ſuam nec in accuſationem recte agenti

um aut teſtimonium ſuſcipiendus eſt.

bee. Anathematiza

Lericus.accu

pter.

Item pius papa.
A ſuo ꝓpoſito diſcedentes ſũt ifames.
8 JIquis a vero pꝛopoſito retroꝛſuʒ
is

exoꝛbitauerit ⁊ iuſſa apoſtolice ſe⸗
libenter tranſgreſſus fuerit:ifamis

efficitnr. Repꝛobari ergo opoꝛtet eoꝛuʒ
redargutioneſ:qui in recta fide ſuſpecii
ſunt. Yides autem ⁊ conuerſatio pꝛimũ
ſcrutanda eſt ⁊ deinde qui irrepꝛehenſi
biles apparuerint:ſunt recipiendi ⁊ nõ
pꝛius.¶ Item calixtus papa.
Inceſtuoſi ⁊ nõ legitime ↄiucti ſacerdo
tes ⁊ leæaitje piunctos accuſare non pñt.
Onſanguineoꝛum coniunctiones
(Ane legitime ſunt:nec manere poſ
unt:ſed ſunt repellende. Quiſquis er
go non legitime cõiunctusvel abſqʒ do
taliꝰtitulo ac benedictiõe ſacerdotis cõ⸗
ſtat copulatus:ſacerdotes vel legitime
cõiunctos criminari vel in eos teſtifica
ri minime foreſkauoniam omnis ince⸗
ſtus macula pollutus ifamis eſt ⁊ accu
ſare ſupꝛadictos non permittitur. NMon
ſolum ergo hi ſunt repellẽdi ⁊ infames

efficiuntur: ſed etiaʒ omnes eis conſen

tientes. Similiter de raptoꝛibꝰ vel eis
qui ſenioꝛes impetunt:fieri cenſemus.
hos eni leges ſeculi interficiũt:ſed nos
miſericoꝛdia pꝛeeunte ſub infamie no⸗

ta ad penitentiam recipimus. IJdẽe.

Eun non ſunt recipiendi in accnſatjpe
Onſpiratoꝛes in nullius accuſati⸗
one ſunt recipiendi nec eoꝛum vel

anathematizatoꝛũ vox vllũ nocere aut

ledere poteſt. ¶ Item ſtephanus pa
pa. De eodem.

nt. vbi eſt canon late ſententie.

ſauerit.calumnioſe:ne ſit cõtra.ẽ.ij.q.vij.quapꝛo

m Curie tradi.nõ ſtatim ſed tune cũ eſt incoꝛꝛigibilis.vt e de iu⸗
di cum nõ ab hoĩe.xi.q.i.ſi quis ſacerdotum.
JIqui. ⁊ ſi n moꝛte coꝛpoꝛali.

E Ntexilio. ergo iudex eccleſiaſticus poteſt in exilium mitte⸗

p
XK

thematizan fideles

E. m.

116

re. vt.l.di. accedens.lxiij di. in ſynodo.j.px.qc.iij.in ſi. vel ponitur exilium

pꝛo carcere monaſterij.vt.ij.q.i.in pꝛimis.
Oeekl mintanan
Tnmmicdzmmm i nnmicrtirum.
AUllus anathematiʒatoꝛum ſuſci
iatur:nec a quoquam credant᷑.
que ab eis dicuntur vel conſcribuntur
Eos dico anathematiʒatos eſſe: quos
epiſcopi ſuis ſcriptisꝰanathematiʒaue⸗
runt:aut eoꝛumſtatuta anathematiʒãtꝰ
¶Item fabianus papa Ana
ccuſare nõ poſijt.
MMnes quos ſanctoꝛum 5Reh a
Atuta tam pꝛeteritis quam futuris tẽ
poꝛibus anathematiʒant: ſubmouemꝰ
⁊ ab omnium fidelium accuſatione alie
namus. . Nem ſtephanus papa.
Clenicus qui epiicopum acculaueru:in
famis efficitur.
Lericus vero qui epiſcopum ſuuʒ
accuſauerit aut ei inſidiatoꝛ extite⸗
rit:non eſt recipiendus:quia infamis ef
fectus ẽ:⁊ a gradu debet recedere ac cu
rievtradi ſeruiturus. Itẽ alexa. pa.
Inames ⁊ exules fiant:qui epiſcopos

egrncr. HH
quiepiſcopos ſuos perſequun
tur ⁊ amonere nituntur iniuſte cõ

tra apoſtolicam auctoꝛitates:⁊ ſi a moꝛ
te pꝛohibentur:dicente domino. Nolo

moꝛtem peccatoꝛis:ſed vt conuertatur
⁊ viuat:perpetua tamen ꝓculdubio no
tantur infamia:⁊ exilioꝰ digni iudicant᷑
finitimo:de quibus a tempoꝛibus apo
ſtoloꝝ ⁊ infra tenemuſ atqʒ decreta ha

bemus:eoꝛum accuſandi epiſcopos vł

teſtificandi vocem obſtruimus quos ñ
ab humanis ſed diuinis actibus moꝛtu
os ſcimus. ¶ Item ʒzepherinus papa.
Betractoꝛes ⁊ inimcoꝛuʒ auctoꝛes epi
ſcopos non accnſent.
Etractoꝛesꝰqui diuina auctoꝛita⸗
te eradicandi ſunt:⁊ auctoꝛes ini
micoꝛumdab epiſcopali ſubmouemus
accuſatione vel teſtimonio. ¶ Iteʒz en
ticianus papa.
Infamns vel ſacrilegus religioſum chꝛi
ſtianum accuſgre non dre

Alli vnqᷓ infami aut ſacrilego de
Ignocu nqʒ negocio liceat aduer⸗
ſus religioſum chꝛiſtianũ quãuis humi-

lis abiecta ſeruiliſqʒ ꝑſona ſit teſtimo⸗
nium dicere:nec de qualibet ratione vł
inſcriptione chꝛiſtianũ ipetere. & Mo
tandum vero eſt:quod aliud ſit excõmu
nicatio.⁊ alið anathematiʒatio Añ
ioan.papa.viij.ſcribit cuidã epo. Alid
eſt excdicano:gliud anathematiʒatio.
Ngeltrudam vxoꝛem boſonis no
ueris non ſolum excommunica⸗

. ſone:que a fraterna ſocietate ſeparat:

ſed etia anathemate quod ab ipſo chꝛi
ſti coꝛpoꝛe quod eſt eccleſia recidit:cre⸗

humilis.ergo videtur ꝙ ſi infamis vult agere ciuiliter ꝙ nõ au

ditur.ſed intellige vel
pꝛo id eſt.vł loquitur
de excõmunicato.
86 Ue Seruilis.ergo lo
quitur de crimiali ca.
2 ſeruus i cauſa ciui
li ſe defendere nõ põt
ſed in crimiali poteſt
vt. ff. de accu. ſeruos.
⁊.l.eos.S.ſeruos.
ANUgeltrudam. ſʒ
Sð anathema
te. Anathema eſt ma
ioꝛ excommunicatio.
xi.q.iiij.nemo epiſco⸗
poꝛum.⁊ eſt hic diffe⸗
rentia inter maioꝛeʒ
⁊ minoꝛem excommu
nicationeʒ.vt.xi.q/au
di.v.q.ij.pꝛeſenti.xvij
q.iiij.quiſquiſ.Eſt eti
am hbic arg. ꝙ ſepius
quiſ poteſt excommu
nicari.xi.q.iij.c.excel⸗
lentiſſimus.c.omnis.
xij.q.ij.de viro.hxxxv
ij.di. eos qui.extra de
poſtu.pꝛela.ad hec.⁊
ↄfirmatus poteſt am
plius confirmari.xi.
q.iij.ꝙ pꝛedeceſſoꝛ.⁊
qui in ſoꝛdibus eſt ſoꝛ
dgeſcat adhuc.vt.xlvij
di.c. vlt. Sed contra.
xxiiij.q.i.c.i. Item ni⸗
hil ad nos de bis qui
foꝛis ſunt.ij.q.i.multi
⁊ vltra excommunica
tionem eccleſia nõ po
teſt quid facere.extra
de iudi.cum nõ ab ho
mine. Iteʒ qui moꝛtu
us eſt interfici nõ po⸗
teſt.ſed anathema eſt
eterna moꝛtiſ damna
tio.xi.q.iij.nemo.iteʒ
qui eſt extra eccleſiaʒ
non poteſt eſſe magiſ
extra.vt.xi.q.iij.om⸗/
nis. Item ar.contra.
ff. de ver. ob. qui bis.
Item meldendus di⸗/-
xit qui ſemel eſt excõ⸗
municatus nõ poteſt
amplius excommuni
cari:ſʒ denunciari po
teſt excommunicaiuſ
⁊ ſic intelligit omnia
iura vbi quis ſepiꝰ vi
detur excommunica-
ri.ſed obijcitur ei ꝙ ſe
cundum hoc excom⸗
municatus erit melio
ris conditionis q; nõ
excommunicatus:in/
ſtat in iudeo quia licʒ
iudeus non poſſit ex-
communicari:non ta
men eſt melioꝛis con⸗
ditionis q; chꝛiſtianꝰ
Ego credo ꝙ excom
municatio duos bhabʒ

effectns.vnum eijciendi extra eccleſiam ⁊ alium detinendi extra.⁊ licet ex-
communicatio non poſſit conſequi pꝛimum effectum in excommunicato:
tamen conſequitur ſm. Item nunquid tot erunt abſolutiones quot fuerũt
excommunicationes ⁊ videtur ꝙ vna abſolutione omnes excommunicati
ones tollantur:vt ar.ff de accepti.l.pluribus.⁊.l.ſi ex pluribus. vel ꝙ ſalteʒ
vlcima confirmet omnes pꝛecedentes.yxr.ff. communia pꝛedioꝛum.eſt rece

VUod vᷣo. DBomeſtici ſunt: libertus: colonus: aſcripticins. C. ð hiſ
ad eccle. ↄfu.l.vlt. 5. ſane. itẽ mercenarius.ff. de penis.reſpiciẽ/
um. 5. furta. itẽ oẽs qui ſunt de familia alicuius ſiue ſint liberi
ſiue non. ff. de edil. edic.ediles.5.familie.large iñ dicũt familia/

res oẽs qui babitant cũ aliquo·vt er de teſti · in litteris· er de of.

dele.infinnãte. vñ cuʒ
vxoꝛ dicat᷑ de familia
vt.ff. ad ſyl.l.i. .ſĩ vir. vꝛo percuſſam eſſe. nde datur in
vomeſtica eſt. ar. C. telligi:quod anathematizati intelligen⸗
ee mi aulegcheli. di ſunt:non ſimpliciter a fraterna ſocie
a mj eur neceſſe.· late ſed a coꝛpoꝛe chꝛiſti quod eſt eccle⸗
ar. 5. C. de qõnibus.l. ſia omnino ſeparati.
iij. uẽ domeſtici ſuntt

Mod vero teſtes de do mo
accuſatoꝛuʒ pꝛoducendi nõ
ſunt:⁊ quod vox inimicoꝛuʒ
non ſit audienda: multoꝛum
auctoꝛitatibus pꝛobatur.

ſunt in eiuſdeʒ ptã
vt inſt. de teſta. .·

ꝙ amicus non poteſt Hõ .
ck teſtis. vt . Px. cã.g Ait enim calixtus papꝛ.
iij Fit teſtimn fideg. Conſanguinei vel familiares aduerſuſ

nec eui iperari poteſt
rõne patrie vel dñice

S nſanguinei accuſatoꝛis
ptãtis. vt.iiij.q. iij. F.

ſus extraneos teſtimonium non di

em in criminal. Yanit: nec familiares vel de domo pꝛo⸗
Tämitmitiz ſ ini ⸗· Aeuntes:: ſed ſi voluerint ⁊ inniceʒ con

micus alia de cã ad/ ſenſerint: inter ſe parentes teſtificentur

mittit.ſʒ tꝑe diſputa/

tioniſ diſquiret:an ſit mimmei gcci og es
cicred engü in ant. muperinimel acculatoꝛes vlł teſtes eẽ
iFin pero gdion⸗ Eenſaotꝛes rteſtes eſſe nõ poſſũt:
noroes S alanũ or qui ante heſternum diem aut nudi
ſũt admitti ſitales a uſtertius inimici fuerunt ne irati nocere
pareãt: ꝗ pitatẽ grate cupiant:ne leſi ſe vlciſci velint. Inoffen
pponant.iiij . ꝗ. ij. ſus igitur accuſatoꝛum ⁊ teſtium affect⸗
eos teſtes. Sʒ boc nõ querendus eſt:⁊ non ſuſpectus. ¶Itẽ
qdo ven⸗ e eſa ſe⸗ ſymmachus papa. e codem.
der Weer Poſ ECcuſatoꝛibus vero inimicisvel de
Rremo. e de off ind. inanic omo pꝛodeuntibus vel qͥᷣ
dele. cãm que.ſed ĩ cã m inimicis moꝛantur aut ſuſpecti ſůt
matrimonij admitti non credatur: ne irati nocere cupiat: ne
mir ↄſanguinei xxxv. leſi ſe vlciſci velint. Si quis hec que ho
di. vi. c. i. .ij. ⁊ ar.f. die in ſancta ſynodo pꝛohibita ſunt in⸗
ꝓba. etiam mol Sa fringere tentauerit aut voluntarie tranſ
mranoc gepent vo Fet pꝛeſumpſerint:ſi clericus eſt: gra
agit de con anguini⸗ u pꝛopꝛio penitus careat:ſi vero mo⸗
rate ꝓbanda vel ipo nachus aut laicus fuerit:communione
banc⸗ alias repelle⸗ pꝛiuetur: ⁊ ſi non emendauerit vitium:
rentur quaſi ſuſpecti. anathemate feriatur. Secretas vero in
vt e de teſti. ſup eo. ſigdias vel manifeſtas pontificibꝰ a qui
io. Sed cerie male di bpuſcũqʒ illatas:vel ea que huiui ſancte
deie ntne per ſynodi ſentẽtia complectitur:ſi quis ad
er maurunon v eccleſiaſticam pertuleritnoticia: potia
in illa decre. ſuper eo.

—

⁊ de cõ.c.videtur.in fi.⁊ ita ſernatur de facto.b.

fur.ſi libertas.ex de teſti.in litteris. L
4 ꝛodeuntes.tẽpoꝛe iudicij:qꝛ ex boc ſuſpectus eſſet iudex.ff.ad.l.ᷣ inl.
de ambi. l.i.in fi.fimiliter ꝗ ꝓdijt de domo iudicis non poteſt eſſe teſtis al⸗
terius.yt.iiij.q iiij.c.vlti. =ð

„

b iriſhnn⸗ familiares.ff. de ver.ſig pꝛonunciatio.S.i. ⁊.l.ſe. =.ff.

₰ arentes.j.iiij.q.iij.parentes..ſed illud intelllge de remotia paren/

tibus iſtud de vicinis.vel illud de collateralibus:iſtud de deſcendentibꝰ vł
aſcendentibus.Contra collater alẽ enim non cogit᷑ quis teſtificari vſq; ad
quartum gradũ.vt.iiij.q iij c.lege iul.⁊ hoc intelligunt ꝗdam in criminali
pus cauſis tm.ſed in ciuilibus vt dicũt licite admittit ↄ fratrem frater ? ꝓ
ipſo: qꝛ nulla lege eſt ꝓhibitum ⁊ edictum de teſtibus eſt ꝓbibuoꝛium: vt
ff. de teſti.li. Item qꝛ in pꝛiuatis iudicijs filins poleſt habere patrẽ iudicẽ
vt. j.e.q.vij. S.tria.circa fi.⁊.ff.de iudi.⁊ in pꝛiuatis.o.Ego hoc non credo
qꝛ ꝓpter conſangninitatẽ aliquis recuſat᷑:vt er̃ de ap.poſtremo. poteſt ta-
men dici ꝙ collaterales admittant᷑ poſt tertiũ gradum ea ratioue: qꝛ vſq;
ad gradũ illũ nõ cogunt᷑ inter ſe dicere teſtimoniu.Domiuus hug.dicebat
filius poteſt habere patrẽ indicem niſi recuſet᷑:qꝛ recuſari põt.vt.d.c.po
ſtremo.b. Sed quid ſ teſtis conſanguineus illins ꝓ quo inducit᷑ ⁊ illius
quem inducitur ſatis vidert᷑ quod tunc par ſuſpitionis cã ſuſpitionẽ frau
dis excludit.ff de ritu nup.non ſolum.S.i.vel videtur quod in cimili cauſa
admittuntur ↄſanguinei ſiue pꝛopinqu ſine remoti in teſtimonium:lʒ non
poſſint eſſe iudices.minoꝛ enim cã repelli indicẽ quam teſtem. vt.dicit. ſ. e.
accu ſato:es.hoc ideo qnia facilius haberent᷑ mille indices quã vnus teſtis

extra or teio ni n diganr uer⸗

7 non in alios. ¶ Ite anacletus papa.

li inimico dicit lex ꝙ non ſem

b

ad boe facit ex de appel.poſtremo.

per pꝛeteritas ſicut per pᷣſenies inimicitias:ſic.vi.q.i.qui crimẽᷓ.

Tenangsſengerit repellitur accuſatoꝛ ⁊ teſtis cqe
αα1

n memoꝛiam pꝛioꝛis offenſe:vt.ff.de decur.l.vlt.ff.de queſtio-

tur honoꝛe:⁊ hi qui aduerſa moliuntur
eis:ſicut a ſanctis patribus dudum ſta⸗
tutuʒ eſt:⁊ hodie ſynodali ⁊ apoſtolica
auctoꝛitate firmatum:penitus abijcian
tur ⁊ exilio ſuis omnibus ſublatis ꝑpe⸗
tuo tradantur. Item pontianus ſan

cte ⁊ vniuerſalis eccleſie epiſcopus.
Quinõ pñt eſſe accuſatoꝛes ve. eſte
Awedtoslan iumicol aut nclleli
tigantes: ⁊ eos q̊ͥ non ſunt bone cõ⸗

Re
bilis:⁊ qui rectam non tenent ⁊ docent
fidem:accuſatoꝛes eſſe:⁊ teſtes anteceſ
ſoꝛes apoſtolici pꝛohibuerunt ⁊ nos eo

ruʒ auctoꝛitate ſubmouemus atqʒ tem

poꝛibus futuris excludimus. . Item
euſebius epiſcopis galliarum.

Ab accuſationibus clericoꝛum repellã
tur quos le .

*

E accuſationibus clericoꝛum
uibus mandaſtis:ſcitote a tem⸗
poꝛe apoſtoloꝛum ĩ hac ſancta vꝛbe ſer
uatum eſſe:accuſatoꝛes ⁊ accuſationes
quas exterarum'conſuetudinum leges
non aſciſcunt:a clericoꝛum accuſatione

s ſeculi no amitn .„
uꝑ

ſubmotas.⁊ infra. Iccirco ⁊ nos ſeq̃n

tes patrum veſtigia pꝛo ſaluatiõe ſeruo

ruʒ dei quaſcũq; ad accuſationẽ per ſo

nas leges publicenõ admittunt:bis im
pugnandi alterum ⁊ nos licentiam ſub
mouemus:⁊ nulle accuſationes audiã
tur a iudicibus eccleſiaſticis que a legi⸗
bus ſeculi pꝛohibẽt. ¶Itẽ pelagi? pa.

Alienigene ⁊ quos diuie voces moꝛtu
s accuſare non ꝑoſſunt

s agpela
Anonicaſanctoꝛum patrũ ſtatuta

ſequentes atqʒ roboꝛantes omneſ
les cũcioſqʒ ſuſpectos vel inimicoſ

⁊ eos qui nõ ſunt eoꝝ gentis vel quoꝝ
fides ⁊ vita aut libertas neſcit᷑:⁊ qui nõ
ſunt bone ↄuerſationis vel quoꝝ viia ẽ

accuſabilis ab oĩ accuſatione epoꝝ fun

ditus ſubmouemꝰ. Silr ⁊ oẽs quos di/
uine leges moꝛtuos ꝰappellant: ſubmo
uendos eſſe ab eadẽ accuſatõe ⁊ publi⸗

ſationis aut quoꝛum vita eſt accuſa

nibus.l. vnius.5. ſeruus. Et eſt bic ar.ex recentia tempoꝛiſ aliquid p⸗

ſumendum eſſe
vt. xxxi.q.i.ſ ꝗſ

vinente.l. diſt. i

qua femia.

nungd quelibz

inimicitie repel

lant. videtur ·
tm criminales ?v·

capitales. vt er
de ſimo. per tu⸗
ags.in fi.⁊ inſtit.

micitie.et.ff. de
ar bilicʒ. Nam
nõ quilibet ami
cus repellit᷑ ſed
ſolum ille g ma

xima familiari

cate coniunctuſ
eſt. ff. de verbo.

en re⸗ ami
cos. Itẽ lex die

ꝙ pꝛopter leueſ

inimicitias nõ
extinguitur le⸗

gatum ſed pꝛo⸗
pter graues. vt
ff. de adimen le

gS0.l.iij ĩ fi. Ecõ

tra videt ꝙ imi
micitie nõ ſolü
capitales. ſj et
alie repellãt: qꝛ

Ab accuſatione

repellit quis ꝓ
pter ciuilem cõ/

trouerſia. ex de
reſti.ſpo· iteʒ cũ
quis.nec etiam
taleſ inimici ad

mittunt᷑ ad pur
gandũ ·vt ex de
purga cano. cũ
in iuuentute. in

fi. Tu dicas

ſemper inimic?

repellit niſi ſint
leues ⁊ modice
inimicitie. ar. ex
de fimo. Iʒ beli.

⁊ hoc relingtur

inqſtioni indi/

cis quales ini/

micitie repellãaͤt

vt in aut. de le⸗

ſti. S.ñ vero dicatur.coll. vij ⁊.iiij .q.iij. F. Item in criminali.in fi · de ta

er repeilitur quis pꝛopter inimicinias:

ſed iudex eſtimabit an ei credi debeat vel non. ff. de queſtionibus li·

f

S. queſtionem in fi. ⁊ eſt fimile.ff. de excu.tu.pꝛoprer liieem.
. cuſatoꝛibus. inimicis. C. de inoffi · teſta. libern. vbi filius exbe

Hadne poteſt matrem ſi copulauerit amicinas cum inimicis.ct
ex de accu.cum opoꝛteat.ex de app.ex inſinuatione.

g Pertulerit. admonitione pꝛemiſſa ſi in modum denunciationis
Vanr alias eſſet pꝛoditoꝛ criminis.ij.q.i.ſi peccauerit.ſi autem imo
dum accuſationis non eſt neceſſaria admonitio. extra de ſimo. licet
heli. et habes bic ꝙ remuneratur accuſatoꝛ. ſic. lxxix·diſtin · ſi quis

papa.

entur. xlvi.di. . i.

Vſpectos.litigantes.i.litigioſos qui ſᷣm apoſtoluʒ non pꝛomo
.romanox: ſed qus

e vocat eos exteros cum eccleſia eos appꝛobat.vt. x. di. per. 10
tum. Reſpondeo quia gallicis loquitur qui leges illas non tenent.ſi.
xij.q.ij.cum deuotiſſimam.vbi papa regine francoꝛum ombardam
non romanam legem inducit. alia littera exterarum conſuetudinuʒ.

i X accuſationibus clericoꝛum.exterarum.

DPublice. i. ſeculares.

Anonica.gentis.de ignotis.loquitur qui non pꝛomouentur.xx

tiij.di.quando.xcviij.diſtin.per totum. alias iniquum eẽt qnos

bie bicitur ꝙ theoronicus non poſſet teſtificari contra gallicoum.
m ¶ Moꝛuos ·in peccatis.vt.ij.q vij. placuit · io.

i

V
N
N.

R

Gin

Ca

.RKR 126
pditus po.l.i. Scias iñ ꝙ mino
uqʒ pditus po. l.i. Scias catus
H ndaeX Nangec, ͤn iudex recuſat ſi fncne
II Ar iuriſ le a iudicio qᷓᷓ a felnoni ap. ex gnnenone i 1. acce⸗
. 2 f i repellit aliquẽ oõmeſalis indici. x ra aduerſarij. vt ex vt lit. nõ at.
ia i. teſtimoni. .8.ij. q. vij . aduerſe ẽ cõ ij vel de terra adu .
lationes negocig iten clericvs nõ aadmiͤrui lant 1 Dihgpaganen 3eiſarl eider edbhe aaifenn oe ia ih i
ittee △ iditus. generali ESupertorco.t. uſ argumẽ 8. YTlẽ ſi qnq; 9ppe 2. ODYDZUWUB
An byü= Sar. c ictis ergo maloꝝ poſſum .— dens J tu 2 nes.armant
r fao aoꝛ . pt indices a dierl ia plerunqʒ ſenſus be p conuitiando. vel
Him 4 α Xxvijdiſquid ven. imoꝛ'atqʒ auaritia pleru ain opinio⸗ infamando. vt vi q i.
ld gut ibent⸗ iudicamus. timoꝛ'atq⸗ anos ⁊ peruertu pecu acerdotes. ioanneg.
nge⸗ e¶. Autl ꝛdi itentie ſubmittendoſiudice ſub betant Hen m pietatem putent ⁊ p ſac Vod ſuſpecti.
me qui nac bleno ce Sreter nma romana habita nes nlnſ meredem pꝛudentie. ( ad non ut
ni nari niſi plene tez ex niam quaſi me . — is condemnandus
—— Pc lanhepalſumk accuſationes quaſ ni Item E ahnspe liune raui odio ddmennets ver up
nce patug.uj. .„ A c(erid ſciſcunt. Muũi inin tur ab acc cnis: pꝛo batur dualł
* nicunq. erg culi non alci ue ibet inſequun fanoimous vnmeſt
d ſe teſtari nec leges ſecn tiones accuſatoꝛes * af quoſlibe nn. » anoninns vr fine
uſere vrij Eeuſe negocia que Ecnlarerno al oneseni aduerſus oers iaſa Stent dwwbud
in vijipſi ap Ccon na ac ſyno c trum inua 16 is. ſ. chalcedone
nape li.æ.5teſtes. ſſcunt leges diui oꝛitate cen nantur:vt pa o vitioꝝ plis.ſ.cha ſoſto
bitfi li. ?. cteſtes i⸗ ciſcun ges ellere auctoꝛ AI hoꝛum erg 1 ynodi.⁊ io.chꝛyſoſ
Vnſtitu tus*a clericis repelt ioꝛesepati eſſe cenſemus. ſunt in ac ſynodti. toꝛita
ann 8. male tus'a c indignum eſt ſuperi eb mes eſſe c atratoꝛes non ſunt mi.⁊ tribus auc
ht muee 8: qꝛ indignum eſt ſi ꝛes ab eis pa es vel patra ipiendi: ſed nſtantinopo.
RMK ſie qui faciunt ſemus: q ꝛibus: que iferioꝛes a romae aunctoꝛes ve ontificum recipie bent ca nbus co elaſij pape.
nrn ne viri poſſint ab inferio t. Itẽ ſtephanus cuſationem endnaonnann ube o v’ Tngaie gelonſ huͤhe.
alln ſcere vxo ti deſpiciun —— epiſcopis. = penitus repe . vt accuſati T 2ſtatini ipe bo
ſhil 1es has vlaut lene epᷣs omnibus eienis epi peni reta patrum: vt⸗ ſlibet Exemoplis⸗ a gb⸗
vł qui a dec dio quo r T.: i. xx
cc t futura ſe Mec ſeru ſumat. ſtimonium eo inimici aut ſuſp licet arg edi⸗
Umfn! otit ſngſt uſare pꝛeſu . 8 teſtin lqui inimi u di. de quibꝰ. C. de
8 re. 5 os acc 7 accuſationes qua perſequuntur ve iantur. di⸗dec totuʒ. ?
dker re * ublicũ. ¶ ſcop ſ. toꝛes? gechi ati —2è gine per eꝗ ullo modo recip fi pꝛiua. an in .
Kin pagalii. Eeculatder admittunt: 7 ait cii habentur null a. diſi i adiutoꝛium.
n 8 Autuc. £. e en n nil nens in Deguum gaſtnl Palea⸗ tione 7 Mam daid Bns
inn 2 cũ 2es n — au E . = . o.
ditens lec raenenee I Ellicpiſeken t gernrione gd mpernanz
ſhir lectus. ) ſe ui aut iudex. — i llere lice . 101 1 dũ vel
Pineri ibi nõ fuit lara fiat eoꝛũ au 5 duenan . n repe muni fa⸗ ad punien
nd ibi nõ ſatoꝛ fiat es vt a i Sonnnu 5 1.8 .
ns oan ſenn S fad benonul abeis rnegtererktpar me h a otce.
Srei. ſſ. uid vt indices. eruus aut libert?n iliaritate ne cuſatione p „ n il uctoꝛitas.
8 EEre ſe ubeenn orsfegber oininos cö⸗ bentur i ſecenter oppuim ſoler⸗ de
Metent b Simileſq; In fame ſatoꝛeſ nec te Sed cum ana inimicitia ſui patria mũ exemplu te
aptis alij addunt.j curri: nec ac cum omnibus q́; pꝛecipitur qꝛ de od ⁊ ſi ma- Canonice. e: aa
Pind⸗ ſe dar . cum * di pꝛ ſtus eſt: patet qu E 5 canoice: q-
Aletcpch yvi.q.i.quicunq; nſtituimus iſcopis: vt homicide t ueſtus e l on tamẽ ideo dicit ca irer
Pl. .1 . Opis: v che conq 1 li ius ſunt:n erIIC. dictis citatus
dhtalit 2.c.infames. biſcuʒ ſunt epi oh s adulte . mina alicu lone inimici mibus edictis mi⸗
ig i S Aptoꝛe nifeſta cri ſt cuſatione i , i debuiſſet mi
elis i ¶ Quia infa⸗ efici fures ſacrilegi raptt. mnoſi do⸗ ndus eſt accuſatione i Mi crar vn de er di⸗
e re- male lci ci ſuſt ecti crimin condemna , apa ſcribit eſponſalẽ.pld
W mes. hoc nõ re 5 iinceſti venefici ſij P ͦ fecerunt vel Unde Micolaus p ſiſſer pe iſti pteſtari
olefſui feraſ ad omni ri ince :+ qui raptu e C AUne 5 poſſüt. ꝙ ſufficit i . d
M fratod eriuri:⁊ qui unt ſenucj TOX eratoꝛi. eſſe nõ poſſůüt. tiont.2 quncqui
ſeklor ſupꝛadicta. ꝗa meſtici p ſtimonium dixer c geli imper nt iudices e S uſpitionẽ. uiegt
glonne ſaheen ot qui?falt diuinoſqʒ con ceuſati i ſußt ctiet inimici i ices poſt illaʒ ſicut ſi p⸗
ltiim ſtici non ſüt it ad ſoꝛtilegos llatenus ad accuſa AVog ſuſpe 1⁊ ipſa ratio di- lit nõ renet. ſicut n.
e ſequẽſ m . d teſtimonium pellendi imis pꝛobatur exen eeo qui mit.iĩ po
gnii verbe ijs ñ onem veladt r iuſte repellene ⁊? plurimis p bilius dare er de eo qu ſicut. ĩ ſi.
. en onem ve s ſunt ⁊ iuſte ctat:⁊ plun 87 amabilius ca rei ler. cu ſcut. i ſi.
Mgtun in pꝛiuileg i: quia infame Item in Nam'quid gratiu iad impe ca rei ſtetur.
nn Panctd ed⸗ auſtn eſt vo etnd urn nnnconenann ſigad ſoe Waboffen pint lnti
T Pꝛadicta: ſi oẽ. gar⸗ a. dmittantur. qui commiſerit qr tinopo mf 3 caſſat quo
ſnuir 2e. di · i. cũ lius pap ſationem non a decre tendumt co pꝛouide conſtantinopo rgvc nner l⸗
i yſo ſi ad accuſa ira ſynodo ẽ decre oluerit: quod pꝛou ſex⸗ ↄtra eũ. pt ex vt l.
gklit le den ei⸗ 1 fliter ꝛeſixa ſyno r eri voluerit:q 1 num ſuoꝛum fil ot ccedens.
lunm, achparre i.l mell ſuſpecti aut infames litana ſyno pꝛohibere capitu nes tend ergo
u .f. de eg.i.l. dat ni vel li⸗ . itur: pꝛohib E Sed ſolum. erge
Ginimi de.f de SSõ um ne ſuſp t calũniatoꝛesv noſcitu chalcedonẽ oꝛdinarius recniia
. . „—r Oſi agan SSõõ tes t0O dig „ ſa ictam „ 2. ꝛdinarius T
Nefnot als Kfih nus minoſi antigrati ati aut facile litiga: 3 UMeniamus'⁊ ad ſa is de ipſo a⸗ cũ oꝛdine ſie pba
vlt. 2z.l1. erat . UMenia d nobis d r non neceſſe pl
Urſins H. vlt. nes“ vel ſcelera :ſed tales qͥ oĩ dum ⁊ quo ſcopo mr no nis:
s H. ylt. ar. affine ſatoꝛes:ſe ſem ſyno m referat epiſc J am recuſationis
Ughinz, HH ſuſcipiantur acen Iteʒ felix ppa. ſtaſio perennoꝛum ret tertio euo rec ccauſa appel⸗
ecſ Zex. d. ſuſpitione. AIH facile hitigat: nalſta enim antiſtes ſar⸗ ſicut nec cau at tuc.
8 . eant luſpiti ſtudet vel facil. Aaudiamus. Js it a ſuo patriar nis aſſignat ic.
nunge dilecri militer. (areant! icitijs ſteſlſe. gudiamu⸗ ccurrit a ſuo pa . latio die coꝛꝛi/
* . AMui inimiciti ſtis poteſte uia non o extiterat: licet hoc ho
Gite „QW◻ο& ratio ſatoꝛ nec te RKrñrr I catus quia *Condemnatus F de ap. vt
,iuatexert ut gr. nec aechiatoꝛ II s libertus ni onice con r ad ſy⸗ atur. vt. er de ap.
nnnn odulatoꝛeſ. necac ſornus nullus libertus ni cha canonice⸗ vocaretur a⸗ Rerinlroreet. en ſpali.
ſi.. gdulatoꝛc llus ſe riminibusrr· d ſolum quia cum ſet eius ipſe qᷣ debitus.? o:
r 4 1 ut gratio T ALAiI fidelis nullus c ſed ſolu inimicus eſſet ein Yudicabat.ar.O
. lus infi nniatoꝛ: nullus qui uod inimi chalcedo „ Yudicabat. cu
Oeht yt. ſ. e. accuſa us I lumniatoꝛ: . nodum q ſt:a ſancta c c. inarium iudicẽ re
5 . us cal nter liti⸗ 100 oclamauit: a biexa dinari Fil.g. 7
uin toꝛes. C.de tra⸗ retitus nullus⸗ et nullus frequer ä inudicabatꝰc ſas illatas ſibi ex⸗ ſari poſſe. vr. . ij .
Pfiu⸗ cs. inimicitijs ſtudet nul vel detrabendu ynodo ad cauſas ill. denuo co⸗ ſa t. z. c. pꝛeſbyter
ſmin ee maln d aandi; el de vel omẽs ancaretunrnagn ——— iud.
anin ſic. ff. de iniur.l. d accuſandum rmitta⸗ u Si anaſt inimicitia s. quod negant q
.„RKfR nos ad ac admittunt pe r eccleſiam. de inimici⸗ nquis.qu ſoci⸗
irace ee. ſeges publice non ac ixtpapa m ſitus: quia de inmi 1 ? dicunt aſſoci
edet EX co⸗ if es pu Itez calixt?p ha ſuo depoſit t:iterato ad iudici 5 damæzt 5 q. iij.
d Pn. ñ iter ſe bñ leg pos accuſ⸗ re. Cꝗ 20 deunn cha eſt:itera feſtar ehm. vt. S q. iij
naſe in.mm de doͤmo p⸗: ueſtus eſt:ite anifeſtari qum Fin aut v dif.
oir agmittentur qꝛ tur epo⸗ ſuſpecti de 90 eius conq irigitur: ſi m . fferat᷑in aut.vt dif
Lamuten Familiares ſuſpecti cuſatione. dum dirigi ſue eccleſe offer l. ix. C
affiniſ põt accu Fam ipiantur in accuſ⸗ . reuocandum dir tamen ſue eccleſie iud. .ſi vero. col. ix.
or. nredpianturt ſuſpecti non officiant crimina: is ignati iud. F.ſi ſſimi.
pnf ſare affinẽ. C. ð res van ſee s8 vel teſtes ſuſp biofficiant crimi anto magis igna de iudi. apertiſſimn
pvlt. Ccuſatoꝛes lliareſ vel de do pꝛecipitur: qu otius ipe Et ſi maniteſta.
— ec etiaʒ 0 us qu larcha minime . ar. ꝙ enti re-
W res.ac do o pꝛodeuntes n neos teſtim exiſtens patriarc i: Tiinmicil ſuſpe on obeſt petenti re
inationis. do m s aduerſuſ extraneos exiſtens patriarc rir inimiciſ ſuſpe
b ſ minationi ſatoꝛis a . tis 7 fami ꝛia pꝛiua . oliari
mu, in vni acnc⸗ ninz dicantiquia entonbaſfoan ven dleſia iahus decernembns exp
ſarij non poteſt muz die mationis affecti ctis iudici
c gri E of 8 ac domina alis et
er iudex. ex ð o liaritati edire ſolet.amoꝛ carn
vncn, fi. dele. cqʒ. imo tatem imp
uen, poter dñm to⸗

ta familia decli

ſuitutionem· ad idẽ ex

Cauſa.

de reſti.ſpoitem cum quis.⁊ ꝙ in notoꝛio crimine etiam index reenſatur.
ar. contra extra de appel.pꝛopoſuit. . H
a ¶.Veniat . bec eſt ſecunda auctoꝛitas.
b¶Tunc egrotantibus.i. debilibus in fide.
c ¶ Et teſtes.pꝛopter hoc inducit gratianus capitnlum.
d ¶Quog ſi in indi⸗

ſen.cx.a nobis.ff. de arbi.l. iij. in fi.ſed contra. C. vbi de cri· agi opoꝛ⸗
tet.aut᷑.qna in pꝛouincia.Et reatus omnem huiuſmodi honoꝛem ex
cludit:vt.C. vbi ſena.vel clari.lłii.in fi.⁊.vi.q.iij.placuit.in fi. Item po
ne ꝙ ſic fulerit epiſcopus ſententiam:qui hoc fecit ſit excommumca⸗/
tus.dicit.b.etiam ſi archiepiſcopus hoc fecit in dioceſi epiſcopi eſt ex
communicatus

o. verba nicolai.
e¶ Hinc iuſtinianꝰ?ꝰ. Veniat⁊ facũdiſſimus noſter pater pa
Einis auctoatas 5 pa gelaſius bereticoꝛuz erpugnatoi io⸗
Pruranke iriocon tiſſimus: ? quid de conſtantinopolita/
en por dixi e q ii. nis epiſcopis moꝛe ſolito tunc egrotan
offeratur. vſq; ad tii tibus dixit: etiam nunc nobis ediſſerat.
quum aüt copit aliol Quero inquit iudiciuz quod pꝛetendut
eligere. C. de iud.l xyl. ibi non poſſit agitari:an apud ipſoſüdẽ
Sed tamẽ illa lex lo inimici ſint ⁊ teſtes c rei ⁊ indices. Sed

tali iudicio nec humana debẽt commit⸗/
ti negocia. Quod ſi in inudicioꝰ vbi üidex
ſunt inimici qui iudiceſ:nec humana cõ
mitti debent iudicia:quanto minus diui
na id eſt eccleſiaſtica:qui ſapiens eſt in⸗
telligat.Et reuera hinc iuſtinianus im⸗

quitur:qñ eligunt᷑ iu/
dices ad cauſam pᷣn-
cipalẽ audiendaʒ. vñ
ſecus videtur ſi elige⸗
tur ad ꝓbandam caʒ
recuſationis. Quid
aut iuris ſit de ſuſpe⸗

cto iudice dixi in don peratoꝛ pius legibus ſuis pꝛomulgaſſe
ſtitutie illa. ex de . dignoſcitur dicens. Liceat ei qui ſuſpe⸗
nt debitus · cc be ccum ſibi indicem putat: antequam lis
. inchoetureum recuſare:vt ad alium re

5 E Hi anodammo
0. alia ratio. .
b ¶¶Winc. boc eſt ſecũ

curratur. NMam quodammodornatura
le eſt ſuſpectoꝛum iudicum inſidias de⸗

um exempluz. linare: inimicoꝛum iudicium velle re
i ¶ Intrare. miſt ta⸗ fugere.bincꝰſanctus ioannes os aureũ
men Kfulnon n foꝛ concilij contra ſe congregati renuit itra
anackatt non veni recollegium. atet ergo quod æſima
FXira puin nifeſta ſunt crimina alicuius:tamen ac⸗

cuſatione inimici condemnandus nõẽ.

.VI.

FXtra Proninctan ammenn re⸗

e cigaz. Regu
lariter qauu
libet coꝛaʒ

Rauenie SSS us nullatenns eſt pꝛoducen
rrd. dus. CAnde Fabianus
experientie. alioquin B papa ſcribit Hilario epiſco
penam patit actoꝛ. xi — EDNM.......
a.i inolita. .c placuit Abicrimen admittitur hi ca ventilet.
⁊. C de iuriſ om . iul. MBienim ſemper cauſa agatur: vbi
l in criminali. Sʒ fal crimen admittitur ⁊ qui non pꝛoba⸗
eranone voſſelline uerit quod obiecit: penam quam intule
Epbi 8ponagi onor rit ipſe patiatur. Nem.
tet.l. vna.2. C. de pꝛe⸗ ccuſatus non niſi in foꝛo ſuo audiat.
di.minoꝛum ſi ꝑpꝛediũ S=
Item ratione ↄctus.

f de iudi.heres. Itẽ ratione criminis conuenitur qnis vel vbi deliquit vel
vbi inuenitur vel vbi domiciliuʒ bʒ. C. vbi de crimine agi opoꝛtet.l:i.vel cũ
eſt queſtio de fide.xxiiij.q/i.quotiens.trabhitur etiaʒ ꝓpter loci opoꝛtunita
tem ad aliã ꝓninciã.xxiij.q.ij.ſiue.item ꝓpter appellationẽ.item ꝓpter iui
ſionem pape.yt. ſ.e.q.ynaqueq; ⁊.c.peregrina.vt patet in verſibus hic no/
tatis.Contractus:crimen:reus ⁊ res: religioq;. DNir ratio fimilis: vel pꝛo
nocat: atq; recuſt at. Excellit:iuſſus vel ſi conſentit vterq;. Contracins.ff.ð
iudi. heres abſt. ens.Crimen.vt hic.⁊.C.vbi de cri:agi opoꝛtet.l.i. Reus ꝗa
actoꝛ dʒ foꝛum rei ſequi.t..l neminem. Et res ar er de fo.cõpe. ſane. Re
ligioq;.⁊ cã iuriſpatronatus ⁊ decimaꝝ.ex de iudi.qto.⁊.c.decernimus.
Dir.qꝛ vxoꝛ foꝝ viri ſequitur.ff.de iuri.om.iud.l.pe.Ratio ſilis.in mutna
reconuentione ex de mu.pe.ex litteris. Ael ꝓuocat.j.eo. ꝑegrina indicia.
Atq; recuſat.ex de fo.compe.ſi quis contra clericum. Excellit.qꝛ epiſcopꝰ
non deponitur niſi a papa.j.e.quanuis.Juſſus.j.e.vnaqueq; ꝓuincia.Al
ſi conſentit vterq;.ff.de iuriſ.om.iudi eſt receptũ.⁊.ij.q.vij.nos fi. Item in
feudo.ex de iudi.ceteꝝ. Item ſi ſecularis iudex eſt negligens.ex de fo.cõp.
ſcer Nem in ſcholaribus:vt in conſtitutione federici.C.ne fi.pꝛo patre.au
IBi enim. vel vbi domicilium habet vel vbi reperitur. C. vbi de cri agi
opoꝛtet..i.ſed ſi grauius eſt crimen remittitur pnniendus ad iudicem
i deliquit. ſ eſt leuius ibi poteſt puniri.vt in aut᷑ vt nulli indi..ſi vero co
gnoſcatur.col ix.⁊.ꝭ.ſed ſi illud.⁊.ff.de re mili.deſertoꝛem.in pꝛin. Nec ad
mitto illud quod quidam dicunt ꝙ ſemper pꝛimo cognoſcat iudex ex ꝓuin
cia de qua reus eſt.an crimen commiſerit.? poſtmodum remittateum ad
iudicem vbi deliquit: quia iudex vbi deliquit cognoſcetc puniet crimẽ.ff. ð
accu.l. vlt. poreſt mñ ſi vult tranſmittere eũ puniendum cum litteris ſuis ad
ſue pꝛouincie iudicem.qnod tamen nõ facit niſi ex cauſ a. ff. de cuſto. ⁊ exbi.
reo.non dubium.ſicut pilatus remiſit chꝛiſtum ad herodem.
m cole ſed quid ſi metropolitanus vel alter epiſcopus deliquit in al-
terius dioceſi:nunquid ab illo poteſt puniri:arg.ꝙ non.ix.qiij.ſi autem.=
in ant᷑. de defen. ciui. . non babente.col.iij.xxi.di.inferioꝛ.⁊.c.nolite.ex de

,B non ab bomine
Qꝗquis epiſcopoꝛuʒ ſuper certis ac ſed a canone.
cuſatur criminibus ab omnibus? quia ſequit᷑ fa⸗
audiatur qui ſunt in pꝛouincia ſua epi? ctum iam dam⸗
ſcopis:quia non opoꝛtet accuſatum ali vemn xiiſi.
biquã in foꝛo ſuo audiri. Exceptio conira uminS
autem foꝛi dilatoꝛia eſt atqʒ ideo in ini ſen re ng 88
tio litis debet opponi⁊ pꝛobari:perem bis. Lau. dicit
ptoꝛias autem exceptiones vt ſunt pꝛe/ warchiepilco⸗
ſcriptiones longi tempoꝛiſ:ſufficit in ini Pus nõ ſi de ſo
tio litis conteſtari. . Item. eodé?. ro illius:c ipſe
Elſatus ante ſuum iudicem canſũ it inder oꝛdina
dicat. ante non ſuum indicem pulſa nuinciedr qdhe⸗
tus ſi voluerit taceat: pulſaf̃ vero duo ij lxxy di quo⸗
tiens appellauerit iducie dent. & Hoc am vnae enz
autem quod de loco dictum eſt tunc in- mon poteſt excõ
telligendum eſt cum veritas cauſe non municare. ſz all
niſi in loco admiſſi criminis depꝛehẽdi um qnẽlibet ehi
poteſt:aut niſi altera pars iudicium ma ſcopũ poteſtex
loꝛis perſone interpellauerit ſiue decli⸗ men veponere.
nando iudicium ſiue releuando ſenten iã. Eagoaelo
tiam. Unde ſtephanus ſãcte ⁊ apo b.bñ dicere ga
ſtolice atqʒ vniuerſalis eccleſie romae popter crimen
epiſcopus ſcribit omnibus epiſcopis. efficitur archi⸗
Intra pꝛouinciam a compꝛouinciali ebiſcopul ſubie
dus tantum cauſa eſt audienda. ns ehiſopid
. Zira haoninciak terminos accu⸗ berius allga ⸗
andi licentia non pꝛogrediatur: fas.b. .
ed omnis accuſatio intra pꝛouinciã au n Vquis ab
diatur ⁊ a compꝛouincialibus terminet᷑ Domnibus.
niſi tantum ad apoſtolicam ſedem fue-⸗ ad minus a xij
rit appellatuʒ. ¶ Item ſixtus papa. yt . ſ. e.· viij. ſug
A compꝛoimncialius accuſatus velu lx. 1. l.
dicatus apoſtolicà ſedem appellet. o⸗ * Exceptio.
cuſatus vel iudicatus a compꝛo xceptionũ a/
uincialibus in aliqua cauſa epiſco lia perẽptoꝛia.
pus licẽter appellet ⁊ adeat a oſtolice alis ẽ dilatoꝛia.
ledis pontificem qui aut per ſe aut per ala melalte
vicarios ſi uos retractare eius negociuxy arum alia decli

natoꝛia iudicij

alia dilatoꝛia ſo

iutionis. Declinatoꝛia indicij. in pꝛin. lit. eſt pꝛoponenda ? pꝛobada.
yvt e de ſen. ⁊ re iudi.inter monaſterium.⁊?. C de excep.l.vli. Niſi ex/
ceptio illa de nouo ad noticiam eius pernenit. vt extra de pꝛocurato.
in noſtra.⁊ extra de excep.paſtoꝛalis.vel niſi de nono competere ce⸗

perit. vt extra de offiiudi.dele.inſinnante.⁊.ff. de arbi. non dilt
mus.S.cum quidam.⁊ de tali loquitur bic. Bilatoꝛia ſolutionis debz
ante lit. conteſt. obijci.ſed pꝛobari debet poſtquam actoꝛ fundauerit

rbi.non diſtingne

ſuam intentionem. C. de excep.ſiquidem.?. C. de pꝛoba.exceptionem

Peremptoꝛia dicitur que poteſt opponi ⁊ pꝛobari quandocunq;:du
tamen ante ſententiam.vt.C/ſententiam reſcin. nonpoſſe.perempto
rias.⁊. C. de excep.pꝛeſcriptionem. Media dicitur exceptio que ĩ hoc

babet ſimilitudinem cum peremptoꝛia ꝙ poſt lit. conteſt. poteſt obij⸗
ci:ſed in hoc habet diſſimilitudinem cum dilatoꝛia que poteſt quan/

docunq; ante ſententiam obijci.vt exira quima.
ſed in hoc habet fimilitudinem cum dilatoꝛia.qui

accn. poſ.per tuas.
a ante lit. conteſta.

poteſt obijci. vt extra de excep.exceptionem. Sunt adhucalie exce⸗

ptiones anoꝛmale que etiam poſt ſententiam o
ptio velleiani ⁊ macedoniani: ?æ armate militie: de quib⸗ agitur.ff. ad 1

macedo.tam ⁊ſi non.⁊. C.de iur.⁊ fac.igno.li.

p Alſatus.voluerit non tamen a contrario
t. xi. q.i.placuit.⁊.jſ.e.neminem.ſed hic loquitu

bijciuntur. vt exce⸗/

ſenſu argumentaris
r de eo qui bha⸗

uit conſenſum ſui epiſcopi: vt. xi. qi clericum. ?.c. nullus· e de foꝛo

compe.ſignificanit.

¶ NLaceat. ſed hoc foꝛte cum babet conſenſuʒ epiſcopi txi qi de
ricum.nec ob.j.e.non liceat.extra de fo.compe.ſi diligenti. ⁊. vi.q.lij.

eniq;.
r KEtra.
8 Ccuſatus. loco.viij.q.iij.nonne.
on tamen diff nire. ſuſpendere ? excommumicare poteſt

