s8 & BDiuerſita⸗
te.i.qadvᷣſitate.io.
tAut pere⸗

grini. nunquid
ergo peregrini
⁊ ſobolares te⸗
nent᷑ ſeq ↄſuetu
dinẽ illoꝝ inter
quos cõmoꝛãt᷑
ar. vr hic ꝙ ſic.
⁊ · xij. diſt. illa.
xli.di. c. i. ar. cõ
tra qꝗꝛ viatoꝛes
nõ ſoꝛtiunt᷑ fo⸗

rũ illius loci ꝑ

quẽ trãſierunt:
vt. ff. de iudi. he

oli ꝑpetuo habitãtes obligãt᷑ legi ciuitatis:vt.ff.de pig· ðᷣbitoꝛ.

ͤ ſe
T mmo.q.d.nõ ẽ ↄtra pactũ humane ſocietatis eiobtẽperare.iĩ⸗

mo ṽm pactũ:qꝛ in omni pacto ſemꝑ intelligit᷑ excepta maioꝛis au

ctoꝛitas:vt e de iureiur.venientes.

Er i generani⸗ lex.
4

Sicut.in hoc ſacit ad ꝓpoſitũ:qꝛ id qð deus pꝛecipit cum ſit de

iure naturali pꝛefertur oſueiudini velↄſtitutioni. .
5Maioꝛ. ergo magis obedit monachus epᷣo qᷓᷓ abbati:qð falſũ

ſt: vt. lviij. di .c. i. 2. ij. ſz de boc dic vt no. xj.qiij.qui reſiſtit.

Bi. v. 7..N.

Ala aũt ↄſuetudo.arg.qꝙ id quod als eſt illicitũ rõne⸗
8 dinis nõ fit licitũ.ar.ↄtra.S.di.iiij.deniq;.ar.otra ex de ↄſue.
c. vlti. etiã minus rõnabilis oſuerndo inducit ius.ex de in inte.reſti.
ↄſtiturus.Itẽ bic eſt ar.ꝙ honeſta ↄſuetudo inducit pꝛiuilegiũ: vt

ix.q.iij.conqueſtus.⁊.lxxxij.di:plurimos.

dicetↄſuetudini. Aideamus qñ ↄſuetudo pꝛeiudicet iuri:ecce iue⸗

co animo fiat vt credant ſe ius habere⁊ in

6

ꝙ conſuetudo pꝛeindicet iuri requirit ꝙ ſit pᷣſcripta: vt extra de cau.pol.
cum eccleſia.⁊ extra de conſue.c.vlti. Item ꝙ obtinuerit in cõtradictoꝛio
iudicio populi: vt extra de ver.ſig· abbate.ff. de legi. cũ de ↄſuetudie. Itẽ ꝗ;

ſterum illud intendant face/

re olioquin talis vſus non dicitur vſus:yt.ff.de iti.actuqʒ pꝛi.l.i.. iuliauꝰ

z minꝰ. recte ait. Itẽ vt res il /
b C. vn ablu⸗ la ſit Pſeriptibilis. vt
la de mala con poteſtas:minoꝛi ad obedienduʒ pꝛe⸗ quaſi ↄſuetudo maioꝛ ſit veritate:aut tTalud e *
ſuetudine io⸗ ponitur:ita deus omnibus.. Item nõ ſit in ſpiritualibus ſequendũ quod appꝛobata: vt e de
anentr. Nicolaus papa ignaro remẽſi archi melius a ſpiritu ſancto reuelatum eſt. poſtu. pla. boe ij cir⸗
eA ꝙ̈ veritasb epilcopo. Radicitus eſt euellen⸗ boc plane verum eſt quia ratio ⁊ ve⸗, ca finẽ. Item contine
iudicat opinio⸗ da pernicioſa conſuetudo. ritas ↄſuetudini pꝛeponenda ſunt: ſʒ re dʒ naturalem equi
ni: vt hic.⁊.lxx Ala aũt ſuetudo⸗ nõ minusꝓ ſi ↄſuetudiniveritaſſuffragatur:nibil taotem. extra de do.=
X oi. quicun pnicioſa conuptela abijciẽda ⁊ vitan oʒ firmius retineri. C. Itẽ cypꝛian? ſoetex pane, Jiem
vcxird biga. da eſt:que niſi citius radicitus euellat Banlon ſuetudo pegirei J. vYſit de ſientia Peicl⸗
uenpen Aa ĩ pᷣuilegiox ius ab impijs aſſumit᷑ i⸗ n uetu . que apu quoldaʒ pis inducta nõ tm̃ de
1bepur ul. cipiũt puaricationes ⁊ varie pᷣſumpti rrepſerat impedire nõ debet quo mi tolerãtia:vt extra de
ſignificãtibus. ones celerrime nõ cõpꝛeſſe ꝓ legibus nus xugleai verſtaæ r vincat⸗ nam hꝛeben cum iam du⸗
⁊ e de fri · ma venerari:⁊ puilegioꝛuʒ moꝛe ꝑpetuo con hcindo ſine Nonate vetuſtas er⸗ 3 mn gte Jnon ber
le. fraternitatis celebꝛari. ¶ Itẽ augu. de vnico ba⸗ roꝛis elt ꝓpter nod re icrs hon 5 delegi gus d norano
gr. ↄtra · ·. iij. q. ptiſmo li. ij. Meritati a rationi ↄſue⸗ quamur veritatem ſcientes qꝛ ap ne.ſc. ↄſuetudo. Itez
vij. §. iria . . Viudo eſt poſtpoynenda. heſdram.veritas vincit vt ſcriptum/ ꝙ maioꝛ pars populi
deihheolil. Eritate: maniteſta cedat conſue elt: veritas valet ⁊ inualeſcit⁊ viuitin onſhcucrir illa or⸗
de teſta.li. mdo veritati: plane quis dubitet ve⸗ eternum obtinet in ſeculaſeculoꝛu 55 ſuetudine vti.quia ſi⸗
d & Manite· ritati manifeſte ↄſuetudinem cedere. Idem ignoſci vorlinphene⸗ Aran j cut minoꝛ pars popu
ſta. ꝑ doctrinaʒ Itẽ nemo ↄſuetudinẽ rõni⁊ veritati pᷣ ti: ſicut de ſeipſo paulus apoſtolus di li non poſſet inducere
⁊ reuelationeʒ. ponat:qꝛ ↄſuetudinẽ rõ ⁊ veritaſ ſem cit: Qui pꝛimo fui iaſſenma pſecu enmeltence conſu⸗ .
5 . , . . „ . — „ 1 — 2. „7 7 . 7. . E. .
¶ BDubitel. ſnn hpeexcludit.¶¶ Itẽ greg. Buillimüdo toꝛ a iniurioſus: ſed mi Licos na dukacls wonſta/
q; tñ dſuetulo gauerſano epiſcopo. Quelibet oſue⸗ rui:quia ignoꝛãs feci. DPoſt iſpiratit qoᷣ p̃iudicat iuri que
bualet legi. e ð o veritati eſt poſtponenda. onem vero ⁊ reuelationẽ veritatis fa it onni
ſue.c. vlti. mndo veritati eſi poſtpon lein . 6 excedit bominum me
2 J 2ſuetu⸗ Jↄſuetudinẽ foꝛtaſſis opponas ctã qui in eo qd errauerat perſeuerat moꝛiam. Illud enim
Oche; dieit aduertẽdũ eſt qð dñs dicit. Ego ſum pꝛudens ⁊ ſciens iã no in venia igno⸗ loco con ituti habe⸗
alex. ꝓ verbis ? via veritas ⁊ vita:nõ dixit:ego ſuʒ cõ rantie peccat.pꝛeſumptione enĩ atqʒ lit ſfoe dg quo
inberẽdũ. ex de ſuetudo ſed veritas. Et certe vt beani obſtinatione quadam nititur cum ra⸗ dain ltt hor in .§.
deci · ad audien cypꝛiani vtamur ſnia:quelibet ↄſue⸗ tione ſuperet᷑. C Idem. Sei veri⸗ vj. boc Gpve. Jo. Pos
ane tta.l mido quãtũuis vetuſtaquãtũuis vul⸗ tatem non hominum conſuetudinem penire⸗ tencas ſuf
re p̃ben gata veritati oĩno eſt poſtponenda: ſani opotet. ſ:as e ficitßʒ canones ꝗſir
das ar. otra.ff. vſus qui veritati eſt ↄtrarius eſt abo⸗ Aſolus xpᷣs audiẽdus eſt:nõ de⸗ rationabilis ? pꝛeſcri
lẽdus.Itẽ augu.in li.de bap.par emus attendere qͥd aliquis:añ nos pta:vt extra de ↄſue.
de legi. de gbus . *bap. p⸗ eI 8 t: ſyamdpꝛi 4 vpli b
S. ineterata . ff. uuloꝑ. Heritate reuelata conuetu- faciendũ putauerit: ſʒ qui bꝛunus Viti b.
cõia pᷣdi.l.vẽdi dinem ſibi cedere opotet. ante omnes eſtxpᷣs pꝛioꝛ fecerit:neqy k 67 Snſuerucho po
roꝛ. S.ſi oſtat. ex Ai cõtẽptaꝰ veritate pᷣſumit cõ⸗ enim hominis ↄſuetudinẽ ſequi opo:ꝛ & le dgfei.
da me c olle⸗ netudinẽ ſequi: aut circa fratres inni tet ſed dei veritatem: cum per Iaiaz Heſdram. quan⸗
Kri. ſgnilica⸗ dus eſt. ⁊ malignus qbus veritas re Pphetam loquatur deus ⁊ dicat: ſin ibnit inckeione
nit. e de cap. Uelat:aut circa deũ ingratus ẽ:iſpira⸗ cauſacolunt me:mãdata ⁊ doctrinas alienigenas ducerent
mo ·c.i? ex de tione cnius ecclia eius iſtruit:nã diũs bominũu docentes. Liquido igit ex py/ vpxoꝛes: niſi eſſent de
iurepa c.cura in euãgelio:Ego ſũ inqᷣt veritas:nõ di miſſis appa erg conſuetucdo nali iuri bn ne in en dr
ä
nis ſuſtinet ia lelatione igit facta veritatis: veritati ricedat multiplici auctoꝛita Vrqalmtct bioltothe
qð eſt minuſ ra cedat 2ſuetudo 7 petr⸗ circũcid te p 2obatur. Ait autem ca⁊ pſalteriuʒ fuit a
tionabile. bat ceſſit paulo veritatẽ pᷣdicati. IJgiid ad bonifacium. Leges pꝛincifpũ babylonijs deſtructa
b/¶Qi con cũ xpᷣs veritas ſit:magis veritatẽ q; cõ nãlinꝗ pꝛeualẽt iuri. alea. per beſdram repara-
—0 tempta. ſuetudinẽ ſeqͥ debemus:qꝛ ↄſuetudi⸗ AOperatoꝛes qñ ꝓ falſitate ↄtra ta ſit. vel aliter: queſi⸗
circũcidebat ꝰ nẽ rõ a veritas ſemꝑ excludit.¶ Idẽ veritatẽ oſtituũt malas leges: pꝛo unl ne virtſe
I diſcerne· in li. iii. de baptiſino. Eanſuetudo ant bñ credẽtes r cozona bſenclan nlllierio:alus rege
alis eerkt. Y ratigni fruſira opponinur. tes: qñ aut veritate z falſitatẽ nſtin muli⸗ yiri: alius vi⸗
Pern faciẽ vt ij. RKuſtra inquiũt quid qͥ rõne cõ⸗ unt boas leges: terrent᷑ ſeuiẽtes ⁊ coꝛ ni: alius veritatis.
vij c. paulus uincunt᷑ ↄſuetudinẽ nobis obiiciunt: rigunt᷑ intelligentes.Quicunqʒ ergo Hac appꝛobauit beſ⸗
petrum. . YMVJU args.
i. rnſra. ñäü YJYM m . Quia ignoꝛãg.
ↄſuetudinem.⁊ his omnibus capitulis videtur q; ſemper ius pꝛein argu.ꝙ ignoꝛantia iuris excuſat:vt hic.⁊.xxx.q.i.de his.⁊.ij.qiij.S. notã

nio in electione ↄſuetudinẽ pᷣindicare iuri.nã perſona que als ẽ in/
telligibilis rõne ↄſuetudinis fit eligibilis: vt.:·xij.di.nos ↄſuetudi/
nem. Itẽ rõne pↄſuetudinis cogunt᷑ aliqui eligere de aliena eccleſia:
vt extra depſue.cũ dilectus.in fi.Rõne cõſuetudinis põt epiſcopus
eligi in pꝛepoſitũ.ex de ↄceſ.pꝛeben.cum noſtris. Itẽ ratione ↄſue⸗
tudinis eligit minoꝛ eccleſia eũ cathedrali.ex de can.poſ. ꝓpꝛi.cuʒ
eccleſia.extra de conceſ.pꝛeben.⁊ eccle.non vacan.cum noſtris.⁊.c.

litteras. Itẽ rõne ↄſuetudinis ſolus abbas ſine ↄſenſu fratrum cõ⸗
fert ſtipendia:vt de his que fi:a pꝛe.ſine conſen.ca.ea noſcitur. Iteʒ

in ſacramento baptiſmi pꝛeualet oſuetudo:vt.jſ.de conſe.di.iiij·c.de
trina. Itẽ in matrimonio reſpicit᷑ cõſuetudo.extra de cog.ſpi.ſuper
eo. Item in ↄtinentia clericoꝝ.lxxxiiij.dicũ de quoꝛundam. Item

in alijs caſibus quos no.s.i.dic.conſuetudo.Scias ergo ad hoc

dum.⁊=.xxiiij.qi.ſiquis dederit.?. xxviij.di.pꝛeſbyterũ.
,S olus i nultis eitrarius ſit.j·vij.qi.ſciendum.in ii.
o Hominum. ergo iudei reguntur bumanis ↄſtitutionlbus.⁊ ſc eſt con
tra.j.xij.di.omnia· vbi dicit᷑ ꝙ tm̃ iudei diuinis ↄſtitutionibus regunt᷑:ſed
verum eſt ꝙ olim regebantur conſtitutionibus humanis.ſ.ſcribaꝝ ⁊ pha
riſeoꝝ:vt bic dicit.ſed hodie nõ vt ii.
Aod autem.conſtitutio..ĩpꝛoxima diſ.piij.oſtendit qualiter
ius naturale pꝛeualet conſuetudini.In hac.ix.di.oſtendit qua/
liter ius naturale pꝛeiudicat ⁊ pꝛeualet conſtitutioni. Et ſu⸗
mitur per totam hanc diſtinctionem ius naturale pꝛo iure diui
continetur in lege ⁊ in euangelio.Item per totam hanc diſtincti

P

no:quod
onen vocat canonicam ſcripturam nouum ⁊ vetus teſtamenti.
q Iperatoꝛes quicunq;. bic incipit ⁊ habes idem.xxiij.q.iiij.non
JI inuenitur.

e ¶ BGo ſcriptoꝝ· i.

„*

BDi.

8 C. Ergo legibus. no. ar. ↄtrariis. vt.xx.q·iij.de crimie.? xxiiij.q/i.qd⸗

cunq; ligaueris. ? ea · cã · · ij. ſane. xxxv. di. qualis. ? foꝛtiſſimũ ẽ ar. a con⸗
trarijs.ff. de offi. eius cui man.eſt uriſdi.l.i.x.xj.q.iij.imperatoꝛes.
b Olicanonicis.qꝛ de canonicis ſcripturis nõ poſſimnus diſputare
an iuſte ſint vel nõ:vt . ſ. e . quis neſciat.
C¶¶In iſtis. loquitur

hic m illa tꝑa:cũ ad/
huc ſcripta aug · ⁊ ali

oꝛum ſactoꝝ patrumn

nõ erãt auctẽtica: ſed
bodie iubent᷑ oĩa te⸗

neri vſqʒ; ad vltimuzʒ

iota:vt.j.xv. di ·c.vlti.

vel hoc iõ dicit:vt oñ/
dat ꝙ maioꝛ ſit aucto

ritas veteris teſtamẽ

ti ꝙᷓ ſãctoꝝ patrũ:vt
ix. di. in canonicis
Egare. iuſto in

dicio.vñ augu.
mlita opera poſtea re
tractauit: vt.xxiij.q·
vj. vides. xij . q· i. certe
⁊.xxvj.q.iiij.quodaʒ
loco.

ſcriptoꝛibus.
Erraſſe. nefas
enim eſt dicere ꝙ ſcri
ptura mentiat᷑:vt.xx/

iij. q.v.quid ꝗ.imo ꝙꝙ
in eis dicit᷑ñ defendere

debemus vſq; ad ſan

guinis effuſionem: vt
F. ſunt quidã.
3

uantalibet.ar.

ꝙ nõ eſt ↄſideranduʒ

gs dicat ſʒ quid dicat
vt. xix. di . ſcðʒ. ⁊ Eẽ ar.
dictis quoꝛundã te
ſis ꝙ nõ ẽ credendũ
magis honoꝛabilioꝛi
perſone i alij. qꝛ ve⸗
ritas a quocunqʒ ꝓp/
lata ſemꝑ pᷣferendaẽ

vt . ij. q. vij. querit. Z. j.

e.neqʒ. ff. de ſuppel.

le.l.labeo.eis.n.mag

credit᷑ ꝗrei aptioꝛa di

cunt: vt.iiij . · iij. S· itẽ
in crimmali.vᷣſi.ſi te/
ſtes. nec ſactitas ꝑſo/
ne vt citius cre
dat᷑.l.di.ſi quis pꝛepo
ſtera.⁊ argu.ad idem
i:q.i.teneamus·vj.q.
ij. placuit.⁊.iij.q·i.cꝗ·

ylti. ar.ↄtra.xj.q.i.q/

cũqʒ.xcvij.di.nobiliſ
ſimus.⁊.viij.q.iij.c.i.

lt. Jo.

hPꝛobabiles. ar.

ꝙ rõ equiualetcano/
ni: vt. 5. di. i. ↄſuetudo
.c.ſane. Jo.

i¶ T veterum. i. ve

teris teſtamẽti.

kESEreci. biero.i·ij.

pꝓlogo biblie:ↄtra ait

dicẽs ꝙ emendatioꝛa

ſũt exẽplaria latina
i greca:⁊ greca qᷓ; he

bꝛea:ſʒ auguſtinus ad p

legiboeiperatoꝝ q̃ pꝛo dei vᷣitate ferũt
obtemperare nõ vult acquirit gran⸗
de ſupplicium. Quicunq; vero legi⸗
bus imperatoꝝ que contra volunta⸗
tem dei ferũtur obtemperare nõ vult
acquirit grande pꝛemiũ. Nam tẽpo⸗
ribus ꝓphetaꝝ omnes reges quiipo
pulo dei non pꝛohibuerunt nec euer
terunt que contra dei pꝛecepta fuerãt
inſtituta culpantur: ⁊ qui ꝓhibuerũt
Jeuerterũt ſuper alioꝝ merita laudã
tur. Et rex nabuchodonoſoꝛ cum ſer
uus eſſet idoloꝛum conſtimit ſacrile⸗
gam legem: vt ſimulachꝛum adoꝛare
tur:ſed eius impie conſtitutioni qui ei
obedire noluerunt pie fideliterqʒ fe⸗
cerunt. Idẽ tamen rex diuino coꝝꝛe⸗
ctus miraculo piam ⁊ laudabilem p
veritate conſtituit legem: vt quicũqʒ
diceret blaſfemiã in deum ſidrac:mi⸗
ſac:a abdenago:cũ domo ſua penituſ
interiret. C Iteʒ ex verbis Iſidoꝛi.
Pꝛincipes ieneñtur ⁊ ipſi viuere le⸗
gibus ſuis.
UVſtum eſt pꝛincipẽ legibus obtẽ⸗
perare ſuis:tunc enim iura ſua ab
omnibus cuſtodienda exiſtimet quan
do ⁊ipſe illis reuerentiam pꝛebet pᷣn
cipes legibus teneri ſuis nec in ſe poſ
ſe damnare iura que in ſubiectis con

ſtituunt. Iuſta eſt enim vocis auctoꝛi⸗

tas eoꝝ:ſi quod populis pꝛohibẽt ſi⸗
bilicere non patiantur. Itẽ aug. ĩ
pꝛolo.li.iij.de trinirate. Scripturis
canõicis tractatoꝝ litere deſeruiunt.
eQOli meis litteris quaſi canoni

cis ſcripturis deſeruire:ſed in

illis ⁊ que non credebas cũ inueneris
incunctanter crede:in iſtis? autem qð
certü habebas niſi certũ intellexeris
noli firmum tenere. Idem ad vin
centium victoꝛem li.ij. In tractato
rũ opuſculis multa conigeda iueniũt᷑
Egared non poſſum nec debeo

ſicut in ipſis maioꝛibus ita mul⸗

ta eſſe in tam multis opuſculis meis

que poſſũt iuſto iudicio ⁊ nulla teme⸗
ritate culpari. Idẽ ad hiero.epi⸗

ſtola. viij. In ſcripturis canonicis
mendacia non admittunm.
Bo ſolis eis ſcriptoꝝ qui iã ca⸗
nonici appellantur didici hunctimo⸗
rẽ honoꝛcqʒ referre vt nullũ eoꝝ ſcri
bendo erraſſe audeam credere: aut
ſi aliquid in eis offendero qð videat᷑

contrarium veritati:nihil aliud exiſti

ꝛimitiuã eccliam reſpicit qñ exẽplaria greca ⁊ be

bꝛea nõ erãt coꝛupta:ſs pcedẽte tꝑe cũ populus xpᷣianus multũ eſſet au/

ctus:⁊ hereſes młte eẽnt facte iter grecoſ:ĩuidia xpᷣianoꝝ iudei ⁊ greci ſua

exeplaria coꝛꝛuperũt.⁊ ſic factũ ẽ ꝙ exẽplaria eoꝝ magis conupta ſũt ꝙᷓ
larinoꝝ:ad quod tps reſpicit Pers.velteinicitadlialres crenlaris afide
libus interpꝛetibus tranſlata.augu.reſpicit ad exemplaria latina a fide/
libus ? ſalſatoꝛibus trãſlata:in quibus ſiquid falſitatis videat᷑:dicit eũdũ
eſſe ad oꝛiginalia. vel dic ꝙ in hoc magis credendũ eſt hiero.q; aug.qꝛ in/
ter iſtos res augu.hiero.⁊? grego.auguſtino magis credendũ ẽ in diſputa
tionibus:hieronymo in hiſtoꝛijs ⁊ trãſlationibus.gregoꝛius ĩ moꝛalibus
pꝛeponũ:qꝛ nõ oẽs in omnibus ſed certi per certa ⁊c.C. de ve.iu.enu.lłi.

q

—

KX.

ibi:qꝛ ſi oẽs.⁊ t᷑ hic ar.ꝙ; quãtuncũq; aucten ticũ ſit aliquod inſtrn-

mentũ ſi tñ de ipſo aliquid in dubiũ reuocet᷑ ſemꝑ cxhibendũ ſit il-

lnd a quo oꝛiginẽ ducit: vt.j.lxxvj.di.c.ieiuniũ

cimus.? optime er de ſen. ⁊ re iu.cũ inter.⁊ hoc ↄtra dñm albꝛi. qui
dicit ꝙ ſi vna publica cartha oꝛiginem dncit ab alia publica cartha

mem ẽ mendoſum eſſe codicẽ:vel nõ
eſſe aſſecutũ interpꝛetẽ quod dictum
eſt: vel me minime intellexiſſe nõ am⸗
bigam.alios aũt ita lego:vt quantali⸗
bets ſanctitate quantaue doctrina pol
leant.nõ ideo veꝝ putẽ qꝛ ipſi ita ſen
ſerunt:ſed qꝛ mihi per alios auctoꝛes
vel canonicas vel ꝓbabilesꝰrationes
qð a vero non abhoꝛꝛet perſuadere
potuerunt. C. Idem.
Libꝛis veterum hebꝛea volumina no
uis greca auctoꝛitatem impendunt.

0 T vetexꝝtlibꝛoꝛum fides de he⸗

bꝛeis voluminibus examinãda
eſt:ita nouoꝝ veritas greci ſermõis
noꝛmã deſiderat. Idem in epiſto
la pꝛima ad biero. Hihil auẽtis ca⸗
nonicis remanebit ſcripturis: ſi ad

eas mendacia fuerint admiſſa.

J ad ſcripturaſ ſacras admiſſa fu
erint vel officioſamendacia quid in
eisꝰ remanebit auctoꝛitatis:que tan⸗
dem de ſcriptur is illis ſententia pꝛo⸗
feret᷑ cuius põdereꝰ contentioſe falſi⸗
tatis obſeretur impꝛobitas. Ideʒ
de vnico baptiſmo.li.ij. Litteris oĩuʒ
epiſcopoꝝ ſacra pꝛeponit᷑ ſcriptura.
is neſciat ſacraʒ ſcripturã ca

—0. nonicã tã veteris ꝙᷓ; noui teſta⸗

mẽti certis terminis? ſuis ↄtineri:eã⸗
qʒ poſterioꝛibus oĩbus epᷣoꝝ litteris
ita pꝛeponi:vt de illa oino dubitari ⁊
diſceptari nõ poſſit vtꝝx veꝝ vel vtꝝ
rectũ ſit qcqͥd in ea ſcriptũ ſit:vel con
ſtiterit eẽ.Epᷣoꝝ aũt litteras que poſt

ↄfirmatũ canonẽ vel ſcripte ſuut vel

ſcribunt᷑. per ſermonẽ foꝛte ſapien⸗
tioꝛẽ in ea re cuiuſlibʒ peritioꝛis ⁊ per
alioꝝ epᷣoꝝ grauioꝛẽ auctoꝛitateʒ do⸗
ctioꝛẽqʒ pꝛudẽtiã ⁊ ꝑ cõcilia licere re⸗
pꝛehẽdi:ſiqd i eis foꝛte a veritate de⸗
uiatũ eſt. Idẽ in epiſtola ad vincẽ
tiũ. Ex dici qrunlibʒ epoꝝ õ diuina
mãdata calunmie non colligantur.
Oli frater õ oiuina tã multa taʒ
. £ pꝛecddara tã iundubitata teſtimo⸗
nia colligere uelle calũnias ex epᷣoꝝ
ſcriptis:ſiue noſtroꝝ ſicut hilarij ſiue
cypꝛiani ⁊ agrippini anteqᷓ; pars do⸗
nati ſeparet᷑.pmoqʒ hoc genus litte⸗
raꝝ ab auẽte canonũ diſtinguẽdũ eſt.
nõ eniĩ ſic legunt᷑ taqᷓ; ita ex eis teſtimo
niũ ꝓferat᷑ ut ð ſentire nõ liceat:ſicubi
foꝛte alr ſapuerint qᷓ; ueritas poſtulat

In eo aͤppe numero ſumus:ut nõ dez
ſecus ſi diuerſa

dignemur etiã nobis dictũ ab apoſto

nõ ẽ nceceſſe ex-
bibere oꝛigina/⸗

le. ꝗr.in auten.

vt fratrum füij
S.qꝛ vefo. coll.

ylti.ſecus in pꝛi
nata: auten. vt
ſpõ.lar. S. ? hoc

inſuꝑ.coll.viij.
org. ꝓ ipſo.xix.
di.ſiromanoꝝ.
quid iuris ſit.ð
hoc dixi.j.c.di.
ↄtra moꝛẽ.

ISermonis.
totum.n. nouũ

teſtm ſcrip tũ ẽ

grece pᷣter euã⸗

geliũ matthei ⁊
epiſtolaʒ pauli
ad ro.que ẽ ſcri
pta latine. Jo.
ad of⸗

ciola of
icioſa. of

ficioſa dicũt q̃

ↄtinẽt pietateʒ.
que nulli obſut

⁊ alicui ꝓſunt.

ſicut inofficio⸗

ſuʒ dr teſtm̃ qð
E ↄtra offm̃ pie
tat vt. ff. de iof·

n Quid i eis.
ar. ꝙ ſi inſtru⸗
menta vel att⸗e⸗

ſtatiões ꝓ par
te iueniunt fal⸗

ſe ꝙ in totũ re⸗

pꝛobant᷑: vt. ſ.

xvj. di. canões.

⁊. j. de ↄſe. diſti.

iij . non liceat.?
ff. de edil. edic.
cũ eiuſdẽ.ar.cõ

tr a.xxxvij.diſ.

gde menſa. xij.

q · ij. ſi quos:⁊ ð

ↄſe. diſ.iij. ſi nõ
ſanctiſicatur

xvij.q.iij.que/

ſti ſunt. ⁊ ex de

arbi.cũ tempo⸗/

re.⁊ de pꝛebẽ.di

lectus.⁊.C. de
trãſac.ſi ex fal⸗
ſis. So. ſi plura
capitula ſibi cõ
nexa ſunt: vel
vnum eſt acceſ⸗
ſoꝛium alteri:
vno caſſato cõ/

nexa ⁊ acceſſo⸗

ria caſſantur:

⁊ ſeparata ſint.
ff. de mino. Et. .

fi.⁊.ff.ð ne. ge. eũ actũ.⁊..ij.q.vj.S. diffinitiua.s.ẽ aũt qñqʒ.circa fi.

vel diſtingue vt diſtinguit e de fide inſtru.ex litteris. Jo.Ego dico
ꝙ ſi aliquid falſitatis reperiatur in inſtrumento ꝙ totum redditur

ſuſpectum:nec ei creditur:vt.ff.de fide inſtrumen.l.ij.in fi.⁊ hocno

taui in queſtionibus.b.

xxxvij.di.relatum.⁊.ff.ad exhi.l.

o Podere . i· auctoꝛitate.
O. Dis neſciat.terminis.i.libꝛis.
¶Biſceptari.ita vt ĩ dnbiũ reuocẽt q̃ ibi
tare licet de eis ad maioꝛẽ itelligẽtiã ñ repꝛobãdo.xcvj.di.ſatis.
AOii frater.calũnias.verba eniʒ iuris non ſuntcalũnianda.j.

ſtatuta ſũt. Sʒ dil

nati.donatus pꝛimo bitcathohce: ed poſtea ẽ in hereſim

Di.

lapſus: euius bereſi adheſerunt cypꝛianus ⁊ agrippinuus
2 Eqʒ quoꝛũlibet diſputationes.i.xpoſitiones.nõ eni ex ipᷣo le

deniq;.

dit᷑ fama alicuius ꝙ repꝛobat᷑ teſtimonium ſuum:vt ex de ex⸗

bE In ſcripturis.argu.qꝙ quiſq; iuris in alteꝝ ſtatuit ⁊c. ſic.ij.q.vj

g ſe ſcit. xxij.ꝗ.
v. de foꝛma. ff.

cit.qꝛ nõ ſemꝑ
imitanda ſunt

ſalua honoꝛificẽtia:que illis debetur

exempla. C. de hoibus aliqd in eoꝝ ſcripturisꝰ ipꝛo⸗
ſen. nemo. ſed bare atqʒ reſpuere: ſi foꝛte inuenire⸗
exẽ̃pluʒ pape mus qð alr ſenſerit qᷓ; veritas hʒ diui
ſequẽdũ: vt. v. no adiutoꝛio:vel ab alijs intellecta vl
iij. hex de ſ. nobis talis ego ſum ĩ ſcripturis alio

Tre iu.i cauſis.
g Excellẽtio

rũ q̃les volo eſſe intellectoꝛes meoꝝ.
Exemplis

ra. nõẽ tale xx Idem d caſulanum.
plũ lucretie.x- 3 ratio ſana pꝛefertur.
xxij.q.v. ꝓponñ . Ana- quippe rõetiã exemplis an
b E⸗ Nicrein. teponenda eſt cu quidem a exempla
. hierate ar· concoꝛdant ſed illa tm que dignioꝛa

coꝛdia a iudice

ſunt:imitatiõe quãtũ excellẽtioꝛas pie

impetranda: vt tateꝰ. Cum ergo in nali iure mibi
xlv. di. q plerů/ aliud pꝛecipiat᷑ qᷓ; qð deus vult fieri:
Ar vlti. nihilqʒ aliud vetet᷑ qᷓ qð deus pꝛobi⸗
alligat. l. di. pon bet fieri. Deniq; cũ in canonica ſcri⸗
a v vl il tura nibil aliud q quod in diuinis
beigut bxxvj. Icripturis ⁊ legibus inueniat. diuine
diſ. nõ ſatis. x- vero leges natura ↄſiſtant.pʒ ꝙ que⸗
xxv.q.ix.veniã cunqʒ diuine voluntati ſeu canonice
de pe. di.i. qꝛ di ſcripture ↄtraria pꝛobãtur:eadẽ etiaʒ
uinitatis· ar. cõ nãli iuri iueniunt᷑ aduerſa.vnde que⸗
tra.l. diſti. abſitit. cunqʒ diuine voluntati ſeu canonice
ſta Erx qir ſcripture ſeindiniins legibis poſtpo⸗
loci. cõtra. xvy. Mda cenſent: eiſdem naturale ius pꝛe
diſ. ſed illud. ex ferri oʒ.Cõſtitutiones ergo vel eccle⸗
de ſoꝛtile. ex te⸗ ſiaſtice vł ſeculares ſi naturali iuri cõ

noꝛe:

Dn⸗
ſtitu⸗

trarie pꝛobantur penitus ſunt exclu⸗
Ndende. i. X.
Onſtitutiones vero pꝛinci⸗

orel pum eccleſiaſticis ↄſtitutio⸗
bac i. SFant Mlbus nõ pꝛeeminẽt ſʒ obſe
magiſter ꝙ ſe⸗· quũtur. C Ande nicolaus papa ſcri
cularis cõſtitu· bit ep̃is in conci. apud c 5ee⸗
tio cedit ecclia⸗ atis. Lex imperatoꝝ eccleſiaſtica in
ſtice. qꝛ ſacre le . ra diſſoluere non potet.
gs 15 decion . Ege imperatoꝝꝰ nõ in omnibus

canones: vt. ij.
q.iij.S. hic colli

eccleſiaſticis ↄtrouerſijs vtenduʒ eſt:
pꝛeſertim cũ inueniat᷑ euãgelice ac ca⸗

gitur. ex de iu⸗ tholice ſanctioni aliquotiens obuiare
di. clerici. Itẽ lex imperatoruʒ nõ eſt ſupꝛa legẽ
k Ege impe dei ſed ſubtus. Imperiali iudicio nõ
ſi raronꝝ. di poſſunt iura eccleſiaſticai diſſolui.ad
impeſatoꝛ ini uod oſtendẽdũ duoꝝ hox. ſ. Inno.
dit pꝛouincias: ⁊ Greg. ſatis ſufficiũt teſtimonia. Sã
yt. ff. de offi. aſ⸗
ſeſſo. ſi eadeʒ. ⁊

papa epiſcopatus dinidit ⁊ vnit:epᷣs eccleſias:vt eẽ de exceſ.pꝛela.
ſicut vnire.Quid oũt iuris ſit dum vniunt᷑ vel diuidunt᷑ nõ.xvi.q.i.
poſtq. ?.c.? tẽpoꝛis.q̊ ergo imperatoꝛ diuidat vnã ꝓuinciã in duas
nõ idco erunt due metropoles.vt hic.⁊.cj.di.peruenit.⁊ eſt hic arg.
ꝙ ſi pꝛinceps legitimat aliquẽ in tempoꝛalibus:nõ ideo ẽ legitima/
mus in ſpiritualibus.extra.qui ſi.ſint legi.per venerabilem.niſi vbi
pꝛinceps reſtituit aliquem qui fuit infamis ratiõe paterni criminis

qð quiſqʒ iur.l. lo accipere: ⁊ ſiqͥd alr ſapitis hoc q;
ier dealſtcum vobis deus reuelauit. & Idẽ in epi⸗
(Ang. als ſtola ad foꝛtunatum. .
ſane: NHõÿ debetur par reuerẽtia canonicis
d Cui.ratidi. ſcripturis ⁊ expoſitionibus earum.
e¶CCõcoꝛdãat. Degancaiiber diſputationes
aaſ 3 aquis catholicoꝝ ⁊ laudatoꝛum
Sula cv bominũ veluti ſcripturas canonicas
pia Pos habere debemus vt nobis non liceat

X.⸗

— 2 . . — — —„ „7

niſi in ecclie pꝛiuilegiũ ſtatuat᷑ aliquid:vt.xvj.q.i.gnãliter.⁊.q.iij.nẽo.io
m Biuiſiones.ar.ꝙ epiſcopus inuito plebano nõ põt diuidere parro/
chiam eius:nec papa inuito epo dinidere epiſcopatuʒ:vt.xvj.q.i.multis.

qð eni eſt vnũ diuidi nõ põt:vt.xxiiij.q.i.loquit᷑.⁊.c.ſciſma.Jo.Sʒ credo
papa hoc poſſit facere ex cã:vt etiã epᷣs:vt in ea.decre.ſcut vnire.b.

litatẽ neceſſitatüů mundanarũ reꝝ dei
eccleſiã cõmutari:honoꝛeſqʒ aut diui

ratoꝝ leges quibus ſepe ecchia vtit
hereticcsꝰſepe õ tyrãnos atqʒ ð pꝛa⸗

n Lex humana. vt
habes. xxvij.· ij. ſũt
ctus quidem innocentius in decretali qui dicunt. Sʒ miruʒ
epiſtola ſua ad alexandrum anthio⸗ cu uſinianns ſne
chenum epiſcopũ ait:Quod ſciſcita⸗ eratoꝛ qualiter illud
ris inquiens vtrum diuiſis imperiali atuerit 9 legẽ dñi: cũ
iudicio pꝛouicijs:vt due metropoles dñs dixerit ꝙꝙ ob ſolã
fiant ſi duo metropolitani debeãt no cauſaʒ foꝛnicationis
minari:nõ viſuʒ eſt nobis ad mutabi mulier poſſit ſepara/⸗

ri a viro: vt.xxxiij .q.
ij.quos deus: ſed dic

ſionesꝰ ꝑpeti quas pꝛo ſuis cauſis fa R dren m
ciendas duxerit imperatoꝛ. Beatus meruit:yt. S. viij. diſt.
greg.ſcribẽs ad theotiſtã patriciũ ait ↄſuetudo.vel errauit
int᷑ cetera. Si inaͤᷣt religiõis cã ↄi gis ſicut hieronymus: vt
debere diſſolui dicãt᷑ ſciẽdũ e:qꝛ ⁊ ſi B ridi crpet ideo ꝑ-
lex bumana' ↄceſſit ler iñ diuina pꝛo2 mie evnn der
hibuit: Ecce quẽadmoduʒ imperiali miſit: vr vitaret
iudicio nõ poſſunt eccliaſtica iura diſ⸗ nas ⁊ ↄiugia permiſit
ſolui. Ecce qualr qð lex humana con diſſolui vt vitaretur
ceſſit:diuina lex ꝓhibuit.nõ ꝙ impe⸗ vxoꝛicidiũ:vt.xxxiij.

.ij. ſi quid verius.

o . Cotra hẽticos. ?

uos qſcunq defendit᷑ dicamꝰpenitus ſihtore nc ſrxxvij,
renuẽdas:ſʒ ꝙ eas euãgelicis ⁊ apli⸗ di. ſiquid veri. æ.ij.q.
cis atqʒ canõicis decret qͥbus poſtpo vij. ſi hereticus.⁊ ſic
eſt contra.xix. diſtin.

nẽde ſũt inferre pᷣiudiciũ aſ⸗
ſeramus. Ee ſymachus papa in
vij.ſinodo. Nihil qð euãgelicis regu⸗

lis obuiet imꝑatoꝛi agere licet.

ſi romanorum. in fi.
iiij.q.iij.S·item.l.ſigs
teſtibus.

SOn lict iperatoꝛi vlcuiiᷓ bie Leon len aign.
tatẽ cuſtodiẽti aliqd õ diuia mãdata ß ges que ꝑmittunt vſu
ſumere:nec quicqᷓ; qd enãgelicis vł/p ras exigere. argu.xj.

pheticiſ aut aplicis reglis obuiet agẽ.

HItẽ felix pa. In eccliaſticis caãis re
giavolũtas ſacerdotibꝰ ẽ pꝰponẽda.

us oſtitutionẽ regiã volũtatẽ ſacerdo
tibꝰ xpᷣi ſtudeat ſubdere ñ pᷣferre ⁊ ſa
ſe⸗ aerolei cepi⸗ potiꝰ diſcere q; doce
re:eccliaſticã ꝑ eoꝝ pᷣſulẽ foꝛma ſeqͥ ñ
buic humanitus obſequẽdo iura pᷣfi
gere neqʒ in eiꝰ ſanctiõibus velle do⸗
minari cuiusꝰ deꝰ voluit clemẽtia ſua

· i. . quicunqʒ litem.
⁊.ix.di.c.i.v.quicũqʒ.

⁊. xcvj.di.bñ.xj.q.iij.

Ertũ eſta hoc rebꝰ vr̃is eẽ ſaltaa qui omnipotete.xxy.
r jj ene q.i.omne qð.⁊.c.nul/
re:vt cũ de cis dei agit᷑ iuxta ipſii liæ c. generali.xxiij.

ꝗ·viij.conuenioꝛ.ar.
ʒ.di.lxiij:c.hadrianꝰ

e Ertũ eſt. boc.c.
⁊.c.ſuſcipitis.⁊

c.qm.loquunt quaſi
de eadẽ materia.

r & Et ſacroſancta.

id eſt pꝛecepta.

pie deuotiõis colla ſubmitteret nedu, s & Quius. ſeeccleſie.
mẽſuraceleſtis diſpẽſationis excedir t & Submittere. im⸗
eat᷑ in ↄtumeliã een Ideʒ. peratoꝛ·n. filius eſt ee
Sonis moꝛibus a decret ronanox (eſie nõ pᷣſul: vt. xcvj.
põtificũ ↄſtitntiões otraire nõ poſſũt. diſ unperatorr uell.
Onſtitutiões ð canones ⁊ decre V lriſbi. wvaletinn,
ta pᷣſulũ romanoꝝ vl bonos mo nus.⁊ excõicari põt
res nullius ſunt momẽti. Item ab epo: vt. xviij. diſtĩi.
nicolaus papa. Que ſacerdotũ ſurnt qñquidẽ.⁊.xcyj. diſti.
regibus vſurpare non licet. duo.
Mperinm veſtrum ſuis publice a enra idom
rei quotidianiſ adminiſtratõibus? ſuram ſuãö.
x 6 Onſtitutiones.
Rnũuggd gͤ legibꝰ ſẽ

per derogat᷑ ꝑ canones abſit:niſi qͥ ad cãs ſpñales.⁊ hoc eſt qð dr de ↄſe.
di.iij. celebꝛitatẽ.ibi alia eſt ratio cauſaꝝ ſeculariũ:alia diuinaꝝ.ar.S.eo.
c.i.vtrunqʒ enĩ ſuo modo rationabiliter ↄſtitutum eſt ſed diunerſo modo.
ar.ð.e.certũ.nec papa poteſt leges tollere:niſi quo ad ſuum fſoꝝ.imperiuʒ
enĩ⁊ ſacerdotiũ ex eodẽ pꝛincipio ꝓdierunt:yt in auten.quõ opoꝛteat epi
ſcopos.in pꝛin.colla.i.ar.j.e.diſ.qm.ſʒ hoc nõ credo:yt extra de pꝛeſcrip.

t: vj. q. i. J. verum.
CEccleſiaſtica.eccleſia non aſtringitur mundanis legibns.xxxiij.
q. ij.inter.nec etiam de rebus eccleſiaſticis põt imperatoꝛ legem cõ/
dere:vt.xcvj.di.bene.niſi hoc eccleſia petat:yt.xyvij.di..bincetiam.

uoniam omne.
y & Moꝛes.nec iuramentum obligat ↄtra bonos moꝛes:vt ex de iureiu.
nẽadmodum.⁊.ff. de le.i.ſiquis inquilinos.S.vlti.
Mperium.adminiſtrationibus.diſtincta eſt enim poteſtas ſua a po
teſtate pontificali:vt.j.eo.quoniam.⁊.xcvj.di:cum ad vernm.alioqꝗn

tñ iuenit᷑ ꝙ reges ↄferunt decanatus:vt ex deↄſue·cũ ĩter ĩ ꝑte deciſa.io.

ſi vſurpat eoꝝ officia lepꝛa percutitur: vt.c. oʒias.ij.q.vij.S.item dauid.

G Aſcipitis.i.accipere debetis.
b ¶LCLibertatẽ.i. verbum pꝛedicationis.
c Perfectioꝛem.vt. xcvj.di.duo ſunt.

d Spũs.i. eccleſia⸗
ſtica ↄſtitutio.

con.di.ij.ſacerdos.ſʒ
ↄtrarium ꝓbat᷑ ꝑ au/

ctoꝛitatẽ iſtã.ſ.q deꝰ

CCanl. ſeculanri vebet eſſe ↄtentũ:nõ vſurpare que ſa⸗
end qiutoꝛiu,. cerdotipus oni ſolũ ↄueniat. I. Ite⸗
Poc ideo dicii. greg.nãʒãcenus imperatoꝛibu ſoſtan
qꝛ nõ ſunt allegade le tinopolitanis.Lribunalia regũ ſacer
ges niſi in delectũ ca dotali ſunt poteſtati ſubieca.
nonũ:vt er de no.op. Aſcipitis ne libertateʒꝰ verbi
nunci. intelleximus. libenter accipitis quod lex chꝛiſti
9 C Ciuẽ. ciuẽ ro. ap⸗ acerdotali voſ ſubijcit poteſtati:atqʒ
pellat ſe. qꝛ pater ei? ſſtis tribunalibus ſubdit. Dedit enim
ſocietatẽ ↄtraxerat cũ bu õ
romanis. ? in ſignuʒ ⁊ nobis ptãtem:dedit ⁊ pꝛincipatum
fuit data ei penula. multo perfectioꝛẽ pꝛicipatibꝰ veſtris:
b AVoniã.hoc.c. aut nunquid iuſtũ vobis uidet᷑ ſi cedat
Meſt pars illius. ſpũsꝰ carni:ſi aterrenis celeſtia ſupe
xcvſ.di. cum ad ren. rent᷑: ⁊ ſi diuiniſ pꝛeferãt hũana.Ecce
¶ Bei ·. diuine ⁊ bu ꝙ conſtitutiones pꝛicipũ eccleſiaſticis
aeneee i legibuſ poſiponende ſunt. vbi aut eud
rum officioꝝ. quedaʒ gelicis atqʒ canonicis decretis nõ ob
eni fecit tanqᷓ impe⸗ uiauerit oĩ reuerẽtia digne habeant.
ratoꝛ:cum vẽdẽtes ⁊ Angde aug· ait in dialogo õ petili⸗
ementes flagellando aniũj. Le ges inperatoꝝ in adiutoꝛiuʒ
de teplo ciecit.i. q. iiſ. Neccleſie licet aſſumerer.
nnrſarergoses 2 3 in aclintoꝛnnm veſty rerreni im
ſeipſuʒ obtulit hoſtiã perij leges allumendas putatis no re
ditcipulis ſuis dicẽs: pꝛehendi. Nã fecit hoc paulus cum
Hocẽ coꝛpus meũ.d aduerſus iniurioſos romanuʒ ciueʒ⸗

ſe eſſe teſtatur. Item cypꝛianus
iuliano imperatoꝛi. Reges pontiſici
bus pꝛo eterna vita:a pontiſices regi

noluit ca eſſe diſticta bus pꝛo tpalibus indigent.
cũ ſeipſũ vtriuſq; po/ —RTS Seme
teſtatis actus exetcn Moniam idem mediatoꝛ dei ⁊

it. Ne. hoc iõ fecit: vt
oñderet ꝙ vtraqʒ po

teſtas ab eo ꝓceſſit ñ rella⸗ vtriuſqʒ diſcreuit:ꝓpꝛiavo
ꝙ vna ꝑſona illa duo lens medicinali humilitate hoiuʒ coꝛ
officia exerceat velge da ſurſũ efferri nõ humaua ſuperbia
de bret be dvu rurſus in inferioꝛa demergi:vt etiam
donu abeode pꝛinc· cchꝛiſtiani imperatoꝛes ꝓ eterna vita
pio ſunt: vt in auten. pomiticibus indigeret: ⁊ põtiſices /p
quõ opoꝛteat epos.in curſu tẽpoꝛaliũ tantũmodo reꝝ im⸗
ꝛin. collattii. perialibus legibus vterent᷑ quatenus
¶ Biſcreuit.cũ g̊ po ſpiritualis actio a carnalibus diſtaret
teſtates iſte ſint diſti½ incurſibus ⁊ deo militãs minime ſecu
cte eſt hic ar. ꝙ impe⸗ laribꝰ negocijs iplicaret:ac viciſſiʒ:ne

riũ nõ habet a papa:

bominum homo vps ieſus ſic actibꝰ
ꝓpꝛijs ⁊ dignitatibꝰ diſtinctis officia

ille rebus diuinis pᷣſidere videret᷑ qui

3 Aacib nori⸗ cEęæt ſecularibus negocijs implicatus.

yt. xciij. di. legimꝰ . ⁊
iperiũ a ſolo deo ha/
betur: vt.xxiij.q.iiij.

Leges imperatoꝝ cuſtodiri opoꝛtet.

p¶ Iges.diſſolui.j.xxv.q/i

vij. nos ſi incompetenter.

o ¶ ¶ Mendacem.ex magna bumilitate. bic loquit᷑ ſicut alibi.j.ij. q.

j. imperiali. bec regula ſi uppler ꝑ a liaã

regulã ꝙ pꝛincipali deſtructo deſtruit acceſſoꝛiũ ⁊ oẽ quod ſe
quit᷑ ex co.vt extra de fi.inſtru.inter dilcctos.in fi.ſʒ hec regula mul

robur pꝛopꝛiumqʒ vigoꝛeʒ obtineat.

tas recipit iſtã⸗
tias.tra legeʒ
Ecapitulis vel pꝛeceptis impe munſi rf „
¶rialibus veſtris veſiroꝛũqʒ etiã plex voru meõs
pontificumpꝛedeceſſoꝛum irrefraga tractꝰ tenet: vt
biliter cuſtodiendis ⁊ conſeruandis: xxvij. q·i. nupti
quanto valuimus ⁊ valemus chꝛiſto arum. Itẽ ꝓhi/
pꝛopitio: ⁊ nunc ⁊ in euum nos con bertur ne ſenten
ſeruaturos modis omnibus pꝛoſite⸗ tia ferat᷑ ſub cõ
mur: ⁊ ſi foꝛtaſſe quilibet aliter vobis ditionc⸗ tmſi la
dixerit: vel dicturus fuerit ſciatis euʒ rnd
pꝛo certo mendacemꝰ. Item io⸗ circa Pan Jie
annes.vij.lodouico imperatoꝛi. pꝓhibet ne eps
Kegis auctoꝛitate diſſoluitur quod cõ ſecret alteriuſ
tra eam fit. eccleſiã tñ ſi cõ⸗
¶Iges fili chariſſime quia quic,⸗ ſecrauerit tenʒ
quid contra leges accipitur per leges ſecratõ: vt. vij
diſſolui meretur. . Item gelaluus (p Beg die
rufino ⁊ apꝛilli epiſcoppMis. kec ſegnla itel⸗
Yeges pꝛincipum aut regulas patruy iligit de talibus
Contemni non licect. vbippetua cã
Vis autem leges pꝛincipuʒ aut ꝓhibitionis.ſ.
regulas patrum aut admonitiões pa ſe filius ↄtra-
ternas dicat debere cõtemnianiſi qu bar emn malre
impunitum ſibi tm exiſtimet tranſire mr diſſolul miſt
commiſſum. C Item theodoꝛico re vbipꝑ oſtitutio⸗
gi. Seruentur ab omnibus romano- nẽaliã tollera⸗
rum pꝛincipum leges. rent᷑. arg. ↄtra.
. O Ertum eſt magnificentiam ve- Alv. di. de indeiſ
ſtram leges romanoꝛum pꝛinci⸗ bocin fauoꝛ?
pum:quas in negocijs hominum cuu Werfß⸗ ſcr.
ſiodiendaſeſſe pꝛeceꝑit. multo magis derione.
circa reuerentiam beati petri apoſto⸗ ahe Dis au
li pꝛo ſue felicitatis augmẽto velle ſer tem. cõ⸗
uari. ¶ Itẽ leo quartus lothario au tẽni. qui ↄtẽnit
guſto. Romana lex nullius temerita leges peccat.ñ
6 te debet conumpi. m omnis pec/
Eſtram flagitamus clementi cer auinon ha
am: vt ſicut hactenus romanalex vi⸗ ver legibus vbi
guit abſqʒ vniuerſi ſilio loquũ
guit abſqʒ vniuerſis pꝛocellis ⁊ que mur: vt. xiiij. q·i.
Faan ullius: perſona hominis reminim gqlſgꝗs.⁊ ſic alij
ſciturꝰ eſſe coꝛꝛupta:ita ⁊ nunc ſuum E ↄtẽnere: alið

ẽnõ parere.io.

Mod vero legibus? conſue⸗ ¶Nauas ir
Itudo cedat: Iſidoꝛus teſtaæ⸗ ceas.
tur dicens in ſynonimis lib. C Nesociſs.
Ana vſus ratione ſupat 1 lege. ꝓexquo leges
quctoꝛitatiꝰ cedat:pꝛauuʒ ſeruant᷑ in ego
cijs laicoꝝ.ml⸗

to foꝛtius ſunt

queſitum.alioquin ſi ab ipſo haberetur licite appellaretur in tempoꝛali/
bus ad ipſũ.quod pꝛohibet alexan.⁊ dicit ꝙ illa nõ ↄtingunt ſuã iuriſditi
onẽ.ex de appel.ſi duobus.⁊ ex qui fi.ſint legi.cauſam.⁊.c.latoꝛ. Itẽ eccle⸗
ſie ſoluũt tributũ imperatoꝛi:vt.xj.q.i.magnũ.Sʒ ↄtra ⁊ celeſtis ⁊ terreni
imperij iura ſunt ei ↄceſſa:vt.xxij.di.c.i. Itẽ imperatoꝛ iurat pape:vt.liij.
di.tibi dño.⁊? papa deponit imperatoꝛẽ:vt.xv.q.vj.alius. Itẽ ipſx trãſtulit
unperiũ de oꝛiẽte in occidenteʒ.ex de elec.venerabilem.Ego credo ptates
eſſe diſtinctas:licet papa quãdoq; vtranq; poteſtatẽ ſibi aſſumat.i.cũ le/
gitimat aliquẽ in ſpũalibus ⁊ tempoꝛalibus:vt extra qui fi.ſint le.per ve⸗
nerabilem.ſʒ illud fuit ad petitionẽ regis qui hocipſũ feciſſe potuit:vt ibi
dicit. nec ob. ꝙ a ſeculari indice appellatur ad papam: quia hoc fit ꝓpter
defectum iudicis ſecularis:vt expꝛimitur extra de fo.compe.licet.ſe ec. acit
ad petitionem legis.nam etiam vacante imperio ſupplet defectum impe/
me extra de fo.compe.licet.
Pꝛo curſu.ar.ꝙ in matrimonio ⁊ ceteris cauſis ſpiritualibus non ſit
vrendum legibus imperialibus.ſed ↄtra.xxxv.q.v.ad ſedem.dic ꝙ illud
tantümodo determinat illud verbũ tẽpoꝛaliũ:ſed nõ illud verbũ vterẽtur.
