ſcopatũ:ex tõto abſoluit᷑ a iuriſditione abbatis:vt.xviij.q.ic.vnico. ſi ve⸗
ro traſfert ad eccleſiã ſecularẽ que nõ ẽ ſubiecta abbari ſuo vcl in ſpiritua⸗
libus veli tẽpoꝛalibus:ex toto eximit᷑ ꝗa iuriſditione abbatis: vt.j.e.in pa⸗
rochians. Si vero ecclia ſubeſt abbati ſuo quo ad tẽ oꝛalia:de tẽpoꝛalibꝰ
rñdebit abbati ſuo: ſʒ quo ad ſpũalia eximit᷑ ab obediẽtia abbatis pt. j.q.
ijij. viſis. z. c.ſane. ?æ ex
decapel.mona.in ec/
clenijs.Si vo eccleſia
illa ex toto ẽ ſubiecta
abbati quo ad oĩa tũc
remanet obediẽs ab⸗
bati.niſi ĩ ieiunijs ⁊ a

pꝛioꝛi pꝛopoſito diſcedere nõ debent.
Emonachis qui diu moꝛãtes in
mõaſterijs koiic ad clericatus
oꝛdines ꝑuenerint ſtatuimꝰ ñ obere eos

a pꝛioꝛi ꝓpoſito diſe cedere'’. Bi ergo lijs. vt dixi. vñ nõ de⸗
ſicut innocẽtius diffiniuit:a ſuo ꝓpoſito bet regere cccleſia illa
eis diſcedere ñ licet: ⁊ ſicut grego.teſtar ßm officiũ monaeba⸗

le.na ad quacũqʒ ec⸗
cleſiã veneris:illiuſ cõ
ſuetudineʒ ſeruabis.

i monaſtica regula deuote ꝑſiſſere ⁊ ec
cleſiaſticis obſequijs ſimul deſeruire ñ
pnt.pʒ ꝙ parochianis eccleſis mona⸗

chi pꝛelici nõ pñt.¶. Itẽ hiero.ad ripa Sʒ nũgd i comeſtiõe

riũ ⁊ deſideriũ. onachus non habz carniñ eximit a regn⸗
officium docentis ſed plangentis. la/ mõachali ñ vider᷑.
D nachus? nõ docẽtis ſ⸗ 5 plãgen⸗ ꝗa canõ tantũ ifirmi⸗

tis hʒ officiũ qͥ vel ſe vel mũdu lu

gea Oñiipauſdus pilolet aduentum. eonachie ve ſ6le.
Itẽ ad paulinn. In populari ns dici ꝙ ſic. ne alijs

frequẽtia monachi eſſe non debent. ſit ſcandalũ.yt.xli.di.

Acupis eẽ qð diceris monachus quiſquis.
id ſolus: qd facis ĩ vꝛbibo: qͥ vtiqʒ (D Onachẽ. . vij.
nõ ſũt ſoloꝝ habitacula ſʒ multox:ai⸗ Boeccer. .
fra. Habeto ſimplicitatẽ columbe:ne d Parofrenn n
cuiq machineris dolos:⁊ ſerpẽtis aſtu abẽs curam sntma,
tiã:ne alioꝝ ſupplateris iſidijs. Nöõ mł rum.

tu diſtat ĩ vitio vel deciꝑe poſſe vel de
cipixp̃ianũ.Quẽ ſenſeris tibi aut ſemꝑ
aut crebꝛo de numis loquentẽ:excepira alioꝛum qui in mun⸗
elemoſyna q̃ idifferẽter oibus pʒ:inſti do ſunr lugeett.
toꝛẽ potius habeto q; monachũ:pꝛeter k Renbigces di
victü ⁊ veſtimẽtũ ⁊ manifeſtas neceſſi⸗ . ceris ar. a nois i
tates nihil cuiqꝙ; tribuas:ne filioꝝ pa⸗
nes canes comedãat. ¶ Idẽ ad eliodo
rũ. Monachus paſcit: cerici paſciũt.
ia cãẽ monachi:alia clerici.Ele⸗
1 rici oues paſcũt:ego paſcoꝛ: Illi
de altari viuũt:mihi ſecurisiquaſi ad ra
dicẽ ifructuoſe arboꝛis poni.Si mu⸗
nus ad altare nõ deſero:mibi añ pᷣſby⸗
tex ſedere nõ licet. Illi ſi peccaueroꝰ li⸗
cet me tradere ſathane in interrituʒ car
nis: vt ſpuͦs ſit ſaluꝰ in die dñi. ¶ Idẽ
ad rnſticũ. MNon licet alidd mona⸗
chis agere ſine pꝛeſbyterox cõſilio.

i ¶QAugeat. ſe ylmũ

debẽt eẽ cõſona rebꝰ.

cus.xxiiij.q.i.pudẽda

iij. in pꝛin.
I ¶ Solo x.i.ſolitari⸗
oꝝ.ne ſit ↄtra.j.eę.ſi cłi
catꝰ.⁊? ẽ ar.ꝙ mõaſte⸗
ria nõ ſũt cõſtruẽda ĩ
vꝛbibꝰ. yt. j. de cõſe. d.
v.nunquã.

plex ẽ ſimplicitas que

daptraria doloſitati.

2⁊ illa ẽ bona.qjdaʒ cõtraria diſeretioni.⁊ bec? mala.xxxix.di.c.petrus.⁊=.
XxxvI. di in. pinn. ʒH MM
minus ẽ falli qᷓ fallere.yt. xxij.q.ij.ĩ ipſaꝝ.eſt ẽ vi⸗
tiũ falli.i.facilẽ eẽ ad allẽdũ. Intelligut tñ ꝗdã hoc de deceptiõe fidei.ĩ cõ
tractibꝰ at decipi nõ eſt peccatũ.xxij.qij.innocens.
o Que idifferent.ſcriptũ ẽ enĩ omni petẽti te tribue etiã excõmunicato.
xi.q.iij.quoniã multos.i.q.ij Ipio.xxiij.q.iiij.ita plane.xiij.q.ij.nõ eſtime
mus. Sʒ otra deſudet elemoſyna ĩ manu tua:donec iuenies iuſtũ ⁊c.⁊ ar.
lxxvi.d.nõ ſatiſ. .c. c. xl. . arg.v.q.v.nõ omnis.de boc notani.ẽ.xlij.diſtin.
quieſcamus. ”UM
pInſtitoꝛem.i.negociatoꝛem.
q¶NMe filioꝛum.i.pauperum.
Canes.hiſtriones ⁊ meretrices ⁊ leccatoꝛes.
8 ½ Lia. paſcoꝛ. a ſacramentis ipſoꝛum.
t A ¶ Secnuris.quia ſucciſus eſt mundo.j.e.placnit.
aſ Si munꝰ.Sʒ vnde faciet monachꝰ elemoſynã vel oblationẽ qui nihil
bet ꝓpꝛiũ.nec ei pᷣter neceſſaria licet aliqd recipꝑc.arg. bic⁊ coꝛpoꝛi ſuo
nõ debet ſubtrabere neceſſe aria. de cõſe.d.v.nõ mediocrit.ꝗdã dicũt ꝙ no⸗
mine monaſterij offeret.ar.liiij.d.abbati.? hoc ſi habet adminiſtrationẽ.

yel dic munus.i.decimã.

VSi peccauero.ergo ſecularis pᷣlatꝰ põt excõicare monachũ.? ẽ ar. ꝙ
ſi monaſteriũ aliqð ira terminos alicuiꝰ archdiaconat? archidiaconꝰ
habet iuriſditionẽ i ipſuũ monaſteriũ.ad idẽ facit.j.c. ꝓxi.xciij.di.a ſubdia

cono.⁊ ex de offi.archi.c.yl.eccleſia eni q ẽ ifra territoꝛiũ alicuiꝰ ſub illius

iuriſditione.vt.j.q.vij.omnes.ar.cõtra.xviij.q/ij ꝑuenit. in ſecundo.?.c.
dudum.⁊ er de capel.mo.dilectus. MV

tatis cauſa excipit in

dum.i.peccata ſua vł

ĩ aut.ð defẽ.ciui.col.

m ¶ SDiplicitatẽ. Du d

xij.di.illa. xli.di. gſgs

†pꝛetatione.noia enn Q )
N e er eV
iſti de dona.S. 7 ali “E
ud. ⁊.ff.ð tu. l. .xxi.d
cleros.⁊.xij.q.i.cleri⸗ K.d

—

MLCeleſia. babet pᷣ

ff. de

tulũ ſenatui.naʒ ſicut
a ſnia ſenatꝰ ñ appel⸗
lat᷑:vt.ff.a qui.ap·ñ li
cet.l.i.ita nec a caplo
vt ex de hiſ q̃ fa ma.
par. ca.cũ ĩ cũctis: vñ
dico ꝙ caplʒ eligẽdo
idignũ diſpẽſat cum
ipſo:niſi fit talis dil/
pẽſatio qᷓ ꝓhibita fit
ei.quẽadmodũ dico ĩ

epiſcopo.
aaut. bic lo/
loquit̃᷑ de mo⸗
nachis ñ bñtibus po
pulum. .
licitũ ſibi facere cõma
tres:vt. xviij .· ij. per⸗
uenit.
e ¶ Megocijs. niſiiu
beat᷑. j.e. qui vere .
Aoꝛtuus.hic vi
des ꝙ ĩgreſſus religi
onis eqparat᷑ moꝛti
naturali:vñ ꝗd iuris
circa dotẽ vel dona ⸗
tioneʒ ꝑꝑ nuptias in
moꝛtè naturali:ideʒ ẽ

i hac moꝛte.i.ĩ ingreſf

ſu religionis:vt. C. de

epi.⁊ cle.l.vlti.⁊ ſicut

donatio cã moꝛt fir⸗
matr᷑ moꝛte nãli.ſilr ⁊
moꝛte ciuili:vt. C. de

dona.iĩter vi.⁊ vx· res

vxoꝛis.io.⁊ hoc tene/

as ꝓ regula ꝙ i ſolis
illis caſbus cinilis
moꝛs equiparat moꝛ
ti naturali:vbi hoc in

iure cautũ iuenit.b.
O ruenit. iura.
abbates nõ de
bẽt exercere epᷣalia iu

ra:nec ð cãais mrfimo

nialibus cognoſcere:
ot e de exceſ.pᷣla.ac/⸗

cedẽtibꝰ. niſi epᷣalia iu

ra pᷣſcripſerit:vt ex ð
pſcrip.auditis.
b ¶Bel aplice ar. 3
ex de ↄfir. vti. vel inti.
poꝛecta.ſʒ dic ꝙ no
ñt ↄfirmari quo a
boc gn poſſit remoue
ri cũ opus fuerit.
i In chalcedonẽñ ·
ſ. e. qui vereer.
k . Et ſub anathbe⸗
matis. infligẽdi.
* terdicimꝰ.pub
licas penitẽtias.
boe eni ad epos perti
net:vt.l.di.in capite.

m Ermiſſas quaei

nec alij debẽt ĩ mona

ſterijs publice cãtare
populo: niſi fuerĩt iui
tati:vt.xviij.q.ij.du⸗

dũ.⁊.c.luminoſo.⁊.c.
abbat.
n¶leũ.ĩfirmox. vl
cathecuminonꝛ.

o ¶ ¶ Ab ep̃is.ſʒ cũ hoc

ſb
chboꝛum. planumel
b·¶ Senarũ.ſʒ ſi capitulũ
poſtula.l. i. . de qua.
de ſi. ex iſinuatione. ⁊ ar.ex

Cauſa

r ¶ CEos vero qui licet digni ſint bonoe. .

Nterop ͤiteligas iliis ꝑſonis qᷓ ſũt plati mona

dicit ſena tus ⁊ ſenatus reſtituit hoĩeʒ fame: vt
5⁊? capitulũ.nã ⁊ capitulũ qñq; diſpenſat: vt ex

de pᷣbẽ. cũ nõ ignoꝛes. Ieẽ ĩ hoc cõparat᷑ capi/

ecteſe habʒ ſenatũ cetũ pᷣlbytero

ſs ſine quoꝝ ↄſilo nihil monachis
agere licet. Roboã filiꝰ ſalomonis ideo
ꝑdidit regnũ qꝛ audire noluit pᷣlbyteroſ
ſuos. Senatũ quoqʒ romani habebãt
cuius ↄſilio cũcta agebãt.Et nos habe
mò ſenatũ noſtrum cetuʒ pꝛeſbyteroꝝ.
Its eugeniꝰ? pa. Seõʒ ety mologiaz

noſs ſolitariay vitam ducat monachus
P Yacuit cõi nr̃o ↄcilio vt nullꝰ mõa

choꝝꝓ lucro treno ð mõaſterio exi
re nefãdiſio auſo pᷣſũat:neqʒ pnias da
re neqʒ filiũꝰð baptuſmo acciper: neqʒ
baptiʒare:neqʒ iſirmũ viſitare: neque
moꝛtuũ ſepelire: neqʒ ad eccleſiã ſecula
rẽ trãſire:neqʒ alijs qualibuſcũq; nego
cijs ſeſe ĩplicare. Sit c auſtro ſuo cõtẽtꝰ
qͥa ſicut piſcis ſine aqua caret vita:ita ſi
ne monaſterio monachꝰ. Sedeat itaqʒ
ſolitariꝰ:⁊ taceat:qꝛ mũ
deo autẽ viuit. Agnoſcat nomen ſuum.
MMonos eni grece: latine ẽ vnꝰ.achos
grece: latine eſt triſtis. vnde dicit mona
chꝰ:id eſt vnus triſtis. Sedeat ergo tri⸗
ſtis:⁊ officio ſuo vaceat.¶ Itẽ paſcha

2

Abiqʒ epiſcopoꝝ cõſenſu epiſcopalia
iura monachi nõ vſurpent.
Erueit ad nos vñ valde miramur

qdãa monachi ⁊ abbates in paro

chia veſtra cõtra ſactoꝝ decreta epiſco
palia iura? ⁊ offtcia ſibi arrogater vẽdi
cat: videlicet pniam dare:⁊ remiſſionex

peccatoꝝ recõciliationẽ penitẽtiũ:deci-

mas ⁊ eccleſias:cũ abſqʒ ꝓpꝛij epi licẽ⸗
tia vel apoſtoliceꝰ ſediſ auctoꝛitate hoc

nullaten? pᷣſumere debeãt: ſicuti chal⸗

cedonẽſi cõcilio de huiuſmodi a ſactis

patribꝰ ſtatutũ ẽ: ⁊ ſub anathematis*

viculo monachis omnibꝰ pꝛobibituʒ.

Mandamꝰ itaqʒ dilectioni tue:vteos

ↄuenias:⁊ ne talia deiceps pᷣſumãat:oĩio
pꝓbibeas. ¶ Itẽ calixtꝰ pa. De eodẽ.
Uterdimo etiam abbatibꝰ ⁊ mona
chis publicas penitẽtias dare: iĩfir⸗
mos viſitare: ⁊ vnctiones facere:⁊ miſ⸗

ſſas“ publicas cãtare.Chꝛiſma ⁊ oleũ

ↄſecrationeſqʒ altariũ: oꝛdinatiões cle⸗
ricoꝝ ab epis accipit: in quoꝝ paro⸗
chijs manet. CIté alexader. ij.

Uonachi itra clauſtra moꝛates cleri⸗
cox officia exterius nõ miniſtrent.

Uxtar chalcedonẽſis tenoꝛẽ optimi
concilij monachis quãuis religioſis

agrare ꝓhibem?: 2 apopuloꝝ pᷣdicati⸗

one oĩo ceſſare cẽſuimꝰ:niſi ſoꝛe qs de
ſue aie ſalute ſollicitꝰ: vt eox habitũ aſ/⸗

ſumat:eos itra clauſtrũ còſulere volue

rit. ¶. Itẽ ex ↄci.chalcedo. Monachidq

c.loquit᷑ de nõ hñtibus popnlũ.quare recipiũt ole

um vel chꝛiſma. cũ populum non habeant. Rñdeo ad coutelam. ne aliquẽ

Lng. eentingarmon

xta.

81 Ni yere.ſolitariã.i.heremiticam.

r ¶¶ Eos vero ·itñ. Ex aduerſanone iſta videi
ep̃is:qð quidã ↄcedũt:qꝛ ſũt locuſte:q̃ nõ habẽt regẽ. Sed nos ):vt

do moꝛtuus ẽ:

lis ſecudus victoꝛi bononiẽſi epſcopo.

ad noꝛmã ſacti bndicti itra clauſtrũ mo/
rari pcipimꝰ: vicos caſtella ciuitares p/

2

ꝙ beremite ñ ſubſůũt

xciij.di.nulla rõne.xj.q.iij.ſi aũt. Dic etiã nota ꝙ beremits põt voca

—

ri ad pᷣlaturã:vt ex de elec· cũ monaſteriũ.qualẽ aũt vitã habere de⸗
beãt: nõ reppe⸗
ri.tñ pᷣuilegiuzʒ
clericoꝝ hñt:vt

4

fut ĩ cinitatibꝰ eo debent eſſe ſubiecti.

(ai vere pureqʒ ſolitariã eligũt
vitaʒ: digni ſũt cõueniẽti honoꝛe.
Eos vo ͥ ꝑ ciuitates ſingulalſ ſeu poſſeſ
ſiones in monaſterijs ſut: placet nobis

eßo eẽ ſubiectos ⁊ qeti operaʒ darè: at

qʒ obᷣuare ieiunia ⁊ oꝛationes ĩ locis
quibꝰ ſemel ſe deo deuouerit ꝑmanẽteſ
2 neqʒ cõicare eccleſiaſticas neqʒ ſecu⸗
lares aliquas attractare actiones relin⸗
quẽtes ꝓpꝛia monaſteria:niſi foꝛte iu⸗
beant᷑ ꝓpter vꝛgẽtes neceſſitates ab ip /
ſis ciuitatis epiſcopo:⁊ neminẽ ſeruoꝝ
ſuſcipi ĩ monaſteriũ: vt ſit cũ eis mona⸗
(cho: niſi cũ dñi Ppᷣj licẽtia. Mꝛetereũtẽ
Ho hec decꝛeuimꝰ extra cõmunionẽ eẽ:
ne nomẽ domini blaſfemet᷑. Conuenit
ergo ciuitatis epo curã⸗ ſollicitudineʒ
neceſſariã mõaſterijs exhibere. ¶His
itaꝰ reſpõdet᷑. Auctoꝛitas illa nicene ſy

nodi ꝓbibet monachos de monaſteriſſ

exire:⁊ ꝑ capellas ſepulturas moꝛtuoꝝ
celebꝛatr᷑ ↄfluere videlicet moꝛe clerico⸗
rũ ad cuiuſlibet exeqas celebꝛãdas.Ce
terũ ſi apnud monaſteriũ aliqᷣs ſemetip⸗
Cruna ari voluerit:nõ eſt ꝓbibendus
Ande gregoꝛiꝰ ſcribit ioãni epo de
vꝛbe veteri. iſſe celebꝛari:moꝛtui
epeliri ĩ monaſterio non pꝛohibentur.
Bapit? abbas monaſterij ſancti
gregoei iſinuauit nobis plurima ſe
a veſtra ſanctitate grauamina ſuſtinere
ꝙ i eodẽ monaſterio miſſas ꝓhibeas
celebꝛari:moꝛtuos etiã ĩterdicas ſepeli
ri:a qua ihumanitate vos hoꝛtamur ſu
ſpẽdi:⁊ ſepeliriibidẽ moꝛtuos. miſſas
celebꝛare:nulla vlteriꝰ habita ↄtradicti

one ꝑmittas. Idẽ carolitano epo ve

nerio. H ſũnt caſſande pie volun
tates defüctoꝛum. ðêDWMWU
A Smonere te volumꝰ:ne pie deſũ
Acto wolntales tua ꝙ abſit remiſſi⸗
Lne caſſentur. Item gelaſius papa
eſtatoꝛis arbitriũm ſeruari oponẽt.
Hnfſideratio eccleſiaſtice vtilita⸗
is hoc poſtulat:ex iuſta diſpoſitio⸗
ne teſtatoꝛis ſeruandum arbitrium eſſe.
EDtẽ ex ↄcil. triburiẽſi. Be eodẽ,
Bicũqʒ facultateſ rex ⁊ oppoꝛtu
nitaſtẽpoꝝ ſuppetit ⁊.c.ſicut i eo⸗
dẽ. c.ſupꝛa legitur i c eoꝝ qͥ de dioceſi
ad dioceſiz traſerũt. ¶Ecce bis aucto

ritatibꝰ patet: ꝙ ſi qͥs apud monaſteriũ
ſepulturoʒ ſibi eligere voluerit: libere a
monachis poteſt ſepeliri. Ande liqͥdo
colligit phibitionẽ illã nicene ſynodi ꝑꝑ

ĩpꝛobhitatẽcircũuagãtiũ eẽ factã. Tn
ichalcedonẽſi ↄcilio legit. onachi

—

qͥ ine licẽtia epi vagat ad ꝓpꝛia loca re
C dire cogantur.
Vidam monachilnihil habẽtes

“ nacbi epi

hic apparer. ſʒ
ſi qras quõ he⸗

remita poſſit e

ligi ad pᷣlaturã
cum de magis
ſtricta ad minꝰ
ſtrictã vitã nõ
E licitũ tranſire

xix. · i. c. vno.
Reſpõdeo vita

monachox eſt
magls ſtricta ᷣ

ad hoc:qꝛ renu

cant ꝓpꝛijs. ?
ponũt hoicʒ ſu
pꝛa ſe. ſʒ here⸗
mita ñ renũci⸗
at ꝓpjs:vt.xix
gq.11.9. ecoõlra.
8¶Feiunia · ſʒ
gd ſi pꝛius tene
bat aliquis ali

quos dies ieiu /
nare:nungd ni
bilominꝰmona

chꝰ fact?ꝰ tenet
eoſieiunãe. ar.

ꝙ ñ.xxxiij.q. v

noluit. ð pe. d.l.

§.his auctoꝛi⸗/

tatibus.
¶Curã. xviij
q· ij. mõaſteria.
⁊.c. gbbates. ?

c. cognouimꝰ.
u¶ BHis its. ni

cene.S.c.c.i.
xBGapit?.
miſſas.
publicas.ſʒ nõ⸗
ne hoc licue ꝓ
hibnit:vt · S· c. l⸗
terdicimus.ſed

dic ꝙ loquitur

hic de monaſte

rio bñte pplm.

y ¶ Suſpedii·
abſtiere. io.
Bmone
.re. ne pie.
ſecus ſi ſũt inin

ſte. xvij.q. liſ.

quicũq;.ff.ð re
li. ſ quis. · bec
actio.xij.q. vlt.

. ff. de ↄdi. in /

ſti. qdã. imo ad
epᷣʒ ſpectat exe
qui volũtates

defũctoxꝝ:vt ex
de teſta ·ſi bere

Bicuqʒ.

xiij.q.ij. vbicu/

2 Impꝛobi.
tatẽ. imo qꝛ nõ

hut populũ.
idi mo

ſcope.põt ꝗ̊ ep̃s monacho pᷣcipere ⁊ iniũgere ei aliquã legationeʒit

5. e.ꝗ vere. ſimiliter abbas:vt.ſ. e. mõachi.

ai Excõicati.gᷓ monachi pñt excõicari ab epᷣo:

tes.⁊ ab alijs pᷣlatis:vt.S.e.ꝗlia.

bI. Inuitos. per bꝛachium ſeculare eſt inobediens coꝛꝛigendus: vt

fii

e

foleE
lti
iip
;
(cje
Ai
ph
Eünii
itt
e
Ciens
imi
1G
ccrte
aton
fan
um
te
A
Nit
fanit
rd
int
Mſfan
ti
ng
ine
ſit
lun
lont
Keefin
eſi

4

iis
zn
Mte
arren
ung
i
rht
ao
ſeghͤ
peſe
Nr
neme⸗
ni
alfis
Wimne
ſihnn
Ncas
Poſt
egtr
nghlet
Uitbigt

Genongi
ninben
facer
Ntebneer
pünmmnen
urihen
NnS
Crin
ſiſrittn
dun
oen
Dhei
Neste
e
lus,t
biniu
bbnrſtse
Clanmt
Ne
Eernnt

pbirgt

ſd
ſien

1n
eN

XVI

5. di xvij. nõ lieuit. ?.xi. q.i.petimꝰ.

a Vtad loca ſua.redeãt.vl ĩ exiliũ mittant᷑vt.ſ.c.pꝛoxi.
a.Ad loca.hoc ẽ regulare vt ſeꝑ pᷣmo cogãt᷑ redire ad monaſteriũ
ſuũ.yt. xxvij.q/i.nec aliꝗ·iĩ fi.⁊.c.ipudicas.⁊.c.ꝑuẽit.niſi ſepiꝰðᷣliquãt

£

* ₰

b 5 Robinũ
detinere.
nec talis deten⸗
toꝛ ĩcidit ĩ cano

nẽ.e de ſen. ex

yt fame.

C Zd nos nã

cũ de fſide dubi⸗
tat᷑. romana ec
clia ẽ cõſulẽda.
vr. xxiij.q.v.de
liguribus.

d Inſula. no⸗

ta penã canoni
cã eẽ exiliũ.l.d.
accedẽs ⁊ dixi
iij.q.iiij. hi qui

iſcogogri.
e Biſcim?.

ſaceꝛdoteſ
vl ꝑ licẽtiaʒ ſa⸗
cerdotũ.nec ob.
xxy.di. ꝑlectis.
ybi dẽ ꝙ diaco
nꝰ põt pᷣdcare.
cta.vł ibi pᷣdica
re ponit̃ ꝓ lege
re.ſimilit lai ci.
pᷣdicãt ⁊ mulie⸗

res de licẽtia ſa

cerdotis. vt.S.
di. xxiij.mulier
i fi. Sʒ nunꝗd
ſubdiaconꝰ põt
p̃ᷣdicare. ita qꝛ
pᷣlationẽ ⁊ curã
giarum habere

⁊ ꝗͥ.pᷣterca.pᷣdi

cat g ratione p

latiõis.ſʒ nõ rõ

ne oꝛdiniſ:qꝛ lo
cũ ſaccrdot ob

linet. vt xciij. d.

pᷣcipimꝰ. Tem⸗
plarij autem ?
boſpitalarij iõ
pᷣdicant.qa ha⸗
bẽt de hoc pui⸗
leginʒ. Sʒ gd ſi
glig ſũt falſi p⸗
dicatoꝛes ⁊ ali
qua lucrẽt: nü
gd re ſituẽt illi
ecclie: videt q/
nõ:qꝛ nõ refert
gs vel qualr pᷣ⸗
dicet. ſed qͥ pdi
cel. xix.di. ſcoʒ.
7 aplus dicit in

cpla ad pbilip

pẽſes. ſine ꝑ ve
ritatẽ ſine ꝑ fal
ſitatẽ xpᷣs anũ⸗

—

vl pᷣmũ mõaſteriũ ſit nimiſ diſſolutũ.yt.xxvij q· i. ſi. ⁊. c.ſi gi rapuẽit

ſibi iniũctum a ppᷣo epo:ĩterdũ vo ẽtilli
qͥ ab eo fnerãt excõicatiꝰveniũt ad ciuita
tẽ ↄſtãtinopolitanã:⁊ i ea ꝑturbationes
trãqllitati eccliaſtice ĩferunt:⁊ diuerſoꝝ
domꝰ coꝛũpũt.Statuit igr ſcã ſ ynodꝰ?
boſpᷣmũ cõmoneri:vt exeãt a regia ciui
tate.demũ eos ĩuitosꝰ deijci ac ide ꝑ de
ſeſoꝛẽ cõpelli:vt ad ſua locaꝰ ꝑueniãt.
It pelagius pa.paulino ſolitario.
Monachi circuagantes per defenſo
res ſunt compellendi.
5 Robinũ ſamarie ⁊ milianũ atqʒ p⸗
binianũ vel alios pſeudo mõachos ioã
ni defẽſoꝛi pᷣcipimꝰ:vt eos debeat deti⸗
nereꝰ:q̃tenꝰ ſi qnã deſiderãt ſue ↄtẽtiõiſ
rõnẽ cognoſcere ad nos vt ifoꝛmẽt᷑ de
beãt exhiberi. Certe ſi ſola obſtiatõe ab
eccliaſtico coꝛꝑe ſũt ſciſſi:i reatia ſic pe
tiſti iſulaꝰ vt exulẽt pᷣdicto defẽſoꝛi duxi
mꝰ iiũgẽdũ. It leo pa. Mullꝰ inõa
chus pᷣter dñi ſacerdoteſ audeat pᷣdicar
ijcimꝰ ill ẽt:qð nobis ꝑꝑ ĩpꝛo⸗

bitatẽ qruüdã mõachox rligiõis ve

re vbiſ mãdaſtis ꝑ vicarios vros hoc
ſpaliter ſtatuẽteſ:vt pᷣter dñi ſacerdoteſ

nullꝰaudeat pᷣdicare:ſiue moachuſ ſiue

laicꝰ ille ſit:qͥ cuiuſcũqʒ ſcie noĩe gliet᷑
CEcce ĩ hoc.c. ⁊ vitiũ ẽ expᷣſſũ:a gene
rali ↄſtitutione euacuatũ ꝙ vo pniaʒ da
re/ phibent᷑:ide ẽ ꝙ nulli ſacerdotũ licet
alteri parochianũ ligar vyl ſoluer. o
nachi at ⁊ ſi i dedicatõe ſui pᷣſbr̃atꝰ ſicut
⁊ ceteri ſacerdotes baptiʒaãdi:pᷣdicãdi:
pniam dãdi:pctã remittẽdi:bñficijs ec⸗
cliaſticis ꝑfruẽdi rite ptãtẽ accipiunt vt
ãplius ⁊ pfectiꝰ agant ea q̃ ſacerdotalis
officij eẽ ſcõꝝ patꝝ ↄſtitutiõibus cõpꝛo
bãt᷑:iñ executionẽ ſue ptãtis ñ hñt niſi a
pplo fuerit electi:⁊ ab epo cũ ↄſẽſu ab
batis oꝛdinati.Eccłiaſticas vo arqʒ ſe⸗
cnlares actiões attractare ꝓhibẽt᷑: vtñ
pᷣſumãt ſibi patrocinia cãꝝ niſi ab epᷣo
cõmoniti fuerit: nec ſecularibus cauſis
occupẽt᷑: vt reſideãt cognitoꝛes dirimẽ⸗
daxꝝ litiũ¶Uñ pelagiꝰ ſcribit antoni
ne patricie ⁊ dee.
Monachus deſenſoꝛ fieri non ve bet.
E pñ̃ᷣtiũ poꝛtitoꝛe:q; defeſoꝛ factꝰ
9 ñ ẽ nulla vobis animi moleſtia ſit
qꝛ ſatiſ valde amariſſimũ habeo de iſto
ꝓpoſito ad aliud officiũ hoĩes deduci:
iqͥ nullo modo q̃ a monachis deo ꝓmiſ
ſa ſũt valeãt adipleri:omnimoda eni ẽ il
liꝰ habit? a iſtiꝰ officij diuerſitaſ.illic eni

clet:iboc gandeo ⁊? gaudebo.dic ꝙ apls gaudebat de ↄuerſis: nõ de
pᷣdicãtibus.Ar.tñ ꝙ eccleſie acquirit.ff de ioffi.teſta.l.poſthumus.

Sſigs. vbi dr ꝙ ſi erne⸗ expugnauit teſtm:hoc ei ñ ꝓdeſt ſʒ legitis.io.

¶Ecce. parochianũ.jſ. de pe.di.pj.placuit.
E pñtiũ.deſẽſoꝛ.i.iudex vel aduocatꝰ vel ꝓcuratoꝛ negocioꝝ
fſeculariũ.ſic.i.q.iij.ſaluatoꝛ.⁊ e ne cle.vel mo.ſed nec.nõ põt q
ſmne ſupioꝛis licẽtia eẽ vl index vel adnocatꝰvel arbiter: ſʒ abbas põt

hoc facere ſine licentia alicuius.nã abbas monachos bʒ in ptãte:vt
xij.q.i.nõ dicatis.yñ ipſe nõ ẽ ſub ptate alicuiꝰ.ffde adulte ſic eue⸗
niet. E poſſit abbas eẽ ꝓcuratoꝛ hẽs extra de cẽ. ſopite. e ð trãſa.
tingit.ſeculares gcãs ctiã iubẽtibꝰ epis nõ poſſũt agere. vt hic.⁊ e

ne cle. vel mo. la

nec ſindicꝰ põt

tũ.niſi miſerabiliũ ꝑſonarũ. vt. lxxxvi.di.c.yl. Iteʒ
ſtimui ĩ ꝓpꝛia ecclia.vt er de ſindi.ſicut nec ꝓcuratoꝛ
Saliu.niſi aliꝰ nõ ſit eq̃ idoneꝰ tũc põt de licentia

PVnt nonnulli.benedictus.argume on
etus benedictus ſunt conceſſa mona chis.ſic.xxviij.q.i.iam nunc.x-

Q.

184

abbatis. vt e de teſti. iſup. ?.ſ.e. monachi. iudex tñ ↄſtituit monachꝰ a ſugi
oꝛe .· vt ex de puil.cũ oli. Et nota ꝙ ſi quã cauſã mouẽt monachi bpᷣſumitur
ſemꝑ ꝙ bona ʒelo eã moneãt:vt ex de no.ope.nũ.cũ ex iniuncto.io.

b- Belanꝰ.deſẽſoꝛes.s.di.lxxvij.c.vlt. .vile ẽ iltud Zriũ.qꝛ ibi defeſoꝛ po⸗

nit᷑ ꝓoſtiario.⁊ ideo magiſter illud noluit ſoluere.

qes: oꝛatio: laboꝛ manuũ. at bic cauſax
cognitio: cõuẽtiones:actus:publica liti
ia:⁊ qcũqʒ vl eccleſiaſtica inſtituta:vel

upplicãtiũ neceſſitas poſcit:faciat autẽ

⁊ de vt tales ſint hi: vel qͥ a nobis ĩ iſto
habitu nutriunt᷑.vel in monaſterijs cre⸗

ſcũt: vt ꝓuecta etate ⁊ vita ꝓbata nõ ad
litigioꝝ officia ſʒ ad ſacerdotiũ valeant

ꝓmoueri. Belaſius tamen ſicut in

tractatu ð pmotiõibꝰclericoꝝ iuenit᷑ ĩ ca
pitulo illo. Monachꝰ nonitiꝰ ⁊c. ꝑmit

tit illos ex diſpẽſatione fieri defẽſoꝛes.
Quod vo ſacerdotaliuʒ officioꝝ pote⸗
ſtatẽ habeant:teſtat᷑ ambꝛoſius dicens.

Elericoꝛum officia celebꝛare monachi

pꝛeſbyteri non pꝛohibeantur. –
Bctos aut ꝓpbos monachos pᷣ⸗
ſpyterij honoꝛe dedicatos pᷣdica⸗
re:baptiʒare:penitẽtiã dare:debita mi⸗
ſeris relaxare: decimarũ: pmitiarũ:ob⸗
lationũ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoxꝝ poꝛiõe iuſta
ꝑfrui debere:moderata diſpẽſatione cõ
mẽdamꝰ: vt iuxta apoſtoluʒ de altario
cui ſeruiũt viuẽtes:pꝑ obſequiũ domini⸗
ce plebis panẽ ⁊ vinũ imaculata bene⸗
dictione traſfoꝛmẽt ĩ coꝛpꝰ ⁊ ſãguinem
dñi noſtri ieſu chꝛiſti ¶ Itẽ inocẽtiꝰ pa
pa. Beneficijs eccleſiaſticis mona
chus pꝛeſbyter libere perfruatur.

S Imona chꝰ ad clericatũ ꝓmoueat᷑

beneficia pᷣſtent᷑ ei pleniter ⁊ ãnone
⁊ decime donent᷑ abſqʒ vlla dilatione ⁊
minoꝛatione:vt quanto meliꝰpoſſit iu⸗
xta poſſibilitatẽ quãdo neceſſitas extite
rit ad opera eccleſiaſtica a ipſã reſtaurã
daʒ eccleſiã adiutoꝛiuʒ faciat Item
greg. De eodem

6 Ogderamine apoſtolice auctoꝛi⸗
tatis decernimꝰ:vt monachi ſi pꝛe
t

byterij honoꝛe dedicati ſũt cũ ligandi
ſol ẽdiqʒ poteſtate decimarũ pᷣmitiarũ
oblationũ donationũ:q fiũt/ viuis ⁊ p
defüctis poꝛtionẽ iuxta canonẽ ad ſuaʒ
ꝓximoꝛũqʒ vtilitatẽ merito ꝑfectioꝛis:
iuſticie nõ minꝰ quaʒ ceteri ſacerdotes
laudabiliter ſibi vendicentl Idem.
Clericoꝛum officia monachi pꝛeſbpteri
Xauctoꝛitateꝰhuiꝰ decreti ꝙ apo
ſtolico moderamine ⁊ pietatis offi⸗
cio a nobis ẽ ↄſtitutũ: ſacerdoribꝰ mõgꝗ
chis apoſtoloꝝ figurã tenẽtibus liceat
pᷣdicare:baptiʒare:comunionẽ dare:p

pctõꝛibus oꝛare:pniam iponere: atqʒ

k

iij.c.vlt.⁊.ẽ ar.exquo
gs ẽ electꝰ canonicus
ſtati habebit fructꝰ pᷣ

tos.

nozatione fi. i. q.

bẽde plene vt alij.ex
de pᷣben relatũ. fallit
hoc ex vt ec.bñ.vt no/

ſtrü.i fi. ⁊ ð.ĩſti.cũ ve⸗

niſſet.in fi.
IW Reſtauradã. qr.
no eccliã debet re
parare eã.vt er de ec⸗
cle.edi.ð.his.⁊.c.vl.

Nmonachꝰ?. mi

hoc veꝝ ẽ ſi hʒ tertiaʒ

q̃ debet fabꝛice.vt. x.q
i.decreuimus.⁊.q.iij.
yvnio. J

m Ogeramine.
Erimorang,

dðe bonis eccliaꝝ pol⸗

ſumꝰ ſubuenire ↄſan/

guineis. vt.lxxxvi.di.
nõ ſatis.ſed ꝓximos
bic appellat fideles.
n SGibi vẽdicẽt. cũ g
clia poſſit vẽdicare
decimas.patet ꝙ do⸗
miniũ decimarũ ẽ pe/
nes eccliaʒ.lʒ decima
nõdũ ſit tradita ci.de
cime eni ſũt dei.vt.j.e
reuertimini.vñ etiam
quẽlibet poſſeſſoꝛẽ ec
clia cõuenit ſuꝑ deci⸗
mis. vt. j. e. decime.
boc eniẽ pᷣuilegiũ ec⸗

clie ꝙ re nõdũ tradi⸗

ta facta eſt dña rei.vt
e de pſue.c.ij.ĩ fi. C.
de ſacroſã.excle.pt in
ter diuinũ.gdã t̃ di⸗
cũt ꝙ ecclia nõ poſſit
vẽdicare decimã. niſi
ſegꝛegata ſit.qꝛ ꝗ rẽ vẽ
dicat ſpecificare eam
debet. vt ex de appel.
ſignificãtibꝰ.ſʒ hoc ni
hil eſt: qꝛ icertã partẽ
bene poſſũ vẽdicare.
yt. ff. de rei vẽ.qᷓ de to
ylti.ſʒ adhuc alia ro⸗
ne videt ꝙ ccclia non
pot decimã vẽdicare.

qꝛ niſi decima ſit ſo-

gregata ab alijſboniſ
no deſinit eſſe poꝛis.
dñi. ff. de polli. l. ij. §.
vl. ſz illud eſt qñ decia
debet ex voto. aliud
qñ ex iure. dicas ᷓ

lʒ decima nõduʒ ſit ſe⸗

—

gregata. ꝙ tñ ẽ eccleſte. vel dicas ꝙ totũ illud frumẽtũ ẽ cõe.qꝛ cũ frumẽtũ
volũtate dñoꝝ cõmiſcet᷑ fit cõe.⁊ quodiibet granũ fit cõe:tũc der actio cõi
diuidũdo:vr diuidat᷑:ſ ſi ſine volũtate dñoꝝ ẽ cõmixtũ:tũc nõ fit cõe: tzvẽ

dicare põt vterq;ʒ partẽ ſuã.ff. de rei vẽ.ſi ſrumẽtũ.⁊ iſti.de re. di. S. ſi dno
ſnec illud vider poſſe ſtare.qꝛ cũ ſemẽ nõ fuit cõe.q̊ nec frumẽtũ: vel dica

tur ꝙ decime petant᷑ ꝑ octionẽ afeſſoꝛiã.qꝛ ius pſtadi decimã ẽ ſernituſ qᷓ⸗
dã.vel verius dicas ꝙ petunt᷑ ↄditione ex canone vel iudicis officio: yt.ff.

de adi.ex lege.l.vnica.

◻ X*£ auctoꝛitate. apoſtoloꝝ.i.ſeptuaginta duox diſcipulop xxj di. in

nono. ep̃i eni tenẽt locũ ipſoꝝ.lxviij.di.quoꝝ vices.vel ꝓpꝛie.ſ.quo

qad ꝓpꝛioꝝ renunciationem.

n. ꝙ omnia que non pꝛobibuit ſa⸗

“? H

e Coõtuberniũ. ar.

ꝙ plus valet vita cõiſ
ꝙ vita beremitica:vñ

ab heremitica vita li⸗
cite trãſi᷑ ad mõacha
tũ:vt dixi.ð.e. ꝗ vere.
cqᷓ a mõachali ad he/
remiticã ñ pᷣt: niſi de
abbat Inia fiat rõne
ebilitat. vt. xx.q. iiij
mõachij.
¶ Et abſq; doctoꝛe.
ſi. xxxvij. di. relatũ.
g ¶ as petierit.als

R poſſet. vt. lviij.

d· c. j. . ij. . . mõachi
b C Sppyn. ppliñẽ
eligere: ſʒ teſtimõium
dare electo : vt. xxiiij.
di.c. i. ſʒ eps vel orchi
diaconꝰ vel archipꝛe
ſbyt eligit hm ↄſuetn
dineʒ loci:vt ex de of.

4 Onachos.neo

3 altu.i.pᷣtermil
ſis oꝛdibus:vt.lij.diſ.
ſollicitudo. Nel.i.nõ
ſeruatis iterſticijs:vt
lxxvij· di. i ſinglis. ſed
c S.lxxvij.di.c.vl. vbi
dr ꝙ mõachꝰ? oẽs oꝛ⸗
dines iĩfra ãnũ põt re
ciꝑe:ſʒ illð ex diſpẽſa/
tione.qð bic dicit eſt
ins cdo.
kq ¶ Ald ep̃ᷣatꝰ. vt ſi ſit
p̃ſbyter pꝰ decẽ ãnos
põt epſ ieri:vt.hxxvij
1 npius. 5. lxxvij.
m Os autẽ.oꝑa
Ar. ꝙ ſi cleric?

ſcit opas aliqᷓs. illas

tenet᷑ pſtare ecclie.er
de poſtu.c.fi.ſʒ cuius
expẽſiſ pᷣſtabit eaſ:vĩ
ꝙ expẽſis ecclie: vt

ar. xij.q.ij. charitatẽ.
maxie ſi nõ bʒ ꝓpꝛiuũ

de quo hic loquit᷑.ſe⸗
eus tñt᷑ ĩ liberto ꝗ pᷣ⸗
ſtabit oꝑas ꝓpꝛijs ſũ

ptibꝰ patrono ſuo:ni

ſi paup ſit:vt de ope.

li.ſuo.hic tñ nõ loqui

tur de talibꝰ operibꝰ.

to ⁊ illis erit potẽtioꝛ.

Canſa

Canonicis regtarius imo oibus: vt vf ar lxxxviij di cicct p totũ

.T. bue
ai arderiik iN7¹“ivh bis aumus e po
e.e ne cle.vel mo.multa.
b Ee vine in monaſterio.multo.i.vſq; ad decrepitã etatẽ: vt.xxxviij. di.
uullas. vel multo.i.p ꝗnquẽn iũ:vt ĩ ꝓemio digeſtoꝝ.ff.de ſcpara.li⸗
. q n aien
niuʒ. C. de fideicõ. .cſn i. l
Aelꝑ biẽniũ:vt inſti. pctã ſoluer᷑. ¶Iſ ex decreto boniſacij
de litte. ob.arg. bic 2 g Aröncbilbtern honoꝛe decoꝛa
momẽtaneos mgros EeAEEEEEu e . 77
lix. di ſiofficia. qꝛ nö AX poteſtatẽ hñt ligadi æ ſoluendi.
mediocriter errat qui Ant nonnullisnullo dogmate fulti
minbonũ pᷣfert æc. v audaciſſime qdẽ ʒelo magis amaritudi/
l· de cõ. d. v. nõ medio nis ꝙᷓ dilectõis iflãmati:aſſerẽtes mona
crit.? ar parie ſe⸗ chos:qͥ mũdo moꝛtui ſũt:a deo viuunt:
ͤnrr pl. nt Aud. ſacerdotalis officij potẽtia idignos: ne⸗
ieedi , qz priaz: neqz xpianitatez largiri⸗ ned
ciniunt. abſoluere poſſe ꝑ ſacerdotaliſ officij di
¶¶Iclicatꝰ titillat uinitꝰ ſibi iiũctã ptatẽ: ſ oĩno labüt᷑:ne⸗
id ẽ delectat. qʒ eni beatꝰ bñdictus mõachoꝝ pꝛece⸗
d ¶Humilitatl. . por ptoꝛ almificus huius rei aliquo mõ fuit
ta berniü. e iterdictoꝛ:ſz eos ſecularium negocioꝝ
e dr Eanm b muuebr⸗ edixit exꝑtes foꝛe tmmodo:qð qͥdẽ apo

ſtolicis documẽtis ⁊ oĩum ſcõꝝ patruʒ
iſtitutis nõ ſolũ mõachis:ſʒ ẽt canõicis
magnope iperat᷑:nẽo.n.militãs deo im
plicat ſe negocijs ſecularibꝰ.Tatox igr
patxꝝ iſtituti exẽplis:qbus ꝑpiculoſiſimũ
ẽ refragari:credimus a ſacerdotibꝰmo
nachis ligãdi ſoluẽdiqʒ officiũ deo ope
rãte digne admiſtrari:ſi eos digne cõti⸗

gerit hoc miſterio ſublimari. Decertã⸗

tes igẽ mõaſti ce ꝓfeſſiõis pᷣſbyteros ſa
cerdotalis potẽtie arcere offõ oĩ mõ pᷣci
pimus:vt ab huiuſcemodi auſibꝰ repꝛi
mãt᷑ ĩ poſteꝝ:qꝛ quãto ize celſioꝛ:tã⸗
t0 Til His oibꝰ au⸗
ctoꝛitatibus pſpicue mõſtrat᷑ mõachos

poſſe pniaʒ dare:baptiʒare:a cetera ſa

cerdotalia officia licite admiſtrare. Qõ
vo ppli electiõe epᷣoꝝ:iſtitutiõe ⁊ abba⸗
tis ↄſenſu poteſtatẽ ſuã exeq valeãt hie
ronymi gelaſij ⁊ gregoꝛij auctoꝛitate
bat᷑. Ait.n. biero/ad ruſticũ mõachũ.
Dignei mõaſierio viuẽs ꝑ populi ele⸗/
ctionẽ ad clericatũ poterit pmoueri.

c viue i mõaſterioꝰ:vt clericus eẽ

mDerearis. mlto tꝑe diſce qͥ poſtmo
dũ doceas:⁊ iter bonos ſemꝑ ſectare
melioꝛes:ꝙ ſi populus vel eps te in cle
rũ elegerit. age ea qͥ clerici ſũt. Idem
ad eundem. En oꝛdine clenſ catus
pꝛomoueri monachi poſſunt.
NJclericatꝰ titillat deſideriũ diſcas
qð poſſis docere: ⁊ rõnabilẽ deo
offeras hoſtiã: ne ſis miles pꝛiuſqᷓ tyro
ne pꝛius magiſter ſis ꝙᷓ diſcipulus. Nõ
ẽ humilitatis mee neqʒ mẽſure iudica
re de ceteris:⁊ de miniſtris eccłiaxꝝ ſini
ſtrũ qppiã dicere. hẽant illi oꝛdinẽ ſuuz
2 gradũ:quẽ ſi tenueris:quõ tibi ĩ eo vi
uendũ ſit:editus ad nepotianuʒ liber te
docere poterit. Nũc monachi cunabu
la moꝛeſqʒ diſcutimus:⁊ eiuſ monachi
q liberalibus ſtudijs eruditus in adole
ſcẽtia iugũ xpᷣi collo ſuo impoſuit. Pꝛi
mũqʒ tractãdum eſt vtrum ſolus an eũ
alijs in monaſterio viuere debeaſ. Mi
bi placet vt hẽas ſcõꝝ ↄtuberniũ: nec
3 ete doceas:⁊ abſqʒ doctoꝛe ingre⸗
i

jaris viam quam nuniᷓ ingreſſus es.

WMem gelaſius ppoa.
In loco quem abbas iudicauerit mo/

dos oꝛdinetur.

nachus eligatur: ⁊ ab epiſopo ſacer⸗

põatis:cui parturiẽti ſi nulli bõi miſtra⸗
re vellẽt:quõ naſceremini nõ inuenerit
apelagi pe bono eto ſauinati.
Belaſi? quendã ruffinù mõachũ iubet
ſacerdotẽ fieri:⁊ i qdã baſilica oꝛdiari.
N paꝛochia tua baſilica ſci laurẽtij
dq̃i poſſeſſioneꝰfilij ⁊ ↄſiliarij nr̃i viri
magnifici theodoꝛi fudata ẽ: officiũ pꝛe
ſbfi deeſſe cognouimus:a qꝛ pᷣfatus fili

us noſter nobis rettulit ſe iueniſſe ruffi

nũ quẽdã mõachũ oli ſibi vita religione

⁊ moꝛibꝰ cõpꝛobatũ:⁊ hũc poſtulat ibi

pᷣſbyteꝝ ↄſecrari:qð ſubito ſieri noſp
rogata obſeruãtia ñ acq euimus. Jõqʒ
Dilectõ tua hiſ litter accept᷑ ſabbato ve

niẽte faciat eũ diaconũ. ⁊ ſi deꝰ volue

rit ⁊ vixerimꝰ medianat hebdomada pᷣ
ſbyteꝝ faciemusꝰ: quatenus ſuperueni
ente paſchali feſtiuitate ſacra miniſte⸗
ria in memoꝛata baſilica a perſona cõ⸗
petẽti valeant adimpleri. ¶Itẽ grego
rius in regiſttro.

Eui de clico moachus efficit ppo epᷣo

oꝛdinãte poterit eligi ⁊ conſecrari.
Jquẽ a clericatu in monaſticã cõti
gerit venire ↄuerſationẽ:ſi talis vi⸗
te monachus fuerit:vt epᷣs cni añ milita
uerat:eũ dignũ ſacerdotio pᷣuideat:iĩ lo
co 29 iudicauerit eligi poterit ⁊ oꝛdia

ri. Iẽ exzci. agathenſt. .
Sine téſtimonio abbatis ad clericatus

officiũ monachi non eligantur.

qz ñ̃de po ſtulatide yel platie recipiẽda. Jtt ar. ſ alicui de ceclla⸗
iniũgit᷑ aliqua legatio tenet ea reciꝑe:vt.iij.qi·c.nulli. 2.
n ¶ Saſcipiat.ſi.viij·.q/i.ĩ ſcriptur.
o ¶ eceſſitatibꝰ.S.vij.q.i.ſcias. “
p paorochia · in poſſeſſiõe·qᷓ fuit eiꝰ. ſi·xviij.q.ij.abbatẽ.cũn.
fũdata ẽ ccclia
ẽ nulla bʒ ibi po-
Baane monachus ſuerit qui vene eſtatẽ. pt. x.
rabilis vite merito ſacerdotio di· ſubi⸗
gnus videat᷑:⁊ abbas ſub cuius ĩperio to. tpe Semuug
regi xpo militat:illũ fieri pꝛeſbytex pe-/ yvt aliqd maturi
tierit ab epᷣo debet eligi:⁊ i loco qͥ iudi⸗ us agamꝰ:pt.l.
cauerit oꝛdinari: oia que ad ſacerdott di poderet.
officiu pertinẽt: vel populiꝰ vel epi ele⸗ r Pꝛoꝛogata.
ctione ꝓuide ac iuſte acturus. Btem elan. .
ſyricius papa. Z. pe maturitatis ẽccliagas nis ſubdico⸗
icis monachi ꝓmoueant᷑ oꝛdinibus. nus crat iſie
0 Onachos' quoqʒ quos moꝝ gra ſnit elect? ad re
lUitas ⁊ vite ac fidei iſtitutio ſcã cõ gimẽ parochis
mẽdat:clericoꝝ officijſ aggregari:⁊ op lis ecclie. ſubdi
tamus ? volumus: ita vt qui intra trite cconꝰ.n. ad boc
ſimũ etatis annũ ſũt digni ĩi minoꝛibuſꝑ liene eligit: vt
cEyỹ de eta. ? q. p
gradus ſingulos creſcentes tꝑepmoue terea. imo ct ad
ant᷑ oꝛdinibus:a ſic ad diaconatus vel cbatuevkerco.
pᷣſbyterij inſignia mature etatis ↄſecra⸗ tnia multẽ. Iteʒ
tiõe perueniat: nec ſaltu ad epiſcopatꝰ* aliud nobiſc eſt
culmẽ aſcendãt:niſi in his eadẽ que in bitc:ꝙ ſi pĩonꝰ
ſingulis dignitatibus enns pᷣfirimꝰ pytat epo moa
fuerit tpa cuſtodita. JItẽ aug ad eu⸗ ccbu aliquegte
doxiuů. Eccleſiaſtica officia nec ani⸗ mercbe di ii⸗
da electione monachi ſuſcipiãt: nec bli da vtuc ien
diente deſidia reſyunaant. mnr eps ei reci
BVs aũt fratres exhoꝛtamur in do peere cuʒ ſubeſt
¶mino:vt ꝓpoſitũ veſtrũ i dño cu- neceſſitas vel
ſtodiatis: ⁊ vſqʒ ad finẽ vite perſeuere⸗ Vlllitas: vt. . e.
tis: ac ſi qͥ opa veſtra mr̃ eccleſia deſi⸗ cũ p vrilitate
fr. Fo ani — lv. diſ. pꝛiſcis.⁊
derauerit:nec elatiõe auida ſuſcipiatis iꝗq qð legii exẽ
nec blãdiente deſidia reſpuatis:ſj miti Radno machi
coꝛde obtẽperetis deo cũ mãſuetudine itelligũt ꝙ ñ de
poꝛtãtes eů qͥ nos regit:qᷣ dirigit aures i bẽt pſici pochi⸗
iudicio:qͥ docet manſuetos vias ſuus: lbs ccclijs mm
necociũ veſtru neceſſitatibꝰꝰ eccleſie p,⸗ ¶ſi ſubſt neceſſt⸗
tas vel vtilitas

io. Sz certe ick
Ede aͤlibet alio
clerico.bd.

t C. Wediana.

cũ cantatur:ſi
tientes.

t ¶ Mediana.

a. lxxvij di·i ſin
gulis.D5.

aliũ.quẽ.n.pa⸗/

pa ĩ diaconũ oꝛ
diat.ãmodo ñ
pᷣt recedere ab
ipᷣo: vt · i. q.l· fi⸗
liun.

x VJguem. i
. ooaſtco

quaq. 3. ſz ille

ad pniaʒ deſce⸗

dit.hic merituʒ
augere ꝓpoſuit
qð vbiñ expᷣmi
tur.ex varieta·
te pᷣſũit̃ admi/

niſtrationũ re

lictax. ⁊ hoc be

ne diſtinguit:
ex de renü. poſt

trãſlationẽ ·

G
S
ſ
mi
ui
Hie
chn
cte
s
ke
pe
ernen
ne
(Co
1

ſeic

S

Pöre
ſepr⸗
ſoſe
roe
ler
Cie
ii
otb
MIm

e e

ſeni

ſcer

ſthie⸗

nei
iiſſed
e/
ihrkoꝛ
Pbe

ſ

xre Z
ii⸗ N Aaehi ad. officiũ. officiando eccleſiam.ſed pꝛiuatim poſſunt deiuſ. peruenit.ẽ de dona. inter vi ?t vx.x ſi neceſſe: M
4 celebꝛare. er de peregri.c.tue. I¶ Walus choꝛaula.qꝗ incipit ca ntũ in choꝛo. vel g eboꝛeas ducit

b¶Rec in ciuitaribus.nò eſt dubiũ ꝗn a clericatu trãſeat᷑ ad mona m ¶ Bonum. i. perfecium.ſunt tñ monachi melioꝛes.i.ꝑfectioꝛes clericis.

chalẽ vitã qꝛ diſtrictioꝛ eſt vita monachoꝝ qᷓ; eo ſz mirü ẽ quo
i

⁊ ſic non obſtat.õ.xlvij.di.quãtũlibet.

“ ad clericalẽ vitã ꝑmittit᷑ trãſire a m 1vita. . 1
hui Krereiſ oce ne a monachali vita. xt hic ⁊ in pꝛecedẽ n Q Inſtructio. ſufficit monacho ꝙ tantü bonus ſit ly ſt illiteratus vel ir.
R BeForma MM regulariſ.que duo no
bin Aanrnne d Wenoch vagates ad officiũ/ cleri? credo ꝙ; arbitrata ſit beatitudo tua: ꝙ Galodrca z arann
ri madmimsdi Mecatus niſi eis teſtimoniũ abbas ſu nr̃a volũtate vt ſuis potius coꝛegiona⸗ dii illitteratos.
d ſire non licet yt Us dederit: nec in parrochijs nec in ciui libꝰ vtiles eſſent: de monaſterio receſſi⸗ o ¶. His aũt gregoꝛij
E xciij di legimꝰ. tatibus oꝛdinent᷑. Si eniʒ neceſſe fuerit ſent:ſʒ falſũ eſt:ſponte abierũt:ſpõte de Vt.ẽ. e. c i.
gn m fi. Rñ· ad p- clericu de monachis oꝛdinari:cũ ↄſen⸗ ſeruerũt:nobis quantũ potuimꝰ ꝓ eoꝝ Pꝰ Epꝛo cniuſlibz
e laturq iõ tra=t ſui c voluntate abbatis pꝛeſumat eps. ſalute retinentibꝰ. ¶. Nis autẽ omnib? perumn. i cpiſco
N ex diſpenſatie Itẽ ex ↄci.hilerdẽſi.u abbans vo auctoꝛitatibꝰmõſtrat᷑ ꝙ monachi qͥ ſunt e thff
Ken eoit rune nntate monachi oꝛdinent᷑:quos ꝓ vtili a populo electi:⁊ ab ipſis epᷣis cũ ↄſen⸗ aeecfeſſenenrdl
i geinndin et tate Eeleſe epᷣs Gnaͤlnare voluerit. ſu ſui abbat̃ ſunt linallegnune pote dennit eſſe pꝛioꝛis ec
