tero. el verius dicas. ꝙ bic referebat᷑ queſtio qũo ipᷣa nõ erat ſpolia
ta quia dicebatur ꝙ eius voluntate intraſſet religionem.

e Tonſuratus. Fin. b. hoſt moꝛtẽ vxoꝛis tenetur redire ad monaſte

nec ob.decre.illa ex de cõner.coniu.quidã.licet enĩ igreſſus yel

m B

dicit. h. vterq; itrare poteſt reliquo ĩnito. Illnd aũt apoſtoli ant maneat

innupta:aut reconcilietur.qð de dimittẽte loquitur.intelligit᷑ ante ſentẽtiã

eccleſie.ſʒ aut.cõtradicit.h.vt.C.de adulte.aui.ſʒ hodie.

tiente etiã poſtqꝙ; ſunt vna caro effecti⁊ ſic babes duas cãs hic qnibꝰ poſt

carnalẽ copulã vir põt ſeparari ab vxoꝛe quãtũ ad reddẽdũ debitũ ⁊ coba
bitatiouẽ ſcilicet foꝛnicationt:tamẽ poſt ſeparatõnẽ factã ab eccleſia antea
nõ: yt. xxxy.q.vi.multoꝝ.⁊.xxxiij.q.ij.ſeculares.⁊ votũ cõuerſionis tune
exigit᷑ vt illa ↄſentiat ⁊ ſimiliter ↄuertat᷑ ⁊ ꝓfiteat᷑ ſi eſt iuuenis.ſi vetnla ſal

—... — — —

tẽ ꝓfiteat᷑ perpetuã cõtinẽtiã.er̃ de conuer coniu.cũ ſis pꝛeditus.

recipiendus.ex de conuer.cõiu.cũ ſis pꝛeditus.

J J quis. ꝓfitente.i.tranſeũte ad religionẽ.ſi eſt iunenis alias ille nõẽ
C

00 Viri.ex de conuer.conin.ſane. 7.c.coniugatus. 21 ð
G Jvir.⁊ ↄſcientia.̊ generaliter obtinet vr ſꝑ auctoꝛitate eccleſie fiat ſe

paratio.vt.xxxv.q.vi.multoꝝ.S.xix.q.ij.duo.cõtra ibi ſecus in clerico
ſi tamẽ ſine auctoꝛitate epiſcopi iſtud fiat. vt generaliter interp:etatur con-
ſuetudo.vel in eo caſu exaudi cũ volunt conſtrnere monaſterium:in quo ſe

conuertant ſine licentia epiſcopi.ar.ð conſe.di.i.nemo.io.

q MNon ſoluitur. niſi poſtea alter velit ratũ habere ingreſſum alteriꝰ .ar.
xxxiij.q.v.mulierem. 4 .
1r Irn abſtines.licentiam.i.occaſioneʒ.
Benan

Inmputabitur.adeo quod ſᷣm ioannem fa.nõ poterit dimittere eãẽ
Ppp talẽ foꝛnicationẽ.qm̃ ꝗ occaſionẽ dãni ⁊c.S.di.l.ſtudeat ſepe.⁊.i.q.i.pla
cuit.? eſt ar. ꝓ eo in aut᷑.vt lice.ma.⁊ auie.ꝭ.qꝗa vero plurimas.i fi. col. viij.
qð nõ credo.ex de adul.ſignificaſti.lʒ enĩ det occaſonem il le.ipſa tamen de

bet fidẽ ſernare caſtitatis.ar.S.e.agathoſa.⁊.xxxiij.q.v.qꝙ; deo. niſi eaʒ tra

dat alij adulterandam.exr de eo qui cogno.conſan.diſeretionẽ. ff. ſo. ma cũ

mulier. dic ergo hic tue abſtinentie.i. abſtinenti tibi imputabitur peccatum

4 guod cõmittit: ei debitũ denegando.io. l
Via agatho.cõiugij.s.di.xl.ſicut.C.ð epi.⁊ cle.deo nobis.C.ð agri.
iiij

imittere.ar. ꝙ alter cõingũ poteſt intrare monaſteriũ altero cõſen/

x cenſi eum ſimus lixi. Jo. szõü
–Cripfit dignitate. ar. ꝙ boc ſolo ꝙ gs efficitur monachus deſinit eẽ
rex vel iperatoꝛ vl papa vel epiſcopus.ar.vij.qi.ᷣ nequaquã æc tar.

ſus regni non tranſit ad monaſteriũ ſʒ ad ſucceſſoꝛes ſanguinis tm. vbi ꝑ

fucceſſionẽ habet᷑ſic de comitatu ⁊ ducatu ar.ſumi h ſophiſtice.nã iſta ũñ·

erat regina. niſi quia
vxoꝛ regis fuit.ſicut ⁊
vxoꝛ cõſulis dici᷑ con
ſularis.ff.ð ſenat. ſe
mie. ergo eoipſo ꝙ vo
lebat exni copula ma
ritali.ergo dignitate
regia.

b Poſſe. nonne pir

eius erat publicꝰadul
ter cũ galdrada.yt.ij.
etiã potuit ab eo rece
dere.vt.S.e.agathoſa
etiã ſine indicio eccle/
ſie.vt ex ð diuoꝛ.ſigni
ſicaſti.poteſ dicere ꝙꝙ
adhuc ñ ſuꝑduxerat
galdradã.vel iõ ñ po
tuit ab eo recedereqꝛ
de hoc ipſo erat que/
ſtio an eſſet vxoꝛ eiuſ
vel non. o.
AS Ecce.pꝛobauit ꝙ
alter cõiugũ altero in
uito nõ pòt trãſire ad
religionẽ.nũc põit aſ/
ſumptionẽ.ſ.ꝙ ſpon⸗/
ſus hoc põt.⁊ ex eo in
fert.nõ ergo ẽ cõiunx.
ſ. F. cũ ergo. ſ00.
daß⸗ Solitudinem.di
cunt tñ quidam ꝙ vi⸗/
ta heremitica non ſol
uit matrimoniũ.quia
beremita nõ ẽ religio

ſa perſona niſi ſpecia

lit᷑ ſe deuoueat alicui
religioni ſiue oꝛdini.
naʒz heremita babet
econtra.vñ ſi ↄtrabit
matrimoniũ tenʒ.alij
dicunt ꝙ eſt perſona
religioſa ⁊ talis reli⸗
gio habʒ votũ anexũ.
ſi tamẽ i ꝓpꝛia domo
vellet religioſam vita
ducere.talis religio ñ
diſſoluit ſponſalia. vt
ex de cõuer.conin. ex
pte.io.
– Eſponſatã mo
nalterimn. ob

ijeitur. ſpõſus itrat re

ligionẽ ⁊ monachi no

lunt eũ recipere ante

legitimã ꝓbationẽ cũ
no debeat. ex de regn.
ad apoſtolicã.nungꝗd

ergo ſponſa tãdin te
netur euʒ expectare fo

in ſeculo remanere.

¶ Item nicolaus papa.

Eontinentie vota non licʒ ſuſcipere niſi
eandem vitam vir eius elegerit.
CEripſit nobis theoberga regina ſe
regia dignitate vel maritali copula
velle exui ⁊ ſola vita pꝛiuata eſſe contẽ/
tam deſiderare:cui nos ſcripſimuſ non
aliter hoc fieri poſſeꝰ niſi eandem vitam
coniunx eius ſotharius elegerit:nam lʒ
ſu ſcriptum quos deus coniũxit homo
non ſeparet:deus tamen ⁊ nõ homo ſe
parat:quando diuini amoꝛis intuitu ex

conſenſu vtriuſqʒ cõiugis matrimonia

diſſoluuntur.aliter autem fieri mutuam
ſeparationem veſtram ꝓhibemus.
¶ Ecce ꝙ coniugati ſine licentia alte⸗

rius continentiam pꝛofiteri non poſſũt.

ſponſi vero etiam inconſultis quas ſi⸗
bi deſponſauerunt exemplis ⁊ auctoꝛi⸗
tatibus pꝛobantur continentiam poſſe
ſeruare.At enim refert beatus hierony
mus:Macharius pꝛecipuus inter chꝛi
ſti heremitas celebꝛato nuptiarum con
uiuio cum veſpere thalamuz eſſet igreſ
ſurns ex vꝛbe egrediens tranſmar ĩia pe
tijt:⁊ heremi ſolitudinemſibi elegit.Itẽ
beatus Alexius epiphanij clariſſimi fi/
liꝰ ſumiliter ex nuptijs:diuina gratia vo
catus ſponſam deſeruit:⁊ nudꝰ xpo fa⸗
mulari cepit. Hoꝛum exemplo patet:qꝙ
ſponſi ſponſarum:non exquiſito ſuarũ
cõſenſu continentiam valent pꝛofiteri.
pꝛobatur illud auctoꝛitate euſebij pa⸗
pe dicenis.
DHDeſponſata puella non pꝛohibet᷑ mõa
ſterium eligeer.
Eſponſatã puellã non licet pa
rrentibus alij viro tradere:licet ta
men illi monaſteriũ ſibi eligere ¶ Itẽ

grego. in regiſtro.
Seſtonſamunpunemonaſterium po⸗

. ) Ecretaſlegalia deſponſatam ſi cõ

uerti voluerit nullo modo cenſue
runt damnoꝰ mulctari. Cum ergo con
iugatoꝛum continentia niſi ex amboꝛuʒ
conſenſu deo offerri non valeat:cũ vir
ſui coꝛpoꝛis poteſtatem non babeat ſed

ꝛte per annũ vel per trienninm hm ꝙẽ not vel igno⸗

tus ⁊ ipia talis eſt ꝙ cõtinere põt:ad hoc dico ꝙ ſi ſine licentia vxoꝛis trã/

ſit ad religionẽ non babebit tẽpus ꝓbationis niſi dnos mẽſes.ſi autẽ de eiꝰ
voluntate tranſit tenetur cõtinere vſq; quo ſit elapſum tẽpus ꝓbationis.⁊?

qð dicit decre. e de cõner. cõiu.ex publico ꝙ duo menſes tantũ dantur aſ⸗
ſumenti habitũ religionis.intelligas de illo ꝗ ſine voluntate vxoꝛis tranſit

ſimiliter diſtingue in clerico tranſeunte ad religionẽ vt ſi de licentia epiſco

pi tranſeat ꝙ poſſit petere tꝑe ꝓbationis pꝛioꝛa ſtipendia. ſecus ſi ſine licẽ
tia.quid iuris ſit de hoc in queſtionibus no.lex tñ dicit ꝙ ſi alter dat licẽtiã

Alteri nõ intelligitur d

ediſſe.niſi ſm ꝙ de inre debet habere.ſ.vſq; ad dnos

menſes.ſʒ quid ſi non vult eligere monaſteriũ.ſed in ꝓpꝛia domo vult ha/
bitũ ſumere vel continentiam vouere.dicimus ꝙ nõ pot.vt habes er de cõ/
ner. coniu. ex parte.in fi nec ſpõſus põt ad eccliaʒ ſecularẽ cõuerti vel oꝛdi
nẽ accipere. vt er de cõner. cõin.c.i.S.e.ſi vir.⁊ dicit.b.ꝙ ſponſus cũ dat licẽ

tiã ſponſe vel ecõnerſo intrãdi monaſteriũ matrimoniũ nõ ſoluit᷑ſʒ ceõpel/

lendus eſt ⁊ ipſe intrare.ſi contraxerit duos habet viros mulier.vel vir du

as vxoꝛes.tu dic ꝙ ſiue ea volente ſiue inuita tranſeat nõ cõpellit intrare

monaſteriũ.Haʒ.dixit ꝙ nõ ſoluitur nec intrare cõpellitur.⁊ ſi contraxerit

be C

I Pꝛobare.

n Megat. reuera nõ

Lauſa.

habet duas vxoꝛes.tu die ꝙꝙ non compellit᷑ itrare.q;ꝛ enm ei dat lieẽ⸗
tiã intelligit᷑ dare auctoꝛitate ⁊ iurt illiꝰ canonis ex publico.de ↄuer.
cõiu.⁊ diſſoluitur matrimoniũ vt dr expᷣſſe i aut.de ſanctiſ.epi. ..ſpõ
ſalibus quoq; col.ix.vbi dr̃ ꝙ vinculũ illud rumpit᷑ʒ ad hoc reſpõ

deri poſſit ꝑ.c.s.e.ſcripſit.nã ibi dicu matrimoniũ diſſolui poſt car⸗

mulier. ſponſe autem monaſterium poſ
ſunt eligere: ⁊ ſponſum non exquiſito

conſenſu ſpõſarum pꝛopoſitum melio⸗
ris vite aſſumere valeant:patet ꝙ inter

ſponſum ⁊ ſponſam coniugium non eſt
Item cũ ſᷣm Aug.illa mulier non perti
net ad matrimonium:cum qua docetur
non fuiſſe commixtio ſexus. Itez ʒ leo
nem. illa non pertinet ad matrimoniuʒ:
cuʒ qua non docetur fuiſſe nuptiale mi⸗
niſterium:apparet ꝙ inter ſponſum ⁊
ſponſam coniugium non eſt. Item nico
laus papa pꝛecepit ð his qui ab aduer
ſarijs excecantur ⁊ membꝛis detruncã⸗
tur:vt ob hanc infirmitateʒ coniugia ta
lium non ſoluantur. De his autem qui
cauſa frigiditatis vxoꝛibus debituʒ red
dere non poſſunt:ſtatuit grego.papa vt
vterqʒ eoꝛum ſeptima manu pꝛopiquo
rum tactis ſacroſanctis reliquijs iureiu
rando dicat ꝙ nunqᷓᷓ per cõmixtionem
carnis coniuncti vna caro effecti fuiſſẽt

tunc mulier ſecũdas nuptias poterit cõ

trahere:vir autem qui frigide nature eſt

ma neat ſine ſpe coniugij¶ Ande idẽ

ſcrib. venerio carolitano epiſcopo ita
dicens. sl
Si mulier pꝛobanerit:ꝙ a viro ſuo nů⸗
quã cognita fuerit ſeparetur.

AVod autem iterrogaſti me de hiſ
gqui matrimonio coniuncti ſunt:⁊
nubere non poſſunt:ſi ille aliam:vel il⸗
la alium poſſit accipere.de quibꝰ ita ſcri
prũ eſt*.vir ⁊ mulier ſi ſe coniunxerunt
⁊ poſtea dixerit mulier ð̊ viro ꝙ nõ poſ
ſit coire cũ ea:ſi poteſt per verũ iudiciuʒ
pꝛobare ꝙ verum ſit accipiat alium.
Xce impoſſibilitas coeũſdi ſi poſt car
nalem copulam inuenta fuerit in aliquo
non ſoluit coniugiuʒ.ſi vero ante carna
lem copulam depꝛehenſa fuerit:liberũ

facit mulieri alium virum accipere: vn⸗

de apparet illos non fuiſſe cõiuges:alio

quin non liceret eis ab inuicem diſcede

re excepta cauſa foꝛnicationis: ⁊ ſic diſ

cedentes opoꝛtet manere inuptos aut
ſibi inuicem reconciliari. Item ſi ſpoſa
coniunx eſſet moꝛtuo ſpõſo remaneret

vidua:ſi autem vidua eſſet:vir eius ad

nalẽ copulã qð
eſt ĩpoſſibile ni
ſi quo ad ſerni⸗
tutem xxxiij q⸗
vij. tatũ valʒ.io.

fe Ecreta.
pee vip

ſus dicit ſponſe
intra religioneʒ
⁊ ego ↄlinebo
nũquid rumpit
matrimoniũ.qꝗ/
da dicũt ꝙ ſicõ
tinet nõ rumpi⸗
tur. ſʒ ſi contra
ſcöm cos nõ ſo
la religio rũpit
ſʒ religio cuʒ co

pula.itẽ ꝗd ſi in

rauit vterq; qð
nõ intraret reli
gionẽ: queritur
vtrum intrare
poſſit. videtur
ꝙ nõ.xxij:q.iiij
H.illicituʒ. ar. ).

xix.q.ij.due.?

cũ religio ſoluit
vinculũ matrio
nij: videt ꝙ ⁊ vi
culũ iuramenti
vt e de ſpõ. cõ
miſſuʒ.⁊ ð iure
iur.peruenitio.
g CBãano. res
eni qᷓs alter alte
ri dedit reſtituẽ
tur ei . vt ex ð cõ
uer. diug · ex pu⸗
blico.Iʒ poſſit
pideri ꝙ ille ꝑ
trimoniũ nõ cõ
ſüat debeat pu
niri . vt. C. ð ſpõ
ſal.l. vlt. ſed nõ
eſt ita ſi iñ oſcu
luʒ iteruenit nõ
põt ſponſus ni

ſ dimidiaʒ par
t rex ſuaꝝ da

tarum ab ipa re
petere.ſed muli
er totuʒ repetit
qð dedit. C.

do. ante nup. fi

b Vod an
C E.de hac

materia babe/

ig. Nubere.i carnaliter cõmiſceri. vt. di. xxxiiij. valentino.

„.

Scriptuʒ eſt in lumbarda.? ita eſt. ar.ꝙ leges induci poſſunt in
cauſis matrimonialibus.nam ⁊ in accuſatione inducuntur.ar.iij:q·

xxxiij.q.i.ſi quis accepit. ↄ extra de deſpon.impu.con
tinebatur. extra de clem. deſponſa.ſi quis clam.extro de fri? male.c.

iin his omnibus dicitur ꝙ pꝛobationi viri ſtandum eſt. ⁊ etiaʒ ſacro

viri.vt in.c.continebatur.ſed hoc intelligitur cum vir tacet⁊ pꝛoba⸗
tiones non habet.immo verioꝛ eſt ſolutio ꝗꝙ hoc locum habet quoti
ens mulier que virgo eſt ſe incognitam vult pꝛobare per aſpectum

coꝛpoꝛis.hec pꝛobatio pꝛefertur omnibus etiam iuramento piri ex

de pꝛobationi.pꝛopoſuiſti.validioꝛ enim eſt ⁊ melius res ingeritur

animo oculata fide quam per aures.inſti.de gradi.cog. . bactenus.?
Sconſobꝛmo.ſed ſi fuiſſet mulier: potius crederetur viro.⁊ ſic loquũ

tur iura contraria.5.ecce.io.
m Inſtitutis.xxxiiij.di.c.vlti.

– ——

eſt diuoꝛtiũ ꝓpꝛie ſumpto yocabulo qꝛ dinoꝛ

n
lne
ki

innic

Whipelet

zirdche,
emor⸗
lepſn
Etral
niee⸗
Genſndi
Cini La
nraäcin
Lmnmii
lgeſtiyen
Kanma
gunlcel
inmun
Punien
prair
Mlllimnn
n
ſhn
fonh
imir
ſisn ſe

eoltra ſuty

l
Ado
ſdonation
pnos de
unnl
Mlerderde
rooneri
adona i
nnhe
meb
—
Enchto⸗
W
ſciniii
Mwnenrr
aſen⸗
Nänin
nnd ie
ſfffrrt
Hefemnd
unmnci
fnabi

XXVI EHE DR. n. 85
ddit n dicit intder carnaliter cõmixtos repndiũ . 4 u . Cognonerit. 5 e qni doꝛmieri H
kcd inter carnaliter cõmixtos.repudiũ inter ſponſos.ff.de ver. l Cognonerit. 5. e. qni doꝛmierit. . .
N 6 iat wfenpeum Fwinentunc, . D 5 1IBe ſponſa.de futuro.nã ſi ſit de pꝛeſenti idẽ eſt qð incognita.
ſiciſ Wnde appa ret.totũ eſt allegatio. im Kptoꝛ. noluerit. de facto ſupple. ſi intelligas de ſponſa de pꝛeſenti
lirc⸗ bj¶ QVi doꝛmierit.quidã dixerunt boc.c.intelligendũ ſᷣm decre.ex nam de iure compellitur eã recipere ſi iplĩa non peccanit nec conſen
Or dinoꝛ.ſi qua.⁊ de ſpon.requiſiuit.ſed ille decre.paꝝ faciunt ſit.ſed per vim eſt paſſe Njal. iſe v cicro. f ocadulſi ror Fi e
Ni h. o ⁊ ba.dicũt niſti vell⸗
ſoſten otius eſſe ſtan religionẽ ĩitrare.ſi au
rim huͦenggelo. vñ ſacros oꝛdines conſcendere non poſſet mulier virum. filius qui patris facinus tem ſponſa eſt de fu⸗
nt intelligunt hoc maritus eniʒ vidue eque ſicut ⁊ bigamꝰ ignoꝛauit aliaʒ accipiat. Si illa quã vir ronslinera Berenn
i exigere nõ . leri ibetur ius au ꝛi . 10 c era de
Ee c 4 ige acre ſacerdos fieri pꝛohibetur.ex huius i ſoꝛodis ſue gtnouerit berpemmo ohu eſte matrimohid. pr.
ſeg Roeten de ſc · Copula nullus pꝛohibetur a ſacris oꝛdi ari pꝛohibetur: bic vero qui ſponſam extrade ſpon requiſi
gdetſrke. telligi ſequen⸗ nibus:vt enim ait gelaſius papa:nihil ẽ frratris ſni coꝛꝛuperat:peracta penitẽtia uit. nam ꝓpter modi-
nuttſi tẽ literã. noõ lite quantũ ad bunc articulum attinet qued matrimonium contrahere ꝑmintitur: ap cam canlaʒ poteſt di
60 Nen at ppꝛie vxoi ei obuiet de canonicis inſtitutis ꝰ.appa/ poaret hanc non fuiſſe coniugem fratris mitti! ſponſa de futu⸗
fnllm reddere ſibi de/ ret ergo hos non fuiſſe coniuges. Item eius. Item mulier cauſa foꝛnicationis a ro.ex ðᷣ iureiu.quem⸗
hnmd bituz. ipſe non ſi coniugeſ eſſent diſceſſio ab inuicem eſ· viro ſuo dimiſſa: aut ei reconciliabitur: n n füc.
ne botel perere ſet dinoꝛtium. ſed hoꝛum ſeparationem aut eo viuente inupta manebit. ¶ De ciz non poſſerſnde⸗
fien ueben A negat Ambꝛo.eſſe diuoꝛtium:dicens ꝭ ſponſa vero econtra inuenitur in pꝛi⸗ reniſi timeretur incõ
gtihine a pecca beata Maria quã ſibi Yoſeh deſponſa mo libꝛo capitularij in quo ita legitur. unnentia eino vr er de
chnui ta ſuos debent Uerat ⁊ in ſuam duxerat:ioſeph nunquã BSi ſponſus rapta recipere noluerit lice eo qui cog conſan. ex
ni ienere auctoꝛdes cognouit eã:nam ſi vir iuſtus eqʒ cogno at ſibi alij nubere. B llitteris. in fi.xxxvi·q.
ligten C.de pe.ſãcimꝰ niſſet nunquã a ſe diſcedere paſſus eſſet Apto: penitentia publica mulctet ijſi aũt.0üio.
hhlii reſt hodie erꝑſ nec dominus qui vxoꝛem pꝛeceperara m raptam vero ſi ſponſus accipere o ion wverit ante
n ſun veeviro no recedere niſi cauſa foꝛnicatiis noluerit“: T ipſa eidem crimini conſenti Ertg volnenlita
— oione * ma⸗ comendans eaʒ diſcipulo: auctoꝛ diuoꝛ ensꝰnon fueritꝰ:licentia nubendi alij nõ tur. ar.i.qi. eos. ff. de
nm ine. xime cũ affini · tij fuiſſet ecce commẽdatio Marie Jo negetur. Item ex conci.toletano. calũ.l.i. S. qui a=t.
ppſtmi tas ſpirituallis anni ⁊ detractio Joſeph negatur fuiſſe L Deeodem. pK(ETatutum eſt. ra
fünA magis ſit ꝙ; crr diuoꝛtium quia ioſeph non cognonerat Zatutũ eſt a ſacro cõuentu vt ſi s D pneriti. violeter
ſllenn nalis. vt. xxx. ꝗ. eam:vnde apparet eos non fuiſſe conꝰ ſponſaʒ alteriꝰra puerit publica pe ſonnpenr hoc intel
glng iſ ita dilige. ſech inges: ſi autem beata Maria quam ſi⸗ mitentia mulctet: ⁊ ſine ſpe cõiugij mane ar dde L Ronſ rohe
hütleii e ſpgung⸗ bi ioſeph deſponſauit ⁊ in ſuaʒ duxerat at:⁊ ſi ipſa eidẽ crimine cõſentiens nõ ſoqui eſt aluns ah⸗
u⸗ „. gpnennt xx cooniunx negatur fuiſſe: multo minuſ iſta fuerit: licentia nubendi alij non ne etur ptoꝛe. ſi autẽ legas de
cliimm xqiad limina que ſimpliciter ſponſa erat: coniunx eſt ſi poſt hec cõiügere ſe pꝛeſumpſerini ſponſa de fururo di⸗
Närſi⸗ Joan. appellanda.¶Item ex concilio aurel. vterqʒ vſqʒ ad ſatiſfactionẽ anathema cas alij.ſa ſponſo 2
niſtztdn In diugio. Doꝛozem vxoꝛis polluens: neutraz va tiet. Apparet ergo hanc non fuiſſe con raptoꝛe.nã cũ rapto/
ngüntt ſxxxij.q. vij. gg let habere. inugem cui viuente ſponſo alteri nuben⸗ renõ debet ↄtrahere
det da-xxxiij . i. AVi doꝛmieritꝰ cum duabus ſoꝛo dllicentia nõ negatur. Quomõ ergo ſʒ in odiuʒ rapine:ſi iñ
Plra ſi quis . ſed ibi bug: fli ro zin⸗ Ctrabit tenet matri
gſclut henara iunxor ribus: ⁊ vna ex illis antea vxoꝛ ſj Ambꝛo. ⁊ reliquos patres ſponſi cõiu⸗ moniũ ar. er de rap.
hninn Lidaʒ. eęrat:nec vnam ex ipſis habeat nec ipi ges appellantur: ⁊ ex omnibuſ argumẽ gccedenso.
mam E dotanit adultero vnquam in coniugio copulen tis coniuges non eſſe pꝛobantur. Sʒ ſci q ¶ Lonſentiens j.
ret i donationẽ p. tur id eſt nec pꝛopꝛie vxoꝛi ſibi licet relc endume e cõiugiũ deſponſatione ini xxxxi q.·ij.ſi autẽ con
ntel nuptias dedit. ere debitum quaʒ ſibi reddidit illicitẽ tiatur: cõmixtione perficit᷑:vñ inter ſpõ⸗ trra. ſed boc de rigoꝛe
gifign ln hm leges ſoꝛoꝛem eius cognoſcẽdo nec etiaʒ poſt ſuʒ ⁊ ſpõſã coniugiũ eſt ſʒ initiatũ: inter Eit
nimniſi vn don he moꝛtẽ vxoꝛis lʒ ei adultere vel alicui oo copulatoſẽ iugiũ ratũ.Anñ ambꝛo. r· Exmri ſunpſeri
edonaine pillariin coningium 4l. He ſponſa he Dn veſonnlsioite giugib initiauu. ſarriiſ,iſno ſaris
nncn vi vxo.nuper. o econtra legitur in conci. triburienſi. Am initiat᷑ cõiugiũ cõiugij nomẽ ſed ibi be raptanon-
L e mechu De eo qui voꝛmiuit cum ſponia fratris aſciſcit: non cũ puella viri admix⸗ dum alteri deſponſa
gni ſi fuit ſoonſa de ſui. . iione cognoſcit. Ecce ꝙ in deſpõſatiöe ta.hic vero de ropta
Ufe DPDPpti. qð magis VUidam deſponſauit vxoꝛeʒ ⁊ do cõiugiũ initiat᷑:nõ perficit᷑.¶ Item am alteri deſponſatt.
ſinig videtnr ex eo tauiteam: ⁊ cum ea coire non pp bꝛo.n li.i.de patriarchis. s & D⸗ Aa ſatiffa
ſin inn viel n horuit tuit:quaʒ clanculo frater eius coꝛipit ?ꝰ Eõiũctoꝝ cõmixtio matrimoniũ pficit. auenen. .R t Jeſa
unntin ad id ſpoſus i grauidam eam reddidit: decretuz eſt t MNomnũ matrimonio cõiũctio intel n io. — e
nult, deenerat vt te· quãuis nupta eſſe non potuit legitimo Dligit ſpiritnalis quã confirmat ⁊ per t Sed ſciendũ eſt.
en 4 taret:ſed nõ po viro:deſponſatam tamen fratri frater ficit cõiunctoꝝ cõmixtio coꝛpoꝛalis. ponit diſtictionẽ ſuaʒ
6 mit aliquo ipe, habere non poſſi::ſed mechꝰ ⁊ mecha Itẽ hie. ſuꝑ abdiaʒ ꝓpphetä. de matrimonio initia
in dimemo iĩpedi foꝛnicationis quidem vindictaʒ ſuſtiie ¶Watrimoniũ ſponſali cõiunctione ini to.æ eam pꝛobat per
. 9 .D Pe r ſi fuit ſpõ ant. licitaᷣ᷑ vero coningia eis non negen tiatur: cmixtione perficitur. c. que ſane intellecta
i defno en tur. C Item ex eodez. Aapp in ſliabꝰ vfis foꝛnicabunt allud Conant.
unNH nif mechia.i. .sd Bi ſuis ſpon an filij ſni oppꝛeſſerit: m. 4 7 ſhoſe veſtre nalultere erůt. o ¶Nauo ad ſignifica
⸗ ulteriũ. dieme⸗ mul cum ea ſine ſpe coniugij manegt. tadu ẽ ꝗꝙ in filiabꝰ dicit oꝛmicatione fu⸗ tionem.nam quo ad
nn chus æ mecha Jquiſ ſponſamfilij ſui oppꝛeſſerit turã:⁊ in cõiugibꝰ adulteria que ſpõſali eſſenti ſtatim plenũ
Mung id eſt foꝛnicariꝰ ⁊ poſtea filiuſ eius eam duxerit p⸗ cõiunctione initiãtur: ⁊ coõmirtione coꝛ eſt ? perfectum quia
n ſo ſeenicaria e3 terꝰ poſtmodum non habeat vxoꝛẽ nece pox pficiũt.¶ ¶ Itẽ ãbꝛo.ad paternũ. ndler eſ genr⸗ 7 oG
H retrices ⁊ hoc eſt qð ſequit᷑:foꝛnicationis ⁊c. y Dapꝛopter.perficiuntur.nõ quo ad ſui eſſentiaʒ ſed quo ad ſignifi
natt an Licita.poſt moꝛtẽ ſponſi ſi erar ſpõſa de pꝛe ſenti. ecce minus pu 6 cationem.nõ tñ ſequitur ꝙ ante nõ fuerit perfectũ qꝛ ꝑpfectũ ampliꝰ
nbiung, ninntur iſti quã adulteri in ſuperioꝛic.ſed hoc nõ cõtingit ꝓpter cõ⸗ poteſt perfici.ar.xi.q.iij.anteceſſoꝛ.perficitur autem matrimonium per coi
nit .] iuis yt inrelligit g c, qꝛ keccaveruͦt minus ob huhec honeſtatis in ium quo ad ſui õ enne Leranc babet ſignificationeʒ. ſ.
nete M. ſticiã q; ſi eſſet iã cognita ⁊ affinitas interueniſſet.io. coniunctionẽ aie fidelis ad deũ ⁊ xp̃i ad eccleſiam.ex᷑ de biga.c.debitũ.ſed
83 3 quis ſponſam.ſ.de fnturo. . quare ſeparatur matrimoniũ cauſa religionis poſi coniun tione⸗ gĩe fide
gbun E er quare ergo frater permittitur vxoꝛẽ habere in conſi⸗ lis ad deũ:⁊ non poſt coniunctionẽ xpᷣi ad eccleſiam. ratio eſt. quia anima
nt mili camm vt. ᷓ. in.c.pꝛecedẽti.Rñ.q;ꝛ pater ꝓximioꝛ eſt filio ꝙᷓ; frater. ſeparatur a deo per peccatũ.vnde non eſt mirum ꝙ poſt talẽ coniunctionẽ

matrimonium ſeparatur.ſed illa coniunctio chꝛiſti ad eccleſiaʒ deſignatur

nam vna per ſona intelligit eſſe cum eo.yñ magis punitur.io. ſepa ſed .
. J E vnionem qua vnita eſt diuinitas carni humane in vtero virginali. vnde

¶.Si illa. apparet. allegando dicit.

qnia bumana caro nunquam a deitate ſeparata eſt. ideo poſt talem eoni’n

Caula. .Y

ctionẽ matrimoniũ nunquam diſſoluitur. vel põt dici ꝙ facilius eſt ꝙ vna
anima ſeparetur a deo ꝙᷓ tota eccleſia.imo ipoſſibile ẽ ꝙ tota eccleſia ſepa

retur a deo:qꝛ ecclia nõ põt nulla eẽ.xxiiij.q.i.pudẽda.⁊.xxi.di.c.i.io.
gꝗs.tradita er go ſi nõ ſit tradita ſibi ? iraducta ⁊ ea vtatur viʒ facit

vt.C.ð rap.vir.l. vna
ſed. lI. illa non tenet.
vt. j. eo.lex.ex de rap.

cũ cãm.io.

bNſtitutũ eſt. nõ
ſtati. qꝛ niſi infra

duos mẽſes.e de cõ⸗

uer.cõiu.ex publico.
fimilit᷑ fideiuſſoꝛ non
dʒ ſtatĩ venire cũ ſac⸗
cõ paratnuſ.ff. de ſolu.

qð dicimꝰ.l.d. q'uis.
e Me vilẽ. naʒ gra

tioꝛ eſt fructꝰ quẽ ſpeſ

ꝓductioꝛ edit.⁊no.q;

pꝛopter canẽdã vilita
tẽmulta omittuntur.
xvi.q.i.pᷣcipimꝰ.ff.de
offi.pᷣſi.obſeruandũ.

xlyv.di.de indeiſ.

to ⁊ conſũmato.

intelleciꝰ haberi põt.
ſed ꝙ ipᷣe malũ habu
it pʒ ex illo loco.cun/
cta erge.

d Juxta. de initia⸗

e Non pertinere.
ex his verbis. g. bonꝰ

¶Sponſe. nec hec
ſolutio multum valet
qꝛ eadẽ rõne dici põt
ꝙ cõmittat᷑ adulteri/
um ſpe futuroꝝ nõ re
pᷣſentiũ.ꝗ cũ ſpõſa ali

cuius foꝛnicat᷑ qð ri ·

diculũ eſt dicere.

g ¶ Effectu.i.ꝑꝑ fide

le ↄiugiũ.yt.. e. ↄiũx
b Be parentibus.

Joſeph eniĩ putatiuuſ

pr dñi diciꝰ.c.ſicut ⁊
parẽtes.nã Martha
carne fuit eiꝰparẽſvñ

expõe parẽtes.i.penſ

plurale ꝓ ſingulari.

i . Qnia futura. ex

hoc loco habuit tã gã
dulphus q́; gratianꝰ

cãm ſui erroꝛis dicden

tes verũ cõiugiũ non

fniſſe inter Mariã æ

Joſeph.qð tñ falſum
eſt. vt.ð. e.ↄiunx.⁊ eſt

bic ar.aliquẽ ſumere
appellationem ab eo
qð futuꝝ erit.vt.xxiij

q/i. paratus.
le Enuir In pꝛi

ma parte cõmẽ

tat᷑ hieronymus ſuꝑ

illa aucte gennit Jo⸗

ſeph. In ſecũda com

mẽtat᷑ ſnꝑ illa inuen/

ta eſt ⁊c.iĩ tertia cõmẽ
tatur ſuꝑ illa Joſeph

filij dauid ⁊c.

geli

1 Foſeph. v̈ba enã
c.

m E. Nuptia x.i.car
nalis comixtionis.qꝛ
carnalẽ copulam eiꝰ

non cognonit.
n Filij daui d. ꝗqdã

dicebant beatã virgi
neʒz alios genuiſſe eo

ꝙ enãgeliũ dicat. pe
perit filiũ ſuũ pᷣmoge
nituʒ ⁊ ioſeph de alia
muliercula plures ha

Cum deſponſata fuerit tradita:⁊ i vſuʒ
deducta:rite coniunx appellatur.
Jquis deſpõſata ſibi ⁊ tradita vta
tur:rite coniugium vocatur. Qua⸗
re autem poſt nuptialia pacta non ſtatiʒ
tradatur: Auguſtinus ĩ libꝛo quarto cõ⸗
feſſionum oſtendit dicens.
NQuare ſponie poſt pactum non ſtatim
tradamnr. =
T Nſtitutum eſt vt ſponſe iam pacte
non ſtatimꝰ tradantur:ne vilem ha
beat maritus datam:quam ſuſpirauerit
ſponſus dilatam. Juxtaꝰ hanc diſtinctõ
nem intelligenda eſt illa auctoꝛitas au⸗
guſti. non dubium eſt illam mulierem ñ
pertinere'ad matrimonium cuʒ qua do
cetur non fuiſſe commixtio ſexuſ.ad ma
trimonium Pertecun ſubintelligenduʒz
eſt tale videlicet quod habeat in ſe chꝛi⸗
ſti ⁊ eccleſie ſacramentum:ita ⁊ illõ leo

nis pape intelligendum eſt.ſed obijcitur
illud auguſti.inter Mariam ⁊ Joſepꝛph
fuit perfectum coniugium:ſed perfectũ

intelligitur non ex officio:ſed his que co
mitantur officium coniugij ex fide vide
licet pꝛole ⁊ ſacramento que omnia in⸗
ter chꝛiſti parentes fuiſſe auctoꝛitate au
guſti. pꝛobantur.cuncta ergo que de nõ
ſeparando coniugio inducta ſunt ð per
fecto intelligantur:quod ſponſali coniũ
ctione eſt initiatum:⁊ officio coꝛpoꝛalis
commixtionis eſt conſũmatum.lla ve

ro in quibus ſeparabile coniugium oſtẽ

ditur ſimiliter de initiato intelliguntur
quod nondum officio ſui perfectum eſt
Poteſt ⁊ aliter diſtingui:ſponſe appel
lantur coniuges conſuetudine ſcripture
ſpe futuroꝛum:non effectusꝰ pꝛeſentiuʒ
vnde Ambꝛo.cum dirxiſſet cuʒ initiatur

coniugium non addidit tunc res vel ef⸗

fectus:ſed tunc nomen coniugij aſciſci⸗
tur:oſtendens tales coniugij nomen ba
bere non rem vel effectum. Item augnu.
cum de parentibus domini loqueretur

ait:coniuges fuerunt mente ⁊ non car—⸗

ne ſicut ⁊ parenteſ. ex quo datur intelligi
ꝙ ſicut ioſeph pater domini dictus eſt:
non effectu geniture: ſed officio ⁊ cura
pꝛouidendi:ſic ⁊ coniunx mater eius ap
pellatur non coniugij effectu ſed ſubmi
niſtratione neceſſarioꝛum ⁊ indiuidue
mentis affectu.hinc Augu.ait:noli time
re accipere Mariam coniugem tuam.

coniugem nominauit:quia futurai erat

vxoꝛ.hinc ⁊ beda ſuper leuiticuʒ:ſi quiſ
ſponſã alterius violauerit ⁊c.ſponſam
vxoꝛem dixit non que tunc erat:ſed que
futura erat vxoꝛ.hinc etiam hierony.ſu⸗

per matheum in euangelio. cuʒ eſſet de

ſponſata vc. .
Conſuetudine ſcripture ſponſe cõiuges
⁊ ſponſi viri appellantur.
Enuit ioſephi virum arie. cũ
vinrum audieris tibi non ſubeat ſu
ſpitio nuptiarum“ ſed recoꝛdare con⸗
ſuetudinis ſcripturarum qõ ſponſi ?
ſponſe vocentur vxoꝛes.⁊ infra.nõ ab

buiſſe. vt ſie chꝛiſti parẽtes infamarent.
o BGreſſus.Ecce.S.xiiij.di.c.i.

P ¶Ald ſponſos.tñ appellatione generi ſponſus eötinetmr. vt 4

iſiij.q.iij.item ne libertus.

q Riuſquã.hie pꝛius non notat oꝛdinẽ.ar.ex de ver.ſigni qð dici
tur. ar. xix.q.vl.

alio inuenta eſt nif a ioſeph qui pene li⸗
centia maritali:future vxoꝛis omnia no
uerat.⁊ infra.ioſeph filij danid ⁊c. Jaʒ

vt ſupꝛa diximus ſponſas vxoꝛeſappel
lari conſtat:quod plenius liber aduer⸗

ſus heluidium docet. ¶ Ideʒ ſuper ge

neſim li. iiij.
De eodem.
Brelſſus itaqʒ loth locutus eſt ad
generos ſuoſ:qui accepturi erant fi

nes fuiſſe dicuntur ⁊ ipſe ad ſodomitas

dDixit:ecceꝰ due filie mee que non cogno
uerunt virum ⁊ cetera.nunc autem dici
tur habuiſſe generos:ſed quidam arbi⸗
trantur eas que viros habuerũut in ſo⸗
domijs perijſſe ⁊ que virgines erant cũ
patre exiſſe:ſed hebꝛaica veritas habet

egreſſus loth locutus eſt ad ſponſosꝰſu
os:quod quidem magis verum eſſe vi⸗

detur ex hoc quod ſequitur qui acceptu

ri erant filias ſuas.vnde datur intelligi

ꝙ ſcriptura ſponſos generos vocat.
tẽ ioan.os aureù in eodẽ euãgelio.
aria coniunx dicitur moꝛe ſcripture

cum ſimpliciter ſponſa eſſet.
Riuſquamꝰ conuenirent non dixit

pꝛiuſquam in ſponſi adducerentur
domum. hunc enim moꝛem ſeruabat

antiquitas:vt ſponſe in ſponſoꝛum do

mibus haberentur vt autez generi lolb
apud ſocex leguntur habitare cum ſpõ
ſis nondum ſibi copulatis lege coniugij
ſic ⁊ Mariat habitabat cũ ſponſo.⁊ in
fra.neqʒ enim eam volnit de domo exx.

pellere ſed dimittereꝰ.⁊ infra.noli time
re accipere Mariam coniugem tuam:

quo ſermone ſponſam ſimliter indica⸗
uit:ſicut etiã eos qui adhuc ſponſi ſunt

generos appellare ſcriptura conſuenit
quid enim eſt accipere niſi domi pꝛofe⸗

cto retinere: iam enim illam mente di⸗
miſerat' ⁊ infra ſicut enim poſt ea illam
commendauit chꝛiſtus ipſi diſcipu⸗
lo:ſic ⁊ nunc angelus copulat ſponſo ñ

in fedus ſolenne coniugij ſed in conſoꝛ
tium communis habitaculi. Item in
eodem homelia ſecunda.
Hominus non commendaſſet matrem
diſcipulo ſi eam ioſeph cognouiſſet.

8 Jenim cognouiſſet eam:⁊ loco ha
buiſſet vxoꝛis quomodo illam do⸗

minus quaſi abſqʒ ſolatio ⁊ nihil peni
tus habentem diſcipulo commendaſ⸗
ſet iubens illi vt eam reciperetin ſuam.
Item Hꝛqenes in eodem.
aria vxoꝛ ioſeph appellat᷑ quia ſic
ab eo vutabatur futura.

uentaꝰẽ habẽſ in vtero a beato io

ſeph:qͥ lʒ eam nõ contingeret:future
tñ vt putabatur vxoꝛis oĩa vouerat.⁊ ĩ
fra:ſi tibi vxoꝛ nomiatur:⁊ ſiĩ deſpon⸗
ſatione vxoꝛ tibi eẽ dicitur:ñ tñ tibivxoꝛ
ẽ:ſed dei vnigeniti mater eſt eterna.⁊ in
fra.dico conihgem Ppteren:vr viabolo
vginitatem eiuſ occultẽ:vt legis? iſtituta

non deſtruã. In ſequentibꝰ demonſtra

lias ſuas.in ſequentibus filie lotb virgi

nõ ſequit᷑ ꝙ po
ſtea coõnenerit.

⁊ etiã obſtat hu

ic ar. lex.nã lex
dicit ꝙ ſi ſernuſ
nõ fuerit euictꝰ

pꝛiuſq; moꝛeref
vel moꝛtuꝰ eſſet
nec inde ſegtur
ꝙ poſt euĩcatur

qꝛ hoc eſſet im
poſſibile ff. de
euictio.ſi ſeruuſ

r ¶Sernabat.
nõ tñ vybicunqʒ

imo alieubi con

trariũ obtiebat

ꝓnut ſtati ſubdi

tur de generis

8 . Haberent.
f. de riru nup.
l.mulierẽ.vñ ni
ſi poſt puberes

annos ſpõſa in
nẽiebat᷑ ĩ domo
ſponſi nõ pſũ
vxoꝛ.yvt.ff. de ri

K poſt puberes
ãanos ſpõſa iune
niat᷑ i domo ſpo

ſi:tñ niſi conſtet
de ſponſalibus

boc ipᷣo ꝙ ſecũ
reperit᷑ nõ pᷣſu
mit᷑ matrimoni

nʒ. vt. ff. de ſpõ⸗

ſa. quefitũ.?⁊ eẽ?

de reſti. ſpo.
x parte.

t¶ Sic ? MO 0

ria.ſimilitudo ẽ
ꝑ vriũ vel in eo

qð ⁊ iſti ⁊ illi co
habitant ſpon-

ſis fine carnali

commixtione.

n Sed dimit

tere.i.ad eã nõ

accedere.
x Retiere. S

⁊ accipere ⁊ re

tinere · ar · xij · q.
ij ſi qua de reb⸗

Bimiſerat
qꝛ ſuſpicatꝰ de

ea fuerat adul/
terium.ij. i. ſi
peccanerit.

¶Copulat. i.

cõſiliat non de
ſponſat . ſz g di

cit ꝙ iã mẽte di

miſerat ea ?
ſi ſeparati erat.

t̃ pꝛius ei fuit
cõiũctus p con
ſenſũ matrimo

nialẽ ⁊ cõſenſit

in carnalẽ copu

lã. . e.q. S l·

Gyee
Dris. ar.
viluẽte ioſeph ſe

parata ẽ yvirsgo
ab co. ar. ð. ccce

finnhon
hiſcend
nnſſo

nſideir

.

ihcuntm
rſencaio
Uurponen
Vmmortti
Munnüc
Aaican
co deen
cnund
Cünntene
lunt
ſhpitr
imn
E wanluni⸗
g oeerlaf
A ſtia⸗
Vyhuſlene
bſan
nuſchee
Gtüm

defr

flof Sn

Jenihn
ien
Kiten

ktiſtad
NleNe

birni
etinc

ſitigf.
Ntirae

vsſöin

ur dn

ſtnoſir

ptdee

plii
oſocbend

ſie.

.

fidonoſi

niſcart

ſſſhan.

„

ſtkeigr
Neſcin

D
eni ſoſd
imnmimi
Ntffeſe
Arfüitf.
.
GN

hfningt
üfkin

—

ifick.

Penen
rend

ict

XXVII.

c boc cõtra petrũ manducatoꝛẽ ꝗ dixit ꝙ ioſeph moꝛtuus erat tẽpo⸗
re dñice paſſionis:bic eni expꝛimit cam qᷓre dñs ſeꝑauit eã a ioſeph.
Nuenta.dico coniugẽ.in perſona angeli quañ loquitur bic ori⸗

xxxiiij.q.ij· non
ſatis.qʒ que no/
dũ erat ſponſa

. alicuius ⁊ foꝛni

cabat᷑ nõ punie
batur moꝛte:ni⸗
ſi poſtea copu⸗
laret tãqᷓ vgo:
? iia lapidaret
beata virgo: qꝛ
cũ iã ſpõſuʒ ha
beret grauida
apparebat ⁊ ita
coſtabat vel an
te yl poſt deſpõ
ſationẽ eã foꝛni
catã pꝛeſũptine
⁊Tiõ fuit deſpon
ſata:ſʒ hm legeʒ
romanã ſecuſ ẽ

mã ſi qᷓ fnerit foꝛ
nicata añ quaʒ

ſit ſpõſa:nõ põt

accuſari de ad/

nlterio . ſi vo pꝰ
quã fuerii ſpon
ſa:põt.ff. de ad

ul.ſi vxoꝛ. 5. ſigſ
vero. tñ dicũt g

dã: etiam ſim
plex foꝛnicatio
moꝛte punieba
tur in aaronitiſ
qꝛ maioꝛ mũdi/
cia exigebatur

in eis:qꝛ de eis

anctoꝛ mundi.
i. chꝛiſtꝰ erat na
ſcituruſ.⁊ nota
ꝙ hbic occultat
aliquid pꝛopter
malitiã eiuſ cui

ſit occultatio.

qñq; occultat
alqd ꝑꝑ rei ex/
cellentiaʒ xliij.
di. in mandatis
qñqʒ iõ:qꝛ anu/
ditoꝛeſ capaceſ

nõ ſunt.viij.q.i.

oʒ. ⁊ ibi multa
babeo vobis di
cere q̃ nõ pote⸗

ſtiſ poꝛtare mõ.

◻ Ic gppe.
8 Icnnln
T cetera.

b ¶Ex his fe⸗

re ꝑ totũ iſtũ.ꝗ.
male dicit. g. im
mo ꝑ totaʒ hãc
queſtioneʒ.io.
Sicut. hic
per vnum falſũ
vult aliud pꝛo/
bare:nã ꝙ adul
to nõ dimittan
mn peccata per
fidem ante ba⸗

B rlegis. qꝛ bm. l que iã ſpõſa erat lapidabat᷑ ob fo:nicationeʒ.

bo:ꝙ nec iſta tua coniunx ſecundum cõ
ſuetudinem coniugij habeatur: nec iſte
qui etiam generatur tuus filius eſſe cre⸗
datur. Item gregoꝛi. in expoſitione
euangelij.
Ad nuptias ioſeph non peruenit ¶ DOa
ria.
Ic quippe diſcipulum poſt reſurre
B ctionem ſuam dubitare permiſit:ta
men nec in dubitatiõe deſeruit:ſicut an
te natiuitatem ſuam habere Mariam
ſponſum voluit: qui tamen ad eius nu

ptias nõ peruenit. Nam ita factꝰ eſt diſ

cipulus dubitans ⁊ palpans teſtis ve⸗
re reſurrectionis ſicut ſponſus fuerat ⁊
matris cuſtos integerrime virginitatis.
Ex hisꝰ omnibus auctoꝛitatibus appa
ret ſponſas coniuges appellari ſpe futu
roꝛum:non re pꝛeſentium.quomodo er
go coniuges a piima fide deſponſatio⸗
nis appellantur:ſi iſta que aſſeritur ſpõ⸗
ſa coniunx eſſe negatur.ſed a pꝛima fide
deſpõſationis coniunx dicitur appella
ri non ꝙ in ipſa deſponſatione fiat con/

iunx ſed quia ex fide quam ex deſponſa

tione ſibi inuicem debent poſtea efficiũ
tur coniuges:ſicut per fidem dicũtur re
mitti peccata non 4. ante baptiſma per
fideʒ remittantur:ſed quia fides eſt cau

ſa quare in baptiſmate a peccatis emun

damur.Illud autem ioannis chꝛyſoſto
mi:matrimonium non facit coitus ſed
voluntas. Item illud ambꝛo.non defio
ratio virginitatis:ſed pactio coniugalis
matrimonium facit:ita intelligendum ẽ

coitus ſine voluntate contrahbendi ma-

trimonium ⁊ defloꝛatio virginitatis ſi⸗
ne pactione coniugali matrimonium nõ
facit:ſed pꝛecedens voluntas contrahẽ
di matrimonium ⁊ coniugalis pactio fa
cit:vt mulier in defloꝛatione ſue virgini
tatis vel in coitu dicatur nubere viro vł
nuptias celebꝛare. Item ſyricius papa
Diſceſſionem ſponſe a ſpõſo vocat cõ⸗
iugalem ſeparationem:ſed talis diſceſ⸗
ſio dicitur violatio coniugij non iam exi
ſtentis ſed futuri vt ex ipſa deſponſatioõe
ſperabatur:ſic ⁊ diabolus dicitur ceci⸗
dine a beatitudine non ſolum quam
tunc habebat ſed etiam ad quam habẽ
dam creatus erat.ſic qui merito ſue vite
vel ſcientie in ſacerdotem vel epiſcopũ
eligitur ſi interiʒ electionem ſuam caſſa
ri meruerit dicitur amittere ſacerdota⸗
lemvel epiſcopalem vnctionem non
quam iamůacceperat ſed ad quam ac⸗
cipiendam electus erat:nõ ergo illa an⸗

ptiſmum nemo catholicus dicit. hoc etiã augu. expꝛeſſe negat.ð con.
dDi. iiij. nõ dubito ⁊. c. baptiſmi. ve

eſt ꝙ nõ dimittũt᷑ oĩo ante baptiſ

