iuris e in vno ioꝝ ſtnulat:iʒ ei qͥlibet inferioꝛ nõ audet be dicium tantũmo do poſtulandum ſit. tẽ. itẽ obijcit q⸗
eroi Rde⸗ nedicere. Cur hoc nüquid benedicoeæ Item michaeli imperatoꝛi. ini as
uippe.⁊.ff.ð verbo. 10 benegici it apls: qaꝛ regni inon . vt. xl. diſt.
obeßer⸗ ff n . nõ poſſidebũt:ſʒ pᷣ hoc ĩnuit᷑ qte cẽſu⸗ .Ntantum hanc pꝛeſumptionẽſã eoioln
c KTe Vnde pꝛopheta. re freno iferioꝛes qppe a ſuis pᷣpoſitis ctipatres apud chalcedonẽ deteſta⸗ qꝛ paratꝰ erat
iIgias. iudicãdi coercẽdiqʒ ſunt ſi hi nec etiꝭ ti ſunt vt dioſcoꝝꝰalexandrinũ antiſti coꝛꝛigi.lʒ.n.pa/⸗
d Exhibuimus i. benedicẽdi ius vllũ penitus obtineat tẽ inter cetera iccirco potiſſimum ſine pa vel alius ſit
lite. rcpreb, Idẽ mich. imper atoꝛi. De eodeʒ. vlla reſtitutione dãnauerunt:qꝛ po⸗ erelieue cſri
enca. F.otrae Vnc aut Ainina iſchlratida nof nsẽs in celum os ſuuʒ lingua eius trãſe nõ deponit:
õ Ypi ebit: nec nobi ipoſſibile erit unte ſuꝑ terrã excõicationẽe in ſanctuz yt. xxiiij.q.iij.
ſi at. vbi dẽ ꝙ ſubdi vobis oſlẽdere ſi tamẽ audire velitis leonẽ papã dictauit:ita vt in ſnia ↄtra dixit apls. vl iõ
ti pñt repꝛehẽdere pᷣ/ nõ poſſe quẽqᷓ rite ab his qui inferio ipſum ꝓlata:hoc videant᷑ memoꝛare nõ debebãt ipʒ
latos. Do. triplex elſt ris dignitatis vel oꝛdinis ſunt iudicia pcipue dicentes. Quoniãt ſcõis exceſ deponcerc:qꝛ co
Ppe eheſo iper loſe d libus ſubmitti diffinitionibus. ſiq de,y ſibus pᷣcipue pꝛioꝛeʒ iniquitatẽ valde actus fecit.l.di.
Ri haſee ibeeclt tpe dioclitiani ⁊ maximiani auguſto⸗ trãſcẽdi:pꝛeſumpſit eniʒ excõiatione⸗ ſbe voe
vt bic. alia ſocialis. rũ marcellinus epᷣs vꝛbis rome qͥ pp dictari etiã aduerſus ſciſſimuʒ ⁊ btiſſi lrion ñ b
bec minoꝛibus ↄcedi ſoluta coactiõe
tuc. lxxxj. di. in oibus ſieniʒ ſuiſſet ab

ꝙ aliꝗs põt eẽ iudex in ꝓpꝛia ca. ſi ff. de adop.l.iij. ¶

de fideicõ.l.ylti.ſ̊ iudex ibi ĩpꝛopꝛie dr.i.arbitratoꝛ.

Di. KX. .
a AMAſerio?. Ex hoc.c.tres colliguntur regule. pꝛima hec eſt. inſerios benedictione facta legit. S
. ſupiorẽ non põt ligare vel ſe cere edahe qui põt ligare ⁊ ſol kDPeccatũ.ar. ꝙ aligd ꝓhibet᷑ nõ ꝙ ipſũ malũ ſit: ſ ꝙ ige maluʒ 4
uere. Tertia talis ꝗ põt ſoluere ⁊ ligare.quelibet haꝝ regulaꝝ videt habe ppoteſt ſeꝗ:vt.xxij.q.i.in nouo.⁊.xj q·iij.nolite.⁊.xliij.diſtin.cum 4
re exceptionẽ. Pꝛima regula videt recipere inſtãtiã cum maioꝛ ſe ſubi]] TV badrianus.S. verum.
cit arbitrio minoꝛis: vt.xj.q.i.peruenit. Secunda regula ſimiliter fal/ 1 Vnc aũt.diocleciani.No.duos ſuiſſe iperatoꝛes c. vij . · i. 6
lit in incendiarijſ ⁊ ex in apibꝰ. ſʒ foꝛ⸗ r
cõicatis g debẽt Pa te nus Pun 83
hem eonied dee quendineceſſitas. Añ nicho. pa. ſtea inſignis martyr effectus ẽ: adeo õ 6
dele. querẽti. Zertia ſcribit ↄſtantinopol. cpo dicẽs. IJtltecopulſus eſta paganis vt teplu? eog m E MWarcelli
regula lfallit.j.de ↄſe. rioꝝ facta ſupioꝝ ſentetis obnixa ſůũt ingreſſus grana thuris ſuꝑ pꝛunas i nulſ. iͤde iſto lo
di. iiij. ſem. vbi habes TLMerc. ſedes potioꝛẽ abſoluẽ ñ proneret:cuius rei gratia collecto vni/ gt ꝙ cilio cõ/
quidã penitẽs ab/ pt. Sola eni potioꝛiferioꝛẽ ↄueni uerſox ↄcilio epᷣoꝝ ⁊ inquiſitione fa- gregato aleſſuſ
ſoluit aliũ txe periaa ent abſoluit.hicꝰliqͥdo/puidet᷑:qꝛqͥ nõ cta.hoc idẽ põtifex ſe egiſſe ↄfeſſusẽ: ẽqð fecerat.⁊
li quẽ tñ ligareñpo ½ poõt abſoluere:nec põt indicio ĩferioꝛ nullus tamen eoꝝ ꝓferre ſniam in eũ ſe enli ſniaʒ de
En ltez allit a.. porioꝛc ligare. vnde ꝓphetae ait. NHũ auſusc. dum ei ſepiſime oẽs dicereét. natteel nee.
Rs lb ii, .ſili fallit vt qͥd gloꝛiabit᷑ ſecuris ð eũ qui ſecat ĩ ea Tuo oꝛe iudica cãm tuã nõ noſtro iu⸗ tiano oleſſus

p mmiuif Perrici ar. ab exẽpliſ gẽtiliũ ẽ argumẽtãdũ:vt
xj. q.i.ſacerdotibus.xiij.qij.queſta.⁊.c.nõ eſtimemus.
9 C. Inferioꝛis.j.xv.q.vij.ſi autem.in fi. .vbi dicitur ꝙ ſolus epᷣns
illoꝝ cauſas poteſt audire.ſed nõ excluduntur ibi clerici:ſed alij epi
ſcopi.xv.q.vij.epᷣus nullius.
r I6 tantũ pꝛeſumptionẽ.ſ.depoſitionẽ ignaciij.
s Vt dioſcoꝝ.qui introniʒatus fuit per regeʒ qui poſteocxcom-

ob. inter ſtipulantem.
b Maioꝛwegr. minoꝛ iudex po. exercere iuriſditionẽ ſuã pꝛeſen⸗
e maioꝛe iudice:vt.xcv.di.ecce.ff.de offi.ꝓcõ.l.vlti.ar. .xj.q.i.ꝑuenit.⁊
C.de dona. in hoc. onn e H 4
i ¶¶Benedicere.ſed dr̃ epo poſt hãc benedictionẽ. ꝛa ꝓ nobis pater ſã
cte.in quibuſdã locis ipſe inſerioꝛ dicit ep̃o.Jube dñe benedicere,⁊ epᷣns

4

ich
he
ſ

P

8

7

municauit papam.

t¶ Quoniã.ſcðᷣis.

ſtudet. de pe. dii. ſiquis.
i Acroſancta.ꝙ ſine intermiſſiõe nõ tũ in quolibet inſtãti.ſʒ hoꝛis cõ/

yr hic ꝙ; iudex in ſnĩa tenet᷑ expꝛimere cãm: q̃

ipſũ monit. C. de iudi.ꝓperãdũ.s.illo.⁊.ff.de his ꝗ no.infa.l.ꝙ ait.
§.pe. ar. Z. ex de ſen.⁊ re iu.ſicut.ad hoc dico ꝙ ſemꝑ tenet᷑ expꝛime
re cãm.ſi tñ nõ expꝛeſſerit tenet ſnĩa.ij.q.vj.biduũ.

8 CFigez. tm.

ne ſit 3.S. xv. d.
canones. circa

maioꝝ eccleſia
ruũ. pmo oſtẽ⸗
dit quẽ oꝛdineʒ
ha buerunt ᷣm
antiqua tꝑa.ſe
cũdo oñdit quẽ
oꝛdinẽ habue/
rũt poſtea.bᷣm
moderna tꝑa
talis fuit oꝛdo.
pᷣma fuit roma
na eccleſia. ale
xadria ſcda.an
thiocena tertia
quarta hiero/
ſolymitana. ſed
poſti imperiũ
ſuit trãſlatũ cõ
ſtatinopo.ↄſtã
tiopolitana ec/
cleſia obtinuit
ſcðᷣm locũ poſt
ro.alexãdrina
tertiũ:anthioce
na quartũ . hie
roſo. v. ⁊ hoc di
cit. ſ. e.ↄſtãtino
politãe. ⁊ dr e
de pꝛiui.ãtiqua
2 Mnes.
ſic ↄſtrue
ro.ecc.inſtituit
oẽs.ſ.pꝛelatos.
ſiue in apicẽ cu
iuſlibet patriar
che.i.patriar/
chatuſ.⁊ ꝑ hoc
pʒ ꝙ ſolus pa/
pa nouas facit
dignitates.

initio. 1
e ¶ Vaſcẽtis.
quãtũ ad nouũ
teſtm.
¶ Leleſtiſ. ar
gu. ꝙ papa hẽt
vtrunqʒ gladiũ
⁊ ſpũalẽ ⁊ tꝑa/
lẽ. xiiij. diſ. tibi
dño. ⁊.xv.q.vij
aliꝰ. =. c. nos ſa
ctoꝛũ.⁊.c.iura/
tos.⁊.i.q.iiij.qꝛ
pᷣſulatus.⁊.xc/⸗

yj. di. duo. traſ

tulit . n. de gre⸗
cia imperiũ:vt
eỹ de elec. vene
rabilẽ. argu. .

xcvj.di. duo.

xciij.di.legimꝰ.
2 xxj.di. i.
g . Iniuſticiã.

nec papa debet

vni eccleſie de⸗
trahere. ⁊ dare

alteri. vt. xcix. diſti. ccce. ?.c. nullus. 2. xxp.q·ij. de eccleſaſticis. niſ

mu archiepᷣm magne rome leonẽ ⁊c̃.
Nũuquid ibi legit᷑ inquiſitionẽ factam
fuiſſe:vtꝝ iſte dioſcoꝛus ipſã excõica
tionẽ iuſte dictaſſet in papã nõ plane
ſz abſqʒ oĩ ↄtrouerſia hoci eo vlti ſũt
qꝛ cũ eẽt iuferioꝛ potioꝛẽ quibuſſlibet
conatus eſt laceſſere iniurijs teſte ana
tholio ↄſtãtinopo.pᷣſule qͥ dicit ꝑꝑ fi⸗
de nõẽ dãnatus dioſcoꝛus ſʒ qꝛ excõi
cationẽ fecit in dñũm archiepᷣm leonẽ.
1. .
UVia ergoꝰ maioꝛ a minoꝛi iu⸗
dicari nõ dʒ:videndũ eſt que
inter ceteras eccleſias pꝛimũ
que ſcõʒ vel terti obtineat. Ro

0

mana ecckłia ſicut ſupꝛadictũ ẽ pꝛimũ

locũ inter ceteras obtinet:alexadrina
ſe cõm:anthiocena ecclia tertiuʒ ab ea
locũ accepit. & Unde nicho. papa

ſcribit mediolanenſibus. Romana

eccłia ceterarũů pꝛimatũtenet..
Mnes ſiue patriarche ĩ cuiuſli
bet apicẽ ſiue metropoles pᷣmatꝰ aut
epᷣatum cathedras vel eccliaꝝ cuiuſ⸗
cunqʒ oꝛdinis dignitatẽ iſtituit ro.ec.
Illã vo ſolus ipſe füdauit ⁊ ſupꝛa pe⸗
trã fidei moxꝰ naſcentis erexit qui btõ
petro eterne vite clauigero:terreni ſi⸗
mul ⁊ celeſtis iperij iura cõmiſit. Nõ
ergo quilibet terrena ſnia:ſʒ illð vᷣbuʒ
q̊ ↄſtructũ ẽ celuʒ ⁊ terra ꝑ qð deniqʒ
oĩa cõdita ſũt elemẽta:rõanã fũdauit
eccliaʒ. Illiꝰ certe puilegio fũgit᷑ cuiꝰ
auctoꝛitate fulcit᷑. vñ nõ dubiũ ẽ:quia
quiſqͥs cuilibet ecclie ius ſuũ detrahit
iniuſticis facit.qui aüt romane ecclie
pꝛiuilegiũ ab ipſo ſũmo oĩum eccłiax
capite traditũ auferre conat᷑ꝰ: hic ꝓp⸗
culdubio in hereſim labit᷑:⁊ cũ ille vo
cet᷑ iuſtus:hic ẽ dicẽdus hereticus.ſi⸗
dẽ qppe violat qͥ aduerſus illã agitq ẽ
mater fidei.Et illi ↄtumax inuenit᷑ qui
eã cũctis ecclłijs pᷣtuliſſe cognoſcit᷑:⁊ ĩ⸗
fra.vñ ipſe ſcũs ambꝛoſius ſe ĩ oibus
ſequi egiſri ſcãm romanã eccliaʒ ꝓ
fitet. ¶Itẽ anacletus ſeruus xpᷣi ie⸗
ſu. Noñ ab aplis ſed ab ipſo dño ro
mana eccleſia pꝛimatũ accepit.
Acroſanctai romana ⁊ aplica ec
cleſia nõ ab aplis ſʒ ab ipſo dño ⸗ ſal⸗
uatoꝛe nr̃o pꝛmatũ obtinuit:ſicut btõ
petro aplo dixit. Lu es pe.⁊.ſ.h.p.eę.
ec.m.vſqʒ ſoluta ⁊ in celo.adhibita ẽ
etiã ſocietas i eadẽ romana vꝛbe btiſ⸗
ſimi apli paulivaſiſ electõis qͥ vno die
eodẽqʒ tꝑe rome cũ petro glioſiſſima
moꝛte coꝛonatus ẽ:⁊ ambo ſcãm ec⸗
cleſiã romanã ↄſecrauerũt:atqʒ oĩbꝰ
alijs vꝛbibuſin mũdo vniuerſo tã ſua
pᷣſentia q; venerãdo triũpho pᷣtulerũt
⁊ qʒz/ ꝓ oĩbus aſſidua apud deũ oĩium

ſcõxꝝ effundat᷑oꝛatio:his tamẽ verbis

ſubſit cã. vt. ix q·iij. queſtus.⁊.c.nũc vo.⁊.c.per pꝛincipalẽ.
h ¶ Conatr · ſolus ᷓ conatus hic punit: yt. xj .q. i. .. vex.?.i.q·i. qui

i8

ſiitutis.ſic.j.xxxj.di.ſi laicus.⁊.xxxvij.di.de quibuſdam.

k Amarco.vt.xxiiij.q.icũ beatiſſimus.
¶ Pꝛimü.yt. vij·q.i.mutationes.

btiſſimus paulus romanis ꝓpꝛio chi

rographo pollicet᷑ dicẽs:Teſtis ẽ mi⸗
hi deus cui ſeruio in ſpũ meo in euan⸗

gelio filij eius qð ſine intermiſſiõe me⸗
moꝛiã veſtri facio ſemꝑ in oꝛatiõibus
meis. Dꝛima ergo ſedes ẽ ĩ celeſti be
neficio ro.ec.quã vt memoꝛatũ ẽ bea
tiſſimi petrus ⁊ paulus ſuo martyrio
ↄſecrauerunt.Scõða aũt ſedeſapð ale
xãdriã qͥ bti petri noĩe a marco eiꝰ diſ
cipulo atqʒ euãgeliſta conſecrata eſt.
ertia vo ſedes apud anthiochiã eiuſ
dẽ bti petri apli habet᷑ noie honoꝛabi
lis:quã illic pꝛiuſq; romã veniret hũit
⁊ ignaciũ epᷣm ↄſtituit ibi:a illic pꝛimũ

nomẽ xp̃ᷣianoꝝꝰ exoꝛtũ ẽ. Et poſt pau

ca inter btõs aplos quedã fuit diſcre⸗
tio ptãtis:⁊ lʒ oẽs eſſent apli:petro a
dño tũ ↄceſſuʒ eſt:a ipſi inter ſe volue
runt idipſũ vt reliquis oibus pꝛeeſſet
aplis ⁊ cephaſ.i.caput ⁊ pᷣncipiũ tene
ret apoſtolatus:qui etiaʒ eãdẽ foꝛmã
ſuis ſucceſſoꝛibus ⁊ reliquis epᷣis te⸗
nẽdã tradiderũt.⁊ nõ ſolũ hoc ĩ nouo
teſtamẽto ẽ ↄſtitutuʒ ſʒ ẽt in veteri fuit
vnde ſcriptuʒ ẽ. Moyſes ⁊ aaroni
ſacerdotibus eius.i.pᷣmi iter eos fue⸗

runt.⁊ pꝰ pauca.hec vo aplica ſedes

caput ⁊ cardo vt pᷣſatuʒ ẽ a dño ⁊ non
ab alijs ↄſtituta ẽ.a ſicut cardine oſtiũ
regit᷑:ſic hꝰ gliet ſcẽ ſedis auẽte oẽs
ecclie dño diſponẽte regut.
auẽte alexandrina eccleſia ſcòᷣʒʒ a pꝛi⸗
ma locuʒ hr̃e cenſet᷑ ſʒ poſtea in ↄſtan
tinopolitana ſynodo ecclia ↄſtantino
ol. ſcõᷣm a ſede aplica locuʒ accepit.
Unge in eade ſynodo ↄſtitutum ẽ
ita. Secunduʒ a romano põtifice cõ
ſtantinopolitanus obtinet locum.
G Onſtãtinopolitaneꝰ ciuitatis epi
ſcopuʒ habere oʒ pꝛimatus ho⸗
noꝛẽ poſt romanuʒ epᷣm. ꝓpter quod
fit roma noua. ¶ Item rego Joan
ni epᷣo ſyracuſano. Apſce ſed con⸗
ſtantinopolitanam ↄſtat eẽ ſubiectas.

E cõſtantinopolitana eccleſia
Rol, qð dicũt qͥs eã dubitet ſedi apo
olic

e eſſe ſubiectaʒ:tamen ſi qͥd boni

vel ipſa vel altera eccleſia habet: ego

etiaʒ minoꝛes meos quos ab illicitis

ꝓhibeo:in bono imitari paratus ſu;ʒ.

Stultus eni ẽ qui ſe in eo pꝛimuʒ exi⸗
ſtimat:vt bona que viderit diſcereacõ

temnat. ¶ Item eidem. Main ꝙ pꝛi
mas biʒancenus ſedi apoſtolice di⸗

cit ſe ſubijci ſiqua culpa in epᷣis ſuis
inuenitur:neſciotquis ei ſubiectus nõ
ſit. Cum vo culpa non exigit oẽcs ſᷣm
rationem humilitatis equales ſumuſ
Item Belaſius papa.

Coñſtatinopolitanus piſcopus au⸗
ctoꝛitate romani pontiſicis oꝛdinat᷑.

CHac

m Chꝛiſtianoꝝ. p⸗
mo.n.oẽs fideles fue
rũt dicti diſcipuli vel
fratres.xj.q.iij.c.ad
menſã.ſʒ poſtq; apo⸗/
ſtoli fecerũt ↄciliũ an
thiocenũ dicti ſũt xpᷣi
xxiiij q.i.rogamꝰ
n ο oyſes. ʒ moy
ſes ⁊ aarõ pꝛimi ⁊ ſũ/
mi dicti ſint ſacerdo/
teſ:tñ moyſes fuit ma
ior q; aaron in admi
niſtratione ñ quo ad
ↄſecrationẽ ſacerdo/
taleʒ:in hoc.n. ambo
pares fuerũt moy ſes
tñ hoſtias nõ offere⸗
bat: ſed vota offere⸗
bat ꝓ populo:vt.xx/
xvj.di.ſigs vult.⁊. lx⸗
xxviij.d.ðcreuit. JItẽ
⁊ in hoc erat maioꝛ
moyſes q; aaron: qꝛ
iſtruebat ⁊ redargue
bat eũ tanq; minoꝛeʒ
vt de pe. diſti.iij.ĩter
hec hircũ.

0 nſtãtiopolita

Une. noua roma
dicta ẽ ↄſtãtinopo.qꝛ
cõſtãtinus illuc cum
alijs romanis iuit: ⁊
cã ↄſtituit.vñ ⁊ ↄſtãti
nopo.⁊ roma ẽ dicta
p Eↄſtantino/
politana.imo
ipſe imperatoꝛ eã fa/
tet᷑ ſubiectã ro.ec.vti
auten. de ec.ti. in pᷣn.

q E Diſcere.ar.ẽ hic
ſenioꝛes qui erube/
ſcunt diſcere a iuueni
bus.ſic.xxxviij.d.nul
lus . ⁊.xxiiij.q.iij.ſi
hẽs.⁊.lxxxiiij.di.ꝑue
nit. Itẽ hẽs hic ꝙ ma
ioꝛes tenent᷑ ſegꝗ exẽ/⸗
pla minoꝝ ſi bõa ſũt.
i.q.i.ſi fuerit.⁊.c.neq;
r °O Biʒzancenus. i. cõ
ſtãtinopo.pꝛimo eniʒ
ↄſtãtinopo.dicta fuit

6 E Subiſci. ita de⸗
iqua culpa ⁊t.
1 Aeſcio. d. exq̃
ↄſtãtinopolitanꝰ epᷣs
fatet᷑ ſc eẽ ſubiectum
ro.ec.multomagis c
alij tenent fateri. ſic
vr ꝙ ↄfeſſio pᷣlati no
cet eccłie.vt er̃ de ca.
mo.dilectus.⁊ de ſen.
mai —=
poſt. Pla. ad, hec. Jo.
qð credo veꝝ 5
ↄſenſu ſui capituli fa
cta ẽ in indicio: vt e
de iudi.cauſã.⁊ de ꝓ
n . Humilitatis. hoc
vult dicer ꝙ oẽs eẽnt
equales fi oẽs vellent
eſſe boni: ſʒ qꝛ aliqui

peccare volũt neceſſeẽ ꝙ aliqui fint maioꝛes qui puniãt peccata eoꝝ.cul/
pa enĩ cã ſubiectionis ẽ.nã nõ peccãtes legi nõ ſubijciunt᷑:vt in auten.de

inceſt. nup. S.ſi vero colla. ij. xix.q· ij. due ſunt. ⁊ aliter non poſſet ↄfiſtere

Cc 2

xxxix. diſ. ad hoc.

eẽt in hereſi alexãdrinũ ⁊ anthiochenũ patriarchã excõicanit ⁊ ð
poſuit qꝛ ſibi nõ fauebant in erroꝛe ſuo:⁊ ꝑꝑ hoc in alia ſynodo ↄgrega/

xvj. q·vij. inuentũ..lyj.di. ſatis peruerſũ.bic põt habere locũ diſtictio ꝙ̃
qñq; ꝑditur pꝛiuilegiũ ꝓpter fanoꝛẽ vt hic:qñq; ꝓpter enoꝛme dãnũ:vt

genus humanũ niſi quidã eẽnt maioꝛes ⁊ alij minoꝛes ſicut ẽ ĩangelis: vt

1 . . .
a ¶ Va traditione.caſus achaeius ↄſtãtinopolitanus patriarcha cũ

anneci

Reuiter. In hac.xxiij.di.oñditur qualiter ſinguli oꝛdi/
nes ſunt ↄferẽdi.⁊ pꝛimo oñdit qualr᷑ papa dʒ eligi ⁊ oꝛ/
dinari.ſcðᷣo qualr oꝛdinãdus in epᷣm debeat examinari
tertio qualr epᷣus ⁊ alij inferioꝛes ſint oꝛdinãdi: quarto

ti) de habitu clericoꝝ: ⁊ ꝙ momiales nõ debent cõtingere ſa

ta fuit depoſitus afe 1 ca ala.
liee e holqllo vs vriili . . Maolonic .
· i.c. i. de hoc nquere Aa traditione maioꝝ aplicaz ſcopis abbatibus pᷣſbyteris diaconi⸗ c n
har achaclus vönker (ee iudiciũ vocãtꝰan ſcõe ſe bus:idẽ venerabilis põtifex auctoꝛita notarij ie
35 poſſit iihe ep̃m ſis antiſtites ⁊ tertij ceteriqʒ bñ ↄſcij te aplica decernẽs de electiõe ſummi tundo.
ðᷣpõere ſine ↄcilio epi ſibi ſacerdotes depelli debuerũt.⁊ qͥ põ.inquit: Nouit btitudo veſtra dile m C. Inditiõe.
ſcopoꝝ.⁊ ſic volebat extiterit religionis inimicusꝰ depelli ctiſſimi frẽs ⁊ coep̃i:inferioꝛa quoqʒ inditio dicitur
cogere gelaſiũ ad cõ/ nõ debuit. videãt ergo ſi alios hñt ca⸗ mẽbꝛa nõ latuit defüũcto bone memo⸗ ſpaeii trium lu
gregandũ ↄcilium de nones qbus ſuas ineptias exequant᷑. rie dño ſtephano pꝛe.no.hec aplica “ Em⸗ tiar⸗
melo ſuo⸗ Zian ſhae Cetex iſli qui ſacriqui ecclłiaſtici qe. ſedes cui auctoꝛe deo ſernio quot ad⸗ chij. in 4 papa
Deren Poteſt od hoe gitimi celebꝛant᷑ ſedẽ aplicã ad iudici uerſa pertulerit:quot deniqʒ per ſy⸗ reſdet. .
b QAocãt. ad ↄciliũ um vocare nõ pñt. Cõſtãtinopolita⸗ moniace herelis trapeʒitas repetitiſ o & Trapeʒi⸗
faciendũ. ne vo ciuitatis eps qͥ vtiq; ꝑ canones malleis crebꝛiſqʒ tõſionibus ſubiacu tas.i.cãpſoꝛes.
c ¶ ¶ Bepelli. ab acha iter ſedes nullũ nomẽ accepit in cõio it adeoꝰ quidem ut columna dei viu⸗⸗ p CAdeo. hic
cio. nem recidẽs ꝑfidoꝝ nõ vᷣbnit ſubmo⸗ tis iã pene videretur mutare ⁊ ſageæę- tãgit latent᷑ qð
d ¶. Inimicus. acha neri. C Itẽ ex. vj. ſynodo. nã ſũmi piſcatoꝛis ꝓcellis intumeſcẽ Eegie beonel
e ui ſacri. ironi ,· Yoltantinopolitana ecclia ſcõm a roæ tibus cogeretur in naufragij ꝓfunda ſ eitſtephe⸗
ieſt. e ) mana eccleſia obtinet locũ. ſubmergi: vñ ſi placet fraternitati ve⸗ no eiectus Ede
Momẽ qꝛ tpe ge⸗ Enouantes ſci ↄſtãtinopolitani ſtre debemus auxiliante deo futuris põtificatu ? fa⸗
laſij cõſtatinopolita/ creta ↄcilij petimꝰ vt ↄſtãtiopolitana caſibus qpꝛudenter occurrere ⁊ eccle ctus ẽ papa io⸗
na ecclia non habuit ſedes ſilias puilegia q iferioꝛ roma bʒ ſiaſtico ſtatui ne recidiua qð abſit ma⸗ annel ſabineñ.
ſecũdũ locuʒ adhuc: accipiat:nõ t in eccliaſticiſrebus ma laſᷣualeant pꝛecauere:quapꝛopter ĩ⸗ epᷣs ꝓ pecunia
pel nullũ vocat ꝓpter gnificet᷑ vt illa:ſzhec ſcõᷣa poſt illã eri ſtructi pꝛedeceſſoꝝ noſtroꝝ alioꝛũqʒ cui ĩpoſitũ ẽ no
bereſim bi atuti. ſiés pꝛius q alexadrina ſedes nume ſcõꝝ patrum auctoꝛitate decernimus men —
3 ononag, q4 ret: deinde anthiocena ⁊ poſt eã hie⸗ atqʒ ſtatuimus: vt obeunte buius ro. Et deide epa⸗
ipfu oppellat medſs roſolymitana. Hinc dat᷑ itelligi ꝙ ale ec.vniuerſalis pontifice in pꝛimis car ratus reſtitu⸗
bᷣtermiſſis: vt.xj.qi. xãdrina ecclia de ſcvᷣa facta ſit tertia: dinales epᷣi diligẽtiſſime ſimul de ele⸗ tus ẽ bñdictus:
ſi clericus.⁊ qꝛ depo/⸗ ⁊ anthiocena de tertia ſit quarta: niſi ctione tractantes. Mox xpᷣi clericos ⁊ iteꝝ eiectus ẽ
nit epʒ vt vr yt.iij . q. v foꝛte qͥ duas ↄtẽdat eẽ ſcõᷣas vt ↄſtã cardinales adhibeant: ſicqʒ reliquis bñdictus ⁊ da⸗
qꝛ ſuſpecti. ⁊ impera tinopolitanã a alexandrinã pareʒ ſue clerus ⁊ populus ad ↄſenſũ noue ele⸗ s papatus io
drlcl ieluni hz Dignitatis velit locũ obtiere. C ctionis accedant:nimiũ pꝛecauentes: ſor n archihe⸗
poa in ſuis: vt i aaten. in. viij. ſynodo legit. Que patriar ne venalitatis moꝛbus aliqua occaſi⸗· MMNeran por-
de ec.ti. F.i colla. ix. ſi chalium ſedium pꝛimũ vel veinceps one ſurrepat. Et ideo religioſiſſimivi poſituʒ ẽnomẽ
militer alexãdrina e iteneatlocum. ri pᷣducesi ſint in pꝛomouẽda põtifici gregoꝛius e bic
cleſia foꝛte in pᷣdictis Iſfinimus neminẽ ꝓꝛſus mũdi electione reliqui aũt ſequaces. Certꝰ ab benrico ipe⸗
ſilł bʒ pꝛiuilegiuʒ ro potentũ quẽqᷓ; eoꝝ qui patriarchali⸗ vero atqʒ legitimus?* hinc electionis ratoꝛe ẽ depoſi
mane Nt rv Nam. * bus pᷣſunt ſedibus ihonoꝛarc aut mo oꝛdo ꝑpenditur ſi perſpectis diuerſo tus? Ditne mõ
b Painlicheicergo uere a ppꝛiothꝛono tentare: pꝛecipune rum patrũ regulis ſiue geſtis enaz illa peg trallatus
W⸗ ecckla pꝛiuat quidẽ ſciſſimũ papam ſenioꝛis rome: beati leõis pape pꝛedeceſſoꝛis noſtri anno faeme⸗
iur̃ ſuo ſine culpa ſus de inceps ↄſtaãtinopoleos patriarchaã ſententia recolatur.nullarinquit ratio ꝓpter hoc da⸗
⁊ boc fit qñq; ꝓpter deinde vo alexandrie ac anthiochie ſintt vt inter eos habeant᷑ qui nec a tũ ſuit pꝛiuile/
fauoꝛem:qnũq; ꝓpter chieroſolymitanox? Di. XXIII. clericis ſunt electi neca plebibus ex⸗ giũ hẽrico de q;
odiũ: ꝓpter fauoꝛem Reuiter? que inter eccliaſti⸗ petiti:nec a cõpꝛonincialibus epᷣis cũ bic fit mẽtio.
reliter gnom caofficia ſit dia monſtraun metropolitani indicio ↄſecrati:ſed : .. Taſbus.
cerdote pfanin Ole mus. Mũc a ſimo pontifice· ſegdes apoſtolica cunctis in oꝛbe terra ſururov aligt
frequẽo. aliomo b- &C incipiẽtes vſqʒ ad vltimũ rum pꝛefertur eccleſijs atqs ideo ſuꝑ ſtatui: vr. lxiij.
vt. xiiij.q.vj.comperi rũ debeat oꝛdinari ſcõꝝ auctoꝛitatbꝰ qinales epiſcopi ꝓculdubio metropo 2.i.q.vij.ↄueni
mus.qnqʒ ꝓpter ſfa⸗ oſtendamus. ¶¶ Itẽ ex. vj. ſynodo. litani vice fungunt qui videlicet ele⸗ en tibꝰ. ff/ loca.
noꝛẽ religionis: vt cx .Vnñ nicho. papa. Decretũ nicho ctum antiſtitẽ ad apłice culminis api⸗ ſiquis domũ.s.
eec gd aulin lai pape de elecnone ro. pontificess cem ꝓnuehant cõſecrandũ. Eligat᷑ au er ni⸗
li bclaegrouug. Nnoie ñi noſtri ieſuxpi ſalua tem de ipſis eccleſie gremio'ſi reperi butar alleulſiñ
qñq; ꝑ defectũ ſacra toꝛis ab incarnatione eius anno. tur idoneus:vel ſi de ipſa nõ inuenit pt ec. beneli. pt
mẽti.xt. xxxiiij.diſt.i· M. lix. mẽſe apꝛili indinne eie ex alia ſumatur:ſaluo debito honoe noſtruʒ c.ffiad
cuiꝰ. Itẽ ꝓpter odinʒ poſitis ſacroſanctis euãgelijs pᷣſidẽte ⁊ reuerentia dilecti filij noſtri henrici le. aquil.l.ſi pu⸗
alterius: vt. lxx. dine quodqʒ reuerẽdiſſio ac beatiſſimo pa⸗ qui in pꝛeſentiarum rex habetur:⁊ fu tatoꝛ.
minẽ. xvj.q. vij. decer pa nicholao in baſilica laterañũ.patri⸗ turus imperatoꝛ deo concedente ſpe r Tractãtes.
tatem re ncyArchij' que cognominat᷑ conſtantinia ratur: ſicut iam ſibi conceſſimus ⁊ ſuc viget eleetio
als regnlare ne⸗ na ↄlidẽtibus eti reuerẽdiſſimis epi ceſſoꝛibus illius qui ab apoſtolica ſe⸗ e ſemd oʒ bee
mo ſine culpa ſua pꝛi 2ðð glioquin clectõ
nandusẽ iure ſuo: vt nulla ẽ.ficut ali

enationẽ dʒ pꝛecedere tractatus:yt.xij.q.ij.ſine.Jo.qð hodie expᷣſ/
ſum eſt. e de elec. in geneſi. ⁊. c. qꝛ ꝓpter.b.
8 RKeligioſiſſimi.i. epiſcopi cardinales.

.—

e de deci.ſuggeſtü:qñq; ꝑꝑ abuſum.xj.q.iij.pꝛiuilegiũ: qñq; pꝛopter deli 2
ctu.xxy.q/ij.ita nos:qñq; ꝓpter negligentia·ff.de nũdinis.:i.qñq; ꝓpter x¶¶Pꝛeduces.j.di.lxxix.c.i. .ſed hic dicit pᷣduceſ nõ reſt pectu cardi
ꝛium factũ.extra de pꝛiui.ſi de terra.⁊.c.accedẽtibus.⁊ no.ꝙ licʒ ꝗs ſine naliũ:ſʒ alioꝝ clericoꝝ vel religioſos appellat hic epos cardiales.
culpa pdat pᷣuilegiũ:nũqꝙᷓ; tñ ſine cã.ex vt li.nõ ↄte.qm frequẽter.S. poꝛꝛo. uj Legitimus.i.canonicus. xBulla. ſ. di. xijc. i.
) Iffinimus. ac hieroſolymitanox.ſũt ⁊ alij patriarche vt bituricc. p Fügüt. no tñ iõ ſũt moioꝛes papa:qꝛ ↄfecrat eũ:qꝛ ſuffraganei
aquilegieſis:yt.ix.q.iij.ↄqueſtus.=.c.nũc pero.j.xxxij.diſtin. eru⸗ ↄſecrqt metropolitanũ nõ tñ iõ ſt maioꝛes:vt.lvj.dic.i.
beſcont. Bremio. ergo aliquis in romana eccleſia poteſt eſſe nonidone

ele
.
U
nd

us ad papatũ.·⁊ ſit ẽ ð.xxj.d.qᷓuis.in fi.vbi dicit᷑ ꝙ ibi nõẽ macula
nec ruga.ſʒ bñ põt eẽ ꝙ oẽs ſunt ſancti:nõ tñ oẽs ſunt idonei ad pa
patũ.yvel qꝛ ſunt coꝛpoꝛe viciati:vel aliud habẽt impedimẽtũ.Itẽ ha

bes ꝙ ſemp de clericis ipſius eccleſe eligẽdus eſt pᷣlatus ſi ibiẽ ilo
neus. vt. lxj.di.nullus.⁊.c.obitũ.⁊.lxiij.di.metropolitano.idẽ ĩ ab⸗

bate.vt.xviij.q.

.„

ficit ꝙ ſit bonꝰ.

ſed ſi de altera

ccclia eligit᷑ re⸗
quirit ꝙ ſit op
timus vt dicũt
quidã.⁊ ẽ arg.

ij. ſit. ?⁊ tũc ſuf

de perſonalłrꝰ hoc ius ĩpetraucrit: qð
ſi pꝛauoꝝ atqʒ iniquoꝝ hoĩum ita per

uerſitaſ inaluerit:vt pura ſincera atqʒ

gratuita fieri ĩ vꝛbeꝰ non poſſit electio
cardinales ep̃i cũ religioſis clericis cꝗ

ad boc. f.ð uu. tholiciſqʒ laicis licet᷑ paucis ius ptãt
bar diune d. obtineãt eligedi aplice ſedis põtifices
licet. Jo. ? tñ ta fuerit facta ſi bellica fuerit tẽpeſtas vł

li iuri põt renũ
ciari.vñ ſi ma/
ioꝛ pars capitu
li eligat de alia
eccleſia valebit

co dele·manã eccleſiã ⁊ diſponẽdiꝰ oẽs facul⸗
2c cũ interca tates illius:qð beatũ greg.ante ſuam
nonicos.⁊.c.in ↄſecrationẽ cognouimus feciſſe.qð ſi
cauſis. lʒ Jo. di quis ↄtra hoc decretũ noſtrũ ſynoda
xerit . T ſuffi⸗ li ſnia ꝓmulgatũ quaſi ꝑ ſeditionẽ vel
cit etiã tũc ꝙ ſit pꝛeſumptionẽ aut quolibet igenio ele
bon?: vt ip̃. de⸗ ctus aut etiã oꝛdinatus ſeu inthꝛoni⸗
cre.cũ nobis.b.

a CPerſonali⸗

ter. Ex his ver

nã illi añ con⸗

firmationẽ nõ

habent ius ad diripiãt alieni laboꝛes eius:oꝛbis ter⸗
miniſtrandi:yt raꝝx pugnet õð eum ⁊ cuncta elementa⸗s
e de elec. noſti. ſint ei ↄtraria a oium ſcõꝝ quieſcenti⸗
nſi ſ nt archie · um merita illü ↄfundãatꝰ:⁊ in hac vita
piſcopi rãſmõ ſup eũ apertã vindictã eoꝝ oñdanti.
fen citen. a5 MVbſeruatoꝛes auũt huius noſtri öcre⸗
niſi ſint exepti. ti oipotentis gratia ꝓtegat 7 aucto
qui ſi trãſmõta

ni ſunt ſtatim

qualiſcunqʒ hoĩum conatus maligni
tatis ſtudio reſtiterit: vt is qui electus
eſt in aplica ſe.iuxta ↄſuetudinẽ ĩthꝛo
niʒari nõ valeat:electus tñ ſicut verus
papa obtinet auctoꝛitatẽ regendi ro⸗

ʒatus fuerit:auctoꝛitate diuina ⁊ ſcõꝝ
aploxꝝ petri ⁊ pauli perpetuo anathe
mate cũ ſuis auctoꝛibus ⁊ fautoꝛibus

bis apparet p/
nale peſnl ⁊ ſequacibus a limiuibus ſcẽ dei ec⸗
giuʒ hoc fuiſſe. cleſie ſeparatuſ abijciat᷑:ſicut antichꝛi
⁊ iõ ad alios ñ ſtus ⁊ iuaſoꝛ ⁊ deſtructoꝛ totiuſ chꝛiſti
pꝛogari. ff. de anitatis:nec aliqua ſuꝑ hoc ei audien
ereſ r ni⸗ tiat reſeruet᷑: ſed ab omni eccleſiaſti⸗
Dane n., co gradu in quocũqʒ fuerat pꝛius ſine
b Fieriin vꝛ retractione deponat᷑:cui quiſquiſ ad/
be. ſemꝑ.n. ibi heſerit:vel qualẽcunqʒ tanq; põtifici
faciẽda eſt oꝛdi reuerentiã exhibuerit: aut i aliquo eũᷣ
natio ⁊ exami⸗- defẽdere pᷣſumpſerit: pari ſnia ſit mã
natio elerſeoe cipatus:qdð ſiquis huius noſtre ſcẽ de
e in cretalis ſiie temeratoꝛ extiterit: ⁊ ro⸗
ctio ᷓ ĩ loco ad manã eccleſiã ſua pᷣſumptione ↄfude⸗
boc determina re ⁊ ꝑturbare hoc ſtatutũ tentauerit
to:electio ẽ nul perpetuo anathemate atqʒ excõicati⸗
la:vt e de elec. one dãnetur:a cũ impijs qui nõ reſur
yenerabilẽ. ni/ gent in iudicio reputet᷑ oĩpotẽtis iraʒ
alci e e 5ſe ſetiat: ⁊ ſcõx aploꝝ petri ⁊ pauli
ito. vcr de le quox eccleſiã pᷣſumit ↄfundere in hac
ctio. bone. vita ⁊ in futura furoꝛẽ / ſentiat. fiat ha
c¶ʒ. hoe t̃ bitatio eius deſerta ⁊ in tabernaculis
ad laicoſ refert ſuis nõ ſit qui inhabitet.fient filij eius
d Et diſpo⸗ oꝛphani:⁊ vxoꝛ eius vidua. Cõmotꝰ
nedi. In alijs ß coömoneat ipſe⸗ filij eius mẽdicent:⁊
latis ſecus eſt.

eijciant᷑ de habitationibus ſuis. Scru

tet᷑ etiã feneratoꝛ oẽm ſubſtãtiã eius:⁊

poſſunt adminiſtrare:vt ey de elec.nibil.ſed certe videt ꝙ; in oĩbus
idẽ iuris eſt: vt ſi electus nõ poſſet intrare poſſeſſionẽ rei ad quã eſt

electus:nihilominus
⁊ ex de reſti. ſpo. ſe

ꝓpoſſeſſe oꝛe ẽ habẽdus:vt.xcij.di.ſiquis epᷣs
ſed illa.c.loquũtur qñ impedit ꝑ aduerſariuʒ

ſecus poſſet dici qñ impedimẽtũ eſt in ſeipſo.puta qꝛ nõdũ eſt cõſe⸗
cratus.ex de do.⁊ ↄtu.ↄtingit.

¶ Kudientia. Hic habes caſum ybi alicni denegat᷑ andiẽtia.ſ.ĩ cs

1 intruſionis.?.iij.q.i. S.patet. Itẽ ⁊ in caſu ſciſmatis:vt.xxiij.q.v.
nõ vos. Itẽ cũ quis recipit eccleſã de manu laici t. xyj q· vij·ſigs

deinceps.Item cũ quis excõicat ſuũ maioꝛẽ:vt.xx

19

j.di. in tm. vñ vider

ſpoliatus ꝓ aliquo iſtoꝝ caſuũ nõ poſſit petere reſtitutionẽ exquo ei dene
gatur audiẽtia.ar. .ex de reſti.ſpo.in litteris. Jo.So.quilibet ſpoliatus

reſtirui dʒ niſi ſpoliatus ſit a iudice iuſta de canſa:vt er de reſcrip.dilectꝰ.

⁊ niſi in caſibus exceptis.vt extra de reſti.ſpo:litteras.⁊.c.ex tranſmiſſa.

tas btõꝝ apoſtoloꝝ petri ⁊ pauli ab
oĩium peccatoꝛum vinculis abſoluat.
¶ Epi vero ⁊ ceteri oꝛdines infra cõ
ſtituti qualr oꝛdinari debeãt ex aucto⸗
ritate cartha.ↄcili.iiij.cui ĩterfuit au⸗
guſtinus tꝑe honoꝛij auguſti oñdamꝰ
ab eox examinatiõe ĩcipiẽtes. Nuo⸗
mõ ſit examinãdus qui in epᷣm eligit᷑
Ui epᷣs oꝛdinãdusꝰ ẽ antea exa
(Qanuc ſinatura ſit pꝛudẽs ſi do
cibilisꝰ ſi moꝛibus tẽperatus' ſi vitaꝰ

caſtus ſi ſobꝛius ſi peruigil ſi ſemꝑ ſuiſ
negocijs cauensꝰ ſi humilis ſi affabi⸗

lis ſi miſericoꝛs ſi litteratus ſi ĩ lege do
mini inſtructus ſi in ſcripturaꝝ ſenſi⸗
bus cautus vel acutus ſi in dogmati⸗
bus eccleſiaſticis exercitatus.⁊ añ oĩa
ſi ſidei documẽta verbis ſimplicibꝰ
aſſerat.i.patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ ſcũʒ vnũ
deũ eẽ ↄfirmãs totãqʒ trinitat vnitatẽ
deitatẽ coeſſẽtialẽ ⁊ ↄſubſtãtialẽ ⁊ coe
ternam ⁊ coomnipotentem pᷣdicãs:ſi
ſingulas quaſqʒ in trinitate perſonas
plenu deu ⁊ totas tres ꝑſonas vnum
deũ:ſi incarnationẽ diuinã nõ ĩ patre
neqʒ in ſpiritu ſcõ factã ſed in filio tm̃
credat vt qui erat in diuinitate dei pa
tris filius verus deus ex patre:eſſet ⁊
verus homo ex matre carnem ex ma
tris viſceribus habens ⁊ animam hu
manã rõnabilem:ſimulqʒ; in eo vtriuſ
qʒ nature.i.dens ⁊ homo vna perſo
na vnus filius vnus xpᷣs vnus deus
creatoꝛ oĩium que ſunt:⁊ auctoꝛ ⁊ re⸗
ctoꝛ ⁊ deus cũ patre a ſpiritu ſãcto om
nium creaturaꝝ qui paſſus ſit p ſalu⸗
te noſtra vera carnis paſſione:⁊ moꝛ⸗
tuus vera coꝛpoꝛis ſui moꝛte reſurre⸗
xit vera ſue carnis receptione ⁊ vera
aĩe reſumptiõe in qua veniet iudicare
viuos ⁊ moꝛtuos. Querẽdũ eſt etiam
ab eo:ſi veteris ⁊ noui teſtamenti.i.le
is pphetaꝝ ⁊ apoſtoloꝝ vnũ eun⸗
demqʒ credat auctoꝛẽ ⁊ deum viuos
ac moꝛtuos iudicaturum: ⁊ ſi diabo⸗
lus nõ ꝑ ↄditionẽt ſed per arbitriũ fa⸗
ctus ſit malus.Querendum eſt etiaʒ

ab eo:ſi credat huiuſmodi quam ge-
ſtamus carnis ⁊ nõ alterius reſurre-,

ctionem:ſi credat iudiciũ futuꝝ ⁊ rece
Penrce ſingulos pꝛo his que in carne
hac geſſerint vel penas vel pꝛemia ſi
nuptias non ꝓhibeat ſi ſecunda ma⸗
trimonia nõ damnet ſi carnium perce
ptionem non culpet ſi penitentibus re
conciliatis cõmunicet ſi ĩ baptiſmate
omnia peccata.i.tam oꝛiginale pecca

iij.q.i.in ſũma.nec ex

cõicatus directe pote
rit reſtitutionẽ pete/
re:vt er de excep.cuʒ
inter.iij.q.i.in ſũma.
vbi de hoc. Ber.
¶ Furoꝛẽ.i.vĩdictã.
g C Elementa.id eſt
ſiue ſit in terra ſiue in
ꝗgqua puniatur.

Confundant.i.

a confuſione nõ libe/
rentur.
i C Oſtẽdãt.nec pec⸗
cauit iſte maledicen⸗/
do:qꝛ maledictoꝛum

q.iij. cũ ſancti.

Di epᷣus oꝛdi

nãdus.i.con/
ſecrandus:quia tunc

eſt ſcrutinium facien

dum. B
¶ Examinetur. iſta
examinatio nõ t᷑ faci
enda niſi circa igno⸗
tos.xlvij.di.de petro.
⁊.xciiij.d.valde.⁊ hoc
veꝝ ẽ ð ſcrutinio ele
ctionis niſi foꝛte ſũ⸗

matiʒ etiã circa notũ

uereret᷑ de mõ eligẽ
i⁊ de his q̃ habeſ er
de elec.cũ in cunctis.
Scrutiniũ aũt qð fit

in ↄſecrãdo illud nũ/
q eſt omittendũ etiaʒ

circa notum yvt hic.⁊

lxxy.di.c.i.iĩmo repel/

litur ⁊ ſi in vno defi⸗
ciat.xxxviij. diſti.que
ipſis.

m ¶ Si docibilis. me
lius diceretur docilis

quia homo ẽ docilis
⁊ doctrinalis liber do
cibilis: qñq; tñ poni/
tur vnum pꝛo alio: vt

hic.⁊ petrus in epiſto

la.⁊ erunt omnes do⸗
cibiles deo.debet aũt
rationẽ reddere om/
ni poſcenti.xxxyvj. di.
F.ecce.
n ¶ Temperatꝰ.ſ. xj.
q.iij.illa pꝛepoſitoꝝ.
o ¶Vita. jj. diſti. liij.
legem.
p ¶ Cauens. nã ppi

ſimplicitatem repelli

tur quis:vt.xxxix.di.
petrus.ſed iã pꝛomo⸗

duo ſüt genera.xxiiij.

tus non deponitur:

ſed ei adiutoꝛ datur.

vij.q.i.quia frater no

ſter.
q ¶ Bocumenta. idẽ
T ¶Simplicibus i.

apertis non implicitis.extra de ſũma tri.firmiter:t.s.di.iiij.erit autem.

»

tet epᷣos.S.ad nos.ergo.circa pꝛin.colla.i.
¶Mon p ↄditionem.i.per creationem.yvult.n.dicere ꝙ non eſt creatus
malus:vt quidam dicunt:ſed ex libero arbitrio factus eſt malus:imo ad-
huc hʒ liberũ arbitriũ:ſʒ illud eſt m̃ malũ.alioquin ſi nõ haberet arbitriũ
no demereret᷑.xxiij.q.iiij.vaſis ire.ĩmo quotidie fit peioꝛ.ſimiliter ange⸗
c 5

„ =

repellendos.ar. iiij.q·iijitẽ in teſtibus.ar.ð.inſtrumeta.
Aſſerat.ꝓfiteri dʒ ꝙ obſeruabit patrum regulas.in auten.quõ opoꝛ

non inuſitatis.j.di.xxxvj.illitteratos.melins.xxxvij.di.relatum.ar.ad te

iiij.nabuchodonoſoꝛ.

tia quo ad ſermones
laſciuos: æ quotidie
eſurire debẽt ⁊ eẽ cũ

vacuo ventre: vt. .. de us matrimonij vinculo federẽtur. ſe⸗ plina. ſolet enim plustimeri quod ſin Ittẽ ſiideo diciſ
conſe. diſt. v. ſint tibi · nioꝛibus quoqʒ debitã pꝛebeant obe gulariter pollicetur q; qd generali ſpo adhkittedos lai
Pecunie diuites. qientiam:neqʒ vllius iactantie ſtnundio fſione ↄcluditur. Et ideo placuit huic cos:q; ipſoꝝ i-
i no ſunt alucendt ſemetipſoſ attollant: poſtremo doctri ſcõ cocilio vt vnuſquiſqʒ qui ad ec⸗ tereſt ſiue ſint
Pocfenipſunng. Nne lectionibus pſalmis pymnis cati⸗ceſiaſticos gradus eſt aſcenſurus: nõ noue kn nn⸗
g& Pꝛobiiticijs.? p cis exercitio iugiter incũbant. Lales? ante honoꝛis cõſecrationem accipiat q; nullus remo
ſacramẽtis eccleſiaſti uet᷑ ab accuſati
cis que dicunt̃ medi/ , oneg ſua iniuri
dicina dei.qꝛ ſanat vulnera peccatoꝝ.xii.q.ij. anime. Jo. fanẽtinus dixit am ꝓſequit᷑:vt.iiij.q.vj.oĩbuo.male S dicit decretũ ꝙ laici infames

lus hʒ libeꝝ arbitrium:ſʒ
2 ſit melioꝛ.homo hʒ libeꝝ ar

per bis.⁊ ſic patet ꝙ; metropo poſſit audire cauſã criminaleʒ epi: lʒ

ulud eſt tñ ad bonum ? per id quotidie meretur

bitriuʒ eque ad bonũ vt ad malũ:vr.xxiij·q·

niaʒ quoqʒ nõ violati coꝛpoꝛis perpe
tuo obſeruare ſtudeãt:aut certe vni⸗

in oĩihus ſacramẽtis cõmitti ſimonia niſi in matrimonio:iõ foꝛte qꝛ ibi nõ
ↄfertur gratia ſpiritus ſacti:vt.i.q/i.quicquid inuiſibilis.greg.dixit ꝙ ibi
cõmittit ſimonia cũ ſit maius inter ſacramẽta:vt dixi.xxxij.q/ij.honoꝛãt
b Et frequẽtationes. No.ſolã frequẽtationẽ ꝓhiberi.ex co eniʒ fre⸗

⁊.· xxxij.di.hoſpitiolũ.

quenter fit pᷣſumit᷑ ꝙ male fiat:vt. lxxxjdi. clericus.⁊ ſi quiſpiã ⁊ vo m.

i ¶ Senioꝛibus.i pꝛelatis.

—

„ —

nõ poſſit eũ deponere · tñ requirit᷑ pñtia pluriũ epoꝝ.alij intelligũt

im̃ de eo qui tenet ſe purgare.dic vt. iij.q· v.· c. ;uis.⁊.c. ccuſatus.

tioneꝰ ſpondeant:quos ad pꝛomotio
nisgradus eccleſiaſtica pꝛobat diſci⸗

etiã ad denũci⸗
ationeʒz nõ ad⸗
mittunt laici.

nõ admittunt᷑ ad accuſationẽ clericoxꝝ:vt.ij.q.vij.accuſatio.põt hic

—

dici ꝙ hic loquit᷑ cũ ciuiliter agit:⁊ i eo caſu quilibet admittit᷑ etia
femina:yt ex de teſti.tã litteris.Si qris quare & tot epi ↄuocani cu
ciniliter agi. Ge.qꝛ agit᷑ de crimine iʒ nõ criminalr. vñ oʒ et iſcribi
ad penã exoꝛdinariã:vt e de accu.ſuꝑ his.⁊ eſt ar.ad hoc.iij.·vj.
hec quippe.vbi.xij.epi requirunt᷑⁊ tñ ibi ciuiliter agit᷑ vt videt .·

— *

imi ur. i. dimiſſa oñ̃dant᷑ nã p ↄtritionẽ dimittunt᷑ adulto pecc⸗ o CAd eligendũ.i.ↄſecrandum.
6 1 Bünlrtannnimiuini aaaitus cr ai ad baptiſmũ cũ charitate aut p ¶ Suboꝛta · i. ꝓ obijcitur crimen electo. dbari⸗
no.ſi cũ charitate iaʒ q & Ad purgã/
nullum in eo eſt pec⸗ . . lrinn Fi exaimnon
catũ:vt legitur de c⸗ cmum contractum ꝙᷓ illa que volũrarie eniz debent eſſe qui diuinis cultibus D
ede rii gamniſſa ſüt danlezt ſterren eccleſia* ſeſe mancipandos ſtudent.ſ.vt dum . Kkrte ao⸗
oubioei ſne cbanea catholicã nullus ſaluet.Cũ in his oi⸗ ſcientie operã dãt: doctrine gratiã po ſecrare: Pißiſo
te nulluz peccatum ei bus examinatus fuerit inuẽtus plene pulis adminiſtrent. Item clemẽs. li nõ pnñt audire
dimittik · de ↄſe. diſti. iſtructꝰ:tũc cũ oĩ ↄſenſu clericoꝝ ⁊ lai Qui digne ſacramenta tractare non cam criminalẽ.
iiij. oñdit. dimittun cox? ↄuentu totius ꝓuicie epoꝝ ma olſunt ad miſteriu nõ eligant diuinü C. Tanuu; 1.
tñ ſatiſfactiões quas xime metropolitani vel aucte vel pꝛe⸗ Ales ad miniſteriũ eligantur cle⸗ . cre cace
ꝓ peccatis faccre oʒ · ſentia oꝛdinet᷑ eps:ſuſcepto i noie dñi rici qui digne poſſunt dominica Ybin meli⸗bo
nepealtemnele ren nriieſu xpᷣi eatu nõ ſue delectationiñ ſacramenta tractare: melius ẽ eni do teſt inqri de cri
