al necnib⸗ Reabinclkie ienran Ttantenetde dis Paes ßa adilo teſt alicd ve eceleſn⸗ tur redimerere lega
dz vtili⸗ men ſcriptura tenet de his Jeps ↄdito te auerit“: ali an cto vel dare
eninht ponere ds dtnt⸗. ſe nome cũ dioceſim ſcri⸗ ci iuril ppꝛietate legauerit ris fa t a defuncto vt in⸗
zackſua vtilnati Relbyter. d eccleſie nomen le Mici iuril pp tũdẽ de/ppꝛij iu el eius eſtimatiõz. . ſeco
toꝛ vnlitatẽ ſuä q iat: aut ab eius qu Q. V. nov leuerit. . Ded ſi ſtatꝰ ñ eſt cu legat res ec⸗
ninm loꝛ valtalẽ iin tura faciat: aut ab cteis eultate ſuppleu leſtaſtico inteſtar⸗ tñ eſt cũ leg ſta fili⸗
twim pellitati pug nn Penel tione diſceda wvo non licet eis uilibet ex gradu eccl iq inuenti fuerit: cleſie. vt ex ð teſta f⸗
R tu. tu Qdina ta vo non quilibet it: nec aliqᷣ inu a ci in tantundé. yt
griite ff. ð admi.tu 6 lie ſtamen ꝛijs rebus. efunctus fuerit: ne dãt:eccleſia ei Min tantund
llunt doe Ei eetn ſicere niſi ð ꝓpꝛij ſcribit defune tiõis ei ſuccedãt:ecc alicui 5 c .ij ſiqs qnalibe 1
aln 5ecö⸗ us lerdit de atn megainn nee lchit 5 5 iq;. denol
tülg ſi vt certo. z 7 Ange gregoꝛi ꝗq inre cogna rum. ne ſ Dicũcqʒ. deuol .
cſei in fi. Ange; W, in integrum. nec . Uñ 0 eccla eniẽ⸗
t an tſentiz Auncidio doebus eccle Rirgegerreln na nenrnn eſt. 6 rimoberes, v ex
Lbn „loeit. . MNuomogo de reb ſi concilio ſ integr pe. pſbri. Cõtrariũ
litnt c Aacun. 2– en tibus. in terraconen ſuccedat ex in ð pe.pſbri. Cõ b
Pꝛo cnius· Ie ſacerdoti doti⸗ interr ſtato eccla ſuccedat ex eſtat? n huic. e de ſuc. ab
U Pꝛo cui cũ iceat teſtari ſacerd ſicut ſacerdoti⸗ Epo inteſta jctus fuerit eps inteſtat tñ ẽ huic. ex de ſ ſed il
cex de pcu. cũ Aceer e iũs eſt ꝙ ſicui. lla ẽ Icubi defůcius fuerit ep⸗ 19% dia 1 ſta. c. i· .c. ij. .
en neat⸗ Alli dub patu acqſitas hba Nubid iffinitõz a p̃ſoris tõ e it locale.vłillud
nihemi 2 , tia.ita de his int: non 4 rebus ipſi imü. i. de vtẽ intelligit ßm ii ia⸗
fftl K men alienadi een dicare voluerin uo ad conibus de o vſqʒ ad marunh.. ſs er⸗ e ſanctlmonig⸗
ehrei , nec a ut: quic itatẽ tuã tpe quos inim ectili: ita tñ vt ſiqs e .ẽ H ꝓ ſanctt.
hoſebeent D . buerü mitate tua e fiat a m 2 llectili:ita . ſſe libus. ar.ẽ nie
8. àà da t.itaqʒ frate limus ꝙ& qu llibus oĩ ſupe ſqd vel occkie tuli ialib? theuton
rgee nec teſtmm co⸗ veten ae j eſſe recoli ider ſilibus ſuũpſiſſe aliqd vel ocche tu tmonialib' theun 2 ve
* teſtm ueſtuů eſſe ſſoꝛ videt . lp̃ᷣſũpſiſſe a B reſtitua p pñt bre ꝓpꝛia:q
ftu re ſec r reb? nos fuit coqn öſtantius deceſſoꝛ v te inge vel p furti tenoꝛẽ reſtil pin be ppꝛie qs ba
ſiart dere licet ſue⸗ mobilia q cõſtan fratribus ſuis rit ↄuict?: ⁊ m furti! iburienſi. Tereligioft po la.
adm, . tñ ↄſue dã m ill dei ⁊ fratr 772 1I 3 fuerit2 . ex cõci.trib mo ꝓpꝛia.x
W cle n t mo luminoſe ancille 11 eliqt:iã epᷣ. iuerſa. . Itẽ ex odem. bere in domo ꝓp ad
tin tudo bz pi aa ſtamti ſerie legati titn rvt ſi hoc co⸗ xgradu eccliaſtico ſine aaeli
dilig aliq da ſtamẽti iſſeqʒ nos: vt ſi hoc cẽ . iq; ex gradu ecchia r. id facit xxvij. q· i. ſigs
tpoan bilia teſta. ad cſiſſet: decreuii ʒ ra pꝛeiudiciũ icũqʒ ex gra 6 e deceſſerit: id facit amen taliũ
li yt e acqſillet: his eccleſia vr 7 mo 52 ſine cognatione ſeruiuit rapuerit. ta nat
ie 2.C. qꝛ. nullã ex his et recolere: teſtõ ⁊ ſi jã vbi deſen ialiũ vita ↄden⸗
nnti, hocr eg,. du⸗ ſtat qð⁊ vos opoꝛtet reco 5 facere ereditas eiꝰ ad eccleſiã vbi aſſignat monialiũ vite voſa. io.
4 E . Ile 0acck editas eiꝰ a . ialib?eg 16 jj. ij. pnicioſa.
flectin 9 binz. yt ſi Pateret ꝗ a p̃dicte ancille dein oſſi⸗ here ſilr de ſctimoni . ba 4 d poꝛi ec
12 binz vd Reſtig eliqua Pdicts anellle Pe bod benolaliſ Joceſani cuiuſdlam ba bie po⸗
oc iõ epo ſine cognitione de hie BSe eodẽ. Joceſan leſie cladi cleſte. hie po
G bit ꝓbatõis necerime uferre. llectionẽ tuaz tiſmalis e pm hoſtili nit pꝛima
unt ꝛ ille erat ĩ pol get:quicqᷓ a i epi dilectionẽ tuaʒ 22 s bellox pſſi hoſtili ſtionc. an de⸗
un kerariha Bitü theodo: ſſe: ſed qꝛ teſt d Mbus uiſi domici A lli ccclie
de vr . . uiſle: . 4 etu comp e liã ſint da eun
pllyn ai intmani⸗ dimus cogno jd de re aſiulerũti aliã aq ſe raſferür:vel ach
4 c. · i. ſint m⸗ cre iliter te: ne qͥ; J 3 . lia ſua traſtul t; ſe traãſterũt: xel a⸗
ſi felle r ↄdidiſſe ſubtiliter te:ne e: 2 ſi qdẽ ig luat pᷣdia tñ antiq 39 aſtulerür. diſ⸗
ric aie n Oʒ iquirere idiz ioceſim: pᷣdi uã ſe tra leſij
tdmn b VBit. in⸗/ df 2 ſue ↄſũpſiſſet:oʒ iquire iſſe didi⸗ 4 Dioceſim lere.cepe⸗ IJna le t⸗ ut decie ſũt
ne ↄiu incögrue minui h ñ deſierũt cole I ſtingue g aut .
gui 0 tereſt. l. vt cleſe de aliqd incõgrue minuiſt reſt S ndellerm coler. cuius diales aut pſonales
Er eICiel.Pr 7 e aliqͥᷣ uius inter jas illi eccleſie in 3 diales aut ꝑſo 1
6 378 . ey — Itẽ greg * 7„ uere deci ſibi e eg ſi pᷣdia es: d ſita
fnen reſtitnat. vt. xxi ceris:ita ag arent. T 2 rut pſoluere dec apud eã ſibi eleg 9 illi ecleybi pdia ſi ſi
eungt. vt. xpi1 . s rep ſoceſim traſierũt änis clerici qͥb illi ecle vb aſi
popee · vi.ſt epᷣm.?. Sõ5. modis oibu o rauennati. ſe⸗ dioceſim tra aſactis. xl. ãnis c je vi. q.i. ſigs laicꝰ
mt e.q· ij. e9s. mariano epiſcope ab epiſcopo.⸗ conſe⸗ ſepulturas trãſactis. eperüt moi pt.x ſũt:q ꝓueniũt
, 6 Jia iag 2 „r.. ep SS epu — t decias cep 1 tiaſ ſõales
ndH Dia ionn Que monaſteriſs ab ep nt. õdã ꝑſoluerãt deci it mitial nſales ů vel nego⸗
itſisf nel. qm ſu enocanon ehent. deceſſo: quõe eos q ab iſtis döpei latõe: tũc ſi dade illi
5k'khet runtur:re uondã pᷣ 5 re qoemi iut ad cãm. — ciatoe: tuc ſt d 4
nhr pᷣma.nõ ꝙ lʒ ſit un Via ioannes gu etijt vt ea qͥ cias. Meniũt a ſcilia ſũt i dioce bi ſcipiũt ſaci .
7 j 198. D nicilia tt eccle v ſti. ſiẽ illi
. ahnne ſarur G ſepua nobis expetiſt n ecids uox domic nt p⸗ .g.i. qſti. ſẽ illi
ſtat us lep tqõ iuxta 1 rit᷑:ſi i quo⸗ leſie an dẽa vt · xvi. q.l. ¶ ñ ſoluẽ
gitn yltime volütat. e uus eillo Otulerat ꝗ a miü qrrit: ſi ill lis eccleſie an ſnaſ vt. ti tributũ ſolnẽ
me . riO illo tul ſtruxerat:ni bui? baptiſmali elebꝛare ciuitati ẽ tribu. ff. ð
cet iñ potiuſ ſequit in monaſte llinaris ip̃e ↄſtr ſi hui ias illi eccle ⁊ cel⸗ zdã bec ñ vbi agri ſüt vt. ff.
Poru ie „5 nari e:⁊ hec factu ere decias illi eccle 2 unödã he dũ vbi ag in
nni volutatẽ viuẽ cleſiã ſci apolli firmare: ⁊ hec factu ſoluere decias i leſiã:in q̃ q . 6.foꝛma. ? hec diſtin⸗
a eient mus fir ſtatẽ vram . d eã eccle ltura ple cẽ.ſoꝛma.⁊ hec diſ d
wproft tis q; moꝛientis auẽte debuiſſen 9: fraternitatẽ I exeqͥas apude geo de ſepu 18 u tio ꝓbat᷑ e ð deci.a
7 s nos ee pnn s adho itnit al fiebãt an pᷣſcrip tollat᷑ aplice. tñ pᷣ n⸗
tß polutas non vo ro ſſario pᷣuidimus õſtituit aliqᷓ . Scðdõo: andi tollat᷑. t ſm ↄſuetu⸗
ſffot leat tatfee telim nece his ꝗ illic ↄtulit atqʒ ſtudeat ipiendi decimas inẽ loci: e de deci. c
t nch⸗ is qiullic? a firma ipiendi K.J. . dinẽ loci:
1 paler tamẽ tap pil ab iat iminui: ſed oĩa firma ſterij ⁊ꝰ xcip ea hec oĩa les. ⁊ bec vera
t . iminu igit möaſte 17 eccleſie ſint hoĩes .
NNH ſimplex donaiõ mõ patia ſe Hmigi . dit od poꝛi e 2 e9 ut circa veteres deci
eſt 3 ilitate ſeruare. Hu ſtõ qð ↄdi M da ſint actoꝛe⸗ ſũt circa veteres d a
m. qo eſt . l. ff. ſtabilitate llic rerũ: qꝛ in teſto bis eſt iure pfoluen 5te⸗ dickdũ ẽ circa
. . creru: qꝛ in vobis e ure ꝑ Etis pbare cõtẽ⸗ mas. 7 zde ſint
nn iur.codic.l.i.ſe collectaxꝝ ll Eti ſciendũ 5 is argumẽtis P 4 2 . t ſp dãde ſi
gor P. lone icien 9 ſupꝛemã 18 grgum aqʒy ba⸗ nouas:yt ſp d⸗ 0
nnen⸗ videt ꝙ pꝰ? moꝛ feciſſe noſcit mẽ lſe: qm eiꝰ ſupꝛemã it. Köſtat vnquãqʒ ba⸗ illi eccle in cuiꝰ parr
Eepi nõ poſſit nos iõ ea ↄfirmaſſe: q ei ſicut di düt. Cõ ſibi legi⸗ illi ecc it pdia. ſed
n lb chi no poſſir nõ nos iõ ea ↄfirm ſed qꝛ hoc ei ſicut ⁊ thrẽe dioceſim ſi . bia ſita ſũt pᷣdia
ſnie rata bri donatõ ſeqmur voluntatẽ. ſe citaqʒ oia alé ecclenat biales ecclie chia ſi iüj
ſoſo. mur Pmiſimus. he inet (ptffina a: ſiẽ parroc y
ſſtele facta ab ipſo.qꝛ eam viuenti ꝓmiſi fa iplere feſtinet riII ſignatã:ſiẽ
ſe oʒ. ſ. eo ſpe ra ximus v. nitaſ vra ip io cõ nime a
unme 13 babene ipet derqunifinmo monaſterio
daen ſeitn itenus ⁊ qu ir
eſe ff.de acgrẽ. her.

Cauſa:.

bIFtem apoſtolus. ad galatas.
iMQui cathetiʒamr.i.inſtruitur.
lꝛ ¶¶ Meramus.q.d.non.i.q.i.noſit. —.—.
¶¶Poteſtatis.ſed ſi ita poteſtatiue vtunt᷑ alij veſtris ſcnt voſipſi cur
non magis etiam nos qui intendimus ſaluni veſtre.

ſi parrochia nõ eſt limitata:in arbitrio eſt epi cui dent᷑ noualiũ decie.vt ex
e.qm. Itẽ in dubio eccleſijs matricibꝰ potiꝰ ꝙᷓ; capellis dabunt᷑ decime. vt
cxtra.ẽ.nuncios.in parte remota.⁊ in dubio ibi potius dabunt᷑ vbi audiunt
frequentius diuina.vt ex.e.ad apoſtolicc.
a Ccleſias. diuiſim?. iſte dionyſius diuiſit vel diſtinxit terminos ecclax

g Seruientibus. i.

pꝛedicatoꝛibus ſeruiẽ
tibus alijs.

ſeminamus vobis ſpũalia nõ magnũ ẽ
ſi tꝑalia metamus . Itẽ ſi alij participeſ

vfe ptãtis facti ſũt:cur nõ mag ⁊ nos.

phico oꝛe ꝓlata ſnia: ſuũ ꝑſeqͥ eſt aliena
raꝑe:vñ advos hec ſnia manauerit:niſi

qꝛ tanto ardoꝛe nr̃a ↄcupiſcitis: vt vr̃a

ſed ñ termios epatuũ m Mec vlti⸗
qꝛ in gẽtilitate fuerũt . . . .. . . . muz qnq; t dz
diſtincti. vt. lxxx.di.c i hñt parrochias ſibi diſtributaſ. AUf Itẽ qͥs plãtat vineã ⁊ de fructu eiꝰ non pꝛimꝰ nõ reſpe⸗
ſitr termini ꝓuinciag dionyſius eps ſeuero epo. Singuli ſa edet: Hos plantauimus vineam 7 vos cctu yliim. vte
ſ ſtir en ips bi cerdoôtes ppꝛias debent bre eccleſis.. vultis fruci? eius edere. INẽ pcepit dñs er trlolenh
b Derminol. ppter QEaeſias ſingnlae ſingulis pᷣſbfis ꝑ moyſen: vt nemo mittat falcẽ i alienis iitn ar.
Poc indnucit᷑. c. decdimꝰ parrochias ⁊ cimiteria eis meſſẽ. hec meſſis noſtra eſt:⁊ vos vultiſ de ſüt decime
c¶Eis ita.æ pᷣmitias diuiſimus ⁊ vnicuiqʒ ius ꝓpꝛiũ hr̃e ſta falcẽ i e mitere.Itẽ nõ alligabiſ os bo grege: vbi grex
vmitie debite ſũt ſẽ tuimus:ita videlicet vt nullus alterius uis triturantis.nos ſumus boues tritu paſtus eſt ? ybi
decic. xvi.i rener parrochie termiosꝰ aut ius inuadat. ſit rantes: vos vultis alligare os nrjm: ? ꝛcepit ñ ybimo
timini. quamas pꝛmni vnuſqᷣſqʒ terminis ſuis ↄtẽtus ⁊ taliter de nr̃atritura victũ vobis queritis. Itẽ at᷑· n ⁊ boues
aann octennin eccleſiã ⁊ plebẽ ſibi cõmiſſã cuſtodiatt aplus:q altario ſeruiũt de altario viuãt õ
Arngeſtina dabar Ptg ante tribunal eterni iudicis ex oĩbꝰ ſibi ſed nundqd de eo cui nõ ſeruiũt. Itẽ qͥ in borat ſrpi zus
q minul ſexageſimã. cõmiſſiſrõnẽ reddat: ⁊ ñ iudiciũ ſʒ gla,ʒ ſacrario operant᷑:cũ ſacrario participat rant. pt. fe de ſü
ſic licitũ erat dare ier ꝓ ſuis actibꝰ ꝑcipiat. In dioceñ äat ſed nunqd cũ illo in q nõ oꝑant᷑:nos ſer do inſtruc. cũ
lx.⁊.xl.quãtũ ꝗſq; vo deſignata qᷣcũqʒ pꝛedia colunt᷑ ꝓuentꝰ uimus altario:vos ei participare vultiſ gdaã. na ſeruituſ
lebat h erat in aridis decimationũ baptiſmali ecclie deſisna nos vo vacuos ⁊ inanes dimittere qriit paaſcẽdi pecoꝛa
⁊ ligdis.ſj q dabatpꝛai tus dʒ ſolui.qꝛ pᷣdia hec intra termio/ Ntẽ apoſtolus:laboꝛãtẽ agricolã pꝛius eſ pꝛedialis ſet
mitias Gie dabar noſtre dioceſis ↄtinent᷑:⁊ ꝓuentus deci·oʒ ſuſciꝑe de fructibus ſuis:vos ãt ecõ⸗ uamultiyſe im
G Pinotnpnrelipezecht mationũ nobis legitime aſſignat nfe ec tra queritiſ.nos ſumus agricole laboꝛã boſnpeconnht
elẽ. æ er de decimiſc.i. deſie ꝑſoluendꝰ eſt. His ita rñdet. tes.vos pꝛimũ vultis ꝑciꝑe de fructib?ꝰ ffde ſerui ruſti.
dManuũ vyrarum Decime a deo oſtitute ſũt ꝑ moyſen:v njir̃is:imo nõ pᷣmũ:qꝛ nec vltimũ nobis pꝛedi. pecoꝛis.-
gr.ꝙ nõ excuſant᷑ mo ꝑſoluerẽt᷑ a pplo filijs leui ꝓ miſterio ĩ qͥ relinquere vultis.a pꝛioꝛibus enĩ incibi ¶ꝙ ſit ð foꝛo illi⸗
nachi ꝗ ꝓpꝛijs mani deſeruiebãt ei in tabernaculo:ñ accipie entes paulatim ſerpitis ⁊ totũvſurpare ybi grex paſcit:
bus colũt agros andr. bant filij leui decimas: niſi ab eis ꝓ àbꝰ Stenditis:vt ꝓ vobis videat᷑ dictũ:fru- Pbat qꝛ ibipõt
tenec ürpecpin dn offerebãt pᷣces ⁊ ſacrificia: qꝛ ergo nos ſtatim lupus comedit agnũ.Itẽ qͥs vnͤ tnncrelnan.
qzilli legiſlatoꝛi nemo ſeruim, dvno in tabernaculo offerendo militat ſtipendijs ſuiſ: quis paſcit grege v„reff de ſer u
pot Zdicere. vt. xxviſ. Piltis pᷣces ⁊ ſacrificia.⁊ ipſi dñt nobis ⁊ de lacte eius nõ edit:nos militamuſ:⁊ pꝛedi. veluti. ſed 2
q.ij. ſunt ꝗ dicũt.nec li pſoluere decimas ⁊ pꝛimitias“. Iẽ cuʒ vos ſtipendia nr̃e militie vobis queri: troõne tugurij vel un
cet diſpenſare ð pꝛece decime darent filijs leui:nõ electõe offe nos gregẽ paſcimus:⁊ vos lac eiuſ ⁊ la officini fu ꝗs de ANli⸗
ptũ dni vlł apli.xxviq. rxẽtis ꝑſoluebant᷑:vt ↄtẽpto leuita qͥ ſeci nã acciꝑe vobis vultis.ſapereeſt de ali fſoꝛo alterius. yt ubbn
i. ſt quida. de q dice · erat:ipſe eligeret cui vellet decias dare eno laboꝛe victũ q̃rere:ſi ſaꝑe eſt velle ffde iudi heres ere
merertlnmni. . n dictüͦ e:leuita qͥtecũ moꝛat itra mu qð nõ poſſis. Itẽ dñs dixit diſcipulis ſn Jn bor dicto ℳ unt
Seruus. videt h Los tuos habitat comedet eas.iõ ẽt ex is.In quãcũqʒ domũ intraueritis:ĩ ea/⸗ de cade rone va Hi
wOlaici cũ clericis de · ſingulis tribubꝰciuitates ad habitand, dẽ manete edentes ⁊ bibẽtes q̃ͥ apud i byt decime ybi R
beant vti decimiſ: ¶ ſc acceperũt vt vnaqueqʒ tribus illis ꝑſol los ſũt.cũ ãt intraueritiſ:pᷣmũ dicite pax grex parturu æ Föarte
eſt Z. xvi.q.vij.c.i. ſech geret decimaſq ſecũ erãt:nã moyſes pᷣ⸗ huic domui. Nos domũ hãc ingreſſi ſu vbi fetus paſcicꝛ ffom
ꝓut bieronymꝰ teſtat cepit filijs iſrahel:ſicut legit᷑ in deuteroæ⸗ mus ⁊ ei pacẽ obtulimus:vos at q̃ſi oci pꝛeterea coloni ſtnif
in veteri teſtõ qttuoꝛ nomio:in loco quẽ elegerit dñs deꝰ veꝝ oſi alieno cibo Haſei gaudetiſ:videte ne nõ dat decimas ſiigin,
mogdis vaba doons ſter: vt ſit nomen eius in eo.illuc oĩa q i vobis vertat᷑ illud:vide qͥd faciat ociũ hi boꝛak lil uml
Bibebat ppis vecimaʒ cipio ↄferetis hoſtiaſ ⁊ holocanſta ⁊ de ⁊ alienus cibꝰ.Itẽ ꝓpheta ſumite pſal⸗ piuͤrſa n ic⸗ . Un
dabat lenins. ſcdo de cimas ac pᷣmitias manuũ veſtraꝑꝰ ⁊ d/ mũ⁊ date tympanũ.iſti a nobiſ ſumũt yi. q i queſti.
reſiduis ncuẽ poꝛtiõi/ q̃d pᷣcipnũ eſt in muueribꝰ iuſtis qᷓ voui/ pſalmu:⁊ vos ab eis queritis tympanũ o Sage. iro⸗ Genun
bus ſumebãt decimaz ſtis dño.ibi epulabimini coꝛaʒ dño deo Atẽ leo.iiij. DOe decimis ñ im̃ nobis nice loꝗr.q̃ſ di⸗ (iinn
⁊ de hac ter in qno eiñ veſtro vos ⁊ filij ⁊ filie famuli ⁊ famule ſedẽt maioꝛibus nr̃is iuſto oꝛdine viſũ cat magna ſai ſueng
aſcẽdebãat in tẽplũ 5 veſtre atqʒ leuite qͥ in vꝛbibus vr̃is cõo⸗ ẽ plebibus tm̃ vbi ſacroſcã baptiſmata entia eſt velleil⸗ u
talir nitene dr⸗ moꝛat᷑: neqʒ eni bʒ aliã ꝑtẽ atqʒ hoſſel dant᷑:debere dari¶¶ ¶ Quibuſ at plebi ki d0 z dort. cifn
Raͤnio poꝛilonſibus ſu ſionẽ inter vos: ⁊ infra.Decimã frumẽ bus debent:an illis a qpobaptiſina aci ahmmni. li
mebãt decimã ⁊ reſer ti vini ⁊ olei ⁊ pꝛimogenita armẽtoꝝ ? piũt:an alijſ:noſeos baptiʒamꝰ:⁊ vos Wa 2. k
nabãt ad vſus pauupfi pecox ⁊ oĩa q voueris ⁊ ſponte offerre ab eis decimas ſumitiſ. honeſta iſta iter qeſ Tympanuü/ le⸗
⁊ pupilloꝝitẽ decina volueris ⁊ pꝛimitias manuũ tnaꝝ coꝛã ptatio eſt.vtinã inueniatis qui ſic ꝓ vo⸗ ipalia. dn
bat reſidnas partes ?· deo tuo comedes ea. i loco quẽ elegerit bis interpꝛetent᷑:qꝛ nos rigamus po-⸗ ri Be decimil i
ipſa deſerebot ĩtẽpio vñs deus tuus tu ⁊ filinſ tuus filia ta ? pulũ hũc imbꝛẽ doctrine ei miſtrantes xyxi.q.·i queſti. itn
dane, de Rannc De⸗ ſeruus ⁊ ancilla ma atqʒ leuita qui ma q colimus e vomere pꝛedicatõnis coꝛ eir⸗ Sinere tho lſr
a otcima mi ppius net in vbbibus nns. Quna nos inra qa eius ad fdẽ aperientes: ſi nõ vultis eren.
offerebat lenitiſt ſume muros vꝛbis iſtoꝝ ſedemus ⁊ eis habi ſinere vel patiaminit nobis eũ fructifiia ſcogete.
bant leuite partẽ deci· tatione iũcti ſumus:rite ab eis decimaſ re:⁊ q̃lia vobis fieri nõ vultis nobis in/ Zludiatis.
mã ⁊ offerebant eã ſůũj/ accipimnꝰ.Itẽ ait ꝓpheta:ꝓducẽs fenũ ferre cauete:ne ſi ꝑgitis dicere q vultis: verbũ eſt terẽtij
mo/ſacerdoti ⁊ inde iumentis ⁊ herbã ſernitnti hoim.fenũ ? audiatisꝰq nõ vult. Ad hecæcallida Quui diẽ ꝙ vult
ſiebat panes ꝓpoſitio herba ex terra ꝓducit:ſed qbus iumẽf 2Z multiplici argumentatiõe iura nr̃a au andiet qdñ pult
dec. boclenecy nabñ irrigantibus eã: hoibus colentibus eä: ferre ↄtenditis:ita vt ſi fides verbis ad⸗ . d her ver
ria ⁊? alijs peniomalc ⁊ in hoc ſeruientibusꝰ ipi. Itẽ aplus/ cõ hiberet᷑ nõ verba p verbis ſed res pver retug derhi
dicti ſumus·xyi ··re municet at is q cathetiʒat verbo ei qͥ ſe bis repoꝛtaretis.ſed deo ꝓpitio ſi veræ verba ſolemus.
nertimini. cathetiʒat in oibus bonis.hoc galatis. ba dediſtis vꝰᷣba recipietis. Arguit nos y Sapienti.
NHOQuia &̊. ꝓducens choꝛinthijs ãt ꝓbat ſpaliter ſibi deberi eaq; vobis debent᷑ ſurriꝑe querimus ironice loquit.
fenũ.i. tpali. ſptus: q eis ſpalia miſtrauit dicens: ſi qꝛ nr̃a ꝓſeqͥmur.ſapientitqͥqẽ ⁊ philo/ſo

=S.
S.
=.
=

d

S
=S

S=S
=

=,6S
E
—
S
Ser =

igunnt
bltgebi
ur
iglifens
ffnt
inlnit
etngnt
ſchiſtgn
wnat
deiclibon

= =

oecee

rini
alifin
ideeret

Cpunnt

ſcnunti
eeren
dätdunt
lobrii
g:ſecin
ſtſacpzen
gigri

Gen

Egſiſ⸗
nugntt
uefnt
igi
norun
M
i

XIII.

a & Recõpenſare. h oc eſt dicere. videte ne ita ↄtriſtemini de illa amiſ
4 ꝙ ꝓpter ̊ deterioꝛa cõmittatis.ſ.ſuſpẽdatis vos ſic fecit iudas
gtta triſtabat᷑ de effuſiõe vnguenti de qͥ ꝓpoſuerat decimã ꝑtẽ furari

libenter ſuſcipiat.Mus in pera igniſin
ſinuſerpenſ in gremio male ſuos remu
nerant hoſpites.vñ in ꝓuerbijs dĩ.qui
ſerpentẽ in ſinu ſuo nutrit:ꝑcutiet᷑ ab eo

ad aliã.ſiꝗs enĩ
ſuccubuerit in
vyna exceptione

ganfie da alis tales iueniatis vobis hoſpites:q̃les no
haare poreß e bis eſſe vultis.nõ ſufficit vobis edere ⁊
de pſcri. auditii bibere qͥ in vomo nra ſũt: dũ qtidianos
ff. ð excep. nemo fructus oblationũ ꝑcipitis.ex qͥbus vi⸗
filr ð vna acte cctũ ⁊ veſtitü habeatis.qͥbus cũ aplo de⸗
põt trãſire ad ↄ· betis eſſe ↄtenti:ſed nõ vultis:qꝛ eiꝰ imi
riã g in vna ſic tatoꝛes nõ eſtis:ſed potiꝰ nos de domo
hni. it vma expellere ? rebus nr̃is nos pennus
2. Cde inof. tel.. Expoliare ↄtenditis:dũ nec ẽt eoꝝ deci⸗
3 maioꝛes.ff. de Mationes nobis relinquere vultis: vt at
euic. minoꝛ. SS Vvniuerſaliter oĩa colligant᷑: cũcta q pꝛo
gd ſi iurauit vobis inducta ſũt:ſiue de laboꝛãte agri
oẽs exceptõnes cola:ſiue de eo qͥ ſuis ſtipendijs nõ mili
ꝓponeret inrra tat:ad hũc articuluũ deferimuſ: vt fructũ
vteminů vreſtri opis quẽ a deo recipe ↄtẽnitis: in
väns boſf ꝓ oblatõibus ⁊ ꝗtidianis obſequijs iſtoꝝ
ponere. yt e de recipiatis:decimatiões vo eoꝝ:q nobis
excep. paſtoꝛal.· debent: intactas nobiſrelinquite:ne dũ
na ẽt ꝗ vnã exeu q́ritis vſurpare qð vr̃m nõ ẽ:iuſta aiad/
ſationẽ ꝓpoſutt uer ſione ẽt illud cogamini amittere:qð
dhaſtmmoci en vobis aliquo mõ videbat᷑ cõpetere.qð
vult alia ppone At he decimationes nullo iure vobis de
re:dʒ hoc facere L

infra terminũ p̃fixũ. vt inſti. de excu.tu. q aũt. Ad ̊ dico ꝙ ſi alicni
cõpeterent plures exceptiones q̃ nõ ſũt orie.in eo caſu ſi infra pꝛefixũ
terminũ nõ pᷣponit oẽs exceptiones ſi in yna ſuccubuit nõ audii in al⸗
tera.⁊ ſic intelligit inſti.de excu.tu.qui aũt.de excep.paſtoꝛalis.ſi autẽ
ſũt vrie. xt ſi pꝛimo dixit ſe exẽptũ:tunc Iʒ ſuccubuerit:nibilomin? poſt
tpᷣs pꝛefixũ põt aliã pꝛeponere.vt.C.de inof.teſta.l.õ maioꝛes.ſed in
actionibus ita eſt dicendũ:ꝙ ſi alicui cõpetebant plures actiões ⁊ po/
terat eligere qᷓ vellet agere.eligendo vnã ſi in illa ſuccubuerit ñ poterit
tranſire ad aliã.vt.ff.de tribu.ꝙ in beredẽ.S.eligere.item qui negat ſe

aliquid debere ſi vincat᷑ poteſt adhuc alia exceptione vti niſi in caſbꝰ

a iure expꝛeſſis.vt.ff.de reg.iur.nemo ex his.nam ſiquis neget nume⸗/
ratam pecuniã ſibi ſi poſtmodũ conuictus eſt ⁊ velit dicere ſe ſolniſſe
non audiet᷑.vt. C.de nõ nu.pecn.in ant.õ qni.⁊ ita nõ eſt inconueniẽs
ſi de yna exceptione trãſit ad riam.ſic.xxi iij.q.i.quiſquiſ.ex de teſti.
ex tenoꝛe.ſic ex de exceptio.cum venerabilis. .
h Tricẽnalis. h tacite ãnectit ſcᷣam qõnem.ſ.an ins decimaꝝ vl ẽt

Q.n.

175

ius funerandi poſſit pꝛeſcribi.⁊ eſt expeditũ ꝙ ins.i.libertas ñ dãdi decias
a clerico noĩe eccleſie ſue põt pꝛeſcribi vt ð epᷣm.yt ex de pꝛeſcrip.de quarta
Itẽ vna eccleſia põt pꝛeſcribere decimas infra parrochiam alterius ecclie.

ſiẽ de alijs rebꝰ ↄſueuerat.vñ vt recõpenſaret illud danũ:vẽdidit dũm vt ex de pꝛeſcrip.ad aures.ſimiliter ius funerandi pꝛeſcribit᷑ ſm legel. vt. C.
xxx.ꝗᷓ ſũt decima ꝑs tricentoꝝ.tantũ eni potuiſſet vẽdi vngueniũ. de reli:.monumentoꝝ.ſimiliter alia ſacramenta cecleſtaſtics berel lmmi
Pnen Lalnrrin .„ . . , , ttus. Si queras quali⸗
ſp furant deci putetis vobis auferri cũ nos nr̃a oſequi beant᷑:facile ꝓbabimns.Dr eni in qdã ter pꝛeſcribũt decime
mã pteʒ illoꝝ q mur. vñ cũ cã noſtra debitũ fineʒ ſoꝛtta ↄcilio. Siqs laicus vel clericꝰ ſiue vtri⸗ cũ non ↄtinue dentur
dant oñis ſuis. fuerit. exclamabis: ach miſer crutioꝛ im uſqʒ ſexus ꝑſona ꝓpꝛietatis ſue loca ⁊ ver ten ieſerch.
bPaltinah⸗ bolü eſſe ereptü ex fancebus meil. ſed vi cetera. ſicui ĩ codẽ capitulo in cã mona-⸗ poſſideantur vrif ve
obeclere ſi⸗ dete ne dãnu effuũ vnguentivobis recõ chox notata inueniunt.Si g̊ laicus vel ſerui. ſeruitutes. Rñ⸗
ponit. f. q vi penſare queratis:ↄſtituiſtis vos plan-⸗ clericus vel qlibet ꝑſona loca ſue ꝓpꝛie deo Iz perceptio deci⸗
aut clã. ſp · · i. tatoꝛes vinearũ:foſſoꝛes agroꝝ:tritura tatis vendens aut donans ꝓuentũ de⸗ marũ nõ ſit ↄtinua:tũñ
c ¶Recepta.i.ſi toꝛes arearũ:rigatoꝛes Aßoß ⁊ multa cimationũ ab eccleſia cui legitie aſſia 1ius percipiendi eſt cõ⸗
deberetl recie alia hmõi officia vobis aſſũpſiſtis: ⁊ e mus eſt: nullo mõ põt abſtrahere nec iſti tinui. vel alicer⸗ per
aligd deberetris pita vobis obſequia a nobis ſubtrabi de dioceſi ad dioceſim tranſentes decio enaln an en
. Wunmerreere ↄqueſti eſtis:ſed nõ negamus qð veſtri mas ſuoꝑ pꝛediox:q intra termios nie EH .
mme galigd c⸗ eſt. boui trituranti palee ⁊ integumenta /poarrochie otinent᷑ nobis auferre poſſũt petuum ⁊ continuum
cipe deberet. e ſeruant. ſint hec vobis: ⁊ grana nobis Qquãtũ eni ad ius percipiẽdaꝝ decimagꝑ eſt: perpetua eſt 7na⸗
ð teſti ex tenoꝛe reliquite. paſtinatoꝛesꝰ vineax foſſoꝛes attinet:idẽ ẽ poſſeſſoꝛẽ ð dioceſi ad dio⸗ turalis.⁊ hoc ſufficit
d . In ſinu. agrox rigatoꝛes cãpoꝝ diurna merce⸗ ceſim trãſire:qð poſſeſſionẽ de dioceſa⸗ ad pꝛeſcriptionẽ ꝙ cã
yerba bẽs exẽ de e accepta ꝓuenientes fructus dñis re/⸗ ad dioceſanu tranſferre. Q.II. it berpet . vanira⸗
nuce e nideds linquũt. vos & recepta mercede veſtri DO hec. decimationes iſte E men. iei i . bie
P Eij ſe de. opis in quotidianis oblatiõibus ⁊ alijs Zſi iure vobis debeni vt al ſicauſaz acelo baber
eaet ſi xi. q· iij. ſj Obſequijs q́; p ſpalibus q a vobis acci — ſeritiſ:tñ tricẽnalis ohiectõ comtinun dz. .
pnuilegiũ. ?⁊ eXę ’ piüt qtidie deferunt. ꝓuenientes fructꝰ „ vobis ſilentiũ imponit. ois i Acultateſ.ſic cõ
ſimo. qꝛ. in fi· decimationũ ⁊ pꝛimitiaꝝ nobis relinqdte · Syeni poſſeſſio tricẽnaria pꝛe/ ſtrue. facultateſ
NNEaicus. vt Itẽ p̈cepit dñs diſcipulis ſuis:vt come⸗ ſcriptione tollitvel qdragenaria:ſic poſ ceclente que 8 anaut.
Vrriq iſig laic gerent ⁊ biberent ea q̃apud auditoꝛes ſeſſiones religioſarũ domoꝝ.vel cente- grns is po . ſ lcntur
5 bec ſuos ert: ſed nõ iuſſit eisvt dños de do naria: ſicut pꝛedia ſctẽ romane eccleſie. vehhbebi hicohl in
ntis H mMibus ſuis eijcerent 2 rebus ſuis ſpolia CUnge gelaſius pape git. kncant⸗
de vna rent:nõ facile inuenies qͥ tales hoſpites NQue.xxx.annis ab epis poſſidentur iu ꝑ ¶AQuod.i. qꝛ tricẽ⸗

re ab eis vendicantur. .
H cultates eccleſie necnõ ⁊ dioce⸗

nalis lex concluſit:id ẽ
acquiſiuit illas poſſeſ
fiones eis.vel pone ca
ſum ꝓ ille epiſcopus
qui pꝛeſcripſerat res

s q ab aliqbꝰ poſſident᷑ epᷣis iure
ibi vẽdicẽt qðꝰ tricẽnalis lex ↄcluſit:qꝛ
⁊ filioꝝ nr̃oꝝ pꝛincipuʒ ita emanauerit

. 1. alterius cecidit a poſ-
auctoꝛitas:vt vltra.xxxi.ãnos nulli lice rrius ccicht rba
at ꝓ eo appellare qͥd legũ tpᷣs excluſit. tmunc enim licite poſſit

CEt illi ecõtra.Cuius auẽte nobiſſilẽ
tiũ imponit ⁊ eiuſdẽ auẽte vr̃a oꝛa clau
dimus.ait eni ille gelaſiuſ nulla pᷣſũptõe
ſtatũ ꝑꝛochiaꝝ ⁊c. Si ſᷓ tꝑalis obiectio
dioceſim ſemel ↄſtitutã diuellere nõ põt
pʒ ꝙ nec vobis patrociniabit᷑ vt ſtatum

eas vendicare a poſ-
ſeſſoꝛe. vt.xvi.q.iij.S.
poteſt.
IXxx. cum eccleſia
pꝛeſcribit contra pꝛi-
uatum: ſed ſi eccleſia

AO A s pꝛeſcribit contra eccle
parrochie nr̃e mutantes decimationes ſſam ⁊ pꝛiuatus con-
nobis quõdã legitime aſſignatas vindis tra eccleſiam requirũ/

tur quadraginta ãni.

cabili vſurpatione vobis vendicetis. adra⸗
yt . xvi. q.iij· F. poteſt.

Quõ aãt diſtinguende ſũt he auẽtes

in cã monachoꝝx inuenit. Nüc' q̃rit infi.
de iure ſmcranclabax eccleſiarũ ba⸗ m C. Aſriare i eſl
beat ius tumulãdi iſtos. Sicut hierony n Munc. bic expli⸗

mus ſcribit ↄiugati in vno ſepulchꝛo vi
dent᷑ eſſe ponẽdi. ¶Ait eni. In ſepul
chꝛo patrũ ſuoꝝ filij ſunt collocandi.

catur alter articuius
pꝛime queſtionis. ſci⸗
licet vbi iſti ſint ſepe/

Bꝛon dvr eſſe ciuitas triũᷣ virox: qi liendi. De hac mate/
¶in ea ſepulti ſunttres parrochie in ria loquũtur varie in.
ſpelũca duplicicũ tribus vxoꝛibꝰſuis.i. h. duct d

poteſt ſepeliri in ſua
ceccleſia vbi audiuit di
ninum officium. vt extra de ſepultur. in noſtra. niſi in tribus caſibus ſi ve

lit tranſire ad epiſcopalem eccleſiam.vt.j.e.vbicunq;.vel ſi elegit ſepuliuraʒ

in loco magis religioſo.vt extra de ſepul.fraternitatem.vl ſi velit ſepeliri in
ſepulchꝛis parentum ſuoꝛum.vt.j.e.placuit.Ego credo ꝙ libere poteſt quii

eligere ſepulturam vbicunqʒ voluerit.vt extra.e.cum ſit liberum.dum tamẽ

legitimam poꝛtionem relinquat pꝛioꝛi eccleſie.vt extra.e.titu.nos inſtituta.
etiam apud locum minus religioſum.yvt extra.e.in noſtra.⁊ omnia contra-
ria intelligas quando eſt illectus.vel quando ex contemptu vel temeritate
deſerit ſuam eccleſiam:vel quando legitimam poꝛtionem non vult relinque
re eccleſe pꝛioꝛi:parentes tamen non poſſunt filijs.ſ.annum diſcretionis
eligere ſepulturam:ſi hoc habet conſuetudo.vt extra de ſepultu.de vxoꝛe.⁊
extra.e.ti.in noſtra.in fi.ſiquis autem in caſu non conceſſo receperit coꝛpuſ
alienũ.ẽt ſepultum reddere cogetur cum oibus que occaſione ipſius recepe
rat.vt ex.e.fraternitatẽ.in fi.⁊ ex.e.c.i.⁊.ij. SS
o Boon. duplici.qꝛ duo receptacula habuit:in vno recipiebant maſculi
in alio femine. .

Cauſa

a ¶ ¶Pꝛeter. hec dictio pꝛeter hic ponitur incluſſue.ſie.xxxv.q:iij.poxro.ſt. xveniret voluntatẽ ſuã:unnꝗd põt venire.ð.videt᷑ ꝙ nõ qꝛ heciura
pig.ac.l.i.in ij. . = mentuũ ñ ver git in interitũ ſalut eterne:g eſt ſeruãduũ.vt ex ð iureiurqͥ. e
b ¶Quos ↄiunxit. largius hic interpꝛetat᷑ hieronymus: anẽte dñi quã in ſi vo. Sed ↄ.nemo põt ſibi indicere legẽ.vt nõ liceat ſibi recedere a pi 4 1
( euangeho matthei intelligat᷑.⁊ eſt ſimile.xxviij.q.i.idolatria. oꝛi voluntate.vt. ff. de le.iij.ſiquis.in pꝛin.⁊ libertatẽ ſupmi iudicij ſa 1
ceEHNaqueq;.ſequat.nunꝗd g tenet᷑ ſequi virü vagantẽ.yvidet᷑ ꝙ non. t mo põt ↄſtringere.yt.ff. ꝓ ſoccũ duobus.ꝭ.papinianus ·in fi. ar. Z. e W
xxxiiij. q.ij. ſigl. ſic nec de iu eiu cu co⸗ ae
libertꝰ tcnet ſequi po- tingat. hoc ple⸗ G nn
en vannle e.kb. abꝛahã ⁊ ſara:iſaac ⁊ rebecca:iacob ?ꝰ ⁊ideo danti mutare non licet.vbi autez ne notauiique e
e eche e F.nd ſoing lia:pꝛeter ipſũ adam ⁊ euam vxoꝛẽ ſuũ quiſq; tumulandus ſit:legibus expꝛeſſũ ſtionwus b. o
ff. de an. le.lmeuia. . LThobias dicit ad filiũ ſuũ.cum accepe- neſt: ⁊ ideo in voluntate tumulandi coõ Alu con R iun
Sed ʒ.qꝛ ẽt tenet᷑ ſeg rit deus aiam meã:coꝛpus meũ ſepelieſ ſiſtit. ¶ Ande beatus grego.ait. Poplede ſeim⸗ (
iepꝛoſũ. ex de coniu.lle ⁊ honoꝛẽ habebis mri tue oibus diebꝰ Altima volũtaꝶ defuncti ſeruari debet Sductoꝛ. Mmn in
pꝛo. c.ij.⁊.iij. Crelo vite eius:⁊ cum ipſa cõpleuerit tpᷣs ſuũ 6R voluntas defuncti modis nec ſeru⸗ aligd
ꝙ ſi ſciret eũ eẽ hiſtrio ſepelias eam iuxta me invno ſepulchꝛ ¶oidus ſeruari dʒ. OQõ de libe- dʒ nec aligd ei ſu
dena ei ſeaul als Idem. Quos cõiunxit vnũ ↄiugii/ ro⁊ nõ de ſeruo intelligendũ eſt.ſeruus debet: ſed ponꝰ n
ds piun eant e diee lugat vnuͦ ſepulchꝛum: qꝛvna caro ſůt eniteſtamenti pagina condere non pöt. ptaliaverba r. en
qpülud c.fiauis eſt b ⁊ quos deus coniunxit bomo non ſepa CUñß gelaſiꝰ pa. ſcribit honoꝛio epo. ſicn ſacrun i- ven
rogatũ.ſilr dicit ꝙ dʒ ret. . Item auguſtinus. . Seruus teſtamentü facere non po?eſt. cuii. nee ſenale⸗ ( de⸗
ipſũ ſequi ẽt ſi mittat HNaqueqʒ mulier ſequatur virũ T Alud etiã ſinceritatẽ tuã volumus ñ p C Obſtrictü. fplin
in carcerẽ elſi cogat ſuum ſiue in vita ſiue in moꝛte. .latere ad nos ſuiſſe ꝑlatũ ꝙ ãpliatꝰ non intellige bb Auun
ire in exercitũ. ſed ea⸗ & Item grego. Soꝛoꝛ beati benedicti conductox: quẽ nõ olieruu ſtet eſſe ſtrictum. i. obli⸗ nu
d S”ä iſu Kaui ſepulta eſt in ſepulchꝛo q ipſe ſibi pꝛe⸗ ecclie: ſed ita eius rõnibus a multis tꝑi-⸗ Satũ: qð cũ pe- S
i orat “ e pen yr Pparauerat: vt quoꝝ mens vna fuit ſem/⸗ bus implicatũ:vt ẽt ſi eſſet ingenuꝰ:do⸗ uridas ſeruus i
huiat ſibi ler m diẽ per in do: eoꝝ quoqʒ coꝛpoꝛa ſepultu nec ratiocinia cuncta dequceret: modis bʒ ſt pſitdſoñ miſi
poſti liberta nupſrt la non ſeparet. Itẽ ioſeph moꝛiens oibus obnoxius haberet᷑: auſu temera⸗ bbisanepe 6 Cntti
volũtate proni: ꝙ am in egypto rogauit fratres ſuos:vt tꝑevi rio molitus fuerit condere paginã teſta te jur. neq;. inin⸗
mõ nõ dʒ puire prono ſitationis ſue oſſa ſua ſecũ deferrent: ? menti cuius oẽ peculiũ eccleſiaſtico iunri q Comtradi⸗ lihe
VYpter ſuſpitionẽ. ſed in ſepulchꝛo patrũ ſuoꝝ ea collocarent legibus non dubitet᷑ obſtrictũꝰ: quapꝛo cat nõ tanq be Ee
Raont ſue ber bone Item dictü eſt ꝓphete dñi:quiotra pꝛe ter his pꝛeſumptionibus vice nra tua redibus. qꝛ ſer⸗ *
liber eut. Ecceprũ ni comederat in bethel non infe fraternitas cõtradicat nec fieri pꝛoꝛſus ege, t he niſin
In moꝛle. Bẽ cõ⸗ ketur cadauer tũ in ſepulchꝛo patrum aliqua ſurreptione pmittat: ac ſi eidem arece vt C.c n
ſiliũ. vt er. e.ti.ð vxoe tuoꝝ. Item de nõnullis legit᷑ in libꝛo re quicqꝙᷓ bumanituſ foꝛte ↄtigerit.qꝛ gran nus. ſecgſuetu⸗ hmeh
querit. b. pone ꝙ muli gum. obijt ⁊ appoſitus eſt ad pr̃es ſuoſ deuus eſſe cõmemoꝛat᷑ mox eius ſine dii do eſt pluriũ lo⸗ cni
er plureſ viros habnit hoc eſt in ſepulchꝛo patruʒ ſuoꝝ. Itm latiõe ſubſtantiã ꝑcipiat humanitas tia cox ꝙ fllis re⸗ ich
quẽ illoꝝ deat ſeg i ſe- in nouos teſtamento beatus philippus filijs eius dũtaxat quibus patrimoniũ linquat᷑ peculiũ ni
Ppuluur ſib ngend. legit ediſicaſſe ſibi ſepulchꝛũ in quo ipſe ꝓbat eſſe cõmiſſũ ſub fideli deſcriptůõne qð pr babuit. ſachn
Ligere epaltura, dr ⁊ filij eius quieuerunt.Item beatus ſe ꝝl ſarad donec vniuerſis tpibus quibus Elrunn Elaer
voſuerit. b. dicit ꝙ, te⸗ Uerus rauẽnatuʒ archiepᷣs tumuiũ fieri hoc patrimoninʒz gubernaſſe cognoſcit aräber ole, Urdeſ
ner vltimũ ſequi ſẽ v iuſſit: in quo ſe ⁊ vxoꝛem ⁊ filiã colloca⸗ hres dñicas reddere cogan᷑ indemnes. qus eſi ht rerc muhon
tima eccleſia ſuccedit nit. His oibus exemplis colligit: ꝓ Quia ergo ſᷣm grego.vltima volun pit ſocra eccleſi⸗ pacte
clerico. xviij.qi c. yno in ſepultura parentũ coꝛpoꝛa filio? col tas defuncti conſeruanda eſt: ꝓ iſtoꝛn,z aſtica.pt.ſc p uk
ſicut vltimũ virũ ſegt locanda ſũt. Quia ergo parentes iſtoꝝ voluntate coꝛpoꝛa eox ſunt tumulãda xi.⁊ cxtra.e.it. br⸗
. denniciſior o .apud pꝛioꝛes eccleſias ſepulti ſunt:⁊ hi non pꝛo arbitrio veſtre diſpoſitionis. noſtra. Ad qd
. C Itẽ io ſepbpina⸗ apud eaſdẽ debent tumulari. C Econ Item in triburienſi concilio legitur. ergo dimia cent E
tiomis i cũ deꝰ eos i tra Adaz vt aſſeritis: in ciuitate arbe½ APi quiſq; decimas perſoluerit: iſe iteris e c a
ſitaret ? educeret eos tmulatus eſt ſed nunquid oẽs filij eus pulturam eligere debe. dncl c ſtrunt (brit
de terra egypti.⁊ hoc ſepulti ſüt ibi:tanta multitudo humani Bicunqʒ tempox vel locoꝝ faa⸗ ſiquis pult eli
petijt q; ignominioſũ generis tam bꝛeui tumulo nõ tam facile cultas tulerit apud maioꝛẽ eccła 5 gere aliaʒ ſepul. Aaton
erat tũc ꝙ aligs nõ ſe poſſet includi. Item abꝛaham ibi ſepul vbi ſedes ẽ ep̃ᷣi ſepulture celebꝛent᷑.ſi ꝗt turã ꝙ bunc ſer lai
Pelner lepulchno Pe tus eſt:ſed nuũqd iſmahel ⁊ madai ⁊ alij ꝓpter tꝑis vel loci aſperitatẽ hoc diffi uabit oꝛdinẽ in igen
umit. vlch in ſpu vide/ ds de cethura genuit ibi ſepulti ſüt. INẽ cile fuerit viſum apud eccleſiã quo reli⸗ elgena porlul i
rat qꝛ dñs reſurgere lſaacibi ſepult?c: ſʒ nuqͥ eſau cũ eo tu/ gioſox canonicoꝝ vel monachoꝛũ vel eccliat chealeng (ng
deberet ibi.? pꝛeuide· Mulat ẽ. Iẽ iacob ibi collocatꝰ ẽ.ſ̊ ni fanctimonialiũ religioſa ↄgregatio cõo⸗ ſimñ adte mo eil· iini
rat multos reſurreetun qd aliqs filioxeiꝰpꝛeter ioſeph ibi ſeput ter degerit ſepeliat.ſi aithoc ⁊ ineptu,ʒ git ſtãdũ eſt vo⸗ W
roſ ibi cũ illo.? ipe ſo: tus eſt. Rachelquoqʒ nõ in ebꝛon: ſed viſum fuerit:vbi quis decimas pſolue⸗ lũtati ſue. dũ tñ n
te erat vnus ex illis. inxta bethleeʒz tumulata legt Exemplo bat viuus: ibi ſepeliatur ⁊ moꝛtuus. hear iuſta cam le
aobkete abdo. igit iſtoꝝ liquet ꝙ liberũ ẽ filijs ſepeliri Quia ergo decima nobis perſolue eligendi. eßo aͤt ri
nnoalil 8.·in ſepulchꝛis patrũ ſuoꝝ ⁊ liberũ eſt eis bat viuus: ⁊ apud nos ſepeliendus eſt voheetion Lals e
g In nono. i. tpe no aAlibi pꝛo locoz tempoꝝ oponunitaie moꝛtuus. Iteem ſiquis de ꝓnincia ad elligẽ ſepul mlo⸗ vul
ui teſtamẽti ñ fuit iſe (Oꝛpoꝛi ſuo hoſpitiũ inuenire. NHõ ergo uinciã tranſiret ⁊ ibi domiciliũ ſibi col⸗ in minoꝛi ccclia iichtit⸗
