tatione. atis exiſtere. ¶. Item pelagius creſco⸗
Llud. pe neo illuſtri. Secundu loci mediocri

ne. nota ꝙ
agliqs ſub pena

i.q ylti.quoti/

de decimis vel
matrimonijs.

mei tẽpoꝛibus per ſeruũ dei diaco
nẽ qui tüc eccleſiaſtici patrimõij curã geſ

ſit:fuiſſe diſpoſitũ vt ſacerdotes per di⸗

tatein epiſcopis conuinia parentur.

e — been Alud magnitudinem tuã minime vo
ri in B vo
Pranachen lumus ignoꝛare q ſyracuſane ciui⸗
xxiij. di. qqᷓ. x⸗ tatis epᷣs inter alia que ĩ cautionũ ſuarũ
yi .·i.ſtatuimꝰ. pagina ſpopõdit:hoc etiã ſpaliter ſub ĩ⸗

terpoſitiõe penelegitime ꝓmiſiſſe legit
nũꝙ ſe a quolibet ſue dioceſis pꝛeſbyte

ro vltra duos ſolidos cathedratici noĩe

petituꝝ:nec per quãalibet alià occaſionẽ
quicqᷓ in eius ſe diſpendio eſſe geſturuʒ
quod magnitudo tua nõ ſolũ a pꝛedicto
epo:ſed de oĩium epᷣox ſicilie pſonis cõ

2 poetenti ſollicitudine cuſtodire non deſi⸗

nat:nec ipſa quoqʒ pꝛãdia enoꝛmia fie⸗

L ri ſed ſecundu mediocritatẽ vniuſcuiuſ⸗
Aaaaqz loci epiſcopo ad conſignationẽ veni
criminalis: alia enti ſuſceptionis pꝛeparare ↄuiuiuʒ: qꝛ
cini is. Spũa nec eo pꝛetextu pauperibus incuti dam
eſt illa vbi agr na volumus:aut qualibet ratione per⸗

miimis, „
Nericꝰ aquerſus cle
ricũ queſtionẽ de pᷣ⸗

elenaſlico.e dijs agitauit quẽ ad
bereſis vel vſu⸗ ciuilẽ iudicẽ ꝓduce
rax:cuius exa⸗ re voluit reus nõ ni
miatio ſpectat ſi ante iudicem eccle
ad iudicẽ eccl .

ciuilis:alia cri⸗

minalis. in his
ibus nuq cõ/

nifi ſit incoꝛꝛigibilis. vt. xvi

ſiaſticum ſtare vole

a. bar agroꝛ vero potẽ
co. 2. vi .q· ij. c.c. · lia ciuilis iudicis illü
Alia eſt eiullis a poſſeſſione ſua deiecit: audito eßᷣus
ſine pecuniaria eũ ab officio ſuo ſuſpendit.ille ↄtempta
vbi agit ð reb? epi ſnia officiũ ſuum miniſtrauit. hoc cõ
Kporalibas ar, perto ep̃s ſine ſpe reſtitutiõis in eũ ſnĩaʒ
2 bi⸗ diſt rri.· degit. . Hic pꝛimũ querit᷑: vtꝝ cleric?
Li Neez ante ciuilem indicem ſit pꝛoducendus.

Secũdo ſi ꝓducẽdus nõ eſt: an hec
culpa ſit digna ſuſpenſione. Tertio
ſi digna ñ ſuerit: an ↄtẽptoꝛẽ ſnie ſui epi

nenit clericꝰni⸗ eparabilr opoꝛteat deponi. O .
ſi ſnb eccleſiaſti Aod clericus apud ſecula⸗
folndice vtc⸗ res iudices accuſandus non
mandeps ni ſiit caius papa ſcribit dicens.
yt in c fendi · vt Apud ſecularem iudicẽ nul
e de ind. ceteꝝ

„

. — —„ 2
I di. nec licnit. Itẽ ? in cã recõuentiõis. iij.

q. viij.cnins in agendo.alios caſus poſui.j.e.clericũ nullus. ſimiliter
nec laicus põt ↄueniri ſi ub cccleſiaſtico iudice:niſi in caſibꝰ gnqʒ. vt ſi
ↄueniat ipſũ ſuꝑ rebꝰ ſpũalibus.pt ex de iud.c.ij ⁊.iij.vel niñ ruſtici
eccleſe ↄueniant᷑.vt.lxxxix.di.iudicatũ er̃ de ap. ſi duobꝰ. vel niſ ali⸗
quis rapuerit res ecclie: tũc potius ex ↄſuetudine qᷓ;ᷓ de iure cõuenit
ſub clerico. e de fo. cõpe. cũ ſit. . c.ſ clericus. Itẽ ſi index laicus ẽ ne⸗
gligens. e de fo.cõpe.ex trãſmiſſa.xxiij.q.v.adminiſtratoꝛes.vl ſi ſu
ſpectus fuerit iudex ſecularis.vel ſi baberet querela p ipſuʒ:põt adi

venire. vt notaui.iij. q.ij. ſt i epiſcopus.⁊.q.i.c.
p¶ Cinguli.nõ ꝙ eccleſiaſticus iudex pꝛiuat etiam laicũ ſua dignitate. yt

rieccleſiaſticꝰ iudex. vt ĩ ant. xt dif. ind col. ix. i..ij.. S.pe ñ m̃ ꝑp negligẽ
tis eccleſiaſtici indicis clericꝰ põt cõueniri coꝛã laico.vt. ex de indi. qlr.i fi.
g. Kericũ etiã depoſitũ.vt.lxxxi.di.dictũ.nec etiã ↄiugatũ.xxxij.diſ. ſi 4
¶rco nee obſtat ex de apoſta.c.i.qꝛ ibi loquit᷑ cũ talis non vult gande
Te puilegio clericali:qꝛ foꝛte ſit maritus vidue.nã iunc perdit pᷣuilegiuʒ. vt

lus cle icus coueniang.

Eñmo vnqᷓ epᷣm aut reliquos cleri
cos apud iudicem ſeculareʒ accu

Jare pꝛeſumat. Salea.
Alllllus iudicũ neqʒ pꝛeſbyterũ ne

cleſie iunioꝛes ſine Inia pontificis per ſe
diſtringat:aut ↄdẽnare pꝛeſumat.quod
ſi fecerit:ab eccleſia cui iniuriã irrogare
dignoſcit᷑ tadiu ſit ſequeſtratus quouſ⸗
qʒ reatũ ſuũ asſcat ⁊ emendet.JIteʒ
marcellus papa. Seecodem.

IKericu cniuſlibet oꝛdis abſqʒ pon
8 tificis ſui permiſn nullus pſumat

ad ſecularẽ iudiceʒ attrahbere:nec laico
quẽlibʒ clericũ liceat accuſare.¶ Iteʒ
ex niceno ↄcilio. Ab eis quiſqʒ iudi⸗
candus eſi quos ſibi indices elegerit.

Agices aũt eſſe nõ debent niſi quos
ipſe qͥ impetit elegerit: aut quos ſuo
ↄſenſu hec ſcã ſedes aut eius pꝛimates

auctoꝛitate huius ſcẽ ſedis delegauerit.

¶ Itẽ valẽtinianꝰ theodoſiꝰ⁊ archadiꝰ

Ad ſecularia iudicia nullus clericus eſt

pertrabendus.
Bntinua lege ſancimus vt nullus
(Nend copoxꝝ vel eoꝝ qui eccleſie ne/
ceſſitatibꝰſeruiũt:ad iudicia ſiue oꝛdina
rioꝝſiue extraoꝛdinarioꝝ iudicũ ꝓtra⸗
hat᷑.pñt eni illi ſuos iudices nec qͥcqᷓ; hiſ
publicis ẽ cõe cũ legibꝰ. ¶Itẽ cõſtã⸗
tinus iperatoꝛ pᷣſidens in ſctã ſynodo q
apud nicenã ↄgregata ẽ:cũ q̃relã quoꝛũ
dã ↄſpiceret coꝛã ſe deferendã ait: vos
a nemie diiudicari poteſtiſ:qꝛ ad deirſo
lius iudiciu reſeruamini. ¶ Itẽ exↄci.
matinẽſi. cir. De eodem. ales.
Alilluſclericꝰaliũ clericũ ad iudicẽ
ſecularẽ accuſare aut ad cãz dicẽ
dãa trahere qͥcũqʒ mõ pᷣſumat ſʒ oẽ nego
ciũ clericoꝝ aut in ep̃i ſui aut pᷣibroꝝ cũ

archidiacõi pñtia finiat qdᷣ ſi qͥ clericuſ
HB adipleri diſtulerit:ſi mioꝛ fuerit: vno

min? de. xl. ictibꝰ accipiat.ſi vo honoꝛati
oꝛ. xxx. dieꝝ ocluſiõe mulctet᷑. ¶ Item
bõif. ad ep̃os gallie. ne eodé. ales.

8 AVecũqʒ ↄtẽtiões int xpᷣios oꝛiũt
ad eccleſiã deferat:⁊ ab ecclaſtiaſ
viris terminẽt᷑. ⁊ ſi obedire noluerit: q̃ᷓ⸗

uſqʒ; obediãt:a liminibus eccleſie exclu

dantur. . Item marcellus papa.
Heqʒ p cauſa ciuili neqʒ p crimiali ep̃s

apud inilem indicem pertrabatur.
Allus ep

Ilus ep̃s neqʒ ꝓ ciuili neqʒ pꝛo
cCcr ſiali cꝗ apud quẽeuis iudiceʒ ſiue

ciuilẽ ſiue militarẽ ꝓducat᷑ vl exhibeat
magiſtratus eni qͥ hoc iubere auſus fue
rit:amiſſione reꝝ ⁊ cinguli?cõdemnatõe

poſſe trabi ad ciuilẽ iudicem.vt.j.e.ſi quis cum elerico.
n¶OQnia ad dei ſolius.i.clericoꝛ

tibus.

QJʒ3 diaconẽ aut clericũ vllüũ aut ec

175

lxxxiiij.di.ꝗſquis cle
ricus.idẽ dico de ſer/
niẽtibus ⁊ mancipijs
clericoꝝ.vt.lxxxix.d.
iudicatũ.⁊ idẽ pᷣuile⸗
giũ bʒ familia quod
dñs. vt ex de iude.ad
liberandũ.qꝛ libertuſ
foꝝ patroni ſequitur
ff.ad muni.aſſũptio.
xij.q.ij.eccleſiaꝝ ſer⸗
uos.iteʒ vxoꝛes cleri⸗

coꝝ.qꝛ ſoꝛtit᷑ foꝝ vxõ
ex perſona viri.vt.ff.

de iuriſ.om.iud.cũ q̃‚

dam. ? eodeʒ gauder

puilegio vxoꝛ ⁊ filius
quo clericus.vt.C.de
epi. ⁊ cle.l.i.⁊.ij.ſʒ illa
que nõ eſt legitiavxoꝛ
nõ ſoꝛtit᷑ foꝝ a ꝑſona
viri.ff.ad muni.de iu⸗
re.ð. vlt. ia· qd dicit de
ↄiugato falſum eſt. vt
ex de cle. cõiu.ioãnes
⁊ foꝛte idẽ eſt in depo
ſuo cũ ſit exauncioꝛa/
tus.yt.l.di.accedẽſ.b.

b. Abſq; põtificis.
be

ie nec cũ conſẽſu
ep̃i poteſt. vt ex ð foꝛ.
cõpe. ſi diligenti. alia⸗
ab officio ſuſpendit.
vt.iij.q.vi.non liceat.
pꝛeterea cauſaʒ ꝑdit.
vt.j.e.inolita.⁊.c.pla⸗

i Ugices.qui im

petitur. arg. iudi

ces eſſe dãdos ad ar

bitriũ rei. vt hic.⁊. xvx
q·vij.ſi aũt.⁊.iij.q. vj
peregrina.?.iiij.q. v.
quiſquis.ſed contra.
ff. de iudi. obſeruadũ
vbi dẽ ꝙ ille index nõ
eſt dãdus quẽ altera

intell gere de actoꝛe
nõ de reo. vel dic ſinõ
poſſũt ↄcoꝛdare actõ
2 reus tunc dabunt

Fſʒ petitionẽ rei vl ſup
Remn oibus iſtis iſtö

⁊ actoꝛis.pel dic ꝙ h.
c.loquit᷑ in criminali

cauſa.tunc enĩ ex plu
ribus epᷣis põt elige

re reus quẽ vult. vt. iij
q.viij accuſatoꝛes.

h Pꝛimates. i. epi
qui cõciliuʒ celebꝛant

quctoꝛitate pape.
1 Ontinua.oꝛdia
rioꝝ.i.ad oꝛdi⸗
narios vel delegatos
ab imperatoꝛe.
mCum legibus.
que dicunt clericum

um qui dij appellantur. pt.j. eo. ſacerdo⸗

oAUllus.vel exhibeatur ſed nunquid tenetur venire allegare foꝛum.

vVt exrra de ap.cum parati.non quia ciratio nulla eſt. ⁊ vbi quis cua⸗
ri non poteſt vel ratione perſone vel ratione tempoꝛis vel cauſe non tenet

xxxij.q.v.pꝛecepium.i fi.

ij.ff. de ferijs.l.i.

v

s nominati petit. ſed
potes ibi illud altera

1

*

eIExcepta. ab hac neceſſitate.
f¶ÿSMouella.inreiu. hec

vt.ij. ꝗ. iiij. nulla. ?. iij.
q:ix.hoꝛtamur.ſʒ boc
eſt pꝛiuilegiũ ei nõ
tangit euageliũ ſʒ tm̃
a lõge man?eleuat v⸗
ſus ipſũ. vꝛ tñ ꝙ bʒ ca
nones tenet᷑ tangere
euãgeliũ.vt. l. · vij. ⸗
tiens.io.ꝙ nõ debeat
tãgere hodie determi
nat᷑.ec de iura · calũ · c.
vltimo. b.

g Judex mittat. ex
de teſti. ſi quis teſtiuz

ff. de iureiu.ad ꝑſõas
b Lacuit. petierit
Zeryx ſola pone/
ctione libelli ꝑdit ꝗs
cãm.⁊ ſic eſt D.ff. de ĩ
ins vo.ſi libertus.⁊.ff
reʒ ra.ha.l.ãpliusvbi
hẽs ꝙ nõ incidit ĩ pe/
nã ſi deſiſtat ab agen

do.ſic ̊ videt᷑ ꝙ qiñ;

Eſtimoniũ.recipiat
In publico. l. fo
c¶Nec bonoꝛe.i. iure pꝛetoꝛio.

ↄfugit᷑ ad ſecularẽ iu

dicẽ ꝑꝑ deſidiã eccle/
ſiaſtici indicis.vt.xvi
a.vij. filijs. ſicut econ/
nerſo recurrũ ad ec-
cleſiaſticũ iudicẽ a ſe

Caunſa.

in canſa criminali. vt e de teſti de cetero.
ꝛ20 ſeculari ne ſit õ dixxiij.c.illud.j xv.q.v.c· l.

d Zd teſtimoniũ. a iudice ſeculari.

ſüt pᷣba. B. nec dicit vex. nã ep̃i bene tenẽt iurare

plectetur. Item ſilueſter pape.
Nuilibet clericus non eſt in bublico ex
aminandus.

Eſtimoniũ clerici aduerſus laicum

nemo recipiat.nemo clericũ quẽli⸗
bet in publicoꝰexaminare pꝛeſumat: ni

ſi in eccleſia. Iẽ codice libꝛo.i.ti.de epᷣil
⁊ clericis. Impatoꝛ theodoſiꝰ. Mec
honoꝛernec legibus epᷣs ad teſtimoniuʒ
flagitet. ¶ Item epᷣm ad teſtimoniu;
dicendu admitti non decet. nã ⁊ ꝑſona
honoꝛatur: ⁊ dignitas ſacerdotis exce⸗
pta?ↄfundit᷑ Mouellaↄſtitutio.¶ Epi
ſcopus non flagitet ad teſtimoniũ iure⸗
iurando:ſed euangelijs tantũ coꝛã poſi
tis. Iẽ. C Sed iudex mittat ad enʒ ex
ſuis miniſtris:vt
euangelijſ ſecnndũ quod decet ſacerdo
tes:dicat que nouerit. IJdem.
Elericus ad ciuilem iudicem clericũ ꝓ⸗
ducens anathema ſu.
ccuſans clericum

O Jquis clericus a
Vin curiã introierit:anathema ſit ſub

culari. vt.j.xxiij.· v ·

ſepe.⁊. c. bis.⁊.c. ſi vo

bis.⁊ e de fo.cõpe.lʒ

Cc.c.ex trãſmiſſa.ſʒ nõ
E boc veꝝ. vt e de iu

di. qualiter. in ſi.

Epale in his qne
ſpectãt ad iudiciũ im
peratoꝛis.vt ex de fo.

pe .c. veꝝ. vel intelli⸗
ge ꝙ imꝑatoꝛ rogat

ep̃ʒ cognoſcere de ca
1¶Sic ⁊ ſequẽtes.i.
ficut pᷣmiſſe auctes di
cunt ꝙ nõ niſi coꝛã cle
ricis fint cõueniendi
clerici fic.⁊c.

e Heiſtianis. cele⸗

ſẽ.clerici enĩ mi
lites xp̃i ſunt.xxiij.q.
vlt. repꝛebenſibile.
m¶Cõotempfſerit. ſi
nõ veniũt ad indicinʒ
iſti actoꝛeſ in optione
rei eſt anvelit vt circũ

ducat᷑ edictum:vel

admittãt᷑ ꝓbatõeſ ſue
ſed iudex auditis pꝛo
bationibus ſuis non
ꝓnũciabit eũ liberuʒ
ſed ſernũ illins nõ eẽ

niſi euidentiſſimas ꝓ

batiões bẽat.vt.ff. de
libe.can.dini frẽs.vel

index põt iponere ac

toꝛibus perpetuũ ſilẽ
tium. C. de inge. mau.
l.diffamari.

n Refugit. ſic. xxxü
ij di.honoꝛatus.⁊.iij.

q.ix.decrenimus.

AIlueſter. viuente

boc multũ facit
pꝛo eis:cuʒ pater eos
nõ reuocauit filij non
poſſunt renocare. vt
ff. de ꝓba.pꝛocula.
pPatris. bm legez
antiquã hẽs ꝙ cũ gs

andiẽdũ eſt ſi publicoꝝ iudicioꝝ cogni⸗
tionẽ petierit.epᷣale nanqʒ iudiciũ nihil
obeſt ab imperatoꝛe poſtulare. ¶ Añ
in carthaginenſi cõcilio octauo legitur.
Mꝛopꝛio pꝛiuet honoꝛe publici iudicij.
cognitionem ab imperatoꝛe poſtulans.

P Yacuitvt quicũqʒ ab imperatoꝛe co

gnitionem publicoꝝ iudicioꝝ petie

ritꝰ:honoꝛe ꝓpꝛio pꝛiuetur.ſi autẽ epa⸗
le iudiciũ ab imꝑatoꝛe poſtulauerit: ni⸗

hil ei obſit. Sic ⁊ ſequentes auctoꝛi

tates intelligende ſunt:quibuſ clerico æ?

cauſas non niſi cerici cognoſcere iubẽ
tur. Æ. Angde gelaſius papa ſcribit
ʒeie comiti. ”M
A ſeculari indice cleric? nõ ẽ audiedus
NHꝛiſtianis gratum ſemꝑ dʒ eſſe qõ
aob eox poſcit᷑ dignitate pᷣſtandum
qꝛ deo ſeruientibꝰbeneficiũ negare non
conuenit. Silueſter atqʒ fanſtinianus qͥ;
ſe a cunabulis clericoſ confitent᷑:a theo
doꝛa ſe oppꝛimi per violentiaʒ conque
runtur:qꝛ dicunt ſe ingenuos atqʒ deo
auctoꝛe pꝛiſtine ↄditionis nexibus abſo

lutos in ſoꝛtẽ deterrime iteꝝ ſᷣuitutis ad

dici:⁊ per auctoꝛitatẽ regiam contra le⸗
ges publicas cũ clericali cingulo oli dů
tenerent᷑ aſtricti:p archidiaconũ vibis
grumentine eſſe conuentos: cũ ↄſtet euʒ
qui celeſtem militẽ pulſat:non niſi eius
foꝝ debere ſectari:⁊ ideo dilecte depẽ⸗
ſe ſalutatõis affatu ſupꝛadictos clerieoſ
tibi cõmendo:vt ſi ad delegatoꝛum iudi
ciũ eoꝝ aduerſarij venire cõtempfſeritꝰ
ſublimitas tue tnitõe vallentur: nequid
illis aut ſurreptio aut inimiea

lentia neceſſitatis impona

Item criſpino ⁊ ſabino epis.

fiſum.

Pon niſi ad epoꝝ iudici clericꝰ vocet
2 Aueſter ⁊ fauſtinns eccleſie grumẽ
tine clerici lachꝛymoſa nobis inſi⸗

nuatione cõqueſti ſunt libertatẽ ſibi vſii
ſui benignitate ↄceſſ heredũ eius oppᷣſ

ꝛopoſitis ſacroſãctis

ica legibꝰ vioe)
iiudi⸗)

lentia nat: q qi
cnmrefagi appare eü de inſtitia Dif/)

*

nõ adimplebat voluntatẽ deſuneti:omni ſucceſſione pꝛiuabat᷑ C. de

fideicõ.l.vlt. bodie aũt hoc tenet in exneo herede. ſʒ ſi filius iſtitutus

heres nõ implet voluntatẽ defuncti pꝛiuat᷑ ſucceſſione:relicta m̃ ſibi

legitima.vt. C. de fideicõ.aut᷑.amplius ⁊ foꝛte lex pꝛeualet in hoc cu

—

ſione pulſari:ſibiq; in clericatus officio
pene a cunabulis ſeruientibus etiã ma⸗
numiſſoꝛe viuẽteꝰ in eodẽ actu nihilomi
nus ↄſtitutis diuinis miniſterijs ipende
re nõ licere:cũ ſi petitionẽ veritas ſubſe
quat᷑ ↄtra patrisꝰ⁊ auctoꝛis ſui factũ ve

nientibus vt indignis hereditas legibꝰ

qauferat᷑.nec eis liceat hereditatẽ capien
tibus contra auctoꝛis ſui ꝓſilire iudiciũ
⁊ ideo fratres chariſſimi qm̃ ſe etiam ab
archidiacono dicte eccleſie querunt᷑ op

pꝛeſſos:qui per eoꝝ abſentiaʒ modera

toꝛis iudiciuʒ ꝓmiſit eos eſſe ſecuturos
calcatis oibus.⁊ eodẽ qui contra leges
diuinas ⁊ publicas pulſatis foꝛum ſuuʒ
putauit auferri iu veſtro iudicio qͥſquis
ille eſt qui clericũ laceſſerit adueniat: vt
eccleſie iura que vetuſti pꝛincipes aſſi⸗
dua ſantione firmarunt impetiris cleri⸗

cis non nege nt᷑. Itẽ alexander oibꝰ
oꝛthodoxis per diuerſas ꝓuincias chꝛi
Ante iun

ſto domino famulantibus.
dicem ciuilem ſacerdotes nõ accuſent᷑.

B Elatũ eſt ad huius ſancte ⁊ apoſto

lice ſedis apicẽ:cui ſũmaꝝ depoſi
tiones cauſaꝝ ⁊ oĩuz negocia eccleſiaꝝ
ab ipſo dño tradita ſunt quaſi ad caput
ipſo dicente. Lu es petruſ ⁊ ſuper hanc
petrã edificabo eccleſi meã:quod adã
emuli chꝛiſti eiuſdẽqʒ ſancte eccleſie in⸗

ſidiatoꝛes ſacerdoteſ dei ad iudices pu

blicos accuſare pᷣſumant:cũ magis apo
ſtolus chꝛiſtianoꝝ cauſas ad eccleſias
deferri:⁊ ibidem terminari pcipiat.qm̃
taliter pꝛeuaricantes pꝛeuaricaueruntiĩ

deum ſuũ ⁊ non obediunt pꝛeceptis eiꝰ

Item pelagius benegeſto defenſoꝛi

Actoꝛ foꝛum rei ſequatur.

Eberſernie tne pꝛeſenti auetoꝛitate

mandamus: vt in cauſis in quibuſ
quelibʒ eccleſiaſtici officij perſona loco
petitoꝛiſ exiſtit quenquã laicũ pulſatura
apud ſue ꝓuincie iudicem: ſuas diſpo⸗
nere actiones nõ deſerat. In his vo ne⸗
gocijs in quibus eccleſiaſtici officij ꝑſo⸗

na pulſat᷑:totius ſubmoto pulſatiõis ob

ſtaculo:ad iudiciũ ep̃i vel pꝛeſbyteroꝛũ
in loco vbi queſtio vertit᷑ conſtitutoꝝ oc
currat indifferenter examẽ. Itẽ ſer⸗
io cancellario. De eodem.
Aquiſquaʒ clericus ſiue inferioꝛis
ſine potioꝛis gradus petitoꝛ exiſtat
& contra laicam perſonam ſuas dirigat
actiões:iſte modis oibus non alibi quã
apud ꝓuincie iudicem negocium ſuum
Dicturus occurat.ſi quis autẽ laicus cle
ricũ cuiuſcũq; gradus duxerit eẽ pulſã
dum:ad epoꝝ indiciũ i eadẽ ciuitatevel
territoꝛio conſtitutoꝝ pꝛoponat eas q̊s

ſe habere exiſtimat actiões queʒ oꝛdinz

legibus per omnia conuenientẽ atqʒ cõ
ſentaneum demonſtrariilla regulat ma
nifeſtat que pᷣcepit actoꝛẽ foꝛuʒ ſemper
ſequi pulſati. clericis vo pulſatis in epi
ſcopali iud cio foꝛum competere pꝛinci
paliuʒ quoqʒ ſantionũ deſignat aucto/
ritas. Itẽ in ci. agathenſi legitur.

huic canoni. Inno.tñ idẽ dicit qð bic dꝛ. cx de vo.⁊ vo.redep lʒ. in fi.

vnde põt dici ꝓ
canon iſte coꝛꝛi

gat autenticazʒ.
qIn veſtro.

anctoꝛitate eni
epᷣi volũtas de⸗
functoꝝ mãda
tur executioni.
ex de teſta. ſ be
redes.

r W Elatum.

chbꝛiſtiao⸗
rũ.hoc obtinuit

ſm pꝛimitiunm
ſtatü eccleſe. vt

ij.q.v.ſi quis p/
ſbyter. 2. xcy. d.
ecce. vñ adhuc

hm legẽ ſi iudex.

ſecularis eſt ſu⸗
ſpectus epᷣus ei
adiungit᷑ vl cã
tranſfertur ad
iudicẽ eccleſia⸗
ſticũ. vt in aut᷑.
vt diff. iudi. 5. ſi
tamen. col.ix. in
crialibus cau⸗/
fis tñ.ſ.ſanguis
non ſunt clerici

indices.xxiijiq.

vlt. his a ꝗbus.

8½ KäEperiẽtie
G pᷣſbytero⸗

legat᷑ ab epo: a
lias epᷣus ſolus
iudex eſt oꝛdia/
rue iede
ſona. vl expone
vel ꝓ ⁊. vt· xp·
vij. eps. vel dice
ꝙ pꝛelatus gli⸗
bet g ex electiõe
babet p̃laturaʒ
bʒ etiã inriſditi

onẽ. vt ẽ de of

fi.oꝛdi.cũ ab ec

eleſiax. ex ð ele

cti.c.i.ſj qui nõ
eſt electꝰ ab vni
ner ſitate vl col⸗
legio non eſt in
dex oꝛdinarius
indicẽ enim fa⸗
cit aut ↄſenſus
populi vt. xcii.
di. legimus ·i fi.
⁊ in aut de de/
fen. ciui. 5. ſi o.

col ij. aut cõſne

conqueſtus C.
tσ3uiſch
fegula. q?
3.iij. q.vi. nemi
nẽ. C. de inriſ.
om. iu.iuris o?
dinem.

irr
h
liope

dice Qa. 4
aan aLericum ſecularem. niſ in caſibus exceptis in ſũma. Iem exci· fſ de bo.aucto.iu.poſ.qnanis. 4*
gnbri 0 pitur ſi papa delegat laico cãm ſirinaln r iilu item hbe L pberuus iniuri⸗ laceſſitus. .
Anti foꝛte cum ſuccedit clericus laico. vt.ff. de iudi. heres abſens.quod fal i. N. Stud eſt. caſum buius capituli habes. xxiiij.q i pudenda.
ini⸗ ſum eſt. YIẽ bm quoſdam cum tenetur de euictione ſequuur foꝛũ em lꝛ Denrariontinihe quatiuoꝛ capitula idẽ dicunt ꝙ coniuratoꝛes de
ſotſtin. Moꝛis. ff. de iudi. venditoꝛ. ſed boc non eſt verum quia per hoc nõ fu ponuntur ſi clerici ſunt. ſ laici excommunicantur.
Luumng de foꝛo illius lʒ IPharatres a pha
g pꝛeſtet ei aucto . äl , res quod eſt diuino .
Ng latem. Epiſcopo non permittente apnd ſecula bita. ⁊ iccirco huio criminis reos non ſo inde phan ſei.s.xlvi:
lnnins bVDel pꝛopo rem indicẽ clericus pulſari non dehx. lum eccleſiaſtice ſed etiã ſeculi damnät dii.ſeditionarios.S.iij
rti at.l. xcipiat. ericum nullus pᷣſumat apud ſecu leges: ⁊ nõ ſolu cõſpirantes ſʒ etiã ↄſen·iiij. conſpir atoꝛes.
runn c anipein (Algmudt⸗ epᷣo non ꝑmittẽte pul tientes eis.anteceſſoꝛes vo nr̃i cũ pluri m. gqacloeſ nn
udt cpomit cleri · ſare. ſed ſi pulſatus fuerit non reſpõde/ ma turba epoxꝝ:quicũqʒ eoxꝝ ĩ ſacerd ai clericꝛug
8 cus a laco po- at vel ꝓponatꝰ*:nec audeat crimiale ne tali honoꝛe ſunt poſiti aut exiſtũt clericccd coniurationes que fi
teſt indicari eu gocium in indicio ſeculari pꝛoponere. honoꝛe quo vtunt᷑ carere pᷣceperũt:cete 2unt ſuper licita re:lici
iheece eſt icoꝛꝛigibilis. C Icdem ius papgeeg. rosvo cõione pꝛiuari ⁊ ab eccleſia extoꝛ te ſunt ad pꝛobanduʒ
nin aſ õ Elericus ſuo inopediens epiſcopo de⸗ res fieri iuſſerunt:oẽſqʒ ſimul vtriuſqʒ malum e Alicitmmn.
fnigti emn ed enm Politus cnrie tradatnr. Aainis viros infames eſſe cenſuerunt: ruid vij.ſancl i eõ
W vhtnamnetotd B J quis ·ſacerdotũ vel reliquox cle ⁊ non ſolum facites ſed eis oſentiẽtes. ſæd ſuper re ilicctans
hnen gat. alias non ricox ſuo epo inobediẽs fuerit:ꝛaaut Niem ex concilio chalcedonenſi. tenent vt bic quidam
nuii poſſet eum po ſi ei iſidias parauerit:aut ↄtumeliã aut Clerici aut monachi coniurantes pꝛoo⸗ tamen dicunt ꝙ om/
ienl ſua contumelia calũnia:aut conuicia intulerit: ⁊ cöninei pꝛio pꝛinentur honoe. mnnis coniuratio ſie oc⸗
W ercommunica⸗ potuerit: mox depoſitus curie tradatu Yani (erici vel mõachi reperti fue lt eſt llieita. Pꝛohl
erlil ii n 2 recipiat quod inique geſſit. Item rint ↄiuran tes aut cõſpirantes:aut aro gte ſant valma
ruimm or depbo Eer concilio carthaginenſi tertio. inſidias ponentes ep̃is aut clericis:gra lanm ſc Ce de mona⸗
liti lus. ſi ſit de no Mꝛincipali cogatur auctoꝛitate: qui plte qu ſuo ꝓpꝛio penitus abijciant. C INẽ pol.l. ynica. ſed bone
fei nn no cõtumax. v bem inuaſam non vult deſerere. eer concilio toletano. Beeodem. fraternitates admit⸗
infil cex de indi.cum Etimus vt dignemini dare fiduciã: A clerici aut monachi inuenti fuerit tuntur. xlij. diſ.ſi quis
ummnit non ab homine qua neceſſitate ipſa cogente liberuʒ conſpiratoꝛes autper cõiuratione,y deſpicit.
r Jlor ile c nobis ſit rectoꝛẽ pꝛouincie ſecundũ ſta/ ccalũniam machinãtes ep̃ᷣis vel clericis: n E reſumtlor, re
* e s ſta⸗ luta gloꝛioſiſſimoꝝ pꝛincipu aduerſuſ i ꝓpꝛium amittant gradum. ¶ Item ex men he ſeripie n
ſichan tim traditur an lum adire qui plebẽ qu inuaſerat vſqʒ concilio aurelianeni. De eodem. bec p:eſumptio ſit in⸗
lber⸗ rie. ſicut eſt ĩ fal hodie cõmonitus ſecundũ qð ſtatutum — Aqi clericoꝛumꝰ:vt nuper in mul ri⸗s Contra quamnon
i ſario. yt extra 5 fuerat relinquere ↄtẽnit:vt qui miti ad,/ MQM◻ tiis locis per ſuperbiã diabolo inſti admitritur pꝛobatio
Oi fal. ad falſario monitiõe ſanctitatis veſtre acqͥeſcere no gãte actu fuiſſe perpatuit:rebelli aucto ſecus ſi pꝛeſumptio ſit
fühein rum. vel dic ra luerit:⁊ emendare illicitũ:auctoꝛitate in ritate ſe in vnũ coniuratione intercede-⸗ faci.
hacfn ditur curie. i· p⸗ diciaria pꝛotinus excludat᷑i. Aureliꝰepi te collegerint:aut ſacramẽta inter ſe da que cauſe. hoc
ggiig mittũ rraduita ſcopus dirit. Seruata foꝛma diſcipline ta aut chartulaʒ conſcriptã fuiſſe patue capi u um lodqui
ſniisfl Y eecleſta nõ te n exiſtimabit appetitusvſi veſtra chari t: nulli ſationibus pꝛeſumptioꝰ iur de crimie eccleſia/
inte⸗ netur eum detẽ· nõ exiſtimabit appetitusſi veſtra chari rit: nullis excuſationibus pꝛeſumptio ſtico vel de revns ſpi
nitc dere. Item ĩ ter tate modeſte conuentus recedere detra labetur: ſed res detecta cũ in ſynodum ricualibus æ? de cauſſ
* tio caſu tradi ctauerit:cũ fuerit ſuo cõtemptu ⁊ contu ventum fuerit:in pꝛeſũptoꝛes iuxta ber generalibus ad toraʒ
Vent cnrie.ſin erini macia faciente iudiciaria ptate ↄuentuſ. ſonax ⁊ oꝛdinũ qualitatem a pontifici pꝛoninciam pertinen
ſicet ne hereſis. vin Monoꝛatus ⁊ vꝛbanepii dixerũt:bhoc er bus qui tunc in vnũ collecti fuerint vin tibus.
Cnim AIſtitutione jn. go oibus placet. ¶ Item grego. papa. dicetur: qꝛ ſicut charitas ex pꝛeceptis di p C Vis ita clerici. al
mnde Teruſanaltter A pꝛincipibus coꝛigantur quos eccle⸗ minis coꝛde non chartule conſcriptione lEgando boc dicit.
e bhoc yerbum ex lig oꝛꝛi re non valet. vel coniuratione eſt exhibenda: ita que
in ponatur. babe Stud eſt quod a vobis popoſcimuſ ſupꝛa ſacras admittunt ſcripturas: au⸗
ſdes cE de verb. ig. A⁊c nũc itex poſtulamus vt paluinum cctoꝛitate ⁊ diſtrictõe pontificali ſunt re⸗-
gincit nonimus. acqlegenſem pſendo epʒ ⁊ illĩ mediola pꝛimenda. ¶ Iteʒ innocentius papa.
ciele f Dmae. nenſeʒ epᷣm ad clementiſſimũ pꝛincipeʒ Fe clericos ⁊ laicos cauſe exoꝛte ab
Ctnen tam. Aanmen ſub digna cuſtodia dirigatis:vt ⁊ iſte q epiſcopis andianur.
nnt 8 S ExcludatX. Eps eſſe nullatenus põt:qꝛ eontra oem ¶Jaue cauſevel contentioneſinter V
ſne ar. ꝙ ſi quis aa canonicã conſuetudinẽ factus eſt: alios dericos ⁊ laicos tam ſuperioꝛis oꝛ
ie ctoꝛitate iudicii Vltra non perdat:⁊ ille cõtra moꝛẽ anti dinis quam etia inferioꝛis fuerint exoꝛ
u mitti? in poſſel quũ eũ oꝛdinare pᷣſumpſerit: canonum te:placuit vt ſecundum nicenã ſy-noduũ
gon Ronex 7 znel vidicte ſubiaceat. ¶ Itẽ ex ↄci.chalce. ↄsregatis omnibus eiuſdẽ ꝓuincie epiſ
Dlcnel inc emn mee AAꝛopꝛiũ gradum amittant clerici on iudiciũ terminet. ¶ Cuͤ ergo his omni
1ii rrenzgit excoi⸗ iurantes ve conſpirantes. bhrorus auctoꝛitatibus clerici ante cinilẽ iu
tanſ, cationem: vige Oniurationũ ⁊ ↄſpirationũ crimẽę dicem denegent᷑ ꝓducendi:cũ niſi pꝛiꝰ
ſeni tur ꝙ mann mi qð apud grecoſ dici᷑ pharatrea pu depoſiti vel nudati fuerint:curie nõ ſũt
nnng litari ei poſſit blicis etiã legibꝰcertũ eſt inbiberi peni⸗ repꝛeſentandi.patet qð ad ſecularia iun
ic auferri reſ. vtx tus.hoc multo magiſin ſancta dei ecclde dicia clerici nõ ſunt ꝓtrahendi. & Mis
ſe xiiij q·v.pꝛinci· ſia ne fiat cõuenit abdicari.ſi qͥ vero cle ita reſpondet᷑:clericiex officio epo ſunt
ge⸗, deerrunn⸗oif. rici ſeu mõachi inuenti fuerint ↄiurato-⸗ ſuppoſiti:ex poſſeſſonibns pꝛedioꝝ im
uſe di nec liemt c s aut ↄſpiratoꝛes aut pharatreas vel peratoꝛi ſunt obnoxij. ab epo vnctionẽ
lc erpꝛeſſu ff ne factiones cõponẽtes aliq̃s ſuis epis aut decimas ⁊ pꝛimitias accipiũt:ab impe/
onvnif pis fiat ei qui in Ais:ofno cadant de pꝛopꝛio gradu. ratoꝛe vo pꝛedioꝝ poſſeſſiõcs nanciſcũ
ien poſſ. ſ quis mii Clerici conſpirãtes ꝓpꝛio gradu amiſo mur. Añ auguſtinus ait ſuꝑ ioãnẽ. Quo
ſus.ff. de rci vYv. retrud ãt in carceres ceteri excõicentur. iure villas defendis:diuino an humão
reſtituere. ho ⁊c.require in pꝛincipio vbi differentia

ie tamen talis

(Bnchrarion crimina veſtris ĩ ꝑi
bus vigere audiuimuſ:⁊ plebes cõ

ſignat᷑ inter ius naturale ⁊ ius conſtitu⸗

efficitur poſſeſ⸗· rra epos ſuos ↄſpirare nobis mandatũ tionis:qꝛ ergo vt pꝛedia poſſideant᷑ů in
yter de do. 2 c eſt. &iuius criminis aſtutia nõ ſolũ inter periali lege factuʒ eſt. patet q clerici ex
tcontingit. er chꝛiſtianos abhominabilis ẽ: ſed etiã in. pꝛedioꝝ poſſeſſionibus ĩperatoꝛi ſũt ob
concoꝛdat leg. ter ethnicos ⁊ ab exteris legibus pꝛobi noxij. Iteʒz ambꝛoſius otra auxẽtiũ.

n i

47 VYtributü. agri
peꝛedijs in quibus

h¶Poteſtatem.de fact
us quis detineat res ecc
q.i.in canonibꝰ.vide/

Cõ nego. coꝛ

2

xxiij q. vlt. ſeemdum contraſed ibi loquitur de bis
fundata eſt eccleſia vel ofnicine einſ q̃ debent eſſe li

bere.vt.ex de cen.ſancitum.

tur tñ ꝙ ſi agri eccle⸗
ſie non ſolnant tribu
tuʒ ꝙ poſſit iperatoꝛ

vẽdicare agros illos

vt bic.⁊.C.de epiſc.⁊

cle.de his.naʒ oĩia bo

na illoꝝ qui tenẽt ali/
cui foluere tributum
ſunt illi iure pignoꝛis
obligata.C.in qui.ca.
pi.ta.contra.l.i.ſʒ iſtð
nõ eſt veꝝ:qꝛ tantum
intelligit᷑ de ꝓpꝛijs pᷣ
dijs patrimonialibuſ
aliquoꝝ vel clericoꝝ
vel laicoꝝ:lʒ eni pꝛe/
dia eccleſie ceſſent a
tributo:nõ iõ poſſunt
yvendi.vt.xvi.q.i.ꝭO.no
narum.
Po⸗
raliter me opponẽdo
qꝛ ꝓ tẽpoꝛa libus me
moꝛti opponere non
debeo.pꝛo altaribus

libenter ĩmolaboꝛ.xx
iij. q. vlt. conuenioꝛ.
C . Algnũ.ſubiecti.

uibutü eſt pꝛo/

batio ſubiectiõis.e ᷣ

cenſi.c.ij. ſed ar. .e
de pꝛiui.recepimꝰ. ve
rũ eſt ꝙ eſt ſignũ ſub

iectionis Iʒ nõ plena

ꝓbatio.

æ Soluit. nõ ex de⸗

bito ſed ne ſcandaliʒa

ret alios.vt.xxviij.q.

i.iam nunc.
Omnis anims.

ubdita peccato:xpᷣs

enim nemini fuit ſub

iectus. xxiij.q.iij. in
pꝛin. G

g . Sine regi. hec ß⸗

ba ĩterpꝛetat̃ innocẽ.
extra de maio.⁊ obe.
ſolite.

b K Epiſtola.i.miſſa
clemẽti a petro.ſicẽ dꝛ

inſtrumentũ meũ qð
mei cã factũ eſt.ff.de
edẽ. pꝛetoꝛ. 5.i.⁊? dicit᷑
etiã epiſtola illius cui

eſt miſſa m̃ cum diſti
ctione. ff. de fur. enʒ g

§ylti.
EE qnidẽ.ne fide
TP iuſſoꝛ.clericꝰ re-
gulariter nõ dʒ fidein
bere.vt hic.⁊ ex de fi/
deiuſ.clericus. niſi ne
ceſſitas ſit.innc eni ex

pietate tenet᷑ ſubueni

re alij.vt.lxxxvi. diſt.
non ſatis. Iteʒ clerici
pñt fideiubere ꝓ eccle
ſijs ſuis.in aut.de ſã.
cpi.ꝭ.aliũ aũt.col.ix.
Rem inter ſe mutuo

nõ de iure.nã ſi ſine auctoꝛitate pᷣncipis vel alteri
leſie ſacrilegus eſt niſ reſtituat.xij.q.ij.qſquisxvi

Imperatoꝛi tributum eecleſia denegare
non debz.

7

Itributũ petit imperatoꝛ:nõ nega⸗
mus.:agri eccleſie ſoluãt tributuʒ:ſi

agros deſiderat imperatoꝛ: poteſtatemꝰ
habet vendicandoꝛum:tollat eos ſi libi
tuʒ eſt. imperatoꝛi non dono:ſed nõ ne

Otaãtbus iributa non ſunt denegãda.
Agnum quidem eſt ſpeciale do

cumentuʒz:quo chꝛiſtiani viri ſub
limioꝛibus poteſtatibus docentur eſſe
ſubiecti:ne quis cõſtitutionem terreni
regis putet eſſe ſoluendam.ſi enim cen⸗
ſum filius dei ſoluit:quis tu tantus es

qui putas eſſe non ſoluendum. Iẽ apo

ſtolus. Ois anima ſublimioꝛibus po⸗
teſtatibus ſubdita ſit. Iẽ petrus apoſto
lus generaliter omnibus fidelibus ſcri
bit. Eſtote ſubditi dñis veſtris ſiue regiꝰ
quaſi pꝛecellenti ſiue ducibus ab eo miſ
ſis ad vindictam malefactoꝛum: laudeʒ
vero bonoꝛum. Item ex epiſto
laꝰclementis. S
De ſecularibus negociis epiſcopus co

gnoſcere non deber.
Equidem opoꝛtet irrepꝛehẽſilibiter

viuere:⁊ ſũmo ſtudio niti:vt omnes
vite huius occupationes obiücias:ne fi
deiuſſoꝛ exiſtas:ne aduocatuslitium fi
as:ne ve ivlla aliqua occupatiõe ꝓꝛſuſ
inueniaris mundalis officii occaſione
perplexus neqʒ enim iudicemineqʒ co
gnitoꝛem ſecularium negocioꝛũ hodie
te oꝛdinare vult chꝛiſtus:ne pꝛefocatus
pꝛeſẽtibus hoĩuʒ curis nõ poſſis verbo
dei vacare.hec vero opera que tibi con
gruere minus diximus exhibeant ſibi in
uicem vacãtes laici:⁊ te nemo occupet
ab his ſtudiis:per que ſalus hominibꝰ
Datur. & Item ex eodcen.
In bis que ad cõmunis vite vſum per
tinent:laici ſibi inuicem operari debẽt.
Icut enimꝰ impietatis crimẽ ẽ tibi
o clemẽs neglectis verbi dei ſtudiiſ
ollicitudines ſeculares ſuſciꝑe:ita vni
cuiq; laicoꝝ peccatũ eſt:niſi inuicẽ ſibi
etiã in his que ad cõis vſum vite ꝑtinẽt
operã fideliter dederint.te vero ſecurũ
facere ex hisꝰ quibus nõ debes inſtareꝰ
oẽs cõiter elaboꝛent.qð ſi foꝛte a ſemet

ipſis hoc laici nõ intelligunt ꝑ diacões:

edocendi ſunt vr tibi ſolius eccleſie ſol⸗
licitudines relinquant. Ex his oĩbꝰ
dat intelligi:qð in ciuili canſa clericꝰ an
te ciuilẽ iudicẽ ↄueniendus eſt. ſicut eni
eccleſiaſticaꝝ leguz eccleſiaſticus iudex
eſt adminiſtratoꝛ:ita ⁊ ciuiliũ non niſi ⁊

ideiubent cũ cõueniunt᷑.vt. C. de epi.l.oẽs.ꝭ.in hac. Itẽ nec aſtrictus curie

põt fideiubere. C loca.curialis.⁊ n clericus fideiuberet põt dici ꝙ nõ tenet

fideinſſio niſi tali pᷣuilegio ſuo renũciet.nã fideiuſſoꝛ ꝓ non dato habetur

„

niſi pᷣuilegio ſuo renũciet.pt.ff.ſi ꝗs ĩ ins vo.nõ ie.l.i.vel dic ꝙ lʒ nõ debeat
ſigdeiubere.ſi t fideiuſſerit tʒ obligano.vt ex de fideiuſ.c.xuẽeit.⁊.c.ↄſtitutꝰ
l Ne aduocaſꝰ qdð ꝓhibet᷑ ſacerdotibꝰ.vt.j.xiiij.q v.deniqʒ. xv.·q.ij.c.l.
Indicem. Z. j xxiij.q.vlt.c.ſepe.⁊.c.his a ꝗbus.ſʒ dic ꝙ poſſunt tracta/
re de illis tꝑalibus que ſpeciant ad eccleſtan.

4*°

⁊ qui non componit inter partes.

n Ex bis ·i. ab hlis.
o ¶Inſtare.i.intereſſe.ð.xc.di.pꝛecipimus.
p¶ ¶ Per diacones.ar. ꝙ diaconi debent

einilis debet eſſe executoꝛ.ſicut enim ille
ſolus habet ius interpᷣtandi canones q;

habet ptãtẽ condendi eos:ita ille ſolus
ciuiliũ legũ debet eſſe interpꝛes:qui eis

ius ⁊ auctoꝛitatẽ impartitur. In crimia⸗
li vo cauſa niſi ante epᷣm eſt clericus exa
minandus.⁊ hoc eſt illud quod legibuſ
⁊ canonibus ſupꝛa diffinitũ eſt:vt in cri
minali videlicʒ cã ante ciuilẽ iudicẽ nul
lus clericus ꝓducat᷑:niſi foꝛte cũ cõſen⸗

ſu ep̃i ſui:veluti quãdo incoꝛꝛigibiles in

ueniunt᷑:tunc detracto eis officio curie
tradẽdi ſunt. Uñ fabianus papa ait
Qui epiſcopo inſidiatur:ſemotus a cle
ro curie tradatur. VMU.
Heniands veſ guis clericoꝛum ſu
is epiſcopis infeſtus aut inſidiatoꝛ
extiterit:mox ante examinatum iudiciũ
ſubmotus a clero curie tradatur: cui

te ſue omnibus diebus ᷣuiat:⁊ infamis

abſqʒ vlla ſpe reſtitutionis permaneat.
W¶BOAuig ergo iſte non in criminali ſed
in ciuili cauſa clericum ante ciuileʒ iudi

cem pꝛoduxit:non eſt iudicandus tranſ

greſſoꝛ canonum:nec eſt dicendus per
traxiſſe reum ad iudicem non ſuum:qꝛ
de ciuili cauſa non niſi iudex ciuilis co⸗
gnoſcere debet. Econtra ea que in
actoꝛis defenſione dicta ſunt:veriſimi⸗
lia quidem videntur ſed pondere carẽt
ſacris enim canonibus ⁊ foꝛenſibus le
gibus tam in ciuili quã in criminali cau⸗
a clericus ad ciuilem iudiceʒ pꝛotrahẽ

dus negatur. ¶ Unde in epiſtola cle⸗

mentis legitur.

Fratres apud pꝛeſbyteros iudicentur.
J qui ex fratribus negocia habent

inter ſe:apud cognitoꝛeſ ſeculi non

iudicentur:ſed apud pꝛeſbyteros eccle
ſie quicquid illud eſt dirimatur.
Ntem ſilueſter papa.

Nullus clericus pꝛopter aliquam cau⸗

ſam intret curiam. OUJJM
AUlilus clericus vel diaconus vel
peeſbyter pꝛopter quanlibet cau
ſam intret in curiam:nec ante ciuilem iu
dicem ſuam pꝛeſumat dicere cauſam.
Item leo papa. .
Eccleſiaſticum non foꝛenſe iudiciuʒ pe
nitens expectat

„

iudiquidem eſt debita iuſta repo

ſcere:aliud ꝓpꝛia perfectiöis amo

re contemnere:ſed illicitoꝛum veniam
poſtulantem opꝛtet etiam a multis lici⸗
tis abſtinere:dicẽte apoſtolo. Omniaꝰ
licent:ſed non omnia expediunt.vnde
ſi quis penitens habet cauſam quaʒ ne

gligere foꝛte non debeat: melius eſt illi

xpianos.? loquit ſm antiqua tꝑa. vt..c relatum. D
t MH i godianiekeiſente enim ſub regnla eccleſiaſtica viue
Are debent. vt hic.⁊.j.e.de ꝑpſona.⁊.j.de pe.di.v.ↄriũ.⁊.c.falſas.

Jcut enĩ que ad cõis vſimn ar. ꝙᷓ peccat qui nõ recipit arbitriũ

laicis exponere ⁊ inſtruefe

modũ viuendi.
xxp.diſ. audire.

q ¶Ex his. ſic
enim ille ſolus.

na vñ ius pdijt

ab eo interpta

tio regrit. vt ex
de ſen. ex. inter.
qñq; tñ legatuſ
pape interpᷣtat
reſcriptum pa/

pe.ex de poſtu.

pla: ad H. vltra
mediũ.⁊ exr̃ de
ſeqᷓſtra.ad hoc
iudex etiã inter
pᷣtat legẽ. ff. de
legi. nã vt ait. ſʒ
nõ põt interpᷣtaã
ri ſniaʒ ſuã niſ
ſit p̃ᷣſes ꝓuicie.

de ap. ab exce

cutoꝛe.fimiliter
ↄſuetudo inten
pꝛetat᷑ legeʒ. vt
e de verb ſig.
abbate. Inter⸗
pᷣtatio q̃daʒ eſt
ꝓbabilis ⁊ non

neccaria vt ma

ꝓleſ qni i vꝛbe

Oſtãtino.l. vni⸗
ca.quedã eſt ne
ceſſaria ſʒ non

generalis vt iu

icis. vt. ff. de le

nã vt ait. que

a eſt ꝓbabilis

neceſſaria ⁊ ge

neralis:ſʒ noẽ
in ſcriptis redi
gẽda vt ↄſuetu/
dinis.vt.ff. de le

gi.ſi de interpꝛe

tatiõe.⁊ ex de ᷣ
bo. ſig. abbate.
q̃daʒ ꝓbabilis

neceſſaria ⁊ in

ſcripris redigen
da vt p:incipis

Z.1.bit.
x Tatunimꝰ?.
mox ante.
no intelligas ꝙ

hec dictio ante

ibi notet aliqð

—

—

tps ſʒ eſt ſenſuſ

ante . i. ante exa

minantem indi

cẽ ſiue coꝛã exa
minante. vel lo

quit᷑ cuʒ eſt no⸗/

toꝛiũ crimẽ. ſic.
C. de defen · ci.
defenſoꝛes.

8 72 I ger fra⸗
8 tribus. freſ

hic vocat cleri

cos. vel etiã oẽſ

i ¶Oia licent.tũc non expedit id qð licitũ eſt qñ vſus ipſius alij af
fert impedimẽtũ.vt.xxviij.q.i.ſic eni.ſ.ꝙ fidelis diſcedat ab infideli⸗/
bus:ſʒ non expedit vt ibi dicit᷑ vel aliter mihi licet mea repetere ſj nõ
