eſt. hinc etiam idem ſaluatoꝛ noſter pꝛi
us in medio doctoꝝ ſedit audiens illos
⁊ interrogans ⁊ poſtea pꝛedicare cepit
qꝛ pꝛius quiſqʒ diſcere:⁊ poſtea pꝛedi⸗
candi officium vſurpare debet. hinc ẽt
ſalomon ait:pꝛius tempus tacẽdi ⁊ po⸗
ſtea loquẽdi:qꝛ veritas pꝛius tacẽdo di
ſcitur:⁊ poſtea loquẽdo pꝛedicat᷑. hinc
ideʒ dñs git. Qui audit dicat venis.hĩc
etiã pꝛius apoſtolos docuit:deinde eoſ
ad pꝛedicandum miſit dicens. Eſtote
pꝛudentes ſicut ſerpentes?ꝰ⁊ ſimplices
ſicut columbe:ſic etiam poſt reſurrecti⸗
onem pꝛius illis ſenſum aperuit ⁊ ſcri⸗
pturas explananit: ⁊ poſtea dicit eis.
Euntes in mundũ vniuerſum ⁊c. An⸗
de cũ de quinqʒ panibus quinqʒ millia
bominũ vellet reficere:pꝛius panes ac
cipiens fregit:⁊ poſtea diſcipulis dedit
⁊ poſt eos demum turbis appoſuit qͥa
ſacramenta legis a pꝛophetaruʒ pꝛius
diſſerendo expoſuit ⁊ poſtea eoꝝ ſcien
tiã diſcipulis dedit: ⁊ per eos tãdem il⸗
lam fidelibbus diſpenſauit. hinc petrꝰ⸗
etiã cũ rectoꝛibus eccleſie ſcriberet ait.

Parati eſſe debetis reddere rationeʒ

omni poſcenti vos ſatiſfactioneʒ de ea
fidel ⁊ ſpe que in vobis eſt. hic etiã pau
lus ſcribens ad timothe. ait. Attende
lectioni ⁊ exhoꝛtationi ⁊ doctrine.Ex

quibus omnibus liquido colligit ꝙ nõ

ſufficit pꝛelatis bona ↄuerſatio ⁊ moꝝ
honeſtas niſi addatur ſcientia docrine
vnde ſacerdotes ingreſſuri templuʒ ta
bernaculi pꝛius lauabant᷑ in labio eneo
qo fecerat moyſes ex ſpeculis mulierũ
hinc etiam in canticis canticoꝝ oculi p

ebꝛiatur ⁊ ſicera.

XXKVII.

quos pꝛelati eccleſie intelliguntur aſn⸗
milantur columbis que reſident:iuxta
fluenta pleniſſimaꝰ. ¶ Hinc etiã hie⸗
ronymus in leuitico.
Sacerdotis eſt legis ſcientiaʒ habere:
non bellis ſed oꝛationibus vacare.
B Iuis vult pontifex eſſe nõ tã vo⸗
cabulo qᷓ; merito imitetur moyſen
imitetur aaron.quid enim dicitur de
eis:ꝙ nõ diſcedunt de tabernaculo dñi
erat ergo moyſes indſinenterin taber⸗
naculo dñi:quid autem ei opus erat: vt
aut a deo aliquid diſceret aut ipſe bo⸗
pulum doceret.hec duo ſunt põtificis
opera vt a deo diſcat legendo ſcriptu⸗
ras diuinas ⁊ ſepius meditãdo: aut po
puluʒ doceat ſed illa doceat que a deo
ipſe didicerat non ex pꝛopꝛio coꝛde vel
humano ſenſn:ſed qͥ ſpũs ſcũs docet.
eſt ⁊ aliud opuſqð fecit moyſes:ad bel
la nõ vadit non pugnat cõtra inimicos:
ſed quid facit:oꝛat:⁊ donec oꝛat vincit
populus eius:ſi relaxauerit ⁊ dimiſerit
manus populus eius vincitur ⁊ fuga⸗
tur.oꝛet ergo ſacerdos eccleſie indeſi⸗
nenter: vt vincat populus qui ſub ipſo
eſt hoſtes inuiſibiles amalechitas qͥ ſũt
demones impugantes eos qui volunt
pie viuẽ in xpᷣo. Di. XXXVII.
Ed querit an ſecularibus lit
teris opoꝛteat eos eſſe erudi⸗
tos. ¶ ¶ De his ita ſcribit᷑ in

8 ↄciliõ carthaginenſi.i ii.
s gentilium nõ legat epiſcopus:
Piſcopus gentilium libꝛos non

legat:hereticoꝝ autem perlegat p
neceſſitate aut tempoꝛe. ¶ Itẽ hiero.
ad damaſum papam de filio pꝛodigo.
Repꝛehẽduniur lacerdotes:qui omu⸗
ſis euangelijs comedias legunt.
Acerdotes dei omiſſis euangelijs
1 pꝛophetijs videmus comedias
legere: amatoꝛia bucolicoꝝ verſuum
verba cantare:tenere virgiliũ in mani
bus:⁊ id qð in pueris adeſt cã neceſſi⸗
tatis:crimen in ſe facere voluptatis.
Idem. In vannate 1 obſen⸗
ritate ienlus ambulat:qui ſecularibus
diſciplinis occupantur.
Onne vobis videtur in vanita⸗
te ſenſus ⁊ obſcuritate mentis in
E. ti gui diebus ac noctibus in diale⸗
lectica arte toꝛquetur:qui phyſicus ꝑ⸗
ſcrutatoꝛ oculos trans celos leuat:⁊ vl
tra pꝛofuudum terrarũ a abyſſi quod-
dam inane demergitur:qui iambuʒ fer
uet qui tantam metrox ſiluaʒ in ſuo ſtu
dioſius coꝛde diſtinguit ⁊ cõgerit: vt
ad alteram partem tranſeam:qui diui
tias per fas ⁊ nefas querit: qui adula⸗
tur regibus:hereditates captat alienaſ
Topes ↄgregat quas in momento cui
ſit relicturus ignoꝛat. Idẽ in iſaia.
Qui ſcripturas ſacras maie intelligit:
vel ſeculari ſapientia abutitur vino in⸗
Ino inebꝛiatur qui ſcripturas ſa
cras male intelliguntꝰ atqʒ puer⸗
tunt.ſicera:qui abutuntur ſeculari ſapi
entia ⁊ dialecticoꝝ tendiculis que non
tam tendicula ſunt appellanda:qᷓ; fan⸗
taſmata id eſt vmbꝛe quedam ⁊ imagi
nes:que cito pereunt ⁊ reſoluunt᷑.Idẽ

¶ Be ea ſide.i. de ar
ticulis quos creditis
2 lenetis.io.

¶ Sepe·i. de his qᷓ

ſperatis.

⁊.piij. q.i. Iʒ.io0. 31 5

— —

m ¶ Oculi. ſponſe.

n ¶Pleniſſima.ſic ſẽ

per pꝛelati ſedebunt

iuxta fluenta euange⸗
lioꝝ ⁊ ſacre ſcripture.
T ſicut colũba ſedet ex
natura iuxta aquaã vt
videat ĩ ißa aqua vm
bꝛã ſuꝑueniẽt accipi
tris.⁊ ſibi pᷣcauere cõ

ſueuit ſic pᷣlatus ſibi ꝑ

ſcripturã pꝛecauebit

hereticos.x.diſ.c.i.i

fi.xi.di nolite.

o J quis vult. non

vadit.nũquid er/

go ep̃i nõ intererunt

bellis.ĩmo qꝛ etiã pñt
alios hoꝛtari ad bel⸗

lũ.yt.xxiij.q.viij.igit.

⁊.c.hoꝛtatu.io.
p ¶ Indeſinẽter. aĩ/⸗

mo.vel hoꝛis ſtatutis

ſic. xxi.q.iij.hi ꝗ de cõö.

di. v. nũq.xxi.di .ſi lai
cus.ff.de cõ.⁊ demõ.

cr.

xvij. di. que
rit. B. an

bere peritiã ſcculariũ
ſciaruʒ.pᷣmo autẽ oſtẽ
dit ꝙ clerici nõ debẽt
reſpicere libꝛos genti
lium.ſecundo põit ar.
in contrariũ.⁊ talem

dat ſolutioneʒ ꝙ gd
legũt libꝛos gẽtilium

cã delectatiõis ⁊ volu
ptatis.⁊ hoc eſt ꝓhi⸗
bitũ.quidam legũt ad
eruditionẽ.⁊ illud li/
citũ eſt vt per eos ſci⸗
ſt recte loqui ⁊ diſcex
nere verum afalſo.io.
yvt. ſ. e. . cuʒ ergo.⁊ nõ
ꝙ in oibus.c.vſq; ad
Sceotre vi ſola vo⸗
uptas ꝓhiberi.

oꝛdinãdus debeat ha

ſi quis ita.xxij.di.ſa⸗

◻ Piſcopus gen-

tiliũ. ergo nec le
ges audire debent.nã
oppꝛobꝛiũ eſt eis ſi ſe
velint eſſe peritos diſ
ciplinarũ foꝛſiuʒ. C.
de teſta. cõſulta diua⸗
lia.ſed õ leges ſunt ꝑ
oꝛa pᷣncipũ diuinitus
pꝛomulgate.vt.xvi.q.
iij.nemo.dic ꝙ ad hoc
licet audire leges.vt
eas melius intelli gãt
canones. ar. ſ. e. diſ. J.
ſed ſeculares.io.

ſitatis. vt ſciãt re
Ccte loquu.

*accrdorca nereſ

(J Ino. intelligũt.

talibus qui ma
le intelligũt dicta ma⸗
giſtri eſſent aures pꝛe

Kpetrus.

*C Idem m tropolo
eſt ↄ uerſio. quando ver

Di.

giam .i. m moꝛalem intellectum. a tropos quod
ba noſtra connertimus ad moꝛes informandos.

L xliij. di.ſit rectoꝛ.
b Egant. de eccleſiaſticis.argumen. contra.s.xxxj.di.omnino.
¶Strenam. ſtrena eſtpꝛimum donum quod datur in pꝛincipio calen/

darum.

d Spoꝛtulã. qd da
tur p

t abulis ſaturni
e ¶ Sed qe filios. ta-
ſis repellit᷑ a teſtimo/
nio:vt. vj. q·i.qui cri⸗
men. item nec põt eſſe
eps:yvt.xlvij. di. S. ne⸗
ceſſe.iĩmo potius dici
tur canis ; eps:yt · ij
vij.qui nec. Jo.
IEgimus. libꝛos
M. aꝛ legit eos cau⸗
ſa delectationis non
cã eruditionis: vt de

con.di.v.non medio⸗

L Egant epiſcopi atqʒ pꝛeſbyteri qͥ

criter.
9 2 Hinc etiam.qui ð
ſiliquis:id eſt ſeculari
bus ſcientijs que in⸗
flant nõ ſatiant.
hb AUt ſpoliarent . x⸗

iiij.q. v. dixit.
Partes.ſ. moꝛalẽ
naturalẽ rationalẽ.
E ¶Beſpecta. reſpe/
ctu aliarum ſcientia/
rum:io.⁊c.
4 T Vrbat.ſi qua.ar
gu. ꝙ vtile ñ viti
atur ꝑ inutile:vt. xvij.
q·.iiij. queſti. ð. di · ix. ſi
ad ſcripturas. . Jo.
m . Magiſter. nam
legitur ꝙ cum paulus
veniſſet athenas vi⸗
dit araʒ ignoti dei:in

qua erat ſcriptuʒ. hec

eſt ara ignoti dei in q̊
viuimus moꝛimur ⁊?
ſumus:a qua ſcriptu/
ra apoſtolus cepit pᷣ⸗
dicationem ſuam: ?
aperuit illis athenien
ſibus ſenſum illiꝰ ſcri
pture ꝓſequẽs de deo
noſtro. ⁊ dicens queʒ
vos dicitis ignotum
ego pꝛedico.⁊ iõ tunc
dionyſins ariopagita
videns quendam ce/
cum tranſeuntem di/
xit. ſi illuminaueris
iſtum cecum credam
tibi: ſtatim inuocato
nomine chꝛiſti illumi
natus eſt ⁊ ille credi
n ¶L Indidiſſet.in epi
ſtola pauli ad titum il

ud parmenidis poe/

te.cretenſes ſemꝑ mẽ
daces male beſtie vẽ⸗
tris pigri.i.q.i. domi⸗
nus ðᷣclarauit. Inter⸗
ſeruit etiam in pꝛima
epiſtola ad coꝛinthi.
illud terentij.ſepe bo/

nos moꝛes coꝛũpũt
colloquia pꝛaua·xx/
vpiij.q.i.ſepe.iteʒ vſus
F illo verſu. Odero ſi

potero ſi non inuitus
amabo. ſed hiero. de
conſe. diſtin.v.nunq
yſus eſt verſibus vir⸗
gilij:⁊ augu.illud luca
ni menſis hauſti. nul/
la xc.xxyj.q.v.nec mi

ſm tropologiã pſeudo pꝛoph etas eos
debemus accipere qui aliter ſcriptura⸗
rum verba accipiũt qᷓ ſpiritus ſanctus
ſonat:⁊ diuinos eos qui cõiectura men
tis ſue incerta futuroꝝ quaſi vera pꝛo⸗
nunciant abſqʒ diuinoꝛum auctoꝛitate
verboꝛuz. Idem quicunqʒ ſcripturas
non ita intelligunt vt rei veritas habet:
vnam acerbam comedunt. C Idem
in epiſtola ad epheſi.

Repꝛebenduntur epiſcopi qui filios ſu

os ſecularibus erudiunt litteris.

filios ſuos ſecularibus erudiũt lit⸗
teris: ⁊ faciunt illos comedias legere ⁊
mimox turpia ſcripta cantare:de ec⸗
cleſiaſticis ? ſumptibus foꝛſiian erudi⸗
tos.⁊ quod in coꝛbonã ꝓ peccato vir⸗
go vel vidua vel ſubſtantiam ſuam to⸗
tam effundens quilibet pauper obtule
rat.hoc in calendaruʒ ſtrenam ⁊ ſatur
nalium ſpoꝛtulaʒꝰ mineruale munus
grammaticus ⁊ oꝛatoꝛ:aut in ſumptus
domeſticos aut in tẽpli ſtipes aut ſoꝛdi
dum ↄuertit in lucrum:hely ſacerdos
ipſe ſanctus fuit:ſed quia filios ſuos ñ
erudiuit in omni diſciplina ⁊ coꝛtectio/
one ſupinus cecidit ⁊ moꝛtuus c. ¶ It
ex reſponſalibus vꝛbani pape ad caro
lum. c.xl viijij. WDalea.
¶Onem vim innentoꝛum ſuoꝝ in
dialectica diſputantes ponunt he⸗
retici:que philoſophoꝛũ ſententia dif⸗
finitur non abſtruendi vim habere ſed
ſtudium deſtruendi:ſed non in dialecti
ca placuit deo patri fi:⁊ ſpi.ſan.resnuʒ
enim dei in ſunplicitate fidei eſt:non in

ↄtentione ſermonis. ¶ Itez rabanuz

de pꝛeſſuris eccleſiaſticis.

Beatus hieronymus ab angelo ver⸗

beratur qui ciceronis libꝛum legebat.

cum libꝛos legeret cicerõis ab an-
gelo eſt coneptus:eo ꝙ vir chꝛiſtianus
paganox figmentis intenderet. Hinc
etiams filius ille pꝛodigus in euangelio

repꝛehẽditur:qui de ſiliquis quas poꝛ⸗
ci manducabant ventrem ſuum reple⸗
re cupiebat.hic etiã oꝛigenes ciniphes
⁊ ranas quibus egyptij ſunt percuſſi:
vanam dialecticoꝝ garrulitatem ⁊ ſo⸗
phiſtica argumenta intelligit. Ex quibꝰ
omnibus colligitur ꝙ non eſt ab eccle⸗
ſiaſticis ſecularium litterarum queren
da peritia. Sed econtra legitur ꝙ
moyſes ⁊ daniel omni ſciẽtia egy ptio⸗
rum a chaldeoꝛum eruditi fuerint. legi

L Egimus de beato hieronymo ꝙ

tur etiam ꝙ pꝛecepit dominus filijs iſra

el:vt ſpoliarentꝰ egyptios auro ⁊ argẽ
to:moꝛaliter inſtruens vt ſiue auruz ſa
pientie ſiue argentum eloquẽtię apud
poetas inueniremus:in vſum ſalutife⸗
re eruditionis vertamus. In leuitico
etiam pꝛimitias melł.i.dulcedinem bu
mane eloquentie domino iubemur of⸗
ferre.magi quoqʒ tria munera obtule⸗
runt:in quibus nõnulli tres partes phi

WMRXVII.

rum. iuris peritus auctoꝛitate virgilijff. de re. diui in tantum. Sce.
nothaphiũ: ⁊ bomeri. inſti. de vben. emp. S. pꝛecium.
o ¶Sʒ leculares. vñ beatus greg. hxxvj. di cum multa.
p Egimus.negligantur.vt vetus teſtamentum.
q L ¶Ne ignoꝛemus · nam uis nullus ſit vſus:tam en ſcientia

loſophie volunt intelligi.deniqʒ in ex⸗
poſitione pſalterij caſſiodoꝛus teſtatur
omnis ſplendoꝛ rhetoꝛice eloquentie:
omnis modus poetice locutionis:que⸗
libet varietas decoꝛe pꝛonunciationis
a diuinis ſcripturis ſumpſit exoꝛdium.
hinc etiam ambꝛo.ait ſuper epiſto lam
coloſſenſium. omnis ratio ſuperne ſci⸗
entie vel terrene creature in eo eſt: qui
eſt caput earum ⁊ auctoꝛ: vt qui hunc
nouit nihil vltra querat:quia hic ẽ ꝑfe⸗
cta virtus ⁊ ſapientia:quicqͥd alibi que
ritur hic perfecte inuenit᷑. In daniele
in ſalomone oſtendit infidelibus ſe eſſe
auctoꝛem totius eloquentie ⁊ ſapiẽtie:
quod infideles non putant:quia non le
gunt in euangelijs ⁊ pꝛophetijs aſtrolo
giã a alia huiuſmodi que deſpectatſunt
quia nil valent ad ſalutem ſed mittunt
in erroꝛem. ⁊ dum his ſtudent:curam
anime non habent:qui vero chꝛiſtũ no
uit theſaurum ſapientie ⁊ ſcientie inne⸗
nit:quia id nouit quod vtile eſt. Nic
etiam ait beda in lib.regum.

7

MNon pꝛohibeantur clerici ſeculares
litteras legere.
Arba acumen legentium ⁊ defice
re cogit qui eos a legendis ſeculari

bus libꝛis omnibꝰ modis exiſtimat ꝓ⸗
bibendos:in quibus ſi qua inuẽta ſũt
vtilia q̃ſi ſua ſumere licʒ.alioquin moy
ſes ⁊ daniel ſapientia ⁊ litteris egy ptio

rum chaldeoꝛumqʒ non paterent᷑ eru⸗

diri:quoꝝ tamen ſuperſtitiones ſimul
⁊ delicias hoꝛꝛebant:nec ⁊ ipſe magi⸗
ſterꝰ gentium aliquot verſus poetaruʒ
ſuis vel ſeripturis vel dictis indidiſſet
Kur ng legi pꝛohibentur que tam ra
tionabiliter legenda ꝓbantur. Sed ſe⸗
cularesꝰ litteras quidam legunt ad vo
luptatem:poetarum figmentis verbo⸗
rum oꝛmatu delectati:quidam vero ad
eruditionem eas addiſcunt:vt erroꝛes
gentilium legendo deteſtentur: ⁊ vtilia

que in eis inueniunt:ad vſum ſacre eru

ditionis deuoti vertant:tales laudabi⸗
liter ſeculares litteras addiſcunt. vnde
beatus grego. quendam epiſcopuʒ nõ
repꝛehendit:quia eas didicerat. ſed qꝛ
contra epiſcopale officium pꝛo lectiõe
euangelica grãmaticam populo expo⸗

nebat. ¶ Hinc etiaʒ ambꝛo.ſcribit ſu

per lucam.
Seculares lfe legede ſũt ne ignoꝛent᷑.
T Egimus aliqua ne negliganturꝰ:
legimus ne ignoꝛemus: legimus
non vt teneamus ſed vt repudiemus.
¶ Item hiero.ſuꝑ epiſtolã ad titum.
BGrammanca legeda eſt: vt per eam ſa
cre ſcripture intelligantur.
B Iquis artem nouerit grãmaticam
el dialecticam vt recte loquẽdi ra
tionẽ hẽat ⁊ inter falſa ⁊vera duudicet
nñ ipꝛobamus geometria ⁊ arithmetica
⁊ muſica habent in ſua ſcientia verita⸗
tem ſed nõ ẽ ſcientia illa ſcientia pieta⸗

tio.ſcientia pieratis ẽ noſce legere ſcri⸗

neceſſaria eſt:
5 di nij C.vlti.
rv¶Repudie⸗
. yt libꝛoſ he
fticoꝝ:vtxxiiij
q. iij. c. vlti.

6 quis geo
metria.de
aſtronomia no

facit mentionẽ.

hec abijt in dil⸗

ſuetudinem: vt
xxvj.q.ij . S· bis
ita.

—

=—
—RT ⸗—¶— ——. — — —

—— —— — — — — — — — —0

—— ,— ——0 W,, —

— — —6 — — — — — — — —

—

cleſijs ſuis de /
bẽt habere pꝛe
bẽdas.̊.d.xxij

ſiquiſ.ff. x qui. diuina manifeſtant᷑ atqʒ declarant᷑ mã
cau.ma.in inte. data. C Nem auguſtinꝰ in lib. contra
necnsg e ne.· mnmanicheos. Auctoꝛibus gentiliũ eoꝝ
dsrei inter dt · Aitas retunditur atq; couincitun.
mmoꝛ i q· ij. ſacer Aquid veri de deo ſibylla vel oꝛ⸗
dos. ſ Z.iq. ij. Æ½ pheus alijue gentiliũ vates aut phi
placuit.j. de cõ. oſophi pꝛedixiſſe perhibent᷑:va let qͥ⸗
di . i. nemo. ſ..xiſ. dem ad reuincendã paganoꝝ vanitatẽ
q · ij. ceſſa. xvj. nõ tamen ad iſtoꝝ auctoꝛitatẽ cõplectã
9·. gnaliter. dam:quantum enizʒ diſtat de chꝛiſti ad-

f¶Subiectis.
id eſt baptiſma
libus eccleſijs.
Ut mgri.
gd iuriſſit ð ma

Di.
3 Vi de menſa. daniel ananias miʒael aʒarias.nã turpe ẽ ali/
cui decertanti ius in quo verſat᷑ ignoꝛare:vt.ff.de oꝛi:iu.l.ij.
S Scirent eẽ peccatũ.ex eo ꝙ hiero.hic inducit exemplũ danielis
colligit᷑ ar.ꝙ in dubijs recurrendũ eſt ad exẽpla maioꝝ ⁊ alioꝝ.xvj
q.i.ſunt nõnul/

li.xxij.q.i.vt no
uerus. 1.g. vij. turas ⁊ intelligere ꝓphetas in euãge
beeio credere: apoſtiolos ñ ignoꝛare. gra⸗
xyj.q.iij pꝛeſu· maticoꝝ autem doctrina etiã põt pꝛoſi
lum. xiiij. q.i. c. cere ad vitandũ fuerit ĩ melioꝛes vſus
yvlti. xxvj. q.ij.ñ aſſumpta. Idem.
ſtatim. . c. non Exẽplo danielis ꝓbatur non eſſe pec⸗
exemplo.·C. de catum ſecularibus litteris erudiri.
ſn. 3 wln. rool 4 Aide menſa⁊ vino regis nolũt
iura deficiüt e comedere ne polluant᷑ viqʒ ſi
currendũ eſt de apientiam atqʒ doctrinã babylonioꝝ
ſimilibus ad ſi / ſcirentꝰ eſſe peccatũ nũqᷓ; acquieſcerẽt
milia als ñ. itez diſcere qð non licebat:diſcunt autẽ nõ
ar.pꝛeſumi eo⸗ xvt ſequant᷑ ſed iudicent atqʒ conuincãt
ipſo bonum qd quomodo ſiquiſpiaʒ aduerſus mathe
H maticos velit ſcribere:imperitus ma⸗
qi omnis qut. theſeos riſui pateat ⁊ aduerſus philo⸗
⁊. xxiiij.qi. cu ſophoſ diſputat ſi ignoꝛat dogmata phi
beatiſſimus.ix. loſophox.diſcant ergo ea mente do⸗
q.ij.lugd.xij.q. ccrinam chaldaicaʒ:qua ⁊ moyſes om
i. expedit.xxiij · nem ſapientiam egyptioꝛuʒ didicerat.
giie eni. xxxi. Igem ſi quando cogimur litterax ſecu
Pꝛedlerall. larium recoꝛdari:⁊ aliqua ex his diſce
de incarnatio⸗ re que olim omiſimus: nõ noſtre eſt vo
ne. luntatis:ſed vt ita dicam grauiſſime ne
dCõtineri. ceſſitatis:vt ꝓbemus ea que a ſanctis
vt illud virgilij Pꝓphetis ante ſecula multa pꝛedicta:ſũt
Jã noua ꝓge tam grecoꝝ qᷓ; latinoꝝ ⁊ alioꝝ gentiliũ
nies clo n litteris ↄtinerꝰ. ¶ Item ex ſynodo en
Dicli. Dalers genij pape-agi og doctoꝛes epi
copi congruis locis ↄſtituant.
barro inen E aibnſcam locis vt ad nos re⸗
⁊c. fertur neqʒ magiſtros: neqʒ curã
eEquibuſ/ inueniri ꝓ ſtudio litteraruʒ. Iccirco ab
E locis. vniuerſis epiſcopis ſubiectis plebibus
neq magiſtro. 2⁊ alijs locis:in quibus neceſſitas occur
in hollo ve e rrerit: omnino cura ⁊ diligentia habeaĩt᷑

vt magiſtris ⁊ doctoꝛes ſtituant᷑:qͥ ſtu⸗

dia litteraruʒ liberaliũqʒ artiũ dogma
ta aſſidueꝰ doceãt:quia in his maxime

uentu inter pꝛedicationẽ angeloꝝ ⁊ cõ
feſſoneʒ demonum:: tantũ inter aucto
ritatem ꝓphetaꝝ ⁊ curioſitatem ſacri⸗

XMKVI.

4⁰

carum reꝝ. Jo. ego credo quicquid dicat Jo.ꝙ magiſter põt facere colle⸗
ctam de qua viuet ⁊ pꝛocuretur etiam ſi abundet:qꝛ epᷣs cũ ↄſecrat eccleſiã
⁊ cũ viſitat recipit ꝓcurationem etiam ſi abundet.vtin decre.de ſi.cum ſit

romana.⁊ extra de cenſi.cum apoſtolus.⁊ eo.ti.

ſopite.nec vẽdit magiſter

ſcientiam qꝛ eſtimari nõ põt:ſed ꝓ laboꝛe ſuo ꝓmittit᷑ ei pꝛemiũ.nam ⁊ p⸗

ae Item clemens papa.
Ad intelligentiam ſacrarum lcriptura
rũ ſeculariũ peritia neceſſaria oſtẽdit᷑.

. ſtris partibus cõmoꝛantes aduer
antur ſacris doctrinis:a pꝛout eis vi⸗
detur nõ ſm traditionẽ patrum ſed iu⸗
xta ſuum ſenſum docere videntur:mul
tas enim quidaʒ vt audinimus veſtra⸗
rum partiũ ingenioſi homines ex his q
legunt:veriſimilitudines capiunt. ⁊ iõ
diligenter obſeruandũ eſt:vt lex dei cũ
legitur non m pꝛopꝛiam ingenij virtu
tem vel intelligentiam legatur vel do⸗
ceatur.ſunt enim multa verba in ſcri⸗
pturis diuinis que poſſunt trabi ad eũ
ſenſum quem ſibi vnuſquiſqʒ ſpon⸗
te pꝛeſumpſerit:ſed non opoꝛtet.nõ.n.

. Elatum nobis eſt:ꝙ quidaʒ in ve

ſenſum extrinſecus alienũꝰ ⁊ extraneuzʒ

debetis querere vt quoquo modo ipſũ

ex ſcripturaꝝ auctoꝛitate ↄfirmetis:ſed

ex ipſis ſcripturis ſenſum capere veri⸗

tatis opoꝛtet.⁊ ideo opoꝛtet ſcientiam

ab eo diſcere ſcripturarum qui eam a
maioꝛibus ſ̃m veritatem ſibi traditam
ſeruat:vt ⁊ ipſe poſſit eam quam recte
ſuſceperit:competenter aſſerere.cũ.n.
ex diuinis ſcripturis integram quiſqʒ ⁊
firmã regulam veritatis ſuſceperit:ab/
ſurdum nõ erit ſi aliquid etiam ex eru⸗
ditione cõmuni ac liberalibus ſtudijs:
que foꝛte etiam in pueritia attingit:ad
aſſertionem veri dogmatis cõferat. ita
tamen vt vbi vera didicit:falfa ⁊ ſimu⸗
lata declinet. ¶ Item iſidoꝛus in lib.
ſententiarum. Nuare pꝛohibeatur
chꝛiſtianus poetica figmentalegere.
Deo pꝛohibeturchꝛiſtianus lege⸗

re figmenta poetaꝑ:quia per oble⸗
ctamenta fabularum nimiũ mentẽ exci

tant ad incentina libidinũ:nõ enim thu
ra ſolum offerendo demonibus imo⸗
lantur:ſʒ etiam eoꝝ dicta libentius ca⸗
piendo.At itaqʒ ex pꝛemiſſis auctoꝛita
tibus apparet:imperitia ſacerdotibus
ſemꝑ eſſe dʒ aduerſa:qm ſi per ignoꝛã⸗
tiã cecita:is aliis ducatũ pꝛeſtare cepe⸗
rint ambo in foueã cadũt:vñ dicitur in
pſalmo.obſcurent᷑ oculi eoꝝt ne vide⸗
ant:⁊ doꝛſumꝰ eoꝝ ſemper incurua:cũ
enim obſcurant᷑ illi qui pꝛeeunt ad ferẽ
da onera peccatoꝝ:facile ſequẽtes in⸗

dicatoꝛ nõ dicit᷑ ven⸗
dere pꝛedicationem ⁊=
tamen petere poteſt
ſuſtentationem: vt ex
de pſcri.cuʒ ex offic ij
⁊ de cenſi. cum vene⸗
ergo.b.

bH Eiſſidue.i. boꝛis

copetẽtibꝰ.ſic.S.xxxj.
di.ſacerdotibus.ff.de
ↄdi.⁊ demõ.ſiquis ita
legauit.

i B Iquid veri.arg.

teſtes vel iſtru
menta pñt ꝓ parte ra
ta haberi ꝓ parte nõ
vt dixi.S.diſti.ix.ſi ad
ſcripturas.ſed illð ve
rũ ẽ qñ repꝛobant᷑ ra
tiõe ꝑſone:ſecus ſi re-
pꝛobent᷑ ꝑꝑ dicta.iteʒ
ar.ꝙ ſi aliquid indu/
xero ꝓ me ꝗð nõ tene
oꝛ recipere )ð me.S.di.

xix.ſi romanoꝝ..io.

ſo. ſi vtoꝛ aliquo ↄtra
me ⁊ ꝓ me vti debeo
niſi in caſibus ſpecia/
libus.ij.q.vij.fi here/
ticus.dic vt ibi.b.

Kk ¶Valet quidẽ ar.

eẽ argumẽtadum ab
exemplis paganoꝝ ⁊?
in dubijs ad ea recur
rendũ.j.xiij.q.ij.q̃ſta
8.di.xxj.ſubmittit.

CBemonũ.cũ dixe

rũt filio dei ad ꝗd ve/
niſti ante tpᷣs toꝛque/
re nos. apls tñ in epi/
ſtola ad coꝛith.vr̃ Sꝛi⸗
um diccre cuʒ dicit . ſi
cognouiſſent eũ nũ
dñm glie crucifixiſſẽt

dic ꝙ nõ ꝑfecte eũ no
uerũt.tñ credebãt euʒ

filiũ dei cũ viderũt eü
ambulaãtẽ ſuꝑ aquas:

cũ viderũt eũ eſurire
nõ credebãt.
m Elatũ eſt tra/

ditioneʒ. tales

dicunt tranſferre ter

minos patꝝ:vt.xxiiij
q.iij.tranſferũt.

nVeriſimilitudi-

nes.ꝑ ſil itudines lici⸗
tũ ſit argumentari yt
xx.di.de libellis.ñ tñ

ſempꝑ:vt. xxvij.q.i.nu

ptiaꝝ.⁊.xxviij.q.i.ſic
enim.

giſtris. hẽs e ð
magiſtris.qꝛ nõnulli.? e de magiſtris.c.i.qꝛ a clericis ipſius ecclie
⁊ pauperibus nil petent:yt ibi dicit.ſed nunquid magiſter iure lici
to põt facere collectã.videt᷑ ꝙ nõ qꝛ ſcientia donũ deieſt:vnde vẽdi
non poteſt: vt.i.q.iij.nõ ſolum. qꝛ ꝓfeſſoꝛes iuris ⁊ ſiboneſte accipi⸗
uvnt tñ inhoneſte petunt:vt.ff.de var.⁊ exoꝛ.co.li.S.eſt quidẽ. Item
qꝛ potius debẽt pijcere pecuniã exẽplo ſocrat.xij.q.ij.ſocra tes. Itẽ
q; ꝓpter honoꝛem adipiſcendũ legũt nõ ꝓpter vtilitatẽ alioꝛum: vr
de nego. ge.ſi pupilli.ij.ſed ↄtra.qui p tempoꝛe pꝛeſtat obſequium
debet ↄſequi beneficiũ:vt· xij.q.ij.charitateʒ.itẽ quare nõ poſſet ma
giſter vendere doctrins ſicut iuriſperitus ↄſilium:vt.xiiij.q.v.nõ ſa⸗
ne. Item nõne teſtis gratis teſtat᷑:⁊ tñ recipit ꝓcurationẽ.i.pecuniã
eurationis noĩe:vt.iiij.q.iiij.Oventuris.⁊ epᷣs gratis ↄſecrat:⁊ tñ
recipit ꝓcurationẽ:vt ex de ſi.cũ ſit.⁊ officiũ magiſtri remunerandũ
eſt: vt.ff. de dona. aquilius.ſo. tunc petet magiſter collectam. cum ei
ſua pleniſſime nõ ſufficiunt:yt. x.qliij.pꝛiſcil.⁊.xij.qi eps eccleſiaſti

o Klienũ.niſi illud
reperiat᷑ in auctoꝛitate:vt cum inuenimus annum poni ꝓ die vel econtra
vt. xxxj.di.tenere.xxxiij.q.ij.hoc ipſum.
p Biſcere.pꝛius.n.dʒ diſcere q; docere:vt.xvj.q.i.ſi clericatus.
q ¶ ¶ In pneritia.ar.ꝙ aliꝗs põt teſtiſicari de eo qð vidit ĩ puerili etate: vt
hic.⁊ de cõ di.iiij.cũ itaqʒ.⁊.c.placuit.⁊.xxvj.di.deinde.nã ⁊ liber ſactꝰpõt
teſtificari de eo qð vidit cũ eẽt ſeruus:vt.ff.de ver.ſig.notionẽ.s.vlti.ar. .
qꝛ hec etas neſcit ꝗd agat:vt.C.de ſal.mo.l:.i.⁊ ĩpuhes nihil intelligit᷑ ſcire
vt. ff. de iur. ⁊ fac.igno.lʒ.vlti.dic ꝙ ſi fueritcapax doli bñ põt de eo qð tunc
vidit teſtari de puro facto:ſʒ de circũſtãtijs.iſ.qualiter ꝗd factũ ſit nõ.quia
in hoc facile potuit falli pueri memoꝛia:qð ſatis credo.
r Beo pbibet arnſtie inuti.ſti.pupillꝰ.⁊.ff.de reg.iur.negocijs.
8. . ¶Thura. q.d.nõ refertan quid fiat an eius ſimile:vt.xj.q.iij.exiſti-
mant.⁊.lxxxvj.di.paſce.ff.man.l.vlti.
¶ Oculi eoꝝ.i.pꝛelati qui regunt alios. H
uSoꝛſum.i:ſubditi qui ſuſtentari debent a pꝛelatis quaſi in doꝛſo: vel

quia ſe equũtur doꝛſum ipſo

Z. xj q.iiſ pꝛecipue.

AQui ignoꝛat . i. qui negligit ſcire vel vtemnit ſcire.
b QAui noluit. vider ꝙ illi ſint excuſati ad quos pꝛedicatio gpoſtoloꝝ
nõ peruenit: vt. xxxij.di. ppoſuiſti.ſed nõ eſt ita:q; in oẽm terra exiuit ſo⸗

—

nus eoꝝ: nec etiam exculat quis per ignoꝛatiam qui põt habere copiã pe-

ritoꝝ.ff.de iur. ⁊ ſac.
igno.regula.vel ſi ſui
pꝛudentia facile potu
it illud ſcire. C. de in⸗
gen.? ma.l.iij·ff. quis
oꝛdo ĩ bono. poſ.ſer.
l.ij. in bonoꝛz.
e⸗ Um itaa;
ignoꝛatia.
S uperio⸗/
diſtincti
one facta fuit mentio
de ignoꝛantia:iõ ma/
giſter annectit iſtam
xxxviij.di.in qua oñ/
dit ꝙ ignoꝛãtia peri⸗
culoſa eſt maxime ſa⸗
cerdotibus. Notãdũ
eſt ꝙ ignoꝛãtia alia
iuris nãlis alia ciuiliſ
vel canonici. Ignoꝛa
tia iuris naturalis ne
minem excuſat ſi eſt
gdultus vel diſcretus
qꝛ in his pax intereſt
decipere ⁊ decipi poſ
ſe:vt. xvj.q.i.ſi cupis ·
ð hac dicitur ignoꝛãs
ignoꝛabitur. Ignoꝛa/
tia iuris ciuilis vel ca
nonici neminem excuj
ip̃is. aliqs tñ excuſat
vt milites muliereſ ru
ſticos minoꝛeſ.io.ĩ dã
no tñ vitãdo nulli no
cet:vt.ff.de iur.⁊ fac.
igno.erroꝛ. in fi.niſi ĩ
bis que itroducta ſũt
ad rigoꝛem iuris ↄſer
nandũ vt in ↄſtitutio
ne.ſiquis in tantã.C.
vnge vi.⁊ i pᷣſcriptio/
ne.b. Ignoꝛãtia facti
alia pꝛobabilis:⁊ hec
excuſat:qꝛ etiam peri
tiſſimos fallit: vt.j.i.
q . i.ſiquis a ſimõiacis
yt. xj.q.i.oꝛdinatiões:
alia eſt craſſa ⁊ ſupi/
na:vt cum ꝗs ignoꝛat
id qð publice factum
eſt in ciuitate:bec ne⸗
mineʒ excuſat:vt.xvj.
di. qð dicitis.xxij.qij
qui ⁊ hũanis.hoc ple
nius inuenies . i. ꝗq. iij.
dBnoꝛantia.ad ti
motheũ arg. qð
yni dicit᷑ ad oẽs extẽ/
ditur:vt.xxiiij.q.i.qð
cunqʒ.⁊.xvj.q.i.pꝛedi
catoꝛ.xl.di miramur.
de pe.di.i. S. his aucto
ritatibus.C.de diuer.
reſcrip.l.i.ff.de pac.iu
riſgen.S.pactoꝝ.arg.
cotra.xxv.diſ.qualis.
e Nango offici
alẽ. in quo cõti
net officiũ eccliaſticũ.

Ee. ſi ĩ laicis.q

clinant᷑.elaboꝛandum eſtitaqʒ ſacerdo
tibus vt ignoꝛantiam a ſe quaſi quan⸗
dã peſtẽ abijciãt:lʒ eniʒ ſeruus neſciẽs
voluntatẽ dñi ſui ⁊ nõ faciens dicat᷑ va

pulare paucis:nõ tñ hoc de oibus ge⸗

neraliter intelligit᷑ ait eniʒ apłs q igno⸗
rat ignoꝛabit᷑:qð de eo intelligendũ eſt
qui noluitꝰ intelligere vt bene ageret.
¶VUngde augu. ait in lib.queſtionum.

Dn omnis qui ignoꝛat imunis ẽ
apena. Ille eni ignoꝛãs põt excu

qri a pena:qui qõ diſceret nõ inuenit.
illis aũt hoc ignoſci nõ poterit:qui ha⸗
bentes a quo diſcerent operã nõ dede-
Z Nerunt. i. XXXVIII..
UWm itaqʒ; voluntaria ignoꝛa⸗
tiae oĩbus ſit noxia ſacerdoti⸗
us eſt periculoſa. Ande
in cõci.toletano legi᷑ł. Sacerdotibus
maximelignoꝛantia vitandaeſt.

maxime in ſacerdotibus dei euitan
a ẽ:qͥ docẽdi officiũ in populo dei ſu⸗
ſceperũt:ſacerdotes legere ſãctas ad⸗
monent᷑ ſcripturas:paulo aplo dicẽte
ad timotheũꝰ:attẽde lectioni ⁊ exhoꝛta
tioni doctrine ⁊ ſemꝑ permane in his.
Sciãt ergo ſacerdotes ſanctas ſe en
ras ⁊ canones:⁊ oẽ opus eoꝝ in pᷣdica
tione ⁊ doctrina ↄſiſtat:atqʒ edificent
cũctos tã fidei ſciẽtia qᷓ; operum diſcipli
na. Idem ex eodcden.
Ofſficialẽ libellũ ab epᷣo accipiant pꝛe⸗
ſoyteri im oꝛdinantur.

UVãdo pᷣſbyteri in parrochijs öꝛ⸗
Ainant libellũ officialẽt a ſacer⸗

. BGnoꝛantia mater cunctoꝝ erroꝝ

dote ſuo accipiãt: vt ad eccllas ſibi de⸗

putatas iſtructi accedãt:ne ꝑ ignoꝛãtiã
etiã in ipſis diuinis ſacramẽtis xpᷣm of⸗
fendãt:cũ vo ad letaniassvel ad ↄciliũꝰ
venerint:rõnẽ epᷣo ſuo reddãt:quali ſu
ſceptũ officiũ celebꝛẽt vel baptiʒẽt.
Iß leo ep̃ᷣis ↄſtan. Inſcitia ſacerdo
tum nec excuſationę ẽ digna nec venia.
Jin laicis videt᷑ itolerabilis inſci
tia:qto magis ĩ his qͥ pᷣſũt:nec excu
atiõe ẽ digna nec venia. It celeſti
nus oꝛthodoxis omnibus epiſcopis.
Canões nõ licet ſacerdotibꝰ ignoꝛare.
Allli ſacerdotuʒ liceat canones*
ignoꝛare: nec quicqᷓᷓ facere qð pa
trũ poſſit regulis obniare:q̃.n.a nobis
res digne ſernabit᷑:ſi decretaliũ noꝛma
ↄſtitutoꝝ ꝓ alioꝝ libito licẽtia populis
ꝑmiſſa frangat. ¶ Itẽ ex dictis augu.
Que ſint ſacerdotibꝰ nccia ad ſciendũ
Vie ipſis ſacerdotibus neceſſa⸗
6 ria ſint ad diſcẽdũ.i.ſacramento

—.

ſ¶A ſacerdote.i.epᷣo.

e Ad letanias.i.in rogationibꝰ.⁊ ſic pʒ ꝙ; oẽs ſacerdotes veniẽt ad ca/
thedralẽ eccliaʒ ĩ feſto rogationũ.ſic.j.de ↄſe.di.iij.c.iij.de cõ.di.i.ad hoc.
h¶NDel ad ↄciliũ.ſic pʒ ꝙ ↄuẽtus quẽ hʒ eps cũ clericis ſuis dicit᷑ ↄciliuʒ
vt.xviij.q.ij.abbates.xij.q.ij.placuit.xviij.di.ꝓpter.⁊.c.placuit.
Iin laicis. Nidetur ergo ꝙ laici habebũt peritiam iuris: maxime ſi
int iudiccs.cũ teneant᷑ ferre ſententia in ſcriptis:vt dixixx. di · S.i. ſʒ
doteſt intelligi de iure ↄſuetudinario yel de iure naturali in quo periculo

XKXVII.

ſa eſtignoꝛantia: vt. xxj. q i ſi cupis.

Alli canones.penitentiales.ſi i telligis de ſacerdotibuſ: vt.x⸗

xvj·q.vij.tempoꝛa · ſi intelligiſ de epiſcopo planũ eſt:vt.xxiij.d.
qui epiſcopus. .
100 ipſis.iſ.ad diſcendũ.ſup.hec ſunt.

run liber lectionarius antiphonariꝰ ba
tiſteriũ cõputusꝰ canones penitentia⸗

ſes pſalteriũ homelie ꝑ circuluʒ anni in

dñicis diebus ⁊ ſingulis feſtiuitatibus
apte:ex qbus oĩbus ſi vnũ defuerit ſa⸗
cerdotis nomẽ vixin eo ↄſtabit:qꝛ val
de periculoſe euãgelice mine ſunt qᷣbꝰ?
dicit · ſi cecuſ ceco ducatũ pꝛeſtet:ambo
in foueam cadũt.¶ Item ex. vij. ſyno
do. Que opoꝛteat ſcire eum qui epi
ſcopus eſt oꝛdimandus.

—0 Mnes pfallẽtes repꝛomittimꝰ

deo:in tuis iuſtificationibus medi⸗
taboꝛ non obliuiſcar ſermões tuos:qð
oẽs quidẽ xpᷣianos obſeruare ſaluber⸗
rimũ ẽ:ſʒ pcipue hos qui eccłiaſticã cõ
ſecuti ſũt dignitatẽ: vñ diffinimns oẽm
qui ad epᷣatus eſt puehendus gradum
modis oibus pſalteriũ noſſe vt ex hoc
etiã oĩs clerus qͥ ſub eo fuerit ita mone⸗
atur ⁊ imbuat᷑. Inquirat᷑ autẽ diligẽter
a metropolitano ſi in ꝓmptu hẽat legẽ
ſcrutabiliter ⁊ nõ trãſitoꝛie tã ſacros ca
nones ⁊ ſanctũ euãgeliũ qᷓ; diuini apo⸗
ſtoli libꝛũ ⁊ oẽm diuinã ſcripturã: atqʒ
ſim mãdata ↄſeruare ⁊ docere ſibi po⸗
pulũ cõmiſſũ. ſubſtãtiaꝰn.ſũmi ſacerdo
tij noſtri ſũt eloqͥa diuinitꝰ tradita.i.ve
ra diuinaxꝝ ſcripturaxꝝ diſciplina:quẽ
admoduz magnus ꝑhibet dionyſius:
qð ſi diſceptaueriit⁊ ita libẽt᷑ facẽ ⁊ do
cẽ minie ſpopõderit nullatenꝰ oſecret᷑.
atenn. pphe deꝰ:tu ſcĩaʒ repuliſti:⁊ ego
repellã te ne ſacerdotio fũgaris mihi.
¶ Item ex ↄci.char.iiij. He eodem.

plꝰ ab oꝛdiatoꝛibꝰ ſuis ðᷣcreta ↄci
ioꝝ auribꝰ eoꝝ iculcent᷑: ne ſe aliqd ʒ
ſtatuta ↄcilij feciſſe peniteant.¶ Ib ze
pherinus pa.Sacxre ſcripture inheren
tes ñ obſcurant᷑ iniquitate mundang.
INcut ſtellas celi ñ extiguit nox: ſic
mẽtes fideliũ ⁊ iherẽtes firmamẽ⸗
to ſcẽ ſcripture:ñ obſcurat mũdana ini
qͥtas. ¶ Itẽ hiero.in iſaia. Ignoꝛãatia
ſcripturax eſt ignoꝛantia chꝛiſti.
Jiuxta aplʒ paulũ xpᷣs dei virt?eſt
⁊ dei ſapiẽtiaſ:ſcripturaꝝ ignoꝛãtia xpᷣi
ẽ ignoꝛatia.¶It᷑ greg.in moꝛalibus.
A dño ſciunt᷑ vel ignoꝛant᷑ qui ea q̃ dei

ſut ſapiunt vel nonont.
( e ea q dei ſũt ſapiũt a dño ſapi⸗
unt:⁊ qͥ ea qͥ dei ſũt neſciũt:a dño neſci
unt᷑:paulo atteſtãte qͥ ait: ſiqs ignoꝛat:
ignoꝛabit᷑. Idẽ quicunqʒ ſtultus ẽ ĩ cul
pa erit ſapiens in pena. Nemaug.
Nõ qui aliquid neſcit:ſed qui putat ſe
ſcire qðᷣ neſcit errare pꝛobatur.

P Lacuit vt oꝛdinãdis epᷣis vl cleric·

Xx S Jeut ſtellas.

m ¶Sacramẽ
toꝝ.i.miſſale.
n Lomputꝰ.

quo ad dies ⁊
menſes.

o CBi vnum.
argu.ꝙ vbi plu

ra requiruntur
ex neceſſitate ſi
vnum ex his
deeſt nihil agi⸗
tur:vt de conſe
cra. diſti.iiij.in

ſynodo.xxiij.q.

ij. animaduer/
tendum.ſic qui
offendit in vno
factus eſt reus
omnium: vt de
pe.diſtin.v.con
ſideret.⁊ eſt ſi⸗/
mile. C. de teſta
men.ſi vnus.⁊
ff. de tranſacti.
cum hi. S. ſi pꝛe⸗
toꝛ.argumẽ.cõ⸗
tra.xxx.q.v.ali
ter. ff. de ven. i⸗
ſpi.l. i in fi.
pVDix. quia

pbi reſ deſt: nec

nomen habebi⸗
tur:vt.lxviij. di
ſtin. coꝛcpiſco⸗
pi. vij.q.i.factꝰ.
C. de fer. a nul⸗
lo. xxxyx.q. vij.

4q Mnes.
0 repꝛomit

timus.id eſt vi/
demur nos ob-
ligare cum dici
mus illa verba:
in iuſtificatiõi/
bus tuis medi⸗
taboꝛ.
r¶ BPlalteriũ.
vt. lxxxv. diſti.
archidiaconuʒ.
xxiij.diſtin.qui
epiſcopus.
6 Subſtan⸗
a. id eſt de ſub
ſtantig ſacerdo
tij videtur eſſe
ꝙ oꝛdin andus

habeat ſcienti⸗

am.
. Diſceptaue
rit.id eſt ſi con⸗
tradixerit.
n Lacuit.
inculcen
tur. ſimiliter cũ
nouum celebꝛa
tur concilium:
vt. xviij.diſtin.
decernimus.xj.
q.iij. cure.

7 8 Yiuxta.ſapientia eſt. ſie argumentatur:xps eſt ſcientia:ergo ꝗ
ignoꝛat ſcientiam ignoꝛat chꝛiſtum:⁊ intellige de tali ignoꝛan

te qui ↄtemnit diſcere.Jo.S.di.ꝓxi.c.fi.
0 Ni ea.ſapiuntur.i.appꝛobantur.

Ignoꝛat.intellige de eo qui contemnit

ſcire:vel de eo qni

de facili ſcire poſſet ſi habniſſet tractatum cum peritis:yt· C. de inge

nuis ma.l.iij.ð.di:ꝓxi.

—

— — — — — — — — — =— — — —

mnit

ob⸗
dici
tbe:
fo⸗
ch⸗

ſſi⸗
nig.
aii

n⸗
ſub
do
fſſe
lns
ti⸗

gne
0

l⸗
s
n:
in⸗

101

0

ꝓx.ꝗ de menſa

oĩs ſcia bõg eſt.
ſed dꝛ aliqᷓ ſcia

mala.qꝛ mala ẽ
illi cui dat occa
ſionẽ peccãdi ſi
cut ade fuit ma
lũ pomũ ꝑadiſi

vt. xi.q.iij·gd ̊.

7 iude bucella.
i.q.i.opponit᷑.
nec miꝝ.ð ↄſe.

d Edulo.ſen
tentias. nõ

ꝙ magis 2ſide
rãda eſt ſnia q;

verba. vt.i. q. i.

marchiõ. xij.q.
v. huane. de ↄſ.

„40.

di.iiu

⁊ potius mẽs ẽ
Ziiderada ꝗp v⸗
patus.arg.O ex

de ſpon. ex liis.
So. nõ eſt a xer

bis recedẽdum
niſi ex ᷣbis pꝛa

uus generet᷑ in

tellectus.⁊= tunc
verba ſunt iter⸗
pꝛetanda.

e ¶Quam foꝛ
moſioꝛes. vnde
ſeneca. iĩfirmus

non querit me⸗/
dicũ eloquentẽ

ſʒ curare ſciẽtẽ.

¶Inrelligere
ar. ꝙ nõ eſt de⸗
ponẽdus oaliꝗs
ꝓpter imperiti

am. vt. x. q.i. pla

8 . BDicat ar.
ex de fi.pᷣſby.
ꝓpoſuit.vij.q.j

illud.ſʒ nec hic

ppls rñdit amẽ

officiãdo eccle-

ſiam vel miſſaʒ

et ita vꝛ ꝙ nec
ſine miſtro põt

pꝛeſbyter miſſã

dicere lʒ. b. dixe
rit ꝙ bñ poſſit

cũ populo tãtũ

eccliaʒ officiare
h Amẽ. vꝛ
ſufficere ſi ppls

rñdeat ſacerdo
ni miſſa. ⁊ ſic ẽ

dic ꝙ ñ rñũdit ppe

pulus offician/
do eccleſiam.
i QUt ſono.
hoc eſt dicere. ſi
cut in ↄtiõe lai

—

ci cõpoſitos ſᷣm
nẽ ↄfiderare dñt ſac erdotis.

¶Illa. ↄtio.

j.retulerüt
⁊ ſi nõ ſcificat᷑.

NDaãnis errare errare.n.ẽ alið ꝓ alio pitare.xt. xxij.q ij iĩ gb?.

¶Eadẽq;. in his qᷓ ſpectant ad ſalutem aic nibil itcreſt de⸗
cipi ⁊ decipere.vt.xyi.q.ifl cnts. . Mä
Quã ſcire. hic v? ꝙ bonũ ſit ignoꝛaẽ mala.vt.xxxij.d.hoſpitiolũ
ſʒ oĩs ſcia a deo eſt· vi·xxxvij di. F. binc. ⁊ẽ bonũ eſt ſcire mala vt ea

“ 6 Manuis errare q;ta poſſumus
Acura cauẽdũ ſit nõ ſolũ i maioꝛi⸗
bus verũetiã in minoꝛibꝰ rebꝰ: nec niſi
rex ignoꝛãtia poſſit errari:nõ eſt tñ onñs
vt ↄtinuo erret qſquis aliqͥd neſcit.ſʒ ſi⸗
qͥs exiſtimet ſe ſcire qð neſcit:ꝓꝓ vo aͤp⸗
pe appꝛobat falſũ:qð erroꝛis eſt ꝓpuʒ.
verũtñ ĩ q̃ re qͥſqͥs erret itereſt plurimũ
nã invna eadẽqʒvre ⁊ neſciẽti ſciẽs ⁊ er
rãti nõ errãſ recta rõne pᷣponit᷑in diuer
ſis ãt rebꝰ.i.cũ iſte ſcit alia:ille alia ⁊ iſte
vtilioꝛa:⁊ ille minus vtilia vel ẽt noxia.
qͥs nõ in eis qͥ ille ſcit ei pꝛeferat neſcien
tẽ.ſũt eni qͥdaʒ qͥ neſcire m eliꝰẽ qᷓ; ſcire:
Sʒ lʒ ꝑ ignoꝛãtiã grãmatice artis aliqᷣd
