. Ppꝛijs ſe eis obi⸗ dex deox loc ati iũ fa feratis ⸗ An ſit q do⸗
Ennc non Peet nquid pp iboſur rei imẽ eis 00 by bꝛüü p z0bꝛiü f⸗ en fe Rtia tituendus iat.
ch . rin 22 20 bz lopp ib'opemf pñtia reſtituend nnciar.
incte Pellaror porelt ta ſut legib nullüc ſedibꝰ aut ec ne ve dotibꝰ ſüt pñt rer uri renmn xx
endeti holiatonpo pa f. fuer . us p ijs ſe 6. expu calun luis ſa liat t uO . lo ſi pi.C de
nranm ennnnſ Itẽ fa leſi a ꝓpꝛi te ro. p ꝛi9l0 1 no in Ii. Pexx d cãm ſij ſſtitutio yt. ſ. ictum. 7.C i.i.
kitu GDe I. itꝗ 2 pꝛ 4 agtet 9* 9 itia öͤſti i. Dic m qu
iiem ua ten e. de H auctoꝛite ocẽt᷑: ꝓ lla Pæa . meſh it leg bat x. q.l. eſt. eun hiſ
niti r. , non js ſine duũ vocẽt: Hulle CT ituẽdi⸗ inõ fu ö.n. ꝓbat ð e z oc hiſ
Bnerlin reiſ ſpoeeng leſijs ſi ſynoduv ſüt. vlec t reſtitnẽ k vbi nõ Mõ.n enecr in ſo. extr ſa fi
. cle 2 ̈ ad P -= rãda V lit᷑ r bijci 1. tio. . Poc I ſpon cguta
onteiſti reſti. contra it ateqᷓ s reiteg bona ſcü⸗ Fobici eſtitut torac ꝑ n ele reipon le. ve tra⸗
Rgaͤ ar. . 5 cü Syol eẽ reſtit tut: llig r evin 8. contra
Noſtäif quis ſr ſaltem ſifer oia eis tps eoꝝ qbu e CS Pot eèn t iſtitutꝰ: J vel qu lectus. ce it.
ſie ca. a. cus 2 ſua it dũ ad is aut a nec ibi nõ 6 fui pot. Jl lecti cum dilect nſtitui .
. luiliter. (cus m bem ci debe um toq pus n. 0 lero ñſ ia irre xx.q li. auxilio .
clitigi Gralicnninno eni rõ ꝑ res ab illi obij inoꝛ tu e pol a cle ſimon di 2 Alli ſibi in
in ij. au iſcodi. id i ioꝝ: vel m lpo urati ꝛvl 4 2 ½ l ſi a ſe iſcopi
giin ij. au iſcopi. cleſie atqʒ t aliqͥd oꝝꝑ: v bovl po ſtaurati ſab: vlqᷣ elq: ohng! ½ i T epiſe ꝛeſta⸗
Trcr TeiKo li c nẽt vt al t maio el re ſti io vitioſ etiti vx oſ. erin . bent pꝛel
ünd Q tiñ Ga. 5detin is qlibe leſijs v q re ciio lo exp ndi iter epᷣ ulſi fu ent icem de nxilium
ens atusvelit ager g põt ei i ſuis ecc otadu ẽc ialiter opulo ſut hñc at expul iỹ̈ vocent un utuum a ꝛecipi
tonre atusye liato qcq edu ſu Sʒ ne iſi pñti kI a uit nõ videb nteqp dinã re mut. in. xc. pꝛec it
utorrſe 3 ſpo obijcere? Et. C jcit: niſi iectus v erut ini. nere vid tere a 02 vt.S. diſti induc 2
lbef contra neni⸗ obij ib carẽt. 5 ſufficit: teiectus P js ten tionẽ Pet actatu ſen Vt. 6. ideo in ſem⸗
l geſt enc: eſtatiboc la nõ ttuãt vt eie nere⸗, bus ſtitutio ꝛa in tr nana ſe et ſce dem
lekin rem teſt ab eo: teitan⸗ ſnia ſolan reſtitu ſſeſſio luti pñt re e ſupꝛ ra hun Sed mn c. ſcilic iendum
t ipote iudi. tõis ini fficio lẽ poſn velu no pn Ande ia vel gf 70.9 ſe boc. bueniend
Mlgtun 1 ff.de indi. tutöi cis offi⸗ tura lieno v n cam. nia ve ultu 7 lica ſe ſit ſubuen Hõl
foſai vt ar. ſed H ĩa iudici. tia na pe alie Ku ad cãn . ecumis tum ſtoli per ſi is. ch
ſeſte 1ij. 5.item n cia liatus ei ſuo ⁊ co ꝑe ſuo. q⸗ doꝝ: ſi p l militar t qñ apoſt iudex ſpoliatis . argu. qyp
le o gic c ſn ipiat: ſiue a⸗ ge aio t ve fu ula ſu int t: qu ſtatic le T. tenetur ca
i vo 6G vꝛbiſro. nes tia occup ille i nõ qu mnium pꝛo ſ i.
piine lanser de e hleinn ſibi ab co vñ ſr biſro. hoci olen fficio ille locu nõ da peeſtnne. yen
Eigri lia um dile P oqʒ q ſi dẽ loco v Oã. vx de ꝑ vio ius offie utẽ loc ſniam tro ꝛeſtar 2.2
ſence di . cog . c cta qu itiöe i eoc VUñ ie Dre eodẽ des enit cnin alijs aut dicis Si cleſia pꝛe ſalgr 8.
uintl d . MObij cuq; euocã charie. xpoliat ificuz ſſit ex ſſeſſic trahin⸗ tovſʒr ſaret pahin ne.
ten quid ſi nunqu at: renc t za it oĩa expo veiici po iolẽta po dettoh nua : in gc t Pꝛinanch b
iet ern iditoreuo ci deten llo nõc eiecerit am o quod h lo⸗
unſ⸗ ſetis perere re⸗ epue ntegräda alr oꝛe ditoreu te? cu lento dete be ſſone nẽ re ſſet eo quo 1. C. lo
lin ye ionem: vt Ei is pñti rãt fů tiuitat violent s dñs oſſemm ſſeſſo ſ e j. q. vij. c ſ.
nee⸗ ſtituti nniat tis epis bſceſſe nt cap qſcũqz ſtveru illu de p ni poſſe s qua ea. ⁊.j.q es. ? eſt exſ.
Chnid ſic non p 20 Lt Vn 9 tꝑis an Pqlcuqz au Willn ꝛedo ia ſedibu 7 ti. milit me
6 1d ine p ĩeo loco itione tꝑ 0X 7% . ſuas nouato tate pꝛ 19 lee c3 2 ſzy me
Cont i crim liat? ſeole diti Etia mai bas. i. nou ctoꝛi iſcop non dẽ ſn
nonte quo e ide da q̃̊c qutvi ccleſie ve Itẽ e i dic et. Si erg oe tñi k. de i
mnag HH pe⸗ aut dolo⸗ res e ſcüt. bus ep ſtituet. S H is pecunia dien
fani . as cas fes iſſe no mni ino. ſiquis la ei audie ede 6
glug Gun hrerehe⸗ iiuſtas c didiſſe us om . vltim .lxxix.f et nul ſta. ber 2
in ta iin tãtias ꝑ ſco dem. ſtula. c. v diarzi e vt ei null⸗ cteila. be
ling nam 1 in ta bſtãtia ſe. epi e eo de poſtul unia. 5. .in noi us. ff. d q üi
arſet icerez ꝙ oſ ſu ſto. D ⸗ Eer de pec iij. di. itur Zrius act 4
i keatn Wan nn Kopis. ino crimine une tinel 5 iaae⸗ Pnus
ſl, ſit accuſart lu ſcopis. illo 6. 1é oſſet idi i. in pꝛi on⸗
ſt a itntione npenam de itus. arg lſiope xiiij. to· i. ſi n V
ne⸗ Kadn irenn di iozempenon ſit pun deſe. ion umnato Tf
ſefnne croſa. ar. e le⸗ ilegium ſe de illo c extra mmih. .
i crot di. intel ⸗ pꝛinilegi ſandus der i pignoꝛa. nis coꝛpo
in de in ⁊ · xi.qiij. eſt accu icit darip nus eſt ꝗ =
aſech nnar mnc ir atonnn pis
cg nae ſi quis ex um natu iliter in p
ieu g5 aeenmalceen
nſſſ, L
nupus

pꝛecede
iij. poꝛꝛo.⁊.c.p
ſ. xvi.q.iij.
Captiuitate.j.x
3

O Cauſa.

tutus.ſic.xc.di.ſiquis

monachus. in fi.

. ¶eechſ ſpõ

te. ar. ꝙ ſpolia⸗
tus ſuo iuri poteſt re⸗

ſi in ciuitatibus non minimis ⁊ alios ip
ſis viuentibus conſtitutos. Ideo hoc
vobis ſcribimus:vt ſciatis hoc fieri nõ
licere:ſed pꝛopꝛios reuocari ⁊ integer⸗
rime reſtitui debere. Illos vero qͥ adul

que per ſuggeſtiones ſuoꝛum inimico⸗
rum amiſerat poreſtatui eius ab hono⸗
rabili concilio legali oꝛdine reintegren⸗
tur. MPꝛeſul vero cum omni honoꝛe ſta
tui pꝛiſtino reddatur ⁊ ipſe diſpoſitis oꝛ

t
alam. vel ↄtinuato cũ pꝛimũ poterit.ff. ad tertul.lij.S. confeſtim. . 8 epiſcopns.detentione.ſi detines me ne poſſim intrare poſſeſ⸗
E inducijs Quinq; ſunt genera induciaꝝ. Reſtitutoꝛic:pᷣpar⸗ fſionem competit mihi interdictũ.ff. ne vis fiei qui in poſ. mit.
toꝛie:citatoꝛic:deliberatoꝛie ⁊ indicatoꝛie. In cã criminsli reſti · l.j. S. ſine aũt. et.xcij.di ſiquis.⁊ in cõſtitutõe.ex de reſtit.ſpo.ſepe.
tutoꝛie non erunt mmnoxes. vi. menſbus: nec maioꝛes anno ?ẽ ba KE τ Conuccari. ſed nungd veniet allegare pᷣuilegium: vt er de ap. K!
bent locum anie vocationem in iuſ.in cã criminali.j. e. eiectis.vl Ccuʒz parati. reſpõdeo nẽ:cũ ↄſtet eũ eẽ ſpoliatuʒ. ſic.ff.de peculio eo 4
verius ẽ SJMU! G tpe.Sciaſ ergo ig
ſint arbitrarie. vt. ſ. e. . vbi euidem ? nin
n eps.Citatoꝛie erũt uoquo modo tenere videbantur non noꝛibus arceri iubemus. Si autem ad citationem non v
vVnius vel duoꝛum vel per iudicem ſed violenter eiecti fuerint uerſus eos aliquam querelam habne⸗ tenere rens nõ
trium mẽſum: vt. uij. Poſt eiectionẽ reſtituẽdi ſunt añ regulaa⸗ ritis his peractis inquirendum erit: et anet 4alce eti e
Pabent loeum hoſl e Wrem ad ſynodum vocationẽ. auctoꝛitate buius ſancte ſedis terminã⸗ um ſuum Pul⸗
tationẽ æ conteſtatio — „O. Il. ⸗ dum. ¶ Item gelaſius papa. Irginn. Seias n
nem. lle aũt que bar) E inducijs autem poſt reſti? Induci ler mẽſium eiectis vel expolia ergo ꝙ gqñq;ci⸗ n
bentur.v. q.ij. c. pꝛeſẽ tutionẽ pꝛeſtãdis:⁊ quo ſpa tis pꝛeſtentn- ttttatio non valet N
ti·ſunt paternales ad tio tempoꝛis concedẽde ſint ◻Jectis vel expoliatis poſt inte ꝗ: intra angu⸗ ine
iectiones de quib?mẽ ſcribit ioannes papa dicens gram reſtitutionem anniuerſarie ſta tha fil. vt. v. ſein
riumtur aundez g iant Socundus ips expoliationis cõcedunt indncic vel ſex menſium indulgede ſut. Valer⸗genovig
riericoꝛum minemm rucie reilitutioni Mtem eulebius. nmeg aae
vel laicoꝛum: tamẽe ar inducie reſtiunionis. , „— ¶Item en . mitur cã quare cen
gu eſt p eis. xv. q. vi. Aantovtẽpoꝛe expoliati vel er? Poſt reſtintionem inducie pꝛeſtande fiatcitatõ: vt v. Cp
ſi autẽ· alie ſunt pꝛei½ Pprulſi eſſe videbantur anteq; ad ſunt. . ðð q.tj.c.vlti.qñqʒ
byteroꝛum vel dyaco ſynodum conuocẽtur ſub eodeʒ ſpatio PDP Rius ergo opoꝛtet omnia legi⸗ non valet:qe ni N
vonn⸗vi dleunt. ee tempoꝛis eis inducie indulgeantur. brus expoliatis reintegrari ⁊ eccle ansa maluralul mm
baratoecrunt aanin 1.Item pelagius bahba. ſs zne E blat nin cnh unni pri benbtouwig
ni vel ſex menſium: vt Dum Peonege res epi detinent ullegio ſibi reſtitni: et poſtmodum non mn qñc; no va⸗
. eo. q.iij.de induciſs. aliquiꝗ ſibi opici nõ poreecf. ſub anguſto tempoꝛe ſpatium eis indul ket citatio rone
⁊ be dãtur ante lit.cõ Aʒ eccleſia alicuius epiſcopi aut geatur: ſed quantum expoliati vel ex⸗ tꝑis:vt ſi fiat tẽ
teſt. ? poſt. x.q ij. ſi pi ¶ poſſeſſiones vel res ab eius em pulſi videbantur: antequam ad ſyno⸗ poꝛe feriato: vt
mates. In ciuili autę lis vel a quibuſcunqʒ alijs nõ ſua ſpon dum conuocentur. ¶C Item Felix pa⸗ xv. q. iiij.c.j ?ij
cã ſunt inducie delibe te detinentur: aliquid illi nõ debet aut pa. rfe ſela
arone r dierun A poteſta quoquam ante reintegrationes Be done pacifice . ne betrici
tatoꝛie xxx dieruj in omnium ſuarum rerum obijci. Sed pꝛi Amqiu in ſede pꝛopꝛia pacifice ? ¶tatur er punci
aut. de lirig. . omnen Us illi legibus reintegranda ſunt omnia poteſtatiue cuncta acta diſponenn am vltra duas
col.ix. - per trinũ edi ,/ ⁊æ poſtea tempoꝛe a patribus pꝛefinito reſideat quamdiu expulſus vel expolia dieras.vt er de
ctum: vt xxiiij.q.iij. negocia ſunt ventilanda. .Itẽ ſtepha ms ſuis carere viſus eſt rebus. Idẽ. reſcrip.nõnulli.
illicita. Judicatoꝛie nus papa girardo laodicenſi. Ane reſtirunonẽ aliquis ad cam reuo yel ſcitatur ad
orutaeſn An anc litem conteſtatam violenter abla rinselſt mis ſ. tecde ſoenmerten
e de offi iudi. deleg. ka reſtinantur. B Nepiſcopus ſuis fuerit aut eclle ſum. vt er ad
querenti. In crimina 0O Poꝛtet vt pꝛimum vos tam de ſe ſibi comiſſe rebus expoliatus pel. ex parte. ff.
l vo nõ dantur delbe ¶ Ainuaſis ciuitatibus ⁊ monaſterjs aut quod abſit quod alienum ab omni de arbi ſi cu di⸗
ratoꝛie. qꝛ certus de· manſis: quam de reliqnis generaliter bus eſſe debet fidelibus a ſede pꝛopꝛia es. 5.ſi arbiter.
bet eẽ reus vrrum ve rebus reinueſtire faciatis:quia nec nu⸗ eiectus:aut etiam detentione aliqua a qñq; non tenet
lit crinẽ confteri an dis contendere nec inermes inimicis ſuis ouibus fuerit ſequeſtratus: tunc ca rone iudicis rt
Ran Eer nG debemus opponere. ¶ Item eus nonice Giue veiſtina ſtatui geſtitr ců nenice⸗ 4 e.
indicatoꝛie dantur qꝛ riitus papa. “ omni pꝛiilegio lui Honoꝛis:⁊ lua om⸗ kat. vt e de off.
ibi pena nõ differtux Deijciaãtur a dero ⁊ infames fiant qui nia que inſidijs inimicoꝛum ſuoꝛnm ei iIndi.dele ex lit⸗
niſ in caſibus: vt. xj. loca expulſoꝛimn adulterina feditate in ablata fuerant: legibus reintegrentur. teris ⁊ er de ap
ꝗ·iij. cum apnund. naſerunt. = Non enim conuocari? poterit vel pꝛe⸗ pell.ſi duobus.
AZim quoſdam a vobis in iudicari niſi ipſe pꝛo ſua neceſſitate mi Ntez nõ valet ſi
9) Sõõ famatos ⁊ dilaceratos epiſco nime tamen iudicandus aduenire ſpon reſcriptum apo
go tempoꝛe erit reſti⸗ alibiconſtitui epiſcopi non poſſunt ni⸗ cogatur antequam integerrime omnia . pterea. ? eGE

de offi. iudi. de⸗

le. cum in iure.

Item ſi euides
eſt indicẽ eẽ ini
micum. vt. iuſ.

nuncinre⸗ er de terina feditate ſuas ſponſas quas vxo⸗ dinatiſque libere ac ſecure dius ſuis re gv qr Nn n
44 i. aileredt, ec res eoꝛum pꝛefixo tenoꝛe eſſe int elligi⸗ bus tunc regulariter infra quattuoꝛ vel valen 8 eſt ſpoli
rõ canonis qꝗᷓ mus tenent: eijci ⁊ adulteros atque inꝰ- quinque vel ſex aut ſeptẽ menſes iuxta atus eſt: vt bic.
re ſpoliatus nõ tenet fames fieri eoſque ab eccleſiaſticis bpo-⸗ quod poſſibilitas ei fuerit: et non ante¶ Item nõ valet
reſpondere.⁊ eſt foꝛte — 2èð . ſiad querelam
ideo ſtatutum qꝛ cum liberti citat pa
eſt ſpoliatus non pot rnonꝰ. iiij lij. ſg⸗
ſufficere ad ſumptus iudiciales:nec inuenit homines adeo fauoꝛabiles.et liberti. Et generaliter vbicunq; enidenti exceptione reus ſe tueri pbot in
per hoc videtur ꝙ nec ſpoliatoꝛi nec alij teneatur reſpondere ſuper aliquo ff. de iud. nõ videt᷑ ſed ſi dubiũ eſt an citatio reneat. tunc tenet venire Lee
nod ei obijcitur.ar.s.e.cum eccleſie.⁊.s.q. ꝓxi.c.ij.Item videtur ꝙ ſi mo⸗ ad allegandum ſuũ pᷣuilegiũ:vt ẽ de ap.ſi duobus.⁊.c.cũ parati. ff. 4 P n
Nicum eſſet ei ablatum ꝙ tunc cuilibet ? pꝛo qualibet cã teneat᷑ ridere. die de iud. ſs ex aliena. Inuẽio tñ ꝙ citatio qũq; nulla eſt. ⁊ m niſi de/ dn
vt ex de reſti. ſpo. frequẽs.li. vj. èòê fendat᷑ citatus ꝓcedet᷑ ↄtra ipᷣm:vt.ff. iudi.ſol.ſi reus.Item inuenio m
eAVUgdiuimus.infamatos de facto vel ab emulis.als eni nõ reſtitueret ꝙcitano eſt iniuſta ex ꝑſona agentis cum agens agit calũnioſe ⁊ in
ſlſ eſſen: infames de iure.xt.ij. q. v. pꝛeſbyter ſi.b. . . niſi citatus venerit ad indicium punitur:vt er̃ de accu.veniẽs ? arg. 8
¶QAnia alibi.5.lxxx.di.epi. ff. nequis eum ꝗ in ins vo.ẽ vi eximat.l.pe.io. Tntius m eſt ꝙ citat?
g·Habueritis. ſed quam olunt habere querelam:criminalem nõ poſ- vosdat allegaturus puilegiũ ſuũ vl appellaturus ſi eũ grauauerit.niſ 6
ſunt cũ ſint inimici. ex de reſti.ſpo iter cum quis.nõ ciuilẽ qꝛ ccciderũt a iu/ quando conſtat eum nõ eẽ ſuum iudicem.b. -J un
B re ſuo.xvj.qvj.placuit.foꝛte loquitur de his qui ſuam iniuriam ꝓſequunꝭ l ¶ Del pꝛeindicari.i.pꝛeiudicium fieri.

bU Jectis · anniuerſarie. ad plus:yel ſex mẽſtlum ad minns.

Faſ neri aſſignant quidaʒ aliquẽ poſſe iuri ſuo rennnciare.
yij .q.j.ꝙ periculoſum.⁊.C.de epiſ.⁊ cle.⁊ de pac.ſigs in conſcribẽdo 6

124
O. II 7 III.
III ddminiſtrat anis tempꝛalia lñq; ſpiritu
orcgutenm ſci s S ſtrat quis tempoꝛalia qñq; ſpiriti
è8„ſ autem ſcias ꝙ quandoq; ad miniſ adminiſtratione Ni, glj pul
. certe contrariuʒ innuitur ex illo verbo minime:nec hoc refertur nin Hoe⸗ Pt Portenouemnab ioꝛun irnaerut 1 Orer
cari. menſ iij. diſ. rane. vnde licet quis ſit re 1 iendum ſibi. vt
grenrenn anarted eſt vſz ad anttno⸗ mens. e ilj. diſ. ucpinonemackhe e ee THerlaius quo ad obediend G
3 eeenor nhaarnt arbitrarias.ex de ap.cũ ſit roma viij.q.iiij Be
hig Rdgar. con s in legitimo cõ⸗ paatribus regulas conſtitutas innenim indicijs p⸗
n np . ſed boe cilio ? canonic ntim bſ, nachinamenta ſuas pꝛeparan/
N ar⸗ rnn videtur accuſantium inan eionerzetelen confirman/ crm accuſatus.
ul di. de his. in fi. tionibus reſi dens upenit ens dos ⁊ conſilia epiſcopoꝛuʒ aaz anieo⸗ aa ſe drrrö 3
e eiſ e . iiij c.i. iuẽdo facultates eccleſie di . . irenda annum ſex menſes mã xi.q.vi.a in 86.3
aR SneFode. ſeopus: ab eius patrim An⸗ t concedi. quidam autem ã leg ind rone obtiner
dn nocatus. ꝙ; voſ ſcopus: ab ei eccleſaſticari dauerunt cone inus ve in crimine aliter. con
ilitas ei ét. de dilapidatione rerum in quo plurimi concoꝛdant. minus ve ſr· de iud. obſeruã
ügaſe n in cognoſcatur ſubmouẽdus eſt Gfemnere ronanm ſex menſes non reperi: qꝛ lai Imm amal iuris ſit de
nn ſum erimẽ cio⸗ tutoꝛum vel curatoꝛum oncten en is hec indulta ſunt: quantomagis do⸗ hoc quere xi. qi. ciiſ.
ſtn bijcüur. ſuſpecti a tutela vel curanone remouen mini ſacerdotibus. ⁊ infra. Inducie vo Sie
ſ A¶ AVia ea. iõ tur:donec de ſuſpecto HH non ſub alto tenipone ſec ihn logo g i oporug ee⸗
nig foꝛte ĩmo ius papa petro pꝛe . ti⸗ nt:vt ac . Piſc. C
fnin ab adminiſtra⸗ tero. ccleſie male vinẽdo diſpgut. culati ie p „Kof incijs poſito rum ? diaconoꝛun
ſii ione. qꝛ foꝛte i tur q res eccleſie male vin 4 erſ nicatoꝛes in pꝛouincijs p iaconoꝛum. xy.
woeſue co⸗. Aia ea que de fraudibus 4- an conuemre deſtes pekpar ae ataʒ con⸗ dikerolten ——
nn rumpat iudiceſ miliani pꝛeſoyteri flebili a aen tra inſidiatoꝛes ſe pleniter valeãt arma b ¶ Reſponſiones i.
raatalſoe res noſtras lupplicum relatione v no re. I. Item leutherius pape. Erehlonenango
dirozos ei ſolnt runt: non facile ſecuncduʒ veritatẽ agno Se Wchnann pꝛeſtandis. bare tenentur.ff. de p
en liberantur. potuerũt: niſi facultas eccleſie quam ernon modice dãde ſunt a bationibus.in excepii
d geo beran ſci potuerut: niſi facultas eccleſie q Naduciernon modice dãde ſun 8
Ni ſß de ſoluti. ꝙ ſi i ns ſuos male conuertendo iſer TLooucun pontno aliquid ꝓpere agi hus andos. 7
r eccj. ſit: ab eiꝰ poteſtate donec' cauſa cogn quacunqʒ; parte videatur: quia ꝑ ſur⸗ t cõpꝛobando eos bo
knun d Bon iccirco nos eum et a aqu t . 9
ziſg, in crimine diia ſcatur ſeponatur: ccirco nos e lumꝰ reptionemmulta pꝛoueniunt. eʒ neſtos.quod foꝛte p⸗
rfn pidationis ſpe ſupꝛadicte eccleſie patrimonio iſe ufñ damaſus. OSUBa publicationem poteſt
titt ciale quod ſe⸗ imerim ſubmouere: ⁊ in veſtro diſcu ſ⸗—. Poaegg. nre non quod *
eſot ratur goſ⸗ onis ipſus tempoꝛa moderamine deri Hducie accuſatis in criminalibus drveat guerr galc
in 10 el⸗ D nt eo amplius icant. .
dege, neri. Dr. Laguernoangrn
.* nictus cõtra id R ee een , ſi neceſſe fuerit ↄcedende ſunt. 5b4 onannare illoꝛuʒ te
Eun Merns i volu „ Modvero poſt vocationez num vero dil ationum ſicut in.iij.lib.co ſtimoniũ qui ſunt p-
pnon VI.g: li. ad inmdiri! 4 . 2„ „ -ð, Gr .
— ns nam ? pꝰ venienti ad nuckitu; nhui dicis ti.de dilationibus inuenitur: hac bati eriminoſ addn⸗
ſbe ſequeſtratur aob pvapa teſtatur dicens. ratione lis agitur: vl inſtrumẽta vel ptiones ꝓ dictis illo⸗
i 2 ſſeſſio. ff. ntene . dicium inducie non ne nincia:vbi lis agitur: v inſtrumeta vel m anid oſ debilits
niſ de 4 nerff. Aenienti ad indici pſona poſcuntur: nõ amplius quã tres ur danr atalium: non
gth enn. Quaʒ cito Am ſaccuſatus ad iudicium ig pa tinentibus pꝛouincijs:ſex menſes euſto antur. vt ex de ꝓbati.
ergo aliquis ac rit: ſi voluerit inducie ei hotet 4 15 diri iuſtitie eſt. In tranſin arina autez di lcer ver de nmo. le
cnſatur: ſtatrim rribus cõſtitute bas inpecſ nen 0 latione ir. menſes compmari opoꝛtebit lleer e ct eec
ii ab eo remonen cedantur:⁊? iudices a ſe e ecti ſibi tribu Judicantes autem hac ratione non ſi⸗ „. Atq; amicoꝛum.
lä aeſt acmini⸗. antur. E. Nem er epiſtola felicis paope bi conceſſum intelligant dande dilatio non sbitetineinne⸗
äne ſtratio.vt hic et ij. fratribus egyptioꝛum. lſcopis pꝛe⸗ nis arbitrium: ſed eandem dilationem nitur dff
ittl Ede uper m. NQuot menſum inducie epiſcopis pꝛe ſi rerum vꝛgentiſſima ratio flagitauerit: da da ſeienchum ſie
areboen and ſint⸗ ſcopoꝛum ſu 2 neceſſitas deſiclerate ſeſructigls el: laduocato-f er qul.
linn remoueri ſi in⸗ Einducijs vero epiſcopo ſ. gerit:non facile ampliusquam ſemel: ca. ma. ait toꝛ. in ſi.
din dici liqueat ex per quibus cõſuluiſtis diuerſas a Lab boſtibno mn ſta
nnin ypertiſſimis ar SS aſ pᷣtextu abſentie ad
ri ümentis um noran non poteſt gs
ina ſuſpectum. ff. ö5 —M ⁊ contu.pꝛont
inentt lij induci dolo ? contu. pꝛont.
rnn ſuſpec. tut. l. iij. ani mo. lis ẽ vt tere inducias.extra de dolo⸗ P ꝛios. colla. vi. 5.ſi tamen.
REPeeace:endzun.
n ſuſpectus dici debeat. vt. ff. de ſu e1 Pe r 113: e tu.F. m Plurimi. er go illud trine inducie.ff.de fer.l.vlt. ergo pꝛo⸗
ni ſoheer yellet ſatiſdare ꝙ bene a enaterrtenaecru. õ iinryed amr bin mancl t. C. de udi pꝛoperanduʒ
* noniſſime. hodie tamen vꝛ e non e li. Iteʒ ad accuſationem rogantur vltra dabingnmahc d poſtea minus dabitur.
n.OOH ne:niſt pꝛobetur ſuſpitio. vt ex de ſi. lʒ beli. Iteʒ in fi. 7. C. de ſuſpe. l. bic pꝛimo dabit annum:ed po lla. i
e libet admittitur: vt in ant de nõ alie. aut permutã.in fi.?. is. ne n Ber qut.de ſan.epiſco.S.iijcolla.ix.
in õ hſens Eſtlden gur ſuog egſemais o T Snmegtcrea coen ſechos. dande ſunt inducie.xv.q.vijſ an
nockfe din. nec enim aliquo de et gaudere lij tamen pꝛobabilius ei p V Mducte ergo ig n n i ſ.e iudicantes.
n flixit. vt. C. vbi de ratiocinijs agi opoꝛtet.l.ij. tamen pꝛobab c.5. llem. ff. de fer.l. vlt. niſi in caſu.vt. „RM
vi, rler Wrr admittantur nozurn iertet vrrt d Pi tume v. q Per urrp:ionen ie reviij diſtin ttan ſinarinos .
Pannnibeorneneltehen folelakt inſammes vr ff de popu . rinn innen nonen pꝛincipium legis.quia lex incipit qm plerũqʒ.
nce, n pop cuſationem taliũ iudex ſtatim re . Lteſtis vel aduocatus.
, eacid vopmaris Jem nec ad gecuſation — cagnolcet an 8 Porſong jneſtis veſ eſt que modico freto diſtant.vt.ff. de verbo.ſign.
n calumnioſe accuſetur an non.ar.ff. de pꝛet ein admi ſi notionem.5. pꝛimo. in finem ling.
ſar uerint ſuſpectum. ? paſſi ſunt cum per noctennsel ectum pt x EBVnaleanteg cxegerit pſm infinen lir ins dilatio ſemel nifſino⸗
anit niſtratione non vigeraur od rales d 10 efi.a ma.par.ca.ex oꝛe. y ¶ A mplius. in kennſ din criminalibus dantur actoꝛi due:reo tres. vt
un Fe kan cre d Gumätamannemtactanohie conuictns eliremonet Foen creen in Ramine adulterij nulla datur dilatio.ff. de adul.in cri⸗
iteet ? ar. &r de accn.nulli.qui antem er nniſtratione. er de ſimo. de fer. l. vlt. xxiij. g. ij. iugij federe. —
ctge tnas.in fi.? regulares in fi ſi ideo quis re ʒ Auam ſemel. ſj iudi. auten. iubemus vbi habe
ice l⸗ in eadem decre. per tnas. in fi. Item ſide x de teſti in cais. ?.c.ſignificauerunt. C. de indi. 1
miniſtratione.yt in ea em decre. pen . :‚ſed ſi pꝛopter ex de teſti in EIII e. So. lz plures ꝓ⸗
n mouetur qnia doloſe adminiſtrauit infamis HS wYꝓYYad teſtes inducendos tres dilationes ſunt cõcedend P inii
negligentiam remoueretur non ſit in famis vt. C.

C auſa.

S. ne autem in oꝛdinarijs non inuenimus nißt in clericis qui pꝛeſtant
quattuoꝛ ſiliquas.C.de epi.⁊ cle.aut᷑.ſed hodie.dʒ autem vtraqʒ ꝑ
ſoluere officialibus pꝛo labo:c.xiiij.q.v.non ſan.
q ¶ ¶ Fideiuſſione.iudicio ſiſti cu nõ ſit poſſeſſo: reꝝ immobiliũ.ffo g
ſatiſda.cog.ſciendũ.no autẽ iudicatũ ſolui qua cautionẽ nemo pᷣſtat

ductiones poſſint dari:tamen ſub vna dilat one poſſunt mille fieri pꝛodu
ctiones. Alij intelligunt ꝙ de iure tres poſſunt dari dilationes ad teſtes
pꝛoducendos.⁊ dicunt hanc.lł.loqin de dilatiombus que indulgentur a in

dice:ſed aut᷑.⁊ decre.de dilationibus que conceduntur a iure. h. dñs meug
notauit ſuper legem illam de ferijs ꝙ in pecuniarijs cauſis vna dilatio da

da eſt tantum. ſed ſi
impedimentum inter
neniat dabit alia cuʒ
cãe cognitiõe.⁊ ita ꝓ/
pter mulra impedimẽ
ta multe inducie dan

tur.⁊ aut᷑ de teſt.qꝛ

vero.col.vij.nõ eſt cõ
traria.qꝛ vna dilatõe
multa poſſunt fieri ꝓ
ductiones.vel ſi dicaſ
ꝓductionem.i.dilati⸗
onem. dic ꝙ vltra pꝛi
mam non habebit ſi⸗

ne cae cognitione ſe⸗
cundam vel tertiam.
multi tamẽ dicunt ꝙ

gut coꝛꝛigat.l. vl. ð fe.
io.ſed cerie qð dicit.
b.non ſeruatur de fa
cto:quia plures dila⸗

tiones dantur ?⁊ plu-

res ꝙ; tres pꝛoductio
nes fiuntb.
a Trabendi.i.dif/
erendi.

de dilatio.ſi qñũ.
c .Beneganda. niſi
foꝛte caſus inopinatꝰ

emergat.ff.de iudi.in

terdum.⁊ de feri.oꝛa⸗/
c ¶ Beneganda. hic
habeſ ꝙ ſi actoꝛ petit
inducias ad inducen
dos teſtes ꝙ non da/
buntur ei.qnidaʒ hoc
volunt intelligere de
inducijs deliberato/
rijs ſed littera eis cõ/
tradicit: quia loquit᷑
de pꝛeparatoꝛijs. In
hoc autem oneratur

nec vlla trabendi arte ſciant eſſe tribu⸗
endam. Ei autem dilatio penitus ẽ
deneganda qui reſcriptum ad extraoꝛ⸗

„

dinarium iudicem depoꝛtauerit: illi ve
ro qui in indiciuʒ vocatur danda eſt ad
pꝛobanda pꝛecum mendacia vel pꝛofe
renda aliqua inſtrumẽta vel teſteſ: quo
niam inſtruetus eſſe non potuit qui pꝛe
ter ſpem ad alienum iudicium trahitur.

ECumevero ad appellationeʒ ſiue cõ

ſultationem a pꝛincipe reſcriptum fue⸗

rit: ſiue ſit pꝛio iudicio petita dilatio nec
tributa:ſiue nec petita quidem: eam da
re cuiquã non licebit: eadem ratione q/
nec in iudicijs cognitionuʒ imperialiuzʒ
dilatio tribui ſolet. ¶ A iudice? pꝛoce
dente dilationem poſtulari non conue⸗
nit:etiam ſi vtraqʒ parte pꝛeſente tribu

aturcum non alias niſi cauſa cognita ĩ
dulgeri queat:a cognitioi cauſe non in⸗
terpellatione

lenaria: ſed conſidente
magis iudice legitime colligat᷑ vt ſi foꝛ
te dilationis petitio impꝛobata fuerit ſu
ſcepta queſtio per ſententiam iudicis di

rimatur. ¶ Conſtitutione . vij. in coll.

viij. Libellum vero nõ alias actoꝛ
dirigat niſi pꝛius etiam in ipſuũ quẽ dicit

obnoxium ⁊ in negocij crecntore; erpo. D.

nat cautionem ſcilicet ſe vel intra duos
menſes litem conteſtaturum:vel omne
damnum ei qui conuenitur contingens
reſtituturũꝰ.coll.vj. ¶. Offerat᷑ ei qui
vocatur in iudicium libellus ⁊ exinde pᷣ

bitis ſpoꝛtulisꝰ data fideiuſſone.xx. di

erum gaudeat indicijs.in quibꝰ delibe

ↄuentus ſuo no
S mine.inſti. de ſa
ret an cedat: an contendat:atqʒ alium tiſda.ꝭ.ſ, bodie
petat iudici ſociarũ:vel recuſet euʒ: niſi Sed nundd ſuf
ſit ille quem ⁊ iplein alio recuſato pe ſei dare sor
tijt. deniq; pꝛeſens iterrogetur: an boc cum ir metorig
tempus tranſierit: quod non modo ipę- bec ſallſclatnne 8
ſius reſponſione ſed etiam libelli mani vt videt ff. pꝛe⸗
feſtetur ſubſcriptione:quam in initio fa to.ſtip.pꝛetoꝛie
cere debet:litis vero conteſtatio contra ſed non eſt ve
hoc indultum habita pꝛo nihilo eſt. HB eninon tenea
¶Con. ij.vi.in coll.vij. ¶ Quod fie iun dare pigno⸗
rinon debet: niſi actoꝛ ſatiſdederit cer, ſrhe imnoert
tam pꝛomittens quantitatem ſe daturfũ ſe dicitur nde
ſi non exequatur:aut exequens non vin ſola fideiuſſiõe
cat cauſam. Si ergo poſt tempus pꝛeſti in auĩ. de exbi⸗
tum intra.x.dies reo pꝛeſente nõ occur dengers ſan
rat:dimittatur reus exacto eo quod ꝓ⸗ cimus.col.p. cũ
tamen hec autẽ

miſſum eſt. ⁊ ſr quid circa litem plus im
pendiſſe cum taxatione iudicis iuraue⸗

1

—

tica indiſtincte

rit. ¶¶ Cxceptio foꝛi dilatoꝛia eſt:atqʒ diei danrdehc-
ideo in initio litis debet opponi ⁊ pꝛo⸗ credo ꝙ ſiue ſit
bari.peremptoꝛias autem exceptiones poſſeſſoꝛ reimo
vt ſunt pꝛeſeriptiones longi tempoꝛis: bilis ſiue immo
ſufficit in initio litis conteſtari. bilis ꝙ dabit fi
—— L. HI. einſſoꝛem io.
Aeooc veroinfames 1 nonle Mowmnds be le
4 gitime coniuncti ad accuſati gñ dicũt ꝙ aut.

onem admitti non debeant:

12 qui generaliter ab accuſa- diſtinguit. b. ite
.Aiione remouendi ſunt:mul⸗ bic hes ꝙ lʒ g9s
toꝛum auctoꝛitatibus claret. Ait dedit fideiuſſo⸗
enim iginus papa. renſtendlium
Infames eos qui ſunt bone fame:aceu ac ate
ſare non poſſunt. Äüecuſare indice
— H ficut appellare
Lieni erroꝛis ſocietatem ſectantem pot:lʒ iurauerit
vel a ſui pꝛopoſiti tramite recedẽtẽ fſtare iuri: vt ex
5äðäl DDdee appe. ad bec
⁊.ſ. Sʒ ad eſt ꝙ

nõ coꝛꝛigit. l. ſj

actoꝛ qui petit reſcriptum ad extraoꝛdinarium iudicem. Itẽ ⁊ in alio one
ratur:vt.j.e.ꝙ fieri:tamen ſi reus excipiat ⁊ actoꝛ replicet: bene dicerẽ tũc
actoꝛi dandas inducias.qꝛ in tali replicatione non potuit eſſe inſtructus.
Item tertium ſpeciale hic eſt in eo qui impetrat reſcriptum ad extraoꝛdi/
narium iudicem ꝙ ſi ille iudex nollet pꝛocedere.tunc oꝛdinarius vteretur
ſua iuriſditione.vt ex de offi.oꝛdi.ſignificait. 1*
d ¶Bepoꝛtauerit.hic adiunge illam conſtitutionem quod fieri non debʒ.
e ¶Lum vero.non licebit actoꝛi:ſed reo.vt.s.l.ꝓx.
f In iudicijs.i.ſententijs.⁊ hoc intellige cũ pꝛuno plene fnit cognitũ de
cã coꝛam imperatoꝛe.⁊ non reſtabat niſi ferre ſniam.alias iniquitatem cõ
tinet.l.iſta.nã iudex ap.bene tenetur dare inducias.
g NJaudice.pꝛocedente. in ri.—
b CTribuatur.i.tribui petatur.
.i Cauſe.i.dande dilationis.
le ¶ Conſidente.ar.ꝙ ea que cãe cognitiõeʒ reqrũt debẽt iudice ſedente ꝓ
tribunali.fieri.vt.ij.q.iij.pꝛeuaricatoꝛ.⁊.q.vi.biduum.
¶Conſtitutione.hec eſt. C.de lit. conteſt.
mCLibellum. libellus poꝛꝛigendus eſt indici oꝛdinario ⁊ delegato:vt ex-.
tra de libel.obla.ignarus.⁊ extra vt lit.nõ ↄte.c.i.⁊ etiam coꝛam arbitro.lʒ
ſfit ar.. C. de epiſ.⁊ cle. aut᷑ generaliter.in fi.libellus iſte rradendus ẽ indi/
ci ⁊ index eum poꝛꝛiget reo:vt.C.quomodo ⁊ qñ iu.aut᷑.qui ſemel nec tene
tur reus hunc libellum recipere niſi actoꝛ pꝛeſtiterit duplicem cautionem
vnam ꝓꝙ intra duos menſes litem conteſtabitur: vel ꝙ reſtituet reo omne
damnum in duplum yt hic dicit. Item aliaʒ pꝛeſtabit ꝙ per ſe vel legitimũ
pꝛocuratoꝛem cauſam aget vſq; in finem.⁊ ſi cõnictus fuerit iniuſte litem
mouiſſe:pꝛeſtabit decimam partem rei petite in libello.Si autem cauton
iſtam dare non poteſt ſuper hoc pꝛeſtabit iuratoꝛiam cautionem.hoc totũ
pabes c de epi.⁊ cle.aut.generaliter.io.iſta hodie de conſuetudine nõ ſer
n.·Et executoꝛem.i indicem vel officialẽ.æ expone ⁊ pꝛo vel.⁊ habes hãc
aut᷑.colla.vij de executoꝛibus.ꝭ.ſancimus.
o Reſtituturum.in duplum.ita tamen vt cautio non excedat.xxxvi.an⸗
reos.yt in aut᷑.de execu.in pꝛin col.vij. .
pi·¶¶ Offeratur.ſpoꝛtulis·i.indicibus delegatis.expꝛeſſũ eſt de ſpoꝛtulis.ſ.
babebunt duos anreos.in pꝛi⁊ duos in fine cauſe.in aut᷑col.vi ·de iudi.

dicit q vſq; ad. xx dies dʒ iudex recuſari:cũ exceptio talis ſit dilato
ria.⁊ ſic vſq; ad lit.ↄte.põt opponi:vt ex de ſen.⁊ re iu.cũ ĩter. So. gc

ad ab illis cantet ꝓponẽda ẽ hec exceptio vſqʒ ad. xx. dies im: nec dꝛ
io dilatoꝛia ꝙ vſq; ad litis ↄre.poſſit obijci:ſʒ iõ qꝛ ſemꝑ amte litẽot.

S obijciẽda. ſi eni poſſet qñcũq; vſq; ad litis ↄte.quare diceret lex ꝙꝓ

ſi iudex abñs ẽ ꝗ ẽ recnſãdus dʒ reus pꝛoteſtari coꝛã alijs ꝙ hbʒ iudi

cẽ ſuſpectũvt.C.de iudi.cũ ſpali.vñ dico ꝙ ſi gs omittit exceptioneʒ
de ſuſpecto iudice ⁊ ꝓponat alias exceptiões amodo nõ põt reuerti
ad iſta. ar. optimũ.ff.de indi.ſʒ ⁊ ſi ſuſceꝑit. Itẽ cũ multas foꝛe rece

pit ſnias ꝓ ſe qtr poſſet ipſũ amodo recuſare.ar.ad h exĩ de offi. del.

iſinuãte. .c. q. vi. . Exceptio.io.qꝛ ſi ꝓbo aliqd coꝛ iudice.ſ.aduerſa

riũ meũ eẽ excõicatũ.videoꝛ appꝛobare indicem.nec de cetero potc.
ro recuſare eũ:⁊ ita ſemel Tãcre.reſpondit in ſcholis.b.
äx Sociari.quando oꝛdinarius recuſatur.

8Mif ſit ille. xxxij.q.v.hoꝛꝛendus fimilc.ff. de neg geſt. põponiuſ.

t¶ Alio recuſato. petijt.ſi ꝗs q̊ petijt indicẽ aliquẽ:illũ nõ põt amo⸗/

do recuſare: vt hic ⁊ er de of.dele.ſuꝑ qſtionũ.imo ſi ꝓcuratoꝛ alicu
ius petijt iudices:dñs nõ põt illos recuſare:vt ex de cã poſ.cũ oli.iñ

Renar⸗ poteſt ab eo.vt no.S.ij.q.vi.a iudicibus.
u R

Pꝛo nibilo.qtũ ad ̊ qn poſſit adbuc recuſariqſi lis ñ ſit ↄte. Nt

ĩ aut.ð exhi.reis. S.ill.col.v.reuera tñ tʒ:lit ↄt.ſic fcã.vt ibi ꝑpẽdit.
x¶Oõ fieri.ſ.vt reꝰteneat᷑ rñdẽ coꝛã oꝛdiario iudice ꝑ reſcriptũ ad
eũ ĩpetratũ. y ¶¶ Exacto.i.reus exiget ab actoꝛe.qð tñ nũq; vi
di. hic nota duo ſpalia vt certa quãtiras ꝓmittat᷑ ⁊ mm plus exigat:c
ꝙ expectat᷑ actoꝛ pꝰ terminũ vſq; ad.x.dies.tñ coꝛã oꝛdiario iudice
expectaret᷑ ꝑ ãnũ ⁊ tres mẽſes ſᷣm quoſdã.vt.C.qũo ⁊ qñ iudexaut.
g ſemel. ſʒz veriꝰẽ ꝙ hic logꝗt᷑ cũ abſoluit a iudicio illinſ iudicis.⁊ loqt

lex iſta cũ ꝗs trabit᷑ e puinciã ꝑ reſcriptũ pᷣncipis.vt ĩ aut.col.x· de

exhibẽ. reis.in pᷣn. ſed illa.l.ꝗ ſemel.loꝗt᷑ cũpenitus abſoluitur.
3 Jurauerit. notadũ qtiẽs petit᷑ itereſſe ex delicto alieuiillud öcla
rat᷑ ꝑ iuramẽtũ.yt hic.⁊.ij.q.i.in pᷣmis.C.vñ vi.ſi qñ. C.· de fi. iſtr. l. yl.
ſed petat᷑ itereſſe ex pctu:illud ꝓbabit᷑ de debito modo ffde mino.
ſi in emptionẽ.⁊.ff.de pᷣto.ſtip.l.vlt.ff.de edẽ.l.argẽtarius
S. vlt. inſti. de vb. obli. 5. vlt. “

—

Nod pᷣo.maxie.nã ẽt poſt admittit᷑.xt.x.q.iqui crimen.

(AN(N.

mmi
g

W

urüne

ime

.
CO
a

ri

hoet
Umn
i
ſoneg
Glſon

e

n.

ſns⸗
(drn

muſi.
fanie
(So
fnot
Lboc

umd
iib
gl ſi
nint
hohhi
ncan
nſae
ntſe⸗
ſtnimr
o
lanſe
lechnt
Umre
rin
Mitnn
ſecncn
lalad
lee.

.
/6
Ne
unnk
S
ſoe
nm

Lein

dſene

Mn
ifi
wſte
bſon
ſint
nlli
e
lrne
hſttn
iſe
heri
ht
ontne
rd
tn
in,
urk
ſtan
irct
febſin
ocfc,
Gnban
ltt
ldnitcr
tenſte
ſogiui
ſninm
fefen
80
lſornt
Ninsbe
rpei
Kcitg
conge
gubt
huͤgte
ſcree⸗
ſucinn
lhpot
ne il
pplln
6umane
etiftl

II

ρN uis infamis. Bic q infamis non admittitur ad accnſatio⸗

nem niſi ſuam vcl ſuoꝛum pꝛoſequatur iniuriam:vt.iiij.q.vi.om

nibus.5.ij.q· i. pꝛobibentur.niſi in criminibus exceptis.yi.vi.q.i. 5. ve
rum. nec in bis pꝛout notaui.ſupꝛa.ij q.i.in pꝛimis·in finc.⁊.q.vil.in

ſumma.

b/¶ ¶ Vnſãgui⸗
(neon de
tali m quoſdã
dos a deo regri
tur in matrumno
nio: vt ſine ea
matrimonium
non teneat. ar.
ad hoc.xxx.q.vx
nullum. ſed ve/
rius eſt ꝙ tene/
at. C. de nup. ſi
imperialis.jꝭ.is
auteʒ. tamen pᷣ⸗/
ſumitur non eẽ
matrimonium.
vt.xxx.q.v. ali/
ter.

c ¶Conſentiẽ

tes. appꝛoban⸗/
do defendendo

pat ocinium pᷣ

ſtando.quo ca/
ſu non minꝰ pec
cat qᷓ; faciens.
ij.q.i. notuʒ. im
mo mag'. Friin
q.·iij. qui alioꝝ.
d & Sub infa⸗
mie. j.xxvij.q.i.
ſi quis rapuerit
C.de raptu.x.l.
vna.ſi.ſ. xxiij.q.
vij. quicunqʒ.
e Sub infa⸗
mie nota.qliter
ſit hoc intelligẽ
dum dixi.s.ij.q
iij. F. hinc colli⸗
finimus. Item
patʒ hic ꝙ ſecũ
duʒ canones ip
ſum factũ infa⸗
mat. ſ. e. q. v. cõ/⸗
ſtituimus.

f 0 Onſpira/

toꝛes · xi.
i.conſpirationũ
⁊.c.coniuratio/
num. nec ad de
nunciationẽ ad
mittuntur. ex ðᷣ
accu. cum opoꝛ
teat. ? de ſimo.
licet.
All2. cre⸗
(dätur. ar.
2.· xxiij.q.viij.
vt pꝛidem.
b¶Scriptis.i.
P ſcripta nunci
ant vitandos.⁊
ſic aliquiſ poteſt
abſentem excõ⸗
municare ꝑ ſcri
pturam. vt S. ij.
g. v. to. ⁊? arg.
ff. de teſta. ſer⸗
uus.
Aut eoꝛum
ſi.ð ſen. ex. nuꝑ.

aut apoſtolice ſedis iuſſonibus inobe⸗

dientem ſuſcipere non poſſumus: nec
impetere recte credentes vel ſanctoꝛuʒ
patrum iuſſonibus obtemperãtes per
mittimus:quia inter fideles ⁊ infideles
magua debet eſſe diſcretio. & Iem
anacletus papa in pꝛima decretali.
Qui legẽ ſnam ſponte trãſgreditur ate
ſnam reuerſionem recte agentes accu⸗
ſare non pote.
ECatus pꝛedeceſſoꝛ noſter clemens

Vir apoſtolicus ⁊ ſpiritu dei plenꝰ

vna cum reliquis ſanctis collegis ſuis
ſtatuit dicens. Accuſandi vel teſtifi can
di licentia denegetur his qui chꝛiſtiane
religionis ⁊ nominis dignitateʒ ⁊ ſue le
is vel ſui pꝛopoſiti noꝛmam aut regu⸗
lariter pꝛohibita neglexerint. Trãſgreſ
ſoꝛes enim ſponte legis ſue eiuſqʒviola
toꝛes apoſtate nominantur. omnis enĩ
apoſtata refutandus eſt ate renerſionẽ
