k ¶Voc eſt enim.i.in his conſiſtit.ſic ponitur ibi:deum time ⁊ man

data eius obſerua.hoc eſt omnis homo.
IEinc.ad pꝛobandam diuiſionem ſupꝛadictam.

2 —

m O Anes leges.i.oĩs lex.⁊ ponit᷑ plurale pꝛo ſingulari.ſi enim

demonſtrares duas leges:vnã diuinã ⁊ aliam bumanã:non

poteſt vere dici: iſte leges aut ſunt humane aut diuine:⁊? valet talis
interpꝛetatio in reſcriptis qñqʒ cũ ita ſcribit:ſi iſta vera ſit unt · i. ſi hoc
verũ eſt: ⁊ ſiillud verum eſt.ſic er de appella.ſigniſicauit.in fi.⁊ exẽ de

—

pꝛeben.cũ iamdudũ.⁊ e de reſcrip.cx parte.ſic.
ſt.de ↄdi.⁊ demon.ſalſa.⁊.ff.de ſta.ho.ſumma.

rum duxi in melius refoꝛmandum:nõ detrahendo alicui rxviij. . i.i ”
0 C. Alijs.vt.j.xij.diſtin.illa.⁊.j.xxxij.diſtin.placuit.

m: ac pꝛimum de iure cõſtitutionis

Hmnia quecũqʒ vultis vt faciãt vo⸗

l· ij. q. i.in pꝛimis. ?

ele 2

n Biſcrepant.nõ tũ ſunt contrarie. nam tranſire per agrum alienuʒ di⸗

nina lex permittit.humana pꝛohibet.ſed pꝛohibitio ⁊ permiſſio nõ ſunt cõ

traria.nam dominus permittit vxoꝛem inſfideleʒ dimitti:apoſtolus pꝛohi

bet:vt.xxviij.q.i.iam nunc.
p .Klienum. ſed nõ

ſũt cõia:vt.j.e.ius na
turale.⁊.ſ.di.viij.quo
iure.non g aliꝗs ager
alienꝰ ẽ.iõ expone:ali
enũ.i.ꝗẽ alienus mõ.
q ¶ Fas eſt. i. equum
eſt.cũ ſubeſt cã ⁊ inno
xius eſt tranſitus: vt
xxiij.q.ij.c.vlti. Item
iure diuino licituʒ eſt
comedere vuas in a⸗
gro alterius:ſed non
expoꝛtare.conterere

ſpicas ⁊ comedere li

citũ eſt.vj.q.iij.c.i.ſed

quoniã alie alijs gẽtibus placẽt. Fas nõ mittere falcẽ: vt. j.
lex diuina eſt:ius lex humana.Lranſi de con. diſ. v. diſcipu⸗

los.ſʒ lʒ ſit equuʒ iure

, q: j 1
re per agꝝ alienum fas eſta: ius non diuinoh noneſting⸗

eſt. Ex his verbis huius auctoꝛita id eſt ius nõ dat ciul⸗
tis euidenter datur itelligi in quo di⸗ lẽ actionẽ. Abi.n. ali⸗
ferãt inter ſe lex diuina ⁊ humana cu,ʒ quid mihi pꝛodeſt? ti
omne qð fas eſt:noie diuine vel natu bi nõ nocet:cquũ ẽ vt

ralis legis accipiatur:noĩe vero legis mihi nõ pꝛohibeas:lʒ
humane:moꝛes iure ↄſcripti traditi dal⸗ Ereir
intelligantur. Eſt aũt ius generale no de adua plu. ar · in ſů⸗
ma. .itẽ varus.Trãſ
men multas ſub ſe ↄtinens ſpecies.
Ande ĩ eodẽ li.ethymo.ſidoꝛus ll/cet ĩ caſibus.ſ.ſi ſer⸗

ait. Jus genus:lex aut ſpẽs eius eſt. nituteʒ debeat: vt. C.

UAs generale nomen eſt:lex aũt iu de bui. ꝑ agruʒ. Itẽ ſi
ris eſt ſpẽs. Jus auũt eſt dictuʒ a theſaurũ ſuũ ꝗs vult
iuſtü eſt. Omne aũt ius legibus ⁊1 mo ea as atine
ribus conſtat. Quid ſitlter. ſourus i fi. Ntẽ ſiglas
Ex eſt conſtitutio ſcripta.

n tuũ.ff.de glan.legẽ.l.
MQuid ſi mos. Sro

vnica.⁊ dũ q̃ro hoĩeʒ

HGs eſtlongat cõſuetudo de mo fugitiuũ ff. de ſer. fu⸗
e EIIO gi.diuus.⁊ ĩ alio caſu

ribus tantümodo tracta.
Difmndeanſüetndo.
nſuetudo autẽ eſtius quoddã . .
ae al cta ẽ:vt.ff.quẽadmo.
moꝛibus inſtitutũ:quod pꝛo lege ſer amit ſilocns. Fvi

xxiij.q.ij. c. vlti. Iteʒ

r-I. Ys generale. qꝛ

iuſtũ eſt. nec iudex dicit niſi iuſtus ſit: vt. xxiij q.ij.c.i.qñq; eſt aliquod ius

quod nõ ẽ equũ nec iuſtũ: vt ſi alicuius vxoꝛ adulterat ꝙ ille nõ poſſit pꝛo
moueri:vt.xxxiij.diſ.ſicius.quod intelligo ſi ille poſtea cognouerit eã:qꝛ

ſine culpa ſua punirinõ dʒ:vt.xyj.q.vij.inuentũ. Itẽ equũ ⁊ iuſtũ eſt vt ne
mocũ alterius iactura locupletet᷑: vt ex de penis ſuã.⁊.ff.de cõdi.inde.nã

hoc.⁊ tñ ↄtra illã cqtaotẽ inducta eſt vſucapio ſiuepꝛeſcriptio. Itẽ iniquuʒ

eſt vt vnus puniat᷑ pꝛo alio:qꝛ nõ dʒ vltra pꝛogredi pena qᷓ; reperiatur de⸗
lictũ:vt ex de his que fi.q ma.par.ca.queſiuit.tñ ↄtra hanc equitateʒ mul

ta iura loquunĩ:vt.i.q.iiij.S.itẽ peccato achoꝛ. ⁊.vj.q.i.S.veruʒ.⁊ extra de

ſpõ.nõ ẽ nobis. Sʒ dic ꝙ ĩ oibus talibus ex cã:⁊ pꝛo bono pacis vel publi

co inducitur:qñqʒ rigoꝛ ↄtra naturalẽ equitatem:qñqʒ tñ ſine ratione in-

ducitur rigoꝛ otra cquitatẽ.⁊ hoc ſolum pꝛo ratione ſufficit ꝙ ita ſcriptũ

—„

cAſtvt.ff.qui⁊ a qui.manu.libe.nõ fi..ppꝛoſpexit.
8 Exeſt. x7.

t (D— Os eſt longa. Quã ↄſnetudinẽ dicis et longam:vel quot vices dici
tis inducere ↄſuetudinẽ: nungd illud qnod bis ſactũ eſt: vt.xxv.q.ij.

ita nos:vel illã queter facta eſt: vt ex de elec.venerabilẽ.in fi. vel illã que ſe

—

pius q ter eſt facta:vt ex.de cã poſ.⁊ pꝛopꝛie.cũ eccleſia ſutrina.vel illam

que decies facta eſt:ſicut lõga pꝛeſcriptio dicit que eſt.x.annoꝛum: vt.C.
de reſeri.on ie por totũ.vel illã cuius nõ extat memoꝛia:vt.iij.q.vj.hoc
quippe.ff.de qqua quoti.hoc iure..ductus aque.Dici ↄſueuit ꝙ in crimi
nalibus due vices inducunt ↄſuctudinẽ:ſʒ in alijs tres nõ ſufficiunt.C. de

epiſ.audi.l.iij.in fi. Yo. Hoc tencas pꝛo certo ꝙ ſm ius canonicũ nõ valet

ↄſuetudo:niſi pꝛeſcripta ſit ⁊ rationabilis:vt ex de ↄſue.c.vlti.Gar.

vea⸗ De moꝛibus.hec deſcriptio dupliciter videt᷑ incõueniens:⁊ qꝛ idẽpo⸗
nitur in deſcriptione quod in deſcripto:⁊ qꝛ idẽ ponit᷑ pꝛo ſpecie ⁊ genere
ſed dic ꝙ aliter ſumit᷑ hic hoc nomen mos:⁊ aliter boc nomen moꝛibus:?7
aliter hoc nomẽↄſuetudo.hoc nomen mos ſumit᷑ pꝛo iure nõ ſcripto.ſed
hoc nomen ↄſuetudo ſumit᷑ generaliter pꝛo iure ſeripto ⁊ nõ ſcripto:vt.ſ.
c.pꝛoxi.ſed hoc nomen moꝛibus ſumit᷑ bicpꝛo frequẽtibus actibus hoĩnʒ.

Xx 0 Onſuetudo.inſtitutũ.videtur hic manifeſte ꝙ plures vices nõ ſuffi

ciunt ad hoc vt aliquid dicatur ↄſuetudo:niñ inſtitutum ſit ꝙ illud

9 2

ne iure naturali oia

ius ibi deficiat:vt.ff.

ire tñ per agrũ alienũ

mea decidit in agrum

dũ via publica deſtrũ

pꝛo ↄſuetudine ãmodo ſeruetur. nã põt eſſe ꝙ ex gratia vel tolerantia hoc
ſepius ꝑmiſſum ſit:vt ex de ver.ſig. abbate.⁊.x.q/iij·qꝛ cognouimus. vñ =ʒ
aliqd ſepius factũ ſit: niſi o aĩo factũ ſit vt in poſteru fieret etiã ſi ſuo iure
id faceret:talis vſus nõ dicit̃᷑ vſus:vt.ff.de iti.actuqʒ pꝛi.l.i.S.iulianus.re/
cte ait. ?.l. vlti. Itẽ alia rone pʒ ꝙ ſole vices nõ inducutↄſuetudinem:q; lIʒ
pluribus vicibus ali⸗

qd iudicatũ ſit:ñ ideo
aereeftn ſuſcipitur cume deficit lex: nec differt
ſ. legibus eſt indican an ſcriptura: an ratiõe ↄſiſtat quonia
uũ:vt. C. de ſen. ⁊ int. legẽ ratio cõmendat. 0220 ſi rati
nemo. ſed ſm ↄſuetu· onelex conſiſtat: lex erit omne iã dð

⁊ rõe ↄſtiterit duᷣtaxat:quod religioni·
ↄueniat: quod diſciplineꝰ ↄgruat:qð

dinẽ bñ iudicat: vt ex
de eo qui mit.in poſ.

veniſet vit. ſaluti pꝛoficiat. Qocatur autẽ oſuetu
uir Pe mts i do qoiin cõi eſt vſu. . Cum itaqz di
grunt ad hoc vt aligd citur nõ differt:vtx ↄſuetudo ſcriptu
dicat᷑ ↄſuetudo:vt di⸗ ra:an ratione:ↄſiſtat:apparetꝙ ↄſue

tudo eſt partim redacta i ſcriptis par
tim moꝛibus tm̃ vtentiũ eſt reſeruata
que in ſcriptis redacta E:ↄſtitutio ſine

cemꝰ.j.di.viij.fruſtra
a ¶Cum deficit. hic
idet ꝙ tũc demũ re/

currẽdũ eſt ad ↄſuetu ius vocatur: que vo in ſcriptis reda⸗
ä vocatur: que v in ſ⸗ drin 4
e ar. onbch ſccuͦdu cta non eſt:generali noie ↄſuetudo vi

cõſuetudinẽ ẽ iudicã
dũ ſi ius cõtrariũ pꝛe
cipiat.⁊.qr.j.xj.di.cõ/
ſuetudinis.⁊.·c.conſe
quẽs.⁊.j.di.viij.ſi con

ris: vt in eodẽ libꝛo teſtatur Iſidoꝛus
ita dicẽs: Que ſint ſpecies iuris.
BVls ant aut naturale eſt: aut ciuile
anut getiü. OQnig ſit ins naturale.

eeien. As naturale eſt coe ofum natio⸗
dlch a v er ve ſo co nũ̃ eo ꝙ vbiqʒ inſtinctu nature nõ
pe.quod clericis. ij. ↄſtitutiõe hẽtur aliqua vt viri ⁊ femi⸗

ne ↄiũctios:liberoꝝ ſucceſſioꝰ:⁊ pue⸗
roꝝ educatio: cõmunis? omniũ poſ⸗
ſeſſio:⁊ omniũ vna libertas:acquiſi⸗
tio eoꝝ que celo:terra:mariqʒ capi⸗

ꝙ nõ hᷣm ↄſuetudineʒ:
ſʒ ßm iura eſt iudican
um. vt. ff. de ſepulc.
vio. l. iij. S. diuus. bᷣm
hoc multa occurrunt
placuit.⁊ extra de eo qui mit.in poſſeſ.cum veniſſent.⁊ extra de cog.ſpi.
ſuper eo.⁊ er de arbi.dilecti.? e de conſue.c.ij.⁊ e de teſti.c.ad hec.Ex
oibus iſtis habetur ꝙ ↄſuetudini ſtatur ↄtra ius ſcriptũ. Solutionẽ autẽ
iſtius qñ ↄſuetudo pᷣiudicet iuri:dicemꝰ.j.viij.dic.fruſtra.io . Hoc tene ꝙ;

ↄſuetudo rationabilis ⁊ pꝛeſcripta iurj pʒeſcripto pꝛeiudicat.ita mihi vi⸗

detur:vt er̃ de ↄſue.c.vlti.etiã ſi alia no interueniat de ꝗbus facit mẽtionẽ
Jo. in illo.c. fruſtra.HB. Sed ad quã ↄſuetudinẽ dicis recurrendum an ad
conſuetudinẽ terre:an ad romanã ↄſuetudinẽ:an ad ↄſuetudineʒ loci vbi
ↄtractũ fuit:an ad ↄſuetudinẽ vicinarũ pꝛouinciarum.videt᷑ ad ↄſuetudi⸗-
nem romanã:vt.j. xj. di.c.vlti. inſti. de ſatiſ.S.vlti. ecõtra videt ꝙ ad ↄſue/
tudinẽ loci: vt.xij.di.illa.⁊. C. de edi.pꝛiua.an in totũ.⁊ iura pꝛeal.ad hoc
inducas. ad hoc dico ꝙ iudex maxime delegatus pꝛimo ſm canones iudi

cabit. de iciẽtibus canonibus iudicet ſᷣm leges:vt er de noope.nun. intel⸗/

leximus.⁊.j.di.x.ſi in adiutoꝛiũ.defſiciẽte oĩ iure pꝛocedat᷑ ad generalẽ cõ/
ſuetudinẽ. vel etiã particularẽ cũ defuerit generalis.lʒ quidã tũc dicãt re-
currẽdũ ad ↄſuetudinẽ romanã.deſiciẽte iure ⁊ ↄſuetudine pꝛocedat deſi
milibus ad ſimilia: vt. xx.di.de ꝗbus.ff.de legi.l.nõ poſſunt.omnibus defi

cientibns ad romanam ↄſuetudinem pꝛocedatur:vt. ff.de legi.⁊ conde ꝗ/

bus in pꝛin.lʒ ſit ar.ꝙ ad ↄſuetudinẽ vicinarũ pꝛouinciarũ ſit recurrendũ
vt extra de cen.ſuper eo. .
b Ratione.ar.qꝙ deficiẽte lege vel canone põt allegari ratio:vt·xix.di.ſi
romanorũ.⁊ di.viij.fruſtra.
c Quod religioni.multa enim ſunt ↄtra rationem tamen congruũt reli
ioni: vt virginem peperiſſe. .
d uod diſcipline. qꝛ ʒ pꝛclatus de ratione poſſit coercere ſubditũ de-⸗

linquentem tamen diſciplinate tenetur ipſuʒ coercere vt pꝛoficiat ei ad ſa

lutẽ:vt.xlv.di.cum beatus.
e ¶ Quog ſaluti.łʒ ratio ſit ꝙ home debeat per ſequi inimicũ:tamen non
pꝛoficit hoc ad ſalutem.
f As naturale.Ad intelligentiã iſtoꝛũ no.qꝙ; natura multis modis di/
qñqʒ dicitur natura vis inſita rebus ſimilia de ſimilibus pꝛocreãs. Se
cũdo modo dicitur nã quidã ſtimulus ſcu inſtictus natureex ſenſualitate
Snenia ad appetẽdũ velad ꝓcreãdũ vel ad educãdũ.xxxij.qv.hoꝛẽdus

de ven . inſpi. l. i. . ius naturale.inſti·de iu.na.gẽ.⁊ ci.in pᷣn.Tertio mo/
do dicit᷑ inſtinctus nature ex rõne pꝛoueniẽs.⁊ ius ex tali natura pꝛoueni

ens dicit naturalis equitas.⁊ ſᷣm hoc ius naturale dicuntur omnia cõia.i.

cõicanda tꝑe neceſſitatis:vt.xlvij.di.ſicut.Quarto modo dicitur ius natu

rale pꝛecepta naturalia. hoc eſt: Mõ furtũ facias: Hõ mechaberis.xxxij.
q.vij.quid adulterio.inſti.de ob.que ex deli.na.circa pꝛin.⁊ oẽ ius diuinũ.
dicitur naturale ius.⁊ ſᷣm iſtud ius ſimiliter omnia dicunt᷑ cõia.i.cõicanda
bene.n.fuit aliquid pꝛopꝛiũ de iure diuino.nã ipſi ade fuit dictũ: In ſudo/

re vultus tui veſceris pane tuo.⁊ alibi: Nõ ↄcupiſces rem pꝛoximi tui.Si
militer ius ciuile dicitur varijs modis.qñqʒ dicitur ius ciuile illud ins qld

non eſt naturale vel ius gentiũ.ſm hoc ius canonicũ dicitur ius ciuile ſ̃m

delicet appellat. Eſt a⁊ alia diuiſio iu⸗

ꝙ bic ſumitur. Sccundo modo dicit ius ciuile oẽ illud quod nõ eſt
canonicũ ius.Tertio mõ ius ciuile dicit lex.xij tab. ff. de oꝛi.iur.l.ij.

S: ex actis.Quarto mõ dicit ius ciuile ad dꝛiam iuris pꝛetoꝛij:Jo.

g.Coniunctio.ſi intelligas dc ↄiunctionce coꝛpoꝛũ:ſʒ hoc ius na/⸗
turale pꝛoueniens ex ſenſualitate ·ſi itelligas de ↄiunctione animo/
rũ ẽ ius natura
le ex roe pꝛoue/

1 . . niens. er de bi⸗
unturi. Iẽ depoſite rei vel cõmẽda ga. debitum.

ter pecunie reſtitutio: violẽtie ꝑ vim? pd Succeſſio.
un Nerte P.eri. ucceſſio.
repulſio:Nam hoc aut ſiquid huic ſi intellige de

mile eſt nunqᷓ iniuſtum ſed naturale ſucceſſioneque
equũqʒ habetur. Quid ſit ius ciuille. fitꝑbereditatẽ
Vs ciuile ẽ qð qͥqʒ populus vet cũ illa nõ ſit na
ciuitasꝰ ſibi ꝓpꝛiũ diuina huma⸗ turalis: ſʒ ð ſuc
naq; cauſa conſtituit. cxeſſio Pabene;
Quid ſit ins gentium. oln ll 4
As gentium eſt ſediũ occupatio põt de illa qᷓ li⸗
edificatio:munitio:bella:captiuitateſ beri iure natu⸗
ſuitutes: poſtliminiat: ſedera pacis re ſueceqũt pa⸗
inducie:legatoꝝꝰ nõ violandoxꝝ: reli rẽtibul.ff. vñ li.
gio: cõnubia inter alienigenas ꝓhibi Li..l ſeripto.
ta: hoc inde ius gentiũ appellatur: r cqucats.
eo iure omnes fere gentes vtuntur. patres eniz the
As militare eſt belli inferẽdi ſolẽ nõ filij parenti/
nitas:federis: faciẽdiqʒ nexus:ſigno bus: vt . xvj.· i.
dato egreſſio in hoſtẽ:vel pugne co⸗ pꝛedicatoꝛ.ſimi
miſſio. Iẽ ſigno dato receptio. Ite,z lit filus varte
flagitij militaris diſciplia:ſilocus de⸗ re Sriſ n
ſeraĩ. Atẽ ſtipẽdioꝝ modus dignia imi c C. de al
rumꝰ gradus:pꝛemioꝝ honoꝛ velutt i.l.i. . ij. T in ca
cũ coꝛona vel toꝛques donat᷑. IJRtey ſumater filiũ:?
pᷣde ðciſio:a/p ꝑſonaxꝝ qlitatibus la libertus patro-
boꝛibus iuſta diuiſio ac pncipisꝰpoꝛ- num: vt ff. de
S agno. lib. ſiquis
2. S. ſolent.

kũ C. Cẽis oĩum.i.nihil erat pꝛopꝛiũ alicui iure diuino. vel dic cõis.i.

coicanda tpe neceſſitaris:vt.xlvij.di.ſicnt.nã etiã ſm legẽ romanaʒ
tpe periculi cibaria maxime eraãt cõia:vt.ff.ad le.rho.l.ij.Scũ in ca⸗

dẽ naue.in fi.xij.q.i.dilectiſſimis.

lI ¶ Capiuntur. hec enim ⁊ alia que in nullius bonis ſunt cedũt oc

cupanti:vt inſti.de re.diui.S.fere.

m ¶ Itẽ depoſite.fallit i duobꝰ caſibꝰ.vt.ſ.xxij q ij c. ne gs.· ⁊ ſi dñs

. 2

⁊ deponẽs ſimul petũt rẽ potiꝰ reſtituit dño:vt.ff.depo.bona fides.
n Cõmẽdate.cõmẽdare idẽ ẽ qð ðponere:vt.ff.depo.lucius ticiꝰ.

o Per vim. qð cuilibʒ licet: vt.ff. de iuſti.⁊ iu.vt vi ĩ fi.ex de ſen. ex.
c.iiij.S.ſi vero ĩ fi.de illa materia babes no.xxiij.q.i.in ſumma. Jo.

Vs ciuile.vel ciuitas.ſic aliqua eccleſia ius ſibi ſtatuit.vt.j·di.
xj. cntholica. ⁊ de con.di.iij.pꝛonũciandũ.

.

de fer. l. i.

q.i.c.i.⁊.ij.⁊.ff.que in frau.cre.ait pꝛetoꝛ.S.ſi debitoꝛẽ. Jo.

S ¶ ¶ Seruitutes. alibi dicirur ꝙ ſuitus ſit inducta ꝑ ebꝛietatẽ.xxxv.

di.ſexto die.alibi videt᷑ iducta ex pᷣſcriptione ſeptẽnij:vt dicaʒ.j.di.

vij. S.ius aũt.ſʒ dicit᷑ iducta de iure gẽtiũ:qꝛ ius gentiũ eã appꝛoba/
nit:nõ ꝙ eã pꝛimo iuenerit.ſi ᷣbellũ iuſtũ eſt qui capit fit ſeruus ca/
piẽtis:vt.xxiij.q.v.dicat.⁊ ſᷣm hoc peccat taliter captus ſirecedata
dño ſuo:vt.xvij.q.iiij.ſiquis ſeruũ.ſed ſi bellũ nõ eſt iuſtũ:licitũ ẽ ei

fugere dũ poteſt:vt.ff.de cap.nihil intereſt. Jo.

t ¶ Poſtliminia.poſtliminiu eſt ius quo reſtituitur alicuni res quã pꝑ
captiuitatẽ amiſerat:vt.xvj.q.iij.pꝛima actione niſi ſint arma q̃ͥnõ

—

reſtituuntur:qꝛ illa turpiter amiſit:vt.ff.eo.l.ij.

n ¶ Tegatox.ſigs legatum vel amicoꝝ vel hoſtiũ impeditm cano

nes excõicat᷑:vt.xciij.di.ſiquis.pm leges traditur hoſtibus:vt ſit ſer

uus illoꝝ.ff.de lega.l. vlti. Jo.
XxX ss ſequenti.
y *½ sD militare.federis.i.pacis componende.
S.
q.i.ifames.ſm leges capite punit᷑:yt.ff.de re mi.oẽ.S.qui in acie·io.
⁊ Mogus.j.xij.q.ij.vulterane.⁊.j.xvj.q.vlti.c.i.c. contra.
2 ¶Bignitatũ.quis ſit dignioꝛ vel ſuperioꝛ alio.
¶ Tum coꝛona. i. maius munus.
a ¶Veltoꝛques.i.minus munus.

₰△

b RAc pꝛincipis.nõ q̊oĩa quecapiunt᷑ in bello ſunt pꝛincipis.⁊ ſic

—

umanaqʒi.ↄtemplatione dei · de oſe · di · iij . · ij. hoĩieʒ:vt. ff.

Vs gentiũ.ſediũ.i.hoſtiliũ:vt.xxiij.q.vij.ſide rebus.⁊.q.v.di
cat aliquis.inſti.de re.di. itẽ qᷓ ex hoſtibus.ff.de acꝗ.re.do.mate/⸗
rialẽ.S.fi.vel dic ſediũ vacantiũ que occupãti ↄceduntur:yt inſti.de
re.di.S.fere.alioquin ſi pꝛopꝛia auctoꝛitate raperet etiã rẽ ſuã cadit
a dñio:yt.j.xvj.q.vj.placuit.ff.quod me.cã:extat.C.vñ vi:ſi gs in tãa
tam.niſi fſoꝛte ab alio modo nõ poſſet eam ↄſequi ꝑ iundiceʒ:vt.xxiij.

— 2=

erat᷑. m canones qui fugit in bello publico ĩfamis ẽ: yt. vj .

T

eit ↄtra.xxiij.q.v.dicat.vbi dicit᷑ ꝙ regis ſunt oĩa.ſed dic ꝙ pꝛicipis
ſũt oĩa ſʒ ipſe tenet ea diuidere ſʒ merita ꝑſonaꝝ.xij.q.ij.vulterane

UVs publicũ ẽ.vñ qui ledit ſacerdotes vel res ſacras ab oĩbus
tanq pꝛo publico crimine põt accuſari.ar.ij.q/i.in pꝛimis/

b ¶ Ius quiritum.a quirino.i.romulo.

¶AQuog nul
li.ↄcra.C. de iu
deis.iudei.vbi
dicitur ꝙ iudei
vtunft rmano
iure. ſʒ ibi oẽs
vocãt᷑ romani
ſubiecti roma⸗
no imperio ꝓut
dicit ꝓpꝛiũ ro/
manoꝝ eſt ha/
bere filios ĩ po⸗
teſtate ꝓut etia
gẽtiles ſunt ſub
romano impe-
rio.nã impera/
toꝛ eſt pꝛinceps
totius mũdi:vt
vij.q.i.in apibꝰ
⁊ in diuerſis ꝓ⸗
nincijs: diuerſi
reges ſub eo cõ
ſtituti ſũt. vj.q.
iij.ſcitote.⁊.ff.
ad le.rho.de ia⸗
ctu.qui leuade.
qui g nõ vult eẽ
ſub romano im
perio:nec here/
ditateʒ habere
poteſt: nec alia
que hic de iure

rõano enume⸗

rant᷑.ar.viij.di·
uo iure.
d Be legiti⸗
mis hereditati⸗/
bus.ab inteſta/
to vel ex teſta⸗
mento delatis.
Et hereditas ẽ
ſucceſſio in vni
nerſũ ius quod
defunctus ha⸗
bnit tꝑe moꝛtis
vel quod ſuꝑeſt
deducto ere ali
eno.
e Be vſuca/
pionibus. Vſu
capio ẽ acquiſi/
tio dñij ꝑ ↄtinu
ationẽ poſſeſſi/
onis: tꝑis lege

Ptes ſiue ſpẽ

conſtituta.

Rnnereigenge,

tio. Quid ſit ius publicum.

eII. II.

As publicũ ẽ in ſacris ⁊ ſacerdo

.

tibus ⁊ magiſtratibus.
. uid ſit ius quiritum.

TL As quiritum eſt ppꝛie romano⸗

rum:quodł nulli tenent niſi quiri
tes:id eſt romani:in quo agitur de le⸗
gitimisꝰ hereditatibus vel de curati⸗
onibus:vel de contractibus:de tute⸗
lis:de vſucapiõibus:que iura apud
nullũ aliu populũ reperiuntur ſe d ꝓp⸗
pꝛia ſunt romanoꝛum:a in eos ſolos
Di. II.
Onſtat autem ius quiritum
ex legibus ⁊ plebiſcit:⁊ ſena⸗
tuſcõſultis: ⁊ cõſtitutionibus
ꝛincipum ex edictis ſenato
rum:ſiuè reſponſis pꝛudentum.
Que ſit lex.
Ex eſt conſtitutio populisqua ma
ioꝛesꝰ natu ſimul cum plebibus aliqͥd
ſanxerunt. Qnuid ſit plebiſcitum.
Yebiſcita ſuntque plebeſtm̃ con

tur quarta trebellianica.⁊ cõpetit heredi inſtituto

3
teſta. rainaldus.? ita ceſſat opinio dñoꝝ.C. ad le.ſal.qqᷓ;.b. Tertia q̃ dici

gqrogatus eſt heredita/

tem alteri reſtituere.vt legitur ex deteſta.rainutius.0o.
m Sopirẽt.nec.n.licet iudici ab eoꝝ reſponſis deuiare:vt inſti.de iure

natu. §. reſponſa.

dius tribunus plebis legem fecit: ne

qͥs plus ĩ extraneis teſtamẽto legaret
q; vt quarta pars ſupereſſet heredi⸗
bus:ex cuius nomine lex falcidia eſt
nominata. Qnuid ſit lex ſatyra.

ſimul rebus loquitur dicta qui⸗

8 Atyraꝰ vo lex ẽ que de pluribus
e

m a copia rerum ⁊a quaſi a ſaturita
te.vnde ⁊ ſatyram ſcribere ẽ poema
ta varia cõdere:vt hoꝛatij:iuuenalis.

Hodiev leges naualium cõmer⸗

En Que ſint rhodie leges.

ſtituũt.a vocantur plebiſcita: eo

6 Vid auteʒ canon ſit: Iſidoꝛus

qea plebs ſciat:vel ꝙ ſciſcitatur ⁊ ro
at vt fiät. Quid ſi ſenatuſcõſultũ.
8 Enatuſconſultum eſt quod tm̃ ſe
natoꝛes populis conſulendo de⸗
cernũt. Quid ſit ↄſtitutio vel edictũ.
Onſtitutio vel edictuʒ eſt qð tm̃
rex vel imperatoꝛ conſtituit vel
edidit. Que ſunt reſponſa Ruchentn.
unt que in
riſconſulti reſpondere dicuntur
conſulentibus:vnde a reſponſa pau⸗
li dicta ſunt.fuerunt enim quidaʒ pꝛu
dentes ⁊ arbitri equitatis qui inſtitu⸗

tiões ciuilis iuris compoſitas edide⸗

runt:quibus diſſidentium lites contẽ
tioneſqʒ ſopirent.ꝰ NQue ſint
tribunitie vel conſulares leges.
AlAUledam etiam leges dicũtur ab
0⁶ his qui eas condiderunt:vt cõ⸗
ulares:tribunicie: iulie:coꝛnelie:nã

ſub octauiano ceſare ſuffecti conſu⸗

les papius ⁊ pompeius legem tule⸗
runt:que a nominibus eoꝛum appel

latur:papia a pompeia:cõtinens pa⸗

trum pꝛemia pꝛo ſuſcipiẽdis liberis.

ſub eodem quoqʒ imperatoꝛe falci⸗

romani iuris.agit etiã quare leges cõſulares vel tribunicie:vel alie:

ſic ſint appellate ⁊c.

TL. Ex eſt.populi.olim populus ſtatuit leges:ſʒ bodie nõ:qꝛ trãſ⸗
a tulit hac poteſtatẽ in imperatoꝛẽ: vt inſti.de iu.natu.S. ſʒ quod
pꝛĩcipi.yvel dic ꝙ populus hodie põt:⁊ qð dicit ibi trãſtulit.i.oceſſit.
hbQua maioꝛes.maioꝛes natu dicũt᷑ nobilitate:antigꝗtatce: digni

tate:ſcientia:vt.

ij.q.vij.querẽdũ.⁊.c.criminationes.

D Cebiſcita ſunt.plebiſcita pꝛimo facta fuerũt ꝓpter diſcoꝛdiã
q̃fuit ĩter nobiles ⁊ plebeios:vt.ff.de oꝛi.iu.l.ij.S.iſdẽ tpibus.
k O— Onſtitutio vel edictuẽ. Pꝛopꝛie dicunt ↄſtitutiones pꝛincipũ
⁊ edicta pᷣtoꝝ.dicit᷑ etiã edictũ iudici:vt.xxiiij.qłiij.de illicita.
R Eſpõſa. Olim licuit cuilibet totã hereditatẽ ſuã relinquere al⸗
Mteri: ſed falcidius ſtatuit ꝙ quarta pars hereditatis deberet re
linqui legitimis heredibus.Eſt aut triplex falcidiequarta. Ana eſt
debita iure nature que cõpetit legitimo heredi.Alia ẽ debita iure ĩ⸗

ſtitutionis quã põt iure heres inſtitutus petere:cũ tota hereditas ẽ

exhauſta. Jo. Et iſtas duas põt hodie babere filius iſtitutus.ex de

F

cioꝛum ſunt ab inſula rhodo co
gnominate:in qua antiquitus merca
toꝛum vſus fuit. Di. III.
Mneshe ſpecies ſeculari⸗
riuʒ legum partes ſunt. Sed
quia conſtitutionum: alia eſt
ciuilis alia eccleſiaſtica. ciui⸗

lis vero foꝛenſe vel ciuile ius appel⸗

latur:quo nomine eccleſiaſtica con⸗
ſtitutio ahhellerun videamus.
Eccleſialſtica conſtitutio canonis no⸗
mine cenſetur.

in libꝛo.v.ethymo.declarat di
cens. Quid ſit canon.
Anon grece latine regula nücu
patur. Unde dicatur regula.
Egula“ dicta eſt eo ꝙ recte dicit:
nec aliquando alioꝛſum trabit.
Alij vero dixerunt regulam dictam
vel ꝙ regat: vel ꝙ noꝛmam recte ⸗
bene viuendi pꝛebeat: vel ꝙ diſtoꝛ⸗
tum pꝛauumqʒ coꝝigat. Doꝛot ca⸗
nonum:alij ſunt decreta pontificum
alij ſunt ſtatuta concilioꝛum. Concili
oꝛum vero:alia ſunt vniuerſalia:alia
ſunt pꝛouincialia. Dꝛouincialiũ alia
celebꝛantur auctoꝛitate pontificis ro
mani:pꝛeſente videlicet legato ſancte
romane eccleſie:alia vero auctoꝛita⸗
te patriarcharum vel pꝛimatum vel
metropolitanoꝛum eiuſdem pꝛouin/
cie.Hec quideʒ de generalibus regu
lis intelligenda ſunt. Sunt autẽ que⸗

mus:

n NVedaã pꝛemia.
0. hec fuerũt pꝛe/

mia ꝙ ſiquis haberet
rome tres filios:iĩ ita/
lia quattuoꝛ:in ꝓuin/
cia quiq;:nõ poterat
vocari ad onus tutele
inſti.de excu.tu.ĩ pꝛi.
vel aliter ↄſtitutũ ẽ ꝙ
ſigs hʒ minus q.xxv.
anos excludit᷑ ab ho/
noꝛibus:tñ ſi eſſet.xx.
annoꝝ ⁊ haberet. v. fi
lios:numerus filioꝛũ
ſuppleret numeꝝ an/
noꝝ.ff.de mune.⁊ ho
no.l.ad rẽ.⁊.ff.de mi/
no.l.ij.

o AKtyra.de hac ſa

tyra nihil habe⸗
mus ſed tangit᷑ in. C.
de lati.li.l.vnica.ĩ pꝛĩ.
⁊ in ꝓemio digeſtoꝝ.
S. qntea.in fi.

Hodie. Inigſſi
*Rb eſt illa lex. ſ.

ꝙ patiẽtibus naufra/
giũ iĩhabitatoꝛes oĩa
auferãt:vt. ff.e.mode
ſtinus. ſʒ hodie lex il⸗
la coꝛꝛceta ẽ.C.ð fur.
autẽ.nauigia.⁊ ex de
2ſue.c.fi.immo tales
ſüt excõicati ipſo iure
vt ex de rap.excõica⸗

qꝛ ſupꝛa tra
ctauit ð ſpe
ciebus ſecu⸗

lariũ legũ:modo vult

tractare de eccleſiaſti
cis cõſtitutionibus:q̃
varijs noibus appel/
lant᷑:qñq; illud appel
lat᷑ canõ: qñq; decre⸗/
tũ:qñq; decretaliſepi
ſtola. Canõ dr id qðᷣ
ſtatuit i ’niuerſali cõ
cilio.ex de biga. alter⸗
catõis.Decretũ dr̃qð
papa ſtatuit de ↄcilio
cardinalium ſuoꝝ ad
nullius ↄſultationeʒ.
Becretalis epiſtola

dam pꝛiuate leges tam eccleſiaſtice d quam ſtatuit papa
ꝙᷓ ſeculares: que pꝛiuilegia appellan vel ſolus en car
Iſidoꝛus ait. uid ſit pꝛiuilegium. aghuc als inuenimus
appellationes canoni
ce ↄſtitutionis:vt do/
gma:mãdatũ:interdictũ:ſanctio:vt.xxv.q.ij.ſigs dogmata.Dogmaẽ qð

ↄfiſtit in doctrina fidei xpᷣiane.xxiij.di.ꝗepᷣs. Mandatũ quod coſiſtit in
doctrina de moꝛibus.xxiij.di.his igitur. Interdictũ in qͥ nulla pena adij⸗
citur. Sanctio vbi pena adijcitur.xxxvj· di·c.ij. MU
Anon.hʒ aũt cano ſub ſe quattuoꝛ ſpẽs:vt.xxv.q.ij.ſigs dogmata.
8 Egula.alioꝛſũ. ſi regula nunqᷓ trahit alioꝛſũ oĩs regula ẽ ius:male
ſs dicit lex que ita diffinit regulam. Regula eſtque rem bꝛeuiter enar
rat:nõ vt ex ea ius fiat.ff.de re.iu.l.i.Ad hoc dicas ꝙ ſi illud appellas re
gulã in quo aliqꝗd generaliter ſtatuitur nõ adiunctis exceptiõibus.ſᷣm hoc
ex regula nõ ſumit᷑ ius:⁊ ita loquit᷑ lex:ſed ſi appellas regulam id quod i/
cludit ĩ ſe ſuas exceptiões.ſᷣim hoc regula nunqꝙᷓ fallit.⁊ ita ſumit hic. Jo.
t Poꝛo. videlitet legato ad hoc ſpecialiter deſtinato.Lʒ enim aliꝗs ſit
generalis legatus:nõ tñ poteſt faccre generale vel etiã pꝛouinciale ↄciliũ:.
qꝛ ea que ſpecialiter ro.põtifici ocedunt᷑:mãdata generali iuriſdictiõe nõ
trãſferunt᷑:vr ex de offi.le.quod traſlationẽ.⁊ mãdata generali inriſdictio
ne ↄciliũ nõ poteſt exercere is cui mandat᷑:vt.ff.de offi.eius cui mã.eſt iu/
riſdi.lij.Sed nungꝗd metropolitani in ſuis ↄcilijs pñt condere canones:

a 5

iij . c.i. Dicas ꝙ de paruis

— .* .

Bi. .Im.

nõ videt᷑. vt.. xvij di. nec Hcnitccſ ar na.ſx: di catbalicg de cõ. di.

negocijs ⁊ de his que ſpectãt ad onus pñt ↄde⸗/

re canões:ð magnis rebus nõ pnt: vt.· xvij. di.multis.⁊. xxiiij. q.i. quotiẽs.
9 Rinilegia.pꝛiuatoꝝ.pꝛiuati dicunt᷑ pꝛopꝛie ꝗ nõ ſunt ↄſtituti in ali⸗

qua dignitate.vt.xxi

a iure coi: ſiue ſit col/
legiũ ſiue aliqua ſpeci
alis pſona.vij.q·i· pe/
tiſti.Hic pʒ ratio qua
re verba poſiia in pꝛi
nilegijs:potius ponũ
tur cauſaliter q; ↄditi
onaliter cũ dr ſicut iu
ſte poſſides:ſi illð ver
bũ inuenis in pꝛiuile⸗
gio: exponas ſicut:ꝓ
qꝛ.⁊ hac rõne:qꝛ cum
pꝛiuilegiũ ſit lex dʒ eẽ
certa:vt.j. diſt.pꝛoxi.
c.erit.⁊ verba pꝛiuile
gij debẽt eẽ certa · hac
rõneʒ aſſignat Inno.

e de verbo.ſi. abbate

b In pꝛiuato. i. i p⸗
ugatis.
c ¶ Mnis autẽ. p/
mit tit. Tribus
modis dr̃ aligd ꝑmit
ti vno mõ quod nul/

lo iure ꝓhibet: vt ſe⸗

cũdas nuptias ↄtra/
here: vt.xxxj.·i.hac
rõne.Scðo mõ qð cõ
tra ↄſtitutiões huma
nas idulget᷑:vt ↄtra/
here in.v.gradu:vt.x/
xxv.q.iij.quedam.⁊
eſt hec vera ꝑmiſſio.⁊
dr abſoluta ꝑmiſſio.
Tertio modo dj illici
tũ ꝑmitti vt magis il/

licitũ vitet᷑:vt comeſ⸗

ſationes die domini⸗
co:vt di.iiij.deniqʒ. ⁊
ꝑmittit᷑ adulteriũ ne
fiat homicidiũ:vt.xx/

xiij.q.ij.ſi qð veriꝰ.?

permittit᷑ ſubdiacono
habere vnã ne peccet
cũ pluribus:vt ex qui
cle.vel vo. ſignificauit
2 bec dicit cõparati/-
ua permiſſio.ſed poti
us appellat᷑ toleratia
q̃ ꝑmiſſio.⁊ ſjm hanc
permiſſionẽ dicit ca/
non ꝙ ea qaue pꝑmitti
mus nõ appꝛobamuſ
vt.xxxj.q.i.hac rõe.⁊
ſᷣm hãc ꝑmiſſionẽ di/

cit decre.ꝙ multa to⸗/

leramus que ſi in iudi
cium deduceremꝰ caſ

ſarentur: vt extra de pꝛeben.

lij. q.i. qui ↄtra. Sʒ bic pꝛiuati dicũt᷑ oẽs exẽpti

P NRiuilegia ſunt leges pꝛiuatoꝛuʒ

quaſi pꝛiuate leges.nam pꝛiuile⸗
gium dictum eſt eo ꝙ in pꝛiuatoꝰ fera
tur. Officium vero ſeculariũ ſiue ec⸗
cleſiaſticarũ legũ eſt pꝛecipere:qð ne
ceſſe eſt fieri:aut ꝓhibere quod malũ
eſt fieri permittere:vel licita vt pꝛemi
um petere:vel etiaʒ quedã illicita: vt
dare libellũ repudij ne fiant grauio⸗

ra. Vnde in eodẽ li. Iſido. ſcribit
dicens. Quid ſit officium legis.
nis autemlex aut ꝑmittit ali

quid vt vir foꝛtis petat pꝛemium
aut vetat:vt ſacrarũ virginũ nuptias
nulli petere liceat.aut punit vt qui ce
dem fecerit capite plectat᷑:eius eniʒ
pᷣmios aut pena vita moderaturꝰ hu⸗
mana.diuina autem pꝛecipit. ¶Ut di⸗
liges dominum deü tunu. Di. IIII.
Auſa vero cõſtitutiõis legũ ẽ
humanã coercere audaciam:
nocẽdi facultatẽ refrenare.
Sicut ĩ eodẽ li. Iſido.teſtat᷑ dicẽs.
NQuare leges facte ſunt.

Acte ſunt auteʒ leges:vt earum
metu humana coerceatur audacia tu

taqʒ ſit inter impꝛobos innocentia:

a in ipſis impꝛobis foꝛmidato ſupꝑpli⸗

cio refrenetur audacia? nocẽdi facul
tas. Mꝛeterea in ipſa cõſtitutione le⸗
gum maxime qualitas ↄſtituendaruʒ

obſenmudnda eſt vt contineat in ſe ho⸗

neſtatẽ:iuſtitiã:poſſibilitatẽ:onenien
tiam:ac.que in eodem li.Iſido.enu⸗

merat dicẽs. Qualis debeat eẽ lex.
RAuit auteʒ lex honeſta: iuſtaꝰ poſ
ſibilisꝰ ſᷣm naturam a ſ̃m cõſue⸗
tudinẽ patrie: loco tꝑiqʒ ↄueniens

neceſſariaꝰ a vtilis:manifeſta quoqʒ

ne aliqͥd per obſcuritatẽ incautum ca

ptione cõtineat:nullo pꝛiuatoĩ cõmo
do ſʒ pꝛo cõi ciuiũ vtilitate cõſcripta.
Ideo autẽ in ipſa ↄſtitutione iſta con
ſideranda ſunt:quia cũ leges inſtitu⸗
te fuerint nõ erit liberum iudicare de
ipſis:ſed opoꝛtebit iudicare ᷣm ipſas

aum tamgndtun. 0.

d & AVt qui cedem.ſʒ nunqd iudex eccleſiaſtics põt taliter dictare ſenten
tiam in cã ſanguinis:cũ nec cauſis fanguinũ poſſit ĩtereſſe:vt.xxiij .q.viij.
his a quibus:ſed dic ꝙ index eccłeſiaſticus põt dicere ius interroganti:ſʒ
nõ põt illud pꝛecipere vel ↄſulere.ſic.v.q.vlti.delatoꝛi.⁊.xxiij.q·vlti.peſſi/
mam. Jo.ſed videt᷑ hodie coꝛꝛectũ.de exceſ.pꝛela.ex litteris.b.
Eecerit.vt de pe.di.i. ſiquis cum telo.

Eius.i.legis.
h
i

b .Eogeratur. paſſine.
Alũt pꝛecipit.hic reſpicit ſuperioꝛa.
Zuſa.hic ĩtitulat᷑iiij.di.ĩ qua oſtẽdit qͥliter leges ſint innẽte. Secũ
do oñdit que ſint ↄſiderãda in ↄſtituendis legibus. Altimo oſtẽdit
quaſdã leges eẽ abꝛogatas per ↄtrariã ↄſuetudinem.
Ecte ſunt. coercea
cere ꝓhibet᷑: vt.xxiij.q.v.ad fidem.

g Pꝛemio . i. permiſſione.

7

=

f. na ꝑ leges nemo cogit᷑ bene facere:ſed male fa/

m Tutacq;.i.vt boni inter malos quiete viuãt:vt.xxiij.q.v.nõ fruſtra.io.

2

Rit aũt.lex honeſta.quia in iure non tã deſideratur iuſtitia qꝙ; bo/
neſtas:vt.xxv.q.iij.poꝛꝛo.

o ¶Inſta. aliter.n.nõ ẽ ius niſi ſit iuſtum:yt.s.di.i.ius naturale.
p Poſſibilis.qꝛ ſi de impoſſibilitate legis ꝗs tranſgrederet᷑: fruſtra im/
putaretur ei ad penã:vt.xy.q.i.nõ eſt.xxiij.q:iiij nabuchodonoſoꝛ.ijc.va

r ¶ VConſuctudinẽ.qꝛ ſieſt

T Licebit. ar. ꝙ ſeme

O0

ſis ire. ⁊.ff. quando appel.ſit.l.i S. dies aũt iſtos.
q & Scõm naturam.i. naturalem rationẽ.S. di.i. ↄſuetudo. Jo.
ↄtra ↄſuetudinẽ inhaditãtiũ ꝑ ↄtrariam

ↄſuetudinẽ abꝛogat: vt.j.c. ·leges.⁊.c.ſtatuimus. Iteʒ qꝛ ↄſuctudo
interpꝛetat᷑ legẽ:vt ex de ver.ſig. abbate.ff. de legi· cũ de ↄſuetudinc.

CAngde aug.ait ĩli.de vᷣa religione.
De legibus tic eſt iudicandũ cũ inſti
tuuntur nõ cum inſtitute ſunt.
NMiſtis tẽpoꝛalibus legibus qqᷓ
de his homines iudicent cũ eas inſti
tuunt. tamen cũ fuerint inſtitute fir⸗
mate nõ licebit iudici de ipſis iudica⸗
re:ſj ſᷣm ipſas. Leges inſtituuntur
cum ꝓmulgantur. firmantur cũ moꝛi
bus vtentiũ appꝛobantur. Sicut eni
moꝛibus vtentiũ in contrariũ nõnulle
leges hodie abꝛogateꝰſunt:ita moꝛi⸗
bus vtentium ipſe leges ↄfirmantur.
Ande illud tele ſphoꝛi pape:quo de⸗
creuit vt clerici generaliter a qnqua⸗
geſima ieiunandi proponl ſuſcipe⸗

rent ⁊ a carnibus ⁊ delicijſ abſtinerẽt

qꝛ moꝛibus vtentiũ appꝛobatũ nõ eſt

aliter agentes trãſgreſſionis reos nõ
arguit. C Ande teleſphoꝛus vꝛbis

rome archiepiſcopus omnibus epᷣis

9

Septẽ hebdomadibus a carne a de⸗
licijs ante paſcha clerici abſtineant.

B Tatuimus vt ſeptem hbebdoma

das plenas ante ſanctuʒ paſcha
oẽs clerici in ſoꝛteʒ domini vocati:a
carne ieiuuẽt.qꝛ ſicut diſcreta dʒ eſſe
vita clericoꝝꝰ a laicoꝝ ↄuerſatione:
ita ⁊ in ieiunio debet eſſe diſcretio.
Haſ ergo ſeptẽ hebdomadaſoẽs
clerici a carne a delicijs ieiunent:

hymnis ⁊ vigilijs atqʒ oꝛatiõibus in⸗
herere die noctuqʒ ſtudeãt. Item

ambꝛo. in libꝛo ſermonum.

Septimã hebdomadaʒ teleſphoꝛus

quadrageſume addidit.

—

tifex ſeptimaz bebdomadã a vocatũ
ẽhoc t̃ᷣſ qnquageſima. Qd ſimilit ð
eo capitulo ẽ ĩtelligẽdũ qð btũs Gre

Aadrageſimaſex ſeptimanas
l⸗bʒ:cui addidit teleſphoꝛus põ⸗

go. Anguſtind auglox epᷣo ſcribit di⸗

cens. A quinquageſima ieiunandi

dus dignitas exoꝛnat.
Eniq; ſacerdotes:a diaconi

3²¾ ſumãt:quos eccleſiaſtici gra

facit:vt. ff. de ſupel. lega.l. iij. in fine.

9 CLoco. qꝛ ĩ

aliquibus lociſ
aliqua ſtatuun
tur que alibi nõ
reciperent᷑: vt
xxxj.di.antc.⁊
c.aliter.itẽ in iu
re ↄſtituẽdo cõ
ſiderãda eſt vi⸗
cinitas locoꝛuʒ
vel remotio:vt
lxiij.di. cũ lõge.

t C Txiq;.oĩa

eni debẽt ↄueni
re ſuis tẽpoꝛibꝰ
vt. xxiij.q.iiij.ſi
eccleſia. ⁊.ij.q.
i.ſi peccauerit.

v C Keceſſa-
ria.qꝛ nõ niſi in

ſtante neccſſi/

tate ius ſtatui

debet: vt. xxix.
di. regule.

x Captione.

ne aligs captio
ne poſſit eã in⸗
terpretari:vłẽt
ne alicui laque/
us paret ꝑ eaʒ
xxvij.q.i.vidua
Jo.

y Pꝛiuato. tũc

enim eſſet pꝛim
legium.

papa vult cõde
re canones ep̃i
pñt ↄtradicere
7 dicere. canon
iſte non ↄuenit
ↄſuetudini re/
giõis nr̃e:vt.S.
c.ꝓxi.Sed nũ/
quid potius ſta
bit ſentẽtie apo
ſtolici vel oium
epᷣoxꝝ:videt᷑ ꝙᷓ
oium epᷣoꝝ: qꝛ

oꝛbis maioꝛ eſt

vꝛbe:yt. xciij.di
ſti. legimus. ar.
ꝙ ſentẽtia pa/
pe pꝛeualet: vt
xxxv.q.ix. veni
gm. Ha etis er
roꝛ pꝛicipis ius

leſt appꝛobatũ ãmodo nõ põt repꝛobari:vt

viij.q.ij.dilectiſſimi.⁊.c.licet.⁊.xxxij.q.v.hoꝛꝛendus.

2 Leges abꝛogate. Abꝛogare eſt in totũ tollere legem. Beroga⸗

re eſt ꝓparte detrabere legi: vt. ff. de ver. ſig. derogat. Sed qualiter
põt populus abꝛogare canonẽ cũ nõ poſſit condere canonẽ:maxie
ex quo tota poteſtas tranſlata eſt in pꝛincipẽ. Sed dic ꝙ nõ põt ab/
rogare niſi per expꝛeſſũ ↄſenſum pape:vt ex de pꝛebẽ.cũ iam dudũ.
lʒ quidã dixerint ꝙ ſi ufficeret ſola ſcientia pape. Jo. Sʒ credo ꝙ cõ
ſuetudo rationabilis ⁊ pꝛeſcripta tollit legem:vt ex de cõſue.c. vlti.
etiam ſine ſcientia pꝛincipis.difficile enim eſſet eum omncs conſue

uimodines que ſeruantur ſcire.b.

Tatuimus vt ſeptẽ.iſtis duobus.c.obſtan.j.de cõſe.di.iij.a ſa/
cerdotibus.vbi quadrageſima pꝛecipit᷑ ſeruari.ſed dic ꝙ iſtud.c.nõ
tenet:quia hodie quinquageſima non ſeruatur:cum ipia celebꝛetur

poſt paſcha. Joan.

Stgatuimus.id eſt abꝛogamus.vel ponit᷑ ſtatnimus ↄſulimus.

Clericoꝛum.alias viles reputant᷑.i.q:i.viliſſimus.

60 Becn gemee⸗

Eniq; ſacerdotes.dignitas.hic habes ꝙ quilibet oꝛdo ecclc/
ſiaſticus dr dignitas vel honoꝛ:vt.i.q.i.reperiunt᷑. Qñqʒ ſe⸗

—

Bi. am. T. V.

culares poteſtates dicunt dignitates.xxiij.q.v. admiſtratoꝛel. Qñ/
q; ↄſtantes hoĩes dicunt habere dignitate:ſm ꝙ ſerui dicuut habe
re dignitatẽ:vt.ff.de vfufruc.ſed ⁊ ſiquid.S.i.⁊ ex hoc pʒ clericos nõ

eſſe pꝛiuatas perſonas:cuʒ ille ſole dicantur pꝛiuate perſone que nõ
habent dignitatem:vt.xxiiij.q.i.qui contra. —

3 (LAd pen⸗
ſum.i.qnantita
tem:vt ſint due
portes.
b ¶ Sicut loco.
id eſt degnitate
⁊ ẽ hic arg. ꝙg
pꝛecedit alium
dignitate:dʒ eũ
pꝛecedere etiaʒ
in alijſ. vt. i. q. i.
viliſſimus.Jo.
c ¶ Bñica · car
nis pꝛiuij.
d & Heſitamꝰ.
noõgd iuris ſit:
ſed quid ſtatuẽ
dũ ſit ne ſcãda/
luʒ oꝛiat.C. de
teſta.l.oĩum.i.
q.ij · pio.
e C Et ſecula⸗
res.⁊ pꝛo id eſt.
CCõſuetudi
ne. ar. ꝙ ↄſue/
tudo excuſat in
delictis: vt. h.?
xxxij.q.iiij. obi
iciũtur.⁊ eẽ̃ de
tem.oꝛ. ſane. ſʒ
ↄtra ↄſuetudo
nõ minnit pec/
catũ ſed auget:
yvt.xxiiij.qi.ſciſ
ma.xxxij.q.vij.
