iſta iudicabant᷑ arbitrio ſacerdotis.ſi eni in hoie lepꝛa ñ erat ꝑſpicna
recludebat eũ ſacerdos in domo ſua.vij. diebus:qbus expletis ſi non
creuerat lepꝛa.iterũ recludebat eũ alijs.vij diebus. ꝙ ſi nec tunc creue
rat mũdũ eũ iudicabat.qꝛ ſi ſcabies erat lauabat hbõ peſtimenta ſua ⁊
mũdus erat.Cũ vᷣo ꝑſpicua erat lepꝛa ſeparabat᷑i.indicabat᷑ imund⸗
ad arbitriũ ſacerdotis.æ habebat hõ veſtimenta ſua diſſuta.i.facilia
ad induendũ vel exuendũ:yt ſic cognoſceret᷑:? caput raſũ pt poſſet co
gnoſci:oſq; veſte ↄtectũ ne fetoꝛẽ loquẽdo diffunderet.⁊ babitabat ſo
lus extra caſtra:ita vt a moꝛtuo nihil differre videret. Itẽ ſi lepꝛa pe⸗
ſtis erat ꝑſpicua cõburebat᷑ veſtis.ſi dubia recludebat᷑. vij.dicb.ſi cre⸗
uerat macula adiudicabat᷑ lepꝛa.ſi nõ creuerat abluerat veſtis ? recln
debatur alijs ſeptẽ diebus poſt quos ſi ſacerdos inneniebat creuiſſe
lepꝛam iubebat erni lapides lepꝛoſos ⁊ ꝓijci e ciuitatẽ ⁊ domũ radi
Ecircuitũ ⁊ puluerẽ raſure ſpargi extra ciuitatẽ in loco ĩimũdo:⁊æ alios
lapides ſubſtitui in domo ⁊ luto alio liniri domũ.ꝙ ſi iteꝝ redierit ma
cula ⁊ pſeuerans lepꝛa eſt.æ deſtruebatur domus ⁊ligna ⁊ lapides ?ꝰ
puluis er ciuitatẽ pꝛoijciebãt᷑ in locũ immndumm.
2 . In cute. nõ hoc dicir de veſteæ de domo ꝙ ei ad f̃am poſſit lepꝛa
ineſſc.ſed ſi domus vel veſtis offerret̃ ab aliquo in myſteriũ deputan/
da antea ſacerdoti offerebat.⁊? ſi aliqua ineratmacula qua ad miniſte
rium impediret᷑:ſacerdotis iudicio relinquebat᷑.
2 Separata.quo ad officiũ velminiſterin.
Contaminaretur. domus pel veſtis. vel cutis id eſt contaminata
vel immunda iudicareeuur.

(Korn
(Kumare
eg in
lerlazar
Aarn
Kboegte
britigt
boniſdi
lemetbeo⸗
cni cn
Nene ſe
nr hüd,
ermerer
ocſtvol
ſhelret
l dirmi
noe ſep
mos n
E8
dalip
lle rex
CZar
CA.
ogbus
en
hcopn
mniarti
Reweritts
E
con
Rteſinea
Mon
osne
ſtengo.

deccgto⸗
henttin
lmyi
kennet.
e⸗
pofi
cey

n A mopheta narban. iud 5 vi g iij aliud. .
an b¶ Aebab. .c · diſt. iij .· . ecce achab. 2 (epoſcere. 5. xiiij i.quod debetur.
N . Inocentis1l. nabute. äl MU
ſeiinn Et relinquat. ſ. nobis qui en ſegmur. vyl poſt cõmiation a ſe datäã a ¶Kicent. hoc expoſui.ð.xi.qiij.aliud. M
nd Erclens i aiin de b ¶ Expediunt · vt debitum repetere vr Sepiiid i augdpebern ns
t In enange⸗ D Hr it cum ſcandalo.
i o. bie tranſfert item tempoꝛalia acci/
uinn ſe ad uctona⸗ adulteriũ cõmiſiſſet ⁊ homicidiũ nõ añ dũ clamarẽ? tota die.pincxpᷣs ex ꝑſona pere . . · i iudices. itey
nng Fen Vi audiuit a pꝛopheta tranſtulit a tepcĩ membꝛoxp ait. no abſoꝛbeat me ꝓplüdů ib cin anihus cei⸗.
trin 3 Penitktie. tuum dñs anteqp ipſum petm̃ con iteret neqʒ vꝛgeat ſuper me puteus os ſnum. xi. q.iij. ad menſam .
lzt no remiſſionis Pꝛius enim Kobb pemm̃ redarguenti dqõ auguſtinus exponit dicens. puteus ẽ ſed non expedit xviij.
gannii nã venientibus confeſſus eſt: ⁊ poſtea audiuit. tranſtulit humane iniquitatis ꝛofunditas in quã q.i.omnes.item vxo⸗
mnig ad illud reqnire do. pe. tuum ate. Achabe quoqʒ c de ſi cecideris nõ claudetůſuꝑ te os ſuuz: ſi rem gentilem derelin⸗
hgine, batur penitétis innocentis ſanguinis effulione ſniam tu non clauſeris ostuũ. confitere ergo quere· xxviiſ. l. iam
iſti nõ autem in no⸗ Cõminantis dei audiret: induit ſeipſum 2 dic. de ꝓfundis clamaui ad te dñe: ⁊ nunc. ſed nec expedit.
N ſrohabeines cilicio ſatiſfaciens deo per pniam. vnde euades.claudet ſuper illum dñs qui in eeninn n
t Ave ſde conſe. vñs ad heliam ait. qm achab reueruus pꝛofundo ↄtemnit a quo moꝛtuo velu ¶ Paſcha i. eſ in
u di üij. ſine pnii. eſt faciem meã nõ inducam malü in die⸗ ab eo qui non eſt: ⁊ perit confeſſio. hpine twranſitu de vitijs ad
ni Aelamico bus eus. Eiiniine cuz auclirent adhuc idem Ppheta ait. introite poꝛtas eius in virtutes. quia paſcha
girig rum boc enide pl. die ⁊ niniue ſubuerteretur: ex edicto confeſſione: oſtendens ad poꝛtas miſe⸗ tranſitus interpꝛeta-
Eſie us amat vt mul regis ⁊ pꝛincipu pniam egerüt dicentes ricoꝛdie non niſi ꝑ ↄfeſſionẽ pcti aliquey tur. de conſc. diſt. iii. E
W n rogit ee.fleat quis ſcit ſi conuertat᷑ ⁊ viuat ⁊ ignoſcat poſſe attingere. hinc ẽt btũs ioannes ba . hoc
gobhi, icabsi deus ⁊ relinquat poſt ſe benedictioney ptiſta ⁊ ſaluatoꝛ noſter exoꝛdiũ pꝛedica iceccatorter oe
ai Wonnos hac bunuillitate haſfactone uninent? tionis ſue a pnia ſumpſerunt dicentes in motali Poflir au⸗
eſiridn tfnium arcbiſi ſubuerſionẽ euadere meruerunt: quoꝝ pniam agite: appꝛopinquabit enĩ regnũ ccoꝛitate ſua a cõmu⸗
Nundin ſ.fnium archiii emplis euidenter oſtenditur ꝙ nulluſ celoꝝx: oſtendentes ad regna celoꝝ ne⸗ ioneſ.
Ninſe nagogi filiũ v½ exempiis nter oſtenditur ꝙ nun celoꝝ: oſtendentes ad regna ccloꝑ n nione ſacramemoꝛnm
mnc quez laaz a deo conſequat venia niſi pꝛimũ ſatiſſe minẽ poſſe attingere:niſi pꝛimũ ꝑ pniaʒ abſtimere. iuxta illucd
icin Quartu. on cerit ſibi per pniax. Nabuchodonoſoꝛ deo curauerit ſatiſſacere. binc ẽt in acti pꝛobet ſe homo ⁊ ſic O
tk de boc gratan) quoqz ꝓpter ſuperbiam ſuam a ratio⸗ bus apoſtolox legit: ꝙ credentes venie Radenlo edat ⁊c. ⁊ i5
de babri gren: nabili mente in beſtialem animũ cõmu bant ad apoſtolos annunciantes actus dann muler. dec
An n nihed ntel! Latus eſt: atqz a regno ſuo pꝛoſugus re-⸗ ſuos. Ex his oĩbus facile monſtrat ſine menſt chabinet r
2„. ligi. eni cuz dñs cedens non ante regnum recepit:quam confeſſione nullũ veniã poſſe ꝓmereri. v.di. ad eius.? ar. ſ. de
n: diceret ſequere 2 uerſus deum pꝛedicauit.deniqʒ plebs Minc etiam leo papa ait. conſe .diſt. ij. quotidie.
„R me. Rñdño pa iſraelitica ob culpam ſue tranſgreſſionii Vfficit penitentii ↄfeſſio que pꝛimũ ſed contta.5.. di. ſunt
Udun ter meus moꝛiu captinuitati tradita non ante liberari me /· R dño offertur:deinde ſacerdoti:qui Qli arbitrantur. ⁊.c. fE
N us eſt volo eum ruit quã ſua peccata confitens danielis pꝛo delictis penitentiu pꝛecatoꝛ accedit cilius ? ſee in getu. in
N ſepelire. tůc důt· 2Zz alioꝝ ſanctoꝝ pꝛecibus veniam acce Item. ¹ ꝗ(ontrarijs iſtiſ oicitur
Tnul ait. dimitte morꝛ Hjr. JIne oquoq veniẽtes ad io SEn Jara eſt ra ſtudioſi ꝙ nec auctoꝛitate ſua
enuni inos ſepelifmor pit. In enangelio quoqʒ venietcs ad iio ]) Enitentia q vilata eſt ců ſtudioſius ſed ſacerdotis debet
gumme mmos ſuos. anné vt baptiʒarent ab eo baptiſmo pe petita ſuerit non negetur vt eo mõ abſtinere a coõmunio⸗ G
mlmte m & pPenitens nitentie⸗ pꝛimũ confitebant᷑ peccata ſia a indulgentie medicinâ aĩa vulnerata“ ne altaris. ſo. abſtinet
Lineſhliin dauid. pt. ſ. d. liij oſtendẽtes: ꝙ quiſqʒ dʒ peccata ſua dã ꝑueniat. ¶ Itẽ aug. in ſermõe de pnia. quis peccati conſcius
dua AUle re nando confiteri ⁊ innouationẽ melioꝛis On ſuffici moꝛes in melius cõ⸗ aliquando pꝛopter re/
aen „EZ E vite ꝓmittere ſi regeneratiois deſierat ⸗ imutare ⁊ a pꝛeteritis malis rece⸗ merentia miqnol com
Hiüſa abus aa ſu gram accipere. Chꝛiſtus quodʒ alios le gere:niſi ẽt de his que facta ſunt ſatiſſfa⸗ ümilibuo alieſna mdu
litin ſtentatur. vt olſi Zitur ſuſcitaſſe a moꝛtuis: alios a lepꝛa ciat dño ꝑ pnieſooloꝛẽ ꝑ bumilitatis ge peopter ſatiſfactioneʒ
torin bus coꝛpus. mundaſſe: alios illuminaſſe: aliox mem mitũ p contriti coꝛdis ſacrificiũ cooperã delieti putans talem
Grrcgtat p CHü clama⸗ bꝛa paraliſi diſſoluta cõſolidaſſe: oium tibus elemoſynis ⁊ ieiunijs. vveaoabſtinentiam pꝛodeſ-
s ellfe rem iactãdo me tñ ſanitatẽ petitio pꝛopꝛie vocis vel ami Item ambꝛoſiuns. ſe etiam non iniuncta
huinet de meritis meis. cop legitur pꝛeceſſiſſe. Luca eni referen Dnit dñs mutare ſniam' ſitu no ci aliqua penitentia a
men a W alandet te dicimus ꝙ ꝓ ſocru petri pꝛius roga , ueris emendare delictum. ſererdate dua ninl.
nn nen. tuseiqseam onnanredderer dedd e neg eit debita uſtii Er imn ilo caln vbt
cmnine 1 Non clanne us vo ille que dns delcene ens de mon 2 KLiu gun eeſt de ita n itie repo ob reuerentiã abſtine⸗
R ris os. non con te mundauit pꝛiuſ damanit ad eũ: dñe ſi ſcereꝰ: ali ꝓpꝛia ꝑfectionis amo/ tur pꝛopter criminis
tin fitendo. vis potes me mundare:quẽ poſtea tran rẽↄtemnere. Illicitoꝝ veniã poſtulantẽ eſcientiam diſtingno H
uſſa Pn pꝛofun ⸗ gendo mundauit. Cecus quoqʒ dũ cla⸗ opoꝛtet ẽt a multis licitis abſtinere:dicẽ yt ſi ccandaluʒ ex euus
enn riru n maret ad eü.miſerere mei fili vanidine te aplo. oĩa mihi licentꝰ:ſed nõ oĩa expe ſmmente otnnre
i toꝛ en anit e jeſus:quid vis vt faciã tibhbi diũt. vnde ſi penitens cãm quẽũö eſt a pꝛelato
anmanne erroteeen nen ur eaigenetone ns vebeatemelnerbe⸗ aecſanert ean.
nein dum vitioꝛũ cõ/ r⸗ E. .tres quo/ negligere 10te n0 Ocbeg⸗e exp chariſtiamvel penit⸗
– tennet. qʒ moꝛtuos audiuit quos alioꝝoꝛatio⸗ ccet eccleſiaſticũ quã foꝛenſe iudicium. qum.ar.j. de con. diſt.
lr t¶Ufficit. nö nibus reddidit vite. quartũ quoqʒ diſci ¶Item hieronymus in malachia. ij.ſiquis intrat. ?·c. ſe⸗
moH ODnegetur. na pulo nunciante audiuit: ſed qꝛ defuerür G Ai ſanctus ſacerdos ẽ ⁊ comedit culares ſi vo non eſt
hin Gdiſk̃ oer vinlqu⸗ beo eo ſecarenkre glalrai nö Cin paſeig dai nccnet Helenec Kanaltnn bene facit
Gec xxxij g. mernit. quibus nimirũ exemplis euniden caſtitatis ⁊ audiat c apoſto is. ſint lübi abunenao de con.
* ancillam. ?. .. e. tiſſime datur intelligi ꝗ; ille quẽ granuio⸗ veſtri pꝛecincti ⁊ lucerne ardẽtes in ma diſ t qnoriclie ſoce
itd 2 unner a ris culpe macula inficit niſi confeſſone nibus veſtris. qui aũt peccatoꝛ?ẽ:⁊ quẽ tameriettr tll iſta
un Aiecl n ta pꝛopꝛij oꝛis vel eccleſie intercefſõe ſuſ⸗ remoꝛder ꝓpꝛia ↄſciẽtia:cilicio nie ac pe.7 reonins de
n xW On ſuffi fragante ſanari non poterit. hinc peni⸗ cingatur:⁊ plangat vel ꝓpꝛia delicta vł e Remoꝛdet ſm qdðᷣ D
e, Ecit. q̊ͥ ad tens ville qui pꝛius tacendo peccata fla . populi: ⁊ ingrediat eccleſiã de qua pꝛo notani. S. xvi:q.i. mo-
ſtp⸗ famam exterio-/ gellari meruerat poſtea coꝛreptus dice pter peccatu fuerat egreſſus ⁊ cubet vel nachi.
NNe. den lect en⸗ bat.qm tacui inueterauerunt oſſamea doꝛmiat in ſacco: vt pteritag delicias G eclenamiſvnnra
Aie Y D ð”” eſie per
mõ nõ ↄtẽnat. — ”MM vcarſtanenn enee ent.
y ¶ Per penitentie.j.e.di.ſ peceatum danid1d. intelligi poteſt de ingreſſu coꝛpo ꝛalis eccleſie. nemo nãq; ꝓ peccato aliquo
nta Tnt niunonanria ionr hilis enn boc abſtinendus eſt ab ingreſſu ecc leſie niſ ſit excõicatus vel interdictus ex iu/
m ſimilis eſt pꝛetoꝛi qͥ ad interlocutoꝛiã.ff. de re iudi · ꝙ iuſſit· Iſfſes canſa.j.e.q.iiij.yir cum pꝛopꝛig. s

5 8 agimus.ecaſus.dicit biero.ꝙ ſiẽ deus ꝓpter pnĩam reuocat ſniaʒ t
93

ↄtumaoces latã.ita ꝑꝑ penitendi negligentiã bona reuocat

Ait.
T hoc ꝓbat exemplis hieruſalẽ æ ſamarie nabuchodonoſoꝛ eʒechie.
b¶ NRur ſus. verba gratiani. èèò =èG
c ¶ Eundem.ſ.amos de

Aäãobꝛeʒ. illud
chodonoſoꝛ vidit ĩ ſõ-
no arboꝛẽ i medio ter/
re ꝑtingẽtẽ vſq; ad ce-/
lũ ⁊ ſub ea habitabãt
Lialia beſtie ⁊ in ramiſ
volucreſ.⁊ ex ea veſce
bat᷑ ois caro.⁊ ecce vi/

gil 2 ſanctꝰ de celo de⸗

ſcendit ⁊ ait.ſuccidite
orboꝛẽ ⁊ ramos ⁊ fru/

ctus cius ⁊ fugient ex

ea beſtie ? volucreſ:ſʒ
germen eius in terraʒ
anite:⁊ cũ feris ſit ꝑs
eius ⁊ ab bumanocõ⸗/
mutet᷑ coꝛ eius.⁊ ſeptẽ
ctpa cõmutent᷑ ſuꝑ eaʒ
qð ſomniũ daniel iter
pꝛetatus ẽ:⁊ ait.in es
rex arboꝛ ea que inna
luiſti ⁊ ptãs tua in ter
minis terre:⁊ audiui/
ſti ꝑ vigilẽ altiſſimi ſen
tentiaʒ ſuꝑ te: ⁊ ab ho
minibus eijcient te: ⁊?
cü feris erit habitatio

tua: fenũ vt bos come

daes.vij. tpa id eſt.vij.
gInni mutabunt ſuꝑ te
⁊ relinquunt᷑ vbi ſemẽ
vel germen radicis:qꝛ
regnũ tuũ reſtituetur
tibi. obꝛem audi ↄſi⸗
lium meũ. pctã tua ele
moſynis redime foꝛſã
ignoſcet tibi deus poſt
annũ aut᷑ deambula/
bat rex ĩ aula ſua ⁊ ſu⸗
perbe loquebat᷑ dicẽs
none eſt hec babylon

quam ego ediſicaui in

roboꝛe regni ⁊ in glo⸗
ria decoꝛis mei. Ad/
hbuc erat ſermo in oꝛe
eius.⁊ ecce vox de celo
ditcẽs.tibi dꝛ nabucbo
donoſoꝛ regnü mum
tranſit a te ⁊ cuʒ feris
habitabis. vij. tſꝑibus
donec ſcias ꝙ domi⸗

netur altiſſimus vniuerſis
bos fenũ comedit ⁊ roꝛ

. Si foꝛte. g. di. lxxxxyi
dis. ar. S. e. q.ij. admoner.

tangit qð nabu

quo locutus fuerat bieronymus.

quas deũ offenderat vite auſteritate cõ

penſet. Item in Amos ꝓpheta.

SJ agimus pniam ipᷣm quoqʒ ſue
nitebit ſententie: Rurſusd iuxta

Mnck ero pꝛomint ꝓſpera ſi pniaʒ

egerimus ꝙ ſi vegligeti diſſoluamur

et illũ penitebit ſponſionis pꝛomiſſaqʒ
mutabit. cuius rei exẽplũ ſamariã ⁊ hie
ruſalẽ habere poſſumus:quoꝝ alij de ĩ
minẽtibꝰ ſupplicijs liberati ſũt alij q̃ pa
tnibus pꝛomiſſa fuerant perdiderunt.
Igem ſuper danielen.
D „ Uãobꝛẽ ꝰↄſiliũ meũ placeat tibi:⁊
Pppctã tua elemoſynis redime::⁊
iniquitates tuas in miſericoꝛdijs paupe

rü ſi foꝛte ignoſcat deus delictis tuis ſi

pꝛedixit ſniam qͥ mutari nõ põt:quomõ
hoꝛtat᷑ ad elemoſynas pauperũ ⁊ miſe⸗
ricoꝛdiã vt dei ſnia ꝑmutet᷑: qð facile ſol

uit᷑ exẽplo regis eʒechie:quẽ iſaias dixit
łęẽ moꝛiturũ ⁊ niniuitaꝝ qbus dictũ fue

rat:adhuc.xl.dies ſũt ⁊ niniue ſbᷣuertet᷑

T m̃ ad pceſ eʒechie ⁊ ninine dei ſnia mu
tata ẽt.rurſus bona agẽti ſe aſſerit polli

ceri idulgẽtiã:alioqͥn ⁊ ĩ reuerẽtia loqͥ
deus ſe mala minari ſuꝑ gentẽ: ⁊ ſi bo⸗
na fecerit minas in clementiã cõmutare

rur ſuz aſſerit pollicerri: ⁊ ſi male fecerit
dicit ſuã mutare ſniaʒ nõ in hoies ſed in

opa q mutata ſunt.neqʒ eni deus hoĩbꝰ

iraſcit᷑:ſed vitijs q̃ cũ in hoie nõ fuerint

nequaqꝙᷓ punit qd mutatuʒ eſt. dicamus
a⸗ ⁊ aliter. fecit itaqʒ nabuchodono
ſoꝛ rex iuxta danielis ↄſiliũ miſericoꝛdi⸗

as in pauperes ⁊ iccircovſq; ad menſẽ
xij. in eo dilata ẽ ſnia.ſed qꝛ poſtea am⸗

bulans in aula babylonis gloꝛiat᷑ ⁊ di⸗
cit:nõne hec ẽ babylon magna quã edi
ficaui in domo regis ⁊ in roboꝛe foꝛtitu/
dinis mee ⁊ gloꝛia nois mei:bonũ miſe
ricoꝛdie paickt malo ſuꝑbie.foꝛſitã igno

ſcet deus delictis tuis.Cuʒ btũs daniel

regnis hoĩm.⁊ ſtatim ex hoĩbus abiectus eſt ⸗ yt

tenu comecdit ? roꝛe celi caput eius infectũ eſt æc.donec capilli eius in ſi
militudinẽ aquilarũ creſcerent.⁊ vngues eius quaſi vngnes auum.
Elemoſynis. elemoſyne nãq; a moꝛte liberant peccatoꝛem qui ꝑ delicta
nerat.vt. j.c.di.medicina.S.e.di.miroꝛ. =
Redime.iſtud redime ponit᷑ pꝛiuatine.qꝛ ꝓpꝛie nõ eſt hec redemptio.ſi.
ſ. como. ſi vt. . vlt.ff. de le. cõmiſſo.l.i·ff. qdð vi aur clam. ſi in rem. S. ij.
nõ ſatis.dubitanter dixit qꝛ deeſſe põt ↄtritio coꝛ/
⁊ nõ valent elemoſyne niñ ex bono fõte ⁊c. vt. lxx⸗

xvyi.di.nõ ſatis.vel ideo ſub dubietate poſnit ne ſecuritas negligentiã: ? ne⸗

gligentia offenſam pꝛeſtaret.xt.j.e.pꝛedixerat. vel ponit aſſertine vt in ena⸗

gelio.ſoꝛſitan ⁊ patrẽ meũ ⁊c.jj.di.iiij.ne foꝛte.ff. de rei ven.item fl. H.ii.
h ¶UHon põr.i.nõ ↄtingit boc ſim eos contra quos hic loqnui.
¶Aoꝛiturũ.ꝓpter peccatũ qð cõmiſit qñ ſuperbiuit de victoꝛia quã ha⸗
buit de inimicis eam ſibi attribuen. JÿMUð

lhe ¶¶ Mutata eſt.nõ ꝑ indicij parietaieʒ. ſed eoz mutatione qui conuerſꝑ
am merne runt liberari.

. Aſſerit. vñs loquens hieremie.⁊ ſunt verba hiero.ſuꝑ danielẽ.
in RKlioquin.i.niſi p̃ſtaret indulgentiã agenti bona:cur inferret mala agẽ

—

ti mala.⁊ hoc ſequit

equũ eſt eniĩ vt ſicut male agentibus infertmala.ſic bũ

agentibus parcat conferat bona.

n . In reuerenti.i.
mur tanti.
p.Ad mẽſem. xij. x

5 equitatẽ reuerendã.vel ad hoc vt oẽs eidem reuerea

o ¶¶ Nitijs.õ.di.lxxxvi.odio.

q; ad annũ pctã elemoſynis redemit poſt ſuperbiuit.

q ¶¶Foꝛſitan. verba danielis. èôô
1Bubilet . i. ꝓpponat hm foꝛmã dubietatis.vel dic vt.s.in gpꝛin.
s ¶Audacter.s.piij.qiſi S. xxxij.q.x.ſi. panins.hoc aduerbiũ determinat

verbũ yl participii.ar. ad. hot. xciij.di diacont.
t Ide otn audittozz.
nEWiſcentẽ. 5. di.xlv.diſciplins.

x¶Enſarſaton.que bumiliatio eoꝝ inte ꝛetat in libꝛo indici bic eſt
diabolus cui bumiliande ⁊ affligende tradunt aie que xpᷣi humilitate

. . eontempta in ſu
pꝛeſcius futuroꝝ de ſnia dei dubitetrẽ Cuſarſatõ ſuit
temeraria faciũt: qͥ audacterꝰ peccãtibu nie me⸗
veniã pollicent᷑:⁊ ñ ſciendũ eſt ꝙ nabu Trian ifrace
chodonoſoꝛ regi bona oꝑa faciẽti venia iij onis eo g⸗
repꝛomittit. .Jdem. naricatus eſt in

JSe⸗ benignuʒ d ñm miſericoꝛdiã ſpc
niẽdo idoliſmoꝛ

cũ ſeueritate miſcentẽꝰ⁊ ipſiꝰ pene

modl iuſta ⁊ clementi deliberatiõe pen ino Joſue queʒ
ſantẽ: viõ nõ in ppetuũ tradidit pene de mel frat ccho
linquenteſ: ſed quato inqᷣt tpe ſeruierunt inquocrat l
cnſarſatom hoc eſt viij. iniſ diſce ⁊ boc ontpolſcs re
o tu auditoꝛ quiſqͥs ille es: qͥ tibi cõſcius lusclamanitad
es alicuiꝰ erroꝛis:⁊ quãto tꝑe erraſſe e dñm tradito cu
noſti. ⁊ quãto tꝑe deliqſti tãtornibilomi-⸗ ſarſaton inma⸗
nus tꝑe humilia teipſũ deo ⁊ ſatiſſacito nus othonielis
ei in confeſſione pnie.expectes vt humi⸗ gnamt gegn
liet te cuſarſaton ⁊ inuito neceſſitatis ex gimrin lbeo w⸗
toꝛqueat pniam ſed ipſe pꝛeueni ipſius dicum. ·
toꝛtoꝛis duriciã: qꝛ ſi teipſi emendauer y & Tanto. ſſa
ſiteipſũ coꝛrexeris pius eſt dñs ⁊ miſeri lutẽæ nõplus.
coꝛs:qͥ vindictã tpet ab eo qᷣ illã peniten 3 Mibilomin?
do pꝛeuenit.ſed illud ↄſideremuſ:qꝛ do diii Hancrio
nec ſeruierũt euſarſaton hi traditi p deli vtohhbide po⸗
ctis ſuis fuerãt ⁊ ñ clamauerũt ad wdim. iis a vel dede⸗

nemo ſuſcitatus eſt: qͥ ſaluare eos poſſit na interioꝛi bic
cũvo clamauerũt ad dñũm tũc ſuſcitauitꝰ auũs de exterioꝛi

dyjs ſaluatoꝛẽ iſrael ⁊ ſaluauiteoo. 2 Penitendo
C Idem. JMV e di. § ex his.
Ccleſia xp̃i eſt n habens maculãa V. quarũ quoc.

2Snſcitauit

neqʒ rugà. aut alidd iſtiuſmodi.q othomelem id⸗

peccato: eſt aliq́ ſoꝛde maculatus de ec

. Eit alig 2 06 filiuʒ ſenoch fra
cleſia? xpᷣi nõ põt appellari necxpo ſub trem caleph mi
icctus dici. poſſibile aũt eſt vtquõecclia noꝛẽcui caleph
xdpi ꝗ pꝛius rugã habuit ⁊ maculã im / gaxam filiam ſuã
mũdiciã ⁊ poſtea reſtituta ẽ:ita ⁊ pecca/ ralereini Par.
V urrat ad medicũ:qꝛ nõ habẽt opus deccrarcintans

ſani medico ſed male habẽteſ: vt carene Melt carna ahe

vulnera Porfart de eccleſia:que ẽꝭ ideſt ciuitatem
CLepus Xpi. Idem. . UUitterarum: bic
Ap tribus ſceleribꝰ damaſci ⁊ ſup ergoothonlei j
quattuoꝛ nõ ↄuertã eũ iuxtaſtropo ſi ſaluatoꝛ filijs

logiãs hoc poſſumus dicere.primũ pec iſrael eſtmiſſus
4 r cum ſuper eos
eſt dux conſtun
tus a domino. interpꝛetatur autem othoniel tempns mibi dei: boc
eſt aliquis militie celeſtis angelus qui ſibite mpus a deo diſpenſa
. un c pienomitrit in adiutoꝛium eoꝛum qui hereditatem cupiũt
ſalutis.chhh. —
*. QEÆieſia macnlam herens yvel moꝛtalis peccati.ẽ.di.xxi.q;nis.
a ¶ ¶ Rugam.ſ.ſciſmaris vel venialis peccati.
b ¶ De eccleſia.ẽ.xxiij.q.iiij.fſoꝛte. .⁊.c.hec autem vita.contra.ſol.ec
cleſia quandoq; large ſumitur vt granum ? paleam complectatur. vt
eſt in contrariji.. xxxij. q.iiij. recurrat.vel dic aliud eſſe de eccleſia qd
bic negatur de malis.aliud eſſe in eccleſia qð in contrarijs concediiur
vel diſtingue.nam ſunt quidam in eccleſia nomine ⁊ re:pt boni catho
lici.vt hic quidam nec nomine nec re vt pꝛeciſi.o.xxiij.q.iiij.ſi qnis a
catholica.quidam nomine t vt in contrarijs.quidam re tm̃.vt de cõ
ſe. di. iiij. non dubito.
c ¶Et macula.vñ ꝓphe. in pctis dimiſi mfeʒ vfaʒ.vt.j.xxxv.q.i.c.yl.
d Orer tribus.verba bec ſũt amos ꝓphete cõminantis eʒechieli
tegi damaſci ꝗ decẽ tribꝰ grauiter afflixerat.q.d.ſieʒechiel ſemel
⁊ bis tantũmodo populum meum eſſet perſecutus foꝛſitan parcerem
illi.ſed quia din expectauieum ad penitentiam vt connerſus reciperet
ſanitatem.⁊ ecce ipſe abuſus eſt penitentia mea. tertio ⁊ quarto affli ·
xit cogoꝛ mutare ſententiam vt plagis coꝛrigam delinquentes.
e MEonuertam.non expectabo eum vt conuertatur:ſed plagis coꝛri

piam eum.pel lege interrogatiue non conuertam eum.i.none conuer ·
lam eum abinſania ſua flagellando ipſum. ð

Tropologiami moꝛalitatem. de boc quereẽ di xxxij xnio.

ſtunin
Plugen
Nkbule
ſzlone
vet ſe
Cnnne
Peren
.
ſ
iono
Utptina
onn
uantt

cenlis!

eun
ubon
Pſberü
emerl
Alitker
hiolim
Ggro
Lbabit
ſoberne
tnone
deimi
rwir
ſiadh
volne

boptt
qoge
decon
ſne on
nper
fuiin
geeral
gopt
Cnin
ſonſa
do
pi⸗
Pnn⸗
fie
Aoad
lee⸗
lreſ

ſtio

m
4

Mati
Avaſi

lir
C2
ſend

.

lgere
faſ

Bi. I. ä eg H
DKr . ll es de noſynis redimnnt᷑ ⁊ relaxantur.vel ele
M M „ . it ad eũ ccata dici penas peccatoꝝ que elemoſynis rec relaxantur.pel
. C Belicto.q d.qui in tribus paioꝛibuſ peceatſ enietanerti 3 en pe chnereckinmnr paa boſiendunteſe. dimiſſa nellsi de milericoꝛdis vr
o nõ peni tit 9 s ñalis medic mge.
äu tcence in Prellar banns muncl arnaaigamms gende 06S ananiuncert, ogant eriioilemiſ preſynte. H
nlti ° triã T incurrimꝰ naufragiũ ex peccato pꝛimi bominis AVenundatus..xy.q· i.non eſt. .
ennnn tes ad patria T incurrun iſmus vbi purgat᷑ voe⸗/ p . Elemoſynis.. e.
quo ſmmnus moni addcti pꝛine tabula eſt bapt nus P qu i, . miroꝛ.
iai tus bomo ⁊? in/ ” mnms non Edicamentũ:i.
i duit̃᷑ nonus·xx- „mala ſij ai⸗ Bperibus miſericoꝛdie emimus non elemoſyna.
tn e la ſüt. vᷣm cogi⸗ Peribus innert
nni vi.di ·deinde . ſe⸗cCcatũ eſt cogitaſſe que ma ſis. tertiñ qd deum ſed noſmetipſos redimimus. s. Jpfa efficit . ybi
niif cunda tabula? tationibus acquieuiſſe pue pleniſſe unuar LEicina miſericoꝛdie tollit pecca⸗ deeſt opoꝛtunitaſ alia
inge pnia qna pba⸗ mente decreueris : ope cõpleuiſſe. q tas magna: habemus plura ſubſi? faciendi.
gnemsn ptiſmũ enng tum poſt peccatiin non o epmam . dia qbus pctã nra redimimus. pecunia E Sate Aandn5
hieti mus-Poit bapr. i complacere delicto'. Qia une petm tuu: nõ venalis e ſoꝛdinate a vobiſip̃i.
t ſmů Wadbcbe airan Poſt nauftagin tabula? aſ babes animſe bennee pene min. e mneiirsn ei⸗ vorie
wie⸗ nitentig enoer⸗ 5 ſciter ↄfiteri.imitati eſtii dñs: H nis Peunex .0
du ri valent: ſed nõ B culpã ſimpliciter ofiteri Genuutn⸗ nundatus es.redime te operibus tuis iij. qui vult.
ite, baptiſmü.hbu. erratẽ:imitamini ⁊ coꝛ ea. iungamus redime te pecunia tua. vilis eſt pecunag n. Aunda. muͦde
hanani Mlireram ul⸗ iuuenes: emendemur dgne Eyce. ſed pꝛecioſa miſericoꝛdia. Elemoſyna unce Necrato poſſide
iſn ma tabula na⸗ lachꝛymas ⁊ gemit? copulem“. ctõ liberat: cria elemoſynis bitis ia. H
ginn nis ſecnmndat⸗ Wia diuinitatis natura eſt ldemẽes in m * f. & Item ioan⸗os aureum. x Eus caſus ve⸗
nmnhee dA 7 pia:maaiſq ad indulgẽtiãä qus red „—. e en naxime iinglifferẽter quẽ
dnneita bula eſt ſcap C. 7 pia:magiſqʒ ad indulg icamentũ foꝛtius qð maxime . ei
rſtenin gnua in naufra/ SS 2 t moꝛtem Edicam n n rr libet pctõꝛeʒ recipit ſi
un 9i periculũ vi/ ad vindictã Ldvronertat Ane ſi qͥs opat in pnia hoc eſt ſicut in ber⸗ pePnitear. ?æ ſacerdoti-
uiin E?⁊ foꝛſiis poſt lapſũ pctõxꝝ ad vera pniam ſe impe bas multas accipit: vnã aut dominatiſſ dide pena conceſſit-
riart feſtinita⸗ cit: cito a miſericoꝛdie iudice veniã imp mã:ſic ⁊ in pnia dominatioꝛ iſta herba maioꝛa tamen pecca⸗
hmnlns. is ſenopbegie itzeto i lachia. ma:ſic ⁊ in pnia dominatio⸗ it. ta maioꝛi pena puniẽ
tis. ſenopheg trabit. & Idem in malachia. potentioꝛ eſt:⁊ vniuerſuʒ ipſa efficitꝭ. ta maioꝛi pen pun
4 inqus indel ſiin Efoꝛſitan pcri inemoꝛes tardius ⁊ potenios eſt:c ſcriptura diuina: do⸗ da ſun.
rn gulis annis hba⸗ E ſoꝛſi nqb cinqͥt: ſedere vos audi enĩ quid dicit ſcriptura ſunt vos yBiffinitionem. i.
gis binbantſbrn Aintabernaeulis ſicut in diebuſ ſeſſi re elemoſynam oĩa munga⸗ nin. dininctionez perſona
Nign kanimene, facnebacl vapima hocfaciat bis. i. Nenbirno faelt qui mi- rum Inullumn vere be
ick moꝛis. xl. anno. uitatis: vt qð facit baptiſi ulis ſalutto ½ Eus diffinitionẽét nõ facit qui nitentema ſe excludit
um . aubue in elean Pnia: ? habitent uahuntorts E IdẽYe. ſericoꝛdiã ſuã oibus ꝓmiſu: enrt. 5. xxviij. q ij. F. . vel
rac bernaculis. q·d. . Redixerat hieremias .lxx. annos ione conceſſit. ſed qui culpi nem peccatoꝛum.
rnn d ireraſen· deſolationis templipoſt orr⸗ Vlla erere oon eret pniam. Mda 3 C Du miſericoꝛdiã
. da un — Pilrr⸗ difis erxa exs abuamt i. remiſſi ecca⸗
gachiel eni olim vos de HHõ iudeã ⁊ reedifi⸗ exaggen enn en i. remiſſionem pecca.
D heu egypto liberau ſum veniret nopus bieruſale: aue res ioꝛa enim crimina maioꝛibus abluunt toꝛum a ſe per miſeri⸗
e abtelig in caret ibids emf ane ſed magis fletibus. ι IJdem. lpax tuis oꝛdiam conferendã.
dernaugg tabernaculis.ſc non facit danielẽ negligenté: mi· Aeat p te mr̃ eccleſia ⁊ culpaʒtuã 2 .Omnibus pꝛomi
ænunceducam pꝛouocat ad rogandu: vt q deus ꝓmi, lachꝛymis lauet. videat te xps me it vere penitentibus.
Ccndenti de iminente ca⸗ſit ꝑ ſuã clemẽtia impleat peoꝝ pꝛeces. A tẽ ⁊ dicat tibi:beati triſtes:qꝛ gaude/⸗ 2 Et relaxandi.id
utuin ptinitate derse ne negligentia ⁊ ſupbia pariat of enſann end. Banat vr p vno multi rogent. de⸗ eſt benampeccati di⸗/
fencicn ſi ad me reuerti niq s et in geneſi legimus. c. ⁊.xx. an· bitis. eſto motno wichie larbep⸗ mierendl. .
W voinernis. veniqz etin genenlconn d. ge täto niqz in enangelio motus vidue lachi- vinevane vlla.inullũ
hunfltnti d ¶ Quod facit nos pnie itimos antevütnna W ts mis quia plurimi pꝛo ea flebant: filium 1eemacl pecca⸗
ſſma. nõ tñ ceſt. c. ãnis voluerut agere pn eins neſiſtirauit. e Idem. excpieA& ve’pecc
dhuunnt, baptiſma.nõ iñ tpe hoc elt. c. alij anni cõple einus reſuſcitauit. Idem. . toꝛem vel peccatum.
mpweegt. gquodcũq;. vt. · nequaq expectat.vt 1.·xx. Re fuerat Dam pꝰ? culpã deus ſtatim de pa a ¶ ¶ Exaggeret. id eſt
“ ynde antur. ſed inſert ante a boſte erde uiadtſo iecit: no diſtulit ſed ſianmn maioꝛ fuit culpa ma
iemid ſne pni nde cömminatusi. OAñ T hieremie vr. ob duri ⸗ ſeparanit a delicijs vt ageret pnĩam. ſta ioꝛ ſit doloꝛ de culpa:
ktatnim ſemper iſta ono coꝛdis ppli iudeoꝝ:ne oꝛes pꝛo ppo p nica veſtiuit eũ pellicea nõ ſerica. vel ſatiſfactio pꝛo cul⸗
nmm uis interdictũ :qꝛ? nõ exaudiã te. ⁊ ad ſamuelẽ. vſ/- tim tunica ve ſtinus ad feliciannm. po.
kune generale hoelli⸗ kaenle luges ſuꝑ ſaul:q;ꝛ ego abiecive C Pen ubannachonerpmercſomne⸗ b. õä
—Rꝰ reepin inteli queauo ug iel adim † Res lut am actones pt enen wwii,. q. i non affera⸗
eickniſe gunlur.xtrade in cinere ⁊ ſacco poſtulat danſelachin cuũ vr̃a eruditõ recognoſcit.vna ẽd mus.
n ſe e ſponſa. ñeſt vo⸗ pleri qð ꝓmiſerat deus:nõ ꝙ eſſe Poübolez p arturitꝰ donecꝑ baptiſma . Aeat. ſ. ſ mani⸗
oornlu bis Iteʒ hoc fa dulus futuroꝝ:ſed ne ſecuritas neglige Elutare onn pꝛeteritox fiat ablutio pec eſtũ fuerit crimẽ
n „ igentia pariat offenſã. Iẽ ſalutare oim pꝛeterite vo ifeſte fle
nbiwie cit pnĩa qð ba tiã ⁊ negligentia pariat offenia. catox. oĩs enim qui iam ſue voluntatis doleas manifeſte? f.
deddide ptiſmus quo ad ambꝛoſius in ſermone domini in domi cato ſtitutus eſt: cij accedit ad ſacr̃a as vt ꝓp te oꝛet mater
iuumohi vita eternaz nõ“ Il a die in abꝛaam. arbiter oltitun cCCcleena.
. quo ad ̊ vt pe- nic SJMD ”l “ õäs
ap ze Poch diſpen penam culpe ſi qua dignus es poſt coꝛdis contritionem per lacbꝛymas
ſationẽ enn ninrt rna dee e Lüerrratad trãſmigrationẽ Gariaben deie dele Piſcopichrn volun tſuis nepotibus bene face
gnit e ents acend An impleri ceperint.lxx.ãni viſitabo ⁊ redu C. Hul qꝛ perſonam chꝛiſti Kunt idiinnane mandanda ſit. vt
Picnmm. L iſtum. J ſtatim.ar. qꝙ ſententia lata
, f n a ra vriheg il obtier iõe nõ ſa dũ:qꝛ ſi de- . on iten⸗ * i di agendi pnia pꝛimus quãdo adultus
ung 5 Beniq; alia rõne geabat ab ezanige ñrſce andůü:q . * Hes aũt Caſn es Pnenagiennans ran iallaſtzis ga otidie peni
boſſe 1 ligentes mutat qð pꝛins ꝓmiſerat. J lens baptiʒari agi mlecungus 8 A⸗
ſcnet videt hoies negligentes! tſpi hoie in eternũ q vole ig. tertius qñ aliquis pnĩam agit de moꝛtalibns que ꝓp⸗
ani⸗ b Legimus. vbi dꝛ nõ ꝑmanebit ſpũs meus in he R tet de leuibus peccatis.tertius qñ aliq ſt eni pniaetractat de ſecundomõ
ie T.X ilis. erũtq; dies eius. cxx. anni. q.d. ſpiritus meus.i. ineni⸗ ibentur in decalogo. abillo antem ver. eſt eni pnia.t ndomo
. ro eſt.i fragilis erutqh di it in boſe rit eterna. bibentur in it veniali contemptum eoꝛum conſtitnitur di
ir. ebit in hoĩe in eternũ.i.nõ erit ete ſi quis contemnit venialia pꝛopter contemptun
. gnatio mea ⁊ ira mea no remaneb latibꝰ ſed ipſũ hic puniã tꝑa/ nam ſi quis bat quadam fimilitndine. S
mnien õ reſeruabo hoĩem in eternis crutiatibꝰ ſed ip . ns moꝛte eterna.⁊ hoc pꝛobatq umu ve. f. de
gt ſuen tentot dicit ꝓpter illos q ĩ diluuio ſaluati ſut ⁊ ↄuerſi ad deũ. becthones. itribus modis egiturpenitentia. ſ.ante baptiſmum. vtſ.de
btinld eedann at dder põt h̊ facere poſt datas inducias.ar.ꝙ gye i . iiij. agunt bomines. poſt baptiſmũ de moꝛtalibns peccatis.⁊ quoti
NM n. 2 2 „ „ 7„ ſtig * ſ.Ek⸗ 11. 6 elrt 2⸗ 77 . idi ig. WM H
nn re indi.qð iſſr. ber ne danar d enamrmunt Ea⸗ die de Fenialiug dtiſdcdneeoden tyel ante.
Pecen Poſtea. ar. ꝙ ſi teneris mihi . õͤ poſſis:ſtatim poſſũD5 i ¶ Vna eſt.que fit a neni i ponit
unlt . nd de tpe eſt lapſum in reſdno ſeribere nõ poſſis: ſtanm poſſũ . Parturit. pꝛopꝛie ponitur boc verbum.cum enim homo bemtenti no⸗
u 3 gecontra te ar. l q vi appellatoꝛe ff de ver ob Hoe — 2z meditatur ꝙ baptiʒari velit agere penitentiam incipit.que peniten
ni nihe ff ſi quis can.ſi eum F.i f de verb ob nulla ſtipulatio. contraff. .

. it. id eſt i nominẽ id eſt de eo vetuſto pꝛius
em parturit.id eſt in nouum hominẽid eſt de eo vemſto
. arenn habentem facit nonum bominem .id eſt gratie nouitatem
habentem. de conſe. di . iiij. non dubito.
l¶ Omnis.j. de conſe.di.iij. omnis qui.

inſulam. vbi ſoluitur herconircrictas. D
me Abieci.q;tum ad pꝛeſcientiam. . 1;
n (D Aatcna pcifipenas debitas ꝓ peccatis.no in hoc cap K ij

De Peni.

1
ſecrationem.i. ſanctificationem vel ſatiſfactionem. 1Ieut pꝛimi. per pꝛimos hoĩes ⁊ per danid oſtendit ꝙ, icet pp . Mun
Packtrnmeneneenont im tirfgerc- ꝓdeſt qꝛ offerunt enm. LOmiennam vel baptiſmũ nobis dimittant᷑ Dercatutigone⸗ uer. e
Snpplicationis.qꝛ ſemper debemus ſupplicare vt ab eo liberemunr. 2 alie penalitates p velgig⸗ pctõ ĩflicte emankt ac agonẽ ? exercitiũ. 4 . be
d/¶Beñiderat. cum effectu. C euocari concm mo gano Heino ervnt eum non ſubiacebant
æ ¶ Peccatis pꝛo moꝛtalibus. moꝛti ⁊ alijs penalitatibus ſibi poſtea inflictis. . Euni
¶Si eni nos· penitẽ 3 Meruit. i. n .
Traii gencfordanon ⸗ ”D 4 ainuirdra, ſar 1
do nos de pctõö. fideliũ:niſi eũ veteriſ vite peniteat nonã oluit:ſic nos ſalutis vnda a culpa pꝛimi eſ venaalt ſien
K Indiaremer. ia ichoare no põt.ab hac pnia cu baptiʒät hois abſoluimur:ſed tñ reat huius eiuſ diſconſuemg. em.
nan .ſoilpuuli imunes ſit. nõdũ eni poſſunt ¶qẽ culpe diluẽteſ abſoluti quoqʒ adbuc 2 1 Aſtliot 4 e n
hb NEſt enim peniten vti libero arbitrio:qbꝰ tñ ad pſecratiõs. carnaliter obimus 9 delicta nra ſue b fflium abiolon? 8
tia. modo redit ad ſe,· remiſſionẽqʒ oꝛiginalis pcti ꝓdeſt coꝝ nos ſiue ꝑ ſemeripſũ reſecat ẽt cũ laxat di xlyij . nece. Grun
cundũu articulum. fides a qbus offerũt. altera vero pnia ꝭ abelectis enim ſuis iniquitatũ maculas 2 . Et nüc dꝛ. gan
ue humana. ſ. Cuiꝰ actio ꝑ totã vitã iſtã qͥ in carne degi ſtudet tꝑali afflictione tergere quas in ꝑ obiſci a abuſ⸗
di. ij. ſi verba. c. de mus moꝛrali ꝑpetua ſupplicatiõis hũili petuum non vult in eis videre. Itezʒ dice anmamn en
eauotians ate ſubenida eie pᷣmo nemo vita eternã anguſtinns. 4, , Drfitlone chnan Hiahi
ue non pꝛoſunt fin ĩcoꝛruptibilẽ ĩmoꝛtalẽqʒ; deſiderat: niſi Icut pꝛimi hoĩes oſtea iuſte viuẽ ad vitq eiernaʒ zeine
gula multa iunant. ꝓ⸗ eũi vite huiꝰ tẽpoꝛalis coꝛruptibilis moꝛ do merito creduni ꝑ dñi ſanguinez ñpoſſe dimitti. ſtonatn
inde ergo iudicandũ talis peniteat. nõ eni ſic quiſqʒ in nouã ab extremo iudicio liberati: tñ nõ in illa ꝰ Hin qſ di Ainin
eſt de pluribns minnt· vritã pꝑ ſanctificationẽ baptiſmi naſcit vt vita mernerũt ad paradiſum reuocari: Kar ſuer ni wntne
vt de vno graui deli· quẽadmodũ ibi depõit oĩa pctã pᷣterita ſic ⁊ caro peti ẽt ſi remiſſiſpctis hõ in ea Ki K a neede ing⸗
cto cni minoꝛa conco· ctita ſtatim moꝛtalitatẽ ipſã carnis coꝛ⸗ iuſte vixeritnõ ↄtinuo meret᷑ e moꝛtẽ j ac enc ſrr en
nata eauamur argff. muptioneqz vite deponat. tertia eſt acſo perpeti quã cõtrarit de pꝛopagine pcii. sguralareſp Mmun
Abgs n nnee piec illis pctis/ ſubeunda eſt: que le tale aliqd nobis inſinuatu eſt de patriar Etmr ia nih ſae
non. §. ſi quis ſepius. ine . 8 . l ch dinlibꝛnfegkenchane boein a niſli. ir⸗
vt. ff. dc pac.ſi plures. gis decalogus otinet. De quibus apls cha dauid in li 20 regu:ad que ets ſed qꝛ niſi.ſʒ dic egi
9.cui nullũ.ar.contra. ait.ſi eni nos iudicaremus a dno nõ vti cũ miſſus eſſet. eiqʒ; ob petm qð a miſe⸗ ſic qſi qꝛ rõnabi Nepſi
fr de iur.om· in.l.ſtidd qʒ iudicaremurs.⁊ infra.eſt eni pnia hu rat euentura mala cõmmaret᷑: ↄfeſſone leẽ qy ita reſpõ numa⸗
C. de iudi.ſancimus. miliũ ⁊ bonoꝝ fideliũ pena quotidiana pctii veniã meruit reſpondente ſypnete der᷑ eduiſ laiop
Fpe. iment.illa in ꝗᷓ pectoꝛa ↄtundimus dicentes. dimit ꝓꝙ illud ei flagitiũ facinuſqʒ dimiſſũ ſit ⁊ Renitnr g ⸗ naſn⸗
1. opneimenklla te nobis debita nr̃a ⁊c. NHeqʒ ea dimit⸗ tñ ↄſecuta ſunt que dñs cõminatus fue⸗ dvi ſiqni Xpiij. ſaip
enptroroꝛun ? vili· tinobis volumus:que dimiſſa in bapti/ rat vt ſic humiliaret᷑ a filio*: quare ⁊ nüc a Impedirer upe
penſño:qð quidẽ pctm̃ ſmo nõ dubitamus. ſed illa vtiqʒ qͥ hia/ drĩ̃?:ſi deus ꝓPhter petm illud fuerat co⸗ i vt ꝑ hoc tpalẽ ceniſt
eſt moꝛtale. vl ipſũve na' fragilitate quis paruo:tñ crebꝛa ſub minatꝰ vt ſic hũiliaret a filio:cur dimiſſo penã euitet. arg. (Car,
niale petm eſt moꝛtale repũt que ſi collecta ↄtra nos fuerit:ita pciõ qd erat ei cõminatus impleuit niſꝰẽ xxiij .iiij ſiis. amnee
du placet. als eni iooſ’a nos grauabũt ⁊ oppꝛiment ſiẽ vnũ ali⸗ qꝛ rectiſſime ſi dictũ fuerit:reſpondet᷑ re b Vnmulitate eizr
