conſcientia vte.· Uit aut mendaciter ꝓmiſit. Ille enim in
e hoies. ſc ⁊ ve dolo iurat aut mendaciter ꝓmittit: in cu
ritas cõſcienite ius mente eſt nõ ſic ſe facturũ vt ꝓmittit
ſufficit yt a fr· Ille aũt qui pꝛomittit falſũ qð putat eſſe
io excuſet. ſ. A verum:nec in dolo iurat nec mẽdaciter
arch vümder, pꝛomittit. C Unde auguſti. de verbis
i rowanter aApoſtoli ſermone.xx viij.
delicto naſen De eo qui iurat falſũ:qð putat verum.
placnit. Omines· falſũ iurant vel cum fal
e¶ ¶ Indicinʒ. i. lunt vel cũ fallunt᷑. putatꝰ hõ verũ
diſcretionem. eſſe qd falſũ eſt ⁊ temere iurat: aut ſciiꝰ
EArtq; iuſti · vel putat falſü eſſe: ⁊ tñ ꝓ vero iurat: 2
ſrtnann inn nibilominus cũ ſcelere iurat. diſtant aũt
raigr. iſta ꝑiuria que duoicõmemoꝛaui.fac illũ

verũ putat eſſe ⁊ tñ falſum eſt.nõ ex aio

hic
it ires modos iſte ꝑiurat.fallit᷑ hic:ꝓ vero hʒ qõ falſuʒ

beriutiſ. eeſt: non pꝛo re falſa ſciens iurationẽ in⸗
bie Dinat. mi terponi. Ha aliũ.ſcit ſalſum eſſe ⁊ dicit

verũ eſſe:⁊ iurat taniᷓ verũ ſit quod ſcit
falſü eſſe. Nidetis quã iſta deteſtada ſit
belua ⁊ de rebus humanis exterminan

C Ettemere.
l. indiſcrete.

quod inrat.id ẽ da.quis eni fieri velitꝰ:oẽs hoĩes dete⸗
quod yeruʒ eſt. ſtant talia. fac alium: putat eſſe falſuʒ ⁊
Que duo. iurat tanqᷓᷓ verũ ſit. foꝛte verũ eſt: verbi
Kiieet umnn glra vt intelligas. Mluit in illo loco: in⸗
ſub ſecundoc. errogas holem 2 dicit pluiſſe: ad ne⸗
dꝛehendit 2 ter Sociũ eius oõpetit vt dicat pluit ſed pu⸗
tium. tat nõ pluiſſe ꝑiurus eſt. Intereſt quẽad
m VNelit. · modũ verbũ ꝓcedat ex aio. Ream lin⸗
ipſum peccare J
nemo ꝑ ſe vult.

ECingnam. ſic. xv.q.vi.cti.
0 S aũt. inſtituta. ex hoc dicto augun ſtini ſeqnitur ꝙ qni mentitur

nihil dicit.quia non dicit id qnod vox ſignificanit ficut hic dicit.
alind enim cogitat mente i oꝛe — tem id non dicit quod co⸗
gitaaiq; vox illud nõ ſignificat. nec dicit illud qð vox ſignificat.qꝛ illud

MNuos debeat

iurare qui verũ putat eſſe ꝓ quo iurat.

eII.

on intendit: ergo nihil dicit. vt. ff de rebns du.iſ.ambignis.

p ¶ Inſtituta. ſemper ergo in pꝛiuilegijs vel in reſcriptis interpꝛetabuntur

verba ad id ad quod inſtituta ſunt.vt hic.⁊.xxvij.diſ.relatum.⁊ ſemper ad
comunem intelligentiam ⁊c. extra de ſpon.ex litteris.r.ff. de le.iij. non ali
ter.ſed contra plerunq; dum pꝛopꝛietas verboꝛum attenditur veritas ſen⸗
ſus amittitur.extra de
verbo.ſig.pꝛopterea.

guam' nõ facit niſi rea mens. ¶ Quia
ergo mens huius nõ erat rea:neſciebat

eni falſum eſſe qð iurauit eſſe verum nec

temere vel negligenter ſed cũ magna di
ligentia videbat ſibi depꝛehendiſſe veꝝ
qð iurauit falſuũ.ꝑiurij reus nequaqᷓ eſt

iudicandus. Item ꝙ dr: qui falium
iurat mentit᷑.nõ vniuerſaliter hoc intel⸗

ligi debet.non eni oĩs qui falſũ dicit mẽ

titur:ſicut nec oĩis qui mentit᷑ falſũ dicit.

Angde augu.in enchiridion.
Hõ eſt mẽtiri dicerę falſũ qð putat vex

S aũtꝰqui mentit᷑:ↄtra id qð aio ſen

tit:loquit᷑ voluntate fallendi:⁊ vtiqʒ
verba ꝓpterea inſtituta ſunt:nõ vt ꝑ ea
ſe inuicẽ hoies fallant: ſed vt eis quiq;
in alterius noticiã cogitationes ſuas ꝓp⸗

ferat:verbis ergo vti ad fallaciam non
ad qõ ſunt inſtituta petm̃ eſt. nec iõ vllũ

mendaciuʒ putandu eſt nõ eſſe pctm̃:qꝛ
poſſumus aliqñ alicui pꝛodeſſe mentiẽ⸗
do.poſſimus eni ⁊ furando.ſi pauꝑ cui
palam datur ſentit cõmodũ:⁊ diues cui
clam tollit non ſentit incõmodũ:nec iõ
tale furtũ quiſqꝙᷓ dixit petm̃ nõ eſſe.⁊ in⸗
fra:nemo meniiens iudicandus eſt qui
dicit falſum qð putat verũ:qꝛ quantum
in ipſo eſt non fallit ip̃ᷣe ſed fallit᷑.nõ ita⸗
q; mendacij ſed aliqñ temeritatis argu
endus eſt:qui falſa incautus credit ac ꝓ
veris Habet, Vorinlaz econtrario quan/
tũ eſt in ipſo ille mentit᷑ qui dicit tanqᷓ; ve
rũ qð putat falſũ.quantũ eni ad animũ
eis attinet:qꝛ nõ qð ſentit hoc dicit:non

verũ dicit:q;uis verum inueniat᷑ eſſe qʒ

dicit.nec vllo mõ liber eſt a mendacio qͥ
oꝛe neſciens verũ loquit᷑.ſciens aũt vo⸗
luntate mentit᷑. nõ ↄſideratis itaqʒ rebꝰ
ipſis de quibus aliquid dr:ſed ſola intẽ
tioneꝰ dicẽtis:melioꝛ eſt qui neſciens fal
ſum dicit:qm̃ id verũ putat quã qui mẽ/
tiendi animũ ſciens gerit neiciens verũ
eſſe qð dicit. Item gelaſius papa.
Hon mentit᷑ qui animũ fallendi nõhʒ.

fefelliſſe credendus eſt:aut ſibi exti
iſſe Srius:qm̃ cũ ad hiſpanos ſe ꝓmiſiſ
ſet iturũ diſpoſitiõe diuina: maioꝛibusꝰ

e Eatus paulus aplus nõ iõ qð abſit
t

occupatus ex cauſis implere nõ potuit

qð ꝓmiſit.quantũ eni ipſius voluntatiſ
interfuit hoc ꝓnunciauit qð reuera vo⸗
luiſſet efficere. quantũ eni ad diuini ſe⸗
creta ↄcilij q̃ vt hõ oĩa non potuit:lʒ ſpũ
dei plenꝰ agnoſcere ſuꝑna pᷣtermiſit diſ
poſitione pᷣnentus. Nec qꝛ btũs petrus
aplus/ꝓ affectu diuine reuerẽtie ipi dño

rñdit. Mõ lauabis? mihi pedes iĩ eternũ

fefelliſſe qðᷣ abſit aut in ſua putabi mi⸗
nime oſtitiſſe ſnia:q;ꝛ mox eidẽ diuinevo
luntati ceſſerit ⁊ qð ſe dixerat nõ eſſe fa⸗

2—

uerentia ⁊ bumilitas ſibi nõ ↄtrariant

nam potius mens at⸗
tenduiur qꝙᷓ; verba con
ſideranda ſunt.pt.j.e.

qv.humane.⁊ contra

verum intellectum fit

interpꝛetatõ.exira de

poſtu.ad hec circa fi.

⁊ potius conſideran⸗

dum eſt quid teſtatoꝛ

ſenſerit q; ipſa vocis

ſignificatio. vt. ff. de
fun. inſtruc.l. cum de⸗
lanionis.ꝭ. aſinam. ?

bec vera ſunt niſ in-
terpꝛetatio a iure ha⸗

beatur.yt.xx.qij.pu⸗
ella.

4q urtum. xiiij. q.

v. foꝛte.
r C Ald animum. ar.

plus conſiderari ani-
mum vel opinionem
i factum vel veritatẽ

vt extra de biga.nug.

quis a ſimoniacis.xx

xviij.di.ſedulo.

s ¶Intentionc.ſecuſ

eſt in furto.quia lʒ ali
quis credat iuito dño
rem eius tractare.ta-⸗
men non cõmuttit fur

tum ſi dño placet. vt

inſti. de oblig. que ex
delict. naſcun.ꝭ.pla⸗

cuit.

t ε Satus. dining.
quia omnia vin
cula humana frangũů⸗

tur.xix.q.ij.due ſunt.
⁊ ſecundũ quam diſ⸗
poſitionem eſt licitum

quod alias eſt illicitũ
vt.xiiij.q.v.dixit.⁊ eſt
argu. hic ꝙ in omni

voto vel ſacramento

intelligũtur huiuſmmo⸗
di generales conditio
nes. ſi deus voluerit.
ſi vixero:ſi potero.vt
ſ. e.ne quis.⁊.xxvij.

q.ij. F. enum ergo.⁊.ff.

qui ſatiſda.co.l. vlti.

⁊ etiam hec ſi marito
placuerit.xxxiij.q.v.
noluit.ar.cõtra.xxxij.
q.yltic.vlti.ybi ð hoc
notaui.
n ¶ Maioꝛibus. no⸗

ta ꝙ ſecundum cano-

nes excuſatur quis a

iuramento ꝓpter ma
ioꝛa negocia.vt extra

de iureiuran.bꝛeui.vt

extra.e.querelam. ſe⸗

cus ſecundum leges.

quia difficultas pꝛe/
ſtationis non reddit

ſtipulationem inntilẽ.

yvt.fl. de verbo. obli. cõ
tinuns.S.illud.

P rarean lauabis.nec petrns fuit ſibi örins nec dño. dñs eni voluit ex hu⸗
militate lauare pedes petri.ſed petrus pꝛopter reuereutiã noluit hoc.ſed re
Item ſibi non ſuit Srius.qꝛ pꝛimo

ꝓpter reuerentiã noluit.ſcðᷣo ꝓpter obedientiã ꝑmiſit lauari.⁊ obed ientia

non eſt õria humilitati vel reuerentie.ſimilẽ ſup

yiij. ·i· in ſcriptur is. cũ ſuis concoꝛdantijs.

erficialem Zrietatẽ babes.

E Ille. mendacium. ſtricte ſumitur hic mendaciũ: largins ſumitur euz dꝛ

Cauſa:

talis compenſatio. xiiiſ diſt ait. poteſttamen ſbi alnis conſiſee ce

alſiras eſt veritatis ĩmutatio.vt in aut.de fide inſtru.⁊ cau.in pn.col. vij.
bo Fallere.fallere aliquẽ in ↄtractu aliquo minus petm̃ eſt iᷓ falli ab aliqͥ
circa articulos fidei.in his enĩ que ſpectant ad fidem nõ muliũ differũt in⸗
ter ſe fallere ⁊ falli.vt.xvi.q.i.ſi cupis.

c TL Naquibus reb?ꝰ.

ſicut hoc an pla-
nete moueantur con⸗/
tra firmamentum vel
cum ipſo. an homo ⁊
non homo eandẽ ſpe/
ciem ſignificant.
d ¶Aliud. nota diffi
nmitionẽ erroꝛis. vt.xx/
xviij.dil.uis. ⁊.c.ſe⸗

eN ipſarum. que
. dicunt ⁊ non cre
duntur ficut in contra
ctibu.
¶ SFallatur. ſiue per
negligentiaã ſiue non.
g¶Vbicunq;.i. qua
litercunq;.
»P Seiuncta ſunt.q.
minus malũ eſt fal⸗
lere in cõtractibus qp
falli in fide.⁊ ſic non
ob. xyi.q.i.ſi cupis.
i Rimuʒ eſt. reli⸗
giõis. ſicut ieſũ
non eſſe paſſuʒ vel nõ
eſſe natum de virgine
i.q.iiij. .notandu.
h ¶ Congditione.po⸗
tius enim debet omia
mala pati ꝙᷓ tali ma
lo conſentire.xxxij.ꝗ.
v. ita ne.
Vt nulli pꝛofit.vt
elſt mendacium detra
ctoꝛiſ vel falſi teſtis in
cauſa criminali.ſimile
dicit lex. non eſt feren
dus qui vult obeſſe ⁊
non pꝛedeſſe.ff. de rei
ven.in fundo.
m ¶ Tertiuʒ. yt obſit.
vt mendacium teſtis
in cauſa pecuniaria.
nImmundiciam.
tuc eni magiſ obeſſet.
oAirum eſt. q. d.
mirũ eſt ꝙ ita vult ali
gquiſ mentiri vbi nulla
vertit vtilitas. quidã
iñ habent merum mẽ
dacium.
Placẽdi.qð faciũt
adulatoꝛes ad hoc vt
placeãt. vt. xlvi. di. ſũt
nõnulli. tñ adulatio
qñq; ẽ veniale pecca/
tũ.yt.xxxv.di. .aliaſ.
Bis oibus. q.d.
pꝛecedentia ſunt moꝛ
talia ⁊ ſequentia ſunt
yvenialia.
r¶Ininſte. ſecus ſi

inſte. vt ſi fecerit aucto

ritate iudicis.

cturuʒ: cauſis aſtrictus bumane Talutis

Ee us eſt voluntate pꝛona faciendum.

Alle ergo falſum iurando mentitur:

qui ſcit falſum eſſe quod iurat.Eſt enim

mendacium vt augu.ait: falſa ſignifica

tio vocis cum voluntate fallendi:ſed cũ

fallered ſemꝑ ſit voluntatis: falli aũt vel

infirmitatis vel temeritatiſ:grauius aũt

fit quod ex voluntate quã quod ex teme

ritate vel infirmitate pꝛocedit:aliqñ cõ⸗
tigit falli vel nulluʒ vel minimũ eſſe pec
catum:aliqñ ex ipia rerum varia conſi⸗
deratione minus eſſe fallere quã falli.
AUAnge idem augu.in enchiridion.
Falli in his que ad ſidem non pertinẽt:
aut parnum aut nullum eſt peccatum.

T Maquibus rebus nihil intereſt ad

capeſcendũ regnum dei vtrum cre⸗
dantur an non:⁊ vtrum vera putentur
an falſa: in his errare ⁊ aliudꝰ pꝛo alio
putare:non eſt arbitrandũ eſſe peccatũ
aut ſi eſt minimũ eſſe atqʒ leuiſſimum.
CIgem in eogen.
In his que ad ſidem pertinent grauius
eſt falli quam alios decipere.

*

T Nipſarum conſideratione rerum

que dicuntur tm̃ intereſt:qꝛ ſiue quiſ
fallatur ſiue mentiatur:vbicunqʒ falli
quã mentiri minus eſt malum qtum ꝑ⸗
tinet ad hominis voluntatem:tamẽ lon
K tolerabilius eſt in his que a religione
eiuncta ſuntꝰ mentiri:quam in his ſine
quoꝛum fide vel noticia deus cogi non
poteſt falli¶¶ Item quod dicitur:per⸗
des omnes quiloquuntur mendacium
non de omni mendacio intelligendũ eſt

ſunt enim quedam mendacia in quibuſ

⁊ ſi ſit aliqua culpa:non tamen danabi/
lia ſunt:imo non tanq; mendacia habẽ
da ſunt. Sunt ⁊ alia mendacia que ſunt
grauioꝛis culpe:de quibus intelligitur:
perdes omnes qui loquũtur mendaciũ
At autem appareat que mendacia ſunt
venialia:⁊ que damnabilia: diſtinguen
dum eſt quot ſint genera mendacij.
¶De aͤbꝰ aug. ſcribit in li.ð mẽdacio.
Quot ſunt genera mendaciij.
P NRimũ eſt capitale mendaciũ ⁊ lon
ge fugiendum quod fit in doctrina
religionis.ad quod mendacium nulla
conditione quiuis debet adduci.Scõo
vt ſi aliquem ledat iniuſte quod tale eſt
vt nulli pꝛoſit ⁊ obſit alicui. Tertiũ:qð
pꝛodeſt alteriita vt obſitꝰ alteri:quãuis

8 . Septimũ. in boc differt ſeptumũ a ſexto.qꝛ illud pꝛodeſt ad periculum

—

per ſone:ſed iſtud ad euitandũ periculum dani.

t ¶ ¶¶¶ Et nulli. hic dꝛ ꝙ nn

lli obeſt. ⁊ tñ obeſt ei qui mẽtitur.⁊ ſic eſt ar.ꝙ ipſa

perſona de qua fit ſermo:vcl ad quam fit ſermo.non includitur in generali
ſermone.ſi. ff. cõmunia pꝛe.quicquid venditoꝛ.ar.contra.xxvi.di.deinde.⁊
ff. de pig. paulus.5. vlti. vbi dꝛ ꝙ ſi ſerunus obligauerit omnia bona domini
ſni. ipſe intelligitur obligari.

Vt ab imundicia.vt ſi volenti contrabere cum ſoluta dicam eam eſſe

coniugatam. ? pꝛodeſt ei iſtud ad conſernandam pudicitiam. Et nota ꝙ
pec tria mendacia in hoc conueniunt ꝙ per ea alicuni pꝛodeſt mentiens. ſed
nulli obeſt. Sed differunt in boc ꝙ vnum pꝛodeſt ad euadendũ damnũ re/
rnmnm.aliud ad euitandum periculum vite. tertium ad pudicitiã ↄſernandã.

x¶¶Cunm alterius.ſic.xiiij ·.· v. denich .· xi · · iij. ſi quis yo.periculoſa eſt eni

cum alterius iniuria.dum tamen non eo pꝛopoſiio faciat vt alij noce⸗
at. ſed tantum vt ſibi pꝛoſit.xt.ff. de aqua plu.ar.l.i.ꝭ. deniq;. nec tunc
facit iniuriam cum ſuo iure ytitur. vi extra de elec.cum eccleſia. ⁊ ex⸗

deſt alicui velut ſi nolens hominem ad

moꝛtẽ queſitũ pꝛodere mentiaĩ. Octa⸗ catremmtun di⸗
unum genus mendacij eſt:qð ⁊ nulliob/ eſſe dulcem ?
eſt ⁊ ad hoc pꝛodeſt vt ab immundicia tale mendacinʒ
coꝛpoꝛali aliquem tueat᷑. NHon eſt igitur lucretur aliqueʒ
mentiendum in doctrina pietatis qꝛ ma cbelſe⸗ 7 eſt ſi⸗
gnum ſcelus eſt ⁊ pꝛimũ genus deteſta⸗ 8 lei gi amn 6
bilis mendacij. Hon eſt igitur mentien. ludels vipe,
dum ſcõo genere:qꝛ nulli facienda iniu tet ꝙ nullus de⸗
ria eſt. Non eſt mentiendũ tertio genere bet mentiri yt
qꝛ nulli cum alterius'iniuria eſt conſulẽ alins periculuʒ
dum. Mon eſt mentiendũ quarto gene- coꝛpoꝛis relte⸗
re pꝛopter mendacij libidinẽ que per ee nn euntet. ii.
ipſam vitioſa eſt. Hon eſt mentiendum dcig. .
quinto genere:qꝛ nec ipſa veritas plac æ Perficien⸗
dir cauſa hoĩbus enuncianda eſt quãẽto de.id eſ ſaluteʒ
minus mendaciũ quod ꝑ ſeipſuʒ q mẽ altenius nemo

dacium eſt vtiqʒ turpe eſi. Non eſt mẽ⸗

tiendũ ſexto genere.neqʒ eni recte teſti⸗ ꝛie idel.
monij veritas pꝛo cuiuſcunqʒ tꝑali co⸗ 2 arllenc,
modo ac ſaluti coꝛrumpit᷑:ad ſempiter? nemo vebet
nam vo ſalutem nullus ducendus eſt Rfennr peoſt⸗
opitulante mẽdacio. Neqʒ; ſeptimo ge- ta alterius non
nere mentiendũ eſt.nõ enim cuiuſqʒ cõ/ ideo aliquis is
moditas aut ſalus tꝑalis perficiendeficxudelis pel im
dei pꝛeferenda eſt nec ſe quiſqᷓ; in rectte bius ſit Gnon
factisꝰ noſtris tam male moueri ſentiat belendet kelen
vt fiat etiam aio deterioꝛ longeqʒ a pie bo nõpoſſit de⸗
tate remotioꝛ. Nec octauo genere men ſendere.
tiendũ eſt:qꝛ ⁊ in bonis caſtitas aie ſu eC Quia ꝛ in
dicitia coꝛpoꝛis pꝛefertur in malis qd bonis. id eſtin /
ipſi facimus eo qõ fieri ſinimus nobis terbong.
dãnabiliusd eſt. In his aut octo generi/ a. Meſrir.
bus tanto quiſq; minnſ peccat:cũ men ilans. e
titur: quanto magis a pꝛimo recedit’. p Bamnabi⸗
Quiſquis aũt eſſe aliq genus menda⸗ ius.electiue po
cij qʒ peccatum non ſit putauerit deci miuur. eſt ſen
piet ſemetipſum turpiter:cum boneſtuy ſus.mal qued

ſe deceptoꝛem arbitretur alioꝛum.
Item auguſtinus de verbis apli.
HNon licet alicui c humilitatis mentiri.

Am humilitatis cauſa mentiris ſi feiuimꝰ fieri bo
nõ eras peccatoꝛ anteq mentieris meidium nobiſ
mentiẽdo efficeris qð euitaras:veritas non eſt damna /

tra de ap. bone.
non ad imundiciam obſit coꝛpoꝛalem. hlarandt.
Quartũ ſola mentiendi fallendiqʒ libi ⁊eſtſ xxijqi-
dine qdð mirum mendaciũ eſt. Quintũ ij. obijciuntur.
qð fit placendiꝰ cupiditate de ſuaui elo/ ranſwiſtinc can
quio. His oĩbus penitus euitatis nta; 3 0 Ad ſemdl,
reiectis ſequitur ſextum genus qð nulli ternã. Sed qua
obeſt ⁊ pꝛodeſt alicui:velut ſi quiſpiam liter poteſt ali/
pecunia alicuius iniuſte tollenda ſcienn quis ad etema
vbi ſit neſcire ſe mentiat. Septimũ ge⸗ ſannen dell
nus mendacij eſt qð ⁊ nulli obeſt ⁊ pꝛo/ imndir tcte nt

debʒ pꝛelerre ꝓ

nos facimus. ſ.

mendacium e

nobis damna,
bile. ſed quod

videtur hoc vernm. quia minus peccat ſeptimo genere mendaci
octauo.quia maius malum vitatur per ſeptimum mendacium ne
octauum.ad hoc dico quia receſſus iſte non conſideratur ſm oꝛdineʒ

mendacioꝛum quem bic enumerat.ſed potius conſidera tur circ⸗ qua⸗
litatem pꝛimi mendacij. Nam pꝛimũ mendacium conſiſtit in religio⸗

ne quod maximũ eſt. vnde eſt maximũ peccatum ſic in hoe mentin.
quanto ergo magis receditur a religione:tanto eſt minus peccatũ. xe

dicas ꝙ tria vltima peccata non differunt inter ſe niſi hm qualitatem

facti.⁊ ita non reputat iſta tria mendacia pꝛo dinerſis.io.

d / Um humilitatis.ſed nõne bonarũ mentiũ eſt ibi recognoſcere

culpam:vbi culpa nõ eſt.vt.S.di.v.ad.eius. Rñ. in genere potelt

onis dicere ſe eſſe peccatoꝛem:qꝛ nemo ſine crimine viuit xt.xxp dinl.

gcruninis.æ recognoſcendo in ſe culpam eſſe nõ peccat: dũmodo bet

SS
=
=
=S

S

ſniſ
e
Poſ
unm
Ecnt

is
E⸗

–

E
der
Emandri
urſer
Ulnli.
ier

Mle⸗

iifton
Uuih
ulune

inih

iimg
nnthmn

„MNII.

h
Fege gedat verũ eſſe qð , „
dicendo ali dicit. xl. di. ante c
Ra ote:qui oĩa cri 8 oriu crean mn ij. quaniỹ. ſed ſi 2r.
mina ſpaͤliter de iaſc rcat Palrer
Ra wir iſlin
ꝙ illud

Q. n.
er 208

ꝓ ſalute dit: ? illud nulli eſt
quane ennge e moꝛtale pem benigni
nar venlodaei monalh enigniftatieſhue pilat
qð nulli pſunt 8. Sec.—
nt iſind

mah⸗ it in ꝑſon
„ ricũ eni. dicit in eſt qð no re
1 iſgeccatmoꝛ V i. ꝓ in vnd dade n . in aliqno me
homiidiũ occi aut ipſa in . unt qð ꝓſunt alicui. Rñ
A Eie n n ai ih a in te nõ eſt niñ apere mtalcut Ff pillud no fierai
S i ſn ipſa Firnoc ene vKenis pec qzl intel gaebi Krtn dMin ſnn ſic. ? ꝑillud
A trahit mili eſt dica . veritas aũ ꝛ ille cui cõn illum qui illud intendit de-
deo: adulterium itas vbi sS.nam quõ aut Pille cni com qui ex toto ntendit de-
i qꝛ recedit en rego. en dina nam aubct bu⸗ icbar eneche datus eſt gladius isg nornpio ſeerhech
ſanlen dg Uleane ſumt boi BDe eod Item bariuikvoſtre, poſcenti cũ p katſtannn il
ð iab lo. piuriũ 4 aqueãt. t hoĩes qui mend falſi eſſe culpandũ epetere. n cogi⸗ be et᷑.ſed cũ n ſal⸗
Aſide miſt. Hõ licet it. C It mendacio /ſe falſum aũ pandũ aliqñ emanifeſtůu?s 2 at pecc ull? de⸗
in ba pmiſſaz icet alicui tem aug. ſupi ioſe ſum. nlpandi alian vemm eſtůͦ ad bocv are venialit
r ſern ptiſmo nõ Sni metiri vt a 1ioãnẽ um. Idem eno inuen m cere⸗ 9 c vt alter libe it
at. ? ꝙ dici I On ita cau rrogatia vi . Moſtro dem in li nuenit ſctis 12 moꝛte. vt. 5 iberet
umoibu Pbiclt ritas reli ueat arr ia vitet oſtro pecca libꝛo de mend' cel⸗ gquali t.. e· pꝛimũ.
oibus vitijs i tas relin 3 oganti re ccato alterius mendacio 6S i liter ergo rmd ũ.
Cge quib⸗ mi 8 on oẽ .C Idẽ i a vt ve⸗ non debe terius ſa dacio. J ille a go rñũdebi
GQC miſer bo oẽ mendaciũ Ei enchiridiõ en debemus. aluti conſi quo querit
tezie hoͤ ei⸗ i aũt act hektne ecc nchirich . aab bort pꝛo tpali t tonſule ſoeſ ialts in bhe
4 1 ꝛehẽdut̃ idẽ 1 . Rt. „ 0 7 1 10. ſi tacet p.
rü: ? no ſin ul ebus . ani 5. ſed it iaʒ 1 pec 5 Ven i fue gAJſij .reus eri ſi aut
n ncri em quiſ⸗ eſſs heccrelecd 1 ſſit iaz ſe exiſti olneee ne geraaertt hom
. gencru. tres eni cat qui⸗ q; mentiat e quib qm̃ id reli iſtimet nõ hy õſulere nõ ñ. tacere põ iei
üit odi enn qui ↄſulendi HNon eniit us faci reliquũ 6hre qui nõ olter re põt. ? lʒ
hon t modi peccã- lunt ndie:quõ neni ita aciet. C eſſe quid faci pꝛeſumai 3
aa. quantũ rienc in ganenann qꝛ viato Mnege De nanienis. * ea aolal en
an C J ij.d6. te de viam vi iter mitti⸗ WMnc genoͤn aiiſſſn acimus ⁊c T licita
8 Pzungdt H . ie⸗ “ jendacio fale Dilſumn gorsr caſu meihac ſümopere Koe dn wri
4 8 ee j. . . . mõ 5 . . * 7 4 7 ½ ,W½ . . — i w 4
4ici nne⸗ qà Ec artifici Oalibet decipi aus caue mend a vitã alicuius eas: dtendonbenpern
4 Dan i; plici ehtß arasnrrn, us. õ eomeäirhe⸗ abi
D eſt metiri em Ditem mentit ni⸗ enq deci daci te confugerit e eodem eni can querit boſté
it OQui⸗ m mentri ivi gend⸗ taiam: ci 0s enin rari:nõ datis. nõ Dl. in man
4 rieſi BeE alicuius perfectus amertitemilchge zenin ao ment deci⸗ lani ablat ig.
no peccat is arbiti J tien 1 ꝓ cuiuſẽᷓ vit⸗ vita e P̈ veritate vbi dẽ
. oblisz. ſe en hoiem nnergerſeen e ſpfa⸗ ence ſo J ennſe in tpali igen⸗ ſäartſe⸗ dterte c
õð fraudule na vel alteri⸗ a tpali vita me mendac xlv. in li. queſtionũ ſum. ſed illud veru 4
ttun. n debe el alterius no i vita m endacia: cuſ ea queſtionñ xxv. eilluc verüe
ma jalias i eſt falſü di occultar mentiri ſciebai ratribu ioco dicunt 2 obtinet ci ptione
um facturus erat falſũ dicere:aliu are. ſiquidẽ a tirt ſciebatis: qꝛ nõ s ſuis ioſeph m cia et circa iudi
zutt acturus ille cui quis foꝛte nõ ꝛaliud ve nidẽ aliud qualis ego. qꝛ nõ eſt i oſephene 8s udli⸗
ſuliun. .f s daefe averrin afer uit eis g0. De ho in augurio ho 8 C. Monulli q
mãdati ff. em ꝓdere: iſtã viſibilẽ . vt ſi uit eis dicen e hoc an urio ẽ hö yt conſu ullã.qꝛ f⸗
tie. ik uakosrr heal nlrar, rde Rereizkae
mandauero. qñ 5y mentiat᷑:n R e: vt ne⸗ vex occul eſt: vt exitus ꝛ2nõ ſerio aut ioe velit: antece ã.xi · · iij
idauero. an t: neco leqʒ pꝛo mendaci docuitn tioco dictö oꝛ
cie 9 . in ani 0 bus erio eg ndacia enim ſubintelligit he 8
1 cna dirrrn Parſeclij Ein ahnanf Riantgenerd no ſun rannnrocod na wenclac toirem de da
A ta. camur aut pꝛoxi e culpa:ci na cul ent mendacia. co dicunt᷑: nõ que cũ qui rit. vt. f.
in, ]Ec artiſi Alud aũ pꝛoximo ↄſul cum auti. mento ia. . Sedi it: nõ de uͦquis inon. et ſol.
. z aut io en mult Sed in depu⸗ rer pn. e de i.
iboc mõ yt ioſũ qꝛ iocando:iõ etimur pl bodievti nõl ittebant᷑ teſta⸗ eſt hi admod
Eiſtec mo diett caio aꝛ non fallit o:iõ nõ e A vti nõli dant quo icar. u. 2
i er nonit eni eſt eterum exen icet. ¶ exem ſum PE nou
ſeus — iocandi fuiſſe di nouit eni ill pe exempl And ſum nouũ dar u ca
cande eeſt:qꝛ reti e dictü. ſcð ille cui dr Jqui plo mentiri e grego. vt e de of at auxiliũ
od rem intendens llud vo qð nõ wllamꝰ beni iõ minꝰ ſuü tueri etus teſtam icet. nuante. ff. de i e. inſi⸗
ℳ Kreſtiart ſu Pacaaimd habet drelerelonrie nnhan gimins vult F a d ctate Jem
n Pöakonani ybi tar ſi cni gla auwieencli eſt: vepi nec Uunn henariinbntuinen ns uie r e ic. vebage,
ſcure v ob e reddituru cõmend verbi gra iniurieꝰ que infir aptum' retri eſſe ẽ d 5 extend .
yel ambi⸗ rit popoſt. iturũ:cũ ille qui etur: ⁊/ pmi ſibi nocei infirmis illi retributio d ea de quibu dunt
u ſt. 5 ꝓPmit ſibi nocere illic conce nez dictũ vl 8nõ eſt
d iure fiſci. irens: mani oꝛte gladiü ſun auez et quãta animac e: que oĩa cunc un brüset gitatu. pt.S
o e . A iſcra ne vel manifeſtü eſt nõ iü ſuü re ſequi a animaduerſi oiĩa cunctis li netdi.an
d * entik. yt t el ſe occidatx nõ eſſe red petat ſ itura: que nobi erſone verit⸗ is li 1.: fr de tra receſ
tans as reſti at vel aliũ: dendũ: ue vmbꝛ obis ia eritas in⸗ agliana. ex nſac. cũ
“ ecat qne ſe ituat. hic iõ iij:donec ei : luc vmbꝛa poſt 18 lam ſignific 8 m⸗ na. e de deci. cũ
ſe . . ſtpoſita i ligmiic m ex de deci. c
4 Aluuds C.pꝛox. Qui coꝛ Obiternices de diet „ k . lita c. .
eſt. o iehu. qui ali cu ſciret. 2a3. Ytem quid d jentitus eſt oluũ illud dici
in cenon, talucaige⸗ n d derea e team velfzeri vrer r kaſt aad
ſoto⸗ 3 ſ Pane hoc dixe ntitus tione regni iucee futu 2 P üu. Paulus m A iquum.i.id.ſe 1 .ſig. nepo bgꝗritas. ff. d . vt. viij.q.i
n A. quis arbi erunt. vt e nice locutus ra vemente ß n ne. vt pꝛeſt 1. ſoluͦ ſibi eit r os pꝛoculo. de condi. inſui fui⸗
e pfectus Kasane pſecis bõ ☛WE£aui tt.iq,rconſiat. ꝑↄſequenti
. Emfan .2 1c dlecns bormor:aliter J quie ꝑ rapii nſiat. ff. de entia pꝛoba l
ane. . 10 2 ecC 2bic Plu. r9 * Ac. ? O . nt pꝛ 2 „
— S.. —. e. tu oia ſim 8 uij. q. v. di
q Inlequnt beeraltier ere lelleimunlae vt Eii, ocnich.u ſr.
Ci. .nubi pind xxiij.q.iiij. as. vt. xxiij. q. iiij. cũ
90 reiribus. tci dne aen

f. 9 4*
———

Cauſa. 1

cũ filiũ dei ſciuiſſet nunꝙᷓ eñ a indeis cruciſigi paſmus fuiſſer.

Sy in vna maxilla.pꝛebe ei aliam.xxiij.qi.in pꝛin.io.
3 quelibet.mercatur.i.demereatur.
b ¶ ¶ Merces.ar.aliquẽ ↄſequi penã ⁊ pꝛemiũ ex eodẽ facto ſicut miles qui
mittit cã ignominie liberat᷑ a ſacro.⁊ ẽ õ id.ff.de neg. ge. ſiue. ⁊. xvi · · i. lege.
c ¶ Eterna.vides ꝙ ſi aligs ꝓſperitatẽ bʒ ĩ bac vita ꝑ hoc aufert ei ſpes

eterne vite.vt ð pe.di.
iij.ꝗd ergo turbamur.
Itẽ ex iſto loco videt
q iſte mulieres q̃ mẽ⸗
tite fnerũt ꝓ ſalute al
teriꝰ peccauerũt moꝛ/
talit.qꝛ ꝓ veniali pec-
cato nuliꝰ pꝛiuat᷑ eter
na ſalute.aug.tñ dicit
cas venialiter peccaſ⸗
ſe. ſʒ vt patet in gloſa
gregoꝛij ſuꝑ exo.vnde
ſũptũ ẽ illud.c.iſte mu
lieres bis fuerũt men⸗
lite. Pꝛimo ꝓmiſerũt
haraoni ꝙ oẽs ma⸗
culos interficerẽt.ſed
tũc habebãt in ꝓpoſi-
to ꝙ nõ interficerent
aluc perth fuit vemale
qꝛ fnit ꝓ vita illox cõ
ſeruãda.⁊ de illo loꝗt̃
aug. Poſtea vo pueriſ
reſeruat cũ redargu/
erent᷑ a pharaone ſũt
mentite. cuʒ dicebant
hebꝛeoꝝ muliereſ hĩe
fſciam obſtetricãdi ⁊c.
⁊ tũc nõ fnerũt mẽtite
ꝓ vita pueroꝛuʒ.qꝛ illi
iã ſernati erãt.ſed pꝛo
ꝓpꝛia vita ne interfi⸗
cerent᷑.⁊ hoc mẽdaciũ
ſuit moꝛtalc. ꝓpter H
dãnate fuerũt.ꝗdã tñ

dicũt ꝙ lʒ ꝓpter veni

ale petm nõ dãnet᷑ ali
gs. tñ ĩpedire põt ali⸗
quẽ ne ſaluet᷑. Sed H̊

ñ credo cũ veniale pec

catũ ñ tollat graʒ nec
caʒ impediat ẽt ſi oĩa
venialia pctã aliꝗs cõ
miſiſſer.
d ¶ Potnit.ſi habuiſ⸗
ſet charitatem.
Parabat. dñs.
f¶ LCLCaptioſe.i. cante.
g BVon eni volebat
Segd nundd volũtas
abꝛae fuit õria volun
tati dei.nõ.ſed ipſa no
lita fuerũt pᷣria.Abꝛa
am eni volebat interfi
cere.⁊ deus hoc ipſuʒ
nolnit.ſ.ipſũ abꝛaam
velle interficẽ. ⁊ ſic ea/
dẽ fuit voluntas.
be⸗ Tilẽ.ar. ꝙ dolꝰ
5 bhoſtẽ bon?eſt
iij.di.qꝛ in mandatis.
⁊. ff. ̊ cap.⁊ poſtli.re.
nihil intereſt. C. de cõ
mer.⁊ merca.l.ij.⁊.xii
ij.q.v.dixit.⁊ de cõ.di.
ij. dixit dñs. ſicut ecõ⸗
nerſo quedã diſſimula
re poſſumus.ff. de no
na.doli.ĩ fi.ar. S.xxiij.
q.i.noli.dolus vᷣo vel
fimulatio ad fallendũ
ſp malus eſt.pt.xxvij.
di. ꝙ iterrogaſti. ⁊.xij
g.i.certe.C. ð la.li.tol.
l.i. F. qui pileati.

Simulationeʒ. vt
all

leret diaboluz. dicit
eni auctas.ſi diaboluſ

¶Jauelibet culpa ſequenti ſolet pia

operatione purgari:quanto magiſ
hec facile abſtergit quã mater boni ope
ris pietas ipᷣa comitat᷑.nõnulli vo obſte
tricũ fallacia conant᷑ aſſerere hoc men⸗

dacij genus nõ eſſe peccatum: maxime

quia de illis mentientibns ſcriptum eſt:
ꝙ edificauit eis dñs domos:in qua ma
gis recompenſatione cognoſcitur:quid

mendacij culpa mereat.· Mam benigni

tatis earũ merces?que eis in eterna po
mitꝰ vita retribui:pᷣmiſſa culpa menda⸗
cij in terrena eſt recompenſatione decli
nata. Abꝛaam quoqʒ loquens ad pue⸗
ros ſuos ait:ſedete hic cuʒ aſino: ego ⁊
puer illuc vſqʒ ꝑtranſibimus:⁊ cũ ado/
rauerimus reuertemur ad vos.lʒ aliud
ſe facturũ deliberaret:iñ excuſat᷑ a men
dacio.Ande ambꝛo.in li.õ patriarchis
¶ Mꝛophetauit abꝛaaʒ qð ignoꝛabat
ipſe ſolus diſponebat redire imolato fi⸗
lio:ſed dñs ꝑos eius locutus eſt qd pa⸗
rabat.captioſe aũt loquebat᷑ cũ ſeruu⸗
liſne cognito negocio aut impediret eũ
aliquiſ aut gemitu obſtreperet aut flem
AQñqʒ aliquid iubendo ſignifſicamꝰ
velle fieri:qð tñ fieri nolumus:ſed expe
rimentũ obediẽtie querimus:ſicut abꝛa
am a deo tentatus legit᷑: cum iuſſus eſt
imolare filium queʒ dñs nolebat ab eo

occidi. LUnde in eodem li.idem ambꝛo.

HNHon eni volebats deus a patre imola⸗
ri filiũ ſuũ:nec impleri hoc munus vole
bat:qui ouem pꝛo filio imolandã obtu⸗
lit:ſed tentabat affectũ patris ſi dei pꝛe/
cepta pꝛeferret filio.⁊ infra. Mõ inijciaſ
inquit manũ in puerum:neqʒ facias illi
quicqꝙᷓ.affectum tuũ inquiſiui nõ factuz
exegi:tentaui mentẽ tuã ſi ẽt filio dilectiſ
ſimo nõ parceres ꝓpter me.nõ aufero
qð ipᷣe donaui:nec heredẽ innideo quẽ
largitus ſum nõ habenti. Itẽ hiero.
Sũimulatio vtilis elt ⁊ m tpe aſſumenida
Tilemꝰ ſimulationẽ ⁊ in tꝑe aſſu⸗
mendã iehu regis iſrael nos doce
at exemplũ:qui cum nõ potmiſſet interfi
cere ſacerdotes baal:niſi finxiſſet ſe ido
lum velle colere dicẽs. Congregate mi⸗
hi oẽs ſacerdotes baal:rex achab ſerui
nit ei in paucis:ego ſeruiã ſibi in multis
⁊ dauid qñ mutauit facieʒ ſuam coꝛam
achis:⁊ dimiſit eum:⁊ abijt:nec mirum
qᷓ;uis iuſtos hoĩes tñ aliqna ſimulare ꝓ
tꝑe ob ſuam ⁊ alioꝝ ſalutem:cum ⁊ ipᷣe
dñs noſter non habens petm̃ nec carnẽ
peccati:ſimulationẽ peccatricis carnis
aſſumpſit:vt condẽnans in carne pctm
nos in ſe faceretiuſticiam dei. Ecce
q̃ mendacia ſint venialia: ⁊ que dãnabi
lia. Sed querit᷑ quare dicat augu.nõ eẽ
mentiendum ꝓ tꝑali vita alicnius: cum

abꝛaam deſcendens in egyptum roga—-

uit ſaram vt ſoꝛoꝛem eins ſe eſſe menti⸗
retur dicens: noui quidem ꝙ pulchꝛa
ſis mulier:⁊ ꝙ cum viderint te egyptij:
dicturi ſunt:vxoꝛ illius eſt:⁊ interficient
me ſeruabuntqʒ te.dic ergo obſecro te

lhe ¶ AVerit.mentiri.ecce dicit ang.ipſũ mẽtitu.

.

nõ mentitũ.⁊ ̊ eſt notandũ circa reſcri

⁊ iñ poſtea dicit iöm

pta vel circa iudicia.an

querendo:vel narrãdo:vel diffiniendo aliꝗd dicat. vt.iij. vi. H gppe

L ſic eſt hic ar.ꝙ interrogans nõ ↄſitet.ar..xxx.q.i.deeo.

ꝙ ſoꝛoꝛ mea ſis:vt bene ſit mihi ꝓpter
te:⁊ viuit aia mea ob gratiam tui:ſed a⸗
bꝛaam non mendaciũ dixit: ſed verum
tacere voluit. & Ande idem auguſtin.
ait in queſtionibus geneſis.

Ounomodo abꝛaam excuſetur a mẽda/

cio quia ſaram ſoꝛoꝛem ſuam eſſe dixit.

See cur patriarcha mentiri
voluit:vt diceret ſaram ſoꝛoꝛemi
ſuaʒ:⁊ nõ potius deo cõmiſit: qͥ ſi vellet
eius pudicitiã apud pharaoneʒ ſeruare

poſſet. ſed veritatem voluit celari non
mendaciũ dici. ſoꝛoꝛ eni dr̃: qꝛ filia fra⸗
tris erat.⁊ in hoc oſtenditur ꝙ nemo dʒ
tentare deum ſuũ:dũ hʒ quid rationabi

li ↄſilio faciat. fecit qð potuit:quod nõ

potuit deo cõmiſit in queʒ ſperauit.nec
eum fides aut ſpes fefellit.ſi aũt interro
gatus vxoꝛẽ illaʒ ſuam indicaret:duas
res deo cõmitteret:⁊ vitaʒ ſuã:⁊ vxoꝛis
pudicitiã. ¶¶ Itẽ opponit᷑ ꝙ iacob mẽ
tiendo ⁊ ſibi pꝛofuit:⁊ alij nocuit:nec tñ
repꝛehenditur ſed cõmendatur: ſed ia⸗
cob dicendo ſe eſſe eſau pꝛimogenitum

non eſt mentitus.non eni dixit ſe eſſe pꝛi

mogenitũ naſcendo: ſed ius pꝛimogeni
ture illo vendente rite adeũdo:ſic ⁊ xpᷣs
ioannẽ dixit eſſe heliã nõ ꝑſone ſed imi⸗

tatione virtu.Erat ergo iacob eſau nõ

naſcendo vt diximus ſed emptione pꝛi/

mogeniture:de non pꝛimogenito in pꝛi

mogenitũ tranſeundo ſicut ⁊ ipſe eſau
pꝛimogenitavendendo de pꝛimogenito
non pꝛimogenitus fieri meruit:ſic ⁊ in⸗
dei cum eſſent filij abꝛae carne:qꝛ non
fuerũt filij eiuſ imitatione:nõ deputant᷑
inter filios abꝛae:ſed dicunt᷑ filij diaboli
cuius filij ſunt nõ naſcendo ſed imitãdo
vnde a dño audire meruerunt: ſi filij a⸗
bꝛae eſtis:opera abꝛae facite: nunc aũt
queritis me interficere hominẽ qui ve⸗
ritatem locutus ſum vobis.hoc abꝛaaʒ
non fecit.vos ex patre diabolo eſtis:⁊
deſideria patris vr̃i facere vultis.Ecõ⸗
tra gentiles cum ſᷣm oꝛigineʒ carnis ab
abꝛaã eſſent alieni:tñ imitatioue fidei ⁊
iuſticie ſucceſſerũt in filios abꝛae.vnde
ab apoſtolo di eiſdem:ſi auteʒ xpᷣi:ergo
abꝛae ſemen eſtis.hinc idem apoſtolus
ſcribens romanis ait:o tu iudee ſi circũ
cidaris:nec legem eius obſerues:circũ⸗
ciſio tua pꝛeputiuxꝰ facta eſt.quomodo
⁊ pꝛeputium ſi iuſticias legis cuſtodiet
in circũciſioneʒ reputabiturꝰ. Oꝛefert᷑
ergo vt ex pꝛemiſſis colligitur:imitatio
operis oꝛigini carnis.veraciter ergo nõ
mẽdacit᷑ iacob ſe dixit eſau eſſe nec men
tiendo:ſed verũ dicẽdo ſibi ꝓfuit.alteri
vo non nocuita:qꝛ bñdictionẽ ſibi debi/
tã accepit:non alienã ſurripuit. TEpi
ſcopus vo iſte de quo agitur ⁊ ſi falſum
iurauit:tamen qꝛ vt ſupꝛa victũ eſt reaʒ
linguam nõ facit niſi rea mens:nequa⸗
qᷓᷓ reus ꝑiurij habet᷑. Pꝛobatur hoc ẽt
exemplo ſaulis:qui cum eſſet in caſtris
pugnaturꝰ õ philiſteos:iurauit ſe ĩterfe
ctuꝝ qcũq; añ ſolis occaſũ comederet.

Soꝛoꝛẽ hit
P3 non glibet
ſcðus grad⸗ fu/
it in lege ꝓbibi⸗
tus. ex de ↄuer.
infi. iterrogaſti.
Iẽ pʒ h lcite
p equocationeʒ
poſſumus hoſtẽ
deludere. pt.ſ .
pximo.
obſtat de cõ. di.
i.ois xp̃ianus.
vt ibi ſolui. ſicx
xiij.q.vl.ſi nulla
n ¶ Nem oppo
KR innsd
⁊ ita qñq; aliqs
ſumit potius ꝗp
pellationẽ ab ac
cidenti q; a na
vt. ff.ð oꝛig iur.
l. ij. in pꝛin. ⁊i

i. cito.

o & Pꝛeputiũ.

i. circũciſus es ĩ
pꝛeputio ⁊ nõ in
coꝛde.cũ tñ dixe
rit legiſlatoꝛ. cir

cũcidite vos ?

amputate pᷣpu⸗
p CReputabii
i.gentilis repu/⸗
tabit circũciſus
Ki ſeruat legem.
q Mõnocnut
T ſic iniuriaʒ nõ
fecit. qꝛ iure ſuo
yſus eſt. vt ex
ec ucccelia. .
r . Hifi rea
Wrwdc do
mines.

1

3

*

.

z

Ferth⸗
Lper,
Ner
ſnaen
atpe

ſeis

tor.
oure
nninen
ſr.

ſchin⸗
nlno⸗
ißg li
Manent
Nir
fllene

Mr rt

mist⸗

Ehr 1

roſ

ſornn

.

Aſe
nfi
Perce

8 . Audito. qꝛ vox p̃conia paucis innoteſcit

XXII

aut᷑.qui ſemel.? qui tarde venit ad iudiciũ:pꝛeſumit᷑ nõ audiuiſſe vo
cẽ pconis.vt.f. de ĩ inte.reſti.diuus.⁊ edictũ tantũ ligat eos ad quos
peruenit vt.lxxxij.di.pꝛopoſuiſti.in.fi.ff.de decre ab.oꝛ.facien.l.vlti.
tñ bec ñ ẽ excuſatio ſufficiẽs.duũm edictũ ſit publice ꝓpoſitũ.vt.xvj.

di. . dicitis.
b ¶ Stragem.
⁊Tꝗ hoc ei nõ ꝓfi⸗
cit ſi ſccienter
edictuʒ fecit. vt
ff.ð.re mili.l.iij
Ein bello.
c ¶Laboꝛans
illud eni potuit
excuſare.de cõ.
di .v. diſcipulos
d C Quia quã

tuʒz. fic dr̃ aliꝗd

eſſe quantũ ad

ſe nõ quãtuʒ ad

glios.vt.xlix.d.
c.vl.⁊ de ↄſe.d.
iiij.queris. ⁊.i.
q.i quidam.

ſtio ðterminat
5. xy ·iq· vl. c. vl.
nõne

Dod
Naüt il⸗

Juramẽtũ ſex
modis dr illici⸗
tü.ex perſona.
ex re.ex. finc. ex
ca.ex tꝑe.ex mõ
Ex perſona du

pliciter. vel ex ꝑ

ſona eius g iu⸗

rat:vel ex ꝑſo⸗
na eius cni in⸗

1. atur. na ſi ipu⸗
bes iurat nõ te⸗
net iuramentũ.
yt. ſ. q. v. punli.
Itez ſi clericus
laico iurat.j.q.
v. nullus. Ex re

etiazʒ illicitũ eſt

iuramentü du⸗
pliciter. yt ſi reſ
ſit illicita que in
ratur. vt. ſ. e. in
malis.⁊ ſi res il
la per quam in
rat᷑ nõ ſit ſacra
yvt. S.e.q.i.clicũ
ꝑ creaturas. ⁊?
S.q.i.cõſidera.

Ex ſine illicitũ

eſt. vt ſi inretur
pPpter electnʒ ⁊
ante electionẽ.
vt. viij. q. iij. ar⸗
taldus. Ex cã.
vt ſi ad clamo/
rẽ populi iuret
yt. .e. vnuſqſqʒ

Ex mõ eſt illici⸗

tuʒ.vt ſi temere
iuretur. vel idi⸗
ſerete. vel p̃ter
neceſſitateʒ. vt
eo.c.ſi aliquid.

licita.

Jonatas aũt filius eius non auditoꝰ re
gis iuramẽto cũ pugnãdo magnãa hoſti⸗
um ſtragemꝰdediſſet:⁊ ſalutẽ feciſſet in

iſrael:fame laboꝛans vidit fauũ melliſ

quẽ regia virga quã geſtabat i manibuſ
accepit ⁊ comedit.ſtatiqʒ oculi quos fe

re fames clauſerat aꝑti ſũt:⁊ facies eiuſ

exhilarata eſt:quo còperto ſaul voluit
eũ dare neci:ſed pꝛecibus ⁊ pia populi
ſupplicatiõe placatus moꝛtis reuocauit

ſniam ne iterficerer᷑ ille per quem ſalus

data erat in iſrael: ⁊ quo pugnante de
manibus hoſtiũ populus ille liberatus
fuerat.Ecce ſaul falſũ iurauit:qꝛ qð iu⸗
