MNon ſolum ſub figura: ſed ⁊ i veritate
dominici coꝛꝑis a ſanguinis ſacrametu
celebꝛetn⸗

ait:caro mea vere eſt cibus:⁊ ſãguis me
us vere eſt potus.alioquin qũo magnuꝰ
erit panis quẽ ego dabo:caro mea eſt ꝓ
mungdli vita niſi vera ſit caro:ſed qꝛ xpᷣm
fas voꝛariꝰ dentibus? nõ eſt:voluit dñs
hunc panem et vinum in myſterio ve⸗

Trũ ſub figuraꝰ an ſub vitate hoc
myſticũ calicis ſacrm fiat:veritas

re carnẽ ſuã et ſãguinẽ:ſuum cõſecratio

ne ſpũs ſci potentialiter creari ⁊ quoti⸗
die pꝛo mũdi vita myſtice ĩmolari:vt ſi⸗
cut de virgie per ſpiritũ ſanctũ vera ca⸗

ro ſine coitu creatur:ita ꝑ eundẽ ex ſub⸗

ſtantia panis ⁊ vini myſtice idem coꝛpꝰ:

xpᷣi conſecretur:coꝛpus xpᷣi ⁊ veritas ⁊

vI¶ ¶Der itas.i.cũ paniſ⁊ vinnʒ ſanctificãt᷑ icoꝛpus ⁊ ſãguinẽ dñi:ibi eſt ⁊
vyeritas q̃ coꝛpus ẽ ⁊ fagura que ſpts ẽ:⁊ res ſaciifigurans.ſ.⁊ ſacramen
tum ſanguinis ? ſacramentum yvnitatis:vt.s.e.quia paſſus.vnde ⁊ glibi di⸗
citur Peremnentumn ſ⸗ nerainents:uſuvr”e tribus.
x n oꝛpus chꝛiſti.i.ſub appellatione iſta:coꝛpus chꝛiſti ſpecies panis e
ni ⁊ yerum coꝛpus chꝛiſti continetur oe·hoc eeet.

cInfirmitas.i.oꝛigo peccati.

cramento cõſiciendo.

aSacerdos.i ad oſtendendum ꝙ non ĩmerito ſacerdotis c7(.
beJube.i.lac. cl Inquii· conſecratiõem boc continetur

figura eſt. veritas dum coꝛpus xpᷣ ⁊ ſa
guiſ virtute ſpirituſ ſaneti in virtuteipſi

us ex panis ⁊ vini ſubſtãtia efficitur. Fi

gura vero eſt id quod exterius ſentitur.
Iteratur autem quotidie hec oblatio lʒ
xpᷣs ſemel aſt us ſit:qꝛ qnotidie pecca⸗
mus pcis ſine quibus moꝛtalis inſirmi⸗/
tas viuere non põt.Et ideo qꝛ quotidie
labimur:xpᷣs quotidie myſtice ꝓ nobis
imolatur. Intra ſcãm eccleſiam catho⸗
licam i myſterio'coꝛpoꝛis xpᷣi nihil a bo
no maius nihil a malo minus perfici
tur ſacerdote:quia non in meritoP conſe
crantis:ſed in verbo efficitur creatoꝛis
⁊ in virtute ſpiritus ſancti.Si enim ĩ me
rito eſſet ſacerdotis:nequaquã ad chꝛi⸗
ſtum pertineret. nunc autem ſicut ipſe ẽ
qui baptiʒat:ita ipſe eſt qui per ſpirituʒ
ſanctum hãcſuam efficit carnem ⁊ trã
ſi vinum i ſãguinem:vnde ⁊ ſacerdos
iubevinquit hoc perferri per manuſan
geli tui ſancti in ſublime altare tuum in
conſpectu diuine maieſtatis tue vt quid
deferendain lucẽ depoſcit niſi vt intelli
gatur:qꝙ iſta fiant in ſacerdotio . Hanc
igitur oblatiõemꝰ benedictam per quã
benedicimur:aſcriptam per quam om
nes in celo aſcribimur:ratam per quaʒ
viſceribus chꝛiſti cenſeamur:rationabi
lem per quam a beſtiali ſenſu exuamur:
acceptabilem vt qui nobiſipſis diſpli⸗

cemus: pel anenecerabilct eins vni
imus nihil rationabilius: vt qꝛ

co filio
nos iam ſimilitudinem moꝛtis eius in
baptiſmo accipimus:ſimilitudiem quo
qʒ ⁊ ſanguinis ſumamus: ita vt ⁊ veri⸗
tas non deſit in ſacramento: ⁊ ridiculũ
nullum fiat a paganis ꝙ cruoꝛem occi⸗
ſi hominis bibamus.Si enim diſcipuli
patienter ferre nequiuerint quod domi
nus dixit: qui non manducat meam
carnem ⁊c.ſed dixerunt: durus eſt hic
ſermo:quomodo ergo ferrent iſta incre
duli:credendum eſt ꝙ in verbis chꝛiſti
ſacramenta conficiãtur:cuius enim po
tentia creantur pꝛius:eius vtiqʒ verbo
ad melius pꝛocreantur. reliqua omnia
que ſacerdos dicit aut clerus choꝛi ca⸗
nit: nihil aliud q; laudes ⁊ gratiaruʒ
actiones ſũt aut certe obſecratiõesꝰ ⁊ fi
delium petitiones. vnde ⁊ ſacerdos di⸗
cit pꝛius euangeliſtarum verba aſſumẽſ
qui pꝛidie qᷓ; pateretur ⁊c. In hoc ergo
creatur illud coꝛpus.
Wiem gregoꝛius papa in ho melia pa
In ſanguine agni chꝛiſti ſanguis qui
munc vere ſumitur olim pꝛefiguraba⸗
tur. WM

0

in ſecreta.

de Perferri i.
tran ſubſtãtiari.
yel gferri. i. ſur⸗

efferri.i con⸗
nerti in ſanetuʒ
altare tnũ.icoꝛ

puſ tuũ ſuꝑ chbo

ros angeloꝝ ex

altatüͦ ſz cotra
videt ꝙ oꝛatio

bec ſit ſupflua:
qꝛ hec dicit poſt

verba quoꝝ vir

tune cõficit coꝛ⸗
pus xpᷣi⁊ ita ð
eo qð iã factuʒ
eſt ſuꝑflua ẽ oꝛa

tio: Rñ.ſcriptu

ra non atten⸗
dit buiuſmodi
anguſtias tpis:

ſʒ ſacerdos cuʒ

nõ poſſit multa
ſimul ꝓferre. ita
loquit᷑ ac ſi tem
pus ſtaret ⁊ eſ⸗
ſ ad huc faciẽ
Qa q i pꝛincipio
rgonu ndas

erant facta. fi/

mile nota.xxxv

diſti. ſexto. verſꝰ

pꝛinc.⁊ verbañ
ad tẽpuſ ſue ꝓ⸗

lationis:ſʒ ꝑ cõ

ceptionẽ vl per
cõtẽplationẽ lo
quẽtis ſũt reſe/
rẽda:vt ſi dicaʒ
manus mea eſt
clauſa ⁊c.yel in

tellige de ſpiri ⸗

tuali coꝛpoꝛe ec
cleſte vt per boc
ſacramẽtũ aſſo
ciet triũphanti
vyñ ſequitur: vt
quotquot inde

ſüpſerimus ce⸗

leſti gratia re⸗
pleÄamur.

eBeferẽda.i.

ſLIn lucẽ.i. in

lucidũ coꝛpꝰxpᷣi
g ρ Socerdo⸗

tio.i.in eius mi⸗
niſterio vel ſa⸗
cramento. i.in
virtute ſpirituſ
ſancti.

b ABblatio⸗

nem. poſtulat ſa
cerdos fieri:pel
ſupple i ſecret.
i. facer digneriſ.

i ¶Aſcriptã m

n. aug. hiſ vtit
̈biſ vt ſuis:ſed
aſſumit ea ð ſe

cret:vt expõor.
lꝛ ¶ Similitudi

nẽ yt. ſ. di. iiij. ð trina. ¶Paniẽter. Coſlige cõtra quoſdã ꝗma
ioꝛes doctoꝛes repꝛehendunt.cum adbuc in ſue nonitatis increduli⸗

tate teneantur.

m ¶In verbis.S.e.quia coꝛpus..e.panis.⁊.S.e.non omnis.

nnuam laudes.6. xi.di eccleſiaſticarum.j. di.i

ij.non eſt aliuck.

o.Obſecrationes. vt not. a. diſtini de byxmnis

(W
ſa hoꝛe
lhnls⸗
Gen
aamen
hee
leu
ſer
ipate
ſetotept
rut
M.
(eun
paſſie.
C
e
Ii
KEn
ſernone
le ſcerc
tumg)
Pini ſor
larhe r
lſador
noicck
ſütori
foͤge
ſobcltſt
Cel
oöe
ercoti
redit
leſtiaſi
neve
d ſa
1rür
m
ſqbo
cäͤtibt
gepe

e
con
nery
ſent
0 .
buti
latio
feri

d.
cram
duft
ig⸗
ſub
lepye
mom
anf
Ppin
goz
nide
güas

32
BDi. u altor etctgetns reibolleonp bus latetecſies
anʒ ẽ coꝛpꝰ xpi d 1 geene ridſt quiſubbiet eplet. dois ſpi⸗
cο ſumedt ad vocẽ ſacen poſlſe. 5 mias verbi s noſtris. itnolibus. ,.
gtntnee Adleci aaie õ n nrncrin :
ſſfodte [Licht poſtẽ fuit p. riunt celi:? a ſanguis q datus ſu Aui mirabilia WS 2fJ2 niſ ſit myſteriu vel
ſihfntin⸗ tttrüch olationis aperiu idẽ coꝛpus ? ſangt coꝛdis. “ * vita: vt mira⸗ un ilatet.i. xps.· vel
N iipᷣe boꝛa imo Tertio dici Hoſtẽ. mundi quen Puis panis ? vinſ ſt
ernctit. eleſtia terrenis. Tert b» CP . eſt pꝛo Ji lane ꝙ q ſurre ꝓuis pan riũ qè
alti celeſtia terre it i altari. — ro mea non alia plane T reſurre iuſ rei myſteriũ c .
ipulis oficit i altar nõ iã audiẽdo bilius lo unar non in ruce: 1 eln ymut rei 5s: tñ coꝛ⸗
n erameru vic ia ſi ſignis agni ee be ſepulchꝛo: hecinque muni vita Popluratctats pecke⸗
eſ ſocramẽtũ is „ Aic Edo didiciſtis: ſolu oꝛe coꝛ⸗ xit de ſepu chꝛo ne peomunch cci pluralita SWZ
neſt ec „ 10 Ranel oln 020 t de epul aro eſt que digne acc Pp pluro
futfüif, me ſalutari i. C H bibedo rqñ nõ ſoli o Hec 2 hꝛiſti caro eſt 2 cum dign af. pr Erudä Fe ſone.
gennd 1. chane x Ririqi⸗ Ple bonit bbainouernee⸗ elbenn⸗ n mnmtmn 5 K. da ceich.
dnminn duẽ ve orlk. ie l taris victia rat:qui lʒ re in ſe pii VI uidem iſtun telligo panèe e . Q. danns
nnti e Deenee ſalutart ſteriũ repa .il. vl. ñ do. tñ i. : panem q llum vtiqz intelli 8 eſt i vre pte ꝓbat vexc ſub
Nlnit e moss . dũ niti ꝑ ſiã nõ mo.m. tibilr viuen 15 myſte ncti ſpiritus foꝛm⸗ decoctus! ſanguinẽ lat ltari.
ſetat: vt. .e. moꝛtuiſia n icoꝛꝛuptibily uoqʒ nu ſancti ſp ſſoniſ decoe ſſt Eſ. cieb? i alta
ſunngſp ſetak yl „ à mo⸗ loꝛtaliter 2 ĩico ꝛit: eius ꝗ if mann an ⁊ igne paſſio loꝝ factus el illis ſpec edit ꝙ ille
Aui hen fragit. lutẽ pa⸗ ipſo ime ſterio moꝛit᷑:ei opuli ſa virginis ⁊ igt n. angeloxt οſum n ſcda oſtẽdit ſe⸗
leige Wipano deg itex in ho ſumit᷑:eius cal manus“s ifi ara crucis. pan vnge ipſe ait. dit. Et lar Panigd s ange
leſiſ tit. i. paſſic os biqʒ coꝛpꝰ aguis nõ iã in . 0pẽ . is bominum. e celo deſcene mun. crationẽ ẽ cibu bo⸗
l ſentat᷑:vt mo Pbie tit: eiꝰ ſãgui ſdit᷑ Hic ergo cibus 8 qui de c ſt 20 mun cr cibus
hhrneigg ſentat ſalute lutẽ patit:e iũ ĩ oꝛa pfüdit᷑. ꝓ abſolu panis vinus q n. e. d. c. m. eſt p tijs* loꝝ fac?ẽ c icit &
radigoyf⸗ facta iũ ſʒ fideliũ cſacr̃m qð ꝙſa m⸗ Panis s quem 8 ſen tl inu. Te eſt
nonöri nlaepns oſtra p 4 eliu bye? 3 Vlta. ur inte is ⁊ V 7 de virgine.· qð ſitũ ẽ i
. 3 I ne noſtra pa fideliũ erdoti aperte datur ij enus pan icitur: ti cruce ⁊ poſi Fi.
webiiſe, in se. noue itat.qs.n.i ꝛa ad ſacer io aperte d ſed vnu 8 efficiti dit ĩ cruce ĩ altari.
—2 . ſa imolatiöis ho⸗ 5 a ille non duo: ſe coꝛpus 4 bꝛo ſit ia iſ
lſnn Paſli mitatr᷑ i. per imita latiõis Hoꝛe imyſterio lle non duo:ſ numc tumel ſepulc anit
NW ele . imolatio ĩ illo ieſu xpᷣ ima ſocia i culdubio vr od ſumptun j: ſep ro.ar. ꝙ pant
ſo ſiſeh b . Ymita y ſiti ipſa gpiri:iĩ i ma“τ ima ſo , ro pꝛoculdub d ſane quo ſepultü: Caro. ar in coꝛ⸗
WN In ipa. ſu vVoc Hoꝛoſade viſibilib 2 illud vere! od paſium ndit:⁊? E traſubſt
hiitl UaInib at. igeloꝝ choꝛoſ. lib atqz viſib vonile ſliud ne: quod p eluz aſcendit: io mundleali
U 2ting agelo⸗ ex iuiſibi dẽqʒ; tꝑe ac m de virgi xit 1 in celuz nod ẽ vẽ 20 mun
ngſtue zuc Ad ſacer/ ri vnũqʒex ĩu nit eodẽqʒ loꝝ coꝛpe od reſurrexi dei patris ⁊ que te P 1.
frning k A cẽ.i.ad ri dẽ. Ano ĩꝗ iſterio angeloꝝ oß in qu exteram d . oꝛtuos. ¶J pta. tijs.i. au⸗/
ſanllüch otis vocẽ. i. ri. J t miſte ſacerdo det ad dexter iuos 7 moꝛtue ini. Sententijs. i a
ſtn ſermonẽ xpi vo oa celo rapit᷑ miſte culos ſacerd po: ru iudicare viu bis do min i⸗ a Ser .
eſoſu ſermon toai celor. 8:2 añ ocuj tas ĩ xp ru iudicare e verbi chꝛi⸗ a itatibus i
nn gint ſacerdot enũ . bi ſociãdus: ẽ eccleſie vni s xpi ? tu ſermone d . ducatur cl cLtoꝛite nis.i.caro xp̃
ognleſn ce nis 7*„ T 1xpP . idet᷑. tãta e ec r 02Pozis xpP = augu. ext⸗ tidie man tviuus. b Pani buman?.
Moſtantti⸗ pini ſubſtatia ĩ 2 s8 vbiqʒ ſit pa i. Calix *'Il. 19 NQuan eger tamen pm 1 viuit ppter ꝗ dr p Ni mãducat.
Kuchreid vi 6 xp̃i ſedẽ⸗ vt vnus vb ſaguinis eiꝰ.C. t: nõ aliꝰ 18: integer tam at? me: vin oma c E aſũ p.c.
iuunn arne xi lege 1 ſit calix icus? ſacrifica ſicut ſtu manduc timeamꝰn Ppone ca —
Käihurge c d ðxrerã pa vnus ſi holicus? crii it: qꝛ ficut RNNYVAii fratrest nusilluz e qinmancneot..
riſad ðxrer⸗ cath. radidit:qꝛ ſi me. non ergo fratre mus illuz 5.e.qui mand iudaſ
amonfnnt tris ĩ cek trã ſub ſacerdos cat aplis tradi. mũdũ me. non e ne finiamu a 5 e. qui t.5. .ſi iudaſ
funt ſehif ſtatiari myſte⸗ niſ ipſe q dei vita ẽ q totũ bilibꝰ die epanem us non inne d ¶Niui .i. conſũ
lewupn io agelox: vñ . tas vbi dei v mumerabil glta ang 5 man iſtus vinit e S Ml
NN rio agelo 2c dinita locis ⁊ 5 ſüt tñ mult oſtea ꝗ ur chꝛiſtu c quan- n4s. 2
Kilror ſubdit ſũma ⁊c ita lʒ ĩ multis loc 9: nõ ſüt tñ mi 2 7 b0 ducetur iſus. nec quan mamus cramẽto. qꝛ
taſai k italzim et coꝛp':n ſ vnũ coꝛ 2 8. manduce it occiſus. nea us In ſacram di⸗
tusnti .Celos ·i. p i illic »ſecret coꝛ alices: ſ mus man ſurrexit illo facimus mẽtũ ptes di/
n erbo ſu⸗ bpns uic z multi calice⸗ 5 ſũpſti s quia ſirre rteſ de illo faci zr ſocramérũ ppt Oap?.
Ainſſe, Kasverde oꝛꝑa xp̃i:neqʒ is cũ illo q ſũpſit catus muſpa ſic fit: ⁊ no ur 2 it: ſ nõ pſũ coꝛp?.
naang. cerdotis 9ſecra oꝛàa xpi⸗ ſaͤgnis cü ſtolis. di do manduca to ſic fit: 2 xpi nilit: 6 éadmodũ qr
Minuhi erdarlsaſzeros ( bi vnus dit apoſtolis. do mandu. ſacramento ſic carne pi nigit nẽsdmodũ.
iucalce r aditũ ad ce- 8 xpi 7 vnu ð dedit ze7 idem in ſa Ai ãducẽt ipſe AQuẽ⸗ neto⸗
Gpicneſinn tur aditũ a⸗ pu irginis ⁊ q d qo vbiqʒ ⁊ quidem i oduũsmãe a: vnde ⁊ ipſa Ce in ſacramẽto
ihinoni, kglaſeuigip; vtero bi repleti Tore ita coꝛ fideles quẽadm. it ꝑte ſua: vnde duca hac.
insſinc⸗ uinitas. n. v cut ipſa vox itate. fid iſqz; accipit rtes mae f P li.
niſgfin nerel vini 86 uinita facit: vt ſicut i ſit in veritate. vnnſquiſqʒ a cant: p partes lãducaiĩ᷑ Inguli.
nntlti, qð ſuꝑ celo Ziügit ⁊ acite⸗ ius coꝛpꝰ ſit in x emin? vnulſ tes vocan V ornsinno ig GQB-
2 Wl ixp̃ᷣi ⁊ vnũ eius ue plus ſin g gratia ꝑtes totus.ꝑ p celo. m S eſt. di
hnnunni träfre. b oꝛi xpᷣi ⁊ vn s: qꝛ ſiue plus! iin titeger ton totns i celo. me Bi pars eſt. di
in WÆMN Cboꝛos poꝛi tẽdũ ẽ:q iter coꝛpus xpi i manetit titeger tus eniʒ K ſt quidã ꝙ q̃li
luuſttegt m C. C deſſe vñ aiaduertẽdũ? eq̃liter coꝛpu ſpes aman 7 manel tuo. totus eni. eũt quidã ꝙ
Pe rſn . 6 vß . t: 0 esS eqliter oes ſpe⸗ in ſacro n n coꝛde lit in virginez ſtie lʒ ipſa
Algefe angeloꝝ ad ſe⸗ ide ꝑcipiat:oo eraliter oẽs ſidei in ſa totus in coꝛe nit in virgin ars boſtie ! ipſa
8 ſe⸗ qs ide pcij 7 gener riuz ſider titeger to qn vennin vir me⸗ perpe nertit
alchhet ſcz boibu di-· ie ſumüũt: ⁊ . Mypſteriuz ĩa net ite d patrem: qñ v b illo. venie. itegre 2ſecret. ↄne 6
Jltee⸗ ratibus vel di⸗ tegerrie 1 ſqʒ. Jtẽ. ibi ſalus nr̃a tapud patr ceſſit a rẽt itegre 9 us ñ ps
eſentpni crãtibus diane⸗ laliter vnuſqſqʒ bes ꝙ& ibi ſa ſa era it illa: nec re anduca n totũ coꝛpus ñ
nuntiin gne ve idigne valke d dehe ſoedit hoc ſa imple t hoĩes m wan⸗ Lna alr non giaeo
er riſ n. . Suũ nui dicik ides. n. dñs uotidi bat in cari integer apud patr. leui. lr ĩ fract te
iſegumn Epan 7 ſagui 2ilt Etũ ſalutis:vt q t: P iſtu X manepet ine Itẽ hielo. in ſe nulli otũ coꝛp icer
2 ſe tu lalutis non põt na A ſceret. C ſti Fm ſe rei boc videt᷑
plennme expi tranſub⸗ us: ille ia ma emiſſonem bibi⸗ gelos! 2 ſangninem chꝛi bꝛia: ſ ars ibie totu
peenm õ ſ. camus: 7 eccatoꝝ ren omedit᷑ ⁊ bi Coꝛpus 1ſ. ja que ĩ chꝛi P ybip ider ꝙ, pef.
edunmm. 0 . ficil cele nur. Quoti ſz iteger ⁊ viuus unedu eſft ed Ebacꝰ qui ione mirabilite i 2 naſus ſüt) c dict
Brſeili ſacrificii rino mur. eritate ſʒ itege nũ ⁊ pa irelliait – ömemoꝛatio nam chꝛiſtus E redo.ad boc d at
earſit tionẽ ⁊ imo turi ver t: iõ mag liud ite igt ſti cõ illa vero qua . licz ncrec ſi vbi ðſign
ihfüii bꝛatſon ltaris rulat? mane videt᷑ ⁊ ali nauiſ “= de illa ver lli edere nidã ꝙ ſi vbi ð no
tione altar culat — liud vi ⁊ ſangu dere licet. it: 'm ſe nu oſt quid ra ẽ. nã in ꝗ
Suhte rex io ſa Hcu myſter anis 7 vini uda’ come⸗ « Iem in ſert ionibus hetiroge 3ſonn
* libꝰ.i.ex ipis ſ . it: ſigurã p⸗ arne cruda- bꝛo. iphaniam. ngulis poꝛtion co. it ĩ coꝑe g .
iteien tis ⁊ re dicit: ivſu carnẽ cru tẽ am piphaniam. ſingulis poꝛtio ita eri icas ꝙᷓ
cramentis c 2 hemus nẽ. ¶Itẽ a 18 † hꝛiſti in ſin icato.ſi vero d
r buſ ſacr̃oꝝ.ho alno ibere ſanguin tfigura aius! Coꝛpus c ipiunt. iüt chꝛiſtů ficato. ſi vero coꝛpo
7 Ten langt V 4 accipiunt. ipiüt chꝛiſti bii.ĩ quacũq; 3
mmnni ?ðᷣ exponẽdo gere ⁊ bibere ſẽ nez licet fign ſi coꝛpꝰ li totnm a otũ accipiũt ibuſ vbiii ꝛeſt ocul⸗
e hn ſichali pnoig Poſt oſe tñ nihil e bl ngnli au 1 lis poꝛ d ris ꝑteẽ DHZ
. il: eat: tů! . S ⁊ in ſingu 15 EH uitur ſed falſa eſt. ..
i. vno ? eodem vini reman iſti. it dñs fecit in donnnum ꝛin ulos min Itẽ hi fa ꝛpoꝛis.i.ſacra
. wonm cnns 2 ſanguis uecũqʒv luit ſic: factü totus eſt n in ſingulis pbet. C Ie iett mbeqno ateteos
inu tranſit ĩ coꝛpu. nua quecl 7 9 volui. ideatn totus m ſe in ſinguli⸗ De eodem. me obijcio: coꝛpꝰ
eſn imyſterio an celo interra: , vini videainy integrum apa. is eſt 7 totuz puſ. Sz obt bile.nõ.
ſere . p⸗ 18 P s eit 7t0 rypinõ ẽ pcta
kiſae Geloprialrari ta. licet figura pani ſaguis x Tlari ſtᷣ coꝛpoꝛis PPin ñ ſi im lo-
nen elo?ꝶ 7 licet o xp̃i 4 4 ars e A61 nantũ
nuj giaek P ſpecieʒ eſt ita aliud ꝙ; caroꝰ ſt. Ande ipᷣa Dipars eſt coꝛpo⸗ liqnätulu loci afſigner videt dick⸗
hiin „ ius ſpe ihil tamẽ 3— um el. it ca 2=ðU . eat aliqnãtulũ e erea meli? v i es poß.
3 nie co te Slct rtef inelos becinan pũcto loci.g oʒ n r cpbrrseene lachs an in minoꝛi cepoſ⸗.
Lone ni in pũcto F oqꝛ no etat ñiiiio
ine poꝛe . veritas a l , enie in ꝛPus. g mmino ibif loco qꝛ noẽ ẽ loc .10
ede 1o. ta cõmutatione i i replet coꝛpnes. rcũſcribit t in eodẽ l⸗ e
tdl ¶Momẽto = 0 facta cõmut cij ꝰxbi ñ circi 2 s ſint
. 4 xpᷣſ loꝝ facta coꝛp? xbi it ꝙ totũ 7
chen eo tpe quo õ in pñtia ange duũ ꝙ co ſeauiĩ ꝗ
G Farbider loc veruodere böin pi iybiq; eybi eſtaſecratum. 2 ni c m boe no
gne oie mncelosr nguin. xbi ybiq; ybi
Rand innrznnugun,
Atanamine

„44
.
„* .

tias i trinitate aſſerunt: vt. xxiiij.q·iij. quidã. ver. arriani. .

9 .Eadè rõ. nõ tñ quo ad oĩa:ſʒ quo ad hboc qð ſequit᷑.
be= Amplius qᷓ; gomoꝛ.i.vnam menſuram.
c¶¶ ¶Minus.qꝛ recipiebat ab eo qui abundabaoat. M
d ¶Eſtimãda.ñ ẽ fic qtitas eſtimãda vi ſub mioꝛi titate minꝰ⸗ ſit coꝛpus

xpᷣi.æ ſub maioꝛi maiꝰqꝛ vbicũq; ꝑs:ſiue dicaſ ꝑſ ſpẽitotũ coꝛpꝰẽ ſiue ꝑſ coꝛ

ꝑis xpᷣi.i.pes vłmanꝰ

totũ coꝛpꝰ ẽ:ñ tñ dicẽ

dũ ẽ ꝙ oĩia mẽbꝛa mi

xta ſũt:⁊ ibi caput vbi
mixti pes vel manus.
6c̃ vbi ꝑs ibi totũ:qꝛ ñ
maioꝛẽ locũ occupat
totũ qᷓ; pars ⁊ ecõuer
ſo:cũ ſit quaſi ſpũale
qð ẽ de oĩ coꝛꝑe qð re
ſurrexit ad imoꝛtali
tatẽ. b.

e Euerbi zc.

i. ſacrificiũ coꝛ/
poꝛis xpᷣi.als falſũ ẽ
qð dicit.
f¶ Veritas.j.e.ĩ xpo
1 ſi.⁊. S..di. vt.
g Epheſino. iij. ſ.
vbi neſtoꝛius dãnatꝰ
fuit:vt.xv.d.c.i.ij.⁊.iij
b·Eceſſarie.ĩcru
entã.i.nõ i ſpe/
cie cruoꝛis.
Sacriſicij.i.ſacri
ficiũ ĩ quo deo buimꝰ
q.d.lʒ nos ſeruientes
deo offeramꝰ ei ſacri
ficiũ ñ ĩ foꝛma carnis
neq; ſãguinis:in alta
ri tñ ᷣ ibi vera caro ?
ſanguis xp̃i.
k ¶ Ut nõ cõeʒ. i. q̃ſi
in cõi vſu hr̃᷑ ad man-
ducandũ: nec ꝑcipiẽs

carnẽ alicuius viri ſã

ctificati.i.ſancti.
1Et verbo. ñ ꝑ vni
onẽ᷑ ꝑſone vt dicebãt
quidãa heretici:ſed ſᷣm
charitatis dignitateʒ
2⁊ iuſticie.

m Ugt. oẽs tã nol
P p̃es ve.te.ſʒ
diſſimiliter. qꝛ illi in fi

gura nos ĩ veritate.
n ¶ Qð tñ idẽ.i.ſgni

ficat idẽ hoc qð illud:

illi eni biberũt aquaʒ

de petra q̃ fuit ſignuʒ

ritualẽ ĩtellectũ.ideʒ

mãducanerũt iſti ſpi-

ritualiter qð nos: nõ
ꝙ ſub manna lateret
coꝛpus xp̃i vt ĩ ſpccie
buſ ſacralibꝰ.ſʒ qꝛ mã
na illð ſignificabat.

in veritate interius credit᷑.

eademrõ eſt in coꝛpoꝛe dñi que ĩ mãna
qð in eius figura pᷣceſſit.de quo dicit᷑:qͥ
plus collegerat nõ habuit ampliusꝰ ne⸗
qʒ q minus parauerat habuit minus.
nõ eni quãtitas viſibilis in hoc eſtiman

da myſterio:ſʒ virtus ſacramẽti ſpiritu

alis. CJdemm.
Eoꝛpus xpi ꝗð ſumit᷑ ⁊ figura eſt in ſpe
cie ⁊ veritas in ſubſtantia.
DHꝛpus chꝛiſtie qð ſumit᷑ de altari
figura ẽ: dũ panis ⁊ vinũ videt᷑ ex⸗
tra:veritas auũt dũ coꝛpus ⁊ ſãguis xpᷣi
Item ex

ſimbolo epheſino.
Carnẽ vinificatricẽ ⁊ ipſius verbi ꝓpꝛi
T am factam in altari accipimus.
Eceſſarie igr ⁊ hoc adijcimꝰĩcruẽ

tam celebꝛamus ĩ eccleſijs ſacrificij ſer

uitutem:⁊ ſciſicamur participes coꝛꝑis
⁊ pcioſi ſãguinis xpᷣi:nõ vt cõeʒ carneʒ
percipientes:nec viri ſanctificati ⁊ vbo⸗
ↄiuncti ſᷣm dignitatis vnitatẽ:ſʒ vere vi
uificantem ⁊ ipſius verbi ꝓpꝛiam factã
Item Auguſtins.
Hũomodo manna ⁊ aqua de petra fu⸗
it idem cum noſtro cibo ⁊ pouu.
Trnänzahis oẽs eandẽ eſcã ſpiri⸗
tualẽ mãducauerũt:ſpũalẽ itaqʒ eã⸗
dẽ:nã coꝛpoꝛalẽ aliã qꝛ illi maãna mãdu
cauerũt nos aliud a oẽs eundẽ potũ ſpi
tualeʒ biberũt aliud illi aliud nos:ſʒ ſpe

cie viſibili:qð tñ idẽ ẽ vᷣtute ſpiritualiꝰ.

¶Vtẽ hila.de trinitate.li.viiij.
Quũuod veritateʒ dominici coꝛpoꝛis ⁊ ſa
guinis ſumimua.

Nrxpo paterꝰ 2 xps in nobis vnuz

Min his eẽ nos faciũt. Si vere carnẽ
còꝛpoꝛis noſtri chꝛiſtus aſſumpſit:⁊ ve⸗
re homo ille chꝛiſtus ẽ:noſqʒ vere ſub
myſterio carnem coꝛpoꝛis ſui ſumimus
per hoc vnũ erimust:quia pater in eo
eſt:a ille in nobis:quomodo voluntatis
vnitas aſſeriturꝰ:cuʒ naturalis? ꝑ ſacra

mentum! ꝓpꝛietas perfectum' ſacramẽ

tum ſit vnitatis:non eſt humanoſeculi
ſenſu de his rebus loquendum:neqʒ ꝑ
violentiamꝰ atqʒ impꝛudentem pdica⸗

»T Nxpo pater. arriani dicebãt tres eẽ ſubſtãtias ĩ trinitate.? illud qðᷣ

dicit in euãgelio.ego ⁊ pater vnũ ſumus:dicebãt nõ intelligẽdũ cẽ de
vnitate eſſentie:ſʒ de vnione volũtatis qᷓſ filius nõ velit ↄꝛia patri: ficut di
cit᷑ nos ſumus vnũ cũ xpᷣo.ſ.vnitate volũtatis. iſtos loquit᷑ hic hilarius ⁊

dicit fil itudinẽ iſtoꝝ falſã eẽ:⁊ dicit

ꝙ alio mõ dicimur nos vnũ cuʒ xpᷣo:⁊

alio mõ ipſe xpᷣs ẽ vnũ cũ patre:⁊ illa diuerſitatẽ oñdit ꝑ hũc oꝛdinẽ verbo⸗/
rum cũ dixit:ego ſũ in patre meo vos ĩme ⁊ ego ĩ vobis:vt oñdat᷑ xpᷣm eẽ ĩ
patre ſm vnitatẽ ſubſtatie.nos vero ſumus vnũ cũ xpᷣo ꝑ humanã carnem
quã aſſũpſit ⁊ ipſe ĩ nobis vnũ ẽ ꝑ ꝓpꝛiã carnẽ quã ĩ ſacro eiꝰ ſumimꝰ.hãc
ſniaʒ hilariꝰ obſcur pᷣbis põit.⁊ vt ait hiero.ĩclytꝰ doctoꝛ gallicano cotur⸗
no extollit᷑ lõgiſq; ꝑiodis iuolnit᷑ ⁊ a locntiõe ſimpliciũ fratꝝ ꝓculeſt.
q ¶ In nobis vnũ.cũ.n.pr̃ ⁊ xpᷣs vnũ ſint.i.eiuſdẽ ſubſtãtie ⁊ nature vnita
te:nos vnũ cũ xpᷣo ꝑ eiꝰ carnẽ quã accipimus:⁊ ipſe nobiſcũ vnũ ſi ꝑ caor⸗/
nẽ noſtrã quã aſſũpſit:pʒ ꝙ mediãte xpᷣs vnũ ſumus cũ patre. .
P ¶ In his eẽ.i.cum patre ⁊ filio.ꝑ hoc.ſ.ꝙ pater ẽ in xpᷣo ⁊c.
89Homo. ex de here.cum x-ps.
1¶ ¶Erimus.i.ſumus.nã qnqʒ ſe hʒ ad pñs:vt di.:.põderet.xxj.di.ĩ nono.⁊
ff. de ver.ſigni.verbnʒ.⁊ hoc pᷣbuʒ ſit qñq; ſe bʒ ad futuꝝ.ff.ne ꝗd ĩ lo.pu.l.ij
S.deide.ecõuerſo ãt põit̃᷑ pñs ꝓ futuro.ſ.di.ꝓx.puenit.ibi dicit vult.i.volet
n Kſſeritur.ab ipfis bereticis arriano ⁊ eins ſequacibus:qui tres ſubſtã

g ¶ Per naturam. ſicut enim ipſe eſt

b ¶ Hos p.i.ecõuerſo.

K ¶Matiuitatẽ.⁊ iia quoqʒ ipſe ĩ nobis vtↄſũmat⸗

x ¶ ¶ MHamiralis.i.nãlis ? ꝓpꝛia caro xpᷣi ſumpta.
y ¶ Per ſacramẽtum.i.ꝑ ſaguinẽ quẽ iĩ ſacramẽto ſi
zcr Rarlectu ſeeu, dicit qꝛ añ vnitas naturc ẽt erat iter nos ⁊ xpʒ
ꝑ aoſſumptã noſtrã carnẽ.ſʒ nõ erat ꝑfecta. nã ꝑillãn

tionem dictoꝛuʒ celeſtium ſanitati alie
ne atqʒ intelligentie impie peruerſitas
extoꝛquendaꝰ eſt:de naturali enim chꝛi
ſti in nobiſ veritate que dicimus:niſi ab
eo didicimus ſtulte atqʒ impie dicemus
ipſe enim ait caro mea vere eſt eſca ⁊ ſã
guis meus vere eſt potus:qui edit car⸗
nem meã ⁊ bibit ſanguinem meum ĩ me
manet ⁊ ego in eo.de veritate carnis ⁊
ſanguinis non relictus eſt ambigẽdi lo⸗
cus:nuncenim ⁊ ipſius domini ꝓfeſſio
ne ⁊ fide noſtra vere caro eſt ⁊ vere ſan
guis eſt. ⁊ hec acceptaꝰ atqʒ hauſta effi
ciunt:vt ⁊ nos in chꝛiſto ⁊ chꝛiſtus ĩ no⸗
bis ſit:ergo eſt ipſe in nobis per carneʒ.
ꝙ autem in eo per ſacramentũ cõmuni⸗
cate carnis ⁊ ſanguinis ſimus:ipſe teſta
tur dicens. vos autem me videbitis:qꝛ
ego viuo ⁊ vos viuetis:qꝛ ego in patre
maneo ⁊ vos in me ⁊ ego i vobis: ſi vo
luntatis tm̃ intelligi vnitatem vellet cur
gradum’ quendam atqʒ oꝛdinem cõſũ
mande vnitatis expoſuit:niſi vt ipſe in
patre per naturam diuinitaf:nos ↄtraꝰ
in eo per coꝛpoꝛalem eius natiuitatemꝰ
⁊Zille rurſus in nobis per ſacramentoꝛũ
ineſſe myſterium crederetur:ac ſi perfe
cta per mediatoꝛem vnitas doceretur:
cum nobis in ſe manentibus ipſe mane
ret in patre:⁊ in patre manens maneret
in nobis:⁊ ita ad vnitatem pꝛoficiſcere
mur cumeo:qui i naturaliterꝰ ſjm natiui
tatemꝰ ineſt:nos quoqʒ in eoꝰ naturali⸗
ter ineſſemus ipſo in nobis naturaliter
permanente:ꝙ autem naturaliter in no
bis hec vnitas ſit:ipſe ita teſtatus eſt:qͥ
edit carnem meam ⁊ bibit ſanguinem
meum in me manet ⁊ ego in eo.nõ eniꝰ
in eo erit niſiin quo ipſe fueriteius ta“⸗
men in ſe ſumptam habens carnem: qͥ
ſuam aſſumpſerata. Iteʒ.ſicut miſit me
pater viuens ⁊ ego viuo pꝛopter patrẽ
⁊ qui manducat carnem meam:⁊ ipᷣe vi
uet pꝛopter me.quomodo per patrem
viuit:eo modo nos per carnem eius vi
uemus.hec ergo vite noſtre cauſa eſt:q;
in nobis manere deum per carnem xpᷣi

ſumimus fit x.

os ſumus vniti
ei:ſʒ nõ ipſe no
bis:⁊ ſic ꝑ ſacra

mẽtuʒ altarꝭ p⸗

fecta vnitas ẽi
ter nos ⁊ eum.

2 Humano.

q·d.auctoꝛitate
dñi volo ꝓbare
qð intẽdo non
meo igenio qð

illud ſequitur

curſũ nature.

2 Per violẽ⸗

tiã.i.ꝑ hãc tãtã

pᷣuaricationem

q̃recte violẽtia
dicitur.

* Impꝛude

tem.i. ĩcircũſpe
ctã ⁊ ipꝛonidaʒ
locutionẽ arria
noꝝ q̃ male in⸗
terpᷣtãt᷑ illð vt ĩ
nobis vnũ ſint:
ſicut tu pr ĩme.

a Sanitatl .i.
ſanitate: vel le⸗

gat acquiſitine
ſ.puerſe ſana.

b ¶. Extoꝛquen

da.hoc vult di⸗
cere:diuerſitas
vel ꝑuerſitas ĩ⸗
terpᷣtatiõis nõ

extoꝛquẽda ẽa
ſſactitate dicto⸗-

R

rum celeſtiuʒ i.
a ſanctis dictis
celeſtibus.

c C De naturali

i.qðᷣ dicimꝰ xpᷣi

naturã ĩi nobis

eẽ hẽmꝰ ab eo.

d C¶ Accepta.

chꝛiſto.

nobis ſũpta:ſ,

vtx veꝝ ẽ.ſi eni
ipſe ĩ nobisẽ ꝑ
carneʒ aſſũptã
a ſe eodẽ mõ?⁊
nos in eo. iteʒ ſi
nos ſumus ieo
P carnẽ cõicata
ſimiliter ⁊ ipe ẽ
in nobis:vñ di⸗
cit᷑ qꝛ ego viuo

ſ. naturalit᷑: qꝛ

eiuſdẽ ſubſtãtie

cum patre eſt:⁊ nõ eſt in eo tanqᷓ vas vel liqnoꝛ in vaſe vt mentiunt

uida heretici:vt.xxiiij.q.vl.quidã.ver.me tangi.
Cur gradum.gradum dixit ego in patre ⁊ vos i

—

n me: ⁊? ego in vo

bĩis.fi.n.volũtate tm̃ vnũ eſſemꝰ nõ opoꝛteret dixiſſe: niſi qꝛ ego ⁊ pĩ

2 vos vnum ſumus.i.p voluntatem:ñ feciſſet gradus dicendo ſigilla

tim vnũquenq;.oꝛdo.n.⁊ diſtictio noium multum operck 2 eſt ſi. ff.ſi
quis cau.ſed ⁊ ſi.Squeſitum.xliij.di.ſii rectoꝛ.ex de reſcrip· cum dile/
cta.nã ⁊ ſi ſeruus cõis diſtictis noibus dñoꝝ ſtipuler̃ ꝓ virilibꝰ poꝛti

onibus eis acgrit᷑.ſi tacitis noibus ꝓ ea mm ꝑte qua ꝗſq; dñs

ſtipu.ſer.ſi cõis ſeruus ita ſtipuletur.

tatis.ita vnum eſt nobis cum bumanitatis natura.

vnum cum patre natura diuini

i neo. ſfilio ineſſemus. 2
? planiꝰ ꝑ id qJ

ſequit᷑.⁊ ſic inuit᷑ hic xpᷣm eẽ ĩ nobis ꝑ carnem ĩ ſacio cõicatã ⁊ nosi
eo ꝑcarnem virginis aſſumptã:⁊ inuit᷑ Sꝛiũ ibi:cum eo ꝗ.vbi dicit ꝙ
eſt ĩ nobis ꝑ carnem:ibi ꝙ ãt ꝙ nos ſumus in eo ꝑ ſacramẽtũ altarin
cõicati.ſʒ vtrunq; pᷣt eſſe veꝝ cum bic ĩſit eadem caro.s.e.oia.

¶OQui.ſ.filiꝰ ꝑ nãm aſſũptã a xpo ĩ virgie vel a nobisin ſacto. .
m Hãilr.ꝑ natura dininq ineſt: ſic eni intelligi dʒ pater ẽ in ſilio? .

ſoitba
, S
CNe.

ſot
ſagn
etpiat
ſein nü
E.
ſebz in
geonul
iſybon
tuietie
ebhoie⸗
ltn
loͦno i
poe fli
Cbarg
aͤnenet
ntat⸗
1CO
eiſout
fücüpe
i .
Online
Mhind
igdegnn
ſincun
ſtſt iee
hee
ſpbi.
CKr
fibon
ſactame
U
LLmit
eramt
goͤnegu
chieder
lütnpe
nuano
pporn
fſolit
Inpu
cſtqne
in ſac
ſeram
cuda
ſecni⸗
Plcien

(Et

Pfüan
cbnte
Plomi
1ſind
nomil
nütßi
obtul
bitüe
gotibt
plone
huͤ bibe
aplkn⸗

ſD
lius in patre.i.eſt eiuſdẽ nature vel ſubſtãtie cũ iſto ⁊ ecõuerſo. pQuia vñ culpa.i. de latere culpa ⁊ de latere gratia:ſed nõ de eodem la
mneſtn n & Scõm natiuitatẽ.i.dininitatẽ.que eſt natiuitatis. tere. verbi gratia de latere ade ſuit femina vñ culpa exiuit.de latere po xpᷣi.
rnern; o ¶In eo.ſ. filio. .ð uUunguis z aqua vñ̃ gratio.ᷓ. Aed
ſunen p ¶ Nõ enim. boc vult dicere ꝙmalus nõ fiat vnũ cũ deo ꝑ aſſũptis q Pec redemit.ſ. paſſio ⁊ fides eiꝰ. r. Aen ſã.i.cõionẽ coꝛꝑis tui.
WS nẽ coꝛpis xpi:lʒ eiꝰ.i.mali xpᷣs babeat in ſe carnem aſſumptam. 8Inebꝛiãs . i. dans obliuionẽ delectationũ.vt. 5 di xxxv luxurioſa.
eſehie q C Aſſumpſe 1 Paciſicara ſüt in
r rat.ꝑ icarnatio a 3 inra en 1 arcepr ut –
nnigi nem virgine. habemus victuri per eum ea conditiöe. Item pꝛeclara eſt ebꝛietas:que opera eiceps. n. mdi hui
urm ¶Ae heer qua vinit ille dpaneiſiergono natues ſobꝛieiatem mentis. Itẽ. Fiat volutas cectus eonge teis
n kxeo nanuita llter m cannem per eum diuinnd i. ns tua ſicutin celo z in terra: panem noſi? tmbaiuffu rar Ppaſ
he tẽ hʒ: bõ vo ñ hʒ turam carnis ſue adepti: quomodo⸗ no quotidianum da nobis hodie. ſanguine ſionẽ eius ⁊ reſurrecti
inite u natiuitatẽ a xpᷣo naturaliter ßm ſpiritum in ſe patre ba chꝛiſti pa cificatat ſunt omnia vel I celo onẽ ſpe future repara
toſenegf ſz ab hoie a quo beat cu viuat iple ꝑ patrę. Itez:hec in terra ſe anctificatum eſt celum'. deie⸗ tiõisi nona gau 4 iare
dſenir gignit ? naſci. aũt iccirco cõmemoꝛata ſũt a nobis qꝛ ctus eſt diabolus:vbi verſatur hõqueʒ ſurrexit: vt.e.e. diſti.
ffümm 2iõ nõ cibi oj·½ voluntatis tantum inter patrem ⁊ filiuʒ ille decepit. Dixi vobis ꝙ ante verba bi duo. nec vt onge:
hent⸗ mogda ſilitudo. vnitatem heretici mentientes vnitaſ᷑ no chꝛiſti quod offertur panis dicatur. vbi Dace daben gaſn
dtiä T Herban ſtre ad dominum vtebant exemplo tach cchꝛiſti verba depꝛompta fuerint: nõ iaz ijt xpo ne ongels
mun uinitat. nobhis ad filium ⁊ per ſilium ad patrem paanis ſed coꝛpus dicitur. AQuare ergo n eins lapſus ire
hn 9 ρ Quö ppa obſequio tantu? volütate religiõis vni in dominica oꝛatione ait.panem noſtrů: itutione hois eẽt re⸗
gem trẽiſcut x-pO tatis:nulla ꝑ ſacrʒ carnis vel ſanguinis panẽ dixit quippe:ſed eu hiſion: hoc barains c iõ dicit p
nliii b ere⸗ naturalis cõionis ꝓpꝛietas indulgetur: ſuperſubſtantialem:. Idẽ in lib. vij. ange lis ſen di 35 n
W naturaz Ccum per honoꝛemꝰ nobis datum filij Aeram chꝛiſti carnem ? verumrrſan Leccitt rden wine
deninn dininã ꝗᷓ ſpis T permanentẽ ĩ nobis carnaliter: ⁊ nos guinem manducamus ⁊? bibimus. Ppaciſientordliürtceio
Pindtn z.q.d. qm nõ hbzʒ in eo nobis coꝛpoꝛaliter ⁊ inſeparabili⸗ Hen eſt verus dei fllius dominus hrnumepagemr ob⸗
Plliſn nam cum patre ter vnitatis myſterium vere: natura ⸗ noſter ieſus chꝛiſtus non quemad, minutu ſide Paſſtois
lerni yt ſit idẽ cũ eo. lis vnitatis ſit pꝛedicandi id eſt capus modum homines per gratiam ſed qunz ſue xps replet.i boieſ
nn ¶BHec aũt.. chꝛiſti quod ſumitur de altari: ſigura eſt ſi filius ex ſubſtantia patris:ita vera eſt ꝗ pctõ depꝛanati erat
ð,
aegnit i bendeade tas aũt dum coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi ĩ viia mus X verus ſanguis eius potus. Iteʒ ſareit des . d b dud
Nenee ſacramẽtũ. te interius creditur. Ntem ambꝛo. in Ego ſũ ĩiquit panis viuus qᷣ 8 celo deſcẽ & Aelin celo. vl
Einyn e I u calice lib. de ſacramentis. i.ſed caro non deſcendit de celo. quo/⸗ etr.l. air ſcõꝝ q ia i ce-
betin Rmittit. mno. Quare in ſacrificio aqua vino miſceat. mogo ergo deſcendit de celo panis vi/ lis ſunt:⁊ ſciĩ ꝗ adhuc
ehüufin net a mbꝛoſius N calice: mittit᷑ů vinum ⁊ aqua:ſʒ di uus:qꝛ ſen dominus ieſus conſoꝛs eſt ſunt in terra.⁊ tũc pa
Nna gonẽ quare mel ceſquomodo ergo melchiſedecb pa dininitatis ? coꝛpoꝛis: ⁊ tu qui accipis cificata. iſalutata. vł
R cbiledech obumn nẽ vinũj obtulits qd ſibi vult admirtio carnem diuine eius ſubſtatie in illo par baeiſcatg.l oles an
ncefnt apponimus iS cos petra. petra autem erat chꝛiſtus: n.ö ſterijs. In ſacrificio nõ coꝛpoꝛalem htceli riſtat n.
ncfedin ſoluit. Calſus immobilis petra que populuʒ ſequeba ſed ſpiritnalẽ eſcam accipimnus. gubnſ ſupplct ruina
ſba In pꝛia pte di. tur: ⁊ tu bibe vtte chꝛiſtus ſequatur:vi⸗ Millo ſacramẽto' chꝛiſtus eſt: qua angeloꝝ in celis.
Deamd cit quare agu qe myſteriuʒ. Moyſes hoc eſt pꝛophe coꝛpus eſt chꝛiſti. non ergo coꝛpoꝛa v ¶Suplubſtatialé.
odimn i in ſacriſiciſs ot tat: virga hoc eſt verbum dei.ſacerdos lis eſca ſed ſpiritualis.vnde ⁊ apoſto⸗ ⁊i textu mattbei ẽ ſuꝑ
iiin ſeramus. n ſevyerbo dei tangit petram ⁊ fluit aqua ⁊ lus de typo eius ait:quia patres noſtri: ſnarlale ſuꝑ oẽm
kn ce on muln bibit populus dei: redundat aqua in caa eandem eſcã ſpiritualẽ manducauerũt. S—
tlanctorſate lice:lalir, languis in vitam erefnam. XͥMuPoorpusenim deicſt corpus ſpirituale. aute vewe. n
bait Et vinu. r ¶. Iem: Accipite illud: de latere eiꝰ Venc chꝛiſti: copus diuini ſpiritus̈ ritas obũbꝛat fl. dli⸗
i ſüii ᷣſſu añt nõẽ eflluxit aqua vt emundaretꝰ ſanguis yt Igdem in ſermone de abel chaim. æ po.flllo.
hepefi obtulerit aqus redimeret.quare de latere qꝛ vnde cul⸗ Warnẽ a chꝛiſto ſuiceptam ? coꝛpotraſ- ecl. Et tu q accipis :.
inctet pſumim m ypra' inde gratia. culpa per ſeminam: gra figquratũ in altari offerinuugs. coꝛpus rpᷣi accipis di
e iſt nilenidetpi iis per chꝛiſtum. Item audi pſalmum. J credis a chꝛiſto carnẽ eſſe ſuſceæ n ſubſtantie yni⸗
reccknin neeicto vige quam apertus ſit celeſtibus ſacra⸗ ptam ⁊ offeras tranſfiguratũ coꝛpp eum.
nui n uͦlunpbetß. i18: 1 aſcit me: ⁊ nibil mi . ſti Ri e 3 Nillo ſacr̃o i.
Bineol obtulit qꝛ ꝓhi⸗ . mentis:dominus paſcit me: 7 nihil mi⸗- in altari:nec tamen diſtinguis naturam 2 ſub illa viſibili
zinge bitũ erat ſacer⸗ hi deerit ⁊c.virga tua ⁊ baculus tuꝰ ⁊c verbi ⁊ coꝛpoꝛis chꝛiſti dicitur tibi:ſi re ſpecie: vel ĩtrãſtiue il
niig dotibus in tem virga imperium baculus paſſio eſt eter, cte offeras recte autẽ non diuidas:pec/ iud ſocrʒ.ſ.ſub illa ſi
uin one hur v⸗ na: deitas chꝛiſti paſſio tempoꝛalis. iſa. caſti. Itẽ biero. ad eldibiam. cie pel die ſpes t iho
gſi nů biberẽt. vnde creauit:hec redemit. paraſti in conſpe In cena xps fuit cõniua ⁊ cõuinium. mõ dicitur coꝛpus.
lntrare dr cin meo menſam:? poculumn tuum ine W Ec moyſes dedit vobis pane ve .. Oorvoratie n
Hiſi de xpo creden bæꝛians quam pꝛeclarum eſt. IRtem quo . Arum: ſed dominus ieſus ipſe cõui tari deeuchariſtia. ar
mm dũ quia magi tienſcunqʒ bibis remiſſonem peccato⸗ ua conuiuiume ipſe comedens ? q co (tra. qa ét ö odoꝛe ſa
. ſter abſtineie num accipis ⁊ inebꝛians ſpiritu.vnde ? meditur. C. Item hiero. ſup mattbelj. ciat qac coſostatur.
piie ig ·ij. pio. apoſtolus: nolite inebꝛiari vino in nno In veritate ſu coꝛpoꝛis 2 ſaguinis chꝛi a . Spirituale.i. ſpi⸗
cnt 4 Obtulit. eſt luxuria:ſed implemini ſpiritu ſancto ſtus ſuis diſcipulis pꝛeſentauit:q mel- ritum alens.
, fenerg ſar OUUMDUw b (. Biuini ſpus ide
G Satienöspnry?-e repetit.coꝛpuſ ſpũale
n vinũ ſed cũ aqua mixtũ ſolemns offſere. ddicit nõ ꝙ fit ſpüs: z qꝛ agile ⁊ nullo tpaliũ egẽs inuenit vel diſtinguit᷑ ĩter
ſn h¶Be ↄſequẽti.i.ſatiſſaciẽti eis petra.pel ſicut tradũt hebꝛei aqua ᷣ coꝛpus xpi qð ẽ eccleſia.⁊ coꝛpꝰ xp̃i ſuptũ de virgie vt ecela dicar toꝛpexpi
vat petra quã moyſes bis peuſſit ſalieſq; vſquequaq; pplin p deſertu am ſpiritnale: qa m quod ẽ deus ei vnit coꝛpꝰdiciĩ ſpiritꝰ dei qꝛ a ſpũ ſactoẽ.
6 bulatẽ ſecuia e: x de petra q ẽ xps ſalit aqua eterne vite quã potamus c credis.ᷣ recte quo ad littera ð chaim: hoc ĩtelligit᷑ ſic. Recte ꝗdẽ obtu
on in deſerto huins vite ambulãtes qꝛ deſerit᷑ a ſtabilitate huiꝰ mũdi.j. liſti: ſz recte nõ diuiſiſti:qꝛ nõ ſimplici coꝛde.vñ ⁊ dicit᷑ de ſ rugibus ter
di. v. ne tales ibi:ñ.n.manere. . re obtuliſſi qꝛ eius ſacriſiciũ ↄtaminatũ erat terrena cõtagiõe ⸗ opatione.
,cs ¶ Hꝛopheta.l.ſacerdos.xliij.di.ſit recton. .„u⁶7aäiugdei quoqʒ recte offerebat qꝛ deo cerimonias offerebãt ſz nõ recte diuide
