vt ſua
auterre ſinat eccleſia
in ꝑniciem eccleſie
amplius incandeſcat
vi.·j.xvij.q vlt.ꝭ.vlti.
Pꝛop: ium. hic vꝛ
ꝙ ſpoliatoꝛ poſſit ſpo
liato referre qoõneʒ ꝓ
pꝛietatis.cx de caunuſa
poſ.c.cum eccleſla. et
ſe.qð non eſt verum.
vt e de reſti. ſpo. iteʒ
cũ quis.⁊.c.in litteriſ
ſed diſpenſatiue cum
ipſo actum eſt vt pʒ in
lo:p:ecedenti.

m W Ot non a vobiſ.

loquit᷑ pᷣma i:qꝛ aopð
metropolitanũ pꝛiꝰ ẽ
conueniendus.vt.jſ.c.
ꝓxi ⁊.ix.q:iij.nullus
pꝛimas.?. c. oqueſtuſ.

n Tulit. ar. Z. xvi. q

vi.placuit.⁊.c.de la/
pfſiſ.vbi dicitur.ꝙ mo
naſterio tradunt᷑ res
depoſiti.ſed illud vex
eſt qn detrudit᷑ in mo
naſterum.

o 0 Hoc edicto. vba

ſunt gratiani vſq; ad
illũ locum: vt ſi vltra
⁊ a loco illo ad locum
illim.quem ergo.ſũt
verba gregoꝛij. exide
ſunt vba granani.

p A Biſpenſatione.i.

voluntate. H

Cauſa.

rum de qno poteſt epᷣs cõponere cum clericis ſuis ſiue inter partes.
m NJauid in eccleila.relatione.ex hoc patet ꝙ loquitur in denun
3₰ ciatione ⁊c.ſicut.c.ſuperius.io.
n 67 Lericos aut laicos.accuſantes epᷣos ant clericos decernimus

4 Etropolitanũ.ex cõtemptu.alias omiſſo eo poſſunt adire papaʒ.vt
Dseoraei Item intellige iſtud qñ epᷣi imer ſe linigant nam ſi
eps litigat õ clericuʒ.tunc coꝛã arbitris eſt liiigandũ.xi.qi.ſi clericus. Ex
cotemptu ergo intelligo fieri:qñ ſine cauſt⸗ 9 declinatur eius iuriſe ditio.ſic di
co ꝙ fine cã non põt quis declinare iuriſditionẽ epi etiam per querela; fa

non eſſe recipiendos paſſim ⁊ ſine pꝛobanone.

non m̃ eũ condẽnare

interdictio edelinquendi Sin vero* mo

2 teſtificandi in eos vocem obſtrue

5 o Eop.i lai ⸗
de app. ar.nõ eſſe ap/⸗ Etropolitanũ veſtꝝ ĩ aliquo poſt Jquid in eccleſia Dani aut in his 4 ſ ſunt ignoti
pellandu omiſſo me⸗ ponere non pꝛeſumatis excepto ſi ſunt pꝛeceptionis noſtre pꝛohibita be auereduüͦ
dio: ſcd hic nõ loqut anod non optamus contra eundẽ vos pontificem veſtruz videritis admittere arenang
b ener lallonce. aliquid cauſe habere ↄtingat vt ob hoc morx noſtris auribus relatione ſignate aen piia coenn
Wichmang decknnat. ſedis apoſtolice iudiciũ petere debeafß. vt quid fieri debeat cenſeamus.¶ Itẽ antea bona fuit
uſ pᷣmo loco metropo ¶Itẽ vniuerſis epis concilij nichacij. ex concilio chalcedonenſi. c. xxi. depi laici in nullo ca
litanus.x.q.iij.qꝛ co.) Mitam pꝛelatoꝛuʒ ſubditi nulla diſſimu Clerici aut laici ſine examinatiõe ad epi ſu boſſunt eos
gnouimul.xi.q.i· ſ lle latione negligant. ſcopoꝝ accuſationem nõ aamirantei decnſanc noe
ricus aduerſus. AIcureinquit laudabile diſcretumqʒ Lericos aut laicos paſſim accuſan nn dr mia⸗r
c Zandait meſn 8* renerẽtiã ⁊ẽ honoꝛẽ exhibere poõ ¶ Ates ⁊ ſine ꝓbatione epiſcopos aut meneratoim
eit ad ppoſitum gra- ribus: ita rectitudinis ⁊ dei timoꝛis eſt ſi ericos ach ex nſaſ nem r. ccinien la ⁊ laici? quili
tiani. aliter hoc.c. ni/ qua in eis ſunt que indigent coꝝectione dos decernimus niſi pꝛius diſcutiatur bercrimofi ah
hil facit ad ꝓpoſium nulla diſſimulatione poſtponere:ne to⸗ eoꝛumeſtimationis opinio. Item mittunt. niſt ini
gra. niſi velis dicẽ eo tum qõ abſit coꝛpus moꝛbus inuadat: ex ſynodo romana. . 1. mici conſpira
ipſo ꝙ dedit alijs liẽ ſi lãguoꝛ nõ fuerit curatꝰ in capite. Quę. OQuelibet perſong epiſcopuʒ aut alios Pes cxde ſul;
tiam indicandi ergs qaʒ eni de pꝛimate veſtro clementio add accuſans monſtrada documẽtis iferat. kelr de ſen ẽ
acenſandtt. nos perlata ſunt: que qm ita grania ſuũt Ze quis eps aut diaconus aut quili ,/ Ercx hococr.
dae Poamurn vt tranſire indiſcuſſa nullo modo debe bet dericus apud epos qꝛ alibi· nõ baʒ füdani ſn⸗
Run monemus: mã ant: fraternitatẽ veſtrã hoꝛtamur?vt c opoꝛet a qualibet ꝑſona accuſati fueę amopinionẽ vt
dat᷑ iuriſditio. ſic.S.e. omni ſollicitudine ac viuacitate veritat rint:quicũqʒ fuerit vir ille ſiue ſublimis dihxi in ſumma.
ꝗi. notum ff. oe off· indagare multis modis debeatis illata bonoꝛis ſiue alteriuſ dignitatis qui boc ſed itelligas lo⸗
pſi.ſepe.videt᷑ tñ . ⁊ ſi ſunt vt audita ſunt:vltiõe canonica genus illaudabilis intentionis arripue qui in illis cãis
uinciale conciliũ oꝛdi reſecent. Admonemus auũt: vt non cu-⸗ rit: nouerit dicenda pꝛobationibus mõ n ribus laui
nario re cognoſcat inſquã perſone gratia: nõ fauoꝛ:nõ q/ ſtranda documentis ſe debere infere. fecenoge
nopolſtana ſuo nan liber blandimentñ ququam veſtrĩ ab. Itẽ damaſus pa. ſtepha. archiepo. pA Janocpt
cũ conciliũ iudicet de his que nunciata ſunt nobis molliat vł Sacerdotes non accuſent:qui ad eun⸗ ORonode L
papa in his in quibu a veritate excutiat ſed ſacerdotaliter ad dem oꝛdinem vꝛouehi non voſſunt. alibi. ar. ꝙ ſol?
ipe põt indicari.ergo inueſtigandã veritatem vos ꝓpter deũ Acerdotes vt antiqua tradit aucto eps babet meꝝ
cõcilium metropolita accingite.nã ſi quis in hoc piger aut ne⸗ ritas criminari non poſſunt nec in imperium i ſa
nũ pot iclate deih gligẽs eſſe pſumpſerit dictiſ crimiboaps eos teſtificari qui ad eũdẽ nõ debẽt nec ceen ri.
naz ibi appellat a c⸗. lo ad perſcrutandas ſubtiliter nefandi Ziſtirrep:ꝛebenſibiles in maioꝛum ac⸗ cieſt me vim⸗
cilio ad metropolita⸗ facinoꝛis cauſas nõ mouet᷑. C Hec ſi cuſ ationem non recipianuur. periuʒ.ſ. cogno
num:ergo cũ cõciliuʒ quis ſpãlia ⁊ ex his generalẽ regula col Riminatiões m aiox natu ꝑ alios ſcere de crimini
ſit minuſ metropolita ligi non opoꝝere contẽdit:audiat quid (J nõ fiãt niſi ꝑ ipᷣos qͥ crimia intẽdut bus ff. de offic.
no. non põt ipſu indi · gelaſius. c.xxvi. dicat omnibus clericis i m̃ ipſi digni ⁊ irrepꝛehenſibiles appa eins cui mã. eſt
re xxi oiſ. inferioꝛ.· Ccyuiuſcunqʒ oꝛdinis:ita ſcribens. ruerint ⁊ actis publicis docuerint oi ſe iiig
8 atdicn Aa tnn Clericiexceſſus ſui epiſcopi auribus de ſuſpitione carere ⁊ inimicitia ⁊ irrepꝛe⸗ qni vyniuerſal
noꝛ merropolitanus ferant romani pontificis. lhenſibilẽ habere fidẽ ac cõuerſationem .C. de pba. ſei
ↄcilio.q;tuʒ ad alioꝛ ) Napꝛopter nec dericoꝛum qᷣſquã ducere. ¶ Kolligit᷑ itaqʒ ex his oibus ant.·
negocia eſt maioꝛ. ſʒ ( apoſtolice offenſe ſe confidat fun quod ſubditi in accuſatione pᷣlatoꝝ ſũůt q Illaudabi
in. c.multis.nõ appel rũ immunèé:ſi in his q̃ ſalubꝛiter ſeqduen admittẽdi. Nuc vidẽdũ eſt an mo⸗ lis. accuſationẽ
lat a cõcilio.ſed aqua qa apoſtolica öpꝛompſit auctoꝛitas ſiue nachi in accuſatione epiſcopoꝛum ſint pocat illaudabi
Aann congregalge ei epᷣm ſiue pꝛeſoytexꝝ ſiue diaconũ vide- audiendi. ¶ Adrianus papa videtur Einten iaee
tang Delahen. o rit excedẽtem ⁊ non pꝛotinus ad aures ecos ab accuſatiõe remouere ita dicens. (riminibꝰ creg⸗
ſtat. xxi. di. nunc aut. romani pontificis defer reꝰcurauerit ꝓp Monachi ſacerdotes accuſare velinn re noſcunt C.ð
ſed põt dici ꝙ põt iu/ bationibus duntaxat competenter exhi eos teſtificari non poſſimt. iudi. pperaduʒ
dicare de ipſo cõcilio bitis:vt tranſgreſſionis vltio fiat ceteriſ Aacuitꝰeoꝛuʒ accuſandi ſacerdoteſ Et pꝛeſumitur

ſeper ꝙ inni⸗

rſed Y vogi inci. dis oĩbus erit vnuſquiſqʒ pontificuʒ oꝛ re:quos non ab bumanis vocibus ſed die da far doen
an gicer o bi ſeeir. dinis ⁊ honoꝛis ſui eliſoꝛ ſicui clericoꝝ diuinis moꝛtuos eſſerſcimus:quia fune Roſa.d rmapir
Vexrdii ol mlonitane⸗ vel auditui totiuſ. eccleſie hee putauerit ſtamivocem potius interdici quam au-⸗ ine culpa expe
ſed eſt ar.contra.S.c. ſuppꝛimendat. Idem. diri oʒ. ¶ Item in concilio chalcedo⸗ riri vor wee
Prxi.io. ci ab ea abſti
E ¶MWaopter. vi⸗ re debent. vt de

getur hic ſpeciale.ꝙ quilibet poſſit accuſare ſuum epiſcopum:hoc.c.conti
nuatun illi.xij.q.ij.quattuoꝛ. . D
f Pꝛotinus.nõne neceſſaria eſt admonitiocerte ſic. ideo expone ꝓtinus
i.poſt tertiã admonitionẽ.vt.S.e.q.i.ſi peccauerit.ſic ex de ſimo.licet.
Pontificis. vel alterius ſuperioꝛis.io. 3
b ¶ ¶Beferre.i.denunciare. Hic habes ꝙ aliquis cogit᷑ accuſare.⁊.i.q.i.qſ⸗
quis.⁊.p.q.v.c.i.ex qui fi.ſint le.c.cãm.⁊.xxiiij.q.iij.tam ſacerdotes.arg.õ
er de accn.lʒ.in fi.⁊.v.q.ij.ſi pᷣmates.⁊.iij.qiiij.clericus.⁊. C.vt nemo inui⸗
tus agere.l.vna.ſo.ad denunciationẽ quilibet tenetur de qua bic loquitur.
non autem ad accuſationem vt in contrarijs. .
i ¶ Interdictio.foꝛte ſpale cſt ĩ dilapidatiõe vt ꝗlibet teneat᷑ denunciare.
ſle ¶ ¶ Sin vero.i.ſi non fecerit quod dictuʒ eſt de quattuoꝛ poꝛtionibus.xij.

¶Suppꝛimenda.j.p.qij.ſi pꝛimates contra.ſed illud de crimine iniuria

pe.di.v.qualitas.s.e.q.vi.decreto. AVel dic illaudabileʒ quo ad vulgi
opinionem. Hã pꝛeſumit᷑ alias quis bono ʒelo accuſare.yt ex de do.
⁊ con.veritatis.Ex charitate enĩ debet ꝓuẽire accuſatio.er̃ de accu.
ſi ꝗs epᷣus.Er ꝗ accuſat publice ſalut cuſtodiã gerit.vt.C.ð famoſiſ
libel.l.vna. r ¶Pꝛobatiõibꝰ fic. C. de ꝓba.l.ſciant. io .
8ERiminationes.per alios.i.ꝓcuratoꝛes.j.iij.q.ix.abſens.
1 OKE Et actis.i.actionibus vel litteris epiſcopoꝝ ſuoꝝ. vt.xix.q
ij. due.⁊ hoc ſi ſunt ignoti.⁊ eſt fi.j.iij.q.v.canonica.vel tm valet eis
teſtimoniũ populi quantum examinatio.vt.xxiiij.di·c.i.io. M
u Cacuit.H.c.idẽ badrianꝰitelligit ð ifamibꝰ.yt.j.iij.q.iiij. hi ꝗ·?
ſ.iij.q.v.canonica.vl itellige cu gratião ð mõachis.ſ. crioſis.nã.
certũ ẽ ꝙ mõachi accuſare pñt.vt er de ac.c ex ꝑte.⁊.j.e.cũ paſtoꝛis.
xAoꝛtuos ec. qtũ ad ciuiles actꝰ ⁊ etiã ad diuinos qꝛ nõ pñt ba
ptiʒ are ſepelire:pᷣdicare:pniam dare.ytxyi:qi.c.i.⁊ c.qui vere.

rg
Dohtne

riuntg

Krpi
eſonmn
NArvl
kneymn
in e
Nennt
efe
bginid
ſliefn
fötien
iniutf

CxNſd

= =ẽ=ẽ
=
= = —
=
— ☛ = =

S=
=S
=
E
==
=

II

EDQuia funeſtã. qꝛ ſemꝑ debent flere. xxiq.i.placuit.
AAUlIns monachus. nec ſecularia.i.iutela ? ꝓcurationem.
bL Au eccleſiaſtica.i.baptiʒare quod olim non licebat eis.vt

d Perturba
re.i. ꝓhibere et
remouere a ma
lo. ⁊ boc cũ cõ/⸗
moge poteſt il/
lud facere.aliaſ
non peccat qui

ſic non ꝓhibet.

xxij.q.ij.pꝛimũ.
?.c.faciat.⁊ ſᷣm
hoc quilibet te/

netur. phibere

iniuriam a pꝛo

rimo.xxiij. .·iij
non inferenda.

alij hoc. c. intel
ligunt de Plat .
vt. xxiij.q. iiij.

duo iſta. ⁊. c. ita
plane.⁊.q· vl. p/
erea.yel intelli
ge de atrocibuſ
vt tunc quilibet
teneatur. vyt e
de ſen. ex. quãte
xxiij. q· ij. c. ylt.
? de pe.di i. pi⸗
culoſe. vl dic ꝙ
quilibʒ tenetur

ꝓhibere pꝛoxi⸗

mum a peccato
committendo.
xxij.q.v.hoc vꝛ
ſecus in cõmiſ⸗

ſo · xciij. diſt. dia

coni.io.
e Scrupulo.
i.ſuſpitione.

AKncta ꝗp
B S e. ideſt cũ

ſfimpliciter? pie
viuunt et alios
nolunt increpa
re ⁊ intelligitur
de pꝛelatis qui
ex officio tenen
tur rſiſtere ĩ ma
lis ⁊ quoꝛnʒ ta⸗
citurmitas ẽ mõ
tale pec catuʒ et
magnũ danum
in eccleſia ope/
ratur.vt lxxxiij
di. nemo. Ex e

—

xvi.q.i.placuit.io.
Egliger e cũ poſſis.videtur de pꝛelatis tantum loqui.

nenſi pꝛecipitur: vt eccleſiaſticas actõeſ
monachi attractare non pꝛeſumant.

EItem pelagius papa.

vong chi in accuſatõe nõ ſit audiẽdi.

Allus mõachꝰ talia vſqᷓ arripiet

n³eleec ſecularia aut eccleſiſtiacaꝰne
gocia perturbare pꝛeſumat:qꝛ moꝛtna
eſt in talibus vox eoꝝ.& Sed aliud ẽ
quod ex pꝛeſumptione aſſumitur teme⸗
ritatis:aliud quod ex neceſſitate geritur
charitatis.monachi eni ex pꝛeſumptio⸗
ne ep̃os accuſare nõ poſſunt:ex charita
te poſſunt: vnde ⁊ in canõibus pꝛecipit᷑
vt cubicularij epᷣi ſint vel religioſi cleri
ci vel electi monachivt de eius vita teſti

monium dicere poſſint. & Nem illud

elentherij pape oibus generaliter dicit᷑.
Conſentire conuincitur:qui cum poſſit
pernerſis negligit obuiare.
Egligere cum poſſis perturbareꝰ
peruerſos nihil eſt aliud quã fo⸗
uere:nec caret ſcrupulo ſocietatiſ occul
te:qͥ manifeſto facinoꝛi deſmit obuiare.

Ntẽ hiero. tã de ſe quã de alizs mõa

chis ĩ pᷣmo ꝓlogo biblie ſcribit dicens.
Nuantũ ex vite merito qͥs eccleſia edifi
cat:tm̃ nocet ſi deſtruẽtibns nõ reſiſtat.
Ancta qppejruſticitas ſoluʒ ſibi
eſt:⁊ quãatũ ex vite merito edificat
eccleſiã chꝛiſti:tm̃ nocetꝰſi deſtruentibꝰ
non reſiſtat. ¶ Item gregoꝛius.·
Sbgiti vitia platoꝝ rephẽedere ſtudʒaãt.
Omonendiſũt ſubditi ne pluſquã
erxpedit ſint ſubiecti:ne cuʒ ſtuden
pluſqᷓ; neceſſe ẽ hoibus ſubijci:cõpellãt᷑
vitia eoꝝ venerari. & Idẽ generali ſy
nodo pꝛeſidens dixit. Elerici ſiue
electi monachi ſint cubicnlarii epiſcopi
Ampaſtoꝛis vita ĩ exeẽplo debeat

(N diſcipulis:plerũqʒ; clerici q̃lis ĩ
e

creto ſit vita ſui paſtoꝛis neſciut:quaʒ
tñ ſeculares puerũſciunt. De qua re pᷣ⸗
ſenti decreto ↄſtituimꝰ vt quidã ex cle

bic ar.vitam actinam eſſe pꝛeferendam contemplatiue.vt.vij.q.i.ſci
98. 7. piij. q.i.in ſcripturis. ⁊ habent ſe vt excedentia ⁊ exceſſa.contẽ⸗
platiua quantũ ad perſonã contemplantis magis eſt ſecura ⁊ vtilis.
actiua vero magis laboꝛioſa ⁊ minuſ ſecura.ſed magis fructuoſa.vt
extra de renun.niſi cum pꝛidem. H
12 Ruſticitas.i.ſimplicitas.
NHocet intellige hoc negatiue.id eſt non tantum pꝛodeſt edificã
do qtũ edocẽdo ⁊ reſiſtẽdo.ſile.xliij.di.S.dʒ.xxij.q.ij.pᷣmum.io.
i AN endibonn mediocre qñq; dimittit᷑ ꝓpter bonũ obedien
tie.ſed malum nũqᷓ; fieri debet.vt.xi q.iij.quid ergo.io.
16 paſtoꝛis.generaliter teneas ꝙ monachi poſſunt accuſare
c epos ⁊ alios.dũ m hec faciant de licentia abbatis.xij.q.i.nõ
dicatis.xvi.q.i.monachi.⁊ ſi ſuum abbatẽ accuſare vult habebit ex⸗
penſas a monaſterio.vt er̃ de accu.ex ꝑie.⁊ tunc non eſt neceſſarius
conſenſus abbatis. Sed ſi alium vult accuſare non habebit expẽſas
a monaſterio. Si ſunt in ſcholis poſſunt agere de his tantnʒ que ꝑ⸗
tinent ad ſtudinm.vt ex de offi.dele pꝛeterea.ff.de re iudi.queſiium.
⁊?.ff.de indi.ſi longius. B
lPueri · id eſt ſeruientes.ſic. xxij.qij S. abꝛaham quoqʒ. ⁊.ff. de ÿb.

ſig pueri.

mꝗꝙ·Nt quidã. duos habebit ſacerdotes ⁊ tres diacones.yt de ↄſe.
di.i. inbemus. Sed nunꝗd ↄdicente abbate põt ſumere monachũ epi
ſcopus ſibi in ſociũ:non vꝛ.cũ hoc ſit pꝛiuilegiũ pape.vt.ix.q.vlti.per
pncipalem. =.lviij.di.c.i.⁊.ij.arg. .xvi.q.i.qni vere.io.So.credo q;
ſie:niſi monaſterium ſit exemptum cum maioꝛa poſſit.vt ex de exceſ.

Q. vme

122

ſla.ſicut vnire.b.ſed nonne mõachi vnqᷓ exibũt de clanſtro.vt.xvi.q.i.pla
cmit.rñdeo qñ perfecii ſunt fi hoc vt exterius frnctificent.vci eñ fiüt epi.?
iſti cubicularij poſſunt eſſe teſtes non ſolum de conuerſatione epiſcopi. ſʒ

etiam de facto eius.vr.xij.q.i.manifeſta.io.

n Teſtes.pꝛopier boc inducit.c.qꝛ qui poſſunt teſtari æ accuſare.nec ta

les epiſcopus poteſt
ab accuſatione repel⸗
ricis vel etiã ex monachis electi ĩ miſte⸗ lere.ex de accuſa.nul
rio cubiculi põtificalis obſequant᷑:vt is li.⁊.C.qui accuſ.non
qui ĩ loco regis ẽ:⁊ tales habeat teſtesꝰ poſ.iniquum.

qui verã eius in ſecreto conuerſationeʒ
videãt:⁊ ex ſedula viſiõe erepli ꝓfect?

o Eruenit ad noſ

in ſocietate. no/
ſa ꝙ p̃ſumuur cõtra

ſumãt, &. Itẽ vᷣgilio epo arelatẽ. ꝛ aliquem vel p aliquo
uos i ſua ſociets te epſᷣg habere non dʒy. erx ſocierate.vt. xxviij.

Eruenit'ad nos frẽm ⁊ coepᷣm nrʒ

ſerenũ maſſilienſem pꝛauos hoĩes iĩ

ſocietate ſua hr̃e:ita deniqʒ vt pᷣſbyteꝝ

quendã qui poſt lapſũ carniſ in ſuis ad
huc dicit᷑ iniquitatibus volutare:famili

q.i.ſepe.lxxxi.di.cleri

p ¶VPiſcopi lectiõi.

poſſint.õ.di.xci

1 vnz 1E, 1 ij.diaconi.
arẽ habeat.qð a vobis ſubtiliter eſt reqͥ d A Joannes. pbat:
rendũuũ:⁊ ſi ita ↄſtiterit:cure vobis ſit no bic heremiſa ac⸗

ſtra eũ ſic vice coꝛigere:vt ⁊ qui talẽ re
cipit:nõ familiaritate fouere ſʒ diſcat ſe
potius vltione cõpꝛimere:⁊ qui receptꝰ

eſt diſcat lachꝛymiſ peccata diluere:nõ

iniquitatẽ imundicijs cumulare. Itẽ

EPP

cuſabat ꝙ mona chi
poſſunt accuſare:qð
veꝝ eſt ſi habent ſpe⸗
ciale mandatũ abba⸗/
tis.xvi.q.i.qui vere.

niſi foꝛ e requiri non

paſchalis papa. Siros boni teſti⸗poſſit ſine magna dit
moni Entebe biſcopi ſecum haheant. ficultate. arg. ff. de in⸗
Piſcopi lectioni ⁊ oꝛationi vacẽt iur.ſed ſi vniuſ.s.fiio
⁊ ſemꝑ ſecum pᷣſbyteros ⁊ diacõeſ vyt notaui.xij.q·i.non

agut alios boni teſtimonij clericos habe

ant:vt ſecundũ apoſtolu ⁊ ſanctoꝛũ pa
trũ inſtituta poſſint irrepꝛehenſibiles i⸗
ueniri. Item ioannes baptiſta cum
duceret heremiticã vitam:ſcribas ⁊ ſa⸗

E accuſa/
ione. Cir
ca G̊ notã/
dum ꝙ ali
ud eſt infa

cerdotes ⁊ leuitas iudeoꝝ ad ſe venié⸗ matio.aliud denunci
tes aſpera increpatõe redarguit. Jtẽ Atio. aliud aceuſatio.
ex canonibus diffinitur. Illi ſacerdorel Inlamatio hobibei
accnſare poſſunt: qui ad eundẽ gradu, veqcct e ij Secuda
conſcendere valent. Cũ ergo monachi ( denunciatio pꝛecipi
ad ſacerdotij gradum landabiliter per tur. S. e. q.i. ſi peccaue
tingere valeant.patet quod ⁊ ipſi ſacer rit.s.q. ꝓx.quapꝛopt᷑
dotes libere accuſare poſſunt. ⁊ fit fine inſcriptione.
ane ieskschn
— er. 38 . II9. 1. . 9
Eraccuſatione vero quali? arein eg iſcr ſ bltu⸗

ter fieri valeat: in canoni⸗ c el I!1
⁊ ſubſcribit᷑.ſ.e libello
bus aperte decernitur.

rũ.fallit tñ hoc in.vi.

EAilt enim Calixtus pa⸗ caſibus.non eni ſem /
/pa. per cogit᷑ quis inſcri⸗
Accuſatio ſemper fiat in ſcriptis. bere vt in leuibus cri⸗

minibus.ff. de accuſ.
leuia.⁊ in crimine abi
M geatus. C. de abigeis
lI.vna.⁊ in caſu vbi mulier accuſatur.xv.q/iij.de crimine.⁊ ſʒ quoſdã in cri
mine apoſtaſie:⁊ vbi chꝛiſtianus iudeam duxiſſe accuſat᷑.C.de apoſta.apo
ſtararum.C. de indeis ne quis.vbi maritus accuſat vxoꝛeʒ iure mariti.iuij.
q.iiij.S.ſi maritus.C.de adul.q;uis.⁊.l.iure.io.hoc falſum eſt ſm ius cano
nicũ.vt ẽ de ꝓcu.tue fraternitatis. Item qñ officiũ denunciat crimen ali
cuinus.C.de accu.ea que.iiij.q.iiij.Oaliquando.b.Et cũ crimen in modũ ex
ceptionis ꝓponit᷑ ſm ꝙ diſtinguit᷑ er de accu.ſuꝑ his. Nunc videndũ ꝗd
iuris ſit circa ſingulos modos agendi.Denunciationẽ pᷣcedet admonitio.
alias remouet᷑ denuncians a denunciatione.vt ẽ de accu.ſuper bis.⁊.c.ſi
quis eps.⁊.ij.q.vij.accuſatio.⁊.c.ſi quis erga.Iteʒ criminoſi: infames:ini
mici:poſſunt a denunciatõne repelli.vt.iij.q.vij.qui ſine peccato.⁊.c.poſtu
latus.⁊.xxxv.q.vi.epᷣs in ſynodo.⁊ er de ieſti.cog.pᷣterea.ex᷑ de accuſ. cum
opoꝛteat.⁊ dictum c.S.e.q.i.ſi peccauerit.⁊ ex.e.qualiter.Pena ſic conuicti
modica eſt:qꝛ dʒ penitere de crmine.⁊ credo eũ non eſſe remouendum ab
oꝛdine vel dignitate:niſi delicti qualitas aliud requirat.vt in ſimonia: ſeu
ſcandalũ inde oꝛiret᷑.ex de no.ope.nunc.c.cũ ex iniuncto.ſi aũt in modum
inqſitionis ſilr inſcriptio non eſt neceſſaria ⁊ põt ꝓcedi ſine ipſo qui impe
trauit inqſitionẽ ſicut ⁊ eũ ipſo.ſed fama dʒ pcedere non ſemel ſʒ ſepius et
apud bonos ⁊ graues.yt ex de accu.qualiter.⁊.c.cũ opoꝛteat.⁊ de ſimo.lʒ.
itari ẽt dʒ infamatus:vt audiatur eius exceptio.pt eiſdẽ᷑.c.⁊.ex de ſen:⁊
re iudi cũ.i.?.a.⁊ in huius caſu pñt teſtes recipi lit.nõ ↄte.vt ex.vt lit.non
ↄte.qm̃ frequent᷑.S.iij. Pena huius ralis eſt: pᷣlati ſunt ab adminiſtratioe
remouẽdi:mino:es ſũt bñficio puandi.ex.e.qualiter.⁊ de ſimo.dilectus.ſʒ
ſi in modũ exceptiõig obijcit᷑ crimẽ.diſtigue.vt ex.e.ſuꝑ hbis.⁊ er de oꝛ cog.
cũ dilectus.⁊ dʒ ecẽ pñs.ex.e.qliter.⁊ in huius cãan laici boe fame admittũt᷑
q ii

Lauſa.

ſecundũ.h. dies eſt aſſignanda:qꝛ non lʒ vagari cum diſerimine alte 4

ad agendum excipiendum ⁊ teſtificandũ.ex de teſti.tã litteris xxiij.di.illꝰ
Sed cum crimen obiſcit᷑ in modũ accuſationis ſemꝑ eſt neceſſaria inſcri⸗
ptio. vt. ſ.e. libelloꝝ. fallit in.vi.caſbus.s. notatis.⁊ in ſeptimo ſm quoſdaʒ
cum officialis accuſat. C.de accu.ea q́ᷓ. In hoc caſu pena eſt depoſuio.yt·S
q-latoꝛ.= e de ſimo.dilectus. ͦðMU

x.
Petert atoꝛũ . nec
R. ſente. C. de pe
nis. ne diu. Z. ſed illꝰ
ſpale eſt in dilapida/
toꝛe:ſic.S.e.q.vi.ꝭ. ſũt
nulli. 2òòðM
b ¶Quibuſlibet. ſ. y.
q.ij.relatũ.ſed õ.v.q.
vlt. epiphanium.
c lan cnnel in
aicijs.xxxij .q·i.
dixit.⁊. xxxx.q.vi·c.i.
ſed h:iij q.ix. abſens.
libellus tñ in abſẽtia
rei pꝛoponitur.ff. de
adul.miles.5. ſexagin
ta.hoc verum eſt niſi
abſens fit per ↄtuma
ciam.vt.iij.q.ix.decexr
nimus. C. 5 accn. l. vl.
(Diſauis po⸗
Mnitur. C. de ac/
Lu.l. vlt. 4
e ¶ Vinculum inſcri
ptiõis.i.obliget ſe ad
talionem.
¶ Bignitatis.qꝛ pa
ri iure cenſentur accu

ſatoꝛ ⁊ accuſatus.iij.
q.ix.c.vlii.C.de exhi.

ree.l. vlt.iñ ratio digni

tatis in hoc habet ꝙ
minus punit᷑ conſtiltu

tus in dignitate i ali
xxiiij.q.i.qui ↄtra.⁊? c

„*

iſquis.
3 Wimtlitudo. niſ
in caſibus exceptis.⸗
r ſcripta. ab/
lens.põt eniʒ li⸗
bellus dari abſẽte ac
cuſato.vt.v.q.vi.epi/⸗
phanium. C. de exhi.
reis.l.ij.⁊ etiaʒ die fe
riato.vt.ff.de adulte.
miles. 5. ſexagita. puſ
tñ denunciabit enʒ ac
cuſatoꝛ:quem vult ac
cuſare.alias nõ audi
etur:vt.ff.de adul.de/⸗
nunciaſſe.?. C. de ac/⸗
cn.abſentem. deinde
det libellũ indici.inðx
tñ non pꝛius libellum
recipiat quã iſcriptio
ſit facta.⁊ fideiuſſoꝛẽ
dederit de lite ꝓſeq̃n
da.C.ad turpill.l.i.et

C.·qui accn.non po

*
4

Hæcs atoꝛumperſone nunqᷓ recipi

unn ſine ſcripto nec abſente eo qué
accuſare voluerint:quibuſlibetꝰ accuſa
re permittitur codi.li.iiij.ti.de pꝛobatio
ECiant cuncti accuſatoꝛes eam rem
ſe debere inferre in publicam noti⸗
onem:que munita ſit teſtibus idoneis:
vel inſtructa apertiſſimis documentis:
vel indicijs ad pꝛobationẽ idoneis: vel
indubitatis ⁊ luce clarioꝛibus expedita
Item euticianus papaĩʒa.
Accuſatio ſemp debet fieri in ſcriptis.
AVMiſquisꝰille eſt qui erimen inten⸗
dit in iudicium veniat nomen rei
iudicet:vinculuminſcriptionis arripiat
cuſtodie ſimilitudinez. habita tamen di
giitatis eſtimatione patiatur:nec impu
nitam ſibi nouerit licentiam mentiendi:
cum calumniantes ad vindictaʒ poſcat
ſimilitndosſupplicij. Qui vero ad ſoꝛii
legos magoſqʒ concurrunt nullatenus
ad accuſationeʒ ſunt admittẽdi. Itẽ
ſixtus papa. De eodem.
2 Ui crimen obijcit:ſcribat ſe ꝓba⸗
turum:⁊ qui nõ pꝛobauerit quod
obiecit penam:quaʒ intulerit ipſe patia
tur. ed ſtephanus papa contravi
detur ſcribere dicens. De eodem-.

trer ſcripta nullius accuſatio ſuſcipi
atur:ſed pꝛopꝛia voce ſi legitima et

cõdigna accuſatoꝛis perſona fuerit ꝑꝛe
ſente videlicet eo quem accu ſare deſide
rat.quia nulluſ abſensꝰaccuſare poteſt

nec ab aliquo accuſari.Sed calixtuſ pa

7

pa pꝛecepit vt accuſatoꝛ pᷣſente eo queʒ

accuſat in ſcriptis iudici accuſationen
offerat:⁊ pꝛopꝛia voce lineras ſue acen

ſationis legat. Stephanus autem ꝓ
bet ne abſens aliquem per epiſtolaʒ
cuſare audeat. & Que vero ſit foꝛma
accuſationis:quis modus concipiendo
rum libelloꝛum:paulus in digeſtoꝛuʒ li
bꝛo de publicis iudicijs ⁊ ti.de cemn
onibus ⁊ inſcriptionibus oſtendit dicẽſ
uibelloꝛum inſcriptionis conceptio
talis eſt. Conſul a dies apud illum pꝛe⸗

toꝛem vel conſuleʒ:lucius ticius pꝛofeſ

ſus ẽ ſe meniam lege iulia de adulterijs

ſ.l.iij. poſtmodũ vocandus eſt reus ſecundũ legeʒ. C. de

rius:vt.ff.de iniur.l.pꝛetoꝛ. Jo.iñ dicit quod nõ alind tenetur dicere
teſtis quã accuſatoꝛ ꝓpoſuii:q; non aliud indicandũ ẽ quã in libello
beſtn fit. ar.ex de cã poſ.cum ſuper electionebbdbdb.
m ¶ Se pꝛofeſſum.i.ſe velle ꝓſequi accuſationem ⁊ ſubiturum talio

Y nem ſi non pꝛo
bauerit.
ream deferre:quod dicat eam cuʒ gaio n ¶. Sed ſi alis
ſeio*in ciuitate illa in domo illius in mẽ id eſt eodẽ mo⸗
ſe illo conſulibus illis commiſiſe adul⸗ ddeſt ꝓceden⸗
terium. Atiqʒ enim ⁊ locus deſignãduſ duʒ:ſ alind eri
eſt in quo adulterium commiſſum eſt:?2-— l
perſona cum qua admiſſum dicitur et fiat elapiobien
menſs. hoc enim lege iulia publicoꝛum mo vt Cyt n,
iudicioꝛum cauetur ⁊ generaliter pꝛeci⸗ tra cer.tẽp.lyl.
pitur omnibus:qui aliquem reum defe p . Didebim⸗
runt:neqʒ autem diemineq hoꝛam in⸗ ffad turpil lin
uitus compꝛehendat. .Quod ſilibel ſenatus ylt.

li inſcriptionum legitime oꝛdinati nõ fu

erint:rei nomen aboletur: et ex integro
repetendi reum poteſtas fiet. Item fub

feſſummeſſe:vel alius pꝛo eo ſi litteras

ſcribere debebit is qui dat libelluʒ ſe ꝓ

neſciat. Sed ſi aliud aliqð crimen obij Is ſit reſtituen
ciat veluti quod domum ſuam pꝛebuit dus: ſed ſupꝛa
vt ſtupꝛuʒ materfamilias pateretur: qd an ennag
adulterum depᷣhenſum dimiſerit quod listns rani s
pꝛeciuʒ pꝛo comperto ſtupꝛo acceperit vocandus. Eſt
⁊ ſi quid ſimile:idipſum in libello com⸗ aut regnlare ꝙ
pꝛehendenduʒ erit. Si accuſatoꝛ deceſ Ppoliat ab alio
ſerit aliaue canſa eum impedierit: quuo iudice ylet
minus accuſare poſſit:⁊ ſi quid ſimile ? ſi a iudice ẽ ſpo
nomen rei aboletur poſtulante reo. latus ſine oꝛdi
, ne iuriſ.ſemper
Idqʒ ⁊ lege iul.de vi ⁊ ſenatus conſul-⸗ ſtatim eſt neſti⸗
to cautum eſt:ita vt liceat alij ex interro tendus nõ ob
repetere reum:ſed intra quod tempis ſtante exceptio
videbimusꝰ:⁊ vtiqʒ.xxx.dies vtiles ob ne alicuius cri⸗
D. Aigcam epiſcopus? Donicc incituti
a pꝛopꝛia ſede deie/ ſſpo in literl
qus eſt petit reſtitni Zc. itẽ cũ gs. el
Wpoſt reſtitutioneʒ in viq iij deniqz.
Aucitur in cauſazʒ: in Fallit in caſib⸗
ducias poſtulat.tan bic notatis. In
em ad eius accuſa truſio vt ſ.. F.
lonem pꝛocedit qui Ped boc ſpa⸗
jctin infames ⁊ tres relio iij q. ij qꝛ ea. ſ
gioſi accuſatoꝛes:teſtes de domo ſuap bogdie bhoc non
ducunt ⁊ alios ſibi inimicos extra ſuuam tenet:qꝛ non eſt
pꝛouinciax:reus criminoſo iudici offer ſpoliandus ali
tur ab vno tantum audiendus ⁊ iudica quis niſi pbata
dus.quidam de accuſatoꝛibuſ⁊ teſtibꝰ ſuniene rt
abſentes:per epiſtolam illum accuſare deſne kei
⁊ in eum teſtificari contendunt:cuʒ mul tas:vt ij.q·x. ſn
ta capitula ei obijcerentur:in pꝛimo ac⸗ per cã.infamia
⁊ criminis eui⸗
dentia. vt.ij.q·

v.pꝛeſbyter. ⁊.qi.ſcelus.⁊ c.manifeſta. Item crimẽ ſimonie er de ſi/

agipd an ſpolia⸗

exhi.reis.l.ij.? nomen eius recipietur inter nomia reoꝝ.⁊ hoc fit cum lis ẽ
ↄteſtata.ff.de adul.ſi maritus.ꝭ.pꝛeſcriptionis.⁊.ff.de iure fiſci.fiſcus. Et
pꝛius habebit inducias.xx.dieꝝ ad deliberandũ non triũ tm vt quidaʒ di
cunt.vr.ff.de pub.iudi.inter.habebit etiam inducias.xxx.dieꝝ ad compo⸗/
nendos meſtos penates.vt.C. de exhi.reis.l.ij.ſecundũ.canones tñ nõ vi⸗
detur ꝙ neceſſaria ſii denunciatio vel talis ſolennitas.vt extra de accuſa.

icet. in fine.
i E Eibelloꝝ.conſul ⁊ dies.inſtitute accuſationis qꝛ de die cõmiſſi crimis
loquitur.nã conſul ⁊ dies ſunt pᷣponendi.hodie pᷣmo poni iperatoꝛis no
men poſtea conſulis:poſtea inditio:poſtea menſis ⁊ dies:in aut᷑. vt pꝛepo
natur imperatoꝛis nomen.coll.v.
ſꝛ I HBaio ſeio:ideo nomen exponit᷑ vt ſm qualitatem perſone puniat᷑ ma

gis vel minus.Sed quid ſi ignoꝛat᷑ que ſit illa perſona.videt᷑ ꝙ nibilomi/

ne iſ um accuſare poſſit:vt.v.q.i.caij.
IAHeque autẽ diem. cõmiſſi criminis.ſed nõ concepti libelli: vt.ẽ. diximꝰ
penitus Sriũ eſt in cinilibus actionibus.xt.ff. de edẽdo.l.i.5.diẽ anteʒ. a te
ſtibus aũt queritur dies.pt.iij.qix.nihilominus.⁊.xxxv.q.vi.de parẽtela.

de boc plene dicemus.j.iiij.q·iij.in teſtibus.⁊ etiaʒ dicent in qua ꝑte domꝰ⸗

mo.aecuſatũ.⁊.c.tanta.Cõtumacia.vt.iij.qix.decernimus. Scãda
lum.vt.iij.q:vi.hoc quippe.voꝛnicatio.ex de diuoꝛ.ſignificaſti.Iteʒ

cũ reus eſt abſens.ex de offiiud.dele.cõſultationibus.Cũ incõtinẽ/
ti deiecit.ex de reſti.ſpo.olim. Item cũ ſpoliatio eſt ꝓbata in moduʒ

exceptionis.er̃ de oꝛcog cũ dilectus. Itẽ ſin quoſdam cũ incõtinen
ti ſpoliatoꝛ vult ꝓbare exceptionẽ.ex de reſti. ſt po. litteras.ff. ad exhi⸗
bendũ.l.iij.S.ibidẽ. Itẽ cũ a muliere obiſcit̃ ſeuitia viri.vt ex de reſt.
ſpo.ex tranſmiſſa. Itẽ in caſu quẽ bẽs ex ð diuoꝛ.gaudemꝰ.in fi. Itł
exceptio rei iudi.ij.q/vi.S. diffinitiua. Item exceptio iuriſinrandi veł
pacti ſᷣim quoſdã.yvt ex de reſti.ſpo.accepta.Itẽ ſi ſub cõditione pol⸗
ſedit.ex de reſti.ſpo.olim cãm. Itẽ ſi ex ga vel pcario poſſedit.jx

iij.qꝛ cognonimus.? er de exceſ pla.cũ ad quoꝛũdam. Item ſi poſſe-

dit vt colonus.ff.de vi ⁊ vi ar.cuʒ fundũ. Hoc aũt ſcias ꝙ quatiuoꝛ
ſunt auxilia ꝓdita ꝑ que petit᷑ reſtitutio.actio interdictuʒ. ↄditio ex
canone.iudicis officiũ.Actiõe petit᷑ reſtitutio.vt actione ꝙ me ca. da
tur reſtitutio õ quẽlibet poſſeſſoꝛẽ.ff.qð me.cã.l.metum.ꝭ.poleti. Itẽ
actione de dolo petitur reſtitutio.⁊ per illã nõ fit reſtitio ð illũ q do

lum fecit. ff. de dolo.l.ſi plures. Item ꝑ ĩterdictum reſtimutio dat atra

S =☛ — =
= S= = =

Ay

123
1.

onuentiona
9 in conuen
n. ſecus in c. n
m. ſec
B aannnam unt reuoca
ig. act. non e ten .
lnel iam vltra
al nt etiam
r ranelilne eo loco
d ſedem in fine Hri ranh
eend ſſeſſoꝛe .
ulre⸗ luaß naar Ren per i
ſern ſtitutic ann
nereand Zoe reint
Ulum ſolum q enexeen eda
uun ndition Atan
co neme
er de ap. bo
vt e

P
. „
.
ici
*2

III

ua agaitu Ot 99 1
de
ſuam

* ſi
initate. f
LCLaptiui iquid
5 im per Eime vel
an eO tgennneeſ bo
4 um. j. a deie
xpoliatis vel blet ere qnadrupin
expolia da teſt ag in qua lũ.
a ſüt oĩa dalrdrenoc⸗ oren niingi
— „ £ *7 . n 1 i. *
— a aa d, . alerg. pay ſe rnerudt ori
ſatio in 5 vt ſup ſed ſci neridd ob tri lui agi
mũ accu ꝛimum Barddi uber⸗ quunf 7 0 3 nez poſſe in qua-
es deſiciant: dern Zarndenl Nõẽë ritren Gtio ee
elibet pol . nſatore vertitu danda iduci qꝛ bonia opo i tpe tr qrẽſ dru re.ff. q xcè
guel yt xyi · cul⸗ ſatoꝛeʒ ſtitutio ido de ĩ oſt 1 a 5 nos of tnosit ire: q reſtutue ſi cum e
Pren t. M aaanez e Secunce cna poſt ulat: ppꝑ q : vt libe ſſat circu ꝑdat tus cauſa. ſi iij.
ſi peraopil ueritu liatis. tantun ſlibet con⸗ Eti mann de olꝰnõe fidelib⸗ o ſa ione. lo. ⁊ tune
ig ẽt poliat tionẽ ibu o mẽ tẽti im diabo e q̊s ex i ſeruiti “G pt ut dolo po
. t.ff. oſt rei cauſame quo Qua onis oꝛet dẽtio lerit. 19 z ad bienn ui do⸗
ſita.⸗ vt. an p ionẽ ad LTertio ſad Edeun 8 ar ſinene lat⸗ vſq; eniri qᷣ C.
depo .li. g tionẽ Ter ide. Q cti ad me de llos qs ar rel ine ꝛdie aple colmenitnit pt.
ſiti. l. i oca ſint. eder iun i q ei miliareſ ĩoꝛ lat ⁊ teſt mitti er⸗
depo 7. ff. ð y V de ſi int conc itime cõ Qui maxie i Fyfar ri 71020 rpe com ſed p .
„elt en . ſint c - itim . C— 7 8 ei95 ſaera lo ite — ib⸗ lum l. vlt. ni
api ar li ced vtriqʒ 7 nõ legi⸗ tendi. int p⸗ uatoꝛi os qs! ꝓpp ſuis pᷣci edolo. ſt conuent
en ſiumv fames dmit tox ſin eda u dico eos? ſieni htqe ſuis infa de Ronein kaerl ve
· an in ſinta accuſa diẽ res di⸗ luit. ip edũ ut. ⁊ in petuo ein er⸗
e nzulli eri⸗ to: an tionem oac ſit audie ſtitui vo Acomech ſumt b au action um per
lato t om oxr ſit ai ſit ꝓ ſtitui ccata co igz dim al 0 ria d ad eu lecit
b I .a ſpoliato occuſa ſtes de de anig ren ien 2 uli pec⸗ delẽt a t colleg iſmnatic nenirvelſt dolo de
vel genersli o:an teſ linimico amanlaeus iit⸗ dolanoboen fuerit Lſciſn z9. e nvel do enz P-.
e 20 ſit au na latiõibꝰ ſtro nag l! t p uenit. x 69 lo.
reyel cum ſit 1 cendiv n extra p· o:an in ficit me obla⸗ ſt ex ve axerit: Ecce inqͥ freſ Rirelre feocvoi⸗
a nul e yt. .e. du Sexto a Septimo ar miicn eps ui at ſe ſubtrax. bit. Ec itare freſ qu iret: vt. ff. l. eate⸗
C 0 P tü oſe ba dũ hi la enir 2. t
inermi tet. , C . dus. 35 cum re O tan Mo ilio Vro 8 E6 eioen ſe ſo . eredem Luz 31
ij.opoꝛ ri acendans quẽ b vn C Lilio cerdo q ioci fratxy iſidi in he dolo. o⸗
q · ij Bullnz e 4 ius ſnia ran al dus. ſitẽ vo quã ſa i bonu⸗ J. nu qᷣ frib? i nus. ⁊.l. dol aret do⸗
o fu iu tauo:a candus bñtẽ qu na bon tat iv 1 c fr cifi nu uip violẽ
men. p liati ſᷣʒ litia. ¶ dus ve el te jõis exhib P . Alivo . ut qͤ . a. Dñʒ it: qꝛ c metum con⸗
it ſpolial⸗ d t audien es vel tiõis ex mo vnũ. hũt:aut ꝗ Tifra oſequũ lum. me tur con
erũt ec illuc ſit au uſatoꝛ ſtificat ieteſin fv btra onũt. ſuis ꝑſeq iatuz ſam vide c cano⸗
bevel nee teſt an gecuis vel te eficiẽte C Un tio ſu 08 P ibus ni vo cruci tian iiter poſſichens
nec alin⸗ pote . no: ſ. tiõis io:an d Intia. in ut laqo rdoti nu vͤ “ 7pa. ditione tpoſſic .
nec alt ſpolia⸗ cẽ accuſa Decio:a d ſeq̃̊n tionẽ in as al i ſacerdot mag éfabian nt quilibe iriarg.
dale en. * it. C ittẽdi a⸗ ccuſa it qͥ eũ latn dfen Itẽ f⸗ ifern ne qr conuen iudi.
e EN: dmittẽi at a l. gu ruci tit. C lünia be oſſit 1 Or ud
hinu turis. 7. irnʒ caplo accuſa uſlibz dã crux tqᷣ vi obꝛiu ? ſacerde 7P3 tra de e
Gbur us. Sed ns s decio:an E vertere ſtutio qbu ꝓbatur Rnin⸗ cẽ 4op d hoc pe ſũmo : 1 p⸗ quia iẽs.⁊ ext enit.
unke; . teſt eũ de u⸗ A It auc pa. Ex da. B E nit vo itias remou laboꝛã empt.7 per ccele⸗
nln gine illo gec lit multz au al;pa. ran oꝛdiauit v⸗ ſtitia dotio itati ein yt lit pell.
ingn nane illo ij. cũ ſ. Ait eni g ſut reiteg fſ vel a oꝛo it vt iiuſt vſacer lami extra a de ap x/
glki ſare vt. . Px. C lech oi⸗ polia bla tio füg ſcidat 21/8 7 lüniavel ſia. e. tra de relt⸗
Daiciens T· C. P. E eie . beexy ꝗ eis a do öes ab 2 20 b . calnn 00 ne mem de rer .
enri eccleſie s inter „ Jele ſuis reb oĩa q̃ eis boc ſiptöes rat᷑:opp : ſz ei qͥ ſ.illũ vo bon 5 extra de
tbti⸗ eum re alijſ Piſcopis ſ eiectis o Puſq̈ HD Ren Pbeat: iͦ feraf. idat ꝛeſſuz „arg. c
nc alios acta Wi s ſedibeiect Rpute t. boſuceu no pbes toꝛin fe bſcid⸗ ſepe. arg.
innoſſe alios iuclieet ℳ ꝛijs ſe ſtegräda ici põ ti locũ k adiu iũ facit ꝗ is. 0. t dolo do⸗
