pium eſt eni:oĩa que facietiſ aut i verbo

aut in opere oĩa ĩ noĩe dñi noſtri ieſu xpᷣi
facite:gratias agẽtes deo.nec in colle⸗

ctionibus herbaꝝ que medicinales ſũt
aliquas incantationes liceat attendere:

niſi tm cum ſymbolo diuino aut oꝛatiõe
Dñica vt tm̃ deus creatoꝛ oium ⁊ domi
nus honoꝛet᷑.ſiquis autẽ paganoꝝ ↄſue
tudinẽ ſequẽs diuinos aut ſoꝛtilegos in
domũ ſuam introduxerit quaſi vt malũ
foꝛas mittant:aut maleficia inueniant:
vel luſtrationes paganoꝝ faciant:quin⸗
qʒ annis pniam agant.mulieribus quo

qʒ xpᷣianis nõ liceat in ſuis laneficijs va
nitatẽ obſeruare:ſʒ deum inuocent ad⸗

iutoꝛẽ qui eis ſapientiam extendi dona
uerit. C die ex ↄcilio laodicenſi.c.xxx.
Sacris officijs deditimagi vel incanta
toꝛes non fiant. n0
D On opoꝛtet ſacris officijs dedi⸗
tos vel clericos magos aut incan
tatoꝛes exiſtere:aut facere filateria que
animaꝝ ſuaꝝ vincula ꝓbant᷑.hos autẽ
qui talibus rebus vtunt᷑/ꝓijci ab ecclia
iuſſimus. ¶ Itẽ ex ↄci.toletauo.iiij.c.
xxx.Honoꝛe pꝛiuet᷑ epᷣus vel pꝛeſbyter
qui magos vel auruſpices conſulunt.
Iqnuis epiſcopus aut pꝛeſoyter vel
diaconus vel quilibet de oꝛdinibꝰ
clericoꝛuz auruſpices aut incantatoꝛes
aut ariolos:aut certe augures vel ſoꝛii
legos:vel qui ꝓfitent᷑ artẽ magicaʒ:aut
aliquos eoꝝ ſimilia exercẽtes ↄſuluiſſe

eidl

wnenn
ſuten
hynmi
Imidie⸗
gil
üron
nier
liise
Morch
Iumſd

mmo.

Otes
ſen
Kide
Rid cetis
ere⸗

ni 4
ſnnte
iſcfe⸗

lal⸗ NN

o⸗ e⸗⸗

Nitig
nſet
Nlgin

Iie
e
aſ

odrn

Man

fſfueſa
lenften
D
ein
NAdn
kütne
unann

SZuſpẽſus.

idẽ depoſitꝰ.pʒ
ꝑſequẽtia.

bᷣCLCiquãti.

vel doce⸗/
re. nã fimilis ẽ
culpa ꝓhibita
diſcere ⁊ doce⸗
re: vt. C. de ma
lefi culpa.⁊ mł
ta ſũt q̃ melius
eſt neſcire iᷓ ſci
re. xxxyiij.diſt.
iᷓuis. Zꝛium ẽ
C. de hereti · g⸗
cunq;. vltra me
dium. vbi dicit
ꝙ ülle qui illici⸗
ta doeet elde⸗
ꝛtat̃ vel pun
vltimo ſup/
plicio. diſcipuli
vero puniũtur
x. libꝛis auri.ſʒ
ibi loquitur de
his qui diſcẽdi
cã vonerũt nõ
tñ didicerunt.
Itẽ ↄtrariũ eſt
xxxvij.di.qui ð
menſa.ſʒ illi di⸗
ſcebãt:nõ vt ſe⸗
querent᷑ ea: ſed
yt alijs per ea
poſſent obuia/
gimus.

— Otꝛtes. diſ
criminatl.
idẽ indicat vl

diiud catis.
Eruenit.

eIIgquis. cle
8 ricus.

XXVI

fuerit depꝛehẽſus ab hoöͤnoꝛe dignitatis
ſue ſuſpenſusꝰ monaſterij curã excipiat
ibiqʒ pnie ꝑpetue deditꝰ ſcelus admiſ⸗
ſum ſacrilegij ſoluat.¶ Itẽ ex cõcilio

agathenſi. c. xxxviij. De his qᷣ
augurxjijs 7 Rininarlanibue ſtugent.
Liquanti clerici ſiue laici ſtudẽt an
gurijs ⁊ ſub noie ficte religiõis per
eas quas ſcõꝝ patrũ ſoꝛtes vocãt diuia
tionis ſcientiam ꝓfitent᷑:aut quarũcũqʒ
ſcripturaꝝ inſpectione futura ꝓmittũt.
hic quicũq; clericus aut laicus detectuſ
fuerit vel ↄſulere vel docered ab eccle⸗
ſia habeatur extraneus. Item leo
quartus epiſcopis bꝛitannie.
Soꝛs nihil aliud eſt q; diuinatio a male
ficium eſie decexniDunr.
Oiꝛtes quibus cuncta vos veſtris
Ha criminatis ꝓpuicijs quas patres
danauerunt:nihil aliud qua diuinatio⸗
nes ⁊ maleficia eſſe decernimꝰ.quãob⸗
rem volumus illas omnino dãnari a i⸗
ter xp̃ianos vltra nolumus nomiari:⁊

ne exerceantur anathematis interdicto

ꝓhibemus. Item grego.hadriano
notario. Incãtatoꝛes ſoꝛtilegos:velut
xpᷣi in micos inſequi opoꝛtet.
Eruenit ad nos ꝙ quoſdã incan⸗
tatoꝛes atqʒ ſoꝛtilegos fueris inſe

cutus:⁊ omnino nobis ſollicitudinẽ ʒe

lumq; tuũ gratum fuiſſe cognoſcas:ſiu

dij enim tui ſit ſollicite querere:⁊ quoi⸗
cunqʒ huiuſmodi xpᷣi inimicos inuene⸗
ris diſtricta vltione coꝛꝛigere. ¶ Itẽ ex
ↄcilio aurelianenſi.
Excõicet᷑ clericus monachus laicus di⸗
uinaues vel auguria vel ſoꝛtes ſecutꝰ.

cularis diuinatões vel auguria cre
ſideritobſeruanda: vel ſoꝛtes quaſmẽ
tiunt᷑ eſſe ſancioꝝ quibuſcunqʒ putaue

Jquis clericusᷣ monachus vel ſe

rint intimãdas cum his qui eis credide

rint ab eccleſie cõmunione pellantur.
Ntẽ grego.Cõtra ſacrilegos idoloꝝ
cultoꝛeg cuſtodia paſtoꝛalis iuigilet.
Ontra idoloꝝ cultoꝛes vel auru
ſpices atqʒ ſo ꝛtilegos fraternitatẽ
tuam vehementius paſtoꝛali hoꝛtamur
inuigilare cuſtodia:ꝙ ſi emendare ſe a
talibus nolle repereris:ſi ſerui ſunt ver
beribus᷑ volumꝰ caſtigari:ſi vero libe⸗
ri incluſione digni diſtrictãqʒ ſunt in pe
nam dirigendi. ¶ Itẽ ex ↄci.carthagi
nenſi.c.xxxix. Ab eccelia ſeparet᷑:augu
rijs ⁊ incantationibus deſeruniens.

lem ſimiliter iudaicis ſuꝑſtitionibꝰ
vel ferijs inherentẽ a ↄuentu eccleſie ſe
parandũ pꝛecipimus. ¶ Item ex cõci.
aquirenſi.c.i oꝛtilegã a magicã arteʒ
epᷣioibus modis eliminare ſtudeãt.·

= ⁊ incantatio nibus ſeruiẽ

modis elaboꝛare ſtudeant: vt ꝑni⸗
a zabulo inuentam ſoꝛtilegam ⁊

Qn iſcopi eoꝛũqʒ miniſtri omnibꝰ

cio

magicã artẽ ex parochijs ſuis penitus

eradicẽt:⁊ ſi aliquem virum aut mulie⸗
rem huiuſcemodi ſceleris ſectatoꝛẽ in⸗
ueniunt:turpiter dehoneſtatũ de paro⸗
chijs ſuis deijciãt.ait enĩ apls hereticuʒ
hoiĩem poſt pꝛimã ⁊ ſcõam coꝛectionẽ
deuita:ſciens qꝛ ſubuerſus ẽ ⁊ is etiam
qui eiuſmodi ẽ.ſubuerſi ſũt ⁊ a diabolo

captiui tenent᷑: qui relicto creatoꝛe ſuõ
diaboli ſuffragia querunt: ⁊ ideo a tali
peſte dʒ mundari ſãcta eccleſia.illud ẽt
nõ eſt obmittendum ꝙ quedã ſcelerate

mulieres retro poſt ſathanã ↄuerſe de⸗

monũ illuſionibus ⁊ fantaſmatibus ſe⸗
ducte:credũt ſe ⁊ ꝓfitentur cũ diana no
cturnis hoꝛis dea paganoꝝ:vel cũ he⸗
rodiade:vel cũ innumera multitudine

mulierũ equitare ſuꝑ quaſdã beſtias:⁊

multax terraꝝ ſpacia intẽpeſte noctis
ſilentio pertranſire:eiuſqʒ iuſſionibus
obedire velut dñe ⁊ certis noctibus ad
eius ſeruitiũ enocari.ſed vtinams he ſo
ſe in perfidia ſua periſſent ⁊ nõ multos
ſecũ ad infidelitatis interitũ ꝑtraxiſſent.
nã ⁊ innumera multitudo hac falſa opi
nione decepta:hec vera eſſe credunt:⁊
credẽdo a recta fide deuiãt ⁊ erroꝛe pa
ganoꝝ inuoluuntur:cnuʒ aliqͥd diuinita
tis aut numinis extra vnũ deũ arbitran
tur. quapꝛopter ſacerdotes per eccleſi⸗
as ſibi cõmiſſas populo dei omni inſtã
tia pꝛedicare debẽt vt nouerint hec om
nino falſa eſſe:⁊ nõa diuino ſed a mali⸗

gno ſpiritu talia fantaſmata mentibꝰ fi⸗

deliũ irrogari arbitramur.ſiquidẽ ipſe

ſathanas qui tranſfigurat ſe in angelnʒ

lucis cũ mentem cuiuſcũqʒ mulieris ce⸗
pit ⁊ hãc ꝑ infidelitatẽ ſibi ſupluganerir
illico trãſfoꝛmat ſe in diuerſaꝝ ſpecies
ꝑſonarum atqʒ ſimilitudines a menteʒ
quã captiuatã tenet in ſomnijs deludẽs

modoleta modo triſtia:modo cognitaſ

modo incognitas ꝑſonas oſtẽdens per

queqʒ deuia deducit.⁊ cũ ſolus ſpirituſ

hoc patit᷑:infidelis hoc nõ in aio:ſed in
coꝛpoꝛe euenire opinat᷑.quis enim in
ſomnijs a nocturnis viſionibus non ex
tra ſeipſũ deducit᷑:⁊ multa videt doꝛmi
endo que nunqᷓ vigilãdo viderat.quis
vero tã ſtultus ⁊ hebes ſit qui hec oĩa qͥ
in ſolo ſpiritu fiunt:etiam in coꝛpoꝛe ac
cidere arbitret᷑:cũ eʒechiel ꝓpheta vi⸗
ſiones dñi in ſpiritu:nõ in coꝛpoꝛe vidit
⁊ audiuit:ſicut ipſe ſtatiʒ inqͥt:fuii ſpũ.⁊
paulus nõ audet dicere ſe raptũ ĩ coꝛꝑe
oĩbus itaqʒ publice annũciandũ eſtꝙ qͥ
talia credit ⁊ his ſimilia fidẽ ꝑdit.⁊ qui
rectã fidem nõ habet:hic nõ eſt eius ſʒ
illius in quẽ credit.i.diaboli.nã de dño
noſtro ſcriptũ eſt:omnia ꝑ ipſum facta
ſunt ⁊c.quiſquis ergo credit poſſe fieri
aliquã creaturã aut in melius aut in de⸗
terins ĩmutari:auttrãſfoꝛmari in aliam
ſpeciem vel in aliã ſimilitudinẽ: niſi ab
ipſo creatoꝛe qui oĩa fecit ⁊ per quẽ om
nia ſacta ſunt:ꝓculdubio infidelis eſt ⁊
pagano deterioꝛ.nõnulli inueniunt᷑ qui
interno liuoꝛe ꝑmoti in ꝑnicieʒ ſuoꝝ ini
micoꝝ altaria ſacris veſtibus exuunt:
aut veſte lugubꝛi accingunt: vel ↄſueta
luminarioꝝ obſequia eccleſijs dei ſub⸗
trahunt:vel miſſã pꝛo requie defuncto
rũ ꝓmulgatã ꝓ vinis celebꝛant hoibus
quox oium maleficia nequiſſima:tole⸗
tanũ ↄcilium ↄdemnat dicens.
Abijciat᷑ ſacerdos qui huiuſcemõi ma⸗/
leſicijs operam pvedi..
N Aicuq; ſacerdotũ vel alioꝛuʒ mi

G niſtroꝝ deinceps cauſa doloꝛis

cuiuſlibet permotus: aut altane veſtibꝰ

243

Sntra idoloꝝ.
64 verberibus. cuʒ
bic ſcribat᷑ epiſcopis
pʒ hoc crimẽ eccleſa
ſticũ eẽ. Itẽ pʒ ꝙ epᷣs
põt aliquos verberi/
bus caſtigare:vt.xx⸗
iij.q.v. c. i. itẽ pʒ hic
epᷣs põt ĩ carcere mit
tere reos. Itẽ habes
bic ꝙ alio mõ punit
nobilis ꝙ; ignobilis:
vt.xxiiij.q.i.qui ↄtra
xij.q.ij.traternitatis.
io.

g. Piſcopi eoꝛuʒ.
vtina.i.vtinam
no p

ures.ſimilis ex/
poſitio eſt.i.q.i.duces
¶ ' Sed in coꝛpoꝛe.
id eſt coꝛpoꝛeo ſenſu.
percipi ⁊c.
i/ DNVicunqʒ.dolo
ris.niſi fſoꝛte iõ
faciat qꝛ eccleſiia ſua
ſpoliat̃ vt illud in ſi⸗/
gnũ meroꝛis ſaciat:ſi
cut quidã ponũt ſpi/
nas ſuꝑ altare: ſicut
etiã denudat altare ĩ
paſſione dñi in ſignu
triſticie.

3

C. Satiſſactio.ar.
ſi aligs ſatiſſecerit de
crimine vel inde ege⸗
rit penitentiaʒ ampli
ns nõ poſſit accuſari:
6 ſit publicum crimẽ

yt notat᷑.xxxiij.q.ij.

amonere.io.

LD Ec mirnʒ. ac ſi

non attractus.
qꝛ ab angelo fuit nun
ciata natiuitas eina.

Cauſa⸗

ſacris exuere pꝛeſumpſerit: ant quali⸗/

bet alia lugubꝛi veſte accinxerit:ſen etiã
ↄſueta luminarioꝝ obſequia de tẽplo
dei ſubtraxerit ⁊ extingui pꝛeceperit: ſi
eu antea vere penitudinis coꝛã metro⸗
politano ſatiſfactioꝰ nõ purgauerit loci

ſui dignitate ſe nouerit ⁊ honoꝛe pꝛiua

ri:illis ꝓculdubio perſonis ab hac vlti

onũ ſententia ſeparatis:que aut ↄtami

nationẽ ſanctoꝝ oꝛdinum vel ſubuerſi⸗
onem ſancte fidei metuentes:aut hoſti⸗
litatem vel obſidionẽ perferẽtes:ſeu eti
am diuinoꝝ iudicioꝝ ſententiam metu⸗
entes feciſſe ↄtigerit:in quoꝝ facto pluſ

humilitas quã deus placat᷑ ꝙᷓ interni li-⸗

uoꝛis doloſias declaratur.pleriq; etiã
ſacerdotũ ſauciati inimicitie dolo miſſã
ꝓ requie defunctoꝝ ꝓmulgatam falla⸗
ci voto ꝓ viuis ſtudent celebꝛare homi
nibus:vt is ꝓ quo ipſũ offert᷑ ſacrificiũ
moꝛis incurrat periculũ.pꝛoĩde noſtre
elegit vnanimitatis ↄuentus: vt ſi quis
deinceps talia Pne aſſe fuerit detectus
a ꝓpꝛij deponat᷑ oꝛdinis gradu:a tã ipᷣe
ſacerdos ꝙᷓ; etiã ille qͥ eũ ad talia ꝑagẽda
icitaſſe ꝑpẽdit᷑: exilij ꝑpetuiergaſiulo re
legẽt᷑.ex pᷣmiſſis auctoꝛitatibꝰ colligitur
ꝙ arioli haruſpices incãtatoꝛes ⁊ ſoꝛti⸗
legi:atqʒ ceteri huius ſectatoꝛes ab ec⸗
cleſia ſũt eliminandi:⁊ niſi reſipuerit ꝑ ⸗
petuo excõicandi.ſʒ qð i vltimo aquiẽſi
capitulo ea que fiũt per incantatoꝛes:ñ
in coꝛpoꝛe ſed in ſpiritu fieri dicunt᷑.au⸗
gu. in libꝛo de ciuitate dei idem videtu
aſſerere ita dicens.
Que magox pꝛeſtigijs fiunt:non vera
ſed fantaſtica eſſe pꝛobant᷑.
Ec miꝝꝑ de magoꝝ pſtigijs:quo⸗
rum in tantũ ꝓdiere maleficioꝛuʒ
artes:vt etiã moyſi in illis ſignis reſiſte
re vertentes virgas in dꝛacones:aquaʒ
in ſanguinẽ dicantur.in gentilium etiaʒ
libꝛis legi᷑:ꝙ quedã maga circe ſocios
vlixis mutauerit in beſtias.Legitur etiã
de ſacrificio ꝙ archades deo ſuo lieoi⸗
molabant:exquo quicunqʒ ſumerentin
beſtiarů foꝛmas ↄuerterentur.ſed hec
omnia magicis pꝛeſtigijs potius finge⸗
bantur qᷓᷓ reꝝ veritate cõplerẽtur:vt er
go ipſi erroꝛes ignoꝛãtibus manifeſti fi⸗
ant:de eoꝝ ꝓpꝛietate atqʒ inuentoꝛibuſ
iuxta traditionẽ maioꝝ patrũ dicere cõ⸗
gruum arbitramur.magi ſunt qui vul/
go malefici ob facinoꝝ magnitudinem
nuncupantur:hi ſunt qui permiſſu dei

elementa ↄcutiunt:turbant mentes ho

minũ minus ↄfidentium in deo:ac ſine
vllo veneni hauſtu violẽtia tãtũ carmi⸗
nis iterimũt. vnde lucanus:mens hau⸗
ſti nulla ſanie polluta veneni:incantata

perit.demonibus eni accitis audẽt ven
tilare.vt quoſcunqʒ ſuos perimãt maliſ

artibus inimicos.hi etiam ſanguine vtũ

tur:⁊ victimis ſepe cõtingunt moꝛtuo?z

coꝛpoꝛa. Necromanticiſũt quoꝛuʒ pꝛe
cãtationibus vident᷑ reſuſcitari moꝛtui:
diuinare ⁊ ad interrogata reſpondere.

nigron enim grece latine moꝛtuus:man

cio diuinatio nuncupat᷑:ad quos ſuſcitã
dos cadaueri ſanguis adiicit. nã amare
ſanguinẽ demones dicunt᷑.ideoqʒ quo⸗
tienſcũqʒ nigromãtia fit: cruoꝛ aque mi
ſcet᷑ vt coloꝛe ſanguinis faciliꝰ ꝓuoce nĩ.

Hydromãtici ab aq̃ dicti.ẽ eni bydro⸗
mãtia in aq̃rum inſpectiõe vmbꝛas de⸗

monũ euocare:⁊ imagineas ludificatio

nes eoꝛuʒ videre:ibiq; ab eis aliq̃ᷓ audi
re:vbi adhibito ſangui e ẽt inferos per
hibent᷑ ſuſcitare:⁊ infra.Ad hec oĩa ſu
pꝛadicta ꝑtinent ligature execrabilium
remedioꝝ que ars nõ cõmẽdat medico
rũ:ſeu impᷣcantatõibus ſeu in characte/

ribus ſuſpendẽdis atqʒ ligandis in qui
bus omnibꝰ? ars demonuʒ eſt ex qdam

peſtifera ſocietate hoim ⁊ ãgeloꝛuʒ ma⸗
loꝝ exoꝛta:vñ hec cuncta vitanda ſunt

xpᷣiano ⁊ oĩ penitus execratione repu⸗

iãda atqʒ dãnanda.Auguria aũt ſunt
auiü.hec autẽ phꝛyges pꝛimi inuenerũt
pᷣſtigium vero mercurius dr̃ pꝛimo iue⸗
niſſe: dictũ eſt auũt pᷣſtigium ꝙ pꝛeſtrigat
aciẽ oculoꝛũ.Aruſpicine arteʒ pꝛimus
betruſcis tradidiſſe dicit qͥdaʒ tages hic

ex animis aruſpicinã dictauit:⁊ pꝰea nõ
apparuit.nam dicit fabuloſe arate quo
dã ruſtico ſubito ex glebiſ exiluiſſe:⁊ aru

ſpicinam dictaſſe:qua die moꝛtuꝰ eſt.qs

libꝛoſromani ex hetruſca lingua in ꝓpꝛi
am mutauerunt.his g poꝛtẽtis ꝑ diabo

loꝝ fallaciaʒ illudit᷑ curioſitas humana
qñ id impudenter appetunt ſcire quod

nulla ratione cõpetit eis inueſtigare:hec

ptãs iĩmũdis ſpiritibus ideo dat᷑:vt per⸗

uerſos ſibi aptẽt:hoc eſt pꝛauos hoĩes

ſeducant: illos.ſ.qui ſpernunt veritateʒ
⁊ credunt mendacio:iuxta pauli ſenten⸗
tiam. Sanam doctrinam non ferunt:
ſed ad ſua deſideria coaceruabunt ſibi
magiſtros pꝛurientes auribus ⁊ a veri
tate quideʒ auditü auertent.ad fabulaſ

autẽ cõuertent᷑:onerati peccatis ducent᷑

variis deſideriis ſemꝑ diſcẽtes nüquaʒ

ad ſciẽtie veritatẽ ꝑueniẽtes:quẽ admo⸗

dum autem iãnes ⁊ mãbꝛes reſtiterunt
moyſi:ita ⁊ iſti reſiſtũt veritati.homineſ
coꝛupti mente repꝛobi circa fidem ſed
vltra nõ ꝓficiẽt.inſipiẽtia eoꝝ manifeſta
erit oĩbus ſic ⁊ illoꝝ fuit nec ideo quiſqᷓ

credere debet quoſlibet magicis artibꝰ
aliquid facere poſſe ſine permiſſu dei:

qui omnia que fiunt: aut iuſto iudicio
facit aut permiſſu ſuo ita fieri ſinit quod
pꝛedicti magi legunt᷑ ſimilia feciſſe moy⸗
ſi:qui virgã ſnaʒ pꝛoiecit:⁊ conuerſa eſt
i dꝛaconem.pꝛoiecerũtqʒ ſinguli virgaſ
ſuas ⁊ conuerſe ſunt in dꝛacones:ſʒ de
uoꝛauit vᷣga aarõ virgas eoꝝ.non enim
fuerunt creatoꝛes dꝛaconum: nec magi
nec angeli quibus miniſtris illa opera⸗
bantur.inſunt eni rebus coꝛpoꝛeis per
omia elemẽta quedã occulte ſemiarie ra
tiones:quibus cũ data fuerintoppoꝛtu⸗
nitas tẽpoꝛalis atqʒ caſualis pꝛoꝛũpunt

in ſpecies debitas ſuis modis ⁊ finibus.
4 ſic non dicunt᷑ angeliqui iſta faciũt ani

maliũ creatoꝛeſ:ſicut nec agricole ſegetũ

vl quoꝛũcunq; in terra gignentiũ creato

res dicẽdi ſũt: quanuis nouerit pꝛebere
quaſdã viſibiles oppoꝛtũitates ⁊ cauſaſ
vt illa naſcant᷑.quod aũt iſti faciũt viſibi
liter:hoc illi iuiſibiliter. deꝰ vᷣo ſolꝰ vnꝰ
ẽ creatoꝛ:qui cãs ipſas ⁊ ſemiarias ratõ
nes rebus inſeruit.pꝛeterea quidã que⸗

rẽduʒ putãt quomodo ſcriptura narrat

phytoniſſã pꝛophetã ſuſcitaſſe ad collo
quiũ ſaulis impiiſſimi regis.ſi phytonica

(AMn⸗
Snne
ſii⸗

ſ,
onbs,

Permanet
yt. S. xxv. diſt.
qualis.

b Titulis. F.

argumentis. io.

tere egritudinẽ ſi aliquid ꝓpꝛie virtutis

diuinatio erroꝛi magice art᷑ deputãda ſit

qbus ita rñderip̃t:idignũ oĩno facinꝰ eẽ
ſi ſim vba h ſtoꝛie cõmodet᷑ aſſeſus:quõ
eni poterat fieri: vt arte magica attrahe

ret᷑ vir a natiuitate ſcũs ⁊ oꝑibꝰ vite iu⸗

ſtus:ac ſi nõ attractꝰ eſt ↄceſſit:qð vtrů⸗
qʒ de iuſto credere aduerſũ eſt.nullum

en: ſuffragiũ hʒ iuſticia ſi attractus aut

volũtarius cõſenſus amiſit meritũ ſpũa

le:qð poſitus in carne queſierat qð val⸗

de abſurdũ eſt:qꝛ qui hinc iuſtus rece⸗

dit ꝑmanet iuſtus.poꝛꝛo hoc pꝛeſtiginʒ

ſathane quo vt plurios fallat:etiaʒ bo⸗
nos habere in ptate ſe ↄfingit qd aplus

inter cetera oñdit dicens:Ipᷣe ſathanas
trãſfigurat ſe in angelũ lucis:vt eni erro
rẽ faceret:in quo gloꝛificaret᷑ tn hitu vi⸗
ri iuſti ⁊ noie ſe ſuboꝛnauit: vt nihil pꝛo

ficere ſpẽs quam pꝛedicebant dei culto
res mentiret:qñ hic exeuntes iuſtos fin
xit in ſua eſſe ptate. Sed hoc quoſdã fal⸗

lit:ꝙ de moꝛte ſaulis ⁊ filij eius non ſit

mentitus:quaſi magnũ ſit diabolo ante
occaſũ moꝛtem coꝛpoꝛis pꝛeuidere: cuʒ
ſigna quedã ſoleant appere moꝛituris:

quippe a quibꝰ dei ꝓtectio mota viget᷑:
quato magis a diabolo: queʒ angelica

ptãte ſublimẽ ꝓphetica oꝛacula fuiſſe te

ſtant. de cuius magnitudine aplus ait:
an ignoꝛatis altitudinẽ ſathane.qͥd mirũ
ſi ininẽtẽ ꝓpe moꝛtẽ potnit pᷣuidere cũ

hoc ſit vñ fallit:⁊ ſe ĩ dei prãtivult adoꝛa

rinã tata hebetudie demẽs effecins eſt
ſaul: vt ad pbytoniſſã pfugeret. depꝛa⸗
uatus eni cꝗ peccati ad hoc ſe ↄtulit qð

dãnauerat.ſʒ ſiquis ꝑꝑ hiſtoꝛiaʒ ea que

verbis expꝛeſſa ſũt putet nõ pꝛetermittẽ

da ne ratio hiſtoꝛie ĩanis ſit: recte facit

quidẽ:ſi tũ iuſtů mime ad veri rõnem ra
piat:ſed ad viſum ⁊ intellectũ ſaulis: ne
qʒ en repꝛobꝰ factus bonũ intellectum

oterat hre. hiſtoꝛicus enim mentẽ ſan
is ⁊ ſtatuʒ ſamuelis deſcribit:⁊ ea que

dicta ⁊ viſa ſũt expꝛimẽs pꝛetermittẽs ſi

ver a an falſa ſit:qui ait:audiens in quo

habitn eſſet excitatus intellexit iquit hũc
ſamuelẽ eſſe:quid itellexerit retulit. ⁊ qꝛ
nõ bene intellexit ð̊ ſcripturã aliũ adoꝛa
uit q; deum:⁊ putans ſamuelẽ adoꝛauit

djiobolũ:vt fructuʒ fallacie ſue haberet
ſathanas.ad hoc eni innititur vt adoꝛe
quaſi deus. ſi enim ſamuel ille vere ap⸗

ꝑuiſſet:nõ vtiqʒ vir iuſtus permiſiſſet ſe
adoꝛari:qui pꝛedicauerat dñm ſolũ eſſe
adoꝛandũ: ⁊ quõ hõ dei qui cum abꝛaã
in refrigerio erat diceret ad virũ peſtilẽ
tie dignuʒ ardoꝛi iehẽne cras mecũ eriſ:

his duobꝰ titulisb ſubtilitatẽ fallacie ſue
ꝓdidit impꝛouidis ſathanas:qꝛ ⁊ ado-.
rari ſe ꝑmiſit ſub habitu ⁊ noie ſamune-·

lis õ legẽ ⁊ virũ peccatis pᷣſſum cum ma
gna diſtantia peccatoꝝ a iuſtoꝝ ſit cũᷣ ſa

mnele iuſtiſſimo:futux mẽtitus vexpõt

dici verũ põt videri ſi de ſamuelis noĩe
taceat᷑:qꝛ iaul cũ diabolo futurus erat ⁊
ad eum eni traſmigrauit queʒ adoꝛauit.
ſemper g diabolus ſub velamie latens

podit ſe dũ ea ↄfingit que hereãt perſo
nis per qs fallere nitit.ſi aũt quilibʒ op⸗
ponit? dicit: quõ vel qñ eueniũt aliqua
que illi dini pꝛedicũt futura aut quõ poſ

ſũt egris pꝛebere medelã:aut ſanis imit

Q. VI.

ac ptãtis nõ habeãt: hoca nobis recipi-
at reſpõſũ:qꝛ iõ quiſqʒ nõ debet eis cre
dere:qꝛ aliqũ eueniunt que pꝛedicũt aut

ſanare videntur lãguidos aut ledere ſa⸗

nos:qꝛ hoc ꝑmiſſu dei ſit vt ipi qui boc

audiut vel vident pꝛobent᷑ ⁊ appareant
quaſi fide ſint vel deuotione erga deuz:

ſicut in deuteronomio legi: moyſes ex
verbo dei populo dei pcepiſſe ita dicẽs
Si ſurrexerit i medio tui pꝛopheta: ant

qui ſonniũ dicat ſe vidiſſe ⁊ pdixerit ſi⸗
gnũ atqʒ poꝛtentũ ⁊ euenerit q; locutus
eſt: ⁊ dixerit tibi: amus ⁊ ſequamur de
os alienos quos igramus ⁊ ſeruiamus
eis:nõ audiesverba ꝓphete aut ſonia⸗
toꝛis qꝛ tentat vos dñs deꝰ veſter:vt pa
lam fiat vtrũ diligatis eũ an nõ:a in toto
coꝛde ⁊ in tota aia veſtra dũm deũ vr̃jm
ſequamini ipᷣm timete: mandata eius cu
ſtodite ⁊ audite vocẽ illius: ipi ſeruietis
⁊ ipᷣi adherebitis ⁊c.vbi ſane itelligi vo⸗
luit etiã illa que a dinantibꝰ nõ ſecundũ
deũ dicunt᷑:ſi acciderit que dicunt᷑ non
ſint ſic accipienda:vt fiant que pᷣcipiunt
ab eis:nec colant᷑que coluntur ab eis.
nec pꝛeter ſuã ptãtẽ deus oñdit eſſe ꝙ;
ↄtingunt iſta:ſed quaſi quereret᷑ cur ea
ꝑmittat:cauſaʒ tentationis expoſuit ad
cognoſcẽdã vtiqʒ eoꝝ dilectõcʒ:vtrũ eã
habeãt erga deu ſuũ:cognoſcẽduʒ vero

ab ipis potius qᷓ ab illo qui ſcit omnia

antequ am fiant. E. VI.
cõmunicatus eo inconſulto
aq ab alio reconciliari nõ poſ
ſit:niſi foꝛte ꝑ eius metro⸗
olitanũ: vel per ſummũ
e ⁊ auctoꝛitate pꝛobatur.

põtificẽ ration

di vel reconciliandi ab epiſcopis accipi
unt:nõ epiſcopi a pꝛeſbyteris atqʒ ideo
excõmũicatos a ſacerdotibꝰ recõciliare
oſſunt.Excõmũicatoſ vo ab epiſcopiſ
erdore⸗ recõciliare nõ poſſint. Recõ
ciliatio nãqʒ pẽitẽtiũ epiſcopal e officiũ
eſt nõ ſacerdotale.¶ Ande in concilio
carthaginenſi ſcõo foꝛtunatꝰepᷣus dixit.

Meñnitentium recõdliatio chꝛiſinatis ᷣ
puellarũ cõſecratio a pCᷣſhyteris nõ fiat.
§ Jiubet ſanctitaſ veſtra ſuggero.nã

memini pꝛeterito cõcilio ſtatutum:
vt chꝛiſma vl recõciliatio penitẽtiuʒ nec
non ⁊ puellaruʒ cõſecratio a pᷣſpyteriſ

nõ fiat. Si quis autem emerſerit hoc fa
cienſ:quid de eo ſtatuendum ſit:aureliꝰ

epiſcopꝰ dixit.Audiuit dignatio veſtra
ſuggeſtionem fratris ⁊ epiſcopi noſtri
foꝛiunati:quid ad hoc dicitis: Ab vni
uerſis epiſcopis dictum eſt: chꝛiſmatis
confectio ⁊ puellarum cõſecratio a pꝛe
ſoyteris nõ ſiat: reconciliareĩ quẽquaʒ
ĩ publica miſſa pꝛeſbytero nõ liceat:hoc
oĩbꝰ placet.puellaꝝ iñ conſecratio epᷣo
ↄſulto ꝑ pꝛeſbyterũ ſieri valet. ¶nð

i carthaginẽſi cõcilio ttio. .hermioõe

epᷣi virgines cõſecrare pꝛe byrer valet.
Reſbyter icõſultoꝰ epiſcopo vᷣgineſ
nõ ↄſecret:chꝛiſina vero nunquam
conficiat. Itẽ ex concilio agathenſi.
Nec diaconis miniſtrare nec penitentẽ

in ecclęſia benedicere pꝛeſbytero licet.

0 niſtrare diaconis aut cõſecrare

altare pꝛeſbyter nõpᷣſumat. bene

Aog auteʒ ab epiſcopo ex

pꝛeſbyteri nãqʒ poteſtatẽ excõmunicã⸗

2 44

mglioꝛi non
pot minoꝛ abſoluere:
vt.xxj.d.inferioꝛ.⁊ ex

de elec.innotuit.niſi ĩi⸗

articulo moꝛtis: vt ex
de ſẽ. ex. nõ dubiũ. ma
giſter tamẽ largius ꝓ

ſequit᷑ queſtioneʒ: an
pꝛeſbyt poſſit recõci⸗

ꝙligatum a

liare penitẽtes. dicas

3 & recõciliatio: q̃dã

publica quedaã pᷣuata
publica ſoluns põt re-
cõciliare:yt.j.e.c.j.⁊.l.
di. in capite.illa nõ fit
niſi ĩ crimine qð totã
vꝛbem cõmouet:vt.j.
e.c. vlt. pᷣuata autẽ pot
ſacerdos recõciliare:
yt. j. e. pſbyteri.⁊ tꝑe
neceſſitatiſ ꝗlibet põt

aliũ reeõciliare ecclie

vt de cõ. di.iiij. ſcm.io.

hec tamẽ eſt vcrũ cuʒ
eſt appellatũ ad ipſfũ:
yvt er de ſen.excõ.per
tuas.ſi tamẽ metropo

litanus abſoluat cum

nõ ſit appellatũ ad ip
ſuʒ. Dicunt quidaʒ ꝙ

tenet abſolutio lʒ abꝰ

ſoluere nõ debeat.ſed

d &etropolitanu

Le

hoc vix credo.cuʒ ca⸗

nõ vocet eum peregri⸗

nuʒ ſiue eẽneum iudi ⸗
cẽ: vt.vj.q.iij.ſcitote.

⁊·iij.q. vj.pegria.nec
babet iuriſditionẽ ni
ſi ĩ certiſ caſibꝰ:vt ex ðᷣ
offi.oꝛ.paſtoꝛalis.io.

ab eiſ põt reciꝑe ſacrũ
velamen:yt.xx.q.j.vi⸗
dua.

f Recoõciliare.eſt gᷓ
bic arg. ꝙ c pᷣſoyter

nõ poſſit aliquẽ recon
cilare eccleſie ꝙ mul
tofoꝛtiꝰ nõ poſſit ali/

queʒ cijcere publice ex

eccleſiaʒ.ſic videtur ꝙ

nõ poſſit excõica re.in

telligũt autẽ quidã ꝙ
hic dicit ꝙ tüc ſacer⸗
recõciliare:cũ eps in⸗
dixerit penitentiã ali⸗

cui:ſecus ſi ſacerdos

indixerit penitentiaʒ.
tem publice reconci

igre poteſt: vt dicunt

ex mãdato ep̃i.j.e.au
relius.io.

arg. a Zrio ſẽſu vel lo⸗
cale fuit vel tpale: ſi

cnt illud.xcv.di.ꝑue⸗/

nit. hodie enim ſolis

epiſill cõpetit.lxpiij.

di.quãuis.io.
Iniſtrare. id
coõſicere coꝛpus
xpᷣi.i.tradere ſine mã
d ato ſacerdotis:vt.j.
q · . in eccleſa. .
E üij

e ADNJiubz a pᷣſbyte⸗
is.vidua tamen

dos nõ poſſit publice

g Reſbyter ĩcon
ſulto. vacat hic

à ¶Bãůdictionez. ſeʒ
ſolenneʒ: que fu ꝑta⸗
lia verba: ſit nomen
jñi bñidictũ.⁊ ſic non
ob. xcv.di. ꝑuenit.io.

4 S

hoc de excõicato pla/

RKelſopteri iuſſi
one. ſi ĩtelligas

nũ ẽ. v el intelligas de

Ulllo cui eps penuétiaʒ
iniũxerit.nã abſente
cpo ſine mãdato eins

põt reconc iliare ſine/
ceſſitas fuerit:vt.ſ.e·

c Arelius. ſi es

illo itelligas cũ

quis ẽ excõicatus ab
cpᷣo.vel cũ eus indi
xit ei penitẽtiã. alias

ſecus videt᷑: vt.j.e.c.

yVlti. ⁊ de cõſ. diſt. iiij.
ſanctũ.⁊ ẽ hic. arg·
cũ in ſacramẽtis cõfe/

rẽdis abſens citatur

ꝙ multo potius ab⸗
ſetes i elcctõe ſũt vo⸗

candi. de illa materia
notat᷑.vij.q.j.factꝰ.io

4dJ J as. neceſſariũ
Mneceſſariũ eſt ad

ſalutem ſaltẽ qꝛ tollit
peccata venialia:vt ð

cò. di.ij · cum ome. nec
Allicui negat ſi etiã de
beat ſuſpẽdi in pati/

bulo. xiij.qij.q̃ſitum.

ſanitatis.

e ¶ In deſperatiõe.

fnõ accipiat. non
tñ idẽ eſt in illo qui ẽ

abſolutꝰ? ab excõmu⸗/
nicatione. ille nõ reci/
dit in excõmunicatio
nẽ. talis eniʒ ſi fuerit
abſolutus tenet adire
ſedẽ apoſtolicã cũ op

poꝛtunũ fucrit.vt ex⸗

tra de ſent. ex. de cele⸗
ro.⁊ ſic eſt ar. ꝙ re ali
qua reſtituta in pꝛiſti
nũ gradũ pꝛioꝛa iura

ei vel cõtra ipſũ reſti⸗

tuunt᷑.vt.j.e.q. ꝓxi.c.

i.er̃ de elect.quia dili /

gẽtia. ar. cõtra de con
le. di. iiij. queris.
g ¶Impleat. quado

qʒ m indulgetur cõ/

munio coꝛꝑis dñi an
te finitũ tẽpus penitẽ
tie: vt.xxxij.di pᷣſoyt
b Qirecedunt. ſi

ne reconciliato/
ria.ſolenni ſcilʒ epᷣali

ne ſit contra.j.ca.pꝛo

ximoo.
i. ¶¶Penitẽtiã. pᷣuatã
na ſolẽnẽ nõ faciunt
clerici.vt.l.di.confir⸗
nandũ. lxxxij. diſ. P⸗
yt᷑.niſi fuerit depo⸗
ſitus: vt de peni diſt.
vj.ſacerdos. W
kPenitẽtiaʒ.· id eſt
fructũ penitentie.

I. Kmentib?i. ſigs
Ee

it amens a nati/
uitate talis põt bapti
ʒari ⁊ coꝛpus xpᷣi in
ncceſſitate reciꝑe.ſi ve
ro nõ fuit amẽs a na/
tiuitate ſʒ credit eſſe

quoqʒ deſiderantibus penitẽtiaʒ nõ eſt

—

„ — -⸗
47

Cauſa

dictionem* quoqʒ ſuper plebem ĩ ecckh Sdquiin infirmitate penitẽttiã petit
füdere: aut penitẽtẽ i eccleſia benedicer tu⸗
pꝛeſoyiero penittuſ non licebit. Ecce ꝗꝙ;
ab epiſcopo excõmunicatus ꝑ ſacerdo
tem recõciliari non poteſt.ſʒ notandu m
ẽ quod reconciliatio alia ẽ publica:alia
pnuata. publica reconciliauo ẽ quando
penitẽteſ ante eccleſie ingreſſuʒ publice
repꝛeſentant᷑:⁊ ꝑ ipoſtõeʒ manꝰ epᷣalis
eccłie publice recõciliat᷑:hec ſacerdotibꝰ
videt᷑ eſſe ꝓhibita.vñ circa finem illius
capłi non ſimpliciter pꝛohibẽt pẽitẽtes
reconciliare:ſʒ in publica miſſa.pꝛiuata
vero re cõciliatio ẽ qũ de occultis pctis
penitẽtes vł i extremis agẽtes:ad gratiã
recociliatõis accedũt: hec reconciliatio
pt fieri ꝑ ſacerdotem. ¶Unde euari⸗
ſcus papa aiat. ””M
JƷuſhone de occultis peccatis: pꝛeſbiteri
penitente recõcilient.
Aeſoyteri ð occultis pctis iuſſioneꝰ
epi penitentes recõciliẽt ⁊ ſic ſupꝛa
pᷣmiſimꝰ infirmates abſoluãt ⁊ cõicent.
¶Itẽ ex ↄci.carthaginenſi.iijjj.
Si eps abſes ẽ:ꝑ pᷣſbyteꝝ reconciliet᷑ in
piculo cõſtinuuuuus.
Air eliꝰ epᷣs dixit:ſi qͥſqᷓ; in periculo
fuerit conſtitutus: ⁊ ſe reconciliari
diuinis altaribus petierit:ſi epũs abſẽs
fuerit: debet pꝛeſoyter vtiqʒ conſulere
epiſcopuʒ ⁊ ſic periclitãtẽ eius pꝛecepto
reconciliare:quã rem dẽbemus ſalubꝛi
conſilio roboꝛare:ab oibus epis dictů
E:placet ꝙ' ſanctitas veſtra nos neceſſa
rio iſtruere dignata ẽ. ¶. Iteʒ ex cõcilio
martini pap

venit oppꝛeſſus infirmitate obmutuerit
vell ſi in freneſim ↄuerſus fuerit:dent te
ſtimoniũ qui eũ audieruntꝰ:⁊ accipiat
penitentiã ⁊ ſi cõtinuo credit᷑ moꝛiturꝰ
recõcilietur per manꝰ impoſitiont᷑:⁊ in
fundatur oꝛi eiꝰ euchariſtia. ſi ſuper⸗
uixerit admoneat᷑ a ſupꝛadictis teſtibus

tutis penitẽtie legibus:quãdiu ſacerdoſ
q penitentiaʒ dederit:pꝛobauerit. Item
penitẽtes qui in ĩfirmitate viaticũ eucha
riſtie accipiunt nõ ſe credant abſolutos
ſine manus impoſitiõe ſi ſuperuixerint.
IAtẽ ex nicẽo cõcilio.

KCura ⁊ ꝓbatiõe epᷣi moꝛie

poꝛe antique legiſ regula obſeruat
bit᷑:⁊ nunc ita vt ſi foꝛte quis recedatex
coꝛpoꝛe neceſſario vite ſue ñ defraudet᷑
viatico:quod ſi deſperatus aliquis re⸗
cepta cõmunione ſuperuixerit: ſit inter
eos:qͥ ſola oꝛatione cõmun cant:de om
nibus eni his qui a coꝛpoꝛe recedunt:ĩ
tradendo eis cõionem cura ⁊ pꝛobatio
ſit epiſcopi.U Iteʒ leo epiſcopus.
Non eſt neganda reconciliatio his qui
tempoꝛ:e neceſſitatis eax imploꝛant.
IJIs quiatempoꝛe neceſtitatis ⁊ ĩ pe
riculi vꝛgentis inſtantia pꝛeſidium
penitentie et modum reconciliationis
imploꝛant: nec ſatiſfactio interdicenda
eſt:nec reconciliatio denegãda:quia mi
ſericoꝛdie dei nec menſuras poſſumus
ponere nec tẽpoꝛa diffinire.apud queʒ
nullas patit᷑ venie moꝛas cõuerſo: dicẽ
te dei ſpiritu per eechielem pꝛophetã.
cum cõuerſus igemueris tunc ſaluꝰ eriſ
ꝓꝙ ſi ita aliqua egritudie aggrauati ſunt
vt quod paulo ante poſcebant:ſub pꝛe/
ſenti ſignificare non valeat teſtimonio:
eis fideliũ ⁊ circunſtantiũ teſtimonium
pꝛodeſſe debebit:ſimul tamen penitẽtie
⁊ reconciliatiõis beneficiuʒ cõſequant᷑:
ſeruata tamen regula ſanctoꝝ canonuʒ
paternoꝝ circa eoꝝ perſonas qui a dñi
fide diſcedendo peccauerunt. .Item
ex concilio epaneñ.
Non reſpuat᷑ eius oblatio: qui feſtinãs
agpenitetiã ſacerdotẽ iuenire nõ potuit-
JJaliquis fueritmnoꝛtuus quiiam ſit
coöſfeſſus⁊ teſtimoniũ habet bonũ
⁊ nõ poterat venire ad ſacerdotẽ:ſi pꝛe⸗
occupauit eum moꝛs ĩ domo aut in via:

.

AQui metu moꝛtis recõciliatur: conuag-
leſcens ſine cõmunione penutentie im/
pleat tempus. ̊=
NJaͤs de coꝛpoꝛe exiẽs nouiſſimũ ⁊
neceſſariuʒ cõionis viaticũ expetit
nõ deneget. ꝙ ſii deſpatiõe? poſitꝰ poſt
acceptã cõionem iterum ſanuſ fuerit fa/
ctus:tãtuʒ in oꝛatione particeps ſit.Sa
cramentuʒ vero nõ accipiat donec in⸗
ſtitutuʒ penitentie impleatꝰ tempus:qui
ergo in exitu moꝛtiſ ſunt ⁊ deſiderant ac
cipere ſacramentuʒ cum conſideratiõe
⁊ pꝛobatiõe epiſcopi accipere debent.
Itẽ ex concilio arauſico.
Sine manus impoſitone recedentes
coꝛpov reconcilientur.
Aii recedunt de coꝛpoꝛe penitentia
coccepta placuit ſine recõciliatoꝛiaꝰ
manus impoſitione eis cõmunicare ꝙ
moꝛientis ſufficit recõciliationẽ ſᷣm dif⸗
finitionem patruʒ qui huiuſmõi cõionẽ
viaticũ congrue nominauerũt:ꝙ ſi ſuꝑ
uixerint:ſtent in oꝛdine penitentium: vt
oſtenſis neceſſariis penitẽtie fructibus
legitimã cõmuniõem cum recõciliatoꝛia
manus impoſitione recipiant. clericis

tes eius ⁊ dent redemptionẽ ꝓ captiuiſ.
ecce ꝙ epiſcopo pꝛecipiente penitentes
ð occultis peccatis ſiue in periculo con
ſtituti per pꝛeſbyterũ poſſũt recõciliari
iʒ ſi neceſſitate moꝛtis peccatoꝛ vꝛget᷑:⁊
epiſcopus ita remotꝰ eſt ꝙ pꝛeſbyter eũ
conſulere non poſſit:negabit᷑ penitentia
moꝛienti ⁊ beneficiũ reconciliationis nõ
pꝛeſtabit᷑ penitenti:queʒ conuerſũ deus
recipit ad vẽiaʒ:iuxta illud. In quacũqʒ
hoꝛa peccatoꝛ cõuerſus fuerit.⁊c. Et itẽ
cõuertimini ad me ⁊ ego conuertar ad
vos. eccleſia ſibi reconciliare negliget
quẽ deus itus ſuſcitauit eccleſia foꝛiſ ab
ſoluere cõtẽnet.dãnabit abſentia epiſco

neganda. ſimiliter ſubito obmuteſcens
pꝛout ſtatutũ eſt baptiʒari aut pẽitẽtiã
accipere poteſt:ſi volũtatis pꝛeterite te/
ſtimoniũ alioꝝ verbiſhabet aut pꝛeſetiſ
in ſuo nutu.amẽtibus etiaʒ quecunque
pietatis ſunt:ſunt conferenda. Itez
ex concilio carthaginenſi quarto.
Aloꝛuʒ teſtimonio moꝛiturus ſidelis
recõcilietur:ñ obmutuit vel in freneſumn

conuerlus et.

ſi caſu dũ ad eum inuitatus ſacerdoſ
petitioni ſue ſatiſfactuʒ ⁊ ſubdatur ſta⸗

) his vero qui recedunt ex coꝛ⸗

faciãt ꝓ eo oblationeʒꝰ ad altare paren

pi:quẽ gratia diuine pꝛeſẽtie illuſtrat ꝑ
luauacrũu regeneratõis. moꝛituris ſuccur

in moꝛtali pctõ
nõ eſt ei daduʒ
coꝛpꝰ xpᷣi.vt ex
de bap. ⁊ eiꝰ ef.
maioꝛes.

SS qui au⸗
gierut.nun

quid credit ſin-

plici verbo iſto⸗
rũ ſiue iſti ſunt
bone tame ſine
nõ. Itẽ nüquid
ſoli leſti iĩ hoc ca
ſu credetur cuʒ

pluraliter hic o

quit᷑:videtur ꝙ
plures requirũ
tur. ꝙ iñ vni ſo
li credat᷑: vide⸗/
tur ex ꝙ iſtud
nõ cedit in pin-
diciũ alicuius:
vt. ſ. de cõle. di.
iiij. cum itaq;.?
c.placuit.alias
voiütas delun⸗

cli nõ põt ꝓba⸗

ri ꝑ tale teſtimo
niuʒ qð dicit ſe
audiuiſſe a de/
functo: lʒ ſuper
tali negocio/ali
us verus leſtis
habealur.ex.de
ſuc. ab iteſta. cũ
dilectus.
n ¶PDPenitẽtiã
i.abſolutioneʒ.
foꝛmã abſoluli⸗
onis habes er
de ſen. exc· a no
bis.
o Et infuda
tur.ſed qualiter
recipiet euchari
ſtiã qui ita ĩifir⸗
mat: ſi eni ticta
i pane datur ei
hoc ꝓhibelur:
cũ ome.nec alio
mõ videf dada
qꝛ pnnit᷑ infir/
mus gꝗ euomit
euchar iſtiaʒ:yvt
de ↄſe. di. ij. ſigs
per ebꝛietatez ·

p Ehis re⸗
asun;
eſt ꝙ ꝗ abſolui

ðᷣſiderat ſiñ mo

ra etiã nõ obſta
te aliqᷓ appella-
tõe eſt abſoluen
dus:vt et᷑ ð ap
pella. qua frote.
q& JIs qui fi
e. tales
eni nõ ſũt reci/
piẽdi fine recon
ciliatione ſolẽni
aut iuramento
yvt.j.q· vij. vuem
entibus. 7. · q·
vij. c. quotiens.

F J gliquis
eig
pelle acciꝑe pe/
nitentiam.

8BHMblationẽ
boe itelligendü
eſt ð tali qui de
liquerat ⁊? non

tongte
ppenteit
izdnepe
mofont
füſmn
ng n
liliee
llenhie
tronine
peſle F⸗
phnorett
Mrne
re ſon
Uictoenit
upent
äder.
ino
Hrin⸗
mmneni
ſnnne
krümgie
Uunar
Nnſnen
limn

enn
Miöken

fi
ſliſtan
n pin
frepegit
knteh
ynnn
ocmnte⸗
Mipncrſc

Eyentinu,

dinr
Epan⸗

,nctui
öſftn
W
Mrfine
danteſ
Vlſones
Se
Klerien .
denin
Haetvt,
Ulveſſtſ
Mheimmei
agiint
efie
ſictting
Munlutte
llenten
pononen
n g
lcetie
merbgi
ſocett
Ci ian
rſeen
iſaunge
Nenn
Mlütdey
Cinoſe
Eptaetin
nincdur
Cuduſe
incvhin
lnrpend
Nopennsſckt
Dabenurd
dlan
abiolnin
ſonäcp.
Onis biut
deſenenen

det
APg
i

Nepidahn

ſücrin

Muiſiciii

1endt
ber ten
ſeANRH
Cigirta
Gmntin
nnsgand
ſun
CNimg
“

ſatiſtecerat. fi
n. tal. fuerat ex/
cicatus lʒ ap-
poruiſſẽt ſigna
pnie nõ tamen
oꝛandũ eſt pꝛo
co:⁊ lʒ inſirmꝰ
poöt abſolui a
quolibet ſacer/
dote nõ tñ moꝛ
muus: vt ex ð ſẽ.
ex.a nobis i fi.
ſed a ſolo papa
ſiincidit in ca/
nonez late ſnie
xypij. q.iiij.ſigs
9 bꝛeſoy⸗
Oter. i yltio.
m dicit angu. ꝙ
ſero penitẽtibꝰ?
pniaʒ dare poſ⸗
ſumus:ſecurita
vẽnõ poſſumus
ñ dico ꝙ ↄdẽna
bit ſed nec dico
H liberabit: vt

de pe.d. vij. ne⸗

mo. 7. .. ſe. Iteʒz
raptoꝛi nocet ſe
ra pnia q; ne/
gatur ei ſepltu⸗
ra:licet admit
tatur ad penitẽ
tiaʒ. ex de rap.
ſuper eo.
Bnouimꝰ
mente. nõ
eni ↄſideranda
eſt mẽſura tꝑis
ſed doloꝛis: vt
de pe.di. j. men
ſuram.

c VWRAReſbyter
rudkun
boc iõ fit vi nõ

im ꝓſit illi ad

ſalutẽ: ſed alijs
ſit in exẽplum:
yt de pe. di. j. in
tʒ h ꝙ tm̃ ꝓ no⸗
Ioꝛio crimine ẽ
iniũgenda ſolẽ
nis penitẽtia.
altera ꝓducta.
E tꝑe. In
Ahac oneſti
one q̃rit:

riẽtibus iponen
da. 2 dicenduʒ
non: pt ſ. e. c.
.ſed tñ inoteſcẽ
da eſt eis ꝑ hec
verba: ꝓpterca
que tn cõmiſiſti
que tu feciſti ta
liter dẽs penite
re.ſed expecta⸗
mus quonſq; e⸗
uaſeris: vt ð pe.
di. vj. qui vult.

hm membꝛũ hbu

ius.q. eſt vtrnʒ
ſacerdos ꝓ ſuo
grbitrio poſſit ĩ
lungere pniam
⁊? dicendũ ꝙ ſic:·
it tñ quili
ſacerdos circh?
ſtantias oẽ. ſ.

XXVI,
ritur etiam a laicis ſi pᷣbyteri deſunt.cur

ergo bñficio recõciliationis per pᷣſbyte
