is 1Acker upii⸗ ler ſſſeh lie. ſi tẽ ãt n ſtatnt lache vbi E Ap one la: lderds ba ac ipallioe⸗ g,
ina momegou En kecc rita iox ch fal elubi elat ecu e doc ſide id qao ſi⸗ m unallie leca⸗
ſtriſrng ö bene un achari mna qce iunt ida d die m leu tia29 11 iã 9 inioe. fidẽ hic
ſtciſent el ad btõ be 8 ſer rãꝗ itis iſma: lpiun te i unt E. bo » gon 56 Necbi et le⸗ ↄtr et fig ſʒ ita
beüe v ebt ote ſfer pten tiin ñ acc eta ieru e. 1 atqʒ n0 e:13 E . Sʒz „J. rita
D ſenr Ebe⸗ i agt⸗ gecerei nii
e uor dende⸗ 3 os ẽt ꝛin e Rei eẽ c it age H olſe! . iiang ollle fide iĩ ifoꝛm 86.5.
dicdt nteͤr us iaden S pſa n me Er
da. —2 4 ciet ice ptiſt e onẽ iũ b azen t paſ⸗ 11 .i. ipo r.i. 9
Keckag. Pin e ſoe veet bap en ptiſm ſſon vorener icit'pa WN rinte⸗
ſnen kCE Gailti⸗ e P it. de eqʒ inii t b t. s ren us pti fe ſteri 5 pöt. 8 6*: idi tũ pe. di⸗ artyr terpꝛ
fini Fallac —;—⸗ ec Sen loah itib oe Eiter 5 po xrus redidi enio dridenm dbocto.
lüisni Efar ſen . Cbit de icre jdus glic em me dẽ⸗ u m rine cifi 2 GC idit: q to dr i tyr en hoc ſ⸗
ei . z.i. q. bi i Ind baage⸗ löe g ſt . ꝛad curri I 59 di en i rtyr ad he 4
N anifni. l.d. * totũ ppꝛol diciũ ꝛatiöe vt po gni bꝛãe ſuc xpᷣi cr :neq kcre cram redi ma ſites. ſi tñ p
Yonmn artifi fetlF.d. ſʒ ꝛvtx a inũ iu ꝛdi 0 ſane 62 (c0 dẽ doſuect ſuox: ere⸗ ſa devc 6 tat 2 gabit. pe.
nitif zrrn. wien 3 ret᷑: k: diu 2co 9: ita loꝛatt. CI Ppno inox mp viſi coꝛ latroe 7 pur eliit .5
lnrgib H Dat Ozac Ecẽ diã e lozar . noe † tis ſe Et ſi oſto ſ. ii bili ſus Ere 8. la
27 ſti. ane. „2„ iöis 0 ies ſiqͥ 3 P 0 9:9 pſtaꝗ * eſt: at e . Po d. * iuiſi re . — llus iſto
tan d⸗ „ loꝛ a ſn ilit kbap retic lre itaq v i: qo⸗ „a. ſpler tempt clu/ di.p pls. . de
Eiü 1C. 6 dim eroaſin ra be qu ita iſm ciã. O ũc ĩ 5 cõ isi ex en nos fide
At inie loꝛan tü affe noõ initati ie fa b vrii . bare ad j eſt. tiſm ceſſ ſac nipo 4 Coꝛ e cre⸗
hen ti Berhan in li.i atern nank oꝛbis imp noen clar riũ b lus eq uit o n 2t ban ⸗ qðe i.
dinecn Feerl rmia e⸗ 9 Edit᷑ il dann * ſacr̃a 314 O. n. iinrie Plolarron Slenien ibqᷣ K Rn
unf, rrcemnt fi te re co 4 dei n ded laielsſe iillo rat: ſux i ifanti en di iſſionẽ iuſti ius
. pt.i. g.i. 4 re aude u ſuͦt di igiõi ſcut i fue no ſici ifai Ot em dis fit p
raner vi ne rianoge ptiz face agte biſc bis qͥ ba ligi ſicu iDde q2 at. ſi ia oip os re dẽ coꝛe ipio is. po
enel e.nt aevt.e recte ſciſm tiã daonns ille bʒ deegac ſire deſune nöeripi de ſid 8.1. ð roris Po
annite ce. tizar: ig. ad nosr. ipſo ntrn nob q micas ni ro ba benig tate de eadẽ g 6 ex c coꝛde Vigen d ſeipſũ e. :
1a „de⸗ ſi iſcu ceſt tiln pt fſi a⸗ on ten nec ꝛimn ac: nti co ⸗ ritn bapt erte.
Sis — it ba obiſci re bap i bax tuf⸗ in tu ſʒ mo dẽd idige tnec 029 te tate einse ibi
cadet boc di itẽd ecũ n bis fm nd tiʒa tiſm re⸗ ptu iʒatin re is ĩ ſſun hbis ſa eſſi p.? actü.ib
lee Stüatireni 3 lare ſacf rm da bapt bap tate bapti lere c etat po lebeio Erdebe ſ . ſa bilen.
leniu 3 bennonba⸗ iüt. it ſacin n ban Pinni non. is exp dex iciam um lebꝛa e ce rg erſe ae nit
i tiʒ tionẽ t: tiũ k. ſicu m ab iſmi fa is e ꝛſede ſtici. oc cele on . ð̈bitũ. 8 cc pei
zuun P iten 8 hẽa ſS tizat. inat. ſacra s ſi tüm 6 t ate: d iu ide os ꝛati oſ. lig vt de ab
bebtc . zefz: ſt: Apt ia 9 nt * em. id. a e leb po, Werniteuvt b
itei re P ioꝛdi lerit: inatu di ba iur ſce lu ere lute erg d ce non it n erite liqu izaf
in pit ſacei i eſſ ꝛdin. an Eto ini⸗ di . ed ſa ur en a ein⸗ ed d lio aptiʒ
nine kechpt ndit der te rec c 7 0 Etũ d mẽt rüqʒ ma⸗ cr. i ad leat tiqʒ a dere i cr aae Erbanac⸗
piniti . n ite⸗ licʒ ver ta ittit: ſi amé cra is vt per e fiter timp letv ſpon deſt: c itẽ nu q pua vt it
iten ſin re: nõ ẽE mit it: ſacre iſa ali nꝗʒ 8 qu vt i. val ſi re op iliare. i 9.fl aq r1. S ſas.
ut e zore l , 3 ſſerit: llien itam vtru iſmu iſceſ tur euti. ia ipſi pe deilis tiſm ry. nimtz
Hachterar e ce ittit: nn iſcedi alis bapti⸗ te di nẽ dam qui quip . anſabahaſe lecx.
inne Da Pbr: rel⸗ r cieng mane accep i ab tiſm m dil. nt. a t cõfiteri: ali — beͤ i.ſalu
ktioni: ar. * go qu bap cum i ſu zptczs it aqᷓ 119. dit.
elii ſerionr⸗ kin d Npnn erg ittere eſt ndi tiſm tã nõp rra fit nee Cre⸗
* q. v. beſeeen et: ſici it ami tadus Etũ da d bohl an bipcri ſnrrirtaſ m
ſ Rlhoe ̃ rorutan krat.Fte ſia ecegia zan teg niha⸗ —
ie mür e ſon⸗ . rit: ſic ni ſa erat. reip E n uiah iun
inn lndsd ſp ns Gye e auniſerar als n ñdere. .
def a p̈b¼ 0 1 d R
u tali ſpoõdeo ali⸗ D deret dit: V jfoꝛ 1
C⸗ d io⸗ ic m. ee
dorobigant Loronden irncrare⸗
vn 2 ob. ſi. kdit. i⸗ apoſta.e totů herneginn
nu.in acikt xtra = .
loc⸗ *Op. cfoꝛe ſie q pti ie po.
e ia fit ſa eccle be eino
nn =W e
. E lechke
i ge ecc
ig ma
n
ſl
n

Se con.

C lienũ.ſi ex alieno ope cm ſui peti ꝓtraxit. S.cij . . ij.

— — —

b¶ Fuit. ſ.ade.nã oĩs res ꝑ quaſcũq; cas phit ⁊cex de re iudi. oĩs res. de

di.i.quẽ penitet.circa.pꝛin.ſʒ qui ꝑ nos.
E Qꝛꝑ pietatẽ.i.fidẽ.⁊ ↄfeſſionẽ illiuseb.
d UAocihꝰ.i.ſigniſicãtibus miſerias pñtis vite:quã igrediũt᷑.ſũt.n.in ſi⸗
gnü future miſerie ? SèDMU

te iminẽte petit baptiʒaDii. y Apenitẽte quis nõ credit
ↄiungi quẽ.i.aliquẽ baptiʒãdũ eẽ oʒ vt credat ⁊c.
3 MHõ credat.ar. ꝙ fama nõ iducit ꝓbationẽ nec ꝑtẽ ꝓbatiõis nec

exẽplũ.ſed.l.⁊c.C. de ſen.⁊ inter.o.iu.l.nemo.ar.ꝙ ꝗs aſſerit per ius

ſeriptũ ꝓbare dʒ.xxiiij.q.ij.legat᷑.

e ¶ Coõpleri cñ ſacul

laboꝛis. 4 1210 2121

tas adeſt.

in ſacramẽtis.illud.i.

pꝑ altex:ſicut alienũ opus fuitꝰ:cũ pec⸗
cauit ĩ altex.Itẽ.Sicut ãt ĩ latrõe qꝛ per
neceſſitatẽ coꝛꝑalr baptiſmꝰ defuit pfe⸗

baptiſma ſine file. ccta ſalus ẽ:qꝛ ꝑ pietatẽ ſpũalit affuit: ſic
O ¶Et iſtud. i. fides ⁊ cum ipſa pꝛeſto eſt:ſi per neceſſitatem
ſine bapuſmo. dDeſit: quod latroni non defuit: perfici⸗
b d⸗ S Palutgteee⸗ tur ſalus qð traditũ tʒ vnigerſira⸗ cect
cus i ex igndꝛatig.Ex puuli ifãtes baptizãteſ:qͥ coꝛde nõdũ
depſ no bapcij. cũ puuli ifates baptizãteſ:qͥ coꝛde

i¶ Cõtẽnitur.j. e. nõ

k

dSubito.

A quicqd.ſi. ff.ð

cuic.ſi pgnãs.?

pñt credẽ ad iuſticiã: ⁊ oꝛe ↄfiteri ad ſa⸗
lutẽ:qð latro potuit:qũñ ẽt flẽdo ⁊ vagiẽ
do cũ eis myſteriũ celebꝛat᷑ myſticis ipi
vocib?d obſtrepũt ⁊ nullus xpᷣianoꝝ di

l. vace. ibi d ꝙ ſi vidi xerit eos inaniter baptizari. Jf. Qui
di ubi ancills pgnãtẽ bus oibus rebꝰ oñdit᷑ aliud eẽ ſaciʒ ba
* ptus euicat ñ tene · ptiſmi:alið ↄuerſionẽ coꝛdis:ſʒ ſalureʒ

oꝛ de enictiõe:qꝛ nõ ĩ/

telligoꝛ eũ vendidiſſe.

gAr. ff. de vſuca. ſi alie/

na. in fi. ꝓ iuliano iñ

facit.ff. de vẽ. ĩſpi. li.

ois ex vtroqʒ cõpleri.nec ſi vnũ eoꝛũ
defuerit iõ putare debemus ↄſequẽs eẽ
vt 1 alteꝝ deſit. qꝛ ⁊ illudſine iſto pᷣt eſſe
vt ĩ ifate: ⁊ iſtðs ſine illo potuit eẽ:vt in

S.i. ybi dicit. ꝙ ꝑtus ꝭ latrõe cõplẽte deo ſiue ĩ illo ſuue ĩ iſto:qð
ps viſceꝝar. · ff. de nõ volũtate defuiſſet:cũ.n.ex volutate
yer ig parrf. altex box defuerit: reatu hoiem iuolui
aere Wera er p. 2 baptiſini quidẽ põt ineſſe vbi aleſſio
2ceptiois ? ptus eſti Coꝛdis vefuerit. Côuerſio at coꝛdis põt
ber. ff. de ſta. bo. l.yp. ddẽ ĩjeſſe ñ ꝑcepto baptiſmo ſʒ ↄtẽpio ũ
m Bebere.5. xxiij pt: neqʒ vllo mõ dicẽda ẽ ↄuerſio coꝛdiſ
q/iij ſ habes. dad dñm cũ dei ſacrm ptẽnii. Idem
n Benend ep ſeivʒ Z iulianũ. Hõ baptiʒat᷑i hoĩe acad in
o Femneeac ſaenl 8802 qͤcch e iĩ hoie qñ bapiizat coc.
0 . Burtes 1. pneni 7 ſcificat: baptizari a ſcificqi cũ ho
9 mie credẽdũ ẽ: dicturꝰ es ⁊ ipſa ĩ illo ba

didit foꝛmã baptiʒã/

diaplis ⁊ eos alijs

Et laicis. ſ .S. E. d. cõ
ſtat. . i. q. i. quida.
ſʒ hec auẽtas dicit᷑ ꝑp/

miſſio vel licẽtia ð ꝑ/

miſſiõe ecclie ĩ articu
lo neceſſitatis pñt ba

ptizare laici xpiani:

vt dĩ. S. e. ↄſtat. H. f. ?
b. nõ ꝓbãat iſtã notulã
imo laicũ hereticũ in

neceſſitate a deo ha⸗

bere ptãtẽ baptiʒãdi:
vt dicũt. nec ecclia fa
cẽ poſſʒ.ꝗn ipſi ẽt ſine
neceſſitate baptiʒarẽt
⁊ tñ peccarẽt.xxxij.d.
veꝝ. L

ptiʒari ⁊ ſcificari:q̃ i iteſtinis ⁊ veſica ꝑ
digeſtionẽ coꝛꝑis digerũt᷑.dicturꝰ es ba
ptizari ⁊ ſcificari hoĩeʒ mr̃is vtero ↄſti
tutũ:ſi ad hoc ſact̃m accipiẽdũ neceſſi⸗
tas cogat grauidã:⁊ iõ baptiʒari iã qͥ na
ſcit᷑ñ debereꝰ.poſtremo dicturꝰ es ba
ptiʒzari febꝛes ⁊ ſcificari qñ baptiʒantur
egroti.C Idẽ ad foꝛtunatũ. Malet ba

tiſmna ẽt ſi ꝑ laicos miniſtreur.
nctũ ẽ baptiſma ꝑ leipſũ qð datũ
ẽĩ no.p. .f.⁊.ſ.ſ.ita vt ĩ eodem ſa
cro ſit ẽt auẽtasꝰ traditiõis ꝑ dñũm nrjm
ad aplos.ꝑ illos ãt ad ep̃os ⁊ alios ſa⸗
cerdotes ẽt laicos xpᷣianos ab eadẽ oꝛi/
gine ⁊ ſtirpe veniẽtes.nã cũ illa hiſtoꝛia
narrat᷑ oẽs qͥ audiũt ad lachꝛymas mo⸗

p ¶ LE(t ſacramenti . i· uent᷑:cũ i naui qdã nullus fidelis eẽt pᷣ⸗
baptiſmYi. teer vnũ penitẽtẽ ⁊ naufragium cepit imi
q . Sicnis. anece nere: erat.bi qdã nõ ĩmemoꝛ ſue ſalutis
baptiſmu nec foꝛmazʒ ſacr̃iꝰvehementiſſimus flagitaroꝛ.nec
nouerat.na pꝛio erat erat liqs dare ſſet: iſt enitẽs ille
ibi recurrẽdũ ad xpi⸗ Ergat aiiqs q polei: miſi peintes
anũ: ? ita nõ erat qani accepat eni ſʒ/ ꝓ pctõ: de quo agebat pe
ita cõperẽt poſſet da- nitẽtiã:amiſerat ſcitatẽ:ſʒ ñ amiſerat ſa⸗

re.ſicut ille ꝗ acceꝑat
2 Hh ẽ qð ſeꝗt acceꝑat

crm. nã ſi hoc amittũt peccãtes cũ recõ
ciliãt᷑ pꝰ pniamꝰ:q̃re nõ iteꝝ baptiʒant᷑.

r . Rccehat. . ſacra⸗ deglit er go qd accepat: ⁊ ne picuſoſe fini
Krnd ine. kLet vit: nõ recõciliatus petiſt ab eoipſo
. — . .*E:. * — S . „7 . YV 2 de
Pnia..Torſu peni⸗· quẽ baptiʒ auerat:vt eũ reconciliareu:⁊
tẽs iſte ꝓ aliquo gr . .
ni pctõ cõpũctus baptiſma petierat.quo ſuſcepto iteꝝ in idem peccatũ re⸗/

lapſus ẽ: vñ poſtea publice meruit ſupponi pnie.xxyvj.q.xvj.c.fi.
NRecõciliaret.S.de pe.di.i.quẽ penitet.s.di.xxj.ĩferioꝛ. .ſʒ quo ad hoc

uꝑpioꝛ erat iſte pꝰ baptiſmũ.qꝛ iſte nõ idigebat recõciliatiõe:ille ſic:aſſigna
tur ⁊ aliud. .xxiiij.q.i.S.ſed iſtud.nã ibi dicit᷑ ꝙ a laico nõ dʒ reconciliati⸗
onẽ acciꝑe:ſed dic ꝙ iſiud ſuccũbit.

n C. Qni nõ piũ.i.qui nõ credũt animũ eoꝝ fuiſſe ita piũ.

Xx¶. Quiſqỹ. nõ põt gſe dicere relinquẽdũ illũ eẽ ⁊ nõ baptizandũ: g moꝛ⸗

J minũĩ bo
factũ ẽ. ⁊ ſic naufragiũ euaſerũt.Cogni nis. pʒ hoc eẽ i⸗
tũ hẽs qð fecerũt.nemo extitit eoꝝ qͥ nõ telligea adul
Piiaium ita crederet: vt aſilijs eoꝑ il⸗ nmaopaa bede
o ꝑiculo dũm crederet affuiſſe. motus rene pot.
eni aius religioſuſa ſupplex ab hoĩe ex 2 Litã ſ.e. ñ
git ſacr̃m a deo ipſe impetrauit ſcitateʒ. oubito. S. ſed
hoc de eo g ba⸗

. ſi foꝛte hoc qð narraui de his qͥ nau⸗
ragio ĩminẽte ꝑiclitabant᷑:nõ vult aliqs
credere.nõ.n. hoc diuinaꝝ ſcripturaꝝ

auẽtas:ſʒ icerto auctoꝛe fama cõmẽdat e cirne,
ñ repugnabo:ſʒ iterrogabo ſi tale aliqͥd Radend.
ↄtingat qͥd futuꝝ ẽ.nõ põt.n.qͥſqᷓ dicere . i q.i.ſi ꝗs per
relinquẽdũ eẽ illũ qͥ moꝛte iminẽte petit igno/õ.
baptiʒari a penitẽte qſqͥs ñ credatcõtis oᷣ Anolibet
giſſe:oʒ vt credat poſſe ↄtigere. ¶ Itez mõ ẽt c barba
ad eũdẽ. Quais recte viuat cathecu⸗ triſmniſæ ſeleccij
minꝰ ſine baptiſmo nõ põt ſaluari. b l er nnei
Althecuminũu quis ĩ bõis oꝑibꝰ?de nẽ. recõcillatio
fuictũ vitãꝰ hre ñ credimꝰ : excepto ſic fiet. ipõet ei
dũᷣtaxat:niſi martyrij cõpleat ſacc̃m.ba manꝰ ab epo?-
ptizatus ↄfitet᷑ fidẽ ſuã coꝛã ſacerdote:⁊ dicet· accipe ſpi

iterrogatꝰ rñdet:hoc idẽ martyr coꝛã ꝑ

ſecutoꝛe fecit: qͥ ⁊ ↄfitet᷑ fidẽ a iterrogat? Lactib⸗ aplox
— B een e nen , factũ eſſe legit
rñdet.⁊ ille pꝰofeſſionẽ aſpgit᷑ aq hic ve boptijatis S

ro aſꝑgit᷑ ſãguie vel ↄtigit᷑ igne.ille ma⸗

nus ĩpoſitiõe põtificis accepit ſpũm ſan cerẽt aplis ne/
ctũ:hic hĩtaculũ ſpũs ſci effici᷑:dũ nõ ẽ qᷓ; ſ ſpus ſãctuſ
ipſe qͥ loqͥt᷑ ſʒ ſpũs ſcũs qͥ in illo lot᷑:ille ſit audiuimꝰX ma
cõicat euchariſtie ĩ cmemoꝛatiõe moꝛß neis apli ipoe
dñi. bic ipe cõmoꝛit xrpo: ille ↄfitet ſe mi bat:viciteb deci
di actibꝰ renũciare:bic ipſis renũciat ? punt chellinati
vite:illi pctã remittunt᷑: iſti extinguun᷑. cꝛiſmabant᷑.
Isſß leo pa. HNõ reiteret᷑ baptĩma: cn c NLind ẽ.ca
ius fonnã ↄſtat itegre collatam. ſus. itẽdit
de qͤber ſcripſiſti:qͥ ſe baptiʒ»ato ꝓbare augu/ꝙ
ccciũt:ſed cuius fidei fuerit qͥ eosba Abaptizatiſoꝛ
ptizarũt ſe neſcire ꝓfitet᷑:qͥlibet mõꝰ foꝛ⸗ na eelele ſu
mã baptiſmatis acceperũt:rebaptiʒãdi luſꝙ baptiſmn⸗
ñ ſũt ſed ꝑ ipoſitionẽᷣ manꝰvᷣtute ſpirit?ꝰ ofert᷑. qð ex
ſci:quã ab heretic acciꝑe ñ potuerũt:ca ꝓbat qꝛ bapti⸗
tholicis copulãch ſũt. E* It aug.ſuꝑ io ʒatia iuda non
annẽ. Et ꝑ bonos ⁊ ꝑ malos miſtrros ſit rebaptiʒati.
eque baptizat chꝛiſtus. Zkkkrtereg3 e boſe
Liud ẽ baptiʒare ꝑ miniſteriũ: ali baptiſini egoſe
ugd baptiʒzare ꝑ ptatẽ. Itẽ. Ergo ba j aliũ: ꝑ qu po
ptiʒabate diſcipuli eius ⁊ ibi adhucerat teſtateʒ vnitas
iudas iter diſcipulos eiꝰ. Siquos autẽ oſtat eccleſie.nã
baptiʒ auit iudas ñ ſũt iteꝝ baptiʒati: ? vna ẽ colũbo ⁊c
quos baptiʒanit ioãnes ſunt itex bapti d ¶Der miſte⸗
ʒati. plane itex:ſʒ nõ iterato baptiſmo. tii.qð focit ſa⸗
quos.n.baptiʒauit ioãnes: baptiʒauit Egre; bopli
ioannes .quos baptizaui iudas:xpᷣs ba bi⸗ colli⸗
baptizauit. Itẽ ꝑ hac eni ptãtẽ quã x=rvbs Itt᷑ baptiſmum
ſolus tennit ſibi:⁊ in neminẽ miſtroꝛumn anñꝓaſſionẽ fniſ
trãſfudit q;uis ꝑ miniſtros baptiʒare di ſe iſtitutũ: qñ
gnatus ſit ꝑ hãc inquã ſtat vnitas eccle eſt rõ q̃re bapti
ſie qͥ ſignificat᷑i colũda:de q̃ dictũ ẽ.vna ʒ35tis iuda ñ ſnt
ẽcolumba mea:vna ẽ matri ſue electa. nct ba. ba
Si eni vt iã dixi fratres mei traſferret pxtiʒati:niſ qꝛ io

ptiʒari ñ qnerit
velẽ ĩ pctõ aliqͥ

ritũ ſcũm ſicut

anne:cũ ipſi di

annes ñ bapti⸗

zabat i ſoꝛma quã dederat Yeſus diſcipulis.qð faciebat iudas:vnde
colligit neceſſario:ꝙ baptiſmus añ paſſionẽ fuit iſtitutꝰ.cum iudas

„.. *△

poſt paſſionẽ neminẽ baptiʒanit:lʒ plenã efficaciã ñ bũit vſq; ad paſ

ſionẽ:⁊ ꝙ Jeſus añ paſſionẽ foꝛma baptiʒãdi ded

erat diſcipulis ſed

ſupius.c.ſ. ppꝛie ĩ moꝛte apte dicit. ꝙ pꝰ reſurrectionẽ dedit ſoꝛmã il
lã.ad hoc dicẽdũ ꝙ añ paſſionẽ ⁊ pꝰ dedit foꝛmã baptiʒãdi qʒ añ non
ita gnãalẽ fſoꝛte vi baptiʒarẽt tm iudeos:vñ dictũ ẽ eis.in via getium ne
abieritis.vij.q/i.deniq;.pꝰ generalẽ foꝛte vt baptiʒarent omnes gen

“
nmia

h
hn
ſupnſn
niſcie
nnnn
ſraene⸗
(igi
urpbe⸗
uthen
gſant
ſmdad
lec bon
dwelde
tol i
uoios⸗
atmni
linhns

Cniti
Ntonie
den gi
innin
ci pet
eden
ntool
marr
Gonisr
bX
tü
tili
leni
decltl.
fmiie
nocel
niem
t fi
noce
miep⸗
7di
mns
eot
dap
1
pa
crec
bel
nim
s
ſccd
d⸗

J 327
na foꝛma verboꝝ baptiʒabat. dicẽdũ ĩ hac.ſ.ĩ noĩe

ni¶¶Nõ pot. ar ꝙ nõ recte fit ieri dicit: vt.i.q t quidã id qð dicit non

ſubn Fntmti ad. icationẽ ad paſſionẽ æ moꝛtẽ ad iundiciũ ĩ tali ſoꝛma

poſſe fieri:qð de iure nõ fit:vt.xxij.q.ij.ſaciat.

n iz auit x-pᷣm. ſ¶Baptiʒanit:i. ſimpliciter lanut. oSBãncipit. ſ. e. di. tũc valere.ð.c.di.oſtendit᷑.
ur aͤncs bapfiſfmns ille io ul amoi hentſgrine dPparatorove Siin afidia. ie tſgit falſ opi qnosundã: ].c-pxri.
ribaptiſmi: vt eo qſi quodã pᷣludio baptiʒari aſſueſcerẽtiõq; ñ erat q ¶ ¶Excipit.remiſſionem. peccatoꝛum. „ æet ſoio pmim⸗
nnit remiſigig ope⸗ ſtros maloſ ꝑ quoſdã
gc, Lati ert. e dd. 6 „ “è s excõicatos filios iude
izu ñregenerabat.· a dño ptãs ad miſtroſ tot baptiſmata e.· mii vel ſuper oleũ vel ſuꝑ euchariſtiã x.i q.l Ppphetanit.
ütan ſed nũgd bapti ſet:quot miſtri eẽnt:a iã vnitas baptiſ/⸗ ſuꝑ capita eoꝝ: qbus manꝰ iponit᷑:qͥ iñ s Vomodo exau
chnt uchi minö ſtaret. Intedite fratres: añqᷓ veni oiĩa 7 lũt ⁊ valẽt etiaʒ ꝑ homicidas: aut ¶ ait. hãc queſtio⸗
Drogarilebs ret dñs nr̃ ieſus xpᷣs ad baptiſmũ deſcẽ peosidq fratres oderũt ẽt in ipſa ĩtus ecꝰ nem mouet augu. vt
he Namodeo cũ it colũba in aquã cognouit ioãnes qd/ cleſia cũ nemodare poſſit qd ñ hʒ:qu? boſti. ſoluat. Faſus
n oẽ qð bonum a daã ꝓpꝛiũ ei cui hoc dictũ ẽ: ſuꝑ qnuẽ vi hoicida dat ſpũm ſcũm:a tñ ĩtus ẽt ipſe ceeheen dnn i
hirn deo er deu be deris ſpm deſcẽdẽtẽ ⁊ manẽtẽ ſuꝑeũ baptiʒat. Deus & dat ẽt in ipſo baptiſ“ maho rrt ac e
lihnti guetozea. ipſe ẽ qui baptiʒat ĩ ſpũ ſcõ.nouerat ãt mate ſpüm ſchnquapꝛop⸗ ſact̃mĩ gra rencos illud et latia⸗
folin pio. ꝙ at EDr qꝛ ipſe ĩ ſpũ ſcõ baptiʒabat:ſʒ qꝛ tali ꝓ⸗ tie dat deus ẽt ꝑ malos.ip a vo gratia, cꝛü diaboli appella
vpp ſue taa acd pꝛietate: vt ptãs ab eo nõ trãſiret in alte nõ niſi ꝑ ſeipſũ vel ꝑ ſcõs: ſuos::⁊ iõ re⸗ nit. xxxij. di. 9. vex. cu
ttan erid n dieft rũ:quiſeo donãte ibi didicit. Itẽ:iã voſ miſſionẽ pctõꝝ vel ꝑ ſeipſũ facit vel ꝑil ius opinionẽ ⁊ erroꝛẽ
ſglfgnn pi qr no eſt ſa muũdieſtis ꝑp vbũ qð locutꝰ ſn vobis:qᷓ lius colũbe mẽbꝛa:qͥbus ait:ſicui dimi· erxtirpat hic aug· cam
A xpiqz no eſt ſis muũdieſtis pꝑ buq tis petã dimittẽtur: ⁊ ſi cui retinuerik ſui erroꝛis aſſignans.
eramẽtüũ redẽ re nõ ait: mũdij eſtis ꝑꝑ baptiſmuʒz quo ſeritis pctã dimittẽtur: ⁊ ſi cui retinuerit In pnng m werr
in ptionis nie. nec abluti eſtis ſed ait ꝑꝑ verbũ qð locutus retẽta erũt. Manus ãt impoſitio ſi nö n Smmalas e dien⸗
nigt deus pꝑ illu Ha⸗ ſũ vobis:niſi qꝛ ẽt ĩ aq vbuᷣsmũdat.Itẽ: adbiberer ab hereſi veniẽti qᷓq; e⁊ oeem cleſia ↄferre: ⁊ e ec/
ſſeſnqe paani tem Si fuerit iuſtꝰ ꝰ miſter cõputo eũ cũ pau culpã eẽ iudicaret᷑ ꝑp charitatiſtñ copu cleſiã:ſed nõ remiſſio
Pnein alretce non lo cũ petro:cũ iſtis cõputo iuſtos mini/ lationẽq ẽ maximũ donũ ſpũſſci ſine qͥ nẽ betõꝑ. In ſcda fa⸗
eiln fuit collatꝰ i oꝛ ſtros:qꝛ vo iuſti miſtri gloꝛiã ſuã nõ que nõ valẽt ad ſalutẽ quecũq; alia ſcã fue- ecit differẽtiã inter ſa⸗
ſil hoͦft ma xpi: vñ ⁊ io rũt.miſtri.n. ſũt ꝓ ducibꝰ hr̃i nolũſpẽ rint ĩ hoĩe:manusꝰ hereticis coꝛectis i⸗ cramẽtũ ⁊ effectũ ſa⸗
dikft ma xpi:vñ ⁊ io rũt.miſtri.n.ſuũt/p ducib 9 1 mnus elctcis eorzeted womerbaön facitep⸗
cht annis dicit. in ſe bõi expoꝛꝛeſcũt.& cõputo cũ paulo ponit᷑.induũt aũt hoĩes ipſum xpᷣm ali Peianes m enait⸗
gianeſe b Baptiʒa fuſtũu miniſtꝝ. qͥd. n. dicit pau. Ego plan q vſqʒ ad ſacr̃i ꝑceptionex:aliqn vſqay In inia dicit g ſeut
ſſhri uit. ſ ſaadal taui:apollo rigauit:ſʒ deus icremẽtum* ad vite ſciſicationẽ: atqʒ illudꝰ pꝛemiũ poni oferũti ecclia ſa
mc i. Jre phacn. vedit. U. Itẽ in libꝛo de baptiſmo. ⁊ malis ⁊ bonis põt eẽ cõe.hoc aut· p⸗ ecrameẽti effectum: ſi
* anz the ulli HNec baptima nec baptizandi poteſta, pꝛiü eſt bonoꝝ ⁊ pioꝝ:nõ ob aliud viſũ mali ex eccleſiã. dũ tñ
Rini degitſvt fieret tem ſciſmatici amittuanaunt. eſt quiduſdã etiã egregijs viris antiſtibꝰ in neceſſitate als nõ⸗
nls f̃miſſio ĩ baptiſ AVllus aũt negat hr̃e baptiſmum xpi:iter quos pꝛecipue btũs cypand emi S n orneplarr
ſbptoſien mo collato i no ét apoſtatas qͥbus vtiqʒ redeũti⸗ nebat non eſſe po e apud hereticos vel Ppinione fallannſ
uchinn mie myſterij. ſ⸗ us ⁊ ꝑ pniam aↄuerſis ñ reddit᷑:qꝛ amit ſciſmaticos baptiſmũ xpi:niſi q: nõ di,· Rkecarn vimittunfe
abehlin ent lit i baptiſ ½ tjiñ poſſe iudicat᷑. Sicut ⁊ illi q ĩi ſacrile· ſtinguebãt ſacramẽtũ ab effectuꝰ vł vſu g ficte accedit ad ba-
fhllcte 0 collero Si ſciſmatis ab ecclie cõione diſcedt: ncramẽti: ⁊ qꝛ eiꝰ ſacri effectũ atqʒ vſũ ptidnu ad punctũ bo
eilfſn rolbeiĩ bapti· bñt vtiqʒ baptiſmũ:quẽ pus ꝙᷓ diſcede- iliberatiõe a pctis ⁊ coꝛdis rectitudine repoſtea redeũt.
r m ſſtino rab rẽt acceperũt.nã a ſi ipſi redeãt: nõ eis apud hereticos nõ inueniebãt: ipſuʒ ſa Aut ꝑeos.·s. ð pe.
ui, eo denoĩarent iteꝝ dat᷑:vñ oñdit᷑ illud:qð acceperũt in cramẽtũ quoqʒ illic eẽ nõ putabat: ſʒ cõ H
la baptiʒati. vnitate poſiti ñ potuiſſe amittere ſepara uertẽtibꝰ oculos ad iterioꝛis palee mul n i r rylij dr⸗ 8.
Mura 9 C. Kn. ge tos.oꝙ ſi hr̃i põt ſoꝛis:ẽt dari cur nõ pᷣi titudinẽ::cũ ẽt hi qͥ in ipſa vnitate ꝑuerſi ſbytex. S. ij. q. vj. quo⸗
nlnſ 3 danam. ).ſec Si dicis nõ recte ſoꝛis dat: rñndemus ſi ſũt ⁊ perdite viuũt appareãt ⁊ remiſſio⸗ tuiẽs pꝰ audit. v.iqyi.
cetn re e nſine ſpi cut nõ recte foꝛis habet ſz mñ br: ſic nõre nẽ pcõx nec dare poſſe nec hre:qꝛ ñ ma ventueſt.
ftun e cte foꝛis dat ? tñ dat. Sicut it ꝑ vnitatii lignis ſy bonis filijs dictũ ẽ.ſi cui dimiſe x Sacramẽtũ. bic
nnin xp̃s veniſſet de recõciliationẽ incipit vtilit hr̃i qd extra ritis pctã dimittunt᷑ eis ⁊ reliqua.haber exaudi vt no. s. · q · .
rnn ſcẽdiſſe: qð hie vvnitatẽ ĩutilit hẽbat᷑: ſic ꝑ eãdẽ recõcilia tñ ⁊ dare ⁊ acciꝑe baptiſmi ſacramẽtnz remiſſionẽ. als d
rcn 8 dicit. poſtqᷓ at nonẽicipit vtile eẽ: qð exira eã iutilit da ſatis eccleſie catholice paſtoꝛibus eluxit er zuͤn ali⸗
ra⸗ xps deſecdit ſi tũ ẽ.itẽ heretici ſacra ⁊ ſcripturas hſůt ⁊ouẽ que foꝛis errabat:⁊ dñicũ chara V ¶ Per ſactos · i
MKZ rit ſcũs ſup eũ ſpẽ nõ ad ſalutẽ. Itẽ fidus ſi ĩ ſt foꝛis accipiebat: veniẽtẽ ad chꝛai leipſũ nũꝙ p miſ ·
feigi utäd't i em ve ſpẽ nõ ad ſalutẽ. Iẽ. Per ſidus ſi ctereſt foꝛis accipiebat: chri ſd neq; lacim ao
ſnige pie in ilia co Pfidia pmaſerit ꝑ baptiſmũ nec erẽ eca ſtiane vnitatis ſalutẽ ab erroꝛe conigi: ponus miſtrat mogil
iin ☛ apparuiſ · eſi remiſſonẽ accepit pctõꝝ:autſipp characterẽ tñ dominicuʒ in ea cognoſei Smelus: nã ſemp in
inlin ſe. qd ibi diciẽ· vVim ſucr̃i ad pũctũ tpis excipit:⁊ inutus potius quã ipꝛobari:quãdoquidẽ ipſũ um effect habʒ oc ſa
uj nn hoc ſic ſe habe ⁊ foꝛis eã vim oꝑat᷑ ſicut vis noĩs xpᷣi ex characterẽ multi T lupi ⁊ lupis ifigũt j cramẽtũ niſ uſeihie⸗
iſ re poteris ſcire pulſionẽ ᷣmonũ ẽt foꝛis oꝑabat᷑.¶ Jt· vigdẽi eẽ intus:verũtamẽ ad illã ouẽ que tis malicia iĩpediatur
– ſi qð bic ſubdit. Mali ñ ſna ptãte ſjz xpi vtute baptiſna ex multis vna ẽ:nõ ptiner cũ malus tra- Vrecpligi lon Xved.
hu diligeter attediſ NAõ exaudit dens bomi miſtrãt· dit baptiſmũ bono.i.i vnitꝗtis vinculo imr Pianctosdimitte
Fi Lcochtonie er⸗: (6 depcãtẽ vel ſuꝑ aquã baptiſ- veraci ↄuerſione mutato inier bonũ ſa repct qꝛ qpᷣdefiina⸗
on iſapeiavt diect,; H uinenf vr rii, d iſi,
nim dial nne gaekis mum dbIn aduã.i. ſup aquãö. obtineri:vel qꝛ ipis pᷣdicãtibꝰ alig cõpũgunt᷑⸗ ſic ẽt peta dimittũt ⁊ or hoc
gifi oρCuii ioãni. d . Et manttẽ nã alr manſit ſuꝑ eũ ⁊ alr ſuꝑ de bõis qtonõatice: vl ꝑ ſcõs bonos.i.pid qð bõi vel ſci ſũt.ſ. cbaritarer
ingf nos. de pe.diij qᷓrẽdũ.⁊.c.põt diſcurſſns. ceeltcras p̈tutes: vl ſolꝰ xp̃s dat remiſſionẽ pctõꝝ ꝑ anctoꝛitate hon dar per
tbi e ¶ AQui baptizat. i pet dimittit. ſ . Midi ar. ꝙ apli bapti-· miſtrat meritũ: mal p miſteriũ. 3 Scõs ſuos.·i. mediatibꝰ pcib? ſcõꝝ
ifn ʒati ſũt.vt de pe.di.ij.ſ enim.circa pꝛin.⁊.j.e.qñ ab hieroſolymis. 2 .Culpã.? ille qni eſt reuerſus ad fidem. S
n . Pꝛopter verbũ.i. ꝓpter meipſu ꝗ ſum verbũ patris. 2 ¶Sine ̊.ð pe.di.ij. fngerat ſcũs.⁊.5.d.vij.nullꝰexpectat.s.e.d. ſolet q̃ri.
Gen sE. uerit iuſtus. ſecus de malo:vt.S.i.q.i.ſi fuerit. 2Z C Mnn'.i. q. i. ꝙ gdã 2. M
Gel i ¶Nolũt. vt dicir baptiſmns petri baptiſmns pauli. Scificationẽ.i.remiſſionẽ pctõꝝ.ſicut duobus modis dicit mãducare.
ſes Incremetuͦ i virthte apponẽdo pꝰ pctõꝝ remiſſionẽ. . di ij. quid eſt xym.
G IVllus.S.i.q/i.ex catholicã.Caſus.pꝛio loquit᷑ de apoſtatis.i.ö b¶Altqʒ illð.i ꝑceptio ſacfi.· c ¶ Hoc aũt.i. vite ſãctificatio.
ſdt bpbereticis. Scdᷣo de ſciſmaticis. Eſt caſus:apoſtate etiã ex ec⸗ d ¶Abeffectu. ipſius ſacramenti. M l
del cleſiã bñt baptiſmũ ⁊ e illũ cõferre pñt.ſed nõ ſanctitatẽ hñt er eclle e ¶ ¶ Aultitudinẽi ad multirudinẽ maloꝛuʒ qui dicnnt palee. quia vacni
leſt ſiqꝛnec eam ↄferre päenl foꝛie ad puctũ per vim ſacramenti remiſ- velqꝛ lenner tacer ego de arionſc pel qꝛ arſuri ſunt igne inextinguibili
mil e⸗ baptiſnnns. iI0iIrsnis repoſitis in area celeſu.—
2 m bdſ epang⸗ excõicatus poſſit cõtrahere matrimoninz f Nec arcde merito vite nõ per miniſteriũ.S.j.q.j.remiſſionem
ne cum liceat ei habere ⁊ vti contracto. g ¶ Ouem. ſcilicet eccleſiam.
g
ſ●
. *

De con.

a Tradentis baptiſmum.

b·¶ Walicia.baptiſmum. . S
c Pen ſeparat.nõ ſeparat malus a ſe remonẽdo.ſ.maliciã ſui.

d ¶ Et cum illo.i.bono fideil. .
e ¶ Bimittũt᷑.S.i.q.i. vt euidẽter..ecclia ſanctoꝝ hic dr̃ remittere peccatla

2ↄuerſis:qꝛ eius oꝛati

nibꝰ eis illa relaxant
vel qm ꝑ charitatis
vnitatẽ qᷓ ſolũ ĩ eccle/

ſia habet᷑ rmiſſio pec

.

catoꝝ:vt.j.e. di . eccle⸗
ſie charitas.
f¶ Albb eis · i. eccleſia

gque dicitur dimittere

peccata.
g ¶ Siue.ↄſimile di⸗
cit lex. C. de pᷣſcrip· x.
vel. xx. an. l. vlti. . gd
eni pꝛodeſt in ipſa ꝓ
nincia eẽ poſſeſſionẽ
cum ius vendicatio ĩ/
coꝛpoꝛale.
b ¶ Sepatus.· i. ꝗ.i.
vät euidẽéter. iif
¶ Vrgente. xj.q.iij ·
qð pꝛedeceſſoꝛ. ar/S.
xxiiij.q.iiij.ecce rece/
ie ihi Fc.
aptiſmi. S. e. di.
ileer bonos.ð.i · q· i· ſi
fuerit.
I¶ Nã redire.s.xxiij·
gq.iiij. ſi. illic. S. de peni.
di · ilij. c. i. ij. iij. iiij. v. ⁊
m ¶¶ Nõ ipedit᷑ſʒ nõ
dicit hoc ita ſẽtiendo
ſegd eoꝝ opiniones re
kerdo⸗ rnug diegi.
n ¶ Meſternus dies. i.
A extrema die cõ/⸗
o Hoꝛa. ſicut hm le
ges eodẽ tꝑe quis ab⸗
ſoluit᷑:⁊ ſtatim obliga
ur.ſi eni aio nouãdi
mulier intercedit libe/
rabit᷑ debitoꝛ ⁊ in eo/
dẽ momẽto obligatur
qꝛ ipſo iure cõpetit re
ſciſſoꝛia.ff. ad velł. de
Regeütibus. no.
veg pe. diſt. iiij. in pꝛin.
qꝛ quidã dicũt ꝙ re/
deunt.ſicut floꝛes ĩ ve

re.b. ⁊ c. „
q inc valere. bec
?? vera ſnia.
r¶ VIncipit. qꝛ tũc in
cipit eẽ in co ⁊ effica⸗/
ciã in eo babere. ? ibi
ratihabitio retrotra/
bit᷑⁊ ar. .ff. de bis
qui no. inſa. ſurti . S.g
inſſu.
S8ſAd ſalutẽ.i. tria
ad baptiſmũ ſigniſica
ta:nunc icipit hre re/
miſſionẽ peccatoꝝ ?z
nõ / ꝓpter baptiſmũ ſʒ
ꝓpter coꝛdis ↄtritio/
nẽ:ꝑ charitatẽ vel hu⸗
militatẽ mẽtis quã hʒ

dũ bʒ coꝛdis ↄtritio⸗

nem.

cramẽtũ qð tradi ⁊ bonum fidelex cui
tradit᷑: tradẽt maliciaꝰ ñ ſeparat: ⁊c il
loꝰ veracit ad dñʒ ↄuerſo peccata dimit

tuntur?ab eis quibus ipſe veraci cõfeſ

ſione piungitur ſpũs ſanctus ea dimittit
qui oĩbus ſaãctis datus eſt ſibi charitate
coherentibus ſiues ſe nouerit coꝛpoꝛali
ter ſiue nõ nouerint.ſimiliter cũ alicuiuſ
tenent᷑ peccata ab eis tenentur a bus il
le coꝛdis pꝛauitate diſiungit᷑ ſiue notis

coꝛpoꝛaliter ſiue ignotis.oẽs mali ſpiri

tualiter a bonis ſeiuncti ſũt. ſi aũt ẽt coꝛ

poꝛaliter aperta diſceſſiõe ſeparent᷑:pe
ioꝛeſ fiunt.ſed nihil intereſt ad baptiſmi

ſãctitatẽ:quanto quiſqʒ peioꝛ id habeat
quanto peioꝛi tradat.põt tñ tradere ſe
paratusꝰ:ſicut põt habere ſeparatus.ſʒ
ꝙᷓ pernicioſum eſt habere:tam pernici⸗

oſum eſt tradere. Ille autem cui tradi⸗

dit poteſt ſalubꝛiter accipere:ſiipſe non
ſeparatus acceperit vꝛgentemoꝛtis ne⸗
ceſſitate.Cur heretici foꝛis baptiʒare ñ
poſſunt:an quia peioꝛes ſunt eoipſo ꝙ

fous ſunt.ſed nihil intereſt ad integrita

eccleſtã.ſicut ? alibi dicit ꝗs tenere eũ nõ teneat eecleſe ynitatẽ xxiiij.

q.i.adnocauit.

58 In ceteris. ar. j. xxiiij.q i. ſciſma. ſed illud quo ad effectũ.

⁊ʒ ¶In coꝛꝑe.ſũt viuẽtes.⁊ iõ nõ ẽ deſperãdũ ð eis.

2 Foꝛis. videtur ꝙ ex eccleſã ↄficiãt.⁊ ſic repꝛob

ptiſinus ei qui ficte illum accepit.
Ainc valere incipit ad ſaluteʒꝰ ba
ptiiſmus cũilla fictioꝰ veraci ↄfeſſi

One receſſerit:que coꝛde in malicia vel

ſacrilegio perſeuerãte pctõꝝ ablutionẽ
nõ ſinebat fieri. C Idẽ ad donatiſtas.

HNon reiterantur ſacramẽta que extra

eccleſiam conferuntur.

On in vobis mutamus in quibuſ
nobiſcum eſtis. in multis enĩ no⸗
iſcum eſtis. nãa ⁊ de talibus dictũ ẽ:q;
in multis erãt mecũ:ſed ea coꝛigimus ĩi

quibus non eſtis:⁊ ea vos hic accipere

volumus que nõ habetis illic vbi eſtis

tem baptiſmi quanto peioꝛid tradat.

neqʒ enim intereſt tantũ inter malum ⁊
peioꝛẽ quantum inter bonũ ⁊ malũ ⁊ ta

men cum baptizat malus non alið dat:
quam ille qui malus minus eſt:an foꝛte

nõ ad homiĩs merituʒ ſed ad ipſius ba⸗

ri nõ poſſit: ſi hoc ita eẽt:nec haberi fo⸗
ris poſſet:a totics baptiʒari neceſſe eẽt:

quotiẽs quiſqʒ recedẽs ab eccleſia rur

ſus ad eccleſiam remeaſſet.a his qui fi⸗

ptiſmi ſacramentũ pertinet:vt foꝛis daz-

cto coꝛde baptizantur:aut peccata nul-⸗

latenus dimittuntur:qꝛ ſpuùs diſcipline
effugtet ſictum aut in ipſo tꝑis pũcto ꝑ

vim ſacramẽti dimiſſa iteꝝ per fictioneʒ

repleantur vt illud verum ſit.quotquot
in xpᷣo baptiʒati eſtis xpᷣm induiſtis: ⁊ il

lud.ſpũs effugiet fictum diſcipline.i.vt

induat euʒ xpᷣm ſactitas baptiſmi:⁊ exn
at eũ xpᷣm pernicies fictiõis.nã redire
dimiſſa pcta vbi fraterna charitas nõ ẽ
apertiſſime dñs in euãgelio docet in alo
ſeruo:a quo dño dimiſſũ debitũ petiuit
eo ꝙꝙ ille ↄſeruo ſuo debitũ nollet dimit
tere.Sic ñ ipedit᷑ baptiſmi gratia:quo
minꝰ oĩa pctã dimittãt᷑ ẽt ſi fratnũ odiũĩ
eiꝰcui peccata dimittunt᷑:aio perſenerat
ſoluitur eni heſternꝰ dies:⁊ quicquid
ſupereſt ſoluit᷑: etiã ipſa hoꝛaꝰmomẽto

rũ momentoꝛum redeuntibus omnibꝰ

t ¶ Baptiſmus.ſinterioꝛ. ſ.peccatoꝝ ablntio.
u ¶ Vicnio.S.e. di.oſtenditur.æ.c.nulluus.

.

. n ſymbolo. pdi

n in nobis.in multis.

in oĩbus ſacramẽtis:ſed noin charltate ſi-

.

equa nihil ſunt oĩa.s.e.quomodo.

— *△

In ſym dicit qdᷣ. ſ. ſequit.qꝛ i catholica eccleſta no ſunt nobiſcũ⸗
ſed dic ꝙ iõ dicunt eẽ in ſymbolo.qꝛ ſũt in maioꝛi
eſſent: g eent nobiſcũ in ecclia cũ boc ſii de ſymbolo credere in cotbolicem 1 Extra eccleſtam.xx

te.nã ſi ĩ toto ſymbolo

nobiſcũ enim eſtis in baptiſmo in ſym/

bolo in ceteris dominicis ſacramẽtis.
in ſpiritu aũt vnitatis ⁊ in vinculo pacis
in ipſa deniqʒ catholica eccleſia nobiſ

cũ nõ eſtis. Iſti aũt cũ qͥbus vel de qͥbuſ

agimus nõ ſũt deſperandi:adhuc.n.in

coꝛpoꝛe ſunt:ſed nõ qͥrãt ſvũm ſanctuʒ
niſi ĩ coꝛpe xpᷣi cuius habẽt ſoꝛisꝰ ſacr̃m
ſedꝰ rẽ ipſã nõ tenẽt intus cuius eſt illud

ſacr̃m:⁊ ideo iudicium ſibi manducãt ⁊
bibüt. ¶ Item grego.querico epᷣo ⁊ ce
teris in hibernia epiſcopiis.
MNuõ recipiant᷑ ab eccłia qui in nomine

trinitatis apud hereticos baptizantur.

B antiqua patrũ inſtitutione didi

cimus vt qui apud hereſim in tri⸗
nitatis noie baptizant᷑ cũ ad ſcãm eccle
ſia redeũt aut vnctioneꝰ chꝛiſmatis aut

impoſitione manus:aut ſola ꝓfeſſione

fidei ad ſinũ matris eccleſie reuocentur
vñ arianos ꝑ ipoſitionem manus occi

dens:per vnctionẽ vero chꝛiſmatis ſci

ad ingreſſũ catholice ecclie oꝛiens refoꝛ

mat.monoſcelitas vo ⁊ alios ex ſola cõ
feſſone recipit:qꝛ ſcũm baptiſma quod
apud hereticos ſũt ↄſecuti:tũc in eis vi
res emundationis ſecipit:vel cũ illi per

ipoſitionem manus ſpũm ſcũm accepe

rit:vel iſti ꝑꝑ ↄfeſſionẽ vere fidei:ſancte
⁊ vlis eclie viſceribus ſunt vniti.Cgtẽ
accipi poteſt:ſed non pꝛodeſt.
Ec

eſia paradiſo cõparata indicat

Olobene poſſe qͥdẽ baptiſmũ eiꝰ ho
mines etia foꝛis acciꝑe:ſed ſalutẽs btitu
dinis extra eam nemineʒ vel percipere

vl tenere.nõ.n.ĩ meſopotamia vel egy⸗

qʒ ante baptiſmũ ⁊ i ipſo baptiſino. de/
inceps aũt ↄtinuo reus eẽ incipit:nõ ſo
lũ ↄſequẽtiũ ſed etiã pᷣteritoꝝ dieꝝ hoꝛa

que dimiſſa ſunt. Adẽ. Qñ pꝛoſit ba

b

pto:quo illa flumina peruenerũt eſt feli
citas vite q̃ in paradiſoꝰ cõmemoꝛat᷑: ſi

cut ergo baptiſmus eccleſie põt eẽ exrrra

eccliam munꝰ aũt btẽ vite ñ niſi itra ec-
cleſiã iuenit᷑. ¶ Idẽ de vnico baptiſmo
li.iij. Daptiſmus ⁊ ſacrilegium hereti⸗
coꝛum non ſunt ſacramenta.

ↄſecrata ↄſecret᷑:ab arianis datus baptiſmus noniteretur: yt. z. i · q.

i.ꝗariauos.⁊ ar. ſ. e. de grianis.io.
cleſia:nobis. S.i· q.i. ſicut.
ſalutẽ.S.i.q.i.extra eccleſiam.

ue in paradiſo. que interpꝛetatur hoꝛtus. ? agit ibi de illo vhi

Extra eccleſiam baptiſmus

△πB antiq.

ð pe.di. vij. ci.
gt quoꝛunda opi
nio ꝗ dicunt ex

ynitatẽ eccleſie
coꝛpus xp̃i cõſi
ci non poſſe: vt
l.q.i.dominꝰ de

clarauit.⁊.c.nõ5

nocet.

.Sedrez.ſ.
vnitatem eccle⸗

Adidicimꝰ.
bec reconcilia/
tionum diſpari

taſ fiebat aut ꝓ
pt hẽticoꝝ dil⸗

pitateʒ aut ec⸗
cleſiarum vari
am ↄſnetudinẽ.

b ¶ Aut vncti⸗

baptiſmum.

c ¶ Sola pꝛo/

e ¶ Fidei.diuer

feſſione.quia tã

tum iuterrogã⸗/

tur ſi recte cre

dant quia ma⸗

nus eis erat in

poſita.ſed ſi ac-
cideret ſupple/

retur.i.q.i.ecce
de erroꝛe iſto ꝝ-
hẽl. xvj. di. hẽ Oo.
d C Monoſce

litas.qui dicũt
vnam tantum
voluntatem eè
in chꝛiſto.ſ. hu

manitatis non
diuinitatis: vt

xvj.di.habeo.

ſitas ſuſcipien⸗
di hereticos nõ

ideo eſt. ꝙ in ſe

eccleſia oꝛiẽtalii

ſentiat contra-

ria.ſʒ qꝛ diuer⸗/

ſo modo erra⸗
bãt dinerſo mo

do recipieban/

tur. ariani qui
erant in oꝛiente

non chꝛiſmabã

tur:iõ oꝛiẽs re⸗
deũtes chꝛiſma

bat qui erant in
occidente chꝛi
ſmabãtur: ⁊ iõ
vt oſtẽderet eoſ

de vnitate eccle
ſie per manꝰim
poſitionem eos
rcipiehat eccle
ſia oꝛietalis:yn

de eſt arg. ꝙ. di

ner ſe erant ari⸗
anoxꝝ ſecte. vñ
5S.e.di. i. c. eccle⸗

ſias.vbi dicitur
ꝙ ecclis ab eis

fuit adã de t᷑reſtri.qñq; paradiſus dicitur empyreum celum.

iij. .i.alienns . c. quis paradiſus.

kalee
brpei
hheſen
wunie

u

Beni

lce,

daohri
nNn

tor

g r

hmf
ſencte

Nren

nm
g

e

lenogh

lear⸗
amn⸗
erdtin

Ualfer

ſpe ,
.
eſr

dibi⸗
Honoe
det
Untunm

tend
ſoſebe
tnen.
N.
Der

eidnet
Ulepen
nidsni
i
onill
contn
dien
0 nd
erſonnd
Pehnn
n
otent
ſpi
iore
tiine
tnn

. in
fSaG0

1
lle
Min
os

H
n
4

—

tte

——

N
.

Bi. Iu.

UVm tantũ. Caſus. pbat hic aug duplici rõne baptiſmũ xpᷣi eſſe
nõ miniſtri ↄferentis. Pꝛima ro.qꝛ codẽ mõ valet baptiſm⸗ col
latus ꝑ malũ ſicut ꝑbonũ.Scða qꝛ lʒ apli dixerint enangeliũ meũ glo

riã meam:nõ m̃ dixerunt baptiſmũ meũ.

d Baptiſmũ

inumnit᷑ tñ bapti
ſmus io.ꝗ in foꝛ
ma ſua baptiʒa
nit.

e¶ Bloꝛia eſt.

tñ oĩbus dat᷑ eꝗ
liter ĩ baptiſmo
ſed ex mõ ↄuer⸗
ſationis noſtre

minuit vl auget

vt. j.c. nequaqᷓ;.
ſed hic nõ loqui

tur ð illa gẽa ba
ptiſmi qᷓ dat᷑ fi/
ne ꝑſonarũ ꝑee⸗

ptione dũmõ fi⸗

ctus nõ accedat
f ¶ ¶ Soctioꝛ.nã
e . iu enu.l. i. . ſi

quis.

Altis oſtẽ/
dimus.vel
accipiẽtis erro⸗

rẽ.dũ tñ in foꝛ⸗
ma ecclie faciat

vel ẽt fr coꝛrupte

loquat᷑ nò eſt re
baptiʒãdus qð
tñ aliter olim in⸗
ſtitutum fuit ne
ad h̊ pꝛaui bo/
mines aſſueſcãt
5.e.di.non illud
ſ. di. e. ſfinn.
CBe ſpuů. dũ
m intendat ba/-
era en

olet qñq;ʒ. z eni
arriani errẽt cir

ca ꝑſonas ↄce/

dentes ⁊ crelden

tes filiũ non eſſe
equalẽ patri.vt

xxiiij.q.iij.c.q/

dam. . ariani.
iñ ariani bapti/
zant. . e de ari⸗

gnis.
S St vnitas
WAlate patet
ſed ecclłe vniits
q̃ eſt i fide ⁊ cha

ritate nõ ita late 1 SS
