niqʒ.xxviij.di.de ſyracuſane.⁊ notaui.xliiij.diſti.comeſſationes.itẽ
ar.ꝙ aliquid ꝓbibetur fieri:factum tamen toleratur.vij.qi.epᷣs.in

dioceſi.ẽ.di.ꝓxi.quicunq;. Jo.
r. Eſignata.ſidelis.i.poſt baptiſmum.
4.

ꝗppel.põt exer
cere.pꝛioꝛ opi.
magis cſt tuta:
vt nec ꝓ accu⸗/

quentiam tẽdit

op.ð.diſti. ꝓxi.

clericum.

libus.i.officia⸗/

tis.
n oluptateſ

id eſt ludibꝛia.
quibuſ volupta
tibus excitabã

tur homines.

. „d0d ([.Et editi-
ones.q̃ narrabantur voluptatis cauſa.ſ.ea q̃ edita erant ab hoibus

Aldminiſtrauerit.curie in ſeuis actibus.

t ¶ Qni debeant. ex merito vite.⁊ eſt ar.hic ꝙ ſi aliquid eſt ꝓme

aliud contra me:magis nocet mihi qð eſt ↄtra me qᷓ; pꝛoſit id quod 6
pꝛo me.ſic.lxj.di.iſmael.⁊.ff.qui.ad li.pcla.non li.l.vlti.? extra ð of.

dele. ſuper queſtionum.in fi.argu.ↄtra.ff.de iure fiſ.non intcelligitur
G.i. ⁊ extra de re iudi.cqm.in fi.
ode ar allanſ ſtatui pꝛopter cautelam ſutuꝛoꝛum:vt.xxviij.
diſti

in. de ſyracuſane.liiij. diſtin.generalis.xxiij. diſti.in nomine dñi.
Xx Reterea.functionibus.i.officijs.⁊ intelligitur de his qui ali /
cui officio obligati ſunt vt tutoꝛes ⁊ curatoꝛes vel pꝛocurato⸗
ces qui finito officio ſno licite pꝛomouent᷑:vt extra de obliga.ad rõö.
r.vnico.nam qui ex adminiſtratione aliqua eſt obligatus reipubli /
ce non poteſt ꝓuehi ad honoꝛes:vt.ff.de mu.⁊ ho.reſcripto..debi -·
toꝛes.ſecus ſi obligatus eſt ꝓ aliquo debito:vt ibi dicit.⁊.C.de epi.
⁊ cleri.quiſquis emerſis.ſed quid ſi aliquis eſt obligatus ad ſcriben
dum al iquid foꝛte iuramento:nunquid talis poteſt conuerti in mo/

R

C iſtoiam. argu. & difficilius diſpenſatur eum penitente ẽᷓ cuʒ biga illud.? in extraua.ne cle.vel mo.ſententiam.baʒ. tamen itelligit hoc f
. Khiſoiaar di H b den 5 de aduocato accuſatoꝛis:nam cuilibet licitum eſt defengere reum. ie⸗
b Non imponant · i. non miniſtrent in officio ſubdiaconatus.ſʒ tm̃ no/ xxiij:q/v.reos⁊.C. de epi.audi.additos.⁊ ſi obijciatur ei:nõne ſiac- ⸗
men babeant ?c habeant locum ſubdiaconoꝛum in choꝛo ⁊ in cibo.⁊ eſt ſi. cuſatoꝛ deficit puniet᷑ pena talionis: ⁊ ſic videtur hoc imponendum lor
xyv.q.viij.qui admiſerit.⁊.c.ſiquis pꝛeſbyer. aduocato qui obtinendi pertinaciam ſuſcepit.ſed ipſe reſpondet.qꝛ ſ
C ¶ AÄArpoſtate. dicunt L ad hoc nõ egit
retro abeuntes a fide agduocatus: vt
religione vel clericatuu xegerit tunc deputentur inter hoſtiari · precepta ſunt executi aliquantos eren ceculato Knnn uf

Pßfi
iiunr
v
aan

ſeur.

l

s

Bi. LII. 7 IIn.

ternitatis.⁊ extra de pꝛeben.referente.iteʒ ſᷣim hocepiſcopus ſemꝑ diceret

naſterium. dicit. h. p ſie:nec fit iniuria illi cui ſeruire tenetur: qꝛ in/
ſtinctu ſpiritus ſancti fit.ſic.xiiij.q.v.dixit.ar.pꝛo co ex de voto.ſcri

47

ſe diſpenſaſſe vt ſic non puniretur.ꝙ autem ipſo facto diſpenſet:pꝛobatur
extra de fi.pꝛeſbytero.veniens.xxviij.diſtin.diaconi.liiij.diſtin.ſi ſeruus.

4 pture. ? extra de cõuer. cõiuga.cx publico.⁊.c.vlti.æ. xxxiij..ij.c. ad/ venie runs.
monere .· xix · q· ij. due. ſicut ſoluitur ingratitudo religionis ingreſſu: ⁊ extra de reſtitu.ſpoliato.litteras.vbi habes ꝙ eccleſia mandando vl dil
g vt. xix·q.iij.c.i.ſed econtra videtur ꝙ etiam moꝛtuus debitoꝛ nõ po ſimulando diſpeniat.⁊ hoc credo ꝙ circa notum ſolo facto diſpenſatur:
teſt ſepeliri niſi ſed non circa ignotuʒ
ni ſatiſfaciat: vt L quia noti examinati⸗
ſ ra de gope mimoꝛum apparatibus aut pꝛeeſſe aut depꝛehenſus fuerit: ⁊ examinatus ppa oiſiinn. eget: yt. “
f gua onte eſoꝛſitan intereſſe. Sit certe in exemplu, bili vita ⁊ doctrina extiterit: tunc m diltin. pero coiſli
ſl ſit iginerch . ÿ ſollicitudo ⁊ triſtitia fratrum quam ſe?- ſynodoca vel decretalia ↄſtituta cũ om teras Alcgin ſuper
monaſteriumñ pe pertulimus imperatoꝛe pꝛeſente: cũ niũ clericoꝝ vel ciuiũ volũtate ab/vni⸗ diſpen ſatione facla ſi
in amplius te· pꝛo his ſepiuſ rogaremꝰquã ipſe nobi⸗ nuerſis cõpꝛouincialibus epᷣis aut certe bi:vel dic bic redar
6 netur ꝙỹ ad iůdʒ ſcuʒ poſitus cognouiſti:quibus non ſo atribus in ſacerdotem die dominicoꝰ? guuntur illiqui ex cõ⸗
4 peruenerit nii lum inferioꝛes clerici ex curialibus ve⸗ ↄſecrabitur ↄuenientibus ceteris qͥ ab⸗ temptu oꝛdinant ali⸗
l do den ratone rum etiam in ſacerdotio conſtituti iges ſemntes ſunt ſuis litteris: ⁊ magis auctoæę⸗ ꝗoo oidt
4 HSõ Eoleſtia vt redderentnr inſtabat“. ritate vel pntia eius qui vere metropo⸗ cmum c.cqnlcungz e
perueniat p ſuc Item ex congilio toletano legitur. litanus eps c ↄſtitutus:epᷣs aũt cõpꝛoui nß̃ indiſcreta diſpen⸗
1, ceſſionẽ aliquã Hõn p:omoueàtur ad diaconatuz qui cialis ibi ↄſecrandus eſt vbi metropoli ſatio redarguitur hic
4 vt. xix. q. vlti. ſj poſt baptiſinum ad fidelem necandum tanus elegerit. metropolita. auũt nõ niſ ⁊z in omnibus ſimili⸗
dru vE die G accj ee fuerli bapiſſt . HD Alanar metronol a conꝛouſnciali bus cir de pꝛeben.
vi Iuisꝰ po ſt acceptum baptiſmu ibidem ↄuenientibus*. Siquis autem do malta.
lens hoeſt e X militaueriter cplamydem ſumpſe/ deinceps cõtra pꝛedicta vetita canonu k TPaede ſano nen,
, dum tamen nõ ritac cingulum' ad necandum fideles: ad ſacerdotij gradum iudignus aſpira epiſcopus. Ixj. diſtin.
e negligat diuinñ etiam ſi grauia non admiſerit: ſi ad cle re contenderit:cuʒ oꝛdinatoꝛibus ſuis cci.x.ij. B
obſequʒ: vt. xej. rum admiſſus fuerit diaconi non acci adepti honoꝛis periculo ſubiacebit. ¶Ouia deceſſoꝛi⸗
di. clericus. iat dignitatem. Item in tole. cont⸗ Di. LI. bus. niſi in hoc papa
. Nrneri⸗ lio.iiij. A quibus debet eſſe immu⸗ Vi veroꝰ ptermiſſis aliquibus diſpenlauerit yt · vij.
o dnn 4 n ana, nis qui in epiſcopum oꝛdinatunr. gradibus nõ ſuperbia ſʒ negli⸗ n- n bora
, noꝛum. Q.ii aliquos crimine detenti ſůt οgentia ad maioꝛem aſcenderit tentia⸗ xv. viſtin⸗
ſio C FInſtabat. gqui infamieꝰnota aſperſi ſunt: qͥ adum:tãdiu a maioꝛibus abſtineat: die.
tamen facti ſa/ ſcelera aliqua per publicam penitenti⸗ quouſqʒ ↄgruo tꝑe pꝛetermiſſos accipi n MWetropoli. in
es cerdotes nõ re- am ſe admiſiſſe confeſſi ſunt:qui in he⸗ at. ¶¶ Unde alexã.ij.ſcribit grimaldo pꝛopꝛia ciuitate conſe
ſtituuntur. liijſ. reſim lapſi ſunt:vel qui in hereſi bapri ↄſtãtiẽ.epᷣo. he eo qͥ ſubdiaconatis oꝛ crandus eſt metropo
. b amis. po ʒati ſunt aut rebaptiʒati eſſe noſcuntur: dine poſtpoſito diaconus ⁊ pꝛeſbyter litanus: vt hic.⁊. lxiij.
. ebOHqui ſemetipſos abſciderunt ant qui na- eſtoꝛdinatus. S R t opollten⸗
ſde pe.di.. igs turali defectu membꝛoꝛum minus ha⸗ Ollicitudo dilectionis tue ſtuduit Kx* g metropo-
N cũ telo.alij po bere noſcuntur: qui ſecunde vxoꝛis cõ dſulere vtrũ poꝛtatoꝛ iſtax litterax lſitanus conſecrãdus
ſct nunt caſum de iunctioneʒ ſoꝛtiti ſunt: aut numeroſa cõ diaconatus ⁊ pᷣſoyteratus officiuʒ ido eſta ſuffraganeis:vt
we officiali. iugia frequantauerunt:qui viduaʒ vel neus ſu peragere nec ne:cũ ad id pᷣpo/⸗ lrxvj. d.c.i. cxtra de tẽ⸗
⸗ e¶Ailitaue⸗ a marito relictam duxerunt:aut coꝛꝛu⸗ ſtero curſu ſubdiacõatꝰ oꝛdie pꝰpoſito po.·. oꝛdina. ſi archi⸗
obi Aer mulite⸗ ri ptaruʒ mariti fuerunt: qui cõcubinas negligẽtia potius qᷓ; ſuperbia cognoſca cpiſcopus.? in auten.
n enoncrhſineit aut foꝛnicarias habuerunt: qui ſeruili tur aſcẽdiſſe:vñ nos ↄſulẽdo charitati dee eccle. titu. . i. colla.
3 Eemia pape: vt coditioni obnorij ſunt: qui ignoti ſunt: tue mãdamus: vt ab officio ſacerdotali Nr vo
is xix.q.iij. mona qui neophitivel laici:qui ſeculari mili eü ꝓhibeas:donec ꝓximo.iiij.tempo⸗ Danient s ag m
ſterijs. ſed inte tie dediti ſunt:qui curie nexibus obligg ruʒ ieiunio ſubdiaconatus miniſteriũ ſi conſecrandus. ſed pꝛi
ni⸗ ligo illud de bi! ti ſunt:qui inſcij litter arum:qui nondi bi rite iponas:⁊ ſic deiceps ad maioꝛa mum eſt de iure. pa/
i qui irregulari / ad. xxx. annos peruenerunt:qui ꝑ gra⸗ officia eũ redire ↄðcedas. Di.LII. pa tamen iam pꝛeſcri
tatez tnage dus eccleſiaſticos nõ aſcenderunt: qui Mriales:aũt vt ſupꝛa ſcriptũ ẽ pſit contra
4 lorreguchboe ambitu honoꝛem querunt:qui honoꝛẽ iõoꝛdinari ꝓhibent᷑ qꝛ frequẽ ius illud.
. ſolum impedt· mWunerbus obtinere moliunt: qui a de⸗ ter dũ ab ecclia repetunt᷑: pluri Didero⸗
at ꝓmotionem ceſſoꝛibus in ſacerdotium eligunt. S, ma ĩcõmoda ecclłia ↄſequit᷑:v ¶ Igiaconatus. vi⸗
6 ỹ gladiuʒz aſſůj⸗ nec ille deinceps ſacerdos erit quẽ nec qꝛ iidẽ curiales ñ voto religiõis:ſʒ vt of deitur ergo ꝙ aliquis
in pfit ⁊ militiõ ni clerus nec populus ꝓpꝛie ciuitatis ele- ficioꝝ ſuoꝝ ratiocinia fugiãt ad eccłiaʒ pꝛomouetur in ſacer⸗
s ſi ſeua ſcq exer· git vel auctoꝛitas metropolitani vel cõj ſetraſferũt. ¶ Vñ greg. pa.ſcribit lib. dotem qui nullum ba
kacmaihek pꝛouincialiũ ſacerdotũ aſſenſus nõ exj viij. regiſtri:oiĩbus epᷣiſ de lege mauricij buit oꝛdinem: vt lai-
de⸗ e interſuit bel⸗ ſiuit. Quicunqʒ igit deinceps ad oꝛdis auguſti. Quare ſit cõſtitutum ne curꝭ½ no dfitge ob
d is ⁊ per eiʒ n? ſacerdotij poſtulatus: ⁊ in his quepᷣ ales oꝛdinentur. dutaz ſen gxag dr
ſtat quin occi⸗ dicta ſunt exquiſitus:ſʒ in nullo hoꝛum Egem qnam pijſſimus imperatoꝛ cleri. non baptiʒa. ve⸗
dat aliquem: ʒ niens.ſed contra ex⸗
non occigat:tñ . tra de cleric. per ſal.
ꝓpter ambignum duplicitatis non admitterem talem.argu.xxiij.q. pꝛomo.c.veniens.cpiſcopus antem non poteſt eſſe niſi fuiſſet ſacerdos:vt
et V. cxcõmunicatoꝝ. . .. extra de exceſſi.pꝛelato.ex litteris.in fi.de hoc di xi.xl.diſtin.ſicut.ſi vero
dt Eec cingulum. i characterem militarem:vt.i.q.i. quid aʒ.in fi. non baptiʒatus pꝛomoueretur vel chꝛiſmaretur nullum reciperet ſacra/
dt ES Si ad clerum.i.ad ſubdiaconatum. mentum: quia baptiſmus eſt ianua ſacramentoꝛum:vt.xxxij. diſtinc. S. ve⸗
Fuerit. ex diſpenſatien. . rum:niſi enim poſitum ſit fundamentuʒ nihil poteſt ſupe redificari: vt.i.q.
8 Qi in aliquo.pꝛimo ponit.xxvj.impedimenta:que impediũt i. cum paulus.⁊ eſt argumen.ꝙ pꝛepoſteratio facti non vitiat factum.ar/
NEeem epiſcopum.ſecundo dicit ꝙ epiſcopus ad minꝰ gn. contra.vij.q.i.nihil.xxxiij.diſtin.q uoꝛundam.vde conſe.diſt.iiij.omnis
P ri mneten pi ahaic conſecrandus ibi:vbi metropolirano placne- Jo. ſolu.dicas ꝙ laicus recipit oꝛdinem ſacerdotij ⁊ etiaʒ epiſcopatus:qꝛ
Ni⸗ ails ſanr⸗ itanus autem eſt con ſecrandus in ciuitate metropoli character impꝛimit᷑ ſi ↄferatur in fotma eccleſie ab eo qui poteſtateʒ habʒ
4 b C nam ermgn⸗ ſacto:pt diri,ji . vij iſi doeti. yt extra de cle.per ſal. ꝓmo.ca.i.æ hoc dũmodo ſit baptiʒatus:
ſi iut oetig de oroenl dixi.ij. q. vij. c. ipſi apoſtoli. nec decre. illa ex litteris. in aliquo ↄtradicit.b.
bl⸗ ſ enngo . nacrer . e et epiſcopus ipſo facto non diſpen ce AAriales.aic aſſignat tertiã cauſam quare curiales non ꝓmo
6 ourin ipſo facto diſpen dretanar⸗ bic puniretur ꝓmonens cõ Nuentur. Jo. M
de aet enm tamcen cum ipſo poſſit diſpenſare ipſo facto:vt ex 8 L Egem qp pꝛius.no.qua liter ex ſequenti facto ⁊ pꝛecedenti pꝛobatux
len at ſi clerici.? facit ad boc.xxxj.d.ſ qui⁊ extra de ſciſma.ſra⸗ A. mecdium:yt.xxyiij. di·quia.

7

8 .Ex militaribus. m
cramento tenentur epi

Zi. LII.

gaudebit talis pꝛiuilegio clericali q̃tũ ad canoneʒ ſiquis ſuadente.

llites nõ impedit religio ſacramenti: qꝛ Tc clerici ſa⸗/
ſcopis:vt.xxiij.di.qq;.⁊ tñ eis inuitis ꝓmouentur

b ¶ In ſuo. no. ꝙ in ſuo habitu quiſqʒ ꝓbandus eſt vt hic. ⁊. liij. diſ. mul⸗
tos.⁊ extra de regu.ſuper eo.⁊.xvij.qij.ſiquis incognitus.dicunt iñ quidã

potius in mõacha/
labitn ꝓbandus ſit
qꝛ nõ ſolum alij ipſuʒ
ꝓbabüt ſed etiam ipe
babit aſperitateʒ oꝛ
Anis ⁊ habitus ipſo/
rum qð nõ põt facere
in ſua veſte. Jo. ſʒ cer
te lʒ iura quedam di/
cant ꝙ in ꝓpꝛio habi
tu ſit ꝓbandus quis:
conſuetudo tñ ſe in cõ
trarium habet: ? de/
ere.etiam cõtradicit.
ertra de regu. ſtatui/
mus.

C Der triennium . i /·

cognitus ꝓbabitur ꝑ

trienniũ:vt hic.⁊.xvij

q.ij. ſiquis incognitꝰ.
5 laicus cognitus vel
c

naſterijs.clericus no
tus per annũ.xxij.q.
ij.ↄſalduſ.vel foꝛte no
tus ſtatim põt recipi:
extra de regu.ad apo
ſtolicã in cruce ſigna⸗

tis ſtatuit᷑ dimidiꝰ an

e de regu.c.i.
Erui. Pꝛi⸗
mo oſtẽdit
ꝙ nec pꝛi/

vecleſiaꝝ ſerui ſunt ꝓ
mouendi:mniſi liberta/
tem fint cõſecuti. Se/
cundo oſtendit quid
iuriſſit ſi aliter ſint oꝛ
dinati. Tertio qualłr
ſerui iudeoꝝ a domi⸗
nio ipſoꝝ valeant li/
berari. Nota ergo ꝙ

nunqᷓ ſeruus pꝛiuati

eſt ꝓmouendus niſi
plenam libertatem ſit
conſecutus:ita ꝙ ni/
bhil iuris retineat ĩ eo
dominus:yvt.ſ. c. qui/

cunq;.eccleſia tamen

nõ põt mannmittere
Fᷣuos ſuos pleno iu/
re niſi det pᷣlatos du/
os eiuſdeʒ meriti.xij.
q.ij.epiſcopuſ qui.nec
tunc pleno iure ma/
numittit:vt ibideʒ col
ligitur:de hoc diſtin/
gue: vt. ſ.de ſer.nõ oꝛ.
eo libentius.

e Ullns eoꝝ. i.
. iſtins vel illius

ufficit eniʒ vnius vo
luntas ſi plures ſunt:
vt iſti. de dona. S. erat
olim. C.de cõi.ſer:ma
nu. l. i.
.Aut voluntas ẽt
ſi tacita. vt.j.e.ſi ſer/
uus

clericus ignotus per
bienniuʒ.xix.q.iij.mo

natoꝝ nec

dedit ne foꝛtaſſe hi qui militie vel ratio
nibus ſunt publicis obligati:dum cau⸗
ſarum ſuarum periculum fugiũt: ad ec
cleſiaſticum habitum veniant vel i mo
naſterijs conuertãtur:veſtre ſtudui fra
ternitati tranſmittere:ob hanc maxime
cauſam:quod hi qui ſeculi actionibus
implicati ſunt in clero eccleſie pꝛepꝛope
re ſuſcipiendi non ſunt:quia dum in ec
cleſiaſtico habitu non diſimiliter quaʒ
pꝛiusꝰ vixerantviuunt:nequaquam ſtu
dent ſeculum fugere ſed mutare:quod
ſi etiam tales quiqʒ monaſterium petũt
ſuſcipiendi nullo modo ſunt niſi pꝛius
a ratiocinijs publicis fuerint abſoluti.
Si qui vero ex militaribus viris an⸗
numerari in monaſterijs feſtinant non
ſunt temere ſuſcipiendi: niſi vita eo⸗
rum ſubtiliter inqͥſita fuerit:⁊ iuxta noꝛ
mam regularem in ſuoꝰ habitu per tri⸗
enniuume pꝛoban: tunc monaſticum
habitum deo auctoꝛe ſuſcipiant.

N

Di. LIIII.
Eruðp autem oꝛdinari ꝓbibẽ
tur:niſi a pꝛopꝛijs dominis li
bertatem legitimaʒ ↄſequaãt᷑
YCAnge leo epiſcopus ſcri⸗
bPitomnibus epiſcopis. Seruus ad
us epiſcopoꝝ ſeruum alteri⸗
uyus qad clericatus officium pꝛomo
nere pꝛeſumat:niſi foꝛte eoꝛum petitio
aut voluntas acceſſerit qui aliquidsſi⸗
bi in eo vendicant poteſtatis:debet eni
eſſe immunis ab alijs qui diuine militie
eſt aggregãdus vt a caſtris dominicis
quibus aſcribitur nomen eius nullius
neceſſitatis vinculis abſtrahatur.
Item ex concilio triburienſi.
De ſeruili cõditione nullus ad ſacros
oꝛdines deueniat.

Vlli de ſeruili conditione ad ſa⸗

. aic officium non ꝓmoueatur.

cros oꝛdines pꝛomoueantur:ni⸗
ſipꝛius a pꝛopꝛijs dominis legitimaʒ li
bertatem conſequantur cuius libberta
tis charta ante oꝛdinationem in ambo⸗/
ne publiceꝰ legatur:⁊ ſi nullus contra⸗
dixerit rite cõſecrabuntur:poꝛo ſᷣuus
non canonice cõſecratns poſtq; de gra
du cecideriteius conditionis ſit: cuius
fuerat ante gradum.¶ Ex cõcilio ma/
goncienſi. c.viij. Dalea.

Agnus epiſcopꝰ?auguſtodinenſis

cdirit quid dilections veſtre pꝛocu
ratoꝛes actoꝛes ⁊ executoꝛes ſeu cura⸗

toꝛes pupilloꝝ ſi debeant oꝛdinari gra

tus epiſcopus dirxit.ſi poſtea depoſita
vniuerſa ⁊ reddita ratiocinia actus vi⸗

gQAui aliquid. arg: ꝙ oĩum ↄſenſus eſt requirendus:quoꝝ inri ĩ aliquo
detrahit᷑:vt hic.⁊.lxxxv.di.archidiaconũ.vt extra de offi.delc.ſuper eo.C

de auc.pꝛeſt.l. vlti. .ff. de aqua plu.ar.l.in concedendo.lxxj.diſtin.archi
epiſcopus.viij.q.i.licet. 4

*) Vlli publice.ar.ꝙ ſi aliqua ſunt publice facta nemo poſtea auditur

contradictoꝛ. viij..i.Iʒ.⁊.xyj.di.ꝙ dicitis.⁊.xij.q.ij.qui ⁊ humanis.

ſi.extra qui ma.accu.poſ.c.ylti.ar.ꝰ.xv.q.vj.c.i.in fi.
¶Ceciderit. niſ ſit pꝛeſbyter vel diaconus:vt.j.e.ex antiquis.ſʒ nñqnid

. —

xvij.q.iiij.ar.q nõ

*

cxtra de fo.cõpe.c.ij.⁊.xvij.q.iiij.ſiquis deinceps

ar. 5. fl. de decur. l. vj. ad hoc dico ꝙ iſte in oibus caret pꝛiuilegio cle
ricali pꝛeterqᷓᷓ in eo ſolo ꝙ nõ põt verberari ſine ſacrilegio: qꝛ illud
pꝛiuilegiũ datum eſt clericis non tm fauoꝛe ipſoꝝ:ſed eti odio lai⸗

te ipſoꝝ fuerint compꝛobati ⁊ in oĩbus
debere eos ⁊ cũ laude clerici ſi poſtula
ti fuerint honoꝛe munerari. Si eniʒ an
te libe rtatem negocioꝛum ⁊ ab aliquo
ſine conſideratione fuerint oꝛdinati ab
eccleſia infirmentur vniuerſi dixerunt
recte omnia ſtatuit ſanctitas veſtra. Jõ
qʒʒ ita noſtra quoqʒ eſt iſta ſententia.
¶Item ex concilio toletano.x.
Poſt donum libertatis famuli reuo⸗
centur in clerum.
NUierx famulis ecccleſie ſeruituri
vocantur in clerum ab epiſcopis
ſuis neceſſe eſt vt libertatis percipiant

donum: ⁊ ſi honeſte vite claruerint me/

ritis adiuti:tunc demum maioꝛibus fũ⸗
gantur officijs.quos vero flagitij ſoꝛdi
dauerit ĩcoꝛigibilis noxa perpetua ſer
uitus cõditionis religetin catenã. Qni
autẽ oꝛdinandi a dominis ſuis liberta⸗
tem conſequuntur:ab eoꝛum patroci⸗

nio penitus debent eſſe alieni:vt in nul

lo eoꝛum obſequijs inueniantur obno
xij. Unde in concilio toletano quar
to legitur. Ad clericalem gradum ſu
ſcipiuntur qui nullo obſequio retento a
dominis ſuis libertatem percipiunt.
Micunqʒ libertatem a dominis
9 ſuis ita recipiunt vt ſibi in eis nul
um obſequium patronus retentet: ſi
iſti ſine crimine ſunt:ad clericatus oꝛdi
nem liberi ſuſcipiãtur:quia directa ma
numiſſione abſoluti noſcuntur.qui ve⸗
ro retento obſequio manumiſſi ſunt: ꝓ
eo ꝙ adhuc patroni ſeruitute tenent᷑ ob
noxij:nullatenus ſunt ad clericatus oꝛ
dinem pꝛomouendi:ne quando volue⸗
rint eoꝛum domini:fiant ex clericisꝰ ſer
ui. C. Ex cons ſio leletan. lenri c.
aglea.
Eſeruorum oꝛdinatiõe qui paſ⸗
ſuſim ad gradus eccleſiaſticos pꝛo
mouentur:placuit omnibus cuʒ ſacris
canonibus concoꝛdare: ⁊ ſtatutum eſt
vt nullus epiſcopoꝛũ deinceps eos ad
ſacros oꝛdines pꝛomouere pꝛeſumat:
niſi pꝛius a pꝛopꝛijs dominis libertateʒ
conſecuti fuerint:a ſiquilibʒ ſeruus do
minum fugiens aut per litteras aut ad⸗
hibitis teſtibus munere conductis vel
coꝛꝛupf aut qualibet calliditate vł frau
de ad gradus eccleſiaſticos peruenerit
decretum eſt vt deponatur:⁊ dominus
eius eum recipiat.Si vero auus aut pa
ter ab alia patria in aliam migransi ea
dem pꝛouincia filium genuerit: ⁊ ipſe
filius ibidem educatus eſt ⁊ ad gradus
eccleſiaſticos pꝛomotus fuerit:a vtruʒ

coꝛum:vnde in
odium laicoꝛuʒ
vtitur eo:vt ex⸗
tra de ſen. excõ.

ſup eo. ſed als

accuſari põt a
bigamis ⁊ iudi⸗
cari a laico:lʒ ſe
cus ſit in cleri⸗
co depoſito. ⁊
hoc ideo eſt:ꝗa
iſte fecit furtuʒ
coꝛpoꝛis ſui:vt
C.de ſer. fugi.l.
i. Itẽ nũquid pᷣt
ↄtrahere matri
moniũ.ñ qꝛ no/
luit qð facer̃ po
tuit.ex de puer.
ↄiu.quidam.io.
nõ credo excõi/
catum qui ðpo
ſitũ ꝑcutit:cum
ſit pꝛiuatus om

ni dignitate ⁊ p

nilegio qð habe
bat.arg.ad hoc

lxxxiiij.di.quiſ

quis.b.

k Niex fa
mulis.re⸗

liget. hoc obtiet
in ſeruis ccclie

tm:vt r in⸗/

gratitudinẽ re/
nocent᷑ in ſerui
tutem. xij.q.ii.
octana.itẽ ſi pᷣ/
ſbyter ſit.xij.q.

ij.diaconi.ſʒ in

laicis ſecus.na
illi oẽ ius qð ba
bẽt in ſeruo te⸗
nent᷑ remittere
vñ nõpñt reuo
care in ſeruitu/⸗
tem: nec tenet
lex. C.ð epiſco.
⁊ cle.ſeruꝰ. vbi
bẽs ꝙ dño red/
ditur ſeruus ſi
deſerit mõaſte⸗
rium.ꝑ id quod
hẽs ex de ↄditi.
ap.c.ij. ſʒ ſi vnlt
trãſire ad aliud
mõaſtcriũ tũc
diſtinguit: vt e
de ſer. nõ oꝛ. eo
libentius.
1 Nicũq;.
nullum
obſequium. di/
cunt quidaʒ ꝙ

obſequiũ quod

ↄſiſtit in non fa
ciendo.ſ.de nõ
vocando in ius

vel qð in reuerẽ

tia Pſiſtit: vt de
aſſurgendo: nõ

p̃t pꝛonꝰ remitter:qꝛ illõ nãliter debet᷑:vt.C. ð bo.li.l.vl.C.dði ius vo.
l. ij. q hoc ñ eſt veꝝ:qꝛ ſuꝑ eo põt libtꝰtrãſiger.ff.ð cõ.ide.l.ſ ñ ſoꝛtẽ.

§. libtꝰ.ſʒ bñ ↄcedo ꝙ gnãli remiſſione nõ tollit᷑:vt ibi dicit᷑: ſʒ ſpali
põt:nec tenet qð eſt extra de ſer.non oꝛ.c.nullus.non enim in co reti

neri poteſt aliquid iuris.lłʒ ſit ar.contra.ſ.e.freqnens. o.vel melius
dic ꝙ honeſta conditio fuit ibi appoſita:quam qꝛ non ſernabat de⸗

grada ri iubetur in illa decre.nullus.b.

m Ex clericis.qð tamen facere non poſſunt:niſi pꝛobata cã ingra

int
E.
Nite
niun
ſſe⸗
ulol
Gedl
ee
t 1
ſoitl.
elcoe
ſien

yn
(o

Ntſen

ſnn
Fjo

tan
ſanen
vbo⸗

r9
tci
iſe
r
lun
Nno⸗
Keort
len
Nlgi
Uunde
Mins
ſone
diel
llud
⸗
peer
goe
Con
o
burn
ſril
1
ficcd
tein
lun
lie⸗
bn
iſt⸗
ſti
h
ſie
Mn
ſinl
ſen
ſin
m
N
pen

eſte,
c
de
lul
. i⸗
kein
;
te⸗
cn
llcf⸗
ihe⸗
le,⸗
04
tge
ni
lint
gi
hur
no⸗
do
Non
nio⸗
Nid
ſe
Ch
on
ſetg
Cboe
aui

ſe
e⸗
win
ccle
.rip⸗
ſe⸗
ſen
liſß⸗
eſ⸗
nih
no l
göht
vore⸗
nſtere
feno
uitu⸗
leet
ico⸗
wbi
dſec⸗
nis ſ
oſe⸗
cot
t
p
gin
nie
tch

rte

,
eih⸗
on
nN
669
Cel
t
Ne 10
is
uete

X
ſofo⸗
ſoi
ofen
Helus
1N

G

BDi⸗

titudinis: vt. xv. q.vij. epiſcopus ſacerdotibus.

Ceterum.hic agitur quid iuris ſit ſi ſeruus oꝛdinatur non ade/

pta libertate:vñ no. ꝙ ſi ſciẽte ⁊ dicente dño oꝛdinat᷑.reuocatur in
ſeruitutem etiam ſi ſacerdos ſit factus ſm quoſdam.lʒ.h.hoc neget:

vt.j. e.ꝗs.aut ſi ſciẽte ⁊ nõ ↄdicente dño ſit ingenuus:vt.j.e.ſi ſeruus

ſi aut dño neſci

ente diſtinguit
aut epo ſciente

aut ignoꝛante
ſi aut ſciẽte ephᷣo
vel eo qui pñtat
ipſũ oꝛdinetur:
duplum reſtitu

et dño epᷣus vel

pꝛeſentans.j.e.
ſi ſeruus abñte.
Si vo epᷣo ⁊ p/
ſentatoꝛe igno⸗
rante:tunc locũ
bʒ boc. c.

S EX antigſ.
0◻ añ fuerit

ar. oſtitutioneʒ
extẽdi ad pᷣteri

„„

ſeruus ſit: ignotuʒ ſit:⁊ poſtea veniens
dominus illius:legibus eum acquiſie⸗

rit:ſancitum eſt:vt ſi dominus eius illi

libertatem dare voluerit:in gradu ſuo
permaneat. Si vero eum catena ſer⸗

uitutis a caſtris dominicis abſtrahere

voluerit:gradum amittat:quia iuxta ſa
cros canones vilis perſona manens ſa
cerdotij dignitate fungi nõ poteſt.
¶Ntem ex concilio martini pape.

Sine patroni conſenſu non oꝛdinetur

Iquis obligatus fuerit tributo ſeſ

zanisodlemoſtetüeuge

⁊.x.q.i.ſic qui ⸗

dam. ar. 9 ex de

Aſti. coqſcẽtes.

¶ Religioſo.
ergo vigetur ꝙ
auferat᷑ eis pꝛi-
nilegiũ clerico⸗
rumtde boc.hx/

uili vel aliqua conditione vl patro
cinio cuiuſlibet domus non eſt oꝛdinã⸗
dus clericus:niſi pꝛobate vite fuerit: ⁊
patroni conſenſus acceſſerit. ¶ Ex cõ
cilio toletano.c.ji. Walea.
Eg rebus vero illoꝛum vel pecu⸗
lio qui a pꝛopꝛijs dominis liber⸗

tate donantur:vt ad gradus eccleſiaſti

xxiiij.diſ.gſqgs.

dPeculij. ſʒ
nõne peculium
dñi eſt. xiij. q.ij.
illud.que ergo
eſt hec pena:dic
peculij.i.rerum
quas poſt ſacer
dotium ẽ lucra

tus.vel foꝛte ha

buit vſum pecu
lij ? ille aufert
ei.

e C Alut vica/

riũ.ſed vñ da⸗

bit cũ nihil ha⸗

beat. ſed dic ꝙ
ſuum videtr eſſe
qð lucratur ↄni
uentibus oculiſ
dñi.ff. de ma.l.
iij. dñs. n. recipi
endo rẽ a ſcruo
ipſius videt᷑ ap
pꝛobare datio⸗
nẽ: vt. C. de con
di.ob tur. can.l.
yvlt. ſimiliter ſer
nus reipublice
cũ manumittit

Ddoabit vicarium
pꝓ ſe: yt. C. ð ſer.

f¶ AVicarium.

gr. ꝙ quis dan
do vicariũ libe
rat ſe.ſic.xxxyvj.
q . i.de raptoꝛi/
bus. ſed quid ſi
od pꝛeſens non
poteſt haber vi
cariũ nũgd po/
ſtea dando libe
rat ſe:ſatis cre/
do ſic. C. ð pa
tri.qui fi.di.l.ij.

3 Requẽa.

. getoꝛes.i.
Peuratoꝛes. 7
ſic in cã liberali

cos ꝓmoueri debeant ſtatutum eſt vt i
poteſtate dominoꝛuʒ conſiſtat: quicqͥd
ante libertatem habuerunt:vtrum illis
concedere an ſibi retinere voluerint.
Ceterumſi a dominis ſuis liberta
tem conſecuti non fuerint:⁊ ad eccleſi⸗
aſticos oꝛdines aliquo modo irrepſe⸗
rint:pꝛeſbyter peculij amiſſione mul⸗
ctetur.diaconus vero factus aut vica⸗
rium pꝛo ſe pꝛeſtabit:aut in ſeruitutem
deuocabitur.ceteri vero gradus ñ poſ
ſunt quẽquã a nexu ſeruitutis abſolue⸗
re. C Unde gelaſius ſcribit martino ⁊
iuſto epiſcopſis.
Seruus ſi latenter irrepſerit ad ſacer⸗
dotium peculij amiſſione mulctetur.
Xantiquis regulis ⁊ nouella ſy⸗
nogali explanatione cõpꝛehenſuʒ
eſt:perſonas obnoxias ſeruituti cingu
lo celeſtis militie non pꝛecingi:ſed ne⸗
ſcio vtrum ignoꝛantia aut voluntate ra
piamini:ita vt ex hac cauſa nullus pe⸗
ne epiſcopoꝝ videatur extoꝛis.ita eni
nos frequens ⁊ plurimoꝛuʒ querela cir
cũſtrepit.vt ex hac parte nihil penitus
utetur conſtitutum actoꝛes ſiquidem
illuſtriſ viri filij noſtri amandi grauiter
conqueruntur:homines ſuo iuri debi⸗
tos:alios iam in clericos:alios iam in
diacones oꝛdinatos:cum nõ ſolũ poſt
modernum concilium:quod tantoꝛum
collatione pontificum ſub omnium ſa⸗
luberrime pꝛouiſionis aſſenſu conſtat
eſſe perfectum. huiuſcemodi perſone
ſuſcipi non deberent:verum etiam ſiqͥ
foꝛte in diuine cultu militie ante fueritꝰ

ignoꝛantia faciente ſuſcepti: eliminati

pꝛoꝛſus ⁊ exuti religioſo“ pꝛiuilegio ad
dominoꝛum ſuoꝛum poſſeſſiones iuſta
debuerunt admonitione compelli.⁊ iõ

fratres chariſſimi eos quos ſupꝛadicti

viri actoꝛes in clericatus officio mon⸗

ſtranerint detineri:diſcuſſos ⁊ obnoxi⸗/

os appꝛobatos cuſtodito legum trami
te ſine intermiſſione reſtituite:ita vt ſiqᷣſ

LIm.

48

interuenit ꝓcuratoꝛ q̊ id.ij.q.vj.ſi qũ.ſed ibi loquit᷑ de eo qui impetit᷑. hic
de eo qui impctit.hic habes ꝙ ciuiliter agitur:⁊ iñ ad depoſitionẽ ſic.xlvij
di. quoniã òᷣ regulam illa.ff.de mu.⁊ ho.reſcripto.⁊ er de accu.qualiter.ſʒ
hoc ideo ẽ.qꝛ ałr nõ poſſet reſtitui dño niſ deponeretur.

iam ex his pꝛeſbyter reperitur:in eodẽ
gradu peculi ſui amiſſione mulctatus
maneat.diaconus vero aui vicarium
pꝛeſtet:aut ſi non habuerit ipſe reddat᷑
Reliqua vero officia ſciãt nemineʒ poſ
ſe ab hac noxietate ſi ↄuicit᷑ vẽdicar̃ q̃te
nus hoc oꝛdine cuſtodito nec domino⸗
rum iura nec pꝛiuilegia vlla ratione tur
bentur. Idem herculentio ſtepha⸗
no ⁊ iuſto eßis. Seruus clericus fa/
ctus ſeruituti obnoxius maneat.
Requens equidem ⁊ aſſidua nos
querela circunſtrepit de his ponti
ficibus:qui nec antiquas regulas nec
decreta noſtra nouiter directa cogitan
tes obnoxias poſſeſſionibus obligataſ-
qʒ Benſonas venientes ad clericale cin
gulum non refutant:nuper eteniʒ recto
res illuſtris femine placide petitoꝛij ob
latione conqueſti ſunt ſabinum marce⸗
lianenſis ſiue cluſionatus vꝛbis antiſti
tem anthiochum ſeruuʒ iuris patrone
ſue abſentis domine occaſione capta⸗
ta ad pꝛeſbyterij honoꝛem vſqʒ perdu
ctum:eiuſq; fratrem leuncium clerica
lis officij pꝛiuilegio decoꝛaſſe.⁊ iõ fra⸗
tres chariſſimi inter ſupꝛadictos acto⸗
ress ⁊ eos qui extreme cõditionis repe
tuntur obiectu cognitionem vobis no⸗
ſtra auctoꝛitate deputamuſ:vt omni ve
ritate diſcuſſa ſi reuera obiectã ſibi ma
culam iuſte refragationis nõ poterit ra
tione diluered leuncium clericum queʒ
gradus pꝛefinitus legibus non defẽdit
ad ſequendam conditionis ſue neceſſi
tatem modis omnibꝰreddi iubete.an⸗
tiochum vero quia per ſacerdotium re/
tolli non poteſt:ſi in ſua eccleſia in hoc
in quo eſt honoꝛe collocare deſiderat
domina:non velut redditum ſibi habe
at ſed pꝛo miniſterioꝛum celebꝛatione
ſuſceptum. ¶ Idem ruphino ⁊ apꝛili
epiſcopis. Se eodem.

. ” aut leges pꝛincipum aut pa

trum regulas aut admonitiones
modernas dicat debere contemni: ni⸗
ſi qui impunitum ſibi exiſtimat tranſi⸗
re commiſſum: actoꝛes ſiquidem filie
noſtre illuſtris ⁊ magnifice femine ma⸗
xime petitoꝛij nobis inſinuatione con⸗
queſti ſunt ſilueſtrum atqʒ candidum
oꝛiginaꝛios ſuos contra conſtitutiones

que contradicte ſunt ⁊ contradictione

pꝛeeunte non legitime a lucerino pon⸗
tifice diacones oꝛdinatos.ideo fratres
chariſſimi tante pꝛeuaricationis exceſ⸗
ſus noueritis ſagacius inquirendos:⁊
ſi conſtiterit querela veritate fulciri con
tinuo contradictione pꝛeeunte:qui non
legitime ſunt creati a ſacris officijs re⸗
pellantur. CIgdem eiſdem.

Nec ad religioſẽ vite pꝛopoſitũ necad
clericatus officium ſerui ſine domino

rum conſenſu admittantur.

G Eneralis querele etiam vitanda

pꝛeſumptio:quam pꝛope moduʒ

hb ¶ ¶BDiluere.hic bhabes ꝙ incũbit onus ꝓbationis reo õ id.vj.q.vlti.c. vl.

pᷣterea ei qui eſt i poſ⸗
ſeſſione libertatis ꝓ⸗
batio incũ bit· ſed dic
ꝙ nõ habet iõ cẽmo⸗
da poſſeſſoꝛis qꝛ viti/
oſe fuit in poſſeſſiõe:
vt. C.de ꝓba.l.ius eiꝰ
vl dic ꝙ iõ ꝓbat:quia
ſeruus non poteſt in⸗
teruertere poſſeſſio/
nem fuã lʒ ſit fugitiuꝰ
ff.de acqui.poſ.rẽ que
nobis.ſed quare non
cõuenit iſtos coꝛã ſe/
culari iudice.cũ ſeruꝰ
fugitiuꝰ ⁊ gerens ſe ꝓ
libero remittẽdus ſit
ad foꝛum dni:lʒ alibi
inueniat᷑: vt.C. vbi ⁊
apud quẽ cã ſta.l.i.ſʒ
boc facit pꝛiuilegium
oꝛdinis.
Reddi.queri con
ueuit quare ſeruus
glienus oↄſecratus do
mino reddatur ⁊ non
res aliena cõſecrata:
yvt.xiiij.q.vlti.cõperi⸗
mus. Me.qꝛ in rebus
inanimatis nullus ꝑ/
pendit᷑ dolus.ſic.vij.
q.i.epᷣs.item qꝛ ibi eſt
ↄſecratio ĩ ſuperficic.
ſed in hoĩe eſt in aia:
lex dicit ꝙ alia eſt rõ
ĩ hoĩe qᷓ in alia re.ff.
de le. i. ſi domus. S. cuʒ
glicui. in fi.
. Aiſ aut leges.
repellant᷑.i.re/
ſtituantur ei. ⁊ ſic hẽs
hic ꝙ plus valet pdi⸗
ctio ꝙᷓ; abñtia ) regu⸗
la. ex de elec.ꝙ ſicut.
item hẽs hic ꝙ hic qð
poſt ꝓbabilẽ pdictio/
nẽ factũ eſt caſſat:nũ
quid eodẽ mõ eo ipſo
ꝙ aliquid poſt ꝓbabi
lẽ appellationẽ factuʒ
eſt caſſandũ ẽ ſtatim:
qð videt᷑:vt.ij.q.vj.qͥ⸗
tiẽs.in fi.dico ꝙ nõ ni
ſi ꝓbetur cã appella/
tionis:vt ex ð teſti.ex
ꝑpte ade.ex ð reſt.ſpo.
audita.ij.q.i.in pᷣmis
ſſz nõne eſt Zꝛium. ſ. e.
ſi ſcruus.ibi eniʒ epᷣs
ſciens ↄdemnafr ĩ du-
plum.ſed põt eſſe ꝙ ⁊
epᷣs ↄdemnatur ⁊ ler⸗
uus reſtituat.

Di.

8 6 3 Eneralis.⁊ oꝛiginarios oꝛiginarij ſunt qui ex aſcripticijs nati ſunt
mn ipſo ſolo:vt. C. de agri.⁊ cenſi.l.colonos.li.xj.⁊ tales ſine gleba n
poſſunt vendi:vt. C. de agri.quemadmodum. nec videtur eſſe differentia
inter eos ⁊ ſeruos:vt.C.e.ne diutius.aſcripticij ſunt qui per.xxx.annos

ſuerunt in ſolo. C.e. cum ſatis.io.Aſcripticij enim duobus modis fiunt:

aut pꝛeſcriptione:aut
duplici confeſſione ꝑ
ſcripturã bis factã:vt

C. de agri.⁊ cenſi. cuʒ

ſimus. b.

b ¶ Inſtitutum. i. ne

ſauoꝛe cccleſie aliꝗd
iiuſte ſtatuatur. quia

pꝛetextu pietatis non

eſt facienda impietaſ
yt. xiiij.q·v. foꝛte. ⁊.i.
q.i.non eſt putanda.
c ¶ Jurgari.i. litiga⸗

re.
d ¶Seruituti.i. cleri

catim.
e ¶ Trãſactiõe.⁊? nõ/

ne boc eſt ſimonia: vt

quis ſe emat vt ꝓmo
neatur: immo vt pꝛo/
motus maneat in oꝛ/
dine:vt.S.e.ex antiꝗs

ſed dic ꝙ hic ñ fit traſ

actio ſuper oꝛdine ſed
ſuper libertate vel ſu⸗

per ipſo ſeruo ⁊ ſuper

ſernitio põt fieri traſ
actio.xxxvj..i.de ra
ptoꝛibus. nec eſt ma/
gis ſimonia q ſi quis
emeret terrã vt ibi edi
ficaret eccłiam:ſed ta
men ipſe ſeruus non
poteſt tranſigere cum
domino: vt. C. de traſ
acti.interpoſitas.
¶ AKliena.j.xij.q.ij.
fraternitas.ſjſ.xiiij.q.

vj.ſi res 4 ter quam.

g. Reddar. poſtꝙp
ſcit eccleſia ea eẽ alte/
rius.Sed pone ꝙ pꝛe
latus ſciat rem nõ eẽ
eccleſie. nunquid ſta/
tim tenetur reſtituere
videtur hic ꝙ ſic. ⁊ ex/
tra de ſimo.per tuas.
in fi. ⁊ cxtra de poſtu.
bone. quia bonam fi⸗
dem debet agnoſcere
vt.ff.man.quintus.di
co ꝙ ſi diffidit de iure
eccleſie denunciabit il
li quem credit domi/

num vt rem petat:nec
in hoc facit frandem:

vt. ff. de nego. ge. at ꝗ
natura.S.cum me ab/
ſente. ? de hoc inueni
es.xxxiiij.q.ij.ſi virgo
b ¶ Hoc tunc. iudeꝰ.

diſtingue aut ſeruns

indei eſt vernaculus
id eſt ex pꝛopꝛia ancil
la natus: aut emptiti/
ns.ſieſt emptitinſ:aut
emit eum anteqᷓ fuit
chꝛiſtianus aut poſt.

cauſantur vniuerſi paſſim ſeruos ⁊ oꝛi

ginarios dominoꝛum iura poſſeſſionẽ
qʒ fugientes ſub religioſe conuerſ⸗ atio⸗
nis obtentu vel ad monaſteria ſeſe con

ferre vel ad eccleſiaſticum famulatunm

conninentibus quoqʒ pꝛeſulibus indiſ
ferenter admitti que modis omnibus?᷑
admonenda ne pernicies per chꝛiſtia⸗

ni nominis inſtitutumꝰ aut aliena inra
pernadi aut publica videatur diſcipli⸗

na ſubuerti pꝛecipue cum nec ipſam mi
niſterij clericalis hac obligatione fuſca
ri dignitatem conueniat:cogaturqʒ pꝛo
ſtatu militantium ſibi conditioneqʒ iur⸗
garie aut videri quod abſit obnoxia:q/
bus ſollicita competenter interdictio⸗
ne pꝛohibitis quiſquis epiſcopus vel

pꝛeſbyter ⁊ diaconus vel eoꝛũ qui mo

naſterijs pꝛeeſſe noſcuntur:huiuſmodi

perſonas apud ſe tenentes non reſtinnẽz

das patronis aut deinceps vel eccleſie

ſeruituti vel religioſis congregationi⸗

bus putauerint applicandas:niſi volũ
tate foꝛſitan dominoꝛum ſuoꝛum ſub⸗

ſcriptionis teſtimonio pꝛimitus abſolu

tas vel legitima tranſactione: cõceſſas
periculum ſe pzopeij honoꝛis non am⸗
bigant: communiõiſq

ſm beatum petrum apoſtolum pꝛeca⸗
uendum eſt:ne fides ⁊ diſciplina domi

ni blaſfemetur. Ideʒ nihil perire credi
mus eccleſiaſticis vtilitatibꝰ:ſi que ſũt
aliena reddanturs. Moc tunc ob⸗
ſeruandum eſt cum dominus ſeruuns

eiuſdem pꝛofeſſionis inueniuntur.cete
rum ſi iudeusꝰ mancipium chꝛiſtianuz
emerit iudicis vel epiſcopi auctoꝛitate
etiam eo inuito ad libertatem debetex⸗/

duci. Cinde gregoꝛius libertano epi
.A libertatem perdu⸗
cantur mãcipia chꝛiſtiana a iudeis com

ſcopo.

N varata.

Ancipia chꝛiſtiana quẽcunqʒ iu-

deum comparaſſe patuerit ad liberta⸗
tem iuxta leguʒ pꝛecepta ſine omni am

biguitate perducitei: ne quod abſit reli

gio chꝛiſtiana iudeis ſubiecta pollua⸗

tur. ¶Itez ex concilio toletano quar/
to. SBfficia publica indeis non

fſunt committenda.

Alla officiaꝰ publica iudeis in-

iungantur:per que eis occaſioꝰ tribua

tur penam chꝛiſtianis inferre. Si vero

item ſi emit eum ante:aut canſa ſeruiendi:aut cauſa mercimonij.vernacu
lus ſi vult fieri chꝛiſtianus ſtatim eripitur in libertatem nullo pꝛecio dato
vt.C.de epiſco.⁊ cleri.deo nobis.S.ylti.ſicut enim emptus ad ſeruiendum
ſine pꝛecio liberatur ſi vult fieri chꝛiſtianus:multo magis qui natus eſt ex
ancilla pꝛopꝛia ſine pꝛecio liberatur ſi vult fieri chꝛiſtianus.dicit enim gre
go. ꝓ illo ſolo dandum pꝛecium qui cauſa mercimonij eſt emptus: vt.j.e.
fraternitatem.ſi autem eſt emptus poſtq; fuerit chꝛiſtianus:liber efficitur
nullo pꝛecio dato:quia cõmertium chꝛiſtiani penitus eſt ei interdietum:vt

I.e.mancipia:fi autem eſſet emptus dum eſſet paganus:ſi cauſa ſernitij ẽ
emptus ⁊ vult fieri chꝛiſtianus liber efficitur ſine pꝛecio:vt.j.e.fraternita⸗

zʒ ſubituros:ſi ſu⸗
er hac re cuiuſquam verax nos quere
