oſe ſe mitti facit

in poſ.tanquaʒ
ſit granida: vt

ff.eo.l.notatur.

Sed pꝛo actio/

nibuſ que ex co

tractu deſcendunt nemo fit infamis:niſi in quattno: caſibus.pt. f. ð
bis qui no.infafurti.mandati.i.cnʒ directe conuenitur actione tu

tele mandati. depoſiti ? pꝛo ſocio vt ibi dicitur. per ſentenniam arbi⸗

tri nemo infamatur. ff. e.l. quid ergo.. ex compꝛomiſſo.ſed bec diſti/

ctio non videtur babere locum ſecundum canon

es: cum omne mo⸗/

tale erimen infamet. vt. . eo. q p. conſtituimus. ? vi. i infames. c.

omnes.

r .Pe

sS Sicut. aliqua enidenti cauſa pꝛecedenti ex qua ſi eſſet condem/

ne. boc falſum eſt quia ſola pena non infamat. C.e.l. nullam.

natus. infamaretur.ff. de his qui no. infa.ictus fuſtium. ſicut eſt in fur

to cum quis in manifeſto furto depꝛehenditur. “
t ¶Qui damnantur.ſine ſententia.? ſic non eſt hoc membꝛum ſup⸗

flumm.
u ¶Peꝛiſtinum. ſ. libertatem.

x ¶Beclarati.quandoqʒ etiam ſi non declaratur vt enʒ militi detrs
buntur inſignia militie licer non dicatur cauſe a. vt. ff. e. l. i. F. pꝛimo.

mem

tur iſta verba cum dicitur ei ſichophantis.i comedens ficus·
3 ¶Intra tempus. boc tamen non tenet ſecundum canonem vt ex/

tra de ſecun.nup.ſuper illa.

2 ¶ ¶ Item Gregoꝛius. contemnatur.id eſt contemptibilis habeatur:
non tamen contemni debet. vt. i q·i· ſ fuerit · c. multi. ?. xx.

xbibet uſtirian
xxiij. q.ij. dominn
ꝛ0 patre. vbi dicl⸗
Pibet conueniri po/

c.vyltimo.

2 Diſine peccato. vlciſci. argu. ꝙ ſiiudex non e
Qeatinnd ſubdito · ipſe conneniendus ſit:vt.
noſter. ⁊ in conſtituti.federici.habita. C. ne filins
tur ꝙ ſi iudex ciuitatis debitam iuſtitiam non ex

teſt . .

vy C Rer ſententiam. iſtud nõ videtur differre a pꝛedictis. niſi q; dud
ꝛa coniunguntur in vnum. niſ velis dicere quod aliquid opera

II Q. VII i3

a C Pene. quia tm̃ ſexcẽti remãſerunt.⁊ ſic hec dictio pene ad magnã pu.cũ exhibniſſet.⁊ ex de ap.ſepe.in pꝛin.

nant quantitatẽ refertur. ſic ponit xxiij v. qualis lia uis aori dintati hbPꝛouocat᷑ ex vite merito nõ põt malꝰ ſi acerdos dimittere peccata. ſed ex
nn b Funditus. ar. ꝙ, poſt penitentia; reſtitun aliquis pꝛioꝛi dignitati officio poteſt.xy.q.vlti.c.vl. Et eſt hic ar.oꝛationes maloꝛum his ꝓ quibꝰ⸗
ti xxvi ·v. quicunq;. ⁊.ldi.domino ſancto.⁊.c.qꝛ tua ſqctitas.ſed illul oꝛãt nocere.i.q.j.fertur ⁊.c.neceſſe.⁊.c.nõ nocet.xxj/di.miramur.j.iicut.ſed
zmielice⸗ Auod iudicandum ⁊ pꝛedicandum.non ad accuſandum vy contra.i.q.i.pꝛophetanit. 1iC nid qnd
ſe . „PYPL. . 4 Ui Q?. eus no
dl q·i. qui crimen. .J .J . HJ . B Lanliderat ienrg ſed
ne BVadicet cõ qui iuxta diuine vocis imperium ꝑrexit. hendendo iudicemus: quam ad conſci affecnʒ offerentis. vt
ne ceanner. i. 2 ſemel ⁊ ſecundo ꝑdidit:a tunc demuʒ entiam noſtram humiliter reuerſi digito xxiiij q·i. odi.æ ꝓicci.
honeg dignü ſit dem eccatricẽ tribũ valde feriẽs peneᷣ fun eam diſcretionis ſolener exculpemus. quq; tarnen co iderat
han d Juicet ditusꝰeam ertinxit. Quid hoc eſt qucd 2z quid in ea conditoꝛi placeat quidne 24d eſter Nript riſr.,
i o eni je in vltione ſceleris inflamatur: tamen oiſpliceat examinatione diriman. Ju broano oſenatur t
e tnoe. p iſte pꝛoſternitur: nin qð bri ipſi pur xta illud apoſtoli.fratres ſi occupatus I.q. i. dicaun.
i . olutati, gandi ſunt: bquos W culpe feriunt fuerit hõ in aliquo delictoꝰc. qui ſine Oſtulatus ſcri
iin ed none ncher vt ipſi i mundi per vltionẽ veniat: qui peccato ẽ veſtruũ.i.pmo vos ipſi iuſticij Ma bebat. hoc. lttra
it põt un care in alioꝛũ vitia coꝛigere feſtinãt. C. Nem egis iplete ⁊ ſicut innocentes manibus r aceuſat: vel hoc
pe ncn P eambꝛoſius ſuper: beati immaculati. ad lapidandã reã cõcurrite.¶Itẽ aug. rns ſine peccalo.
arb. qualé. 2 x Ille devita alterius iudicet: qui non hba ad quẽdã comitey. Sacerdos pꝛimu ufſcirn ie a
mu ſnia ſin ai eſtia⸗ bet in ſeipſo quod puniat. ſua peccata:deinde aliena detergat. Phrin parieie Nante
dunn bit. quid aut cre Adicet ille de alteriuſerroꝛe qui nõ B Acerdos vtſapiens medicus et ibiedicta pꝛetoy oliʒ
D dat aut parum habet in ſeipſo qo condemnet: iudi perfectus: pꝛimum ſua peccata ſi ſcribebantur in albo.
in eſſe ꝓbatun vi cet qui nõ agit eadem que iĩ alio putaue luere ſciat: ⁊ poſteaꝰ aliẽa detergere ⁊ ſa I ¶. Obnixe i. iſtater.
“R deat. vt. iiij. J. rit punienda:ne cũ de alio indicat in ee nare ⁊ non publicarer. C Item in euã m ¶.Delicto. vos qui
Nime iij.ſepe.? potiui ferat ſe . dicet ille qui ac p⸗ en n e⸗ 11 Wri ſpirituales e ſtis iudi/
linn Riherſeg ſun erat ſententiam. Ju licet ille qui ad / gelio. ſal infatuatum ad nihilum vtile cate hutuſinokt. l. d.
Ne opinionez ë cco nunciandu nullo odio nulla offenſide: eſſe dicitur niſi vt pꝛoijciatur foꝛas ⁊ ab pongeret. ar. ergo
ſigl ſilium alloꝛuzyt nNulla leuitate ducat.a poſt pauca. Ho hoibus conculcetur. Ex quibus oibus mali nõ pñt ndar.
et extra ð conſue. nus iudex nihil ex arburio ſuo facit etp datur intelligi quod criminoſus alteri?ꝰ nεα Accrdos. ſic. xl
ning ad noſtrã. ſz di oſito domeſtice voluntatis:: ſed iuxta criminis iudex eſſe non põt.⁊ ſe ipſum ij.di. J.l.
0 chet ſeg eges ⁊ iura ꝓnunciat:ſtatutis iuris ob condemnat dum in alterius crimen ſen o Et poſtea argu.
i hino vo 1 ütate temperat: non indulget ꝓpꝛie voluntati tentiam pꝛofert. Sʒ obijcit.ſaul cum a Poenrrn Ren dilti. 6
i:ur uhil pꝛeparatum ? inectatuͦ de domo domino eſſet repꝛobatus: popiium dei Huspero.
him opinionẽ alioein defert: ſed ſicut audit ita iudicat. ⁊ ſiut indicabat. ? eius iudicium vniuerſuſ po p Ernoõ publicare
1ln potius quã ſn ſebʒ natura decernit:obſequitur legibꝰ pulus expetebat. Item dauid cuʒ eſſet ea qᷓ ꝗs ci i ſecreto di
fatnn yter de ap. cum non aduerſatur: examinat cauſe meriia adulter ⁊ homicida:interrogatus a pio xerit. alias deponitur
fuete ceſſante. non mutat. Diſcite iudices ſeculi quę pheta ſententiam in diuitem dedit:qui ſ.de pe. di. vj.ſacerdoſ
ſeſ Audit.ar. in iudicando tenere debeatis affectum ouem pauperis rapuit dicens. Judicin bodie põitur in artuʒ
. od gen a¶ quã ſocietatem:quã ſobꝛictatem:quam moꝛtis eſt viro huic. Item ſalamon cuʒ monaſteriu ad agen
. . vr ſrhe offi pre lVnceritatẽ paulo poſt:qui iudicat vo amoꝛe muliercularum deos gentilium deun tertra d pers
Gne ſi illicitas. S. ve luntati ſue obtẽperare nõ dʒ ſed tenere coleret:tamenvniuerſa plebſiſraelitia re omnis in i.
oplſtt ritas..ij. q·. de ꝗð legi eſt. ⁊ poſt pauca:i indicãdo coꝛ ad eius iudicia confluebat.ſic ⁊ achab? ꝗq Sic ⁊ achab.
anith us oipotens. ſ. dli magis eſt cuſtodia vitatis:q obedien gqnanuis coleret baal:tamen.x. tribus xxij.q.ij. vtilem.
gunt xj. q·iij. illa.?. c. tiavoluntatis. ¶ Item gregoꝛius. iudicabat. multi etiam alij tam in ve. te. x Vog ãt. ab
ſorgt imoler. nar Grauatꝰ? criminibus iudicare nõ valet quam in nouo inueniuntur: quoꝛum vi omnib? eßiſ
lil e cirg N grauibusspeccatis quis poſitus ta cum eſiet blaſphemabilis tamen eo ꝓPuicie debʒ
mſen xxx. q-y. nullum -Kdum ſuis pꝛemitur aliena non dilutt rum ſentẽtia quia ex officio ſeruata: in ſaeßi auciri ſſigo
unte c indicatẽ· co Aunciis. n. liquet: quia cum is diſplictet diciarij oꝛdinis integritate pꝛoceſſit: ue ob.nlxrij dd mns
igan tra.co. poſtula qui ad intercedendũ mittitur : irati ani⸗ mitur ſeruata. vnde ⁊ dominus ait i euu quos ipſe metropoli
ſenlun tus.cõtra.ſʒ om mus pꝛoculdubio ad deterioꝛa ꝓuoca gelio: ſuper cathedram moyſi ſedebüt tanus eligit vel ipſe re
Gelprt h. delegabit cãʒ turꝰ.ſcriptum quippe eſt:victimenmpio ſcribe phariſei dicẽtes ⁊ cetera. Hinc us ſi electos a metro/
nttn ſtcolcletia non rum abominabiles deo ſunt:vota iuſto liquido conſtat quod mali paſtoꝛes dũ ppolitano bʒ ſuſpecroſ
Natdm as ſec m al s rumn placabilia. Heque enim in omni ſententia inſti eraminis alioꝛum crimia ſétci. 7 tales co⸗
nnn⸗ põt determiare potentis dei iudicio quid: ſeq a quo da feriunt: ſibiipſis nocent: dum ſinc exem enoen malcee ſci
gr allegatagui iun inſ beciur hine ngd ſcripti eſ plo ſue emendationis alioꝛuʒ vitia coꝛ rci ſüt iudices: ꝗ dñt
n imd aliucd facit cia⸗ 17 gacber deuſa err ad munera cinu rigere curant:ſubditis vero pꝛoſunt ſi itereſſe cuʒ ebs audit
inee r Te n . 6 chaim vero ⁊ ad muncra eius n re eoꝛum increpatione conecti vel ſenten cam clerici. xv. q. vij.
4 eſtert xxitiſcr ilij ſpertt⸗ dicturus quippẽ a Romin re tia coerciti vitam ſnam in melius com eps. ar. tmeſt ſut oꝛ
nuCA ſiccclelia. e ſie pexit ad munera:pꝛemiſit ſollicite quag mutare didicerint. Ac per hoc dum ab diarij FNt. pj: qui. ſcito
isti iudicar põt ſʒ cõ reſpexit ad abel. ex qua re patenter oſte eccleſia tolerati fuerint coꝛum iudicium t.æ ſi papa õlegan caʒ
mins ſeenti qn by litur: quia non offerens a muneribus: ſubterfugere non licet. Viii. enilubi s enden
„Niiuder non ſea munera ab offerente placuerut. do Aog autẽr epiſcopus ab yno dc q vj hec anippe 6
ben hõ. ar ex ð offi.· na quippe iniquoꝛum non pꝛobat altiſſi tantum audiri vel indicari nõ xxxiiij. di. quoꝛundã.
oꝛ. ſi ſcerdos ?x mus nec reſpicit in oblatiõibus eoꝛuʒ: debeat: ʒepherinus papa te s Cceuſatoꝛeſ. nul
mee nge zalit ſele nec in multitudine ſacrificioꝛum eoꝛum ſtatur dicens. UlUl magis. cx de
uie Penn e er⸗ pꝛopitiabit᷑ peccatis.Itẽ lõge ẽ dñs ab s nòmi a pluribꝰ audiat᷑ ⁊ indicek. indi.at ſicerici.
tne, qWuod ſicut. ipijſ:⁊ oꝛatões iuſtoꝝ exaudiet.¶ Idẽ. Ecu. atoꝛes epiſcopoꝛuʒ omni ca t Sain ggede
wlie g U grani⸗ annnn noſmet ipſos: deinde pꝛoxi⸗ reant ſuſpitione: quia columnas erx boc vider ꝙ cleri⸗
ain, JTe⸗ Rotan moſ debemus coꝛigere. ſuas dominus firmiter ſtare voluit non cnus poſſit reconueniri
nann n iputat᷑ Oſtulatus iudicare dominus de a quibuſlibet agitari: nullum nãqʒ eox coꝛam laicis etiam in
Gle nunen 1 mantun peccatrice non ſtatim dedit indicin ſententia a ſuo indice non dicta conſtri ſpualibus: niſi cleric⸗
ne tü Peii aro m ſed pꝛiuns inclinans ſe deoꝛſum digito gat:quia leges ſeculi id ipſum fieri pꝛeci paſſus ſit violentiam
miſtt pte fl com ſcribebar in terra ac ſic demũ quod ob/ piũt: vt codice libꝛo. vij. de ſentẽtijs a in dlalo vt erbe⸗
hn,/ mo. argẽtum. ff. Uixe Faßer iudicat: nos videlicet typi terlocutionibus oium iudicum. iliſ g item ii er. na
eſe e, ammnoi cũ mãa ce in ninen vt ciu quelibet pꝛoximoꝛu Aius in agendo quis obſeruat ar qui aliter no poteſt er
ato. argu. f. de errata conſpicimus:nõ hoc ane repꝛe bitrium: eum babere etiam conrra tE index ratione recõ⸗

. K.
— ——„
.

nentionis põt vt eẽ de mu.pet.pꝛudentiaʒ.C.de oꝛ iud.adite ſi.ff.de iuriſdi.

om. in.ſi idẽixrñ. Sed qꝙnõ poſſit reconuenirieſt ar.ex de iudi.decernimus
2.c.q;ro.nam ⁊ quandoq; ceſſer reconuentio:vt.C.quilegi.perſo.l.vl. Item
in criminib ceſſat reconuentio: vt.j.e.q.x.pꝛius. Iem in poſſeſſione repetẽ
da.ex.de reſti.ſpo.ex cõqueſtiõe.cx de oꝛdi:cog.c.i.⁊.C.de cõpen.l.vl. ꝙ cõ⸗
cedo ⁊ dico ꝙ laicus
ctiaʒ incidẽter nõ po
teſt cognoſcere de cã
ſpirituali.ex ꝗ fil. ſint
leg.latoꝛ. Item videt᷑

ſe iudicem in eodes negocio non dedi⸗
gnetur: quia ⁊ leges ſeculi idipſum fieri
pꝛecipiunt. Judices.xij.quilibet epiſco

Rnanfe ter ſieſa laka pus accuſatus ſi neceſſe fuerit eligat a qͥ
f qñ. ap. ſit·li in f ff. bus eius cauſa iuſte iudicetur. NHec pꝛi
de pa. ? extraoꝛ.cog. us audiatur aut exconnnunicetur vel iu

dicetur quam ipſi per ſe eliganturꝰ ⁊ re
gulariter ad ſuoꝛum pꝛimo vocatus cõ

l.i.nam iudex vna ſen
tcLxẽtia vtraqʒ diriet vt

extra de oꝛ. cog. cum guenti epiſcopoꝛuʒ per eos eius cã iuſte
dlerms odẽ.ſed non audiatur ⁊ rönabiliter diſcernat. finis
aiis eſt cã reconu? Vervo eius cauſe ad ſedẽ apoſtolicam de
tionis ; ſit pꝛicipale feratur:vt ibidem determinet:nec ãtea
negocium vt e mu. finiatur quã eius auctoꝛitate fulciat᷑:ab
peri.c.i.? ij. Sed dieci ſensvero nemo iudicet᷑ niſi ex contuma
tur eadem qꝛ ijdẽ ſüt cia abſenſ fuerit qꝛ diuine ⁊ humane le
lees n Nihafores ges boc pꝛohibent. ¶ Item felix ep̃s

dixit in conci.car.iij. Aquot epin
augdigt piſcohns qui in reatũ incide rit
Aggero ſcõʒ ſtatuta veterum con⸗
cilioꝛũ vt ſiqu s epᷣs quod nõ opta
mus in reatũ aliquẽ incideritſi ei nimia
Nneceſſitas fuerit nõ poſſe plurimos con
gregare epᷣos ne in crimie maneat a.xij
audiatur epiſcopis. O. VIIII.
Eaccuſatoꝛibus vero vel
teſtibus qð abſentem voceʒ
accuſationis vel teſtificatõis
erbhibere nõ valeant:multo⸗
Der ant ad ocdee ui auctoꝛitatibus liquet. ¶Ait eniʒ
Ecant. 2 suͦter. eleſphoꝛus papau. Piſi reo pꝛelen
b. Eligantur.i.con- te accuſatoꝛ non qudiam.
ucnianiur. Ccuſatoꝛi oino nõ credi decerni
¶ Andicer ſed ꝓptrr mus qui abſente aduerſario cam
ↄtumaciã excõicat᷑ ·j.

c.q.ix.abſẽs ⁊.c.decer

nandum eſt vtrun
ex de oꝛ. cog cum vile
ctus.⁊ qꝛ ſi inhibetur
appellatio in vna⁊ i
alia.e de mu.pe.c.i
tñ papinianus ꝗ hãc
l.edidit:intellexit qꝛ ſi
tu me conuenis actio
ne madati.ego te poſ
ſum reconnenire Zria
mandati.alias nõ. C.
de ſen. ⁊ interlo.cum
papi. ſed iuſtinianus
guxit intellectũ eius

cuſſionem. Itez eleutherius papa.

nimus.
d. AVggero. incide
riit. Sed ſi ñ ſint

Alot ep̃i in pꝛouincia oduocabit vicinos:vt. xv.d.ſi foꝛte.vj.q.iiij. c.i. .ij. alio
gquin merropol.vel.epiſcopus nõ poſſit audire cauſam criminalẽ clerici cum
u6 ſint tot epiſcopi in pꝛouincia. xv. q.vij felix. —R .
. B accuſatoꝛibus.Scðm.ll.de crimine nunq; pꝛoccditur õ abſentẽ

contumacia aũt annotantur bona cius ⁊ expectatur per annũ.⁊ ſi
V j. annũ nõ venerit: poſtea bona denoluuntur ad fucũ:nec ſuꝑ bõis
auditur ſed bene audit᷑ ſuper crimie:vt.C.de requi.reis.l.ij.. Si aũt.j.annũ
venial.bona recuperat ſi velit indicio ſtare.ſi aũt lis eſt conteſ.⁊ liquet de cã
in maioꝛibus criminibus nunq; ꝓcedit᷑ ꝰↄ abñtem.imo auditur qñcunqʒ ve
ngerit:vt.ff. de requi.reis annus.ſed ĩ minoꝛibus que penam relegationis vel
dãnum eſtimationis continẽt bene pꝛoccdit᷑ ↄ abñtem.ff.de penis abſenteʒ
fallit C.de adul.q;uis.j.c.decernimus.ſccundum canonẽ diſtinguit.h.an li
queat de cauſa an nõ.ſi liq̃t de crimine põt cõdẽnari abñs.iiij.q.v.c.i.⁊x.xx
iiij.q.iij.de illicita.ſi nõ liquet eſt excõicandꝰ:pt.xj.q.iij.rurſus.⁊.c. quicũq;
In hoc tñ peccat.h.qꝛ nõ diſtinguit an lis ſit conteſ.vel nõ.nã ſcðᷣm euʒ nõ
refert an lis ſit conteſ.vel nõ.Ego tñ dico ꝙ cum lis eſt conteſ.⁊ liq̃t de cã:
locũ hʒ illud.c.decernimus.ſed ñi lis nõ eſt conteſ.vlł ẽ ↄteſ.ſed nõ liquet ð cã
locꝰ eſt illis.c.rurſꝰ.⁊=.c.quicũq;.nã añ litẽ conteſ.nũꝙ; ſimt recipiẽdi teſtes

in crimne.ex vt lite nõ conteſ.ad hoc deus.niſi aliquid ſpeciale dicamus de

dilapidatione vbi publica comm oda periclitant᷑.vt.S.e.q.ij.qꝛ ea.⁊.C.ð pe
nis.ne diu.nullo enim pꝛiuilegio gaudere debet qui male adminiſtrando ſu
os contubernales affligit: vt. C. vbi de ratiocinijs.l.ij. Idem eſt in cq inqſi-
onis qꝛ teſtes recipiunt litẽ nõ conteſ.vt ex vt lite nõ conteſ.qm frequenter
Item vbi quis infamatus deſicit in purgatione punit lite non ↄteſ.yvt er de
pur.ca.cũ petrus.ex de ſimo.de hoc.Itẽ ĩ hereſi poſt moꝛtẽ vt/xxiiij.q.ij.ſa
ne pꝛofert᷑. Sed in cauſa ciuili non ꝓceditur lite non ↄteſ.niñ in caſibus 4
ſunt ex vt lite non conteſ.quoniã frequenter. Itẽ in cauſa ap.vt. C. de tẽpo.
ap.l. vl. e de ap.ſepe.⁊.ij q.vj.ci.qui.Item in abſentia actoꝛis:vt et᷑ de do.
⁊ contu.cam. que eſt hodie coꝛecta per decre.qm frequenter ſicut credo.C.
quomodo ⁊ qn iudex.ant.qui ſemel. Item vbi agitur iudiciſofficio C.ſi mi.
ſe ab here. abſſi. in aut᷑.ibi poſita.ff. de mino.in cauſe. . cauſa. Itẽ in cauſa
ſurreptionis er de ſen.⁊ re indi.cum olim. Item ſcõm quo dai in cauſa li
bertatis. C. de ingenu. ma.diffamari. Item in petitione legati vel fideicom

miſſi· argu. C. de yſu · ? fruc. lega. yel fideicõ. l.eni; Item in trebellianica re⸗

ſuggerit ante vtriuſq; partis iuſtam diſ

lite nõ contel.niſi in caſu ↄ apparitoꝛes:vt.C.de penis ne diu.pꝛo

ſtitutione. C. ad trebel.l.pe.S cũ autem. Item cũ electus nõ compet ex
de elec.dudum.in fi.alias nunqᷓ; ferenda eſt ſnia ante lit.conteſ.ſed

ceditur contra abſentẽ pꝛout traditur extra vt lite nõ conteſ. quoniꝭ i

fi.quod dicitur de officio iudicis:hodie certum eſt extra de offi iudi.
cevltimo. . . 8

Abſente aduerſario fniam ferre nõ Iʒ.
Aueants iudices eccleſie:ne abſen caauſaruʒ ꝛc.C.
te eo cuius cã ventilatur ſniam ſi per vi vel alio
erant: qꝛ irrita erit: immo etiã cauſanꝰ modo : vt. nec

in ſynodo pꝛo facto dabunt: ꝓditoꝛis ſiitutionis audi
vero nec calumnia nec vox audiatur. mur quis vpolens
Item calixtus papa. de iure ſuo doce
Reo abſente accuſatoꝛ nõ audiatur. re ĩ abſentia al
SBſente eo quẽ accuſare voluerit tcrcrius partis vt
quicquã accuſatoꝛi non credatur: ede offt dele.
qꝛ ſine ſcripto difficile eſt:per ſcriptuʒ

conſultationi/

autẽ nuquã recipiatur:qꝛ per ſcripturã g Aueãtar.
nullus accuſari põt ſed ꝓpꝛia voce ?⁊ ß a bic pꝛo
ſente eo quem accuſare voluerit ſuuam opimone illoꝛũ
quiſq; agat accuſationẽ. ¶ Iteʒ coꝛne ¶quedic unt ꝙ ſẽ
lius papꝗ.. Que in abſentés gern Eitia nulla Eci
tur omnia enacuantur. emktot mnte
S que aduerſus abſentesi in am abſentis
om ni negocio aut loco agunt᷑ aut quomodo? qſi
iudicantur:oĩno euacuent᷑: quoniã ab inudex. ea que?
ſẽtem nullus addicitꝰ nec vlla lex dam ff. que ſen. ſine
nat. Item marcellus papa. appel. reſcin li

Mon iudicetur qui pꝛeſentialiter nĩ ac cum exedicto

cuſatur vel conuincitur. insler
Sn opoꝛtet quẽlibet iudicarivel mum fult. vnde
damnari pꝛiuſquaʒ legitimos ha ſcdʒ pleroſq;be
beat pꝛeſentes accuſatoꝛes locũq; de ne ienet ſentẽnia
fendencdi accipiat ad abluenda crimia. licet pereptoꝛiũ

¶Item damaſus. De eodem.f

Abeturquoqʒ in decretis ſaneto norciar clſcoʒ
rum patru ſancitũ nõ foꝛe canoni pcc nrira n
cum quenquam ſacerdotũ indicari vel vne ſatis vide
damnari ãtequã accuſatoꝛes canonice tur ſufficer ſi ab
examinatos pꝛeſentes habeat locũqʒ ð ſens ſufficiẽter
fendendi accipiat.i.inducias eccleſiaſti ſit requiſituſ ad
boc vt poſſit fie

— ri ſententia lic
l mmon fit iuentus
pt cx qui filij ſint leg. cauſam.extra de cleri.non reſi.ex tue. ar.ad hoc

„

vij.q.i.pꝛeſentium.C.de iudi.pꝛoperandũ.ꝭ.ſi quidẽ.ff.de euic.ſi ideo

⁊.l.ſi dictum.ꝭ.ſi pꝛeſente ⁊.ff.locati.itẽ queritur.ꝭ.exercitu.ar. ex vt
lite non conteſ.quoniam.S.ſi vero .nam ibi dicitur ꝙ ct in canſa ma⸗
trimonij nõ eſt ꝓcedendum abſentẽ licet nõ inneniatur:qꝛ nõ põt eẽ

ꝙ habeat iuſtam cauſam abſſentie.nec eni videt᷑ contumax qui voceʒ
pconis non audiuit.ff.de integ.reſti.l.pe.⁊ vltima.hoc tñ certum cſt

ꝙ ſiue peruenerit ad cũ citatio ſiue non.ſi pꝛobaucrit iuſtam cãʒ abſẽ
tie retractatur id quod factũ eſt:vt extra de ſen.⁊ rc.iudi.cũ bertoldꝰ
ioanne s. Hoc tenens ꝙ ſufficit ſi citetur aduerſarius publicc ad do⸗
mum vbi conſucuit moꝛaꝛi.vt extra de do.⁊ contu.cauſam.c.vlt.ſiñ
veniat lite non conteſ.fiat miſſio in poſſeſnonẽ vel cxcommuncabit
vt extra vt lite non ↄteſ.tuc.lite vero conteſ.ad ſententiã pꝛoceditur:

vt.C.de iundi.properandum.S.ſiquidẽ.⁊.ꝭ.ſin autem.⁊ ſi poſtca veniat

aſſignando iuſtam cauſam abſentie retractabit᷑ quod factuʒ eſt.vt cx
de ſen.⁊ re iudi.cum bertoldus.
h Tauſam id eſt penam.
¶¶ Babunt id eſt ſuſtincbunt.

le Bſente difficile. i. non: vt. ij. q vj. biduuʒ vel difficile.i. vix. qꝛ ica
ſlſibus fit accuſatio ſinc inſcriptõis vinculo.vt no.ij.q.viij.ĩ pꝛin.

1 uia abſentes.non per contumaciam ⁊ in caſibus exceptis in
ſumma.
m ¶Alguntur.nõ etiam ꝙ geſta que ſiant abſente altero non valent.
vt infra.e.charte.⁊ ſupꝛa.e.cCaueant.
n õ eſt punit.
o On opoꝛlet.locum.id eſt inducias.vt infra.c.ptoxi.
pAbetĩ exainatos.hᷣ eũ ſint ignoti vel ſuſpecti.vt .ij.q.rij. q̃red
PDB Inducias.argu.ſententiã non valere:niſ pꝛeceſſerint legi
time inducie.ex de dila.dilecti.⁊.p.q.ij.vocatio. .
r. ¶Di accuſare.pꝛemiſſa inſcriptio enim ſemper pꝛecedat occuſa
CQtoem prextts de accu.qualiter.

ſR Ignum.innocentis.ſanctius eſt enim nocentẽ impnnitũ relin⸗
t.

quere ꝙ; innocentẽ condẽnare.vt.ff. de pen. abſentenm.
VEcernimus.quidam ponũt caſum ſic ꝙ epiſcopus iſte fuit inſa
Umatus 7 papa committit iſtis vt in modum inquiſitionis pꝛo-

„

PCrcuſato⸗
ri.qui ab/
ente.qꝛ merita

etiã in cauſa re

non venerit ad

. .

ſn
ſe 4
r

ſck⸗
P

nnn

lprie
GIwn
Ccper
Hcelnut
ſifi

=,⸗ ⁊
=
=
= —
☛ =

cedãt. ? ſi nõ venerit vt ſe purget vi confiteri de crimie vnde põt cõdẽ feſtimm.
rSed pꝛeſentes.in cauſa criminali ſemper teſtes erunt pꝛeſentes ſed ĩci/

III

nari. yt ex de ſimo.de hoc.⁊.c.inſinuatũ. AUel intelligec hic fuit lis cõ⸗
fi

teſ.ſcut in ſũma intellexi hoc.c. vel nõ loquit᷑ de di

interlocutoꝛia vel excõicatione vel miſſione in poſ.vꝛ tñ ꝙ etiam lite
nõ contei.ferri poſſit diffinitiua ſnia ſed nõ de crim ĩe ſʒ depoſitiõis

n Dtrum.

Arumcbet ve
olligi e de do.
vco vitat. No. cas ad abluẽd a criming. Malea.
a . Voluerit E extra patriam fiat pꝛouincie:
marxius valétie pꝛimo diicuſſionis accuſatio ſine
a ceeè apoſtolica pceptione: cui oibus cauſis
de 5 ff. de pen. reuerentia debetur cuſtodiri: quoniam
abſentez. ⁊ antiqua patrum regula hoc docet in
¶Aanifeſtũ qua iperialia pariter ſtatuta concinunt
eſt pꝛeſumptine Criminum inquiunt diſcuſſio ibi agitã
vt ff. de re iudi.· dqa eſt vbi crimen admiſſuʒ eſt. Et in ca
cotumacia. .l. nonibus quecunqʒ negocia i ſuis locis
rriii giii. vbi abſoꝛta ſüt finienda. ſalua tamen ĩ
vicet glemper oibus apoſtolica auctoꝛitate. De eode
liqueat de cauſa UVi accuſare aliu elegerit pꝛeſens
qꝛ aut ꝓbat ac/ oper ſe ⁊ nõ per alium accuſet in
toꝛ qð aſſerebat ſcriptione videlicet pꝛemiha. neqʒ vlluſ
⁊ tüc cõdenad vnquã iudicetnr antequã legitimos ac⸗
Erens noHcuſatoꝛes pꝛeſentes habeat: locumque
ete tüceſt b vefẽdẽdi accipiat ad abluenda crimina
ſoluendus reus EItẽ ex coci. tole. ſeptio. He eodẽ
yt. vj pl. act: ⸗W Atẽ ex coci. tole. ſeptio. He eod.
ſed iſtud obtinz 6 Isnum eſt vt vita innocẽtis nul
cum vterq; eſth la maculet᷑ pernicie accuſatoꝛis.
ſens. ⁊ pꝛeteraea Igeo ſi quis a quolibet criminat᷑ nõ an
ꝙ reus abſolui ½ fe accuſatus ſupplicio detur quã accu⸗
iur non ꝓcedit ſatoꝛ pꝛeſentetur: atqʒ legum ⁊ canonũ
lalat ih le ſnia exquiratur. quod ſi indigna ad ac
malum oblan cuſandu perſona inuenit᷑: ad eius acen
ra ⁊ i dubio fer- ſationẽ non iudicetur. . Item bonifa
tur ſnla pꝛo ro cius papa ad gallo.
vt inſti. de inter Snia feriatur qui cae ſue negligit adec.
glict. F. comode. C Ecernimus? veſtrã debere intra p
. gieeen mrnuinci eẽ iudiciũ ⁊ ↄgregare ſyno
q; acto: Pbot ĩIAdũ ante diẽ calendarũ nouẽbꝛium: vt ſi
tentiõe ſia 2 t adelſſe voluerit pꝛeſens ſi cõfidit ad ob⸗
iudici nõ liqt de lecta reſpondeat: ſi vero adeſſe neglexe
ca. ff. de re iudi - rit dilationẽ ſnied de abſentia nõ lucret᷑:
arpnoni. MNam manifteſtũ eſt confiteri euʒ de cri
qDurgandi mine:qui indulto ⁊ totiẽs delegato iudi
1 n olaleaiin cio purgãdiſe occaſiõe nõ vtitur: nihil
velcãz abſentie enim intereſt vtrũ in pꝛeſenti examie nõ
e Mõ oia.dũ iĩa·que dicta ſunt ꝓbẽtur:cũ ipſa quo⸗
m illa ꝗᷓ ꝓbara qʒ pꝛofeſſio ex pꝛocurata totiens ↄſtat
ſt ſufficiat ad cõ abſentia. Item felix papa. .
denatõcʒ æ oliia Abſẽteſ nec acenſari nec iudicari piñt.
dl obaciar r r Bſente aduerſario non audiatur
äl Raccuſatoꝛ: nec abſete alia parteſen
B Euera. M ðð
monem?

id eſt madam.ij.qi.notũ ſit. xxviij.qii.ſic.n.⁊=⁊ not.. ij. . vij. ſicut igt.

9 ¶Poſt excõicatiõe
comunica. per tuas.
HBſens niſi fuerit.hec verba ponũtur in aut.vt omnes obe.iu.ꝗ.
C.

. not. ꝙ excõmunicatus appellat.ar.ex de ſen.ex

ſiſi vero. colla. v.
i ¶ Contumacia.ſic extra de teſti.in nomine domini.

T MNdicas hermannum.iſte in furoꝛe occiderat hominem.
r. Quia.pꝛima ratio eſt.
m¶EFuerint. ? ita non tenebantur venire vt.x.q·ij.ſi pꝛimates.

tertia ratio eſt.

o “Oñderis. archieps bene fatebat᷑ ꝙ quãdoqʒ fuerat furioſus ſed
tamen dixit eum mõ eſſe ſanũ ⁊ in ſanitate occidiſſe hominẽ:alias te

netur ille potiuſ pꝛobare qui dicit aliquẽ in furoꝛe peccaſſe.vt er ð ſi uc.

ab inteſ.cum dilectus.⁊?.C.de codicil.non codicillos. DB

p ¶Conſulendũ.q.d.ſatis ipſo furoꝛe punitur.ſic.sõ.di.v.baptiʒari.ff

de offi pꝛeſidi.diuus.iudex tamen diligentiſſime inquiret an fuerir fu
rioſus:qꝛ multi fingunt furoꝛem vt ſic excuſẽtur.yt.ff.de cur.furi.ob⸗
ſernare. ?. ſ. e. hoꝛtamur. “

—

Eſtes.ſcripturã.nunquid ergo lr̃e eoꝝ valent:non:qꝛ teſtibus
noõ teſtimonijs credendũ eſt. vt er de coba.cle.æ mu.tua.de hoc
notani.j.xj.q.iiij.cure.ar.ff.de cuſto.re.diuus.alias ex iudicium ſecus

eſt. vt. xj q ij. cure. lxxj. di. extraneo.
r ¶ Sʒ pꝛeſentes.fallit. ff de iureiuran.ad perſonas.ff. de teſti ſigs

–

nitiua ſnia ſed de

qʒ eũ ↄtumacia hẽri facitł Itẽ nicolaꝰ

DQ. K.

iʒ0

uili ſeruetur conſuetudo regionis.yvt.fl.de teſti.l.iij. in fine.

ſ ¶Que nouerunt ⁊ viderunt.i.in aliquo ſenſu coꝛpoꝛco perceperũt. large

enim ſumitur viſus:vt ibi.guſtate⁊ videte.⁊ legitur in Exodo.videbat vo⸗
ces .i. audicbat. vnde
. , ſi auditu aliꝗ ↄſcij ſt
tẽtia a indice dicta vllã obtineat firmita
tẽé. C Dem MNicolaus papa galiõi ar
chiepiſcopo ſenenſi
Altera parte abſente piffinitiua non fe
ratur ſententigs,:
Raris iuſtus mediatoꝛ non eſt qui
vno litigãate ⁊ altero abſẽte ãboꝛu
emergẽtes lites decidere nõ foꝛmidat.
His ita pꝛemiſis volumꝰ ⁊ apoſtolica
auctoꝛitate monemusut ſi pꝛeſbyter ðᷣ
quo agit᷑ poſt excõicationẽs ſuã apoſto⸗
licã ſedẽ adire voluerit:nullus iter eius

de aliquoꝛũ foꝛnicati
onc bene pñ̃t ð hoc te
ſtificari:ex de teſti.p/
terea.? ꝙ ð auditu re
cipiat᷑ teſtimoniũ.ex
de teſti. cum cauſa. na
ſufficit qualitercunqʒ
aliquid ſciarur.xxij.q
v. hoc videtur.Si er⸗
go aliquis eſt mutus
dum tamen audiat?
ſcribere ſciat bene te⸗
ſtificat.yt.C.qui teſti.

ica jede: eri ite fa.poſ. diſcretis. ſimi
Pprcie pᷣſumat./ ¶.Æ Iẽ zepherinꝰpapa. ſiter cecus teſtificat ſi
n abſentem nõ ei ferenda lententia. voces ghentiũ hbabet
Bſens vero nemo iudicetur qꝛ di notas.nec obſtat ſi di

uine ⁊ huane leges hoc pꝛohibet ni pirpt xxpiji
ſi fuerit abſes excõtumacia p abſeti ni ce decipi.vt. xxyij..i

nec aliqua.naʒ in viſu

cas ꝙ cecus põt i vo⸗

deeſt: nos vni parti ad diſcrimẽ alteriꝰ
credere ꝓculdubio nõ poſiumus: quã⸗

uis nec vſqʒ adhuc quiifuerintmilli exceſ

ſuſ dixeris:nec vtruũ ſane mẽtis erat idẽ
antiſtes necne:cũ ipſos exceſſus perpe

trabat euidẽter oſtẽderisꝰ: Satiuſqʒ ar

bitramur qualibet iterim infirmitatẽ ad
penã peccati quã ad ipſũ pertinere pec⸗
catum:cui magis conſulẽdũ ꝰſit ⁊ com⸗
paciendũ qua puniẽdu:vel etiã aliquo
modo feriẽdũ/. Item calixtus papa.
Ceſtes non dicant teſtimonium niii de
bis que pᷣſetialiter? veraciter nouerũt.

hiſ que nouerunt ⁊ viderunt veraciter
teſtimonium pꝛoferãt nec dicãt de aliis

cauſis vel negocijs teſtimoniũ:niſi de

his que ſub eoꝛũ pᷣſetiatacta eẽ noſcũt᷑
BDe biſẽt qͥ audierũtſi ad hocvoca
ti ſunt:in cinili cauſa teſtimoniũ dicere
poſſũt.Ande in antenticis col.ſeptima

Eſtes per quãcũqʒ; ſcripturà teſti
moniũ non ferant:ſed pꝛeſetes de

apa galioi ſenenſi archießo. De eodẽᷣ xxxj q/i quõ. æ itactu
Mdicas hermãnũ epiſcopuʒ ſuper xxxiiij q.ij. in lectuz.
quibuſdã frequenter fuiſſẽ accuſatũ S Houcrunt. ergo d
pꝛo quibus:quia ex parte ipſius perſõa bis q́ᷓ pupiliuſ vidu ñ̃

põt eiſe teſtis.qꝛ hec
etas ignoꝛat ꝗd vide
at. C. de fal.mo.l.i.
t ¶ Pꝛeſentia. dũ tñ
intelligant. naʒ aliter
nõ dicuntur pꝛeſenteſ
yvt.ff. de ver.ſigni. co⸗
ram. Mõ intellige pꝛe
ſentẽ ꝓut ponitur.xyvj
g. iij · .. poteſt. ſed itel
lige pꝛeſentem ſiue in
eadem domo: ſiue ali
bi ſit dũ tñ audire poſ
ſit. vt. ff. ad ſyl.l.i. co
dem tecto.

u Be his. qᷓ audie⸗

runt plures poſſunt
notari caſus vbi fert
teſtimoniu ð auditu.
Vnus bic. Alius cũ
pꝛobat᷑ voluntas ob⸗
muteſcentis vt.xxvj.
q.vj.qui recedüut.⁊ ic.
is qui.Aliuſ in matri
monio.yt.xxxv.q.vj.
de parentela. Alius iĩ
pꝛobationc periurij.

ti.de teſtibus⁊ codice eo.iti.legitur.
..l D yt. xxij.q.v.hoc videt
Alius i memoꝛia fa⸗
cti operis.t.ff. de pꝛob.ſi arbiter.Alius ex de teſti.pꝛeterea ⁊ ex co.ti. cum
cãʒ. Sed certe nõ cõcedo ꝙ alicubi fit teſtimoniũ de auditu niſi vbi teſtatꝗi
ꝙ ſic audiuit recitari a maioꝛibus.vt dẽ de teſti:quotiens. Et hoc tm conti⸗
git in matrimonio ⁊ in memoꝛia facti operis:lʒ hodie circa matrimonium
illud ex parte fit imutatũ.ex de teſtti.licet. niſi quis velit dicere ibi idco eſſe te
ſtimoniũ de auditu:qꝛ melius in talibus cõpꝛehendimus per auduũ ꝙ; per
viſum. Vnde ſi duo intereſſent cõtractui quoꝛũ vnus eſſet ſurdus:⁊ alter ce
cus.vnus audiret verba cõtractus:alter videret numerare pecunia:per illoſ
foꝛte nõ pꝛobaret᷑ contractus. Sunt mñ hic alia duo ſpecialia.iſ.ꝙ valet con
feſſio ex̃ ius.ſicut ⁊ alibi.ex̃ de exceſ.pꝛela.qᷓ; ſit graue.Et in alio caſu quado!
quis confitet᷑ ſe debere pecuniã cã adiecta.vt.C.ð nõ nu.pecu.generaliter.
Et in caſu qui hꝛ de ſecunda cautione quã mulier poſt biennium cmiũr.C.

ad vell.ſi mulier. Gt generaliter dicunt quidaʒ valere confeſſionẽ factameẽꝰ

ius vbi teſtes interſunt rogati. Itemalind ſpeciale eſt hic ꝙ nõ valẽt teſtes
niſi ſint rogati.Etijdeʒ reqnirunt᷑ in teſtamentis ⁊ in codicillis.C. de teſta.
auĩ.rogati.⁊ in matrimnonio.yt videt᷑ xxx.q.v.noſtrates.⁊ ĩ diuoꝛtio.ff.de
diuoꝛ.l.nullum.alias nõ reꝗritur ꝙ teſtis ſit rogatus.yt.j.ꝓxi.q.iiij.ad fidẽ
Jo.Conſneuit generaliter dici ꝙ eſt verum ꝙ confeſſio ex iudiciũ nõ pꝛein
dicat niſi cã adijciat᷑.vt cõfiteoꝛ me tibi debere centũ ex cauſa mutui.vt.C.ðᷣ
nõ nu.pecui.l.generaliter.b.Et ſcias ꝙ omnes iſti teſtes rogati dicuntur in
tereſſe:qꝛ rogati ſunt audire.lʒ ad aliud venerint.vt.ff.de teſta.heredes pa⸗

lã autem.tñ generaliter videtur dicere ꝙ teſtes debeant eſſe rogati.vt.C de

teſti.aut.rogati.ſed hoc vcrum eſt cum contractus eſt in ſcriptis.
r. 2

poſſumus decipi. yt

R—

69 . Sid

ebitũ aut pꝛo memoꝛia.Tres hic ponit eaſus ꝙ teſtes rogati pol⸗
ſunt te nificari. vel pꝛo ſolutione quã voluit facere creditoꝛi debitoꝛ. vel pꝛio

ſoiutione ei facta.vel pꝛo confe ione creditoꝛis.

b ¶ Conteſſione.immo magis eſt pꝛo debitoꝛe confeſſio creditoꝛiſ ꝙᷓ ſi ſit ei

redditum inſtrumentum. C. de ſolu.pecunie.

c IJoilominꝰ?.pu-
niendi. In cri/

minali punitur teſtis

capitali pẽa.xxxiijq.
v.hec im ago.hoc bᷣm

leges veceres.ſccũdũ
canones infamis eſt.
vj ·q.i.quicunq; xxij.
ꝗ·v.ñniquis.ſed ſeccun⸗/
um legem accuſatur
de crimie falſi.ff.ad.l.
coꝛ.de fal.eos qui.nõ
obſtat. ff. de his qui
not.infa.lucius.extra
oe oꝛdi cog.cum dile
ctus.qꝛ ibi nõ eſt ſen/
centia lata cõtra teſtẽ.

d. . Quos tempoꝛũ.

ſimile.j.iiij.q.iij.in te⸗
ſtibus.Cde codi.l.pl⸗
tima..yvlt.ſfi. C. de te⸗
ſta.ſi vnus.

eE ¶Simul. Quidam

dicunt hoc tenere in
his que nõ niſi ſemct᷑

cõmitcuntur vt homi

cidium alicuius.ſed ſi
ſepius aliquid poteſt
comitii:ibi non nocet
tempoꝛum diuerſitas
ſed eis obijcit᷑ de Su
ſanna. Sed illi reſpõ
dent ꝙ ideo ſuerunt
illi teitcs repꝛobati:
qꝛ dixerunt ꝙ i eadẽ
boꝛa ⁊ in diuerſis lo⸗
cis cõmiſſum eẽt adul
teriuʒ.ſed nõ poterat
coõmitti in eadem ho/
ra ⁊ in diuerſis locis.
Cc hoc dicunt pꝛopter
expꝛeſſam ſimiluudi⸗

nem nõ pꝛopter iden-

titatem. nam reucra
gliud eſt adulterium
Lquod hodie fit:aliud
quod cras:ſed eſt ſi
mile illi quod nõ con
cedo:cũ ſinguli ſint in
ſuis dictis ſingulareſ.
Si tñ aliquẽ actuʒ cõ

tinuum viderent alig
lʒ diuerß hoꝛis:videt
teſtimoniuʒ tenerʒ

vt ſi ſucceſſiue in vno

Si deb tũ ſcriptũ ſit:s ꝓbatio ſolutionis
ꝓ erat᷑ a litigatibꝰ ꝑ teſteſ ſine ſcriptura:
tunc ſuſceptibilẽ eam apud indicẽ eẽ vo
lumuas:dum ad hoc ipſuʒ teſtes aſſumã
tur vt ꝓhibeãt teſtimoniũ ꝓ facieda ſo
lutione:aut pꝛo memoꝛiafacta alicui iã
facte ſolutioms ⁊ ꝓ confeſſioneꝰ eius q
pecuniaſ accepit.hec aũt teſtimonia ina
nia erũt ſi ex tranſitu perhibita ſunt:aut
ab eo qui pꝛopter aliud opus adueniẽs
audiuit aliquo dicẽte ſe accepiſſe ab ali
quo aurũ aut debere alicui:nulla ratio
ne valere cẽſemus. Similiter autem ne
ceſſe eſt vt videant:quod ſi alius vno tẽ
poꝛe:⁊ alius alio tempoꝛe viderit:diuer
ſitas tẽpoꝛũ eoꝛũ teſtimoniũ nõ admit⸗
tit. & Unde leo papa.

* 6 5

Non admittunt᷑ in teſtimoniũ quos nõ

eodẽ tpe negocio interfuile conſtiterit

teſtes:qui ad calüniam aliquid te
ſtificantur. nec eoꝛum voces tanquã plu
rium admittuntur:quos tempoꝛuqͥdeʒ
diuerſitas ſimulꝰ interfuiſſe ꝓhibuit.
¶Itẽ abꝛoſius in li.de paradiſo dei.
Agd ſeriem geſtoꝛum teſtis ex ſuo nihil
adijciat. .
Vra a ſimplex teſtimonij ſeries in
timanda eſt. lerunqʒ teſtiſ dũ ad
ſeriem geſtoꝛum aliquid ex ſuo adijcit
totam teſtimonij fidem partis menda
cio decoloꝛat:nihil igitur quod bonũv
detur addẽdũ eſt. & Item felix papa.
Abſens ger gliu nec accuſare nec accu
ſari potet.
Blſens per alium accuſare aut ac⸗

. Jhilominus quoqʒ puniend ſũt

cuſari nõ poteſt NMec affinis teſtis

admittitur. ¶ Miſi i crimine iniuriarũ.
in quo illuſtriſperſona etiã per pꝛocura

toꝛẽ intendere ⁊ excipere poteſt:ſeruatiſ

ceteris ſolennitatibus:vt codice ti.de in
iurijs.l.vltima. ¶ Item pelagius papa
ſindue magiſtro militum. Reo apſe
te libellus accuſatiõis fruſtra offert᷑.

foꝛamine viderũt aliquos foꝛnicari:vel ſi aliqui volũt

teſtari ꝙ aliquis excõicatus celebꝛauit ⁊ vnus andiuit finẽ miſſe alier pꝛin-
cipium.in hoc caſu concedo eos bene teſtari de vna re ꝑꝑ cõtinuationẽ actꝰ
ſcut ꝑꝑ cõtinuationẽ poſſeſſiõis vna dẽ pꝛeſcriptio:licet facta ſit a diuerſis
ꝑſonisvt.xyvj.q.iij..poteſt.ſicut etiã vnus dꝛ pꝛoconſulatus:ʒ diuerſe perſo
ne ipſum exercuerint.vt.ff.de offi.pꝛocon.meminiſſe.Itẽ quid ſi conueniãt
in tempoꝛe ſed diſcoꝛdent in officijs.vnus dicit de miſſa:alter dicit de veſpe
ris. Eodem eſt qõ ſi vis pꝛobare ſolutionẽ decime ⁊ vnus dicit frumeniuʒ ſo

lutum: ⁊ alter dicit faba.Et rñ.ꝙ nõ valet teſtimon um:qꝛ oẽs ſunt in ſuo te/

