ſi ieiuni debemus accipere.

Iquido apparet qñ pᷣmo accepert
diſcipuli coꝛpus ⁊ ſãguinẽ dñi non

eos accepiſſe ieiunos.nũqͥd tñ ꝓptereaꝰ
calüniandũ eſt vniuerſe eccleſie:ꝙ a ie
iunis ſemꝑ accipitur. Ex hoc eni placuit
ſpiritui ſancto vt in honoꝛe tanti ſacra⸗
menti pꝛius in os chꝛiſtiani dominicum
coꝛpus intraret quam ceteri cibi. NHam
ideo per vniuerſuʒ oꝛbeʒ mos iſte ſerua
turf. Neqʒ enim quia poſt cibos dñs de
dit: eohiere pꝛanſi aut cenati frẽs ad
illud ſactẽ̃m accipiendum conuenire de
bent: aut ſicut faciebãt quos apoſtolus
redarguit ⁊ emendat:mẽſis ſuis iſta mi⸗
ſcere. Nanque ſaluatoꝛ quo vehemen
tius cõmendaret myſterij illius altitu⸗
dinem:vltimuʒ hoc voluit infigere coꝛ
dibus ⁊ memoꝛie diſcipuloꝛum a quibꝰ
erat ad paſſonem digreſſurus'. ⁊ iõ nõ
pꝛecepit quo deinceps oꝛdine ſumeret᷑:
vt apoſtolis per quos eccleſias diſpoſi
turus erat ſeruaret hunc locum.nam ſi
oc illo monuiſſet vt poſt alios ciboſ ſe⸗
per reciperetur:credo ꝙ eum moꝛez ne
mo mutaſſer. Cum vero ait apoſtolus
de hoc ſacramento loquẽſ:ꝓpter quod
fratres cum veneritis ad manducãduʒꝰ
inniceʒ expectate:ſi quis eſurit domi mã
ducet:vt non ad iudicium conueniatis
ſtatim ſubtexuit que ad eiuſdem ſacra⸗
menti oꝛdinem pertinẽt ſcilicet quomõ

ieiuni ⁊c.Cetera ãt cũ venero oꝛdiabo.

tione. l.
n Uchꝛiſto.

oblata.i.
coꝛpus xpᷣi ob⸗

latum eſt in ara
exucis.

xXBflerimnſ.

ꝗtidie offerẽdo

y Et vnaé i.
vniꝰ paſſionis

repſentatio nõ
multaꝝ ſicut di
cit᷑ vna fides.

mutabile ⁊ ꝑpe

coꝛpus. v! ppe⸗
tua eẽt redeptio

nis oblatio:ga
huic aliud ſacri

ficiũ ñ ſuccedit:
vt ſacriſicijs le⸗
galibus ꝗbuſ ſa
crificium no.ꝛe/

ſta. ſucceſſit. q.

d. iſtud ñ mutat᷑

qꝛ idẽ eſt quod

fuit:⁊ iõ ipſum

Da

Plenus.·qꝛ
i qualibʒ ꝑte eſt
totꝰ.ſ.e.ubi ꝑſẽ.
2 Dnum. i.

vna foꝛma ofe⸗

ctum ⁊ tñ plura
ſunt ſacrificia.

2 Ille yt. 5.

a . Hoſtiaz. ſ.
ſeipſũ.vñ v̈ſus.
Rex ſedet in ce/
na tur ba cinctꝰ
duodema. Se
tenet i manib? ſe
cibat ipſe cibuſ.
b ¶ Cõſumi ⁊

ideo ipſũ ſemꝑ

idipſum.b.
c ¶ Hoc .n. faci
te. dicũt gdã ꝙ
ꝓ bec verba do⸗
minꝰ apoſtolos
oꝛdinauit: hoc
facite ⁊c.
d IJado.· ꝓ-
prerea. nõ
ergo ois chꝛiſti
actio nůg eſt le⸗
ctio.j.diſ.iiij. ꝓ/
paie.xilij.·x · di
xit.
e¶ Calũnian-
dũ eſt.i.calum/
nia ẽ iponenda.
¶ Seruat᷑ nũ⸗
gd gs cõficeret
pꝛãſus.b.dꝙ ñ
lʒ ſecus dicat in

glijs ſacramentis. B. vero dicit contra ⁊ ego:licet fieri nõ debeat:qꝛ

—

vt hic colligitur nõ eſt ieiunium de ſubſtantia alias nõ ↄleciſſet dũs.
gãq; ſalnatoꝛ. nõ red dũ bic rõ qᷓre poſt cenã xpᷣs ſuũ coꝛpꝰde
dit:ſʒ im quare poſt oĩa.i.vliimo loco.ſi ergo queris qre poſt cena coꝛ
p⸗ ſuũ ⁊ ſaguineʒ xpᷣs dederit:· Rñ.iõ cenatus dñs cenatis diſcipulis
coꝛpus ſuũ tradidit vt ĩ hoc ſacꝛo cõſũmationẽ oĩum ſacꝛoꝝ veteris

P
1

Pliima

gboeſt
ſatiopo
ſdelelan
Nhiſa
uiſti.
(Dutea
Geridie

ous ſert

ntat xxy
ſan
1
A
6,Do
a
ctilo cet
Ui Inn
debisan
ronin
CO
CA
kegionnn

1
ſiffe
iconp⸗
panmis
nan
vſage
hen
yerbo
effcaci
gexnit
Ultoig
hoeſee
ſe
Parere
Ccuid
qpar⸗
in e⸗
inqnn
daſſn
llape
icn
ſubſt
ſigne
lgtee
oſtece
g

△
edemenragn paſchaliſ us an moͦducanerotæ cetero mõſtraret. in conſecratione ſuperueniente. zis
i Infigere. n æ pacta noniſſima ⁊c. C. de. pac.pacta. ar. contra. öõ. o. Jam coꝛpns.i Bitr gentess.
üen tigere. n 7 pacta noniſt Pe ta. tra. 8. coꝛpus.i.coꝛpus xpᷣi trãſit accedente L
Uiei depr di i. Pꝛineſpin ver pꝛimo vi docet tulliꝰ ĩ reiboꝛicis. validioꝛa crationem non ſit iamibt hrglec verum i Tenagt n voſt conſe⸗
lein ar.· n pꝛin. nſine eẽ ꝓponenda·illud eni ꝓcedit qð noniſſime fit.ff. p Similitudinem.id eſt tantum ſignifſiat.
li Blgrelfur⸗⸗ quis anie conduxrt. . Hoꝛlis i repꝛeſentationis moꝛtis ſue paſſioni²svü
quoniaʒ ipſe di . dE. Slinilimnainez i.
N xit. vos oes fu⸗/ H,,. . . 3 lub qua later coꝛ
Kut gietis æ ego vi · Abi datintelligi: qꝛ multum erat vt epi coꝛepus meu. æ ante verba chꝛiſti calix ppus xp̃i moꝛuũ ꝓpno
edln dam immolari ſtola totũ illis agendi oꝛdinẽ inſinuaret vini ⁊ aque plenus:vbi verba chꝛiſti o⸗ pil. ad ſimilitudinẽ cn
i pꝛo vobiul. quod vniuerſa per oꝛbẽ ſeruat eccleſa prerata fuerut ibi ſanguis efficitur: qͥ pte ius v nos ꝓ ipſo moꝛi
n le ¶ Sernaret. ab ipſo H nulla oꝛarũs b redemit ergo vide quã potens eſiſer eenns ſall ipetie.
Nedi aabͤconon⸗ Dilerſitate variat᷑. Item ambꝛo. inli mo chꝛiſti vniuerſatcõuertere.deinde ip loꝛe ſed repreſätanise.
mncfinnn determiatepor bꝛo de ſacramẽtis. Ante conſecratio ſe chꝛiſtus teſtificatur ꝙ coꝛpus ſumm ?æ¶ t Aninuerſa.i. vinũ
i Rammo pr.rri⸗ neze panis: ſʒ vbis in eius coꝛpꝰ mutat᷑. ſanguinẽ ſuum accipiamus: de cuius fi⸗ 7 aquam.
Ain aup heepe nyl⸗ Anis eſt in altarie vſitatus ante ve ge ⁊ teſtificatione dubitare nõ debemꝰ. neſt panio q
i ij.q. ij. quoſ de⸗. ba ſacramẽtoꝛu: vbi acceſſit cõſecra C. Ité. M coꝛpus ſed anime ſubſtã vagllit. i. nõ ĩcoꝛ⸗
ni ffde tel. queſtũ tio:de pane'fit caro xpᷣi. hoc igit᷑ afrrnaz tiaʒ fulcit panis vite etene. Hn teletn ae cibi
nun rij·v. con mus: quomodo auteʒ põt quod panis LBOn iſie panis eſt'qui vadit in co: murrel n le n.
lurſung nluiſti. Exẽ coꝛpus rp̃ᷣi:cõſecratio auteʒ quibꝰꝰ vᷣ⸗ ppus ſed panis vite eterne:qui ani ſtomachü ſicut ille ci ·
lap fanei utaſſet. 2 cuiꝰ ſa 9 7 17 = —— 3 achũ ſicut ille ci
nſte Sentoſtslitg bis ⁊ cuiꝰ ſermonibꝰ eſt domini ieſu.nia me noſtre ſubſtantiaʒ fulcit. Iſte panis bus coꝛpoꝛalis. vel ñ
Nicin bonns ſern? nj Per reliqua omnia qin ſuperioꝛibꝰ a ſaa quotidianꝰ ẽ accipe quotidieĩ quod qu trãſit in ſuſtẽtationezʒ
litae mutat xxviij . q. Eerdote dicũtur laus deo defert oꝛatio- tidie tibi pꝛoſit. ſic viue:vt quotidie me coꝛpoꝛis ſicut ille:n.
ünci j ſic enimn. ne petit ꝓp populo ꝓ regibus ꝓ ceteris. rearis accipere. ¶ Itẽ Augul.ũĩ epiſto de ncele voto: deiſ.
ln mi Aid mãdn· Abi aulẽ ſacrificiu cõſicit᷑ iã nõ ſuis ſer⸗ la ad hiereneun. è Pecieltfiuene zace.
tng cadũ cop/ dñi.· monib' ſacerdoſſſʒ vti᷑ ſermoniboxpier Etiaz im carnẽ chꝛiſti eſt panis viuns: in coꝛpus ſʒ nügc ibe⸗
din C. alten Soinonze chꝛiſti hoc conficitur. ſacr̃mꝰ Hꝛiſtus panis eſt de quo qui mäa⸗ eſt ſacꝛʒ nõ:qꝛ deſinit
iſtacr eir ill cetera ꝑt Auis ſermo/ xpᷣi hic quo“ facta ſunt oĩa: ducat vinit in eternuʒ:de quo ipſe- ibieſſe coꝛpus xpi.?·
ſriice bl. Inſinnaret. iuſſit dominus ⁊ facta ſũt celũ ⁊ terra met dixit:⁊ pãiſ quẽ ego dabo caro meaa tãdiuẽ ibi ſacramẽtũ
Cuet de bis que doe mMare. Aides ergo quomodo operatoꝛi eſt pꝛo mũdi vira ⁊c.determiat quomo Jaan Ecoꝛpus chꝛi/
feum ant oꝛdinari. us ſit ſermo xpᷣi: ſi ergo tata vis eſt in ſer o ſit panis nõ ſolum ſᷣm verbum quo a lec angain Boc fit
ſtunt ¶ꝛdinatũ. mone domini ieſu: vt inciperet eẽ quod viuũt omnia:ſed ſecundũ carnem aſſũ⸗ Peeda pgula nelcie⸗
rrt Hõ nace Aant magis oper atoꝛiꝰ eſt:vt prtam pꝛo mundi vita:humana enim ca licet ñ ſit lacramẽtů
uen Sarr . int que erantꝰ ⁊ in aliud cõmutent᷑:⁊ ſi ro que erat peccato moꝛtua carn mun⸗ ciũeſt ĩ coꝛpe ſi tñ euo-
ain e nii al QAuod erat panis ante cõſecrationẽ iam de vnitaꝰ incoꝛpoꝛata vnũ cum illa effe merit:cũ veneranõeẽ
* ari. In (oꝛpus rpᷣi eſt poſt cõſecrationẽ: qꝛ ſer? cca viuunt de ſpiritu eius ſicut vnuʒ coꝛ Suadũ:qꝛ ſacꝛm fuit.
R pꝛima pte dicit o chꝛiſti creaturaʒ mutat: ⁊ ſic ex pune pus de ſuo ſpiritu. qui vero ñ eſt de co-ꝛ x. Quotidie.s. e. di.
gſeniſi ad plation? fit coꝛpus chꝛiſti: ⁊ vinũ cum aqua in ca poꝛe chꝛiſti non viuit de ſpiritu chꝛiſti. Auotidie. c.c. ſi quoti⸗/
*1 illiu ſoꝛme boe lice mixtuʒ fit ſaguis cõſecratione verbi Ideʒ augg. Aeunch⸗ ce ſiſt ſa
nſem 4 ecoꝛpꝰ me æcc. celeſtis.Sed foꝛte dicis ſpeciẽ ſaguinis Quomod vps viſibiliter ĩ ſacramẽtis gicus epe⸗
mri franſeütlcorp' nõ video iz habet ſimilitudinẽ: ſicut eni Piritualiter manducatur ⁊ bibitur. re cõſtituto vel potius
2 ſãgninẽ xp̃i:ꝛ Maerls ſimilitudine; ſumpſiſti: ita eniʒ UVi manducant⁊ bibunt chꝛiſtũ myſtice ſpũalẽ notat
boc ppter illox ſunguinis ſimilitudinẽ bibis: vt nullus ¶ R pitam manducant æ bibunt. Illu ſũptionem. vnde glo.
V rerboꝝ cbꝛifſi Poꝛ20z cruoꝛis ſit: ⁊ pꝛeciũ tamẽ redldem mandnucare eſt refici: illum bibere eſt vi ibi eaide auonciei.
pfüif efficacia: ill.n. Ptionis operet᷑. Didiciſti:qꝛ accipis coꝛ nere.quod in ſacramento viſibiliter ſu⸗ Nneuccede
“ gex nibilo cre Pus xpi. vis ſcire qꝛ verbis celeſtibꝰ co⸗ mitur:in ipſa veritate ſpiritualite bile ad ſuſcipienduz.
tnra õ Ra fſecxrat᷑:accipe que ſũt verba:dicit ſacers ducaturꝰ⁊ bibitur.manducatur chꝛiſtꝰ carnem bᷣm quã
len, worcze ſruna dos e nobis inquit hanc oblationem vinit manducatus:qꝛ reſurrexit occiſus eſt panis hominum.
aimn pane reſpondet aſcripta ratiõabilac. Inde omnia illa nec qñ manducamus partesꝰ de illo fa⸗ æe Carni. xpi ſpiri⸗
N cudu obiertii Euangeliſte ſunt vſqʒ ad id: accipite ſue cimus. ⁊ qꝛ in ſacramẽto ſic fi: ⁊ noꝛüt mali eccleie.
quare nõ ſumi conpus ſiue ſanguinẽ: Inde vba ſũt xpi. fideleſqmodo mãducẽr carnẽ xpᷣi vruſ 2¶ Vnita. p pticipa
n in eadẽ ſomma Accipite ⁊ bibite ex hoc omnes: hic eſt qſqʒ accipit partẽ ſuãꝰ:vnde ipſa gra⸗ nemin ereleſta⸗.
heul in ua ehallins ſanguis meus. vide ſingula. qui pꝛidie tia partes vocat: ppartes: manducatG ? *!; ſieranatgiſ
ii paſſus In ter quà pateretur accepit inquit in ſanctis manet iteger? rot coꝛde tuo:totꝰ erar ſpeii crameto. i
den tia ponit verba manibꝰ? 4 ſecraret᷑ SS ꝛde tuo: tot? erat ſpecie panis vt vini.
Neſet illa ad qᷓ fit tri⸗ id ſt. panem anteqʒ conſecraret pa⸗ apud patrẽ quãdo venit in virginẽ:iple o Yeritate ·i. vera
ſtſdi ſuhltanhnorre⸗ nis el. pb autẽ verba chꝛiſti acceſſerüt mutt illa nec receſſit abillo. quod videtur caro ⁊ ſanguiſ xpᷣi iui
immnn liqua de ſolẽni · (coꝛpꝰ chꝛiſti eſt. deinde audi dicentẽ. ac panis“ eſt:⁊ calix quod etiã oculi renu- ſibiliter manducatur.
r tate eſſe occulte (ipite ⁊ edite ex hoc omnes.hoc eſt eni, cianr:quod autẽ fides poſtulatr inſtru b Panducaturi.
zu⸗ oſtẽdẽs. In qr ⸗ 6 inhct ſumit.
n ta ꝓbat nos in altari accipere veꝝ coꝛpus xpi anctoꝛitate eiuſden nta mellige omnes
ddici ſ¶Sãacramentoꝝ.pluraliter dicit ppter ſpeci ltatt. a i kales pꝛoceſſug. . ss
vtnct Aagammentmmmeg plur ſarr de p er ſecicx pluralitat:: vnũtñ c . Aanducatur. nec mirum quia ſurrexit. occiſus manducatur. ergo om
ſoiliih⸗ g ¶ Be pane.i. panis trãſit in ca pecie eltchalt 5 Pplius moꝛi non poteſt.ſiue manducetur ſiue non. enn⸗
gen õ rnem ⁊ coꝛpus chꝛiſti:? hoc eſt ꝑ co⸗ d Dartes ve diſ cgo berlengarius Z.
ibus.0. dicat: art. e LE Sic fit.i.ſacꝛm ꝑ partes diuidit᷑.ſub quo totũ ⁊ ĩtegrũ xp̃i coꝛpꝰ latet
CMitn⸗ 1S. AAnheranaltendecuia nerba ſunt æ videbitſtis. fé Aanducent. qmia in ſacramento. nd koin E uegn icgep lgter
d Ws em genk ſanglnnemt. antiam panis ⁊ vini in verum coꝛ⸗ NPartem. totum coꝛpus chꝛiſti ſub parte ſpeciei.
t E Sacramentum. dü panis ẽ:nullu ibiſt . bil ſianifi bA Snuam.⁊? ſub illa totum chꝛiſtum.
im cſ tcipit traſire ĩ copui xpi ſtatim ſpẽſ pis incipii nqnttie ennn e. Per bartes. gloꝛificatum quidem coꝛpus aliquam leſonem poſt reſur
iæ eſſe ſacim: ſbil ſignifi pel pais incipit ſignificare coꝛpuſ rectionem poti non oteſt. vj.q.iiij.ſecundum.
4 Bnüt 4 Reim en at nihil ſignificaret:tunc nõ erat ſacramẽtũ nõ m̃ l VInteger. ſi crelis..
“ 1 Lan I Iran ieeeee m¶DPanis eſt.i.ſpecies panis ⁊ ſpecies calicis.
mE D emo l ri i boreia h facit onpy xpiea.ſ. q czauit cücta. n — lenunciant oſtendunt 2 pꝛobant.
in Quo.i. qu o ſtaic acit: iia qrendo ſoluit h. hoc tñẽ ĩpoſſi/ o ρQuod autem.i. ſeld. pPoſtulat. nominibin rtium at
coß bile ꝙ pãais ſit coꝛpꝰ xpᷣi:ſʒ talia verba ad ſanũ ĩtellectũ ſüt itelligãda, tmrc ſanguis chꝛiſſti. vrl f⸗ e vus partium appella
fanice n Que erant. anteq; conſecrarentur. ſed eſſe deſierunt ſintn ſa, c fes ſen Vis ilü rel . ebee es que per partes diniduntur vo
, poraque permirte calcideſint eſſe ira ſubilannis vonis eun pe chꝛiſti.ſed ſignificati myſterio . vt e · hoc eſt.

bP . Poſtular. i g fi eles inſtruuntur debere credere.

Be Lon.

3 ¶ Panis i ſub ſpecie panis latet coꝛpꝰ chꝛiſti ? ſub ſpecie vini ſanguis æ

per ſignificstionem:nam rei veritate vtrunq; ſub vtroque latet.
b . Sacramenta. S.i.q.j. multi ſecularium.

cNRedere.qui credit.diligendo eum ſuper omnia. ſ. ſperando eum fi⸗ 2 G

i darc in pꝛemium ponendo totem ſpem in eo incoꝛꝑat ſibi xpᷣmꝑ ſi⸗

dẽ ⁊ dilectionẽ ⁊ ſb⸗
de pe.di.ij. charitas.·

ꝘÆNRenaſcitur . puta
ꝑ baptiſmũ vel ꝑ eu/
chariſtiã cũ digne ſũit
e ¶ In ſacramẽto ·i.

ſact᷑ali mãducatiõe.

ſed ẽt ĩ ſpuali.nã ficnt
ibaptiſmo iduit᷑ xp̃ᷣs
iterdũ ſacr̃otenꝰ iter⸗
dũ quo ad vite ſcifica
tionẽ pꝛimũ bonoꝝ⁊ꝰ
maloꝝ ẽ cõe. ſecũduʒ
bonoꝝ ⁊ pioꝝ ſʒ ſecũ
dũ ẽ pꝛopꝛiũ bonoꝛuyʒ
ſic a malis mãducat
xpᷣs ſacraliter tãtũ.a
bonis vero ſacraliter
⁊ ſpũaliter ⁊ ab oĩbiiſ
credentibus ſpũalit.
¶ Zid altare.i. ad vi
tam eternam.
anem.
b Diſcernit. vtruʒ
ſiuſte poſſit percipe
re.iuſtus enim accuſa
toꝛ ſui ipſius c. ar.xiij

„.

q. ij. in pnti. .

O. ꝛpus ? ſagui⸗
VUlnẽ.i.tranſire in
coꝛpuſ ⁊ ſanguinẽ xpᷣi

quod ex fructibus ter

re acceptũ ⁊ pꝛece my
ſtica còſecratũ id ẽ ſa
cramẽtuʒ in coꝛpꝰ xpᷣi
tranſubſtantiatum.
le Sumimꝰ. ad ſalu
tẽ.ſ. ſi digne ſumamꝰ.
IO. In memoꝛiaʒ. vñ
ſacerdos cuʒ celebꝛat
erucem habʒ ante ſe ⁊
laici aliam exra.
m ¶.Per manꝰ.qꝛ bõ
adminiſtrar quaſdaʒ
opoꝛtunitates vt fiat
panilſ ⁊ vinũ arxxvj·
ꝗ.v.nec mirum
n l. Diſibilẽ. i. viſibi⸗
lẽ oblationẽ ⁊ celebꝛa
tiõeʒ ex młtis cõfectã⸗
o Mõ ſactiſficatur.
i. nõ tranſubſtãtiat᷑ ſa

cramentum: vt fit ⁊c.

p Spiritu dei 5. di
xit ꝙ ſermo chꝛiſti .i⸗
ipſe chꝛiſt? cõficit hoc
ſacramẽtũ.ſʒ qꝛ indi/
niſa ſũt opera trinita

enda.panis eſt coꝛpus xp̃i:calix ſanis
iſta ideo dicunt ſacramẽta qꝛi eiſ aliud
videt᷑ ⁊ aliud ĩtelligitur.qð videtur ſpe⸗

ciem habet coꝛpoꝛalem.quod intelligi⸗

tur fructum babet ſpiritualem:qui acci⸗

pit myſterium vnitatis ⁊ non tenet vin⸗
culum paciſ:non myſterium accipit pꝛo
ſe ſed teſtimoniũ ↄtra ſe. Itẽ ſuper io.
Quomõ ipualiter coꝛp?xpi ſit accipiedũ
Regere in ieſum chꝛiſtum boc eſt
manducare panem viuum qui cre⸗

ditᷣ manducat.inuiſibiliter ſaginatur qꝛ

inuiſibiliter renaſciturꝰ.⁊ qui man.c.m:
æ. b. m. ſ. h. v. e. participatione eni filij qð
eſt per vnitaẽ coꝛpoꝛis chꝛiſti ⁊ ſangui
nis homo manducans viuit non ſumẽs
tãtum in ſacramentoquod mali faciũt:
ſed vſqʒ ad ſpiritus participationem vt
in coꝛpoꝛe dominitanquam membꝛum
maneat ⁊ eius ſpiritu vegetetur:quod ẽ
dum eiuſ mandata ſeruat: ad altare dei
inuiſibile quo non accedit iniuſtus ille
puenit:qͥ ad hoc pᷣſes iuſtificat accedit:
iueniet illic vitã qͥ hic diſcernitꝰ cãm ſuã.
Item in libꝛo quarto de trinitate.

Spiritus lanctus inuinpiliter coꝛpus ?

ſanguinem chꝛiſti ſignificat.

O Hꝛpus ⁊ ſãguinem' chꝛiſti dicimꝰ

illud quod ex fructibus terre acce⸗
ptum ⁊ pꝛece myſtica conſecratum re⸗
cte ſumimus ad ſalutem ſpirimalem in
memoꝛiam dominice paſſionis: quod
cum per manus hominis ad illam vi⸗
ſibilem ſpeciem perducatur non ſancti
ficaturꝰ:vt ſittam magnum ſacramentũ
niſi operante inuiſibiliter ſpiritu dei cũ
per hec omnia que per coꝛpoꝛales mo⸗

J ins in illo opere fiunt:deus operetur.

Item. Wer benedicnonem pams

efficitur coꝛpus chꝛiſti.

⁶

17 On ois panis ſʒ accipieng bñdi

cionem chꝛiſti fit coꝛpus. Itẽ.

Bupliciter coꝛpus chꝛiſſi intelligitur.

S Gmmẽdauit.n.xpᷣs ihoc ſacramẽ
co coꝛpꝰ 2 ſãguinẽ ſuũ qð ẽt fecit ⁊

nos ipſos.nã ⁊ nos coꝛpus ipſius facti

ſumus. vtem.

Sacritici altaris ſacrametũ ẽ vnitatis.

tis nõ ẽ hic cõtrarinʒ.nõ.n.ꝑ vnũ ſolũ excluduntur omnia alia.nec per boc
excluditur vocaliſſermo. xxviij. q.j.ſic enim. ver. abſit.

Dn oĩs. benedictionem inſtitutam a chꝛiſto que e: accipite ⁊ comedi
te hoc eſt coꝛpus meum. Deut re. 1

x 0O Ommendauit coꝛpus.ſcilicet coꝛpus ſuum quod ẽ eccleſia: vt ſit ſim⸗
plex relatio.vt.ẽ.ec.quia paſſus.
PD Nos coꝛpus.ſpiriiuale dum ſumns in eccle a merito ⁊ nomine.
t Oc pietatis eſt. S. xxiij.q.iiij.ipſa.⁊.S.e.di.quia pſſus.
u Ainẽ᷑.moꝛtiferaquaſi dicat ſi nõ poteſ oĩno peccata vitare oꝛdina ita
ſaltẽ vt nõ ſint moꝛtifera.nã ſine venialib hec vita nõ ducit. de peni.
di.iij. de quotidianis.dʒ eni aduerſario peccatum remittere.i.rancoꝛem:ſed
ſatiſfactionem non cogitur remittere.xxiij.q.iij.ſi illic.
x¶¶Panis eſt. q.d. nõ latet ſub hoꝛꝛibili ſpecie vel nocina ſʒ ſub ſpecie pãis

que eſt amica nature.G.

y¶¶Auem non fallis.xxiiij.q.iij. dens qui.⁊ omnium ſanctoꝛum cognitoꝛ

497

5. xxxij. diſt. erubeſcant.

35 . Sallere ipſũ. xt. xj qeiij.m · ar. contra. xvj. q reuertimi di. lxxxj. opoꝛ⸗
tet. h.ſʒ fallere ꝗs poteſt quatũ in ſe ẽ.ſʒ nõ ꝙ deo aliã opinionem nehhast
pꝛopter alicnins fallaciam quam habei:quoniam immutabilis ẽ.xij.q iiij.

incommutabilio.

re accedata credat: ⁊ icoꝛpoꝛe
bũ ⁊ potũ ſocietatẽ vult ĩtelligi coꝛꝑis ⁊

mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ qð cẽ ecdeſie ĩ pᷣdeſtinatiſ.

Oc ſacramẽtũ pietatiſ ẽ ſignũ vni

tis vinculũ charitatiſ.qͥ vult viue
ꝛet hunc ci

„

EIte. Spiritnaliter mages quã co⸗
poꝛ aliter coꝛp? chꝛiſti debem? accipere.
Aunẽ de altari ſpiritualit er mãdu⸗
care ẽ inocẽtiam ad altare poꝛtare.
peccata ⁊ ſi ſint quotidiana vel non ſint

moꝛtifera: añquã accedatiſ dimittite de⸗/

bitoꝛibus veſtris:ſi dimittis dimittet᷑ ti⸗
bi. ſecuruſ accede panisẽ ⁊ nõ venenũ.
ſʒ vide ſi dimittiſ ne mẽtiaris deo:quẽ ñ
fallis.mẽtiri deo poret: ſũfallere' nõ
potes. . IE Sacim vntatem xpi
corpus accipit: qui ab eo diſcoꝛdat.
AVi diſcoꝛdat a xpo non mãducat
carnẽ eius:nec bibit ſãguinẽ: ⁊ ſi

tãte rei ſacrʒ ad iudiciũ ſue paitiois quo
acta nocent

tidie accipit. IJItem.
malis ⁊ mala pꝛoſunt bonis.
ſancta malis pñt obeẽ bõis ſunt
ad ſalutẽ malis ad iudiciũ.vñ apo
ſtolus.qͥ mãducat ⁊ bibit idigne:iudiciũ

ſibi mãducat ⁊ bibit.nõ qꝛ res illa mala

=:ſʒ qꝛ malus male accipit qð bonũ ẽ.ñ

n. mala erat bucella q̃ iude data ẽ a dño.

ſalutẽ medicꝰdedit:ſʒ qꝛ ille qͥ idign erat

accepit ad ꝑnitiẽ ſui accepit: ⁊ mala“/p⸗

l
ſũt bõis:ſic ãgelꝰſathane paulo Rne i
eni fit bonũ cũ bñ accipit malũ.

Bn pꝓhibeat. diſpẽſatoꝛ mandu
cccare pingues terre i mẽſa dñi:ſed
exactoꝛẽ moneattimeres. Idẽé. Et

qui idigne acapu coꝛpus chꝛiſt accipit.

Icut indas cui bucellã tradẽdo: ſʒ
bonũ male accipiẽdo locũ pᷣbuit dia

bolo: ſicitellige qᷣſqʒ ſumẽs coꝛpus xpᷣi:
nõ efficit vt qꝛ malus ẽ:malũ ſit:autqꝛñ

ad ſalutẽ accipit:nihil accipit.coꝛpuſ.n.

⁊ ſãguis dñi nihilominꝰ ĩ illis erat:qbuſ

dicebat apoſtolus.qͥ mãdu.indi.iudi.ſi.

m. bi. Item ambꝛo. de ſacramẽetis.
Duibuſ eremplis pꝛeter naturam ſub/

ſtantia panis ⁊ vini iĩ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ

chꝛiſti conuerti pꝛobetur.

fit bonũ cu b accipit malu. Iẽ
Hõ phbeat mali mẽſa dñi mãducar.

Vi diſcoꝛdat nõ mãdneat.i.nð incoꝛꝑat᷑ coꝛpoꝛi einſ qð ecee
na mãdnucãdo.i.credẽdo licei quotidie ſumat coꝛpus de virgine
Zſancta obeſſe e occaſionaliter ſancta malis obſunt.ſ.cum ſũt
per abuſũ ſũpta ⁊ ſanctoꝝ abuſio.i.pſũptio ⁊ temeritaſ:q qs p.
fffſiſumpfit indigne
Salniẽ.i.ii!
lud poterat eſſe
cã nalatis ſdi⸗
gne ſuſciperef.
a ¶Et male. i.
digna patientia
malox.i.aduer
ſoꝝ vł mala pec
cata ꝓſũt occa/
ſionaliter.ar.di.

xiij. nerui.⁊. di.

l.fidelioꝛ.⁊ ð pe.
di.ij. S. bic ita;

talibus.

patienter ſuſti⸗

neat᷑ afflictio.

c On pꝛobi
LMußoi

cõſciẽtiã indica

rear.iij.q. vij .·
iudicet.ar.ꝙ dzʒ
iudex admite/
re iuramẽtũ vo

lẽtis ſe purgars

de crimine cuiꝰ?
cõſcius ẽ iudex.

ſ.e. p dilectione
cõtra.ſʒ illud de

manikfeſtis ex ð
tem.oꝛ. ad aureſ

ar. contra.

d L BDiſpenſa-
toꝛ. in quo ca
ſu non videtur
dare qð ſcit vel
credit ei nocere
tamen ſit medi-

cuſ eius ⁊ ſaluti

eius debet ꝓni
dere.facit qu.d
ſuũ ẽ enʒ eũ mo

net ne accedat.

e ¶ Pin gues i.

diuites i pecca⸗/
tis.i.peccatoꝛeſ
⁊ H̊ ſi occulti ſũt

f.Secd exacto

rem.i.ipſe ſacer
doſ monest ex/

actoꝛeʒ:qui im/

poꝛiunul exigit
coꝛpuſ domini.

deũ.i. yt timeat
deum vt pꝛopt

eins timoꝛem deſiſtat ? ne accipiat exquo indigne accipit ſi tamnẽ nõ
vult deſiſtere detur ei potius qᷓ iſtitnetur.vel ſic: ita ipſe ſe acerdos mo
neat pingues terre timere exoctoꝛem.i.deum qui hoc exegit ab eis 9

reuera exactoꝛ eſt inquirendo merita finguloꝛum.i

ſum deus ʒzelotes.
Icut.erat ſacramentaliter.

2—

q.iiij· · cõtra ego

i Euera. mirabile eſt. caſus. dicebant quidã mirabile eſſe ꝙ ita

anis cõuerteret᷑ in coꝛpus chꝛiſti dicit ambꝛo.ꝙ reuera mira⸗

bile eſt: ſed tamen ꝙ poſſit fieri pꝛobat exemplis veteris ⁊? noui teſta

menti. Ex vete pꝛimo ponit exemplũ de mana qð datũẽ iudeis. Exẽ

pluü no.te. ponit de incarnatione chꝛiſti.pꝛeterea qꝛ ipleme tbo
eſt coꝛ meũ ⁊c· Secundo de aqua ſalienie de petra.Tertio de virgis

pſemet dixit boe

in ſerpentes verſis.Quarto de aperitiõe maris. Qninto de ioꝛdane

conuerſo. Sexto de amaritudine fluuij. Septimo de heliſeo qui fer⸗

rum natare fecit. Octano de belia. Mono quis ipſe dixit? facta ſũt

ipſe mandanit ⁊ creata ſunt.

l Aanna. id eſt a manbu: quod ĩterpꝛetatur quid eſt boc. nam eũ

pꝛimo eam viderunt dixerunt manhu.i:quid eſt hoc.

1 Paſcebantur.nõ ſolum carnaliter: verũ etiã ſpiritualiter nonulli
tamen animales ountaxst paſcebantur.

ecenee

unptio
C
hon eier
atonis

CUN

niliore
ome
biſtib
eperm

CN

iſgura
CS
citol
lintios
Ehe
gbefin
tug
rame
batur
(öre
petra
ꝓſe
wari⸗
Porten
ne?
nta

riiefi⸗
keker
ier adnn

iuramnitüe

ioſepenge
Lcninrecan
ſeigtud⸗
Pecien
Nugltn
anletiscin
morctenn
Fconen⸗
Dlei
Nein
non Ken
Grecstr
focſtaſton
nenftnnt
Nfenotſ
nsdelg,,
jüichzti
*
Ppo
niesi
ziheun
Pfcant
gtin
mihhei
unnn
coran/
otunmſon
litti
Un oß
fini
ſocteſn

21. II.

a C Omnes ·i imitatoꝛes eoꝛum qui indigne ſumpſerun.

b Moꝛtui ſũt. exceptis duobns.ſ.caleph ⁊ ioſue:vt.s.di.lxxtvj.ie
iuniũ.⁊ ita pꝛeter duos nec plus nec minꝰ:qꝛ ⁊ modicus cxceſſus nõ
attenditur.ff.de ver.ob.cõtinuus.in pꝛinc.⁊ paruũ internallum non

obeſt. ff.de duo· reis.duos.jꝭ.duo.per.modicũ·⁊ modica res nõ indu

cit imoniã: exx
tra de fimo. ⁊? ſfi

queſtiões. ar.ff.

quia ibi ꝓ vno
miliari quod ſu
pereſt datĩ dies.

c ¶ Dute.i.vita

per quam eter/
na iter ſuſtinẽt.
d ¶ Be celo.i.
de aere. inſti. de
re. diui . · fere.
e¶ Obnoxiũ.

ꝗa: ſcaturiebat 2=

putreſcebat.ni/
ſi qð in opꝰ ſab/

bati reſernabat

f Coꝛuptio⸗
e.qꝛ nec ſactuʒ
ruũ dabiſ vider
coꝛuptionem.
g Coꝛꝛuptio
nem: eterne da/
nationis.
h. Biluit. i. re
miſſionẽ pecca/
toꝛum contulit
cibi ſi i humilita
te permanſeriſ.
i. In vmbꝛa.
i.ligura fuit.
l: C Inquit. in
epiſtola ad cho
rintios
¶ Petra.i.aq̃
que fluxit de pc
tra:que ad litte
ram ecos ſeque-
batur.alij dicũt
gõ reuera ipſa
petra.alij dicũt
ꝓ ſoꝛoꝛ moyſt
maria tulit ſecũ
partem illiꝰ pe/-
tre ⁊ vbicunq;
erat opꝰ petra
illa percuſſa da
bat aquaſ.
gnificabat chꝛi
ſtum.
n ¶.Hec auteʒ
facta. buc nſq;
ſt v̈ba apoſtoli.
o ¶UVt pꝛobe
muſ. plurium ſi
mlium iductio-
ne oſtendit nõ
eſſe impoſſibile
deo panẽ in coꝛ
pus ſunʒ ⁊ vinũ
in ſanguinẽ ſuũ
conuertere.

p & Dirgaxte/

nebat moyſes.

de hoc habetur

xvj.q.v.nec mi⸗
rum ĩ pꝛi.⁊ ver.
hic poteſtas.
q . Sanguis.
bec fuit pꝛia pla
ga egypti:veruſ

)Euera mirabile ẽ: ꝙ deus mãna'
plueret patribꝰ ⁊ quotidiano celi

paſcebãt᷑alimẽto:vnde dictũ ẽ panẽ an

geloꝝ mãducauit hõ.ſj tamẽ panẽ illuʒ
qͥ mãducauer̃t:oẽs i deſerto moꝛtui ſũt
Iſta autẽ eſca quaʒ accipitis:iſte panis
viuꝰ:qͥ de celo deſcẽdit:vite eterne ſub⸗
ſtatiã mimiſtrat.Et quicũqʒ hũc panem
mãducauerit:nõ moꝛiet᷑ in eternũ:qꝛ coꝛ
pus ẽ xpᷣi. Cõſidera pꝛeſtãtioꝛ vtruʒ nũc
nit panis angeloꝝ:an caro vpᷣi que vtiqʒ
coꝛpꝰ ẽ vite mãna illud de celoꝰ:hoc ſu⸗
per celũ illud celi:hoc dñi celoꝛum illud
coꝛꝛuptioni obnoxiũ::ſi ĩ diẽ alterũ ſer⸗
naret᷑:hoc alienũ ab oĩ conuptiõe qͥ cũ
qʒ religioſe guſtauerit:coꝛꝛuptionẽꝰ ſẽti
re nõ poterit.Illis aqua de petra fluxit:
tibi ſaguis ex xpᷣo.illos ad hoꝛã ſaciauit
aqua:ie ſãguis diluitꝰ i eternũ:iudeꝰ bi⸗
bit ⁊ ſitit:tu cũ biberis ſitire nõ poteris
illud ĩ vmbꝛa:hoc in veritate.Si illud
quod miraris vmbꝛa ẽ:quãtũ iſtud cuiꝰ
vmbꝛa miraris:audi qꝛ vmbꝛa ẽ qͥ apð
patreſ fcã ẽ:bibebãt ĩqͥtõ ſpũali ↄſequẽ
te eos petrai:petra ãt eratꝰxpᷣs:ſʒ ñ ĩ plu
ribꝰ eoꝝ ↄplacitũ ẽ deo. Na ꝓſtrati ſũt
ĩ deſerto: hec aũt factaꝰ ſũti figura nr̃i
cognouiſti potioꝛa potioꝛ.n.lux quã vm
bꝛa:veritas quã figura:coꝛpꝰ creatoꝛis
qᷓ; mãna ð celo:foꝛte dicaſ aliud video q̊
modo tu mihi aſſeris ꝙ vxpᷣi coꝛpꝰ accipi
am:⁊ hoc adhuc nobis ſuꝑeſt: vt ꝓbe⸗
musꝰ Quãtis igit᷑ vtimur exẽplis vt p⸗
bemꝰ hoc nõ eẽ quod natura foꝛmauit.
ſed quod benedictio ↄſecrauit maioꝛẽ⸗
qʒ eẽ vi benedictionis q́; natur:qꝛ bene
dictõe ⁊ natura ipſa mutat᷑.virgã tene⸗
bat moyſeſꝰ⁊ ꝓiecit eã ⁊ facta ẽ ſerpẽs
rurſus appꝛehẽdit caudã ſerpentis ⁊ in
virge naturã reuertit. Aides g ꝓpheti/
ca gr̃a bis mutatã eẽ naturã ⁊ ſerpẽtis ⁊
virge.Currebãt egypti flumia puro me
atu aquarũ:ſubito de fõtiũ veniſ ſãguiſ
cepit erũper.nõ erat potꝰi fluuijs:rurſuſ

ad ꝓphete pᷣces cruoꝛ ceſſauit fluminuʒ

aquarũ natura remeauit.Circuncluſus
erat vndiqʒ populꝰ hebꝛeoꝝ: hic egy⸗
ptijs vallatus inde mari clauſꝰ:virgã le
uauit moyſeſ.ſeparauit ſe aqua ⁊ ĩ mu⸗

rox ſpecie cõgelauit atqʒ inter vndas
via pedeſtris apparuit.ioꝛdanis retroꝛ⸗

ſut ↄuerſus õ nãaʒ ĩ ſui fõt᷑ reuertit᷑ exoꝛdi
umꝰ.nõne claret nãʒ ⁊ maritioꝝ fluctuũ
vł fluuial curſuſ eẽ mutatã.ſitiebat ppłs
an tetigit moyſes petrã ⁊ aq̃ ð petra
uxit:nũqᷣd nõ pᷣter naturã oꝑata ẽ gra:
vt aquã vomeret petra quã non hẽbat
natura. Marathfluuiꝰ amariſſimꝰ erat
vt ſitiẽs ppłs bibẽ nõ poſſʒ.Miſit moy
ſeſlignũ i aquã ⁊ amaritudinẽ ſuã aqua

ſanguis erat ſicut veri ſerpentes:quid ergo bibebant hebꝛei.
P¶ ¶ Separ anuit ĩ.xij diuinões:vt quelibet tribus per ſuas turmas in

ce deret.

ſn Congelauit.dicunt quidam ꝙ aqua ſuperioꝛ ſtetit: ſed inſerioꝛ
ux

it in mare.

¶Retroꝛſum.Ad fontem xante verſa recurrit aqua.

32 0
i ¶ ¶ Exoꝛdium hoc legitur in li.ioſue.i.deſijt deſcendere que ſi gradu re/“
cepto reuertebatur in ſuum exoꝛdim.
x¶ MWo yſes. hiſtoꝛiam babes.xxiij.q.iiij..bis omnibpũnss9:
y ¶ Bratia. diuina per lignum immiſuuumm.e
3 CAlaquam. vomeret acinahter vel natur alter.
2 ¶Temperauit id ẽ&

dulcoꝛanut.
rũ natura depoſuit:q; infuſa ſubito gra ?9 Er ferru natanit.
tꝑanit. ſub heliſeo ꝓpheta vni de filijs ae ereen e
ꝓphetaxꝑ excuſſũ ẽ ferrũ ð ſecuri ⁊ ſtanß mittt. eud
merſũ ẽ rogauit heliſeũ qͥ amiſerat ferr’ & Et adbuc tñ q.
vt illõ ſibi acqreret.miſit heliſeus lignu, d.dictũẽ ⁊ pꝛobatũ ꝙ;
i aquã ⁊ natauit ferrũꝰ.vtiqʒ ⁊ hoc pter maioꝛis potentie eſt
naturrã fem̃ cognouimꝰ.grauioꝛ eni eſt gratia qu natura re
ferri ſpẽs ꝙᷓ aq̃ruʒ liquoꝛ. Aduertimis tum. nibil adbuc ta⸗
igit maioꝛis potẽtie eẽ dei gr̃aʒ qᷓ; namrã Sen benechi⸗
⁊ adhuc tũr añ ꝓphetice denedictionis ¶ Pphetica vl licet mul
numeramꝰ gratià.ꝙ ſi t̃ valuit huma tfa exempla introdu⸗
na benedictio vt naturã conuerteret:qd xrerim de ꝓpphetica be
dicimꝰ de ipᷣa ↄſecratione diuina vt ia nechctione mñ adhuc
vba dñi ſaluatoꝛis operantur:nã ſacrm poſſum induccre alta
iſtud qdð accipis xpᷣi ᷣmone cõficit: ꝙ ſi Re agenn 7 addit de
tm̃ valuit ſmo helie: vt ignẽ de celo po a Deponerct. aß
neretꝰ:nõ valebit xpᷣi ᷣmo vt ſpẽs elemẽ ono qlhguagenoriſt
tox mutet de totiꝰ mũdi opibꝰ legiſti: cõbuſti ſunt. hiſtoꝛiaʒ
ipᷣe dixit ⁊ fcã ſũt:ipᷣe mandauit ⁊ creata habes. xxiij.q.iiij.
ſut. Sermo igit᷑ xpᷣi q̊ potuit ex nihilo fa⸗ chꝛiſtns.
cere qð nõ erat: nõ põt ea ĩ id mutare q b ¶ AOinus. dicit im
ſũt qð nõ erãt:non eni minus ẽ dare qᷓ Sraro⸗ Veum nobis
mutare nouas naturas rebꝰ. ſz quid ar nulla itcmanoi
gumentis vtinur:ſuis vtamur exẽplis terpoſita: intelligi eaz
incarnatõis aſtruamus myſterij verita- adhibitam:multo foꝛ
tẽ:nunqͥd nature vſus pᷣſenſit cũ dñs ie⸗ tius vbi iutilis fuit ab
ſus ex maria naſceret.ſi oꝛdinẽ qͥrimus initio per nos validã
viro mixta feia generare cõſueuerat:lidt efſici·vt. C. de rei vx.
igit ꝙ p̃ᷣter nature oꝛdinẽ virgo genera⸗ &c. lHi circa pꝛin.

C Quã mutare. id

nit:⁊ hoc qð cõficimus coꝛpus ex virgĩe eſt minus eſt mutare

eſt:quid hic q̃ris nature oꝛdinẽ ĩ xpᷣi coꝛ

dare. 4
poꝛe:cũ pᷣter naturã ſit ipſe dñs ieſus ꝑ⸗ Ge quid argu-
tus ex virgine: vere vtiqʒ caro chꝛiſti q̃ mentis.id eſt ad quid
crucifixa eſt que ſepulta ẽ:vere ergo illi ſubaudi exterius qua
us carnis ſacr̃m eſt ipſe clamat dñs Je-⸗ ſiconfirmamuſ:quod
ſus: hoc eſt coꝛpus meum ante benedi⸗ giimu⸗ reinpiilde
ctionem vbox celeſtiuʒ alia ſpẽs noĩat ę Enerto dtbo
poſt conſecrationẽ coꝛpꝰſignat᷑.iĩpe dicit ¶ coꝛpus in quod tran⸗
ſãguinẽ ſuũ añ cõſecrationẽ:alið dicitur ſubſtãtiatur paniſ pꝛe
poſt ↄſecrationẽ ſaguiſ nücupat᷑:tiu dici ce myſtica eſt natum
amẽ hoc eſt:verũ eſt:qð ſermoꝰ* ſonat: de virgine:nec chꝛiſt⸗
affectꝰi ſẽtiat. Itẽ aug.ĩ quodã ᷣmo⸗ oſt in cena cũ diſci-
ne de verbis euageliſ. Quomõ p pteſ nulis coꝛpuſ ſum cõ
xp̃s maducatur integer permanet. rovirginali atota ti.
THunten dñs ſuos:vtpᷣparet eis cibfũ nitate perfectum eſſe
ſeipſũ:qͥſ audeat mãducare dñũm ſuũ non deſfijt neq; deſijl⸗
⁊ tñ ait:qͥ manducat me viuit ꝓpter me. ſe potuit meritis chꝛi -
quãdo mãducat᷑:vita mãducat᷑.nec oc⸗ ſtiexigentibus.

cidit vt manducet᷑ ſj moꝛtuos viuificat
quãdo mãdqucatur reficit ſed nõ deficit.
mãducat᷑ xpᷣCs.viuit manducatus qꝛ ſur

f¶Alia ſpecies. idẽ
alterius rei ſpecies.i.
gliud ſubſtantiatum.

rexitn occiſus: nec qũ mãducatur pꝑtes ſſtt om. xxrvig ſo⸗
de illo facimus.⁊ ꝙ ĩ ſacr̃oꝰ ſic fit noꝛiit dulo.
fideles quẽadmodũꝰ mãducẽt carnem b¶¶ Sermo.õ.di.xci
xpᷣi:vnuſqͥſqʒ ptẽ ſuã accipit.ꝑ ꝑtes ma⸗ iij.diaconi.ad hoc enĩ
ducat᷑: ⁊ maet iteger totꝰ.ꝑ ꝑptes mãädu⸗ erba ſunt inſtituta:

cat᷑ i ſacro mãetiteger tot?iĩ celo:manet vt quod quis cogitat

integer totꝰ ĩ coꝛde tuo.¶ It paſcaſiꝰ oſerot xxijq·

pa. de coꝛpe ⁊ ſaguinexpi. Quotidia/ 1 . Affectus id eſt i
nũ ſacrificiũ nõ reitegrationem paſſiõiſ: 42
r leAuitat.vita mã
H Lducaturid eſt de

I¶ Diuificat. i. digna perceptione pinificat vel cooperatur ad viuificãduʒ.
mᷣAQuia reſurrexit:non eſt caſuale:ſed pꝛobatio eſt a maioꝛi:nã ex quo
reſurrexit ⁊c̃. =MV
n Sacramento. 5. e. di. qui mandncat.
oO Quemadmodum:quia in ſacramento.

*T Teratur quotidie ſumimus coꝛpus chꝛiſti qnia quotidie egemus vtre y Fn virtute S e.di coꝛpus Vr , L 3 . In myſterio i ſa
c en, 1 . 7. In merito. ſ. vt tranſubſtantiaret.
nalis peccati quotidie recidiuamꝰ.item alia ratiõe vi po 2 Hãc. ſubſtantiã panis ? vini. 62% Ettraſit. i traſire ſaahk.
ſteris noſtris notificemus moꝛtem domini ⁊ qualiter dilexerit nos.
b ¶Qnotidie.j.di.iij.ſabbato.

Le Lon.

mittant᷑ nobis peccata licet enim per baptiſmũ ſublata ſunt:ſamen ꝓ⸗

.

pter fomitem oꝛigi

d Labimur. ſaltẽ ve

nialiter ð pe.di.ij.ſ.n.

¶OQuotidie.pᷣterq
in die ſancto veneris

⁊ in ſequenti ſabbato.

WPImmolathr. chꝛi ⸗

ſti immolatio facta p
nobis in ſacramento
coꝛpis ⁊ ſãguinis eiꝰ
repꝛeſentatur.

9 Vt qni. due canſe

pic notantur huiuſ ſa
cramenti. deletio ve⸗
nialium peccatoꝛnʒ ?
memoꝛia paſſioiſ dñi.

h ¶Recidina.i.recidi

ua delicta.i. redeũtia
per iterationem.

¶Iteratur. ob cõme

moꝛationẽ.S.e.d.cũ oẽ

le ¶.a Interdum.i. inte

rim donec veniat O0⸗
minnſ ad iudicium.

1. Rependere vnde

pꝛophæta. Quid retri
buam domino ꝓom⸗/
nibꝰ? que retribuit mi/
hi :calicem æc· extra ð
teſta. cum officijs.
m . Cum eſſemus.i.

gquãuis non dilexerit

nos in co ꝙ eſſemug
iehẽne filij dilexit iñ
nos in eo ꝙ creatura
vnde dicitur. Mibil
eoꝛum odliſti ꝗᷓ feciſti.
Txꝝ ſno figu/
ra.Caſuſ.dicit
pꝛio ꝙ chꝛiſtum non
vocamus ſed cum in
myſterio ſumimus.ẽ
Lamen vita veritas ⁊?
figura. Secũdo dicit
wꝙ eque conficit malꝰ
vt bonus qꝛ conſecra⸗
tio non conſiſtit ĩ me⸗
rito conſecrãtis ſz in
perbo creatoꝛis.Zexr⸗
tio exponit vba q̃ di-
cũtur in ſecretomiſſe.
Quarto dicit ꝙ ꝓpt
deriſionẽ paganoꝝ ñ
ſumim? i vera foꝛma
coꝛpus xp̃i ? ꝙ v̈bis
xp̃i ſacr̃a cõficiant᷑ · re
liqᷓ.n.ſũi de ſolẽnitate
eADagnũ · ſ. mira
Ooꝛari. S. e. di.
„ berlẽgariꝰ.cõtra.
ſed ibi ipbolice locutꝰ
c⁊ veritateʒ exceſſit.
q ¶¶Bẽtibꝰ.i.ĩ figura
pel foꝛma bumana.

E . In myſterio. id

ſacramento.
¶Creari.i.ĩ veram
carnem ? ſanguinem
cbꝛiſti traſubſtãtiari.
Igem coꝛpꝰ.i.in
ſacramento ſub quo
latet coꝛpus chꝛiſti.

ſed emeino ationem ſignifirat.
Teratur quotidieꝰ hec oblatio licet
chꝛiſtus ſemel paſſus eſt in carne ꝑ
vnã eandẽqʒ moꝛtis paſſionẽ ſemel ſal
uauerit mũdum ex qua moꝛte idẽ reſur
gens ad vitã moꝛs illi vltra nõ dñabitur
qui ꝓfecto ſapiẽtia dei patris neceſſariũ
pꝛo multis cauſis hoc ꝓuidit. pꝛimo qͥ⸗
dem:qꝛ quotidie peccamꝰ ſaliem ĩ pctĩs

ſine quibus moꝛtalis infirmitas vinere

non põt:qꝛ licet oĩa peccata ſint donata

in baptiſmo:iĩfirmitas tñ peccati adhuc
in carne remanet.vñ pſalmiſta:benedic

anima mea domino: ꝗͥ ꝓpiciat omnibꝰ
iniquitatibꝰ tuis:qui ſanat oẽs ifirmita⸗

tes tuas.Et iõ qꝛ quotidie labimurꝰ quo

tidieᷣ xpᷣs myſtice pꝛo nobis immolat᷑

⁊ paſſio xpᷣ in myſterio traditur: vt quiꝰ
ſemel moꝛiendo moꝛtẽ vicerat:quotidie
recidiua delictoꝝ per hec ſacr̃a coꝛpo⸗

ris ⁊ ſãguinis peccata relaxet.vñ oꝛamꝰ

dimitte nobis debita noſtra ⁊c.qꝛ ſi di⸗

xerimus qꝛ peccatũ nõ habemꝰ:noſipᷣoſ

ſeducimuſ: ⁊ veri.in no.non eſt. Nẽ. Ite

rathoc myſteriũ:⁊ hocob ↄmẽoꝛatõeʒ
paſſionis xpᷣi ſicut ipᷣe ait:hoc quotiens
cũqʒ feceritis in meã cõmemoꝛationem
facite:quotiẽſcũqʒ ergo hũc paneʒ ſumi
tis ⁊ bibitis hũc ſanguineʒ moꝛtẽ domi

ni annunciabitis donec veniat.nõ vtiqʒ
ſic eſt accipiendũ donec moꝛs xpᷣi veni⸗
at: qꝛ iam vltra non moꝛitur ſed donec
ipſe dominus ad iudiciũ veniet. Inter⸗
duʒ at ſꝑ eſt moꝛs xp̃ᷣi per ſeculi vitã po

ſteris annũcianda:vt diſcant qua chari
tate dilexit ſuos:qui pꝛo eis moꝛi digna

tus eſt cuioẽs debemus viceʒ repende

re charitatis:qꝛ ad hoc nos pꝛioꝛ dile⸗
xit cuʒ eſſemus iehẽne filij:vt diligere

męeuʒ iam a moꝛte liberati.
¶ Item anguſtius
