Siilla.verba magiſtri ſunt.ꝗdã dicũt ꝙ ſunt verba hiero.vſq; ad illð
qð a rõne.⁊ loquit᷑ non ſᷣm generalem eccleoſuetudinem ſed particularem
glicuius loci.ſed qð ſint magiſtri patet.j.e.ꝭ.auctoꝛitas.circa finem.

¶ Si illa.i.pena q̃ ei inflicta ꝓ pcõ fuit. ¶ Imponit.qᷓſi diſpenſãdum.
uESed quod.non pᷣſtetur.s.xxiij.q.v.quid ergo.s.di.j.illa.s.e.irriſoꝛ.⁊.c.

q admiſſa.S.e.di.penitentiam agite.s.e.di.c.penitenrtes.

Ant ples.caſus. pẽitet olo peniteat.qꝛ x-ps nłiũ cnrauit quẽ oĩo ñli
O berarct.ſiẽ appet ĩ excplis in lĩ̃a poſitis.i ſi.ſuppõit ꝙ nõ vꝛ ve peni
tẽ ꝗ penitedo ñ/ ꝓprũpit in lachꝛymas.cũ ꝓ tꝑali dano/ ꝓnꝰ ſit ad plangedũ.

—„☚☚n

Se Pen.

. Baleclentun bec eſt falſa penitentia. vt. ſ.di. v. falſas. furoꝛe meo? ardebit vſq; ad inferni nouiſſiig. zuhe

b ¶ Nos nunqp.S.e.diS. dauid.⁊=.c.ille rex tãtus.õ.di.j.alij Heupot ag. 2C Saogneo r lnaliternonp umiüthr luſfiieter⸗ hn
Niſi de oĩbus. ſie necliberar pignus Iz o pte debiticreduoꝛ ſit ſanicſem. x BHeꝰ bis. i ñ punit aliquẽ aliq fcõ iteꝝ ꝓ qͥ ſufficient eũ ſełpãinix rinein⸗
ne Enio n icrecutlc. pc.æſinia noo; partctcecre? bie 8 „ abeſuras. gienn
no. ff. fam. her. in hoe W i.ſcire gb⸗? quã olzicke
iudicio.ff. de eden.l.j. . 2 . jct deutero. tis flagelkb, it
F penul. arg. ad qgo⸗delectent nõ aiaduertentes deuz ſimul ge aug.in canticot deuteron. eſt vindd dbei ſũt puméda uſſbt⸗
ne an a blurb ercoi· mutũ ⁊ ſurdũ a pmonio liberaſſe ꝑ hoc Gnis ſuccen ſus ẽ ⁊c. Hec eſt vincdd Behic.l. , ut
catus diner ſis de cau et nos dnũquã: niſi de oĩbꝰſanariꝰ. a. hic ĩcipiet ⁊ ardebitvſqʒ ad exrrre Panc vitam. Peſi
. Eud eprno abſol, Siem veller Pes ex ꝑte reßuari habenti. mã dãnationẽ. Moc ↄtra illos naren Kuii pũtri 1 cl
eure raenanededtegeAde. Gekdnrirneanerennt ee
diuerſis 2fiteri.ſ.di . v. expulit ãt.vii.vt oĩa cria ſimul eii da 15 ad oia pun õ calp d a cn
eenes dic al d de vocerer. legioes at ab alio eüciẽſ neminẽ agellis iudicant vel negard Rli hic õ –
arbiiteſ pn⸗.F neʒ i reliqt õ oibus ͤ liberatũ poſſideret: oßlt zin eternũ paninmt Keiantl cber ermibogen uft
roel dn dd. es c̃ ſietpct ſincmille: opouereto? herocdes ao 'aut ſuper eunde locum de. maruiitdere miii
Abeo. brus penitere. Zaudat eniʒ ẽ dñs:qꝙ eie adultero iſideli hiero.ſẽtire videtex eiuu berpena ſpalis ſein⸗
ei. aruit l anare. cto demolnlo locli⸗ eſt mut⸗. Nunq ali dẽ ver bis falſuʒ eſſe ꝓbat eremplo enixz or leuis reſpectu Luuin
inneiſctede ff. quẽ ſanauit quẽ oĩnoꝰñ liberauit.totu.n. illius qui gels naleceratis an 1 vlee di ij iiint
de ſer. vꝛ.p.ꝑ funduz. hoiĩem ſanauit in ſabbato qꝛ ⁊ coꝛpꝰ ab gnain ſabbato col egii dh Pi b Coͤpenſata uunun
g 2WMille. ſed nunqd ifirmitate ⁊ aiaʒ ab oĩ ↄtagiõe liber auit pcta ⁊ bꝛeuibus tẽpoꝛali us lupp rs bic aperte inu⸗ i
lat es eptemspnia iclicans penitetes opotere ſimul elere Purgari,magna vero diuturnis a cter⸗ iheberue inn nile
ral hes ſebtenis pnii de oi crie oꝛto in aia ⁊T in coꝛpe ſcio eni, is ſuphliciis reſeruari. ¶Ait enim. pcã de qdus nõ Anbmn
Eiponenda.ar.. xiij deũ inimicũ oĩ criminoſo. Quõ ergod Aeratr hic aliqs:ſifidelis depꝛe⸗ agit penitentia nan
· ij. hoc ihm. hm hoc né lio reci niaz;: ſine henſus in adulterio decollet: qd int flagella T hie 6
ſufficiet vita hois crimẽ reuat de alio recipet veniaʒ: ſine a Denins in adultefio deco lagella? bhic Gfen
expled buis lanl. amoꝛe dei oſequeret venia: ſine quo ne⸗ de eo poſtea fiat aut en puniet: ⁊ falſuʒ nunigran ſan imu
facroeʒ. H. ſine dubio mo vnẽ iuenit gram. hoſtis eniʒ dei elt eſt hoc qõ fit noiuellesbi des bis ĩ bunlenck aens ſhömi
cmlibet moꝛtali ſept dũ offendit ꝑſeuerantes. Quedã eni/ idipᷣm tribulatõe.aui nõ puniet᷑:⁊ optã ſiter. letnia pero atnin
nis pnia debet. ſj m Vietas ĩfidelitatis eſt ab illo q iuſtus: ⁊ ig duʒ eſt adulteris: vt in neelentiak⸗ bꝛeuj bic puniunfur bent
qꝛ orbitrarie ſñt huiui.icia eſt dimidi ſperare veniaʒ.nã qu? prena puniant᷑ vt fruſtrent᷑ cruciatꝰ eter⸗ ſficenter pro ninant
modiplicabifabi ſine vera pnis inueniret gam: pnia eni nos. Ad qð reſpondemus deũ vt oium eul penccpen lgti l
Zartabit cosinderin line verap iſmi puritatẽ cõfitientẽ co rex aita ſupplicioꝝ qͥqʒ ſcire mẽſuras ſatioeʒ vile eter ne,t.
ſra tepus ↄgruũ peni · vera ad baptiſini puritatẽ cõfitientẽ co opuen ſnia iudicis. nec illi ĩ pecca-⸗ ne reciꝑe. qd in eſcſr⸗
tendi.arg xxvi.q. viſ. nat᷑ adducere.recte eniʒ penitẽtes q d æmõ pᷣueniri nia iudidis. neci . be hont H intlgeg
tempoꝛa penitudmis. ſoꝛdis poſt purificatiõez ↄtraxit opoꝛtet toꝛẽ exercẽde.dehincpene auferri bta⸗ bo Gime ima⸗ Neſeeeni
bDino. non. ;. eg. vt abluat ſaltẽ lachꝛymis mentis. ſʒz ſa⸗ teʒ.⁊ magnu peccatu magnis diuturnis lis oꝛie ita fur ſamnern
oi. uez c adbucõ tis durus ẽ cuius mẽtis doloꝛc oculi car luicruciatibus.ſiq aũt punitus ſit: vt il nöcredo. 9ꝛ ia niglon
ſed nõ oſg ut nis nequeut peclararem: ſy ſciat culpabi le in lege:qui male dixerat iſraelite: q remitterei pcm las
cum lepꝛo llet ſana liter ſe dux. à deflet danatpis vel moꝛẽ in ſabbato ligna collegerat:tales poſtaea quo ad penã cõ dſ
den di ij f. ens amici ⁊ doloꝛẽ pcũ nõ oſtẽdit in lachey nõ ni geunſpa leni pᷣſenti ſupplicio fitendo de yno go
E ECoꝛpe i. in aia m mis.:nõ eſt itaqʒ vt qͥ excuſet ſe nõ habe cõpenſataꝰ ſit. ¶Illud autẽ greg pluit ade glid dl ine
niſterijs coꝛpoꝛis:nul re fontẽ lachꝛymax. qᷣ nõnunqᷓ;/ oſtẽdit dominus ſuꝑ vnã ciuitateʒ ⁊c.nõ ad cri 1 g Bn D Nihi
lu.n. pem eſt in coꝛpbe ſachꝛymis doloꝛẽ amoꝛe tpaliũ:quẽ er minis veniaʒ: ſed ad eius referendũ eſt c DBtemihm. D
tm̃. eſt tñ aliqd volun⸗ go penitet:omnino peniteatꝰ æc. Au detreſtatiõeʒ: vt ideo pars ciuitatis dicat arbiter ſede co. mnge
eVrimnoſo cuzꝛt. ckoꝛitas alla nau pphete:non iudicabit Kartcheenucn emnensr e, ee u
eig in vno deliquit ki deus bis ⁊c.nõ indiſtincte oſtẽdit oĩa 4 ſtari incepit:nõ Teißs e az cõ enat. a C. Eti tuies lin
inimicus. patet ꝙ tal tẽpoꝛaliter puniũt᷑ nõ vlterius a deo pu Criminis autẽ deteſtatio p arufoniſti, 3. f.. 1.fertur. äen
ſit criminoſus. niẽda q;uis.n.ſodomitas egy ptios iſra qꝛ ex fonte dinine gratie coꝛdi nr̃o inſtil⸗ Frnii. a ⸗F er. cin
¶ Puritateʒ. vt. ſ. ꝛn elitas ĩ heremo ſuꝑ eundẽ locũ dicat hie lat᷑:vt vel ſic qᷣſqʒ ad vera pniam veniat e ei⸗ auſa, ttuit
riſficet ſcut baptiſmnꝰ. ronymus tẽpoꝛaliter a deo punitos: ne aut eo minuſ a deo puniat quo ꝙ diutur tiſfactld. Fe di. lee
m . Beclarare ſecx ieruz punirent: nõ tamẽ de oibus gene nioꝛi delectauone pci maio ſibi ſupplicef inaela ge di. nir,
ndee c raliter hoc intelligendu eſt: alioqn cuiq accumulaſſet. ſi vo ad idulgẽtiã cris plu Ao hei bie ſal
of pᷣſi obnar᷑. xxiiij ſceleroſo optandũ eſſet vt celeſti fulmie nuia referat.euãgelice ſnie võrie enk. ſi patet illa huce a
iiij. eſt ininſta. pcuſſus aut aqͥs ſubmerſus auta ſerpẽéti n. ꝓpter fraternũ odiũ et q dimiſſa ſunt Ferba magt don
2 Eetioni Laln bus vulneratus ꝓ pctis ſuis diuinitꝰ in replicant᷑ ad penã multo magis qꝗᷓ nõ ſůt Eopett F. D
o . Amoꝛe. vñ Juue⸗ teriret.vt eternos cruciatꝰ bꝛeuis ⁊ mo dinmiſſa ad vindictã repuari ꝓbant. itẽ ſi 2 cece loneyipel gnuͦd
nalis. Ploꝛat᷑ lachꝛ- mentanea pena terminaret. Alö et apli Sm'aug.arbiter ſue volũtat nõ põt icho klentari n
eiakeniMa peauus falſuʒ eẽt ꝙ de ꝓſtratis in deſerto in epi are nouã vitã niſi peniteat ei veteris vi⸗ eſſto ei ſde nit
nenia planatne nõ ſtola ad hebꝛeos ſcribẽs ait. ꝓpter icre⸗ te quõ ad nonltakiculgeti Rne . yno pcto adue, wn
nunq funera. dulitatẽ ſuã nõ ĩtrauerũt terra ꝓmiſſõis odii vetuſtatẽ nõ Zeroſuie Rig deſen g25 nictechartale:
P. ¶ Peniteat.. di .. - EvVbi ꝓbatr ꝙ; ſicut merito ſue iſidelitatis tiõez & cris vt dictũ ẽ nõ ad eiꝰ idulgẽtiã ecare nnee n
ñi ſũt. x. c.quẽ penitet. ⁊ requiẽ illa amiſerũt: ita ppter eandem pluuia illa ptinere ꝓbat. ¶Itẽ illd am va ⸗ 4 dwe⸗
q ¶ Anctoꝛitas. ſolnit ffidelitatẽ verã requiẽ eterne btitudinis bꝛo. Erjli figes deſiit pena ſatiſtaciat ntelliga: pent amche
anẽtes inductas adp nullo modo itrauerũt. itelligit ergo illõ nõ ð ea fide itelligit ð q dr.fides ſine oꝑi lũ pʒ qd indu⸗ nonf
badũ ꝙ ꝗs agẽdo pe hieronymi de his tm̃:qͥ inter ipſa flagel bus moꝛtua ẽ: ſy de ea itelligit de qᷓ apis i de baptiſmo⸗ iſ
nee mio ſqars la pniam egerunt:quã ⁊ ſi bꝛeueʒ ⁊ mo ait. oẽ qð nõ eſt ex fide peim ẽ.i.oẽ qð fit bm ꝙ di ð oibuſ lua
niꝗ ð vno ⁊ nõ ð alio. mentaneã mñ nõ reſpuit deꝰ.ſicut ⁊ illuad ↄtra ↄſciaʒ petm̃ eſt: deeſt g fides cũ nõ bonis q̃ fiunt ſi ahyr
r ¶ Bꝛeuis. z. c. di · c Pꝓphete.nõ iudicat deus bis in idip̃ʒ. de ſubeſt ↄſcia pcti. Sʒ qꝛ delicta oĩa nullꝰ necharitale gi Pgr
ce cuiꝰ ⁊.c. talis mihi.· pis tatũ intelligi opoꝛtet:qͥs pᷣſentia ſup⸗ itelligit. ẽ aliquãdo petm ĩ hoie:cuiꝰ non venigt vine d
ecnrnt de, Plicin comutanvfupenquos nö aſunget hsoaſciam vnde aplus aitnihil mibi c“ ainscrado 4 ntn
. m⸗ 7 harlate ye⸗/ duplex tribulatio.qͥ autẽ ĩter flagella du ſcius ſum: ſʒ nõ bolitificar:in; E ſn cũcharitate
eennen Bn oꝛed 1 Deferioꝛe funt:fcen: ppatao ius pei deeſt⸗ digi i pena: Npariete Et ſi poſtea ſüt .
audite celi q̃ loq̃r cniꝰ flagellatus a domino durioꝛ fact epꝛe fer at ſatiſfacit ⁊ f un auar. moꝛtificata ite⸗
canticieſt verſus ille. ſentibus eterna cõnectũt vt tꝑale ſuppli autiin fine obicitſi ſatiſfactio illa fuitve rũ aduẽiẽte cha
IJsnis ſuccenſus ẽ in ciũ ſit eis eterne dãnatiõis initiũ. ¶n niã ipetrauit.ſi aũt veniã nõ ipetrauit:ſa ritate reuiuiſcũt

Dlcotfdan
Punteneen

gbehmm

ſefceung

lutruinn
ſlceztran

nentee 6n

borofoin
Pbigmntim
oſonelu
Bögtcn

nöde o

Nganmen

gboocan⸗
luſt
Arhlnſ
ditin

atunin
Aede

bhen

ic
rlhttla

tnnn
e Eſi

nOe

orted

Di. mI.

ſi nõ aducnerit charitas·idẽ eſt qð de eis que fiũt ſine charitate.qꝛ nee
illa nec iſta valẽt niſi ad bonũ tꝑale vl ad illuſtrandũ vel ad incomo⸗
modũ vitandũ.vel ad minoꝛẽ pens ſubeũdã.ad excuſandũ vero ma
giſtrũ dicimꝰ ꝙ intellexit eã ad boc valere ꝙ vlterius ei ꝓ illo pctõ ñ

iniungit᷑ a ſacerdote ſatiſfactio alia vt.s. ꝭ.itẽ opponit᷑· p.ſi illa ſatiſfa

ctio ſicut bapti-
zatus lʒ ficte nõ
rbaptiʒat.ð cõ.
di. ilij. ſolet. qdᷣ
m rñ.negat. ſed
meliꝰ diſtinguit
bona opa cum

charitate facta:

2 p?ea moꝛtifica
ta ꝑ pctm̃ reuiui
ſcunt iteꝝ ꝑ cha
ritatẽ ad vitam
eternã cõſequen
da: ſic facta oliʒ
ſine charitate re
niniſcunt 7 va⸗
lent tm ad tꝑale
pꝛemiumvel ad
minꝰ ſupplicinʒ
ſubeũdi.ad idẽ
valent bona fcã
cũ charitate.ẽt
pohea ꝑ pecca/
tũ moꝛtificata.
ſi hõ nunq ad
charitatẽ rede/
at. ſecundũ pꝛi-
mũ membꝛũ in
telligũt ille due
anc̃tes.j.e.piuʒ.
⁊?.c.ſi qñ.⁊c.Et
intellige ꝙ ĩalio
tꝑe fecerũt bõa.
ſ. cum erant bo⸗
ni.ĩ alio tꝑc ma
la.ſ.cũ erãt ma/
li. vel ſi dicat ꝙ
eodeʒ tꝑe intelli
gunt ille aucto⸗
ritates iuxta ʒ
mẽbꝛũ ſᷣm ꝙ du
plicẽ intellectuʒ
magiſter innuit
ſupponẽdo aliã
ſolutiõʒ ibi qᷓ;ꝙᷓ;
⁊c.ſim tertiũ mẽ
bꝛũ loquit eʒe⸗
chiel dicẽs auer
lerit ⁊c.⁊ greg.ĩ
c. hoc nobis.⁊?
H̊ maxiĩe.j.iiij.d.
6.finis. Hniuſ/
modi bona g ſi⸗
ne charitate fcã
qua comitatur
moꝛtalis culpa
quã nõ delet ſe⸗
quens pnĩa ad
ſenſuʒ tpalis cõ
modi vel mino⸗
ris pene ꝓficiũt
nõ ad vite et ne
fructũ ad quem
pꝛoſiciunt facta
cum charitate ⁊
moꝛtificatꝗ per
pem̃ ſi poſtea re

dit ad charitatẽ. Hãc di.magiſter iĩnuit.j.di.iiij.S.finis.alij dicunt

tiſfactio nõ fuit.ſi aũt ſatiſfactio nõ fuit:
adhuc ſibi pena iponẽda ẽ:non ꝓcedit
argumẽtatio.Satiſfactio nãqʒ eſt:dũ il
liꝰ cã pci excidit᷑ ⁊ eius ſuggeſtiõis aditꝰ

nõ ĩulget᷑:ſʒ eius fructꝰ nõ ꝑcipit᷑ ipedi

tus pctõ qð nõ deſerit᷑ ꝑcipiet᷑ àt cũ eius
pnia fuerit ſubſecuta ſicut ad lauacrũ fi
cte accedẽs regenerationis ſacr̃m acci
pit:nõ ñ ĩ x-pᷣo renaſcit.renaſcet᷑ ãt vtute
ſacr̃i qd ꝑceꝑat cũ fictio illa de coꝛde eiꝰ
receſſerit veraci pniadSicut ẽt aug.
ſcribit in libꝛo de pnia.

. Jũ ẽ creder̃ ⁊ noſtra fides hoc ex

poſtulat:vt cũ gratia chꝛiſti deſtru⸗
xerit mala pᷣoꝛa in homine ẽt remuneret
bona. Et cũ deſtruxerit quod ſuũ nõ iue
nit amat ⁊ diligit bonũd quodi peccãte
plãtauit.Ex hoc ſenſu illud etiã herony
mi dictum videtur. L
Aquãdo fides inter multa mala o⸗
pera facere peccatoꝛẽ quẽquã aliqᷓ
que iuſta ſũt:nõ eſt tã iiuſtus deꝰ vt ꝓpt
mala multa obliuiſcat᷑ paucoꝝ bonoꝛuʒ
Quãq;memoꝛia bonoꝝ ad pꝛeſẽtẽ re
munerationẽ poſſit referri:ſicut gregoꝛi
us ĩ homelia de diuite ⁊ laʒaro ſcribit.
Auendũꝰ nobis eſt vt ſi foꝛte aliqͥd
boni agimus ĩ pᷣſẽti ſeculo remune⸗
rationẽ accipiamꝰ ne foꝛte dicat᷑ nobis:
receperũt mercedeʒ ſuã. Niſi.n.diuesꝰ
iſte aliqd bonu egiſſet vnde in pᷣſentiſſe⸗
culo remunerationẽ accepiſſet:nequaqᷓ;
abꝛaã ei diceret recepiſti bona ivita tua.

Item ioan.chꝛiſoſtomus.

Aid g turbamur: nemo videns

malignos ꝓſperitatẽ habere tur
bet:nõ eſt hic retributio malignitatis ne

qʒ vᷣtutis.ac ſi aliquãdo cõtingat:vtaliq
ſit retributio vel malicie vel vtutis:nõtiũ
ſecundũ ꝙ dignũ eſt:ſed ſimpliciter ve⸗
luti qdã guſtus iudicii aut iuſticie vt qͥ re
ſurrectionẽ nõ credũt talibus doceant᷑:
qñ itaqʒ videmꝰ malignũ diteſcere non
ſubruamur:vt qñ videmus bonos ma⸗
la pati nõ turbemurꝰ*. Illic coꝛona illic
ſupplicia.Eſt ⁊ alia rõ qꝛ nõ põtvelma⸗
lus in oibus malus eẽ:ſed hʒ aliqua bo
na:neq; bonus in oibus eſſe bonus ſed
hʒ aliqua pctã.qñ ergo pꝛoſperitatẽ ma
lus hʒ malo capitis ſui eſt.Cũ eniʒ pꝛo
lis paucis bonis reributionẽ hic acci
illic ij plenius punie ¶ ¶ Põÿt etiã re/
ferri memoꝛia bonoꝝ ad mitioꝛẽ penaʒ
habendã:vt bona que iter multa mala
fiunt nõ pꝛoficiũt ad pꝛeſentis vite vł fu

nũq reniuiſcũt quo ad vitã eternã.ſicut nec mala quo ad penã eternã
Fm quos ponit bic magiſter qᷓ̃ttuoꝛ opi. Itẽ in hac opi eſt.R.G.2. H.
4 Jum ðẽ.remuneraret pᷣmio eterno.⁊ ſʒ hoc ẽ aliud ĩ bonis:alið
in malis q̃ nõ reuiuiſcunt.vel de tꝑali bono ĩtelligit vel de mi⸗
noꝛi pena in alia vita.Has tres oniniones ponit magiſier.l.

b¶Bonum. poſt illud bonũ.l.
Auendũ.i.vitandum.
£ Biues.iſteð quo hic agitur.
Jr pꝛeſenti.tantum.
NDid g. caſus.ſi videamus malos ꝓſperari ⁊ bonos aduerſita⸗
tem pati nõ debemus turbariqꝛ nõ eſt vera retributio boni vel mali

Quãq. alia ſolutio.

296

nã ſepe punit hic innocts. ? extollit qmi nõ meruit.ſʒ ſic oſtendit q; m ſum⸗

—

ro erũt pᷣmia ⁊ pene quod ꝗdã nõ ↄcedunt.⁊ pᷣterea in bonis ſunt aliq ma⸗
la digna puniri.c in malis aliqᷓ bona digna remunerari. Altimo dicit ꝓcũ

malus h
eius mitigabitur.

ture pꝛemiũ obtinendũ:ſed ad tolerabi
lius extremi iudicii ſuppliciũ ſubeundũ
ſicut de fide ⁊ ceteris que ſine charitate
habent ¶¶ Aug. ſcribit in libꝛo de peni
tentia dicẽs.
Jas aũt nõ habẽs charitatem que
ptinet ad vnitateʒ ſpiritus ⁊vinculũ
pacis:quo catholica eccleſia cõgregata
cõnectitur.in aliquo ſciſmate cõſtitutus
ne xpᷣm neget:patit᷑ tribulatões:anguſti
as:famẽ:ſitiʒ:nuditatẽ:ꝑſecutionẽ:ꝑicu
la:carceres:vincula:toꝛmẽta:gladiuʒ ⁊
flãmas:beſtias:vel ipſaʒ cruceʒ timoꝛe
gehẽne ⁊ igniſ eterni:nllo mõ iſta culpã
da ſunt:imo vero ⁊ hec laudãda eſt pa⸗
tientia.nõ enim dicere poterimus mel.ꝰ
ei fuiſſe vt xpᷣum negando nihil eoꝝ pa
teret᷑ que paſſus eſt ↄfitẽdo:ſʒ eſtimãduũ
eſt foꝛtaſſe tolerabilius ei futux indiciũ

quã ſi xpᷣm negãdo nihil eoꝛuʒ patere᷑.

Vnde illud qð ait aplus.Si tradidero
coꝛpus meũ ita vt ardeã:charitatẽ autẽ
nõ habuero:nihil mihi ꝓdeſt.nihil pꝛo⸗
deſſe intelligat᷑ ad regnũ celoꝝ obtinen
dũ:nõ ad extremiiudiciitolerabilus ſup
pliciũ ſubeundnʒ.⁊ ĩfra.Hec ꝓpter cha
ritatẽ dicta ſunt ſine q̃ i nobis eẽ nõ põt
vera pnia qm̃ ẽ in bonis charitas dei q
tolerat oĩa & Pniarg vt ex pᷣmiſſis ap
paret nulli in pctõ ꝑſeuerãti vtilis eſt:nõ
iñ alicui denegãda ẽ:qꝛ ſentiet fructũ eiꝰ
cũ alteriꝰ criminis pniaʒ egerit.ſic itaqʒ
pnie diffinitio ⁊ cetere aucẽtes ſibi ↄſonã
tes negãt eũ agere pniam:qͥ ꝑſeuerat in
crie vtilẽ videlicet ſibi ⁊ fructuoſam. Il
lud aũt Ambꝛoſii.pnia ſemel vſurpata
nec vere celebꝛata ⁊ fructũ pᷣoꝛis aufert

2⁊ vſum ſequẽtis amittit: de ſolẽni pnia

itelligit᷑:que cũ nõ vere celebꝛata fuerit:
⁊ fructũ pꝛioꝛis.i.ſui ipſius ſecuturã pꝛe
cedẽtis amittit:qꝛveniã quã ĩpetrare po
tuit cõtempſit:⁊ vſuʒ ſequẽtis aufert ſᷣm
oſuetudinẽ quarundam eccleſiax apud
q̃s pnie ſolẽnitas nõ iterat᷑¶SDe hac
eadeʒ pniĩa illud etiã intelligitur:nõ eſt ſe
cundus locus pnie. OlI. IIII.
Aiiia vo multox auẽtibus ſu

celebꝛari ⁊ pctã vere dimit
ti ei:qͥ aliqñ in crie recaſuruſ
Eẽ:qrit᷑ an pcã dimiſſa redeãt:
Huiꝰ qõnis diuerſoꝝ varia ẽ ſnĩa alijs
aſſerẽtibꝰ:alijs ↄtra negãtibꝰ pcã ſemel
dimiſſa vlteriꝰreplicariad penã.q; autẽ
pctã ſemel dimiſſa redeãt multoꝝ auẽti

ã. di. ꝓxi c.pneri.?.c.ſ.qñ.alij dicũt ꝙ nõ redeũt illa
cũ.n.foꝛte ſile cõmittimus redire dicunt᷑ quadã ſimil

pꝛa mõſtratũ eſt priamvere

remunerat᷑.malo capius ſui fit. qꝛ in futuro punietur nec pena

bi Aalignos. nã vt

dicit claudianus.Tol

lunt᷑ in altum vt lapſu
rauioꝛe ruant.
Qui reſurrectio⸗
nẽ.negates.ſ.retribu⸗/
lionẽ eoꝝ que quiſq;
in coꝛpoꝛe geſſit.lau.
laMõ turbemur. in
glia vita. J
¶Bonus. C. de vet.
iu.enucle.l.i.ꝭ.his ita
qʒ tollitur.
Igs. aut habẽs
Dculpanda.S. i. ꝗ.
j teneamus.
Foꝛtaſſc.nota cſt
aſſertionis.S.xiij.q.ij.
tẽpꝰ.ẽ.xc.di.neq; ad
caim.S.j.q.j.vide õ.ſʒ
ibi de his ꝗ arrogãter
hoc faciunt hic de his
q in faciẽdo ʒeluʒ dei
habent t ſi nõ ßm ſciẽ
tiam diuinam.
Sine gua. S. diſt.
ij. S. oppõit. c.fugerat.
pPnia. vtilẽqͥ ad
penã eternã vitandaʒ
vel quo ad vitam eter
nã obtinendã.ſʒ vtiliſ
ẽquo ad penã tpaleʒ.
qꝛ eccla iteꝝ ei nõ ĩpo
neret ſatiſfactioneʒ ꝓ
illo pctõ.nec ille tenet
amplius cõfiteri.ſi tñ
digne penituerit oĩuʒ
pctõꝝ.dʒ illud pecca⸗
tũ ↄfiteri eccle.ſ.petm
ſimulationis quo de/
cepit eccłlam.⁊ nõ ꝙ il
lud pctm̃ pᷣmũ de quo
ſatiſfecit ſine charita⸗
te.nõ remittit᷑ añqᷓ; in
cipiat hꝛe charitatem
tũc.n.ſtatiʒ delet᷑.S.e.
Nia.vero
bic incipit
iiij. di. in q̃ᷓ
rractat᷑ an
pcã iffa iteꝝ re
deãt.Et ꝗdaʒ ſimplr
dicũt ꝙ redeat nõ ſo⸗
lũ quo ad reatũ ſʒ ẽt
quo ad eſſemiã ⁊ pe⸗
na.⁊ ĩ H̊ vꝛ declinare.
B. ſ.qe.dꝛ. .. ylti. ſicut ⁊
actio ſeł ꝑacta reſtitui
tur.ff.ſi ex noxa.cauſa
aga. ſed alio iure in fi.
Pꝛeterea ſicut bonnʒ
reuiniſcit ꝑ graʒ ſequẽ
teʒ qð pᷣus moꝛtificat᷑
Eculpa.ita mala moꝛ
tificata ꝑ gram reuiui
ſcũt ꝑ culpã iterataʒ.
ſy alia einſdẽ generis.

itudine ſicut fioꝛes re

deunt ĩ vere.Tertij dicũt pctã redire tm̃ ꝓpter vnũ iſtoꝛũ quattinoꝛ crimi⸗

nũ.ſ.ꝓpter odium fraternũ vt in euangelio.ſerne ne
apoſtaſie.vt.j.e. quicũqʒ. Item ꝓpter pniam pnie..
Itẽ ꝓpter cõtẽptuʒ pnie.s.di.iij.ſi aplus.Alij dicũt
xxiij.q.iiij.ſi illic.l.di.miroꝛ.nec iſte in malis vr re

22

̈ ec. Ytẽ ꝓpter crimẽ
xvij.q.iiij.ſunt ꝗq opes.
ꝙ nullo mõ redeũt.ar.
deãt ſicut in bonis.ar. ð

2ſe. di. iiij. q;uis.?æ hoc credo catholice dici·dicunt᷑ mñ redire qꝛ remiſſiõis bñ

ficiũ ſequẽti culpa amittimus ob ingratitudinẽ.S̊.di.

ꝓxi.hac ancte.ver.pe.

Nam pinde pꝛiuat᷑ ꝗs glia ꝑꝑ ſequẽs delictũ.ac ſi nulla pcã eſſent dimiſſa.
vt. ſ. di. v. frẽs. pniĩa.n.duo facit.penã tollit ⁊ gliaʒ cgrit. vt. ð. di. j. S. alij. eõ
c.ecce.Auẽctes ãt q̃ vident᷑ dicere ꝙ redeãt hoc ſonꝗ ꝙ ita punit̃ ꝗs pꝛo ſe-

RK

*

quentibus ac ſinuniᷓ ei dimiſſa fuiſſent. Dꝛocedit aũt Gratianus in bune
mꝛodnʒ.pꝛimo inducit auctoꝛita tes: ꝙ peccata dimiſſa redeant vſq; ad. 9.
hoꝛuʒ. Secundo notat circa peccati dimiſſionem duas opiones eoꝛu ꝗ dr
cunt peccata redire. Zertio allegat pꝛo aduerſa parte ꝙ nõ redeant: ſic de

d ¶ Iniquitas.i.com

miſſa ab eo imitando
eos.alias iiquitas pa
tris nõ reſpicit filium

niſi vt dixi ſit ſceleris

paterni imitatoꝛ ·i.q.
iiij crimen.⁊ per to⸗/
tam..
e Sed iniquitateʒ.
i.auaritiam quam pꝛi
mi parentes eius ege
runt vlł oꝛiginalia pec
cata. J
f¶Dꝛiginalia. pecca
tum oꝛiginale ita dici
tur reputari qꝛ ita pu
nitur ꝓ ſequentibus
ac ſi dimiſſuʒ nõ eſſz.
ar. ſ. e. ꝗ recedit.t ita
de alijs dic.ſed quare
dicit pluraliter oꝛigia
lia cũ vnũ ſoluʒ ſit oꝛi
ginale. ponit plurale
ꝓ fingulari. arg . ff. de
oꝛi.in.l.ij.S.exactis.de
inde regibꝰ.i.rege.vel
pꝓppter diuerſos effe⸗
cius quos hʒ in hoibꝰ

terminat diſtinctionem.lau.
a ¶ In memoꝛiam. di
miſi tibi quoniã roga
ſiene none ort bus ꝓbat᷑ quarum pᷣma eſt illa pphete.
tui. ſicut ⁊ ego miſert ¶In memoꝛiam 'redeat iniquitas pa
ſum tui. c i atus dñms trũ eius. Secunda illð euãgelij. Serue
tradidit eum toꝛtoꝛi⸗ nequã omne debitum dimiſi tibi.deĩde
bus quouſq; redde- in libꝛo pſalmoꝛum aug. ait.
ret vniuerſum debiũ. BR82 iudas tenuiſſetillud ad quodvo
er paler crlenie e catus eſt: nulio modo ad eu vel ſua
cict vobie lhe. peterita vel parentum⸗ iniquitas per⸗
in hoc facit ad pꝛuopoe leniret. quia ergo nõ tenuit adoptionez
ſitum. lan. inn familia dei: ſed iniquit ateʒt vetuſti ge
» J Jiudas.ad euz neris potius elegit:⁊ rediit iniquitas pa
vł ſua ↄrius en trum in conſpectu domini:vt ĩ eo etiaʒ
ſus facit ad pꝛopofs- ipſa puniretur. Iem rabanus: tradidit
tum. B. eum toꝛtoꝛibus ⁊ cetera.Conſiderandũ
¶Parentum. com eſt ꝙ dicit vniuerſum debitum: quia nõ
miſſa a ſe imitãdo pi⸗ . dieit vmuer an c
rentes. . ſoluʒ peccata que poſt baptiſmũ homo

egeritreputabunt᷑ ei ad penaʒ: veꝝ etiã

peccata oꝛiginalia que in baptiſmo di⸗

miſſa ſüt?. Itẽ gre. ex dictis euãgelii.
quitur ex coꝛde non dimittimus.⁊
illud rurſus exigitur quod nobis iam ꝑ
penitentiã dimiſſũ fuiſſe gaudebamus.
¶Itẽaug. in homelia.i.

(Jani quia ſi quod in nos delin⸗

O Icit dominus dimitte: 2 dimitte

tur tibi. ſi ego pꝛius dimiſi: di⸗
mitte vel poſtea.nà ⁊ ſi non dimiſeris:
reuocabo te: ⁊ quicquid dimiſeram re⸗
plicabo tibi. Jem ——
6 Ui diuini officii oblitꝰ ſuas vult
vindicare iniurias:non ſolum de
nuris peccatis veniam non merebitur
ſed etiam pꝛeterita que iam ſibi dimiſſa
credebat:ad vindictam ei replicabunt.

¶ Item beda ſuper lucam.
Tnern domũ meã vnde exiui.

ponendus : ne culpa quam in nobis ex
tinctam credebamus:per incuriam nos
vacantes oppꝛimat ¶ Item

oꝛiginale:quoſdã.n.facit innidos:qnoſdam luxurioſos:qnoſdã auaros ⁊c̃.
Item ſicut cõcupiſcentia facit pnerum cõcupiſcibilẽ ⁊ adultũ cõcupiſcenteʒ
ſic ⁊ ſuꝑbiafacit puerum ſuꝑbilẽ ⁊ adultũ ſuperbientẽ. vel pluraliter ponit
ꝓpter varias appellatiões quas hʒ·dicit enim lex mẽbꝛoꝝ ſtimulus carnis
en ſebane langu⸗ nature Sns deteatt c̃.
S¶ Bimiſſa ſunt.ſi penitet eũ ſuſcepiſſe baptiſmum.vl ita puniet᷑ ſuffi
ter ac ſi non eſſet baptiʒatus. Kep pt Nus peinlef ſuſſſen

bj/Bnſtat. dimiſſum. hic videtur ꝙ pꝛius dimittat dens peccata quaʒ
dimittat homo peccatum.ſic ex hoc ſequiturimpoſſibile ſcilicet ꝙ ſũ

eſſet iuſtus ⁊ iniuſtus.bonus:⁊ malus. Sed dic ꝙ tꝑe ſimul fit ab hoie di⸗-
miſſio pctĩ ⁊ a des remiſſio.pcedit tñ gratia vtrunq;.q̃ qñ vult ⁊ ꝓnt vult ĩ
hoiĩe oꝑat᷑. Expone & bic pᷣus dimiſii.pus me dimiſſux obtuli quãtũ in me
ẽ:qꝛ bñ facere deꝰ ꝑatus ẽ pel ad oꝛiginale petm refert hoc quod ſine meri
to boĩs a deo remiitit. vel ad parabolã euãgelicã de ſuo cui dñs.x.milia ta
lenta remiſit pꝛiuſq ille conſeruo ſuo quinquaginta.
i Icit dominus.dimitte.i.habilem te oſtende ad ſuſcipiendã gratiam.
le i dinini· replicabuntur expone:vt.s.hoc ẽ ita damnabitur ac ſi nõ
Meſſent dimiſſa.⁊ ita expone oẽs has auẽtes.j.de con.diſtin.iiij.quõ.l.

V Euertar. hec ſunt verba ſathane.
m. M non exponendus eſt. xxvij.q.j.de viduis.
n VQacantes.a bonis operibus.
0 ecũq;.omnium.⁊ pꝛius dimiſſoꝛum.

p Frcgemm rediuridl eſt buninnr.
Eox. dicunt peccata redire dimiſſa.duas ponit.G.opinione
que potius in verbis differunt q in ſenſu. quidam eniʒ Dnt Pereahre dimi
ſa redire.dimiſſa iniᷓ ſm iuſticiam nõ ſm pᷣſcrentiam.Alij dimiſſa pure ?
plene ſiue ꝑ baptiſmũ ſiue ꝑ pniam.vt ergo iſta intelligantur ⁊ qualiter be
opiniones cõueniãt.notandũ eſt ꝙ pꝛedeſtinationis ſiue pꝛeſciẽtie.qꝛ ⁊ ſub
nomine pꝛeſcie includitur pꝛedeſtinatio.duplex eſt effectus ſcilicet ⁊ in tꝑe
inſtificare.⁊ eternaliter gloꝛiam tribuere.quo ad pꝛimum effectũ operatur

deꝰ quãdocũq;ʒ in hac vita peccata dimittit.⁊ hoce m iuſticiã peccata

dimittere. Quo ad ſecundũ effectũ quãdo ſic peccata dimittit. ne fina
liter peccatũ redire patiat᷑ vt ad beatitudinem perducat.⁊ boc eſt ſe

cundũ pᷣſciẽtiã peccata dimitter᷑.qui ergo finaliter ad peccatũ reuerti

timendus eſtiſte verſiculus nõ ex⸗

tur.nõ bm pᷣſcientiã ſed ſm iuſticiam remiſſionem peccatoꝛum conſe

cutus eſt.⁊ hoc
eſt quod hic tan
—— eniʒ poſt baptiſma ſiue Sit. D. x.ſ... ſi⸗
pꝛauitas heretica ſiue mundana nis. ae
cupiditas arripuerit mox oium pꝛoſter Cmentiaonde⸗
net in ima viti oꝛum⸗/ ¶ Item aug. in li. cõtrerias: quia
queſtionum deutero. cui peccata di⸗
WEccatuʒꝰquod ex adam contrahit mittuntur ſecũ⸗

tempoꝛaliter redditur:qꝛ omnes ꝓ
pter hoc moꝛiuntur. non autem in eter⸗

dum iuſticiam

plene ⁊? pure ei

j ef j 5 dimittuntur. ſ.
, — r¶Alij. bãc dik
rum vero qni hanc ſententiã ſequũtur: ferentia opinio
alii dicunt ꝙ; peccata reditura dimittun num non ponit
tur ſᷣm iuſticiã ſed nõ ſᷣm pꝛeſciam. ſicut ¶magiſter niſi vt
nomina diſcipuloꝛũ qui retro abierunt rractet de pꝛede
erant ſcripta in libꝛo vite ꝓpter iuſticia,z ſtinatione.nõ,
cui deſeruiebant: nõ m pᷣſciam t que in ſibiin aliquo eõ
numero ſaluandoꝝ eos nõ habebat. ic aſ icent boe
a latere dei noſtri dicunt mille caſuriꝰ⁊ illud ah quoc
decẽ milia a dextris eius:quos tamẽ di nenitur.ſ. e. .fi⸗
uina pꝛeſcientia nunquã ſuis annume, nis.
rauerat.Hic ẽt dominꝰait moyſi.¶ Si ¶ Inſticiam.
quis peccauerit ante me delebo eũ de li Peeſentẽ uc eis
bꝛo vite: vt m iuſticiam iudicis ille pecꝰ contertur quib⸗
cãdo dicat᷑ deleri:qui ᷣm pꝛeſciam nun, tech. i
quã fuerat aſcriptus.¶Hinc aug.i epi Pꝛeſcientiã.
ſiola ad coꝛinthios. Sʒ nõ in luribus: c⸗ erno enim
eoꝝ bñplacitũ eſt dño:⁊ ſi in aliqbꝰ cõaa ¶peſeiuit de⸗ ta
oĩbus ſunt oĩa ſacr̃a ſed nõ cõis gr̃a:tta lem dimiſſiõem
iune ba anus eſt is ſʒ nõ ine ba⸗ voralertele dd
ptiſmi. ¶ Merü hoc de ficte accedẽtib? recvſot in ſine⸗
del deiis extra eccleſia baptianturi dee vic in ſine
telligit: qui ſacramenti quidẽ integritatt v I. Mille caſu
accipiunt:virtutem vero eius minime aſ/ r.id eſt pancio
ſequũt. aruulis vo vł adult᷑ plena fi res quicredunt
de accedẽtibꝰoĩa pctã remittũt᷑:⁊ſi aliã ſe eum domino
receſſuri a bono ĩ malã vitã ſint finituri. iudicaturos.
¶ Einde aug.ilibꝛo de conectõe ⁊ gra. * .Fndi,
VIJex bono ?in malum deficientes credi nret
bona voluntate moꝛiuntur::rñde⸗ ndſĩeſſuros ad de
ant ſi poſſũt:cur illos deus cum fideliter eram dei. id
eſt ĩ eterna be

atitudine. plures cnim ſunt qui credunt ſe ſaluandos qᷓ;ᷓ qui credunt
ſe iudicaturos cum domino.⁊ ideo illi deignantur. maioꝛi numero

iſti minoꝛi.

—.

y¶Szʒ nõ in pluribꝰ. plures illoꝛum non placncrũt dño ⁊ ſi aliq eoꝝ.

5¶ Verum. accedentibus.e.·q..ſicut ficti. b.
7NJerx bono. caſus buius.c.colligi videtur ex i.

llis dnobus.ſ. de cõ

e.di.iiij. c. vlti.⁊.xxiiij.qiij.quidam.per.pelagiani.nã iſti pela/
giani dicebant ꝙ ſine gratia dci per iberum arbitrium quis poſſit bo
num operari ·⁊ ſic obiſciebãt auguſtino: dicis.o auguſtine ꝙ non põt
quis cum ad adultam etatem pernenerit bene operari ſine gratia di
nina ſed illam nemo poteſt habere vel mereri.ergo deo nõ apponen⸗

.

te gratiam ex neceſſitate peccabunt iſti.ergo per liberum arbitriũ nõ
debet eis tale peccatuʒ impntari.Ad quam obiectionem ? conſimi/
les cum auguſtinus non reſpõderet ſed exclamaret.o altitudo diuitia

rum ſapientie: ⁊ ſcienti

dei q; incompꝛehenſibilia ſunt iudicia dei

⁊ inueſtigabiles vie eius:deridebant eum. His itaq; pꝛemiſſis dinidi⸗/

tur.c.in tres partes. In pꝛima parte ponit Auguſtinus caſum in quo

⁊ ipſi exclamare compelluntur pꝛopter rationis defectum.ſcilicet cur
deus bonos quos ſcit a bono receſſuros ⁊ in malo moꝛituros nope
us tollit de medio ꝗ; malicia imutentur.⁊æ quare quibuſdam perſeue

rantiam dat in bono quibuſdam non: cum apud euʒ non ſit iniquitas
nec perſonarum accceptio.vt extra de iude.noni.in ſecũda diſtinguit
inter filios dei nuncupatione ſola ⁊ veros filios.cuius occaſione ex-
ponit illud io.ex nobis exierunt ⁊c̃.in tertia dicit ꝙ perſeuerantiam
in bono vſq; in finem dat deus ſolis pꝛedeſtinatis. Ct hnius occaſio

—

ne interſernit ꝙ quidã diſcipuli xpᷣi ſut veri.ꝗdã nũcupatiui tãtũ.b.

¶Epx bono id eſt ex bona voluntate.vel bonum refertur ad bonuʒ

lerins: ſimiliter T malum ad interius in voluntate.⁊ tunc ſubclitur
moꝛiuntur. .

¶Moꝛiuntur .boc eſt dicere deficientes a bono moꝛiuntur.

zulm

V goibot

Giomawen
ruin
ſgls hn⸗
eu
ſiſciiſe
lrb⸗

((Berett

wiiiſhi
iteſen
nl ßn

HNI.

(Goner
hif iſt
ſan ſne

ſſen li
elan.

porri

Aupariee
ſente
Fonon
3 leg.
Umniom.
1 Su

fbinrgige
Madren N

ifneſten
udaliei
veniurſeſd
nis. „

(DNin
Neſeniga
Wlſernr cO
etcnadiniti

nb
deti⸗

dbcernoenn
neiunrden
endinilin
jöpalrecorl
Pſttam aetnen
keyſczitſnn
darere⸗
Dleu

ſtid et
nugiimn

ſecum donin

Ddetnnr G
EI

insn

Immut

ticer.

ono
Mim
ſotialeß

duchuftl

nini ſc

vcuepten

negtot
iſhe Gn
oo pol

17

In poteſta
beBoꝛum. im

mo pſenerãtia

in bono donum
dei eſt. l.
ant. S. xxiij.q. ii
ij. de tyris. h.
d ¶Hoc nõ do
nat. id eſt dõat.

ar. ff. de ver. ſig.

duobus. donat
dico hm hoc ſci
licet moꝛi vel ra
i. eſt ſenſus
nins littere H
donat quibus
voluerit aut
ſcriptura mẽtit

ſed boc nefas ẽ

dicer. vt.xxxiij·
v. gd g. lau.
eMRaptus eſt

xxiij.qiiij. ea vi

dicta b.
¶VBicts eſt. a
iob. ð. di. ij. .. itẽ
lerui ⁊.c.ſi eni
inquit. v. qui
enim. l.

g Sicut ergo

ſuſpẽdit᷑ iſtud
ſicut vſque ad
. ſicut illũ cur
alijs lan.

b Poſui. in

alia parte.c. qð
non 5 hic. lau.
Ignoꝛare.
Te⸗ legi . non
omnium.

he . Suis. per
pꝛeſentem iuſti ⸗

ciam.

id eſt ſubtrahat
lau.

m Nam iſti.

quibus dens nõ

dat perſeueran
tiam vel pꝛede/

ſtinationẽ.lau.
n =“ dei. ſe
cũdum pꝛeſentẽ
o °. Filios dei.
ſecundũ pᷣdeſti

nationem. lau.
p ¶ NHobis. hm

expoſitionem ⁊

opinionẽ nr̃aʒ.

q . Ait. ioãneſ
in euangelio ſci

licet in verbis qᷓ

ſequuntur.lau.
P¶Bei. pꝛede⸗/
inationem.
F.T vnunmt
eſt vnitatem
fidei.lan.
¶Futuri. id
ſt fülij dei per
gratiam. lau.
n Anobis. i.
inter nos ioan.

IVt ita ſit. ſea
licet ꝙ non dat

Bi. nii.

⁊ pie viuerent:non tamẽ de vite hniꝰ ra

puit ꝑiculis:ne malicia mutaret itellectũ
eoxꝝ ⁊ ne fictio deciperet aĩas eoꝝ:vtrũ
hoc in poteſtate non habuit an eoꝝ ma
la futura neſciuit. Nẽpe nihil hoꝝ niſi
ꝑuerſſiſſime ac inſaniſſime dicitur. Cur
ergo nõ fecit reſpondeãt᷑ qui noſirridẽt
quãdo in talibus rebꝰ exclamamꝰ quaʒ
inſcrutabilia ſint iudicia eius ⁊ inueſtiga
biles vie eius:nunquid enim hocꝰnõ do
nat deus quibus voluerit:aut vera ſcri
ptura illa mentitur que de moꝛte veluti
matura hõis iuſti ait.raptꝰ ẽ ne malicia
mutaret intellectũ eiuſ ⁊ ne fictio decipe
ret aiaʒ eius.cur igitur hoc tã magnũ be
neficiuʒ alijs dat deꝰ:alijs nõ dat:apud
quẽ non eſt iniquitas neqʒ acceptio per
onax:⁊ in cuiꝰ ptãte eſt quãdiu quiſqʒ
in hac vita maneatque tentatio dicta ẽ
ſuper terrã. Sicut ergo coguntur fateri
donũ dei eſſe:vt finiat hõ dei vitã iſtam
antequã ex bono mutet᷑ in malũ cur auũt
id alijs donetur alijs nõ donet᷑ ignoꝛat᷑:
id tamẽ donũ dei eſſe in bono perſeuerã
tiã ſᷣm ſcripturas de quibus teſtimonia
multa iam poſuibd fateantur nobiſcũ: ⁊
cur alijs det᷑ alijs nõ detur ſine murmu
re aduerſus deũ dignentur ignoꝛareno
biſcũ.nec nos moueat ꝙ filijs ſuiſ qui⸗
buſdam nõ dat deus iſtã perſeuerãtiaʒ.
Abſit eni vt ita ſiti:ſi de illis pꝛedeſtina⸗
tis eſſent ⁊ ſᷣm ꝓpoſitum vocatis ſenctiſ
qui vere ſunt filij ꝓmiſſioniſ. Nã cũ iſtiꝰ
pie viuunt dicunt᷑ filij deiꝰ:ſed qꝛ victuri
ſunt ipie ⁊ ĩi eadem impietate moꝛituri:ñ
eos dicit filioſ deiꝰ.pꝛeſentia en dei ſunt
filij dei qui nõdũ ſunt nobis ⁊ ſunt iam
deo. de q uibus ioannes euãgeliſta aitꝰ.
qꝛ ieſus erat moꝛiturus ꝓ gente ⁊ nõ tm
ꝓ gente ſʒ etiã vt filios dei diſpꝑſos con
gregaret i vnũꝗᷣñvtiqʒ credendo futurit
erant per euãgelij pꝛedicationẽ:⁊ t̃ an⸗
tequã eſſet factũ iã filij dei erant.ĩ memo
ria enim patris ſui inconcuſſa ſtabilitate
conſcripti ſunt.Et ſunt rurſus quidaʒ qͥ
filij dei 32 ſuſceptã vel tẽpoꝛaliter gra⸗
tiã dicunt a nobisꝰnec ſunt m̃ filij dei de
uibus ait idẽ ioannes:ex nobis exierũt
ed nõ erat ex nobis.; ſi fniſſent ex no⸗
bis manſiſſent vtiqʒ nobiſcũ.non ait ex

nobis exierunt:ſed qꝛ nõ manſerunt no

biſcum iam non ſunt ex nobis.vexꝝ ait ex
nobis exierunt:ſed non erant ex nobis.
hoc eſt ⁊ qñ videbantur ex nobis nomi
ne non erant ex nobis:⁊ tãquam ei dice
retur vnde id oſtẽdis:qꝙ ſi fuiſſent ex no
bis inquit permanſiſſent vtiqʒ nobiſcuʒ
filioꝝ dei vox eſt.ioãneſ loquitur in filijſ
dei loco pꝛecipuo conſtitutus.cum ergo

filij dei dicũtur:de his qui ꝑſeuerantiaʒ

habuerũt ex nobis exierunt:ſed nõ erat
ex nobis. ⁊ addunt.qm ſi fuiſſent ex no⸗

bis:ꝑmãſiſſent vtiqʒ nobiſcũ:qͥd aliõ di

cunt niſi nõ erant filij:etiam qñ erant in
pꝓpfeſſione ⁊ in noĩe filioꝝ dei:nõ qꝛ iuſti

ciam ſimulauerũt ſʒ qꝛ in ea nõ perman
ſerũt. neqʒ enim ait.naʒ ſi fuiſſent ex no
bis verã ⁊ non fictã iuſticiam tenniſſent
vtiq; nobiſcũ:ſed ſi fuiſſent inquitex no

bis permanſiſſent vtiq; nobiſcuʒ:in bo
no illos volebat ꝓculdubio pmanere.

erant itaq; in bono:ſed quia in eo nõ ꝑ⸗

mãſerunt.i.nõ vſqʒ i finẽ ꝑleueranerũt

nõ erãt inquit ex nobis ⁊ qñ erãt nobiſ⸗
cũ:hoc ẽ nõ erãt in numero filioꝝ ẽt qũ
erant in fide filioꝝ:qm̃ qui vere ſunt ͦ⸗
lij dei pꝛeſciti ⁊ pᷣdeſtinati ſũt cõfoꝛmes
imaginis filij dei:⁊ ſᷣm pꝛopoſuũ voca

ti ſunt ſancti:vt electi eſſent:nõ eni perit

filiꝰ pꝛomiſſionis:ſed filiꝰ perditiõis:fu
erunt ergo iſti ex multitudine vocatoꝛũ:
ex electoꝝ aũt paucitate nõ fuerũt. non
ergoꝰ ſilijs ſuis pᷣdeſtinatis deꝰ perſeue
rantiã nõ dedit.haberẽt eni eã ſi in eoꝛũ
filioꝝ numerov eſſẽt ⁊ quid haberẽt qð

nõ accepiſſent ſᷣm apoſtolicã verãqʒ ſẽ
te ntiã:ac per hoc talesꝰ filij filio chꝛiſto

dati eſſent quẽadmodũ ad patrem ipſe
