ctus nec vendi necemi poteſt: ſed obla
tam pecuniam cum offerente damna⸗
uit:nec moueat quenqꝙᷓ illud quod i pꝛi/
mo regum libꝛo legimus ſaulem volen
tem ire ad ſamuelem dixiſe puero ſuo
ad eum ſe ire non poſſe quia pꝛeciũ nõ

eſt in manu mea:⁊ adiecit.quarta pars

ſicli eſt in manu mea.Hanc dabo viro
dei:⁊ annunciabit nobis viam noſtraʒ
non enim ſcriptuʒ eſt ꝙ ſamuel accepe-/
rit aut quod illi obtulerit quin potiꝰ pa
ſcuntur a pꝛopheta:ſed fac eum acce⸗

piſſe: ſtipes masis ſunt eſtimãde taber⸗
naculi q́; munera pꝛophete.Siclus eni
viginti obolos hʒ:quarta ergo pars ſi-/
dliquinqʒ ſunt oboli. noſtri ergo ſacer
dotes ſi volunt vendere pꝛophetiam ?

columbã in cathedris ſuis pꝛoponere:

quas dominus flagello ſubuertit quin⸗

qʒ tant oboloꝝ ſint mercede contenti
qui vtinam non pꝛecium villarum ſed

quinqʒ obolos acciperent:boc ipſum

ſonat in tertio reguz libꝛo de vxoꝛe hie
roboam ad hominem dei pergentem

q non niſi decem panes obtulit ⁊ cru⸗
ſtulam a vas mellis.hec magis in ſum
ptum pꝛophete ꝙᷓ muneri pꝛophetie

reputanda ſunt:lʒ potuerunt hi qui ad
ariolos ire conſueuerant ex mala eoꝛũ
conſuetudine idipſum extimaſſe de ⸗
phetis ⁊ voluiſſe ſanctis viris offerre:

quod diuinis offerre conſueuerãt: vn⸗

de in quarto libꝛoꝰ regum legitur ꝙ be⸗
liſeus venit ad damaſcum:⁊ benadab

rex ſyrie egrotabat: annunciaueruntq ʒ
ei dicentes:venit vir dei huc. ait rex ad

Q. 1

xvij. q. vlti. queſti ſunt.
1

386

Aui vtinã.· ⁊ hoc negatiue legas.i.vtinã nõ plus acciperex. ſimile yti⸗
na habes.xxiij.q.iuij.ſl ea.⁊.xxvj.q.v.epᷣi.⁊ ideo foꝛte boc dicit: qꝛ ſi plus
nõ deberent accipere:nullus eſſet qui vellet ſinoniã cõmittere:vl ideo foꝛ

aʒaeleme: tolle tecum munera: ⁊ vade

in occurſum viri dei:⁊ ↄſule dũm ꝑ enʒ
dicens:ſi euadere de ifirmitate hac po
tero. Juit igitur azael in occurſum eius
habens ſecum munera ⁊ omnia bonaa

damaſci:onera.xl.cameloꝝ.ſed nõ eſt

credendum accepiſſe:ſicut de eodẽ he

liſeo legitur:q naaman mundatus ale

pꝛa obtulit' ei munera dicens: obſecro
te vt accipias benedictionẽ a ſeruo tuo
at ille reſpondit: viui dominus ante
quem ſto:quia nõ accipiam.cunqʒ vim
faceret:penitus non acquieuit.
AIgem in eodem.

1 aentlinctban bonã par

ltem accipitur:videbantur quidẽ
ſibieſſe pꝛophete:ſed quia pecuniã ac⸗
cipiebant pꝛophetia eoꝛum facta eſt di

uinatio. Cum ergorſm hieronymũ bo

ni pꝛophete non munera pꝛophetie ac/
cipiebãt:ſʒ ſtipes tabernacli:mali at qꝛ
accipiebãt ꝓphetia que dei erat donũ
in diuinationem que diabolica eſt con⸗
uertebatur:quid aliud colligit᷑ niſi qd i

ſimoniacis:quod ſuperius dictum eſt:

nulla ſpiritualis gratia cooperat᷑: cum
enim in ſacramentis:neqʒ qui plantat:
neqʒ qui rigat ſit aliqᷣd:ſed qui incremẽ
tuʒ dat deus.quis operatur in eis ſi do
minus qui incrementum dat in eis non
lucet:ſed eſt ocioſus. Item quod dicit
de chꝛiſto ꝙ ſicut chꝛiſtus venditus au
riculam reſtituit malcho ⁊ fecit miracu
la:ſic ⁊ ſpiritus ſanctus poſſit vendi:⁊
in ipſa venditione ſuam gratiam opera
ri.non valet hec ſimilitudo:non enim

operatr᷑ ſpiritus ſanctus ſpiritualiter in
perfidis mercimonijs auaricie: qö xps
geſſit coꝛpoꝛaliter certi miniſterij cauſa
ad exemplum patientie.ſi enim omnifa
ria eſt ſimilitudo:cũ credatur poſſe vẽ⸗
di ſicut chꝛiſtus:credatur etiam ⁊ ſpiri⸗

tus ſanctuſ poſſe crucifigi:quod impoſ
ſibile eſt. poteſt etiam intelligi vt a ſumi
litudine non recedamus:ꝙ ſicut chꝛiſtꝰ

venditus non venditoꝛi vel ementi: ſz

eis qui neſcientes aderãt dona ſue gra
tie contulit:pꝛo quibuſ etiã in cruce ſup
plicauit:ſic ⁊ ſpiritus ſanctus non ven
denti vel ementi:ſed his qui de mani⸗
bus eoꝛum ignoꝛantia ducti ſacramen⸗
ta dominica accipiũt ſue gratie effectuʒ

largiri pꝛobatur. Item obijcitur ꝙ ⁊ſi

malum ſit eccleſiaſtica emere: tamen ſe
pe ſiniſtra pꝛincipia ad felices perueni

unt exitus:vt iacob per ſupplantatio⸗

nem peruenit ad benedictionem: vt ſe
ges que lepꝛoſa manu ſeritur: munda
tamen metitur: vt ex adulterino concu/

bitu pulchꝛa ſoboles naſea citur: ſic ⁊ pe⸗
cunia que per ſimoniam acquiritur ſeæz

licem habet exitum: cum panuperibus

pꝛofutura erogatur:ſed nihpil hoꝛum ſi

moniacis patrocinatur· ¶ Ait enim

leo epiſcopus ad mauros epiſcopos.
Que malo inchoantur pꝛincipio:non

peraguntur bono exitu.

te qꝛ quãto minus quis acciꝑet tato minus peccaret ſm ꝙ dicit de abige⸗

minus.n.punit᷑ ꝓ poꝛ
co vel oue ꝙ; boue.
ff. de abigeis. l. i. i. rñ.
vel poſſei itelligi hm
illã decre. ex de ſi. ⁊ ſi
queſtiões.ar..j.xiiij.
q.vlti.c.vlti.xvij.q.iiij
quicunq;.extra deſi.
ex tue.

m Ald hoĩeʒ.ſ.achi

am g ei pᷣdixit moꝛteʒ
filij abie.⁊ qui pecca/
ta ſna expꝛobꝛaret: ⁊
ſuã vltionẽ pꝛediceret
yvt.j.e.ſiꝗs inquit.

n .In ſüuptu: ad ſũ/

ptus eniĩ ⁊ fuſtentatio
nẽ acciꝑe licet:ex ð ſi.
cũ ſit.fde offi.ꝓcon.
ſolẽt. ff. de offi. Pſi. ple
biſcito.Et ira pᷣſbyter
ſi pauꝑ ẽ acciꝑe põtꝓ
celebꝛatione miſſe:ex
de pᷣben. ſigniſicatuʒ.
niſi ſit pꝛopꝛius ſacer
dos.de cõ.diſtin.i.ſuſ
ficit.

o ¶Libꝛo regũ. qui

miſit lignũ in aquam
⁊ natauit ferrũ.j.ð cõ
ſe. di.ij. reuera.

p C d aʒaeł. ſuaꝝ
reꝝ diſpẽſatoꝛẽc.
gona Lalauas
oĩ

us bõis · i. de oĩi ge
nere bonoꝝ.ff. de re.
u. alind. S. refert᷑.

r. E. Obtulit. ar. in eo
6

acto hm diuerſita
tẽ intẽtionis alterum
peccare ⁊ alteꝝ nõ:vt
xxxij.q.v. ꝓpoſito.

s ¶Uiuit. hec iura/

i.⁊ iurabũt facer.ar.
ↄtra cathalanos.

t LFrro.
RKmaioꝛi eni par

te dictũ ẽ: alr falſu eſt
vt.S.e.eos& uii.

u ¶ Biniatio.hoc.n.

ipoſſibile ẽ. ꝙ diuina
tio ſit ꝓphetia: expo/
ne ergo ſic facta ẽ di
ninatio .i.diuinatio
eoꝝ que credebat᷑ eẽ
ꝓphetia:eoꝝ.n.ꝓphe
tia declarata eſt nõ eẽ
ꝓphetia.

xQum ergo. Fm. =

ita docet nos mgi re/
ſiſtere.ar.a ſimili.xx⸗
vij.q.i.nuptiaꝝ.ff.de

cõdi inde.ſ reus.xxx

ij.q.vij . apoſtolus.pᷣ⸗
te rea rñderi põt ꝑ id
qð no.S.e.eos.

y Itẽ obijcit᷑.ĩ defẽ

ſionẽ ſimoniacoꝝ vſ⸗
q; ad. S. ſed nihil.æ ibi

ſtatim incipit impu⸗
gnare cos.
5 & Per ſupplantati⸗

onẽ. iñ factam inſtin/
ctu Oni.

Can.
RRKincipatus. non offendit. ſic. xiiij. q. v. negʒ . moſynã:⁊ id ĩ bonũ expendere eſt filiũ ĩ ↄſpecm patris mactare: aſr
4 an d dnanog⸗ crempn aaio pli nõnulla fiquidẽ ĩca autem acquiſitũ vt amoꝛe filioꝝ ⁊ in bonũ expenſum id tibi patroci 6
nonibus operant᷑. Multa enim repꝛobant ne ſint pernitioſa exẽplo que nabitur ad pꝛemium.h. jã veſtrig ani ſeri E
poſſent tolerari:vt.xj.q.iij.pᷣcipue.S.l.di.de his vero.S.di.lxxxij.plurimof k . Pꝛius vires ſuas.Sumite materiã v nis qui ſcribitis equam
5. di.xcvj.bene.ar.⁊.xxj.q.ijſiquis iam.ar.xxx.q.i.qð ſi.j.xxvij.q.ij.inſti⸗ Diribus ⁊ verſate diu ꝗd ferre recuſent.Quid valeant humeri.ar.
tutum eſt. ff. de excu. tuto.
. ..e.ſiquis neqʒ.qũd⸗/ ⸗ Rincipatus quem aut ſeditio er? pauca. Quiſquiſergo ſacerdotium nõ ndcter n mu⸗ 1.
gʒ bonit rir. xlvij. toꝛſit aut ambitus occupauit:etiaz ad elationis ompam ſed ad vtilitateʒ ; ne ent ſe⸗
d& Wono arg. 5. eẽ ſi moꝛibus aut actibus non offendi: adipiſci deſi erat:pꝛius vires ſuas ci 1 qna getione⸗ .
qui ſi ſint legi. tantt. ipſius tamen initij ſui ẽ pernicioſus exx eo quod eſt ſubiturus onere metiatur: Cy. .
⁊ de matrimonio cõ⸗ ¶pploꝰ ⁊ difficile eſi vt bonoꝰperagantur vt ſi eſt impar abſtineat: ⁊ ad id cum I Abſtineat. ne
tracto poſt votum de exitu que malo ſũt inchoata pꝛincipio metn etiaʒ cui ſe ſufficere exiſtimat acce icüit ici⸗ iit
Eunro. Item grego.antiocheno epiſcop.. dat. Itẽ theodoꝛico ⁊ theodeberto gnũ palatũ ſtati g
Vꝛicipio. arg. in ½ Hon ſ uperedifitatur bonũ us Vbi regibus francoꝛum. hme nn ci⸗ fni
nn ſpectandu⸗ ey (Peſins fundamentumnon e „„ Waſtoꝛ ſimoniacus nullam ouibus . aic in
3 valeat bona fides „ cat: fundamerum⸗ en dici ſenſu. xj. di. mi n
a pꝛincipio coligc erx VUm paulus dicat:fun ametum pꝛebet medicinam. . ramur. pſi nec ne
bis.ar.x.q.iij.placuit. aliud nemo poteſt ponere pꝛeter Ertur ſimõiaca hereſis que pꝛi⸗ putandus ẽ ho
xx.q.iij. ꝓpoſtũ. Ixj. id quod poſitum eſt qnod eſt chꝛiſtus ma contra dei eccleſiaʒ diabolica noꝛ. *
di.miramur. xcij.diſt. ieſus:cõſequenter pꝛobatur:quia vbi upplantatione ſurrepſit ⁊ ĩ ipſo oꝛtu mEri fimo it
ſiquis eps.er de elec.· ¶chꝛiſtus non eſt fundamentum nullius ſuo ʒelo apoſtolice vltionis percuſſa at niaca. no 8
aalis er e boni operis eſt ſuperedificij. Igdẽe qʒ damnata eſt in regni veſtri finibus t Ranw io, ſhei
altenge de pplieia⸗ ſiagrio epo. Mõ poteſt fieri elemoſyna damnari:cum in ſacerdotibus fideſſit gegligennia re⸗ ni/
na de pꝛecioff. de bis ex pecunia ſimoniace acqniſita. eligẽda cuʒ vita.ſi eni vita deeſt: fides cie eo ꝙ domi⸗ Nlh
qui no.infa.ꝗd ergo. On eſte putanda elemoſyna ſi meritum non habet:beato iacobo atte natr ſimonia in lur
⁊ de oꝛi.iu.l.i. ar. Z. ff. Ipauper ibus diſpenſetur quod ſtãte: qui ait: fides ſine operibusꝰ moꝛ⸗ regno cox. Se iur
de le. non oiuʒ. xyj. q. ex illicitisꝰ rebus acquiritur: quia quu ma eſia. Que enim opera eſſe valeant cundo dicit ꝙ ei
ii Shot di xvij re hac intentione mala accipit vtbene dii ſacerdotis qui honoꝛem tanti ſacras ipſoꝝ pꝛelato n
Sul⸗Priii ned;. penſet: grauatur etiam potius quim mẽti conuincitur obtinere per pꝛemiũ: mrncuſpal o⸗ *
inrepa. cura paſtoꝛa- ſi monaſteria vel xenodochia vel ali⸗ oꝛdinatoꝛis ⁊ oꝛdinati animam letale nio umendũ cé inni
lis.io.ſiquis ſemper aid aliud ex pecunia que ꝓ ſacris oꝛ⸗ vulnus infligitur: verum etiam excellẽ de his qui talel ſͤine
bʒ mala fidé:nunqu’ũ inibuſ datur conſtruantur: non pꝛofi tie veſtre regimen veſtroꝝ epiſcopoꝛu, aps deñn inter⸗ rſe
hebit exit bonũ: ſec cit mercedi. Ne ergo ſub obtenin ele,⸗ culpa:quoꝛum magis interceſſonibuſ ccſſoꝛes habet. is
in Zꝛijs. b. moſyne cuʒ peccato aliquid ſtudeamꝰ2 iunari debuerat pꝛegrauat. Si enim di quid ſepꝛouo ſ
. Sn onus di accipere: phibet ſeriptura dicens: ho gnus is ſacerdono creditur: cui ñ actio placare drben W
tum. ar. ð. debile pin ſtie impioꝛum abominabiles ſunt dño nis merita:ſed pꝛemioꝛum copia ſuffrra n C Et in ipſo hico
cipiũ melioꝛ ſoꝛtuna queofferumuur ex ſcelere. Quicqͥd eni gatur*: reſtat vt nihil ſibi in eccleſiaſti oꝛtu.quo ad no cſer
ſequet᷑⁊ ar.nõ bapti- in dei ſacrificio ex ſcelere offertur om⸗ cis honoꝛibus grauitas:nihil ſibi defẽ uũteſtamentũ: niin
zatũ nõ ſuſcipere o nipotemtis dei non placat iracundiam dat induſiria: ſed totũ auri pꝛophanus intellige pꝰ re luut.
dinẽ᷑. xxiiij.qli.vbi ſa- ſed irritat. Hinc rurſus ſcriptum ẽ:ho honoꝛ obtineat:⁊ dũ vitia honoꝛe mu ſurrectionem: ?2?
na. ſ.e q·. ſiquis p. ex¶ 05 noꝛa deuz de tuis iuſtis laboꝛibꝰ. Qui nerat:in locum vltoꝛist:is foꝛtaſſe quiu ſinõeſt contra 4
pꝛeſ.nõ. bap. veniẽs.· ergo male tollit:vt quaſi pꝛebeat: ↄſtat fuerat vlciſcenduss adducitur atqʒ hic de con. di. ij. pꝛi li
Rai. Caſus.c ſine dubio dominum non honoꝛat. ſacerdotes non pꝛoficere ſed perire po o Fid es pꝛo ln
pꝛima parte p/ binc quoqʒ per ſalomoneʒ dicitur:qui tius iudicant. Aulnerato nãqʒ paſtoꝛe Eſſionis ſe le
batur triplici anctoꝛꝛ offert ſacrificium de ſubſtamia panupe-⸗ quis curandis ouibus adhibet medici- p Vperibus.
tale ꝙ de illicite ac ris:ac ſi victimet filium in conſpectu pa nam: aut quomodo populum oꝛatiöis exterioꝛibus. ſiem
ſitis non eſt elemoſy⸗ tris. Quantus autem doloꝛ ſit patris ꝑ clypeo tneatur:qui iaculis hoſtiuʒ ſeſe q .t Moꝛtua é?. ni
na faciẽda. Daima au pendamus ſiin eius cõſpecm filius vo feriendum exponit:aut qualem fructũ ſi tẽpus datur ſeed
ctoꝛitas Ai noſte uiuetur: ⁊ hinc facile cognoſci᷑ quan⸗ de ſe pꝛoducturus eſt cui graui peſie ra E ferug de bce. i
ogi deij. Tortis anm tus apud deum dolor exaſperat: auan airinlecia eſt. Maioꝛ ergo metuenda Vilſeg rlt riaz i
offert ſacrifi. ⁊c. In do ei ſacrific um ex rapina tribuitur: ni eſt locis illis calamitas: vbi tales iter⸗ excellentie. ccc glen
quarta pte dicit᷑ ꝙ ſi mis ergo declinandum eſt ſub obtentu ceſſoꝛes ad locum regiminis adducunt crimen alicn nuft
aliquis ad honoꝛẽ 83 elemoſyne peccata ſimoniace hereſeoſ qui Dei magis in ſe iracundiam pꝛouo⸗ ius nocet inno necſt⸗
accedere pꝛius vires perpetrare. Mam aliud eſt pꝛopter pec cant quam per ſemetipſos placare de- centi ar diſ.lxj. imna
eererveriam cata elemoſynaſ facere.aliud pꝛopter buerant. Cum ergo ſm leoneʒ ſimonia aarcit. un
ru mone arcedanat elemoſynas peccata ꝑpetrare.Et poſt non bono per agatur exitu 'm grego. dfis contra⸗ſe. mmn
ter nullo modo acc q.iiij.c.i.argu. igt
at. viij. q. iiij. cc. lin
b, Ex illicitis rebus.hic dicit᷑ ꝙ de male acquiſitis nõ dʒ fieri elemoſyna di.lxxxj.fiqni pꝛeſbyteri.ar.di.xxxvij.S.vt itaqʒ.ar.de cõ.di.i.in ſan⸗ ſe
veꝝ eſt cũ dominiũ nõ ẽ trãſlatũ: vel ſi repetitio cõpetit vt dixi in ſumma cta.qrgu.contra.xxiiij q.i.non turbatur.ar.vj.q.i.ex merito.ar.xlix ſeſel
xiiij.q.v.ſed vbi nõ cõpetit repctitio:bene:vnde 7 meretrix põt facere ele./ di. S.i.ar.ij q.vij.c.i.S.ſiquiſ.ar.j.e.q.multi.⁊ eſt ar. ꝙ res inter alios i⸗
moſynam ſed non latro.ar.ff.de condi.ob tur.cau.idem..quotiens. Sed acta alijs nõ pꝛeiudicat.j.de pe.di.vj.c.i.ff. de re iudi.ſepe.Jo.Hoc an
quid ſi de pecunia ſimoniaca fundata eſt ecclia:dico nõ demoliet. xiiij. bꝛe uiter tene ꝙ res inter alios acta alijs non nocet gencraliter: nce anen
9· vj.comperimus.⁊.xij.qij.aux.Sed quid de iurepatronatus illius ec- crimen alterins alij nocet:in caſibus tamen ſpecialibus fallit oui in fſcne
cleſie. dic ꝙ dat᷑ ecclie cui acta eſt ignominia:extra de ſi.de hoc autem in iure expꝛeſſi inuecniunt᷑:extra de re iudi.quis.⁊.vj.q.i.S.vex.⁊ alijs floc
auten. de ſan. epiſ. S. ꝓ omnibus.ff. de calũ.l.generaliter.S.illud. Item ꝗd ſimilibus caſibus:vt.ij.q.vj EC.diff nitina. B uſte
ſi ex pecunia ſimoniaca quis cmit vincam nunquid de fructu faciet elemo 9 Suffragatur. nam dicit lex qualiter quiſqʒ meretur:non quan⸗ win
ſynã:non.qꝛ eodẽ iure cenſer᷑ cũ pecunia.cum fructus in locũ pecunie ſuc⸗ tum dare ſufficiat eſtimetur. C. de epiſco.⁊ cleri.ſi quenqnam. Sed
cedant. ar. extra de vſur. cum tu in fi ff. de le.ij.imperator.S.vlt.⁊.l.ſe.⁊.ẽ. queritur quare ſcribit papa regi:cum non habeat poteſtatem ſuper t
ECliil. dl. c. .ar. otra. ff. de fur. qui vas. 5. pe. ? vlti. his.᷑xj.q.i.ſacerdotibus.ideo quia particeps erat: vel qꝛ erant incoꝛ N
i Facere.ſed opponit᷑ ſac tibi amicos de mammona iniquitatis. ſed ſic rigibiles:vt.ĩ.e.q.vlti.c.vlti. t
exponitur. i. de diitijs ſollicitudinibꝰ ? laboꝛib⸗ gegaſitis:pl ꝗbꝰ abſtuliſti t UIltoꝛis.i. pꝛelati qui vitia alioꝝ debet vlciſci. *
ſus reſtituas: vl coꝝ ꝑentibꝰvel illis moꝛtuis ſacerdotibus offeras: 7 iſti uu Ulciſcendus.i.ꝓpter peccata puniendus. i
oẽs facii tibi amici oꝛabunt pꝛo te ad d̃m:lʒ dictũ ſt:que in malũ acquiũ x Vulnerato.ꝓuocant in ſe nõ in illos pꝛo quibus ſupplicont:? tſe
niſti in bonũ expende:nõ tñ id patrocinabit᷑.b.male ocquirere ꝓpter ele⸗ ita etiam exaudi.iij.q.vij.in grauibus. “Ml d
a⸗

cin
ale

Air
ſii
Niſlit
Pnneſte
nanhen
W
humun ſſie
MManlleit

i

ll

ugmne
negignnn

Nsſleen

Getogdn
gtſpnnin
regocerg
mhhna
Por en
legnenn
Cnpent
onmeneit
ehogttt
odenin
orsbee

biatſehen

Gtinidai
laeane dan
CBrpe
emdontn
äteſtmnori
tntellgpe
Tectioſen
ſoeſtcon
on dl in

Fidenn

ſionot
Opate
teriotbis
Lormt

ſihns dinn

laus dey⸗
iſein.
Verüci,
Lclenntet
Gimindin
nocctin
ierdil

4

fanmurſam.

Ntenigeg
s Coiſe
iie
6in
giocn
gütarin
leſhe
Honlunn
ſltcne

efenotn.
cſine
nanſet
gott

un

1

3 cut eunuchũs. phutifar qui pꝛimo habuit vxoꝛem filiaʒ pha
roonis:cũ poſtea fuit oꝛdinatus ſacerdos eliopolis fuit exect⸗
yel vt quidam dicunt ſiccauit dũs genitalia eius qꝛ ad turpes vſus

emerat ioſeph.

b ¶ Semen.l.boni operis.Sub aqus ar.di.lxxxj.c.ſiqui.ar.tamen

3. xxviij. di . c. yl
ti. ⁊.j.e.dñs.io

c ¶Antiocho.

iſte antiochus
grecus fuit: ⁊?
multuʒ iudeos
oppꝛeſſit: vẽdi⸗
dit ſacerdotiuʒ
tẽpli.? eſt arg.
bic ꝙ in ve. tel.
ſimonia erat oꝛ
dinẽ emere.

d ¶Mõ lucere.

ignis miſſus a
bieremia in pu
teo qui tñ̃ pꝰ nũ
q fuit inuentꝰ.
iz aqua pinguil
lapidi ſuppoſi/
ta illũ ↄburebat
de iſto igne ha⸗
bes de pe. di.iij.

inter hec hircu

⁊ puteus erat ĩ
valle ioſaphat:
ybi rex perſaꝝ
fecit fieri tẽplũ
⁊ appellatũ ẽ a
bieremia neptã
qð interpꝛetaĩ
urificatio. io.
gu.

e ¶ Sʒ obijcit᷑.

in delenſione ſi
moniacoꝝ pꝛo
bãdo ꝙ habẽt
effectuʒ ſacra⸗

mẽta ab eis col

lata.io.

J iuſtus

fuerit. ab
iſto. c. vſq; ad il

lud etiam coꝛde

oñdit magiſter
ꝙ ſacramenta
hereticoꝝ vera
ſũt ⁊ vere abeiſ
ↄferunt᷑ ſiĩ foꝛ⸗
ma ecclie confe
rant᷑:nõ tñ quo
ad virtutẽ cum
diſtinctione tñ
qꝛ ſacramenta
neceſſitatis ſi ĩ
neceſſitate quiſ
ſumat ab here⸗

tico vel etiam ſfi

ignoꝛat᷑ ſumat:
⁊ virtutẽ ⁊ veri
tatẽ quidẽ acci
pit ſacramẽti:ſ
yvero nõ neceſſi
tate vel ſcienter
acripit veritatẽ
quidẽ accipit ſa

nullum boni operis ſequatur edificiuʒ
nec ecſt putanda elemoſyna que ex pꝛe⸗
cio ſunonie erogatur pauperibus:vul⸗
nerato paſtoꝛe medicina non adhibe⸗
tur curandis ouibus:de infecta radice
fructus non pꝛoducitur:maioꝛ etiã ca⸗
lamitas in futuro metuitur: ergo ð tam

tur. ¶ Hinc etiam augu.ait.
Simoniacoꝛum ſacramẽta effectu gra
tie carent.
Icut eunuchus fuit qni io ſeph cõ
parauit:ita qui gratiam mercatur viuũ
ſemenenon habet ſiccis genitalibus:ſic
quoqʒ ignis ſacrificij:qui per ſeptuagĩ⸗
ta annos babylonice captiuitatis ſub
aqua vixerat:extinctus eſt anthiocho
iaſoni vendenti ſacerdotium qð ſignifi⸗
cauit ſpiritus ſancti ignem non lucereꝰ
in ſinoniacis ſacramentis.quid in his
ſimilitudinibus beatus auguſtinus no⸗
tare voluit:niſi quia ſacramenta ſimo⸗
niacoꝛum ſicut ⁊ ceteroꝛum hereticoꝝ:
licet ſint vera quantum ad foꝛmã: ina⸗
nia tamen ⁊ falſa ſunt quantum ad ef⸗
fectum:cum nõ poſſint in coꝛdibus ho
minum gignere vel accendere celeſtem
gratiam. ¶ Sed obijcitur illud aug.
contra hereticos.
Siue bonus ſine malus ſit miniſter per
vtrunqʒ effectus gratie confertur.
Hiuſtus fuerit miniſter: computo
eum cum paulo qui gloꝛiam ſuam
noöͤn querit dicens.Ego plantaui apol⸗
lo rigauitdeus autem incrementũ de⸗
dit:qui vero ſuperbus fuerit miniſter:
cum ʒabulo computabitur: ſed non cõ
taminatur donum chꝛiſti:quia per illũ

purus fluuius tranſit ⁊ venit ad fertileʒ
terram.ſcio quia lapis ex aqua fructuʒ

ferre non poteſt ſed per lapideos cana

les tranſitaqua ad areolas:in canali la

pideo nihil generatur:ſed hoꝛtus pluri
mum fructu affert. Spiritualis eni vir⸗
tus ſacramenti vt lux pura ab illuminã
dis excipitur:ſed per imundos tranſiẽſ
non coinquinatur. ¶ Item ad vincen
tium donatiſtam. De ecodem.

catholicat eccleſia ſunt omniai
ſacramẽta dominica:que ſicut ha

betis ⁊ datis:ſic habebantur ⁊ daban
tur pꝛiuſquaʒ inde exiretis.¶Item ad
donatiſtas. DOe codem.

cramenti nõ virtutẽ:ſi tũ agat penitẽtiã habebit vtrunq;.de cõ. diſt.
iiij.tunc valere.⁊ in.S.ſed notandũ.j.e.in ſacramẽto vero dignitatiſ
vt ĩ oꝛdine diſtingue ſm illã diſtinctionẽ. ix.q.i.oꝛdinationes.⁊ in ſũ
ma ibi poſita. In ſacramento euchariſtie dicimus ꝙ de mann bere
tici ſi umendũ nõ eſt.xxiiij.q:i.c.vlti.⁊.xxx ij.di.S.verum. ſi tñ accipi⸗
atur verumẽ coꝛpus ſi in foꝛma ecclie eſt ↄfectum nõ pꝛout quidaʒ
dicunt ꝙ ipſi nõ ↄficiunt.xxiij.q.i.ſciſma.

g ¶Plantaui. pꝛedicando.
h ¶¶Kiganit. baptizando.
i ¶¶ Tranſit.j.e.ſicut populus.contra ſo.hic de ſacramentis neceſſi/

tatis que ſemper habent effectũ:niſi culpa ſuſcipientis impediat:⁊

ibi de ſacramẽtis dignitatis:vel hic de ficte oꝛdiatis ibi de his quoes
eccleſia tolerat:vel dic ꝙ ſunt polluta ꝗtum ad illos: vt. xlixdi·c. yvl
timo.xyv.q.vlti.c.ſi.

Q
I¶ Oimnia.i.oium ſacramentoꝝ veruas ⁊ foꝛma.

mNabebant᷑.ar..j.e.extra catbolicã.ſed ibi expone.i.extra ſoꝛmaʒ ca
tholice eecleſie.

uniſragelelgla ari felix exitus ſpera

Fy¶ Peioꝛes.j.xxiiij.q.i.nõ

5 C
2 LTalia. i.tale ſacrificium e
5„

2* ¶Et ea zacharie. ecce per bonos oñdit ſocrificiũ fuiſſe apud indeos.
a ¶ ¶Et rectum.ar. ꝓpter perſone deteſtatiouẽ non repꝛobare dicto illiꝰ.S.

Q. 1

4 autem deus' adeſt ſacramen⸗

tis ⁊ verbisꝰ ſuis per quoſlibet ad
miniſtrentur:quoꝝ ſacramenta ⁊ ver⸗
ba recta ſunt:ſicut mali homines quibꝰ
nihil pꝛoſunt:vbiqʒ peruerſi ſunt.i.in⸗
tus ⁊ foꝛis. Jtem.
Ec foꝛis ergo nec intus quiſquã
gqgui ex patre diabolo eſt poteſt in
evel in quoquam maculare ſacramẽ⸗
tum qõð chꝛiſti eſt. Item ad emeritũ
Sacramẽta que non mutantur catho⸗
licis ⁊ hereticis cõmunia pꝛobantur.
Acramenta que non mutaſtisaſi⸗

cut habetis appꝛobantur a nobis

ne foꝛte cum veſtram pꝛauitatem coꝛꝛi⸗
gere volumus illis myſterijs que in ve⸗
ſtra pꝛauitate depꝛauata non ſunt:ſa⸗
crilegam faciamus iniuriaʒ:neqʒ ſaul
depꝛauauerat vnctionẽ quã acceperat.
cui vnctiõi dauid pius ſepius exhibuit
tantum honoꝛẽ. ¶ Atẽ ad donatiſtas.
DDee eodem.

2 fictivaciter nõ ficte recipiunt:

nec eoꝛum baptiſma repꝛobat᷑:ſic
⁊z illa que ſciſmatici ⁊ heretici nõ aliter
habẽt nec aliter agũt quã vera eccleſia:
dũ ad nos vemniũt nõ emendamus::ſed

potiꝰappꝛobamus. ¶ Idẽ õ petilianu
HNon

Igiantur facramenta a quocũ⸗
qz miniſtrenmr.

Ta in domine bono aliquiſ dei

ſacramenta fugiat neque in hoie
malo*. Idezʒ in li.de baptimo.
Hominũ malicia ſacr̃a nõ pꝛophanat.
Anne' ſodomite ethnici erant.i.
gẽtiles.peioꝛeslergo iudei quibꝰ
dominus dicit: tolerabiliꝰerit ſodomiſ
in die iudicij: quam vobis.⁊ quibus
ꝓpheta dixit:iuſtificatis ſodomã .i.cõ

paratiõe veſtra iuſtafacta eſt. Nuũquid
tamen ideo ſacramẽta diuina que apð

iudeos talia erãt quales ⁊ ipſi erant:qͥ
dominꝰꝰ quoqʒ ipſe ſuſcepit ⁊ ad ea ce/
lebꝛãda lepꝛoſos quos mudauerat mi

ſit:⁊ ea ʒacharie miniſtranti angelus

aſtitit: eũqʒ in tẽplo ſacrificantẽ exaudi
tu eſſe nunciauit.hec eadẽ ſacramenta

⁊ in bonis hoibus illius tꝑis erant ⁊ in
malis peioꝛibus qᷓ; ſint ethnici: qñqui⸗
dem in malicia pꝛelati ſunt ſodomitis ?
tm illa ſacramẽta erãt in vtriſqʒ integra

⁊ diuina. Nam ⁊ ipſi genniles ſiquid di

uinũ ⁊ rectumin doctrinis ſuis habe⸗

cabat quo 7 alij iundei.

87

Xcatholica. In hoc ⁊ in duobus.c.ſequentibus dicit᷑ ꝙ vera ſũt ſa
cramẽta hereticoꝝ que in ſoꝛma eccłlie celebꝛant᷑.

n c aũt deus. de
us dr adeſſe tali
bnus ſacramẽtis:veri⸗
tas ſubſiſtat: ⁊ vt vir⸗
tus pꝛeſtet᷑ ei qui acci
pit ignoꝛater.S.e.ſi iu

o ¶Et verbis ſuis. ?
ita verba neceſſaria

he. .
p Ec foꝛis.
4 Acramẽta. mu⸗
Mtaſtis.i.nõ extra

foꝛma eccłie tradidi⸗
ſtis.
r ¶ Iniuriã.ar.q; ꝓ⸗
pter alteꝝ nõ dʒ alte⸗
ri iniuria fieri:de cõ.
di.iiij.oñdit.ff.de re.
in.nõ dʒ. i0.
8Icut ficti. ſʒ nun
uid ẽ dandũ ba
ptiſmũ ei qui ficte ac⸗
cedit:dic fic.ſʒ poſt cõ
pellẽdus eſt fideʒ ob/
ſeruare.ar.xlv.di.de
iudeis.vtꝝ aũt bapti⸗
ʒet᷑ ignoꝛas vel inuitꝰ
vel doꝛmiens: hẽs ex
de baptiſ. ⁊ eius· el.c.
maioꝛes. ⸗*

1 Mo emendamꝰ?.

j. de cõ. di . iiij. oſtendi
tur.⁊.c.ſolet queri.ſj.
e.ſiquis inquit.ſʒ O.j.
e.q.ſicut vꝛgeri:ſʒ hic
de ſictione accipiẽtis
que nõ impedit ibi de
ſictione dãtis vel qñ
non in fſoꝛma eccleſie
xxxij.di.S· ve x.
Eq; i hoĩe ma
Elo.i.toler ato vI
in neceſſitate ⁊ ſie nõ
eſt S.õ.di.xxxij.nullꝰ.
⁊.c.pꝛeter hoc·h.
x Onne. vult pp⸗
bare aug. ĩi hoe
c.ꝙ apð hereticoſ ſũt
vera ſacramẽta: ⁊? qꝛ
erãt apud iudeos qui
peioꝛes eraãt ſodomi/
tis.iteʒ ⁊ alia ratione
qꝛ ſi gentiles aliquid
boni habuerũt hoc ſa
cti viri nõ repꝛobaue
runt.qꝙ auteʒ apud iu
deos eſſct vera ſacra/
menta pꝛobat exẽplo
dñi ⁊ zacharie. ʒacha
rias tñ bonus fuit:vñ
ratione perſone nul⸗
la eſt ꝓbatio:ſed iſte
eodem modo ſacrifi⸗

afferamus. quia illi m̃ naturalem legem trãſ-

greſſi ſunt.iudei etiã ſcripturã.illi pꝛedicatoꝛes non habnerunt.iſti etiam
ieſum chꝛiſtum.apud illos nulla miracula facta ſunt:apud iſtos multa fa

cta ſunt:⁊ pꝛeterea iſti chꝛiſtũ crucifſixerunt.

lioꝛis vite non poteſtate iudici
ver.item nos dicimus.

tatus.de con.di.iiij.ꝓpꝛie.in fi.

Juſta.i.minus mala. ar. vij.q.i.vereoꝛ:vnde dicit comparatione me
leains ſacriſicans.].e.dominus declarauit.

Que dominus.i.vt circunciſionem qñ cum boſtijs in templo fuit pñ

xxx vij.di.ſiquid yeri.⁊.c.turbat.j.xxiij.q.iiij.quid ergo.j.c.q.i.oñs decla/⸗

ũ peni ipiẽtes niſi enʒ eis
H „xp. 5 habeant executionem cũ peniteant accipiẽtes niſi cuʒ
ir. 5.xix. di. ſcm. . xxyj q/ij.ſi de area.).ix.di.ſi ad ſacras.ↄtra di.xyj. are Sn baenten dignitatis ſunt oꝛdo:⁊ ideo dicit in plura⸗ iu
ranit. xir di ſem ſxxvjc. cras.vel dic ꝙ vtile vitiatur per inutile: Rben lures ſpecies oꝛdinis.xxj.dicleros.⁊ dicunt dignitatis: Nein
anesro Preil cicr d ci is ane ſpuin ſe ns iaiozies leßis ↄferuntur:vel qꝛ nõ niñ digni aſſumendi ſüt
cum alteri fit pꝛeiudic iũ.xvj.di · c.i. la que ſpiritus ſanctus 29 H 5 itatis ſacramentum. ar. de coõ one
4 Vlte nem operationes.i:multa ſunt dona que ſp videtur etiã ꝙ baptiſmus nõ ſit neceſſitatis ſacra ſrcra oiſpigo
peratut. vaptum riet:
b. In quods ii epbi = ianis pꝛo⸗ °α. Blla bic pen
i pꝛima ad coꝛin⸗ imp:obauerunt ſan- niſtrata: ita vt digni digne a dignis pꝛ o⸗ ignat ynam imin
thios.xiſc. re potuerunt:non inpe ſtitiones moueant dignitates eſſe deſinunt: non differentiz iter nn
Arm ſau icaxi (ci viri ꝙuis illi per ſuas uen on vt minuatur veritas ſacramenti ſed vt baptiſmũ ⁊ alia tin
pha: expedit vt vnus ⁊ idolatriã ſuperbiamqʒ ⁊ ceteros per eſſet offcimn adminiſtrandi: vel loco: ſacramẽta: aliaa unn
1oꝛiatur Zc. · . q. ꝓP⸗ e eſſent: æ niſi coꝛꝛ ceſſet offcimn a Il t. . in ſe ſen
oꝛlarul cc. ditos moꝛes deteſtandi eſſent: niſi cꝛ: ce ltẽpoꝛe:vel ꝓmotõe.¶Loco vt aat ponit.in ſe . iſe
een e r gratt i erentur diuino iudicio pumiendi. te pac pel /Pin ſeudo epiſcopis ccce ſiclericus. –
HBoni.. per gratli rig n Sacramenta mali ha leo. De bis quia p aliã in illo. 5. ec nn
am inhabitantẽ. ſ. xx⸗ C J em. ac n ſpiritus ſancti oꝛdinantur. . is oꝛdina⸗ ce cũ honoꝛis. cores
iiij .;· iij. deus qui. bere poſſunt:lʒ virtutem ip JIqui a pſendo epiſcopis oꝛam „pP Iga pſeu t⸗
e Emiſſiones pee ) bere non poſſun. ſunt ſpi ti fuerint:poteſt rata haberi talis oꝛdi⸗ do.i.nõ ca llen
eo auerlns Ailte autem operationes ſunt ſp atio:na vt in ipſis eccleſijs perſeuerẽt nonice electto lne
r andian ſe ritus lancii: quas cnm apoſiolus ne Nliter vana babenda eſt talis oꝛdinatio leratis tamẽ: ſic ſ
re.j. de cõſe. diſti. iiij⸗ damꝰ loco cõmemoꝛaſſet ita concluſit: iſcopis oꝛ lxij. di. c. i. ar. agf
. amn loco comemoꝛal = Ecce ali uis a pſeudo epi copis oꝛ 1).ODl. C. l. lgt⸗
quomodo:vel intelli⸗ atur vnus ⁊ idẽ C CC. quis? . P, xij.q.ij.aliena/ pin
iſs: autem hecoper inatus: ſi locum ſue oꝛdinationis mu⸗ ij. · ij. alien nn
ge de pꝛeciſis: qꝛ non omnia autem becoperat t vult. dinatus:ſi locum ſue oe il, tiones· ibi ius hẽ⸗
dant i veritate nif ſa⸗ ſpiritus Dinidenenngalle ron ol ha tauerit: vana eſt: ⁊ ſine adminiſtratiõe coe: hie nnſer⸗ die
cramétũ in neceſſita⸗ ECũqʒ aliud ſit ſacrament dtuit: 7 aliucd erit talis oꝛdinatio. & Tempoꝛe vt ait (oꝛdia. to
tem eius etiam vituè pere etiam ſimon magsus po nie etia Innocemiius de oꝛdinatiſ a bonoſo be q Eccleſijs Uni
tem. ꝓphetia que in malis homini us etiaz ico. Que pꝛo neceſſitate concedun e. q. v. c. i. cõtra. lunt⸗
narralar. eni ſoler vt in ſaul:aliuc nibon il mrecgaeſ cekſame ceſſabunt. ſo. ibi ꝓpter ſcã pſte
idẽ quilibet mali.xxx dem ſpiritus ſancti:quam niſi bonPa E⸗ tr. ꝛis ſt dalũ in eccleſia 1
ij⸗,i-idolatria. ein iius ſanct quam 71 d pꝛo neceſſitate tempoꝛis ſta uin cecle⸗ ine
viij.q.i. idolatria. 6 poſſunt id eſt charitas. quodli Mod p L . quã ꝑ manitſe⸗ iig
Aue per oꝛatio⸗ bere nõ poſſunt id eſt charitas. quodi ceſſante neceſſitate debʒ .
3 Pa: tenius pᷣcibus bet hoꝛum heretici ſeiſinarict gecin⸗ * urnne celan vꝛgebat: quia ali ſa adeh e N unn
inſtoꝝ qui ſunt in ant:charnag que operi eſ catho us eſt oꝛdo legitimus: alia vſurpatio. mittif miniſtra evtn
cleſia obtinet remiſ⸗ eccatoꝛum pꝛopꝛium donuʒ ex ca Ergo ſi aliquis alio tempoꝛe ab oo re. hic econtra *
iiij. obb Peccaloem mec eſt in omnibu Ergo ſi aliqu 5 4
H c vultatis? Rrcorhfies ſunt eius. qjui bonoſo ſimilis ſit oꝛdinatus velſae ſcʒ ꝑꝑ ſaancalu lat
mernpelt di ⸗/ donum eius: qꝛ nec omnes ſun LuS. . iniſtratione: que pꝛo neceſſi c occultum fit Nhek
charitatis eccleſie di⸗ e dem. ʒ ſacramenta mali imni- bit ab admini ratione:que pꝛo nec lictũ in eccle
garlrett Iem. ʒ ſacrament . lli is fuit permiſſa. delictu in lefti
mitkunt peccata. . de J Monẽ peccatoꝝ non pꝛeſtat. tate illius tempoꝛis fuit per ſia cui intitula⸗ air
ran i nrecliechg st Beiſioneig. ſeaeatornn. auari . Item aotnotione r antlao⸗ pro meEernsialle ſdn
e e ſi telligas [ Emiſſionem peccatoꝛumal ſt ODui ab hereticis redeunt: ſuſcipit : vl hoc
. . id e ni a cis reden pe p⸗ iſcipi ere
hb g. Foꝛis. ſ. freliges Lnon dant: que per ner. Oiicijq; motionis in ſuis oꝛdinibus recipi pnt. cüemit illuz oꝛ⸗ le
c. de toleratis. dic fo⸗/ per columbe gemituʒ datul. E Nuisiheretice communionis cõ inẽ illud cũ di aiden
etnrleetircr n Paprizat ſitamné ad eins zul pern B tagione ſe maculauerit hoc in ma⸗ gnitatẽ vel be⸗ et
aue ciſis. die nent quibns datur. nõ enim raptoꝛib? & icio habeat: ſi adempta ſibi neficium. ſ.e. er degn
grana. ſ de pciſis. dic eratoꝛibus dicit dominus: ſicui gno deneſicio habeat: 1 ig n .
ore rekrrec dond. gerine ene dimittutur illi: ſicnii omni ſpe pꝛomotionisꝰ:in quo e ie r Aod —
militant que ene⸗ D nis nehuntant foꝛisꝰ quidem turoꝛdine permaneat. * Ecc ſ 6 Q. odc *2
ctitur grana cu tenuer 3 We ſolui vbi ſe⸗ loꝛdinatione ve quolibet ſa etpis. c. ceſ .
SrenL carf ali J i vbi ricus vel oꝛdinatiew 6 tate tꝑis.⁊c. cw Hor
leis.vij.·i. S.cũ vero. nec ligari aliquis poteſt nec ſoli ericis communicat ceſſůs n cſin
. ſe⸗ ol⸗ cramento hereticis c ante neceſſita lag
i .Kpertc. cu ſt xpi noſit qui alium ligare poſſit aut ablol⸗ ione: vix in ſuo oꝛdine perſe⸗ te ⁊ diſpẽſatio 4
anus eeclian inpu⸗ auere: ſed ſoluit qui cum columba fecit apꝛomotione: vix in ine, uUimi
ar jed ſo ſt enim de ſacramẽto hoc are dʒ. w
gnans manikfeſte: ſiue pacem ⁊ ligatur qui cum columba non uerat. Non e . . OQuog.i. qꝛ
ace nan e ſzr. ſi eter enim vel ad cul- s 4 Quo.i.
ne ver iad ubeſle rideat. C Bicso ſacrame/ pas abluendas Piocuipte nontlnn eie⸗ Serrel aeae⸗ a
K .Siervo ſacroms tatv in modum lucis ſnie nuchis catg . enleged woenndieg eucha Scri gaſus icne
. O◻☚ . ſI1 . — R.ſr. Urin 1. 5 . . „I . . Z “
ta.reſpicit illud.c.ſi iu quinari nõ poſſunt:ſi in moduʒ p ſſti in articulo me enitẽti eti⸗ pꝛgebat. i. ſntin
Dicit i gun ue in articulo moꝛtis p tas vꝛgebat i.
cSO.. pe ä eccatis cõceditur: hoc inducebat.ar. ꝰ
Eno manie ve olas perueniũt: patet ꝙ, ſinoiaci ſacraa am de nelarijs p laz peo inſa iack g dus md
m eſt hoc in ſacra⸗ Ol vnctionis ſibi quidẽ inutiliter non ſolum p‚o culpa ſed etiaʒ pꝛo im xid. . due. lng
nd o aer, mlnabem alten mlier 7 ſa⸗ aurtmrercliclinn. etiam pꝛo mundicie ifnopter c⸗ znce
xiiij. q. i. ſiqnez ſrte⸗ ter cankem vuctione adminiſtrtet ſue imminuta vel extrinſece vel urn⸗ t — aniſbocre i
m ¶Sed notandũ.ſ. ten eal! ſgc hereti ſece perfectionis pꝛerogatiua:vt biga⸗ 5 loqui endi⸗
. 6 geramenta hereti ecep ee 109 . c. no loqui
2tra ſimoniacos. rn- ſicut ergo ſunt vera .irn ſij is vel vidue maritis vel illitteratis vł iu⸗ nſen
umomage mam:ita ſũt ve mis vel vidue llitte tur de mero n
det enip diſtinctione coꝛum quantum ad foꝛnam:i. ig auali te vitigtis dene⸗
nip di n im quantu ir poꝛis qualibet parte vitiatis re. . g
ſequẽtẽ ſue ↄcluſoni. ra ⁊ non inania quantum ad effectum coꝛpoꝛis en tio agtit
re e eig 7 n0 imet tamen baptiſmus vel en u Pꝛomo i⸗
ſacramentũ eni male Sed notandumꝰeſt ꝙ ſacramentoꝛum gatur:quibus . . rxxiiij.8 lie
i dnplici caret . 2 ä ſti poteſt etiam ta/ nis.s.xxxiiij.d.
acceptũ duplici caret ia ſunt neceſſitatis: alia dignitatis: qꝛ chariſtia non negatur: otel mn I. ſcipunnſ. C.de a
eſecemant q: ineo p. gnarefen non habet legem: ſed lis cctera ſacramẽta miniſkarcigin pod dtepoſtil R
nuon Perabn era en ſa ſibi facit legem:illa ſacramẽta n. iſiud ſolumꝰnon valet cõferre. Cñ de boc eniz gra
tia: ſʒ arguiij g. Br e iñ po eo ait ificare debz: yt i
nrſteder e d⸗ ſaluti um necenarig:i wel ammino Se epiſcopis qui talem coniecrat qua core dehde
mentis eſt coe: unt cum erI õsä ſe e non licet FInuenitur. Geſin
kexecutio: quod ſe arata eẽ per⸗ lem conſecrarè . xCJ i
èòð ꝗů
tis dignitatis. it i. iſſ Di int ſacerdotẽ quale nõ liceat eſfſe tans. ix. qi. in
igeceſſitatis. ne⸗· ſuunt dignitatis:niſi digne fuerint admi⸗ rint ſa 4 ſäma. , ſten
n Heceſſite ſ, y CEcce. oſtẽ⸗ lon
4 ρ* .— . 2%2 2„ 2 4 3 . . 5 ifferentie. g⸗
mus: confirmatio: pe . iale q ĩ ſũ⸗ boc. S.differẽtiã ĩter ſacramẽta dignitatis ⁊ alia ⁊ cauſã di H
nitẽtia:vltima vnctio:coꝛpus xpᷣi. In haptiſeno n hoceſt ſocele circa 3 Ficriaaneen ſine culpa Zhit.vj.q.i.Scverum. na e
ne neceſnratogeelbi r tgenednggin nee Mai de pe.di.ii quem pe ⁊ Süeie ve illlo öͤbircij ancilla. xxxiiij. i. ſiquis vicna. 1N
enitentiam:na ↄfiteri po icun reriiral. nõ inſtat ne 2 ſtud ſolũ.ſ.oꝛdinem. . . . de
Ruct. Qircs alia ſacramẽta neceſſitatis:vel cires a do a 16 ſenarne 2 . qui epiſcopi talem. e de tem. oꝛ. litteras. n
ceſſttas Hoc eſt ottendend ꝙs cum keramene vero dignitatis boc eſtö a Quale m.er de pꝛebẽ.graue.
rata intelligunt quo ad effeciũ. In ſacramentis vero dign Woc enno.

hſpe
kingnn
oln⸗
menlin
ſdſtii 4
naren
ſenͤir
ſnii
Mengi
T
ſin
nſoge
ig
Puen
Colſo⸗
teclafe⸗
fotunee
Aeicr
Giſenn
eg bi
bi niei
6

Laſe
cian
bippati
iinitti
pfunt⸗
Nechleck
oniig
fü nnn
bie in
oCanti
Neehlonnft
tüin e
ipilr
oid
pitglhe
nitlllzen
ilud cü
te pelbe⸗
lunſe

=

nislhal
te ucſiu
dihelro
necy
Oodi
NNanon,
lcdit
nii caſ
nunſ
nghn
Nchr/
W
voptel ſ⸗
0los
onibe
ho n
demeronn

ponet⸗
un⸗
in
tderin
Hecg
geoch

.

