¶Blumus.· qð dꝛ in iſ .C, ſpecte vel ſecum hñt ſuſpe⸗ in do ebet cam m. . B
e R dvandtigenmaſtione ume ieeir ne teen habitare. di⸗ Pegern de õ acd balneü extranee mnulerie prinatur H
n ctas.ſed vſq; ad quẽ gradu lic anſuerſali. e cum oibus. ſed in x 9z. ter nuptias.? mulier dore ſi cũ viro alio abuit balneu
ĩ ci borip eda ngelol un nd rtäc en bia nak ſeans A Donagnutgetlnnnnans eſt qui tenet mulieres cuſtodientes bal,
i ſer ſeui criminis ⁊c. ⁊ er de coha cle.a nobisgic de lnpertenr. neatoꝛum veſtes.yt.ff.de his qui no.infa.ath
etiã ſi ille ꝑſone iunenes ſint. vltra ſcõm vero diſtigue
.

iuuenes ſunt. an nõ:q; ſunt ſenes unc vot in pꝛ cclu non
d; diſtingne in ancillis.⁊ ſic intelligej e. feminas.ſed õ nõne clerici

5 C Punuatum· poſt trinam cõmonitionem. xt exrra eti.ſi quiſpiam.

yRchidiaconũqui niſi.t. xxiiij qr iij. de illicita.

i iii

Di. 1XXXII. ..
9 Nidam clerici.mulierũ vel ꝓi.ancillarm. r Quog in remplo. ſufficit ergo ſeiolanind ber vt ſtipencliũ conſe⸗ 2 Man
5 OνâEnndent⸗ hoc ſi filios habuerint.ſi aũt filios nõ babue⸗ quatur vt ſua vice ſeruiat eccleſe.ſ.cum ibi et. xæ··· vn
rint clandunt monaſterio.vt di:xxxiiij.fraſernitatis.ne filij pereant ꝓpter s ¶ Vicis.·i. ſeptimane.alias eſt dies ꝓ anno.yvtxxxiij.q.ij.hoc ipſũ. l
eoꝝ abſentiam. Item hic exaudi.qũ cotrabunt cũ eis tanq; cum vxoꝛibus t ¶ Tum vxoꝛe. multo ergo õ zift
als nõ ↄcedo ꝙ venundari debeant vel in ſeruitutẽ redigi ꝓpter ſimplicaim u ¶¶Scriptũ eſt. ſufficit ergo ita ſcriptũ eſſe.lqʒ ſit durum.ar.xix.di.in
foꝛnicationẽ.ar.xv.q. . memoꝛiã. ff. g tone
yvlt.c.vlti.⁊ vt notaui. B S . a qui.li:ma.l. u
xxxij.di.eos.⁊.xxxiiij tunt conſoꝛtia clericoꝛum illicita. Qui voluptatem officio pꝛepoſuerit: ſperit. 77 din
di fraternitatis. Vigdam clerici legitimũ nõ haben mogdis omnibus ſubmoneatur. r E ne Fn
Eminas. pmi/ e⸗ ↄiugium extranearũ mulierũ Ropoſuiſti quid de his obſeruari daenyi taſtancg in⸗
t.· que eſt . veſ ancillaru ſuarũ que interdicta ſunt debeat: quos in diaconij miniſte,/ eſt cum pꝛopꝛi ie
a 8 oĩb Ba cõtinen · Zſoꝛtia appetunt.ideo quecũq; clericis rio aut in officio pꝛeſbyterij poſitos in⸗ coniuge. . 4
¶ es. vt ſunt con⸗ taliter cõiuncre ſunt:ab epo auferant᷑ ? continentes eſſe aut fuiſſe gener at tili y nmag. uf
uerſi ? denoti. venundent᷑ illis ꝓ tꝑe religatis ad pe⸗ pꝓgiderunt:de his ẽt manifeſta eſt diui⸗ ilqnto magis. ſon,
e¶ Aliqui.hoc wpo nitentiã: quos ſua libidine infecerunt. narũ legũ diſciplina:⁊ beate recoꝛdatio ʒ WNec pterit.
teſt intelligi niñ de lai Uñũ ſyricius papa imerio epᷣo.c.xij. nis ſyricij epᷣi monita euidentia cõmea⸗ Dꝛeter ſabbatũ ne
cig ꝓpter litterã pꝛe· Mon habitent mulieres cum dlericis: runt: vt incõtinentes in officijs poſiti e V 7 dien ini
cedentem. Sed quid niſi ſſitudo excuſat. talibus omni honoꝛe eccleſiaſtico pꝛi? beccedenie-vt. 8 cnt
ſi duo clerici dicũt me ein 1guas neceſitucgo excula Tor . er le miniſteriũ ſe. di. iij. in ſab ſe
cõmifiſſe foꝛnicatiõeʒ Eminas non alias in domo cleri uarent᷑ nec admittant᷑ ad tale miniſteri’ bato. el dic ſa⸗ ni⸗
cũ aliqua tali dee. duo cox eſſe patimur: niſi eas tm quas quod ſola continentia opoꝛtet impleri ¶crificijs i. offi · per
laici dicunt me fuiſſe popter ſolas neceſſitudinũ cauſas ha eſt enim vetus admodũ ſacre legis au- cijs diuinis. 8
ſecum tota die in alio bitare cũ eis ſynodus nicena permiſit ctoꝛitas iaʒ indedab initio cuſtodita: qðd ⁊ ¶ Del baptiſ
loco.dico pꝛeponen/⸗ ¶Item ex concilio africano quarto. in temploanno vicis ſue habitare pꝛe matis c neceſ⸗ e
dos laicos:qꝛ ſtant ꝓp Hiñ maioꝛum iuſſione ad feminarum cepti ſunt ſacerdotes:vt ſeruientes ſa⸗ haprnge s unn
Sõ da k onn domiicilia clerici non accegdant. cris oblationibus puros ⁊ ab oĩ labe fitcücerei bidi Pnn
gare ncz cum laicis. O Lerici ↄtinẽtesꝰ ad viduas vel vir purgatos ſibi vendicent diuina miniſte ( ctiõe. x. xx. lctio e
vt. xviij.q.ij. ĩ decima gines niſi ex iuſſu vel ꝑmiſſu eoꝝ ria.neqʒ eos ad ſacra officia fas ſit ad? nibus bis in an nn
vt ibi dixi. aut pꝛeſbyteroꝛuʒ non accedant.⁊ hoc mitti:qui exercent etiã cumvxoꝛeꝛcarna no mm̃ fit de co. i
Dreatum vite. non ſoli faciant:ſed cum clericis vel ceau le ↄſoꝛtium:qꝛ ſcriptũ eſtᷣ. Sancti eſto⸗ di iiij. pꝛopꝛie. ſe
coguni eni qn⸗ quibus epᷣs aut pᷣſbyter iuſſerit.nec eßfi te:qm̃ ego ſanctus ſum dicit dñs deus 2 ¶ Peeccpit. i. n
q; ſanctimoniales ꝓ ipi aut pꝛeſbr̃i ſoli habeant acceſſuʒ ad veſter.quibus vtiqʒ ꝓpter ſobolis ſuc ,; Radn vr rrit⸗ gen
beer deſtcth ſeru oh huiuſinodi feminas: ſed vbi aut derici ceſſõz vſus ꝓpterea fuerit relaxat?: q del Peepit ro in
ric⸗ vel ai⸗ 8. 7 tale Pſentes ſunt aut graues aliqui xpiani. cx aliena tribu ad ſacerdotiũ nullus fſue ribus voelentib⸗ x
familiaritatem ? rcrũ ¶ Item ex concilio cartbaginenſi.iij. rat auſus accedere:quo magis ipſi ſa ↄtinere. vel dic nn
defectum cogunt ali · Epi ꝓuideant:ne occaſione tꝑaliũ cle⸗ cerdotes vel leuite pudiciciã ex die oꝛdi pꝛeceptũ ec cn n
qua turpia facere.pꝛe ricoꝝ familiaritatibꝰ virgines ſocient. nationis ſue ſeruare debent: quibus ? vir accipit coꝛ⸗ i
pit ergo hic ꝙ ſi ali⸗ D reatum ep̃i pertinet vel pꝛeſoy ſacerdotium vel miniſteriuʒ ſine ſucceſ pus xpᷣnvt.ſinõ .
qne unt panbereg q A teri qui parrochie pꝛeeſt ſi ſuſten⸗ ſione eſt: nec pꝛeteri dies qua vel a ſa gat ſec rec
s cis pꝛouideat H tande vite pꝛeſentis cauſa adoleſcẽtio crificijs diuinis vel baptiſmatisoffõ va ene the⸗ gi
perũ. Robiſctas ſ. de les vidue vel ſanctimoniales clericoꝝ vacent. Nam ſic paulus ad choꝛinthi nd ideo dicit eö
cõ.di.v.nunq vbi ni⸗ familiaritatibus ſubijciant. ¶ Iteʒ ex os ſcribit dicẽs. Abſtinete vos ad tem eſſe virũ vxoꝛis
qᷓ; ꝑmittitur: imo iube eocdem. prpus vt expeditius vacetis oꝛdinationi vnius. vt ea vta nl
tur ne ſint ocioſe. ſeld τ IJqdue que ſtipendio eccleſie ſuſtę ⁊ boc vtiqʒ laiciſ pᷣcepitꝰ:multo magis tur tpe ſyricij ĩ ie
faciant calatos vel ſi⸗ 0 tant᷑ tam aſſidue in dei opere eſſe igitur ſacerdotes quibus ⁊ ſacrificandi ſacerdotio.
milia. ſed illud intell debent: vt meritis ⁊ oꝛationibus ſnuis ⁊᷑ oꝛandi iuge officium eſt:ſemper debe a H
F deocuehen ar eccleſiam adiuunen. bunt ab buiuſmnodi conſoꝛtio abſtinere ar manas re⸗ .
tranco⸗niſdin ſer — 0% – Di.LXXXII quia ſi contaminatus fuerit carnali cõ⸗ ſoluendaſ in ne in
in i. Engr aliterꝰ etiam pauperi⸗ cupiſcentia quo merito ſe poſſe exaudi gatiuas. arg.s. en
g ½ Id ue.j. lxxvij. bus ⁊ his qui ſuis' manibus ri credit cũ dictum ſit:oĩia munda mun dixxvi vna tim̃ üf
Adi.c.i. laboꝛare non poſſunt epi- dlis:coinquinatis autẽ ⁊ infidelibus ni ⁊.c vnius. m
by Beralit. ſcopꝰ neceſſaria pꝛouideat. hil eſt mundum:ſed coinquinata eſteo b Sed ꝓpter
Eic depin · ¶Ungde in aurelianenſi c? rum mens ⁊ cõſcientia. ſed foꝛtaſſe hoc normns 5 4
S Formang lio legitur. Se eodem. ſibilicere credit:quia ſcriptuʒ eſt: vniꝰ nineat.æ ſcdam
N aciatace Piſcopus pauperibus vel inſina· Exoꝛis?virum.non dixit hoc: vt perma non ducat. ? ſic n
buc magiſter de conti ¶ mis qui debilitate faciéte ſuis ma neat in concupiſcentia generandi:ſed negatine legit . i. 1
nentia miſtroꝝ.⁊ ad/ nibus laboꝛare nõ poſſunt victum ⁊ ve pꝛopter incontinentiam futnuram „* gð nõ pluriũ.ar.cx· n
dit ſquis miniſtroꝛu, ſtimentum inquantũ ſibi poſſibile fuerii apꝑtius declarauit dicens:qui aũt ſũt in de teſti.lictt.
Kemtcantone cuitraſ largiatur. ¶Item innocentius exu-⸗ carne deo plaecteno Pnr and iam c s mucbe 1. e
agat pniam ex diſ⸗ mS toletano ebiſcopo. 5 eſtis in carne iedi ſpũ: ea plane“ cdet.
Defanone põt remo, peliot vletano vpiſcopo no eſiis un carme ai dw. e piance In carne i.
nere in oꝛdinibus. vt carnaliter. viuẽ⸗ 4
c.vlt.⁊ referuntur hec ” tes.
duo que dicuntin in hac di.ad id.oʒ epᷣm eſſe ſine crimine:⁊ ad id.oʒ eßm e . Sed ea plane.hic reſpondet ↄſultationi.⁊ reuertit ad oſtitutiõeʒ
eè monogamũ.tñ pmittit in.c.iq̃liter ehi pauꝑibꝰ ⁊ infirmis dẽant ꝓnidæ. yricij de qua dixerat.dicit aũt.h.⁊ alij ꝙ ſyricius bis emiſit oſtuutoʒ
1Qui ſiis. paup eni qui laboꝛare pot ſi ſe imiſcet elemoſyne impatoꝛis peꝛimo illã que erat data ab aplis.ſ vt in ſacris oꝛdinibus nullus õbe f
redigit in ſermitutem.ſi. C. de mendi.va.l.i.li.xi. ret. æ ſi Zheret deponeret᷑vt. xxxiiij. di cũ in pꝛeterito.bec fuit pꝛimo n
Ree ¶¶Non pñt. ei qui põt laboꝛare non dʒ eccleſia puidere. vt. v.q/v.nõ ois. ab aplis ſtaruta. ſed q; abolenerat: renonata eſt a ſyricio pecdere ipe gul
⁊ dicit glo.ſuꝑ mattheũ.iuſtius feceris ſ iniuſte petentẽ coꝛrexeris qᷓ; ſtei referebat᷑ queſtio de talibus de quibus innnocen .hic loquit᷑.ſed tñũ qi ler
2 degeris æc. quidã pꝛetendebant igneꝛantiã pꝛime ↄſtitutionis ſyricij.? inde ſum / ſic
1 Piſecpus pauperibus..di.xxxvi.c i.x.ij. pta occaſione aliã edidit humanioꝛem mitigando rigoꝛem pꝛime.ſ. xt i
. * Innocentius.qui fuit tertius a ſyricio. ẽc ignoꝛantes excuſent᷑vt.j.eo.plurimos.⁊ hanc fſoꝛma ſcribit · . ſcbe in⸗ d
n Ropoſniſti. diaconij. ideo non dicit de ſubdiaconis.qꝛ non erat ſa, nocentius exnperio:⁊ ꝙ ſcripſit his ſyricius pʒ ex hoc c.⁊ ſe. vbi dicit ln
. cer oꝛdo:no mñ poterat contrahere. xxxij·diſi qui. Hꝓquid excmant᷑ ignoꝛantia ↄſtitutionis ſyricij.ſed qualiter hoc di⸗
oEFilij. filius enim eſt. ar. ambnlans ſuper terraʒ de incõtinentia patris cetr᷑ in pꝛima ↄſtitntione.quidã dicũt ꝙ non dedit de hoc facto nig ſe⸗
teſtificat· xxyiij. di. pꝛinſqᷓ. mmel ↄſtitutionẽ renonando ↄſtitutionẽ apoſtoloꝝ ⁊ mitigando es cũ
p¶Qnod ſola.i.a ſolis continentibus.yt.lxxxiiij.di.cum in pꝛeterito. ſua diſtinctione.⁊ ſm hoc eadẽ eſt cã deciſionis innocentij.nin ꝙ in⸗ N
¶ FJam inde.i.de boc articulo. . nocenti: vtit diſtinctõe circa aſtitxiõʒ ſpricij ? ſyriciꝰ circa aſtuutõʒ

.

6 8
0 um
pꝛeſimnpti tus dicit ie
Reioes vioste ltneſ matonibus 4
e imalla locn rnepcam bar ig .
zt ſe pbare fui d quid ſi coll⸗ ufficit ſi eo ipſo p .
Abat ſe vber⸗ b. ſee teoico ꝙ ldiel eo ihſo⸗ be, de⸗
do ſi p . to ſuo.l bun alij li. x 1 ntib
i leree ſin A annco⸗⸗ öͤnni⸗ ei rilt ciean ignoad⸗
in nulla re⸗ noc ſſe. nung ff. de ↄdi. ui will. nõ po cretũ no cre. ab oꝛ.
iões. ſeg in nul gr. ignoꝛaſſe At. vt. f. de t. C.q . ff. de de ſt igno
iſtt pftitun incõti ſtatu guela ba l. vl.ff. R
. elaaendetnezen an 1anna vn fficio pſe ſal abit. ar. nemi
89 dus il 2 en fi.q F ixerinto du an t. Ar. .
jdicunt ꝙ ſyr ſen⸗ immtactngaue itaa; xeplorr⸗ nädiu uent ſe ſn ij Pegzuitarn ſi
l. tertij di ſtitution . am in eet ein . ſunt qu hoc otine . pꝛiui eg , enem ligari uenit. ar.
wlort⸗ aploꝝ2 tg. que mniſtrox. x ocuerut: deiecti t poſt aui illiciti eteni er tio ad ndrienni
o⸗ noee Dieci inetia mi b:leapli docu d ali⸗ rent: ſi tñ hi vo q aſſerin ommis nn xi. ante it. xij.
n de ntine rito. :l. am ſi ada ner ibere.k. t: ⁊ ſibi aſn. ſe ab di. xx, ylt. ſi aut. .
Xxi aplis. yt i in pꝛeteri eſt. nam ſi a⸗ er E it exhil tunt: rint ſunt cvi. q.pt lyij. D
i xxiiij. di cũ in p· nig eſt. n. ri exh ev n:noueri vſi xxx bi. .x 3
kidi 1 ngd ei ſa ſnia e parite e ſation lum: 1 leV . ſic vbi. ⁊. ſiqui
2.j. 2 ſi uerſa ice vite es †P culane iceſ indigi ctos · v. ſic v liij. „
de. ſelxx no oſti 7 diuer leſiaſtice vit doẽ⸗ excn e conc ꝛe qᷓ in deie n. xinij. q. iiij x an
M oind. n00. Diſpar eſi cio a coa: cleg co hono itate deie my qm. xi liiij. di. ex an⸗
rni ne ſen ve diſpar ꝛma eccleſia ſyricio neniſſe. bo ſtico ho fugeltate delec litus. li
rviti. di. V dem. epo ly⸗ at pue :ita eccleſiaſti⸗ dis au atractare cu oblit co ie
xi. vxyiij. di. iſcipline q t nõ pꝛob legabii. e ſtoli venen obſc ex Hian unt n
diacont ſyricij) inciasꝰcõ . ven ipiant a int inuẽ cvnc pe s ſe ip iuauerüt. Et in f 5 ꝓPbant cõmea⸗
nſtitutio ſyria uincias: ntibus ſincip rint in nec vne uibus! tpꝛiuau ꝛemonẽtij ono oẽs cõ
n ittri Rlia iſignoꝛant enitul ine ibꝰ fue tioꝛa ſteria a quibi hian prenonedin . cu ad .
ud fuit de in piditatibus in n n0 aut d tia liꝰ
n⸗ ſn enh vel⸗ bhi de netarohe 8 In qnn tad pon 5 piditatibuæ ere ſoyter is in⸗ it. imos. ſoli⸗
wradus ſuo licea cio eſſe d idi ſtia cauer elbyte alis ner. urimos. cã.
ſſ l omoueri zitagrachns non ſicenad 4uplahn etena pꝛeipyter indul tonae,
t pꝛon ꝛdi⸗ ita g vt eis non benetic t non empla uilibet nus: fu 8 in ſucceſt incoõ.
pi le ſacros o 7 ntent ibus in etinent Edi ru ſi quili ptam ẽꝑno rro a ea ncd
ad ſac et hoc ti reten re: quibus uemr viuẽ futu . ðͤnõo bi omn ſj. qꝛ fer xecipua. na 2 ij. NA
nes facer niſſa. ſcẽdere: locũ que foꝛmã im ſ ns: qo na ic ſibi ſeratũ.q ue pꝛecipt xxxij.q
On nes f⸗ mi con ipſum locũ lſciſſe Hſtati con iamn ligat obſ lnera qꝗ inentie. .
im te bunc ipſun aüut t:neqʒ ſunt tus: iam telliga vulnere m. tinen iquanti.
gs ſec et pꝛeenn vꝓpbu it. Siqui auũ̃ um eneg lli ſu uenn tuͦ intelli dant᷑ dicina bis ita. liquan
s Et ittunt. Siqu etegun ſſe: i 45 e aditũ bſcinda me e⸗ NVia aliqt 0
n Panendipocin⸗ mn ttnüte cnie abiect poſt ad⸗ genti ſnt abſenclein iubent de⸗ bQDia ali erg⸗
brs 2tinẽl t. xxvi un ma lyricio ims al . ui pot bi g. le eſt: non ſen a in 2 yt tu : in P⸗
i nei kuncide 1 JM Auaneuunnan Pecentain noe⸗ r ai
nin Arlanoſern 3 (cLuI s oibus ſi itam pꝛe n rme, E Quia 1 am pr An denti c. di⸗ ape ad
nſe Var aqutben 85 1 itionẽ c tatẽ. ean. ni⸗ ni poſt t reparari r. ſacer⸗ tutio ſyn ias come t
deſn ba — ateſt t volup 2 tqʒ lei . pom oterunt re legitn nda ſe . Es ꝓuinc emiſi
den haenſo⸗ iſunt ve . Pi atq a: ep cilio leg ne fuerit. oẽ duas e 7
icß Rsoaanfeam 16 trati dotes xp̃i ſue tpa: din nſi conc ſu impo ictus fuerit it. pz ꝙt tutiões.
4 Sren t 2. s ſacer⸗ atiois Iin e, ngre entia ſit puictt 1 fecerit . icius oſtitn an
ns la fecit c p nos lacere ſecratiõi de 4 mtentig none or fe ſyricius t ignoꝛ
li fecit c plu P Lurim 4 e q̈ etiã ſe epem megnon nem 5 7 c dici me.
gint 3 tõne. ſ. . pli s poſt long ꝛijs i reaſ Que pe efoꝛni catio loꝛum t qꝛ bi m pꝛime.
tinctõ⸗ ſecit 8 poſt lon pꝛij crealle doti qui de ſ⸗ ſi foꝛnic oſtoloꝛun 1 eſpec ſecũ
in mos. necf ta ugijs ꝓp⸗ mus pꝛo- dere. goti qui ter es ape a bti ſi õü
VImos iſi de ꝓ W coni didici jõe defen a, Reſbyt anon Dꝛitaté 5 s reſpee 6.
ni nmã nit 20, tam de bolem diic ne deſe us ac nq; ſm c⸗ uctoꝛit ſua ſpõ lapſos re kione
pꝛo/ n E riptiõ dotib nanc me ta a it: ſi ſua . conſtituti diã.qꝛ
ug onendig mo⸗ pi coitu ſo i hac p̈ſe ſacer itur at rnh ten alunaerit⸗ 1S ln an ſekiecꝛclia
niti m tos enimn P imen ſuu mento ltas legi eſt Eat deponi: 5pdura at. x. annis n i ntia inris
n mo ſtringe⸗ ⁊ crin ri teſta facultas ille deat i vitio n. eſurg idé men 1 : noꝛan toto
hlin oſſet aſtringe⸗ qꝛ in veter randi fa s mihi i i eſti ſtriſiiv lecit vt re ibus qui 4 d a ig ulakarota
hönnn üne ſnon et qein; ts gene quiſs vitiox ſi I ne feſſus adiec iteat:tri gqu ð eos excu cuʒz e
re c poſſet iſtr cat nunc cepto: vi . oꝛdi feſ i penite ane? iebus facilius icunt
ng ſicut nec pol minil dicat nn ecepte ſacris oꝛd ten odũ p otus pan t die ſed qꝛ fac lij dicun
pa conſtitu ibuta: dic⸗ inu pꝛe ſſim ſa frena neme s rem k.tm̃ añ ino 7 iſpenſat. ali 2 di⸗
ne oy xata ſun nt ibus a ce ſpera is modi ſine a im cmif lice
nt ne de geells ſecta in lege m 0 relaxata tteba ſib veſper ſtis n eat ſi nrianorunie ap
omotis in ſtro re cõmi n ſpere in velr is feſtis recr ignoꝛatt
n iam pꝛ herent mat g deo no uibus cẽ ns. Da veſp ꝛecipu minib vtatur: eenfigrdelte
iim ne cotnle ite nibus a eos ꝗ et: dicens eus ſicis ⁊ pꝛ 5 legum caſeo cno conſtitut ti.i. lapſi.
n q· i· ĩite e: cur monet: dñs der dnic lis arqʒ unis: ‚die ac Beiecti. i. r. con
Gin aretag go lalſi luxurie: toꝝ pꝛe s ſum mib? iſciculi lineto hereat: d loꝛet b luilegij. aüt
Cord⸗ ritas. q⸗ le⸗ ancta ſanct ſanctu ſuis dom ſſi p ne 2 ſangui mi ad Etis imploꝛet Peinile ctenant
wi grilch heat ple ſanct qꝛ ego cul a ſuis re iu carne 7 tuſhu ioipotẽtis eat. t qui p e de⸗
ln eſt cũ ptatis ſ eſtote q lam pꝛo lo habita ne icco indu diã deioĩp tinuis exe lis tra eos bere dare eſſo⸗
jcig, nitudinẽ creto. cti⸗ r. cur eti in templo h rone: ſac iſericoꝛ iſibuſo grex fide ſe nõ de ꝛedece 7
rN decreto eſter. c 4 ſue in delicet le ex te mi . men t ne ge dos . 98. P Tunt. 7
in .dobo aini⸗ e o vicis hac vi t carnale te cee is tribus m. pceda Dz ſacer li⸗ cim inõ dede legijſ
Ntni nec legit de le. ? nnng. cerdotes ſui poſſin integrita finiti ſ m nõ/ ec eni ſtea ali res ſu lũt pꝛiuileg
. vt. ff. de vxoꝛibus ſuis entie in r in publicun iat. n ich:poſte 5 ti volũt ex de
And nrepe⸗ C. ſunt ſa xoꝛibus t ↄſcienti offer in pub! lũ patia tlaic 7 die ſic vti volli nar cx de
E, . . . . t20 ile deo i ſcãda - vſj cu i annü = antiq — iſ. Itẽ
cõ.vnce vxoꝛ⸗ vel cũ bmercii.vr tabile d nis ſue eo ſc nitere licu nn anmn dñi ſnox an c cul. H
co⸗⸗ 5 cept ruitionis ſu 1eoO peniten ſüptis eptis d 1·c. ij. 2· C. ſui iu
e. dig⸗ pꝛiovl ercere cõ unus acc deſerui nonis ublice irib? reſüp t: cxcept bůᷣ deel · in ſui
ely ionis . ib qᷓ explea ibᷣ:i qui lllos q ndies
barerl habeſ fulgẽtes mi expleto de ſucceſſio ni p ãtiſp vir aqᷓ exple ſtatib?: „ er5 tioe ſuer
c ·habel ulgetes us ex ſolius 5 ex alia 4 quatiſt ne 2 aq eſtiuit can is tuitiõe nt. vt
,ſyrici aligui e us. qꝛ nõ iſteriu p̃ midiũ pcipuis caſeo iurt⸗ anno H
Fri tione; fe⸗ Vroꝛis! relaxat ei mini is dieb? 2 pc ouis ⁊ cat ito pꝛio in⸗ antia iiij. nem
coſtitu d inuehi tpe ſ. fuerat ſſch; ad d em. is! ſ. nguie rit. fini . ni nei XxXxij:ꝗ lti. S5
t ſeg inuehi 4 niſca⸗ Item ino 2 ſang poterit.i nis d t: .iiij . c. lt expᷣ⸗
cerit ſe do. c. 3 cau u leui ꝗq itti. C 1 vine eſurã vti ſangui E venia q · iiij auere. ar. .
tur in ſe e ſiern herat ntnE s loqͥmur nicã nocobe t: dlpace Penlt m A. Saucre⸗ pſinn.
endo: im 5 ttua nt his h ndaʒ: pſa terea. 69. lij de in ſtitueret
i gu oiſpeman ☚ ſe deflent his legad; no. pl ..li. pꝛete ondu ſatiõe. alij MWult as
eſſe icimus nõ hoc qᷣ . us. ⁊ di. i.in can iſpen ſio ſcto. z. t. 2 10 q.
do q P. ipn/ lap .. ꝛdiã * uginet l.ñ quis t r. ſic. x t quida Ar. l. D u:niſi in e ed eadẽ r
6 ita ip̃⸗ ſſerico is a .— di.l. fi q dantur lligunt qu ſare u:miſi in t.ſed cad 9.
mon r» miſe onoꝛ Ar. bſcin in ellig iſpẽ nend .frnita mian
Hpe oc vpler, llo hone Dra boc in r nanhe depo xiuij di. frnit⸗ e nte, dl.
io. ev jion? n eſbyter. ho Hõ at. xxxiuij.d di. c pt.S di.
ijt cn admonitõ ſin iſtinction? n R ctam pni tione nemi erat xx o. 3. px. d. in penis
10 bum⸗ . dic iſionẽ. i. diſtinc 9 ſt pa tonicgtione n⸗ olim Eqʒ. En oſtolũ i
n nem. in 1 nõ cõ ſbyter. it Diinolei parte. ſſe S hodie Planner ſe ner ea⸗ nn bolod beati flneſtri.
il Smnezor⸗ rnſnco nſetrelhner uinlas ad d Wae ag derg ctie uaanuusl nonu be vena rijan⸗
i ſtituẽ iſpenſando ⁊ bim Pꝛouinci tionẽ eꝙꝑ 5 icẽ de qlil cconciliu ..cognoſcan coꝛpoꝛec impe iij. q. ij.
ligin do ⁊? diſpen diuiſa b. CTP icit citat ꝓbar ſed nõ ebes di loꝝ.hic liij di us in icatoe im t. xxxiij. lex
ſcen erſa. i qui dicit c tenet ne e n0 8 oſtoloꝝ 5.· xxxi habemue foꝛnicat vi. vt. xxx Eſimp
atet Et diu da. . deĩr Pꝗᷣ ſarius — e ele. bo liij.q. CAp ter. ſic. S non doti ꝓ . alibi. x lcatio ſone.
C. nda. c videĩ duerſari- ter de ele. tno. iiij. q. T 2 ꝛeſby⸗ bancn ſacer debet ũ foꝛn qlitate ꝑſo
in Wade Kemel d potius a ꝛobari vt m ꝓbet · yt no bar preſblter n bide g ſaccrchoil pene.ſ. cũ ſo⸗ Tqlit 8
. 2 b 3 nd ꝓ p ctoꝛitaten glibi dos. 7.c.r· ate pene. e eris ? ql ſolent
boe noten lis negatiu bo nuncij ſic ergo nblice p⸗ qm q Bece xxx·q.i.ſi inducit are pena nantes. de s: quib
ſ. cũ talis uͦ eſt ver ſtes quos io ſit p et eam r 0.xyv.) delicti mitig eieiuna illis diebu
nli⸗ rit ad eũ cũ redendue r. item te im oſtitut leges ten irutiones. . ed aerged⸗ erdos! neder ie illis er. cõtra. ſed
En d item te 5 ipſuͦ. Sed var t ſac ñt coꝛ ſangu byter. cõtra
n⸗ eſt verũ:qꝛ cree inali. ve iſſe. cũ enin itis. ⁊ ſᷣm oue ↄſtitu us.qꝛ ſu. ſa: poteri hoꝛa d dere de .di⸗ pꝛeſbyter.
j.5. item in crim ꝑuen i.di. g dicit t facte nor cernim ltccfnaſe . na ea ho er comed⸗ i.dipꝛeſby
. iij. . item atur no .pt.xyvi. in aut. yt! iij. di. de . oꝛanti⸗ pvel i ſperaã. r. ꝙ licet i. deniqʒ T. XxXxypuj
ntog e.i. ꝓb net᷑ ſcire ppt i pt.xvi e ignoꝛ⸗ n ve Ee. 9 .. iiij. di 5s. contra “ðM
ſe⸗ dnalſt eain aine Ne Aimanſtant ncr S F. Er reumräckeie eps · con i üij
9 ire vſq; neſ v⸗ iſtos: te it iacis. ?. jx. caſenm g. di. .
* . YPI. ,2 . — P . . . n 3 . .
n gicolla diance zut ter Rennbila ee Rener raut ane gi⸗ „ Ptateriklige
ergo ar enerale p p reſeuiſ bek ——— fi. S n e. In choꝛo · ytn
7* hic. ? ias qui dici i. hoc aũt. q teſta.iu ij. q. tj. in x*
in tiam. vt alias qui ij hac an⸗ C. de teſt⸗ iahe uer emun
ſi deli eu! peali⸗ uthuned ſuo ſelant ſi w. ye
, aseiſin ſam g ignoꝛalſe vi Ey quiſqu
lenapejihns ſeguik ohſer tno ii ar.
hh inſcius at ſea yero. ytne
r aliter ꝓba ſen. ex. ſi y
n 6 n ertra de ſen ex.
eium.
dd
6

Di. LXXXIII-. 7. LXXXIIII-

poſſũ erhere de domo ruitura.xxiij.q.iilj.ipſa pietas.innito enĩ põt

a ¶ Vocem.quam non habemus in hoc coꝛpoꝛe.

1

b ¶Legitimas ferias.l·ij. . iiij. . vi feriam.vt.j·e. innuitur. ⁊ de conſe.dl.· Aferri bñficiũ.vt. xlv.di.?q emẽdat.iĩmo pᷣſumo ipſũ fuiſſe furioſu.cũ
iij.ieitmia.⁊.xxij.q.v.c.i. M S ulla verba dixit in egruudine.yt.ff. de cõdi.inſti.qdã.⁊ er de ſucceſ. ab in
e ¶ Expleto.ergo reconciliandus eſt quis peracta parte penitentie.⁊ ſi t⸗ inteſtato.c.fi.Sed ad dices ſi gs vult me interfi icere niſi dem ei pecu⸗ n
ta finita nõ ſit.vt.xij.q.ij.de viro.extra de fur.ex litteris.in fi. niã:nunꝗd teneoꝛ ei dare vt me liberẽ a moꝛte:ita videt᷑ ꝑ hoc qd h̊ dꝛ 1
d & Benarium. 7 iia . lxxxvi. di.nõ
pt dare denariũ pꝛo ð B ſatis.in pꝛin.di
ieiunio.qð ſpũ ale eſt. canat:ad coꝛnu altariſ nõ accedat iuxta ꝓ reuerentia oꝛdinis peccatoꝛ honoꝛat᷑ cũt tñ ꝗdã ſoloſ 1
nec ũ ſimoniã cõmit· beati clemẽtis vocẽ minoꝛa gerat offi eps itaqʒ qui talium crimina non coꝛri pelatos ad boc un
tit. qꝛ cũ deo intelueli cia. deinde vo vſqʒ ad expletiõz ſeptimi git'magis dicendns eſt canis impudicꝰ ti er pt. xij.q. en
bere Ncurnec lexiu⸗ anni oi quidem tempoꝛe: exceptis pa c epiſcopus. ¶ Item innocentius. ij. glia. .xyi.. Hie
ia de ambitu. locũ hʒ ſchali eIit ſmas'feriafr ZDni ſiſtit erroꝛi ſenti l.c. vlt. alij dicũt .
in romana ciuitate ſchalibus diebus tres legitimas feria Qui non reſiſtit erroꝛibus conſentit. J.quilib iener in
imo ſpũale datur hi invnaquaq; hebdomada in pane ⁊ aqᷓ QTrericu non reſiſtitur appꝛobal redimere vitazʒ Hiut
tm ſ.elemoſyna ꝓ ſpi ieiunet.expleto“ ſeptimo anni circulo ſi 7 veritas cum minime de enſatur alterius.vtrũ ãt
„* rituali.bñ facit ad ̊ frratres apud quos penituerit eius con oppꝛimit᷑:negligere quippe cum poſſis quilibet teneat
q ſic ere peccatoꝛ iſt gruam penitentiam laudauerint: eßus perturbare peruerſos nihil eſt aliud q deſfengere aliü. i
Kendiqir .xy. q. . in pꝛiſtinuʒ honoꝛem iuxta beati calixti fouere.neqʒ caret ſcrupulo ſocietatis H qan.
o eli p cuiqy ta e h. pape auctoꝛitatẽ eum reuocare poterit occulte: qͥ maifeſto facinoꝛi deſinit ob⸗ no in renda.
cunia ſua ſe redimat 23 „XEteA nic 1; —◻ Igs epus Ale
de pe di i. medicina? Sane ſciendum ꝙ ſcõam feriamvnum uiare. Item pius papa. pꝛecio. de ef
eſt ar. p cõmutatione pfſalterium canendo autvnuʒ denariũ Hon pꝛodeſt ſuo erroꝛe non pollui qui bac mã inueni⸗ 6
pene.xxxvi.q.i.de ra/ pauperibus dando:ſi opus eſt redime glieno conſentit. JMU es. xvi.q. vij. de⸗ ſen
ptoꝛibuſ. Nungd aut re poterit. finitis aũt.vij.annis:deinde 9 AUig enim pꝛodeſt illi ſuo erroꝛe cimas·æ i. q·i.c. iſn
poteſt hic ieiunare vſqʒ ad finem decimi anni ſextaz feria Nnon pollui qui conſenſum pꝛe⸗ Vl. æ.c. nullꝰ eps
Aite dde emnulla interueniente redemptõne obſer ſtat erranti. Item grego. R a niſtrn i
foꝛtius ꝑ alterius ieiu / nitẽtia erit ſacerdoti de oĩbus alijs pec (Nenſamin videt᷑ erranti qui ad re tur.i. deponat i. leti
niũ põt liberari. Itey / catis ⁊ criminibus:que in depoſitio⸗ ſecanda que coꝛrigi debent nõ o c q.iij. ſ gꝗs epus. ien
qꝛ ieiuniũ viui liberat nem euʒ inducũt:neqʒ hoc cuilibet one currit. Sicut aũt quis alioꝛum: vi⸗ als eſſet õ.xi.q. tdn
moꝛtuũ. vt.xiij.di.aie /roſum videatur ſi ſacerdos poſt lapſũ tia palpare non debet: ita nec maloꝛu,z uüij:tengaldũ. nnt
de pe. di. vi.c.i. a con /digne vt ſupꝛa dictum eſt: penitens ad laudibus delectari. Unde anaclet? m ))Emo. re ſan
rali, lie denarl⸗ ꝛiſtinos redeat honoꝛee. papa cunctis fidelibus. Mdiſerrimus „. Aor guer ni
ct ab ealnenn⸗ „ Di. LXXXII. Mepas auinialoe laudibus gloꝛiatur vi. chi. olkala⸗ l
ringeret liberationem Rouidendumquoqʒ eſt ne NMWil illo paſtoꝛe miſerius qui glo vyult magis pla fö
C.vde ſen. ⁊ int. libera. is qui ad oꝛdinandũ eligiur riatur lupoꝛum laudibus quibꝰ cere ſilendo qᷓ egr
ff. ð le. iij. qui 2cubinã ⁊ ſi a pꝛopꝛio vitio videatur ſi placere voluerit atqʒ ab his amari diſplicere redar Eo
S. ſt heres qꝛ nõ intelli alienus: conſentiendo alie- elegerit:erit hinc ouibus magna perni⸗ guendo.
giateds D ot tnis coinquinet᷑ vt ſymma/ cies.nullus igitur paſtoꝛ placere lupis n ⸗ Extendit. 4C
m Gankeſec nnncinch chus hapa nir Pon e Srancis differẽ greginns⸗ ouium poteſt. perdit Funſene Dr wabn ab
penitens ſua auctoꝛi· tia an letum inferas vel admittas:moꝛ moꝛia labioꝝꝰmens terrenis obligata aliſs icxeplu vt
tate pot hanc comnta tem enim languentibus pꝛobatur infti⸗ carceribus.ſicut aũt artiũ in ſuo quoqʒ xi.· iij. pcipne. ſir
tionẽ facere:dicuntq gere: qui hanc cum poſſit non excludit. opere inuenitur mater inſtantia:ita no⸗ oν Mon coꝛri “
ſc.qð non concedo i Hinc greg.vij. ait. neuxrca eruditionis eſt negligentia“. git. cũ ẽ clamoꝛ ſne
pnia ipoſita ab hole. Suſpendatur epiſcopus ab officio clle COQuanq ſacerdotem tam a ſuis qᷓ de talibus. ex ð Ee
vt ex de vo. voccx rico:um ſuoꝝ foꝛicationi conſentiens ab alienis criminibꝰ opoꝛtet eſſe immu ſimo licet beli. ſinf
ieoͤbi cedn, ¶Jauis epiſcopus foꝛnicationi pie nem .tamen ſi alioꝛſuʒ ſeſe habuerit: nõ P SS
rio auctorttate hulug .ſbyteroꝛum diaconoꝛumvel crimẽ ideo verba ſue pꝛedicatõnis debent cõ offcio bee en
canonis facere põt pe inceſtus in ſua parrochia pꝛeciovel pie temni.ſicut enim ait hiero.vt lixiuium intelligũt gda ð ;
nitens. nec decre.illa cibus interueniente conſenſerit:vel cõ⸗ ker cinerem humidũ fluens lauat ⁊ nõ plato. ar xxiij. Pei
in aliquo ↄdicit.b. miſſum auctoꝛitate officij ſui nõ impu⸗ auatur ita bona doctrine per malum q. iiij ita plane. zan
e¶Redimẽ.ar.ꝙ ea gnauerit:ab officio ſuſpendati. Itẽ doctoꝛem animas credentium lauat a ſed.h. de quoli- in⸗
Qfacere tenemur alia auguſtinus. Maxime eccleſiam le ſoꝛdibus peceatoꝛum. bet . xxiiij. q. iij.
equiualentia facido qir qui ſub nomie ſanctitatis delinquit. Di.LXXXIII. ism ſacerdos.
poſſe recõpenſare: - j eccleſia dei Ollicitũd 52 viailantẽ Societatl. nun⸗
ita mutationẽ penax TL) quippe nocet ĩ eccleſia dei cit noq; 2 vigilantẽ ¶impꝛopꝛie ſumi i
poſſe fieri ar. xxxp.d. amplius q; qui peruerſe agens Opoꝛtet eſſe epiſcopum cirea mn boc nomen it⸗
i.de raptoꝛibus.di. xi noſnnen vel oꝛdinem ſanctitatis ⁊ ſacer⸗ defenſionem pauperũ: rele ſocietatis qꝛ in⸗ rr⸗
nõ cogant᷑.ↄ.i.q.i.nu dotis habet.delinquentem nanqʒ hunc uationem oppꝛeſſoꝝ:tuitiö, bhoneſtarũ rerũ ſ
lus eps. iſ. redarguerenullus pꝛeſumit:⁊ in exem D monaſterioꝝ.quod ſi facere cietas nulla ẽ
¶Sextam feriam. plum culpa vehementer extenditurqñ neglexerit: aſpere eſt coꝛrigendus. ff. ꝓ ſo. nec pter len⸗
ergo quartã poſſet re . O. r mittẽdu . hea
dimere.qð enĩ de vna J B . r Did eni.
negatur de alia concedere videtur.xxv.di.qualis. . nõ pollui.directe.nã occaſione alterius bñ polluitur ſi ei conſenſerit· inn
g. Eadem. nõ tamẽ eadem diſpenſatio in oibus.qꝛ in aliquibus ꝓbibe᷑. sQui. ſ. xxij. q.v.ſt qnuis.
2 Rouidendu. in duabus ſupioꝛibus di. tractauit magiſter ꝙ o⸗ T¶EConſenſum. de triplici cõſenſu di.xiij.q.i.notum.in fi. rc⸗
Ainondꝰ debet eſſe ſine crimine ꝓpꝛio.in hac di:oſtendit ꝙ non uu Vnſentire videtur. coꝛrigi.jxi.q.iij.qui conſentit.j.xxiij.qiij· itron
p debet alienis criminibus conſentire. D oſtendit.⁊.xxiiij.q.iij.qui alioꝛum. . kbe
/ 4 K. Inferas.ſile eſt.j.xxxxyvi.di:paſce.⁊ et de ſen.ex.quã te.⁊ pʒ x¶ Mon occurrit.ſi.ff.de iurepatro.adigere.ff.de noxa.ſi ſeruus.in ſic
ᷓ cꝙ medicus gratis tenet curare panperẽ infirmũ. qꝛ plus d? fi ff. de bis qui no.infa.quid ergo.ꝭ·i. tie
valere apud eũ vita illiꝰ q; ꝓpꝛia gecũia.vt.lxxxvi.di.nõ ſatis.ſʒ ꝗd ſi infri y Sicut autem quis alioꝛum ꝛc. Wde
mus diues eſt ⁊ nihil vulłi dare medico.nũꝗd gratis tenet᷑ eũ iuuare:videt̃ HNQIbil.qui lupoꝛum.i.laicoꝛum.qui quandoq; dicuntur oues.vt E 1
83 nõ.cũ nemo de ſuo cogat᷑ facere bñficiũ.vt.x.q.ij.pꝛecarie.cũ ẽt mediccꝰ ijj.q.vij.oues. . .—

cite põt recipe mercedẽ. t. xiiij. q.v.ñ ſane. dico ꝙ tenet eũ curare ſuis im ? ¶¶OPlacere.ſic.xxi.q.ic.i.ſ.extra de cle.coniu.c.dinerſiſ.ſiff.de ope. laſte
pẽſis. ? ſi ↄualuerit repetat expẽſas.qꝛ vtilit᷑ geſſit negociũ eiꝰ. vt.ff. de neg. libe. duoꝛum. “ iS

geſ. põponius·ẽt ſi moꝛiat᷑ eger pot petere impenſas.qꝛ ſufficit ſi vtilit cepit 2 CXabioꝛum.i.pꝛedicandi.vel etiam redarguendi.
gerere:lʒ euent? nõ ſit ſecuts.t.ffe.ti.ſed an vltro.nec põt ei obijci e⸗ pie 4 Ebligata. ſi. ſ. viij. q. ij. c. vlt. . c. dilectiſſimi.
tatis fecerit ſũpios illos:niſi eſſʒ ꝓpinquꝰ infirmo.vt.C.e.alimẽta.Sed qd S NMegligentia.S.xxxviij.di.ignoꝛantia. “ er
ſ infirmꝰ ꝓhibet ne aliq medicine fiant.⁊ tũc dicũt quidã ꝗ medicꝰ nullaʒ licitum.Tria.c.apoſtolice regule hic bꝛeuiter tangit ꝙ ine
bʒ actionẽ yt. C. ð neg · geſ.l. yl. ſed dico ꝙ eũ inuitũ poſſũ curare. ſiẽ innitũ debet eſſe pꝛudens:continens:monogamus. “ n

0 &.

tinopolitane.qui eni

—

exemplo roboa
qui ſenioꝛibꝰ nõ
credidit.vij.q.i.
deniqʒ. vel ad i/
ſtar vxoꝛis loth
que ↄuerſa eſt ĩ
in ſtatuã ſalis.⁊
diẽ lex ꝙ ea fir⸗
mitate nitunt
ↄfilio gerunt᷑ . C
de rep.l.iij. cũ ẽt
ilio clericoꝛuʒ
debeat eps diſ⸗
ponere de rebuſ
eccleſie.ex ð bis
ene fi. a pᷣla. ſi.
cõ.ca. nouit. Et
iſte nõ excuſat
qñ potuit ſcire.
ſed noluit.xxx/
viij.di.ꝗ ea.nec
iudici licct deni
gre a rũſis pꝛu/
dentiũ.inſti.de
iure nat. ..rñſa.
⁊ dicit lex ꝙ nõ
pꝛodeſt alicui i-
gnoꝛãtia qñ po
tuit ſcire ꝑ ſe vl
ꝑ aliũ.ff. de bo.

poſ.in bonoꝛuʒ

fl. ð iur. ⁊ fa. ig.
regula.

c . Sapientiũ.

i.q.i.eſtote.

d ¶Ab altero. S
di. xxxviij.c.plt.

e¶Poſſit. naʒ
oẽ artificiuʒ ⁊c.
ff. de lega. iij. ſer
uis legatis.F. oꝛ
natricibus.

Biſtuliſti. H

iõ:qꝛ iſte erat le
gatꝛ iſtiꝰ ꝓnicie.
S T Sacerdoti
bus.i. ep̃is.

b C. Diſcere. xyx

qv.c.i.dei timo
rem.xxviij.diſt
qꝛ ſunt.

.1 VUneiatũ

Jeſt. vigilã
tes.nã vigilanti
bᷣ ins cinile ſcri
ptũ eſt. ff. de hiſ
que in frau.cre.
pupillus.
1 * Aliqua ex⸗
cuſatione.ar.in
boc caſu nõ lice
re appellar̃.ar.

xxvij.q.i.ſi cen-

oſ.⁊.c.ſi homo
ar. ex de ap.cuʒ
ſitromana.z. c.
repᷣhẽſibilis.dic
inſufficienti ne
dele.c. ex parte.

¶In ſe. vt ſi

Bi.
Eruenit paupes.quoꝝ qrã nõ ꝑ ſe ſed ꝑ archipꝛeſbim vel ar⸗
chidiaconũ gerere dʒ. vt·j. xxxviij.di. eps gubernationẽ.
bConſilia.vñ aug dicit ꝙ a puero nondũ anniculo paratꝰ eſt edo
ceri.vt.xxiiij.q.iij.ſi habes.als ſtultus eſſe ↄuincit.vt.xxij.di.de ↄſtã

bono ↄfſilio nõ acquieſcit:amittere dʒ dignitatem

Ungde grego.autemio ſubdiacono

campanie.

SEoꝛtipiair epiſcopus: qui circa offici
um ſuum negligens extiterit.

P Eruenit ad nos fratreʒ ⁊ coepiſco
pum noſtrũ paſchalium ita deſidẽ
⁊ negligentẽ in cũctis exiſtere: vt in nul

lo qꝛ eſtepiſcopus cognoſcat᷑: adeo vt
neqʒ eccleſia ipſius neqʒ monaſteria ſi
une filij eccleſie vel oppꝛeſſi vel a e⸗
res eius erga ſe dilectionis ſtudiũ ſen⸗
tiant: nec aliquam ſupplicantibus ſibi
in quibus iuſtum eſt opem defenſionis
accõmodet: ⁊ qð eſt grauiꝰ dici:ↄſiliad
ſapientium ⁊ recta ſuadentibus nulla
ratione patiatur ſuſcipere:vt qð per ſe
nequit attendere:ab alteroꝰ ſaltem poſ
ſit addiſ erer ſi ita eſt nõ ſine tua cul
pa eſſe cognoſcas:qui eum obiurgare
atq; coercere vt dignũ eſt diſtuliſti. vo
lumus itaqʒ vt eũ coꝛã alijs ſacerdoti⸗

busꝰ⁊ quibuſdã de filijs ſuis nobilibꝰ

ↄteſtari ꝓ hac re debeaſa hoꝛtari.ſi vo
qð nõ credimus poſt hanc adhoꝛtatio⸗
nem veſtram ſolito adhuc moꝛe negli⸗
gens eſſe tentauerit:ad nos eſt omibus
modis tranſmittendus: vt hic poſitus
diſcereꝰpoſſit quid vel qualiter ſᷣm dei
timoꝛem agere conueniat ſacerdotem.
OIdem adeundem. Seeodem.
Y Anciatũ eſt nobis câpanie ep̃os

ita negligentes exiſtere ⁊ imemoz=

res honoꝛis ſui:vt neqʒ erga eccleſias
neqʒ filios paterne vigilantie curã ex⸗
hibebãt vel monaſterioꝝ ſollicitudinẽ
gerant:ſeu in oppꝛeſſoꝝ ſiue pauperuʒ
ſe tuitionem impendãat.ideoqʒ hac tibi
auctoꝛitate pꝛecipimus:vt eis ad te cõ⸗
uocatis ex noſtro illos mandato diſtri⸗
cte cõmoneas quatenus ita in his que
eos iuſte 'm deum agere conuenit vigi

lantes' exiſtant:vt nullũ nos de his de⸗

nuo murmur exaſperet.ſi quẽ vo eoꝛuʒ
poſt hec negligentẽ eſſe cognoueris ad
nos eũ ſine aliquaexcuſatione trãſmit
te: vt qᷓ ſit graue nolle ab his que rep⸗
henſibilia ⁊ valde vituperanda ſũt coꝛ
rigi regularẽ in ſei valeat diſtrictionem
ſentire. C Eõ aũt de mundiciam caſti
tatis ſacerdotibus imperat᷑:hoc etiã de
qbuſſibet altari ſeruientibus intelligen

dũ eſt. ¶ AUnde in carth. conci.ij. aure

lius epiſcopus dixiſſe legitur
Qui acramenus dihinis inſeruiunt cõ
tinentiam in omnibus ſeruent.
(Nn in ſrererto oallio de ↄtinen⸗
tie ⁊ ca
retur: iſti tres gradus ↄſcriptione qua⸗

dam caſtitati ꝑ ↄſecrationẽ annexi ſũt:

ſtultus ſit in culpa ſapiẽs ſit in pena.vt.xxxviij.di.qui ea. 2. xxvij.q.i.

ſi cnſtos.⁊.c.ſi homo. m elL
„ 0 Om in pᷣterito.ſ.ĩ pᷣmo ↄcilio carthaginẽſi.H.c.⁊? ſequẽs ĩtelligit
