h.de mr̃imonio pᷣhendo.ꝙ.ſ.nõ licet pᷣſbyteris vel diaconibus.
Aui ſacfis diuinis inſeruiut.i diaconi.? qdð dicit. j. e. ab vxoꝛibꝰ

uod aũt de mundicia caſtitatis.

abſtinendũ.dicas de ducendiſ.⁊ ſm hoc ſupplet hic qdð dẽ in. c. ſe. in
nõ fit mentio de ſubdiaconibus ꝑ illud qdð habemꝰ.xxxij.di. placuit.

itatis moderamine tracta

9

69

apli nõ inſtituerũt de nõ vtendo iam ↄtracto.qꝛ ſi apli hoc inſtituiſſent oꝛi⸗
entales hoc admiſiſſent. Alij intelligunt ea de cõtracto.⁊ qð dicit.j.ctiã ab
vxoꝛibus.dicunt aũt legitime ſibi copulatis.aut de facto.nã dicũt ꝙ iſta.c.
facta fuerunt ante tpᷣs gregorij.qui introduxit ↄtinentiã miniſtris xxxi.di.
ante trienniũ.i.ſub diaconibus.pꝛeſbyteris vero ⁊ diaconis ſyricius intro⸗

epiſcopos inquam pꝛeſbyteros ⁊ dia⸗
cones ita placuit vt condecet ſctõs an⸗
tiſtites ac dei ſacerdotes necnõ leuitas
vel qui ſacramentis diuinis inſeruiunt
ↄtinentes eſſe in oibus quo poſſint ſim
pliciter qdð a dño poſtulant inpetrare:
vt qð apoſtoli docuerũt exemplo ⁊ ipᷣa
Fᷣuauit antiquitas?: nos quoqʒ cuſtodi
amus. ab vniuerſis ep̃is eſt dictum:oiĩ⸗
bus placet vt epᷣi pꝛeſbyteri ⁊ diaconi:
⁊ qui ſacramenta cõtractant pudicicie
cuſtodes etiam ab vxoꝛibus abſtineant
ab oibus dictum eſt placet vt in oibus
⁊ ab oibus pudicicia cuſtodiat᷑ qui alta
rio deſeruiunt. Item ex conci.car⸗
tha. vi. DVec eogdem.
Am de quoꝛundam clericoꝛum
quis erga vxoꝛes ꝓpꝛias inconti

nentia referatur: placuit epos pꝛeſbyte

ros ⁊ diaconesꝰ ᷣm pꝛioꝛa ſtatuta etiaʒ
ab vxoꝛibus continere:qð niſi fecerint:
ab eccleſiaſtico remoueantur: officio.
ceteros aũt clericos ad hoc nõ cogi ſed
ſᷣmvniuſcuiuſqʒ eccleſie conſuetudinẽ*
obſeruari debere. Contra martinꝰ pa⸗
pa.Si lectoꝛ viduaʒ duxerit vt ſupꝛa le
git. ſed illud vbi neceſſtas:hic vbinul⸗
a neceſſitas vꝛget. Similiter qd mono
fainus epiſcopus eſſe iubetur: ẽt ad re
iquos oꝛdines eccleſiaſticos deriuari
opoꝛtet. ¶Ende ſyricius papa ſcribit
imerio terraconenſi epiſcop)a.
Laica ſit im còmunione contentus cle⸗
ricus viduam ducens aut ſcdõam vxoꝛẽ
—0 Viſqs clericꝰ aut viduãlvłſcõaʒ
duxerit: vxoꝛẽ oĩ eccleſiaſtice di⸗
gnitatis pꝛiuilegio mox denudet᷑: laica
ſibi tm̃ cõmunione conceſſa:quam'ita
demũ poterit poſſdereꝰ: ſi nihil poſtea
ꝓpter qð hac carere debeat admittat.
Pꝛeſoyteroꝝꝰ vo nomẽ quanqᷓ; a
ſenectute ſit ſumptũ:magis iñ maturita
tem igdicat ſapientie iqᷓ; caniciem coꝛpo
ris Unde anacletus.

Pꝛeſbyteri ſenioꝛes dicuntur non raʒ

etate ꝙ; ſapientia.
Oꝛro moyſi pꝛecipit᷑ vt eligat pꝛe⸗
. ſvyteros.i.ſenioꝛes.vnde ⁊ in pꝛo
nerbijs dicitur:gloꝛia ſenũ eſt canicies
ſapientiam deſignat.de qua ſcriptũ eſt
canicies hoĩm pꝛudencia eſt.cunqʒ nõ⸗
gentis ⁊ amplius annis ab adam vſqʒ
ad abꝛaham vixiſſe bomines legamus
nullus aliusꝰ pꝛimꝰ appellatus eſt pꝛe⸗
ſoyter.i.ſenioꝛ niſi abꝛahaʒ:qui multo
paucioꝛibus vixiſſe annis conuincitur.
non ergo ꝓpter decrepitam etatem vel
ſenectutem ſed pꝛopter ſapientiam pꝛe
ſoyteri nominantur.

quxit.imo dicũt ꝙ oli
ſacerdotes poterat cõ
trahere ante ſyricium
vñ ⁊ moyſes cõtraxit.
exponunt ergo. apli
docuerunt exemplo ?
opere:⁊ admonitione
ſm.h. nõ inſtitutione
oſtitutõe m alioſ.

p . Antiquitas.a tꝑe

ſyricij hic vocat antiꝗ
tatem.lxxxij.di.pluri-
mos.

q Um de quoꝛũ⸗

7

7

Qdam. oꝛdo cũ re
ferret᷑ de incontinẽtia
quoꝛunda clericoꝛum
lacuit ⁊c.

r Arxoꝛes. cũ quib⸗

ꝓfeſſi erant contincn

na ſeruare.
9 W Et diacones. 7£
ſubdiaconeſ.xxxij. di.
placuit.vbi ſunt eadẽ
erba.
t Remoueantur. 5.
di. lxxxi. miniſtri.
u WEConſuetudinem
xxxij.di.placuit.⁊.c.
cũ in quibuſdam.
x Uiſquis cleri-
cus.in minoꝛi/
bus oꝛdinibus conſti
tutus.qꝛ de alijs non
Neſer intclligi.
P Didua.S. di xxx-
ii ectoꝛ contra. .
Buxerit. ⁊ ita nõ
incidit in canonẽ qui
eü verberauit. hoc ve⸗
rum erat tꝑe ſyricij ꝗ
pꝛeceſſit innocentium
qui edidit illud.xvijq
iiij.ſiquis ſuadente.ſʒ
quid hodie.h. dicit q;
incidit.qꝛ iſte coꝛonaʒ
tenet᷑ poꝛtare.extra ð
vi. ⁊ ho.cle.clericus.tu
dic ꝙ vbi ↄtraxerit cũ
coꝛrupta vl vidua ſta
tim pꝛiuat᷑ omni pꝛi/
nilegio pꝛout hoc.c.di
cit.ſi vero cuʒ virgine
tunc eſt in eius optiõe
an velit retinere pꝛiui
legiũ an nõ.ſi vult reti
nere poꝛtabit coꝛonã
et viuet clericaliter. ſi
non exnitur omni di⸗
gnitate ⁊ honoꝛe eleri
cali.lʒ quidam contra
dicant.io.hoc hodie
coꝛrigitur per decre.
extra de cle.con. io.b.
Item patct hic ꝙ pꝛi⸗
nilegium perditur per
actum contrarium.vt
extra de conſti.cuʒ ac
ceſſiſſent.c.cum.m.
Qus. ſ. cöionem.
Doſſidere.ar.in⸗

coꝛpoꝛalia poſſideri.de hoc dixi.ij. q. vij.nullus. ⁊ ſcia poſſidet᷑ yt.xyi.q.i.re⸗
uertimini.imo lex dicit plane ꝙ ius poſſidet᷑.ff. cõia pꝛediox.l.ij. extra de
poſſit peii vt aliax rexꝝ.

cãꝗ poſ.cũ eccla.⁊ ita facit ad h̊ ꝙ reſtitutio cõionis
ꝛeſbyteroꝝ.maturitate:ſapia:ſcia:⁊ moꝛib
Oꝛro ſapĩam.j.xxxyv.q.vi.c.i.ſic. xx.di.de quibus.ff de iure.ĩmu.ſem
per. ff. de fi. inſtrn.l.ij.⁊.l.vlt.ar.contra.ff. de edi.edic.pꝛecipiunt edi⸗

les.ſi.habes extra de elec.cum nobis olim.

us.i.q.i.viliſſimus.

mn quo ſunt fere eadeʒ verba.⁊ eſi ſlliter cartha.conci⁊ bic dicit · h. ꝓ b ¶ Alius. an abꝛabã. melchiſedech eni fnit ſacerdos Aẽpoꝛaneꝰ abꝛahe.

0 Ahebidiaconũ floꝛentinũ ꝓpꝛiũ nomen vel quia inde
bSenio ecce ꝙ ſenectus impedit pꝛomouendum.
ꝛ2omotum.vt.vi.q.i.petiſtiextra de renun.litteras.
c EIta tenacem.nota auaricia impedit pꝛomouendum.vt.xlij
domus clerici erit omnibus cõmunis·xvi:qi.quoniam.

Di. LxxXxV.

ſed non deij

ren.

1 . ʒÄ—„
eiſcopus. in aut. de ſanc. epi. S.nullum autem
ei mangdatum pape ſic eſt interpꝛetanduʒ vt nulli faciat pꝛe/

xcix.di.ecce.C.de eman.nec auus. =
Octoꝛem autem. In hac di.lxxxvi. repetit illud.c.apoſto⸗

yt. vij. iſcias. viij. l. aut ſi ita eſt ſenex:vt ad regendũ nõ poſ

i.ĩ ſcriptur.ſed ſi alio ſit aſſurgere. vel ſi tactis ſan ctis euage⸗
mõ intellexit venialit lijs ſicut nobis nunciatũ eſt inſiurandũ
peccauit.qꝛ tomere in pꝛebuerit nunqᷓ ad ep̃atum ſe accedere
rauit.vt.xxij.q.iiij.S. ſed etiam de ruſtico diacono quantos⸗
illicinumn ſemp an pſalmos minus tenet ſcrutandũ eſt: flo

relligit iuramenti c rentino aũt diacono rauennati ſi nullu

3 . 9
tineceſſitaovter bſiẽ diximunſ crimen eſt qõ obſiſtat:apud
de iureiu. 2 ſi x-ps.ſldt epm' eius neceſſe eſt agere vt ei debeat
ignoꝛat᷑ an generalit ¶ceſſionẽ ↄcedere:nõ tñ ex nr̃o mandato
intellexit vel non. tune vel edicto:ne ʒ ſuã voluntatẽ eũ ↄcede
pꝛe ſumo ꝓ tm de lici/ re vide k. =
tis iurauerit. vt ran Di t XXXVI.
Vannmand mein⸗ Ocoẽ aũt em oponet eẽ
ramentũ excludet ele⸗ ne inferioꝛum culpe in eum
ctum. non videt᷑ vt e reſundant᷑:qui docendi offi⸗
de renun. cuʒ inter. in
fi.extra ð iureiu. ficut

noſtris. nec temerarium iuramentũ repellit a beneficio.extra de reſti.ſpo.
ſollicite.nec a teſtimonio.vt extra de teſti.intimauit.extra de teſti. cogen. P/
uenit. cum penitentia vnius anni imponatun pꝛo temerario inramento. vt
xxij. q.iiij. qui ſacramento. econtra vmdetur ꝙ nõ poſſit eligi· vt bic pʒ. ſicut
nec eligere poteſt qui illud iurauit.vt exĩ qð metus ca. ad aures. Item qꝛ ⁊æ
ſi eſſet illicitũ.tñ ꝓpꝛia auctoꝛitate nõ põt venire conira illud. vt. xxi . ilij.
innocens.extra de elec.venerabilẽ. Item qꝛ lex dicit ꝙ gra ci facienda eſt
boc iuranit.vt.ff. ad munici.imperatoꝛeſ.non ergo eſt ius cõmune.ſolu.cre
do ꝙ poſſit eligi dũmodo penituit de tali delicto.q; temerariu iuramentuʒ
non irrogat perpetuam infamiã iudicio meo: ſed tm ſolennéio. ego credõ
1io.bene.dicere.b. —. ,B . .
g AQuantos. de iure debet totum pſaltcrium ſcire.xxxviij.di. omnes.æ?
b T id epᷣs.extra de elec.cum nobis olim.

Apud epm. nõ ꝙ aliquis ante poteſt eligi qᷓ poſtulari a ſno epᷣo.lxxyvi.

di. dilectionis. ?. lxiij.di. litteras.cxtra de renun. poſt tranſlationem.
i Aoluntatem. ar. epiſcopum non debere cogi vt concedat clericum ſuũ
ſine voluntate ſua.ar.di.lxiij.litteras.di.lxxvi.dilectionis.nam nemo cogit
aliquem a ſua poteſtate liberare.C.de eman.nec auus. nec cogitur quis in/

uitus mutare familiam. C. de adop.l:.pe.S.i.ſimiliter nec abbas compellen⸗

dus eſt monachum ſuum concedere.i.qij.quã pio.⁊. lyiij dic.i·?. ij. ita nec

q

TeEr

⁊ pꝛimus innocentie gradus eſt odiſſe

nefanda:⁊ latũ pandit delinquentibus

aditum qui iungit cũ pꝛauitate ↄſenſum

teſqʒ;. ꝓpter ne/

iudicium.vt.ix.q:iij.nunc vero.extra de of. dele.ſuper eo.

gligentiaʒ ergo

bene punit᷑ ali⸗

⁊ nihil pꝛodeſt alicui non puniri ꝓpꝛio quis de con. di.
E puniendus eſt de alienopeccato. . nand: ach.l.
Si aũt in coꝛripiendo quiſquis mo acquiſeruus 9.

dũ exceſſerit:nõ a ſubditis ſed a dño ve
niam petat. Ande aug.de vita cleri

de man. pꝛinci.ꝭ.non permittas.col.i.lau.

ſi foꝛnicarius.

lxxxi. di. dictuʒ.
n Dio. non

Alpã facientis. ᷣ io.ligat arenas ſine cemẽto.⁊ idẽ decieſ dic b.
r ¶ Emendare. culpã bʒ faciẽtis qui negligit boc. exaudi poſt admo

nitionẽ.ar.xxyvij.q.i.ſ cuſtos.nam alias eſſet eadeʒ pena negligentie

rationis.quod falſum eſt.i.q.i.quicquid. —
pꝛimus.nam tres ſunt innocentie gradus.xxiij.qiiijita pla⸗

ne. pꝛimns eſt malũ nõ facere. ſcdᷣus eſt facientibus nõ ↄſentire.terti⸗
cantes ſi poteſt coꝛrigere.xlv.di.c. tria.⁊.c.duo. . .
t ¶Alieno.j.vi.qi.q crimẽ.i fi.xxxvijdi.legant᷑.ſ.ð ↄſenſu alieni peti

iſcopum. Item ar.

d . Qui ab — ſie teope
a maioꝛi ꝑte capituli ,⸗ è iſcopũ eẽ
vel dic ꝙ bie pielſ⸗ ——— Di. LXXXV. cium accepit:quod exequi neſcit vel ne doctoꝛẽ. hec at
mul fucrunt electi. vt Bſpitalitas o vſq; adeo gligit. ¶Ange leo epiſcopus ſcribit dotrina debet
ſigs repꝛobarct: alter ep̃ᷣis eſt neceſſaria: vt ſi ab nilegi. eßo. Coonliſtere in diſ
aſſumerer vt. lxi. diſt. inueniant᷑ alieni: iure ꝓhi ufgehor tor imputantur culpe ciplina coꝛrect
ſtud ij.⁊=.lvi.di.apoſto ea inueniant aueman . inferi .ẽD nis. ⁊ in ſermõe
lica. beant᷑ oꝛdiari. Añ greg. Inler deumn. M pꝛedicationis.ẽ
eE SBingnloxp. itẽ bic ANlcribit io. eſo. LHicrior. culpe oꝛdinuʒ ad nullos diſciplia yt coꝛ
patet ꝙ pꝛimo exami ſpit i neſcins non ſiat eps. magis referende ſunt ꝙᷓ ad deſides rigar ex charita
nant electi oe pꝛopia Rchidiaconũ floꝛentinuʒ eccleſie negligenteſqʒrectoꝛes:qui multã ſepe tc⁊ cuʒ lenitate
ecclena qᷓ;' ð extranag ꝓ anconitane qui ad ep̃atum fuerat nutriũt peſtilẽtiã dũ auſterioꝛẽ diſſimuæ⸗ mex odio. nec
⁊ ſatis Parer bi 7 iz elecius ſcripture quidẽ ſacre ſcientim laãt adhibere medicinam. ¶ Item leo modes ercodeat
crnzanelſeletne⸗ r hbrfe: ſed ita etatis enioꝰ iam cõfectũ aci Pilcopus uſtico narbon epiſcopo⸗ R exceſſell “
fert ille qui eſt de gre⸗ cepiinus vt ad regiminis officiũ nõ poſ Homies ſunt diligendi peccata odio niam non cogit
mio eccleſie. vt dixi. lxi ſit aſſurgere:adijcientes et illũ ita tena⸗ habencda. a ſubditĩ poſtu
di.c. nullus inuitis. ꝓ cem exiſtere:vt in domo eius amicus QOο habeant᷑ peccata: nõ hoĩes? lare. In ſermõe
c.quid ꝓderit. Itẽ hi nunq ad charitateʒ introeat. Ruſticus coꝛripiant᷑ tumidi:tollerent᷑ ĩfirmi pedicationiſ.ſ.
pꝛius cxaminat archi qut diaconus eiuſdẽ eccleſie qͥ ſimilite ⁊? qð ſeuerius caſtigare neceſſe eſt nõ ſe vt ßdicet ſciam
diaconuſ tanq maio eſectus fuerat vigilans quidẽ homo dt̃ ulentis plectat aio ſed medentis. ſacre ſerihrune
Ror Eutoes emper ſed quantũ aſſerit pſalmos ignoꝛat. flo. Item ioannes. viiſ. mod valet: ſi ccun nne
pꝛeferunt᷑ m electione rentinũ vo diaconũ eccleſie ranennatiſ Qũi negligit emendafe quod valet: fa plicat etiam in
minoꝛibꝰ. yt. lxiiij. di. qui ab oibus electus memoꝛat᷑:ſollici cienus culpam habet. hbac di. c.oponʒ
Er =.lxxv di.c. vlt. tum eſſe nouimus: ſed qualis ſit interiꝰ (Nabe pꝛo culdubio facientisahʒ: dq ep̃m eſſe boſpi⸗
Sanctis.videt᷑ ꝭ¶ oino neſcimus: ideoqʒ; fraternitas tua qðs põt coꝛrigere negligit emenda talę: ſed verbis
ꝙ Ppter tale iuramẽè vyvna cũ fratre noſtro armenio ſupꝛaſcri re.ſcriptũ quippe eſt: nõ ſolũ qui faci⸗ aliis 1. boalet
eeleennn pte eccleſie anconitane viſitatoꝛe illuc unnt ſed etiã qui conſentiunt ſacientibus ecabmian.
iuberer de boe inqui⸗ feſtines accedere: ⁊ diligẽter de vita ac participes iudicant᷑:⁊ libat dño ꝓſpera Mlerioꝛũ
ri.ſi ppter boc non e moꝛib? ſinguloxrequirere: ſi nullo cri ¶qui ab afflictis pellit aduerſa.⁊ neglige . culpe. nõ
pelleret. b. diſtingutt. mine ſint conſcij qõ cos ad hoc officin re cuʒ poſſit ꝑturbare puerſos: nihil eſt Jeunpa ſub⸗
ſi iurãs hoe intelexrit vetet accedere. pariter eti requirendũ aliud ꝙᷓ fouere. nec caret ſcrupulo oſen itoꝛum pꝛoba
ꝙ nollet recipere epi /eſt:ſi hoc qð de pᷣfato archidiacono di ſionis occulte: qui manifeſto facinoꝛi lIur negligentia
ſcopatũ:quecunq; ne cctũ eſt: qꝛ nunqꝙᷓ amicus eius domũ iu deſinit obuiare:⁊ ꝓbat odiſſe ſe vitia q plati. vt. xxvuij.
eaſtugs inſtarein. greſſus eſt: ſi ita ſe veritas hẽat. æ vtru, ↄdemnat errantes: neqʒ reliquit ſibi lo Denenr, rc.
nec tenet illud ſeruare ex neceſſitate aut ex tenacitate talis ſit: cum deuiandi qui nõ pepercit erranti: m Negligen

nã de alieno pctõ nullꝰ punit᷑ ſaltẽ in alio ſeculo.i.q iiij.iam itaq;·⁊· ·

„

Q Tnen lxrii di. gquid ꝓdeſt.vij.qi.icum autem.iio.
u Vando dura.nimiũ.⁊ tũc peccat pᷣlatus venialiter·xxiij.q. iii

ꝗ peccat.ſic ⁊ q paupem exaſpat ipoꝛtune petentẽ.xxv.di. .cris.j:ij. q

vij. nos ſi.j. Sed illud ex hũilitatis lenitate: ex aucte plature vl ſub

coꝛum. . Vbomines.
Meniam a ſubditis nõ petat qui in coꝛ: xxiij.q.iiij. duo
ripiendo modum exceſſerit. iſta.ſ.de pe. di.i
0 Vando neceſſitaſ diſciplie in mo. dquaobiem di⸗
ribus coercendis dicere vos an Eſmo nauch
rasverba compellit:ſi etiam ipſi modũ dlg. qe boc ſoluʒ
vos exceſſiſſe ſentitis.nõ a vobis exigi⸗ vene agitur vt
tur vt vos a ſubditis veniam poſtuletis vita hoium coꝛ⸗
rigatur ⁊c.j. de
J pe di. iij .· impoꝛ⸗⸗
tuna.⁊.c.qꝛ dininitatis.xxiiij.q.iij.cum ſancti. .
p ¶ ¶ Sed medentis.yt.xiiij.qv.pꝛodeſt.eſt etiã opinio ſimilis.in aut᷑.

audi illud eſt caſuale. ᷣ ãt regulare ? neceſſariũ vbi at platus ex odio

modũ exceſſi::tenet᷑ veniã poſtulare. qꝛ tenet iniuriax.ff. acll. aqui.
quẽadmodũ.ꝭ.magiſtratꝰ.iõ aũt magis parcit pꝛelatis in H caſu &
alijs. qꝛ vix pot ꝗs in cura rei familiaris pctm̃ euitare. xxv·diqualis.

one

ot
Eerin
Uinif,
Neh
Agle

ur.

Wö

liger

4

ier⸗
miari

n.
Re
N
oneſt⸗
ſan e
Pces
Ndire

ng
Ie⸗

poſt
ce
Ni i
eindi
Nnet
eni
ngi
tco
hant
hlare
one
Inle
heß
Ule
nag
ſnie
foni
ſien
ſan
nine⸗
pblare
fonin
ce
elo⸗
ub
wore
mc
nlan
ſeinil
d
n
trnl
ler,ec
gin
ler
g

iit dhH

on D
.dl
funs
cann
dicy
io⸗ no
nines
iſ d
nodi
ully.
Ki
4 ſol
iur

Di.

pel hoe exaudi vbi modũ ignoꝛanter exceſſit. quo caſu nõ tenet᷑.ff. vi

bo.rap.l.ij..ſi publicanus.officiatis eni facilius parcit qᷓ alijs.vt eẽ
n. cxcõ.ſi vero.

Ren apud eos ·ij. q vij nos ſi incompetenter. contra.
b ¶ Frangat᷑ anctoꝛitas.augere enĩ ex ingenio dʒ dignitatem.nimia

eni familiaritaſ
ẽptü generat
ff. de of. Pſi. ob⸗
ſeruandũ.ff. de

of. pꝛocon. nec

quicq.ꝭ.circa.
qð verũ eſt iter

fatuoſ.ita expo

nebat aʒo. vt ab
eo audiui.illa ̊
auctoꝛitas.va/⸗
de pꝛius recon/
ciliari fratri tuo
anteq; offeras
ad altare.ð pꝛe
latis non intelli
itur.
c W. Diligatis.i.
diligere debeat
d In doctria

e Heclandeſ

iupiter ex alto ꝑ
iuria ridet amã
tum.

vt negare
gr. ꝙ ſi ſubdituſ
honeſt? eſt. pꝛe⸗
latus eiꝰ iuſtas

pꝛeces eiꝰ dʒ ex

religioſam.?.x/
xx. q. ix. veniã.
g Aramarics

ſed quõ iſte ex/

ponebat gram/

maticam popu

lo.qꝛ foꝛte dice/
bat. cũ ego dico
bomo.intelliga

tis taʒ de mare
i de feming. qꝛ

cõis generis cſt
ff. de ver. ſi. hoĩſ
appellatiõe.ſed
meliꝰ dic ꝙ grã
maticaʒ hic ap/

pellat ſciam au

ctoꝛũ.recitabat

enim in eccleſia

fabulationes io

nis.? eas moꝛa

liter exponebat

in pꝛedicatione

ſug.

b . Verteremꝰ
i. deberemꝰ ver⸗

e.
i Laudibꝰ.5.
diſ. xxxvij.c.i.⁊
ij. c. legimꝰ. ⁊. .
ergo.
h . Von capi⸗

. rnon bene conueniũt nec in vna ſede moꝛantur maieſtas = amoꝛ.

f Vm mlia

ne apud eos qᷓ́ opoꝛtet eſſe ſubiectos

dum nimiũ ſeruatur humilitas regendi

frangat᷑ auctoꝛitasꝰ:⁊ iñ petenda eſt ve

nia ab oium dño qui nouit eos q̊s plus
iuſto foꝛte coꝛripitis:quanta beniuolen
tia diligatis. ¶ In doctrinaꝰ vo ſacre
ſcripture auctoꝛitatẽ debent ep̃i ꝓferre
nõ ſeculariũ litterax peritiaʒ oſtentare.
non enim eſt epiſcopalis officij gram⸗
maticã exponere nec laudesiouis per⸗
ſonent in oꝛe pontificis. Ande gre⸗
g. cribut deſiderio epiſcopo.
Sacram ſeripturam non grammaticaʒ
debet epiſcopus exponere.
O Am multa nobis de vr̃is ſtudijs
Afuiſſent nunciata:ita noſtro coꝛdi
eſt innata letitia: vt negare ea que ſibi
veſtra fraternitas ↄcedẽda depoſcit mi
nime valeremus:ſed poſt hoc peruenit
ad nos:qð ſine verecundia memoꝛare
non poſſumus:fraternitatẽ veſtrã grã⸗

maticamquibuſdã exponere:quã rem
ita moleſte ſuſcepimus ac ſumus vehe
menter aſpernati vt ea que pꝛius dicta

fuerant in gemitũ ⁊ triſticiã verterem?
qꝛ in vno oꝛe ſe cuʒ laudibus iouis:xpᷣi
laudes nõ capiunt: ⁊ quã graue nefan

dũqʒ ſit epiſ canerei qð nec religioſo cõ
ueniat ↄſidera. ¶ Liberalẽquoqʒ ne

ceſſitatem patientibus ſacerdotẽ eſſe oʒ
alias aũt vacuũ poꝛtabit nomen epi.
cetera. Sine liberalita
te inane poꝛtatur nomen epiſcopi-·
Ratrem noſtrum marianuʒ epᷣm
vyerbis quibus vales excita:qꝛ eũ

obdoꝛmiſſe ſuſpicoꝛ. dic ergo illi vt cuʒ
loco ⁊ mentẽ mutetꝰ:nec ſidi credat ſo⸗
lam lectionem ⁊ oꝛationeʒ ſufficere: vt
remotusꝰnihil ſtudeat de manu fructiſi

care:ſed largam manũ habeat neceſſi

tatẽ patientibus ↄcurrat:alienã inopiã
ſuã credat:qꝛ ſi hoc nõ hʒ: vacuumR no
inen epᷣ tenet. In ipſa aũt liberali⸗
tate modus adhibendus eſt rerũ ⁊ ꝑſo
narũ:rerũvt nõ oĩavni ſed ſingulis qdã

pꝛeſtentur vt pluribus ꝓdeſſe poſſmꝰ.

iuxta illud ꝓphete:diſperſit dedit pau⸗

peribus:ꝑſonarum vt pꝛimũ iuſtis de⸗

inde peccatoꝛibus:quibus tñ dare pꝛo

bibemur::nõ qꝛ hoĩes ſunt: ſed qꝛ pec⸗
catoꝛes. Unde auguſtinus ſupꝑ ioan

anere. laudes iouis agmina xp̃i.

m .NLiberalem. bic.

HSreſpicit illum. S.pꝛox.s. di. hoſpitalitts.
n Ratrem noſtrũiſte de monacho factus fuit eps ⁊ tota die vole

bat legere:yt in monaſterio faciebat.

o Mutet.õ.di. lxxxi.valet.j.di. c. rationis.

p . t remotus j.di.lxxxviij.epᷣus õ.x.c.epᷣus nullũ. 5. ſed aliug eſt .

nulla neceſſitate faciente curã rei familiaris ſi uſcipere.? lectionũ atq;ʒ
oꝛationũ ſtudio tepidũ inherere:qd ibi interdicit. aliud in neceſſitate
Allis ſubuenire.⁊ ꝓpter ꝓximos ↄtẽplatiois ſtudiũ tpare:qð h pᷣcipit.
EE Patientibus. magis t religioſis ſuccurrat.xvi.q.i.c.yvlt.
r VNacnũ.qͥ ad ethimologiã.qꝛ nõ eſt ſi uꝑintendẽs.viij.q.i.q epᷣatũ.

s MNomẽ.imo ⁊ noie ⁊ re p

coꝛepiſcopi.

RABnare hiſtrionibꝰ iſti hiſfiriones ꝓhibenĩ a pmotioe xxxiij.
di. maritũ.? a coꝛpoꝛe xpi.de con .di.ij.ꝓ dilectione:⁊ infames .

„

VUñ greg.ſcribit ſcõo ſeruo dei inter

₰

ando vt xxxviij i. ipſis ixrpiij di.
t1I. Pꝛohibemur. aliter debemus.

LXXXVI.

70

ſunt. iij. i. e i. . ff. oe his qui no.infa.l.i. S. ait pꝛetoꝛ.

„

x Talibus.dare cã vane gloꝛie ꝓ exercitio ſu

neceſſitate nõ.

„

ui vitij imane petm eſt. ſed in
dem de venatoꝛibus ⁊ meretricibus.in talibus eni non vi⸗

tium eſt fonendũ: ſed natura ſuſtentanda eſt. ſed quid de cithariſtis ⁊ aliis
qui varijs vtunt inſtrumentis:nungd eſt licitũ audire ea vel tangere vel ta

nem pante ſecunda. Immane peccatũ

eſt res ſuas donare hiſtrionibus.

(O) Onare res ſuas hiſtrionibusꝰ vi

tium eſt imane nõ virtus: ⁊ ſcitis
de talibus qᷓᷓ ſit frequens fama cum
laude:qꝛ laudat᷑ peccatoꝛ: in deſiderijs
aie ſue ⁊ qui iniqua gerit benedicitur.

Igem in pſalmo.c.ij. Gꝛauiter de⸗

linqunnt qui venatoꝛi aliquid donant.

Vi venatoꝛibus donãt quare do
◻nent dicant mihi: quare dant ve
natoꝛi.hoc in illo amant in quo nequiſ⸗
ſimus eſt:hoc in illo paſcunt:hoc in illo

veſtiunt.ipſam nequiciã publicant ſpe⸗

ctaculis hoium qui dant hiſtrionibus:
qui donant meretricibus.quare donãt
nunquid nõ ⁊ ipſa hoibus donant᷑: nõ
tm̃ naturam ibi attendũt operis dei:ſed

nequitiam operis humani. Iem.

e eodem.
AUi venatoꝛibus donant:nõ boĩi⸗
μbus donant:ſed arti nequiſſime.
Nam ſi homo tm̃ eſſet ⁊ venatoꝛ nõ eẽt
non ei donares.honoꝛas in eo vitium
nõ naturam. ¶ Idem in pſal.clxiij.
Se eodem.

Igent hoĩes venatoꝛes ⁊ delectã
tur:ve miſeris ſi ſe nõ coꝛrexerint

qui eni venatoꝛẽ vident ⁊ delectant᷑:vi⸗
debunt ſaluatoꝛẽ ⁊ triſtabunt᷑. ¶ Iteʒ
hiero. in pſal.lxxxij.

Aerat: ⁊ penitus nõ inuenimꝰ in ſcri
pturis ſanctis ſanctü aliquẽ venatoꝛeʒ

piſcatoꝛes inueuimus ſanctos. ¶. Itẽ
ambꝛo.in omelia de quadrageſima.

De eòdem.

Qa pꝛodeſti ieiunare viſceribus
X luxuriari venatibus:abſtinere
a cibis ⁊ errare peccaiis. Item.

eeodem.

quirit:ſed ſurgens congregat ſeru
diſponit rhetia:canes pꝛoducit:ſaltꝰ ſil
uaſqʒ perluſtrat:ſeruulosꝰ inqnã ſecũ
pertrabit foꝛtaſſe magis ad eccleſiaʒ fe
ſtinantes:⁊ voluptatibus ſuis peccata

accumulat aliena:neſciens reum ſe fu⸗

mrũü tam de ſuo delicto iᷓ de ꝑditiõe ſer
uoꝛü. ¶ Item ambꝛo. in li. de officijs.

De eodem.
Sau venatoꝛꝰ erat: qm̃ peccatoꝛ

0N putatis illuʒ ieinnare fratres d
A pꝛimo diluculo nõ ad eccleſi vigi
lat:nõ beatoꝝ martyrũ ſancta lacner
08

libus ꝑſonis aliquid
dare:⁊ quidẽ ſi ad vo⸗/
luptatẽ vel luxuriã:nõ
qꝛ deũ manibꝰ ſtimu⸗
lat:qui populũ vocib⸗
delcctat.pt.xcij. di.in
ſancta. ſed ad laudeʒ
dei bene. vel ob aliam
iuſtã cãm puta recrea
tionis.qꝛ debiliſ eſt vł
iufirmuſ.de con.di.iij
eruenit. ver. i.
iiij.duo.
5 Ni venatoꝛibꝰ.
no. ꝙ venatio q̃
dã oppᷣſſiua cẽ.æ hec
licita eſt. vt. ᷓ. di. vi. S.
ylt.quedam arenaria.
q̃dã ſaltuoſa. arena⸗
ria eſt cũ quis pugnat
in arena cũ beſtia den
tata.⁊ ad h̊ locat ope⸗
ras ſuas.hanc qui ex
ercet peccat moꝛtalit᷑
⁊ qui ea aſpicit: ⁊ qui
ea exercet infamis eſt
niſi gratia viriũ ſuax
experiendarũ.ff ð po
ſtu.l. . item ſenatus.
de bac loquit̃ hoc. c ⁊?
duo ſe. ⁊. iij.q. vij. S.
tria.ſaltuoſa ẽ que fit
in ſiluiſ ⁊ ſaltibus hec
licita eſt. tñ eſt illicita
ex tꝑe.vt in quadra-
geſima ⁊ diebus ieiu⸗
nioꝛum.xxiij.q.viij.ſi
nulla.j.eo.an putatis
Item ex perſona. qꝛ
clerico nõ eſt licita.ẽt
ſi pauꝑ ſit im quoſdãʒ
vt.xxxiiij.di.quoꝛũdã
qꝛ põt als victũ quere
re.xcvi.di.clericus.nã
facit ciſtas ⁊ calatos
⁊ rhetia.de con.di.p.
nunq. laico licita eſt
ob neceſſitatẽ ꝓ pelli⸗
bus ⁊ carnibuſ:nõ ob
voluptatẽ:⁊ hoc de ea
que cũ clamoꝛe fit.po
nere aũt laqueum pel
rhete ſine ſtrepitu ⁊
clamoꝛe ⁊ canibus:li-
cet ẽt clericis ceuim mo
nacho ẽt liceat:texere
linũ ꝓ capiẽdis piſci /
bus. de con.di. v. nũq;
de ſaltuoſa loquit.j.
e.eſau.⁊ duo ſe.c.

2 Mererricibus.

meretrix tñ nõ turpit

accipit. Iʒ turpiter meretriciũ faciat. ff. de con. ob.tur. ca.l. iij. 5. ſed mere⸗
trici.ſed nõne cã affectionis meretricibus dare poſſi umꝰ.ff. de do. affectiõis
dicũt quidã ꝙ ſic pactiõe nõ pᷣcedente.ſed cã remunerãdi bñ poſſumꝰ poſt

factũ.qð nõ credo.qꝛ ſemꝑ

vrx. l.iij.F.i.rem aũt quã de li meretrici repetere nõ ſſü. ſe
Snoꝛaticia ſed rei ren.poſſũ.vt C. de con.ob.tur. ca.l.ij.nõ in tex.ſed in glio.
8 ↄuenit᷑ tunc tanqᷓ; quilibet alius poſſeſſoꝛ.ff. ad exhide eo. 5. heres.

—„

* Piſcatoꝛes.ſed quare ꝓhibet᷑ venari ⁊ nõ
fit fine clamoꝛe.venatio nõ.pel qꝛ maioꝛ eſt delectatio in venatione.dũ eni
gs eſt in venatione nihil poteſt de diuinis
Did pꝛodeſt ieiunare. efficaciter ad ſalntem.
bM putatis.ſeruulos.nõ tñ ſerni dñt ei obedire.xi.q.iij.nõ ſemꝑ.excu

m eſt dare.ar. xvi.q/i.legi.ff.de do.inter vi.⁊
poſſũ.ſed pignuſ non pi

Saqu.venatoꝛ.dũ venatoꝛ pmanet ne obijciat᷑ ðᷣ euſtachio.l.di.ferrũ

piſcari.qꝛ foꝛte piſcatõ

cogitare.

ſant m quo ad ꝗd.yt.xxij.q.v.qui.cõpulſus.C. de ſepul. vio.l. ij. C. de

—

his qui ſibi in te.aſcri...vlt.nõ in totũ·qꝛ in atrocibꝰ nõ dñt obedire.ff. de re
iu· ad ea.ff. de ac.⁊ obli.ſeruꝰ.⁊ dñs renet᷑ poĩbꝰ pctis eox.e de teſti. ſicut

Fräaven compniiĩiiis.
a n ſatis velle.cũ facultas adeſt æ neceſſitas inſtat:als ſufficit bona

yolunras cum charitate.xlv. di. due. ſic er de eo qui mit.in poſ. conſtitutus.
b ¶Ex bono. als nõ eſt bonũ.ar.ff. man.li...ij.c.l.ſi pꝛocu.xxxij·q p. ſicut.
c ¶Ex bona.infoꝛmata.ſ.charitate. laun. 4 .

d Liberalitas. nõ i
liberalitate eſſe atten
dendã:fidem:cãm:lo/
cum:tempus:modum
neceſſitudinẽ:etatem:
debilitatem:conditio⸗
nem:que diligenter ⁊?
oꝛdine tractant᷑.c.pꝛe
ſenti vſqʒ ibi.pulchꝛa
etiam liberalitas.vbi
tractatur pꝛecipue de
modo vſq;ʒ ibi.itẽ ſuꝑ

lucaʒ:exinde oſtendit

pꝛeceptum de miſeri-

coꝛdia ipendenda eſſe

cõe ⁊ generale oĩibus.
e · ¶ Homoſticos. niſi
extraneꝰ indigeret ad
moꝛtẽ ⁊ domeſtici nõ.
tunc emm pꝛius extra
neo ſubuenirem. Sed
quid ſi pater meus eſt
infidelis æ equaliter
indiget cum fideli cui
teneoꝛ magpe.man
ducatoꝛ vocauit hanc
queſtionem tenebꝛoſã
aquaʒ in nubibus ae/
ris.poſſet tamen dici
ꝙ magis fideli.qꝛ di/
cit hic fidei. ⁊.j.e.cãm
pꝛeſtat natura:nõ gra
tia.h. pꝛefert patrem
infidelem. vt dixi.xxx
f Suoꝛum. qꝛ quis
magis timet in filiſs
i in ſe. ff. q me. cau.

iſti quidem.S. vllt.
g pꝛopter debi/
tum. hic loquitur hm
ea tempoꝛa quando
K debitoꝛ non erat ſol
uendo dabatur credi
toꝛibus ad puniendũ
ipſum. hodie aut ſi ali
quis cõuenitur ex ma
leficio ⁊ non ex ſoluẽè⸗

R„

do puniri poteſt.xiiij.

q.vi.ſi res.ff.de pe.l. i.
gei. ?æ hoc caſu non eſt
ei ſubueniendũ.nec re
dimenda eſt pena eiꝰ
qꝛ eius pena pꝛecio re
mitti pꝛohibetur.i. q.i
iubemus.ſi autem co⸗
uenit᷑ ex contractu nõ
eſt cruciandꝰ. ſed ſuf/⸗
ficit qð cedat bonis.
C.qui bo.ce.poſ.l.i. ?
inanis eſt actio ⁊c̃.ff.

de do. ma.l.nam is.te

net᷑ tñ ſi poſt pueniat
ad piguioꝛẽ foꝛtunaʒ
ff. de ceſ. bo. is qui.

AQue ſint in liberalitate ſeruanda.

geas etiã bñ facere.neqʒ ſatis eſt
iter bene facere:niſi id ex bonoꝰ fonte
pꝛocedat:hoc eſt exr bona voluntate ꝓ
ficiſcat᷑. Item pfecta liberalitasfi⸗
de cã loco tpe cõmendat᷑ vt pꝛimũ ope

Bn ſatis eſt bene velle niſi ſtu⸗

ret circa domeſticos fidei. grandis cul

pa eſt ſi ſciẽte te fidelis egeat: ſi ſcias eũ
ſine ſumptu eſſe:⁊ famẽ tollerare:erum
nã perpeti qͥ pꝛeſertim egere erubeſcit.
ſi in cauſa ceciderit aut captiuitatis ſue
vel ſuoꝝ filioꝝ aut calumnie ⁊ non ad⸗
iunes:ſi ſit in carcere poſitus: ⁊ penis
⁊ ſupplicijs ꝓpter debitũs aliqð iuſtus
aliquis excruciet. Nam ⁊ ſi oibus de⸗
betur miſericoꝛdia: iuſto amplius. Si
tpe afflictiõis ſue a te nibhil impetret. Si
tpe periculi quo rapitur ad moꝛtẽ plus
apud te pecunia tua valeat ꝙ vita moꝛi
turi:non eſt leue Pgccarn m.
Dminus non vult ſimul effundi
opes ſed diſpẽſari niſi foꝛte vt eli
ſeus qͥ voues ſuos occidit: ⁊ pauit pau

peres ex eo qð habuit: vt nulla cura te

neret᷑ domeſtica.ſed relictis oĩbuſ in diſ
ciplinam ſe pꝛopheticam daret.
IJtem. De eodem.
St pꝛobanda ⁊ alia liberalitas vt
primos ſeminis tui ne deſpicias ſi
egere cognoſcas:melius eſt eni vt ipſe
ſubuenias tuis quibꝰ pudoꝛ eſt ab aliſs,
ſumprtũ depoſcere aut alicui oaalale

ſubſidiũ neceſſitatis.nõ tñ vt illi ditioꝛeſ

ſieri velinti ex eo qð tu potes oferre in⸗

opibus.cauſam eni natura pꝛeſtat: nõ
Flrne; eni pꝛopterea te deo dedica⸗

ivt illos diuites facias.ſed vt tibi vitã
ppetuam fructu boni operis acquiras
2 pꝛecio miſerationis peccata tua redi-

mas.putant ſe parum poſcere pꝛemiũ

querunt tuũ:vite tue adimere ↄtendunt

fructũ:⁊ accuſant qð eos diuies nõ fe⸗
ceris cũ te velint illi ꝑentes eterne vite
fraudare mercedè. ÆαNtem.—
Seeodemn.
NVnſiderandaveſt in largiẽdo etaſ
otqʒ debilitas:nõnunqᷓ; ⁊ verecun

nibus plus largiaris qui ſibi iaz neque⸗
unt victũ querere. ſimiliter ⁊ debilitas

coꝛpoꝛis pꝛomptius eſt adiuuanda. tuʒ

b ¶Excrucietur.de facto non de iure. extra de pigno.c.·ij. C. de ac.? ob.ob
es in aut᷑ vt nulli iu.ꝭ.qꝛ vero.col.ix.lau. H

u

habebat amiſit. ¶½DNem.

dla que ingenuos apꝛodit natales: vt ſe

i ¶Ad moꝛtem.qualiter hoc intelligi debeat inuenies.·xxiij.q·v. reos.
l?E ASt pꝛobanda.melius ar. C. de ſerui.l.xreos.
ABelint. na tanq; panpibus debes dare.als nõ.xij.q.ij.quiſquis.
m Marura. nam omnes ſideles pꝛoximi ſunt noſtri.vt de pe. di. iij.c. po
ximos.⁊.c.charitas.
n ¶on gratia. vnde ſupple ? affectio.
o ¶ Putant. parentes tui qui volunt te dare bona eccleſie illis.
5 O Onſideranda eſt. hic de etare. MG
MIngennos. hit de conditione.
1r ¶In egeſtatem. dicit boetins. Inter omnes aduerſitates foꝛtune infeli
ciſſimum genus infoꝛtunij eſt fuiſſe feliceem.
8 (Et maxime.id eſt tantumn. nam aliter non teneoꝛ ei ſubuenire. xt. ff. de

1

po.l. bona fides. ? p.q v. non omnis. ſed vermn eſt ꝙ redimere non
teneoꝛ:ſed dare elemoſynam benc. . .

Alchꝛa. bic iterum repetit de modo.

¶Bato. quanto enun minoꝛa ſunt que ſparguntur. tanto pin

res recipientes erunt.in aut᷑de conſul.5. ſi aũt· col.iiij. vñ pauꝑibus

ſiquis ex diuitijs cecidit in egeſtatem ⁊
maximeſi ſine ſuo vitio:ſed aut latroci
nijs aut pꝛeſcriptione aut calunmn 8:q

ilchꝛa ẽt liberalitas eſt in ipſo q̃ͥʒ
Kpauperis datoꝰ menſurã tenere vt
abundes pluribus:nec cõciliandi fauo
ris gr̃avltra modũ fluere.quicqd eni ex
affectu puro ac ſyncero ꝓmittit:hoc ẽ
decoꝝ.nõ ſuperfluas edificationes ag⸗
gredi:nec pꝛetermittere neceſſarias?.⁊
maxime ſacerdotibus hoc conuenit oꝛ⸗
nare dei templũ honoꝛel congruo etiaʒ
vt clericatu aula dei reſplendeat: impẽ
ſas miſericoꝛdie frequentare quantum
opoꝛteat:largiri ꝑegrinis nõ ſuꝑfluas :
ſed cõpetenteſ.Item cõpaciamur itaqʒ
alienis calamitatibꝰ:neceſſitates alioꝝ
quantũ poſſumꝰ iuuemus ⁊ plns inter
dũ qᷓ bonuo weline eſt eni cauſasꝰ
ꝓꝑ miſericoꝛdia ⁊ inuidiã perpeti: qᷓ; pꝛe
tendere inclementiã ⁊ nos aliqñ in inui
diã incidimꝰ qð ↄfregerimus vaſa my
ſtica vt captiuos redimeremus.
Idem ſuper lucm. Seeogem.
ſingulis quoqʒ generibus hoĩm
oueniens tribuit ſanctus ioãnes ba
ptiſta reſponſũ vnũ:oĩbusꝰ ita publica

nis ne vltra pꝛeſcriptũ exigant:militibꝰ

ne calumnias faciant:ne pꝛedam requi
rant:docens iccirco ſtipendia c ſtituta
militie nedũ ſumptuſ querit᷑:pꝛedo craſ
ſetur?.ſed hec ⁊ alia officioꝛuʒ pꝛecepta
ꝓpꝛia ſunt ſinguloꝝ:miſericoꝛdie eſt cõ
munis vſuſ:ideo cõe pꝛeceptũ eſt oibuſ

etatibus:oĩbus officijs neceſſaria:⁊ ab

oibus deſerenda.nõ publicanuſ:nõ mi
les excipit᷑: nõ agricola vel vꝛbanus di
ues ⁊ pauꝑ.omes in cõi admonent᷑ vt
ↄferant nõ habenti.miſericoꝛdia enim
plenitudo virtutũ eſt.⁊ iõ oĩibus pꝛepo⸗
ſita perfecte ſoꝛma virtutis ne veſtimen
tis alimentiſqʒ ſuis parcant.miſericoꝛ⸗/
die tñ ipſius ꝓ poſſibilitate conditionis
bimnane ele ſernet de 85 ſibi vnnſ⸗
quiſq; totũ eripiat:ſed qð bʒ cũ paupe
re partiat᷑. 1 Be Lochhe.
Eterũ dei traditio eſt:vt pꝛius pa
Acas pare mes.nam ſi iuxta diuinũ
oꝛaculũ ↄtumelia parentiſ moꝛte luitur
quãto magis fames que multo grauioꝛ
eſt:quo locoꝰ inſolentemꝰ dñs infrenat

facere.j.xij.q/i.habebat.

oꝛum eſt.vt.xlvij.di.ſicut hi.

Se ecodem.

non ſunt facien
da ſumptuoſa
cõuiuia.vt.xxv.
di. S. alios. in fi.
x Meccſſari/
as. C. de cu. fu.
l.p t. F. i. lau.

y “Honoꝛe. .

ſ. xij.q.ij. gloꝛia.
contra. ſed ibi
notãtur illi qii
hoc ita faciunt
ꝙ ſuꝑ dei pau/
peres non intẽ/⸗
dunt.hoc nõ ita
fieri pꝛecipitur
vt cura paupe⸗
rum relinqua/
tur.
3 Snperflu⸗
as. arg..xxi.q.
iiij C.i.lan.
? . Poſſumus
quod fit cnʒ no⸗
bis neceſſaria
ſubtrahim? acd
quod non tene/
mur.yt.xlij.di.
i.ſi tamen hoc
facimus cõmen
dandi ſumuſ.vt
xli.di. parſimo/
niam. Nam di⸗
cit lex ꝙ tunc te
netur libertꝰ pa
tronuʒ alere qñ
ſupeſt ſibi ? de⸗
eſt alij. vt. ff. de
alimentis. C. de
ope.li.l.i. dicit
canon ꝓꝙꝙ intan⸗
tum debet dare
quantũ ſibi poſ
fibile eſt. xxxij.
di. c. i.dicit ergo
hic ꝙ poſſumꝰ.
i. quantum de/
bemus. ⁊ tene/
mur ex pcepto.
U guſas. ſic
5.di.lponderet
in fi. ⁊.xi.q.iij.
nemo.⁊.xxyviq ·
vij allegant. ar·
contra.ff. depo.
ſi hoĩiem. vbi .
nitur pietaſ.ſecd
ibi milericoꝛdia
dolo ꝓxima fu⸗
it. ? eſt quando⸗
q; iniuſta miſe-

ricoꝛdia. xxiij.q

iactantiã. ¶ Idem in lib.de officijs.
Z Quod confregerimus.j. xij.q/ij. aurum.
a ſingulis.vnum.j.xxiij.qi.militare.
b ·BGmnibus. de miſericoꝛdia impendenda. S
c raſſetur.i.impiguatur rapicndo ⁊ ſpoliando hoĩes klan.
d Pauper. ar. ꝙ panper de elemoſynis quas c em

lligit o elemoſynã
e ¶ Et conferant quicquid enim babes yltra id quod tibi uffcit ali
f ¶ on habenti.qꝛ bñti dare nihil aliud eſt qᷓ pdere. yt i ij paſtoꝛ .

terum quo loco.i.qua auctoꝛitate. è
¶ Inſoletem. que erat.qꝛ ipſi fuij ſua omnia dabant eccleſis

vel ſa acerdotibus ? nolebant paſcere parentes.yxt.xxx.di.c.i. Nam ?æ
ſi impius pater ſit: amen paſcendus eſt yt in aut de inceſt. nup· ·.f

vero contingit. col. ij.

☛
—
——

—
=

S== — =
=

S

n

ſſe

n

ocinen
ſunnt
Dorſno
Ponob⸗
guncete
ſr
ioe
ſbird⸗
nfe
ſiniſt
Ntok
LLiN
Gin
Nebeld
tüſti
ltlon
poſtuwe
Uttuen
61 tN
rpenin
den
r
rid
egonte
Nfocr
Gnſtt
Dient

eſ.

db

4 .
4 2 Aſce.ipe eni neceſſitatis cibaria cõia ſunt.ff.ad.l.rhocd..de iac.
L.ij. idem etiaim.
Occidiſti.occidit quis aliũ ꝑ ſubtractionẽ panis coꝛpoꝛalis.vt h̊

⁊.· xiiij.q/v.iĩmolans.⁊ ſpũalis.yt.di.xliij.epheſijs detractione occidit

ꝗs odio.accuſatione.yt.

gligentia. ſ. diſt.
ꝓx.c.vl. ⁊.ly.di.
ſi gs abſciderit.
⁊ fi.ff.de li.ag.

necare.j.xvi.q.i

decie.ff. ð re mi
li · oẽ. F. qui pꝛe⸗
ponit.xxi.q.iij.
nõ ſolü.xij.q.ij.
aupꝑ.z. di.l. ſepe
ↄtingit...xxij . ꝗ
p.nullũ qt.S. di.
xlvij.ſicut.xv.q.
cH& Liclemẽ
tIiã.q;uis
i. q;nis faciant
opera ſpũalia.

lau.
d Janid. qli
Mier boc. c.·
debea ſintelligẽ
babes extra de
ſimo.Iʒ heli.
o credas
ſxxij ii. ino⸗
cens.O.ibi ð in⸗
credulitate que
inter ſocios ha⸗
bẽda eſt loquit᷑.

ſed hic de illa qᷓ

ad iudicẽ ꝑtinet

pel refert vtrum

bona vel mala
de aliquo dican
tur. de bac mã
notaui.xxiij. q.
iiij.q; magnũ.

f¶Eccleſe. cũ

hoc.c. de cã ing/
ſitõis loquat᷑. vt
ex de accu. q̃lit.
ij. ̊ in cã inqſi⸗
tois nõ hʒ neceſ
ſe epᷣs alioſ ↄuo
care niſi canoni
cos tm̃.nã noĩe
eccleſie tue ma⸗

ioꝛ ecclia intelli

