im vue hereticus ſine ſciſmaticus ſiue

patet. ſed H am
pleetit᷑ ſolos bo

paſſus. ſed m
vnitatem ſacra

mẽtoꝝ ẽt maloſ

aglios cõplectit̃.
vt. S.e.quõ.v.in/

duant.⁊ er vãc
mlti reliquent᷑ᷣ.

lhH ¶ Mixtas. ſ.
malos mixtos
bonis.ſũt enim

mali mixti inter

bonos ficut pa/

lee inter grans
⁊ dicunt palee.
qꝛ cadũt leuiter
vẽto tentatiõis.

de peni. di. v. c. i. ?.xxiij.q. =
Exeunt. ſic ⁊ mali hoĩes de eccleſia.ſ.mali nõ exeunt ſaltem eterna

cEſſe cognoſcit᷑ nã oĩa nia facimꝰ æẽ. C. de ve.iu.enu.l.i...ſed neq;

NAnc aũt nõ ſicut hereſis heretico
rũ eſt ſic erroꝛ ipſox eſt. ſicut ẽt ſa
crileg

iũ diſſenfiõiſẽ eoꝝ:ſic ẽt baptiſma

qð xpi eſt:nõ dʒ dici ipſoꝝ.¶ vdẽ li.v.

HBHeeogem.
Am tãtũ valeat baptiſmꝰ ꝑ boĩ
Rsre quantũ ꝑ aplin datuſ:ita
nec illiꝰ ſʒ xpi eẽ cognoſeit᷑. tẽ.ꝗnueni
mus diciuʒ ab aplis ⁊ gloꝛiã meã: quis
vtiqʒ a dño ⁊ miniſteriũ meũ ⁊ pꝛudẽtiã
meã:⁊ euãgeliũ meum q;uis vtiqʒ a dño
impartitũ atqʒ donatũ:baptiſmũ at ne/
mo eoꝝ meũ dixit oino.neqʒ eni oĩm eq
lis eſt gloꝛia:neqʒ miſtrant oẽs eq̃liter:
neqʒ eqli pꝛudẽtia vel ſcia ſũt oẽs pᷣditi.
⁊ in euãgeliʒando alius alio meliꝰ oꝑat᷑

— * *

⁊ iõ dici põt alius alio doctioꝛ eſt in ipſa
ſalutari doctrina:alius autẽ alio magis
minuſue baptiʒatus dici nõ põt: ſiue ab
inferioꝛe ſiue a maioꝛe
in libꝛo.iiij.

vbis euãgelicis ↄſecrat᷑: nõ ptinere

cuniuſqᷓ dantis vel accipiẽtis erroꝛẽ: ſiue
de patre ſiue de filio ſine de ſpũ ſctõ ali

ter ſentiat quã celeſtis doctrina inſinuat
Igdem in libꝛo de baptimmo.
Nuod bonis ⁊ malis ſacramenta eccle
ſie communia ſunt.

◻ St vnitas eccle q̃ late pateti ſacr̃o
videlicet in ſocietate ⁊ cõione q cõ/

plectit᷑ cũ granis ẽt paleas:qñ eaſ coꝛpo
raliter mixtas ita patit᷑:vt neqʒ illas iu⸗
ſti vitent:neqʒ ab illis iuſte vitent᷑.ſic ſũt
in eccleſia hoĩies mali vt in coꝛpoꝛe hũa
no humoꝛes mali qui interdũ exeunt ex

coꝛpoꝛe.C. Idẽ de vnico baptiſmo li⸗
⸗ HNon tranſit ad
aquam baptiſmi malicia benedicentis.

BHorn eſt aq̃ ꝓphana adultera
ſup quã nomẽ dei inuocat᷑: ẽt ſi a

bꝛo ſexto.

ꝓpbaniſ ⁊ adulterciuocet᷑:qꝛ nec ipᷣa cre
aturam adultera ẽ:nec ipſũ nomẽ adulte
rũ eſt. Item beda.homelia.xxxvi.
Non eſt rebaptiʒandus qui ab hereti⸗
cis baptiʒatur.

facinoꝛoſus qͥſqʒ ĩ ↄfeſſiõe ſctẽ trini
tap baptizet: nõ valet ille a baptizat ẽ
a bonis catholic rebaptizari:ne ↄfeſſio

aptizet. Ice
DDezzeodein
Atis oſtendimus ad baptiſmũ qd lu dice
yVmbolü ẽt placui

conci.martini pape. De eode
BGSnliceat ante duas'ſeptimanaſ

itum ad faciun.

noĩbus patris ⁊ fi.⁊.ſ.iſ.dꝛ te baptiʒo.hoc iõ fit vt

32 8

n/Ine hereticus baptiʒet. S.i.qL. hi ꝗ.c.dedit.S.xix.di.m..e.di.a qdã. ẽ5
..q.i. ſigs ꝑigno..S.e.di/bi de ꝗbꝰ.õ.ſo.ibi in foꝛma.hic non.⁊ reiteraf
oOTanti nois.cur ant non naminũ. vtin
pellatiõe fingularitatis

in eſſentia vnitas patris ⁊ fi.⁊.i:ſ.in ꝑſonis trinitas deſignet᷑.

tiõibus clericoꝝ ſpũs imud ab eis abij
ciat᷑.Itẽ rabanꝰõ iſtitutiõe clericoꝝ

Officiu baptizadi cathecumini pueniat a
Mte baptiſmũ cathecizandi dʒ ho

minè pᷣuenire officiũ:vt fidei pꝛmũ

cathecuminus accipiat rudimentu. Iteʒ

ipſe xpᷣs pus ceci nati oculos luto ex ſpu
to facto ſupliniuit ⁊ ſic ad aqs ſiloeꝰ mi⸗
ſit:qꝛ pꝛius dʒ baptizandus ſide ĩcarna
tiõis xpᷣi inſtrui:⁊ ſic ad baptiſmũ iã cre
dulus admitti:vt ſcit cuius gre ĩ eo ẽ ꝑti⸗
ceps ⁊ cui iã debitoꝛ fiat deincepoʒ,
Er Item ex conci.bꝛacareñ.ij.
Duo tempoꝛe cathecumini ad
dum ſunt deſerendi.

Nie viginti diesꝰ baptiſmi ad pur

gatiõʒ exoꝛciſini cathecumini cur⸗

rant. iu qbus xx. diebus oĩno ſymboluz

qð eſt: credo in deũ pa.o.ſpũaliterſdo⸗
ceant᷑. ¶Item ex cõci. agathenſi.

Quo temppoꝛe competennibus ſymbo⸗

lum eſt pꝛedicandu.
cuit ab oĩbus eccle⸗
ſijs vna die.i. anñ.viij. dies dñice re⸗

ſurrectionis publice in eccleſia cõpetẽti
bus pꝛedicare. Item nicho. papa.
In vnaquaq; eccleſia baptizandi caihe

ciʒare poſſunt.

tibꝰ vniuſcuiuſqʒ eccleſie pñt fieri

ſicut in hac ſctã romana eccleſia cui deo

auctoꝛe miſteriũ exhibemuſ noſtri famu
latus ſolẽniter fieri cõpꝛobant᷑.C 3 teʒ
E

onci. laodicenſi. De eodem.
Aptiʒãdos opoꝛtet fidei ſymbolũ

dicere:vt.v.feria vltie ſeptimae vl
epᷣo vel pꝛeſbytero reddere. ¶Iteʒ ex
De codeém.

aſce:ſed añ tres ad baptiſmũ ſu

ſcipe aliauẽ oz at in bis diebus: q bapti/
ʒandi ſũt: vt ſymbolũ diſcãt:⁊ ĩ.vi.feria
nouiſſime ennane epᷣo vel pᷣſoytero
reddant. ¶Itẽ ex ↄci.cartha.iiij.

Añßey baptizẽnit qlibet ſũt examinandi.

Aptiʒzãdi nomẽ ſuũꝰdent ⁊ diuſub

abſtinẽtia vini ⁊ carniũ ac manꝰim

pofitiõis crebꝛa examinatiõe baptiſinũ
cipiãt. ¶ Itẽ rabanꝰ ð inſtitutõe cleri·

Baprizãdi qre exoꝛciant᷑: exufflent.

vel inocatio tanti noĩs videat᷑ annulari P Oſtiqꝙᷓ ſe baptiʒãdꝰꝑ ↄfeſſõʒ vere fi

Itẽ grego.ij. bonifa.epᷣo. Haptiʒat

a paganis in nomine baptiʒent᷑ trinitaſ.

Mos a paganis baptizatos eſſe afß

ſerniſti ſi itaꝰ habet᷑ vt denno ba⸗
pties ĩ noĩe trinitatis mãdamus.¶ytẽ
celeſti. papa. Sine exoꝛciſmis ⁊ ex⸗
ufflationibus niillus baptizetur.
Jue paruulia ſine iuuenes ad rege⸗
nerationis veniũt ſacrm:nõ fonteʒ

vite pꝛiꝰ adeãt quã exoꝛciſmis ⁊ exuffla

iij. q. viij / c. i.

liter. vt de pe. di.ij. S. hoc itaq;c.quecunq;:⁊.c.nullus.io.

c.vlti.io.

m P) On eſt. creatura. polluta m dici poteſt tum in eis eſt. xlix. di.

b

dei ĩ alteriꝰ cõmẽdauerit dñiuʒ: ⁊ ꝑ
abꝛenũciatiõsꝰ poꝛis poſſeſſor ſe aliena
uerit ſeruitio:exufflat ab eo ptãs ſeua:

vt ꝑ piũ ſacerdos miſteriũ ſpui ſcõ cedat

fugies malignus ſpũs. ¶ Atẽ augn. de
De eodlem

ſymbolo li.i.
8 Icut noſtifres chariſſimi puuli exuf
flanẽt᷑:⁊ exoꝛciʒãt᷑vt pellat᷑ ab eis dia

boli ptãs inimica:ꝗ decipit hoĩeʒ vt poſ
ſideret hoĩes.nõꝙ creatura:i infantibꝰ

infidelis non recipiet̃ fine examinatione.j.e. indei.
Hſtꝙ;. abꝛenunciationem.s. dii eccleſaſticarum.
Se alienanerit.i: alienari inceperit.vt.S.e.ſine paruni.
d velle. l. I.

nõ ꝓ

exoꝛcizã

⁊ ita non
pnia.

Icut noſtisq decepil.⁊ iõ fuit reſtiiutꝰ.nã deceptus ⁊c ff. a
Creatura. nec diaboltis inquantũ eſt creamnra ſed inquatũ eſt v-·

Boss paga

fi. ita. ſed in foꝛ⸗
ma eccleſie nõ fuerun
baptiʒati.io.
Ine puuli.ð pꝛe⸗
cedente ſolẽnita/
te baptiſmi ſubiũgit. ſ.
de exoꝛciſmo ⁊ c
ciſmo.
rAbbijciat.
dus deſignet᷑.⁊ ſic nõ
i nequaq. æ ſt
5 pfit ad vitã aligd.
qꝛ ꝓpter h ñ fiũt minꝰ
idigni:qꝛ moꝛs adhnue
in eis remanet. ꝓdeſt
iñ vi minus poſſit eis
inimicus nocere.vt.ſ.
c.ð hinc g. quẽ effectu
bʒ exoꝛciſmus.nungd
eijci ſpm̃ ĩimũdũ:ĩmo
donec baptiʒet eſt mẽ
bꝛũ diaboli.qꝛ nõẽ me
dinʒ.vt.xxiiij.qi.qm.
ſed dic abijcit.i.ſignifi
cat abigendũ vel abij
ciendũ vel ſaltẽ cõpel⸗
lit eũ ne iã tãtũ noceat
quantũ nocere potuit
8 Nte baptiſmũ.
ſiloe. ſons ẽ ⁊ in⸗
terpᷣtat᷑ miſſꝰ ẽ qꝛ xpᷣs
in qͥ baptiʒ amur miſſꝰ
eſt. xxiij.di.ꝗ epᷣs.io.
1 Nte.xx.S.x.q.i.

n ¶ Bies. in mediana
bebdomada cũ cãtat
ſitientes.S.di.
cipali.
x ¶Exoꝛciſmi.i.adiu
rationes exoꝛciʒare.i.
adinuare.
ySpũũaliter. ſufficit
ꝙ ſenſũ retineat.ff. de
leg. i. ſcire le

S. e. ante.
. Examinatiõe. qꝛ
T.c.ne qðᷣ abſit. .

1. pijci?⸗

iij. pꝛin

ges.i. q . i.
marchio.
tibus.i.intellectũ
diſcretiõis habentibꝰ
vel cupientibꝰ.cõpetẽ/
tibus ꝗdẽ appellant᷑.i.
libero arbitrio vtẽteꝰ
pnĩaʒ ab ecclia accipi
unt. vt fint digni acce
dẽ ad catheciſmũ de⸗/
inde ad baptiſmi ſa
cramentũ.yvt.xxv.diſ.
audite.
2 On liceat.duo
tm q: añ duas
2 añ tres ⁊c. cum als
duo ↄtinent᷑ in tribus
ff. ð ar. diẽ. . ſi plures.
8 Aptiʒãdi.nomẽz
ſuũ dẽt ĩ ſcript
hodie nõ tenet h qʒ
dicit abſtinẽtia oſiliũ ẽ

De Lom
tioſus.xxiij. di; epĩſcopus ordin anqus eſt. 2 Affectus.i. bonitas bominis ſuperat vitium locutionis q.d. non
a ſtea ſignatur.i poſt exufflati em iteremtpionis. ſed potius verbum x-pi. 7 .
b ¶ Interemptionis.ſue.i.ſignaculũ ſctẽ crucis.ꝑ qð eſt interẽptus vt dixit x E MHã vtiq;. ꝓbat ꝙ vitiũ pꝛecũ ꝓpter affectũ bonñ nõ emendatt n
diabolꝰ ð qͥda iudeo.ꝗ ſup ſe fecerat ſignũ cruc(.iueni vas vacuũ ſʒ ſignauũ baptiſmo ſed verbũ xpᷣi oꝑat virtutẽ.nã bereticus bonũ affectũ nõ hbʒ 4
c ¶ ¶ Alienũi.alienandũ ſed iõ dicit alienũ.qꝛ in ꝓxi.⁊c.xxiij.qi.paratus. ⁊ ꝙ;uis vitiũ pꝛecũ afferat nõ iñ minus baptiſmꝰ ſuũ effectũ hẽbit. qꝛ 6
d, inc rpicn). . —S=ð tantũ valẽt illa
. i. figur . WM „ , Ccerta verba euã t
Waregtiippia⸗ exoꝛciʒat᷑ aut exufflat᷑: ſed ille ſub qᷓͥ ſůtàͤ ant:ſed in fide ſctẽ trinitatis mens eius Geliſvtnatsen d
lem ſignificautunr. ſub pctõ naſcit. ¶ I raba.ð iſtitu. cle. ↄfoꝛtet᷑.vngitur ⁊ inter ſcapulaſ de eode eptes alie viti⸗ 1
OQAl ccieſtis offer AQuare ſignet bapiizad' i coꝛde 2 fröte oleo: vt vndiq muniat᷑ ad bona opa oſe ſint. foꝛmaʒ 4
eniĩ Veinas bſeenanale Oſtea ſignat baptiʒãdus ſignacu facienda ꝑ dei gram roboꝛet. ¶ Idem tung⸗ grniu⸗ 4
gis naturalis ex de lo ſctẽ crucis tã in coꝛde ꝙᷓᷓ in rronte conſecrat᷑ fons:vt ad ipſũ baptiſma co⸗ ar ahe Patn 4
conſti tranſlato. vt ab eo tpe apoſtata diabolus in voIſe thecuminus accedat. ¶¶Item ambꝛo. Sßtü ſpectat ad 4
gEbic mediana ſuo pꝛiſtino ſeinterẽptiõisꝰ cognoſcẽs ſi in li.de ſactcis. Quomodo fontem bapriſmü omes
bebdomada tri· gnaculũ:iã ſibi deinceps illic ſciat ſe eſſe baptiſmi trinitatis pꝛeſentia conſecrat. euacuãt ab illis ðJJ
bus dicbus fit ν alienu:. C Iez in libꝛo eodem. Enit ſacerdos ad ſontẽ dicit pꝛecẽ euagelicis vbis
ni ſeba lert viglia Qugre ſuper eum oiationes vicantur linuocat nomen patris ⁊.f. x...ſxti Beſt na vuz.
paſche niſi ſols imer/ Xhinc iã dicunt᷑ ſuꝑ euʒ orones vt ¶tur ver bis celeſtibuſ:celeſtia ſunt verba ? eie erat.
ſo ſm hoc exoꝛciſmi fiat cathecuminus:tũc dat᷑ baptiza que xp̃i ſunt pꝛeſentia trinitatis adeſt: 3 Cypꝛian⸗ .
variantr. ſal bãdictũ in os vt ꝑ ſal typicũ ſapi operat ſermo eternus vbi deſcẽdit ſpis cypꝛiano eni e S
hb¶ Arte.i. dolo.ſic ex entie ſale ↄditus feroꝛe careat iniqtatis ſanctus.pꝛimo quaſi columba deſcen⸗ lxxx epis viſuẽ 4
ponit᷑ xxij.q/v. qᷣcũd, ne a vermibus pctõꝝ vltra putrefiat.ſſy dita vt increduli vocarent᷑ ad fidẽ.in pᷣn / baptiſmu xpiñ S
i EOſteg typiai magis illeſus ſeruet᷑ ad maioꝛẽ graʒ ꝑci cipio ſignuʒ debuit eſſe in poſterioꝛibus oſſe eſſe apud 2
der peigiru det ntalſi biendã. Item beda ſup libꝛu regu. glectio · apoſtolis eni ſps ſcrs datus ẽ& berjncos nl a 4
ge dona ſpus ſcti. Eſt Quare ſale inuiantur calhecumini,. in igneis linguis ꝓppter incredulos. no⸗ n tba Priſine
Raro noſtta luti. pfis Al celeſtis ſapie q̃ initiant catheea bis aũt iam in plenitudine eccleſie nõ ꝑ bereticoꝝ lana⸗
ſapia ſputũ.Creditur Ammnten cũctiſ opeꝝ nr̃oꝝ ſacrificiſſ ſigna ſed ꝑ ſidẽ veritas eſt colligenda. crũ diaboli ap⸗
bumanũ genus: H me iubemur offerre. Nẽ raba. de iſtiu. Item augu. de vnico baptiſmo li. vi. pellabant.5. di.
dicamine ſanum. ericog. Quare Rerũ exoꝛcizentur. Werba erroꝛis per imperiiiam pꝛolata æ. quõ.? di xxxij
be Koprer glonia. hincꝰ iterũ exoꝛciʒat᷑ vt diabol?ꝰ non impediunt aque ſanctificationem. verum.
nus eariitle Ro, ſuã nedcia cognoſcẽs iuſtu ſup ſe 2 ſanctificataqua cũ aliqua er denetnn,
rioſũ opus pdicauoõii dei iudiciũ timẽs recedat ab hoĩe:nec cõ roꝛis verba ꝑ imperitiã pꝛeco effun paceleſtiſdeire
b. Pꝛonaq; cũ ſpectt tendat eũ artebſua ſubuertere: ne bapti⸗ dit multi nõ ſolũ mali ſed boni ẽt fratres ſtringi ſub regu⸗
aialia cetera terrm. ſmũ ↄſequat᷑:ſed magis honoꝛẽ deo cre in ipſa eccleſia nõ ſanctificant aquã:mul lis donatixxxx
Os hoi ſublime dedit. atoꝛi ſuo exhibens reddat opus deo fa⸗ tox eni pꝛeces emendant᷑ quotidie ſwi do iij.di indignum
celũq; videre. Juſſit ctoꝛi ſuo. Itẽ greg. pa.ĩ homelia.xxix ctoꝛibus fuerint recitate ⁊ młta in eis re palea eſt. q· d. ſi
Ferecidl ad erntol Sacerdotes exo?c;ado demonia repel periunt comtra catholicam fidem. nun⸗ Alruo perboꝛig
Pim ine vz miligi fa Acerdotes cũ ꝑ exoꝛciſmi graʒ / lũt ¶quid ſi manifeſtetur aliquos baptiʒatos anitdand⸗
ciei. C. de pe.ſi gs ĩ me & manu credẽtibuſimponũt:⁊ habi/ cum ille pꝛeces dicte fuiſſent ſuper aquã vitinm. peech;
tallũ. ar. 9.e fal.id tare malignog ſpus ĩ eoꝝ mẽtes dicũt: iubentur denuo baptiʒzari quid ita:quia 2 CHulti pa⸗
audiẽtiã. gloꝛioſiꝰ ꝗp⸗ qͥd aliud faciũt niſi qð demonia eijciunt. plerunqʒ pꝛecis vitium ſuperat pꝛecan / renteſis eſt in⸗
pe ⁊ excellentiſſimũ in Item rabanus ð inſtitutiõe clericoꝝ tis affectus:qꝛ illa cetera verba euaunge teerpoſitio vſq;
bum ano coꝛpoꝛe hoiſ NQuare de ſaliua nares aures tãgunt᷑. lica ſine quibus nõ poteſt baptiſmnus cõ nectamen.
os venachendi. 5 as QOſtea tangunt ei nares ⁊ aures de ſecraritantũ valent:vt per illa ſic euacu e ¶ Euecnat᷑.
vene glariſcet nnz ſfaliua: ⁊ dĩr ei verbũ euãgelicũ qdð ie entur quecunqʒ in pꝛece vitioſa contra vlerile na
tãti muneris ⁊ oꝑis us dixit: qñ ſurdũ ⁊ mutũ ſanauit tages regulam fidei dicuntur quẽadmodũ de/ Fidi xxz vij mr⸗
dignitate nõ tãgit os cũ ſputo linguã eius ⁊ mittẽs digitos in monü chꝛiſti nomine excludit᷑.nam vti⸗ bat. 5.xxiij qrü⸗
cũ ſaluua. auriculã eiuſ dixit.effeta:qð eſt aperire qʒ hereticus ſi afferati pꝛecem vitioſaz ij. quid ergo.C.
I¶ Auner..i.coꝛhis hoc.n. ſacim hic agit᷑:vt ꝑ ſaliuã typicãa nec bonũ habeat charitatis affectũ quo de do. ſancimꝰ.
dniæ ſanguinis.qð ½ ⁊ ſacerdotis tactũ ſapia ⁊ virtus diuina oſſit illa ſuperari imperitia:⁊ ideo ſimi õ.i.q.i.non ſodo
mimus cxcelleuſſim ſalutẽ eiuſdẽ cathecumini operet᷑:vt aꝑi li⸗ eſt ei:quicunqʒ in ipᷣa catholica ecle mite.?.c. dñs de
Aonr ante enich ank ei nares ad accipiẽdũ odoꝛẽ noticie ſia innidus imundus vel maliuolus eſt ala ti.
quis baptiʒer nec ad dei: vt aperiant᷑ ei aures ad audiẽdũ mãa qlles arguit hic cypꝛianusafferat vt ẽt 4 guo⸗velſtielet
coꝛpus dñſumendũ. data dei:vt aperiant᷑ ei ſenſus in intimo fieri ſolet aliquam pꝛecem in qua loqug item queri .
nec ad pꝛedicationis coꝛde ad rñdendũ. ¶ Item ambꝛo. de tur contra regulam fidei.multiꝰ quippe di.xxxiij quoꝛũ
officiũ gerendũ ẽ ilo⸗½ ſacramentis. Enare nares non irruũt in pꝛeces nõ ſolũ ab imperitis lo⸗ dã.s. di.x. fiad
neus. vn nec dz gs an oꝛa baptizandqoꝛum epiſcopns tangit. quacibus:ſed ẽt ab hereticis cõpoſitas ſocros.s. iij· q.ix
ageidnespꝛedienis Ropcèr gloꝛiꝗ muneris ⁊ oꝑisnõ ⁊ per ignoꝛantie ſimplicitatem nõ ea va purar
nis officiũ gerere. ne os 'taͤgit eps ſʒ nares vt bonũ odo lentes diſcernere vtuntur eis:arbitranz⸗ * Por c colligſe
dʒ ei credi.hoc vł llnd rẽ accipiat pieratis eterne. ¶ INẽ raba. tes ꝙ bone ſunt:nec tamen in eis quod nõ vitiat foꝛ⸗
vnde in euangelio io7 de inſti. cle. Quare a ſacerdote inuguf peruerſum eſt euacuat illa que recta iſi macaptiſmi ſi
nis. Jeſus ñ credebat Xmde a ſacerdote inungit᷑: vt ſa ſunt:ſed ab eis potius enacuaturꝰ. ad in ea appõat 4
ſe illis. ſ. infidelibus. ccrũ baptiſma cũ fide accepta co⸗ ¶Item augu. ad neophitos. ſupfluũ q ad/
n Mon tangit os. ſtodiat᷑.vngit᷑ tũc illius pectus oleo ſanæ Ounid ſigniicent myſteria:que in fonte mutũt ꝗdã vt ſi
3 volenafan p non ctificato cũ inuocatione ſctẽ trinitatis:vt PD Rima igit baptiſmatis celebꝛant dicat baptizote
Podcelame ſue pcet· nuulle reliquie latẽtis inimici in eo reſide/ ⁊ ſcdᷣa pᷣdicatiõe de his im̃ locuti ſu· mmoihpoli. vel
erit de cã vnctionis J arma virũq; ca

no.vel quicꝗd ſequat᷑ baptiʒatuſ eſt.ar.ff.de ver.ob.que extrinſecꝰidẽ
ẽ ſi ꝗd pᷣmittat᷑ añ foꝛmã.t ſi dicat᷑ arma virũq; cano.ego baptiʒo tei
no.p.⁊.f. ⁊.ſ.ſ.ſi vo aligꝗd ĩterponat᷑ vt ſi dicat baptiʒo te.⁊ deꝰ ẽ ino.p.
⁊?.f.⁊.ſ.ſ.⁊c̃.nõẽ baptiʒatꝰ.ar.ff.ð teſta.heredeſ palã.ꝭ.yl.vbi diſtiguit
an ĩterponat᷑ actus extranens.⁊ circa h ẽ oẽ verbũ extraneũ a foꝛma.
qð nõ ↄcedo.ꝗ eni dicit baptiʒote in no.p.⁊.f.⁊.ſ.ſ.⁊ oĩnmſanctoꝛũ nõ
dicit baptiʒo te in no.pa.⁊.f.⁊.ſ.ſ.qꝛ ſm hoc duo diceret.quod eſtim 2
poſſibile.⁊ eadem rõne deberes dicere.enʒ dꝛ nõego baptiʒo te in no.

—

Einde.i.poſtqᷓ; eſt baptiʒatus.vñ finis.c.debuit eſſe pꝛincipiũ io.
p õ olim in baptiſmo chꝛiſti.
q Beſcendit:in ſpecie columbe.

0 habetur extra de ſa.vnc cum veniſſet.io.
0

r ¶ Sec per fidem. vt legitur de pe.di.ij.querendũ pennata animalia.io.
t ¶ VContra fidem.i.ↄtra rectam verboꝝ foꝛmã in eccleſia catbolica
conſtitutam.vel cum dicit baptiʒo te in nomie trinitatis ⁊ disboli.

gl
enltſe
ſiſdee

bnegn
Nir

ſiuon

a
ebeng
tnany,

ipen;
1 8
Ni

G
nen⸗ .
oc

liahe

innn

riO

NNO

Gneine

ις,.

ia
IDH

„

l 8

el

ſd

i ⸗

6
4
4
H

—

“

ſteris.nec.n.ſcripture obbuandꝰ eſt oꝛdo. ff.de ſo:nec eniʒ. riũ tũ di d 1 omo
86Lice. nam ſatis conueniens eſt: yt qui per al

p.x.fſ.?.ſ.ſ.ꝙ eſſet baptiʒatꝰ.qꝛ verba baptiʒãdi ꝓtulit.qð pʒ falſũ eẽ.
Sed pone ꝙ mntat oꝛdinẽ baptiʒandi an baptiʒabit.vt ſic dicat bapti
ʒo te in no.p.⁊.f.?.:.ſ.videt᷑ ꝙ ſic: e de reſcrip.cãʒ.ar.C. de teſta.pᷣpo

cit᷑.ar. C. de ſen.⁊ ĩterlo.l.ꝓlatã.dico eniʒ oꝛdinẽ verboꝝ eẽ de foꝛma

ſi aũt moꝛa iter⸗
ponat᷑ naturaliſ
⁊ cõpendioſa.vt
de reſpirado vl
tuſſiẽdo vel ex/
creãdo nõ obeſt

cuũ antiꝗtas. 2

tꝑe boc ⁊ ð actu
ꝗ interponit. di
ſtingne g.l. ff. de
duobꝰ reis ↄſti.
duos reos. S.yl.
penul.⁊? ð ver.
obli.ↄtinnꝰ.naʒ
mogicũ interual
lũ nõ ipedit.qð
m magis intelle
ctn ꝙ locutione
Cc.ff.de ſo.ratũ.
⁊⁊ hoc etiaʒ atten
das circa foꝛmaã

euchariſtie. poe

eniʒ ꝙ diet foꝛ⸗
mã panis. demũ
poſt aliquãtulũ
ſpatiũ foꝛma vi
ni. nũgd trãſub
ſtãtiat᷑ ibi panis
vel vinũ. Rũde.
vt pꝛemiſi.tamẽ

qõ non pꝛocede

ret hᷣm eos ꝗ di⸗/
cũt eẽ duas foꝛ/
mas yvt notaui.
g. di.ij · qꝛ paſſꝰ.
9 9 Ria cau⸗/

tione bic

ergo intercedit
ſtipulatio.⁊ ob/
ligant᷑ pueri ex
pꝛomiſſione pa/
trum. Iʒ nõ intel
ligant quod ſpe
ciale eſt ĩ baptiſ-
mo:illud aũt eſt
loco ſtipulatõis
credis deũ:tene
tur ergo obbna/
re fideʒ puer fa/
ctus adultꝰ.xlv.
di.ð indeis.⁊ ob
ligant᷑.licet nil ĩ⸗
telligant. C. de
fal.mo.lʒ.j.iĩmo ſi
bene iſpexerimꝰ
potius liberat a
diabolo iy obli⸗
get᷑ nã ignoꝛãs
pꝓ alium bñ libe/

rat. Itẽ ex eoo

dicit certiſſima.
eſt ar. ꝙ ſimplex

cantio idonea

cautio de. tñ lex
dicit ꝙ cũ dicit

idonea cautio ĩi⸗

telligendũ eſt pi

gnus vel fideiuſ
ſoꝛ vt. ff. de fideicõ

mus qͥ vobis pꝛiuſqᷓᷓ ad fontẽ ſanctum

veniretis iuxta catholice eccleſie iſtituta

tradimꝰ. ⁊2 qd ſignificaret vnctio que di
uerſis coꝛpoꝛis noſtri adhibita ꝑtibꝰ di⸗
uerſuʒ intellectũ deſignat:ꝓut dñs dõa
re dignatus eſt:iterpꝛetati ſumus:cũ oñ
derimus vos ꝑ oleũ ſanctificationis ad
auditũ plene fidei pparatos ⁊ ad bonuʒ
xpᷣi odoꝛẽ vocatos ⁊ ex toto coꝛde ad ab
renũciandũ diabolo eẽ cõmonitos.nũc
vero de iterioꝛibꝰ iã myſterijs locuturi
ſumus:q in ipſo fõte celebꝛata ſunt.emiſ
ſa eniʒ certiſſima cautiõeꝰ: ꝙ vos abꝛe⸗
nũciare oibus pompis diaboli oibꝰ oꝑi
bus eius ⁊ omni foꝛnicationi diabolice
ſpopõdiſtis:deſcendiſtis in fonteʒ ſacrũ
fontẽ redẽptionis: fontẽ ſanctificatũ vir
tute dei celeſti. Itẽ in hoc ergo fonte ãte
quã vos toto coꝛpoꝛe tingeremus: iter/
rogauimus:credis in deũ patrẽ oĩpotẽ⸗
tẽ:reſpondiſtis credo.rurſus iterrogaui
mus:credis ⁊ in Jeſuʒ xpᷣm filiũ eius:qͥ
natus eſt de Fin ſancto ex Mariavir
gine:reſpondiſtis ſingulis:credo. Item ĩ
terrogauinꝰ:credis ⁊ in ſpiritũ ſanctuʒ
reſpõdiſtis ſitr credo.Hoc ãt factũ iuxta
dñi nr̃i Jeſu xpᷣi ſalnatoꝛis ĩperiuʒ qͥ cuʒ
ad patrẽ in celũ aſcenderet diſcipulis ſu
is id eſt aplis maãdanuit dicens. Eũtes do
cete oẽs gentes baptiʒãtes eos in no.p.
1. f. 2.ſ.ſ. Itẽ ꝙ aũt iterrogauimus: cre⸗
dis in ſanctã eccleſiã: remiſſionẽ pctõꝛũ
carnis reſurrectionẽ:nõ eo mõ ĩiterroga
nimus:vt quõ in deũ credit᷑ ſic ĩ cccleſts
ſanctã arholica. reres ſecta ⁊ catho
lica ẽ:qꝛ recte credit in deũ.nõ ergoꝰdixi
mus vt in eccleſiã quaſi in deũ credere/

tis ſʒ intellige nos dicere ⁊ dixiſſe vt ĩ ec

cleſia ſcã catholica ↄuerſantes ĩ deũ cre

deretis: crederet ẽt reſurrectiõez carnis
affnur⸗ =. ¶ Itẽ iſidoꝛꝰde officijsli.ij.

Alioꝝ fide 7 ꝓpfeſſoe puuli baptizẽtur.
PD Aruuli alio pꝛofitente baptiʒant᷑:
qꝛ adhuc loqm vlł credereneſciũt:
ſicut etiã egri muti ⁊ ſurdi quoꝛuʒ viceꝰ
alius ꝓfitet᷑:vtpꝛo eis reſpondeãt dũ ba
prizat⸗ Itẽ ex ↄcilio charta neſi if.
ioꝝ teſſionio ègtates ſut baptizandi.
OEBrgrannes ſi pꝛo ſe reſpõdere non
poſſunt:cum voluntas eoꝛum teſti
moniũ ſui dixerit.baptizent᷑:ſimiliter ⁊
de penitentibus agendum eſt. Aẽ au

u. Sacramentum fidei non tẽpõꝛa led

rifides paruulum facit fidelem.
Dhil eſt aliud credere:quã fidemꝰ
babere :⁊ per hoc totũ reſpondet᷑ crede
re paruulus qui fidei nondũ habet effe⸗

liber. l.iij. S.adiſc.

b ¶ Ergo.vocabnlũ ſemel poſitũ põt accipi pꝛopꝛie ⁊ ĩpꝛopꝛie. arg di.

xxviij.pꝛeſbyterum.
c Qnaſi in denm.

Credere deo.credaſq; deum: plus credo valere.

ſi credas in eum qꝙ; ꝙ ei veleum.

d Arunli.loꝗ.alit᷑ ſi pñt loqui.vñ aug.in epiſtola ad renatũ ebm.

ſeptẽnis etatis pueri vel mentiri ⁊ verum dicere conſiteri ⁊ negari iaʒ
poſſunt.Et ideo cum baptiʒantur iam ſymbolum reddant ⁊ ipſi pꝛo
ſe ad interrogationem reſpondaeaeunt.

Wel credere.ar. ꝙ babet puer fidem. ſed neſcit ea vti. extraema⸗

multum a furioſo diſtat. in e
dixi inter infantem ⁊ furioſum S ę.quomodo.

ctuʒ:reſpondeĩ habere fideʒ ꝓpter fidei
ſacramentũ ⁊ cõuertere ſe ad dñm pꝛo⸗
ter ↄuerſionis ſacramentũ:qꝛ ⁊ ipſa re
ponſio ad celebꝛitatez ſacramẽti ꝑtinet.
Iteʒz. Maruuluʒ ⁊ ſi nõdũ "fides illa qᷓ
in credentium voluntate cõſiſtit: iam tñ
ipſius fidei ſacramentũ *fidelemfacit.ſi
cut credere reſpondet᷑:ita eteniʒ fideles
vocant᷑:non rem ipſamꝰmẽte annuẽdo.
ſedipſius rei ſacramentũ percipiendo.
den in li.de baptiſmo. Alterius ꝓ
ſeſſio nõ valet ei:qui ꝑ ſe reſpõdere põt.
Am pꝛo paruulis alij reſpondẽt.
vt ipleatur erga eos celebꝛatio ſa/
cramenti:valet vtiqʒ ad eoꝛum cõſecra
tionẽ:qꝛ ipſi pꝛo ſe reſpondere nõ poſſũt

at ſi pꝛo eo qͥ reſpondere põt alius reſpõ

deat:nõ itidem valet ex qua regula illud
euangelij dictũ eſt:quod omnes cum le
gitur naturaliter monet.etatẽ habet ipſe
ꝓſe loquat᷑.Itẽ aug. in homelia.iiij.
Quar tria merſio ĩ baptiſmate celebꝛet᷑
Oſtquãꝰvos credere /ꝓmiſiſtis ter
to capita veſtra in ſacro fonte di⸗
merſimꝰ.q oꝛdo baptiſmatiſ dupliciimy
ſterij ſignificatione celebꝛat᷑.recte enim
tertio merſi eſtis qͥ accepiſtis baptiſmuʒ
in noĩe ſancte trinitatis.recte tertio mer
ſi eſtis qͥ accepiſtis baptiſmum in nomi⸗
ne ieſu chꝛiſti:q etiam die tertia reſurre⸗
xit a moꝛtuis:illa.n.tertio repetita dimer
ſio typum dñice erpꝛuni ſepulture:per
quã chꝛiſto cõſepulti eſtis in baptiſmo
⁊ cũ chꝛiſto ſurrexiſtis in fide vt peccatiſ
abſoluti ĩ ſcitate vtutũ xpᷣʒʒ vin aannirid
Iteʒ ex canonibus aploꝝ. De his qᷣ
ſemel nõ tertio in baptiſmũ mergumtur.
Iqᷣs pᷣſoyt aut epᷣs nõ trinã merſio
nẽ vniꝰ myſterij delehzeriſe ſel mer
gat ĩ baptiſmateqð dari a qͥbuſda iubet᷑i
moꝛte dñi öponat᷑. Mõ.n.dixit dñs nobᷣ
i moꝛtermea baptiʒate:ſʒ euntes docete
oẽs gẽtes baptizantes ĩ no.p. ⁊.f.⁊.ſ.ſ.
vtẽ Gre.leonardo eßo. De eodẽ.
Etrina merſiõe baptiſmat nil rñ/
geriveriꝰpõt qᷓ qð ipᷣi ſenſiſtis:qꝛ ĩ
vna fide nil officit ſcẽ eccle ↄſuetudo di
uerſa:nos at ꝙ; ttio mergimꝰtriduane ſe
ulture ſacr̃a ſignificamꝰ:⁊ dũ tertio in
ans ab aqͥs educit᷑:reſurrectio triduani
tꝑis expᷣmit᷑.qdð ſiqs foꝛte ẽt ꝓ ſũme trini
tat᷑ veneratiõe eſtimet fier?ꝭ neqʒ hoc ali
qd obſiſtit baptiʒãdo ſełi aqͥs merger̃ qꝛ
dũ tribꝰ ſubſiſtẽtijs vna ſubſtãtia ẽ:repᷣ⸗
bẽſibile eẽ nullatenꝰ põt ifantẽ ĩ baptiſ⸗
mate vel ter vel ſel imergere: qm̃ ẽt ĩ tri⸗
bus merſionibus perſonaꝝ trinitas ⁊ i

t¶¶ Buplici.t ter mergit᷑ ⁊ qꝛ fit inocatõ
v ¶ Conſepulti.quantum ad vitia.

— .

cer.

29

fAMWut i. vel etiam ſanioſt pupillus eniz infans vel infantie pꝛoximus non
i.de inu.ſtipu.S.pupilus.diſſerentiam tamen
ium obligatur. etiaʒ libe-
retur per aliuʒ.ſic. que

ris.iteʒ dicit ꝙ pigno
rante fidẽ iubere poſ-
ſũ.ff.de fideiuſfideiun
bere.⁊ ignoꝛater etiaaz
actio acquiritur. ff.ſi
peta. ſi a furioſo.
Brotantes. ſui.
ſcilicet amici.

i l. Bixerit.vel dici fe

cerit vlꝑ ſigna.vlł dic
ſui ſcilicet voluntatis.

VYhil eſt. qᷓ fidẽ.
. Vbil eſt. ꝙᷓ fidẽ

id eſt ſacramẽ/
tũ ſidei ꝓfeſſionẽ ſed
non virtutẽ.ſed ſi non
habent charitatẽ quo
modo ergo ibũt in pa
triã pꝰ moꝛtẽ.hoc eis
dat a deo. Alij dicunt
ꝙ babent eã in habi⸗
tu.ex de baptiſ.⁊ eius
effec. c.j.ſed ⁊ ꝑ alios
dicunt᷑ credere. j.e. in
leſia.

I Habẽ.j. di. e. q̃ris

ʒ.xv.qj.S. vt itaqʒ.ẽ.
di ij hocẽ qð dicimꝰ.
Item. ⁊ ſi nondũ
id eſt quãuis.

n . Sacramentũ. ba

ptiſmus dicit᷑ ſacr̃m fi
dei.qꝛ in fide chꝛiſti cõ
ſecrat.⁊ ĩ fide eccleſie
ↄfici᷑: vel qꝛ ĩ noĩe tri
nitatis ↄfert᷑.quaʒ of
rẽtes ⁊ oblati tenent
credere ⁊ ↄfiteri.vlł qꝛ
ſignuʒ eſt ꝙ ſuſcipẽs
fidẽ habeat:etiã ſi nõ
Hbeat gliq ipediẽte.
Fidelẽ.ſunt qui di
cunt ipſos fideles dici
qꝛ fidẽ habent habitu
nõ vſu id eſt non exer
citio.⁊ ſic de alijs vir⸗
tutibus.iſti ſic illud in
telligũt fides illa que
⁊c̃.nõ facit fidelẽ vſu
id eſt exercitio.ſ.e.ꝑ/
mul⸗⸗ ſic de alijs.

p Hon rem ipſaz.

ſicut virtntem.

q ¶ AUZm pꝛo paruu

lAliss. reſpondere
ſic diſtinguit lex. ff. de

Amrtnl..Srlimo.
r . Itidem. id eſt tan
iuʒ.⁊? hoc quo ad pꝛe
ſumptioneʒ. arg. ꝙ ta
citurnitas non haber
pꝛo ↄſenſu.S. di.lxxx
vi.tanta.S.diſt.xxviij.
diaconꝰ.S. d.liiij.ſi ſer
uus.ſed cõtra.S.ij. q.

s Aſti de foꝛma

baptizãdi cmo
do tractat vſq; ad.c.

tritat ⁊ q; x-s ĩtia die reſurrexit.

x 8 Igs pᷣſbyter tria merſõe·j· e. c. ꝓ. õ ſʒ aliðẽ ſelimergi ſub illa v̈boʒ foꝛ
ma.baptiʒo te ĩ moꝛte dñi.qdð bic ĩterdicit.alið ĩ noie trinitat vnica mer
ſiõe qð ibi ĩ eccła ꝗbuſdã ꝑmittit᷑. „C In moꝛte.i.ad iĩuocatõeʒ moꝛt eiꝰ.

4.ſ netudo.S. d. xij. ſcit ſc.ã bꝛo.li.viij.ð foꝛma.S.d.lxxvi.ꝭ.pl.
n tribꝰ.vꝛ Zriũ huic.c.qð ãbꝛoſiꝰdicit de cypꝛião ĩ ſuo ſenſn abiꝛ

dat cypꝛianus cũ ſemel imergat pueros.q qð ĩtelligebat ſtudioſe iĩplebat bo
nis operibus abundando licet in hoc neſcius delinqueret. ſed poſt conect⸗

DRi

De con.

a dño abũ dauit altioꝛi ſenſu ter illos imergẽdo.ſo.foꝛte ille tm̃ ſemel debe· poſt lanacrum ſequunt.ſ poſt baptiſmũ vaptiʒatofieri öbeãt e. vic ad
re ime rgere dogmatiʒabat vel ibi nõ erat còſuetudo ſemel ĩmergere.io. nectit. in Fodrem⸗ tamen babet que circa ipſi um facta ſunt pꝛius. .
¶Bgem modo.id eſtin no.p. ?. f.?.ſ.ſ. vSE IHQuuidyvideriſid é quod audieris. nſub viſu omnis ſenſus ↄtinef.
b ρEt ter. id eſt ter imergit in baptiſmo.? ita tres merſiones ſũtynũ n/ MRepente. oſtendit que circa ipſum pꝛiꝰ acta ſunt vſc; ad. c. iudei.
ſacramentum.ſicut plures voces vnũ nomen.arg ex de regiur.omnis. o/nctus.ſputo non oleo.ſ.in catheciſmo. .

ber baptizari in , . „ Sdintüv.n
noĩe xpi.ſʒ repbendit vna põt diuinitatis ſingulariter deſigna ptiʒo te in noĩe patria ⁊ filia ſpiritua ſca. uiſſime. .e. pꝛe⸗

omiſit.ſic aũt ante nõ
baptiʒzat. mergo te in

vacuus eſt a diuina gratia. 7tẽ Gre⸗
go. qrino epᷣo in hibernia. Rebaptiʒent᷑

Trackigg fteeiſtigpls,
1Sſt baptiſmũ tradit᷑ xpianis ve⸗

*illos ꝗ dicebant ꝙ de⸗ tem MHiero.ſuper eplam ad ppi⸗ ⁊ ꝑboctua reuerẽda ſcitas cõſiderauit ſdbpteri nulismi⸗
bẽt baptizari tm vna li. li. iij. Se eodem. eos rebaptiʒare.ſʒ ſciſſime frater: ſiille Niihrvins ze i
õ ODdẽ modo n patre ⁊ fi. ⁊. ſ. . ba⸗ q baptiʒauit nõ erroꝛẽ introducens aut Kar Riſien .
mine chꝛiſti. Pptiʒa nur ⁊ ter mergimur:vt trini⸗ hereſim: ſʒ pꝛo ſola ignoꝛatia romane x Aeruſti
d ¶Trinitatis.· expli ⸗ tatis vnũ appareat ſacramẽtũ.tẽ. Licʒ locutionis ifrringendo vt linguam vt ſu⸗ id eſt mer
cite. nungd ⁊ greci ha· ter baptiʒetur ꝓpter myſteriũ trinitatis pꝛa diximus. hoc baptiʒans dixiſſet nõ ſus fuiſti.
bẽt eandẽ foꝛmã.ſic qꝛ tñ vnũ baptiſma reputat᷑. ¶ Itẽ ela poſſumus ↄſentire vt denuo baptiʒent. s Abi inucte.
en eeet voeadt gius papa gaudetio epo. c bis qui in ¶Nez ambꝛo. de ſacĩis tractatu pᷣmo. ideſtad quid.
Serernee vents nomine chꝛiſti ſemel tantum mergunt. Ouare baptizatia ſacerdotevngantur. t. P Kreheni
baptiʒaret ĩ ligua ſua. Alti ſunt q in noie ſolũmodo xi Eni iiad lontẽ: ingreſſus es 2ſi ⸗ Kanimhs. i
? latinꝰ iĩ lingua ſuaqꝛ vna etiã merſione ſe aſſerũt bapti gera qd videris :qd locutꝰ ſis di pe. di iij.ille rer.
apli varijs linguis lo zari.euangelicũ vero pᷣceptũ ipſo deo ? lſigenter. repente roccurrit tibi leuita: oc ſX ita aia babʒ ſe
qbant. ⁊ iux ill.a hi· dyo ſaluatoꝛe nr̃o IJeſu xpᷣo dicente vel currit nibi pᷣ byter. vnctes q̃ſi athleta cẽ in capite. als
bant ⁊ ꝗ ſequebantur tradente nos admonet i noie trinitatis? dei:vt ad baptiſmů cathecuminus acce non bene cõcoꝛ
gamabar bana en; trina et merſoe ſem̃ baptiſma vnicuiqʒ das. Calẽ Rabanꝰ i epla ad ephe. li.ij. v arent. Gleiſin
da no vocalis ſcre tribuer dicète dño nro ieſu xpo diſciplis Quare baptiʒatus a pꝛeſbytero vngak reri
tulerut. Itẽ põe ꝙ ali ſuiſ.ite.b.o.g.ĩ no.p.⁊.f.a.ſ.ſ. CIteẽ 3a in cerebꝛo⸗ . =MBD ula ectaſea,
gs dicit baptiʒo te in cha.pa.bonifacio epo. ꝗnuocatiõe tim Oſiqꝙ aſcẽdit baptiʒat? de fonte: epiſtola de adue
noie geitoꝛis ⁊ natt ? tatis tertio ĩ haptiſmate merger öhemꝰDꝰ. ſtatiʒ nignat᷑ a pſbytero ĩ cerebꝛo cia m ſpiritꝰſancti ĩ
ſei faminis an bapti · VM ſynodo angloꝝ decretũ firmiſi lacro chꝛiſmate ſequẽte ſilr oꝛatione: vt opoſtolos.
zat.· vꝛ ꝙ ſic. qꝛ nõ re⸗ me pceptũ 7 diligenter demonſtra⸗ xpi regni ꝑticeps fiat ⁊ a xpo xpᷣianꝰ apoſ x¶Sacerdotiſ.
r eiiexregnollet tuʒ eſſe dignoſcit: ꝗ qcunqʒſine iuocatõ ſu vocari. ¶Itẽ Ambꝛo. de ſacris tra⸗ Seeocn ſlus
Rabld extriſecꝰ.æ. l. ne trinitatis merſus fuiſſet: ſacramenti ctatu.ij. Quid ſuper baptizatuʒ a ſacer uocationez.ſ di⸗
ſi ſub vna.⁊. ff.ſi cer. regeneratiõis nõ haberet:qð oĩino verun ote dicatur. . = . p. manns.
pe.lcertũ.qð cõcedo. eſt:qꝛ ſi merſus in fonte baptiſmatis q Werſiſti veniſti ad ſacerdotẽ: aͤca y ſt baptit
⁊ ſub noibus ſynony⸗ fuerit ſine innocatiõe trinitatis:perfectꝰ tibi dixit:deꝰ inqt tibi pater oipotẽſ Dat Caſꝰs.
mil bñ põt ficni baptiſ xpianus nõeſt:niſi in no.p. ⁊. f. .ſ.ſ.fue te regenerauitex aqͥ ⁊ ſpu ſcõ:ↄceſſitʒ Bici cuiuſmo⸗
mus. ſ ſic nõ baptiʒa rit baptiatus.hoc quoqʒ obſeruare in pcõx tuoꝝ veniã:ipſe te iungat invitam di veſtis tradit
tia 2 Miatidis ec. Jes 5Padicta ſynodo ſacerdotes voluerũt: vt eterna: vide vbi inuct es in vitaz eter⸗ gꝛalba r auare.
ſiomittit hoc ꝓnomẽ? qvel vnã de trinitate ꝑſonã in baptiimo nã inquit. CNẽ. Quare vnguentu ſup 3 a. nocktiaz⸗
ego ⁊ dicit baptiʒo e nõ nominaret:illud baptiſma eẽ verum caput boptat ponatur. „ aäsſignanyyt⸗
⁊c. bñ baptiʒat.qꝛ ſlb nõ poſſet:qð pꝛo certo verũ ẽ:qꝛ qͥ vnu, cepiſti myſteriũ:hoc ẽ vnguentũ q. vlt. femine.
intelligi pꝛonomẽ.sgr. ex ſancta trinitate confeſſus nõ fuerit no ſupꝑ caput.q̃re ſuꝑ caput:qꝛ ſapien 7 Ad miſteri
Cð ſideicõ. verbůũ vo mẽ: pfectus xpᷣianus eẽ nõ põt. qͥ enizʒ ccõ tis ſenſus ĩ capite tej⸗ ſequit ſpnale ſignna i deſgnadu. p
lo. maxie unnee chꝛi. fitetur patrẽ ⁊ filiũ ſi ↄfeſſus nõ fuerit ſpi culũ qð audiſti.legi hodie pꝰ fotes ſu hoc.n. deſignat
RsAPben Tnon ritu ſanctũ:neqs prem hʒ neqʒ fillii. ⁊ à geſt qͥ pꝑfecio fiat qñ ad inuocationẽ ſa⸗ lunra reſune⸗
⁊c nõ eſt ↄtra erẽ ba. ↄleſſus fuerit patrẽ ⁊.ſ.ſ.⁊ filiũ nõ fuerit cerdotis ſpus ſanctꝰ ifundit᷑. ¶ Itez ra fioli 28 apel
c.j.qꝛ ibi etiã verbum ↄfeſſus:neqʒ patrẽ hʒ neqʒ ſpũm ſcm̃ ſʒ ba.de inſti.cleri. Quare candida veſtis

Et nca peccat.
2 St itelligat
iſtud ſacr̃jm ẽ re-

no. p. xc.qꝛ nõ eſt ſyno in noie trinitatis baptiʒati nõ fuerint. ſtis cqdida:q ſinificat inocẽtiã? gnix ſacerdotij
mu e o derbo be vo hrtici qͥ irimtatis noĩe nõ ba⸗ Puritatẽ xpianã quã pꝰ ablatas veteres glibet. n. fidelis
Bazee ennnoleirih Ohsank ie dun bonoſiani c catha maculas ſtudio ſcẽ ↄuerſatiõis imacula dos ze⸗ ee
perſonarmummm. phꝛyge: q T illi xpʒ dñz nõ credut: ⁊ iſtiꝰ tᷣ puare dʒ ad repᷣſentandã añ tribunal alioſ pirtutib⸗re
Aſynodo. ſpum ſcm ꝑuerſo ſenſu eẽ quẽdã ꝑuũ ho xpi.cucti vo renati albis ĩiduunt᷑ veſtibꝰ ere dʒ. Sacer⸗
Nvero.bonoſia ⸗ minẽ montanũ credũt:quoꝝ ſiles multi ad miſteriu reſurgẽtis eccle. Iẽ. Atut dos qꝛ coꝛ ↄtritũ
O nis rinſ i ſunt.Alij cũ ad ſcãʒ eccleſã veniunt ba baptiʒati albis veſtibꝰ:vt quoꝝ pme na ⁊ hnmilitatũ:qð
qu i boroliantt ptiʒãt:qꝛ baptiſma ñ fuit:qð ĩ erroꝛe po/ tiuitatis faciẽ vetuſti erroꝛis panꝰ fuſca eſt vera oblatio
ntiſnick en n ein ſitiſcẽ trinitatis noie minime pceperũt. uerat:habitꝰ? ſecũde regeneratõis gloꝛie iſe debet offer⸗
Etiſti aliaetmer Item ex conci toletano. iüi. pferat idumentũ.tegitn.po ſacra vnctio x Biadema⸗
Ppaimirß eoꝛuʒ erroꝛ. xx Semel in baßtiſinate mergere litet. nẽ caput ei myſticovelamie vt itelligat⸗ te. .xij.q.j. duo
iiij.q.iiij.quidã.per.c Nopter vitandũ ſciſmatis ſcãdalũ ſe diademate regni ⁊ ſacerdotali digni ſunt.
thafrygis.qꝛ auctoꝛes P vel heretici dogmat vſuʒ ſimplaz ꝰ tate potui. tem Ambeoſius de my a Cccepiſti
arunmdirxerit ſpirütũ enemꝰ baptiſinatis merſionẽ. IJem ſterijs. „Deecogem. DW imiciũ. qᷓ
ſensmevoſtonss . Zacha.papa bonifacio epiſcopo. Crcepiſti pobaptiſinũ veſtimẽta cã ls velaerua⸗
5*P) Honrerangl.. eisceraote guper ignoramilingne ledidha: vr eeriqicii gexuerisvoln⸗ ln cdd geni.
. 1e. alludit conſue⸗ latine nõ langcatione trinitatis deliquit. płatẽ pcõꝝ ⁊ idueris inocẽetie caſta vela b ¶ Velamina.
ndini loci.i. vnifoꝛmẽ Etu erut nuncij mi q; fuit in eadẽ/p minaꝰ ¶ Itez ex ↄci.agathenſi. Quot foꝛte de hoc ve⸗
Eita eſt arg. ꝙ oẽs de v uincia ſacerdos qͥ latinã lingnã pe/ e indei iter cathecuinos habeant lamine dicit. xx/
bemns baptiʒariĩ no. nitus ignoꝛabat:⁊ dũ baptiʒaret neſciẽſ AUAdei quoꝝ pfidia frequẽter ad vo iiij.q.j. qm vetuſ.
P. c.f. ſſ. 5. e. pPpꝛie. lod latine:infringens lingu diceret: ba T .

i Etulerũt.intro
3 ducẽs.nã vnius
ſyllabe erroꝛ non nocet.ff. de mann.te.qui babebat. =
h/ Aut hereſim. maxime. qꝛ ⁊ ſi erroꝛem induceret.dũmodo in foꝛma ec/
1 cleſie baptiʒaret. tenerer baptiſmus.pt.S.e.ſatis.

Eniſti. de his qͥ in baptiſmi celebꝛatione fiunt dictũ eſt. nunc de bis q

mitũ redit:ſñᷣ ad leges catholicas re- c·VUgdei.ðᷣ ba
Pizaͤcdi exa
