in voluntate ſolum ſed in neceſſitate eſft miſſa. c.ſ. tune
pꝛincipium vero de effectu intelligiurr ſoluabit. e. 5
qui non in neceſſitate ⁊ ãte votuʒ ſed in gumoce ptum
voluntate eſt:nec exigitur niſi repꝛomit ee nomine vir
tatur. C Item ex concilio remenſi. ginitas qñq; ꝓ

Non licet illi vucere vxoꝛem qui ſuam

velarę permiſert. tis qñq; carnis
i vroꝛem ſuam velare permiſe iõ determiatybi
ſc vel ſic accipi

rit aliam non accipiat:ſed ſimili⸗
ter conuertaturm. ¶ Item aug. in queſti
onibus numeri. Mota abſtinentie que
mulier permittente viro pꝛomiſerit: illo
pꝛohibente ſeruare non cogitur.

ſtit verba ponit bic euangelij ? loquit de ſti otinentie.
Molitis ar.ad ea que ꝑfectius ſunt neminẽ eſſe cogendũ

e ¶NMoluerũt.

id eſt nolnuerunt

exercẽ id ad qd
nati ſũt.ſ.yti co
pula carnali.et

alia littera ha⸗

regna tendenti accipere vxoꝛezʒ: ſed dif bet volnerũt eẽ
ficilis res eſt:⁊ non omnes capiunt ver quod nati ſunt
bum iſtud:verum quibus datum eſt. ali i. virgines.
jum faci b ra:ali ſ¶Celoꝝ ſup
us hoĩum facit eunuchos natura:alios zinaun rect
vis hoĩum:mihiilli eunuchi placent:qᷣs ar necke,
caſtrauit voluntas non neceſſitaſ:liben inregno celoꝛu
ter eos in meo recipio ſinu:qui ſeipſos g Sicaſtrati
caſtrauerũt pꝛopter regnum celoꝛum ? ar. ꝙ de ynocõ
ob meum cultum noluerunteſſe qõ na ccditur æc. vt.j.
ti ſunt ſimulqʒ tractanda eſt ſnia qui ſe di xly. diſcipli⸗
inquit caſtrauerunt ier regnum celo orw alin o
f s , „ . 1
rumſi caſtratismercedeʒ hñt regni celo ꝗ de vno negar

de alio concedi

virginitate mẽ⸗/

gtur.

i¶ Et dne. ſ. tůc

ſaluabit᷑.⁊ illa.
ſ. hoc ſolum. ibi

abſgaʒ v̈ginitate

0 5 ʒ . n . — % . 2 . . . .
la virginitas ſaluat:nec vota'que abſtinẽtie cauſa vouerit red⸗ ibenepin⸗

tit veniat ?æ cetera. .

m O Oi vxoꝛc᷑.ↄuertatur.intrando monaſteriũ.ſi innenis eſt. vel ſi
. ſenex é. otineat in ſeculo. er de ↄuer. coniu. cuʒ ſis. ? boc dicit h.
ꝙ eoipſo qð dat vxoꝛi licentiã intelligitur vouere ⁊ ſi nõ expꝛimat co

pellendus ẽ ire ad religionẽ. vt no.s. xxyij..ij.agathoſa.? ſufficit ta⸗

2. —

cita licentia.ſ.pmittere vt hic.⁊ ar.ex᷑ de ↄner.ↄin.oſuluit.alij dicũt ꝗ

dat licentiã niñ expꝛeſſe voueat ↄtinere nõ tenet᷑ nec monaſteriuʒ in.
gredi.ĩmo eam reuocare põt de monaſterio.er de cõuer. ↄiu.c.i.? qð

dicit hic fimiliter ↄuertatur dicũt niſi malit eam reuocare.ſicut eni ʒ

iſios expꝛeſſus ↄienſus exigitur in ↄbẽdoita in ſeꝑando maimonio.

Fyln
S
ſin
Mie
lenm
nip.
marehr.a
bconſen
chcah
con
lhnst
ilmn
ſſenenol
ncd ve
ees
elcod
Uettoloin
ſonfepre
dcüͤr⸗
arnree de
ueril
onetur
Salon mn
finboct
ſeta int
fenvle
ſnit er
gedieip
nnefpo
ocoper
ſip mn
Hoſinrpi
chciin
Ciatorſ
lonpiro
fotoytf
lecrein
lcheo
gulss ne
keadm
Alaste
lierüln
Paee
iitoep
Gdare
Nyom
Alg⸗
becano
aſttne
ſin
apeee
nge
Aumc
honini
zeſt
tniti
giinß
Gmui
obealt
Uadon
Dioboe
enolit
oh
conced
hecpir
ſtiu
auſe
V E

X

Fitat
odi⸗
lali

4 3
⸗
Cnmn
N

ar e der XXXII
A AAIA 2. 1. * eg . iu. oĩ I
yiro licentiam. is res.alij diſti
o licentiam. 557 diſtingun
(D inefrtotn eaud unn Pſimulier ſeni
aſ Nin vuctor male ſe H izant lernoi ienorann⸗ q dedit rotionem ? i D. v
Hn inere ſin nentie -= imago. ⁊? i udinem de 1
rſn 1 Ueoalenſt da ſine volũ ne adallern gideo non deber pe.di.ij. illa anima. 56)
Kai⸗ kecuzcahur. lʒ nnab ea:niſi au icit Wollaawenand qꝛ nõ nneer mmHne.
5 ibcsnn Wnkdrucne ctar aincr pend. Sgbriar pini ieut zervin nem gean
Mehar orhlom⸗ uerit lex: eiuſdem vi imoniũ vixʒ.n vim in eo
tũ ad votũ c poſtea . tlex: ſi . Jem vi onii. am ꝑ ea 2 1eo
Buea icr⸗ Wulter e wmrerat bberi bermiterie emen dende lapiclarer illa ſ h eaeniluan he⸗
ſicint, ab ad votum pꝛius a vi rat faciat: Dixit: vt im apidat᷑: 8 rar ek:it ſe n hoc ve n a etg. j.C.
ann linctie eboo (a ah viro fuerat: dixi s ꝑmiſſaꝰ i ſnt lapilat: i hoc faln ripſe iñ nonviciſ i Satts ? pene. nõ
eNcſa intelli . nuit qð pꝛi dixit eſſe laʒ modo . uz eſſe ↄſti viciſ tñ ꝙ ime ⁊2 pene.nõ
nir igo de qᷣl mulieri qð pꝛiu e pec p caſtigat: e ↄſtiteri imoder no
bet voto in ulieritex hoc iĩ s conceſſe catum: petuo iubet gat ⁊ damnifi erit: ſʒ ret᷑. C¶ rate v̈be⸗
n.H n fit vxoꝛi p ei ↄceſſer⸗ um dedit: vt qð tamẽ at. In alijs au ere qu eiq 2.. E. q.ij ↄſenſu.
ne⸗ non fit vxoꝛiß. erat dit: vt . ijs au a car 5 c. ij. placui
d wr Alhmane ra n ſtctec aſttumn gtenin⸗ elnonn⸗
Vneie ſuis debitſũ c cõtinentie vot. auctoꝛitatil. 9 fn cidi:eadẽ qõ ſi 9 p. 1 ionem.
1. . erat ſi ẽ ple pꝛoba „ La . —
i igrxrilo vo onſenſu viri ie vota nec tibꝰ ap rat ſi veru cti iubʒ ret vider pidaret᷑.T i.
e iatur ſe ris d iri nec vi mulier ſi ¶Itẽ hi m eſſet:i 5 pena: vigeĩ ꝙ „F ite
e dalum can eo redd vir ſine oſe ine Ehiero.ſi ꝛipſe plec : qua nuc vi vereri leg
oiri galum mulleri. us eoꝝ:ab ere põt.ſi aũ enſu mulie⸗ An ſuper epiſt ctendus i vir obligab ege
.* . t ſe 1 1capi t olam 9 pena tali . atur
£ fereri c ſit dif modu in i altero ꝓmi ↄſenſu alteri auir viri it mulieri ad titi ena talioniſ ſz tu di
Mhhen erẽtia inter vi uü in irrit iſſa fuerit: ⁊ ſi teri aũt viri chꝛi ieris ſit vij im. (. h. ꝙ b 3 tu die
nitis emmleren. ꝑmiſit nõ tñ um dedu rit:⁊ ſi poſt ubijcitur vi bꝛiſtus: vir canut ebart oc locuʒ h
ſetil rü æ mulier ſit nõ tñ valet: ucere ipoſt crimi urv 3: quecun pur rinf inecuſatio
4 re dici põ is:atq iõ viri: o piugij eqᷓ 1. ea eſt: cuins E coitu.puta cũ imo
N odo per ill reu ad pꝛeterit exꝝ a ſuo i tentia ur vel ↄtẽnit erbũ autẽ diecdatſengnge
lucu voru muit nd ocare non eterita ſerui nonn ntia ⁊ pꝛo nihi ↄtẽnit᷑ dei pꝛi autẽ niſſe. 7 i tſeno inue
luck otuz mulieri nitutem ĩ ſti infamat nihilo duci⸗ ei pꝛima ſẽ ſie. æ ipſa ori ue
iſti Brarpn ieris vir eſt ca poterit:qꝛ tutem ipʒ ti infamat ducitur v ma ſẽ bab Zrium
gingtk iudiciũ. E i:ita vo eris: 71 Rin ceteris qʒ naturee geliũ dun chꝛi teaminis.i pectũ hin
dſtni udlein rerſ nõ te: mulier ta abſtinentie unlier coꝛpus lege dei⸗ ſubi⸗ ea que chꝛi in ↄtra legez Dumces ekakons
lni lum viro e hibẽte repto 1 mirerervrtg permitten ſicerat: cuʒ riiig eſt: viro inpe eſt ? ex pena. ſed ni tianus
ſacgein cami utis:qꝛ viro ppter cõdi implere. ug. in muni lege nat viris ſu le. patri
Cdrii ſea eü eo vel „ Ca viro in omni r coditione ſeri A n queſtionib ature. q Be
racren a cü eo vel ſin Ande ai mnib nẽ ſerui rbitrium viri us numeri DIte Bemonſtrare
en gulis nocti e auguſtin us debet 1 Arburiumv nmmeri. 53 noôpa aretur
beca marntiet geneſie. guſtinus in eiat eiſe⸗ Rommbus, mulierem iequio anmne aſcmnnnnolend
ſgocdet Rlin ten unerlaf ulieres ſuis viri iande ionum luititaq r poꝛtet ſed nec ho Krnolenti
Ban ſerilwc adin⸗ toꝛdo'n zwiris vebent ſubeſſt⸗ u⸗ aduerſus er aliqᷣd vouer ved ſcparione ſgi⸗
gunt e eetiaʒ viro qui niãt femi uralis in oĩb elſe. ua rerũ licita imã ſuam vt e deo m talionẽ.ſecaſi ulti
plc daret denari minoꝛ. ſtitis ẽ v parentibꝰ: sS:ſed virili emin inẽ aliter. ex
R uz am an noꝛ,. C Idẽ ĩq̃ſti t maioꝛi : virilis:ita e vale ¶cu.c.tue ·iõ ex de ꝓ⸗
ci ataie den Lireſt Eĩq̃ſtionibꝰ ꝛi? ſeruiat conceſſerat p a welſt aac mie tucWantu
ecletien Aadttale he — . ib? vet. ⁊ no teqᷓ; rat pater vo adhuc inn nitur rir pen o pu⸗
e . 2◻ . Ec im eris. .teſt. perſolu . ta perſ. upte 2 iã ali a taliõis
Uepuf Fanon ei in⸗ f ago dei eſt in ho cognitũ erit nupſeri oluere:ſi id ia via ↄſeq̃ret
Itẽ vꝛ ꝙ mli bensimperin ver evt vn angieen on piacuerlt: eiꝰ h lias opranlt aoeeñ .
nt Rrpeckangunn Re vnie weiſegr deiqnaſt Cren dꝛunt⸗ —— ep anon ben lun⸗ fto Si;
ſnen Jncis cbecie ſur mnagen velſonfenf ſcroc enl neaz ot⸗ conra u ennncli den niͤ⸗ r alne 5. 6o⸗
nſn bomini 0 icit ⁊ feci n eſt f. zy mu eri e deus putand nit berat igatur. beper
lunttel pt mini. na ſcri nez 2 ſimilit cit deus h facta:ſic e erit. s hoc pꝛe duz eſt fieri atur. ver
ptuz eſt imilitudinẽ ominẽ: adi te⸗ Item am ceperit h ri ⁹ TQAui teſti
ytht ? red itere apoſtol inẽ dei feci E:ad imagi vYve. 7 no. ambꝛo.in li oc vol ni teſtimoni
Nven 1 ite ⁊c. vi . u8 vir qꝗᷣ 1 ecit illü . ag o.teſtam . Inlib. . U i. accuſatiõe onio.
Uunen q i. in p vij ut qꝛ im dem ait nõ ũ.hinc etiã ulla eſt en. queſtionu ſa. boci õe calũni
eprir qym pPn. ſʒ dic et:qaꝛ nõ ago X gloꝛia d nõ dz yelare 3 nibus vi munlieris L 3 na oc ideo ita ex 6
cigen dñs hoc uůͦ. qꝛ f. ũ viris femi inc ap „Ité r viri eſſe:⁊ nullã ubiectã domi ſi vari⸗ nit a iudi
3 amul eminas aret re.n ſe: ⁊ nullã domini arie rñdi lce
cemint c. nolni vult. . ſti nulas lex eſſe inas ſubdi quen e.nec doce 2 auctoꝛitatẽ inio teſti.null it. vt. ¶
. ,eo ai z1 . itaſ fidem reꝰpo ꝛitatẽ P i.nullu 1. .8
ltuf ipſo n⸗ co ant ituit:vt dij e voluit v 7 pene em'da oteſt: nec teſti habe⸗ ulluz. b. tñ dici
„ ipſo ſoe viro Diceret nqnerſna vro dum co⸗ exmeroninira lackicares teſls re⸗ nec laie. nibilomt
NHH ed p̃cipit̃ vxoꝛi renocar netie ꝓhibet Aeua er euam de . eſt. ij. de hoc dictũ
inn culpatu vxoꝛi vt obedi. evoti abſiinetie ime voto cõti per adam:quẽ ceptus eſt 1 iij. in ſumm
b r. in fine. iat. ſimile e nẽtie.ĩmo õtinentie. in quẽ vocaui non m ca 9.
chn Permiſſe = e ex de iurein peccat vir imo ri HM auit ad cul / ini put. cri⸗
ei Ro⸗do tanatiut c .aaldulieri 8.c xxiiſ.d.i. Eriatema trgcabare eß margoice belor⸗
⸗. e&NUN uia alia rõ ᷓ in 7Z oꝛtu pueni xxxij.q.i.ſi qui adoleſcẽt F. tractaba ad extrema.xxyiij eandẽ v. eſto. ar.
— cadeo ver eſt oꝛpoꝛis eius ppend de coꝛ . muli in ꝑadiſo q̃ ris ſui illud vbũ a qꝛ ſunt cul
. d n oPabci in eſt ꝙ patro lSppencituf imn Gerhas vng ann nis yt no blaſt poſtoli ad titũ b6.
gfutate in ꝛi. maioꝛ digni officio viri nus ↄſentiend uor. 1 lui ubditas vir⸗ viris ſubdit aſfemet ᷣbũ titũ: admo
, gnitate interdũ mai gnitate fili i debeat eſſ. o liberte vt uit. ceſſe 2uer ſatõ eeſſent dei renangeſtuz
efu 2 dicit hi . maioꝛ etat llius ſernia . e. vt. ff. De vVI . mifſit an erat.ar.q ab otua erit ad . 6 rangellu
1 ſz öm n hie in ilis hre ebniat minoꝛi tminoꝛi pꝛi ope.li. ſiẽ ſub abbate qᷓᷓ te monachatũ bas poſſi viꝝ ⁊ ipſe domi i. qꝛ dixi
daHH ſz m nonü quimai nnlatentiht ee pꝛi.qui nõ eſt ĩ . fſfi bate ꝙ; vxoꝛ ſub tũ. ar ſſit reuocare voti ominabit xit
etd lioꝛ li ttera qui maioꝛ eſt: iuſtitia ẽ: pᷣcepto dñi eſt iĩ di⸗ S.xiiij xoꝛ ſub viro. x xx·q·iiij. mon re votũ m it tui ⁊c̃.
ie Sõ eſt vt mi ſu ſicut mi : vex eſt h i. yt eſan i 7 q. v. dixit. z. xxij o. vt. xij.q.i. j monacho. onachi q ctiaʒ
ſfier⸗ g Ec i minoꝛ bᷣui tminiſter ⁊c m vetus ia cob Vlierẽ au .5. xxij.q.i rij. q. i. non di o.plus eni jqð etia
ſtun 5 Te Inb i. in hoc dicit oꝛi. iij. d. diaconi m. ff. ac vel. lij itatẽ. virilia xxiij.q iiij Cõ dachꝰ
ſene runto oĩe. qꝛ ſicut ur habere ſimilitn i. ſed me 2 & Mecd l.i3jſ. n. officia mli q peccat. .diſ õtra deũ
e Pic accipit tm̃ b ꝓceſſerũ militudinẽ dei 7 docere i ecclia m la mliriboſt adepta nſcvia .
gieh communis pit tm̃ hoc n erũt a deo o dinẽ dei Mec teſtis.i cclia maſe ſt adẽpta.iij einde.
toi rrddimafod no ne honmne mnia. ſic ab ad n teſtö. iſti. d e maſen os E vi xiij imi 15etria
rn rrnn ff · de verb m in maſculi am ꝓceſſe ipſi ſi ki. de leſt. F. teſt niſt in illis j. mulier. de
i i.ſimiliter iimago dei dꝛi rb.ſign. homini culino lle unt. Z.ij. q. vij. i eſtes. ne caſibꝰi e con. di. iiij
er eua ex late ipſe hõ ominis genere. al⸗ a T' ij . q.vij. ipſi a cotra cleri in gbus ĩifa di.iiij. muli
JMV re ade. It. qꝛ ſicut a . 9 vpt. ff. ec fidem.obli poſtoli. n ricos in cã mes admittũt ier.
. „Item aqua pꝛo . t. ff. ad obligat tamẽ ec etiã õ lai criali. dmittut
bochabeiſhnagnemaual, e e e KNat rns ros rnor,gi boteliekad
rnagnem mabz ecn S ecmaie⸗ nirten aul gioneleie credttonem cnimine.
natõe · ꝑ hoc v irb dixi xv. . iij. uerit obli
cyꝛ yſr pollne dzes Kratgtvre
oꝛz yxoꝛis quam
△

extraneus.quod negat lex. C.qui dari tu.po.liij.
9 Alier.ſed vt oſtendat᷑ nõ ſolum ꝓpter hoc ſed etiam ᷑.
b W Pꝛopter reuerẽtiã.i.ꝓpter reuerentiã ſacerdotũ.ar.liij. di.ſi buꝰ
ſciẽte.⁊ fieut ante iudicẽ dñi.ita ante vicariũ eius ſacerdotẽ ſit ſubiecta vi/

1

ro.vel ꝓpter reuerentiã ſacerdotũ.ne ſacerdotes in eius facieʒ intuentes i

nitentur ad libidineʒ.
Perſonaʒ. i. quili
mer ver ikenn. pain mulier: iuſtum eſt vt eam in guber
d Dꝛigiale i· qo oꝛin natione aſſumat ne iterum femina faci⸗
ginem babuit ab ipſa litate labatur. . Idem ſuper pꝛimam
quo ad bomines. iſtolam ad coꝛinthios. “
Ec illud ocioſũ Alierdebet velare caput:qꝛ non
EE id eſt fine cuun eſt imago dei:ſed vt viro oſtenda
. ſa ingcris en. tur ſubiecta: ⁊ quia pꝛeuaricatio ꝑ illaʒ
I.ne oino videret fa inchoata eſt:hooſignũ debet habere in
mula.nec de capite ne eccleſia ꝓpter reuerentiaʒꝰepiſcopalem
videret᷑ domina.ſʒ de 100 habet caput liberũ:ſʒ velamine te⸗
coſta vt collateralis ctuʒz:nõ habet poteſtatẽ loquẽdi:qͥa epiſ
vigeretur. copꝰhabet pſonaʒ chꝛiſti quaſi ergo ate

9 Multaꝝ. quo ad
numeruʒ. vel multax?
quo ad genus.
h EEt diſpariũ.quo
ad ſexũ.vel diſpariũ

tatẽ duciꝰ
eſt. qꝛ in
cedenti cã
dixerat mrimonium
ſeparari ꝓpter frigi/
ditatem ⁊ viro viuen
te ſeparata poſſʒ alij
copulari ne ideʒ vide
reiur faciendũ ꝓpter
hoſtilem calamitateʒ
vel captiuitatem.ideo

iudicem chꝛiſtü ita ante epiſcopũ ſit: qa
vicarins domini eſt ꝓpter peccatuʒ oꝛi⸗
ginale ſubiecta debet videri. Item

in libꝛo de paradiſo.

quo ad ſpẽm. cillud ocioſuʒ eſt:q nõẽ de ea⸗
1 Vidã vir em terra in qua plaſmatus adãa:
in captiuu · 1ʒ ð ipſius ade coſtafacta ſit mulier: vt

ſciremus vnã ĩ viro ⁊ in muliere coꝛpo⸗
ris eſſe naturaʒ:vnum fõteʒ generishu⸗

piẽs multaꝝꝰ⁊ diſpariuʒꝰ naturarũ eri⸗
puit facultateʒ.¶Enidẽtiſſime itaque
apparet:⁊ ita viruʒ eſſe caput mulieris

Cauſa.

.

mani.ideo nõ duo a pꝛincipo facti vir ⁊
mulier:nec duo viri:neqʒ due mulieres
ſʒ pꝛimũ vir ⁊ deinde ex eo mulier. vnã
enim naturã volẽs hominũ conſtituere
deꝰ ab vno pꝛincipio creature hoc inci⸗

ſubdit cauſam iſtam. G 125 r1 ”õ
in qua oſtendit ꝗd in- Vt nulla vota abſtinẽtie vel religioſe cõ/
ris ſit ſ quiſ tenet ica Uerſationis liceat ſibi ſine eiꝰ licẽtia deo

ptiuitate et vxoꝛ eius
interim nubat alij vt

offerre:ẽt ſi viro ꝑmittẽte rpꝛomiſſa fue
rit:nõ licet ei votů oꝑe complere:cũ vir

it hoc ⁊c· Et elace voluerit reuocare pꝛomiſſum:vota vo
hieraetater e continentie ita alterius permiſſu ab alte
orio ſigatio eſt aum r0 valẽt offerri: hot permiſſioneʒ nõ
quis ligat alteri vceaen lchei rritũ deduci.
lo mr̃imonij.⁊ qdᷣlibʒ

impedimentum mr̃i/
monij dici poteſt liga
tio ſumẽdo large ſiue

d Vidã vir in captiui⸗
tatẽ ductus ẽ poſtea
Vvxoꝛ eiꝰ audies illuʒ
moꝛtuuz nupfſit alij.

. Hemüille de capti⸗
Nrril d aaz qt uitate rediens repe⸗
⸗ y I1ſ ſtio. ſi mul tit vxoꝛẽ ſuã.illa po⸗
1 er credit u ſterioꝛis amor̃ capta
Em maritũ aſpern⸗ pꝛioꝛis viri. ¶ Nunc pꝛi
moꝛtnum ⁊ hʒ iuſtaz /mũ querit᷑:an ſit iſta rea adulterij:quevi
cãm credẽdi.licite po⸗ /nẽte viro ſuo alteri nupſit.¶ Secũdo:
leſt ↄtrahere.ſi antem „

an redeunte pꝛimo ſit cogenda recedere

nri no vebea) Wa ſecundo 2 vedire ad paimũ. I 2 t,
vhere tenet᷑ iñ redde⸗ traqʒ queſtio terminatur
re debitũ petenti ſed auctoꝛitate Leonis pape qui
ipſa non poõt exigere. ſcribens nicete aaͤlegienſi epi
yt ex de ſecũ . nup. dñſ ſcopo ait.
ne ettalee uve. Oue ali nupſeri putt vix ſuüͦ monuu
hdulteri eſ non ba⸗ Eé: illo redeute ad pꝛioꝛc redire cogitur.
buerit ꝓbabilem cam
moꝛtis ſue. ſʒ ſi andie

rit eũ moꝛtuũ Iʒ per falſum rumoꝛẽ. ? tũc nupſerit. vir nõ põt eãdẽ tali adul

terio accuſare niſi ipſa ꝓcurauerit illũ rumoꝛẽc.vt.ff.de adul.miles.ꝭ.muli⸗
er.ſed pone ꝙ mulier credit eũ viuere ⁊ eſt moꝛtuus ⁊ õᷣhit nũꝗd eſt matri
moniũ ibi.ſic.ipſa tñ adulterij reatu tenet̃ lʒ adulteriũ nõ cõmittat.nã dicit
lex ꝙ tenet᷑ ꝗs actõe furti.łʒ ſubtilitate iuris furtum non committat. C. de
4 5 fur.ſi quis ſno.mino: tñ pnia ac pena ei imponetur. 1
l¶ IZm per bellicã.crederent.hec rõ friuola eſt.⁊ ideo nõ curat ei rñdẽ.
m ¶ Sollicitudine.incõtinentie vel paupertatis. B
n ¶ Hoſtilitas.ſic..xvi.q.iij. pᷣma.
Qui ꝑſonam..ij.q.i.i pᷣmis.nã ſimilitudo attẽdit iter illum qui ſucce⸗
ſt inuaſoꝛi.⁊ iſtum de quo bic loꝗtur.

neretur:aliud cõiugiuʒ cuʒ reſtituta

ſe in Zhendo ſi ſcienter ↄtraxit.ſed ſi ignoꝛant᷑ con

p¶In coniugio. ar. cp eccleſia clerico debet reſtitui de captiuitat
redeüti per quaniũcũq; tpᷣs detentus fuerit ſi ꝓbat iuſtũ impedimẽ
tũ cũ eccleſia ſit vxoꝛ clericivij.qi.ſicut.⁊ dixi.vij.q/i paſtoꝛaliſ.xxij

q ·. ij. ſcut vnaquaqʒ;. „⸗ S
Perſeuerant⁊ ita videt᷑ ꝙ ipſi nõ cõpellant᷑ ad eas redire ſino
muernt . ſup
plẽt hic gdẽ ma
AUm ꝑ bellicã cladẽ ⁊ per grauiſſi⸗ xime aliſintelli
£ mos hoſtilitatis icurſus ita qͥdã di⸗ ſut woe de ilis H
Eatis eſſe diuiſa coniugia: vt abductisi virosno erclle.
captiuitate viris femie eoꝝ remanſerint bant moꝛtuoſlæ
deſtitute:que viros ꝓpꝛios interemptoſ tñↄtraxerũt qd;
putarent:at ab iniqua dominatõe nune nota. inpᷣn c.
crederent liberãdos: ⁊ in alioꝝ cõiugia q Derſeueriòt
ſollicitudine cogẽte tranſierũt.cũqʒ ſta S xxxiſ.q/ v pu⸗
tu rexꝝ auxiliante dño in melioꝛa conuer ſea ltac guun
ſo nõnulli eox q; putabant᷑ perijſſe rene domaritus nel
arũt:merito charitas tua videt᷑ ambige-⸗ vxoꝛ ſcitur ad/
re:qͥd de mulieribꝰque alijs ſunt cõiũcte huc viuere iſtð
viris a nobis debeat oꝛdinari.ſʒ qꝛ no⸗-⸗ qj certis iĩdicijs
uimus pᷣceptũ:qð a dño iungit᷑ viro ſuo putat᷑ moꝛinus
mulier: æ iex agnouimopᷣceptũ vt quoſ eſſe.ð pe di. vij
deus coniunxrit hõ nõ ſeparet: neceſſe ẽ cera. d v in
vt legitimaxꝝ federa nuptiaꝝ reintegran x C Oſtenden
da credamꝰ⁊ remotis his qͥ hoſtilitas i tes ar. ꝙ ex cõ⸗
tulit vnicuiqʒ:id qð legitime itulit refo- ſequentia opis
met᷑:oĩiqʒ ſtudio ꝓcurandũ ẽ:vt recipiat ex focto pꝛeſeti
vnuſquiſqʒ qð ꝓpꝛiu eſt:nec tñ culpabi pꝛeſumitur cir⸗
lis indicet:⁊ tãqᷓ alieni iuris ꝑſuaſoꝛ ba ca peritu yt h.
beat᷑:qͥ pfonãeius mariti qͥ iã non eẽ eſſi ſcix ij d
mabat aſſũplſit. ſic. n. multa que ad eoſ ij ad aitC er
in captiuitatẽ ducti ſunt ꝑtinebãt in ins adul.d.lq.quã
alienũ trãſire potuerunt:⁊ tũ plene iuſti doq; pᷣſumitur
tie ẽ:vt eiſdeʒ reuerſis ꝓpᷣa refoꝛment. ex pꝛecedenti fa
qð ſi in mãcipijs vel maſis vel agriſ aut cco circa pſens
tiã domibac hoſſeſſionibo recte ſuat: vrij in mi
ĩito magis in ↄiugioꝝreintegratiõe fa⸗ Poteſt. nanco
ciendũ ẽ. vt ſi qd clade bellica turbatůẽ cqex pᷣſenti cit⸗
pacis remedio foꝛmet᷑⁊ iõ ſi viri poſt lõ cæa pꝛeſenſ vt di
gam captiuitatẽ reuerſi:ita in dilectione xil di.ſi ꝗs dis
ſuaꝝ ↄiugũ ꝑſeuerant:vt eas cupiãt re conus.quando
dire in ſuũ ↄſoꝛtiũ omittendũu eſt.⁊ incul ſ exeo qð ſolz
pabile iudicandu ẽ qð neceſſitas intulit: len pfuni
⁊ reſtituendũ qð fides poſcit. ⁊ ĩfra.ſin? vr uiſen paccu⸗
autẽ alique mulieres:ita poſterioꝝ viro ſatotes. iv
rũ amoꝛe ſũt capte:vt maluerint his oo ſumit᷑ ex pteri⸗
herere quã ad legitimũ redire ↄſoꝛtium toõ futux.C.ð
merito ſunt notãde ita vt eccleſiaſtica cõ ↄdi.ſur.l.yl. qñ
munione buẽt ꝙ de re excuſabili ↄtami ; pſumit ex fn
nationẽ criminiſ elegerũt:oñdentes ibi de geriz
met p ſuã ptinenti placniſſe ꝗ iuſta re nnsd ſorte lir
miſſio poterat expiare. redeant ; in ſuũ ant ſtichum.
ſtatũ volũtaria reintegratiõe ↄiugia:nez s & Remiſſio.
qʒ vllo modo ad oppꝛobꝛiũ male volũ i.dimiſſio ſecũ/
tatis trahat᷑ qð ↄditio neceſſitatis exto⸗ dox viroꝛum.
ſit:qꝛ ſicut he mulieres ad viros ſuos re 1 ¶Qõ ꝛditio
nerti noluerint:ĩpie ſunt hñde:ita ille qi ⸗ neceſſitaſco
e . . git nõ eſt iputa
affectũ ex deo initum redeũt merito lau dum xxij.qiiij.
dande ſunt. ¶Itẽ inocẽtiꝰ papa pbo. iter cetera. pijq
rono viro vl vxoꝛe de captiuitate re i. pontifices. ſ.ð
denntihus ppꝛia reintegrant coningis. 21. diſt. v. dilci
MAim in captiuitateꝰvꝛſa mulier te⸗ n clos ”M

11Vm ica⸗
coõmiſiſſe.·pcim

notat iterueniſ⸗

traxiſſʒ quãnis

nõ matrimoniũ ſecundũ:tñ filij inde nati habent ꝓ legitimis quo⸗
ſucceſſionẽ. ſimiliter vbi per ↄſanguinitatẽ fit diuoꝛtiũ quod ve eſt
vbi ignoꝛanter ↄiuncti ſunt.ar.ex qui fi.ſint legi cũ inter.ſi aũt ſcient

quo ad ſcientem legitimi nõ ſunt.ar.xxxij.qij.ſolet. ar. C.ſo.ma.ſi is

„—

rans. ?. C. de ĩceſt. ⁊ inuti.nup.q 8.ſed.h.⁊.l.ita diſtinguunt. falſa tñ

eſt diſtictio.ſufficit eni alteriꝰiqꝛãtia vt ſint legitimi

vt e ꝗ fi. ſint leg.

ex tenoꝛe.abſurdũ.n.ẽ vt aliꝗs ſit ꝑti legitimꝰ⁊ ꝑti illegitimꝰ. ar. ff. O
lib.ca.l.ij.ſed ſi ambo parentes ſciunt ĩpedimentũ vel affectant igno
rare qꝛ: nõ ↄtrabunt pꝛemiſſa denũciaſiõe coꝛã eccleſia.lʒ ꝓ legitimo
bitũ fuerit.iñ filij nõ ſunt legitimivt ex de clam.deſpõ·cuʒ inbibitio.

po⸗
cu
nnſin
Ginerr
ilcte⸗
nitget
beili
ciibii⸗
. ne
oon
oedett
Mteii
ite
iphn
iunde
(role ſ

liſ⸗

pſira
(Voei
Mip

Codubits
(Dis
lker
ſehaipt

Miqe
unpote
iſ no

ſche
enem
nellis⸗

mumit c

le. .de
fuug ſa

£△
XXXIII Q. I. I. 304
4 Perdocuit.ſed qualr ꝓbanit hoc dicit. h.p teſtes:nã in piudiciuʒ nvj ſi vir vult vagari nõ tenet᷑ eũ ſeg.ſicut nec libertus patronũ eni oꝑas dʒ
Nenſin mꝛimonij ſecundi nõ crederet ẽt ei⸗ yiro iuratibꝰ.niſi fama eẽt de h ff. de ope.liber. ꝙ niſi. aliter mnlier nõ poſſet eligere ali lam ſepulturã quod
yt. xxxv.q·vi·ſi duo.ſed nũꝗd crederet᷑ viro ⁊ ſecũde vxoꝛi iurantibꝰ. falſũ eſt. er de ſepul.de vxoꝛe.iñ dicunt qdã ꝙ tenet᷑ eũ ſeq quo ad foꝛũ.ff.
Grii dicũt ꝗd a ꝙ ſic.lʒ videat eſle cò ipſius viri.qð nõ ↄcedo.iĩmo nec con ad muni. filij. S.i. ſz etiã ſi aliqᷓ ſcienter ↄtrabũ cu biſtrione renet eũ ſeg vo
i feſſio ipſoꝝ nec fams ſufficit. ex de eo g cog · )ſang. vx.· ſue. ſuper eo. gabundũ.pel dic ꝙ recedentẽ tenet᷑ ſeꝗ ex honeſta cã. ff. de bis ꝗ no.inta. .
itig b ¶Eiecta.ma M ignominioſe. xy.q.i.ſi
wiſii xime. vl.xxxiij. R— . B . quis iſaniens.
h afrrri. fontanũ cõmiſiſſe cognouimuſ.ſʒ fauoe noluerit:illo viuenteilla inupta mãeat u ¶ Qõ aũt leonis.
ti gir hin poimpe ,dñi reueria vꝛſa nos adijt: ⁊ nullo difſ,⸗ VAnde in cõcilio apud vermeriam. E:i oannes. ſidcf
tae a ng fidente vrorem ſe eẽ mẽoꝛati pdocnit: Aue viruz in captiuttate ductu; ſe no * b goi boſſteiil
hulfmuiſe nealid ua de re fili chariſſime merito illuſtris luerit: maet i S̈diu wir 5 irerß no dicit poſſediſ
inn it factũ ẽ diuoꝛtiũ qua de re ili chariiii e! 0 i 18 anis neecta qiu vir ei vixerit. ſe.nã poſt cõpletaʒ 5
tamnic e ILE ſatis. ſtatuimus fide catholica ſuffragãte con quis:neceſſitate ineuitabili cogẽ⸗ ſDcriptionẽ non ſcit ſe
i uiaduerte iugium illud eſſe quod erat pꝛimitus fſun te in aliũ ducatuʒ ſeu ꝓuinciã fuge poſſidere aliennm ſʒ
tnen Tor uedgatũ diuina gratia: cõuẽtumqʒ ſecunde rit: ⁊ ei vxoꝛ cũ valet 7 poteſt amoꝛe pa onraile nec H tn
bdinßnann e mulieris ſuꝑſtite pꝛioꝛe nec Diuoꝛtio eie rentü⁊ rerum ſuarũ euʒ ſequi noluerit: . n re lie ⸗ W
ſdlilign Ppoſcna⸗ vel ctanullo pacto eſſe legitimnʒ. ¶ Item ipſaiomni tẽpoꝛe quãdiu vir eiꝰ queʒ in b.bocſulakyti olcis
dommnn qꝛ vba nõ erane hiero.ad amãduʒ pꝛei byteruʒ. ecuta nõ fuerit vinit ſemꝑ innupta per⸗ remoꝛdet. xxviij. q.i.
fmiint, cõmoda ſenſui NQue pꝛimo viro relicto ſecudo adheſe maneat. Quod autede coniugatis au- .i. ? er ð pſcripc. vl.
hrfurf ad quẽ aſſume/ rit: niſi ſecuũdnuʒ relinquẽs pꝛimo recõci ctoꝛitate leonis pape dicit:hoc etiaʒ de y ¶Luũ vo ſcierit. cer
W bant · iſti. de do liari non poteſt. virginibꝰ intelligendũ eſt:vt ſi pꝛeter cõ tũ eſt ꝙ in pᷣſcriptiõe
inun na. e aliud. Vn ſatis aĩaduertere potuit d ſcientiam viro nupſerit alieno non tene ., Hõ ſi⸗
einn 4 4 ma vl hoe „ſit quod dicere voluiteepiſtola ve ãtur. Unde Auguſtinus in libꝛo de qm ve. 6 gancen
cnn oꝛo. ſ. alio eẽ. ra alio viro ꝑ vi accepto cõgregata vi⸗ fideꝛ operibus. M Pcipis gilte od eme⸗
KAt e¶ Et vix. quẽ delicet multitudine no eteʒ rapuit: ⁊ vi⸗ Mõ eſt adultera virgo que neſciens vi ram no fuit dns.ſi ſi
Srgei⸗ pꝛius habebat. rum poſtea non raptoꝛẽ rapta dimiſit. ro nupſit alieno. „ tim reſtituã eãꝗ domio
ſcnemmng f¶ Bimiſit. no. Aegatlibꝛos moyſi ⁊ iueniat deſpõſatã vgo nupſerit neſciẽs viro alieno nõ poſſũ agere de eui
Aſtomii lendo ad euʒ re viro:ſi in ciuitater fuerit oppꝛeſſa ⁊ non boc ſi ſemꝑ neſciat niquaʒ ex hoc cctoe. vt. fl. de euic. ſi rẽ
Huni r. egat. ˖ q lamauerit puniriquaſi adulteram: vi acdultera erit.ſi aũt ſciat iaʒ ex hoc adul⸗ cnt ggam cy de⸗ M
Ini 8 E de ali aut oppꝛeſſam in agroinoxiã eſſe ⁊ vio tera eſſe incipit: exquo cũ alieno ſciens amepeiſtro tlig ve
ſteune cto dubitabat. lentuʒ legib? ſubiacere. ergo ⁊ iſta ſoꝛoꝛ cubauerit:ſicuti iure pꝛedioꝝ tadiu qſ⸗ me enicat᷑vt. ff de ne
ſcöielt. b ¶ Si in cini · veſtra que vt dixit viʒ paſſa eſt vt adulte que bõefidei poſſeſſoꝛ rectiſſime dicitur go geſt at q natura. 5.
dlclgci tate. ar. ꝙ ratio ro iungeret᷑: ſi vult coꝛpꝰ chꝛiſti accipere quãdiu ſe poſſidere'ignoꝛat alienũ: cum cũ me abſente. ſed ad
capfinn ne loei Pᷣſumi·¶2 non adultera reputari:agat pniax: ita vero ſcierit:nec ab aliena poſſeſſõe re buc eadẽ videt reſta⸗
erputtni tra aliqnem ?· dyuütaxat vt ſecũdo viro qui nõ appella ceſſerit:tunc malefiði ꝑhibet᷑:tunc iuſte re q̃ſtio. geille fic a
hpenuint Einmbputal al · vir ſed adulter a tpe pnie non copuletur iniuſtus poſſeſſoꝛ vocabit. Mic etiaz ue nnhlertobenz non
nſſefn das ei pdee quod ſi durũ ei videtur: ⁊ ſemel dileeu, ignoꝛitia excuſat eum: qͥneſciens doꝛmi potuiobiſceere erceti⸗
* poſſit ſic · C. de non põt Pereliquere neq; meferre do⸗ i cũ ſoꝛoꝛe vxoꝛis ſue. Ange in cõ onẽ ꝓcuratoꝛiã quod
ahtli ancülis qꝛ hH ctẽ.ũñ poteſtis caliceʒ domini bibere ⁊ ca Ne cogatur legitimam dimittere vxoꝛẽ ſi ame rẽ euincl. gnõ
nlniſg ſumit coſenure licem demonioꝝ. ⁊ in alio loco.non po qui neſciens doꝛminit cj eiꝰ ſoꝛoꝛ. potero agẽ de euictõe
Cnsdlit cũ põt relama teſtis mẽſe dñi cõicare ⁊ mẽſe demõioꝛ Mlectum mariti abſẽte vxoꝛe ſo ꝛoꝛ: vt diẽ illa.l. ſ re. ⁊.l. ſi
ſon a de noraſ ⁊ in alio loco:que cõuentio luciſ ad tene iuit vxoꝛis:quã illevxoꝛẽ putans ſuã dietũ.ad hoc põt dici
nizint Etnon ela bꝛas: qs cõſenſus chꝛiſti ad belial rem cCcc doꝛmiuit cũ ea· ſup boc viſũ eſt ſ iſe ¶ Ybuiuſinedi excepti
i ¶ Et non ecla nns Main ga ede . t cu ea. uꝑ ho S ones qᷓ ſunt dilatoꝛie
imi tim manerit · ar. ali / nouã loquoꝛ: imo nõ nouã ſed vetere;: pꝓ ſecuritatẽꝰ verã hoc ꝓbaueritqð inſci indicij põt aliqs ob⸗
Ntiſcta quem tacite cõ⸗ que veteris te.auẽte firmat᷑.ſi reliquerit us fecerit hoc ſcelus:pniaʒ qͥ dẽ q ſibi in mittere. ſz non illas q̃
ſnage ſetire. vt. xxrviij. ſecundum viruʒ ⁊ recõciliari pꝛioꝛi vo⸗ dicta fuerit agat ⁊ legitimũ ſuũ ↄiugium ſit dilarcꝛie ſolutiõis
ſginh di. diaconi. luerit non poteſt.ſcriptum ẽ eniʒ ĩ deute hẽere ꝑmittat᷑.Illa vo vindicta digna af yt.ff. mã. ſi fideiuſſoꝛ.
ulti le PDaniri ar. ronomio.ſi acceperit bõ vxoꝛem ⁊ he⸗ fligat᷑ ⁊ in eternũ cõiugio pꝛiuet. ¶¶ Itẽ Fale Snalirr iu⸗
Gßimtk deimn atz. rit eam nõ iuenerit gram i ↄſpeciu eiꝰ hermes in libꝛo paſlio-. Palea. lumſcretſe mnaigge
1 .Yn agrni bter alicuaz fecitatem ſcribat ei lbel . iri peſtozi:: offeſis mulierez vogſtdere vt vnetes
foe in Izcslom ibief Brepndiler dabit ei ⁊ dimittat eaʒ ð do afigelẽ in dño hũerit ⁊ inuenerit hãc ſub bac foꝛma iurabit
nuſuiſn ſent nec claama⸗ mo ſua.Cunqʒ egreſſa adultera maritũ ĩadulterio nuũqᷣd peccat vir eiꝰ ſi ccum iuro c veni ad litigã⸗
urire nit. duxerit ⁊ ille qque oderit eaz: dederitqʒ bit cũ ea. Si aut ſcit vir vxoꝛẽ deliqſſe: · dũ cã mei iuris ope d⸗
ſ m Innoxiaz libellũ repudij ⁊ dimiſerit de domo ſua nõegerit pniam mulier ſ pmanet in foꝛ di.pt.ff. de bo. li. ſi gs
– 5. xxij.q v. fin- aut certe moꝛtuus fuerit:non poteritꝛ ei nicatõe ſua 7 coierit vir cũ illa reus erit libeꝝ.dñs meus dicit
geconaXv. – maritꝰ recipere vxoꝛẽ:qniaʒ pol- peccati eiꝰ⁊ ꝑticeps foꝛnicatõis illius.et lnnnpoſſe ofiteri p
uſi a eg bilex. luta ẽ ⁊ abominabilis facta eſt coꝛã dũõo dirit illi: qd aut ſi ꝑmaneti vitio ſuo mu⸗ inod pncadm d
tiigſ canonica vel ne peccare'ſacias terrã:quaʒ dominus lier: dixit. dimittat illã vir ⁊ ſe mane mã. qntus. qualr aute
mmn⸗ ꝓmotionis. de tuus tibi tradidit poſſidẽdaʒ.¶¶ Si at. Quid ſi mulier dimiſſa pniam egerit iurabit ille g ſubmil⸗
gatriſ n Ad belial. autẽ ieuitabili neceſſitate cogente vir in ⁊ ad vix ſuũvoluerit reuerti:nõ recipiet ſus cſt.
ponſtiͤi benal interpꝛe aliã ꝓuinciaʒ fugerit:⁊ vxoꝛ eiꝰ eum ſei ayviro ſuo.Et dixit imo ſi nõ recipit eam 3 · Receſſerit. arg. ꝙ
Saniteth tatur apoſtatæ. L Z . —RK”M DDW eEeltig poſt pſcriptioneʒ
* „.απιέ⅝e eooiiiiukuummmmmg „ — õ ex quo ſcit rẽ alienaʒ
Cni i.nõ de nono traditã bis qui andierũt.⁊ eſt ar.ꝙ ſi ẽs iurauit ꝙ nõ ſe emiſſe tenet᷑ reddere rẽ pᷣſerti ecclie.cũ oẽ id qdᷣ irrepᷣhẽnbile ẽ delendit
en, daret nonũ feudũ.æ aliqð feudũ de antiꝗs ad eũñ pernenerit bñ põt eccleſia. vt. xxp. q. i oẽ qd. arg. di. liuij. generalis.i fi. N
ſtl ,m ipſum dare.vt ex de dona.per tuas.⁊ ex de feu.c.ij. TAUlectũ.ex hoc.c. colligit q qui cognoſcit ↄiugatã ignoꝛant᷑ nõ cõmit
Htimn p Adultera. non connicta de adulterio. . . nit adulteriñ.ar.ex de ſen.ex.iſi vo aligs. nam ſi locani militi taq; paga
ſe q Hõ poterit ar. exquo mulier ſeꝑata eſt a viro auctoꝛitate ecclie no ignoꝛans ſſum mercedem exigere:non eni diſciplia cõtẽnit ꝗ militem
nbon nõ poteſt auctoꝛitate ſua vir eã ſibi reconciliare.qð non eſt vex.yvt.C ignoꝛauit.ff. locati.ſi ignoꝛans. W
eſee de adul.ant᷑.ſed hodie. ” 2 Voer ſecuritatẽ.iuſiuradü.xxxy.qiij. exoꝛdiaria.teſtes enĩ bꝛe nõ pñt
ſenn r. Wneg de vreogal a lege eã reciꝑe.imo ipſa lege ꝓhibeĩr eã reciꝑe. dẽ huiuſmodi.⁊ ſic pʒ ꝙ ꝑ iuramẽtũ ꝓbat ignoꝛantia.vt er de ſen.ex.ſi vo.
nut ſed modo tꝑe gratie nõ ꝓbibet᷑.arg.õ.xxxij.q·i:ꝙ autem. . Pꝛobauertt. ar. allegans ignoꝛatia ea ꝓbabit.i.q.i.ſi ꝗs a ſimoniacł
e in 8 ¶“mVec peccare.inducendo mali exẽplum.xi.q.iij.pꝛecipne. ix.q.i.oꝛdinatiões.iij.q.ix.indicas.er de elec. innotniitt. V
gſrel Ianis.eũ ſequiſ ex de ↄiug. lepꝛo.puenit ad nos.ſed ſm.b.? H a Penitentiã.i.aliquã ſatiſfactionẽ ad maioꝛẽ cantelã ne diſciplina eccle
Nirt er ila decre ltibꝛogarn. c dicit adberendus ercto d& eſt.̈. K deſerat xxxiij.q v. excõicatoꝑ. . dil ſbyteros xr. qi. ſigo niamiens.
unß xiijqij.vnaq̃q;· alij dicũt ꝙ illud decretũ eſt li · xiij q·ij.ynaqᷣq;· ij. q· y.aſuluiſti.ð.di.l.qꝛ te..⁊ iõ dicit ſcelus.pel dic qͥ ꝑꝑ ſpẽʒ fci:nã adul⸗
pſ

Cauſa.

d¶IJ quis cum duabꝰ.o xxxij.qvij.ſquis cũ ⁊c.

ſe
ſmin
m ¶¶Peruenerit.als nõ tenet᷑ xxxij di.ꝓpoſuiſti.ex hoe pʒ indeos ⸗

ſedẽ.v.illa quoq;.· ibi:

vltra quos nec cõſan ſatõe poſſit viro ſuo adherere. ¶ NMo⸗ EyVvnus in vno multas bhaberet neceſſitu- pupillarisetas
guinitaſ repir· ꝓcedit no:ſi ↄtigerit eccleſiã decipi ⁊ cꝗ ↄſägui dines:ſed ſingule ſpargerentur in ſingu æ mẽbꝛi abſciſio
ut. g. hoc mõ in qne nitatis aliquã a viro ſuo ſeꝑari:q̃ poſtᷓ los:ac ſi ad ſocialem vitam diligentius x ¶Honeſtiſſi
iſta.pᷣmo ꝓbat ꝙ ↄſa . — ma. bic ẽ arg. ꝙ
guinee duci poſſũt et affinitas ñ ſur⸗

hoc vſq; ad.ꝭ.his ita.

tate aliq̃ in vxoꝛẽ ducta eſt:an ex diſt hen

ſedᷣo ꝓbat oriũ vſq; ad·5.hac itaq; ab illo loco vſq;

ſitudinum vinculis necterentur. Mec

tiõe ecclie. item

ad finẽ q̃ſtionis põit diuerſas ſolutões q̃re ĩ ve.te.nõ fuit ꝓbibiiũ ⁊ mõ ſit

ꝓhibitum conſanguineam vncere.

i ¶ Vxoꝛis.hoc ꝑtinet ad ſecundã queſtionẽ:non ad hanc. ð

ꝑ ¶Cõſobꝛini. melius diceret patruelis. qꝛ batuel ⁊ ſara de duobus fratri
bus fuerũt nachoꝛ ⁊ ʒarj7. ¶ Pꝛecepit. hoc ſuit vna c qre copula

gat ex coitu foꝛnicario.nã illa ↄcoꝛdia nõẽ᷑ honeſtiſſima.nã ifideles

ſũt ipe foꝛnicarie.xxxiij.q.iiij.qtiẽs itẽ ẽ ex Hc.ar.ꝙ ſi hodie vnꝰ ſolꝰ

hõ ect cũ ſoꝛoꝛe ſua poſſʒ eã cosſcere liciie ⁊ ſobolẽ ſuſcitare.nã tũco
ad a renolaret.xxxv.di.ab exoꝛdio.⁊ eẽt ẽt religiõis hoc facẽ xxxij:.q.

iiij. dixit ſara.itẽ eſt ar.ex hoc.c.ꝙ diuerſitas tempoꝛis diuerſitatem
factoꝝ inducit.xxxiij.qiiij.ſi eceleſia.

cV¶ Non ignoꝛauerit.ſʒ quare pᷣma punit᷑.qꝛ foꝛte poſt cognitam ſoꝛ canonibꝰ nõ ligari. n ¶Pꝛeceptis.S. xxxij.qiiij.dixit. Nue
micationẽ ſoꝛoꝛis iteꝝ fſoꝛnicata ẽ cũ illo.vel qꝛ celauit crimẽ ſuũ ſoꝛoꝛi cm o ¶¶Apoſtolicis ·i.apoſtolo e.vl.ſ.e. S.vlt. in fi. ybi expoas aplicoꝝi. augod
ſciret eã ſic factur.vt.j.ꝓxi.q.ijſ quis.ſimilr intelligas in ſequẽtibus capi apoſtoloꝛum. p. His ita. neceſſitaris.vt in pꝛin. un o⸗
aulis. ſʒ hec ſolutio re q ¶Ceſſãte. 9. Proen
pꝛobat᷑.j.pꝛoxi.q.ij.ſi i.q.i. q ꝓ necel Lat
4 ,ga hoe ſcient Vir ſuus peccat. non dʒ dimiſſa vxroe riẽniu nuptijs hinc inde celebꝛat᷑ deßS/ ſitate vl að traun
jy.e. xxxiij. q. ij. ſua alia ducere. Hic actus ſimilis ẽ ¶ĩi m hendit nõ fuiſſe ↄſanguinea poꝛis an ſe re erwoyſs acr⸗
ſ ꝗs cum dnab⸗ . j liere ⁊ viro. ¶ De ſimpliciter vo'foꝛni cuũda ↄiugia ſint reſcindẽda ⁊ poꝛa ſint glb. fup leuitico ſir
ſolne vt ibi. vel alud cantibꝰ vel cũ duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰvel cũ ma reintegrãda. ¶ Decio:ſi relicta alicuꝰ c. xxiij pᷣmo gdẽ f
eſt vbi cũ duabꝰſoꝛo⸗ tre ⁊R filia vel cũ pr̃e ⁊ ſilio idẽ accipiẽdũ de ꝓpa cognatiõe ad ſecundas nuptias ꝓp boium rari- ſiedon
ribꝰ vt ibi alið vbi e c vt ignoꝛantibꝰconiugia nõ negent᷑ ſci trãſierit an pꝛoles ex eis ſuſcepta poſſit tatẽ tm̃ duas ꝑ nnflos
entate i⸗ ꝓpter entibus perpetuo pꝛohibeantur. pertingere ad conſoꝛtiũ alicuiꝰde cogna ſonas dñſ exclu ECin⸗
i ak aunſiln. . Enein eocſemn concilo legiuur. ione pionie ii ie inlns Nnerſeet
te.⁊ inſuper poſtea ꝑ Matrimonmia non ꝓbibeantur contra Mod auᷣt pↄſanguineasnr̃as ſri nec fills vii ni
miſerit ſe cognoſci b bere quox in eſtum —– excnſat. ſiue vxoꝛis noſtre i diugium copularet᷑. ſub ninpban
illo. G uisꝰcũ duabꝰſoꝛoꝛibꝰ foꝛnicatꝰ nobiſ ducere liceat:exẽplis ? lege vᷣo excepit anz
Vidaʒ. de ſe i ¶fuerit:⁊ ſoꝛoꝛẽ ſoꝛoꝛ ab eodẽ antea auctoꝛitatibꝰ ꝓbat᷑. Abꝛaam fere.xij. matreʒ hntte
