b Pꝛedicationis. f. ſeo ꝑ ſubdiaconos:vel ſi neceſſitas exi⸗ J quepiſcopi oꝛdinati ſũt neqʒ re pſe vel ꝑ alium
xpi.q.i.adijcimus.cõ git per minoꝛes oꝛdies exhiberi. ſi quis Acepti ab illa parrochia in qua fue⸗ eius eccleſie ad
tra ſed illud ex cã di· autem contra hoc decretum meum ve/ rant denoiati:volueritqʒ alias occuapa quã mõ non re⸗
ctum eſt ꝓpter quo·½ nire tentauerit anathema ſit. Aqui re parrochias: ⁊ viʒ pꝛeſulibus earum cipitur nõ tenet
darn inobos mong, bus oꝛdinandos opoꝛteat eſſe imunes: inferre ſeditiones aduerſus eos excitä⸗ pꝛioꝛ ecccſia eñ
r Paratere vihoe bꝛeuiter monſtratum eſt: de quoꝛumvo do: eos abijci placuit. ꝙ ſi voluerint in ripereeli on
intellige ex delegatõe manibus ſuos oꝛdines ſuſcipere debe⸗ pꝛeſ byterij oꝛdine vbi pꝛius'fuerant:vt ſt collatum. ſi ñ
glias lolius ſacerdo- ant: facile patet. ſacerdos eniʒ ⁊ cuncti pꝛeſbyteri reſidere: non abijcianturꝰ a huütt poſſeſſiõeʒ
tis officiũ eſt pdicare infra ipſum conſtitnti ab epiſcopis de⸗ ꝛopꝛia dignitate ſi autem ſeditiones tenet᷑. ʒ i alijs
vel pꝛedicationem ap bent oꝛdinari. Ungdein concilio cõmouerint ibidem cõſtitutis epiſcopis conceſſa fnerit
pellat lectionem eug⸗/⸗ Martini pape legitur. peꝛelſbyterii quoqʒ honoꝛ talibus aufe⸗ eius bñficia · vt
nen l ti exal.· An non funt oꝛdinati ab epiſcopo in ratur: fiantqʒ danmatione notabiles. cxder Eerehen
lrctcontraſe. ulpito non pſallant neqʒ legant. ¶Item ex concilio qntiocheno. ieos.C de fou.
k¶ In ſede apo exB On liceat ĩ pulpito pſalleren ant Cõione pꝛiuetur epiſcopus: qui ſibi cõ⸗ bere.l.vlt. ꝑ ali
dicunt quidã hanc ꝓ A. Alegere:niſi qui ab epiſcopoſũt oꝛ miſſam eccleſiam adire neglexerit. un dixi qꝛ ideʒ
bhibitionẽ in ec.ro. im̃ dinan lectoꝛes. ¶ De epiſcopis auteʒ Jquis epiſcopus per manus impo ẽęc ſiꝑ ſe er de
locum habere. alij ia aquibus vel in quibus locis oꝛdinare ſitionem epiſcopatũ acceperit ⁊ ſibi peben. accedeſ
tum de cardinalibuns debeant ſupꝛa diffinituʒ eſt. nunc aut j cõmiſſum miniſteriuʒ ſubire neglexerit ar · iiſ. . c. ii.
intelligũt. b. vero ge ritur de his qui oꝛdiati a parrochia ſua nec'acquieuerit ire ad eccleſiaʒ ſibi co⸗ 1io bec glor n
neraliter intelligit eẽ 4 ap nec acaun 5bi co⸗ adaptaĩ ad tex
ꝓbibitum.cũ.ſ.qad le tum. b. Sed nũ
gendũ euangelinuz in Y quid eſt clericuſ
uti ſunt. quod patet ex illo verbo quod.j. dicit inter miſſarum.⁊ cauſa bu huius epiſcopi diſtingue.qꝛ ſi nõ vult renunciare epiſcopatui ad quẽ
ius conſtitutionis fuit honeſtas. electus eſt non erit clericus eius:remanebit tamen ei pꝛius benefici⸗

us clericus erit:

⁊ ab eo iudicabitur.ex de renun.ad ſupplicationem. niſi in criminali

. .

cãꝗ.tamen non poteſt eum deponere in memoꝛiam pꝛiſtine dignitat.

qꝛ ⁊ poſſet quẽlibet archiepᷣm non ſuum.ar.vi.q

iij. placuit.ff. de of.

pꝛefi.pꝛeſes.hoc tamen tene ꝙ ſine licentia pape non abꝛenunciabit

extra de tranſla.epiſcopi.inter coꝛpoꝛalia.lau.

2¶Mon abijciantur.argu.ꝙ non debet electu

in alia pꝛouincia pᷣ⸗

uari beneficio pꝛioꝛi antequam tranſferatur ad aliam.

Jquis.impoſitionem.id eſt oꝛdinem epiſcopalem. .
Nec acquieuerit.infra tres menſes.j.c.di.quoniam ſpõſa
tamen infra duos menſes ⁊c. extra de conuer conin.ex publico.

cin
Mih

Ahint
loloof
hau
nignct)
nnteet
iebfi
gnine
Menne
funſens
oe Ne
ohet
ſeſig
Alpa
cclefel
oͤnort
tnoſe
ccch
creßtir
ii.
uunn
ſi⸗
hiͤche
fifr
ſſehn
ean
dof
(deipn
nt
okckt
nuli

Sa

de vi publi.qui cetu..qui vacantem.io.

deperit eccleſe
iiij. di. general.
ſed ſi bene pꝛo/
motus eẽt eccle
ſia nõ tenetur ei
reſtituere ⁊ iðo
malus deterio/
ris eſt conditio
nis ꝙ; bonꝰ.io.
ſed de ſimo.ðᷣ
boc.So.i ſimo
niaco dicunt ꝗ⸗
dam ꝙ nihil ðʒ
ei reſtitui. ⁊ qð
dicit illa decret.
veniens. diſpen
ſatio fuit.alij di
cũt ꝙ ꝓpter de
lictũ abbatis et
monachoꝝ hoc
contingit. T. di
cit ꝙ clerico in
ſeculo remanẽ⸗
ti nil reſtituitur
ſecus ſi ad reli/
gionẽ tranfit. vt

rapuerit.de cle⸗

rico aũt ſecula⸗
ri qui remouet᷑
ab eceleſia quid
iur ſit ſi aliqua
contulit.nõ.ex ð
cler.coniu.ꝙ a

te * * .
¶Beſideret.

ar. ꝙ que malo
ſunt ichoata pᷣn
cipio non ↄua⸗
lelcũt q;uis ad
eũ caſum deue/⸗
niant a quo re/
ete poſſent inci/

pi.vt.vij. q.i. epi

ſcopũ.ex de ele.
auditis.ar.õ ex
de inrepa. cura
paſtoꝛalis. ex ð
ↄuer.ↄiu.placet
io.dic ꝙ ipſo iu
re nullü eſt non
cõualeſcit.alias
ſecus.b. Itẽ ar.
ꝙ non valet ele
etio concoꝛs ni

ſi canonica ſit. xviij.qij.ſi quis abbas. xiſj. di.c. i.

quis epiſcopus vacans.i.vacans epᷣati vel ẽatum non ha/
ns.ſic dicitur mulier vacans quevirum non habet.ff. ad.l.iul.
b ¶ Irrueni.ſed quid ſi iſte intruſus aliqua contulerit ipſi eccleſie.te
net᷑ ci eccleſa reſtituere ſicut de ſimoniaco. ex de ſi.yveniẽs.⁊ qꝛ nihil

miſſaʒ:hunc opoꝛtet cõmunione pꝛiuari
donec ſuſceperit coactus officium aut
certe de eo aliquid integra decreuerit
eiuſdẽ pꝛouincie ſynodus ſacerdotum.
Idẽ ex eodẽ̃. Sine ↄcilio ĩtegri oꝛdi
nis vacantem epᷣs eccleſiam nõ adeat.
JIquis epiſcopus vacans in eccle
ſiam non habentem epiſcopum ſur
ripiens populos ſine concilio integri oꝛ
dinis irrueritꝰ etiam ſi populus quẽ ſe⸗
duxit deſideretilluʒ: alienũ tamen eum
ab eccleſia eſſe opoꝛtet. Integrum autẽ
⁊ perfectumꝰ concilium dicimus illud:
cui metropolitanus epiſcopus interfuit
AQAuogd autem ſupꝛa clerici ſe vigili⸗
js ſubtrahentes excõmunicari iubentur
de his intelligendum eſt qui ab epiſco⸗
po frequenter admoniti negligentiam
ſuam coꝛꝛigere contemnunt. ¶. Unde
in concilio martini pape legitur.
Excom municetur clericus qui ab epi⸗
ſcopo commomtus matutinis vel veſ⸗
pernnis hoꝛis adeſſe neglexerit.
Iquis preſbyter aut diaconus vlł
quilibet clericus eccleſie deputatꝰ
in quolibet loco fuerit in quo eccleſia ẽ
⁊ ad quottidianum pſallendi officium
matutinis vel veſpertinis hoꝛis ad ec⸗
cleſiam non cõuenerit:deponatur a cle
ro:ſi tamen caſtigatusꝰ veniam ab epi⸗
ſcopo per ſatiſfactionem noluerit pꝛo⸗

mereri.
Di. LXVXXIII.
Bedlientiam autem inferio
res ex oꝛdine ſuperioꝛibus
debent. ſummo enim ponti
fici ea debetur ab omnibus
obedientia:vt nulli liceat ei

cõmſunicare cui pꝛo actibus ſuis inimi⸗

cus ipſe extiterit.nec in eccleſia eſſe po⸗
terit:qui eius cathedrã deſerit. ¶ Uñ
beatus petrus pꝛinceps apoſtoloꝛum

in oꝛdinatione clementis populum al⸗

loquens inter cetera ait.

d ¶Et pfectũ

? nota ꝙ cõcilium dicitur perfectũ lʒ nõ adſit pꝛimas.t.xviij.di.c.i.
NIquis.deputatus.per hanc litterã dicunt quidã illuʒ teneri ad
hboc tantũ qui alicui eccleſie intitulatus eſt. alias non.etiam ſi oꝛ
dinatus ſit ad titulos ſue poſſeſſionis er de pꝛebẽ. epᷣs tu dic eum ?=-
quẽlibet clericum teneri ad H:lʒ non teneatur ſpecialiter ad banc vel

. illam eccleſiam ſic

am ſic cxaudi.extra de regu.ſuper eo.
G. AMatutinis.matutina dicunt officia que celebꝛant᷑ a mane vſq;
8 C Qane n à nona vſq; ad noeleriegiil. gs epᷣs in concilio.
4,— aſugatus. nota ꝙ pꝛo pꝛima offenſa non eñ quis puniendus
vt. lxxiiij. diſtin.honoꝛatus. ”YJM .

Bedientiam. Hic intitulatur. xciij. di.in qua oſtendit ma

O— B iſter hactenus qualiter = a quibus ⁊ in quibus locis cle

ioꝛibus ratione oꝛ
ſcopis ſnis.oſtendit
q; loquẽs õq iſtos:

pꝛelati dñt oꝛdinari.ſed qꝛ dignitas pᷣlatoꝛum ſine
rieng oKenpribeles eſt. ideo oſtendit hic de obediẽ-
ug Oont inferioꝛes ſuperioꝛibus.⁊æ pꝛimo de obedien
tia que deberur pa e. ſecundo de obechentin chan dñt minoꝛes ma
inis. poſtea de obedientia quã ſubditi clerici epi-
etiaz differentiq iter pꝛeſbyteros ⁊? diaconos:qñ
qnq; illos.ad vltimũ ondit pᷣſbytos maioꝛes eẽ

diaconibus. Hota aũt ꝙ obedientia conſiſtit in tribus:in reuerentia
exhibenda.in mandato ſuſcipiendo.in iudicio ſubeundo. Reueren/
liam dʒ minoꝛ yr aſſurgat maioꝛi ? cedat ei pꝛimũ locum in ſedendo
T eundo:niſi minoꝛi mgioꝛ adminiſtratio cõmiſſa ſit.yt arcbipꝛeſby⸗

7*
cer yl pꝛeſpyler archidiacono dʒ reuerentiã. licʒ oꝛdine maio: ſit ratiðe ma
ioꝛis adminiſtrationis.xxv.di.c.i.hac conſideratione. quaãdoq; pꝛeſbyter
teneni obedire diacono pꝛelato. In mandato antem ⁊ indicio nemo tene
tur obedire niſi ei qui hʒ ad miniſtrationeʒ vel iuriſditionẽ ſuꝑ eum niſi ab
co abſoluatur ꝑ appellationẽ.vel recuſationẽ.vel ſi ei controuerſiaʒ moue
at. vl ſi pꝛelatus depo
natur.viij.q.iiij.in ſũ

Cui pꝛo actibus ſuis pꝛauis apoſtolicꝰ ma ·⁊ c.nõne.lau.

inimicatur: cõmunicare non debemus. i . Apoſtolox clemẽ
Ainimicus eſt iſte clemens alieni e in heeſbytcru naz
Opꝛo actibus ſuis pꝛauis: ⁊ vos noli Pecmensnapavug
m 7 7 n . . . *
tel expectare vti ipſe vobis dicatꝰ:cuʒ .i.ſi petrus.

illo noliteꝰ amici eſſe:ſed pꝛudenter ob
ſeruare debetis ⁊ voluntati eius abſqʒ
cõmonitiõe obſecũdare ⁊ auertere voſ
ab eo cui ipſum ſẽtitis aduerſum:neqʒ
loqui his quibus ipᷣe non loquiturꝰ.vn
de vnuſquiſqʒ qui in culpa eſt dum cu

kJ inimicus ð. ini
micus dicit᷑ h qᷣ
ad opi.excõicati.ſicut
tudex dicitur crudeliſ
latroni.xxiij.q.v.non
eſt crudelis.alias pa

pit omniũ veſtrum amicicias habere:fe dienmmo ene en,
ſtinet citius reconciliari ei qui omntbus omnibus habebit. xi
pꝛeeſt ⁊ per hoc redeat ad ſalutem: ci q.iij. inter ÿba. vel ini
obedire ceperit monitis pꝛeſidentis. Si micus eſt actibus. yt
vero quis amicus fuerit his quibus i lxxxyi i.odio.
ſe non loquitur vnus eſt ipſe ex illis q ¶.¶ Molite. ſc. vij. q

ſcire.xi.q.iij. quibus

. „„₰9 5 8 7 . —
exterminare eccleſiam dei volunt.⁊ cũ epi. ar. . vi. . ij. ſi tĩ

coꝛpoꝛe videatur eſſe nobiſcum:mente

1. z ibi ſolutum eſt.
tamen ⁊ animo contra nos eſt: ⁊ ẽ mul m Expectare. ergo
to nequioꝛ hoſtis hic: ꝙᷓ illi qui foꝛis denunciatio nõ eſt ex
ſunt ⁊ euidenter inimici ſunt.hic enim ꝑ poeectanda. ex de ſen.

ex.cum nõ ab hbomie
tñ ſola fama ſemper
nõ ſufficit ad hoc vt

amiciciarum ſpeciem que inimica ſunt
gerit ⁊ eccleſiam diſpergit vaſtat. J0
qʒ huiuſmodi apoſtolicis inſtitutis voſ

I, . ſvitandꝰſit.vt e de
monẽtes inſtruimus: vt effecta certioꝛ deeſpecla lineriet
charitas veſtra ſollicitius deiceps age⸗ ſit ar. õ e de elec. ve⸗
re ſtudeat ⁊ cautius:ne peruerſi ⁊ inſi⸗ nerabilem. Sʒ quid

deles homines ledendi fideles ⁊ beni⸗

ſi papa cõicat excõi/
uolos habeãt facultatem. ¶. Neẽ greg.

cato.non incidit iõ in

nſ. ii6 aognonẽ.vt er de elec.
Prs dehet ſulcipi: quẽ romana de inn otuit ff. d rerep.
Jratus valde ſimn:quia in tanto ee⸗epn ex.
ſalonitane eccleſie clero ⁊ popu cum deſideres. ſi ̃ ei
lo vix duo in ſacris oꝛdinibus inuen cicaret intendo euʒ
ti fuerunt frater ſcilicet ⁊ coepiſcopus abſoluere facto ẽt ſiñ
meus paulinus ⁊ dilectiſſimꝰ filius me Ebo habẽdus ẽ ꝓab
us honoꝛatus archidiaconus eiuſdem luo cu Hncepi ſola
eccleſie qui cõmunicare maximo ſacer Neegorffte manm.
dotium rapienti minime conſentirent apud.⁊ facit ad hoc.
⁊ ſe chꝛiſtianos eſſe og oſcerent: de/ ex de ſen. ex. ſi aliqñ.
bniſtis enim filij chariſſimi penſare oꝛ cz de pꝛiuile. c olim.
nes veſtros ⁊ quem ſedes apoſto. re . wa idclegmmiſilid..
pellebat repulſum cognoſcere: vt pꝛiꝰ n Bicat non enim
dz certioꝛari ꝗ ñ igꝛa

— uit. ff. de ac. em. l. i.
o ¶ ¶ Nolite. nam eoipſo quis ſuſpectus eſt q inimicoꝝ eſt amicus. ar.iij.
q· v.c.ij ? ob hoc filius matrẽ exberedat.C.de inofteſliberi.? eſt ſi. e de
accuſa.cum opoꝛteat. V
p Non loquitur.hoc verum eſt in hoc caſu ſi qui.ſ.excommunicati ſunt
ſecus ſi pꝛopter pᷣuatum odium alicui non loqueretur.
q ¶ Qui exterminare.j xxiiij.q.i.quoniam vetus.
T¶Hoſtis. vnde boecius.nulla peſtis efficacioꝛ eſt ad nocendũ qᷓ; familia
ris inimicus.ar.C. de dolo.lata.vnde non eſt deterioꝛ hoſtis q; fictus ami
cus.nõ odiũ grauius q; ſimulatus amoꝛ.vñ illud etiã.mus in pera ⁊c̃.ar.
xiij.q/i.O.item pꝛecepii.ſi.eſt.xij.q.i.certe.io.
6£ Jratus.clero.⁊ ita quilibet epᷣs ſuffraganeus eſt de clero metropoli
tani.ar.ex de poſtu.pꝛela.bone.ar.lxxxyi.diſti.ſi quid vero.foꝛte iſte
fuerat canonicus.⁊æ adhuc retinebat ibi pꝛebendam.
t¶¶Vix. quod ergo vix fit tamen fit.ff. de iudi.vix.xix.di.in memoꝛiaʒ.ar.
contra ·ff. ad velltutoꝛ. qꝛ dicitur vix fieri vt quis pꝛo ſe apud eundem in⸗-
tercedat.i.nunqᷓ.ſic.ij.q.vi.ꝭ.biduum.er.ſi aduerſus.
n ¶ Oꝛdinibus.argu.pꝛo eis qui multitudinem non ſequunt᷑ xt. vij.q. i. de
niq;.⁊ ꝙ multitudo non excuſat a delicto vel pena.ar.ij.q.i.multi.5. diſti.
xxiij.in nomine.ar.contra.ẽ.diſtin.xix.in canonicis.
X¶ Filij. qui ergo pꝛiuati ſunt a ſacramentis filij ſunt eccleſie: quia ſunt
epiſcopi ſcilicet filij:cum certum eſt ꝙ qui non eſt cum epiſcopo extra ec/
eleſiam eſt. argumentum. vij. queſtione.i.ſcire. vel dic ꝙ iam erant abſolu⸗
dne quia cauſa himnilitatis hec dixit. ij. queſtione.vij. nos ſi incompe⸗

ſentes. C. de pꝛeſcrip· x· an.
¶ Pꝛeſentẽtur. per ſe vel

DI. LXXXIII.

PQUrta boc c loquitur de eis qui ſubſuni domino pape nullo medio-
Pꝛopinqui ſmnr guliſ in eadem pꝛonincia ſunt.illos vocat lex p/
l. vlt.
per alios.cxtra de iureiur.ego.b.

dBSe longinquo. ar. ratione loci permitti quod alias non permittit. ar⸗

xxiiij q·i.pudenda.S.
di.lxiij .cum longe.S.

diſtin. xxix. c.i. ⁊.ij.S.

Di.iiij.erit.S.di.lxiij.c.

i.2.ij. ⁊ dic de longin⸗
quo vt ſunt vltra ita/
liã ↄſtituti.vt ex ð ele.

nihil eſt qð eccleſie. v

remotos vocat vltra
duas dietas.vt e de
reſcrip.nonnulli.
Juxta.ar.qꝙ expe

Ari per alios ſufficit

qð iuſte impeditus ꝑ
ſe facere non poteſt.
xviij.di.epiſcopus.
fCyrographum.
ex de elec.ſignificaſti.
S.lxv.diſtin.ſi quis.v.
q.iij.ſi egrotans.
9Canonicis.s. di.
xviij.ſi quis ehoꝛum.
Soͤdiacono. ad
lectoꝛeſ.hic noie
lectoꝝ omnes iferio⸗
res oꝛdines compꝛe/
hendit.
i¶ Honoꝛem. ratõe
oꝛdinis.hec eſt enim
iuſtitia vt minoꝛ ſui/
at maioꝛi.xxxiij.q.vl.
eſt oꝛdo.niſi minoꝛ in
adminiſtratione ma/
ioꝛ ſit. xcv.diſt/ c. i. vel
niſi obtineat locuʒ ſu
perioꝛis.ſ.e.c.vltimo.
VAbbas. loquitur
m ea tẽpoꝛa cuʒ mo/
nachi non erant cleri
ci.vt.jxvi.q.i.genera
liter. vel foꝛte quilibet
clericus dignioꝛ eſt qͥ⸗
libʒ monacho.ar.xvi.

gq.i.alia eſt cauſa.⁊.c.

legi.hodie maioꝛ ho/
noꝛ debet᷑ abbatibus
i alijs clericis.ar ex
de eta.⁊ quali.c.i.lxxix
diſtin. c. i.
¶ ESiue in gremio.
ar.S. xcy.di. epiſcopꝰ
nam ibi dicitur ꝙ in
domo collega debʒ eẽ
non in eccleſfa.
mNJaconi oculi.?⁊

nõ ꝙ loco dia

conoꝝ ſucceſſerũt ar⸗/
chidiaconi qui dicũt᷑

oculi epiſcopi qui ber
A⸗

luſtrãt.alia cauſa
betur.jj. eo.diaconi.
n ¶ ¶ Oberrantes. ſũt
2 alij oculi circunlu/

ſtranteſ ſynodales te

ſtes. xxxv.q.vi.epiſco
us in ſynodo.vel ibi
loquitur de exceſſibꝰ
laicoꝝ bic clicoꝝ.h.
0 0 Peecipitio. ergo
non tm̃ tenetur quis

—

ſi poſſet ab illatis criminibus muͤdaret᷑
⁊ tunc ei veſtra dilectio cõicaret ne par
ticeps obligatõis exiſteret. ¶ ¶ Itẽ cypᷣ.
Non eſt in eccleſia qui cathedram pe⸗
tri non ſequitur. *

Ai cathedrã petri ſupꝛa quã fun
data eſt eccleſia deſerit in eccleſia

eſſe non confidat. ¶ Epiſcopi voaͤ
apoſtolice oꝛdinationi ſubiacent etiam
hanc reuerentiam debẽt vt ſingulis an
nis apoſtoloꝛuʒ liminibus ſeſe repñtet.
¶Unge anacletus ⁊ ʒacharias papa
Singulis annis apoſtolox limia viſitẽt
epiſcopi que oꝛdinationibus apoſtoli⸗
cis ſubiacent.

TRn anctoꝛum patrum ⁊ canonũ

inſtituta omnes epiſcopi qui huiꝰ a⸗
poſtolice ſedis oꝛdinationi ſubiacent:⁊
qui ꝓpinqui ſuntanue circa idus maii
ſanctoꝝ pꝛincipum petri ⁊ pauli limini
bus pꝛeſententur omni occaſione ſepo

ſita.qui vero de longinquoſunt iuxta

cyrographũu ſuum ipleant.qui autẽ bu
iuſmodi conſtitutionis contemptoꝛ ex⸗
titerit. Mꝛeter qᷓ ſi egritudine fuerit de⸗
tentus ſciat ſe canonicis ſubiacere ſen⸗
tentijs.¶Reliqui vo in eccleſia mino
res ſemper debent maioꝛibus ſubeſſe ñᷣ
cut in ſynodo ſancti ſilueſtri legitur.
Olinoꝛes maioꝛibꝰobediẽtiã exhibeãt

ſubditi ſint diacono cardinali viro
reuerendiſſimo in eccleſia repꝛeſentan
tes ei honoꝛem. Doꝛo pontifici pᷣſby
ter pꝛeſbytero diaconus diacono ſub⸗
diaconus ſubdiacono acolythus acoly
tho exoꝛciſta exoꝛciſte lectoꝛ lectoꝛi oſti⸗
arius oſtiario abbas abbati monachuſ
in omni loco repꝛeſentet obſequiuʒ ſiue
in publico ſiue in gremio eccleſie.
¶Item ex epiſtola clemen.pape.
NQuid ſit officium diaconoꝛum.
Naconi eccleſie ſint tanquã oculiꝰ
epiſcopi obe rrantes⁊ circũluſtrã
tes cum verecundia actus totius eccle⸗
ſie perſcrutantes diligentius ſiquem vi

Snecon vſqʒ ad lectoꝛes oẽ̃ſ

deant fieri vicinum pꝛecipitioꝰt pꝛoxi⸗

mũ eſſe peccato:vt referant hoc ad epʒʒ

⁊ ita epiſcopo ſuggerere que ad cultum
eccleſie ⁊ diſciplinam eius pertinet:dia

conibus cura ſit. ¶ Iem in eodem.
De codem.

Acerdotes vero dicebat beatꝰ pe

trus ſal terreꝰ⁊ mũdi lumen docẽs
eos in ſplendoꝛe bonoꝛum opex gloꝛi⸗

ficare deum patrẽ:de quibus ait domi

nus:beati eſtis cuʒ maledixerintvobis

homines ⁊ reliqua.⁊ iterũ vos eſtis ſal

denunciare iam cõmiſſum crimen. ſed etiam cõmittendum.qð verũ c.xxii.

q;v.hoc videtur.ar.ex̃ de cogna.ſpi.tua.de conſe.di.ij.cum omne crimen.
Acerdotes.ſal terre. In omnibus enim operibus noſtris ſal offerre
debemus. de conſe. di. iiij. ſal. 7 ꝑ ſal ſapiẽtia itelligit.xliij.di.ſit rectoꝛ.
Maledixerint.nõ ꝙ ex maledictione benedictionem quis conſequat᷑
e xhelſentie quam ſuſtinet.xi.qiij.qui iuſtus.lau. JM

P

lla.j.xviij.q.ij.abbatibus.

6 ¶ Acephalos.pꝛiuilegiati tamen g pape ſubſunt non ſunt acepha⸗

Hquia papae epiſcopus eoꝝ eſt.arx.ex de pꝛiuil.recepimustales ſieut excõi:

catos dʒ quilibet excludere de eccleſia ſua.ex de ꝑroch.? alie. parrot.

c.ij. Et eſt hic ar. pꝛo pꝛelatis.⁊ ꝙ etiam heremũte ſubſunt epiſcopo:

in cuius territoꝛio ſunt.vt.xvi.q/i.qui vere.

T lle pꝛocul.ſcandaliʒ atur.i.ſcandaliʒat deum · viij jq.i.qui vos.
uα° Jaconi.
00 hoc.c. lo

Joannes.

terre. Iteʒz ex concilio pariſienſi.
Hi non ſunt habendi clerici qui epiſco
pali pꝛouidentia non gubernantur.
Alla rratione clerici aut ſacerdo⸗
tes habendi ſunt:qui ſub nullius
copi diſciplina ⁊ pꝛouidentia guber
nantur. tales enim acephalos id eſt ſi⸗
ne capite pꝛiſca conſuetudo nuncupa⸗
uit. Item. De eodem.
( RV ſuis ep̃is non obediunt:indu⸗
.bitãter repꝛobi ⁊ rei exiſtũt. ¶oꝛ
ro ipſi a deo donũ ſummi muneris con
ſequũtur:qui ſuis doctoꝛibus qui recte
epiſcopi intelliguntur libenter obediũt
¶ Item anacletus. Ali in deum ſcan
dalizant᷑:qui ſuo non obediũt epiſcopo
Ae pꝛoculdubio ſcandalizaturꝰ in
deum qui recte non docet:⁊ qui eiuſ
ſcandalizat epiſcopum vel ſacerdoteʒ.
¶ Item euariſtus oĩbus epiſcopis.
Septem debent eſſe diacones in vna⸗
quaqʒ ciuitate.
Jaconiꝰqui quaſi oculi videntur
eẽ epiſcopi in vnaquaqʒ ciuitate
ſeptem debent eſſe: q cuſtodiunt epiſco
pum pꝛedicantẽ:ne ipſe epᷣs ab inſidia
toꝛibus quoquo modo infeſtetur aut le
datur a ſuis:aut verbadiuina detrahẽ
doaut inſidiando polluanturvel deſpi
ciantur:ſed veritas ſpuali redoleat fer
uoꝛe ⁊ pax pꝛedicata labijs cum volun
tateꝰanimi concoꝛdet. Item ex ↄci.
neoceſarienſi. De eodem.
QPan ſeptem debent eſſe ſecun
d!u regulam q;uis non magna ſit
ciuitas. regule aũùt auctoꝛitas eſt iſta:qð
⁊ liber actuumapoſtoloꝛum idẽ inſinu
at. ¶Vt igitur ex pᷣmiſſis apparet au
ctoꝛitatibus diaconi debent obedientiã
pꝛeſbyteris ſicut pꝛeſbyteri epiſcopis:
ſed diaconi ſuperbientes ſacerdotibus
exequarivel potius pꝛeferri querebant
contra quoꝛum inſolentiam multoꝝ au
ctoꝛitates manauerunt eoꝛum ſupercili
um repꝛimentes:atqʒ vt ſacerdotibus
condignam obedientiam exhibeant de

cernentes. Ungde pelagiꝰ papa ait.

Nihil eoꝛum que ſunt decreta pꝛimis
oꝛdinibus vendicent diacon.
Jaconesꝰ ꝓpꝛiaʒ ↄſtituimꝰ obſer
uare mẽſurã neq; vltra tenoꝛẽ pa
ternis canõibꝰdeputatũ qppiã tẽtare ꝑ
mittimꝰ:⁊ nihil hoꝝ in ſuo miſterio pẽi
tus applicare qͥ pᷣmis oꝛdibꝰ ꝓpꝛie de
creuit antiqᷣtas.abſqʒ epiſcopoꝰ vel pꝛe
ſpytero baptiʒare non audeant niſi pᷣdi

dictis oꝛdinibus foꝛtaſſis longius cõſti
tutis neceſſitas extrema cõpellat:quod

quitur ð epiſco
pali ecclena vbi

debent eſſe ſe⸗

pteʒ diaconi. vt
de con. di. i. ep̃s
deo.⁊ vbi facul
tates ſuppetũt.
XMe ipᷣe epi
ſcopus.quoquo
modo infeſtet
aut ledatur ab
iſtis infidiatoꝛi
bus.i.hereticis
vel ita ne quoq
modo offenda⸗
tur ab illis aut
ledat᷑ a ſuis cle⸗
ricis per oppꝛei
ſioneʒ.⁊ ideo de
bent ei aſtare et
ab eo auertere
buinſmodi op/
pꝛeſſiones.
Aut verba.
ec eſt ſecunda
cauſa huius cõ⸗
ſtitutionis.
Betrahen⸗
do.timoꝛe here
cicoꝛum.ſ.ſubti⸗
cendo.
¶Regoleat.

ſexeat in publi

cum ex frequen
ti ardoe.
2¶Cum volũ
tate. ſ. de conſe.
dl. ij. reuera. io.

Jaconi·

actuum.
vi . pbi agitur de
ſeptem diaconi

bus oꝛdinatis

ab hoſtolili.
Ex pꝛemi
Tar lb ſoco
icipit magiſter
altercationem
ſuam inter pꝛe⸗
ſbyteros ⁊ dia/
conos.⁊ pꝛimo

allegat pꝛo pꝛe

ſpyteris.ꝙ dia/
coni debent eis
ſubeſſe. vſq; ad
illud.c.diaconi
poſt i illo.c. dia⸗
coni. allegat ꝓ
diaconibus:yl⸗
cimo in.c. legi/
mus.dabit ſen⸗
tentiam contra
diaconos · h.

tantum.

c ¶Pꝛimis i. maioꝛib us epiſcopali.ſ.: pꝛeſbyterali.⁊ ita epiſcopa/
mns eſt oꝛdo.vt. lxxxiiij. diſtin. cum pꝛeterito.xxi·diſ.cleros. ad idem.

d ¶ Abſqʒ epiſcopo.i. abſente chiſon vel pꝛeſbytero.quibus ſoluʒ

„

baptiʒandi miniſterium permi
ꝙ abſq; epiſcopo.i.pꝛeter auctoꝛitatem eius.

.—

e¶ ¶Meceſſitas.nõ ꝙ vbi neceſſitas exigit ⁊ pꝛe

um eſt. vt de con. di. iiij
ſbyter eſt abſens po⸗

.

conſtat.? die

teſt diaconus etiam iure ſuo baptiʒare ⁊ coꝛpus xpᷣi erogare ifirmis

ſi conſecratum eſt.ſed in eccleſia in pꝛeſentia pꝛeſbyteri non pot etis

be Fcones
eputatũ
ſic. xviiij.qij. S

me
N

ine.

eh

Pln
ſaſͤ
ſeſ⸗
Gig
ſichs
iſtan
ei⸗
ſlla
ean
wogn
fſeſe
lnnr d
inn
eſeſes

enndt

hliuscy
nis⸗
Criben
weler

nſcce

1
acle
tinpnri
rffegon
N,.
Unfol
decoſt

netd⸗ O0
NacoI.

ctau

Gitra.

diacot
dinnns
oſtolio⸗
Lpen
ſoloe
uglet
tonen
nrp⸗
0ordi⸗
Api
Pof

ſ neceſſitas exigat niſt iuſſus a pꝛeſbyteroputa cum multi funt qui

D. IXXXXIII.

indigent baptiſmo ⁊ pꝛeſbyter non poteſt oibus ſufficere.ſimiliter ſi
multi ſunt qui volunt accipere coꝛpus xpᷣi nec pꝛeſbyter ſufficit oĩbꝰ.
a ¶ Chꝛiſtianis.⁊ ẽt hereticis.vt.ſ.qi.ꝙ quidam ⁊c̃.
b EErnenit.ſacꝛa.i.euchariſtiam ↄfectam.ſanguinem auteʒ bene

poꝛꝛigunt. ſ. eo.
diaconi ſunt. ?
v. ſacerdotibus
⁊ bec eſt ratio q̃ᷓ
re ſacerdos coꝛ
pus xpi ꝑ ſe ſu⸗
mat.calicẽ autẽ

de altari pꝛeſby

teris ſumere nõ
lʒ ſed diaconus

eis poꝛiget ga
ſumptio coꝛpis

futurã reſurre/
ctioneʒ coꝛpoꝝ
ſignificat quam
deus ſua vᷣtute
facit ſine oĩ mi⸗

ſterio.ſed ſum/
ptio ſanguinis

ſignificat redẽ/
ptionẽ peccato/
rũ que fit inter
ceſſionibꝰalioꝝ
5. di.l. pꝛeſbyte⸗
ros qui ibi.in
penam dicitur
de diaconibus
ne panẽ offerãt
quare de iure li
citũ eẽvidet᷑.io.
ſed illud intelli
gitur qñ in pn⸗

cipio ſecretoꝛũ

diaconus acci⸗
piens patenam
cũ pane offert
ſacerdoti. Im/
põitur ergo dia

conis ad penaʒ

ne panẽ offerãt
altario miſtran
do:hic aũt pꝛo
hibetur ne poſt
ſacꝛa ofecta cõ
pꝰ xp̃ᷣi poꝛꝛigãt
ſacerdoti vt ſu⸗
mat. b. Etiã an
te · i. anteq ep̃i
ſumant.
c¶In me dio.
ſm conſuetudi/
nem diuerſoꝛuʒ
locoꝝ hec vari-
ant. In quibui
dam eniz locis
bec obſeruant
ĩ quibuſdaʒ nõ.
NOn oʒ. ſʒ
iuſſione.
hoc obſuat ſm
conſuetudinem
qꝗᷓrũdã eccliaꝝ.

cũ redit a lectio
ne euangelij. la.

EOn oʒ.pa
nẽ.i.coꝛpꝰ
dni yl dic dare
i.ↄficere.qðᷣ ad
ſolum pꝛeſbyte/

rum pertinet.i.

Micaicruin.
aconi ita ſe. in miſſa. nam alibi magis ſunt miniſtri epiſcopi.

etiam laicis chꝛiſtianis facere plerunqʒ
conceditur.ſacri coꝛpoꝛis erogationem
ſub cõſpectu epiſcopi ſeu pꝛeſbyteri ni
ſihis abſentibus ius non habeant exer
cendi. C Item in niceno cõci. legitur.

Inferioꝛes pꝛeſbyteris ſe diaconi co⸗

noſcant.
Penent ad ſanctum concilium qð

in locis quibuſdam ⁊ ciuitatibus pᷣ
ſoyteris ſacramentaꝰdiaconi poꝛꝛigãt.
hoc neqʒ regula neqʒ conſuetudo tra⸗
didit.vt hi qui offerendi ſacrificij nõ ha
bent poteſtatem:his qui offerunt coꝛpꝰ
chꝛiſti poꝛꝛigant.ſed ⁊ illud innotuit qð
uidam diacones etiam ante epiſcopoſ
acramenta ſumũt.hec ergo omnia am
utentur excidãtur ⁊ in ſua diaconi mẽ
ura permaneant ſcientes quod qꝛ epi⸗
ſcopoꝝ miniſtri ſunt:iferioꝛes a pꝛeſby

teris habentur. oꝛdinem ergo poſt pꝛe⸗

ſoyteroſ ſacre gratiam cõionis accipiãt
aut epiſcopo aut pꝛeſbytero poꝛigente
eis:ſed nec ſedere in medio pꝛeſbytero
rum diacono liceat quia ſi fiat hoc:pꝛe⸗
ter regulam pꝛobatur exiſtere. Si quis
auteʒ poſt has diffinitiones obedire no
luerit:a miniſterio ceſſare debebit.
Ntem er concilio laodicenſi.
Diaconus honoꝛem exhibeat pꝛeſby⸗

tero ⁊ iple ab inferioꝛibus honoꝛetur.

IBOn oʒ diaconum coꝛam pꝛeſby
tero ſedere:ſed iuſſone pꝛeſbyte
r

i ſedeat.ſimiliter autem diaconus ho⸗
noꝛem habeat a ſequentibuſ.i.a ſubdia

conibus ⁊ ab omnibus clericis. ¶ Itẽ

ex eodem. CLalicem benedi
cere ⁊ panem dare diacono non licet.

I Nn oʒ diaconos paneʒ dare nec

calicem benedicere. Item ex
conci.Carthaginenſi quarto cui papa
oſumus interfuit per vicarios.
5 lanepil copis ita ⁊ pꝛeſbyteris diaco
ni miniſtrent.
Jaconi ita ſe pꝛeſbyteri ſicut epi⸗

SE copi miniſtros eſſe cognoſcant.

Item ex eoldem. Sẽe eodem.
Reſentespꝛeſbytero diaconus eu⸗

chhariſtiam coꝛpoꝛis chꝛiſti populo

ſi neceſſitas cogit iuſſus eroget. C Itẽ
ex eodem. De codem.

)loonus ſedeat inbente pꝛeſbyte

ro in quolibet locoꝰ. Item diaco⸗

nus in conueutu pꝛeſbyteroꝛum inter⸗

rogatus loquatur*:albaivero tantuʒ tẽ
oꝛe oblationis ⁊ lectionis n vtatur.
Ntem ex concilio tol., quarto.
Diacones pꝛeſbyteris ſe ſuꝑioꝛes non
cognoſcant. . S

gReſente.eroget.iuſſus vel non iuſſus longe poſitis epiſcopo vl

Mpꝛeſbytero.õ.e.diacones.

Jaconus.loco.i.in aliquo de oĩtñ honeſto.ffde arbi.ſi cũ dies.
§. ſi arbiter. de mu. ⁊z ho.vt gradatim. 5. i. =

1. Baconuo. in conuentu. vbi conneniunt ad ſynodu⁵m.
¶¶ Loqt.i.pdicat.nã officiũ pᷣdicãdi pᷣſbytoꝝ ẽ xyi.qi.adijcimꝰ.h

Alba.i dalmatica.qr. xi q ij epo pꝛeſbyter.

—

m & Er lectio nis. euangelij. .
L) Onnulli. atq; in pꝛimo.·i.in pꝛimo oꝛdine vt fit pariſins.
086.

7⁵

¶Vt ſublimioꝛes.ſic conſtrue.ergo tam illi q; iſti conſiſtant ĩ vtro⸗

qʒ ita.ſ.vt diaconi agnoſcant pꝛeſbyteros ſublimi
bunt ſm tpᷣs ſue oꝛdinationis·xvij.di.ꝭS.vlt.in fi.

TMnmal diacones in tantam Ro
rumpüt ſuperbiam vt ſeſe pꝛeſby

teris anteponant atqʒ in pꝛimoꝰ choꝛo
⁊ ipſi pꝛioꝛes ſtare pꝛeſumant pꝛeſbyte
ris in ſecundo choꝛo cõſtitutis.ergo vt
ſublimioꝛes ſe pꝛeſbyteros agnoſcant
tam illi ꝙᷓ hi in vtroqʒ conſiſtant.Com⸗
pagisvero calciari abſqʒ apoſtolica li
centia diaconibus nõ permittitur. ſicut
nec mappulisꝰ vti abſqʒ eius auctoꝛita
te quibuſlibet clericis conceditur.

¶ Ungde greg ioanm epᷣo ſyracuſano.

Abſqʒ apoſtolica licentia diacones cõ
pagis vti non pꝛeſumant.

WEruenit ad nos ꝙ diaconus eccle⸗

ſie catinẽ.calciatus compagis pꝛo⸗
cedere pꝛeſumpſiſſet.quod quia hacte⸗
nus nulli per totam ſiciliã licuit: niſi tã⸗
tummodo diaconibus meſſanenſis ec
cleſie quibus olim pꝛedeceſſoꝛibus no
ſtris non dubitatur eſſe conceſſum be⸗
ne recolitis.quia ergo tante temeritatis
auſus leuiter non eſt attendendus: cuʒ
omni hoc fraternitas veſtra ſubtilitate
perquirat:vt an per ſe vel alicuius hoc
auctoꝛitate pꝛeſumpſerit:nobis ſubtili
ter innoteſcat. Mam ſi negligenter ea q̃
male vſurpantur omittimus: exceſſus
viamalijs aperimus. Item io. rauẽ
nati epiſcopo.
Mappulis clericis ſine apoſtolica licẽ
tia non licet.

LEAd autem quod pꝛo vtendis a cle

ro veſtro mappulis ſcripſiſtis:a no⸗
ſtris clericis foꝛtiter eſt obuiatuʒ dicen
tibus nulli hoc vnquam alij cuilibet cõ
ceſſum fuiſſe eccleſie:nec rauẽnates cle
ricos vel illic vel in romana ciuitate ta⸗
le aliquid cum ſua conſcientia pꝛeſum⸗

pſiſſe.nec ſi tentatum eſſet ex furtiua v⸗

ſurpatione ſibi pꝛeiudicium generari:
ſed etiam ſi in aliqua eccleſia hoc pꝛeſũ
ptumꝰfuerit aſſerunt emendandum.qdð
non conceſſione ro.põ.ſed ſola vſurpa
tione vel ſurreptiõe pꝛeſumit᷑. Itez
Hiero.ad ruſticum epiſcopuʒ narbon.
Sicut in miniſterio ita in diſpenſatione
ſine diacono epiſcopus non viuat.

( aconi. ſunt quos in Apocalypſi

legimus ſeptem angeli eccleſiarũ

hi ſunt ſeptem candelabꝛa aurea: hi

ſunt voces tonitruoꝛum virtutum ope
ratiõe pꝛeclari:humuilitate pꝛediti:quie⸗
ti:humiles euangeliʒantes pacem: ãnũ

ciantes bona:dilſenſioneſ ⁊ rixas ⁊ ſcã
dala reſecanteſ:docentes::ſoli deoꝰcol

loquentesin templo: nihil penitus de

mungdo cogitantes:dicentes patri ma

erant in templo domini.

3 VYoces audite.a ioanne in apocalypſfi.
⁊2 Bocentes.populum quo ad vitam actiuam. ẽ
2 Soli deo.qꝛ ſolus deus nouit eoꝛum conſcientiam.ei nanqʒ coꝛ omne

oꝛes ſe.ſ.diacõibus ⁊ ſta

p ¶Compagis.i. ſã
alibus ⁊ dicunt᷑ cõ⸗
asi ſandalia vel ca⸗
ige epᷣales.⁊ eſt maſ.
g. l0.
q NHec mappulis.i.
oꝛnamentis equoꝝ.q̃
ↄſtantinuſ ↄceſſit car
dinalibus.j.xcvi.diſ.
ↄſtatinus. nã mappa
oꝛnamẽtũ ẽ eꝗ. ſiliter
in aut᷑.de ↄſuli.S. quã
tacũq;.⁊ ſunt q̃dã al⸗
ba linteamina gbẽco⸗
operiunt᷑ eꝗ cardina/
liũ cũ pꝛoceſſionẽ fa⸗
ciunt.alij dicũt ꝙ ma
nipule ſunt mitre epi
ſcopales.
r Eruenit. alicu⸗
ius.ar.ex hoc ⁊?
ſe.c. hẽſ ꝙ illua videt
ꝓhibitü qð non oñdi
tur eſſe ↄceſſuʒ.ar.di.
c.O moꝛẽ.ar.xxv.q.ij.
ãputato.ar.x.q.i.hãc
ar.ij.q.v.ↄſuluiſti.⁊ cẽ
hoc veꝝ ĩ his que ſũt
de iure ſpãli.alias qð
non eſt ꝓbibitũ intel⸗
ligit eſſe conceſſũ. xx⸗
vij.q.ij.lex diuine.⁊.x
xx.q.iij.illud.⁊ de de⸗
ſpon. ĩpu.c.i.in fi.
S8t Auctoꝛitate. naʒ
ſi maioꝛis aucẽte hoc
feciſſet hoc eẽt vtcun/
q; excuſabile.ar.diſt.
lxiij.ſalonitane.⁊ diſ.
xxviij.diaconus.
1 Diã.C. de idic.vi
lu. l.ij. in fi. C. vñ vi.
meminerit.jſ.xxi.q.i.
c.ij.j.xxiij.q.iiij.eſt in
iuſta.i.q.vij.exigunt.
ↄtra.ſ.xxxv.q.ix.loci
noſtri.
nNLlud autẽ pᷣſum
ptũ.ar.antiquita
tem vel longã ↄſnetu
dinẽ nõ dare pꝛiuile/
gium.vt di. c. moꝛẽ.
gr. xiiij. di.qꝛ.ix.ꝗ.iij.
conqueſtus.⁊ ẽ rõ.qa
boc poſſideri non po
terat de inre cõi.arg.
ex de pᷣſcrip.cãʒ. HNã
⁊ ſunt alia iura queñ
Ppſcribũt᷑ vt ſubiectio
yvel ꝓcuratio.ex de pᷣ
ſcrip.cuʒ ex officij. v
via publica. ff. de via
pub.viã.ar. C. ð gqque
ductu diligent᷑.li.xi.?
eſt ſi. C. de fundis rei
pꝛiua.⁊ ſal.diuine do
muſ.vſus aq̃·li.xi.

xi Jaconi. angeli
PCandelabꝛa.que

patet:⁊ omnis loquitur voluntas.vt.xxiiij.q.iij.deuns.

* 3 Colloquentes.quo ad cõtẽplationẽ.vł ̊ dũ ſũt ĩ oꝛone. de l. oitan⸗ .
a! vltio

HE/Patri.i. diabolo. hoc poteſt intelligi hiſtoꝛice quando moyſes in
ne idolatrie vituli conflati pꝛecepit leuitis vt nemini parcerent nec etiam
patri.ſimiliter disconi non deberent eos cognoſcere.i.amoꝛi dei amoꝛem

k iiii

Mon agnoſcẽteſ
i.non nocentes.ſʒ ad
petram illidentes.

e¶VHabzʒ. qꝛ fine dia

cono epᷣs miſſam ce/
lebꝛare non peterit ni
ſi neceſſitate inſtante
tunc enim ⁊ ſi nõ poſ
ſet habere diaconum
abſq; eo miſſam cele
bꝛare poterit. .
E¶Abiniſter. hic cõ
mẽdat eos a miſterio
gAiniſtratio.i cõ
ecratio euchariſtie.
b¶¶ Sacii ·ſ.pñtibus
ſacerdotibus coꝛã eiſ
pt. S. di. e. diaconi.
Maioꝛẽ ·i. melio
rem.upel h̊ cũ bene ad
miniſtrat.
heDꝛant . i. pdicãt.
vt di. xxv.vnũ.⁊.xi.q.
i.ſicut enim. vnde ex-
ponẽdo ſubdit tũc de
mũ.qð aũt eᷣ in alta
ri añponi:reſpicit qð
de calice pᷣmiſerat ca
licẽ nõ tollere:niſi eiſ
traditus fuerit a dia/
conibus:vel dic oꝛãt
i. ad oꝛandũ inuitant
cum dicunt: flectamꝰ
genua.
¶Tunc demũ ·ſ. cir
ca finem miſſe:cũ dia
conus clamando diẽ
populo hũiliate vos
ad benedictionem.
mE adhcorrt
i.ſicut.n.ſ.legẽdo euã
gelium.
n Eacerdotibuſ.q̃
33 hic referunt que
ex toto bene nõ intel-
liguntur:qꝛ nõ in om
nibus eccleſijs bec of

ficia habʒ diaconus.

o & Huic. cõmendat
hic eos ab inſtitutiõe
j. e.dñs. õ.s.di. xxi.S .
i.5. ſed itelligas tãtũ
per deum pncipaliter
qꝛ eius auctoꝛitate H
in ve.teſt. fuit inſtitu⸗
tum:ar.ex de ſen.exc.
mulieres. B
p¶Kex de ſocerdo/
te.perijt.verba eſaie.
i.multi ſacerdotes nõ
adimplent legem.
q ¶¶Et viſio. i. gratia
Ṕvpphetiʒandi ꝑꝑ aua/
riciaʒ:qꝛ oẽs virtuteſ
patiunt᷑ detrimentuʒ
ab vno vitio ⁊c. ð pe.

eoꝛum pᷣponere. vel poteſt intelligi myſtice de diabolo ⁊ de coneupiſcentia
carnis ⁊ eius motibus.yt in glo.bic depictis.
Et matri.i.carnali concupiſcentie.
NHon noui.i.nolo pꝛeponere veſtrum amoꝛem amoꝛi dei.
cEt filios.i.illicitos motus.

trinon nouiꝰvos ⁊ filios ſuos nõ agno

ſcentes ſine his ſacerdos nomẽ habet·
non officium. hic miniſter dei dicitnr qꝛ

ſcriptum eſt:maioꝛ eſt qui miniſtrat quã
cui miniſtrat.⁊ ſicut eſt in ſacerdote mi⸗
niſtratio:ita in miniſtro diſpenſatio ſa

cramenti.Sacerdotibus etiaʒ pꝛopter

pꝛeſumptionem non licet de menſa dñi
calicẽ tollere.niſi ei traditus fuerit a dia

conibus:ita enis dñs noſter omnipotẽſ

diuerſa diſpoſuit:vt qui maioꝛeʒ ſe cre
diderit minoꝛ eſſet:⁊ qui minoꝛ videret
maioꝛ eriſterer. nenic; quomõ hoc vex
ſit tu ipſe perpende: leuite componunt
menſam domini:⁊ leuite ſacerdotibus
cum ſacramenta benedicunt aſſiſtunt:
leuite ante ſacerdotes oꝛantꝰ. Ct ſi di⸗
ſtinctio locoꝝ credatur in mundo:tamẽ
in altari dei videant ſibi epiſcopi qui ſn
perbi ſunt diacones anteponi ſi humili
tatem diligunt:⁊ diaconi maioꝛes ſe eẽ
in eo qõ ſunt huileſ recognoſcãt tunc de
mumivt aures habeamus ad deũ dia⸗
conus clamat ipſe pꝛedicatipſe hoꝛtat᷑

ipſe etiam cõmonet aſtantibus ſacerdo

tibus nec leuiter hanc vocem qua loqͥ
tur ⁊ pacem annunciat:audiant:aut ne
gligenter aſpiciant. Sufficit huic'oꝛdini
tantũ fuiſſe per deum conceſſum: vt nõ
ſolum ſacerdos in templo dei totũ age⸗
re ⁊ implere videat᷑⁊ infra. Munc aut
ex quo in eccleſijs ſicut in romano impe

rio creuit auaritia:perijt lex de ſacerdo

tera viſio de pꝛopheta.Singuli quoq;
per potentiam coepiſcopalis nominis
quã ſibiipſi illicite abſqʒ eccleſia vendi

cauerunt:totum qð leuitarũ eſt in ſuos

vſus redigunt.nec hoc ſolum quod ſibi
aſcriptum eſt vendicant:ſed cunctis au
feruntvniuerſa. Dendicat infelix ĩ pla

teis clericus:⁊ ſeruili operi mancipatuſ

publicam a quolibet poſcit elemoſynã

quuex eo magis deſpicitur a cunctis: ꝗ
miſer ⁊ deſolatusꝰiuſte putatur ad hãc

