qui ab hereticis excõicantur. apud eũ. .

PPerte inquit ſedis noſtre ſan⸗
xrit auctoꝛitas nullum ſiue epᷣm ſiue
clericum ſiue ꝓfeſſione aliqua xpᷣianuʒ
qui a neſtoꝛio vel eiꝰ ſimilibuſexquo ta
lia pᷣdicare ceperunt:vel cõmuniõe vel
loco ſuo deiecti ſunt:vel eiectum vel ex
cõicatum videri:ſed hi omneſin noſtra

It celeſtinus.

gs vel catboli⸗
cuſ pᷣdicare.ex hoc di
ſtinguit. g. vt. ð. e. S. ſi
añt

a ¶ Ceperũt. ſupple

⁊ ſeꝑauerũt ſe.S.c.⸗

2 11 ximo.ver.ſi etiã illi qʒ.
cõmunione hucuſqʒ perdurãt: qꝛ nemi illud foꝛte intelliga⸗
nẽ deijcere velremouere poterat:qͥ pꝛe tur de illis qui iã pꝛe⸗
dicãs talia titubabat intellexiſti ĩpera-⸗ cdicare ceperũt.b. ve-
toꝛ ex ſupꝛa memoꝛatis nõ potuiſſe: vt ro intelligit de iaʒ da

nõ dicamus pꝛelatũ ſuũ ſaltẽ quenlibet

nato ꝑ ſniam canõis

remouere qui fuerant olim remoti: nec e onnan d⸗
deijcere quenqᷓ iam ante ꝓſtrati. ¶ Ili xri.s. e.q.i. . i. ſed con
nicholaus papa. radicil in ſi.

Ad iundicandum excõicati nõ recipiant᷑
Jramur quõ excõicati ad iudican
dũ recepti ſunt:cũ ſᷣm apoſtolicoſ
canones ſine cõmẽdaticijs litteris ĩ cõ

b Vec iudicamus.

cilicet talẽ qui cano⸗
nice erat depoſitus.

c Remotũ ar. j. c.

eni eſt vt cui nõ licet etiamꝰ cuʒ minimis ſitio.xix.di.nulli.
ddAdA. KEd clerum. hec

nõ ſunt verba.g. ſʒ ni

cholai.hoc.e.⁊ ſuꝑius totũ ẽ vnũ.qdð pʒ ꝑ illnd.j.e.intellexiſti.

f¶ Titubabat. nota titubantẽ in ſide eẽ bereticũ ſicut ſalſi aſſertoꝛ?

dici:⁊ vt.S.iiij.q.iij.in teſtibus.extra de here.dubius.nã bereticoꝝ voca⸗
bulo ↄtinetur qui leui etiam argumento a ſide deuiat.C. de bere. omnes.
in ſi.quandoq; tamen titubatio excuſat ⁊ repetitionem inducit.l.fi.C.de

condi.inde.io.

PpAulto magis illi heretici.

ꝗ ¶Kaicis. qꝛ laicos ⁊ clericos catholicos vitabtz.
TMec illud.rñ.tertie obiectioni:oꝛdina litterã: ſʒ quedã peſſima

opinio delata apud ſe ſibi tñ incognita diuiſit eos metuẽtes de futu⸗
ro indicio:de pena gehẽne.ſolẽt eni beretici talia minari niſi ſibi cre⸗
ar.pl ſpes vel opinio diuiſt eos metuẽtes q̃dã dicta ab alijs bereti
co:? t incognita ſibi. WM WW

9g D Jramur.cõmendaticijs.⁊ eſt hic argu.ꝙ ſi aliquis eſt excõicatus

X ſi poſt dicit ſe abſolutum nõ eſſe ei credendũ ſine litteris: vt noti.
q.vij.didici.extra de offi.oꝛdi.ex parte.
Eriam cũ minimis.S.di.xliij.nobis.S.di.xxj.inferioꝛ.arg.cui nõ licet
minus nec maius.ff.de ſer.expoꝛ.l.vlti.ff.de ſena.qui indignus.nã ſi pene
cꝗ̊ ꝓbibeiur a maioꝛi ⁊ q minoꝛi.ff.de inter.⁊ releg relegatoꝝ · S. vlti:⁊ de

.)

Cauſa

¶ Bis auctoꝛitatibus. boe mõ ꝓcedit in. i infert er c. cedẽtibus er s Abdiaconꝰ. recipief ad penit?tia. nõ enim dicit ubercöiea Ao

quo quis cepit talia pᷣdicare ꝙ nõ põt quenqᷓ excõicare.Scðo ponit obùie
ctionẽ quãdã: ? e ſoluit diſtiguẽdo ĩter ptãteʒ ⁊ ptti Ant onies ue veldepoſno”n.
diſtinctiois idncit capitula ſequemis. it ꝑ diſtlicnonẽ: ? ed aller pantt᷑ 2ilibꝰ æ crialibꝰ ſnia er cccliʒ bʒ ſermitatẽ. ar. xj. q iij. iulianꝰ. .i. geun
b ¶Cuũ ergo. ar. ſa . II¶ Su illud auguſtini.5. ·q· ꝓx · · bis ouctoꝛitatibꝰ.iĩ illo vbo rece⸗ 3
cerdos põt excõicare dentes.S. i.q. i. n
x.q.i.nemo. et ð offi. envta ſacras reaulas cqicare liceat eti . 5 9gdͤqd. ine
bri abeccſiay eet inxta ſacras regulas cõicare liceat etia, linquimus areã dñi:neqd ꝓpter piſces x . Blia veoro. i
AM. diceret Z.xvj.q.i. ei de ſuis pene maioꝛibus iudicare. Hiſ mmales rumpimus retia dñi:neqʒ ꝑꝑ he large hic ſumit
cil. xj. · lij. debet. auctoꝛitatibꝰ pſpicue mõſtrat ꝙ erqux dos in fine ſeparãdos deſerim grege,z Ccrametüͦ vr.i. .
. 2 2 „J⸗ „ 12= , 6 . . gezs . 3
e Erachſ Scõiũ⸗ alidqs ð fidẽ ceꝑit aliqd docere nec deiſcñx dñi:neqʒ ꝓpter vaſa facta in ↄtumelii y zil culn. gnne
cta ſũt:ani vtrũq; re re queqᷓ valet nec dãnare. Obijcit tñ il migramus mni. T. „ T Sacerdo-⸗ n
tinẽd jcit migramus de domo domini. Ide n
tineẽdu caut neuirnz. ſud aug.recedẽtes a fide nec baptiſma Idey Le. niſii neccſt
C. de iure deli.quida. b eKeE tige nec bap 1 ad euſebium. D S tate:tũc laicꝰre ſencke
ſſ de admi tn.cu qrir. c aptiʒadi poteſtatẽ amittüt. Cuz 5ͤ Ouiſqͥs ꝑp diſciplinã ab heretic excoi ccciliare põt. Kiſchne
d .Poteſtas. ipſe oꝛ ſacerdotalẽ vnctioneʒ vtraqʒ poteſts cat᷑: nõ eſt a catholicis recipiendus. cõ.di iij. ſcũm. afnal
do vel habilitas qda vigelicet baptiʒãdi ⁊ excõicãdi ſequata Abqdiaconus' quidã hiſpanienſis 3 BHabebũt. iub
Ana ex eo qð eſt ſcer fide recedentes:aut vtrãqʒ retinebunt: eccleſie noĩe pꝛimus cũ ab acceſſu cu cxtrema ne⸗ uſe
loſbabz ve poteſtare ant vrraqʒ carebut. y aliud ẽ ptas ofmi indiſciplinato ſcimonialiü phiberei: at ſore bagdtad en
iin alef viſtimr cij: aliud executio.plerũqʒ officij pote- ʒ oꝛdinata ⁊ ſana ceptagtemngett 4 elz drſſni e
e AVel accipit puta ſine vel lef veluti a monachis in ſa lericam remotus eſt. ego ſi placet dño aͤd Bz ud Peret Gemn
ſine executione. cerdota i vnctione vel acce Pta ſine ſui iſtũ modũ ſeruo:ſiquis apud eos ꝓpter co. Querit qre Me
¶ Vel accepta. pun · executoxe retinet᷑ veluti a ſuſpẽſis bus diſciplinã degradatus eſt ⁊ ad eccleſiãscucbariſtie la⸗ ſa⸗
ta inc exccutione yel adminiſtratio ĩterdicit poteſtas non an catholica trãſire voluerit in bumiliatio ch metlͦ n it
accepta cũ execuniõe. ferft᷑.a fide itaqʒ xpᷣi recedẽtibꝰ ptãs nõ ne pnie recipiat᷑quo“⁊ ipſi eum foꝛſitan ab beretico ac⸗ ln
èL adimit ſiẽ rdeunboñ reddt᷑ ne ñ boĩ ſl, cogerẽt ſi apud eos manere voluiſſet. ier encicnic nunte
b Si bereticus.idẽ ſacr̃o iniuria fieri videat᷑:vnde ab here Sed illud auguſtinis ĩtelligit᷑ dictum n5 Nrtmd pugi . uutii
cens de ticis babtiʒzati vel oꝛdinati: c ad vnita ſniam cuius ptã extr Pleat ſacki el⸗ Ptit
eſt ſi catholicꝰ:qꝛ cõti lice ficket redierint: ſi . pꝓp ſniam cuius ptãs nulla ẽ extra eccle pleat ſacr̃i.ð cò. hſetſcn
net erroꝛ? itolerablẽ. tem catholice fidei redierint:ſi foꝛte in / ſia: ſed iĩ deteſtatione criminũ que ĩ he- diſtij. xt gd pa Pamti
i ¶ Snia. er de ſent. tuitu eccliaſtice pacis in ſuis recipiẽtur reiicis ſicut ĩ catholiciſ eque ſũt punien maes di. iiij. ba utmi
ex. per tnas. oꝛdinibus:nõ iterabit ſacramẽtũ quod da. põt tamẽ illõ auguſtini de poteſtate bliſmi vice rñ. unn
k¶. ¶¶ Quod.hic ponit in foꝛma ecclie ꝓbabit᷑ miniſtratuʒ:ſʒ ꝑ baptiʒãdi ĩtelligi nõ ligãdi ant ſoluendi plenioꝛ remiſ/ ipln
äen don ẽquã ſta ipoſitionẽ manuss pᷣſtabit virtus ſacra vel cetera ſacramẽta miniſtrãdi. baptiſ ofe n dapriſ 4
¶ Bladio. ſ nung mẽtiq extra eccleſiã nulli docet eẽ colla ma nãqʒ ſiue ab heretico ſiue a laico mi s Arulveſta P
boc ita ſimplr vern ta. cu ergo vtraqʒ poteſtas in hereticis niſtratũ fuerit:dũmodo ĩ vnitate cathoꝝ ꝙ nec purgato Pirn
ꝙ ſi poſſũ eñ repelle⸗· remaneat ſi hereticus catholicũ vel ali lice fidei accipiatur: nõ carebit effecu. t iũ ſetiat: q iſi. nignei
re a teſtimonio ð me iUm hereticũ excõicauerit vt in cõionem Alia vo ſacr̃a:vt ſacri coꝛpoꝛis ⁊ ſãgui baptiʒãt᷑. ð pe. gielſi
ꝙ poſſũ ⁊ eũ a ſeren- ſue hereſis illũ deducat:qꝛ iniqua ẽ ſen- nis domini excõicatiõi 4 zciliatio divij. nulloex⸗ DM
da ſnia: nõ pidefr de ge mini excõicatiõis vel recõciliatio e ſigcn
da ſnia: nõ vide. naz tẽtia põdere caret: qð ſi in catholicum nis ſi ab hẽtico vel catholico ñ ſacerdo Rat wln luint
ba n aons ꝛaue viuentẽ vel iĩ bereticũflagitijs ve ter miſtrent᷑ vel nulluͦ vel letalez bẽbut grla alla dkke en
pellã eũ a teſtimonio einorihs deditu: vt aial ad recte viw⁊᷑ effectuz. vnde ⁊ ab oibꝰ fidelibꝰ nulla ligflacfif 2ſide. man
r de teſti. ſup eo.n · ẽdi noꝛmã vterqʒ redeat:ſniam dede tenus' ſũt recipiẽda. ¶ Nic aug.ſcris ratõ ꝙ ĩ baptii .
bileminus t rema-⸗ it: an vterqʒ an hereticus tm̃ eius deti bit in pꝛimo libꝛo de vnico baptimo. mo: vt.xxxij.die
net platus: vñ dũ to neat ſentẽtia. merito querenduʒ videf. In extremo poſitus en ab beretico S neceſ —
naf Borer me iudi põt as dici catholicum nnia hereuej mi nitentiam accipere valet. Srioꝛbapaſn; naruin
care. vuj. q. iiiſ. none. nime teneri.nõ.n.põt oꝛis gladio feri A an „ ?2iganug oium
T niſ incaſu. cũ poſi quẽ accuſare: v rrea kanre S quẽ foꝛte cogerit extremaꝰ neceſ ſacramẽtoxꝝ. yl w
2ſirmationẽ ⁊ añ cõ⸗ valet. ſi eniz quos diuina teſtimonia ñ . ceſitas:⁊ vbi catholicuʒ per quẽ ac ſufficit ſic ſcri⸗ uen⸗
ſecrationẽ crimè imo coſequunt: ſis ſi nian ſ cipiat no innenerit: ⁊ ĩ aio pacẽ catholi ptũ eſſerel :· mal
dũ exceptiõis obijcit̃ õſequunt᷑: qꝛ extra eccleſiã ſũt põdꝰ hu cam cuſtodiẽs ꝑ aliquẽ extra vnitatem ienchariſtie ſa int
er de accu. ſup his. mani teſtimonij ꝑdiderũt: aduerſuſeos catholicã poſit acceperit: quod in i5a ecrameèro ſolent Kär
Teſtin inLar. Auiin eccleſia e& vident: nec aduerſus erat catholica vnitate pcepturo: ſiſtati berercifonne, uul
3.C. de bere.l.qm.ſel eoſdem eccleſiaſtice auctoꝛitatis poduſ ctõ hac vita mi Peeptun⸗: 1ecclie puertere he
illud nõ valet enʒ bo⸗ taltice auctoꝛitatis podui &ctõ hac vita migrauerit: ñ eũ niſi catho 5. c c. ſeiſt nibur
illud nõ valet enʒ bo habere poterũt qͥ ab eius fide diſceſſſ licũ deputamꝰ.ſi ãt fueri alin ve.S,e.cſciſma in
dieäanro's cxceran. Pephatiſürargzid ab eccleſia für ade ici deputamꝰ.ſi t fnerit a coꝛpali moꝛ iĩ fſiĩ baptiſmo lnenn
Ez de bere. excõicamꝰ ti. In hereticũ autẽ poteſtatẽ h ↄdena te liberatus cũ ſe catholice ↄgregatõi ẽt vero nõ: de cõ. ialuno
n ¶Potcrũt. Sij · d. det᷑ bereticufſici poteſtatẽ habere vi coꝛꝑali pnia reddiderit:vñ nunq; coꝛde di.iiij ſiue bere etääl
vij.ſi hereticus. · erech n icut ⁊ diaboluſ ptatem in diſceſſerat:ñ ſolũ ñ iploꝛamꝰ qð fecit ſzy ticus.ba. vel iõ auetlin
o ¶ In bereticũ. ð.d. Malis tag in ſuo pecoꝛe. Vñ ſcribit &t ſecuriſſie veriſſieqʒ; laudamꝰ:qm pſẽ6 qe quicunq; ec Aaanſ
trxxvij.ſi qꝗd veri xx· aug. vincẽtio donatiſte ⁊ rogatiſte. tẽr deũ credidit coꝛde ſuo vbi vmtatem cipi bapuiſmna ſun
ia e. PPiꝛo aliquo fac none ob hereticiſ excoi ßpyabat: ⁊ ſine ſe baptiſmatꝰ ſacr̃o.qð gcebit hi coꝛ
ff Sanine wres,
becpars. Aiiſquis/p aliquo flagitio vel ſa⸗ uit:noluit ex hac vita migre.ſi s ãt cu, di.üij. nulli eſt
q ¶Anobis. j. de pe. aze Piketi a nobiſa ita ſuſcipit poſſiti ipᷣa acciꝑe:aliq̃ ment ꝑuerſitate aliquatenus.
oii perbũ.. ſ qnali ſicut ſu cipiunt᷑ qui excepto erroꝛe quo elegerit ĩ ſciſmate baptizari:ẽt ſi poſtea ⁊ ullaten?.
rer ꝛietas ſoluatẽ in a nobis ſeparamini ſine crimine apud venerit ad catholicã eccleſiã certũ ẽ illi ſecri.
ſequẽti. inuenii vos vixerint: diſplicet nobis.ſed nec ſfa ꝓgdeſſe ſacẽm quod alibi accipi põtp⸗ ane
. Ita ſuſcipit. arg. cili iſta mõſtratis: ⁊ ſi nõ monſtretis nõ⸗ deſſe nõ põt peruerſus ⁊ iniquꝰ ẽ:⁊ tä, æx ren 6
niam heretici fidẽ fa nullos toleramꝰ quos coꝛiigere vel ernici⸗ nin et, Erderrr gs 3
cere ecchie:: vninus u nirenopoſſumusn. g pu to pernicioſius quanto ſcientius. nõ eſt licitũ: jn nnnen
e icke gimel eereiqcen unn
⁊. ff. de cri.expil.here.res hereditarias.ar.op.ff.de iureiu.ſi zi 3 g, ſKat. n
n am ignanit boe ar no lelern dt i eehornenueit die d, r Baglentd iſicem dei drr ſentemrcoꝛdi ſuo adhibint.
catos ab hereticis nos ꝓexcõicatis hẽamus:qꝛ ipſi neminẽ pñt excõicare biſinerigeſ dec di iui.ſancrum. teri
ex de here.vergẽtis.ſʒ nõ recipimus eodẽ mõ malos Pererkeod,ſent bones b ¶Eſſc. .i..i. dñs declarauit. Rtuct
rcttede a⸗ nõ ad dignitates vel oꝛdines ſoꝛte.æ ſi ſecus fiat: qñq; fit ꝓpt᷑ nerdttezg id vij conuenientlons. W
alü: yt dicit in. c. qniſquis. . Pꝛodeſſe.j. de co. di.iiiſ. tunc valere. hkmere
. e ¶Iniquus ẽ.ab initio nõ ex poſt facto. t

Ere

en

ſeſile
ndiſii
ianmn
ftrge
Piztin
iglnigen
i le
die
gmiitit
Pkanhn
chid
elnnoſegt
Nntoſig
Lerinin
Nitr
nuͤtni
Melnini⸗
Peninne
ſoftrin
nochi
Gntien
grrg
fiſaüg
beptzüiie
difiencro
Nn iün
lnres
diit
liſſuiſt
tuüle
Mennn

r
gin,
itinnnen
ſcnnint
ſofien⸗
i ſeti⸗

giir

7

☚ quis dederit. ar. bic elicitur ꝙ ignoꝛãtia iuris partim excuſat:
ONnon ex toto.relenat quidem penam ſed non abſoꝛbet culpaʒ.
amile inuenitur. xxxij. di.plurimos.xxviij.di.pꝛeſbyterũ.vuij.di.coſue
udo. de conſe. di. ij. ſcriptura.xxx· q· i · de bis.õ.lij·di · c.i. de. conſe. di.
Mieinerent
Et neſcit.
dC 65

cõtra
eedeſet de WPer annum peniteat qni de manu he
ſacto: ſel eſt retici neſciens pꝛohibitam communio⸗
oꝛgllia craſ nem Feenbbec⸗ MVU
NWMN. Jquis dederit aut acceperit cõmu
enten 8 nionẽ de manu heretici:⁊ neſcit
na ponioꝛ eſt ? catholica eccleſia cõtrad icit: poſtea in⸗
ceteris pꝛeponẽ? telligens: vnum annuʒ integrũ peniteat
da: que maioi ſi aut ſcit ⁊ neglexerit ⁊ poſtea peniten⸗
nini pietati. ix. tiam egerit deceʒ annos peniteat. alij iu
diſti. fana. ff. de dicant ſeptem ⁊ quidam humanius vt
e mne obia uinqʒ annos peniteat. Si quis permi⸗
tner Snij aiſ. ſerit hereticum miſſam ſuam celebꝛare
de viro.c. xxij in eccleſia catholica: ⁊ neſcit. xl. dies pe
ij latoꝛem. niteat. ſi pꝛo reuerentia eius annu vnuʒ
6 Epit rer. peniteat.ſi pꝛo damnatione eccleſie ca⸗
wflins re tholice ⁊ conſuetudinis romanoꝛum ꝓ
gis fex vocani iciatur ab eccleſia. ſic hereticus niſi ha
deeegn beat penitentia ſi habuerit decem anos
ar. pcomitibut peniteat. ſi receſſerit ab eccleſia catholi⸗
iheconie T ita⸗ ca in congregationem hereticoꝝ: ⁊ alijſ
lie iaz enim oſ’s perſuaſerit ⁊ poſtea penitentiam ege⸗
eſt ? ſola admi- rit duodecim annoſ peniteat:tres extra
niſtratio deeſt. eccleſiã. vij. inter audientes ⁊ duos ad⸗
ſdeli po.in puc extra cõmunioneʒ. De bis ita ca
ſni none dicitur: vt. xij. an. cõmunionẽ ſine
Ee dn mſte V oblatione percipiant. l Itẽ greg. pa.
8 & Percipert Wotius eſt moꝛtem arripere quam de
rationẽ quare i manu heretici communionem accipere
ceat inmeceſſita Epit ermigildus rex iuuenis ter⸗
nabbaetiore renum regnum deſpiciens ſe d foꝛ
pe vamag iiveſiderio celeſte querens in clliciſſ ia⸗
babeſeinno Cere vinculatus: T ideo oĩpotẽti deo ad
na.cuz exrrema. ſe cõſirmandũ pꝛeces effundere.tanto⸗
Itez nota qin qʒ ſublimius gloꝛiam tranſeuntis mun⸗
neceſſitate po ⸗ di deſpicere: quanto religatus agno⸗
ſum ſocio conſi erat nil fuiſſe quod poterat auferri. ſu
eni de pe. diſ. . · perueniente autem feſtiuitatis paſchaliſ
gen bereia⸗ die inempeſte noctis ſlentio ad eũ per-
ſonem petere. fſidus pater arrianũ epiſcopuʒ miſit: vt
de conle. di iiſ. de eius manu ſacrilege conſecrationis
ſanctum. Idem coõmunionem perciperet: atqʒ per hoc
poſſz dici ð yn, ad gratiam patris redire mereretur: ſed
ctione olei. Seccd vir deo deditus arriano epiſcopo veni/

pe einibn⸗ eenti expꝛobꝛauit vt debuit:einſqʒ a ſe ꝑ⸗
hec tant ngbl⸗ fidiam dignis increpationibus repulit:
nifillnd ſolu lie ꝛ ſi exterius iacebat ligat? apud ſe tůũ
re laicis ercdo: in magno mentis culmine ſtabat ſecurꝰ
etiam in neceſſi ad ſe ſtaqʒ reuerſo epiſcopo arriano pa
tate de quibus rer infremuit: ſtatimqʒ ſuos apperito⸗
expſſe innenio. res miſit:qni conſtantiſſimum confeſſo/
od rem dei illic vbi iacebat occiderunt.

Mod autem poſt moꝛtem

ſecunde queſtio nullus excommunicari va
niſ collige. ſ. e c. abſolui ex verbis
yvlti. extra de ſen gelij monſtratur: qui⸗
ten. excom.a no —
bis, Sed nota

Frabmonemnon poeſt quis acenſari niſ in tribus:de bereſi.ſ. · c.
vlti. x

ereticos inſtituit beredes. exira de bere. ſi quis epiſcopus.
yel ſ in notoꝛio crimine deceſſerit. lxxxviij. di.neq;.S. ꝓxi ·q.v. placuit
alij o ponunt plures caſus addere. ꝙvbicunq; poteſi agere de crimi
ne pꝛopter bona alicuins ſemper polcha⸗

qui fi ſint legi. cauſaʒ.ſed dic ꝙ leges non permittunt aliquem accu⸗

ſari poſt moꝛteʒ niſi pꝛopter bona tmm. vt ꝙ excomunicetnr vel alia pe⸗/
na afficiatur in filijs. vi·q.i. . verum. vnde conſiderata legis intentio⸗

ne que tm ad bona agit. patet ſm eam ꝙ accnſari non poteſt vt excõ/

237

municetur:ſed de qnocnnq; crimine eiuiliter agi poſſe contra defunctũ pꝛo
pter damna illata reſarcienda.⁊ hoc ſᷣm canonicam equitatem.ar.xvi.q.vi
ſi epiſcopũ.extra de rap.c.pe.extra de vſu.tua.lʒ ſm leges ſecus diſtinguit.
pꝛocedit hoc modo in hac queſtione.pꝛimo pꝛobat vſq; ad.9.bis.ꝙ nõ põt

excõicari poſi moꝛtem abinde contrariũ.

M Superten aznh
„„„ cũ iaʒ eſt in aliqua ar⸗
bus dicitur: quodcũq; ligaueris ſuper cha moꝛtuus non ſuꝑ
terramc̃.ſuper terram inquit non ſib terra.ar. de relig. diui.
boc falſũ.extra de ſen

terra oſtendens ꝙ viuentes pꝛo varie⸗
tate ſuoꝛum meritoꝛum ſoluere poſſu⸗
mus ⁊ ligare.de moꝛtuis autem ſenten⸗

ten. excommu.a no⸗

*

be E coione. ſup⸗

tiam ferre non poſſumuſ. & Andeloo Ple dicimus. =
bapa ſcribens ruſtico narbonenſiepo. EH¶. Audicio..xi· q. nij
Mon poſſunt ab eccleſia ſolui poſt moꝛ quicũqʒ in terra..xx
tem qui in hac vita ab ea nolucrunt ab iiij.di quoꝛunda.
ſoliii. EE ndanhus, de
O0E eommunnione pꝛiuatis ⁊ ita de, n ¶Mon cõicamus.
lunctis hoꝛuʒ cauſa iudicio dei re nec cõicare debemus
ſernanda eſt:in cuius manibus fuit:v xæſſcc ſoluit. .].de pe.
talium obitus non vſq; ad cõmunioniſ dii multiplex. verſi. be
remedium differetur. nos autem quibꝰ auüt.qꝛ dꝛ ꝙ ſi conſtat
vinentibus nõ cõmunicamus moꝛtuis per cleie sconuerti
cõmunicare non poſſumns. Jtem voluit oꝛandu eſt pꝛo
comn . . eo in eccleſia.vt.xxyvi.
elaſus papa fauſto magiſtro fſungenti .pi.bis quiextra de
legationis officio apud conſtantinopo/ ſen.cx.a nobis: qꝛ exqͥ
liiiiin. EP eum nõ ſtabat ei cõ/
CEceleſia viuentes poteſt ligare vel ſol⸗ municare debemus æ
Cgatur ex quo eſt religio chꝛiſtia⸗ obin. e de ſen. ex.

Ana. vel certe detur exemplumein ec
cleſia dei a quibuſlibet pontiſicibus aut

ab ipſis apoſtolis aut ab ipo deniqʒ ſal p Exemplum. 5. di.
uatoꝛe veniam niſi ſe coꝛrigentibus fu xx. de quibus.
iſſet conceſſam. auditaʒ enim ſub iſto ce q Veniam. vt. . di.
lo non legitur omnino nec dicitur quo.d Labſit.x c.ſi quis pꝛe/
ex eoꝛum voce depꝛomitur:date veniaʒ poſtera.S. di. uij. deni⸗
nobis. dum tamen nos in erroꝛe dure-⸗ . 5. Sed bic veniam
inns id 8 i remiſſionem peccati

mus.id quoqʒ pariter etiam oſtendant

00° Egatur. exꝗ
LSpreſtl.

ibi veniam.i.impuni⸗

qui nobis canones nituntur opponere: tarm.
quibus hoc canonibus quibus regu- x MHiñ ſe. penitenti⸗
lis qua lectione quoue documento ſiue bus tm delicti veniam
a maioꝛius noſtris ſiue Bebonolci- mnanlgenns de be⸗
ipſis quos potioꝛes merito fuiſſe nõ du pe di i neminẽ ? 8c5.

bium eſt ſeu ab ipſo ſaluatoꝛe domino
qui iudicaturus creditur viuos et moꝛ/
tuosꝰ* ſiue factum eſt vnquam vel faci⸗
endum eſſe mandatur. moꝛtuos ſuſcitaſ
ſe chꝛiſtum legimus:in erroꝛe moꝛtuos
abſoluiſſe non legimus.et qui hoc tan⸗

tum faciendi ſolus habuit poteſtatem Ccoꝛpoĩd d Se er
beato petro apoſtolo pꝛincipaliter ma⸗ ailr diefraier⸗
dauit: quodcunqʒ ligaueris ſuper ter⸗ u ABoꝛtuos. vt la⸗
ram erit ſolutũ et in celis:: ⁊ quodcũqy ʒarum:ex de ſen. ex. a

ligaueris ſuper terram ⁊c. ſuper terraʒ

inquit. Mam in ligatione defunctů nun moꝛtuis per peccatu,ʒ
quam dixit eſſe aöſoluen un Itẽ deze di. boc idem
vibanus iulimundo epiſcopo. x E Faciendiſ. pctè

Non opoꝛiet ab eoꝛuin elemoſpnis pꝰ

moꝛtem abſtinere: quibus inuita com ſtitare.de pe. di i. ver⸗
municare non veſtitimu1us. bum. de conſe. di. iiij.
¶ ¶ Ane' quod ſuper ricardo ſilio bo⸗ nemo tollit.

relli vr̃a fraternitas ſe egiſſe inno⸗

„

non eſt qui quo ad deũ abſolulus eſt. e de ſen. ex.a nol
onunt banc auctem:quodcũq; ligaueris ſuꝑ terrã.i.inter vinos q;dtum

di. iiij. oĩs qui.

s8 CLCoꝛrigentibus. 5
di. ix. ego ſolus.v.iiij.

.

¶EFuiſſe. nam non

ſolũ merita ſed etiim
coꝛpoꝛa nobis delece⸗

nobis. vel intellige o

dimittere.moꝛtnũ ſu-

y Et in celis. H̊ in⸗
tellige de vera ligatio⸗
ne. nã iam vere ligatꝰ

nobis. aliter ẽt. M. z h.

peopit oſſit accuſari vt in crimine leſe ma
ieſſatis hereſcos repetundarnʒ ⁊ alijs. C. ad.l.iul. ma.l.vlt. C. de here.
manicheos.C. ſi reus vel accn.i.vlti.C.de apo.apoſtatarum.ar:cxtra

ex
ach ſũ ligãtẽ.qd.dũ tu es ſuꝑ terrã:ligare potes ⁊ moꝛtuũ tm qͥ ad ecclaʒ.
5 α Abſoluendũ.S.di.lv.ſi enangelica.ar.ff.de teſti.queſitũ.ar. .ff.de ſpõ.
oꝛatio.Sed iſtius bꝛocardi ſolutionẽ habes in textu.xxxiij.q.ij.qͥs dens.
7 ne.ſic pone caſũ ꝙ iſte.R.fuerat excõicatus cuʒ ſuis cõpli cibus.ſed
poſtea abſolutus ab vꝛbano in natalicijs beati petri.ſed iñ qꝛ nõ ſatii
fecerat ante moꝛtẽ poſt ſniam abſolutiõis de bis que foꝛte alijs abſtulerat.
eps iſte nolebat vt ꝓ eo fierent in eccleſia oblationes. dicit ꝗ̊ vꝛbanus ꝓlʒ

iſte nec excõicatus eſſet:nec excõicatiſ cõicaſſet:nõ põt ei iſtud negare:⁊ ſm
i

poſſit eius intentio merito cõmendari verũtñ nõ eſt de iure qð facit.nã cuʒj

7

LCauſa.

Peoc dicit. ? ſub qua ſponſione nos eis ·i ricardo ⁊ ſuis indulſimus abſolutio tẽ nõ poſſit excõicari.qꝛ admonitio ſp debet pꝛecedere vin dictã. xi q.
nem excõicationis qua tenebant᷑. alij aũt ponũt ſic:ꝙ nõ fnerat excõicatus ij. in igne. ita ⁊ abſens nõ põt excõicari.iij.q.ix. abſens.ſed hic in boc i
ſecd in aliquibus offenderat nec ſatiſfecerat: æ ſm hec ſe fideles refertur ad caſu ſpale eſſe. vel dic ꝙ fuit admonit? a canone.xxiij.q.p. adminiſtra un
iid qð pꝛecedit ⁊ fideles ſe in poſterũ polliceni: func dic abſolutionẽ nõ ſnie toꝛes· Sed quid ſi aligs voluit eü defendere admittet. ſic. ff. de pcu. ſer ute
ſed peccatoꝝ. Sed nõne bene faciebat epᷣs qui nolebat oblatiõʒ eius reci nuũ.i.publice.⁊ maxie cũ in cã criminali ꝓ inuito quis poſſit appellare pinii
ſiin moꝛtali deceſſerit de ap. nõtm. gi
. lIʒ nõ ſit excõicatuſ nec B . , . . ⸗„ ſed quo admit⸗ id
excõicatis cõicaſſet:;di tuit.pꝛo ʒelo dei ⁊ animarum ſalute ⁊ Amnationis ſnĩiam quicũqʒ me⸗ tet cũ nõ poſſit nar
coꝙ nõ:niſi vbicrin charitate laudamus ſed non eſt adeo ti Vrer accipe:ſi in ſuo ſenſu voluerit cauere de rato. mll
ſſet notoꝛiü: aliaw nn mendũ:non adeo eſt vobis ab eius ele,· pmanere nullus relaxare potuit. His ratuʒ videt hie –
Fſed de lded moſynis abſtinendum. Inter ceteros auctoꝛitatibus pꝛobatur ꝓviuentes nõ nirobacemabs ſii
oblaitones. uippe noſtre ſidei patres beatus loo moꝛtnos ſoluere poſſinnns vel ligare voluntati deri. i
a Pꝛo ʒelo dei · ¶ ta papa doctoꝛ egregius:quibus viuis in · verũ hoc nõ de oĩcrie intelligenduʒ eſt. driiiij queriſce. u
H kactü repꝛobet.ini·quit non cõmunicamuſ:nec moꝛtuis c ſit enĩ quedã cria de quibꝰ ẽt poſt moꝛ q Ane i. bi mi
iio m cõmendat. arg. municare debemus. Conſtat ergo qui⸗ cẽ acculari pñt quilibet vł dãnari veluti Bebnan in
de con diiij. perlatuu, pus viuis vt ex oppoſitoꝰ loquamur:cõ bereſis.i¶¶ AVnde in pꝛima actiõe quin Caſus. pꝛobat te
glias nõ.. ſola vlun. municamus: moꝛtuis quoque cõmuni- te ſynodi legitt. Weretici enam Paene nodu uii⸗
e aerknet AErire poſſumus nos plane:inter duo o poſtmoꝛtem imt ercom micani. huerecs boſt ſn
„ boies 2. “ pugnantia poſiti: inter imp os ſciſmna D Ane pfert a buſdã qͥ dicũt opoꝛ⸗ poſſe. Pꝛio mul gmn
b? Ex oppoſto. ex ticos videlicet ſciſmaticis vllo modoꝰ tere poſt moꝛtẽ hereticos anathe/ itplici auẽtc au⸗ ra
ſenſu pↄrio:imo a vᷣriſjj cõmunicare non poſſumus: aut licbet. matizari ⁊ ſequi in hoc doctrinaʒ ſctõx gu. Scdo auẽte Plui
Ar. de pe. di.ix.c.i. viſ. peccatoꝛibus vo et pꝛedonibus diſpen patrũ:qui nõ ſolũ viuentes hereticos cõ multoꝝ ebpox g Mari
·i.ſeiendũ.ar.xxxiij. fſatiue ꝓpterea cõicamus:qꝛ ⁊ eccleſi dẽnauerũt:ſed ẽt moꝛtuoſ.ſicut eosqui hfecerit. Ter⸗ unce
a· v· qui ſtitt. Hꝛactenus ſuſtẽtauerũt⁊ fideles ſe in po iniuſte ↄdẽnati ſũt reuocauerũt pꝰ moꝛ⸗ t auefe fabule mntie
. Seiſnatleos de ſterum pollicẽtur. alioquin opoꝛtet nos tẽ⁊ in ſacris dicticisiſcripſerũt qdð factũ rtmeen mii
äng. de huius mũdipartibus exire: ſub qua eſtĩ oãne ⁊ in flauiano religioſe memo⸗ Ataminopolte⸗ n
d ¶Vllo mõ. 5. e.q· i. et ſponſiõe nos eis nuper in beati petri rie ep̃is ſtatinopolitanis. Iẽ in actide Quinto auctoꝛi i,
Ana. ä natalicijs abſolutionem inducimus: q v.augu i. ait. Et ſi foꝛte iſti libꝛi ita deſi⸗ tate theophlili. uto⸗
e¶Et pꝛedonibus.d GSipᷣdictus vir neq; excõicatus noĩatiues gnãt traditoꝛẽ ſuũ ſicut dñs deſignauit ſexto repetit ſy⸗ ticto⸗
quibus quid imis ſi neqʒ cõicans cum excõmuuicatis ex. no iudã legat in eis noĩatim T expꝛeſſe: ve! nodus ancte an zirtin
ſ aliena nõ reſtituent mine exijtꝰ: ſed in domini ſui ſide atʒ cecilianũ vel eius oꝛdinatoꝛes eoꝛund Saſtint ? eeclie mii⸗
quere e ð rap. ſuꝑ eo ſeruitio permanſitlicet nobis diſpenia libꝛoꝝ fuiſſe traditoꝛes. ⁊ niſi eos ana⸗“ ——— Pefunt
fe Parubno. Saj i tiue . . quamdiu eos patimur: eoꝛum ele thematizauero ipſe cu eis indicer tradi⸗ in flloqnit e eg
multi. moſynis cöõmunicare ⁊a deſuncti animã diſſe. Que mõ recitata ſunt. aug. ſancte ra ecclia roma/ ſiat
g CNoiatiue. ꝑ hoc chꝛiſtiane religionis onmibus mois ad⸗ memoꝛie ↄſuluit ſtatui ⁊ teneri ab initio noa. lerir
dirit hic mar. figens iuuare. ¶. Item gelaſius papa vniuer in eccleſia. impiũ enĩ dogma iam incul⸗ 1rSicnt eos. *
hic pedem ꝙ ſiquis ſis epiſcopis per dardaniam ſiue per i patũ eſt ⁊ cõdẽnatũ:⁊ eos qͥ tali dogma S. xi q.lij. quicu ſiftni
cvicarerei ami ineidit lyrici conſtitutis. De codem. tiobnorij ſunt: anathematizari voluit PBeer d. de co. Qamni,
mnunetck nd ent c, Ec uiſquam vobis omnino pber eccleſie traditio. ʒ ẽtmoꝛtui eſſem . iõ ſco 6 oſt mok n
nect oeite dif. ſuadeat acatio pꝛeuaricatiõis ſue memoꝛie aug. dicit ſi mõ cõuinceretur 2 xxiij di qrun Grinan
e de ſen. ex cũ deñde crimen fuiſſe laxatum: quia qui poſteꝓ cecilianus de his que inferunkt ei ẽt poſt da. ? exgfrint
res.nec multũ facit ꝓp in collegiuʒ recidens pꝛauitatis iure me moꝛtẽ eiuſillũ anathematiʒo. Itẽ multi le.cãʒ. ſed ſpale
eo “ diẽ noiatiue.Hiõ ruit ab apoſtolica cõmunione ſecludi: epi ↄgregati ſunt:⁊ quedam de diuerſis eſt hic. ? caſibuſ
eni refert an ꝓpꝛio no in hac eadem perſiſtens dãnatione de-⸗ cauſis ad eccleſiaſticũ ſtatũ pertinẽtib?ꝰ quos noõ ipn.
mine an alijs indiciſs functus eſt: abſolutionem quam ſuper diſponentes de ipſis ſtatuerũt defunci din alij iahich
excõicer quis.· f. ſcoer. ſies non queſiuit omnino nec meruit quiſuas facultates heretic reliquerũt: Kin olid. ſahie
pee Erut. ſupple ner nec moꝛtuus iam poteſt impetrare: ſl- vtẽt poſt moꝛtẽ anathemati ſubijciant. niai ſerlptuna:
als erati alino pets quidem ipſis apoſtolis chꝛiſti voce de? Sunt aũt ⁊ au ſancte memoꝛie epiſto fides eſt eiadbi
publico:qꝛ tunc idem legatum eſt:que ligauerit ſuper terram le dicentes:ꝙ iq invita ſua nõ recte ſa⸗ benda. ar. iij. q.
eſſet. vt. . e. q. in pᷣn. T reliqua.Ceterum de eo qui in diuno puerunt:lʒ non condẽnati fuiſſent ad, vij. poſtulatus.
Vobis diſpenſa⸗ iudicio eſt conſtitutus: nobis fas nõ eſt huc viuentes: tñ demonſtrato pecca⸗ ar. 3. C. de rell ·
ne. querit in quo ſut alind decernere pꝛeter id in q̃ e dies ſu to etiam iſti poſt moꝛtem anathemati olnigent
diſpenſatü cũ hoc nõ pꝛemus inuenit. atqʒ ideo niſi eius no ſubijciantur. INem ſi vera ſunt que ceci ee un table ion
bot een arl di mnine'refutato ceteriiqʒ cõſoꝛtibus huiꝰ liano obiecta ſunt: ⁊ nobis aliqñ poſſũt aulco dicis. y' un
Es pie dñi miſericoꝛn erroꝛis cum nullo pꝛoꝛſus eoꝛum parti/ monſtrariꝰ ipſu m moꝛtuũ anathemati marcialis. Cle⸗ ine⸗
dia ⁊ veritas.xxxiijiq cipare debetis menſe vñice puritatem. zʒaremus. Item dicis mihi licere etiam nece dicnica late ſnt
ij. admonere.xel ideo quam maioꝛes noſtri ſemꝑ ab heretica de moꝛtuis iudicare:quia iudicium non ri ne dempſeris grin
dicit diſpenſatiue: añ magnopere ſeruauerunt pollutione dij tm de viuis ſed etiam de moꝛtuis ſolet vnꝙꝓp. Atiu
compeliebat eũ ad ſa. cretam. Item leo pape. fieri. Item rabula ſancte memoꝛie eßus t ctieſhi di Aus
ſtaetd. e fuit Incoꝛrigibili damnatioms ſententia re factus ediſſene ciuitatis qui in ſacerdo⸗ vbi magies pa ren
Ich eius cpelli vt ex larari non potee. iübus reſplenduittbeodoꝝ moſothemũ mi ſuo catballo witin
de rap.in litteris.⁊æ.iſ.. MVW 1 go ponuni. io. Kum
q·i in pꝛimis. e oene ſr n t 1. Beſignant. ſ. de con. diſ. ij. cuz omne crimen. nfie
lEEc quiſqᷓ;. ſuperſtes.ar.ꝙ lʒ heres vſurarij ſatiſfaciat de vſuriſ. yſn x — Del cecilianum.õ.xxiij.qiiij.ipſa pietas. W
rrario tñ poſt moꝛtẽ cõicandũ nõ erit.ſi ſuperſteſ abſolutionẽ ⁊ pnĩaʒ Eoꝛundẽ libꝛoꝝ.ſed quid ſi in ſcrinio alicuius inueniani rõnes yl guſi
no queſiuit. ar. ].xxvi.q.vi.qui recedunt.ex de ſen.ex.a nobtis. 1 fa ꝑ q pʒ eã vſurariũ fuiſſe:nũquid põt excõicari.rideĩ ꝙ ſic.niſið unn
I¶ Innenit. nã in eo loco quis conuenit᷑ in qno reperilur.iij. q.vi.c. i. de pe. pſuris ſatiſſecerit: qð tñ nõ eſt veru vbi occultũ fut. 1 unfi
di.i.nunquid cain.C. vbi de curiali vel coartali.l.vlti.dñi legũ intelligũt ſ ibi ʒ gr Reliquerũt.vt ex de here.ſi quis ep̃s.nec eſt ita in alijs illicitis col taflen
habet foꝛũ ratione rei ꝑetite vel rõne pcius vel criminis.lʒ.p.dixerit ꝙ vbi⸗ ijs.nd ſz nõ poſſit ligari illicito collegio.põt tñ cuilibet de collegio. ric
cunqʒ reus reperit poſſit conueniri.vt.C. vbi de cri.agi oʒ.l.i.b. ff. de rebus du. cum ſenatus. . 2l ſigeen
m .· 2ſtq;.ſupple nil aliud debetis facre. 2 KNAnathemati ar. cognito erroꝛect p? moꝛtẽ excõicant heretici uaf
n ¶¶Moic.i. erroꝛe eius ⁊c.quo erroꝛe obligati ſũt diabolo. NHam nomẽ ac⸗ 2 Monſtrari.ſed qualiter demonſtrabi iſtud. dicũt qdã qꝛ denun ſii
cipit pꝛo obligatiõe.s. e.aduocauit. vel dic nõ debetiſ participare cũ aliqno ciatiue.ſatis videt᷑ hec rõ ſufficere:tñ ſi venunciatiue ꝓbaret ) quem indi
eoꝝ pꝛoꝛſus: ſed refutare nomen eius ⁊ complices. 1 viuentẽ aliqd ⁊ nollet coꝛrigi excõicaret᷑. At iſte eſt in ↄtumacia iĩ quã lin⸗
.1) Amnationis.relaxare.s.xi.q.iij.qui iubente.s.e.legit᷑. denenit ex culpa ſua a q nõ põt exire:⁊ iõ nõ põt excõicari. Quidã itin atii
p His auẽtibus.nõ moꝛtuoſ.ilʒ ẽt moꝛtui eſſent:ſed videt᷑ ꝙ iſte poſt moꝛ dirũt cũ quibus eſt.b.ꝙ nõ eſt aligs admittendus denũciatiue: imo o nen

ngig
GoeNn

Munioe.
on
Nunae
cilt
Cbrgann
Cbeniſß

füſe
ſcginn
guiſh
ſtockie

date

intu
u
nnmnnt⸗
en
4 Pin
Gdeodent
Potntedl

Uenen4
innn

Gatinf

.XXIIII.
iy inſcribat ſe:x ꝙ ſe obliget ad taliõeʒ.iiij.q.iiij.c.ij.ſʒ eni pene ſuppo
nerer dico ꝙ ei cui ſupponeret iſte ſi viueret:ſed nõ cui mõ ſupponii.
nec mirũ cũ grauius ſit peccare in moꝛtuũ quã in viuũ.vt. C. de ſepul.

nio. qui ſepulchꝛa. a Item romanoꝝ i. ↄſtantinopol.
b ¶In fide peccaſſet.tantũ·ſed in ro.ponti.ſniaʒ excõicatiois ꝓtulit.
tantũ.vlł nõ pec
cauit in fide v· poſt moꝛtẽ in eccleſia anathematiʒauit:
eẽt inntoꝛ brre Item romanoꝝetiam eccleſia ante an/
ſß eerenn nos paucos dioſcox qui fuit papa eiuſ⸗
ereredar gem eccleſie etiam poſi eins moꝛtẽ ana
ytõ xy di cx thematiʒauit cum nec in fideꝰ peccaſſet
diſipapa 5 ſeld tantum: hoc omnes homines ſciunt qᷣ
Hðoſtatinopol. degunt hic rome:⁊ maxime qui in digni
e¶DOꝛgene. ñ tatibus exiſtunt qui etiam eidem dioſco
loquit bic ð oꝛꝛ ro cõicatoꝛes ꝑmanſerunt vſqʒ ad moꝛ
de dec babe tem eius. Iteʒ ſi ad tꝑa theophili ſancte
n ecnariſ. memoꝛie vl ſuperius aliquis recurrerit
A eni erroꝛey etiam oꝛigenẽ inueniet poſt moꝛtẽ ana/
babnit iſte: qi di thematiʒzatũ qdð etiam in iſto fecit:⁊ vr̃a
xit oẽz hoĩeʒ e? ſanctitas ⁊ inlius religioſiſſimus papa
ſalnãdu ꝑ ilud antiquioꝛis rome. Item ſancta ſynodꝰ
milodiſti o dixit. Sufficiunt que dicta ſunt ⁊ pꝛola⸗
ſeileeta die· ta eccleſiaſticam traditionẽ demoſtrare
Geww oz hereticos ẽt poſt moꝛtem anathe⸗

mißicoꝛdẽ ꝙ ñ
iuſtü. pterea di
xit xpᷣm paſſũ ĩ
agere ꝓ diaboliſ
ſalnandis.ſʒ cũ
iſte danat? fue⸗/
ſri nõne ? eiug
ripta. vtiq; ex·
Ehre. fraterni
tatis.qd eſt ̊
dã opuſcula re
cipiũt ñ qꝛ eius
appꝛobauit.oĩia
eni nra facimuſ
gbꝰ auctem im/
de vete . iur. enu.

go.iij. in qᷓ qſtũ
ſuit an ꝓ delicto
dñi familia eſſʒ
excõicada.⁊ tu
ipᷣe diſtingue: ꝛ
eſt pena coꝛpo⸗/
ralis:⁊ eſt pena
ſpũal.pena coꝛ
pali ſepe puuit
vnus ꝓ alio. vt
litibus.⁊ de cõ.
di.i.in ſancta.i.
g.iiij. in ſũma.
Itẽ pena ſpnali
duplicit. aut in⸗
terdicti: ant exxx·
cõicatõis.pena
interdicti bene
punit᷑ vnus pꝛo
glio. er de ſpo.c.
nõ eſt nobiſ.filr
alia pena ſpũali
yt. xc.di. obl atö
nes. xvij. q.iiij.
miroꝛ. de fil. pꝛe
ſpy. ꝑ totũ.i. .i·
quicũq. ſz pena
excõicationis ñ
niſi yt gdã dicũt
enoꝛmitas deli/
cti aliud ſuade/
at. yt. . ea. fi hẽs
Ex de ſen. ex. in⸗

vbi a

matiʒari. Item in actione quarta ſancta
ſynodus dixit: Auguſtini ſancte memo

rie qui inter epiſcopos aphꝛicanos ſplẽ?

duit:diuerſe epiſtole ſunt recitate ſigniſi
cantes qꝛ opoꝛtet hereticos ẽt poſt moꝛ
tem anathematiʒari.talem aũt eccleſia⸗
ſticam traditionẽ ⁊ alij aphꝛicani epᷣi re/
uerendiſſimi ſeruauerũt: ſed ⁊ romana
ſancta eccleſia quoſdã ep̃os ẽt poſt moꝛ

tem anathematiʒauit:lʒ in vita ſua pꝛio

fide non eſſent accuſati:⁊ vtrunqʒ apud

nos habita geſta ſignificant.

Uod auᷣt pꝛo peccato ali⸗
cuius tota familia cxcõmu/
nicanda ſit:multoꝛuʒ exem
¶plis pꝛobatur.pꝛo peccato
nanq;ʒ ſodomitarũ paruuli

eoꝛum qui beneficio etatis paterna fla⸗

gitia neſciebant:celeſti igne ſunt conſũ⸗
pti. Item pꝛo peccato amalechitarum
non ſolum paruuli eoꝛum ſed ẽt bꝛuta
aĩialia vſqʒ ad mingentem ad parietem
iuſſa ſunt a dño deleri. IJtem dathan ⁊
abiron auctoꝛes ſciſmatis fuerunt con/
tra moyſen ⁊ aaron:non tantuʒ ipſi ſoli
ſed oĩs ſubſtantia eoꝛum cum ipſis de⸗
ſcendit ad inferos. In nouo teſtamento
nõnunqᷓ;ᷓ peccatis exigentibuſ grauis pe

ſtilentia deſeuiſſe legitur:que etiam illoſ
inuoluit:qui peccati conſcientia m non

habebant. ſi ergo tã ſeueriſſime pꝛo pec

catis parentü inueniuntur paruuli puni
ti:nulli dubiũ eſt quin pꝛo peccatis eo⸗

rundem ſnia excõicationis pariter feriri

valeãt. His itaqʒ reſpondetur.pꝛo pec
catis parentum paruulos coꝛpoꝛaliter
flagellari ex verbis euangelij apparet.
ſtoli de ceco nato chꝛiſtuz inter⸗

rogaſſe dicunt. Rabi quis peccauit:hic

aut parentes eius vt cecus naſceretur.
In quibus etiaz illud completur:quod

