fidei nõ ſunt p; cendi. In ipſa aũt doctri na diſcretũ oʒ

eſſe rectoꝛem: ne aut tacenda pꝛoferat:
aut dicenda taceat. Ande Brego.
in. xv.c.ſui paſtoꝛalis ait.

⸗* „

denda. nec ni/
mis alta dicet
minus capaci/

bus. x ſi ſubdiii De vilerenone pꝛedicatoꝛis t ſilentij.

non obediunt.
pꝛedicanti.non
ideo ceſſabit a
doctrina ⁊ coꝛ⸗

¶ It rectoꝛ dilcretus in ſilentio:utiliſ
1 cautus in verbo: ne aut tacenda
ꝓferat:aut pꝛoferenda reticeſcat. Naʒ

rectione eoꝛnʒ. ſicut incauta locutio in erroꝛẽ ꝓtrahit:
d .Silentio. ita indiſcretum ſilentiũ eos qui erudiri
expone negatt proterant in erroꝛe delinquit. Sepe nã⸗
ue ſec iſc vij. i qʒ rectoꝛes impꝛouidi bumanam amit
e Naʒ latra ere gratia foꝛmidantes loqui libere re
tui pꝛedicatöe. (ccta ꝑiimeſcunt ⁊ iuxta veritatis vocem
¶Conũ ·. iſj. nNequaq gregis cuſtodie paſtoꝝ ſtudio
ꝗa.vij que nec. ſed mercenarioꝝ vice deſeruiunt:quia
8 baculo. veniente lupo fugiunt dum ſe ſub ſilen
i comminatois tio abſcondunt.hinc nãqʒ eos ꝑ ꝓphe
b⸗ Sana tam dñs increpat dicens in eſaia:caneſ
mo dicit g dler muti non valenteſlatrare: hic rurſus
dicatoꝛ vel re- dñs dicens in eʒechiele:non aſcẽdiſtis
Lloꝛ nec flenda ex aduerſo:neqʒ; poſuiſtis vos murum
Pferet nec pꝛj pꝛo domo iſrael vt ſtaretis in pꝛelio in
ferenda ſlebit. die domini. Ex aduerſo quippe aſcen⸗
antrlan ere eſt pꝛo defenſiõe gregis voce libe⸗
bus. ſeeundodi ra huiuſmodi poteſtatibus contraire:⁊
cit ꝙ talia ꝓpo in die domini in pꝛelio ſtare: eſt pꝛauis
nat que non de decertantibus ex iuſtitie amoꝛe reſiſte⸗
ducant homies re. paſtoꝛem eniʒ recta timuiſſe diceren
in erroꝛẽ. ⁊ boe quid eſt aliud q; tacendo terga pꝛebuiſ
pꝛobat tribꝰ au ſe qui nimix ſi pꝛo grege ſe obijcit:mu⸗
oeReeren rum pꝛo domo iſrabel hoſtibus oppõit
am vtllia no de binc rurſuſ delinquenti populo dicitur
bet nimis effun in biere. pꝛophete tui viderunt tibi fal⸗
dere. æ hoc pꝛo ſa ⁊ ſtulta:nec aperiebant tibi iniquita⸗
bat.iij. auctoꝛ tem tuã:vt te ad penitentiam pꝛouoca⸗
tatibus. rent.pꝛophete quippe in ſacro eloquio
E elente i nonnũqᷓ; doctoꝛes vocantur:qui dũ fu
ie noregitiua eſſe pꝛeſentia indicant que ventu
toſq; ſiletia dj⸗ la ſunt manifeſtant.quos diuinus ſer⸗
natt. mo falſa videre redarguit:qꝛ dum cul⸗
l Latrare. pas coꝛipere metuunt:incaſſum delin
pꝛopter pigrittia quentibus ꝓmiſſa ſecuritate blandiun
Bur ſus. pꝛi ctur.qui iniquitatempeccantium nequa⸗
mo conſequit.

quã aperiunt:qꝛ ab increpationis voce

Relngegzee eſt Ermo conecrioniſecſue increpando
nit ſic ꝓcedit culpam detegit: quam ſepe neſcit. ipſe
per totum c. etiam qui ꝑpetrauit.hinc etiam paulus
m ρDicere . 1. ait ad tituʒ: vt potẽs ſis ĩ doctrina ſana
dicitur. exhoꝛtari:⁊ eos qui contradicũt redar
n eerga no⸗ guere. hinc ꝑ malachiam dicitur: labia
Agere vien. acerdotis cuſtodiuntſciẽtiam ⁊ legem
vnde etiam ta⸗ exgquirunt ex oꝛe eius:quiavangelus do
cens pꝛo conu mini exercituũ eſt. hinc ꝑ iſaiam domi⸗
mace habetur. nus monet dicẽs:clama ne ceſſeſ:quaſi

conticeſcunt.clauis quippe aperitioniſ

yr. xxxiij· di. erroꝛ. r. ¶ Sermo.doctoꝛis.
H H sS Meſcit.ſ. eſſe pec
“G —ð catum ille cui pꝛedica
tuba exalta vocẽ tuam. p̃conis quippe tur. vel cum eiuſpeni
officium ſuſcipit quiſquis ad ſacerdoti tentia auditur. queri
um accedit vt ante aduẽtum iudicis qui tur ab eo locus ⁊ tem
terribiliter ſequitur ipſe ſcilʒ declaman bxß per ſona cum qꝗᷓ
do gradiatur. Sacerdos ergo ſip̃dico⸗ nol ee ſorle bec
I coatoꝛ ꝓpter verecun-

tionis ẽ neſcius quam tibi clamoꝛis vo
cem daturus ẽ pꝛeco mutus.Hinc ẽ.n.
quod in actibus apoſtoloꝝ legitur:ſuꝑ
paſtoꝛes pꝛimos in linguaꝝ ſpecie ſpi⸗
ritus ſanctus inſedit.qꝛ nimirum quos
repleuerit de ſe pꝛotinus loquentes fa
cit.hinc moyſi pꝛecipitur in exodovt ta

bernaculuʒ ſacerdos ingrediẽs tintin⸗

nabulis ambiatur:vt videlicet pꝛedica
toꝛis voces habeat:ne ſuꝑni inſpectio⸗
nis iudicium ex ſilentio offendat: ſcri⸗
ptum quippe ẽ vt audiatur ſonitus qñ
ingreditur ⁊ egreditur ſanctuarium in
conſpectu domini:⁊ non moꝛiatur. ſa⸗
cerdos nãq;ʒ ingrediens vel egrediens
moꝛitur ſi de eo ſonitus non audiatur:
quia iram contra ſe occulti iudicis eri⸗

git:ſi ſine pdicationis ſonitu icedit.ap⸗

te aũt tintinnabula veſtimẽtis illius de
ſcribuntur inſerta.veſtimẽta eniʒ ſacer
dotis quid aliud ꝙᷓ recta opera debe⸗
mus acciꝑe pꝛopheta teſtante qui ait in
pſal.cxxxvi.ſacerdotes tui indu.iuſt.ve
ſtimentis itaqʒ illius tintinnabula inhe
rent:ſi vite viaʒ cum lingue ſonitu ipſa
quoq; operaſacerdotiſ clament.Sed

cum rectoꝛ ſe ad loquẽdum pꝛeparat:

ſub quanto cautele ſtudio loquatur at⸗

tendat:ne ſi inoꝛdinate ad loquendum

rapitur erroꝛis vulnere coꝛda audien⸗
tium feriantur:⁊ cum foꝛtaſſe ſapientẽ
ſe videri deſiderat.virtutis compagem
in ſipiẽter abſcidat.hinc nãqʒ veritas
Dicit in marco:ſalẽ in vobis ⁊ pacẽ ha
bete inter vos.per ſalem quippe verbi
ſapientia deſignatur:qui ergo loqui ſa
pienter nititur magnope metuat: ne eiꝰ
eloquio audientium vnitas confundat᷑
hinc paulus ait ad romanos:non pluſ
ſapere qᷓ; opoꝛtet ſapere:ſedꝰ ſapere ad
ſobꝛietatẽ. Minc in exodo in ſacerdoſ
veſte iuxta diuinam vocẽ tintinnabuliſ
malapunica coniungũtur. Quid ergo
ꝑ malapunica niſi fidei vnitas deſigna
tur. Mam ſicut in malopunico vno ex⸗
terius coꝛtice multa interius grana mu
niũtur:ſic inumeros ſancte eccleſie po⸗
pulos vnitas fidei contegit quos intuſ
diuerſitas meritoꝝ tenet.ne igit᷑ rectoꝛ
incautus ad loquẽdũ pꝛoꝛuat.hoc qdð
iam pᷣmiſumus per ſemetipſam veritas

dDilcipulis clamat in marco:habete ſa⸗
lem in vobis ⁊ pacẽ inter vos.ac ſi figu
rate ꝑ habitũ ſacerdotis dicat malapu

nica tintinnabuliſ iungite:vt ꝑ oẽ quod
dicitis vnitatẽ fidei cauta obſᷣuatiõe te
neatis.pꝛouidendũ quoqʒ eſt ſollicita ĩ
tẽtione rectoꝛibus vt ab eis non ſolum
pꝛaua nullo mõ ſy nec recta qͥdẽ nimieꝰ
⁊ioꝛdinate ꝓferant᷑:qꝛ ſepe dictoꝝ vir
tus pditur:cum apud coꝛda audientiũ
loq̃citas incauta oppoꝛtũitate leuigai:

3 §

diam vult occultare.
yvt de pe.di. vi. c.i. in fi.
tamen in queſtionibꝰ
ybi fit pꝛeiudiciũ alij
non fient ſpãles iter⸗
rogationes.yt.ff. de q̃
ſtionibus.l.i. S. qui q̃⸗
ſtionem.
t ¶ Cuſtodiunt.i.cu
ſtodire debent.
u ¶ Quia angelus. i.
nuncius domini.
x Pꝛeconis.ſ. de cõ
ſe.di.iiij. baptiſmus.
y ¶ Poſtoꝛesi. aploſ
3 . Tintinnabulis.
lxxx.di.tintinabula ⁊
totidem malapunica
in inferioꝛi margine
tũice ſacerdotalis pẽ
debant.
2z ¶ Mon moꝛiat᷑.ani
ma.ſ.peccando vel vt
fama eius nõ ſit moꝛ/
tua.

2 C Dpa. ar. ꝙ ſi ali⸗

qua permiſerit ſe de/
ſponſari vel arrari. li
cet expꝛeſſe non con/
ſentiat videtur ꝙ; ſpõ
ſalia ſint contracta.
ar.xxx.q.v.ſemine.xx
vij. q.ij. ſiquis deſpon
ſauerit. xxxij.q·ij. ho/
noꝛantur.ff.de ſpon.
ſed quem. NHam oꝑa
pꝛobant. xt. xlvi. diſti.
c.i.xi.qiij.eſtimant.
xxij.q.v.cauete. vt ex
tra ð bis que fi:a ma.
par. ca. ex oꝛe. arg. ff.
de mino.ſi filius.ff.ð
inof. tel. l. vlti. ff de de
edil.edic.ſi tamen.5.
ei qui.io. Ego dico ;
ſi contrahentes poſ/
ſunt loqui expꝛimere
debent conſenſum ſu
um.alioquin nõ iudi/
caretur pꝛo matrimo
nio cũ neceſſaria ſint
verba quantuʒ ad ec
cleſiã.vt extra de ſpõ.
tue fraternitatiſ.quia
etiam mutus fi cõtra
hit ſignis debet expꝛi
mere conſenſuʒ. vt ex
de ſpõ. cum apud.b.
* ed ſapere. ad
hec que hic dicuntur
bñ facit e de bere.cũ
ex iniuncto.
a ¶ Ad ſobꝛietatem.
ſur Beef umptione.
b ¶¶Mimie.·.id eſt in
multiloquio.
C ¶ Leuigatur .i. le⸗
uis ⁊ inanis ab audi/
toꝛibus iudicatur.

e iij

” 5 ðèð 6 ð

a Erit. ſ. vſq; ad veſperam. vt. ð. di. vi. teſtamentim. .
b ¶ Semiuerbius.· a pꝛeſ byteris athenienſi dictum eſt de apoſtolo.quid
ſibi vult iſte ſeminatoꝛ verboꝝ.⁊ ſm hoc erit hic ſemiuerbius ſed ſi babes
ſemiuerbus tunc dic ꝙ obſcurus erat.vel quia vt dicitur vitiuʒ lingue ba

¶ Pꝛemiſit. ar. ꝙꝙ ab

oꝛdine verboꝝ eſt ar
gumentandum. xlij.
d. F.i. . xxiij. q· iiij. diſ
plicet. ⁊.i.q.i.vt eui⸗/
denter.⁊.iij.q. vij.in

grauibꝰ.ex de reſcrip.

cum dilecta.⁊ ſi pꝛece
dens verbũ ẽ dubumm
⁊ ſequens manifeſtũ
ſequens clanſula ẽ ſe/
quenda ·ff.de peti.he.
vtꝝ autem. quaãdoqʒ
etiam ſᷣm pᷣcedentem
exponitur ſequens.ff
de le.i. ſ ſeruus pluri
d & Impoꝛtunitas.
no.ꝙ pꝛopter tria cõ
ſueuit induci.c.ſ.ꝙ ta

cens ⁊ timens vident

fugere. item ꝙ aligd

pꝛobatur factis vt di

ctis.item oꝛdinẽ vᷣbo
rum attendendũ vt ꝑ
no. S. poſita patet.
eMmsdatis. nò
poöt.nom timoꝛ ĩ
vnbijs deterioꝛa crea

nit ⁊ lucanuſ.peſſimꝰ

i dubijs augur timoꝛ
¶ Qði. qꝛ bona ẽ.
g .Virtutüũ.ergo vi
etur ꝙ qui non ha/
bet fidem poſſit habe
re virtutẽ.quod non
eſt verum.vt.xxiiijq:
i ybi.
hb .Oue palaz. i. in⸗
dubitãter ſunt mala.
Permanet. ſepiu
ammonitus.
k ¶Be ſecretioꝛibuſ
ſed ea que ſpectat ad
Almonitionem nõ at
ſecreta fidei.quia ſi il
la ſciret facilius nos

inde impugnaret. yt

xi.q.iij.nolite.
Pꝛudenter.tranſ
ferendo nos callide
ad alienam materiaʒ
cum nec ipſi debeant
alieni regni ſcrutari
arcana. C. de cõmer/
cijs.mercatoꝛes.⁊ ex
de elec. ꝙ ſicut.immo
ſubtili ingenio debe⸗/
mꝰ a barbariſ extoꝛqᷓ
re auꝝ.vt.C.ð cõmer

cijs.l.ij.⁊.xiiij:q/iiij.

ab illo. ⁊.q. v.c. dixit.
m Eludere.no.do
lum eſſe bonum con/
tra hoſteʒ.ſic.xxij.q.
i vytilem. ⁊?.ff.de dolo
n ¶¶Penuria. ar. ᷓ. ſ.
xxiiij.q.iij.cũ ꝗbus.
o Cimus. perdat.
ili.confundant.
p ¶ Emulatione.i. di

lectione. vnde no. ver

ſum qui valet ad mul

⁊ auctoꝛem ſuum hec eadẽ loquacitas
nquinat qui ſᷣuire auditoꝛibus ad vſũ
pꝛofectuſ ignoꝛat.vnde bñ per moyſen
dicitur in leuitico:vir qui fluxum ſemis
patitur imundus erit.in mente quippe

audientium ſemẽ future cogitationis ẽ

audite equalitas locutionis.qꝛ duʒ per
aurẽ ſermo concipitur:cogitatio in me⸗
te generatur.vnde ⁊ ab huiuſmõi ſapiẽ
tibus in actibus apoſtoloꝝ pꝛedicatoꝛ
egregius ſemiuerbiusdeſt vocatus.qui
ergo fluxum ſemimis ſuſtinet imundus
aſſeritur:qꝛ multiloquio ſubditus ex eo
ſeſe inquinat quod ſi oꝛdinate pꝛome⸗
ret ꝓlem recte cogitationis edere in au

dientiũ coꝛde potuiſſet: dũqʒ; incantus

per loquacitatẽ defluit. non ad vſuʒ ge

neris ſed ad imundiciam ſemẽ fundit.
vnde paulus quoqʒ cu diſcipuluʒ de ĩ⸗

ſtantia pꝛedicationiſ ãmoneret:dixit ad
timotheum epiſtola ſecunda: teſtificoꝛ
coꝛã deo ⁊ chꝛiſto ieſu:qui iudicaturus
eſt viuos ⁊ moꝛtuos ⁊ per aduẽtũ ipſiꝰ
regnũ epᷣdica verbũů:inſta oppoꝛtũe
⁊ ipoꝛtüe.dicturꝰ ipoꝛtũe pꝛemiſit op⸗
poꝛtune:quia.ſ.apud auditoꝛis menteʒ
ipſe ſua vilitate ſe deſtruit ſi habere im
poꝛtunitas opoꝛtunitatem neſcit.
Nem oꝛigenes. .
oꝛcxis ⁊ cnibus ſacra non ſunt cõ⸗
mittenda.
M mandatis habemusꝛvt veniẽteſ
Aad ciuitatem diſcamus pꝛiuſ quis in
ea dignus ſit: vt apud eum cibũ ſuma⸗
mus:quanto magis noſſe opoꝛtet quis
qualiſue ſit is:cui immoꝛtalitatis verba
credenda ſunt.ſolliciti eni debemus eẽ
ne margaritas noſtras mittamus ante
poꝛcos.ſed ob alias cauſas vtile eſt vi
ri huiuſmodi habere noticiã. Si eni ſci
entia qꝛ in his de quibus nõ poteſt du
bitari ꝙ bona ſint: emendatus eſt ⁊
inculpabilis:hoc eſt ſi ſobꝛius ſi miſeri
coꝛs ſi iuſtus ſi mitis ⁊ humanus eſt: qͥ
vtiqʒ bona eſſe nullus ambigit:tũc con
ſequens videbitur:vt ei qui obtinet bo
na virtutums:etiã quod deeſt fidei: ⁊ ſci
entie conferatur:⁊ in quibus maculari

eius vita videbatur:que eſt in reliquis

pꝛobabilis emẽdetur. Si vero in his q̃
palã ſunt peccatis inuolutus permãet
⁊ inquinatus:non me opoꝛtet aliqͥd de
ſecretioꝛibus remotis diuine ſcientie
pꝛoloqui:ſed magis pꝛoteſtari ⁊ conue
nire eum vt peccare deſinat ⁊ actus ſu
os a vitijs emendet.quod ſi ingeſſerit
ſe:⁊ pꝛouocabit nos dicere ea que euʒ
minus recte agentem non opoꝛteat au⸗
dire:pꝛudentereuʒ debemus elndereꝰ
nam nihil omnino reſpondere audito⸗

rum cauſa vtile non videt᷑:ne foꝛte eſti-

tas expoſitiones.Emuloꝛ inflatur amat innidet ac imitatur.b.
a ecedere.no.ꝙ pꝛopter ſubſannationem vel perſecutionem non ceſ
ſabit doctoꝛ a docendo vel pꝛelatus a pꝛedicando.vt hic.⁊.xi/q.iij.nolite.
qꝛ ⁊ ſi illi non pꝛoficiant.tamen ipſe faciet quod ſuum eſt.vt.xlvij.di.ꝙ ad
nos·⁊.·xxiij.q·iiij.ſicut non eſt.nec ob..c.pꝛoxi:ybi dixit ꝙ pꝛudenter de⸗

bemus eludere tales.nec etiam illud ob.xxiiij.q.iij.dixit àpoſtolus.
yvbi dicit hereticum hominem poſt pꝛimam ⁊ ſec und am coꝛeciionẽ
deuita.qꝛ vtrũqʒ illoꝛum obtinet in ſecretioꝛibus fi dei.que nõ debe
mus pandere illis.ſed ab illis que faciunt ad coꝛꝛectionem nunquã
ceſſandum eſt. vt.i.q.vij . conuenientibus.io. Hodie autem ſi heretici

ment nos reſponſionis penuria decli⸗

nare certamen:⁊ fides eoꝛum ledatur
non intelligentium ꝓpoſitum noſtrum.
Item anacletus.
UMerba pꝛedicationis perſecutoꝛibus
ſnis pꝛelati non ſubtrahant.
imus autem multos ob id infeſta

tre doctoꝛes ſuos:vt eos perdant:

⁊ placita pꝛopꝛie voluntatis adimpleãt
non pꝛopterea tamen doctoꝛes inquã⸗
tum vires ſuppetunt:a recta emulatõe
⁊ bona intentione recedere debent ſci
entes qnia beati qui perſecutionem pa

tiuntur pꝛopter iuſtitiam.

Itẽ grego.venantio epiſeopo.
Non eſ munduſa ſanguine ſubiectoꝝ
qui dei conſilium illis non annunciat.
Pdbeſijs paulus dicit: munde ſũt
mnnanus mee a ſanguine omniũ ve
ruʒ.non eni ſubterfugi quo minus an

—

nunciarez omne conſilium dei vobis.

Mundusꝰergo a ſanguine eoꝛum nõ

elſſet:ſi eis dei conſiliuʒ annunciare no⸗

luiſſet:qꝛ cum increpare delinquentes
ſtoꝛ occidit. Item nicolaus papa.
Eterne damnanonis penã incumrit pꝛe
Dicatoꝛ:qui ſemẽ verbi dei nõ ſpargit.
7 8 Iſpenſatiotſeſt nobiſ celeſtis ſemi
mnis iniuncta:ve ſi nõ ſparſerimuſ
ve ſi tacuerimus:quod cum electionis

vas foꝛmidet ⁊ clamet'quanto magis

cuilibet exiguo metuenduʒ eſt. pꝛoinde
ſicut non leue diſcrimen incumbit pon
tificibus ſiluiſſe quod congruit:ita hisꝰ
quod abſit non mediocre periculuʒ eſt
Pchn debeant parere deſpiciunt.
ρ PDariter quoqʒ obſeruare debet ſa

cerdos:ne indignis ⁊ non intelligenti⸗

bꝰ ſecreta myſteria ſua pꝛedicatione re
ſerare incipiat.qui enim ea docet: que
ab anditoꝛibus non valent intelligi:nõ
ad eoꝛum vtilitarem ſed ſui oſtentatöeʒ
facit.vnde in expoſitiõe: beati immacu

lati dicitur.vitiuʒ animi eſt indignis ſe⸗-

creta vulgare:quod fit vel loquacitate
incauta dum ſinc iudiciovolat irreuoca
bile verbum vel adulatione: vt ei pla⸗
ceat cui ſecreta reuelat: vel iactatione
ſcientie:vt plura ſcire videatur. In qui
bus omnibus pꝛofecto datur intelligi:
quanta debet eſſe diſcretio in pꝛedicati
one ſacerdotis:quaſi foꝛte caruerit:tã⸗
quaʒ toꝛtoꝰnaſo ſacerdotalis officij iu⸗

dicatur indignus.

Am autem vinolentus eſſe
pꝛohibetur: gule intempe⸗
rantiam nequaquaʒ habere
permittitur. neq; enim ebꝛie
8 pꝛobibetur et voꝛacitas

noluerit:eos eden dubio tacendo pa

non coꝛigãtur.

ſtatim tradẽedi
ſunt curie ſecu⸗/
lari ad punien/
dum.ſi autẽ coꝛ
riguntur ⁊ iurẽt
ſtare mandato

eccleſie in per⸗

petuo carceꝛ de

agendam peni⸗
tiam.vt extra ð
bere.c. pe. b.

r. heſijs
Apaulus. ĩ
actibus apoſto

loꝛum.

8 ο ſangge

i.peccato.
t Annuncia/

rem. ar. ꝙ ſiper
. ali⸗

te non
quid quo minꝰ
fiat.non eſt tibi
imputanduʒ.vt

xxxiij.q.ij.ad/

monere. ? xlvij
di. c. vlt. ⁊. S. ne⸗
ceſſe. ⁊. C. de in

ſtit. ⁊ ſubſti. l. ĩ.
gr. contra ex de
ro qui mit.ĩ po.

cæa. rei ſer.c.i.io.

Sʒ certe ibi ſte

tit non per petẽ

tem poſſeſſionẽ

ff. de reg · iu. cul⸗
pa. B.
n C

CAundus

ar.ꝗ deſtructio

ne anteceden⸗/
tis. vt. xxiiij.q.
x ρTacendo.
. lxxxiij.diſ.er/
roꝛ.
1NIſpenſa

na moꝛs.xi.q.

iij. ve qu.
53 .Et damet. i
felix homo quiſ

me liberabit de
coꝛpoꝛe moꝛtis

huius.S.vi. diſ.
ſed nenſanduʒ.

7 Musto ma

gis. ar. a maio/

ſi paulus. viij.

q.i.ſi ergo ita.
2 His. i· ſub⸗

ditis.

Parere · i.

obedire.

29 Frreuoca-

bile. Oꝛatius.
naʒ ſemel emiſ
ſum volat irre⸗
uocabile ver⸗
bum. extra de

verboꝛum ſigni

ficatio.foꝛus.et

QOuid ius.ne-

ſcit vox miſſa reuerti. inxta illud.vox ſemel emiſſa irreditura volat.

b Toꝛto. ſ. di. xlix c.i.hinc etenim naſuʒ comparat diſcretioni.qꝛ

per eum perpenditur odeꝛ et fetoꝛ.

—

Vm aüt Hec diſ. ſpectat ad tertium.c.apoſtolice regule.q
tractata eſt. xxxv. dioʒ oꝛdinandum eſſe non vinolentu,ʒ

bent detrudi ad

. — — — —

ſed ſobꝛiũ. ſed non tractauit ibi niſ de ſobꝛietate potus.ideo reſumit ..di. dño ſancto.ſed ꝓpter ſcandalum nunꝙᷓ debʒ deſeri veritas ipſa. vt ex

ſe Pe intẽ . ietate fibi annectit ꝙ laici ⁊ cle de re.iu.qui ſcandaliʒauerit.ſed ſeueritas penaꝝ poteſt deſeri.vt hic. Jo.
8 a Fciun arud. Annlac⸗ ſaite i t tte aaci q cleri Item vbi non habei locum diſpenſationis remediũ vt in matrimonio ꝓ-
ci non debẽt comedere vel bibere in tabernis niſi neceſſitas cogat. de pter multitudinem non eſt recedendum a ſeueritate canonica.yt ex de irã
6 inde dicit ꝙ cibũ clericoꝝ ſemꝑ pᷣcedet ⁊ ſequet᷑ oꝛo ·itẽ ꝙ in ſacerdo ſacex parte.B. F OR opottci pſ
ctio ſacre ſcri· permittitur. vtrũqʒ enim inter opera te gugtionla neoeſſiale rompulſ. litun lie vſd e nul
N ture. nebꝛaꝝ apoſtolus cõmemoꝛat ſcribẽs Item grego.natali epiſcopo. „b nn in phoſto.
a .UtrunqdAs. Romanis: non in comeſſationibus Coꝛapiendus eſt epi copus qui conni vr deo deuol conuer
i r. mno gii ebꝛietatibus.ventris nãqʒ igluuies ad uijs oceupatur. “ð frxij q idno 7t.
n begne en luxuriam pꝛouocat facile:⁊ omne opuſ Altis ab⸗ vrhelna venisnti⸗ fra Alili licʒ. aut er
xo ſbi vt. diſ. bonum diſſoluit. vnd hie. vẽter ⁊ geni⸗ 1. te⸗ cafinne didici paſtoꝛali cura 1 gaſternum d ſia
4 iiij deniqʒ. ciq talia ſibimet ipſis vicina ſunt:vt ex vici dere u olis te cenen EE kE nanto magiſ.
i.ſicut xs.⁊ eſt nitate membꝛoꝛnm confederatio intel⸗ que au iia non cred erem niſi dee ac 0 Unon fer mn ge.
1 bic arg.· ꝙ ſ pa ligatur vitioꝛum:hinc nabuzardaʒ pn-⸗ num tuarimm experimentis pid are. mnon licebit 2 mai⸗ vt
pa vel eps ſcit ceps cocoꝝ muros hieruſalem deſtru⸗· Mam quia nequaquã lectioni ſtudeas hic.⁊. xxiiij.q/i/mira⸗
6 le rdire xiſſe legitur:quia venter cui multitundo neqquaʒ erhoianun ugiles ſeſ –– mur . ⁊. lxxiiij. di geſta
gi im fame. cum cocoꝛuz deſeruit: edificia virtutum ad quod; viu; cc eſiaſtici g ins ne 1 Kiligr penale⸗ ſicut
ſo fama ? ſacerdo ſolum redigit.ſacerdos itaqʒ de altari hoc eſt in teſtimoniũ quo his! ub qui in ca conuerſo.xvi.
tiũ fibi ſunt an viuere non luxuriari querat.vñ ait hie. bus es poſitus:pᷣuare reuerẽtiã neſcis. . g. Autceſſe t ſic. xx,
nera io qo fal nibio ſacerdos de altari viuere nonu Itead eundẽ. Secodem. L geit .
4 ſij eſt. vt extra xuriari permittitur. Sunt autem comeſ Onuiuia cõia que ex intentione i / m / VNerici niſi e⸗
. doſelan⸗ ei ſationes non ſoluʒ ſacerdotibus ſed eti pendende charitatis fiunt etfar. grinatbis. Ho
6 Pare ſean⸗ am laicis noxie qui feſtiuos ⁊ ſolennes ſtra fraternitas in ſuis epiſtolis lan ta ꝙ; pmittit᷑ viatoꝛi
in 6. nili comeſſationibus deſeruiant. ritate veraciter pꝛodeunt:cuʒ in eis nu. tur. arg. ſimile.ſ. xia.
n b & Niuere. ſuuf VUnge aug.ſcribit ad aureliuʒ ep̃m. la abſentium vita moꝛcetin nullus er. e mar ae⸗
ficere debz ergs Hon eſt vacandum comeſſationibus irriſione repꝛchenditur: neci eis inanii Gmeſtneon
clerico ꝙ, viut ebꝛietatibus. . ſeculariuʒ negocioꝛuʒ fabule ſed verba rna ali Juemianando⸗
. ola neccſſari DOmeſſationes?t ebꝛietates ita c5 ſacre leenon s andiunt⸗ cum non plus qʒ pꝛopter crimen pᷣ/
li Aia neceſſitas ceſſe ⁊ licite putantur:vt in hono⸗ quam necelſe ſit er in orhdni e 1 0 teritum. xviij. di. pue⸗
tantũ ad victũ é beatiſſimoꝛuʒ martyrum non ſolum la eius infirmitas reficitur: vt ad vſus ———= e
2 veſtitũ. vt.xij ſolenes dies:quod vnuſquiſq; lugen exercende virtutis habeatur. hec itaqd,; be en ialreg 6
ſin⸗ qi eps. qnalit dumꝰ videat qui hec non carneis ocu-⸗ ſi vos in veſtris conuinijs agitis: abſti / dee enti loa i.
t tamẽ hoc intelli lis inſpicit:ſed etiam quotidie celebꝛen nentium fateoꝛ magiſtri eſtis. Itezʒ ra unalmm idi ſi 98
gendũ eſt. diri· tur:⁊ poſt panca:nõ ergo aſpere qui⸗ ex conci.nanetẽſi. Salea. diaconus. quandoq;
iqiiitum eſtimo non duriter non modo im⸗ T Allus pꝛeſbyteroꝛum quando. ex pꝛeterito circa pꝛe
o nes. pu⸗ perioſo iſta tolluntur: ſed magis docen . ad anniuen ſariuʒ diẽ.xxx.aut.vij teritum. xij.q/i.non
ns tant a ſtultis. do qᷓ iubendo:magis monendo quam vel.iij. alicuius defuncti aut nacng; eſauendloc- ex pꝛe/
gi⸗ d Lugendũ. minando.ſic enim agendũ eſt cum mul vocatione ad collectam veniunt: ſe in? terito cten Ruri.
en⸗ i. nõne vnuſgl⸗ titudine peccantium. Seueritas autem ebꝛiare nullatenus pᷣſumat:nec pᷣcatus ill in nng. Ax
q;ᷓ boc lugẽdu, exercenda eſt in peccata paucoꝛum ⁊ ſi amoꝛe ſanctoꝛum vel ipſius anime bi; r inohinm
videat. quid minamur cum doloꝛe fiat de ſcri⸗ bere aut alios ad bibẽdum cogere vel bie vnum factuʒ pꝛo⸗
Crnei pruris cõminando vindictam fuuram ſe aliena hꝛecate igur gitare:nec plan. hat aliud r icon
&Cum mul⸗/ ne nos ipſi in noſtra poteſtate ſed deuſ ſus riſus inconditos ⁊ fabulas ianeſ ſtat tt.
rdine multi in noſtro ſermone timeatur. Iaq; pꝛi?ꝰ ibi referre aut cantare pᷣſumat:aut tur⸗ Znimia ino⸗
e⸗ ſunt xl vt eẽõ łie mouebuntur ſpũales aut ſpiritualibus pia ioca vel vrſo vel toꝛnatricibus ãte . en 1 mer
e cle exco.latorer· pꝛoximi: quoꝛũ auctoꝛitate T leuiſſimis ſe fieri patiatur nec larnas demonũ an nee abſentis rode⸗
aliquãdo. xxiſ. quidem ⁊ inſtantiſſimis admonitionibꝰ te ſe ferri conſetiant:quia hoc diaboli? re vitam Hanc men⸗
di milia ſüt pauci cetera multitudo frangatur. cum eſt ⁊ ſacris canonibus pꝛohibitũ. ſam indignam nonc⸗
ul xiv di diſet ¶ Item ex concilio laodicenſi. Itẽ ex eodẽ. De eodẽ. Palea. riteſſe ſbi.
4 ſeg pp mulItti HMulli clericoꝛum aut conunentium li⸗ Aando autẽ veniunt pꝛeſbyteri a . Abſtinentium.
madint berrabi cet tabernas inrrarr. (EAdaaliquod conuinium: aliqſ bo: i ſora , abſtinenſ o
r tr ſeueritati. LOn opoꝛtet? clericos ſeruientes illoꝛum verſum ante menſam incipiat: ain r aul bene eone
n vt..di. vt cõſti ½ a pꝛeſoyteris vſqʒ ad diacones?z ⁊ cibum benedicat.⁊ tunc ſecunduʒ oꝛ nr dan bene edono⸗
tnerer ⁊·iq. vij) Deinceps oꝛdinis eccleſiaſtici omẽès v⸗ dinẽ ſedeant alter alteri honoꝛẽ pꝛebł feit vxoꝛem ſuam. vt
an⸗ quotiẽs?. xxij. qʒ ad miniſtros aut lectoꝛes aut exoꝛcei tes. ⁊ per vices cibum ⁊ potum benedi xxxi di nicenn.
ſif⸗ q.iiij. ipa pietaſ ari pſalmiſtas cqnt:⁊ aliquis de illoꝛum clericis aliũdd
f nenana ſias aut boſtiarios aut pſalmiſtas aut cant: ? aliquis⸗
6 aoaneeg den⸗ etiam eos qui in pꝛopoſito continenie de ſancta ſcriptura legat: poſt refectio⸗
. citate mit? ags ſunt:tabernas niſi cauſa neceſſtatis in- nem ſimiliter hymnuʒ dicant achexem⸗
ri dũ eſt. cũ tiner trare. Item ex. vi. ſynogo. plum domini: ſicut in cena feciſſe legit:
ſcandalũ.xxij. Meponatur clericus qui tabernas am ⁊ ſe contineant omnes pꝛeſbyteri maxi
, q. iiij. cum gſc;. ergaſterium habere voluerit. me in talibus locis:vt non vituperetur
, pbi rs⸗ alig. Alli clerico licet tabernam auter miniſterium eoꝛuʒ. C. Nẽ ex eodem.
. male fi duan Pgaſterium babere ſeni hiinſſno DSe vocſeem. Palea.
, defendit tũc nõö ckiabere⸗ ingredi pꝛohibetur: quãto MWando pꝛeſbyteri He calendas
te dʒ doꝛmire ſae magis alijs miniſtrare in ea. Si qs vo Eſimul conueniunt polt d einm
rtaſ qnido vo tale qd fecerit: aut ceſſetaut deponalt. diuinum miniſterium ad nece ari con
64l nõ defẽdit. tĩic Item ex concilio cartha.iij. lectionem.non quaſi ad lenam refecti
o diſſimulari pot Piñt neceſſitate compuin: clerici tabereæ onem ſed quaſi ad pꝛandium ibi ad ta⸗
pp ſcandalum. nas non ingrediantur. bulas reſideant: ne per talia inhoneſta
yt de pe.di. vi . n gga endi conuinia ſe inuicez grauent. quia inde⸗
10 Iin ſt c. Irxxiſ. Lerici edendivel bibendi cauſa ta conuinia ſe inuiceʒ g quia
. di.plurimos. er ¶bernas non ingrediantur: niſ ꝑe-⸗ cens eſt ⁊ oneroſum.ſepe etiã tarde ad e i 7

*). On oponet. bic habent quidam.c nullus qð eſt. ſ de oſe di. .nulle.

I. XILV.

Erx ſymbolis.ſymbolum eſt quando plures conferunt ad conui
uia facienda.idem eſt confertum.

Velebꝛare.nam vt ait inuenalis. miſerum eſt aliena riuere quadra.

Bn liccat bym
no.j.de con.di.

ij. paniſ ⁊ calix.x.c.di

:. Equitur.ĩ
ac. xlv. di.

ix ·c. aplice

e. oʒ ep̃ʒ non eẽ
EPcuſſoꝛem.? pmo ꝓ⸗

bat ꝙ pꝛelati non de
bent aliqueʒ peutere
vſq; ad.ꝭS.ſalomõ.po
ſtea allegat in contra
rium.no.ergo ꝙ eſt ꝑ/
ruſſio ſpũalis ⁊ ẽ per

cuſſio coꝛpoꝛalis.ſpi
ritualis eſt.ſ.cũ quis

indiſcreto ſmone coꝛ

rigir aliquos.iſta pꝛo

poꝛalis eſt illa qᷓ ma/

nu fit. ⁊ iſta vbi fit ex

ira vłl odio vel ad hoc

vt magis timeat᷑ pec
catum eſt. vt. ſ. e. c. i. ſſ)

ſi fit cã coꝛectionis li
cita ẽ ei qui habet po/
teſta tem in eũ.vt. ſ. e.
cũ beatus.⁊.xxxy.di.
ante omnia.hoc tamẽ
ſcias ꝙ epᷣs ſuis ma⸗/
nibus neminẽ verbe/

rabit.vt.lxxxvi.di.nõ

liceat.ſed ꝑ alium po
teſt. vt. v.q.v. illi. non
tamen ꝑ laicuʒ ſʒ per
clericum ſi clericꝰ fue
rit verberãdus. vt ex

de ſen.ex. vniuerfitat.

niſi penitus ſit incoꝛ-
rigibilis.tunc etiaʒ ꝑ

laicuz poteſt. vt e de
len. ex.vt fame.itẽ di ⸗

ſtinguenduʒ eſt circa
qualitatem ipſarum
perſonarum que coꝛi
gende ſunt.⁊? etiã cir/
ca quantitatem crimi
num. nam qui ſunt in
minoꝛibus oꝛdinibuſ
conſtituti licite verbe
rantur.etiaʒ ꝓ mino

ribus criminibus. vt

T.e. .ſalomõ.⁊.xxxv.

diſ. ante ſed maioꝛes

non ſunt verberandi
niſi pꝛo maioꝛibus vl
enoꝛmibus crimini/
bus.yt.j.e.cum beat⸗
⁊.xxxv.di.ante. Sũt
tamen alij caſus in ꝗ/
bus licite percutitur
clericus.vt no.xvij.q.
iiij.ſigs ſuadente.
BZic antem. ca
nones. lxxxvi.
di.non liceat.

b Fidem. ad fideʒ /

eniʒ nemo cogendus

eſt. vt.xxiij.q.v.ad fi/

1. 7. ſ. e. de indeis.
ſed fidem receptã co-
gitur quis retinere.et
ſic non obſtat.xxiij.q.
iam vero.

pſequitur

Ro reuerentia.·j.de con.di.v.in omnibus.

eccleſiam redeuntes maius damnũ de

repꝛehenſione conſequũtur:qð de gra

uedine mutua contrahunt: ꝙ; lucrum
ibi faciant.nam de huiuſmodi conuẽtu
paulus coꝛinthios repꝛehendit.quia in
conuenienter cenam domini manduca
re conueniebant.ſic ⁊ qui ad cenam do
minicam id eſt collectionem verbi ſub
occaſione conueniunt:⁊ ex inglunieta⸗
te ventris cauſa coiunguntur:repꝛehẽ⸗
ſibiles coꝛam deo ⁊ hominibus haben
tur:⁊ ideo peractis omnibus qui volũt
panem cum charitate in domo fratris
ſui ſimul cum fratribus frangant ⁊ ſin⸗
guli ſinguluz bibere faciant: ⁊ maxime
Vltra tertiam vicem poculum non con

tingant:⁊ ſic ad eccleſias redeant.

Item ex concilio laodi.
Chꝛiſtiai ex ſymbolis ↄuiuia ñ celebꝛẽt
Bn opoꝛtʒ miniſtros altaris vel
quoſlibet clericos aut etiã laicos
chꝛiſtianos ex ſymbolis?:que vulgus
comeſſalia appellat:conuinia celebꝛa⸗
re. Item ex concilio.tol.iij.
Sacrarum ſcripturaruʒ lectio ſacerdo
talibus ſeinper conuiuijs miſceatur.

P Ro reuerentia dei ⁊ ſacerdotů id

vniuerſa conſtituit ſynodus:vt qꝛ
ſolent crebꝛo menſis ocioſe fabule ĩter
poni in omni ſacerdotali cõuiuio lectio
diuinaruʒ ſcripturaꝝ imiſceatur:ꝑ hoc
enim ⁊ anime edificantur ad bonum:⁊
fabule non neceſſarie pꝛohibentur.
S„ Iteem ex cõci.martini puape.

On liceat ſacerdoteſ vel clericoſ
ſed nec religioſos laicos cõuiuia

facere de cõfertis:nec opoꝛtet clericos

vel laicos religioſos ante ſacram hoꝛã
Diei tertiam inire conuiuia:nec aliquã⸗

do clericos non hymnodicto comede⸗

re panem:⁊ poſt cibos gratiam auctoꝛi
deo referre. ¶Si ergo laicis comeſſa

tioes damnabiles ſunt:multo magis ſa

cerdotibus inputantur ad gehennam.
venter enim pinguis vt hiero.ait craſſũ
ſenſum generat:cum ſacerdotalis ſen⸗
ſus ecõtra vigil eſſe debeat ⁊ tenuis.at⸗
5 ideo edacitatis vitio obnoxij in ſacer
ote vngi non debẽt. Hi eni vt ait gre.
in moꝛalibus qui adhuc vitioꝛuʒ bello

ſubiacent nequaquã per pꝛedicationis

vſum pꝛeeſſe magiſterio ceteroꝛum de⸗

VEgnitur non percuſſoꝛem. non
enimm opoꝛtet epm ita eſſe iraſci

bilem ⁊ perturbati ſenſus:vt
cutiat qui debet eſſe patiens.ſʒ
ſecquamr eum qui doꝛſum poſuit ad fla
gella. ¶¶Angde greg.ſcribit io.epiſco⸗
po conſtantinopoli.
Aerboꝛum coꝝectione non verberib⸗
timeri deber epiſcopngs.
6 Aig autem de epiſcopis qui ver
bberibus timeri volunt canones
dicant bene fraternitas veſtra nonit:

De pfertis nec conuiuia facere nec añ
boꝛã diei tertiam clericis comedere Iʒ.

T) Eminem peccantem.dũ tamen non nimis enoꝛmiter excedae

vel reſiocr ꝙ clericus in ſacris oꝛdinibus conſtitutus nõ eſt
e

grauiter ⁊ im
vniuerſttatis.

he¶ Zriuo.ſimilis ſuſpenſio eſt.v.qiiij.in loco ⁊c.

baſiores enim facti ſumus non percuſ⸗
ſoꝛes.egregius pꝛedicatoꝛ dicit. Argue
obſecra:increpa in omm patientia ⁊ do
ctrina. NMouavero atqʒ inaudita eſtiſta
* dicatio: que verberibus exigit fidẽꝰ
Item in quodã cõci. He eõdem.
Eiñminem quiſquam peccantem
(clericum cede attingat:nõ pꝛeſby
ter diaconem:non epiſcopus clericum
vel ſeruitoꝛem eccleſie ad cedeʒ perdu
cat.quod ſi ita cauſa exigit.i.i incoꝛꝛigi
bilis extiterit clericus triduoꝰ* pꝛiuetur
honoꝛe:vt penitens redeat ad matrem
eccleſiam. W.ρ Ideʒ paſcaſio epiſcopo
neapolitano. Hon aſperis ſed blãdis
ad fidem vbis ſunt aliqui pꝛonocandi.
AQLi ſyncera intentione extraneoſ
chhꝛiſtiana religione ad fidem cu⸗
piunt rectaʒ perducere:blandimentis
debent non aſperitatibꝰ ſtudere:ne q̃x
mentem reddita ratio a plano poterat
reuocare:pellat ꝓcul aduerſitas. Maʒ
quicũq; aliter agunt ⁊ eos ſub hoc ve⸗
lamine a ↄſueta ritus ſui voluerint cul⸗
tura remouere: ſuas illic magis qᷓ; dei
cauſas pꝛobantur attendere. Judei ſi⸗
quidem MNeapoli habitantes queſti
ſunt nobis aſſerentes. ꝙ quidam eos
a quibuſdam feriaꝝ ſuaꝝ ſolennitatibꝰ
irrationabiliter nitantur arcere.ne illis
ſit licitum feſtiuitatũ ſuaꝝ ſolẽnia cole⸗
re:ſicut eis nunc vſqʒ ⁊ parentibus eo
rũ longis retro tẽpoꝛibus licuit obſer⸗
nare:qð ſi huius rei veritas ita ſe habʒ:
aperue cue rei videntur operam dare.
1

am quid vtilitatis eſt quando ⁊ ſi cõ
tra longum vſum fuerintvetiti:ad fidei
illius conuerſioneʒ nihil pꝛoficit:aut cũ
iudeis qualiter cerimonias ſuas cole⸗
re debeãt regulas ponimus:ſi per hoc
eos lucrari non poſſumus.agendum ẽ
ergo vt potius ratione ⁊ manſuetudine
pꝛouocati ſequi nos velint non fugere:
vt eos ex eoꝛum codicibus oſtendenteſ
que dicimus ad ſinum matris eccleſie
deo poſſimus auxiliante cõuertere.ita⸗
qʒ fraternitas tua eoſ monitis pꝛout po
tuerit deo adiuuante ad conuertenduʒ
accedat:⁊ de ſuis illos ſolennitatibus
inquietari denuo nõ permittat:ſed om⸗
nes feſtiuitates feriaſqʒ ſuaſ ſicut hacte
nus tam ipſi ꝙᷓ paremes eoꝛum per lõ⸗
ga colentes retro tempoꝛa tenuerunt:li
beram habeant obſeruandi celebꝛandi
qʒ licentiaʒ. ¶ Item vniuerſis epiſco
pis per ſallam ⁊ europam ⁊ germani
am conſtitutis. NHon ſeueritate ſed be
nuolentia ſubditos pꝛelati coꝛipiant.

Icet plerũqʒ accidãt ſacerdotibuſ

dq ſum repꝛehendẽda:plus tñ erga
coꝝigẽdos agat bẽiuolẽtia qᷓ; ſeueritaſ
plus coboꝛtatio i; cõminatio plus cha
ritas ꝙᷓ ptas:cũ nemo noſtꝑ ſine repᷣbẽ
ſiõe aut ſine peccatoꝰviuat. Naʒ ſi dñs
ſtati pꝰ trina negationẽ beatũ petx apo
ſtolů pᷣceptoꝛẽ noſtꝝ iudicaſſet:nõ tãtuʒ
ex eo fructũ ſiẽ fecit recepiſſʒ.expectãdiꝰ

rate verberandus.⁊ ſic non ob.er̃ de ſentẽ. excom.

ra blandi

mwentis.pel etiã

muner ibus. vt

xxiij.q.iij.c. vit.

licet. ar. ſit con⸗
tra.i.q.ij.q;pio.
nias.cerimonie
dicuntur ſacrifi
cia iudeoꝛuʒ.qꝛ

ccereis exercebã

his ita.
n ¶Licentiaʒ.
ſed nõne iudei
moꝛtaliter pec-
cant iſta facien
do quomodo er

go datur eis li /

centia peccãdi
moꝛtaliter. iteʒ
ſi peccant moꝛ-
taliter. q̃re non
puniuntur cum

ipſi in alijs deli

ctis puniuntur
vt. xviij.q. iiij.

conſtituit extra
ſt mi

de vſur. po
ſerabilem. ſʒ dic
non dat eis hie
licentiam peccã
di ſed liberatio
nem a pena.⁊ ẽ
ſimile.iiij. diſti.
deniq;. xxi. q ij.

placuit.xxiij.q.

i.paratus. Ad
aliud reſpõdeo

ſi indi ab boc

pꝛohiberentur.
ergo iam coge⸗
rentur ad fideʒ

⁊ hec vera ſunt
dum tamen ipñn

in contemptum
noſtre fidei nõ
exerceant talia
vt. C. de iudeis.
iudeos ⸗c.
. Icet. beni
wvolentia.
Naz ſcientia q̃
miſericoꝛdiam
vetat. fugienda
eſt. l.di. ponde⸗
ret.
p Sinc p ec⸗
cato.yt.lxxxi.d.
S. nunc autem.
q “ Expectan
di.ar. qꝙ; ſemper
iudex potius ſe
uetur mißicoꝛ
iam qᷓ iudiciũ
vel equit ateʒ q;

rigoꝛem.vt.lxx⸗

xvi.di.non ſatl
xxyi.q.vij.alli⸗

V gãt. ⁊. xxy.qix.

unin

Urneid
is
onen
Cinbng
ng
Mron,
Umnbepe⸗
hiich
Chain
bccen
ſodo
cin⸗
hlnity
poli
(Ois
Per
lände
ſenldi

ccſe.

.

dece.

Den
o
lreizs
Uindit
edt
Nc
ntbis

lele
öcſt
conn.

ona
elei
P.
Ch.
co,
Ppo.
imno⸗
nonie
enf
igg
nis⸗

ig.
ndei
ben
ſcen

col⸗
kcici
ri
or
Chot
raum
6deli
ur
ii.
n
mi
d
bi
Nci
Gani
nti
diſi⸗
tigif

rig.

,20
odeo

boc

ntor.

fſunt

nipt
mn
ind
lali
deis⸗

ti
tioq
jom
nde

c̃
id
htn.
tnn

nal

oſe
ieo
den
n,

ie

a Judicandi.i.damnandi.

Du. XLV.

bScandolox.nam ſcandalinn eſt clericum ſtatim puniri poſt de
lictum.ſic. xi.q.iij.rurſus.

d E Non vult. ſc.ij.q. vi . qui ſe ſcit.

udeis.ſaluandi ſunt.qꝛ nullꝰ iuitus ſit bonꝰ.xxiijq.vi.vides

e¶ CLoacti ſüt

coactio conditi

onalis de qꝗᷓ hic

loquitur non i⸗
pedit ſacꝛm ba/
ptiſmi. nec etia
ſacramentũ oꝛ/
dinis.yt.xxiiij
di. vbi ĩpedit tñ
ſacʒ matrimo⸗
nij. yt e ð ſpo.
cũ locũ.ſed ſi fu
crit abſoluta co
actio nullꝰ cha/
racter impꝛimi
tur.vt ex ð bap.
maioꝛes. ſed in
doꝛmientibuſ ⁊
amẽtibus diſti⸗
guitur. ꝙ ſi pꝛiꝰ
habeant ꝓpoſi
tum baptiʒandi
recipiũt chara⸗
ctereʒ. aliter nõ
vt ibidem dẽ. in
ſi. eo qꝛ doꝛmiẽſ
poſſeſſionẽ non
SS
acg. po. .i. .i.
CBilis.nota
ꝓpter vilitatẽ
vit andaʒ aliꝗd
fieri.l.di.pꝛiſca
g Icet. ⁊? qð
aan um ẽ.
ile eſt qð diẽ
decre. qð alicui
bietate cõce⸗
it nõ dʒ redu-
dare in alteriuſ
iniuria.pt extra
de ee · eci c. ij. et
benſibilis.

bC Concoꝛdi

gm. ſ. vr yvnus p/⸗
eſſet alijs ne fie
ret ſciſma.yt.xc
iij.di.legimus.⁊
lxxxix.diſtĩ. ad
i Piſcopũ.
gut pᷣſby⸗
lerum docuit. ſʒ
none dominus
flagellis penſſit

vta. q iij lalua⸗

