pꝛemiſſis auctoꝛitatibus non pꝛobiben
tur recipi in ſuis gradibus. verütamen
capitulo illo nicene ſynodi:ſi quisꝰ per

pecuniam ⁊c. ⁊ illo alio.vij.ſynodi:ſiqͥ

omnem traditionem: ⁊ innocentij ⁊ ali
oꝝ multoꝛum auctoꝛitatibus irrepara
biliter damnari iubentur. ¶ Minc etiã
leo.iiij.epiſcopis bꝛitanie.
In oꝛdine male accepto ſimoniaci peni
tentiam agere non poſſin.
Egquiri
cro columbas in tẽplo domini vẽ
dere inon pertimeſcũt ⁊ ſua acta impꝛo
ba temeritate ſimonis hereſi coniungũut
vtrum poſſint in oꝛdine penitentiã age
re:an tantummodo extra oꝛdinem ⁊ ſa
cerdotalem fieri gradum . Quibꝰ? nos
quidem conuictis ⁊ his qui tam deteſta
bile nefas quod iam multis eſt damna
tum conſilijs peregiſſe noſcuntur nulla
poſſumus penitẽtia ſubuenireꝰ⁊ tot ſpi
ritualibus patribuſ obuiarev:ſed in illo
rumꝰpatruʒ me ſententia conuenire oĩ
bus certum ſit. MNiſi rigoꝛ diſciplie
quandoqʒ relaxetur ex diſpenſatiõe mi

ſericoꝛdie.multoꝛuʒ enim crimina ſunt

damnabilia:que tamen eccleſia tolerat
pꝛo tempoꝛe pꝛo perſona intuitu pieta⸗
tis vel neceſſitatis ſiue vtilitatis ⁊ ꝓ euẽ
tu nei no tempoꝛe ſicut gelaſius:qui cũ
neceſſitate tempoꝛis videret italicam ec
cleſiaʒ pꝛopter belli famiſqʒ incurſionẽ
fere omnium clericoꝛum officio deſtitu
tam adeo vt pleriſqʒ populis ſubſidia
regendaꝝ deeſſent animarum: conceſ⸗
ſit de monachis vel de laicis clericos
aſſumi ita dicens.
So tem poꝛum neceſſitate apoſtolice
ſedis deereta temperantur. 4
Eceſſariavreruʒ diſpenſatione cõ
lRringimur: ⁊ apoſtolice ſedis mo
eramine conuenimur ſic canonum pa

ternoꝛum decreta libꝛare:vt ea que pꝛe

ſentium neceſſitas ſempoꝛum in reſtau

tis de his qui turpiſſimo lu

Scias ꝙ vbi
cũq; decoloꝛat
ſtatus eccleſe:
non põt diſpen
ſari. vt. ſ. e. ? ſi il
la.⁊ dicunt gdã
indiſtincte ꝙ
quattuoꝛ conci
lia non poſſit di
ſpenſari.vt.S.x
pv. diſt. ſicut. nec
contra euange
lium vel ſ cepiũ
apoſtoli. vt.xx/
vij . q.ij. ſũt qui
dicunt. vt bi no
ſatione epoꝛuʒ
dico ꝙ vbicũq;
non eſt eis pꝛo/
hibita diſpenſa
tio.poſſunt di⸗
ſpenſare. vt ex
de cle.pug.ĩ du⸗
el. c. i. ? de ſent.
ex.nuꝑ.In qui/

buſdam tamen

caſibuſ inuenio
eis permiſſam
diſpenſationeʒ
in quibuſdaʒ ꝓ
hibitaʒ. qũq;. n.
diſpenſant cuʒ
ſacrilego. vt. l.
di. ſi quis pᷣſby⸗
ter. Item cũ be
teros qui. Iteʒ
cum adultero.
ſi clerici. Iem
cum ſimoniaco
diſpenſant quã
doq; in benefi⸗
cio quandocq; i
oꝛdine.vt.. ea.
tem cum ſciſ⸗
natico. vt. . diſ.
vt conſtitueret
In maioꝛibus
autem crimini/
bus etiam diſpẽ
ſant i beneficijſ
ſi fint occulta vt
l. di. de his vero
Item cuʒ homi
cida diſpenſãt
in beneficio. vt
extra de cle.pu
gn. in due. ben⸗
ricus.ldiſtinct.
ſtudeat. ſed nõ
in officio . vt. l.
diſtincti.miroꝛ.

Item quandoq; cum aliquo diſpenſant in matrimonio contrahen⸗
Ao.vt.xxxiij.qlij.antiqui.Item in oꝛdinibus ⁊ dignitatibus niſi tan
tum in epiſcopatu.yt extra de elec.innotuit. Item diſpẽſant cum cx/⸗
communicato miniſtrante.vt.ij.q.v.quanto.licet ſii contrarium. xi.
q.iij.ſi quis epiſcopus. SFit antem diſpenſatio cum boc requirit ne⸗/
ceſſitas vel vtilitas.j.e.toli. Iteʒ fit quandoqʒ diſpenſatio quia time/
tur maius malum.ſicut cum anglicis fuit diſpenſatuʒ. vt.xxxv.qiij.
quod ſcripſi.-.c.quedam lex. Item quandoq; pꝛopter futurum bo/
num vt quando diſpenſatur cum hereticis vt alij facilius reuertan/
tur ad eccleſam.yt.xxiij.q.iiij.ipſa pietas. Ren quandoq; pꝛopter

multitudinem ⁊ pꝛopter ſcandalum vitan
ſtitueretur.
tYI¶⅜Be monachis· yt.. ly. diſtin. c. i·
n eſſaiaaag.

um. l.diſtinctione · yt con

. 1 Q. vue io;
Phe o. te.ar.cã ſublata tolli conſtitutionem .i. ſi aliqua.
Ni 3 Q 0aà vorenedie eeaarke n neceſſitate ceſſare debet id qð p UU Salutem iper eum cuius iudicio ſalus dominoꝛum meoꝛnʒ conſiſtit.
htnt vꝛgebat. vt. ð. di. xxviij.de ſyracuſane.S.ę.qi.qð pꝛo remedio.⁊.õ.di. ſic enim urando per has creaturas reſpectum ha bebat ad creatoꝛem.⁊ iõ
em lxi. .. bis oĩbus.c.neophitus.s.qi.qð ꝓ neceſſitate.õ.di.xlviij.quoni non peccabat.ff.de iureiur.qui per ſalutem.⁊⸗ ꝙ dicit in manibus ⁊c.ẽ ar.
am multa.ſ. ix.q.i.oꝛdinationes.⁊.lxiij.di.verumn. epiſcopus cum iurat tangere debet euangelia.⁊ ſic eſt contra.xi.q.i.nec
chnf b Meceſſita honoꝛe . io. ⁊ eſt expſ⸗
eeft rc. futura ſ nen „ „ . ſum hoaie ꝙ epiſco⸗
ſſe iam facta. randis ecde ſijs relaxãda depoſcit:dili neo ⁊ ſalutem dominoxꝝ noſtrox. N. puus cum iurat non dʒ
e ¶ Quod vꝛ genti conſideratione quantum pote T1⁊. N. rempu gubernantu me i vnirarte tangere libꝑ. derre.
ic gebat. arg. fſ.. de fieri temperemus. Ieʒ pꝛiſcis igitur. ſicut dixi eccleſie ad quã deo ꝓpitio ſuʒ Eüenelth
dne adop. in l ſte Require ſupꝛa ĩ tractatu oꝛdinandoꝛũ reuerſus ⁊ in cõione romani pomiificis .onnonn. .
Ptn bo boͤliber. Item innocenti.pa. cum pꝛo neceſi ſemper ⁊ ſine dubio permãere. Quod moher contra.
nn· Vlſurpatio tate tempoꝛis ne nimiuʒ ſcãdalum eſſet ſi quod abſit ab hac me vnitate aliq̃ exx- r ¶ Conſulibus hoc
D idiſpenſatio y in ecleſia oꝛdinatos a bonoſo heretico cuſatione vel argumento diniſero ꝑiu⸗ nõ babet hodie locuʒ
lung iuriſ derogatio ſuſciperet:ait in decretis ſuis. rij reatum incurrens eterne pene obli⸗ naʒ ſuffcit apponere
igi impellit vt pꝛo⸗ Arlbte necentate dʒ ceſſar̃ qð vꝛgebat gatus iueniar ⁊ cũ auctoꝛe ſciſmatis ha nomẽ pape ⁊ impera
moncontur. Aod pꝛo remedio ac neceſſtate beam in futuro ſeculo poꝛtionẽ.· Hanc toais vr no ij q v. la⸗
n En zcg empoꝛis ſtatutum eſt:conſtat pii auũt ꝓfeſſionis ꝓmiſſioniſqʒ mee chartu 6 Sacraméto. bee
Lnir moneantur vel mitus non fuiſſe. Quod ergo neceſſitai lam tibi. N. notario meo cũ conſenſu pᷣ yi pꝛeſbytern faciũt
rihn oꝛdinent ſi äte pꝛo remedio repperit:ceſſanteP vtiqʒ ne ſvyteroꝝ ⁊ diaconoꝝ⁊ clericoꝝ qui me iurare coactum. vt ſit
NW non fuerint oꝛ-⸗ ceſſitate debet ceſſare pariter quod v/ in hac vnitate obligates ſe in ſupꝛaſcri- trecta fideſ.vt obediat
ftbni dinati vel fote gebatr:quia aliud eſt oꝛdo legitimꝰ:alia ptis omnibus pꝛona ſumiliter volũtate vt bona fama. ne veꝝ
ihſril er foꝛmaʒ eclle ud vſurpatioquod ad pꝛeſens fieri ts ſecuti atqʒ pꝛopꝛijs manibuſ ſubſcriptu eat.ne res ſacra: vel
M ſe aui veln Pus impellit. ¶. Similiter ex diſpenſa⸗ ri ſunt ſcribendam dictaui ꝓpꝛia ma⸗ done dang xviij diſ.
n Zahrcen tione enam in niceno cõcilio de nouatia nu ſubſcribens tibi tradidi.Acta i loco & Bubſer pni.ſhoe
N i.ſ quis conſu· nis ſtatutum eſt: ut ad eccleſiam redeun tali die tali ⁊ conſulibus ſupꝛaſcriptis. quod ſtaturum eſt in
ni gerit. tes oꝛdinentur. Nterum oꝛdinẽtur S. epre copus ciuitatiſ. NH. huic cõ concilio niceno. 5.c. q
hmtmn 8 ,. Catholici quiex nonatianis ad eccleſiaʒ redierit. feſſioni. miſſioniqʒ mee pꝛeſtito de con fſi qui voluerint.
limm S. c. q i· ſi gs epſ Iqui voluerint ad eccleſiam veni ſeruandis ſupꝛaſcriptiſ omnibus ſacra u¶ Di in qualibet
veniin 5. ea. q. i· ſi quis re catholicamex nouatianis pla- mentoſubſcripſt. ¶Ceterum ex co⸗ oiſcreta · 2 ſic ſol
ſnn denen . cet ſancto concilio ut oꝛdinentur: ⁊ ſi nonum rigoꝛe contra ſcribit Felix pa⸗ menif garer agind. 5e.
eeen maneanti clero ante omnia autẽ hanc pa omnibus epiſcopwis. Allij qui ap c. pio
ſicn tur. ſ. xxiij.q. v. ab eis confeſſionem per ſcripturam er· Qui extra eccleſiam baptizati fuerint x¶ Baptijati. hic dil
ſecol peſſimam. Koerert fateanturꝰ ſe communi cõ vel re baptiʒati:ad eccleſiaſticam mili⸗ penſare conſueuit. ſʒ
alo ¶Conſenſu. enſucatholice eccleſie ſtatuta obſerua tiam non admittanurnr. non in caſu ſequenii
Nenait alið ẽ ergo ura turos ¶ Item greg. in regiſtro. Vi ĩ q̃libʒ etate alibi quã i ecclia cum.iſ.rebaptiʒantur.
ſoldiſ re: ſtare mangaq Juramentum à ſcmate redeuntiũ. catholica aut baptiʒatiaut reba-⸗ vt de con. diſ. iij. qui⸗
Ggni nig rclene alis AVotiens coꝛdiſoculos nube er ptiʒatiſũt:ad eccleſiaſticã militiã ꝓꝛſus bis·c no.·ix. q.iĩ ſum⸗
unc Pichen enare roꝛis obducius ſuperne illuſtrai nõ pmittãt᷑ accedere. Quibꝰ ſatis dz eẽ Elarrebapnizaft.
rietas i loꝛnʒ.c. onis lumine fit ſer enuſ magna cautela qð ĩ catholicoꝝ numero ſüt recepti:qm̃ 5. e. q. i. ventum eſt. et
fmnont⸗ ex de appel. qad nitendu eſt ne latẽter auctoꝛ ſciſmatis ir de ſuo oꝛdie ⁊ cõione videbit᷑ ferre iui 5. di. l confirmanduʒ.
nſanei ni.vc pꝛetere.· ruat:⁊ ab vnitatis radice eos qui ad ei ciũ qſaͤs hoc violauerit iſtitutũ:vel qͥ nõ ã.e.q.iiij.placuit.ↄtra
in ben⸗ Joan. reuerſi fuerãt: telo iteꝑ erroꝛis abſctidat remouerit eu quẽ ex eius cetu ad miſte ſol. ibi. . de con. di. iiij
wanch 1. Dolſonſ Et ideo poſtqᷓ ego.N. ciuitatis illiꝰeps rium clericale obꝛepſiſſe cognouerit. ni bis. . di. li c. vlti.
ni camtelcan e cõperto diuiſiõis laqo quo tenebar:diu Pꝛo perſona: ſicut beatus grego. 3 zi E eine cern. de⸗
iut cu abunda ti tina mecuũ deliberatione ꝑtractans: pꝛo ſcribens ianuario epiſcopo ait. nenteaine leſce
nci ri cautela facis na ⁊ ſpontanea voluntate ad vnitatem Rigoꝛ canonũ p pſona iqñ diſpẽſat᷑. impugnanerint. vel 8
au dum eſt in no ſegdis apoſtolice diuia gratia duce reuer HAne neᷣtiaꝰi aures meas de ma adultis in adulta eta
nrin timetur regreſ · ſus ſum:ne nõ pura mẽete: ſed ſimulate ſenectute ꝑuẽit:vt eã niſi adhnuc hu te baptiʒatis loquit.
mannt ſus.. di. xxyiiſ renerſus exiſtimer: ſpõdeo ſub oꝛdinis manit pẽſaremꝰfixa iã maledictiõe feri 2 Pꝛo perſona. ar.
gundet de Hisxr q., mei caſu ⁊ anathematis obligatiõe at?⸗ remꝰ⁊ qdẽ pene fuerat ĩ te ſnia iacualan contra.lIxidiſti.mira
ibnin, dr xrii cycy. J5 ꝓnitto tibi. HD.æ per teſancto petro da ſʒ qm ſimplicitatẽ tuã cũ ſenectute co mur. ſed veruz eſt a
toali Snd oclos apoſtoloꝝ pncipi atqʒ eius vicario. M. gnouimꝰ:iteri tacemꝰ. ¶Pietat itui bioemn pꝛopter
ehuf ſtmiliter obliga beatiſſimo ⁊ ſucceſſoꝛibus eiuſ:me nun tu:ſicut d illrat ⁊ coꝛpe vitiaf gelaſt? ait æ ¶Pꝛo perſona i.
naini mur aliquis ſndb quã quoꝛunlibet ſuaſionibus vel quo-⸗ Canonũ decręta pietat ituitu nõnun pf fimplicitatẽ ꝑſone.
a pena bñficij ſii cũq; alio modo ad ſciſma de quo redẽ 8B q vel ꝓpa temeritate relarent. 2 †Unta nequitia.
ntrct dierde = ptoꝛis noſtri gr̃a liberante ereptus ſum vel icuria pᷣſidẽtiũ talesſuſcepti ſt d. di. lxxvi.tata.
urte ra dech fal. reuerſuꝝ:ſed ſemꝑ me invnitate ſancte nihil vltra ꝓmotõiſ accipiãt ſatqʒ hẽant E cemus. arg.
ng c. ſinalii. (cleſie catholice t cõione romani pn hoc ſihiꝓ nimia miatõe ↄceſſũ. ¶ Ne ea, MR Ren
len iin m Et anathe tificis per oĩa permanſux. vnde iuratꝰ ceſſitat ituitu ſicut hylariꝰpapa:qͥ cũ de nus⸗per. tem roha
fron, matie. impꝛeca dico ꝑ deu oſpotentẽ ⁊ ꝑ hec ſancta qᷓi·Agã epo pᷣter noticiã vel ↄſenſuʒ mero ve æe ſr e en fus
nung tio eſt.nõ enim tuoꝛ euangeliaP que in manibus meis te politanioꝛdinato loqueret᷑:ne ĩ vtroqʒ uffa. 5. inutum. ſ. de
un gſe poteſt ſe ex . . ́MMUU conſe. diſtin.iiij. cum
boent cõicare. imilis eſt impꝛecatio.de con.diij.ego berengarius.⁊.xi.q pꝛo parnulis.
ln D iij.ſi ig qui.nec põt apud ſe aligs obligari.ff. de fideiuſ.ſi gs ꝓ eo. S.i. a⸗ Pietatis.dicitur autem npüras quandoqʒ reſpectu nature. vt quia no
nnnce, n ¶ Et per te.ar. S.inſti. de inuti.ſtipu.ꝭ.ſi quis alij.qꝛ ibi dꝛ ꝙ alteri ſtra natura hodie fragilis eſt exercenda eſt pietas.pt.xxxiiij.diſtin.frater
ſgit ſtipnlari rel paciſci nemo poreſt niſi ſi ſeruns eius vt ibi.yel ꝓcura⸗ nitatis. Item alias pꝛopter fragilitatem vel pietatis in nitu diſpenſatur.
ehnnne toꝛ pꝛeſentis.ff. de verbo.ob.ſi ꝓcur atoꝛi pñᷣtis.dic ergo ideo hoc fieo- xxxiij.q.ij.antiqni. Item adhibetur pietas pꝛopter innocentiam. ſic puer
ſmrt ri.quia papa ſeruus eſt beati petri.vnde dicit de ſe in epiſtolis ſinis baptiʒatus ab heretico admittitur ad ſacros oꝛdines pꝛopter pietatem in
ſnnn ſeruus ſeruoꝛuʒ dei. vnde verſns. Seruleram tiroend mens vonn nocentie.vt.o e q.iiij.placuit.
bin ni dominoꝝ. Seruoꝝ ſerni nunc nbi ſunt domini. Ael bec fit fano- Jani vel pꝛopꝛia·tales.pꝛo quibus ſuppõit iſtud tales non poteſt ha
Ghnne re religionis ſed arec inre canonico me teneri ſi ego ꝓmitto nbim⸗ S“B beri ex.c.niſi ex.ꝭ.pꝛecedenti.ſed credenduʒ eſt gratiano qui vidit oꝛi
e. datuꝝ ticio.x.ar.xxij.q.v.iuramẽti.maxime ſi interuenerit ſacramd/

alei⸗ eſt ſimile infra.c.tali.⁊ trigeſimatertia queſtione quinta.capitulo
ecundo.
c¶ NMeceſſitatis.⁊.l.diſtin.de eo.

dMOeiropolitani.õ.di. xyx. c. ij. .iij.

tum. ar.ff.de cõſfi.pecu.l.i.⁊.l.emmn qu. .
0 Euangelia.j.xi.q.i.imperatoꝛ.ar. .ſ.xxij.q.i.ꝭ ſic etiam. ſ. canſa
ꝓxi.q.y·que de cã.j.xxij.qi clericum.⁊.c.monet contra dic.ytxxij.

A

Caunſa:.

niſt foꝛte quo ad epiſcopatumextra de elec.innotuit.ſed certe illa de

Voniã ꝗeꝗd.ab alterntra·i.ab auera.ſʒ tñ aliter intellexit. B. vt pʒ
.0 ꝑ p̃cedentẽ S. vnde põt dici ab alterutra ꝓpꝛie·qꝛ iã foꝛte metropoli
tanus aliquid fecerat vñ ſcandalum eſſet oꝛtum.
b¶ Vel conſenſum.sS.lxiiij.di.c.vlt.õ.xly.di c.i.⁊.iij.

d Pꝛopt ml⸗
ticndamnd an parcen

dum eſt multitudini.

vt.xliiij.di. comeſſati
ones. l. di. vt cõſtitue⸗
ret᷑xxiij.q.iiij.ipᷣa pie
oꝛdinatiões.ſʒ qñ di⸗

cent᷑ mu ti.dic q;tum

ad hoc ꝙ muin dicũ
tur quoe ad reſpeciuʒ
nã alias.xl dicuntur
multi.ex de cle. excõi.
latoꝛes.als.xxiij.mi/
lia dicũt᷑ pauci.xlv.d.
diſciplina.pᷣterea ar.
3. e de re.iu.qui ſcã/
dali; auerit.de pe.di.
vi. c.i.ĩ fi.xxv.q.ij.ita
nos.vbi nõ parcit᷑ mł
titudini. ſo. videt̃ hzi
ꝑ id qð legit᷑ xxiij.q.
iiij.cũ gꝗſq;. vel ꝑ finẽ
illius. de pe.di.vi.c. i.
yt extũc eiſ non ꝑcat
cũ ex anctoꝛitate vo⸗

lxxxij.di.plurimos.⁊
l.di.dño ſancto.
e C. Et de reliquo ·i.
ð cetero.xcvi.di.iĩ ſeri

pturis.ff.de legi· cum

lex.

ſenſum. xxvij.q.i:ne
aliqua.

c 0 Votiens a populis aut a turba· ex de cle excoi.latoꝛees.

Fane ſcãdalum fieret:ait ĩ epiſtola ſua
Neceſſitatis cauſa quedam in eccleſia
tolerantur.

nimus ad veniaʒ peruenire quod geſtũ
eſt:vt deinceps nullus pꝛeter noticiam

AVoniam quicquid ab alterutra
parte eſt iudicatum: omni vide⸗
mus peruerſitate confuſum tempoꝛum
neceſſitate perſpecta hac ratione decer

vel conſenſum metropolitani oꝛdinet᷑

antiſtes. ¶W. Iem innocen.
De eodem.
AVotiens a populis aut a turba

multitudinem vindicari non poteſt in⸗
ultum ſolet trãſire Oꝛioꝛa ergo dimit

tẽda dico dei iudicio:⁊ de reliquo ma⸗

xima ſollicitudine pꝛecauenda. ¶ Itez
iĩ epiſtola cyrilli miſſa maximo diacono
antiocheno. Ex diſpenſatione quedã

peccatur:quia in omnes pꝛopter

uͦ e itate tolerantur que canonuʒ rigoꝛ cõdẽnat.
lũt illud defẽdere. vt 0◻— Idici a diligendo mihi paulo mo
nacho:qͥa recuſat pietaſ tua vſqʒ

hodie communioneʒ reuerẽdiſſimi epi
ſcopi ioannis amplecti:pꝛo eo qð qui⸗

dam ĩ antiochena eccleſia male adhuc

O gdici. colloquã
tur. arg. ex eollo
cutione pꝛeſumi con/

cum neſtoꝛio vel ſentiant vel iam ſenſe
rint quidem: ſed foꝛſitan reſipuerunt.

pꝛobet igi᷑ tua modeſtia:vtruʒ aliquan

do colligi nude ac irreuerenter cum ne

ſtoꝛio ſentiant ⁊ iuicem colloquantur::

g . Cauteriatam i.

vnlneratam vel adu-
ſtã ignito erroꝛis can
terio. =
hbSurrepti ſunt .i.
ſurreperunt.⁊ eſt anti
qua grãmatica veli.
coꝛꝛupti.ff. ð ſno coꝛ.
l. ſ quis ſernum.
1. Confiteri. publi/

ce.ſ.? in hoc ẽ diſpẽſa

tio.nã de iure publice

licʒ aliquando cauteriataʒ habuerint

conſcientiam:colligantur autem nunc
acta penitentia ſuper his in quibus ſur

reptiſunt: quanuis confiteri foꝛtaſſis
reuereantur exceſſum:vt auteʒ non eſti

mur epiſcopi reuerendiſſimi ioãnis cõ

memur amare cõtentionem: amplecta

munionem ⁊ indulgentes ei ⁊ cauſa di
ſpenſationis eius negocium non ſubti

lius vel diſtrictius ſine vehementius

erga ſe recognoſcat agitari:diſpenſatio

dz ↄfiteri. S.e.quotiẽſ

de cõ. di. ij. ego beren
k L. Biſtrictius. non
vult aliquid exagge/

rare ⁊c.lxxiiij.di· ybi

m ¶.Et archimadri
ta.archoſ pᷣnceps mã
dros ouis. vñ archi⸗

mandrita pꝛiceps o/

uinm. B
n IMenſatloned.
udbito. i. a iure
cõi quod oĩbus eq̃lr

nis enim gratia ſicut dixi eget negocium

multumi. . Ideʒ ad ianuarium epiſco

puʒz ⁊ archimandritam preſoyterum
Reeodem.
Iſpenſationes rerum nõnũquã
cogunt paruz quideʒ a debito ri

goꝛe quoſdam exire foꝛas vt maius ali

quid lucri faciant:ſicut enim hi qui ma

re nauigant tẽpeſtate vꝛgente: nauiqʒ
periclitante anxiati quedaʒ exonerant

vt cetera ſalua permaneãt:ita ⁊ nos cũ

debetur. ? ita diſpenſatio nõ eſt ius.vt. xxxiqi.bac rõne.qñq; t̃ diſpẽſa⸗
tio debetur.yvt.l.di.vt conſtitueretur. .

o ¶Exonerant.j. xxij·q. iiij.non ſolum.j.xiij.q. vlti. anime. ff.ſi quis can.I.
iiij.ff. ad.l.rhodiam.qui lenande. ⸗

⸗ Deſpicimus.i.omutimns.qꝛ eaſdem res nõ hñt /ꝓ derelicto. vñ male
ſaciunt reges hiſpanie ꝗ naues fractas occupant.na dicit lex ꝙ fiſcus nõ
d3 diteſcere calamitatibus miſeroꝝ.C.de naufragio.l.i.li.xi. comittit etia
fu

rtũ ſi quis inde ꝗd accipit eu diſtictõc tñ. ff. de fur.falſus... yvlt.
q ¶Biſpendia.eſſe ſolent magno minoꝛa damna bono. 4

PAVnlitatis.

sFAli coniugio.ſed nonne inter raptã ⁊ raptoꝛe tz matrimoniũ.vt.xxvi
q.ij. tria.

re er go filij cu legitimi ſint repellunt᷑ a ꝓmotione.Rñ. boc

non tenet. vel dic ꝙ hic loꝗt de monialibus raptis.cũ ꝗbus matrimomuʒ

no iʒ dic coniugio. i. iunctione yel ↄiugio de facio alias lesitimi cſſent

cretalis loquitur tantum in concubina.

t ¶ Huic.iſ.vt neceſſitate vel vnilitate ꝓmoneantur tales.
u K 1. Petrus ait ⁊c.qꝛ apud deum non eſt ꝑſonarum acceptio.
G. igunt cauſe.cũ ergo hic ſit rigo: ⁊ ibi miſericoꝛdia.potius dʒ

nõ habemus ſaluandoꝛum omniũ ne⸗
gocioꝛum penitus certitudineʒ: deſpici
musꝰ ex his quedam ne cunctoꝛuʒ pati
antur diſpendia.¶ ¶ UMtilitatis intuitu:
ſicut in meldenſi concili.perhibetur de
filijs virginum per viʒ raptarũ:⁊ ſic ad
cõiugium raptoꝛũ applicatarũ. Atlita
tis intuitu quedaʒ in eccleſia tẽperãtur.
TT Ali coniugio generati eccleſiaſti
cciis oꝛdinibus non applicentur: ni
foꝛte eos aut maxima eccleſie vtilitas
vel neceſſitas poſtulet vel euidens me
ritoꝝ pꝛerogatiua cõmendet. & Huic
petrusꝰconcoꝛdans ait:in veritate com
peri:qꝛ non eſt accepioꝛ perſonaꝝ deꝰ
⁊c. ¶Pꝛo euentu etiã rei quedam in
eccleſia tolerantur.ſicut leo ait in decre
tis ſuis de laicis ſubito contra decreta
canonum oꝛdinatis epiſcopis.
Laicis qui contra decreta canonum ad

cioanm pꝛomouẽtur:ex miſericoꝛ
ia ſun

eptum officium relinquitur.
Xigunt cauſevt non ſoluʒ in tales
pꝛeſules:ſed etiam in oꝛd natoꝛes
eoꝝ competens vltio ꝓferat᷑. Sed circũ

ſtant nos hinc mãſuetudo miſericoꝛdie

hinc cẽſura iuſtitie:vt credamus q̃dam
delicta vtcũq; toleranda:quedaʒ vero
penitus amputanda. Illos ergo quoꝛũ
ꝓuectio hoc tm̃ repꝛehenſionis incurrit
qdð ex laicis ad epᷣale officiũ electi ſunt:
locũ ſuũ tenere ꝑmittimus non pꝛeiudi
cantes apoſtolice ſedis ſtatutiſ:nec bea
toꝝ patꝝ regulas ſoluẽtes:qꝛ remiſſio
peccati non datlicentiã delinqndi. nec
qðð potuit aliqua rõne concedi: fas erit
amplius ĩpune cõmitti:ne quod ad tpᷣs

pia lenitate ↄceſſimꝰ:iuſta poſtmodũ vl

tõe plectamꝰ. ¶ Idẽ ad mauros epoſ.
Honatiſte æ nouatiani q;uis rephenibi⸗
liter oꝛdiati:tñ oꝛdinti ex neceſſitate tole
) Aximũ quoqʒ ex laicoꝰ rantur.
repꝛehenſibiliter lʒ oꝛdinatuʒ tñ ſi
donatiſta iã nõ ẽ a ſpiritu ſciſmatice pꝛa
uitatis alienꝰ eſt:ab epᷣaliquã quoquoꝰ
modo adeptus eſt:nõ repellimus digni
tateꝰ: ita vt ipſe libello ad nos directo
catholicũ ſe eſſe manifeſtet. Idem.
De eodem.
Onatum aũt ſeiacenſeʒ ex noua⸗
L tiano vt cõperimus cũ ſua plebe
conuerſum ita dominico gregi volumꝰ
pᷣſidere:vt libellũ fidei ſue memierit ad

iudex ſequi mi⸗
ſericoꝛdia q; ri
go:em.yt ex de
ſoꝛtile.c.ij.. C.
de iudi.placuit
⁊ ſic iã ridet᷑ ꝙ
diſpẽſatio ſu de
bita. qꝛ pᷣceptuʒ
miſericoꝛdie oĩꝰ
buſeſt cõc. vt. lx
xxvi.di. nõ ſat⸗
⁊ ſnia que mibi⸗
coꝛdiã vetat fu
giẽda eſt. vt. l. d.
põderet.i fi qð
cõcedo ꝙ qñq;
ſit debita. ⁊ iu⸗
dex peccaret ſi
nõ diſpenſaret
nõ tñ eſt ꝓdiũ
ius ꝑ qð petaf
diſpẽſatio.ſicut
ad elemoſynaʒ
tenemur panꝑi
pauꝑ mñ eã nul/
lo iure perit. tũñ
ad petendã diſ-
penſationẽ põt
iploꝛar officinʒ
iudicis.⁊ ſi nol
let eps diſpẽſa
re petʒ hoc a ſu
perioꝛe.⁊ eſt ſi.
ex de iurep. nul
lus. =GMD
Fy¶OQõð ex lai⸗
cis.ð.lxxvij.di.
monachꝰ. . lx.
di . ſi officia. ð. S
di. xi. quid pde
rit. .S.di.lxi.c.
i. 2.ij.O ſolu.ibi
ius cõe. hic diſ⸗
penſatio.
3 ο Quia re⸗
miſſio. ſ. xxiij q
iiij.eſt iniuſta.ĩ
fi.ð.õ.di.xciij.
puenit.⁊.xxxyv.
q.ix.loci.j.xxi.
q.ij.placuit. ſo.
ibi factuʒ reſpiẽ
hic ius ⁊ expõe
ð ſequitur.
2 Hon dat. i.
nõ dʒ dare. naʒ
legeſ que ꝑiuria
puniunt ⁊c. C.
de indi. vidu.l.
ij. arg. C. vñ vi.
meminerint. j.
de con. di.iij.ꝗᷓ
ris.ar.de pe.di.
iij. S. ſed verba.
⁊.c. ſane.ſʒz alið

eſt impunitatis occaſone arnplins peccandi confidentiam ſumere.

qð ibi dꝛ.aliud ꝓ vno conc
hic negatur.vel dic nõ dat.i.non dari debet.

o reliqua ſimilia v

ſqueq̃q; ↄcedere.qð

(D Aximũ.ex laico.iſte fuerat factus epᷣs non ſeruatiſ interſtitijs
tempoꝛum in minoꝝbus oꝛdinibus.⁊ iõ dicit tex.laico.arg. ſu⸗
per ficiale pꝛo illitteratis..lx.i.c.i.ij.⁊.iij.contra.io.

⁊ ¶ ¶ Ab epiſcopali.j.xvi.q.vltima.inuentum.
b

4 E Quoquo.i.nõ legitimo ſicut illud:quos genui quocũq; thoꝛo.

Bignitate.ꝗd ſi pꝛonus labit᷑ in hereſim an reuerſus recnꝑet iuſ

qð hẽbat.ar.oꝙ ſic.ex de elec.qꝛ diligẽtia.ff.de ĩ ius vo.l.ſʒ ſi.ff.de bo.
liber.l.iij.S.ſi depoꝛtatꝰ.io.tñ ſi lata fuiſſet ſnia õᷣ eũ de amiſſione iu/
riſpꝛonatuſ ãplius nõ recuꝑat.ex de diuoꝛ.ð illa.ex ð ↄue.ↄiu.c.vl b.
c O0 R Nibello.jſ.vij.q.i..ecce qualiter.ẽ.e.q.c.ñ ꝗ volnerint.
d atum aũt cãx.collige ex hoc intelligenniã eiuſ qð dici ſolet

7

NE
ſie

as

t
hrſ
Robr
ſi
e
Ude⸗
Et
ſcni
Sd
ſenice
ſefin
ſane
a.
A
diy
C

tpot

deillie
ſoniſo⸗

lacet
Popi,
6. . .
funr
ence.
C4
enn
ſoſſen
N
epon
ſe
lnn
ſun⸗
Lire

eller

d .
ugd.
ellnn
i
ſain
S
Meit

ſſte⸗

toftne J

GKnk
früſtt
eni
ſenfr
ſtnig
iſig⸗
ngi⸗
Nlceeſ
Ctenaf
ſpenin
4 Ni
hn
ſict
enofng
mmpn
dncinn
ſfegeinſf
iit

oſn
1 iuſui
zditin
eN
ociſ
lgenl N.
mmyrehe
6ten
gnln⸗.
nontl
ned⸗
enin
ce
Unhl
Cfn
tennte
diile
denin
dn
rin
ſpnet.
cece 1

nfr⸗

oah

hov.⸗
ni
fſoen⸗
ſſoe⸗
ent
erin⸗
nͤ

9

in litteris ſalua apoſtolica auctoꝛitate. „“” B
Antiquis.i.pim antiquas regulas.⁊ ita niſi expꝛimeret᷑ hoc:vide

retur conſtitutio perpetua.ar. C.de penis.ſeruus.Sed tamẽ quid in
S ris ſit ſuper hoc no.lłxi.di.S.ex his omnibus.
b Aluberr

legum. . xxvij.

q.i.omnes femi

ne.e de appel.

perſonas.

MHaculati.
idem eſt ſi fue⸗
runt rebaptiʒa
ti. ar.de con.di.
iiij.qui his.⁊.c.
cos quos.xel ſi

ad ſubuerſionẽ

fidei adheſerũt

hereticis.ð. . q.
conuenientibꝰ?.

Birra
copus. cõ
cilio hodie ſuffi
cit ſolus epiſco

puſ.er̃ de here.

ad abolendam.
Hquia vero.
c Loncilio.
¶ Libello. g.
e.ſi qui voluerit
¶ DPDurgatio⸗
nem. idem etiaʒ
ſi de fimonia ſu
ſpectus ſit.ex ðᷣ
pur.ca.quot᷑.
g Opinione.
S. di. xxx. c. vlti.

bBDiſtinguit.

⁊ pꝛotinus agit
de illis qᷓ diſpẽ⸗
ſari ſolent.
1◻ filla.

vt diſpen

ſabilia.
le ¶ Sinẽda ſũt
i.diſpẽſanda et
ita ceteroꝛum i⸗
pꝛopꝛie ſumit᷑.
ar.ff. de mino.
patri.xxyi.diſt.

deinde.
COQAue ſice⸗
teroꝛum.i.q̃ diſ
penſari poſſũt.
m ¶Illa. boc ð
illis qui diſpen⸗
ſare non poſſũt
nBecoloꝛa-⸗
tiõe.pnuta ſi eẽt
latro vel ebꝛio⸗
ſus. yt extra de
re.iur.eſtote.
o Et ſi ea ip
ſa.ſic foꝛma cõ
ſtructionem. ſi
illa nullatenns
ſunt mutilanda
que nullo detri⸗
mento ⁊c. qᷓ;to

magis nec illa

ſunt mutilãda.
2 eſt ſenſus ſiẽ
in diſpenſabili
bus non debet
iudex diſpenſa

imum.pꝛofeſſio.C.de non nu.pecu.generaliter.j.ij.q.l.

nos dirigẽdũ:quo ⁊ nouatiani dogma
tis dãnet erroꝛẽ:⁊ pleniſſime confiteat᷑
catholicã veritatem. Que autem nunc
certa remiſimus cõſideratiõe cauſarũ:
antiquiſ deinceps cuſtodiẽda ſũt regu⸗
lis ne quod ad tempus pia lenitate con
ceſſimus iuſta poſt hac vltione plecta⸗
mus. Idem ianuario epiſcopo aqui
legenſi. Regeuntes ab hereſi
poſt publicam pꝛofeſſonem in ſuis oꝛ⸗
dinibus recipi poſſunt.
Aluberrimum enim 2⁊ ſpiritualis
medicine vtilitate pleniſſimũ eſt: vt
ſiue pꝛeſbyteri ſiue diaconi ſiue ſubdia
coni aut cuiuſibet oꝛdinis clerici:qui ſe
coꝝꝛeptos videri volunt:atqʒ ad catho
licam fidem quam pꝛidẽ amiſerant rur
ſũ reuerti ambiunt:pꝛius erroꝛes ſuos
⁊ ipſos auctoꝛes erroꝛis a ſe damnatoſ
ſine ambiguitate fateantur: et ſenſibus
pꝛauis ⁊ iam peremptis nulla deſperã⸗
di ſuperſit occaſio.nec vllum mẽbꝛũ ta
liũ poſſit ſocietateviolari:cũ per omnia

illis pꝛofeſſioꝰpꝛopꝛia ceperit obuiare.

circa quos etiam illam canonũ conſti⸗
tutionem pꝛecipimus cuſtodiri vti ma
gno habeant beneficio:ſi adempta ſibi
omni ſpe pꝛomotionis:in quo inueniũ
tur oꝛdie: ſtabilitate maneàt perpetua:
ſi tamen iterata vnctione nõ fuerint ma
culati. ¶ Item ex conci.martini pape.
Ab hereſi redeuntes hereſim ⁊ eiꝰ au⸗
ctoꝛes publ ce deteſtentur.
8 Iquis epiſcopus ſiue alicuius epi
ſcopi pꝛeſbyter aut diaconꝰ ĩ alicu
ius hereſis opinione offẽderit ⁊ ob hãc
cauſam fuerit excommunicatus nulluſ
epiſcopus in communionem euʒ recipi
at: niſi pꝛius in cõmuni cõcilio* poꝛꝛe⸗
cto ſue fidei libello ſatiſfaciat omibus:
⁊ ita liberam teneat ſuã purgationem':
hoc idem ⁊ de fidelibus laicis ſit decre
tum:ſi in aliqua hereſis opinione fue⸗
rint nomĩati. Ecce quibus de cauſis
quedam in eccleſia tolerant᷑ que eiſdẽ
ceſſantibus pia ſeueritate vindicantur.
qñ auũt tolerãda ſint:q reſecanda gela
ſius papa diſtiguit dicẽs. Nuomodoĩi
eccleſia aliqua ſint tolẽranda.
Tſiilla nonnunquã ſinẽda ſunt
que ſi ceteroꝛum conſtat integritaſ
nocere ſola nõ valeant.illa tamen ma
gnopere pꝛecauenda ſunt:que recipi
ſine manifeſta decoloꝛatione non poſ
ſunt. ⁊ ſi ea ipſaꝰ que nullo detrimento
aliquotiens indulgenda creduntur vel
rerum vel tempoꝛum'que cogit intuitꝰ

re niſi ex magna cauſa.quanto magis in his que ſunt indiſpẽſabilia
nnllo modo debet iudex diſpenſare.xxiiij.di.c·ij.
p ANel tempoꝛum vel perſonarum.nam pꝛo qualitate perſonarnʒ
X actio foꝛmatur ⁊ condemnano moderatur.ff.de nego. geſt. pom⸗
ponins.in negocijs habes ergo hic cauſas pꝛopter quas eſt diſpen⸗
ſandqum.ſcauſa vtilitatis ⁊ neceſſitatis. ſed nunquid ex cauſa pꝛo⸗
babili:videtur.arg ꝙ ſic.lvij dic.i.quod concedit alanns.ego cotra.
nec obſtat.lvij.diſtin.c.i.quia ſi poſt fides eius appareat pꝛobabilis
aboletur irregularitas ibi pꝛeſumpta ⁊ pꝛomoueturx de iure cõi·

R. vn.

10 4

q VDel accelerate. nam que de nouo emergunt ⁊c. ff. de interroga. actio.

de etate.

r . Mutilanda. diſpenſationes quas extoꝛquet neceſſitas ceſſante necef

ſitate mutilande ſunt.que vero regularuer fiun

municatis.s.di.l.placuit.j.vij.q/i.mutationes.

vel accelerateꝰ pꝛouiſionis excuſat re⸗
ſ perens:quanamagis illa nullatenus
ſunt mutilanda que nec vlla neceſſitaſ
nec eccleſiaſtica ꝓꝛſus extoꝛquet vtili⸗
tas. Aliquando enim pꝛo neceſſitate vł
vtilitate eccleſie mutilantur ⁊ laxantur
pꝛeceptat canonica. ¶ Wꝛeuiter oſten
dimus qui reuertentes ab hereſi ĩ ſuis
oꝛdinibustvaleant recipi vel qui non.
Nunc autem queritur de his qui ab he
reticis oꝛdinati ſunt ſiad vnitatẽ catho
liee matris eccleſie redierint: vtrum in
eodem oꝛdineiterum valeant oꝛdinari
Semel enim conſecratus vt ait beatuſ
grego.iterũ cõſecrari nõ debet ¶ Iteʒ
Sacramẽta que ab hereticis in foꝛma
eccleſie miniſtrantur ſicut aug'.teſtatur
reiterar non debent:ne nõ homini ſʒ
ſacramẽtovideat᷑ iniuria fieri. ¶ Sed
illud greg.de his intelligitur: qui conſe
crationem ſacerdotalem vel epiſcopa⸗

lem acceperunt:qui aut per manus im

poſitionem cum ad eccleſiam redeunt
effectuʒ ſue vnctionis accipiunt:aut ab
eius adminiſtratione perpetuo ceſſare
iubent᷑. Similiter illud auguſt.de eadeʒ
myſtica vnctione ⁊ de ſacramento bap
tiſmatis intelligitur. Sunt autẽ in eccle
ſia alij oꝛdines qui ſine ſacramẽtali vn
ctione ſola epiſcopi benedictione cum
quadam vaſoꝛum vel indumentoꝛum
diſtributione pꝛeſtantur:vt ſunt leuite
⁊ ceteri infra eos conſtituti:hi quanuis
ab hereticis oꝛdinẽtur tamen ad eccleſi
am redeuntes in eodem oꝛdine ſi alias
digni fuerint ab eccleſia oꝛdinentur nec
fiet in eis reiteratio muneris:cum ab he
reticis nihil doceatur eis fuiſſe collatuʒ
CAngde vꝛba.ij.ſcribit petro piſtoꝛiẽ
ſi epᷣo ⁊ ruſtico abbati vallis vmbꝛoſe.
Redeuᷣtes ab hereticis ſũt reoꝛdinãdi.
Aibertũ a neʒelone licet ſimonia
co non ſimoniace eiuſdem confeſ
ſione reperimus in diaconum oꝛdinatũ
⁊ beatiꝰinnocentij pape ſententia con⸗
ſtat declaratuʒ:quod neʒelon hereticuſ
quẽ conſtat ab hereticis oꝛdinatum:qꝛ
nihilꝰ huũit: nihil dare potuit ei cui ma⸗
nus impoſuit. Nos igitur tanti pontifi
cis auctoꝛitate firmati ⁊ damaſi pape te
ſtimõio roboꝛati:qui ait: reiteraridopoꝛ
tet quod male actum eſt: daibertum ab
hereticis coꝛpoꝛe ⁊ ſpiritu digreſſũ at⸗
qʒ vtilitati eccleſie pꝛo viribus inſudan
tem ex integroeccleſie neceſſitate ingru
ente diaconemconſtituimus:quod nõ
reiterationem exiſtimari cenſemus: ſed

t non.yt.j.ix.q.i.ab excom

8C Pꝛecepta. quedã

non omnia.
. Bꝛeniter. oꝛdini
bus.ſ.illi qui coacti

ſunt vel ignoꝛater ab
hereticis oꝛdinati ſũt

h ¶¶ Vtrum in eo oꝛ⸗
ine.⁊ die ꝙ non ſi in
foꝛma cecleſe oꝛdina
ti ſunt.extra de apo⸗
ſta.ex litteris.nec be⸗
ne ſoluit hic gratia⸗
nus.
X¶ Vt ait beatꝰ gre⸗
goꝛius.S.diſtin.lxviij
c.pꝛimo. „
y¶ Auguſtinus. z. e.
q.i.quod quidam.
Reiterari. vt. õ. e.
q·i.ventum.

⁊Aibertum. per
hoc.c.pꝛobat io.
opinionem ſuam.ſ.qꝙ
baptiʒatus ab eo qui
recepit vltimam ma⸗/
nus impofitionem ex
tra cccleſiam nihil re
cipit. Nos qui dicimꝰ
contrarium hoc intel
ligimus cum non oꝛ⸗

dinabat in foꝛma ec/

cleſie.

2 .Et beati. 7 ita cũ

faciat hic mentioneʒ
de illo.c.S.q.i.ventuʒ.
eſt intelligendum il⸗
lud ſicut ⁊ iſtud de nõ
oꝛdinatis in foꝛma ec

cleſie.
¶ OAQnia nihil. S. e.
q.i.gratia.j.de conſe.
diſtin.iiij.quomodo.
arg.ð.e.q.i.qui perfe/
onen.
a ¶¶Bare. arg. qui ni
bil habet: nibil dare
poteſt. arg. contra ex⸗
tra de elec.ſuffraga⸗
neis. Item argu.pꝛo
non dato babetur qd
datur ab eo qui de iun

re dare non poteſt.pt

extra de iurepa.quod
outem. in fi.

MReitcrar: quo ad
peciem facti non rei

eſſentiam. Nom ſepe
quod male fit nel mi⸗
nus plene.ex integro
eſt agendnʒ ſicut in ſa
nſdatione.ff.qui ſatiſ
da.cog.de die. .. ſi ſer
uns.⁊ in iuramento.
ff.de iureiuran. qui ꝑ

ſalutem.⁊ in libelli cõ

fectione.ij.q.vltima.

c.vltimo.argn.ff. qui

ſatiſda.cog.ſi ab arbi
tro.ꝭ.quod ⁊ſfi. Nam

in bis omnibus non eſt aliquid iterandum:ſed quod omiſſum eſt reſtau
randum. extra de ſacra non ite.c.vno. Yoan. male dicitio. bic eum quo ad
rei eſſentiam ſit iterum oꝛdinatio facienda.quia pꝛima oꝛdinatio non erat

in foꝛma eccleſie.b.

c¶Ex integro.ſupꝛa eadem queſtione pꝛima.ſi quis conſugerit.ſ.de con

ſecra. diſtin. quarta. ſi nulla. extra de cenſi. ſcien tes.

dHiaconem. iſte daiberrus extra foꝛmam eccleſie fuerat oꝛdinatus. v.
tus. vel
exira foꝛmam eccleſie oꝛdinatus fuit o neʒelone.

—

–—
„ 2

a ¶Er illicitam.i.non inſtam. MUM .
NAulneratum caput.i.mentem macula eulpe infectam DS
c ¶ edicinam adhiberi ·ireiterari · vt ita æ illud intelligatur de oꝛdina-

tis in foꝛma eccleſſe. .
Reiterare.nota banc expoſitionem ⁊ cetera.⁊ bec expoſitio eſt ſubin⸗

d
telligenda.ſupꝛa.e.q.
i. ventum.vbi eadem
ſunt verbo.
e ¶Legitime. argn⸗
itur ex hoc loco quod
ſi poteſtas tranſla⸗
ta eſt in aliqueʒ vr eli⸗
gat epiſcopum ⁊ ipſe
minus bonum eligit.
iterum poſſit eligere.
argumentum.vij.q.i.
factus.viij.diſtinctio.
que contra.nam re/
pꝛoba pecunia non li
berat debitoꝛem. ff. de
pigno.actio. elegan/
ter. S. qui repꝛobos.et
eſt argumentum ad

hoc.extra de electio.

in cauſis.in fine.argu
mentnʒ contra. extra
de officio delegati. in
litteris. nam functus
eſt officio ſuo. Nam

etiaʒ ipſi canonici ma

le eligendo pꝛiuantur
poteſtate eligendi:ex/
tra de elec. cum in cũ
ctis.⁊ nota.lxi.diſtin.
ſtudio.quicquid iuriſ
ſit nota.in queſtioni/
ſAQuomodo.ſupꝛa
xix.diſtinctione.ſecũ/
dum.contra.ſed illud
cum auctoꝛitate ſua

gener aliter eſt pꝛohi⸗

bituʒ. iſtud in eccleſia
catholica confirma/
tum. nam pꝛo non da
to habet᷑ ⁊ cetera:ex/
tra de iurepatr.ꝙ au
tem.⁊.ff.ſi quis cau.l.
quotiens.argumentũ
contra.extra de iure/
patro.conſultationi⸗
bus.

g Ancimus. lex eſt

canoniʒata non
ambitione. ſupꝛa. e. q.
i. nullus itaqʒ.
b ¶ Nel. vite. loquit
ꝛefecto.
i ¶Inrati.ſupꝛa.xx/⸗
iij. diſtinct.quãquam
j. viij.q.iij.artaldus.
T.· c. talia.
łꝑe ¶Soꝛtiendis. di⸗
gnitates enim non de
bent venales eſſe. ſi⸗
cut nec matrimonia.
ff.de donatio.inter vi
rum et vxoꝛem. lege
ſecunda.
¶Poſtmodum. ſu⸗
pꝛa pꝛima queſtione
bꝛima.eos qui.ſupꝛa
diſtinctione quadra⸗/
geſimaſexta. ſicut nõ
ſuo.

tantum integram diaconi dationem:
quoniam vt pꝛediximus gui nihil ha⸗
bnit nihil dare potuit.
maſus papa.
De eodem.
Pe illicitam manus impoſitionem
vulneratum caput illi qui videban
tur aliquid accepiſſe habebant: et vbi
vulnus infixum eſt: neceſſe eſt medici⸗
nam adhiberi: qua infixa ſanetur ma⸗

cula id eſt reiterare neceſſe eſt quod le⸗

gitime actum non eſt:aut collatum mi⸗
nime pꝛobatur. Nam quomodo poſſit
honoꝛem retinere:qui ab illo acceperit
qui poteſtatem dare non habuit:legiti⸗
me inuenire non poſſum. Idem
libꝛo ix.cod.titu.ad legem iuli.repetun
darum. Imperatoꝛ Theodoſius ⁊ Aa
lerius.
Ancimus huiuſmodi viros ad ꝓ
uincias regendas accedere:qui ad
honoꝛis inſignia non ambitione vel?

pꝛecio ſed pꝛobate vite ⁊ amplitudinis

tue ſolent teſtimonio pꝛomoueri:ita ſa⸗

ne:vt hi quibus honoꝛes per ſedis tue
vel noſtram fuerint electionem commiſ
ſi iurati inter geſta depꝛomant ſe ꝓ ad/⸗
miniſtrationibus ſoꝛtiendis neqʒ dedi
ſe quippiam neqʒ daturos vnquã poſt

modum 'foꝛe ſiue per ſeſiue per inter⸗
poſitam perſonam in fraudem legis ſa

cramentiqʒ aut donationis venditio⸗

niſue titulo aut velamento cuiuſqʒ con
tractus ⁊ ob hoc exceptis ſalarijsꝰ ni⸗
hil penitus tam in adminiſtratione poſi
tos quam poſt depoſitum officium pꝛo

