as i Yapſi in ſuum oꝛdiuẽ repararinõ pt:· 2ꝛcedendum: cum omnino canonice di re övt edeſente
A S. 1i. q. DI. E H „ „ up. . 4
Sen rigoꝛ. P. apfſisrad ſnuoꝛdiuem reuertẽdi ſcipline ſit contrarimn. Debet ergo ſa⸗ Imn mlis lolis caſib dil
* ſſpanns Fiß licentia ↄceditur: vigoꝛ canonice cerd otio pꝛiuatꝰ lachꝛymax ſõte flagi penſabit vbi a iure ꝑ
drkn culdubio frangitur diſcipline: dũ pio tiü tã imane diluere: vt talibus ſaltẽ re, mittitur: quia cum in
quibuſdam con ſionis ſpeð pꝛaue actionis deſde medlijs curatus ſalutis poſſit innenire quibuſdaʒ criminibꝰ
. gasenonlare ia ais concerend foꝛmidat.⁊ poſt ſuſfragium. Itez nicholaus papa. eis ↄceditur diſbenſe
tur diſpen ncpe . In . tio:vt cẽ̃ de iudi.at
hn ergo in aliſs Pꝓ pauca:illud aut pꝛe omnibo ſtudete co⸗ Acd maioꝛem wadum clericus berne clencierge allſs cis
biber arg· xxy. uere: vt lapſos in ſacro oꝛdine nulla no nmire non poteſt:quji br anm ocelclerit? Tbibetur. ar xxx. diſ.
di qualis c. C·pis ſupplicatio aliquo modo renoua⸗ Lericum qui paganu qualis.?. C. ð ꝓcura.
4 de penmarit res ſtudeat: ne buiuſmodi nõ ſtatuta' ſ,- ¶non opoꝛtet ad gradum maioꝛem maritus. c ʒ diſpenſa
n Quis auteʒ cũ ter dilata credatur eis eẽ vin ꝛ0ucehi:qui carere etiam debʒ acquiſi tio ſit ius qð peti non
di⸗ ſito poſſi Ltempoꝛaliter dilata credatur e P qui care diſ. us d Pen
depoſitd Pollſi ke Item martinus papa aman/ to:homicida enim eſt. NMam cuʒ diſcre poteſt: tamẽ qñqʒ ep
k diceneoin benlo 0 inmalumnus papa dinngt ti ſint milites ſeculi:a militibus eccle⸗ ſcopus kenej dilpel⸗
q. vj. ideo. cuʒ . t niliti ſie mi re:vt.j.e.ↄſtitueretur
g ſuſpenſo autem LDui po oꝛdinationem labitur: depo ſie: non conuenit militibus eccleſie mi⸗ mnti aec.ſiquis diaco⸗
in vel penitente tt ſitzs permanebit. litare ſeculo: per quodꝰ ad effuſionem nng. e. vno ſes E.l.
r in hereſi bñ di ſemel poſt ſuã oꝛdin ationem ſanguinis neceſſe ſit peruenire. Mẽé vij. diſpenſationes
deptet o. Jo. O in lapſum ceciderit:deinceps iam oſbaldo coꝛepiſcopo anackronri. xxiiſi. nolt inſi
. eros. Jo. AA ., 7 12 r. Drer. Homicidiũ.ſpon
li Ya. opiniones depoſitus erit: nullqʒ gradum ſacer⸗ õ ſa keo. occidee Ceen Ponn zaror.
cn bodie terminãa daotij poterit adipiſci. Item grego. rit Kooraſi Areat ns con⸗ m ¶ Suagere. plus
1 turp decre. gre a obiano cpiſeovo⸗ H lia . Sic elcici ai defenden cnié ſuadere ꝙ cõpel
goꝛij in exua.d Wꝛet byter pok laptum nulla ration iS⸗ elicercſin e lere. ff. de ſer. coꝛ. l. i. .
ſ en orauent. min ſacro oꝛdine reparari valet. do' paganum occiderunt: ſpoſte per perſuadere.? plus pu
ſon ybi repꝛobatrr Reſbr̃ms de ꝗᷓ nos fraternitas mna penitentiam emendati poſſint ad gra⸗ nitur ſuaſoꝛ i; faciẽs
n rro Lrehe Päons ñtiũ legatiõe ↄſuluit:nulla dum pꝛiſtinum redire: aut ad altioꝛem lxxxvj. di. tanta. Jo.
Feßnsſannc ratione in ſacro oꝛdie poſt lapſũ aut ꝑ⸗ conſcendere.ſcito nos nullam occaſio⸗ n /Lericũ · occide⸗
6 anitei dhie manere aut reuocari poſſe cognoſcat: nem dare:nec vllam tribuere eis liten rbome b. .
giſ atur expꝛeſſe a circa quem m mitiusꝰ agendum eſt: ꝛ tiam qncnliper homminmn qualibet 119, Fe Oalltir ſis
niſ. iuf: vt.xxvij. . cõmiſſum facinus facili dicitur pꝛofeſſi do occicdendtxernin tamnen . ſont . IMui in be llo fuitrboꝛ⸗
lex dinine in one confeſſus. Item ioannes. viij. rit vt clericus acerdotal is ini ⸗ tari ti põt clcricus ali
ee maperb. cenomatico vticenſi epiſcopo. trem paganum occiderit: multuz ſibi cõ gquos ad defenſionem
i Tuber inſi Poſt patratum homicidium ſacerdo ſuluit:ſi ab officio ſacerdotali receſſe/ ſue ecchie xxiij a. viij.
4 nnd⸗ tale officium miniſtrare nõ poteft. rit:ſatiuſq; eſt illi ĩ hac vita domio ſub vt pꝛidẽ.ar.ff.de bis ꝗ
tur de depoſto DR⸗ nimis doctam ſcientiã tua,s iferioꝛi habitu repebe ſbiliter famn⸗ z nlo od bec verba
l r ep Pdotemr u lari: ꝙᷓ alta indebiie appetendo dam o..
. D e Aacercoren pilare poſt — dar nel ehic anhetendh demer—⸗ P & Der qò ar ggra⸗
Guns b . Spe. quia hbomicidiuʒ poſſe in ſacerdotio miſtra nabi iter in pꝛo N venli tione vnius delicti im
.R ſellites ele re: immo q eſt ineptius nobis ſnade/ gi. C Nen ex cNciliogathenl. oraf ommia deiiets
ſ iüij. eſt iniuſa. re velle: vt ipſi tali pꝛeſimmptioni pꝛebe Cadat ab officio epiſcopus pꝛe yter que ſequuntnr ex illo:
ſ e Supplica⸗ amus aſſenſum. Quis enim tã demẽs ant diaconus capitale cõmittẽs crim?. vt. xv. q· i. ſiquis inſa⸗
i . eotnalis: tãq; peruerſi ſenſus tale quid exiſtima Jepiſcopus aut pꝛe yter aut dia niens.xxij.q·iiij.ĩter.
e tio.carnalis:ſʒ J 1 crue tale cri ommilerit ff. qd me.cau. ſi muli⸗
bi⸗ irinales be⸗ ret:vel poſt quantãcunqʒ penitentiam conus capitale crimen c lleri rcn r.extra de ſpo⸗
4T. Renond eſt iniuſta. Ehis.circa illos qui cõmittunt homicidium diſtinguc ncian zuates.
li hon ſtatuta.perpetuo.qui enim deponitur:perpetuo deponii: mittitur homicidiũ ex neceſſitate aut ex ſanu. aut ex vo zurale: ,
4 yt hic.ixxxj.di.ſiquis clericus.⁊.argu.C. de pe.ſeruus.ar. .xxxiij.q. neceſſitats: aut illa neceſſitas eſt enitabilis aut ineuitabilis: ſi eſt cuitabi⸗
p V iiij. nõ opoꝛtet.ibi ſimpliciter ponitur ſeparentur: tamen ſeparatur lſis ad ſuperioꝛes oꝛdines nõ põt aſcendere.ſʒ in ia nnſccpiis Holeref r.
sad tempus nõ perpetuo:vt extra de conſti.ex litteris.in fi.ſed certe ij eæ.de his clericis:ſi fuit ineuitabilis neceſſitas:ſine omni diſpẽſatiõe poteſ
t la nõ ſunt ↄtraria:qꝛ ibi nulla fuit depoſitio:⁊ eſt hoc ideo ſtatutum miniſtrare in oꝛdine iã habito:ſed ad ſuperioꝛes habene elet viſpelatt⸗
,c ne leges ludibꝛio fiant:vt. C. de bo. que li.l.ylti.S.vlti.⁊ eſt ſqð lex di onem:vt croe pomic ij nccob er latꝛ vhi none⸗ g0 Secerte gegdi⸗
e⸗ cit: ꝙ damnatus de crimine ad militiam nõ recipitur: vt.ff.de re mi· licite pꝛomouet᷑:quia boc intelligo ex diſpenſatione. YJo. egega de
ita. qui D de neceſſitate ĩeuitabili·c. vr̃ expᷣſſe dicere ꝙ talis neceſſitas i nul⸗
ne lita. quicum vno.S.adulteri. . . M cat Yo. de neceſſitate i riũ. de hoc notaui in qõnibus. b. ſi vero ca⸗
Cl Vi ſemel adipiſci.hoc.c.intelligitur de rigoꝛe vel in maioꝛibꝰ: lo obſit: vt. ſ.e.qꝛ te.quaſi obnoxiũ.de hoc nota

vel de maniſeſtis criminibus.ſic non ob.lxxxij.di.pꝛeſbyter.⁊
xyv.q.vlti.hi qui. . . .
S· Relſbyterum aut permanere.ſi.S.xxiiij.di.c.vlti.j.xv.q.ᷣvlti.ſ
quis pꝛeſbyter.contra.ſo.in inferioꝛi miniſtrauit vt ibi:ſed nõ
in ſuperioꝛi vt hic. — .
bal- Mitius.argu.ꝙ mitius agitur cũ ↄfeſſo qᷓ; cum ↄuicto: yt . ·· de
bis vero.⁊.xv.q.vlti.ſiquis pꝛeſ byter.ſi.lvj.di.quia ſimpliciter.i.q.v.

—„

pꝛeſentium.ar.ↄtra.xxiiij.di.c.vlti.ſed ibi timoꝛe ꝓbationum eſt cõ⸗

ſu cõmittitur hbomicidiũ aut dedit operã rei licite aut nõ:ſi dedit operã rei
licite: ei nõ iputat᷑: ſed põt miniſtrare in ſuſcepto ⁊ aſcendere ad ſuperioꝛẽ
vt ex e.c.vlti.⁊.ſ.e.ſepe.⁊ ex e.io.ſed ſi illicite rei opera dedit:tũc nec in ſu⸗
ſcepto põt miniſtrare:nec ad ſuperioꝛẽ aſcẽdere:yt.j Ee. clerico 2.C. ſigs v0.
luntate.ſi o voluntate occidit:nũqᷓ; diſpenſandũ ẽ cum eo. ßm loquit
c.miro.b.tñ cũ ſuo rigoꝛe dixit ꝙ in nullo caſu põt homicida pꝛomoueri:
qꝛ potius dʒ quilibet ꝑmittere ſe occidiqꝙᷓ aliũ occidere:yt.xxxij.q.v.ita ne
⁊ dicit ꝙ hoc verbũ ↄſulẽdi ponit ꝓ verbo pcipiẽdi:vt.xxviij.q.i.ſic eniʒ
itẽ ſm.h.etiam ſi crimen homicidij ſit occultũ tñ poſt penitẽtiã nõ pot exe⸗
qui ſuũ officiũ.ſecus eſt ſjm eũ ĩ quolibet crimine alio:vt.ſ.c.de his. niſt in
ſimonia.Jo.⁊ hoc expꝛeſſe dicit er de tempo.oꝛ.c. vlti. ita duo crimina
tm̃ excipit.ſ.ſimoniã ⁊ homicidiũ.ar.er de accu.inquiſitionis.b.alij autez
plurimiq; dicunt:ꝙ ſiue ſit homicidium ſine aliud crimen dũmodo ſit oc
cultum poſt penitentiam bene exequitur officium ſuum ſine omni diſpen⸗
ſatione Iʒ non poſſit pꝛomoueri:ſed in ſimonia poſt nullam penitentiam
poteſt exequi officium ſuum.i.q.i.erga.hodie autem obtinet opinio .h.· cit
ca crimen occultum.extra de accu.iquiſitionis.b.
1VBelendendoincaute ſine moderamine·cuilibet eni licitum eſt e defẽ⸗

ſeſſus:hic ſponte.
¶Facili.id eſt ſponte.vt extra de homi.latoꝛ.
Ioꝛ. hic habes ꝙ epᷣs non põt diſpenſare cũ hbomicida.item
NNNec cum ſimoniaco:vt.i.q.i.erga.niſi quandoq;:vt.i.q.vj.c.i.⁊
ylti. Yo. de ſimoniaco eſt expꝛeſſum extra de elec. c.pe. vbi dicitur ꝙ
ſi aliquo ignoꝛante ſit emſ ſimonia epᷣus cum eo põt diſpenſare:
ſi in ſimplici beneſico ſit cõmiſſa ſimonia.ſecus ſi in pꝛelatura:ſi aũt
eo ſciente ſit facta eps nõ poteſt diſpenſare cum eo.extra de ſimo.no
bis.b. item nec cum depoſito him quoſdã:vt.ij.q.vj io.item nec cũ eo
qui excõicatus celebꝛat:yt.xj.qiij.ſiquis epiſcopus.⁊.vij.q.i.ſiquis

ecũ ine:pt. 3, di i ius naturale. ?cr de ap e·ignificat. naI Veneris exr‚ſtmim. og. Cecidiſſe.per erimen i
dere cũ moderamine:t. i i ins naturale. c e de ap c.ſig Pꝛioꝛẽ.i.vt ſit monachus vt pꝛius fuit:nõ tñ erit abbas. ißt

aBNJeps aut chartã.dic vt.õ.xix.di.in memoꝛiam.

Yeſtimonium.j.v.q.vj.pꝛeſbyteri. = Obtineat.nõ oꝛdinem vel dignitatem. ”
8 Rnoennveremes: Atgormenpſis criminalibus nõ pñt ymo I Sollicitudinẽ. vt ſit ꝓcuratoꝛ loci.ʒ ſit infamis.qꝛ infames non ſ
ieri . hoc nõ eſt ratione peccati:qꝛ nõ peccãat iſta faciendo:vt.xxiij.q. excludunt᷑ a ciuilibus muneribus:ſed kononbus erclxr debis
iij. queſitũ. z. q. v. mi Pie.II. lacta.
les A'ppier mregels S li untli er n3
nitate qua ex tall ſccõ aut chartam falſauerit: aut falſuz teſi ſed eum in inſula goꝛgonia atqʒ capꝛa⸗ cta: Aoroiz n
rm tfcõ. vt milles monium' ixerit:ab officij honoꝛe de ria ſollicitudinẽ monaſterij gerere: ⁊ in neri/ potee i⸗ i
ur nee vofitus i monaſterio detrudatur: Tibi gquo ſtatu eſt ſine cuiuſi aduerſitate ma mindd „iG, 4
Paex. ꝙdiu vixerit laicam tantůmodo cõmu/ nere ꝑmittimus. C Idem. . ratoꝛ epi v q. r
¶AKut ↄfilio.vt aſſen nionem accipiat.¶ Item exↄci.mar Loco lapſi alius oꝛdinandus eſt. iij. qꝛ ebus. qꝛ ñ it
02. ? ita ex ↄſilio p½ tini pape.Quihomicidij facto aut pꝛe Nſtq quenꝙ criminaliter cadẽtẽ regrit᷑ ſũma in ne
nit aliquis illud. f.· cCcepto aut ↄſilio poſt baptiſmũ cõſcius N in locum quo lapſus eſt:nulla ra eis pfectio inte n
man. lij. in fie. . denn fuerit clericus non oꝛdinetur. .iiio permittit reuocari: æ vltra tres men Knktde re .
Hõ ¶Iuis viduame aut ab alio relicti ſes' eccleſiam vacare pontifice ſtatuta s ſtc.
qꝛ ſulatus in on duxerit: non admittatur ad cleruy ſanctoꝝ canonũ non permittunt ne ca⸗ Dannche n
cõcedo: lʒ anteq; fiat quod ſi irrepſerit deijciatur. Similiter dente paſtoꝛe dominicu gregez hoſtis: mẽſes. tres mẽ⸗ .
vellet illud factu eſſe: ſi homicidij aut factoꝰaut Peecentrant quod abſit:antiquus inſidiando dila⸗ ſes dant ad ele nt
vl pofactũ gratũ heart oſilio aut defenſiones poſt baptiſmuʒꝰ miet:fraternitas veſtra depꝛecatiõi eoæ cctionem a die 40
g. Delſenſione. eui⸗ conſcius fuerit:⁊ ꝑ aliquam ſurreptio⸗ rum conſentire:⁊ in lapſi loco dʒ epᷣm õ treſ 6
be ib.⸗ baptiſmü. em ad clericatũ venerit deijciatur: vi oꝛdinare. C en martinus papa. manone cae⸗
AMaidanttindget⸗ fine vite ſue laicã cõmunionẽ tantůmo NQui poſtoꝛdinationẽ ſuã in lapſũ ceci ga. ſ.e di qm̃. 8
ʒiandixit ſiañ baptii do accipiat. ¶ Iẽ greg. ianuario eßo gerit: ſacra myſteria nõ dʒ tractare. riij di. obeunti
müũ occidit ñ peccado caralitano. e ſacris oꝛdinibus la⸗ B Apoſſt oꝛdinationem ſuam quiſpi bus. ? de ele. 4
vt iudex ñ pᷣt ymoue pſi reparari non poſſunt. am in lapſum ceciderit:⁊ ſi pꝛeua⸗ ne ꝓ defectu. ni
ri: qꝛ nõ tollit irrenn2/ LEruenit ad nos quoſdã de ſacris ricationis peccato fuerit depꝛe henſus ſi ꝑ neceſſitatẽ 1
larital. z ſi occicit pbec oꝛdinibus lapſos vel poſt penit᷑⸗ obnoxius:omni modo phibendus eſt Pogetul: vt /
dendo tollit totu. 9o. mnam vel ante ad miniſterij ſui officim fe cum manibus lutulentis atqʒ pollutis milrl de ſra⸗ n
taui ngonibus e. nocari:quod omnino ꝓhibemus:⁊ in myſteria noſtre ſaluß tractare. ¶ Ecõö 1 Jpoſt oꝛ⸗ i
Erheniteſterit. hac re ſacratiſſimi quoqʒ canones con tra exemplis ⁊ auctoꝛitatibus pꝛobat᷑ Zybolt oe .
e. de quo fuerit cõ tradicunt.qui igitur poſt acceptũ ſacrůi poſt actam penitentiam pꝛopꝛios gra⸗ n Ecõtra. de
nictus vel cõſeſſus. x oꝛdinem lapſus in peceatuʒ carnis ſuſe qus licite poſſe adminiſtrare ⁊ ad ma⸗ tmaria di ij. q. C
hoc verum ẽ:niſ eö rit᷑:ſacro oꝛdine careat:⁊ ad altaris mi ioꝛes poſſe conſcendere. Maria autẽ vij.. itẽ obiſcit fe
cũ eo diſen aſſet: rtniſterium non accedat. ¶ Idez venã⸗ ſoꝛoꝛ aaronpoſtqᷓ lepꝛa percuſſa eſt: ꝗq: x Rae e⸗ ſi
mncl arli olerie. tio lunenſebo. Se eodem. in moyſen murmurauerat acta penite⸗ ag eln⸗
phibet epo diſpenla⸗ HStdens ad goꝛgoniaʒ inſulã fra tiaa peccato mundata eſt pꝛiſtinam CBanig bec .
re in boc caſu nõ:ſed ternitas veſtra diſcutiat id qᷓ ad gratiam pꝛophetiʒandi recepit. aaron biſtoꝛia dicta D
redarguit indiſcretas nos de ſaturnino pꝛeſbyterorelaum autem poſt conflatum vitulum etiaz in ij. q. vij. Seitẽ cũ 6
diſpẽſatio: vt dixi ex. eſt:peruenit nanqʒ ad nos ꝙ poſtqᷓ de ſummũ ſacerdotẽ ↄſecratus eſt.dauidi balaam. 4
de pꝛeben. de multas. ſacris oꝛdinibus lapſus a ſui ſacerdo⸗ poſt adulterium ⁊ homicidiũ ſpiritum 3 Lapidauit.
F Eedes ſio tij oꝛdine eſt deiectus:ad explendũ mis pꝛophetie recepit ⁊ in ꝓpꝛio gradu per S lapigatihug
ains moretinet ct niſteriu pꝛeſbyterij pꝛeſumpſerit acce⸗ manſit. achab quoqʒ poſt moꝛtem na⸗ oveſtcor p.
nẽ. ar. liiij. di. ex anti· dere ⁊ omnipotenti deo hoſtias imola bute viri ſanctil imi per penitentiaʒ bu eæ. cõſiderandu. N
quis.x.xj·q.iij. eõs. re:qð ſi ita factũ veſtra fraternitas rep miliatus in regia ſede remanſit. Et vt nvy nõ ſuit peni/ E
xv. q. vlti. ſigs pſbyter perit:eũ ſacri coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dni pꝛetereamus multa exempla veteris te tus imunis: vt 4
⁊.xxiiij.q.vlti. clerici. participatione pꝛiuatũ in penitenti reæ⸗ ſta.petrus negauit xpᷣ̃m ⁊ poſtea pꝛino er de bomi .c. ſ⸗ N
⁊ideʒ videt phoc q digat: ita vſqʒ ad diẽ vltimũ in eadẽ ex ceps apoſtolox factus eſt. paulus ſte⸗ cut. Silli quoq;ʒ 1
dicit. inter laicos cõ coõicatiõe pꝑmaneat: ⁊ viaticũ tantũmo phanum lapidauit:a tamẽ a deo ĩ apo t hoe crep hn 8
mnmloncz ſec Rdleo do exitus ſui tꝑe percipiat. Si auteʒ ei“ ſtolum electus eſt.multi quaaz ab here ſultanfeaprtit
Taheren idqs eg talem penitentia agere fraternitas ve/ ſi ad vnitatem catholice fidei reuerten mun.
iq·i. ꝙ quida.⁊. xxxij ſtra cognouerit:vt ei iuſte ad recipien⸗ tes in ſuis oꝛdinibus ſunt recepti. Alij = ¶ Auguſtinꝰ. n
q.vij.licite. arg. xxxj. dam inter laicos cõmunionẽ etiaʒ ante vero ad epiſcopalem etiam gradũ ſunt gfuit maniche n
di.dictũ. vñ qui pcu⸗ exitum debeat miſereri:bocin tuet fra⸗ ꝓmoti:vtpote aug.⁊ alij qᷓplures. us:ſed ante ba⸗- n⸗
tit ipſu incidit icano trernitatis ponimus poteſtate: ⁊ inrra. Item ex epiſtola cyrilliad ioanne, pttiſmuʒ·? ideo
nẽ ſaltẽ in memoꝛiaʒ Pꝛeterea ad fraternitatis me con anthiochenum. Beeodem. ncompetitcxc, 1
HRinedicnias: t ulta reſpondentes ſtatuimus diagconę Bannes chyſoſtomus duabe ſy· plum ?c.
Sjã ſtio. l. ynius. S. ſer⸗ abbatem quem de oꝛin veneris?i ci· A. nodis oꝛthodoxoꝛũ cobor fui —
nus. ? de cõ.di.iiij. of ien indicas cecidiſſe: ad ſacrum oꝛdi diiudicatus:ſed iterum fuit reſtitutus. 6
dit᷑io.qð nõ credo cũ nem nõ debere vel poſſe aliquo modo marcellus epiſ copus anchire gallacie ſe
carcat oi puilegio cll- reuocari:quẽ quidem ſacro oꝛdine pꝛi depoſitus fuit:ſed poſtmoduʒ pꝛopꝛiũ 1
ricali:nec credo ꝙ oõ natum in penitentiam deputare te con- recepit epiſcopatuz. Aſclepius diiudi
ſelanar onne Potenenit:cuius ſi poſtea actus ↄuerſatioq; catus a ſynodo ecdeſtamn uam poſtea
W In tue. ergo eövæns ererit: pꝛioꝛc -inter alios monachoſ recepit. marceanusepiſcopus andri⸗ 1⸗
pot remittere penit·Vvbi decreueris ſtandi locũ non oꝛdinẽ nopolite damnatus a papa iulio rece⸗ n
tiã iiunctã a papa.ſic obtineat.ſubdiaconi qnoqʒ quos ſimi pit eccleſiam ſui epiſcopatus. cyrillus . ti
xxxiij.q.ij. latoꝛc. lis culpa conſtringit ab officio ſuo irre epiſcopus hieroſolymitanus depoſitꝰ 2 ſen
m.¶Abbatẽ. ̊ abba“ nocabiliter depoſiti inter laicos cõmu⸗ fuit: poſtea recõciliatus eſt ſue eccleſie .
. dreſ. erdiaconus: g nionem accipiant. In poꝛtu autem ve⸗ Simili modo poloaroininnn eiunſdeʒ ec ſin
ofſteij Pdiemitaeig. neris loco lapſi diaconi alinm qui boc cdleſie bieroſolymitane pontificẽ ſirtus n
xxvij.qij.ci. imo ĩmi fficium implere debeat: oꝛdinabis. paoapa damnauit: T iteruin ipſe euʒz recõ n
noꝛibus oꝛdinibus cõ Saturninum vero pꝛeſpyterum vt nũ clliauit.innocentius papa foꝛtunatum 6
ſtitutuſ põt eẽ abbas. ᷓ ad ſacri oꝛdinis miniſteriũ pꝛeſumat epiſcopum damnauit: ſed ipſe poſtea i
ex de eta ⁊ q̃li.tuã. accedere ſcriptis cauere decreuimus. eum in pꝛopꝛium lo cum reſtituit ecclie ſe

n

g.

ſei
e
,
4
be
t
tii

aui⸗
h
P

ni⸗

6

6 Onde/
rct. gra⸗
nis erit glibet iĩ
yerbis:vt.q.iiij
itẽ in crimina

ibus. p. in teſti-

ſtibus. ⁊ qui ci/
to fatur ad pe/
nitẽtiã ꝓperat:
vVt dicit ſencca.

⁊ põt quis i ꝓp

pꝛio facto pete
re inducias ad
rñdendũ.ff.de
interro.ac.qui
interrogat an
heres ſit: nã te⸗
ſtis repentipus

cc. v. q. v. 5. ſed

aliud.
b¶Quog tibi.
in tobia.
c Te. nã rõ

tpis mutat ↄſti

tutionẽ:vt.xxx/

———

iiij.di.fraterni/⸗

Igtis.

d Apkus. ad

galathas.
e ¶Banid. hoc

exemplũ nõ cõ⸗
pPctit.nã nibilo/

minꝰ fuit dictũ

ei ñ ſacriſicabiſ

mihi:qꝛ vir ſan

guinuz es. ſ. de

con.di.i.c.i.

CLiniſtra⸗

re.diſpenſatiue
ſi crimẽ eſt ma/
nifeſtũ: vel ipᷣo
iure ſi crimen ẽ
occultum:ex de
tem.oꝛ.c. vylti.

8 OQui doꝛ⸗

mit.in peccato.

b C Mõ adijci

et. i. non conat
bñ operãdo.

CBt reſur⸗

ꝑ penitẽtiã
Bocuit. id
eſt doctux ſe ꝓ
miſit. ⁊ ſic eoipo
gs ꝓmiſit ſe
pelle docer̃ deo
obligat.ſic. xxj.
di. in nouo. vbi
ſimiliter arguit
gnacletus ex il
la auctoꝛitate
dabo tibi cla/
nes.i.do in coꝛ
poꝛe moꝛtali ⁊z
ſic futurũ poni/
tur ꝓ pñti: vt ðᷣ

cõ.di.ij.in x-po.

ff. de ver. ſigni.
verbũ erit.

¶AAiſericoꝛ

diã.ſi enim ĩ ali
n5 redarguen
i ſumus:meliꝰ
eſt miſericoꝛdie
reddere rõnem
q; crudelitatis.
xxxy.q.ix. ve/⸗
niam.⁊.j.xxvj.

q.·vij. alligant.

⁊.·xj.q.iij nemo
I. lxxxvj. diſ. nõ
ſatis. ſ. i. q. vij.
exigũt. ⸗.di.ix.
ſane quippe.

Di.

ſue. miſenum epiſcopum a felice papa

Damnatum gelaſius papa ſucceſſoꝛ il⸗
lius reconciliauit:⁊ eccleſie ſue reſtitu⸗
it. leuncius dum eſſet pꝛeſbyter depoſi

tus fuit:ſed poſtea in amiochia patriar
cha extitit.gregoꝛius vo.iiij.papa theo
doſium queʒ eugenius eius anteceſſoꝛ
pꝛeſbyterij honoꝛe pꝛiuanerat: ſancte
eccleſie ſeguine conſecrauit epiſcopuʒ.
abbas nãqʒ epiſcopus diiudicatus fu⸗
it:ſancta ſynodus canonice ſuam illi re
ſtituit eccleſiam. Rocardum vero epi⸗
ſcopum ſancte ſue ſouiẽſis eccleſie a ſy
nodo cui carolus interfnit rex condem
natum ⁊ ſophidinum placentinum epi
ſcopum merito repꝛobatuʒ nicholaus
papa ãbos recõciliauit. & Pꝛeterea
calixtus papa de huius ſcribit ita.
Elerici poſt lapſum ſuis oꝛdinibus re⸗
parari non poſſunt.
Gnderet vnuſquiſqʒ ſermones
ſuos:⁊ qð ſibi loqui non vult alte⸗
ri non loquatur. vnde bene ſacra ſcri⸗
ptura ait: Quodł tibi non vis fieri:al⸗
teri ne facias.nos enim tempoꝛec indi⸗
gemus vt aliquid maturius agamus:ũñ
pꝛecipitemus conſilia ⁊ opera noſtra:
neqʒ eoꝝ oꝛdinem coꝛumpamus. Sʒ

ſi aliquis lapſus quoquo modo fuerit:

⁊ poꝛtemus eum ⁊ fraterno coꝛipiamꝰ
affectu.ſicut ait beatus apoſtolusꝰ. Si
pꝛeoccupatus fuerit homo ĩ aliquo de⸗
licto vos qui ſpirituales eſtis inſtruite

huius in ſpiritu lenitatis:alter alterius

onera poꝛtantes:⁊ ſic adimplebitis le⸗
gem chꝛiſti. Poꝛꝛo ſanctus dauid: de
moꝛtiferis criminibus penitentiam egit
⁊ tñ in honoꝛe permanſit:Beatus qͥ̊qʒ
petrus amariſſimas lachꝛymas fudit:
quando dominũ ſe negaſſe penituit: ſʒ
tñ apoſtolus permanſit.⁊ dñs per pꝛo⸗
phetam pollicetur dicens:peccatoꝛ in
quacunqʒ hoꝛa conuerſus fuerit ⁊ in⸗
gemuerit omnium iniquitatũ eius nõ re
coꝛdaboꝛ amplius.Errant itaqʒ qͥ pu⸗
tant ſacerdotes poſt lapſum ſiↄdignaʒ
egerint penitentiaʒ.domino non poſſe
miniſtrare ⁊ ſuis honoꝛibus frui:ſi bo
naʒ deiceps vitaʒ duxerint ⁊ ſuũ ſacer⸗
dotiũ digne cuſtodierint.⁊ ipſi qui hoc
putant nõ ſoluʒ errãt:ſed ⁊ traditas ec
cleſie olaues deſpicere vidẽt᷑:de quibꝰ
dicitur.quodcũqʒ ſolueritis ĩ terra erit
ſol utũ ⁊ in celo.alioquin hec ſententia
aut domini nõ ẽ aut vera ẽ. Nos vero
indubitãter tam domini ſacerdotes q;
fliquos fideleſ poſt ſatiſfſactionẽ dignã
poſſe redire ad honorẽ credimus teſtã
te dominoꝑ pꝛophetã:nũquid qui doꝛ
mii nõ adiicietꝰ vt reſurgat:⁊ ꝓpheta
dauid penitẽtiã agens dixit. Redde mi
hi letitiã ſa.t.⁊ ſpi.pꝛin.cõ.me.ipſe nã⸗
qʒ poſt penitentiaʒ ⁊ alios docuit.⁊ ſa
crificiuʒ deo obtulit dans exempluʒ do
ctoꝛibus ſancte eccleſie ſi lapſi fuerint ⁊
condignã penitentiaʒ deo geſſerit:vtrũ

qʒʒ facere poſſe docere ⁊ ſactificari. do

cuit eniʒ quando dixit:docebo iniquos
vias.t.⁊ im.ad te cõ.Sacrificium deo

obtulit pꝛo ſe dum dicebat. Sacri.deo

ſpũs cõtri.coꝛ ↄtri.vidẽs autes pphe⸗

ta ſua ſcelera mũdata per penitentiaz:
non dubitauit pꝛedicando ⁊ domino li

ſicijs.

1.

bando curare etiã aliena. Müdet᷑ er⸗
go homo a peccato:⁊ gratia dei reſur⸗
git a lapſu: ⁊ in pꝛiſtino manet officio
iuxta pꝛedictas auctoꝛitates:videat ne
aplius cadat:ſed enãgelica ſententia in
eo maneat que ait:vade ⁊ amplius no
li peccare:vnde apoſtolus aſt: non er⸗
go regner peccatum in veſtro moꝛtali
coꝛpoꝛe ⁊ non obediatis concupiſcen⸗
tijs eius:ſententiam que vetat miſeri⸗

coꝛdiam:nõ ſolum tenere fratres ſʒ ẽt

audire fugite:quia potioꝛ eſt miſericoꝛ
dia ommibus holocanſtomatibꝰ⁊ ſacri
Item hieronymus.
In pꝛiſtinum gradum poſt penitentiaʒ
reuocari poſſunt penitentes.
–◻ Tpurgabit filios leui:tẽpuss eni
eſt vt indicium a domoꝰ dei incipi⸗
at:⁊ alibi ſcribitur:a ſanctis meis inci
pite. In filijs autem leui omneʒa ſacer
dotalem intelligens eſſe dignitatcem: ſi
autem ſacerdotes purgandi ſunt ⁊ co⸗
landi:vt purum aurum remaneat a ar/
gentum:quid de ceteris eſt dicendum
qui cum emendati fuerint ⁊ colati:tũc
offerent deo iuſta ſacrificia: ⁊ placebit
domino ſacrificium eoꝛum quod offer
tur pꝛo iuda ⁊ hieruſalem:hoc eſt pꝛo
his qui dominum confitentur ⁊ pacem
eius mente conſpiciunt: ſicut dies ſecu
li ⁊ ſicut anni antiqui: hoc ẽ vt quomo
do in pꝛincipio* placuerunt deo:ſic pꝰ
peccatumt ⁊ penitentiam placere inci⸗
piant:cum omnium fuerint peccatoꝛũ
ſoꝛde purgati. Item grego.ſecũdi⸗/
no. Lapſi reparari poſſunt.
0. NMia ſanctitas tua resſiuit vt tibi
de tali ſacerdotali officio poſt la
pſum reſurgendi auctoꝛitates ſcribere
mus:dum dicis:de hoc canonus diuer
ſoꝝ te legiſſe diuerſas ſententias:alios
reſurgendi alios nequaqᷓ; poſſe.iõ nos
generales ſynodos a nicena ſynodo ĩ/

cipientes hanc cum reliquis quattuoꝛꝰ

veneramur: quia ipſam ſequentes ce
tere in cunctis canonicis ſentẽtijs vna-
nimiter concoꝛdant.nos vero pꝛecedẽ

tes patres ſequimur:quia auctoꝛe deo

a ſacra doctrina illoꝛum non diſcoꝛda
mus.a capitet itaqʒ incipientes vſqʒ in
quartum altaris miniſtrũ hanc foꝛmã
ſernandam cognouimus:vt ſicut mino
rem maioꝛ pꝛecedit honoꝛe:ita etiã cri
mine :⁊ quem maioꝛ ſequit᷑ culpa: ma
ioꝛi plectatur vindicta:⁊ ſic poſtea peni
tentia credatur eſſe fructuoſa: quid.n.
pꝛodeſt triticum ſeminare ⁊ fructumꝰ
eius non tollere:aut domum conſtrue
re ⁊ non illic habitare.poſt dignã itaqʒ
ſatiſfactionem credimus poſſe redire
ad honoꝛem ⁊ ad fontem miſericoꝛdie
recurrentes:euangelicam ſententiã ꝓfe
ramus.gaudeo inquit ſuper vno pec
catoꝛe penitentiam agente:magis qᷓ ſu
per.xcix.iuſtos:qui non indigent peni
tentia:⁊ ouem perditam.xcixX.ñ erran
tibus relictis in deſertoꝰ humeri pij pa
ſtoꝛis ad ouile repoꝛtandam dominus
ipſe teſtatur.Si ouis perdita errans pꝰ
inuentionem ad ouile humero depoꝛ⸗
tatur:pꝛedictis.xcix.non errantibus in
deſerto relictis:cur iſte foſ penitentiã
ad eccleſie miniſterium lapſus nõ reuo

4

mT purgabit. p/⸗
ba malechie ſũt
ecce veniet dominus
exercituũ ⁊ quis pot
cogita re diẽ aduẽtus
eius ⁊ quis ſtabit ad

vidẽdũ eum.ipſe enĩi

quaſi ignis cõflans ⁊

quaſi herba fullonuʒ

⁊ ſedebit cõflãs ⁊ emũ
dans quaſi aurũ ⁊ ar
gentũ:⁊ purgabit fili⸗
os leui ⁊ colabit eos
quaſi aurũ ⁊ argentũ
⁊ erunt offerentes do
mino iuſta ſacrificia.
⁊ placebit dño ſacrifi
cium iuda:⁊ hieruſa/
lem:ſicut dies ſeculi ⁊
anni antiqui.
n ¶ Tp̃s. verba petri
in epiſtola canonica.
o A domo. id eſt ſa
cerdotibus.oĩa.n.ma
la a ſacerdotibus pꝛo
ceſſerunt.xxiiij.q.iij.
tranſferunt.
p ¶ SEt alibi. in eze ⸗
chiele.
q Omnẽ. ar.quod
de vno dicitur de om⸗

nibus intelligitur: vt

lxj. diſtin. miramur.?
xxiiij.q.j.quodcunq;.
r ¶ Antigꝗ.i.patres.
8 In pꝛincipio. an⸗
te peccatum.ar.j.pꝛo
ximo.c.
tSic poſt peccatũ
imo plus.j.c.fidelioꝛ.
Q Si q̃ttuoꝛ. ſcʒ
conſtantinopo/
litana:epheſina:calce
donenſis ⁊ anchirita/
na.de qna habes.j.e.
domino.
x¶Acapite.i. ep̃o.
y UAſq; i quartum.i.
ſubdiaconatum.
3 Ita etiã crimine
ſxxxiiij.q.i.non affe/
ranus.
⁊2 ¶ Triticuʒ.i. penitẽ
tiam.
2 ¶ Et fructũ ·.id eſt
reſtitutionem.
æ BGaudceo.ideo di
cit gaudeo:quia poſt

penitẽtiam foꝛtioꝛ re

ſurgit homo yt. .. e. fi⸗
delioꝛ.
a ¶ Nouẽ.per qð de⸗
ſignant᷑.ix.oꝛdies an
geloꝝ.de quibus hẽs
ſ. de pe.di.ij.pᷣncipiũ.
b ¶ In deſerto. i.ĩ ce
lo:qð diabolus per ca
ſum deſeruit.

2

Bü I.

4 (Et pꝛima.ar. ᷓ reſtituti poſſunt accuſare ? teſtiſicari.ar.j e. ſerrũ.?

c.domino ſancto.

b ¶ Pauci. difficile enim eſt cõtin ere: vt. xxviij. di. de his.⁊.xxxiij.q.v. qui
ſitit. nec tñ ideo minus delictum eſt: vt.ij . q.i. multi.in fi.?.xxxij.· vij.flagi⸗
tia.? lʒ iſtud ſit naturale:nõ tũ excuſat:vt.ff.ad.l.acquil.ſi ſeruus..ñ ſoꝛni

carius.
c Uideſt. quod
pphe.eʒechieli
d ¶Stans bic ſtans
accipitur ĩ mala ſigni
ficatione ⁊ pꝛius i bo
na.⁊ ita eſt hic arg. ꝙ
aduocatuſ varijs mo
dis põt iura expone/
re ſicut hec auctoꝛitaſ
verbum caro factũ ẽ
vel illud:veritas ð ter
ra oꝛa eſt.qũqʒ expo
nitur.i.xpᷣus de virgi
ne natus eſt:vt.xxxv.
q·x.c.i.quandoq; ex/

põit᷑.i.ↄfeſſio de peni

tente.de pe.di.i.quicũ
qʒ ar.ↄtra.xxiij.q. vij
qð autem.
e ¶ Timoꝛe. ſeruili.ſ.
cũ quo charitas dedi
gnatur habitare.ĩdu/
cit tñ iſte timoꝛ filialẽ
ſicut ſeta filum:vt.j.ð
pe. di. ij. ſiquis tantã.
f Pnän iob cõ
inetr ita hʒ argẽ
tũ venarũ ſuaꝝ pꝛin/
cipia:⁊ quro locus eſt

in quo ↄflat᷑:ferrũ de

ra tollit᷑:lapiſ caloꝛe
ſolutus in es ↄuertit
g ¶Incipit. ar. ꝙ p?
penitentiam reuertit
quis ad pꝛioꝛes actuſ

ſi.xxxij.q.i.cũ renun/⸗

ciatur.⁊.q.v.pᷣceptuʒ.
in fi.⁊.vj.q.i.illi qui.⁊
S.e.q.tua. in fi.ff. de
edi.edic.ꝙ ita.argu.ʒ
lxj.di.in ſacerdotibꝰ.
W. ꝙ nunq;; ꝑ penitẽ
tiam reuertit᷑ res ad

pꝛioꝛẽ ſtatũ:vt.xxxiij

q·.ij.admonere.⁊.xx/⸗
xj.diſ.romanus.⁊.c.

ſiquis clericus.ſʒ per

diſpẽſationẽ: vt. ij. ꝗ·

iij.S.notandum.in fi.

Jo.niſi in occultis cri

minibus:vt ex de tẽ.

Oꝛ.c.ꝓlti.b.

hb Quog nõ fuit. i.

qualis nõ /ſuit.⁊ ſic nõ
E hic aliqua fictio iu/

ris:vel dic ꝙ ius fin /
git eũ eſſe nonũ homi

nem:ſicut baptiʒatuʒ
xxvj.diſ.c.i.alteratus

tñ eſt. ij. q. vij. S.qꝛ er ⸗

go.ſic fingit nõ eẽ ho/
micidam qui eſt ho⸗/
micida.xxxiij.q.v. ſi
homicidiuʒ. ſimiliter

fingit aliquẽ nõ trãſiſ-/

ſe ꝗ trakuit: vt. vij. q.
i.mutationes.⁊ nõ eẽ
epiſcopuʒ qui eſt epᷣs
vt.ij.q.vij.ñ oẽs.⁊.c.q

cetur:ſicut in apocal.dicitur de miniſte
rio eccleſie.memento vnde cecideris ⁊
age penitentiam a pꝛima opera fac.

Quid enim grauius eſt aut carnale de/

lictũ cõmittere ſine quo pauciꝰ inueniũ
tur:aut dei filium iureiurando negatur
in quo verbo hunc ipſum beatũ petrũ
apoſtoloꝝ pꝛincipem ad cuius ſacrum
coꝛpus indigni ſedemus lapſum eẽ co⸗
gnouimus:ied poſt negationem penitẽ
tia ſecuta eſt:⁊ poſt penitentiam miſeri
coꝛdia data eſt:qui ab apoſtolatu eum
non expulit:qui ante quidem ipſum ſe
negare pꝛedixit. Ideʒ ſuper eʒechi
elem. Doſt acerrimam penitentiaʒ la
pſi reparantur.
Eiden bocq pꝛophete? iacenti
Dicitur: Sta ſupꝛa pedes tuos ⁊
loquar tecum.qui enim iacenti loque⸗
batur: cur ſtatim pꝛomittit ſe locutu⸗
rum. Sed ſciendum eſt:quia alia ſunt
que iacentes: alia que ſtantes audire
debemus: iacenti enim dicitur vt ſur⸗
gat:ſtatim autem pꝛecipitur vt ad pꝛedi
cationem pꝛoficiſci debeat.adhuc eniʒ
nobis in infirmitatis cõfuſione iacenti⸗
bus pꝛeberi non debet auctoꝛitas pꝛe⸗

dicationis:ſed cum iam in bono opere

ſurgimus cum iam recti ſtare ceperumꝰ
dignum eſt vt ad lucrandos alios ĩ pꝛe
dicatione mitti debeamus. Stãs ergo
pꝛopheta viſionem ſpiritualem vidit ⁊
cecidit: cadens vero admonitiõis ver⸗
ba ſuſcepit vt ſurgeret: ſurgens autem
pꝛeceptum audiuit:vt pꝛedicaret: nam
qui adhuc ex ſuperbie vertice ſtamus:
cum iam de eternitatis timoꝛe?᷑ aliquid
ſentire ceperimus dignum eſt vt ad pe⸗
nitentiam accedamus.⁊ dum infirmi⸗
tates noſtras ſubtiliter cognoſcẽtes hu
militer iacemus:per diuini verbi cõſo⸗
lationem ad foꝛtioꝛa opera reſurgamꝰ.
Igem. BDe eodem.
Errum' de terra tollitur:cum foꝛ

tis pꝛopugnatoꝛ eccleſie a terrena

quã pꝛius tenuit actione ſeparatur.nõ
ergo in eo debet deſpici quod fuit:quia
iam incipits eſſe quod non fuitꝰ. ¶ Itẽ
augun. Poſt condignam penitentiã
pꝛiſtina recipiunt officia.

m exaudiero eos:dabo eis vir
item ſpiritus mei:a im plebo eos

iudicio meo ⁊ foꝛtitudine. Animaduer
tite in pꝛeſenti loco poſſe docere aliquẽ
poſt peccatum:ſitamẽ vitia pꝛiſtina pe
nitentia digna diluerit:vnde dauid pꝰ
adulterium ⁊ homicidium loquitur in

nec.⁊ eſſe virginem que nõ eſt virgo:vt.xxxij.q.v.ꝓpoſito.⁊ nõ eſſe matri/
moniũ.qdð eſt.vt.xxx.q.v.aliter.ſed nunquid per tales ſictiones pꝛeiudica/
bitur veritati:ita vt nõ admittatur pꝛobatio in ↄꝛium.videt᷑ ꝙ ſic:vt extra
de regu.vidua.videtur ↄtra:vt extra de renun.ſuper eo.⁊.ff.qð me.can.nõ
eſt veriſimile.⁊ vna pꝛeſumptio per aliam pꝛeſumptionẽ tollit᷑.ff.de ĩ inte.
reſti.diuus.Ego dico bꝛeuiter ꝙ õ oẽm pꝛeſumptionem andit᷑ ꝓbatio:ni⸗
ſi vbi ius de iure alicuius nõ tm pꝛeſumit:ſed etiã certum quid ſtatuit.nec
multũ appꝛecioꝛ illã diſtinctionẽ quoꝛũdã ꝙ eſt quedam pꝛeſumptio inris
quedam hoiĩs:quedã nature.qꝛ lex dicit ꝙ per fictionẽ iuris veritas nõ cõ

funditur nee delctur. vt. C. de iure do.inrebus. in pꝛin.

i Dm exaudiero.iſaias ꝓphetac.
k ſus. in typo.quia duxit alienigenam ſicut xpᷣs eccleſiam.
1 ¶Soꝛdidatus.qꝛ dimiſit vxoꝛem.
m Biabolus.i.vxoꝛ que idola coluit. —
n CCandida.
Rach atin 1t
iſone re reliquit il⸗
pſal.aſperges me iſopõ ⁊ mun.la. me rereſelt it
⁊ ſuper ni.dealbaboꝛ.nec ſua tamẽ pu Senei Ar.

ritate contentus eſt:ſʒ infert: reddeſmi

hi le.ſal.t.a ſpi.pꝛin.cõ.me.cunqʒ hoc

ercrio:voceho ait inuos Vins tuas.
Ntem hiero. e eodem.
Eſus filius ioſedech ſacerdos ma⸗
gnus:quanquã in typoaduentum
pꝛeceſſerit ſaluatoꝛis:qui noſtra pecca⸗
ta poꝛtauit ⁊ alienigenam ſibi ex genti⸗
bus copulauit eccleſiam:tamen ᷣm lit⸗
teram poſt ſacerdotium ſoꝛdidatus in-
ducitur: aſtat diabolusꝰa dexteris eiuſ
⁊ candidaꝰ illi deinceps veſtimẽta red-

duntur. & Jem ex concilio agatheñ.

Poſt penitentiã clerici coꝛecti gradũ
ſuum ⁊ dignitatem recipiant.
HOntumaces clerici:pꝛout dignita
tis oꝛdoꝰ permiſerit: ab epiſcopo
coꝛigantur:a ſi qui pꝛioꝛisgradus ela
ti ſuperbia cõmunionema fotaſſe con⸗
tempſerit aut eccleſiam frequentare vł
officium ſuum implere neglexerint:pe
regrina eis communio tribuatur:ita vt
cum eos penitentia coꝛexerit:reſcripti
in matriculat gradum ſuuʒ dignitatem
qʒ recipiant. ¶ Item ex cõcilio marti
ni pape. De eodem.
Ajuis pꝛeſbyter aut diaconus aut
ſubdiaconus inuentuſ fuerit aliqͥd
de miniſterijs eccleſie venũdaſſe: quia
ſacrilegium cõmiſit:placuit euʒ in oꝛdi
natione eccleſiaſtica non haberi. In iu
dicio tamen epiſcopi dimittendus eſt ſi
in ſuo debeat recipi gradu:quia multo
tiens hoc ipſum quod de ſacroſãcto al

tario contaminatum eſt in epiſcopi po⸗

teſtate dimiſſum eſt. C Item aug. ad
bonikfacium. V
Ene valet ſacerdos reſtitui ad ho
noꝛem ſuum poſt peractam penitentiã
lʒ in hoc diuerſi diuerſa ſentiant dicen⸗
tes:non poſſe reſtitui ad honoꝛem. ſed
ſic dictum eſt pꝛopter ſimulatas penitẽ
tias quoꝛundam ⁊ pꝛopter affectatas
bonoꝛum dignitates. ¶ Item augu.
Acerdos quidem ſi cadit: valet ⁊
hHabet reſtitutionis locum poſt di⸗

gnam ⁊ peractam penitentiam ĩ hono

rem ſuum pꝛopheta atteſtante qui ait.
nunquid qui cadit non adijciet vt reſur
gat:⁊ beatus gregoꝛius dicit hocad ſe⸗
cundinum epiſcopum incluſum amicũ
ſuum etiam ab ipſo pꝛopheta in hoc ar
gumentum habemus:qui cũ poſt per⸗
actum adulterium ⁊ homicidium per⸗
petrauit:⁊ tamen poſtea peracta digna

penam · itẽ hic ⁊ in.c.ſe.videt᷑ ꝙ epᷣus poſſit diſpenſare cũ depoſito:
nã ⁊ ſenatus reſtituit.ff.de poſtu.l:i.O.deiqua aũt.⁊ ſenatus cequipa/

0 Ontuma
ces: ꝓut
oꝛdo.alio enim

modo ſũt puni⸗
endi clerici mi⸗

noꝝ oꝛdinuʒ æ

alio maioꝝ: vt
xxxy.di.añ oĩa
⁊. xj. q.i.ſi g cle⸗

ricoꝝ.⁊.xij.q.ij

fraternitas.

Pp er
gltioꝛis.
inter alioo.
r . Beglexe⸗

rint.offert eniz

boc officium ⁊

beneficium. io.

8 CPeregria;

aukert eis bñfi
cium ⁊ officiuʒ.

t n matri⸗
cula. ſic.ij.q.i.
u ¶ignitatẽ

qqʒ. ſi enĩi a vigi-

lijs deeſt aufe⸗

rendum ẽ ei ſti/
pendiũ:vt.xcj.

di.clericꝰ victũ.
ſed ſi pꝛelatus
per tres hebdo

madas deeſt.
trienniũ ſuſpen

dit᷑:vel etiam ſi
diebus ſolẽnibꝰ

ſiquis in clero.

ſi per duos mẽ⸗

ſes pꝛiuat᷑ ecclæę

ſia: vt. vij. · i.· pñ
tiũ niſi velis di⸗

cere hodie coꝛ
rectũ: vt extra
de cleri.nõ reſi.
ex tue. Sed an
poſſit repetere

fructus poſtes
cum reuertit nñᷣ

alioquin ſpe re
ſtitutionis faci
lius delinque⸗

i itẽ qꝛ pene nõ
ſolent repeti.ff.

de con. inde.pe

ne.⁊ penã qua

quis ex ſuo deli

cto pꝛeſtitit nõ
repetit.ff.de ꝓ⸗
cu.qni ꝓpꝛio ·

ratur pꝛincipi:vt.ff.de aqua plu.ar.q pꝛincipis.⁊ ecclia hʒ ſuum ſe/
natum:yt.xvj.q.i.eccleſia.ar.ad hoc.xj.q.iij.epᷣs.⁊.C.de epi.⁊ cleri.
