2 Eminem. etiam in minoꝛibus oꝛdinibus non debet oꝛdinari.

ar. xij.q.i.videntes.xxxij.di.ſiquis vero:cum eniʒ habeat of/

ficium in eccleſia:ergo ⁊ beneſicium debet habere.extra de ſimo.di/⸗
lectus.extra de fi.pꝛeſby. ꝓpoſuit.ne dicatur:mendicat in plateis in
felix clericus:vt.xciij.di.diaconi.
¶¶ Abſolute.i. ſine titulo.
a CCinuitatis.hoc ideo dixit:qꝛ potius ẽ pñtandus clericus qui eſt

de ciuitate q; ẽneus:vt.j.di.ꝓxi.hoꝛtamur.C. de epi.⁊ cle.ĩ ccclijs.·

b ¶Sine poſſeſſionis:.id eſt ſi oꝛdinatur ad titulum patrimonij ſui
vt cxtra de pꝛeben.c.tuis.vel hoc ideo dicit:quia potius ſunt illi cle⸗
rici inſtituendi:de quoꝛum bonis eſt fundata eccleſia:vt extra de re⸗
ſcrip.cum adeo.
c In martyrio.vbi ſunt reliquie martyrum:vel loquitur de regu⸗/
lari eccleſia.colligitur etiam hic ex eo quod dicit ſine paſſionis.arg·.
ꝙ ſiquis habet patrimonium ſufficiens oꝛdinari poteſt ſine titulo.
extra de pꝛeben. eps.
d Uacnuam. quo ad executionem.

e ¶ Ad iniuriã.⁊ etiã ſuũ delictũ.qꝛ ſe ſic permiſit ꝓmoneri.als al⸗

terius odio non debet alius pᷣgrauari.C.de inoffi.teſta.ſigs in ſuo.
ex de his que fi.a ma.par.ca.queſiuit.in fi. ⸗
f 8 Ancto.in ea perpetuo.i.dum vimit.ff.ꝓ ſo.l..i.filius enim non
debet eſſe tempoꝛslis:nec heres.ff.de adop.queſitum.⁊ inſti.ð
bere. inſti. S. beres.

g ¶In duabus. qui enim titulum habet in vna eccleſia: ſi recipit ſe⸗

cuindoam eccleſiam yel pꝛebendam ꝓtitulo perditpꝛimam: vt extra

xvj.q.i.cunctis

pta occaſione

8
n
ſo
p

Gdi

D

.

Pdo⸗
ſs
Cpos
lo
e
noti
o

on
ln⸗
iis
1d

nart

Nt N

node
cions

vi

Ccis⸗

flic⸗
adeſe

eſec⸗
ſo06
⸗

0
ſo⸗

nton
fftid

tl
ant

Bi.

de ↄceſ. pꝛeben.nõ vacã. litteras. ſed ſ recipit ipſã quaſibñficiũ ⁊ qᷣſi

cõmendatã ſiue ſtipendium tũc ſecus ⁊ tũc nõ ẽ canonicus ſecunde

pꝛebẽde nec cum eis põt eligere.ſiqueras quare canõ iſte ꝑmittit epi
ſcopo diſpẽſare in ecclijs ⁊ nõ in pᷣbẽdis:dico ꝙ eque põt diſpẽſare

in pꝛebendis ſicut ĩ eccleſijs:dũmodo ſint de eo dẽ epᷣatu.eſt g hec ve

ga ⁊ indiſcreta
diſpẽſatio ẽ gb⸗

lata ab eis i p ⁊ pꝛe.que ⁊ vnigenitum tuum.ſ.ſ.obũ.
babilis: ſicut conce.⁊ virginitatis gloꝛia perma.lu.
uocationg. ab. eier inundo effudit. i. chꝛiſtů dominus
ceſſana anpel, E noſtrum. DlI. IXNI..
edskia anpet NE deric vend⸗ non oꝛdinan
o ere hů. pa dis ab epiſcopo alterius ciui⸗
ſtoꝛalis. ſic cum d tatis in ſardicenſi concilio ſta
dñs ꝓhibuit iu tutum eſt.i quo ianuarius epi
are⸗ ns Phibu ſcopus dixiſſe legitur. leric ab epiſco
mramein ne⸗ o ꝗlterjus ciuitatis non oꝛdinentur.
ceſſariũ ſʒ teme Dlacooen anctitas veſtra ſtatuat
icita ſie eu x vt nulli epiicopo liceat alterius ciui
minus phibuit tatis eccleſiaſticum hominẽ ſollicitare ⁊
yvxoꝛẽ ſeparanri ĩ ſua dioceſi clericum oꝛdinare.quia ex
a viro intelligẽ his contentionibus ? ſolent naſci diſcoꝛ
dũ eſttm̃ de ila die.⁊ ideo pꝛohibeatur omni ſetẽtia:ne
ſenarallõe qu qjuis hoc facere audeat. Oſius epiſco⸗
rrrin one pus dirit: aæ hoc vniuerſicõſtitnimus vt
quoſ deꝰ ſ obij dcunqʒ ex alia parochia voluerit alie⸗
cias ꝙ punitu nũ miniſtrum ſine conſenſu epiſcopi ſui
eps g permittitt ⁊ ſine voluntate oꝛdinare non ſit rata
ipſum hre pꝛiu eius oꝛdinatioꝰ*. ¶ Item innocẽtius.
ſtipendiũ. ytbi De eodem.
drtin c COAn eccleſia oꝛdin are clericũ
intantij de le. Wnullus pꝛeſumat:niſi eius epiſco
ñ reſi.qꝛ nõnul⸗
li. ergo diſpẽſar

ritas ꝙ de iure
cõi nõ põt quis
baber duae aliquem titulari nõ liceat: ſed vnuſqᷣſqʒ
as vaſ eßt in qua titulatus eſt:in ea tantum cano⸗
ſcopatu vel ĩ di nicus habeatur. licet enim epiſcopi diſ⸗
uerſs niſi in aa poſitione vnus diuerſis pꝛeeſſe poſſit
ſibnotatis.xxj eccleſijs:canonicus tamen pꝛebendari
q · i. in ſũma. ſe us niſi vnius eccleſie in qua conſcriptꝰ
nunauid hodie eſteſſe non debet. Si que tamen capelle
bñficium Pniu ſunt que ſuis redditibus clericos ſuſtẽ⸗
latu epis pillax tare non poſſunt: ea curad ac diſpoſitio
noua ↄſtitutioo pꝛepoſito maioꝛis eccleſie cui capelle
nẽ de multa.in ſubgite eſſe videntur imineat:⁊ tam de
ti· de pꝛeben. ex oſſeſſionibus ꝙᷓ de eccleſiaſticis capel
ro ꝙ dicit ibi ꝑ aruʒ officijſ ipſe pꝛouideat? ¶ In eo⸗
ſe · apo. poterit gqem etiam conci.antiquis nouem pꝛe
dientornie fationibus decima addita eſt:que ita ſe

habet: equum ⁊ ſalutare ⁊te in ve.vel
aſſumptione beate marie collau.bene:

lio carthaginenſi. j.

)LXXI

ecõicent illis.ar. .xij.q.i.videntes.i.q.i.c·i.

c.ij.⁊ extra ð pꝛeben.expoſuiſti.

pue pꝛecibus exoꝛatus concedere vo/
uerit. ¶ Iẽ ex niceno concilio. Quiſi
ne ſui epi copi cõſenſu oꝛdinatur:irrita

A Dreienn sd0oOD9.
JIquis auſus fuerit aliquẽ: qui ad
alte

rum pertinet:in eccleſia oꝛdinare cũ
non habeat cõſẽſum ꝰ illius epiſcopi a
uo receſſit clericus:irrita ſit huiuſmo⸗
di oꝛdinatio. Itẽ ex cõcilio calcedo.
Mlerjſu⸗ vmi? excien i alian n oꝛdi⸗
Lericos in ſingulis eccleſijs netur
( conſtitutos non liceat: ſicut iam
diffmmiuimus in alterius ciuitaſ eccleſijs
oꝛdinari:ſed quieſcant ꝰ in ea in qua ab
initio miuiſtrare meruerunt:exceptis il
lis qui pꝛopꝛias ciuitates perdiderunt
⁊ex neceſſitateꝰ ad alias eccleſias mi⸗
grauerunt.Si vero quicunqʒ epiſcopꝰ
poſt diffinitionem iſtam ad alium epi⸗
ſcopum pertinentem clericum ſucepe⸗
rit:placuit ſancte ſynodo:⁊ hunc qui ſu
ſcepit:⁊ eum qui ſuſceptus eſt:tandiuꝰ

excommunicatus manere quandiu ipſe

clericus reuertatur ad pꝛopꝛiam eccle⸗
ſiã. ¶ Itez grego.foꝛtunato epiſcopo
neopolitano. Apoſtolica permilli⸗
one vnius eccleſie clericus in altera va

D let oꝛdinari.
Raternitatem tuam a nobis petiſ

e recolimus:vt gratianum eccleſie be
nefrane diaconem tue concederemus
eccleſie oꝛdinandum:⁊ quoniã nec epi
ſcopum cui obſecundare debeat:pꝛo⸗
pꝛia eccleſia habeat:hoſte.ſ.ꝓhibente

quo ſuũ debeat miniſteriũ exhibere pe

titionem tuã non pꝛeuidimus differen⸗
dã.iccirco tibi ſcriptis pũtibus eũ neceſ
ſario duximus ↄcedẽdum:habiturusꝰ
licentiaʒ illũ diaconũ noſtra interueni⸗
ente auctoꝛitate eccleſie tue deo pꝛopi⸗
tio ↄſtituere cardinalẽ. Itẽ ex con⸗

W¶ouem. de conſe. di.i. inuenimus.
Eclericis vero. In bac di. lxxj.oñdit.g.ꝙ clericus vnius epiſco

60

NPꝛ:ouideat.vt dentur vni velſimul vniant᷑: vt.x.q.iij. vnio. de conſe. d.

pi nõ eſt ab alio oꝛdi-
nandus epo:vel i ali/
qua eccleſia inſtituen
duſſine litteriſ ſui epi
ſcopi:qð ſi factum fue
rit irritabitur:niſi ho
ſtilitatis cã clicꝰ exu/⸗
laret.ſ.e.clericos.
bj· Nlud.ↄtentioni/
TMans cõmuni⸗
tas mater diſcoꝛdie ẽ
dulciſſimus.
i ¶ Et ſine volunta⸗
te.ar.expꝛeſſuʒ ad id
quod dixi.vij.q.i.pla

cuit.
k ¶Oꝛdiatio.niſi po

ſtea ratũ haberet ſu⸗
epiſcopus:vt.lxiij.di.
ſalonitane.
I –KEaliena exo⸗
8 ratus.ſed nũ/
quid ſufficeret vt diſ/
ſimularet.no. vi.hxx/
xp.di.floꝛentinum.⁊
lxiij.di.litteras:vt no
taui.j.vij.q.i.placuit.

m Iquis ouſus.cõ
lenſũ. ͤ cum con
ſenſu eius poterat.C.

de ſacroſan.eccle.qui
ſub pꝛetextu.⁊ expꝛeſ
ſo ↄſenſu nõ tacito.ff.
de ꝓcura.filius.S.in/⸗
nitus.

n aericos ge

ſcant. niſi vocen
tur ⁊ eliganturad ali⸗
as eccleſias.tunc eniʒ
gquctoꝛitate maioꝛis
poſſunt trãſire ad ali
as:yt.vij.q.i.epiſcopꝰ
de loco.

0 CEr neceſſitate.ſʒ

poẽ ꝙ pꝛeſbyter ami/
ſit eccleſiaʒ ſuã:epᷣus
ciuitatẽ ſuam.tñ reti/
netur in aliqua parte
ſui epiſcopatus:nun⸗/
quid clericus recedet
quo voluerit ſine litte

nõ poteſt:nõ ſequitur qꝛ epᷣs punit᷑ qui oꝛdinat clericũ ↄcubinarium
yt. lj. di.qui in aliquo.⁊ tñ cũ ipſo diſpenfare põt:ſed ideo punit᷑: qꝛ
indiſcrete diſpenſat.ſi obijcis ꝙ dicit᷑ ibi per ſe.ap.ergo no poteſt ꝑ
alium: nõ ſequit᷑:qꝛ eodẽ modo decretum dicit ꝙ oꝛdinationes epi⸗
ſcopoꝝ faciende ſunt auctoꝛitate apo.lxiiij.di.oꝛdinationes.⁊ tamẽ
ꝓpꝛia auctoꝛitate fieri poſſunt.ſic etiam alibi dicit᷑ ꝙ quilibet pᷣſby

ter põt ⁊ dʒ baptiʒare vel celebꝛare de licentia ep̃i:vt.xvj.q.i.cũctis:

⁊ m̃ ſuo iure põt baptiʒare:ſed ideo dicit hoc ꝙ eius auctoꝛitate ſal
tem generali debeat fieri diſpenſatio:vel dic ꝙ tunc ſolus papa dil⸗
penſat:cũ quis diuerſa beneficia in diuerſis epᷣatibus vult habere ꝓ
pter repugnantiam que ex hoc ꝓueniret:qꝛ nemo duobus dñis põt
ſeruire:vt. xxj.q.i.c.i.io.hec glo.nibil valet:qꝛ papa tm̃ diſpenſat cir
ca plures eccleſas habẽtes curam animaꝝ ⁊ plures dignitates:vt
expꝛeſſe dicit decre.de multa:ſed circa plura bñficia ſim plicia nõ vi/
detur epᷣo diſpenſare ꝓhibitum.

In duabus. nec iure ciuili quis ĩ duobus collegijs põt cõnnme/

rari.ff. de col.l.i.S.i.nec duas militias habere.C.qui mi.nõ poſ.l.v.
in poſteꝝ.nec duos hbonoꝛes.ff.ad munici.libertus.ꝭ.pᷣſcriptio.
34* Diuerſis.non conuentualibus:cum enim nec canonicus in di⸗

nerſis conuentualibus eſſe poſſit.ergo multo magiſnec pꝛelatus.ita
ſit in eis canonicus.

b¶Qura. xij.q.ij. bone rei.lau. D
IÿKLDBꝛepoſito.i.epo qui ẽ oꝛdinatoꝛ in cũctis: vt ĩ ↄtrario hic figna

xxyv.di.c.i.vel dic ppoſito.i.archidiacono.ex de ver.ſig.qᷓuis.⁊ ſic
nec illud erit ↄtrarium.

4 Ta de poſſeſſionibus.ar. ꝓ capel.yvt decime debite maioꝛi eccle

. ris epiſcopi:dicũt qui
dam ꝙ nõ:nam adbuc pꝛelatus remanet amiſſe eccleſie.alij dicũt ↄtrariũ
yt dixi.vij.q.i.paſtoꝛalis.ſed verioꝛ eſt ratio pꝛioꝛ:qꝛ epiſcopus adhuc nõ
deſinit eſſe ſuus pꝛelatus:qꝛ nõ tm̃ ratione beneficij:ſed etiam rõne oꝛdi⸗/
nis eſt pꝛelatus ſuus.alij dicunt in pendenti eſſe vtrum ſit pꝛelatus:naʒ ſi
poſtea liberatur eccleſa remanet pꝛelatus.ałs nõ.vij.q.i.paſtoꝛalis.⁊ ar.
ad hoc extra de cle.non reſi.fraternitatis.Itẽ pone ꝙ epᷣs dat licentiã trãſ
eundi ad aliũ epiſcopatũ ſub ea ↄditione:vt ſi redicrit pꝛioꝛ eccleſia ad li⸗
bertatem redeat ad cam:nundgd eps interim ẽ pꝛelatus eius: ſic.nõ tñ põt
eum excõicare niſi foꝛte eccleſia liberata nõ velit redire:lʒ enim interiʒ ſit
eius pꝛelatus ligatã tamen bʒ executionẽ. Item ſi ad aliam eccleſiã vellet
eum reuocare non poſſet niſi ad ſuã exquo ei licentiã dedit:niſi ei ſub hac

ditione licentia dediſſet:vt poſſet eum qñcũq; vellet reuocare. Itẽ ſi totꝰ

epiſcopatus occupatus eſt a ſaracenis:nunꝗd remanẽt clerici iſtius epi:
cu oẽs ſintin epᷣatu alterius.dico ꝙ remanẽt:ſed non habet iuriſditionẽ li

berã in eos. Item nũquid pñt eos vicini epi recipere ſine lr̃is eius:ſic. ipſe

tñ ſi eatus eius ect liberatus poſſet eos reuocare etiã ſi eis licentiã dediſ

ſet: niſi foꝛte licẽtiãdo eos abſolueret: vel dic ꝙ pꝛioꝛ deſinit eẽ platus ipſo

— —

Pp Tãdiu.jxxj.q.iiij.epi.ar.j.vij.q.ij.c.ij c.
q B KRaternitatẽ.habiturus.abſolute ponit᷑ fine verbo. lxiij. di. agatho.

Licentiã.ſed nunquid capitulũ dum eccleſia vacat poſſet ipſuʒ

r.
centiare:nõ.qꝛ quedã alienatio ẽ que nõ põt fieri vacãte ecclia. xij.q.ij.ſi

qua.de bac materia habes.xxiiij.di.c.ij.ſʒ qd ſi eceleſia bʒ viſtatoꝛẽ:pidet
ꝙ iſte poſſit alienare:vt inſti.de cu.S.vlti.naʒ anctoꝛitate metropolitani
debet ↄſtitui viſitatoꝛ:ſʒ videtur qð dicit lex.quia ad es que ſolẽnitatem
iuris deſiderãt tutoꝛe opus eſt.ff. de conſenſu.? auc.pꝛeſtan.l.curatoꝛem.

b 4

231. LXXII % LXXIII.
vñ nõ credo boc ſiei Sine litteris epiſcòpi ſui in aliqua ec⸗ vt aſſumãtur in ſupputatiõe pꝛima gre tia Eipallime G
per viſtatoꝛẽcũ ſol˖ cleſia clericus nõ ſu cipiam. caelemẽta patris ⁊ fi.⁊.ſ.ſ.hoceſt.t.y. a i. beifea
nitatem exigat · x· . i Rimatus epiſcopus begeſelitas a. que elementa octogenarium quadra ppenatioße d ę
a o an atus. ſine nns dixit. Suggero ſanctitati ve⸗ geſunum ⁊ pꝛimum ſignificãt numeros bene acceditad Me⸗
d. . pri dil.c. re:vt ſtatuatis non licere clericũ alies petri quoqʒ apoſtoli pꝛima littera. i.n. boc qꝛ ꝗ pꝛeeſt nh
ij. 2. ij. . .. xvj. diſt. num ab aliquo epiſcopo ſuſcipi ſine lit qui numeros octoginta ſignificat: eius parciſſime dʒ rii
c. vlti. ?.S.c. pri.⁊. ð. terisꝰ epiſcopi ſui:neqʒ apud ſe retine? qui ſcribit epᷣi pꝛiĩa littera:cui ſcribit᷑ ſe⸗ Cõmeatü dare. ſtue
ixj.di oſius. ?. xxxv. re:neqʒ laicum vſurpare ſibi de plebe cunda:accipientis tertia littera: ciuita⸗ Fert mili. ol ſen
d. floꝛẽtinũ. ĩ ſi. lxiij aliena vt eum obtinear ſine conſciẽtia tis quodqʒ de qua ſcribitur quarta: ⁊ in⸗ m A. cricü. ſue
b Sneliteni g. cre eius epiſcopi de plebe cuius eſt. Gra⸗ ditionis quecunqʒ eſt id tempoꝛis.i. H n cßo. ſic. lucl
dereʒ tũ ? teſtes ſuffi lus epiſcopus dixit:hec obſerutia pa⸗ fuerit numerus aſſumatur atqʒ his om (.deemãci. in⸗ mzen
cere C. de fide inſrun. cem cuſtodit. Hax ⁊ memini in ſanctiſ nibus litteris grecis que vt diximus nu bemus. gaͤh⸗
in cxcrcendis. æ exra ſumo concilio ſardicenſi ſimiliter ſtatu⸗ meros cxpꝛimut in vnum ductis vynam n . Clericoꝝ fil
de cle. pere. tue. lau. tum: vt nemo alterius plebis bomine, quecunq; collecta fuerit ſummã epiſto auũt.S.d.xxj. cle Fun
e¶ &́btieat. ſʒ nõne vſurpet:ſed ſi ſoꝛte erit neceſſarius pe⸗ la teneat.hanc qui ſuſcipit cum oĩ caute ros. eroo ? qui ſhn
er̃neus epᷣs poõt oꝛdi · tat a collega ſuo ⁊ per conſenſũ ſuiepi la requirat expꝛeſſam: addat pꝛeterea rverin ien
nane laiei de alrerius ſcopi habeat. ¶ Jie ex ↄci. chalcedo. ſeparatim in epiſtola etiam nonegena ,. cgnonen. ne
Garnꝛe laiens hoSine lineris cõmendaticijs clericus ex rium a nonumnnmer um In ſm greca 1. cligie gr. ⸗
liũ quo voluerit. dico tra ſuam eccleſiam non miniſtret. elem enta ſguiſicat amen. exelectione ius eih⸗
ꝙ ſic. ſy domicilio nõ Xtraneo clerico ⁊ lectoꝛi extra ſuã Exemplar foꝛmate epiſtole: que in ni? acquiri.qdaʒ tñ nnüi
traſlato nõ põt eũ on ciuitatẽ ſine cõmendaticijs litteris cena ſynodoa. cccxviij. patr ibꝰ facta ẽ dicunt dꝛium ⁊
dinare:ſicut nec alia pꝛopꝛij epiſco pi nuſqᷓᷓ penitꝰ liceat mi⸗ NM nomine patris.n. ⁊ filij.y·⁊ ſpi⸗ exponůt ſemel. hnin
ſacramenta obernco Pidkanc. d Item ex ſermone ſancti aaritus ſacti.a. vualterio ſpirenſis ec id eſ = mnen
rcipere poſſetey de uſtini ad populum. De eodem. deſie epiſcopo: ego bꝛocardus ſancte Poſirmat fi. iin⸗
pe.di. vj. placuit.de cõ D iſtiani weſtr. lenſi leſt ar. ex. de off de mmeſe
ſe.di.ij. tribus nec pe Oꝛtamur chꝛiſtianitatem veſtraz vuarmacienſis eccleſie deuotus gregis lega. in lris· ? t lcr
regrinari põt laicus iuxta ſanctoꝝ canonum inſtituta: chꝛiſti famulus in deo ſumme felicitatiſ ſi nõdũ ẽ traſla ntt
ſine licentia eßi: vt de vt in eccleſijs a vobis fundatis aliunde beatitudinẽ. C Cũu ſanct a catholica ecc tius:yvt eſt ar. ff. urct
cõ. di. v. nõ oʒ. venienss pꝛeſoyter non ſuſcipiatur: ni cleſia pꝛompta ſit ſequi documẽta euã⸗ de dona · ꝗ ſaxũ roe
d . Eius epi. ſe. C. 5 ſi a yeſire fueru eccleſie conſecratus gelica: que dicunt:qui recipit ꝓphetaʒ Da⸗ ai,
olſin. Pimneeen⸗ epiſcopo: aut ab eo per cõmendatici« in nomine pꝛohete mercedem pꝛophe ſcr⸗ lai
vpidicie nne ieen as litteras ſuſcipiatur. Item ex con te accipiet: qui recipit iuſtum in nomi depi, en
e Recollega ſuo.ſed / cilio antioceno. Abſqʒ ſoꝛmata cle? ne iuſti mercedẽ iuſti accipiet ⁊c.⁊ apo tiihdie ſon
pone ꝙ eũ ncedat vbi icl peregrininon ſuſcipiantur. ſtolus iubeat hoſpitalitatem ſectari: ? ſcholis nõ legit rcd
dicif iſte babeiĩ domi⸗ I Allum abſqʒ foꝛmata quã greci neceſſitatibus viroꝝ ſanctoꝝ cõmuni⸗ qꝛ q in ea conti ndige
ciliũ. dic ꝙſi vtrunqʒ epiſtolam dicunt peregrinoꝛũ cle care:tamen /ꝑpter eos qui cauteriatam nent: in diſſue⸗ ſeaſt
beneliciũ retinet vtro ricoꝛum Golororter. Hi. IXXH. hbabent ſuam ↄſcientiam dicentes ſe ee tudinez abierüt Gii
HS . . Imiſſoꝛias vero litteras eßus ſimplices:cuʒ ſint aſtutia diaboli reple nnerioane gdi⸗
a viris pꝛudetibus. ( niſi rogatus non tribuat: ſicuat ti: ⁊ pꝛo opere pietatis dicut ſe de loco Pus litteris cõ⸗
Ftraneo cleri⸗ ſtatutum eſt in yynodo habita ad locum tranſire:cum ſint fugitini ſua cipiende ſũt: vt
Etranco (lern . cum aineee ini cipiene * ſinef
co. cõmẽdaticiſſj N rome. C Ande keopape ait. malicia faciente: ⁊ dicunt ſe eſſe miniſte quid ergo mẽ- eni
ſ. de cõ. di · ij. tribus. e Hiñ eodem petente nulli dimilſoꝛie lit rio ſacro inſertos cum non ſint: ſtatutũ bꝛanaſoccupat nin
ð cle. ꝑe.c. tue.⁊. xx.q. tere pꝛeſtentur. . eſt a patribus ſanctis neminem clericũ xix.di.ſi roma⸗ mni
ylti. c. vlti. . xix. q. iſ. Piſcopus ſubiecto ſibi ſacerdoti alienum ⁊ ignotuʒ recipi ab aliquo epi noꝛum. ſolen
oag cle. vel alij clerico niſi ab ipſo poſtulatus ſcopo ⁊ inthꝛoniʒari in ſua eccleſia:niſi inn
g ꝛtamur. ve⸗ dimiſſoꝛias non ſaciat:ne ouis quaſi ꝑ⸗ habeat a ꝓpꝛio epiſcopo epiſtolaʒ que ur
nies. hoc verny dita aut errans inueniatur. Itez ex in canonibus nominat foꝛmata. Ideo
eſt cũ ille qui cleric,z concilio cartha.iiij. De eodem. notuʒ facimus paternitati veſtre ꝙ pꝛe r
pñ̃tat laicus eſt. quia Tericum alienum niſi concedente ſens frater noſter harum litterarũ poꝛ nie
gquãdiu idoneus eſt i eius epiſcopoꝰ nemo audeat vel tatoꝛ nomine hermannus non pꝛo ſua ſii
ſuo epatu ñ pñtabit ex retinere vel pꝛomouere in eccleſia ſibſi nequitia expulſus eſt a nobiſ:ſed poſtu Eiri
encnießgninlcei credita. C Clericoꝝ autemꝰ nomen lãtibus fratribꝰ eo ꝙ ex familia noſtra gin
Brarif ſani⸗ epiſed etiam lectoꝛes ⁊ pſalmiſte ⁊ oſtiarij reiti fuit ⁊ noſter baptiʒatus:fecimꝰeiliber- ſuſe
poꝛum. nent. Item ex concilio mileuitano. tatem receptam in choꝛũ altaris cano⸗ in
bL) Allü abſqdq. In vna eccleſia oꝛdinatus in alia non nice ⁊ oꝛdinauimus eum ad gradũ pꝛe hün
W FImiſſoꝛi⸗ ſuſcipiatur. ſoyterij:cui etiam has dimiſſoꝛias ſiue £
. as. Hic de yacuit vt quicunqʒ in vna eccleſia cõmendaticias facimus:⁊ eum ad ve⸗ inl
epingit . x ſemel eligitur ab alia eccleſia ad cleri ſtram dilectam fraternitatem dirigimꝰ fin
rtlepea moglker eie⸗ nonteneat. Di. LXXXνIII yrin veſtra parrochia ſub veſtro ſacro uin
ricũ ſine comegaticiſſ Aaliterꝰvero cõmendaticia v? regimine⁊ defenſione ↄſiſtere valeat: unn
litteris ſui ep̃i nõ eſſe dimiſſoꝛia ſen foꝛmata epiſto⸗ ego inquã bꝛocardus humilis epiſco⸗ ſode
recipiendũ:nũc oſt la facienda ſit vidẽdũ ẽ.debẽt pus in nomine patris ⁊ filij ⁊.ſ.ſ.a.⁊in —
dit ꝙ epᷣus nõ dʒ eas nanqz littere grece interponii vnitate ſancte eccleſie in na petro da⸗ dn
dare niſi inſtanter ro⸗ eg epiſtola ⁊ non ſine cauſa:greca enis tumeſt ius ligandi atqʒ ſoluendi:abſol Wr
.D ediß D elemenma litterarum numeros etiaz ex no hermannũ pꝛeſbyterum de ciuitate ief
ipbg enj primere nullus qui vktenueritgreci ſer vuamarcienſi inditione. x. a licentiã do nent
babere deſiderat ⁊ pꝓ mons noticiam ignoaat. ne igiturĩ facac vobis inthꝛoniʒzandi eum in qnacunqʒ inn
ſtulat: ſicnt cum quis engdis epiſtolis canonicis quas mos la eccleſia vultis veſtre parrochie: hanc ſtin
tranfit in familiã alte tinus foꝛmatas vocat aliqua fraus fal⸗ ergo epiſtolam grecis litteris hincinde ürdi
rius: vt.ff. de adop.. ſitatis temere pꝛeſumeretur. hoc a pa⸗ munire decreuimus annulo noſtre ec ign
14 oeſonwr iſn ibus. cccxviij. nicene. congregatis ſaa cleſie firmare cenſnimus: frafernitate; n
Wi Hneda e ndcd⸗ luberrime inuentum eſt ⁊ conſtitntum: veſtram chꝛiſtus nobis incolumẽ ↄſer
cedunt: ni cũ inſtan Xt foꝛmate epiſtole hanc calculationis net. Data vuarmacie idibꝰ marcij an⸗ n
nd. ſeu ſupputationis habeant rationez.i. no dominice incarnationis.¶ M.ij. mẽ⸗ .

ce

AVerit᷑ Hic depingitlxxiiij.di.in qua querit̃ an quis inni
tus ſit oꝛdinandus:⁊ pᷣciſe ↄtinetur in quibuſdã.c.ꝙ non
in quibuſdam ꝙ ſic:vt.ſ.de nolentibus fiant volentes.cnʒ
ergo nec aliquis vult ꝓmoueri: nec neccſſitas vel vtilitas
eccleſie cxigat nõ ẽ cogendus:vt.j.e.c.i.⁊.ij.ſi aũt neceſſitas eccleſie

LXXIIII. i

voluntarius.liiij.di.ſi ſeruus.aut reclamantem ſigno ſaltem:nam ⁊ per ſi-
gna ita apparet voluntas:ſicut per voceʒ.xxxij.q.v.nec ſolo.xxj.q.ij.c.i.⁊
ij. ⁊ ſic nõ differentiã inter inuitũ ⁊ reclamante:yt.ff.de ſer.vꝛ.pꝛe.iuitũ.

hoc exigit cogi⸗
tur iuxta illud B .
qð habes. .ecc. ſe. xij. inditione.x. Incipit epiſtola foꝛ⸗
iij. ·iiij. . xxiiſ.· mata a. cccviij epiſcopis ⁊ abbatibꝰ? cõ
q · ii . diſlieer. ſtantinopolitane vꝛbis epiſcopo edita.
ſrageeclſe: me Anctiſſimo in chꝛiſto fratri ſumma
debʒ cogi. iuxta dulcedine charitatis amplectendo
id qð babes. ſ. a.illius cinitatis epiſcopo id eſt illius ec
e.c. vlti. hec ti cleſie pꝛeſul ꝑpetue beatitudinis optatĩ
diſtinctio vider cchꝛiſto ſalutem. y. c. y. c. p.c.l.v. De ce
repꝛobari ·.. A· tero nouèrit ſacta fraternitas veſtra qd
ebox c eeÿiſte clericus her. nomine noſtra in par⸗
uerts r iõ di · rochia inſtructus ac detõſus paruitateʒ

ci põt oĩa bec
referẽda ad ar
bitriũ indicis .·
puta qñ dices
ꝙ vtilitas ſit ⁊

non necellttas nicam auctoꝛitatem litteras ei dimiſſoꝛi
tem eſſe m cu s dedimus: per quas ⁊ ipſi cõcedimus
eccleſia indiger vt ſub veſtro miniſterio diuine ſe eruitnti
ꝓmotione ali· inſiſtens ſue ſeruiat vtilitati:⁊ vobis li⸗
quoꝝ qni nolüt centiam tribuimus vt ſi dignum eum iu
ꝓmoueri: ⁊ t icaueritis:ad ſacros oꝛdines pꝛomo⸗
aui aties, ueatis.commendatuʒ ergo euʒ cure ve
dencl ſtre ſuſcipite:⁊ noſtris ex partibus abſo
ſee.c. vlti. tũc at lutum in veſtrarum ouium numero cu⸗
dico neceſſitat? ſtodite. Quas litteras vt vigoꝛe veri⸗
eſſe qñ eccleſia tatis firmate indubitanter a vobis ſu⸗
indiget ꝓmotio ſcipiantur litteris grecis: vt canonica
ne aliqnoꝝ:nec docet auctoꝛitas cõfirmare ſatagimus.
auij uniecclia Sancta trinitas veſtram beatitudinem
idne oyeſ. ad regimen ſange ſue eccleſie perpetua
ec. iiij. ſi vis di liter bene valere concedat amẽ.xcviiij.
ſtiguer bʒ di · b. vel ſic quod eandem ſummã expꝛimũt.
ſcʒ quis ſit pi inditione.x.continet hec foꝛmata epiſto
mouẽdꝰ.dic la ſummam numeri.M. ccc.xv.y. gre
ꝓmouẽdus ad cami nomine illius pꝛimam ponimus:
dignſtars ogik qnis greci eam in qulbuſdam locis pao
t coꝛpoꝛis ad gonſonãte ponũt: ſicut ẽ.a.n.y. S. id.
oꝛdines:vt.j.q. Di. L„jXXIII.
vj. c. vlti.· viij.q. AVeriturꝰ de his clericis qui ab

noſtram rogauit:quatenus illi commẽ⸗

daticias litteras ſcriberemꝰ quibus ve

ſtre celſitudini commendatus ſub tuitio
ne veſtri regimmis degere poſſet:cuius
voluntati confentientes ſecũdum cano

annali penitẽtie ſubditus miſſas facere
non pꝛeſumat. Item greg. in regi⸗
ſtro natali epiſcopo.in pꝛimo libꝛo.
Nullus pꝛomoueatur inuitus.
Eſtat que nobis concilij veſtri cõ⸗
fecta ſecretario direxiſtis:iĩ quibꝰ
archidiaconus honoꝛatus adducit ple
na eẽ cognouimus ſemine iurgioꝝ:cum
vno eodẽq; tẽpoꝛe vna perſõas nolens
ad ſacerdotijoꝛdinẽ pꝛouehit᷑: queꝰ tã⸗
quã iĩmerita a diaconatus officio remo
ueat᷑ ⁊ ſicut iuſtũ ẽ vt nemo creſcere cõ⸗
pellat᷑ inuitus:ita cẽſendũ puto ne quiſ⸗
quã inſons ab oꝛdinis ſui miniſterio dei
iciat᷑ iniuſte. ¶ Coõtra inuenit᷑ in cõcilio
carthaginẽſi. Qui ab epiſcopis ſuis
ꝓmoueri cõtẽnit:a loco ſuo deiiciatur.

moueri cõtempſerit nec illic mane/

B Iqui clerici ab epiſcopis ſuis pꝛo⸗

ant:vnde recedere noluerunt.C Itẽ.

De eodem.

P Lacuit vt quicũq; clerici vl diaco

ni ꝓ neceſſitatibꝰ ecclłiaſticarũ rex
nõ obtẽperauerit epiſcopis ſuis volẽti⸗
bᷣ eos ad honoꝛẽ aplioꝛẽ ĩ eccleſia ſua
ꝓmouere:nec illi miniſtrẽt i ſuo gradu:
vñ noluerũt recedere.¶Itẽ ex ↄci.aga
then.) Doſterioꝛes pᷣoꝛibꝰ epi non pᷣpo

Piſcopoꝛũ ꝰ etiã quoꝝ vita ñ nãt

repꝛehendit᷑ poſterioꝛẽ pᷣoꝛi nullus
pᷣponat:niſi foꝛte ſuperbia elatꝰ qð ꝙ ne
ceſſitate eccleſie epiſcopꝰ iuſſerit ĩplere
contemnat.Sane' ſi officiũ archidiaco
nuſ aut ꝑꝑ ſimplicioꝛẽ naturã ĩplere aut
expedire nequiuerit.ille loci ſui nomen
teneat ⁊ oꝛdinationemꝰ ecclie:queʒ ele
gerit epiſcopus pꝛeponẽdus.¶Item
grego.ioãni epiſcopo ſyracuſano.

In loco quo quiſqʒ oꝛdinatus eſt inui⸗

d Nõ pꝛeſu mat.nihilominus deponet᷑.j.e.vbi.
e Eſta.hoc.c.z.c.honoꝛatus loquunt᷑ de eadẽ materia:⁊ idẽ eſt caſus
vtriuſqʒ.
. f ¶ Secrerario.aliter
nare pꝛeſumit. uͦmit. xxiij. diſ. nõ oʒ.
NMiſcopusꝰ qui inuitum aut recla Perſona ar non
mantemoꝛdinare pꝛeſumpſerit: debere pꝛomoneri ad

maioꝛa qui minoꝛibꝰ

indignus iudicat᷑.ar.
xxiiij.q.i.miramur.⁊
di.xliiij.nulli liceat.ff.
de ſena.qui indignus
⁊ cui interdicit᷑ pome
rium ⁊c.ff.de ſer.ex⸗
poꝛ.cui pacto.ff.de ĩ⸗
terdic.⁊ rele.re legato
rum. S. vliti.
hb ¶ Que taniỹ;. i. 7 il
la.ar.ꝙ ↄtraria allc/
gans nõ ẽ audiendus
xiij.q.ij.q; pꝛepoſteꝝ.
de con. di.ij. reuera.x/
xiij.q. vij.c.iij. ex de
app.ſollicitudinem.

i ¶ Creſcere. argu. ꝙ

monachis vel canoni
cis inuitis diſtrictioꝛ
vita non poſſit impo
ni. arg. xx.q.i.non eſt.
⁊.xx.q.iij.pñs.io.xx⸗
xij.q.i.integritas.
k. ☚ Iqui clerici. re⸗
8 cedere.ñ ꝙ amit
tat quis oꝛdines infe
rioꝛes ſi ꝓmouet᷑ ad
maioꝛes:ſij dicit rece
dere quo ad executio
nem ſolẽnem: qꝛ ñ ita
ſolẽniter exequit᷑ quiſ
inferioꝛes oꝛdines:vł
recedit quo ad appel/
lationem.ꝙ nõ rece/
dant a pꝛioꝛe ẽ argu.
xxxvij.di.qui de men
ſa.xcij.di.in ſancta.ſʒ
vt pᷣdixi recedit quo
ad onus non quo ad
honoꝛem.arg.opti.ff.
ad muni.municeps.
Sʒ quid ſi ſe dicit cxi
minoſum eſt eicredẽ-
dum.videt᷑ ꝙ non:qꝛ
mota iam ſibi contro
uerſia hoc dixit.arg.

i in ſcripturis. epiſcopis ſuis pꝛomoueri con⸗
xxiijq. iiij. di g temnunt: an inuiti ſint ſublima
plicet.ſi tñ ſit ſe ☚& di an non: de his ita ſtatutum ẽ
——— i,n concilio aure. Annue ſuſpenſioni
ſens.ſ.e.c. vbl. · ſubiaceat epiſcopus qui inuitum oꝛdi⸗

nitis eni nõ ſũt
dãdi honoꝛes.
ff. de decu.l.ij. .iij.S.vlti.ſed ꝓmonendus ad oꝛdines vel bonoꝛes
ſuadente vtilitate tm̃ cogitur m qð babes.j.e.c.vlti.ſed q maioꝛes
ſunt pluribus bñſficijs honoꝛãdi:vt ibi dicet᷑ neceſſitate cogente co/
git᷑ ſuſpenſione ab officio.j.e.ſi qui.⁊.c.placuit.in quo intelligo ⁊ pꝛi
nationem beneficij:regulariter.n.vno ſubtracto ⁊ reliquũ ẽ ſubtra⸗
ctum:vt.xxxj.di.ſiquis ammodo.credo tñ ꝙ debeat pꝛecedere ſuſpẽ
ſio ab officio quaſ quedã excõicatio:quã ſi contẽnit ſequit᷑ beneſicij
ſubtractio:vt.lx.di.innouamus.xxiij.q.iiij.foꝛte.ſi vero nec neceſſi-
tas nec vtiliias exigit nõ eſt cogẽdus:⁊ ſi es eũ cogat videtur cauſa
odij ⁊ ingratitudinis eũ cogere.j.e.epᷣs.⁊.c.geſta.quidã tñ volunt re
mouere diſtinctionẽ de neceſſitate ⁊ vtilitate.ar.j.e.epoꝝ.⁊ dicũt ꝙ;
dinerſi canones diuerſas penas imponũt nolentibus pmoneri.⁊ eſt
in arbitrio ep̃i quã imponat.alr tñ ſoluitur bec ↄtrarietas.ex᷑ ð eta.
⁊ qua.queris.h.io.quicquid dicat io.decre.illa queris.dicit ꝙ cogi
pñt ſi vtilitas vel neceſſitas exigat ꝑ ſubtractionem officij ⁊ bñficij

⁊ tũc dico vtilitatem eẽ ecclie:cum ille q ꝓmoneri petit vtilioꝛ ẽ ĩ offi᷑

cio iᷓ alter qui iam eſt pmotus:⁊ vtile eſt plures eſſe in ecclłia in eo⸗
dẽ officio:neceſſitas eſt cũ iã ꝓmotus nõ ſufficit:vel non eſt aliquis
pꝛomotus.b.

b·/Diſcopus qui inuitum.aliquo iudicio: alio qᷓ; voce voluntatẽ
oſtendente.

ρ Aut reclamantem. voce vel ſigno. l. diſti. ſiquis diaconus q'uis

emim ect inuitus ſi nec voce nec aliquo iudicio reclamaret:pᷣſumeret̃

6 tus teneri non debet.
Voꝛundam ad nos relatione ꝑ⸗

uenit: coſmam qui er monacho monan⸗ cxiraq ma.ac holicũi

in tua.⁊.c.peruenit.ſʒ
dic ei credendum. ex
de eta.⁊ quali.queris
a nobis.ſimiliter ſi ſe dicit inſufficientem audiendus eſt.argu.j.e.epiſcopo
rum.als ſi non auditur eius excuſatio põt appellare.C.de ap.ciues.⁊.l.hi
qui ad ciuilia/
I Lacuit.
α Piſcopoꝛum.ſic conſtrue:nullus epiſcopoꝝ pꝛeponat poſterioꝛem
pꝛioꝛi q;ais poſterioꝛ ſit de numero eoꝛum ⁊c.⁊ nõ ſᷣm opi.h.ꝙ pꝛi⸗
oꝛ debet ſemper eligi:⁊ de pꝛioꝛe vt dicit ſufficit ne malus exiſtat:lʒ poſteri
oꝛ melioꝛ ſit:vt.ſ.lxx v.di.c.vlti.alij dicunt ſemꝑ melioꝛẽ pꝛeferẽdũ: etiaʒ ſi
poſterioꝛ ſit.ar.xyj.di.a ſexta ſynodus.ver.pꝛima.

n Sane hanc litteram itelligunt quidã de ꝓmouendo ⁊ etiã totum.c.?æ

ita aſſignantur duo caſus in quibus poſtenoꝛ pᷣfert᷑ pꝛioꝛi.ſ.cũ renuit pꝛi
oꝛ ꝓmoueri.vel cũ eſt ſimplicioꝛ ꝗᷓ; eſſe debeat in officio ad qð eligit᷑:⁊ tũc
lege ille.ſ.poſterioꝛ tenebit nomen loci ſui:id eſt debiti ſibi pꝛioꝛi:vel debiti
ratione pꝛioꝛitatis. .
di. xlvij.de petro.
Et oꝛdinationem.i.adminiſtrationem.⁊ dicit archidi.ſ.dandi: ⁊ ita
ſimplicitas impedit pꝛomouendum ſed non deijcit. ſi vis intelligere de
iam pꝛomoto.dic ille.ſ.ſimplex tenebit.i.habebit honoꝛem ⁊ dignitateʒ:qꝛ
nõ remouebit᷑:ſed dabitur ei coadiutoꝛ.⁊ hoc eſt qð dicit ⁊ oꝛdinationem
id ẽ adminiſtrationẽ teneat ille quẽ elegerit epᷣs. .
e Voꝛundam.ſyracuſana.que monachoꝝ eſt ſicut ⁊ cantuariẽſis:⁊
ita non eſt ar.bic ꝙ monacbus poſſit eſſe ſecularis canonicus.licʒ

Bi. LxxIIII.

di. c. vlti. -. xxxiiij.d ic.i.ſed fieri debet ꝓut canon dicit.xxiij.q.iij.

enim poſſit eſſe pꝛclatus:tñ nõ poteſt pꝛebendam habere que pꝛiuate eſt
vtilitatis.h.contra ſentit:vt dixi.lviij.di.c.ij.⁊.xvj.q.vij.in noua.
4 QQusalitate. ar. ꝙ fiquis trãſlatus eſt de vna eccleſia in aliam ccclcſiã
2 deceptus eſt qualitate loci:reſtituendus eſt: ⁊ ita erroꝛ qualitatis diſſol-
uit matrimoniũ ſpirituale:⁊ adde qð dixi.xxiiij.di·c õis ·

b ¶Et iõ .qꝛ vtĩ au⸗

ten.vt cũ de ap.co.S.
xſiderare.col.viij.
c Bi iſta. hono
rem. bic patet

ꝙ; ſ quis coactus oꝛ⸗

dinat᷑ tñ recipit oꝛdi/
nem.ar.i.q.i.ꝙ quidã
⁊2. xlv.di.de indeis.ſʒ
ſi abſoluta eſſet coa/
ctio:tunc nullum reci
peret oꝛdinem: vt ex
de baptiſmo.maioꝛes
Sed nunquid ille qui
conditionali coactio/

ne oꝛdin atus eſt tene

tur continere:videtur
V ſic:vt.xlv.diſ.de iu/
deis. Item quia coa/
cta voluntas eſt volũ
tas:vt.xv.q.i.merito.
moxime ſm illos qui

dicunt ꝙ oꝛdini fit vo

tumaancxuʒ: vt. xxvij.
di. diaconus. lxxxiiij.
diſt. cum in pꝛeterito.
dicunt quidam ꝙ ta/
lis teneatur contine/
re:lʒ non debeat quis

cogi ad recipiend um

oꝛdinem:tamen rece/
ptum cogitur ſeruare
led hoc non credo vbi
metus talis eſt qui ca
dit in conſtanteʒ vi
vt extra qð me.cauſa

perlatũ.⁊.c.cũ dilectꝰ

quia integritas ẽ res
voti⁊ nõ pꝛecepti.xx/
xij.q.i.integritas.⁊ cõ

tinentia nõ dʒ eſſe ni

ſi volutaria: vt.xxxj.
di. ante triennium. ⁊?
xx.q.iij.pñs.nee dico
talem in aliquo babe
re pꝛiuilegium clerici:
ſi tamẽ vnlt vti eo:po
teſt.ſed tunc contine/
re tenetur. Secus au
tem in baptiſmo:qꝛ il

lud eſt ſacramentũ ſa
Iutis ⁊ neceſſitatis.iõ

illð cogitur retinere.
d Innitum. . xxiij.
q:iiij.diſplicet tibi.cõ
tra.jſ.i.q.vj.ſicut is.O.
⁊. vij. q·i.ſcias.C. de
epi.⁊ cle·ſi quẽq.con
tra. ſed dico ꝙ ſemꝑ
ab initio debet eẽ inui
tus:vt dixi.ſ.viij.q/i.
in ſcripturis.io.
* noꝛatus. ſa/
lonitane.j.xciij
di. miratus.
f¶Sʒ cã ingratitudi
nis.qui alium ꝓpter
odium vel ingratitu/
dinem nominat ad di
gnitatẽ:tenetur ei ad
omne damnum:quod
ei inde accidit.C.ſi ꝓ⸗
pter inimicitias crea
facta ſit.l.i.lib.x.
4g

ſterij ſancte lucie a deceſſoꝛe tuo venerã
de memoꝛie maximiano ĩ eccleſia ſyra
cuſana ſubdiaconus eſt factus: atqʒ a
te poſtea in poſſeſſione que iuliana vo⸗
catur pꝛeſbyter dicitur oꝛdinatus ita ni
mia triſtitia ⁊ loci qualitateᷣ vehemẽter
afflictum: vt vitam ſibi penã exiſtimet
⁊ contritionis ſue fuge querat auxilium
⁊ ideo quia tales erga ſubiectos no⸗
ſtros debemꝰ exiſtere: quales nos ſi ſu
biecti fuiſſemus noſtros vellemus eſſe
pꝛepoſitoſ:magne benignitatis eſt ſi eũ

in eccleſia vbi ſubdiaconi functus ẽ of

ficio ſãctitas tua reducere at qʒ illic ſtu⸗
duerit conſtituere cardialem:quod etiaã
facere quantum arbitramur debes:ſi
nihil eſt quod iuſte contra eum animos
tuos exaſperet. Si vero aliqua culpa ẽ
ſuis nobis epiſtolis hoc veſtra fraterni

tas vt ſcire poſſimus inſinuet. ¶ Merũ

illud greg. de bis intelligendum eſt qͥ
non cauſa neceſſitatis ſed cauſa ingra⸗
titudinis callide ab epiſcopis ſuis pꝛo⸗
moueriquerütur.illud autem cartha⸗
ginenſis cõ.de his intelligitur: qui no⸗
lunt obtemperare epiſcopis ſuis pꝛo⸗
pter neceſſitatem eccleſie volentibus
eos ad altioꝛa pꝛomouere. C Manc
diſtinctionem ex decreto ſimplicii pape
quilibet coꝛroboꝛare valet qui ſcribẽs
ioanni archiepiſcopo rauennati: ait in
ter cetera. Mon eſt aliquis inuitus ad
epilcopatum pertrabendus.
SBi iſta didiciſti que ĩ epiſco puʒ
1 fratrem noſtruʒ gꝛego.non dile

ctione ſed inuidia perpetraſti: queyin⸗

excuſabili violẽtia pertrahi a te paſſus
es atqʒ vexari:vt ei tantum honoꝛẽ nõ

per animi tranquillitatez ſed per amen

tiam ſicut dictum eſt irrogares.neqʒ.n.
talia potuiſſent fieri ſanitate conſilij.no
lumus exaggerare quod geſtum eſt ne

cogamur iudicare quod dignũ eſt. Mã

pꝛiuilegium dignitatis meretur amitte⸗
re:qui permiſſa ſibi abutitur poteſtate

denunciamus autem quod ſi poſt hboc

tale aliquid pꝛeſumpſeris: ⁊ aliquem
talem ſeu epiſcopum vel pꝛeſbyterum
vel diaconum iuitumꝰ facere poſſe cre⸗
dideris:oꝛdinationes tibi rauẽnatis ec
cleſie vel emilienſis noueris auferẽdas

Ntem greg. antonio ſubdiacono. De

BOnoꝛatus archidiaconus eodẽ
ſſalonitaneeccleſie a ſancte memo
rie pꝛedeceſſoꝛe meo miſſa ſupplicatio
ne popoſcerat:vt ab antiſtite ſuo pꝛoue
hi inuitns ad foꝛtioꝛis gꝛadus oꝛdinem
contra moꝛem nullo modo cogeretur
boc enim ſibi fieri non cauſa pꝛouehẽ
di ſed igratitudmis pꝛobibeat.pꝛo qua

hHonoꝛem. nam dicit lex ꝙ exqno quis ꝓmouetur ad maioꝛem digni
tatẽ amittit pꝛioꝛc᷑. C. de pꝛimiceæ.i.i.lixij.⁊ ar.ff.ad municipa.l.municeps
b C Conſcius.argu.ꝙ qui vocatus non venit:hoc ipſo videtur diffide/
. e cauſaxj.q.i.chaiſtianis.iij.q/ix.decreuimus.
i ¶ Tot ſcriptis.ar.bhic ꝙ nemo puniendus eſt pꝛo pꝛima ↄtumacia.xcij

foꝛte.quod non eſt veꝝ:vt dixi.iiij.q.v.quiſquis.in hoc conueniunt
t. hug.⁊? iaco.ꝙ puniri dʒ in expenſis citatus ſi in pꝛima citatione nõ
veniat:lʒ ius ei concedat trinã citationẽ:vt.xxiiij.q.iij.ð illicita.⁊.C.
quomodo ⁊ quando.in auten.qui ſemel.nec dicitur antea cõtumax

re tunc etiam ſancte memoꝛie pꝛedeceſ
ſoꝛ noſter ſcriptis ſuis natali fratri ⁊ co
epiſcopo noſtro interdixerat:ne pꝛedi⸗

ctum bonoꝛatum archidiaconem inui⸗

tum pꝛoueheret neue doloꝛem conce⸗
pte ingratitudinis in coꝛde retineret.cu
qʒ etiam a me hec ſummopere fuerant
interdicta.non ſolum mandata dei ne⸗

gligens: ſed eitam ſcripturam meam cõ

temnẽs pꝛeſatum archidiaconem qua

ſi ad fonioꝛem honoꝛems pꝛouehẽs co

natus ẽ callide degradare.vñ actũ ẽ vt

