ignominiam deueniſſe. ſolus epiſcopus

incumbit bonis:ſolus vtitur miniſterio
ſolus epiſcopus vniuerſa vendicat:ſo⸗

lus partes iuadit alienas ſoluſ occidit

vniuerſos:hinc ꝓpter auaritiam ſacer⸗
dotum ſepe odia conſurgunt:hinc epi⸗
ſcopi accuſantui a clericis:hinc pꝛinci⸗

pium litis:hinc detractioniſ cã:hinc oꝛi
go fit criminis.Et eniʒ ſi vnuſquiſqʒ ita
in hoc mudo viſibili aliquid poſſidereꝰ
iubetur vt ſua tantũ poſſeſſione ſit con⸗

tentus:ac res non inuadat alienaſ:non

ſenſu eanonicoꝝ. extra de his que fiunt a latis. ſi.c. ca. nonit. lʒ ſit

pꝛeoꝛdinatoꝛ in cunctis.xxv.di.perlectis.niſi hoc ſibi vendicaret epi⸗
ſcopus ex conſuetudine:ex de bis que fiunt a pᷣ:ea noſcitur.⁊ eſt ar.

ꝙ ſemꝑ pꝛeſumitur ꝙ accuſatio epᷣoꝝ fiat ex odio.vt nõ.ij:q.vij ſigs

epiſcopus.ar. .vi.q.i.ſi omnia.

ber potentiam.
nuehitur in epiſcopos.

s ¶Abſqʒ; eccleſia.ſ.tali modo vt aliena vſurpent.aliter videtur contra. ſ.

eo.c.pꝛoxi.xcv.diſtin.olim.
1 ni.. diſtin. lxxxvinon ſatis.
uI¶ Beſolatus.id eſt ſuis meritis.

„ „

x¶¶VAtit .i. non vult partiri onera adminiſtratõis cũ fratribus er de of.ar

chbip̃.c. vlt. de pꝛeſump.mandata.pel dic.i.rebus eccleſiaſticis.
y¶Alienas.cũ qð ſuũ nõ ẽ ſcire dʒ ad alios ꝑtinẽ.C.vñ vi
3ʒ3 Eeccidit.̊ᷣ refert ad laicos ꝗbꝰoccaſionẽ moꝛtis pᷣſtãt.lxxxvi.di.paſce
v Rcccuſant᷑.nã ep̃i oia etiã ea que de nouo eueniunt:inſimul cũ alijs de

bent diuidere: ar. xij qij.cognouimus. YIem nec ea diſtribnere dʒ ſine cõ⸗

vi cuʒ querebat᷑.

quam iniuriam patitur.
h Audi.iõ dicit teſtimonimm:quia duo ſunt per quos pꝛiobat ·

i¶ Philippis.nomen eſt ciuitatis in macedonia.

n & Cum epiſcopis. cum in yna ciuitate plures epiſcopi non vebe⸗
ant eſſe. ar. diſtin. xxx. in illis. ?. c epiſcopi·æ.xiij.qic.i· ? ideo boc ip
ſo pꝛeſbyteri intelliguntur.

E Liohoe id eſt pꝛeſbyte ros cum in vna ecclefa epiſcopi plu⸗

enon debent.
R Contentioſe.quia ſingularum eccleſiarum ſinguli epiſcopi: vt
.q.i.in apibus.

n. Reliqui verba apoſtoli ad titum. poſt ſequitur ad timotbeum.

2 Poſſidere.
M HSFSGBKFaag laicos re⸗
agrũ pauperis tollat:nõ vineaʒ:nõ ſub fertur.vnð cau
uectoꝛiuʒ aliquod:non famulos:nõ fru tle dixit in boc
ctum. quanto magiſ qui eccleſie dei peſt munddo: in alio
dz ita ſeruare in omnibus iuſtitiaʒ vtſo c no ſnt
lum ſibiꝰvendicet quod ſui iuris eſſe co & Sibi. arg.
gnoſcat:aliena non rapiat: aliena nõ tia ꝓdiſtributione
gat:equalemſe ceteris faciat:⁊ ſicut ſi⸗ poꝛtionum iter
ne his in miniſterio non viuit: ita in di clericos.
ſpenſatione vnonviuat. Certe vt ipſe no a Eualem.
i qui viſibiliter in hoc mundo ius iua xerdicpee
dit alienum:accuſat᷑ a paupere:damna cus bumilttall
tur a iudice:ita in eccleſia dei:dum quiſ vt.e. diſ xxij de
qʒ ſtipendia perdit:clamat ad dominũ conſtantinopo.
⁊ exauditur a chꝛiſto.nec differtur vlti⸗ b ¶ Itai diſpẽ
onis?ſententia:ſi non reddãtur vniuer ſatione.i. diſtni
ſa. Mogeratio enim dei ac pietas ſolũ butione pꝛeben
noſtrum redituʒ querit:ac nos cupit lõ garne
ga bonitate ſua ſaluari ſi non conuerti⸗ A bik
mur:ſi duri colli ſumꝰ:ſi in peccatis vſ⸗ differtirce toti
qʒ ad moꝛtẽ illicite ꝑduramus: aſſidue* tempus huii vi
peccantiuz non miſeret᷑ deus. Hoc te bꝛeuiſſimum
capitulo ſacerdotũ auaritia repꝛehẽdit reputat᷑. de pe.
diaconox dignitas ſiue officium cõomẽ di. cõſideret.
datur. Sed qꝛ vt ſupꝛa dictuʒ eſi diaco Hã ꝙ qnadoc;
ni inſoleſcentes &t pꝛeſbyteris ſe pꝛefe Penpwſfuͦ ſar⸗
rendos arbitrati ſunt:contra eoꝛum ſu ii⸗ Ciij ag ybl
percilium ſcribit hieronymus ad euan xlyv. dil. tʒ. ⁊ ẽ rõ
drum vel eugenium epiſcopum. qre quandoq;
Diaconi pꝛelbyteris debent ſubeſſe. differat . vt de
Egimus in eſaia fatuus fatua loqͥ be di ii ouiq
audio quendã in tuntꝗ erupiſſe ve de be. dil aet
coꝛdiam:vt diaconos pꝛeſbyteriſ.i.epi qidue
ſcopis anteferant. Nam cnʒ apoſtolus ierato non mi⸗
perſpicue doceat eoſdeʒ eſſe epiſe copoſ ſeret de facili.
quos pꝛeſbyteros:quid patitur menſa nã vulnus itera
rumꝰ⁊ viduarum miniſter:vt ſuper eoſ tü tardiuſ ſana
tumidus ſe efferat.ad quoꝝ pꝛeceſ chꝛei tur. yt. ſ. de pe.
ſti coꝛpus ⁊ ſanguis conficitur. queris dein inanis.
auctoꝛitatem: audipteſtimonium. hdan Noc capiin
lus ⁊ timotheus ſerui chꝛiſti ieſu omni⸗ erſene x ſatr⸗
bus ſanctis qui ſunt philippis cũ epis dis pconio ina
⁊ diaconibus.Vis ⁊ aliud exemplum. ſeitur ſuꝑbie in
In actibus apoſtoloꝛuʒ ad vnius eccle flatio.pt.vi.q.i.
ſie ſacerdotes ita paulus loquitur: attẽ ſunt plurimi.ſu
dite vobis ⁊ cuncto gregi: in quo vos perbiebat foꝛle
fratres ſpiritus ſanctus poſuit epiſcoꝝ⸗ c„οαHah,
poslvt regatis eccleſiam dei quã acqui nſune⸗
ſinit ſanguine ſuo.ac ne quis contentio Egimus i
ſevin vna eccleſia plures epiſcopos fu Lemarpn
iſſe contendat.audiat aliud teſtimoniu, cfatua loquet᷑
in quo manifeſtiſſime declaratur vel cõ nõ ar. ꝙ qui fa
pꝛohatur eundem eſſe epiſcopum atqʒ ua loquit fatn
pꝛeſbyteruʒ. pꝛopter hoc reliquiꝰ te cer vaec vrrij
te:vt que deerant coꝛigeres:⁊ conſtitu Kde rodi iſti g
eres epiſcopos per ciuitates: ſicut tibi dam.j.de pe.di.
mandaui.ſi quis eſt ſine crimine vnius i. ppoteſt. i. ·
g9 CMenſap.

a
foͤle

77
fta: iant epiſcopis.
. 5 jonem: uedam ſacramẽta:que modo appꝛopꝛiant᷑ epi
iles ideo non ſubditos qꝛ ꝑꝑ petã tionen:c qno ad Aye ſola.n.electione pꝛincipũ dico eum vex imperato⸗
te luxuria accuſab nban ¶Imperatoꝛem. ex .
en 3. Znmien a 12 moꝛte. xlvij. di. F. necceſſe cũ.ſ.ipe eſt negligẽs. ma⸗ anteq; a papa ↄfirmet᷑.ar. hic:lʒ non ita appellet.xt ri xiii vi duan
. UI . . ,„ xxiij.di. no *
NAc49 ekei Poamper electionem. . ſeipſo: cum tamẽ to.contrarium eſt vex.extra de vlec denr nhi z in
ig b ꝛelbyterij.ſ.pꝛeſbyterij mei.⁊ ſic loquitur de ſeipſo: n ¶ Diaconi ·ſupple ⁊ quomõ diaconi eligunt ⁊æc. . Eligant. ccre
e7 Walo eſſet epiſcopus cum eum oꝛdinauerat. epiſcopi nõ eſt archi⸗
fcer d Tõpꝛeſby⸗ ioꝛ epiſcopũ non facit. e diaconum eligere ⁊c. .
len 3 , in rem vel inferioꝛẽ epiſcopũ non facit. F.lxrilij, eho.
i ſe oeanbl V—roꝛss vir flios ahen⸗ etca aonn ler. onneo apoſtoloꝝ ſucceſoꝛes ſunt. rili r chor.
Ete rerum. cũ tů eet accuſatione luxurie aut Won lrene⸗ eẽ Sed dices quomodo rome ad teſtimo madines xxi.di ..i. e
gun gs e ſummne opoꝛtet eimn cpiſcopuz ſinc cr imothe nium diaconipꝛeſbyter oꝛdinatur. d de electio. eccleſia vul 5
ſie .o.lerv. die qnaſi dei diſpenſatoꝛem. Et ad timo mihi pꝛofers vnius vꝛbis' conſuetudi⸗, terana.
ne dominico · . ſa um. noli negligere gratiaʒ que tibi data muud paucitatem de qua oꝛtumeſt p ¶ Oꝛdinatione. in
Men⸗ cerdotum. ſt per ꝓphetiamꝰ⁊ per impoſitionem nemquid p⸗ leges eccleſie vendicans, oꝛdinatione cetera in
hnnt ¶ NUon ex . neliil deſbvrerg⸗ Sed ⁊ petrus ĩ pꝛi pereilinzii egeeſ plus amplectitur. telligunt que non fi⸗
hin c ar. .oi. xcx· pꝛecoꝛ ego cõpꝛeſbyter te 1 D NK eſt. diacones paucitas honoꝛabiles: pS/ ec cotu coꝛebis.
iſ ſbyteros tnrba cotemptibiles facit cete re ccdi⸗
ge⸗ ꝙ pꝛeſbyter nõ gloꝛie paſſonũ particeps regite greg 3 um in eccleſia etiaʒ rome pꝛeſbyteri ſe eſt ad tacitam qõneʒ.
hlin debz locare oe deiſti inſpicite non ex necefſitate ſe. 4 t ſtant diaconi lʒ paulatim crebꝛie none diaconi cardĩa⸗
ras as ang voluntarie iuxta ders duod quidk e ſerin 8 vitijs inter pꝛeſbyteros abſen Len romani Reeponir
noe ij. pꝛecipimꝰ. SzE ius dicitur epit Nus. V* . ſed ideamu oĩbus pꝛeſbyteris:
e ignificon ce ſignificantius 2 NiE o diaconos ſedere videamuſ
1 n opi ⁊ nomen epiſcopi tractuʒ ſl vorna lihi 8 ebſie conuiuis benedictionẽ halgoſnnopr,
thtn ſcopus dẽ vlbx vicentur tanoꝝ virox teſtimoni i qu? coꝛaz pꝛeſoyteris dare. diſcant qui boc dent ꝑiſicari. Rñ.· q
n ter. q. d. vbi pio gat tuba euangelica filius tonitru ꝛe faciunt non ſerecte facere: andiat apo⸗ Whethdo romene,
lüe epᷣo dicit pᷣſbyt jeſus plurimum gmauit:qui de pectoꝛ ſtolos:non eſt dignum vVt nos relinq ne c eſie non eſt trabẽda
ddd gniſiätins di ſalnatoris voctrinarum fluenta potaui rbum dei miniſtremus mẽſis ſci ad ↄſequentiã yel re/
lace ſe d⸗ pꝛeſbyter electe domie: Hiins eins , nnt dinvom quare conſtituti ſunt. legat ſpõ eſt hic i pꝛi c. ibi
Kil tbius. ae mogis . ritate diligo. ⁊ alia epiſtola: p̃ᷣ ondi audio quedã ⁊c̃.dice/
ſn it ad ſigni (cgo in veritate diligo. oſtoloꝛum: ⁊ recoꝛdentur con.
ſtinr ol ehe ai ritate diligo. Quod autez po ern r in etatis aliud dignitatis eſt nomen. vnde rant diaconiita debe
ſi noma Poi Aacn eſt guichterie⸗ knnnelt⸗ geveitll dQda titum ⁊ ad timotheum de oꝛdine epi bant eſſe vbiq; locoꝝ
rfinmn, 3 C. Filius. ·io ſciſmatis remedium factum e en ſcopi ⁊ diacõi dicitur: de pꝛeſbytero oi 1 Totius immmo fi⸗
6 . umiacobo al⸗ Vendapmad ran raiengfam en 1 byter contineturd. qui pꝛouehitur a mi ¶⁊ hoc eſt ꝙ ſegt ⁊ gal
iten um lecod e eliſta vſqʒ ad eſdram ⁊ dionyſu . igitur ex lie ⁊c̃.
ſe Keulta viq ad eſq I tad maius pꝛouehitur. aut igitur ex dioꝛ eſt r
nndtc ſuptus imonn ſbyteri ſemper vnũ ex ſe eli noꝛie 1 vt pꝛe sS Maioꝛ eſt. ? idðᷣo
. ſeoꝛſũ audierũt ſcopos bꝛelbyteri te 1r. o oꝛdinetur diaconus: vt pe⸗ 8S e 2=
roc nudin: Baj crta enralloe He aln coliooae, Kebre compꝛobetur in queʒ 6 aigoehner d.
diiptn ſime dilect ·gquẽ epiſcopum noĩ õ t ex paruo: aut ſi ex diacono oꝛdi⸗ etu i. Bonit. 5.di. r
. b Pꝛeſbyter. ms ſi biimperatoꝛem faciat. O con ree erſtarno:aul e ſe laicis maio⸗ B nirer non loca
ſſidrt eſbprex autem eligant de ſe quem induſtriũ no ſacercotiond eſſe mmonenn. reſttorg g ſtatuta
onme rſe haeſtfen uerint ⁊ archidiaconum uncupent 30 tem cypꝛianns. Bekodlem. coneli,ptud cenn⸗
uoſial hꝛium nomen. quod pꝛeſbyter nonfacit. nec a tera' ro * „ inder r deus noſtervicad par comk vldiriir g mi⸗
n l· ¶. aio · mi · mane vrbiſ eccleſia altera totius vꝛbis ꝛem pontifiicc nemo.
ſuent to ſalutem eſtimanda eſt ⁊ gallie ⁊ bꝛitanie.nam et ſionis diem ſeruauit Hancrei pon timo 1 CEiuſde merit eſt.
nang bi. n, 6 indi bus ⁊ ſacerdotibus quauiſ illin qtũ ad ſapiẽtes ⁊ ꝑi/
4 1CDoſtea. hie aphꝛica 2 perſs T oꝛiens ⁊ india ⁊ om us 7ſe r iſti ſeruaſſet
bechin aci P 1 rem dei nec agnitionem chꝛiſti ſeruaſſẽ ios ⁊? diſcretos. Naʒ
oletins neſone , nes barbare nationes num cheſſiumn NMam cum lepꝛoſum mundaſſet Dixit idiote ⁊ vulgares epʒ
oi ze Boe imntati. d , nRnt 8 Ernanüraglamn Ki⸗ illi:vade ⁊ oſtẽde te ſacerdotibus ⁊ of Ac eiuttarie ee
Mni fad . 5 tis.Si aũt auctoꝛi retur: oꝛbis . Prnrtt; hꝛiſtus hu Dlent .ar. di. lxx. epi.
ad hoc reſpõ⸗ . it epiſcop? fer donum:humilitatẽ nos chꝛiſtu
ſighin det. Sed queri maioꝛ eſt vꝛbe:vbicũqʒ fuerit epiſcop 4 Ranen lI n Et pauptatis. nᷓ
gi 48 ſacerdotem adhuc appe ans n
Na in quo facta ſu ſiue rome ſiue eugubij ſiue conſtantino milis docuit:ſace ſacrilegum⸗. Itẽ pauptas ciuiratis n
iniſi re pꝛelatio ol, lexandrie ſiue the lans quem ſciebat eſſe ſacrilegu minnit pꝛogatinã re
. . oli ſiue rhegij ſiue alexan V . aecebif nuit pꝛog
bitfon ſ dicatur iof Po e eiuſdemmeriti eſt ? ſubditus paſſioni cum a apam accepi gni . ſ. xcvi. di. ficut nec
di bis ſiue guarmatie eiuſdemiem tiet 8, ꝛſic reſpondes ponti⸗ 1 anperta⸗
Neen ficio. ð de ↄſec. iuſdem ſacerdotij. M.otentia diuitiaz ſet: T ei diceretur: ſic re pontt mulier ꝑꝑ p
dn eiuſdem gcerdotij. el, i: nilil illo r& ioſe locutus eſt in tem dẽ huiliſ vel abie
. Rnee paupertatis humilitas vel ſublimio⸗ fici:nihil ille cõtumelioſe locu nlerlobie
en lemtnade k hmmii ar conrain
ſiap ſucceſſerunt i . . F i. §. nos igitur. coll.iij. .
bei Po nrriiſdi auoꝝ vices xxi dt i nouo x ita he⸗ dalle i Biaeen toloLem fit:ſʒ a aliaꝝ eccliaꝝ ↄſuetudo obſeruat.ſʒ
ſgli initio D fuit. ſi autem dicat ꝙ in noie. obſtat. xxx.di.in illis.quia foꝛte tpe bicronymi non fiebat. bodie fit. exira de ſcru in oꝛ· fa. cti.
hnit ibi dici ꝙ, gda bꝛepolii ſunt qui mm ehoꝝ vocabulo cona hocdielt S.deri s neſciat. .⁊.c.nolite. õ.ſʒ ibi ð ea ↄſuetudie agit ec
fenmi gdam ꝙ ĩ pꝛima pꝛimitiua eccleſia cõe erat officium epiſcopoꝝ ⁊? ſa- y 1 gnat ? alie mãdat ſuãdã .h; vo de ea ꝙᷓ ſola ſuat nec vult ab alijs
ant cerdotim· c noia erant cõia 7 officiuz erat cõe. ſ mſrdn n aeng aarteng ibi dů ꝙ;ᷓ romanã ecclaʒ viderit ſegꝗ ⁊ docere. de ↄſe.di .i.baſilicas.
diß iſtingui 7 noĩa æ officia. h. dicit ꝙ tantũ in noĩe fuit facta uari. vn ibi dꝛ n Sece ieri debeat ↄſiderandũ eſt. vt extra
cſlin ceperunt diſtingui = noĩa ⁊ o P z alis pꝛelati eent Cöoſuetudinẽ.q.d.nõ ꝗd fiat.ſʒ ꝗd fieri d
nng heelatlo pꝛimo. n.oẽs dicebantur Seerdoles Hz da als pꝛclan aby⸗ elec.c. venerabilem. xij. q· ij. gloꝛia. in fi.ff. de off. pꝛefi. ſed h. d
hhe Mantiͦ acoffcmm. q5 ilrr v im ilis quitant chox emn E, 2C Pancitatem. qꝛ pauci erant tales diaconi.⁊ ideo ſuperbiebãt. quicgd
lo potirent᷑:expone.i.nõ archiepᷣoꝝ nec pꝛimatũ.2⸗ ita excludii ane⸗ . accidit miraculum eſt.in aut.de conſu.ꝭ.itaq;. colla.iiiſ.
6⅓ rius nõ inferius.tertij dicunt ꝙ pꝛelatio hec facta fuit quo ad nom Preclo ſiꝰ.ſẽ ⁊ pcia rex ĩ ꝗbuſdã loc( variat᷑ ſʒ plꝰ? minꝰ ff. ð eo qð cẽ.
⁊ quo ad adminiſtrationem:⁊ quo ad quedaʒ miniſteria que ſpectat 4 1 Aẽils viduaꝶ æ paupex ſed im inſiemꝰ pdicationi.
e nantum ad officlüen iſopalev ſanj bec welatic eda Mepeinie a C Bi nitatis infra.viij.q.i.ꝗ ehatů. . ſʒ ibi iuxta etymologiã yis nois
innuit hec littera ibi. Nam æ a marco enangeliſta vſhz ad ram . deſt Sn hic ꝙ ex vſu loquendi ẽx noie ↄcipit᷑vel dicendũ qꝛ nõ eſt no⸗
dionyſiũ.⁊ dic ꝙ marcus fuit temperaneus petro ⁊ clemẽti.ar.xx/ den nons tantũ ſed etiam operis. viij..i.illud inferendum.
hu eum beanſſimng eſha aüͦ Sõ õ b ¶Coõtinet᷑ nã ĩ toto ↄtinet᷑ ⁊ ꝑs vt.xiiij.q.x.penale.⁊.ff. ð re.iu.ĩ toto.⁊ ẽ
ipſñi hieronymo.⁊ ita eſt illud ſedatũ. xxx. di.in ins. cillud des i . ſi fras me. cã. li. c ¶ A mioꝛi.h̊ bñ dꝛ.ff. de mu.⁊ ho.vt gradatim.
oſ⸗ namanus. Ante pꝛelationẽ giſta noĩa pꝛeſbyter eps erant ꝓꝛſus ſy⸗ 4 F d naclbrs vweſgcing er nnac.
“ nonima.⁊ ẽt adminiſtratio cõis erat:q;ꝛ conſilio ſacerdotũ regebant C 1
ht eccleſie.xcv.di.olim.in ſciſmaticis.ergo in remediũ vt hoc dicitur fa⸗

etq eſt pꝛelatio vt vnus pꝛeeſſet ? quo ad nomẽ ⁊ quo ad adminiſtrs

e Tanmu and noſter.ſacrilegũ.ar.ꝙ ſi dñs papa aliquẽ ſuis puilegijs pꝛi

atẽ appellat:ex ipſa noĩ

atione ius ei acꝗri xxxij.q iiij. dicat. in fi

Di. IXXXXIII. 7 LCNNXXXNV

xyj. q.vl.õ ſanctoꝝ.ar..iij.q vi.hoc ꝗppe·er de pᷣſump.illud.C. ð iur.æ fa.
igno.non iccirco.⁊ eſt ar. hoc ꝙ tam bonus q; malus ſacerdos gaudet pᷣ/
nitegio clericali.xi.q.i.ſacerdotibus.
Vt nos.ſed debẽt eſſe foꝛtes.i.debent pꝛeſtare exemplum facti boni
ex oↄnimo.i.ex dilectione ⁊ non velint dominari.
b¶Elegit. nõ ꝙ qto

a maioꝛi quis oꝛdina
tur:tanto eſt maioꝛis

linʒ.ex de maio.⁊ ob.
r tuas.
c WConſtituerũt. H
in nouo teſtõ.nã in ve
teri vterq; a dño.s.e.
c.diaconi. .ſed illud

in ve.teſt.hoc in nouo

vcl per dominum fit
qð ab aplis ſtatuitur

auẽte eius.de ↄſe. di.

iij.quãdo.
a E A quibus fiunt.
arg. ꝙ nemo debet ſe
opponere illi a quo re
cipit beneficium:vt.x
xij.q.v.de foꝛma.⁊ ex
de poſtu.c.vlt. ff. de in
of.teſ.ſi ꝑs.in fi.s.hoc
auũt. viij.q.ij. illud.
e Recipimus.añ
pꝛeſbyteꝝ ſede
at in concilio.xvij.di.
in fi.
fC. Tunc. arg. aliquẽ
tandiu hꝛe pᷣuilegium
qdiu tʒ eius locum.
xvi.q.i.generaliter.C
de teſta. mi.l. vlt. ⁊ hec
dictio tunc:extremita
tem.i.finem iuriſditi/

onis complectit᷑.ff.de

cõ.⁊ de.l.iiij..ſi ita.
ar. ꝙ ꝗs ↄſequit᷑ ex al
terius ꝑſona qð non
bʒ ex ſua.ff.q res pig.
obli.poſ.l.ariſto.⁊ di/
cit lex ꝙ ſi nõ poteſ ꝓ
bibere me euntẽ ꝑ fu/
dum:nec aliquẽ noĩe
meo.ff.ð v.ob. ſi ſtipu

perſonam pontificis ſed ſic magis ino⸗

centiam ſuam tutatus eſt dicenſ:ſi male
locutus ſum expꝛobꝛa de malo.ſi auteʒ
bene:quid me cedis.que omnia ab eo
ideo facta ſunt humiliter atqʒ patienter
vt nos humilitatis ac patientie habere
remus exemplum.docuit enim ſacerdo

olim. ? e de appel.nouit.ſʒ ð cx de appe.cum ſpãli. c. poſtremo. jio.

Sol.iudex poterit ſemꝑ recuſari iuſta ca interueniente:etiam ſi eſſet
legatus pape.vt e de of.le.lʒ.cum legiume exceptiones cuilibet con

ſeruentur.vt extra de of.dele.ex parte.b.

xiliante totum noſtre eccleſie noſcimur
patrociniumvcõmiſiſſe. Legatum vero
apoſtolice ſedis q cũqʒ impedierit vſqʒ
ad ſatiſfactionem excommunicetur.
Ungde alexander papa. .
Excõicetur qui legatum ledis apoſtoli⸗
ce impedire tentauerit.

tes veros legitime ⁊ plene honoꝛari dũ quis autẽ legationẽ impedit:non

circa falſos ſacerdotes ipſe talis extitit
meminiſſe autem diaconi debent: quo⸗
niam apoſtolos.i.epiſcopos ⁊ pꝛeſby⸗
teros dñs elegitꝰ.diacones autem poſt
aſcenſum domini in celum apoſtoli ſibi
conſtituerunt epiſcopatꝰ ſue ⁊ eccleſie
miniſtros.quod ſi nos aliquid audere
ↄtra deũ poſſumus qui epos facit: poſ⸗
ſunt ⁊ cõtra nos audere diacões a qbꝰ
fiunt. Hoc autẽ quod de diaconoꝝ mi
noꝛitate dicitur vbiqʒ ſuandum eſt niſi
cũ locum diaconus habuerit aut ꝓpꝛij
patriarche aut metropolite ſui. & Un
de in.vi.ſynodo legiur.
Siaconus ſacerdotibꝰ non pᷣferat᷑ niſi
locum metropolitani ſui obtineat.

PNecipinns ne diaconus q;uis etiã

in dignitate hoc eſt in officio quoli⸗
bet eccleſiaſtico ſit:ante pꝛeſbyteruʒ ſe
deat niſi cum locum habuerit ꝓpꝛij pa
triarche aut metropolitani ſui ꝓ aliquo
capitulo.tuncenim ſicut illius locum te

nens honoꝛabitur. Si quis vero pꝛefſũ

pſerit hoc tyrannice facere a ꝓpꝛio gra
du repulſus vltimus omnium fiat . oꝛ2⸗
line ſuo. Di. LXXXNIIII.
Abdiaconovetiam ſummuſ
patriarcha vices ſuas com⸗
mittere valʒ. &οUnde ſym
machus papa ait.

pulatus. tñ ea tm bʒ 4 ſam ſubdiaconibus vices ſuas apo

iſte q̃ iuriſdiriõis ſüt/ . ce
nõ qoꝛdinis ar. ad p ſtolica committit eccleſia.

mum. ex de of. deleg. 61 Algde neceſſarium ꝓſpeximus eẽ
ſune. vt ſicut pꝛedeceſſoꝛuʒ noſtroꝝ fu
·¶Vltimꝰno.ꝙᷓ; qui it iudiciuʒ:ita vni eidemqʒ perſone oĩa

deliquit in aliquo oꝛ⸗
dine in h̊ punit᷑ ꝙ pꝰ
ponit᷑ alijs ſui oꝛdiniſ
vt.l.di.accedẽs.⁊.xix.

poſſumus:noſtra per eum cni pꝛecipi⸗
musrepꝛeſenteturmquctoꝛitas: quan⸗

qiij mandamus. xyx obꝛem petro ſubdiacono ſedis noſtre
ij.ſic decet. xxiiij· di. intra ꝓuinciam ſiciliã vices noſtras au
Alz tq vijei. xiliante deo cõmiſimus.nec enim de eiꝰ

Abdiaco/
o. hic inti
tulat᷑ .xciiij
di. in qua magẽ idẽ dicit de ſubdiacono qð dictum erat in ſuꝑio
ri.c.de diacono.qꝙ.ſ.etiã legatus pape poteſt eſſe.Exponit tres.
Z m.ꝭ.ſingulis mutat᷑ materia.In pᷣmo dꝛ quod dixi.in ſecũdo ꝙ ſi quiſ
impedit legatũ dñi pape excõicãdus eſt. In tertio ꝙ archidiaconus vltra
¶Gum ſtatum exigere non debet io.
Algde.oĩa.s.di.lxxxix.ſingula. .ſed dic oĩa quo ad cognitionẽ cauſa/
um:nõ quo ad dignitates vel officia eccleſiaſtica:vt ii.
le Pñtes.ar.qꝙ pñtia non exhibetur per alium.ar. .lxv. di c. ij.
IPꝛecipimus.ar.qꝙ papa etiam laico cãm ſpiritualem cõmittere poſſit.
xxxij.viſtin. Sverum.
m Repñtet᷑.nã ep e videt᷑ cognoſcere ꝗ dedit indicem: vt ex de of. de
Pae ⁊ apud quem reſtitutio peti debet.l.iij.C.de ind.l.vlt.

actibus dubitare poſſumus cui deo au

n Kuctoꝛitas.no. ꝙ delegatus nõ hʒ plus iuris ꝙ; delegans: ſiue par ſit
alias delegatus.ar.ff. de dam.infe.qꝗ bona.S.vlt.ſiue ſit maioꝛ.ff.de of.eius
cui man.eſt iuriſ.⁊ ſi pꝛetoꝛ.qñqʒ; tñ hʒ minus gꝗs ſi ex delegatione cogno⸗
ſcat ꝙ ſi ex iure ſuo.ex de of.dełſuꝑ queſtionũS.ſi po.ar.C.de ꝓc.maritꝰ.
o Bubitare. gr. ꝙ ſi papa excerta ſcientia dat iudicem ꝙ ille nõ põt re
cuſari.ff.de of.pſi.ptoꝛ.l.ynica ·ſic.j.xvij.q.iiij.S.qui auteʒ.ex de rexꝝ ꝑ

cõmittamus:⁊ vbi nos pñtes eſſe non

vnius ſed multoꝝ ꝓfectum auertit
⁊ ſicut multis nocet.ita a multis arguẽ
dus eſt ⁊ bonoꝝ ſocietate pꝛiuanduſ.⁊
qꝛ dei cãm impedit:⁊ ſtatum ↄturbat
eccleſie:ideo ab eius liminibusꝰarceat᷑
ab omnibus itaq; talis eſt cauendus ⁊
non in cõionem fidelium vſqʒ ad ſatiſ⸗
factionem recipiendus. ¶ Archidia⸗
conus quiſquoqʒ ex officio ſuo clerico
rũ vitain diligenti examinatiõe debeat
inquirere: ⁊ qͥ coꝛigenda inuenit epi⸗
ſcopo nunciare:t̃ dominationẽ ſuper
eos exercere ⁊ cenſum ab eis exigere ꝓ
hibetur. & Unde in cabilonenſi con
cilio legitur. Archidiaconi ſuper pᷣ
ſbyteròs iuriſditionem non exerceant.
Ictum eſt ꝗ in pleriſqʒ locis ar⸗
chidiaconi ſuper pꝛeſbyteros ꝑ⸗
rochianos quãdã exercent dñationẽ et
ab eis cenſum exigunt:qð magis ad ty
rannidẽ qᷓ; ad rectitudinis pertinet foꝛ⸗
mam.Si enim iuxta apoſtoli ſniaʒ epᷣi
non dñt eſſe dñantes i clero:ſed foꝛma
facti gregis ex aio:multo minus facere
hoc iſti debent. Sint itaqʒ contenti re⸗
gularibus diſciplinis:⁊ teneant pꝛopꝛi
am menſurã.⁊ quod ab ep̃ᷣis eis iniun⸗
gitur hoc per parrochias ſuas exerce⸗
re ſtudeant nihil per cupiditateʒ ⁊ aua

ritiam pꝛeſumentes,

Mod aũr ſacerdotes ſupꝛa
iubent᷑ epis tãq; ſubditi obe
dire:non ita intelligenduʒ ẽ
quaſi non liceat eis pꝛeſby⸗
Neris pñtibus epᷣis ſacramẽ⸗
ta celebꝛare ſicut epᷣali ſupercilio quidã
ab his volebant pᷣſbyteroſ ꝓhibere: ſ
qꝛ pꝛeſbyteri pontificibus tanqᷓ 1 pa
rentibus dñt obedire.⁊ baptiʒatoſ etiã
criſinateꝰeis tangere concedit. C Uñ
greg. ſcribit ianuario epᷣo carolitano.

p ¶ Patrocinium ergo ſicilia eſt de patrimonio beati petri. vt arx. .

q.iij.relatuʒ.xi.

g.i.peruenit.
quiſ aũt
legationeʒ

imo qui legatũ
hoſtiuũ inceclit
tradendus ẽ ho

ſtibus. pt. ff. de

le. l. plt.

r ¶CSed multo

rũ.ar.ꝙ ꝗ pec⸗

cat ĩ multoſgra

uius peccat. ex

de teſti.ſic. xxij.

q.v.ꝗ cõpulſus
ſicut ꝗ circa ean
dẽ ꝑſonaʒ mul⸗
tis modis pec/
cat grauiuſ pec
cat.xxiij.q.v. re
legentes. Sed

nungd ꝗeũ ca/

pit poteſt ab eo
abſolui. ſic ex

ð ſen.ex. ad emi

nentiaʒ. ⁊ nota
ꝙ legatꝰ hmõi
nõ poͤt epᷣm de⸗
ponere nec mu

tare de loco ad

locũ.nec in eius
manibus poſſit
epiſcopus reſi/
gnare ninñ ad h̊

haberet ſpecia

le mandatũ ex
de of. le.c.quod

traſlationẽ.ar.

de offi. eius cui

man. veſt iur.l.i.
ba. legebat hoc.
c.trufando ſigs
impedit legatũ
non auertit ꝓfe

ctum vnius tm.
ſ.cardinalis: ſʒ
multoꝝ.i.fami/
lie ſue ⁊ ꝑentuʒ.
⁊ ſcut mult no
cet ille. ſ.cardi/⸗
nalis:ita a mul
tis ẽ rdarguẽdꝰ
⁊ ita vſq; i finẽ.

89 ¶Mocet. er-

go quicũqʒ ali/
quid nocumen/
ti ſentit admitti
tur ad agenduʒ

yel accuſanduʒ

vt. xij.q. ij.non
liceat.

1 Pnbedno legatus delegatũ impedire dʒex de of. le. ſtuduiſti.
v ¶ Liinibus.ar.in quo quis deliquit in eo debere puniri xij. ij.

.

qui ⁊ bumanis.xyvij.q.iiij.frater ⁊ coepiſcopus.
x Ictũ eſt. rectitudinis.ſed nunꝗd de ↄſuetudine preſcrip
Ocbidiaconi mulctare. videtur qð nõ.ex de penis.licet· ſed dic

dine preſcripta pñt

q bñ pñt exquo indicare pñt de ↄſuetudine pꝛeſcripta. ar.ff de iudi.
l.ij. S.ylti. ex.de of.del.ex litteris. Illnd ergo exaudi cũ pecuniaria pe

na nõ timet᷑ alias ſi illa magis timet᷑ imponenda eſt. xxiij.q. v. ꝓpdeſt
dũ tñ pena ꝓ eodẽ pctõ nõ ifligat᷑ niſi ter in ãno.
y ¶. Apoſtoli.i.petri.licet alibi dicat᷑ q nomine apo

C.de mo. mulc.ecos.

ſtoli paulus deſt

gnatur.xvi.q.i.pꝛedicator.x.qiij.quia cognouimus.

3ʒ. Iniungit.· videt̃ ergo ꝙ archidiaconꝰ nõ babeat nift demãdatã

iuriſditionẽ.de hoc notaui.xxv.di.ꝑlectis.⁊.lxvi.di.in plebibus.

Vod aũt.Hic intitulatxcv.di.in qua ponit gra. quadã con
trarietatẽ:⁊ eã ſoluit:poſtea ponit duas qõnes ⁊ eas ſol⸗
nit auctoꝛitate gelaſij. repetit poſtea de dignitate pꝛeſbyte
roꝝ oñdens multa licere preſbyteris in eoꝝ pꝛeſentin.
E ECbꝛiſmate.j.de ↄſedi.v.manuscotra.⁊. c· noniſſime

coh

ſöne
od
S
e
⸗
n

pe

fnn
mede
tjf

ſorre

i
*
un

7

gon,

„.

in
hann

äckbe

ennei
Meton
ici
Ghali
gnipit
Agee
wonch
fione
ſincbil
Gpen
piſtg
llis c
eis de
Peeen
Ginn
ſtob⸗
galin
lig er
nolo
exen
waii
ſerm
ſcöden
Nrq⸗
lif
pat
ialul
Me⸗
eer
rde
Ulhe⸗
eCol
h
wen
et
fonpe
ſin
ſden
dni⸗
eo
ſt

etcbe
i ſeii
rd
inten
Gctni
Nehnde
geſerpn
dell
ſetipchn

broſt

Cpoene
eniicdl
feſot,
ndniͤ
eccel
tont 4
eisl
eſtünr
cbarhe
ndoſ
Sitleg
wetnnt
nivent

Ciniſ

piſin
elgen⸗
nni
terd
in
fungit
hitti
n
ichtl
D
Ftonn

contra. ð.di.xxi· cleros.

nunc ßo antiquatũ· vel in pꝛimitiua eccleſia pꝛeſbyteri chꝛiſmabant:
nunc vero minime.ex de conſuetudine.quanto.io.

aEruenit. debeant cõcedimuſ. bhoc expeditũ eſt ꝙ pꝛeſbyter chꝛiſ

mando ſi ſua auctoꝛitate boc facit nibil agit.nec pueri aliquid

recipiunt: ex de
ↄſue. to. Sed
nungd papa ei
demadare hoc
põt. gdã dicunt
7 ſic: ꝙ omia
acꝛa q̃ recepit
ꝛeſbyter: ex de
egatione pape
ↄferre põt:ar.H
vñ diaconꝰ pot
ↄferre diacona
tum ⁊ ↄfirmare
in fronte: ſʒ nõ
põt papa ei de⸗
mandare vt cõ
ferat oꝛdinem
quẽ nõ hʒ:vel ẽt
ꝙ conficiat coꝛ
pus xp̃i:qꝛ ſoliſ
pꝛeſbyteris di/
ctũ eſt. hoc ſaci⸗
te in meã cõme
moꝛationẽ.ar.i.

gq.i.dictũ.hoc di

cit. h. alij dicunt
ꝙ nõ põt papa
delegare pꝛeſby

tero vt chꝛiſmet

in fronte. vnde

ſiſti nihil cõfere/

bant. Si obijci
at quare bic ꝑ
miſit greg · hoc
illis: cũ videat
eis dare lniam
peccandi. dicũt
ꝙ inuitus pmi-
ſit ob nimiũ ſcã
dalũ nec dabai
eis occaſionem

mali qꝛ innitus

hoc ↄcedebat.x
xxv.q.iij. ꝙ ſcri
pfi.⁊.xxxiij.q.ij
ſi qð veriuſ.alij
dicunt ꝙ boc. c.
loquit ſm anti
qua tpa ſʒ nibil
c:qꝛ lꝛa bniꝰ.c.
ↄtradicit ibi ſʒ
veterẽ vſũ.⁊ qꝛ
ßm boc greg ni
hil hic concede
ret. Sed nunꝗd
papa poſſet eis
ↄcedere vt chꝛiſ
ma cõſicerẽt. h.
dicit ꝙ nõ. Itẽ

—

gqueritur nũgd

Abi epiſcopi deſunt baptiʒatos pᷣſby⸗
teri in frontechꝛiſmate tangant.

DEen ad nos quoſdam ſcanda⸗

liʒatos fuiſſe ꝙ pꝛeſbyteros tange
re chꝛiſmate eos qui baptiʒati ſunt pꝛo
hibuimus ⁊ nos quideʒ ſcdõᷣm veterem
vſum eccleſie noſtre fecimus:ſed ſi om
nino de hac re aliqui ↄtriſtãtur vbi epi⸗
ſcopi deſunt vt pꝛeſbyteri ⁊ in frontibꝰ
baptiʒatos chꝛiſmate tangere debeant
concedimus. ¶ Supꝛa leo epiſcopuſ
contra quaãuis coꝛepiſcopis.
Item gelaſius papa.
Altra ſuum modum pꝛeſbyteri conten
dere non pꝛeſumant. “Z
Reſopyterosꝰvltra ſuum moduʒ cõ

ttengere ꝓbibemus nec epiſcopali

faſtigio debita ſibimet audacter aſſume
re:non conficiendi chꝛiſmatis non con
ſignationis pontificalis adhibende ſibi
met arripere facultatem.¶Sed iſtud-
gres c candalo ſedando ſemel cõceſ⸗
um legit᷑. Ilud aũt leonis pape ⁊ gela
vſu appꝛobãte:pᷣualuit niſi foꝛte vbi
aliquoꝝ conſuetudo hoc admiſit: vt in
abſentia ep̃ᷣi extrema neceſſitate cogen⸗

te T ex conceſſone greg. pꝛeſbyteri boa-

ptiʒatos in frontibus liniant. ꝛohibi
tio vero leonis ⁊ gelaſij in eo caſu intel⸗

ligantur cuũ epi pꝛeſentes ſunt: vel cum

non cogit vltima neceſſitas: oleo vero
ſanctificato permittitur eis vngere ifir⸗
mos.vnde iacobus ait:infirmatur quiſ

in vobis:ĩducat pꝛeſbyteros eccleſie qͥ

oꝛent ſuper eum vngentes eũ oleo ĩ no
mine dñi ⁊ oꝛatio fidei ſaluabit infirmũ
Sed queritur an epiſcopis liceat eo
deʒ oleo vngere infirmos vel ſi impeni
tentibus huiuſmodi vnctio ſit concedẽ

da. . De his vero ita ſcribit innocen

tius papa. Oleo ſanctificato nõ p⸗
hiberur epiſcopus infirmos tangere.
Llud ſuperfluũ videmus eſſe adie⸗
ctum:vt de epiſcopo ambigat᷑ quod
pꝛeſbyteris licere non dubium eſt. noʒ
iccirco de pꝛeſbyteris dictuʒ eſt: qꝛ epi
ſcopi pꝛeoccupationibus alijs impediti
ad oẽs languidos ire non pñt.ceterum

mr nugd ep̃s demandare põt ea qᷓ ſunt oꝛdinis ep̃alis.ſic:ſʒ ea
non põt demãdare niſi epoex de cõ.ecc.aqua. Ea vo qͥ inriſditionis

ſũt põt etiam pꝛeſbytero ſicut reconciliare.xxvi.q.vi.pᷣſbyter aureliꝰ

ſed etiã inter ea qᷓ iuriſditionis ſunt q̃dã nõ pñt demandari niſi eiſꝗ
adminiculo oꝛdinis illa e
alia ſunt q etiq laicis d
dico ꝙ eps nihil ha

„

poſſi

.

demandare po
Reſbyteros
Sec iſtud. hoc allegando dicit: alias conſuetudo non iuua
ret in hoc.extra de conſue.queto.
Sanctificato.quo defi
c.quod in dubijs.Et eſt d

din: du
delent: ⁊ pᷣſtat augmentũ Kunbars dd cõ.di.v.c.i.⁊.ij.⁊ ex de ſac.

vnct c.i.⁊ qꝛ citius liberat ab infirm

ſi quis nõ hʒ oleũ ⁊ inungit chꝛiſmate tʒ vnctio.va
ſqui⸗ o. vꝛ ꝙ ſic. qꝛ ꝓpe ea/⸗
gem vſia eſt. qꝛ chꝛiſma non eſt nin oleũ balſamo admixtum ex ð ſa.
o. cũ acetũ vendit᷑ ꝓ vino.qꝛ eſt ꝓpe eadẽ
ſacꝛm ſi quis inungit oleo nõ ↄſecrato.y

vnct. c. i.ſicut.⁊ tenet empti
pfſia. Iem nügd confert h̊

boc ad ts ſedando ſcandalo ſnit ceſſũ

. .

xercere pñt: vt deponere verberare clericuʒ
emandari pñt:ſicut iudicare in cã ciuili. Iteʒ
bet hodie quod ſit meri imperij qð demandari ñ
t. de quo lex loꝗf.ff. de of. eius cui.mã.ẽ iuri.li.qꝛ oĩa alij epiſco
teſt nif vſum palij. ex de vſupalij.ad bo.

ciente admiſcetur aliud er de cõ.ec. yl al.
lex cã q̃re infirmi inungũt᷑.qꝛ venialia

itate coꝛpoꝛaliar. hoc. Sed ꝗd

78

q ſie:qꝛ ⁊ baptiſmus cõfert᷑ in aqua non cõſecrata.de conſe.dil.iij.c.ſi ꝗs.
alij dicunt õ.nec eſt ſile qꝛ vis baptiʒandi tota eſt in ᷣbis:hic aũt vis eſt in
re ipſa.ſ.in oleo.ſed iſta rõ calũniam hʒ:ex de bap.c pen. Sed nunꝗdpõt
huius ſacramentũ iterari:dicunt ꝗdã ꝙ nõ.i.qi.ꝙ quidã.de ↄſe.d .iiij·oñ
dit᷑.ſi obijciat de matrimonio:nõ valet·qꝛ vitate inſpecta matrimoniuʒ nõ

ſi epᷣs aut põt aut dignum ducit aliqueʒ
a ſe viſitanduʒ:⁊ benedicere ⁊ tangere
chꝛiſmate ſine cunctatione poteſt cuiuſ
eſt ipſum chꝛiſma conficere:nã non pe⸗
nitẽtibus iſtud fundi nõ poteſt qꝛ genꝰ
eſt ſacri.nam quibus reliqua ſacr̃a ne⸗
gantur:quo hoc vnum genus putatur
poſſe cõcedi.his igitur frater chariſſime
oibus que tua dilectio voluit a nobif ex
poni pꝛout potuimus rñdere curauimꝰ⸗
CEhꝛiſma vero a ſuis epᷣis ad baptiſ
mi ſanctificationem pꝛeſbyteri petant.
¶ Ange in conci.carthaginẽ.iiij.
De eodem.

PEn byteri quiper dioceſes eccleſi

as regunt non a aͤbuſlibet epis ſʒ
a ſuis:nec per minoꝛẽ clericũ:ſed oĩ an⸗
noraut per ſeipſos aut pereillum qui ſa
crariũ tenet:⁊ ante paſce ſolennitatem
chꝛiſma petant. ¶ Item hiere. ſuper
epiſtolam ad titum.
Pꝛelbyter idem eſt qui epiſcopus ac
ſola cõſuetudine pꝛeſunt epi pᷣſbytęris.
Ainm idem erat pꝛeſbyter qͥ ⁊ ep̃ᷣs.⁊
anteqᷓ diaboli iſtinctu ſtudia vel ſciſ
mata in religione fierẽt ⁊ diceret᷑ in po⸗
pulis:ego ſum pauliego ſũ apollo:ego
aüut cephe cõi pꝛeſbyteroꝝ cõcilio eccle
ſie gubernabant᷑.poſtqᷓ autvnuſquiſq;
eos quos baptiʒauerat ſuos eſſe puta⸗
bat non xpi:in toto oꝛbe decretum ẽ.vt
vnus de pꝛeſbyteris ſupponeret᷑ ⁊ ſciſ⸗
matum ſemina tollerent ⁊ paulopoſt.
Sicut ergo pꝛeſbyteri ſciunt ſe ex eccle
ſie conſuetudine ei qui ſibi pꝛepoſitꝰfue
rit eſſe ſubiectos ita epᷣi nouerint ſe ma⸗
gis conſuetudine qᷓ; diſpenſationis dñi⸗
ce veritate pꝛeſbyteris eſſe maioꝛes: ⁊ i
cõi debere eccleſiam regere. & Idem
ad ruſticum narbonẽſem epiſcopum.
KCoꝛam epiſcopis pꝛeſbyteris docere li
cet.

Oe ego dico pꝛeſentibus epiſco⸗

pis ſuis atqʒ aſtantibus in altario
pꝛeſbyteros poſſe ſacramenta confice⸗
re.ſed quia ſcriptum eſt:pꝛeſbyteri du⸗
plicihonoꝛe honoꝛentur maxime qui la
boꝛant in verbo dei:pꝛedicare eos de⸗

cipere ab alijs ꝙ a ſuiſ. niſi foꝛte pꝛinilegiati ſint vt

cunq; velint.

iterat᷑.xxxi.q.i.hac rõ
ne.pꝛius enim vnũ de
let̃ ꝙᷓ; ſm pᷣhatur.alij
dicunt ꝙ põt iterari.
qꝛ cũ ꝗs ſcdᷣo infirma
tur deſinit in eo eſſe il
lud ſacꝛm quod pꝛiuſ
accepit.

e Llud. vt de epo.
ar.qð lʒ mioꝛi ex
Offi⸗

cio multo foꝛtius
maioꝛi licẽ.ar.xxxiij.
q.ij.hiſtoꝛia.xxxv.q.
vi.ſi duo.ar..lxxxv/⸗
iij.di.epᷣs gubernatio
nem.ar.ſi ꝑ õriuʒ.viij
q . i. ſi ergo.

¶Bictum a iacob.

ybi dixit. infirmat gs
⁊c.q;uis in hoc noĩe
pꝛeſbyteri poſſunt in
telligi ep̃i.ar.õ.diſt.l.
placuit.v.vt manum
non imponant.

gChꝛiſmate.i.oleo

vel vt dicunt gda epᷣs
chꝛiſmate pᷣſbyt᷑ oleo
inunglt. h.

b¶NMõ penitentibꝰ.

ita ↄtinua.vere ei quẽ
epᷣs dignũ duxerit ad
viſitandũ ⁊ ita in oꝛi/
ginali hꝛ nõ peniten/
tibus.qð intelligit de
ſolẽniter penitentibꝰ.
i ¶ Non poteſt. ſic. l.

k¶Megant᷑. ar. ꝙ ex

coicatus vel anathe/
matiʒatus non poſſit
ↄhere matrimonium
qð non eſt veꝝ. e de
eo ꝗ du.in mat.quaʒ
Halloir agniſicaſti in
MNegant᷑.ar. oĩa
eiuſdeʒ generis eodẽ
iure cenſeri.ar.di:iiij.
deniq;· arg.ð.di.v. ad
eiꝰ. cõ.di.ij. cõperi
mus.ar. .di.l.ſtude/
at.r.di.lxxxi.ſi quis
ſacerdotum.

1 Reſbyteri qui.jſ.

Dde con. diſti. iiij.
pꝛeſbyteir.
Epiſcopis.pec.
cant ergo abbates 9
volunt potius hoc ac
poſſint petere a quibuſ

nAnno.hoc exponit᷑ de cõſe.diiiij.omni tempoꝛe.
o¶Per ſacrariũ.i.per diaconem.xxiij.di.non oʒ.⁊ nota ꝙ exquo res da
tur certo nuncio:eius eſt iam periculo cuius eſt nuncius.ſi nuncio rem da
ri voluit.ſecus ſi miſit nuncium vt eum admoncret quod ei res mitteretur.
⁊ hec colliguntur.ff. com.eum qui rem.ꝭS.ſi rem.⁊ legibus duabus ſequen/

tibus.⁊ eſt ar.ff.de ſolu.ſi quis.⁊.l.ſi ſoluturus.

Lim.pauli.i.baptiʒatus baptiſmo pauli.

ES Tollerentur.⁊ dicit lex ꝙ commodius
minibus

eſt ſingula res fingulis no

diſtingni.inſti.qui.mo.teſt.infir..ſed quia diſtinctio nominet dif
ferentiam rerum declarat.vt.xxi.di.cleros.ſic.C.de codi.non codicillum.
Conſuetudine.nihilominus ex inſtitutione.vt.s.diſtĩ.xciij.legimus.?
ita exaudi quod ſequitur magis ex conſuetudine contrarium.ar.extra de

his que fi. a pꝛe.nouit.

OE ergo.ſed qꝛ ita continua.dico ꝙ pꝛeſentibus epiſcopis poſſit unt
conficere.qꝛ non'ſolum boc ſed alia poſſunt facere ex vi littere ⁊ etiã

pꝛobationis.videtur ꝙ epiſcopi non pꝛohibent pꝛeſbyteris miſſam canta
re.ſed benedicere ⁊ pꝛedicare ⁊c.que ſequuntur. J

Buplici · a clericis.ſ.⁊ laicis.vel quo ad obedientiam in ſi piritualibus

Di. DoαανE.

? ſubminiſtratlonem in tpalipus.vel duplici i.officio pꝛedicandi ⁊ ſumen Ro quaſt clericos hocẽ õ ſupeilinʒ eoꝝ qui ſubditos appet

tympanũ.i.tpalia.iuxta illud:ſumite pſalmum ⁊c. . Aluant filios cũ debeant eos appellare fratres.yt.viij.q.i.gd aũt
a¶Benedicere.cũ eps abeſt.ſed bec ſo.non valet:qꝛ bec loquitur cũ pñſ vel ſocios.vt/x.q.iij cauẽdũ.caueant iñ clerici ne cũ ſcribũt eho vo⸗/
eſt epᷣs.vel intelligas iſtud qñ benedicit pꝛiuatim fine ſolennitate alias Sↄ. cent eũ fratrẽ: ꝓut dicit dñs iperatoꝛ:ꝙ iudices ſuꝑioꝛibꝰ honoꝛẽ de
