quã qui non exhibuerit apud deum pꝛe
mia inuenire nõ poterit.¶Uñ idẽ bie.
Eterna mercede fraudat᷑:qui fidẽ et re
uerentiã poteſtatibus ᷣuare contemnit.

B Japud carnales dños in minimis

ſfideles fuerint:incipient eis apõ de
um pᷣmia maioꝛa cõmitti.oꝛnat autẽ do
ctrinã dñi:qͥ ea qͥ ↄditiõiſue apta ſunt fa

cit:⁊ e diuerſo ↄfundit eã:qui nõ eſt ſub

iectus in oĩbus.⁊ cui ↄditio ſua diſplicʒ
q ↄtradictoꝛP*atqʒ fraudatoꝛ ĩ nullo fidẽ
bonã oſtendit.qũoleni poteſt fidelis eſſe
in ſubſtantia dei:qui carnali dño fidem
exhibere non potuit. Item ambꝛoſi
us in lib.i.de patriarchis.
¶MWilitaris diſciplina regi oĩa ſeruat.

(O aliqͥs cuᷣ ipſe vicerit quomo⸗

do dixit abꝛaã ad regẽ ſodomoꝝꝰ
nihil ſumã abs te:cũ pꝛeda vtiqʒ in ptã⸗
te victoꝛis fuerit:decet militarẽ diſcipli⸗
nã:vt regi ſᷣuent᷑ omnia.ſane his qui ſe
cũ fuiſſent in adiumentuʒ foꝛaſſe ſocia⸗
ti partẽ emolumẽti tribuendã aſſerit tan
quã mercedẽ laboꝛis.iõqʒ qm̃ ſibi mer
cedẽ ab hoĩe nõ qᷣſiuit:a deo accepit: ſi⸗
cut legimꝰſcriptũ:qꝛ poſt hec vᷣba factũ
eſt verbũ dñi ad abꝛaã in viſu dicẽs.no
li timere abꝛaã ego pꝛotegã te:⁊ merces
tua eritmagna valde. Pꝛererea ſi⸗
cut pꝛincipibus ⁊ poteſtatibus fidẽ ⁊ re
uerentiaʒ exhibere cogimur:ita ſeculari
um dignitatũ adminiſtratoꝛibꝰ defendẽ
dax eccleſiaꝝ neceſſitaſ incũbit.qdð ſi fa
cere ↄtempſerit:a cõione ſunt repellẽdi
Ande ioannes octauus.
Nuerimonias eccleſiaꝝ:quiin dignita
tibus agunt:attentius debẽt andire.

nin rgtones plane ſecularium

dignitatũ qͥ ad eccleſiaꝝx tuitionem
Zupilo ac vielnar ie riane rapaciũ⸗
qʒ refrenationẽ cõſtituti eſſe ꝓculdubio

debẽt:quotis ab epᷣis ⁊ eccleſiaſticis vi
ris ↄuenti fuerint:eoꝝ querimonias at⸗

tentius audiant:⁊ ſᷣm ꝙ neceſſitas expe
tierit abſqʒ negligentia examinent. ⁊ di
ligenti ſtudio coꝛꝛigant.ꝙ ſi dei timoꝛe
pꝛe oculis nõ habẽres negligere poſt ſe
cundã ⁊ tertiã admonitionẽ inuenti fue
rint:oĩ ſe nouerint cõione vſqʒ ad cõdi⸗
E; ſatiſfactionem pꝛiuatosꝰ.

Item hier. ſuper iohel. —

HNõn ſolum homines:ſed ⁊ ↄtrarie foꝛ
titudines ſunt vltrices ire dei.

On ſolü hoĩes miniſtrie ſunt ? vl

toꝛes ire dei his qui malnʒ operã
tur. vnde non ſine cauſa gladiũ poꝛtant

ſed etiaʒ contrarie foꝛtitudines que ap
pellãt᷑ furoꝛ ⁊ ira dei. Idẽ ſuꝑ iſais.

Qui crudeles iugulat:non eſt talis qua

lis patentibus videtur.

da tota dñi eſt.

ſeg ipſe tenetur
eqliter diuidere
bm perſonarnʒ

qualitates.pt.ẽ
di.i.iuſ militare

ſicut decime dã

tur epiſcopo vt
eas diuidat.xij

q · ij. cõceſſo. qdð

ergo dicitur

de inre gentiuʒ
noſtra fiũt que

capimuns in bel⸗

lo. vt. ff. de acg.

⁊ yerum ẽ ꝙꝙ ca

pientis eſt: ſed

non tenetur do

mino dare vt di

nidat hm meri⸗
ta hoĩum. io.
0 Bmiſtra „
toꝛes. pua
108. pz ergo *

ipſo iure ſit ex⸗

cõmunicatꝰpn/

ceps qui nõ fa/

cit iuſtitiaʒ cle⸗

Tico.

p ODOn ſoluʒ

miniſtri.

fi. xp. q. i. nec is.
q ¶ Foꝛtitudi⸗
nes.i. demones
⁊ ita eſt bonum

ꝙ demones ſüt

yr. ſ. e. . vlti. ſic
bonuʒ eſt ꝙ be
retici ſunt.yt.ſ.

oi

(Anf
iennſi
Manit
atnuse
ilſra
ctine
nimpode
pcap⸗
Uileno
(xieſi⸗
Altane
hioi
ſetihe
ioo⸗

Mn ,
X

znuhege
iiad

icgi

icine
imifen
ſtolre
—
inn
1 Gnn

ahe
elpm
bemee⸗

4

agenen
6 Nein

lannige
Meke
nNpeiry⸗
oderen
tfnn
ini⸗
zn
ſtoge
ſbinſto
merft
Necniniſn
kiſtine

Nrqiras

Kne

eoldeno

Eeſbotnn

dennri
ſeſfit
Cckk
tilſunte

eſteß

.5

hb Bfidem.
.cogenduſ
c.xly. di. de in⸗

XXIII

₰

Bimalls woſe interfectionis ·i.ptatem.
bCh

Ainiſter. ? tales ꝗ mittunt ad pnniendũ malos dicũt ab

eſſe ca reipub. vt.ff.ex qui.cau.ma.ꝗ mittunt᷑ S.queſitum.

cWBOmicidas.hie bẽs ꝙ bomicide ⁊ ſacrilegi ⁊ venefici capite pu
E niunt de bom

ad.l.coꝛ.de ſic.l.
iij ð pena ſacri
legoꝛuʒ Pabes⸗
xvij .q·iiij.x to/
lr ad in
cul.ſacrilegii.
1 auglieriſ
bec vᷣba ſũ
pta ſunt ð deu⸗
tronomio vſq;
ad illũ locnʒ: cu
ins pꝛecepti.
e ¶ Mecabis.
tu quicunq; ſis.
2 ſic qñq; ille ꝗ
nõ eſt iudex põt
puire maleficoſ
¶Deſqui.ſi g
alig heretici ſůt
in vna ciuitate
tota ciuitas põt
exuri.⁊ ſic eccle
ſia: vel cinitas
punitur pꝛo de/
licto ꝑſonaꝝ vt
xxx.q·ij.ita noſ
2. C. de ſac.ſãc.
eccle. iubemus
Nulls ard’
q· vi.ſie piſcopu
gd iur ſit ð boe
notat᷑ ĩ illo bꝛo/
cardo. ar. deli⸗/
ctũ ꝑſõe.⁊c. Itẽ
habes hic ꝙ be
retici occidi poſ
ſüt. yt. 5. e. iiii.
qñ·io.

mnc vſc;
i futurũ.ſic.xi.q
b¶ Cuins. bec
fut verba cypꝛi/
giii.
i U. Mathathi
as.yt legitur in
lib. machabeo⸗/
rum.

8.
¶ Integritate
i. ſenritnler⸗
m ¶. Pꝛepoſte/
ra.i.ĩoꝛdinata.
n MNiſi cura.
i. niſi delinquẽſ
pᷣmo inſtrnatur
ad bonũ.yl niſi
coꝛꝛipiẽs pᷣbeat
pᷣus exẽplũ bõe
H.poꝛꝛo.
o ¶Cogimi. 9

eniʒ ex tioꝛe bßiᷣ

facit reputat᷑ nõ
facere. vt ex de
reg . iur. g ex ti⸗
moꝛe. ⁊ ꝗ cogit
mutare locũ nõ
mutat locum ſʒ
mutat᷑.vt.vii.q.
i. mutationes.
nec pᷣmiũ aliqð
debemus cõſeg
ex h ꝙ facimus

icidis pʒ.yt de pe.di.i.ſi quis cũ telo.de veneficis

On ẽ crudelis qui crudeles iugu
lat:ſʒ crudelis ideo vocat᷑:qꝛ cru⸗
delis

patientibus eſſe videt. Maʒ latro
ſuſpenſus patibulo crudelẽ iudicem pu
tat. ¶ Idem ſuꝑ eʒechielem. li. iij.
Miniſter eſt del:qui malos percutit in
eo ꝙ; mali ſunt.
Mi maloſ ꝑcutit in eo ꝙ mali ſunt
12 bʒ vaſa interfectiõis vt occidat
peſſimos:miniſterꝰeſt dei. ¶ Idem ſu
Per epiſtolam ad galat.li.ij.
0

celus admitut iudex q hoies vicit.

Adexnõ Tngor ſceleris hoĩes viĩ

ciendo. dem ſuper hieremiaʒ
NHon ſanguinẽ effundit:qui homicida
⁊ ſacrilegos punit. “
BSnicidasſacrilegos ⁊ venenari
os punire:non eſt effuſio ſanguis:
ſed legu miſterium. ¶Item cypꝛianꝰ.
Pꝛincipes populis parcere nõ debẽt.

Jandieris in vna ex ciuitatibus q̃ſ
dñs deus tuus dabit tibi inhitare il

lic dicẽtes:eamus ⁊ ſeruiamꝰdijs aliẽiſ
quos deos nõ nouiſti:interficiens neca
bis oẽs qͥ ſunt in ciuitate cede gladij:et
incendes ciuitatẽ igni:⁊ erit ſine hitacu⸗
lo in eternũ.nõ reedificabit᷑ etiã nũcꝰ vt
auertat᷑ deꝰ ab indignatiõe ire ſue:⁊ da
bit miſericoꝛdiam tibi ⁊ miſerebit᷑ tui.et
multiplicabit te.ſi audieris vocẽ dñi dei
tui ⁊ obſeruaueriſ pꝛecepta eiꝰ.cuiꝰ pꝛe
cepti ⁊ vigoꝛis memoꝛ mathathias iter
fecit eũ qui ad arã ſacrificaturꝰ acceſſe⸗
rat.Nõ ſi ante aduẽtũ chꝛiſti circa deũ
colẽdũ ⁊ idola ſpernẽda hec pᷣcepta ſer
nata ſũt:quãto magis poſt aduẽtũ chꝛi⸗
ſti vpuãda ſũt qñ ille veniens nõ tm̃ vbis
nos hoꝛtatus ſit:ſʒ etiã factis. ¶ ¶ Item
auguſtinus contra petilianum.
Tribulationum flagellis aliquãdo per
fidia caſtigatur.

(ES fidẽ nullus ẽ cogẽdꝰ: vt dicitis

ſz ꝑ ſeueritatẽ imo ⁊ ꝑ miſericoꝛdiã
dei tribulationũ flagellis ſolʒ ꝑfidia ca⸗
ſtigari.nũquid qꝛ moꝛes optimi libtate
volũtatis eligunt᷑:iõ moꝛes peſſimi non
legis ĩitegritatei puniut᷑:ſʒ tñ vltrix male
viuẽdi diſciplia pᷣpoſtera eſt:niſi curaꝰ
pꝛecedens bñ viuẽdi doctrinã pꝛetẽdat.
ſic igi᷑ que aduerſus vos leges ↄſtitute
ſüt nõ eis bñfacere cogimin ſed malefa
cere ꝓhibemini. NMã bñfacere nemo po
teſt niſi elegeritꝰ:niſi amauerit qð eſti li⸗

bera volũtate.cũ aliqͥd aduerſus voſle

ges ↄſtituunt:admoneri vos credite vt
cogitetis quare iſta patiami.ſi ꝓpter iu⸗
ſtitiã reuera illi pſecutoꝛes vr̃i ſũt.bti ãt
vos qͥ ꝑſecutionẽ paſſi eſtis ꝓpter iuſtiti
aʒ qꝛ poſſidebitis regnũ celoꝝ ſi aũt ꝑꝑ
iniqtatẽ ſciſinatis vri illi quidẽ coꝛꝛecto
res vri ſunt.vos aũt ſicut ceteri diuerſo
rũ ſcelerũ rei:qui penas legibꝰpendent
pꝛofecto infeliceſ ⁊ in hoc ⁊ in futnro ſe
culo eritis. Idem. Iniuria ſact̃oꝑ
chꝛiſti:a regibus eſt vindicanda.

2 heere ꝑſecutoꝛ non fuit nabu⸗
chodonoſoꝛ rex:qꝛ ſcelus in ſãctuʒ

Q. v.

iuiti.vt. xiij.q.ij.qᷓ pꝛepoſtera.vñ ſi aligs cogit᷑ adire hereditateʒ quã ex ca

225

ſideicõmiſſi rogatus eſt reſtituere nulium conſegꝗt᷑ cõmoduʒ ex tali aditiõe
nec põt yti bñficio legis falcidie.ff.ad trebel.cogi.S.metianus. i
p Min elegerit. pot eni aligs malefacere ꝓpter voluntateʒ coactã.vt.xv.

nec
ꝗic merito. ſ ñ pot bñfacere ꝓpter voluntatẽ co

danielẽ cõmiſſum vindicauit iuſtiſſime:
qũo vindicandũ eſt a regibꝰ ꝙ vpᷣi ſacr̃a
exſufflant᷑:ſi ꝓphete mẽbꝛa qꝛ in ꝑiculũ
milſſa ſũt:ſic vidicari meruerut.¶ Idẽ.
Diligentiſſimi rectoꝛes ſunt:qui malos
vt a malo fugiant perſequuntur.

NYvos ↄptra eccleſiaʒ xpᷣi altaria ere
xiſſe ⁊ a xpᷣiana vnitate: q̃ toto oꝛbe

diffundit ſacrilego ſciſmate ſeꝑatos eẽ
⁊ coꝛꝑi xpᷣi qʒ eſt eccleſia toto oꝛbe dif⸗

fuſa rebaptiʒãdo ⁊ blaſtemãdo:⁊ quã⸗

tũ poteſtis aduerſarios expugnãdo ſcã
⁊ canonica ſepultura conuincit vos ĩpij
atqʒ crllegi eſtis.illiaut qͥ vos/ꝓ tanto
ſcelere tam leuiter dãno
vel locoꝝ vel bonoꝝ vel pecunie pua⸗
tiõe deterrẽdos coercẽdoſqʒ decernũt:
vt cogitantes qre iſta patiamini ſacrile⸗
giũ veſty cognitũ fugiat ⁊ ab eterna dã
natiõe liberemini:diligẽtiſſimi rectoꝛes
Abinnimi Hõ .
Igem ſuper epiſtolam ioannis.
mem tn 4 filiꝰcu nõ coꝛꝛipit᷑.
Bn putes te tũc amare ſeruũ tnũ
qñ euũ nõ cedis aut tũc amare fili
um tnũ qñ ei nõ das diſciplinã:aut tunc
amare vicinũ tuũ qñ eũ nõ coꝛꝛigiſ.non
eſt iſta charitas ſʒ languoꝛ.ferueat cha⸗
ritas ad emendandũ ⁊ coꝛigẽduʒ.ſi ſũt
bõi moꝛes delectẽt:ſi aũt mali emẽdẽt᷑.
Igem in lib. de ciuitate dei.
Inũñocentis officium eſt nulli nocere et
peccantem punire. J

RãOOneſtinnocẽtie parcẽdo ſinere
vt in malũ grauius incidat᷑. ꝑtinet

ergo ad ĩnocẽtis officiũ nõ ſolũ nemini
malũ inferre:vexꝝ etiã cohibere a pecca

tovel punire peccatuʒ:vt aut ipſe qͥ pꝛiꝰ

odio habet᷑ conigat᷑xꝑimento:aut alij
terreant᷑ exẽplo. “ Idẽ ad lotharium.
Mõ ẽ miſericoꝛs qͥ vitijs nutriẽdis pꝑcit.
0 Vi vitijs nutriẽdis ꝑcit ⁊ fauet ne
triſtet peccãtiũ voluntatẽ taʒ nõ
miſicoꝛs:quã qͥ nõ vult cultrũ rapere

puero:ne audiat ploꝛãtẽ.⁊ nõ timet: ne

vulneratũ doſegi vel einetum. C. Nit
aug.ſuper epiſtolam ad romanos.
orhfa flagitia:per ſeculi iudices coꝛ

ripiannur.
Einrane da m enoꝛmia flagitia qᷓͥ po
ius ꝑ mũdi iudices:quã ꝑ antiſtites

⁊ rectoꝛes eccleſiarum vindicant᷑.ſicut
ẽ cũ quis interficit põtificẽ apoſtolicum
epᷣm pᷣſbyteꝝ ſiue diaconuʒ:hmõireos
reges ⁊ pncipes mũdi dãnant.& nõ ſine
cã gladiũ poꝛtãt:qͥ talia ſcelera diiudicãt
ſũt enĩ maxie cõſtituti ꝓpter homicidas
raptoꝛes vt etiã illos danẽt:⁊ alios ſuo
timoꝛe cõpeſcãt. ¶ Itẽ cypꝛianus i no
uo genere abuſionis.
Furta crimina a rege ſunt cobibenda
Ex debʒ furta cohiber̃: adulteriaꝰ
punire:ĩpios de terra ꝑdere:parri
cidasꝰ*: ⁊ ꝑiurosꝰnõ ſinere viuere:filios
ſuos non ſinere impie agere. Item
gng ve liper arbitrio.libÄi·.·
Mõ peccat qᷣ ex oficio nocetẽ interficit.

admonitõibꝰ

actã vt hic dicitur.

q¶NVY vos. diffundit
I eccleſia fit vbi
q; diffuſa.tñ eadẽ iſo

lidũ vbiqʒ ẽ. vt.j. ꝓxi.
loguimm.
r Del pecunie.⁊ ita

puniri poſſũt heretici
abecclia in rebꝰin bo
noꝛe vel exilio.vt. ẽ.
iiij.qñ.⁊.c.nõ inuenit
⁊.ſ·e.de liguribus. in

fi. 7z.

eleſia nõ dʒ in delictiG
reciꝑe penã pecũiari
am. yt e de pe. lʒ. rñ.
ꝙỹ ecclia põt infligere
penã pecuniariaʒ qñ
magis illa timet . vel
dic ꝙ tüc põt infliger
cũ hoc innenit᷑ expꝛei
ſum. e de off. dele. de
cauiiees.
nõ cediſ.ꝗ alioi
oſſunt coꝛꝛigere bẽs

EC. C. 1.

t ¶ Dicinũ.ar.eſt hic

ꝓ· h. g dicit ꝙ illud pᷣ⸗

ceptũ ſipeccauerit.ad
oẽs ſpectet. ſʒ tu ĩtelli
gas iſtud de illis qui
aliqnã habẽt prtãtem
ſuꝑ alios. vel itelligit᷑
de canonica denüũcia
tiõe ad quã glibet te⸗
net᷑.vt dixi.xxij.q.v.H
vꝛ. vel dic vt dixi. ð.eę.

duo iſt

a.io.
n eſt. innocẽ⸗

tie.i. boni viri.

yU

Exꝑimento. ſi.
q· vij.

2„

qᷓpꝛopter.

1

yn

x ¶ Nemini ſi. xxij. q ℳι„„HνHhnrH, Pn en
vlt. de foꝛma. j

3 Di vitijs. rape

ſi. xxij · q · ij. ne

*G

Vnt q̃dã.ponti
ficẽ.penãtalium

hẽs.ð. xvij. q· iiij. ſb⸗
diaconũ·xxv.q.vlti.c.
vltimo. JJM

2 Ex. adulteris.
B j. xxxiij.q·ij.
ec.

ter h

(Porricidas. pe-
Paatezniing hẽl.ff.
ad.l.pompo.de ꝑrici.
l.penult. =

a ¶ Et ꝑiuros.qð

ic

dꝛ ꝙ ꝑiurus punitur
pena capitis.itelligai
de teſte g fert falſum
teſtimoniũ ĩ cã criali:
talis eni moꝛtẽ meret

ff. de ſicc. l. i. F. i. alias

eniʒ ſi in Zᷣctibus ꝗs ꝑ

iurus ẽ notat᷑ ifamia.
C de traſac.ſi ꝗs ma
ioꝛ.alias ſolu deũ bzʒ
yltoꝛẽ. vt. C. de re. exre, IN O e dact

l.ij. vel ſi piurus eſt ꝑ
pncipẽ fuſtibꝰ caſtiga
tur.ff.de iureiu.ſi duo
§. vlti. aliam penã hẽs

yvi .q.i.quicu

—

1

.

zymorntias eſ aminz

vtaé o alhevα llato⸗

2 miles. tres ca/
ſus põit hic.alij duo

J bomieidiũ.nã

ſunt cũ facit defendẽ
do ſe vel alij ſubueni

endo.yt.s.e.cũ homo
bInuito.foꝛtuituſ
eni caſus non iputat
vt ex de homic.latoꝛ.
dũ tñ nõ pceſſerit cul
pPa. l. di. ſepe.

e ÿImpꝛudenti. nõ

vꝛ ꝙ ipꝛudentia exeu
ſat eũ qꝛ iperitia clpe
qnumerat.vt.ff. de re
gu. iu. iperitia.ſʒ dic ĩ⸗
pꝛudẽti.i.ignoꝛanti.
d Æρ Texeuʒ occidit.
ſic.xxxiij.q.ij.quoſ de
VOn vos.vanilo
eguia.vane voceſ
ppli no ſũt audiende.
ex de elec.oſius. C. de
e.l. decurionum.
fAld malũ.qñq; ꝑ
ſecutio largius ſumit

g . Exteras.ſic.j.eo.

liguribus. et dixi õ. e.
Rneibes⸗
In ſciſmate.ergo

ſciſma ẽ nõ habere ca

put romanã eccliam.
vt.xxiiij.q.i.ẽ᷑.⁊.c. hec
quoniam vetus.io.
¶Secũdo.hic dẽ ꝙ;
bis debeat admoneri

Canſa.

882 homicidinʒ eſt boͤmineʒz occidere

põt tñ aliqũ occider ſine peccato.nã

7 miles hoſtẽ ⁊ iudex vel miniſter eiuz
nocentẽ:⁊ cui foꝛte iuitoꝰ atqʒ ipꝛudẽti

telũ manu fugerit:nõ mihi vident᷑ pec⸗

care:cuʒ hominẽ occidunt: ſʒ nec etiam
homicide iſti appellari ſolent.I Ideʒ
in queſtionibꝰ leuitici.Cum homo iuſte
occiditur:lex en occidit nõ tu. & Item

pelag hapa.
0

excõicandus maxime

her eticꝰ:alibi dꝛ ꝙ ſe

mel. vt. j. ꝓxi.cã.q· i. q
domuſ.alibi ꝙ ſepiſſi
me. i.q.vij. oueniẽtib⸗
qñq; dicit᷑ ð trina ad

monitoe.vt.S.e.admĩi

ſtratoꝛes.ſ. ꝓxi.cã.q.

iij.de excõicatiõis.qd

iur ſit dixi ſuꝑ illo.c.

ne
liCA Oſoné. i. ſupplica

tionẽ qꝛ ſine ſ⸗ pevenie

depõit᷑ vt ſtati ſubiunn

git. xxi.di.in tantum.

yel iõ dicit:qꝛ ſciſma⸗

tico ſine intruſo nulla
dat᷑ audiẽtia.vt.xxiij.
di. in nomine. .
NRecipere.xi.q.iij.
ſi
e.

ZY gemẽdat.

Non pſequat᷑ec

cleſia. nec etiaʒ vos ꝑ
cõſequens ꝗ ancte ec
cleſie eos coercetis.

o/Pꝛincipẽ.ꝗ eccle

ſiaſtica perſona licite
põt petere vt mali de
tineant᷑ ? ducant᷑ ad
iudicium.yt.s.e.vnu
ſolü. . . e. relegenieſ.
pOꝛdinabat᷑.j.xx
iiij.q:i pudenda.
L 6 lyguribuſ. ru
ſticitate.i.ſuper
bia.alibi ponit ꝓ ſim
plicitate.vt.ij.q: vij.ſã
cta.⁊ ſic ẽ ar.qꝙ qñq; ñ
ſit ꝑcendũ rnſticitati.
rElectis.ſed q̃liter
potuit hec cã ꝑ ꝓcura
toꝛẽ agi:cuʒ iſti de eri
mine cõuenirent᷑. ſed
dic ꝙ lʒ fuerit de crie

8 eps in concilio.
G Inuitl.õ.xlyv.di.

qui ad bonũu ſed qui ad malũ cogit
perſequitur.
Bnvos hoim vanilooͤa retardẽt
dicentiũ:qꝛ ꝑſecutõeʒ eccleſia faci
at. dů vel ea que cõmittunt᷑ repꝛimit:vel
aĩaꝝ ſalutem reqͥrit.erãt hmõi rumoꝛis
fabulatoꝛeſ nõ ꝑſequit᷑ niſiqui ad malũ/
cogit qui vo malũ vel factum iam punit
vel ꝓhibet ne fiat:nõ perſequit᷑ iſte ſʒ di
ligit. Naʒ ſivt illi putant:nẽo nec repꝛe⸗
hbẽdẽdꝰẽ a malo nec retrabẽdus a malo
ad bonum eſt:hũanas ⁊ diuinas leges
neceſſe eſt euacuari:que ⁊ malis penaʒ

bõis pꝛemia iuſtitia ſuadẽte ↄſtituũt.ma

lũ auũt ſciſma eſſe ⁊ ꝑ exteras etiã ptaãtes
hboi oppꝛimi debere hoies canonice ſcri
pture auctoꝛitas ⁊ paternarũ regularũ
nos vᷣitas docet.qͥſquis ergo ab aplicis
diuiſus eſt ſedibꝰ:in ſciſmateꝰ eũ eſſe nõ
dubiũ ẽ:⁊ cõtravniuerſalẽ eccleſiã alta⸗
re conat᷑ erigere.ſʒ quid de talibꝰ ĩſertꝰ ĩ
chalcedonẽſi ſynodo canõ ↄſtituat glia
vra conſideret:vbi poſt alia ſic dicit:qͥa
cõione Lipſ̃ ſuſpendit ⁊ collectã facit ⁊
altare cõſtituit:⁊ noluerit vocati epiſco⸗
po ↄſentire ⁊ noluerit eidẽ acqͥeſcere ne
qʒ obedire ⁊ pꝛiꝰ ⁊ ſecũdovocãti:hunc
oĩno dãnari nec vnquã vel ofoneʒ me⸗
reri:nec reciꝑe eũ poſſe honoꝛẽ.ſi enim
ꝑmãſerit turbas faciens ⁊ ſeditiões ec⸗
cleſie per exterã ptãteʒ tanquã ſeditioſũ
cõpꝛimi. Et btũs aug.de talibꝰdicit.mul
ta etiã cũ iuitisꝰ benigna quadã aſpitate
plectẽdis agẽda ſũt:quoꝝ potiꝰ vtilitati
ſulẽdũ ẽ quã volutati.Ma i conipicdo
filii quãnis aſpe:nüquam prnus amoꝛ

amittit᷑.fit tñ qð nollet vt doleat:qui etiã

inuitꝰ videt᷑ doloꝛe ſanãdus.Ecce vide
tis quẽadmodũu tãti teſtimonio pr̃is nõ
ꝑſequat᷑ coercẽdo talia: ſʒ diligat emẽ⸗

dãdo taleſ ſemꝑ eccleſia.facite ergo etiã

vos:qð ſciẽtes intẽtionẽ xpᷣianitatis vr̃e
frequẽter hoꝛtãur:⁊ date operã vt talia
fieri vltra nõ liceat:ſʒ etiã qð vobiſ facil

limũ eſſe nõ dubito hi qui talia pꝛeſum⸗

pſerũt:ad piiſſimũ pᷣncipẽ ſub digna cu
ſtodia dirigãt᷑recolere eni dʒ celſitudo
vr̃a quod per vos deus fecerit tpe illo
quo hiſtriã ⁊ venetias tyrãno totila poſ
ſdere francif etiã cũcta vaſtãtibꝰ:nõ ãte

tũ mediolanẽſẽ epũm fieri ꝑmiſiſtis:niſi

ad clemẽtiſſimũ pꝛincipẽexiñ retuliſſetiſ
4 qᷣd fieri debuiſſʒ:eiꝰiteꝝ ſcriptis reco⸗
gnoniſſetis:⁊ ĩtra vbiqʒ feruẽtes hoſteſ
rauẽnã tñ ⁊ is qui oꝛdinabaturꝰ⁊ is qui
oꝛdinãdus erat ꝓuidẽtia culmis vr̃i de⸗
ducti ſũt. Idẽ narſe patricio.
Sciſmaticos ⁊ hereucos ſeculi poteſta⸗
tes coerceant.
EClyguribꝰatq; veneticc et hiſtriiſ
Eepis qᷣd dicã:quos idõea ẽ excellẽ
tia vr̃a ⁊ rõe ⁊ ptãte repᷣmere:⁊ dimittis
eos in cõtẽptũ aplicaꝝ ſediũ de ſua ruſti

citate gloꝛiari:cũ ſiͥd eos ð indicio vni
uerſalis ſynodi:qð cõſtatinopoli per pꝛi
maʒ nuꝑ elapſã indictionẽ actũ eſt foꝛte

mouebat ad ſedẽ apoſtolicã qũo ſẽper

factü ẽ electis aliquibꝰ de ſuis:qͥ dare

accipꝑe rõeʒ poſſẽt dirigere debuerũt:⁊
nõ clauſis oculis coꝛpꝰ chꝛiſti dei noſtri

hoc ẽ ſcãm eccleſiã lacerare. HNolite er⸗

go dubitare huiuſcemõi hoĩes pꝛicipali
vel iudiciali auẽte cõpꝛimere qꝛ regule
patrũ hoc ſpecialiter conſtituerũt:vt ſiq̃
eccleſiaſtici officii perſona cui ſubieciꝰ ẽ
reſtiterit vel ſeoꝛſuʒ collegerit aut aliud
altare erexerit ſeu ſciſma fecerit iſte ex⸗
cõicet᷑ atqʒ dãnet.Nõ ſi foꝛte ⁊ hoc cõ⸗
tẽpſerit:⁊ ꝑmanſerit diuiſioneſ⁊ ſciſma
faciẽdo:per ptãtes publicas oppꝛimat᷑.
Ecce de quo animus videt᷑ foꝛte timidꝰ

ẽ ne ꝑſequi videaris de patrum vobis

auctoꝛitate hec bꝛeuit dirigenda curaui
cũ mille alia exẽpla ⁊ cõſtitutiões ſint:qͥ
bus euidenter agnoſcit᷑:vt facientes ſciſ

ſuras in ſcã eccleſia:non ſolũ exilijs ſed

etiã ꝓſcriptiõe reꝝ ⁊ dura cuſtodia per
vnblical⸗ ptäãtes dẽant coerceri.¶ Idẽ
Ab eccleſie vnitate diniſi ſecularibꝰpo
teſtatibus coerceann.
6* ALali nos de gloꝛie vre ſtudijs iu
adaicio gratulemur: nõ ſolũ veſtraʒ
ſed multoꝝ ac pene'oĩium credimꝰhẽre
noticiã.⁊ iccirco nunc de his que vobis
pñtibꝰ ibi fieri ſtupemꝰ fiducialiter apð
gloꝛiã vr̃aʒ duximꝰ cõquerẽdũ.thꝛaciꝰ
ſiqdẽ atqʒ maximilianꝰ noĩatãtũ epᷣoꝝ
hñtes ⁊ eccleſiaſticã ibi vnitatẽ ꝑturbar
dñr:⁊ oẽs eccliaſticas res ſuis vſibꝰ ap
plicare:i tãtũ vt ↄtra vnum eoxꝝ.i.maxi⸗
milianũ vſqʒ ad noſ ꝑ tã lõgũ iter nccita
te cõpellẽte quidã ifatigabiliter veniẽteſ
pꝛeces offerrent:ob quam cãm petrum
pꝛeſbr̃m ſedis nr̃e ſʒ ⁊ ꝓiectũ notarium
ad eadẽ loca duximus deſtinandos:vt
ea q̃ canonicis ſtatutis a pꝛedictiſ pſeu⸗
do epᷣis cõꝑerint cõmiſſa vel digna de⸗
beant ibi vltiõe cõpeſcere:vel eoſdẽ ad
nos vſqʒ ꝑducere.⁊ iõ ſalutanteſ pater
no affectu gloꝛiã veſtraʒ petimꝰ: vt pᷣſfa
tiſ qͥ a noſtra ſede directi ſũt:in oĩbꝰpᷣbe
atis auxiliũ:nec putet alicuius eẽ pcti ſi
huiuſmodi hoieſ cõpꝛimũt:hoc eni ⁊ di
uie ⁊ hũane leges ſtatuerũt vt ab eccle
ſie vnitate diuiſi ⁊ elhacke iniq ſſime per
turbãtes:a ſecularibꝰetiã ptãtibꝰcõpꝛi⸗
mant’inec qͥcquã maiꝰẽ vnde deo ſacri⸗
ficiũ poſſitis offerre quã ſi id oꝛdineſ̃ vt
hi qͥ i ſuã ⁊ alioꝝ ꝑniciẽ debacchãat᷑ cõpe
tẽti debeãt vigoꝛe cõpeſci. Itẽ pela⸗

gius papa. Iniqᷣtas pꝛanoy: quãuis

bonis ꝓficist:tamen punienda eſt.
BR Elegẽtes litteras excellentie veſtre
de iniuria qͥdẽ quã vobis iniquoꝛũ
Poimn ßi npio ingeſſit:valde doluimꝰ.
Sʒ qꝛ ſcimꝰocculto dei iudicio aiam ve
ſtraʒ:⁊ ſi ꝑ alioꝝ iniqtatẽ ⁊ ſuꝑbiã a cõ⸗
taminatiõe ſciſmatis cuſtoditã:egimꝰoi
potẽti deo gratias:qͥ eriã de malis hoĩʒ
actibꝰbona opari ↄſueuit. nec eni ſine il
lius ꝓnidẽtia factũ eẽ credẽdũ eſt: vt in
ſenſati ⁊ ꝑuerſiſſimi hoĩes vſqʒ ad hoc
ꝓſilirẽt:vt ſuã diuiſionẽ catholicaʒ eſſe
credẽtes eccleſiã:a ſua vos pollutiõe/p

hiberẽt:ſic enĩ ꝑ miſicoꝛdiam dei etiam

neſciẽtibꝰillis hoc factũ eſt:vt a ſciſma⸗

actũ non t ceri⸗
minaliter. vnde
potuit pꝛocura
toꝛ interuenire.
L ex de accu. ve

niens. et. c. ſux

lrerains
8.E.C. Pncipes.
) Balinol
Ppene. no.
ꝙꝙ dicit pene: et
m longe plures
erant ꝗ neſcirttt
gf ſcirẽt. dũ mñ̃
ad modicã quã

titatẽ ðᷣberet re

ferri. vt. ij. q. vij
qui ſine. ff. de
n Hoia.ſic. xx
· vlti. ſi gs pꝛe⸗⸗

Rtona. n5
ꝓex malo ꝓue
mi bonũ. vl. xiij
di. nerui.in fi. ſi
cut de facto in⸗
deoꝝ ꝗ crucifi⸗
hic arg. ꝙ ma
lum uge
exide ꝓuenerit
bonũ. yt ſi quis
puerũ caſtraue
rit:licʒ eü melio
reʒ fecerit tamẽ
ſi ſeruus ſeruũ.
ter h gs rẽ ſece
rit ꝓhibitã: licz

lo. ar.). ff. ad l.
agl.ſi ſeruuſ ſer
num. 5. ſi oliuã .

bñ fecerit tamẽ

—

geim.

wero
inen⸗

ouiden
Efkfnini
inprnen
enrxr
enſ.
(Mhin
ual ane⸗
ig büdan
lgkſe
ſhin nii
Aeewer
öſtpo
igin
ingiſ
ſini
iuinis
g ticnri

Minrins

ſwhindee

Giren

fbensgn
hieideere

pino⸗
uöthi

läen
ee 8
ſMlin⸗

☛

Aani
lacfaſe

—
—
— —
= S=.

ricgit

Ginfit
lſſinl

S

imt

nſiis

dlie. io.
c

XXII

(Abſtulit hoe iõ dicit. qꝛ pena moꝛtis punit ſine ꝓ vno ſine ꝓal

dũ.2. xvij.q i.ſtatuimꝰ.bicↄſueuit diſtingui cũ ꝗſ accuſat᷑ de diuerſis

cribꝰant illa cria deſcendũt ex eodẽ facto.aut ex diuerſiſ.⁊ hec diſtin
ctio nõ. C. de accu.ꝗ de criĩe.ſi aũt diuerſis actiõibus velit ꝗs agere di

ſtinguit. ant ille

actões ſunt am

be penales aut
ſbe rei ꝑſecuto/
rie. aut vna pe/

nalis ? alta rei
perſecutoꝛia. vt
nota. ff. nau. ca.
ſta.l. ij.

b Si adulte/

riũ.hic vꝛ qÿ bm
canones ? adul
teriũ ⁊ inceſtus
moꝛte pũiat. ſʒ
l. bodie adulte/
riũ nõ punitur
moꝛte. vt. C. de
adul.aut.ſʒ bo

Mninuz.
certamie.
4 Xcõicato
rũ. inten/
tionẽ.ſ.occiden
tiuʒ vel ßm intẽ
tionẽ imponen
tis penaʒ. vt xx

yvij. q. vij. tpa.
e . Biſciplina

nota ad cante/
lã ⁊ ex abũdan
ti aligd fieri ne
diſciplina mĩris
eccleſie deſerat
vt.l. di. Pſbytos

gs inſaniens. q̃ᷓ
enĩ dubitatiõis
cã ex abũdanti
apponütur ins
coe non ledunt.
yt. ff. de reg. iur.
q̃ dubitatois.et
l.nõ ſolet. Item
eſt hic arg. ꝙ in
dubijs i deterio
rem ꝑtẽ interpᷣ/
tamur regulã
illã. ex de regu.
iur.eſtote.

MVBuplicitat/

i.moꝛtalis pec/
cati.

g ¶EFlagitio. i.
Vaalias eſſet fla

gitium.

b Dis eniĩ
0 vꝛʒ . ex H

c · dicit gdã ꝙ g
Pcutit clericũ ex
cõicatũ nõ inci-
dit in canonem
2 nõ eſt pᷣnã/
dus aligꝗs igreſ
ſu eccleñe ꝑ enʒ
qui eſt e eccliã
qð ñ admitto.æ=
loquit᷑ hic de ta
liexcõicato qui
penitus incoꝛꝛi-
gibilis eſt. xiq.
i. petimus.

1 Emittũf
pctã ꝑ ver

bu.i. ꝑ oꝛonẽ vl
ppᷣdicationẽ ec

ticoꝝ cõiõe eruti chatolice quã diligitis
fuari vos ↄtigiſſet eccleſie.quãuis igitur
vr̃a per illoꝝ ſcelus facta ſit vtilitas:no
lite tũ impunitam pꝛeſũptionẽ iniquoꝛũ
hoim craſſari ꝑmitter̃.ſi eni hoc quod i
veſtraʒ gloꝛiam pꝛeſũpſerũt: non fuerit
vindicta cõpꝛeſſù:q; i oibus minoꝛibus
nõ valeãt puniri:ambigivltra nõ debet.
exercete igit᷑ ĩ talibꝰdebitã auctoꝛitatẽ:⁊
ne eis ampliꝰtalia cõmittẽdi ſpeſ creſcat
vr̃is coertionibꝰ repꝛimat᷑.ad hoc ſiqͥdẽ
dei nutu etiã ↄtra vos talia pꝛeſũpſerũt
vttalia vobis coꝛigentibus ab eodem

ſcelere alios poſſetiſ deo ꝓpitiãte mũire

q́les ãt ſũt qͥ eccleſiaʒ fugiũt:eufraſiivos
ſcelera que ampliꝰ occulta deꝰ eſſe no⸗
luit euideter ifoꝛmãt: qui ĩ hõicidio qͥdẽ

nec hoĩs nccitudinẽ nec fratr charitatẽ

nec ſacerdotij reuerẽtiaʒ cogitauit.ince
ſtuoſo aũt adulterio etia ipſi vidicte ab⸗
ſtulitmodũ:qꝛ ſi adulteriũ punias:nõ
remanet in quo vindicet᷑ inceſtus.ſi ice⸗
ſtuoſo igeras penã:iultũ crimen adulte
rij remanebit. Ecce de quo collegio ſũt
q quantũ ad ſuꝑbiã ſuã iniuriã vobis in
ferri moliti ſũt:⁊ Auard ad ꝓuidẽtiaʒ dei
ipollutos vos eccleſie dei ᷣuauerũt. au
erte tales ab iſta ꝓuicia.vtimini obla⸗
ta vobis a deo oppꝛimẽdi ꝑfidos occa⸗
ſiõe.qð tũc plenius fieri poterit:ſi aucto
res ſceleꝝx ad clemẽtiſſimũ pᷣncipẽ diri⸗
gant᷑:⁊ maxie eccleſie aqlegenſis iuaſoꝛ
3 ⁊ in ſciſmate maledictus nec honoꝛeʒ
epiſcopi poteritretinere nec meritum.
WItem nicolaus exercitui francoꝛuʒ.
In certamine qõ ↄtra iſideles gerit᷑:qi⸗
quis moꝛit᷑: celeſte regnum meretur.
MMniũ veſtꝝ noſſe volumꝰcharita
(Beg qſqs:qð nõ optãtes dicimuſ
ĩ hoc belli certamiĩie fideliter moꝛtuꝰ fue
rit:regna illi celeſtia minime negabunt᷑.
Itẽ vꝛbanus ſecundus gotifredo lu
cano epiſcopo. 2
Non luũt homicide qui aduerſus excõi⸗
catos ʒelo matris ecdeſie armantur.
&ER’ecõicatoꝝ interfectoꝛibꝰ ꝓut in oꝛ
dine eccleſie romane didiciſtis ſᷣm
intentionẽ modũ ↄgrue ſatiſfactiõis in⸗
iunge.nõ enim eos homicidas arbitra⸗
mur quos aduerſus excõicatos ʒelo ca
tholice matris eccleſie ardẽtes aliq̃s eo
rũ trucidaſſe cõtigerit.ne tñ eiuſdẽ eccle
ſie matris diſciplina deſerat᷑ eo tenoꝛe:
ſᷣm quẽ diximꝰpnĩam eiſindicito ↄgruẽ
tem:qua diuine ſimplicitatis oculos ad

guerſus ſe cõplicare valeãt: ſi foꝛte quid

Duplicitatis ꝓ humaua fragilitate in eo
deʒ flagitiosincurrerint. Iteʒz auguſti
nus ad bonifaciunm. .
War eccleſie meſtitiaʒ conſolatur per
ditoꝛum.

Vis enim veſtyvelit aliquẽ ĩmi⸗
coꝝ ſuoꝝ nõ ſolũ perire:verũetiã
3

iq ꝑdere.ſed ſi domꝰdauid aliter nõ
meruerit habere pacẽ:niſi abſalon filiꝰ
eiꝰdin bello ꝗqð gerebat ↄtra patrẽ:fuiſſet
extinctus:q;uis magna cura mãdauerit

Q. v.

cationt᷑ euangelij.ſic. xx. q.i nec is.-·5.e. non ſolim.

5

22

h ¶ ¶ Hinc notandũ eſt ꝑ ſenacherib. regẽ aſſ yrioꝝ qui maximã partb ſllio

rum iſraelis captiuauit.qui cum veniſſet ad obſidendum hieru

alẽ ab age

lo extermiatoꝛe nocte eſt ſugatꝰ.occiſis ab eodẽ angelo.clxxxviij mulibꝰ de

cexercitu ſuo.

ſuis vt e quantuʒz poſſent viumm ſaluũ
qʒ uarent. ⁊ eſſei cui penitenti paternꝰ⸗

affectus ignoſceret:quid ei reſtiterit niſi

perditũ flere:⁊ ſui regni pace acquiſita

ſuam meſtitiã conſolari. ¶ Si ergo vi

ri ſcti ⁊ publice poteſtates bella gerẽtes
non fuerunt tranſgreſſoꝛes illiꝰ man da
ti non occides q;uis quoſqʒ flagitioſos:
digna moꝛte perimerẽt:ſi miles ſue ptã
ti obediens nõ eſt reus homicidij ſi eius
imꝑio quẽlibet flagitioſuʒ interfecerit:ſi
homicidas ⁊ venenarios punire nõ eſt

effuſio ſanguinis ſʒ legũ miniſterium: ſi

pax eccleſie meſtitiaʒ conſolat᷑ ꝑditoꝛuʒ
ſi illi qui ʒelo catholice matriſ accenſi ex
cõicatos interficiunt:homicide non iudi

cant᷑:pʒ ꝙ malos non ſolum flagellari:
ſed eria interfici licet. Sed queritur
ſi ↄtingar aliquos malos puniri ab his

qui nõ habẽt legitimã ptatem:an ſint rei
effuſi ſanguinis hi per quos puniuntur.
¶BDe his ita ſcribit ambꝛoſius.

Aliquando pumuntur peccata per po⸗

pulos iuſſu dinino excitatos.
)Emittunt᷑ peccataper dei verbum
1cuiꝰlcuite interpꝛes æ quidẽ execu⸗
toꝛ eſt:remittunt᷑ ꝑ officiũ ſacerdotis ſa
crũqʒ miniſteriuʒ. puniunt᷑ quoqʒ pecca
ta ꝑ homies ſicut ꝑ iudices:qui ptate ad
tpᷣs vtuntur.pumiunt᷑ peccata etiã ꝑ po⸗
pulos ſicut legimus:qꝛ ſepe ab alienige
nis dei iuſſu excitatis ꝓpter diuine ma⸗

ieſtatis offenſaʒ ſubactus ẽ populus iu

deoꝝ.& Hinc notandũ eſt ꝙ aliquan

do punit deꝰpctã per neſciẽtes:aliquan

do ꝑ ſcientes ꝑ neſciẽtes pctã puit ſicut

ꝓ ſenacherib ⁊ ꝑ nabuchodonoſoꝛiregẽ

⁊ ꝑ antiochũ ⁊ ꝑ pꝛincipes romanoꝛũ:
2 nõnullos reges gẽtiliũ populũ iſrae

liticũ deliquẽtẽ aliqñ afflixit: aliqñ capti

nauit:vñ ipſe dñs ait ꝑ ꝓphetam: virga

furoꝛis mei aſſur: ipſe aũt nõ cognouit.
aſſurerat virga furoꝛis dñi:qꝛ ꝑ eũ inu
meras gẽteſ diuina iuſtitia flagellare diſ
poſuit.ipſe vo nõ cognouit:qꝛ in ſuꝑbiã

elatꝰ victoꝛiã quã aſſecutus fuerat non

dDiuine potẽtie ſʒ ſuis viribus attribuit.

vnde cõtra eius ſuperbiã dñs loquit᷑ di

cẽs:nũqͥd gloꝛiabitur ſerra contra euʒ q

ſecat in ea:aut nũqͥd exaltabitur ſecuris

contra eũ qui cedit in ea:quibus ſimili⸗
tudinibus ſatis perſpicue oſtenditur:qꝙ
ſicut ſerra ⁊ ſecuris nec ſecare:nec cede

re ligna poſſunt:niſi ab alio regãtur: ac
iõ contra regentem ſe ſuperbire nõ dñt.
ſic illi per quos deus punit:abſqʒ nutu

diuine diſpoſitionis nihil agere valent:
ac ideo contra regenteʒ ſe ſuperbire eis

non licet.tales in eo ꝙ puniunt:deo ſer
uire dicuntur in eo antem ꝙ ignoꝛantes

ſe eſſe miniſtros ire dei impia vanitate
ſuperbiunt: mercedem ſue ſeruitutis a

deo non niſitempoꝛalem inueniunt.pe

nam vero ſue ſuperbie nõ effugiunt. vñ

cum dominus diceret ad pꝛophetaʒ de

nabuchodonoſoꝛ:quid dabo ei pꝛo la⸗

boꝛe quo ſeruiuit mibi apud tyruʒ: ſta⸗

1Et per nabucho⸗
donoſoꝛ.qui cepit hie
ruſalem ⁊ tribũ inda
⁊ tribũ beniamin i ba
biloniam captiuitatẽ
onxdit.
m C.Et per pᷣncipes.
ſ. veſpaſianũ ⁊ tituʒ ꝗ
xlij.anno poſt paſſio
neʒz dñi hieruſaleʒ de
ſtruxerunt.
n ¶Aſſur.ſacherib.
o ¶¶MHõ niſ tꝑalẽ. ar.
ꝙ ſufficit aliquem bo
num facere ad hoc vt
remuneraãdus ſit et ſi
illud mala intentione
faciat.nã ⁊? qg pdandi
aio gerit negocia ali⸗
cuius hʒ actioneʒ ne⸗
gocioꝝ geſtoꝝ. vt. ff.
de neg. ge. ſi pupilli. .
ſiz ⁊ ſi ꝗs negocia.iteʒ
eſt hic ar. ꝙ ꝗ ignoꝛãſ
adipleuit vo ũtatẽ ali
cuius dicitur obtẽpe⸗
raſſe ſue voluntati.ar
gu.contra.ff. de cõdi.
⁊ de.l.ij.vbi dicitur.
enim videtur obtem⸗
peraſſe qui fatali cau
obtemperat.ſed illud
obtinet cim conditio
apponitur que eſt in
poteſtate alicuius. ſe
cus ſi non eſt in pote/
ſtate vt ibi dicit. Iteʒ
eſt hic ar. ꝙ ex eodeʒ
facto conſequitur ꝗs
pꝛemium ⁊ penam.yt
xxij.q.ij.ſi quelibet.

8. Ba.i. datum pꝛio
nuncia.ſimilis expoſi

tio eſt.ff.ð teſta.here
des palam.S. ſi quid.

b Der anihiocbuʒ.

qui tempoꝛe macha/

beoꝛum hieruſaleʒ ce

pit.⁊ templuʒ polluit.
c Poſuerunt.quia
vexilla ⁊ ſcuta et ar/
ma ſua poſuerunt in
templo in ſignum vi⸗
ctoꝛie.
d HBonoꝛum.i.in
gnum eoꝛum qui ſunt
futuri boni.
e Vod antẽ
hic nihil ẽ
dubitatõis
quia ad bo
num no ſi
ſceptum nemo cogen
dus eſt.S.q.v. ad fidẽ
ſed'ad bonuʒ quod ſu
ſcepit cogendus t᷑. vt
xly.di.diſciplina.ma/
giſter tamẽ aliter ſol⸗
uit. j. e. F. vltimo.
f¶Ciſmatici..·c.q.
auiiij.quis nos.

g ¶¶ Seduxerunt.mi⸗

tius hic agitur cnʒ cir
cũuento ꝙ; cum coa/
cto.cum tamen alias
ſubuenitur coacto in
voto. vt er ꝗð me.cau
ſa. ꝑla tum. ſed nõ ſub
uenitur ibi circunnen
tuit.

Canſa.

tim ſubiunxit. da hoc eſt vataʒ ſibi pꝛo⸗

nuncia egyptum ⁊ ethyopiam.Cũ autẽ
in coꝛde ſuo ſuperbiens poſtea diceret
nonne bec eſt babilon quam ego condi
di in roboꝛe regni mei.⁊c.ſtatim immu
tauit deus rationabilem menteʒ eius ⁊
induit euʒ ferina beſtialitate vt ab homi
nibus fugiens cum beſtiis viueret.per
antiochumꝰquoqʒ cuʒ idolatriam iuda
ice plebis dominus puniret:⁊ pacẽ qua
ex lege dei abiecta ⁊ ex ſacris nationum
aſſumptis querebant:illis in perniciem
verteret:qꝛ dei diſpoſitionem ignoꝛans
ſue facultati deuaſtationem illius ple⸗
bis attribuit:impꝛecatur ĩ euʒ pꝛopheta
dicens. Effunde iram tuam in gentes qͥ
te non nouerunt ⁊ in regna que non in⸗
uocauerunt nomen tuum ne foꝝe dicãt
in gentibus vbi eſt deus eoꝛuʒ. ſimiliter
cum per romanos peccatuʒ moꝛtis chꝛi
ſti deus punire decreuinſet:vꝛbis excid
um ⁊ iudaice plebis miſeram captiuite
tem ſuis viribus aſcribere ceperunt:vn
de contra eos pꝛopheta impꝛecatur di⸗
cens.Leua manus tuas in ſuperbias eo
rum qui te oderũt:⁊ qui multa maligna
operati monumenta ſue victoꝛie poſue⸗
runtin medio atrio tuo. Mer ſcientes
peccata puniuntur:ſicut deus per filioſ
iſrael voluit peccata punire amoꝛeoꝛũ
⁊ chananeoꝛum ⁊ aliarum gentiuʒ:qua
rum terrã iſraelitis poſſidendã dedit.qᷣ
bus etiam pꝛeccepit vt nemini eoꝛuʒ par
cerent ſed omnes moꝛti traderent quid
pꝛopter peccata eoꝛum illis contigiſſet
ex verbis domini apparet:qui cuʒ dice
ret ad abꝛaam:ſemini tuo dabo terram

hanc:veluti quereret:quare non modo

eam das mihi:audiuit:nondum enĩ ſũt
peccata amoꝛeoꝛum conſũmata qͥ tunc
intelliguntur fuiſſe conſũmata:cum po⸗
pulus ille de egyptiaca ſeruitute libera
tus terram eoꝛũ ſicut abꝛae pꝛomiſſum
fuerat in hereditatem accepit. H Eum
ergo ſic diuino iuſſu ad puniendum pec
cata populi excitantur: ſicut populus il
le iudaicus eſt excitatus ad occupandã
terram pꝛomiſſionis ⁊ ad delendas gẽ
tes peccatrices:ſine culpa noxius ſan⸗
guis effunditur:⁊ qui ab eis male poſſi
dentur in ius ⁊ dominiuʒ rite tranſeunt
bonoꝛumꝰ.Cum vero occulto inſtinctu
aliqui monentur ad perſequendum ma
los:ſicut ſenacherib ⁊ ceteri:qui popu
lum delinquentem perſecuti ſunt.lʒ oc⸗
culto inſtinctu oꝑante illoꝛuʒ meritis in
citentur ad perſequendum:tñ qꝛ pꝛaua
intentione non peccata delinquentium

punire:ſed illoꝛum bona rapere vel ſue
ditioni ſubiicere querunt:non ſunt im⸗

munes a crimine. De quibus etiam no
tanduʒ eſt ꝙ aliqñ exicitant᷑ ad puniẽdũ
pctã bonoꝝ vt tandẽ ꝑ bonos coꝝectoſ

ipſi quoqʒ puniantur:ſicut in li.iudicum
legiturde iabin rege chananeoꝛum ⁊ de

madianitis:ꝙ pꝛopter idolatriam po⸗
puli ſuſcitauit eos deꝰ vt iſrael afflige⸗
rent ⁊ terraʒ eoꝝ occuparent.Cuʒ autẽ
populus dei ſub manibus eoꝛum diutiꝰ
afflictus peccatum ſuuʒ recognoſceret
ꝑ pniam ſibi deum placaret:dei pꝛece⸗
pto ⁊ barach comitatus delboꝛaʒ pꝛo⸗

phetiſſam vxoꝛem lapidoth iabin reges Pꝛopbett,

chananeoꝛum ⁊ ſiſaram ducem exerci⸗

tus ſui contriuit:⁊ gedeon ʒebee ⁊ ſal-⸗
mana reges madianitaruʒ ⁊ oꝛeb ⁊ ʒeb

duces eoꝛum moꝛti tradidit. Apparet

ergo ꝙ aliquando per legitimam ptãtẽ

gerentes aliquando per populos diuĩo
iuſſu excitatos mali pꝛo peccatis ſuis nõ
ſolum flagellant᷑ ſed etiam rite perdunt᷑
NMec eſt contrarium illud aug.quod ad
marcellianum ꝓ circũcellionibus ſup⸗
plicans rogabat vt verberibus eos co⸗
erceret non moꝛte perderet.quãuis eni
ſupplicando ſpatium vite eis reſeruari
poſcit. non tamen legum ſeueritatẽ qua
tales moꝛte plectuntur non obſeruan⸗
dum docuit. HQ. VI.
WVUogd autem queritur an ma
li ſint cogendi ad bonum:fa
cile apparet.antiquus nãqʒ
populus ille metu penarum
ad obſeruationeʒ legis coge
baͤtur. In euãgelio quoqʒ dominus ait
Diſcipulis ſuis:nolite timere eos qui coꝛ
pus occidunt. aiam autem non poſſunt
occidere:ſʒ potius eum timete.i.ei in ti⸗
moꝛe ſeruite:qui poteſt animaʒ ⁊ coꝛpꝰ
