flagitia.ex de ſi
mo.nõ ſatis.im
mo conſuetudo
veniale pecca/
tü facit moꝛtale
vt. xxv. di. S. cri
minis. So. con
ſnctindo cron
9t 9 pena tꝑali
z ñ a gehẽnali.
g & Benia. gd
Eergo ꝗd dicit
alibi.nũq eẽ ve
niã datã ipenitẽ
ti:vt · xxiiij.q.ij
legat᷑.ideo ĩtel/⸗
ligas de venia
pene nõ de ve⸗
nia culpe.tolle/
rat ergo grego.
crimẽ tale pꝛo/
pter periculum
ſciſmatis vl ſcã
dali:vnde non ẽ
dicẽdũ · ꝙ igno⸗
ſcatur eis:lʒ nõ

puniat eos pos

reliqui omnes quos dignitas eccleſi⸗
ſtici gradus exoꝛnat a quiquageſima
pꝛopoſitum ieiunandi ſuſcipiant quo
aliquid ad penſum ſancte inſtituti⸗
oms adijciant:⁊ eoꝛum qui in laicali
oꝛdine ↄſiſtunt obſeruantiaʒ ſicutꝰ lo
co ita ⁊ religiõe pꝛecellant.De ipſa
vero die dominica?᷑ heſitamusꝰ*:quid
nam dicendũ ſit:cu laici ⁊ ſeculares:
illa die plus ſolito ceteris diebus ac⸗
curatius cibos carniũ appetant.⁊ ni⸗
ſi noua quadaʒ auiditate vſqʒ ad me
dias noctes ſe ingurgitent:non aliter
ſe huius ſacri tẽpoꝛis obſeruatiõem
ſuſcipere putant:quod vtiqʒ non ra⸗
tioni ſed voluptati:immo cuidã men
tis cecitati aſcribendu eſt:vnde neca

tali conſuetudine auerti poſſunt.⁊ iõ

cum venias ſuo ingenio relinquendi
ſunt ne foꝛte peioꝛesꝰ exiſtant:ii a tali
ↄſuetudine pꝛohibeantur. At eni
ait ſalomõ. Qui multum emungit eli

cit ſanguinem. Et poſt pauca: Darꝰ

autem eſt vt nos qui his diebus a car
nibus animalium abſtinemus:ab oĩi⸗
bus quoqʒ que ſementinaʒ trahunt
oꝛigiuẽ carnis ieinuemus:a lacte vi⸗
delicet caſeo ⁊ ouis.Et pꝰ pauca:Ce
terum piſcium eſus ita xpᷣiano relinq⸗
tur:vt hoc ei infirmitatis ſolatiũ non
luxurie pariat incendiũ. Heniqʒ qui
a carne abſtinẽt:nequaqᷓ; ſumptuoſio

ra marinax belluarum cõniuia pꝛe⸗
parent.Minuʒ quoqʒ ita bibere knab

mittimur vt ebꝛietatẽ oino fugianins
alioquinꝰ reſtat vt omnia que coꝛpo⸗
ribus libent ſir facdiamus. Hec 2
ſi legibus conſtituta ſunt:tamen qꝛ cõ
muni vſu appꝛobata nõ ſunt ſe nõ ob
ſeruantes tranſgreſſionis reos nõ ar
guunt.alioquin his non obedientes
pꝛopꝛio pꝛiuarentur honoꝛe:cum illi
qui ſacris neſciũt obedire canonibus
penitus officio iubeãtur carere ſuſce⸗
pto:niſi foꝛte quis dicat hec non de⸗

cernendo eſſe ſtatuta ſedexhoꝛtando

nſcriptaꝰ. Hecretũvero neceſſitatẽ
facit. exhoꝛtatio aũt liberam
voluntatem excitat. DHi. V.
Ec que de pꝛiuilegijs ⁊ cete⸗

pter multitudinẽ vel ſcandalũ.ſuſtinẽda.n. ſunt crimina ratione ſcã

dali vel ſciſmatis:vt.xxiij.q.iiij.nõ põt.⁊ ratione multitudinis:vt.l.

di. yt ↄſtitueret᷑hodie nõ toleratur.vt er de vi.⁊ ho.cle.a crapula.
hb & Peioꝛes. hec eſt comparatiua permiſſſſio.
i ¶ Sanguinẽ.ſic qui multũ coꝛꝛigit offendit:vt.xlv.di.cũ beatus.⁊
alibi dicit: noli eẽ nimiũ iuſtus:vt de pe.di·i.ſerpẽs.ij.qvij.de bis.
Kkq . Par. id eſt equum ⁊? iuſtum.
Ab omnibus.q.d.exquo caro pꝛobibetur:ergo ⁊ omnia que de

carne pꝛocedunt.

m Sementinam. i. ſemen.
n Sumptuoſioꝛa.ſed paruos piſciculos poteſt homo comedere:

vt. j.lxxxij.di.pꝛeſbyter.

o Älioquin.ar.exquo vnum conceditur ergo omnia ſimilia intel
8.⁊.xxvij.di.q interro⸗

liguntur eſſeconceſſa:vr.j. di.pꝛoxi.ad eiu
gaſti. ⁊.xxij.q.ij.ſiquis per teſtamentum.

P hec ⁊ ſi conſcripta.⁊ qui exhoꝛtat᷑ mandatoꝛis opera non ſun
gitur. f.. de his qui no.infaob bec verba. “

ris infra poſitis:ſcripta ſunt tam ſecu
laribus q; eccleſiaſticis legibus cõue⸗
niunt:nunc aũt ad doctrinã naturalis
iuris ⁊ ceteroꝝ reuertamur. Natura
le ius inter omnia pꝛimatũ obtinet tẽ
poꝛe ⁊ dignitate.cepit enim ab exoꝛ⸗
dio rationalis creature.nam nec va⸗
riatur tempoꝛe ſed immutabileſſemꝑ
ꝑmanet.Sed cum naturaleꝰius illege

⁊ in euangelio ſupꝛa dicatur eſſe com
Piebenſminꝛan⸗ aʒ autem contraria
5

is que in lege ſtatuta ſunt nunc inue
niuntur conceſſa:non videtur ius na
turale immutabile permanere. In le
e nanqʒ pꝛecipiebat᷑ vt mulier ſi ma
ſeuin m pareret.xl.ſi vero feminam

lvxxx. diebus a templi ceſſaret ingreſſu

nunc autem ſtatim poſt partum eccle
ſiam ingredi nõ pꝛohibet᷑. Item muli
er que menſtrua patitur:ex lege ĩmũ⸗

da eſſe reputabatur:nunc autem nec

intrare eccleſiam:nec ſacre cõmunio
nis myſteria percipere inhbibet: ſicut
illa qͥ parit: vel illð qð gignit᷑. nec ſta
tĩ pꝰpꝑtũ baptisariphibet᷑ & AUñ eidẽ
auguſtino.angloꝝ epiſcopo greg.ſcri

bit dicvens. Mulier enixa gratias

actura eccleſiam intrare hoꝛa eadem
non pꝛohibetur. Ealea.
VUʒ enixafuerit mulier pꝰ quot
dies intrare eccleſiam debeat te
ſtamenti veter s perceptione didici⸗
ſtis:qꝛ pꝛo maſcnlo.xxxiij.pid femi⸗
na aũt.lxvj.diebus dʒ abſtinere:qð
tñ ſciendum qꝛ in myſterio accipitur
nam ſi mulier eadẽ hoꝛa qua genue⸗
rit actura gratias intrat eccleſiã:nul⸗

lo põdere peccati grauat᷑: voluptas

etenim carnis nõ doloꝛin culpac: In
carnis autẽ cõmixtione voluptas eſt.

In pꝛolis vero partu doloꝛ ⁊ gemi⸗

tus.vnde ⁊ ipſi pꝛime mulieri dicit᷑
In doloꝛibus paries filios. Si itaqʒ
enixã mulierẽ pꝛohibemus intrare ec
cleſiam ipſam:eius penã: v

culpã. Idem ad eunde.

Mulierẽ enixã vl qð ab ea gignit᷑ ca⸗
dẽ hoꝛa nihil ꝓhibet baptizari.
Aptiʒzarb autez vel enixaz mulie
rem:vel hoc quod genuerit ſi pe

ertimnsi

4

Ec que.In bhac.v.di.incipit aſſignare differẽtias iuris natura⸗
lis ad alia iura. Notandũ ergo ꝙ ius naturale in quattuoꝛ dif⸗
fert ab alijs iuribus:in oꝛigine:dignitate:amplitudine:⁊ ſenten/
tie rigoꝛe. In oꝛigine differt:qꝛ cepit ab exoꝛdio rationalis crea
dc re. di. Scõmodiꝰ. ſed alia iura oꝛtũ habent ab inuentione
BDignitate differt: qꝛ

hoc ius nullã patit᷑ i-

mutationẽ. naʒ ſigd ẽ
ↄtrariũ iuri naturali

illud iniquum eſt. Itẽ
amplitudine: qꝛ iure
naturali oĩa ſunt cõia
ſed hoc nõ eſt alio iu/

re.Itẽ ſnie rigoꝛe:qe
tra ius naturale nul

la fit diſpẽſatio:ſʒ ad/
nerſus alia iura ſepe
Cepit enĩ ꝑ intellige⸗
tiam nõ ꝑ eſſentiam.
imo verius poſſet di⸗
ci ꝙ cepit quo ad vſũ
qꝛ ius naturale.i.na⸗/
turalis eꝗtas ab eter⸗
no fuit:niſi velis intel
ligere de iure diuinoꝛ
illud.n.pꝛimo fuit q;
eẽt redactũ in ſcript

r C Sed immutabile.

quo ad pꝛecepta ⁊? p/-
hibitiones:vt di. vj . S.
vltimo. 2
8 ο Sed cum natura
le.obijcit contra id qð
dicit ꝙ ius naturale
non mutatur.⁊ ꝓbat
per tria ſequentia.c.
ꝙ mulctet᷑. Solutio/⸗
neʒ ponet.j.di.pꝛoxi.
S. Hiſ. ita ⁊ ẽ taliſ obie
ctio mgr̃i:⁊ puerpe/
ra ⁊ menſtruata vſq;

ad certum tempus ꝓ

bibebãtur intrare ec/
cleſiam.ſʒ modo neu/
tra pꝛohibetur.hec ꝓ
hibitio eſt de iure na⸗

turali. ergo reſtar ꝙ

ius nãle ſit variatuʒ.
t El. quia tot dié/
bus moꝛtuus eſt par⸗
tus añ infuſioneʒ aie.
ſed fetus femininus.
lxxx. diebus.ſᷣm hoc
videtur ꝙ tẽpoꝛequo
ↄcipit: debẽt abſtine
re.ſʒ rõe dubitatiõis
ſecꝰ ẽ qꝛ neſcit᷑ quo tẽ
poꝛe ↄcipit.Iteʒ quia
neſcit vtrum maſculũ
vel feminã pariat.io.
u Nʒ enixa.ſi mu
¶ici quidam li⸗
bꝛi habent cum enixa
ſed illud eſt palea vſ⸗
q; ad hunc locum.
x C Hongdere pecca-

ti.ſed nõne in bꝛocardo legitur in penitẽtiali theodoꝛi: fſemina poſt par
tum maſculi abſtinebit.xxxiij.diebus ab ingreſſu eccleſe.ſed poſt partum
femine.lxvj.⁊ ſi ante intrabit tot diebus penitebit in pane ⁊ aqua quot die

bus intrauit eccleſiam.⁊ qui illis diebus commiſcetur ei.x.diebus penite⸗

bit in pane ⁊ aqua.Item coſuetudo eſt cõtraria illis.c.grego.ſed illud the
odoꝛi intelligas de ea que non cx deuotione intrat.vel de illa que ſine ne⸗
ceſſitate intrat:ſed verius credo ꝙ poteſt intrare ſiue ſit neceſſitas ſiue nõ
rerr de purga.poſt par.volens conſuetudo tamen ſe in contrarium

yDPenam afflictis enim non debet afflictio addi: vt. vij.qi cum percuſ

ſio. Iſtud tamen fallit.quia coꝛꝛupta per violentiam non conſecratur.j.
xxyvj. diſtin.acutius.⁊.xxxij.q.v.ille autem.⁊ mutilati membꝛis non pꝛo/

mouentur:yvt.lv.di.per totum.

53 M Aptizari. moꝛa. argumen. ꝙ moꝛa eſt vitanda vbi timetur periculuʒ

„„ „„.

vt. xxviij. di. de ſyracuſane. de con.di.iiij.ne quod abſit.argucontra
de iudi.ſi debitoꝛi.⁊.ff.de ſolu.lł.quod dicimus.ſolu.illud in ↄtractibus

iſtud in periculum aniule. Jo.

9 4.

Bi. V. V.

tum eſt. Sed diſtinguit᷑: quia ſi illa cogitatio nõ ꝓceſſit ad ↄſenſum

Beius. ablactetur. t̃s ablactationis hic appellatur tp̃s poſt par
ium quando mulier minus abundat lacte.? niſi extraberetur p pne
rum opoꝛteret ipſam infir mari.ideo autem pꝛohibetur tẽpoꝛibus illis cõ
miſceri cum eis:qꝛ ex tali coitu naſcuntur moꝛboſi ⁊ lepꝛoſi. Sed ꝗd ſimun
lier petat debitũ a viro tempoꝛe menſtrui vel tꝑe purgationis: dico ꝙno

reddet debitum ei: ni/

ſi timeret᷑ foꝛnicatio

eius.xiij.di.duo mala
Itẽ ſi vir petit debitũ

tꝑe menſtrui a mulic/

re: mulier negabit ⁊z
exponet ei cauſam:

quare nõ põt.ff.de ſo

lu.l.quod dicimus.

b ¶Pꝛohibent ſub

foꝛma pꝛohibitionis
diſſuadẽtur: ſic expo/
nunt quidã.
C ¶ Inuita. hoc ẽ re⸗

gulare: vt qð quis in/⸗
nitus patitur nõ affe⸗

rat ei pᷣiudiciũ:vt hic

⁊.l.diſ.pꝛeſbyteros.?
C. de inſti. ⁊ ſubſti.l.i.

⁊.C.qui pe.tu.l.cum a

matribus.C.de app.

ꝛeſens.ar. ↄtra.ſ.di.
v. c. vlti. xlix. di. c.vlti.

C.de ↄdi. inſer.lega⸗-⸗

tum. Itẽ ar. ꝙ que fi⸗
unt ab inuitis ⁊ nolẽ⸗
tibus eis imputari nõ

debẽt: vt de ↄſe. diſ. v.
diſcipulos.xv.q.i.ali⸗

quos.⁊.q.vj.c.i.⁊.xx/⸗
xj.q.ij.lotharius.Jo.
So.ſi aliquis cogitur
coactiõe abſoluta ali/
quid facere ↄtra deũ:
nõ imputat᷑ ei quo ad

deu. ſecus ſi conditio

nali coactione: vt ex
qð me.ca:ſacris.lʒ.diſ.
pꝛeſbyteros. In ↄtra
ctibus ſi aligs cogit ꝑ

metũ qui de buerit ca
gere in conſtantẽ vi?z
nõ imputat ei:vt ibi ?

⁊ quod me.cau.ad anu

dientiã.niſi culpa ſus

incideret in talem me
tum:vt.ff.qð me.cau.
ſi mulier.ſed in oꝛdi/
nibus ſecus.naʒ ſigs
per vim mutilet ꝓmo

ueri non põt: vt ex de

coꝛpo.vi.expoſuiſti.ẽt
coꝛꝛupta per vim nõ

conſecrabitur iter vir

gines:vt.xxxij.q.v.il/

lł.⁊ hoc fit pꝛopter re
uerentiam ſacramen

toꝛum.ſic mihi Bar.
ꝛixi. videtur bꝛeuiter
diſtinguendum.
d ¶ Quod vni perſo

ne. argu.quod vni coõ
ceditur per conſequens vid

hne dil q.i.petiſti.
e

riculo moꝛtis vꝛgetur: vel ipſa eadeʒ
hoꝛa qua gignit:vel eadem etiaʒ qua

natum eſt id quod gignit᷑ nullo modo
ꝛohibetur ne duz adhuc tempus ad
pꝛebendum redemptionis myſteriuʒ

queritur interneniente paululũ moꝛa
inueniri nõ valet qui redimat᷑. ¶ Itẽ

augu. Anteq puer ablacret vel ma⸗
ter purificetur ad eius concubitũ vir

snon accedat.
DSGZeius vero ↄcubitum vir ſuus
accedere nõ debet quouſqʒ qui gig
tur abla cteł. Mꝛaua aũt ↄſuetudo

in ↄiugatoꝝ moꝛibus irrepſit vt filios
quos gignunt nutrire mulieres contẽ
nant:eoſqʒ ad nutriendum alijs muli
eribus tradant:quod videlicet ex ſo⸗
la carnis incontinentia videtur fuiſſe
inuentum:quia dum ſe continere no
lunt deſpiciunt lactare quos gignũt.
He autem ſciãt que filios ſuos ex pꝛa
ua ↄſuetudine alijs ad nutriendũ tra⸗
dũt:niſi purgatiõis tẽpus pꝛius trãſie
rit:viris ſuis non debent admiſceri.

MNuippe ⁊ ſine partus cauſa cũ in mẽ

ſtruis ↄſuetis detinẽtur:viris ſuis mi
ſceri ꝓhibẽturvꝰ. Ita ut lex ſacra moꝛ
te illum feriat.ſiquis vir ad menſtrua
tã miulierẽ accedat:que tamen mulier
dũ ex conſuetudine menſtrua patitur

ppbiberi eccleſiam intrare non debz:
qꝛ ei nature ſuperfluitas in culpaʒ re

putat᷑i iõ debet: a pꝛo hoc qð inuita
patitur:iniuſtũ eſt:vt eccleſie ingreſſu
pꝛiuetur. Mouimus nanqʒ ꝙ mulier
que fluxum ſanguinis patiebat᷑: poſt

tergum domini humiliter veniẽs: ve

ſtimenti eius fimbꝛiam tetigit:atqʒ ab
ea ſtatiʒ ſua infirmitas receſſit. Si ge i

fluxu ſaguinis poſita laudabilr potuit

veſtimentũ domini tangere: cur etiaʒ

que menſtrua patit᷑ ſanguinis ei nõ li⸗
ceat eccleſiam intrare? Si enim ea be
ne pꝛeſumpſit que veſtimentũ domi⸗
ni in langoꝛe poſita tetigit: quod vni
perſone infirmanti cõceditur cur nõ
ↄcedatur cunctis mulieribus que na⸗
ture ſue vitio infirmant: Sãcte quo⸗
qʒ cõmunionis myſterium in eiſdem
diebus percipere nõ debet pꝛohibe⸗

idetur alijs eſſe conceſſum.ſic.⸗.diſtin.iiij.deni /
q;. ⁊ hoc vex eſt ſi de iure cõi aligd ↄceditur.ſecus ſi ex pꝛiuilegio: vt.xvj.

Cognoſcere.ar.ↄtra.j.xxij.q.ij. cum bumilitatis.dic ꝙ glibet põt di⸗
cere ſe peccatoꝛem: dũ tamen nõ credat contrariũ.de pe. di.iij. ad hec.
Sine culpa.argu.qꝙ nõ ſemper imputatur factum vbi culpa pꝛecedit.

ia.hic intitulatur diſtinctio.vj.in qua qꝛ fecerat mentionem
ſuperfluitate narure:diſgreditur a pꝛicipali pꝛopoſito agẽs

de nocturna pollutione. oſtendit ergo auctoꝛitate grego. qui⸗
bus contingit modis:⁊ ex quibus cauſis:⁊ quando ſit peccatuʒ ? quando
non.poſtea reſpondet obiectionifacte in pꝛemiſſa diſtinctiõe.in illo.S. bis
ita.Et no.ſᷣm quoſdã nocturna pollutio vel illuſio que pꝛocedit ex infirmi
tate non eſt peccatum etiã veniale:maxime cũ ſit pena:vt.j.c.pꝛoxi.ibi om
nino. bec pollutio vel illuſo nõ eſt timenda:qui aius ⁊c. Illa vero que/p
cedit excrapula eſt veniale peccatũ:vt.j.c.pꝛoxi.ibi.habet exinde animus
gliquem reatũ.ſimiliter illa que pꝛouenit ex cogitatione pꝛecedenti pecca

n
0
P

.

veniale peccatũ eſt pollutio ex ipſa ꝓuenicns.ſi vero pꝛoceſſit:tunc

eſt moꝛtale ſjm iſtoꝝ opinion.accidit ꝙ aliquis neſciẽs peccat moꝛ
taliter ? venialiter ⁊ operat bonũ:⁊ etiã meret vita eterna:q ſi coꝛ⸗
pus doꝛmit aia vigilat. vñ ſllud:Coꝛ meũ vigilat ad te deus. IJdem

ri:ſi autẽ ex veneratione magna per⸗

cipere nõ pꝛeſumpſeritlaudanda eſt:

ſed ſi ſuſceperit nõ eſt iudicãda. Po⸗

narum quippe mentium eſt ibi etiam
culpas ſuas cognoſcere:vbi culpa nõ
eſt:quia ſepe ſine culpa agitur qð ve
nit ex culpa.vñ ẽt cũ eſurimuſſine cul
pa comedimus quibus ex culpa pmi
boĩs factũ ẽ vt eſuriamus. Di. VI.
Aia veros de nature ſuperfiui
tate ſermo cepit haberi:queri
tur:an poſt illuſioneʒ que per
Gmnium ſolet accidere coꝛpus domi
ni quilibʒ valeat accipere.vel ſi ſacer
dos ſit:ſacra myſteria valeat celebꝛa
re. ¶ De his ita ſcribit beatus gre⸗
o. auguſtino angloꝝ WDD copo.
Pe multiplici genere illuſionum.

— *

Eſtamentub veteris legis hunc

pollutuʒ dicit: niſi aqua lotus fue

rit eiqʒ vſqʒ ad veſperã eccleſiã intra
rè nõ cõceditur: quod tamen aliter in⸗
telligens populus ſpiritualis quaſi ꝑ

ſomniũ euʒ illudi reputat qui tẽtatus
immundicia veris inaginibus in co

gitatione inquinatur: ſed lauandusẽ
aquam vt culpam cogitationis lachꝛy

mis abluat:niſi pꝛius ignis tentatiõis

receſſerit reum quaſi vſqʒ ad veſpe⸗
ram ſe cognoſcat. Sed eſt in eadem
illuſione neceſſaria valde diſcretio:
que ſubtiliter penſare debʒ ex qua re
accidat menti doꝛmientis:aliquando
enim excrapula:aliquando ex natu⸗
re ſue ſuperfluitate vł infirmitate: ali
quando ex cogitatione cõtingit pollu
tio ⁊ quidem cum ex nature ſuperflui
tate vel infirmitate euenerit:oĩno hec
illuſio nõ eſt timenda qꝛ hãc animus
neſciens pertuliſſeꝰ magis dolẽdus ẽ
q̃ᷓ feciſſe.Cum vero ultra moduʒ ap⸗
petitus gule in ſumẽdis alimentis ra⸗
pit:atqʒ iccirco humoꝝ receptacula
grauantur habet exinde animus ali⸗
quem reatumꝰ:nõ tamẽ nſqʒ ad pꝛo⸗
hibitionem ſacri myſterij percipiendi
uel miſſarum ſolennia celebꝛãdi: cuʒ

foꝛtaſſe aut dies feſtus exigit: aut ex⸗

bibere myſteriuʒ pꝛo eo qð ſacerdos

alius deeſt ipſa neceſſitas cõpellit.nã

in furioſo dicũt
ſi culpa ſua de⸗/
uenit ad furoꝛẽ
fi.imo neſciens
peccat.xxxij.q.
vij. q;ᷓadmodũ.
arg. ↄtra.ff. de
acti.⁊ oblig.ex
maleficio.S.ſigi
abſens. vbi di⸗
cit ꝙ neſciẽs ñ
peccat.Alij di⸗
cunt ꝙ doꝛmiẽ
tes nõ pcccant.
xyx.q.i.ſi ↄcupi/
ſcentia.⁊.c. ꝗli⸗
quos.doꝛmiẽs

eni furioſo cõ⸗

parat᷑.ff.ð acꝗ.
ſcimur. ⁊ ita nõ
peccat. Si ̊ in

nocturna pollu

tione hõ nõ ve⸗
nit ad ↄſenſum

nullo mõ pec/

cat.Si vᷣo pue
nit peccat moꝛ
taliter ſᷣm iſtos

niſi foꝛte imagi
netur cũ vxoꝛe
ꝛ tunc dirigit

affectũ in vxo⸗

reʒ:⁊ nõ peccat

moꝛtaliter. hãc
opi.fouct.h.⁊ ꝓ

baf. j. e. diſ. nõ ẽ

ibi luxurie ⁊c.
Sʒ hoc ñẽ veꝝ
qꝛ nllo mõ pec/
cat:vt.j.e.ꝓx.⁊
xv.q.i.aliquos.
Sed ↄtra pꝛio/
rẽ opi.obijcitur
quid ſi cogitaui
turpiter: ſed añ

doꝛmiui ſta⸗
tim penitui:pꝰ

polluoꝛ in ſõno
peccaui vel nõ:
⁊ videtur ꝙ ſic.
Ge. lʒ ↄtritꝰ ſim
tñ veſtigia re⸗
manẽt ⁊ relige:
ſicut liberto ve/⸗
ſtigia ſeruitutl.
vnde patronus
ei ſuccedit.iſti.
de ſuc. lib. S. ſed
nr̃a.ſic mr̃imo⸗/
niũ ĩ furioſ ma

net ꝑꝑ reliqas pꝛioꝛis volnutatis ff· de his ꝗ ſui vel alie.iur.ſunt.

Ppre furioſo. Imputet᷑ ꝗ̊ mihi ſaltẽ ſi initialit turpiter cogitaui.
hb· Eſtamentum. in leuitico legitur dñũm dixiſſe: Si fuerit homo

polluts nocturno ſemine egrediatur extra caſtra ⁊ non reuertat
vſq; ad veſperã donec lauet᷑:⁊ poſt ſolis occaſum reuertatur ad ca/
ſtra. Hoc grego.exponit hic:⁊ retoꝛquet᷑ ad illos qui polluũt mẽte.

q.iiij.vir cum pꝛopꝛia vxoꝛe.

k äl cogitatione.
¶ Qeris imaginibus.cum videt mulierem ⁊
m ¶ Aqua.id eſt penitentia.
¶Ad veſperam.i.quonſqʒ receſſit ignis tentationis.
Pertuliſſe.qdicat potius intelligit᷑ tunc pati q; facere.
eatum.id eſt veniale peccatum. ⁊ ideo non pꝛohibet a ſum/

i Bunc.talẽ moꝛẽ de quo queris adhuc romani ſeruãt: vt.xxxiij.

delectatur in ea.

ptioneeuchariſtie.ſed pꝛohibet vel diſſnadet a confectione: niſi ſit

neceſſitas.

q Meceſſitas.que legem non babet. de ↄſe. di .i· ſicut.

Di. „VI. 7 VI.

a C Humiliter. 5ↄſiliũ. bene. n. põt celebꝛare ſi vult.nã ꝓ leuibus cri

minibus nõ abſtinebit ſacerdos a celebꝛatione miſſarum:ſed ꝓ ta/
libus abſtinebit pꝛo quibus poſſet excõicari:vt de ↄſe.di.ij.ſi no ſũt.
⁊.c.qtidie.tñ ꝓ qͥlibʒ moꝛtali pctõ quilibet ẽ ſuſpẽſus quo ad ſe:vt ex

ðᷣ coba.cłe.⁊ mu.yl.c.niſi ꝑegerit penitẽtiq:vt ex de cẽ.oꝛ.queſitũ..

b Si tñ i. ma
xime. Mõ ↄcuſ⸗
bit.pollutio ipᷣa
c ¶ Mens rea.
q · d. nec mens ẽ
rea in ſono.nec
eſt rea poſt ſo⸗
num cũ ẽ libera
iĩ ſuo iudicio.ſʒ
tũc fuit rea qñ
ſe ingurgitauit
vñ ſat. pʒ hic ꝙ
hõ in ſomno ñ
peccoar.
d Lipa. ſup/
ple:ſʒ pꝛius pec
cautt.
e Radice.i.
mala cogitati⸗

ne.
fMOnẽ.ↄcu
Ecjad: ubeß
ihidiue pꝛece/
dentis ardoꝛis
g ¶ His ita. hic
ponit magiſter
ſolutionẽ obie⸗
ctionis quã fe/
cerat i pꝛecedẽ/
ti diſtinctione.
nos g cum ipſo
plenius diſtin/
guamus eo⸗
lum que ↄtinẽt

in lege:alia ſũt

moꝛalia: alia
myſtica.moꝛa/
lia ſunt que mo
res infoꝛmãt.⁊
ſic ſunt itelligẽ⸗
da vt ipſa vba
ſonẽt:yt diligeſ
deũ:nõ occides
honoꝛa patreʒ.
de quibus not.

xxxij .q.vij.qd

in oibns. ¶Oy/
ſtical ſunt figu⸗

ralia q̃ aliud ſi -

gnificaãt pꝛeter
id qð lra ſonat.
Hoꝝ alia ſunt

ſacramentalia:

alia ſũt cerimo

nialia. Sacra⸗

mentalia ſũt de
quibus rõ red/
di põt:quare ad
iram ſic fuerint
pꝛecepta: vt de
circũciſiõe ⁊ ob
ſeruatione ſab⸗
bati. de gbꝰbẽs
e de bap. ma⸗
ioꝛes.⁊ ex ð cõ
ſti. trãſlato.Ce
rimonialia ſũt
de gbus rõ red
di ñ põt:quare
ad litteraʒ ſint

mãdata:vt non

arabis in boue

⁊ aſino: vt. xyvj.

q.vij.in noua.ñ
feres veſteʒ de
lana ⁊ lino ↄte
xtam:nõ ſeres

agrũ diuerſo ſemine.lex ergo quãtũ ad moꝛalia nõ recipit immuta

ſi alij adſunt qui implere myſterium
valeant illuſio per crapulã facta:a ꝑ⸗
ceptione ſacri myſterij ꝓhibere non
dʒ. ſed ab immolatione ſacri myſterij
vt arbitroꝛ abſtinere dʒ humiliterꝰ ſi
tñꝰdoꝛmientem turpi imaginatione il
luſio nõ ↄcuſſerit.nã ſunt quidam in
quibus ua plerunqʒ illuſio naſcit᷑ vt
eoꝝ animus etiã in ſomno coꝛpoꝛis
oſitus turpibus imaginatiõibus nõ
edet᷑. Qua in re vnũ ibi oſtendit᷑
ꝙ ipſa mens oĩio rea: nõ ſit tunc ſʒ ſuo
ſecneid penitus liberaꝰ cum ſe aſi doꝛ
miens coꝛpoꝛe nihil meminit:vidiſſe
tamen in vigilijs coꝛpoꝛis meminit ſe
in gluuieʒ ventris incidiſſe.ſi vero ex
turpi cogitatione vigilãtis oꝛit᷑ illuſio
in mente doꝛmiẽtis:pʒ animo reatus
ſuus.videt eniʒ aqua radiceeinquina
tio illa ꝓceſſerit:qꝛ qð cogitauit ſciẽs
hoc pertulit neſciens ꝓpter talẽ pol⸗
lutionẽ a ſacro myſterio ea die abſti⸗
nere opoꝛtet. Peccatum nõ dicitur
Erperratum cogitatione ſe Aus ſz de⸗
ectatione a conlenſu. a ea.
Had penſandũ eſt quãdo ipſa co⸗
gitatio vtꝝ in ſuggeſtione: an in
delectatione:vel qð magis eſtin pec
cati ↄſenſu ceciderit.tribus enim mo⸗
dis impletur omne peccatũ:videlicet
ſuggeſtione:delectatiõe:ↄſenſu. Sug
geſtio quippe fit per diabolũ:delecta
tio per carneʒ: ↄſenſus per ſpiritum.

NNuia ⁊ pꝛimo culpã ſerpẽs ſuggeſſit
Eua delectata eſt velut caro: Adam

vero velut ſpiritus ↄſenſit. Et neceſ⸗

ſaria eſt magna diſcretio inter ſugge⸗

ſtionem ⁊ delectationem:⁊ inter dele
ctationem atqʒ cõſenſum iudicęm ſui
faciat animũ pꝛeſidẽ.Cum enim ma⸗
lignus ſpiritus peccatũ ſuggerit in mẽ
tem:ſi nulla peccati delectatio ſequat᷑
peccatũ omnino perpetratum nõeſt.
Cum vero delectari caro ceperit:tũc
peccatũ incipit naſci. Si auteʒ etiã ad
ↄſenſum ex deliberatione ↄſentit:tũc
peccatũ cognoſcitur perfici. In ſugge
ſtione ergo peccati ſemen eſt. In dele
ctatione fit nutrimentũ:In ↄſenſu fit
eikeerio⸗ Et ſepe ↄtigit vt hoc qð ma
ignus ſpiritus ſeminat in cogitatione
caro in delectationẽ trahat:nõ tamen

animus eidẽ delectationi cõſentiat:⸗

cũ caro delectari ſine animo nequeat
ipſe iñ aius carnis voluptatibus relu
ctãs in delectatione carnali aliq̃ mõli
gat᷑ inuitus:vt ei ex rõne õdicat nec cõ
ſentiat:⁊ tñ ea delectatiõe ligatus ſit:
ſʒ ligatũ ſe vehemẽter ingemiſcat. vñ
⁊ ille celeſtis exercitus pᷣcipuus miles

gemebat dicẽs:video aliã legẽ in mẽ⸗

ꝛis meis repugnãtẽ legi mẽtis mee:⸗
captinũ me ducentẽ in legeʒ peccati qͥ

ẽĩ mẽbꝛis meis. Si aũt captiuus erat

rionẽ.ſed quantũ ad ſacramẽtalia ⁊ cerimonialia mutat gquantum

ad ſuperficiẽ lĩe:ſed nõ ob hoc dicit᷑ eſſe mutatũ ius naturale qꝛ in his

5§
nS

ↄſiſtebat ius nãle quo ad ſuperſiciẽ littere ſʒ quã hec ſunt mutata.ſed quo
ad myſticã intelligentiã ſᷣimn quam nõ ſunt mutata.ſed myſticus eoꝝ intel/
lectus non eſt mutatus.vnde lex nõ dicitur mutata.i.q.i.marchion.

minime repugnabat:quapꝛoptr᷑ ⁊ ca⸗
tiuus erat ⁊ pugnabat: Igit᷑ mentis
egi eius lex que in mẽbꝛis ẽ repugna
bat. Si aũt repugnabat captiuus nõ
erat:Itaqʒ eſt hõ vt ita dixerim capti
uus ⁊ liber.liber ex iuſticia: captiuus
ex delectatione:quã poꝛtat inuitus.

Itẽ Iſi.in ſentẽtiaꝝ li.i. Oñ ſit pec

catũ nocturnis imaginibus illudi.
QOn eſt peccatũ qñ nolẽtes ima
ginibus nocturnis illudimur.ſʒ
tũc ẽ peccatũ ſi añq; illudamur cogita
tiõis affectibus pꝛeuenimur.Luxurie
qppe imagines quas in veritate geſſi

mus ſepe doꝛmientibus in aio appa⸗⸗
rẽt:ſʒ innoxie ſunt ſi nõ ↄcupiſcend 3
occurrunt.Itẽ qui nocturnailluſiond ⸗

polluit᷑ qᷓuis extra memoꝛiã cogitatio
nũ turpiũ ſeſe pᷣſetiat inqͥnatũ:tñ hoc

vt tentaret᷑ culpe ſue tribuat: ſuamqʒ

immundiciam ſtatim fletibus tergat.
Nis itaqʒs rñdet᷑. In lege ⁊ euãge

lio naturale ius ↄtinet᷑:nõ tñ quecũqʒ

in lege ⁊ in euãgelio ĩueniunt᷑ natura⸗
li iuri coberere pꝛobant᷑. Sũt.n.in le

ge quedã moꝛalia pᷣcepta:vt non occi

des:⁊c.quedã myſtica vtpote ſacrifi
cioꝝ pꝛecepta:ut de agno alia his ſi
milia.Moꝛalia mandata ad nãle ius
ꝑtinent:atqʒ iõ nullã mutabilitatẽ re
cepiſſe mõſtrãt᷑. Myſtica uero quãtũ
ad ſuperficiem a nãli iure pꝛobantur
aliena qᷓ;tũ ad moꝛalẽ intelligentiã in⸗
ueniunt᷑ ſibi annexa:ac per hoc ⁊ ſi ſʒ
ſuperficiẽ uideant᷑ eſſe mutata:tñ ſᷣm
moꝛalẽ intelligentiã mutabilitateʒ ne
ſcire pꝛobant᷑. Nãle ergo ius ab exoꝛ
dio rõnalis creature incipiẽs ut ſupꝛa
dictũ eſt manet ĩmobile. Jusꝰvo ↄſue
tudinis poſt nãlẽ legẽ exoꝛdiũ habuit
exqͥ hoĩes ↄueniẽtes in unũ ceperũt ſi
mul habitare qð ex eo tꝑe factuʒ eſſe
credit᷑:exqͥ caym ciuitatẽ edificaſſe le⸗
gitur:qð cũ in diluuio ꝓpter hoiuʒ ra
ritatẽ fere uidebat᷑ extinctũ.poſtea a
tꝑe nẽroth reparatũ ſiue potius mu⸗
tatũ exiſtimat᷑:cũ ipſe ſimul cum alijs
alios cepit oppꝛimere:⁊ alij ſua ibe⸗
cillitate eoꝝ ditioni ceperũt eẽ ſubie⸗
cti. Ande in eneſi legit᷑ de eo. cepit
nẽroth robuſtꝰuenatoꝛ eẽ coꝛã deoꝰ.i.
hoiuz o
ri

ificãdã allexit. Di. VII.
UVs aũt ↄſtitutiõis cepit a iu⸗
ſtificationibus q̃s dñs tra⸗
didit moyſi dicẽs: ſi emeris
mlʒy hebꝛeü ac. C Uñ Iſido.in li.v.
hy. ait. De conditoꝛibns legum.
Oyſes gẽtis hebꝛee pᷣmꝰ oium
dinas leges ſacris lr̃is explica
uit. Foꝛoneꝰ rex grecispimꝰleges iudi
ciaqʒ ↄſtituit. Mercuriꝰ trimegiſtusꝰ
pꝛimusleges egyptijs tradidit. So⸗
lon equidẽ pꝛimus leges atheniẽſibꝰ

quia paucas:ideo dicitur iſte pꝛimus edidit.

ppᷣſſoꝛ ⁊ extictoꝛquos ad tur⸗

b ¶ Jus.nüc oñdit a quo tꝑe cepit ins ↄſuetudinariũ ⁊ ↄſtitutionis.⁊ di

cit ꝙ a tꝑe caym cepit
ius ↄſuetudinariuʒ ꝗ
pꝛimo ediſicauit ciui⸗
tatem quã ex noĩe fi⸗
lij ſui vocauit enoch.
ſed ius ↄſtitutionis a
i Extinctũ.ius g̊ ñ
terminat᷑.i.nõ finit᷑.ĩ
vij.ſicut nec incipere
põt a.vij.qꝛ adminus
decẽ debẽt facere ple
bẽ: vt. j.x.q.iij.vnio.
k & Coꝛã dco.i. eoꝝ
que ſunt dni vel ꝑmit
tẽte dño.quicquid eni
fit iudicio dei fit:vt.x⸗

VYVs aũt.in
oñdit qñ ⁊
. a gbus ce⸗
perini ↄſtitutiões hu

mane iã eccliaſtice qᷓ;

ſeculares. Eccliaſtice
ceperũt a moyſe ⁊ tꝑe
moyſi.Seculares a di
uerſis ⁊ tꝑe diuerſo ce
perunt:vt pʒ in ſe. c.
m ¶ Aiuſtificatõibꝰ.
idẽ a iudicijs.legit᷑ in
Exo.qꝙ dñs dixit fili⸗
is iſrael ꝑ moyſen.ſi
emeris ſeruũ hehꝛeũ
ſcilicet qui ante ſer
uus nõ fuit.vj.annis
ſeruiat tibi.niſi ãnus
iubileus interueniat
in ſeptimo anno egre
ditur liber ⁊ gratis cũ
quali veſte intrauit ſi
habuit pꝛius vxoꝛem
cum filijs cum vxoꝛe
⁊ liberis exeat.ſi do⸗
minus deditei vxoꝛẽ
mulier cum filijs erit
domini.ſed ſi elegerit
ſeruus manere cũ do⸗
mino amoꝛe domini
vel vxoꝛis ⁊ filioꝛum:
offeret eum dominus
dijs.i.ſacerdotibus ⁊?
applicabit ad hoſtiuzʒ
tabernaculi ⁊? perfo/
rabit aurem eius cuʒ
ſubula in ſignum per⸗
petue ſeruitutis:⁊ eiꝰ
erit ſeruus vſq; dum
viuet vel vſq; ad an/
num iubileũ. Ab hac
ↄſtitutione cepit moy
ſes iudicia ſua vt di⸗
citur in Exo.Jo.

n . Quas. na ⁊ a di⸗

uinis ſcripturis oꝛna
tus omnis ſciẽtie ſũ⸗
pſit initium:vt.j.xxx/
vij. diſtin. S. hinc etiã.

0 Oyſes trime/

giſtus.pꝛopter
tres potẽtias. ſcilicet
eloquentiam :ſcieuti/
am ⁊ virtutem.de qui
bus hahes.xxxvij.di.
relatum.⁊.xvj.q.i.ſic
viue. C. de ꝓfeſ.l.ma/
giſtros.

p Pꝛimus.immo pꝛius romulus tradidit ſed pancas.ff.de oꝛi.iur.lij.⁊

ſcripſerũt.Poſtea ijdẽ
dẽtes mita deeſſe tabuł/x.
ſunt ille leges⸗xij. ta⸗
bulaꝝ.qui aũt fuerũt

illi.x.viri ſtatiʒ deter⸗
miat Iſido.dicẽſſe.c.
b Derunt. metu.
ar. ꝙ metus ver
boꝝ excuſat. ar.j.xx/
iij.q.viij.ↄuenioꝛ · ibi

dic aliquid in deum ?

moꝛẽ.⁊ ar.ff.de acꝗ.

here.l.vj.in fi.ar.cõ/

ta.ex qð me.ca.ſacr
c ¶ Meceſſaria.ſed ſi

nulluſ ẽ ea vſus vt qd
mẽbꝛanas occupant:
vt.xix.di.ſi romano⸗

rum. ſj ideo notitia ẽ
neceſſaria vt ſciai caã

quare tollant᷑:vt.C.ð

cadu.tol.l.vna.quia ⁊
ipſe papa argumẽtat
ex abꝛogato iure: vt
e de iudi.nouit.velẽ

neceſſaria nõ vt pꝛo/
bent᷑:ſed vt repꝛoben
tur maledicta.vt.xx⸗
xvij.di.legimus.⁊.c.ꝗq

demenſa.

Ad.VUocauit.bũc tñ

imutauit poſtea iuſti
nͤianus:⁊ fecit vnũ co
dicem ex trihus.C.de

AKFffert aut
Inmn hac.viij

magiſter q̃̊
liter ins nãle excellat
alia iura amplitudi/
ne:qꝛ ſᷣm hoc ius oĩa

ſunt cõia.
ſ¶Eos .i. apoſtolos
xij.q.i.dilectiſſimis
9 ¶ Nefcit. quiſq;.n.

tatũ diligit aliũ vt ſe.

finxiteni Plato quã/

dam rẽpublicã in qua

oĩa ſunt cõmunia.xij.

h 0 NVo iure.defẽ⸗
dis.i.petis.vel

deſendẽdo retines.
i Maz iure diuino.

ex hoc videt᷑ ꝙ tm̃ iu
re hũano aliqua poſ/
ſideant᷑ æ nõ diuino.
⁊ fic obſtat.j.xxiij.q.

vij · c. i. vbi dicit ꝙ iu⸗/
re diuino aliquid poſ

ſidet᷑:ſʒ nõ ẽ ↄtrariuʒ:

imo potius ↄcoꝛdat:

qꝛ dicit ibi ꝙ iuſtoꝛuʒ
ſunt oĩa iure dinino.
⁊ bene põt eſſe ꝙ iure

diuino aliꝗd ſit ꝓpꝛiũ
ſed ideo dicit hic 3 in

re humano poſſiden/

tur poſſeſſiones.qꝛ iu
ra humana potiſſime

tractãt de poſſeſſioni

bus ſed ius canonicũ de decimis ⁊ pꝛimitijs.vel dic ꝙ ibi ius dininuʒ ſtri⸗

no.co.cõ.vſus pꝛĩ.io.

dH di. oſtendit

X. viros. cum enim leges ꝓpter diſcoꝛdiam plebeioꝝ cũ nobilibus fe
re ꝑ.xxx.annos in diſſuetudinẽ abij ſſ⸗ ent:creati ſunt.x.viri ꝗ de grecis ci⸗
uitatibus leges collectas tranſtulerũt in latinũ ⁊ eas in tabulis eburneis

x.viri:accepta ptãte coꝛigẽdi ⁊ interpᷣtãdi leges vi
poſtea duas tabulas ſuꝑaddiderũt.æ appellate

edidit.Ligurgus pꝛimꝰlacedemonijs
iura ex apollinis auctoꝛitate cõfinxit.
Numa põpilius qui romulo ſucceſſit

in regno:pꝛimus romanis leges edi-

dit. Oeinde cum populus ſeditioſos
magiſtratus ferre nõ poſſet.x.viros

legibꝰ ſcribẽdis creauit: qui leges ex

libꝛis ſolonis in latinũ ſermonẽ tranſ
latas.xij.tabulis expoſuerũt.

Nomina eoꝛum quileges duodecim

tabularum Epoſperunt. ”
Vleruntꝰ aũt hi: Apius claudiꝰ:
Titus genutius: Dublius feſti⸗

us:Jucius veturiꝰ:E aius iulius. Au

lius malius: ublius ſulpitius: Ou
blius curiatiꝰ:Titus romulius: Spu
rius poſthumiꝰ.Hi.x.viri legũ cõſcri
bendarũ cauſa electi ſunt.Leges autẽ
redigere in libꝛis pꝛimus ↄſul põpeiꝰ
inſtituere voluit:ſed nõ perſeuerauit
obtrectatoꝝ metu. DHeinde cepit ce⸗
ſar id facere ſed ante interfectus eſt.
Paulatiz autẽ antique leges vetuſta
te atqʒ incuria aboleuerũt:quax ⁊ ſi
iã nullus ẽ vſus:notitia tñ neceſſaria*
videt᷑. Moue aũt leges a conſtantino
ceſare ceperũt.⁊ reliqͥs ſuccedentibꝰ
erãtqʒ ꝑmixte ⁊ inoꝛdinate. Doſtea
vero theodoſius minoꝛ auguſtus ad
ſimilitudiuẽ gregoꝛiani ⁊ hermogeni

vni codicẽ factũ ↄſtitutionum a cõſtã⸗

ini tẽpoꝛibus ſub ꝓpꝛio cuiuſcunqʒ
mperatvꝛis titulo diſpoſuit:quem a
uo nomine theodoſianum vocauit.
. Iffert autẽeius naturale a
Od ꝛſuetudine ⁊ ↄſtitutiõe:nã
iure naturali oĩa ſunt cõmu
nia oĩbus:quod nõſolũ inter eos ſer
uatum credit᷑ de quibus legit᷑. Mul⸗
titudinis credetiuʒ erat coꝛ vnũ ⁊ ani
ma vna ⁊c̃. verũetiam ex pꝛecedenti
tꝑe a philoſophis traditũ inuenit᷑. vn
de apud platonẽ illa ciuitas iuſtiſſime
oꝛdinata tradit᷑ in qua qͥ ſqʒ pꝛopꝛios
neſcit affectuss. Jure ergo ↄſuerudi⸗
nis el olliutionis hoe⸗ meu eſt: illud

„

vero alterius. & Uñ augu. ait ſuper

Joan. Jure diuino omnia ſunt com
munia oĩbus:iure vero cõſtitutionis
hoc meum illud vero alterius eſt.
Ao iure defendisꝰ villas eccle
ſie diuino an humano. diuinuʒ
ius ĩ ſcripturis diuinis habemus:hu⸗
manũ in legibus regum. vnde quiſqʒ
poſſidet qð poſſidet:nõne iure huma
no.nã iure diuino:Oñi ẽ terra ⁊ ple⸗

ete ſumit᷑ ꝓ iure canonico.ſed hic ius canonicũ cõpꝛehẽdit᷑ ſub iure buma

no.⁊ habes hic ꝙ petẽti reſtitutionẽ obſtat exceptio hereſis.heretico.n.ni

hil ẽ licitũ poſſidere:vt.xxiij.q.v.ſi vos.⁊.q.vij.c.i.⁊.ij.Vtẽ hicẽ ar.ꝙ a pe

tenti reſtitutionẽ poſſumus q̃rere quo iure petat an ꝑ ĩterdicrũ vel indicis

offõ. N ꝙ cãʒ petẽdi tenet᷑ explicare ⁊ ꝙ ſᷣm iura canonica actio ſit pᷣpo⸗

nẽda

ẽda.habes ex de iudi.examinata.⁊ ex ð li.ob.dilecti.nec ob.extra de iud.
dilecti. JYo. So. ego credo ꝙ cã æ motus agendieſt ꝓponendus:vt ſm illũ
modũ iudex ſcrat ſententiã.ex de ſimo.lʒ heli.lʒ nõ cogat᷑ actionẽ ꝓpone/

k ¶ Aea eſt. hec verba meũ ? ſuũ

re.qꝛ etiã ſm leges ſola cã ſufficit: vt. C. de edic.di.adria.tol.l.iij.

poſſeſſoꝛem:vt.ff. de relig. æ ſimp.fu.l.ij. i.

hẽſa:ſi nãli iuri fuerint aduerſa:vana
⁊ irrita habẽda ſunt. & AUñ Augu.
ait in li.ↄfeſſionũ.ij. Aduerſus nãle
ius nulli quicꝙᷓ agere licet.
Ve ð moꝛes hoium ſunt flagi
tia pꝛo moꝝ diuer ſitateꝰ ſunt vitanda
vt pactũ inter ſe gẽtis aut ciuitatis cõ⸗
ſuetudine uel lege firmatũ nulla ciuis
aut peregrinit libidine niolet᷑.turpis ẽ
enim oĩs pars uniuerſo ſuo nõ ↄgru⸗
ens. Cũ autẽ deus aliqͥd õ moꝛeʒ uel
ʒ pactũ:quoꝛũlibet iubet fieri.⁊ ſi ibi
nunq factũ eſt:tñ ſaciendũ ẽ.⁊ ſi omiſ
ſũ ẽ reſtaurandũ ẽ:⁊ ſi ſtatutũ nõ erat
inſtituẽdũ eſt.Si eni regi licet in ciui⸗
tate cui regnatiubere aliqd: qð neqʒ
ante ipſu quiſqᷓ nec ipſe nũcqᷓ iuſſerat
aſi nõ eſtõ ſocietatẽ ciuitatis eius:ob
temperat᷑ ei.imoꝰ g̊ ſocietatẽ fit ſi ei nõ
obtemperet᷑.gnãle qppe pactũ eſt ſo
cietatis humane obtẽperare regibus
ſuis:quantomagis deo regnatoꝛi uni
uerſe creature ſue ad ea que iuſſerit
ſine dubitatiõe ſuiendũ eſt.ſicut: eni i
poteſtatibus ſocietatis hũane maioꝛ

ſpectãt ad dñm nõ ad boneſidei

l BGaudeatis.retinẽdo poſſeſſiones vel eas recuperando.
m Leges. ↄſtitutiões imperatoꝝ ſuꝑ rebus eccliaſticis nõ valuiſ
ſent:niſi poſtea
confirmate fuil
nitudo eius:pauperes ⁊ diuites vna ecacki.
terra ſuppoꝛtat: Oñs de vno limo ſe E Poſſide /
. ral⸗ e. n E P
cit ⁊ pauꝑes a diuites. Jure ergo hu⸗ re. hoc eanões
mano dicit᷑ hec villa eſt mea:hic ſer⸗ Scipiũt:yt. xxiij
uus eſt meus:hec domꝰ mea ẽ. Jura g. vij. . i ⁊· ij.
autẽ humana iura iperatoꝝ ſunt.qua o Moli di⸗
re:qꝛ ipſa iura humana per impera- r varſ h
toꝛes ⁊ rectoꝛes ſeculi deus diſtribuit Zola qᷓ ſoquũt
humano generi. Itẽ tolle iura impe⸗ cxillo. vt. xj.q.
ratoꝝ:⁊ quis audet dicere:hec villa ẽ iij.eſtimant.⁊
mea:meus eſtiſte ſeruus: mea ẽehec cſe. ⁊ e de do.
domus. Si aũt teneant᷑ iſta ab homi⸗ ⁊TPtu.cũ dilectꝰ
nibꝰ regũ iura fecerũt:vultis vt retite ſiiliꝰ.⁊.ff. quod
amus leges vt gaudeatis. Itẽ relegã e la Jran
tur leges vbi manifeſte ceperũt impe m vno onero
ratoꝛes eos quipꝛeter ecclie catholi⸗ qð i reliquo: vt
ce cõmunionẽ vſurpẽt ſibi nomẽ xpᷣia i.q. iij. ſigs obie
nũ:nec volũt in pace colere pacis au cerit. ⁊.iij.q.vj.
ctoꝛẽ:nihil noie eccłie audeãt poſſide boc gppe. Iteʒ
res.Sed dicitis d nobis ⁊ imperato ar. g rennc ⸗
ri. Sʒ vt iã dixi:de iure humano agii oipus ſe uuͦ⸗
aplius voluit ſeruiri regibꝰ: voluitbo am exillo cctis
noꝛari reges ⁊ dixit: Regẽ veneremi oĩbus coherẽti
ni. Moli ergo dicereꝰ qͥd mihi ⁊ regi: bꝰ: vt. lxxxj.di.
qdᷣd tibi ergo ⁊ poſſeſſioni:ꝑ iura reguʒ ſigs ſacerdotũ.
poſſident᷑ poſſeſſiones: dixiſti:qͥd mi⸗ ⁊.e l. · i . ſigs .· ehs
bi ⁊ regi:noli ergo dicere poſſeſſiöes ⁊ x ·· ij. null⸗
tuas:qꝛ ipᷣa iura renunciaſti hbumana ig tate
quibꝰ poſſeſſiões poſſident. Dignita Ppie oſtlir qua⸗
ter vero ius naturale ſilr pᷣnalet ↄſue⸗ re ius nãale ſit
tudini ⁊ ↄſtitutioni:qcũqʒ.n.vel moꝛi dignius i alia
bus recepta ſunt:vłlſcripturis cõpꝛe⸗ iura.nã quecun

qʒ; ↄſtitutio vel

conſuetudo eſt
cõtra illud ius
eſt irrita.⁊ ad
hoc inducit oĩa
c.ſequentia.
Ve con
tra mo⸗
res bones.

r Flagitia.

id eſt quaſi fla⸗
gitia xxxij q.
vij. flagitia.

