nn c.Et frumetl ctrine otrariũ ⁊ cõſuetudini eccleſiaſti⸗ compari valet. maius' eſſe võt tioneʒ vel expᷣſſo.i. nõ
humn i.pãe frumenti. ſ: nõ difficile ab ipſo föte vi Jhil in ſacrificijs maius: eſſe põt ioneʒ
niecae acmen ce aduerſũ:nõ difficile ab ipſo fõte vᷣita . ii 18 mains e mixto cum aqua.
i . aerps luit gne⸗ tis ꝓbabit᷑:a quo oꝛdinata ipſa ſaccsoz qu coꝛpusꝰ⁊ ſãguis chꝛiſti:necvl 8 Copꝛimatr ar. ꝙ
vi nuu pe. myſteria ceenmn Knattefe vitatis la oblatio hac potioꝛ eſt.ſed oẽs hec pꝛeꝛ vini deſecatio nõð ne
te Becne ſalutis nfe ſacrificiũ ſuis ↄmẽdaret cellit:que pura ↄſcia dño offerenda eſt: ceffaria ad ↄfectionẽ
ſhnn ſiẽ d ab eis ani vex ſalutis nfe is omMedarc Ete ſumẽda atq; ab hoĩibusve t & Intelligi. naʒ legi
ſüt lolin iſcipulis:nulli lac ſy panẽ tantũ ⁊ cali⸗ ⁊ pura mẽete ſumẽda atqʒ ab hoibusve t naz legt
ͦin ð frumto naſci ¶cẽ ſub hoc ſacro ↄgnoſcimus dediſſe. le neranda. ⁊ ſicut potioꝛ eſt ceteris:ita po populi multi em aq
Hnüna vt diſ. lyi. naſci. git enim ĩ euangelica vitate:accepit ieſu· tius excolia venerari dʒ. . Item ino. dz pnia. 5. dipi. teſtff⸗
ſimnn nügd ſi de lolio panẽ ⁊ calicẽ:⁊ bñdicẽs dedit diſcipuli/ pa.decentio eugubino epiſcopo ſalute,z qñq; dz ſeriptura. xr-
i⸗ harpons Meh ſuiſ ceſſʒ lac ĩ ſacrificãdo offerriqꝛ ma Ane confecta myſteria pacemnon de xij i.ſipauluſ qñ̃q;
GH gd ſi frumto ad nifeſtũ ẽ euidẽs exemplũ vitatis euan bemus ofterre. Rd erheatlo:
i . bbtwo⸗dh D 3Fne nobis.i.no⸗
t, 2—nnn 2 gαα . , ihi nii ſg ngͤ 1 ſidi .n. ſitũ hẽs.ð.eę.di.ſic̃.
ji qꝛ ibi nihi! bis nõ ꝓfniſſe oñditur qð falſum ſᷣm ba eſt. hoc. n. expo E. di.
ul 5 ugnnd poſlit ſeeri⸗ ſenan . Mſcenre naderds Hini x C. bonno h vꝛ ruͤnere qrte q̃ſtiõi vbiimme ꝙ ſicut ipſñi ꝗ botx offere
1 dicimus bidtcar. bidictse vulgari nõ illi ſpãli appꝛopata eu bant ſolum vinnʒ offerre videbant. ita g panum itinctum lanabant ipſam
Qanne ſe eiheten ſolet vna bñdici in feſto ſancti ſixti. aquã offerebãt.vñ ↄtra enangelicã foꝛmã offerẽtes nõ ↄficiebãt.qd autẽ ſi
Vm oẽ crimen. qttuoꝛ erroꝛes extirpani in canone ito. aqᷓ ſapoꝛẽ vini admittat ex pano.qꝛ aliqñ aliunde nõ ex vino talem admit
58OK* Beleat᷑i.cũ ad hoc ſacrificiũ offerat vt ꝑ ipſum pcm̃ deleae᷑ tit ſapoꝛem.ideoq; nõ ↄſecrabit᷑ in ſanguinem.⁊ ꝙ hec hereſis ſit. eſt arg.
ir ſ. e. di. ſpecies ⁊ filitudo. i ¶. Erratur. qð fit in calice. xxiiij.q.iiij.qꝗdam.ver.aquarij.
n x EE Expᷣſſuʒ.i.degrãdinatũ botꝝ.nã ex vino expᷣſſo licent᷑ hboc fieret y Efficientia.i.vini materia. dicunt gqdam ꝙ hic incipit repꝛobatio q̃rti
vel expſſuʒ poſtↄſecrationẽ yt tunc vice ſangnis ſumat᷑:añ.n.licẽt.vt nrori: anoch nen credo:ſed eſt perſecutio tertij.ſed inferius repꝛobatur.
4 fe c. d? is.n. dñi p̃li . kis iſtꝛi iõis de coꝛꝑe eiunn qjuartus ibi. ⁊ ideo. . . zia re , , e
8 ErzaanGuic ern marin aligance don 1 5 Yhil in ſacrificijs.de ſuſcipiendi reuerẽtia ⁊ cõſecrãdi⁊ tractãdi agit
Enangelice. hec oĩa pᷣdca reſpic ⁊ ſic yltimũ ꝓhibet᷑.ſi.n.nõ eſſet vſq; ad illud c.ſacerdotũ.ſ.in. xxij caplis. .
illicitũ hoc inf alia repᷣhẽſibilia nõ — ſili ꝓhibitõe 72 C. AMaiꝰ.pter charitatẽ.qcũ nõ ſit in ſacrificijs ploofert coꝛpuſ.
veniũt ſil ꝓbibita itelligũt. ar..vij.q i.deniq;. .a dendo.ff.de pbpo. 2 Quã coꝛpus.i.nullũ ſacam digni? eſt iſto qytum in ſeipſo eſt. Qnuattuoꝛ

iij

pe.di. vij. nullus. rõne ſa
tiõis vt ↄiugiũ.ex de biga

modũ:

dOqgam ſüt ibi⸗
nõ poſſet bumanus
tellectus aperirei:iqi
b;¶ Pꝛebniſſe.ð.di.i.
epᷣs deo.⁊? nota ꝙ per
oſculum conſentit ꝗs
alij. vt dixi. lxiij. di: cũ
badrianns.
Cc ¶Bemonſtrent. nõ
in in miſſa defũctoꝝ
dar pax qꝛ iã non ſũt
in pturbatione buins
mundi:ſʒ geſcunt ĩ do
mino. nec inter mona
chos:q mundo moꝛ
tni ſunt.ipq.vij.placu
d Eracta cõicent
dqꝛ coꝛpus ⁊? ſan
guinẽ miniſtrant. naz
laici ter in ãno tm.j.
e. ſeculares. vel boc ẽ
ãatiquũ.nã hoc hodie
vꝛ relictũ arbitrio cu/
inſlibet.ſc. quotidie.
imo hodie ſemel in an
no oẽs debẽt. e ð pe.
2 re.omnis.
eElatum. ſacriſi
cia. inuit ex boc
c.qꝙ vno die non pñt
ab eodẽ plura ſacrifi⸗
cia celebꝛari ĩ vno ca
none. ſz tu dic hoc ſo⸗
lü hec repꝛobari nõ to
tiẽs ſumẽ quotiẽs cõ
ficit.nõ h̊ plurima di
ci de duobꝰ.qꝛ plura
nõ lʒ. ̊. di. i. ſufficit. ni
ſi in natinitate.S.di.i.
nocte. iſti. de iur. pſo.
in fi.
QAua ſe.. xxyv.q.
ijita noſ.s.xvij.q.iiij
frat᷑.xij.q.ij.qui ⁊ hu⸗
manis.

epiſcopus.
h ¶. Totiẽs. ſiẽ lex di
cii in abolitõe.ij . q· iij ·
pꝛenuaricatoꝛ.⁊ tot de
nüũcial iones debẽt fie
ri quot oꝑa edificant᷑
ff de ope.no.nũ.ð pu
pillo.Sſi plurium.

i/ Dmpimus. poꝛ⸗

tdtõe. i. ſpecie pãis
que tm̃ ſacrũ coꝛpus
ſignificat.
lꝛ ¶ Rcalice . i. a ſpẽ
vini q ſignificat ſacꝝ
ſonguinem.
AEAnt integra. i

— Se Lon.
enim modis vnũ ſacim dignius eſt alio.ſratione efficaeie vt baptiſm de

nctitatis vt euchariſtia.i q·i.multi.ratione ſignifica
debitũ xxvidi.acutius.qdam tñ remouerũt iſtũ
rone ↄferẽtis vt ↄfirmatio.j.di.v.ð bis vo.rõe vtilitatl.i.q.i.introgo
AAcé apire. ꝗᷓ ſ. ſecrete aguni in canone.vel nõ debeo.i nõ poſſũnam

Acẽ igitur aſſeris ante pↄfecta myſte
ria quoſdaʒ populis ipartiri vel ſibi
inter ſe ſacerdotes tradere cũ pꝰoĩa que
apire nõ debeo pax ſit neceſſario ĩdicen
da:ꝑ quã ↄſtet populũ ad oĩa que myſte
rijs agunt᷑:atqʒ in eccleſia celebꝛant᷑ pꝛe
buiſſedaſſenſu ac finita eẽ pacis ↄcludẽ⸗
tis ſignaculo demõſtrẽt. ¶ It cali. pa.
Eetienaſticis liminibꝰ careat miniſter ᷣ⸗

poſt oſecrationẽ cbicare teinnit.

Eracta pſecratiõe oẽs cõicẽtqͥ no⸗
luuerint eccleſiaſticis carere limibꝰ.
ĩc.n. etiã apoſtoli ſtatuerũt: ⁊ ſctã roma

letano. xij.

Duiſqʒ ſacerdos quotiẽs miſſam cele⸗
Siat totiens ſacram comunione Peipint

Elatu eſt nobiſquoſdã de ſacerdo
tibus nõ totvicibꝰcõionis ſcẽ gram
ſume re:quot ſacrificia in vno die videt᷑
offerre. ſz ſi in vno die plurima deo offe
runt ſacrificia oibus ſe oblatiõibꝰ a cõio
ne ſuſpendũut ⁊ in ſola tm extrema ſacri
ficij oblatõe cõionis ſcẽ gram ſumũt:q̃ſi
non ſit illis totiens vo ⁊ ſingulari ſacrifi
cio ꝑticipandũ quotiens coꝛpoꝛis ⁊ ſan
guinis dñi noſtri ieſu xpᷣi immolatio fcã
conſtiterit. ¶ Nã ecce apoſtolus dicit.
Mnes qͥ edut hoſtias:ꝑticipes ſũt
(alars nne hiqui ſacrificãteſ
nõ edũt rei ſũt dñici ſacr̃i.qcũqʒ & ſacer
dotũ deinceps diuino altario ſacrificiuʒ
oblaturꝰacceſſerit ⁊ ſe a cõione ſuſpẽde
rit:ab ipſa qua ſeſindecenter puabit gr̃a
cõionis:ãnoꝰ vno repulſũ ſe nouerit.nã
quale eritſacrificiũ cui nec ipᷣe ſacrificãs
ꝑticeps eẽ dignoſcit᷑:ergo modis oĩbus
tenendũ ẽ vt quotiẽſcũq; ſacrificãs coꝛ
pus ⁊ ſanguinẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣiĩ altario
imolat totiẽs ꝑceptiõis coꝛꝑis ⁊ ſãguis
dñi nr̃i ieſu xpᷣi ꝑticipẽ ſe pꝛebeat.¶ JIc
gela. pa. maioꝛico ⁊ io.epiſcopis.
Coꝛpus chꝛiſti ſine eius languine ſacen
dos non debet accipere.
BOimpꝑimꝰ aũt ꝙ; qͥdã ſumpta tantũ

mo coꝛpis ſacri poꝛtione'a calice ſa
crati cruoꝛis abſtineãt q ꝓculdubio:qm̃
neſcio q̃ ſuꝑſtitiõe docent᷑ aſtringi aut ite
gralſacr̃a ꝑcipiãt aut ab ĩtegris arceant᷑
qꝛ diuiſio ꝰ vniuseiuſdẽqʒ myſterij ſine
grandi ſacrilegio non poteſt peruenire.
Ntem auguſtinus.

ĩtegre ſub vtraq;.n.ſpẽ xpᷣs ĩtegre ſi umif. 7 H itelligo ð cõ

iciente.nã infirmꝰvel ſanꝰin neceſſitate ſine vino Co⸗Pu ſumere poteſt.
1

m Quia diuiſio.hoc de ſpẽbus ipſis intelligit᷑:iĩpo
ſine ſanguine ſumi ⁊ viceuerſa.ſiue.n.ſpẽʒ panis ſiue vini gs ſumat virũqʒ

bile eſt eni coꝛpꝰxpᷣi

ſumit:⁊ dicũt hic duo ſacꝛa.⁊ vnũ ꝓpter vnũ ↄtentũ.reuera eni ſũt ibi plu
ra ſacꝛa.nã accñtia panis ſunt im̃ ſacm coꝛꝑis xpᷣi ⁊ accñtia vini ſũt tatũ
ſacm ſanguinis xpᷣi.qꝛ certe ſub ſpẽ panis eſt coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi: imo
totus eſt xpᷣs.ſilr ſub ſpecie vini.nõ iñ eſt ibi duplex ſumptio coꝛpoꝛis ⁊ ſã
guinie xpᷣi.nec ſuꝑfluit hec vel illa ſumptio:ſicut lʒ comedã in vno pꝛandio
⁊ ante potnʒ ⁊ poſt nõ m̃ dicoꝛ bis comedere:nec ſuꝑflue ſumit᷑ ſub vtraqʒ
ſpẽ.nã ſpẽs panis ad carnẽ:⁊ ſpẽs vini ad aiaʒ refertur.cũ vinũ ſit ſacꝛʒ ſã
guinis in quo eſt ſedes aiĩe.iõq; ſumit᷑ ſub vtraq; ſpẽ vt ſignificet ꝙ vtrũq;
xpᷣs aſſũpſit carnẽ ? aiam.⁊ ꝙ tã aĩe qᷓ; coꝛꝑi ꝑticipatio valeat.vnde ſi ſub
vna tm ſpẽ ſumeret᷑ ad mitionẽ alteriꝰ im valere ſignificaret.hec iñ ꝓpoſi
io nõ eſt ↄcedẽda.vinũ trãſbat᷑ in coꝛpus:nec iſte panis trãſbat᷑ in ſangui
nem:ſed potius panis mm tranſbat᷑ in carnẽ.⁊ vinũ im̃ in ſanguinẽ.iñ ybi

na tenet eccleſia. ¶ Item ex concilio to

cũq; eſt caro ibi eſt ſãguis:ſed caro ẽ ibi ꝑ tranſbationẽ᷑:⁊ ſangnis ꝑ

ↄiunetionẽ:ſicut aĩa eñ ibi per vnionem non ꝑ trãſbationegn.
n ¶Vmꝰ.ſic æ pupillus ncce habʒ oĩa nomia q tutoꝛ fecerat rata ba
bere:vel omnia reſpuere.ff.de admi.iu cũ querit· xij . ij. qꝛ cognoui

mus.ff.de ꝓcux.in couſe.

Euchariſtie cõionẽ qui quotidie accipit
nec repꝛehenditur nec laudatur.
Motidie euchariſtie cõionẽ acciꝑe
fnec laudo nec vitupero“. Oĩ
dñicis diebus cõicãdũ hoꝛtoꝛ:ſi tũ menſ
in affectuepeccãdi nõ ſit.naʒ ſi adhuc bʒ
voluntatẽ peccãdi:grauarimagis dico
euchariſtie pceptõe quã purificari:⁊ iõ
quauis qͥs pcõ moꝛdeat᷑: peccandi tñ de

cetero nõ hẽat volũtatẽ:⁊ cõicaturus ſa

tiſfaciat lachꝛymis ⁊ oronibꝰ.⁊ ↄfidenſ
de dñi miſeratõe accedat ad euchariſtiã
itrepidus ⁊ ſecurus. ſʒ hoc de illo dico

quẽ moꝛtalia pcã nõ grauãt. Idẽ:ſi dixe
rit qͥ ſpiã nõ quotidie accipiendũ eucha⸗

riſtiã: alius affirmat quotidie faciatvnuſ
quiſqʒ qð ſᷣm fidẽ:ſuã pie credit faciẽdũᷣ
neqʒ. n. litigauerũt inter ſe: aut qſquam
eoxꝝ ſe alteri ppoſuit ʒacheus ⁊ ille cẽtu
rio:cũ alter eoꝝ gandes in domo ſua ſu
ſceꝑit dñm: alter dixit.o dñe non ſum di
gnusvt ĩtres ſub tectũ meũ:ambo ſalua
toꝛẽ honoꝛificãtes quãuis non vno mõ:
ãbo peccatis mibi ãbo miſicoꝛdiam ↄſe
cuti.ad hoc valʒ ꝙ mãna ſᷣm ꝓpꝛiaʒ vo
luntatẽ in oꝛe cuiuſqʒ ſapiebat. ¶ Ite
cramẽti medicinã ſemper accipiat.
HR quotiẽſcũqʒ effundit᷑ ſanguis xpᷣi
iin remiſſionẽ pcõꝝ effundit᷑ debeoꝰ

merito ſꝑ acciꝑe ſemper pecco debeo
ſemper accipere medicinã. ¶ Item bi⸗
larius epſcopus.
coꝛpoꝛe dñi qui excõicari non meretur
NJInõ ſunt tanta peccata vt excõicetꝰ
gqds nõ ſe debet aà medicina coꝛpis et
ſanguis dñi ſeꝑare. ¶ Itẽ fabi. pa. ait.
Ter in ano qᷣſqʒ fidelium cõmunicet
X ſinõ frequẽtius ſaltem in aãno ter
Hoies cõicẽt:niſi foꝛterqs maioꝛibꝰ
qʒbuſlibet crimibꝰipediat᷑:i paſcha vide
Iʒ ⁊ pẽthecoſte ⁊ natali domini. ¶ ¶ Nẽ
ſother papa ait.
m iacram cõionem debemus accipere
AQAuibuſdã in cena domini ꝑceptio
euchariſtie negligit:q̃ qm̃ in eadem
die ab oibꝰfidelibus exceptis bis qͥbꝰ ꝓ
grauibꝰcribus ihibituʒ eſfpeipiencla ſit
eccleſiaſticus vſus demõſtratꝰ:cũ etiam
penitẽtes eadẽ die ad ꝑcipienda coꝛꝑis
⁊ ſanguinis dominici ſacr̃a recõcilient᷑.
Item exↄci.marti.pa.

Nui ſemp peccat celeſuis ſa

Mon abſtineat a

Etiaʒ in cena domi

0° otidie.

necviupe

ignoꝛãs menteſ
ſumentiũ vtruʒ
ſint digne tanqp
a mentẽ alteri⸗
videre nõ potat
ij :qivoſuluiſti.
Mens i af
fectu. ſz qñ dicil

ꝙ mens eſt ſine

affectu peccãdi
credo ꝙ qñ ꝓ⸗
ponit fir mit᷑ ab

ſtinere a quoli-

bʒ peccato moꝛ
tali:niſi ſit:ꝛergo
i tali pꝛopoſito
nũuũi debet acci
pe coꝛpus xp̃ᷣi.

q ¶SGrauariõ

e. di. in ſcã. xiij.
q.ij. gbꝰ.⁊. c.cuʒ
grauia.

r ¶ Purificari.

T ita cũ vni ẽ ſa
lutiferũ: alij eſt

moꝛtiferũ. vt. ff.

adil.aq.lqᷓ acti
one. S.ſi gs. e ð
p̃ſcrip.qm̃ oẽ.i.

.i. F. opponitur

v. ipſa.n. ſalus.
8 AQuotidie.
naã facile nõ ſüt
iſta attribuẽda.
nulli.

t¶ Scom fidẽ

ij.ↄſciam. e de

pᷣſcrip.qm oẽ.
u ¶ LTitigauer̃t

i.fuerũt ↄtrarij.

x ¶ Int ſe. arg ·

ꝓ qñqʒ ea q̃ in
ſupficie vident̃
ↄtrariari habẽt
eũdẽ effectuʒ.ſi.
5.viij.q.i.in ſcri

pturis.S.xiij.q.

iij ·q. v. ꝓdeſt . et
q.i.nolite.ꝰ.xx⸗
xv. q· v. ad ſedẽ
ar. diuerſax ſẽ⸗

fentiaꝝ neutra

repꝛobari. viij.
q.i.in ſcriptur.

P S J quotiẽs

effundit᷑i.
ſignificatur ef/
fundi.

3 ¶Sangnis.i. in cõmemoꝛationẽ effuſonis ipſius offertj.e· iterat

i.quotienſcũq; fit cõmemoꝛatio ſanguinis xpᷣi.

⁊2 ¶¶ Bẽo.i.dẽo ſꝑ ppare me babilẽ ⁊ dignũ ad accipiẽdũ.xt.j.e ñ iſte
2 Bns ſunt.excoicet᷑.i.dignus excõicari.oẽ.n.moꝛta e pem̃ dignũ
ſt, excõicatione.vt.S.vi.q.i.illi g.s.xi.qiij.nullus ſacerdotũxx
ij.q.i.c.vlt.⁊.c.ĩ ſacris.vel excõicetur in ſacꝛis:alias tm ꝓ ↄtumacia

poteſt quis excõicari·xi.q.iij.certum.

uis intrat.

ꝑ ¶ Z ſi nõ.niſi foꝛte.tũc idipſũ etiam abſtinere peccatum eſt.ſe. ſi

a ¶¶Et natali.vel niſ rõne penitentie iniuncte in illis diebus a cõio/
ne ceſſare teneat᷑.vt.xxxiij.q.ij.c.admonere.alij dicunt im in paſcha

eſſe pꝛeceptum.ex de pe.⁊ re.omnis.

b AQu ibuſdã.demõſtrat.ſic oli:mõ ſic nõẽ.ſʒ monachi faciunt.
cNecõcilient᷑ finita pnia.vt.s.xxvi.q.vi.ſi ꝗs de coꝛꝑe vel cõ

ſuetudini qᷓrũdã eccleſiax alludit.⁊ ſ̃m pᷣmũ inte
num peritatis.ſicnt illud ioãnis.i.qñ vnigeniti ⁊c.

llectũ illud ẽ expſſi

9

gi⸗

ln
no
Gttrn
iſut

C

1

NWE
tſtnei⸗
feact⸗
kn
ſffeng

deheach
Rprarp⸗
gbaniß

nlit
h

l

unſeen
itian
fü:ild

ſengtt.

gli.

Oppepor

En ſels
Qhonc.

eleſͤſi
edid

iun ik

itynn
ce
ſaribart

efſer 4

lrit⸗
giud

enn
i ONH
ng
ſnoni

ſncht

mH

Dcoſe

dignos ſe cõiõe

NN
Lign.

Nien
aln

Nef6O
Pf

◻½ Y s. ? ꝓ luxuria ·i ſupſtitiõe ſua credene foꝛte noeſſe ceicidũ.
. xxviij.q·i.idolatria.vel.i.ꝓ luxurioſa vita ſua ſine q pauci. diſ.l.
quia tuua.
“Pꝛoijciendũ. cur arguit᷑ vñ cõmẽdari debet.q: ꝓ pcis ſuis abſti

net a coꝛꝑe xp̃i ſed nõ arguit᷑.qꝛ temꝑat ſe s mo:tali pcõ.ſʒ qꝛ ĩ deliciẽꝭ

luxuriãdo icoꝛ/

rigibilis dephẽ
ſu⸗ gorbmdi. Pꝛoijciatur ab eccleſia:qͥ a cõiõe ſacra
e Boͤec pni, mMenti ſe pꝛo luxuria ſua auertit.
ſ.e. hi qui. Jaͤs intrat eccleſiã dei:⁊ ſacraſ ſcri
◻ Eculareg. piuras audit: 7 luxuriaeſua auer
rnõ credat᷑. tit ſe a cõione ſacii ⁊ in obᷣuandis mini
niſ ob hüilitatẽ ſterijs declinat ↄſtitutã regulã diſciplie:
en iſtirale pijciendim de eccleſia catholica
neen deſſe decerimus: doecpniamagat ?7 oñf
in anno pcepti dat fructũ pnie ſue:vt poſſit cõione per⸗

e coicare qͥ ad cepta indulgentiam ꝓmereri. ¶ Item
laicos. vel dic h Tconciio asgathen.
in clericis. ilug Mon habeantur catholici:qui his tribꝰ

in laiciſ.na via tempoꝛibus communicare deſinunt.
clericoꝝ debʒ ee VEculares qui in natali dñi: paſcha:
religioñoꝛ q; lai

.inj. de α Penthecoſte no cõicauerit catholici
a. d z de n credant᷑: nec ĩter catholicos habeãt
e AJgꝗ.cõica. ¶Itẽ ex concilio toletano. Coꝛipiat᷑

re.i.ſi dicrt ꝗ in eccleſia communicare contẽnunt.
e tales eſſe ꝙ VYq intranteccleſiã dei ⁊ depꝛehen⸗
nõ ſüt digni cõi dunt᷑ nũꝙ; cõicare admoneant᷑:ꝙ ſi
rehrer eð nõ cõicant'ad pniam accedlãt. ſi cöicani
Qõ ſi non non ſemg abſtineãt. ſi nõ fecerint abſti⸗
cdicãt. .ſ digni neãt. Aẽ ex concilo elibertano.
non ſunt. Ante ſanctam communionẽ a pꝛopꝛia
g Cõicant.i. vxoꝛe quiſqʒ; contineat.

ſecerũt. i.ſi ſeta Ppꝛia vxoꝛe abſtinere debet tribꝰ
les dicũt ꝙ ſůt aut q̃ttuoꝛ aut octo diebus nec inter ca⸗

b Ablm aͤt. tbholicos ↄnumerabit:q in iſtis videlicet
i remoneantur. tpibus paſcha pẽthecoſle ⁊ natali domi
b ¶ Abſtineät. ni nõ cõicauerit. ¶ Itẽ ſergius pa. ait.
i.ſi alijs toibns Quare tres ptes fiant ex coꝛpoꝛe xpi.
nõ tñ illis tpib⸗ ſemeeſt coꝛpꝰdñi:pars oblate
abſtineãt. ſ. paſ lin calicẽ miſſa coꝛpus xpᷣi qʒ iaʒ re
ehee. ſurrexit mõſtrat. pars comeſta: abulasi
b Abſtineĩẽt. adhuc ſuꝑ terraʒ: pars in altari vſqʒ ad
acõione. vel b mMilſie finemvremanens:coꝛpus in ſepul
ſtineant.i. excoi chꝛo:qꝛ vſqʒ ad finẽ ſeculi crpo⸗ ſan
centu. ccoꝛum in ſepulchꝛis erunt. ¶ Itez ait
. 6 demens papa. Aquibus ſunt con⸗
Abver tractanda ernncra doltktucd
Jguatu m RKibus gradibꝰ cõmiſſaꝰſunt ſacra
H Trihns graclci⸗ ſecretoꝝ id eſt pᷣſby

quolibʒ tẽpoꝛe. tero diacono ⁊ miniſtro:qͥ cuʒ timoꝛe ⁊

vt. rxxiij.q. v. ſi tremoꝛe daiconre ias commi dñi cu⸗
dicarndenuné ſiodire fragmetop debet. — Jaen E3
pceptuʒ qð hic ta in altario certe holocauſta offerãtur:
continet. vt no. quãta populo ſufficere debeãt: ſi re/
xxxiij.q.iiſ. vix· mãſerint in craſtinũ nõ reſeruẽt᷑:ſʒ cũ ti
Cde XNI. moꝛe 2 tremoe clericop ꝛ diligstia oſin
ux Riſome?ẽ inãt.qat reſidua coꝛpis dñi ꝗᷓ ĩ ſacrario
coꝛpus. in relicta ſũt ↄſumũt:nõ ſtati ad accipiẽdoſ
calicẽ.qꝛ iunctu

ra coꝛpoꝛis dñi cum ſanguine deſignat vnionẽ coꝛpoꝛis cum anima.
I¶Ambuls.i.deſignat coꝛpus dñi in eo ſtam in quo fuit ante paſſi
onem. vel veſignat eccleſam adhuc militantem.
m Ws mne hode nõ ſᷣnantr᷑ ſed due ꝑtes ſicee comedũt᷑. pᷣma ſicca ꝓ
aĩabus ſanctoꝛũ ad landẽ dei.altera ſicca ꝓ illis ꝗ ſunti purgatoꝛio

tertia cũ ſanguine ꝓillis ꝗ ſunt in pcõ viuentes.G.

Gdskenimilri trium graduum.

o Lommiſſa.i. tractanda.
p/¶ Sacꝛa.i.coꝛpꝰ? ſãguis:q̃ ſũt ſacꝛa vnitatis eccleſie.yt.j.e.qꝛ paſ
ſus.coꝛpꝰ.n. xp̃i ? ſacꝛʒ ẽ ⁊ res ſacꝛi.vt.ẽ. e.ĩ ſi uma.j.e. hoc ẽ qð dicimꝰ
q ¶Reſeruẽt᷑.j.e.di.pᷣſbꝛ euchariſtiã.ↄtra e de offi. ar.pſ. offm. Z. ſʒ
ibi iubet᷑ renari ad opꝰmoꝛiẽtiũ.H̊ ꝓhibet᷑ reßuari ad opꝰoſecratiũ.
T¶ Pnutent.ſimplices vel ipſi pꝛeſbyteri.
6 ere. Snee es ille alijs cibis ꝑmiſcẽt̃ nõ enĩ in ſtomachũ
deſcendũt:q̃re ꝑ ſeceſſũ nõ emittũt Iʒ.n. ex ipſiſ aligs reliciat.non iñ
incoꝛpoꝛat᷑ nec ĩ ſtomachũ deſcẽdit.nec ꝑ ſeceſſũ emittiit interdnʒn.

odoꝛe recxeat᷑ hõ.q tñ nec ĩ ſtomachũ nec ĩ deceſſũ

35
dirigit. dici pot ꝙ ſpẽs

bñ deſcendut in ſtomachũ.nã alr qũo enomenk. .e. ſi ꝗs p ebaietaté. vnde
ſoꝛte ꝑ ſudoꝛẽ emittit᷑ de coꝛpꝑe.certũ eſt X ſpẽs quãcito demtioꝰ terunt᷑ taci

cito in celum rapitur coꝛpus xp̃i.

t ¶ Per aqualiculos.·i.ꝑ occultos mealus.pᷣſus. Pinguis aqliculus ꝓtẽto

cões cibos ↄueniãt:ne putẽti ſcẽ poꝛtiõi
miſcere cibũ: q ꝑ aq̃liculos: dige in ſe⸗
ceſſum diffũdit᷑ſi igit᷑ mane dñica poꝛtõ
edit᷑ vſqʒ ad ſextã ieiunẽt miniſtri qB eam
pↄſũpſerũt.⁊ ſi tertia vel q̃rta hoꝛa acce⸗
perit ieunẽt vſqʒ ad veſpas:ſic ſecreta
ſcificatõe eterna cuſtodieda ſunt ſacta.
Pꝛecipimꝰetiaʒ ne vnqᷓ; extero clericoꝰ
eccleſie ſiue laico de fragmẽtis oblatio⸗
nũ chꝛiſti ad mẽſã ponat᷑.vñ ſcis tu:qui
paſſiʒ ſãctuarij panes idignis ipẽdis.vñ
noſti ſi a mulieribꝰ mũdi ſũt. Hinc 7 da
uid ab abimelech ſacerdote ĩterrogatꝰ:
cũ panẽ ſibi ad comedẽdũ poſcerefeenʒ
ſe mũdũ ãte triduũ ꝓfitereĩ:panes ppo
ſitiõis mãducanit. vtẽ iſidoꝛus.
Inficiuntur non mundantur ſceleroſi:
qui communicare non deſinunt.
Aiſcelerateviuũt ĩ eccleſia ⁊ cõi
acare nõ deſinũt putates ſe tali cõi⸗
one mũdari diſcãt nil ad emũdationem
pficere ſibi:dicẽte ꝓpheta.qͥd eſtqdð di⸗
lectus meꝰfecit in domo mea ſcelera ml
ta:nũqd carnes ſcẽ auferũt a te maliciaſ
tuas.⁊ apoſtoluſ. ꝓbetinqͥt ſe hõ ⁊ ſicõ
pane illo edat: ⁊ de calice bibat. ¶ Itẽ
ex.viij.ſynodo baſilius epiſcopuſ dixit.
Danationẽ nõ ſaluteʒ acquirunt qui in
digne ſacramentis chꝛiſti cõicant.
IJmoꝛem docer nos apoſtolꝰ dicẽs
dq manducat ⁊ bibit indigne:iudiciũ
ſibi mãducat ⁊ bibit.fidẽ vo edocet nos
Imo dñi dicẽs hocẽ coꝛpꝰmeuʒ qð ꝓ
muli datr.hoc facite ĩ meã cõmemoꝛatio
nẽ.⁊ aplso vnigẽito dei filioꝰ:hũiliauit
ſemetipſũ factꝰ obediẽs vſqʒ ad moꝛtẽ:
moꝛtẽ aũt crucis.cũ eni aia hʒ fidẽ: his
dictis ↄſiderat magnificẽtiã gloꝛie ipſiuſ
⁊ admirat᷑ nimietatẽ hũilitat:quũo tãtus
ac talis obediẽs fuit pr̃i vſqʒ ad moꝛteʒ
ꝓ vita nr̃a.putovqꝛ ꝓuocari poſſit vſqʒ
ad effectũ ⁊ dilectionẽ ipſiꝰ⁊ dei pr̃is qͥ
vnico filio nõ peꝑcit:ſʒ ꝓ nobᷣ oĩbꝰtradi
dit illũ.talẽ g& fidẽ ⁊ affectuʒ pᷣpare dʒ in
aio ſuo is qͥ panẽ ⁊ calicem dñi percipit.
WItẽ aug.ili.qõnũ nueri. Nõ aq ſed
ante qnẽ offera᷑ cnſiderandum eſt.
dixit'dñs ad moyſen ⁊ ad elea⸗
ʒaꝝ filiũ aaron ſacerdoteʒ.Tollite
turibula aurea e medio exuſtoꝝ ⁊ igneʒ
alienũ hũc ſemĩate ibi:qꝛ ſcificauerunt
turibula peccatoꝝ hoꝝ insaĩabus ſuis:

ſeſgpede extat.
u ¶ Clerico aliene iu*
riſditionis.⁊ ſic non
..e. non ꝓphibeat.
x D ſcelerate.
qð dilectuſ.iro
nice dicit.
y ¶Pꝛobet. i. exami/
net vel purget.i. pur⸗
atũ ſe vel ꝓbatũ red

ZndreLont. .
2 HBocet. tria

dʒʒ hꝛe qui vult acciꝑe

coꝛpꝰxpᷣi.timoꝛẽ fideʒ
⁊ dilectionem.
2 Coꝛpꝰ.ſolet q̃ri
gd demõſtre ꝑ hoc ꝓ
nomen hoc aut paniſ
aut coꝛpꝰxpᷣi.panis ñ
qꝛ ille nõ ẽ coꝛpꝰ xpᷣi.
itẽ nec coꝛpꝰ.qꝛ nõ vꝛ
cy ante totiꝰfoꝛme ꝓ/
latiõeʒ fiat traſbatio.
ad hec dico ꝙ ꝑ hanc
dictionẽ hoc:nihil de
mõſtrat᷑.n ipſa malr
ponit᷑ ibi.ſʒ bic q̃ro q̃ᷓ
lit᷑ ꝑ dictioneʒ nihil ſi
gnificantẽ fiat trãſba
tio.itẽ dñs vtebat᷑ ſi-
gnificatine voce illa ⁊
nos vtimur mãlr: ͤ ñ
facimꝰ ea q ipſe fecit
qð fieri dʒ.S.e.ſcriptu

ra. h oʒ ꝙ magiſ oꝑet

fides qᷓ; ro differendi.
qꝛ fides nõ hʒ meritũ
Ald boc dico ꝙ ea viſ

data ẽ ioſiſ pbis iy ac

eoꝝ ꝓlationẽ fiat trã
ſbatio.j.e.accipite.itẽ
iõ ſacerdos ea ñ pfert
ſignificatiue.qꝛ ñ poſ⸗
ſet ea vere ꝓferre.mẽ
tiret᷑.n.ſi diceret hoc ẽ
coꝛpꝰmeũ.itẽ ꝗd ſi ꝗs
ꝓferret v̈ba hec poſt
moꝛłẽ xp̃i añ reſurre
ctioneʒ ↄficeret ne. vꝛ
nðõ.qꝛ coꝛpꝰxpᷣi tũc
erat moꝛtuũ ⁊ iaiatũ

Sſi trãſpᷣatio tũc fieret

tũc trãſiret in coꝛpus

moꝛtuũ ⁊ ĩaiatũ ⁊ ſi
inutilr ſumeret᷑ qũog

yviuificaret vel ↄferret
aligd coꝛp⸗ moꝛtuuʒ.
Rñ.nẽo potuit añ re/
ſurrectionẽ ↄficẽ coꝛ⸗
pus xp̃i niſi xpᷣs. ſic ⁶½ .

Datg eſt foꝛma vt tin
pereſurrectionẽ hoe fieret ꝑ illud:hoc facite ĩ mea comemoꝛatõeʒ.iõ.n.ñ cja⸗
tai miſſa ĩ illo triduo:⁊ itelligo ꝑ ſynodochẽ.de hoc. xxp. di. q; a pꝛibus.

Z ¶Apoſtolus. bec ꝓbat ꝙ cõicãdo dilectionem debemus habere.

a ¶ Filio.ſ. chꝛiſto.

b ¶¶ Puto. qꝛ tenemur hos diligere ꝗ nos diligũt. vt e de teſta. cũ ĩ officijs

imo nec ſolũ ſufficit diligere diligentes ſe. imo inimicos.xxiij.q.iij.ſex ſunt

differentie. biſtoꝛiaʒ habes.i.q.i.ſi ꝗs inquit.
c ¶ ¶ Tradidit.quo ad ſufficiẽtiã ñ

ad efficientiã.ð.ð pe. di iij S.itaq; peã.

T dixit.turibula alienũ.oĩs ignis alienꝰdicebat᷑ ad ſacrificãdũ Bter

illũ ꝗ celitus.viij. die de celo erecti tabernaculi miſſus eſt. i. q.i. ſicut.

E¶ Seminate.i.diſpergite huc ⁊ illuc vt inueniatis turibliliaag.
¶QAuia ſanctificauerũt.i pena eis illato ꝓ pcis fuit exẽplum alijs ne ſi⸗
milẽ penam incurrãt.⁊ ita ſ anc tificanerũt ea quo ad exẽplũ.h.i. penas pec
catoꝝ ſuoꝝ in exemplum in alijs ſtatuerunt ſatiſt factionis offerendo turi

bnla. vij.q/i. deniqʒ. H.
g ¶ In.i contra.

„

Diüij

impioꝝ nõ ꝗn bona ſit oĩ
eoꝝ q̃ feciſti.ſʒ quãtũ ad

De Lon.

a C. Et anctificataſũt. iiij · v. ſeriptũ . abominabiles dicunt victime

Screatura ⁊ à deo dilecta· qꝛ ſcriptuʒ ẽ: nihil odiſti
offerẽtes· qꝛ pꝛaua intentõe offerũt exẽplo chaim

Qõð aũt dꝛ munera ab offerẽte placuerũt ⁊c.in eo nõ repꝛobant munera.
ſʒ potiꝰ offerentiũ merita ↄſtituẽdo eũ vita dignũ.munera g̊ non repꝛobat

ſed pꝛaua oꝑa oꝑãtiũ
Xc.di. chaim.
b¶In ſignũ. tra.xy
q·i. mulier.ſʒ nõ eſt õ.
nã ⁊ bic ⁊ ibi qui dere
liqrunt puniti ſunt ſʒ
muribula nõ peccanue-/
rũt nec cũ eis pem̃ eſt
ſicut cum pecude pec

cat mulicr:ſᷣuat᷑ &̊ bic

vtfiat in ſignuʒ pene
illate ⁊ pecꝰoccidi in/
bet᷑ ne cũ eo alia pec /
cet.pᷣterea pecus non
poſſet duci in aliã foꝛ
mã ficut turibula:imo
⁊ ſubtilr iſpicias ⁊ tu
ribula deſtruunt᷑ cum
foꝛmã amittant.ar.ff.
ad exhi.inlianus ſcri
bit. S. ſʒ ſi gs. x. q.ij. HB
ius Heiki ia:
¶ Repꝛobari. ſ. tm̃.
. Qð a talibꝰ. ar.
ꝙ pᷣnilegiũ ↄceſſuʒ ab
apoſtolico bẽtico va-
leat. qð falſum ẽ.. xij
q.ij.alienatiões. tra.
xxxij.q.v.pᷣceptũ ↄtra
vij.q.i.factus ẽ.ar.ꝙ
hereticus pᷣlatꝰacꝗrit
eccleſie cni pꝛeeſt.
e 0 JIꝑ nesgligentia.
de ſanguine · i. de
ſacꝛo ſãguiniſ.ſãguis
enĩ xpᷣi a coꝛpoꝛe xpᷣi
ſepari nõ valet.̊ nec
ſtillare nec fluere põt.
ſ¶· In terrã.i.in tabu
lam terre adberenteʒ
vt 55 ꝑ ſequẽs.ſʒ nun
gd ſacꝛo cadente ceci
dit ibi coꝛpꝰ⁊ ſanguis
dic ꝙ ſic. ⁊ tãdin cre/
des ibi eẽ coꝛpus ⁊ ſã
guinẽ idin apparue-
rint ibi accidẽtia.cnʒ
vo ꝓpt᷑ raſuraʒ appa
rnerint dic ibi nõ eſſe
Sʒ nũgd huoꝛ cadit
in terrã.nõ:ſed obijci
tur cũ ſola accidentia
maneãt ibi. ſʒ accñtia
nõ habẽt pondus: qꝛ
ſolũ coꝛpus bʒ põduſ
Ilr ꝗ dicũt accñtia ca
dere cũ nõ habeãt põ

dus. Sed dic ꝙ pond

æ facies laminas ductiles.circũponeſ al
taria quoniã oblata ſũt añ dñm ⁊ ſancti⸗
ficata ſunt: ⁊ facies in ſignũvfilijs iſrael.
Sʒ notãdu nouo mõ dicta ſcificata pẽa
eoꝝ a qͥbꝰ peccatũ hoc fuerat ꝑpetratu:
qꝛꝑ eos exẽplũ datũ eſt ꝙ timerent cete⸗
ri.circũpoſitiones aũt altari cur ex eis
fieri voluit:addidit dicẽs:quoniã obla⸗
ta ſũt ãte dñũm ⁊ ſcificata ſũt iĩ filijs iſrael.

ñ ergo ĩ eis repꝛobari voluit: ꝙ a talibꝰ·

oblata ſũt ſed hoc potiꝰ cogitari ⁊ attẽdi
ante queʒ oblata ſũt.i.añ dñm vt plus ĩ
eis valeret nomẽ domini:añ queʒ obla⸗
ta ſũt:quã peſſimũ meritũ eoꝝ quibꝰ ob
lata ſunt.¶ Item ex decreto pape pii.
WMeniretia eius cnius negligentia ð chꝛi
i ſäguine aliq ſtillat. „
Rer negligẽtiaʒ aliquid de ſãguie
ſtillauerit in terrã lingua lambetur:

tabula radet.ſi non fuerit tabula vt non

ↄculcet᷑:locus tñ radatur ⁊ igne conſũ⸗
met᷑:⁊ cinis intra alt are condat᷑:⁊ ſacer
dos.xl.diebꝰpeniteat'ſi ſuper altare ſtil⸗
lauerit calix:ſoꝛbeat miniſter ſtillaʒ ⁊ tri
bᷣ diebus peniteat. ſi ſuper linteuʒ alta⸗
ris ⁊ ad aliudſtilla ꝑuenerit.iiii. diebus
peniteat:ſi vſqʒ ad tertium.ix dieb? pe⸗
niteat. ſi vſqʒ ad quartũ.xx. diebus peni
teat:⁊ liteamina ꝗ tetigerit ſtilla tribꝰ vi⸗
cibꝰ miſter abluat calice ſuppoſito ⁊ aq̃
ablutiõis ſumat: ⁊ iuxta altare recõdat᷑
EJ tem ex pniali bede pꝛeſbyteri.
ue penitentia fit imponenda ei qui ſa
cramentum euomit.

Iquis ebꝛietate vel voꝛacitatem
euchariſtiam euomerit.xl. dieb? pe⸗

niteatiſi laicus eſt. clerici vel moachi ſeu
diaconi pꝛeſbyterilxx. diebꝰ peniteant.
epiſcopi.xc.ſi ꝓ ĩfirmitatis cã euomerit.
viüi. diebpeniteantil Item ex concilio
remenſi.c.ii.
Sacerdotes nõ niſi per ſe diuina ſacra⸗

menta miniſtrent.

Eruenitvad noticiã noſtrã ꝙ dam
pſbyreri in tm̃ puipẽdebant diuina
myſteria. vt laico vel feie ſacrũ coꝛpus

eroſitas adhuc manet cũ accidentibꝰ alijs:⁊ tñ nibil

eſi ibi ponderoſum. It ſm. b. æ baz. accñtia reddunt locum bumiduʒ ⁊ ru
bium. ex de cele. miſ. cum marthe. F. pterea.
gVeniteat. hec pnia erit: vt tot diebus ieiunet ⁊ tot diebuſ abſtineat a ſa

ecramentoꝝ cõione.yt.xlv.di.c.ij.

h Ad aliud ·i.lintheũ.ſed per temeritatem ſumentis.
¶ Sumat ·i calice. ⁊ ira ſi gd turpe ĩ calicẽ cadat nõ teneoꝛ acciꝑe.h. ⁊. b.
l 8 Igs ebꝛieiatem. euchariſtiã · i.ſ⸗ acꝛm euchariſtie.i.coꝛpus xpᷣi qꝗð eſt
ſpẽs panis.j.e.non eſt iſte paniss. M
E Penleat boc ad cautelã poſium eſt.xxxiiij.qij. in lectũ.vel qꝛ non de
buit ſnmere cum eẽt infirmꝰ. ? ita fuit in culpa.ff. ad.l.ag· idem iur. S. mulio
né. vel qꝛ nõ debuit ſtatim comedere cibũ vulgarem.vt.S.e.in tribꝰ.aliaſ in
firmitas excuſat · ar. S. di. v. ad eius.= di. vi. teſtamentuʒ.ſilis pnia imponit
in alio caſu.xxi:q.iiij.ſi quis eoꝛum. SS
vDSeni quibus.ſ.feminis. 1.
n ¶. Pꝛobibetur. S. di. v. ad eins.
o Der ſemetipſum. vel per diaconum ſi neceſſe eſt. vt. xciij. di· pñte. vel pꝛe
latum catholicum.xxiiij.q.i.cepit.
p S Acerdotum.miſſa.ex quo ꝑ ↄtrariũ colligit:ꝙ alio tempoꝛe poſſʒ in
AIgredi pᷣſbyterinm.xxxij.di. hoſpitiolum. S
12 Nſtitutio.miſſaꝝ.oñdit ꝙ miſſa nõ dʒ celebꝛari aliter q; in metropo
litana eccleſta. Solet qri inſtituta fuerũt ſacꝛa cum abſq; eiſdeʒ deus

8 Pecies⁊ ſimilitudo

3 C

poſſet bimano generi vitã eternã gratis donare. Rũ tribus de cäss

ꝓpter humilitaiẽ eruditionẽ ⁊ exercitationẽ. ꝓpter hũilitatẽ vt dum

bõ ex dei pᷣcepto ſe rebuſ ſenſibilibꝰſeu inferioꝛibui reuerent᷑ ſubijcit

ex bac obediẽtia apud deum magis mereat᷑·.ij.q.vi. ſe ſcit.ꝓpter eru

ditionẽ vt ꝑ id qð vꝛ foꝛis in ſpẽ viſibili ad inuiſibilẽ

dñi tradãt ad deferẽdũ ifſirmis: ⁊ quibꝰ
ꝓhibet᷑ ne ſacrariũ igrediant᷑: nec ad al
tare appꝛopiquẽt:illis ſcã ſcõꝝ cõmittũ
tur. qð ꝙᷓᷓ ſit hoꝛꝛibile qiᷓ öᷣteſtabile oiʒ
religioſoꝝ aĩaduertit pꝛudẽtia.igit inter
dicit ꝑ oĩa ſynodus ne talis temeraria pᷣ
ſũptioõ vlteriꝰſiat ſy oĩ mõ pᷣſbr ꝑ ſemet⸗
ipfũ infirmũ cõicet.ꝙ ſi aliter fecerit gra
us ſui ꝑicnlo ſubiacebit. ¶ Item cle⸗
mens papa. Oñ celebꝛat᷑ miſſa:pꝛeſby
terium laicus ingredi non pꝛeſumat.
ſijs uientiũ honoꝛes a laicoꝝ loco
ſſcrete apꝑere ↄueniũt:quãobꝛeʒ nulli
laicoꝝ liceat ĩ eo loco vbi ſacerdotes et
reliqͥ clerici ↄſiſtũt qð pᷣſbyteriũ nũcupa
tur:quãdo miſſaꝰcelebꝛat᷑ cõſiſtere vt li⸗
bere ac honoꝛifice poſſint ſacra officia
exercere. ¶ Item ex cõci.gerundenſi.
Sicut in metropolitana eccleſia ita vbi⸗
qʒ miſlarum ſolennia celebꝛentur.
Mſtitutio miſſax ſicnt in metropoli
tana eccleſia agit ita ĩ dei noie ĩ oibuſ
ꝓuicijs tã ipſius miſſe oꝛdo pſallẽdi vel
miĩſtradi ↄſuetudo ſᷣuet᷑. ¶ It aug · i li. x.
de cini.dei. Quid ſit ſacrificüũ:qꝗꝗ ſacr̃ʒ
Acrificiũ viſibile ĩuiſibile ẽ ſacrt̃m.
id eſt ſacxiſignũꝰ. ¶ Atẽ alibi. Sa
crm'eſt inuiſibilis gratie viſibilis foꝛma
Item in li.ij. de doctrina chꝛiſtiana.
Quid ſit ſiguum. D
Jan eſt res rie ſpẽm quã inge⸗
Vrit ſenſib? aliu faenna⸗ ſe⸗
in cognitionẽ venire. Itẽ greg. papa
in homelia paſchali ait. 7 „ Rc
tionem non ſubſtãtia ſed ſpes remanet.
illax rerum
vocabulaſunt q̃ ante fuerũt.ſ.pãis
⁊ vini.vnde in fine cuiuſdã miſſe oꝛat᷑ ⁊
dicit. Merficiant in nobiſ qſumꝰdomiĩe
tua ſacr̃a qd cõtinent vt qͥ nc ſpecie ge
rimꝰ reꝝ vitate capiamꝰ. MDoſtulat qp⸗
pe ſacerdos vt coꝛpꝰxpᷣi qð ſub ſpẽ paiſ
⁊ vini nũc gerit᷑:manifeſta viſiõe ſicut re
uera eſt qñqʒ capiat᷑.de qua viſiõe dñs ĩ
euangelio ᷣm ioanẽ ait.q diligit me dili⸗

Acerdotũu alioꝛũq; clericoꝝ eccle⸗
D

*

vifibilis foꝛma eſt ſacramentum i

nniſibilis gratie.

veritatem qᷓ̃ intꝰ

eſt agnoſcendã

mens erudiat᷑j

e. ꝙ coꝛpus.p.fi
de.ꝓpter exerci

tatiõeʒ . qꝛ cũ hö
ocioſus eſſe nõö

debeat: ꝓponit
ei vtil ⁊ ſalubꝛiſ
exercitatio ĩ ſa⸗
cꝛis vt vanaʒ ?⁊
noxiã decliet oc
cupationeʒ. iux
illud.ſꝑ aliquid
facito ⁊c.j. di.v
nunq. h.⁊ alibi
ocioſitas ⁊ volu
ptas ⁊c.ex de re

nun. niſi cũ pꝛi ·

dem.ꝭ.verum.

1F

⁊Tq jini q dꝛ ſacri

Acrifſiciũ.
ſ. ſpẽs pãil

ficium qꝛ ſacri/
rern. iſſvclei
8 nuiſibilc.

le coꝛpus chꝛiſti

nũ inniſibi⸗

qð eſt ſacꝛm ec⸗

Ex rubꝛica .
paret ſic leg

lS

eſſe lkꝛaʒ. vt inter

hbec duo diſtin⸗

natur.
t Sacrumei.

id qð deo offer

Signũ ·i. ſi

gnũ rei inuiſibi
lis.vel ſignũ rei
ſacre inuiſibilis

x

Sacum eſt

i.non eſt diffini

tio gnãlis. nam

coꝛpus xpᷣino
inuiſibile eſt ſa⸗
cramentũ eccle
2⁊ ita nõ eſt viſi⸗
bilis foꝛma. põt

tñ

dici ꝙ ſit gnã

lis:qꝛ coꝛpusvi
fibile eſt bis ſal
tem ꝗ cũ eo ſunt
⁊ ſi nõ nobis.vlł
oꝛdina litteram

ſic

y¶IJsnum eſt. i. ſpecies panis ⁊ vini eſt aligd qð pꝛete

20 oſtendit ? innnit ſicut circulus vinum venale.
x ſe.i.ex foꝛma ? compoſitione ſui.nam panis fit ex granis pu

ris:ſic intelligitur coꝛpus chꝛiſti ex membꝛis ſuis.

2 Pecies hoc ad panẽ. 2

ita ꝙ nõ aga

tur ð diffinitõe:

Et ſilitudo. i. foꝛma ad vinum.

Docabula.i.vocabula vocant illaxꝝ reꝝ que fuerunt ante.ſ.
panis ⁊ vini cũ iam nõ ſii.ſeriptura eni ſpeciẽ panis pan᷑ ⁊ ſpẽʒ yini
vinũ ⁊ coꝛpus dñi panẽ ⁊ ſanguinem vinũ⁊ calicẽ ↄſueuit appellare

Ppter ſpeciẽ panis ⁊ v ini vt ibi. ꝓbet ſe bõ ⁊ ſic de

paſſus.⁊ ibi.ego ſũ panis vinꝰcc. de pe. di . ij . cũ igit. .

„

a MQne añ.i.retinent ⁊ i

ta vox interitu rei nõ ami

pane ⁊c.vt. ſ.e. ga

item dñs.

ttit fignificationẽ

ʒ3 res pereat.⁊ hir eſt ar.ↄtra eos qui dicũt ſubſtantiam panis ⁊ vini
ibi eẽ poſt ↄſecrationem.qꝛ nõ ↄnertunt i coꝛpus xpᷣi vt dicũt.ſʒ ↄtra

eos eſt.j.e nos aũt.⁊=.c.panis.ſed exponunt q̃ an
nõ ſunt ſol a:qꝛ ibi iã latet coꝛpus xpi.alij dicunt ꝙ
nis ⁊ vinũ:ſʒ differnnt.nã gdã dicunt ipſa mutari ⁊ ↄuerti in coꝛpus
xpi. alij ĩ nibilũ redigi velĩ pᷣmoꝛdialeʒ mãm reſolni. iſtis vtriſq; obij

tea fuerũt ſola:ſʒ mõ
definit ibi eſſe pa

cit᷑ de foꝛma ſapoꝛe ⁊ coloꝛe 2 alijs accidentibꝰ in quo ſubiecto ſũt. et
eoꝝ quidã dicunt ꝙ i aere.alij eſſe ſine ſubiecto miraculoſe.naʒ cedit

natura miraculo.ex de cele.miſ cum marte. .. i.

—

b¶ Mille · ei qͥ cele bꝛat᷑ ĩ ſabbaio q̃ttuoꝛ tempoꝝ ſeptẽbꝛis.

genun
N
ſtelenp
ſotram.
Et
ſinon
züceie
C
ckinet
neren
eſſoe
ſo E
ggus
iſ be⸗
ciape
inckucea

bCNR
Pari
ſunne
.Ntio
goͤere
lede
1C6
u⸗
E
pol
Crite
lemi
tbe.
C
his
C
en
ſan
Po⸗
liae
De⸗
det⸗
lin
r
ſen
an
Gt

gtoit
lpnezt
delicte
langti
Palni
1di,
be atr
horſen
Kaiden
i cinin
pernm
Pisil
ſdiſaen
neſann

uſſe
jinnifti

ocſd.

ſacins

igini

dbicg

ſeletei

zſtine
ho diir
.

etuemi.
Neofar
gnͤiſ
iihuiſti.

lignüte
nriſtis

int
eſtdſfin

ls van.

6iin
blleet
ntücke
elnme
OenAja.
tn

Colboft

tbisl
coen

obeef
ium
pnuͤ

—&1

onin

NisN

nrf

Sacerdos.ar. ꝙ aliꝗs ante grego oꝛgtiones fecit in miſſa.alr eni

non exponeret ſeipſũ nec diceret.qᷓuis 7. .
a 0. Via coꝛpus.neceſſariũ.i.vtile ⁊ congruũ alias neceſſariũ ĩeni

tabilitanis. ð pe. di.ij.charitas.alias cõmoditas.j.di. v.ne taleſ.
b¶Sacẽm.i.coꝛ

c ¶Conſecra.
ret᷑.ſupple ⁊ in/
ſtrneret in po

ſterum ab alijs

conſecrandum.
d C. Ut colere
tur.i.ↄſecraret᷑.
e ¶ Per myſte⸗
mie pãis ⁊ vini
i.q ·i.multi.
f¶ In pꝛeciuʒ.
i redemptioneʒ
noſtram. B.
g Et indefeſ
ſa.i.nõ remiſſa
⁊ indeſiciens.

b .◻ Currebat.

i.feſtinabat re/
dimere nos per
paſſionẽ. iuxta
illud. Exultauit
Vt gigas 720.
acta ꝑ chꝛiſtuʒ
in cruce.

Redẽptõiſ

i.fides paſſiõis
ꝑ quã redempti
ſumus. vel pᷣdi⸗
catio ſacrificij
qð erat noſtra
redemprio.
¶ VOblatio. i.

coꝛpus ⁊ ſãguis

m ¶Et perẽniſ
qꝛ poſt eaʒ non
erit alia.ex ð ce
le.miſ.cum mar
the.
n ¶ Mnuneris.
i.coꝛpis ⁊ ſãgui
nis yl ſ⸗ Ncrifler .
o ¶ Et ſcificati
one.i.pᷣbis ſigni

ficantibuſ.⁊? im

pꝛopꝛie dẽ repe
tita. ⁊ dẽ repeti

ꝓpter boc vᷣbñũ

accipite qð rpe
tit.nã nõ repeti
tur: imo alia eſt
foꝛma. Mõ tm̃

ꝙ quidã dicunt

ꝙ totũ illdõ:hoc
eſt coꝛpus meũ
⁊c̃.hic ẽ ſanguiſ
meꝰ ⁊æc.eſt vna
foꝛma. ſʒ tu dic
ꝙ due ſunt:⁊?

pus ⁊ ſanguinẽ qð eſt ſacꝛm ⁊ res ſacramenti.

getur a patre meo:⁊ ego diligam eum ?
manifeſtabo ei meipſũ.quãuiſ nõ impꝛo

babiliter quidã exponunt hoc loco car⸗
nis ⁊ ſanguinis veritatem ipſaʒ eoꝛũdẽ

efficientiam id eſt peccatoꝝ remiſſionẽ.

Item Euſebius emiſſenus.

AViũbiles creature in chꝛiſii coꝛpus ⁊ ſi⸗

guinem inuiſibiliter conuertuntur.
Q. T* coꝛpus aſſũptũ ablaturꝰ erat
ab oculiſ ⁊ illaturꝰ ſideribꝰ.neceſ
