dẽ cõfluens apoſtolicaʒ referebatꝰ. igit᷑
decernẽte nobiſcũ ſancta ſynodo ĩ pꝛe
ſentia depoſiti ⁊ officio ſacerdotali ex⸗
cõicati atqʒ a regimine epiſcopatus ali
Mod aũtexpoliatus ante iu
dicẽ ſtare nõ poſſit multis au
ctoꝛitatibꝰ ꝓbatur. Ait

poneſ
Ntiquitꝰdecretũ eſt.vt oẽs poſſeſ

ſiones ⁊ oĩa ſublata atqʒ cunctos
fructꝰ ꝰañ litẽ ↄteſtatãꝰ ꝑceptos epᷣs vel
pꝛimas poſſeſſoꝛi reſtituata. ¶ Iteʒ ni⸗
cholaus. De eodem

Mnes leges tã eccleſiaſtice quaʒ

vulgares ⁊ publice pꝛecipiũt vt oĩa
ſibi ablata reſtituantur ei qͥ ſuis eſt rebꝰ
expoliatus. Aẽſtepbanus papa.
Nullus debet accuſari:dum ſuis rebuſ
fuerit ſpoliatus.
Alllus epiſcopoꝛuʒ dum ſuis fue
rit rebus expoliatus debʒ accuſa

ri pꝛiuſquam omnia ei quecunqʒ abla⸗

ta ſunt quocunqʒ ingenio:legibus re⸗
integrentur:ita vt omnes poſſeſſones

atqʒ omnes fructus ante acceptam ac⸗

cuſationẽ pꝛimates ⁊ ſynodus epiſco⸗

po de quo agitur funditus reſtituant.

¶Item eulſebius fratribus cõſtitu tis
er alexandriam egyptum.
ec conuocari ad ſynodum nec in ali

quo debet iudicari ſpoliams.

us audieris:⁊ qð reſtitueris ſi pꝛius ꝓbes reſtitutio

notoꝛijs:vt.ſ.q.iij.c.ex

multis. xij.q.ij.indi⸗
gne. Jo.

k uelus tñ. xxj.

di. cleros.

¶ In duab?. ſ. teber

gã repellẽdo:gualdra
dã ſociãdo ſibii.

me Referebat.bi epi

nõ fuerãt depoſiti ꝑꝑ
publicã ſama:ſʒ quia
erãt ↄfeſſi crimẽ ſunʒ
vt.xj.q.iij.teugaldum
ſola.n. fama nõ ſuffi⸗
cit ad depoſitionẽ:vt
extra de coha.cle.tua
nec ꝑꝑ famã dicit᷑ ali⸗
gd manifeſtũ: vt e ð
ↄſã.⁊ af.ſuꝑ eo.⁊ ĩ fa/
ma regrit oꝛdo iuris
vt.S.c.deꝰ.S.qñ aũt.
Vod autẽ.
hec ẽ diffe⸗
rẽtia inter
ueſtioneʒ

iſtã ⁊ illã que eſt.j.iij.
q.i.qꝛ hic petit᷑ reſtitu

tio in modũ exceptio
nis:ibi ĩ modũ actõis

0 MNtiquitus.fru⸗

Nctus.· pceptos ⁊?
pcipiẽdos:vt ex de re
ſti.ſpo.grauis.⁊ reſti/
tuẽdus ẽ ad oẽm cãm
in qua eẽt ſi nõ ſuiſſet
ſpoliatus.ff.de vi ⁊ vi
ar.l. i. F. nõ ſolüũ.

p . Aßñ litẽ ↄteſtatã.

ð aũt dicit᷑ añ lir.ↄte.
qꝛ exceptio ſpoliatio⸗
nis ẽ dilatoꝛia:⁊ ſic ẽ
añ lit.ↄte.ꝓponenda.
tñ ſi vult directe ageĩr
de ſpoliatiõe:ẽt poſt
li.ↄt.hoc pᷣt ſacẽ vt ex
de cã poſ.paſtoꝛalis.

q ¶Reſtituat.tñ ſi in

modũ exceptiõis pꝛo

bat᷑ ſpoliatio:nõ ideo

fit reſtitutio:vt extra
de oꝛ · cog· cũ dilectus.
dico tñ decre. illa bic

nõ habere locũ:qꝛ vbi
excipit de ſpoliatiõe
illũ ꝗ crimen inten/

dit bñ reſtituit᷑:ſi ſpo/
liationẽ ꝓbat ꝓut in⸗
telligo oia hec iura. ſe
cus vbi vtraq; qõ ẽ ci
nilis:vt in illa decre.
cũ dilectus.⁊ ĩ hoc tñ
cautus ſis ꝙ ſi aduer
ſarius tuus ↄuenit te
ſup re aliqua ſi vis di
cere te ſpoliatũ eẽ ea⸗
dẽ re vtilius ẽ tibi vt
directe petas reſtituti
onẽ qꝛ ſi ꝓbas ſpolia
tionẽ directe agendo
duo ↄſequeriſ.⁊ ꝙ pᷣ⸗
nẽ lʒ aduerſarius pꝛiꝰ

ꝓpoſuerit actionẽ ſuã:vt extra de reſti.ſpo.ex ↄqu eſtione.Sed ſi de alio
agit aduerſarius.⁊ iu ſuꝑ alio dicis te ſpoliatũ:vtilius ẽ tibi vt in modum

exceptionis ꝓponas ſpoliationẽ ſi aduerſarius te pꝛeuenit in querela. nã
ſi dir ecte velles agere:pꝛius audiret᷑ aduerſarius

äypt extra de oꝛ.cog.cum dilectus.

T Anes leges.
Ll epiſcopoꝝ.ingenio.qui ergo dolo alterius renũciat iuri ſuo
₰△

tu.ſecus ſi excipẽdo:

reſtituẽdus ẽ ſicut ſi eẽt violẽtiã paſſus:qꝛ in hoc caſu vim ⁊ fraudeʒ

0% 4

—

1

8

byIAUllus põt. oĩa

c Receptũ.eccle⸗
lias.ex de ap.ꝗ

dTeſtes.ar.ibi caʒ

ſcripturis veſtris.nec in aliquo a ſpoliatoꝛe nullũ pᷣt obijci crimẽ
L. ſpoliato:extra de reſti.ſpo.in lis.⁊.c.itẽ cũ ꝗs:niſi ſuã ꝓſequat᷑ iniu
riã:vel niſi ſit tale ad qð quilibet admittat᷑.ar.ij.q.i.in pꝛimis.ſʒ ab alio pCt
accuſari de alijs criminibus ſʒ nõ de illo ꝓ quo eſt ſpoliatus.ar.v.q.ij.ſi
pmates.a ↄꝛio ſenſu:
ex de app.ad hoc.⁊.c.

ꝓpoſuit. alioꝗn deli- Nſcripturis veſtris reperimꝰquoſ
cru aus manctet ipn da epiſcopos veſtris ĩ partibꝰ a pꝛo

. TPrge ſibi canon.xv.q.vſ:c.i.⁊.j.cã ꝓxi.q.i.reintegrãda.⁊c.io.

nitũ ſi de nullo crimie . . . /2
poſſet accuſari ab ali pꝛijs ouibꝰ accuſatos aliquos videlicet
quo.io.Ego nõ creldo ex ſuſpitione ⁊ aliquos ex certa ratiõe.
ꝙ in aliquo ſpoliatoꝛ Et iccirco quoſdã ſuis eſſe rebus expo
admittat᷑ ſpoliatu liatos:quoſdã veroa ꝓpꝛia ſede depul

niſi pꝛius facta reſti⸗

F . iati ad ſynodum com
tutione:vt ex de oꝛdi. ſos.quos ſciatis nec ad ſy

pꝛouicialẽ:nec ad generaleʒ poſſe cõuo

aTtücaoner zong. cari: neciĩ aliquo iudicari:antequaʒ cũ⸗
⁊. iij. q. i. c. i ij. cij. bi cta q eis ablata ſũt:legibꝰ poteſtati eo
gnãaliter vider dici p reitegrent᷑. . Itẽ iulius pa. DHe eodé.
nullũ crimẽ poſſit ſpo Nalut poteſt cõuocari aut indicari
liato obiſci. b. Nhantequã oĩia ſibi ablata oĩa iuraꝰ

iura etiã incoꝛ⸗
poꝛalia:vt ex vt li.pẽ.
a memoꝛia.⁊ ẽ rẽ ꝗa
inermes non pñt reſi
ſtere inimicis:vt.j.lij.
q.ij.c.iij.⁊.c.ſiqs epᷣs.
⁊ etiã comunio homi
nũ ẽ reſtituẽda ſi ẽ in
iuſte excõicatus vel
ſuſpenſus. ar.j.q.v.ſu
per cã.in fi.qꝛ verbuʒ
reſtituẽdi plenã ⁊ pſe
ctã hʒ fignificationeʒ
gr. ſ. c. ꝓpxi.⁊ ꝗr.ẽ vt
lit.nõ ↄte.accedẽs.in
ſi.ff.de vſu.l.videamꝰ

ei ĩitegrũ reſtituãt᷑: qꝛ non hʒ pꝛiuilegiũ
quo poſſit exui iã nudat?. E⸗ It̃ ʒepheri
nus papa. de codem.
Receptũ ergo ẽ ĩ antiqͥ ſtatutis eie
ccos atqʒ ſuis rebꝰexpoliatos eccle
ſias:A ppꝛias recipere.⁊ pᷣmo ſua oĩa eis
reddi:⁊ demũ ſiqͥs eos iuſte accuſare
voluerit equo periculo facere. Judices
eſſe decernẽtes epiſcopos recta ſapiẽ⸗
tes ⁊ ĩ eccleſia cõueniẽtes vbi teſtes eſ⸗
ſet ſiguloꝝ qͥ oppꝛeſſi videbãt.nec pꝛiꝰ
eos reſpõdere quã oĩa ſua eis n eccleſul
eox legibꝰ itegerrime reſtituãt. Q.I.
Va autẽt᷑ pena feriẽdi ſũt qͥ ĩ
accuſatione deficiũt: cano⸗
nuʒz cẽſura diffinit.penaʒ eni
illati criminis cum diſpen⸗
dio eſtimationis excipiẽt.
Ande gelaſius puapp.g.
De hbis qunon pꝛobanda obiiciunt
B Aqͥs circa huiſmodi ꝑſonas nõ /p
banda detulerit:auctoꝛitate huius

nenioꝛ.de immu eccl.
C. 1.

tractandã vbi teſtes

Roiraben ai ſacionis itelligat ſe iacturã ifamie ſuſti
ex pte. ⁊ ẽ de offi.iu. nere:vt dãno pudoꝛis ⁊ eſtimatiõis diſ
oꝛdi.ſignificauit.?.x· pẽdio diſcat ſibi aliene verecũdie ĩpune
xxiij.q·ij.ſiue.io. iſidiari ſaltẽ de cetero nõ lice. Itẽ da

Na aũt. ac
cuſatoꝛ in

maſus papa.Si acuſatoꝛ i accuſãtione
defeceerit talionẽ recipiat.

chrac der Alũniatoꝛsſiĩ accuſatione defece⸗
grors decipii ant te⸗ rit: talionẽvrecipiat. ¶ Item ex de
meritate ſeu calof ra creto hadꝛiani ppe.
cundie ad puocãduʒ UVi nõ ꝓbauerit qð obiecerit penã
venit:ſʒ ĩ oibus hiſ ca quã ipſe itulerit: patiat Iteʒ da
ſibus ſi deſſtit ierra maſus papa. De bis q ſalſiõ crimi
ta glitige qcũq; no nibꝰ aliquẽ Inpetũt.
aut diaconẽ falſis criminibꝰ ipetie

onẽ parcit᷑ ei:vt.j.e.S.
notãdũ. ſecus ſiẽ vel
calũniatoꝛ vel pꝛeua/
ricatoꝛ vel tergiuerſa
toꝛ. Calũniatoꝛ pũit
ad penã taliõis: vt.j.
e.c.ij.⁊.iij.Pꝛenaricatoꝛ poſtea neminẽ põt accuſare:⁊ ex̃ oꝛdinẽ punitur:
yt.j.e.S notãdũ.in fi.Pꝛenaricatoꝛ vel tergiuerſatoꝛ punit᷑ in ꝗnq; libꝛis
auri:vt.ff.de pꝛeua.l.iij.in fi.Teſtis etiã calũniatoꝛ penã talionis ſuſtinet.
iij ·q.ix.nihilominus.xxxiij.q.v.hec imago.⁊.C. de teſti.l.nullũ.ſi ãt tulerit
als falſũ teſtimoniũ punit᷑ e oꝛdinẽ. vj.q/i.quicunq;.de teſte poſuit grati⸗
anus in themate ſʒ bic omiſit.
Jonis.ſuſtinere.nõ t ipſo iure ſʒ ꝑ ſnĩam:vt.ff.exqui.can.irro.ifa.
athletas. S.caluniatoꝛ. 7. ſ.e. S. notandũ.
60 Alũniatoꝛ. fallit in.vj.caſibus:t.xxxij/q.v.hec imago.⁊.j.v.q.vj.c.

rit vl accuſauerit:⁊ ꝓbare non poterit:
nec ĩ fine dãdũ ei cõmunionẽ cẽlemus.

iij.tñ ſatis punit᷑ qui amittit ſacerdoriũ qð recepturus erat.xxiij.
iiij.guiliſarius.itẽ fallitex de accu.ſuꝑ his.⁊ in pꝛiuatis crimibus.ff.ad
turpil.l.i.?.l.x ĩ pꝛinatis.⁊ foꝛte in denucistione.er de accu.cũ dilectus:ſʒ
in inquiſitione nõẽ pena oꝛdinaria ſtatuta:⁊ ideo in arbitrio iudiciſ relin

b Talionẽ᷑.⁊ aliã penã ſimilẽ: vt.j·e.c. ꝓ delit
de trã ſac.c.fi.dic ꝙ pena que a lege ſtatuit᷑:retractari ñ põt: que ab
C. homine bene poteſt. ff. de ver. ſig. l. pe. 11. die r
i,

neLHinc colligit᷑ infamiã.nõ fa
q.·. i.illi qui. de ſi. ex diligẽti.j.xv.q.vj.auctoꝛitalẽ.s.i.q.i.ventum. ⸗

it: e de offi. iudi. dele. de cauſis.

2 „

Vi non pꝛobauerit.

Aliud ẽ accuſationẽ nõ iĩplere.⁊ ali⸗
ud ẽ cõuitiũ nõ ꝓbare.Illud eni nulli ſi
ne abolitione: hoc oĩbꝰ licet. ¶Ande
fabianꝰpapa. Conuitiu nõ /paccu
ſatione habendũ. L

6 Aquis iratusꝰ crimẽ cuilibʒ teme⸗

re obiecerit cõuitiũ nõ ẽ ꝓ accuſatio
nerhabẽdũ ſʒ ꝑmiſſo tractãdi ſpatio ſi

id qð iratusꝰ dixit ꝑ ſcripturã ſeie ꝓba⸗

turũ fateat᷑: vt ſi foꝛte reſipiſcẽs:qͥ ꝑ ira
cũdiaʒ dixerit iterareaaut iſcribere nolu
erit nõ ut reus criminis teneat᷑. Sed ali
udẽ crimẽ illatũ nõ poſſe ꝓbare: aliud
aliqua ꝓmiſſiõe accuſationẽ deſerere.
huic.n.qui ꝓpmiſſione deceptus accuſa
tionẽ deſerit:venia dat᷑: illi vo qͥ crimẽ
illatũ ꝓbare nõ valuerit ifamia irrogat᷑
OXMK nde beatꝰ greg.ſcribit ioãni epᷣo
coꝛinthio?. Se eo qui pꝛomiſſione
illectus ab accuſatione deſtiterit.

PZina tac diaconuz ẽ;uis culpa

ſua vehemẽter cõfũdat ꝙ deceptꝰ
ꝓmiſſione ab accuſatione ſui ep̃i deſti⸗
terit:tamen hãc ei culpã ignoſcimus.
Mnis igit᷑ qui crimen obijcit ſcri⸗
bat ſe ꝓbatuꝝ:reuera ibi ſemꝑ cã
agat᷑:vbi crimen admittit᷑:⁊ qui nõpꝛo
bauerit qð obiecerit:penã quam intule
L EGie pariat. E Daem. —
e bis qui accuſationem deſerunt vt
eccliaſticos oꝛdines accipistt.

— Aphemiũ atqʒ thomã qui p deſe

rẽdat accuſatione ep̃i ſui ſacros oꝛ
dines acceperũt:eiſdẽ oꝛdibꝰpᷣuatoſ eẽ
atqʒ ſicuti depoſiti ſunt volumus ꝑma⸗
nere. Hinc colligit᷑ cericoꝝ infami
amꝰꝑ romanũ põtificẽ aboleri poſſe:
illud gelaſij:quanq; animas ꝑ peniten⸗
tiã ſaluare poſſimus:infamia tñ abole⸗
re nõ poſſumus:õ illud ſtephani:cum
cãs enumeraſſet ex bus infamia irro⸗
gat᷑:hos oẽs inqͥt ſub nõ ꝑpetue ifamie
ad penitẽtiã ſuſcipimꝰ:vel ñ fiüt infaes
lege canonũ oẽs quoſleges ſeculiifães
ꝓnũciãt cũ paulus diaconus qui nõ im
petrata abolitõe ab accuſatione deſtite
rit:hac auctoꝛitate dignitateʒ officij ſui
recuperauit quẽ ſenatuſcõſultũ turpilli
anũ infamẽ ꝓnuncianit:qð etiaʒ de ea
fateri cogimur:que intra tpᷣs luctus nu
bit:cũ matrimonia hodie regãt᷑ iure po
li non iure foꝛi:⁊ iure poli moꝛtuo viro

e.c. ꝓxi.ff. de iure delib.l.i exira

ep̃m.
f.de re mi
lita. l. oẽ. S.i.?⁊ e
de ſẽ. ex. nobis.

I Coͤmunio⸗

nẽ. niſi reſpiciat
vt.ð. di. l. penitẽ
tes. ).⁊.iij.q.x.
eos. xxvij.q.i.c.
virgines.

Igs irat?.

iea reſein⸗

dit õctum.ff.de
publi.licitatio.

in pꝛi.⁊ minuit

delictũ: vt. C. ð
dadul.gracchꝰ?.

n .Pꝛo occu⸗
ſatiõe ſʒ ꝓ iniu

ria. ff. de iniur.
itẽ ꝗpud.S.i.? ꝑ

totũ.j.xj.q.i.ſi

quis ſacerdotũ
. vbi deponi
⁊ curie tradit

dicit epᷣo conui
tiũ.Sʒ ibi logt
de eo g ex deli⸗
beratione ⁊ ſe⸗

pe loꝗt ↄuitia.

o¶ Tractãdi.i.
deliberadi.⁊ ꝑ.
hoc ẽ ar. ꝙ ibi ñ

errat᷑:vbi ex de

liberatiõe aliqd
fit. itẽ ex boc ar.
Eꝙ ẽt accuſato
ri dãde ſũt idu-

cie. ar. Z.iij. q. ij

S.ſpatin.
eratuo as
ꝓbabit. C. de ĩ·
iur. ſi nõ ↄuitij
alo.ſi. ex de pꝛe
ſum.c.i. L
q & FIterare.
hoc iõ dicit:qꝛ ſi
it auerit ↄuitiuʒ
nõ vr ex iracun
dia ſʒ ex delibe
ratione dixiſſe

P Sas d.
miſſione.

nõ ꝓmiſſiõe pe
cunie.talis eniʒ
nõ poſſet peter
abſolutionẽ. nã
ſolus ille petit
qui erroꝛe vl te
meritate velco
loꝛe iracundie
ad accuſanduʒ
venit:vel ꝗ ſuã
iniuriã ꝓſequit

pel ſuos ↄſanguineos accuſauerit. C. de aboli.lij. ideo dic ꝓmiſſiõe
ſcʒ teſtiũ qui ei ꝓmiſerãt ferre teſtimoniũ ð illũ:ſʒ tũc ſequẽsc non

it ad ꝓpoſitũ magiſtri.

8¾ CQulpa. ſy nõ infamia: vt. ſ.e. indulgẽtia.

—

1 Vphemiũ.pꝛo deſerẽda qui ex pacto deſiſtit foꝛtius incidit in

turpil. ꝙ; alter: qꝛ etiã femina in hoc caſu incidit que als nõ in

cideret:vt.C. ad turpil.ſi ſemina.ff.ad turpil.mulier.

— .—

cti ſed iuris.ſed videt

₰„

põt:vt. ſ. xj

vel ſupple nõ poſſumus niſi poſt penitẽtiã vt. . pꝛoxi.q.inj.ↄſangui

neoꝝ.vel nõ poſſumus per penitentiam::ſed ꝑ in integrũ reſtitutio

nem:vnde bñ dico ꝙ ep̃s poſſit tollere infamiã in omni crimie ĩquo
põt diſpẽſare:nã ⁊ ſenatus tollit infamiam:yt.ff.de poſtu.lł.i.S. de qᷓ

o⸗
Colli

ni
ſa

Itſelee

n
CE
Nena⸗
Moner
geff.
lac
in

imoett
porni
ſtpe
iiurig
gbol
ſalan
C
enehr
lunpt⸗
hrdin
lank⸗
Ul de
ſet
Nin
lr

in
Tiin
tmiü
igti
einar
tiru
karber
aa
iteſis
rhic
N.
nsg
il
oi
ſcieg
6
ut.
ſrr
n
fan
a
Nenn
Ad
„
Alip
nſioe
iſtien
ao
ſu
atoen

fn

⁊ eccłia cõparat᷑ ſenatui:yt.j.xxj.qi.ecclia.
xInlfamem.i.infamãdũ ꝑ ſniam nõ ipſo iure:vt.fl. ex qui.cau.ir⸗

ro. infa. athletas.Iʒ. M. hic notauerit. hic fateoꝛ plane te mentitum

gratiane.qui.n. citra abolitionẽ. deſiſtit nõ infamat᷑:ſͥ punit᷑ in quin⸗
ꝙ; li.auri:vt.ff.de pꝛeua.l.iij.⁊.iiij.ſʒ tm per ſententiã infamat᷑:vt.C.

ad turpil.l. ij.
a . Sed illud.
ue ſolutõi obij
cit:qð ẽ.vj.q.i.
infames.
b¶AQuox. ex
qui fi. ſint leg · ꝑ
venerabilẽ. .

A Mõ niſi ad
ciuilẽ:niſi velit
dicere ꝙ reges

iuriſditionẽ ha
beat a papa.
d . Sequi. in
autẽ. vt cle. apð
ꝓpꝛios epi %.
pe. col. vj.

e MHNotandũ

ab inocente.
T voluntate iu/
dicis. vt. C. de

abol. l.ij. ylt.

Jquẽ pẽi/
tuerit:dum
tñ nõ accuſaue
rit fallacit.vt. C
9 CEt iſcripti
onẽ.na añ iſcri
ptionẽ põt deſi
ſtere.ff. e. queſi
tũ.⁊ ex de accu.
licet. in fi.
LCouenerit
imo etiam eoi
nito.j.xxx.dieſ
põt niſi reus iã
ſit paſſus aliq
ĩiuriaʒ.vt.C. de
agbol.l. ylti. ⁊.l.
fallaciter.
LTegibus.
pena.lx. ſolido
rum. vt eſt in lũ
bardia.naʒ bᷣm
legem lõbardã
qui deſiſtit ab
accuſatiõe cri⸗
minis ↄdẽnat᷑

legẽ romanãa q

deſiſtit ab accu
ſatiõe publici

criminiſ punii

in. v.li. auri. ff.
de Pna. l. iij. 2
bac penã nemo
pᷣſtat:niſiꝗ ðſi
ſtit a publico

mulier ſoluta eſt a lege viri: nubat cui

vult.ſed idem ſtephanus econtra ſcri⸗

bit dicens:infames dicimus quoſcun⸗

qʒ leges ſeculi infames pꝛonunciant.
Sʒ illud gelaſij ⁊ ſtephãi:qqᷓ; aias ⁊c̃.
ſub nota ꝑpetue infamie ⁊c̃. de illis itel
ligit᷑:quibus ꝑ iudicem ciuilẽ infamia ir
rogat᷑:quoxꝰ ſicut examinatio a caſtiga
tio:ita ⁊ in integrũ reſtitutio nõ niſi ad
ciuilẽ iudicem ſpectat. De ea vo q ifra
tpᷣs luctus nubit:nõ eſt ↄtrariũ ei qð ſte
phanus ait:infames dicimus ⁊c̃.cũ.n.
leges ſeculi pᷣcipue i matrimõijs ſacros
canões ſequi nõ dedignent᷑:nõ vident᷑
ꝓnũciare infameʒ:q̃ aplica a canonica
auẽte ñ illicite nubit. ¶Hoöndũ eſt qͥʒ:
ꝙ aliud eſt cũ aliqueʒ penituerit crimi⸗
naliter accuſaſſe ⁊ iſcriptionẽ feciſſe:ſi
ab innocente fuerit abſolutus. Aliud
ſi pecuniã a nocente acceperit:vt a ꝓba
tione eius qð obiecerat deſiſtat. Uñ
inſlib.capituloꝑ.clxxv.cꝗ.legitur.

De eo queʒ penitet cri Ralr acenſane.
Igquem penituerit accuſaſſe crimi

naliter:⁊ inſcriptionems feciſſe de
eõ quod ꝓbare non potuerit:ſi cũ accu
ſato inocente conueneritꝰ:inuiceʒ ſe ab
ſoluãt.Si vero iudex eum qui accuſatꝰ
eſt:criminoſum eſſe cognouerit: ⁊ inter
reum ⁊ accuſatoꝛem ꝑ obꝛeptionem cõ
uenerit:de colludio penã accipiat legi⸗
bus cõſtitutam. ¶ Motanduʒquoqʒ
eſt:ꝙ ſicut dig.lib.xlviij.legitur titu.de
abolitiõibus criminũ.accuſatoꝝ teme⸗
ritas tribus modis detegit᷑:aut eniʒ ca
lumniant᷑:aut pꝛeuaricãt:aut tergiuer⸗
ſant.Calummari eſt falſa crimina ſciẽ⸗
ter intende:pꝛeuaricari eſivera crimi⸗
na abſcondere:tergiuerſari eſt in vni⸗
uerſũ ab accuſatione deſiſtere.Calũni⸗
atoꝛibus pena legitime irrogat᷑. Sʒ nõ
vtiqʒ qͥ nõ pꝛobat qð intendit pꝛotinus
calũniari videt᷑. Naʒ eius rei ĩqͥ ſtio ar⸗
bitrio cognoſcẽtis cõmittit᷑:qͥ reo abſolu
toꝰ de accuſatoꝛis ĩcipit cõſilio querere
qua mẽteꝰ ductus ad accuſationẽ ꝓceſ
ſit. ⁊ ſi qdẽ iuſtũ eius errorẽ reꝑerit: ab

crimine.ff. ad turpil.l.ſquis. ſi ſtellionatus:ſed ꝗ deſiſtir ab accuſa⸗
lone pꝛinati criminis ifamis c.⁊ ex oꝛdinẽ arbitrio iudicis punit᷑.vt

Od turpi.? ĩ pꝛiuatis.⁊. C.e.lij. Sed ſi accuſatoꝛ abſens ẽ.⁊ citatus
noluerit ꝓcedere in
ri.vt.ff. de pe. abſe

accuſatione tunc grauius punit᷑ q; pena.y.li.au
ntem. S. ij. io.

Notandũ.calũniari.ĩmo ſic videt̃ ꝙ calũnietur.vt..e.q.qui nõ
ꝓbauerit.ſed itellige in his quos excuſat neceſſitas.pietatis officiũ
⁊ criminis enoꝛmitas ⁊ iuſtus doloꝛ.C.de adult.quis.C.qui accuſa
re non poſſunt.l.ij.⁊. C. de fal.mo.l.i.?.C.de calũ.i:.ij.

9

I¶ DCCrimina.i.pꝛobationes.
me⸗ Abſoluto.i.abſoluendo:ne ſit ð.C. de calũ.lʒ i.vel dic abſoluto qͥ
aium: vt. ff. de yer. ſi. ſugitiuus. vel dic ꝙ ſi index ex offõ ſuo vult

punire calũniantẽ: hoc faciat ante ſniam abſolutionis:vt. C. ð calũ.
l.i.ſed aliquo accuſate ipſũ de calũnia qñcũq; põt velidẽ iudex vł ali
us. C. de aduo.diuer.iu.l.i.⁊.ff.ad turpil.l.i.in pꝛin.
n¶Qua mente.i.quo animo venit ad accuſandũ.
oEKegis.ſoꝛte ſm diſtinctionẽ que ẽ.ff. de pe.abñtem.in fi.
P¶AVolũtati:vt.j.iij.q.pij.iudicet.C. de pe.ſi operis.C. ad.l.iul.de
vi pu.ſeruos.in fi.⁊.ff.ad turpil.lii.in pꝛin. Sʒ ð. C.de infa. ⁊ ſi ſeue⸗

Q. UI

109

rioꝛ.xlv.di.omnis ꝗ p.⁊.ſ.xxiij.q.v.c.i. .de pe.di.i.G.pene.n.oibus iſtis

contrarijs dicitur ꝙ iudex põt moderare penam.

uidã dicũt iſtð loqui

de oꝛdinarijs penis:illud de extraoꝛdinarijs.ſed hoc nihil ẽ:qꝛ in illo.c.cin
cuncellionesxxiij.q.v.c.i.loquit᷑ de oꝛdinario crimie.ſ.homicidio. Sʒ dic
ꝙ ex ca ex perſona ⁊ etate ⁊ rõe ſcãdali põt iudex artare vel ampliare pe-

ſoluit enʒ. Si vero ĩ euidẽti calũnia eũ
depꝛehẽderit: legitimã penã ei irrogat
quoꝝ alterutrũ etiã ipſis verbis ꝓnũci
ationis manitfeſtat᷑.naʒ ſiqͥdẽ ita ꝓnũcia
uerit:nõ ꝓbaſti:pepercit ei ſinautẽ ꝓnũ
ciauerit: calũniatuſ es cõdẽnauit eũ:et
quãuis nihil de pena ſubiecerit: tamẽ
legisꝰ poteſtas aduerſus euʒ exercebit᷑.
naʒ facti qͥdẽ q̃ſtio ĩ arbitrio ẽ iudicãtis:
pene vero ꝑſecutio non eius voluntatiꝰ
mãdat᷑:ſʒ legis auctoꝛitati reſeruat᷑. Si
qutẽ iterloquẽdo dixerit: ticius temere
accuſaſſe videt᷑:nõ caliniatoꝛẽ ꝓnũcia
uit. Temeritas eni facilitatis veniã cõti
net:⁊ icõſultus caloꝛ calünie vitio ca⸗
ret:⁊ ob hoc nullã penã huic irrogari oʒ
ſupꝛa li.xlvij.ti. de pꝛeuaricatoꝛibus.
Pꝛeuaricatoꝛẽ quaſi varicatoꝛ: qͥ di
uerſã partẽ adiuuat pꝛodita cauſa ſua.
qð nomẽ labeo a varia cõcertatiõe tra⸗
ctũ ait.nã qͥ puaricatoꝛ ex vtraqʒ parte
cõſiſtit quinimo ex altera. Is aũut pᷣuari
catoꝛ /ppꝛie dicit᷑:qͥ publico iudicio accu
ſanerit.Ceterũ aduocatus nõ ꝓpꝛie pᷣ
uaricatoꝛ dicit. Quid igitur de eo fiet:
ſiue pꝛiuato iudicio ſiue publico pᷣuari⸗
catus ſit:hoc ẽ pꝛodideriiꝰ cauſam ſuaʒ
hic extra oꝛdinem ſolet puniri. Scien⸗

dumteſt ꝙ hodie is qui pꝛeuaricati ſunt

pena iniũgitur extraoꝛdinaria: ⁊ infra.
Accuſatoꝛde pꝛeuaricatione conuictꝰ
poſtea non accuſet ex lege.⁊ infrał In
omnibus' cauſis pꝛeterquam in ſangui
ne qni delatoꝛemicoꝛꝛumpit: ex ſenatuſ
conſulto turpilliano pꝛo conuicto ha⸗
betur:a infra lib.xlviij.ti.de abolitioni
bus criminum. Mꝛeuaꝛicatoꝛem eſ
ſe eum oſtendim us qui colludit cuʒ reo

eo quod pꝛopꝛias quidem pꝛobationeſ

diſſimularet.falſas vero excuſationes

admitteret.Siquis autem ab accuſatio

ne citra abolitionem deſtiterit:punitur.

Abolitio pꝛiuatim a pꝛeſidibuſ poſtula
ri ac impetrari ſolet. Item pꝛo tribuna

li nõ de plano.nec pꝛeſes hanc cogniti
onem alteri demandare poteſt.Si plu
ra crimina idem eidem intulerit: ſingu⸗

nã.Ex cã: pt.l.diſ.vt
ↄſtitueret᷑.⁊.ff.de pe.
aut facta.S. vlti. Ex
ꝑſona .xxiiij.q.i.qui
.⁊?.ff. de pe.capitali⸗/
um.ðS.vlti.vbi dr̃ ma⸗
ioꝛes puniri minoꝛi
ſupplicio.⁊ ſeucrius
ſeruos ꝙ liberos: fa
moſos qᷓ; integri ſta⸗
tus.Etate.hxxxvj. d.
tanta nequitia. Rõe
ſcãdali:vt.S.q.i.in p.
mis.vel dic nõ põt ſi
ne cãe cognitiõe: ſed
cũ cãe cognitiõe põt.
vel dic nõ põt pꝰ ſen/
tentiã:ſʒ añ põt vl in
ſnia.C. de pe.l.penã
vbi dr ſua dicta pꝛe/
ſidi reuocare nõ licet.
ff. de re iudi. cum que
rebatur.
qEt icõſultus. ar.
nõ eẽ imputandũ qð
fit cuʒ ĩipetu mẽtis:vt
8.e.ſfiquis iratꝰ.C. ſi
quis iperatoꝛi male/
dix.l.vna. .j.xvij.q.
iiij.ſũt qui opes.⁊ ex᷑
de cle.maledi.inotuit
r. Pꝛeuaricatoꝛ.ꝗn
o coꝛꝛcctiue po⸗
nit᷑. ſic. ff. de here.iſti.
ſi ita fuerit ſcriptum.
als vel ꝓpꝛie.C. ð ſa
croſã.cc.iubemus.S.
iconomos nõ ꝓpꝛie:
ſed abuſiue.
8᷑8 Pꝛodiderit. cãʒ.
vel ꝗ reuelat ſecreta
cãe oduerſario:vt.ff.
de re mili. omne. S.ex
ploꝛatoꝛes.
tSciendũ.lex ſcdᷣa
u¶ Accuſatoꝛ. hec ẽ.
lex quing.
x In omnibuo. ſei
9s in omni crimie
capitali quod irrogat
penam ſanguinis li⸗
cet traſigi pꝛeterquã
in crimine adulterij:
ſʒ in alijs capitalibui
que nõ irrogãt penaʒ
ſanguinis ñ licʒ trañi
gi:niſi in crimine fal⸗
ſi:vt.C. de tranſac.l.
tranſigere.ſed in pꝛi-

natis criminibus nõ inuenio ꝓbibitũ ꝗn poſſit trãſigi:ſed vr ꝙ ſᷣm cano⸗
nes nõ poſſit trãſigi ſuꝑ aliquo crimine qꝛ ſm canones nullũ crimẽ irro⸗
gat penaʒ ſanguinis.xxiij.q.viij.his a quibus.⁊ ita ſuꝑ publico crimie ñ
licet traſigi.itẽ nec ſuꝑ pꝛiuato:qꝛ ſm canones omne crimẽ publicnʒ ẽ. In
ca ciuili licet qũcunq; ab accuſatione deſiſtere etiã ſine indicis auctoꝛitate
ſiue pecunia accepta ſiue gratis:niſi ſit actio famoſa vbi requirit᷑ indic au
ctoꝛitas.ff.de his qui nora.infa.furti.S.pactus.⁊.S.que iuſſu.in cã crimia
li añ inſcriptionẽ ſemꝑ põt recedere du iñ gratis fiat.ff. ad turpil.mulier.
⁊.l.queſitũ.⁊ ex de accu.lʒ.ſed poſtea nõ licet niſi iudicis auctoꝛitate ⁊ rei
ↄſenſu ſi reus fuerit aliqua toꝛmenta paſſus:ſed ſi nõ fuerit aliquid paſſuſ
tunc vſq; ad.xxx.dies põt accuſatoꝛ eo iuito deſerere accuſationeʒ. C.de
aboli.l. ij. ⁊ vlti.m canones foꝛte nõ licet recedere ab accuſatione pꝛo pe-
cunia nec trãſigi:qꝛ omne crimẽ videt᷑ ſjm canones eẽ pnublicũ:vt hic ⁊ ex
de eollu.c.i.⁊.iij.ar.tñ eſt qð poſſit auctoꝛitate iudicis.p.q.ij.ſi pꝛimates.⁊
er de offi.archidi.ea que.cõtra.s.xc.di.diſſidentes.ar. .ij.q.vij.quapꝛo⸗
pter.ex de ſi.nemo.ſʒ in cã ſpũali nullo mõ licet pecunia accepta deſiſtere
qꝛ in ea nõ łʒ trãſigi ꝓ pecunia:er de re.permu.c.fi. G

FVBelatoꝛẽ.i.accuſatoꝛc:punit᷑.n.talis in.v.li.auri.ff.ad turpil.l.⁊ in pꝛi

/

¶ Albbolitio. Hic ſu

d Uotat. S. i. q.i. vẽ

nõ aliquã penã impo

nãõ pnniei aliqua pe/

Laula.

Siguloꝝ ſic ex de ſen. ex. officij. - ff. de ap. cũ ĩ vna.ff. de ope. no. nũ.

de pupillo.S. ſi pluribus.

–

Animũ.pꝛeſumit᷑ depoſuiſſe:qꝛ tꝑe ſtatuto non ꝓcedit ad accuſatio⸗

nẽ:vt extra qui ma.ac.poſ.cũ in tua.⁊.C.qui ac.nõ poi.ſi ea.niſi cũ eſt ꝓte

ſtatus:vel cũ bienniũ eſt elapſũ:vt.C. vt infra certũ tps cri minslis qſtio

it deceptus gratianꝰ
ex eo ꝙ legẽ iſtã repe
rit inſertã in titu. illo
quã nõ alia de cauſa
iuriſperitus ibi inſe/
rnit:niſi ꝑꝑ ſimilitudi
nẽ qꝛ ficut abolitio in
famiã tollit:ſic idulgẽ
tia penꝗ.

loꝛum debet abolitionẽ petere aliouͤn
pꝛout quid omiſerit eius nomine ſenatꝰ
cõſulti penã paciet᷑ ⁊ ti.codẽ. ¶Deſti
tiſſe e accepimus:qͥ ĩ totũ animũ agen
di depoſuit. Nõ qͥ diſtulerit accuſationẽ

ſtitit: ipunitus ẽ. Abolitioe eni penã re⸗
mittit:ifamiã nõ tollit. Ande iperatoreſ
tũ.⁊.S.e.S.hinc colli/ valẽtin? 7 valeriꝰ? ix. li. cod. e .t. De ge⸗
gitur. nerali abolitione dixiſſe legũtur. In

e ¶ Et oibus ceteriſ. dulgẽtia patres cõſcripti quos liberat
or. ꝙ reſcriptũ pꝛinni a pena nota. nec iſamiaʒ criminis tol
pis eſt lariſſime iter? lit: ſʒ pene gratiã facit. Si autẽ reſtituo
manchryt riſ gi 5 te i integrũ pꝛiceps dixerit iĩſamiã rall⸗
dona ch dilecti. in fi. vnde ĩ eodẽ lib. legit᷑ ti.de ſẽtẽtiã paſſis

⁊ reſtitutis cuidã depoꝛtato ĩ iſulã ipera

allit hoc: nã lʒ muli Sõõ . 3
3 itchoc tame gue toꝛ antoniꝰ dixiſſe legit᷑. Meſtituo te ĩ
nubit infra ts luct? itegrũ ꝓuĩcie tue: ⁊ adiecit. VAt autẽ ſci⸗
tñ ſemiſſẽ bonoꝝ te⸗ s qͥd ſit i itegrũ reſtituere honoꝛibꝰ 2

net᷑ dare filiis pꝛio/

filis (oꝛdi tuo ⁊ oĩhꝰeceter te rſtituo.M.III.
ris matrimõij. C. ad

turinw m n⸗ reus non vider᷑eſſe cogẽdus
ẽ ſim ius canvnicum ad purgationẽ. Sicut eni poſ

ſeſſoꝛ deficiẽte actoꝛe titulũ ſue
oſſeſſonis ꝓbare nõ cogits:
ita qͥ ipetit᷑ ad inocẽtiã ſuã purgãdã co⸗
gẽdus eẽ nõ credit. Auctoꝛitate quoqʒ
pape coꝛnelij ⁊ triburiẽſis cõci.ſacerdo
tes iurare ꝓhibẽtur:niſi pꝛo recta fide.
EAit. n. coꝛneliꝰ. Juramẽtũ aſſacer⸗
dotibꝰ nõ eſt exigendum.
Acramẽtũꝰ hactenus a ſũmis ſa⸗
cerdotibꝰ vł reliquis exigi niſi p re
cta fide minime cognouimꝰ nec niſi ſpõ
te eos iuraſſe reperimꝰ. Item.
Deeodem.
Os ſãctoꝝ ſeq uẽtes apoſtoloꝝ
eoꝝqʒ ſucceſſoꝝ iura firmamꝰ ⁊

cũ mulier que nubit
infra tps luctus non
notet᷑ allqua iſamia:
2 i hoc leges nõ dedi⸗
gnant᷑/ ſacros cano/
nes imitari:de ſecũ.
nup.c.pe.⁊ fi.nec ca⸗

nit ſic nubẽti. io.⁊ ſic
na ex eo ꝙ nubit in⸗

ra tp̃s luctus.
–Eficienti⸗

us. Pꝛio
d Pbat ꝙœ ñ
ſit cogẽduſ

clericus ad purgati ꝰ

onẽ qꝛ clerici non de- ſacramẽta ĩcauta fieri ꝓhibemꝰ Itẽ.
bẽt iurare. Sed no. ꝓ Os ſacramẽtũ ab epiſcop is ne
larle errjgend 15 cimꝰ oblatũ: nec vnquã fieri de
bibeti:ꝛ a pet niſi pro recta fide. . Itez ex cõcilio
te diabolo eſt inuẽta: ibu rien. Bias pibyter cötra laicu: 7
vt.ſ. emẽnã. Et con tribu riẽſi Sics pſbyter cõtra laici: 7
traria c. ſũt abꝛogata laicus cõtra pſbyteru rimoniã habeat
cũ ſint ð pꝛeceptũ do Jas pᷣſpyter cõtra laicũ vel laicus
mini:nõ tẽtabis dñm ð pᷣſoyteruʒ aliquã bʒ qͥrimonie cõ
deü tuuzʒ. KCaanenice rrouerſiã: epiſcopo pᷣcipiéteꝰſine perſo
purgalio indicit eaim ngrũ acceptione finiat᷑:laicus ꝑ inramẽ
deliciete gecuſatone ſi neceſſe ſit ſe expurget. pſbyter
reus laboꝛat inſamia ¹ Xpurget. plbyter ve⸗
als non:vt. vj.q.v. qðᷣ

aũt.fama aũt oꝛta a
detractoꝛibus vel malis nõ inducit purgationt:vt.xj.q.iij.in cunctis.item
nee oꝛta ab inimicis:e de pur.ca.c.pe.ſed ſola illa que ex ꝓbabili pᷣſum/
ptione eſt oꝛta.quidã tamẽ dicũt vndecunq; ſit oꝛta inducit purgationem
ar.ex de accu.c.accedens.Sequit᷑ videre quota manu fit expurgatio.epᷣs
xij.ſacerdos.vij.diaconus tertia ſui oꝛdinis:vt.je.ſilegitimi.⁊.c.pᷣſbyter.
⁊2.c.omnibus.Subdiaconus vel inferioꝛ poſtea ſola manu: nã a ſolo epo
iudicari põt in crimine.xv.q.vij ſfelix. hodie ſunt arbitrarie expurgatiões
vt.ſ.e.oĩbus.expurgatio fiet publice coꝛã oibus:ſi eſt publice infamatus.
E pꝛeſbyter ſi a plebe.ſi apud cleꝝ:tũc tm̃ pꝛiuatim.S.xv.q.v.c.i.io.
gNõ cogit᷑.vt.j.vj.q.v.c.i.⁊ vlti.niſi in caſibus.v.ſ.cũ quis poſſidet ꝓ
herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe:vt.C. de peti.here.l cogi.⁊ etiã fundata inẽtione
actoꝛis:vt.C.de ꝓba.ſiue.Et cũ aliquid poſſidet᷑ cõtra ins cõe.c.di.ð mo⸗/
rẽ.Et cum iã eſt pᷣſumptio gᷣ eũ.C.de fur.ciuile.Et cũ põt ꝓbari ꝙ qñqʒ
alieno noĩe poſſederit:ex de pꝛeſcrip.ſi diligẽti.C.de pꝛeſcri.xxx.an.male
Gr in.vj:caſu cũ oꝛdinatus miniſtrat:vt.s.e.q.i.legũ.⁊ ex de ap.perſo

Acramentũ.ſ.incautum.

ſʒqͥ ꝑmiſſu ĩperatoꝛis ab accuſatione de

Eficiẽtibꝰ vero accuſaroꝛibꝰ:

nas.vel ſemꝑ obtiet qð hic dr.⁊.C.de rei ven.l.ylti.⁊.ff.vti poſ. iuſtas

¶ Bactenus. vt. C. de epi.: cle.cũ clericis.? xxij.q.x.e. vlti. Sʒ leꝛ
te hoc obtinet in ſacramẽto calũnie qð clerici per ſe ꝓhibent᷑ pꝛeſt/

re:ſed per aliũ poſſunt:vt ex de iura.calũ.c.i.?.ij.ſed.c.in pertracti⸗
dis.cõtra.iurãt tñ ꝓrecta ſide ꝓ obediẽtia ⁊ ꝓ pace ⁊ ꝓ indenitale
ecclie:er̃ de elec.ſignificaſti.vltra mediũ.xxvnij.dil.de ſyracuſane.⁊

ro vice iuramẽti ꝑ ſãctã cõſecrationẽ
iterroget᷑: qa ſacerdotes ex leui cauſa in
rare nõ debẽt Manus vero ꝑ qua coꝛ
puſ⁊ ſãguis chꝛiſti cõficiatur:iuramẽto
polluet᷑ abſit. cũ dñs ĩ euãgelio diſcipu⸗
lis ſuis:quoꝝ vicem nos indigni in ſan
cta gerimuſ eccleſia dicat:nolite oĩno iu
rare:ſiaut ſermo veſter eſt eſt: ⁊ nõ nõ

quod autẽ his abundantius eſtex ma⸗

lo eſt. Aeꝝ bis auctoꝛitatibus non
oĩmoda iuramenta ꝓbibentur fieri a ſa
cerdotibus:ſed tm icauta ⁊ ea que pꝛo
qualibet cauſa tẽpoꝛali iudicio offerun
tur cũ aũt populari infamia ſacerdotes
oppꝛimuntur:tuncad inocẽtie ſue aſſer
tionez iuramenta dʒ offerre. Unde
Kregoꝛlus papa ait. .
acerdos ſi a populo fuerit aceuſatus

„

iuramento inocentiam ſuam affir met.

Reſldbyter vel quilibet ſacerdos ſi

a populo accuſatus fuerit ⁊ cer⸗

titeſtes inuenti nõ fuerint qui criminis

illati veritatẽ dicant:iuſiurandũꝰ in me

dioꝰ faciat:⁊ illũ teſtem ꝓferat de inocẽ

tie ſue puritate: cui nuda a aperta ſunt
oĩa.¶Itẽ ex regiſtro greg.ad iuſtinuʒ
imperatoꝛem.c.vij.De leone epᷣo quẽ
beaaggres purgation? pꝛehere fecit.
Abet hoc pꝛopꝛiũ antiqui hoſtis
iinuidia: vt quos ipꝛoboꝝ actuuʒ ꝑ
petratiõe deo ſibi reſiſtente deijcere nõ
valet:opinionem eoꝝ falſa ad pꝛeſens
ſimulando dilaceret:quoniã igitur que
dam contra ſacerdotale ꝓpoſitũ de leo
ne fratre ⁊ coepᷣo noſtro ſiniſter rumoꝛ
aſperſerat:vtrum vera eſſent diſtricta
diutius fecimus inquiſitione perquiri:
⁊ nullã in eo de his que fuerãt dicta cul
pã iuenimus.Sed nequidvideret᷑ omiſ
ſum quod noſtro potuiſſet coꝛdi mane⸗

re ambigunʒ:ad beati petri ſacratiſſimũ

coꝛpus diſtricta eũ ex abũdanti fecimꝰ
ſacramenta pꝛebere:qͥͥbus pꝛeſtitis ma
gna ſumus exultatione gauiſi:quod hu
iuſmodi innocentia eius euidenter eni
tuit.pꝛo qua regulaveſtra pꝛedictumvi
rum cum omni charitate ſuſcipiat ⁊ re⸗
uerentiam ei qualem ſacerdotem decet
exhibeat:nec aliqua coꝛdibus remane

cũ ꝗs abſoluit
ab excõicatiõt
vt ex de ſen. ex.
nuper.
K E. Ol ſcõyꝝ

1 1 Os ſa⸗
cramẽtũ.
mIguis pᷣ⸗
cipiente. Sʒ q⸗
re hic actoꝛ nõ
ſequit foꝝ rei.
3 id. xj. q·i. ex⸗

periẽtie.⁊. C. ð

l.iuris oꝛdinẽ.
ſed dic ꝙ loqui

tur ſm ea tpa

qñ oẽſcauſe de
terminabatur
ab ecclia:vt. xj.
q.i.relatũ.⁊.q

iij. cũ apud.vel

loquit᷑ ſm cen
ſuetudinẽ quo⸗

runda: ex ð fſo.

cõpe.qð cleric⸗

. Cõſecrati .
one. imo ſuffi⸗

cit ſine ꝑ ſalutẽ
ſine ꝑ aliqꝗd ali⸗

ud iuret᷑.xxij.
q.v. c. ij. . ff. de
iureiur.nõ erit

rarũ. Sic ergo
aligs põt ſe ob

ligare ſub pe⸗
na oꝛdinis ſui:

vt.i. q. vij. quo⸗
tiẽs.⁊ etiã ſub
pena anathe⸗

matis:vt ibi di

cit. Sʒ nũqd il
le ꝗ obligat ſe
ſub pena oꝛdi/
nis vel benefi⸗
cij ẽ pꝛiuãdus

oꝛdine vel bñ⸗

ficio:ſi nõ ſit ve
rũ illud ad qð
ſe obligat:ſic e
de elec. cum di⸗
lectus · in fi.

* Reſbyt᷑
vcl quili⸗

bet.iuſiurãdũ.

3.ſed hic qñ in

famat᷑: ibi qñ

nõ inſamat.
In medio.

f.xv.q.v.c.i. .ſed illud veꝝ Ecũ non eſt publice infamatus.ſic.xxiij.

diſtin. illud.

q Albet hoc ppꝛiũ ex aobũdanti fiũt aliqua ad ſuperandũ bomi
nũ malicia:vt.C.de iudi.auten.iubemns.xj.q.iij.inter verba.

extra de elec.bone.ex de do.⁊ ↄtu.cum olim.Et que abũdat nõ ſolẽt

vitiare ↄtractũ ·ff. de reg.iur.l.nõ ſolẽt.⁊.ff.de ver.ob.que extrinſecꝰ.
ſed quare dicit ex abũdanti.dicunt quidã ꝙ ita exilis.i.leuis vel mo/

dica fuit infamia ꝙ nec erat neceſſaria expurgatio. Certe ſᷣm hocñ

debniſſet facta fuiſſe inquiſtio:qꝛ inquiſitio non eſt facienda niſi ita

publica ſit infamia ꝙ vlterius ſine ſcãdalo nõ poſſit tolerari:vt ex ð
accu.qualiter. Melius dicas ꝙ iſte nõ tenebat᷑ expurgare ſe. Nam
cũ inquiſitio pꝛecedit expurgationẽ:ſi teſtes ꝑ quos fit inquiſitio di/
cunt ipſum reũ ſtatim punit᷑:nec audit᷑ expurgatio ſua:ſed ſi ſemiple

ne ꝓbat᷑:func inducit᷑ expurgatio.de pur.ca.cum inter.Sʒ ſi ꝑ dicta

teſnũ nulla eſt ſuſpitio õᷣ ipſũ:tũc nõ ẽ onerãdus expurgatioe:vt bie
Sʒ gd ſi infamatus vult expurgare ſe:iudex aũt vult inquirere de fa
ma eius:videt᷑ ꝙ iudex potius inquirere poſſit:vt hic.⁊ exira.e.iter.

fhnn
n
han
rde
Alde⸗
ezßt
l
ſecogt
ure
as
arele
nse
lus
lare
Cünine
Moone
Gtn
n
batſe
occn
ſuille⸗
ſtunt
Acl⸗
ci pn
depee
Rep⸗
lſhe

S e== ☛ =
=S S=— = er E
e
☛Wẽ – = = =

=&ãcus—
=
=
—

— =

ſctatt
Unini
hacien
ig
ci
fan
nltig
lictn

ſeint
tſtrye
hege
lünine
Neflit
Heuntin
nite

ES
S=

eſrr
Halni⸗
enſen
tin
NAnt

Aenftd

Gnit

ſam celebꝛauit. ſfim

Sed illud eſt oꝛdinariuʒ ꝙ inſamatus ſe expurget:ergo beneficiũ
ilo nõ eſt ei auferendũ.S.e.q.i.multicirca fi.Sed dic ꝙ epᷣus ſi vult
põt inquirere.quia crimẽ qnq; per inquiſtionẽ reuelat:qð ꝑ purga⸗
tionẽ occultat᷑. So.ſi infamia oꝛta eſt contra eũ:iudex inquirere po/
eſt:extra de accu.qualiter.

a Bubietas.
8Opoſt expurgs
tionẽ nõ põt ac
cuſari ab aliqͥ
ſuꝑ ilio crimine
vt ex de accu.ð
bis criminibuſ
⁊.xxiij.q.uij.ſi
illic. Nec enim
ſepius queren⸗
du ẽ de delicto
eiuſdẽ hois: vt
ff. nau. cau. ſta.
Hʒ· ar. O. xxxuij.
ꝗ· ij. dmonere
xxv.di.pꝛimuʒ
ex de accu. ve⸗
niẽs:vbi etiam
poſt abſolutio⸗
nẽcogit᷑ ad ex/
purgationẽ. tu
dicas ꝙ ülü ꝗ
ſemel elt abſo⸗
lutus amplius
nullus pot ac/
cuſare ſuꝑ illo
crimine niſi in
duobus caſibꝰ
ſcʒz ſi ſuã iniuri
am ꝓſequat:æ
ꝓbat le ignoꝛaſ
ſe accuſationeʒ
fuiſſe ab alio i⸗

ſtituta:vt.ff. de

accu.ſi cui.S.i.⁊
cũ vuit ꝓbare
de pꝛeuaricati
one pꝛioꝛis ac
cuſatoꝛiſ:vt.ff.

de pꝛeua. l.iij .

Jo

bYy Ennaz.

ceſſaue⸗
rit.ſi dicas ꝗꝙ
verbũ hoc cel⸗
ſauerit ſit pꝛe⸗
teriti tꝑis nõ ꝓ

cedit obiectio:

vel ſm. h. cũ gs
expurgat nõ pᷣ
cedẽte accuſati

one:tũc pꝰ pur

gationẽ bñ ad⸗
mittit accuſa⸗
toꝛ:ſecus ſi pꝛe
ceſſerit accuſa⸗
tio. VNel dic ꝙ
ſi accuſator̃ ab
ſente ⁊ nõ cita
to audita ẽ ex⸗
purgatio:idem

at de his que iam ſunt purgata dubie⸗
tasꝰ. Et ita ſupꝛadicto vos epiſcopo de
uotiſſine opoꝛtet in omnibus adhere⸗
re:vt congrue decenterque deu in eius
perſona videamini cuius ẽ miniſter ho
noꝛare. Itẽ ex eodeʒ ad bꝛunigildaʒ
reginam francoꝛum.ca.ccxxxii.
uomodo beatus gregonus mẽnam
epiſcopum iuramenio purgari fecit.
eEnnꝗ vero reuerendiſſimum fra
trem ⁊ coepiſcopum noſtrum poſt
quaʒ ea que de eo dicta ſunt requiretes
in nullo inuenimus eſſe culpabileʒ:qui
inſuper ad ſacratiſſimum coꝛpus beati
petri apoſtoli ſub iureiurãdo ſatiſfaciẽſ
ab his que obiecta fuerant eius opinio
ni ſe demonſtrauit alienum: reuerti illü
purgatum abſolutüque permiſimus:
quia ſicut dignum erat ui n in aliquo re
us exiſteret culpam in eo canonice puni
remus:ita dignum non fuit ut eum ad⸗
iuuante innocentia diutius retinere vlł
affligere in aliquo dẽͤremus. MDurga⸗
tionem tamen añ te duobꝰnbi ſacerdo⸗
tibus tunctiſ vbi accuſatoꝛ ceſſauerit eũ
dem ex ſe pꝛebere tuo cõmiſimus arbi⸗
trio. Mulgarem denique ac nulla cano
nica ſantione fultam legem feruentis
.ſ.aque ſiue frigide ignitique ferri con⸗
tactum:aut cuiuſlibet popularis inuen
tiõis:quia fabꝛicãte hec ſut omnia facta
inuidia: nec ipſuʒ exhibere nec aliquo
modo te volumus poſtulare:imo apo
ſtolica auctoꝛitate ꝓhibemus firmiſſi⸗
