xxi.di.deniq;. Item.xxvyi.q.vi:miniſtrare.ſed ⁊ illud ſimiliter intelligitur ðᷣ bẽt facere in ſalutatõe.C.de offi.iu.lł.ij.ax.C.de off.pꝛe.yꝛ.l.i.vbi.hoc
ſolenni benedictione idem dicitur.
vel dic qð qñ cantat . p .. Beſeratur
miſſam pñ̃te epo dʒ i cet:vtile enim eſt benedicere:congruũ – Sto ſubiectus pontifici tuo ⁊ qus ſed pone ꝙ eps
nuere eho vt ipſe bů eſt confirmarev:conuenit reddere coõo & ſi parentem aie ama. ſed epiſcopi alr ſe beat ↄtra
Aretled 4 nut e nem neceſſe eſt viſitare infirmos:oꝛare ſacerdotes ſciant ſe eſſe:non dominos inn denr ni⸗
cet pꝛeſbyter: ar. ð cõ. ꝓPinualidis: atqʒ omnia dei ſacramen/ honoꝛent clericos quaſi clericos vt ip⸗ Arkeiahe dien
di. i cũ ad celebꝛidas ta complere: nemo hic epiſcopoꝝ inni ſis epiſcopis a clericis quaſi epiſcopis niã negare: vꝛ
alias pꝛeſbyter ſuo in dia diabolice tentationiſ inflatus iraſa honoꝛ deferatur. ſcituʒ eſtꝰ illud oꝛato ſc.ar xlv. di ci
re põt bñdicere.nã eo tur ſi plebem interdu pꝛeſbyteri expoꝛ⸗ ris domicij:cur ergo inquit te habeam beatus xxijq. x
ipſo ꝙ ei dat ptrůétem tantur:ſi in eccleſijs pꝛedicèet ſi plebi v»t xt pꝛincipemcum tu menon habeas: de foꝛma. ⁊ fiſ
bñdicẽdi ſupponitur dictum eſt benedicant. etenim abnnen/ vt ſenatoꝛem:quod autẽ aaron ⁊ filios nõ eſt fuada ñ
eb eo de el er ſt . lUbus mihi iſta ſic dicam. qui non vultp eius hoceſſe epiſcopum ⁊ pꝛeſbyteros ſeſnarter Reitr
iuriſ om iu. leſt rece · ſbyteros facere que iubentur a deo di/ nouerimus: vnus dominus: vnꝰ baptii mñ t. Pſulo tf er
prũ.? ad treb ille aq cat:quid magis eſt chꝛiſto:aut quid po⸗ mus:vnum templum:vnum ſit miniſte vtagat ꝑ ſupio ucl
. tempeſtiuũ.h. vl die terit coꝛpoꝛi ⁊ ſanguini eius anteponi: rium recoꝛdemur ſemper quod apoſto rem ar xiqiſ. eb:
cꝙ eo ibo ꝙ ꝑmittit ei ſi pꝛeſbyter chꝛiſtum conſecrat cum in lus petrus pꝛecepit ſacerdotibus:paſci ſiep̃ᷣus ix.qiij. iinen
miſſam celebꝛare per altario dei ſacramenta benedicit: bene te eum qui in vobis eſt gregem domini nunc vero. hem
coſauens oin que ſi· gicere populum non debet:qui xpum pꝛeuidentes non coactè ſed ſpontanee q Secituʒ i. cente
Veer vect vele Plen. ↄſecrare non metuit circa laicos ac mu ſcõm dñi pꝛeceptuʒ: neqʒ turpis lucri hicter dicuʒ gam
b & Confirmare.ĩ fi lieres iubentibus vobis o iniuſtiſſimi cauſa ſed voluntarie:neq; vt dominan · S r un⸗ Kt
de xiq ij ꝙ bdece·ſacerdotes pꝛeſbyter dei benedictionis tes in clero ſʒ foꝛma facti gregis ex ani factuj reſpicf. gee
ſoꝛ. vel iungere oleo i· poerdit officia:amittit lingue opus: non mo vt cum apparuerit pꝛinceps paſto⸗ nã de iure tole nuh/
firmoꝝ vel chꝛiſmate habet confidentiam pꝛedicandi ⁊ trun rum percipiatis immarceſſibileʒ gloꝛie rãdus eſt p̃lat Urit
rertice. catus eſt omni parte virtutum:ſolum p coꝛonam. Meſſime conſuetudinis eſti vſq; ad ſniam. uct
e¶Diag. que drds ſpyteri habet nomen:plenitudinẽ ac ꝑ& quibuſdam eccleſis tacere pꝛeſbyteroſ viij.q. iiij none. riiſre
veinern ar vocnbuitz fectionem que conſecrationi eius com⸗ 2 pꝛeſentibus epiſcopis non loqui:qua e te ar g rpnn
gin pricularia eopre⸗ petit non retentat. quis ſzir hic rogo ſa ſi eis inuideant aut eos dedignẽtur au Cirũ q ebdynö iun
bendere. ar...xxviiſ. cerdotes honoꝛ veſter eſt:vt dãnuʒ gib ire.ſed ſi aliud inquit apoſtolus pan ipeditvt.xxpiij iim ine
di. de ſyracuſanc. bi inferatiss:quoniam cũ paſtoꝛibus ꝑꝓ lus fuerit reuelatumſedentiꝰ pꝛioꝛ tate qi.ſ infidelisx lnhln
d & Benedicere.i. ab potentiam aufertur deo digna diligen? ax'. Gloꝛia patris eſt filius ſapiẽſ. Gau xxij.q vi. ſi du⸗ en b
ſoluere vel pꝛiuatiʒ re tia contagium quoddã ⁊ calamitas cre eat epiſcopus in iudicio ſuo:cum taleſ cturi.s.di.ix-ne i
coneiltan nõ ſoleni ·ſcit in gregibus. ac dominici parrimoh elegerit ſacerdotes. & Item ex cõ . ifi x. q·i. pla :
AREHοαοâa1cui danmna coquiritis oũ ſolivultis in eclle cilio laodicenñ. nrri . nh
plus ſy ? minus vt x ſijs potentari.pꝛeſbyteri vero ab intiio Pꝛelbpteri ſbiſcopo non pꝛecedant qrij abbatibuz eſi
vi.q·ij.c.i. ſed maius iudices negocioꝝ eſſe mandati ſunt. p⸗ ſed comitentur vel ſubſequantur. ar. 5.xi. q. i. inn ulbe
tripliciter dꝛ efficacia ſvyteri ſacerdotum intereſſe debent cõ VOn opoꝛtet pꝛeſbyteros ante in terpᷣba· xciij di. in inm
vt baptiſmꝰ. vt. xxxij. cilijs:quoniam ⁊ ipſi pꝛeſbyteri vt legi sreſſuʒ epiſcopi ingredi ⁊ ſedere dñs·xxxiij ꝛp. Uſun
di. .. verum. qꝛ moꝛ⸗·mus epiſcopi nominantur:ſecundũ qd in tribunalibusꝰſed cum epiſcopo igre ꝓpdeo b. mnant
talia lolllt? nenialla dicrum eſt ad epiſcopuz. noli negligere i: niſi foꝛte aut egrotet epiſcopus auti t & Inmdeont anc
late vt corpus xpi.· Bratiann que data eſt ibi per impoſitio peregrinationiscommodo eu eſſe con argcosuun n
vt h̊ aucte miniſinraa nem manuum pꝛeſbyteri: ⁊ alibi ad ma nrerſt. E. Item ex conci.cartha.·iiii. teratos q lite⸗ Ahn
tium vt ꝗᷓ ad epos ſo ꝛes natu ·qui vos poſuit epiſcopos re Epiſcopus non dominum ſed collegas ratos cnca ſe. nelͤtne
los ꝑtinẽt:yt.j.de co. gere eccleſiam ſuam. Sed oderunt hoc ſe pꝛeſbyteroꝛum cognoſcat. u ERenelatũ. ſiagti
di v. manuſ.? quato ſuperbi ſacerdotes pꝛeſbyterij nomine Piſcopus in quolibet loco ſedes S d. viij. fruſrrng luüſfl
mõ pp ſignificationẽ ui nolunt hoc eſſe quod chꝛiſtus qͥ di⸗ ſtare pꝛeſbyterum non patiatur. Cde offici. rec. inn
veumnanlumn dad ſcipuloꝛum pedes lauit qui baptizatus Item ex eodem. De eodem. enretene ⸗ ai
Ziuncntoſemief de bi a ioanne eſt licet baptiʒandũ a domino Piſcopus in eccleſia in conſeſſu io Beckatle inten
ga. debitum. qnto pp ſe eſſe pꝛoclamaret:quod ꝓpterea ſcri⸗ pꝛeſbyteroꝛum ſublimioꝛ ſedeat: i y Tacceat. de Gſinn
multitudineʒ ↄuerſo bo vobis vt ſi pꝛeteriti tempoꝛis erroꝛꝝ tra domũ vero collegamꝰ pꝛeſbyteroꝛ lberãdo ĩ ſmo ſelinn
rũ.·i.q i. interrogo. iam non põt reuocari vel ad pꝛeſens ſe eſſe cognoſcat. Item ex concilio ne cu non debe⸗ Mint
WMomen. ar.· Cde in eccleſijs faciant quod rome'fit:quod martini pape. at iterrumpere ierin
an ſur .cumn alijs. in in aphꝛica:quod in oꝛiente:quod in hi Sine pꝛecepto epiſcopi pꝛeſbyter non xverbum eius. ſanr
e⸗ feratiſ iremoa Pania: quod in gallia: quod in bꝛitania: ſignet infantes. L* 652 R
9 ucatis pe eſbyteros g quod in omnibus locis: vbi humilitas Precſbyter pꝛeſente epiſcopo non ſi nimmndezon, Rden
conſecratione 2 pdi· perſeuerat: quod etiaz in celis fit: quecd E gnerinfantes: niſi ab epiſcopo fue-⸗ vel cum redent ECan
catione: ſicut ille qui maius eſt:vbi ſedes angeloꝛum legitur rit illi pꝛeceptum. Itẽ ex cõci.genitẽ a pꝛoceſſiõe ad kerdf
Eipbũ byvt i xli diſpoſita. Idem ad nepotianum. ſi.c. il. Beeodem- aiea. cboꝛum. E
icenin veldancz Epiſcopi ⁊ clerici innicem ſibi honoꝛeʒ Relſbyteri in eccleſia cinitatis epi⸗ 2l Et ſedere. CA
genon Bcienn exhibeant. opo pᷣſeme vel pꝛeſbyteri ipſuus qoniangre igl⸗ ſn
nar populus in deli⸗ as falſumm eſſet. ufn
ctis:⁊ qi gibboſus ef⸗ 2 In ribung ((lit
ficuur. h·Patrimonij i.rerum eccleſie.s.xxi.di.in nouo. 8. C. de here. ? maniche.cuncti. ſtefe⸗
Negocioꝝ.i cauſarum.vtxi.q.i relatum.⁊.ij.q xv.ſi quis. 2 In tribunalibus. i. in ſede iudiciaria:vt non indicent ſine eo. nſe
le. Sacerdotũ. ⁊ oẽs itererũt cõcilio metropolitãi.vt.xviij.di.c.pe.⁊ pl. In peregrinationis.de licentia ſuperioꝛis.j.de cõ.di.v.non oʒ· en
Erroꝛ. h collige ꝙ ea q̃ ꝑ erroꝛẽ ſtamuta ſũt:ex diutina vtẽtiũ ꝓbatiöe ⁊ de conſenſu ipfius eccleſie.er̃ de vo.⁊ vo.re.c.magne.⁊ ẽt dñi pape. R
ius faciunt io.qð falſum eſi: cũ cõſuetudo dẽat eẽ rõnaliſ ⁊ pꝛeſcripta vr eẽ a Piſcopus.non patiat᷑:ita ꝙ non liceat ei ſedere niſ pſbyter aſ Aede B
ðↄſue.c.vlt. nec iſta liera ↄdicit.b. æ rõe multitudinis excuſent᷑ a pena nꝰõö ſumeret ſibi officium ſtandi. C. de poſtu.quiſquis.. vltt. pen
a culpa:vt.s.di.iiij.dẽiqʒ.qd.n.fcm̃ ẽ:ifectũ eẽ nõ põt.in aut.de eq do. H.i. Piſcopus.collegaʒ. ita iñ ꝙ non contemnatur.ff. de of· pꝛeob i di
col.iiij ffde cap.i bello.ꝭ.facti. m VNel ad pñs:i.ãmodo. ☚ ſernandum.io. in ⸗
nAQuod rome ·ſ. yvbi minoꝛes exercẽt ſua officia pntibꝰmaioꝛbus. de Reſbyter.non ſignet in vertice:qꝛ in fronte non põt etiã anẽte R

hiüm
Pdntfi
ſſte ſin
iobecien
egarep⸗
rrpdic
sſe,
annnefſ
kfrücni
Mickden
Pbeitſcf

Mloſſd

Ntp ſe
sirgi
cpen⸗
Getnii
eier denn
ſeinogi
Operßr
iͦ ſopee
e ine n
eſt oi⸗
l ſſin
Piiſnane
Learg
mi hentde
goyni
lrppmij
Gnfiddlen
pi fd
5 diirſe
irgi
jafii
Numa x

Abbatbae

viqiſin
ijd
Miij7
PD.
nnideent
eosi
nt hie ii
d ili⸗
cſcnſe
Berelgti⸗
ii uſrt
offcinte⸗
ntiores
Gulni
intenort⸗
Lac
idoifn
nondn
ertmnper
vomals,
Cit
eſc⸗
nofſege
unt
ſiun
unn,
c

iceeN

lincſt
Vnm

iſcopi.

ideo
redu cit hic illaʒ
conſtitutionem
ad memoꝛia: vt
ondat ꝙ laicui
non habet pote
ſtatem ſuo iure
conſtituendi a
quid de rebꝰed
clefie.bene tam
poſſunt laici ro
gati concilijs in
tereſſe ⁊ de rebꝰ

cccleſiaſticis co/

ſtituere:nõ tam
yt valeat eoꝛuʒ
conſtitutio: qa
ipſfi ↄſtituerunt
ſed qꝛ ratum bʒ
eccleſia: vt dicit
gra. jdi .· ꝓxi · ..

b Ene. ſym⸗
Biach⸗ pa/

pa laboꝛabat in

extre mis: ⁊ ti⸗
muit ne ĩ electõ
ne ſui ſucceſſo⸗
ris pꝛopter ſtre
pituſ hereticoꝰ
ſciſma interue⸗/
nirt rogauit pa
tricium bafiliũ
qui gerebat vi⸗
ceſ odoacris re
gis: quod ipſe
intereſſet in ele
ctiõe ſui ſucceſ-
ſoꝛis.baſiliꝰ ſta
tim ſymmacho
viuẽte fecit quã
dam conſtituti
onem. ſ. ꝙ ſine
eius conſultati
one non fieret
electio ſũmi põ
tificiſ.pᷣterea ꝗ;
nõ liceret alicui
pꝛediũ ipſius ec
cleſie alienare:
que conſtitutio
retractatur hic
tũ qꝛ ibi quedã
conſtituta ſunt
que a laico non
poſſunt oſtitui:
tũ qꝛ reſ eẽt ma
li exẽpli.lxiij.d.
F.perum.
WPlenitudo
. vi.q. i. ſi oĩa.
d Maxime.
bene diffininit.
ſupple.
e ¶Memoꝛie.
ergo iam deceſ⸗
ſerat baſfiliꝰ tpe
buius ſynodi.
¶Vel ſubſcri
pfit.ar.in cõtra
ciibuſ reꝝ eccle
ſaſticaruʒ non

ſufficere conſenſum elericoꝛum nec in alienationibus niſ ſ pecialiter

de conſc. di.iij. pꝛeſbyteri.

—„.

Lud autem. Bic depingitur. xcyi.di. magiſter poſuit con
ſtitutionem bonoꝛij auguſti latam ſuper electione roma
ni pontificis. lxxix.di ·ſi duo.ſed ne viderentur laici habe
re poreſtatem conſtituendi vel diſponendi de rebus ecclłe

vꝛbis offerre non poſſunt:nec panẽ ſa⸗
crificatü dare calicẽqʒ poꝛꝛigere.ſivero

abſentes hi fuerint ad dandã oꝛatõe,

ocentur ſoli dare debent.
WRE i LXXXNXVI.
Alud aut honoꝛij auguſti qð
de electione ſũmi pontificis
ſupꝛa cõſtituiſſe legitur:nulli
us eſſe momẽti ꝓbat᷑: cũ nõ
ſolü de oꝛdinibuſ:ſed nec ẽt
yebus eccleſiaſticis laicis legat᷑ ali⸗
attributa diſponendi facultaſ:vnde
quecũq; a pꝛincipibuſin oꝛdinibus vel
in eccleſiaſticis rebus decreta inueniun
tur auctoꝛitatis nullius eſſe monſtrant᷑.
Ungde ſymmachus ſimplicius epᷣs
catholice eccleſie vꝛbis rome i ſynodo
reſidens dixit.
De rebus eccleſiaſticis diſponẽdis lai
cis nulla facultas attribuitur. .
Eneꝰquidẽ fraternitasveſtra eccle
ſiaſticis legibus aſſueta ſub diuini
timoꝛe iudicij que erant ſtatuenda diffi
niuit:⁊ ad iuſtitie cumulũ ꝑuenit:cũ ſuf
ficienter oĩia amplectit᷑: nec adiectiõe ĩ⸗
diget plenitudo*.maxime de clericis qͥſ
amoꝛ dñationis iuaſit ⁊ iugũ diſcipline
eccleſiaſtice fecit iſpuere quoꝝ exceſſuſ
enarrare difficile ẽ.vnũ tñ quod occur
rit venerãdo oꝛdini veſtro inimare non
differo:inter alia ſcripturã quandã illu
ſtris memoꝛie baſiliũ quaſi ꝓ eccleſia⸗
ſtice amoꝛe ſubſtantie ↄſcripſiſſe refero
in q̃ͥ nullus romane eccleſſle iterfuit vel
ſubſcripſit antiſtes:per quẽ potuiſſet fir
mitatẽ legitimã ſoꝛtiri:ne ergo ide diſpu
tẽ.vnde põt veſtꝝ iudicare ↄciliũ reqͥ⸗
rat᷑ ⁊ referat᷑ in medium:vt ex lectiõe co
mnollati⸗ cuiuſmodi poſſit habere ſub⸗
antiã. Sãcta ſynodusbrñdit:deferat᷑ ĩ
medium vt cuiuſmodi ſit poſſit agnoſci.
hoc cũ diceret:hoꝛmiſda diaconus reci
tauit.cũ in mauſoleo'quod ẽ apud bim̃
paulũ apoſtolũ rſideret ſublimis ⁊ emi
nẽtiſſimus vir pꝛofectus pᷣtoꝛio atqʒ pa
tricius:agens etiã viceſpᷣcellentiſſimi re
gis odoacris baſiliꝰ dixit:qᷓq; ſtudij ve⸗
ri ⁊ religionis ĩterſit:vt in epᷣatus ele⸗
ctione ocoꝛdia pᷣncipaliter ſeruet᷑ eccle
ſie:ne tñ per electionis occaſionẽ ſtatus

ciuitatis reuocet᷑ in dubiũ admonitione

beatiſſimi viri pape nr̃i ſymmachi ſim⸗
plicii: quã ante oculos ſemꝑ habere de
beremns:bhoc nobis ſub obteſtatõe me

miniſtis fuiſſe mandatũ:vt ꝑꝑ illũ ſtrepi

tu ⁊ venerabilis eccleſie detrimẽtũ ſi eu
de hac luce trãſire ↄtigerit.non ſine nr̃a

oſultatiõe cuiuſlibʒ celebꝛet᷑ electio. hec

cũ legerẽt creſconius mndertine eccleſie

ſubſcribant. ar. x.q. j caſellas.xij.q.ij.abbatibus.=.c.ſine exceptiõe.

CInge diſputemi

re poteſt. ſi ergo vxoꝛ petat ſibi virum reſtitui:⁊ vir incõ
ꝛpolt ſtitui:æ vir paratus eſt inco
tinenti pꝛobare conſanguinitatem: non eſt audi
is a quo.ar. j.ex de reſti. ſpo. litte —

b Spynocdus. verba notarij.

non eſt diſpntandum de eo de quo ftatim cõſta

tteras.

a. ff. yt in poſ. le.

ℛ*

¶ In mauloleo.verba ſcriptoꝛis.manſoleum pꝛopꝛie eſt ſepulchꝛum et

dicitur a mauſoleo rege cui vxoꝛ conſtruxit ſepulchꝛum mire pulchꝛitudi⸗

nis.vnde ⁊ alia ſepulchꝛa ſic ſunt appellata.
mandati baſilij.

epᷣs ſurgẽs de ↄuẽtu dixit:hoc ꝑpendat
ſcã ſynodus:vtꝝ pᷣtermiſſis religioſis
ſonis:qͥbus maxie cura eſt de tãto põt 8
ce laici electionẽ eiꝰin ſuã poſſint redige
re ptãtẽ:qð ↄtra canones eſſe manifeſtiſ

ſimũ eſt. Iẽ hoꝛmiſda diaconuſ legitur

dixiſſe:ac ne cõfuſionis atqʒ diſpendii
aliqd venerabilis eccleſia ſuſtineret:mi
ramur pꝛetermiſſis nobis quicqᷓ de re⸗
bus eccleſie fuiſſe tentatũ cũ ſacerdotuʒ
noſtro ſuperſtite nihil debuiſſet aſſumi
q̃re ſi ãplitudiniveſtre ⁊ ſanctitati placʒ
incolumia oĩa qͥ ad futuri antiſtitis ele⸗
ctionẽ reſpiciunt:religioſa veneratione
ſeruemus hanc legẽ ſpecialiter pꝛeferẽ
tes:quã nobis echbaſeh nr̃is chꝛi⸗
ſtiane mẽtis deuotione ſancimuſ:ne vn
quã pᷣdiũ ſiue ruſticũ ſiue vrbanuʒ: vel
oꝛnamẽta aut miſteria eccleſiaꝝ qͥ nunc
ſüt:vel que ex qbuſlibet titulis ad eccle
ſiaꝝ iura puenerint:ab eo qͥ nuũc antiſteſ
ſub electõe cõi fuerit oꝛdinadus: ⁊ illis
q futuris ſeculis ſequũt᷑ quocũqʒ; titulo
atqʒ cõmento alienari liceat.⁊ quicũqʒ
hoc facere voluerit:inefficax atqʒ in ir⸗

ritũ reuocet᷑.ſitqʒ faciẽti ⁊ ↄſentiẽti dãti

accipiẽtiq; anathema.ſaximusepᷣs
bletane eccleſie dixit:mõ ſãcta ſynoduſ
dignet᷑ edicere:ſi licuerit laico hoĩ ana⸗
thema iĩ oꝛdinẽ eccleſiaſticũ dictare:aut
ſi potuit laicus ſacerdoti anathema di⸗
cere:⁊ cõtra canones.quod n.nõ cõpe
tebat ↄſtituere:dicite q dvobis videt᷑ de
me:licuit laico legẽ dare: Sancta ſyno
dus dixit:nõ licuit.⁊ adiecit lege ſequẽ⸗
tia.hoꝛmiſda diaconus legit:etiã is qui
pᷣdiũ ſeu ruſticũ vel vrbanu iuris eccle⸗
ſaſtici fuerit ↄſecutꝰ nouerit ſe nulla le
ge vel pᷣſcriptione munituſʒ ſiue is qni
alienauertt ſiue qͥ eũ ſequẽs volũtate cõ
traria pᷣdiũ huiuſmodi alienatũ retinere
voluerit:id cũ fructibꝰ reſtituat:quos il
lic ↄſecutꝰ fuerat.hec cũ legeret:ſtepha
nus venuſine eccleſie eps ſurgẽs ex cõ⸗
ſeſſu dirxit: plegat. hoꝛmiſda diaconus
legit:q pẽa placuit Leripies ẽt heredesꝰ
afficere in ꝗ re cuilibʒ clericoꝝ nulla cõ
tradicẽdi libera ſit facultas. Iniquũ eſt
eniʒ ⁊ ſacrilegii inſtar vt que ꝓ ſalute ⁊
requie aĩiaꝝꝑ ſuaꝝ vnuſquiſq; venerabi
li eccleſie pauperũ cã ↄtulerit aut certe
reliqueritᷣab his quos maxime ſeruare
ↄuenerat in alteꝝ trãſferat᷑ plane q̃cun
qʒ in gẽmis vel auro atqʒ in argẽto nec
nõ ⁊ veſtibus minus apta vſibuſ vel oꝛ
natui videbũtur eccleſie que ſeruari ac
din manere nõ pñt:ſub iuſta eſtimatiõe
vẽdãt:⁊ erogatio religiõi ꝓficiat .cũqʒ

lecta eẽt:laurẽtiꝰeps mediolanenſis'ec

conueniri:vt notaui.xij.qij.monemus.

u ¶ Elcctione.non tamen vt aliquid inde conſtitueres:⁊ ita exceſſiſti finẽ

¶ Ac ne confuſiõis.

pꝛoſecutio legis ⁊ cõ/
tinuant᷑ verba ſic: nõ
celebꝛetur de electio/
ne pape ⁊c̃.ac ne.

m Mihil debuinſſet

hoc dicit ꝓpter quoſ⸗
dam qui viuente pꝛi-
oꝛe ſymmacho tenta⸗
uerunt alium eligere.
yvt di. hxix.ſi quis pa
pa.⁊.c.nullus.io.

n ¶ Pꝛeferentes.i. pᷣ

mo ſtatuentes.

o ¶ Ruſticum. quid

ſit ruſticum pꝛedium
⁊ quid ſit vꝛbanum pᷣ
dium habemus.ff. de
ſer. ruſti. pꝛe.⁊ de ſer.

ee
p ¶Titulis. ſiue do/

nationis ſiue emptio
nis .

q ¶ Max umus. ſic ?

iuriſperiti dicũt quid
ſentiant. ff. de his que
in teſt. delen.l.pꝛoxi⸗
me.

r ¶ Laico.non licui/

it laico iure ſuo: ſʒ ex
delegatione pape be⸗
ne. argu.xxxij. diſtin.
S. verum. x.q.iij.c.vlt.
ſed vtrum epiſcopus
laico poſſit hoc com/
mittere iam dicemuſ
ſ. eo.c. ꝙ non . tamen
dicit contra quia mu
cro ẽ epiſcopi.immo
nec pꝛeſbyter hoc po
teſt *

8 .α Munitum. nam

ſi quis emit rem ecclłe
ſie vel aliam rem ĩ ca⸗
ſu illiciro non poteſt
pꝛeſcribbere.nam di⸗
cit lex ꝙ non eſt dubi
um euʒ malefidei poſ
ſeſſoꝛeʒ:qui contra le
gum interdicta mer/
catur.C.de agri.quẽ/⸗
admodum.naʒ nec in
ris ignoꝛantia poteſt
eum excuſare.ff. de iu
ris ⁊ facti igno.l.iure
⁊ hoc benigne ſtatue
ret.ſecus tamẽ ẽ de iu
re:quia bene pꝛeſcri/
bit laicus rem eccle
ſie cum fructibus eti/
am percipiendis ſi ſit
male fidei poſſeſſoꝛ.
de reſtitutio. ſpoliat.
grauis.

t ¶ Perlegatur. ff. de

l. ⁊ con.in cinile.

n ¶ Heredes. turpia

enim lucra ab beredi
bus ſunt extoꝛquen/

da. extra de vſur.tua.
ff. de calũ.in heredeʒ

ſed ⁊ alienatoꝛ poſſet

x¶Reliquerit.i moꝛte.relinquendi nanq;verbuʒ ⁊ cerera.ff. de tab. exhi.

l.ij. . vltimo.
OYendantur ar. C. de admi. tu.lex.
Pꝛoficiat. hic terminatur lex ipſa.

Aediolanen.ar.mediolanen.pꝛerogatiuam ſedis habere ante rauẽ⸗

natem cum ante eum reſponderit ſient in alia ſynodo ante enʒ ſcripfiſſe le⸗

N

if. 5.di. xvij 5. binc. 5. illucd. igitur. G. tñ aliter hᷣ ſoluit di.xvij 5. illuld. s ¶Acd clericos. dic hic ꝙ, nomẽ clericos ſtricte accipitur. vnde ꝑfi. ui
warichang gape n ten aeanſenld itsi⸗ nn ne 5 ad oes ⁊c. compᷣhendit deo deuotos ⁊ tales perſonas.ypel dic ꝓ
ibi non ꝓhi ico non poſſit comittere Mat. . . .
a Eintondlngiage inperpitn⸗ Aor papa qualivet cam eccle t ¶Pertinet. ar. quod oẽs tangit ab eidns debee nartarl 7 appꝛo⸗ 4,
ſaſticã cõmittere poſſe laico:ar.xxiij.di.mulier.⁊.xciiij.di.valde.x.q iij.ꝗ bari.ar.di.lxvi.c.i.C.de aut.pᷣi.veterẽ.de hͥ ex de bis qtf.a Pꝛe . c. fi. nl
ſ. e. deniq;. S.q intelligẽ 4 “ — , . 4
uis eſt nn na ancte. cleſie dixit iſta ſcriptura nullum roma- bet laicis quãuis religioſis vel potenti⸗ Gaunle eccleſia⸗ le
Sed nũqꝗd ancte efi ne ciuitatis potuit obligare pontificem bus in quacũqʒ; ciuitate quolibet modo pockit pfreie.
põt laicus aliqad cõſii quia non licuit laicis ſtatuendi in eclle aliquid decernere ð eccleſiaſticis facul te it5 iere. mn
tuere in eccleſia. v ſa pꝛeter romanum pontificeʒ hbabere tatibus quaꝝ ſolis ſacerdotibus diſpo mideo dene ſen
3 reclkeure pa mnite⸗ aliquam poteſtatem quos obſequendi nendiidiſcuſſe a deo cura commiſſa do „x Yudicare. rs
mrler,ar ekde fo. c5 manet neceſſitas non auctoꝛitas impe⸗ cetur. &. Ande in ſeptima actiõe chal .xpij iij dif⸗ int
pe.nullus indicũ. di mnadi mari⸗ cum ſea; Pala S eaorenſtocone in martianus impera nige E
cũ.h.ꝙ nõ põt ex dele ubſcripſerit nec alicuius ſecun 82 Dixit ceterag. .B .2= ic pncipis.
gandeß lanſs ſpe nones meno olitani legatur aſſenſus. Imperatoꝛes ad fidẽ confirmandã na ne valis ue
eiales tractare nec ex Petrus epiſcopus rauẽnatis eccleſie potentiã oñdendã ſynodo itereſſe dñnt⸗ 0 v. i cecken. neer
eoicare. vnde nibil ſa irxit. ſcripturam que in noſtra congre⸗ T Os ad fidem confirmandam nõ „TPreſumat. u
canr puc eke a gatione vulgata eſt:nullas vires habe Lad potentiam oſtendendam exẽ⸗ ar. ꝙ clericꝰ dif R n
auͦr cinil laicis ens re manifeſtu eſt quia nec canonibuscõ plo religioſiſſimi pꝛincipis cõſtantini ſy finitionibus pᷣn mmii
cõmittere põt: ? irain uenit:⁊ a laicali perſona concepta vile nodo intereſſe volumus:vt veritate in cipũ ⁊ laicoꝝ ñ
tellige p. decre. in no. tur maxime qꝛ i ea nullus apoſtolice ſe. uentanon vltra multitudo ais do⸗ Rlcd ſuppo⸗ iei
na. quod dicitur de pꝛeſul interfuiſſe vel pꝛopꝛia ſubſcripti ctrinis attracta diſcoꝛdet Item ex niſ per reco⸗ (he
paedicatione ſpeciale one eam firmaſſe monſtratur. Eulalluſ eadem. De eodemm. en Menn ve nofn
cſt. nic ergo ee epiſcopuſ ſyracuſane eccleſie dixit. ſcri 6 Aegdam capitula ſunt que ad bo 5Ca oc. c. uu
ioñ poſſunt roteare pruram que in ſacerdotali concilio reii noꝛem veſtre reuerentie vobiſ ob expoſttü eſt r ſur
Abn dici põt q tata eſt euidentiſſimis documentis con ſeruauimus decoꝛum eſſe iudicantes a di. ananla, idẽ D
ſic:q; ipi nõ ſunt laici ſtat eſſe inualidam.pꝛimum qnod con/ vobis hec regulariter potius firmari H hic non labo int
ar. xij. .i· u0uo. rra patrum regulas a laicis quanuis reli odumn: rm noſtra lege ſanciri. res. . Grf
Imperãdi.ſxvi. gioſis quibus nulla de eccleſiaſticis fa Item nicolaus papa. 2 . Algd veri.i. Ued
plt.nõ placuit. altatibus aliquid diſponendi legivn⸗ Spynodali ↄuentui inperatoꝛes intereſ ad diſcuſſione; Arc
E cultatibus aliquid diſp 9 ntui imperato eriphi adips
c an Garln yer eſt quam attributa facultas facta videtur ſe non conuenit:niſi vbi de fide agitur. rpi. gaths mnnnn
aiverlogie gieano deinde quod nullius pꝛeſulis apoſtoli⸗ Bönam legiſtis imperatoꝛes an 2 Arpanit nunn
nes ·i legitimus:bene ce ſedis ſubſcriptione firmata docetur ¶Reeceſſoꝛes veſtros ſ nodalibꝰ/cõ ar · c iſte pote⸗ iege
tñ legit᷑ cõſenſus ebo quod ſi cuiuſlibet pꝛouincie ſacerdotes nentibus interfuiſſe niſi foꝛte in quibuſ ſtates ſint dmi⸗ Annd
rũ.at.j. e. c. i. Nla er ·intra ſuos terminos concilio habito dq dam vbi de fide tractatum eſt:que vni⸗ ſe ꝙ imperatoꝛ ch
go determinario qͥ f · quid ſine metropolitani ſui auctoꝛitate nerſalis eſt:que oĩium cõis:que non ſo⸗ non bʒ glacliuʒ Edann
cedit jm canones ſol rractauerint irritum eſſe debere ſancti lum ad clericos verunetiam ad laicos habare eei aſin
à Mec canonibus. batres ſanxerunt quanto magis quced ? ad omnes oino pertinen chꝛiſtianos. dnoccſime T
ↄiuncta geeppelz dn in apoſtolica ſede nunc extante pꝛeſule Igem. Dẽ pꝛeſulibus diuninax ratoꝛ c xciij oi. i
non diuiſa. vel iurnris qui merito beati petri apoſtoli per vni rerum qu bumanis rebus pꝛeſunt: iu⸗ legimus. ? qꝛ i⸗ T
conceptio. uerſum oꝛbem pꝛimatumobtinens ſa⸗ qicare non poſſunt. periũ a ſolo do ſra
e ¶Religioſis. infra cerdotij ſtatutis ſynodalibus conſueuit QESnias hi quibus tantũ humanis eſt. xxiij.qiiſf. in
xyxi vlt. laiess. tribuerefirmitatem a laicis licet conſe⸗ ¶Arebus non diuinis pꝛeeſſe permiſ⸗ queſitü. ar. . lx zen
¶¶ Debere ..xviij q. tientibus aliquantis epiſcopis.qui tam ſum eſt quo de his per que diuina mini de nan mnli
U ea ni merito ? x Pontifici a quo conſecrati pꝛobantur pᷣ ſtrantur ſuclicarer beeſumant penitus anescclenk. inn
Sannnn. ito.ð. iudicium inferre non potuerũt pꝛeſum⸗ ignoꝛamus. Idem. ä rterreniliper,
hb .Pꝛimatũ.j.ix. q. ptum fuiſſe cognoſcitur viribus carere ec enam iperatoꝛ nur⸗ pontificis nec xxij. di c i· item in
iij nemo. .c. anigs. non dubium eſt: nec poſſe intra eccleſia pontifex iura regia vſurpet. qꝛ deponit ipa⸗ fut
i Tribuere.s.diſti. ſtica vllo modo ſtatuta cenſeri. Sancta (NMnacd verumventum eſt: vltra toꝛeʒ.. xy. q vi. it
ri. fſWſy nodus dixit.licet ſecundum pꝛoſecu ſbi nec imperatoꝛ iura pontificatꝰ alisrer ih Uing⸗
marcc di kri tionem venerabilium fratrum noſtrox artipuit: nec pontifer nomẽ ĩperatoꝛiũ eſiliatis fre Ei
ei iſte Laurẽtij etri Eulalij Creſconii Ma vſurpauitꝰ.qm idẽ mediatoꝛ di ⁊ hoĩuʒ E bac malia N
m ſehhante Bon di⸗ ximi vel Stephani neqʒ apud nos icer homo xp¶ps ieſus actibus ppꝛijsꝰ digni xdiec. quoniaz. Ghn
xit niſi perlegat᷑.⁊ fic tum habe tur. hanc ipſam ſcripturã nul tatibus diſtinctis officia Porctanis vtri C Pꝛopꝛijs. finc
p tale vᷣbũ intelligitrr lins eſſe momenii:veruntamen etiamſi uſ. 5 diſcreuit pꝛopꝛia volens medici iiĩperij⸗ ſrcer ſ D
agligs ↄſentire.vt not. gliqua poſſit rationemſubſiſtere:modis nali humilitate ſurfum efferri non hu⸗ donſevel ppiij fitn
3ʒ. lxiij.oiſ. in ſynodo. omnibus in ſynodali cõuentu pꝛouida mana ſuperbia rurſus in inferno de⸗ gus g nenz vnͤ
m Harione. a. re heatitudinis veſtre ſentẽtia eneruari c mergi: 2 vt chꝛiſtiani imperatoꝛes po e Sre pnift
auctis aliqua repell:· neniebat: T in irrituʒ deduci ne in exem eternavita pontificibus indigerent: et pgci eiecitt muin
nt bona rrv. plum remaneret: pꝛeſimendi quibuſi? pontifices pꝛo curſu tempoꝛalium tan templockijcd. mi
de re mil.l.iij. S. in bel vij. accuſatio.? ſur
lo.ar..i.qi.domin·· . SS cum coꝛonã de en
declarauit.ar. .i.q/i.nonne ſodomite. .“V Pni poꝛtanit quod eſt ſignum regni.xij.qi bdno.
n C.· Alctione. dicitur pꝛima actio: qꝛ fiebat pꝛo pꝛima die in ſynodoxxiiq· a d. Silrenimmo viei e nõ diſcreuit ſed confudit cuʒ ipſe D
vij. in nona. ðẽ vnus ⁊ idẽ vtrũq; officiũ geſſit. ſed dic ꝙ ideo ipſe vtrunq; officium u
sinkereſſe ſmluer ſolebat intereſſe electioni pape ꝑꝑ bereticoꝛũ Benpſein notaret ꝙ ex eodem fonte pꝛoceſſerunt.xxi.di.cleros.in f
fſcandalum.ar.di.lxiij.quia ſancta. . i.naʒ dicit lex ꝙ ſũma nobis dona a deo conceſſa ſunt.ſ· ſacerdotiü Nn
p T. Inuenta. ? ita videtur q poſſit de fide catholica diſputariar. . C. de 2z imperium.in aut᷑ quomõ oʒ epos ·in pꝛin col i. S ſc
ſum.tri.nemo.xxiiij.q.iij.cum quibus. Rñdeo dubitando nõlʒ diſputare b ¶Rurſus.pꝛimus per ſuperbiaʒ cecidit vnde homines in infernũ
de ea quia dubius in fide hereticus eſt:ex de here.dubius.alias diſputat᷑.j demergebant· xpᷣs aut nos humilitate ſua ſurſũ erexit. ſʒ ſi baberẽt ſ
e·ſatis.xxiij.q.vi.vides.C. de epi.⁊ cle quoniim. oers oſd officig ſuperbirent: ita ꝙ iterũ demergerent in infernum. Nun
af Hini bec iij c loqnũt oemareria ignacij.de quo dꝛ.S.xxi.Si.ſub c Pꝛo eterna.j.de pe.diſ.i.multiplex. 2ð nti
mittitur. ar. omiſſum intelligi ꝙ ſcriptum nõ inuenit᷑ ar. x.q.i.hac cõ⸗ Tempoꝛalium.ar.q in cauſis ſpiritualibꝰ yt in matrimonio noõ Wn
ſuetudinẽ de aſe.di.iiij. cum itaq;.⁊.c·ſe.ff de verb.obli.quicqui ſit vtendum legibus tempoꝛalibus.ar.xxxiij.qij.inter bec.xi.q.i. cõ/ i
r Interfuiſſe.niſi rogatos.lxiij.di.badrianuuns. tinua ·ar.de conſe.di.iij.celebꝛitatem.ſed in alijs qʒ eis vti ſi non obui

beim
pcge
loſbiaßt
jilui
n ſt⸗
ſeto⸗
tonen.

dftieter.
Conigdd

leponlep

Awniͦ
uſtne
fliocti⸗

Ginpnt
biſehoe⸗
Göfitdrt
pinpernn
bycha,
enſei
Pnunigd
cine
eiſt
no. 14
jaſolin
rxiiſgi
ltü eil
ici n
etroſctd
Ahegalli

reniipen

diciſen
gonuin
ſrnan,
Liiiig
anoc
Hoehnfi
cvoriß
Pon
it l,
ſen
acchiſt
lunl
Gipemn.
Poniſt
Nalnn
atid

re
6 ſfon
Nicns
ſumt

= ☛—r =

nt canonibus. ar. diſti. x. ſi in adiutoꝛium. ar. di.liiij ntiquis.
Tantumodo.hoc aduerbiũ determinat tm illud adiectiuũ tẽpo
ralium.nõ illud vbũ vterent᷑.⁊ ſic eſt falſũ hic notatũ ab h.arg. ꝙ in
cauſis ſpalibus ⁊c. Nã bñ licet leges allegare in ſpũalibus.xxxv.q

v. ad ſedẽ. xx. q·iij.

„

na rqd al
iſcopus.
Ans, oſtẽ/
ditur i alia
parte capituli q̃

hic non eſt.

Appellatũ.
egitur eni oẽs
clicos deos. ap
pellaſſe: vt.xi.q
i.ſacerdotibus.
xij.q.i.futuram
ſecanduʒ hanc
rationeʒ nec ab
epo poſſent iu/
dicari clerici. ſʒ
hoc dixit yt oñ
deret quati ſint
habẽdi.ſi.ex de
iudi.nouit.
CEpheſine.
pꝛime.qꝛ ſecun/
da non eſt rece
pta in aucte.
e¶Seu potiꝰ.
optime coꝛꝛigit
ſe:qꝛ queſtiões
non debet fieri

ſuper fide dubi

tando:ar.ex de
bere.dubiuſ. do
gma autẽ per. g
eſt doctrina i fi
de:ſine.g.eſt an
gulus. vnde illð
ledebat doma⸗/
te domus. xxy.
q.ij. ſi quis.

fN ſcriptu
ris.xi.q.i.c
acerdotibus.

Et coope⸗
rirẽ. ff. de iniur.
eũ qui nocẽtẽ. ð
ſed hoc ð occul
to quod nõ poſ
ſet ꝓbari: qꝛ ta
lia nõ habẽt vi⸗
gictã ⁊ fic ſolue

Srũ illud. lxxx

lij. di. c. ij. illð at
in maniteſtis in
quibus etiã nõ
deberet eũ pꝛo/⸗
dere: vt no. ij. q.
i. ſi peccauerit.
b. Coͤtegat!.
fñ coꝛipiatis
ij.q.i.ſi peccaue
rit.hoc ð occul/
tis intelligit.nã
de mãifeſtis co
gimur accuſare
pꝛemiſſa tñ ad/
monitione.ij. q
vij.quapꝛopter
Ar. .. j. v.q. ij. c.
ylt. c.
VDis du⸗
biter ſi fi-
lius. ſic in antẽ.
de nup. 5. ſi vᷣo.
ibi dicit: ꝙ ern⸗
beſcit lex filios
eſſe conectoꝛes
patrum.ſi tñ pꝛ
caderet ĩ furoꝛẽ
filius darer tu⸗

DI. IxXXXVI.

760%—

ex antiquis. h.

S.cũ aũt.lau.yel dic tantuůmodo.i.maxime.ſic ecõ/

tummodo rerum imperialibus legibuſ
vterentur:quatenus ſpiritualis actio a

carnalibus diſtaret ĩicurſibus a deo mi

litans minime ſe negocijs ſecularibus
implicaret.ac viciſſim non ille rebus di
uinis pꝛeſidere videretur qui eſſet ſecu
laribus negocijs implicatus. Ideʒ.
A ſeculari poteſtate bontiker pꝛoꝛſus
nec ſolni nec ligari valet.
Atis euidenter oſtenditurꝰ a ſecula
ri poteſtate nec ſolui pꝛoꝛſus nec li⸗
gari ponuficem quem conſtat a pio pᷣn
cipe conſtantino quem longe ſuperius
memoꝛauimus deum appellatumecum
nec poſſe deum ab hominibus iudicari
manifeſtum ſit. Sed ⁊ theodoſius mioꝛ
ſancte ſynodus ſcribens epheſine pꝛi
me dixit:deputatus ergo eſt cãdidianuſ
magnificentiſſimus comes ſtrenuoꝛum
domeſticoꝝ trãſire vſqʒ ad ſanctiſſimã
ſynodum noſtrã:⁊ in nullo quideʒ que
faciende ſunt de pijs dogmatibus qo⸗
nes ſen potius expoſitiones communi
care:illicit nanqʒ eſt eum qui nõ ſit in
oꝛdine ſanctiſſimoꝝ epoꝝ eccleſiaſticis
intermiſceri tractatibus:⁊ poſt pauca.

His itaqʒ mãifeſte repertis apparet cõ

miniſtrum noſtx ignaciũ per imperialẽ
tantũmodo ſniam nullo modo potuiſſe
pꝛoꝛſus exKpelli in cuius damnatione qꝛ
pꝛeſulum quoqʒ aſſenſus eſt ſubſecutꝰ
apparet id cã patratũ fuiſſe adulationiſ
non legitime ſanctionis. Idem Lo⸗
douico imperatoil.
Facta pontiſicum imperatoꝛ iudicare
non vebet.
HNſcripturis narratur conſtantinuſ
imperatoꝛ dixiſſe: vere ſi ꝓpꝛijs ocu
is vidiſſem ſacerdotem dei aut aliqueʒz
eoꝛum qui in monachali habitu circũ⸗
amicti ſunt peccãtem chlamydẽ meam

expoliareʒ ⁊ cooperirẽseũ ne ab aliquo

videretur. In quibus igitur deſideratiſ

ſime fili neceſſario cõmonemini: vt quẽ
agdmodũ fide ⁊ religione ac honoꝛiſ pa
rilitate ei adequare videamini: ita quo
qʒ humilitate atqʒ deuotione equipara
re nihilominus anheletis:ita vt in nul⸗
lo inferioꝛ eo ſed potioꝛ inueniamini po
illius exempla qui talem ſe exhibuit ate
talia pꝛoꝛſus exẽpla.ſed hoc quidẽ dixi
mus cautos vos reddere cupientes: vt

ſi de domini ſacerdotibus qui iure prfeſ)
aiax dicũt᷑ aliqd otigeritvos andire qð

ↄſuſionẽ pijs mentibꝰ ingerat nõ infru
nitum:ſed pudoꝛatos filios noe imitan
tes patriam de reliquo verecũdiam cõ
tegatis: vt affln
illi benedictione repleri moderante do
mino mereamini.

epiſcopum.

KRegum ⁊ pꝛincipum patres magiltri
ſacerdores eſſe cenſentur.

6 Vis dubitet ſacerdotes chꝛiſti re

gum ⁊ pꝛincipum oiumq; fideliũ

enti quemadmoduʒ et

ere Ntem ex epi⸗
ſtola Grego. ad bermanum metenſem

8 0

oꝛ yt eum regerer. ff. de tu.⁊ cu.da.ab his qui.vi.qi. oues.⁊.c.ſacerdotes.

vt. S. dl.i.humanum genus.

leeVo ſunt.in aut.quomodo oʒ epi.in ꝛin. col.i.5. di.i.humanum.
. 9 DQuibus: vt ab eis. ſunt autem alia duo quibus aut per que regit
m ¶Auctoꝛitas.neuter pendet ex reli⸗

quo.⁊ ita eſt ar.ꝓ imperatoꝛe.q; diuinitus conſecutus ẽ imperiũ.j.e.c. ꝓx.

patres ⁊ magiſtros cenſeri:nõne miſe⸗
rabilis inſanie eſſe cognoſcit᷑:ſi Hlinſpe
trem:diſcipulus magiſtꝝ ſibi conet᷑ ſub
iugare:⁊ iniquis obligationibuſ illü ſue
ptati ſubijcere:a quo credit non ſoluʒ ĩ
terra:ſed etiã ĩ celis ſe ligari poſſe ⁊ ſol
ui. Item Belaſius papa Anaſtaſio
imperatoꝛi.
Auctoꝛitas ſacra pontificum ⁊ regalis
poteſtas huius mundi gubernacula re

gunt. . .
No'ſunt quippe iperatoꝛ auguſte
quibus pꝛincipaliter hic mundus
regit᷑:auctoꝛitasſacra põtificũ ⁊ rega⸗
lis ptãs.inquibus tãto granius eſt pon
dus ſacerdotum quãto etiã ꝓ ipſius re
gibus vel legibus hoium in diuino ſüt
reddituri examine rõnex:⁊ poſt pauca
noſti itaq; inter hec ex illoꝝ te pendere
iudicio non illos ad tnã poſſe redigivo
luntatem. talibus igit᷑ inſtitutis talibuſ⸗
qʒ fulti auctoꝛitatibus pleriqʒ pontificũ
alii reges alii ĩperatoꝛes excõicauerunt
NHã ſi ſpale aliquod de perſonis pꝛinci
pum requiratur exemplum:beatus ino
centius papa archadium imperatoꝛem
qꝛ ↄſenſit vt ſanctus.io. chꝛyſoſtomus
a ſua ſede pelleret᷑ excõicauit.beatuſẽt

ambꝛoſius Iʒ ſanctus.nöo tamẽ vniuer⸗

ſalis eccleſie eus ꝓ culpa que ab aliis
ſacerdotibus nõ adeo grauis videbat᷑
theodoſiũ magnum imperatoꝛem excõi
cans ab eccleſia excluſit. qui etiã in ſuiſ
ſcriptis oſtendit:quod aurũ non taʒ p⸗
cioſius ſit plumbo:quã regia poteſtate
ſit altioꝛ oꝛdo ſacerdotalis:hoc mõ cir⸗
ca pꝛincipium ſui paſtoꝛalis ſcribens:

honoꝛ fratres ⁊ ſublimitas epiſcopalis

nullis poterit comparatiõibus adequa

ri.ſi regum fulgoꝛi compares ⁊ pꝛinci⸗

pum diademati:longe erit inferius quã
ſi plumbi metallum ad auri fulgoꝛemꝰ
compares:quippe cum videas regum
colla ⁊ pꝛincipum ſubmitti genibus ſa⸗
cerdotum:⁊ oſculata eoꝛum dextra oꝛa
tionibus eoꝛum credant ſe communica

ri vel muniri.
WZItem Joannes papa.

Imperatoꝛes debent pontificibus ſub

eſſe 7 non pꝛeeſſe.

Nimperatoꝛ catholicus eſt quod
falna face ipſius dicimuſ:filius eſt
non pꝛeſii eccleſie:quod ad religioneʒ
competit diſcere ei conuenit non doce
re habʒ pꝛiuilegia ſue poteſtatis que ad

miniſtrandis legibus publicis diuinit?

conſecutus eſt ⁊ eius beneficiis nõ in⸗
gratus contra diſpoſitionem celeſtis oꝛ

Ainis nil vſurpet. Ad ſacerdotes enim

deus voluit que eccleſie diſponenda
ſunt pertinere non ad ſeculi poteſtates

quas ſi fideles ſunt eccleſie ſue ſacerdo
iubus voluit eſſe ſubiectas.non ſibi v⸗

dicet alienum iusꝰ⁊ miniſterium quod
alteri deputatum eſt: neqʒ contra eum
contendat abrumpi a quo omnia con⸗

n In quibus.i.per
quos:nam dicit lex ꝓ
parum eſt ius in ciui⸗
tate eẽ niñ ſint ꝑ quoſ
iuſ reddatur.fj. ð oꝛi.
iur.l. ij. F. poſt oꝛiginẽ
o &Æρ Kationem. . xy⸗
lij.q.ij.cognouimus.
p pendere.quo
