de arbi. dicere.quidam habent qualẽ lege. .ſed etn.lʒ ↄrium inueniat᷑ ex

de arbi. cum tempoꝛe.

Hoc tamen ſcias ꝙ rerum pluralitas nõ facit plures

fnias.lʒ ſecus fit qñq; in ſtipulationibue.ff. de yer. ob· quod dicitur. æ.l,ſcire
2.ff. fami. ber. in hoc indicio.ff. ad exhicelſus. . item celſus.io.pꝛobabilitex

poteſt dici ꝙ tot ſunt ſnie quot ſit art .e
e SGꝛanioꝛa. quid ſi ſunt equalia: idem credo. ⁊ ſic patet bic ꝙ magis

t ſũt articuli expꝛeſſi· ar.lff.de ver.ob.ſcire.b.

ignum trabit ad ſe minus dignum.ſi. extra de con.ec.vel al.qð vt dubijs.

d ¶ Soꝛma. quinto dicit. h. ꝙ bec eſt falſa littera. qꝛ non ſunt tot anni ꝙ li

der iſie compoſitus fuit. fuit enim eduus docente iaccobo bonon. in legibus

⁊2 alex.in theolegia qui fuit poſtea papa alex. iij. ? fuit anno dñi milleſimo.

c.l.vyt ex cronicis patet.
Si aüt ynus ſi plures condemnati ſunt? volut appellare. libellus ap/

pellationis omniũ nomina continebit. ſed ſi vnu

8 eſt ex pluribus condem/

natus ſi vnum in libello non expꝛeſſit:illi non nocebit . vt · ff. . ſcio queſitum.
¶ ESindici.poſſunt ergo eſſe duo ſindici vel pꝛocuratoꝛei.vt hic.⁊ extra ð

teſti.inſuꝑ.⁊ extra de do.⁊ cõ.cũ dilecti.⁊ extra de

ſen.⁊ re iudi.cũ.i.⁊.a.me

lioꝛ tamen erit conditio occupantis.vt.ff. de pꝛocu.pluribus.ar tamen con⸗

tra.ff. de admi. tu. decreto. in fi. ff. de pꝛocu.ſiquis cum. Tu dicas ꝙ, bene

poſſunt eſſe plures pꝛocuratoꝛes. ſed tm̃ vnus aget cauſam. quia ſi ambo
agerent.foꝛte quod vnus concederet alter negaret. immo ⁊ ſi plures ſũt qui

agunt: omnes deben t conſtitnere vnum pꝛocuratoꝛem.ne cauſa ſpargatur
in plures aduerſarios.vt. ff. fami. her. ſi familie. ff. de edil.edic. ꝙ ſi nolit. J.

ſi plures. Melius potes diſtinguere. quia ſi plures ſunt rei qui conucmun-
tur. omnes tenentur dare vnum pꝛocuratoꝛem. ne cauſa ſpargatuxr in plu⸗
res aduerſarios.ſed ſi plures ſunt illi qui conueniunt aliquem non habent
ncceſſe dare vnuʒ pꝛocuratoꝛem.ſic diſtinguit lex.ff. iudſol.iam tamen.5.

1 2

*

4 .

Kiad

trarij ſunt qui nullam poteſtateʒ haben ſii in iudicem

tes cum conſenſu litigantium in iudiceſ aliqueʒ pꝛopter
eliguntur: in quos cõpꝛomittitur vt eo⸗ iniquiiate; per-
rum ſententie ſtetur. Hoꝛum alij ſũt o⸗ ſone non potes
dinarij ⁊ arbitrarij: alij arbitrarij tmß. Aappellare vt bic
Hꝛdinarij ⁊ arbitrarij ſunt: qui legiti, cxti de offi.
mam poteſtatem habentes ab eis eliagsgag onum lec a
tur ad arbitrandum qui non ſunt ſue in iniqua ſentena
riſditioni ſuppoſiti. Ab his etſi vt arbi potes appella⸗
trarij ſedeant ⁊ non vt oꝛdinarij:pꝛiui-⸗ re. quia licet re⸗
legio tamen oꝛdinarie dignitatis grauag peobare dicta
tus aliquis appellare valebitꝰ. Añ ſed non perſo⸗
in chartaginen. concilio.iiij.legitnurr. ganpren) Aul
A iudicibus qui eliguntui conununi cõ ſiduis teſtibns.
—. „ ine pno appellatur
ſenſu vꝛonocare non lice. ſi vocauerit liti⸗
Ane ſi ex cõſenſu partium iudices gmoꝛeſ ad inbo
electi fuerint: etiam a pautioꝛi nu- neſtum locum.
mero qᷓ conſtitutum eſt liceatꝰ pꝛouoca ff. de arbi. ſicut
cari. ¶ Item ex concilio mileuitano. dies. 9. ſi arbi⸗/
Qui de ẽpiſcopoꝛum iudicijs querunt᷑ terevel ad verl⸗
a vicinis epiſcopiſ audiant:: vel ab alis exma deappel.
eceern parte. Dicas
ergo ꝙ niſi re⸗

mota ſit appellatio bene appellatur a indicibus:de communi conſen
ſu electis miſi ſint electi vt arbitri. vt.ff. de appellationi. ex conſenſu.
pel etiam ſi ſunt arbitri tales qui electi ſunt ex neceſſitate.quia a rali⸗
bus appellatur.vt. C.de iudi.l.vlti. Item ſcias ꝙ duo ſunt genera ar/⸗
bitroꝛum. quidam ſunt arbitratoꝛes qui componunt inter partes ?æ
talium arbitrium ſi eſt iniquum eſt reducendum ad arbitrium bom vi
ri. vt. ff. pꝛo ſocio.ſi ſocietatem.ſed arbitrium illoꝛuʒ qui eliguntur ſub
pena: Iʒ ſit iniquum tamen tenet. ſed alſſuperioꝛi poteſt retractari.vt

extra de arbitris non ſine.iem ſi per dolum ſententiam tulerint: no
retractatur per appella.tamen per cxceptionem retractatur.ff.e. titu.

non diſtinguimus.ꝭ.cum quidam.

¶ Lonſenſus.ſecus ſi in cauſa criminali vbi conſenſus rei ſufficit.

m . Quod arbitris.poteſtatem eius rei de qua eſt oꝛdinarius index
poteſt amicabiliter componere.yt.xxiij.q.viij.ſiquis membꝛoꝛum.in

anten. colla.ix. vt dil.iu. S.ſi vo.x.q·ij.ſi pꝛimates.ſed non in ſe recipe⸗
re arbitrium ſᷣm vnam lec.yt.iij.q.vij.ꝭ·tria.circa fi.

D rainen ij. m canones credo ꝙ ⁊ oꝛdinarius ⁊ delegatus poſſt
eſſe arbiter.ꝙ poſſit oꝛdinarius.eſt extra de arbi.cum tempꝛe.⁊ extra

de elec. cauſam.ꝙ delegatus. eſt extra de pꝛeſumpt.litteras.extra de

arbi cum olim.extra de pꝛeben.niſi.⁊ lʒ non poſſit appellari a ſenten

tia arbitri:ſupplicari tamen poteſt.extra de arbi.non ſine.

o alebit. hoc falſum eſt. qꝛ a copꝛomiſſario nunqᷓ appellatur ſiue
alias ſu iudex ſiue non. C. de arbi.li.⁊ niſi expꝛimat᷑ qð elgitur vt ar ½
biter tenebit eius ſnia vt iudicis.C. de iuriſdi.om.iu.l:i.⁊ appellatur.·

vt. ff. qui ſatiſda.co.l.arbitro.io.

p Bnecner ſit remota appellatio:tñ qꝛ tertius deeſt qui vpoſſet
alios reuocare poteſt appellari.extra de eo qui mit. in poſ cũ ſiẽ

in deciſa.vel intellige qñ vnus deleganit alijs vices ſuas.tũc enim ap⸗

pellatur. exira de offi dele. ſuper queſtionum.

rie Ba acnit queſti fuerint. reeuſando eos.⁊ infra triduum alios eli vx Pꝛeſes.i pꝛeſidium ferens id eſt aduocatus vel aſſeſſoꝛ. pꝛeſes enim dꝛ
gendi.iij.q.iij. offeratur. C. de iudi.l. ylii. Delkfſenſoꝛ.xxxij.q.iiij.nemo. =ðèð
ufer b Nicini.foꝛte nõ erat metropolitanus.⁊ ideo ꝓuinciales epiſcoßꝛꝛ e Cognitoꝛ. inſtrumento m̃ iudicis credit᷑ ſuꝑ bis que acta ſunt coꝛam
lcnn ſupplent dcfectum metropolitani.· OYS-V eo.·x etiam dicto ſuo credit.vt extra de reſti.ſpo.olim.in fi.⁊.c.cum ad ſedẽ
nntep ege Ex conſenſu.maxime. yel ideo dicit.qꝛ ſine licentia eius non põt T extra de ſen.⁊ re iudicũ ſuper.⁊ c.ſicut.⁊ extra de eo qui mit. in pol. c. ij.
inſ clericus renun- de teſti. cum a nobis.
Nr ciare foꝛo. yt er . l „ ——dtdY,C de orahen. ſti opti
de to. cope. ſi di· ex conſenſu eoꝛum adhibitis. Aema pellatũ eſt:nibil eis oberit:niſi mam. C. de fal. ſiquis
Abt ligenti.? ideo di ⸗ Lacuit vt pꝛeſbyteri diaconi vel ce foꝛte vel inimicitia vl pecũia depꝛauati decunio.ar contr. aC.
ſi eler nlenſi. Pas inferioꝛes clerici ĩ canſas quus iniuſtã ꝓbant᷑tuliſſe ſniaʒ. Unde in Dehnci mnine
rtu 4 rde iñ le habuerit: ſi de iudicijs epoꝝ ſuoꝝ que⸗ eodem concilio carthaginen. iij. legitur re. diuus 5. e. banum
n non ce gitur eaʒ ſti fuerint: vicin epᷣi eos audiant ⁊ in⸗ Cum per appellationem ſententia ſol⸗ in fi. extra de cõdi.ap/
( recipere: qꝛ par ter eos quicquid eſt diffiniant adhibiti uitur non debet obeſſe ei qui nõ iniquo po.per tuas.cxtra de
nſgie in parem nõ bʒ ab eis ex conſenſu epoꝛum ſuoꝛum:qð animo iudicauit. . acch. cũ dilectus. in fi.
praez rel impe· ſi ab eis pꝛouocandum putauerint non PB Hoc cẽt placuit:vt a quibuſcunqʒ Del cognitoꝛ. p⸗
Ernnm rium. celt n. vi. pꝛouocent niſi ad africana conciliaꝰ a aiiudicibus eccleſiaſticis ad alioſiu bewr ergo ne uuder
li 4 3e . peimates pꝛouinciarum ſuaruũ. Ad träf dices eccleſiaſticos vbi eſt maioꝛ aucto enoe narteltſn a
iil Sien ap inar na aut qui putauerit appellanduʒ: ritas fuerit ꝓuocatü:ñ eis obſit: quoæz ſi Ala. Juckexenineſt
Dlne pellat ad dele⸗ a nullo intra africam in cõione ſuſcipis fuit ſoluta ſnia ſi zuinci non potuerint offenſus ⸗ ſuſpectus
And ganteʒ. qꝛ eſt ſu tur. C Ninñ foꝛte romanã ſedeʒ appel vel iniquonmaio iudicaſſevel aliqua cupi eſt appellati. vi extra
d ſpectus. ? eſtſ. lauerit. ¶ Is aũt qui appellauerit: ad ditate aut gratia depꝛauati. Nuerit e. pꝛopoſit. Item qꝛ
irn c antcrium eum a quo appellauit remitti non debz aut de eo a quo appellat᷑:an ſit deuocã nidex ſemper vellet tu
ijiin in li. cös AUnge in ſardicenſi concilio. AQuſ in teſtimoniũ apud eũ ad quẽ zpel a onn ſſſe rerpina
e . Faulr e Deeogdem flat ſup negocio:cuius cognitionẽ ſuſce⸗ 6 parte auod etomt
Uon alia eſt ca ap⸗ Iquis epᷣs accuſatus fuerit:⁊ oẽs pit.De hoc ita ſtatutũ eſt in carcha ( lum teſtis. vt. xiiij q.
litiulin pellatiois q; pn iudicauerint cogregati epi regioniſ ginen. conci. v. Qlericus non v. nõ ſane. Inſtruere
nonen cipalis. vt.viq. ipſius: ⁊ de gradu ſuo deiecerint euʒ ſi deuocetur in teſtimonium illius caule: m poteſt eum qui co⸗
ncz iij .ofius. appellauerit cum deiectus fuerit ⁊1 con cius pꝛimum cognitionem ſuſcepit. gnoſcit de ap. vt xviij
Al ſ. In finitima fugerit ad beatiſſimuʒ romane eccleſie Tatutũ eſt:vt qͥ in eccleſia quãlibet ¶dic.i licet ſit ar. con⸗
mes 8 ano epᷣm:⁊ voluerit ſe audiri ſi iuſtum puta caãim iure aplico eccleſijs impoſito Pacenhenn 1
Limrtr appeliatum eſt. Uerit vt reuocetur vel renouet᷑ examen agere voluerit: ⁊ ſoꝛſan deciſio clerico teſt eſſe teſtis. qꝛ ipſe
partes bor ſerihere ePis dionetmr epiſeonus rorna revni nari diſplicuenteens liceat len ſarcte ekegeg
uti petant. vt cxK de nus his qͥ in finitima ⁊ pꝛopinquas alte cuũ in iudiciũ ad teſtimoniũ deuocari eñ Cognitionibus pꝛeeſt.
Gih ap. acccpta. . ra pꝛouincia ſunt: vt ipſi diligenter oia qũ pꝛeſes vel cognitoꝛfuerit: ? nulla ad s aſſeſſo. l. i. y ſit ar.
ilinn interponta. S.iſ. requirant: æ iuxta fidem veritatis diffi⸗ teſtimoniũ: dicendu eccllaſtici cuiuſliy poſſit. ff quod me.
bnn N ⁊ niñ velit ei . niant. Quod ſi is qui rogat cauſam ſuũ pſona pulſet. ¶ Ab eis quoq; ad qs cau.metũ.s.ſed ꝙ pꝛe
an ſerri anec. iterum audiri:depꝛecatione ſua monue ꝓuocatũ fuerit:ſic in africano ocilio le⸗ toꝛ. in fi. Jem aduo⸗
Pite ex.per tuaſ.? c& rit epm romanum vt de latere ſuo pꝛe/ git᷑ vlterius ꝓuocari nõ licer. Hõ licet cjnoporeſriſe ieſſfs
rin de matrimo. ? ſb teroſ mittat:erit in poteſtate eius qͥd ꝓuocari ab his ad quoſ ꝓuocatũ fuerit yt ff de teſti. . vlt Tiiij
Cnuntn cto ð interdictu velit ⁊ quid eſtimet.Et ſi decreuerit mit Jautem pꝛouocatuʒ fuerit: eligat q.iij.teſtes quos circa
ſoante eccleſie.li tere.? tendos eſſe:qui pᷣſentes cũ ep̃is iudicẽt qui ꝓuocauerit iudices:⁊ cũ eo ille mediũ.ſcut nec index
mn bon. qñ fruſtratoꝛia vt ẽt habeant auctoꝛitatem/ perſone il⸗ contra quem pꝛouocauerit:vt ab ipſis? poteſt eſſe.ne dum ad
enniſun eſt appellatõ. vt lius a quo deſtinati ſunt:erit in eius ar⸗ deinceps nulli liceat pꝛouocare. nocatiõis ſue memoꝛ
ſe Jedac bitrio. Si vo crediderit ſuficere eßos Poſt ſecundã pꝛonocationẽ intelli ⁊c C. de aſſeſ. nemo.
vet opin, cöpꝛouinciales: vt negocio termin im geng eſt tern enim in eun encemge Gnhkheneet
i qua vt nee it vll ponãt: faciet qd ſapientiſſimo ocilio ſuo cauſa ſuper hiſdem capitulis pꝛouoco⸗ do non mſnmilnnd
* rra duas dtetts ludicauerit Arbitrarij tm ſunt qui re non licet. Unde in. vij. li. cod. ti. be perſone. ſed ſuper
ſie yt ex de reſcrip. nullaã legitimã ptatem geceperunt a qb? ne liceat in vnga eadẽqʒ cã tertio pꝛouo his que acta ſũt in cãa
imionin nonulli. ſic. . iſ. appellari nõ licet:qꝛ eis imputandu eſt care: Imperatoꝛ Juſtinianus ſcribit. ſic. alij vo econtra. b.
ſnt · vi. neminẽ. ex ðͤ ſibi tales elegerunt. Si vo ſnia eoꝛũ Siquis in quacunqʒ lite iterum pꝛio t C Ad teſtimonium
mnn deot dele p⸗ quibus appellat᷑ ſoluta fuerit ꝑ eũ ad uocauerit non liceat eitertio in caqen⸗⸗ regulare eſt ꝙ in ci⸗
pmn⸗ gentiq.§. ſexta. 2 nilibus negocijs cogi
nti ?ex de ap. c. ylt. poteſt quilibʒ feſtif ca
fundbun Auctoꝛiiag ẽs . r. xi. q.iij. qſqs metu.
ſpnrt⸗ tem. ? ſic videmur ꝙ ep̃i vicine pꝛouincie oꝛdinario iure cognoſcant Cde teſti.ſi qñ.ſed clerici non coguntur ad teſtimonium. ſicut nec ad alia
grut ar. .c. pꝛoxi. ⁊ ſic oꝛdinarius 27 delegat⸗ ſimul poterunt cognoſcere officia publica. vt. xyi.q.i.generaliter. qꝛ clerici ñ ð facili dñt iurare. ij. q. v. ſi
tehi de cauſa.quid ergo iuris eſt: ſi iſte diſſentiant in ſententia. dic vt.j.e. quis pꝛeſbyter.ſed ſi aliter veritas non poteſt maniſeſtari.fũc per epiſcopũ
nſn &* plures.extra de ſen.⁊ re indi.c.fi. Ppoſſunt cogi clerici ad teſtificandũ.xiiij.ij quãqꝙ.item ⁊ ſi gratia odio vel
¶¶¶ Ar bitrarij.hec verba habcs.ff. de arbi.diem...ſtari.niſ ↄtra ius itimoꝛe ſe ſubtrabunt.extra de teſti.cogc.i.?.iſ.
icſe ſit ð/ pꝛofertnr.j.e..eſt antem qñ. Pullſetur.i.cogatur.
lNEc etiã. obſit. niſi q;tum ad hoc ꝙ in alijs cauſis poſſint ſuſpe x autem.pone caſum.S.e.a iudicibus. .
eustn cti recuſari.er de ap.ad hoc.⁊.j.e pꝛopoſnit. FVUVUVt ab ipſis.ſi hec dictio vt ponitur conſecutine vt gratianns vult:tune
lumt Si conuinci.ar ꝙ contra aliquẽ ex officio ſuo facientem aliqd nõ intelligas pꝛout dixi.S. e.a iudicibuſ.ſed ſi ponit᷑ñ modaliter: nihil eſt hic iur⸗
1 tr ſit malũ preſumendũ niſi conuincaĩ rxi.q.iij.abſit.⁊.c.ſi epᷣs.foꝛte.ix. qꝛ taliter bene pñt eligi indices vt non liceat ꝓuocari.yt. Cde tem. ap.l.ylt.
D ij.lugdunenſis. extra de renũ. in pñtia. de ſen. ? re iudi.ficut. hodie nõ 5Poſt ſcdᷣam. eademq;.ar. contra aduocatos. quia eadem canſa dicit
pꝛeſumitur pꝛo ſolo iudice:niſi hoc legitime conſtiterit documentis. yt appellationis cum pꝛincipali.ſic.ẽ. c.ſi epiſcopus.?. xyi.di.habeo. ar. cõtra
muig m de pꝛoba.qm contra. vi.q·iij.oſius. So.cadem eſt canſa.i.negocium. ſed non eſt idem indicium.
en EAel iniquo. Si iudex per ſuam impꝛudentiaʒ indicanerit male. quia alij ſunt iudices:io.⁊.h.pꝛonunciant appellationem iuſtam vel iniu⸗
6 punit᷑ qtum indici videtur equum.ff. de vari.⁊= extraoꝛ.cog.l.vlti.ſed ſtam. vt.j.e. S.vlti.ſed in pꝛioꝛi cauſa pꝛonunciatur de ipſo pꝛincipali.⁊ hoc
ſi ꝑp impꝛudentiã aſſeſſoꝛis.tunc aſſeſſoꝛ tiñ unit. vt. ff. ꝙ gſqʒ iur. l. ij notani in queſtionibus meis.bar. J
nt ed ſi index per dolũ vel per gratiam vel o ium vel pꝛo pecunia ma- πι. Siquis. tertio in eadem.ergo qui bis a hellani non anditur tertio ap
4 le iudicaucrit.punitur in reraʒ litis eſtimationẽ: ⁊ etiã infamis fit. C. pellans.hoc ideo qꝛ pꝛeſumitur ꝙ toniens in econdemnatus ſit æ non gra
gg de pena indi.qui ma.iu.lij.⁊ inſti.de obli.que ex quañ delic.naſ.E.i.ſi uetur. vnde idem poteſt dici im canones.extra de ap.ſna nobis. Sed quid
. It iudex ñ vult indicare facit litẽ ſuã. vt.xxiij 2q·ij.dixit dñs.yt ibi dixi. eſt ꝙ dicit hic aliquis poteſt recuſari non tamen appellari ab eo.cum tamẽ
0ℳ Tatutũ eſt.apoſtolico.id eſt canonico. ſuſpecto indice poteſt appellari.vt extra vt lit.non conteſ.accedenſ.ij.ẽ.e.
tacc Beciſio.i.ſententia. quotiens.item ſᷣm decre.vbicũq; inbibetur appellatio ⁊ recuſatio. vt extra
Cericoꝛum.i.indicum. e.ſuper eo.ij.⁊.c.conſuluit.ſed dic ꝙ inhiberur ſimplex ⸗ vaga recuſatiovbi
i Biſplicnerit. æ ideo appellauerit. .

cunq; inbibetur appellatio:tamen expꝛeſſe non poteſt inbiberi remedium

p üiij

Caunſa.

nas.io.niſi iterũ grauet᷑extra.e.vt debitus.⁊.c.directe.b.

recuſationis. vt. C. de ſen. ? interlo om. iudi. vlti. põt dici ꝙ tertio appellat
nõ a ſnia ſed a ſuſpecto iudice. ſed qliter põt bec lex ſtare:qꝛ ſi iſte ꝗ appella⸗

nit ipetrauit indices ipſe nõ põt eos recuſare. vt dixi.S.e.a iudicibuſ ſi aduer

ſariꝰ eos ipetrat.aut ante terminũ appellatõis:aut pꝰ tminũ.ſi añ terminũ

m ¶ ¶ Appellatoꝛe. menſis hic babes ꝙ victoꝛ põt pꝛeueni
minũ appellationis ꝑ menſẽ.vt.C. de iep.ap.i.pl.S.in his aüt caſbus.

—— .

re legalẽ ter

ſed victa ꝑs põt qᷓttuoꝛ diebus pꝛeuenite.vt. e.l..pꝛecedenti.Et nõ qꝙ;

tunc lre nõ valẽt. vt e de ap.oblate.⁊æ.c.ſepe.ſed ſi pꝰ terminũ ſtult? eſt impe⸗

trans ſi vtitur litteris
illis: cum ſnia iam te
neat. vt.j.c.ei qui. Di⸗
cas ⁊ intelligas qñ ad
uerſarius impetrat lit
teras.⁊ ante terminũ
appellationis non añ
terminũ datũ ab hoĩe
ſed ante terminũ ap/
pellatiõis datũ a lege

qð facere poteſt. vt.ſ.

e.appellatoꝛe.vel intel

lige qñ idẽ ꝗ appella-

uit ipetrauit iudicẽ il-
lü: qꝛ eũ põt recuſare
ꝓpter nouã cãʒ ſuper

nenientem. vt extra de
offi.dele.inſinnäte.

a ¶ Super hiſdem.
e.omnes. in pꝛin.
Arbitro.i. indice
delegato. vel intellige
de arbitro coꝛam quo
pꝛobanda eſt cã recu/
ſationis.
c¶ Eum qui dedit. ꝑ
bhoc patet ꝙ cũ delegs
tus recuſat᷑ ⁊ recuſatõ
ſit pꝛobata ſtatim eua
neſcunt littere.⁊ mitti
tur negociũ ad de egã
tem. Sed ſi oꝛdinariꝰ

recuſat᷑ tũc tenet illud

qð eſt in illa ↄſtitutiõe
ſpeciali.ex.e.ad hec.
⁊.j.xi.q.i.puenit

d Cõteſtationẽ. qꝛ
eſt dilatoꝛia exceptio.

vt.iij.q.vi.ꝭ.exceptio.

ſic.iij.q. v. qꝛ ſuſpecti.

de hoc dicemus. ſ. ij.
g.iij. S.offerat᷑. Et ſic

lite ſuper hiſdemcapitulis pꝛouocatõe
vti:vel ſententias excellentiſſimoꝝ pꝛe
fectoꝛuʒ pꝛetoꝛio retractare licentia da
ta litigatoꝛibus arbitroꝰ dato ipſius an
dientiam qni eumdedit ante litis conte
ſtat onem inuocareꝰ:⁊ huius petitione
minime pꝛouocationis vim obtinente.
Cum aut in cauſa capitalivel ſtatus
interpellatum fuerit: non per pꝛocura⸗
toꝛes:ſed per ſeipſos appellantes cau⸗
ſam ſuam agere opoꝛtet. Ande ha⸗
drianus papa ait.
Appellationeʒ in cauſa capitali vel ſta
tus imterpoſitam per pꝛocuratoꝛem ex⸗
equi non licet.

Aquando in cauſa capitali vel cã
ſtatuss interpellatum fuerit non ꝑ

exploꝛatoꝛes: ſed per ſeipſos eſt agen
dum. & Tempus autem exequende
appellationis annus eſt: vel ſi iuſta cau
ſa interceſſt biennium. Unde in au

tenticis conſtitutione.xi. collatione. v.

legitur. De eodem.
intra quem 'ᷣm ſe communiterue
item exequatur.aut ſi iuſta interceſſerit
cauſa alius annus indulgetur. quo traſ
acto lite non completa maneat ſenten⸗

J Jqui appellat impartitur annus

tia rata. ¶ Appellatoꝛe ceſſante cuʒ

vnus menſis ſupereſt ex biennio: licet
victoꝛi ingredivt reus queratur quo ſi⸗
ue inuento ſiue non: ſuas afferat alle⸗
gationes: vt confirmetur vel reſcinda⸗

patet ꝙ in cauſa appellationis eſt lis conteſtanda.ex de teſta. rainaldus. 5

2 libellus eſt poꝛrigendus:tñ aliter fu de conſuetudineio.Certe imo de con

ſuetudine poꝛrigit libelluſralis.peto ſniam confirmari vel infirmari latam
inter me ⁊ talem.bar.
æ C Inuocare.? iuſtum recuſare.io.

Status.in cã ſtatus non ↄſtituit ꝓcu.nin ille qui ↄſtituit fit in poſ
ſeſſione libertatis.vt.liiij.di.frequens.⁊. C.de aſſer.tol.l.i.in pꝛin.
b Per exploꝛatoꝛes.i.ꝓcuratoꝛes. ſed in cã appeilatiomis in his caſibus
agmittir̃ pcuratoꝛ. etiam in cã criminali ⁊ in ca ſtatꝰ.xt.ff.de ap.non tantü
2.·ff de libera.ca.l.i. vbi filius ꝓ patre ⁊ econuerſo poteſt appellare ct ipſis
inuitis.qꝛ intereſt filioꝝ parentes habere liberos ⁊ econuerſo.vt ibi.
b ¶ ¶Per exploꝛatoꝛeſ. Regulare eſt ꝙ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ non agit᷑ de crimine. ſ. ed
allit de crimine iniuriarũ. vt.iij. q ix. . nin. Ieʒ quis ſe excuſare põt de cri
mine ↄnentus ⁊ accuſatus ꝑ pꝛocuratoꝛc᷑.v.q.iij.reos. Item excipere.ex de

f R quando.in capitali.j.v.qiij in criminalibus.

accu.veniens.⁊.c.ſuꝑ h

is. item in leuibus criminibus.ff.e accu.leuia.Iteʒ

ſi crimen non excedit penam relegationis.vt.ff. an ꝑ ali cauſe appellatiõis
exerceri poſſnit.l.i. Iteʒ ſi agat ad pecuniariã pena: lʒ ifamet᷑ reus.vt in ea⸗

gem.l. Itẽ in crimine ſuſpecti.ff. de ꝓcu.nõ ſolũ.S. vlt. Item vbi quis alium
vult accuſare de ingratitndine.ff.de pꝛocn.ſed ⁊ be.S.i. Item in accuſatione
populari interuenit ꝓcuratoꝛ ad deſendendũ ſed non ad agendũ. vt.ff. de

lẽ cũ cã nõ eſt pure criminalis.pt ex de pꝛo/

popularibꝰ ac.qui in fne eNe ſim quoſdã ꝑ nunciũ põr agi in cã crimi

nali.vt ex de reſti.ſpo.litteras. caà no en puit grunen .
cu.tue.item per ſociũ litis agitur in cã criminali.vt.iij.q/vi. hoc quippe·⁊ ex

de dol.⁊ contu.cum dilecti.in pꝛin.⁊.ij.qv.ſi duo.
i JNqui appellat. alius. Idem bñficiũ dant antique decre vt ex de ap.
ex rõne.⁊.c. cũ ſit romana.ſiliter noue.exe.ↄſtitntus. tñ ths index
pot artare.cx.e.repᷣhenſibilis.⁊.c cũ ſit romana.lʒ ſit ar. ð.ff.de re iudi.l.iiij
5§.ſiquis.vbi dẽ ꝙ iudex beneficiũ legis non poteſt dimittere.

e .unls 1appellar̃ ad aliũ q; ad pꝛincipem: tunc vident ſex mẽſes dan
1.

Item ſi appellat᷑ a delegato qui no recipit appellationẽ dant tres mẽſes

C.e.ſi appellationẽ.ſed ſi a delegato pꝛincipis tũc nouẽ mẽſes. C. de ẽp. ap.
l.ij. F. ꝙ ſi. ſz ſi a pedaneis indicibꝰ tũc.ij.mẽſes.i aut.col.vi.ð in anliat gF.
1 WManeat qꝛ fingit᷑ non ꝓuocaſſe.vt.C.de tẽp.ap.l.vlt.circa fi.

fuit tñ ex

tincta ſnia p appellationẽ. vt.ff. ad turpil.l.i:in fi. ſed ante ſniam appellans

ſi nõ ꝓſequat᷑ appellationẽ ſtabit indicio eius a q; appellauit. ex. e.perſonaſ
nec poſt anditur appellans.pt ex.e.repꝛehbenñibilis.⁊.c conſuluit.⁊·c.perſo⸗

triplex eſi terminus appellationis.Qñq; ſtatuit᷑ terminus ad iter ar

currente poſtſecundum annum fataleʒ
permanet ſententia.ↄſtitutõne.ij.in col

ripienduʒ. vt e
, de ſen. 7 re iudi.
tur ſententia: omniꝰ caſu abſentem in cũ excã e d ap.
expenſis condemnando. neutro con⸗ peruenit Qñq;

ſtatuit terminꝰ
ad pñtandũ ſe

, . 2 . 7 . iu dici 6
atione.iiij. Sed lis que ſperatur in nc Aeeud
conſiſtoꝛium pꝛincipis inferri: abſq æ c.ſignificauit.

dãno moꝛe manet intacta: donec ipſe
faciat eam introduci ⁊ a pꝛoceribus ſe
cundum moꝛeʒ dirimi. ¶ Si vo is qui
appellauit:penitentiaꝰ ductus ab ap⸗
pellatione deſiſtere voluerit: non pꝛo⸗

hibetur ſicut in. vij. lib. codicis. titu. 3— o an
. n . vt h. . C. de ap.
de appellationibus imperatoꝛes arch. l.-nemo. ⁊. ylli.
⁊ honoꝛius ſtatuiſſe leguntur. Di circa mediũ ?i
quis libellos appellationis ingeſſerit aut. de ap. circa
ſciat ſe habere licentiam ⁊ arbitrium ex mediũ. col. viij.
enitentia commutandi ⁊ ſuos libel⸗ Hoct ſcias qy

los recuperandi: ne iuſte penitudinis
humanitas amputetur. C Eſt autem
quando appellationem interponi non
eſt neceſſe. In eodem nanqʒ libꝛo.⁊.e.

Tertiꝰ ferminꝰ?
eſt qui ſtatuit a
lege.ſ. annus vl

bienniũ.? infra

illũ dʒ eẽ finita

cã appellatiõis

terminũ ſtatu/
tũ ab hoie ñ pot
altera ps pueni
re. vt ex. e. ſepe.
ſz tminũ legaẽ

t. iſdem imperatoꝛes decreuerunt. Ho põt pᷣuenire cũ
minationes vo libellis vel edictis facte miocdicu ſupeſt
citra concilium publicum non valent: de tpe. vl bic de
a quibus nec appellare neceſle eſt. lege; antiquam
CBDiffinitiua quoqʒ ſnia que ↄdẽna Ral vdeh
. . de poterat ⁊ debe/
tionem vel abſolutionem non continet bat elapſa me/
pꝛo nulla habetur. C Item ſententia dietate termini
citra ſolitumꝰ oꝛdinem iudicioꝛum a p⸗ legalis ricloꝛ ſe
ſide pꝛolata auctoꝛitatem rei iudicate erxhibẽ iudiciap
non obtinet. ¶ Item ſi ſnia lata fuerit elaͤtioben
contra res pꝛius iudicatas::a quibus ꝓ ſed ron pʒ cxil
nocatũ non eſt: ſiſe auctoꝛitatẽ nõ obti⸗ la decre. oblare
B qnq; ante termi
. nũ põt altera ꝑſ

ꝓſequi cauſã appellationis.dum tamen altera pars nõ pꝛeueniat di⸗

ligentiam alterius.yt.xvi ·q.iij.placuit.

n Inuento. hic pʒ ꝙ ẽt in cã ap· ꝑtes ſunt citande.ſi tñ altera pars

no venerit iudex ea abſente põt ꝓcedere.vt bic dꝛ.qꝛ puilegiũ eins eſt
qui de ap.cognoſcit ꝙ poſſit᷑ vna ꝑte abſente litẽ audire.vt.C. de ſep.

— —

ap.l. vlt. . pe. Si tñ abſens pꝛobat iuſtã cãm abſentie bñ retractaĩ qð

factũ eſt.vt ex de ſen.⁊ re iudi.cum bertoldus.

— —

o ¶ Omni caſu.i.ſiue vincat ſiue vincat᷑.vt er

de ap. repꝛehenſibilis.

⁊z.c.ſepe.⁊.C.de iudi.ꝓperandũ.ꝭ.ſi aũt.⁊.iij.qiij.libellum.

P S vpo is.pnia.ff.de dona.qui ſaxũ.ff.de rep
l.ſi in lege. . pe. ff. de in insvo. ꝙᷓuis.ff. de mino. q

u. ſi penituit.ff. locati
ðᷣ ſiminoꝛ. . ſceuola.

f. de condi‚ ob ca. ſi pecuniã. põt tñ iterũ appellare. ex de ap.diecte.

q ¶ Pnia ductus ·ĩtellige ſi penitet cũ adhuc nibij intereſt aduerſarij.

FP? ¶ Siquis.libellos.cõmutandi.ſic extra de ap.c directe.qð tñ veruʒ

eſt re adhuc integra.qꝛ ſi adueſarius iam receſſiſſe et: nõ poſſet iſte mu
tare conſiliũ in iniuriam alterius.ff.de re.iur.nemo.

6 Gn zantmarlorleg Pullct⸗ cleri ⁊ populi.vt.xxiiij.di· eps.ẽt abſen
tibus ad.xij.dietas vocatis.vt ex᷑ de elec.cũ inter.ſi ſine periculo pñt
vocari.vt ex de elec.ꝙ ſicut. hodie qui non põt intereſſe hoc iurabit.?æ
ſic põt cõmittere vices ſuas alicui de ecclia ſua.vt ex de elec.qꝛ ꝓpter

Be hac materia nõ.vij.q.i

Den. factus eſt.? vocabunt᷑ qui ſũt in pꝛouincia
vt er e. coꝛam. Item patet bic ꝙ lʒ oẽs canonici elegerint aliquẽ ſeoꝛ

ſũ non cõuocato concilio ꝙ electio non valet.lxiij.di·c· i.

—

t CAR ppellare.appellatio tñ tuetur electionẽ minus bene factã. vt ex

de elec.conſiderauimus.

u F tinerina Diſtinltin ſnia eſt que finẽ imponit negocio.ff.ð ar
bitris.qualẽ.⁊.xi.q.iij.ſũmopere.alia oĩs eſt interlocutoꝛia.ſufficit tñ

ꝓferre verba que hñt vim abſolutioniſ.vt ex de ver. ſige in his. ?.ff. de
arbi.quid t/ꝭ.ſi arbiter. Item ſi continet condẽnationẽ:ſed iñ incer
tam nõ valet.vt index pꝛccipiat ſolui debitũ.vt.C. de ſen. q ſine certa
quantitate ꝓfert᷑.ꝑ totũ.qnq; ẽt tenet ſnia lʒ non ↄtineat ↄdẽnatione

vel abſolutionẽ.vt in ſnia ſub ↄditione lata.vt.s.e.ꝭ.biduũ.
x ¶Irem ſnia citra ſolitũ.ſ.generalẽ.nam ſi pꝛimo ſniatum
ꝓpeietate ꝙᷓ de poſſeſſione.lʒ hoc fieri non debuerit. m niſi appellet

ſententia tenet. C.e.l.i.t.

y ¶ VIudicatas. niſi in c marrimoniali.xxxv.q·ix. S.qꝛ ergo. ? in cfie
mine falſi. C. de fal:quercla.⁊ vbi negat᷑ indicatũ.

fuerat ð

ff. que ſententis ſine

II. Q. VI. 1 7
ſlhkr ppellarlone lim pꝛin:c cum dolo omiſi exceptionem que cõpetebat appellatio contumacis qui pꝛeſens eſt. pt. fr e ap. creditoꝛ. miſſus.
nch ex pꝛima ſnia.vt extra de ſen.⁊ re iudi.inter que huic legi videtur con Sũmatim.i ſemiplene inquiret iudex de negocio cũ aduerſarius abeſt
id traria.ſed decre.intelligo cum aliquis ex certa ſcientia ⁊ ex dolo omi- non eni ſtatim abſente aduerſario mi cgoe. luerſarius abeſt
i i ſrexceptionem vole im? er mi none ente aduerſario mittat pꝛeſentẽ in poſſeſſionẽ.ſed faciat
t cxceptionem volens decipen e aduerſarium.ar.ff.ad vell.ſi decipii ipſũ iurare ꝙ credat ſe iuſte litigare.⁊ ſic intelligi᷑ qð eſt ex vt lit.non cõteſ.
lhe⸗ ehec air lerl logui cum ex ignoꝛantia omiſit exceptionẽ rei iudicate. quoniam frequenter in fi. rt lit. n eſ.
lundi H led lceo eini nebit: ⁊ ideo appellare neceſſe non eſt. ficoꝛumsmaleficoꝛum adulteroꝛum:itẽ ſon exlaters. a
nim, ar am mhe . Item ſi ſententia contra ius ſcriptũ qʒ eoꝛum qui manifeſtam violentiaz cõ b ¶ Et ſᷣ in notoꝛijs.
tu⸗ poꝛis pꝛobare.· feratur:veluti dum defunctus ⁊ minoꝛ milerunt:argumentis conuictus teſtib?ꝰ ilud de ſuo ponit. H.
Ndl boc en non pꝛe xiiij.annis fuiſſe ⁊ teſtamentum iure fe/ ſuperatus etiam voce pꝛopꝛia vitiũ ſce T male.in notoꝛijs eni
ſgin iudicat. vt.ij. q. ciſſe dicitur: nullas vires obtinet:nec cõ luſqʒ confeſſus audiatur appellans:⁊ ze nus toe inne⸗
n i peeric. Itẽ tra eam eſt neceſſarium auxiliuʒ pꝛouo hoc in notoꝛijsꝰ: In occultis aũt ſi teſi in deonngen neg
õ ſa de unt⸗ cationis. ¶ Si vero contra ius litigg4 bus pꝛoductis inſtrumentis ꝓlatis aliſſ poreſt. vt ertre⸗ i
m vbr enarangt toꝛis ſententia dicatur:veluti dum mi/ qʒ argumentis pꝛeſtitis ſentẽtia contra ſit. -.c. puenit. Si ergo
miti pꝛioꝛ ſnia ppter noꝛ. xriiij. annis. xiiij. annum impleuiſſe: euin lata ſit ⁊ ipſe qui condemnatus eſt bec duo ↄuictio ⁊ con
idi⸗ piuriuz io. Ego Ac per hoc teſtamentum iure feciſſe po aut minime voce confeſſus eſt ant feſſio concurrunt non
Rkin intelligo decre. nunciatur:ad ꝓuocationis remediũ oʒ foꝛmidine toꝛmentoꝛum territꝰ aliquid udinr eppellans.
n inter. cuʒ pꝛima confugere. ¶Item ſi plures indices contra ſe dixerit:pꝛouocandi licentia ei contelleo in crim
R ſnia nõ valebat dati ſunt ⁊ vnus tantum ex eis pꝛonun nõ denegatur. ¶Nulli quoqʒ offici nali non nocet. nec Et
tunk rt ibivd. as bo⸗ laſt. ns rammcrelig ri 10 Cegarir uin quoq; officiga in ciuili 'm quoſdam
ine r. a po caſſe pꝛoponim no videtur appellan/ liũ a ſententia pꝛopꝛij indicis pꝛouoca quin poſſit appcllare
rlitg nlet c di neceſſitas fuiſſe cum ſententia firmita tio tribuat᷑ mſi in eo tantum negocio qd ff de contcſ cum fidei
Niſi a Zrem ſiſen tem iure no obtineat. Item cum cer ipſe ciuili ratione ſuꝑ patrimonio foꝛte cõmiſſum. ſed contra.
mmnif tentia otra iu”s. ta ratione ⁊ fine certo iudices mulctare n pꝛopꝛium iudicem inchoauerit. .. e· quicunqʒ.
ii mi index eſti⸗ poſſunt: ſi vero aliter cõtra legem ſtatu ¶QAuot iẽs etiaʒ fiſcalis calculimſatiſ i ¶Foꝛmidine. ·xy.q
ence met kgetiles i tum ocum mulctamqʒ ir oganerint: factio poſtulatur aut tributũ expoſcit᷑ aulltt officialin;
rurd iuuare canſam. quod comtra ius geſtum videtur: ſirmira aut publici' aut pꝛiuati debiti euident vt exccutori vel tabel⸗
ninn yvt ff. de reindi. tem nõ tenet ⁊ ſine appellatione poteſt atqʒꝰ conuicti redhibitio flagitat᷑:appel executon pel fobel-
fumni cũ platis. A. ſeindi. .. les? ſ. itio flagitat:appel lioni qñ delinquũt cir
wtct Seg hoceſt fll Ecindi. AVenales quoqʒ ſententi- latione excluſa neceſſario in ↄtumacem ca ſuam adminiſtra⸗
rrti Ermrerrorin⸗ as que in mercedem a coꝛuptis iudici⸗ vigoꝛ iudiciarius exercet᷑. Ab execu tionem.quia pꝛeſumi⸗
ckecd dicis non deber bus pꝛoferuntur:etiam citra interpoſi⸗ toꝛe ſnie appellari nõ põtaniſi foꝛte exeæ tur ꝙ iudicem offen⸗
nn excuſare ſenren te pꝛouocationis auxilium infirmas eẽ cutoꝛ ſnie modũ iudicationis excedat. derint. æ quia non pꝛe
Nntet tiam. vt. ff. duge decretum eſt. ¶Item ſi pꝛopter infi⸗ BSiquis etiã auſus fuerit pꝛouocare ſumitur g iudex iniu⸗
Ninin ſentẽtie ſine a⸗ mitatem etatis ad honoꝛem ad queʒ no ne volütas defüctiteſtamẽto ſcripta re ſacontg cuz gliann
kun de atione iin minatus es inhabilẽ te eſſe pꝛobaueris ſeret᷑:vel ne hi quos ſcriptos patuerit r nenam nine
–W Peolatio ſoqmi pꝛetermiſſa appellatione iniqua nomi- heredeſ in poſſeſſionẽ imittant᷑:⁊ is cuiꝰ l Qonens erian⸗
iut Acontransii Datio remouehitur. ¶Sũt etiam quo de ea re notio erit appellationẽ recepit. fiſcalis.i.quotienſ ab
nn gatonis mimu rum appellationes nõ recipiuntur. 5 2z iudexq ignauẽ oniuẽtiã adbibuerir aliquo ratio admini-
liapt fuerit. ? ſic pʒ enim poteſt recipi eins appellatio qui ꝑ litigatoꝛ qͥᷣ t ipoꝛtune appellauerit.xx ſtrationis requiritur.
deN ſnia lata ?H iuus contnmaciam abſens cum ad agendaz libꝛis argẽti mulctẽt. ¶ SDe poſſefſöe e intellige quandoeni
ommm litigatoꝛis quj⸗ cauſam negocio pꝛius ſummatiui per-⸗ ct ⁊ eiꝰ momẽto'ſi cã dicat᷑ qᷓ ſnia iterl dens trribat alo⸗
ſiſrtn tü ad litigatoꝛen ſcrutatovocatus eſſet condemnatus ẽ. cutoꝛia appellat᷑: iᷓuis Annd terlo quin ſec⸗.pt. C.de ap.
ſſuan traſit in rem in· Nullus etiam bomicidarum vene⸗ ſta neutreth latalmta ſoriakeffe rch Rannego vn rin
gi.pt hic. ver de poſita fuerit:tñ lata ſnia ſoꝛtiat᷑ effectur ¶ Patet ergo ꝙ in tribu
ünnn ſen. re iudi. cũ J tis non appellatur: S.
nin bie Te, i phures indſceo, ſue iadtce fnt ord dekegarſine emmefinrtnibuta een
IC ures iudices.ſiue iudices ſint oꝛdinarij ſiue delegati ä r Mibu
. arbijri: ? omncs ſin pꝛeſentes: quicquid maio: dars ſtanit. an ſine m Saanerhnattmln. eſt expꝛeſſum extra de decitue.in fi.
ette ylti.⁊.l.dieʒ.fi plures. u quem habes de ip. iuati. i meriaf Sð
ralis. Sed ſin pari numero diſſentiant⸗ tũc ſi ſũt Rblrinnenkaag s Hin irie propao pannnonlo inpera quod reſpectu fiſcalium
Ciuifle tentiarum tenet. vt.ff. de arbi. diem. . ſi plures. ?⁊ tunc index oꝛdinariꝰ qAlb executoꝛe non poteſt. diſtin Rarmen⸗ gaoe recut babet merã
poſtn ſge arbitros gliquam perſonam eligere cuius auctoꝛitati ſtetur. vt executionem aut mixtam. ſi meram gan 4 irunabes ni e 4 ramer
frhnis de nvirie em ſi. S.pꝛincipaliter. In delegatis autem indicibns te nes excedat. vt hic dicitur. ? ſi ſuſpectus po gopellatur en n ati fi⸗
vnn Fedetrin vntenti⸗ ſol ſuſpendit quouſq; confirmet a ſuperiore. de appellationi. nouit. niſ obijciatur crunen falf coram eo: tunc enun ſu⸗
rikting Re elt nottin leseentn yelis dicere aliud eẽ in deleg.a pꝛincipe. perſedebit executioni. vt extra de crimine falſi. ſuper eo. ?. C. ſi ex falſis ſn⸗
oftnn yt . C. de ap. in offerendis. vbi dicitur ꝙ ſi diſſentiunt eligant tertum. ſtru. iudican. ? de tali executoꝛe loquitur lex. C. de executione rei iu. ſ
Fmorcmariſ aadiſſertian in “ ner kenet GEinenn ꝓ reo ponis.⁊ extra de ſen.⁊ re iudi de cetero.quandoq; dicitur crccute⸗ ari ka⸗
G auſa liberali.vt extra de ex litteris.ff.de re iudi in/ . 17 . . KnO.
i, ter pares. ſimiliter tenet ſententin lan proteſtanentonk oeſnoſtiig dei fiete ſen ene er ioi poteſtrecuſat pꝛopfer ſuſpitioncm exera
emn ſta.ſi pars Tertins caſus pꝛo matrimonio.vt.xxxiij.qli.fiquis goter dele ſuper aueſlionum F. o e fali loquitr. xxvq ij. vn non co⸗
flaun perit ? extra de pꝛeſumpti illud. Quartus in dote der⸗ “ cifi vncle gnitio. vtalis execntoꝛ audiet ⁊ admittet exceptiones rationabiles qnantũ
nin ver. Si fint eq̃les ꝗ pꝛoducunt᷑ vtrũq;. Stat teſtament libertao eon H ſtnbereſen⸗ elel S ſ H netre⸗ dorig. e
inpon⸗ = ſe; , „ . 1 Aem Hbd ’ pmxtus .
nlin simnde urheegre doirevera imt:auanco oine tmdces nnm Porcſ appeſlari granamine vel miria or C de ap ſidluis. Stem pletur
per contumaciam ſententia alio⸗ ꝙ differenda ſit execntio ſi incontinenti volo pꝛobare ſententiam iniuſtam

. rum nulla eſt:vt hic.⁊.ff.de arbi.item ſi..vlti ⁊.l.ſequenti.⁊ exr r exec
Dele. F arbi. em fi. . plti c. l. ſequent. ? exrra de vt extra de teſti. veniẽs:⁊.ff. de iudi. de eri inicn
erſi e dele Gurs rccanſam 1o ponit hodie decre.totam hanc diſtin⸗ Fv. õ de iudi.fi pꝛetoꝛ de hac materia plene innuenies .
* 6 ,7„ 6 E .* . . , . . .
Elonſem de ſen. r re indic piir. rILSiquis.etiam defuncti.ar.contra.extra de ap.qua fronte. ſed ibi debi
cW Item emm certa. quidam enim iudices poſſunt punire vſq; ad mm erat liquidum. vnde ibi valebat appellatio.ne coꝛpus ſepeli ibi debi
ſon ſ duos aureos:quidaʒ plus.vt.C.de mo.mulct.illuſtres.⁊.l.ſequentibꝰ ſatiſfactionem. ne coꝛpus ſcpcllretur antc

inpc ⁊ tamen pꝛopter inopiam condemnati dieß B
