natoꝛẽ nunqᷓ leginus ſanctũ.nihilomi
nus aũt de hoc epiſcopo relatũ eſt apo
ſtolatui noſtro ꝙ cũ quadã filia ſua imo
deratã teneat familiaritatẽ.⁊ ob id ma
la fama ei oꝛta ſit.ꝓ qua re a ſanctita⸗
te tua ceteriſqʒ coepiſcopiſ ſuis ammo
nitus atq; coꝛꝛeptus eſt:ſed nullatenuſ
emendatus:que res ĩ hoc maxime diſ⸗

plicet ⁊ magis ac magis deterioꝛẽ de ſe
reddit opinionẽ in quo beatitudini tue

⁊ ceteroꝝ coepiſcopoꝝ ſuoꝝ ratiõibꝰ

nõ obedit:⁊ ꝑ inobedientiã in culpã ꝓ⸗

toplaſti relabit᷑: opoꝛtet ergo fraterni

Di. X XIII.
Nn eo caſu quando non penituit ſuper cerimine.

Qmeſticaꝝ. In hac.xxxiiij.di oñdit ꝙ ele
perſonis nõ exhibeunt nimiã familiaritatẽ.ſcõo ꝙ clerici non
intererunt venatiõibuſ aut aucupatiõibus.tertio ꝙ bigamiqũq;

61 Voꝛ:ꝛundã. ger⸗

pꝛomouentur ad ſubdiaconatum: vt.j.e.lectoꝛ.

tatem tuãꝗ ſynodale cũ epiſcopis ⁊ ſuſ
fraganeis iuis ↄuocare ↄcilium:⁊ hũc
ſalutaribus eloquijs epᷣm ↄuenire atqʒ

illi paſtoꝛali auctoꝛitate pꝛecipere:qua

tenus ab omniũ beſtiaꝝꝰ vel volucruʒ

venatione penitus alienus exiſtat:atq ʒ

ab imoderata filie ſue familiaritate ſe⸗
met omnino coherceat:quod ſi parere
ↄtempſerit ⁊ tã ꝓ venationis delecta⸗
tione ꝙ; pꝛo imoderata filie ſue ↄuerſa⸗
tione vitanda vobis ãmonẽtibus obe/
dire diſtulerit:a veſtro collegio excõi⸗

catus' abſcedat:ꝙ ſiin hoc contumax
adhuc dl barucriki miniſterio ceſſare

debebit.

Ex concilio. aureliañ.iiij.
Pala.
Piſcopuʒ pꝛeſbyteꝝ aut diaco⸗
nũ canes ad venandum aut acci⸗
pitres aut huiuſmodi res habere nõ li
cet.qð ſiquis talium perſonaꝝ in hac
voluptate ſepius detentus fuerit.ſi epi
ſcopus tribus menſibus a cõmunione
ſuſpendat᷑:diaconus vero ab omni of
ficio ⁊ comunione ſuſpendat᷑.¶ Item.
Palea.
Mnibus ſeruis domini venatio/
nes ⁊ ſiluaticas vagationes cũ ca
nibus ⁊ vt accipitres aut falcones ha⸗
beant interdicimus.¶ Cõcubina aũt

hic iĩtelligitur que ceſſantibus legalibꝰ

inſtrumentis vnita eſt ⁊ coniugali affe
ctu nanciſcitur hanc cõiugem facit af⸗
fectus:concubinam vero lex nominat
BDe hac dicitur in ↄcilio toletano.
NQui nõ habet vxoꝛem:loco illius con
cubinam debeat habere.

cõcubinã habet a cõmunione nõ re
pellatur:tamen vt vnius mulieris aut
vxoꝛis aut ↄcubine ſit cõiunctione ꝰcon
tentus. ¶Ytem iſidoꝛus de diſtantia
noui ⁊ vete.teſta.
D Hꝛiſtiano non dicã plurimas:ſe
n

1 S quit nõ habet vxoꝛem ⁊ ꝓ vxoꝛe

nec duas ſimul habere licitum eſt
iſi vnaʒ tm̃ aut vxoꝛem aut certe loco
vxoꝛis ſi coniunx deeſt concubinam
Erx dictis auguſtini. Paleg.
Adlite chariſſimi membꝛa chꝛiſti

2 matris catholice eccleſie aliſea⸗ G
dico competentibus audiant fideles:

quod dico fidelibus audiant cõpeten⸗
tes:quod dico fidelibus ⁊ cõpetentibꝰ
⁊ penitentibus:audiant ⁊ cathecumini
audiant omnes ⁊ timeant ⁊ nemo con
temnat:ſi ſit mihi in cõſolatione veſter
auditus:ne vobis ſit in teſtimoniuʒ do
loꝛ melius.Competẽtibus dico foꝛni/
cari vobis nõ licet:ſufficiãt vobis vxo
res:audiat deus ſi vos ſurdi eſtiſ:aadi
ant angeli ſi vos cõtemnitis.ↄcubinas
habere nõ licet vobis ⁊ ſi non habetis
vxoꝛes:tamen non licet vobis habere
concubinas quas poſtea dimittatis a
ducatis vxoꝛes tanto magis damnatio
erit vobis ſi volueritis habere vxoꝛes
⁊ concubinas. Ceterum ſi non talis cõ

cubina fuerit a etas illius de quo agit᷑

29

it ꝙ clerici etiaʒ domeſticis

manos.i.teuto⸗
nicos qui ſunt verum
germen vel vere nobi
les.ar.ex de ele.vene⸗/
rabileʒ.⁊ de pᷣben.yve⸗
nerabilis.

¶ Nenatoꝛẽ exiſtẽtẽ

vene toꝛem.ne obiici⸗
at de euſtachio. lxxx/

pvpſ. di. eſan.
mm ¶ Fama. nõ ꝙ ali⸗

quid ibi ſeui criminis
exiſtimaret ꝑꝑ fedus
naturale.ſed qꝛ coꝛaʒ
oibus eã nimis oſcu⸗
labat᷑ æ ponebat ma⸗
nus in gremium eius

⁊ ideo nõ fuit ei indi-
cta purgatio.ſic cxtra
de purca.cũ in iuuen

n ¶ ¶ Epiſcopis.ar.ꝓ
ſolus metropolitanꝰ
nõ põt audire cauſa,ʒ
epᷣi etiã ciuilẽ.⁊.xj.q.

i.ſ᷑ clericus.⁊.yj.q.iiij
ſi inter

o ¶Beſtiaꝑ. ſ. lxxxxvj

di.qui venatoꝛibus.

p ¶ Excõicatus. vt ſi
iterni cũ eis negocijs

cõibus.

q ¶ Cõcubina. boe
reſpicit id qð dixi.o.

pxi.di.c.ii.
r. Nanciſcit᷑.i.am/
plectit᷑.

8 ¶Cex. canonica.vt

ſ.c.ꝓxi.vel etiam lex
ciuilis.qꝛ ↄcnbinatus
a lege nomẽ accepit.
ff. de ↄcubi.in cõcubi
naln.

1 L qui.xx.q.v.ali
r contra:ſed ibi
oquitur quando non

ↄſtat de mutuo ↄſẽſu.
n ¶¶ Cõiunctione.ſᷣm
eges ita ẽ ꝙ ſi impa/

res ſunt perſone gbhẽ
tium non pᷣſumit᷑ ma
trimoniũ niſi dotalia

inſtrumẽta interueni-
ant. C. de nup. iperi⸗
alis. S.imo.⁊ illð.ff.ð

dona.donationes. ſe⸗

cuſſi pares.ff.de ritu

nup.in libere.ſm ca⸗

nones ſemꝑ pꝛeſumi-
tur adulteriũ nin ap⸗
pareant legales ſolẽ⸗
nitaieſ.vt.xxx.q.v.ali
ter.

x ꝑõHꝛiſtiano. ↄcu⸗

binam. i. mulie⸗

rem non ſolẽniter du

ctam:ſed tamẽ mutu⸗-
us conſenſus interue
nit:qꝛ als ↄcubinã nõ
licet habcre:vt.xxxij.
q.iiij.nemo.

5

31. XxXIII.

caſtitas:qꝛ caſtus repelleret᷑ ſi pxiſſet cũ ſecunda.ſed foꝛnicatoꝛ non.
idẽ facit extra de biga.qꝛ circa item ꝑ iſtud.c.quidã dicũt derogatũ eſſe
illi. xxv. di.c. vlti.qꝛ cũ iſtud ſit equitas ⁊ illud rigoꝛ. merito equilas pꝛepo/
nitur rigoꝛi: vt. xlv.di. Iʒ.l.di. ponderet.extra de ſur.c.xl. C. de iudi.placnit.

bee Pꝛofeſſura.alibi

dicitur ꝙ oʒ vendi:vt
lxxxj.diſt.quidã.alibi
dicit ꝙ redigit᷑ in ſer/
nitutẽ:vt.xxxij.di.eoſ
ſed dic ꝙ diuerſitas
penaꝝ epᷣo dat optio
nẽ:vt ex de offi. dele.
de cauſis:vl diſtiguas
an ſint publice ducte:
quaſi vxoꝛes vel non

xv.q.vlti.cũ multe.ſʒ

qu aliter pꝛecipit᷑ iſti
intrare religionem cũ
hec res non ſit pᷣcepti:
vt.xxxij.q.i.ĩtegritas
dic ꝙ rõne delicti co⸗
gitur itrare monaſte/
riuʒ qñq; aliquis ad
agendã penitentiam:

vt.l. di. ſi ille. lxxxxj. di.
ſiquis clericus.vel ex·
one iubemus .i. ↄſu⸗

limus.

c — Igquis nullate⸗

nus. hoc de ſtri⸗
ctõ iure loquit᷑: vt illð
xxv.di.pꝛimum.

d Quogd 5 meretri

cari. bec ratio nõ va-
let:qꝛ nunq; maritus
coꝛꝛupte ꝓmouetur.

eUVrandũ. virgi -

nẽ.xxx.q·v .qua
lis. .
Recipimus. lit/
teras.ſ. ꝓꝛſus.
Xxxvj. d. illitteratoſ

g e Ditistum. enoꝛ⸗

ter.

natos ſupple alr
epeteret.

hb Sed fiquos.iam
r.

i Icnius vxoꝛem.
eamun ſec non

ne bic videtur nimius

rigoꝛ ꝙ aliquis ſine

culpa ſua puniat᷑.ꝑꝑ

boc intelligunt quida

ꝙ bic dicit qñ marit⸗
patronus ẽ turpitudi
nis ⁊ leno.ſʒ certe tũc
repelleret̃ ꝑꝑ ꝓpꝛium
delictũ:vt.xxxij.q.i.c.
i. 2.ij. dic g iõ ꝓhi⸗
betur qꝛ eſt maritus
coꝛiupte:tñ ſi non co/
gnonit eã poſt adulte
riũ ꝑpetratũ bñ ꝓmo
netur: vt. j.e.c. vlti. Sʒ
pone ꝙ vir accuſat
vxoꝛem de adulterio:
nungd pendẽte accu/
ſatione tenet᷑ ei redde
re debitum ſi talis eſt
qui vult ꝓmoueri:di/
cunt quidã ꝙ nõ.ꝛ ſi
reddit fit ei pꝛeiudici⸗
um:ficut nec cogitur
reddere debitũ ei quã
audiuit eẽ ancillaʒ:vt
ex̃ de pingio ſeruoꝝ.
ꝓpoſuit.ſʒ tñ ibi alia

—

ratio eſt:qꝛ cũ ſerna nõ

Pilinatnasios patitur. Ecee caſus vbi plus iuris habʒ luxuria

future incontinentie ſuſpitionem aufer/

re dignoſcit᷑:aplica conceſſione ad oꝛdi
nem diaconatus ꝓuehi poteſt. ¶ An⸗
de pelagius papa ſcribit floꝛentino epi
ſcopo. Qui poſt moꝛeʒ vxoꝛis habue
rit de ãcilla filios:diaconui fieri ꝑmittat
Raternitatis tue relatione ſuſce⸗
pta:eius latoꝛem ſecundaſ quidem
nupᷣtias expertum non fuiſſe didicimuſ.

caſtitatem tñ eum pꝛioꝛi non ſeruaſſe cõ

iugio deſignaſti: ⁊ quanuis multa ſũt qͥ
in huiuſmodi caſibus obſeruari cano⸗
nice iubeat ſublimitatis auctoꝛitas:ta/
men qꝛ defecms noſtri tempoꝛis: quibꝰ
non ſolum merita ſed coꝛpoꝛa ipſa ho⸗
minuʒ defecerunt:diſtrictionis illius nõ
patitur manere cenſuram:a etas illius
de quo agitur future incontinentie ſuſpi
tionez auferre dignoſcitur: vt ad diaco
natus oꝛdinem poſſit pꝛouehi:ↄceſſiſſe
nos noueris: micenam vero ancillam
eius de qua ſe poſt vxoꝛis tranſitum fi⸗
lios habere ↄfeſſus eſt:inbemus vt tua
diſpoſitione cuiq monaſterio cõtinenti
am pꝛofeſſuraꝰ tradatur. Moc ex
diſpẽſatiõe miſericoꝛdie.Ceteꝝ ex rigo
re diſciplie ĩtelligitur illõ aureliañ.ↄcilij
MNon admittatur ad clerum qui pꝛeter
vxoꝛem aliam cognouerxit.
Iquis de lacis poſt vxoꝛem ſuam
aliaz cuiuſcũqʒ ↄditionis cognoue
rit muliereʒ:ĩ clerũ nullatenuse admitta
tur. Quod ergo de pellice ⁊ meretrice
apud grego.⁊ innocen.ſcribitur ꝓpter
ſpem future incontinentie ↄſtitutum eẽ
creditur:quia difficile continentiam ſer
uat qui ſe illicito ↄcubitu maculare non
metuit:vel ꝓhibetur oꝛdinari qui pelli
cem vel meretricem cognouerit mari⸗
tali affectu:vel quia coꝛupta floꝛeʒ vir
ginitatis amiſerit: vel quia meretricariꝰ
non deſinit lʒ in vxoꝛem ducatur vtrum
qʒ enim impedimemuʒ cuilibet pꝛeſtat:
quo minus ad ſacros oꝛdines ꝑtinge⸗

re valeat.Vngde hilarius papa ſcri

bit dicens Qui virginem nõ duxit vxo
rem ad ſacros oꝛdines non accedat.
Trandum ergo in pꝛimis eſt ne ad
ſacros oꝛdines ſicut geſtis pꝛioꝛi⸗
us ante ſcriptum eſt:quiſquam qui in
vxoꝛem non duxit virginem aſpiret.
Irem gregoꝛius vꝛbis romane pꝛe
ul ſilitano epiſcopo. Gigamus vel pe
nitẽs coꝛpoꝛe vitiatus:litteras ignoꝛãſ
curie vel conditioni obnoxius clericus
non fiat.
Recipimus ne vnquam illicitas oꝛ
diationes facias nec bigamum aut
qui virginem non eſt ſoꝛtitus vxoꝛem
aut ignoꝛantem litteras vel qualibet

eſt matrimoniũ.ſʒ hic eſt matrimoniũ:vñ melius vi

det ꝙ ſibi pꝛeindicet cognoſcendo eã i ꝙ illi iniuriã fociat.ſ.denegando ei
debitũ.⁊ ſᷣm hoc ſequit᷑ ꝙ aliquis punit᷑ ex eo ꝙ tenetur facere ex neceſſita

te.⁊ eſt id.xx iij.qiiij.nabuchodonoſoꝛ.vbi dicitur ꝙ nemo puniendus

cex eo ꝙ neceſſe hʒ facere.itẽ ex hboc ſequeret᷑ ꝙ aliquis ꝓ vno facto mere⸗/
ret᷑ pena ⁊ pꝛemiũ:qð ẽ õ id.viij.qi.ſciendũ itẽ ex boc ſequit ꝙ aliquis pꝛo

vno facto meretur e demeret. q eſt z id. ff.

ritus reddat debitũ vxoꝛi coꝛupte non pᷣin

fectus.qð eſt ð id.ff.de ſo.qui hoĩem. S. vlti. o.poſſet tñ dici ꝙ ſi ma/

de nego. ge. ſiue. meretur

eniʒ dũ cognoſcit vxoꝛẽ:vtxxxiij.· v. c. i. vna res hʒ ↄtrarios ef⸗

icet ſibi quin poſſit ꝓmo

neri.qꝛ tunc potius dr cognoſci ab vxoꝛe ꝙᷓᷓ cognoſcere ipſam:vt.xx/

parte coꝛꝑis vitiatuʒ: vel penitentie. v
curie aut cuilibet ↄditioni obnoxiũ ad ſa

cros oꝛdines permittas accedere:ſed ſi

quos huiuſmodi reperieris non aude
as ꝓmouere. ¶ Item in neoceſarieñ.
ↄ cilio. Non ſiat ſacerdos cuius vxoꝛeʒ
euidenter ↄſtat adulterium admiſiſſę.

Icniꝰ vxoꝛez adulterium cõmiſiſſe

cũ eſſet laicus euidenter fuerit pꝛo⸗
Batũ:hic ad miniſteriuʒ eccliaſticum ad
mittiinõ poteſt:quod ſiĩ clericatu eo iaʒ
conſtituto adulterauit: dato repudio di
mittere eam dʒ. Si vero retinere eius
ↄſoꝛtium velit:non poteſt ſuſceptos mi⸗
niſterio perfrui. Item ex ↄci.martini
pape. SDeę eodem
Jlaici vxoꝛ in adulterio fuerit de/
pꝛehenſa:hic talis ad miniſterium

eccliaſticuz nullo modo adducatur. Si

auteʒ poſt oꝛdinationem alicuiuſ clerici
vxoꝛ adulterata fuerit dimittat eaz. Si
aut cum ipſa voluerit permanere a mi
niſterio exiſtat alienus. Pꝛemiſſis
auctoꝛitatibus bigami ⁊ qui virgines ñ
ſunt ſoꝛtiti vxoꝛes a ſacris oꝛdinibus ꝓ
hibentur. Sed queritur ſiquis ante
baptiſma viduaʒ duxerit vxoꝛem an po
ſtea ſit ꝓhibendus a ſacris oꝛdinibus.
De his ita ſcribit inno.papa victoꝛi ro
thomagenſi epiſcopo.
Qui ante baptiſma ſeu poſt baptiſma
viduam duxerit vxoꝛem non admitta⸗
tur ad clerum. G
DZDs viduam lʒ laicus duxerit vxo
rroeenm ſeu ate baptiſmuʒ ſeu poſt ba
ptiſmũ nõ admittatur ad clerũ:qͥa eodẽ
vitio videtur excluſus. In baptiſma⸗
te enim crimina dimittuntur:nõ accepte
vxoꝛis ↄſoꝛtiuʒ relaxatur:qð ſi non pu
tatur vxoꝛ eſſe computanda que ãte ba

ptiſmũ ducta eſt:ergo nec filij qui ante

baptiſmũ geniti ſunt ꝓ filijs habeantur
CPꝛohibent᷑ etiã bigami a quolibet
oꝛdine clericatus. Juxta illud ambꝛo.
ad vercellenſes. Oni ſecunda cõiugia
ſoꝛtitur clericus non ſiat.

0 gnoſcamus non ſoluz de epo ⁊

eſbytero apim ſtatuiſſe: ſʒ etiaʒ
patres in ↄcilij niceni tractatu addidiſ⸗
ſeꝰ:clericũ quenqᷓ; non debere eſſe qui
ſecunda cõiugia ſit ſoꝛtitus. ¶ Simili
ter etiaʒ viduaꝝ mariti vel ancillarũ vł
meretricũ ſi in vxoꝛes accipiunt clerici
fieri non poſſunt. Ande i canonibuſ
aploꝛum legitur. Spectaculis publicis
mancipataʒ vel reiectã vel ancillaʒ du
cens vxoꝛem diaconus non fiat.
Iquis viduaʒ ⁊ eiectam acceperit
aut meretricẽ aut ancillamꝰ vel ali
quam de his que publicis mancipãtur

xij.q.v.ita ne.ſi
cut nec facit ſi
bi pᷣiudiciuʒ ꝗn
poſſit eaʒ accu⸗
ſare de adulte/
rio:lʒ ſit arg. .
xxxij.q.i.ſiquis
ff. ſo. ma.cũ mu
lier. ff. de adul.
ſi vxoꝛ. S. vl. ꝗd
inris ſit de hoc
in q̃ſtionibꝰ no
taui. ⁊ ibi vide/
as ⁊c̃. poſſet tñ
ꝓbabiliter dici
ꝙ ſibi pᷣiudicat
quo ad legeʒ ꝓ⸗
motiõis que fa-

ctum ſolum re⸗

quirit non quo
ad legeʒ moſai⸗
cam: vt.xv.q.i.
uitus hoc fecit

vel paſſus fuit

ar. xxvj. di. acu
tius.hoc totum
determinat de⸗
cxeta. ex vt lit.
lꝛ quiſ. hoc
bene ha
bes in auten. ð
ſan. epiſ. S. cleri
cos autem non
aliter oꝛdinari.
L. Laicus.iõ

ixit de laico:

quia minus vi/

deretur de eo:

vel ideo quia ſt
clcricus hoc ſa
ceret non ſoluʒ

non ꝓmonere⸗

tur ſed omni pᷣ/
nilegio ecclena⸗
ſtice dignitatis
pꝛiuaretur: vt
lxxxiiij. diſtin.
quiſquis.
mVitio.id ẽ
defectu. ſi. lvj. d.
quia ſimpliciter
⁊.xxvj.diſ. acu⸗
tius.
n RBgnoſca

mus de pᷣ

ſbytero. ſupple
⁊ diacono: vt l/
o α Addidiſſe
auguſtinus ta/
men dicit ꝙ bᷣm
iterpꝛetationeʒ
apoſtolus intel
lexit de quolibʒ
oꝛdine:vt.lxxxj

di. apoſtolus.

p/Iauis an
Oaani⸗ ſed
quare bic ꝓbi⸗

betur cuʒ tamẽ
eoipſo ꝙ aligs

dncit ancillã ſuã in vxoꝛem ipſa libera efficitur:vt.C. de lati.liber tol.

anuten.ad boc.⁊.C.de oper.li.liberte.ſimiliter tenet matrimonium cu,ʒ

aliena ancilla:vt.xxix.q.ij.c.i.⁊.ij.reſpondeo pꝛopter pꝛerogatiuam
ſacerdonij:vel ideo qꝛ non videtur ibi eẽ plenũ matrimoniũ: yt. xxxij.
q.ij.ſicut non oĩs.⁊ ideo nõ vr ibi eẽ plenũ ſacramẽtu:vel hoc ideo cõ
tingit.quia vilis perſons pꝛeſumitur qui obit cum ancilla.

—

—,

ſ fſ5—

— — — — — — —— — —

— — — — — —— — — — — — — —

— — —

— — —

6

6

— —— — — —

— — — —

G

Di.

ua ẽ meretrix. alibi dicit᷑ meretrix cuius turpitudo publice

.

lalis eſt: vt.xxxij.q.iiij. meretriccvo. ð
b ¶Que multoꝝ.q̃ admiſerit plures q.xxiij.milia bominũ:vt.xlyv.

di. diſciplina. vel que admiſit.xl.vt ex de clerico excõi.latoꝛes.
c ſubdiaconus.collige caſum ex eo ꝙ habetur.õ.xxxj. diſtin.

d ¶ Inter lecto
res.de iure cõi
perdit pꝛiuile/
gium clericale
vt. lxxxiiij. diſ.
gſquiſ.ideo fit
boc ex diſpẽſa⸗
tione ꝙ rema/
neant in ſacris
minoꝛibuſ oꝛdi
nibus.
eEctoꝛ fi
t. ſic ̊ pa
pa diſpenſat 5
apoſtolũ vt hic
⁊. lxxxij.di.pꝛe/

ſbyter. Inno.ta

men dicit nõ li⸗
cet diſpẽſare cũ
bigamo:yt ex ð
biga. nup. ⁊ idẽ
ꝙ hic dicit mar
tinus.l.d.ſi quiſ
viduam. lucius
tñ diſpenſauu
cuʒ panoꝛmita
no archiepiſco

po qui fuit bi-

gamus. Itẽ hẽſ
bic ꝙ ʒ ſit diſ⸗

pẽſatum in vno

oꝛdine:nõ ideo
intelligitur diſ/⸗
pẽſatũ ĩ ceteris
yt.xij.d.nos cõ
ſuetudineʒ.?.l.
d.quicũq; peni
tẽs. ſic diſpẽſa/
tur i pꝛimo ma
trimonio ⁊? nõ
ĩi ſecundo: vt
xxxyvj.q·ij.ſi au

tem.
. D KReſbyte
ri.etiã ali

enaꝝ ⁊ ſi clerici
fuerint in ali⸗
quo conuiuio ⁊
adueniant iocu
latoꝛes ſurgãt
⁊ recedãt ð mẽ/
ſa: vt de ↄſe. di.

hunc caſü
babes e de bi
g. debitum.

apoſtolice regu
le.oʒ oꝛdinan/
gũ nõ eſſe vino
lentũ.interſerit
etiã de pena il⸗
loꝝ qui frequẽ⸗
ter indulgent

ſpectaculis non poteſt eſſe epᷣs aut pꝛe/
ſbyter aut diaconus aut ex numero eo
rum qui miniſterio ſacro deſeruiunt.
¶Que aũt ſit vidua que eiecta vl me
retrix hieronymus ad fabiolã de veſte
ſacerdotali oſtendit dicens.
Que ſit vidua vel eiecta vel meretrix.
Idua eſt cnius maritus moꝛtuꝰ
eſt. eiecta eſt que a marito viuẽ
eijcitur.meretrix que multoꝛuʒꝰlibi
patet. ¶ Sed poſtea tẽpoꝝ defe

ↄdeſcendens papa martinus in mino⸗
ribus oꝛdinibus oſtitui eos permiſit ñ
regulã pꝛefigẽdo dicens.

Inter lectoꝛes vel oſtiarios deputetur
ſubdiaconus ſecundã ducẽs vxoꝛẽ.
ſubdiaconus: ſecundã vxoꝛem
duxerit:inter lectoꝛesꝰ vel oſtiari⸗
os habeatur ita vt apoſtolũ non legat.
NHeceſſitate tñ exigente bigamus vſqʒ
ad ſubdiaconatũ põt ꝓmoueri.C An
de martinus papa ait. Niduã ducens
vxoꝛẽ ſubdiaconus fieri nõ poteft.
Ectoꝛ ſi viduam alterius vxoꝛem
acceperit in lectoꝛatu permaneat
aut ſuneceſſitas fuerit ſubdiaconus fi⸗
ate:nihil autem ſupꝛa. ſimiliter ſi biga⸗
mus fuerit. Quibus autẽ ꝓpꝛia cõ
iugia ꝓhibentur interdicit᷑ etiaʒ nuptia
libus cõuiuijs intereſſe. Uñ in aga

theñ.ↄci.legitur. NMuptiaꝝ ↄuiuijs pie

ſbyteri intereſſe non debent.
P Reſbyteri diacones ſubdiacões
vel deinceps quibus ducendi vxo
res licentia modo nõ eſtetiam aliarum
nuptiax euitent cõuiuia:nec his cetibꝰ

miſceant᷑ vbi amatoꝛia cãtant᷑ ⁊ turpia

aut obſceni motꝰ coꝛpoꝝ choꝛeis ⁊ ſal
tationibus efferunt᷑ ne auditus ⁊ obtui
tus ſacris miniſterijs deputati turpiuʒ
ſpectaculoꝝ atqʒ verboꝝ ↄtagiõe pol
luant᷑. ¶ Widua vero eſt intelligẽda ſi
poſt ſolẽne fedus nuptiarum moꝛte in⸗
terueniente a viro ſuo diuiſa fuerit. ce⸗
terum ſi anteqᷓ; ↄueniant fatali neceſſi⸗
tate ab alterutro diuiſi fuerint.lʒ ex ſpõ
ſalibus vxoꝛ ſit appellata:nõ tñ pꝰ moꝛ
tẽ ſponſi etiã ſi in ꝓpꝛia domo ſit ducta

nec ex eius copula a ſacris oꝛdinibus
aliquis ꝓhibet᷑. ¶ Uñ pelagius papa
ſcribit.Qui cũ alio velatã nò tñ illi nu⸗
ptam vxoꝛem duxerit:ſacerdos fieriñ
pꝛohibeturr· .
Alentinos clerico cui mulier cuʒ
alio ante velata nõ tm illi nupta ſʒ

virgo permanẽs poſt moꝛteʒ eius cum

ebꝛietati ⁊ dicit ꝗꝙ; minoꝛes coꝛpoꝛaliter puniunt᷑ maioꝛespꝰ admo

nitionẽ. xxx. diebꝰ cũ cõione pꝛiuant᷑: vt.ſ. e.c. vlti.
i Quia venter.pinguis venter groſſum generat ſenſum.xliiij. di.

§.Rergo.

„

Piſcopꝰ.ᷣalee. clerici nõ debẽt ludere vel ludis ĩtereſſe vt e
de vi. ? bo.cleri.clerici.nec participes erunt ludentibus nec in

ſpectoꝛes ludi:vt in auten.de ſan.epiſ. interdicimus.ſed nunꝗd põt

repeti id qð ĩ alea pe

rditur. dicuntquidã ꝙ nõ:ſed panꝑibus eſt ero/

gada pecunia illa · ar. xiiij.·x.nõ ſane.cum eniʒ turpirudo vertitur

8.ECt o. que eſt vltima littera grecoꝛum.
t.Ad a.que eſt pꝛima latinox.⁊ eſt ar.ꝙ re

XyV.

30

ex parte vtriuſq; melioꝛ ẽ cõditio poſſidentis.melius credo q; poſſit repe-
ti:vt.ff.de aleatoꝛibus.l.vl.in fi.etia vſqʒ ad.l.annos.yt dicit greca ↄſtitu⸗
tio.C. de reli.? ſump.fune.⁊ de alca.⁊ ſiquis exiſtens in alea rem ſuam vẽ/
diderit nõ tenetur de euictione:vt.ff.qua.re.actio nõ da.ſi filio.S.i.lʒ auteʒ
hic ꝓbibeatur ludus:tñ pꝛo cõuiuio habendo põt ludi.ff. e.l.ylti.

quo velata fuerat ſpõſa ↄiugali eſt co⸗
pula ſociata qꝛ iterum velamen acce⸗
pit nullum in ꝓmouẽdo generet᷑ obſta
culũ:qꝛ nihil eſt quantũ ad hũc articu⸗
lum pertinet:qð ei de canonicis ob⸗
uiet ↄſtitutis. Di. XXXV.
Mibusꝰ oꝛdinibꝰ bigami/phi
beant᷑ ⁊ vtrum reputent᷑ biga
mi qui ante baptumũ habue
runt vnã ⁊ poſt baptiſmũ ha
Pueruũnt alterã ⁊ an liceat ſoꝛtiri vxoꝛeſ
in ſacris oꝛdinibus ↄſtitutis multoꝝ au
ctoꝛitatibus bꝛeuiter monſtratũ eſt. Se
quit᷑ aũt in deſcriptione illa apoſtolica
vt ſit ſobꝛius qui oꝛdinandus eſt nõ vi
nolentus:quod ex auctoꝛitate veteris
teſtamenti introductũ eſt.miniſtri enim
templi ꝓhibentur vinum ⁊ ſiceram bi⸗
bere ne ebꝛietate grauentur coꝛda eoꝝ
vt ſenſus eoꝝ vigeat ſemper ⁊ tenuis
ſit:vel qꝛ venter mero eſtuãs facile de⸗
ſpumat in libid ines. Ande noe ebꝛie⸗
tate nudauit femoꝛa.Loth autẽ quẽ ſo
doma non vicit:vina vicerũt. & Qð
autẽ vinolentus eſſe ꝓhibet᷑ non ſemel
ſed frequenter vino repletus debet in⸗

telligi. & Hinc etiam in canonibꝰ apo

ſto lox legitur. Hiaconus pꝛeſbyter ⁊
epiſcopus ebꝛietati ⁊ alee deſeruientes
niſi deſierint cõmunione pꝛiuentur.
Piſcopus aut pᷣſbyter aut diaco
conus alee atqʒ ebꝛietati deſerui/
enst aut deſinatꝰ aut certe damnetur
Suhdiaconus autẽ aut lectoꝛ aut can⸗
toꝛ ſimilia faciens:aut deſinat aut cõio⸗
ne pꝛiuet:ſimiliter a laicus. Item
hiero.Eſus carniũ ⁊ vini potus poſt di
luuium conceſſus legitur:pꝰ chꝛiſti ad⸗
ue ntum inhibitus.
A Beexoꝛdio ↄditiõis humane nec
carnibus veſcebanur nec daba⸗
mus repudiũ:nec pᷣpucia nobis eripie/
bant᷑ in ſignũꝰ ⁊ hoc curſu vſqʒ ad dilu
uiũ ꝑuenimus.pꝰ diluuiũ aũt cũ datõe
legis date ꝑ moyſen quã iplerea nullꝰ
potuit:carneſigeſte ſũt ad veſcẽdũ ⁊ re
pudij ↄceſſa duricia:⁊ cultellus circũci

vonſ 2 ſionis appoſitus q̃ſi dei munꝰplus ĩ no
⁊ etiã cũ eo velata vidua appellata eſt.

biſ creauerit qᷓ neceſſe ẽ. Doſtqᷓ ãt xps
venit i fine tẽpoꝝ ⁊ oꝰetia reuolat ad at
extremitatẽ rtraxit ad pᷣncipiũ nec repu

diũ nobᷣ dare ꝑmittit᷑:nec circũcidimur

nec comedimꝰcarnes.dicẽte aplo.bo
num eſt vinũ non bibere ⁊ carnes non
comedere.vinũ enim cum carnibus pꝰ
dilunium dedicatumeſt. & Item ex
epiſtoliseiuſdem.

catum erat:vt extra ð diuoꝛ.gaudemus.

t. Beſeruiens.i. val

e ſeruiens vt illa pꝛe
poſitio augmentet. ff.
depoſiti.l.i.in pꝛin.qñ
qᷓ; pꝛiuat vt ibi.Sepe
pᷣcoꝛ moꝛteʒ: moꝛtẽqͥ
q; depꝛecoꝛ idem.
m ¶Aut deſinat. non
ergo ꝓ quolibet deli /
cto ſtatim epi debent
fulmiare:vt vel excõi⸗
cent vel deponant.ad
idẽ facit.xlvij. di. epi⸗
ſcopus.⁊.xcij.di.c.vl⸗
ti.Si quotienſ peccãt
homineſ ſua fulmina
mittat Juppiter:exi⸗
guo tem poꝛe nullus
erit.

n ¶ Pꝛiuetur. aut ver

beretur:vt.j.e.c.vlti.
o ᷣ½B exoꝛdio nec
Mcarnibus.tamen
lamech fuit venatoꝛ:
ſed illud fuit pꝛopter
pelles non ꝓpter car
p ¶ In ſignuʒ. vt per
eam fideles diſcerne/
rentur ab alijs:vel fu
it ſignum iterioꝛis cir
cũciſionis: vel fuit ſi⸗
gnũ futuri baptiſmi:
qꝛ tunc per circũciſio
nẽ tollebãt᷑ peccata:
ſicut nũc ꝑ baptiſmũ
yvt j. de conſe. diſt.iiij.
ꝙ apð nos.
iiij. erit. dic ꝙ faci⸗
le nõ põt impleri.vel
dic ꝙ tunc nullꝰ potu
it eã implere qͥ ad hoc
vt adipiſcerent᷑ vitam
eternam quia per cix

cũciſionẽ nõ aperieba

tur ianua celi:lʒ ianua
inferni eẽt pꝛecluſa.ſe
cuſ hodie ꝑ baptiſmũ
vt er de bap.maioꝛes
vel ideo iſtud dicit qꝛ
ↄtrarietas fuit in lege
cũ eniʒ pᷣceptum fuit
ꝙſabbati die non fie
ret aliquod opus.itẽ
pꝛeceptuʒ fuit ꝙ. viij.
die cireñcidereiur pu
er.potuit ↄtingere ꝙ
ſabbatuʒeẽt dieſ. viij.
ab oꝛtu pueri. ſed tñ
in hoc nõ peccabant
quia excuſabãtur ꝓ⸗
pter impoſſibilitateʒ
ideo autem fuerũt eis
data dura pꝛecepta.
qꝛ ex ſuperbia eoꝛum
dixerunt: non deeſt
qui impleat:ſed deeſt

qui iubeat. “
V Buricia. tñ pec⸗

ſtituta re ad pꝛiſtinum ſtatuʒ

pꝛioꝛa iura reſtituuntur: vt.xxvj.q.vj.ſiquis de coꝛpoꝛe.ff.ſeruitu.ruſtico
pꝛedioꝛum.hi qui.argumen. ꝙ non ſit iniuria rei ſi reſtituitur ad pꝛiſti⸗/
num ſtatum.ff.de pactis.ſi vnus.S. ꝙ in ſpem dotis.H.

nNec comedimus.id eſt ſuademus non comedere conſiliũ eſt.
X ☚ Decdicatum eſt.i.in vſum aſſumptũ. ð
7,AGKE

ie pꝛincipes.i.platos:vt de ↄſe dii.coꝛpoꝛa.

¶Prꝛopbeticus. ſmichee.
c ¶ Epulis.i.terrenis

v. ne tales.

b ¶ LQautiſqʒ· i. delicatis.

delicijs que nullo laboꝛe queruntur.de conſe. diſti.

d ¶ Exterioꝛes·i ex toto ex lucẽ.ar.xl.di.quelibet.

e d

cũ viſitat parrochias
nõ eſt ex illis pᷣſtãda
ꝓcuratio: vt.x. q.iij.
illud. hoc veꝝ ẽ añ vi
ſitationẽ factaʒ.ex de
cen.exigit.greg.x.

Exto. lluc indu
citur ad deteſtan

dã cbꝛietatẽ ſiue gulã
pꝛimo qꝛ per eaʒ deie
rauit humana ↄditio
ſcðo exemplo noe.ter
tio qꝛ ſeruitus eſt idu
cta ꝓpter eam.quar/
to exemplo loth.dein
de cõmendat ſobꝛie/
tatẽ exẽplo abꝛabe ꝗ
cibũ miniſtranit an
gelis ſine vino: ⁊ exẽ

plo ioannis baptiſte.
fC¶Serto die · i. die

veneris:nã dñico die
dñs cepit facerc mũ/
duʒ:vt.lxxv.di.ꝙ die
alij dicũt ꝙ oĩa ſimul
creauit.vnde ſalomõ
qui viuit ĩ eternũ oĩa

ſimul creauit.ſed lʒ ſi

mul facta fuerit nõ ſi
mul dici oĩa poterãt:
⁊ ideo ſcriptura vtit
tali diſtictione. ex de
ſü.tri.c. i.
g ¶ Beſtie.i. alalia ĩ
terra: naʒ. v. die. fue/
rũt creata volatilia ⁊
piſces.
t ¶ Cepit. mũdus.
i ¶ Feriari.i.ceſſare
k ¶BGSelſijt. tũc fuit bõ

poliatus gra tuitis ?

vulneratus in natu/
ralibns.de pe. diſt.ij.
qdam.

¶NJeiuniũ i. abſti ⸗/

netia.

mal⸗ Pꝛeuaricatio. bi
Vit

n Latebꝛa. qꝛ ab/
ſcondit ſe adam a fa/
eie dñi. SW
o C Renocanit. qꝛ p/

mi parẽtes ſaluati ſũt
vt de pe.dil. i. ſi pꝛimi.

⁊ de cõ.di.i.hi dno.
p C Jumentu i. car/
nẽ ſnã quaʒ paſcit q̃ſi
iumẽ᷑tũ:vel drĩ coꝛpus
inmentum quaſi inua
mentum.

q ¶Võeſſet. 5. diſt. i.
ius gẽtiũ. .ſʒ ibi ſolui
G Pꝛelationis inni⸗
ig

ia. qꝛ chaim interfe/⸗
cit fratrẽ ſuũ.
8C Ceſa. pietas.

1L Ebꝛietas.i ebꝛiuſ
u¶Teẽtãt. i. inebꝛiät.
xDPartus.i.effectꝰ.

iſtud vult dicere ꝙ vi
nũ ex ſe duos ꝓduxit

effectus.pꝛio ebꝛieta⸗

tẽ deinde inceſtum.⁊
ebꝛietas fuit deterioꝛ
effectus vini. vel alit
ex ebꝛietate ꝓceſſit ſer
nitus.· itẽ ex ea ꝓceſſit

inceſtus qui deterioꝛ

uccas. plenus venter focile de ieiunijs diſpu tat. xij.q.ij.gloꝛia ep̃i.
ar. ꝙ archidiaconus .

Alienum eſt a ſapiente potationibus ⁊
ebꝛietatibus vacare.
AVxurioſa res eſt vinum ⁊ contu⸗
melioſa ebꝛieitaſ.oĩs qui cum bis
miſcet᷑: non erit ſapiens. Idem.
Ignominioſũ eſt ſacerdoti affluere de
licijs epulis atqʒ laſcinijs.

*

Ecleſie pncipes' delicijs afflu⸗
urnt ⁊ iter epulas atqʒ laſciuias pu
dicitiã ſeruare ſe credunt pꝛopheticus
ſermo deſcribit. ꝙ eijciendi ſũt de ſpa⸗
tioſis domibus lautiſqʒꝰ cõuiuijs ⁊ mul
to laboꝛe epulisconquiſitis:⁊ ſi vis ſci
re quo eijciendi ſũt pꝛopter malas cogi
tationes ⁊ opera ſua:euangeliũ lege:in
tenebꝛas ſcilicet exterioꝛesꝰ:vbi erit fle
tus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ:an non confuſio ⁊
ignominia eſt ieſũ crucifix˖ů pauperem

⁊ eſurientem farſis pꝛedicare coꝛpoꝛi⸗

bus ⁊ ieiunioꝛũ doctrinã rubentes buc
cas tumentiaqʒ oꝛa pꝛoferre.ſi in apo
ſtoloꝛũ loco ſumus nõ ſoli ſermonẽ eo

rũ imitemur:ſed etiam conuerſationẽ ⁊

abſtinentiam. . Idem.
De eodem. Wles
Enter mero eſtuans cito ſpumat
in libidinẽ.vbi ebꝛietas ibi libido
dominatur ⁊ furoꝛ. ¶C Idem.
De eodem WDaleg.
SInolentum ſacerdotẽ ⁊ apoſto⸗
L lus dam nat ⁊ vetus lex ꝓhibet.
ſacer
pula ⁊ ebꝛietate aggrauẽt coꝛda eoꝛuũ.
Sicera hebꝛeo ſermone oĩs potio nun
cupatur: qua quis ĩiebꝛiari poteſt. quic

quid inebꝛiat:ſ:atũ mentis euertit. fuge

ſimiliter ⁊ vinũ in quo eſt luxuria. Mo⸗

lite ait apoſtolus inebꝛiari vino: ĩ quo

eſt luxuria:qui altari deſeruit: vinum ⁊

ſicerã non bibat. Sponſa chriſti vinũ

fugiat vt venenũ.vinũ ⁊ ebꝛietas incen
dium eſt. C Item pꝛoſper.
De eodem.
T Arxuriam facit ⁊ nutrit vini perce
5 ptio nimia nõ natura. C Ambꝛo
ſius in ſermone de ie innio quiita incipi
tur:diuinũ ad patrẽ reſultat oꝛaculum.

In paradiſo abſtinentia: poſt paradiſũ
edendi laſiuia incepii.

V 8 Exto die beſties ſũt create ⁊ ců be⸗
e

ſtijs oꝛta eſt edẽdi poteſtas ⁊ vſus

carum. vbi cibus cepitꝰ ibi finis factꝰ

eſt mũdi:ibi cepit ſua ĩicremẽta neſcire:
vbi ceperunt diuina opera circa euz fe

riari quo iudicio declaratũ ẽ qd per ci⸗

bos mundus haberet minui per quos

deſiit augeri:⁊ infra vt ſciamus nõ eſſe
nouellum ieiuniũ:pꝛimã illic legẽ cõſti
tuit de ieiunio ⁊ infra. eouſqʒ nemo pꝛe

uaricari nonerat:cũ adhuc oꝛta nõ eſſet
que pꝛima eſt pꝛeuaricatio: indictũ eſt
ieiuniuz abſtinentie. lex a domino deo:

pꝛenaricatiolegis a diabolo:culpa per

cibũ: latebꝛa poſt cibũ: cognitio infir⸗.
mitatis in cibo:firmitatis virtus in iein⸗
nio. ſerpens ſuaſit gule: dominus ieiu

dotes qui miſtrant in tẽplo dei/ p⸗
hibentur vinũ ⁊ ſicerã bibere:ne cra⸗

1CDP

KxXVI.

eſt. vel illud vult dicere ꝙ lilia ẽ deterioꝛ qᷓ mater qꝛ moabite ? amßoa

nite queabillis ꝓceſſerant fuerunt deterioꝛes ꝙ; matres

cti. i. vitiũ.

nare decreuit. itaqʒ gula a paradiſo re
nantẽ expulit: abſtinentia ad paradi⸗
um reuocauiterrantẽ: ⁊ infra. Inpꝛin
cipio generis humani ignoꝛabat᷑ ebꝛie
tas.pꝛimus noe vineã plantauit. dedit

naturam ſed ignoꝛauit potentiã. Naqʒ

vinüů nec ſuo pe ercit auctoꝛi:ſed illius
ebꝛietas nobis ſuadet ſobꝛietatẽ.ſemel

eni inebꝛiatus ẽ noe: vbi malũ ebꝛieta⸗

tis agnouit: iumentũ ſuũ ad remedium
tẽperauit: nec effudit ad vitiũ. mane⸗
bat autez antequaʒ vinũ iueniretur oĩi⸗
bus inconcuſſa libertas: nemo ſciebat
a conſoꝛte nature ſue obſequia ſeruitu⸗
tis exigere.nõ eẽt hodie ſeruitꝰ ſi ebꝛie
tas non fuiſſet:obꝛepſerat quidẽ frater
ne pꝛelatiõis inuidiaſ. manebat tamen
adhuc paterne pieta uerẽtia. leſa pie

tas eſt dũ irridet᷑ ebꝛietast nõ illis itaqʒ

ſolis nocent vina:quos tentant ſʒ etiã

illis plius oculis quoꝝ temulẽta ebꝛio

ſoꝝmẽbꝛa nudant᷑ ⁊ infra. Iegimꝰ etiã
ꝙ patrẽ loth inebꝛiauerunt filie in mon

te ad quem timẽtes incendiũ ſodomita

rum ↄfugerant ⁊ habitabant in ſpelun
ca.fuit itaqʒ ebꝛietas oꝛigo inceſti ↄcu⸗
bituſ peſſime regeneratricis partusRde
terioꝛ.at nõ abꝛaham vina in ſuo cõui⸗

uio miniſtrabat:ſed imolabat vitulum

butyrum ⁊ lac etiam angelis hoſpitibꝰ
exhibebat. recte enim illic deerat mate
ria peccatii vbi erat remiſſio'peccato⸗

rum:deniqʒ annũciauit dñʒ ioannes ñ

manducans panẽ neqʒ bibens vinum

qũui eniʒ xpᷣm annunciat ab omni vitio⸗
rum incentiuo pꝛeſtare ſe debet alienũ.

Nte omnia clericis vetenn. ebꝛie

Item ex concilio agathenſi.
Triginta diebus a cõione abſtineat cle⸗
ricus:quẽ ebꝛium fuiſſe conſtiterit.

tas que omniũ vitioꝝ fomeſ ac nu

trix eſt. IJtaqʒ eum quẽ ebꝛium fuiſſe cõ

ſtiterit:vt oꝛdo patitur aut.xxx. dierum

—

ſpacio a cõmunione ſubmoueatur aut

coꝛpoꝛali ſubdatur ſupplicio.

Di. XXXVI.
Peerrer⸗ oꝛdinandum eẽ pꝛu
ẽtẽ:qð ↄtra eos notanduʒ ẽ
gqui ſub nomine ſunplicitatis
excuſant ſtultitiã ſacerdotũ.pꝛudẽtem
aũt epiſcopũ opoꝛtet intelligi nõ ſolum
litterarum peritia:verum etiam ſecnla⸗
riun negocioꝝ diſpenſatione.CCmñ

in epiſtola gelaſij pape legitur.

Illitterari ⁊ coꝛpoꝛe vitiati non pꝛomo
neantur ad clerum.
uUitteratosꝰ aut aliqua parte còꝛpo

ris vitiatos vel imminnutos“ nullus

pꝛeſumat ad clericatus oꝛdinem ꝓmo⸗
uere:quia litteris carens ſacris nõ po⸗
teſt eẽ aptus officijs ⁊ vitioſũ nihil deo
pꝛoꝛſus offerri legalia pꝛecepta ſanxe⸗
runt.ſimiliter qui ſeipſosꝰ abſcindunt.

CFItem zoſinus papa.

. „

Ad iummum ſacerdouum no at
qui diuinis ſtipẽdijs vel diſciplin is nõ

piret

Remiſſio.i.deꝰ remittẽs pctã.
Mmntͥte oĩa.aut coꝛpoꝛali.ſʒ eps nõ verbera bit clericũ ꝑ laicũ:yvt
ect ð ſẽ cx. vniuerſitat· niſi ſit ĩcoꝛꝛigibiliſ:vt ex ð ſẽ exvt ſame

oco vſq; ad.xl.
diſtin. oſtendit
quã ꝑitiã debẽt
habere clerici. ĩ
hac ondit ꝙ ha
bebũt pitia lra⸗
rũ ſacraꝝ ĩ ꝓpx.
di. oñdit ꝙ etiã

hẽbüt peritiã ſe

culariũ ſciẽtia/⸗
rũ.⁊ ide ſũpta
occaſiõe oñdit ĩ
xxxviij. diſti .· ꝙ

ignoꝛãtia ẽ peri

culoſa clericis ĩ
xxxix.di. dic ÿ

hẽbũt ꝑitiã ſecu

lariũ negocioꝝ

⁊ agit hic de r

to.c.a plice rᷣgle

Simplici⸗

tatis.nec ſimpli
citas nec aliud

põt excuſare ſa
cerdotis iperi //

ritia: vt xxxviij
di. ſi in laicis.

AScculariũ.

cü.n. eps ſit iu⸗
dex ⁊ coꝛpoꝝ ⁊

de perſona.⁊.x
q.j.qcũqʒ.opoꝛ
tet ipᷣm tã ſpũa

li qᷓ;ᷓ ſeclariſcĩa
oꝛnari xxxix.
diſt. circa pᷣnci.

b T Llittera/
tos. peni/

tus. ſufficit ta⸗

men mediocris

ſcĩa vt extra de
elec. cum nobis
oli.nõ.n. reꝗrit
in clerico ſũma
Pfectio.ſic.ff.de

edil.edic. ſeien/

duʒ S.illud. æ.I.
ſigs venditoꝛ.lʒ

ſit ar. ) ex ð pur
ga.ca.ↄſtitutus

ſz gd ſi penitus
laicus oꝛdina/⸗

ret᷑. nungꝗd recei
pet characterẽ
ſic.ar.j.q.j.vẽtũ

ibi:ſʒ dr de boc
no.xl.di.ſiẽ ⁊ ex
de cle. p ſal. ꝓ/⸗
mo.c. yno.

c Imminn⸗

tos.enoꝛmiter.

idignationc.io.

6 Niecclia
0 ſticis ſti⸗

officijs.

b ¶ Deꝛdie. hic

habeſ ꝙ qui iĩiu
ſte confert ali⸗

quem oꝛdinẽ p/

uat ptate ↄferẽ

qi illu. i. q.i. ſi g

epᷣi.alibi ſuſpen

ditur a clebꝛa⸗

tiõe miſſe ꝑ an/
nũ vt. lv.di. nul⸗
lus. alibi depo/
nitur. vt.li.di.c.
i.?. lxij. di. c. ylt.
⁊. xxxi.di.tãtis
ↄſueuit diſtigui
ſi ex negligen
tia oꝛdinat ꝗs i
dignũ tũc ſuſpẽ
ditur ſi ex certa
ſcia tunc depo/
nitur. vel aliter.
aut oꝛdinat illũ
cũ quo de facili
diſpenſare põt.
vel cum quo dil
pẽſare nõ põt
vt m hoc ma/
gis vel minꝰ pu

niaf . hodie tũ̃

mitius agit cũ

talibꝰ. vt ex de

ben. graue. io.

C ¶Tüc.q̃rant

nec eni epᷣs de⸗
bet egere doctri
na aliꝛouʒ quo
niã alios debet
inſtruere. vt. i. q
vij. ↄuenienti⸗
bus.ſic.xvj.q.i.
ſic viue.io.

d ¶ Conſtituit

not. ex oꝛdine
loquendi ꝓba⸗/
ri oꝛdinẽ fcõrũ
ſic. xliij. di. ſit re
ctoꝛ ⁊.xx.di.S.i
ioannes.
e ¶ Cuſtodiũt.
qꝛ videre dʒ qui

bus pᷣdicet qui

bus nõ.vt.xliij.
di. in mãdatis.
». xxij.q. vlti.c.
io.

OQui audit.

dilceudo.

340 Veni.docẽ

0.
bSerpẽtes.
ne eoꝛum dolis
ſupplantemini.
i Et ſimpli⸗
ces.ne alijs do/
los machinemi
ni.io.yt.xvi.q.i
ſi cupis.
kLSatiſſfactio
nem.ſ.rñdendo
eis ⁊ eſt ar.q; pᷣ
lati tenẽt᷑ reſpõ
dere ad oẽs qõ
nes.nã tantum
debent differre
pᷣlati a ſubditis
quãtũ granum
a palea.vt.xxv.
diſ. S. criminis.

Di.

“ 6 eccleſiaſticis diſciplinis poꝛ⸗

dinẽ non eſt imbutus ⁊ tempoꝝ

appꝛobatione diuinis ſtipendijs nõ eſt
eruditns nequaq; ad ſummũ ecclene ſa

cerdotium aſpirare pꝛeſumat:a non ſo
lum in eo ambitio inefficax habeatnr.
verum enam oꝛdinatoꝛes eius careant
eo oꝛdine? quem ↄtra pꝛecepta patrum
crediderunt pꝛeſumendum. Ecce ꝙ ſa
crarũ litterarum oʒ epiſcopum habere
peritiam:vnde in veteri teſtamento in⸗
ter cetera oꝛdinamenta ponuifex ratio⸗
nale ferebat in pectoꝛe:in quo ſcribeba
tur manifeſtatio ⁊ veritas:qꝛ in pectoꝛe
pontificis manifeſta dʒ eſſe cognitio ve
ritatis.hinc etiam vectes quibus arca
poꝛtabatur iugiter annulis erant inſer⸗
ti:vt cũ arca eſſet poꝛtanda nulla eẽt vł
fieret moꝛa de intromittendis vectibuſ
qꝛ pꝛedicatoꝛes ꝑ quos ecclłia circũfert᷑
ſacris litteris ſemꝑ debent inſiſtere:ne
tunc querant diſcere cũ ex officio alioſ
debeant docere. Minc etiam dauid pꝛi
us ex gratia ſpiritus ſancti donũ ſcien⸗
tie pꝛecepit: ⁊ poſtea adminiſtrationeʒ
regni aſſecutus eſt.alomon quoqʒ ñ
diuitias nõ longa tempoꝛa huius vite:

ſeg ſapientiã a deo expetijt ⁊ impetra⸗

uit.Hinc etiam dñs pꝛius ponit verba
ſua in oꝛe pꝛophete:⁊ poſtea ↄſtituiteũ
ſuper gentes ⁊ regna dicens ad hiere⸗
miã.Ecce dedi verba mea ĩ oꝛe tuo:ec
ce ↄſtitui te ſuper gentes ⁊ regna.hinc
eętiam malachias:labia ſacerdotis cu⸗
ſtodiunt ſcientiam ⁊ legẽ exquirunt de
oꝛe eius:quia angelus dñi exercituum
