enim peccatũ nõ dele ien vxoꝛis cũ nõ ſit dimiſſũ ꝓ pecca⸗ Mod autems vnius vxoꝛis nius. ff. g. mo.
ret᷑ qtũ ad infamiaʒ to qð ex dei ſit voluntate O etum. Vir epiſcopus iubetur eligi: pign. vel bypo.
adhuc poſt baptiſmũ ¶Itẽ ambꝛoſius in li. de o icijs. queritur an de tempoꝛe oꝛ⸗ ſol.ſi debitoꝛ. F.
obeſſet:qdð negat am⸗ Bigamus reputatur qui ante baptiſ — dinationis hoc ſit accipienę⸗ W 2ex de
b eric lſ gir mũ babuerit vnã ⁊ pꝰ baptiſinũ alid. dum vt tempoꝛe ſue adminiſtrationis re ade Wpel
mines añ baptiſmuz Matm nec repetita nobis copu eius poſſit copula fungi quam vnicaz ſollicichnem.
oĩs infamia ? irregun, CA. JIaꝰꝑmittitur in ipſo ↄiugio lex virginem ſibi deſponſauit. C Noc Jo. boc credo
laritas tollit᷑: vt.lj.di. ẽ nõ iterare ↄiugium: nec ſcde ↄiugis martinus papa ꝓhibet dicens. tenendum ꝙ ꝓ
ſiquis poſt acceptuʒ. ſoꝛiri ↄiunctionẽ.qð pleriſqʒ mirũ vi Hon oꝛdinetur diaconus niſi caſtita teeſtatio ſemper
hoc etiã pʒ in paulo ꝗ detur cum etiã ante baptiſina iterata tem fuerit pꝛofeſſus. Valet facta pꝛe⸗
ante baptiſmum fuit ꝛingia electioni muneris ⁊ pꝛerogati⸗ Jaconusꝰ qui eligitur ſi ↄteſta- ſente ane ſ⸗
Ponnlei apir ynl bi⸗ ue oꝛdinationis impedimenta gene/ Wis fnerit pꝛo accipiédo matri⸗ aadueſarbvelin
FGecötra. Si obijcis ent: a cumn etiaʒ delicta obeſſe non ſo monio ⁊ dirxerit ſe in caſtitate nõ poſ⸗ dexſi facta fſne
bm hoc illa que coꝛ leant ſilauacri remiſſa fuerint ſacraa⸗ ſe manere hic nõoꝛdinetur. quod ſi n ritre adhuc ĩte
rupta ẽ añ baptiſmuʒ me nto:ſed intelligere debem ns ꝗꝛ in oꝛdinatione tacueritꝰ ⁊ oꝛdinatus fue gra exiſtẽte vt ĩ
poſt baptiſmu non fit baptiſmo culpa dimitti poteſt lex abo rit ⁊ poſtea matrimonium deſidera⸗ hoc.c.? e de ĩ
irregular is.⁊ iõ dʒ cõ leri nõ poteſt:in ↄingio non culpa ſed uerit:ſit alienus a miniſterio ⁊ vacet inte. reſti. cũ ve
ſecrari. bñ dcedo ñ lex eſt:quod culpe eſt igitur in baptii⸗ a clero. ¶ ¶ Mac auctoꝛitate datur in⸗ iſent ni in
enlis de mo relaxatur: quod legis eſtin cou/⸗ telligiq illi qui vxoꝛes habent vel ac⸗ tgy peoteſta⸗
deſeci ſaerameti. ed gio nõ ſoluitur. quomodo autẽ poteſt cipere volunt:nec diacones nec ſacer tio no valeat yt
quare repellit mulier eſſe hoꝛtatoꝛꝰ viduitatis qui⁊ ipſe cõ dotes fieri poſſunt niſi cõtinentiã ꝓli⸗ ibi er de ↄſtitu.
ptextu foꝛnicationis iugia frequentauerit. YJoanes ba⸗ teantur. Si vero diaconusa miniſte⸗ cuʒ. m. ⁊ de ap.
quã añ baptiſmũ cõ/ ptiſta dũ herodem ab inceſtu ꝓhibe⸗ rio ceſſare voluerit contracto matri⸗ ſollieitudinẽ.
miſit: vt e de diuoꝛ. ret dicens: Mon licettibi habere vro mono licite poteſt vti:nam ⁊ ſi in oꝛdi k Tacverit.
demug iufl. ſe vt rem fratris tui. euidenter oſtendit iter natione ſua caſtitatis votum obtuleæ⸗ aon taciturnita⸗
boc io eqr ilud deli infideles ↄiugia eſſe.vnde datur intel riit: tamen tanta eſt vis in ſacramento nalert Hag
ctũ nõ tm vxoꝛe ſj 6t ligi ꝙ bigami dicutur nõ ſolũ qui polt diugij ꝙ necex violatione voti poteſt oiſti ſi ſeruus.:
viꝝ maculat: vt. xxxij baptiſma cõiugia frequentãt ſed etiã diſſolui ipſũ ↄiugium. Ande aug. lxy. di. ſi foꝛte. ?
q. i.in ↄiugio.ſic vides qͥ añ baptiſmũ vnã ⁊ obabniſ mũ alte in li.de bono ↄiugali ad iulianum. xx.q.ij. puella.
pꝑ libertatẽ tollitur ram habuiſſe pbantur. “Bigam? ubentes poſt votum nõ ſunt ab in - fſo. ma.l.ij. ar
delictum vel infamia vero in ſacerdotem oꝛdinari nõ debzʒ uicem ſeparandi. gu. ) e de pꝛe⸗
“ als ſeld ſa eo non quia deliquerit ſecundã accipien Vidam nubentes poſt votumꝰ rcg nih Se
g in allo comiſit no do vxoꝛem:ſed quia pꝛerogatiua exu⸗ aſſerũt adulteros eſſe: ego autẽ ſenp babemr
tollir: vt. ff. de bis qui tus eſt ſacerdotis. ¶ AUnde ambꝛo⸗ dico vobis ꝙ grauiter peccant qui ta palenſu niſi in
no. inla. l. pe. ⁊.l. athle ſius in epiſtola ad vercellenſes ait. les diuidunt. Item theodoꝛus. tribus caſibus
tas.S.põp. pꝛeterea ꝑ HNon peccat bigamus:ſed pꝛerogati⸗ . De eodem. notatis.ij. q. vij
baptiſmũ tollitur cri ua ſacer dotij exuitur. Avir ſimplex votuʒ* virginiratis pleriq;. Itẽ?⁊ in
ncn pcedẽs: nõ tñ tol Aie ſſine crimine vnius vxoꝛis habens adiungitur vxoꝛi poſten ñn ( aſibus illiſ vbi B
itr rrepri onn en erenenn. ad legem ſacer⸗ dimittat vxoꝛẽ ſz tribus annis⸗ penire ooie prel
ꝑpenitentiã tollit cri otij ſuſcipiendi.qui autem iterauerit at. C ronymꝰ vo ecõtra ſcribit. in ſeruitute ipo
men nõ tñ exceptio cõ nẽda non ſuffi⸗
petens ex crimine:vt cit cõſenſus ta⸗

.. 7

S.di. ꝓxi.c.vlti.⁊.xxxi

ij. q. ij. admoncre. Jo. qð aũt hic dr̃ nõẽ peccatũ ſed

ſequela peccati.ſ.infamia ex peccato ↄtracta.ſecui aũt ẽ in illa que nõ ꝓue
nit ex peccato 5 ex ↄſtitutione eccleſie:vt in illa que in vita ẽ coꝝupta: vt
i

Z.ec. c. ij. ⁊ in in

nõ peccãt tales.xxiij.q

ce ⁊ executoꝛe:vt.l.di.ſiquis vidua.⁊.lj.di.aliquãtus.⁊ tñ
v. miles.ſʒ ſᷣin hoc vr̃ ſequi incõueniẽs.ſ.ꝙ melio/

ris ↄditionis ſũt delinquẽtes qᷓ illi qui nõ deliquerũt.xxxiiij d. fraternita
tig.xix.q.iij.mandamus.in glo.nõ tñ.ſʒ̊ hoc ↄtingit ex virtute ſacramẽti.

b „

HMa copula.oꝛdinadis.ſimile.j.xxxij.di.ſeriatiʒ.

c UCEnõ ſoleãt. infamia ex delicto ꝓueniẽs nõ nocet qtũ ad legeʒ
pꝓpmotionis.ſ.per baptiſmũ deleta.

d Hoꝛtatoꝛ.ſic. xxv.di

c.vlti.⁊.xlvij.di.S.neceſſe.

0. ¶Sacerdotis:idẽ de quolibet ſacro oꝛdine.xlij.di.quieſcamus.

Ni ſine crimine. èD
VDogd aũt. In hac. xxvij.di. pꝛimo ponit incidentẽ qõnem.ſ.an

—

eps poſſit vti matrimonio ↄcto:ſcdo ponit pꝛietates capitulo/
rũ quoꝛundã que loquunt᷑ de vouẽtibus.⁊ ea ſoluit diſtinguen/
Weao inter vouẽtes ſolẽniter ⁊ ſimpliciter. incipit hic tractare ð

citus ſed expꝛeſſus:vt .·ff. de ſer. vꝛba.pꝛedio.innitum. Item in ꝓ·
curatoꝛe ↄſtituendo.ff.de ꝓcu.ſilius.S.inuitum.Itẽ in furto: vt.ff. ð
fur.qui vas.S.vetare.Item in ſoluẽdo matrimonio:vt.ff.de ritu nn

pti.in eo iure. S.iij. vel di

ine Adiſtingue an tale ſit factum qð poſſit fierime
ꝓhibẽte in eo caſu nõ obeſt taciturnitas.vt rẽ meã quis põt vende-

re me inuito:⁊ ideo nõ nocet taciturnitas:yt.ff.de ↄhen.em. rẽ alie-

nã. Si aut tale factũ eſt qð nõ põt fieri me ꝓhibẽte taciturnitas ha

betur poſenſu: vt e de his que fi.a pꝛela.c.ij. ſic diſtiguit lex.ff. de
re iudi.ſepe.ſic.xj.q.iij.qñ.⁊ ex de ſen.⁊ re indi.qnis.Jo.

lI ¶ Hac auctoꝛitate.licite allegando dicit. ”
m S poſt votũ.quid dicunt illud votũ eſſe ſimplex qð fit

v̈ba de futuro:vt ego voneo ꝙ poſt moꝛtẽ vxoꝛis ↄtinebo
hoc votũ impedit vt dicunt:ſed nõ dirimitmatrimoniũ.votũ ſolẽne
eſt qdð fit per verba de pñti vtego voueo ↄtinentiam.iſtud impedit
7 dirimit.ego credo tribus modis votum ſolẽniʒari vel per oꝛdin?
vel per habitũ velex eo ꝙ coꝛã aliquibus teſtibus denouit ſe alicui
religioni.⁊ dic vt no.xxvij.q.i.c.i.Jo.qð JYo.dicit de habitu intelli/

2fimentia clericoꝝ:⁊ ꝓtendit᷑ iſte tractatus vſq;.ad.xxxvj.di. gas ſi recipiendo habitũ fecit ꝓfeſſionẽexpꝛeſſã vel tacitã:vt ex de
hb ¶Jaconus.ſm ꝙ pʒp.S.ſequent̃. hoc.c.põt intelligi de matrimõio regu.ſtatuimus.⁊.c.pꝛecedenti.quia ſolus habitus nõ ſolẽniʒat vo
iam ↄcto ⁊ de phendo.⁊ ſᷣm hoc diuerſis modis exponet᷑ lia.ſm qð intel tum:yt eo.ti.poꝛꝛectum.
ligit᷑ de ↄtracto planũ eſt qꝛ iſte. . papa pꝛeceſſit grego.quiinduxit ↄti· n Jvir ſimplex votũ.i.ppoſitũ ꝑpetue otinentie babende.
nentiã ſubdiaconibus.xxxj.di.ante.ſed hocexpone ꝓ accipiẽdo.i.ꝓ öcto o ¶Sed tribus annis. alibi dicitur ꝙ iſti ſunt peioꝛes adulteris: yt
reninẽdo: licuit. n. etia tpe ſyrici vſq; ad greg.ſubdiaconibus vtiia ↄtracto xxvij.q.i.nupriarũ.quare ergo iſtis ti triennij peniteẽtia indicit᷑ eceiõ
matrimonio.ixxvij.di.quicunqʒ.lxxxij.d.ꝓpoſuiſti.expone ergo deſidera oculteris ſa eptẽnis indicat᷑.xxxiij.q.ij.hoc ipſũ.item cũ iſti in deaum
nerit .i· deſiderauerit yti i õcto.ſm aut ꝙ loquitur deↄtrabendo de dia⸗ preccent grauius eſſent puniendi ꝙ illi qui ĩ boĩem peccant:vt.xxij.

None
Neſſit
ceſſit

czer
lſdi.
onie⸗
NS
aif.
6,eſf.
nents
geo.
lypo.
Nog.
Geer
ppel.
lnen.
cado
nge
elnper
npee⸗
neſu⸗
tat
ſelir
eg ſne
dbreie
füeti
rdei
häre
iſing
eſunn
bleſa/
leattt
Nin.
deg
Certt.
tornito⸗
nipn
cllii⸗
ſennnst
jſoret
pvela.
lifeer
depe⸗
So⸗
lnitas
gbetur.
Uniſin
aſbus⸗
ſon
enn
lpbi
agel
1⸗t
ſeipo⸗
ſufſi
ſuote⸗
nt
ſtffo
nnn
Gime
nde⸗
ſtole⸗
oh
f

ſſo.
etit
un.
glicnt
teli⸗
erde⸗

3

—*“
.

fis⸗ t

tch

benn

Di.

g · iiij · ſicut qui. xxij.q/i.mouet.ſʒ iſtud eſt ꝓpter bonum matrimonij
adiunctũ.⁊ ſic hẽs ꝙ minuit᷑ pena delicti ꝓpter adiunctũ:vt.xxxij.
qij.qcquid.⁊.q.iiij.dixit.⁊.c.oꝛigo.⁊.xxij.q·ij.ſi quelibet.
8 BDuentibus. etiã velle.ſic q̊ videt ꝙ ſola voluntas etiã quo ad
eccleſiã punitur.yvt.xix.diſ.anaſtaſius.ſic ꝗ licet nubere ꝑ ſe ſit

bonũ:tñ maluʒ
E iſtis.ſicut coꝛ/
pus xpᷣi maluʒ
ſuit iude. vt de
2ſe. d.ij. ſicut in
das.⁊ arboꝛ pa
radiſi mala fu⸗
it ade: vt.xj.q.
iij. quid ergo.

Gα& J mupſe/
rit virgo. qᷓ
no vonit.

0 terroga⸗

ſti. ⁊ finxit. q̃dã
ſimulatio fit ex
honeſta cã q̃dã
ex inhoneſta:
Ex honeſta vt
xxij.q.ij ytileʒ·
⁊.xxiij.q.ij.dñs
ſikr ſi aligſ ſimu
lat religionẽ ꝑꝑ
timoꝛẽ talis ſi/
mulatio nõ no/
cet dũmodo ꝓ/
teſtatio pꝛece/
dat:vt ex quod
me.cau. perla/
tuʒ. Simulatio
aut ex inhone⸗
ſta cauſa ſemꝑ
facit monachũ
nec admitteret
ſi vellet ꝓbare
ↄꝛium:vt.xxvij
q.i.vidua.⁊ ex
de regu. vidua.
tol.l.vnica.S.ſʒ
qui dñi funus
pilleati. Et no.
ꝙ Jo. fauenti⸗
nus diſtinxit. ẽ
fictio intentõis
⁊ fictio operis:
fictio intẽtioniſ
ẽ cũ quis ficte

ad baptiſmum

accedit.⁊ lʒ fi⸗
cte accedat tñ
veꝝ baptiſmuʒ
recipit:vt.i.q.i.
ſicut ficti.ſimili
ter ſiquis ficte

fſit monachus

ad boc vt poſſit
fieri abbas:ni⸗
hilominuſẽ mo
nachus lʒ ficta
⁊ nõ ſincera ſit

eius intẽtio. Fi

ctio operis dici
tur vbi ſactum
fingit eẽ qð nõ
fiat:vt.ff.de ri/
tu nup.ſimula/
te. vel enʒ ſimu⸗

Dãnabile ẽ vouẽtibus velle nubere.
BHuentibus virginitatẽ nõ ſolũ
nubere ſʒ etiã velle dãnabile ẽ.
Igeʒ ð iouiniauũ. DHaãnationẽ ba
bebit ſi nupſerit qͥ virginitatẽ vouit.
J nupſerit virgo b non peccat:
nõ illa virgo que ſemet cultui di⸗
uino dedicauit.Haruʒ eniʒ ſiqua nu⸗
pſerit habebit dãnationẽ:qꝛ pꝛimã fi⸗
dẽ irritam fecit. Itẽ nicho.pa.ad
albinũ vieneũ. ec. archiepiſcopuʒ.
Que ſanctimonialem ſe eſſe finxerat
nubere non valet.
Vog interrogaſti de femina q́ᷓ
obitum mariti ſui ſacrũ velamen ſuꝑ
caput ſuũ impoſuit ⁊ finxit ſe ſub eodẽ
velamine ſanctimonialẽ ecẽ.poſtea vo

ad nuptias redijt: bonũ mibi videtur

qꝛ ꝑ hypocriſim eccliaſticã regulã cõ⸗
turbare voluit:⁊ non legitime in voto
ſuo permanſit:vt penitẽtiã agat de il⸗
luſione nefanda:⁊ reuertatꝰ ad id qð
ſpopondit: ⁊ in ſacro mimſterio per⸗
maneat qð inchoauit. Palea.
Am ſi oſenſerimus:ꝙ; oĩa ſacra
menta eccłiaſtica qͥſqʒ ꝓut vult
ingat ⁊ nõ vere faciatomnis oꝛdo ec
cleſiaſticus turbabit᷑ nec catholice fi⸗
dei iura ↄſiſtunt nec canones ſacri ri⸗
te obſeruant. Ouid.n.pꝛofuit ſimoni
mago baptiſmũ ſacrum ficte ſuſcipe⸗
re ⁊ in xpᷣianitate ſe permanſuꝝ ſinxiſ
ſe:cum per aplin fraude eius detecta
qð ſibi futurũ eſſet pꝛenunciatum fuit
Ait eniʒ pecunia tua tecũ ſit in perdi⸗
tionem:coꝛ eniʒ tuũ non eſt rectuʒ co
rã deo.penitentiã itaqʒ age de hac ini
quitate tua:⁊ roga deũ vt foꝛte remit⸗
tantur tibi cogitationes coꝛdis tui: In
felle eniʒ amaritudinis ⁊ obligatione
iniquitatis video te eſſe.ideo tales ni
ſi reſpiſcant ſpirituali gladio percute⸗
re cenſemus. Noõ enim fas eſt ſpiritui
ſancto mentiri:ſicuti ananias ⁊ ſaphi
ra mentiti ſunt ⁊ ſtati perieruůt. ¶ Itẽ
calixtus papa. In ſacris oꝛdinibꝰ cõ⸗
ſtituti non ducant vxoꝛes ⁊ ſi duxerint

PD ſeparentur.
Reſbyteris diaconibus: ſubdia⸗
conibus ⁊ monachis ↄcubinas habe
re ſeu matrimonia ↄtrahere penitus
interdicimus:ↄtracta quoqʒ mr̃imo⸗
nia ab hmõi perſonis diſiungi ⁊ ꝑſo⸗
nas ad penitẽtiaʒ redigi debere iuxta
ſacroꝝ canonũ diffinitionem iudica⸗

lat ſe vendere ⁊ donat ſm qð dicit C. plus valere qð agit᷑ qᷓ qð ſimu
late ↄcipitur.ſimiliter dico ꝙ ſi aliquis eo pꝛopoſito copulat᷑ alicui
mulieri ꝙ nolit ſtare legitime cum ea ⁊ hoc paratus ꝓbare ſit ꝙ ñ
eſt audiendus. nã in ſpõſalibus recurrit̃ ad cõem intelligentiã ver⸗/
boꝝ:lʒ ↄtrahens aliũ intellectũ habuerit:vt ex ð ſ põ.ex litteris. vbi
eni verba nõ ſunt ambigua nõ ẽ locus interpꝛetationi:vt.ff. de lega.

iij. ille aur ille.

d Reuertat Hoc intellige qñ poſt habitũ ſumptũ ſtetit inter mo⸗
niales. vt. xxvij.q.i.vidua.ał ſolus habitꝰ nõ dirimeret ſequẽs ma
trimonium:vtextra de regu.poꝛꝛectum.⁊ extra de ↄuer.ↄiugato.ex

parte.in fi.

qᷓ inceſtes.

gliud e

pSFiliam.no.ꝙ per factũ ip

„XXVIII.

24

e Reſbyteris.diaconibus.vt extra qui cle.vel vo.ſuꝑeodẽ. ſ ibi fuit

diſpẽſatio cõparatiua.

¶BDiſiungi.nõ enim debet diſſimulatione culpabili nefanda ſententia

roboꝛari.C.de inceſt.nup.l.vlti.in fi.

¶Siſiungi.quo ad carnis copula.qꝛ qð nõ ẽ nõ põt diſſolui neq; accuſa

mus.Hinc diſtinguẽduʒ ẽ:q vouen⸗
tium alij ſũt ſimpliciter vouẽtes:de qͥ
bus auguſtinꝰ ⁊ theodoꝛus locuti ſũt
alij ſunt quibus pꝰ votũ bñdictio acce
dit ↄſecrationis vel ꝓpoſitum religi⸗
onis de aͤbus hiero. ⁊ nichae ⁊ calixtꝰ
ſcripſerunt. Unde idẽ contra eun
dem iouinianũ hiero.ſcribẽs ait.
Inceſte ſunt virgines que poſt conſe⸗
crationem nubunt.
Irgines que poſt ↄſecrationeʒ
nupſerint:nõ tam adultere ſunt
Di. XXVIII.
Cce oſtenſũ eſtꝰ bꝛeniter ꝙ
nolentes vouere ↄtinentiaʒ
Pnec ad ſubdiacõatũ nec ad
Nuperioꝛes gradus ↄſcende
poſſunt. Unde ad ſubdiacona
tũ accedẽtes nõ ſine voto caſtitatis iu
bentur admitti auẽte beati gregoꝛij qͥ
ſcribens petro ſubdiacono ait.
Non fiat᷑ ſubdiaconus qui ſe caſte vi

Laman non pꝛomittit.
AVllü facere ſubdiaconũ pꝛeſu⸗
mant epi:niſi qui ſe caſtũ victuꝝ ꝓmi⸗

ſerit:qꝛ nullus ad miniſteriuʒ altaris

accedere dʒ:niſi cuius caſtitas añ ſu⸗
ſceptũü miniſteriũ fuerit appꝛobata.
Item inno. ij. Officio atqʒ bũfi⸗
cio careat ſubdiaconus ſi nupſerit.
cernimus vt hi qui in oꝛdine
MAſubdiacõatꝰ ⁊ ſupꝛa vxoꝛes du
xerit aut ↄcubinas hũerit:offõ atqʒ ec
cleſiaſtico bñficio careant.cũ eni ipſi
templũ ⁊ vaſa dñi:ſacrariũ ſpũs ſacti
debeãt eẽ ⁊ dici:indignũ eos eſt cubi⸗
libus ⁊ imundicijs deſeruire. Itẽ
ex ↄci.tole.v.Caſte ſe victuros ꝓmit⸗

tat in diaconos vel pᷣſbr̃os oꝛdinãdi.

AUãdo pᷣſbyteri ⁊ diaconesꝑ
parrochias ↄſtituunt᷑ oʒ eos p⸗
eſſonẽ“ epᷣo ſuo facere:vt caſte ⁊ pu⸗
re viuãt ſub timoꝛe dei:vt dũ eos taliſ
pꝓpfeſſio obligat:vite ſancte diſciplinã
retineãt. ¶ Itẽ greg.nobilibus ciui⸗
bus neapol. Quilõgam coꝛpoꝛis ſui
ↄtinentia nõ hʒ:in epᷣm eligi nõ debet:

P Riuſeꝙꝙ ad nos ſcriptura veſtra

diſcurriſſet ioãnem diaconũ qui
ab alteraꝰ parte electus ẽ:paruulã ha
bere filiãꝰ quoꝛundã relatione cogno
uimus.vñ ſi rationẽ voluiſſent atten⸗
dere:nec alij eum eligere nec ipſe de⸗
buerat ↄſentire.nã qua pꝛeſumptiõe
auderet ad epᷣatuʒ accedere qͥ adhuc

ri.er de deſpõ.impu.
ad dſſoluendum. ſic
dicit lex ꝙ matrimo⸗
niũ non dicit᷑ diſſol⸗
ui qð ab initio nulluʒ
ſuit:vt in aut.de nup.
§. ſi vo ab initio.

g ½ Irgines. qᷓ; ice

ſte. ſacrilege eti
am ſüt. xxvij.q.i.vir⸗
ginibus. qꝛ vaſa dñi
ic eſt ſeipſas ↄtami/
nat.j.d. ꝓx.ðcernimꝰ
Vce oſtẽſũ
eſt. In hac
xxviij. diſ.
Vagit de cõ
tinentia clericoꝝ ĩ tri
bus oꝛdinibus.oñdit
etia qualr ſint oꝛdinã
di qui ab infantia ec-
cleſiaſtic officijs ad/
iungunt᷑.itẽ ondit ꝙ
relicte pꝛeſbyteroꝝ ⁊
diaconoꝝ nõ poſſunt
alij nubere. ⁊ ꝙ ſacer
dotes a ſua cura non
debent abijcere mu⸗
lieres.vltio ꝙ ad lai⸗
cos nõ ſpectat indica
re de ſacerdotibus lł
mali ſint.

4 Lndri
expꝛeſſe vel taci

cite. expꝛeſſe:vt.xxiij.

di . ; qᷓ;.. xxvij.q.i.vt

lex tacite:vt.j.e.diaco
ni.ſi queris quõ eccle
ſia imponit alicui ne⸗
ceſſitatẽ ↄtinẽdi cũ cõ
tinẽtia ſit res voti nõ
pcepti:vt.xxxij.q.i.ĩ/
tegritas.dico ꝙ eccle
ſia neminẽ cogit cõti⸗
nere:ſed i oꝛdine quẽ
dat põt imponere le/⸗
gẽ quã vult:ſicut qui⸗
libet alius in traditio
ne rei ſue:vt.ff. ð pac.
in traditione.

k ECcernimns. ca

reant. mitius
ggit cũ eis decretalis
que iunbet eos ãmoue⸗/
ri poſt admonitioneʒ
vt e ð coha.cle.ſicut.

0 Dando.? dia⸗
cones.hodie ẽt

acholitis ↄterunt ec⸗
cleſie ex diſpẽſatõe:vt
ex ð eta.⁊ qua.pᷣterea

m C Pꝛofeſſionẽ.ꝗd

ꝓmittere debeat dixi
xxiij.di.q.

n Rinſq; ab alte

. ra parte.i.me/
dietate.qꝛ noie partiſ
medietas deſignatur

yt. ff. de ver. ſig. nomẽ. S. poꝛtionis.⁊ .ff. de vſufruc.l.etiam.

arunla.paruitas filie fnit argumẽtũ ꝙ nõ diu fuerat ↄtinens.vnde
ſſet ſi habniſſet magnã filiã vt ſic nõ obſtet: vt.j.e.de ſyracuſane.

vnde ibi fuit diſpenſatũ.ſ̊ bodie iure cõi nullus talis ꝓmouẽdus? in epi

ſcopum:vt.lxj.diſtin.catineñ.

ſũ pbat᷑ aliqd: vt xxxij di. pꝛopoſuiſti. xij.

9.ij.quattuoꝛ.⁊.xviij.di.peruenit.ex hoc.c.videt᷑ ꝙ iudex ex ſuo offõ poſ⸗
ſit aliquid ſupplere de facto qꝗdð ſibi nõ ↄſtat tanqᷓ indici:⁊ ʒ non obijciat
aliquid a partibus ð perſonã electi.ipſe tñ ſuperioꝛ põt obijcere.ſed hoc
ideo ſupplet de facto qꝛ illud ſpectat ad ſubſtatiã electionis:ſicnt ſupplet
de tali facto quod ſpectat ad ſubſtantiã iudicij:vt dixiij.q.vij.alieni.Jo.

Als iudex nõ ſupplet de facto niſ qð ↄſtat iudici tanõᷓ iudici:vt. C. de tẽ.
ap.l. i. S.. vlti. Z. C. de a p.amplioꝛẽ circa pꝛin.⁊.ff.de teiti.l..iij.S. tu magis

ſcire.ſʒ ʒ poſſit ſupplere: tñ ci ſoli nõ crcdit᷑:vt er de ꝓba.qiõ fallam.ſ,ʒ

—

6 de iure ſupplet. C.vt que deſunt aduo.l.vna.Her. .
0 E his.intantic.i.pucritie qꝛ ifantia nõ durat niſi vſq; ad ſeptẽniũ

m In miniſt

yt. C. de iure deli. infa
ti.ſic ꝗ videt ꝙ pueri
bene pñt habere bñli
cia eccliaſtica.nã ⁊ ꝓ
moueri pñt:vt.lxxvij
di. in ſingulis.ſed ð.i.
q.i.pueri.ſʒ dic ꝙ be⸗
neſiciũ pñt habere ſʒ
noõ pꝛelaturas: vt ex/
tra de eta.⁊ qualita.ĩ/
decoꝛum.

b “ Lectoꝝ.noie le/

ctoꝛis hic cõpꝛehẽdit
oẽs minoꝛes oꝛdines
c ¶ Octauũdecimũ.
in clerico ſeculari re-
quirit᷑ votuʒ in.xviij.
anno:yvt hic.⁊.lxxvij.
di. in ſingulis . ſed in
mõacho ĩ. xv. vt.xx.
q.i.illud.qð iõ fit ne
monachalis habitus
ꝑpꝑ nuptias deſerat·
niſi vbi dura ẽ ↄuerſa
tio.vt ĩ inſulis vbi da
tur maius ſpatinʒ: vt
ex de reg. qꝛ i inſulis.
d ¶ Pꝛobatione. de⸗
bet. n. lõga pꝛecedere
ↄtinẽtia:vt.S.eo.xi.
c.⁊.lxxvij.d.quicũq;.
e ¶ Aut ad terrenas.
qꝛ terrã replent virgi
nitas paradiſũ.xxxij
q.i.nuptie.
f ¶AKuferre. qð g de

jure cõi cõpetit negã⸗

dũ nõ eſt.in auten. de
nup.circa fi.S. ſʒ hoc
qꝛ.ff.de re iudi.l.iiij.

.ſiquis ↄdẽnatus.
g Sſumi.Ab iſto
loco vſqʒ ad .
ecce oĩa ·c. inducunt
ad ꝓbandũ ꝙ ſubdia
coni ↄtinere nõ tenen
tur:⁊ idẽ ꝓbat de dia
cono ⁊ ſacerdote .⁊
oĩa ſophiſtice iducit
vel loquunt᷑ de tꝑe il⸗/
lo quo ↄtinẽtia cepe⸗
b rat introduci
Reterea.

i Jaconi. ad in/
0 telligentiã ho⸗/

rũ capituloꝝ notabiſ
ꝙ in oꝛientaliecclia ⁊
in occidẽtali licite cõ/
trahitur in minoꝛibꝰ
oꝛdinibꝰ.vt.xxxij.di.
ſiquis eoꝝ.⁊.c.lecto⸗
res.⁊.c.placuit.ſed cõ

ſtituti in ſuperioꝛi oꝛ
dine nec apð nos nec

apud grecos poſſunt

*
₰́

longã coꝛpoꝛis ſui ↄtinentiã filia teſte
ↄuincitur nõ habere. ¶ Iẽ ex cõci.
tole. ij. Ad ſubdiaconatum acceſſuri
continentiam Acannn⸗
Ehis quos voluntas parentuʒ
a pꝛimis infantic annis clericatus offiñ
cio mancipauerit:id ſtatuimus obier
uandum vt mox detonſi vel mimiſte⸗
rio lectoꝝꝰ traditi in domo ecclie ſub
epᷣali pñtia a ppoſito ſibi debeat erudi
ri. at vbi octauudecimũ etatis ſue cõ⸗
pleuerit annũ: coꝛã totiꝰ cleri plebiſqʒ
ↄſpectu voluntas eoꝝ de expetendo
ↄiugio ab epᷣo perſcrutet᷑.quibꝰ ſi gra
tia caſtitatis deo inſpirante placuerit
⁊/pmiſſione caſtimonie ſue abſqʒ cõiu
gali neceſſuate ſeſe ſpopõderint ſua⸗
turos. hi tanqꝙᷓ appetitoꝛes ariiſſime
vie leuiſſimo dñi iugo ſubdant᷑:ac pꝛi
mũ ſubdiaconi miniſteriũ habita/ꝓba
tioneꝰ ꝓfeſſionis ſue a viceſuno anno
ſuſcipiant.qð ſi inculpabiliter ac inof
fenſe.xx.a.v.annũ ꝑegerint ad diaco
m officiũ ſi adimplere id poſſe ab epᷣo
ꝓbant᷑ ꝓmoueri debẽt.Cauendũ eſt

tñ his neqñ ſue ſponſionis imemoꝛes

aut ad terrenas? nuptias aut ad futu⸗

ros ↄcubitus vltro ↄcurrant.quod ſi

foꝛte fecerint vt ſacrilegij rei ab eccłia
habeant᷑ extranei.quibus aũt volun⸗
tas ꝓpꝛia interrogationis tꝑe deſide⸗
riũ nubẽdi ꝑſuaſerit ↄceſſã ab aplo li
centiã auferre/nõ poſſumus ita vt cũ
ꝓuecte etatis in ↄingio poſiti renũcia
turos ſe pari ↄſenſu operibus carnis
ſpopõderint:ad ſacros oꝛdines aſpi⸗
rent. ¶ Itẽ ex ↄcilio arelateñ.iij.
n coniugio ↄſtitutus ad ſacerdotiuʒ
aſſunn non debet.
BSſumis aliquẽ ad ſacerdotiũ i cõ
iugij vinculo ↄſtitutũ nõ oʒ:niſi fuerit
ꝓmiſſa ↄuerſio. ¶ Item ex eodẽ.iiij.
Hon oꝛdinentur diaconi qui caſtita⸗
)tem non pꝛofiteantur.
Retereabplacuit vt deinceps nõ
oꝛdinent᷑ diacones ↄiugati niſi qͥ pꝛiꝰ
uerſionis pꝛopoſito ↄfeſſi fuerim ca

itatẽ. ¶¶ Mex illa pꝛioꝛi auctoꝛitate

diaconibus videt᷑ ꝑmitti ↄiugiũ cũ ad
ſacerdotiũ tm pingati ꝓhibent᷑ aſſumi
poꝛꝛo in ſequẽti videt᷑ permitti aucto⸗
ritate ſubdiaconibus cũ de diaconibꝰ
ſpaliter pᷣcipit᷑ vt ſine ꝓbatione caſtita
tis nõ oꝛdinent.hoc idẽ i anchiritana

ↄtrahere:nec poterãta tꝑe aplłoꝝ.⁊ ſi Zhãt nõ eſt matrimoniũ.vt hoc pʒ
ex ſexta ſynodo que in oꝛiente fuit celebꝛata ⁊ regulã ſtatuit cis: vt.xxxij.
di. ſiquis eoꝝ.xxxj.di.nicena.xxiiij.diſ.cũ in pᷣterito. In hoc aũt differt
inter eos ⁊ nos:ipſi.n.ſiue ſint ↄingatiſiue nõ ꝓmouentur ad ſacros oꝛdi
nes nõ ꝓmiſſa ↄtinentia.xxxj.di.quoniã.ſʒ occidentales nunq; ꝓmouen
tur niſi ↄtinentia ꝓmiſſa:vt.s.e.nullũ.⁊.c.aſſumi.a tꝑe aũt cyrici⁊ inno/

centij nõ licuit occidẽtalibus ad diaconatũ vel ſupꝛa ꝓmoncri niſiꝓmiſſa
ↄtinẽtia:vt.xxxij.di.ꝓpoſuiſti.⁊.c.plurimos.ſʒ ſubdiaconibus vſq; qd tẽ

pus gregoꝛij licuit:vt.xxxj.di.añ trienniũ.oꝛientales ergo licite vtunt᷑ ma
trimonio ↄcto ante ſacros oꝛdines.poſtea in ſacris oꝛd inibus ↄtrabhere
nõ licet: vt.xxxj.di.qm̃.⁊.c.aliter.⁊ ex de cle.cõiu.cũ olim.ſed poſt receptũ
ſacrũ oꝛdinẽ nõ poſſuntↄtrahere vt ibi dicit᷑
K ¶Pꝛoteſtatiõ.di. ꝓxi:diaconus,.⁊ ex de in inte.reſti.c.i.in ſi

t ¶ Mec religioſã.i.rel

ↄtinẽtiã:vt.lxxvij.dð.epᷣſ.nec ob.ex ð ↄuer.cõ

XXVIII.
l¶¶Poſteca.· ſic

cant.cũ ſuper.in fi.ex de fi.pꝛeſby.veniens.

de condi.appo.per tuas.

ſynodo videt᷑ eſſe permiſſũ in qua ſic
ſtatutum eſt. Hiaconi non ꝓhibeant
a miniſterio pꝛo nuptijs: ſi in oꝛdina⸗
tione dicũt ſe ↄtinere non poſſe.
Jaconũ quicunq; cuʒ oꝛdinant᷑

ſi in ipſa oꝛdinatione pꝛoteſtati

ſunt dicentes ſe velle habere vxoꝛes
nec poſſe ſe ↄtinere.hi ſ poſteal ad nu
ptias ꝑuenerint maneant in miniſte⸗
rion ꝓpterea ꝙ his ep̃s licentiam de⸗
derit.quicunqʒ ſane tacuerint ⁊ ſuſce
perint manus impoſitionẽ ꝓfeſſi cõti⸗

nentiã.ſi poſtea ad nuptias peruene

rit a miſterio ceſſare debebũt. Itẽ
cx ↄcilio neoceſarieñ. Pꝛeſbyter du
cens vxoꝛem ab oꝛdine deponatur.

dDine illũ de poni debere:quod ſi
iicatus fuerit vel adulteriũ cõmiſe
rit:extra eccliaʒ abijci ⁊ ad penitẽtiãꝰ
inter laicos redigi opoꝛtet. Item
grego. De eo qui relictam cuiuſdaʒ
¶ diaconi duxerit vxoꝛem.
AVia ſunix culpe:in quibus cul⸗
pa eſt relaxare vindictam querẽda eſt
ſemꝑ veritas:vt inquiri debeat vtruʒ
accuſatü noxa ↄdẽnet:an a pena ino⸗
centia patefacta ſubducat.itaqʒ pue⸗
nit ad nos fautinũ defenſoꝛẽ vltioneʒ
exercere in petru latoꝛẽ pñtiũ voluiſſe
ꝓ eo ꝙ inquantũ dicit᷑ relictã cuiuſdaʒ

P Reſbyter ſi vxoꝛẽ duxerit ab oꝛ⸗
on

diaconi tꝑe quo ↄductoꝛa fuit marito

tradiderit.ſʒ qm̃ iſte ↄiugẽ diaconi aſ⸗
ſerit nõ fuiſſe dicẽs nec eã virginẽꝰ ad
eũ ꝑueniſſe deniq; nec religioſatmutaſ
ſe veſtẽ poſtq ille in oꝛdie Rero ꝓmo
tus ẽ ⁊ adijciens ẽt pᷣuſq; ad diaconeʒ

pueniſſet ⁊ poſtea pꝛaua illã muliereʒ

opinione vixiſſe. Jõ fraternitatẽ tuaʒ
his hoꝛamur affatibus vt cum dei ſi
cut decet timoꝛe cãm hãc ſubtili oino
iueſtigatio ne perquiras:⁊ ſi in iugio
diaconi mulierẽ de qua agit᷑ fuiſſe cõ⸗
ſtiterit:ſupꝛaſcriptus latoꝛ memoꝛato
defenſoꝛi ⁊ rectoꝛi patrimonij ad vin
dictã mõis oĩbus tradat᷑ ⁊ cũ cõpeten
ti emẽdatione hi q̊ͥ male ſociati ſũt diſ

iungãt᷑. Si vero in eius ↄiugio nõ fue

rit:memoꝛatũ fautinũ ex noſtro mãda
to cõmonere te volumus vt ei facere
nil pᷣſumat:nec falſa illuʒ accuſatio in
aliquo pᷣgrauet. ¶ Itẽ ex ↄci.aureli.

e vxoꝛe pᷣſbyteri vel diaconi ſi alij

ſe coniunxerit.

ex de cle. ↄiu.diuerſis.⁊ extra de ↄceſ.pꝛeben.nõ va⸗
erio. qꝛ videret᷑ venire ↄ ꝓmiſſionẽ ꝓpꝛiam:vt extra

n Rejbyter. ab oꝛdie.i· ab off õ ⁊ ñ bñſicio:⁊ ſʒ hoc mag!/ punit .

ſacerdoi ꝗ foꝛni
cat᷑ ꝙ qui legiti
me contrahit.⁊
hoc ideo qꝛ fa⸗
cit ↄtra ſacrum

oꝛdinẽ ⁊ etiaʒ

legẽ.⁊ ideo mi⸗
nus peccat du⸗
cendo vxoꝛẽ:qꝛ

credit hoc ſibi

licere. ſicut illa
minus punitur

que publice de⸗

linquit q; q pꝛi

uate delinque⸗
ret:quia credit
hoc ſibi licere:

vt. ff. de ritu nu
Hria uti
o &ρ d penit
E S ↄfirmã

telligit de ſolẽ⸗
ni pnia quã cle
ricus facere nõ
dʒ. iſtud ð publi
quis ſacerdos.
ſbyter. ſed ſi de

poſitꝰ fuerit bũ

põt ſolẽniter pe

nitere: vt de pe.

di. vj. ſacerdos·
adhuc ſignat )
lxxxij.di.pᷣſby⸗
ter. vbi dicit qe

ſacerdos nõ dʒ
publice penite⸗

re inter laicos.
iz illud vex eſt

qñ crimẽ eſt oc
cultũ.ſed hic lo

quit᷑ qñ crimen

ẽ publicũ apud

laicos.v.q.i.ſi
peccauerit.
VNia ſüt.

quoniaʒ

ꝙ hec allegatio

vsleat ꝓbatur
xxxiiij· diſ. ſigs

vidua.
q ¶ Cõductoꝛ.

id eſt defenſoꝛ.
r C BDicens. ?

ita non potuit
vxoꝛ eius con/
ſecrari:qꝛ mari
tus coꝛupte nõ
põt ꝓmoneri.

s ¶Mec cã vir⸗
ginẽ. hic ꝑ duo

extrema colligi
tur medium.ex
eo.n. ꝙ ab ini⸗

tio ñ erat virgo ⁊ poſtea iſte ꝓmotꝰſuit ĩ diaconũ colligit eñ ñ ſuiſſe
vxoꝛẽ.ar.ff.de here.iſti.ſʒ ⁊ ſi.S.ſolemꝰ.⁊. liij.di.c.legẽ.qnqʒ mediũ

trahit cxtrema.ff.de ſer.ru.pꝛe.ꝗ ſella.S.vlti.⁊.

l. tria pdia. qñqʒ pᷣn⸗

cipi trahit᷑ ad finẽ. j.xxxv.di.ab exoꝛdio.ff. de le.iij.ſigs i pn. qñq;
finis trahit ad ſe pꝛincipium: vt.xiij.q/ij. c.vltia voluntss.ff.de adi

igioſũ hĩtũ quẽ ſolẽt ſumere vidue vł alie de⸗

uote: ñ ↄuertãt̃ ad aliquã eccłiaʒ.· nec.n. credo ꝙ vxoꝛ illiꝰ ꝗ mo
net᷑ ad ſacrũ oꝛdinẽteneat᷑ itrar̃ fligionẽ ſʒ ſuffi ꝙ voneat ꝑpetuaʒ

— — — „

ſane.qꝛ illð ſpãle ẽ i xxo

re epi.ſj adhuc ob.ð cle.ↄiu.qð ãt.ſʒ illð ĩtellige cũ oꝛdiatꝰvult trãſi
ad religionẽ.ſʒ nec hic papa aliqꝗd dic ð veſte:ſʒ petrꝰ illð allegauit.

i¶Funſſe. ſu pple ⁊ eu oꝛdinatũ ipſa ſciẽte.nã ſi ea ĩuita oꝛdinoret

90

kpnt

gſorn
legi
Mabie
ſe⸗
ennrn
ctigr
deo
at dir
noregn
hoeſbi
ſant la
puntur
bleede⸗
Pnt
elingue⸗

redtt

Uleere:
erimmm
Pl.
Khen
Ami
tlͤir
deſch⸗
ncni ce
ſgeno
pe
giſ
eencos
iſgs
ſalſide
Ftntbi
mierpe
deye⸗
ercos
eſni⸗
NS
bidici
dos nod⸗
genie
r laics
ſyey d
n eſt oe
ſebieb
ficninen
lial
pil
Hert⸗
Niſut
gonigz
legario
Pbaun.
diſ ſeg

Gchtn⸗
cſenſo.
ſcens⸗4
potun
s ol/
ian man
nupten⸗
nonent
ecifn⸗
ed
c
Cdumen
b i

vel ignoꝛante nõ fieret ei pꝛeiudiciũ ſʒ ſciuit ⁊ tacuit fit ei. pꝛeiudiciũ

vt poſt moꝛtẽ illius nõ poſſit nubere.vt. xxxij.di.ſeriatim. vnde non
reqrit᷑ ꝙ mulier voueat.ſʒ ſufficit ſi ſcit viꝝ ſuũ oꝛdinari.
Iſe duplici. quantũ ad zmu. “ð
Sepꝑent.dubitat᷑ de vxoꝛibus oꝛdinãdoꝝ q̃l rouere debe

ant ⁊ dare licẽ/
tiam. vꝛ ꝙ ſolo
ver bo. vt. S. e. d.
de his in fi · . c.
qꝛ ſunt culpe.⁊
xxxij.di · ſeriati
ſizʒ ð ex de pver.
Ziu.ſane.⁊.xxx
iiij.di. fraterni⸗
tatis. vbi dꝛ
vxoꝛ ꝓmouendi
intrabit mona/
ſteriũ.item alia
ratõne qꝛ cetus
clericoꝝ pᷣemi/
net cetui mona
choꝝ.qꝛ vix bo
nus monachul
foacit bonũ cleri
cum. xvi.q.i.le/
gi. ⁊ fac ad hoc
e de ↄuer.ↄiu.
ↄiugatus.ſʒ nul
luſ ſuſcipitur in
monachuʒ niſt
cõuertat᷑ vxoꝛ.
xxvij.q.ij. aga/
oc en⸗ eẽ
neceſſe ꝙ ↄuer
tat᷑ ſʒ ꝙ voueat

tm niſi de ea ha

beatur ſuſpitio
e de ↄuer. ↄiu.
cũ ſis pꝛeditus⸗
⁊ ſpale iẽn illa
decre. ſane ĩ vxo
re epiſcopi. Sʒ
obiſcit hic mu⸗
lier nõ vouit ſo
lennit. ergo ſi
xeru tenet ma/
trimonium qð
bic negat. So.
pᷣm quoſdã vo/
tũ iſtud eſt ſolẽ

ne ex ꝓpᷣa ꝓfeſ

fiõe. vt ex g cle.
vel vo. ↄſulnit.
alias non vꝛ ꝙ
ſola ſciẽtia mu
lieris ſolẽniʒet
votũ niſi ipa ex

pᷣſſe vouerit. io.
yꝛ ꝙ ſola co⸗

ſtitutio eccleſie
boc faciat exeo
pʒ qꝛ grecus nõ

ꝓmittit ↄtinen

tiã dum recipit
ſacros oꝛdines

vt. xxi.di.qm̃.ta.

mẽ ſi ↄtraxerit
poſt ſacros oꝛ/
dines nõ tenet
matrimonium.
boc ergo nõ fa
cit votum ſ ſo⸗

la cõſtitutio ec⸗

elcſie.
ãq. vl dia
oni. iõ nõ
facit mẽtioneʒ
de ſubdiaconi/⸗

T ſe cuiiᷓ mulier duplici oiugio pᷣ
ſpbyteri vel diaconi relicta ↄiunxe

rit:aut caſtitate fruãt᷑ aut ſepentant cer

te ſi in cris intentiõe pᷣſtiterint pari excõ
municatione plectant. ¶ Itẽ ex cõci.
martini pap.e. Heeodem.
Jqua vidua epᷣi vel pᷣſbyteri aut
diaconimaritů accepit nullus cle
ricus nulla religioſa ꝑſona cũ ea ↄuiui
um pᷣſumat:nũq; cõicet:moꝛienti tamẽ
ei ſacramẽta ſubueniant. Item pe
lagius cethego patricio. Cuiuſdaʒ epi
Oꝛdinatio diſfert᷑ qꝛ vxoꝛẽ h ⁊ filios.
O” ſyracuſane vrbiſ ãtiſtite opta
Aloeramus in ipſo initio gloꝛie ve
ſtre deſiderijs obedire: Miſi nos multi
plex ratio ipſius nõ paucis tꝑibꝰ oꝛdia
tionem differre ſacerdotij coegiſſet.ob

hoc aũt ꝙ vel pſõe qualitas ſicut ⁊ voſ

melius noſtis vel ſuꝑſtes vxoꝛ anut filij
ꝑ quoſ eccleſiaſtica ſolʒꝰ ꝑiclitari ſubſtã
tia noſtros aios diutiꝰ ab eius oꝛdinati
one ſuſpẽderet.⁊ quãtũ ad cautelaʒ hu
manã ptinet itegro pene ano diſtulimꝰ
opinãtes ꝙ in meliꝰ ſyracuſanoꝝ ꝑue
nire poſſet electio.Sʒ qꝛ in voluntatis
ſue ꝓpoſito irreuocabiliter ꝑſtiteruntec
nullus eſt alius in eadẽ reꝑtus eccleſia

—

niſi lõgioꝛibꝰadhuc tẽpox differret᷑ e
1

tijs:ne paulo ampliꝰ inſanirẽt:ſicut filij

veſtri magnifici ptoꝛis teſtificatiõe didi
cimus inter huiuſmodi ãbiguitates illõ

ↄſultius iudicauimus faciendũ: vt con

rua ꝓuidẽtia cãm ꝓpter quã pꝛincipa
is ↄoſtõ habẽtẽ filios ⁊ vxoꝛẽ ad epᷣatuſ
oꝛdinẽ ꝓmoueri ꝓhibet ſalua diſpoſiti
one cõcilij muniremus qua de re fũmo
ſtudio ab eodeʒ ſyracuſane vrbis epᷣo
priuſch a nobis in epᷣm ↄtigerit oꝛdinari
puiuſmodi exegimus cautionẽ ꝑ quam
⁊ ſuã fateret᷑ quatula eſſet pꝛeſentis tꝑiſ
habita rexꝝ deſcriptione ſubſtantiã ⁊ ni
hil vnqᷓ ꝑ ſe aut ꝑ filios et vxoꝛem ſiue
quãlibet ꝓpinquã aut domeſticã vel ex
traneã foꝛte ꝑſonã de rebꝰaudeat vſur
pare eccleſie ⁊ vniuerſa ſui ep̃atus que
ſitastꝑe eccleſe ſue dominio ſociaret ni

hil vltra id qð mõ deſcriptũ ẽ filijs ſuis

vel heredibꝰ relicturus. ¶ Ecceb hac
auctoꝛitate electus in epᷣatũ ꝓbibet᷑ ha
bere vxoꝛẽ ⁊ filios.eligi aũt ad epᷣatum
nõ dʒ:niſi aut ſacerdos aut diaconus:
ſubdiaconus vero nõ niſi neceſſitate co
gente. Siue ergo pᷣſbyter ſiue diaconꝰ
ſiue ſubdiaconus fuerit:apparet ꝙ in
pꝛefatis oꝛdinibꝰ ↄſtituti licite matrimo
nio vti poſſũt. ¶ Quia ergo auctoꝛita
te grego.qͥ relictã diaconi marito tradi
dit puniendus eſt. ¶ Itẽ in neoceſari
en ci. MPꝛeſoyter ducẽs vxoꝛẽ nõ dia

bus qꝛ tꝑe gregoꝛij ꝓmoucbat᷑ ꝗs in ſubdiaconatũ non ꝓmiſſa cõ⸗
tinentia nec fiebat vxoꝛibus aliqð pꝛeiundiciũ.vt.xxvij.qij.mltoꝝ.

4 0* ſyracuſane.ſolet.nõ caueri debere ex eo ꝙ ſolet aliqnid fie
= ri. vt. xcviij.di.afros⁊.lxiij.di.noſſe.
¶.Perſtiterunt.no/ar ꝙ abulatoꝛia eſt volunras eligentiũ vſqʒ ad
ↄfirmationẽ vt/lxi.di.ſtudij.⁊.lxiij.di.quãto.⁊ ex de elec.cũ terra.et

XXVII l.

2 5§

ꝙ nullũ ius acqꝗrit᷑ electo ante ↄfirmationẽ. vt ex de accu.ſuꝑ his.⁊. xxvij.
q·ij.non dubiũ.⁊ ex de elec.cuʒ ĩ cũctis.⁊.c.noſti.ar. ex᷑ de electi.cum in/
ter.in fi.⁊ ꝑ illam decre.dico ꝙ nõ põt variari.io.ſʒ hodie publicato ſcruti
nio variare nequeũt electoꝛes.vt ex de elec.publicato.poſtulatio aũt vari
at᷑ ſi poſtulãtes diffidũt de iure ſuo niſi ſit iam pꝛeſentata ſuperioꝛi.vt ex᷑

conus iubet᷑ deponi. Itẽ in anchiri
tana ſynodo. Diaconi q in oꝛdinatiõe
ſua dicunt ſe velle habere vxoꝛes ſi po
ſtea ad nuptias venerint nõ ꝓhibent a
miſterio. Datet ꝙ nec diaconi nec ſub
diaconi ſut ꝓhibendi a ↄiugio.ſʒ qð de
electiõe obijcit: veꝝ qdẽ in epatum non
eligendu eẽ niſi in ſacris oꝛdinibꝰↄſtitu
tum:ſʒ ipᷣm vxoꝛẽ habere ⁊ filios nõ re
pugnat pꝛemiſſis auctoꝛitatibꝰ de ↄtinẽ
tia clericoꝝ. ¶In laicali vo hitu vel i
minoꝛibus oꝛdibꝰ ↄſtitutuſ potuit habe
re vxoꝛẽ ⁊ filios.ſʒ poſtea ex ↄſeſu vxo
ris ↄtinẽtiã ꝓfeſſus ſubdiaconatuʒ vel
diaconatu vel pᷣſi byten Kaci adeptuſ
fuerat ⁊ tamẽ vxoꝛi ⁊ filijs ipſum neceſ
ſaria ſubminiſtrare opoꝛtebit. Illud ãt
gregoꝛijduobꝰ modis ſoluit᷑: vel qꝛ ec
cleſia illa cui diaconus ille militauerat:
nõdũ ↄtinentie votũ ſuſceꝑat in diaco
nibꝰ ⁊ relis miſtris:vel qꝛ ſicut de ele
cto in epᷣm ſupꝛaſcriptũ eſt:ante ſubdia
conatũ memoꝛatus diaconꝰ eaʒ in vxo
rẽ duxerat. Illud aut neoceſarien.
ↄcilij ⁊ ãchiritaneꝰſynodi vel ex tꝑevel
ex loco intelligit Ex tꝑeqꝛ nondũ erat
itroducta ↄtinẽtia miſtroꝝ altaris ex lo
co:ꝰqꝛ vtraq; ſynodus oꝛiẽtalis ẽ:⁊ oꝛi
entalis eccleſia nõ ſuſcepit generale vo
tũ caſtitatis.hoc tamẽ diligeti obſeruati
once cuſtodit vt poſt adeptũ ſacerdoniũ
defuncta pꝛioꝛi vxoꝛe cũ qua ſacerdos
factus fuerat ſi alterã ouxerit deponat᷑
Item opponit᷑ illud J legit in cano
ne apoſtoloꝛum. Pꝛelbyter cã religi
onis nõ contemnat pꝛopꝛiam vxoꝛem.
882 qͥs docuerit ſacardotẽ ſub obtẽ
u religionis ꝓpꝛiã vxoꝛẽ ↄtẽnere?ꝰ
anathema ſit. C Itẽ ex ↄci.gagrenſi.
AÄnathema ſit pꝛelbytex conmugatuʒ
diſcernit a cõione nuptiaꝝ occaſione.
Js diſcernitapᷣſbyteꝝ ↄiugatum
tanqᷓ occaſione nuptiaꝝ qð offer
re nõ debeat ⁊ ab eiꝰ oblatibe iõ abſtiet

gqnathema ſit. . Itẽ ex. vi. ſynodo.

Ab officio abſtinẽat pꝛeſbyier non le⸗

galibns niptijs detentus.

Reſbytex nõ legalibꝰnuptijs de
tentü cathedrã dẽ habereſy ab
officio abſtinere pᷣcipimꝰ. ſufficit enim
buiuſinodi idulgẽtia ei qꝛ bñdicere alijſ
cũ qͥ vulnera ſua dʒ curare ↄſequẽs nõ
ẽ.bñdictio eni ſcificatiõis traditio ẽ.qui
vo hãc nõ hʒ ꝑꝑ delictũtignoꝛantie quo
alijſ tradet:nõ.n.publice neqʒ puate be
nedicat nec coꝛpꝰ dñi diſpẽſet alijs nec

aliquo mõ miſtret:ſed ſufficiet ei ꝗð pꝛe

ſidet ⁊ imploꝛet a deo vt dimittat ei ini
quitas ignoꝛantie ſue.manifeſtũ ? autẽ

q; ⁊ huiuſmodi nõ legitie nuptie ſoluẽt᷑

de poſt. pꝛela.bone.b.
KTre pᷣncipalis.
i.pncipiũ.i auc.de ſãa.
epiſ.circa.pᷣn.hic bhi
