toꝛ.ſic.ſed non
fec̃ hoc vt nime⸗
ret᷑ ⁊c.ſʒ cauſa
coꝛeclionis.vt

K Vm bea⸗
0 us graui⸗
oꝛibus. hic patʒ

ꝙ; maioꝛes cle⸗
rici non ſunt p⸗
berandi. niſi
maioꝛibus cn
pis.ſʒ minoꝛes
etiam verberãt
minoꝛibuſ.vt
xxxy.di. ante.?
xl di . deniq;
v. q. v. illi gꝗ ſunt

⁊T alie perſone q̃

abẽt coertõeʒ

verbeꝑ ſed tem

ergo atqʒ coꝛꝛig
res eccleſie:qᷓ; ſtatim iudicandiꝰ. Ande
neceſſe eſt queque negocia eccleſiaſtica
poſt multax experimenta canſax ſolli⸗
citius ꝓſpici ⁊ diligentius pꝛecaueri:q⸗

tenus per ſpiritü charitatis ⁊ pacis ois
materies ſcandaloꝝꝰ⁊ pꝛeſumptio inni

doꝝ atqʒ oppꝛeſſio ſimpliciuʒ fratrum
de eccleſijs domini auferantur: ⁊ ſicut
non vult quiſq;ᷓ fratruʒ ſe alioꝝ iudicio
pꝛegranari ita nõ audeat alij inferre qð
ſibi non vultfieri. Judei nõ ſunt co

gendi ad fidẽ:quã tamen ſi inuiti ſuſce⸗

perint cogẽdi ſunt retinere. & Unde
in tol. concilio ſtatutum eſt.
Sicut non ſunt iudei ad fidem cogendi
ita nec conuerſi ab ea recedere ꝑmittũt᷑
5 Eiudeis autẽ pꝛecepit ſancta ſy⸗
nnogus nemini deincepſ ad credẽ
qum vim inferre. cui eniʒ vult deus mi
ſeretur:⁊ quem vult indurat.non enim
tales inuiti ſaluandi ſunt:ſed volẽtes:
vt integra ſit foꝛma iuſtitie.ſicut eni ho⸗
mo ꝓpꝛia arbitrijvoluntate ſerpẽti obe
diens perijt:ſic vocante ſe gratia dei p⸗
pꝛia mentis conuerſione quiſq; creden
do ſaluatur.ergo nonvi ſed libera arbi
trij ſui volutate ⁊ facultate vt conuertã
tur ſuadendi ſunt non potius impellen
di:qui autem iam pꝛidem ad chꝛiſtiani⸗
tatem coacti ſunt:ſicut factuʒ ẽ tempo⸗
ribus religioſiſſimi pꝛicipis ʒiebuti.qꝛ
iam conſtat eos ſacramentis diuinis aſ
ſociatos ⁊ baptiſmi gratiam ſuſcepiſſe
⁊ chꝛiſmate vnctos eſſe ⁊ coꝛpoꝛis do⸗
mini extitiſſe participes:opoꝛtet vt fidẽ
quã etiã vi vel neceſſitate ſuſceperunt:
tenere cogantur:ne nomẽ domini blaſ
femet᷑:⁊ fides quã ſuſceperunt:vilis ac
contemptibilis habeatur. ¶ Iteʒ leo

papa epiſcopis.

Beninolentia plus ꝙ ſeueritas erga

conigendos agat.
Icet nonnũꝙᷓ; accidãt que in ſacer⸗
dotalibus ſunt repꝛehendenda p⸗
onis: plus tamen erga coꝛigendos a⸗
gat beniuolentia qᷓᷓ ſeueritas: plus ex⸗
hoꝛtatio q; cõminatio:plus charitas qᷓ
poteſtas.ſed ab his qui que ſua ſunt qͥ

runt:non que ieſu chꝛiſti facile ab hac

lege diſceditur:⁊ dum dominari magiſ
Teonſulere ſubditis placet: honoꝛ in⸗
at in ſuperbiam ⁊ qð pꝛouiſum eſtad
concoꝛdiam :tendit ad noxam.
Item ex canone apoſtoloꝛum.
Aeijciatur ab officio pꝛeſbyter ⁊ dia⸗
conus ⁊ epᷣs verberibus timeri q̃rens.

diaconum percutientem fideleſ de
uentes aut infideles iniqne agenteſ
⁊ per huiuſmodi volenteʒ timeri:deijci
ab officio ſuo pꝛecipimus:qꝛ nunquaʒ
nos docuit hoc dominus:ſed econtra⸗

QUE copum aut pꝛeſbyterum aut
inq

rio ipſe cum percuteretur non repercn
tiebat:cum malediceretur:non maledi
cebat:cum pateretur non cõminabat·

¶Item ex concilio bꝛaca.

endi magis ſunt recto⸗-

z 7

peratam.vt pater dominus paterfamilias magẽ maritꝰ.vt. xxiij.q.iiij.duo
iſta. v.q.v.c.i.⁊.vij.q.i.ſicut.vnde ſi pater verberat filium cicricum in mio

ribus oꝛdinibus con ſtitutum.non eſt excõicatus.
vel de his qui familiam habent.vt ex de ſentẽ ex

idem eſt de alijs ꝓpinꝗs
6. cum voluntatc.in fi.io.

Toancredus tñ reſpondit ꝙ ſi pater aio coꝛꝛigendi verberat filiũ in ſacris

Non verberibus ſed verbis ſubditos
epiſcopi coꝛꝛipiant.

(Nnn beaine paulus apoſtolus ar⸗

jere ⁊ obſecrare vel increpare in
omni patientia pꝛecipiat:extra hanc do
ctrinam nouimus quoſdam ex fratribꝰ
tantis cedibus inhonoꝛatos efferueſce
re:quantas poterant latrocinantium/ꝓ
mereri perſone.⁊ ideo qui gradus iam
eccleſiaſticoſ meruerunt id eſt pꝛeſbyte
ri abbates ſiue leuite qui exceptis gra⸗
nioꝛibus? moꝛtalibus culpis nulliſ de
bent verberibus ſubiacere:non eſt di⸗
gnum vt paſſim vnuſquiſqʒ pꝛelatꝰho⸗
noꝛabilioꝛa membꝛa ſua: ꝓut voluerit
⁊ ci placuerit:verberibuſ ſubijciat ⁊ do
loꝛi:ne dum incaute ſubdita percutiant
membꝛa:ipſi quoqʒ debitam ſibi ſubdi
toꝛum reuerentiax ſubtrabant: iuxta il
lud quod quidaʒ ſapiens dicit:leniterꝰ
caſtigatus reuerentiam exhibet caſtigã
ti.aſperitatis autem nimie increpatio:
nec increpationem recipit nec ſalutem
Et ideo ſi quis aliter qᷓ; dictum eſt pꝛedi
ctos honoꝛabiles ſubditos licentia per
cepte poteſtatis elatus malicia animi tã
tum crediderit verberandos:iuxta mo

dum verboꝛum quem intulerit excõica

tionis pariter ⁊ exilijſententiaʒ ſuſtine
bit. Salomonvero econtra ammo
net dicens:percute filium tuum virga:
⁊ liberabis animam eius a moꝛte.hinc
etiam beatus gregoꝛius ſcribit in dialo
go:beatum benedictum quendam mo
nachum virga percutiendo ſauaſſe quẽ
crebꝛa admonitione curare nõ poterat
hinc etiam dominus flagello facto de
funiculis male verſantes in templo fla
gellauit:⁊ de oꝛationis domo eiecit.hic
etiam apoſtolus foꝛnicatoꝛemrilluʒ ſa⸗
thane coꝛpoꝛaliter vexandum tradidit
⁊ magnum illum coꝛpoꝛali cecitate dã⸗
nauit. Hinc etiam in canonibus pueri
qui ante rõnales annoſ irrationabiliter
verſantur:verberibus caſtigari iubent᷑
UVirgines quoqʒ ſi religionis veſte de⸗
poſita alijs ſe copulauerint ergaſtulis
retrudi pꝛecipiuntur. Hinc ẽt greg.
in moꝛalibus.xx.li.parte.iiij.c.xi.
Diſciplina non eſt ſeruanda ſine mĩi⸗
coꝛdia:nec miſicoꝛdia ſine diſciplina.
0 Aſciplinaꝰvel miſericoꝛdia multũ
Deſtituit᷑:ſi vna ſine altera teneat᷑.
ſed circa ſubditos ineſſe debet rectoꝛi⸗
bus ⁊ iuſte ↄſulens miſericoꝛdia: ⁊ pie
ſeuiens diſciplia.hinc eſt quod ſemiui⸗
ni illius vulneribus:qui a ſamaritano ĩ
ſtabulum ductus eſt:⁊ adhibeturvinuʒ
⁊ oleum:vt per vinum medeantur vul
nera:per oleum foueantur: quatenus
vnuſquiſq; qͥ ſanãdis vulneribus pꝛe⸗
eſt in vino moꝛſum diſtrictionis adhibe
at:in oleo molliciem pietatis:per vinũ
mundantur putrida:per oleum ſanan⸗
da fouentur.miſcenda eſt'ergo lenitas
cum ſeueritate.faciendũ eſt igitur quod
dam ex vtroqʒ temperamentũ:vt neqʒ

oꝛdinibus conſtitutũ

ꝙ non eſt excõicatus
qꝛ manus illa non eſt
iniurioſa cum non fa
ciat aĩio iniuriandi.vt
ex de ſen. exc.c.i.hoc
etiam notaui in que⸗
ſtionibus. b.
I Subtrahant. ar.
qꝙ ex quo pᷣlatus non
ſeruat reuerentiã ſub
dito nec ſubditus te/⸗
netur ei ſuare.vt.xc/⸗
yv.di.eſto.xxij.q.v. de
foꝛma.xxxij.qvi.ini⸗/
quum.

mLeniter. ff. ad. l.

aqui.pᷣceptoꝛis.
n Exilij. no.cleri⸗
cum poſſe relegari in
exilium.yt.ij.q.i.in pᷣ
mis.⁊ no. iij.q iiij.hi

ui.
,◻Salomon flagel
lamit.vt.i.q.iij.ſalua/
toꝛ.
p ¶ Foꝛnicatoꝛem. ſ.
ij. ꝗq.i. de manifeſta.ſ.
xxiij.q.viij.legi.
q ¶ In canonibus.
In hoc libꝛo nõ inue
nio illos canones.ſed
verba coꝛcetionis in
neniuntur.xxviij. diſ.
r ¶ Ergaſtulis.ſ. xx/

vij.ꝗ.i.iĩpudicas.⁊.c.

Iſciplina.i.ri/
oꝛ ſine pena.
iſcenda ẽ.no.
ꝙ iudices ſemper ſe/
quentur mediocrita/
tem.yt ar.ex de cen. ſi
ex pꝑte.ff.de pig.act.ſi

peruenit.
C

1

ſeruus.ff. de iur.⁊ fa.

ign.nec ſupina.ex̃᷑ de
of. cuſto.c.i.⁊.ff. de vᷣ.
obli.cõtinuus.S.cum
ita.ar. .ff.de neg. ge.
nẽſennius.in fi · io. ſo.
iudex potius ſequat᷑
equitatem qꝙ rigoꝛeʒ.
yt.C.de iudi:placuit.
vbi certnʒ ẽ ius ab eg
tate diſſentire. vt i re⸗
ſtitutione minoꝝ.niſi

ex cã magis ſequeret᷑

rigoꝛem vbi ſcʒ mul⸗
tis craſſãtibus opus
eſt exemplo.vt.ff. de
pe.aut fcã.in fi.vbi ãt
ius ſcriptum non eſt.
index ſemper ſequet

equitatẽ vt.er̃᷑ de trãa

ſac. c.vlt.b.

„=

a . Meuns non eſt.

b C Bele . ſed quare
4 ſpiritus ſanctus nul

ar. qdð vno conceditur de alio negatur.ſic.i.q.i ꝑ iſt aiã.

xxxiij.q.v.qui ſitit.⁊.xxiij· · iiij foꝛte.ſic. xxv.di.qualis. ſimiliter cum indli⸗
catur rẽ meã eẽ. per ↄſequẽs iudicat tuã nõ eſſe. vt. ff. de ꝓcu.põponiꝰ...fi.

dam ꝙ impetu mẽtis
hoc dixit.alij dicũt ꝙ
ex magna confidẽtia
hoc dixit.q.d.ĩpoſſi/
bile eſt ꝙ me deleas.
Auguſtinus t dixit

ꝙ bec dictio aut pꝛni
tur hic conditionalit᷑.

i.ſ non dimittis eis
hãc noxaʒ.dele me cũ
eis: poſtea deſtrue cõ
ſequens. ſed nõ deles
me.ergo dimittes eis
hanc noxam. ⁊ greg.
hic cõditionaliter ex/
onit.alij intelligunt
c de moꝛte tempo⸗
rali.ꝓutvidetur ſona
re littera ſequens.

¶ WAbtinuit. ſ.l. di . ſi
quis pꝛepoſtera.con/

tra.ibi dicit ꝙ venia
petijt ſed non obtinn
it. Reſpõdeo.obtinuit
ad tpᷣs vel ne punirẽt
eternaliter.ſed nonvt
nũqᷓ; punirent᷑.puni/
ti eniʒ ſunt ꝓ illo pec/
cato ĩ romana ⁊ ĩ ba/

bylonica captiuitate.

ꝓt.lxxvi.di.ieiunium.

obtinuit veniam quo

ad vitã eternam non
quo ad tempoꝛalem.

ſicut ⁊ dauid remiſſũ

fuit peccatuʒ quo ad
vitam eternam.ſʒ ta⸗
men punitus fuit tem

poꝛaliter.vt de pe. di.

i. ficut pꝛimi.

d C Paucoꝛumm. not

xxiij.milia dici pau/

ca.quia pauci fuerũt

reſpectu alioꝛum. ſic
ff. de ver. ſig. maioꝛeʒ.

e Bladijs. arg. qð
idem poteſt eſſe aduo

catus vtriuſq; partiſ
2z nunc inducere iura

ꝓ vna parte nüc pꝛo
altera.qð eſt falſum.

⁊ ſic tutoꝛ duoꝝ litigã

tium ꝓ vno agit ?⁊ ꝓ

altero reſpõdit. vt.ff.
de aucto.tuto.accipi/

entis cam in populi.
Ex hoc loco ſumit᷑ cã

quare epᷣs accedens
ad alrare deponit mi
tram ? baculum. ſed

cũ ↄnertit ſe ad pplin

reſumit cõminatiõis
ſue inñgnia. vt de ↄſ.

hoc petit moyſes.cũ nemo deleri poſſit niſi ꝑ.
li ingerit imeritam penã.vt .xi.q.iij illud.dicunt qui

t niſi ꝑ peccatũ

multa aſperitate exulcerentur ſubditi:

neqʒ nimia benignitate ſoluantur hoc

nimirum illa tabernaculi arca ſignificat

in qua cum tabulis virga ſimul ⁊ man⸗

na eſt:qꝛ cum ſcripture ſacre ſcientia ẽ

in boni rectoꝛis pectoꝛe:ſi eſt virga di⸗
ſtrictionis: ſit ẽ manna dulcedinis. NHic

etiam dauid ait. Tirga.t.⁊ ba.t.ipᷣa me
conſolata ſunt.virga enim percutimur
⁊ baculo ſuſtentamur:ſit ergo diſtrictio
iuſtitie que feriat:ſit ⁊ conſolatio baculi
que ſuſtentet.ſit itaqʒ amoꝛ:ſed non e⸗
molliẽs:ſit rigoꝛ ſed non exaſperãs: ſit

zelus ſed non imoderate ſe euienſ: ſit pie
tas ſed non plus q́; expediat parcens.

intueri libet in moyſi pectoꝛe miſericoꝛ
diam ſimul cum ſeueritate ſociatã. vide
amus amãteʒ pie ⁊ diſtricte ſeuientem.
certe cum iſrabeliticus populus añ dei

oculos pene inueniabilem contraxiſſet

offenſam:ita vt eius rectoꝛ audiſſet:de
ſcẽde peccauit populus tuus ac ſi ei di⸗
nina vox diceret:qui in tali ꝓeccato la⸗
pſus eſt:meus non eſtatq; ſubiũgeret:
dimitte me:vt iraſcatur furoꝛ meus cõ⸗
tra eos ⁊ deleã eos:faciamqʒ te in gen
tem magnã. ille ſemel ⁊ iterum populo
cui pꝛeerat obicem ſe ad impetum dei
iraſcentis opponens ait:aut dimitte eiſ
hanc noxam:aut ſi non facis: dele me
de libꝛo tuo quem ſcripſiſti. penſemus
ergo quibus viſceribus eundem popu

.*

lum amauit pꝛo cuius vita de libꝛovite

deleri ſe petijt. Sed tamen iſte qui tan

to amoꝛe eius populi conſtringitur:cõ⸗

tra eius culpas penſemus quanto zelo

rectitudinis accẽdatur. mox eniʒ vt cul
pe veniam ne delerentur obtinuir: zelo

rectitudinis ſuccenſuſ inquit:ponat vir
gladium ſuper femur ſuum ite ⁊ redite
de poꝛta vſqʒ ad poꝛtam per medium

caſtroꝛum:⁊ occidat vnuſquiſqʒ fratrẽ

vxoꝛem ⁊ amicũ ⁊ pꝛoximum ſuum: ce
cideruntqʒ in illo die qſi.xxiij.milia ho⸗
minum.ecce qui vitã hoium etiam cum
ſua moꝛte petijt. paucoꝝ vitã gladio ex

XIL V.

debet eſſe ridigus in iudican do.vel dic ꝙᷓ index ſemꝑ habebit mißi⸗

coꝛdiam etiã occidẽdo hoĩem.⁊ ſi non per mitigationẽ pene.ſaltem

per compaſſionem. yt.j·e. vera.item ex hoc facit miſericoꝛdiam cum
facit vt ille conterat᷑ inter flagella.æ ne fiat deterioꝛ.vñ eoipſo ꝙ iu⸗
dex punit aliquẽ miſericoꝛdiam facit.vt·pe.c. ꝓxi.⁊ iſte intellectus

uiens culpã feriendo conſumpſit. in re⸗
gimine ergo vtrüqʒ moyſes miſcuit:vt

nec diſcipline deeſſet miſericoꝛdia nec

miſericoꝛdie diſciplina.vnde in iob iux

ta vtrãqʒ virtutem dicitur:cũq; ſederẽ

quaſi rex circũſtante exercitu.erã tñ me
rentiuʒ conſolatoꝛ.Sedere quippe cir⸗
cunſtante exercitu vigoꝛ ẽ diſcipline re⸗
giminis.merentiũ vero coꝛda conſola⸗
ri eſt miniſterium pietatis. ρ Idem.

Juſte iudicans miſericoꝛdiam cum iui

ſticia ſeruat
0 nis qui iuſte iudicat:ſtateram ĩ
mannu geſtat. In vtroqʒ· pẽſo iuſti
tiam ⁊ miſericoꝛdiã poꝛtat.ſed per iu⸗

ſtitiam reddit peccati ſententiaʒ;. per mi

ſericoꝛdiã peccati temperat penam: vt
iuſto libꝛamine quedam per equitatem
conigat:quedam vero per miſerationẽ
indulgeat.qui dei iuſtitiaʒ oculis ſuis pᷣ
ponit:ſemper timens ⁊ tremens in om
ni negocio foꝛmidat:ne de iuſtitie trami

te deuians cadat:⁊ vnde non iuſtificat᷑

inde potius condemnetur. & Itẽ aug.

in encheridion. Qui remutit dui mwe rriij
Sõ . . E 1 rie.ſilr ẽ Z.xxiij
qui emendat verbere in quẽ po⸗ ꝓnull? dz aliũ
teſtas datur:vel coercet aliqua di⸗ excõicare ꝓ ꝓ⸗
ciplina: ⁊ tamen peccatuʒ eius quo ab pꝛia üuria.ſlſt ẽ
illo leſus aut offenſus ẽ dimittit'ex coꝛ 3xxiij. q v. ð oc
de vel oꝛat vt ei dimittatur:non ſolum cidendis rbid?
eo quod dimittit ex coꝛde atqʒ oꝛat. ve õ ſn
rũ etiã in eo quod coꝛipit⁊ aliqua emẽ occidere. 6 ſol⸗
datoꝛia pena plectit:elemoſynaʒ facit ne vt dixi. j. q.
quia miſericoꝛdiam pꝛeſtat:multa eni,z vij ſi gs eps.io.
bona pꝛeſtantur inuitis:quando eoꝛi So. ꝓ ꝓpa in⸗
conſulitur vtilitati non voluntati: quia iuria põt lat⸗
ipſi inueniuntur ſibi inimici. ¶ Sunt liqueʒ punire.

enim multa genera elemoſynarum de
quibus albinus ait.

De multiplici genere elemoſynarum .
PMia ſunt genera elemoſynaꝝ.vna

coꝛpoꝛalis:cgẽti dare quicquidi po

teris.altera ſpiritualiſ dimitterea quo
leſus fueris.tertia delinquenteſ coꝛꝛige

re ⁊ errantes in viam reducere verita⸗

tinxit. Intus anſit igne amoꝛis: foꝛis ac

cenſus eſt elo ſeueritatis.tanta fuit pie
tas vt ſe pꝛo illis coꝛaʒ dño moꝛti offer

re non dubitaret:tanta ſeueritaſ:vt eoſ

quos diuinitus feriri timuerat ipſe iuz⸗

dicij gladio feriret. Sic amauit eos qui
bus pꝛefuit:vt pꝛo eis nec ſibi parceret

dii nullus epiſcopus ⁊ tamen delinquentes ſic perſecutus ẽ
2. gquos amanit: vt eos etiã dño parcente
nis in vtro⸗ ꝓſterneret.vtrobiqʒ legatuſ foꝛtis vtro
q;.i. in abſolnen biqʒ admirabilis mediatoꝛ cãm populi
oτ condemnando. apud deum pꝛecibus:cãʒ dei apud po
VPoꝛtat. ſed qua/ puicd den Pe Il ſ pud p
5 Er Rualſtare paren Pulum glaclijs alleganit: intus amans
ꝙ iuder babeat miſe diuine ire ſupplicado obſtitit: foꝛis ſe⸗
ricoꝛdiam ⁊ rigoꝛem. èð
pꝛimum ea rone qꝛ iu
dex nõ poteſt mitigare penã a canone latã vel lege inflictaʒ. vt. ij. q. iij. F. no

tandum,ſed illud ibi expeditũ eſt. Iteʒ qualiter miſeretur index illius quz
occidit. itẽ q miſericoꝛdia fit circa illũ qui deponit᷑ itẽ que miſericoꝛdia fit
ibi vbi filius punitur ꝓ delicto pꝛis.yt.vi.qi..verum. So.iõ dꝛ iudex ſer/
uare rigoꝛem ⁊ miſericoꝛdiam:nõ q ſimul exerceat ea circa aliquẽ.ſed qꝛ
ſi opus fuerit ⁊ cã ſubeſt:dʒ eẽ miſicoꝛs in diſpenſando.ſi cauſa non ſubeſt

tis. & Item aug.

„

Elemoſynis pecunie pꝛefertur elemo⸗

ſyna coꝛdis.

AVe ſunt elemoſyne vna coꝛdis:

Malia pecunie.elemoſyna coꝛdis ẽ
dimittere ei a quo leſus es.naʒ dare ali

quid indigenti aliquando queris ⁊ nõ
habes.indulgere peccanti quantumvo

lueris redundattibi:elemoſyna coꝛdiſ
multo maioꝛ eſt quam elemoſyna coꝛ⸗
poꝛis.charitatis elemoſyna ſine ſubſtã

tia terrena ſufficit:illa vero que coꝛpo⸗

raliter datur:ſi ſine beniana⸗ coꝛde tri⸗
buitur omnino ſufficit. “Ex his om⸗

patere põt ex il
lis.c. xxiij.q.iiij

duo iſta. ?.c. ea
vindicta.qui.n.

cato:miſericoꝛſ
eſt. vt de pe.diſ.
vlt. c. vlt. in fi.
b ◻ Tgemẽ⸗
dat. dimit
tit.quilibʒ põt ⁊
tenet᷑ dimittere
rancoꝛem ſed ñ
tenet᷑ dimittere
ſatiſfactionem
vt. xc.di.ſi quis
contriſtatus.et
xxiij.q.iiij. ſi il
i ¶Conꝛipit. H
vꝛ ꝙ aligs põt
ÿberare vel ex⸗
cõicare aliqueʒ
ꝓ ꝓpꝛia iiuria.

ſic . ij . q. vij . ſi gs
ſeg 5.j. di. ꝓxi.

ſeditionarios.
vbi dꝛ ꝙ clerici
nõ debẽt eſſe vl

facit finem pec

dũmõ non faci

at hoc aĩo vlci⸗

timeat᷑. vt.ð.e.

coꝛꝛigẽdi hoc fa
cit ⁊ non ex idi
gnatione bñ =ʒ.
vt in hoc.c. dici
tur.b.
k. .Innitl ar.
ꝙ inuito ↄfert
bñficiũ. vt. xxiij
q.iiij. diſplicet.

lxxiiij.di. placu

ff. de nego. geſt.
ſoluẽdo. ff. de li
be. ca. l. ⁊. ij.ff.
de ap. nõ tantũ
arg.· Z. xx.· q·iij.

di. c.i.ſed fi qio

⁊.q.v.non vos.

ſcendi.vt.ſ.diſ.
ꝓx.ſeditionari
os.vel vt magiſ

—

it. 2.c.cõſuluit.

pñs. xxiij.q. v.

ad fidẽ.ff. ð re.

iur.inui tũ. So.

ad bonũ ſemel

reeeptum bene cogitur aliquis illud retinere alias non: pria po iura

poteſt. vt. xli.di.parſimoniam.

m
n De ſunt redundat.i.abundat. 0

in caſibus ſpecialibus loquuntur in quibus quis cogitur.
Ria ſunt.qcqd.hec eſt magna elemoſyna qui dat vltra id quod

Benigno coꝛde·

Binmittere.qtũ ad racoꝛẽ ad minꝰ rr din glↄtriſtatꝰ

ide
ſii

E⸗
ſckn

ſoni
o fa
ſodene
Eſdenen
disn
Emor⸗
vatßl
gog
fuori
Eſaß
Migen
Gai
Gmo

io
niad

n
glogs
lteo
ſlor⸗
Noc
inn
or
ſſan

4
lr
fel
fe.
uban

ult

liuali
neli⸗
Np
reced
c⸗
ele
ſemmuf
tan
nn
nin
Mi

XLVI.
S. .

5 6
intelligatur
ccauerit n. telig
. itas: ſi pe uerit. è
cra. Fyſn. Rrcrgn g pecca habemus
fl de pen. au idetur ris ſit dix unde. ins non 5. e. ne⸗
eſt. vt. ff. boc. c. vi uid iu iij. reſeca liquo cu ꝛem. vt. . ma
bus Buobuscx ſto lace iure alia uac,c de in ſa
emo⸗ C manitel 1i. fertur. ſſumus minẽ. aſe di. i. iſis
. 0vt r. liter tiam de ida. ]i. i.ar. ꝙ po ec veoſe d li 1
kare ſe ico t ren. 1 Roibda eig. ie lne⸗
ritate ituʒ ? v R cetiam omodo ctuz. dicitur at
ex char 2z mer Binc uom l. vli. vbi ui alleg
m non erdit itis i nit. hoc qu pule ius eſt quis abe⸗
elemoſhnam non perd c ſiiuſtitia ĩ nluʒ venit bo⸗ anipo iwi⸗ ſena ns npbe 180
ani dat Bootman ennanem eſt iuſtitis ? onnem bop do eerchater Peninali lin andtnis gibus.
kinf, qꝛ qt ſe imp di. . iuſtitis non idit. qua linqu eccan : ſa ntingit i auctoꝛ
talei vt. xxv iuſti 12 ccidi ga de es p ntur cor fine
ſlten ues peccat. . de falſa ſtas mar 4 terg erentes loqua o⸗ 2nulla
cen lenitas tis. ꝛeſun ra Neeinez ngn no⸗
maumn En a d nec le ueritatis. peel olun le dee emoꝛ i⸗
man V male d mm pecc
dvn Eta falſ etquodnzeen ſuetudi geri e foꝛe itatis im uz eſt: pec ne
ecne Is non t s appa rectitua man cuſ⸗ nas neh ſeueri ſcript eteris
ſeo non⸗ us ap ſine recti⸗ ſine n er 6 talis unod vt c lum ſto
Meril ðeſt iudex t nib dinis ſine dinis ri. P ibus erdo lere q rgue: malun c. apoſ
ſgi iij. q. iiij fal⸗ lus . ebet iß s aucto non lunt c m omit um:au enſi m aule. ſ. 05 ta⸗
c n ſint i nec 7prelaris d ꝛemiſſis uentur ſed pᷣ tem coꝛa nt. ⁊ iter dei ſucce di buius intigioſtnn de
gin. in grius nemp go qui p lcio remo ites ſe t habea nec ʒelo :ꝛtradi nis: DD 5 eſſe li duplici .
ſus den iꝰ. nec 8 ergo qu fficio ellan ſem tum hal ſis:nec ntem:tr. n canus:⸗ n tem dinari
n e denar no ſoꝛes alio iter flag rbera 2 obiſi um dicente teritun ngelij lis aut ur oꝛ ar
ſenf eſt tutoꝛ epiſcop Oꝛaliter ad verl er fla a v olum e in in illud eua tẽ ꝓhibet alis ſit ar
falſus t.ff. ð abe t coꝛpẽ dine⸗ ni per 4 rapo ſathan Fillu Acan 2 cuz 1a umili
ledi⸗ tutoꝛ. v lus. uilibe nſuetu di ſunt qu eri ap tu inem ſa fiat.neq· int pe etiã vna ꝗ ſcit h ſub⸗
infi eſt fig pan ic q iſſa ma lligen ſed tim ſitis do homin ſaluus ſi vider iãt: poſt doee vnge n
s no. P lat hi EHD ꝛigere zuc Mis d ſpus nre ſeint: ſtibus. Alpenannt eins
tomn entiam per n viti etro ſe facti ti 3 lere ſti o eum dhibiti eſie coꝛ diti vilipe tem ali
ifferen gri ⁊ lla no 8 pe ꝛmna cribi imp ſecret 8 a ccleſi ec inam. J iſue⸗
ghitt „ indign in ge nibu o ſed fo reg. lcri. imo ſe ltribu oſt e de ee doctrin iã con .
nſci cnss ſpeve ninan VHine te. ilii.c. inuicẽ due i contem fuerit tilem hab ni ennt dies dilte
dign 2 ðdi 1 imo. .xix. parte. ii abi ni ſi non tgentil cut: v in i eſſe adu/
nitere alos . anin li. xix. p. etio quih lem elu i par ue ati eſſ. eſſe
ad me d bo/ SX libus 02 dilcr jcti: vt ectioi lſum ve vVm ps m. que per t enim el ꝛeſ de
ſnnen AtiO 9 odi noꝛall do ? iſtricti: v re expu 12 Dum interitu vni ſolen ꝛodito cii⸗-
ſens Vos liud ðð nſuetu ita diſt be⸗ cleſia licanun liuntur inte õitas latoꝛes p alecici i⸗
seilgl ac Ma llii nem b ubli oliu iſta b duce rrilecnad plel
se eſt bo⸗ c nr. onnu tudi li ita ut leſie moli que iſt addu tracto iles. 4
“ um dit pei ſeparent J'n nſue nulli . 9 eccichie ꝛdia:q ſſcrimen po idi ſcurri ias ſuugs
iiſt o ꝗs o ies E Unt nã m ma non i⸗ erſe ſericoꝛ in diſcer toꝛe uidi iurias ſuas
. Kai tiam ittant. 7 iſtricti i. traqʒ eſt i e: omn n Pecc Vn 1Ec ti que itur.
. ibus line pan tur e ue m can Pm hic ex bet in
ehi odio.⁊ iu carls nignita ti: vt perda rectoꝛil diſcip ollui ona o foꝛnic lebs nem c ba 1.
eſcler ſcetur peci anſue cunc nec lis: ſe ſicu ſic ⁊ v ömittẽ . i Ddi bis. ex 9
.yt. vij man nde dav tudini⸗ m uluſ: inficit. ſi 8 cõm raſib m ver dim
üini .§.cum ite. ope luüͦt itatẽ ma e diſt a cõ⸗ ſus gre odcuq; Hince s ma bis eniʒ ſtultitiaz. vt
A Kc ſum benign din nec a co . d qu luitur. ſtis: pieta Der icuius ſtu 8.7 CE
niſs ury ſu ꝛe be ſuetu tenus n co⸗ aliu ſa pollu ditis:p PDe alicuiun imu i
⸗ niha v ſus in n ipline: q eſcant: nn toꝛem exhibea ne nt⸗ de leceltabm bis
hnis⸗ tann ⸗ deſeram diſe obdure iſcipline oſ itur recto⸗ Patre ui ſerm ilnerat. de ſucce r verbis
. ſam eſera ictatis c di animo ci ſplina Ho icitur qui vuli lectus.7 nant
eni bent fal ſed bec ione pic igunt nee oꝛum am lie iſcipli H5 dici lentiam dilecti ditur q te⸗
ſeſetl ſtitiam. de e paſſio coꝛꝛig infirmo 1diſcip d ſoꝛ quoqʒ conſcien a. iam p⸗ pendtirt un ſti⸗
ele⸗ cem cum vigoꝛ oꝛnet cul 90 ꝛzum letus pa ſcienti S 8 adh quelti⸗
feſii erband de ſpi tuma olliant: tergo etudo . infirmoꝛ lacletu o on tur. ide t.f. de uã
3 . H c 8. vt. F. Ec.·
i poꝛali ſʒ eceſſu remm tur. rega manſu 5 comm lii de 91 e incau ſſoꝛ vVO „ r ſtibu 9de mino figna
rün rituali naa iut onſolan dinem: ⁊= ſic alteruʒ rigidus C. Zrdean m percu 2 dicitu onib? de m per ſign
aſs ar zI . 1 er. zum octoꝛ? rcu⸗ etia uia im
zg. ii · c vig Item t infi ſſoꝛi entiã m⸗ endit lus æc
Nep vt. xxiij. q. m one vig Vt nec .,C elin⸗ cuti erculoꝛ onſci 870 perp⸗ oculus lo
Nee liſtc. ſerm ltero: iſſoluta. C r dD ne pere tili c ere vos 7 m icus ec ſol
iaſcrt. eccgirr ſe ex Dilſo atitu . A mnmi tener , ndu 1 . V. Me. 0
1 ſs u tudo d omp mone deo i ſecu ſ p aie inz geli
lofhin te.· ideo truz nec ma ſtus mi tur. em habe it infirmo oꝛtet mone: ötra⸗ 7 de p
fit pe e iuſtus digna ſſon nis tit infi les o is eſt ſer ta ⁊ cõ
rpin permi tex ſua Aer ibus indi⸗ compalie nem & i⸗ fide fidelis eſt ſancta Etes at⸗ ne.
pchtei cadeꝛ. v ſci⸗ uenti iuſtitia ignation s indi⸗ nes inam fide ctrina teviuẽte re
infirmitate Erai d dedig ꝛibu 0 ctri in do rec ſolida
iiſia Rereallonmand, fa nt recte uod agit line. in ſit c es reda fidẽ tu i. XI. H“Wũ
ehs io⸗ beret a ibus cõ . ſolea liud e 9 o diſcip nteſ dicent ectam D timoth S
gi irmitaribn 7 i . Sed ali od ʒe digna 4 iam r ä la ad il eſt eni
Ppann firm t.l. di. con ari. S . d quo non de itia ſu⸗ qʒ et . piſto :nihil e .
fir ſaerr loe⸗ Wperbie⸗atin im ſedn lſa iuſti ici⸗ uiturii e ioſum:n la ruſti⸗
pnit⸗ fideran amen⸗ upen etenin de fa deſpici gun litigi anti cto
ponne, ſi Eeuamen . antur hi qui uoſq . ꝛdia non . 8 Agrrog n on
ſntti e1 cbet eniz dign tcontra teros ꝗ iſerico mn⸗ dentiu rulitatem ſub⸗
huſin Waus angns ſunt. a ſolent: ce ntibus Ecentores fH Fiünmpuche wui garr d lites in i⸗
Hſtn Pacnare ſe⸗ EEH ſebecealores e nen der e rogi⸗
innare pꝛ0 a inirn oler ccato ant: 1 p uode meſt.
r· vt. viij · unt ſcendu deterius emia. em put itonan anielt oꝛali
ie 2lils c non credun hiero. in ne pꝛo cgos dete ꝛius ſcribit in in
lie⸗ n C. Itembh tudi le rbie regoꝛius vii. lliter
hlten f pno. ſeilicz no Nte anſuetuch ntur. te ie ſupe reg Elre humi
liin ſei . liunle recei naſupee Parte.vec xi.
ibeeſ Sr iſorg t õõ ti: rece nde Parte. v ni⸗
ale 4 ollu iſcuz T xxiij iunti
“ ͤ m Ere: ill mi bus tes rinas 2
ebiß tus aureamde tur non dite inq 8 tange 11 il U gal . Doct iat i⸗
Ececite i no ela no u⸗ Arr t. ꝛium do⸗ eſciãt ĩ⸗
ccd anesre ana Ech :oliten loquela mon cu e docen 20 pꝛi iliter n etiã
hiericõtin t.i. q. abite: re. talis l rotum: in que habet p umilt iunt
wicdet. them pecca/ te cõi ſan dis occi. ittit. boni nitiu ¼ recta n verbis
iiij item pecca oli noi 8 dce 1 Ponn 9 rect t. In cẽt
ahen nar ekteunnin nar ungde nnare⸗ Uio fene nd ſrarens alire ur umnne⸗
ſſee⸗ iͦ oniſ- infirm em la in irr is p fer iniſtr oditur:q entur Et
4 Hqꝙ c lice. deſpera ꝛes ex ſ. ntes men⸗z⸗ rec ꝛzum ſibi vi os re
ſonſe n0 uit publice deipe rectoꝛes peniant is leua 0 im eoꝛ am oſqʒ ꝗ in imo re
Niphan linqu eſt argu etenim re itates netudini. ꝛis lao en in quo idere e elut in loqui “
Sii blice on de um infirm anſi es ab erro am uaſi i . reſide tos v do loq
pu ⁊ non oc um inkirn 7 man es ab ern foue qu⸗ lmie ſe poſit. ſulen au “
L us d% rF militatis cantes⸗ m in n⸗ tis culn fra ſe pol con recte au
ets incn⸗ ſtudent ſteri llere. n longe zibuſn nantun s dicit
ei ir ? etiã ſcx n ind antes p unquit diciunt: q inando die dom abat
eh ris etiã ſcã „ nere qua utante s ſum . ſi icin mmane etam don perab⸗
Cmmnii niatur ferat᷑ eruere is ni :factu edi s pel proph eritate im
pͦn i⸗ lum ute „ rdition tium: L Idem. pꝛeat edvi er P20 uſten ita
P da .qiniſi ma pe Sargen 1 T. ui: cum p- it. 4 n his p cuma
ep. t. ij. q ij. pꝛ0 e do infirmis. dei deſen 5 conipit ten tem
4 vij. p J mus in Im dei ð no (e ſ vos auten
foͤre⸗ la. 7. er ſmmsin mira alpat . rrendũ vo⸗
ken encinc. dilin vnoſpeccan
40 endelter ru 28 iquo
4 sraſſaner⸗
nitr. bus exemp
0

pi.ob.poſ.Ariſto.Vt eſt bic argu.ꝙ ſi aliquis quaſi pꝛocura.vel tu/

aMagiſtrum. i. diabolum.
bᷣ Inſectatur.i. perſequitur.

c Gent augent.non.n.oʒ laudando augere maliciam ſerui ·vt. ff. de ſer.

coꝛ.l.i.S.perſuadere.in fi.
d Sed ſanctus.ſ.iob.cuius verba greg.bic exponit.

e ¶ Eſtimat.qꝛ dubia
in melioꝛem partem
interpꝛetantur. vt ex
de re. iur.eſtote.

f Qucrieng adu
lationibus.tri⸗/

plex eſt adulatio. vt
dixi.xxyv.di. S. alias.
g & Pꝛogitionibus.
pꝛoditoꝛ dẽ qui ꝓpter
timoꝛem non defẽdit
veritatem:⁊ qui tacʒ
eam.yt.xi.q.iij.nolite
item qui crimen alte/
rius ſibi ſoli notũ ma
nifeſtat. vt.ij.q.i. Si
peccauerit.itẽ ꝗ mali
cioſe circũuenit alinʒ
⁊ callide ſeducit.vt in
periculum ſalutiſ tra
hat.xvi.q.i.ſi cupis.

item qui rem ſibi cõo/

miſſam exponit hoſti
bus.xxij.q.v. de foꝛ/
ma.item qui iuſſa ve
ritatis contemnit.xi.
q·iij.abijt.item qui fi/
bi commiſſuʒ reuelat
xiij.di.nernuii.

bjNLrcuſatoꝛeſ.i.de

ctoꝛes.

i ¶ MNon ad clerum.

optimum eſt hic arg.
ꝓ · h. qui dicit ꝙ ꝗ ſe/⸗
mel fuit excommuni⸗/
catus ammodo non
admittatur ad actus
legitimos.vt dicã.iiij.
q.i.in pꝛin.

kꝓꝑ Nericus cogat᷑.

cogatur per ex/
communicationeʒ. vt
vi.q.i.illi qui.⁊.xxij.
q.i.pꝛedicandum.,.g
1Reuocetur. ar.
q; epiſcopꝰ poſſit de
oſitum reſtituere. de
oc dixi. ſ. ij. q. vi. iðo
pel dic degradetur·.i.

ſuſpendatur ⁊z reuoce

tur per papam.
m ¶ ¶Tericum.ſcurri
lem.
n Cericus. inui/
dens.
0 G₰ Editiõarios.oꝛ
dinandos.æ oꝛ/
dinatos deijciẽdos.
p ¶Uſurarios.quia
tales pꝛopter auariti
am pꝛo minimo liti/
gant.
q ¶¶Del iniuriarum
de hoc dixi.S.di. ꝓxi.
⁊ qui emendat.
T. On licet. ſeſcu⸗
pla.hic ponitur
ſeſcuplum pꝛo ſeſgꝗal
tera.quod cõtinet to/
tum ⁊ eius medieta/
tem. Seſcuplum ſᷣm
ꝙ per.ſ.ſcribitur dici
tur a ſeſqui: quod eſt

eis ⁊ cũ potentia.Cũ auſteritate enim ⁊
potentia imperant:qui ſubditos ſuos
non cũ tranquillitate ratiocinando coꝛ
rigere ſed aſpere inflectere dominando
feſtinant.at contra:vera doctrina tãto
vehementius hoc elationis vitiuzʒ fugit
per cognitioneʒ:quanto ardentius ver
boꝛum ſuoꝝ iaculis ipſum magiſtrumꝰ
elatiõis inſequitur.cauet enim ne eum
elatis moꝛibus pꝛedicet quem in coꝛdi
bus audientiũ ſacris ſermonibus inſe⸗
ctaturꝰ. ¶ Ecce quare litigioſi ꝓhibẽt
in epᷣos oꝛdinari.Eſt ⁊ alia cã huius ⸗
hibitionis.litigioſi nãqʒ vel adulationi

bus animos pꝛincipum ſibi conciliant

vel fratribus ſuis detrahendo infamie
notam ingerunt:vel inter fratreſ diſcoꝛ
diam ſeminãdo ſeditionem nũꝙᷓ; facere
ceſſant.que omnia in pꝛelatis damnabi
lia eſſe pꝛobantur. & Ande greg. ſcri⸗
bit in moꝛalibus li.xviij.parte.iiij.c.iij.
Se bis oui veccatoꝛibus adulantur
8H8 Vnt nõnulli qui dũ malefacta ho⸗

minũ laudibus efferunt: augent q̃

increpare debuerant.hinc enim per p⸗
hetam dicit: ve his qui conſuũt puluil
os ſub omi cubito manus:⁊ faciũt cer

uicalia ſub capite vniuerſe etat.ad hoc

quippe ſub cubito puluillus vel cerui⸗
cal ſub capite iacentis ponitur:vt molli
ter quieſcat.quiſquis ergo male agenti
bus adulatur:puluillum ſub cubitovel
ceruical ſub capite iacẽtis ponit:vt qui
coꝛꝛipi ex culpa debuerat: in ea fultus
laudibus molliter quieſcat.hinc rurſus

ſcriptũ eſt:ipſe edificabat parietẽ:illi an
tem liniebãt eũ.parietis quippe nomie

peccati duritia deſignatur.edificare er⸗

ſtacula peccati conſtruere.ſed parietez
liniunt qui peccata perpetrãtibus adu⸗

lantur:vt quod illi peruerſe agẽtes edi

ficant:ipſi adulantes quaſi nitiduʒ red
dant.ſed ſanctusꝰvir ſicut mala de bo⸗
nis nõ eſtimat ita iudicare bona de ma
lis recuſat dicens:abſit hoc a me: vt in
ſtos vos iudicem:donec deficiam non

recedam ab innocentia mea. & Hinc

etiam in conci.car.iiij legituur.
Acdulatoꝛ vel pꝛodnoꝛ clerleus ab offi
cio degradem.

VYericus qui adulationibus ⁊ ꝓpdi⸗

tionibus vacare depꝛehendit᷑: de⸗

4, 2

gradetur ab officio. & Item.
xcõicentur ab epſſcopo: qui fratribui
non appꝛobanda obijcuut

. „

Ecnſatoꝛes fratrum epiſcopus ex
cõicet:qui non pꝛobanda fratribꝰ
obijciunt:⁊ ſi emẽdauerint vitiũ: recipi
at eos ad cõionẽ nõ ad cleꝑx. & Itez.

totum ⁊ plica.vnde ſeſcupla vſura dicitur cum datur ſumma aliqua ⁊ re⸗

cipitur ſumma illa cum

ua plica/i:medietate. Sexcuplum ſcriptum per.x.

dicitur quelibet res ſexies multiplicea.
Icut non ſuo.ar.quod quis non poteſt facere ſuo nomine nec alieno

vt. xxiij.q.viij.his ꝗ

nibus.?.ff.de admi. re.ad ci.per. lij in pꝛin. arg.

contra.lxxxviij.di.epiſcopus.⁊=.ij.q:vi:ſi epiſcopus.x.q·iij.c.plt.ff.que res

um reuoceturi. Idẽ.

o parietem eſt contra ſe quépiam ob⸗

ioꝛ quandoq; recipit vſuras.ꝙ non poſſit petere vt ſibi reddantur
vſure.io.vnde ſi aliquis tutoꝛ a me recepit vſuras nomine pupilli.fi

nito officio poſſum petere vſuras a tutoꝛe.quia pꝛo alio peccare nõ

debuit.vt dicitur hic.ſecus in alijs contractibus quia finito officio

Nemoueatur ab officio clericus male⸗

dicus:ſcurra fratrum pꝛofectibus inui
dens non pꝛomoueatur
Nericus maledicus maxime in ſa⸗
cerdotibus cogaturad poſtulan⸗
am veniam.ſi noluerit: degradet᷑ nec
vnquam abſqʒ ſatiſfactione ad offici⸗
SDe eodem.
Lericum ſcurrilem⁊ verbis tur⸗
pibus ioculatoꝛẽ ab officio eſſe re
trahendum. & Item. De eodem,
Lericus inuidensfratrum pꝛofe⸗
ctibus donec in vicio eſt non ꝓmo
neatur. C Jtem. Hon ſunt oꝛdi⸗
nandi qui ſeditionibus vacant.

Editionarios ſtatuimns nunquaʒ

oꝛdinandosꝰ clericos:ſicut nec vſu

rariosꝰ vel iiuriarum ſuarum vltoꝛes.
Ite m ex conci.laod.
Aſuras exiaere clericis minime lʒ.
n licet fenerari miniſtris alta⸗
ris vel in ſacerdotali oꝛdine con

ſtitutis:vel vſuras vel lucra que ſeſcu⸗

ladicunt᷑ accipere. ¶ Iteʒ leo papa.
ec ſuo nomine nec alienò clenicus fe
neratoꝛ exiſftat

Icut non ſuoſita non alieno nomi

ne aliquis clericox exercere fenus

attentet.indecẽs eſt.n.crimẽ ſuũ cõmo⸗

distalienis impendere ⁊ exercere. fenꝰ

autem hoc ſoluʒ aſpicere ⁊ exercere de
bemus:vt quod hic miſericoꝛditer tri⸗
buimus a domino qui multipliciter ⁊ ĩ
ferzennun manſura tribuit reciꝑe va⸗
leamus. HBHBi. XLVII.
AVUog autem in fine huius ca

bentur?:inde eſt:qð vſurã ex⸗
ercentes cupiditati deſeruire
cupidi autẽ ab apoſtolo oꝛdi
nari pꝛohibent᷑:qꝛ taleſ facile a iuſto de
uiarent. CVUnde in canõibus apoſto
rum legit᷑ꝭ. Diaconus pꝛeſbyter epᷣs
exigẽs viuras:niſi deſierit deponatur.

OAiſeopus aut pꝛeſbyter aut dia⸗

conus vſuras a debitoꝛibꝰ exigẽs
aut deſmat aut certe deponatur.
Ntem ex conci.niceno.c.xviiij.
Aſuras exigens ſiue clericus fuie ſubie
ctus regule deijciatur.
UMoniaʒ multi ſub regula ↄſtituti
auaritia ⁊ turpia lucra ſectãt᷑:ob⸗
litiqʒ diuine ſcripture dicẽtiſ:qͥ pecuniã
ſuã nõ dedit ad vſurã.mutnũ dãtes cen
teſimas vſuras exigũt:iuſte cenſuit ma
gna ⁊ ſacta ſynodus vt ſi s iuentꝰ fue
rit pꝰ hãc diffinitionẽ vſuras accipiens
aut aliquã adiuentionẽ faciẽs:vel q̃libʒ
mõ negocia trãſigẽs aut emiolia.i.ſeſcu

pla exigẽſ vl aliqð tale ꝓꝛſuſ excogitãsꝰ

pituli vſurarij oꝛdinarij pꝛobhi

edquiparatur in

non cõuenitur

tutoꝛ vel cura/
toꝛ.yt. C. de ad/
mini.tuto.ſi nõ
ſubſcripfſiſti. ⁊.
C.quando mĩo
res.l.i.licet ſecꝰ
fit in pꝛocurato
re.vt. ff. de pꝛo⸗
cur.pꝛocuratoꝛ
qui pꝛo euictio/
ne.gꝗa tutoꝛ fit
neceſſitate.pꝛo
cura.voluntate
ff. de pꝛocur.l.i.
B

t ¶.Cõmodis.
quia periculoſa

eſt talis compẽ-

ſatio.xiiij. diſti.
quod ait.

lice regule.non
cupidum ⁊ con
tinuatur illi.c.ſe
ditionarios.et
ideo pꝛohibetur
cupidus.qꝛ fa/⸗
cile a vero de⸗
uiat
x . Pꝛobiben⸗
tur. in epiſtola
Ald Timothe/
um.

y ρ◻Piſcopuſ
Qiſeot .

ſed non ſuſcipi/

ens. tunc enim

deponeretur. vt

ſieo. ſi quis con
tra.vbi de acci⸗

piente dicit vel

exigens cum ef
fectu. vel illud

pꝛo tempoꝛe da
tum eſt. ?⁊ nõ hba

bet locuʒ hodie

ſed habuit lo⸗

cum tempoꝛe a-
poſtoloꝛum pꝛo
pter nouitatem
eccleſe. ⁊ habeſ

hic ꝙ nõ quod

libʒ mötale pec
catum deijcit ia
pꝛomotum. vt.

„„.

qiiij.in loco.

Doniaʒ
0 multi. cE

teſimas. cente

ſima dicitur v⸗
ſura que ſoꝛti

7

gnno.

7 Tranſigẽs

id eſt quodcun
q; nouum pa⸗/

einʒ vel contractum inneniens in fraudem vſurarnum. vt ſi ſumat
rem in pignoꝛe ⁊ non computat fructus in ſoꝛtem. c.i.⁊.ij.extra de

2 Exc.
verum eſt

gliqua.

gitans. ar. ꝙ ſola cogitatio punitur. vt. vi q i 5. vernum. d
quo ad deum ⁊ ſi non pꝛocedit ad actum. vt. xxvj. qi ner

el

le

pnl
16
lp⸗
hin
n
,

D. XLVI.

a nes palmarum.m illud.inſtus vt palma floꝛebit.
