tie tue ſint cognitas tamẽ quia affectu

fraterno me cõſulis:ex parte qua va⸗
leo expediam:a de omnibus eccleſie
gradibus quid ad vnũquenqʒ perti⸗
neat eloquar.ad oſtiariuʒ nanqʒ per⸗
tinent claues eccleſie vt claudat ⁊ ape
riat templũ dei ⁊ omnia que ſũt intus

extraqʒ cuſtodiat: fideles recipiat:ex⸗
cõmunicatos ⁊ iſidelesꝰ excipiat. Ad

exoꝛciſtaʒ pertinet exoꝛciſmos memo

riter retinere:manuſqʒ ſuper energu

deponẽdus eſt ꝙ nõ eſt examinatus.·ita vr hoc dici ⁊ hoc nõ eſt ꝓpter ſuũ
vitiũ ſʒ ꝓpter vitiũ oꝛdinãtis:vt.lxx.di.c.i.xvj.q.vij.decernimus.itẽ qꝛ nõ

e

intranit ꝑ oſtiũ vñ moꝛi dʒ: vt reus.ff. de re.di.l.vlti.alij pꝛiũ dicũt. Jo.
S uod irrepꝛebẽſibile.ergo minoꝛes oꝛdines cũ examinatione ↄferẽ/
i ſunt.nã ⁊ deponit᷑ ꝗs a minoꝛibus oꝛdinibus:vt.xxvij.q.i.ſigs epᷣs.
NVod nullus.quid aũt.In hac di.oñdit ꝗd ꝑtineat ad vnũquẽ
qʒ oꝛdinẽ.ſcðo ponit rẽgulã apli.oʒ epᷣm eẽ ſine crimine.⁊ inde
nacta occaſione ponit varias ſigniſicatiões huius noĩs crimẽ:
⁊ oñdit qð ſit moꝛtale quod veniale. . 4
is. cognita. Ho. ꝙ querere poſſumus ea que ſũt nobis nota
vt. xj. di.quis neſciat.

b¶ Inſidelcs. .j·de ↄſe. di i eps nullũ. ſ illud nõ tenetur.

Benedictiones.i.benedicamus.
Laudes.i.alleluia.vel illud xpᷣs vincit⁊ẽ̃.
¶ Socrificiü.i.offertoꝛiũ.

m ¶¶ Lectiões.legẽdas ĩ matutinis

„XXVA

n .Pꝛedicare.i.
o ¶Et aplin.i.epi

EVPꝛecum. dicendi letanias.

legere. ne ſit ð. xxj.q· i. adijcimus.
ſtolam:cũ deeſt ſubdiaconus.

Et recitatio· oꝛdinãdoꝝ ⁊ baptiʒandoꝝ ⁊ moꝛtnoꝝ ⁊ excõica-
f

tox.ij.q· i. legum.

minos ⁊ cathecuminos in exoꝛciʒan⸗
do imponere.Ad acholitum pertinet
pꝛeparatio luminarioꝝ ĩ ſacrario ipſe
cereũ poꝛat:ipſe ſuggeſta pꝛo eucha⸗
riſtia ſubdiaconibꝰpꝛeparat. Ad pſal
miſtã pertinet officium canendi : ſcili⸗
cet dicere benedictiones laudes ſa⸗
crificium reſponſoꝛia ⁊ quicquid ꝑti⸗
net ad canẽdi peritiã.Ad lectoꝛẽ per⸗

tinet lectionesꝰ ꝓnunciare: ⁊ ea q/ ⸗

phete vaticinarũt populis pꝛedicare
Ad ſubdiaconũ pertinet caliceʒ ⁊ pa⸗
tenã ad altare chꝛiſti deferre ⁊ leuitis
tradere eiſqʒ miniſtrare:vꝛceolũ quo
qʒ ⁊ aquã manile ⁊ manutergiũ tene⸗

re epᷣo:pꝛeſbyteris ⁊ leuitis ꝓ lauan⸗/
dis ante altare manibus aquã pᷣbere.

Ad diaconũ ꝑtinet aſſiſtere ſacerdoti
bus ⁊ miniſtrare in oibus que agunt᷑
in ſacramentis chꝛiſti i baptiſmo ſiue
in chꝛiſmate ⁊ patena ⁊ calice:oblatio
nes quoqʒ inferre ⁊ diſponere in alta
ri:cõponere etiã menſã dñi atqʒ veſti
re:crucẽ ferre ⁊ pꝛedicare euangeliũ
⁊ apoſtolũꝰ ad populũ:naʒ ſicut lecto
ribus vetus teſtamentũ ita diaconibꝰ
nonũ pᷣdicare pᷣceptũ eſt:ad ipſuʒ qqʒ
pertinet officium pꝛecũ⁊ recitationo

minũ:ipſe pꝛemõet aures habere ad

deũ ipſe hoꝛtat᷑ clamare: ipſe donat
pacẽt ⁊ ipſe annunciat.Ad pꝛeſbyte
rũ ꝑtinet ſacrificiũ coꝛpoꝛis a ſaguiniſ
dñi in altario dei ↄficere:oꝛatiões di
cere:a benedicere dona dei. Ad epᷣm
ꝑtinet baſilicaꝝ ↄſecrat io:vnctio alta

ris: ⁊ ↄſecratio chꝛiſinaf: ipſe pᷣdicta

officia ⁊ oꝛdines eccliaſticos diſtribu
it:ipſe ſacras virgines bñdicit:⁊ dum

pỹ ceſſerit vnuſq ſqʒ in ſingulis oꝛdini⸗

bus:iſte tũ ẽ poꝛdiatoꝛ ĩ cũctis. Hi ſũt
oꝛdines ⁊ miniſteria clericoꝝ q̃ t au⸗
ctoꝛitate põtificali ĩ archidiaconi cura
pꝛimicerij ⁊ theſaurarij ſollicitudie di
uidunt᷑. Archidiaconꝰ.n.iĩperat ſub⸗
diaconibꝰ ⁊ leuitis ad quẽ iſta gine
miſteria.oꝛdĩatio veſtiẽdi altar a leui
tis cura incenſi ⁊ ſacrificijj neceſſaria
ſollicitudo q;s leuitarum ad Lobuln 5
euãgeliũ legat:qͥs pᷣces dicat ſeu reſpõ
ſoꝛia in dñicis diebus aut ſolẽnitatibꝰ

decaãtet. Sollicitudo quoqʒ parrocehi
arũ ⁊ oꝛdinatio ⁊ iurgia ad eiuſdem

Pꝛemõet.

cũ dicit humili⸗

ate vos ⁊ .

8. Clamore.

kyrieleiſon ĩ ro

gationibus.
t Pacẽ. cũ di

cit dñs vobiſcũ
vł pax vobiſcũ
bᷣm ↄſuetudinẽ
alterius loci.

n C Annunci⸗

at. feſtiuitates.
x C Chꝛiſma⸗
tis.alia pla ſpe
ctãt ad epᷣm:vt
lxviij. di. qyuis.
y Er ſacrifi⸗
cij.poꝛtandi ad
altare v7.
hic videt ꝙ ar⸗

chidiaconi hñt

oꝛdinariã iuriſ
ditionem: ? ꝙ
poſſint inſtitue
re clericos ⁊ ſu
ſpẽdere vel ex⸗

cõicare.⁊.hiiſj.

di. ſi in plebibꝰ.
⁊ e de penis.
lʒ.⁊ c de exceſ.
pᷣla.ad hoc.⁊ ð
offi. dele. ſuꝑ eo
⁊ de pᷣbẽ. referẽ
te. ⁊ e de inſti.
cũ veniſſct. ar.
3. xvj.q.vij.nul
lus.⁊ e de offi.

archi.c. vlti. itẽ

vicarius eſt epᷣi
yt.jſ. c. c. i. ⁊ e ð
offi. archi . . i.
bʒ delegata iu⸗
riſditionẽ non
oꝛdinariaʒ.Ad
boc dico ꝙ ar⸗
chi.hʒ oꝛdina/
riã iuriſditionẽ

⁊ qð legi᷑ extra
de offi. archi. c.

„ „

iiij. intelligo cũ
archidiaconus

cxtẽdebat ma/
nus ad ea que
ſbi noncõpete

bant ex offici
niſi ↄſuetudo ſi
pᷣſcripta vel ge
neralis aliaruʒ
eccliax illiꝰdio
ce.nec ob. ꝙ dĩr
eẽ vicarius epᷣi
qꝛ nihilominuſ
eſt oꝛdinarius:

iudex:naʒ ⁊ vicarins alicnius eccleſie perpetuus dicit᷑ ⁊ oꝛdinari⸗
vt e de pꝛebẽ.de monachis.ſic video ꝙ vicarius iudicis oꝛdinariã
bʒ poteſtatẽ.qð ex eo pʒ qꝛ interponit decretũ de nõ alienãdis rebꝰ

minoꝝ.C. de offi.eius qui vi.alte.gerit.l.ij.ſed hoc nõ poſſet facere

ſi haberet delegatã iuriſditionẽ:vt.ff.de offi.eius cui man.eſt iuriſ.
l.ij. videt᷑ tñ ex hoc ꝙ habeat delegatã iuriſditioneʒ qꝛ appellat᷑ ab

ipſo ad archiepiſcopũ:vtſex de pꝛebẽ.referẽte.ſʒ ſi haberet oꝛdina⸗

riã iuriſditionẽ gradatim fieret appellatio:vt ij.q.vj.anterioꝝ. Itẽ

alia rõne videt᷑ hoc.qꝛ tm̃ de humilioꝛibus negocijs cognoſcit vt

hic dicit:ergo ẽ pedaneus iudex:vt.C.de pedaneis iudicibꝰ.l.vlti.
ſed pedanei iudices delegati ſũt:vt.C.de peda.iudi.lł.pe.Itẽ qꝛ eps
hoc officiũ delegat alijs:vt.x.q.i.epm.ſʒ illud intelligas de illo iure

viſitãdi qð epᷣo cõpetit.h.dicit ipſũ habere oꝛdinaria ſʒ tñ eã nõ põt

exercere ſine auctoꝛitate epi.ſicut metropolitanus ius bʒ ↄſecrandi
epᷣm.illud ius tñ nõ põt exercere ſine alijs ep̃is.lxiiij.d.c.i. Jo.Mi⸗

— = — .

S — — —

—

—¶,,,,ę—ez ——————— — — —

Bet
mii⸗

Nre
ino

cid
biſei
bſei

i

bi videtur ꝙ ſolus eps in ciuitate ſua debeat eẽ iudex oꝛdinarius:
yt. vij.q.i.in apibꝰ.niſi ſecus ſit de ↄſuetudine iã pꝛeſcripta:vt ex᷑ de

pꝛeſcrip · de quarta.?.c.auditis.⁊ melius de offi. archi .c· vltimo. qð ẽ

eas qᷓ ſunt i vꝛ⸗

bacvſtoan p ſtribuit: ab archidiacono nuciat᷑ epo
eA¶Be cõmu/ exceſſus diaconox:ipſe denunciat ſa
nione.i. de obla cerdoti in ſacrario ieiunioꝝ dies atqʒ
tionibus. ſolẽnitatũ: ⁊ ab ipſo publice in ecclia
¶Biaconus. pꝛedicant᷑.qñ vo archidiaconꝰ abſẽs
cuʒ ergo poſſit elſt vicẽ eius diaconus ſequẽs adim⸗
ira he⸗ chne plet. Archipꝛeſbyters vo ſe eẽ ſub ar⸗
are en Chidiacono: eiuſqʒ pꝛeceptiſ ſicut epi
dia indicc. lui ſciat ſe obedire ⁊ qõ ſpaliter ad eiꝰ
guErchipꝛe mMiniſteriũ pertinet:ſuper oẽs pᷣſbyte⸗
byter. in gbuſ⸗ ros in oꝛdine poſitos curã agere ⁊ aſ
da cccleſijs vo ſidue in eccleſia ſtare a qñ ep̃i ſui abſẽ
rat iſte decanN · tia otigerit ipſe vice eius miſſax ſolẽ⸗
Hein mia celebꝛet 2 collectase dicat vel cui
terruralis. ipſe iniunxerit. Ad pꝛimiceriũ perti⸗
b . Lollectaſ. nẽt acholiti exoꝛciſte pſalmiſte atqʒ le
oꝛationes. ctoꝛes:ſigniũ quoqʒ dandũ ꝓ ofticio
iSignum i. clericoꝝ ꝓ vite honeſtate ⁊ officiũ cã⸗
pulſatio capa tangdi ⁊ peragẽdi ſollicite lectiões pſal
k Docnei mũ laudes reſpõſoꝛia officioꝝ qͥs cle⸗

cuʒ oꝛgano vel
ſine eo.

bonoꝛi8sddddddd. S
a ¶ Pꝛo reparãdis.Alibi dr ꝙ hoc ad ꝓpoſitũ ſpectet:yt.lxx.di.ſã
ctoxꝝ:ſʒ ibi no/⸗
men pᷣpoſiti lar .
ge ſomi t ex pertinent curã pꝛo reparãdis dioce⸗
rer iſanis baſilicis ipſe ſuggerit ſacerdoti
bce . pſe inquirit parrochias cuʒ iuſſione⸗
c¶Cu iuſſio⸗ epᷣi ⁊ oꝛnamẽta ⁊ res baſilicaruʒꝰ vel
ne. gnãli. parrochiaꝝ geſta ⁊ libertatũ eccleſia
4 anilicar. ſticaꝝ epᷣo idẽ refert collectã pecuniã
idẽ ruraliuʒ.q de comumione?ipſe accipit ⁊ ep̃o de⸗

fert:⁊ clericis partes ꝓpꝛias ipſe di⸗

ricoꝝ dicere debeat. Oꝛdo quoqʒ ⁊
modus' canendi in choꝛo ꝓ ſolẽnita⸗

In vꝛbe. ſʒ te tꝑe.Oꝛdinatio quoꝗq5/p lumina⸗
orcpidiaconus ribus depoꝛtandis.ſiquid etiã neceſ⸗
extra vꝛbem:vt ſariũ fuerit ꝓ reparatione baſilicaꝝ qͥ

ſupꝛa dictũ eſt.
m Clericos.

ſunt in vꝛbe ipſe denunciat ſacerdoti
eplas ep̃iꝓ diebus ieiunioꝝ parrochi

cin karece anis per oſtiarios ipſe dirigat cleri⸗
lln cos quos delinquere cognoſcit: ipſe
baſilica. diſtringat. quos vo emẽdare nõ valet
o Et mricu⸗ eox exceſſus ad cognitionẽ epᷣi deſe⸗
lã. faciat ſcribi rat:baſilicanosꝰ ipſe ↄſtituat ⁊ matri⸗
ꝙ quilibet ca⸗ culãꝰ ipſe diſponat. Quãdo aũt pᷣmi⸗
Voniens legere cerius ablens de que dica ſunt ipſe
. exquirat qͥ ei aut lege eſt ꝓximus aut
P. Aut gen. eruditiõe. Ad theſaurariu prinet oſti⸗
litteraturaʒ eg/ arij baſilicax oꝛdinatioe: incenſi p̃pa⸗
pollere digntta ratio cura chꝛiſmatis ↄficiẽdi:cura ba

q & ꝛdina/

tio.i.vt oꝛdinet
ea que ſũt neceſ
ſaria ad baſili⸗
caʒ.ſ.claues cã⸗
delas.
Vdire. oʒ
ſubgitos.
8 Monita.

priſterij oꝛdinãdi: pᷣparatio luminario
rũ in ſacrario ⁊ ſacrificijs. Ex hac
epka liq̃t qͥd cuiuſqʒ officij ſi. Eſt
etiã alia diſtictio epᷣoꝝ pᷣſbyteroꝝ dia
conoꝝ quafecit clemẽs in epla ſua ita
dicens. Quid ab ep̃is qͥd a pꝛeſbyte⸗
ris:qͥd a diaconibꝰ audire opoꝛtet.

*

id eſt conuerſationem.

Biſciplinc. i. reg

. „*

Mum. in ſinii
ere de leua ad
hoc oñdit᷑ cũ circũfl
NHunc autem.
aplice regule que i
vſqʒ ad.xij.cauſã
quẽ debeant ꝓm
iudice quilibet a
vj.vij.viij.ix.⁊.x
uẽdi ⁊ qualiter ſi

ccuſet᷑.ſi

nlam viuendi:vt.xj.q.i.ſicut.
tro humero. Et hoc ideo vt oñdatur ꝙ dʒ trãſi⸗
dexteram:vt de tempoꝛalibus ad ſpiritualia: æ
flectif poſtea verſus dexteram. HD
Ab hoc loco vſq; a.xlix.di.aſſignat.xiij.capitula
n locis ſuis diſtinguemus ⁊ pertingit bic tractatꝰ
aſſignado quales in quolibet oꝛdine ⁊ ex quo ⁊ in
oueri:qui lapſi valcãt reparari ⁊ qni nõ:⁊ ſub quo

qua aũt alia interponit incidẽtia ſunt:vt ĩ

ca. Cõtinua hactenus oñdimus quales ſint ꝓmo
nt examinandi.nũc antẽ ⁊c. G

Bꝛeuiter.i. vſq; ad.xij.cauſam.
Regulã.ᷣhec ſũt.xiij.copitula que ꝓſequit᷑oʒ epᷣm eẽ ſine crimi⸗

2 oie aũt. grarianus volẽs

hBinc etiam reſpieit ad

ne:vnius vxoꝛis virũ:nõ vinolentũ: pꝛudentẽ: omatũ: hoſpitalẽ: pudicum .

22

doctoꝛẽ: nõ percuſſoꝛẽ: nõ litigioſũ:nõ cupidũ:domui ſue bene ꝓpoſitum

non neophitum.

—

Agire epᷣm attẽtius oʒ:⁊ ab ipo
ſuiuuſcipere doctrinã fidei. Moni⸗

taꝰ aut vite a pᷣſpyteris iquirere:a dia

conibus vo oꝛdinẽ diſciplinet. Sacer
dos quoqʒ vtrũqʒ humeꝝ oꝛario am
bit:diaconus vo ſiniſtrũ tm̃ vt ad mi⸗
niſteriũ expeditius diſcurrat: Añ
in ↄci.iole.c.ij. Quare leuita vnum
tm humeru ambitoꝛario.
Num oꝛaꝛiũ oʒ leuitã geſtare in
ſiniſtro humero ꝑꝑ qð oꝛat.i.pᷣ⸗
dicat.dexterã aũt parteʒ oʒ habere li⸗
berã vt expeditius ad miniſteriuʒ ſa⸗
cerdotale recurrat. Nũcꝰ aut per
ſingulos gradus oꝛdine recurrẽtes:qͥ
ex quibus oꝛdinibus in quẽ gradũ cõ
ſcendere poſſint:q poſt lapſù valeant
reparari vel quinõ: quibus culpis ꝗ
pꝓpꝛio gradu mereanĩ᷑ deijci:qͥ accuſã
te:quibus teſtificatiõibus poſſint ↄui⸗
ci:cuius ſnia ſint abſoluẽdi vel danã⸗
di bꝛeuiter? ↄſideremus. Ac pꝛimũ a
põtificali gradu icipiẽtes qualẽ opoꝛ⸗
teat eũ eẽ qui in eᷣm ẽ oꝛdinãdus dili
genter inueſtigemus apliregulã ſecu
ti quam in huiuſmodi re timotheo ⁊
tito ſcribit dicens. Qpoꝛtet epᷣm irre
pꝛehẽſibilẽ eẽ.i.nõ obnoxium repꝛe⸗
henſioni.Hoc ad timotheũtertio ad
litũ aũt pᷣmo. Opoꝛtet epᷣm ſine crimi
ne eẽ:qð vt hiero.ſcribit ad oceanuʒ
idẽ ẽ. NMoieꝰ aũt cris qdᷣlibet pec
catũ ĩtelligit᷑.vñ ĩ eadẽ eplaꝰ hiero.di
cit:res ð nãʒ peneꝰ ẽ:vt ſine pctõ aliqͥſ
ſit:ſʒ talis eligat᷑ cuiꝰ cõparatiõe cete⸗
ri grex? dicant᷑. In epla vo ad titũ cri⸗
mẽ vocat᷑ crisle peccatum velꝰ crialis
infamia.vñ ibi legit᷑.crimẽ eſt qͥrela.i.
petm̃ accuſatiõe ⁊ dãnatione dignuʒ:
ꝙ aũt ſine crie iubet᷑ eẽ qͥ in epCʒ eligit
nõ añ baptiſma ſʒ poſt baptiſmũ itelli
gendũ ẽ:vt a tꝑe videlicet baptiſmat
nullius cris ↄſcia mẽtẽ eius remoꝛde
at.vñ hiero.ſcribiti eadẽ epla ad titũ.
Eris appellatio als late pʒ cõplectẽs
oẽ petm̃ qð ex deliberatiõe ꝓceſſit.vñ
beda ſi n eplam iacobi:pctã qͥ ex igno
rãtia vel infirmitate humana cõmittũ
tur dicit ⁊ pꝛecipit alterutrũ ↄfiteri qꝛ
facilesoimittunt᷑:quecũq; vo ſũt ex de
liberatione:nõ niſi per penitẽtiã. NHic
etiãꝰ aug.ait:nullũ petm eſt adeo ve⸗
niale qð nõ fiat criminale duʒ placet.

Esxpõere auctoꝛitatẽ apli oʒ ep̃m eſſe ſine

crimine.aſſignat hic
plures ſignificatiões
huius nois crimẽ.Et
iʒ bic quidã.v.ſignifi⸗
catiões aſſignãt.ego
ñ aſſigno niſi quattu⸗
oꝛ.dicit᷑.n.qñq; crimẽ
oẽ delictũ ſiue moꝛta/
le ſiue veniale ſiue ex
deliberatione ꝓcedat
ſiue ex ignoꝛantia.ſᷣm
ꝙ dicit:nemo ſine cri
mine viuit.⁊ hanc ſi⸗/
gnificationẽ inuit ibi
noĩe aũt criminis.qñ
qʒ dĩ crimẽ ĩifamia ꝓ⸗
cedẽs ex crie.ꝓut ibi
ſumit᷑.in epla vo ad ti
tum qñũq; dr̃ crimen
ſolũ id qð ex delibera
tione pꝛocedit:ſiue ſit
moꝛtale ſiue venia le
ꝓut ibi ſumit᷑:cris ap
pellatio ⁊c.quarto mõ
dicit᷑ crimẽ ſolũ id qð
eſt dignũ depoſitione
ꝓut ibi ſumũ: als ca
demũ. Jo. Deĩde exẽ/
plificat qð crimen ſit
moꝛtale qð veniale
oñdens ꝙ moꝛtalia
delent per peuitentiã
venialia in purgato/
rio.hic videas quali
ter dixi in caſibuſ. B.
¶ ¶ Criminis.in pce
denti auctoꝛitate.
¶Ungde in eadem
epiſtola.ſic ↄtinua.lʒ
quodlibet delictũ di⸗
cat᷑ crimen: nõ t ita
accipit᷑ in pᷣcedẽti au
ctoꝛitate qꝛ ſᷣm hoc te
re nullus eſſet idone/
us c.
b ¶ Pene. ſ. de pe. di.
i.c. vylti. .
b ¶ Pene. dicit ꝓpter
beatã virginẽ ⁊ ſceũm
ioannẽ ꝗ fuerũt ſacti/
ficati in vtero.vel eſt
philoſophicũ tempe⸗/
ramentum.
liſimus.lxj.di.ĩ ſacer
dotibus.
d & Ucl. ꝓ id e.
e ¶¶CQCriminis appel⸗
alio late.ſed latius.ẽ
ibi noĩe aũt.hoc.n.ſo
lũ moꝛtale ⁊? veniale
quod ex deliberatiõe
ꝓcedit. S
f¶Ex ignoꝛantia.ſ.
venialia peccoata.

N Quia facile.qꝛ ẽt laico poſſumus ea ↄfiteri ꝙᷓuis haheat᷑ copia ſacer
otis:ſed moꝛtalia nõ ↄfitebimur:niſi ſacerdoti:dummodo poſſit haberi
cius copia: als laico poſſumus ea aſiteri. vt de pe. di.i. quem penitet. æ di.
vj.qui vult. vel ideo dicit facile:qꝛ ꝑoꝛationẽ dominica vel ꝑelemoſynam
velꝑ modicũ ieinniũ ⁊ ꝑ aſperſionẽ aque benedicte dimittuntur: vt de pe.

di. iiij. de quottidianis.⁊ dr qui vult.⁊ de con.di.iij.aqua.

qð dixit.ſicx deliberarione. vĩ o.
i ¶ Eriminale.i.cuius aſſiduitas ⁊ ↄtemptus vitadi veniale nõ fiat moꝛ

tale.nõ enim videtur ꝙ id quod eſt veniale poſſet fieri moꝛtale: niſi velis
dicere ꝙ veniale ⁊ moꝛtalc nõ ſint ſpecies peccati ſed accidentia: vñ ſicut
moꝛtale fit veniale recepta penitentia.de pe.di.i.ſerpens.ſic cconuerfo fit
veniale moꝛtale:alij dicunt ꝙ tm ipſe cõtemptus venialiũ ẽ moꝛtalepecca
tum.⁊ ſim hoc expone fit moꝛtale.i.tibi ꝑ ↄtẽptũ fit moꝛtale: ſicut ibi expo
nit᷑ accedat verhum ad elementum ⁊ fit ſacramentum. 4

Bi. KxV.
bñ peccat aliquis moꝛtaliter:ly nõ tata penitẽtia imponaĩ ei ſicut ſi

Super hoe .i. ſuꝑ fidẽ.i. poſtq; ſidẽ quis ſuſceperit.i.qʒ quis poſt fidem
tã venialiter peccauerit nihilominus ſaluns erit. .

b .Ligna. ꝑ hoc innuit tria gencra venialiuʒ.ligna vocat grauioꝛa ve⸗

nialia: fenũ minoꝛa:ſtipulã minima.ligna.n.diutius ſunt in igne ꝙᷓ fen u,/ 16 Valis h vex 1 .
quidã ſũme boni:quidam ſũme mali:

2 fenũ diutius ꝙ; ſtipuulul.

e Non capitalia.
ac auctoꝛitate dicũt
quidaʒ ꝙ nullus pꝛo
moꝛtali peccato puni
tur igne purga toꝛio:
ſed tm ꝓ veniali. alij
dicunt ꝙ ſi aliquis ce
it penitere ꝓ moꝛta
i⁊ nõ ꝑficit hic pniaʒ
ꝑficiet ceã in purgato/
rio.ſed ſi nõ ẽ ↄtritus
de moꝛtali nõ purga/
bit ꝓ ülo in purgato/
rio.ſic vr aug.hic vel⸗
le:de pc.di.i.ſic pecca
tũ.⁊ de pe.di.ſi.c.vlti.
dNMõ oia.l. que ſint
moꝛtalia q̃ venialia.

¶ Ebꝛielas · qᷓ qnq;
E mẽtis obliuio.⁊ hec
ẽpena ⁊ nõ ẽ aliquod
peccatũ:vt.xy.q·i.ſa/
ne.qñq; dicit᷑ ſtudiuʒ

ad inebꝛiandum ſe:?

hoc ẽ moꝛtale pecca/
tũ:vt.xxxv.di.añ oĩa.
extra de vi.⁊ ho. cle.a
crapula.qñq; dr fre/
quẽs actus bibendi:⁊
illud eſt veniale.
San Plus accipit. ca/
unõ ex ↄtẽptu:⁊ non
ad ingurgitationem.
als eẽt moꝛtale pecca

R—

tũ:vt.iiij.di.deniqq.
b ¶.Plus tacet. In pᷣ
latis eſt taciturnitas

moꝛtale peccatum:vt
xliij.diſti.ſit rcctoꝛ.xl.
diſtin. ſi papa. in alijs
eſt veniale.
¶Jeiunantibus . ſzʒ
none comedere añ ho
rã comedẽdi ẽ moꝛta/
le peccatũ:vt ð cõ.di.
j.ſolẽt.⁊ di.v.qnqʒ mo
dis.ſʒ nõ ĩtelligas ð ie
iunijs ſtatutis: ſed de
illis que glibʒ pꝛo ſua
volũtate ſuat.lxxvj.
di. ytinam.
k q ¶Tardius.ſic pec/
catũ ẽ aligd tardius
dare. xiij . q .ij .· qui ob⸗
latiões. xvj.q.i.decie·

Excepto. ar. · b.

qu i dicit ꝙ vir nõ põt
cognoſcere vxoꝛẽ ꝗn
venialiter peccet:vt di
xi.S.di.xiij.nerui.
m ſy⸗ Beſiderio. ſup/
a cã reddendi de/
iti.
n ¶HNeglexerit.hoc ẽ
i pᷣlato moꝛtale:vt.xc.
di.pcipimus.

oO Seruũ.in hocca

ſu ſeruus qudit᷑ agẽs
ʒ dñm ſuũ.⁊ dñs taliſ

Als ea demů ſignificatque ſemel

cõmiſſa ad dãnationẽ ſufficiũt.multa

eniĩ ex deliberatione ꝓcedũt q niſi ſepi
us reiterata ⁊ iↄſuetudinẽ fuerit dedu
cta qᷓuiſ grauẽt pꝰmortẽ nõ tñ eternali
ter ꝑdũt. qᷣa ⁊ ſi quadã ratiõe crimia
appellent᷑ mñ mortifera ⁊ capitalia nõ
ſüt. vnde aug.i homel.de igne purga
torio exponẽs verba apoſtoli:ait. Si
qͥs ſuper hoc füdamẽtũ edificauerit li
gnav fenũ ſtipulã ⁊c.mlti ſũt qͥ lectionẽ
iſtã male itelligetes falſa ſecuritate de⸗
cipiutur dũ credũt qð ſi ſuper füdamẽ
tum xpᷣi capitalia cria edificãt peccata
ipſa ꝑ ignẽ trãſitoꝛiũ poſſint purgari:
⁊ ipſi poſtea ad uitã ꝑpetuam perueni
re. Intellectus iſte fratres chariſſimi
coꝛꝛigendus ẽ.qͥa ipſi ſe ſeducũt qͥ ſibi
ſic blãdiũtur.illo eni tranſitoꝛio igne ðᷣ
quo dicit apoſtolus ipᷣe ſaluꝰ erit ſic ta
mẽ quaſi ꝑ ignẽ nõ capitalia ſed minu
ta peccata purgant᷑:de qbꝰ⁊ ſi nõ oĩa

vel? aliqua commemoꝛãda ſũt:ne ali

qͥs inaniter excuſare conet᷑: ⁊ dicat ſe
neſcire q ſũt minuta peccata ⁊ que cri⸗
minalia:⁊ quanuis apls plura capita
lia cõmemoꝛauerit.nos tñ ne deſpera
tionẽ facere uideamur bꝛeuiter dica⸗
mꝰque illa ſũt:ſacrilegiũ:homicidium
adulteriũ:foꝛnicatio: falſũ teſtimoniũ
rapia:furtũ:ſuperbia:ĩuidia:auaritia
⁊ ſi longo tꝑe teneat᷑ iracũdia:⁊ ebrie⸗
tas ſi aſſidua ſitĩ eoꝝ numexꝝ cõputat᷑
quicunqʒ; eni aliqð ð iſtis peccatis ĩ ſe
dominari cognouerit: ⁊ nõ ſe ipſũ di⸗
gne emẽdauerit:⁊ ſi habuerit ſpatiũ lõ
go tẽpore penitẽtiã nõ egerit:⁊ largas
elemoſynas nõ erogauerit:a a pecca⸗
tis ipſis non abſtinuerit:illo traſitoꝛio
igne de quo apls ait:purgari nõ pote
rit:ſed eterna illũ flãma ſine vllo reme
dio cruciabit.Que autẽ ſunt minuta li
cet oĩbus nota ſint: tñ qꝛ lõgũ ẽ ut om⸗
nia replicent᷑:opus eſt vt ex eis vel ali
qua nominemꝰ.quotiens aliquis in ci
bo aut in potu plus accipii qꝙᷓ; neceſſe
eſt ad minuta peccata nouerit ꝑtinere.
quotiẽs plus loquit᷑ qꝙᷓ opoꝛtet:plus
tacetꝰ q; expedit: quotiens pauperes
ĩpoꝛtune petentes exaſperat: quotiẽs
cũ ſit ſanꝰ coꝛpoꝛe alijs ieiunãtibꝰ pꝛã
dere voluerit:aut ſomno deditus:tar
diusꝰ ad eccleſiã ſurgit: quotiẽs exce⸗
ptol filioꝝ ðſiderioꝰ vxoꝛẽ ſuã cogno
uerit:qtiẽs in carcere poſitos tardius
requiſiuerit ⁊ infirmos tardius viſita⸗
uerit. Si diſcoꝛdes ad concoꝛdiã reuo

cogit᷑ eũ vendere:vt.ff.de bis qui ſui vel alieni iuris ſunt.lʒ.ij. S.dñoꝝ. ſimi
liter maritus vxoꝛẽ tenet᷑ moderate caſtigare:vt.vij.q.i.ſicut.ĩ fi.niſi ſit cle

—

ricus ꝗea durius põt caſtigare:vt.xxxiij.q.ij.placuit.

e

Adulari.xxij.q.ij.pꝛimũ..⁊.xj.q.iij.nemo peritoꝝ.⁊.xlvj. diſ.cleri/
q. So.tribus modis adulat᷑ quis:vel attribuẽdo alicuni hoĩ bonuʒ qð

nõ hʒ:vel nimiũ extollẽdo bonũ qð hʒ.vtrunq; iſtoꝝ eſt veniale:vel appꝛo
bãdo malũ qð habet.iſtud ẽ moꝛtale.xj.q.iij.ne illis.

a .

Vel ſumptuoſa.xlj.di.nõ cogantur.

rE Juramus.intellige cũ quis iocãdo iurat.nã ꝓ temerario iuramento

ſolẽniter ⁊ ex di

ſcretione iuraſſet:vt.xxij.q.iiij.qui ſacramẽto.idẽ di
co in iuramẽto ꝑ metũ extoꝛto:yvt ex de iureiur.verum.

lis hinc. Hoc vex eſt de ſũme bonis vel ſũmemalis.naʒ

care neglexerit. Si plus aut ꝓximuʒ
aut vxoꝛẽ aut filiu autſeruũ exaſpera
uerit ꝙᷓ; oʒ.Si amplius blãdituſ fuerit
qᷓ oʒ.Si vnicuiqʒ maioꝛi perſone aut
ex volũtate aut ex neceſſitate adulariꝰ
voluerit.ſi pauperibus eſuriẽtibus ni
miũ delicioſa vel ſũptuoſaa ↄuiuia pᷣ⸗
parauerit. Si ſe aut in eccleſia aut ex⸗
tra eccleſiã fabulis ocioſis de quibus
in die iudicij ratio reddenda eſt occu⸗
pauerit.Si dum incaute iuramus:⁊
cũ hoc per aliquã neceſſitatẽ implere
nõ poterimus vtiqʒ periuramus:⁊ cũ
oĩ facilitate vl temeritate maledicimꝰ
qm ſcriptũ eſt. Neqʒ maledici regnũ
dei poſſidebunt. Item Grego.
Que ſunt venialia peccata que ꝑ hãc
4 vitam purgantur.

Ualis hincꝰ quiſqʒ egredit᷑taliſ

in iudiciotapparebit vel repꝛeſentabi
tur:ſʒ tñ de quibuſdã culpisꝰ eſſe ante

indiciũ purgationis ignis credendus

eſt ꝓ eo qð veritas dicit:qꝛ ſiquis in
ſpũm ſanctũ blaſremias: dixerit:neqs
in hoc ſeculo remittit᷑ ei neqʒ ĩ futuro
in qua ſnia datur intelligi quaſdã cul⸗
pas in hoc ſeculo quaſdam in futuro
poſſe relaxari.qð autẽ de vno negat᷑
ↄſequens intellectus pateat:qꝛ de qͥ⸗
buſdaʒ ↄceditur.ſed tñ vt pꝛedixi hoc
de paruis minimiſq; peccaſ fieri poſ
ſe credendũ eſt:ſicut eſt aſſiduus ⁊ oci
oſus ſermo:imoderatus riſus vel pec
catum cure familiaris quod vix ſine
culpa vel ab ipſis agitur qui culpam
qualiter declinare debeãt ſciunt: que
etiã poſt moꝛtẽ grauant:ſi adhuci vi⸗
ta poſitis minime in moꝛte fuerintre⸗
laxata. Item auſgu.
De eodem. aleg
Viin aliud ſeculum diſtulit fru
ectum ↄuerſionis:pꝛius purga⸗
bit᷑ igne purgationis.hic ignis ⁊ ſi nõ

ſit eternus:miro tñ mõ grauis eſt: ſu⸗-

perat enĩ oẽm penã quà vnqᷓ; paſſusẽ
aliquis ĩ hac vita vl pati põt. Als
autẽ ea tm̃ delicta ſigniſicat:quox eſt
perpetua infamia.vñ illud hierony⸗
mi:pmũ itaqʒ ſine crimine ⁊c. Un
de hiero.ſcribit in eadẽ epla ad tituʒ.
¶ Itẽ ⁊ inno.pa. Adie baptiſini ſi⸗
ne crimine dʒ inueniri qui in epiſcopũ
eſtoꝛdinandus.
NRimũ itaqʒ ſine crimine iubetur
eẽ epᷣs.qð alio verbo ad timotheũ ir⸗
repꝛehenſibilẽ nominatũ puto:nõ qðᷣ
eo tm tꝑe qͥ eſt oꝛdinãdus ſit ſine vllo

canit nõ põt ãmodo ꝓmoueri vel aliquos actus legitimos exerce⸗

¶ In iudicio.

vt.xiij.q.ij.tpᷣs.

.
Culpis.ſ.
venialibus.

x Credédus
eſt. hoc vult di /

cere ꝙ quedaʒ

culpe tolluntur

ꝑ ignẽ purgato
toꝛij añ diẽ iu⸗
dicij.

»C— Blaſſemi⸗
as. qui peccatꝑ

ipotentiã dicit
peccare in pa/
trẽ.qꝛ patri at⸗
tribuitur poten
tia.xxiij.di.qui
eps.qui peccat
ꝑ ignoꝛantiã d
peccare in filiũ

qꝛ filio attribui
tur ſcia.xxxviij

di. ſi iuxta.ſed ꝗ
cx ↄtẽptu pec⸗
cat drĩ peccare ĩ
ſpũm ſcũm vt il
le qui ẽ obſtina
tus in peccato
⁊ illud dr irre⸗/
miſſibile.i.non
ita de facili re⸗
mittit.ſicut pᷣce

cedentia.de pe.

di. i. S. vlti.
3 Megar. ar.

quod ð vno ne

gatur de alio ñ
⁊cedit᷑:vt.xx.q.
iij.de crimine.

ff. de iudi. cũ p/⸗

toꝛ.ſic quod de

vno ↄceditur ð

glio negatur: vt
xlv.di. diſcipli·

na. i. q.i. p iſaiã.
xxxiij q · v. ꝗ ſi⸗

tit. arg.). C. de
na.libe. auten.
5 teʒ ſi quis. vbꝛ
15

vnũ noĩiet tñ̃

cxtẽdit᷑ ad alioſ
ſic. lj. di. mira/
mur.arg.ff. de
cuſto.reo. ſigs.

2 Sine cul⸗

pa.ſimiliter mi⸗
litia:mercatio:
pꝛocuratio:ſiue
miniſtratio al i

qua vix ſine pec
cato fit:vt ð pe.

di. v. falſas.⁊.c.
qualitas.

ex hoc·c.
tres oꝛiunt᷑ opi

niones.dicit.h.
ꝙ g ſemel pec/

re:vt hic.⁊.xlviij.di.qm.⁊.i.q.vij.ſiquis omnẽ.⁊.l.di.illud.⁊.vj.q.i:.
qui crimen.⁊.viij.q.i.in ſcripturis.in fi.⁊ extra de cta.⁊ qua.ex tue.
⁊ ar. ꝓ cis·ff. de edi.edic.quid ſit fugitinus.i.rñ.fur.n.nõ purgat vi⸗
tiũ furti.; rẽ reſtituat.ff.de fur.qui ea mente.nec raptoꝛ vitiũ rapi
ne.ff. vi bo.rap.lł.pe.alij dicũt ꝙ poſt qdᷣlibet moꝛtale acta peniten⸗
tia põt ꝗæ ꝓmoueri niſ ſit crimen enoꝛme:vt.lxxxj. di.apls.⁊ ẽ ar.

ad hoc.l.di.ferrũ.ff.deedi.edic.ꝙ ita ſanatũ eſt.qꝛ ſtatus noſtri tł⸗
poꝛis ⁊c.vt.xxxiiij.d.fraternitatis.⁊ dicũt ꝙ ille canõ cdꝛꝛigit aliol

—. — — — — — — — – — — =

— ——
—,—— — — — — — —

ſurg
id

eng

ltße.
ſpe
s.
in
uldi⸗
gbele;
lonenr

ngno
diii⸗

ſeni,
cccn
dick⸗
in a⸗
trigt⸗
Npoten
Nini
1 latet
ntäf
einſliͤ
Uunbri
ni
uſ
D Nee/
tuani
nyril
Dbſin
eto
ine⸗
on
elire⸗
töee
ndepe⸗
.
Nlia
mone
aloi
n.
nine.
chb⸗
nnlde
Aturd⸗
Nnt
dicp⸗
gn
106

Di.

a de rigoꝛe loquunt᷑Tertij dicũt ꝙ qᷓtũcunq; ſit graue delictũ du/
modo ſit occultũ poſt penitẽtiã nõ impedit ꝓmouendũ:vt.l:.diſti.de
his.ego credo ꝙ ſine ſit occultũ ſiue manifeſtũ dũmodo ſit cnoꝛme
ipedit ꝓmouendũ:lʒ egerit penitentiã.l.di.miroꝛ.Jo.ſed certe hoc

nitentiã niſi in
bõicidio: vt di⸗
cit noua decre.
e de tẽ.oꝛdi.c.
ylti. que decla⸗
rat hoc totũ.b.
a . Pꝛeſes. id
eſt epᷣs.
b Conipere.
no. ꝙ põt quis
accuſari de pec
cato de quo pe/

nituit. xxxiij·q.

ij. admonere.
¶RKeſpõde/
at. ſic. ſ. diſ. ꝓxi.
vna tm.⁊.· xlij.
di · S· i. . lxj. diſ.

in ſacerdotibꝰ.

ði. exequi
tur ſᷣm pᷣceptuʒ
Aaplice regle. oʒ
epm eſſe vnius
vxoꝛis viꝝ.qð
negatiue expo/
nit᷑.i.nõ pluriũ
tñ in caſu neceſ
ſiratis bigamꝰ
pꝛomouet᷑ vſq;
ad ſubdiacona
tũ:vt.xxxiiij.d.
lectoꝛ. Aſſignã
tur aũt quattu/
oꝛ rõnes quare
bigamus ñ poſ
ſit pꝛomoueri.
vna ꝓpter dte/
ctũ ſacramẽti:
qꝛ ñ ẽ ibi ſacra/
mẽtũ vnitatis
cũ carnẽ ſuã di
niſerit:vt.j.ea.
acutius. Itẽ ꝓ⸗
pter pᷣꝛogatiuã
oꝛdinuʒ.vt.j.e.
vna. Itẽ ꝓpter
ſignü incotinẽ⸗
tie ex eo ꝙ de
yna trãſinit ad
aliaʒ:vt. lxxxij.
diſti. ꝓpoſuiſti.
Pecz eo ꝙ nõ
frõtẽ hoꝛtan
di viduitatẽ: vt
ſ. e. yna. in fi.

e Mius.i.ñ

plurium.
ſic e de teſti. lʒ.
⁊T ſic verba affir
matiua expo/
nunt᷑ negatiue:
vt. i. q. i. iudices
xxiij.q.iiij.ſi es
Pẽ baptiſ⸗
mũ.nõ dicit ve
rũ:qꝛ matrimo
niũ nõ ſoluit᷑ in
baptiſmo: vt. ſ.
c.deinde.⁊ ma⸗
le ſentit hic hie

nõ ẽ veꝝ.lʒ Jo.hoc dicat.nã ꝓ occulto crimie nemo repellit᷑ poſt pe

crimine ⁊ pᷣteritas maculas noua cõ⸗
uerſatiõe diluerit:ſj qð ex eo tꝑe quo
in xpᷣm renatus eſt nulla peccati ↄſciẽ
tia moꝛdeat᷑:quõ.n.põt pꝛeſes ecclie
auferre malũ de medio eius qui ĩ deli
ctũ ſimile coꝛuit:aut q̃ libertate pec⸗
cantẽ coꝛipereꝰ põt cũ tacitus ipſe ſi⸗
bi rũdeateadẽ ſe admiſiſſe que coꝛꝛi⸗
pit. ¶Ecce quioꝛdinãdus ẽ in epᷣm:
nõ ſolũ tꝑe ſue oꝛdinationis:ſʒ etiam
omni tꝑe poſt baptiſma a crimine im⸗
munis debet eſſe. Di. XXVI.
Equiturꝰ i vtraqʒ epla vniꝰ
groꝛis viꝝ:pꝰ baptiſma vi⸗
delicet nõ ante baptiſmum.
Vñ hiero.ſcribit ad ocea
y Doſt baptiſmu dʒ ee monoga
mus qui in epᷣm eſtoꝛdinandxus
MHide vxoꝛis viꝝ.i.monogamũ
poſt baptiſmũ.ſi.n.⁊ añ cõiugẽ
bhuůerit qͥ obierit: nõ iputet᷑ ei cui ꝓꝛſus.
nouos homini nec ſtupꝛa nec alia que
ante fuerũt iã obſunt. Aug. vo cõ
tra teſtatur ſcribẽs in epła ad titum.
Qui ante baptiſmũ habuerit vnaʒ:⁊
oſt baptiſmu aliã oꝛdinãdus nõ eſt.
4 Cutius intelligũt qui neceũ qͥ ca
thecuminus vel paganꝰ habue⸗
rit vnã añ baptiſmũ ⁊ poſt baptiſmuʒ
habuerit alterã:oꝛdinãdũ cenſuerũt:
qꝛ de ſacramẽtoꝰ agit᷑ non de peccato
pꝓppter ſanctitatẽ ſacramẽti ſicut ſi fe⸗
mina cathecumina vitiata ẽ nõ põt pꝰ
baptiſma inter dei virgines ↄſecrari:
ita nõ abſurde viſũ eſt bigamũ nõ pec
caſſe ſʒ noꝛmã ſacramẽti nõ amiſiſſe:
nõ ad vite meritũ ſed ad oꝛdinationis
ſignaculũ vnius vxoꝛis vir epᷣs ſigni⸗
ficat ex oĩibus gentibus vnitateʒ vni
Virol xpᷣo ſubditaʒ:ſicut duobus dñis
ſeruire:ſic ab vno dño apoſtatare:at⸗
qʒ i alterius ſuperſtitionẽ ire nõ licet.
NItem Inno. ruffo ⁊ euſebio ⁊ ce⸗
teris epis macedonibus. In baptiſ⸗
mate culpa dimittitur non lex coniu⸗
Aabolem.
Einde oppõit᷑ nõ dici opoꝛtere
bigamũ eũ qui cathecuminus habue
rit ⁊ amiſerit vxoꝛẽ:ſi poſt baptiſmuʒ
fuerit aliã ſoꝛtitus:eãqʒ pᷣmam videri
que nouo hoiĩ copulata ſit: qꝛ illð ↄiu

giũ ꝑ baptiſmi ſacramẽtũ cuʒ ceterisꝰ

crimibus ſit ablatũ qð cũ ð vna vtiqʒ
dicit᷑:certe tres habuerit in veteri po⸗
ſitus hoie vxoꝛes:erit ei que poſt ba⸗
ptiſmũ quarta eſt:ſic interpꝛetãtibus
pꝛima virginis eque nomẽ accipietqͥ
quarto loco ducta eſt:qͥ oꝛo iſtud nõ
videat ð apli eẽ pꝛeceptũ qui ait:vniꝰ
vxoꝛis viꝝ opoꝛtere fieri ſacerdoteʒ.
Sed obijcit qð in Pablll mo totũ qͥcqͥd
in veteri hoie geſtü eſt ſit ſolutũ:dicite

ro. vnde angn. eum coꝛigit in ꝓximo.c.

uns homo:pt.ff.

gNouo.ſub eo modo loquedi ſeruus poſt manumiſſionẽ dr no
de adimẽ. lega. ſernus legatus.? alia lex dicit ꝙ pꝰ

manumiſſionẽ alius intelligit: vt. ff. de ſolu. qui res.S.qreã.

EBeſt

XxVI.

ẽ

2 55

bN CLutius.de ſacramẽto.ſenſus ẽ bigamus nõ repellit᷑.qꝛ peccauit:ſed

ppter ſacramẽti defectũ ꝗ ẽ in eo:ex de b
no.qꝙ in matrimonio duplex deſignat᷑ ſacramẽ

iga· a nobis.⁊.c.nuper. Et
tũ. piũctio animoꝝ ꝑ vᷣba

de pñti deſignat ↄiunctionẽ fidelis aĩe ad xpʒ.ſʒ cõmixtio carnis deſignat

ↄiunctionẽ xpᷣi ⁊ ecclie:vt er̃ de biga.debitũ.itẽ deſignat ibi vnio deitatis

mihi vt cũ pace veſtra loquar:an cri⸗
mina tm dimittunt᷑ in baptiſmo: an a⸗
illa que ſᷣm dei pꝛecepta ac dei inſtitu
ta cõplent᷑ vxoꝛẽ ducere crimẽ eſt: an
nõ eſt crimen:ſi crimen eſt:ergo vt cuʒ
pᷣfata venia dixerim:erit auctoꝛi cul⸗
pa:qui vt crimina cõmitterent᷑ in pa⸗
radiſo pᷣcepit cũ ipſe eos bñdixit.ſi vᷣo
nõ eſt crimen:qꝛ qð deus inſtituit ne⸗
phas eſt crimen appellari:⁊ ſalomon
addidit:eteniʒ a deo p̃parat᷑ viro vxoꝛ
quõ credit᷑ inter crimina eẽ dimiſſum:
qð deo auctoꝛe legit᷑ ↄſũmatũ qͥd de ta
liuũꝰ filijs percẽſet᷑:nunqͥd nõ erũt ad⸗
mittendi in hereditatis ↄſoꝛtiumqͥ ex
ea ſuſcepti ſunt que ante baptiſmum
fuerat vxoꝛ:eruntqʒ appelladi vel na
turalesa vel ſpurij:quia non eſt legiti⸗
mũ matrimoniũ niſi illud vt nobis vi
detur ꝙ poſt baptiſmuʒ aſſumit᷑. Ipſe
deus cum interrogaretur a iudeis ſili
ceret vxoꝛẽ dimittere:atqʒ exponeret
fieri non debere addidit: quos deus
ↄiunxit homo nõ ſeparet:ac ne de hiſ
locutus eẽ credat᷑ que poſt baptiſmuʒ
ſoꝛtiunt᷑ meminerint ⁊ hoc a iudeis in
terrogatum ⁊ etiã iudeis eſſe rñũſum:
qro ⁊ ſollicitus quero ſi vna eadẽqʒ
ſit vxoꝛ eius qui ante cathecuminus
poſtea ſit fidelis filioſqʒ ex ea cuʒ eẽt
cathecuminus ſuſcepit:a poſtea alios
filios cũ ſit fidelis:vtrum ſint fratres
appellandi an nõ:habeãt poſtea de⸗
functo patre familieherciſcunde he⸗
reditatis ↄſoꝛtium quibus filioꝛuʒ no
men regeneratio ſpiritualis creditur
abſtuliſſe.qð cum ita ſentire abſurdũ
eſt:que ratio eſt hoc defendi ⁊ vacua
magis opinione iactari:q; aliqua au⸗
ctoꝛitatet roboꝛari:cuʒ nõ poſſit inter
peccata deputari quod lex pꝛecipit⁊
deus adiunxit:nunquid ſi cathecumi
nus virtutibus ſtuduit humilitatẽ ſe⸗
cutus eſt:paciẽtiã tenuit: elemoſynas
fecit:moꝛti deſtinatos qualibet ratõe

eripuit:adulteria exhoꝛꝛuit:caſtitate,ʒ

tenuit.quero ſi hec omnia cum factus
ſuerit fidelis amittit: qꝛ per baptiſmũ
totũ quod vetus homo geſſerat puta⸗
tur auferri.aſpicias gentilẽ hominem
coꝛnelium oꝛationibus atqʒ elemoſy
nis vacantem angelum audientẽ per
reuelationem ipſumqʒ petrum viden
tem:nunquid per baptiſmum bec illi
ablata ſunt pꝛopter que ei baptiſinuʒ
videtur eſſe conceſſum:: ſi itaqʒ credi
tur mihi credite non modicum erra⸗
tur:quia quicquid bene geſtum fuerit
⁊ m pꝛecepta legalia cuſtoditum: nõ
poteſt facientibus deperire.nuptiarũ
ergo copula:quia dei mandato perſfi⸗
citur nõ poteſt dici peccatum.⁊ quod

—

cũ humanitate: vt de
con.di.ij.in xpᷣo.⁊ illã
deſignat ↄiunctio coꝛ
poꝛum.
i ¶ Coõſecrari.queri
ↄſueuit cuʒ ↄſecratio
epᷣi maioꝛſit ⁊ digni/
oꝛ ꝙ virginum.quare
poſſit ↄſecrari ĩ eᷣm
ꝗ nõ ſolũ vxoꝛẽ habʒ
ſz ẽt poſt moꝛtuã vxo
rẽ hũit ↄcubina:vt.x⸗
xxiij.di.hũiſſe.⁊.xxx/
iiij.diſ.c.ſraternitatẽ.
⁊? ſiqua fuerit coꝛꝛu/
pta vł añ baptiſmũ vł
poſtea nõ poſſit inter
ſacras virgines cõſe-
crari:vt.xx.q.i.inuẽ/⸗
culaſ. e.ſacra virgo
ſignificat eccleſiam
triũphantẽ:vbi nonẽ
macla neq; ruga.xxj.
d.quis.ſʒ epᷣs ecclłliaʒ
militãteʒ vbi ſũt boni
⁊ mali.xxx.di.qm.xj.
q.iij.audi.
k .Significat. ⁊ ita
ipſe ep̃s ẽ ſacramẽtuʒ
ſicut aqua ipſa.i.q.i.
detrahe p̈bũ ab aqua
gd erit niſi aqua.
Vni viro.i.deo ⁊
ñ diabolo. ⁊ ſic bñ ap
tat᷑ ſequẽs littera.
m Einde.cuʒ ce
teris.ipꝛopꝛie
ponit᷑ hec dictio cete/
ris:vt ibi.⁊ cũ eo alij
duo latrones. ſic. lvj.
di. cenomanẽſeʒ. xxx/⸗
iiij.di.ſiquis viduaʒ.
viij.q.iij.artaldus.vñ
lʒ ſic inueniat᷑ ſcriptũ
i aliquo inſtro.hec ec⸗
cleſia cũ ceteris capel
lis.p hoc nõ ꝓbat᷑ ec-
cleſiã iſtã eẽ capellaʒ.
n ¶ Eque.i. ſili rõne.
o Szʒ obijcit. i. nũc
obijcit ſcðᷣaʒ opi.
Quid de talium.
hic obijcit ↄtra tertiã
opinionem.
q ¶ ¶ Ael nales.ꝗ dicũ
tur legitimi:g nãles:ꝗ
ſpurij:habeſ.xxxij.q.
iiij. liberi.ff. ð ſta. ho.
l. vulgo.

Tr¶Soꝛtiuntur. vxo

res ⁊ viro.
añſum. u iterp⸗/
tadas eẽ locutiões ſʒ
pꝑſonas que loquunt
gd vel ꝗbꝰ loquũtur:
vt hic.⁊.i.q.vij.didici.
⁊ er de ma.⁊ obe.ſoli/
te.? ꝙ ꝑſona loquẽs
cõpꝛehendit᷑ in gnãli
ſermone. arg. ff. de pi⸗
gno.paulus.S.vlt.ar.
3.ff. loca. que inſulaʒ.
Evl. vbi ẽt familia nõ
excipitur in generali
ſermone.

¶Auucroꝛitate.qð.n. rõne ꝓbari non pᷣt extirpãdũ ẽ: vt.lxviij.di.coꝛep̃i.
uCex pcipit.xxiij.qiiij.q peccat.nõ peccat legis auctoꝛitate ⁊c̃.
inatos.quid de hoc iuris ſit habes.xxiij.q.pv.reos.

¶ECoõceſſũ.qd.eadẽ cauſa nõ operat᷑ ↄtrarios effectus · ſic. lyij. diſ igs

a ¶ Inter peccòta. vr ꝙ in

Di.

in egritudine.ſicut eadẽ ſolutio nõ parit liberationẽ ⁊ repetitionẽ. vt. f. de
ſolu.qui hoiem.S.vlti.cx de bap.maioꝛes.ar. .ff.rẽ ra.ha.l.ij S. vlti.

famia ↄcta añ baptiſmũ nõ tollit ꝑ baptiſmuʒ

XXVII.

cono fuit tm queſitũ ⁊ de eo tm̃ rũſum. Ideʒ tñ eſt? de ſubdiacono
ſ. xxxijdi · ſiquis eoꝝ.⁊ ſm hoc plana ẽlia.qð tñ dixi ꝙ. M. pceſſit
grego. h. dicit ꝑ chꝛonicam ſuam falſũ eſſe.⁊ dicit ꝙ grego· pꝛeceſſit

2 ita qui ante baptiſmũ ſuit infamis poſtea nõpõt ꝓmoueri:vt.xlviij.dil. martinum. xyvj Innis. . .
qnm ri a vil iauis omnẽ. hoc nõ credo ſed dico intamiã ⁊ irregularitatẽ i Si ↄteſtatus.no.ꝙ; ꝓteſtatio valet:vt cx de no penmn. en er
ex ꝓpꝛio delicto pꝛ'o⸗ Oe.⸗l⸗
eirnt tolliĩ baptl, ꝓxi.diaconi.ex
mo ꝗꝛ dona baptiſmi peccatũ nõ eſt inter peccataꝰ credi ſol cõiugium:culpam quidem non habet ——
nlneltite 5 ni nõ debz. Eritqʒ integrũ ⁊ ſalutare coinquinati:ſed pꝛerogatiua exuit᷑ ſa⸗ Hibaring aan:
ſe. di. iiij. ſanctuz. Si extimare aboleri nõ polſe pꝛioꝛis no⸗ cerdotis. Di. XX NII. . de ne. ge. nenſẽ
