manu conſecra⸗
tionis:vl dic
tempoꝛe grego⸗
rij ſubdiacona⸗/
tus non erat ſa
cer oꝛdo.xxxj.
q .Sacerdo
tio. qd habiturꝰ
erat. ar. ꝓ quis
dicitur perdere
qo nuc babnit
vij. diſ. concilia.
xxiij. · iiij. guili
ſarius.xxvij.q·
ij. Lex bis.
r ¶ Caſtigari.

mutatr i aliã pe/
nã coꝛpoꝛalem.·

omnibus.in fi.
ſ¶ Neluti.hoc vu

lt dicere ꝙ ſubdiaconus connincitur reluti laicns.
quantum ad hoc.ſ.ꝙ ſicut cauſa laici ab epiſcopo vno audiri poteſt:

ſic cauſa ſubdiaconi.vt.xv.q.vij.felix:ſecus eſt in diacono.QAuidaʒ re
ferunt hoc ad qualitateʒ teſtium:vel ſicut bigami admittuntur contra
laicum fic contra ſubdiaconum:q; poſſunt ex diſpenſatione fieri ſub
diaconi.pt.xxxiiij.di.lectoꝛ.ſed eadem ratione homicida admittit co/
tra ſacerdotem cum ſecum diſpenſari poſſits papa.

R ſdeſcl

iſn
(Liche
(ſnn
mmdl

ſiſie
Kwol

W—
ſnen

iaee

ün

lte

Hurin

We

eder
ſent

0
iͤg

ſtic
Gimine
ſerdep

ll

Men
loß

hie
⸗

on
Mnten
ſohecte
Urtegi

ſehrs.

Or
ggir
(ovon
A

lr⸗
ncii
ticn
glr
W
lit
ane
ſſ

uten

N

Neplm⸗

emin

legene
A

ttie

to
(hnn

iun

ere
iig

in

—

En
rfii
D
Npflir
cekte⸗
gii⸗
1
Kechuen
Iteh
nticüte
nnt
9G
,
10˙
ſehyenn
1dioos
umnmt
Golifrn
Nheſtr
CDüronit
ſoliron
Cmmalt
jttten
Phemnn
noniſ
Nenmng
anehe
mumett
Penaſu

E

¶ Pꝛe byteri. bone opiniois m. h.ſecus ſi ſuſpecti ſunt. vt. S. e.q. x.
illiſed hoc nõ placer minoꝛes ergo clerici poſſunt coꝛam epiſcopo ioꝛ
ueri non a laico. ve non credo tenere qð hic dicitur. .
bE Ceges.circa laicos infames.
c¶Qui ſuo.i.pꝛopter ſuum honoꝛem.

d ¶ Pꝛeſbyteri ff. ad.liul.maie.ſamo
qualiter ſtatnit . . ł—.— . . ſi. lʒ aut i cxceptis cri⸗
bic iperatoꝛ ali qnod eni eſſet diacono gradũ omittere: Auis ſalſumdixerit:vel perſonaz minibꝰ admiifãtur cri
quid de reb c hoc fuit ſubdiacono fame plenitudie ca innocentiſ falſo crimie maculauerit minoſi:non ti ſine toꝛ
cleſiaſticis: tra rnuiſſe. codice libꝛo pꝛimo titulo de epᷣs iurta ſacerdotis arbitriũ diuturna peni meto.yt.iiij.q. iij. ſi ea
dred len ⁊ clericis. Impatoꝛ theodoſius. ꝛeſlſ⸗ ctia expurget. ¶ Itẽ ex ocilio agatẽlſi. Slergo lersen
ait unelor ſate byteri citra iniuri queſtionũ teſumoni A cõmumione coer ceatur: vel ſecularis ſuſpectus nõ auditur
apoſtolica. vtx Um dicãt:ita tñ vt falſa nõ ſimulẽt. Tete / vel laicus:qui eccleſiam vel clerieimꝑ 3 ipm vt c oteſti. veH
evij. di. eccleſc. ri vero clerici q eoꝛundẽ gradũ vel oꝛdi/ kalumniam fatignerit. mnens ſis male glibet
Tc· victoꝛ.ſ̊ hi nem ſequunt ſi ad teſtimoniũ dicendu- ¶ dauis vero ſecularium per calum eadmitit ad accuſan⸗
iſtruit indicc ec¶qpetiti fnerint: pꝛout leges pꝛecipiunt au Rmam: eccleſiam aut clericum fatigg dũ ⁊ teſtificadũ.xt ex
cleſiaſticũ ꝗd fa qiant᷑:ſalua tñ ſit litigatoꝛibuſ falſi accu⸗ ¶ re pꝛeſumpſerit: ⁊ conuictus fuerit: ab denmno Druns: un
cen debed ſſatio. Si foꝛte pꝛeſbyteriqͥ ſuo noĩe ſu⸗¶ WEccleſie ſue liminibꝰ ⁊ a catholicoꝛuʒ cõ Amaf acd cnen
Meginmis perioꝛis loci teſtimoninʒz dicere citra ali nione: niſi digne penituerit coerceaf oné: no tñ ad teſtima-
ets. que ſunt. quã coꝛpoꝛalẽ iniuriã ſunt pꝛecepti:hoc — Lo fomicatoꝛes 7 infa niuʒ qꝛ tota vis nego⸗
ff de fal.lj5. vll ipſo quod nihil metuunt vera ſuppꝛeſſe 0— mia notati quendaʒ reli cij pẽdet ex teſtimoio:
ni. vbi dꝛ ꝙ hro rint:multomags eteni pena ſunt digni 12* (sioſu; epiſcopũ de ſimo nõ ĩ accuſanone vel
crimine falſi ſiẽ mna accuſare nituntur:re

liber depoꝛtatu· onẽ delatũ eſt:ſi occulto inueniunt᷑ ĩ cri⸗
val eiut hor⸗ mine. ¶ Itẽ conſtitunõe.iij.col.nona.
kruus patii v . Pꝛeſbyteriſeu diaconi ſi falſuz te
timu ſupplicin,z. ſtimoniũ dixerint: ſi qdẽ ĩ re pecuniaria
vel itellige de pe diuino miniſterio duntaxat ꝑ tres ãnos
nis canõicis ꝓ ſeparati monaſterio tradant᷑:ſi i crinia
uin dꝛ di. l. iepi li clericatus honoꝛe nudati legitimis pe
ſcopꝰ. yel . cu nis ſubijciãt᷑.ceteri vero clerici cõmuni
ſcer vteſley inre officio ceclalicg vuſſ ſine delectu
ſ nerbirris Cce legitie coerce at. Idẽ iquario epo
punit eũ. C. de Agd ſancte cõmunionis miniſterium nõ
leſti. nullũ. ſec accedat: qui crimen illatum nõ pꝛobat.
ſi directe accuſa OQRihanfſ bibyter quoꝛundam
tur teſti. vt. . di. Aſacerdotü litterisscrimialiter accu
* de atũ/cuius nos vt valuimus cauſas dil⸗
. pbani⸗ cutientes:nihilqʒ ĩ eo obiectoꝝ reꝑien⸗
um. de o es: vt ad locũ ſuũ reuerteretur abſolui⸗
dẽ agit er de te⸗ Mꝰ'. criminis ergo auctoꝛes volumꝰ te

ſti.quoniam.
g .Titteris. ſʒ

qualiter boc ſe- nicis atqʒ diſtrictiſſmis ꝓbatiõibꝰ edo
et hñ t ac cere: nullatenus ad ſacte cõionis miſte⸗
tio plitteras. v Liũ accedat. ¶ AItẽ ex vecreto hadriani
ij viij per icri Qua pena delatoꝛ ſit feriẽduſ.

pta. ⁊.iij.q.ix.
abſenteʒ. ſed hic
nõ plene exami

Q.

V.

qbus cũ plurimũ honoꝛis ꝑ noſtraʒ iuſ

ſcrutari: 2 niſi q eandẽ traſmiſit epiſto
ã:paratus fuerit hoc quod obiecit:cão

ape.
) alon irlignaecehekea ni
ccto caput amputet. B ea.
Belatoꝛes aũt ſunt qui inuidia pꝛo⸗

Arncanſam. dunt alios. ¶ Itẽ ex ↄcilio elibertano.
E Biſcutieteſ. O Elatoꝛ ſi quis extiterit fidelis ⁊ ꝑ
de plano non delationẽ eius aliquis fideliũ fue
ſoꝛma indicij.cx rit pꝛoſcriptus vel interfectus: placuit
de accnſ. olim. non niſi in fine accipere communioneʒ.
k ¶Abſolnimꝰ ſileuioꝛ cauſa fuerit:infra quinquẽniuʒ
aepernarde accipere poterit cõmunionem: ſi cathe⸗
ſtea gamittu Cuũinuſ fuerit: poſt qnquẽniũ admittit ad
caccuſatio. baptiſmũ. ¶Item ex octana ſynodo.
Paratꝰ. nõ MQui inocentem falſo crimine queʒ ma
ne potuit accu· culanerit: ſacerdotis arbitrio: penitẽtia
ſatoꝛ penitere ⁊ *. 3
dorne uce diuturna purgetun Palea.
yt. S. e. q.j. qdaʒ

VI.

cul⸗

us alterius pꝛouincie ar

innocentie aſſertionẽ. ¶ Queritur pꝛi

mo:an crimine irretiti vel infamia nota gniſſimũ.yt.lxxxj. di.
ti ad huius accuſationẽ ſint admittendi. apoſtolus.
Secũdo:ſi epᷣus in eos accnſationẽ ) 2ndes eger d
yertere voluerit. an ſimplici aſſertöiſnue tfames m canones d
bi expetere iudicium archiepi alterius ges. vt bigamoſ ⁊ coꝛ
ꝓuincie.¶ Quarto:cuius iudiciũ ſibi poꝛ viciatos. ſicut nec
ſit expetẽdũ ſi circa ſuã ſẽtentiã epos ſue ¶oẽs dicimus infames
pꝛouincie diſcoꝛdare coͤigerlt. Nui ßm canões hm legeſ
to:ſi i ꝓbatõe deficit accuſatoꝛ: an reus ur eresne kunſer
ſit coged ad ꝓbationem ſue inocentie. (Ius ·io. Sʒ o ehr ige

Vod autacrimine irretiti
alios accuſare nõ poſſint:

1ʒ 6

/4 Boc autẽ. In ſimonia glibet audi accuſas õᷣ laicũ etiã me⸗
retrix. vt.lxxix. di.ſigs papa.⁊ ex de ſuno.tata.⁊ hoc iõ.qꝛ ois
crimina nulla reputat᷑ reſpectu iſtius.vt.j.q.vl.pʒ.ſcecus ſi ac/
tus ſit c eriens ? bone fame.pt.ij.q.j.ĩ pꝛimis.i ſine. imo
cadẽ diſtinctio ĩ laico an pꝛius fueri bone fame an non.yvt.

dic vt dixi.ij.q.jĩ pꝛi⸗
r Jſacerdos. pꝛe

ieriſcoh, iudicium ex *
ELIE ¹ cipit᷑ ab apoſto⸗
N . M. Petit tan ez in pꝛobatio rrr Nr. d alm ſl g
ne defieil accuſatoꝛ:reus cogitur ad ſue taleẽ crimẽ qõ ẽ acecu

ſatõe ? damnatiõe di

mi ⁊ coꝛpoꝛe viciati ñ
ſut ifames ⁊ ſi ſint ir/
regulares cuʒ nõ deli

anacletꝰ papa teſtat᷑ dicẽſ Jnernt b ine mg
9Acrimioſis ſacerdos ac engrenlader
c eercos ſne erimie ausipelpid arhet e grerei
I, 2 e e⸗ Din ipſo facto. vt cuʒ aliqᷓ
8 nullatenꝰ a crimioſis accuſari aut depꝛchenditur ĩ odui
calũniari ꝑmittit᷑:nec ab alijs quã ab hiſ terio: vel cum aliquis
q ſine crimie ſũt:⁊ iuxta electionẽ canöi rrahit binaſ nuptiaſ
cã ſacerdotes oꝛdiari poſſũt.⁊ tales prr de qua agit.ff. de his

oĩa iueniũtur:quales ſacerdotes eligi iu
bentur. Item hadrianus papa.
Infames ⁊ ꝗ culpis exigẽtibus ad ſacer

5

doti

nes vero ĩfames eẽ dicimuſ s illo ꝗ põt reſtituere: vt
9 legesſeculi ifames appellãt.⁊ oẽs a pꝛicipe vel a ſenatu
culpis exigẽtibꝰ ad ſacerdotiũ nõ poſ⸗ Ne 5§. notaduz.
ſũt ꝓuehi:idignũ ẽ: vt illi eos accuſẽt qͥ doe nveoſtn 17.
eẽ nõpoſſũt quod ipſi ſnnt: qm ſicut ma ia acti de qna agi
ioꝛes a minoꝛibꝰenõ iudicant᷑ ita nec cri ſ.e. ſũt plurimi. ? hec
minari poſſũt. ¶ Itẽ fabianꝰ pa. In melius dẽ ifamatio qᷓ
T ſames ſuntq regnũ dei ↄſeq ũ valẽt. idueit purgationeʒ:⁊
VLi quiilla peccata perpetrant de q illa aboletur purgati
J One pꝛeſtita.vt.xv. q.
v.de crimine.Eſt etiã

ueh ñ pñt ſacerdotes ſᷣ accuſet.

gno. a. gd ergo.infa
mia hec nõ purgat̃ ꝑ
quãtaãcũqʒ penitẽtia.
yt.ij.q.iij. . hinc colli
git.niſi reſtitutꝰ ſi ab

. ar It crl pot dchſter accuſatoꝛ. yt. er. de acen.ſʒ ĩ ſi. Sed iſtud
pale i accuſatione ep̃i.vel cũ oꝛta eſt infamia.vt dixi.o.iiij.q.p.qſs.
n ddeleonfeto.. . amia. vt dixi. S.iiij . q. v. gſꝗs
AKiuiingnua.ſʒ qualr dat papa iura de pena ſanguinis illud
xxiiij q.viij. his a quibus. ſed hic docet quid ere debas index ſecu
laris.ſic. xxxij.q.j.ſi ꝗs rapnerit io.
0 ◻☛ Iquis falſum.
b zauis ſecularium.

qnedam infamia canonica que irrogatur ex quolibet peccato moꝛtali vt bic
⁊ xxxij.q.v.pꝛeceptum in fi:⁊ bec abolemr per penitentiam.vt.jſe illi qui.ta
men vt dicunt qnidam talis non admitteretur ad accuſationem vel pꝛomo
tionem quia non ſufficit ꝙ modo non ſit infamis ſed ꝙ nunqᷓ fuit infamis
j·e.qui erimen Item infamia ↄtracta ex ſententia excõmunicationistollitur
per abſolutionem.vt.iiij:q.jc.j.ſicut finito tempoꝛe relegationistollitur in-
famia oꝛta ex ſnia.ff.ad muni.oꝛdine. tAminoꝛibus. honeſtate
moꝛum.i.criminoſis ne ſu contra.ij.q.vij.pꝛeſumunt.⁊.c.latoꝛ.

y I Lli qui.ſim quoſdam pꝛima pars loquitur de criminoſis non excõoma

nicatis.ſecunda de excommunicatis.ſecundum alios loquitur pꝛima

pars de occultis. ſccunda de maniteſtis eriminoſis.

.Cõpellẽdi· ar. exiſtẽtem ĩ moꝛtali peccato cogendum ad penitentiam.

b¶ NHin eiſ.ar. tolli ifamiã ꝑ ſatiſſactionẽ ecclie.vt.xxxijiq.v.pᷣceptũ

Cauſa.

quãtunlibet. =.xliij. diſ/epheſijs. Aliud ſi neglexerit eos coigere. vt

xxxvij.di.legant.
erubeſcant⸗

xxij.q.j pꝛedicandum. xxiiij. q·.iij. tam radetand ad hachui . *G Yomnia.de occultis loquitur que ſoli deo reſeruantur. xxxij di.

q.vj.ſi duo ar. ð.iij · · iiij · oſ⸗ anguineoꝝ. ?.c. bi ꝗ.⁊. j·e.qcũq;· ⁊.xxij·q.

uuli. Sed dic ꝙ cano
nica ifamia ꝑ pniam
tollit.ſʒ nõ illa q̃ irro
at iplo facto vel per
niam.io. de iho occul
to crimie tollit ꝑ peni
tentiã ſʒ nõ de maifc⸗/
ſto. vt. ex. ð tẽ.oꝛ.c.vl/
ri.⁊.pe. IGM
cEiũ buiuſmodi.ſ.
excõicatiſ.
dAnes. ante ſa
iIiiiſtactioneʒ. vel
iuramentũ.ex de ſen.
eNM Eatꝰ.dlcẽte.cuʒ
dixit:qui ſine pec
cato eſt. ?c.
Rogabat.i.pᷣcipi
ebat.ſic. xj.q.iij.rogo.
g Quoniã ꝓ mini
mo. ſic cõtinua.qm̃ ⁊
ſi boni ſumus.
b ¶AUVt a talibus.l.il
lis ꝗ ſemꝑ parati ſũt
repᷣbẽdere.de ꝗbꝰ ait
xi. q · iij. ſenti. ſʒ alio
rep̃hẽſiões attendẽde

ſũt.ꝗ lʒ mali non ſint.

tñ iõ repᷣhẽdũt . qꝛ eoſ
malos eẽ credũt.xj.q.
iij.nõ ſũt.xj.q.j.nolo.
i ¶Ab bũano.i.ꝗ tm
dumana nõ dinina q̊
rũt.viij.q.j.ſũt ĩ eccła
VLi crimen. ſi
vis dicere ꝙ ꝗ
peccauit pꝰ baptiſma
põt ꝓmoneri ſi egerit
nĩam:tũc dicas illũ
ic appellari crimino
ſuʒ ꝗ ꝑ ſniam ↄuictus
k. vel de enoꝛmibꝰ cri/⸗
minibus ĩtelligas q̃ ir
rogãt ifamiã ipᷣo iure
vel de illo iĩtellige g pẽ
dẽte accuſatiõe qᷓ fuit
accuſatus voluit accu
ſare aliũ qð non lʒ.iij·
g.vlti. negãda. Bazʒ.
aũt facit viʒ ĩ boc vᷣbo
criminoſus.ſ.plenus
vitijs ſicut ille ꝗ ẽ ꝑiu
rus.vt.j.e.qcũqʒ. ⁊ Iʒ
glʒ crimioſus etiã nõ
ↄnictus repellatur.vt
e de teſti. ſuꝑ eo.tñ ſi
ꝓbat ſe egiſſe pniam
bene recipit᷑ maxime
ĩ cinili.ar.l.diſ.ferrũ.

2.ff. ð edil. edic. qita.

lIʒ ſit ar. ex de ſimo.
P tuas.vbi dẽ ꝙ in ex
ceptis crimibꝰ: iʒ ciui⸗
liter agat᷑ potiꝰ admit
taf de egtate ꝙᷓ; de ri⸗
goꝛe. io. Lu dicas bꝛe
niter ꝙ ſi ꝓbat᷑ crimẽ
3 aliquẽ ſemp repellit
icã crimiali. vt. S.ij. ꝗ.
vij.querendum ⁊ ex/

.
*
„

par⸗

bus apoſtolus ait:qm̃ qui talia agũt re⸗

gnũ dei nõ ↄſequent. valde cauẽdi ſũt:
⁊ ad emẽdationẽ ſi volũtarie venire no

luerint cõpellendiſunt:c nac
la ſũt aſpſi ⁊ i baratrũ dilabunt᷑:niſi eis

—

ꝛifamie macu⸗

ſacerdotali auctoꝛitate ſubuentũ fuerit.
Similr ⁊ illi de qbus ipſe ait:cum huiuſ
modienec cibũ ſumere:qꝛ ifanna ſũt no⸗
tati antequã ſacerdotali anctoꝛitate cu⸗
rent᷑:⁊ gremio ſancte matris eccleſie rei
tegrent᷑:qꝛ qui extra nos ſunt nobiſcum
cõmunicare non poſſunt. & Idem.
Ante ſatiſfactionem excõmũicati ad ac
cuſationem non admittantur.

6 Vnes illi ſunt ab accuſatõe repel

lẽdi quos apoſtolus commemoꝛat
dicẽs:cũ his nec cibũ ſumere ⁊ ante ſa⸗
tiſfactionẽdeccłe ñ ſũt recipiẽdi.¶Itez
clemẽs pa.iacobo hieroſolymitão epᷣo.
Sacerdotes non niſi a coequalibus ac
cuſari debent.
Eatus Metrus homicidas ⁊ adul
teros ac cũctos criminalibus nexi
bus alligatos:⁊ qͥ eis coequales nõ erãt
ab epoꝝ vexatiõe ⁊ accuſatiõe:dicente·
domiĩo /ꝓhibebat:⁊ nõ niſi a coequalibꝰ
aliquid ſibi iferri debere docebat. Infa
mes etiã oẽs ⁊ quos pꝛimates ⁊ legeſſe
culi nõ recipiũt:ſjʒ⁊ laicos ab eoꝝ accu
ſatiõe ⁊ vexatiõe ſemꝑ repellere debere
rogabat:⁊ cũctos ſubditos eẽ pꝛecipie
bat: cuctoꝝ ſacerdotũ vitã ſuperioꝛem
ſanctioꝛemqʒ ac diſcretã a ſecularibꝰ ⁊
laicis hoĩbus eſſe:⁊ ſpirituales atqʒ ſa⸗
cerdotes ſuꝑ carnales ac laicos ſeinper
ↄſtituere ⁊ foꝛe dicebat debere:qm̃ pꝛo
minimoeẽ nobis dʒ vt a talibus argua

mur ⁊ iudicemur vel ab humão die.ma

ioꝛesvero a minoꝛibus nec accuſari vel
iudicari nullatenꝰ poſſe dicebat:quoni
am boc nõ ſolũ diuinas ſed etiã leges ſe
culi inbibere docebat. Item hadria
nus papa.
Qui cruminoſuſfuerit:ſacerdotes accu
ſare non poteſt.
Vi crimẽv᷑tẽdit:agnoſcẽduʒ eſt ſi
ipſe anteinõ fuerit criminoſus:qꝛ
piculoſuʒ E⁊ admitti nõ dʒ reinaduert⸗
quẽcunqʒ ꝓfeſſio.teſtes aũt ſine aliqua
ſint ifanna:vxoꝛes ⁊ filios habẽtes chꝛi
ſtum oĩno pᷣdicãtes.iMõ ſolũ auteʒ
criminoſi:ſʒ etiã qlibet alij ab accuſatõe

epox repellut.Unñ anacletꝰ pa. ait.

Heo nõ placet:q ſeruos ſuos accuſat.
Joia i hoc ſeculo vidicata eẽnt:lo

cuũ diuĩa iudicia nõhaberent. Suꝑ

uacnis laboꝛat ipendijs qͥ celũ certat fa

cibus adiuuare. Ideo ſi aliquis putat ſe

tra de teſti.teſtimoninm.niſi in exceptis criminibus ſecundum di inctionẽ
ies di m diſtinc
pluries dictam ſuperius.b. . P tione
1E icſe añ. licet de illo non ſit condemnatns.ar.extra de teſti. ſnper eo.
⁊? eſt hic ar.ꝙ poſt penitentiam accuſatur quis de crimie.xxxiij.q.ij.admo

nere.j.q.vij.ſi quis omnem.l:.di.peruenit.xlviij.di:.quoniam multa.

m¶Rei id eſt accuſati.

—

n ¶ Chꝛiſtum. non tamen obeſt eis ſi eos inſtruxerint. xlvij. diſtinctione.

Itẽ pius papa.

rel⸗ Petrus.argumentum a maioꝛi.ſi
us.
y¶ In abundoantia.i confidentis bonitatis mee.

iboc deo placere qð ſeruos accuſat: ⁊=

t melioꝛes fiãt dicit ſe hoc agere:iuanũ

laboꝛat: ⁊ plus iuidieꝰſtimulis agitatur
quã charitatis:qm̃ diuine gratie plenitu
do adiectõe humana nõ ĩdiget:nec vlla
reqrit cõmẽdatõis augmẽta.¶Itẽ tele
ſphoꝛus papa. Populus ſacerdo
tes arguere vel increpare non valet..

ↄficiũt:ab oĩbꝰ ſũt obediẽdi ⁊ timẽ
di:nõ dilacerãdi aut detrahẽdi:qꝛ a qͥbꝰ
ſe dñi populus benedici ſaluari ⁊ iſtrui
cupit:nullatenus eos debʒ arguere.nec
vulgus i eoꝝ accuſatione ſuſcipi dʒ.po

3 Acerdotes q ꝓpꝛio oꝛe coꝛpꝰ dñi

ppulus eni ab eis docẽdus ẽ ⁊ coꝛipiẽdꝰ

nõ ipſi ab eo:qꝛ nõ ẽ diſcipulus ſuꝑ ma
giſtruz. dei ergo oꝛdinationẽ accuſat: qͥ
eos qͥ ab eo ↄſtituũt᷑ ſacerdotes accuſat
vel dãnare cupit. Idẽ. Si qͥ nõ ſunt
idonei nõ ſuſcipiãt᷑ ad accuſationeʒ ſed
oẽs qͥ aduerſus patres.i.ſacerdotes ar
mant᷑:ifames eẽ cẽſemꝰ.patres eni oẽs.
i. ſacerdotes venerãdi ſuũt:nõ reſpuendi
aut accuſadi vel iſidiãdi aut infamandi.
Se eodem.
Mes paſtoꝛem ſuũ nõ repꝛehẽdãt:
plebs epᷣuʒ nõ accuſet: nec vulgus
eũ arguat:qꝛ non ẽ diſcipulus ſuꝑ magi
ſtru. Epᷣi eni a deo ſũt iundicandi:qͥ eos ſi
bi oculos elegit. Naʒ a ſubditis aut pꝛa
ue vite hoĩbus nõ ſunt accnſandi aut ar

L Sdi aut lacerãdi.⁊ ĩfra. NMemo bonũ

aciens alteri vbo aut facto nocere vult
quãto minus i ſuſpitione dʒ venire fide

lis hõ:vt dicat aut faciat ea que patijnõ

vult:qꝛ oĩis ſuſpitio potius ẽ repellẽda
quã appꝛobãda vel recipiẽda.¶¶ Ipſa
aũt detractio lʒ vitio detrahentiũ:tñ iu
ſto dei iudicio nonnunquã aduerſus bo
nos excitat᷑:vt quos vel domeſtica pᷣſũ⸗
ptio:vel alioꝝ fauoꝛ ĩ altũ extulerat: de
tractio bumiliet. Ande ambꝛoſius.
Ne quis de ſe pꝛeſumat lingue maloꝛuʒ
ex dei pꝛecepto contra eum excitantur.
itare petrum tertio dicenteʒ: do
mine tu ſcis quia amo te.Et enim qꝛ
tertio ꝰnegauerat tertio confitetur.ſʒ ne
gauit in nocte:confitetur in die.Nec au

tem ideo dicta ſunt:vt ſciamus neminẽ

iactare ſe debere.nam ⁊ ſi petrꝰ lapſus
eſt quia dixit:⁊ ſi alij ſcandaliʒati fuerit ĩ
te:ſed non ego:quis alius iure de ſe pꝛe
ſumat:deniqʒ ⁊ dauid qꝛ dixerat: Ego
dixi ĩ abũdãtia mea:nõ moueboꝛi eter
nũ.eaʒ ſibi iactantiã obfuiſſe confitetur
dicens:auertiſti faciẽ tuã a me:⁊ factus
ſum conturbatus.

Item gregoꝛius.

nuidie.hic canon pꝛeſumit potiꝰ accuſationeʒ

fieri cauſa inidie

quam charita/
tis. yt dixi.ij. q.
vij.ſi quiſ epiſco
pus.

q AW“Kcerdoteſ
r Ues. ſic.

ij. q. pij. o⸗
eſ. “
c.i

ij. q.·c.·. DSu
ſpitjoni temera
rie non creditur
Xj.q·iij. in cun⸗
ctis.pꝛobabilis
inducit pꝛeſum
ptionem. ff. qð.
q. v. pꝛeſbyicr.
violenta con⸗
demnationem.
xxxij.q.j.dixit.

B 7.C. de adul. qᷓ
nis.ʒ ſit ar. con

tra.extra de pꝛe
ſump.litteras.

titare.

mo debet ſe ia⸗
ctare de bonis
ne cadat vt p
trus ? dauid.
vV¶¶Lertio. hic
videtur ꝙ toti⸗
ens penitentiaʒ
faciam quonis
committo foꝛni
cationem etiam

cum eadem nu

liere.⁊ ꝙ quaſi
pꝛo diuerſis de

lictirſit mihi pe

nitentia indicen
da. vt de pe. di.
v. conſideret. ⁊
de pe.di.j.men⸗
ſuram. Item ſi
poſt pꝛimoʒ foꝛ

nicationen quiſ

penitet:iniungi⸗
tur ei peniten⸗
tia . ſi M
accedit ad ean/
dem:ſecundo iĩ/
iungitur ei peni
tentia. talis er/

go erit melioꝛiſ
conditionis ſiñ

penitegt a pꝛin

cipio q ſi peni

teat poſtea. iteʒ
ſi ſecuudo acce
dit ad aliaʒ mu
lierẽ cquale pec

catum commit/

tit ſicut ſi ſecun/
do accederet ad
ꝛioꝛem. ſed ꝓ
illo ſecũdo pec/
cato qð facit cũ
altera: noua pe

nitentia ſibi in/

dicitur. ergo ? nona penitentia eſt indicẽda ſibi ſi ad eandẽ denuo ac
cedat.cum par ſit peccatum:⁊ hoc concedi poteſt: licet ſeen

ndum le⸗

ges qui ſepius reʒ contractat non committit diuerſa furta. ff . de ſin ei

qui.

xxxij. queſlione quinta ſi pan

neßie
Meng
npen

1PE
orre
Cne
nen
err
C
ſe
Gepnt
ring
Cnnat
Ce
antcnn
ler ege
Nonin
laſtni
Ninnn
Gn
nuln
Nan
n

ſn

a Q◻Rn.lan⸗

vẽiale peccatũ.
xxv.di.crimis.
ſz g cõmendãt

moꝛtalia vitiat
moꝛtaliter pec⸗
cãt.xlvj.di. ſũt

nõnulli.

b ¶ Inter infa

entes dicebant
eos veraces g⸗/
dã nõ.xlj.di.qð
dixit dñũs.
e ¶LH Uerũ hac
auctoꝛitate.ſ.S.

exz.oueſ. hec fũt

verba einſdem
pij.⁊ cotinuant

illi. c. ones.
d ¶Sicut ſcri

ptũ/ in Jſaia.
ej‚¶NAieſci/

† X meri/

lo. depꝛa
uant᷑.id ẽ pꝛaui

ei ↄſtituunt᷑:ñ

n. pꝑ alioꝝ me
rita efficiũt᷑ ma
li ſ mali ꝑpma
loꝝ merita p̃la

gudacter.

3 C Cadãt. qꝛ

cõponit᷑ oꝛbis
regis ad exem/

plü. ar. xj. q. iij.

pᷣcipue.
hb ¶Anudiat. fic
i Vnq.ſꝑ de
tractoꝛes:ne ſit
3.s.v.q.v.ñ voſ

yel dic ꝑ eos.i.

curioſos: vñ
iuuenalis. Sci
re volut ſecre/
ta domus atq;
inde timeri.
k ◻R⁰Apiens.

res. pe?
eſt ꝑſuadere q;ᷓ
ſacere:vt.ff. de
ſer. coꝛ. l. i. .. p⸗

ſuadere. ?.l. vt
tantũ.⁊. xxxvyj

di. kanta.
mα Umma.
detrahbe⸗
re.S. di. xlvj. ac
cuſatoꝛes.
n . Et accuſa
re. ð. ij. q. vij. ſi
gs eps. de pe.

di. i. hõicidio x
0% Mfames.

S ↄtẽnũt.fi.
dir null.
p Fures. ex

hoc.c.pʒ ꝙ om
ne crimẽ infa⸗

mat bm cano⸗/
nes.⁊?.g.e. Oeg.

boc.c. vigetẽ q

omne crimen

fit publicum ſe
cundum cano/
nes.

.

At boni ſalubꝛiter humilſentur lingue

82* it plurimi qui vitam bonoꝝ foꝛ

taſſe amplius ꝙᷓ; debẽt laudãt:⁊ ne

qWua elatio de laude ſubꝛepat permitiit

omnipotẽs deus malos in obtrectatio⸗
nẽ ⁊ obiurgationeʒ pꝛoꝛumpere:vti ſi q̃
culpa ab oꝛe laudantiũ in coꝛde naſcit᷑:
ab oꝛe vituperantiũ ſuffocet᷑. Hinc ẽ ꝙ;
doctoꝛ gentiũ ſe in pꝛedicatione curre/
re teſtatur inter infamiãꝰ ⁊ bonã famaʒ
ni etiã dicit vt ſeductoꝛes ⁊ veraces.
E Uex hac auctoꝛitate pꝛohibent᷑ ſpi
rituales a carnalibus accuſari:nõ car⸗
nales a ſpiritualibus:qõ ex verbis eiuſ
dem datur intelligi quibus in eodẽ ca⸗
pitulo ſubiunxit dicẽs. Capite langue⸗
ſcente facilius reliqua coꝛpoꝛis mẽbꝛa
inficiuntur:ſicut ſcripũꝰeſt. Omne ca⸗
put languidũ ⁊ omne coꝛ merens a plã-
ta pedis vſqʒ ad verticem nõ eſt ĩ eo ſa
nitas. Quapꝛopter manifeſtum eſt dia
bolum qui ſicut leo rugiens circuit que
rens quem deuoꝛet:coꝛdibus plebium
ſuadere:vt doctoꝛibus atqʒ paſtoꝛibuſ
ſuis detractioneſirrogent vel eos accu
ſent:vt plebes langueſcentes non tenẽ
tibus paſtoꝛibus frena eoꝝ laſciuiant:
atqʒ in ima ruant:vt ſaltem ſic periclita
ri poſſint. Multum vero diſtant dam⸗
na mox a damnis rerum tempoꝛaliuʒ
cum iſta extra nos ſint:illa vero in no⸗
bis: ſa Weins malum foꝛe nõ exi⸗
ſtimo q chꝛi
dotibus. & L

inc etiam felix ſecundui
ait. Deo recte ſamulantes periequi
non licer. .

O Vieſcite inquit ſancta ſynodus

nicena:⁊ nolite perſequi eos qui
recte deo famulantur:⁊ ſincera volun

tate ſuperna dei mandata cuſtodiunt:a

noſtris legibus ſubiugantur:quia nõ de
cet vt carnales ſpirituales perſequan
tur. Item grego.
Subditi pᷣlatos ſuos necuſare nõ debẽt
?⁊ merito plebis nonnunqᷓ; ep̃i de
pꝛauãat q̃tenus pꝛocliuius cadants
qui ſequuntur. Capitel

tera coꝛpoꝛis mẽbꝛa inficiuntur. deteri

oꝛes ſunt qui vitam moꝛeſqʒ bonoꝛum
coꝛiumpũt:his qui ſubſtãtias alioꝝ pᷣ⸗
diaqʒ diripiunt.Caueat itaqʒ vnuſquiſ
3:ne aut linguã aut aures habeat pꝛu
rientes:id eſt ne aut ipſtalijs detrahat:
aut alios detrahẽtes audiatꝰ.Sedẽs in
quit ꝓpheta aduerſus fratrẽ mũ loque
baris detrabẽdo:⁊ aduerſus filiũ mr̃is
me ponebas ſcãdalũ:⁊c. arcant ſin
guli detractioni ligue: cuſtodiãtque ſer
mones ſuos ⁊ ſciant:quia cũcta que de
alijs loquũt᷑:ſua ſentẽtia iudicabuntur:
Hemo inuito auditoꝛi libenter refert.
EGfficiũ ſinguloꝝ ſit dilectiſſimi ñ ſoluʒ
oculos caſtos ſeruare:ſʒ a linguaʒ:nec
qͥd in cuiuſquã domo agat᷑:alia domus
vnquam peos nouerit.habeãt omnes
ſimplicitatẽ colũbe:nec cuiqᷓ; machinẽt
dolos:⁊ ſerpẽtis aſtutiam:ne alioꝝ ſup
Plitent inſidijs. Item lucius papa.
HBonus nocere non cupit.

„ ℳ

Nem anacletus papa.

—

ianos ſuis innidere ſacer⸗3

angueſcente ce

EItem fabianus papa.
eſficit᷑ qui ſciens peierarę pꝛeſumit.
Piicnnqs feiens⸗ ſe periurauerit

ens nõ eſtomnis qui nocet!

Q. I

Raptonibus deterioꝛes ſũt epiſcopoꝛũ
detractoꝛes.

Eterioꝛesi ſunt qui doctoꝛum vi
tam moꝛeſque coꝛrumpũt bis qui

ſubſtãtias alioꝛũ pꝛediaqʒ diripiũt.ip⸗
ſi eni ea qne extra nos ſũt:lʒ noſtra ſint
auferũt.noſtri quoqʒ detractoꝛes ⁊ mo
rũ coꝛruptoꝛes noſtroꝝ ſiue qui aduer⸗
ſus nos armãtur:pꝛopꝛie noſipſos de⸗
cipiũt:⁊ ideo iuſte infames ſũt:a meri⸗
to ab eccleſia extoꝛres fiunt. Dꝛo meri
tis ergo plebis ſepe paſtoꝛes depꝛanãt
eccleſie vt pꝛocliuius coꝛrnãt qui ſequũ
tur. &Æ Item alexander papa.
De eodem.
Ammaminiquitas ẽ fratres detra
here ⁊ accuſareꝰ*. vnde ſcriptũ eſt.
Omnis qui detrahit fratri ſuo homici⸗
da eſt.⁊ omnis homicida nõ habet par
tẽ in regno dei. Patet ergo vt per⸗
miſſũ ẽ qd carnales pꝛohibent᷑ ab accn
ſatione ſpiritualiũ:nõ ſpirituales ab ac
cuſatõe carnaliũ. Cũ itaqʒ criminoſi ⁊=

infames ab accuſationibꝰ pꝛobhibẽt᷑: vi

dendũ eſt quos canonum ſacra auctoꝛi
tas ifames appellet. & De his ſtepha
nus romane eccleſie epiſcopus hilario
dicens.
OQue perſone infames hapeantur
fames eſſe eas perſonas dicimꝰ

. que pꝛo aliqua culpa notant᷑ ifamia
i

lẽ omnes qui chꝛiſtiane legis noꝛmã
abijciũt ⁊ ſtatuta eccleſiaſtica ↄtemnũut.
ſimiliter furesꝰ a ſacrilegos ⁊ omnes
capitalibus criminibus irretitos ſepul⸗
chꝛoꝝ quoq; violatoꝛes.a omnes qui
aduerſus patres armãt᷑: qui ĩ omni mũ
do infamia notant᷑.ſimiliter ⁊ inceſtuo
ſos homicidaſ periuros raptoꝛes male
ficos veneficos adulteros ðᷣ bellis pub
licis fugientes: ⁊ qui indigna ſibi pe⸗
tũt loca tenere:aut facultates eccleſie
auferunt iniuſte:a qui fratres calumni
antur aut accuſant ⁊ non ꝓbant: ⁊ qui
ↄtra innocentes pꝛincipum animuʒ ad
iracundiam ꝓuocan. omnes ana⸗
thematiʒatos vel pꝛo ſuis ſceleribꝰ ab
eccleſia repulſos:⁊ omnes quos eccle⸗
ſiaſtice leges vel ſeculi infames pꝛonũ⸗

ciant. Hi nimirum omnes nec ſerui an

te legitimamꝰlibertatem:nec penitẽtes
nec bigami:nec illi qui curie deſeruiũt:
vel non ſunt integri coꝛpoꝛe:aut ſanam
non habent mentemi:vel intellectum:
aut qui inobedientes ſanctoꝝ patrum
decretis exiſtunt:aut qui furioſi manife
ſtanturẽ. hi omnes inquam nec ad ſa⸗
cros gradus debẽt pꝛouehi:nec iſti:nec
ſuſpecti:nec liberti:nec rectam fidẽ vel
dignam conuerſationem non habenteſ
ſummos ſacerdotes poſſunt accuſa⸗
re:nec ad accuſationem ſeu ad teſtimo
nium nullatenus iuſte poſſunt recipi.
Intfamis

xl.dies in pane ⁊ aqua ⁊ ſepteʒꝰ

ſequentes annos peniteat:⁊ nunquam
ſit ſine penitentiaꝰ:⁊ nunquã in teſtimo
niumꝰ recipiaturꝰ.cõmunionem tamen
poſt hoc percipiat.¶ Item euſebius
Papgog.

g„

137

Be bellis publi⸗

cis. tales ſunt rei leſe
maieſtatis:vr.ff.ad.l.

iuli.ma.l.iij.æ capite

puniunt᷑:niñ dũm de
fendere nõ potuerint

— .

lacie.

r Petüt. ambitio⸗

ff. de re mili oẽ. S.qui .

ſe: vt. S. i.q.vj. ſicut.·

8 σ Ad iracudiaʒ. er
de hõici.ſicut dignũ.
S.illi vero.
t ¶ Pꝛouocãt.i.dela
toꝛes:vt.x.q. vlti.de/
latoꝛi.
uI¶EFTeglitimaʒ.i.ple/⸗
na. alr.n.nõ ꝓmouẽt
nec aliquẽ pñt accuſa
re:vt.j.ſequit᷑.
¶Curie.liiij.diſ.c.
PAAẽtẽ.vt furioſi.
3 Aanikeſtant. 9.
xxxiij.diſt. maritum.
7 Nicũq;. piu⸗
rauerit. S. iij.q.
v.ↄſtituimꝰꝰ.
2 ◻ Septẽ. xxij. q. iiij
ꝗ facro.õ.ſo.ibi.
.Sine pnia. iteri
oꝛi.ſi.l.di.clerico.
a . Teſtimoninʒ. ẽt
Pꝰ pniam pꝛiuata: vt
xxij.q.v.ꝑuuii. Et
hoc eſt veꝝ in teſtibꝰ
ſecus videt᷑ in accuſa
toꝛe:vt.xxij.q.v.ſigs
cõuictus.
be Hecipiot. alibi
icit ꝙ iuramẽtũ ſo⸗
lũ deũ habʒ vltoꝛẽ:vt
C. de re. cre. l. ij. nõ g
incurrit infamiã. Itẽ

alibi legit ꝙ piuriuz

ↄtinet᷑ ſub crimie ſtel
lionatus:vt.ff.de cri
mine. ſtel. l.ij. Sʒ cri
men ſtellionatꝰ ñ ifa
mat:vt.ff.de cri.ſtel.
l.ij. O nec ꝑiuriũ.So.
vbi iuramẽtũ non ce
dit in pᷣiudiciũ alicu
ius ſolũ deũ bʒ vlto⸗
rẽ.Dicũt aũt quidaʒ
ꝓꝙ ſi iuramentũ ẽ de
futuro ſemꝑ ifamat:
qꝛ ibi frãgitur fides
deo ⁊ homini. Secꝰ
ſi ẽ de pñti vel de pᷣte⸗
rito:vt.C. de trãſa.ſi
quis maioꝛ.Alij di⸗
cũt ꝙ iuramentũ qð
interuenit in ↄctibuſ
nõ infamat. ſecus in
iuramẽto qð fit in in
dicijs.hoc eſt certum
ꝙ oẽ iuramẽtũ infa⸗
mat canõica infamia
vtꝝ aũt temerarium
iuramẽtũ repellat a
legitimis actibus: di
xi.lxxxv.di.floꝛẽtinũ
⁊ ex de teſti.cam que.

Gs ſequentes.

Cauſa.

natoꝝ reſemantur ſitijs:vt. C. de bo. dam. anten. bono.

8 1227 „Segd licet. nfertex pꝛedictis.

e¶ Ab buiuſmodii ſimonie.
EAaioꝛes:vt.ij · q. vij
Vero.neſciens.ille eſt ignoꝛanter hj

quã putat verioꝛem:
vr.xxiiij.q.iij.hereſis

j.ſciendũ.

Scom illã. de pe.
pe⸗

Aincit. vide quo “
liter argumẽtat: licet
enĩ peccatũ ſi mains

peccaio:qꝛ hic ſcia hᷣ/

ponit᷑ ignoꝛatie:tñ ſa
cta cõpenſatione ſciẽ

ter peccãs põt equi/

parari ignoꝛater pec
cãti.Similis cõpẽſa⸗/

no.xix.di.in canoni⸗
cis. Qð aũt minꝰ ſit
peccatũ ignoꝛatis ꝓ

vij.quẽadmodũ.qñ⸗

q; videt̃᷑ plus pecca/

re ignoꝛater peccans
ſciẽter:vt.xxiiij.q.

i.ſciſma.qũq; pariſi/
cant᷑ vt hic.
bPꝛcipitare .G.
tñ in ſili qõne pꝛecipi

tat ſniam:vt.ij·q.vij.
.ſz querit. 7 vꝛbanꝰ
eandẽ videt̃ ſoluere.

xij.q.i.ſcimus.
i C Deꝝ. G. rñ. illi. c.
quero.⁊ illi..ſʒ licet.
in quibus ꝓbauerat
infames admittẽdoſ
bereticos:⁊ ita õ ſi
moniacũ:⁊ eius ſolu
tio durat vſq; ad. S.
bec lʒ rõne:⁊ ibi inci
pit ſuã ſolutionẽ im⸗
pugnare.
kꝓq Cõſtat. ſi cõſtat.
ergo nõ ẽ neceſſariuſ

accuſatoꝛ.expone er

gSo ↄſtat.i.tale eſt cri/
mẽ qð cõſtat eẽ here/
ſim: vel dic ꝙ ↄſtat
famã qꝛ ſunt male fo
s
utio eſt canonica: qꝛ
ↄcoꝛdat cũ gregoꝛio.
ij · q. i. in pꝛimis.⁊ im⸗
pugnatio quã ponit
in ſequẽti · · allegado
ponit.
m ¶¶Tractanerit. ſic
ſupple in ſimonia nõ
eſt querẽdũ an ſimo⸗/

nia ſit bereſis.iſte eni

epᷣs negauit fimoniã
eẽ hereſim.⁊ male:vt
i.q.vij.patʒ.⁊ ſic con/
cludit in fi.
OJuatannntsns
nota milites nõ
dici pꝛiuatos:vt.xxii/
ij . q. i. qni ðy.

½

o .VBoluntatẽ. 15
punit᷑ hic ſola volun⸗
tas:vt.xix.diſt.nulli.

xxij.di.oẽs:qꝛ in ma⸗/
leficijs voluntas ſpe
ctat᷑ nõ exitus.ff. ad
l. coꝛ.de ſic.diuus.ar.
S.xxxij.di.erubeſcãt.
de pe. di. i. cogitatõis
xxxij.q.v.xpᷣiana.ſo.

an qui ſciens ab auaritia id eſt ab idola

eticus qni ſequit᷑ opinionem

Accuſationes ⁊ perſonas quas leges
ſeculi non admittunt: eccleſiaſtice quo⸗
qʒ repellunt.

L*²* ſequentes patrum veſtigia

pꝛo ſaluatione ſeruoꝝ dei quaſ⸗
maud ad accuſationes perſonas leges
publice non admittunt his impugnãdi
alterum ⁊ nos licentiã ſubmouemus ⁊
nulle accuſationes a iudicibus audian
tur eccleſiaſticis:que legibus ſeculi pꝛo
hibentur. Sed lʒꝰ infames ab accu
ſatione epiſcopoꝝ pꝛobibeantur:nõ tñ
iſti ab hmõi accuſatiõe/ ꝓhibẽdi ſunt.he
reticos nanqʒ accuſare infamibus non
pꝛohibetur:vt ſupꝛa patuit iu eadẽ cau
ſa:vbi de accuſatione minoꝝ aduerſuſ
maioꝛesꝰ diſputatum eſt. ¶¶ Item.
Beeodem.
Vʒ maioꝛes ſcientia ⁊ moꝛibus a
minoꝛibus accuſari pꝛohibeantur
non equales ab equalibus vel minoꝛeſ
a maioꝛibus ab accuſatiõe huiuſmodi
ſunt pꝛohibendi:cum hereticus catho

lico minoꝛ ſit. Sʒ ⁊ hoc an generaliter

accipiendum eſt: auguſtinus non diffi⸗
nit dicens. Dubiü eſt an ſciens anaruſ
an neſciens hereticus grauius peccet.
Nerõ ergo quis peccet grauius
qui neſciens hereſim incurrerit

tria non receſſerit. Secundum illa re⸗
gulam qua peccata ſcientium peccalis
ignoꝛantie pꝛeponuntur: anarum ↄſciẽ

tia vincitꝰ in ſcelere. Sed ſi foꝛte hoc fa

ciat in hereſi ipſius ſceleris magnitudo
qð facit in auaritia ſciẽtis admiſſio: he⸗
reticus neſciens auaro ſcienti coequa⸗
tur. Item vtꝝ catholicum peſſimis mo
ribus alicui heretico in cuius vita pᷣter
id qð hereticus eſt non inueniunt homi
nes quod repꝛehendant pꝛeponere de
beamus:non audeo pꝛecipitareꝰſenten
tiam. & Merum'hoc auguſtini: ⁊ illð
de infam ium accuſatione de his intelli
gendũ eſt quos conſtat eſſe hereticos:
non de his qui ſe negant in hereſim la⸗
pſos. Hic auteʒ in omnibus religioſus
apparens dum ſe negat herecice cõmu
nionis aliquãdo macula infectum: infa
mes atqʒ alios huiuſmodi a ſua accuſa

tiõe ipſe repellit. ¶ Hec lʒ ratione niti

—

videantur:exẽplo tñ leſe maieſtatis va
na intelliguntur:ad cuius accuſationeʒ

dum ſocius inite factiõis admittit᷑:non

queritur an cogitare ↄtra animã pꝛinci
pis ſit maieſtatẽ ledere:ſed an aliquis ð
nece eius tractaueritꝰ*. Uñ iperato
honoꝛius ⁊ archadius i nono li.cod.
ad.l.iul.maieſta.ſcripſiſſe leguntur.
Iquis cum militibus vel pꝛinatis
Par baris etiã ſceleſteʒ inierit facti⸗
onem ant factionis ipſius ſuſceperit ſa⸗
cramentũ vel dederit:etiã de nece viro

regulariter volũt as nõ punſt᷑:niſi ad aliqnẽ getum peedat.

p/¶ Siſco · icẽ eſt in crimine bereſis:vt er de bere.vergẽtis.als bona dam

q¶ ¶Filij vero. in poteſtate ↄſtituti ·ſi eniʒ eos poſtea emcipa ſt tns 9

valeret: vt. C. e.. perpendit᷑ ar . fl · oe bo. a.l. vlti. . ex liberis. lil ſjita⸗
q; emãcipati nõ patiunt hanc pena:dicunt tñ quida ꝙ hec pena ſpe

ciat ad fiios poſtea natos:nõ ad iam natos:ſʒ lĩ̃ar

D
rum illuſtrium qui conſilijs ⁊ cõſiſtoꝛio

noſtro interſunt etiam ſenatoꝝ.nã ⁊ ipi

pars coꝛpoꝛis noſtri ſunt: vel cuiuſlibet
poſtremo qui nobis militat cogitauerit

eadem enim ſeueritate voluntatem ſce

leris qua effectũ puniriiura voluerunt
ipſe quidem vtpote maieſtatis reus gla
dio ferietur:bonis eius omnibuſ filcoꝰ
noſtro addictis. Filij veroa eius quibꝰ
vitam imperatoꝛia ſpecialiter lenitate
ↄcedimus:paterno enim deberent pe⸗
rire ſupplicio:in quibuſ paterni hoc eſt
hereditarij criminis exempla metiunt᷑:
a materna ⁊ a ſucceſſione omniũ pꝛoxi⸗
moꝝ habeantur alieni.teſtamentis ex⸗
traneoꝝ nihil capiãt: ſint perpetuo egẽ
tes ⁊ pauꝑes. Infamia eos ſemper pa⸗
terna comitetur: ad nullos vnq hono⸗
res ad nulla penitus ſacramenta perue
i unrpoſeo tales:vt his ꝑpetua
egeſtate ſoꝛdentibus ⁊ ſit moꝛs ſolatiuʒ
⁊ vita ſupplicium. Deniqʒ iubemꝰ ẽt
notabiles eſſe infamia ſine venia qui ꝓ

talibus vniᷓ apð nos interueniretem⸗

tauerint. Sane ſiquis ex his in exoꝛdio
inite factionis ſtudio vere laudis accen
ſus ipſe pꝛodiderit factionem: ⁊ pᷣmio a
nobis ⁊ honoꝛe decoꝛabit᷑. Is vero qͥ
vſus fuerit factione ſi ſero tamen inco/⸗
gnita adhuc concilioꝝ arcana pateſece
rit:abſolutione tamen ac venia dignus

habebitur. Ponꝛno'ſimonie accuſa⸗
tio ad inſtar leſe maieſtatis ꝓcedere dʒ

ſicut leo imperatoꝛ in pꝛimo libꝛo codi-
cis decreuiſſe legitur.tit.de epiſcopis ⁊
clericis.l.ſi quenꝗᷓ.quod de accuſatio⸗
ne non de pena' itelligi opoꝛtet. Uñ
valerianus ⁊ gratianus.libꝛo.ix.codi⸗
cis titu.ad.l.iul.maieſta. .
Allus omnino:cui inconſult ac
neſcientibus nobis fidicularum:
toꝛmenta offeruntur militie' vel gene⸗
risꝰ aut dignitatisꝰ deſenſione vti ꝓhi⸗
beat᷑. Exceptaꝰtantnum maieſtatis cau
ſa:in qua ſola omnibus equa ↄditio eſt
Sed cum omnes illi aſſumuntur in
bhac accuſatione ſimõie: qui poſſunt ac⸗
cuſare de crimine maieſtatis:conſtat ꝙ
ſicut ibi nõ dubitat᷑ de crimine maieſta⸗
tis:ſed an reus cõmiſerit illud:ſic ⁊ hic
nõ negatur hereſis:ſed impetitur accu
ſatus an commiſerit hereſim.
Aod autem queritur ſi epi
ſcopus in accuſatoꝛem accu
ſationem vertere voluerit:
an ſue ſimplici aſſertioni fi⸗
es ſit adhibenda: facile ſol
uit᷑: ſi ſanctoꝝ patrum auctoꝛitas dili⸗

genter inſpiciatur. vt enim ſancti patreſ

diffiniũt:nullius perſone quantunlibet
exercitate cõfeſſioni fides eſt adhihẽda
niſi cõpetentes pꝛobationes adhibeat.

ſe excuſare aliqno pꝛinilegio.

X

—

is Zdicit.

Metiuũf.

Sepe ſolet ſili?

ſilis cẽ patri.?
ſegt leuit filia

matrilſ iter. xxj

d.ſi gẽs. vñ qui

emit mancipis
de genere eoꝛrũ
querit: vt.ff. de
edi.edi.ꝙ ſi no
lit. S. qui man⸗
cipia.
6

Et vita. 5.
lxxiiij. di. quo⸗

rundgdi.
nterueni⸗

