me. Idẽ coſtoꝛio notario rauenne.
De maximo ſalonitano epiſcopo qui
ſacramento ſemenpſuʒ expurgauit.
Aanto a nobisꝰ creditur ⁊ neceſ
ſarias vides cauſas iiungi:tanto
renuum deberes te ⁊ ſollicituʒ exhibe
re: ꝓinde ſi maximus ſalonitanus pꝛe⸗
ſtuo ſacramento firmauerit ſe ſimonia
ca hereſi non teneri: atqʒ de alijs ante
coꝛpus ſancti apollinaris tantumodo
requiſitus inoxium ſe eſſe reſponderit
⁊ de inobediẽtia ſua ſicut deputauimꝰ

OQ. III

vertit᷑ piudiciũ.ſic.j.de ↄſe.diſ.iiij.placuit.

i o

¶Penitentiã. ſʒ qͥro an ei ſoli ſit eredendũ.de boc vr q; ſie. qꝛ in nullius

gO Epiſtolã. ꝗs põt abſolui ꝑ iras ⁊ excõicari.vt er de ſi. accuſatũ.=..

q.i.de maniſeſta.Quid ſi moꝛeret᷑ pꝛius ꝙᷓ; lutere ꝑuenirẽt ad ipſũ: tũc di
cã eũ abſoluendũ poſt moꝛte:vt ex de ſen:ex.a nobis.⁊ eſt bic ar. ꝙ tñe de

perientia tua dare debeat: quia ſicut in
contumacia perſiſtentibꝰ ſeueros nos
eſſe conuenit:ſic humiliatis a penitenti⸗
busꝰlocuʒ venie negare nõ debemus.
Itẽ mariano epiſcopo reuẽne.
De eodem.
AVe ð ca maxi ſũt agẽda:ex epiſto
lis quas ad nos traſmiſimꝰ agno
niſtis.ſed quia qualis de hac re frater⸗
nitat᷑ veſtre volutas ſit:magis apꝛeſen
tium latoꝛe caſtoꝛeo chartulario noſtro
renüciante cognouimus:ideo ſi idẽ ma
ximus coꝛã vobis ⁊ pꝛedicto chartula⸗
rio noſtro de ſimoniaca hereſi ſe ſacra
mẽto purgauerit:atqʒ de alijs ante coꝛ
pus ſancti apollinaris vt ſcripſimus
tãtůmodo requiſitus liberuʒ ſe eſſe re⸗
ſponderit:cauſã ipſius veſtre fraterni
tatis iudicio de eo quod excommunica
tus miſſarum ſolẽnia agere pᷣſumplerit
cõmittimus:qua debeat penutẽtia talis
culpa purgari.Et ideo quicquidvobiſ
ſecunduʒ deũ placet ſecuri diſponite:
nec aliquod de nobis dubiũ habeatis.
Nam quicquid a vobis de hac cauſa
fuerit oꝛdiatũ nos ⁊ gratãter ſuſcipimꝰ
⁊ libemer admittimus. ¶ Item ſixtus
papa omnibus eviſcopis.
Qualiter ſixrtus ſemenpſũ purgauit.
Angaſtisꝰ vt ſcriberẽ vobis qua
vliter inſtans iurgium contra me ſu
ſcitatũ ſit vel a quo vt veſtro adminicu
lo pelleretur ⁊ cauſa mea firmaretur.
Scitote me crimiari a quodam baſſo ⁊
iniuſte me perſequi. quod audiens va
lentinianus auguſtus noſtra auctoꝛita⸗
teꝰ ſynodum congregari iuſſit:⁊ facto
concilio cum magna examinatione ſatiſ
faciens omnibus licet euadere aliter ſa
tis potuiſſemꝰ: ſuſpitionem tamen fugi
ens coꝛam omnibꝰ me purgaui.ſ.a ſuſ
pitione emulatione me liberans: ſed
non alijs qui noluerint aut ſponte hoc
non elegerint faciendi foꝛmaʒꝰ dans.
Item alexander.ii.rimaldo cuma⸗
no epᷣo. De cã gꝗllandi pꝛeſbyteri.

egerit penitentiam/:volumus ut ad cõ B Aper cauſaagillãdi pꝛeſbyteri tui
de

ſulendum illun epiſtolams quam ad eũ
ſcripſunus qua ei ⁊ gratiam noſtram ⁊

communionẽ reddidiſſe ſignauimꝰ: ex

accuſatoꝛ põt eũ denuo accuſare:yt. C. de accu.l.iij.ſecus ſi eo pñte

—

yel loquit᷑ cũ ſua iniuriã vult ꝓſequi:vel ignoꝛabat occuſationeʒ ab
alio inſtitutã.ff. de pꝛeuari.l.iij.?.ff. de occu. ſicui.

e Fnihndnele
nit tñ hic nimiũ
pa cogit᷑ adhuc co

gat hic laico ſpũale negociũ.ᷣſic.ẽ.xxxij.di.S.verũ.
papaliter diſpenſatũ:qꝙ epᷣs expurgatns coꝛã pa
ꝛã muliercula ſe purgare:cũ tñ pleniſſimaſ debeat

babere vires qð auctoꝛitate pape ſu:lʒ per ſe ſit inualidũ:ex de trãſ.

c.iin fi. C. de teſta. oium. Itẽ cũ iuſiuradũ ſit maioꝛis auctoꝛitatis ÿ

res iudicata.ff.de iureiur.l.ij.⁊ illud obſtat oĩbus accuſare volẽtibꝰ

etia in publicis criminibus.ff.de iureiu.eũ qui.ꝭ.in popularibꝰ.mul

to fſoꝛtius res iudicata obſtabit oĩbus:quare qᷓ poſtea admittit᷑ accu
ſatoꝛ:põt dici ꝙ fuit abſolutus ſub ↄditione. niſi accuſatoꝛ appare/
ret: vl ſuit abſolutꝰ ab iſtãtia iudicij:nec iõ lis ꝑijt.ff.ð iu.⁊ pꝰediciũ.

ato a nobis maximus ſalonitanus archieps ſine licẽtia pa
fuit ↄſecratus ꝓpt᷑ qð a papa fuit excõicatus:⁊ poſtea miſ
lebꝛauit.ſimiliter iponebat᷑ ei ſimonia ⁊ foꝛnicatio.
¶ Rũderit.exilis.n.hic fuit infamia.⁊ io ynius iuramẽto admittit

m

moꝛte epiſcopi ſui pꝛedeceſſoꝛiſ

tui infamati in medium conſuluimus:

itaque circunſtantium fratrum vnani⸗

mũ ſit quis excõicatꝰ
vel abſolutus letteril
receptis.arg.iiij .q.v.
quiſꝗs.⁊ ex de ap.lu⸗
per eo.in fi.⁊.S.di.iiij
leges. Arg.d.ff. ſi cer.
peta.eius qui in ꝓpui
ciã.ibi ſtatus ſuiigna
rus: ſʒ diſtigue vt.ff.
de acqui poſ.ꝗ abnti.
vbi dicit ꝙ ſiquis ma
numittit abñte:reteri
an velit e eẽ liberuʒ
qñn ſcribit litieras ma
numiſſionis: vel qñ
littere ad en ꝑuenerir
Pꝛobabiliꝰ ẽ dici ꝙ
excõicatio nõ ligat ni
ſi tꝑe ſcie:ſicut nec lex
vt di. uij. leges.⁊.lxx/⸗
xij.diſ.ꝓpoſuiſti.nec
ſnia:vt.j.e.q.vj.S.bi⸗
duũ.io.ſʒ certe ſiquis
abñs excdicat ſtatim
eſt excõicatus anteq;
ſciat:qꝛ ſn ia excõica⸗
tionis ſtati trahit ſe⸗
cũ ſuã executionẽ: ex
de ap.paſtoꝛalis.dũ⸗
modo ſit pura ⁊ non
cõditionalis:verũta/
men nõ punit cũ ige⸗
rit ſe cõioni hominũ
anteqꝙ ſciat:ex ð cle.
excõi.mi.illud.Erroꝛ
eniʒ facti nemini no/
cet:vt.ff.de iur.⁊ foc.
igno.l.erroꝛ.

g ο Epiſtolã. de gra

uibus expurgat ſe iu
romẽto:de minoꝛibꝰ
nuda ꝓmiſſione.io.

b &ρ. Penitẽtibus. ſi.

er de poſtula.pꝛe.ad
hec circa.fi.

.i ¶MNõ debemus.qui

tñ de rigoꝛe eẽt depo
nẽdus.S.di.l.accedẽſ
3.xj.q.iij.ſiquis epᷣs.
T.C. pe.

6 Ve de cã. ð eo⸗

dẽ maximo lo
quit᷑ hoc capitulũ.

I Quicquid. ar. pa

pã ſeruatuꝝ ꝙ lega⸗
ius ſtatuit:⁊ idem ho
noꝛ ei exhibẽdus eſt

ſicut pape.xciij.diſ.c.

vlti. ⁊.ff/ de offi. pꝛef.
pꝛeto.l.vnica.i fi.ibi.
credidit eni pꝛiceps

eos qui ob fingularẽ ĩduſtriã exploꝛata eoꝝ fide ⁊ gratia ad huius officij
magnitudinẽ ⁊c. Itẽ eſt bic ar. ꝙ generali mandato diſpẽſatio delegatur
Rr..extra de offi.dele.qð traſlationẽ.cũ.n.diſpẽſatio hẽat inſtar reſtiin
tionis in integꝝ:⁊ reſtit ntio in integrũ nõ delegat per generale mandatũ
vt. ff.de mino.illud.ergo nec diſpenſatio.io.ego dico ꝙ legatus dñi Ppape
generalis oĩa põt:niſi ea ſola que romano põtifici ſunt reſeruata.ex ð ſen.

T. de of. le. ꝙ trãſlationẽ.b.

terqᷓ; in hereſti.xl.di.ſi papa.

p ¶Soꝛmã.xiiij.q.v.dixit.Jo. .
q ¶Uper cauſa.ſoꝛte hic non intendebatur poſſeſſoꝛium:als nõ obſtat

Endaſtis. Mãdat hic minoꝛ maioꝛi.nã
do:vt.C.cõ.dele.l.ij.in pꝛin.ſic.i.q.i.filiũ.
n ¶ ¶ Auctoꝛitate.xcvj. di. yvbi naam.
o ¶Potuiſſem.qꝛ papa a nullo põt indicari:vt.ix.q
ab vniuer ſali concilio:vt.xxvij.diſtin.S.hinc etiam.ff.de leg.pꝛinceps.pꝛe

pꝛecariũ verbũ eſt man⸗

iij.alioꝛuʒ.nec etiam

rimen petenti reſtitutionem: vt extra de reſi.ſpo.in litteris.Na alij
dicunt ꝙ ſpoliatoꝛ obij cit exceptionem quam vult ſtatim pꝛobare pꝛius ẽ

.

audiendus qꝙᷓ ille reſtitua .ar.xxxj.q.ij.lotharius.in auten.de teſti.S.ſi pᷣO9

quis.colla.vij.⁊ ar.extra de teſti.veniens.ij.ſed hoc nõ concedo:vt ex de re

ſti.ſpo. litteras. in fi.

l. pe. Si vero iuſte eẽt
depoſitus nõ recipiet
fructus medij tꝑis re
ſtitutus:niſi hoc expᷣ/
meret᷑ in ſnia:vt.C.ð
re mili.cũ allegat.li⸗
xij.io.

J legitimi. non
Vpotuerit. C. ð re.
cre.

l. in bone fidei.

Si valet. qꝛſi nõ
alet deponit. ex ð ſi.

de hoc.pel ſoꝛte ſunt
inimici ſui:ex̃ de pur.
ca.cũ in iuuẽtute.im⸗
mo cũ femina poteſt
ſe purgare.xviij.q.ij.
in decima. io.

d Keſbyter ſi a

plebe. idem ẽ ſi

ob epiſcopo vel a ſa⸗

cerdotibus:vt.jſ.e. oĩ/
bus.i fi.ð.d.xxviij.cõ
ſulendũ.cõtra.

Suſpẽdat᷑. foꝛte

diſtinctionẽ:ex de
pur.can.c.ij.õ.xxxiij.
di. c. vl. . dic ꝙ ibi fu
it exilis infſamia.
eEuſpendat᷑.hoc
veꝝ ſᷣm diſtinctio
nẽ ſi fuerit notoꝛinm
vel manifeſtũ vel fa/
moſũ:ex᷑ de coha.cle.
veſtra.⁊.c.fi.⁊ tũc re/
fert ſi fnerit famoſuʒ
ſine ſcãdalo vel cum
ſcãdalo:ex de coha.

ↄſulendũ.So.ibi nõ

imminebat ſcãdaluʒ
bic ſic: puta ex eius
celebꝛatione: extra ðᷣ
coha.cle.tua.ſ.xxviij
q.i.iã nunc.⁊.iij.q.ij.
audiuimus.alr᷑ obti/

quid a bñſic io ſuſpẽ/
ditur:⁊ videi ꝙ ñ qꝛ
pene ſũt emolliẽde:⁊

qꝛ creſcẽte ↄtumacia
creſcere dʒ ⁊ pena:vt

di.lxxiiij.honoꝛatus.
ſʒ videt᷑ qꝛ hec duo
ſũt onexa.lxxxj. diſ.ſi
quis ſacerdotũ.⁊.xx/⸗
xij.di.pᷣter hoc. ſʒ dic
ꝙ nõ eſt pꝛiuãdus be
neficio:niſi ſm oꝛdi⸗
nẽ iuris:ex de iudi.c.

i.niſi foꝛte ꝓpter ſcã⸗/

dalũ.S.e.ſuꝑ cã.⁊ cuʒ

magna laboꝛat infa⸗

mia:vt extra de pur.
ca.inter.
¶Bʒuſpendat᷑. hic
colligi ꝙ iĩfſamatꝰ ſta
ti dʒ ſuſpẽdi vſq; ad
dignã ſatiſfactioneʒ.

a r.j.iij.q.ij.qꝛ ea.e᷑ ö5

pur.ca.iter.⁊ ex e.ex
men.ex de accu.qua/
liter ⁊ qñ:ex̃ de purg.

ca.c.ij.⁊ vlti.In his habes ꝙ pꝛius inquirendũ ẽ de crimine qᷓ pꝛiuet offi

Beneficia.iſte beneficio ⁊ officio fuit pꝛinatus:qꝛ graniter erat infa/
us:ex de pur.cano.inter.Et fructus medij tꝑis recuperat. ff.de re mi.

mi aſſenſu tue dilectioni referimus pꝛe
fatum gilandũ pꝛeſbyterum ante te re⸗
pꝛenſetandum: vbi ſi certi accuſatoꝛes
defuerint: tunc dictate iuſticia ſine om⸗
ni controuerſia peꝛſbyter quecũque ob
hoc iniuſte amiſerit ac ſacerdotium ac/
cipiat ⁊ integra beneficiaItez ex
cõci.agathenni. DOe purgatione cle
ricoꝛum ſi conuinci non poiuerint.
AIlegitimi accuſatoꝛes crimina ſa⸗

cerdotis pꝛobare non potuerint 2

ipſe negauerit:cum.vij.ſociis ſui oꝛdiniſ
ſi valet᷑ a crimine ſemetipſum expur⸗
get. Diaconus vero ſi eodem crimi⸗
ne accuſatus fuerit cum tribus ſemeti⸗
pſũ excuſeta Itẽ ex concilio illerdẽſi.
De codem.
Reſbyter ſia plebeꝰſibi commiſſa
mala opinione infamatus fuerit ⁊
epiſcopus legitimus teſtibus bbrob
re non potuerit: ſuſpẽdature vſque ad
dignam ſatiſfactione ne populus fide
liuʒ in eo ſcandaluʒ patiatur. digna ve
ro ſatiſfactio eſt: ſicut a maioꝛibus cõſti
tutum eſſe docetur: quando ſiue ſecun
dum canones ſiue ad arbitrium epiſco
pi.vii.ſibi collegas adiungat:a iuret in
ſacro ſancto euãgelio coꝛam poſito: qð
crimen ſibi illatũ nõ pelpenantt 7 hac
ſatiſfactione purgatus ſe

ſter papa. Me eodem. Palea
ECcuſatum ſimoniacum neceſſe ha
buimus ſummopere per ſcripturã
pꝛobibere: ne miſſarum ſolennia cele⸗
bꝛare debuiſſet: donec quid eſſet veri
us potuiſſemus cognoſcere. Aez ex
concilio triburienſi. Walea.

Obilis homo vel ingenuus ſi in
ſynodo accuſatura negauerit ſi eũ
C

Onſtiterit fidelem eſſe cuʒ.xii.ingennis
ſe expurget. Si autem depꝛehenſus fue
rit ĩ furto aut periurio aut falſo teſtimo

nio:ad iuramentuʒ non admittat᷑:ſed ſi

cut qui ingenuus non eſt: feruẽti aqua
vel candẽti ferro ſe expurget. Item

imarus remoꝛum eßus. Oc eodem.

rit:⁊ accuſatoꝛes ac teſtes legales

3 Jmala fama de pꝛeſbytero exege

defuerint:ne contra apoſtolũ infirmo⸗

ruʒ coꝛda de mala fama pꝛeſbyteri per

cutiant᷑.⁊ ne vituperet᷑ miniſteriuʒ no⸗

ſtrum:neue ſecurioꝛes pꝛeſbyteri exiſtẽ

ce andient᷑jj.e.olbus nobis xx.q.v.c.i.ex de pur.ca.c.ecx tuax. ſi ve

ro accuſatoꝛ nõ apparet:⁊ mala fama crebꝛeſcit:tũc epᷣs vocatis ec-
cleſie ſenioꝛibus ꝓcedat ad ĩiquiſitionẽ:ex᷑ de accu.qualiter.txxxvjd.
ſiquid vero.⁊ ipſemet epᷣs inducet ð eũ teſtes:ſi alins nõ apparet.xj.
¶qiij.pꝛecipue.in ſi.ex de accu.cũ opoꝛteat.ð.e.pꝛeſbyter.⁊ lit.nõ ↄte.

s ſecure deinceps
ſuum exequatur officiũ. Nez ſil ne⸗

koc ecere pot
vt ex vt lit.non
NNotiens frater noſter tridentinꝰ te. quonia fre
. epiſcopus in noſtra ⁊ veſtra pꝛe aucter e ſiue⸗
entia de ſimonia ſit impetitus: pꝛuden namnen dunaf
tiam veſtram latere non credimus: cuz- ſiautem nõcõ⸗
ius cauſa tandeʒ in noſtra pꝛeſentia væ ninci:æ adbuc
tilata pꝛoducti ſunt aduerſus eum ac⸗ mala fama per
cuſatoꝛes viua voce in ſcripto aſſeren⸗ durat admone
tes: ꝙ eccleſiam ſancti petri de pado ſ ipſuʒ pꝛino
D eoꝛſum poſtea
pꝛeſoytero paulo dederit pꝛo quattu coꝛãteſtibalyt
oꝛ modijs frumenti:quos ab eiuſdem ſe coꝛigat: qo
eccleſie laicis acceperit: verũ quoniam ſinõ fcceril: tiie
accuſatoꝛes nec teſtes ſecũdum foꝛmãa demũ ſuſpẽdat
canonum ⁊ ſanctoꝛum patrum ſtatuta cum yvſq; ad di
in cauſa ipſa pꝛocedere non potuerunt gnã ſatiſfactio
cõmuni fratrum noſtroꝛum concilio in neier de pung.
dicamus vt tertia manu ſui oꝛdinis: ? d ll l caiu
gnanun abbatum ⁊ religioſoꝛuʒ ſacer dnancheni 4
otum de ſupꝛadicta ſimonia in veſtra peincipio ſuſpẽ
pꝛeſentia ſe debeat expurgare. oꝛꝛo dar eüũ niſ enoꝛ
expurgationis tenoꝛ erit huiuſmodi. mttas dicti vl
Idem epiſcopus ſupꝛa ſancta euange⸗ ſcãadali hoc ex-
ſia pꝛimum iurabit ꝙ pꝛo eccleſia ſan oſcatꝛcx ain⸗
cti petri de bado ꝛeſbytero paulo dã⸗ gna rlſtarnio
da neqʒ ipſe per ſe vel per ſũmiſſaʒ pr vt purget ſe ad

ſonam:neqʒ alius pꝛo eo ſe ſciẽte pꝛe⸗

⁊ vtriqʒ parti ſua iuſticia conſeruetur. ade ſmclaſ
Siqui 17 bi dié⸗ tra de ſimo.inſi
te cauſa intereſſe non poterit: vos qui ga. cano. cũ.p.
adeſſe poteritis:idem iudicium termi⸗ lbi de ho.
nate. Quod ſi pdictus frater noſter. a. Arbiunuz.
pꝛedictam purgationem fecerit: vos ei bic nõ compur

cium receperit. Oeinde expurgatoꝛes

ſuper ſancta dei euangelia iurabunt ſci

iuncto ſibi legi

timo numero:

vel ad arbitriũ

licet ꝙ ſicut ipſi credunt verum iurauit. ſuiepiſcopi:
Hos itaqʒ cauſe buius ſeriem commit hicz: ſe. omni
tentes pꝛudentie veſtre mandamus vo orttccode de⸗
bis vt congruo loco in vnum conueni- ficiẽte ĩ purga⸗

re curetis:a ita in cauſam ipſa iuxta pꝛe

ſentium tenoꝛem pꝛeſtante domino re⸗

ſtauretis:quatenus ⁊ omnis de cerero

huius queſtionis ſcrupulus auferatur

auctoꝛitate noſtra pꝛedictum officium

tes licentius in peccatum pꝛolabantur: 1 Adituʒ eſt fratres chariſſimi qua

ſecundum decreta maioꝛum cum deno

minatis ſibi vicinis pꝛeſbyteris qͥs ſci⸗
mus ſe nollespeierare ſacramẽto famãa
ſuã purget. ¶ Item innocentius acqͥ
legienſi patriarche ⁊ mantuano epiſco

po. De codem.

cio ille qui eſt infamatus.⁊ ar.iij.q/ij.andiuimus.Notandũ ̊ ꝙ cũ cleri⸗

cus aliquis coꝛã iudice ſuo eſt infamatns pꝛefiget eps certũ tõs volẽtibus
accnſare:extra de clade. deſt⸗ põ·c.ylti.⁊ ſi accnſatoꝛes apparuerini canoni-

W

T tridentinam eccleſiã reſtituite: hanc wioe; lſcopi ſu
autem purgationem ante pꝛoximaʒ pu 80 7 mala ſa
riſicationem beate marie virginis ad ma. ſe nol⸗
implere iubemus. ¶QIIn pꝛemiſſis an l. bone opinio
ctoꝛitatibus ſubitelligitur ſi reus ſe pur nis:⁊ qui vitaʒ
garevoluerit: vt ſacri canones modn einus nouerint
non neceſſitatem purgandi accuſato im ⁊ moꝛes :vt ex
ponant:ſicut apparet ex fine capituli ſi aelt ollcer 5
xti pape ⁊ auctoꝛitate leonisꝰ qui data no ſen ig
purgatione ait de ſeipſo. teſtiũ: ex e. c. cõ
Me leone qualiter ſe purganit. ſtitutus. immo
frater põt pur⸗/
liter mali homines in me graua Sare fratrez. x
crimina confinxerunt: quamobꝛez ego dep̃ſum litte
leo pontifex ſancte romane eccleſie pu p ij z mif⸗
rifico me in conſpeciu veſtro coꝛa deo iſis. Sgare

⁊ angelis eius:quia iſtas criminoſas ⁊

lione puniat ?

puniat cũ tac
ↄuictũ vel con⸗
feſſum:extra ö

gatoꝛes arbi/

falſum dieit al
legando.

ſceleratas res quas illi mihi obijciunt:
i Sixti pa/
pe.S. . manda-

W ſtis.io.
. . . tleonis. hoc eſt in ſequen.c. Jo.

cciente me factum eſt: vt er̃ de pur.ca.quotiẽs.l. diſti.ſiquis vi

AVditũ eſt.iuſſi.nec conſilium dedi:nec defenſionẽ pꝛeſtiti: nec

d nam. addunt quidam nec voluit: vt.ẽ.i.qqiiij.ſiquis pꝛeſulatus.qGd ·

.

4 4

= =
=. ,
=-
=

=

=ê£
☛

=

=
E
—

— —
☛ =.

— — —
E
S=
=☛£ nn„e

=
Se
=6ͤS

E
=

S

= =–

⸗ Sr

☛ = = —

=
= =

=
S

S=
=

==
=
=

e

—=
S=

-E

=

— = ⸗- S
= =
S

= =
===

e⸗
ee
i
e

S=
— S=

ee

hncei
ſchit
Clſfi
hsdiatt
Abe
nit
leecſ
ſſi
ngtel
Coſi

iet⸗
ehmnt
iltciif
diſe
Umene
unmg
efimnori
iader
no⸗
deber
Vrbeng
nöcenm
ts ſn
Glit
s
Inui
oleke
ſecpn
ſCnnf
ant
eA
1n
ſſen,
hunnn
lieet
oirw⸗
ruͦc⸗
funge
ſma

t·☛

II

valde durum videtur. Sed nunquid boc iurabo:quia cum ſeiui pꝛo
hibere potui ⁊ non pꝛohibui:⁊ hoc ꝙ non habeam ratum quod fa/-
ctum eſt cum etiam in maleficijs ratibabitio mandato equiparetur
ff de vi ⁊ viar. liij. cum pꝛocuratoꝛ. ? extra de reſti.ſpo· cum ad ſe
dem. in fi.S. e·q.i.notum.in fi.

Cogstur.

quia ab emuliſ

bec infamia ꝓ
ceſſerat:vel dic
ceteris apoſto
licis.
b ¶ Ecce ne
ceſſitatem. e
de Ee liatul
c ¶ Baf. glle⸗
Sae dicit.
4In decre⸗
xi.⁊ ſe.io.
Ec Am
ous. au
ditu.aliquid er
go ſcit̃ auditu.
xxij.q.v.hoc vi
detur.
ſ¶In canoni
bus · ſ. e . q. vij.
teſtes.⁊.c.ipſi.
g ¶Aut. pꝛo ?.
nõ eniz ſufficit
ꝙ ſoli epiſco/
po ſit ſuſpectuſ
ar. contra.ſ. e
de offi. in. oꝛdi.
ex parte.x.xxx
di. c. vlti. ⁊ ſic ñ
obſtat. vj. q. ij.
placuit. credo
tñ ꝙ ſi eſt accu
ſatus ⁊ epiſco
po eſt ſuſpectꝰ
ꝙ poteſt eum
cogere ad pur/
gationem: ſec?
ſi non eſt accu⸗
ſatus ſm leges
ij. placuit: im/
mo inuenio ꝗꝙ;
pꝛopter calum
nioſam accuſa
tionem cogitur
quis ſe purga/
re:vt extra de
accu. veniens.
7. ar.ff. nequis
eum qui in ius
vocatus eſt.l.
e. G. i.
Coõoxͤſacer⸗
dotibus vel ẽt
abbatibus: c
e.cum in iuuen
tute.
i ¶ Vonis. xj.
q.iij. cuʒ in cun
ctis. hic patet
quomodo in⸗
telligatur illud
verbum a ple⸗
be.õ. e. pꝛeſ by⸗
ter. quia erant
boni ⁊ iuſti. im
mo non admit
tuntur:licʒ ſint
boni: ſi tamen
leues fuerint.
Naʒ leues ſũt
qui ex facili cre
dunt que pꝛo/
bari non poſ/

„

ſunt. xj

S

q.iij.in cuncti

nec p erpetraui nec ꝑpetrare iuſſꝰ: hoc
autem faciens non legem pꝛeſcribo ce⸗
teris: qua id facere coganturꝰ. ¶Ecce

vterq; ſummus pontilex ſemetipſũ pur
gat nec ceteris neceſſitatemꝰ purgandi

ꝛeſcripſit. vnde datur intelligi quod
atiſfactio purgationis in voluntate cõ⸗

ſiſtit accuſati non in arbitrio iudicis. Sʒ

cum in illerdenſi concilio pꝛeſbyter iu⸗
beatur ſuſpendi vſque ad condignam
ſatiſfactionem:cum ẽt in decretoꝰleoniſ
in arbitrio ponitur epiſcopi:quota ma⸗
nu ſacerdos purgare ſe debeat: patet
quod ad purgationem cogendꝰ eſt: nec
in ſua voluntate ſed in arbitrio iudicis
conſiſtit. Unde leo papa ſcriben
ad earolum regem ait. Qualiter ſa
cerdotes ſe purgare debeant.
Vnibus vobis viſu aut auditu

unotuʒ eſſe non dubitamus quod ſe

piſſime ſuadente hoſte antiquo ſacerdo
tibus crimina diuerſa obijciũtur. Sed
qualiter ex eis ab his rationabiliter exa
minatio ⁊ ſatiſfactio fiat: licet bone me
moꝛie tempoꝛe domini genitoꝛis veſtri
pipini ſiue pꝛiſcis tempoꝛibus a ſanctis
patribus ⁊ reliquis bone fidei ⁊ deuotio
nis hominibus ſepiſſime ventilatũ fue
rit: nos tamen pleniter inde aliquid diſ
finitum reperire minime quiuimꝰ: no⸗
ſtris quippe tempoꝛibus idipſũ a ſan⸗
ctis epiſcopis ⁊ reliquis ſacerdotibꝰ ac
ceteris eccleſiaſtice dignitatis miniſtris

veſtris in regnis ſeu in alis deo degenti

bus nobiſque vna cum eis agentibus
ſepiſſime pꝛopter multas ⁊ nimias re⸗
clamationes:q ex hoc ad nos de diuer⸗
ſis partibus venerunt ventilatum eſt.
Sed qualiter conſultu domini ⁊ p atris
noſtri leoniſ apoſtolici ceteroꝛũqʒ eccle
ſie romane epiſcopoꝛum ⁊ reliquoꝛum

ſacerdotum ſiue oꝛientaliuʒ ⁊ grecoꝛuʒ

patriarcharum ⁊ multoꝛum ſanctoꝛuʒ

epiſcopoꝛum ⁊ ſacerdotuʒ necnõ ẽt no
ſtroꝛuʒ romanoꝛuʒ epſcopoꝛũ ſacerdo

tum omniumque ceteroꝛũ ac leuitarimn
auctoꝛitate ⁊ cõſenſu atqʒ reliquoꝛum

fidelium ⁊ cũctoꝛũ conſiliarioꝛũ noſtro

rum conſultu diffinituʒ eſt: vos omnes
vtriuſque oꝛdinis miniſtros ſcire volu
mus. Statutũ eſt nanque ratione ⁊ ne
ceſſitate auctoꝛitate pꝛedicta conſultu
oĩum:ut quotienſcũq; cuiquã ſacerdo
ti crimen imponitur ſi ipſe accuſatoꝛ ta
lis fuerit vt recipi debeat:quia quales
ad accuſationẽ ſacerdotũ admitti debe
ant in canonibus pleniter expꝛeſſũ eſt.
Si auteʒz vt dictum eſt ille accuſatoꝛ qͥ
canonice eſt recipiendus eum cuũ legiti⸗
mo viroꝛum numero ⁊ bonoꝛum teſtiũ
appꝛobare in conſpectu epiſcopoꝛũ po
terit: tunc canonice diiudicetur.⁊ ſi cul

lus qui eſſet bonus ſufficeret:extra de adulte.c.ſigniſicaſti.Jo.

8.? eſt expꝛeſſuʒ: extra e cũ in inuentute. als ſo

Q. IDI

k 05 nſuluiſti.homicidij.qui bominem occidit: ſi animum occidendi
non habuit non te netur.l.coꝛnelia. de ſicar.vt.ff.ad.l. coꝛneli.de fi⸗
car.l.i.. diuus.tenetur tamen.l.aquilia etiam licet nocere noluerit: dum

lii

tamen fuerit in culpa licet leuiſſima.ff. ad.l.aquil.ſed ⁊ ſi quencũq; SG·ij.⁊
l.in lege.Culpa auũt eſt ꝙ a diligente potuerit pꝛouideri ⁊ non eſt pꝛouiſuʒ

pabilis inuentus fuerit: canonice dãne

tur. Si vero eũ ſupꝛaſcripto pꝛetextu
appꝛobare ipſe accuſatoꝛ minime pote
rit. ⁊ hoc canonice diiudicetur. Ipſe er

go ſacerdos ſi ſuſpitioſus aut incredibi
lis ſuo epil⸗ copo auts reliqͥs ſuis ↄſacer
dotibus
pulo vel ſua plebe hominibus fuerit:

ne in crimine aut in pꝛedicta ſuſpitione
remaneat:cum tribus aut cum quin⸗

qʒ vel ſeptem bonis ac vicinis ſacer⸗
dotibus exemplo leonis pape qui duo-
decim epiſcopos in ſua purgatione ha
buit:vel eo amplius ſi ſuo epiſcopo vi
ſum fuerit:aut neceſſe ẽ pꝛopter tumul

tum populi pꝛoſpexerit:a cum alijs bo

nis ⁊ iuſtis hominibus ſe ſacramento

coꝛam populo ſuper quattuoꝛ euange⸗
lia dato purgatum eccleſie reddat. Si

quis auteʒ ſcire deſiderat quales teſtes
ad accuſationem ſacerdotum recipi de
beant:a quid de accuſatoꝛe faciendũ ſit
plenius in canonibus reperiri poterit.
¶Juramemum vero candentis ferri
vel feruentis aque purgatio data non
eſt addenda. & Unde ſtephanus. v.
huberto epiſcopo maguntino.
Candentis ferti 2⁊ fernentis aque indi⸗
cium in eccleſia pꝛohibetur.
Onſuluiſti de infantibus qui in
vvno lecto doꝛmientes cum paren
tibus moꝛtui reperiuntur:vtrum ferro
candene aut aqua feruẽte ſeu alio quo

libet examine parentes ſe purificare de

beant eos non oppꝛeſſiſe. Monendi
ſunt nanqʒ ⁊ pꝛoteſtandi parentes: ne
tam tenellos ſecum in vno lecto collo⸗
cent:ne negligentia qualibet pꝛouenien
te ſuſfocẽtur vel oppꝛimant᷑: vnde ipſi
homicidij rei inneniantur. Mam ferri

candentis vel aque feruentis examina

tione confeſſionem extoꝛqueri a quoli⸗
bet ſacri non cenſent canones:⁊ quod
ſanctoꝛum patrum documento ſanci⸗

tum non eſt ſuperſtitioſa adinuentione

non eſt pꝛe ſumendum.Spõtanea eniʒ
confeſſione vel teſtium appꝛobatione
publicata delicta habito pꝛe oculis dei
timoꝛe commiſſa ſunt regimini noſtro
iudicare.occulta vero ⁊ incognita illi
ſunt relinquẽda qui ſolus nouit coꝛda
filioꝛum hominum.hi autem qui pꝛo⸗
bantur vel confitẽtur talis reatus ſe no
xios tua eos caſtigat moderatio: quia
ſi ille qui conceptum in vtero per aboꝛ
ſumꝰ deleuerit homicida eſt: quãto ma

gis qni vnius ſaltem diei puerulum pe⸗/

remerit:homicidam ſe eſſe excuſare ne
quibit. “Hoc autem vtrum ad om/
nia genera purgationis an ad hec duo
tantum que hic pꝛohibita eſſe videntur

pertineat:non immerito dubitatur pꝛo⸗

ſiue bonis ⁊ iuſtis de ſuo po⸗

ff.ſi putatoꝛ.tenetur
ctiam quantum ad

deum:vr bic. ⁊.l.diſt.
clerico.⁊.xxxiiij.q.ij.
in lectum.non tamen
punitur ratione ho/
micidij.ſed ratiõe ne
gligentie:vt.xv.q.i.in

ebꝛiauerunt: minoꝛ
etiam iniungitur pe/
na ab eccleſia pꝛo ne
gligentia:vt.l.di.eos
⁊.c. ſiquis voluntate
2. xv.q.i.ſiquis non
iratus.

ESuperſtitioſa.vti

li enim ⁊ neceſſaria

licet: vt. xxxiij . q iſ.

quos deus. de conſe

cra.diſtin.ij.liquido.

xxviij.q.i.ſic enim. in
pꝛincipio titu.⁊ eſt
argumen. aliquid in⸗
bibitum eo ꝙ non eſt
conceſſum. xl.diſtin.
ſi papa.⁊.ff.de colla.
l. iij . S.i. argumentũ

extra de vo. ⁊ vo.re⸗

dempti.ex multa.cõ/
tra:extra de ſenten.
excommuni.nuper.ſ.

e.monomachiã.⁊ vbi
canon non excipit:

nec nos:vt.S.diſtinc.
xij.omnia.lv.diſtinc.

ſi euangelica.⁊.xxxj.
q.i.quod ſi doꝛmierit
C. de here. vel ac. ven

di.l.vltima.ff.de pub
li. de pꝛecio.ff. de ale/
ato.l.i.S.quod auteʒ.
ff. de ritu nuptia. pa⸗
lam. in fine. extra de
decimis ad andien/
tiam.xxij.q.v.hoc vi
detur. Argumentum
contra.xxvij.q.ij.lex

diuine. Joan. Solu.

omnia conceſſa intel
liguntur de iure com

muni.niſi pꝛohibita

in ceteris caſibus in⸗

ueniantur: vt innuit

c.lex dinine. ⁊ extra
de ſenten. excommu.
nuper. b. ⁊.ff. de teſti.·
l. queſituʒ. C. de teſta.
l. ſancimus.
m ¶MQui per aboꝛ⸗
ſum.⁊ hoc ſi puerpe⸗
rium eſt foꝛmatum:

vt. xxxij.q.ij.moyſes
⁊.c.quod vero. Sed
tamen licet ſecunduʒ
legem moyſaicaʒ nõ

fit homicidium:tamẽ
punitur lege coꝛnelia
de ſicca.ff. ad.l. coꝛn.
de ſicca. ſi mulierem.
⁊ etiam.l.aquil.ff.ad
l.aquil.ſi ſeruus.S. ſi
mulier.tamen qui op

pꝛimunt infantes pu

niũtur penitẽtia triũ

fiaoꝛ ũ:extra de his

nquio focffics.de in/

ſantibns. Item qni pꝛocurat venena ſterilitatis dẽ bomicida:vt ex de bo

miei . ſi aligs. ybi de boc.

n Hoc aũt.bic.S.nõ legitur.

a¶Si vir . xxxiij.·i. Squod autem.io.

*

Onomachiam. Iſtos etiã lex romana condemnat:vt.C. de gladia
coꝛibus.l.vna.lib.x.Euchariſtia ergo non eſt danda talibus: cum

peccant moꝛtaliter. de conſecra.di.ij.S. ſed ſi non. Dicunt quidam ꝙ vefẽ⸗
dens poteſt ſumere:quia cuilibet liciitum eſt defendere ſe.Sed nonne da⸗

nid peccauit.non:qꝛ
inſtinctu ſpiritus ſan
cti fecit: vt ſanſon ⁊
alij.xxiij.q.v.ſi non
licet.de diuoꝛ. gaude
mus.⁊ eſt hic argu⸗
men. ꝙ non eſt argu
endum ab exemplis
xxvj.q.ij.non ſſatim.
⁊.c. non exemplo.x⸗
iiij.q.v. dixit.xxij .q.
ij.ſiquis pꝛeuentus.j
de conſecratione di⸗
ſtin.ij.liquido.extra

de electio.licet. C. de

ſenten. ⁊ interlo.om.
iudi.nemo.
c¶ECTentare· xxiij.q.
viij.ſi nullo.⁊.xxij.q.
ij.queritur cur.
d sEvpe. huic.c. eſt
R derogatuʒ:quia
ſuſpectis non eſt da/
da euchariſtia: vt. ſ.
de conſecra.diſtin.ij.
tribus. de purga. ca.
dilecti.
cNUterrogatum
eeſt. inculpati: id
eſt infamati. Non.n.
poſſint duo accuſari
ſimul de crimine . C.
de adulte.reos.ſi.ff.
de adulte. reos. ſi.ff.
de inofficio.teſta. nã
VPꝛofitetur. no ·
tandum ꝙ victoꝛia
vnius pꝛodeſt alteri:
ſed condemnatio nõ
nocet. ff. de adulte.de
nunciaſſe. extra de
adulte.ſignificaſti.ff.

pter ſacrificiũ ʒelotypie:⁊ illud grego.
Si virequi frigide nature eſſe dicitur
per verum iudicium pꝛobare potuerit
vxoꝛem ſuam nunquam ſe cognouiſſe
ſeparatur ab ea.
PBalea.

N libꝛo nanque numeri legitur do

minum pꝛecepiſſe moyſi: vt loque
retur filijs iſrael: ⁊ diceret eis: Nir cu
ius vxoꝛ errauerit maritumque conte⸗
nens doꝛmierit cum alio viro ⁊ id ma⸗

ritus depꝛehendere nequiuerit ſed la⸗

tet adulterium ⁊ teſtibus argui non po
teſt:quia non eſt inuenta in ſtupꝛo ſi ſpi
ritus zelotypie concitauerit virum con
tra vxoꝛem ſuaʒ que vel polluta eſt vel
falſa ſuſpitione appetitur: adducet
eam ad ſacerdotem ⁊ offerret oblatio⸗
nem pꝛo illa.x.partem ſacci farine hoꝛ

deacee: non fundet ſuper eam oleum

nec inponer thus quia ſacrificium zolo
typie eſt ⁊ oblatio inueſtigans adulte⸗
rium. offeret igitur eam ſacerdos ⁊ ſta
tuet coꝛam domino: aſſumetque aquaʒ
ſanctam invaſe fictili: ⁊ pauſillum terre
de pauimento taberuaculi mittet in eaʒ
cunque ſteterit mulier in conſpectu do⸗

mini diſcoperiet caput eius:⁊ ponet ſu

per manus eius ſacrificium recoꝛdatio
nis ⁊ oblationem zelolppie. ipſe autem
tenebit aquas amariſſimas in quibus
cum execratione maledicta congeſſit:

adiurabitque eam: ⁊ dicet:ſi non doꝛ⸗

miuit vir alienus tecum: ⁊ ſi non pollu

ta es deſerto mariti thoꝛo non tenebũt

te aque iſte amariſſime in quas male⸗

dicta congeſſi. Si autem declinaſtia vi
ro tuo atque polluta es ⁊ concubniſti
cuʒ alio viro: his maledictionibus ſub
iacebis. det te dominus in maledictio⸗
nem ⁊ exemplum cunctoꝛuʒz in populo
ſuo: putreſcere faciat ſemur tuum: ⁊ tu
mens vterus tuus dirumpatur. ingre⸗
diantur aque maledicte in ventrem tu⸗

um:⁊ vtero tumeſcẽte putreſcat femur

tuum. ⁊ reſpondebit mulier amen a⸗

men. Scribetque ſacerdos iſta male⸗

dicta in libello:⁊ delebit ea aquis ama

riſſimis in quas maledicta congeſſit: ⁊
dabit ei bibere: quas cũ exhauſerit tol

let ſacerdos de manu eius ſacrificium
ʒolotypie ⁊ eleuabit illud coꝛam domi⸗
no: imponetque ſuper altare ita dun⸗
taxat ut pꝛius pugillum ſacrificij tollat
de eo quod offertur ⁊ incẽdat ſuper al
tare.⁊ ſic potũ det mulieri aquas ama⸗
riſſmas: quas cum biherit ſi polluta eſt

⁊ contempto viro adulterij rea eſt:per⸗

tranſibunt eam aque maledictionis: ?
inflato ventre computreſcet femur:erit
que mulier in maledictionem ⁊ in exem
plum omni populo.maritus vero abſ⸗
que culpa erit.⁊ illa recipiet iniquitateʒ
ſuam. quod ſi polluta non fuerit: inno

xia erit ⁊ faciet liberos. Sed quelibet

Cau:-
de inoffi.teſta. poſtbumus..ſiquis ex bis.ᷣff.ſi ſerni.ven. loci cõpe

tit. Itẽ arg.ꝙ ↄfeſſio vnius non nocet alteri.xv.q.iij.nemini. Argu.
contra.lix.diſtin.oꝛdinatos.⁊.lxxxj.diſtin.tantis.⁊ eſt verum noõ

nocet alij quantum ad condemnationẽ:nocet tñ

ptionẽ:vt extra de adulte.ſigniſicaſti.⁊c.

huiuſmodi purgatio videtur eſſe inhi/
bita: cuʒ in pꝛemiſſa auctoꝛitate ſtepha
ni pape dicitur:ſpontanea confeſſione
c e⸗ exr decretis nicholai pape.
In nouo teſtamento monomachia non
recipitur. -
Bnomachiaʒ vero in lege non
aſſumimus: quam pꝛeceptam fuiſ
ſe non reperimus: quam licet quoſdã
iniiſſe legamus: ſicut dauid ſanctum ⁊
goliam ſacra pꝛodit hiſtoꝛia: nuſquam
tamen ut pꝛo lege teneatur alicubi diui
na ſanxit auctoꝛitas: cum hec ⁊ huiuſ⸗
cemodi ſectantes deum ſolummodo tẽ
taret videantur
Contra in con.guarmacienſi.
Si furta in monaſterio fiũt iudicio mo
nachiſe expurgent⸗
Epe' contingit: ut in monaſterijs
monachoꝛum furta perpetrentur:
iccirco ſtatuimus:ut quando ipſi fra⸗

tres de talibus expurgare ſe debẽt:miſ

ſa ab abbate celebꝛetur vel ab aliquo
ex pꝛeſentibus fratribus: ⁊ ſic expleta
miſſa omnes communicentur in hec
verba: coꝛpus domini ſit tibi hodie ad
pꝛobationem. . Item.
Nuicũque de aduſterio accuſatur pꝛo
babili iudicio ſe expuraet.
MNMterrogatum eſt: ſi duo de adulte
roi inculpati fuerint: ⁊ vnus pꝛofi⸗
tetur⁊ alter negat.quid inde agenduʒ
ſit decretum eſt in ſancto concilio vt ille
qui negauerit pꝛobabili ſe iudicio ex⸗
purget:⁊ qui pꝛofeſſus fuerit dignam
penitentiam agat. ¶Item.
REum plures de adulterio accuſantur ?
vnus ceteros purgare vo luerit omnes
dei habeantur: ſi ipſe in iudicium ceci⸗
eritr.

B Tatnit quoque ſancta ſynodus:

yv—t ſi duos de adulterio accuſati fue
rint: ⁊ ambo negauerint:a oꝛant ſibi cõ
cedi ut alter illoꝛumd vtroſque iudicio
purget diuino: ſi vnus in hoc ceciderit:
ambo rei habeantur.

Item.
nd ſingulis mia celebꝛetur: qui de
aliquo crimine accuſantu
J epiſcopo aut pꝛeſbytero aliqðᷣ
+Mmaleficium imputatum fuerit pꝛo
ſingulis miſſam celebꝛare debet ⁊ com
municare ⁊ de ſingulis ſibi imputatis
innocentem ſe oſtendere. quod ſi non
fecerit quinquennio a liminibus eccle
ſie extraneus habeatur. . Alö
vero quod ſixtus ⁊ leo in fine ſue purga
tionis addiderunt:ex eoꝛum exemplo
intelligendum eſt. exemplo enim ſue ſa⸗
nifachonis nolnerunt ceteris pꝛeſcribe
re legem purgandi
Vod vero quarto loco que⸗
rebatur: an duoꝛuʒ teſtimo
nio epiſcopus ſit condemnã

—

quantum ad pꝛeſũ⸗

₰ Tatuit o⸗
MWNq; vt ſi duo

Argu. contra.
C. de adulte. re
os. Sed dic ꝙ
agitur hic cri⸗
mialiter: ſz ad
penitentiaʒ vel
ad thoꝛi ſepa⸗
Tationem.

b . Alteril o⸗

rũ.velut pcura
toꝛ. lxiij.di.tibi
domino. Sʒ ſi

directa ageiur
cCü ſit cã crimi⸗/

nalis:nõ poſſet
vnus alterum
conſtituere ꝓp⸗
curatoꝛc:vt.iij.
q.ix.abſens:ni
ſi velis dicere
in cã crimi/
nali vnus ſoci
us audit̃᷑ ⁊ ꝓ ſe
⁊ ꝓ olijs:vt eſt
ar.iij.q.vj. hoc
gppe.? ex ð do
lo ⁊ ↄtu.cũ dilc
cti.in pꝛin.
i Jepo aut

ſbytero.

quinquennio.
bodie deponit
qui in purgati
one deficit: vt
e de ſimo. de
hoc hic habes
quid fieri debe
ot cum volens

purgare ſe ne⸗

quit.

Urſen
chei
nin

Vo

ein
leſtet
noß
n )
Gtcnn

NC

ctl
rige
60e

Mo

on⸗
obeli.

tioe
corri

erpy
donac⸗
olpr
doczr
depo
croſer

erp
ſüͤn
gjincck
lent f.
ſtmens
lſmi⸗

mei:id eſt de patre meo ⁊ me dictum: ſcilicet teſtimoniũ pꝛophetaꝝ
Del trium.vt compꝛebendat actoꝛem pꝛo vno teſte:extra de te⸗

U A. VX V 62
nbecs od veroduoꝛum. ſemper duo ſufficiunt.iiij.qiij. S. irez ditio.om. iudi. lpꝛetoꝛ.
Doederi numerus.niſi in asene, b amnationem.ſaiſ a pfaccnſatus T.cduanuis.
krng lbus. Sed in caſu vnius ſufficit: vt extra de teſti. cogen. Epiſcopoꝛum. ſ. v. q. iuj. ouodecim. .
nete peruenit. ⁊ vbi nulli fit pꝛeiudicium.de conſecra.diſtincti. 1. Falſum. v.capitula iurabunt teſtes.ſ.vt dicant veritatem: vt ii.. ix.
iiij placuit.de infantibus:⁊ in cauſa denunciationis:cxirs de teſti. hoꝛtamur.⁊ ꝙ teſtentur pꝛo vtraq; parte veritatem:vt.xiiij.q.v.non ſa⸗
n ĩ omni. ⁊ ĩ alio ne. ꝙ non admiſceãt
Glin caſu extra de ꝓ falſitatẽ:vt hic: ꝙ nec
gnen curato. ex inſ· qus multoꝛum auctoꝛitatibus pꝛsoba⸗ ant ante legitimum numerum epiſcoppo amoꝛe nec el ne⸗
Geck mvoflone⸗ vbi tur:ſicut enim in euangelio ioannis ley rum' qui fit ꝑ duodecim epiſcopos aut Kanin: pi hir da
ain naumneg gitur: ait chꝛiſtus ad iudeos. In lege ve certe pꝛobata ſententia per. lxxii.teſtes teſ.quotiens. Iè gn⸗
i eium extra de ſira ſcriptum eſt:quoniam duoꝛum ho idoneos:qui tales ſint qui accuſare poſ to requiritur ꝙ di⸗
ini ſpon. pꝛeterea. minum teſtimonium verum eſt. Hic cõ ſint. ⁊ pꝛius ad ſacra chꝛiſti quattuoꝛ e cant quicquid de re
Atu Item quantuz ſequenter argumentatur contra eos di nangelia ſacramenta pꝛeſtent. quod ni ipſa nouerint ſiue fue
tnn ad pꝛeſumptio cens: ſi duoꝛum hominum teſtimoniu, hil falſum depꝛomãt: ſicut nobis bea-⸗ rint interrogati ſiue
An nem facienda, verum eſt:quare teſtimonium meum ? tms ſiueſter tradidit ⁊ romana ſancta ſo⸗ vt D de accu
fuſtpn yii iij. tali. vatris mei non accipitis. Item paulus vigetur tenere eccleſia. aſi iter eos quos .. niur.
hhnis ſsore dac⸗ in epiſtola ad coꝛinthios. In oꝛe duoꝛun damnandos eſſe dixerint homines fue nnt
üs u; mn de vel triume ſtat omne verbum. Item in iit epiſcopus qui ſuam cauſam in pꝛe⸗ latur. vj. ᷓ
iiin bus requirun · epiſtola ad hebꝛeos. Quis pꝛeuaricäs ſemtia romane ſedis epiſcopi petierit au ſio.
lktit tur ſ.e. nullam legem moyſi duobus vel tribus teſtib?ꝰ iri nullus ſuper illum diff nitiuam pꝛe ecar appells J
Ur ⁊.c.pſul.Tres connictus ſine miſeratione lapidabitur ſumat dare ſententiaʒ: ſed omnino eaʒ ſoch — l⸗
ſun, requirunturinn . Item ex concilio bꝛacarenſi.ij. audiri decernimus. & Sed bhoc vel o ſtnre c ne⸗
anntin depoſitione de Luõt teſtibus quiiqz clericoꝛum con / ſpeciali pꝛiuilegio de clericis romane ſam continens. ff. de
