re beneficia ſua cum clericus nõ niſi per tres ſeptimanas poſſit abeiſe ab ec
cleſia. pt. vij. j. ſi ꝗs in clero. vel vſq; ad ſex menſes.vt extra de cle. non re.
ex tue.ſed dic vt notaui.xxvij.q/ij.deſponſataʒ.io.ſed de hoc quid iuris ſit ĩ

non erat ſui cõpos. vt dicta decre cũ dilectus.æ xciij.di. legimus ĩ pꝛi.
io. Sed an ſufficiat ꝓbare renũciationẽ: vel teneat̃ ꝓbare ſpõtaneuʒ
quent᷑ vè ꝙ ad duo teneatr᷑.ſ.ad renũciationẽ ⁊ ſpontaneum.ar.pꝛedi
cloꝛum in ium iĩ quibus ſaris hoc inuitur. b.
Anni. alibi datur. biẽnium.vt.xix.qiij.monaſterijs.alibi triẽninʒ.
yt. ..e. ſi gs icognitus.⁊ ex ð regu.c.j.ſed põt bꝛeuiter dici ꝙ ideo diucr
ſa tepoꝛa ſtamunt᷑ ad oſtendendum ꝙ ſunt arbitraria.vel dic ꝙ cleri
cus ignotus ⁊ laicus notus ꝑ biẽnium ꝓbabunt᷑. ſed clericus notus ꝑ
annum. ſi tamen clericus notus per annũ ſtatim voluerit conuerti ad/
mittitur. vt er de regu.ad apoſtolicam. ”M

dCceciderunt.ipꝛopꝛie.ſ.ab co qð non babẽt.yt ibi.cadent a latere queſtionibus notaui.b.
H nomillert⸗ V kY E nolinng,
eBilergo l JMU nauigatti. leut
ei s Kags AUi bona agunt ſi melioꝛaꝰ agere patus eras:relinquere cupiebas:⁊ te in nanigãs aarirſeva
tur gs ex ſolo ꝓ deliberant ⁊ poſt deliberata non ocium ſanctũ ↄferre:atqʒ ĩ ea vita viue rijs ꝑiculii nec ꝓpꝛio
poſito cõdiſ. q faciunt:lʒ in bonis pꝛioꝛibus perſeuerẽt re in qua ſerui dei monachi viuebat.Eũ motu regit ſed vetis.
HRMZ bconceglt. da in conſpeciu tamẽ dei cecideruntex de ergo te eſſe in hoc ꝓpoſito ganderemꝰ: 1e kahen vxoꝛem.
. In boc. liberatione.Item ſunt qui cuncta relin⸗ nauigaſti. i. vxroꝛẽ duxiſti. Si coniugem ga eid f er
eiminaꝭ quere ⁊ dei ſeruitio ſe ſubdere ⁊ frẽo ca nõ haberes:dicerẽ tibi quod ⁊ tubanis trerg⸗ peccaſſet ipſa
ma que ſiitatis ſe reſtringere deliberãt: ſed cum dixinis:vt in caſtitate continenter viue moꝛtaliter. qð veruʒ ẽ
flio ? ititulatu· poſt caſtitatem alios cecidiſſe conſpi- res.ſed vt te ad iſtã vitã nõ exboꝛter con fſicur⸗z alter g ĩpediuii
ſecunda:an po ciunt: ſe retrabendo meritum perdunt. iunx eſt ipedimento:ſinc cuius conſenſu ſet votü illiꝰ.yt. xxxij.
ſit gs repetetẽ b⸗ ¶ Si ergo poſt votũ quiſqʒ neceſſario continenter viuere tibi nõ licet: qꝛ a ſi naij. hoc ſanctũ.⁊ eſt ſi
nelici cui renn Ccogitur ſoluere quod vouit:ſi vouẽtib? eã poſt illa verba tubanẽſia ducere non miie exrra ð co gdux.
L — non ſolum nubere ſed etiam velle dam debueras:illa tamen nibil eox ſcienstin in aelbahltit
84 uur ut ebu nabile eſt: patet quod ſacerdos iſte ad nocenter tibi ⁊ ſimpliciter nupſit.¶ Ec go tépoꝛe pbationia
u⁊ ĩ paſſiõe co executionem ſui voti cogẽdus eſt.⁊ non ce iſte coꝛde concepit ſe monachuz fieri erit ĩ habitu pꝛioꝛi. vt
poꝛis renuncia⸗ ſolum non fieri ſed ctiaʒ velle monachu ⁊ oꝛe pꝛonunciauit ſe velle in ocinin ſan liij. diſ. legẽ. .liiij. diſ.
uit.ar. xxij.q.ij. non, fieri ſibi damnabile eſt. Quod vo ctum conferre.non tamẽ poſtea coactꝰ? multos. ⁊ e g cle. vel
nequiss. inter vouẽtes iſte cõpntandus ſit: patet eſt ſuſcipere quod coꝛde concepit: ⁊ oe rvo. ſup eo. ꝓbabilins
. 5 Te Eduocetl. ex verbis auguſti. dicentis. Oixi confi, pꝛonunciauit. Auctoꝛitas illa alex ſecu mlectun wi abin⸗
7 eeeg ij teboꝛ ⁊c. Magna pietas dei ẽ:vt ad ſo ta eſt inſtitutionẽ beati gregoꝛij:⁊ beati uannon alicen pocht
Püralcat olieni lam ꝓmiſſionem peccata dimittat. Mõ benedicti que pꝛobandis annu idulget: experiri aſperitatẽ oꝛ
yt vſa i deni / qum enim ꝓnunciat oꝛe: ⁊ m̃ deus iãw au ſed tantum notis: incognitis vero triẽni dinis niſi iduat babi⸗
q;. ꝛ.ft. de offi. it in coꝛde. Notum enim pꝛo oꝑe repa um cõcedit. C Ande ex decreto bõöifa. tum. 7 qð dieit hie nõ
pſi· egat c. c. tatur. ¶Sicut ergo pꝛopheta inter voę⸗ Ante pꝛobationem triennij nullus? mo pcſtaĩ: intellige ceimn
de defen. cini. l. Uentes repurat᷑:qꝛ dixit:ego ↄfiteboꝛ.ſic naſterio ſuſcipianr. eleenn * vt eum non
eerre ⁊ iſte inter eoſdem SSburanus eſt: qꝛ di B Zaͤs icognn⸗ mõaſteriũ ingredi vo Bur iber. iſtuc
dochiri⸗vfat⸗ xit: fiã monachus. ¶ His ita reſpõdet᷑. uerit: an triẽniü mõachi hirdno p e. vꝛ ſoluta ntto ſi
iij deniq;. ſy ſie Aliud ẽ pꝛopoſitum cõcipere i coꝛde ? ſtet. 2 ſi ĩfra treſãnoſ aut ſeruꝰ aut liber?· vxoꝛatus ſe T ſua tra
nüciaſſet i man etiam oꝛe enũciare. Aliud eſt ſubſequ⸗ aut colonꝰ qrat᷑ a dño ſuo:reddat᷑ ei c dicdit religiõi ſinc licẽ⸗
Hlati ſni tenere ti obligatione ſe reuʒ voti facere. Quia ojbꝰ ꝗattulit: fide tñ accepta õ ipuitate. tia vxoꝛis ⁊ poſtea re
renunciatio: niñ ergo iſte pꝛopoſitum ſui coꝛdis oꝛe ſin- ſiaũt ifraꝰtriẽ niũ nõ fuerit requiſitꝰ:po petit᷑ ab vxoꝛe: an po
tuc epoꝛs non pliciter enuciauit: non auteʒ monaſterio ſtea queri non põt:niſi ſit tã lõge inue Ren 1 ei res ſue re⸗
ulei camos aut abbati ſe adidit:nec pꝛomiſſonem ⸗ niri nõ poſſit. E. III. Prriereiſenind de
ab itel e. ij. ſedg ſcripſit:nequaquam reus voti habetur. Aod aut qrit᷑:an poſt tradi Uberto qui eſt aſtriet⸗
cui iſtoꝝ incim Ande alexander papa.ij· ait. Hon tionẽ ſit ei fas cũ lnia abba glicui curie.
bit pꝛobatio. veal cogitur aliquis in monaſterio manere: is ad ꝓpa redir:facile mõo, oc Infra triẽniũ. ſʒ
illig dicit ꝙ ſne⸗ niſi pꝛofeſſionem feceriti mau abbatis. ſtrat᷑ nõ poſſe fieri. Ipᷣm eni cum iſte ſeru? fecerit
rat cõpos vel illi — AQL. II. yfiriredir crioſij e q ãt maifeſto facinoꝛi deſi furtũ ſui coꝛpoꝛiſ:qũo
aen Ap SSSnſald'pſbyter quö⸗ nit obuiare cũ põt:ↄſetit. Hic ãt nõ ſoli em ſuruus Kuahtt
aien gerpos c dazʒ infirmitate ac feruo nõ obuiat:ſʒ ẽt ꝑmittẽdo fautoꝛ exiſtit.ñ logitspoeis poſſit ſer
erat. pt. ij.ix. re paſſiõis pꝛeſſꝰ ſe moę⸗ lʒ abbati daf licẽtiã alicui retro abeiß um fugitinul pſeribi.
idicas. Itẽ qꝛ ñ nachũ fieri pꝛomiſit: nõ di:nec illi vtiq; lł retroꝛſũ abire: qꝛ exq yt. (.de ſer. fugi.l. j.
ẽpᷣſumendũ de amen mõaſterio aut ab ſemel ſe abbati ſubiecit abſqʒ eius ꝑmi Rñ̃.hoc eſt fauoꝛ ec
ſpõtanea renun bati ſe tradidit:nec pꝛomiſſionẽ ſcripſit: ſione nihil agere poteſt. cleſie. poflet iñ dici ꝙ
Sõ ſed beneficium eccleſie i manun aduoco⸗ QOQ. IIII. M dne rgrohalart
ff de Pha cu de n — Poſtna conualuit mox ſe at ſine inſa pbats5 mo ſecompenwunte⸗
idebito.ar. S.ex 8² quapꝛopter 927 naſterio di celferit: qrit vt ſimilis fauoꝛ eſt.j.e.q.
de ſuc. ab inte. beati benedicti regula ⁊ pcipue patris ⁊ ſua ſint ei reddẽda an ñ. Sʒ iiij. queſti.
cũ dilectus/C. peedeceſſoꝛis nr̃i ſancti grego. pape co⸗ reſ⁊ poſſeſſiões eccleſie tra p Nonge ex boc v
codicill L.neco nonica inſtitutio interdicit monachũ an ditas qlibz mõ aliẽar:nec abbati nec ali tm currat iſtud triẽ
Nqicillos. Rñ eig te vnius anni pꝛobationẽ effici: iudica⸗ cui Iʒ. ¶ Unde ſymmachꝰ papa. Poſ mniũ a tepoꝛ ſciẽtie. alij
dirlr ichbur pꝛo⸗ mus ⁊ auctoꝛitate apoſtolica pꝛecipimꝰ ſeſſones quas vnuſquiſqʒ ⁊c.iterum. dineg currit a teos
dac eeDvV!tpfatus pꝛeſbyter beneficia altaria Monoꝛe pꝛiuetur qui de iure eccleſie ali pꝛobationis vt dixi.l
ei qui dicit. ? t. E o t, 5 e Pe L iij. di. ſi.ſerununs.
Pbar ſiulticia g trecipiat:hẽat ⁊ qete retineat. ¶ Nẽ au. quid alienauerit. „ThAE Bogd aut. ic
yerba pferẽtis. ad bonifaciũ comitẽ. Mxoꝛ poſt ꝓpo Vicũqʒ ep̃oꝝ pꝛeſbyteroꝝ diaco ) q̃rit: an mona
vt er de ſuc. ab ſitum continentie ducta dimitti non dʒ. 2 noꝝ oblitꝰ? dei decreti huiꝰ ime Rcho recedenti
itel. c. cũ dilect. Os nouimus:nos teſtes ſumꝰ qð moꝛ ĩ ↄſtitutuʒ cõmittẽs pᷣdium eccleſie ẽda ſunt
ĩparte deciſa. ſi Tes actus publicos quibus occu-⸗ magnuʒ vel exiguũ vel quicquã de iure ne ſua fuerüt. ? dicẽ⸗
eni ſtulta verba H dũ ẽ ꝙ non.xix.q. ij.
dixit pſumo qꝛ igredientibus. 7. 3.

pꝛoxi.q.vj.de lapſis ⁊ in anten.de monachis·.9.ſi vero relinquens.colla.i.ſi
tamen Bincen, de eius ſeuicia:poſſunt monachi permittere vt ſua tollat.vt
ECe.q.iiij.S. vlti. YMMU YMVMBU.ß
. Sicunq;:iĩ cõſtitutũ.i.otra hoc ſtatutũ.vel ponit᷑ ꝓpꝛieĩcidit eni ĩ pe
nam. ſed ſi ſtatim reſtitueret cecleſie penam effugeret.cxtra ð re.eccl.
non alie.ſi quis pꝛeſbyteroꝛum.⁊.xij.q.ij.non licaat.
ſVDelexiguũ.ꝗͥ ꝓ alienatõe rei modice deponit᷑ aliꝗs·⁊ ſic ẽ ar. ʒ.xij.q.ij
terrulas.⁊ er de donat,c.iij.ſʒ itelligas hoc tale exiguũ qð tñ vtileẽ eccleſie.
Item in huiuſmodi alienationibus valde attendenda ẽ lex municipalis.ex
de dona . c. iij. 2.ff. qð vi aut clꝗ.l.ꝓhibere.ꝭ.non tantum.

2 üüij

4

Ponoꝛls.ccce pena alienantis. xij. q ij. quiſquis.

—

nam miſi ſit perpetuum nullum dẽ. de peni. di. . dinoꝛtium ?.fj.de re.iu.
quicquid.⁊.xxiij.q.j.paratus.⁊ c hoc ar.ꝙ ſi aliquis emittat votuʒ pꝛopꝛio
impulſu animi ꝙ teneat᷑ illud obſeruare.ſed ſi aliq uis ꝑꝑ alioꝛum impulſuʒ

vel clamoꝛeʒ aliquod

emiſu:tunc ſecus c.vt
xxij.q.iiij. vnuſquiſqʒ
nam electio facta ad

alioꝛuʒ impulſum nõ

militer nec liberias.

ff.qui ⁊ a q.ma.liber.
nõ fi.l.ſi pꝛiuatus.
c ¶ ¶ Nec pꝛima.i.pꝛi/
muʒ factuʒ ex quo de
buit mereri mercedẽ.
d ¶Nec ſecũda.ſ.re
uocatio.

e¶ Agunt.i. penitent

uod dederunt.
Penitentiã.qꝛ pe
nitent ⁊? dolent ꝙ de⸗
derunt pauperibus.?
de illo doloꝛe ſiue pe⸗
nitentia agant pñiaʒ.

gAcrilegiuʒ.quia

bic fit mentio de

ſacrilegio: qd ſit ſacri-
legiũ videamus.Sa

crilegium magiſtralr
varijs modis deſcri⸗-

Se

bitur. vno mõ ſic. Sa⸗
crilegiũ ẽ ſacre rei vio
latio ſiue in ſe ſiue in

alio.⁊ hic appellat᷑ ſa
cra res:ſiue ſit reſibßa

ſacra ſiue ipſa ꝑſona

eæccleſiaſtica. Alio mo

deſcribit᷑ ſic· Sacrile

gium eſt publici iuris
franſgreſſio. ꝗd autẽ

ſit ius publicũ habes

3..di. lus publicũ. lar
gius Iiñ quandoq; dẽ

cõmittere ſacrilegium

ꝗ diſputat de iudicio

pꝛincipis.vel cũ dies
ſolennis violatur.vel

cuũ legibuſ ſiue canoni

bus reuerentia non ĩi⸗
pendit.Cõmittit᷑ aũt
tribus modis ſacrile⸗
giũ.vel cũ ſacrũ de ſa

cro. vel ſacrũ de nõ ſa
cro.vel nõ ſacrũ de ſa

cro aufert᷑.vt.j.e.quii
quis. Imponit᷑ auteʒ

ꝓ ſacrilegio qñq; ſpi⸗/

ritnalis pena: vt ſi cõ⸗
mittat᷑ i ꝑſona eccleſi-

gſtica.qꝛ talis ẽ excõ/

B pꝛo emunitate emedatur eccleſie.

municatus ipſo iure
. e. ſi gs. ſed ſiĩ re eccle
fit ſacrilegiũ:tũc poſt
trinã admonitionem
excõicandus ẽ.yt.j.e.

gſas. Itẽ iponit᷑ pena
pecuniaria qñqʒ ma/
ioꝛ qñq; minoꝛ.vt.j.e.
quiſꝗs.⁊.e.ſi ꝗqs ↄtumax.

ſubdiacono. Halegs.
Atio nulla ꝑmittit vt/ ꝓpꝛijs cuiuſ⸗

cleſie ↄtulerint poſtea reuocad

eccleſie alienare tentauerit: æ⁊ donatoꝛ ⁊

alienatoꝛ ⁊ vẽditoꝛ honoꝛis ſui amiſſiõe
mulctetur. &“Itẽ gregoꝛiuſ anathe mio
PWalea.

gquã vſibus applleerure cõi vti
litate datũ eſſe cognoſcitur.
bꝛoſiius in libꝛo de penitentia.
ui reuocandum putat quod eccleſie

contulit:ſacrilegij crimen incurrit.

Ant qui opes ſnuaſtumultuario mẽ
tis ĩpulſu nõ iudicio ꝑpetuoꝰvbi ec⸗
as puta⸗

uerunt:quibꝰ nec pꝛiamerces gratia eſt

nec ſecũda?:quia nec pꝛima iudiciũ ha⸗
buit:⁊ ſecunda habuit ſacrilegiũ. Sunt
quos penitet opes ſuas diuiſiſſe paupe

ribus:ſic eos qui pniam agunt:hoc ſolũ

timere opoꝛtet:ne ipſiꝰ pnie agant pẽitẽ

tiã .I Item greg.ſabino ſubdiacono.

NQui ſacris locis derelicta retinere con
tenderit:ſacrilegium committit.

B Acrilegiũ ⁊ contra legeʒ eſt ſiquis

qð venerabilibus locis relinquitur
pꝛaue volutatis ſtudijs tẽtauerit ſuis cõ
pẽdijs retinere. Itc lucius epiſcopus
omnibus epiſcopis. Sacrütegi
iudicani:qui eccleſie facultates alienat.

Ones ecdeſie raptoꝛes atqʒ ſuax

facultatuʒ alienatoꝛes a liminibus
eiuſdẽ matris eccleſie anathematizamꝰꝰ

apoſtolica auctoꝛitate pellimꝰ: danamꝰ

atqʒ ſacrilegos eẽ iudicamus:⁊ nõ ſolũ

eos ſʒ oẽs ↄſentiẽtes es:qꝛ nõ ſolũ qͥ fa

cit rei iudicãtur: ſj ẽt qͥ faciẽtibus cõſen
tiũt..par eniʒ pena ⁊ agentes ⁊ ↄſẽtiẽtes

cõpꝛehẽdit. Itẽ nicolaꝰ papa omni⸗

bus epiſcopis. Excõmucet
qui confinia eccleſie frangere tẽtauerit.

Icut antiquitus a ſcis patribus ſta

„ 3
tutũ eſt: ſtatuimus: vt maioꝛ eccleſia
pꝓ circuitũ.xl.paſſus habeat.capelle vo

vel mioꝛes eccleſie.xxx.qͥ aũt ↄfiniũ eoꝝ

ↄfringere tẽtauerit:aut ꝑſonaʒ hoĩs vel
bona eiꝰ iñ ſubtraxerit:niſupublicus la

tro erit quouſqʒ emẽdet:a niſi qð rapue
rit reddat excõicet. . Itẽ ex cõcilio tri⸗

burienii. Boluatur altario

JIq ſin atrio eccleſie pugnã cõmittit
aut homicidiũ fecerit: q cqͥd emn
nitate violata emẽdãdũ ẽ:altarion ſolua
tur cuiuſcũqʒ; fuit illa eccleſia. Item

bm leges durioꝛ pena ĩponit pꝛo ſacrilegio.ff. ad.I.

iul.pccul. ſacrilegij. ſed ſi queras cui dãda ſit pena que debet᷑ ꝓ ſacrilegio.di
cas ꝙy ſi pſone facta ẽ iniuria ipſi pſone pᷣſtãda c.vt er ð ſen.ex.parochiaos.

ſi rei fcã ẽ iiuria tũc ipi rei pſiada ẽ.xt.j.e.ſi ꝗs ĩ atrio.⁊ ex ð ſimo.ð.̊ anteʒ.

0O Mnes. anathematiʒ amus.vꝛ hic ꝙ oẽs ſacrilegi ⁊ dilapidatoꝛes cc/
Aleſia ꝝ ſunt ipſo iure excõicatixj.q.iij. canonica.cx de ſen.cxcõ.ↄque/
ſti. arg. p. j Ec.qſqs.⁊.c.ſeq.vbi dẽ ꝙ ſunt excõmunicandi niſi reſpiſcant. Rñ.
violatoꝛes ecclaꝝ ſũt ipſo iure excõicati ſʒ nõ alij.vl dic ꝙ ſi i ↄſecratõe:vł cũ
dat res eccleſie fert ep̃s ſniaʒ excõicatõis:ꝙ qcũqʒ violẽtia feceriti re tali ſit
excõicatus. tunc dicerem ꝙ ſtatim ẽ excomunicatus ſacrilegus non rõne ſa
crilegij ſed rõne ſententie dudũ late.xxiiij.q.j.c.j.⁊.ij.⁊ ex de ſen.ex.a nobiſ.
i ¶Coõſentiũt.cooperãdo vt ex de ſen.excõ.nuper.ſed pone ꝙ aligꝗs ꝑcuſſit
ericũ:⁊? ego ratũ habeo:nund ſuʒ excõicatus:vꝛ ꝙ ſic.qꝛ nõ ſolũ i ↄtracti
bus ſed ct ĩ malcficijs ratihabitio madato cõparat᷑.vt er de reſti.ſpo.cũ ad

Canſae

Gο& Ant gopes. ꝑpetuo.q.d.nõ iudicio diſcretionis qꝛ illud eſſet ꝑpetunm

Itez am

q ¶ Oblatio. hoc

ſedẽ.i fi.ff.ð vi ⁊ vi ax.l.j. .ſed ⁊ ſi cũ ꝗs.nã non ſolũ de ↄſilio ſed etiaz
de voluntate aligꝗs tenet᷑.j.q.iiij.qꝛ pꝛeſulatus.ĩmo ꝗ poteſt reſiſtere ?⁊
non reſiſtit excõicatus ẽ.vt ex de ſen.ex.quante.Rñ.ſi noie meo ꝗs per
cutiat alium: ibi ratihabitio mandato cõparat alias non.pt.fl. ð neg.
geſt. ſed pupilli..item queritur.ex de ſen.excõ.muli 2

auguſtinꝰ ad bonifaciü. Mö liceat

alicui hoĩes vl aliqd de eccleſia rapere.

NJroꝛ quomodo tã ſubito fidei mu

D rũ aries ruperit inimici.noui eniʒ

qua religõe ſẽꝑ ſis veneratus eccleſiam

quo iſtigãte facior̃ hoĩeʒ ð eccleſia rapu
iſti:tuus ſi de tuo amico foꝛte pᷣſumeret

fugitiuꝰ poſſet ꝓculdubio iterceſſoꝛiſ cã

veniã / ꝓmereri:ergo ſi amicꝰ intẽditcur
deus offẽdit᷑:ſʒ ⁊ ſi de ptate pᷣſumit᷑: na
buchodonoſoꝛ regẽ intẽde qͥ cã ſuꝑbie ĩ
bouẽ*ẽ ex hoĩe cõmutatꝰ atqʒ regnio ſuo
ꝓfugꝰ recedẽſnõ tãtũ regnũ pᷣuſ recepit
quã ↄuerſꝰ deũ pᷣdicauit.nõ vt ↄfũdãa te
hec ſcribo:ſʒ vt filiũ chariſſimũ moneo.

eccleſie ergo illeſũ reuoca quẽ irreligio⸗
ſiſſime rapuiſti. oblatiosvo domuſtue a

clericiſ ne ſuſcipiat iterdixi:cõionẽqʒ ti⸗
bi terdico:donec ꝑacta ꝓ auſibꝰ vel er
rore a me diffinita tibimet pnia tꝑe oꝛdi⸗

nato ꝓ hoc facto coꝛde ↄtrito ⁊ humilia

to dignum offeras ſacrificium deo.
Itẽ ex. l. capitulari’. ete
ad eccleſiam nemo audeat abſtrabere.
Eum ad eccleſiã fugiẽtẽ nemo ab⸗
ſtrabere audeat:neqʒ inde donare
ad penã vel ad moꝛtẽ:vt honoꝛ eccleſi

ax ↄſeruet᷑:ſʒ rectoꝛes pacẽ eiꝰ ⁊ vitã ⁊

mẽbꝛa obtinere ſtudeat: tñ legitime cõ⸗

ponat qð iniqʒ fecit. ¶ Iteʒz gelaſiꝰ vi⸗

ctoꝛi conſtantino martino feliciſſimo ſe⸗
reno ⁊ ymotheo epiſcopis.
Ab eccleſie arceatur igreſſu qui
de eccleſia violenter rapueri.
Nater⁊ coepᷣs nr̃ epiphanius ſua
nobis relatõe ſuggeſſit:benenatũ⁊
mauxꝝ bñnñuẽtane muicipes ciuitatis ĩ cõ
tumeliã religiõis acerba nimis ⁊ plecti⸗
bili ↄtumacia ꝓſiliſſe:qͥ ↄfugiẽtẽ ad eccle
ſie ſepta curialẽ ſuũ illic: nec quidẽ tutũ
aut ð iiuria ſua ſecuꝝ eẽ dimiſerũt: auſi
irreptõe temerarie mẽtis admittere: qð

nec ptãtibꝰ qͥdẽ vel pᷣncipibꝰ nũquã licu

it ꝑpetrar̃:vt hoĩeʒ i ſãciuarijs ↄſtitutuʒ
captata ſacerdotis abſẽtia reluctateʒ re
clamãt ẽqʒ violẽter abſtraherẽt:qs quã

tũ ſna nobis ſuggeſtiõe patefecit:merito

idignos eẽ ſacra cõione iudicauit.⁊ ſi re
uera tãti facioꝛiſ ↄſtat admiſſũ:nr̃a ẽt au

ctoꝛitaſi hac pte ↄſẽtit:nec.n.iur̃ ad ſup

plicãdũ dʒ admitti q admitter ſacrilegiũ

5 ÿ̃ vubitauit.nullꝰ.n. iter limia tãte vene⸗

ratiõi deputata vtrunqʒ ſibi licere exiſti⸗

buchodonoſoꝛ.

.

ſed etiam familia eius pꝛohibetur ſacramentis. ſic. xc.d. oblatiõcs.
R de viro.⁊ extra de ſpon.non eſt vobis.io.

— — 2⏑ 2 2

Fugiẽtẽ

aliquẽ

eres.

xk ◻ Icut paſ⸗
. 8 us. paſſuſ
yt ait Iſido. eſt

mẽſura gnqʒ pe
dum.pes ẽ ſpa⸗
tiũ.xyv. digitox.

iſtud tñ nõ tenet

i capellis q ſut

ifra ambitũ ca.-

ſtelloꝛuʒ. vbi ꝑꝑ

loci anguſtiam

non poteſt iſtud

obſeruari. vt. ſ.
c.quiſquis.⁊.c.

IAiſi publicꝰ
⁊ nocturnus de
populatoꝛ agro

rum .d hi ſoli exci
piunt᷑ jm ius ca
nonicũ. lʒ leges

plures perſonaſ
excipiat.vt ex ð

imu.ec.inter. le⸗
ges eni excipiũt
homicidas adł
teros raptoꝛes
virginũ. ſed ſᷣm
canones rapto/
res virginũ tuti
ſunt i eceleſia. xt
xxxvj.q.j.de ra

m (Jauan
atrio. alia
rio. hoc bẽs ꝙꝓ

pecunia reſtitui
tur illi loco ĩ cu⸗

ius ignominiaʒ

data ẽ.xxvij.q.j

ſi gs rapuerit.?
e ð ſimo.ð hoc
2 Inno. dicit. ꝙ
cũ pena duplici

reddet᷑ vt e de
ſimo. audiuimꝰ
⁊z ĩ aui. ð ſa.epi.
S.ſz neqʒ. ? fl.

calũ.l.⁊ genera⸗
3 ſimo. veniẽſ
ſed illud eſt diſ

penſatio.
n JYroꝛ. ari

es.i. ipetꝰ
diabolice ſugge
ſtionis ad ſinnli

tudinẽ arictis i/
ſtrumenti vnde

frangit murns.
0o Intendit .

p In bonẽ.i.
bouinã mẽlem

„

ein deteſtationeʒ criminis ipſius ꝙ, non ſolum ipſe

Eũ.vel ad moꝛtẽ.ſʒ nũqꝗd poterit poſtea accuſari iſſe de illo eri

mine. ſi nõ põt crimia remanebũt iĩpunita qð cẽ nõ dʒ. 34 cx
ſen. ex.vt fame.⁊ ſic pᷣuilegiũ eccleſie erit multis occaſio deliqnẽdi.pꝑ

hboc dicũt qꝗdã ꝙ a qnolibet põt accuſari poſtea pterq ab illo ꝓpmiſit
ipunitatẽ.ſʒ ꝗ ſic rñdet nitit᷑ ð pꝛimiegiũ cccleſiax ꝗðẽ elhere⸗
ticũ.yt.xxij.di.oẽſ. ad ꝗd eni ipetraret eccleſia ei vitᷣ ſi ꝓ eodẽ crimie
poſtea decapitaret᷑ dicas crgo ꝙ boc ẽ pꝛiuilegiũ ec

cleſie

—

modo nec vitã nec membꝛũ ꝑdat:ſed ꝙ als pecmnialr ſatil hcnet de
hoc nõ põt ſeruiat ei ꝑpetuo quã leſi.vt.xxxvj·/j· de raptoꝛibus.

E Rae enimextrò de vſur.quia fruſtra.

Mie

talis am⸗

— –
☛ = =

=

=
— =☛

= =
= —

—
.
S

run
inci
g
es
Kiben
umt
n
(ionn
(ohin

ine
ilgo⸗
eiacef
(uunbo

(möft

Connin
Ado
Dam
un
Eoöfit
n
((
—
ſenne

197
R. m. ns autem ilibertumn
.i fi patrouns ante jagiſter
.vt.fft td l aeinſermnckanetn e ctiracccleſia
dicam.vt.ff. de vſu vt·f. oe iniu. pꝛetoꝛ. F. u eps iudicet ĩtra eccl v.
XVII. m ĩeccleſia ertionem. lericum:cũ eß vt.·xxiij.q
leſia tutus erit: cum neece 8 babet leuem den am poteſt rerlerdte⸗ . oꝝ ĩterueniũt enen ſter nonꝑ
ĩ nulla eccleſia tutus uis furtum ve vel eps itra e ⁊ i iudicijs epi de eccleſia. aꝛ ſi magi lum cx
oĩb?. ar. ꝙ ſacrilegus ĩ nu dunt.vnde ſi aliquis fin eccleſiam i. q. ij. pꝛeceptum. Z i dʒ euz expellere de cutiat diſcipulum c
ce Ab oibꝰ. ar. ꝙ ſ ð gdam cõcedunt i eccleſia:cun in ecclel it. yt. ij . q. ic ꝙ cã odij non dʒ euʒ o non iciditĩ cano
ele: c. ꝓxi:qo gd m non dz tucricccl. ſonas excip c.j.iĩ li.ſed dic ꝙ odio non ĩci n. exco.
g cxi eg it. pt. ſ.c. pxi tñ de atr᷑ hic auctoꝛitas . „ . „„ is eniteat: gici . ſuper eo. z. hodie
niſg Lcligun r ſeg ad operat tus fuerit: ſeptẽ b ſemel aut bis fun 1 Dn munna Pot
b iearere is arbitrio: vt 1 huma iqs aut de minoꝛib- ſuo ⁊ vno an tales mitt. int impu
R i. nanſef Rũ. met ꝓg ſue Wliate D barert ſtanes geruneicarzin 8 ſi reddere nõ bera nltgute⸗
4al Porr io tria ſtaté ſibi vẽdic ifeſta re iteat i . teat. t er. e.ti. ſuper eo.ve
lſih cõfirmalio nitatẽ ſibi v dictos ſi manife üz no peni s annis penite vt ex. c. ti. ſupe iter
ing operat᷑ pſtat.n. hariſſimi ſupꝛa ibus epiſcopatuũ potuerit:tribu . loqtur de cõmun 4
ni pſo acto ma chhariſſ ueſtio:ab oĩbuse nre pꝛece tem anacletus. lã eccle rapit. iuentibus qcuz mo⸗
ſiife 1iplo. toꝛitatẽ facit cõquen ſtraxꝝ eccleſijs ſolu WTJ lecgiu ſ. it:qͥ pecuniã e i ſui iniqta viu cedũut in⸗
inge rem auclo⸗ ne⸗ rochiarüů vel vpꝛohibete vt nõ ſo Dacrilegiü gen: uniã ꝓximi ſui ini dum non ex ſſunt ab
An yt. ſi gqd tioniſ auc lã ſanctoꝛu locoꝝ pꝛ VWi tpecunia aut ab epo. vt e de
eei ciat. Item ſup⸗ ptiomi iniuriã ſanctoꝛ ätur pꝛo facti teʒ oꝑat᷑.qͥ aut peci facit. ſolmiab cho. te e4
uund kinalidum ctũ hi qui in t:merito cõſequãtur pꝛof ete 2 3 it:ſacrilegiumfe denſi i.? ho. cle. qm. æe
k: verũ etiam c cle ſie abſtulerit: lio hilerde v j. ⁊ ex de
lnpe plet eiuſ de 3 2 iſſe pꝛoban indictam: ven Ee Cle nie õ concili j vel 1 cle.vel vo.c.j
n rmatio t⸗ ſi qualitate vindic Vltionis iſtius tin abeccla clericiq ſernũ vel ſen. exco extenoꝛe
aſac.c. . Ytẽ . pꝛeſumptiõe iphanio ep̃o. et᷑ ab ecc iẽtẽ vberare pᷣſuit. .vel hoc dico: qꝛ cõ
nſiti Sni ius licen ria tali p Igezʒ epip olar Segreget abe fugiẽtẽ vberare pᷣſuůit. fi · vel hboc di⸗ diege
. õ ca ugieie vbe el diſcipuũ diſcoꝛdie g
Nnnn ſine ein ocentur. . Je ſſu qͥ eas vio . ulũ ſnũ ad ricoꝝ ſeruũ vel d materiaʒ ole.
u ia nõ põt retra re reuocemun no igreſlu q eꝗ⸗ ſionẽ: cipuln in 9 clericoꝝ ſeruũ ahere ſolet vt. ff. ð le.
giin nig nahal quod Eccleſiaꝝ ñ ẽ dig ſdireximuſiuſſonẽ: IAllo clericoꝝ leſiaz extrah nerare 10 lciſſi
n ariludro Depõs cũcto ſviolaſſe ꝑhibẽt: ac ſuũ fugiẽtẽ ad ece nmat. qo ſi ij.l. cũ p dati?
iun öſe . iola llare pſum ho⸗ mis. vnde abundun?
n iſe 91i fir. vti. ſq eccleſiaſ vio Iteyz J nt: vel flagellare pſt cuiho⸗ mis. vnd qꝛ
de confir. v vt eol q ecũ ndignos. audeat: vel! teat:a loco .7 illis ꝓuidendum. q
tſonm d de ronili, iudicẽt eſſe indignos. digne peniteat: a lo ro cleri⸗ illis ꝓuic ni6 me
liuti.c. ij eſſu eax iudie it donec digne egreget. ſi qͥ ve bi ꝑiculũ mai
Mlnng ve Icut g ec⸗ ce ius ſacerdo⸗ rit de dederit ſegreg fit pꝛout digni⸗ vbi lendũ. vr. ff. de
nnhi QGQ 4 pius papr. aſtat ⁊ eius noꝛe no dee ruperit p· à g gis „ſulene ſi gl.
maſ Oaeſiaz. g eccleſiã dei vaſ iudicatur. ii mutuaz cedeʒ õtumeliã ꝑ⸗ edic.l. j. . ſ ⁊ ſi
hin nst. bicrt' 9 Qui eccleſi⸗ r: ſocrilegus iu ſtat ? cii mutuaʒ in tali exceſſu cõt dicẽtur. car. Bignitas. qꝛ hm
mag mse bierrg tem inſequitur: ſ ſiam dei deuaſta⸗ tas officioꝝ i iſtrictius vindice m BDigi ir aligt
aius ſit pecca eccleſiam ⁊ in⸗ . fice diſtrictius itatez pun
ii ecrlez as Oruſ aadl ecifacer⸗ eetenerconclio nihente l., rrxy ota⸗ —
inen glterin. duar llegus. ſic ille qͥ eius aui C io vel poꝛticibus J gs cõtumax.
mucſet F cõtra.xxxij.q. it: fit ſacri cegus cill t. nõ g gra de atrio v . ömunicetur. „ n niibꝰ. co⸗
ld E cotra.· xxxij. 9 uadit: 6 ilegꝰ? iudicat. NLDui abit: excõmu ei gdhere *
Graicti ij. ga i omnib tes ĩſeqͥ:ſacrilegꝰ i uã ſacrulegiu. ientem abſtrabit: lſuꝑbꝰ timoꝛes dei audent pꝛiuile-
Pontles ibi ſolunum do i foꝛnicatio quã ſaci ittitur gien tumax vel ſuꝑ leſiax ñ gem gaus is. vt. ff. ö
mmutr Itez none bo us opeccatũ ẽ qoi: ilegiu age nerentiaz ſanctax ec el que,z g q̃ religioſis. ?
an Flez ſone naiꝰ?pecc c ſacrilegiũ ag vel reueren ſeruü ſun vel rei ven. q religt
Kiſt micidiuʒ maius ſicut ĩ hoĩe.ſic graur b t: 7 fugientez ſert ſie vel d rei ven 1.§. .01Ü00.
giuz me ne vꝛbanus. erit:⁊ fugie io eccleſie v Eſixliiij.di. S.)·io ſi
CGthunn ſacrilegio ẽ: ſic. qua qoĩ ĩcari. Item vebe bus habue it de atrio tib? Coponat. 6. e.
Ne e micarit. eccleſie vſibu . ſecutꝰ fueri ö adheréti 0 Cop 1 cleſie
fefſpii ſed itelligas qð re quã foꝛ iatur qui eccleſie ipſe ꝑſe leſie qibet mõ a en⸗ ĩatrio.dꝛ ꝙ eccleſie
nticdt hic dꝛ i eadẽ ſpe Qua pena feriatur a e tentauerit. ꝛticibꝰ eccleſie unitate nongen gliatrio. d ſatiſ dẽ
L i4 Pen vexare ia vſib? ſe poꝛ raxerit em ipſe publi⸗ dabil dz vic ſat to
N facti. nam bomi dedicata hꝛedia ibꝰ ne pꝛedia vſil im abſti axeri lat*: 2 ipſe ccle dari cũ dar̃ plato
t 2/3 oĩibꝰ n P . ſdaʒ V . 0 copon Sa eccle dar ſtatu
s Cidiumq fit in Ttẽdẽdũẽ iͦ dedicata a qbuſdaʒ ios ſolidos epᷣo cõ epi mulctet. ¶Sa ccleſie. alie pene ſtan
ge Zafla mene cretox celeſtiũ fecerit poſt debi nia iuſto iudicio ep s ſacruʒ violat: e .f. ſ. e. gſquil. ſed die
Hulilind quod fit irructib? vexẽt: qo ſi ᷣs legoſin ca pnia iu ſt quotiens qs ſacr lſacrů õ unft. it arbitrarie
Q end n Stib vex „5. e a ſacri 6G legiu ge 9 ſacro:ve 2 pene ſu Udincz lo
ſio heit llaico. qꝛ vnũ ẽ ruen imoniã:q erga ſacril 7car cri do ſacꝝ ð icit etii⸗ ſuetudincʒ lo
d lacrilegix, alid vltiõis acr änet ifamia: 2 can vel auferendo! ð ſacro. Dicit et vel hm dſuern Idicz
Memunt Eerſeging alſs iie Eda ẽ:pꝑpetua dã depoꝛtati⸗ vej vel nõ ſacꝝ ð ſe tas ⁊ ipiaſ coꝝ loquunt.vel dicx
Miikit nõ.ſill qð fit ĩ ſã re ꝓmedae ilio ꝑpetue nõ ſacro:vel nẽ re qͥ violentas i corlo. ſi gs violat
n unc enel 3 ftradat᷑:aut ex E apa. ſacrilegiũ cõmitte 1, 20 ipᷣm ſacri melius ꝙ llu da
oſgen⸗ ctimoniali ẽ ceritra Item iginus p ſacrilegiũ cõm miecerit. poꝛ: jariã emunitatem nui
Dunem e ius i illð qð fit onis ſeruet᷑. alea. manꝰ i clericũ iniee penã: pecunia faciendo ſoluet
e * re. Palea. ſt. xv. an man licez ↄtinet penã:p ſoluen num entosſz
ſcgimtn — ſiã igne cõbuſſerit. xv. a iuz duplice⸗ laria eis ꝑſoluen lidos nongen
ng al wülüere ia igne cõ ituat: 7 legiuz duplice ⸗Pacaatidela Dller lios nongerno ſ
cſmi d Caius qͥs eccleſiã ſedule reſtituat: ⁊ excõicatõis ia ſacrilegij ꝑti cr ſi dãnum aliquo
nnti, ij q. omne. nis peniteat: ⁊ eã ſe Itẽ clemẽs. 5 *. jrimonia ſacrile ibꝰ epiſ. : ſoluet triplum pꝛo
4 grt X Tenden- is bant eſtituat. Itẽ cle ſur daeſt ad as4 pa. viij. ſcribit oit R⸗ rſolu⸗ teldanmhzlig
al aunz ẽ poſt pciu baubib P ꝛobatur qͥ oꝛmamenta Pne gan. ha. gii ſacrilegij ⁊ pena Smunſtar ſ. e. giql. ĩ fi.
ſllif In de ſimilis “ liplici ge nouiel. yt. ſ. e. ſ
dedite. bec vba udeſimilis De mu rilegiſ p Dinal ad auo
1 ſumpta ſontale 2 it eccleſie. ter ſiue diaconꝰ? iuſdem. fuerit reꝰ ſacrilegij: P eden d-
Cini tiu rip ſpiã pᷣſby eiu nt? fuerit d i.
ſherin ge que eſt. xyj. q 7 — 5 ẽ vel veluz mhere Viſqͥs ebbanoalne onlenc rela. rlogt de ipſis ĩ
c E. um. rarij ſy iotis ſimilis e bpis ve e. muerit. xxx. : icit ꝙ iudici
Kmouar B ſacrarij ſy ſchariotis ſi „epis vel al uſte ptinue Aliciby. t dicit ,
inſen U Et c car svẽdideri nee E fecerit hoc P ι vqrimõia El eS riſſimi cop bo iſtiꝰ qrele
ccleſia bʒ carr cti it. ͥ ꝑꝑ cupiditatẽ fecer ſuſce sẽqᷣrimõis ti argenti puriſ it eccle zi emunita
ſe e e ifligt p⸗ mabit. qͥ ꝑꝑ icti inde penamſuſce libꝛas exaiati ttit ſi as ifregerit eccle vad xxx.pe li pe/
dint ercz bis it ſe ſupꝛadicti iude lli theodoꝛi. lit rilegiuz cõmittit ſſus qͥ in cir te violaia. nꝗ alia 1
nam relegatoi⸗ noueri Itẽ ex penitẽtiali tl Dacrileg leſiaſticos paſſus qͥ i a p̃ſtabit iniuriã pa
i i a.j. in pꝛimis rum. Nẽ ex peni alea. a: vel. xxx. eccle aq ifra pdicto ns pſiabili
6 1. in pꝛimie pturum. . ſiã: vel. xxx. ea ꝛvl domos f⸗ ꝛoxi.
ſe bic DdDaoe eodem. rata vel ra⸗ . le ſüt: vl domos ledo vel aufe ſo. c.p ſ.cle
Itcz babes bic ia eccleſiaſtica furata x. neccle id e eueco vei ie (. Del domos.ſcle
dinerſe pene Ecunia eccleſ 3: populi vero fuerit aliqᷣd ide ablationem ꝗ icoꝝ. nã alie domꝰ ñ
oli⸗ d f alicni ti qdrupluʒ:popi te paſſ ni iniuriam ve n ricoꝝ.ng alie dom
etie infligunt glicu ptia redda , niniſterio ſanc ‚ſeu qui inir e anon feren bet eẽ ifra abitũ cec/
faii peodez delicto Pia liqd de mini rendo: ſeu qui lericis arm debet ee ifraat lla.
hinn Peea⸗ vc. iſ. dypluzʒ. Si 4 t: ſeptem rerum in is ſiue deo den ¶ (eeſie. vt. xij. . c2
A Nd vec ij. le furatus fueri nachis ſiue oeo elle qᷓ ma. ſicleric⸗
nn 2. xpj.q.j. ſtatni ccleſie fur ua. ib? vel monachis⸗ perſonis. cap r & Arma. g ſiclen 5
7.xy). q. j. ſtat . in pane 7 aquu. ipe aſticis pen lloꝝ feres vberet ne
ſneini, ns cotra illud iteat:tres in pane ⁊· li romano. ſqʒ eccleſiaſticis p roꝛum caſtelloꝝ arma ferẽs vb⸗ bera
e mus.cõ iudi. n ei penitentiali lea bu 9 ambitum mu ſſuum ob⸗ icidet i canonẽ v 11
q ee de iuch. Item em. Palea. ſunt infra in hac.xxx. paſſuum it⸗ F ð ſen.ex.cnʒ nõ ab
tumn at ſi clerici. 2 e Hecodem. 2 erit capitale nuntur in h lleginz cõmi exe xvj.
t ſicler ſ. Heeéoo furtü fec t: aut non po imiliter ſacrileg hoiĩe.⁊.c.vt fame. xvj.
e⸗ vt li non conteſ. Aqᷣs clericus i fregerit: au ione. Simili di iter. hoc tñ
4 D 5. u fregen ſeruatione M eneraliter. hoc tñ
ung m frequẽter. in A edẽ vel domu frege fura⸗ e L 9/1. Fde ſen.
ſn An trequeter in i.qdrupedẽ v. ſidij vel pcij it ad clex. vt er de ſen.
hi fi. ⁊ qꝛ lex dicit alibet rẽ melioꝛis pᷣſidij ti noluerit ad clex. vt onis. ſi
ynü delictüſf alibet rẽn s dmonitionẽ reuer ti ne eficio illius cononis ¶
vnü delictü an iſi poſt trinã adm clericus pot benetficio en intelligo qñ
r ds parijſeſtina vex: niſi poſtt dientia.qꝛ nec tingit. hoc tamen intelli⸗ dar
6 part⸗ pſbyter. non igs. 7. c. i gudientig.c ſen. ex. conting t tunc nõ ſtati ꝑ
en tionibꝰ coercer —DM õt diſpẽſar. ð. d. l. ſi gs pᷣſby ex.ſi vero aligs.⁊?·c. nciare. vt ex de itum clericaleʒ v
ſe ð pen. ſãctio. i. tm eps cũ tali põt diſpẽſar᷑õ. uis ſuadente. renu pel abijcit habit
rie⸗ köpen e.ſubtractũ.tñ eps cũ tali p micidium. vt. xij. q Ais genoadnktarma ve
iet S3 am ſeternam Dieftur g ſacit homcudſum ytxiſc. is be
Di rapit. ſacrilegiun lerit. ntes ? epiſc
ſo . ij. qm hrilecama nan tamen magiſter ? p
H flagellare.
I

iĩfi.fimiliter vir vxoꝛeʒ vt
jij j.i fi. ſimiliter vir y foꝛte. ſj
ſec moanaetenigere rli. ſubditum.vt. xxiij.q

dominus habet in ſerno pleniſſimam coertionem: vſufri

t. tũc
lat miles. vel ſi vxoꝛeʒ duca
Eſi penitus apoſtarare en wrmninc quiſquis. pnilegio
Puilegiu. aliud e ſi pen dere pꝛimlegium. vt. hoſpitalarij ꝗ gaudẽt pᷣ o fut.
lo eum ipſo facto pe aſiefeinrekihiariie x. pochiãos :·pij a.j duo iun
R . . 1) .G.]⸗
clericali.vt.xxx

. Canſa:

a Sacruz. lex tñ dicit ꝙ ĩ hoc caſu non cõmittit᷑ ſacrilegiuʒ ſed tm̃ furtuʒ

n ¶Quod in clericum.etiam pſalmiſtam ꝗ clericus dẽ. xxj. di cleros.
vt.ff. ad.l.iul.pecnl.l.diuus.ſed illud non tenet. cetiam in alias eccleſiaſticas per ſonas.vt nota.e. e.qſquis. l
b Hi ꝗ.nouies.qd ẽ q̊ qð dẽ iſti.ð act. .oẽs.vbi dꝛ ꝙ nulla pena dʒ excelge o Violẽtas.ab hac regula multi caſus excipiũt.vt ĩipubereſ? gioco y
re penã qdrupli.Rũ.ñ dʒ iudex excedere penꝗ qdrupli:niſi vbi ĩ iure iuenit ſa leuitatce ſe ꝑcutiũt.⁊ cũ męr diſcipulũ pcutit. vt ex. e. c. ..qꝛ nõ ſuüt bꝰ o
ꝙ poſſit excedere.qꝛ qũq; extẽdit᷑ ad decuplũ.xt.xij.qij.cnʒ deuotiſſimaʒ· manus violete. Itẽ cũ clauſtrales ꝑcutiut ſe cũ di·ex. e cũ illop. Jiẽ c,
vel be 1bi⸗ ee⸗ Pachrks ſene MM
E ripliciter. ecc . 2 – .. , . 1gliqu
kr uenn q̃ puni tit᷑ auferẽdo ſacrũ de ſacro:vel nõ ſacrũů 0 ¶UMnes pᷣſbyteri iterfecti cõpoſitio berat vlciͦ ali n
ſacrilegy. qꝛ iudici aas ðõ ſacro:ſiue ſacrum de nõ ſacro. Idem. ne epᷣi:ad cuius parochiã ꝑtinẽt ſol gs officialis ar m
bit. xxx. libꝛas.ir᷑ di⸗/⸗ . Si qͥs domũ dei uiolauerit:⁊ aliqᷓ ſi nuant᷑:ita vʒ vt medietatẽ renaldi ep̃i eiꝰ ſ aliquẽ a tuur,
tem triplleiter iür eor ſ licẽtia illiꝰ cui coõmiſſa eẽ dignoſcit: in ⁊ vtilitati eccleſie cni pꝛefuerit tribuat: x ba. pelci aligg l
ten tepliner ſir co⸗ de abſtulerit: vel eccleſiaſticis ꝑſonis in alterã medietatẽ ielemoſynã eius iuſlte delendedo ſeꝑ,
poꝛalẽ penã ſuſtiebit. de ap mier t: vel ecclelia ucis pior 9glegi . e molyna 9 cutit clericũ. vel (te
vt.S.e.attendẽdũ.io. iuria fecerit:donec ĩcõuẽtu admõit legi diſt partiat:qꝛ nullus nobis ei heres p⸗ cũ ĩuenit clericũ i
d Jas. pꝛioꝛum.i· tine ſatiſfaciat ſciat ſe cõiõe puatũ.ſi vo ximioꝛ vr quã ille qui iᷣm dño ſociauit. cũ vxoz ſua:ma i⸗
nobilium. pꝰ ſecũdã ⁊ tertiã ↄuẽtionẽ coꝛã epo ſa⸗ Item ex libꝛo. v. capitularium. tre: ſoꝛoꝛe fllia. cm
e¶ ¶Iudicatũ.i.depoſi triſfacere detractauerit:ſacrilegij piculo Pꝛo graduum varietate mulctenturà hos caſus häs iall
tů. qð tñ vex ẽſiicoꝛn· ab omibꝰ obnoxiꝰ teneat᷑:ita vt m apo (ericos occidunt. . Fcil vo. Item an
is rlle becꝛ hindii. ſtolum nemini fidelium miſceat. Idem Vi ſubdiaconũ occiderit. ccc.ſol. lranſoecenet Pm
Pa mnut d xxvu Acl Hi qvmõaſteria ⁊ loca deo dedicata O.0 cõponat:qͥ diaconũ.cccc.qͥ pᷣiby⸗ unt etef.enah,
Ps ad; tñ ex h loco di ⁊ eccleſias infringũt:⁊ depoſita vel alia teruʒ:.dc.q epᷣm.deccc.qͥ mõachu.cccc. lieres. Itcz ipſi u
xerũt ꝙ ſi gs iniecerit qlihʒ exide abſtrahut: dãnũ nouieſ cõpo Item eodem libꝛo ſexto. Platilictte penti a
manꝰ violẽtas in ceri nãt:⁊ emunitatẽ tripliciter?:⁊ velut ſacri · tSe eodem. unt clericos ſn, e
cũ excõicatũ ꝙ nõ et legi canonice ſnie ſubiugãt. ¶ Itẽ alex. Vi occiderit clericũ aut mõachi l.v vl alij cenrrli en
excõicat p id qð legi papa. i. Miſi canõice iudicatũ epᷣm arma relinquat:⁊ deo ĩ monaſte⸗ tmaddio ſor
veercoalor: Copꝛehendens laicus excommuniceiur. no ſeruiat cunctis diebus vite ſue nun⸗ re reno⸗ is
f Tradant ecce pe Jquis Beie box daut cuiuſcũqʒ quam ad ſeculum reuerſurus ⁊.vij.anz- imimicicias. yt Pen
na illoꝝ ꝗ inijciũt ma dignitatis vel cuiuſcũqʒ oꝛdinis lai nis publicam penitentiam agat. ecx.e. ð ccero itẽ N
nꝰ i epᷣm.ſic.xxvij.q.j. coꝝ epm comphenderit pcuſſerit gut ali C— Item lano. papd ſecundus. cccipiũt illi q le re
ſi gs rapuerit.aliã pA· q vi a ꝓpꝛia ſede expulerit: niſi foꝛte iun⸗ uũiclericũ pcuſſerit excõmunicetur: ? nẽ inimi ſecit mſt
nã adiſcit Inno.ex¶ 5 dicatũcanonice:auctoꝛes ⁊ cooꝑatoꝛeſ non niſi a romano pontifice abſoluat᷑. clerico. yt e e. cmil
pe. in quibuſdam. tati ſceleris anathematiʒẽt᷑ ⁊ hõa eoꝝ ec Iqͥs ſuadẽte diabolo hnius ſacri peruenit. de etit
9 .Atqʒ depoſitiõi. leſie ipſiꝰ iuri adãat᷑. Si vo in ij viti vel crimẽ ĩcurrerit qcle P,TWon ide
ar/ ꝙ cccla põt depo Qeſie ipſi? iuri ꝑpetuo tradaãt. · Si vo in legij vitiũ vel crimẽ ĩcurrerit ꝙ ĩ cle Ni pedeſ vlſi ſpyn
re Reeng egen⸗ p̃ſbyteꝝ vel ĩ qucmnqʒ iferioꝝ graduũ ricũvel mõachũ violẽtas manus inie/ at: vel pfundat ian
lus epg. ⁊.xxxij.q·v. lericu hec eadẽ pᷣſũpſerit: canõice peni cerit anathematis vinculo ſubiaceat. ? eũ aqᷓ alid dico Raer
