rãdo ſe factuꝝ decreuit:pᷣcibus populi
pꝛouocatus nõ fecit:nec tñ periurij reuſ
arguit᷑:.qꝛ quantũꝰ in ipſo fuit qð iura⸗
uit impleuit dũ ſententiã moꝛtis in filiuʒ
dedit:quã nõ carnali affectu ſed populi
ſupplicatione reuocauit. .III.
m ergo vt rõne ⁊ exemplo
mõſtratũ ẽ:epᷣs reus periurij
nõ eſſet:ↄſueta obediẽtia ab
archidiacono ſibi denegari
nõ debuit. Cũ etiã ſi crimino
ſum illũ eſſe ↄſtaret:añ diſfinitiuã tñ ſen
tentiã vt ſupꝛa mõſtratũ eſt: nulli cleri⸗
coꝝ ſuoꝝ ab eo liceret diſcedere:cõſtat
ergo illicitũ eſſe qð archidiaconus iura
mẽto firmanit.vñ merito querit᷑ an de⸗
beat ſeruari vel nö. .
f— Mod aũt illicita iuramenta
ſeruari nõ debeãt in toleta⸗
no ocilio. viij. legit᷑ in quo ſic
ſta tuti eſt. ¶Delius eſt vota
ſtulte pmiſſionis non imple⸗
requam crimen cõmittere. .
Ipublicis ſacramentox geſtis qd
deꝰ auertat:aquibuſlibʒ illicita vel
nõ bona extitiſſet ↄditio allegata:q̃ aut
iugulare animã patris aut gerere cõpel
leret ſtupꝝ ſacratiſſime virginis: nuũqͥd
nõ tolerabilius eẽt ſtulte ꝓmiſſõis vo
ta reijcere ꝙᷓ per inutiliũ ꝓmiſſoꝝ cuſto
diã exhoꝛẽdam criminũ implere men⸗
ſuram. ¶¶ Itẽ ambꝛo. de officijs li. i.
Aliquando non expedit pꝛomiſſuz ſol

uere ſacr amenuunm.
St etiã ) officiũ nõnunqᷓ; pꝛomiſ⸗
ſum ſoluere ſacramentum:vi herodes

qui iurauit ꝙ quicquid petitura eèt da⸗
ret filie herodiadis:necẽ ioãnis pᷣſtauit
ne pꝛomiſſũ negaret. Itẽ in ſermoe
ſanctiaug.ep̃i de decollatione ſancti io/
annis baptiſte qui ſic incipit:cũ ſactum
a gelii legeret᷑. Oietas fuit ꝙ dauid
ſicut iurauerat non occiderit.
ANJog dauid iuramẽtum ꝑ ſangui
QAnis effuſionẽ nõ impleuit: maioꝛ
pietas fuit.video dauid pi hoĩem ⁊ ſã
ctũ in iurationem temerariã incidiſſe:

Itẽ iuramẽtũ ex tꝑe ẽ illicitũ.vt ſi inret ĩ.xl.nif de pace cõponẽda.vt
I.q·v.decreuit. qð hoc verſu ꝑpenditur. Quis cui quid per qð ad ꝗd
cur quo qñ. bꝛeuiter reneas in hac qõne ꝙ ſemper iuramentü ẽ ſer
nandũ ſi eſt licitũ.licet enã illicitnʒ ſit ex mo inrandivt.j.e.ſi aliquid
e de iureiu. debitoꝛes. H

yt C.qũo ⁊ qñ iudex.

OQ. m 2¼ m

Apublicis. nõ tolerabilius.nec peccat tranſgrediẽdo.vt. je. in malis.
E? ainter.licet tũc peccauit quando iuranit.io.

b. St etiam officium.i.pietatem.
iOAE

20

3

Quiegcl. in hoc generali.iuramẽto nõ intelligit̃ iuraſſe. nin qð li
cite facere potuit. vt ex ð iureiu.ꝗntauall er de elec. cauſã.ff de ope. li. ſi li⸗

⁊ maluiſſe nõ facere quod iurauerat:qᷓ
iurationẽ ſuã hoĩs fuſo ſanguine adim
plere. Item. Be eodem.
Arauit dauid temere:ſʒ nõ imple⸗
uit iurationẽ:maioꝛi pietate ductus
ecce dauid ſanctus iuramento quidem
aſtrictus nõ fudit ſanguinẽ hoĩs:ſʒ euʒ
falſũ iuraſſe negare qͥ poterit:ð dnobꝰ
pctis minimũ elegit:ſʒ minuſ fuit illud ĩ
cõparatione peioꝛis:nã ꝑ ſeipſü appen
ſũ magnũ malũ eſt falſuʒ iurare.¶ Itẽ
iſidoꝛus in ſy nonymis li.ij.
Turpia vota ſeruanda non ſunt.
malisꝰ ꝓmiſſis reſcide fidem:in
turpi voto muta decretũ:qð incau⸗
te vouiſti ne facias.ipia eſt ꝓmiſſio que
ſcelere adimplet. & Itẽ beda ĩ bome
lia.xlinj. Moõ eſt obſeruanduʒ iura⸗
mentũ quo malũ incaute ꝓmittitur.
Aaliquid foꝛte nos incautius iura
re dtigerit:qð obſeruatũ in peioꝛẽ
vergat exitũ:libere illud ſalubꝛioꝛi cõſi⸗
lio mutandũ nonerimuſ:ac magis inſtã
te necitate peierãdũ nobiſqᷓ; ꝓ vitãdo
iurio ĩ aliõ crimẽ guiꝰeẽ duertẽdu. ⸗c᷑
niqʒ iurauit dauid ꝑ deũ occider nabal
vix ſtultũ impiũ:atqʒ oia qͥ ad eij ꝑti⸗
nebãt demoliri:ſʒ ad pᷣmã ĩterceſſonz
abigail femie pꝛudẽtis mox remiſit mi⸗
nas:reuocauitenſẽ i vaginam:neqʒ ali
qͥd culpe ſe ꝓ tali ꝑiurio ↄxiſſe doluit.
CIJu. De vnob malis minus eligi oʒ

BVn ſlü in iurado ſʒ i oẽ qð agi⸗
mus:hec ẽ moderatio ſollicitius
obſeruãda: vt ſi in talẽ foꝛte lapſũ vᷣſu
ti hoſtis iciderimꝰ iſidijs:exquo ſine ali
quo pcii ↄtagioꝰ ſurgereñ poſſumꝰ:illũ
potieuadẽdi aditũ petamꝰi quo minꝰꝰ
piculi nos ꝑpeſſuros eẽ cernimꝰ. ¶ It

tiũ nõ iplere ꝙᷓ; qd turpeẽ facerę.
NHuſqᷣſqʒ ſimplicẽ ſermonẽ ꝓfe⸗
rat vaſ ſuũ ĩ ſcifſicatõe poſſideat:nec fra
trẽ circũſcrip:iõe iducat vboꝝ:nihil p⸗
mittat ihoneſtũ:aut ſi ꝓmiſerit tolera⸗
biliꝰ ẽ ꝓmiſſũ ñ facere ꝙ; facereqð turpe
ſit:ſepe pleriqʒ ↄſtrigut ſe iuriſiurãdi ſa
cramẽto:⁊ cũ ipſi cognouerit ꝓmittẽdũ
ñ fuiſſe:ſacri tñ otẽplatiõe faciũt qð ſpo
põderũt: ſicut de herode ſupꝛa ſcripſi⸗
mus:q ſaltatrici pᷣmiũ qð turpiter ꝓmi⸗
ſit:crudeliter ſoluit: turpe ẽ ꝙ regnũ P*
ſaltatione ꝓmittit᷑:crudele ẽ ꝙ moꝛs ⸗
phete ꝓ iuriſiurãdi religiõe dat᷑:quãto
tolerabiliꝰ tali fuiſſet ꝑiuriũ ſacr̃o:ſi tñ
piuriũ dici poſſit:qð ebꝛius itervina iu
rauerat:qð ⁊ iuratꝰ iter ſaltãtium cho
ros pꝛomiſerat:infertur diſco pꝛophe
te caput:⁊ hoc eſtimatũ ẽ fidei eẽ quod
amicitiet fuit.⁊ poſt pauca de iepteꝰdiſ
ſerens: miſerabilis inquit neceſſitas qͥ

t Quod amicitie. vel amentie.

ob reuerentiã boſpitũ videt ꝓmiſiſſe:⁊ es que obren
nõ lig at: vt. ff.quaꝰꝝ reꝝ actio nõ datr᷑.l.i.S.que hono
tas que fit ob reuerẽtiã aliquoꝝ nõ hiudicat:vt.ff.de fur.

ber.

gnãli.
ſi gnalis.io.
Dod

.fl. de ritu nu.l.

7. ff. de iu. do.

dau id. te

lerariam. iura
mẽtuʒ temerariũ ⁊ in
cõſulto caloꝛeiracun⸗/
die factũ nõ eſt ſeruã
dum vt hic. ⁊. ij. q. iij.
pPuaricatoꝛ.ioãnes.
Brauit.peccatiſ.

que vident᷑ pec-

cata.cũ alteruʒ no eſt

pecca

m?

tũ.io.
N malis.aliud
ẽ in malis ꝓmiſ

ſis: ⁊ aliud in male ꝓ/
miſſis. pᷣmuʒ nõẽ ſer/

uandũ.ſcm ſic: vt.j.

—

e.c.ꝓxi.
n S aliquid peio/
rẽ.ſi. extra de iu-
reiu.ſi vero.
n Peioꝛẽ. item ali⸗
ud exemplũ põt poni

ÿ hic

ponat᷑: vt ſi iu⸗

raui me peccatuꝝ ve
nialiter:tale iuramẽ/

tũ nõ

debeo adiplere

qꝛ adijcerẽ peccatum
peccato:vt.j.e.diffini
Tio.⁊ ſi temere aliquid
iurat᷑ qð ẽ licitũ adim
plendũ eſt:ſi tũ pꝓpter
neceſſitatẽ nõ poſſuʒ
adimplere:venialiter
pecco:vt.xxv.di.S.cri
minis.in fi.⁊ a licito
iuramẽto:vt dicũt ꝗ⸗
dã papa nõ põt abſol
uere: vt not.xy.q.vj.
auctoꝛitatẽ.ſʒ eos ẽ

ex ð iu

rein. vẽiẽteſ.io.

o EDOn ſolũ.cõta/
gio. ꝙtuʒ ad ꝑ-
plexionẽ animi:pt.x/
iij. di. nerui.

tiẽs cni aligꝗd ſine ca⸗
ptione fieri nõ poteſt

ſemꝑ id

abꝛo. de ocls. Tolerabit Eiurame P. In quo minꝰ.quo

qð minimum

ẽ ſcquimur:yvt.ff.ð re
gu.iur.quotiẽs.io.

q lAuſquiſq;.ĩho
(Tndam nõ ſoluʒ

g iuramẽtũ rei illicite
nõ ẽ ſeruandũ.ſʒ nec
etiã inhoneſte.immo
ſi tẽdat ad inboneſta
tẽ:qñq; nõ eſt ſeruan
dũ lʒ poſſit ſaluari ſi⸗
ne ĩteritu ſalutis eter

ne: pt e

admod

1 ð iureiu. quẽ
U.

r Quod ebꝛius. 5

ꝓmiſſi

o cbꝛij ñ tenet:

vt.xy.q.i.ſane. .
9. Sa taͤtlu. arg. ꝓ
id ꝗᷣ

89

d clamoꝛẽ po/

puli ꝓmittit nõ tenet
ſi. viij. q.i. licʒ: vt ex de

elec.oſ

us.itẽ alia ra⸗/

tione nõ debuit tene/

re hoc iuramentñ: qꝛ
erẽtiã alicui ꝓmittũt
ꝛande.fic ꝗᷓ taciturni
l. pe. =

u¶¶Be iepte.j·. ꝓx.cã.q:v:ſ nõ lʒ·ĩ ſi ybi dicif ꝙ votũ illud fuit a ſpũ ſco

A

ſz dicas ꝙ votů fuit inin ſt
hendũt etiã ipſũ iuramẽtu

ſet. nũquid illud obtuliſſet dno: qi dicat no.

macrobiꝰ dicit ꝙ tri⸗
pliciter ↄtingit deos

loqui. V

b ¶ Cogitaui i· pide .

oꝛ cogitaſſe.
e AEgne. reuoca
re.i.nõ adim /
plere. nec dicit᷑ fallax
ſi ad rei pᷣitatẽ reuer-
tit᷑: vt.xxxij.q.i.apud.
vl. ð.vj. q.i. gcũq;. ibi
iponit᷑ ſeptẽnis pnĩa

d Ni ſacramẽto.

ꝓ periurio:ſʒ ibi og

cũ ꝗs trãſgredit᷑ lici-
tũ iuramẽtũ:hic loqt
cũ ꝗs temere iurat:ſjʒ
nõne ꝗ temere iurat
rẽ illicitã moꝛtalr᷑ pec

cat:̊ ſeptennis pnia

dʒ ei iponi: vt. xxxiij.
q.ij.hoc ipſũ.RKn. re⸗

gulariter iponit ſeptẽ

annoꝝ pnia: ſʒ ex ca
diminuit vel auget il
lud tpᷣs.xxvj.q.vij. tẽ
poꝛa.t hic nõ negat
an ꝑ ſeptẽ annos de/
beat penitere: ſʒ hoc
ſolũ dicit ꝙ a cõione
coꝛpoꝛis xpᷣi vno an-
L. no ſeparat᷑.
e L Sn ſemꝑ.
NAVn eſt obſer⸗
uandum.
S Eceſſe ẽ vt ma
lkle. diſtignit tñ
an ſoleniter iuret: an
in curſu verboꝝ:tunc
venialit peccaret: vt
Nxv. di. S. alias.
b ◻ aligdcd.

KS Iffinitio.i. al⸗

ſirmatio.
k ◻ Soluẽda b.i. frã⸗
gedaK K KE.

Emẽdatio.nõ.n.

peccat frãgendo tale
votũ.ſʒ in hoc peccat
ꝙ temere iurauit: vt
xxxiij.q.v.vna.ſʒ nũ/
gꝗd tale iuramẽtũ qðᷣ

temerariũ ẽ.i.de re il

licita factũ iducit de⸗
poſitionẽ vel infſamat
ar. ꝙ ſic. vj.q.i. quicũ⸗
q; ſciẽs.⁊.c. ĩfames.⁊
ſ. e.q.v.ſiqs ↄuictus.⁊
e de iurciur. querelã
Sʒ õ eÿỹ de iureiu. c. ſi
cut.Ego nõ credo ta/
le iuramẽtuʒ ĩfamare

vel ipedire electione,ʒ
factã vel faciendã. ð

bac mꝗ notaui.lxxxv
di.archidiaconus.io.

m Ctione.piura⸗

re.quo ad ſimi⸗
litndinẽ facti.
n & Smne. niſi qñ
peccat᷑ in ſpũm ſãciũ
ita ꝙ ſit impenitens
„ Iaquis pᷣnentus.
id eſt deceptus

p ¶AUAt diffiniat. i. in

tendat.
q ¶Tribꝰ. ſiquidẽ ſol
nẽeda ſũt.i.irritãda.

commutabilis ſententiam.i.cõminationem. ea que dñs dicit cõ⸗
inãdo vel cõmonẽdo bñ reuocat.ſʒ ea q̃ aſſerẽdo dicit ñ reuocat:vnñ

ſoluitur paricidio:melius eſt nõ vouere

quã vouere id quod ſibi is cui pꝛomitti

⸗“ Ca

i.ſʒ talis ſolutio fuit niuſta. bebꝛei tũ quidã reß
⁊z dicũt quidã ꝙ ſi equus vel aſnus ei obuiaſ-/

tur nolit exolui.⁊ poſt paululũ.nõ ſemꝑ
igitur pꝛomiſſa ſoluenda ſũt omnia.de⸗n

niqʒ ipſe dominus ſicut ſcriptura iudi⸗

cat frequenter ſuam mutat ſententiam.

¶Item ex eodem ↄcilio tole. Incõ
mnuiabilis deꝰ? qñq; ſua imnutat ſtatuta.
Mcõmutabilis deus idemqʒ ſẽper
exiſtens deiqʒ ſũma natura ſepe ſua

in facris litteris legitur mutaſſe pꝛomiſ⸗

ſa: ⁊ pꝛo miſericoꝛdia tẽperaſſe ſententi
am.vnde licet ſi impaſſibilis atqʒ incõ

mutabilis:crebꝛo tamẽ eius ⁊ iuramen

ta legunt᷑ ⁊ penitentia:que ſacris extant

myſterijs adoperta:iurare nanqʒ deiẽ

a ſeipſo oꝛdinata nullatenꝰ conuellere.
enitere vere eadem oꝛdinata cum vo⸗
uerit ĩmutare.ſic enim ꝑ hieremiã dicit

repente loquar aduerſuʒ gentẽ ⁊ aduer

ſus regnũ vt eradicem ⁊ deſtruam ⁊ diſ

perdã illud. ſi penitentiam egerit gens

illa a malo ſuo:agam ⁊ ego penitentiaʒ
a malo quod cogitaui vt facerem eis.
Item auguſtinus.

72— *

Sapiẽtis eſi reuocare ꝙ male loquitur.

Agne ſapientie eſt reuocare ho⸗

minẽ quod male locutus ẽ. Itẽ
er concil. hilerdenn. Ang pena fe
riatur qui illicitum iuramentũ facit.

Vi ſacramẽto ſe obligauerit:vt li

tigans cũ quolibet ad paceʒ nullo

modo redeat:ꝓ ꝑiurio vnoꝰ anno a cõ⸗

munione coꝛpoꝛis ⁊ ſãguinis dñi ſegre⸗
gatus reatũ ſuũ elemoſynis fletibus ⁊
quantis potuerit ieiunijs abſoluat. Ad
charitatem vero que operit multitudi⸗
nem peccatoꝛũ:celeriter venire feſtinet
Itẽe MNõ oia ꝓmiſſa ſoluẽda ſut.
HBGn ſemꝑ ꝓmiſſa omnia ſoluen

ter ſuã mutat ſentẽtiã ſicut ſcriptura idi⸗

cat. ¶ ¶ Iem iſido.ſniarum.li.ij.

De eodem.
BSn eſt obſeruãduʒ ſacramẽtum
quo malü icaute ꝓmittit᷑. veluti ſi
quiſpiã adultere ꝑpetuã fidẽ cũ ea ꝑma
nẽdi polliceat᷑.iolerabiliꝰ eſt eni nõ iple
re ſacramẽtũ quã ꝑmanere in ſtupꝛi fla⸗

gitio. ¶ ¶ Item ex cõcil. toletano. c. viij.

Male iurans pentennam agat.
Eceſſe eſt vt males iurans dignã
aagat penitẽtiã:eo ꝙ nomẽ domini
cõtra pᷣceptũ illius ſũpſii in vanũ: quia ĩ
exodo ſcriptũ eſt:neqʒ eni inſontẽ habe
bit dñs eũ qui ſumpſit nomẽ dñi dei ſui
fruſtra. ¶ Itẽ ⁊ i leuitico. De eodẽ.

Vn piurabis i nomine meo: nec
pollnes nomẽ dei mi ego dominꝰ?

malũ tamẽ quod facturuʒ ſele ſacro de⸗
uouerat oĩo nõ faciat:qꝛ ſtulta vota frã
gẽda ſũt. ¶ J tẽ eſt decreto ſotheris pa
pe. c. iij. Iuramentu quo maluũ icau

te pmittitur nõ eſt ſernandũ.

Aaliqͥdvꝰ foꝛte incautius nos iura
ſe cõtigerit quod obſernati ĩ peioꝛẽ
ver gat exitũ:illud ſalubꝛioꝛi ↄſilio mu⸗

da ſũt deniqʒ ipſe dominꝰ frequẽ

r ¶ Iurat. ſcienter.
8 NJurat.ignoꝛanter. .
t ¶ Lontradicentibꝰ. infra annum. vt. xx. q.ij. puella.
L 02 ad peccatũ.veruntñ. Sʒ quero nslite⸗ poſſit quis fidẽ fran

gere in maleficijs ſocio cũ nec in

tandũ nouerimꝰ. ⁊ magis ĩſtãte neceſſi⸗

tate ꝑpiurandũ nobis quã ꝓ facto iura⸗

mẽto in aliud crimẽ maius eſſe diuertẽ

dum. ¶ Item ex ↄcil. elibertano. c.i.

Temeritas emendet᷑ cũ incauta diſfini⸗

tio ſoluitur. èM
Iſfinitio' icauta laudabiliter ſol/
lUẽda ẽ nec eſt pᷣuaricatio ſteme
ritatis emẽdatio. ¶ Itẽ. 3 icitum
iurametum non eſt ſeruandum.
Ctione quarta ſeptime ſynodi io⸗

annes apocriſariꝰ oꝛientaliũ ſediũ

dixit. Significat ſermo patris noſtri ſo⸗
phꝛonij ꝙ melius ſit iurantez ꝑiurare

quã ſeruare ſacramẽtum in fractione ſa

crarũ imaginũ.hoc autẽ dicimus quia
ſacramẽto quidã ſe excuſãt.Tharaſius
patriarcha dixit quia pater ſophꝛoniꝰ
nouerat bonitatẽ dei ꝓpterea traſgredi
voluit impiũ iuramentũ. ¶ Itẽ thara⸗
ſius patriarcha dixit:herodes ſeruauit
iuramentũ ⁊ perijt:petrus vero negauit
cũ iuramẽto ⁊ ↄuerſus flenuit ⁊ ſaluatus
eſt.oẽꝰ enim peccatũ bonus deus idul⸗
get:ſi quis ex toto coꝛde peniteat.San⸗
cta ſynodus dixit:ſic docet ſãcta ſcriptu
ra. ¶ Itẽ leontiꝰ epᷣus focie dixit. ſcri⸗
ptũ eſt:iuramẽtũ mendax ne diligatis:
qua de cauſa iuramentũ noſtrü mẽdax
diſſoluatur:quaſi nullã virtutẽ habens
Itẽ Iſidoꝛus. Mõ obſeruent in
ramẽéta que fiunt cõtra dinina mãdata.
NIauis pᷣuẽtus fuerit: vt diffiniatꝰ

aagere aliquid eoꝛuʒ que nõ placent

deo: penitẽtiã agat:⁊ quod ptra mada⸗
tũ dñi ſtatutũ eſt ĩ irritũ reuocet. ¶Itẽ
hiero.iĩ.li.de natura rex.Tribꝰ ſiqdeʒ

is poſſit 3

inodis iuramẽta cõtracta ſoluẽda ſũt.pᷣ

mo cũ quis male iurat.ſecũdo cũ quis

incaute iurat nõ putans hoc eẽ pecca⸗

tũ.tertio ſi pueri vel puelle ĩi domo parẽ

tũ ſe iuramẽto conſtrinxerint patribus
poſtquam audierint cõtradicentibus.i
¶Ecce ꝙ iuramẽta illicita laudabili⸗
ter ſoluunt᷑.dãnabiliter obſeruãt᷑: tũc
intelligẽdu eſt quãdo iuramentũ illicitũ
deſerit᷑: vt ad bonũ redeat᷑. ceterũ ſi pꝛo
pterea deſerit᷑:vt in aliud malũ trãſeat᷑
illicitũ ſacramentũ dãnabiliter ſeruat᷑ ſʒ
dãnabilius contẽnit᷑. ¶ Ande auguſti⸗
nus de bono cõiugali. Nõ c appellã

da fides q ad peccatũ facicdũ adinittit᷑.

NJagd peccatũ admittendũ fides ex
hibeat᷑:mirũ ſi fides appellet᷑. verũ
tamẽ ꝰqualiſcũqʒ ſit:ſi ⁊ ↄtra ipſã fit pe⸗
ius ẽ:niſi cũ ꝓpterea deſerit᷑: vt ad fidẽ
verã legitimaqʒ redeat᷑.i.vt peccatũ e⸗
mẽdetnr volũtatis pꝛauitate coꝛꝛecta tã
quã ſi quis cũ hoĩem ſolus expoliare nõ
poſſit:iueniat ſociũ iniquitatis: ⁊ cũ eo
paciſcat᷑ vt ſimul id faciãt: ſpoliũqʒ par
tiant᷑.quo facinoꝛe cõmiſſo totus ſolus
quferat.dolet quidẽ ille ⁊ ſuatã ſibi fidẽ
nõ eſſe ↄqueritur.verũ ĩ ipſa ſua quere
la cogitare debet potius ĩ bonavita ip
ſi humane ſocietati fidẽ fuiſſe puandaʒ:
ne pᷣda iniqua ex hoie fieret:ſi ſẽtit quaʒ

hi ſocietas.yvt. fl.
ꝓ ſoc. ꝙ autẽ. X—
in.l. ſe. nec alid

obligatio Zhit
i turpibꝰ. vt. ff.
de verb. obli ge

neralii .ĩmo ma
gis peccat tra⸗
dẽdo ſocio par
tẽ ꝙ retinẽdo ſi

bi · qꝛ alij ñ poſ⸗

ſimꝰ? ſoluere qd
alij debet. vt eẽ
ð iureiu. eam te

Sʒ dicas illuc
qð hic dieit re⸗

ferri ad errone

am alicuiꝰ opi/

nionẽ. vt ſi quiſ

credat ſe teneri

ex tali iuramẽ⸗/

to ſi nõ ſatiſſa⸗
ciat erronee cõ⸗
ſciẽtie moꝛtalit
peccat. vt e de
ſimo.ꝑ tuas.⁊?

ita peius appel

lat quãtũ ad er
rãtis opinionẽ

⁊ ita qñq; cõſu
lit̃ alicui adim/
plere tale iura⸗
mẽtũ:ad qð tũ
nõ tener. ⁊ hoc
ideo vt ſatiſfa
ciat ↄſciẽtie ipi
us.? ſic ĩtelligo
illud qð legitur
ex de ſpon. com
miſſum.

x ¶Coquerit.

no põt i iudicio
2ᷓri: qꝛ ex ĩpꝛo
bitate nẽo ſeg
tur actionẽ: vt
ff. de fur. itac;
fullo.nec indici
um cõidiuidun
do locũ bʒ iter
pᷣdõeſ:pt. f. cõi
dini.l.cõidiui/
dũdo.ꝭS. ĩter pᷣ/
dones.nec pꝛe
ſocio · ff. ꝓ ſoc.
nec ptermittẽ⸗
dũ.imo ſiꝗs ra
tiõe illiciti iura
menti aliqd pe
tit pᷣſtabit alteri
x. libꝛas auri·i
ant᷑. col. v. ſceni
cas nõ ſolũ ⁊c.

y¶ Poti⸗.i. ꝙꝙ

potius dʒ fideſ
in bono buari.

od. bona.l·

no.

2CSi ſe Etit. i.

intelligit.

⸗

e

ſt

c

xxI Q. III

210

iuique.i. ᷓ iniquũ nõ ſeruaret fidem in illicitis. k C. Ad oppꝛobꝛiũ.i. infamiã.nõ eniĩ dicit ad peccatuʒ. qꝛreuera peccauit
Egre rngel ſices. r H Wimräed potius debuit oia mala pati malo ↄſetire.xxxij.q.v.ita ne ·
c ler ſ nec adultero.ita ꝙ phat cũ adultero tertio.⁊ tũc pec ⁊ fic nõ obſtant Pꝛia. ſ. de ſe.di.iiij.eos quos.⁊.ſ.e.q.x.c.i. C.iij.io. MUV
hktutf 14 tü accumulat peccato. ä C. Sz cũ.decepti.multiplex rõ videt ſuadere:quare nõ debuerũt ſeruare⸗
d Ater cetera. matrimoniũ.ðvidet᷑ ex loco iſto ꝙ coactio ↄditiõa tale iuramẽtũ:tũ qꝛ erat ibi erroꝛ perſone:tũ qꝛ dolus eroreran .
eui iia nz im l JMD⸗ . o. tũ poterat le
lenz is nõ im . obligare aliquo iurs
ediat matr at ſi coactione tam , ers ſi⸗·
e Prhurne ſceut iniqueſibi in peccati ſocietate ſuata nõ lugeat ſi coactione ⁊ timoꝛe iuramẽti ali i bordicht pletin.
niin nec ipedit alia fueritꝰ.ille qᷣppe vtrobiqʒ ꝑfidus ac ꝓ⸗ quid defuit matri.qui vo eũ iur are coe⸗ ꝙ diuinituſ fuit eis i⸗
ten ſcamete nece ſe go ſceleratioꝛ iudicãdus eſt. ¶ Itey. gerũt quod nõ debuit: reatu piurij ipliii ¶pirarũ deberẽt eis
ſbbnie lpeditſacrame Si ꝓpterea fides nõᷣuatur vt ad bonũ uteneant᷑ iniuria auippe iniuſte irroga / geere. Si tñ̃ iuromeu
n Rbohriannr redeatur nõ ideo violari dicit᷑ ta eius eſt ifamia qͥ facit: nec eni vllo mõ tũ̃ Eeiärun vrer .
iin is nec ſacramẽ Y Alier ſi fide cõiugali violata fidẽ ad oppꝛobꝛiuʒcoacte volũtatis trahit yeherabiei vyk.
mz oꝛdinis: vt 6 ſeruet adultero: vtiqʒ; mala eſt:ſeed quod illicita cõd tio neceſſitatis extoꝛſit deegra ſi d ſan vi⸗ H
iin lxxiiij. diſti. ybi ſi nec adultero peior. poꝛro ſʒ eã flagi Syʒ cũ his oĩbꝰ illicita lurameta 15 dent᷑ fuiſſe interfecti:
Snui iſta. Itẽ alia ra tij peniteat:⁊ ad caſtitatẽ rediẽs coiuga ſeruãda ꝓbent᷑. opponit q ioſue gabao cüre di gerit eo ai er⸗
lni⸗ elalſa⸗ l pacta ac placita adulterina reſcindart nitas ↄtra pceptũ dñi nõ deleuerit: qa ſe nitut. Ham ſeruitus
Imain D e inte⸗· Miroꝛ ſi eò fidei violatricẽ vel ipſe adul! nioꝛes iſrael iuramẽto cuʒ eis pacẽ fir⸗ moꝛti cõharot, . de
elueg rinn ſalut/ eter ter putabit. Ex his itaqʒ apparet ꝙ mauerat. Sʒ notadũ ẽ ꝙ ſenioꝛes iſrael ine ſionrure nol „
nifffr ne. g ſeruadü: ſi quiſquã vt diximus illicitũ iuramẽtuʒ ⁊ ſi ſcirẽt a dño eẽ ĩperatũ vt delerẽt ge lus fuir orir d cohſer.
din er de nreht nõ ſeruauerit:vt in aliud Mals buiclolſ les tene onls defeptt t gabe nãda.lic tü ẽ eni reunz
“ mnero. r declinet: tãto grauius de iquit quant. onitis:neſciebant eos eſſe incolas terre conũpere aliquẽ pꝛo
beret iber. dänabilt? accumulant peccata peccatis ſibi ꝓmiſſe:venerũt enim vt binriane vita 2ſeruanda:pt. ij.
4 bẽt e . . 7—„ 7 . „„ „ jẽtis: . 8 . efij. G. . j. i j.
ünnen ibi animus dyʒ ſi autẽ ꝓpterea deſerit᷑ vt ad bonũ rede fert attritis calciamẽtis er enn 16 3 q. lij Höna in k. 2
ern tit gaudere plena atur nihil culpe ꝓ tali ꝑiurio cõtrahi nibus dicentes: viri pacifici venimr 5 m lnocesl. m.
ngnu libertate: yt ex potius deflendũ eſt ſi in aliquo illius in terra longinqua. calciamenta ſunt attri — plex ? iuſtus. ſa
h u ertate: 2 D . zrigo, SS Ji oſtri 6 de fecit ĩ ci lomon tñ ſumit hoc
ſitun de ſpõ. requiſ · ramẽti occaſione nos deliquiſſe cõtige⸗ ta in pedibns noſtris. panis verbb innocss pan
higuitn uit cc.cu loeXũ. rit. vnde aug.ſcribit ſeuero mileuitano ſtartijs noſtris: audiuimus dñm eſſe vo to: vñ hoc ſuptu eſt
—– e nerbte epiſcopo cõſulẽti de Ano hubaldo:qͥ biſeꝛun: Gennuus oonere are:e ſic ſacti viri idem ner
ga ch lalis eco 1 ineis cuiuſdã pellici tus verbũ placuit ſenioꝛibus i 7 ke bũ retoꝛquẽt qñq; ad
Michd a ↄſanguineis cuiuſ a pellicis coac ve acuit lenie bhu retoꝛquẽt 4
kian cne ducere fuerat iurare ſe illã ducturũ ĩ iuge nec runt pacẽ cum eis. poſt diem vero ter⸗ Zꝛios kellecing , n
ie actus deſpõſa⸗ matri ſue vł fratribꝰ vlterius neceſſaria tiũ cũ filij iſrael appꝛopinquarent gaba ne eque reus c ille qui
fiiti actus deſpoſa leitl i 11 . H mfrfag e it eis quibus iurauerãt de facili credit ſicut il
ſiit nit.ſi tamẽ nul⸗ miniſtratuꝝ. Reſcribitergo btüs au onitis occurrerũt eis quibu e quennfſteepta ſcte
ſenie lo modo volne gu. vt diximꝰ?ſeuero mileuitao epo ita di ſenioꝛes iſrael:illi aũt vidẽtes Ee e de ſ.no ſola r mima ſg.
,ei rit:ceſſare deʒ cens. De quodã hubaldo ꝗ iurauit ceptos voluerunt delere eos: ſʒ pepcit cilitas credẽdi vitupe
Pei lece ul vien ſe ñ miniſtratuꝑ neceſſaria mr̃i ⁊ frib?. eis S rea nerii nion iſrael. rerikrrrſo ſiui
* oibus modii Vter cetera vt rogaueras a patre MVUngde ambꝛo. in li.de off 19 vero.iz illud itelligas
rfun Konandhi nnſfo ambꝛoſio queſiuiqͥd tibi cbariſ⸗ NQuedam lʒ a deo ꝓhibeantur:iñ lura de iudice ꝗ i pꝛeiudi⸗
ſfn biendtu lia de⸗ me agendũ ſit de hubaldo parochia⸗ mento firmata nen ſunt ſeruanda. dũ partis alterius ñ
dicit in illa de ine age P
ſi cre requiſtmt. no tuo q captus ⁊ timoꝛe necis ĩpulſlſus T⸗ nocẽs creditomni verbo: non ehzder eilt SSõ
uie ̈ ſit potiꝰ mo⸗ ſue ↄcubine iuramẽto firmauit ipſã ĩ cqõ vituperanda facilitas: ſed laudan⸗ ſepende el irenſe
Pinint nẽda ꝙ; cogen⸗ iugẽ ſuſcipere:ꝓxpꝛiãq; matrẽ cũ fratri⸗ da bonitas. hoc eſt inocẽtem eſſe. igno n. Innocentẽ. i. ta⸗
racten aerbonutpe bus de domo expellere:nihilqʒ eis ali⸗ rareꝰ quid noceat:x ſicircuſcribitur ab lẽ qui non noceat nec
ſrfeig croomt. xrif⸗. monie vnquã impẽdere:qꝛ vo qu pus aliquo: de oiĩbus t iudicat qui fidem nolere vel.
iuun kindinnent habuerar noͤeſt peccatũ in cõiugẽ ſuſci⸗ eſſe in oĩbus arbitrat᷑.hac igitur mẽtis o Ygnozare. pex-
nün tur ifl vel irelli ere matrimoniũ ſiti deo firmuũ ⁊ ſtabi ſue dote inclinatus ieſus vt crederet ga perientiaʒ facti.nam
1 gur iſ tales ſu le poꝛo iuramẽtuʒ nõ ob hoc fuiſſe iſti⸗ baonitis:teſtam enru dei unpoſ ir pe cẽ krihii eſkſein⸗ mnalo⸗
iz, ernnt pſone p mũ inuenit: vt eſſet viculuz ini uitatſ dedit: ↄfirmauit ſocietatẽ.ſed vbi ĩ ter-· r on
ilcin peheméter p mulũ innenit: vt eſſet viculuʒ iniqu pfirm tate debar.
ic yebemẽter pꝛe vel matricidij vł fratricidij ſeu cuiuſqs ras eoꝝ eſt ventum depꝛehenſa fraude p Judicat. diceret
unz lenctat pPde⸗ criminis:nec credo ſacramentũ ad hoc ꝓ cũ eẽnt finitimi aduenas ſe eẽ ſimula⸗ aliqs quõ põt eẽ bo⸗
ſcniti cdummef ſcig debere fieri: vt iniuſta iuratio ſuoxꝝ bo⸗ uerũt:cir cũſcriptũ ſe populus batru in⸗ nus ano bz diſeretio
rin/ obuiat exira 6nox ſit iniuſte iurantibꝰ expoliatio ⁊ aa dignari cepit.ieſuſ tamẽ pacẽ quã dele nẽ 7 iudicium ex quo
lüüwui ppõ. veniẽs. io. cipiẽti eterna dãnatõ. ꝑiurij nãqʒ ꝑ rat reuocandã nõ cẽſuit qa ſirmata erat gerinik capla dicnt
ſeſtin Pbabiliter pot pena ⁊ velut homicida ĩ extremo et ni ſacramẽti religione ne du alienã pfidiã buals we d 8 alee
ug, diciſi placet p ne a iuſto iudice degrãdinabit ꝑ que ſa redargueret ſuã fidẽ ſolueret mulctauit ricodielt inanct
n ſbue non enegcroſanctũ enãgeliũ ad iniuſtü a illicitũ ? eos melioꝛi tamẽ obſedo miniſterij. cle mn oĩbus etiã ð igno⸗
nci nbus e vror doeo minime amabile quaſi teſtimoniu, mẽtioꝛ eni ſentẽtia ſz dinturnioꝛ. Il anhtoſ d ſpecrar⸗
4 etione goeg iuſte ⁊T humane petitionis addu cit. foue licitũ ergo iuramentũ quod ſnarlc⸗ ad ſalutẽ qꝛ ſiquis de
Ce⸗ yt ĩ voto:vt ecx at itaqʒ hubaldus matrẽ 2 fratres: 7* hibet itelligendů eſt quod ſci eſſe Ulici⸗ eſeret in ana idi
Cege admecau. ba IIIlIl,flIInnm falli ; fallere: t
ſore mum. in traditi⸗ M. e re eS vj. q. i. ſi cupis. Tũc enĩ dei tis nõ debemus aliꝗ pᷣſumerc. nec de bo⸗
P one rei eccliaſtice.xv.q.vj.auctoꝛitatẽ.x.c.ſe. in dore.vt. ff qð me. cI· xvſj. q.i.ſ cupis.Tüc eni de ignotis nõ debemuea lig ſumerc. nec de bo⸗
maſer Hoccct matliengtenen de ſpõ/cũ locũ.⁊.c.reqſuit. qð nis malũ.nec de malis bonũ.yt. xlyv.d.ſũt nõnul li in fivel dic iudicati.p/
aüt dicif hic matrimoniũ ſit æc.iſtud ſit nõ ponũ Peeptiue ſʒ hoꝛtati emnit hene de guolſber. H
ſcle ue. vel logt in eo caſiqñ poſt coactionẽ comixtus ẽ ei carnaliter: v· ql ¶Ani.i. quia ipſe.

er de ſpõ. veniẽs.vel loquit᷑ qñ leuis fuit coactio.illa enĩ nõ impedit

—

4

*„ idem.i.verboꝝ veritatem. “”ͦ”M
matrimoniũ ff.de ritu nup.ſi patre cogẽte.b. . . 8 T.
e¶ Vinculü.ar. p opinione illoꝝ g dicũt ꝙ iuramẽtũ ꝑ metũ exroꝛ
tů nõ renet. xxxj. q.ij lotharius.⁊=.xp.q.vj.c.i. ſz itelligas hoc ag hüc
caſũ ſpectarc quẽ hic ponit:de hac materia notaui.xy.q yj· c. iſ.
el matricidij videt᷑.n. necare illũ cni nõ pᷣſtat alimẽta·xij.q.ij.
qabſtulerit lxxxvji oi nõ ſatis.ff de lib. agno. necare. L
C egradinabit᷑i.grãdine eterne pene flagellabit. H
b, RGoueat. ar. ꝙ iuramẽtũ Pharte tenet ? ꝓparte non:vt.xj.q·iij·
Inteceſſoꝛ. ?. vij. .ij.ſi quos de ſeruis. ?. xvij.q iiij queſti.
Matrẽ ad boc eni tenet: vt. xxxdi.cl.

õfirmauit.ar.eſt hie ꝙ ꝗ iurat rẽ illicitã Ppꝛia auctoꝛitate nõ põt ve
nire ð inramentũ illud vt & de elec. venerabilẽ. in fi. Nã illicitů ẽ rennere
curã paſtoꝛalẽ.⁊? tamẽ iurãs teneret illud ſeruare.vt. lxxxv.di. archidiaco !
nus.ſic e qdð me.cã.ad aures. ſic e de iureiu. debitoes.
t ¶ Clemẽtioꝛ. ar. ꝙ ſi iudex faciat aliquid qð nõ multum differt à manda
to:ꝙ nõ dicitur exceſſiſſe e ſines mãdati.ſi enim mandatr aligbus vt eligant
pñt poſtulare.vt ex de elec. in cauſis. ? de poſtu. poſt traſlationẽ. in pꝛin. Et
de hoc notaui plura arg. viij. .i. licet. Itẽ hẽs hic ꝙ; licite cõmutaĩ vna pe
na ĩ aliã.vt.S.v.q.vi.qꝛ iuxta. x.lxxxij.di. pſbyr. ?. xxxvi.q.i.ð raptoꝛibꝰ.io.
Ii ¶ Illicitũ.i pᷣma parte. 5.dicit mgi Vedeſocramentiiilcfunn notit ſer⸗

loz e ,

ue

nandũ cũ iurãs tẽpo-

re quo iurat ſcit illud
Eẽ illicitũ.ſʒ ſi ignoꝛat
illud eẽ illicitů. dũmo
do nõ ſit ibi ignoꝛan/
tia iuris nõ peccat.?
hoc durat vſq; ad il/
lũ locũ:qð auteʒ illici
tũ.ſcðᷣo oñdit ꝙ nonẽ
hoc generaliter veꝝ.
qꝛ ſi in aliquo iuramẽ
to deeſt aliqð iſtoꝛuʒ
triũ.vel iuſticia vel ve
ritas vel indiciũ qð il
lud nõ ſit ſeruandum
Tertio dicendũ ꝙ in
ramentũ qũq; eſt illi⸗
citũ rõne rei de qᷓ ꝗs
iurat.qnq; ex cã ſuꝑ/
ueniente.qñq; ex mõ
iurandi.io.

Rer g Iuris..i.q.iiij ĩ

fine.

b ¶ Nis cui. vt militi

bus :mulieribꝰ: ruſti⸗
cis ⁊ minoꝛibus.
rõ ſufficiens.
d ¶ Hunq.nõ bñ di
cit.qꝛ ſi ile vouit ſim/
pliciter poſtq; duxit
vxoꝛẽ iurat ꝙ nõ di⸗
mittet eam.illud iura
mẽtũ licitũ ẽ:ſʒ ſi pꝛiꝰ
vouit qᷓ; ducat vxoꝛẽ
tũc potiꝰ ſeruabit vo
tum q iuramentũ ſe⸗/
quẽs:vt cx qui cle.vł
vo. rurſu.
e ¶ Bb ſolã. non eſt
hoc veꝝ.iio.
NVog aũt.
iſtud ñ hbʒ
dubitatio⸗
nné: an per⸗
iurus ſit eui aliũ co/
git ꝑiurare:nã ⁊ ſi ipᷣe

nõ ꝓpꝛie dicat periu

rus:tñ moꝛtali pec/
cat:qꝛ qð alter mãda

to noſtro facit:noſ re

putamur feciſſe:vt ex
tra de ſen.ex.mulieriſ
vtrũ aũt iudex licite
poſſit recipe iuramẽ/

tũ illius quẽ ſcit velle

Piurare.dic vt dixi.S.
xv.q.v.q pᷣſbyter.

9 BDi cõ nlſus.
aes. ĩatro

cibus.n.nõ dʒ aliquiſ
parere dno: vt.xj.q.
iij.nõ ſemꝑ.⁊.c.ſi do/
minus.⁊.c.qui reſiſtit
⁊.ff.de re.iur.ad ea.
b ¶QAnia plus dñʒ.
iij. nolite.
¶ Di liber eſt. alibi
magis punit᷑ ſeruus

i liber: vt. xxiij.q.i.q

2ra. ſʒ hic excnſatur
pter pᷣceptũ dñi.io.
Quadragita di⸗

es. vel ↄtinue vel ĩter⸗

polatim.
¶Septẽ ãnos:non
iñ in pane ? aqua.

m AQuadrageſi-
mas.vna:añ feſtũna

talis:aliaʒ añ paſca:

tertiã añ leſtũ ſcĩ io⸗

annis.
n Et legitimas i.

qð eẽ non dʒ:yt. xj. q.

Cauſa

tum düu iuratur. ſi aũt neſcit illicitu eſſe:

ipſa ignoꝛantia excuſat.ſi Prer illicituʒ
eẽ nõ ex ignoꝛantia iurisꝰ

cita:qꝛ neſcitur eſſe ↄſanguinea:vel qꝛ
credit᷑ eſſe vidua.Aliud ſi ideo putatur
licita:qꝛ ↄſanguineaꝝ ↄiunctio vel reli
ctaꝝ copula nullo iure credat᷑ eẽ ꝓhibi
ta:hic eni eſt ignoꝛãtia iuris:que nemi⸗
nẽ excuſat niſi cuid ꝑmittit᷑ ius ignoꝛare
ibi vero ignoꝛãtia facti qua quiſqʒ vere
excuſat᷑.ſenioꝛes aũt iſrael non ignoꝛa⸗
bãt gẽtes terre ꝓmiſſõis ex pᷣcepto dñi
eẽ delendas:ſʒ ignoꝛabãt gabaonitas
eẽ incolas terre pꝛomiſſiõis.ignoꝛabãt
ſiquidẽ factũ:ſed nõ ignoꝛabant ius ſa⸗
cti:atqʒ ideo ⁊ ſi illicitũ eẽt qð iurauerũt
tñ licite ſeruariᷣ debuit qð iuramẽto fir
mauerũt. Quod aũt illicitũ iuramentũ
ſeruari ꝓhibet᷑ nõ ẽ gener aliter itelligẽ⸗
dũ:iuramentu nãqʒ vt hiero.teſtat ſuꝑ
hieremia dʒ bhabere tres comites: veri⸗
tatẽ: iudiciũ:⁊ iuſticia.vbi aut iſta deſue
rũt nõ ẽ iuramẽtũ ſʒ periuriũ. Añ datur
intelligi illicitũ eẽ iurametũ:cui aliquod
iſtoꝝ defuerit nõ tñ cuicunqʒ contigerit
aliquod iſtoꝝ deeſſe ꝓhibet᷑ ſeruari.ali
quãdo nãqʒ iuramẽto deeſt iuſticia: ve
luti cũ quiſpiã poſt votũ caſtitatis ducit
vxoꝛẽ iuramẽto firmãs nunqᷓ ab ea diſ
ceſſux: qdð quis illicitũ ſit qꝛ iuſtitia ſibi
ꝓbat᷑ deeſſe:tñ auctoꝛitate auguſtini ſer
uari pꝛecipit.hoc aũt ſi quis ↄtendat pᷣ⸗
rogatiua ↄiugij nõ ꝓpter religionẽ iuriſ

iurandi ſeruari animaduertat gabaoni

tas ob ſolq religionẽ cõtra dñiimperiũ
reſeruatoſ.Cũ ergo omne dñi pꝛeceptũ

iuſtũ ſit:pʒ ei iuſticiam deeſſe qð eius pOA
cepto ↄtrariũ inuenit᷑. Judiciuʒ quoqdd;
aliqñ iuramẽto ↄſtat deeſſe:veluti cum

ꝓpꝛia temeritate alias ductus iurat ſe
mãducatuꝝ ⁊ bibituꝝ.hocqᷓ;uis leuita

te indiſcreta illicitũ ꝓbet᷑:nõtñ ideo vio

lari iubet᷑. Juramentũ itaqʒ multiplici⸗
ter illicitum intelligitur. Eſt enim illici⸗
tum aliqñ ex eo qð iuratur: aliquando
ex cã extxa veniẽti.aliqñ ex modo iurã⸗
di.Ex eo quod iurat᷑ tũc eſt illicitũ iura/
mentũ:qñ id qð iurat᷑ i ſui natura vitio⸗
ſũ ẽ:vel vitã adimẽs vt adulteriũ homi
cidiũ ⁊ his ſimilia:vel reparari nõ per⸗
mittens veluti cũ inimico ad pacem nõ
redire:indigenti miſericoꝛditer nõ ſub⸗
uenire.iſta qꝛ perſpicuã in ſe habẽt iuſti
ciã:⁊ ſi iuramento firment᷑:tñ ſeruariñ
debẽt. circa hec vtiqʒ iuramẽta itelligẽ

da ſũt que de illicitis iuramẽtis non ob
ſeruandis ſupꝛa ſtatuta leguntur. Quiſ

quis ergo ſe iuramento firmauerit ali⸗
quid factuꝝ quo vel coꝛpoꝛalis vel ſpi/

ritualis ſalus adimat᷑:vel ſine quo vtra
qʒ ſalus reparari vel ↄlbirmari nõ poſſit
fidem ꝓmiſſam ſeruare ꝓhibet: quo⸗
rum exẽpla pꝛemiſſe auctoꝛitates ſubijſ ⸗
ciunt:dũ eũ qui homicidiũ facere: vel

glimenta matri a fratribus nõ ſubmini

ſtrare.in adulterio pmanere:vel ad pa

cẽ cũ aduerſario nõ redire:iuramentuʒ

pᷣſtãdo ꝓmiſerit: ſalubꝛioꝛi ↄſilio illicita
vota obſeruare nõ permittunt᷑.Eſt etiã
id quod iurat᷑ Plias vitioſũ nõ ĩ natura
ſui: ſed ex cauſis extra venientibus: ve⸗
luti cũ aliquis poſt votũ caſtitatis iurat

ed facti. Ali
ud.n.eſt ſi alicuius copula credit᷑ eſſe li⸗

alicui ſe habitux eã in ↄiugẽ:ↄiugem na
qqʒ habere ĩ ſe ipſo malũ nõ eſt: iñ huic

ex voto pernicioſũ eſt: hoc autem iura
mentu etiã ſi illicitũ ſit:nõ tñ ſeruari ꝓ⸗
hibetur:ſʒ de violatione voti pnia ſibi
iubet᷑ indici.Ex mõ iurãdi:tunc eſt illici
tum iuramentum qñ incõſiderate incir
cunſpecte aliquid iurat᷑:quo nec coꝛpo
ralis nec ſpualis ſalus adimat᷑: ⁊ ſine
quo vtraqʒ ſalus reparari ⁊ vita cõſer
uari valet:veluti dum aliqs a parẽtibꝰ

coactus:vt clericatus tonſurã vel religi

onis veſtem ſuſcipiat ſe neutꝝ facturuʒ

iuramento firmanerit. hoc q;uis aliqui

bus videat᷑ repꝛehẽſibile:qꝛ opus cha

ritatis iuramento ſe nõ factuꝝ pꝛomiſit

nulla tñ auctoꝛitate ſeruari ꝓhibet᷑:qꝛ ⁊
ſi nunqᷓ clericatus tonſurã vel religiõis
veſtem ſuſcipiat:nõ tñ ideo minus ſalu
tem ꝓmereri valet:cum nõnulli ĩ laica⸗

li habitu ſanctiſſimi ⁊ deo dilecti iueniã

tur.quo exẽplo euidenter datur intelli⸗
gi:quotiẽs aliquis iurat ſe nõ facturum
aliquid:quo expeditioꝛ ſibi via pꝛepa⸗
retur ad beatitudines:dũmodo ſine eo
valeat ſalutem inuenire:ꝙ iuramentuʒ
nõ ꝓhibet᷑ ſeruare:vñ cũ nos iuramus
nõ daturos aliquid alicui ſine quo vtra
qʒ ſalus eius põt eſſe incolumis:⁊ ſi ali
qua ex eo ſibi cõmoditas pꝛeſtaret᷑:nul
la tñ auctoꝛitate iuramentũ ſeruare ꝓhi

bemur:dũmodo ſit nobiſ alia via neceſ

ſitatibus eius ſubueniẽdi. OQ. N.
Aog aut ͥnto loco queritur
lüluilicitum eẽt ꝙ archidiaconꝰ

iurauerat.an epᷣus eẽt reus

diaconũ cogebat: facile põt

diſcerni.ſieni ↄſentiens pari pena cum

faciente puniendus eſt:multo magis il/

le qni cogit reus admiſſi criminis pbat᷑.
4 Mnds pius papa git.
Qui peierare cõpellit ? qui cõpellitur

periurus vterqʒ pꝛobatur.

i cõpulſus a dño ſciens periu⸗
rat:vtriqʒ ſunt periuri ⁊ dominꝰ
miless.dñs qꝛ pꝛecepit.miles qꝛ plus
dñm qᷓ; aiaʒ ſuã dilexit.ſi liber eſt.xl.di
es? in pane ⁊ aqua peniteat:⁊ ſepteʒ ſe
quẽtes annos::ſi ſeruus eiuſdẽ:tres q̃⸗
drageſimas ⁊ legitimas ferias penitę
at. W Nem.
aut in cruce ↄſecrata periurat.
Ai piurat ſe in manu ep̃i aut ĩ cru
(ce ↄſecrata:tres annos peniteat.
ſi vero in cruce nõ ↄſecrata annũ vnuʒ
peniteat:qui aũt coactus fuerit ⁊ igno⸗
rãsꝰ ſe periurauerit:a poſtea cognoſcit:
tres quadrageſimas peniteat. Itez
ex penitentiali theo. Qua pena ſũ ler̃i

q

Adhpiurij qͥ ad peierandũ archi

nia eiꝰ qͥ in manu epi

ſecundã ? qᷣrtã
2? ſextaʒ feriaſ·
vt de le.di. ij.
ieiunia.7. lxxx⸗
iij. di. Pſbyt. io.

0o H Ai piu
2 rat .con
ſecrata. qꝛ yto
ſanctiuſ eſt per
qð iurat᷑:tanto
maius ⁊ ꝑiuriũ
vt.S.e.q.i.mo⸗
uct.nũꝗd gma
ius ſacrilegiuʒ
cõmittũt ꝗ ver⸗
berãt clericum
in maioꝛibꝰ oꝛ/
dinibꝰ oſtitutũ
ÿ in minoꝛibꝰ
eredo ꝙ ſic: vt
xvij.q·iiij.ſigs
deinceps.⁊.c.ꝗ
ſubdiaconuʒ.?=
c.qui occiderit.
p ¶Et ignoꝛal.
eſſe pctm qð iu
rauit.nã ſi tuiſ
ſet ignoꝛãtia fa
cti nullum eſſet
peccatũ:niſi iꝗ/
rantia fuiſſet
craſſa q̃ nemi⸗
nẽ exculat. C. ð
reſci. ven. gſas.·
Igs. redi⸗
eni timoꝛe moꝛ

tis inrauerit:iñ

peccanit: vt.x/
xxij. . v. lta ne.
ſʒ rõne coactio
nis mitigat pe

nitẽtia:vt exira

qð me. can. ſa⸗
cris.nõẽ õ.xy.
q.vj.c.i. ibi eniʒ
nõ abſoluunt a
peccato: ſʒ a in
ramẽto.io.

r. ¶ Alij.ergo il

la que ẽ minoꝛ
imponẽda:vt
l. di. c. eos vero.
8 auis ſine
onia. iteri⸗
oꝛi: vl. vj . i. g⸗

—

enduſ qui neceſſitate coactus periurat.

Muis coactus vita redimenda
wel ꝓ qualibet cauſa vel neceſſitate

periurat:qꝛ plus coꝛpus qᷓ; animã dile⸗
xit:tres quadrageſimas peniteat. Alij
vero indicãt tres annos:vnum ex his i
pane ⁊ aqua.

pena ſit feriendus.

„„

IJanis periurauerit ⁊ alios ſciens
in periuriũ duxerit.xl.dies penite⸗

¶ Item gelaſius papa.
Nuni deierat ⁊ alios deirare facit qua

at in pane a aqua: ⁊ ſeptem ſequentes

annos:⁊ nuniᷓ ſit ſine penitẽtia: ⁊ alij

uumn
ſid
giſ

tiid
ung
liai

iien

(Lh

e⸗

iſi
pn
i
llie

inee

laſei

XXII

R Q. V ꝛii
er õmiſſa:⁊ ad illa no tenent᷑:niſi ꝗ bñt magiſtratũ ſuꝑ aliquo 31
