ſtimomo ſingulares.vt er de elec.cum dilectus.diẽ foꝛte nõ tenetur teſtis ex

umere ſed menſem. vt ſupꝛa.ij. q. viij. libelloꝛum.
f Nra ·id eſt ſine dolo.
3 ¶Simplex.qualiter hoc intelligatur:dixi.iiij.q.iij. in teſtibus.
hb Aliquid.ar.vtile per inutile viriari. vt.xij.q· ij. ſiquos de ſeruis.Ss. di. xxx
vij.ſiquid veri. Sed .ff.de excu.tu.qui teſtamento.s di.ix.ſi ad ſcripiuras.

So. vtileſper inutile v
xy. q.iij.S.cum autem.
Adijcut. vel ſubtrabit. vt. v.q.vlt.pꝛeſbyteri.ex de ver.ſig.foꝛus.5.vlt.ar.

xi.q·iij.quiſquis metu.xxy.q.ijpꝛeſcriptione.xxij.qij cum bumilitatis. C.

Dde teſti.teſtium.

itiatur vbi in iure inuenuur expꝛeſſum alias non. ar.

1 E Addendum.qꝛ nõ pꝛciudicaret hoc alicui ſi de hoc nõ iuraſſet vt. e de

teſti.c. de teſtibus.
LAlbſens.nec affi
m ¶ Reo. hec rubꝛica
de libello atteſtationum.

ybi de hoc dixi.S.ij.q:vi.ſi quando.
nis. S. e. q.v.ſimiliter. . ð
eſt falſa:quia nõ ĩtclligitur de libello accuſationis ſʒ

0

ni.⁊?.c.de cetero.

n CODere iente Fi qi.in pꝛimis.extra de teſt.in nomine domi

etamur. amputari hic eſt. ar. ꝙ iudex pꝛeſta bit eonductum ?

ſecuritatem teſtibus.iex᷑ vt lite nõ conteſ.acced ens.⁊ de elcct.bo

ne mmoꝛie.er̃ de appel.ecx parte.xxxiij·q·ij.ſiue.

Harte quas dedit nobis lucidiꝰ ſi

illo tempoꝛe aduerſarius ipſius il

ic pꝛeſens fuiſſet valide erant. Sʒ quia
aduerſario abſente ge iſta ue nobis re
cẽſuit facta legũtur:talia leges non reci
piunt. ¶ Idem decoꝛato patritio.
Teſtes coꝛpoꝛaliter pꝛeſtito iuramento
teſtimonium dicant.
Otꝛamur: vt ſub timoꝛe dñi cõ⸗
fluetam cõſciẽtie veſtre ſinceritatẽ
in hoc quoqʒ negocio conſeruãtes: om
nem per ſonis que veritatẽ cauſe iſtius
ſcire poſſũt:faciatis amputari foꝛmidi
nẽ:⁊ veſtris pꝛeſetariꝰcõſpectibꝰ tactis

ſacroſãctis euãgelijs pꝛebito etiam lega
liter ſacramento que in veritate rerũ no
uerũtapꝛofeſſione ſue teſtificationis ape
riant:vt patefactis omnibus que ſecũ
dũ leges ⁊ iuſtitiam cẽſenda ſũt cogno
ſcatis:⁊ competẽtem legibus ⁊ veritati
terminum detis. Item nicolaus pa
pa iſmaro remoꝛum archiepiſcopo.
Accuſatoꝛ ⁊ accuſatꝰ ſimul bẽt adet᷑.
Eceſſe eſt ſecun dũ ſacrarum ſcri
ppturarũ documẽtũ:ac ſecundũ iun
ſt tie tramiteʒ ⁊ accuſatũ ⁊ accuſatoꝛẽ ſi
mul adeſſe ⁊ vnã partem quãtacunqʒ
⁊ qualitercũqʒ pꝛedita ſit auctoꝛitate ſic
ſus audiri:ut alteri parti nullum pꝛe
iugic umirrogetur. Q⸗X.
ꝗA AUogvo teſtes deficiẽtes ĩ pꝛio
cplo nõ ſint admittendi ad ſe
V quẽtia: ex ↄcilio carthaginẽſi

6 ſpiano cõfirmat᷑:iĩ quo ſic ſtatutũ legit᷑.

MEui in pꝛimo capitulo deficit ad, cetera

non ad mittatur.

Paaad quotienſcũq; clericis ab
accuſatoꝛibus multa crimina obijci
untur. Et vnũ ex his de quo pꝛiuſ egerit
pꝛobare nõ valuerit:ad cetera iam non
admittãtur?. ¶Pꝛobatur illud idem
auctoꝛitate arelatenſis Sellizeriin 4
ſic diffinituz eſt. Qui falſa fratrib
Obijciũt vſqʒ ad exitum nõ cõmunicẽt.

rEceſſe. ᷓ

p & Pꝛeſentari

ſic ſupꝛa eodeʒ
teſtes.

q Mouerunt.

teſtis. n. ꝓ vtra
qʒ parte ieſtabi
tur. xiiij.q. v. nõ
ſane.⁊ iurabit e
nihil falſitat/ di
cxt.ij. q iuij. nul⸗
tacunq;.
parrilitas.n. ſer⸗
uanda eſt in iu⸗
dicijs. C. de pꝛo

xi.ſacroꝛũ ſcri.
in ſacris. ff. de

arbit.ſi cũ dies.
H.ſi arbitcr. arg.
cõtra.ex de do.
⁊ contuex litc
ris.⁊ eſt ſimile.
i.q.i. teneamus
S.di.ix. ego.i ſe⸗
tentia ⁊ in iudi
cio nulli eſt de⸗
ferendum ſed i
ſeden do ⁊ in ſi-
milibus.ſic.ij. q.
piij. quiſquis.
ſCE. Pꝛeindiciũ

vero. C. de ſta. ?
t. ZDod

mnibꝰ accuſat: ſii
vno deficiat bñ
admittit ad alia
mis dummo ne
ſu calumniatoꝛ.
vt. ij . q· iij. paulũ

nam ⁊ condẽna

tus pꝛoſequitur
crimẽ de quo in
ſcripſerat pẽdé⸗
te accu ationc.
vt. ſ. e. negãda.?
ff. de pub. iudi.

is qui. 5.illud. ſed capitula bic poſita loquuntur: vbi quis de calumnnia

conuictus vult accuſare aliquem ⁊ deceptus fuit.

ſecus ſi pꝛomiſſione

aliqua deceptus fuit.yt.ij.q .iij.paulum.lH.⁊ alij diſtinguunt vtrumð

feccrit: in mioꝛi vel maioꝛi. Si in mioꝛi admittit᷑ ad ſequentia alias no

yt. ij. . i. in pꝛimis. In ciuilibus aũt cãis cõ uictus de calunia bñ ad ſe
quẽtia admittit᷑ vt. C. de inoffi.teſta. eũ qui inſti.de excu.tuto.· gut
er de appell. conſtitutus.Quidã dicũt ꝙ ſiquis accuſauit de nlmibis
criminibꝰ ⁊ conteſtatus eſt litẽ ſuper oĩbus:lʒ in vno deficiat bene ad

— —

mittit᷑ ad ſequentia tanq; iã incepta.ſed ſi tm ſuper vnod eſt litẽ ot·⁊ de
ficit in illo no admittit᷑ ad ſc.quaſi ſuſpectus.ff.de ac.ſi cui.vj.q i. geu

q;. Tu diſtingue an ſit calũniatus vel nõ.yt dixi
egit criminaliter:ſiue obtinuerit ſiue ſuccubuerit

tamen ſi quis pꝛimo
poteſt poſtea agereci

kiliter.C.quando ciuilis actio criminali pꝛcindicet.lłi. è
u Lacuit.Quidam ſic ponunt caſum:accuſo te ſuper pluribus cſi
minibus ſimul ⁊ eodem libello ⁊ lirem ſuper his conteſtoꝛ hccti
vno deficiam: tamen admittoꝛ ad ſequentia licet iam ſim infamis. ?
hoc eſt:ideo qꝛ tempoꝛe litis conteſ.ſui bone fame. vt. ff. de publi iucl.
is qui. ⁊.ij.q.i.in pꝛimis.ibi:an grauioꝛa.⁊c. Si autem te pꝛimum aecu
ſo de vno crimine ⁊ deficio non admittoꝛ poſtea ad alia. Jo. Sed cer J
te mirum videtur de iſtis opinionibus. nam ſilitem conteſtatus eſt oc
cuſatoꝛ ſuper pluribus A———H atteſtationibus poſtea n

admirtitur ad pꝛobandum aliqui

Si ſuper vno tantum litẽ cõteſta

eſt ⁊ nõ pꝛobauit videtur calũniari:⁊ ita non admittitur ad ſequentia

Ik⸗ capitula dicunt que in hoc caſu intelliguntur.b.
Mon admittãtur. Sed vꝛ ꝙ huinſmodi cxceptio non po

Eſteid

uummiet

n

oonn
urgi
Ggode

num

lic
Ve inin
R

O
mmno.

e
ſni
Masic

.

Por

mminimn

poſeqi
ſerite
ſeſtcon
ſfomm

EEcl
ubociea

imem

D

crn

(ehnine

ſſinn

bſe
anen
lecgt
Nin
one
Cſtete
lite⸗
ſſee
kinn
ninte

poſt litẽ conteſ. vt.
Non exceptio.ſ.tu es cal

III

ff. de adulte. ſi maritus.5.pꝛeſcriptiones.maxime cũ
umniatus ſit dilatoꝛia.qꝛ tantum declinatoꝛia ẽ iu
dicij· qð cx hoc patet.nã ab alio adbuc accuſari poteſt. Rũdent quidã
agi ſpeciale eſſe in adulterio vt etiam perẽptoꝛis ibi aliquis nõ poſſit obij

cere poſt lit.contel.iſ.banc tu per quinquenniuʒ tacuiſti. vt· C. de adul

8 hee te. adulter.ſicut

i ⁊ ſpeciale eſt in

illa exceptione.
Kir er̃ qui ma.accu.
fan,n pol. cum in tua.
Hymtlij Allij dicunt ꝙ H
hnnie exceptio: tu es
rtint calũniat?: bene
ſoltinf põt obiſci poſt
eis litis cõteſta.ſed

meli? dic ꝙ hic
Nte lis nõ fuit cõte⸗

ſtata: niſi ſuper
NNlih coiquo defccit
anligen vnde cuʒ vnlt 3
cean ccecder a alia ſu
Uſit per quibus lis
ſonfe nõ eſt cõteſtata
Mlſiin iuſte admittitur
ſſiſinn buiuſmodi exce

„

nnärt ptio contra
1cong yel dic ꝙ ille

ſellft ceptio de nouna
gtam cepit competere
ditezi vnge põt ea vri
Cturu poſt itẽ cõteſta /

Colllec tazʒ. vt. e ð offi.

ſrodn . dele. inſinuãte.
NH .Ds. obie
Neiig — clſſe ca-
iſcnte lümnioſe.

b &α☚° accnſa⸗
1 Ke loꝛũ.culpa
I . biles.⸗calumni

2 Osqui falſa fratribꝰ obieciſſe ca⸗
pitula conuicti fuerit placuit vſq

ad exitũ nõ cõmunicare:ſicut magna ſy-

nodus ante coõſtituit: niſi digna ſatiſfa
ctione penituerint Item felix papa ĩ
ſecunda decretali epiſcopis gallii.
Qui quod obücit pꝛobare no valet: de
cetero ad arguẽdum non achmittitur: ni
ſi pꝛius pꝛopꝛiam cauſam ciuilem dum
taxat aſlerere voluerit.
Jaccuſ atoꝛum perſone in iudicio
epiſcopoꝛüũ culpabilesꝰapꝑueriut:
ad arguendum epiſcopos de cetero nõ
admittãtur:niſi pꝛopꝛias cauſas aſſere
re non tamenBcriminales vel eccleſiaſti
cas voluerint. Cum ergo qui falſa
fratribus obiiciunt:vſqʒ ad exitum vite
a cõmunione pꝛohibeaãtur: cũ illi qui ĩ
epiſcopoꝛũ iudicio culpabiles inueniũ
tur:ad arguendũ de cetero admitti pꝛo.
ibentur:apparet quod in pꝛimo capi:

tulo deficiẽtes tanquã falſoꝛũ obiecto/

rgg . ig Dꝛ0 . E
re⸗ ſequentia pevcedere non valt.
PBaccuſatovo accuſationeʒ
i accuſatoꝛẽ verti:multoꝛũ au
ctoꝛitate ꝓhibet. Item ſte
banopapa Accuſati nini pꝛi?
erit alios accuſare nõ poſſũt.

ſe purgaderit ſtuͤt.
Eganda eſt accuſatisꝰ licentia cri

Q. X 4¼ R

Egangda.niſi ſuas.ſed tunc nõ permittitur niſi ponas illum qni accu-

iʒz i

R.ſat ſimiliter pꝛoſequi ſuam iniuriam.alioquin concederetur poſterio/

ri quod aufertur pꝛimo.condemnatus autem nõ poteſt niſi ſuam iniuriam

pꝛoſequatur.ff.de accu.qui iudicio.cum iam ſit infamis.ff.de publi.iu.infa⸗

meʒ.⁊ hoc ſi poſt condemnationem accuſationem inchoat in extraneumnõ
in ſuum accuſatoꝛe,ʒ

implicãtur:niſi ſe pꝛius pꝛobauerit ĩno:
centes:quia periculoſa eſt ⁊ admitti nõ
debet rei aduerſus quemcũqʒ pꝛofeſſio
Hoc autem inteltigenee in pari
⁊ maiori crimine.Ceterum ſi de maioꝛi
crimine eü accuſare voluerit: veluti ſi
accuſatus de foꝛnicatione:de periurio

de homicidio vel ſunonia:vel quolibet

alio huiuſmodi crimine accuſatoꝛẽ ſuũ

impetere voluerit:his auctoꝛitatibꝰ nõ

pꝛohibetur. Aliquãdo enim crimi⸗
nalis queſtio pꝛeiudicat ciuiliꝰ:aliquan
do criminali. Unde in libꝛo tertio codi
cis ti.de oꝛdine iudicioꝛũ legitur. Cinili
queſtione intermiſſa ſepe fit vt pꝛiuſ de
crimine iudicetnr:quod vt pote maius
minoꝛi merito pꝛefertur. Itẽ libꝛo
ix. codice qui accuſa.non poſ.l.ti.
Rius eſt vt tu reſpõdeaſ criminibꝰ
K cediſ atqʒ vulnerum que tibi vt gra
nioꝛa crimina ab aduerſario tuo'obij⸗
ciuntur:⁊ tũc ex euentu cauſeiudex eſti
mabit: an tibe permitteudu ſit eundem
accuſare:tametſi pꝛioꝛ inſcriptionẽ de
poſuiſti. Aliquãdo ciuilis pꝛeiudicat ci⸗
uili:aliquando criminali.ſcut eniʒ in ſe
timo libro codi.ti.de oꝛdie cognitõnũ
legitur. Si de hereditate ⁊ libertate cõ⸗
trouerſia eſt pꝛius debet agi cauſa lib er
tatis. ¶Item ſi crimenaaliquod infe
rat᷑ ei qui ingenuuſeẽ dicitur:libertatis
cauſa ſuo oꝛdie ante debet agi cognitio
nem ſuam pꝛeſide pꝛebente:quoniaʒ ſi
delictũ ꝓbatũ fuerit.antea ſcire neceſſe
eſt vtrůvt in liberum ⁊ ingenuũ:anvt in
ſeruum cõſtitui opoꝛteat. Itẽ Qui
confiteturſe pati cõtrouerſiã ſtatus:fru
ſtra poſtulat ſibi dare poteſtatẽ accuſa/
di euʒ qui ſe ſuum dominuʒ eſſe fatetur.
¶Cauſa vero libertatis terminata: ſi
ſeruus pꝛonunciatuſ fuerit dominũ ſuũ
accuſare non poterit. Codice lib: ix.ti.
i. Siquis enim ex familiaribusvel ſer.

uis cuiuſlibʒ domuſ cuiuſcuqʒ criminis

delatoꝛ atqʒ accuſatoꝛ emerſerit: eius
eſtimatiõeʒ caput ⁊ foꝛtunasꝰ petiturꝰ
cuius familiaritati ibeſerit vel domino
gnte exhibitionem teſtiũ:ante examina:

tionẽ iudicij in ipſa expoſitione criminũ

ſi.n. in ſuũ:põt ſi non

perdit ex illo crie ciui

tatẽ vl libertatẽ.vt.ff.
ð pub.iu.l.is q.⁊ boc
id eo.quia parcitur il
li qui pꝛouocatuſ vult
ſe vlciſci. ff.de bo.li. ꝗ

cum maioꝛ.5.ſi liber/

tus.ſecundũ canoneſ

gutem cum quis ẽ dãa

natus de crimine am⸗;

modo nõ poteſt accu

ſare nec ſuũ nec cxtra
neum accuſatoꝛeʒ.vt.
vj.q.i.qui crimen. niſi
ſuã vel ſuoꝛũ iniuriaʒ
ſeqt. iiij. q. vj. oibꝰ .
m Onẽ credẽdũ.
n. LE QLiuili. ſe
pe fit.na qñq; alr fit.
e de reſti.ſpo. item cũ
quis.C.de do.iter vi⸗
⁊ vxo.ſi maritus.poſ
ſet tamen illud mtelli
i cum crimen in mo/
ũ exceptionis obijci
tur:vel directe fuit ꝓ⸗
poſitum:ſed nõ acce/
pta pagina inſcriptio
nis. xt. C. de fal.ſatiſ.
o RKius. nota ſi

due ſint qones

pꝛincipales ⁊ abe ſint

ciuiles que pꝛius ꝓpo

nitur pꝛius eſt deter⸗

minanda: lʒ ſint ine-
quales dũmodo ſe nõ

contingant ⁊ directe
pꝛoponantur.yt ex ð
oꝛ. cog. cum dilectus.
ff. de iudi. qui pꝛioꝛ.
Si ſint criminales ⁊?
inequales ⁊ dirccte ꝓ
nutur maioꝛ pꝛe
Fünr. ſed ſi alrerer ect
criminalis ⁊ altera ci
uilis:de crinali pꝛius
agitur.ſi vero nõ ſunt
ambe pꝛincipales ſcd

vna incidit alteri: de

incidenti pꝛius cogno
ſcitur. Incidit autem
quandoqʒ criminalis
criminali:qũq; ciuiliſ
ciuili:quãdoq; crimi⸗-
nalis ciuili:quandoq;

ciuilis criminali. Cri

minalis icidit crinali:
vt ſi accuſati ð adulte

NCc C WMon tñ. ſn
e. Dnnnmann E minandiꝰpꝛius quam ſe crimine qͥ
“D Perialeeninca pꝛemuntur exuerint:quia non eſt credẽ⸗
4 lumniatoꝛe epi: dum contra alios eoꝛũ confeſſioni:qui
nnu ne ſit contra. iij criminibus implicantur:niſi ſe pꝛius ꝓp
noniti· pj omnibus. ?· bauerint innocentes: quoniam pericu⸗
i 2.lj: .1. phibe. loſa eſt ⁊ non debet admitti rei aduerſꝰ
nena q . Ecclckalti uẽcunqʒ* :libro:ix. codicis ti.i
ſtsͤiſain as boe oo uecunqʒ pfeſſio: libro ix. codicis ti.i.
naan Itncauſa e- Sato: valétinus valeri? 7 gratian?
ſtcnmm eſiaſtica nõ eſt Eganda ẽ accuſatis:niſi ſuasſuo
rgeit agenda niſi pr Arumqʒ iniurias pꝛoſequantur licẽ
inat bominem bone tia criminandiin pari vel minoꝛi crimi⸗
j Npinions. v. . ne pꝛius quam ſe crinnne quo pꝛemunt᷑
ſuene⸗ A.auia. B exuerint:ſecundum ſcita veterum iuris
uum NWeculat o onlditoꝛũ: ita tamen vt ⁊ ipſi inſcriptio
ſege Alaoccu nes contra eos etiam pendente accuſa
ſr ht Auuſreri tione deponere poſſint. . Item ex de
nen hng mẽ ſunm pꝛopo creto hadriani pape. De codem.
ſrnh 0 nit cõtra ſuum Bneſt credendumcontra alios
nmn zocuſatoꝛem pẽ eoꝛum confeſſioni qui criminibus
iui ne. aut ꝓponiti
annu⸗ modum accuſationis.aut in modũ exceptionis.ſi in modũ aceuſatõis
ſunmni Aut nomẽ ccuſati eſt receptum inter reos:aut nõ:hoc eſt dicere ſi lis ẽ
ſfitn conteſt tata aut nõ. Si nõ:põt eum accuſare de maioꝛi crimie ⁊ audiet
cſiic pꝛiꝰ.yt. ſ.e.pꝛius.⁊.j.c.ij.ſi eſt receptũ non põt:ſed pendente accuſatio
cKoiß⸗ ne pot contrg eum inſcriptionẽ deponere ⁊ poſt ſniaʒ eam cõſũmare
nſice, yt.ſ. c.c. ij. .ff. de public.iudi.is qm. Si am ſuam iniuriã pꝛoſequitur
Cun tie ⁊ ante ⁊ poſt damnationẽ pot ipſum incipere accuſare.ff de accu.
“ qui iudicio. Si yvero in modũ cxceptionis pꝛoponit crimẽ ſemper au/
elit ditur excipiens.vt. C.de adul.qm alexandrũ.?. xxxij.q.vi.nibil inidui
gali deC de lib. cã. ſi filium. ? er de oꝛ cog cum dilectus.
in Eganda.nota in criminibus no habere locum reconuentionem
ſent vt hic. ⁊.j·e.pꝛius.vt nota.ſupꝛa.q.viij.(ccl.
/ 9 Eech. atis. inter cos receptis.vt.ff. de adul.ſi maritus.S. pꝛeſcri
ie hbCriminandi.etiã ſi ſuã iniuriã pꝛoſequat᷑ ſcðʒ.R. qꝛ nõ relatiõe
x eg, criminũ ſed innocentia reus purgabit· vt.ff. de pub.iu.is qui · ſed boc
mnlich, noeſt verum. vt. c. pꝛoxi. i ¶Rei . i. accuſati.

Ge Kk¶Ouẽcunqʒ ergo eo ipſo ꝙ quis accuſatur perdit legitima iura.yt
. fl. de mu.⁊.ho.reus.lxxxj·di:.taniis.ex de accu.deus oĩpotens.

rio obijcio lenociniũ.⁊ pone alind exẽplũ ĩ hac.l.pꝛiꝰ.Ciuilis cinili:vt ſi petẽ
ti bereditatẽ obijcir᷑ qõ ſtatus. Criminalis ciuili: vt ſi agenti per aliqð inſtru
mentũ obijcitur qõ excipiẽdo de falſitatc.Ciuilis crinali:vt ſi accuſanti obij
citur queſtio ſtatuuns. 2 Rrè
p Cauſe.qꝛ ſi ꝓſeq̃ris ĩiuriã tuã bene potes alias ñ:boc nõ placet q̃re.n.
diccret᷑ ex euẽtu cauſe. nam etiã ſi eſſet condẽnatus bene admitteret᷑ ad ac-
cuſandũ volens ꝓſequi imuriã ſuã. vt. ff.de accu.qꝗ iudicio.multomagis ꝗ ſi
fuerit abſolutꝰ:lʒ nõ pꝛoſequat᷑ iniuriã.vel aliter ex euẽtu ſicõdẽnatus es ñ
pmittit tibi:ſi abſolutꝰ es bene ꝑmittit.ſed ſcõʒ hoc obſtat.ff. de pub.iudi.is

g.pbi dꝛ ꝙ inchoatas accuſatioes bñ põt poſtea perficere.yt..e.neganda.

ſed dic ichoatas ↄ alios nõ pᷣ accuſatoꝛẽ. Nel pone caſuʒ ſi cpit te aliquis
accuſare ꝙ ſibi eius ſeruuʒ ſurripuiſti tali die. tu obijcis ei ꝙ ille ſeruũ illuʒ

interfecit añrioꝛi dic.⁊ tũc ex euentu cauſe patebit an poſſit ie accuſar̃ vłnoõ

qLMItẽ ſi crimẽ.ĩ ſeruũ aliteni pnnit᷑ ſeruꝰ:alr liber.vt.xxij.q.v.ꝗ cõpulſuſ.

Tr Qui confitet᷑ cã.vba ſunt gratiani ⁊ ſunt ſũpta ex lege.C.eo.ſi ſtarus

controuerſiam.⁊.l.cum ipſe. .
. Ex im
ꝑ quod infamari vel interfici vel ꝓſeribi põt.ff.de bo libe.in ſeruitutẽ.J.ſj
V 53

amiliaribꝰ.i.mutriciis ⁊ ſic intellige ſi accuſat dominũ de crimine

„ . . . . C ſe
gula⸗
Alud intelligitur cũ de minoꝛibus eriminibus accuſabat: ⁊ idceo nõ ſic pini ime omne crimen eſt eccleſiaſticum.yt extra de indi. nonit. ꝗY
ſed hoc penitus contrarium eſt in familiaribus epi extra de accu. nulli. ſy i ¶Sed ne.yvcrba nicolai. = .
t. hoc iõ eſi:qꝛ religioſos viros debet epᷣus tantũ habere ĩ familia. vt.ij.q. vij.· kK ¶ Hereticos.perba ſynoiWii. . = ſin
un Palſſoꝛis. I. Ab eccleſia. I. excõlcati.nota ꝙ oĩs excõicatus dicit hereticns. yt 4
n Foꝛtunas. id eſt bona. I.xxiijq/iiij.ipſa pieteaes. L “ Ei
Similiter. boc eſt m CLaicali.lai ii⸗
bbuz gratiani. . l. C. . ——“ . . . ci vero abſoluti i
b ¶ Liberti. accuſato æ accuſatiõis exoꝛdio vltoꝛe gladio feri ne ↄſtitutus:ſiue ſit clericus ſiue laicus poſſunt clericoſ
res. qð hic dicitur ve- atur. Mocẽ enim funeſtã interdici opoꝛ accuſare voluerit:omnes ẽt ifamie ma cccuſare. ſ itel ti
be r ge Penaldß 4 tet potius quã audiri. aieſtatis antẽ culis aſperſi:id eſt hiſtriones aut turpi lige ð dericis ð
bertio cecleſie. na ta⸗ crimẽ excipitur. Similiter ſi liberti tudinibꝰ ſubiecte ꝑſone. beretici &t ſiue ldis ee *
les reuocantur in ſer accuſatoꝛes manumiſſoꝛũ beredũue cẽ pagani: ſiue iudei ab accuſatõne pꝛobi ccditur ptxj. *
nitutẽ. pt. xij.q.ij. epi ½ pꝛeſumpſerint:eodẽ quoqʒ; vt ſerui ſup bentur. EItem nicolaus papa. iij. teugualdum. 4
ſcopꝰ qui mancipiunzʒ. plicio tenebuntur luituri penas ante ꝓp⸗ Heretici pꝛobantur: qui ſciſmate veler nEcun int
Sigs ierx- hibitg delationis exoꝛdium. cccömunicatione ab eccleſia ſũt ſeparati. 1 aat. ſe
cõicatione G Midam. h. in excõicatiꝰ ¶ Nog aiũt hi qui iã a pꝛefato fratre hic q⸗ ſi⸗
e one ↄſtitutus epiſcopu,ʒ ⁊ cõminiſtro noſtro ignatio depo Milt an
eſt dubium. ſi excõi Gcculare diſponit: ado iti vel excõmunicati:vel anathematiʒa xiiſ aͤnuz alias i
catus nõ põt aliquem cetẽ iſra decimũ ⁊ qr ti fuerãt: null aduerſ e intoꝛquere dů iit admittẽdus ſ
accuſare ſed traſfert⸗ tũ etatis ſue ãnũ ad aſ⸗ nationẽ potuerũt:ex pᷣfato ſcdðᷣe vniuer adlteſtimonium M
ſe.h.ad queſtionẽ illã ertionẽ ſue cauſe addu⸗ ſaliſsſinodi caplo ðclarat᷑ cũ dr: Si vo Et gdemi amli ſor
an excõicatus pꝰ ab & 4 t. pꝛohibitus ab accu⸗ eccleſiaſticũfuerit crimẽ qõ epo illatu, c poſt. xiiij. an in⸗
urinenponl⸗ ſationè adoleſcẽtẽ accuſatoꝛẽ ⁊ ſe teſteyʒ fuerit:tüc ꝓbari opoꝛtet accuſãtiũ ꝑſo⸗ pos admiten ij
excoicatus etiaz poſt facit. adoleſcens perſonã accuſatoꝛis ⁊ nas vt pꝛimo quidẽ hereticis non liceat e ie ner i nif
abſolutionẽ nõ admit teſtis gerere cupit: die ſtatuta ad iudicin accuſationeſ cõtra oꝛthodoxos epos ꝓ xx.nos: vtij. i
titur ad actꝰ legitios electoꝛũ iudicuz veniunt: eᷣus minime eccleſiaſticis facere negocijs. Sed ne Fiteſtimoniü. 4
ar. xlyi.di. accuſato⸗ occurit:a cõione ſuſpẽditur.tandẽ reuo hos hereticoseẽ denegemus:audite ſe ¶ Joh. Hoc m̃ ſci .
res. qꝛ nemo eſt exci cato iudicio accuſatoꝛ culpabilis ĩ accu quẽtia:hereticos aũt iquiũt dicimꝰ tam as ꝙ pnella p⸗ ler
candns niſi pꝑ contu ſatone inuenitur: demũu ad aſſertionem ecos qui olim ab eccleſia ꝓiecti ſũt qui xiiijcimlicare itn
Tecertu pteres mo⸗ ppꝛie cãe ꝓcedit. &“ NHic pꝛimũ queri qQꝗ poſt hoc a nobis anathematizati ſunt ccit a teſtimo i
bedientia grauiſſimi tur: an in excõmunicatione conſtitinus Dono ſi adpuc nec ſic creditis: audi uui a mna mne⸗ mn,
crimen eſt. viij q i ſci gliũ accuſare valeat. & Secũdo:an in re qð ſubditur. ꝛeter hos aũt aiunt ? ſti qui mo.tufi
endũ.⁊ qui ſemel fut fra decimũquartũ anũ in criminali cau eos qui fidẽ quidẽ ſanã negãt vel ſimn-⸗ circa mediũ pte nn
criminoſus repelli. ſa teſtari qͥs poſſit. Tertio:an ab ac laãt ↄfiteri ſciſmaticos eſſe.⁊ eos qui ſeæ rea tunc nubere dn
vi.q.i.ꝗ crimẽ. xxv.di. cuſatiõe pꝛohibitus perſonã teſtificãtis oꝛſũ a cõicãtibus nobis epᷣis collectas poteſt puella.vt .⸗
en erezrteſe. poſſit aſſumere. ¶Quarto an idẽ poſ faciũt.Deinde vero ⁊ ſi quidã ab eccle Sr oe deſpoin. nil
tmumacia capite. xi. q. ſit eſſe accuſatoꝛ ⁊ teſtis. Quito: an ſia ſuper cauſis quibuſda repᷣhẽſi ſũt ⁊ zc no mn
iij abiet crgo bodiere Die ↄſtituta no occurrẽs a cõmuniõe ſit¶pPiecti aut excõtcati: ſiue ex clero: ſiueer. Nigone vrxrg.
pellitur a pomotione remouẽd Sexto: ſi i epoꝛũ iudicio laicalim oꝛdie: nec his licer̃ accnſar̃ epii puclla. itez pᷣ ſul
liiij. di. multos. Item ccuſatoꝛis ꝑſona culpabilis iuẽta fue⸗ copũ antequã pꝛopꝛio crimine pꝛimituſ illa etatẽ teſtam⸗ N
grauiſſima ẽ pena co rit:an ad aſſertionẽ ꝓpᷣe cãe ð cetero ſi exuant᷑.Similiter aũt ⁊ eos q ſub accu⸗ tum faccre pot·
ominee df admittẽda. NI ſatione poꝛi exiſtüt nõ ante eẽ acceptabi vt ff.quiteſt ſa. e⸗
aruninrerats K n , ,1FE pꝛima queſtiõe ſic ſtatut les ĩ accuſatõe ep̃i ant alioꝛu clericoꝛuʒ: poſ. qua etate. 4
iiij qi.nõ afferamuns 4 èd legit᷑ i cõcilio Carthaginenſn ꝙᷓ innoxios ſemetipᷣos illatoꝛũ ſibi oſtẽ Vabnsnaf 6
imo eſt crimen idola⸗ ſeptimo: cui ſterfuit fauſtinꝰ erit criminũ.qᷣd aũt piculi regule buiuſn cxnra de peur. un
trie iobediẽtia:vt.viij. — A romane eccleſie legatus. imineat ↄtẽptoꝛibus non ignoꝛatis. ie. b. 1 Hihb
q.j.ſciẽdũ.ergo maxia Ad accuſationem non admittatur qui M. II. Z. III. . ocr Tertia que n
pena puntend run in exebmunicatione perieuerat Reula aut T tertia queſtio Mocſtencig
q·i no afferamus. ſecd τσffinimus eu rite ad accnſationez eodẽ cõcilio vno eodẽqʒ ca⸗ tepelliĩ ab accu m
boc nõ credo:qꝛ abſo Faamitej: an: j gresmunt . IN. ſatione repellaĩ u
Poc G nõ admitti:qui poſtquã excõmuni / pitulo terminãtur. ¶Illud Epe⸗ ler
Iutio tollit quod indu cat fuerit:i ipſa adhuc excõ raeeE 1 ſthuiuſmodi ꝗ teſtimonio.?
xu excõicatio · ij. q. uſ. catꝰ fuerit:i ipſa adhuc excõmunicatio vero eſt huiuſmodi. dircndücgi⸗ gin
§.notandum. extra ð . “ ⸗ . — ſz nõ ĩ oibus ca in
clec.qꝛ diligentia. Jo.fa.diſtinguit:ſi eſt excõicatus ꝓ crimine ⁊ cõtumacia t6Wus ĩ quibus quis repellitur ab accuſatione repellitur a teſtimonio. uut
tunc repellit᷑ en poſt abſolunonẽ.ſecus ſi pꝛo contumacia tm.Alij auteʒ di Nam ĩpꝛiuatis delictis non poteſt accuſare ille cuius non intereſt. m fon
unt: aut crimen pꝛo quo eſt excõicatus intamat:aut nõ.⁊ quod dicunr ꝙ i⸗ bene poteſt teſtificari ibi.Similiter ꝗ admittitur ad gecuſationẽ ? ad nu
obedientia moꝛte puniebat᷑ hoc inteliigo vbiquis erat pᷣuaricatoꝛ lcgis. vel teſtimoniũ:ſʒ ñ vbicũq; quis accuſat poteſt teſtificari:vt exra ð teſti. .
cũ quis nõ obediuit iudici in hisq̃ ſpectant ad vin dictam malefactoꝛuʒ. vt. de cetero. Fallit t pꝛedicta regula i mulicre.nam ſm legem mulier in ⸗
xxiij.q.v.miles.quis eniʒ diceret ꝙ talis cõorumax moꝛte puniretur qui nol/ paucis caſibus admittitur ad accuſationem. ſed ĩ multis admittitur ſfn
let ſoluere pecunia ad mandatũ iudicis.cõueniri aũt põt excõicatus.extra ð ad teſtimoniũ non m̃ ĩ teſtamentis.vt.xv.q.iij.de crimine.Itẽ hec re⸗ Min
iudi.intelleximus.⁊ ex de ſenten.ex.ſi vere.ſed an põt reconuenire aliquem gula:qui non admittitur ad accuſationẽ nec ad teſtimoniũ: itelligeda tk
excõicatus.vꝛ ꝙ nõ:yt ex de here.vergentis.ex.de ſenten.ex.ꝑ tuas.videtur E i teſtimonio ĩ crimmalibus cauſis.ſed iĩ ciuilibus cauſis bene admit/
in ꝙ poſtit qꝛ qui alias nõ põt accuſare ſi accuſatus fucrit accuſat.ff. de bo. tuntur teſtes:ſicut illi ꝗ ſunt irregulares ñ rationc criminis vt mutila inn⸗
li.qui cũ maioꝛ.ꝭ.ſi libertus. Itẽ querit᷑ an poſſit excipere.videt᷑ ꝙ ſic: qꝛ ex ti:bigami:vel alias irregulares in criminalibus non teſtificantur con Pui
quo ꝑmutitur ei rñdere:g ⁊ oĩa conſequentia.vt ex de offi.iudi.dele.pterea. tra clericos.ſed in ciuilibus bene.cxtra de teſti.tam litteris. .Z Nr
fr.de iuriſ.om.iud.l.ij. Ecotra videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ tunc cogeret iurare ſed no pot p Eſtes autem.nec ad accuſationem niſi in caſu.vtxv.qiij. de cri Pno
tangere ſacr̃a cum ea no poſſit ingredi.ſi.s.di.v.ad eius vero.vel cui ꝓbibẽ mine. mn
tur alia ſacr̃a ⁊ illud:vi.xcy.di.illo. Itẽ q̃ri:an cõpẽſare poſſit.videt ꝙ ſic: q Ad teſtimoniũ autem.ĩfra.xiiij.an.ĩpubes non recipirur ad teſti un
Aa ł ꝗs nõ poſſit petere:poteſt tñ cõpẽ are vt ĩ nali debiio.ff.de cõpẽ. etia. moniũ vt bic·⁊ iſti·de teſti..teſtes.tum qꝛ talis etas plena ẽ periurijs. nd
ſed per exceptionẽ repeileretur ſi agerer: ergo ñ poſiet cõpenſare.ff. de cõ vt extra de delic. pue.c.i.⁊ quia nec iurare coguur.vt.xxij.q/v.pueri.? e
uhen. quecunqʒ.ſed hec queſtio eſt ſolura extra de excepti:cum inter. c.paruuli.⁊.c.honcſtũ.nec obſtat.j.e.iĩ teſtimoniũ.qꝛ illud loꝗtur in ci n
d HIſhmmus. adhuc. ergo poſtea reſtituitur ad accuſationẽ. vt. vi. ·i. ili mnminalibus cauſis. Sed obijcitur: melius clicitur vcritas o pueris q;a en
omnes.xxxij.q.v. pceptũ.in fi.qð ẽ õ.h.ſʒ ſᷣm eum vacat ar.a pↄrio ſenſu. ſenioꝛibus pm ſalomonem. Item impubes ferula ceditur pꝛo veritate eo
EO Hiſtrioncs.j].de con.di.ij.pꝛo dileciione. . dicenda.ff.ad fill.li..ĩpubes ⁊ ab ipubere ſumitur initinʒ queſtionis n
4 . Pagani. i. q. vij. pagani. ä ficut a timido.vt.ff. de queſtio.vnius.iĩ pꝛi.⁊ ipubes iuratff. de li. can. enn
NVog aut.ſecude vniuer ſalis.ſ.cõſtantinopolitane.vt.ẽ.·di.xyvj. ſan · l.vlti i.fi. Reſpondeo ideo non iurat quia non poteſt peierare. xt ff. in
ld kiſa pietas. ä iureinrã.l.qui iuraſſe.⁊ quia hec etas neſcit quid agat.C.de fal mo.il. in
b Si vero eccleſiaſticũ vt ſimonia:hereſis:vſura·xj.q·j.ſiquis cũ clerico. ⁊ obtinent pꝛedicta i contrariũ allegata ĩ exceptis criminibꝰ: ⁊ inece

t.

—
Se⸗
S

(ſen

Mn

=

= S=

=

==
=- =

—
=

= —

E⸗
— =
S

iügtis
Uckien:
ſicune
Uentnetn
Mtper
Cirae
Mcfn
Cüdin
Conten
foorht
Huauitt
Gnfrn
ſtſout
n
Pimt
Fumm
min

NN.
LZGNX
Per
epclitt
lnng
Aleſinn.
duunciig
Gnüictt
hmreftn
Nönnnt
4 uſine,
ntnn,
inlenni

II

iſi vomini:? ĩ crimine leſe maieſtatis ar. xj. i S.ſi quis einn.
aIn criminali. Hoc verbũ non eſt in lege. ff. de teſti.pꝛoduci.ꝗdam
ſic itelligunt legẽ iſtã ꝙ ſi aligs teſtis iductus ẽ ſemel contra aliquem:

ammodo ille teſtis nec iĩ illa cã nec ĩ alia poteſt eſſe teſtis cotra illũ. vi
der᷑n. eſſe ſuſpectus ⁊ eũ odio babere ꝗ ſotiens vult ↄtra ipᷣm teſtari.

Q. I.. . m: iz

me contraxiſſe cum aliquo in aliquo loco:? tninduceres teſtes ad pꝛobãdũ
wvego non fuiſſem tunc tempoꝛis in illo loco.hic poſſet videri ꝙ ſecundis te
ſtibus potius eſſet credendum ꝙ pꝛimis.vt extta e.ex tenoꝛe.⁊ c.ſerics.ecxx

tra de excep.deniq;.ſed hoc non credo:imo credo ĩtali caſu ꝙ ſi ſecundi de

bent pꝛobare dicta pꝛioꝛum ꝙ etiam plures debeant eſſe ⁊ lõge melioꝛis fa

me. vt. C. de cotrahbẽ6.

ſi foꝛte pꝛimo ñ

⁊ hoc itelligunt
icriminali cã.ſic .
T gratianus in- Qui ab accuſatione repelluũtur: aut ad
telligit. v eſt ar. anmn vecinietnm nondum perue
ad boc crtaà è nerint teſtes eiſe non poſſunt.
aph heeſin⸗ PEſtes autẽ ad teſtimoniũ nõ admit
cas qdin atte⸗ tẽdoſ eẽ cenſemus qui nec ad acoeu
ſtationes clauſe ſationẽvadmitti iuſſi ſũt.vel ẽt eos quoſ
ſunt et ieadẽ caõ ipſe accuſatoꝛ de domo ſua pꝛoduxe⸗
2 ijdẽ alijq; ie rit. Ad teſtimoniũ autẽ infra anũ deci⸗
ſies denuo po· mũquartu ſue etaf̃ ↄſtituti nõ admirtãt᷑.
ſunt iduei. cc· Itẽ ex acilio maticẽſi capitulo ſexto.
iſie C eteii. Seeodem. Palen.
l. vlti. ſed pꝰ pu/ PEaannc cõnentui vt teſtes ad
blicatas atteſta teſtunoniu dicẽdũ p̃cio nõ cõducãt᷑:
tiões nõ poſſüũt ⁊ vt quiqʒ optimi ⁊ ſidelioꝛes i feſtimo⸗
iduci vel ijdẽ yl½ miũ aſſunãtur:vt is ↄtra quẽ teſtimoniũ
alij ſup eadẽ cj. ferre debẽt:nullã eis poſſit afferre calũ
niliñ i ao ego miã. 1 vt null teſtimoniü dicat niſi ieiu⸗
moca keceptgit nus.¶.¶Itẽ in cirminali cauſa pꝛoduci
re directe: vt er? moniũ dixerit. ſicut in. xxij.libꝛo.ff.ti.de
e.c. veniens.ij. teſtibus inuenitur. Item. ti.eodem.
tũc aũt ante pꝗp· Iteſtes omnes eiuſdẽ honeſtatis ⁊
blkratioiie teſti aſtimationis ſint.⁊ negocij qualitas
ge ke iducerr. Ac iudicis motus cũ his cocurrit: ſequẽ

da ſunt omnia teſtimonia. Si vero ex

numero credẽdu eſt quod nature nego

cij cõuenit:⁊ quod inimicitie aut gratie

ſuſpitiõe caret.cõfirmabitqʒ iudex mo
tü animi ſui ex argumẽtis ⁊ teſtimonijs
que rei aptioꝛa ⁊ veritati ꝓximioꝛa eſſe

ſti.optimaʒ.hoc ideo:
quia pꝛeſumitur ma
gis ſuboꝛnatio pꝰ pu-
blicatas atteſtarioes

ante. Si autem tc⸗

ſtes ex omni ꝑte ſunt

cõperit.HNon eni ad multitudinẽ reſpiꝰ degerater tmen ſertat H
ci opoꝛtet ſed ad ſincerã teſtimonioꝛum ſentẽtia pꝛo reo. vt ex
fidẽ ⁊ teſtimõia qͥbꝰpotiꝰlux veritatis a, tra de pꝛoba. ex littre
ſiſtit. Itẽi teſtibꝰfides:dignitas:moꝛes: ris ·exira de fi. inſtru.

grauitas:ẽ moderãda vel examinãda’.

⁊ iõ teſteſqͥ aduerſus fideʒ ſue teſtatiõis

vacillats:qaudiẽdi nõ ſut: Iẽ: Teſtiũ fi⸗
des diligeter examinãda eſt. Ideoqʒ in
perſona eoꝛũ exploꝛãda erũt in pꝛinis

lis an locuples: an etiã egenus ſit: vt

inter dilectos.in fi. ni
ſi in matrimonio ?in

cauſa liberali ⁊ pꝛo te

ſtamento ⁊ in dote.vt

extra ð ſent.⁊ re iudi.

c. vlti.b.Si autẽ neu⸗-

conditio cuiuſq;:vtruũ quis decurio'an ter poſſidet ſed vter/
plebeius ſit.⁊ an boneſte 7 nanpare 1 uei v ab aliauo x⸗
te:anvero notatus ſit quis ⁊ repᷣhenſibi ſtes vrrinſgue partis

ſint pares:res diuida

babuit oia i me
moꝛia vt ĩi autẽ.

his quidã eoꝛũaliud dixerit:licet ĩ pari

c. ti. F. qm vero r “ —=è
multi.ff.de queſti.repeti.Iteʒ idem teſtis põt redire ⁊ errorẽ ſuũ coꝛꝛi

gere. vt ex de teſti. cogen. pꝛeterea.⁊=.xxxy.q.vj.de parẽtela.ibi diſcoꝛ/
aſſe. Itẽ ſi teſtis aliquid obſcure dixit põt ab eo etiã poſt publicatio

nem queriiterpꝛetatio:vr.ff.de teſtib.heredes.S.j.lʒ. ſit ar. cotra ex de
pꝛoba.ĩ pꝛeſentia.ſed ibi foꝛte ex cã omiſit iudex iterrogare teſtẽ. Alij
exponũt reuʒ teſtimoniũ.i.malũ teſtimoniũ ⁊ falſum.ar.ad hoc er̃ de
elect.ſuꝑco.⁊.ij.q.j.pꝛohibentur.de hoc aũt nonẽ dubiũ gꝗn in alia cã
idẽ teſtis poſſit induci denuo ↄ eũdẽ:vt ex de teſti.fraternitatis.

* teſtes.coꝛũ.Circa ↄtrarietatẽ teſtiũ plene diſtinguas:vt ſixn⸗

teſtis ↄtradicat ſibi expꝛeſſe teſtimoniũ eius nõ vʒ.vt.iij. ꝗ· ix. pu
Ta. xxiij.q. vij.qð aũt.ex de appel.ſollicitudinẽ.C. de li.cau.cũ pꝛecũ.
niſi hoc fecerit coꝛigẽdo ſe ⁊ ĩ continẽti.er de teſti.cogẽ. pꝛeterea. Idẽ

vigetur ſiquis teſtis pꝛo parte iueniat᷑ ſalſus ꝙ tunc ĩ nullo valet teſti

moniüũ eius.xt.S. di.ix.ſi ad ſcripturas.j.e.itẽ ꝗ falſo. Si vero vnus te

ſtis contradicit pluribus talis ↄtrarietas non obſtat: qa teſtimonium
ynius nec iuſtificat nec cõdemnat.xt.xxxiij.q/ij.admonere.niſi cõtra⸗

dicar pluribus teſtibus cũ ꝗbus ipſe ſcriptus ẽ ĩ aliquo iſtrumento.ff.
quẽad.tel.ape.l.j.i.fi.Si vero plures teſtes contradicunt pluribus:di

ſtinguunt ꝗdam. qꝛ aut contradicunt teſtibus ex eadẽ parte pꝛoductii
aut ex aduerſa. Si ex eadẽ parte pꝛoductis contradicãt: nullius teſti-

moniũ valet.vt.iij.q/ix.nibilominus.⁊? idetur hoc expꝛeſſuʒ er̃᷑ de ꝓ
ba.licet.ſicut cũ dinerſe ſcripture ex eadẽ parte pꝛoducuntur que ſibi
contrarie ſunt: ex illis nulla valet.vt. C. de fiiſtru.ſcripture.⁊ ex ð fi.ĩ
ſtru. iputari.ſed ſi contradicunt teſtibus aduerſe partis:tunc pꝛeualet
teſtimoniũ pluriũ teſtimonio paucoꝛũ:niſi illi paucioꝛes melioꝛes ſint

vel magis veriſimiliter loquant᷑ vt hic dr. Hanc diſtinc tionem non ap

pꝛobo.ʒ.n.reſtes vnius partis ſibi contradicant non dico ꝙ ĩ hoc ca/

ſu teſtimonia oium ſuccumbant: ʒ ita ſit ĩ iſtrumentis: qa inſtrumenta
ſua põt quis pꝛeuidere an ſibi contradicant. vnde ĩputet ſibi ſi contra⸗
ria iſtrmenta exhibet:ſed in teſtibus neſcit quid dicturi fint. Dicas ꝙ

ſi teſtes contradicant teſtibus:ſiue ex eadem ſiue ex altera ꝓducns.
pꝛimo concoꝛdabit index contrarietatem illam ſi põt. vt extra de teſti.
cum tu fili.j. de. pe.di.j.periculoſe extra de ver.ſi.nihil obſtat.xj.q.iij.

anteceſſoꝛ. Idem põt dici de contrarijs inſtrumentis. vt extra ð ↄſue.

cum dilectus. niſi manitfeſta ſit contrarietas. vt.iij.q.ix.nibilominus
xxxv.q.vi.de parentela.vbi ergo teſtes contrarij ſunt ſemper teſtimo/
nium plurium pꝛeualebit:niſi ex altera parte ſit tãta dignitas vt meri⸗
to debeat pꝛeiudicare numero.yt extra:e.in noſtra.vel niſ paucioꝛes
veriſimilioꝛa loquan ur.vt hic.vel niſi per paucioꝛes teſtes plura pꝛo/

bentur ꝙ; per plures:verbi gratia. Plures teſtes pꝛobant me poſſediſ-
ſe rem aliquã per.xl. an. paucioꝛes pꝛobant eandem rem te poſſediſſe

per.xl.annos.⁊? pꝛeterea pꝛobant titulum poſſidendi:tunc dicerẽ pꝛe/
ualere teſtimonium paucoꝛum.vt extra de pꝛoba.Iʒ. Et bec vera ſunt

vbi teſtes de codem tempoꝛe inducti ſunt. Si vero teſtes alterius par⸗

tis inducuntur cõtra teſtes alterius partisvt ſi mei teſtes pꝛobaiſent

lucri cauſa quid facile admittat: vel an mur ñſpoteſt yt extra
inimicusſit ei aduerſus quẽ teſtimoni de pꝛeſump. afferte. ſi
um fert:vel amicus eius ſit ꝓ quo teſti eſt res indiuidua po⸗
moniũ dat. nam ſi careat ſuſpitiõe teſti teſt iudex gratificari
monii:vel pꝛopter perſonã a qua ꝓfer ⁊ darecui vult. extra
tur qð honeſta ſit: vel ꝑꝑ cauſa quodne ve Barocipet res ſo⸗
lucri: neqʒ gratie:neqʒ inimicitie cau an ddn Blrere
ſa ſit: admittendũ eſt. Itẽ lege iulias de ſies contradicant in
rU H ſtrumento:aut contra
dicunt pꝛopꝛio:aut ex

tranco.ſi pꝛopꝛio.ſ.in quo ſunt ſcripti pꝛeualent teſtes inſtrumento.extra de
pꝛoba.teriio.extra de condi.ap.per tuas.ff.quemad.txeſ.ape.l.i.in autẽ. de

fi. inſtru.ꝭ.ſi vero.col.piij.ſi vero contradicant alij inſtrumento in quo non

ſunt ſcripti:dixerunt quidam ꝙ ſemper pꝛeiudicat viua vox moꝛtue.vt ĩ au
ten.de.fi inſtru.ꝭ.ſi vero.col.viij.Alij dicunt ꝙ ſi facuum ẽ remotum ab ho⸗/

minum memoꝛia potius creditur inſirumentis qᷓ; teſtibus.ſed ſi factum eſt

minum quandoque non habetur vltra annum.yt.ffde pꝛoba.ſi arbiter. tuʒ
ideo quia teſtes conſueuerunt fidem ſuam variare ex traciu tempoꝛis.ff. de
car.edi.l.iij.S.due.ff.de dam.infect.l.qui bona.ꝭ.vlti. Ego credo ꝙ contra

recens:potius creditur teſtibus q; inſtrumentis.tuʒ ideo:quia memoꝛia bo

quodlibet inſtrumentum admittuntur teſtes quantumcunque ſi publicum.

yvt extra de pꝛeſcrip.ad audientiam.C.de pꝛobationibus cum pꝛecibus.non

tamen concedo ꝙ teſtimonium duoꝛum vel trium pꝛeualeat inſtrumento.

nam cum inſtrumentum obtineat vicem duoꝛum teſtium:⁊ pꝛeterea labellio

