venialia ipun gatonio g grande perm. Acken intereſt ad nau- miſſionẽ illa pcti ſactã:ne hõ ad ꝑcipien Ppeloni enn CZur⸗
denen rteAt fragiũ: vtrũ vno grãdi fluctu nauis oꝑpia dã vitã impediret᷑ eternã:ſubſecutũ vo litas exercea? ien
xxv.t qualis. tur ⁊ obꝛnat:an paulatim ſubꝛepenſ aq illud cõminatiõis exemplũ vt pietas ho ne diſciplina ec⸗ leitn
m ¶Yeinnia.ſ.leuig. in ſentinã ⁊ ꝑ negligẽtiũ culpã derelicta minis ẽt in illa hũilitateꝰ exercerei atqʒ cleſie deſeraĩ xx En
vel ꝓpter hec.ſ.lenia. atꝗʒð ↄtẽpta impleat nauẽ atqʒ ſubmer⸗ ꝓbaret. ſic moꝛtẽ coꝛꝑis ꝓppter Pctm iij.q. v. excõica⸗ ieligf
n ◻Ipeccatuʒ. Ca⸗ gat. ꝓpter hec ieiunia elemoſyne ⁊ oꝛa deꝰ hoĩ inflixit: æ poſt pctõꝝ remiſſonẽ toꝛẽ.? vt ſatiſti⸗ V
Ous cumpoithe⸗ tiones inuigilant in quibus cũ diceimus ꝓpter exercendã iuſtitiam nõ ademit. ln dte, An
nitentiam vauid drms dimitte nobis debita nra ⁊c. manifeſta /⸗ ¶Igem in homelia de penitentia. aelg an dan trnnn
—— brte mus nos hre:qð nobiſ dimittat᷑:atqʒ in Soloꝝꝛs menſura potius quam tempo telã.l. di. pꝛeſby⸗ 4
e eo becrato multa his verbis humiliantes aĩas nr̃as quo/ ris in actione pnie conſideranda eſt. teros. xxxiij.qij .
penas ſuſtulit. Rñ. tidianã quodãmodo agere pniam:non Mactione pnie vbi tale cõmiſſũ eſt in lectum. iann
licet peccatum eſſet ſ⸗ ceſſamus. .Item gregoꝛiuns. Et Is q cõminit ẽt a xpᷣi coꝛpoꝛe ſepa⸗ c ¶ Exercerer ſ. aun
bi dimiſſum tamen pe Ypctmꝰ danid dñs tranſtulit ta de⸗ ret᷑:nõtã ↄſiderãda eſt mẽſuras tꝑis quã di.iij. . decha uni
na quã pꝛomernit de⸗ Delzbie eſt ꝙ poſt oĩa qͥ de eoæ- doloꝛis.coꝛ eni ↄtritũ ⁊ humiliatũ deus . D c. pꝛodu⸗ niatn
Perm nem eſper ba d' petõ ꝑ ꝓphetã a dño edicta ſunt poſt nõ deſpiciet.verũ qꝛ plerũqʒ doloꝛ alte Ademitar ziſitn
Hrilna nonis eccaing modu tanta tolerauit. ſed ?7 pculdubio rius coꝛdis: occultus eſt alteri: nec in tecb l deſtrug nnaft
romenn polt baptiſing dñs delictũ ſine vltiõe nõ deſerit. aut eni alioꝝ noticiã niſi ꝑ verba⸗ vel quecuqʒ iur pꝛincipale re D
eius peecati penam ſu ipſe hõ hoc in ſe penitꝰ punit. Aut hoc alia ſigna ꝓcedit:cũ ſit coꝛã illo cui dr: manet acceſſoꝛi
ſtinemus. deus cũ hoieꝰ vindicãs ꝑcutit. nequaqᷓ gemitus meusate nõ eſt abſcõditus:re/ um. ar er de cõ⸗ de
n μpeccatum. hic igit pctõ parcit qꝛ nullatenus ſine vindi cce ↄſtituunt᷑ ab hisi qui eccleſie pᷣunt ner. ↄiu.qꝗdã. er e
dicit peccaiuz in· ccta laxai. ſicut en dauid audire poſt cõ tpe pnie: vt ſatiſniat ẽt eccleſie in qua re, ð kon. l i S
kering igein naiffere feſſionẽ mernit: dñs tranſtulit hete uũ mittunt᷑ ipſa pctã:extra eq quippe non Pecu tci C Ge
rnn as mdiffee mñ poſt multis cruciatibus'aſſlictus ag remittunt ergo cnʒ tanta eſt plaga pcti: Bdenund vdſi
lis gregoꝛins.quod ? fugiens reatũ culpe:quã ꝑpetrauerat ex atqʒ impetus moꝛbi:vt medicamenta fr ð mio.i cauſe ſin
in cõmuni vſu loquen/ S . . ar.3.ff,eg.. kri
di fit.auguſtinus tñ in queſtionibus leuitici differentiam notat dicenſ. decli iur. cum pꝛincipalis.⁊.C. de le.⁊ conſti.nõ dubiũ. C. de vſuris. eos, die
nare a bono eſt delictum.⁊ eſt peccatum facere maluʒ. vnde apparet ꝙ pec ec Nactione. Caſus.qñ petm̃ tantũ eſt ꝙ dignus eſt petõꝛ pꝛinari ninorp
catum mali eſt perpetratio.nam ⁊ opus eſt.j.di.iij.inter hec hircum.delictũ J. coꝛpoꝛe xpᷣi dʒ ſacerdos potins ↄfiderare mẽſurã doloꝛis qᷓ tꝑis lenor
enim eſt boni deſertio.quid eſt alind delictum qᷓ; derelictum. pel delictuʒ ap ſed qꝛ doloꝛ eſt occultus qñq; ſtatnunt ꝑa pene abeo qui vices eius rſe
pellatur ꝓpꝛie quod ignoꝛanter fit.iuxtaillud.delicta iuuentutis mee ⁊ igno gerit:cui gemitus nõ eſt abſconditus. Et ideo quicũq; pꝛo occulto cri ſutt
rantias ⁊c.peccatum vo quod ſcienter. mine a cõione vult abſtinere faciat hoc ſacerdotis arburio ? auẽte. nneſu
o ¶ Pnnit. .di. e. .quecunq;j.di. ea. item ſicut.?. c. opoꝛtet. ? ¶In actione. i in agenda ſatiſfactione.vt.j.de con.di.iij. deus qui. oni
p·¶ Cum hoie .i. per hoĩem tanqᷓ; miniſtrü.vt ꝑ hoſtem. ar. xxiij..v.remit, f ¶ itale.. de conſe. di. ij de penitentibus. ihn
tuntur.xy.q.i nec his.velcũ ipſo homine.i.cum homo punit ſe ſufficienter. g ¶Aenſura. j. e. menſuram. N
q: ¶ Laxatnr.j.e.di.S.alij econtra.⁊.c.nullns debite. B bD . Eſt alteri.. xxiiij.q iij deus quiu. nte
T ¶ Eruciatibus.j.e.di. ..non ſunt.⁊.c.quem penitet. . ——„11 PDer verba.S.xxij.qij.is antem.⁊.q.v.humane.ff. de ſupel. leg.l. N
¶Obimus. vel luimns. i.pꝛopter peccatum ade moꝛtẽ carnis incurrimis labeo. S.i.? extra de ſpon. cum apud. (CA
? aAlias penalitates ſuſtinemus. 12 Vonſtitnuntur. id eſt pꝛefiguntur. Ve
8 Obimus. id eſt neceſſitati moꝛtis ſubijcimur. I¶ Ab bis .·. xxyvi.q.vltima tempoꝛa. 4
tSine per nos.cum penitentiam agimus. m ¶ Extra.õ.xi.q.iijillud.plane. .

n ¶ Siue per ſemetipſum.in baptiſmo.j.de con.di.iiij.ſine penitentia. n ¶Medicamenta.qꝛ ꝑilla angent᷑ pirtutes ? ↄfirmant᷑? ↄſernan.·

ſgtig

Mie

ſehnii
tdenſ
dpefiqi
inllelbq.

Uneiane

lgnig
ſia i

iobiunfi

kih taini
nni il
nimnme

ſſcctlo⸗

DNni
Ntpherrde
NNeni
riſgtiſts

ni

Llrſnime
Cleſeiti.
hangctſ4
cat aden

CCm.

ErenokO
iſGn

lec ot⸗
Aünte
Obdhn
nnepet
ſetoatſti
ridein

NAl
if eſt

tſil

GinodſnS6
foicnde
fög

Eeprumn

4GhGH
ſechtle
Cſe

alle.

S=

w

tnh

38 ¶ Nuctoritate. S. e·di. ſt unt qui arbitrantur. ?. S.facilins.

b. Ugdicet.Caſu

8. oſtendit ꝗs oꝛdo ſit ſeruãdus in accipiẽda pnĩa
duiꝛimo eni dʒ ꝗs ↄteri:deinde ſe dãnare ⁊ redarguere ⁊ ꝓponere

in coꝛde ↄfiteri ? ſatiſfacere ad arbitriũ eccleſie: æ poſtes veniat adiſa
cerdotẽ ? ab eo accipiat pniam.⁊ ſi crimẽ eſt publicũ vñ ſcandalũ oꝛtũ

fW Maternoꝝ

i. kiioꝝ eccleſie.

g ODꝛdine de

ſit publice recipi
at ? agat pniaʒ. H
c¶Seueriſſi · coꝛpoꝛis a ſanguinis dñi differenda ſint
me. Sepe tulitt. aucte antiſtitii dz ſe quiſqʒ ab altario re
lapſis ſuccꝰ ama e quuaz ab atario
rus opem. mouere ad agendã pniam ⁊ eadẽ auẽte
d Ad antiſtt reconciliari. C Idẽ in eadẽ bomelia.
tes.ð. xl ·. q . ij. de Suee ſeipſum hõ voluntate dum
niq;. ar.ð. xviij. põt:a moꝛes ↄuertat inmelius ne cũ
·ij.abbas. iam nõ poterit pꝛeter voluntatem a dño
clanesImn iudicet᷑:⁊ cũ in ſe ꝓtulerit ſeueriſſime me
ehemat ad icine: ſed tñ vtiliſſime ſniam: veniat ac
ſuü ſacerdotẽ q antiſtites quos illi claues in eecleſia
cũ ligar porerii miniſtrant᷑ tanꝙᷓ bonus iã incipiens eſſe
? abioluere non filius maternoꝝ mẽbꝛoꝝ oꝛdines cuſto
ad alienũ.vt ex dito a pꝛepoſitis ꝰſacroꝝ accipiat ſatiſſa
de peni.?⁊ re.ois ctionis ſue modũ in offerendo ſacrificio
ytriuſch. contribulati coꝛdis deuotus ⁊ ſupplex.

Id tñ agat qð nõ ſolũ ipſi ꝓſit ad recipi⸗/
endã ſanitatẽ:ſed ceteris ⁊ ad exemplũ

bꝛdine babes vt ſi pctm̃ eius nõ ſolũ in graui eiꝰ malo
.e. q·ij. admo- ſed ẽt in tãto ſcandalo alioꝝ ẽ atqʒ hoc
nere. xij. qij. de expediri vtilitati eccleſie videt᷑. antiſtiti
viro. veloꝛdine in noticiai multoꝝ vel coꝛã totius plebiſ
iuaane expꝛeſſi multitudine agere pniam nõrecuiet nec

bal. pᷣpoſitis
ſacerdoribꝰ

qui pꝛeponnnt
ſacf̃is miſtrãdiſ

reſiſtat.nec letali ⁊ moꝛtifere plage ꝑ pu
doꝛẽ addat timoꝛẽ. multi eni coꝛrigũtur
ernsirnn tolerantur vt iudas.
¶QINtem hieronymus.

¶Ceeterl. boe MSoꝛtificatio vitſoꝛum magiſquã abſti
in nreſtr. nentia ciboꝛuin penitent neceſſarig eſt.
hi Sitanto.. Enſurã aut tꝑis in agẽda pnia ic⸗
l . . circo nõ ſatis aperte pꝛeſigũt cano
¶ In noncia. nes pꝛo vno quoqʒ crimine. vt de ſingu
de notoꝛijs ⁊ e- lis dicant qualiter vnũquodqʒ emendã
noꝛmibus pctis dũ ſit ſed magis in arbitrio“ ſacerdotis⸗
itelligit hoc. ar. intelligemtiſ relinquẽdũ ſtatuũt:q;ꝛ apud
xd A. deiui nò tã valet mẽſura tꝑis quã doloꝛis
nnket. rs. nec abſtinentia tantũ ciboꝝ quã moꝛtifi
n V Enſuraã. (catio vitioꝑ: ꝓpter.qð ipſa tꝑa pnie ꝓ fi
Caſus. de ⁊ ↄuerſationet penitentiũ abbꝛeuian
reddit biero.rõ⸗ da pꝛecipiũt:⁊ ꝓ negligentia ꝓtelanda
nẽ quare in vno eſtimant:m ꝓ quibuſdã culpis pnie mo
quoq; crie nõ di ſunt impoſiti. ¶ Nem ioannes cri⸗
determiatũ töↄ⸗ ſoſtomus. äl
pnie.quia apud
deũ nõ tantü va

¶ Humiliauerit.i.humiliatus apparuerit.

283

72 ¶ ¶ Bloꝛiãi laudem ⁊ fam:qua ab hoibus laudabat᷑ qꝛ credebat eſſe bo
nus.æ ita habes ex boc capitulo ꝙ clerici deterioꝛes ſũt laicis.ſic ⁊ monachi
deficientes oĩbus ſunt deterioꝛes.xlvij.di.quantũlibet.⁊.sS.xxiiij.q.iij.traſ/
ferũt.yvnde ẽt dꝛ a ſanctuario meo incipite.yt.õ.l.di.purgabit.⁊ hoc deſtruit

eccleſiã Echankter yt
QANis aliqñ: videt clericũ cito pniaʒ 5 Wanis auctibus. hic
¶agentẽ: ⁊ ſi depꝛehenſus humilia aciu , no ſolaicd.
uerit ſe:nõ iõ dolet qꝛ peccauit:ſed iõ cõ mittunt᷑.⸗ reibondet
fundit᷑:qꝛ ꝑdidit gloꝛiã ſuã.Hiſauẽtibꝰꝛ⁊ꝰ anẽtibus inductis ꝓ
aſſerit᷑:neminẽ ſine pnia ⁊ ↄfeſſione pꝛo alia parte que aſſerit
pꝛie vocis a pciis poſſe mũdari.vñꝛe⸗ veritatẽ.ſ.pctã ſola coõ
miſſe auctes quibus videbat pbari ſola tritione coꝛdiſ dimitti
tritione coꝛdis veniã pꝛeſtani aliter in boſſe poſtin.Sccons
lerpꝛetande ſunt: quã ab eis exponãtur. cla vo ſſn m uend
Negationẽ nanqʒ petri ſecuta eſt ſatiſſfa ⁊ita al ne ncleltt.
. dein. a en 4 alternatim ince⸗
ctio lachꝛymaꝝ ⁊ trina ↄfeſſio dñice dile dit.nũc pꝛo bac parte

ctiõis:q̃ penitus deleuit petm̃ trine nega

lo penitus abꝛenunciat:⁊ cunctoꝝ vitio

rũ fomitẽ in ſe funditus moꝛtificat. Ite,z an neenlne Bnie
illud ioannis criſoſtomi. Iauant lachey xerxercitij que in mõa
me delicti qð pudoꝛ eſt ↄfiteri.Et illud cchiſ exigunt᷑.ar.xyiq.
aliud q ſcribit᷑in epla adhebꝛeos. Nõöõ E vos. extra de ſen. ex.
tibi dico vt tef ꝓdas ĩ publicũ neqʒ apᷣ cum illoꝝ.? ar opti.x
alios te accuſess ſed obedire te volo ꝓ⸗ roro . edlempti
phete dicẽti: reuelaante deũ viattuã. p⸗ conis F.e di,5.
tua ↄfitere pctã apud deũ verũ iudice,ʒ eæx hiſ oĩbꝰ. æ.c. ſufficit
cũ or̃one:delicta tua ꝓnũcia nõ lingua agnuʒ ſaltum fecit
ſed ↄſcie tue memoꝛia.⁊ tũc demũ ſpera bic gratianus qꝛ cum
te miſericoꝛdiã poſſe ↄſequi. Si habue/ deberet inferre aucto⸗
ris pctꝰ in mẽte tua ↄtinue malũ nũ- ritatẽ ambꝛoſij de pe-
aduerſus ꝓximũ tuũ in coꝛde tenebisãñn ro poſtarmilla pe
ita intelligendu eſt vt ſine ↄfeſſone oꝛis ſerr antrej leonis qud
pctã dicant᷑ dimitti:⁊ ſine publica ſatiſ? induxit.s. eo.5. ex bis
factione. Secreta nanqʒ petã ſecreta cõ oibus. ⁊ ꝓ alia parte.
feſſione ⁊ occulta ſatiſſactõne purgant* c¶ Sed ei.nõ dicit ve
nec eſt neceſſe vtque ſemel ſacerdoti cõö iq nonmneger necel
ſi fuerimus 3 xterioꝛ
feſſi fuerimus denuo conſiteamur: ſecd anſietoſ ibladſir fa
cultas.ſʒ dicit: ſufficit

nũc ꝓilla allegando.

tionis. Mon ęꝙ neceſſaria ſibi erat certa & Niegationis. vñ
ſatiſfactio pcti:cuius totũ vite tpᷣs obe⸗ quidã dicunt aꝛ negã-
dientie impendebat᷑ ſunoditoꝛis. Imita Qoter peccauit. triplex
bat eni illud ppheticũ declina a malo ? aſeſſio ml gel imirare.
fac bonũ.⁊ illud iſaie:dereliquat impiꝰ a Toru vite. eſt hic
viã ſuã ⁊ vir iniquus cogitationẽ ſuã ⁊c. ar. ꝙ intratimonaſte⸗
amplius hoꝝ nihil a pctõꝛe exigit᷑.non rinõ eſt imponenda
illa auẽte leonis pape ſatiſfactõ pnie ne pnia de pctõ ante com
Fi eſſe neceſſaria cuilibet delinquenti: miſſo:qꝛ nec aſtulpho
ed eitm qͥ btm̃ petr imitatus huic ſecu inponit ſ intrat mo⸗

naſteriũ.ar.õ.ea.q.ij.

—RK

let menſura tpᷣis quantũ doloꝛis.⁊ ideo relinquit᷑ arbitrio ſacerdotis
ꝓut viderit expedire tpᷣs artet vel ꝓꝛoget.in quibuſdaʒ tñ criminibus
modi⁊ tꝑa pnie determinata ſunt. ðð
o ¶ Pꝛo vno.i. pꝛo genere cuiuſlibet criminiss S .
p¶ In arbitrio.i. in arbitrio ſacerdotis eſt relictũ ſtatuere tp̃s pniĩe.
ar. ff. de iure delibe.ll. i.. xxvi.q.vlt.c.hec ſi a.
q¶ Sacerdotis.boc m̃ cũ pena nõ eſt expꝛeſſa:qꝛ cũ pena ẽ expꝛeſſa
illã dʒ imponere.ar. er de offi.iudi.deleg. de canſis.j.di.v.falſas.ex cã
m aggranare põt ⁊ mitigare.ar.l.dide his. quid ſi iniquo arbitratus
eſt ⁊ minoꝛẽ penã imponat qᷓ; debeat.ſi eni eſt oꝛdinarius eius iudex
ſiue ſacerdos ⁊ diſpenſandi aio boc facit:ſufficit illa lʒ modica ad de/
lendũ pctm̃ſi ꝑ erroꝛem ⁊ abiſto penitẽte credebat᷑ perituſ:ſufficit illa
minoꝛ pnĩa ad petm delendũ ⁊ omnẽ penam alterius vite:dũmõ peni
tens qui eam recipit maioꝛẽ ſuſcipere paratus eſſet ſi ſbi imponeretr.
ar. ſ.e·di. quẽ penitet.p.ſepe.ſi aũt credebat eũ imperitũ in culpaẽ.nec
releuabit᷑ hac ſola pnĩa.idẽ iuris eſt ſi ad aliũ init nõ ad,ſuũ iudicẽ cnʒ
ſuus ſacerdos eſſet peritus qꝛ eo caſu in cnlpa fuit.ſi anteʒ ſuus ſacer
dos nõ erat peritus ⁊ ideo iuit ad aliũ qꝛ hoc ſibi licet.j.di.vi.placuit.
7 ille male eſt arbitratus.dic vt dixi in oꝛdinario.

T¶Boloꝛis. vndeæ tantã contritionẽ poſſet ſacerdos perpendere in

phomine ꝙ nullam ſatiſfactionẽ exterioꝛem ei imponeret.
s ¶ Abſſinentia · . de con. di. v. ieinniũ. S. di. lxxxvi · quid pꝛodeſt.
¶ Connuerſatione.s.xi.q.iij.plerunq;.
u¶ Veglgentia. 5.l. di. de bis clericis.S. xxvi.q.vij.ſacerdos.

I¶Cuipis.vt in foꝛnicatione ſacerdotis cũ filia ſpũali.xxx.q.i.ſ ꝗs

X ſacerdos. 5. xxxij.dipꝛeſbyter. in multis alijs.
¶ E vis aliqñ.⁊ depꝛehenſus in aliqno peccato.

confeſſio que fit deo ⁊ ſacerdoti ſi adeſt facnltas.
d ¶¶DBelictũ.nõ videt᷑ ↄgrua hec ſolutio priũ magis innuit᷑jj.e.di.S.vlt. bu.
e⸗ Mon tibi. nunc pꝛimo inducit hanc auctoꝛitatem que videtur facere ꝓ
alia parte vt eam ſoluat.
f¶BVtte. id eſt tuum peccatum ſecretum
g ¶Accuſes.te de illo crimine. WZ HW .
b¶Reuela. lingua coꝛdis ⁊ non carnis.vnde ſubdit ante ⁊c̃.
i¶Viam. id eſt peccatum.

li ¶ Cõfſitere.ſacerdoti vel in memoꝛis ſemꝑ babeas ea poſtqᷓ ↄfeſſus es:ſa

cerdoti. In memoꝛia dico quo ad flendũ non quo ad agendũ vel delectan/
dum. vnde ſubdit apud æc.

INMon lingua.tantũ vel non lingua m aliam expoſitionem.ſ.yt intelliga

tur de iam confeſſis peccatis ſacerdoti.

2

m Deccata. ea.ſ.cnm doloꝛe penitentie cõmemoꝛando.

na Continue.õ.di.lxxxi.valet contra. .
o¶Vonita.ſecreta.S.· ij.·i.ſ peccanerit.ẽ.xv.q.iij.de crimine.
P. Purgant᷑.duplieẽ innuit ſolntionẽ· pꝛimã.ſ.de occulto crimine:ꝙ ſuffi⸗
cili ↄfiteri ſoli deo ꝑ ſacerdotem.nec in publico neceſſe eſt illud ↄfiteri.⁊ bac
ponit ibi ſecreta ⁊c. ſcdᷣam ꝙ intelligit᷑ de crimĩe iã ↄfeſſo ſacerdoti qꝛ illnd
ſoli deo ↄfiteri ſꝑ debem?ꝰ nõ voce ſed coꝛde:⁊ banc ponit ibi. nec ncce ẽ ⁊c̃.

q ¶ Denno.in quibuſdã tñ caſibus tenet᷑ plurieſ illud idẽ ↄfiteri l. ꝓpter im

peritiã ſacerdotũ.qꝛ ſi ſacerdos meus imperiius eſt teneoꝛ ↄfeſſionẽ ſibi fa
ctã alij diſcretioꝛi ꝓpalare.j.di.vi:c.i.⁊.c.placuit. Item ꝓↄtemptu ſatiſfa/

ctionis.ar.j.di.iij.ſi aplus. Item ꝓ enoꝛmitate delicti vt ſ ſacerdos audito

crie remittat eũ ad ſuperioꝛẽ vt iter erie expoſito pniam ſibi imponat. ar.

er de peni.⁊ re.c.ſigniſicauit.ar.ẽ.e.q.ij.latoꝛẽ. Quartũ ẽt aſſignamus qui
nõ eſt expeditus:puta pꝛo diminutione ↄſeſſionis:vt cũ quis plura babet
K iüj

moꝛtalia ⁊ pnũ ↄfitere

tur.ar..di.iij.ſũt plłleſ

a ¶ ¶Si recoꝛderis.õ.
di. xxxi.valet J. di⸗
iij.S.ſinaũt ꝗs.⁊.c.iu⸗
98.

b ¶ Bicebat. ꝑ nathbã

in libꝛo regum.
c ¶ Ald omnes.ar.lxi
dł.miramur.ver. vbi ẽ
d E: Vinutk ſine pu
blica ſatiſfactiõe ⁊ pu⸗
blica ↄfeſſiõe.
e ¶ ¶Qni crimẽ.S.e.di
facilius.
¶Remiſſibilẽ. non
bene ſoluit.hoc.n.erat
⁊ ante vel hoc dicit ꝓ
pter ſequentẽ ſatiſta⸗
ctionẽ. poterat eni eſſe
ↄtemneret facere ⁊
tunc nõ remitteretur.
5 uncta . e· . B

1
h ¶ HRemiſſiõis. pene
tpalis. alias falſum di
ceret.
i ¶ Articulũ.i.intelle

lꝛ ¶ Plenaria. qtuʒ
penã tpalem.
1 Rratd Penaten
i debita ꝓ reatu
m . ronta bi⸗ ici⸗
pit iteꝝ deſẽdere ſniaʒ
illa que dicit ſola coꝛ⸗
dis cõtritione pctã di⸗
tibi dico.⁊..nũc aũt

o Proſperi.. e. fa⸗

cilius.
p ¶ ¶ Extoꝛta.ſ.extoꝛte

expoſua. —
? Exhoꝛtationem.

aliã reſponſionẽ põit

. vel ſi qᷓ iubẽdo. terti⸗
am. j. e. . boc ergo
T ¶EHonfitemini. . d.
xxv.ꝭ.crimĩs. S. ſʒ bic
minus bñ dicit grati⸗

anus qð coꝛrigit.j. e.

econtrario ea que.
¶BOis..e. cres aũt
ſũt actiones·

De Peni.

lingua coꝛdis nõ carnis apud iudicẽ ve

rũ ea iugiter ↄſiteri debemus. Hinc etiã
idẽ ioan.criſoſto.ait. Nuncaũt ſi recoꝛ⸗
deris pctõꝝ tuoꝝ ⁊ frequenter in con⸗
ſpectu dei ꝓnuncies ⁊ ꝓ eis clementiaʒ
eius depꝛeceris:citius illa delebis.ſi aũt
nunc obliuiſcaris pctõꝝ tuoꝝ:nüc eoꝝ

recoꝛdaberis nolens:cũ in toto mundo

publicabunt᷑:⁊ in ↄſpectu pᷣferunt᷑ oĩm
tam amicoꝝ tuoꝝ ꝙᷓ inimicoꝝ ⁊ ſãctoꝝ
angeloꝝ ⁊ celeſtiũ virtutũ.nõ eni ad da
uid ſolũ dicebaiꝰ.tu in ſecreto feciſti.ego
cunctis manifeſtabo ſed ẽt ad oẽs nos
boc dr.ſimiliterꝰ ⁊ illud ꝓſperi ĩtelligit.
NQui crimen ſuũ vltro cognoſcũt:⁊ aut
illud ꝓpꝛijs cõfeſſionibus pꝛodunt: aut
neſcientibus alijs quales occulti ſũt ⁊c.
alijs neſcientibus.i.occulta confeſſone
iſtis pctm̃ ſuũ ↄfitẽtibꝰ: nõ publice illud
manifeſtantibus.Itẽ illud ꝓphete.Di⸗
xi ↄfiteboꝛ:⁊ tu remiſiſti.i.remiſſibilẽ iu
dicaſti impietatẽ pcti mei.Ita illud aug.
intelligit. agna pietas dei:vt ad ſolã
ꝓmiſſionẽ pctà dimiſerit.i.remiſſibile in
dicauerit.Idẽ. Motũ ꝓ opere reputat᷑:
cũ deeſt facultas.vnde votũ cõfeſſionis
reputat᷑ ꝓ opere vocis:cũ deeſt facultaſ
confeſſionis. Itẽ voluntas remunerat᷑
nõ opus.ita intelligi᷑ volütas facit opꝰ
remunerabilia nõ opus volũtatẽ. Item
illud. In quacunqʒ hoꝛa pctõꝛ ↄuerſus
fuerit ⁊c. Conuerti dr̃ qͥ oino vertit᷑: cu⸗
ius opuſ vox ⁊ cogitatio ita moꝛtificatõi
deſudet pcti ſicut pꝛius ſeruierat iniqui/
tati. Ia ⁊ illud intelligit. ↄuertimini ad
me ⁊cc. Iteʒ. Scindite coꝛda veſtra ⁊ nõ

veſtimenta:eis dr qͥ nulla interioꝛi ſatiſ⸗

factione pꝛecedente:ſed ſola exterioꝛi ſe
deũ poſſe placare ↄfidunt.Itẽ.Cunctaꝰ
que de lepꝛoſis mundatis vel de laʒaro
reſuſcitato inducunt᷑ ad ptritionẽ coꝛdis
nõ ad veniã remiſſionis referenda ſũt.
Obſtinatio eni animi ⁊ ↄfeſſonis ↄtem
ptus quedã moꝛs eſt impietatis:⁊ lepꝛa
ſuperbie:a qua quis reuiuiſcit dũ ſibi ꝑ

ffann doloꝛ delicti ⁊ votũ ↄfeſſionis in⸗

pirat᷑. Ad hũc ẽt articulũ ꝑtinẽt ea que
de vinentibus vel in luce ambulantibuſ
vel dilectionẽ dei habentibuſ: vel de ha

bitaculis ſpũs ſcti factiſ dicta ſũt:vt hec

oĩa quiſqʒ dicat᷑ aſſecutus ex coꝛdis con
tritione quã hʒ: nõ ex plenaria pcti re⸗
miſnõe quã nõdũ iuenit.Sic eni in bapti
ſmo remittit᷑ pctm̃ ⁊ ita eius pena reſer⸗

Uat. ſic ꝑ cõtritionẽ coꝛdis quiſqʒ a deo

reſuſcitari dĩ:lʒ adhuc reatu pcii teneat᷑
NHon ergo pꝛemiſſis auẽtibus vel argu/

mentis ſine ↄfeſſione oꝛis ⁊ ſatiſfactione

operis aliquis ꝓbatur a pctõ mundari.

Econtran ꝗquctasꝰ illa ioannis criſoſto⸗

mi ⁊ ꝓſperotra mẽtẽ auctoꝛis extoꝛta
videt᷑:nõ en dr:nõ dico tibi vt te publi⸗
ce accuſes:ſed nõ dico vt apud alios te

accuſes.ſic ⁊ ꝓſper nõ ait oibus ſed ſim

pliciter alijs neſcientibus. Añ euidentiũ

ſime dat intelligi: ꝙ ſine confeſſione oꝛis

pctã poſſũt deleri.Ea vo que ad exhoꝛ⸗
tationẽpnie ⁊ ↄfeſſionis dicta ſunt: nõ
huic ſnie ↄtraire vident᷑.vel eni ſunt ver

ba exhoꝛtationis vł iuſſionis: ſicut iſtud

Confitemini alterutruʒ pctã veſtra ⁊c.
vel ſi qua iubendo ſunt dicta:nõ ad oꝛis
ↄfeſſionẽ ſed coꝛdis:nõ ad exterioꝛẽ ſa⸗

tiſſactionẽ ſed interioꝛẽ referenda ſunt.

Eſt enim pnia: alia interioꝛ alia exterio:
Interioꝛ pniĩa eſt illa de qua auguſtinus

ait. Ois qui ſue voluntatis arbiter con
ſtitutus eſt:nõ põt inchoare nouã vitam
niſi peniteat eũ veteris vite. Item de ea
dem petrus in actibus aploꝝ legit dixiſ
ſe. ¶ Penitentiaʒ agite: ⁊ baptizetur
vnuſquiſqʒ veſtrũ:qð de interioꝛi pniĩa
non exterioꝛi dictũ accipit. He exterioꝛi

vHo pnia ambꝛoſius ait ſuꝑ eplam adro
manos.Gꝛatia dei in baptiſmate nõ re

unt gemitũ vel planctũ nõ opus aliqð
ed ſolũ erricione coꝛdis:⁊ oĩa gratis cõ
donat. Nuecũqʒ ergo de pnia dicta
ſunt:iubendo dicta ſunt:nõ ad exterioꝛẽ
ſed interioꝛẽ referenda ſũt:ſine qua nul/
lus vniꝙᷓᷓ deo reconciliari poterit. Illud
aũt auguſtini quo quiſqʒ negat᷑ veniam
oae ↄſedqͥ:niſi pꝛius quantulãcũq; pcti
oluerit penãlnõ hnic ſnie inuenit᷑ aduer
ſum. Nullus eni aſſerit᷑ a pctõ mundari
niſi pcti paſſus fuerit pena. ſed alind eſt
petm ſacerdoti ↄſiteri:⁊ eius arbitrio de
pctõ ſatiſfacere:atqʒ aliud deo ↄfiteri:⁊
ſecreta ſatiſfactione pctm̃ in ſeipſo puni
re .Eſt eni pnia vt ait aug.doloꝛ coꝛdis
quo quiſq; in ſe punit quo delinquit.de
hac itaqʒ ſatiſfactiõe idem ait in pſalmo
l.exponens. Qm̃ iniquitatẽ meã ego co
gnoſco:tu ne punias:quia ego punio.
Ignoſce:qꝛ ego on co:ñ diſſumulo.
⁊ infra.Sic deꝰ miſericoꝛdiã dat vt ſer⸗
uet veritatẽ vt nõ pcta eius ſint impuni
ta cui ignoſcit:ignoſcit eni ſeipſũ puniẽti
miſericoꝛdia eſt ꝙ hõ liberat᷑:veritas q
pctm̃ punit᷑. Idẽ in pſalmo.lxxxiiij. Ae⸗
ritas de terra oꝛta eſtꝰ: id eſt cõſfeſſo de
hoie vt ſe accuſet:⁊ ſic iuſtitia de celo ꝓ
ſpexit:vt publicanus ↄfitens redijt iuſti⸗
ficatus. Juſtitia ꝓſpexit:q̃ſi deus dicat.
parcamus huic non parcit ſibi.igno⸗
ſcamus qꝛ agnoſcit.De celo ergo iuſti
tia pꝛoſpexit:id eſt a deo data eſt iuſtifi⸗

catio penitenti.hec ergo ſecreta ſatiſta⸗

ctio leuiũ ſiue occltoꝝ criminũ deo offe
renda eſt:nec ſine Rne relaxari ꝓbant᷑
queiſic expiari credunt᷑.Ea vo q de pu⸗
blica ſatiſſactione vel oꝛis ↄfeſſone di⸗

cunt᷑ in publicis ⁊ manifeſtis crininibus
intelligenda ſunt. eccata nãqʒ nabu⸗,
chodonoſoꝛ que ꝓpheta miſericoꝛdijs

⁊ elemoſynis redimi ſuaſit pctã quoqʒ
niniuitaꝝ que publica ſatiſfactiõe expia

ta ſunt cũctis nota erãt:⁊ publicaꝰ noxa

vt auguſtinus teſtat᷑: publicovꝰeget reme/⸗
dio. Oꝛemiſſis itaqʒ auẽtibꝰ ꝓ ma
nifeſtis criminibus:manifeſta/ pbat offe
renda ſatiſfactio ⁊ oꝛis ↄfeſſio.Latentia
vo pctã non ꝓbant᷑ ſacerdoti neceſſario
ↄfitenda ⁊ eius arbitrio expianda.Con
trario ea que in aſſertione huius ſnie di

cta ſũt:partim veritate nitunt᷑ partim pp

dere carent. Sine ↄtritione eteni coꝛdis
nullũ pctm̃ poſſe dimitti:occulta vo pec
cata ſecreta ſatiſfactõne:publica quoqʒ
mãifeſta Pnde expiari debere firmiſima
quoqʒ ↄſtat rõne obnixũ.poꝛro ſine cõ⸗
feſſione oꝛis ſi facultas ↄfitendi nõ defn
erit aliqð graue delictũ expiari auẽti pe

nituſ/ ꝓbat᷑ aduerſũ.Quõ eni ̃m ancteʒ
leonis pape ſine ſupplicatiõibus ſacer

dotũ indulgentia nequit obtineri ſi ſine

. Pniam gia
dei.j.de. con. di.

allegado dicit.
x Pöm.
nullns. 4
PPenõ. ſaltẽ
interioꝛẽ.ſ.coꝛ⸗
dis contritionẽ
et doloꝛẽ

3 ¶Punire ſe. .

di. iii. F. hoc de
chartiate. c. pe⸗

nitẽtia eſf.

7 . Pctã. 5. ea.
di. ſi peccatũ da
uid.S.e.di.null⸗
debite.
2 .ρDꝛta E. ali⸗
as:veritas ð ter
ra oꝛta ẽ.i xpᷣs

ð maria xxxv.q

x. fraternitatẽ.

*½ Agnoſcit.

peccatuʒ ſuũ.

a ¶Publica. 5.

xxxij. q.iiij. ne⸗
peccauerit.
b¶¶ Publico. i.

ſi tempus cõfeſ⸗

fionis ⁊ ſatiſfa⸗
ctionis babnit.
c ¶ Contrario.
HBponit gratia⸗

nus verã ſolutõ

nẽ. ſ. ꝙ neceſſa⸗

ria eſt oꝛis con /
feſſio vbi facul.

tas eſt ↄfuendi

⁊ ꝙ pnia debeat

agi auctoꝛitate
ſacerdotiſ.⁊? ad

hoc pꝛobandũ.

inducit factum
dſi qñ ſuſeua⸗

nit filiã archiſi⸗

nagogi.

c. diſt. H. alij. ?. c.

multiplex.

(cn
nine
(Mome
un
ſ
ſire
ugi
tunf⸗
Mci
4
Ae
6 ſe
ſiibß
ſaiczd⸗
(Ande
Auidenn
6böünol
Aramis
entea
Nenogf
ſſoebal
ni une
nrer
ſuni
Ure⸗
an pen
Nee
Chereret
goints.
ſtmano
i reip
oedat
prinn
Uherabe
tendae⸗
ſowio⸗
ſancina
miori
ris erat
gario

fumn

ſum pol
Nontde
ner ſoc

li 9de

liimere
ennt
iſſ
Minble
eyene
hgr e
glponpea
cfnere
Chſanen
Pſſeur
ſrezani
at e⸗
hiloer
ltireſe
Puraſt
gie
1 hen
1E

lgcot
Nbrlog⸗
luagoe
ſce
8
NGdtb
iſar
rtet
Een
fiſen

tdo

Phon

Nliſier
lilte

dchte
hui
1wrn

D
kfimn
1(M

Uakgagn.
1 lu

ſentii

Cinitep D

Dehenm
Nd
ſtennecid
ſonstrie
ione b.

Pponit gmun
Püsſeniſd
Uilgnneſe
efoſoc

ſcſioktſr.

lgoeſt/Md
1günte
6g anin
ſeten
boc wEtd
chctſaan
digiſeu
Niflienb

oſeſ
Cllgqan.

contraben.emp.fundi.⁊ eo.titu.in.l.qui fundum.ꝭ.fundi.
b ¶ Quomodo.s.ea.di.ꝭ.alij.c.agite.
e¶ Item quomodo.S.e.diꝭ.alij.c.verbum.

e E Mon ſũt h.
que ꝓ parte con
traria dicta ſũt.

ſ. ꝙ ſine ↄfeſſiõe

oꝛiſ pctã.grauis
dimittant .

Archiſna/

C Snuſcitauit
ſ.E. queʒ penitet
in fine.

b C Secreta. ar

gu. eſſe ſecreia
q fiũt ſub pᷣſen⸗
tia quiqʒ hoĩm.

iCQui domũ.

ad euidentiã eiꝰ
qð dꝛ nota ꝙ
ad lr̃am ita erat
in veteri teſta/
mento ꝙ ſi quiſ

offerebat do /
mũ ſuam vel a-

grum vel vineã
vl aliquid alind

tabernaculo: Z

ſtea penite/
bar ſi volebat re
cuperare addi/

ta quinta parte

eſtimationis to

tius rei pꝛeciu,ʒ

ꝑſoluebat taber
naculo ⁊ rem re
cuperabat: 7 fa/

cienda erat hec

ſanctmnarij .
maioꝛis ponde
ris erat quã vul
garis vl ruſtico
rum. als inſtito⸗
rum.poſtiꝙᷓ autẽ
ↄuenit de pꝛecio
inter ſacerdotẽ
2⁊ eũ ꝗ debebat
redimere retine
bat emptoꝛ a/
grũ vſq; ad an⸗
nnʒ iubileũ quẽ
tunc plene reſti⸗/
tuebat.ille itaq;
qui non poterat
Lecnnere nin fi⸗
clo ſanctuarijſt

ſolutio ad ag

gnificat pecca⸗

toꝛeʒ qui nõ po/
terat redimere
niſi operibus pe
nitẽtie facta ſcri

ptura ſtatutis ?

alia myſticãtur
in ſequenti lr̃a.

b ¶Eã. S. xvij.

q tiij. ſunt. ?
¶nin ſiclo. ſi
clus cotinet.xx.

obulos.ar.i.q.i.iuj

C Quod neſcit.ar.ſf.de acquirẽ.poſſeſ.l.poſſideri.ꝭ.neratius.ff.de

oꝛis ↄfeſſione a pctõ poſſumus emunda
ri. Quis enĩ ſupplicabit pꝛo pctõ qð ne/
ſcitꝰ. Item. Nuõd ᷣm auguſtinũ fruſtrat
claues eccleſie qui ſine arbitrio ſacerdo
tis pniam agit:ſi ſine oꝛis confeſſione cri
minis indulgentia ipetrat. Item. Qnõꝰ
ſm ambꝛo. ius ligandi ⁊ ſoluendi ſolis

ſacerdotibus a dñno credit᷑ eſſe permiſſũ

ſi quiſqʒ ſuo arbitrio ſeipſum peccando
ligat vel ſecreta pnia ᷣm pꝛoſperum in
ſniam pꝛofert excõicationiſ:atqʒ poſt ſa
tiſfactionẽ abſqʒ ſacerdotali iudicio ſe⸗
ipſum deo vel altari eius reconciliat.
Non ſüt hec pꝛemiſſis auctibus cõ
ſentanea: ſed multoꝝ exemplis ꝓbant᷑
aduerſa.filiã nanqʒ archiſinagogi tur⸗
bis eiectis dñs ſuſcitauit non iñ niſi pꝛe
ſentibus patre ⁊ matre puelle. Metro

quoqʒ iacobo ⁊ ioanne vite reddita eſt.

In quo moꝛaliter inſtruimur: vt ſecre⸗

tavꝰpctã que ꝑ moꝛtẽ puelle intelliguntur

nõ niſi ſupplicationibus eccleſie que ꝑ
patrem ⁊ matrẽ puelle deſignant᷑: ⁊ ſa⸗

cerdotũ miniſterio qui ꝑ petrũ ⁊ ioannẽ
⁊ ceteros intelligunt᷑ a dño exiſtimentur

dimitti. Iẽ ĩ leuitico. Qui domũ ſuã vł
agrum dño vonerit vel cõſecrauerit:nõ

poteſt eãꝰ redimere niſi ſiclo ſanctnarij.

Sacerdote quoqʒ nõ ſupputante
annoꝝ numerũviqʒ ad iubileu. In quo
ſimſliter docemur:qꝙ quicũqʒ domũ cõ
ſcientie vel agrũ conuerſationis ꝑ pniaʒ
dño offerre atqʒ pꝛecio bonoꝝ operum
de vana vite ſue ↄuerſatione ſeipſum re
dimere voluerit non põt hoc facere niſi
ſiclo ſanctuarij.id eſt operibus pnie:ſa⸗
era ſcriptura pꝛefixis.vñ viuentibus ad
ſe turbis btũs ioãnes nõ ait ſimpliciter

facite pniaʒ vel fructuſ pnie ſed addidit

dignos:vt ꝓ qualitate vulneris pecca⸗
toꝝ:qualitas offerat᷑ bonoꝝ operũ.nõ
eni par debet eſſe fructus boni operis
eius qui nihil vel parũ deliquit atqʒ eiꝰ
qui grandia cõmiſit.ille tanq nullius cri
minis conſcius ſibi vſum in rebus licitiſ
pꝛebet.hunc tanꝙᷓ multis aggrauatũ ẽt
a licitisꝰ temperare opoꝛtet. In iubileo
plena remiſſio pꝛeſtabat᷑.vnde ꝑ eũ ꝑfe⸗
cta pcti remiſſo fſigurat᷑ ſacerdos nu⸗

merũ annoꝝ vſqʒ ad iubileũ ſupputat:

cũ eius arbitrio pnie tꝑa diffiniunt᷑ qni⸗

bus quiſqʒ plena pcii remiſſionẽ iueniat

nõ eni ſicut eſicius ait ſuꝑ eundẽ locum.
ſtatim poſt diffinitã pnĩiam quiſqʒ pctõꝰ

plene mundat. Cũ ergoex pꝛemiſſiſ au

dices. ᷣſus. Tres ficlos obolꝰ. obolos tres dragma

quas octo. Vncia fert dragmas. dnodena dat vncia libꝛam.ſiclus ha
bei ſeptem dꝛagmas obolo minus vno.

m nhweante cennpurante a tpe.ſ redemptionis cum quis redi

nebat ſm ꝙ annus iubileus vicinus vel remotus erat: iuxta cõputa-
tionẽ ſacerdotis magis vel minus perſoluebat inxta modũ illum vt ſi

gger recipiebat ſementem. xxx. modioꝝ ſacerdos petere deberet.l. ſi⸗

clos.vel addebatur quinta pars pꝛecij vt dixi.

ructus.i.pnia.qꝛ nõ tãta imponẽda eſt ei quãta magis peccãti.
icitis.õ.xi.q/i.alind.ð.e. ex his ommbus. .
P ¶¶Dceccato. bic colligit᷑ ꝙ toto tꝑe pnie remittit᷑ pctm̃.ar.j.c.quẽ pe⸗/
mnitet. ſicut ⁊ toto tꝑe obſtructũ eſt ⁊c.ff.de mino.liij. .i.qð rerum eſt

—

Plene.i.a pena peccati.

284

ad penã.· quo ad eulpã remittit in pꝛimo momento contritionis.

1rU. Mundatur. quo ad exterioꝛem penam.ſ.tempoꝛalem.vt..e. di. ſi pee⸗

catum.⁊.ð.e.di.ſcut pꝛimi.

ctoꝛitatibus colligit᷑ toa pnie arbitrio ſa
cerdotis diffiniant euidẽtiſſime apparet

ſine ↄfeſſone ꝓpꝛie vocis pctã nõ dimit

ti.ꝗs eni tꝑa pnie alicui pꝛefiget:niſi pꝛi⸗
mũ peccata ſua ſibi maãifeſtar᷑ curauerit
Item.Taciturnitast peccati ex ſuperbia
naſcit᷑ coꝛdis:ideo eni peccatũ ſuũ qͥſqʒ
celare deſiderat:ne iniqͥtas ſua alijs ma
nifeſta fiat:ne talis kürck apud hoies
ſoꝛis qualẽ ſe iaz dud exhibuit diuino
conſpectui quod ex fonte ſuperbie naſci
nulli dubiũu eſt. ſpecies etenim ſuperbie

eſt ſe velle videri iuſtum qui peccatoꝛ eſt

atqʒ hypocrita cõnincit᷑ qui ad imitatio
nem pꝛimoꝝ parentũ tergiuerſatiõe ver
boꝛũ peccata ſua lenigare contendit.vlł
ſicut chaim peccatũ ſuũ reticendo:peni
tus ſuppꝛimere querit.vbi auiſuperbia
regnat vel hypocriſis humilitas locum

habere non poteſt. Sine humilitate vo

alicui veniam ſperare nõ licet: nec ergo
vbi eſt taciturnitas cõfeſſionis venia eſt
ſperanda criminis. ¶Oꝛobatur hoc
idem aucte aug.qui in lib.de pnia ait.
3 Uem peniter oĩnol peniteat ⁊ do
loꝛẽ lachꝛymis oſtendat repꝛeſen
tet vitã ſuã deo Per ſacerdotes. pᷣueniat
iudiciũ dei ꝑ cõfeſſñonem.pꝛecepit enim
dñs mundandis vt oſtenderẽt oꝛa ſacer
dotibus docens coꝛpoꝛali pꝛefentia cõ⸗
fitenda eſſe peccata non ꝑ nunciũnõ ꝑ
ſcriptũꝰ manifeſtãda.dixit.eni oꝛa mon/

ſtrate ⁊ omnes non vnus pꝛo oibus:nõ

aliũ ſtatuatis nunciũ qui pꝛo vobis offe

rat munus?a mopſe ſtatutũ:ſed qui per
vos peccaſtis:per vos erubeſcatis.eru

beſcentia eni ipſa partem habet remiſſi/
onis:ex miſericoꝛdiaꝰeni hoc pꝛecepitꝰ

dñs vt neminem peniteret in occulto.in

hoc eni ꝙ per ſeipſum dicit ſacerdoti ⁊

erubeſcentiam vincit:timoꝛe offenſi ve
ma fit criminiſ.fit eni veniale per conſeſ
ſionẽ quod criminale erat operatione.?

ſi non ſtatim purgatur:tamenvitaleiqð
cõmiſerat moꝛtale.multu eni ſatiſfactio/
nis obtulit qui erubeſcentie dominans
nibil eoꝛũ que cõmiſerit nuncio dei de⸗
negauit.deus enim qui miſericoꝛs et iu
ſtus eſt ſicut conſeruat miſericoꝛdiam ĩ
iuſtitia ita et inſtitiã in miſericoꝛdia.opus
enim eſt miſericoꝛdie peccãtiꝰ pctã di⸗
mittere ſed opoꝛtet vt iuſtus miſereatur
iuſte.Opoꝛtet enim vt non ſolũ quid ſʒ
in quoi doleatꝰ conſideret:ſi diguus eſt
non dico iuſtitia ſed miſericoꝛdia.Ju⸗

e. di. S.alij. .c. ſerpens. Neniale.i.dignũ venia. vel

¶Cum ergo. ↄfeſſione. vñ boetius in libꝛo de ↄſolatione. Si opera medi

cantis expectas opoꝛ/
tet vt vulnus detegas.
IL Itẽ taciturnitas.
ec argumentatio de
taciturnitate nõ iungt
gratianũ.naã cũ pctõꝛ

cui iã petm eſt dimiſſũ

tacet ⁊ ↄtemnit ↄfiteri
hoc eſt iam alind pec.
catum q́; pimüũü.

i E Abi aut.5. xxij q

ij cũ humilitatis.
X 0 Dem penitet.
Caſus. hoc.c.
dinidit᷑ in q̃ttuoꝛ par
tes. Pꝛimo dicit ꝙ gli
hetꝑ ſeipſuʒ dʒ ↄfueri
ſacerdoti⁊ non ꝑ nũ/
ciũ vt ita maioꝛi affi/
ciat᷑ verecũdia q̃ par-
tem pnie releuat.Se⸗
cũdo dicit ꝙ qui vult
ↄfueri diſcretũ dʒ eli⸗
gere ſacerdotẽ cui cõ/
fiteat᷑ ꝗ ſciat higare æ
ſoluer.Tertio ꝙ q co⸗

–—

piã ſacerdotis ñ hʒ cõö

fiteat̃ ꝓximo ⁊ ex de/
ſiderio ſacerdotis ve/
niã ↄſequet᷑. Quarto
dicit ꝙ occultnʒ petm
ſufficit ↄfiteri occulte
publicũ pᷣo eſt publice
confitendum.
y¶ DOOmnino.i.pfecte
cõterat᷑ de oĩbus.i.de
oĩ petõ ⁊ eius varieta
le.j.di.v.ↄſideret.⁊ di.

vi.qui vult.
3 ODſtendat. ꝑ exte-
loꝛa eni pꝛeſumit᷑ de
interioꝛibus. vt hic. æ
S.di.l.ſi quis diaconꝰ?.
⁊2 ¶ ¶ Per nunciũ.⁊ ita
nõ põt hoc ꝑ aliũ qð ꝑ
ſe põt.ff. de ſolu. inter
artifices.⁊ ex de cle.ñ
reſiqꝛ nõnulii.
2 ο Per ſcriptũ 5. xx
dꝛ ꝙ ita accipiat ſʒ
accepta in ſcriptur re
digat᷑:ne det᷑ obliuiõi.
2 —
i.pniam deſignatã
hircum. 8n daper

a ¶ Ex miſericoꝛdia.

i. miſericoꝛdiaʒ repꝛo⸗
mittens.
b ne Hoc pꝛecepit.my
ſtice. vbi dixit. vade ⁊
oſtẽde te ſacerdotibꝰ
c ¶ LTimoꝛe.i. ꝓpter
timoꝛem ſeruilem.

d ¶Offenſi. ſ. dei quẽ

peccando offenderat.
e¶SFit eni veniale. ỹ.

fit. oſtendit ꝑ ↄfeſſionẽ

eſſe veniale.vel fu vitale ſm aliã litterã.i.ad vitã nõ impediens. L
ſa Pur gatur. purgari nõ videtur ꝓpter penam exterioꝛis fatiſfactionis qᷓ
adbuc reſtat.S.e.di/ſi peccatum dauid.j.e.di.vlti. .yvi. 4ðð
g ¶Ditale.i.eins penitentia confert ⁊ impetrat vitam. SJðW
hb Peecanti.i.diſcrete.⁊ boc eſt qð ſequit.ſed opoꝛtet ꝛ᷑·

i¶Miſereat᷑.ſ.puniendo peccatum.

MOQnid.i.pꝛopter quid.iſ.pꝛopter quod peccatum. .

ISed in quo.i.doloꝛem patiaf.ſ.in pnn..

m ¶¶VBoleat. penitens.
nConũderet. ſacerdo.

o Juſtitis. ſi eni ſola iuſtitia reſpiciar nnlt ſe aluat pel ↄſequit yenia cris

K iüj

Be Peni.

tate ꝑfecta eſſe intelligẽdas.⁊ inde ſũpta occaſiõe gradus in charitate

à Sed miſericoꝛdia.ſ.vt non puniatur eternalitter. 7 2¶ Impꝛobabilis ſm qnãoeculta peceata in pnblicoconſitcebantixr:· unt
b ¶ Laboꝛe. nihil enim carius emitur: ꝙᷓ qnod pꝛecibus impetratur.vt dicit compulſ ad hoc pꝛo ter quod multi pniam declinabant. “ ſonnn
ſeneca.ar.ad hoc.viij:q.ij.illunldl. A/¶ Quibus.accuſanibus.ſ.inimicis.non enim per penitentiam tolli un
c Pluribus.ar.ſj.di.vi.placuit.ar. S..di.e.S.ex his.ſub illo.S.non ita. pena ciuilis.ar.xxxiij.q.ij.admonere. unn
a . Zacilius.· qꝛ tot ſacerdoles obligat ad oꝛandũ pꝛo ſe quor ſacerdotibꝰ b/¶ Percelli ·ſi alie pꝛobationes ſunt que ſuffciant cũ hnuſmodicon· ſe⸗
Aſfiter vt. . e. ipnis. V . ſfeſſione.? ẽ huic —
eæ Quibus. ar. re⸗/ , ſmile. xxij.q. v. zun
miſſionibus que ſunt ſtitia eni ſola damnat:ſed dignus eſt mi eſt quõ ſuſcitanit. lebat enĩ turba poſt boc videt. –
Qd pontes ⁊ ad talia. ſericoꝛdiaꝰqui ſpũali laboꝛeꝰ petit gram filium vidue. Fleuit martha ⁊ maria ꝓ c ¶ Sufftcit.. u
Srera imce⸗ laboꝛat eni mens patiendo erubeſcẽtiiã fratre ſupplicantes. Ylebat ⁊ turba que die ex oibus.
