diu.ſ.rationis eoꝝ etas capax eſſe non
põt:euidẽter dat᷑ itelligi nulli poſt bap⸗
tiſmuʒ peccata iputari:ſiue ſi adultꝰ ni⸗
ue ipubes:niſi rationis ſit capax.vnde
etiã de bꝛutis aĩialibus eadẽ rõ ab augu
ſtino ĩ eodẽ libꝛo redditurqre ſua facta
eis non iputẽt᷑. Aĩalia eni iquit pñtis ſe
culi curſũ aut oꝛnatũ ſᷣm creatoꝛis ĩcon
pᷣhenſibilẽ peragũt voluntatẽ: q̃ de ſuis
actis nullã rationẽ redditura ſũt:qꝛ ra⸗
tionabilia nõ ſũt. Nũ qͥd enĩ de bobusꝰ
cura ẽ deo. Hoĩes vo qꝛ rõnabiles ſũt
facti:⁊ de ſe ⁊ de oĩbꝰ rebꝰ quas in vſu
vite pᷣſẽtis acceperũt:rõnẽ reddituri ſũt
deo ⁊ ꝓ ſuoꝝ actuuʒ q̃litate recipiẽt aut

gloꝛiã aut penã. Sacre tñ legis auctoꝛi⸗

tate aialia iubẽt᷑ interſici:nõ ꝓpter cõſci
entiã peccati:ſʒ qͥa refricãt memoꝛiã fa⸗
cti. Ande auguſtinus ſuꝑ leuiticuʒ.
Non ꝓpter culpã ſʒ ꝓpter memoꝛiã fa
cti pecus occidit᷑:ad qð mulier accedit.
Alier q; acceſſerit ad omneApecus
Pe vult aſcẽdi ab eo:iterficietis mu
lierẽ: Prse moꝛte moꝛiat᷑. rei eni ſunt.
Querit᷑ qᷣo ſit reũ pecus cũ ſit irrõna⸗
bile: nec vllo modo capax legis ẽ. Itez
pecoꝛa inde credẽdu ẽ iuſſa interfici:qꝛ
tali flagitio cõtaminata indignã refricãt

facti memoꝛiãꝰ*. ¶ De furioſis autẽ eui

dẽtiſſime ſcribit Aug. i libꝛo queſtionũ

veteris ⁊ noui teſti ita dicẽs. Eulpañ

neceſſitate ſed volũtate reum cõſtringit.

ctos ferro fuſte lapidibꝰ moꝛſibus
mnltis nocuiſſe:quoſdã ẽt occidiſſe:ca⸗
ptos aũt iduſtria ⁊ iudicijs oblatos mi
nime reos factos:eo ꝙ nõ volũtate ſʒ i⸗
pellẽte vi neſcio qua hec geſſerit neſciẽ

aani ſcimus ſubito demẽtes fa⸗
mn

tes.quõ eni reꝰ ↄſtituit᷑:qͥ neſcitꝰ qð ſece

rit. ¶ Nẽ ãbꝛo.i examerõ ĩ tractatu pᷣmi
diei. Re?ꝰ volũtate ñ neceſſitate ↄſtrigit᷑.

pꝓgeuüt:delicta inuẽtutis ⁊ irrationa⸗

1 Lla cauẽda ſũt:qͥ ex noſtra volũtate

Pllis coꝛpoꝛis paſſiones:quoꝝ igit nos

ſumꝰ domini:eoꝝ pncipia extriſecus
nõ reqͥramus:nec deriuemꝰiĩ alios: ſed
agnoſcamꝰ ꝰ ea qͥ ꝓpꝛia noſtra ſunt:qð

r 8 Ane.penia.i.minoꝛi pena:qᷓ ſi ex certa ſcia feciſſenrt.
8 e⸗ Hãnãt᷑⁊ etiã redarguũt eos ꝗ ſũt nimis faciles ad inebꝛiãdũ ſe.

alij itelligũt ꝙ nõ punit̃ de eo ꝙ ebꝛius ſecit ſʒ tãtũ ꝓ eo ꝙ leuis erat ad ĩe/
ꝛiandum ſe.
Syͦ cõcupiſcẽtia.i.ſomes oꝛiginalis peccati.

Canſe

. 1
„ .
4 6

nAel inobed iẽtia·i.oꝛiginele peccatũ : qð ex iobediẽtia pꝛoceſſtt

x¶BHabitat.nõ eni tollit᷑ penitꝰ oꝛigiale ĩ baptiſmo quo ad ſui eẽnti

P¶Boꝛmiẽ

am:ſʒ eiꝰ effectũ mitigat baptiſmꝰ ne ꝑ illud danemur.yt.j.de con.

eni poſſumꝰ nõ facere ſi volumꝰ:huius
electionẽ mali nobis potius debemus
acribere quã alijs. ideo etiã in indicijs

iſtiuſmodi volũtariosꝰ reos nõ neceſſi⸗
tate cõpulſos:culpa cõſtrigit:pena ↄdẽ
nat.neqʒ eni ſi ꝑ furoꝛẽ aliqͥ inocẽtem
perimat:obnoxius moꝛti ẽ:qͥnetiã diui⸗
ne legis oꝛaculo:ſi quis ꝑ ipꝛudẽtiã itu
lerit necẽ:accipit ipunitatis ſpẽ ⁊ refu⸗
gij facultatẽ:vt poſſit euadere.hoc igit

de eo ꝙ ꝓpꝛie malũ uidet᷑:dictũ ſi.ma⸗
la eni nõ ſũt:niſiq crimine mẽteʒ iplicãt
⁊ cõſciẽtiã ligãt. Ceterũ paupertateʒ ⁊

ignobilitatẽ egritudinẽ ⁊ moꝛtẽ: nemo
ſapiẽs mala dixerit:nec in maloꝝ ſoꝛte
numerauit:qͥa neceſſaria iſta ĩ bonis ha
bent᷑ maximis:quoꝝ nobis alia ex natu
ra:alia ex cõmoditate accidere vident᷑.
Igem in libꝛo de patriarchis.
Aeniã hñt:qͥ ignoꝛantes ebꝛij cõmittũt.

quã crimina cauere nõ poſſumꝰ.nã

8 Ane diximꝰ vitãdã ebꝛietatẽ: per

q̃ ſobꝛij cauemꝰ:ꝑ ebꝛietatẽ ignoꝛãteſ cõ
mittimꝰ.neſciũt qͥd loquãt᷑ ͥ nimio vio ĩ
dulgẽt:iacent ſepulti. IJdeoque ſi qui ꝑ
vinũ deliquerut:apud ſapiẽtes iudices
venia qͥdeʒ a⸗ donãt᷑:ſʒ leuitatis dã
nat᷑ auctoꝛes ¶ Itez aug.lib.i.de ciui

tate dei. Inobediẽtia vl cõcupiſcẽtia ñ

hʒculpã in coꝛpoꝛe nõ conſentientis.
cõcupiſcẽtia? vel inobedientia q̃
adhuc ĩ mẽbꝛis moꝛibundis habi ⸗
tat:pᷣter noſtre volutatis legẽ quaſi ſua
lege mouet᷑ ſi abſqʒ culpa ẽ in coꝛpoꝛe
doꝛmiẽtis:quãto magis abſqʒ culpa ẽ
i coꝛpoꝛe ñ ↄſẽtiẽſ ¶ Idẽ õ fauſtũ li..ij.

Voth nõ de iceſtu ſʒ de ebꝛietate culpat᷑

Mebꝛiauerũt loth filie eius:⁊ ſe ne
ſciẽti miſcuerũt:quapꝛopter culpan

dus eſt' qͥdez:nõ tamẽ quãtuʒ ille ince⸗
ſtus:ſʒ quantum ebꝛietas illa meretur.

¶Itez abꝛo. de beata vita.MNemo ta
hit᷑ ad culpã:nin ductus ꝓpa volũtatte.
On eſt ꝙ cuiquã noſtraʒ aſcriba
nus erunaʒ niſi noſtre volũtati.
Nemo noſtruʒ tenet᷑ ad culpã niſi volũ

tate ꝓpꝛia deflexerit.nõ habẽt crimẽ qͥ

inferũt᷑ reluctãtibꝰ.volũtaria tãtuʒ cõ⸗
miſſa ſequit᷑ delictoꝝ iuidiaꝰ quã ĩ alioſ
deriuamusꝰ.volũtariũ ſibi militẽ eligit
chꝛiſtus.volũtariũ ſeruũ ſibi diabolus
auctionat᷑ ⁊ acquirit ſuo iuri. nemineʒ
iugo ſernitutis aſtrictũ poſſidet:niſi ſe ei
pꝛius peccatoꝝere vendiderit. Itẽ
in lib.de paradiſo. Miniſter dei eſt
qui inuitus homicidium facit.
Ec is qͥ initꝰ aliqð homicidiũ fe/
cerit extra miſteriũ dei ẽ.ſiqͥdẽ lex
ait de eo qꝛ deꝰ dedit eũ ĩ manu eiꝰma
no ergo erꝰ iſtri mõ diuie vltiõi miſteriũ
pᷣbuerũt.leuitasigit᷑ miſter remiſſonis

peccatoꝛnum.

K ¶¶Abi abominatio.i.perſone abominabilis:
I¶ TConſecratur.iĩ alijs.
m ¶¶ Pꝛiogenitũ.totũ hoc myſtice põt legi.⁊ ſic appellãt̃ pꝛimogenita

tis. de boc dictũ eſt on doꝛmiens peccet. s. di vi teſtñ io
5 lebꝛiaueft

culpãdus 6
vr g ꝙ peccat ꝗ
neſciẽſ⁊ ĩ ebꝛie
tate aligd facit
di.ſexto die.ſed
dic quod hic nõ
erat loth neſci⸗

ens.nã eni ñ pa
titur ꝙ aligs ne

ſciẽs coeat. ſed
or ne ſciẽs qꝛ ne
ſciebat eẽ ſilias
ſuas. credebat

enĩ eẽ vxoꝛẽ ſuã
2 αHötñ qua

tũ.·tripliciter ex
põit᷑ hoc.ꝗqdam
ſic exponũt qð

punit ꝓ iceſtu

⁊ ꝓ ebꝛietate.vl

alit non punit

quãtum iceſtus
meret᷑.ſ.ſi eſſet
cõmiſſus ex de/
liberatione. alij
dicunt ꝙ nullo
mõ punit ꝓ ice

ſtu ſʒ tatuʒ ꝓpe⸗

bꝛietate:qᷓ ebꝛie
taſ tãtũ ẽ venia

le peccatuʒ. vt

xxyv.d.S. crimi⸗
nis. lau.
2 Dnẽ. erũ
naz pelculpam.
2 ¶Reluctãti
bᷣ.i. ex toto diſ⸗
ſẽtiẽtibuſ.ſ. cum
E abſoluta coa⸗
ctõ.l.di. pᷣſbyte/
roS.
a ¶ Inuidia.i.
beng.
b ,*
i.alijs exẽplum
damus.
c ¶ Auctionat᷑
i. emit. vl auctio
nat᷑.i.ꝑ auctio /
nẽ petit.
d ¶Peccatoꝝ
ere.i. petis dele
ctãtibꝰ.nã ipſũ
peccatũ dat no
bis diabolus ꝓ
pcio vt nos tra
damꝰ ei.ſ.ad oc
cidendum.
e Ecis gi⸗
Quituſ. hoc
vult dre ꝙ cum

aligs ca ſualiter

occidit homieʒ
non peccat.vt
xxiij.q.v.ſi bo/
Eius. ſ. oc⸗
cidentis.

s ¶NLeuita · i. ſa

cerdos.

b ¶Remiſſidiſ
i ¶ Chꝛiſtus.i.gr̃a xpᷣi infundat᷑ alijs.alij enĩ per boc emendantur.

riuamꝰ.

tnonet
mng
pmngi
tumdn
rſcn
niepen

Cnng.

dant
Oliei
lc⸗
ſeahn
tebett
wont

boen

ſolunee

Maüßire
4

PF/4
—

XV

egypti vitia q̃ quotidie facimus.pᷣmogenita iſrael virtutes.
oNõ ad vnũecce qualłr ideſinita expõit᷑ vliter.ſic.i.q.iij.ſaluatoꝛ.
circa fi·xxviij.q/i.idolſlatia. . H
2 Igs.·pnia.iſtis ĩponit᷑ pnĩa:⁊ tñ nõ deliquerũt.ſʒ hoc ſit ad cau

telã:vt.l.di.

cleſe deſerat:
cõicatoꝝ. Joã.
I¶ Szʒ hoc. p⸗
pa.hbec opinio
nõ ẽ appꝛoban
da:qꝛ ſatis ipᷣo
furoꝛe pũit̃᷑: vt
iij.q.ix. idicas.
ff. de offi. pfl. l.
diuus.
d DObeſt. vt
S. iq· v.c.i. Jo.
Iaquis. p/
pter diſci⸗
plinã leuis aũt
caſtigatio ꝑmit
tit᷑ magiſtro:vt
ff. ad. l. acꝗ. ſed
⁊: ſi. S. vlti.
ſAuãtũ ãt.
ad legẽ moſay/-
cam:q̃ ꝑmitte/
bat ꝙ ſigs caſu
occidiſſet ho/
minẽ dümodo
nõ iueniret᷑ in/
fra ciuitates re
fugij poterant
parẽteſ occiſi ĩ/
terſicere occiſo
rẽ ſm quoſdaʒ.
ſiliter m.l. ca⸗
nonũ ĩpedit᷑ a
ꝓmotione bm
quoſdaʒ:qð nõ
ↄcedo: vt dixi
l. di. de his. vel
intellige qð hie
dicit qñ exceſſit
modũ ĩ coꝛgẽ

do.
Lege. ca⸗

nonica. qꝛ ñ pᷣt

ſiter virgies cõ⸗
ſecrari:vt.xxx⸗
ij. .p. ille.
bL Dolütatẽ.
ſic. ð.xiiij.q.v.ſi
gd inueniſti.·j.
ESicut ad
gratiã.ſ. dei.
kBeijciunt.
vt. lxviij. diſt. fi⸗
trus.⁊ turpius
eijcitur ⁊c.l.di.
iureiu. quẽad

qjrit an e
liceat recipere
munera ꝓad
nocationibnus

Pꝛio ergo ſci⸗

ſus pnias agat:q iſaniẽg aliqnẽ occidit.

fſanã mẽtẽ puenerit:leuioꝛ ei pnĩat

1 Quänis. ſ.

daine grauatus eßßs. S
Ro iĩpẽſisꝰ vo patrocinijs i

pᷣſbyteros.⁊.xxxiiij.q.ij.in lectũ.⁊ ne diſciplina ec/

eſt. percuſſoꝛ aũt qui nõ ex diſpoſitione
ſʒ pᷣter volũtatem fecerithomicidiũ:di⸗
uine miſter ẽ vltiõis. Illud gaaa 5 ſpe⸗
cta qꝛ cũ ĩterficit᷑ ipius:xpᷣsĩfũdit᷑:a vbi
ahominatio* abolet᷑:ſciſicatio ↄſecrat᷑.
qꝛ dixit dñs:ĩ ea die q̃ iterfecero oẽ pᷣmo
genitũ egypti ſciſicabo mihi oẽ pꝛioge
nitũn iſrael.qð nõ ad vnũ diẽ afflictio⸗
nis refert᷑ egypti ſʒ ad oẽ tᷣsi¶ Cũ ita
qʒ q iuitus hoĩem ĩterfecerit:miſter dei
ſit:cũ innocẽtẽ furoꝛe ꝑpimẽs moꝛti neq̃
quã obnoxiꝰ ſit:cũ ſubito demẽtes eoꝝ
q faciũt reatũ minie geſtẽt.pʒ hũc ſacer
dotẽ homicidij reũ ñ eẽ:vñ nec ſacerdo
tio puari dʒ.. Obijcit᷑ aut ill qð iue
nit᷑ in penitẽtiali theodoꝛi.In ſe rener⸗

9—

ZId,s iĩſaniẽs aliquẽ occiderit: ſi ad

*

git: quẽ ꝓpꝛia culpa ad furoꝛẽ ꝑduxit
Atẽ obijcit᷑:ſũt quedã q̃ ⁊ ſiñ ĩputent᷑ ad
penã:tñ ipediũt ſacri ſignaculũ..Ambi
tio nãqʒ parentũ filio ñ ĩputat᷑ ad penã:

Ponéda C. Sʒ hoc foꝛte de eo inte
i

cui m̃ obeſt ad ecclie munus accipiẽdũn
ſic qͥ mẽte alienata fiũt:⁊ ſi ñ iputant᷑ ad

penã:tñ ſacri muneris executionẽ impe
Innocens ẽ:qui nõ iratꝰ ſʒ ꝑꝑ diſcipli⸗
nã caſu aliquem interfecit.

H 3nd irat? ſʒ ꝓpter diſciplinã ali

quẽ verberauerit:vel palmã alicui
dederit:⁊ caſu occiderit:ſicut fieri ſolet
quãtũ ad gratiã inocẽs ẽ:qꝛ volũtatẽ ñ
opus rerit.quãtuʒ ãt ad legeʒ reꝰ eſt:
qꝛ oꝑa lex q̃rit.Iẽ ſi i ꝑſecutione virgo
fuerit oppꝛeſſa:repellit lege :qꝛ opus ĩ
ſpicit nõ volũtatẽ.ĩ gratia ãt qi virgo

ſuſcipit᷑:qꝛ nõ oꝑa q̃ritſʒ volũtatẽ. Si⸗

cut'ergo qui ꝑꝑ diſciplinã caſu homici
diũ facit:qtũ ad legẽ reꝰ eſt:qᷓtũ ad gra
tiã inocẽs c.ſic iſte ſacerdoſqͥ furoꝛe ho
micidiũ fecit:qᷓtũ ad culpã inocẽſẽ:qᷓũ
ad ſuſcepti muneris execitionẽ reꝰ pꝛo
bat᷑. His ita rñdet᷑: Mõ oĩa qͥ oꝛdi⸗
naãdnʒ ipediũt:oꝛdiatuũ deijciũti: nõ eni
põt ad ſacerdotiuʒ ꝓuehi:qͥ aliqũ iſani
nit:veruntñ ſi pꝰ ſacerdotiũ furere ice⸗
pit:ñ iõ ſacerdotio carebit:niſi foꝛte nũ
uã ad ſane mẽtis officiũ illũ redire cõ⸗
igat. Sicut de quodã epᷣo greg·ſcribiti
regiſtro ad eleutheriũ epᷣm.q;uis triſte
ſit nobis ⁊c.vt ſupꝛa ĩ cã.Lõga ĩualitu
OQ. II.

terraconẽſi ↄcilio clerici exi⸗
gere munera ꝓhibent᷑:iquo
ſic ſtatutum legitur.
Pꝛo patrocinijs ipenſis cle

as ꝙ clericus in cã crimiali coꝛã ſecnlari iudice ñ põt allegare: vt. ij.

di. aliquatos. ⁊.xxiij.q.viij.his a ꝗbus.niſi ad hoc vt ſupplicet ꝓ eis
Vt. xiiij.q.vj.ſi res. x.xxiij.q.v.c.i.?.ij.x.c.reos. Itẽ in ciuili cã coꝛã ſe
culari iudice nõ adnocabit:niſi ꝓ ſe ⁊ eccleſia ſua ⁊= Jmiſerabilibus
i

hlonis. ? hoc ſine ſint ĩ ſacris ſiue ĩ mioꝛibꝰ oꝛdibꝰ aſtituti:dũmõ bñn/
ficijs eccliaſticis ſuſtẽtet᷑.⁊ ſi nõ hñt bñficiũ:tũe ſi ſũt ĩ minoꝛibus oꝛ

tuti:dũmõ bñ⸗/

dinibus pñt:et de poſtn.clerici. ep̃i aũt ⁊ ſacerdotes nõ debẽt indiffe

P ez
.
*

QE. uI „

rẽter aduocare:ne vileſcãt dignitates ipſoꝝ:vt.

180

lxx xviij.di.ꝑlatũ.⁊.xiiij.q.

v. deniq;.ſj coꝛã eccliaſtico iudice licite pñt oẽs aduocare:ſʒ nõ pñt petere
ſalariũ ſi ſũt in ſacris oꝛdinibus:vt.ſ.e.c.i.derogatum tñ eſt huic canoni P
ↄꝛiã ↄſuetudinẽ.nemo eni cogit᷑ facere de ſuo beneficiũ:vt.x.q.ij.pꝛecarie.

Itẽ dignũ ẽ eũ reciꝑe emolumẽtũ:ꝗ pᷣſtat obſequiũ:vt. xij.q.ij.charitateʒ.

ricus munera exigere non debet.

Bſeruãdũ quoqʒ decernimus:ne

q ſacerdotũ vel clericoꝝ moꝛe ſe
culariũ iudicũ ꝓ ĩpẽſis patrocinijs mu
nera audeat acciꝑe:niſi in ecclia gtuito
oblata q̃ñ fauoꝛe muneris vident᷑ acce
pta:ſʒ collatiõe deuotionis illata.qꝙ ſiqͥſ
ita ꝓbat᷑ acciꝑe:veluti exactoꝛ fenoꝛis
aut vſuraꝝ poſſeſſoꝛ ſm ſtatuta patruʒ
ſe nouerit degẽdãduʒ. ¶ Hoc ãt ð illis
itelligẽdũ eſt qͥ canõicã vitã ꝓfeſſi:regłr
ſe victuros ꝓpoſuerũt:gnãli nãqʒ eccle
ſie ↄſuetudie receptũ ẽ ⁊ moꝛibꝰ appꝛo
batũ vt clerici moꝛe aduocatoꝝ patro⸗
cinia ĩpendãt:⁊ ꝓ ipẽdẽdis munera exi
gãt:/ ipenſis ſuſcipiit. Q.MI.
Ertio qrit᷑ an ex mulieris cõ

t pᷣmo vidẽdũ ẽ:an mulier ſa⸗
cerdotẽ accuſare valeat:qð
W(ũ ſacriſcanonidꝰ oĩno vr̃ eẽ ꝓ
hibitũ.gnãlrꝰ.n.ſtatutũ ẽ ex decretiſ fa
biani pape:vt ſacerdotes dñiñ accuſẽt
nec ĩ eos teſtificent᷑ qni ſui oꝛdinis ñ ſũt
nec eẽ poſſũt. Mulieres ãt nõ ſoluʒ ad
ſacerdotiũ:ſʒ nec ẽt ad diacõatü ꝓuehi
poſſunt:vnde nec ſacerdotes accnſare
nec i eos teſtificari valẽt.Legibꝰ quoqʒ
cautũ ẽ:vt ob verecundiã ſui ſexus mu
lier apud pᷣtoꝛẽ ꝓ alio nõ ĩtercedat: niſi
foꝛte ſuas vel ſuoꝝ iniurias ꝓſeqͥ volu
erit.Hec aũt que nec ſuas nec ſnoꝝ ĩiu
rias ꝓſequit᷑:ad hãc accuſationẽ admit
ti nõ dʒ. Ecõtraqͥ iudicis ꝑſonaʒ ge
rere valet:ab accuſatoꝛis offõ nõ remo
uet᷑.mulieres aũtiĩ veteri teſtõ populuʒ
iudicaſſe qͥcunqʒ libꝝ iudicumvlegerit
ignoꝛare nõ põt.nõ itaqʒ ab accuſatiõe
remoueri poſſũt q̃̊s ẽt iudicis ꝑſonã fre
quẽter geſſiſſe ↄſtat:nec vlla ſerie diui⸗
nax ſcripturaꝝ ab accuſatiõe ꝓhibent᷑
ris ita rñdet᷑. In veteri lege multa
ꝑmittebant᷑:qͥ hodie ꝑfectõe gratie abo
lita ſũt. Cũ.n. mulieribꝰ ꝑmitteret᷑ po⸗
pulũ iudicare:hodie ꝓ as o mulier
itroduxit:ab aplło eis idicit᷑ verecũdari
viro ſubditas eẽ:i ſignũ ſubiectiõis ve⸗
latũ caput hre:qͥ ergo ⁊ his oĩbus viro
ſubiecta eẽ oſtẽdit᷑:cui alio poſtulare
nõ ↄcedit᷑:ad accuſationem admittẽda
nõ videt᷑. ¶ Ecõtra quãquã paſſiʒ ⁊ in⸗
differẽter ad accuſatiouẽ mulier nõ ad⸗
mittat᷑:ſũt tamẽ qͥdã crimia: quoꝝ accu

ſationẽ mulierſubire ꝓhibet᷑.O Ande

in libꝛo coꝛdicis.ix.ĩperatoꝛ diocletia⸗
mus pmo tutulo ſcribit dicens.

Ecrimie qð publicoxꝝ fuerit iun
dicioꝝ mulieri accuſare nõ ꝑmit⸗

tit:niſi certis ex cauſis.i.ſi ſuã ſuoꝛũqʒ

1 „ 4 à1 .
R
4 .
. .

mulier. S

de pub.indi.in pꝛin.? p totũ.

feſſöe iſte ſit dẽnãdus:in q̃

Itẽ nemo cogit᷑ ſuis

ſtipẽdijs militare: vt

ex de ſi. cũ ſit in parte
deciſa imo ẽ expꝛeſſũ
ex de pᷣſcrip.cũ ex of⸗
ficij.religioſ vero vt
monachi vel regula/
res nõ niſi ꝓ ſua eccle

ſia debẽt aduocare

abbate ſuo pcipiẽte.
xpj.q.i.monachi.Jo.
qð dicit de ſacerdote
hodie coꝛꝛigit᷑: e de
poſtu.c. vlti. b.
NGSſeruãdũ.iudi
rů. vel die nſu e ſeno
rẽ.c.ꝙ licʒ ꝓ ſeculari
honoꝛc oſichid dari:
vt. ff. de polli. pactũ.⁊
l. ſigs ob honoꝛẽ.ñ tñ

ꝙ eccleſiaſtico aligd

põt peti.itẽ nõ ꝙ lʒ ꝓ
ſeculari honore aliꝗd
poſſit ꝓmitti:nõ tñ ꝓ
ſeclari admiſtratiõe:
vt.i.q.vij.ſqancimꝰ.io.

teſtioniu
nõ põt cle/
ricus ↄuin
ci de crimine:tũ quia

mulier nõ põt eẽ eiuſ

dẽ oꝛdis:pt.õ.ij.q.vij
ipſi apli.⁊.c.teſtes.tũ
qꝛ ipſa q̃ↄfitet̃ ꝓpꝛiũ
delictũ nõ põt teſtifi/

cari de alteriꝰ delicto
vt.j.e.nemini.⁊ reglr

ↄfeſſio vnius alteriñ

rogatum.admittit᷑ tñ

mulier cũ agit᷑ ð crie ĩ

modũ denũciationis

vel inquiſitiõis: vt e᷑

de teſti · qn. vel cũ agi
tur ĩ modũ exceptõis

pPꝛohibituʒ. vt. j.

xxxiij.q.v. mulierẽ.⁊
e de ver. ſig. foꝛns.

q Gnãir. excipit.
r ¶.Legibus. ff. ð re

gu. iur. ſemie. S. iij. q.

vij. S. tria.

8G. Ecötra itédit.
Mulieres. femi

na de iure nõ põt eſſe
iudex: vt.xxxiij.q.v.
mulierẽ.⁊.iij.q.vij.S.
tria.ff.de reg. iur. fe⸗
mine.niſiei pꝛinceps

ſcienter deleget cam
yt. ij. q.v. mennam.?
xrxiij.q.iiij.ſiquos.æ?
xrij. q.ij.cũ deuotiſſi⸗
ma.pel niſi ex pꝛeſcri
pta ↄſuetudie hoc ha
beat:vt er̃ de arbi.di
lecti. Iteʒ nec docere
V poteſt: vt.xxiij.diſtin.
u ¶ ¶ Judicũ.ibi eni legit ꝙ delboꝛa ꝓphetiſſa poſuit tentotiũ ſuum in mõ
te epbꝛaym ſub arboꝛe palme que dicebatur palma delboꝛe. ibi indica⸗

populum iſraell
xIndicit᷑vt.j.xxxiij.q.v.mulierẽ.

E crimie.ꝓnblicoꝝ.j.xxxij.q.i.publico.que ſũt publica habes inſti.

Ertio. per
– mulieris

In Rere.

₰
—

iuiet

Antig.boc vult dre ꝙ in quibꝰ caſibꝰ antiꝗᷓ iura ꝑmi
ri accuſatio ſine iſcriptione.in illis feia nõ tenet᷑ iſcribere.ꝗ aut ſũt illi ca⸗
ſus. habes.iiij.q·iiij..aliq.⁊.ij.q.viij.ĩ ſũma.qda tũ dicũt:ex hacl.ꝙ ſe⸗
nina ĩ nullo caſu tenetur inſcribere. .
X*

b
eo.colligit᷑.ar.qð
poſſumꝰ argumẽtari
per ar.a grijs vt hic⁊
xxv.diſ.qᷓlis.⁊.xlv.d.
diſciplina. ⁊ xxiij.q.
iiij.qᷓſitũ.⁊ lex dicit ꝙ
foꝛtiſſimnʒ eſt arg. a
ↄꝛio ſẽſu.vt.ff.de offi.
eius cui mã.:eſt iur.l·i.
x ¶Teſtimoniũ. bᷣm
leges mulier in oĩ cã
põot teſtari fiue ſit ciui
lis ſiue crialis: niſi tã
tũ in vltimis volũta⸗
tibꝰ. m canones vᷣo
mulier in nullo crie
põt teſtiſicari niſi ĩ ex
ceptl.ſ ĩ cinilibꝰ pt te
ſtificari.nec ob.xxxiij
q.v.mulierẽ.⁊ ex ð y.
ſig. foꝛus. ybi dicit ꝙ
mulier nõ põt eẽ te ſtiſ
ſʒ itelligas ð crialibꝰ
⁊ vltimis volũtatibuſ
quidã tamen dicũt ꝙꝙ
mulier ſm canones.
ñ põt teſtari niſi ĩ caſi
bus a iure expꝛeſſis.
d ¶Mon ẽ ꝑmiſſum
e 5 Ertis.iuite.que
Adã eni pſone ſũt
3 quas nõ cogit᷑ aliqs
teſtificari.vt.iiij.q.iij.
item. I.illi.
ETeſtamẽtaria yt
mulier poſſit accuſa⸗
re teſtamẽtuʒ falſũ ſi
teſtamẽtũ ad ſe vł ad
ſuos pertineaet.
g .Paterni. ga filij
pronoꝝ ⁊ etiã hi ꝗ ex
traſuerſo veniüt vſqʒ
ad ꝗntũ gradũ vocat
ad ſucceſſionẽ libti.vt
inſti. de. ſucceſ. liber.
S.ſi aũt ſine liberis.
hb UPupüllis. regula
re ẽ ꝙ minoꝛ annis ſi
ne tutoꝛe vl curatoꝛe
nec agẽ põt nec ↄueni
ri.vt.C.de aucto.pꝛe⸗
ſtã.clarũ.alioquĩ ſẽtẽ
tia lata ↄtra ipſũ nul
la ẽ.ſi tamẽ lata fuerit
ꝓ ipſo tenet.vt.C. de
pꝛocur.nõ eo minus.
quãdoq; tamẽ agit vł
cõuenit ſine tutoꝛe vł
curatoꝛe vt in caſibuſ

vri

de vno negat:de aliis oĩbꝰ cõcedit᷑. Item ar.ꝙ

rijs teſtimoniũ dicere ↄdẽnatã mulierẽ:

terni mulieribuſ publico iudicio dicere

puvucoꝝ indicioꝛum ſimonie accuſa

Cauſa

—

iniuriã ꝓſequat᷑:ſᷣm antqͥ iuris ſtatuta:
tñ ð quibuſdã eis ſpãliter ↄceſſũ ẽ:ñ exa
cta ſubſcriptiõe:vñ aditus pᷣſes ꝓuiĩcie ĩ
pꝛimis examinabit:an tale ſit crimẽ cu
ius accuſationẽ mulier ſubire nõ ꝓhi⸗
beat. Itẽ in li. digeſtoꝝ paulus lib.

OQe adulterijs. bpb
Eveo qõð ꝓhibet lex iulia de adulte dae leges ſeculi nõ aſciſcunt:e diuer⸗

colligitꝰ ẽt mulierẽ teſtimoniũ ĩ iudicio
dicẽdi ius habere. In digeſtis titu.ð ac
cuſatiõibꝰ ⁊ iſcriptionibus li.ij. ¶ HMõ
ẽ ꝑmiſſũꝰ mulieri publico iudicio quẽqꝙ
reũ facer̃:niſi.ſ.parẽtũ liberoꝝqʒ ⁊ pa
trõi ⁊ patrõe:⁊ eoꝝ filij filieue nepotis
neptiſue moꝛtẽ exequat᷑. O aulus li. di
geſtoꝝ de accuſa.libꝛo pꝛimo.
Ertis de cauſis ↄceſſa ẽ mulieribꝰ
publica accuſatio:veluti ſi moꝛtem exe
quant᷑ eoꝝ earũqʒ ĩ quos teſtimoniũ iu
dicioꝝ publicoꝝ iuite nõ dicãt.Idẽ ⁊ i
lege coꝛnelia teſtamẽtaria ſenatus ſta⸗
tuit. Sʒ ⁊ de teſtõ paterniliberti vl ma

pmiſſũ ẽ:pupillisꝰ ex ↄſilio tutoꝝ patriſ
moꝛtẽ. Itẽ pupille aui ſui moꝛtẽ exeq cõ
ceſſũ ẽ lege teſtamẽtaria .nã de pr̃is ͤ⸗
dẽ teſtõ pupillis agere diuus veſpaſia⸗
nus ꝑmiſit.ſʒ ⁊ ſinõ exhibeãt᷑ tabule te⸗
ſtamẽti:pꝑ iterdictũ pñt exꝑiri. Codice
qͥ accuſare pñt vel nõ. Idẽ auguſto dio
nyſio. C. Mxoꝛ tua ſi ↄſobꝛini ſui necẽ
vindicandã exiſtimat:adeat pᷣſidẽ ꝓuin i.
cie. In digeſtis ad legẽ iuliã maieſta pãliter aliqua lege hoc ꝓhibitũ oſtede
tis. papinia.lib.xij.rñſoꝝ. ¶ In qſtio
nibus leſe maieſtatis ẽt mulieres audi
unt᷑.Cõiurationẽ ſergij catilie iulia mu
lier detexit:⁊ marcũ tulliũ ↄſulem ĩ indi
ciũ eius iſtruxit.q¶ Quecũqʒ vo ꝑſõa
ad accuſationẽ publicoꝝ iudicioꝝ vel
leſe maieſtatis admittit᷑:eãdẽ accuſatio
nẽ ſimonie ſubire nõ ꝓhibet᷑ . ¶ Uñi
pꝛĩo lib.codicis imperatoꝛ leo ermaſio
pꝛefecto pꝛetoꝛio. kele maieſtatis

tio equaliter pꝛoponatnrr.
Ane quiſquis hãc ſactaʒ ⁊ vene/
randã antiſtitis ſedẽ:pecunie inter
uẽtu ſubijſſe:aut ſiquis vt altex oꝛdina

bie vonnis e ſt ipe rer vel eligerer aliquid accepiſſe vregif
C.de his ꝗ ve. eta. ipe ad inſtarꝰ publici criminis ⁊ leſe maie⸗
tr. Lii. Jten goner
libero bomie exhibẽ⸗

do:vbi etiã pnpillus admitrit vt.ff. de lib. bo.exhi.l.iij. S. vlt. Itẽ ſi agat de
recuperãda poſſeſſioe.vbi etiã ipubes ſine tutoꝛe audit. vt.C.·ꝗ legit.pſo.l.
vltima. Itẽ minoꝛ põt agere de toꝛo ſuo violato.vt.ff·de adul.ſi marituſ.S.
lex iulia.lʒ aũt minoꝛ ꝓ ſe nõ poſſit agere ꝓ alijs tamẽ põt ſi habet mãäda
tũ.yt.ff.de mino.ſimꝗ to.. Ke pꝛocu.filiuſfamilias.i finc. Atrũ autẽ i
cauſis Kiritnalleint ĩ matrimõio vl ꝓ eccleſia poſſit minoꝛ litigare ꝓ ſe
dicũt ꝗdã ꝙ ſic:qa ĩ his cẽſet᷑ maioꝛ.ſʒ certe cũ ibi maius periculũ vᷣtitur:
magis eẽt ibi ↄſulendũ minoꝛibꝰ:vt.ff.ad carbo.l.i.S.iij.naʒ circa maioꝛa
maius piculũ vertit᷑:vt.xlij.di.quieſcamꝰ. Itẽ video ꝙ in matrimõio locũ
bʒ ĩ integꝝ reſtitutio:vt ex de ĩ inte.reſti.ex lr̃is.ſilr ĩ alijs couſs ſpũalibꝰ
ex pte.ſʒ de hoc poſſet dubitari:vtꝝ ibi locũ habeat reſtitutio: ſʒ de hoc di
i ¶Teſtamẽétaria.i.l. coꝛnelia de ſalſs.

In mati imdio certũ ẽ q minoꝛ ꝓ ſe admitti ad agedu: vt j de reſti ſpo.

xi ſuꝑ illa decre ex ꝑte.

k q¶¶¶per interdictũ.ſ.ꝑ ĩterdictũ de tabulis exhibẽdis quo exꝑit᷑ ille cuiuſ ¶ Credi.pᷣiudicat᷑ tamẽ alter: ex tali cõfeſſione ĩ tãtũ ꝙ ei indicit

litereit:vt.ffde tab.exhi.locd. ¶. In queſtionibus.
m & Qnecũq;.boc ñ facit ad ꝓpoſitũ:ſʒ boc pon vt ĩiducat ſequẽs caplʒ.

ge

lege imperatoruum. r E
8¶Beneraliter.ſic ᷓ argumẽtat᷑ cũ nuſqᷓ; inueniat pꝓbibitũ no dʒ

. Tzans i.maieſtatis ⁊ pᷣterqᷓ; de crimine ſimõie:vt. lxxix di.ſiagq

. .17 —
ittũt poſſit fie- n ¶Ane bec lex ẽ pars illius. C. de epi.? cle.ſiquenqᷓ;. “
o *¾¾Ad inſiar.nõ tñ ẽ ibi oĩmoda ſifitudo ĩter crimẽ fimoniacũ
⁊ crimẽ leſe maieſtatis:qꝛ ꝓ crimie ſimonie iponit᷑ pena depoſitiõis H 4
ſʒ ꝓ crimie leſe maieſtatis pena moꝛtis:vt.vj.q·i.. vexꝝ.ſʒ quo ad ac a
cuſationẽ ⁊ teſtimoniũ pariſicari vident᷑:vt quicũq; admittar accu⸗ ri⸗
ſniozyel feſns (x)
. ĩ vno ⁊ i fliquo “
ſtatis accuſatiõe ꝓpoſita a gradu ſacer vter de ſi be
dotis retrabat᷑.n ſoluz deinceps liifi e.c tantg. eſi
is re ec hoc ſoluʒ deincep lxxix di. ſigni A
bonoꝛe pᷣuari:ſz ꝑpetne quoqʒ ifamie papa.· Ite imo n
dãnari decernimus: vt quos' facinus miaa eſt mai cri u
par coinquinat ⁊ equat: vtroſqʒ ſilis px mẽ ꝙ bereſis: ſ
na comite. Cu aũt ſacris canoni⸗ vt.i.q. i eos. im ulr
bus accuſationes oĩino ſubmoueantur mo maius cri u
o vident᷑ admittere de qbus legibꝰ ſe⸗ nagimener ſgn
culi nõ ꝓhibent Aex hoc nõ infert. q⸗ rſ qullietad im
cunqʒ eni clericoꝝ ſacris canonibꝰ nu mittit᷑: gᷓ multo m.
ptias here pꝛohibent᷑:etiã legibus im fſoꝛtius in ſimo uli
peratoꝝ:non aũt ↄſequenter oĩium co- nia.· als tñd eſt ua
pulã le ges admittũt:quoꝝ cõiũctionez ex de teſtl. veni ſin
ſacri canones nõ ꝓhibẽt. legibꝰ eni ſoli evli dicitur. “
cãtoꝛes ⁊ lectoꝛes:canonibꝰ autẽ etiaʒ linols ſoci ,
acolythi vroꝛes ducere poſſũt. quãnis mitunt: mi eri uſit
igit᷑ſacris canonibꝰ ſubmoueant᷑ accu⸗ mine leſe maie rlt
ſationes quas leges ſecnli non aſciſcũt: ſtatis audiunt ſen
nec ideo cõſequẽter recipiunt᷑ quaſcun- vt vj. q i. S. ve⸗ ms
qʒ pꝛicipũ leges admittũt. Sʒ ſicut cir rũ⁊. S.pono.ſʒ ,
ca buius opis ininũ' pᷣmiſſũ eſt. totiens dic ꝙ ſ admit⸗ r
legibus iperatoꝝ ĩ eccliaſticis negocijs nk ſoen cjie ing
vtẽdũ ẽ:quotiẽs ſacris canõibus obuia bone fſame.als Uuſei
re nõ inueniunt᷑. Uñ aut ſpãliter ſacris quilibʒ audit: iſfe
canõibuſ mulier ab accuſatõe leſe maie vxl dic yt dixi ler
ſtatis ⁊ ſimõie oſtẽdat᷑ ꝓhibita:aut pꝛe- iij.q.i in pꝛimis in
miſſis rõnibus ad huiuſcemodi accuſa m er vi di⸗
tionẽ admintda ꝓbat᷑. Nec quiſẽ diſti berac arenſan i
guere qrat:ad alioꝝ nõ ad ſacerdotum qiiibis crimi⸗ noreg
accuſationẽ in hoc caſu ſimonie: mulie nibus: ſ nõ ad rcti
res eẽ admittẽdas:Cu.n.generaliterꝛle teſtificandũ:qꝛ nan
gibꝰ hoc eis ꝑmiſſũ inueniatur:niſi quiſ fota n zail Enn
i teſtimõio. ſʒ ñ ſhil
rit:eius diſtictio locũ nõ bẽbit. Neꝝ cũ in accuſatide. um
ↄtra generales regulas qͥdã crimia ſpe P Tuo n firn
cialiter excepta ſũt: iĩ qbus mulieri acaua qcdei tiat N
fare ꝑmittit᷑:iter qͥ foꝛnicatio nõ nume/ uer⸗ d fimo
rat᷑:pʒ ꝙ hmõi accuſatio duplir infirma nia:quã ↄuictꝰ icfn
tur:⁊ qꝛ foꝛnicatiõis crimẽ intẽdit: ⁊ qꝛ de leſa maieſta ſer
dũ de ſe ↄfitetur ſuꝑ alienũ crimẽ ei cre te:ſed boc vult un
di nõ opoꝛtet. ¶ Ande iulius pa.ſcri dieere ꝗ eade fi
bit diccs. Rei pꝛoſeſſio aduerſus denã hatii 103. na⸗
quelibet admit non debet. is pegunc:l und
Eñminptereꝙ de crimine leſe ma⸗ dic cadez pena unng
L. Zieſtatis de ſe ↄfeſſo ſup alienũ cnri idẽpſimiliter: mis
men credi oʒ:quoniã eius atqʒ ois rei na pena depoſi 8
ꝓpfeſſio piculoſa eſt:a admitti aduerſus nõis ſimilis eſt ſen
quẽlibet nõ dʒ. ¶ Quia ergo iſta de ſe depoatclſ⸗
Afiter ſup alienij crimẽ ei credi nõ oʒ: ſ me vrpenpſ de ,
ð eã ſna ↄfeſſio ĩterpꝛetãda eet. iatonn1
“Dðͤ in oo
gibus..x · diſt ·

r C Initiũ.S. di. x.c. i
pꝛohiberi:vt.xxvij.q.ij.lex diuine.ſi.xxxj.q.i.ꝙ ſi doꝛmierit. ?. ly. di.
ſi euangelic. . “
papa.?.S.e.ſqne.qʒ ſit ar. ex de teſti.veniẽs.quidã tñ dicũt
n crimie ſimonie nõ audit ſocius erga ſociũ.⁊ ad illud decretũ.lxx-
ix.di.ſi quis papa.rñdẽt:ꝙ ibi ſocius admittebat᷑ cõtra ſociũ: hoc iõ
fuit quia nõ ſuit ibi tm crimen ſimonie:ſed eriã crimẽ leſe maieſtatis
Itẽ audit᷑ cõfeſſio vniꝰ latrõis cõtra alios.yt.C. de feri.puinciaruʒ.
Itẽ falſarius ↄtra ſociũ ſſuũ audit᷑vt.C.de fal.mo.l.inunqᷓ tñ valet
cõfeſſio taliũ ad cõuincẽdũ ſocium:niſi adſit aliqua pᷣſumptio. vt. ff.
de cuſto.re.diuus.io. UWUDU. “

purgatio.vt er de adul.ſignificaſti.qð veꝝ ẽ ſi laboret inſamia glias
nõ.yt er de pur.ca.nos iter alios.⁊ ex de cõfeſ.cũ monaſteriu.·

XV
AVod vero.Diebus ſeriatis cãe nõ ſũt trãctãde:vt.j.c.i.?
ſhis viti.niñ tm̃ de pace:vt.xxij.q.v.decrcuit.agit tñ in ꝗabuſdã
he caſibus.ſ.cũ actio ẽ tꝑe peritura. Itẽ cũ agit de tutoꝛibus
bte daãdis ? de amouẽdis officiatis ? de alimẽtis ? de atroci
fr js:⁊ de liberalibꝰ cãis:yt.ff. de fer.li.ij.⁊.iij Itẽ iſignes
li latrões agit᷑:vt H r
ffin C.de fer. ꝓuin
carnz. Jiem ſi Q.hMK.
8 . ⸗ g „ —, —
becrelin ünga Aod o die dñico:nec eßo
Pi re feriatis die⸗ nec pᷣſb̃o cam aliquã vẽtila
utr bus pñ̃t. als nõ re liceat i terraconẽſi ↄci. ꝓ
irt⸗ tenet ſnia: vt. “½ bibetur: in quo ſic ſtatutũ e.
le e.l.i. libellus r Jiniſtri eccleſie die dominico cauſas
hlke poõt poꝛꝛigi die vẽtilare nõ debent.
Actomiͦſede Eillus epox aut pᷣſbyteroꝝ vl de
ſ ſexagita. io. d ricox die dñico ꝓpoſitũ cuiuſcũqʒ cãe
dlei m̃ dicit ꝙ ptes negociũ audeat vẽtilare:niſi hoc tm̃ vt
fin⸗ mutno ↄſenſu deo ſtatuta ſolẽnia pagãat. ceteris vo die
nnin pñt litigare die bus ↄueniętibꝰꝑſõis: illa qᷓ iuſta ſüt hñt
ſii bus feriat :bo lIniam iudicãdi excepto crimialiꝰ. It
tbn im ĩtelligedu ẽ exↄci.apud epheſũ bito pñte rege hen
ar de rimeſiin rico. Solenibus dieb? legitimoꝝ ie,
n dioge Enſin⸗ innioꝝ ſecularia placita nõ agant.
eax nõ ſuffice⸗ P Lacita ſecularia dominicis die buſ
dlei ret yt litigẽt ali vel alijs pᷣcipuis feſtis ſeu etiam in
guni quo ſolenniſſi his diebus iĩ qbus legitima ieiunia cele
ilt mo die: vt ek e. bꝛãtur:m canõicã ↄſtitutionẽ minie fie
H aylti b. N la⸗ ri decrenimꝰ. Inſup ẽt ſci ſynodus de
ften arigekn ea cr euit:vt nulla iudiciaria pts lniaʒ ha
i Pittrartart ie beat ſua auẽte xpᷣianos ad placitũ bäni
* bus feriatis eu re in ſupꝛadicns diebo. i. ſeptẽ dieb? an
B ibi ſit pericuu,ʒ te natale dñi vſqʒ ĩ octauas epiphanie:
enen adulterij vel in 7 aqnquageſima vſqʒ ad octauas pa⸗
n ceſtus: ſmiliter ſce ⁊ ſeptẽ diebus añ natiuitatẽ ſcĩ ioan
wae ybi agit de ele⸗ nis baptiſte:q̃tenꝰ adeũdi eccliam oꝛa
Fnicc lant ni relß⸗ tianibuſe 5 vacadi liberius habeat᷑ fa⸗
ann nolb kis dz Cultas. Q. Nẽ hadrianꝰ pa. Se eodé
un eccleſia vacare Allus eps vel ifra poſitꝰ die do
yltra tres men minico cãs iudicare pᷣſumat.
ſſ ſes: vt.l. di. poſt HQ.e ica
4 ber geihis ca.) Argationẽ vo negãti eẽ pꝛe
Ges ſbes multa ſut ſtandaz: Stephanus ſcribit
Ctes palia: vt cr vt leoni epo thianẽſi.
ik lit.ñ ↄte.qm̃.io. Wiachnoſz zo ete
gen b NQVilacri⸗ .Diacon) ſi de crie duici nõ
Niht minali. ſ. DPoterit: apð epC ſeipᷣʒ ſecreto purificet.
ſi cũ agit de effu⸗ E crimie ſibi illato diaconꝰ tuus
ſa ſoe ſanguinis: A vYeriiſime fatebar ſe imunez: vex
ec Ei R fm ſuſpitio habet᷑: ⁊ accuſatoꝛes idonei
r⸗ Nrtine, ſerepiunt᷑: ⁊ teſtes qles ſacri canões ſan⸗
t pis a qnibꝰ. de (cviũt accito tecũ certo epoꝝ numeros ve
gſn ca:yt iñ pᷣnceps iuret de ipunitate rei:vt.xxiij.q.viij.ſee.
n Eacita.7 a quinquageſima.alibi dicit a ſeptuageſima:vt. xx⸗ n?
N ·. v. decreuit. hoc t̃ hodie nõ ſeruat romang curia io.
hii, d Eccleſtã. oꝛatiõibuſqʒ. rõ ſcða ẽ ob reuerẽtia dieꝝ.⁊ tertia fauo.
, re partiũ:yt ſic partes al tibus reſpiict: vt. C. de fer. dics.quarta rõ H
in talibue dichs no pſtat uramẽtu:niſi ppace: vt. xxij q. v. decreuit
efn ⁊ ſic nõ poſſet pᷣſtari ſ⸗ acramẽtũ calunie. Sʒ pone ꝙ papa cõmiſit ali
, cui ꝙ ifra.xxx. dies terminaret cãm aliqua:⁊ illi dies icidãt ifra di/
uit es qdrageſnmales:videt᷑ ꝙ cũ res ſit ꝑitura tꝑe ꝙ ininis partibꝰ pce
1t ere poſſit. qd quidã ↄcedũt:ſj nõ ẽ ve hoc:qꝛ lʒ littere pereant.lis p
. iñ ſalua manet coꝛã alio. Sʒ põe ꝙ iudex citet aliquẽ die feriato nũ⸗
inon gg teneĩ citat? venire ⁊? allegare pꝛiuilegiũ ſuũ.videt᷑ ꝙ ſic: qꝛ ſi poſt
lo appellationẽ citat aliquẽ tenet᷑ venire?⸗ allegare pꝛiuilegiũ ſuũ:pt e=
1 de app.ſi duobus.·=.c. cũ parati.J tẽæ ſi nõ teneat᷑ ꝗs rñdere die illa:
ot Iñ põt ad hoc citari vr libellus ei det: vt. ff. de adulte.miles.S. ſexagi⸗
Niil ta. Itẽ qd ſi ſub hac foꝛma liat citatid:mado tibi vt vſq; ad diẽ dñicã
i bic copareas:vt ex de dolo ⁊ cõtu.cũ dilecti.Rñ.ſi cirat vt cõparest
e Ddie ſeriato bñ tenet citatio:ſʒ ſi citat vt rñdeat nõ tenet: qꝛ talis cit/
ſn tio nulla e: vt.ff. de fer.l.i.⁊ vbi citatio nulla ẽ.⁊ hoc liquet qð ẽ nulla
np no tenet venire ad allegandũ pꝛinilegiũ ſuũ.ſ⸗ 3 vbi dubiũ eſt an tene
in . ktenet venire:yt dixi.iij.q.ij.ũ epᷣs.io.
oef us. “”
Vrgationẽ.· Hic querit̃ an negãti ſit idicenda purgatio.
e eſt dicedũ ꝙ nõ niñ laboꝛet ifamia. vj.q. y.qᷣ autẽ. bec gaõ
i dicta ẽ. g. ij. q. v. ꝑ totũ.io. M

p

.

9 Ecrimine.numero.j.e.q.vij.felix.

Accuſatoꝛes.i.accnlatoꝛ.

Im V „% N

18

eſtiſamatus:hic cũ clãculo vel a clero ẽ infamatus.

R¶Me ſocerdotẽ. bic ſacerdotẽ vocat diacondi &E de coha.cle.ſi gſpiã

niãt accuſatoꝛesꝰ:vocet᷑ ⁊ ipſe aldericꝰ
diaconꝰ:⁊ ſi negauerit ventilet᷑ cã cano
nice. ⁊ ſi vel ſpõte ↄfeſſus vel legitimis
teſtibus fuerit appꝛobatꝰ:canõica feri⸗
at᷑ ſetẽtia.qͥ ſi nec ſpõte cõfuet᷑ nec accu⸗
ſatoꝛes ⁊ teſtes legitimi reperti fuerit:⸗
mala fama crebꝛeſcerit: nõ in publico
examine ſʒ coꝛã te ⁊ aliquãtis reuerẽdiſ
ſimis pᷣſbiteris ⁊ diacõibꝰ tue eccleſie ſe
creto iuramẽto ſe purificet: ⁊ deinceps
boni teſtimonij eũ annũcia ⁊ cõpeſce ⁊
cõmone eccleſie tue filios: ne ſacerdo⸗
tẽ dei vlterius ifamare pᷣſumãt. timẽteſ
ꝙ chã maledictus ẽ qui patris verẽda
deriſit. .
enſi epiſcopo. Hõẽ ſpoliadus pꝛe⸗
ſbyter vel diaconus niſi ſpote cõleſſus
vel leaitime cõuictus fnerit.
PD Reſoyter aut diaconus:quẽ aſſe
ris crimina nolle publice cõfiteri:
ſʒ velle cũ ſacramẽto defedere ſe:⁊ ſita
mẽ notũ ſit epo ſcelus ipſius eẽ ꝑpetra⸗
tũ:nõ põt ꝑ aliquã penitẽtiãꝰ ſacerdota
li vel diacõali officio potiri.Sed mirã⸗

dũ ẽeſi ipſe cõfeſſus nõ fuerit:quomodo

notũ põt eſſe epᷣo ſcelus ab ipſo ꝑpetra⸗
tuʒ:niſi accuſatoꝛe foꝛte idoneo ꝑ teſtes
idoneos appꝛobãte. vnde ſi examinãte
hiſcopo cãm pꝛeſbyteri vel diaconi ni
i fuerit ꝑ teſtiñ appꝛobationẽ pᷣſbyter
nel diaconus ſoꝛte cõuictus:nõ eſt ſce⸗
lus epᷣo legitime manifeſtü:niſi ſua ſpo⸗
te ipſũ ofiteat᷑:quod niſi fecerit interiʒ
non videmus ſuo debere pꝛeſbyterum

vel diaconũ officio pꝛiuari. Sola ergo

ſpontanea ofeſſio ⸗ canõicus numerus
vel qualitas teſtiũ öcernentibus epᷣis:

et accuſatoꝛe quod obiecerat cõpꝛobãi⸗
te dericum pꝛiuqt bꝛopꝛio gradn.

.

tibus extoꝛquẽda nõ ſit:ale⸗

rander papa teſtat᷑ ſcribens

peccat.

Itẽ nicol Es ſolaſnoni oltati

Vod veroꝰconfeſſio crucia⸗

Lham. ij.q.vij. ſẽ
tentia.
m KReſbyter aut

diaconus:ſa/

cramẽto.hic cõſueuit
queri ſi epᷣs ſcit cleri⸗
cũ ĩfamatũ eẽ reũ:an
debeat eius purgatio

i . Jn publico.ij q·v.pᷣſbyter.xxiij.di.illud. :ſed ibi loquit᷑ cũ publice gs

nẽ audire:vel etiã cõ⸗

pellere eũ ad purgati
onẽ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ

generaliter tradit᷑ in

canone ꝙ clericus in
famatꝰ debeat ſe pur
gare.ij.q.v.ꝑ totum.

Itẽ qꝛ ſacerdos tene

tur ↄcedere enchari/
ſtiã ei quẽ ſcit in moꝛ
tali ↄſtitutũ:yt.j.ð cõ
ſe.dil.ij. nõ ꝓhibeat.

Ilẽ cñ epus iure ſuo
vtgt ſi qd mali ide ac
cidit nõ eſt ei imputã⸗

dũu:vt.xxiij.q.v.de oc

cidẽdis. Iẽ nõ potes
dicere ꝙ eũ eſus co⸗/

gat ad periuriũ ſʒ po

tius canõ cogit ipſuʒ

iurare:yvt.xxxiij.q.ij.

quos deus.ſʒ ð ille ꝗ

. recipit alterius iura⸗
mẽtũ ⁊ ſcit eũ falſum

iuraturũ vincit homi

cidꝗ:yt.xxij.q.v. ille.

Itẽ ꝗ ꝑmittit aliũ fal

hibere peccat:vt. xxij

ꝗa.y hoc videtur.h.di
xit ꝙ eps ſecreto de⸗

ſũ iurare cũ poſſit pꝓ

bet ei conſulere vt po
tius confiteaĩ publi/

nõ poteſt eum induce

re:dicet populo.abſit
yt quicquã ſiniſtri de

ce crimẽ q; vt fiat pr
iurus.: ſed ſi ad hoc

hoc clico ſuſpicùimur

yt. xj. q. iij. abſit. Alij)

dicũt ꝙ vlegabit pur

gationẽ. Tertij dicũůt

ꝙ non peccat audi/
endo purgationeʒ:qꝛ
auctoꝛitate canonis
facit.xxiij.q.iiij.qui

Pniam. quia penitentia non reſtituit aliquem dignitati ſed gratie tã

tum.vt.ſ.de.pe.di.yi.qui vult.niſi quandoq; yt quando crimen occultum
eſt. vt.l.di. domino qcto.⁊.c.quia tua.ſed per reſtitutionem in integrum

pvel diſpenſationem
E

Sed mirandum eſt. argu.quod non ſecundum conſciam indicandum
vt.iij.q/ vij.iudicet.⁊ per hoc decretum intelligo illud.xxxij.diſt. nullus.in
telligo enim illud de ſcientia iuris non facti.licet gligas verbum ſciendi lar

ge ſumat᷑.vt.xxij.q.v.hoc videtur.

VDog vero ab aduerſario nunꝙᷓ eſt extoꝛquenda cõſeſſio cruci/
gtibus. pt. j. e. e. i. ?.ij.ſed a iudice licite c
toꝛmentis ⁊ queſtionibus. Ham a iudic
qñq; rens:quãdoq; accuſatoꝛ.Teſtis to
in crimmali.vt ſi eſt ſeruus vel vilis ꝑſona:vel ſi ſit
infamis vel obſcurus vel ignotus. tales enim non recipiuntur ad teſti⸗
moninʒ ſine queſtionibus licet ſint clerici. vt.iiij. q. iij. ſi res.⁊.v.q.v.illi qui

xtorquetur confeſſio.
eqñq; toꝛquetur teſtig
ꝛquetur tam in cinili
liber ⁊ ſit criminoſus ?z

⁊ . q.vi.pꝛcſbyteri.⁊.ii:q.i.in pꝛimis.⁊.in aut᷑. de reſti. S. nos igit· 2. S. licet.

col.vii.?. C. fal.ſi quis decnrio.Torquert᷑ ctiã libera
dum tñ vacillet ĩ teſtio.vt.ff.de queſti.ex libero.ex ð pe.ſuper his.item reꝰ

