xiiij.q·i.ſciſma.⁊ fuit ibi exceſſus veritatis.ar.de con.diijiego beren⸗
arius.magis tñ credo aug.qui dicit eũ erraſſe.

—

2NMon ſiatim.ar.ꝙ nõ oĩ verbo doctrine credendũ eſt.j.xxiiij.

aduocauit.S.di.xix.ſcᷣm.ar. .s.l.di.ſiquis ppoſtera.j.xxiij— in le 4
⁊2.q:v.miles.⁊.q.i.quid culpat᷑.viij.qi.ſcien ij. ꝗr. xi.q.iij.ſiquis ebßus
c.c.nõ ſemꝑ.⁊.c.ſ.dñs.Ar.h.bic eſt ar.õ ſigilla que nõ ſtatim debenit

Qu. “
r nia ſuntqnedam ſacramenta dneittrantur.
el⸗ eꝓp⸗ r Ex eo. non eſt rati raiamndacr⸗ crce aꝛ ſolenis nõr cnerak.
ere appꝛobande ſunt. ff. de quedam non p Prcignmninee — ab ſore fſi.. eo. bi g dn,. .
SSS ittere ꝙ ſiactoꝛ. non mpoſitio.recociliatoꝛia. æ in ertun .t. . de con. di. iiij.
ſoiar. radepiobartthnamliterer a eo ſrturter poſ. 6. 3 eactak erneone poteſt 7vn buptiſmuo irvil
i recipi. ar. bͤcniuſc; vnner. len tra inus. ſenſus leſt. .tent.
eſti rapen toꝛem. ff. q nõ habet ex Anus di. ſieut. .R
noiic reprobad ene en tus ſciens ſe vxoꝛi in pꝛopindue u . ſtyr cop r r hnpolniconde
ncei m ſicut in parte der eſt ar. ꝙ maritus fieri non poteſt vt cratoꝛia. nec oꝛ
lti cn Separ auerint. bic eſt al runt: ꝓpter qð fi s dignos xpᷣi bono toꝛia nõ. Senn grato⸗
nlici & ſangui⸗ iuina in eox pꝛo os ſacerdote icos impfe⸗ dinaroꝛia. ſe 4;
V gradu ↄſang it. cenſura diuinai ꝓphanos quox laicos in I terat. ð qua
ghe Sracher e pban inant. cenſur⸗e ſolü duces ⁊ ibus arbitremur: quoꝝ la lenda graz ria benei a
neũ: Iʒ in ꝓba patrocin nis non ſolü duce ſe ribus arbitt ſpus ſcti ꝑcipien. . 3 cit. ſuper egros ma
Fhit do ↄſanguinita k facinoꝛe ⁊ pen inari: niſi ſe vvt dixi ad ſpuͦs ſci legit: q dicit. pe cyi
Gcd udr it facino:e 7 pe es deſtinari: niſi ſe ctosꝰv imus. Itẽ legit᷑: q onẽt ⁊c.xt. xcv
kh m defecerit dzʒ ban ſʒ ẽt particip int pꝛecipiẽ i pnie imagine recip rit. Quõ ch uus onet ec. ci⸗
1: it. S .5. ſed illud. reconci
blene rant e ab eiꝰ actoꝛes H ſeparauerin P cu pmne in dũ imundus en ſtiaſ di . 5. ſe lliter vt H
abſtinere abe öione malox ni a tabern igeritꝰ'imun iciaſ ſpurcitiaſ cõ iatoꝛia fimiliter vt k
onn .Et iubẽte A (oiOo ‚ſeparami , ,5&1 tetige imundiciaſ P ctoz liatoꝛ nIm n⸗
thoꝛo . mopyſen: 17 7 nolite tã et᷑ qui imn pticeps factꝰc imponiĩ enim recon
wchen 5o ne abſtine⸗ te dno ꝑ mo riſſimoxꝝ: l ei tribu ipere. 7 infra. ꝑticeps fe imponi bere
l epo ne 9 iſtoꝝ du in eis. ne ſimu cre. intra. inne⸗ ilia toꝛia manus
ſorsfi di. l. ſigs lis hoĩm t in eis. ne ſueuit accip eʒ deéat accipe: ciliato 5. e.
lcnl at. ar. ci 7 ue ſun öminatus neuit: 5honoꝛez deat ac an? icis reuerſis. vt. S
ocrne 6 ſi eðs eum eatis in pctis eox: leuit: vt quiſ⸗ mire nõ poſſumus. Exe ſacr̃m eſſe oſtẽ arranos. dicarit
iponint õicat paciẽt 5 oyſen fu ron non oeiterari pᷣ iſmo lib. iiij. niij. quo.& liquis
hUnnn excõica dñs ꝑ moy than ⁊ abi . impoſiti baptiſmo . i.q. iij. cuʒ aliquie
abfm ferat: nec curet. s ſe a choꝛe datl impia cõio k. Uñ augu. de fi iteratio vr.x ai t. l. di.
non ligek s ſe a c 20 inpia coi dit. Añ io nõ eſt ſacri ite enitẽtibus. vt. l.d
epſan non liget qui as ſtatim Pp’ ſpus impoſitio nõ e vbapti 7 in heretic
cum non nige raſſet pena oſee ꝓphetã ſpus DDanus imp io'r non ſicut/bap in capue. 7 in her
ſonn apud deũ xt·xi. ſepa ſic ẽtᷣ per oſee ꝓphet ü Wa impoſitio' non ſicut lind in capue. ⁊ i neſt
ann de ſolueret. ſic tẽp ſacrificia eoꝛ Anus 'impoſitio⸗ d eni ẽ aliu vel excõicatis non
f anco⸗ o. iij. nõ.gd ob ne 10 Dicens: lac 1 . 5nõ põt. q , 5/ ye io re⸗
q.iij.ꝗ J;, teſtatur di 1 . nducãt ſmus repeti ſ & innocẽ⸗ ſacramentum.⸗
.. 5 ns: Oes qui ſten ſi ſup hoiem. ¶ Ku gi ſſe p⸗ titur in penite
bnlſſe . panis lucn ſcilicet ⁊ o niſi oꝛatio ſuꝑ eticiſratů eſſe ꝑ peritur in! ſacra
ter. hbd. tanc pai t.docens . fau nin oꝛati ſma bheretici 9 ſt publica eſt ſac
aumce b Sic etiam. ea otaminabunt. doce ctoꝛibꝰ ⁊ fai ius ſolũ baptiſm rilegã vocet co⸗ ſie bublt⸗ itera
. um au int pec tius ſolu! us ſacrilega mentũ.⁊ ideo nõ ite
mban per oſee. dens ⁊ omẽs oino cum⸗ ui fuerint pe ittat: cũ gregoꝛi 5 anus que m it tm ep̃is.
cn . nttat: cu grege cũ cypꝛi tur. ⁊ ↄuenit tm̃ ep̃is
bin Peccato.i. ibus ſupplicio dumngiqin m augu mittat: arrianox: nalia ina tur. ? 2ueni .i. 7.l.di.
eN Cc i eox toꝛibus up inati. & Item ſecrationẽ icis fiunt carnalia ud vt. xxyi. · vi · . i. ?
Eeph ↄſenſu pcti eoꝝ eoꝝ contamin acramenta cunqʒ ab hereticis ſiun muſoia q pite. ſi eſt pꝛinata
Cmenmt viij.qi. cũ aut cato eoꝝ c Aera ſa cungz ab here t: cũ hieronymu in capite. tux.
viij. q. i. F. cũ aj inus lebꝛantur. ia falſa indicet: . in cõſpectu non eſt ſacramen 3.
mumnrn ⁊. xxiij.q·iij. ita ſtinu iſi in fide eccleſie cele nõ eſt nia 7 tↄtaminata ta oneik. ↄuenit etiã
h in fi 1 cleſiamenõ ab eis offerun liaʒ nec ra * iterat. ⁊
gii tui plane. 2. c. ſi qs non niſi licam eccleſiam ab e 5 tra eccliaʒ † eris. vt. xxviq.
T. N ra catholicam ee Nẽ greg. ab ſerat:cũ leo extra eccli⸗ ſſe teſte pꝛeſbyteris.yt.
ncr a catholica. Xtra c ſacrificij. C dei aſſera ſacrificia eſſe te .c. pꝛeſbyteri.5. ccce
erei B en iacruici. . rege ec vera jacrin ſma 1c. Paeſpyteri. 5ccc
nd 4 rcic ,locns 1 ox ait delenigilcſo rege Hcercort⸗ re ecckaſtica pᷣter dpelin E on ſieut. id e li⸗
lcie ſonngein e n ij i oie Sor ai dee nan patet ꝙ ſaci ſt ab herencis miſtrart ad E. HS
n efiemar eonigil ſilod o non ſtee ſo eſtigſta⸗, Pen Ne obijcit chhironrn ſan⸗ 5 E. Kcber
numdn MAVperueni O erueniente paſchalis io ad W, im. Qui in 5 dat. Qa. . ſitionẽ ↄſe⸗
ſi nocrii Aperue 4 tis: ſilentio luciferianum. toꝛ nõ aecedat. nus impoſitionẽ
Arnor ſüt par B is die intepeſte noctis. m miſit: ſt: ad altare peccatoꝛ nõ aec ſe ẽ ionẽ noĩat. bic vo
ſuaf. * . ada . zatita ipſe crationẽ n i
anndn ur us ibus ſacrilege cõ Icut vpᷣs e i oↄvt aut ſacrifi manuſ exten ſond
i eonochs coti. pert fſidis manibus ſa iſicat: vñ oꝛo teꝰ vt aut ſa itentẽ cũ oꝛatione
nd ſes noe . is manwus ſacf tqʒ ꝑ ſctiſicat: vñ oꝛo teꝰv aptiſma enitentẽ c e
Dünmmet ciniũ itempeſta t ex eiꝰ perſic iperet: atqʒ in ctuicat: v/ as: cuiꝰ bapti P ncto ſpiri
eineuti galliciniũ: ante⸗ Eerationis coionem rechn⸗ mereretur. H* licentiã ei ttiicciti⸗ baptiſma nero ſoneie ibi
Ihor re in neceſſitate . bꝛauit vt debuit: repulit. quẽn : vt qui in baptiſm 5ꝛe im̃ nus im, bic autem
expꝛobꝛaui tionibꝰ rep t fieri: vt qu de pctõꝛe tm̃ in publico. hic autem
nnn poſſunt ab here enn. dignis increpationib⸗ pot ctõꝛ. Sed hoc de pe düf puetorhic auler⸗
gtir tico baptiſmnʒ ſidiam dig capitulo.vij. ad altare pet. etico intelligendũ p
Phe gectge enonen Nem eereiteceunn Rlop ipo⸗ catholico e arhollen pwolſilao en chꝛiſtuſ eſt
polun chariſtiam dixi Sacerdotes bentur digni. iuſ quiquicqd cu fi ſtũ diuina gra coo⸗ 2 ui baptizat. in⸗
h. iſquem. Rrianos;† laicos cõuer⸗ teꝰratũ eẽ crec inſe bizrius eſſe lij. nemo. vel cum ef⸗
09 cox Ia ittie acſi pan ictü intelligit᷑: ipſe ſi 19 l — liij. nem :
Honpon Rrian A i peſtes:q geſpi Pe, intelli Pin .7 alibi
femm 3/ neg ſos amot ſub ün gine pe pimpollitio⸗ cidicatin oſee:ſacrificia rnodictio⸗ e d gaahn
ſcranen les idign . i ſanctificatione ꝑ ident᷑ cle ni. aledicit. t iſte eum qui h
a. tus ſancti ſanctific⸗ s: nõ vi in pſona dñi. s maledicit. taba lter fu
anus niuſpiam mi ibus hereticoꝛum deu nibus veſtri mici i in ba⸗
ecrenie⸗ b . Subi nem mam dotij aut er 5 nibus hereti bñdictioni VeiII undari in ba⸗
enmasen e ehſacen dignitate eſſe: qm qui Aledicã is benedicito erat mund' en
Imentifn gine imag l⸗ rici eoꝝ en lace i dignitate eſſe: qm̃ qu icqd vobis ben e iſmo. nõ ita tame
hmoſif 1 gοα iẽdi dig rmitti⸗ ſt quicqͥd v intelligen ptiſmo ſacer⸗
gnüftſd penitẽtie aphel niſteri ſuſcip iſmũ ratum eſſe ermitti⸗ hoc e ite ergo intellige t dignus eſſet ſac
in⸗ licã recõ baptiſmũu ratum eſſe p ſpũs erit maledictũ. Hoc 1 iferia yvt dignus ianus ta
diiſct lat pub fi s ſolũ baptiſmũre 8 2 filij ⁊ ſpũ⸗ erit maledie t ad lucife PHꝛa ianu
r lliatiöz que fit bn iqy in noĩe pr̃is ⁊ fi bre me o. Illud ã dotio.· Bẽ lligit de
“ gia Bane ii mus.qð vtiqʒ ſpm ſanctũ eos hi dũ eſt de heretic . atoꝛe: de quo n hoc intelligit de
lzci p manus ncti percipit. nec ſpm̃ iniſterijs ar⸗ c de eccleſiaſtico pece Boni mali menbo peccatoꝛe. näã
ſau ſitionem. ſanc ſmateil iſqʒ min de eov num deecclel pe dni. . uidam de
din Baptiſmate 1 illo baptiſmat tholica fide eoꝝ ait in li.de coꝛꝑ xpi conſiciunt. oicebont Wlicertpor
rſcin 1 Bap nt vel ex urt. qmi cuʒ a catl fectionẽe“ aug tes eque coꝛpus in myſte alie male. ꝙ licet pon
ernih qð fecerunt vel bitran iſcederent etiam ꝑ c ſacergote⸗ licã eccleſiam in m ll t baptiſma dare nõ
t. S. E. eS Dilce iſer Unt. ne itra catholi inis dñi nihil a ſe æ hic
carn cceperun auctoꝛes di erant am a/ is ſanguinis dñi citur tamen conficere.
fi quis contra iritus quã accepergi ſſunt:que ma⸗ io coꝛpoꝛis inus pficitur me hbenduntur
ſanns N anie e arbi⸗ ſpiritu lenitudinẽ poſſunt: Pinr⸗ rio co⸗ :mil a malo minus ð tales repꝛehe I
nace arbi⸗ enitu kt:qui ꝑ im⸗ bono maius:nilam ”M hoc eſt arg. con⸗
agt 1 ſubaudi dare eius pl iõibuſoperat᷑: qui ꝑi bono maius: ü AAuAufm hoc e ſzet
ſe R e neeen Pictatls ſie ꝑfidiam fidem dñi perdid E du. ſed ibi de depoſito cuʒ quo diſpenſatn B
üſk op aol re l. diſt. qui ſub gra⸗ icere. 7 ꝛalte
in, lale gr r d cericiſimili naeriiem ns am bi SBatet lotemi acramenna oll Aeaderntcnuii coberens ei
lai rmerſo ia. non eni elerici fimili fe hoc.c. cũ fine ſcipimus. S ſt fieri. ar. ꝙ vno⸗ liquid alicui con achus. ⁊. q· i. c· ·.
pinlan eſſe de clericis. ne ꝛibus ⁊? ⁊ ↄtinuat᷑ ho s eoꝝ ita ſuſcip a Poteſt ſᷣ exquo enim aliqj ⁊. xvi:q.i.ſi mon
Cltii gni eccleſiaſticis honoꝛibn. 18. 9.d. q;uis laicos eoꝝ um conceditur. exquo buius quippe.⁊.xyi . ien-
eeei digni ic qꝛ eox.i. qyuis. q. d. bonoꝛe. icit au 1. t. ſ. iij. q. vi. — tem vel facie .
nate neniente. vel dic q ſuſcipiendi ſunt in bon. idet̃ in hoc ꝙ dicit an conceditur.v 8 e falſum eſt qᷓtum ad dan W
ent⸗ Renamen clerici ira ſuſei iciens. ſed ſatis vider i nt extra eccleſã iij di. quo inre. b. cooperante falſumeſt ſe mlerſechla⸗
tiun . m hecto nanicer Gukiorn ovien riti tn vite .· xl di mlii ee e do⸗ verbibabes. rcemulti tcu
an ⸗ ctoꝛes eox.nam eſt ͥ ad h ꝙ nõ pñt oferre den em. tem. non ptimn liam expoſitio . alis
e is V . ecution boc ſedicam.ali nia.c.de m 2
nde, vel dic ꝙ ſufficiẽs .ſanctitatem ⁊ officij ex um cauſa: ? ita per bo⸗ c Aledica dotes loquuntur om W
ſiſti⸗ Perſectionem.i. ſit relatinum cum cauſ etur. quia æc. rium. ſq; adc. ſacerdotes loquuntur DêD—
ſich E Rrarun kanenam ne viderur.i ideo non Liget baptiſina. a; Ntra. ab iſto H eccleſſiua.· m ij
ſgem d ageno eenl nia non ecepenmn gruinn ennper, (cerdotibus to
Znpcrſectosiania nonretehern de ſen. exeo mnati ⁊c̃.
rriſes .„ Imp tigerit. tactu mentis lauctoꝛis iam da
unon⸗

a Recreant᷑ qͥ ad ſuſtẽtatiõʒ coꝛpis.= oſt aĩe. vt de cõ.di.ij. nõ iſte panis

Caunſa.

b ¶nia ſacramenta.⁊ verbũ.i.pꝛedicatioque ſi fiat ab indigno alijs
ꝛodeſt ſed ſibi nocet.ar.di.lxxxiij..quan.ar.xv.q.vlti.c.vlti.
c ¶ Bictum eſt. tales inſtruũt deũ qualiter eos punire debeat .xl.di. multi.

Aluus erat ⁊ pꝛo/
phetauit.imo mali ha
bent oĩa dona ſpiritꝰ
ſancti pꝛeter charita/
tem.S.e.mlie.hiſtoꝛia
aüt erit hic pꝛo caſu.
e ¶ Non noui.i. non
appꝛobaui. Ita dicũt
aliqui ſcholares qui
noti ſunt aliquibus in
ſcholis cũ vident eos
in terra ſua dicũt.nõ
noui vos:vel qñ ſunt
diuites dicunt paupe
ribus:nõ noui voſ.pel
qð peius eſt nolunt lo
qui cum eis.

fIRophbeta .· ad lit
ban intelligi
de babylonica captiui
tate. nã cyro dante li-
centiaʒ reuertendi de
babylonica captiuita/
te.populus iſrael edi/
ficauit altare.⁊ deie/
cerunt fundamentum
templi: ſʒ ꝑ lr̃as cãbi/
ſe ducis militie ipſius
cyri ꝓhibitꝰ eſt in edi
ficatiõe ꝓcedere vſq;
ad ſcdᷣm annũ darij iĩ
quo egreſſus eſt edifi
care templũ ceptũ ab
aggeo ꝓpheta ad hoc
cxhoꝛtante populum.
loquit᷑ ergo hierony⸗
mus de medio tꝑe: in
quo imolabãt in alta⸗
ri.ſed domũ dei.ſ.tem
plũ reediſicare negli⸗
gebant cũ domos pꝛo
pꝛias reedificarẽt.qdð
in ipſo aggeo planius
patet.
g ¶Biruta.i.cdifica⸗/
tiõe virtutũ.dirnit eni
remotis virtutibꝰ aia
xv ·q.i.merito.
b TTa fit verbnʒ . i.
blaſſemia. ſ. de
pe. di. i. .. ylt. ⁊ di. iij. ·.
i ¶ Congregationeʒ.
Vitate m eccleſie.
Munqᷓy.z ita pec
e in ſpm ſctm e fi
nalis impnia.de qua
dicit aug. de pe. di. vij
c.i.⁊ fi.⁊ notaui.xxx.
di. qualis. M
1 T Et m̃.hoc dicit qꝛ
abi

na⸗ boſſum cihen
etiaʒ ſine neceſſitate. . — -
m 3 T euidenter . j T euigenter oſtenderet dñs a ſpũ
L dam. ita ?⁊ ad

nocatus poteſt allega

re.vt dicit quedam ſex
xlv.di. cum beatus.
n ¶Et oↄtinuo.ar.ver
boꝝ oꝛdinem ſpectan
dum eſſe. vt.xxiij.q.i.
H.i. ar. ex ſerie verboꝛum

o ¶Bimiſeritis. bene di

d INerr r e⸗ ꝓbat ꝙ malus ſacerdos poteſt conficere qꝛ ſaul ma

ſacerdote:qꝛ nõ in merito conſecrantis
ſed in verbo ꝑficitur creatoꝛis ⁊ virtute
ſpus ſcti.Si eni in merito eſſet ſacerdo
tis: nequaq; ad xpᷣm ꝑtineret. NHunc ãt
ſicut qͥ baptiʒat ipſe xpᷣs eſt:ita ipſe eſt qͥ
p ſpm̃ ſctm̃ hanc ſuã efficit carnẽ ⁊ trãſ⸗
fundit in ſanguinẽ.Credendũ eſt eni qʒ

in verbis xp̃ᷣi ſacr̃a ↄficiant᷑ cuius pꝛius

creant᷑ imperio:eius vtiqʒ verbo recre
anturP ad melius. ¶¶ Idem in li.ij. con
tra epiſtolã parmeniani. Se eogem.

NNVnia ſacramẽta obſunt indigne

tractantibus: pꝛoſunt tñ ꝑ eos di⸗
gne ſumentibus: ſicut ⁊ verbu dei. vñ
dictũ eſt:que dicunt facite.que aũt faci

unt facere nolite. Item in tractatu

epiſtole ioannis.
De his ani ſancli⸗ male vtuntur.
Nophetauitꝰ ſaul rex malus cũ ẽt
ſanctũ dauid ꝑſequeret᷑.nõ ergo ſe
iactent qui foꝛte ſine charitate habent
ſanctü munus dei.ſed videant qualem
rõnem ſint hahituri cum deo qui ſanci
non ſancte vtunt᷑.Ex his erũt qui dictu
ri ſunt in iudicio.⁊ in noĩe tuo ꝓpheta⸗
uimus. Quibus non dicet᷑ mentimini:
ſed nõ nouivos ⁊c̃. Spiritũ ergo ꝓphe
tie dicendi ſunt habuiſſe:ſed nõ meritũ.
¶ Item hie ro. in aggeo.ij.c.

Quiſquaʒ non tam ſanctiſicatur ex ho
ſtijs E. Ppꝛo pe cato volluitmr.
P opheta qui altari tm̃ extructo ⁊

domo mea dirutas hoſtias mihi of
fers in altari ⁊ victimis eius ſanctificari
te putas.Scito qm̃ ſanctũ quidẽ eſt qð
offert᷑ in altari:ſed nõ tam ſanctificaris
ex hoſtijs qᷓ; ex moꝛtuis oꝑibꝰpollueris

¶ Item auguſtinus in li. de verbo. dñni
Eontra ſpirium ſanctum verbum dici

tur: cum ex diſperſiong nunc veditur.

Ta fit verbũꝰotra ſpm ſctm̃ cum ex
diſperſione ad ↄgregationẽ nunqy†

venit᷑: que ad remittenda pctã accepit

ſpm ſctm:ad qua ↄgregationẽ ⁊ ſi ꝑ ma

lum clericum ſed tñ catholicũ miniſtrũ
repꝛobũ ⁊ ſfictũ ſi aliquis acceſſerit coꝛ

de nõ ficto:in ipſo ſpũs ſctũs operat᷑ re

miſſionẽ peccatoꝝ qui in ſancta ecclia
ita operat᷑ vt repꝛobos fugiat:⁊ tñ per
eoꝛum miniſteriũ pꝛobos eolligat.
Igdẽ in ſermõe de remiſſiõe pctõxꝝ.

Mon meritis hominum:ſed virtute ſpi

ritus ſancti peccatꝗ remittuntur.

ſancto quẽ donauit fidelibus ſuis
dimitti peccata non meritis hoim:quo

dam “ loco ſic ait: accipite ſpũm ſcim æ

cõtinuoꝰ ſubiecit. ſi cui dimiſeritis pec
0 . „

cata remittunt᷑ ei:hoc eſtꝰſpirituſ ſanctꝰ

aliquid perpendij.xxiiij.·i. alienue.
t dimiſeritis.non cni putaueritis dimitti.

p ¶ Hoc eſt ſpiritus ſe anctus.j.xi.q.iij.illud.⁊.c.nemo. condẽnat . j·e· q· di⸗
ctum eſt. . de conſe.di.iiij. nemo.h. S==ð
q ¶¶ Oſtiarius.i.xps.idem eſt ⁊ oſtium.vt.j.e.q/oꝛdinationes.

r ¶ ¶ Pꝛeiudicio.i. pꝛauo iudicio.j.xxiiij.q.iij.ſiquis.⁊.xi.qiijſi epiſcopus
. 6 obeſt. h. .

Vm ſcriptura.hic inten

it ambꝛoſius ꝓbare ꝙ ſpiritus ſanctus tꝑe

hoc operatur inuiſibiliter in ſacramentis eccleſie. qð ex eo pꝛobat qi
olim viſibiliter operabatur in legalibus ſacramentis.

₰ 2

Cum ſcriptura teſtet ⁊c quaſ diceret. cum nullus dubitare bic dʒ
mẽdaciter appoſuit gratianus ſicut datur intelligi vſq; ignis.nec red
dit rationẽ ambꝛoſius quare olim viſibiliter nunc vᷣo inuiſibiliter oꝑet

dimittit nõ vos. Dꝛoinde ſicut is queʒ
ſacerdos tolerat in eccleſia: eſt tñ extra
eccleſiam ⁊ extra coꝛpus eius cuius ca
put eſt xp̃s ſi ei oſtiariusꝰ nõ aperuerit:
ita nõ ideo extra eccleſiã eſt.⁊ nõ eſt de
coꝛpoꝛe ſiquis paſtoꝛis pꝛeiudicio cõ⸗
pellit᷑ foꝛis eſſe. ¶Item ambꝛoſiuſ de
lacramentis. Seus non merita perſo

narum:ſeq ſacerdotum officia ↄſiderat
(Nat ſcripturat teſtetur qð ad pꝛe

ces hieroboaʒvignis deſcendit de
celo:⁊ rurſus pꝛecante helia ignis emiſ
ſus eſt qui ſacrificia ↄſũmeret:datur in⸗
telligi ꝙ deus nõ merita ꝑſonaꝝ ↄſide⸗
rat ſed officia ſacerdotũ. Ignis ille viſi
bilis mittebat᷑ vt crederent:nobis inui⸗
ſibilis operat᷑ qdð credimus. Eredo er⸗
go adeſſe dñm ieſum inuocatũ pꝛecibuſ
ſacerdotũ q ait:vbi fuerint duo vel tres
ↄgregati in noĩie meo:ibi ſum in medio
eoꝝꝑ. C Itez greg. Non merita ſacer
dotũ ſed virtus diuina ſacr̃a ſanctificat
Vltiſeculariũ hoĩm cũ plus ſacer

dotis vitã qᷓ; ſuã diſcutiunt:in ma

gnũ ↄtemptiõis dininoꝝ ſacr̃oꝝ crimẽ
incurrunt.magna eni trabe vulneratoſ
habentes oculoſ eãqʒ negligentes feſtu
cam tenuẽ in alioꝝ ↄſpiciũt oculis:quã
dũ incaute feſtinant auellere:erroꝛis in
foueã dilabunt᷑:minus quidẽ ↄſideran
tes qð nõ eos ſacerdotũ vita lederet ſi
ipſi humiliter boniſ ſacerdotũ admoni
tionibus aurẽ accõmodarent. Sed dũ
hypocritaꝝ moꝛe plus illoꝝ famã qᷓ; ꝓ

pꝛiã vitã vel vite negligentia diiudicant

ſpernũt ſancta monita ⁊ ſpiritualia do
na.vnde fit vt nõ ſolum ab eis dicta re⸗
ſpuant:ſed qð eſt deterius diuina etiaʒ
myſteria ↄtemnant vt nec coꝛpoꝛis cõ⸗
munioneʒ nec ſanguinis domini noſtri
ieſu xpᷣi eoꝝ miniſterio ↄfectã aſſumant
putantes hanc minus' eſſe ſanctificatã:
ſi illoꝝ fiat officio quoꝝ vita eoꝝ oculiſ
videtur ignobilis. Heu inquã magnuʒ
laqueũ incidũt:vt diuina ⁊ occulta imy

ſteria plus ab alijs ſanctificata poſſie
fieri credant:cũ vnus idemqʒ ſpiritus

ſanctus in eccleſia diffuſa . totũ oꝛbem
terrarũ incõpꝛehẽſibiliterꝰ ea myſteria
⁊ occulta atq; inuiſibiliter ⁊ operando
ſanctificet ⁊ benedicẽdo benedicat:my
ſteriũ itaqʒ fratres ob hoc dicit᷑:qð ſe⸗
cretam ⁊ reconditã hʒ diſpenſationeʒꝰ

pꝛecevmyſtica ↄſecratur ꝓ nobis in me
moꝛiã dñice paſſonis.Sacramentũ vo
eſt in aliqua celebꝛatione cum res geſta
ita fit:vt aliquid ſanctificate accipiamꝰ

Sacrificiũ aũt quaſi ſacrũ factuʒ:quia

—

—

qð ſancte accipiendum eſt.ſunt aũt ſa⸗⸗

—

ſpũs ſctũs.nec

fit ibi maloꝛum

mentio ſacerdo
tuʒ. vt.c.interpo

ſuit.ſed dũtaxat

bonoꝛum puta
helie hieroboaʒ
⁊ alioꝝ ſancto⸗/
rũ quos ibi am

bꝛoſius nomiat

vnde ad pꝛeſen
tem materiã ni⸗
hil operat᷑.io.⁊

ita falſa eſt lĩa
cũ hieroboã ꝛc.

t. ¶Scriptura

quã nõ habemꝰ
ſed eſt ĩ ſcriptu /

ra.lxx.iterpꝛetũ

n ¶ Hieroboaʒ

hieroboam qui
fuit malus bm

falſuʒ intellectũ

grani.alij hiero
baal quañ ſacra

baal deſtruens
hiero.enim ſa⸗/

crum hic dictuſ
eſt gedeon. ſed

hoc nõ faceret
ad pꝛopoſitum
gratiani.io.
x Alti. hoc

gitur de malis
tolerandis quia

generaliter leg ·

tur de omnibui
ſacramẽtis.Ca
ſus. In pꝛima

parte repꝛehen

duntur quidaʒ
laici qui vitam
ſacerdotum re⸗

pꝛehendẽbo di⸗

uina ſa acramẽta
ab eiſ collata cõ

temnebãat: gerẽ
les trabẽ in ocu
lis ſuis ⁊ feſtu-

cam volẽtes mo
uere ð oculis ali

oꝛum. In ſecun
da parte dꝛ ꝙ
qptumcunq; ſit
ſacerdos malu-
ſacramenta tfñ

eiꝰ vera ſunt:nec
magis ſanctifi/

cantur a bono.

n tertia oſten
it quid ſit my⸗
ſteriũ ⁊ quid ſit
ſacrificiuʒ. vltio
ponuũtur verba
oſee ꝓphetc.

y ¶Cedẽt. ar.

alterius crimen
ñ nocere innocẽ
ti. j. e. · iiij . c· i· S

ZD e. q. fertur. ö. h.
3 .Spernũt.ex bis ↄuincirt᷑ q miſſa maloꝝ ſacerdotũ audiri poſſit

⁊ fi ꝓhibitum ſit in caſu.vt.j.xv.q.vlt.c.vlt.j.viij.q.iij.c. vlt.ẽ.xix di c.

U——

—

ub ſpẽ panis ⁊ vini coꝛp⸗
occulte ⁊ ĩuiſibilit. a
tam ⁊ collatõ.

i? ſanguis fiat.

ſlſi..õ.di.xxxij.nullꝰ.di. lxxxi.ſi qui pꝛeſbyteri.ſed illud de publico vel
de damngto. ſed dic de tolerato.hH. on.
2 eõppehoſ bilti ñ enĩ a nobis comp̃hẽdi põt q̃lit᷑ rãſubſtãtiatõ
ſub *½ Itaqʒ? q?ꝛ
diſpẽſatõʒ.i. virtutẽ ? graʒ a deo diſpẽſa
b ¶ Quia pꝛece.ſacrificia veieris teſtamenti nõ5

2= ¶ Ainus. i. non.

= — —

=—,

=ͤ

— —
– —–☛⸗

ſ

ht

nehen
bllenl
ing
ndcunm
ſce
Cinn
in
mn
Pſng
oobbim
Ppontn
Nhren
dgeriti
gkſo
et 1
lhiit⸗
rpen

ſoberoan

Eionri
hinde
Nonn
uls n
hintcleti
ldben
Glaſſage
Ldefnens
oninſt
nbiedon
henn id
o ſe.
Mopofun
lnli.
Oaile
Nu
de mals
ndisni
kalterleg
eonmnint
mino
n prinn
n
Fqtudi,
nipitom
dunn te⸗
dehod
Nran
coland⸗
hat:get
gbeinoel
cſelt⸗
lron
clisdl
Jyſemn
tte di
unz

oonan

nenta n
gſomne
gſanelt

r aboo⸗

nudn
idſtn⸗
ecilt
finzfin
nn⸗
in
Hucini
Ceine
gii⸗
amt
Aip

inn

9

faciebant qð figurabant.de con.di.ij.ſacrificiũ.⁊ ꝙ dicit pꝛece myſti/

1.

ca ↄſecret᷑hoc referas ad ſpeciẽ facti ſm.h.qꝛ nec coꝛpꝰxpᷣi ↄſecrat

pꝛius coꝛpꝰ ſocratiſſimũ erat: nec panis. qꝛ ibi deſinit eſſe ſtatim
Quid melius coꝛpoꝛe.certe aĩa xpᷣi.vnde hoc dictũ intelligas dũ⸗

taxat amplificationis gratia.ſi.. xxxii.q· vi.nihil.=.qvij. ꝙ in oibus.

vel fic quaſt nul
la ſacramenta
eccliaſtica quo
ad ſanctitatem

T reuerentiã vt

. de con. di ni
hil. ?.c.qui an
ducat.⁊.xcv:di.

ecce.vel iter res

eiuſdeʒ generis

ſ.inter coꝛpoꝛa

lia. vel intellige
de coꝛpoꝛe qð ẽ

Qui rigat.
ſ. e. q. inte rrogo
ſed ʒ.5. di. xxi
ſi qui pꝛeſbyteri
ſed ibi expone
verbũ.i.filium.

⁊ ſic nõ eſt ↄtra

de pe. di .i. ̈bũ.
c Bel qꝛ. iſta
duo vel reſpici⸗
unt tm ꝓximuʒ
mẽbꝛũ cuiꝰ due
inueniunt᷑ expo
ſitiones per ſe⸗
quentia.

dα gnifica⸗
ſtis. nõ cõ

gruẽter.ideo vi/
tabant eoꝛũ ſa/
cramenta.
e¶Bocuerunt
ergo nec nos pᷣ⸗
ſumere vel inue
nire debemus.
vt.. di.xxxvij.
qui de menſa.j.
ij.q.v. coſuluiſt
5.di. lv. ſi euãge
lica.S. di.xlv.c.

—.

f⸗ On qles
„ nec enim
illos.nõ moduʒ
arguẽdi de ma/
lis ad bonos. ð
con.di.i.c.i.j.xii.
g.i. ſacerdotibꝰ
5. di. xxi. ſubmit
titur.
T6 Ominus
iðclaranit
nõ ꝙ aug.i hoc
c.impꝛobat du⸗
as opiniões pe
tiliani.qui petili
anꝰ? dicebat im/
mundiciã malo
rum mũdis ob/
eſſe. dicebat ẽt
ꝙ mali ſacerdo
tes non confe/

rebant vera ſa⸗
cramẽta. Bicit

ergo in pꝛima
parte ꝙ immũ/
dicia maloꝝ bo
nis ⁊ mundis ñ
obeſt. In ſecun
da ponit quan-
am obiectionẽ
petiliani que nõ
tangit ꝓpoſituʒ
? eaʒ ſolnit. In
lertia oſtendit

cramenta baptiſmna:chꝛiſma:coꝛpus ⁊
ſanguis xpᷣi: que ob id ſacr̃a dicuntur
. qꝛ ſub tegumento coꝛpoꝛaliũ rerum di⸗
uina virtus ſecretius ſalutem eoꝛundeʒ
ſacr̃oꝛum operat᷑.vnde a ſecretis vir⸗
tutibus vel ſiacris ſacr̃a dicunt᷑.que iõ
fructuoſe penes eccleſiã fiunt:qꝛ ſanctꝰ

in ea manens ſpiritus eoꝛundẽ ſacr̃oꝝ

latenter operat᷑ effectum cuius panis ⁊
calicis ſacr̃m grece euchariſtia dr:lati⸗
ne bona gratia interpꝛetat᷑. Et quid me
ꝗlius coꝛpoꝛeꝰ ⁊ ſanguine xpᷣi. Siue ergo
ꝑ bonos ſiue per malos miniſtroſ intra
eccleſiam diſpenſer ſacỹm tñ eſt. qꝛ ſpi⸗
ritus ſanctus myſtice illud viuificat qui
quondã apoſtolico in tꝑe viſibilibꝰ ap⸗
parebat operibus:nec bonoꝝ meritis
diſpenſatoꝝ ampliat᷑: nec maloꝝ atte⸗
nuat᷑.qꝛ neqʒ qui plantat eſt aliquid ne⸗
qʒ qui rigatꝰ:ſed qui incremẽtũ dat de?
bhoc de coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine dñi nr̃i ieſu
xpᷣi.hoc etiã de baptiſmate ⁊ chꝛiſmate

ſentiendũ eſt ⁊ tenendũ:qꝛ virtus diui-

na ſecretius operat᷑ in eis. ⁊ diuina ſolũ
modo hec eſt virtus ſiue poteſtas: non
humane efficacie.polluimus itaqʒ pa⸗
nem.i.coꝛpus xpᷣi qñ indigne accedimꝰ
ad altare:⁊ ſoꝛdidi mundũ ſanguinem
bibimus.⁊ infra:maledicam inquit bñ
dictionibusveſtris:hoc eſt his que nũc
meis benedictionibꝰ poſſidetis:ſeu qᷣc⸗
quid a vobis bñdicit᷑ maledicã.vel qm̃
non benedicũt ſanctis ex vero coꝛde vł
ui inique agunt benedicunt᷑ ab eis
adulantqʒ peccatoꝛibus dũmodo diui
tes ſint. Item fabianus papa epi⸗
ſcopis oꝛientalibus.
Non ſacerdotum merita: ſed que do⸗
cent ⁊ miniſtrant conſiderare debemꝰ.
Ignificaſtiſ inſuper pleroſqʒ atten
dere multos in ipſis honoꝛibus ec
cieſiaſticis nõ ↄgruenterꝰviuere pᷣmoni
bus⁊ ſacramentis que per eos populiſ
miniſtrant O miſeros hoĩes qui hos
intuendo xpᷣm obliuiſcunt᷑:qui ⁊ mul⸗
to ante pꝛedixit:vt legi dei potius obtẽ
peret᷑ quã imitandi videantur illi qui ea
que dicunt non faciunt.⁊ traditoꝛẽ ſuũ
tolerans vſqʒ in finem:etiã eũ euangeli
zare cũ ceteris miſit. nam apoſtoli talẽ
ↄſuetudinẽ nõ habuerunt nec haben⸗
dã docuerunt᷑. ¶ Item nicholaus pa
a michaeli imperatoꝛi. De eoden.
B On quales ſacerdotes domini
ſunt ſed quid de domino loquan
tur eſt vobis magnopere pꝛeuidenduʒ
nec in vicarijs beati petri apoſtoli vo⸗
bis eſt attendendum quid ſint:ſed quid
pꝛo coꝛrectione eccleſiarum:quid pꝛo
ſalute veſtra ſatagãt.nec enim illos in⸗
ferioꝛes dicetis ſcribis ⁊ phariſeis ſedẽ
tes ſuper cathedram moyſi:de quibus
dominus pꝛecepit dicens:quecunqʒ di
xerint vobis facite:ſᷣm opera eoꝛuʒ no

lite facere. Ergo imperatoꝛ cõſidera ſi

illos dixit audiendos qui ſuper cathe⸗
dram myſi ſedebant: quanto potius qᷣ

6

Q.1.

9 1

ꝙ ſacramenta ſi in foꝛma eccleſie conferantur a quocunq; vera ſunt.æ hoc

oſtendit triplici exemplo caiphe apoſtoli ? dauid. In quarta oſtẽdit ꝙ qua
les ſunt: qui ſacramenta accipiunt talia ſunt eis ipſa ſacramenta. In quin-
ta infert duplicemconcluſionem contra duplicem opinionem petiliani gra

tias agens deo ꝙ acquieuit petilianus ſuis rationibus.
de⸗ Declara

ſuper cathedram petri reſident eſſe exi⸗
ſtimas obaudiendos. Item aug. cõ
tra petilianum. acerdotum
immundicia ſacramentum non polluit
Ominus declarauitꝰin vno ce⸗
tu'hoĩim eadem ſacramenta ſu⸗
mentiũ non obeſſe mundis aliquoꝝ im
mundiciam.petilianusꝰdixit:at ſi quiſ⸗
qᷓ; carmia ſacerdotis memoꝛiter teneat
nunquid inde ſacerdos eſt:qð oꝛe ſacri
lego arnen puhlicar ſacerdotis. augu
ſtinus reſpõdit.ita iſtud dicis quaſi mõ
queramꝰ quid ſit verus ſacerdos:⁊ nõ

quid ſit verũ baptiſmai:vt enim quiſqʒ

ſit verus ſacerdos:opoꝛtet vt non ſolũ
ſacr̃om ſed iuſticia q̊ͥ induat᷑ ſicut ſcri⸗
ptũ eſt: ſacerdotes tui induant᷑ iuſticia
qui aũt ſolo ſacr̃o ſacerdoſ eſt:ſicut fuit
pontifex caiphas ꝑſecutoꝛ vnius ⁊ ve⸗
riſſimi ſacerdotis:qᷓ;uis ipſe verax non
eſt:qð dat tñ verũ eſt:ſi non dat ſuũ ſed
dei. W Item Cretenſes male beſtie pi
gri coꝛde.Si ergoꝰapoſtolus neſcio cu
ius alienigene teſtimoniũ qꝛ verũ com⸗
perit etiam ipſe atteſtatus eſt: cur nos
apud quẽcuqʒ inuenerimus qð xpi eſt
⁊ verum eſt:etiam ſi ille apud quem in⸗
uenimus puerſus ⁊ fallax eſt nõ diſcer
nimus ꝓpter vitium qð homo habet
veritatem quã nõ ſuam ſed xpᷣi habet:⁊
dicimus ſacramentũ hoc verũ eſt:ſicut
ille ait teſtimoniũ hoc verũ eſt.ſed nun⸗
quid ideo dicimꝰ:etiã ipſe homo verax
eſt:qꝛ dicimus ſacr̃m hoc verũ eſt. vo⸗
bis aũt neceſſe eſt vt ſemꝑ erretis qᷓdiu
pꝛopter hominum vitia dei ſacramen⸗
ta violatisꝰ:aut nos pꝛopter dei ſacra⸗
menta que in vobis violare volumus:
etiam veſtri ſciſmatis ſacrilegiumt aſſu
mere putatis. Item. Baptiſini er⸗
go puritas ab impuritate vel immun⸗
dicia conſcientie ſiue dantis ſiue accipi
entis omnino diſtincta eſt. & Item.
WMWMemẽto ſacramentis dei nihil obeſſe

moꝛes maloꝛum hominum:qno illa vł

non ſint vel minus ſancta ſint. Iteʒ
Y non habebat ſaulꝰ ſacĩi ſanctita
tem:quid in eo dauidvenerabatur
Si autem habebat innocentiam:quare
innocentem perſequebatur: nam eum
pꝛopter ſacramenti vnctionem ⁊ hono
rauit viunum: ⁊ vindicauit occiſum. Et
unn vel panniculum ex eius veſte ab⸗
ſcidit: percuſſo coꝛde trepidauit. Ecce
ſaul non habebat innocentiam:⁊ tamẽ
habebat ſanctitatem: non vite ſue ſed
vnctionis. Nam bec ſine innocẽtia ha
beri non poteſt:ſed ſacramentum dei
quod ⁊ in malis hominibus eſt ſanctuʒ
eſt. Item. Mos dicimus tale cuiqʒ
ſacrificium fieri qualis accedit vt offe⸗
rat:⁊ qualis accedit vt ſumat ⁊ eos de

ſacrificijs talium manducare qui ad il⸗

lud tales accedũt q̃les ⁊ illi ſunt. Itaqʒ
ſi offerat deo malus:⁊ accipiat inde bo
nus tale cuiqʒ eſt qualis quiſqʒ fuerit:
qꝛ ⁊ illnd ſcriptum eſt. Omnia mũdat

uit.in pa
rabolis.de ʒiʒania ſe⸗
parãda a tritico.xi.q.
iij.nolite.de edis.vt.x
xiij.q.vij.c.i.vel decla
rauit ſuſtinendo iudã
ij.q·i. vnus ex vobis.
i M Cetu.i.collectõne
apoſtoloꝝ vel eccleſie
vbi ſunt boni ⁊ mali.
V. iiij.recurrat.
lꝛ & Petilianus.obij⸗
ciendo.dicebat enim

—

malũ ſacerdotem nõ
poſſe conficere.qꝛ nõ
eſt verus ſacerdos.ſi-
cut nec laicus poteſt.
1νι Baptiſma. qua⸗-
ſi boc querimus ⁊ nõ
illud.⁊ iõ nõ valet ⁊c̃.
m ο Sacramento-oꝛ
dine ⁊ officio ſine iu⸗
ſticia.ar. S.xl.di.ſicut
viri. ſed ibi agitur de
eſſentia ſacerdotis.h̃ᷓ

de gualitate.
n . Suũ.i.ſi non ſua
ſed dei foꝛma.ſ ecclie.

o & Item. verba ſunt
epimenidis illius the⸗
bani ſacerdotis qui
malus fuit.⁊ apoſtol⸗
ſumit eadem verba in
teſtimoniũ in epiſtola
ad titum.
p & Si ergo.⁊ verum
eſt. ſupple ⁊ ideo ap⸗
pꝛobemus.
q Habet. ar. p teſti
monio alicuiꝰ qui non
eſt bonus.⁊ vt credat
teſtimonio in quo ve⸗
rum dicit. ⁊ ſi in alijs
mentiatur. S. di.xxx/
lmr bar ec n quid.
ed ↄtra.iij.q.ix.pura
r Æ.ſ Derum: q-d. non
⁊? ita non quicunq; ve
rum dicit verax eſt. xij
Panines. .
Violatis.i.violã/
dꝗ eſſe crediiss.
t .Sacrilegium. q̃ſ
cõpꝛobare ſciſma ve/
ſtruʒ videamur:ex eo
ꝙ ſacramenta veſtra
non repꝛobamus.
α S non habebat
gul.quem domi
nus elegerat ⁊ fecerat
regem.i.fieri iuſſerat
a anacter⸗
x Panniculum. qñ
pꝛecidit chlamydem
veſtimenti ſui. vt.ij. q.
opponitur.
y Hos dicimus.
omnia munda iuxta
illud. Qni manibus
ſoꝛdes:operum pꝛius
ablue ſoꝛdes. Intus
te munda: quia mun-
dus omnia munda.

a Dptati. ppꝛiũ nomẽ eſt. ? crat malꝰ catholicus vel hereticꝰ? ſed occult⸗
b ¶Sacrificio. hic pʒ ꝙ pꝛeciſus conficit.vtj.e.nõ nocet.⁊.c.dicũt.⁊ de co.

.„— —

Cauſa.

di. iij. nõ in vobis. pꝛeterea que eſſet ratio quare danatus a deo poſſet con
ficere qdiu tolerat᷑ abeccleſia. ſed dãnatus ab hoie nõ.dicas & q; hereticuſ
excõicatus põt hoc ſact̃m ⁊ reliqua ſacr̃a miniſtrare ꝑ capitula que dixi·ꝗ/

dam tñ ↄriũ dicunt ꝑ
id qð eſt.xxiiij.q·i.ſci/
ſma.vbi dicit pelagiꝰ.
ſi veritate duce regi⸗
mur nõ eſt xpᷣi coꝛpuſ
qð hereticus ↄficit.itẽ
qꝛ hoc ſacramẽtũ eſt
ſacramentũ vnitatis.
vt de con. di.ij. qꝛ paſ/⸗
ſus.item qꝛ extra vni
tatẽ eccleſie ↄfici non
põt. vt.S.e.ex eccleſiaʒ
ſ. e. ſacerdotes.
c ¶ Polluti. ar. nõ im
putari ſocio pctm alte
rius ſi ei diſpliceat dũ
modo enʒ admoneat
vt reſipiſcat. vt.j.e. q.
iiij.c.i.incipit nullius.
crimen.ar.xxiij.qiiij.
recedite.viij.q/i.qd at
ſ.xi.q.iij.qð pꝛedcceſ-
ſoꝛ. .xxiiij.q· iij. ſ hẽs
ſ.de cõ.di.i.in ſancta.
H.j.e.q.v.c.i.ↄtra.h.
d HMꝛiſtꝰ ꝗd fecit.
ar ſigna patien
tiè oſtendit nobis.
E Pꝛimam.i.pꝛimo
ↄfectã euchariſtiã de/
dit.nã vna ſola eſt: ⁊æ
ideo nõ eſt pꝛima vel
vltima.vlł ſic.pꝛimã.i.
vnicã ⁊ nõ plures.
¶Oꝛe. cum dixit H
eſt coꝛpus meum.ſ.de
con.di.il.accipite.
g ¶ Ceteris.j.xxiij.ꝗ
iiij.tu bonꝰ.⁊.c.qꝙ; ma
gnũ.ſ. de con.di.ij. cuʒ
oẽ. ⸗.ſo.ſed ibi de buc
cella panis quã ſoli iu
de tradidit poſtea.hic
de coꝛpoꝛe xpᷣi qð pꝛi
mo tradidit ſibi poſt
ea oĩbus dedit.

h. ¶ ¶ Noiĩanit. vbitne

ſcio. ſʒ credo ꝙ ibi ꝗ ĩti
git mecũ manũ ⁊c̃.ar.
inſti. de exhere.li. J. ſʒ
feminini. =
.i S Loculis.ar. in /
ideles ſeruientes.io.
ꝙ ſint diaboli. de pe.
di . i... hoc idem.
lꝛVDOn nocet.ad ec
cleſte.j.dc con.
di. i. eccleſijs. S.ſed il
lud qñ foꝛma ſeruata
non eſt.

E CLConſecrationem

duũ tñ ceſſet oĩs pactõ
vel aliqua turpis pꝛo/
miſſio. alioqui execra

mundis. Oer hanc ſniam veridicaʒ ⁊
catholicã ẽt vos optatiꝰ ſacrificioꝰ non

eſtis polluti. Si facta eius diſt plicebãt
vobis:non vtiq; panis illius panis lu⸗
ctus erat:ſub cuius iniquitatibuſ africa

tota lugebat. Sed panẽ luctus omibus

vobis cõem eſſe oim veſtrum malũ ſei
ſmatis facit. Item gratias ago deo
qꝛtandẽ ↄfeſſus eſt poſſe valere inuo⸗
catũ nomen xpᷣi ad alioꝝ ſalutẽ: etiaʒ ſi
a peccatoꝛibus inuocet᷑. Hinc ergo in⸗

telligite:cum xpᷣi nomen inuocat᷑:nõob

eſſe alioꝝ ſaluti aliena peccata. C Idẽ
in lipſalmoꝛum.

Etiam ꝑ malum miniſtruʒ dona deiad
eos perueniunt: qui cum fide accipiũt.
6 Hꝛiſtusꝰquid fecit nobis: qui tra⸗

ditoꝛẽ ſuũ tanta patientia pertulit:
ei pꝛimã⸗ euchariſtiã ↄfecta manibuſ
ſuis ⁊ oꝛe ſuo cõmendatã ſicut ceteris⸗
aplis traderet. Quid nobis fecit deus:
qui eundẽ traditoꝛẽ ſuũ quẽ diabolum
noĩauitꝰ:qui ante traditionẽ dñi nec lo⸗
culisi dñicis ſidem potnit exhibere: euʒ
ceteris diſcipulis ad pꝛedicandũ regnũ
celoꝝ miſit:vt mõſtraret dona dei ꝑue
nire ad eos: qui cũ ſide accipiunt: etiaʒ
ſi talis ſit per quem accipiunt: qualis
iudas fuit. C Item greg.
Sacramentis epᷣi malicia non nocet

Bn nocet malicia ep̃ᷣi neqʒ ad
baptiſmũ infantis neqʒ ad eccle

ſieroſecrationẽ: qꝛ baptiſma a deo dat
non ab homie venit. ſic ⁊ euchariſtia:⁊
oĩa quecuũq; in altari ponunt᷑:nõ ab ho
mine ſed a deo ſanctificationẽ accipiũt.
Beld obijcitur illud hieronymi in
ſophonia. Non verba ſed
merita ſaderdotum euchariſtia facinnt
Acerdotes qui euchariſtie deſer⸗
uiunt ⁊ ſanguinẽ dñi populis eius
diuidunt:impie agunt in lege xpᷣi:putã⸗
tes euchariſtiã impꝛecantis facere ver
ba non vitãꝰ⁊ neceſſariã eſſe tm̃ ſolennẽ
oꝛationẽ ⁊ non ſacerdotuʒ merita. De
quibuſ dicit᷑:ſacerdos in quacunqʒ fue
rit maculavꝰ:nõ accedat offerre oblatio
nes dño. Nem alexan.
TZanto facilius ſacerdoteſexaudiuntur
quanto apud deum ſunt dignipꝛes.
Pſi ſacerdotes pꝛo populo inter⸗
1 pellant ⁊ pctã populi comeduntqꝛ
is pꝛecibꝰ ea delẽt atqʒ ↄſũmũt:quan

ta potius q;; ↄſecrata dici debetvt.ſ. e q· ij ccleſa. ſed hoc in odium con/
ſecrantis. nam reuera conſecrata eſt.
m . Sed obijcit᷑ reſpicit. S. boc ꝗ̊S. Pxime poſitũ.nã inducit iſta.vi.c. q̃dã

directe: qdã a ſenſu orio ad ꝓbandũ ꝙ malus ſacerdoſ nõ poſſit ↄficere ſa

cr a menta.ſed ibi reſpondet in ſequenti.S.cum vita.

n.· Acerdotes.impꝛecantisi.inuocantis per pꝛeces.
o Non vitam. qtum ad rem ſacramenti..vt digne conſiciant. alias pita
non exigitur vt conficiant.

