tei d& Feriat. er· ſos: oꝛatoꝛes quoqʒ cũ ſuis nibilominꝰ pheticas voces: nõ aplicas litteras: nõ di in madatis.xi . iij
ann go nod erat. “ rebus quas ferũt utos a ſine moleſtia euangelicas auetes ſed ad ſemetipſos nolite. Sruacme
niffr dentezst. ſüpſerit. poſtiỹ facinus ſuũ recognone ſtunt:qꝛ veritatis diſcipuli nõ fuerunt. tienſcũq; viſũ ferit.
Rtcöniint LMHig reh rit: infra dieꝝ ſpatiũ.xxxꝰ.cõpetenter ¶ Item augu.contra manicheos. ſed heretico nõdũ dã/
Nenicint epis. ̊ ili nõ emendauerit a liminibus eccleſie ar/ Heretiei ſunt qui quod pꝛaue ſapiũt cõ nato poſſumꝰ explica
gimſie pft iducere ren ceatur: ⁊ anathematis gladio feriatur“. tumaciter deſendunt. re ſcreta ſidei ſepius
hultnit ga. vt e de rau. . Item nicholaus papa oibus ep̃is. 0 Wi in eccleſia xpᷣi moꝛbiduʒ aliqͥd ipſũ coꝛrigendo.
liiſti snt obe Quioꝛatoꝛibus pauperibus non arma pꝛauũqʒ qͥd ſapiũt ſi coꝛrecti vt ſa b eriinac ore
obe ſerentſhi in malu obin ueritercoͦicent. mͦrectuz ſaiant reſiſtuͦt corumaciter ſide vimo paratnſt
ing Vno mo geuch ciqʒ ſcii ſiue clericos ſiue mõachos emendare nolunt ſed defenſare ꝑſiſtũt: hereticꝰ.xt. ð · E· · i. ſci
Gügbiei eſt dubiꝰ in fide vel feminas aut inermes pauperes de⸗ heretici ſunt. Item vꝛbanus papa. ſma.ĩ pn. ⁊.c.bec eſt.
imnti infidelis ẽ vt er pꝛedati fuerit: vel bona eoꝝ rapuerint: Errante damnabilioꝛ eſtqui eius defen O. qt. doctio⸗
Tye Aeve dobtas HM vel in malũ eis obuiauerint: anathema diterroꝛem. e 2 ribus.s. xxxvij
leie SS tis vinculo feriant niſi digne emẽdaue⸗ . Ai alioꝝ defenlir⸗ erroꝛẽ: multo mdr H .
nſcrne cns. vt. ieq i. gl ⸗ Lint: pax vo illa quã treugã dei dicimus amplius danabilioꝛ eſt illis ᷣ er⸗ deſſe no dz ev de es
nn. qs. Tertio olis fideliter obpuet ſicut ab archiepis epiſ rroant:qꝛ nõ ſolũ errat ſed ẽt alijs offendi ſti.ne initaris.
Piue el viuſcuiuſ paouincie coſtteutaeſt dui culaefronis peparat ecSna n ialor deſe⸗
Gu bm excõicat) aüt eã infregerit excõicationi ſubdaturx. magiſter erroꝛis eſt nõ tm hereticus:ſed 0 dit.talis eni he
gniſi Rhaerc rti Onla vo ſermo de heretic habet vidẽè⸗· cEt hereſiarcha dicẽd eſt. ¶. Itẽ biero. reticus da vi c gie⸗
lieſi ineq eſt ad inter ſit inter ſciſina 1 bereſin· Ein mendacio veritgtem imutant pa⸗ N Panabt R
tit leimerpꝛetgt a T qui ſint heretici quot ſint hereticoꝛi trum terminos tranſterre pꝛobantur. Prepewt. pri g.
ötan cräſeriprur yr ſecte. Differentiã ait inter ſcimma ?· 1 Ranſerut pꝛincipes inde terminof cũ bomo. Prie.
ieſt ſee bereſiſ. Quĩ hereſim hiero. in epiſtola ad galathas Iquos poſuerũt patres eoꝝ: qñ imu p. Pꝛeparat. ſi g ſca
( io mõ ꝗ nonam aſſignat dicenns. tant mendacio veritatẽ: ⁊ aliud pᷣdicant d ferrũ vel alind
ſi opinionẽ inue / Saſmiatici ⁊ heretici differre dicunmir. quã ab aplis acceperũt. Idem.de here auxiliũ pꝛeſtant furi.
ſain ” Hter bereſim ⁊ ſciſima hoc eſſe ar/ ncis manilſeſtus eſt ſenſus ꝗ ſophiſma⸗ ienent furti. vt. ff. de
uvice cus. Sexto mõö · bitroꝛ ꝙ bereſis ꝑuerſũ dogma ha?⸗ tibus ſuiſ⁊ arte dialetica ſepe oppꝛimãt fur.ſi pignoꝛe. .. pen.
lun qui vult auferre . . E . n, SS 8e. S Ranſferũt.ꝗ ſa/
utral anſere. veat.ſciſma poſt epaſẽ veceſſioné ab ec eccleſiaſticos. gdem ererce unne cerdotelnöte
n ne ecclie. vx. xxijj cleſia pariter ſeparat᷑. qð equidẽ in pin hiſtoꝛias iuenire nõ poſſũ aliquoſ alios ſtimoniũ ſacerdotis v
di ocs. Septio cipio aliqua ex pfe intelligi põt diuerſũů. ſcidiſſe eccleſia 7 de domo dñi pplos ſe iüllud. qꝗs vidit digne ſa
q tranſgredit 5 Leterũ nullũ ſciſima eſt niſi ſibi aliquaz duxiſſe pꝛeter eos qͥ ſacerdotes a deo cerdotẽ penitenteʒ. vt
cepta ſe. ap · v. hereſim ↄfingat vt recte ab ecclia recel⸗ poſiti fuerant ? ꝓ hete i. ſpeculatoꝛes. de pe. dii. menſuram.
xix di.nulli. It ſiſſe videat᷑. Ande aũt bereſis dicat Iſti ergo vertiſ i laqueũ toꝛtuoſũ ĩ õibꝰ als pꝛeſumit᷑ ꝓ eis.vt

qñq; large dꝛ be
reticus oĩs ꝗ nõ

tenet articulos
fidei:⁊ bᷣm h̊ in/

dei ⁊ gẽtiles ſůũüt
herctici: ⁊ ſm B
ñ ois beretic?
excõicatꝰ. Stri⸗

cie ſumit bereti receſſerit:iñ herencꝰ appellari põt:⁊ de

cusireʒCcarnis operibus eſt eligens que peioꝛa

ius ẽ ab eccleſia

tes infeſtare pꝛeſumunt.

in eadã epla hiero. diffinit ita dicens.

Ande berefis dicatuur.
Ereſis grece ab electiõe dr ꝙ. ſ. eã

quã putat eſſe melioꝛẽ quicunqʒ igit ali

ter ſeripturã itelligit quã ſenſus ſpijſ. ſ.

ffagitat: a quo ſcripta eſt: lʒ ab eccleſia ñ

dſbi vnuſquiſq;ʒ eligat diſciplinam

ſocis ponẽtes ſcadalũ.¶ Itẽ leo pa.
Abijciat q aduer ſarioꝑ oneniũt ehnari
Iilud ſane plurimũ mihi di

DElu. rimu mi plicere
ſisgnifico:ꝙ iuriſditionis tue clerici

qda eſſe dicũt qui aduerſarioꝝ oueniãt
pimtati: veſanie vaſis miſicoꝛdie vaſa

cõgrua coercendis debet diligentia tna
vigilãter inſiſtere:itavt bis gene paeſte

xi.q.iij.abſit.
rNÉlud ſane.oculꝰ
i. familiaris ali⸗
cuius.

ſtatuta que ipſe fece-

alioꝝ parcendo nõ parcit. . Item ex

mã ſy nodũ:nec cũ talibus hre licebat.
Igdem.Canonũ magiſtris atqʒ cuſtodi/

bus nullũ nobis fas eſt inire certamenꝰ

cũ hoibus cõionis aliene. & Item ex

epla vꝛbani pape. Mon ↄtradicit ſed

poti? obedit enàgelio qͥ malos excõicat.

Biandu eſt ꝙ quidã dicũt cõtra
euangelicã parabolã nos facere:

vvi de ʒziʒanijs nõ eradicandis dñs pꝛe

cepit cũ aliquos excõicatione dignos ex
cõicationi ſubijcimuſ.⁊ aiunt ẽt ſctm̃ au
guſtinũ hoc gdicere in illo loco vbi ait:
2nõ eſt pꝛeſcindenda vnitas: ferendi

ſunt mali nõ abijciendi. Qinbus hic pꝛi

mũ rñdendu eſt:ſi heretici ⁊ mali hoies

excõicandi nõ ſunt:quare ⁊ ipſe aug.cũ

ſctis legatis romane eccleſie ⁊ cuʒ ſctis

epᷣis ſuis pelagiũ ⁊ celeſtinü nouã here⸗G
ſim in ſctaʒz dei eccleſiã introducẽtes ex
cõicauit:⁊ ab eccleſia dei ſeparauit:q̃re
ipſos donatiſtas quos iſta ⁊ inulta hi/½
Innlia loquunt᷑ tà ipſe qᷓ; ois eccleſia dei

excõicatos habuit.⁊ niſ pꝛiꝰ penituiſſẽt
⁊ ꝑ manuſ impoſitionẽ recõciliati eſſent
eis nequaqᷓᷓ cõicabat. Ideʒ ipſe dũs qui
hoc parabolice hic enarrat: apte alibi

excõicationẽ ſieri iubet dicens: frater qͥ

coꝛripit᷑ ab eccłia ⁊ nõ obedit: ſit tibi ſic
ethnicus ⁊ publicanꝰ. vñ apparet liqͥdo
aliud eſſe excõicationẽ:aliud eradicatio
nẽ. qui eni excõicat᷑ vt apſus ai: ad hoc
excõicat᷑ vt ſpiritꝰ eins ſaluus fiat in die

dñi.diſciplina enĩ eſt excõicatõ ⁊ nõ era

dicatio:miſi foꝛte ex ↄtemptu ⁊ ſuperbia
excõicati ꝓueniat. Ande augu in li.
numeri.

DSiuina

maledictio meritim maledicti deſiqnat.

dicamus:quo ↄuitiandi vitiũ reſecet᷑ nõ

Abiſclenda. boe non poterit coꝛrectio nõ parcat abſciſio qualitas peti neqʒ peccantis affectns: der. Centamen
mtielligas ve peninuis Opoꝛtet etenim vos euangelici memi⸗ bõqꝛ hoc noporlaire:neqs enIpaopoñ gcũ hereticis ñ
incoꝛrigibilibus ne ſit nice mandarirq ab ipſa veritate pꝛeci ⸗ tũ mentẽqʒ; alterius alius videre poteſt elſt iHulandi⸗
mMmn. de cõ. di eh ſcandaliʒauerit manuſ: a cõpage coꝛpo ſmiaz pmentis intuitu ꝓferat maledictů cde here.ci.
ſcopus nullum contra ris auſferat᷑:qꝛ melius ſit his in ſeculo ca nõ põt eſſe maledicendi cã vbi ignoꝛa? (.de ſü tricl ne⸗
o. rrrere meébꝛis quã cũ ipſis in eterna ſup- peccantis affectuſ: maxime cũ humanũ mo. ſed ad boc
Eñmm qmbus.ca plicia ire. Mã ſupfluo extra eccleſiãẽ pe iudiciũ tunc ſciat maledicta pꝛoferre.cũ pt diſputaricoõ
ſluuss. acatius cõo⸗ ſitis reſiſtimus:ſi ab his qui intus ſũt iin foxæe conuicijs aut iniurijs ꝓuocat᷑.qd eis Vt coicetur:
ſtantinopol. reeis quos decipiunt vulneramur. abijciẽ vitiũ volens reſecare apoſtolus: nema o Frin P bi
cbeenien, gqa pꝛſus peſtifera bec a ſacerdotali vi- ledicta maledlictis ⁊ ouitia ouitijs Ppuo, nfnocenfiden
num: qꝛ nõ recipiebäͦt Soꝛe patientia eſt: que ſibimet peccatis cemus mandatũ neceſſariũ ponit vt bñ

DOtandũ

rat pꝛopter boc pFoba 20i carthagi.iiſ. Et ſodalitates 7 5 quo iudicandiveritas que boies latet: - I Dzrrij⸗
excõicanit enʒ: ⁊ de ꝭHꝭ niuia bereticoꝝ clerici vitare debent. Pnunciandi auctoꝛitas perimat᷑. Secte iüij.recedite..c.
conqueſtus eſt acat?“ ericus ereticoꝝꝑaut ſciſmaticoꝝ Svo hereticoꝝ quot ſint ⁊ vnde oĩa acce ecce.
ꝓ ſine ſynodo xei tã ↄuiuia ꝙᷓ ſodalitateſ euitet: equa perint. Iſido.viij.li. ethymologiax E ieſgline.
xir nodud congre iter eox ↄuenticula nõ eccleſia ſed ↄciii c. v. deternunat dicens. ccicdicatis ze
Bare non debuit: umm abulg appellanda ſunt:cũ eis neqʒ oꝛi/ Quot ſunt ſecte hereticoDum. ij. .i. multi.
qꝛ non erant ibi catbo dũ eſt'neqʒ pſallendu. Itẽ gela. pa. Uidã autẽ heretici qui de eccleſia gee Eus pꝛo⸗
lici epiſcopi cim quiu · Lanonum obſeruatoꝛes cum herencis receſſerũt ex noie ſuoꝝ actoꝝ nun C mit. ſiẽ yti
b poſſei haberi ſyno. nullum debent inire cerrtamen. cupant:quidã vo ex cauſis qͥs eligentes le eſt demones
dus. tum quia incidit Am bus erat ſynodus ineunda inſtituerunt. Simoniaci a ſunone dicii ee ꝓpter malos
ipſe in pereſin iam va catholici pontifices fuerãt vndiq, magice diſcipline perito: cui petrus in Vt.xxiij.q. v. qui
natam: vnde non fit Ecatholici pontifices fuerat vndiq; nagice dicipline perito: cui petrus i malos ſic i q üj
opus nouo conclio. iam depulſi: ſoli remaſerat ſocij pfidokß actibus aploꝝ maledixit co q, ab apo aluaton mn⸗
eneie cũ qbꝰ nec i licebat hr̃e ↄuentũ dicente ſtolis ſpus ſancti gram pecunia emere ⁊ xxvi. q· v. nec
plſal.nõ ſedi cũ ↄſilio vanitatiſ:⁊ cũ inij voluiſlet.hi dicunt creaturã nõ a deo eẽ mirum.
gerentibus nõ introibo:nec eccleſiaſtiei ſed a virtute quadam ſuperne creature. b. Cognoſce⸗
moꝛis eſt cũ his q pollutã hñt cõionẽ ꝑg MWenandriani a menandro magno di/ re lxxxv. di ar⸗
mixtãqʒ cũ pꝑfidis miſceri cõſiliũ. Recte cipulo ſimonis nuncupati:q mundũ nõ Achacond
igit᷑ ꝑ chalcedonẽſiſ ſynodi ſoꝛmã hmõi a deo creatü ſed ab angelis factũ aſſeru rrp 4 icen
pꝛeuaricatio repulſa eſt potius quaʒ ad it. aſilidiani a baſilide appellati qui aliqug.
ſiliũ vocata.ꝙ nec opus erat poſt pꝛi- inter reliquas blaſfemias paſſum ie uz

abnegauit. Nicholaite dicti a nicholaa

diacono eccleſie hieroſolymoꝝ qui cuz

ſtephano ⁊ ceteris ↄſtitutus eſt a petro:
qui ꝓpter pulchꝛitudinẽ relinquẽs vxo
rem dixit:vt qui vellet:ea vteret᷑.verſa ẽ
in ſtupꝛũ.talis ↄſuetudo vt inuicẽ cõiu⸗

Bisrenfagu⸗ ioannes in apoca
lypſi ſua impꝛobat dicens:ſed hoc ha⸗

bes ꝙ odiſti facta nicholaitarũ q̃ ⁊ ego

ogi. G. Moſtici ꝓpter excellentiã ſcie ſe
ita appellari voluerunt. aiam naturam

dei elſe dicunt:bonũ ⁊ malũ deum ſuis
dogmatibus figũt. Carpocratiani a car
Pocrate quoda vocantur:qui dixit xpᷣm
bo

iem fuiſſe tm̃:⁊ de vtroqʒ ſexu pꝛioge

nitũ. Cherintiani a cherinto quodã nũ⸗
cupati.hi inter cetera circũciſionẽ obſer
uant mille annos poſt reſurrectioneʒ in

voluptate carnis futuros pꝛedicant. vñ

⁊ grece ciliaſte latine miciliaſte ſunt ap⸗
pellati. Maʒarei dicti: qꝛ dũ xpᷣm qui a
vico naʒareus eſt appellatus filium dei

lʒx ↄfiteant᷑:oĩa veteris tñ legis cuſtodiũt

Ophite a colubꝛo noiati ſunt. coluber
enĩ grece ophis dr̃.colunt eni ſerpenteʒ

Dicentes ipſũ in paradiſo induxiſſe vir⸗

tutis cognitionẽ.Nalentiniani a valen⸗
tiniano quodã platonico ſectatoꝛe vo⸗
cati:quiconaſ.i.ſcelera quedã in oꝛigine
dei creatoꝛis induxit:xpᷣm quoqʒ de vir

gine nihil coꝛpoꝛis aſſumpſiſſe:ſed ꝑ eã

quaſi ꝑ fiſtulà tranſiſſe aſſeruit. Appel⸗

lite quoꝝ auctoꝛ appelles pꝛinceps fuit
ſui creatoꝛẽ angelũ neſcio quẽ gloꝛioſũ
1

ſuperioꝛis dei faciens denm legis iſrael

illũ igneu affirmans qui dixit xpᷣm nõ in

veritate deum:ſed hoiem in fantaſia ap

Euss quibus maledicit:meritũ eiꝰ
deſignat cui maledicit:⁊ ſniam ve
ram pꝛomit:vtpote quẽ non fallit:neqʒ

parnuiſſe. Archonciati a pꝛincipibus ap
pellant᷑:qꝛ vniuerſitatẽ quã deus adidit
opera eſſe archangeloꝛum defendunt.

rxxIn = MuAi A. I. 27
i RAldamiani vocãtur: quia ade imitemur ſe a catholice eccleſie coꝛpoꝛe diniſerut·
ukud muditatem. vnd a nudi oꝛant ⁊ nudiin?⸗ Ebionite ab ebione dicti ſine a pauper··
ac reer ſe mares ⁊ femine conueniunt Caia tate.chꝛiſtum enim ꝑ pꝛouectũ ſolũ vi⸗
6 A ni ꝓinde ſũt appellati:qm̃ caim adoꝛant rum iuſtum putãt effectũ. vñ cõpetenter
Crine SESEerchia ni nom ẽ acceperũt a filio ade ebionite p pauptate itelligẽtie appellati
WA ¶elchiſedechiani vocati ꝓeo ; mel⸗ gelium vt legem carnaliter ſeruent.ad⸗
enitn. (ohiſedech ſacerdotẽ domini non hoie,z uerſus quo apoſtolus ad galathas ſcri
WS H fuiſſe ſed virtutẽ dei eſſe arbitrant. An beẽs iuehit᷑. Fotiniani a fotiniano gallo⸗
un gelblici vocati quia âgelos colut. Apoſſi grecie ſyrinie epo nuncupaii: qui chio⸗
anin lci hoc ſibi nomẽ ideo ſupſerũt ꝙ nibil nitarum bereſun ſnſcitans aſſcruit chai
n poſſidẽtes pꝛopꝛium nequaqᷓ recipiant ſtum ex maria ꝑ ioſeph nuptiali coitn ſn
1 8 illos qui aliquo in hoc mũudo vtut. Cer iſſe ↄceptũ. Aeriani ab aerio quodã nũ
eli⸗ doniania cerdone nuncupaii:qͥ duo aſj cupati ſicut hi offerri ſacrificiuz defun
“ ſferuit contraria pꝛincipia. Martioniſte ctis ſpernũt. Aeciani ab aecio ſũt voca
CNAn a martiõe ſtoico philoſopho appellati ti. Idemqʒ eunomiani ab eunomio q⸗
tingt qui cerdonis dogma ſecutus alterũ boꝛ⸗ dam dialetico aecij diſcipulo:ex cuius
ſaliun, nũ alterũ iuſtũ deum aſſeruit tiquã duo nomine magis inotuerunt diſſimilẽ pfi
Au. pꝛincipi a creatiõis ⁊ bonitatis.Artate⸗ aſſerentes filium ⁊ ſilio ſpirituʒ ſanctuʒ
D rite ab oblatiõe vocati.panẽ eni ⁊ caſen dicunt etiam nullum imputari pecca⸗
tinn r offerũt dicẽtes a pᷣmis hõibꝰ oblationẽ tu in fide manentiũ. Oꝛigeniani ab oꝛi⸗
ient a fructibus terre ⁊ a fructibꝰ ouiũ fuiſſe gene auctoꝛe exoꝛti ſunt dicentes ꝙ nõ
nmigrg celebꝛatã.Aquarij appellati eo ꝙ aqua Polſt videre filius patrem nec ſpiritus
nugtis⸗ ſolam offerũt in calice ſacramenti. Sſanctus filiũ.aias quoqʒ in mudi pꝛinci
ikiuit ueriani a ſeuero exoꝛtivinũ ñ bibũt. vei prio peccaſſe dicũt.⁊ pꝛo diuerſitate pec
unnge teſtamẽtũ ⁊ reſurrectõʒ nõ recipiũt.CLa / catoꝝ e celis vſqʒ ad terrã diuerſa coꝛ⸗
ciani a taciano vocati: qni eucratici dis poꝛa q̃ſi vincula meruiſſe: eaq cã faciü
ſn cti:qꝛ carnẽ abominant᷑. Elogij vocaãtur eſt eſſe midũ. Noeticiania quodã noe/
aüni tani ſine verbo. logos eni grece latine to vocati: qui dicebant xpᷣm eundẽ eſſe
limſla S credũt reſpuentes ioannis euangeliũ ⁊ ficioꝝ noĩbus nõ ꝑ onis accipiũt. vñ 2
ian apocalypſim. Cathaphꝛigijs nomẽ ꝓ paatripaſſiani vocant᷑ qui patrẽ paſſum

uincie phꝛigia dedit: quia ibi extiterunt dicunt. Sabelliani ab eodẽ noeto pull
auctoꝛes eoꝝ mõtanꝰ pꝛiſca ⁊ maximil- laſſe dicunt᷑:cuius diſcipulũ perhibẽt fu
la fuerũt. hi aduẽtum ſps ſancti non i iſſſe ſabelliũ:ex cuius noie maxie innotmn
apoſiolos ſed ĩ ſe traditũ aſſerũt. Mar erüũt: vñ ſabelliani vocati ſunt. hi ynam
thoree p mudicia ita ſe noĩauerunt. g00 plſonã pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũs ſcti aſtruũt. Ar
riantes eniz de ſuis meritis negant pe⸗ riani ab arrio alexãdrino ep̃o exoꝛti ſůt

„ . nitẽtibus veniã peccatoꝝ. viduas ſi nu- qui coeternũ pfi filii non agnoſcens di
ppflerint tanquam adulteras damnant. nerſas in trinitate ſubſtantias aſſeruit:
mundioꝛes ſe ceteris pᷣdicant:qui nomẽ tra illud qð ait dñs:ego ⁊ pater vynum

ſuü ſi cognoſcere vellent mundanos ſe ſumꝰ. Macedoniania macedonio epo
otius quaz mundos vocarent. au diggti ſunt: negantes deuz eſſe ſpm ſetm̃.
Haiapaull ſamotano exoꝝi ſum: quni Apollinariſte ab apollinare votati ſunt
dixit non ſemꝑ fuiſſe chꝛiſtũ ſed a maria dicentes xpᷣm coꝛpus tantũmõ ſine aia
ſumpfiſſe initiũ. Hermogeniani ab her⸗ aſſũpſiſſe. Anticomarite appellati ſunt
mogene quodã vocati:qui materiã non eo ꝙ marie vir ginitati ↄtradicũt aſſeren
naturam introducens deo non nature tes eã poſt xpᷣm natũ viro ſuo fuiſſe cõ⸗
eam cõpanit:matremqʒ elemẽtoxꝝ ide’ mirxtã. Getangi noĩati iõ tale nomẽ acce
aſſeruit:quos apoſtolus ipꝛobat elemẽ perũt:qꝛ gangios grece vas dr. alſerũt
extiterũt: qͥ vocatus ẽ manes.hic dugs ſra vas maiꝰ. Atriani a quodã patricio
naturas ⁊ duas ſubſtãtias introduxit.i. nũcupati ſunt:qͥ ſubſtantiã bumane car
bonã ? malay animas ex deo quaſi ex nis a diabolo ↄditã dicunt. Colliciania
aliquo fonte manare aſſeruit. Teſtamẽ quodã collicio noĩati qui dicunt deũ nõ
tü vetus reſpuit:nouũ ex parte recipiůt facere mala ↄtra illud qð ſcriptũ ẽ: ego
Auntropomoꝛphite dicti pꝛo eo ꝙ ſim doñs creans mala. Floꝛiani floꝛiano qᷣ
plicitate ruſtica denm hre humana me⸗ ecõtrario dicunt deü creaſſe m ala: tra
bꝛa que in dininis libꝛis ſcripta ſunt ar hoc qð ſcriptũ eſt: fecit deus oĩa bona.
bitrant. Antropos.n.grece latine inter Honatiſte a donato quodã ophꝛo nun
pꝛetat ignoꝛantes vocez domini:qui ait cupati ſunt:qui de numidia veniens to⸗
ſpiritus eſt deus:icoꝛpoꝛeus ẽ enim nece tã pene afric ſua pſuaſiõe decepit aſſe⸗
enim mebꝛis diſtinguit nec coꝛpoꝛis mo rens minoꝛẽ patre filium ⁊ minoꝛ? filio
le cẽſet. Eraclite ab eraclio auctoꝛe ex· ſpm̃ ſctm ⁊ rebaptiʒãs catholicos. Bo
oꝛi monachos tãtum recipiunt cõiugia noſiani a bonoſio quo dã epᷣo exoꝛti pꝛo
reſpuũt:regna celoꝝ ꝑuulos habere nõ dunt᷑:qͥ xpᷣm dei filium adoptiuuʒ nõ ꝓ⸗
credunt. Nouatiani a nouato rome vv pꝛium aſſeruit. Circuncelliones dicun
bis p̃ſbytero exoꝛti: qui aduerſus coꝛ eo ꝙ aggreſtes ſint qs ſcotopicoſ vocãt
nelium cathedram ſacerdotalem cona⸗ ſupꝛadicte hereſis habentes doctrinaʒ.
tus inuadere hereſim inſtitnit: voluit a⸗ hi amoꝛe martyrij ſemetipſos perimunt
poſtatas ſucipe rebaptiʒans baptiza vt violenter de hac vita diſcedẽtes mar
tos. ¶ Dõtani heretici dicti:q; in tpe ꝑſe tyreſ noient. Oꝛiſ⸗ cillianiſte a pꝛiſcillia/
cutionis in motibꝰ latuerũt:q occaſione no vocati:q in biſpania ex erroꝛe gnoſti⸗

.

coꝝ ⁊ manicheoꝝ pmixtũ dogma cõpo
ſuit. Luciſeriani a lucifero ſmyrne epᷣo

oꝛti:q epos catholicos qͥ inſtanti pſecu⸗
tiõe ꝑſidie arrianoꝝ ↄſentiẽtes erãt ⁊ pꝰ

ea coꝛrecti ĩ cathedrã redire elegerut dã

naãtes qð pꝛins crediderũt:ſiue qð credi
diſſe diſſimulauerũt. q́s ecclia catholica
materno recepit ſinu taniᷓ petrum poſt

fletũ negationis.hanc illi matris chari⸗
tatẽ ſuperbe accipientes eos reciꝑe no⸗
lenteſ ab eccleſie cõione receſſerũt:⁊ cũᷣ

ipſo lueiſero auctoꝛe ſuo qui mane oꝛi⸗
ebat᷑ cadere meruerunt. Jouinianiſte a
iouiniano quodã monacho dicti:qͥ nul-
las nuptax ⁊ virginũ eſſe diſtãtias:nul/
lũqʒ aſſerentes inter abſtinentes:⁊ ſim⸗
pliciter epulantes eſſe diſcrimen. Elui⸗

diani ab eluido nuncupati vel noĩati qͥ

dicunt poſt xpᷣm natũ alios mariã filios

deos eſſe: ↄtra illud quod ſcriptum eſt
audi iſrael dñs deus tuus:vnus eſt deꝰ
Sũt at ⁊ alie hereſes ſine auctoꝛe ⁊ ſine

noibuſ. Ex quibus alie putant eſſe trinũ

deũ. Alie ẽt xpᷣi diuinitatẽ paſſibileʒ eſſe

dieunt. Alie chꝛiſti natiuitatis de patre

in tꝑe initiũ tꝑis dant. Alie liberationeʒ
hoim apud inferos factã xpᷣi deſcenſio⸗

ne nõ credũt. Alie aĩiam imaginẽ dei ne
gant. Alie aias ↄuerti in demones ⁊ in
Juceiſq⸗ aialia exiſtimãt. Alie de mũdi
ſtatu diſſentiũt. Alie inumerabiles mũ⸗

dos opinant᷑. Alie aquã deo coeternaʒ

faciũt.Alie nudis pedibus ambulant.
Alie cũ hoibus nõ manducãt. He ſunt
hereſes aduerſuſ chatholicã fidẽ exoꝛte
⁊ ab aplis ⁊ a ſanctis patribus vel ↄci⸗

lijs dãnate:que dũ in ſe multis erroꝛibꝰ

diuiſe inuicẽ ſibi diſſentiunt:cõi tñ noĩe

=1

de viro ioſeph peperiſſe. aterniani aduerſus eccleſiã dei ↄſpirãt. Sed ⁊ ⸗ P
itaqꝗʒ a paterno quodã nücupati:qui in cũqʒ aliter ſcripturã ſacroſanctã intelln Sepine
ferioꝛis coꝛpis partes a diabolo factas git quã ſenſuſ ſpũs ſctĩ flagitat a quo cõ hmm
opiniant᷑. Arabici nũcupati eo ꝙ in ara ſcripta eſt: lʒ de eccleſia nõ receſſerit:tũ fitte
bia exoꝛti ſunt dicentes aiaʒ cũ coꝛpoꝛe bereticus appellari poõt. C Itẽ augu. 1
moꝛi:atqʒ in nouiſſimo vtrũqʒ reſurge, Quare diuina ꝓnidentia mitos errare ſun
re. Tertulianiſte dicti a tertuliano pꝛe⸗ pernmiitat. bin
ſoytero africe ꝓuincie ciuitatis cartha⸗ Eeabnne ꝓuidẽtia multos diuer u
ginenſis:qͥ dicunt aiaʒ imoꝛtalẽ eſſe ſed uſierroꝛis hereticos eſſe ꝑmittit vt cũ ſdi
coꝛpoꝛeã pꝛedicantes:⁊ aias peccatoę interrogant nos ea que neſcimus ſic diſ rcome
hoim poſt moꝛtẽ in demones ↄuerti yuꝝ cutiamus pigritiã ⁊ diuinas ſcripturas u⸗
tãtes.Leſſereſedecate dicti ꝙ;. xiiij. luna cupiamus. ꝓpterea aplus ait: vt ꝓbati i
paſcha cu iudeis obſeruare cõtendunt. manikteſti fiant. Hi aut a deo ꝓbatiſunt nnan
HNam teſſera.iiij.deca decem ſigniſict. quib oſſunt docre. Ancia
Ictages a ſono nuͦcupati ꝙ vigilias no⸗ N Ancta romana ecclia Rroma, —
ctis reſpuant ſuꝑſtitionẽ eſſe dicentes in uandã baptiſmalẽ ec ng ec⸗ in
ra temerari diuina qui noctẽ ad requiẽ ſuis muniuit pui⸗ ceeſia. Kin
tribuit. elagiani a pelagio monacho legijs decimatiões ſue Deit. pꝛimo int u
exoꝛti:hi liberũ arbitriũ diuine gr̃e an dioceſis ex integro ſibi Dn * clercos age
ponũüt dicentes ſufficere voluntatez ad attribuens. Itẽ quod⸗ 2 echren Kiuin
implenda iuſſa diuina. Meſtoꝛiani a ne/ aAdã mõaſterinʒ ſimiliter bec ellt pra iſia ſnut
ſtoꝛio ↄſtantinopolitano epᷣo nicupati: muni pꝛinilegijs ꝓpꝛijs decernẽs vt nrum gueſtionũ nnu⸗
qui beatã mariã virginẽ nõ dei ſed hois ex ꝓpꝛijs pꝛedijs nulli decimas perſol⸗ Oſtẽdit opᷣmo E
tantumõ matrẽ aſſeruit: vt aliã pſonam ueret. Accidit itaqʒ vt intra dioceſim clericino poſ ſier
carnis aliã faceret deitatis:nec vnũ chꝛi pꝛemunite baptiſmales eccleſie pꝛefatũ ſunt ſe defedere “
ſtũ in verbo dei ⁊ carne credidit:ſed ſe⸗ monaſteriũ alia emptione: alia donatio —— alir,
paratũ atqʒ ſeiunctũ alterũ fili dei ale ne pꝛedia ſibi inueniret. Sꝛiiꝰ itaqʒ con vbunlegit d eemn
rũ ſili hois pꝛedicauit. Euticiani dicti tẽtio inter monachos ⁊ clericos de de⸗ iſta c. eo pa⸗ nli
ab eutice cõſtantinopolitano abbate: q cimis. . Nic pᷣmũ querit:an clericiba pano potunt da un
xpᷣm poſt humanã aſſũptionẽ negauit ptiſmalis eccleſie aucte pꝛiuilegij deci⸗ re tale pᷣuilegiũ Uibpn
exiſtere õð duab naturis: ſed ſolaʒ in o mas ſue dioceſis ex integro ſibi valeꝗt io. ſnn
diuinã aſſeruit eſſe naturaʒ. Acephalite vendicare.¶ Scðo:an ſubſequẽti pii b Onſidi⸗ iaia
dicti. i. ſine capite. nullus enim eox repi nilegio monachoꝝ deroget antiquioꝛis ¶ n oon uae
tur auctoꝛ exquo oꝛi ſũt. hi triũ calcelo bus pꝛiuilegijs baptiſmaliũ eccleſiarũ. dere bo en vbi fnemf
nenſiũ capituloꝝ ipugnatoꝛes duaꝑꝝ in D.J.. Laoneſtanh le nnil
chhꝛiſto ſubſtãtiax ꝓpꝛietatẽ negant: ? Vod vo auẽte liins pꝛiuile ponit xix.qic. unn
vnam i eius pſona naturam Hprdicant gij decimas ſibi ex integro l. ſicut h dictio N
Tpeodoſiani ⁊ gaionite appellati a thbe elrici vendicare nõ valeãt debet gñq; bo⸗ 4 n
odoſio ⁊ gaiano qui tẽpoꝛibus iuſtinia⸗ 8 ic ꝓbat᷑: qꝛ decime iuxta npeſtatẽ deſignat Win
ni pᷣncipis in alexadria populi peruerſi decxreia ſctõꝝ patrũ quadripartito diui Vter de deſpon. e
electionẽ vna die oꝛdinati ſũt epᷣi hi er⸗ dunt᷑:quarum vna pars epᷣis:ſcðᷣa cleri her du offiug g
roꝛes euticij ⁊ dioſcoꝛi ſequentes calce cis:tertia fabꝛicis reſtaurandis: quarta Serxpenl. — ren
donenſe nciliũ reſpuũt ex duabus vna,z vo pauperibus eſt aſſignata. Decreta anqy eſt neru nnia
in xpᷣo naturã aſſerũt: quã theodoſiani vo ſctöꝝ canonũ nemmẽ mag quã apo neceſſitatis· vt hinmi
coꝛruptã gaionite incoꝛruptã ↄtendunt ſtolicũ ſeruare oʒ. C Añ gela. pa. ait. iij. q. ix.nõ oʒ. H nung
Hnoite ⁊ tritonite atheodoſianis exoꝛti conſtitutionem ſynodi quam vnuerſa o dieo qꝛ pꝛin⸗ ſach
ſunt ex quibus gnoite ab ignoꝛantia di ſis eccleſie pꝛobanit aſſenſus: rmam⸗ ceps legibus ſo nn
. ni nerſi j ſi-· S peobar nus: romanaz lutus eſt. t e glorf
cti:quia ad ꝑuerſitatem a qua exoꝛti ſüũt ſedem ſeruare oponet. ptexe 4
i a deiate g yiſ nſiſtne leden nl eopoꝛte . eelec.ſigniſicaſti gnp
id adijciunt: ꝙ chꝛiſti diuinitas ignoꝛet Onfidimus ꝙ nullus iam veraci⸗ iñ honeſtü ẽ t ſe
que ſut ſcripta futura de die ⁊ boꝛa no⸗ ter xpᷣianꝰ ignoꝛet vniuſcuiuſqʒ ſy· fm leges vinat. finde
uiſſima: nec recoꝛdãtes chꝛiſti ꝑſonam nod iↄſtiiutũ:qð vninerſaliseccleſt⸗ y—3ꝰwht.ff. de leg. iij.l. ntes
neſciaʒ loqui in iſaia:dies iudicij in coꝛ vauit aſſenſus nulla magis exequi ſedẽ ex imꝑfecto.C. ſce
de meo.Tritonite vovocati ꝙ ſicut res pee ceteris o oꝛtereꝰ quà pꝛimã qͥ ⁊ vnã deteſta cximꝑ/ ſ
perſonas in trinitate: ita z ires aſſerut quãqʒ ſynocu ſun auẽte firmauit: co ſerto i. An

N

4 64
n
cntc
Ghbrci

1Nenabet

dri

Pnni

Girf
can
mten
Gnone
ktnuünl
eſcti
ſucee⸗

ini
uis

mna.ter eni
yt oſtedat ſe coꝛ
de: opere: ? oꝛe
rhm dllige .io .

Neadꝑ
. OEäer

non põt ) gene⸗
ralẽ eccleſie ſta/
tum diſpenſare
nec õ articulos
ſidei.nã ⁊ ſi oẽs
aſſentiant ei nõ
valet ſtatutũ ſ⸗
oẽs beretici eſ⸗
ſent. vt. xy. di. ſic
? ſic põt iĩtelligi
ſe c. ſunt quida
Tic.ſe.ſed ſta/
tmtũ eccleſie: qð
nõẽ ita genera⸗/
le ſiẽ de ↄtinen⸗
tia ſacerdotum
bñ põt diſpen/
ſare.

C Rec ad pꝛi

natũ. cõis vnili⸗
tas pꝛiuate pꝛe/
iudicat.vt.vij· q
i.ſcias.⁊.viij.q.
i. in ſcripturis.

d

tas. crimẽ enim

—2— .

ff.de re mi. ome
delictũ. .. ij . io.

e/ lolatoꝛeſ

blaſfema
re. imo eoipſo
videt̃ excõicatꝰ
2 bereticus. vl
xix di.nulli.⁊.·
ec. gener ali.

Vunt qui/

dã. aphi. B
videt᷑ ꝙ papa ñ
dod diſpenſa
are 3 apim vel
dñm. qualiter
martinus diſpẽ

ſauit cũ bigamo

3 aplm. vt. xxx⸗

2 „

liij. di. lectoꝛ. iteʒ
cũ canõ aploꝝ
dicat. pꝛeſbyter
ſi foꝛnicatuſ fue
rit deponaĩ.lxx
xij. di. pꝛeſbyter
quõ gangrẽſe
nciliũ diſpenſa
iĩ tali caſu. vt di
lxxxij.pꝛeſbyten
Itẽ 3 dm diſ.
ſpẽſauit gꝗ dixit
vouete ⁊ reddi⸗
te: ⁊ lamẽ abſol
nit a iuramẽto ⁊
a voto.xv. q. vi.
inratoſ.ex de vo
to ⁊ vo.re.ꝑ to⸗
tũ.ſatiſ põt ſuſti
neri ꝙ papa 3
oplm diſpenſat
nõ tñ in bis que

ptinent ad arti-
culoſ fidei. eodẽ?
mõ diſpenſat in

euangelio inter⸗
pꝛetando ipſũ.
cẽ de teſti. ĩ fi·

tinuata moderatione aiſodit. Itez

leo papa. Mä
Qui negligenter paſcit dominicum gre
gem ſibi comendatum conuincitur ſum
mum non amare vaſtoꝛem

uinisſeepiie ? apoſtolicis mo⸗

nitis incitamur:vt ꝓ omni eccleſia
rum ſtatu impigro vigilemus affectu:ac
ſid vnqᷓ repꝛehenſioni iuenit obnoxiũ
aut ab ignoꝛantie imperitia aut a pſũpiõ

nis vſurpatione reuoce mus: Admonẽ

te eniz diuine vocis imperio quo beatiſ
ſimus apoſtolꝰ petrus trina admoniti⸗
one myſticis ſanctiõibus im buit᷑: vt xpi
oues qui chꝛiſtum diligit paſcat:⁊ ipᷣius
ſedis cui ꝑ abundãatiã gratie diuine pᷣſn⸗

muſ: ꝓ reuerẽtia coartamur: vt ꝑiculũ

deſ die quãtũ poſſumuſ:declinemus ne
pꝛofeſſo ſũmi apoſtoli qua ſe amatoꝛẽ
dñi teſtatus eſt:nõ inueniat᷑ in nobis:qꝛ
quotiẽs quis negligẽter paſcit domini⸗

cum gregẽ cõmẽdatum totiens cõuincit

ſũmum non amare paſtoꝛem. Idem
anatholio epiſcopo.

2

HNõ debẽt vllo mõ varirari que ad per
petuã oꝛdinantur quietem.
Ve ad ꝑpetuaꝰgeneraliter oꝛdina

ta ſunt vtilitatẽ: nulla cõmutatiõe

varient.nec ad pꝛiuatũ trahant᷑ cõmo⸗

dũ que ad bonũ ſunt cõe pꝛefixa: ſʒ ma⸗
nentibus terminis quos ↄſtituerunt pa
tres:nemo iniuſte vſurpet alienum: ſed
intra fines pꝛopꝛios atqʒ legitimos ꝓut
quiſqʒ valuerit in latitudine ſe exerceat
charitatis. Item hilarius papa.
Nulli diuinas conſtitunones ⁊ apoſto/
lice ſedis decreta temerare licect.
Alili fas ſit ſine ſtatus ſui pericu
lo vel dininas conſtitutiones vel
apoſtolice ſedis decreta temerare:quia
nos qui potentiſſimi ſacerdotis admini
ſtramus officia:talis tranſgreſſonũ cul

pa reſpiciet ſi in cauſis dei deſides fueri

mus inuenti:qꝛ meminimus qð timere
debemus qualiter cõminet᷑ deus negli⸗
gentie ſacerdotũ.ſiquidez maioꝛi reatu
deliquit:qui potioꝛi honoꝛe fruit: ⁊ gra/

uioꝛa facit vitia peccatoꝛum ſublinntas
Bercanti⸗ d. Item damaſus papa.
n ſpiritum ſanctum blaſſemant: qui

ſacros canones violant.

6 Jolatoꝛes canonũ voluntarie gra
niter a ſanctis patribus iudicant:
⁊ a ſancto ſpiritu inſtinciu cuius ac doz⸗-
no dicati ſunt dãnant. qm blaſfſemare

ſpiritũ ſanctũ non incongruevident᷑:qui
ↄtra eoſdem ſacros canones nõ neceſſi
tate compulſi: ſed libenter vt pꝛemiſſuʒ
eſt aliquid aut pꝛoterue agunt:aut loqui
pꝛeſumunt:aut facere volentibꝰ ſponte
ↄſentiũt.talis eniĩ pꝛeſumptio manifeſte
vnũ genus eſt blaſfemantiũ in ſym̃ ſan⸗
ctum:qꝛ vt iam pꝛelibatũ eſt ↄtra eũ agit

cuius nutu ⁊ gratia ſancti canones editi

ſunt. Item vꝛbanus papa.
In quibus romano pontitici licet no⸗
nas condere leges. V

B Ant qnidã dicentes romano pon⸗

OD ici ſemꝑ licniſſe nouas condere
leges.qð ⁊ nos nõ ſolũ nõ negamꝰ ſed

ẽtvalde affirmamꝰ. Sciẽdũ vo ſũmoꝑe

eſt. 2 qꝛ idem nouas leges condere pot:
Ande euangeliſte aliquid ⁊ ꝓphete ne/

quaqᷓ dixerunt. Mbi vo aperte dñs vel
eius apoſtoli ⁊ eos ſequentes ſancti pa⸗
tres ſententialiter aliquid diffinierũt:ibi⸗
non nouam legẽ romanus pontifex da⸗

re: ſed potius quod pꝛedicaius eſt vſq;3

ad animam et ſanguineʒ cõfirmare de⸗“

bet. Si enim quod docuerunt apoſtoli?

et ꝓphete deſtruere quod abſit niteret
non ſentennam dare: ſed magis errare
cõuinceret᷑:ſed hoc ꝓcul ſit ab eis:qͥ ſem
per domini eccleſia cõtra lupoꝝ iſidias
optime cuſtodierũt. Itẽ zoſimꝰ pa.

Apoſtolice ſedis auctoꝛitas contra ſan

ctoꝝ ſlatuta aliauid condere non valex.

quid vel mutare nec huius quideʒ
ẽdis poteſt'auctoꝛitas:apud nos enim
inconuulſis radicibus viuit antiquitas
cui decreta patru ſanxere reuerentiam
Item marcellus papa.
Stare non valet:quod contra euange⸗
licam vel ꝓpheticam doctrinam ſen cõ
ſtitutionem factum fuerit.

☛⁊

(Nad ſtatutas patruʒ condere ali

Alica defendit eccleſia.⁊ infra.Iniu
ſtum iudicium ⁊ diffinitio iniuſta regio
metu vel iuſſu a indicibus oꝛdinata non
valeat. NMequaqᷓ; ꝙ contra euangelicã
vel ppbpetienn vel apoſtolicã doctrinã
conſtitutionemue eoꝝ ſiue ſanctoꝝ pa⸗
trum actum fuerit ſtabit ⁊ quod ab infi⸗
delibus vel hereticis factũ fuerit: oino
caſſabit. ¶ Itẽ hoꝛmiſda.papa.
A ſtatutis patrũ non deuiare et fidei re
gulã cuſtodire pꝛima ſalug eett.·

(None quod irrephẽſibile ẽ: catho

Hcuſtodire ⁊ a ↄſtitutis patrũ nulla⸗
tenus deuiare. ¶ Item pelagius papa
childiperto regi. DS

PA ima ſalus eſt recte fidei regul am

Pꝛofitetur pelagius papa thomuʒ ſui

deceſſoꝛis per omnia ſeruare.
Atagendũ eſt vt ꝓ auferendo ſuſpi
tionis ſcandalo obſequiũ ↄfeſſiõis
noſtre legibus religionis miniſtremus:
in quibus nos etiã ſubditos eſſe ſacre
ſcripture pꝛecipiũt.veniens etenim ruf⸗
ſinus vir magnificus excellentie veſtre
legatus confidenter a nobis vt decuit
poſtulauit:quatenus vobis aut beate re
coꝛdatiõis leonis pape thomũ a nobis
ꝑ oĩa ↄſeruari ſignificare debuiſſemus
aut ꝓpꝛijs verbis noſtre ↄfeſſionẽ fidei
deſtinare ⁊ pꝛimã quidẽ petitionis eius
partem:qꝛ facilioꝛ fuit mox vt dixit im⸗
pleuimus:noſqʒ; in omnibus pꝛeſulem
thomũ pꝛo catholice fidei aſſertione cõ

ſcriptum deo pꝛopitio cuſtodire manuſ

noſtre ad vos pꝛofeſſione ſignificamus
vt autem nullius deinceps:quod abſit:
ſuſpitionis reſideret occaſio.illam etiã
aliam partem quam memoꝛatus vir il⸗
luſtris admonuit facere maturani.ſ.p⸗

pꝛijs verbis confeſſonem fidei quam

renemus expoſui. & Iem badrianus
papa.

Anathema apud deum fiat:qui cenſu⸗

ram romanoꝛ um pontificnin violat.

S decreto cenſemus ⁊ con⸗

ſtituimus:vt execrandum anathe⸗
inn ſit ⁊ velut pꝛeuaricatoꝛ fidei catho
lice ſemper apud deuʒ reus exiſtat:qui⸗
cunqʒ regum ſeu epiſcopoꝛumvel potẽ
tum deinceps romanoꝛum pontificum

238

itẽ nõ vera diſpenſa⸗/
tio que fit in voto ꝑe⸗

grinationis:qꝛ non dꝛ

vouẽs liberari ab illa
obligationc.ſed potiꝰ
dẽ in melus cõmutari
vt e de iureiura.ꝑue⸗
nit.ſed circa votũ con
tinentie foꝛte nõ poſſʒ
diſpenſare:qꝛ vix inue
nirer̃᷑ melius in qu
poſſet cõmutari.vt ex
de ſtatu regu. cum ad
monaſteriũ.in fi. Jo.
gequid dicat io.qnq;
diſpenſat papa õ ge⸗
neralẽ ſtatũ ecclie:ſic
fecit in lateranẽſi ↄci⸗
lio generali Innocen
tius. vt ex de ↄſang. ⁊
affi. nõ dʒ. lʒ ð articu/
los fidei nõ diſpenſet
i.q.vij.⁊ ſi illa. B.

3g 0 Ontra ſtatuta.

ſ. vt dictũ eſt de
articulis fidei.ẽ.c.ꝓx.

b Poteſt. ſupple de

facto vel de iure.
Mne iniuſtũ.õ.
ſtum.

lz Ab infidelibꝰ.ar.

ꝙ id qð fit ab intruſo
nõ valet.vt.xij.q.ij.ali
enationes. de ꝛſe. di . i.
hic g̊. ar. .i.q.i.ſigs a
pſeudo epᷣis.
Atagendũ ẽ. ſub
Aditos.ar.ꝙ papa
ſubeſt imꝑatoꝛi: intel⸗
lige quo ad boc ꝙ ſua
ecelia dat tributa foꝛ/
te imperatoꝛi.vt ex de
cenſibnus.oĩs aĩa.⁊.xi.
q.i.magnũ.⁊ c.tribu/
tum.xxiij.q.viij.tribu
tũ.nã als oẽs pᷣncipeſ
ſubſunt epᷣis. vt ex de
maio.⁊ obe.oẽs pꝛin/
cipes.io.

m Enerali decre

to. ſit.i.fiat. nã
bec verba ſit ⁊ fiat re-
ſpiciuut qñq; ſutmruʒ
tps ·vt. ff. ne quid in lo
co publi.l.ij. .. deinde.
io.

attribuit dama

ſo:als leoni.vt.xix.d.

§. deinde . io.
bAc cõſona. ne-
ſcit. i. coõtemnit.
vel loquitur de igno⸗
ratia inris.vt.xxxviij.
di.ſi in laicis.io.
cBeo permittẽte.
biſ. pᷣma ſo.mgf̃i
occupat pꝛimã colũnã
ſecunda ſcdᷣaʒ. pꝛima

talis eſt: qꝛ dñs ſicnt

ſoluit legem quam de⸗
derat:ſic ⁊ papa põt.
ſcda hec eſt: ꝙ cano⸗
nes ita intelligunt ſta
tuti vt ſemper anctoꝛi
tas romane ſcedis ſit
excepta.

d & Alligatur. vt ex⸗
tra de ele. ignificaſtt.

Lanſa.

decretoꝛum cenſuram in quoquam ere /
diderit vel permiſerit violandam.

chiepiſcopp.
Non licet alicui epiſcopo contra roma
noꝛum pontiſicũ decreta aliquid agere.
5 Mnia decretalia cunctoꝛum pꝛe⸗
deceſſoꝛum noſtroꝛum conſtituta:

que de eccleſiaſticis oꝛdinibus ⁊ cano⸗

num ſunt pꝛomulgata diſcipliniſ:ita ab
omnibus epiſcopis ac ſacerdotibus:ge
neraliter cuſtodiri debere mandamus:
vt ſi quid in illa cõmiſerint:veniam ſibi
honoꝛis deinceps nouerint denegari.
WItem gregoꝛius.

Non conimunicet ſacris altaribus qui

nelcit ſacris obedire canonibus.

PDa conſona ſanctis patribus dif⸗

finitione ſancimus: vt qui ſacris
obedire canonibus neſcitꝰ:nec ſacriſ mi
niſtrare altaribus nec cõmunionem ca⸗
pere ſit dignus. Item ex coci. chal.
Obſeruande ſunt regule a ſanctis pae
rribus in ſynodo ſtatete.
