qᷓdiu ad eas redierint ciuitates in qui⸗

bus ſunt conſtituti:qð ſi alius alio trãſ⸗
migrante in locum viuentis eſt oꝛdina⸗
tus:tamdiu vacetꝰ a ſacerdotij dignita
te qui ſuam deſeruit ciuitatem: quadiu
ſucceſſoꝛ eius quieſcat in domino.
piſcopalium etiam ſedium muta⸗
tiones metu hoſtilitatis interueniente
nonnunquaʒ fieri ſolent. Ande gre
goꝛius ſcribit ioanni epo bellitrano.
Hecelſſitate tempoꝛis epiſcopaliũ ſedi
um mutationes fieli poſiunt.
Empoꝛis qualitas nos admonet:
lepicoporum ſödte antiquitus cer

diis ciuitatibus conſtitutas ad alia que
ſecurioꝛa putamus eiuſdem dioceſis lo
ca tranſponere quo ⁊ habitatoꝛes ſecu

ri valeat degere: a barbaricum poſſint
periculum facilius declinare: pꝛopte⸗
rea te ioannem fratrem ⁊ coepiſcopum
noſtrum bellitrenſis ciuitats ſedemqʒ
tuam in loco quodam arenara ad ſan⸗

ctum andream apoſtolum pꝛecipimus
tranſmigrari:quatenus ab hoſtuliatis

incurſu liberioꝛ exiſtere valeas: T illic
conſuetudinem ſolennium feſtine diſ⸗

ponas. ρItem cum aliquis cauſa hu⸗

miliatis apoſtolica conceſſone de epi

ſcopali ſede ad monachalem deſcende

rit ſubiectionem:alius loco eius ſubꝛo
gari poterit:ille vero ad pontificatum
reſurgere nequaquam vlterius valebit
vnde in quinta actione conſtantinopoli
tane ciuitatis ſynodo.ccc.lxxxiij.patruʒ
ſub octauo ioanne papa cui pꝛefuit pe⸗
trus pꝛeſbyter cardinalis ⁊ paulus an⸗

chonitanus epiſcopus ⁊ eugenius oſti

enſis epiſcopus apocriſarij pape dixe⸗

tum redire non valet.
SEc nequaquam apud nos habe

Atur: vt quicunqʒ de pontificalioꝛ
dine 2 habitu ad monachoꝛum deſcen

derit vitam vlteriusꝰ poſſit in epicopa

tum reuerti. Item pꝛecepit ſancta iy⸗

flla alij ad beſu: vt ex

tra de diuoꝛ.ſigniſicaſti.quod nõ credo: vt. xxxij q· vj nihil. f. nequid in lo

eEmpoꝛisiranſponere.. de con. di i tribue. xyj .vlti.ſiquis. ?ei·

nt. Epiſcopus qui caula bumti⸗
tatis monachus efficitur: ad pontifica⸗

i ¶ Bininitus. dens pꝛopter peccata

2 tempoꝛis vbi de hoc notaui plene.

nodus:vt quicunque de pontiſicali di⸗
gnitate habituqʒ ad monachoꝛum vi⸗
tam ⁊ penitentie deſcenderit locum: ne
quaquam ad pontificatuʒ reſurgat:mo

nachoꝛum enim vita ſubiectionis habʒ

verbum:⁊ diſcipulatus:non docẽdi vl
pꝛeſidendi vel paſcendi alios. Hoc

ad penitentiam agendam non ad quie

tem ſeruandam quibuſdaʒ conceditur.
CAngde liberius papa ſcribitomni⸗
bus epiſcopis.
Nꝛo infeſtationibus maloꝛum non li⸗
cet epiſcop. nen relinquere.
Agsgeſtum eſt nobis quod pꝛo pꝛe
teritis laboꝛbus a ifeſtationibus

nonnulli veſtrum aſſignatas ſibimet 2

a deo commiſſas reliquerunt plebes ⁊
in futurum plures relinquere velint
eas quas tueri debent eccleſias: ⁊ pꝛo
ouibus ſibi commiſſis laboꝛare negli⸗
gant ⁊ monaſterioꝛum ſe quieti trade⸗
re feſtinent. ⁊ vacationem ab epiſcopa
tus laboꝛibus eligere: ⁊ ſilentio atque
ocio vitaʒ ducere magis appetant quã

in his que ſibi cõmiſſa ſunt permanere

dicente domino: beatus qui perſeue⸗
rauerit vſqʒ in finẽ.vnde nanqʒ eſt hea

ta perſeuerantia:niſi de virtute patien⸗

tie:quoniã ſecundum apoſtolicam pꝛe⸗

dicationez omnes qui volunt in chꝛiſto

pie viuere: perſecutionem patiuntur.

Igeo fratres chariſſimi non vos affli⸗

ctionuʒ amaritudo a pio mentis veſtre
pꝛopoſito coerceat recedere: conſiderã
tes quanta pꝛo abſolutione noſtri ⁊ libe
ratione creatoꝛ dominuſqʒ ⁊ redẽptoꝛ
noſter pertulerit:qmibuſue ſe contume⸗
lijs afficienduʒ tradiderit:vt nos a vin
culis poteſtatis diabolice liberaret. At
tẽdite itaqʒ vobis ⁊ omni gregi in quo
vos ſpiritus ſanctus cõſtituit epiſcopos
regere eccleſiaʒ dei:quaʒ acquiſiuit pꝛo
pꝛio ſanguine ſaluatoꝛ mundl: vt nõ ſit

qui vos decipiat aut feducat ſubtilitate
ſermonis vt plebes vobis cõmiſſas re⸗
linquatis⁊ alicui pꝛopter oppꝛobꝛium
maloꝛum hominum quieti vos trada⸗
tis vt vos ſolümodo ſaluetis: ⁊ filios

oꝛphanos relinquatis. Item nicola

us humifrido moꝛinẽſis eccleſie eo.
In perſecutionibus epiſcopus eccleſri

ſnam non deſerat. .
Liſcitaris itaqʒ per gualdaguariuz

ſum eſt pꝛoꝛetam in tranquilliate na⸗
uim deſerere:quanto magis in flucti⸗

bus. Abi nõ dicimus quod perſecuto⸗

rum non fugiamusmaximeqʒ pagano

pieſbyterum:vtrum cum a noꝛma
s de epiſcopio depellaris debeas de
cetero in monaſterio cõuerſari.In quo
ſcias chariſſime frater quod ſi pernicio

d Sc nequacᷓ vlterius. tamen monachus qui nunqꝙᷓ Hit epiſco
us bene poteſt eſſe epiſcopus:vt.xvj.q.i.vos autem.⁊.viij.q.
i.in ſcripturis.⁊.xviij iq.i.c.vnico: Item ſi plebanus aliquis fit mona
chus poſtes poteſt fieri plebanus:yt.xvj·q·i.ſi quos a clericatu. Di
cunt gdaʒ ꝙ cũ

gs dimuttit epi⸗
ſcopatum vbi
plus pꝛoficere
potuit pꝛeſumi
tur ꝙ ꝓpter cõ
ſcientiaʒ crimi⸗
nis hoc fecerit.
ſed boc non eſt
verum. qꝛ ſepe i
gredit᷑ quiſ mo

naſterium pꝛo-

pter merita au⸗
genda vt. xxvij
q.ij.ſunt qui di
cunt. Intelligo
ergo boc . c. ð eo
qui conuiciuſẽ
de crimine. ⁊ de
truditur in mo
naſterium pꝛo/
pter hoc. vt ex

de renunc. poſt
tranſlationem.

vel intellige de
eo qui bumili⸗
tatis caula tra
ſiuit:⁊ de licen⸗
tia pape:⁊ taliſ
per ſe non po⸗

teſt redire ad

epiſcopatuʒ: iʒ
de licẽtia ſupe⸗
rioꝛis.Sed nũ
quid talis po/

teſt eſte abbas:
non videtur:qi

maioꝛibus ho/
noꝛibus funcio
non licet inferi
oꝛes recipere:

yt. C. ð bis qui

ad ciuilia mu⸗
nera vocantur

l.maioꝛibus.li.

x.Secus tamẽ
credo:quia eti/
az poteſt eẽ ple

banuſ:vt extra
de renunci. ad
ſupplicationẽ.
7 xvj. q.i.ſiqs.
2.C. in parro/⸗

e sseſtuz
eſt. decipi⸗
at. Argumen.

ſiqu is dolo
renunciat. ꝙ te
net renũciatio:
quod non cẽ ve/
rum:vt. iij.q/i.
reintegranda·

f iſcitar ·
pꝛzoꝛetam.
id eſt rectoꝛem

nauis 9 pꝛo:0
que eſt anteri⸗
oꝛ pars nauis.
Mon dici/
mus.·i quo exe

b Non ſug
amus. id eſt fu⸗
geurc debeamꝰ?.
hominum mittit flagella ? per⸗

cutiones. lv. diſtin. ſi gens. xvj. q.i.renertimini. ⁊. xxiij. · iiij.ſ quoſ
Et ſecundum quoſdam poteſtatem nocendi dat deus qñ permitit

G

ge
WE
öfine
mn;
lgtggi
ſdning
deune
1s eſtn
Mlein

6baeſtne
nac
nti 1
Utknng,
ernetn
cnnn
liſnnagn
rdrcde
uaun
declinneen
hntintn
üſfatune
prboene
denhnrnl
Tanſininn
Nelticln
.oclibet
Urscuent
ſuitedeler
lupgentl
ſolpe
llnu
cſapin
delnintſ
1ns li
Goit tnin
ſeſtclends
ſonntng
Miolhuß
Gortnoſcen
onlertin
Ceslußrt
Cibeg
AMculum

UCſet.

nnnctst

Cernimn

gaerie

uetne

vlumtt
chtner
ngiſß⸗

Vn

quoſdam nocere eoipſo ꝙᷓ ſe nõ obijcit. Secundũ alios ꝑꝛopꝛie dat

poteſtatem. Sed ipſe ex ſe habet poreſtatem nocendi:vnde ſathane
poteſtas nocendiiob data fuit. Omnia enim que fiũt in ciuitate:aut
iuſto dei iudicio: aut eo permittente fiunt:vt.xxvj.qi.nec mixæ.
a Pꝛodire.pugnando cum eis:quod in nullo caſu poſſunt clerici.

ſi als poſſunt
euadere.l. diſt.
de his clericis.
ſed poſſunt ali
os hoꝛtari ad
pugnam iuſtaʒ

2 etiam inter/

eſſe:vt.xxiij.q.
viij. igitur. ⁊.c.
vt pꝛidem.
b. Arietes.
alibi dicuntur
epiſcopi canes
ij.q.vij.qui nec
regiminis.
oBvyuerſi⸗

tis.id eſt pꝛopo

ſitis.

d Pꝛobatio.

ỹ.e.cũ ꝑcuſſio.
eSed tamẽ
nanis. id eſt cõ
ſtantia fidei.
¶hHoc obſer
nanduʒ. ꝙ pꝛe
latus maneat

euʒ ſubdit ſuiſ

CBbſeruan
dum. In bhoc
S. diſtinguitur
quid iuris ſit ĩ
extrinſeca ſiue
itrinſeca ꝑſecu
tione:extriſeca
n.pſecutõ conſi
ſtit in manife/
ſtis inimicis ec
cleſie: intrinſe-
ca in eiſ qui ad

bhuc non ſüt pᷣ⸗

ciſi. In exterio
ri perſecutione
diſtiguitur: ant
ſolus pꝛelatus
queritur:aut to
tus clerns. Si
ſolus pꝛelatus
aut eo receden
te tuta eſt ſalus
ſaleſe: dune
ugiet. ⁊ boc
bat exẽplo iR
ſti ⁊ pauli ⁊ tri
bus anctoꝛita
tibuſ augnſtini
domini ⁊ danid
ſi non eſt tnta:
tunc ponet ani
mam ſuam pꝛo
onibꝰ ſuis. Si
totus clerus q̃
ritur indiſticte
ſe pꝛo eĩis hoſti
bus opponet:
yvt.xliij.di.ſit re
ctoꝛ.ſʒ ſi als pᷣt
ↄſuli ecclie:totꝰ

rum inſidias:cum ad tempus ſeuiunt:
⁊ ob multitudineʒ delictoꝛum noſtroꝛũ
nocendi facultatem diuinitus aſſequũ⸗
tur:pꝛeſertim cuʒ eis pꝛodireꝰ vltro nõ
debeamus ⁊ multos pꝛophetas ⁊ apo
ſtolos ipſum quoque dominum huiuſ⸗
modi fugiſſe iſecutoꝛes luce clarius cõ⸗
ſtet:ſed quod pꝛecipue nos qui tanquã
arietesꝰ ducatum gregibus pꝛebemus:
immo qui ⁊ hoꝛuʒ paſtoꝛes ſumus deo
auctoꝛe cum eis in periculis pꝛo viribꝰ
perſiſtere pꝛo certo conueniat:⁊ cum
tranquillitas reddita diuina fuerit pie⸗

tate:ſopitaq; furentium inſeſtatio:mox

gregem perquirere:in vnum colligere:
⁊eius aios celeſtis patrie pace ac po⸗
tiſſimum ſecuritate pꝛedicata ſurſuʒ eri
gere debemus.Et tamdiu ſuper eoꝛuʒ
cautela opoꝛtet nos eſſe ſoll icitos vt ñi
Dei iudicio pꝛeſentis tẽpoꝛis commoda
foꝛtaſſis amittunt:future vite ſe ſperent

gaudia abſqʒ ambiguitate percipere ſẽ

piterna.
Item gregoꝛius. *
HNon eſt repꝛobatio ſed virtutis pꝛoba
tio bonoꝝ aduerſitas. .
Duerſitas que bonis votis obi

J.citur:pꝛobatio virtutisꝰ eſt non iu⸗

dicium repꝛobationis:quis enim neſci
at quam pꝛoſperum fuit quod beatus
paulꝰaplłs pꝛedicaturus ad italiam ve⸗
niebat:⁊ tamen veniens naufragiũ per
tulit ſed tamen nauis:* coꝛdis in maris
fluctibus integra ſtetit. ¶ Hoc etiam
tunc obſeruandum intelligitur:quado
inter ſubditos aliqui inueniuntur qui⸗
bus pꝛelatoꝛum vita pꝛoficiat:quando
nec ſpecialiter pꝛelatus queritur:nec ꝑ
alios tuta poteſt eſſe eccleſie ſalus:ne ſi
deſerere incipiat:quibus pꝛodeſſe po⸗
teſt dicatur de eo: Mercenarius auteʒ
⁊ qui non eſt paſtoꝛ cuins non ſũt oues
pꝛopꝛie:vidit lupum venientem ⁊ deſe
rit oues ⁊ fugit. Cum vero ſpecialiter
queritur: fugiat exemplo chꝛiſti qui a

facie herodis fugit in egyptum: fugiat

exemplo pauli qui a fratribus per mu/
rum ſubmiſſus eſt in ſpoꝛta. Tnde au⸗
guſtinus ait:fugiat miniſter chꝛiſti ſicut
chꝛiſtus in egyptuʒ fugit:fugiat qui ſpe
cialiter queritur:dum per alios eſt fir⸗
ma ſalus eccleſie.Hinc etiam ait domi
nus diſcipulis:ſi vos perſecutij fuerint
in vnam ciuitatem fugite in aliaʒ.Hinc
etiam idem abſcondit ſe ⁊ exiuit de tem

clerus fugiat cũ pᷣlato ſiñ pᷣt rẽaneat cũ pᷣlato:vl oẽs: vlł ꝗdã ex eis:
ſiẽ altercatio iter eos de rẽanſuris.res ſoꝛte dirimat᷑.xxvj.q.ij.ſoꝛs
Circa intrinſecam diſtinguitur ſic:aut omnes ſunt mali:aut quidaʒ
ſi boni ſunt cõmixti malis eos non deſeret.xxiij.q/iiij.tn bonus. Si
omnes mali ſunt:aut ſpes eſt de coꝛꝛectione:aut non.ſi eſt:ꝛnon ſunt
deſerendi:ſi non eſt ſpes:tunc ſunt deſe erendi:vt.j.e.c.vlt. Et nota ꝙ
loqtur de extrinſeca perſecutione vſqʒ ibi:eſt ⁊ aliud genus: abinde
mixtim ð extrinſeca ⁊ intrinſeca vſq; ibi cum autem o vitijs.⁊ abi
de tantum de intrinſeca.

S Inpſalmo. Exandi deus oꝛationem maam.

W“AVt cccaſionem æ ira peccat quis eo ꝙ dat alijs occaſionẽ

di: vt. lv.diſ.ſi euangelica. 2.xxij.q.iiij.inter.

i C. Salus. ergo videtur ꝙ pꝛo rebus tempoꝛalibus non d

moꝛi: vt.xxiij.q.v.nõ ẽ noſt x.

k Figes bereſim aliquam.

plo:quando iudei lapides tulerũt vt ia
cerent in eum. Hinc etiam auguſtinus
ait de eodem in pſalmoꝰ.liiij. Ecce elõ⸗
gaui fugiens: illud tangitquod vitabat
perſequentes:vt occaſionemire deme
ret:⁊ manebat in deſertis oꝛans in quo
docebat nos in ſecreto conſcientie quie

ſcere:cum a malis pꝛiemimur. Cum ve

ro non prelatoꝛum tantum: ſed totius
eccleſie ſalus queritur:fides impugna
tur neceſſe eſt:vt ex aduerſo accedant:
⁊ in die belli ſeipſos vt murum oppo⸗
nant pꝛo domo domini:⁊ animas ſuas
ponãt pꝛo ouibus ſuis:vt exemplo ſue
paſſionis accendat quos ſermone do⸗
ctrine diutius confirmare non valent:
hoc quidem de manifeſtis perſecuti⸗
onibus.Eſt ⁊ aliud genus perſecutio⸗
nis in quo apoſtolus laboꝛabat dicẽs
quis infirmatur ⁊ ego nõ infirmoꝛ quis
ſcandaliʒatur ego non vroꝛ ⁊c.
Wine auguſtinus in pſalmo'.cj.oſſa
id eſt foꝛtes quoꝛum frixoꝛium ſunt qui
ſcandaliʒantur:tantum enim frigit bo⸗
nus quantum amat. NHinc idem in pſal
mo.xxx.ꝰiraſcitur iuſtus peccatiſ palea
rumꝰ:non tamen odit:in quo extingui
tur oculus vt venteripꝛo interioꝛibusꝰ
ue turbantur ancho nec coꝛꝛipi poſ
unt impij:quibus non clamat quia de
fecit in doloꝛe vita videns non pꝛoſice
re quod pꝛedicat. Hinc idem ait in pſal
mo.lxix.vtrunq ʒ genus perſecutionis
diſtinguens vox contribulatoꝛumchꝛi
ſto:id eſt martyrum inter paſſiones pe
riclitantium:ſed de capiteꝰ pꝛeſumenti⸗
umꝰ cuʒ illisꝰ vox omnis iuſti cui ex cha
ritate abundas iniquitas chꝛiſtianoꝛuʒ
paſſio eſt:vt loth coꝛpoꝛalem perſecu⸗
tionem a nullo in ſodomis ſuſtinuit: ſʒ
a malis eoꝛum cum qnibus habitabat.
Eſt ergo perſecutio iuſti vel a leonevꝰin
impetu:vel a dꝛacone in inſidijs:vnde
omnesꝰ clament: eus in adiutoꝛium
meum intende. Eum autem a vi⸗
tijs ſubditoꝛum pꝛelatus affligitur: ali⸗
quando omnium eſt vna ⁊ inſatiabilis
obſtinatio:aliquando mali inueniũtur
bonis admixti:quando boni ſimul cuʒ

malis habitant:non ſunt deſerendi bo

ni ꝓpter malos ne peruerſe malos eui
tando vincamus quos fugimus ad ge
hennam:ſed potius mali tolerentur p⸗
pter bonos: vnde Gregoꝛius: Abelꝰ
eſſe renuit: quem chaimꝰ malicia non

tyribus.⁊ hic innuitur intrinſeca perſecutio.

b ¶ ¶ Del a leone.i.diabolo aperte ſeuiendo.
e¶ ¶Bracone.i. a diabolo occulte ꝑſequendo vel a falſis fratribus.
d ¶ Os.i.t illi qni extrinſecã q; intrinſecã ꝑſecutionẽ patiunt᷑.
e¶ Cuũ aũt. hic.S.loquitnr de intrinſeca ꝑſecutione.
f& Dincamus i.magis ſumus digni gehenna qᷓ; hi quos fugimus.
Abel.i.ſimilig abel:in patiẽtia nõ vult eſſe qui nõ põt tolerare conſoꝛ

46

IÆHPerſecutionis ·

compaſſionis.
m & Mon vꝛoꝛ. cõpa
n & In pſalmo. do⸗
mine exaudi.ibi.quia
defecerũt ſicut ſfumus
dies mei.⁊ oſſa mea
ſicut in frixoꝛio cõfri⸗
o Frigitur. i. cõfri⸗
gitur.i.tantum dolet
de maioꝛum interitu

„*

diligir.

p xx. In te domi ⸗

ne ſperaui.vſq; miſe⸗

pecran
ebeat pꝛelatuſ

C.
.
.

quantũ ſalutes eoꝛuʒ

1

rere mei deus quoni-/

om tribuloꝛ.cõturba⸗/
tus eſt in ira oculus
meꝰ anima mea ⁊ vẽ⸗
ter meus.quoniaʒ de
fecit.⁊c.
Palearũ.i.malo⸗
rũ qui ſũt ſine fructu.
r . di. ſupple id.
in quo.ſ.odio extigue
ret᷑ oculus rationis ſi
haberet illud odium.

vel dic nõ odit homi⸗/

nes ſʒ peccata eoꝛum
lxxxvj.di.odio.

8BOculus.i.intelle⸗

ctus.
t Venter.i. pꝛela⸗
tus.ꝗ quandoqʒ ven/
troſus eeft.
u ¶ Pꝛo interioꝛibuſ
i.ſubditis.
xBHon clamat. al⸗
ſed intus igemiſcẽ/
o. =
P¶.Selecit. dicens
ſupple quia defecit:
quaſi dicat omnino
conturbatus eſt ocu⸗
lus meus:qꝛ deſecit ĩ
doloñ vita mea ex ma
gna iniquitate malo⸗
rũ. Et q̃re dicat hoc
occulte ſubdit videns
nõ poſſe ꝓficere ⁊c.
.Exix.ſcilicet de⸗
us in adiutoꝛiũ meũ
intende.
2 C Lontribulato⸗
rum.id eſt illa vox de
us in adiutoꝛium me
um:eſt vox martyruz
in manifeſta perſecu
tione:⁊ etiam vox iu
ſtoꝛuʒ in occulta ⁊ in⸗
trinſeca.

2 .Sel de capite.i.
as
*VPꝛeſumentium.

id eſt cõſidentiũ.

a ¶ Cum illis.i. mar

tiũ maloꝝ:nã quiſquis malos nõ tolerat ipſe ſibi ꝑ intolerãtiã teſtis eſt ꝙ

.
*

bonus nõ eſt: vt.

xxiij.q.iiij.hec aũt.⁊.c.tu bonus.
h Chaim.i.fratris abeol.

—

Mon exercet . i. malos nõ allicit. ſignikicat yt illos coꝛrigat.

b ¶ ¶ Lima .i. perſecutio.

1

r xlii. olephe ii⸗
CLoniũctione. fu⸗
gimus enim maluzʒ in
boe ꝙ non coniungi⸗
mur malis. qꝛ ſi eſſe⸗
mus cũ eis poſſemus
coꝛrumpi cum eis.tñ
maius malum cõmit/
timus ex hoc ꝙ ſepa/
ramur a bonis.qꝛ ſe/
parando nos a boniſ
committimus ſciſma
qð facere maximmm
malum eſt.vt.xxiiij.q
vnon afferamus.
Mon poſſit.i.nõ
debeat ꝓpter boſ qui
bus poteſt pꝛoficere.
r adunati.labo
Hrẽ. Mota ꝙ laboꝛ
nð debet eſſe ſine mer
cede. vt.xij.q.ij.chari
tatẽ.⁊ in aut.de iudi.
8. ne aũt. col. vi. vbi di
citur ꝙ laboꝛ non de /
bet eſſe ſine fructu.vn
de.v.Cuʒ laboꝛ in dã
no eſt creſcit moꝛta/
liſegeſtas.iuxta illud
DTcetera.
h ¶Alibi · idem fecit
cypꝛianꝰ. vt. xxiiij. q· i.
duocauit S.multoꝝ
. Dogd auteʒ
fiquis de li-
centia pa⸗/
Rdpe renücia
nit. Z ad pꝛeces eius
alter ſubſtitutus ẽ cer
tũ eſt ꝙ ille nõ poteſt
repetere eã.Iʒ conua/
leſcat.vt.S.e.q.i. hoc
nequaquam Et ideo
magiſter aliaʒ queſti
onem tractat.vtrum
ille qui abſtinuerit a
miſſa pꝛo egritudine.
recuꝑata ſaitate poſ/-
ſit celebꝛare.⁊ certuʒ
eſt ꝙ poteſt. ſ. e. c. i. dũ
modo certum ſit eum
eſſe ſanatum. Si aũt
ſuit demoniacus vel
epilenticus.debet pꝛi
ns per annum eſſe li⸗

e¶ ru bonus. j. xxiij · · iiij. bec au
d Bonoꝝ ar. ꝙ ſi per aliquẽ nõ ſtat quo minus facist idem eſt ae ſi le⸗

bec autẽ. z c. tu bonus.

exercet. Yerrum quippe noſtrẽ mentis

ad acumen non poteſt peruenire veri⸗

tatis:niſi hoc alterius eraſerit limaꝰpꝛa

uitatis. Hinc etiam auguſtinus:tu bo⸗
nus tolera malum ⁊ cetera. Infra de
tolerandis malis in pꝛima cauſa here⸗
ticoꝛum idem ait. aius malum in ſe
par atione bonoꝛuʒ committimus:quaã
in coniunctione maloꝛum fugiamus:

tali nõ imputat deus ſua peccata: quia

non fecit:non aliena quia non appꝛo⸗
bauit:non negligentiam quia non tacu
it:non ſuperbiam quia in vnitate per⸗
manſit. Hinc idem in pſalmo.liiij. qui
dabit mihi pennas ſicut columbe: non
ait ſicut coꝛuo. colũba vero a moleſtijs
querit auolare ſed non dilectiones amit
tit ſemperqʒ gemit:ſic bonus vult ſe ſe⸗

parare coꝛpoꝛe non amoꝛe ab his qui⸗

bus non poteſt pꝛodeſſe:ſed ſi aliquan
do ligatur non viſco cupiditatis ſed cu
ra ⁊ officio vt deſerere non poſſit:tũc
dicat:cupio diſſolui ⁊ eſſe cum chꝛiſto:
ſed manere in carne neceſſe eſt pꝛopter
vos.⁊ ſic eſt meritum ex deſiderio. Ec⸗
ce elongaui fugiens:non loco ne rum⸗
patur charitas bonoꝛuʒ ne perdat exer
citiũ maloꝛum quos deus admiſcet vt
iudam apoſtolis quem quanuis ſciret
furem eſſe:tamen ad pꝛedicandũ miſit
ei euchariſtiam dedit:docens in eccle
ſia tolerari malos:necobeſſe bonis ma
loꝛum ↄſoꝛtia. QNuãdiu vero omnium
ſubditoꝛum eſt obſtinata malicia: nec
pꝛodeſt eis pꝛelatoꝛum pꝛeſentia: tune

etiaʒ coꝛpoꝛe licet ab eis recedere:ne il
loꝛum nequitia ſemper in deterius pꝛo

ficiat: ⁊ iſti quidem fructuʒ amittãt quẽ
de alioꝛum pꝛofecm poſtent inuenire.
Sic beatus benedictus deſeruiſſe legi⸗

tur quos in neceʒ ſuam vnanimiter vi⸗
derat conſpiraſſe. ¶ Minc etiã beatuſ

grego. petro diacono ĩterroganti:an li

ceat pꝛelato gregem ſemel ſnſceptuʒ de
ſerere in.ij.li. dialogoꝝ. rñdit dicens.
Quano liceat pꝛelatis ſubditos deſe⸗
rere velnon.

Biagdunati equanimiter poxandi

ſunt mali:vbi inueniuni aliqui qui

adiuuentur boni:nã vbi omnino frueiꝰ
de bonis deeſt: ſit aliquando de malis
laboꝛ ſuperuacuus:maxime ſie vicino

cauſe ſuppetant que fructum deo vale/

ant ferre melioꝛẽ. Sepe agitur ĩ animo
perfectoꝝ:qð ſilentio pꝛetereunduʒ nõ
eſt:qꝛ cum laboꝛem ſuum ſiue fructu eẽ

oſiderant: in loco alio ad laboꝛẽ cũ fru

ctu migrant: vnde quoqʒ ille egregius

pdicatoꝛ qui diſſolui cupiebat:⁊ cũ xꝰᷣ
eſſe cui chꝛiſtus eſt viuere ⁊ moꝛi lucrũ

qui certamina paſſionum non ſolũ ipſe
appetit. ſed ad toleranda hec etiaʒ ali⸗
os accendit:damaſci perſecutioneʒ paſ
ſus vt potuiſſet euadere murum funem

ſpoꝛtamqʒ queſiuit:ſeqʒ latenter depo

ni voluit.nunquid paulum moꝛtem ti⸗

*

Canſa Q. u

beratus.xxxiij.di.cõmuniter lv. di. pꝛecepta.? ar. fl. ð redibitoꝛia de.
quod ita. In egritudine conſtituti miſſas celebꝛare Pat 5.ecſcli⸗
lud.niſi ita debiles ſint ꝙ ceptum officiũ nequeant adimplere.? niſ
babeant moꝛbũ caducũ·xxxiij.di.cõiter.tñ cũ diſtinctione an moꝛb⸗

iſte ſit cum ſpuma ⁊ clamoꝛe.vt tũc nõ poſſit.vel ſine
feeꝛ Ltüc poſſil:
vt ibi notaui: j
quidã indiſtin-
cte dicunt ꝙñ

muiſſe dicimus:quam ſeipſum ꝓ amo-
re ieſu teſtatur appetere.Sed cuʒ in eo
dem loco minoꝛem ſibi fructum adeſſe
cõſpiceret ad grauem laboꝛem ſe alibi
cum fructu ſeruauit:foꝛtis etenim pꝛeli

atoꝛ dei teneri inter clauſtra noluit: ſed

certami nis campum queſiuit. ¶ Mul
toꝛum auctoꝛitatibus apparet quando
viuentibus epiſcopis alij poſſunt ſubſti

Mod autem iſte valitudine
recepta ſuam repetit cathe⸗
dram:nulla auctoꝛitate ratũ
habetur.celebꝛationem ve⸗
ro ſacrificioꝛum quam infir
mitatis cauſa dimiſerit: valitudine recu
Ra exequi non pꝛohibetur.
AUnge alex.ij.ſcribit gebonardo vi⸗
uariẽſi archiepiſcopo. De quodã pꝛe
ſbyteroqui caduco moꝛbo laboꝛabat.

ti7 quando non.

Nlitteris tuis continebatur ſic:Cle

ricus oꝛdinem habet pꝛeſbyteri: ſʒ
quia caduco moꝛbo laboꝛat: ⁊ ipſi ipe
ſentiax hoc agnouimus: non auſi ui⸗
mus concedere ſibi vt offerret vel milſ-
ſam celebꝛaret:quia vero languoꝛi cul

palnõ eſt.ſuꝑ hac re auctoꝛitatis noſtre
decreto conſulẽdo deliberauimus.Cõ

ſulimus itaqʒ vt ſi frequenter hoc moꝛ

bo tangitur ab oblatione ⁊ miſſaxꝝ cele
bꝛatione omnibus modis ꝓhibeatur.
iudecẽs.n.eſt ⁊ periculoſũ vt in ↄſecra⸗

tione euchariſtie moꝛbo victus epilẽti⸗

co cadat.ſi vero dei miſericoꝛdia con⸗

ualuerit qñquidẽ non culpa ſed infirmi
tas eſt in cauſa:eũ ſacrificare iam nõ in

terdicimus. Itez gelaſius ruſtico ⁊

foꝛtunato epiſcoplis.
Aregimine ſuſpendat᷑ eccleſie quiĩter
ram frequenter eliditur.

Aper ſoꝛo populẽſis eccleſie cleri
ivyna cum ſabino epiſcopo ⁊ pela
gio alaicis ꝓpꝛia ſuggeſtiõe reſerarũt:
pᷣſulẽ ſuũ graui quadã neceſſitate vexa/

ri:cuius cũ dicerẽt ĩcurſiõe frequẽter eli
ſũ:qð ne ſcãdalũ fidelibꝰ videret᷑ igere
re:⁊ eccliã dei vbiqʒ poſitã hac offẽſiõe
turbare:pᷣcipue cũ eodẽ ipo volẽte buc
ſe perrexiſſe firmarẽt:ad dilectionẽ ve⸗
ſtrã ſcripta direximus:vt ecclie cuiꝰ re⸗
ctoꝛ tali caſu tenet᷑ aſtrictus:viſitationẽ
ↄgruã reddatis:verum qꝛ; nunc idẽ ipᷣe

venit huc põtifex falſa que oĩa de ſe ia⸗

ctata diſſeminat ſub diuini ↄtemplatio

9

ne iudicij veſtreq; ↄſcientie eſtimatio⸗

niſqʒ reſpectu rerũ fide ſolertiſſime per

quiſita ſi aliquando.ſ.vel in domo vel
in pꝛoceſſione vel in alio quocunqʒ lo⸗
co ꝓbatur repente collapſus: voceſqʒ
dediſſe confuſas ⁊ ſpumas oꝛe iactaſſe

quanta fieri poteſt examinatiõe quera

tur: qo tamen ſiue non poſſit aliquoꝛuʒ
factum teſtificatione firmar i:ſiue nunqᷓ;
contigiſſe dicatur: non putanduʒ ẽ poſ

ſe ſufficere:ſed certum manifeſtumque S
documentuz:qꝛ de tanta re ñ ſegniusꝰs·

ſpuma ⁊ clano

debẽt celebꝛare

Igeo quidam
dicunt ꝙ ſi ra/
ro accidit pᷣt ce
lebꝛare: dũmo⸗
do habeat ſoci

um. S. e. q.i. c. il⸗

lud. vel ſnople
maxime. vel di

ſtingue: vt.xxxxx

iij. di. cõiter.

¶ Interdici⸗

mus. ſic ꝗ̊ pꝛo/
pter infirmita⸗

tẽ ñ repellit᷑ gs
een a

no vel a pcepti
one ſacrameto
rũ:yt. S.d. y. ad
eius vero.

Nõ ꝙ in ma⸗/
gnis rebus di ·
ligentioꝛ ingmn
ſitio eſt faciẽda

ſcamus. 2. xj.
d.miramur. Et
iõ hic actoꝛe ñ
ꝓbante reo in⸗
dicitur purga⸗
tio: vt er de cãj

pol.? Phrie. ei
eccleſia. in ſi. D

AQ. 1. 145
VII. Y 8 quartus fueritue ſeeundnus.
dlut dibi certum fnit eum eſſe de⸗ K Arbereddong Rregutegrallue de iure ci ſed ex diſpen·
ſtiee ſed ibi cert Tradente.ad boc i ̈ non põt de inre coi
Eaeakeenene e Rarshenanterienzccharnra na rar lne
irne ium. ſ. de conſe. di. v. contraria. nes. YMVMWẽ G poꝛi.hoc requi
d an melter hedinas:quepꝛogocant demones. B dhbuc riur in oꝛdinatione.
bſckf unpeeter d inter cetera ſcribit:qð petrus adhus ſed non in electione.
üi . faciat rem tua dilectio fra ſa inter c in epiſcopum elegit ſed nor totum.
ſrt daz eſt:faciat rem tua dilectio fr iuens clementem in epiſcop lxiiij.di. per to
un ĩex ngendumn eſtciatte ⁊ aptam magno Bamonpers in ipſis dieb? quibus vi eniq;. gcela⸗
bertn e⸗ ruſtice ſuis Te tecuz im . . ehenſa ma⸗ matum ab vni⸗
ifm tre ter rullice vel. xxx. diebus tecuz finem ſibi pꝛeſenſit:appꝛ
n pontifici: vt eum ibus in⸗ te finem ſibi pꝛ ius eccleſie becp nuerr“es.
.R e conſtituas: eumque daſone com nu mea in auribus ſorin bunc vobis oꝛ e Que dei nt ercke⸗
tez. as vti dino epiſcopum: quem xxvi:q.i.in canonibus.
Nngin. ellas vt , n ramtr. ado:qu xxiij.q· viij.ↄuenioꝛ.
en ne Aidam epiſcopus nis ceeis rcrmognn deum cblen⸗ 1, ls ncei.
an non licet niſ a emis ſuac pee ceteris iligentem: diſcendi ſtu⸗ familiariter.
en Fnon licte nges in en emis c. tem:homines diligentem: d iuſtũ Mocutus eſt. hm
ut boc ſpãliter ſibi ex teſta r tum: ſobꝛium: benignum: iuſti n Noc
lür tennitenpg n. nento inſtituit. inge cfijs tem:ſcientem nonnulloꝛun ngehumnin ſpecievi
Ee pij. q. i. coꝛij va patientem:ſciea Dei inſtituun⸗ angelum in ſcs
na deniſtt. Mer ob⸗ noꝛum amicoꝛu p tiam ex his que verbo de 5 bitli.ſicut dicitur deſcẽ
ünn etii er g⸗ ocinio in eundem re etiame ¶Bed in antiocheno cõ iſſe per angelos.ij.
ſa ror 2 epiro atum eligit. mn iniurias. fieri ꝓbibetur:in quo Rolsdeanges aute,z
Eht Nrafitus. Ape i⸗ O N lcionem pꝛo clilio hoc amnle “ dicit in canonica epi-
hin bꝛe Sed indemnitate e ia taneỹ pucopo mncce oyiynh. tame ex eo
eaſ⸗ Por er, tum Hgieoetn u lech non iſeo onon liceat pꝛo ſe alern cice morſen. diciſe
. fratribuſ delibe munus ab obſequio pꝛe . li uitur Puco ſibi conſtituere licet poſteri PoLE.
ſonee rare de ſucceſſo n ntie a clericis ſuis relinquitur ſucceſſoꝛem ſibi conſtituere lice uidam euʒ vidiſſe in
rare de ſucceſſo us ſententie a clerici ſuã ucceſſo⸗ r d d ſi tale quidam euʒ
rin ere pus ſenten eccleſiam ſu Tn eniat.quod ñni tale viſbili.
iid alE Becernere ſine uctarls ohit 20 Hic pꝛinmn aſerin erunn hrerieirnanuir buund Pont. nid⸗ 3, .
ium i deliberare. reuertitur epucop iſcopo ſibi ſuccel⸗ conſtitutum. Seruetur autem i huc non erat pꝛohibi⸗
1. delil liceat epiſcop odi conſtitutum. Seruetur n aliter ij. q. iiij
Aa penus. queritur an lice⸗ Secundo an ami- moci conſtitutu nens non ali tum hoc.ſi. xxxij. q
985 uis · ſoꝛem inſtituere. C. ectic beant eccleſiaſticum id e ſynodo ⁊ iudi⸗ obijciuntur.
1 — ..1. olg ein ctione de fieri: niſi eum ſyne . Be alia tribn.
Kigem Aut ligãdi. coꝛum patrocinia in ele aben⸗ opoꝛrtere fieri: ione clericoꝛu, p & Se ali
le W Aut igae ETertio: an ſit ha cio epiſcopoꝛum ⁊ electione n iKoyſes emn einn de
güiten non intellige p Conualeſcere. E Tert lectioneʒ hbu cio epiſcope ieſcentis poteſtatem moyfſes eni *
ſornten iſti pꝛius nõo ba⸗ dus ſimoniacus:quipoſt electio ſtat qui poſt obitum quieſcentis t eligere tribn leui ieſus nan .
ſff buerint poteſta dus nino amentum canonicis pꝛe et:eum qui dignus extiterit * ſiue ieſue fuit de tribu
lu Em ligandl. Sʒ azuitdiunlcent lanui ie ian⸗ Hen omouere. ¶ Item ex cõcilio mar⸗ efrain oe kiari.
— Boannan de· tentie tempus ab epiſco nneris apoſto⸗ tini pape. ge eodem. niꝓ. ſiif
* dit papa plenä re. & Ouinto: an ſine litt SBSeecoge ante finem q moõ ſanguini ar.
tnan aieene licls debearechte nhpropni Riſc atdoco ſuo conſtituere Freges dopemn feji
un contra.·ij.q·i. ne am. OQ. I vVite alium in lo hoc vſurpa⸗ per electionem. xci .
nnänt mo. xxiiij. . i· ⸗ B EE.. ſin ſi uis autem Hoc v rit: di. le imus. 7. 7.e. ſi er⸗
teine mo Pe wide Aog autem epiſcopop ſucceſſoꝛem ie conſtitutio irrita erit: G niſibabeant er pei
AInnco ppeſbyi dcecſtorem ſibi inſtitue⸗ nortergoalſteren oportet niſ cun s ngioromunere me
iba ent 267 . non ergo aliter nie : qui poſt ex ꝛem ſibi. vt. lxiij.
Paneſanam icc egdrepei eche⸗ cllio * chſeis aeſaten Pabent H Aſganan —
tam. iſti PeKOI itum pꝛe etiã de iure omnes ſe⸗
Barum ond tem . bus epiſcopo maguntle de nn eligere. J⸗ calares poteſtates nõ
poꝛalia pauꝑi/ no permiſit achintdren ‚„ Item hilarius papa. debẽt ſuccedere: pt. C.
bus erogabant biſtatuere: qui ei de un „ De eodem s conft. omncs iam ciuiles
dquod offieuiu & 2bi oteſtatis ſuccede⸗ TLeriqzẽſ. cerdotes in moꝛtis confi· vt mili. iudi.l.vnica.in
zpaſtel e⸗ En Ze er verd⸗ ſymmachi pape P inſilen in locum wum lerun Rn. gainem an
ant. ret. W. Ite ex ven inopinatus t& inibus ſubꝛo in vita ſua ſalomonc
s bodie bʒ ca⸗ enenerit vt de apparet qued gare: v. Igratiſicatio pꝛo po mut in
merarius pape nö poſſit ante decernere H oſ⸗ electio.ſed etuncri⸗ granſ 6 Slae ſit ſancti eſt factum r.
* Pp; Peinms epiſcopi ſucceſſoꝛes ſbiſnſti etri ſlud pulibabeatur aſnane rane eſt tamen contra. vij. q i.
cletus nõ fuerũt ſunt. Itez exemplo eſtimate. Ab vniue venigcz.
ici. Er ve⸗ unt. . Iltez clementem eſtim . 1fiat.que dei Sed vite. S.xl. di.
n Ee de. ꝛohatur: qui beatum clementen hec pꝛeſumptio nunquan iSa pite. Frl.di
rum poſt pe· igem pꝛ inſtituit. VUnge io⸗ ab homine dari non poſſunt. nos i.
trü ſſati ſibi ſucceſſoꝛem inſtituit. ⸗ ſunt:ab hon Roganerit. ergo
g gonm n 6 ſbe tertius ſcribit epiſcopis germa⸗ & Item bieronpnns⸗ em “ ePezetnn . pꝛeces 1.
mens ſuit pp? nie 2 gallie. tum adi MM n ien ad nucant fimoniam: p
une i⸗ M ſpetrus linum ⁊ cletum adiuto/ Oyſes Rniens dar cermi bic. ⁊ i ·i. ſunt non⸗
Pulceps L J . am relin inducun
nicioſum er 1 ſibi aſciuit linum ⁊ cletum acdde: poſteris pꝛopꝛiam relinquere digno non indue
ꝙ aliquis ſi iutoꝛes ſi fficii aut ſol facere:⁊ p e alia tribu iam. vt.i. q.i. qui
Nacerennie⸗ non tamen poteſtatem õ dit dignitatem: ſed iiene der eremms ſinan noa cn⸗
ceſſoꝛem. renun uendi aut ligandi noꝛman : qui ſelem eligitur ieſus. id e nlo: non ſangninii rum eſt ſi non ſint cõ⸗
cianit papatui. ſeq ſucceſſoꝛi ſuo clementi: ateʒ pon pꝛincipatum in 6. 3 vite. At nunc cer⸗ ſanguinei ſui. vt extra
⁊ tüc electꝰ fuit apoſtolicam poſt H petro te⸗ deſereneſnn ge ßa ne rem beneſicio fa deld Jua rthain ⸗M
linꝰ: eo moꝛtuo tificalem tradentes ſibi inis nimus plurimo 7 fi. io. Non cred
ee i ccleſias co P*
o de⸗ nere pꝛomerui tem apbo cere: vt none s cognoſcantec t fimoniam?
guo rcemes ſoubant ererioaepainccpsanen inlta lünas erigen ſeda plu velpſt amant: ra eclepri
elecl . Er ſecle. ſtoloꝛum petrus ver Palea den wace ſunt obſequijs deliniti vel q.i.latoꝛeʒ.⁊ marin⸗
en na t. m onRiſtala el quo y ie; j is poſſit ꝓ
prane mg „. Mae ipſe clemens inePinons dh pro quibus maior quiſpiaz rogauert cum quis poſſi
ſedus.⁊ ſm aliij iacobum hieroſolymitanum piv
ſuit quartus.y’nß

t i

Cauſa. .”
e e a decre. iuam contradicit. b M ſcriptiris veniſſe. per electionem vel foꝛte volebant recufare.⸗ .
aare ſ dignne ellixt extra de ſimo. tna. nec illa decre. inam contradicit · 1⸗ igbuuubusicotan oia. C. de epi.⁊ cle.ñ quenq c. vXẽSẽS. g
ſ bene inſpiciatur.b. . irtiii. Di. i. . a.ſed illud de penitus inuito. ſed ab initio
a:. Vt Dkictiozaaclo eſt rhetoꝛicus qñ dicit quod dicit ſe eletrere Kinidi ene ontra⸗ertl un naluscllgen Ane ci gcn anme ſ
b¶¶ Doſtolica.pꝛebendas.Epiſcopo non licet filios inſtituen in pate aledebete ercepitutepigdetamen webet viflentir dtun nin
ECcclenjs. extra de fi.pꝛeſby.pnñtium.niſ per mediam perſonam. vte xrrxxxij.q·ij. bono i
Eo. ex nanſmiſtn Pie⸗ “ rauaantur. alias ſi ſu
bendaʒ aũt poteſt ha r VM ſcripturis veſtris vos magnope diccret nolo euʒ
bere in eadez cccleta· ⁊ vt deterioꝛadtaceam qui vt clerici ſie⸗ ripruri Rrſris do n33 1 cs re pelleteſe
Leſt legitimus. crra rent muneribus impetrarunt. . INeyz — 1 ſollicitudinem vos ccerct contra co⸗ u
e.ti. ad bec.ſed licet ſit innocen papa.ij. De eodem. Hoc ad pa ꝛza em ia ge ſicutlo⸗ ſcientiam extra
legitimus. beneficimn Poſtolica auctoꝛitate ꝓhibemus congrue veniſſe oſtenditis:qꝛ ⸗ deoe pꝛeſump. c l t⸗
votell abere em be ne quis eccleſias 2 pꝛebendas* cus regiminis deſiderantibus negand 1. velſi ſome vi⸗
drat abare e . pꝛe oſituras: capellanias:aut reliqua n. ita nugicſtins⸗ oſerenane en e ceret nan im
Oen⸗ ed iegen in . en Iir-„ A, Bore ſrars inr ſiẽ ſcriptuʒ eſtꝰ:nec quiſꝙ ſibi ſumat ho dignus. ʒ. h. di⸗
eadem ecc ena ſecula eccleſiaſtica officia hereditario iure va cr en : nec qin ne aaron vxerit pontſt⸗ fin
rieſſe non poteſt ca leat vendicare: aut expoſtulare pꝛeſu/ noꝛẽ: Azgocatnt õ di innlare ke non nn
nonicus. vt extra.. ti.· mat. qõ ſiquis impꝛobus aut ambitio⸗ Et rurius idem egr Gil eſl: ergo elſeidoneũxxij ⸗
ad abolendam. tamẽé nis reus attentare pꝛeſumpſerit debita cit. Si vnus ꝓpoibus moꝛiu ine 8 3 ij ptilem. nun
per illam conſtitutio/ pena mulctabitur ⁊ poſtulatis carebit. ⁊ omnes moꝛui ſunt: ⁊ pꝛo oibus xps ue. Serttan Hye⸗
em vee ean THis oibus auctoꝛitatibus pꝛobib? moꝛtuus eſt: ? ſi hoe eſt: ſupereſt vt qui eſ iepiſtola ad nanr
keguimns non voſſè iſcopi ſucceſſoꝛes ſibi inſtiunere. viuunt:non iam ſibi viuant:ſed ei quip bebꝛecos. M.
habere beneficium ceõ tur epilcopi ſucceſioꝛe 1 — eſt: reſurrexit. Et paſto I 6' Et rurſus. E
patre.æ hoc teneas de Bed aliud eſt de ſni ſucceſſoꝛis electie ipſis moꝛuus eſt:⁊ reſurrexit.Et pa 5 . ſnmn e u
oibus deſcendentibuſ cum fratribus deliberare: aliud eſt ex ri uer eccleſie dnmn ns na n ſerunda cd *
Ar extra de iurepa. ccõ teſtamento tanch ſue dignitatis heredẽ me: paſce oues meas. v toipoten tbiooss. munn
ſuluit extra ð inſti.ild ſipi querere. Illud fieri pmittitur: boc bis colligitur:qð ſi is qui valer oĩpoten m Ainime. tin
decoꝛem. ff. de det ·½ aut penims pꝛohibetur. IAlud autẽ ben tis dei oues renuit paſcere: oſtendit ſe ergo qui ſe di ⸗ Uuun
ſgfilij Joꝛre aluchin ti petri apoſtoli ab illis valet in argumẽ paſtoꝛeʒ ſummũ minime amare. ſieni gnum credit. ?-· Eh
Alateraubusr aſcen iik ſumi:qui tales ſibi ſubſtituunt:que vnigenitus patris pꝛo explenda vtilita pꝛelaturam ſibi
dentibus.ar.de pe.di. tuũ aſſumi:qui tales ſibi ſij itt 18 Ppꝛ0 cX blic l bi ſi
i pene.lIʒ ſit. ar. contra lem ſibi ſucceſſoꝛem beatus petrus que te ommiũ de ſecreto patris aztu ncu; ir monanmt⸗ luur
extra ve inſti.ad deco ſinit.verum quia officium non vite ſed noſtrum cgeſſins eſt. flos cluid Dul Peccat. vt eo. ſn
rem io. Sed ccrte põt ſanguini cepit defferri:atqʒ ad ep̃atum ſumus: qui ecretũ noſtrum pꝛepo prorziſeau ſtin
bahuer dici auead tales quiſquis ſibi ſucceſſoꝛes quere- vtillitati pꝛoximoꝛuʒ: quies itaað nobis chſcopatnm ſoß
Bocns cxtendditut ad ree cepit: qui vel odioſi populisvela ple ex coꝛde appetenda eſt: ⁊ tn pꝛo multo⸗ , r Mopheta ⸗ i
nehote. pen ee be docendi inueniuntur. iccirco ſacris rum lucro aliqñ poſtponẽda.nam ſicut rum opere arg. ipſn
Erredrfanſän, canonibus conſtitutum eſt ne quiſqʒ; ſ-⸗ toto deſiderio debemus occupationez inerfanunber d
2 u. cum 3 O n e SIn E. . èM pꝛedicet: occupa⸗ onarum ſente⸗
