pbilippꝰ aplus ſz vnꝰ hoc exemplo iſti cogunt ſepeliri in ſepul locaret:liber factuſ a ditione pꝛioꝛis iu-⸗ yt. xij. a i bone ptn
de ſepiẽ diaconibns. chꝛis patrũ ſuoꝝ. Item que legibus dif dicis iuriſditioni illius iudicis ſubijceret xæintelligo ꝙ ſp umnr
b Econtra.reſpon finita ſunt:mutari nõ licet:que aũt legi⸗ in cuius pꝛonincia ſedem ſibi eligeret. ex temeritate yl igi
Sne lebron. bus expꝛeſſa non ſunt: arbitriũꝰ ſequun MNuia ergo iſti a veſtra dioceſi in nf‚am temptn vel ex n
⸗ EBe cetbua⸗ que tur humane voluntatis. Atlegibus diſ tranſierũt liberi 4 veſtra ditione noſtro rtione nin aih
Et agar d. finitũ eſt quibus decime ſint ꝑſoluende iuri ſubijciut:nr̃m ẽ g ius funerãdi eos. renrcenng S K(y
¶ Sachel.vxõ iacob ðð * tationis. rel in
m ¶Arbitrium. ſic extra de offi.dele. de canns. S . niſi ſeruet hunc oꝛdinem qui hic ſtatuit᷑ eligendo ſepulturam. igin
n & Etima.vltima voluntas deſuncti. ꝓlege ſeruanda eſt. vt in aut. de g . Quia g decimã.pſonalẽ liber factus. ᷣ eſt verũ qñ plene ſe tranſ/ Wne
nnup· 5. diſponat.col.iiij.? ſiquis eã nõ ſeruat hoc ipſum qð ei eſt reli · tulit.vt. xxi q·ij.ſiquis iã tranſlatus.ſecus ſi tranſferret ſe ad ſedᷣm lo n
ctum ab eo aufert. vt. xi.q. i.ſilueſter. æ hoc intelligas cũ volutas eſt rõnabi · cũ nõ m̃ aĩo relinquẽdi pꝛimũ locũ. tunc eni retinet pꝛimũ locũ ⁊ ſcõʒ nn
lis.nam ſi moꝛiens exheredare vult filiũ ſine cꝗ: pec volũtas nõ eſt ſernĩida vxt.ff ad municipa. ſiquis inſtructus. Et qð bic d intellige ꝗꝙ quis põt i
yt.j.e.ſiquis.ſilr ſiquis pꝛecipiat coꝛpus ſuũ iactari in mare.vt.ff.de condi. ſe trãſferre de vno foꝛo ad aliud re integra.nã ſigs in vno loco eſt ↄuẽ ſgie
Inſti.quidã.ſed ipſe moꝛiens bñ põt mutare voluntatẽ ſuã.nã ambulatoꝛia tus.łʒ tranſeat ad aliud foꝝ tñ in pꝛioꝛi foꝛ rñdebit.vt.ff. ð inom.iu. Al

eſt voluntas deſfuncii.vt.ff.de adimẽ.le.lłij. Sed pone ꝙ quis iuranit ꝙ nõ lpe itẽ ⁊ bic ſcias ꝙ ſola habitatio nõ facit aliquẽ eſſe de iuriſditione

Niſn,

„

dpat
fenis
ücfi
ige
zfttiri⸗
Ueſtuts
Konnne
gtn
er
Ehuͦnz
6nidti
cili
migder⸗
bſdn
ckoni
poflen
niri
rbö
tiu
be ei.
Gefhi
tſinact
onſc
tann
n AA
Poi
iunust
enpeti
hdeim
ſed
ſedine
igtut
hickt
nchgnal
rit
gfim
ſonic
fticht⸗
Ufrfin
Nie⸗
i
ineniſi
nn;

Gr

eligere ſepulturã.vt.ex.e.nolumus.⁊.c.cũ fit liberũ.⁊.c.in nra.

eerari ſepultu⸗
ra.vt dixi in ſũ/

ma: bic bʒ locũ

diſtinctio decre.
cx.e.li.de bis.

Sed aliud.
g. B ponit duas

ſolutiones.
Sed nõ vi/
det᷑.nũc obijcit
ſolutioni ſue.
e& Veluti. ſe⸗
cunda ſolutio.
ſ¶“Megietatẽ
qnq; tertiã: m

ↄſuetudines di/

uerſas. vt ex· e.
ti. certificari.

Iuis ira

O jdſſcit᷑. hodie
eni nõ põt quis
exheredar᷑ filiũ
ſuũ niñ habeat
inſta cãʒ exhere
datõis: ⁊ illa dʒ
ſcribi in teſtõ. vt
C.de libe. pteri.
aut. ñ licet. tñ ex
iracũdia omia
ſua dare põt ec⸗
cleſie dũ iñ reli⸗
quat legitimã fi

lijſ.vt. xvij. q. iiſj)

ſüt gopes. Iteʒ
ſigꝗs reliquu bo⸗/
na ſua eccleſie p
pter defectũ fili
oꝛũ:honeſtũ eſt
ꝙ eccleſia reſti⸗
tuat ei bõa ſi ce
perit hr̃e filios.
vt. xyvij. qiiij.c.

bAppeto. ſic

xxij.q.ij.nõ enĩ.

i C. Hac nimix

ꝓhibet. falſũ di
cit. qꝛ ẽt totũ da
re põt ecclie. vt
xix.q.iij. ꝑlatuʒ
dü tñ legitimaʒ
relinqt filijs. vt
C. de inof. teſta.
gautr. nouiſſima.
le Di obla
tones. ñ
intelligas boc ð

oblatiõibus vo

luntarijs. ſed ðᷣ
illis que relicta
ſunt eccleſijs. ꝗ
eni debitas ob⸗
latiões tenet vel
decimas pel pꝛi
mitias excõicat̃
yvt.xxij.diſ. pᷣter
H.·⁊. xvi.qi. ſta⸗
tuimus.
Megant ec⸗
cleſijs. ſi aũt ofi
let ꝙ dẽant ſed
exceptionem ali
qua pꝛoponunt
qre dare nõ dñt
audiendi ſũt.vt
mus.· .qui cõfi⸗

tent ex ð of. de/

le. pꝛeterea.

glicnius niſ per. x. annos ſteterit ibi.xt. C. de incol.lij.nin qͥ ad hoc ;
ibi reſpondebit. vt. ff. de iudi. beres.
D Lacuit. temeritate.iſtud verbũ ſoluit oria.nã alias põt ꝗs ſibi

NHin infirmitatis.bhoc eſt õ.h.qui dicit ꝙ in tribus caſibus poteſt

C Sed obijcit illud melchiadis pape.
Pꝛopꝛia temeritate ſepulturam paren
tum relinquere non licet. “
Zacuit per omnia magno concilio
vtr nullus pꝛopꝛij arbitrij temerita⸗

teꝰ aliam eccleſaʒ niſt cui vſus antiquo
rum parentuʒ canonica inſtitutione ſub

iacere perhibetur: ſepulture cauſa adi⸗
re pꝛocuret: niſi infirmitatisꝰ cauſa pꝛe⸗
peditus in aliaʒ ſuerit regionẽ quolibet
negocio pꝛogreſſus. Adhuc ſiqͥs pᷣlatus
ʒ hoc agere ſatagerit eccleſiaſtico vincu
lo ſe ſubdi cognoſcat.¶Sed aliudeſt

ex temeritatis ſuꝑbia vſũ antiquoꝝ pa⸗

rentũ nõ ſequi:atqʒ aliud rõnabili occa
ſione nouã ſibi ſepulturã eligere.ð mel⸗
chiadis pape auẽtem nititur:qui ſuper⸗
bia vel odio ductus:ſiue ꝑſuaſionibus

aut varijs munuſculis illectꝰ ſepulturã

ſuoꝝ parentũ ſequi ↄtemnit. ſm grego.
aũt liberam habeat voluntatẽ qui certe
rõnis cã nouũ ſuo coꝛpoꝛi querit hoſpi/⸗

tium:vel vt quidã diſtinguunt libera efſf᷑

vltima voluntas cuiuſqʒ: non in ſepul⸗
tura ſibi eligenda:ſed in teſtamento cõ⸗
ficiendo:vnde ⁊ teſtamentũ appellatur
qq eo quiſq; libere teſtatur qð poſt ſuuʒ
deceſſum de pꝛopꝛijs rebus fieri voluit
ſed non videturꝰ libera teſtatoꝛis volũ⸗
tas cum ſᷣm Aug.pꝛo numero filioꝛum
debeat fieri teſtamentaria diſtributio fa
cultatum veluti ſiquis habet vnum ſi⸗
lium chꝛiſtum putet alterum:ſi vo duos
chꝛiſtum faciat tertium:⁊ ſic per oꝛdi⸗
nem:⁊ ſᷣm leonem quiſq; medietatem
eoꝛum que chꝛiſto teſtatur:eccleſie iube
tur relinquere apud quam fidei ſacra⸗
menta ſuſcepit. Sed illud Aug.non eſt

iubentis ſed dehoꝛtantis:ne quis iratuſ
filium ſuum exheredaret:atqʒ totũ chꝛi

ſto relinqueret.¶¶ Ait enim in ſermo⸗
ne.ij.de vita clericoꝛum,.
Pꝛo numero filioꝛum pars heredita⸗
tis deg offeratux-· H
Iquis iraſciturs ſilio ſuo ⁊ moꝛiẽs
exheredat eum:ſi viueret nõne euʒ
acaremus: nonne ei filium reconci⸗
iare deberemus: quomodo ergo cum

filio ſuo volo vt habeat pacem: cuius

appetoꝰ hereditatem. ſed plane ſic fa⸗
ciat ꝙ ſepe hoꝛtatus ſum:qui vnum fſi⸗
lium habet: putet chꝛiſtum alterum. ſi
duos habet:putet chꝛiſtum tertium.de⸗/

cem habet:vndecimum chꝛiſtum faciat

⁊ ſuſcipio ¶ Hac nimirum auctoꝛita/
te menſura teſtatoꝛi pꝛefigitur:non quã

cogatur exoluere:ſed quaʒ pꝛohibeturi

tranſcendere. Oblationes ergo defun⸗
ctoꝛum qui reddere nolnerit excommu
nicetur/¶Ungde in cartha.conci.iiij.

Sxcommunicẽtur qui defunctoꝛum ob

lationes eccleſiis negant.

Vi oblationes defunctoꝛuʒ: aut

G negant eccleſiijs aut difficulter
reddunt: tanquaz egentium necatoꝛes

excõicent᷑ ¶IJtem ex conci.varenſi.

At infideles eijciantur ab eccleſijs:qui

Q. u.

Egentiũ.yt.lxxxvi.di.paſce.⁊.xvi.qi.decime.⁊ ex de reſcrip.c.ſ qũ.

174

Di oblationes.vnde ⁊ quidã.ſ.hieronymꝰ.vt.xij.qij.gloꝛia.alibi dꝛ

talis homicida.yt.xij.q.ij.qui abſtulerit.

excõmunicati

deſunctoꝛum oblationes retinent
Ui oblationes defunctoꝛum reti⸗
nent ⁊ eccleſijs tradere demoꝛan
tur:vt infideles ab eccleſia ſunt abijciẽ⸗
di:quia vſqʒ ad exinanitioneʒ fidei per/
uenire certum eſt hanc pietatis diuine
exacerbationem:quia ⁊ fideles de coꝛ⸗
poꝛe recedentes votoꝛum plenitudine:
⁊ pauperes conſolatu alimonie ⁊ neceſ
ſaria ſuſtentatione fraudantur. hi ergo

tales quaſi egentium necatoꝛes nec cre

dentes iudiciuʒ dei habendi ſunt. vnde

⁊ quidam patrum hoc ſcriptis ſuis in⸗

ſeruit cõgruente ſententia:qua ait.ami⸗

co quippiam rapere furtum eſt eccleſi⸗

am vero fraudare ſacrilegium eſt.
CItem ex concilio agathenſi.
Qui oblata eccleſijs aut teſtamento re
licta retinere ꝛemninpſerin excõicent᷑.
el ſeculares* qui oblatio⸗

Lerici v
nes parentum aut donatas: aut te
ſtan

nento relictas:retinere perſtiterint:
aut id quod ipſi donauerint eccleſijs vl
monaſterijs crediderint auferendum ſi
cut ſancta ſynodus conſtituit: velut ne⸗
catoꝛes pauperuʒ quouſq; reddant ab
eccleſijs excludantur. ſiquis autem cle⸗
ricus furtum eccleſie fecerit:peregrinaꝰ
ei communio tribuatur. Item que⸗

ritura an pꝛo ſepultura moꝛtuoꝛum ali⸗

quid ſit exigendum.¶ ¶ De his ita ſcri⸗
bit gregoꝛiuſin regiſtro ianuario epiſco

po ſardinie.

ꝛ20 ſepultura nihil muneris exigen⸗
riſſima ꝙ ab ea ſolidos ꝓ filie ſue
ſepultura fraternitas vr̃a velit exigere
boc autem vitium ⁊ nos poſtq; deo au⸗
ctoꝛe ad epiſcopatus honoꝛem acceſſi⸗

UVeſta eſt nobiſ nereida femia cla

mus:de eccleſia noſtra omnino vetni⸗
mus: ⁊ per pꝛauam denuo conſuetudi⸗

nem nequaq vſurpari permiſimus:me
moꝛes qꝛ dum abꝛaham a filijs ephꝛon

hoc eſt a filijs ſeoꝛ ſepulchꝛum pꝛecio

ad bumandum coꝛpus coniugis poſtu⸗
laret:pꝛemiuʒ accipere renuit: ne com

modum de cadauere videretur conſe⸗
cutus.ſi ergo tante conſiderationis pa⸗

ganus vir fuit:quãto magis nos qui ſa⸗
cerdotes dicimur hoc facere non debe
mus.vnde hoc auaricie vitiuzʒ:ne hic in

alienis denno tentari pꝛeſumat᷑ admo⸗

neo.ſed ſi quando aliquex in eccleſia ve
ſtra ſepeliri conceditis:ſi quidem parẽ/

tes ipſius pꝛoximivel heredes pꝛo lumi
naribus ſponte quid offerre voluerint:

accipere non vetamus. peti vo aut ali⸗
quid exigi ommino pꝛohibemus: ne qoᷣ
valde irreligioſuʒ eſt:aut venalis quod
abſit dicatur eccleſia:aut vos de huma
nis videamini moꝛtibus gratulari: ſi ex
eoꝛum cadaueribus ſtudeatis querere
quolibet modo compendiuʒ. Item
bieronymus ſuper geneſim.

Etiam coacti de ſepultura pꝛemium nõ

debemus accipeer.

6 Nerict vel ſeculares.i.laici excludant᷑.ar.ꝙ ſacrilegi nõ ſunt ipſo iure

p¶Veregrina.i. com

moꝛabit᷑ inter laicos
vel peregrina.i.cũ re⸗
cedet:vl peregrinat᷑ ðᷣ
boc mundo.
q¶¶Itẽ querit. h̊ po/
nit incidentẽ queſtioʒ
an ſepultura poſſit vẽ
di.Hu.ponit qᷣttuoꝛ ſi
gnificationes huiꝰ no
minis ſepultura.Qñ⸗
q; dꝛ ſepultura locus

vbi quis ſepelit᷑.talis
locus licite vẽdi: ſed
nõ eſt ſacer vel religio

ſus.i.qui nõ ſit in cumi
terio aliquo:qꝛ veſtis
ſacra licite vendit᷑ ad
eccleſiã edificandã vl
ad cimiteriũ amplian
dũ.yt.xij.q.ij.aurũ.ſe
cundo mõ dẽ ſepultu/

ra ipſa ſepultura iam

facta.⁊ hbec vendi non
põt ſpãliter ſi locus ẽ
ſacer.tertio mõ dꝛ ius

inferendi in ſepulchæz

nec ꝓ hoc aliquid re-
cipi põt.quarto dẽ ipᷣe
actus vel officiũ ſepe⸗
liendi.⁊ illud non pñt
vendere clerici qui ex
officio ſuo ad hoc te/
nent. vt.j.e.pꝛecipien⸗
ſimo.non ſatis.
1603 Ucſta. ſeoꝛ. ſe/
oꝛ fuit pr ephꝛõ
ab eo noiati ſũt deſcẽ/

gentes ab eo pꝛopter

famam ipſius.
Rennit. pᷣmo enĩ
cõmendat᷑ in h.c.poſt
ea tñ conuictus pꝛeci/-
bus ſũpſit quadringẽ
tos ſiclos argẽti ⁊ in-
de vituperat᷑ in ſequẽ
i.c. .

Cauſa.
a BDOſt. cogente. per pꝛeces populi.⁊ lʒ petus factus ad clamoꝛeʒ pplłi pelirent᷑ ne ciuitas coꝛrũꝑet fetoꝛe. vt. C. de reli.do. monumentox ꝛẽ
tteneat ñ m electio.yvt ex ð elec.oſius.⁊.lxi.di.miramur.in pᷣn. h ar.ꝙ ibi potius ſepeliendi ſunt hoĩes vbi eſt maioꝛ ↄcurſus populo e
b Ee ro o. Oeſt vltima lr̃a hebꝛeoꝝ ⁊ a pꝛima.⁊ deſignat o ↄſuũmationẽ ⁊ rum yt in cathedralibus eccleñjs.vt.S.e. vbicun.
ꝑfectionẽ.a initiũ ⁊ imꝑfectionẽ.ipſi ponut van ꝓo.⁊ videt᷑ h̊ hiero.velle ꝓ I¶ Allus.fideles.vocant᷑ laici ᷣ fideles a fidei virture:ita pt faciãt
ephꝛon peccauit.ſed nũgd abꝛabã peccauit ꝗ coegit ipſũ vendere locũ tai ¶ miracula.alij intelligũt a fide baptiſmi.bm hᷣ intellige.l. C. de ſa.
maxiĩe: qꝛ locus ille ia ſan ec.lj. pl di 4
depengre crat Kfullin . „ ois xpianus E
re. erã t eni ibi ſepulti PSreei victus ẽ ephꝛon vt ſe · reſtat vt de ſua pꝛeſumptione iudiceni: ppot ſepeliri ĩce⸗
aſento ieneint K ulchin venderet ⁊ acciperet argẽ quatenus eos ſacra loca nõ liberãt: ſed deſia Zn genlil e
peccauit. ſed re repe tum: lz cogente abꝛahã vau littera que de culpa temeritatis acccuſant. rn echiice nen
bendit᷑ ſ̊ a hiero. Knñ. apud illos pꝛo olegitur:ablata de eus CItem gregoꝛius. . gas niſi Zintelt un
nõ ꝓpter ſuũ factů ſfj noie eſt: ⁊ ꝓ ephꝛon appellat ẽ ephꝛa* OQuibus pꝛoſit in eccleſia ſepultug. nmoꝛtalivecelſe⸗ im
ꝓpter futuros.volenn ſignificante ſcriptura non eũ fuiſſe con⸗ Am grauia pctã nõ depꝛimũt:t ũc ritñ penits. pl n⸗
oſtendere ꝙ illi pecaa firmatũ ꝑfecteqʒ virtutis: qͥ potuerit vᷣ pgeſt moꝛtuis ſi in eccleſia ſepe liã ni cccleſia iter⸗ ſi
rent g talimodo ven- gere memoꝛiã moꝛtuoꝛuʒ.ſciant igit qui tur: qꝛ eoꝝ pꝛoximi quotiens ad eadey dicta ſit vel niſ l
en. bꝛon. i pfect⸗. ſepulchꝛa vendunt voluntarie: nec coꝗ⸗ ſacra loca veniunt ſuoꝛũqʒ ſepulturam un iencant
d E& Epbꝛamiinrect⸗ gunt᷑ vt accipiant pꝛeciũ ſeda nolentibꝰ aſpiciuntr ecoꝛdant᷑:⁊ ꝓ eis dño pꝛeces rorgnerceLa hnl
. Weccleſiaſficcl. quicꝙᷓ extoꝛquent:mutari nomen ſuũ æ fundũt.nã òs pctã grauia depꝛimuntad cenalſtic ſeput um
I. in eccleſiaſte. 2 perire quidda de merito eoxꝝ cum etiaz maioꝛẽ cumulũ dãnationis potius quã tura.extra Sbor hn
ille liber eſt ſalomonii ille repꝛehendat᷑ occulte qui inuitus ac⸗ ad ſolutionẽ eoꝝ coꝛpoꝛa ĩ eccleſiſs pe nea. ci. cer de N
⁊ incipit.vanitas.ẽ a / cepit. ¶ Item ex concilio triburienſi. nunt. E.Den ex concilio magocienſi. rap. ſuperoo.
ter ꝗ dꝛ eccleſiaſtieeuns De eodem. AQAiuui ſepeliantur in eccleſia. m PVn eſti
qui incipit. ois ſapia a Meccleſiaſtico* nanqʒ libꝛo ſcriptftſůũ Allus moꝛtuus infra eccleſias ee mem· ſia n
dno æ ilc liber eit ꝗc, eſt:moꝛtuo nõ pꝛohibeas gratiam: peliar: niſi epi au Cificijſ. aut ien unn
ſu filij ſyrach. ”õä Peaon 8 peliat:niſi epi aut abbates aut di nio parentũ. vt Emb⸗
Siterrã. ſacrã vel ſciens qm̃ omnes moꝛiemur. ⁊ item:oĩia gni pᷣſoyteri vel fideles laici. Quid ſ.e.c. gi. cmn
religioſa. ? dico ͥ ter que de terra oꝛta ſunt in terrãouertent. vo moꝛtuis ꝓſit iuxta ecclaʒ ſepeliri:qll n nia ſ dij in
ra ſit ſacra vel religio quid terra terrã vendis:memento ꝙ; ter ue ad eos pueniat:auguſtinꝰ in libꝛo de cernimus ar. ꝙ Hig
ſa aucte pontiſicis:n⸗ ra es ⁊ in terrã reuerteris.⁊ alibi de bo agenda cura ꝓ moꝛtuis oſtendit dicẽcs. rone dubitatiſ u
ex eo wͥ moꝛuu⸗ infer mine dictum eſt: terrã teris: terrã geris uare moꝛtui iuxta eccleſiã ſepeliant. meliꝰ ẽtot ? ÄB re gti
del loenz. ncr de relt ⁊ in terram conuerteris:qui de terra ſu Snmeſtimemus ad moꝛtuos pꝛo Plud ſco⸗ ui .
ſeuocit na ſiraſtere meris. Et qm moꝛs tibi futura eſt ⁊ a/ A Aquihycur gerimus puenire: niſi ddomitre
coꝛpus ad aliũ locum pꝛopinquat: ⁊ ſi tardat:recoꝛdare qꝛ nõ qð ꝓ eis ſiue altariſ:ſiue oronũ:ſiue ele xlij. di. geſcamꝰ. mipe
deſinit locus eſſe reli · hois eſt terra:ſed vt pſalmiſta comemo mofſynaxæ ſacrificijs ſolẽniter ſupplica xxiiij qeiij oni wn
gioſuſ. vel ẽt ſi capitur rat.Oñi eſt terra ⁊ plenitudo eius.ſi teer mus:qᷓ;uis eni nõ ꝓ quibus fiunt oibus piant᷑. Iter=ne (fe
ab hoſtibꝰ. vt.ff. de re ram vendis inuaſione rei dnice reus e pſint:ſed his tm̃ ꝓquibus dũ viuũt co⸗ dubitaitois fiüt malll
li. cü in merſis ela neberiſ.gratis accepiſti a deo:gratis da operant᷑:vt ꝓſint: ſed qꝛ nõ diſcernimꝰꝰ ꝗqals eent illii· inſ⸗
beraen chroniſec pꝛo eo.quare interdictuʒ ſit oibus oino qui ſint oʒ ea ꝓ regeneratis oĩbus face arlerept i
ñ ↄuertit. vbi eni moꝛ⸗ chꝛiſtianis terrꝗ moꝛtuis vendere ⁊ de · re:vt nullus eoꝝ pꝛetermittat᷑: ad ques in ciuitate. i.. *
tuus infert fit religio⸗ bitam ſepulturã denegare:niſi fone pio hec bñ̃ficia poſſint ⁊ debeant puenire. iij. nolite.? ronc Rdbone
ſus ſed nõ ſacer.vt.ff. ximi ⁊ amici defuncti pꝛopter nomen ? melius eni ſuperunt iſta his quibus nec dubitatiõis po ſcredo
de re. dini. in tantũ. ·. redemptionẽ aie viri deſuncti gratis ali obſunt nec ꝓſunt:quã eis deerũt quib? ſũ vendicarc in le
ſacra. Itẽ dꝛ locus r⸗e⸗ qWuid dare velint. ¶ INem ex concilio pꝓſunt. diligentius tñ facit hoc quiſqʒ ꝓ ccrt pr vel reʒ mllva
ligioſuſ vbi ce:pus o varenſi. WDBDeeogem. neceſſarijs ſuis qͥ pꝛo illo fiat ſir a ſuis. fforei pedi. 60 Kinct
vpoſito ponũ vt pip NRecipiendũ eſt m canonũ aucto⸗ coꝛpoꝛi at humano quicqͥd impendit: tota. ? numos Em
petuo remaneat: aliaa A ritatem: vt de ſepulchꝛis 7 hoibus nõ eſt pꝛeſidiũ ſalutis: ſe ſtari meos nõpoſſuʒ um.
lananeret vpbanus. ritatem: vt de ſepulchꝛis ⁊ hoibu nõ eſt pꝛeſidiũ ſalutis: ſed bumanitatis vdicare ſi fint t
vt.ff. reli. igs eo aio ſepeliendis nihil muneris exigant: niſi offici m effectũ quo nemo vnqᷓ; carnẽ mirti aliſs ftde mge
⁊ remoueri pot qĩñcũa⸗/ foꝛte qui ſepelit᷑ viues iuſſerit eccleſie in ſuaʒ odio habuit.vñ opoꝛtet vt quã põt ſol.ſi alieni.
qʒ placueritvt. C.e.ti. cuius atrio ſepelit᷑ aliquid de ſuis relus ꝓ carne pꝛoximi curã gerat:cũ illeꝰ inde o Oibo. ſ. . P made
n necdũ. ples hoii tribuere:aut etiam poſt moꝛtẽ ipſius illi receſſerit qui gerebat. ⁊ ſi hec faciũt qu obeütib . ſol. ſi⸗
in diuerſis Ehulcheſs quibus cõmiſſum eſt eins elemoſynam carnis reſurrectionẽ nõ credũt:quanto eccleſa ꝓoibuſ ufie⸗
n nelg.atſich facere de rebus illius aliquid ſpõte da⸗ magis dñt facere qͥ credũt vt coꝛpoꝛi: ſʒ Zuns Kanboni, in
im vbi caputẽ ſepuliñ re volnerint: ⁊ tñ nullatenus a kreſbyfe tm vt reſurrecturos ⁊ in eternitate man? oꝛare gali ine imn
vt. ff. e. cnz in dinerſis. 1IS eccleſie illius aliqnid exigat: ſiue ab ſur o impẽſũ eiuſmodi officiũ ſit:ẽt quo⸗ ſpaãli oꝛone: ?⁊ ꝓ iin
Itẽ nec totus locꝰ de· illis qui locis ⁊ villis pꝛeſunt.ꝓhibẽdũ daãmodo eiuſdem fſidei teſtimoniũ.q; po inqdeis ⁊ pagãs füben
putatus ſepulture ſit eſt etiam vᷣm maioꝛũ inſtitnta:vt in eccle qͥs apud memoꝛias martyx ſepelit᷑ hoc vt ↄuertat. qꝛ ð hn
religioſus: ſed ille in q ſia nullatenus ſepeliant᷑:ſed in atrio aat tm videt᷑ mihi ꝓdeſſe defuncto:vt cõomẽ nemieẽ deſpan n
coꝛpus eſt humatũ.t in poꝛticu aut in exedriss eccleſie.inrra dans eũ ẽt martyrũ patrocinio affectuf dui vita iſta.xt mi
eli Eleguelab. eccleſias vo aut pꝛope altare vbi coꝛpꝰ pillo ſupplicationis augeat᷑. Econ ſ peorriſde. fütn
16 xcano. Kockre 2 ſanguis dñi ↄficitur nullatenus ſepe-⸗ trarhiero. Poſt moꝛ mnaͤcen ag lit
diennt qucda volte j liantur, . Item auguſtinns. tem oꝛationes non pꝛoſunt viuentium. is ñẽoꝛadi: nec mid
exterius adberent pp A ſacris locis non iuuantur poſt moꝛ NM peeſenti ſeculo ſcimus ſiue oꝛa-⸗ pcathecumiſſz in
rietibus. tem quibus peccata non ſunt dimiſſa. tionibus ſiue ↄſilijs inuicẽ poſſe nof ꝓbaptiʒat moꝛ Aor
bSepeliant᷑ ſ ſint BAibus peccata dimiſſa nõ ſunt:ꝛa adiuuari. cũ aũt ante tribunal chꝛiſti ve tuis oꝛadũẽ ge⸗ han
modler Pone⸗ lec aſacris locis poſt moꝛtẽ adiunari nerimus:nec iob nec danieli nec noe“ ner ali oꝛde yt h NE
Rplimai iej la:· nõ poſſunt: qꝛ s peccata grauioꝛa de rogare poſſe pꝛo quoꝙᷓ:ſed vnũquenqd dic xxiiſ ul. mf
pulturg in eccleſa· Himũüt: ſi in ſacris loci ſe ſepelire faciñ onus ſi ſic. h ſiue ſint ſom
qꝛ locꝰſpãliter deo de⸗ pꝛimut: i in ſacris loc pelire faciut poꝛtare onus ſuum. & Merum hoc de vãnati ſiue ñ· dũ
dicatꝰ eſt cui moꝛs vl⸗ it̃ H̊ ñ oſtet. ſcd en
tra non dominabitur. 2 “” ſpãli oꝛone ñ ẽ oꝛãdũ ꝓ eis qͥs ↄſtat eẽ dãnatos·ſiclogt illud.c. ꝓ ob⸗ mtan
0 Oibus.ſacris.i.ab oꝛonibus que in eis fiunt.vel ad l̃aʒ intelliges:qi: euntibꝰ:ſed ꝓ illis ꝗ nõ ſũt dãnati:oꝛone ſpali ⁊ generali oꝛamꝰ licite: in
locus non ſanctificat hoĩem.vt.xl.di.non loa. niſi ſint valde boni.vt.j.e.tps. p¶Ci ille.ſ.ſpũs. en
67 Vm grauia.ſepeliant᷑ecce rõ vna q̃re hoieſ potiuſ ſũt ſepeliẽdi apnund q QNt reſurrecturo.niſi enĩ ꝗs reſurrecturos ſparet cc.Eſt ̊ ſignuʒ in
ecclas qᷓ; alibi.ſcᷣa rõ: qꝛ ſpãliter comendant᷑ patrocinijs ſcõꝝ illoꝝ ꝙ credamus futurã reſurrectionẽ.vt.j.e.habet. de
in quoꝝ noie dedicata eſteccleſia illa.vt.j.e.nõ eſtimemus.in ſi. tertia rõ eflt r ¶Econtra. id qð dixit ꝙ poſſumus oꝛare ꝓ moꝛtuis. auln
qꝛ minꝰ ibi vexant᷑ a ſpiritibꝰ imundis.vñ in cimiterijs dẽ eſſe reges deſun s NHpnii.nec iob.i.ↄingati. t ¶ Banmiel.i.virgincs vl otinẽéttses. 8 hel

ctoꝝ·vt.xij.q·ij.aurũ.lex iñ alia ↄſideratione pᷣcepit ne coꝛꝑa in ciuitate ſe⸗· u Moe.i rectoꝛes ecclaꝝ.⁊ intelligeſ deceſſerit ĩ moꝛtali. ſicxxy.

S

=
S.·
=⸗
— =

— ==
=- EA
=

= ☛ =
S. = =
==
— -

=
=.-

=

ſcfan
füfnei

ſetih

nAi

Gnme
firri
febträtt

Ntiſiit

ſtts

Cnm!
fage
Nigee
Pant i
Ohtufti
ibeti
lttäſſe
ſnatäirt
D
wcinei

ii

ſipmtent

H
=

di qualis.

2XIII.

a Nerum.ſed laboꝛabit.i.puniet᷑ eternaliter.

ſtat deceſſiſſe ĩ moꝛtali.videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ eis viuis cõicauit:q̊ ⁊ moꝛ

deceſſiſſe ĩmoꝛ⸗
tali:vt cũ gs ſu/
ſpendit ſe vel p⸗
cipitat aut alio
mõ ſe inter ficit
ꝓillo nõ eſt oꝛã
dũ.yt.xxiij.q.v.
placuit. ?. q· viij
geũq; clericus.
yñ ſi aligs occi⸗-
ſus ẽ in ebꝛieta⸗
te nõ oꝛat᷑ ꝓ illo
yvt e ð reliq· au⸗
diuimuſ.?.xxiij
q.y.placuit.

c Mime. H
A c.ẽ q̃ſi ꝑs
illiꝰ n eſtimemꝰ.

d & Exanimis
i. exanimatis.i.

moꝛtuis. ⁊ eſt h
ar. ꝙ magis me
ret᷑ hõ impẽden
do aliꝗd viuis
ĩ moꝛtuis· vnð
pʒ ꝙ ſic ieiuniũ
alicuius liberat
moꝛtuũ.multo
potius alterius
ieiuniũ ꝓdeſt vi
uo qð cocedo ſi
ille eſt vicine cõ
iunctuſ illi.vt di
xi.lxxxij.di. pꝛe

bRo obeuntibus. ꝓ impijs. ſed nunqd eccla oꝛabit ꝓ illis qͥs cõ⸗
. rrgreiſinonglemnde cypꝛianꝰ.Rñ.ſi euidẽs eſt aliquẽ

impenitentibus accipienduʒ eſt:de qui/
bus pꝛopheta dicit.non dabit deo pla⸗
cationem ſuam:nec pꝛecium redemptõ
nis anime ſue.⁊ ideo frater nõ redimet
eum ſed laboꝛabit in eternuʒ ⁊viuet ad
huc in finem.de alijs autem intelligi nõ
poteſt. Unde gregoꝛius papa boni/
facio archiepiſcopo. In penitentia
defuntis pona Poſunt Niuentium.
oobeuntibus quippe conſuluiſ
ſe cognoueris:ſi liceat ꝓ eis oblati
ones offerri:ſancta ſic tenereccleſia:vt
quiſqʒ pꝛo moꝛuis vere chꝛiſtianis of⸗
ſerat oblationes:atqʒ pꝛeſbyter eoꝛum
faciat memoꝛiaʒ:⁊ quauis peccatis oẽs
ſubiaceamus:congruitvt ſacerdos pꝛo

175

oꝛat ꝓ martyre.vt ex de cele.miſ.cũ marthe.ꝭ.vlti.Itẽ nec valde malis pꝛo⸗
ſũt:ſed mediocriter bonis ꝓſũt vt citius liberent᷑ ab igne purgatoꝛij.medio
criter malis ꝓſunt ad hoc vt minus puniant᷑:nũqᷓᷓ tñ liberabunt᷑⁊ ſᷣm hᷣ ẽt
pʒ ꝙ oꝛone ſpali oꝛamus ꝓullis ꝗ deceſſerũt in moꝛtali: dũmõ nõ ſint ſũme

mali.lʒ ar.ſit õ.õ.e.ꝓ obeunnibus.Sed pone ꝙ aliq

ta moꝛtuoꝛum:tamen viuoꝛum conſo⸗
lationes ſunt:quibus autem ꝓſunt: aut
ad hoc pꝛoſunt vt ſit plena remiſſo:aut
certe vt tolerabilioꝛ fiat ivſa damnatio.
C De obſeruatione autem tertij: ſepti
mi:triceſimi:vel quadrageſimi diei:que
ritur vnde exoꝛdiuʒ ſumpſerit. Ambꝛo
ſius in libꝛo de obitu Theodoſij impe⸗
ratoꝛis dicit.

Quare certi dies in moꝛtuoꝛum com⸗

memoꝛagtjonem ſeruentur.

AVia alij tertium diem: alij triceſi⸗
( mum:alij ſeptimum: alij quadra
8

moꝛuis catholicis memoꝛiam faciat: ?

intercedat:non tamen pꝛo impijsꝰquã/

uis chꝛiſtiani fuerint tale quid agere li⸗

cebit . Idem.
Aie — quattuoꝛ modis ſoluunt᷑

Mime defunctoꝛum quattuoꝛ mo
dis ſoluuntur:aut oblationibus ſa
r.

RNNNN

—

ſbyter.ĩ gl.?⁊ ita.

T aias. nõ ſũ

me bonaſ.nã ta
leſ credo ſtatim

ad celos volare

iuxta illud. gan-/

dent in celis aĩe
ſctõx. xxv.di. ſã
ctoꝛum.

ſ Abditis.i.

is nobis oc⸗
cultis. Ex his
verbis videt ꝙ=
auguſtinus du⸗
bitat q; aie defũ⸗
ctoꝛü recedant
cũ infernus ſit
ſub terra ⁊ celũ
ſit ſup̃. vt. xxiij.
q · iij bec aũt.

Pꝛo bapti⸗
zatis tm ꝓſunt

oꝛones cuilibet
ſi fiat generalit
ꝓ oibus ſicut ſi
lierent ſpãliter
ꝓ quolibet.yt.j
de vſe. di. v. non
mediocriter.

bę Pꝛopitiati

es.i. yt deus

Ppitius ſit eis .

Pꝛo valde.
bic

auguſtinns
diſtiguit qttuoꝛ
gene ra hoĩm. ſ.
valde bonos:⁊
valð malos:me
diocriter bonoſ
2 mediocrit ma
los. Pꝛo valde
bonis nõ eſt oꝛã
dũ:qꝛ ininriã fa
cit martyri qui

2

otum:aut pꝛecibus ſanctoꝛum: aut
charoꝛũ elemoſynis:aut ieiunio cogna

toꝛum.curatio vo funeris:cõditio ſepul

ture:pompa exequiarum: magis ſuntvi
uoꝛum ſolatia quã ſubſidia moꝛtuoꝛum
ſi aliquid pꝛodeſt impio ſepultura pꝛeci
oſa:oberit pio vilis aut nulla.non ideo
tamen contemnenda: aut abijcienda
ſunt coꝛpoꝛa defunctoꝛum: maximeqʒ
iuſtoꝛum:vbi illud etiam ſalubꝛiter diſ⸗
citur:quanta poſſit eſſe remuneratio ꝓ
elemoſynis quas viuentibus ⁊ ſentien
tibus exhibemus.ſi neqʒ hoc apud deũᷣ
perit quod exanimis hominũ membꝛiſ
officij diligentia perſoluitur.
Item auguſtinus in encheridion.
Ante diem iudicij ſacrificijs ⁊ elemoſy
nis moꝛtui tuuantujr. .
mpus quod inter hominis moꝛtẽ

c⁊yltimam reſurrectioneẽ interpoſi
mm eſt: animas abditis receptaculis

continet:ſicut queqʒ digna eſt vł requie
vel erũna:pꝛo eo quod ſoꝛtita eſt in car
ne dum viueret. Neqʒ negandũ eſt de⸗
functoꝛum animas pietate ſuoꝛum viuẽ
tium releuari cum pꝛo illis ſacrificium
mediatoꝛis offertur:vel elemoſyne fiüt
in eccleſia.ſed hec eis pꝛoſunt qui cum

viuerent hec ſibi vt poſtea poſſent pꝛo⸗

deſſe meruerunt.eſt etenim quidam vi⸗
uendi modus nec tam bonus vt non re
quirat iſta poſt moꝛtem:nec tam malus
vt ei iſta poſt moꝛtez non pꝛoſint. eſt vo
talis in bono vt hec non requirat. ? eſt
rurſus talis in malo: vt nec his valeat
cum hecvita tranſierit adiuuari.quo cir
ca omne hic meritum comparatur quo
poſſit poſt vitam releuari quiſpiam vel
grauari.⁊ poſt pauca:cum ſacrificia al⸗
taris ſiue quaruncunqʒ elemoſynaruʒ

pꝛo baptizatiss omnibus offeruntur ꝓ

valde bonis gratiarum actiones ſunt:
pꝛo non valde malis ꝓpitiationes ſũt.

pꝛo valde malis: ⁊ ſi nulla ſunt adiumẽ hyßt. pietatis nãqʒ affectu humanitatis

imum obſeruare conſueuerunt in of
ficijs moꝛtuoꝛnʒ:quid doceat lectioꝰ cõ
ſideremus.defuncto inquit iacob: pꝛe⸗
cepit Joſeph pueris ſuis ſepultoꝛibus
vt ſepelirent eum. ⁊ ſepelierũt ſepulto⸗
res iſrael:⁊ completi ſũt.xl.dies.ſic eni
dinumerabantur dies ſepulture:⁊ luxit
eum ſeptem diebus.hec ergo ſequenda

ſolennitas eſt quam perſcribit lectio.ſic

etiam in deuteronomio ſcriptũ eſt.quia
planxerunt filij iſrael moyſen.xxx.dies
⁊ conſummati ſunt dies luctus.vtraqʒ
ergo obſeruatio habet auctoꝛitatẽ:qua
neceſſarium pietatis impletur officium.
T. Lugere autem ⁊ triſtari tam pꝛo no⸗
ra qꝙᷓ; pꝛo alioꝛum moꝛte:Cypꝛianus ꝓ
hibet dicens.

Nec pꝛo noſtra: nec pꝛo alioꝛum moꝛ⸗/

te tri Lenens
AUam pꝛepoſterum eſt quanqʒ p⸗
uerſum vt cum dei voluntatẽ fie⸗

8 ſtulemus quando vocat nos ⁊ ac
cerſit nos de hoc mundo:nõ ſtatim vo/

luntatis eius imperio pareamus:obni⸗
timur ⁊ reluctamus ⁊ pertinacium mo/

re ſeruoꝛum ad conſpectum dominicũ

cum triſticia ⁊ meroꝛe perducimur exe⸗

untes iſtinc neceſſitatis vinculo non vo

lütatis obſequio:⁊ volumus ab eo pꝛe⸗

mijs celeſtibus honoꝛari:ad quem ve⸗

nimus inuitiꝰ. Idem nobis quoq; ipſis
minimis ⁊ extremis quotiens reuela⸗

mm eſt quaʒ frequenter atqʒ manifeſte

de dignatione pꝛeceptum eſt: vt conte⸗

ſtarer aſſidue:vt publice pꝛedicareʒ fra

tres non eſſe lugendos accerſione do⸗

minica de ſeculo liberatos:cum ſciamꝰ

non amitti ſed pꝛemitti recedentes pꝛe⸗
cedere vt pꝛoficiſcentes ⁊ nauigantes
ſolent. Item ioannes chꝛiſoſto. in

epiſtola ad hebꝛeos.

Ex puſillanimitate moꝛtuos lugere cõ⸗

tingit.

Bicunqʒ ſepeliamur:dñi eſt ter⸗
ra ⁊ plenitudo eiuſ.ſᷣm quod opoꝛ

tet fieri efficiatur. lugere antem ⁊ deplo

rare ⁊ lametgiicos qui ab hac vita de⸗
cedunt ex puſil
autem ex deſperatione future reſurre⸗
ctionis intelligit. vnde ⁊ apoſtolus non
ſimpliciter ait. Nolumus vos ignoꝛare
de doꝛmientibus:vt non contriſtemini.
ſed addidit:ſicut ⁊ ceteri qui ſpem non

1
.
13

nimitate contingit hoc

uis dat elemoſynã ꝓeo
qui deceſſit in moꝛtali

pctõ qui eſt mediocri
malus. elemoſyne vel
oꝛones ꝓſunt talibus
ad mitioꝛẽ penã:vt

dicit.g̊ aliquantulũ de

pena ſublatü eſt. Po⸗
namꝰ ꝙ centeſima ꝑs
pene ſit ſublata ꝑ vnã
elemoſynã:ſi ð dent᷑ cẽ
tũ elemoſyne:tota pe⸗
na erit remiſſa.& iſte li
berabit̃ qð hic negat᷑.
Ad hoc dico ꝙ ſi pꝛi-
ma elemoſyna tollit
centeſima ꝑtem pene:
ſcðᷣa elemoſyna ẽt tol⸗
lit tantã penaʒ:ſed nõ
tantũ in quãtitate ſed
tanta in ꝓpoꝛtione:⁊
ſic ſꝑ aliquid remanet
Deene- ⁊ ſic ſoluo il⸗
lud qð obijcit᷑ ð indul
gentijs:ꝙ ſi ꝓpter ob
lationẽ vnius denarij
tollit᷑ qrta parſ pctõꝰ
moꝛtaliũ vel venialiũ
ꝑ oblationẽ ſcdᷣidena
rij tollit᷑ tantũ in ꝓpoꝛ

tione nõ tantũ in quã⸗

titate ⁊ ſemꝑ aliꝗd re⸗
manet: lʒ oẽ argentuʒ
effunderet᷑. .
NVia.lectõ.ſ.ge

dicimus: fiat volũtas
tua.⁊ eſt ar. ꝙ oꝑe id
cõplere debemus qðᷣ
voce ꝓteſtamur.di.x⸗

xij:pſalmiſt.
Inuiti. ſic.xxiij.
ad fidẽ.⁊ ſic ẽ ar.

ꝙ nõ debemuſↄſequi
cõmodũ ex eo qð inui

ti facimꝰ.pt.ff. ad tre⸗

bel. ſi patroni.ꝭ.ij.ſic

neſis.quinqua

Bampoſtex
poſtulemus.cũ

xvij.q.iiij.ſunt q opes

,Bicũq;ʒ. libera
foꝛtuna moꝛs ẽ
apit oĩa tellus. Que

genuit:celo tegit᷑ qui ñ
bʒ vꝛnã.ar.h.Molliꝰ
oſſa cubant manibus
tumulata ſuoꝝ.

Abent. neſciunt.i.non credunt.io.

b¶ Li diuina.religioſis.illi enĩ magis tenent᷑ abſtinere ab hmõi ꝙᷓ laici

c . De moꝛtuis.ſciant.mali neſciũt niſi qð eis ſcire ꝑmittitſillr nec
poniga

hbuc ſũt in igne

fatẽdũ.ſed boni ꝗ fru

unt᷑ viſione dei ſciunt

gd agat᷑ h iuxta illud
gregoꝛij. Quid eſt qð

neſciant ꝗ videntẽ oĩia

vident.? alij dicunt ꝙ
boni dicunt ſcire oia
q̃ ſüt eis neceſſaria.

d HMeſcinit.qꝛ non/

dũ erat hoſtia oblata
ꝑ quã aꝑta fuit ianua
paradiſi.vt ex de ba/
ptiſ.m aioꝛees.
e¶Kiendũ eſt.cre/
EH dunt.⁊ male: qꝛ
ſũüt fantaſmata. vt.xx
vi. q. v. ehi.
f 6 NVeſitũ ẽ.in pa
tidbdulis. licite Z
ſepeliunt ſuſpẽñ ⁊ cõ⸗
cremati: dũmõ ̊ fiat
auctoꝛitate pꝛincipis.
vt. ff. de cad aueri.l. ij.
⁊ non eſt Z.xxiij.q.v.
placuit. Queri conſue
nit q̃re liberet ille q fu
git ad eccleſiã: ⁊ nõ ille
q recipit coꝛpꝰ xpi: cũ
coꝛpus xp̃i maius ſit
oibus. vt de con. di. ij.
nihil. Rñ.qꝛ coꝛpꝰxpᷣi
eſt cibus aĩe ⁊? nõ coꝛ/
poꝛis.g aiam liberat
⁊ nõ coꝛpus.vel dic ꝙ
pꝛiuilegiũ eccle eſt ⁊ ñ
dʒ trabi ad ↄſequẽtia
vt. j. xvij. q.iiij. ſẽ· nec
aliqð pꝛiuilegiũ trabẽ
dũ eſt ad ↄſequentiaʒ
vt. vij. q.i. petiſti.⁊.xvi

Anonici cu
iuſdã eccle
2 qð ſua:
oẽs clerici
habẽt ꝓ/
pꝛiũ vl hre pñt:pñ
petere ſua.ñ nõ hñt/p
pꝛiũ nõ pñ̃t: ſed bona
eccle ſue repetere pñt

ſi ſunt pᷣlati.vel ſi pla

ii nõ ſũt de mandato
ſuꝑioꝛis pñt ea repete
re.vt.xvi.q.i.monachi
ij. in fi. Itẽ oẽs clerici
Ei agere ꝓ miſer abi
ibus ꝑpſonis de mãda
to ſuꝑioꝛis.vt.lxxxvi.
di. peruenit.

BGBeogd ſua. p⸗
q fectus.i.ſine

moꝛtali pctõ
ſine veniali

nã turã ꝓximoꝝ non

poſſumꝰ hr̃e ſine pctõ
yt.xxv.di.qualis.
Polſideri eſt i
q:i..patet.vñ bereti/-
cus nõ põt petere reſti
tutionẽ aliquoꝝ qꝛ ni
hil ꝓpꝛiũ põt poſſidẽ
vt. S. di. viij. iure.⁊.x
xiij.q.vij.c.i.⁊.ij.nec
laicus põt repetere de
cimas: qꝛ eas nõ põt
poſſidere.vt ex de pꝛe
ſcrip.cãm.ad hoc enĩ
vt quis poſſit aligꝗd re
petere requirit̃ vt fue⸗

ñt:pñt re

oſſideri.ſi.eſt.iij

purgatoꝛio: qꝛ adbuc nõ fruunt vinone dei · vl. j·e.

intuitu moꝛtuos lugere non ꝓhibemur

ſicut nõnullos ſanctoꝛum alioꝛum exe⸗
quijs pias lachꝛymas impendiſſe legi/

mus. ¶ Hinc etiam anaſtaſius papa.

AQui ſpem future reſurrectionis habẽt:

de moꝛtuis triſtari non dehent.

loꝛis excuſationem qui vitã alterã

D Abent foꝛſitan illi iuſtaz longi do

nelſciunt: qui de hoc ſeculo ad melius

eſſe tranſitum non confidunt.nos autẽ
qui hoc credimus ⁊ docemuſ:triſtari ni
miũ de obeuntibus nõ debemus:ne qð
apud alios pietatis tenet ſpeciem:hoc
magis nobis in culpa ſit.nam diffiden⸗
tie quodammodo genus eſt:contra hoc
quod quiſqʒ pꝛedicat querere iuſticiam
amans:dicẽte apoſtolo.nolumus vos

ignoꝛare de doꝛmientibus vt non con⸗

triſtemini: ſicut ceteri qui ſpem non ha⸗
bent.¶ Item ex concilio ioletano.iij.
De eodem.

Ui diuina vocatione ab hac vita
recedunt cum pſalmis tantũmo⸗

do pſallentium vocibus debent ad ſe
pulchꝛum deferri. ſufficiat aũt ꝙ in ſpe
reſurrectionis chꝛiſtianoꝛũ coꝛpoꝛibus
famulatus diuinoꝝ impẽditur cantico/
rum. pꝛohibet ⁊ nos apoſtolus ſanctuſ
lugere defunctos dicens:de doꝛmienti⸗
bus aũt nolo vos contriſtari ſicut ⁊ cę⸗
teri qui ſpem non habent.⁊ dñs non fle
uit laʒarum moꝛtuum:ſed ad huius vi⸗
te erũnas ploꝛauit reſuſcitandũ. Si aũt

põt hoc epᷣs omnibus chꝛiſtianis pꝛo⸗

hibere non moꝛetur agere.religioſisꝰ ãt
oĩno aliter fieri non debere cenſemus.
ſic enim chꝛiſtianoꝛum per omnẽ mun⸗
dum humari opoꝛtet coꝛpoꝛa defuncto
rum. ¶. De moꝛtuis aũt queritur: vtx
ſciante ea que a viuis geruntur. Iſaias
ex perſona populi afflicti ait. Abꝛaam
pater noſter neſciui.¶Augu.quoqʒ
in li.de agenda cura pꝛo moꝛtuis illud
idem teſtatur dicens.
ex ſe neſciunt quid hic a vinis geratur.

tuos quid hic agatur dum hic agit᷑
oſteavo audire ab eis qui hinc ad eos
moꝛiendo pergunt:non quidem omnia

D. Atendum eſt neſcire quidem moꝛ
P

ſed que ſinuntur etiam iſti meminiſſe: ⁊
que illos quibus hec indicãtur opoꝛtet

audire:poſſunt ⁊ ab angelis:qui rebus

que hic aguntur pꝛeſto ſunt:audire ali⸗

quid moꝛtui.quod nunc quenqʒ illoꝛuʒ
audire debere iudicat: cui cuncta ſubie⸗
cta ſunt.multi quoqʒ ad viuos aliquos
ex moꝛtuis venire credunt: ſicut econ/
tratrio paulum ex viuis in paradiſuʒ ra
ptum eſſe diuina ſcriptura teſtatur.
Be his autem qui in patibulis ſuſ⸗
penduntur: queritur an iuxta eccleſias
ſint ſepeliendiDe quibus etiam in
maguntinenſi conci.ita ſtatutum eſt.
MHon eſt denegãda communio his qui
in patibulis ſuſpenduntur.
UMeſitũ eſt ab aliquibus fratribus

22 de his qui in patibulis ſuſpendũ

Can

Moꝛtui

ſa.

rit in poſſeſſiõe iuris vel facti.vt ex de reſti.ſpo.ex parte. vnde nõ ſuf⸗

Eeesd latrones ſi in fura

ficit ꝓbare ſpoliationẽ niſi ꝓbauerit qð poſſederit.vt ex de offi. dele.

ↄſultationibus.vnde pʒ ꝙ quilibet ſpoliatus hʒ reſtituonis bñficiuʒ
ex de ap.ſignificauerũt.⁊ er de reſti.ſpo.olim.inuenio m̃ ꝙ ꝗs põt pe⸗
tere reſtitutionẽ qui de iure poſſidere nõ põt.nã peti

tur pꝛo ſuis ſceleribus poſt confeſſionẽ

deo peractam: vtrum cadauera eoꝛum
ad eccleſias deſerenda ſint:⁊ oblatiões
pꝛo eis offerende:⁊ miſſe celebꝛãde an

non:quibus reſpondemus:ſi de oibus
peccatis ſuis puram confeſſonem agẽ/
tibus ⁊ digne penitentibus:cõmunio in
fine:ᷣm pꝛecepta canonuʒ dãda eſt.cur
canones cõmunionem vel ſepulturam
eis interdicunt:qui pꝛo peccatis ſuis pe

nam extremam perſoluunt:⁊ confitent᷑

vel confiteri deſiderant.ſcriptum eſt eni
Nõ iudicat deꝰ bis in idipſũ. alea.
ſit o aut
depꝛedando occidantur:viſum eſt
