Redoplacere ſuggeſtionem meã

ſanctitati veſtre ⁊ diſplicere vobiſ:

vrqui ſeruiũt deo: ⁊ ãnexi ſunt clero nõ
accedãt ad actiões ſeu adminiſtratiões
vel ad ꝓcuratiões domoꝛũ ſeculariuʒ.

Gratianus epᷣs dixit:apoſtoloꝛũ ſtatu⸗
ta ſunt que dicũt: nemo militãs deo ipli
cat ſe negocijs ſecularibꝰ:ꝓinde aut cle
rici ſint ſne actiõibus domox:autacto
res ſine officio clericoꝛũ. Aniuerſi dixe
runt hoc obſeruemus. Item ex con
cil. carthaginenſi. iiij. Seosen.
lIacuit vt epiſcopi pꝛeſbyteri ⁊ dia
coni vłqͥ cũqʒ clerici nõ ſint ↄducto
res aut ꝓcuratoꝛes: neqʒ vllo turpi vl
inhoneſto’ ne gocio victũ querãt:qͥa re⸗
ſpicere debẽt ſcriptũ eſſe: nemo militãs
deo implicat ſe negocijs ſecularibus.
Itẽ ex epla cypꝛiani ad pᷣſbyteros
⁊ diaconos ⁊ plebem furnenſem,.
Secularium negocioꝛum pꝛocuratio⸗
nem cerici non ſuſepiant.
plebi furneſi cõſiſtentibus ſaluteʒ.
Jam pꝛidẽ cõcilio epoꝝ eſt ſtatutum:ne
quis de clericis ⁊ dei miniſtris tutoꝛeʒꝰ
ac curatoꝛeʒ teſtamẽto ſuo nominaue⸗
rit: quãdo ſinguli diuino ſacerdotio ho
noꝛati:⁊ ĩ clericoꝛũ miniſterio conſtituti
nõ niſi altari ⁊ ſacrificijs debuire ⁊ pᷣci⸗
bus atqʒ oꝛationibꝰ vacare debeãt.ſcri
ptũ eſt eni.nemo militans deo implicat
ſe negocijs ſecularibus:vt poſſit placeĩ
ei cuiſe ꝓbauit.qdð epᷣi ⁊ ateceſſoꝛeſ no
ſtri religioſe ↄſiderãtes⁊ ſalubꝛiter pꝛo
nidẽtes cẽſuerũt:ne quis decedẽs ad in
telã vel curam clericum nominaret.at ſi
ig hoc feciſſet:nõ offeret᷑ pꝛo eo: nec
acrificiũ pꝛo doꝛmitiõe eius celebꝛaret᷑
neqʒ eniʒ ante altare dei merẽtur nomi
nare in ſacerdotũ pꝛece:qui ab altari ſa
cerdotes ⁊ miniſtros volunt auocare.
Item ex eadem. Non llccet cleri
cis molitijs ⁊ ſecularibꝰ rebꝰ obljgari.
(et 2 ſecularibus rebꝰ laque

Ypꝛianus pꝛeſbyteriſ ⁊ diaconibꝰ

qʒ obligari non debẽt qui diuinis
rebus ⁊ ſpiritualibus occupatiſunt:nec
ad terrenos ⁊ ſeculares actus vacare.
CItem ex eadem. Seculari
bus negocijs clerici non alligentur.

——
4

Jqui in eccleſia domini ad oꝛdi⸗
n.atiõem clericoꝛum ꝓmonuent᷑: in
nullo ab adminiſtratione diuina auocẽ
tur:nec moleſtijs ⁊ ſecularibꝰ negocijs
alligẽtur:nec ab altarijs ⁊ ſacrificijs re
cedãt:ſʒ dieꝰ noctuqʒ celeſtibuſrebuſ⁊
ſpiritualibus ſeruiãt. ¶¶ Item vt ſupꝛa
Cypꝛianus. De eodem.
Acerdotiũ religioſe decretuʒ ⁊ ne
ceſſarie factũ ſeruetꝰ a nobis ſimul
ceteris fratribus detur exẽplnʒ:ne qͥ s
ſacerdotes ⁊ miniſtros dei altari eius ⁊
eccleſie vacãtes ad ſeculares moleſtiaſ
deuocet.obſeruari de cetero poterit:ne
quis vltra hoc faciat circa perſonaʒ cle
rico⸗ i:ſi qʒ factuʒ fuerit eſt vindicatuʒ.
OQ. IIII.
Mod veroꝰſulgidis ⁊ claris
veſtibus eis oꝛnari non li⸗
ceat:in.vij.ſynodo iubetur
in qua ſic ſtatutum eſt.
ipiãtur clerici qui vnguentis ⁊ cls
ris veſtibus ⁊ fulgidis laſciuiunt.
Rutactine ⁊ oꝛnatura coꝛpo⸗

ralis a ſacrato oꝛdine aliena eſt.eoſ
ergo epos vel clericos qui ſe ſulgidis ⁊
claris veſtibꝰoꝛnãt:emẽdari opoꝛtet:ꝙ
ſi in hoc ꝑmanſerit:epithimio cõtradã
tur. ſimiliter eos qui vnguẽtis vngut.
quoniã vo radice amaritudis exoꝛta cõ
taminatio facta eſt in eccleſia catholica
chꝛiſtianos calũniãtiuʒ hereticoꝛũ.hi qͥ
hanc receperũt non ſolũ imaginarias
ſcripturas abominati ſũt:ſʒ ẽt omnẽ re
uerentiã repulerũt: eos qui religioſe ac
pie viuunt offendẽtes:ac ꝑ hoc cõplet᷑ ĩ
eis quod ſcriptũ ẽ. Abominatio eſt pec
catoꝛis dei cultuſ. Igitur ſi inuẽti fuerit
deridentes eos qui vilibus ⁊ religioſis
veſtibus amicti ſũt:per epithimiũ coꝛri
gunt. ODꝛiſcis eniʒ tempoꝛibꝰ omnis ſa
cratus vir cũ mediocri aut vili veſte cõ⸗
uerſabatur. omne quippe quod non ꝑꝑ
neceſſitatẽꝰ ſuã ſed pꝛopter venuſtatẽ ac
cipitur:elationis habet caluůniam:quẽ⸗
admodũ magnus ait baſilius.ſed neqʒ
ex ſericis texturis veſtẽ quis variatã in
duebat:neqʒ apponebat varioꝛũ colo⸗
ruʒ oꝛnamẽta in ſũmitateveſtimẽtoꝛuʒ.
audierãt eniz quia qͥ mollibus veſtiũtur
in domibꝰ regu ſũt. ¶ Itẽ ex. vij. ſyno.
Clerici ſiue in itinere ambulates ſiue ali
⸗ congruis veſtibnus ſibj vtat.

llusteoꝛũ qui ↄnimnerant᷑ in cle
B o veſtimẽtu indecẽs habeat:ſiue

in ciuitate degẽſ ſine in itinere ambulãſ:
ſed ſtolis vratur que cõceſſe ſũt clericis
Si vo qͥs tale quid fecerit:ꝑ vnã hebdo
madã ſuſpẽdat. Itẽ zacharias pa.
Mon ſecularibus veſtibꝰ ſ oꝛdini ſuo
conuenientibus Win vtantur.
Oiſcopi pꝛeſbyteri diaconi ſecula
ribus indumẽtis nõ vtantur:niſi vt

ãabulauerit in ciuitate aut in via autipla
teis ſine operimẽtoꝰ*pꝛeſumat ambular
pꝛeterquã ſi in itinere lõgo tꝑe ambula⸗

cõdecet tunica ſacerdotaliꝰ:ſed neq; dũů̊

205

eruetur. hec ſũt oba ↄſtitutiõis vſqʒ ad illũ locũ obſerurrii.
QAod pᷣo.nota ꝙ vſus veſtiũ nõ deſpicit.ſʒ abuſus.ſ.iactãtia ⁊ po
luptas.qꝛ in victu nõ refert:ꝗs vcl ꝗd vel quantum comedat dum⸗
modo nõ guloſe ſumat. vt.xli.di. quiſꝗs.⁊. c.delicie.idẽ dico ĩ veſte
vt· xli.di.ꝑ ſimoniã.⁊ bic ĩc.i.pñt &ᷣ clerici ſm ↄſuetudinẽ regiõis pᷣ⸗

cioſis veſtibus vti. vt
ↄfoꝛmẽt ſe moꝛibꝰ eo
rũ inter quos viuũt.⁊
ne vileſcat dignitaſ cli
caliſ.argu.lxxx.di.epi
ſed rubꝛis ⁊viridibus
pãnis nõ vtent᷑.oẽs j
ſuꝑ habebũt clauſas
yveſteſ.ex ð vi.⁊ ho.cle.
clici.purpurã ⁊ cenda
tũ pñt ferre. Hã veſtiſ
domini purpura fuit.
nec tenet illud qð legit
e de vi.⁊ ho.cle.ſtatu
imus.qꝛ nõ fuit ꝑ vſũ
vtentiũ appꝛobatũ ſi
cut nec illud greg. vij.
ex de appella.memini
mꝰ.grego.tñ dicit.ꝙ ſi
culius pᷣcioſaꝝ veſtiũ
nõ eſſet ĩ culpa:ſermo
dei nõ tã manifeſte ex
pꝛimeret.ꝙ diues in/⸗
duiꝰ purpura ⁊ byſſo
deſcẽdit ad iferos.de
pe.di.iij.cauẽdũ.ſed ii
lud non obſtat qꝛ ſine
charitate erat.nã ꝑꝑ
dinitiaſ gs ñ dãnare
xxx.d.hec ſcripſimꝰ.
q ¶ Mnis. oꝛnatu
0 ra q̃ fit cã volu/
ptat als ſecꝰ.vt xli.d.
ſimoniã.·⁊.c.delicie.
r. Epithimio.i.ſu⸗
peſioni vniꝰ ſeptima
ne. vt. ſ. c. pxi. vel epi⸗
thimiũ dicit᷑ increpa/
tio.vel eſt genus pene
s Qui vnguẽtis. nõ
ꝓpter egritudinẽ: ſed
vt melius redoleãt ꝓ
pter voluptatẽ qð nõ
Iʒ. xcij.di.cantãtes.⁊
de con. d.iij. puenit
tImaginarias. in
ꝗgbꝰ? imaginamur.⁊? re
ſpicimꝰ ↄditionẽ nr aʒ
n Meceſſitatẽ.i.cõ-
moditatẽ ⁊ boneſtatẽ
xCIn ſümitate . id ẽ
lumbo.
AVllus.i itinere
niſi fuerit iuſta
caã timoꝛis. ex de vi.⁊z
ho.cle. clici.
zſ Stolis.i.veſte t
lari.ſuꝑpellitio vl cap
2 Per vnã.nota de
ſuſpenſione vnius ſe⸗
ptimane. ſic de cõ.di.
ij.ſi ꝗs ꝑ ebꝛietatẽ.⁊.v
gq.·ij.pꝛeſenit.
9/%£ H ſacer⸗
1 Hotali.i. talari.
vt. xxiij.di.non liceat
⁊DDperimẽto.i.ſine
cappa.vel pallio.

d

inolita.
J 9s.· umpꝑpialibꝰ?.
ab imꝑatoꝛe non
pot peti cognitõ publi
coꝝ iudicioꝝ.ſed ep̃a
le indiciũ pot peti ab
eo.xi.q.i.placuit.vt ꝗ⸗
¶Veniã.idẽ eſt ĩ eo
qui excõicatꝰ celebꝛat
xi.q.iij. ſi ꝗs epᷣs.ideʒ
in eo ꝗ tr anſit ad aliã
eccleſiã.vij.q.i.ſi quis
pꝛeſbyter.

8 J9s cuiuſlibet.

pena.ar. penã pe
cuniariã poſſe infligi
ab eccla.xxiiij.di.qᷓ
xviij.di.qm quidẽ.xvi
a · i. ſtatuimus. ⁊.q.vi.
cognouimꝰ.⁊.xxiij.q.
v. de liguribus.
. Nec etatẽ.dũmõ
it capax doli. vt de cõ
ſe. di. iiij . eos. ex de de⸗

g Jſoꝛte. ſuſcepe⸗
BG

rit.ad defẽdẽdũ.

b â& Igs eps pallatõ

toꝛeʒ. xxiij. q· viij. ſi g⸗

4 N. Ne&

Juramentũ? vox ip⸗

nullus eni eps vl
pᷣſbyter ſine ↄſcia alio
rũ epᷣoꝝ ibit

epiſcopus.

J epoꝛum. gfas
ago. nõ de facto

oꝝ. qꝛ ipſi peccãt ſʒ
ꝓ pena quã ego ſuſti⸗
neo.ſicut Job egit gra
tias deo ꝓ ſua pena.
nõ ꝓ ꝑſecutione malo
rũ cuʒ ſic dixit.ſit no⸗
H pñi bñdictum.

qð fit iurare.⁊ ꝗd iura
mentũ. q̃ cã iſtitutio⸗
nis iuramẽti ⁊ q̃ fit foꝛ
ma iuramẽti. Jurare
E aligꝗd dco teſſe dicer

ſius iuratis vel actus
ipſe vel ipſuʒ qð iurat
E ꝓpter ifirmitatẽ ho⸗
miũ de facili dubitãti

um.cũ enĩ volumꝰ ali/

quibꝰ ꝑſuadere ꝙ eis

ptile ẽ ⁊?⁊ nõ credũt ſim

plici pᷣbo. ꝑmittit᷑ no⸗
bdis iurare. vt. j. e. nõ ẽ.
c. c.ita ꝗ̊.⁊.c.ſi peccatũ
alia cã ẽ ꝓpter idola⸗
triã.ſicut enĩ cõceſſuʒ
fuit vt hoſtias deo im
molarẽt. ne eas offer⸗
rẽt demonibꝰ:ſic potiꝰ
ꝑmiſſũ fuit vt ꝑ deũ in
rarẽt ꝙᷓ ꝑ creatras.
ne iciderẽet ĩ crimẽ ido
latrie.vt. ſ. e. cõſidera.
Foꝛma aũt iuramẽti
glia fit ſolo ſermone.
glia fit iternẽtu alicu⸗
ins ſacre rei.illa q̃ ſo⸗
lo bmone fit ſm tria tẽ
oꝛa triplex iuenitur

Aliter eni iurabãt in

municatus ·exira deiſenten. excom.in audientia.ſed hoc non eſt vernʒ
yt notaui.xvij.q.iiij.quiſqꝗs.iiio. ”JJMM
Num vo. Hec queſtio determinatur.xi.q.i.placuit vt quicunq;.⁊.c.

uerit:quia ſicut mulier oꝛãs in eccleſijs
nõ velato capite deturpat caput ſuum
iuxta apoſtolicã vocẽ:ita ſacerdos ſine
operimẽto deturpat ſacerdotiũ ſuũ:qð
ſi temere pꝛeſũpſerit cõtra ſtatuta ager᷑:
cione pꝛiuetur: donec que ſtatuta ſunt

agdimplere maturet. Item leo papa.

Extra domoſ ſine pꝛopꝛio oꝛnatu ſacer
dotes non appareant. —
Ine oꝛnam ſacerdotali e᷑ domos
ſacerdoteſ apparer̃ nullo mõ ↄuẽit
ne vt aliqͥs ſeculariũ iiurias patiat᷑:ↄtra
riꝰ deniqʒ iuẽtꝰ aut deſinat aut canõice
ſubiaceat diſcipline.
Ntẽ inno. pa.ij. De eodem.
Recipimꝰ vt tã ep̃i qᷓ; derici in ſtatu
mẽtis ĩ habitu coꝛꝑis deo ⁊ hoĩbus
placer̃ ſtudeãt:⁊ necĩ ſnꝑfluitate ſciſſure
aut color̃ veſtiũ nec tõſura ituẽtiũ qͥꝛum
foꝛma ⁊ exẽplũ eẽ debẽt:offẽd ãt a ſpe⸗
ctũ:ſʒ potiꝰ ꝙ eoꝝ deceat ſãctitatẽ.ꝙ ſi
mõiti ab eis emẽdare noluerint:eccleſi⸗
aſticis careãt bñficijs. Q. v.

officio ſuo diſceder᷑: atqʒ ad
ſecularẽ iudicẽ ↄfugere nulli
licet. ⸗
P.cilio legi. Se eodé
acuit vt cleric ſi relicto officio ꝑꝑ
diſtrictiõz ad ſecularẽ iudicẽ foꝛtaĩ
eↄfugerit:⁊ iſ ad quẽ recurrit ſolatiũ ei
defẽſiõis ipẽderit:cũ eo ð eccleſie cõmu
niõe pellat᷑. ¶ Itẽ ex cõcilio ãtiochẽo.
Pꝛeſopter vel diaconus ab epuicopo
depoſitꝰ imperatoꝛem nõ adeet.
JZas a ꝓpꝛio epᷣo depoſitꝰ pᷣſbyter
vpel diaconꝰ: aut etiã a ſynodo li;
epᷣs fuerit exauctoꝛatꝰ moleſtiã ĩperiali
bꝰ auribus inferre nõ pᷣſumat:ſʒ ad ma
ioꝛũ epoꝝ ſynodũ ſeſe cõuertat:⁊ qui ſe
putat hr̃e inſta ĩ eoꝝ ↄcilio alleget: atqʒ
ab his de ſe expectet q̃ fuerit de pꝛõpta
ſnia.ꝙ ſi deficiens puſillanimitate boc
noluerit facere:ſed impoꝛtunꝰ fuerit im
peratoꝛi:hmõi nullã veniã hr̃e:neqʒ lo

cũ vllius aſſertionis ſue:nec ſpeʒ recitbsii

endi gradus hẽat in futurũ.¶Iteʒ ex
ↄci.carthagi.v.
aliquo qin epoꝑ iudicio damnatur.
8 Zquis cuiuſlibet honoꝛis clericuſ
iudicio ep̃oꝝ ꝓ quocunqʒ crimine
uerit dãnatus:nõ liceateũ ſiue ab ecdle
ſijs quibus pꝛefuit ſine a quolibet hoĩt
defenſari:iterpoſita pena dãni pecunie
atqʒ honoꝛis:quo nec etatẽ nec ſexum
excuſandũ eſſe pꝛecipimꝰ. ¶ Itẽ ex cõ.
arelatenſi. Kömunione pꝛinet
qui eccleſiaſtice diſcipline regulam fugi
entem defenſare pꝛeſumit.
IAfoꝛte aliqs clericoꝝ regulã dſci⸗
pline eccleſiaſtice ſubterſugiens fu
erit euagatus:quicũq; eũ ſuſceperits: ⁊
illũ põtifici ſuo nõ recõciliauerit:ſed ma
gis deſenſare pᷣſüpſerit: eccleſie cõione
pꝛiuet. ¶ Itẽ ex ↄci.martini pape
Spe recõciliationis careat qui ab epis
condemnatus imperatoꝛem adierit.

um vod epᷣm relinqre ⁊1 ab

¶Undeĩ agathẽſi⸗

Hon defenſci ab

Cauſa:

a Ine oꝛnatu. ſeeulariũ ergo videtur ꝙ qui verberat tales non ſit ercom

——

veterilege alit Ipmitina ecchia. alſt bodie. In veterilege inrabat en⸗
dñs.viuit aia mea h addat mibi dñs.yt.j.e.= inrabit In gmiicunn

clia iurabat᷑.teſtis ẽ mihi dñs.teſtis ẽ mihi ↄſcia.Nᷣ dico coꝛã deo vt.j.

eę.ſi peccatũ.hodie iurat̃ ꝑ deũ.⁊ ſic me de⸗ adiunet.vt.xxyx.q vi. de 4
rẽtela.Pena ꝑiurij ẽ ſicut de alijs moꝛtalibꝰ.yt.j.e.

excõicatus in ↄcilio iniuſte ſe querit

Hadge⸗ epᷣs pꝛeſpyter aut diaconuſ
ↄdẽnatũ:ad maioꝝ epoꝝ ↄciliü reuerta

tur:vt eoꝝ inquiſuiõʒ ⁊ iudiciũ expectãſ
ſi quas ſe iuſtas cauſas hr̃e putat: illis
exponat:ſi aũt ↄtempſerit:⁊ inpoꝛtans
ſe pallatio aures pꝛincipũ iquietare vo
luerit:bie ad nullãveniã poterit puenire
neqʒ ſpem future reconciliatiõis habe⸗
bit. ¶Item grego. ↄſtantino auguſto.
Epiſcopoꝛum cauſe coꝛam pꝛincipibus
examinari non debent. “
poꝝ cauſe mihicõmiſſoꝝ apud

J
B pijſſimos dños alioꝛuʒ patrocinio

diſponunt᷑:infelix ego in iſta eccleſia qͥd
facio:ſed vt epᷣi mei me deſpiciãt ⁊ ð me
refugiũ ad ſeculares iudices habeàt oĩ⸗
potenti deo gr̃as ago:pcuiis meis depu/
to:hoc tñ ſuggero bꝛeuiter:qꝛ aliquantu

lũ expecto: ⁊ ſi ad me venire diſtulerit

exercere in eos diſtrictionẽ canonicam

idam epᷣus iurauit
falſũ qð putabat veruʒ
quo cõperto archidia⸗
conꝰ eius iurauit ſe nũᷣ
qꝙᷓ pꝛeſtaturũ ei obediẽ/
iiã. Copellit archidia⸗
mus ab epo ad exbibendã ſibi ↄſuetã
reuerẽtiã.accuſat᷑ ep̃ᷣs de duplici ꝑiurio
⁊ de eo ꝙ falſ iurauit:⁊ garchiciaco⸗
nũ ad peierandũ cõpulit. ꝛimum
uerit᷑:an iuramẽtũ ſit pꝛeſtandũ vel nõ
Scðõo:ſi ſit ꝑiurus qui iurat falſũ qð
putabat verũ. Tertio:ſi licuit archi/
diacono denegare epᷣo ↄſuetã obedien⸗
tiã. ¶ Quarto:ſi ↄſtiterit eẽ illicitũ qð
iurauit archidiaconus:an ſit ſeruandũ.
¶Q uinto:ſi ↄſtiterit illud ſeruãdũ eẽ
an epsſit reus ꝑiurij qͥ ð iuramẽtũ archi
diaconũ ſuũ ire cõpellit.
Vod iuramentũ pꝛeſtandũ
nõ ſit: auẽte canonice ſcri⸗
pture Haobaf ai eni Fe in
euangeli it ſer/

io diſcipulis:ſ
1F mo veſter eſt eſt: nõ nõ:qd
aũt amplius eſt a maloꝰeſt. Itẽ iacobꝰ
in eplła ait:añ oĩa fres mei nolite iurare
oĩno.vtraqʒ auẽte iuramẽtũ ꝓhibemur
pꝛeſtare. Sed aliud ẽ ad iuramẽtũ ſpõte
accedere:aliad vel ad aſſerendã innocẽ
tiã ſuã vel ad federa pacis ↄſeruãdavel
ad ꝑſuadẽdũ auditoꝛibus:qñ pigri ſunt
credere qdð eisvtile eſt:iuramẽtũ offerre
pꝛimũ ꝓhibet᷑:ſcõᷣm ↄcedit᷑: nõ eni iura⸗
re oino pemm̃ ẽ. Uñ i toł.cõ.viij.legit
Juramẽetũ ꝓ ſedere pacis eſt agendu.
Une qò in federa paciſ venit:tũc
ais ↄſiſtit cũ iuramenti hoc in/
terpoſitio roboꝛat:ſed ⁊ oẽ qdᷣ amico
aios cõciliat:tũc fideliꝰ durat:cũ eos ſa
cramẽti vicula ligãt:oẽ enĩ ꝙ teſtibꝰ aſti
pulat᷑ veriꝰ cõſtat:cũ id iurationis adie⸗
ctio affirmat ꝙ ⁊ ſi teſtis deficiatꝰ: inocẽ
tis fidẽ ſola iuriſiurãdi taxatio maniſe⸗
ſtat. ¶Itẽ auguſtinꝰ ſuper epiſtolaʒ ad
galathas. .“=èòGUl

P

· c. xl. fit iteſtabi⸗

lis. vt. j. e. q. v.
paruuli.huicãt
qõni pꝛopoſite:

—

bꝛeuis dat᷑ ſolu

tio.qꝛ iuramẽtũ
nõẽpᷣſtandü ni
ſi in dubijs ⁊ ne

ceſſarijs cuʒ pi⸗

gri ſint hoieſ ad
credendũ vi.jc.
ita.⁊?.c.fi petm ẽ.

CEſteſt: non

tio. vt ferat ad
os ⁊ ad coꝛ.pt

e de iurein. ¶ ſ

xpᷣus.æ negatio
duplex h no in⸗
ducit affirma⸗

ff. de ver. ſi. duo

bus verbis.

m C A malo.

ab incredulita⸗

rat᷑. vt e de ele.
fignificaſti.

te.l. illins cni in,

n ¶ Itẽ iacob.

net ĩdiſcretü in ⸗
ramẽtũ.yel vnlt
dicere ꝙ nõ pꝛo

qlibet re fit inrã

u: qꝛ nõ ꝓ vili

in quibꝰ põt in/

qͥs hẽs.ij.q.x.in

pꝛin.⁊.xxviij.d.

de ſyracuſane.⁊

PBne ao.
ponit hic caſus

ex de inra.cal. c.

Beficiat.

ſupple ⁊ reus ſit

infamatus. als

deficiente acen /

ſatoꝛe nõ cogit
ſe reus expurga

re.niſi fnerit in-

famatus.yt.x.q
ylt. ꝙ aut. lz qui
dã voluerint di⸗
cere. . C. de te.
cre.in bone. ⁊ H

ſola excludit H

vulgarẽ pbatiõʒ
ſed nõ excludit

numerum com⸗
purgatoꝛum.

impoſitio indic·

ẽ enĩ taxare mo
dus iurandi.e
de purga. ca. cu
in iunentute.io⸗

cn

1

t
Pſen
iſcht⸗
iſet ig
IT
Wakn
Ummns

ojrt
fienn
(nedi
aſnin
ſſkere

rari.ſunt ? alij hu

UAn

ö

umnpr
min
ri
Nim,
n
imf.

un
DCN
Piock
llie
itin
e
1CNe
lſe
lhin

mntiſt

Nengn
luu
ig
ſſcet

VEEGn eſt in ipſo eſt. .e.ſi petm.xi. q·ĩij.anteceſſoꝛ.io.

retici. cx de here. excõicamuſ.⁊.c.ad abolendã.ꝭ.ſquis.qdã eni nimis
ſaales ſũt ad iurandũ.quidã metu diuini numinis vſq; ad ſuꝑſtuiõeʒ
pueniũt. xt.ff. de con· inſti que ſub conditione.ioo.

R nouo. ſʒ

. ar pinrare.
ar. qnq; ꝓbi⸗
bet᷑ aliqd nõ ꝑꝑ
ſe ſ ꝓpter illud
gqð inde ſeꝗ põt.
xi.q· iij· nolite. x
xxij.di.iõ. inſti.

ne dũ talia. xli.
di. quiſgs. xij . q·
i. habebat. ij. q.
vij. pꝛeſumunt.
xxiiij.qiij.deus
vbi aliquid ꝓhi
ber̃ ꝓpter ſuuz
Zrium.ſic hic.

d *Taß. bo⸗

mnü arg. ꝙ
bonũ ꝓhibet ꝓ
pter coõſequens
malũ.yt.xxi.di.
deniq;. vitia eni
vicina ſũt virtu⸗
nibus. yt. xli. di⸗

Conſuetu⸗
inẽ:aſſiduitas
eni facit aliqd
eẽ petm̃ qð als
nõ eſſet. vt.xxv.
di. criminis ap/
ellatio.
Von dixit.
yvim debemus
facere in verbis
yt.piij. di. ſi vſue
tudinẽ.ff.de ver

ſtipulatus.

gr A maluz
Taa vti⸗
liter. ⁊ ſi pꝛopter

yvtilitatem alte/
rius poſſum iu⸗
rare.multo ma⸗/
gis ꝓpter meaʒ
yt . xxiij.q.v. ſi ñ
licet.

b T iura⸗
G bunt. ſed

bic.pꝛima rö.
i C Pꝛo ofeſſio
ne. iurando eni
per dñm cõfite⸗
mur ipſum.
l Offendicu
la.i. idolatria.ꝑ
iurabant.
1 Moꝛtuox.
m Onfide-
ra. ſed ꝑ
celũ. lʒ ꝑ creatu⸗
ras nõ poſſumꝰ
inrare.iuramuſ
m p enangelinʒ
qð eſt creatura.
qꝛ ibi im reſpe⸗
cius habet̃ ad
deü. Ideo at ꝓ⸗
hiber iurari per
eas ne ꝑ cõtem/
ptü eaxꝝ deiereĩ
yt.i. e. . ſed obij
cit.⁊ ne videat
numẽ eſſe in eis
.e. .. vlti.

n ¶. Melinsẽ.

Juratio nõ ẽ ꝓhibenda: nec tanquam
bonum appeteng.
Onẽ ↄtra pᷣceptũ dei iuratio q̃ a
malo nõ iurãtis ẽ ſy ĩcreduli a qͥ in
rare cogit. Mã hic ĩtelligit ita dñũm ꝓhi/⸗
buiſſe a iureiurãdo:vt quantũ ĩ ipſo eſtꝰ
qſqʒ nõ iuret:q multi faciũt i oꝛe haben
tes iurationẽ taquã magnũ ⁊ ſuaue ali⸗
qͥd. NHã vtiqʒ apoſtolꝰ nouit pᷣceptũ dñi
⁊ tamẽ iurauit. Nõ enĩ audiẽdi ſũtꝰ qui
has iuratiões eẽ nõ putãt. qͥd enĩ faciẽt
de illa iuratiõe:quotidie moꝛioꝛ ꝑveſtrã
gloꝛiã fratres quã habeo in chꝛiſto ieſu
dño noſtro:quã greca exẽplaria manife
ſtiſſimã iurationẽ eẽ oſtẽdũt.ꝓhibemur
ergo iurare cupiditate aut dilectione iu
rãdi quãuis eni iuramẽtũ ampliꝰ ſit quã
ẽ eſt:vel nõ non:⁊ ideo a malo ſit nõ ta⸗
mẽ a malo tuo:ſʒ ifirmitatis aut ĩcredu⸗
litatis eoꝝ qͥ nõ aliter mouent᷑ ad fidem

Item augu.i epiſtola ad publicolam.

eierare peccatũ eſt:nõ iurare.
Nnouo teſtamẽto dictũ ẽ:ne omni
no iuremꝰ ꝙ mihi quidẽ / ꝓpterea di⸗
ctũ eẽ videt᷑:nõ qͥa iurare peccatũ eſt ſed
qa ꝑiurare imane peccatũ eſt a quo lon
ge nos eſſe voluit qͥ omnino ne iuremꝰ
coõmonuit. Idem. . .
In neceſſarijs veru iurare nõ ẽ peccatü
Znoueritis verum iurare nõ eſſe
peccatuʒ. iuenimus ⁊ apoſtolum
paulũ iuraſſe:quotidie moꝛioꝛ ꝑ veſtraʒ
gloꝛiaʒ frates quã habeo in chꝛiſto ieſu
dño noſtro:ꝑ gloꝛiã veſtrã iuratio eſt.nõ
eni ſic ait: ꝓ veſtrã gloꝛiaʒ moꝛioꝛ quaſi
veſtra loni me fecit moꝛi:quomodo ſi
diceret᷑ ꝑ venenũ:ꝑ gladiũ:ꝑ beſtiã:ꝑ ini
micũ moꝛtuus eſt: intelligeret᷑ faciẽte ini
mico faciẽte gladio faciẽte veneno moꝛ
tuus eſt. Idem de ſermone dñi.
Nec tanquã bonũ appetendũ nec tan⸗
quã malũ iuramentũ eſt euitandum.

“ Ta ergo pᷣcepiſſe dñm intelligit᷑ ne

iuraret᷑:ne quiſquã ſicut boniꝰ appe
tat iuſiurandũ:⁊ aſſiduitate iurãdi ad ꝑ⸗
iuriũ ꝑ cõſuetudineʒ delabat᷑: quapꝛo
pter qͥ intelligit nõ in bonis ſʒ in neceſſa
rijs iurationẽ habendã:refrenat ſe quã
tũ põt:vt nõ ea vtatur:niſi neceſſtas co

gat:videlicet cũ videt pigros eſſe hoĩies

ad credendũ:quod eis vtile eſt credere

niſi iuratione firmet᷑. Ad hoc vtiq; ꝑti⸗

net qõ ſic dr̃. Sit auteʒ ſermo veſter eſt
eſt:nõ non.hoc bonũ eſt ⁊ appetenduʒ:
quod autẽ amplius eſt:a malo eſt.i.ſi in
rare cogeris:ſcias de neceſſitate venire
infirmitatis eoꝝ quibꝰ aliquid ſuades:
que infirmitatis vtiqʒ malũ eſt.vñ nos
quotidie liberari pꝛecamur:cuũ dicimus
Libera nos a malo. Itaqʒ non dixit:qdð
aũt amplius eſt:malũ eſt.tiu eni malũ nõ
facis qui bene vteris iuratiõe. Item
auguſti. in ſermone dñi in monte li. i.
Jurare non eſt peccatum.

iuratione:que etſi nõ bona tñ neceſ
aria eſt vt alteri perſuadeas qpðvtiliters

I Mmalũ non facis qui vteris bene

NuAudiendi ſũt.iĩmo eo ipſo ꝙ nolunt iurare:ſũt habendi he

Q.1.

y/eleetine ponſt non comparatiue. fic xi.q. nemo perito.·
00 Lericũ.iurãtẽ.ſine ehatetcent wepen 5
p ¶ Vnter epulas.de conſe.di.v.nullus. “

206

q 8 Iquis ꝑ Eapillun in eges qui ſic iurat: vltimo ſupplicio punitnr. in

aut᷑.vt non

pſuades:ſed a malo eſt illius cuius infir
mitate iurare cogeris. Iem hiero.
ſuꝑ ieremiã. er deum

inrare permittitur: ne per idola iuretur.
iurabũt: viuit dñs in veritate ⁊

in iudicio ⁊ in iuſticia:⁊ benedicent
euʒ gentes ipſũq; laudabunt.quõ ergo
euangeliũ iurare vos ꝓhibet: ſed hic in
ramẽtũ ꝓ ↄſeſſone dr ⁊ ad ↄdemnatio
nem idoloꝝ ꝑ que iurabat iſrael.deniqʒ
offendicula auferunt᷑:⁊ iuratur ꝑ dñũm
deum. qdqʒ dr viuit dñs in teſtamento
veteri iuſiurandũ eſt ad ↄdemnationem
moꝛtuoꝝi deoꝝ ꝑ quos iurauit oĩs ido⸗
latra. ¶ Item biero.ſuꝑ mattheũ li.i.
Infirmis iurare conceditur.
Onſidera ꝙ ſaluatoꝛ non ꝑ deum
(Aa uerhiun ſedꝑ celũ⁊ terrã:⁊
ꝓ bieroſolymã:⁊ ꝑ caput tuũ.⁊ hoc q̃ſi
paruulis fuerat lege ↄceſſũ:vt quõ victi

mas deo imolabãt ne eas imolarẽt ido

lis:ſic ⁊ iurare ꝑmitterent᷑ ꝑ deũ nõ ꝙ re
cte hoc facerent ſed qð melius eſt deo
id exhibere quã demonijs. Item ex
conci.carthagiuenſi.iiij.
Excõmunicetur dyericus per creaturas
pertinaciter iurans.
Lericũ ꝑ creaturas iurantẽꝰ acer⸗
rime eſſe obiurgandũu: ſi perſtiterit
in vitio excõicandũ: inter epulas? vo cã
tantẽ ſupꝛadicte ſnie ſeueritate coercen
dũ decernimus. Item pius papa.
Clericus deponatur laicus anathemati
zetur per capillũ vel caput dei iurans.
Iduis ꝑ capillum dei vel caput iu
rauerit vel alio mõ blaſfemia con⸗
tra deũ vſus fuerit:ſi in eccleſiaſtico oꝛ⸗

dine eſt deponatur:ſi laicus anathema/

tiʒetur: ⁊ ſi quis ꝑ creaturas iurauerit:
acerrime caſtiget᷑: ⁊ iuxta id qð ſynodꝰ
Diiudicauerit peniteat.ſi quis aũt talem
hoiĩiem nõ manifeſtauerit nõ eſt dubiuʒ
quin diuina ↄdemnatione coerceat᷑:ſed
ſi ep̃s iſta emendare neglexerit: acerrie
coꝛripiat. Queritur quis magis te⸗
neat᷑: an ille qui per deũ an ille qui ſuꝑ
ſacra euangelia iurat:huic queſtioni io.
chꝛiſoſtomus rñdet dicens.
HNon eſt maius per euangelium quam
per deum iurare.
NJaliqua cauſa fuerit: modicũs vi⸗
getur facere qui iurat per deuz:qui
aũt per euangelium maiustaliquid feciſ
ſe videt᷑.quibus dicendum eſt. ſtulti: p⸗
pter deum ſcripture ſancte ſunt nõ deuſ
ꝓpter ſcripturasꝰ*. Item bhiero.

Mon ſolum in altari vel reliquijs ſed ẽt

cõmuni loquela periurium caueatur.
Abemus in lege dei ſcriptum. non
ꝑiurabis in noĩe meo:nec pollues
nomen dei tui in vanum. Ideo admo⸗
nendi ſunt oẽs:vt diligenter caueant ꝑ⸗
iuriũ:nõ ſoluũ in altari ſen ſctõꝝ reliquijs
ſʒ et in cõi loqla. tẽ iſidoꝛus ſniax
li.ij. Hõ ꝓhibet de inrare ſʒ peierare
DOn eſt dei Rreptuinrare ſeg
du iurandi vſũ facimus: periuri

uxurient᷑ õ naturam circa mediũ.

r C Mõ manikfeſtane
rit.ar.ꝙ aligs cogitur
accuſare.vt. ij. q. vij. ꝗ⸗
pꝛopter.xxiiij.q.iij.tã
ſacerdos.i.q.i.quiſꝗs
Sed õ nemo inuitus
accuſare cogitur.C.vt
nemo inuit? agere vel
accnſare cõpellit᷑.l.i.?
furẽ nemocogit᷑ indi⸗
care vel accuſare.ff.ð
pꝛeſcrip.ver.ſolẽt.ſed
põt dici ꝙ iudicis offi
cio cogi põt ſed nõ iu⸗
re actioniſ.illud tñ cre
do:qꝙ denũciare cogit
aligs ᷣm cõem opinio
nẽ quã notaui.ij.q.ſt
peccauerit.
8⁸ 8G Jaliq̃.modicuʒ.
– vulgarel
Maius.ſj.c.q.v.ꝗ
ꝑiurare. .ſed illud de
iudicio eccleſie:iſtud ðᷣ
iudicio dei.vel dic ꝙ g
iurat ꝑ deũ nõ ſoleni
minꝰ peccat qᷓ; ſi ſolæc⸗
niter ꝑ euangeliũ.ſʒ ſt
vtrunq; iuramentũ ẽ
ſolẽne. magis peccat
iurat per deum.
n Pꝛopter ſcriptu⸗
ras.hic pʒ ꝙ eque ob⸗
ligat ꝗ iurat ꝑ deũ ſi/
cut ꝗ iurat ꝑ euãgeliũ
ſz ſi ꝑ deũ iuraret nõ
ſolẽniter ⁊ ꝑ euãgeliũ
ſolẽniter. vel ecõuerſo
magis eſt obligat? qᷓ
ad eccliã ſolẽniter iu⸗
rãs.ſʒ quantũ ad deũ
equaliter.ex ꝗ cle.vel
vo. rurſus.Sʒ obijcit
quãto ſãctius eſt ꝑ qdᷣ
iurat᷑.tãto magis eſt
penale periuriũ.g̊ ma
gis obligatoꝛiũ.yt.j.e
monet.ſʒ illud inteili⸗
go cũ iuratur illicite:⁊?
habeĩ reſpectꝰ ad ſo⸗
laʒ creatura.hic patet
ꝙ nõ eſt licitũ iurare
Pcreaturas niſi in iu⸗

re expmatur ꝙ poſſit

ſicut ꝑ euãgeliũ ꝑ alta
re:ꝑ cruceʒ.j.e.habe⸗
mus.⁊.q.v.ꝗ piurat.⁊
ſ. e.ſi aliqᷓ.⁊ ꝑ ſalutem
pꝛicipiſ.vt.i.q.vij.quo
tiẽs.ſᷣm leges tñ videt
ꝙ poſſit inrari ꝑ crea
turas. vt.ff.de inreiu.
ſz ꝑ mẽbꝛa dei nõ eſt li
citũ iurare.vt in aut.
vyt nõ luxurient᷑ hoĩes
ↄtra natura.col.yxi.cixr
ca mediũ.

ſed dic ꝙ lʒ ille peccet.

Cauſa.
G petm.pꝛeciperet.qꝛ nõ eſi petm̃ qð deꝰ vult ſiue leges.xt.xxvi.di.de ⸗ tñ ꝑmittit᷑ tale iuramentũ.cũ aliter n poſſit adhiberi fides dictis ſuis
inde.⁊ qui peccat legis auẽte non peccat.vt.xxiij.q.iiij.qui peccat. peeterea ſi iuraret ꝑ deum verũ facilius obuiaret tali iuramento. ⁊ ſj/
b ¶Ald me.ſicut dicit canon ꝙ aliquis dꝛ mutari potius ꝙ; mutare.vij. · i. magis peccaret. 27
mutationes.⁊.c.ſcias. „ Ee ſalutẽ.? in canone ꝑ ſalutẽ dñoꝝ iurat vt.ſ.e. q.vij. quotiẽs.
c OQãuis.recipiamus.niſi cũ ſcimus aliquẽ falſũ iuraturũ.tunc eni ꝓ n In infimis.alias mẽphis que erat caput regni pharaoms.
hibemur reciꝑe iura/ & Bupliciter
mentũ. vt.j.e.q.v.qui —”MD Zita qñqʒ dno
exigit. vel cum ſcimui crimen incurrimus. & Item auguſ. de qꝛille qui ei iurat:iurat per falſos deos malatenaln
aliquẽ cito poſſe lahi verbis apoſtoli ſermone. xxviiiſj. qs colit:Cui queſtiõi pñt illa teſtimonia ctionis nõequi
in piuriũ. vt ex oc co. Inratio non eſi peccatum. fnffragari: que ipſe comemoꝛaſti de la⸗ ualent altent eo
ha.cleri.clericos.Etẽ Apctm̃ eſſet iuratio:neci. I ban abimalech. ſi t abimalecl rũ ꝑ ſe. ſic eẽl e ii
bic ar. ꝙ eo ipo eſt ali Apctm eſſet iuratio:nec in veterile ban ⁊ abimalech.ſi in abimalech ꝑ deę-/ offl.in dele ip. /
quid licitũ qð nõ eſtp ge diceret: nõ ꝑiurabiſ:reddes dñ’o os ſuoſ iurauit ſicut laban ꝑ deũ ſocotch Sſi o. 3
hibitum. vt.xxvij.q.ij iuramẽta tua. Non eni petm nobis pꝛe Sicut ẽt cũ in libꝛo machabeoꝝ ro⸗ p Redican ſi
lex diuine. xxviij.q. i.· ciperet. Item non vobis dicimus nos mani legant᷑ pacem firmaſſe cuʒ iudeis dü quad
iã nunc. It ar. ꝙ an⸗ non iurare. Si eni hoc dicimus menti-⸗ intelligendi ſũt iuraſſe ꝑ falſos deos:ſit ad numeruũ an.· n
cedens eſt licitũ nõ m mur.qᷓtum ad meꝰ ꝑtinet non iuro: ſeld ⁊ iudei iurauerũt ꝑ deũ verũ: ſic ẽt ⁊ de nox boc intelli,
gquene ſeerpiiſg quantuũ mihividet᷑ magna neceſſtate cõ iuramento qð fit p creaturas intelligen ge:non ptͦ dd ue
à Wuct bis plu Pulſus: cu video niſi facia mibi nõ crekli dũ cſt ꝙ ipſu quidẽ iurare ꝑ creaturas nq regnlatmr a
eni peccat q in ⁊ ei qui mihi non credit nõ expedire ꝓ malü eſt:qꝛ a deo pꝛohibituʒ eſt: ſed ſer ꝓ lib monali m
duobus peccat q; qui nõ credit:hac ꝑpenſa rõne ⁊ conſidera-⸗ uare qð iuratur bonũ eſt: vt euitet pec⸗ deber ſeptẽnis uf
iin vno. xiij. di. c. i· tiõe libꝛata cũ magno timoꝛe dico coꝛa, catũ mẽdacij ⁊ doloſitatis. & Sed ob pnia. niſi digni ·
e¶ Sociat.⁊ ita obli · deo aut teſtis eſt mibi deus aut ſcit xps ijcit᷑ ꝙ ioſeph vir ſctũs ꝑ creaturas iura tas delinquentt ftulil
gat iuramẽtũ qð fit ꝑ ꝙſic eſt in meo aĩo: ⁊ video qð plus eſt uit dũ dixit fratribus ſuis:per ſalutem yelqualitas de⸗· ll
ſgllos deog ?e non ob id eſt qð amplius eſt qua eſt eſt. nõ non: pharaonis nõ exibitis hic. Sed ſci/ licri alud ſus⸗ 4
ent pe. vridegens ſedpoc q amplius eſt: malo eſt nõ in endũ eſt ꝙ ſcti nõ taʒ per creaturas qud Bipti ehenn nu
valet iuramẽtũ q fi rantis ſed non credentis. ¶Ex pꝛemiſ per creatoꝛẽ creaturarũ iurabant necin dipᷣſbyter . vxv en
falſos deoſ:qꝛ ibi l o ſis colligit᷑ iurare nõ eſt pctm: non tñ creaturis aliud quã creatoꝛem ipſax ve vijqi. denotaz.
qut᷑ de hoĩbus eiuſd tanqᷓ; bonũ eſt appetendũ:ne ↄſuetudie nerabant:ſicut ioſeph qui per pparao⸗ vnde ł& ſeptms Amnt
ſidei. . iurandi labamur in periuriũ. dcũ di nẽ iurando hoc in eo veneratus eſt qãᷓ pnia imponget eit
¶Neq;. rũdet ta⸗ cat᷑ ꝓcedere a malo nõ credentis: vide? dei iudicio poſitꝰ erat in infimis. vnde Pꝑiurio ſcutah l
he⸗ deſtae⸗ Gege ſi iurare pctm̃ nõ ſit. iuramẽtü tamẽ aplus ait. Omnis pts a dno deo eſt. rercoe e imſe
tos frangere ſidem. Iecipere malũ ſit: ſed noie mali nonma Item xpus pilato. Non baberes in me nortpniain⸗ eme
Ad hoc rũdet ꝙ hnõ litia: ſed peccati pena intelligit. ex pena⸗ prãatem niſi eſſet tibi data deſuper. deus ponit padulte, ſe
agit de fide virtutũ: ſʒ li enim infirmitate incredulitaſilla pceſ aiũt per creaturas iurare ꝓhibuit: ne yy neo vel bomici· Imni
H alia fide. Multipl ſit:qua ad iurandũ compellimur.ipſu, moꝛe gentiliũ aliqð numen deitatiſ crea dioe ꝙᷓ ꝓ ꝑiunri i iſi
eni dr fides. qñq; idẽ aut iurare ſicut peccatũ nõ eſt: ita iura⸗ turis ineſſe crederet᷑:vlł ne creaturas cõ ⁊ durioꝛ ꝓ bo. mmt
eſt fides qð ſacrim ba⸗ mentũ ab aliquo recipere maluʒ nõ eſt. temptibiles iudicando per eas ꝓmiſſa Alieſdio Spad ſaudl
Geiſni r rlol de in. Unge augu. ſcribit ad publicolam. ꝓ mhilo duceremus. Secdqritd graui giſigoc.⸗ Ai
da elinreiſ.. Duramnentum accipere non phibemur. us ſit an p creaturas an p creatoꝛé iuna q Repelic,. an
ij. ↄiuges. YItẽ dꝛ ſidel UVauis dictũ ſit ne inremus nuſc; re fallacit: dupliciter eni reus ẽ qͥ ꝑ cere⸗ ar.aliquẽcõpel · itt
ſecuritas ſue pactum me in ſcripturiſ ſanctis legiſſe me· aturas iurat mendaciter:qꝛ ⁊ ð ꝓpibitö lendũ ad pninz imt
yt. xxiij. ·i. noli. JIte,z mini:ne ab aliquo iuratiõz recipiamus nem iurat: per qõ ſibi iurare non licet:a vi q.i illiguaii. Anſn
dꝛ fides cõſcia:vt ihi. Sed querit᷑ an ſit vtendũ fide eius q quo pctõ eſtimunis qui nõ niſiper rrraen ui
oõẽ qð ñ eſt ex ſige pecc per demonia iurat. De his ita ſcribit toꝛẽ iurat:⁊ ꝓximũ dolo capit:qð facit imn
Sarned rrenſa,, auguſtinus ad publicolam. ct per creatoꝛeʒ mendaciter iurans: ſed gin
us mentis bñ ↄſtiuu· Qicet vti fide eius qui vt eam ſeruet per periuriũ tanto magis penale eſt quanto u
te. Itẽ dꝛ fides credn, demonia iuuaast. anctius illud ꝑ q iurat᷑ apparet.ꝙ ⁊ ſi ⸗
litas m quã credimꝰ ¶ VDuette vtrũ eius fide vtendũ ſit creaturas mendaciter iurans duplici
illud iqð ñ videmꝰ: v ¶ Aqui vt eũ ſeruet ꝑ demonia iuraue terꝰ peccet:grauioꝛi tñ ſe ſubijcit pene qͥ “““
ibi. fides nõ bʒ meriu rit:vbi te volo pꝛius conſiderare:vtru⸗ creatoꝛẽ iurat mendaciter. Mer—⸗ Hiſ,
⁊cde pe. diſt.iiij.¶ in ſi quiſpiã per deos falſos iurauerit ſe fi iurij auũt pena grauiſſima eſt quã ſi quis “ anunm
ee aciter. ς genm ſeruaturũ: ean nõ ſernauerit: nõ timens ad ↄfeſſionẽ venire noluerit:a fi “
5 MMaciter iurerpbeor tibi videt᷑ bis peccaſſe.ſi eni tali iuratio deliũ ↄſoꝛtio eſt abijciendus.¶¶ Unde . ir
falſos. ?7 ira ꝑiuriũ cõ⸗ ne permiſſam ſeruaret ſidẽ: iõ tñ peccan euticianus papa. M ⸗
mittit qni verũ iurat iudicaret᷑: qꝛ ꝑ deos falſos iurauerit Fidelium conſoꝛtio careat qui peniten/ moln
p deos falſos. ſe fidẽ ſeruaturũ. illud aũt nemo repꝛe-⸗ tiam periurij agere noluet. n
b Magis.̊ dictio hengderet qꝛ ſidem ſeruauit. nunc vo · NRedicandũveſt ẽt vt ẽt ꝑiuriũ fide⸗ n
mnagig n cõparatiu = iurauit ꝑ quos nõ debuit ⁊ pollicitã Pitsenaemu⸗ ab hoc ſuůmopere ab 4 ſt
Ar fala alg. 2 ae facit fidem: qð nõ debuit: bis vtiqʒ pec ineant. ſcientes hoc grande ſcelus eſſe nr,
Penale.i. maion Cauit. ac hoc qui vtitur fide illius quę ⁊ in lege ⁊ in pꝛophetis ⁊ in enangelio uſ
pena dignü.· quãto eniĩ ↄſtat iuraſſe ꝑ falſos deos ⁊ vtit᷑ non ad pꝛohibitum. Audiuimus autem quoſ⸗ ul
res eſt fanctioꝛ vyme malu ſed ad bonũ ⁊ licitũ:nõ pctõ illiius dam paruipendere hoc ſcelus ⁊ leuem mpeg
lioꝛ. tto ẽ maiꝰ perm ſe ſociat qui ꝑ demonia iuranit:ſed bo quodãaãmodo periurijs penitentie mo⸗ i
offendere eã ꝙᷓ aliam no pacto eius quo fideʒ ſeruauit. neqʒ dum imponere:qui etiam noſſe debent nen
vt. xvij. · iij. ſicut qau eni hic eã fidem dico ſeruari qua fideleſ talem de perinrio penitentiam imponi D Qda
e erntct em vocant᷑ qui baptizant᷑ in xpo. Illa enim debere qualem ⁊ de adulterio: ⁊ de ſoꝛ *“ð
2Periuriũ.i. teme longe alia eſt longeqʒ di ſi l cé A
rari inramentũæ ſi longe alia eſt longeqʒ eiſcreta a fide hu nicatione ⁊ de homicidio ſponte cõmilſ/ 2
bene adaptat᷑ ratioſe manoꝝ placitoꝝ atqʒ pactoꝝ. verũta⸗ ſo ⁊ de ceteris criminalibus vitijs. Si u
quens. men ſine vlla dubitatione minus malũ quis vero perpetrato periurio aut quo
¶Be laban. ſed nõ, eſt ꝑ deos falſos iurare veraciter qua,z ubet criminali peccato timens peniten⸗ Aer
ne ille peccat ꝗqp deos ꝓ deũ verum fallaciter.quanto eni ꝑqõ̊ö tiam longam ad conſeſſionem venire NN
aſoſirat veile pece iuratur magis ſctm̃ eſt tanto magiseſt noluerit:ab eccleſia repellendusaeſt ſi nt
nden vt feea velle. penale' periuri. Alia qõ eſt: vrrũ nõ une a cõmunione ⁊ conſoꝛtio fidelinz: vt N
peccet qui ꝑ falſos deos ſibi iurari faccit nullus cũ eo comedat neqʒ; bibat:neqʒ An

b C Aut ſcit.

VVogd aũt.hic querit᷑ an fit ꝑiurus qui inrat falſũ qð putst
verũ.Ad qð notandũ eſt ꝙ quattuoꝛ modis dꝛ cõmitti ꝑiu
riũ. Ano mõ vt ſi gs falſũ ignoꝛãter iuret.⁊ illud nullo mõẽ
petm. vt.j.e. beatus. Scdᷣo mõ dẽ periuriũ tm̃ falſũ iuramẽ⸗

—

tu ſcienter factum ⁊ illud ſemꝑ eſt pctm̃ ⁊ moꝛtale.yt.j.e.hoieſ.Tertio
modo dẽ periu/ V
niü indiſcẽ eam
inramentuũ: ⁊ i ⸗ in domo ſua eum recipiat.
lud qñq; eſt pe Z. II.
catũ moꝛtale. j. Mod aũt ꝑiuriũ ſit falſũ iu/
eq iſ a aefo. rare:facile ꝓbatur. ¶Ait
Dwonſig alian enim augu. in libꝛo pſalmo
de iureiur. rum ſu er:dñi eſt terra.
c. verum. Quar L ierat qui aliter factu⸗
1o loco dꝛ perſrin ruseſi quam pꝛomittt.
rüu tranſgreſſio N doloꝰ iurat qͥ aliter facturꝰ ẽ quã
ramen Tilnd ꝓmittit:cũ ꝑiuriũ ſit nequiter deci⸗
c nen Nrin pere credentem. C Item biero. ſuper

illicitis. vt.. Piere. li.⸗iij.
habere comites iuſiurandum.

ſiij. in maliſ. qñ⸗

q; eſt moꝛtale. Himaduertendũ eſt ꝙ iuſiurãduʒ
yt. ſe. q· iii. ſi ali bos habeat comites veritatẽꝰ iudi
quid. ciũ atqʒ iuſticiq.ſi iſta defuerint nequa
Mooloſa iuramentũ erit ſed periuriũ. ¶ Itẽ ſi
NReñn qꝛ aliterp falſi iurat mentit᷑:mentiendo aũt iurarę
ponit facere. mnihil aliud eſt quã peierare. Cum g
c nequiter. oẽs qui loquunt᷑ mendaciũ ꝑdendi ſunt

ſhabere animũ iuxta illud pſalmiſte:perdes oẽs qui lo/

decipiẽdi. ſeni gquunt᷑ mendaciũ: multo magis dãnabi
no haberet ani · ſes ſunt qͥ mentiẽdo deierare cõuincunt᷑
miltengetier g ꝛ nomen dei ſui in vanum aſſumunt.
Hõ Sed aliud eſt falſuʒ iurare:aliud iu⸗
Huemendn rare in dolo.nõ eni oĩs qui aliter ſactu⸗
veritatẽ.i. cõſci⸗ rus eſt quã pꝛomittit in dolo iurat.Licet
entia veritatis. eni apoſtolus aliter facturus eſſet qua,ʒ
ſe ne quis. ſel Pmitteret coꝛinthijs in pꝛima epiſtola
mneit niſadne u ait: veniã ad vos. nõ m in dolo iura⸗
