cquipolleat vel maioꝛ eſt vno teſte:opoꝛiet ꝙ ad minus per quattuoꝛ teſtes

repꝛobetur inſtrumentum.yt extra de fi inſtru.cum YJohannes.fallit tamen
hoc in duobus caſibus:vbi videtur ꝙ contra inſtrumentum non admittun

tur teſtes.ſcut contra inuentarium publice confectum non admittuntur te⸗
ſtes.vt. C. arbi.tu.l.vlii.⁊ in confeſſione que fit a muliere in inſtrumento in
quo confitetur ſe recepiſſe pecuniam pꝛo iterceſſione.vt.C.ad vell.antique

Qnedam tamen ſunt que melius pꝛobantur per iſtrumentum ꝙꝙ per teſtes.

vt ſententia lata:⁊ arbitrium:⁊ comiſſio facta iudicibus. W
c In pari.i.ꝙ tot ſũt ex vna parte quot ex alia.vel dic Par vt ſityna ꝑs.
1

dAd multitudinem. ar. pꝛo paucitate contra multitudinem.yt. xxxj. di.

nicena.xxiiij.q.j.odi.ff.de pac.maioꝛem.nam maioꝛ pars eſt que maioꝛi ni

titur ratione vt.xl.di.multi.in ſi. ”M
e ¶ In teſtibus.dignitas.videtur ergo ꝙ ſemper pꝛeualet teſtimonium eo⸗

rum qui ſunt in dignitate conſtituti:vt hic.⁊.xcvijdi.nobiliſſimus.⁊.xl.di.c.
i. 7. xj· q.iij. abſit. ⁊. ff.de fi.inſtru.l.vlti. Sed contra non eſt querendum quis
vel qualis dicat ſed quid dicat.vt.xix.di.ſecunduʒ.⁊.iij.qix.c.vlti.⁊.ij.q.vij.

queritur.⁊.vj.q.ij.placuit.So.ſemper pꝛeſumitur pꝛo multitudine cotra di

gnitatem:niſi ex altera parte tanta ſit dignitas vt merito poſſit pꝛepõderar
yt. ex. e.ĩ nra.ſʒ i electiõe ẽt pᷣiundicat numerus dignitati.er de elec.dudũ.ſed

boc iõ qꝛ iter multos pꝛeſumẽdũ ẽ aliquos eẽ idoneos.vt.lxj.di.nullus.
f Examinanda.i.inquirenda.

giQDacillãt. dubitãdo. tal teneĩ crĩe falſi.ff.ð.fal.eos ꝗ.⁊ ẽ ſi.iij.qlix. pura

T. ff. ð.qſti.ðmiĩoꝛ.ĩ fi.⁊.l.ex libo.i pꝛi.⁊ ex ð accu.ſuꝑ his.ex᷑ vt ec.bñ.vt niʒ.
hb Teſtiũ.exploꝛãda a iudice.vt.ij.q.vij.querendu.xxx.q.v.iudicantem.

i Quis ðᷣcurio.ar.ꝙ.teſtimoniũ nobilis pᷣualet.ar.xij.di:ñ cogãt᷑.ſiłr elc

ctio.vt ĩ auten.de defen.ciui.5.j.colla.iij.⁊ arg.ex de appel.cõſtitutus.

k . Locuples. In ſalomõe legit. Diuitias ⁊ pauꝑtates ne ðderis mibi:ne

repletus mẽdax fia:ne pauꝑ ꝑiarẽ nomẽ domini.ſic.ij.q.j.ꝓhibẽt᷑.ſi tñ aliaſ
caret ſuſpitione bene admittitur.yt ĩſti.de ſuſpec.tu.S.vlti.
EESit. ſnpple talis.vt. xc. mInimicns.capitalvt ẽ ð ſimo · per
tuas.⁊ de boc nõui.õ.iij.q/y.c.ij.· nn Lege iulia.de vi· ab eo.ſ.reo.
r 4

—

Cauſa.

a Miberauerit. xij. ij. epiſcopus qui mancipiim. per
b Publico. ᷣm canonẽ.idem ẽ de pꝛiuato.ex eo.ſuper eo. ſto.⁊ exh.re l.diuus.

c ¶¶In vinculis. ꝓ crimine quod ꝑ ſententia infamarct. vt. C. de ĩfa.l.j. ẽ ex b Qui falſo vel varie. ſi. cxtra vt et. ben. vt no

frarium ſaltem per ſuum inramentũ.ar. lxxxij.di. pꝛopoſuiſti ff de cu .

ſtrum. extra decoccl.

i Me patroni.geni

tiui caſus.⁊ eſt ſenſus patronos cogãt᷑ teſtimoniũ dicere. Cũ Duno fratres quiiĩ eiuſdeʒ patris pote/ ſpici debet ſex⸗
ne denücietur liberto autem excipitur ne gener aut ſocer inui ſtate ſũt teſtes vtriqʒ i codẽ teſtamèto ee qui magis inca
patroni.ſ.rci. vt ſ di · mfus teſtimonium dicere cogatur: generi vel eodẽ negocio poſſunt fieri: qm mihil leſeit. de moſtro
cat teſtimoniũ aduer appellatione ſponſuʒ quoqʒ filie conti nocet ex vna domo plures teſtes aliẽo poſſũt fieri moõ
ſus eũ.ſ.reũ.i.vnus li L . 3 11 jo adhiberi. Ité II9 ſtruoſe queſtio⸗
5li nere placet. Item ſoceri ſponſe patr. negocio a iberi. Itẽ Hermaphꝛoditꝰ H
bertus aduerſus cõli i „Tieln . 2 ⸗SC WO maPeOe ſegehc
bertu ſuũ eiuſdem pa Item Idonei non videntun eſſe teſtes: an ad teſtimoniũ adhiberi poſſit quali, e Teſtis. li⸗
troni nõ cogit̃ teſtari. quibus imperari poteſt vt teſtes fiant. tas ſexus incaleſcentis oſtendit. Teſtis lio. ff. de pꝛoba.
vel melius patronum Item. Seruireſponſo tunc credendu, idoneus pater filio' aut filius patrinon etiam cõtra rbi
patronã hic vocat eũ eſt cum alia pꝛobatioad eruendaʒ ve eſt. Itẽ Nullus idoneus teſtis in re ſuas dicitur ꝙ mater
quiẽ patronus alicu· ritatem non eſt. Item Inniti teſtimoni intelligitur. Iẽ Ag fidẽ rei geſte faciẽ potelt teſtan ꝓ
ius uberti: tñ ilemẽ um dicere non cogantur: ſenes valitu- dã eti nõ rogatus teſtis intelligitur. Itẽ filio ſcd illudin
ſi alterius libertus: ⁊ 1, 1/ 2 „ tellige ꝙ poteſt

ſic patronus ⁊ libertꝰ

gerſus libertos: neqʒ liberti aduerſus

dinarij: vel milites:vel illi qui cum ma⸗

Pater ⁊ filius qͥ ĩ poteſtate eiꝰ ẽ. Item

Abi numerus teſtiũ nõ adijcitur:etiam

caccu. ſup bis. alias noie vmculoꝝ pꝛiuata vincula itelliguntur. ff. de ver. Fichas electionem. .
aaecie Hic patet bm leges repellitur criminolus etiã ſi nondu ĩeum c . Pꝛodiderunt⸗diiit.
ſit lata ſnia ⁊ i fine idl· J d Mermaph:o
inuitur vbi dicit iudi/ = D . . . „ “ ditus. an ad te⸗
catus. cc. vi (auetur ne hac lege in reuz teſtimoni blico iudicio reꝰ fuerit:Aut qui mino: ſmmonium.ſ.in
d ¶ CQuſtodianc.dõc um dicereliceret qui ſe ab eo parẽteue viginti annis erit. Item Ob carmen fa/ teſiamento vbi
egenn eceius liberauerit que impubes erit: qu/ moſum dãnatus inteſtabilis erit. Iey engllie non po⸗
eFeceruue. ⁊ ſufſi ne iudicio publicoꝰ cõdẽnatꝰ erit quue ¶Si res exigit: non tantum pꝛiuati ſed eti t raltis e
d. karrnaad, at. Iyinculis cuſtodiaue publica: erit: que am magiſtratus/ſi ĩ pꝛeſenti ſint teſtino vt inſtildeeſtie
en nab be. dinmn mimegrum reſtinnus n erit. a niuz dicant. Pꝛetoꝛ quoqʒ teſtimoniũ Fteſtes. in indi⸗
oꝛum publicoꝝ. ne in ad beſtias vt depugnaret ſe lo cauerit: dare debet i iudicio de aqulterij cauſa. co auteʒ poteſt.
nito. volens gð admit quiue palaʒ queſtum facit feceritue qui SDi autem ea rei conditio ſit:vbi arena/⸗ xxv. q.iij. de crie.
tit. vt. S. ꝓxi· q. v. . j. ue ob teſtimonium dicendum vel non rium teſtem vel ſimilem perſonam ad Sed quid ſi n
Ene heſze. dicendum pecuniam accepiſſe iudicatꝰ mittere cogimur:ſine toꝛmentoteſtimo Ainibnatll bI
nnn berto. vel conuicus fuerit. Item Lege iulia pn nio einſ credendum non eſt. Item Te⸗ qnid nale dor
vult dicere ꝙ liberuus blicoꝛum iudicioꝛuʒ cauetur: ne innito ſtes quos accuſatoꝛ de domo ꝓpꝛia ꝓ oꝛdinari. Item
alicuius nõ põt fere denuncietur: vt teſtimoniũ dicat aduer duxerit iterrogari non placuit. atro an cõtrabet cu
teſtimoniũ otra ihm: ſus ſocerum: generum: vitricum:pꝛiui miquoqʒ in cauſa cui patrocinium pꝛe viro an cuz mu
nec libertus lilioum gnum: pꝛiuignam: ſobꝛinum: ſobꝛinam ſtantteſtimonium non dicant: quod eti liere: ⁊ ſi pꝛius
ſuox:nec libertus pa fobꝛino:ſobꝛinaue natum:eoſue qui in am in executoꝛibus negocioꝛumobſer cz viro contra
rentũ ſnoꝛu nec vo pꝛopioꝛi gradu ſunt. Iem ne l berto ip uanduʒ eſt. NRtem Quifalſo vel varie xit an poſſit eo
enone Bertns euz ſius liberoꝛumue eius ⁊ parentum vi/ teſtimomia vixerunt: vel vtriqʒ parti ꝓ liere conrhe⸗
quolibet genitiuo. ri ⁊ vxoꝛis. Iteʒ ne patroni patrone ad didert:: a iudicibꝰ cõpetẽter puniũt. Itẽ r. Jo. ſed certe

in omnibus re⸗

pꝛo etate vel Ft

iE

vyulki
ſobo.

E . Idonei. impari. giſtratu reipublice cauſa abſunt:vel qui duo ſufficiũt:pluralis.n. ocutio duoꝛüũ pꝛo cognalione
fallit hoc ĩ matrimo/ bus venire non licet.publicania etiam numero cõtẽta eſt. Itẽ In teſtibus cõſi fii teſtari Itcʒ
nio: vt ex ꝗq ma. accu. teſt moniũ nõ dicut iuiti. Itẽ Is qͥ nà de derãdu:qui ſimpliciter teſtimoniũ dicäat pater teſtaiurp
poſ.vr.iĩ fi. ergo vxxoꝛ: tractãdi cauſa teſtimõij abierit. Itẽ s vtrũ vnũ eundẽqʒ meditatũ ſermonem filio in cauſa re
nõ erit teſtis ꝓmari · ꝗ exercituipbẽdã cõduxerit. Sʒ nec pu afferant:an ad ea que iterrogãtur ex tẽ ligiõis. xx q iiſ.
to: quia ei ſubiecta ett ¶villis teſtimoniũ denũciari pot. Iteʒ oꝛerveriſimilia reſpondeant“. Ité Se püͤs.
xXxxiij.q. vl. muliereʒ. puus temnnonn denncla pot. Itcz In P . ia eſpondcant Jtes f(SFilio fiue
1 Serui ff de pꝛ eſtimõiũ accuſatoꝛ citare nõ dʒ eũ q pu pe et ſine publicis documtis cuiuſcũqʒ emaneipato vel
ba. cum pꝛobatio. B non. In caſtren
m Ei alia Kxiiſ. ſi autem peculio

q· ij. c. ylti. C. de heret.l.vlt/ſic ꝑꝑ defectũ admittũt᷑ minus boni.yt.lv.di.c.j.
n ᷑Pꝛobatio.plena.nã pᷣſumptio aliqua dʒ pᷣcedere.nõ.n.a tormentis ẽ ĩ-
cipiendum.vt ex de reg iu.cũ in contemplatione.⁊ intellige cum de ſuo facto
interrogatur ſeruus.vt.j.e.ſerui.⁊ illud drĩ reſponſum non teſtimonium.nec
ereditur ei tunc ſine toꝛmentis.vt.v.q.v.illi quuu.
o Inuiti.ſenes:maioꝛes.lxx.annis.ff.de excu.tu.l.ij.ĩ pꝛin.ſed ad domũ
eoꝛum ẽ mittendum.ex.e.ſiqui teſtium. OMM
p Non licet.pꝛopter turpitudinem quibus interdictum eſt.
q Publicani.i.theolonariſj. . OMG
T¶¶IJIs ꝗ nõ detractãdi.i.cuitãdi vt ille ꝗ ẽ ĩ aliena ꝓuincia.yt ex de fidciuſ.
cõſtitutus. C.de fi.ĩſtru.iudices.nã ad tales ẽ mitẽdu.vel itellige qũ iaʒ per
xv.dies fuerũt coꝛã iudice:tũc.n.lieite recedũt.vt.C.de teſ.ſiqñ S=ð
Is ꝗ exercuui.cõduxerit vehendaʒ. .
⁊¶¶In teſtimoniũ.reus.i.accuſatus.ſic.lxxxj.di.tãtis.
y VDbcarmẽ famoſuʒ.ff.de iniur.lex coꝛnelia.nec ipſe põt eſſe teſtis nec te
ſtamentũ facere.nec alier pꝛo ipſo ẽ teſtis ĩ feſtamẽto.ff·ꝗ teſ.fa.poſ.cũ lege.

X ¶¶Si res magiſtratꝰ.qualiter iudex poſſit eẽ teſtiſ.dixi.o.ij.q.vj.ſtatuẽdũ.

yCongditio·ſ.ĩ exceptis criminibus.
Weeni gꝗpugnanit ĩ arena vel ĩ loco tali.
2Z ¶Sine toꝛmẽto.y.q.v.illi qui.

2 & Patroni. qui non poſſunt eſſe ſimul teſtes iuris ⁊ facti.xt. C. de aſſeſ.l.

nemo.poſſunttñ teſtaride tranſactione facta pꝛo cã ſuaex de traſac.ex lr̃is
¶Patrociniũ.ð hoc dixi.ij.q.vj.ſtatuẽdum. . «
a In executoꝛibꝰ.i. ꝓcuratoꝛibꝰ ⁊ curatoꝛibꝰ.
aIn executoꝛibus.ſed nõne executoꝛ iudicis põt eſſe teſtis quare eniʒ de
ſtinaretun a iudice ſi non crederctur dicto ſuo.nam ⁊ nuncio crediuur. vt ex
de ap.cum parati.ff.de rebus eoꝛum qui ſub tu.l.magis.ꝭ.illud.lxv.di.c.pe.
in fi.nec de illoꝛum actibus dubitandum ẽ qui ad officium tale admittũtur.
vt. xciiij.di.valde.ff.deoffi.pꝛe. pꝛcto.l.j.qualiter enim pꝛobaret quis ſe nõ
citatum.yt extra de elec. bone.Reſpondco.creditur cis doncc pꝛobetur con

ſi filius ante miſſionem teſtamentuʒ feccrit pater poteſt teſtis ei adbi
beri.vt. ff. de teſta.qui teſtamento.ſed poſtqꝙ; miſſus eſt non· inſti.de te

ſta. S. in teſtibus. .⸗ B
g & Mullus.ſua.ſ.pꝛopꝛia.item nec in cõi:quia quod cõmunc eſt vri⸗
uſque eſt.ff.de riru nup.illud.niſi indirecte vt i teſtamẽto:vbi ꝗlibet le⸗
atoꝛioꝛũ teſtis ẽ.ĩſti.de teſta..legatariss.

.——

gρ Sua.contra.ſ. xiiij.qij.ſuper.ſed illa non ẽ ſua. vt. xij.q.ij.quima
numittitur.res enim ſua ẽ cuius cõmodum vel emolumentum ſpectat

ad aliquem ſuo noiĩe.vt.ij.q.vj.biduũ.ſed contra.ff.finium regun.l.pe.
vbi venditoꝛ põt eſſe teſtis pꝛo emptoꝛ 7
hb¶Ald fidem.niſi in caſibus nõtis.ẽ.iij.q ix.ſi debitum.

i ¶ ¶ Suo.ſi.de con.di.j.hoc quoq;ſi ff.de manu.teſta.libertas · ·vlti.
gAr.contra.ff.de op.lłe.l.j.

K ¶ ¶ In teſtibus.qui ſimpliciter.i.ſine adiectiõe cauſe. vel ſimpliciter.

id eſt non obſcure.vt iij.q/ix.pura.ſic ſupꝛa.di.iiij.erit.xxiij.di.qui.epi

ſcopus.nam obſcurus teſtis eſt ſuſpectus.vt.ff. de iur.fil.non intelligi
tur.⁊ obſcure dictum pꝛo nõ dicto habetur.vt cxtra de ꝓba. in pñtia.
ff. de inter.ac.de ctate.ar.e&x de accu.cũ dilc i.⁊ obſcure ſcriptum pꝛo
non ſcripto babet᷑.vt.ff.de his q̃ ꝓ nõ ſcri.ha.lł.ij.
I ¶Ex tꝑe ergo videt᷑ ꝙ teſtes ſunt ĩiterrogandi de tpe.yt ex. eti cuj
cãm.iij.q.ix.nibilominus.ſed non ẽ veruʒ: vt.ff.de pꝛoba.ſi arbiterij.
q· vlt. libelloꝛũ.niſi teſtes eſſent ſuſpecti:tunc.n. poſſet queri de qualita
te tpis ⁊ veſtiũ.⁊ quocũqʒ mõ poſſet iudex iueſtigare veritatẽ·xt.C. ð
edẽ.is apud queʒ·xxx.q.v.iudicantem.vel ex tempoꝛe id eſt ex moꝛa:
quia pꝛius cogitabit qualiter reſpondeatur vt.l.di ponderet.nam te/
ſtimonium repentinum non valet vt.x.q.v.S.ſed aliud.

2

m Rñdeãt.ſpõte:ñ. n. ð ᷣ ſt iterrogãdi yt dixi. Jo. ſj certe ð tpeſĩ quo
reſdr fcã bñ ĩt rogãt᷑vtet᷑ e.cũ cãʒ.ſj̊ ð q̃litate tꝑiſñ niſi ſit ſuſpecli. b.
n ¶Sepe. indici enim focienda eit fides.yt·ij.q.vij plerique.?. C.· de.

condi.obcau.l.j·

ret

hꝛce

ube
nis
ain
nnn
Nifn
ſtci
4
eun
eſtcif

Wol

ſefcak

ſle⸗

Kenpol
Aiec

ſoncan
Ehcun
ſahcon
ſaneno
ſtcneſn
1ded⸗
Rorn⸗
ltlern
a
opt
E
lentr

UIII=

ergo ꝑ famã aliꝗd pꝛobatvt.S.ij.qx.ſi mala fama. matri⸗
ðl
vj.ſi duo. ex ð eo q cog conſang.vxo.ſue. ſp co. verum ẽ g
mapi nilino ſed alieſſer teſtimonium vnius cum fama:per illð

Q. nue

133

v . Si as Painrank telt⸗ iductũ ꝓ me teneoꝛ recipere õ me vt hic. ſimiliter

illũ g fuit iundex ꝓme teneoꝛ reciperc õ me. vt. iij. q. viij. cuius ĩagẽdo. Iten
allegationẽ vel rationẽ pꝛo me ĩductã recipiã me.s.·xix.diſi romanoꝛum ſi
nuliter inſtrumentum.cexr de cenſi.cum olim.Item iuramentum. C. de re.cre.

de ſi iudex dubi neralr. ar. ) iſta. ij. . vij. ſi hereticus xxxvij. dil.ſi quid veri.
den pꝛobare põt.ar.ex̃ de pꝛoba.ſjcut.C.de re.credi.ĩ bone.⁊ ſi iulex dubi · generalr.ar. ⸗ iſta.ij.q.vij x orij arguere ſz .
nn tat ð fama q̃rat mt hoc Bon ho ſien niſt
inl vicinis. ff. de s ſcnr. al icenditeſtimoni ltatem iura ſub⸗ r alios teſtes. ergo
n magil conue. rei veritas depꝛrhenlitun: alas H enNore Kantere accatns ins ateſiationus .
j.§. ſi ſcs. 2 ma us teſtium: alias dignitas : 5 ä ü ijʒ poſſunt induci alij te-
lintn lpſes oma mrus teſtium: alias dign famaacofir lent᷑ alienas:ſi ſocij⁊ ꝑticipes cri it inducis
4 mat proſtulent᷑ alienas:ſi ſocij ꝑticipes ſtes qdco id ex c fra
ſſti gis valet ſama alias veluti conſentiẽs fama cõfu is nõ dicat: ſy fides ab his noticie po⸗, lies qdeõ 4
gs pa⸗ . . . is nõ dicãt᷑:ſʒ fides ab his noticie po⸗ HNonſuenit
vnus teſtis. tur fidẽ. Mon ergo ad m cat: ʒ ides ab his ternitatis. Con
t nch decoſang. Vel De⸗ gobatonis ſpeciẽ: coctne; ſtulet. AMẽturisiat ad iudiciũ ꝑ accuſato rũderi ꝙ directe non
ti ⁊ affi.ſuꝑ eo.po Inam p: lligare debet: ſed ex ſentẽtia rẽ:aut ab his ꝑ quos fuerat poſtulati ſů poſſunt iduci teſtes õ
ne teſt aũt fama ꝓ ſuz index alligare credat: tꝰ cõpetẽtes miſtrẽt:etiã ſiĩ pecuniaria teſtes ſed idirecte rel
huchnu baris uos e animi ſui eſtiare: qd aut credat: aut pa prt cõperetes miſt ſtes ſint ꝓducendi. pꝛobado coꝛꝛuptionẽ
lin ſeg eketam rũ ſibi pꝛobatũ obinerur Ne⸗ Zitia eſt Fraalirtu Dirtei amets Pete g pieeſeriege o,.
gntſ ttenris. ee ee iũ:aliaꝰ teſtimo Ite Elberti aduen SiPO . a. lz pel pꝛobãdo te-
litut e i pba, nlori ngpeſe itſc telihalin codice li cedere ñ audeãt ſʒ nec vocati in bihi. decnelſaob fuiſſe
in nonis e dſen. bꝛo. ili. ti. de teſtibus. Soli teſtes ad p/ cio venire cogãt. 3 eSi e lte ialio loco wne empo
linfe cinceſn. Patione ingenuitatis nõ ſufficiut: niſi in fuerit: idẽqʒ teſtes aduerſuſ eũ ĩ S ris. vt ex. e.ex tenoꝛc.
mdn c ¶ Alia. hoc ẽ rniit Sti Etis adiuuẽtur. Ite ꝛoducaninon licebit ei in eoꝛuʒ perſo ſedcõtra hecẽ cauſa
nchte poſitü. S. c. p. ſtrumẽtis ⁊ argumẽtis adiuuẽtur. Ite,z p EceI Pit110 S
gohez ex hann . Enä ciulli ane womeſtici teſtimõij fides nas eipeeiſoſteaent inimichlas uare non ehnion,
ett qix.c.teſtes. Itẽ Solã atteſtationẽ pꝛo⸗ inter ſe ⁊ illos poſtea emerſas fuiſſe: ex tur teſtes po publi⸗
nelfſd d Alia. exẽ d ipꝛobatur. Itẽ Solã atteſtationẽ pꝛo⸗ inter . .. E cationem: ꝗa tinetur
ittn Aee . lraener alijs legitimis adminiculis coan quibus teſtes repelli leges e aefing ſuboꝛnatio.ſed ſuboꝛ
nn H — Solt teſtes ſam appꝛobatam nullius eſſe momenti adimenda.ſ.ei licentia ex ip is depoſitio ube poſſumt: i teſtes
n trumetis. ver⸗ certum eſt. Item Eos teſtes ad veritatẽ nibus teſtimonium eoꝛum arguere. S idirecte iducant. Itẽ?
na ba ſunt graliani adiuuandãa adhiberi opoꝛtet: qui omni ſiliquidis pꝛobationibus datione ve üHteſies aduerſarij vo
hiin 7 malcm llian gratie ⁊ potentatui fidem religioni iundſi miſſione pecuniarum eos conuptos eẽ lunt pꝛobare Sal0 *
anmt hbarrblvn ſc ciarie debitam poſſunt pꝛeponere. Iteʒ oſtenderit:eam clan alte aen int⸗ ponererg⸗ S guchz
Aumgtnn per iſtrumente PWarentes r ben inuicem aduerſus gram ei Ernatiupo- ocepueri 4 eodẽ tꝑe.iniquũ enim
it dit ſed eti ꝑ teſtes ſe:nec volentes etiam ad teſtimoniũ ad tur illud beati bꝛicij qui voce p n (Ger aligund Pnine.
oſitfenni põt ꝓbari libtaſ mittendi ſunt. Item Qui intendit ſue in dies ab oꝛtu habentis innocens pꝛoba⸗ rer ipugnanti? nong
n . Enam do⸗ tentioni:pꝛopꝛias debet afferre pꝛoba⸗N tus eſt. Sed miracula diuina ſunt admi mitterck defendeti f.
b. meſtici. falli. c. telre ⸗PidPds deer ſariuz cogi ad randa:non in exemplum humane actio de reg . iur. non dʒ. enzʒ
CZdh! de repu. lccõſen · tiones:non petere aduer arinz cog ad rane s trabenda icta meoꝛux teſtinm
fant uikea fick de exhibitionem eoꝛum per que ſibi negoci ¶⸗ — E! pda. poſſi, confifnane yyr
Banconn teſti. veniens iſ. um fiat. Item Seruiꝰneqʒ pꝛo dmito .—— ESquarta vero⸗d ſionc ga birr. iij q in. dindu
tinrgyn infi. eẽ auma. neqz aduerſus dominum: ſed pꝛo facto as papa atin dt erda. cms. eper diet
Ceſt ton accu poſ. videt· ſuointerrogari poſſunt. Itemn iuriſiurã Ban “ del teſtis, ej * ꝙ ſpeciale ẽ in cã ma⸗
toſl C. Sola i ſine di religione teſtes pꝛius quam perhibe⸗ 53säl 5t. irimonijyt iduczt te⸗
dn aicctge danſ. antteſtinonium coercen tur tponeſii co. Jex aliiſs ſimul ee no e ſtes qncüch etia poſt
nadn 8 E. Sols ali oꝛibus potius fides teſtibꝰ adhibeauturr. EVilla vnquã pꝛeſumat accuſatoꝛꝰ ſniam qe ibi non tran
Pwcchint ponit. S.dl. yiij. ius? vero teſtimonium nemo iudiecc; ſimul eſſe ⁊ iudex vel teſt 8: quo⸗ ſt ſnia ĩ rem iudica a
luued Ereſtat nu Faze ſenlepa radmit⸗ miã in omni iudicio quattuoꝛ perſonas vret᷑ de ſent ? re iudi.
nento, monacna canſa facl Bn onmano ſemper neceſſe ẽeſſe iiudices electos: latoꝛ æc. ↄſanguinei.
ſtoncut nem. cauſa a te ⸗ ti:imo vnius teſtis reſponſio omninof emper ne Ve ſoꝛes cõgru Vlideo mulier fuit ad
ſgrungt ſte inquirenda augliatur:etiã ſi pꝛeſidalis curie honoꝛe accuſatoꝛes i oneos:defenſoꝛes cõgi mnmiſſa iilla decre exte
N vt cx.c. cum caz. pꝛefulgeat. Item omnibusai re pꝛopꝛia Os:atqʒ teſtes legitimos. Judices guteʒ noꝛe qꝛ ignoꝛauit de
o ſi tamẽ non fue⸗ ” H . Ao die eſtes vellent
nnlt ſun ueſu niber teſtari. ſa damns lir
Sacft ſtis de cã nihil säsl , ie velit ani 8 te publicationem non pꝛoteſtatur ꝙ die il
dg dixerit: non ideo minus valet reſtimonium qnia dixit omnia ns no vedne der lrgene Raabdwitporeſan onem enn non eckenr oem 2 qð
rtsct nit. licet non cauſam omnium.ar.ad hoc.ff. de no.ope.nunci.de pupi b diciwur ꝙ poteſt obijci in dicta: verum eſt oſtendendo cos eſſee ontrari⸗
unglin Paalogua arenrare ſer euſgoltn raciiſt n.yt cð d ſbe Feng iharumemi induci poteſt poſt publicationem vt extra ð fi.
1 nas diciaie i iulici no ꝓ ſufficit ſi iudici ſit pꝛobatum.yt ex ſtr n. cum dilectn 8. Si queritur quare viſo inſtrumento inducipoſſunt te
Smrce reſcnipt inter ..e. e contra. 5 iij · v.cij. Sed bic vocãtur pa ſtes.vt. C. de contrahen. ſtip. optimam.? non viſis atteſtationibus. Rñ. a ſi
fihte X Darenteg:nec volentes con dilace if. sD vult impꝛobare inſtrumentum per teſtes.reliquus poteſt per teſtes in
cge nero ſcendentes e deſcendentes non collaterales pꝛout pecſmmit. V Krumentoniden ſacere aoͤnonein emvus io.Ego credo ꝙ pubiicanis at⸗
,i n de in ius vo. l. iiij. .ſſ. MB, eIe r C ed ee teſtes. Iʒ legi-
thrile 1. urinnmeim acherſoriunm acmor non poteſt petere vt rens expi- teſt lationibus ſuper nono capitulo ſten dieit⸗r poſſi nin ncne retce l n
neng beat ſibi inſtrumenta ſua. vt. vj. q.plti. .vlti. e de pꝛoba.ex epłe.niſi re ſie dicant contrarium .⁊ hoc non ſolum ẽ in ein
6

alia canſa. yt e de fi. iſt tru. cum ioãnes. ⁊ e de ſeſti. ex genoze ec hemnene
ſint cõia. yt. C. de. eden. pꝛocuratoꝛ . ijj. In cauſa appellationis iducuntur irites luper noulsorn Snchen
n m ¶Serui. niſi in caſu.pt. xij. q.ij. in patronos. . „ buser veteribus. cr. e. raternitatis. egiſte N e 5
lhnn n ¶ Sed ꝓ facto ſuo.qñ ꝑ eũ dr̃ aligd cõmodatũ vl depoſitũ.vt.C.ðᷣ nouis ⁊ ſuper vcteribus articulis.vt· C.de appel.l cCos.

ius ſit eis vſurus:vt extra de fi. inſtru. contingit. irem cum inſtrumenta

4 queſti. interrogati. ff. de edi.edic.quero.⁊ ſic patet ꝙ viles perſone reci nimicitias.vel etiam inſamiam poſi tea onr etotm t e de teſti. cog
it piuntur vbi de ipſoꝛum facto agitur.ſic extra de elec. per inquiſitionẽ. eteka,d 5i rr firomanonmner de accu. nulli.
ſne 27 eſen. 7 re iudi.cum.i.z. 9. „ obijcitur. zis gecgſ
Tun 0 G Fminunan ſt waih eix. hoꝛtamur. niſi remittatur a parte. vt ex⸗ Equarta.Hic querit᷑ an aliqnlia ſnulkoſti en efe i ſeber is
nin⸗ tra de teſti. tnis. p Omus. xi.q.j.quicunq;.ↄtra. ſed illud nõ B 5äe 3
rimn tenet. ſed fallit hoc e de teſti.cog ꝑuenit. Itẽ vni credit. vt. C. ð fal. ſi fügi pluribꝰ oeijs varei d rhcbi 1 ee v xrre ien.
gſ decurio.ff. ð do. ple. theopõpꝰ.= generalr credir vni quo ad pᷣſũptio „. matrimõio ẽ ſpãle vt ige ac Ktadritertinnen ertaſt, rer .
rlin nẽ.ſʒ dictũ vnius nõ iuſtificat neq; ↄdẽnat.vt.xxxuij.q.ij.admonere. m ipꝛopꝛie dr ĩ mrimonio accuſatio.nã mir⸗ teſti wreroteſt tonnnnecs
uſin, q G Omnibus.in re pꝛopꝛia.ar. tra.C. de fideicõ.l. vlti. ibi impꝛo⸗ ꝓcn.tue.ĩ denũciatiõe õ ereeſtie ſarorebhodende
irt pꝛie ponitur iuder. r . Liberi. ſi ſocij. ſʒ fallit..xxxix.di. ſi gs cio.⁊ e de ſimo.lʒ.ſʒ cxquo ſemel ꝗs aneomellg. L eS al
rini papa. Item fallit in crimine leſe maieſtatis.xv.q.iij.nemini. in crimi poteſt eſſe eſus veucan mns Pwrrba vicrj.
ſctan ne ſimonie.extra de ſimo.q;nis.ſed obſtat extra de teſti. veniens.i.ſo. 2 AVUllꝰ.accuſatoꝛ niſi ĩ cĩ mrimonij.x xxx ſunt plone i.
w ins criminis 7 muneri tur: ſed non crimini MAuartuoꝛ.et de ver.ſig. ſoꝛus..ſʒ dic ꝙ quattuor ſunt pſonei.
Gand ſocius criminis ⁊ muneris repellitur:ſed non crimmis tantum. * Anattr de pver. hg liar ibi res teſtes i tria genera pha
Sed fides.i.cꝗ. e Vẽturis.ð hoc nõni ꝗd indici yel teſti quattuoꝛ genera pſonaꝛũ.vl dic ꝙ Aphel lat Segefec ge⸗ vrAbe
mriſe⸗ dãdũ ſit. xj.q.iij.non lʒ. yidebat᷑ ꝙ vtraqʒ pars dz pꝛouidere teſtibus: tionũ.ſ.iſtrumẽtoꝛũ teſtiũ elenne. 5 len denice Poollteo twenitt ins
tüel quis pꝛo ytraq; teſtant᷑ xiiij.q·vy.non ſane.ſed ſecus ẽ yt dicit. ꝓg nerabilẽ. . nos igit.⁊ ybi ꝗs ↄfuet᷑ aligd.⁊ v xex
D

—

enim nõ ẽ accuſatoꝛ:ſed logt bic cũ oꝛdinario iure pecdit᷑ſ.i foꝛma iudicij.

aanuſa.

a ¶Equitate. C. de iud. placuit.xlv.di.omnis qui.
b Ad minuendã.non tñ vt falſo ĩiducat aliqð iuſ.Sed nungd tenetur ad
nerſario dicere iura que pꝛo ipſo faciunt.non:tñ in coꝛpoꝛali bello licitum

eſt decipere hoſtem.vt.
cCc AUllus.ꝑſonali

ter.i. cũ accepti
one pſone. vt.iij. q.ix.
c.vlti.ꝗa bonoꝛ vnius
pſone non dʒ obeſſe
alij. vt. C. de dig.l. iij.
ro. C. de ſta.⁊ ima.l.
iiij. Judex tñ magis
dignuʒ põt honoꝛare

vt. ij. q. vij. q̃ri᷑.?. q.

viij. gſas. non tñ ſede
bit cũ iudice cum agit
cꝗ.vt.C.de offi. ciuili.
d ¶Inſcriptio.⁊ ſiñ
fuerit facta nihil valʒ
qð aetũ ẽ.ij.q:j.in pꝛi/
mis.ibi: ſed ſolẽniter.
Sʒ an obligabit ſe ac
cuſans ad talionẽ.ar.
ꝙ ſic. e de accu.ſuper
biſ.C.ð fi.iſtru.l.ij. .
C. ð aduo.diuer.iudi.
l.j.dico ꝙ ſic. licet qui
da legiſte ſecus dicãt.

e ¶ ¶ Semp fiat. niſi in
ccaſibus nõtis.ij.q.vl⸗

ti.in ſumma.

f UNt codice. iſtud

reſpicit vᷣba ſequẽtia.
g . Aliqñ. p officia-
les.hoc cxemplũ non
yvaglet:qꝛ ibi ñ fit accu/
ſatio. loquit᷑ eni in no
toꝛio crimie.iſta lex ꝙ
ſolũ officiati denunci
gnt. ſi eni denũciat of
ficialis aliud crimẽ ei
nõ credit᷑ niſi ꝓbet le

gitime. vt. C. de accu.

ea.q̃.C.ð curioſis.cu/⸗

b Si maritꝰ. x. di/
es tempoꝛe dinoꝛtij
computaãdos.vt.ff.de

adul.l.is cnius ope.ꝭ.

pe.ſʒ iure extranei po/

xxij·q·ij.vtilem.=.xxiij.q.ij.dominus.

debẽt vti eaͤtate:teſtes veritate: accuſa
toꝛes intenſione ad amplificandaʒ cau
ſam:defenſoꝛes extrenuatione ad minu
endavꝰcauſam. C Aez damaſng papa.
uilibʒz i ca duaſ pſonaſ gerer ñ valer.
Allusintroducatur perſonaliter
ad cauſam: ſed accuſatoꝛes ⁊ ac⸗
cuſati equa audiantur ratione iuxta qõ
oꝛdo exigit. Accuſatoꝛeſ vero ⁊ iudiceſ
non idem ſint:ſed per ſe accuſatoꝛes: xꝑ
ſe iudices: per ſe teſtes: .
vnuſquiſqʒ i ſuo oꝛdie. ¶In criptioꝰ
ſemper fiat vt talionem calumniatoꝛ
recipiat:quia ante inſcriptionem nemo
debet iudicari vel damnari: cum leges

ſeculi hec eadeʒ retineant.vt codice’.li.

ix. ti. de accuſationibus ⁊ inſcriptionibꝰ
2 codice eodem libꝛo de adulterijs ⁊ ti
de abigeis. Aliquando etiam ſine i⸗
ſcriptione accuſatio fieri poteſt. ea eniʒ

que per officialess pꝛeſidibus nunciant

etiam citra ſolennia accuſationũ poſſe
perpendi incognitum nõ eſt. ¶ Itẽ co
dice de adulterijs. Si maritusiure ma
riti:hocẽ infra ſexagita dies vtiles adul
teriuʒ vxoꝛis ſue accuſare voluerit quã
ex ſuſpitione ſola ream facere valet:nõ
continetur vinculo ĩſcriptionis. Itẽ
Abactianimalis accuſatio non ſolum
cum inſcriptionibus ſed ugn ſine ea
obſernationeꝰ ꝓponitur. Itẽ Siqͥs
ſe iniuriaz ab aliquo paſſum putauerit:
⁊ querelam deferre voluerit:non ad ſta
tionarios recurrat ſed pꝛeſidalẽ adeat
poteſtateʒ:aut libellos offerẽs: aut q̃re
laseſuas apð acta öponẽs. In alijs
autem criminalibus cauſis dignum eſt
vt inſcriptiones pꝛoponantur que ma⸗
gnitudineʒ videlicet criminis tempuſqʒ

teſt eã accnſare poſt hos dies ẽt dum tamen non exceſſerit qnquẽniũ. vt. ff.

R accuſati

e.ti.ma riti.ſed ad thoꝛi ſeparationẽ ẽt poſt ſeptẽnium põt.vt.xxxiij.q.ij.ad
monẽ. Cõſiſtit antẽ ius mariti ĩ hoc ꝙ ex ſuſpitione facit vxoꝛẽ reã:⁊ ꝙ pꝛe
fert᷑ alijs accuſatoꝛibus:⁊ ꝙ nõ iſcribit:⁊ ꝙ non punit᷑ quaſi calũniatoꝛ ſᷣm
quoſd: niſi euidẽs ſit calũnia.vt.C.ð adui.iure mariti.ff.e.is cuiꝰ. Jure tñ
nono tenet᷑ vir iſcribere. vt ĩ auten. vt li.ma.⁊ anie.ꝭ.cõs.colla.ix.⁊ ex ðᷣ pꝛo
cu tue.ſim canonẽ ñ vr ꝙ ſuſtincat penã taliõis.vt.xxxiij.q.v.hec imago.ſed
poc ẽ verũ cũ agit᷑ ad thoꝛi ſeꝑatõeʒ ſecꝰ ſi agat᷑ ad pena legalẽ.vt ex ð ꝓcu.
tue. i ¶. Quam ex ſuſpitione. xxxij. q.j.c. ij.
xAbacti.id eſt cum quis gregem abigit vel partem gregis.
¶ ¶Inſcriptionibus.id eſt cum agitur criminalitcr.
m DOMbſeruationce. id eſt cum ciniliter.
2 Si quiſ. C. de accu. ſi quis ſe. o Mõ ad ſtationarios.i.non pe
daneos iudices. p . Aut libellos. cuʒ criminaliter.
q Alut querclas.cum cimliter. In alijs. male cxẽplificat magi
ſter:vbi non cogitur quis inſcribere ſed veros caſus poſui.ẽ · ij. q.iij. S. noiã
ddum.⁊.q.vlti.in ſumma.
1 0C— Hntra ritum.leges.extra de offi.iudi.dele.canſam.ff.de iuriſdit.om.
lifilindi. qui iuriſditioni.

.accuſatoꝛes. index m ſuos domeſticos cogit᷑ reciꝑe õ ſe. vt. C. ð aſſeſ.ſi
E ꝗnta.De iur ter ẽ citandus quilibet.vtxxiiij.q.iij.ð illicita.ſi tñ
ad pꝛimam citationem non venerit delinquit:quia ſpernit mãda⸗
tum iudicis ⁊ punitur.ff.ſi quis ĩ ius vo.nõ ic.l.ij.ff.ſi quis ius di.ñ
obtem.l.vnica.⁊ pꝛeſtabit ſumptus litis ðilla factos.vt.C.ð.iudi.

ſancimus.⁊ agitur hic de inducijs citatoꝛijs ſiue cxpectatoꝛijs que dantur

epiſeopis.⁊ eedem dantur pꝛeſbyteris ⁊ dyaconibus vt.xv.q.vij.ſi autem.?
dictum ẽ de his.S.iij.q.ij.in ſumma.

* Diſanis. Caſue epiſcopus accnſatus ſinſra ts vnins menſis a tpe

receptiõis luterarum non vencrit excõicatur. Si allegat uſtum im⸗

Be imperialibus edibus.i.de domo cuiuſlibet indiciſ.de hoc dir ij .
Pv.

pedtuctum datur ei alius menſis.ſed remanebit excõicatus quo vſq
pꝛobabit inſtum impedimentum.⁊ ſi non venerit ſccundo menſe dam
nabitur. Si vero accuſatoꝛ non venit die ſtatuto excomunicandus ẽ.
ſed ſi iuſtam pꝛobat abſentiam abſoluctur ? poſtmodum aget. Itemẽ
caſus ſm.h.⁊ ſᷣm eum exponiur poſt menſem.i.poſt pꝛincipium ſecũ

di menſis Aliuſ
. caſus. Aliquis
deſignent vt alterutram partem digna vult accnſar epi
legum terrere poſſit auctoꝛitas.Inſcri⸗ ſcopuʒ vadit ad
ptio vero ſemper fiat vt talionẽ calũma kaimatez vocot
ioꝛ recipiat: quia ante iſcriptionẽ nemo at cahnsieloie
debet indicari uel damnari:cũ ſeculi le⸗ deinde ocathr
geſhec eadem retineant. e domo ab cis vr ſit tali
etiam iundicis accuſatoꝛ vel teſtis pꝛodu dic coꝛam cis.?
ci non debʒ:ne in cauſas ſuſpitiõis inci« ſitũc venerit ſu⸗
dat iudex. Ande nicolaus papa. ſpẽdatur. Siat
BSuſpitionis incidet in crimen iudex de miſerit nundum
Xuiꝰ domo vl accuſatoꝛ vl teſtis ꝓducit Anleberiuli⸗
Hntra ritum'eccleſiaſticũ cõtraqd; vcd allam iultas
venerandas legeſ pꝛoducitur acen cxcuſationẽ da
atoꝛ vel teſtis de imperialibus edibus murcialius meè⸗
J cui imperari poteſt:cum ad falſum te ſis.⁊ſi in fine ſc
imonium dicendum quis adhibetur: cundimenſis iᷣ
fiunt ſuſpecti iudices ⁊ lupi cuſtodes. enern e *
Equintaꝰvero queſtione in ſccundum men
d cocilio carthaginenſi.iiij. ſic ſem.i. poſt fincʒ
AJYinnenitur diffinitum. ſfſecundi menſis.
HH eſt a comunioue ſuſpen . 2Zſic nõ obſtat.
dèd:q die ſtatuta ad cãz venir ñ potuit. ſcauſa pꝛoxiq.
0 AViſquis epiſcopoꝛum accuſatur Regrotanick
aagd pꝛimateſ pꝛouincie eiꝰ ipſe caun menſis ad coni⸗
ſam deferat accuſatoꝛ nec a cõmunione cendaʒ maliciã.
ſuſpendatur:cni crimen intenditur: niſi cxtra de dolo?
ad cauſam ſuam dicendam electoꝛuʒ iu contu. cuʒ olim.
dicũ die ſtatuta litteris euocatus minie & Decurrerit
occurrerit:hoc eſt infra ſpatiuʒ mẽſisꝰ ſpone wcer
ex ea die qua eum litteras accepiſſe cõ venenls vie la
ſtiterit. Quod ſi veras aliquas neceſſi⸗ ſig excõmunica⸗
tatis cauſas pꝛobauerit: quibus occur tus.? il nõ ve⸗
rere non potuiſſe manifeſttũ ſit:ſue cau—⸗ mitquia non po
ſe dicẽde intra alterũꝰmenſẽ itegrã hẽat teſt venirc:nun ⸗
facultatẽ:verũ tã diu poſt mẽſem ſ̃ʒ nõ quid eritexcom
cõicetdonec purget᷑. Si aũt ad vniuer⸗ nncens⸗ .
ſale cõcfliu occurrere noluerit: vt vel ibi c andmur ie eg
caã eiꝰ terminet᷑:ipſe ĩ ſe dãnatiõis ſnĩia, abſentie: ? ba
ta canſa non ab

ſoluitur. nec enim extat conditio: quia non dicetur non veniſſe ex quo
caſu non venit.vt.ff.de condi.⁊ de.l.ij.nec pꝛopoſuit iudex excommu/
nicare ipſum in omnicaſu ſed in caſu contumacie tantum. ar. ad hoc.
ff. de ſol.i ſeruus.x.in fi.⁊ cum non contumax penam contumacie nõ
patiatur ſi non venit.vt.ff.de re indi.contumacia/io.So.cxcõmunica
tus eſt ſed abſoluitur ſine expenſis.quia excommunicatio tenet:niſi in

7 .

duobus caſibus.vt extra de ſenten.excom.per tuas.d.
ʒ benſis.vel trium menſium.vt.j.ꝓxi.q.iij.c.j.⁊.qij.c.ij.contra.
Ex ea.nõ ꝙ computandum eſt ſemper tempus a receptione litte/
ra ruʒ vt hic.⁊. xvj.q.iij.placuit.ij.extra de appel.ſuper eo.⁊. C. de ex/
cu.tu.l.quinqnaginta.nec computabitur dies in quo reccpit litteras.
vt. ff. ſi quis can. l..)
2 ¶ Alterum. ſed obijcitur: aut pꝛimns menſis fuit peremptoꝛius:aut
non.ſi non:quare excommunicatur.contra illud.xxiiij.q.iij.de illicitl.
ſi fuit:quare datur ei alius menſis poſtea eenn qualiter fuit bic miſ⸗
ſum peremptoꝛium pꝛima vice contra illud. extra de dila.c. dilecti. Si
uis tenere caſum.h.dic ꝙ hic ex cauſa fuit pꝛimo miſſum perempton
um:vt extra de in inte.reſti.tum ex litteris.in fi.⁊.ff.de iudi.nonnunqꝙ
2? ſequens peremptoꝛium datur ad connincendam maliciaʒ. ſic. ſ. v. J
iij.c.i.ſecundum alium caſum non eſt pꝛimus menſis peremptoꝛiug.
ſecundum boc dic ꝙ non pnnitur hic ſententia excõmunicationis ſed
ſuſpenſionis vel alia.nam bene punitur quis in citatione non perem-
roric vt.v. ij hꝛcſenti..de iudi.ſancimus.ff.ſi quis in ius vo.non
⁊Mon communicet. in ſacramentis.
a ¶Bamnationis.cum lis eſt conteſtata.vel legitur de ſententia ex
communicationis.

b Communcet · ar. ꝙ qni eſt ſuſpenſus in vna eccleſia æĩ altera q·
cum ſit tantuʒvna eccleſia ñ pot eſſe partim inrra ⁊ partim cr ecchi

ſtug Ve O . v. HlUl
ninl Snemo mwitns agere vel accu. com llann contra illam regnlam., g M infamiã ix
uirh cuſatoꝛ eſſet admonendus.vt. C. ꝗ acc pellatur. Item nõne pꝛimo ac/ H infamiã cuiuſdam epiſcopi.HBe pꝛima.ł. 34
tibnaleincpiſeoposſtemt ausil ſcama Reont d iſeil. dPor obi⸗ puntturquifamoſum —RSRSRTWTWSXõ
ner cum ex accuſationcoꝛta i ante pꝛoxi.q. ij.c.ij. hoc obti⸗ re non vult qo ſcripſit. Et diſti alſum compoſuit occulie æ p/
R accuſatoꝛ pꝛoce “S ontra epiſcopum.⁊ ideo cogi y aut nõ. ſi certũ aut Eccanictus. inguit: aut certu eſt gocoͤpoſſit
alc .epiphaniũ. comunicat: nec vel i npoꝛe ſane quon o ſeribẽ mẽ.ſm canones vere
pn yel hic iſcriptũ municat: nec vel i ſua eccleſi o ſcribẽs ꝓbare negligir ane lfi ſubiſelk ve gent
le fuit. ⁊ ideo coge rochia communicet acceſat velpa⸗ dauit. Dechenec grque l̃is man/ ſe S1
dallen batur pꝛoceder eius ſi en ſatoꝛ autem ad cꝗ do: quotiẽs ſit vocãduſ EC.c.). Si vero ſpote
4 .- pꝛoceder̃. ſi nunquã diebus SHSõõ ad cam ante ſni cãduſ cõfitet᷑ cũ nõ põt pꝛo⸗
baani yt extra ð acc fueri iebus cauſe dicẽde de⸗ quã ſniam dãnatiõis excipi ch no põr pꝛo/
hagnt text u. fuerit ſubtrabens ſe a cõmunione no gt. .Tertio: iõis excipbpi bare mitius e
nanme licet. in fi. Siau moueatur. Si eg cõmunione noõ re rtio: an ꝑ ꝓcuratoꝛẽ cim ſuũ tur. yt. eifi. i
chn ner accuſ Mereieſngteieend de H p . alegtꝛ bſe ipᷣm cauſe ſue im ma an t def
itmd nec accuſat? rem erel cõione epiſcopo or. uarto: an abſqʒ ſynodali neri vt ꝓdeat iĩ publi
mine renit tũc neuter emoucat᷑ a cõione accuſatoꝛ: ita tñ audiẽtia ſit danãd abſqʒ ſynodali cũ ĩpubli⸗
R e e Pert Pag ita tñ x ic ef us. °Quinto: an iõ 7 ꝓbet qð ſcripſit.
igti ẽpuniendus.ff. nec ipſi adimatfacultas ꝑagẽde c aliquis hñdus ſit inimi an iõö qʒð ſi 5 er pur.
Niis j j ẽde cauſe: 12 8 ſit inimicus qꝛ crimẽ al⸗ ſi non fecerit pꝛio
tutztin ſiquis ĩ ius vo. ſi ſe ad diem ſtatutuʒ no ſec . eriꝰ idic qꝛ crimẽ al- peꝛiuabitur ſacris: po⸗
Gan 5 Lii, E, vif 14 n voluiſ eri idicat. *Sexto: qi abitur ſacris. po⸗
; i o b tuiſſe occurrere pꝛobauerit iie ſedẽ crẽdusqquodituli pbure ho vi ſitple⸗ ſica crricabu: c hor
alluĩ T lele bic N Q. VI . 5 H. e nõ valet. ẽ cũ inocẽs aliꝗs inſa
miin pſi accuſatoꝛ ñ E . — . mat. ſecus ſi reus fue
.* „. ſn ria it ꝗ accuſat᷑: qꝛ expe
