hiſlin 6 ne pt Pde oinunran ernan Pote inder Eurenslan mo⸗ s Patuerit. nõ ꝙ dicit patuerit. ex hoc eſt ar. ꝙ ſatis eſt pꝛoillo qui impe
aSdet, Hſi illicitas..pe.?.xxiij.q.v.c.i.⁊.C.e.eos.in fi. Sʒ trauit poſſeſſoꝛium:ꝙ aliquã pꝛeſumptionẽ ꝓ ſe habeat:lʒ nõ pfe
rd nunꝗd vſq; ad modũ legitimũ valet.nõ.ar.ff.fami. hoc iudici S ibi ptione ſe habeat: Iʒ nõ pfecte ꝓbet.
en 5 de do. ſancimꝰ.⁊ ex de pꝛcbẽ dilectus. 7 . nin⸗ an I. ſawas. 1 ſel om poln tin de d. rn APbe ereindud cactprionig pei
N. d ales. ſe Bi eeEXIe3 . iat miſſio in poſ.vt.C.de edicto diui hadri.tol.l.ij.
n Venales.ſed ſi arbiter tulit ſententiam per gratiam tenet.ſed da Ignauem.nota iudicem puniri qui ſecipieſtinol llatione
nna tur doli exceptio C. de arbi.l.iij.ff. ad trebel.ſerno.ꝭ.cum pꝛetoꝛ.ſed ſi S dppellationcs.
n . eeTI g d. cum pꝛetoꝛ.ſe x¶Be poſſeſſione.momento.momentaneam poſſeſſi ilic ar⸗
iin coꝛruptus tulerit nulla eſt ſnia.vt hic.⁊.C. ſi ex fal.alle.l.vlti. a οà pondni poſleſſionem vocat illã que
G . Alle.l. vln. reſtituitur ei qui ſpoliatuſeſt.æ vocatur momentanea quia apta eſt per mo

e¶Sunt etiam quox.quiꝑ ↄtumaciã.ſic.j.xxiiij.q.iij.de illicita.niſi

. Sn end ci.⸗neo mentum durare ſi aduerſarius i
. veniãt iudice ſedente ptribunali.f,de in interre dinus. Ie bñ audiet yle. Effecn duerſarius in momento pꝛobet depꝛopꝛieate

Effectum.ſᷣm canones tñ appellatur a momentanee poſſeſſionis ſi nia

Canſa.

q v.boc videt᷑xxiiij..iij

vt de teſti.ſignificauerũt. vbi ab interlocutoꝛia infra decẽ dies eſt appellan⸗

dũ.⁊ ex de elec.cũ dilec
a Quandoq;.quo ca

tus.ex de ap.ſuꝑ eo.⁊ ex de reſti.ſpoex ↄqueſtione.
ſu. vt in duobus reis debendi.

b¶ ¶Ad alios.yt.S.e.q.v.ſtatuit.⁊.c.interrogatuuummn.
c¶CEtatis.niſi ſint cõnexa. ff. de mino.ẽt.⁊.l.tutoꝛ.⁊.ff.quẽadmodũ ſeruitꝰ

amit.ſi comunem.

d.Inudicibus. 7 ge⸗
i. allegationes. C.

de rela.l. ij.
e¶ Kclatione . i
nibus partium.
fVPꝛeſtari.etiã non
appetentibꝰ. C. de ap.
eos.in fi. ..i.
Ab eo. pꝛonũcia/
re etiam ex pꝛioꝛibns
inſtrumẽtiſ:vel nouis
vt. C. de tẽp.ap.ꝑ bãc
C. ð ap.eos.ꝭ.i.nouaſ
eni cãs appellationis
poteſt audire index.
vt extra de ap. conſti⸗
tntulſ.in fi.ff.de appel.
b ¶Pꝛonunciare.po
ne ergo ꝙ alicui ſit cõ

ratio

miſſa cã appellatõnis

iudex ille pꝛonunciat

appellationem iuſtaz

nũquid incipiet de no
no cognoſcere de pꝛin
cipali negocio.hec lex
vigetur velle ꝙ nõ. ſed
ꝙ poſſit eſt ar. extra
de teſta.rainucius. in
fi. ⁊.C. de rebuſ cre. ge
ner aliter.S.ſin aũt. in
fi.⁊ in aut.de ſan.epi.
S.ſiquis contra aliquẽ
col.ix.⁊ extra ð ap.vt
debitus.in fi.
Vod vᷣo.ſᷣm
baz. laici ſi
ſunt bone fa
me: glmittũ⸗
tur ad ccuſationem

clericoꝛuʒ.ar.j.c. cleri

cos aut laicos. ⁊. H.
idem ſentit.Alij dicũt

ꝙ laicus pꝛopꝛiũ pꝛe/
latum pꝛopter delictũ

accuſare poteſt.qꝛ ſua
intereſt habere pꝛela
tuʒ bonũ yvt dixi.xxiij
di · illud. cõioꝛ eſt opio
ꝙnõ poſſit:niſi ſuam
iniuriã ꝓſequatur. vt
iiij.q.vi.oibus.ex ð te

ſti. de cetero.ã.ec.q.i.p

bibent.niſi in crimine
bereſis.j.e.ſacerdoteſ
⁊Z.c.oues.⁊ in ſimonia
cx de ſimo.tanta.⁊ in
crimine leſe maieſtat
xv.q.iij.ſane.C. ð epi.
⁊ cle.ſi quenqᷓ;.⁊ in cri
mine ſacrilegij ſm qſ⸗
dam:xvij.q.iiij.qui ãt
⁊ in crimine dilapida
tionis.pt. xij. q. ij. non
liceat.vt dixi.xvi.qi.
ↄſtitutũ. In his at oĩ⸗
buſ ita demũ admittũ

tur ſi bono ʒelo denũu-

cient crimina.ex de ſi.
lʒ heli.in fi.⁊ ſi accuſa

¶Auandoqʒ; vnã ⁊ eandẽ plures ſi⸗

mul repoꝛtant condemnationẽ: nec di⸗
uerſitas factoꝛum ſeparationẽ accipiet
quo caſu: ſi om̃es appellauerit:⁊ vno
ex his agente:eoꝝ appellatio iuſta pꝛo
nunciata fuerit:emolumentũ victoꝛie ẽt
ad aliosꝰ pertinebit. Si autẽ vnus
tm̃ appellauit:eiuſqʒ appellatio iuſta ꝓ
nunciata eſt ei quoq; pꝛodeſt qui nõ ap
pellauit. Quod ſi etatis auxilio vnus
contra ſententiam reſtitutionem unhe⸗
trauit:maioꝛ qui ſuo iure non appella⸗
uit:hoc reſcriptum nõ pꝛodeſt. ¶ Ju⸗
dicibus autẽ non ſolum ſuſcipiendi ap
pellationis neceſſitas videtur impoſita
verũetiam. xxx. dierum ſpatia ex die ſen
tentie diffinita ſũt: intra que geſta vna
cum relatione litigatoꝛibus ↄuenit pꝛe
ſtaru. ¶Similiter arbiter appellatio⸗
nem ſuſcipere ⁊ relationem dare com⸗
pellitur:ſi delegatus fuerit. . Litigato
ribus vo copia eſt etiam ſine ſcripuis li⸗
bellis illico voce appellare cum res iu⸗
dicata popoſcerit tam in cimilibus ꝙ in
criminalibus cauſis. Ab eos auteʒ
qui de appellatione cognoſcit: non põt
fieri recurſus ad iudicẽ:a qno fuerit ꝓ⸗
vocatum. Quapꝛopter remittendi liti⸗
gatoꝛes ad pꝛouincias remotam ſibioc
caſionem atqʒ excluſam penitus intelli
gant:cum ſuper omui cauſa interpoſitã
pꝛouocationem vel iniuſtam tm̃ liceat
pꝛonunciarevel iuſtam. ¶ Hec omia
in. vij. li. codicis inuenies a titulo de ap
pellationib? vſqʒ; ad ti.ne liceat in vna
eademqʒ cauſa. L. VII.
Vog vojlaici in accuſatione
epiſcopoꝛum non ſint audi
endi:euariſtuſ papa teſtatur
dicens:
aici in epiſcopoꝛum accu⸗
anoſſe non ſuni recipiendi.
SBn eſta plebe aut a vulgaribus
HhHorminibus arguendus vel accu
andus epiſcopus lʒ ſit inoꝛdinatus.qꝛ
pꝛo meritis ſubditoꝛum diſponitur a
Deo vita rectoꝛũ. Ideo iſta dico:qꝛ inſi
diatoꝛ bona ſepiſſime ſolet conuertere
in malum ⁊ in electis ponere maculam
C Item ſilueſter papa.
Laicus glericum non acenſet.
Vilus laicus audeat clerico cri⸗
mtmen inferrei. C Item marcellꝰ
pa. ſſe eodem-.
,Alico non liceat quenlibet clericũ
accuſare. Item iulius papa.
Anathematizatus ſacerdotes accuſa⸗

re non poteſt.

tus fuerit vite ſuſpecte.z. e.q i in pꝛimis.qꝛ ſi accuſatus eſt ſuſpecte vite.ad/
mittunt᷑ laici male vite:ſi bone vite.tũc im laici bone vite.ex de ſimo.ꝑ tuas
CQlerici vᷣo õ clericos admittunt᷑.niñ ſint criminoſi vel irregulares. yt. j.e.
pꝛeſumũt.⁊.c.latoꝛ. ⁊.c.ipſi apli.tales tñ qui ſunt irregnlares bñ admittunt
ad accuſationẽ eoꝝ ꝗ ſunt eiuſdẽ oꝛdinis cũ eis vel inferioꝛis.pt.j.e.ipi apli
2. c.teſtes.ſiliter monachi andiũt ex de accu.ex parte.⁊.c.olun.Et hec vera

—

ſunt de ſolẽni accuſatiõe ſed in denũciatione cris vt dicũt quidã oẽs admit

„ .

tunt᷑.ar.xxii

ij i. quiſqs. ? qꝛ cuilibet dictũ eſt h: ſ peccauerit in te ⁊c. xxij.

2 grauitatem nolunt imitari maxime cũ

eos nolunt recipere in ſuis accuſationi
bus. ¶ Item fabianus papa.
Mec clerici in accnſatione laicoꝛum:
nec laici in accuſatione clericoꝛum ſunt
ſuſcipiendi.
Icut ſacerdotes vel reliqui clerici

aecularium laicoꝛum excludun

tur accuſatione:ita illi ab iſtoꝛum ſunt
excludendi ⁊ alienandi criminatione:⁊
ſicut illi ab iſtis:ita ⁊ iſti ab illis non re
cipiuntur.quoniam ſicut domini ſacer
dotum ſegregata debet eſſe conuerſatõ
ab eoꝛum conuerſatione:ita ⁊ litigatio:

quia ſeruum dei non opoꝛtet litigareꝰ

ſed mitẽ eſſe ad omes. Itẽ clemẽs.
Laici dericos accuſare non debent.

miniſtri:om̃eſqʒ plebes epiſcopos
os diligere debent ⁊ eoꝛum pꝛeceptiſ
obedire:etiaʒ ſi ipſ aliter quod abſit ꝙᷓ
debent agant niſi in fide errauerint.
C Igem.

De eodem.

Acerdotes ⁊ reliqui ſacre eccleſie
i

(ans condemnatio eis imin eat

qui in patres peccant diuina ſcri
ptura oſtendit dicens. Si enim cham
quia non operuit pudenda patris mna
ledictus eſt:multo amplioꝛi condemna
tione digni ſunt: qui patribus lega⸗
tione dei fungentibuſ contumaciam in⸗

ferunt. Werſone inferioꝛũ oꝛdinuʒ

in ſuperioꝛum accuſationeʒ recipiende
non ſunt. ¶ Vnge ſilueſter papa.
AQinoꝛes non dñt accuſare maioꝛes.

8¶Eitigare.extra de ſindi.c.vno.
GBeercloſen reliꝗ.agant:ſi pꝛelati ſunt heretici vł excõmunicati

iij tam ſacerdoſar. ð. xxxv. q. vi. es in ſynodo .
2 ex de accu.cũ opoꝛteat.⁊ nõ.de hoc.õ.e.qi.ſi peccauerit.

lꝛ ¶EVn eſt.qꝛ ꝓ meritis.j.viij.q/i.audacter.⁊.vi.q.i.ex merito.
IAllus. clerico. inferre.vel moniali.extra de accuſat. memini/
mus. m Nſancta
unathe⸗
matiʒatus.j.iij.
Nſancta nicena ſynodo ſtatutuy .·iiij. nullꝰ. hoc
eſt: vt nemo anathematizatus in no Ppꝛopꝛie eſt. v’i.
ſtram ſuſcipiatur accuſationem:nec illi ſeparatus à co⸗
. . uerſatione cleri
aui nos in ſuam nolunt recipere accu⸗ coꝛum quia lai⸗
ationem: cum ſuper illos ſciamus a cus.ſee laici.
domino conſtitutos non illos ſuꝑ nos: xxiij.q·iij certũ
7 ſicut maioꝛ non poteſt a minoꝛe iudi? ⁊ vi.q·i. illi qui.
cari:ita nec obligari:quia rarum eſt oe ?comnes.
quod magnum eſt. oꝛtemus onera n . Sup tlos.
omnium qui grauantur. Quinimo hec eiir ccrtum c
oꝛtat in nobis beatus petrus apoſio⸗ πItanecob
lus cuius vice fungimur legatione 7 cu ligari:i accuſari
ius regula infoꝛmamur:quatenus eius xxi.di.inferioꝛ.
fulti auxilio nunc ⁊ in perpetuuʒ ab om pQð magn
nibus tueamur aduerſis. ¶ Item eu- . diſt xciij legi⸗
ſebius. eeeogem. mus. 00.
Aicos non accuſaſſe epiſcopos A Ricos er
hactenus obſeruatum ⁊ conſtittu⸗ eqnehs D
tum eſt:quia non ſunt eiuſdem conuer-⸗ pꝛi iniuriã .
ſationis ⁊ opido eius quidam infeſti ex mittit ad accuſa
iſtunt. quippe cum vita eoꝛum ⁊ con- nõeʒ clerici coꝛã
uerſatio eoꝛum debet eſſe ſecreta ⁊ a laäas ( erico iudice. vt
coꝛum actibus remota: nec ab eis im⸗ erde ninat
peti debent etiam qui eoꝛum caſtitatem 5 rccõnelſocle

ricus admittit
ad accuſationẽ
laici coꝛaʒ laico
iudice:ſi pꝛoſeq̃
tur ſuã iniuriaz
dicunt quidã ꝙ
nõ.nã vbi crimẽ
irrogat penam
ſanguis cleric⸗
intereſſe nõ põt

yvt. xxxiij. q. vlti.

bis a ꝗbꝰ. ſed ſi
non irrogat pe⸗
nã ſanguis bñ
põt. Alij dicunt
in nullo crie
clericus põt ac⸗
cuſare laicũar.
xi.q/i.nullus.qꝛ
nõ põt in crmie
teſtari õ ipſum.
xi. q.i.teſtimoni
um.⁊ ſic fallit re
gula que eſt. iiij.
q.vi. oĩbuſ. agat
cleric ciuiliter
de crimine.
r¶Non accau/
ſaſſe epos. in H
c.aſſignant treſ
rõnes quare lai
ci nõ admittun/
tur contra cleri
cos.quarta aſſi
gnat. õ. e . q· c. i.

quinta ẽ qꝛ ma⸗

gnũ eſt ꝙ cleriei

gccuſentur ab
eis. vnde debet

eſſe rarũ.pt. · e·
pꝛoxi.c ·io ·

vel non ſeruent canones vel ſimoniaci vel notoꝛij foꝛnicatoꝛes.
tunc poteſt recedi ab eis ante ſententiam.xix.di.nulli.xviq.vlti.ſane·

xxxij.di.nullus.in alio crie ante ſniam nõ eſt recedendũ ab cis.viij.q·
iiij. nõne.⁊. xv.q/vi c. vlt.io.q̊ᷣ coꝛrigit᷑ ꝓ parte.ex de tẽp.oꝛ.c.fb.
Nalis ↄdẽnanio.amplioꝛi.ar.ꝙ in eodẽ genere delicti plus pec
camus erga patres ſpũ ales q; carnales·yt.xxx.q·.iij.pitaciũ·

ell.

118

fne R 4 1 ppter irregulari Der ſatiſſactionem.quod videt᷑ eſſe ſpeciale in eo qui offendit eccleſig
ul Kerien Rocontene detthaneel ele vieimt alin grbiſne ſatiſfaciat q; abſoluatur.vt extra de ver.ſigni.ex parte. allas ſuffi⸗
i tatẽ nõpñt t 1 8. ſ. iagrius cit ꝙ iuret.vt extra de ſen.excom.per mag.
nnnt; t5 Nio Hõ dccketiens. Pialmttia voſtia r Vnimia vnce nec clericus poteſt remittere iniuriam factam eccleſe.xt
Pin b/ ioꝛum.hoc.c.fimiliter ericis intcli ij. .iiij.ſi is qui.dil. „
c E. Impetatur. criminoſe.ſi de clericis intelligas. xxiij..iiij.ſi is q 6 Jauis. gctores.
uf d Ententia ſ rrco⸗ roſtituiur
lbte cham 7. ... .ſz1 . alio ꝙᷓ; a ſe iudicari. qð ſi pꝛeſumptũ a non dño ⁊ auctoꝛita
npne nũt xlvi. di. Oꝛciſta adu 3 ch. 1à3 jc t ſi,D . . tes lites tm.inſti.de cu
d cculatoꝛes. Qdcuerſus ſubdiaconũ:ſubdiaconus ad tur:aut potius vinclicta querit ſuꝑ enm. ratoni 5. vli. ff.quodh
¶Can.i ſinut nerſus diaconẽ:diaconus aduerſus bpᷣ/ vnge ⁊ dñs ait ꝑ pꝛophetã:qui vos tan cuiuſq; vniuer. itẽ eo⸗
ndnit nerſus diacone: 16 1 tpupilla oculi mei 9.
ſeie: Ees eũ. ſpyterũ:pꝛeſbyter aduerſus eᷣm accu git me tangit:⁊ tangit pup eI. rum. 9. actoꝛ. ? hoc iõ
ci ecriminoſe ſati re aut teſtimoniũ ferre non Ct paulo poſt: ſi detractoꝛes quoꝛucu⸗ quia actoꝛ cum decre⸗/
declerelain. ler, Stem epherinus papa qʒ grauiter iudicant ⁊ in perditionis la to fit ? decretum non
an ta igas dic hoc. va ct. C J orzen queũ cadunt.multo magis laceatoꝛes Feyginn 5 nnrs⸗
Onige cũ pᷣlatus eoꝝ ẽ CQCIII. . de vſur. l. i. ſed pꝛo⸗
Bheobnoſis noannreiae irmm Töeinannmnda enneg ne ruratoꝛ ſemper s ve⸗
eial is. i. ioni 5 impetat. Item III EU rn H ro domino conſtitui⸗
ſcht . tee . ä unp H rexerint ⁊ ꝑ eoꝝ ſatiſfactionẽ condignã mr?æ ab initio 2 ad
Iug b ¶ EBGBladio.i.li Ententia chamꝰ filij noe damnant egerint pniam: indubitanter vadunt ? vnam litem 7 ad plu-
Rid gua. qui ſi octoꝝ vel pꝛepoſitoꝛu, vindicibꝰ flãmis exurunt᷑.hec ⁊ alia ꝑpi⸗ res - ad pꝛeſentes =
An ic⸗ aehrehen, ci pam Paanr: cen chang qui verẽda culoſa ↄſiderantes apli ↄſtitnerunt: ne eranfreliſe⸗
d, i. repꝛe „ LEn „ = . de pꝛocurato. ne
it⸗ Nrcir heo patris non operuit:ſed irridenda mon facile ennonenenk aut laee entel accu imqtchg ao mgnerg,
d nos ſl. ne ſi ö.5 ſtrauit. Item euſebius papa. ſent columne ancte eccleſie dei: g tate ? ad vnam ⁊? ad
Aet .di. nolite. f. ꝛem ſuum: niſi a fide exo- apl.2 ſucceſſoꝛes eoꝝ nõ imerito dicun plures cauſas pꝛeſen⸗
n r di. nolte. ſ. Oues paſtoꝛem ſuum: niſi a fide ex ed ſiquisꝰ aduerſus eos vel eccle
n Nr. q-loneg. bitauerit:non debent gechſare. tur. Sed ſiquis' aduerſus eos v ies ? futuras ⁊ de au⸗
nn bHCecuſatio Ves que ſuo paſtoꝛi cõmiſſe ſunt ſias eox cõmotus fuerit aut cauſam ha¶ccoꝛttate epiſcopi. C.
ii Aaapinon bendere niſi a ſide ex buerit:pꝛius ad eos recurrat charitatiſ epi.⁊ cle. omnes qui.
ikmn bus. ſuſpecti ab euz nec repꝛe C E . ir io ea ſanent §. ? hoc nibilominus.
Pinii bns ſnſpectia ꝛbitauerit: nec vllatenus accuſare pnt ſtudio:vt familiari colloquio ea ſanen inus
cni accuſatiõe ⁊ te⸗ oꝛbitauerit:nec vllate gladi v fe eda cõmoniti:que ſananda ſunt:⁊ charitati Canon tamen omneſ
intt ſtimonio repel qꝛ facta paſtoꝛum oꝛiss gladio erieda n e iuſte emendenda co-⸗ adminiſtratoꝛes eccle
elirt lunt᷑.j. e. teſtes. non ſunt:quanqᷓ repꝛehendenda recte ue emendent qu nr ſuſc; hoc ſe vocat pꝛocurato/
ſohunl iij.q· v. accuſato videantur. BHis auctoꝛitatibꝰ ꝓbat᷑ gnouerit.Si aũt aliqui eos pꝛiu A res.i.q.iij.ſaluatoꝛ. ſe
galſ ribus. qð ſubditi ſiue ſint laici ſiue clerici pꝛela Egerint: lacerare accuſare vel infeſtare cundum canones pꝛe
Kun g Aut hꝛane tos ſuos accuſare nõ poſſunt. Ceruũ de pꝛeſumpſerint: excõicent᷑:⁊ minime ab? ilatus ⁊ ame lit conte⸗
tni eeeſt (riminoſis: 7 de infamibusiintelligẽdũ ſoluant anteꝙ ꝑ ſatiſfactionẽ vt iam di ſta. ? poſt pꝛocurato⸗-
tine in excepto crie criminoſis: ſuoꝝ pꝛelatoꝝ parat ſunt ctum eſt condianam pniam egerint:qm̃ treem coſtituit. vtextra
taſnin laicus pꝛaue vi· eſt. quivitam ſuox pꝛelatoxꝝ p bis iniuria eoꝝ ad chꝛiſtũ pertinet:cuius le de inra.calum.c. cum
fſinm ie eſt admitẽd repꝛehendere non imitari.qð ex verbis iĩ ge * k. & Item aler cauſam. .
hnngrii Z clericũ. qð ve anacleti datur intelligi qui ait. zatione fungum Item alex. d, 1 W. Sehiſſune id eſt
hüfan rü eſt niſi pius Onare laici in accuſatione epiſcopoꝛu Eommunione pꝛiuetur qui pꝛimati ad/ er. xvi. q. vij. omnes
Wfun dlericus neru non audiantur. ler ſus epiſcopum conqueritur: pꝛiuſc decime. M
u male fame voll Alciin accuſatione epoꝛum audiẽ fami tariter eum nueniatt. i Peꝛiuetur Bic vi⸗
eſeſozt opinionis.pt. j. ido eis quidã in⸗ Iuis erga epᷣm vel actoꝛes eccle etur ꝙ epiſcopꝰ poſ
ann n Pmis. in fi di non ſunt.qꝛ opido eis qui. nis e EracIOes EC
nfe zer de ſimo z feſti ſüt: 2 indignũ eſt vt ab eis accuſent ſie qualibet querelã iuſtã . Pfecre Bria flumitg wehig
ich de ſimo. h. elr er 1 e 6 it nõ pꝛius pꝛim los a⸗
me ell,ctuas. d eox grauitate nolũt imitari. Idẽ. — exiſti⸗ municare c punire.xt
ſngtti yt dictü eſt ſſß Sacerdotes non niſi a viris idoneis ? at iue R cy ipſos a quil tnoſemel ſ. dlrxrv. diſtinct. - qui emẽ
den in ſumma. pꝛobatis ꝗccuſari poſſuuntt. mat:fami urſercanena e nel ſec dat.æ xxiij. q. iuj. gui-
nncn m . Seruũ ſu⸗· Ccuſatio quoq; eoꝛum ſuper qua ſepiſſime ?: vt ab eis aut ſuã iuſticiã acci⸗ liſarius. contra eſt xx
nndan om. dfs index nos conſulere voluiſti: non niſi ab piat:aut excuſationẽ. ſi aũt ſecus egerit iij. q iuj. inter quere⸗
4 in cã ſerni. vth ⸗H no. ren i . alijs cõi ꝛiuet taỹ las. ?. · v. de occiden⸗
mlin Meca 5 obatiſſimis viris: qui ſuſpi ab ipſis aut ab alijs cõione pꝛiuet tqqᷓ as. . q· v. en⸗
e, ⁊ hoc de conſne idoneis ⁊ pꝛ 18 —22 Ali dis.vbi videtur ꝙ iu⸗
ginle ine ali ionibus ⁊ ſceleribus carẽt:fieri debet ploꝝ patrumqʒ alioꝝ contemptoꝛ. 18 pDi videtur in
ſcnn pe. cũ cõtingat. vjilibus ac repꝛobis ⁊ non idoneis per⸗ HNiſi opinione diſcuſſa non audiantur dere cuius iudex eſt.
ſeder n . Columne. ſonis infamari noluit nec calũniari:ſed acenſatoꝛęs epiſcopoꝛum. Biſtingue. quia ſi in⸗
Patfii ic e ꝓPhibet lex ipſe pꝛopꝛio flagello peccãtes ſacerdo⸗ Iui ſunt vituperatoꝛes aut aceaa iaria tangit ſpeciali⸗
genig Wukwas nſ g templo eiecit. vnde liquet qo ſomi ) ſatoꝛes epoꝛuʒ vel reliquox ſacer ien prelaman non no-
n lryr deleil⸗ ſacerdotes id eſt epiſcopi a deo ſunt iu⸗ otum:non opoꝛtet eos a iudicibus ec/ ſterrönicare⸗ dli⸗
annn cetera. dicandi:non ab humanis aut pꝛaue vi cleſie audiri anteqᷓ eoꝝ diſcutiat᷑ eſtima Grandtectkeſinnn dr
Nyn . oĩ andi: ſe’d potius ab oi tionis ſuſpitio vel opinio: qua intentöe? ſi tangit eccleſam p
ei . Sed ſiquiſ. tei hoibus lacerandi: ſed potius ab oi⸗ tionis ſuſpitio vel opinio: qua intentöe· nitangttea eriſegne
ſhe bee pars vſq bus fidelibus poꝛtandi ipſo dño exem⸗ na fide qua temeritate quavita qua cõ poteſt eſe in deri cais
ſinnl ad finem loqui⸗ plum dante:qñ per ſeipſum ⁊ non per ſcientia quoue merito.ſi pꝛo deo aut p ſa ſue erc eſte ſeut pro
ſdn nun de cauſis ci⸗ aliũ vendentes ⁊ ementes eiecit de tem vana gloꝛia aut pꝛo imundicia vel odio curatoꝛ fiſci eſt inudex
ſun nninnaricrnn. plo ſacerdotes.nullus eni vt reoꝛ inne aut cupiditateꝰ iſta pꝛeſumpſerint. in nd li vt C ro
unlier Pis ae veli — apa. cauſe fiſcales. liefic
ee propoſtnis nam nitur inter illos quivelit ſeruum ſuumꝰ Item calixtus Pap- mnberv ſtngexug
Nii oc. c.de laicdcis G cauſa fiſcali.ff.de his
nnige loquitur. vñ nõo. r kaieng 3 „mie eſne, im iſciimperatoꝛis dicitur. ff. ne quid
icſe⸗ poteſt intelligi de criminalibus cauſis:qꝛ in illis non andirr laiens aue l aeledorimre v tamentes fi mpe mr.n. ne quia
ign üe ani, draie VRSSSG.————————ʒ cpen nuas rx r n ſunt vituperatoꝛes id eſt conuiciatoꝛes qui depoſiti curie tra⸗
ſa atione fi pꝛemutenda admonitio. pte lere deber cononi ⸗ 1 xi.q·i. ſi qui ſacerdotum. niñ feceritex caloꝛe iracundie.pt. ö. .
g ennolenil icerenne ar nen —— denderethnen q. Ndqmonamgodoloe hodie falſum eſt:niſi eſſet poſt rennniatone
ho. ed monſtio pt p cademn iurq pbar. f.xij.q.ij indi tñ contumax.de iudi.cum non ab homine.fallit in caſu ſpeciali de cri.fal. a
4 quia illa in denunciatione loquitur. de hoc notat᷑.xij.q.ij.indigne.tñ ontumax. de in ſtur curie ſeculari. H
inmen ybi denunciatur crimen ſimonie:non eſt neceſſaria admonitio. qꝛ de falterlonum vdi deboſius⸗ inn racrer⸗ ſuſpectis vel ignotis: ? de his
ſmmon illo non poteſt quis penitere retento oꝛdine. vt.j. q· i. ſiquis nech. . . p Epiſcopoꝛum. hee ſeanumtur
6, ij. requiritis. H ſit ar. contra.i.q.vlti. atet.⁊ extra de ſimolʒ.cui hodie am iniuriam non pꝛoſequ . S
nni —— 1 eriale⸗ ſſemecctenin vt ſemꝑ pꝛimo admonearur 5. Qua intentione. an faciant animo nocendixxiij q· y. pꝛodeſt.
bo Aut vel dicag ſeciale eſſe in eccleſin. lite lio modo agatur. ⁊? bQonſcientia.ſi ſi conſcius.criminis.
eſb pꝛoponatur querela contra eam ſiue ciuiliter ſiue alio modo ag Aut cupiditate. pecunie.5. e gi pꝛobibentur.
H p. Beius. xxiij , ad ſidem. 2 piditatc pe
Gon .

Canſa.

AAerendũ eſt. bie dicit idem qð in pꝛecedẽti.c.? dic querendũ eſt.ſ.⸗
ingice etiam ſi aduerſarius nõ querat. ff.de poſtu.quos pꝛohibet. ⁊
xxx.q.v.iudicantem.⁊.ſ.e.alieni.⁊ ar.C.de queſti.ſeruos.Et loquit᷑ hoc.c.
2 pꝛecedẽs de ignotis ⁊ ſuſpcctis:qꝛ tales ꝑſone integri ſtatus eẽ debẽt. ff.

ſiue clerici fuerint ſiue laici non admittantur ad accuſation?᷑ pꝛelato
rum:vnde colligitur a contrario ſenſu ꝙ alij admittant᷑.buic diſtin⸗
ctioni obijcit: æ⁊ poſtea ſm ſuam opinionẽ ſoluit que talis eſt ꝙ laici

crimĩoſi pñ̃t accuſare clicoſ:qð falſũ ẽ:vt er de teſti.ð cetero.
n/Liem erroꝛis.ex tribul locis iſtius c. argumentat᷑ gratianꝰ

de teſti. queſitum. ſed obijcio tibi ſ iudex querat de ↄuerſatione huiꝰ teſtis

oʒ ꝙ querat ab alijs
ſimiliter oʒ ꝙ querat
de ↄuerſatione illoꝝ
de gbus querit de cõ
nerſatiõe iſtius: ⁊ ſic
in inſinitũ ꝓcedet iu
dex qð repꝛobat᷑ ex/
tra de reſcrip. cum in
multis. Si aũt iudex
ab ipſo teſte q̃rat an

ſit fur vel homicida.
ſtulta eẽt queſtio cu,ʒ

nemo illud fateretur

Rñ.ſi ẽ ignotus bene

põt ab eo querere an

ſit liber vel ſeruuſ. ab

alijs aũt notis inter
quos ẽ ↄuerſatus q̃⸗
ret de fama iſtius.po
teſt ẽt iudex ĩ genere
querere ſic dicẽdo:es
tu talis vt poſſis eſſe
teſtis:vt.ff.de queſti.
l. j.S. qui queſtionẽ.

b Accuſat. In ac/

cuſatiõibus ꝗ̊ nõ pᷣſu
mit᷑ quis dignus niſi
boc ꝓbet: vt. j. e. cri/
minationes. ſic in ob
latione euchariſtie:
vt de cõſe. di. ij. tribuſ
gradibus. Et in oꝛdi
nibus.xxiiij. diſ.qñ.⁊
xiij.diſ.quieſcamus.
Itẽ excõicatus quis
credit᷑ ꝑꝑ periculum

vitandu potius ꝙnñ
vt e de ſen. ex. ꝑ tuaſ

2Z cũ deſideres.. ter⸗

tie qõni.ſic in ipetra⸗

tione venie etatis te/
net᷑ ipetrãs ꝓbare i⸗
ſtituta moꝝ ſuoꝝ ?
teſtimoniü vite hone
ſtioꝛis ⁊? aĩ ꝓbitatẽ.i.
ſe eẽ idoneu:vt. C. de
his ꝗ ve eta. ĩpe.l. ij.
als circa notos potiꝰ

pſumit᷑ gs dignus ꝙ

indignus:yt ex de p⸗
ſump. dudũ.

e Heſecit per boc

patet ꝙ loquitur de
ignotis.

d Maioꝛes. i. cle⸗

Ccuſatio epo⸗

rũ.facile.i.abſ/⸗
inquiſitione.
NJauis. ↄuitij. ñ
imex boc ſeqnit
ꝓpter ↄuitinʒ ipſũ

—

poſſit excõicare:vt.xxi

¶UVWaioꝛes natu ñ accuſent:niſi qui ſint

recte fidei ⁊ conuerſationis.

NANerendum eſt in iudicio cuiꝰ ſit

cõuerſationis ⁊ fidei is qui accu⸗
fat is qui accuſatur:quoniam hi qui
non ſunt recte fidei ac conuerſatiõis ⁊
quoꝝ vita eſt culpabilis ⁊ quoꝝ fides

alibertas neſcitur?:non permittunt ma

ioꝛesꝰ natu accuſare:neqʒ viles perſo⸗
ne in eoꝛum recipiantur accuſatione.

Itẽ ſixtus papa. Abſqz duobus

vel tribus teſtibus non recipiantur epi
ſcopoꝛum accuſationes.
ECcuſatio epiſcopoꝛum non eſt fa⸗
ciler recipienda dicente domino:
non accipias vocem mendacij. Et apo
ſtolus inquit aduerſus pꝛeſbyteruʒ in⸗
ſcriptionem non recipiendã abſqʒ duo
bus vel tribus idoneis teſtibus. Si hec
de pꝛeſbyteris vel ceteris fidelibus ſũt
pꝛecauenda:quanto magis de epiſco⸗
pis. ¶ Item ex concilio aurelianẽſi.
Mꝛo ſõla conuentione epiſcopi ñ ſub⸗
moueatur aliquis a comunione.
8B8 Iquis ab epiſcopo vel ab eccleſia
yvel de pꝛopꝛio iure crediderit ali⸗
q́uid repetendum: ſi nihil conuitij aut
criminationis obiecerit: eum pꝛo ſola
conuentione a cõmunione eccleſie non
liceat ſubmoueri. ¶Item euariſtus
papa. Quare ſubditi pꝛelatos ſuos re
pꝛehendære non voſſunt.
Vnt nonnullis qui krepoſſtos ſuol
peruerſe repꝛehendunt:ſi vel paꝝ
ipſis moleſti extiterint.Ex bis om⸗
nibus datur intelligi ꝙ illi ab accuſatio
ne remouentur:qui non affectione cha

ritatis ſed pꝛauitate ſue actiõis vitã eo/

rum diffamare ⁊ repꝛehendere querũt
¶OQuod vero pꝛemiſſis auctoꝛitati⸗
bus criminoſi pꝛohibeantur ab accu/
ſatione pꝛelatoꝛum :teſtatur augulſti.in
libꝛo ſoliloquioꝝꝰ ita dicens.
Non omnes ſubditi:ſed criminoſi tan
tum pꝛohibentur accuſare pꝛelatos.

PD Reſumunt pꝛelati non debere ſe
repꝛehẽdi vł accuſar-: ꝓ eo quod

canones non eos paſſim conſtituũt ac
cuſandos: quod rantum negatur ſolis

criminoſis: cũ de repꝛehendendo ve⸗

ij. q. iij. inter querelam. vel hic nõ ſuit tantũ epi cã

ſed ecclie.vel ppter boc remonendus eſt a cõione a metropolitano ſʒ ñ ab
epᷣo.vel dit ſi couitiũ redũdat tantũ in perſonã epᷣi.qꝛ dicit iu es filius ru⸗
ſtici:tũc nõ põt:ſed ſi dixit eũ ſimoniacũ:qꝛ hoc redũdat ĩ eccleſiaʒ bñ põt.
g Vnt nõnulli.:nihil notatur.

In libꝛo ſoliloquioꝛum.i.pſalmoꝝ.i.ſolins ſpiritus ſãcti eloqui
num. quia ſolo inſtinctu ſpiritus ſancti ibi locutus eſt.de quo babetur ð pe.
diſtin.ij.querendum.
1. Reſumunt.vel accuſari.ar.laicos poſſe accuſare clericos.ſ.e.cleri/

cos.⁊. xxiij di.illud.=. C. de offireo.pꝛoni.iuſtiſſimos.ſed coꝛigitux

talium opinio.ex de teſti. de cetero.
kCriminoſis.ſ.clericis.

. Teſtimonium.cũ debebat exemplificare de accuſatione exẽplificat de
teſtimonio quod ideo facit:qꝛ qui admittitur ad vnum admittitur ⁊ ad re

iquum. iiij. q.iij.ieſtes. JYoan.

Opponitur.dixerat in illo.S.his auctoꝛitatibus ſubditi criminoſt

e Agoani. nin ſuam iniuriam pꝛo

ſu in ſequẽti. S.
ritas ipſa cõſtituat. Si male locutus ſuxy ¶ Recedentẽ.
teſtimõiuzs perhibe de malo: ⁊ cetera. apoſlats. .
¶Opponiturꝰ* huic diſtinctioni. Ipſi e bedl
ſacri canones diſtinguũt in quo caſu pa cuarpinir lle
ſtoꝛes ſint accuſandi a ſubditis dicẽtes nulli.⁊ xxv.q.
oues paſtoꝛes ſuos nõ accuſent nec rez violatoꝛes.
pꝛehẽdant: niſi a fide exoꝛbitauerit. cc q Hõ poſſu
ce in quo caſu ſunt accuſadi a ſubditis: erdoriſtan⸗
in alijs autẽ minime. τHuic oppoſi⸗ repellcre eres

tioni reſpondet᷑ ſic.Oiſtinctio illa cano

⁊ in chꝛiſti fide pꝛeuaricati ſunt: ad te⸗

ſtimoniũ dicendum admittiſnõ debent: bettt ſi aduer/
quanuis ſe eſſe chꝛiſtianos ãnuncient: ſarius oſentiat
qꝛ ſicut ĩ fide chꝛiſti ſuſpecti ſũt:ita in e¶vt ff. poſtu. al
ſtimonio hũano dubij habẽr᷑. Infirma⸗ ꝓhibet. immo
ri opoꝛtet eoꝛũ teſtimoniũ quiĩ fide fal vbi aduerſario
ſi docent᷑.nec eis eſt credendũ qui veri oanuckrir.
tatis a ſe fidem abiecerunt. ¶ Item. ca officio ſuo exci

ius papa felici coꝛepiſcopo.
Heretici iudei vel pagani chꝛiſtianos
accuſare non poſſunt.

D Agan vel heretici ſiue iudei non 32 nart⸗
poſſunt cbꝛiſtianos accuſare aut ſeiannddſed
qꝛ nihil ex inge
nio ſuo ? do⸗

meſtice voluntatis motu facere dʒ: vt...c. pxi.. iij q· vij. iudicet. Re

.

a cõtrario ſen⸗

ipſum recipiat

num de criminoſis ⁊ infamibus intelli xly. d lʒ. xxx · .
gitur. Oues eniʒz criminoſe ⁊ infſames v. indicantẽ. C.
paſtoꝛeʒ ſuũ accuſare vel repꝛehẽdere de qſti.ſernos.
non:poſſunt niſi a fide exoꝛbitauerit. ĩ pꝛin.iiij q. iij.
Ceterũ ſi a fide exoꝛbitauerit: tãta ẽ la⸗ parentes Neʒ
bes illus crimis: qð ad eius accuſatöe,z mige nudexers
ne . inabit accu⸗
⁊ ſerui aduerſus dominum ⁊ quilibet ſatoꝛes ſicut oꝛ
crimioſi ⁊ ifanes aduerſuſ quenlibʒ ad dinãdos vt eoſ
mittunt᷑. ¶Ande diony ſius papa. repellat xxiij.
Infames accuſare nõ poſſũt hereticoſ. di qᷓc. ? greg.
Lieni erroꝛisꝰ ſocium vel a ſui vo peecipit ioanni
uuntarie pꝛopoſiti tramite receden vt inquilat de
tem aut ſacris patrum regulis ⁊ conſti kerſod aceuſa⸗
tutiombus nõ obdientem ſuſcipere nõ peimiſ ſeriij
poſſumus nec debemus. Nec impete diſilluc. .ſ. .
re recte credentes vel ſãctoꝛum patruzʒ criminationes
ſantionibus obtemperantes permitti ⁊ pꝛetoꝛ ſue di⸗
mus: qꝛ infames omnes eſſe cenſemuſ gnitatis tuede
qui ſuam ſidem aut chꝛiſtianam lege,ʒ Sratia idignos
ꝛeuaricantur aut apoſtolicã aut regu⸗ s poſtmsltone
arẽ libenter poſiponunt auctoꝛitatem. poſtulat inpn.
¶INtem exↄci.tol.iii. 2 repellit mili⸗
Ehꝛiſtianos accuſar vel i eos teſtifita tẽ: zʒ aduerſari
ri nõ poſſũt qͥ fidẽ acceptã deſernerunt. us felite ad⸗
Bn psõt erga bomines eſſe fide⸗ mittere. fk. ⸗
lis qui deo extiterit infidelis. Ju⸗ (u. liliuſt. .m⸗
ei ergo qui duduʒ chꝛiſtiani effecti ſũt lites. v quos ⸗
toꝛ ꝓhibet:iĩ to

tũ ⁊ oĩino ꝓbi/

piet: e de ap.

ↄſtitutis.·ff. ᷣ

peti. here.l. vlt.

ſpon. iudicat i hoc caſuex bis ꝗᷓ ꝑcipit in exercitio cauſe que añ eum

agit᷑.nã cũ coꝛã ſe videt infamẽ admitti:põt ipſũ re
ſcit tpa appellationis elapſa eẽ ſupplet de facto:vt.

pellere: ſicut cum
C. de temp. ap.l.

iij. in fi.ſic. xxvuij.di.ſi pꝛiuſq.ſ.de ſacto.quod conſtat iudici tanqꝙ iu

dici.extra de poſtu.bone.

— . .

VVn põt. pᷣuaricati. ergo ſi nõ ſunt pꝛeuaricati: videtur ꝙ ſint
admittẽdi nõ obſtãte pꝛecedẽti delicto: ſicut ⁊ alius qui fuerit
in moꝛtali: vt.iiij.q.i.diffinimuſ.qð quidã negãt cum nec ad oꝛdines
admittat᷑ ꝗ qñq; fuit criminoſus:vt.xxv.di.plurimũ.⁊.vj.·i.qui en.

mẽ.⁊.ff.de ritu nup.palam.vbi dicit: turpitudo lʒ intermitiat no de

let. ſc. ff. de fur. qui ea mente.quid iuris ſit de boc.dicitur ex de telti.

teſtimonium.vbi coꝛꝛigitur hoc.

8Infirmari · e. xix. di.c.fi. vel alr ar. ꝙ nõ valet dictum teſtis ſipo

ſtea detegitur eiuns infamia

ſequantur: pt.iiij.· vj ommibꝰ.

rel
ien

nintht
mutt
nitene
te
W
petck
Nhcun
et
taſsit
pinlini
dilun
Mtinnue
1orien
Uineni
Nintitgs
ghoſnt
netit
pprlit
ſgun
innton
uſtlis
innefin
aſtuſe
ſtotcon⸗
nkhenn
eolee⸗
Nufie
us nt
ſaet
Pbbe inn
hunne
chenrc
hfuohr
mid
)liet,
Se,

II

ſed beretici nõ.qꝛ excõicati ſunt:ex de hereticis vergentis.⁊.c.excõi
camus.Sʒ nũquid iſti.ſ.pagani ⁊æ iudei andiunt᷑ in exceptis crimini
bus: dic ꝙ nõ: m. h. ſic: ſed ꝙ iudei pñt videt᷑ ex de iude.iudei.ſed de⸗
cre.expꝛeſſe pᷣdicit que dicii ꝙ teſtis dʒ eſſe fidelis:vt ex de teſti.qʒ.⁊
ea rõne qꝛ ſunt in peccato moꝛtali:⁊ ſic nõ ſunt audiendi:extra.de te

ſti. ſuper eo.
6 9 Aut vocẽ.
F. tñ clericos
babere teſtimo
nium bonũ ab
bis g foꝛis ſũt:
de conſe. diſt. i.
re
BInfamati/
s yt ſe ex⸗
purgare debe⸗
ant.

— Equalitas.
rii dicit. ſuffi

b

cit enim ꝙ ac/

cuſatoꝛ ſit bõe
fame: lʒ accuſa
tus ſit melioꝛis
vt. j. e. latoꝛ. itẽ
in alijs falſum
dicit:qꝛ nec in/
famis infamẽ:
nec criminoſuſ
criminoſum ac
cuſat:vt.vj.q.i.
qui crimen.niſi
pꝛius eũ tolera
nit ſciens eũ ta
lem: e.de ac.
nulli.ſed põt di
ci hoc eẽ ſpecia
le in epᷣo: vt nõ
poſſit remoue/
re ab accuſati⸗
one illos quos
ꝛiꝰ? tolerauit.
tẽ fallit ĩ are⸗
nario ꝗ põt ac/-
cuſare arenari
um:vt. C. de in
offi. teſt. in are
nã. Itẽ fallit in
caſibus in qui/
bus ſocius cri⸗
minis nõ repel
lit ſociuʒ:quos
habes notatos
iij.q.iij. liberi.
2. C. ð teſti.qm
als quilibet cu
iuſcunq; ↄditi⸗
onis ⁊ quãtũ/
cunq; crimino
ſus viles ab ac
cuſatione vl te
ſtimonio repel
lit:vnde etiã ſo
cius a ſua accu
ſationce repellit
ſocioſ⁊ crimio
ſos. fl. de accu.
bos accuſare.
H.ſi ſeruꝰ. ⁊. iij.
g. iiij. c. pe. qð
falſũ ẽ in exce⸗
ptis crimĩibus:
yt.ð. in pꝛin. q̃⸗
ſtionis notaui.

Y hereti⸗
Janche⸗ au
eſt falſa: qꝛ

nuuqᷓ; hereticꝰ
admittit᷑ ad ac
cuſanduʒ: vt. ſ.
iiij.q.i. c.i.ſoꝛte
loquit᷑ de mino

ribus heretici)½

qui nõ peccant

vocẽ infamationis eis iferre. In hoe
c. decernit᷑:vt heretici nõ ipetant recte
credẽtes. vnde ecõtra ĩtelligit᷑ qdᷣ here⸗
tici ab hereticis impeti poſſũt. Itẽ a tra
mite ſui pꝛopoſiti voluntarie recedẽtes

nõ poſſunt impetere ſeruãtes limitẽ ſue

ꝓfeſſionis. Ex hoc datur intelligi qð re
cedẽtes a ſuo pꝛopoſito ſimiliter rece⸗
dẽtes criminari poſſũt. Itẽ nõ obedien⸗
tes ſantionibus ſaãctoꝝ patrũ nõ poſſũt
accuſare obtẽperãtes ſacris cõſtitutio⸗
nibꝰ. In quo ſimiliter intelligi᷑ qᷣi ino
bediẽtibꝰ iobediẽtes accuſare licet.vn⸗
de generaliter colligi: qð in accuſatio⸗
ne equalitas fidei ⁊ cõuerſationis iĩter
acccuſatẽ ⁊ accuſatũ ſẽꝑ ↄſiderãda ẽ vt
is qͥ accuſat vel par vel ſuperioꝛ inue
niatur. Item nouellaru eöſtitutio.
Hereticus hereticũ accuſare ⁊ cõtra eũ
teſtificari poteſt.

get cuiqʒ eoꝝ hereticum teſtem ad⸗

QR hereticus cõtra hereticuz: liti
i

cere licet. Sinauteʒ oꝛthodoxus con

tra hereticũ litiget.pꝛo oꝛthodoxo qui⸗

dem heretici teſtimoniũ valeat. contra

oꝛthodoxum aũt ſolius oꝛthodoxi teſti
moniũ valeat. Item oꝛthodoxis autem
litigantibꝰ ad teſtimoniũ nulli heretico
pateat aditus. Sʒ querit᷑ ſi flagitio
ſiſſimus catholicus poſſit cõöuenire he⸗
reticum de alio crimine quã de hereſi.
Huic queſtioni ita reſpondet᷑. In quo
hereticus inferioꝛ eſt videlicʒ in regula
fidei:ĩ eo a malo catholico accuſari po
teſt. In quo autem ſuperioꝛ fuerit vide

licʒ in cõuerſatione vite: in eo a flagiti⸗

oſiſſimo ↄueniri nõ põt. ¶ Itez quod
dicit᷑ paſtoꝛess pꝛo ſuis actibus magis
ſunt tolerãdi ꝙᷓ; coꝛigendi:dupliciter in
telligit᷑:vel qꝛ a criminoſis tolerãdi ſũt

⁊ nõ coꝛigendi: vnde ibi ſubinfertur:

qʒʒ ſepe ꝓ meritis ſubditoꝝ depꝛauatur
vita rectoꝛum:quoꝝ ergo merito deo
permittente vita rectoꝝ depꝛauatur ab
eis potius ſuut tolerãdi qᷓ; coꝛigẽdi:vł
qꝛ ſunt quidã qui ſepe deſeruntur pub
licis documentis ⁊ crimen qð intendũt
ꝓbare nõ valent:de quibus ĩ homelia
de penitentia auguſtinus ait.
Que publicis documẽtis pꝛobari noõn
doſlime. tolerãda ſüt.

—„.

erũqʒ boni viri pꝛopterea ſuffe⸗
P runt alioꝝ peccata ⁊ tacentꝰ: quia
ſepe deſerunt᷑ publicis documẽtis qui⸗
bus ea q ipſi ſciũt indicibus pꝛobare

nõ poſſũt De hisꝰ etiam illud ana⸗

cletii intelligit᷑ ſentẽtia cham filij noe dã
nant᷑:qui ſuoꝝ doctoꝛuʒ vel pꝛepoſio⸗
ruʒ culpam pꝛodũt ceu cham qui patriſ
pudẽda nõ operuit:ſed ridẽda moſtra⸗
nit. Mac eniʒ auctoꝛitate ſubditinõ pꝛo
hibent᷑ ab accuſatione ſed a pꝛoditione
Alind eſt enim pꝛodere:aliud accuſa⸗
re. Pꝛodit qui nõ pꝛobãda defert.ac⸗
cuſat qui reo pꝛeſẽte crimẽ indici offert
pꝛobaturus qð intendit. Cham ſolus
vidit pudẽda patris:⁊ ideo per eũ intel

Q. VII

119

in pꝛecipuis articulis fidei qui nõ admittuut᷑ in iudicijs.i.de his que actu

ſunt coꝛã iudice:ſj in alijs ↄctibus ꝓpter inopiã pbationum admittunt:
nõ tamen ſine toꝛmentis:vt.iiij.q.iiij.S.in criminali.ver.ſi ea res.⁊.C.. de
bereti.l.vlti.io.ſed certe ſjᷣm canones nõ admittitur hereticus cum ſit ex⸗
cõicatus:⁊ debeat ſtatim occidi.de bereti cxcõicamus.⁊.c.pe.b.

liguntur qui cum ſoli ſunt ↄſcij criminũ
ſuoꝛum pꝛelatoꝝ atqʒ ideo accuſare ũ
poſſunt:vitam m eoꝝ infamando alijs
ridendã offerunt. Iteʒ obijcitur ꝗ

9„

ſubditi etiam religioſi pꝛelatos ſuos ac
cuſare nõ poſſunt. Legitur in exodoꝰ ꝙ
maria ſoꝛoꝛ aaron:que pꝛima poſt trãſi
tũ maris rubꝛi ſumpto tympano hym-
num cantare meruit:poſtea murmurãſ
in moyſen:eo ꝙ ethiopiſſam duxerat in
vxoꝛẽ:a domino lepꝛa percuſſa eſt. Itẽ
in libꝛo regum legitur:ꝙ cum dauid fu⸗
geret a facie ſaul:latuit in ſpeluncha in
quam cum ſaul diuertiſſet ad purgãdũ
ventrem:dauid pꝛecidit oꝛam chlamy
