ueniunt in ſuum ius vel vi vel ali

quo munere aliquem conuertere nõ de
bere docens ſanctus vrbanus ait:quiſ
quis res eccleſiaſticas que dona dei ſũt
quoniam a deo fidelibꝰ ⁊ a fidelibꝰdeo

donantur:que ab eodẽ gratis ene

tur:⁊ ideo gratis dare debent: pꝛopter
ſua lucra vendit vel emit cum eodeʒ ſi⸗
mone donum dei pecunia poſſideri exi

ſtimat. ¶ Item grego. vij.

Simoniacus eſt qui decimas ⁊ oblatio
nes laicis non clericis diſtribnit.

Penenre nos fama ſiniſtraquod

quidam epiſcopoꝝ non ſacerdoti-⸗
bus pꝛopꝛie dioceſis decimaſ atqʒ chꝛi
ſtianoꝛum oblationescõferant:ſed po
tius laicalibus perſonis milituʒ videli⸗
cet ſiue ſeruitoꝛuʒ: vel quod grauius'ẽ
conſanguineis: vnde ſi quis ammodo
epᷣs inuentus fuerit huius diuini pꝛece⸗
pti tranſgreſſoꝛ iter maximos hereticoſ
⁊ antichꝛiſtos non minimus habeatur:
ſicut nicena ſynodus de ſimoniacis cẽ
ſuit:⁊ qui dat epiſcopus ⁊ qui recipiũt
ab eo laici ſiue pꝛecio ſiue bñficio:eter⸗
ni incendij ignibus deputentur. Itẽ
paſchalis.ij. Spiritum ſanctum vẽ
dit qui decimas pꝛo pecunia tribuit.
Ltare? decimas per pecuniaʒ da
re ⁊ ſpũʒ ſanctũ vẽdere ſimoniacã
hereſim eſſe nullus fidelium ignoꝛat.
Item innocen.pa.ij. ”JMMD
Careat honoꝛe male acquiſuo qͥ eccle
ſtica bñficia ꝓ pecunia iuenire tẽtauerit

Aanis pꝛebendas vel pꝛioꝛatũ ſeu

dDecanatum aut honoꝛem vel ꝓmo
tionem aliquã eccle ſiaſticaʒ ſeu quodli

creſcunt eis decime noualiũ:ſʒ eccleſijs.ex de deci.c.tua.⁊ dicit inno.
wV in his reſtringẽda eſt ptãs nõ ꝓꝛoganda.ex᷑ de deci.tua nobis.
i ¶Grauius.no.q; minus peccatũ ꝓpter adiunctũ grauius punitur
minus.n.peccatũ eſt dare conſanguineo q; extraneo.lxxxvi.diſ.non
ſatis. hoc eſt oꝛdinata charitas.ſed qꝛ ꝓuidendo cõſanguineis enoꝛ
miter ledũt eccleſias.iccirco dicit ꝙ peius eſt dare ↄſanguineis i. in
de granioꝛẽ leſionẽ ſentit eccleſia.ſ·j..xxxiij.q.ij.latoꝛem.vel dic graui
us.i.comunius.xxxij.q.vij.quid in omnibus.nam ceci ſunt epiſcopi
circaꝗ nepotes.viij.q.ij.dilectiſſimi.vnde tantus impetus in eos om⸗
nia fundendi fuit reſtringendus vt dicit.l.i.alio caſu.ff.ad.l.iulia.de

agdul.nec in ea. B
8 eainecdei in altari offeruntur vel in adminiſtratiõe altaris
t

pel in eccleſia.

1 K decimas.ſi epiſcopus ab aliquo milite redimeret decimas.nõ
eſt fimoniacum ſed rei eccleſiaſtice liberatio.ſed ſi emeret a laicis cũ

aliter nollent tribuere:ſimoniacum eſſet.
mJquis pꝛebendas.vel benedictiones nubentiuʒ vel ſepuliuras
WVertra de ſi. cum in eccleſe.
n E. Bacramentnm in quo confertur gratia.alier ſumi poteſt pecu
nia.xxxij.qij.honoꝛantur..tamen contrarium dicit arg extra de

Q.nn.

offi. dele.cauſam. extra de ſponſa. du. ↄuobus.

O . Et conſecrationes.ſed nunquid conſecrati

29

ſic large ſumptum cum ſit ſacre rei ſignum.vt hic ⁊ extra de ſi.cuʒ ſit roma

na.ar.xxiij.q.i.S.ſed illud.

bet ſacramentuʒeccleſiaſticum vtputa
chꝛiſma vel oleuʒ ſanctum ⁊ conſecrati
onesꝰaltariuʒz vel eccleſiaꝝ interuenien

terexecrabili ardoꝛe auaricie per pecu⸗

niaʒ acquiſiuit: honoꝛe male acquiſito
careat:⁊ emptoꝛ atqʒ venditoꝛ ⁊ iteruẽ

toꝛ nota infamie percellãtꝰ:⁊ nec ꝓ pa

ſtu nec ſub obtentu alicuiuſ conſuetudi
nis ãte vel poſt aliquid exigatur vel ip
ſe dare pꝛeſumat:quoniam ſimnoniacuʒ
eſt:ſed libere abſqʒ diminutiõe aliqua
collata ſibi dignitate atqʒ beneficio per
ruatur. De. ij. ?. iii. queſtione quid
acri canone ſ diffiniãt:auctoꝛitatibꝰhic
inde in medium deductis patefactũ eſt.
Vnc ergo de quarta: queſti
one eſt pertractanduʒ:qua q̃
B ritur.an paternum crimẽ hu
iic imputet᷑ quod eo ignoꝛan
Xte conſtat eſſe admiſſũ.quod
gnonifnkalii excuſet multoꝝ auctoꝛi
tatibus pꝛobat᷑. ¶Ait. n. augu.
Alienum crimẽ neſcienteʒ nõ maculat.
AUiliusꝰcrimen maculat'neſcien⸗
tem. C Item. Seeodem.
Vis locus innocentie relinquitur
ſi alienũ crimen maculat neſciẽtẽ.
¶Item in africano concilio legitur.

De infantibus qͥ ab hereticis baptizaãt.

Lacuit vt de infantibuſ qui ab here

itcis baptiʒat:neqʒ ſuo hoc fecerũt
iudicio:cum ad eccleſiam dei ſalubꝛi
poſito fuerint reuerſi:ne parentuʒ illos

erroꝛ impediat:quo minus pꝛomoueã⸗
turad ſacri altaris miniſteriuʒ. ¶Itẽ
in eodem. Dęe eodem.
Vi apud donatiſtas paruuli ba⸗
ptiʒati ſunt nondum ſcire valẽteſ
erroꝛis ſui interitum:ſi poſtqᷓ; ad etateʒ
rõnis capacẽ perueniunt:agnita verita

te falſitatem eoꝝ abhoꝛꝛentes ab eccle

ſia oꝛdine antiquo per manus impoſiti
onem recepti ſunt: tales ad ſuſcipien⸗
dum munus clericatus non debet im
pedire nomen erroꝛis
¶EItem eo quartus Ebꝛunio ⁊ adel
frido epiſcopis.

6)

lidum põt eaʒ petere.

emp.creditoꝛ.ꝭ.inter

venditoꝛeʒ.⁊.S. ſed ꝙ

gnte.

q C. Percellantur. ſ.
perpetuuʒ.S. e. q.iij. ſi
quiſ.⁊.c.ſaluatoꝛ.S.e.

q.i.ſi quis epᷣs.

r¶ Conſuetudinis.

ar. ↄſuetudinem lon/
gam non facere ad li
centiam vel excuſati
onẽ funonie. ex de ſi.
cum in eccleſie.ar. d. ĩ
aut.de ſan. epi. S. ꝓ cõ

o altaris eſt ſacr amentum

p Interueniente.militiam ſecularem bene poteſt quis emere.ff.de acti.

ſuetudinibus coll.ix.

ix.q.iij.conqueſtus.õ

e.di.c.nouerit.S.e.q.i.

reperiuntur.S.di.iiij.
deniq;. ar. õ.ſ.xxxij.
q.iiij.obijciuntur. .S
di. viij. ſi cõſuetudinẽ.
ſ. xiij.q.ij.queſta eſt.
io.hodie pꝛetextu cõ/
ſuetudinis nihil peti

poteſt nec ante necpꝰ

ve ſi.iacobus.b.

8 C Biminutiõe. niſi

cum ex cã detinet fru
ctus epᷣs. vt ex vt ec/
cleſiaſti.benefi.ſine di
mi. vt noſtruʒ. Et ita
ſi dignitas deferatur
alicui diminnta.inſo/

ar.extra de inſti. cum
E quarta
Ad intelli
gentiã hu

nõ ꝙ tri⸗
plex eſt pena. eterna
coꝛpoꝛalis.⁊ ſpũalis.
Eterna pena nunqꝙ
punit᷑ vnus pꝛo alio.
vt.j.e.c.i.⁊.c.iã itaqʒ.
Coꝛpoꝛalis pena du
plex eſt.quedaʒ circa
coꝛpus ipſũ ⁊ illa ſe/
pe punitur vnus pꝛo
alio.j. e. F. itẽ peccato.
quedã circa ſtatũ rei.
vt eſt ſeruitus vel in⸗
fantia.⁊ illa etiã puni
tur filiꝰ pꝛo patre.vt
vi.q.i.S. vex.·xyv.q. vl.
cum multe. Spũalis
quadruplex eſt. nam
quedam eſt excõicati

onis.⁊ illa nũqꝙ punitur vnus ꝓ alio. vt. xxiiij.ꝗ·iij.ſi habes.aliud interdi⸗

ius qõnis

ctum.⁊ illa punitur vnus ꝓ alio.vt ex de ſpõ.nõ eſt vobis.alia eſt remotio

ab oblatione.⁊ illa ſimiliter punitur vnus ꝓ alio.xvij.q.iiij.miroꝛ.alia ẽ oꝛ
dinis.⁊ illa fimiliter punitur vnus ꝓ alio.nam pꝛopter delictuʒ vxoꝛis vir
remonetur a pꝛomotione.yt.xxxiiij.di.ſi cuius.item ſi pater neſciente filio
emerit ei eccleſam.ille pꝛo peccato non remouetur a pꝛomotione.ſed tamẽ

di ij
perſona de qua fit ſermo.

xA acnlat.jſ. xv. q.i. mulier.⁊.q.vlt.eũ multe.ſ.xvij.q.iiij.miroꝛ.xxxiiij.
di. ſi cuius.⁊.vi.q.i.O.verum.xxiiij.q:i.non turbatnr.io. „

., —-

p Locuit. ꝓmoneantur. S. e. q-i. ventum eſt.

ð. ſ.e. q. vi

perdit eccleſiam. vt.jj. q. v. c/i.io. L .
Allius.ſcilicet alterius.nam ſuum quandoq; cõmaculat. vt de pen.
ſciendum.xxxij.q.vij.quemadmodum.⁊ ita non compꝛehendit

.
„

oool. ſed illud ex nimio rigoꝛe hoc ex diſpenſatione. vel ibi de his qui

1
Ptizan
hereticis.

modum in adulta etate hereſi conſentiunt:vel qui adulti ab hereticis

tiʒantur:hic de iſtis qui non acquieſcunt vel qui puerij baptiʒantur ab

3 Q. Diapud Paruull eſt doli capaces. de conſecratione diſtinctione.

iiij.paruuli.

2 Oꝛdine.i.ſecundum antiquam regulam eccleſe.

j. qui in quolibʒ. 5

VWia pꝛeſulatus. ablata.?
Qai ſufficit. n. cõq
yvt. ij. q.i.notũ. ex de cã 4.

bͤ

eũ inocẽtẽ.ꝗ ⁊ reſtituẽ

Aoluũtate.ar. ꝙ nudã voluntatẽ teneat᷑ quis purgare ſi ſuſpectus bꝛů. 4

2Z alibi nuda volũtas
legitur grauit᷑ plecten
da.vt.ſ.de pe.di.i.ſiqſ

cum.⁊.c.ſi quis pulſa

tus.⁊.xxxij.qv.ꝗ vi⸗
derit.ar. de pe.dil.i.
cogitationis. Dicas

igitur ⁊ ꝓ.i.vel dic de

voluntate in actũ ꝓ⸗
ducta:alias nõ tenet
purgare eãar.xxiij.q
vlt. c. vlt. ſi. eſt ex ð ho

mi petrus.ex de teſti.

b
ad peccatũ alterius.õ.di.l

conſtitutis.
c ¶ Canonica.ar.;
ſi ↄſanguinei alicuinſ
clerici abſq; eius con
ſenſu epᷣm ſuũ offen⸗
derent: ꝓpter boc epᷣſ
non põt pꝛiuare cleri
cũ beneficio:ar.xxiiij
g.iij. c.i.ipſe tñ epᷣs ñ
dʒz cõqueri de conſan
guineiſ.ſi credit ꝙ ita
acerbe eũ puniant. ſʒ
nunggd tenetur ei re/

mittere actionẽ iiurie

cũ ſciat ꝙ ſi non remi
ſerit interficient eum
frẽs ſui:nõ.dũ tñ ipſe
eis nibil dicat ſed rã/
coꝛeʒ tenet᷑ dimittere
xc.di.fi ꝗs cõtriſtatꝰ.
d Remiſſio. nullaʒ
enĩ penam patiet᷑ in⸗
iuſte excõicatuſ:vt.xi
q.iij.non dʒ.abſit enĩ
vt iniuſte ⁊c. C.ð pe.
ſancimus.
e¶ Rimẽ.ex ſuo ad
miſſo.non.n.dʒ
aliꝗs alieno pᷣgraua/

ri.C.de inof.te.ſi quiſ

in ſno.ð.leg. ⁊ hoc eſt
veꝝ in penis ſecus in
vſucapionibus.qꝛ vi/

tium trãſit ad heredẽ

ff. de acqui.poſ.põp.
itẽ qð hic dẽꝛ regulare
eſt: vt.lvi.di. vñcunqʒ
⁊.c.naſci.⁊.c.ſatis.in
caſu tñ qñqʒ aliter in
nenit᷑ ðᷣ tꝑali pena.vt
vi.q.i..verum.⁊.c.ex
merito.xv.q.vlt.cum
bis ita.ð.q.i.fert᷑.viij
q.i.audacter.⁊ di.xlv

iij. Secce.cum multis

alijs capitulis.

WVgei.fideles. ſʒ
ntiihil ſpãle cõſti⸗
tuitur hic circa iude/

os.ideʒ.n.fit in filiis

alioꝝ damnatoꝛum.

—

C.de bo.dꝗ.aut᷑.bõa.ni

ueri de ſpoliatione:lʒ exp:
oſ cũ eccleſia.hic tñ nõ rñdet ad boc.ſed rũdendo
ar. C. de diuer. reſcrip.l.i.ex de ↄiug.lepꝛo.c.ij.

R
„ „ 7

Conſanguineoꝛũ maleficia in nullo cle
ricis obſunt niſi conſcij fuerint.

Via pꝛeſulatus noſtri quod bene

noſtis magiſteriũ non ſolum de
ſacerdotum veꝝ etiam de ſeculariũ vti
litatibus dʒ eſſe ſollicitum . ꝓpterea fra
ternitatem veſtram ſcire volumus huc
ꝛeſentem pꝛeſbyteꝝ ad ſedem apoſto
icam veniſſe:nobiſqʒ violentiam ⁊ ex⸗
cõicationem ſuam per oꝛdinẽ retuliſſe:
quod etiã ſine iuſto legis tramite illi ſua
eẽt ablataeccleſia ſimiliter idicauit quaã
alius dato munere ſacerdos zelo ductꝰ
inuidie vſurpare pꝛeſumpſit. Inde pa⸗
rentes eius magno doloꝛe compulſi pᷣ⸗/
ſbyterum illum qui ſuam tenebat eccle
ſiam:mox compꝛehenderũt:⁊ eius ocu
los eruerunt:tamen ipſe ſepe dictus ſa
cerdos dicit:quod abſqʒ ſua volũtateꝰ
⁊ ſine eius conſilio hoc ſit peractuʒ: qð
ſi ita eſt vt ipſe nobis ſuo oꝛe teſtatus ẽ:
vobis magnopere pꝛeuidendum eſt vt
ſi canonicè ipſe excõmunicatus non eſt
canonicaF᷑ſuper eum fiat remiſſioꝰ.
Digeſtis titulo de penis.

Rimen vel pena paterna nullam

maculam filio infligere poteſt. naʒ
vnuſquiſqʒ ex ſuo admiſſo ſoꝛti ſubijci
tur:nec alieni criminis ſucceſſoꝛ conſti⸗
tuitur. Idqʒ etiam diui fratres hierapo
litanis rñderunt. Itẽ ex cõ.tole.iiii.
Perrfidia parentũ filis obeſſe non dʒ.

Liei baptiʒati ſi poſtea pꝛeuarican

tes in chꝛiſtum qualibet pena dãna⸗
ti extiterint:a rebus eoꝛuʒ fidelesfilios
excludi non opoꝛtebit:qꝛ ſcriptum eſt:
filius non poꝛtabit iniquitatem patris:
Eat non poꝛtabit iniquitatem filij.
Item Augu. ad bonifacium.
Non imputantur peccata parentũ his
qui ab his ꝑſonaliter diuiſi ꝓbantur.
Ambitaqʒ cuʒ homo in ſeipſo ab eo
qui genuit eum alter eſt effectuſ: pec

cato alterius ſine ſua conſenſione ꝰnon
tenetur obnoxius.Traxit ergo reatum

quia vnus erat cum illo ⁊ in illo a quo
traxit:qñ quod contraxit admiſſum eſt
non autem trahit alter ab altero: quan
do ſua vnoquoqʒ pꝛopꝛia vita viuente

iam eſt vt vere dicat᷑:animaque pecca

uerit ipſa moꝛietur:vt autem regenera⸗
ri poſſit per officium voluntatis aliene

Launſa.

iõ erat ei reſtituenda łʒ hoc expꝛeſſe nõ di ventre inſpi.l. . ii.·

cum offertur conſecrandus: facit vnꝰ rit:potius execrata quam cõſecra⸗

ſi in damnatis crimiĩe.le.ma.vt.vi.q.i.ꝗ.perũ. pꝛere⸗

rea ſi cõnertantur filij ad eccleſiaʒ non pñt eos parentes exheredare.ex ð
iudeis.iudei.qd iuris ſit de filijs hereticoꝝ dixi.xxiij.q.vij.in pꝛin.io.

c.ſi quis a catholicis.

i KReatũ.i.cãm reatus.

Conſen ſione. ſed nec

Am itaqʒ.genuit alter.ſiue de natiuſtate in vtero ſiue de natiuitate ex

tũc dꝛ teneri peccato alterins ſʒ ſuo.ſ.cũ cõſ. ctit

UR=

vi. vndecũq;]xv.q.viij.c.iij..j.xxiij.q·iiij. ita.?

ſ.oꝛiginale peccatũ.ex hoc c.colligitur ꝙ alind ẽ

in via alind in inuio.nã non põt quis peccare per aliũ. licet poſſit ſaluari
n õt quis pecca liũ. ariꝑ
alinʒ. vt de pe. di.i.tres.⁊? de cõ.di.iiij.queris.⁊ bonũ ſimile eſt in lege.nam
dicit lex ꝙ ſi quis hʒ filiũ.⁊ poſtea creat decurio.iſte nõ dicetur filins deeu
rionis ſed illi tantũ ꝗ poſtea geniti ſunt. C. de decur.l. vlt.ff. e. l. ij. . iĩ filijs .

l & nus.parius.n pars viſcerum eſt.vt de con. diiiij.ſi quicquid. ff. de

a ¶Execnſandus.excuſantur a reatu crimin

L ¶Admiſſum.ireceptim.
eſſe non petat᷑ reſtitunio m . Anima.ſicut dñs ꝑ eʒechielẽ ait.vt.j.xxiiij.q.iij.ſĩ hbabes.
n ¶ Conſecrandus.i.baptiʒandus.io. ””MU
o Bmini. verba iob ſunt vſq; ibi humana.ibi verba greg. verba
lob exponentis.
p P. oectex
hoc ſpiritus exquo regeneratur oblatꝰ a E Ea q̃. ſicut
Hinc ẽt greg.in li.xxvi.moꝛalium. ſunt illi ex ghu/
Ei qui imitatur inpietas alterius nocʒ. cxempla nõ ſu⸗
Omini qui ſimilis tui eſt: nocebit imurt venn
impietas tua.⁊ filium hominis ad tmudo. Pis egnri
iuuabit iuſtitia tua. humaua impietas ei x ¶ Ecõtra vi ⸗
nocetꝰ:quem peruertendo coinquinat: ſito.ipoſtea vi/
⁊ rurſus euʒ adiuuat noſtra iuſtitia qu? ſitaãdo ad pniaʒ
a pꝛauis actiõibus immutat.nocere eni expectoyſq; ad
vel adiuuare neſciunt ea:que vel a bo ſeninʒ.ſquouſ⸗
no coꝛumpere vel a malo permutare y idcaf tertia
non poſſunt. Econtra dñs ad mo-x olq eſt wecre
ſen. ego ſum deus zelotes:qͥ viſito pec vſq; ad finẽ n⸗
cata patrum in filios vſqʒ in tertiam et aug.expõit. vñ
quartam generationem:lʒ non ineqdqua ⁊ ſic mibi ex.
litate iudicii ſed magnitudine clementie bponere.
Augn. aſſerit hoc dictuʒ ita dicens. In S In filios.
tertia ⁊ quarta generatione peccatũ pa gad hzan intelli
trum ſe dñs cõminatur in lege filiis red Koaene
dituruminõ inequalitateꝰ iudicii: vt alii nõ oenettn
peccent ⁊ alii puniantur:ſed magnitudi vltra viuere. vl
ne clementie:dum ſemper expectat ad pot intelligi my
penitentiam:⁊ quod in pꝛima generati ſtice.nam pᷣma
one delinquit᷑ non pꝛius coꝛipit ⁊ emẽ eneratio dꝛ ⸗
dat:niſi ⁊ tertia ⁊ quarta generatio eue mi motus.· x iſti
neriv. ¶ Cum ergo de baptiz atis ab voqmbao ven
hereticis innocentius ſcribat:lex eſt ec⸗ bentns uia
cleſie de his qui ab hereticis baptiʒati lidet paruulos
ſunt per manus impoſuionem laicaʒ tã ſuos ad petraʒ:
tum cõmunioneʒ pꝛebere.nec ex his ali Secunda gene
quẽ in clericatus honoꝛevel exiguo ſub atio dẽ cogita
rogare:pʒ quod infantes qui ab hereti lioq nõ punit.
cis baptizati ſunt ſola excuſatignoꝛan⸗ mtleis Eerg
tiat:vt inxta illud africani concilii ad ſu dꝛ S 4
ſcipiendum clericatus officium nõ eos iſte punit᷑.nam
impediat nomen erroꝛis. ¶ Iteʒ ſicut facientẽ ⁊ ↄſen/
augu.ſcribit ad auxilium epiſcopum. tientẽ par pena
B De eoden. ſtringit.ij. g. i.
Ln imputantur filiis peccata py mt anarte
. rentum: que poſt eoꝛum natiuita militer punit ĩ
tem a parentibus cõmittuntur nec pꝛso fllioſ cũ fint imi
peccatis parentum ſpirituali penaꝰ filili tatoꝛes pꝛni ſce
ſunt plectendi:officio autem vel benefi leris alias ñ.ẽ.
cio eccleſie pꝛiuari ſpiritualiſ pena ẽ. nõöi q.i.cito turpt.
igitur hanc ex peccato patris pꝛomeret Siea numner
filius. Item ſi excuſatur'qui ignoꝛanter ceneranies e
a ſimoniaco oꝛdinatur vt ſupꝛa in.c.vr Re eili ſn tri,
bani legitur:⁊ iſte excuſanduseſt qui buiunus
ignoꝛantiam ſimoniace oꝛdinatur. t CRedditux.·
Sed obicitur illud Grego. ·pſqʒ in t̃s fi⸗
De eccleſia que pactione conſecratur. liop aing A
cleſia que pactioneꝰoſecrata fue Fehi emiamde
peccatis ſuis.

u ¶ Inejlitate
vt alij peccent.

? alij puniant᷑ ꝓnut ſeqtur.⁊ eſt vna dictio zeiiſgn ⁊ hec verba licet
i

nõ inequalis:ſunt verba augu.⁊ auctoꝛitas
B.expoſitio vero contra eum.
nenerit.i.niſi cum vitam finierint.io.

a facit ad pꝛopoſitum

Cum ergo. hic oñdit ꝙ ignoꝛantia excuſat infantes ab hereticii

oꝛdinatos:⁊ a fili vi excuſandus cni pꝛ ignoꝛãti eccłiã adeptꝰeſt.

3 Ignoꝛantia. ſʒ nõ ſẽꝑ de pe.di.ij.ſciendũ.=.
INE& imputantur filijs.S.e.q.i.placuit.

ſ.c. ꝓx.S.notandum.

Pena.ſ.excõicationis.j.xxiij.q.iij.ſi bẽs.ſed alia bñ er de
fi.pꝛeſby.c.i·ſ·c· q: v.c.i. ? ideo ſophiſtice pꝛocedit de yna ad aliaʒ ar.

Eontra.lvi.di.c.iĩ.

2 Itẽ ſi excuſatur.xt..e.q.i.ſi quis a ſimoniacis.
is. ſed non qu

cur beneficio.j.e.q.yv.c.i.⁊.c.pꝛeſentium.

Aperf
ntligm
enunfn
eruiodiß
hotnogfi
poptutn
lbvede,
Gtnsil
Lpornte
adpeng
Undegne
vdi cin
oni⸗
diic⸗
1. Lari
nſenit
unik nen
it ſen
nn
giriſ,⸗
Prm
puſtipf
terpmnt
ſci nn
gine
8dlasſi⸗
ciotnp.
ermuman

it im

cundeoe
Nliſopnt

Pelin
ifmne
S
ienim
insſi
inn,
tt

peein/

1

Ccleſia. pactione.j.xviij.q.ij eleutberius.contra ſo.aliud ẽnõᷣ

pꝛius conſecrare nin aliquid ex pacto detur vel ꝓmittatur qd
bie penitus repꝛobatur.aliud eſt poſt dedicationem paciſci de ãnuo
redditu ex oblationibus eccleſie.ſuggerente epiſcopo ⁊ eius eccleſe

pꝛeſbyteris pꝛofuturo: quod ibi fieri permittiur.bugo contra.vij.q

li. epiſcopus..e
q.i.nõ nocet. ſʒ
dic ꝙ hbic nõ fu
it conſecrata in
foꝛma eccleſie.
⁊ ideo debet cõ

ſecrari. de con.

di · i eccleſias. yl
dic in odiuʒ cõ/
ſecrãtis hoc di⸗
ꝗ.i.pudenda.et
ideo ita interpᷣ⸗
tatur. G. ſ. F. biſ
ita.v.in deteſta
tione.qꝛ reuera
eſt conſecrata.

9 Item pec⸗/
cato.hic pꝛobat

ꝓꝙ vnus punit
pꝛo alio tempo
raliter pꝛimo ꝑ
biſtoꝛiam de a/
choꝛ.ſecundo ꝑ
biſtoꝛiam de a/⸗
malechitis.ter/
tio per plagas
egyptioꝛum. qr
to per arce ca/⸗
ptioneʒ. quinto
per pꝛophetas
pꝛopter pecca/
la plebis captoſ
b E Conqueſi-
ta.idẽ eſt in vſu

ra. extra ð vſu.

cum tu.⁊ eſt rõ.
quia in vitium
ſuccedunt parẽ
tuʒz. ff. de diuer.
T tempo. p̃ſcri.
cum heres. naʒ
turpia lucra ſũt
ſb beredibꝰ? ex
toꝛquenda.ff. ðᷣ
calum.l. in here
dem. ar. contra
C. ne ex deli. de
fun. l. vnica. ſed

de canonica eg

tate ſemper te/
netur etiaʒ ſi ni
bil ad eum per-
nenit ex malefi⸗
cio.yt dixi. xvi.
Achoꝛ. ? nõ
ne iam dixit de

peccato achoꝛ.

ſic. ſed non de
plebe.

d ¶ Mann 5

fpetit vt addat
de populo. de q
nihil dixerat.
e ¶ His ira re⸗
ſpõdetur ſacra⸗
menti.i. figure.
f. Del flagel⸗
lo. aliter enume

rat hic iſtoſ mo

dos.⁊ aliter exe

qnuitur in littera

CAd exami
nadam i.vt exa
minentur cnpi⸗/
di a nõ cupidis

Alia ha eſt ad
exterminand́.

ta dici debet. Nem peccato ciuium
theſauri hierico anathematiʒzari legun⸗
tur vnde achoꝛ qui regulam auream ⁊
quedam alia pꝛecioſa furatus eſt:de a⸗
nathemate dicitur tuliſſe. ¶ Item pec
cato amalechitarum animalia eoꝝ iuſ⸗
ſa ſunt interfici:quibuſ quia ſaul peper

cit audinit a ſamuele:neſcis quia pecca

tuʒ ariolandi eſt repugnare ⁊ quaſi ſce
lus idolatrie nolle acquieſcere. ¶ Itẽ
peccato egyptioꝛum poſſeſſones eoꝛũ
grandini tradite: iumenta ⁊ pꝛimogeni
ta eoꝛum moꝛte ↄſumpta ſunt. ¶ Itez
eccato iſraelitarum arca domini phili
eis tradita eſt. Si ergo que ſenſu carẽt
vt eccleſia altare arca domini lapides
hierico vel execrantur vel peccatoꝛibꝰ
traduntur vel anathematizant᷑ vel grã
dine deuaſtantur. ſi ea que vim intelli⸗
gendi non habent vt animalia egyptio
rum ⁊ amalechitarum peccatis homi⸗
num perduntur moꝛte:patet quod nul
lum excuſat ignoꝛantia criminis:marxi⸗
me cum ex eo vtilitas deferatur ignoꝛã
ti:veluti ſi quiſpiam de latrocinio ⁊ ra⸗
pina filio ſuo ignoꝛanti diuitias congre
get: non excuſat filium ignoꝛantia:quin
kott moꝛtẽ patris cogatur reddere ma
e conqueſitaꝰ. & Iteʒ peccato achoꝛꝰ
plebs iſraelitica in manibus hoſtiũ tra
dita eſt. Iteem peccato filioꝛum hely
populus in manu philiſtinoꝛuʒ coꝛꝛuit
Meccato qnoqʒ plebis electi eoꝛum ſe

pe ſunt impediti:⁊ tandem cũᷣ eis pphe

te ducti ſũt in captiuitateʒ. His ita

reſpondetur:inſenſibilia c irrationabi

lia peccato hominum vel execrant᷑ vel
anathematiʒãtur vel moꝛte perduntur

non participatione peccati ſed cauſa ſa
cramenti:vel deteſtatione peccati: vel
flagellodelinquentium cauſa ſacramẽ

ti:vt theſauri hierico ⁊ animalia:amale
chitarum. hierico enim luna interpꝛeta
tur:⁊ ſignificat mundum iſtum.amale⸗

chite interpꝛetantur lingenteſ ſanguinẽ

—

⁊ ſignificant cupidos auaros ⁊ demo⸗

nes.iſraelite interpꝛetantur viri viden⸗
tes deuz: ⁊ ſignificant multitudineʒ ſan

ctoꝛum. lapides ergo ⁊ theſanuri hierico
anathematiʒantur. animalia gqmalechi
tarum interfici iubentur ad examinan⸗

dam:cupiditatem iſraelitice plebis ⁊vt
ſignificaretur quod muri vitioꝛum ⁊ bij

„ —

ius mũdi theſauri qui per lapides ⁊ the

ſanros hierico deſignantur: irrationa⸗
biles quoqʒ vitioꝛum motus qui p ani⸗
malia amalechitarum intelliguntur: nõ

Debbent tranſire in ſoꝛtem ſanctoꝛũ. ani

maliaꝰvero egyptioꝛum ⁊ poſſeſſiones
eoꝛum ⁊ pꝛimogenita grandine ⁊ moꝛ

te conſumpta ſunt vt in illis punirentur
quoꝛum felicitate letabantur:⁊ vt dare

tur intelligi quod mundus peribit ⁊ cõ

cupiſcentia eius ſed ⁊ terra ifraelita ruʒz

in ſalſuginem verſa eſt: ⁊ ſegetibus eo⸗

rum imbees aduerſi ſunt: animalia eo⸗
rum ſterilitate ⁊ moꝛbo confecta ſunt:

Qnmn.

hb Animalia. hic de flagello delinqnentium.

2

ĩ E Eoꝛum.ſ.xvi.q.i.reuertimini.
le¶ ¶ In deteſtatione. hec eſt deteſtati o criminis.
I¶I.Eccleſias.de con.di.i.arrian

—

ioo

oꝝ.c.eccleſias.iſta dno.e. male indncit gẽs

nus.qꝛ arrianoꝛum eccleſie non conſecrantur a catholicis in deteſtanionẽ

vt auctoꝛem ſuum quem per beneficia
cognoſcere noluerunt:ſaltem inter ſup
plicia ſentirent. in deteſtatiõe vero pec
cati pecunia ſimonis damnata eſt: cui
dictum eſt: pecunia tua tecum ſit in per
ditionem.quia exiſtimaſti donuʒ dei pe
cunia poſſideri. In deteſtationem quo⸗
qʒ eiuſdem criminis altare ⁊ eccleſia qͥ
per ſimoniam conſecrantur:non taʒ cõ
ſecrari qᷓᷓ execrari dicuntur quia qui in⸗
teruentu pecunie oleum conſecrationiſ
fundit:non conſecrare ſed execrare cre
dendus eſt. Hinc eſt quod beatus gre⸗
goꝛius:eccleſiasab arrianis conſecra⸗
tas iterum conſecrare pꝛecepit:quia ſã⸗
ctificationemconſecrationis que non
niſi in fide trinitatis perficitur pꝛeſtare
non poterant qui fide carebantꝰ. Arca
vero ⁊ pꝛophete peccato ſuoꝛum ciuiũ
hoſtibus traditi ſunt: electi quoqʒ qui
murmure eoꝛum impediti ſunt. non in

penam criminis ſed in experimentum ?

Aemplum patientie hec paſſi ſunt. Ieʒ
populus qui peccato achoꝛ ⁊ filioꝛum
hely in manibus hoſtium traditus eſt:
ſignificat ſubditos coꝛpoꝛaliter flagella
ri: vt inter ipſa flagella peccata pꝛelato
rum feriantur:ſicut achoꝛ ſoꝛte depꝛe⸗
hẽſus lapidibus obꝛutus eſt:ſicut a na
nicula ione periclitatur vt fugitiuus ſoꝛ
te depꝛehenſus fluctibus immergeret᷑:
aliquando pꝛo meritis pꝛelatoꝛum de⸗
pꝛauatur ⁊ damnatur vita ſubditoꝛum
vt pꝛelatis ſuis ſubditi faunentes ad ma
lum cü eis ſimul coꝛꝛuant:ſicut filij iſra
el diu portanlrs Beccars ſacerdotuʒ tã
gem cum eis ceciderunt in manibuſ bo
ſtium. Iteem dauid populuʒ numerauit

quo peccato gladius domini deſeuit in

populum:ſed in lata:gente gloꝛia regis
eſt. in diminutione plebis contritio pꝛin
cipis. qui ergo de numeroſitate ſue gen
tis ſuperbiuit:iure in eius diminutione
punitus eſt. Item parunlos ſodomita⸗

rum non excuſauit ignoꝛantia:quin pꝛo
paterno ſcelere celeſti igne conſumerẽ
tur:ſed igne hoc pena illis diminuta eſt

quibus ſucceſſio parerni ſceleris eſt adẽ
pta.pariter etiam demonſtratum ẽ pec

catis parentũ paruulos aliquando coꝛ
poꝛaliter flagellari. Illud idem etiam
intelligendum eſt de paruulis qui pec⸗
cato dathan ⁊ abiron vini deſcenderũt
ad inferos. Item cham peccante cha⸗

naam'filius eius maledicitur. Gieʒi de

linquente lepꝛa tranſmittitur ad poſte⸗

ros.Judeis clamantibuſ:ſanguis eius

ſuper nos ⁊ ſuper filios noſtros:etiam

reliquie eoꝛum pene moꝛtis chꝛiſti addi
cte ſunt. Achab quoqʒ peccante poſte

ri eius regni ſolium amiſerunt:⁊ qui
eius ſemine ĩ regno inde nati ſunt vſqʒ

ad purgatam labem idolatrie illius fa⸗

milie a genealogia domini ſunt excluſi.

Odium quoqʒ eſauꝰvt malachiaſteſta
tur:trãſinit ad hydumeos. Quibus oi

bus colligitur quod ignoꝛantia peccati

criminis. ſed qꝛ non
fuerunt conſecrate in
foꝛma eccleſe. ergo
meliuſ potuiſſet ndu
cere.s.ea.q.eccleſia q̃
pactione.
m ¶¶ Sanctiſicatio/
nem.ð.e.q.i.c.qui ſt
det.
n ¶Carebant. i. ex/
tra foꝛmam conſecra
bant. alias falſuʒ ect.
oι Nem populus.
ic addit quartum.
p¶¶Pꝛo meritis. j. vj
ꝗ· i.ex merito.j.ij.qv
q Poꝛtantes.i.to⸗
lerantes.
r ¶ L In lata. hoc ſol⸗
8 ¶In diminntione.
arg . ꝓ in eo punitur
quis in quo deliquit.
ſ. xvij.q.iiij frater.j.x
vi.q.i.reuertimini.j.
xij.q.ij.de viro.⁊.c.ꝗ
⁊ humanis..di.lxxxi
valet. .
t ¶ Paruulos. hiſto⸗
riam habes.xlij.diſt.

H.pꝛimo.
PWarite r. habetn
alia reſponno.
x¶Flagellari. licet
etiam in eis crimẽ pa
ternum non timeret᷑.
y¶ Chanaam filius
⁊ ideo maledixit cha
naam ⁊ non cham.qꝛ

dominus benedixit ei

⁊ ideo non fuit auſuſ
ei maledicere.vł ratio
in lege eſt. vt. ff. quod
metus cã.iſti quideʒ.
5 ¶Etiaʒ reliquie eo
rum.i.iſti addicti ſũt
pene pꝛopter moꝛtem
chꝛifti.
⁊ ¶¶ Addicte.ſ.de peę.
di. iij. F. ecce.
2 ¶Poſteri eiuſ.euã
geliſta enim tranſituʒ
facit a ioꝛam vſq; ad
oʒiam.qui fuit quar/
tus poſt eum.qꝛ dem̃
erat per beliam ꝓphe
tam ĩ domo regni tui
quẽquã non eſſe ſeſſu
ruʒ de domo achab.

niſi in quarta genera

tiõe.tñ illi res ꝗ omiſ
ſi fuerunt bene ſede⸗
runt in thꝛono.ſed di
cuntur non ſeaiſſe ex
merito vite.

2? (Eſau.g alio no.

mine dicitur hedom.
idem di untur bydu⸗
mei q̃ſi hedomei.

n liii

Exemplis.ſ. poſtremis. de chã. Siezi achab. eſau. 00. S
Vrbatur .j.xxiiij.q.i.non turbat.ſ. vij. q.i.aduerſitas.j.de con. diſtin.
Notandũ.ignoꝛantia.Eſt ignoꝛantia facti?ꝰ

ik.in ſancts. c ◻Hior L tia f⸗
ignoꝛãtia inris. Ignoꝛantia facti ſemꝑ excuſat.ſine ignoꝛet de alieno facto

„.

„ —

ſue de ꝓpo. dũ in ꝓbabil ſit. Jgꝛatia ppꝛij facti excul at. vt. xxxiiij. q· ij . ĩ le⸗

ctũ.⁊.i.q.i.ſiꝗ a ſimoi
acis.mag tñ excuſat
erroꝛ in alieno facto non excuſat aliquem. .Sed his exe⸗
in ppꝛio.q; ꝓbabi plis non pꝛobatur teneri peccato alio⸗
ſis eſt ignoꝛantia ĩ ali iſi imitat itie eoꝛum. q⸗
Hs facto,vt. f pſuo Lum: niſi imita oꝛes nequitie eoꝛum.
lvlr ſed non eil veri · Ccunqʒ enim de ſemine eſau ⁊ ceteroꝛuʒ
nmile ꝙ, quis dubiet ad deimn conuerſi paternam maliciam
ſiue erret de ꝓpꝛio fa deteſtati ſunt:non odium ſed dei clemẽ
cto vel de ppꝛia re. vt tiam experti ſut.Itẽ ambꝛoſius ait.

C. de reſcin. ven. gqſgꝗs T Arbaturꝰnauicula petriĩ qua erat

Aicr gur ſe enoa iudas: qꝛ qui ſuis meritis erat fir⸗
iñ non ſit ꝓbabilis ñ mus:turbatus eſt alieniſ. Ignoꝛabat at
excuſat. vt xij qij. q betrus peccatum inde. Non ergo igno
? bumanis xvidi.qd rantia excuſauit illuʒ:ſed turbatio.hoc
dieitis. ad boc aũt v non eſt peccati coinquinatio: ſed coꝛpo
quis pbabiliter dict ralis perſecutio intelligitur: qꝛ meritis

errare non regrit

maloꝛum nonnunquam adeo pꝛemun

rien ſerpulolanf tur boni:vt eoꝛum turbetur infirmitas.
in inanirendo nec non itaqʒ his auctoꝛitatibus ſimoniaci

ſit nimis negligens ⁊
diſſolutus non inqui

pꝛobantur:pꝛo quibus ignoꝛantib? pe⸗

cunia data eſt. non ergo poteſt pꝛobari

rendo. vt.ff. de iur. et iſte reus criminis:cuius non habuit cö⸗
fac.igno.· nec ſupina. ſcientiam. Notandumquoqʒ eſt:
Ignoꝛãtia iuris.alia quod non omnis ignoꝛan tia aliquẽ ex⸗
iuris naturalis alia cuſat. Eſt enim ignoꝛantia alia facti alia
s enennaiu⸗ iuris. Facti Alas eſt eius faeti quod o5
ris nalis nemineʒ exx· Poꝛtuit eum cin e:alia quod non opoꝛ⸗
culat. qꝛ ibi nibil in⸗ · uit eum ſcire. Quod non opoꝛtuit eum
eſt ĩ vitio decipere v ſcire: ſicut apoſtolus ait.ſi quis infideli
decipi.xt. xxi ··i. ſd ean um vocaucerit vos ad cenam. quicquid
pis. ?. C.de in ius vo. vobiſ appoſitũ fuerit:comedite nihil in
l.lx de hac — terrogantes. ſi quis vobis dixerit: hoc
dr grergi gpil r⸗ idolis immolatuʒ eſt: nolite comedere*
xxviij. di·ꝗ ea. Igno. Ecce quod vocatum ad cenaʒ nõ opoꝛ
rantia iuris canonici tuit ſcire carnes ſibi appoſitaſ idolis fu
ſue ciuilis neminẽ ex iſſe immolatas. Quod opoꝛuit euʒ ſci⸗
cuſat. vt. xxxviij diſt. re: ſicut ignoꝛantia indeoꝛuʒs ⁊ reliquo
ſi in laicis.?.c·q ipis rum infidelium qui ea quea pꝛophetis
⁊ boc imelligeci irs ve chꝛiſto fuerant pꝛenunciata: adhuc
B iee aangeh po ignoꝛant eſſe completa: vñ a indeis ad⸗
tuit. vel etiã per alios hue expectatur venturus.hec nemine
dütñ babuerit copiã excuſ⸗ at⸗em ignoꝛamia iuris: alia na⸗
inriſperitoꝝe. yt. ff. de turalis alia cinilif. a oibdadul
inr. x fa igno. regula. tis danabilis eſt. Jus vero ciuile alijs
2Z ff. de bo· poſ in bo permittitur ignoꝛare:alijs non. J uris ci
noxꝝ.vbi enim de boa

Lanſa.

bpuiuſmodi perſonis bone: debeetur. vt. C. de in ins volif.
i¶Klijs.non lucro captãdo.qꝛ ĩ dano vitando omnibus.ff. de iur.

†

⁊ fac.igno.l.iuris igno:antii.
Kk¶ Negocium.i.ſi errat in õctu.nã aliter eſt in male

etiam minoꝛ excuſatur.C.ſi aduer.delic.l.i.⁊.ij.

CFiliofa ma
„ . ioꝛi.na tunc po
nilis ignoꝛantia nemini obeſt in damno teſt repetere. ff.
vitando ſi negociuminde contigerit:vt de ming. vex.i
ſi minoꝛ pecuniam dederit filiofa.repe ſi t au fuiuſ⸗
tit. in maioꝛe vero quaſi delictumeſt. anner et i
g2 Cel Ut En. repeteret ſi con
¶Item. SDi ſucceſſionemetiaʒ tibi ma ſüpta eſſet vel
ioꝛi delatam cũ alio ſine iudice diunidas deperdita. ff.e.
putans teſtamentum iure ſubnixum cũ cti ſñ minoꝛ.
non eſſet:ſolidam ſucceſſonem obtine m. Quafi de
bis: vel ſi id qdð nullo iure debuiſti aut lictum eſt. ff ad
iure naturali non debuiſti ſed ciuili:tan maced.lij· bñ
quã ex cirographo ſoluaſ aut pꝛomittaf dicit quan del,⸗
repetis: non ita ſi delictum. nam ſi pu- eſſer velictunec
tat rem ſuam ſibi per legem licere rape minoꝛi ſubueni
re:incidit in conſtitutionem iſtam codi. retu.
li. viii.ti. vnde vi. &. Imperatoꝛ vale⸗ n . Si ſucceſſi
rius aug. Walean. onẽ. ſine iudice
Jdquis in tantam furoꝛis audaciaʒ eus ſner indi
eruenerit: vt poſſeſñſonem rerum um/ gini per:
apud fiſcum vel apud quoſlibet bomi cu tillem ? con
nes conſtitutarum ante euentum iudici fſeſſionẽ eius iu
alis arbitrij violenter inuaſerit:domin? derx ſecutus eſt.
quidem conſtitutus poſſeſſonem qua, nã alias repete
abſtulit reſtituat poſſeſſoꝛi:⁊ dominiu, re poſſet. ( de
eius rei amittat. Si vero alienarum re⸗ iur fa igno. ſt
rum poſſeſſonem inuaſit: non ſoluʒ eã en aturali
poſſidentibus reddat: verum etiam eſtei eſſ qms ſolutt ,
mationem earundem rerum reſtituere debitũ aut inde
compellatur. In hoc autem non fuit ic bituzʒ eſt iure ct
rantia iuris ſed facti:⁊ illius quod non mii tatũ. quale
opoꝛtuit eum ſcire. A reatu ergo crimi⸗ eſt illud qd põt

nis ſimonie eum ignoꝛantia excuſat pa
terni delicti:quod ⁊ ſi opoꝛtuiſſet eũ ſci

4

ficio in quo nec

falcidiaʒ reti-

nere. C. ad.l.fa.

CA

Niel
ſeten
ſionſ
mlio

tog

.
loi
lhnin
ſone
uſfoa
nſehi
Gſet
Enpnn
un.
CGin
Nebinn

nn

fſcin

Wdi

leth⸗

e

P
Ceſtaz
Wd

exrig
bino⸗
tonmn
ſohn/
glpnin
ityzeſ

ſide agitur: nõ eſt de
inris apicibus diſ utandũ.yt. ff. mã.ſi fideiuſſoꝛ..quedã.⁊ bec vera ſunt
niſi fint milites ruſtici minoꝛes æ mulieres.iſtos enim excuſat iuris igno⸗

rãtia. Item iuris ignoꝛatia ſi eſt ve dãno vitando excuſat.ſi eſt de lucro ca
ptando non.pt.ff. e.iuris.Si queras S que ſit differentia inter has.iiij.ꝑſo

nas ⁊ inter alias ꝗ;tum ad ignoꝛãtiaʒ iuris.cũ nulli noceat in dãno vitan⸗/
do.vt dicta.l.iuris.dic ꝙ lʒ oibus alijs nocet in lucro.nõ m iſtis.aliter nõ
elſet aliqð ſpale in iſtis. Sed iñ no.dꝛiam inter iſtas.iiij.qꝛ non cõcedo ꝙ;
mulieribus ? ruſticis noceat in lucro niſi vbi expᷣſſe inuenit᷑ ꝙ nõ.nã nocʒ
gqñq; vt. C.e.ſi emancipata.? alias vbi expᷣſſe inuenit.ſed vbi non innenit
expſſum non ſubuenit eis. Subuenit᷑ enim eis in velleiano ⁊ in alijs caſi⸗
prus notatis. C.c.l.vlt. ſed militibus ⁊ minoꝛibus vbiq; ſubuenit᷑ niſi vbi ex
pꝛeſſũ inuenit᷑ ꝙ non fit ſi ubuenienduʒ. Item ignoꝛãtia iuris ciuilis fine ca
nonici nocet oĩbus in dãno vitando vt in tꝑalibus pᷣſcriptionibus qꝛ pᷣſcri

ptio introducta eſt ad rigoꝛem iuris conſeruandũ.idem eſt in conſtitutiõe

ſfianis in tantã. C. vnde vi·h.
Dixerit.ar. ꝙ ad dictum vnius ſtatim aliquis teneatur ⁊ poſſir crede

„„ .

reé.vt.xxij.q.iiij.innocens.de hoc nota.xxiij.q·iiij qᷓ magnum.⁊.xi.q.iij.nõ

ſolum.in pꝛincipio.
¶ Comegere·expᷣſſa ergo nocent non tacita.ar. ff. de cõdi. demõ. nõnũ
ꝙ ⁊ de euic.ſi bui venditoꝛ.dinerſa eſt enim cã volũtatis expᷣſſe ⁊ eius que
ineſt. ff. de vbo. ob. eum qui certarum.
fOpoꝛtuit. bec nõ excuſat cũ ſit iuris naturalis xxxviij di. q;uis.
qꝛ ſi os intelligerent non ignoꝛarent facta eoꝛum.
hpBãnabilis. velut de pꝛonis abſq; venia impetrata in ius non vocan/

Ais ab eoꝝ lihertis.necn. in ea re ꝑcendũ eſt ruſticitati·cum naturali rõne

Judeoꝝ.hec ignoꝛantia iuris etiã dici põt.eo ꝙ ignoꝛabant ꝓpbetaſ

re infirmitate tamen etatis depꝛebende rtrnhſs deſe
re non poterat. it. repetit. C. 5
. QV. iur. ⁊ fac.igno
Vod vero quinto loco que ceũ quiſ.C.ad..
ritur an liceat ei eſſe in eccle⸗ fal erroꝛ.ipis-
ſia vel fungi oꝛdinatiõe:qua Tantig luris ſol
batene pecunia eſt aſſecutꝰ? vrin le phag,
.auctoꝛitate vꝛbani diffinitur gictis Sue,
quiſcribẽs de ſimoniacis ait ĩter cetera noꝛe vel mulie⸗
De parnulis qui cupiditate parentum re vel alia ꝑſõa
eccleſas emunt. pnilcgiata ſol/
S nat. ff. de ꝓba.
cuʒ de indebito

S.ſi autẽ. ⁊.ff. de cõdi.inde.interdũ.alias indebitũ. ant eſt de iure na⸗
turali tm quale eſt illud ad qꝗð ꝑ cirographũ obligamur yt ſpe future

nimmeratiois.ant indebitũ vtroq; iure.in his duobus caſibus quacũ

cũ de indebito.aut ꝑ exceptionẽ tm̃x tunc ſi tpalis eſt exceptio.dũ m
ſit certũ debitũ non repetit.ff.de cõdi.inde.ſub cõditiõe.⁊.l.nã ſi ma
ritus. Si aũt eſt perpetua ⁊ fanoꝛabiliſ.hic quacũq; occaſione ſoluit
repetit.C. ad vel. ꝙᷓuis.ff. de ↄdi.inde.ꝗ exceptionẽ. Si eſt odioſa.vel
ſciẽs ſoluit vel igꝛas.ſi igꝛãs:aut ius aut factum. his duobus caſibus
nõ repetit. ff de condi.inde qui exceptionẽ. alias ſi rigoꝛe iuris ↄſer⸗
uandi gꝛa eſt exceptio introducta. hic ſciens ſi ſoluit nõ repetit.ff. de
