qui eſt efficienscauſa matrimõij: iuxta
illud Yſidoꝛi. cõſenſus facit matrimoni
um. Q.nItẽ ioannes chꝛyſoſtomus ſuꝑ
ASattben.
Altrimonium quideʒ non facit coi
Wtus'ſed voluntas: ⁊? iõ nõ ſoluit il⸗
lud ſeparatio coꝛpoꝛis ſed volũtatis iõ
q dimittit cõiugem ſuã ⁊ aliaʒ nõ accipit
adhuc eſt maritus.nam ⁊ ſi coꝛpoꝛe ſe⸗
patus eſt:iñ adhuc voluntate ↄiunctus
eſt. cũ ergo aliã acceperit tũceam plene

dimittit nõ ergo aui dimittit mechat᷑ ſed

alterã ducit. Itẽ nicolaus papa.
Aſficiat ſolus m leges conſenſus
eoꝝ:de quoꝝ quaruqʒ ↄſenſu ⁊ cõ
iunctionibꝰ agit:qͥ ſolus ſi defuerit: cete
ra etiã cũ ipſo coitu celebꝛata fruſtrant᷑.
Cum ergo inter iſtos ↄſenſus interceſſe
rit qͥ ſolus matrimoniũ facit pʒ hos con
iuges fuiſſe. Sed qrit qͥs cõſenſus facit
matrimoniũ:an ↄſenſus cohabitationiſ
an carnalis copule:anvterqʒ.ſi cohabi
tationis oſenſus matrimoniũ facit:tunc
frater cũ ſoꝛoꝛe matrimoniũ pöt ↄtrahe
re.ſi carnalis copule inter ariaʒ ⁊ io
ſeph non fuit ↄiugiũ.vouerat eniʒ ¶a
ria ſe virginẽ ꝑſeueraturã:vnde ait an⸗
gelo:quo fietiſtud qm̃virũ nõ cognoſco
i.me ñ cogniturã ꝓpoſui.neqʒ .rn.qꝛ tũc
virũ nõ cognoſcebat:neceſſe erat inqͥri
quomodo poſſet filium hr̃e:ſqꝛ nunqᷓ
e cogniturã ꝓpoſuerat.ſi ergo ↄtra ſun
ꝓpoſitum poſtea conſenſit in carnalem

tum recedit᷑ a ↄditione.yt er de ↄdi.appo.de illis. Sed voluntas.i.volũta⸗

rius ↄſenſus pᷣbis tñ legitimis expꝛeſſus.reꝗrit᷑ enim ꝙ ↄſenſus ſit volun

tarius ⁊ non coactus.exde ſponſa.cum locuverba enim requirunt itum
ad eccleſam.vt er de ſponſa.tue.
h ¶Sed voluntatis.vtriuſq; inueniẽtis.qdð fit qñ maritꝰ⁊ vxoꝛ ſe abſolue
runt ab executione red dendi debiti cꝗ ↄtinentie.j.e. agatoſa.⁊? in aut᷑.yt li.

ma.⁊ auie.5..ſi pᷣo ex ↄſenſu.col.viij.

—

¶ Doluntate. hoc vult dicere ꝙ nõ ſufficit coꝛpoꝛe receſſiſſe ſ mẽte nõ re
crſſerit. vt. ff. de acg. poſ.l.iij S.·in amittenda.ff.de cap.⁊ poſt.nihil intereſt.

7. ff. de edil.edic.qui

ſit fugitiuꝰ..apud labeonem.hoc autẽ ſcias lʒ dñſ
aligs nolit eſſe dñs rei alicuius non ideo ꝑdit dñium.ſecus eſt in poſſeſſiõe
vt.ff. de acꝗ.poſ.ſi quis vi. F. i. “
. Vfficiat ſolus.verba enim tm̃ neceſſaria ſũt ad ꝓbationẽ.er de ſpõ.
uie·⁊ exponũt ꝗdã ſm.ili.pm canones.ſed vbi ſunt iſti cannones imo
potius videtur oriũ canonem.j.xxxij.q.ij.c.vlt.⁊ pe.ſed dic ꝙ illi canõeſ

ſunt. xxix.q.ij.ſi quis.ex de piu.ſer.c.i.er de rap.cum cãm.xeldic ſᷣm.l.ꝓut
ſonat littera. ſed hec dictio ſolus non excludit ↄſenſus parentũ.imo tantũ
alias ſolẽnitates que fiunt circa matrimoniuʒ.q.d.ſolus eoꝝ ↄſenſus ẽ cã
effectiua mꝛimonij.⁊ iõ nõ ſunt orie leges ille. C. de nup.nec filiũ.ff. de rit.
nup.nnptieque dicũt ꝙ in matrimonio reqrit᷑ ↄſenſus parenti.ſed dic ꝙ.

. Eanirtt ex honeſtate nõ neceſſitate.xxx.q.v.noſtrates.
SCum ergo.quomodo.lXʒ hoc iterrogare.nõ tñ dubitabat de big⸗
angeli.ſed dubitauit qũo illud poſſet fieri vt ſint due ꝑtes.quo ⁊ mõ.
de modis dubitauit.nõ de facto.
m Vi ginalis. ſic ᷓ pʒ ꝙ Maria nõ vouerat continentiã. ſʒ ppo⸗

ſuerat vouere?
2 L , . „ „ yvirginitatẽ con
copulã rea facta eſt voti virginalis mẽ ſernare miij des
te ⁊ ſi nõ coꝛpoꝛeviolati:quod de ea ſen aliter reuelaret
tire nefas eſt. Sed ſicut augu.ait. vel lex phiberet
Eata Maria ꝓpoſuit ſe ſeruaturã vel kerentes co
Avotũ virginitatis in coꝛde:ſed ipſuʒ Flerelnae eſt
votũ virginitatis nõ expꝛeſſit oꝛe rſubie⸗ Tabere mnnen.
cit ſe diumne diſpoſitioni:duʒ ꝓpoſuit ſe moniñ deo reue
pſeueraturã virginex: niſi deus aliter ei lante ſi vouerat
reuelaret. cõmittens ergo vᷣginitateʒ ſuuã ctiã ſolẽniter. qꝛ
diuine diſpoſitioni ↄſenſitꝰ in carnalem votum fuit ſub
copulꝗ:nõ illam appetẽdoſʒ diuine in? conditione. im⸗
ſpiratiõi in vtroqʒ obediẽdo.poſtea o Gooſlanen
cum fili genuit quod coꝛde ↄceperat ſi votum. ſcincn nt
mul cuʒ viro labijs expꝛeſſit ⁊ vterqʒ in relligit excepta
virginitate ꝓꝑmanſit.ↄſenſus ergo coha anctoꝛitas ma⸗
bitandi ⁊ indiuiduã vite ↄſuetndinẽ reti ioꝛis.yt er ð iu⸗
nendi interueniens eos ↄiuges fecit.in⸗ reiu.penientes.
diuidua vo vite ↄſuetudo eſt talẽ ſe inoĩ Ur ho⸗ ſubitel
bus exhihere viro qualis ipſa ſibi eſt:et dan ſarn eigg
econuerſo.ad indiuiduã vite itaqʒ ↄſue netxxij. 1 ne
tudinẽ ꝑtinet abſqʒ legitimi ↄſenſn viri: gs. ?.ff. de ſolu.
oꝛatõi etiã aliqñ nõ poſſe vacare: nee Lcũ quis. ? boc
ptinẽtiam ꝓfiteri.qꝛ ergo iſte conſennns ſ tibi buat fideſ
mit inter eos:patet eos coniuges fuiſſe. etr de iureiur. ꝑ
Joãnes Chꝛyſoſtomꝰ ſuꝑ mattheum. it ? hoc ſinu
Mnis res per quaſcuqʒ cnuſaſna merauccpecunt
ſcit᷑:per eaſdẽ diſſoluitur. matrimo nume. pec.indu
nium eni nõ facit coitus ſed volũtas: et bitati. ⁊ boeſte
ideo nõ ſoluit illud ſeꝑatio coꝛpoꝛis ſed ⁊ poſſibiles. vt
voluntatis:ideo qͥ dimittit ↄiugẽ ſuam? er de iureiurã.
gli⸗ non accipit adhuc maritus ẽ. naʒ ⁊ Gafatnodun.
icoꝛꝑe iam ſeꝑatus eſt:tñ adhucvolun xxij q dte pno.

tate coniunctus eſt. cum ergo qui vnam C ſ⸗
4 „ „ „ — „ „ — — 9„ „ „ 26e. e. ſ⸗ .
Dimittit aliã accipit tũc plene eã dimittit nas c en

nq dimittit mechat᷑ ſʒ qͥ adulterã ducit voto multũ ope
Ilem auctoꝛitate ꝓbantur coniuges. rat᷑. vt er̃ de vo
Ait eni ambꝛo.in li.de virginibus. to ⁊ voꝛ.littera⸗.
Coniugalis pactio nõ virginitans deſlo turg. ar. . e. duo
ratio coniugium facit. Dus. in ſi.ar. de
6 Vm inijciat ↄiugiũ ↄiugij nomẽ aſ Bmrim ane
l(lliſcit᷑.nam deſloꝛatio virginitatisñ ad deum no ſit
racit matrimonium ſed pactio coniuga neceſſaria oꝛio
lis. deniqʒ cũ mulier iungitur viro cõ⸗ Akeſſio.xxij.q. x
ing 5 eſt cert. nirtae cognoſcit. iene cenne
Ntẽ iſid. ethymolo.li.ix.c. viſ. ex. xuiij.q. v.
A pꝛima fide DePoraifenis Anges 9. ſed tñ ſecus
. eſt in vcto taci
verius appellantur. V 1o erſſo. na
Oniuges verius vappellant᷑ a pꝛi⸗ dicit.l. ſi lega
matdeſponſatiõis fide quiſ adhuc ni tibi.x.ſi volu
G eris.tale legatũ

non trãſmittes ad heredes niſi pᷣmo exp̃ſſeris te voluiſſe. ſecus pᷣo ẽ
ſi legauero tibix. pure.qꝛ illud trãſmittes.ff. de leg.i.ſi ita legatuʒ ſit.
S.illi ſi volet. imo nec votũ dẽ ↄditionale vbi ↄditio ſubitelligit.vt. ff.
arr demõ. conditiones que. J o. o CQoſenſit. ſ. e pꝛiuſq.
P . Appetendo.ar. ꝙ aliꝗs ↄſentit in aliqd non inde vult illud fieri
viij. q.i. audacter. vel dic ficut in glo. ſic ergo patet. 2
q . Conſenſus.i.maritalis affectus. “è
r CU— ʒ inijciat᷑.i.iĩcipit ⁊ exiſtit. Ex h̊ ſũpſit.G.ſuã di.ſ. mꝛimoniuz
alið ĩiſciatũ.aliðᷣ ↄſũmatũ.ſʒ tu dic ꝙ hᷣ rfert᷑ ad actꝰ goſiderãtf
circa mꝛimõiũ.nã pᷣmo ↄſẽſit poſtea cogſcit.vl inijciat qͥ ad ſignifica
tõeʒ vt dicemꝰ.j.e.q ppt.nõ qͥ ad ſui eſſetiã.cũ mimõiũ ſacratiſſima
res ſit ⁊ ꝙᷓ cito ẽ ꝑfectũ ⁊ ↄſũmatũ qͥ ad ſui eſſentã nec recipit ſeꝑati
onẽ. vel iterſtitia tẽpo?. 8. Pactio.i.oſenſus de pꝛeſenti.
Mõ cuʒ viri. ar. er de eo qui dux. in matri.ſignificanit.nã ibi dꝛ
ꝓ copula carnalis facit matrimonium ſed illud referas ad pᷣſumpti
onem. ff. de do. inter vi. ? vx. eum H. .. ſi mulier. ff. de ri.nup.l.iiij.
¶Oniuges veriꝰ.cõpatiuꝰ p poſitino.vel veriꝰ i.ſanctiꝰ? hõeſtiꝰ
0 a coitu ſicut int᷑ Mariã ⁊ ioſeph.qr.xxxiij.q:v.q; deo.
XPꝛima. dicit. h. ꝙ vna eſt fides qua vir vxoꝛi? econuerſo debet
mutuam ſeruitutem.? etiaʒ caſtitatẽ ſm hoc expone pᷣma fide.i.pᷣmo

neſti
ſanlic
laſteron
haeml

EKe
n
Iotiüni
u nanino
ent
nſhhanſe
neibs
ninmmm
ilbräet
Efttgii.
ücden
Eüponiän
Gumtiin
nonirt de
Ulaluc e
linen
llcſ
Nnwmman
Uiſdon
thnchniea
nahaipt
lem fni⸗
Mapyni,
inn
lmn cifre
inlbeis
Mhinmrimn
Muimmyi,
un n
enoe.
—
a Cn
numni⸗
mimmin
W
lllhee fi

ſltarege

ignete
bifntiſ

einen

1beeſ
funtn
NC
neperſtil
ltbick
0Ktbiis.

de itirin

dnedn
hasgo
gem
Oead
nincen
ſeien

iindgei

fiüan
vun it
ennen
ſoniet
AUniire
tclol
öſane
gite
Ne
geunn

4
enk
epſß
n

ni
ſN

ſgte.
ine

ſl

nn
.

ſn

XXVII

a fide deſponſationis. Alij dicunt ꝙ due funt fides.pꝛima eſtqua eit
dʒ caſtitatẽ.ar.xxviij.q/i.caue/ſecũda qua mumam vᷣnitutẽ ei dz ſed
boc non niſ poſt dnos menſes.ex de conuer.ↄiu.ex publico ſᷣm pꝛio/
rem expoſitionem ex pᷣma vtrũq; debet vt pꝛedixi.vnde ſᷣm eos pꝛi⸗
mus coitus neq; ẽ gratuitus.nam ſtatim poſt ↄſenſum mutuũ de pñ

ti tenet reddere
debitũ petenti.
bʒ tamen alter
exceptionez vſ⸗
q; ad duoſ men

ſes per p:edictãꝗ

decre.niſi dicat
alið ſpeciale de
duobus diebuſ
vel vno. xxx. q.
y. ſponſus . ſ. e.
inſtitutũ. hoctñ

eſt certum ꝙ pꝰ

pꝛimũ coitũ ſta
tim iure ſeruitu
tis petit᷑ coitus
qñcũq; placne

Oniunx.
rvocat. S. x
xxiij. di. c. vlti.

b Quog fſide

le.i.ex fide non

m vſu carniſ cõ
ſiſtebat.

Oanpb; di

xit duo eẽ tatũ
bona matrimo
nij. ſ. fidem ?
lem. ſzʒ ipſum ſa

cramentũ nõ eẽ

bonũ matrimo
nij niſ inträſiti
ue intelligat . i.
bonũ qð eſt ma
trimoniũ. qꝛ ſa
cramẽtũ matri
monij vt diẽ ni
inſi matrimoiũ
ſed dic ꝙ ſacra
mentum matri/
monij dicitur H
inſeparabiliſ cõ
iunctio aĩoꝝ vl
etia mutua bui⸗
tus.quoꝝ vtrũ/
q; eſt bonnʒ ma
trimonij. ine
bis autẽ bonis
matrimonium
trahi non põt.
poſtea vo ſine
bis eſſe nõ põt.
d. Sacramen
litas. ad temp?
enim non põt ʒ
bi mꝛimonium.

let. ficut nec fili
nʒ adoptare ad

1ps poſſü. ff. de

adop.ſi quiſ.io.

iuoꝛtiũ.imo

. 2

ignore inter eos coniugalis concubituſ
Item ex concilio africano.

=“ Aod conditio interpoſita non va

leat ex concilio africano pꝛobatur
Item. HDeeodem
lQLicunqʒ ſub conditioniſ nomine
„ aliquam deſponſauerit ⁊ eam po
ſtea relinquere voluerit:dicimus ꝙ; cõ⸗
ditio frangat᷑:⁊ deſponſatio irrefragabi
liter teneatur. Item aug. de bono cõ
iugali. De eodem.
QO niunx vocaturPa pꝛima deſpõſa
6 tionis fide:quaʒ concubinatu non
agnouerat ioſeph nec fuerat cogniturꝰ
nec perierat:nec mẽdax mãſerat ↄiugis
appellatio vbi nec fuerat:nec futura e⸗
rat carnalis vlla cõmixtio:ꝓpter quod
fideleꝰcõiugium ambo parentes chꝛiſti
vocari meruerunt:nõ ſoluʒ illa mr:ve/⸗
runetiam ille pater eius ſicut ⁊ pix ma
tris eius fuit vtrunqʒ mente non carne.
CItem in eodem.

Triplex bonum coniugij fuit in parenti

bus chꝛiſti.

Qoauad nuptiaꝝ bonuz imple

tum eſt in ipſis parentibus chꝛiſti:
pꝛoles:fides:ſacramenti. ꝓleʒ cogno
ſcimus ipſum dñm.fidem quia nullum
adulterium.ſacramentũ qꝛ nullũ diuoꝛ
tiumſolus ibi nuptialis concubituſ nõ
fuit quia in carne peccati fieri non põt/

ſine pudenda ↄcupiſcentia carnis qͥ aca

cidit ex peccato ſine quo vere cõcipi vo
luit:qui futurus erat ſine peccato.item ĩ
leuitico pꝛecepit dominus moyſi dicẽs
ſi quis ſponſam alterius in agro oppꝛeſ
ſerit moꝛte moꝛiaturs:qꝛ vxoꝛem alteriꝰ

violauit.item in legibus pꝛincipum ſpõ

ſa iubetur lugereꝰmoꝛtem ſponſi tanqᷓ
viri ſui. Itẽ in canonibꝰ inuenitur.
Frater ſponſam fratris poſt eius moꝛte
ducere non poteſt.

Iquis deſponſanerit ſibi aliquã et
preꝛꝛꝛeueniente moꝛtis articulo eaʒ co

gnoſcere non potuit:frater eius nõ põt
eã ducere in vxoꝛem. Item greg. mauri
cio imperatoꝛi ob quendã comitem:qui
nepotis ſui moꝛtui deſpõſatã duxit vxo
rem. Qui deſponſatam puellam ꝓximi
ſui acceperitin coniugium anathema ſit
ipſe ⁊ omnes conſentientes ei:qꝛ ſᷣm le/
gem dei moꝛi decernitur. Maʒ diuine le
gis eſt mos ſponſas appellare coniugeſ

uoꝛtiũ. imo iſepabilis ↄiunctio aĩoꝝ.]. eo. S. ecce. ibi dz inter
ariã ⁊ ioſeph fnit diuoꝛtiũ.ſed ibi ĩpꝛopꝛie ſuii diuoꝛtium.ſ.coꝛpo
ralis ſeparatio:cãꝗ honeſtatis tantũ facta.ꝓpꝛie autem diuoꝛtium eſt

ſeparatio qᷓ canſa delicti fit.

to. argu. xxxiij. q.

mus.xxxiij.q.iiij

¶Hon põt. hic colligi ꝙ coitus non põt eſſe enm vxoꝛe fine pecca
iiij.vir cum pꝛopꝛia.arg. .xiij.di.nerni.de hoc dice
vir cum pꝛopꝛia.

5 Moꝛiat᷑ xxxiiij.qij.non ſatis.
TLugere ·i. infra tp̃s luctus nõ phere ⁊ inſignia luetꝰ deferre.⁊ẽ
multiplex cã.qᷓre ꝓhibet᷑ ↄhere infra tps luctus.ne fiat ꝑturbatio ſã
guinis ꝑp incertitudineʒ · qꝛ neſciret᷑ cni ꝑtus illo tꝑe editus aſcribe
ret. ar.ff. de his ꝗ no.infa.liberoꝝ.⁊. C. de repn.ↄſenſu.altera ẽ mari

talis reuerẽtia.ar.

is reuerẽtia. ar. C. de ſe.nup.l.ij.tertia ẽ ne qua cã maligne ſuſpiti
ouis pſteẽ ſecũdo viro· in aut.de reſtix es que parit.ꝭ·ylt col iiij tpſ⸗

E. II.

2 5

añt luct eſt. xij menſinz C. de ſe.nup.lijihodie diminutꝰc feminis luct?iſte

—

nõ eni cõpellit᷑ triſtẽ habitũ deferre.C. de his ꝗ noinfa decreto.
. 8 9s. hocc.intelligit᷑ de ſpõſa de pñti.aliter nõ faceret ad ꝓpoſtũ:qꝛ
ſponſa de futuro nõ eſt vxoꝛ.qð tñ ſegt . ꝙ non poſſit duci a fratre ob
tinet etia in ſponſa de futnro.dũ tñ poſt.pij.annos facta ſit deſpõſatio als

vñ in euangelio dicitur: accipe ariã
coniugẽ tuã:⁊ illud in deuteronomio:ſi
quis cuiuſlibet hois deſpõſatam pnellã
in agro vel in quolibet loco oppꝛeſſerit
vel adduxerit in domum ſuam moꝛiat᷑:
quia vxoꝛem ꝓximi ſui violanit: non qͥ
iam vxoꝛ eratſed que a parentibꝰ vxoꝛ

fieri debebat.⁊ infra:ſicut nulli chꝛiſtia

no licʒ de ſua ↄſanguinitate vel quaʒ co
gnatus ſuus habuit in matrimoniũ aſſu
mere:ita ⁊ de ↄſanguinitate vxoꝛis ſue.
FItem bieronymus. S
Axoꝛe moꝛtua:licet viro aliam ducere
ſed non repudiatam vel eſponſatam:

timuʒz dum moꝛtua fuerit vxoꝛ cu⸗
iuſſibet:licʒ illi accipere aliam ſed nõ re
pudiatam nec deſponſatam viro ſed li
berã:ſimiliter debet ⁊ mulier.vñ ⁊ pau
lus ait: ¶ Oulier que ſub viro eſt ligata
ſub lege viri quaãdiu viuit vir eius.viro
igitur vinẽte vocatur adultera:ſi iuncta
erirali viro.ſi aũt moꝛtuꝰfuerit vir eiꝰ
liberata ẽ a lege viri:ita vt ñ ſit adultera
ſi ↄincta fuerit cũ altoviro. ¶ Itẽ Gre.
Poſt moꝛte alicuius nullus de eius cõ
ſanguinitate ſponſam accipiat.

innat aliud quartũ coniugiũ legi

B2 quis vxoꝛẽ deſponſaueritꝰ vel eã
i

barrauerit quaquã poſt modum
pꝛeueniente die moꝛtis eius nequiuerit
eam ducererin vxoꝛem:tamen nulli de
conſanguinitate eius licet accipere eam
in coniugio:qð ſi inuentũ fuerit factũ ſe
ꝑetur oĩo. Item iulianus papa.
De eodem.

S anio veſponſanerit vxoꝛem ve
u

ubarrauerit: ⁊ ſiue pꝛeueniente die
moꝛtis ſiue irruẽtibus alijs cauſis mini
me eam cognouerit:neqʒ eius ſuperſteſ

frater neqʒ vllus de ↄſanguinitate eius

eandem ſibi tollat in vxoꝛem vllo vnq
tempoꝛe. His omnibus auctoꝛitati⸗

bus pꝛobantur iſti eſſe coniuges. Sed

Aug. teſtatur contra dicens.
Hon eſt inter eos matrimonium:quos
non copulat commixtio ſerus.

n eſt dubium illam mulierem
non pertinere ad matrimonium

cum qua cõmixtio ſexus non docet᷑ fuiſ⸗
ſe. Item Leo papa. .
Illa mulier non pertinet ad matrimo⸗

nium:cum qua non celebꝛatur nuptia⸗

le miniſterium.

ſecꝰ. ex de deſpõ. ipu.
lras.⁊.c.acceſſit.et H̊
caſu eſt ipedimentuʒ
publice honeſtatis iu
ſtitia: nõ affinitatis.
qꝛ illa nõ eſt niſũ inter
ueniat carnalis copu
la.xxvij.q.ij.lex dini
ne.
le Jam vxoꝛ erat.i.
carnaliter cognita.c
ſunt vba Gregoꝛij.

1 HRdn ledinmz
hoc.c.ↄtinuat᷑ il

li.xxxvi.q.ij.tria.⁊.c.
nullus.
m ¶¶ Niro.i.non con
ſanguineo pꝛioꝛis.

nJ gꝗs vxoꝛem de
ponſauerit. vꝛ
ꝙ alteꝝ ꝑ ſe ſufficiat
ad h ꝙ fu matrimoni
um.⁊? ita ꝑ arras pꝛo
bant᷑ ſponſalia.ſed di
cendũ vel.i.etiaʒ ſub
grrauerit pᷣcedẽte de/
ſponſatiõe. vel dic ꝙ
alteruʒ ſufficit. qꝛ ⁊ ſi
ſubarrat lIʒ nõ ↄſenti
at pᷣſumit̃ ꝓ ſponſali
bus ⁊ mꝛimonio dõec
ꝓbet᷑ örium.ar.xxvij
di . ꝙ interrogaſti.⁊.x
xx.q.v.noſtrates.⁊.c.
femine. nec refert an
verbo vel facto decla
ret quis voluntatẽ ſu
am.xliij.di.c.i.fit aũt
hec ſubarratio ꝑ uniſ
ſionẽ annuli.lʒ nõ cõ⸗
ſentiat ſemꝑ. qꝛ eſt ſi-
gnũ amoꝛis.dẽ de H̊
xxx.q.v.noſtrates.

o ¶Subarrauerit eẽ

de pᷣſcrip.illud cõtra.

p. Bucere.i.carna/

liter cognoſcere.

= Janis aliſ ara⸗
igiditate vlex

maleficio.⁊ ita idẽ in
ris eſt ſiue deſpõſatio
interneniat de ſolo fa
cto ſiue de iure.⁊ ita ſi
gſ deſpõſanit conſan
guineã ſuã vel aliquã
aliam cũ qᷓ ipſe pᷣbere
nõ poſſit ⁊ ſeparet᷑ ab
ea.nullus de pſangui
nitate ſua eã ducẽ po
Teſt.⁊ ita monachus
poterit ĩpedire pſan/
guineos ſuos lʒ frigi
dus natꝰſit qð ↄcedit
bu.⁊ hoc ſatis põrcõ
cedi ꝙ ſine ſit mõachꝰ

„

ſiue frigidus ſine denotꝰſiue ſectus. ꝙ ſponſalia illius ipediunt matrimoni
um.ar.ex de ſpon.ad audientiã.nam ꝓpter deſponſationẽ que nulla ẽ no⸗

tatur ꝗs infamia.ff.de his ꝗ no.infa.qd ergo.ꝭ.qð ait pᷣtoꝛ.ex de biga.nnꝑ

⁊ vnus tñ caſus excipit᷑ qñ infra ſeptẽniũ facta eſt deſpõſatio.er̃ de deſpõ.
ipu. acceſſit.itẽ in alio caſu nõ impediunt ſponſalia de facto ſequẽs matiri⸗
moniiũ.yt ex de eo ꝗ dux.in ma.ſignificauit.Sed que ẽ ratio quare ſponſa
lia que nulla ſunt impediunt matrimonium.⁊ poteſt dici ſufficere ita ſcri⸗
ptum eſſe.vel ideo.qꝛ quandoq; pꝛobaretur monachus qui non eſſ· 3 in rei
veritate vel frigidus.⁊ ita eſſet ibi periculum.nec eſt ↄtra.ex de ſpon. iuue⸗

nis.nam ibi poſt ſeptenniũ temptauit ⁊c̃.

T On eſt dubium.ad matrimonium.quia habet in ſe ſacramentum cõ

iunctionis xpᷣi ⁊ eccleſie ⁊ anime fidelis ad deum per charitatem.ſ.e.

c.ſe. e de biga.debitum.quidam intelligunt hoc.c.
fuiſſe i eſſe non potuiſſe ꝓpter artationcm. Jo.

de arta. ⁊ exponũt non

. ðèðMẽ
29
F üf

1

AVUm ſocietãs. ſi matrimonium ſe habet ad inſtar ſocictatis. ar. ex de

ſpon. pꝛeterea.põt g matrimonium ↄtrabi ꝑ abſ. entes. ſicut? ſocietas
ꝓ ſocio.lł.iiij.ar.xxx.q.v.nec illud.⁊ ad inſtar ſocietatis ſe bʒ.ex de ſpõ.

hterea.⁊ eſt ar.ꝙ matrimoniũ non fnit inſtitutũ ꝑ illa verba hoc nunc ⁊c.

ſed ꝑ illa q̃ ſocietatẽ deſi

⁊c.⁊ ita intelligit᷑ illð
c.ex de do.inter vi.et
vx.ſignificauit.vbi di
citur ꝙ ea ꝗͥ lucrant
vir ⁊ vxoꝛ coiter obue

niunt eis.⁊ eſt ſi.ff.xre

rũ amota.lłi.vbi dꝛ ꝙ

vxoꝛ dña ẽ ⁊ ſocia re

rũ ipſius viri.ſʒ dña

dꝛ.qꝛ nõ põt agi furti

liccet furtũ cõmittat.
b .Sacramentum.

duo ſunt ſacr̃a.vnum

dei ⁊ aie. allud xp̃i et
eccleſie. dei ⁊ aie i ſpõ
ſis xpᷣi ⁊ eccleſie inter
viꝝ ⁊ vxoꝛẽ.vt.j.eo.ĩ
oi.⁊ ex ð biga.debitũ.
¶ Muptiale ·.i. car⸗
nis cõmercium.

d Itẽ apoſiol? pa

lea qꝗ hbic ſolet eẽ ẽ cõ⸗/
traria hiſ que diximꝰ

5. c.ſi gs deſponſane⸗

rit.ſed loquit cũ pꝛ/p
miſerat filiã illi ſʒ ille
non deſpõſauerat eã
⁊ qð dẽ deſponſata.·i.
ꝓmiſſa ſimplicibꝰver
bis pꝛis illa nõ ↄſen/
tiente. ⁊ hoc colligiĩ
ex eo qð dẽ circa finẽ
decreuerat deſponſa
re.vel infra ſeptẽniuʒ
deſponſauerat.
d . Itẽ apoſtolꝰ. ab
boc loco vſq; ad.ꝭ. ee
ce.allegat ꝙ neut cõ/
iugñ ſine pſenſu alte⸗
ri nõ põt trãſire ad re
ligionem. Exinde vſ/⸗
q; ad.s.cũ ꝗ̊ Maria
ſben vterq; ſpon⸗

ot. ⁊ ex bis con⸗

cludlit ibi ꝙ iter ſpõ

ſum ⁊ ſponſam non ẽ

coniugiunmn.
2* Vnt qni dicunt.
BPumana in aut.
de nnp. §. diſtrabunt
diuina. q̃ tunc demuʒ

locum habet cum car

nalis coniunctio vna
caro eſt. e de ↄuer.cõ
iu.ex publico.
g ¶Latoꝛi.i. xpᷣo.· cui
nulluſ reſiſtere põt.xi
q.·iij.ſecunduʒ.xix.q.
b ¶¶Vna. fictione iu
ris vir ⁊ vxoꝛ vna ca
ro ſunt.vel erunt duo
in carne vna.i.in vno
carnali oꝑe. vel.i.ad
vnã carnẽ.i.ad vnam
ꝓlem ꝓcreandã.Sic
⁊Z foꝛnicarij dicuntur

vnga caro.j.xxxiij.qii

i In pollutiõe. ar.
vno intrante mõa

gnant. ꝓpter boc rclinquet hõ pa.? ma.⁊ adherę.

QNMn ſocietas nuptiarum ita a pꝛin
alpio ſit inſtituta vt pꝛeter cõmixtio
nem ſexuum nõ habeant in ſe nuptie cõ
iunctionis chꝛiſti ⁊ eccleſie ſacramentũ
non dubium eſt illam mulierem non ꝑti
nere ad matrimonium:cũ qua docetur
non fuiſſe nuptiale miniſterium. Bene
dictus ſeruus ſeruoꝛum dei. N. ſaluteʒ
ceter. Pales.
Er diuine conſtitutionis apoſtoli⸗
cam cathedram totius poſuit oꝛbis

terrarum magr̃am:vt qͥcqͥd vbiqʒ loco

rũ dubitatur:ab ea ratio eiuſdem reqͥra
tur. affatus ẽ aũt nos ſuis litteris eiuſdẽ
cathedre aſſeſſoꝛeʒz ac percunctatus eſt
quidã nr̃as noie ioãnes ꝓ ↄnubio filie
ſue ſuperſtitis cuius ſoꝛoꝛ defuncta cui
dã iuueni ſtephano nomie ſimplicibus
verbis fuerit deſponſata:⁊ ãteqᷓ; ad nu
ptias ꝑpucnerit moꝛte pᷣuenta:vtrũ.ſ.cũ
eodem iuuene poſſit matrimoniuʒ cele
bꝛari ſuꝑſtitis filie nec ne:nãqʒ teſtatus
eſt huius rei rationẽ apud vos habere
ambiguã quã deo docẽte reddimus hiſ
verbis certiſſimaʒ: pꝛothoplauſtus ille

radix ⁊ oꝛigo noſtra detractã ſibi coſtaʒ

in mulierẽ videns foꝛmatã pꝛophetico
ſpiritu inter alia ꝓtulit: ꝓpter hoc relin
quet homo patrẽ ⁊ matreʒ ⁊ adherebit
vxoꝛi ſue ⁊ erunt duo in carne vna.qͥbꝰ
verbis innotuit non aliter virum ⁊ mu
lierẽ poſſe fierivnã carnẽ niſi carnali co
pula ſibi cohereãt: qui ergo nequaquã
mixtus eſt extranei mulieri federe nupti
ali quo pacto ꝑ nuda ſponſionisverba
poſſunt vna caro fieri:nullatenus vale
mus intueri.pꝛopinquitas enim ſangui
nis verbis dicitur:non verbis efficitur
ſed neqʒ oſculum parit pꝛopinquitateʒ
quod nullã facit ſangninis cõmixtioneʒ
qm̃ vero ita ꝓꝛſus ſeſe habet res ioãniſ
iſtius:vt velit ſecundã filiã nuptijs co⸗
pulare cui pꝛimam iã decreuerat deſpõ
ſare cenſura apoſtolici magiſtratus mã
damus hoc abſqʒ vllius criminis vitio
oſſe fieri ſi vtriuſqʒ ꝑtis ſe dederit vo⸗
untati.naʒ cur ꝓhibeatur quod /ꝓbibẽ
dum nunqᷓ ſancta ſcriptura declarat.ſzʒ

neqʒ mundane leges cõnumeratis per

ſonis quibus inter ſe nuptias cõtrahũt:
de huiuſmodi aliquid dicũt.ne ergo ab

negetis quod negandũu nulla ratiõe de⸗

creuimus. Item apoſtolusꝰ pꝛecepit vt
vxoꝛ reddat debitũ viro ⁊ vir vxoꝛi:ni

ſi foꝛte ex ↄſenſu ad tẽpus vt expeditiunſ

vacent oꝛationi.vnde datur intelligi:q;
ſine conſenſu alterius nõ lʒ alteri vaca⸗
re oꝛationi.item ꝓpoſitum melioꝛis vite
vir ſumere non poteſt ſine ↄſenſu vxo⸗
ris ⁊ econuerſo.¶Ande Grego. ſcri

ſteriũ poſſit alter ↄingũ in ſeculo remanere dũmodo in caſtitate.nonenim
videt᷑ eſſe cauſa ꝓhibitionis niſi pollutio.cã ergo ceſſante ceſſabit pꝓhibi⸗
tio.qð eſt veꝝ ſi eſt ſenex.vt er de ↄuer. ↄin. cum ſis pꝛeditus.
hꝑ Minoꝛa. hoc tenet in bonoꝛibus.yt.o. xcv. diſtin. illud.. xxiiij.q.i:mi

ramur.

1 A aioꝛa.· non in honoꝛibus. yt.. diſti. l. qni ſub gradu. zeſt ſ xyi qij.

bit tenticie patricio.

t ¶ Suſpendit.ſecus ergo ſi ſe non ſuſpen

Cauſa.

wvils B.

E .

m¶¶Ante acte.⁊ nonne hot caſu augent merita ſie. faciunt eni vtrũ
ꝙ;ᷓ ſed in ipſo non delent culpas. Itẽ nonne coniuges cõmiſcẽdo an
gent merita ſibi ſc. ſed non tm̃ nec iia expedite.lʒ quidam dicant ꝙ

Cauſa religionis ↄiugia ſolui nõ debẽt.
Ant qui dicunt religionis gratia cõ
inugia debere diſſolui: verum ſciẽdũ
eſt ſihoc lex humana conceſſit:lex tamẽ
diuĩa/pꝛohibuit.per ſe eni veritas dicit:
quos deus ↄiunxit homo non ſeparet.qͥ
etiam ait:non licet dimittere vxoꝛeʒ exce
pta cauſa foꝛnicationis.quis ergo huiꝰ
latoꝛi legis contradicat:ſcimus:qꝛ ſcri⸗
ptũ eſt: erunt duo in carne vna.ſi ergo
vir ⁊ vxoꝛ vna caro ſunt:⁊ religionis cã
dimittit vir vxoꝛem vel mulier virum in
hoc mundo remanentem vel etiam foꝛ⸗
taſſe ad illicita vota migrãteʒ que eſt iſta
conuerſio in qua vna ⁊ eadem caro ex
parte tranſit ad continentiam ⁊ ex parte
manet in pollutione:ſi vero vtriſqʒ con
ueniat continentem vitam ducere: hoc
quis audeat accuſare:cum certum eſt ;
omnipotens deus qui minoꝛacõceſſit:
maioꝛainon pꝛohibuit. duobus eni mo
dis ſancti viri etiam a licitis abſtinere ſo
lent:aliqñ vt merita apud deũ omnipo⸗
tentẽ ſibi augeãt:aliquãdo vt ante acteꝰ

vite culpas detegant: pꝛoinde cuʒ boni

coniuges aut merituʒ augere deſiderãt:
aut ante acte vite culpaſ delere vt aſtrin

Kan ſe ⁊ melioꝛem vitam appetant licet

ſic enim multos nouimus cum ſuis con
iugibus ⁊ pꝛius continentem vitam du⸗

xiſſe ⁊ poſtmodũ ad ſancte eccleſie regi⸗

mina migraſſe.ſi vero continentiaʒ quã
vir appetit mulier non ſequitur:aut quã

mulier appetit vir recuſat:diuidi coniu⸗

gium non poteſtqꝛ ſcriptum eſt: mulier
poteſtatẽ ſui coꝛpoꝛis non habet ſed vir
ſimiliter ⁊ vir poteſtateʒ ſui coꝛpoꝛis nõ
habet ſed mulier. Ideʒ leoni epiſco⸗
po cathenenſi. .
Abiqʒ viri ↄſeſu mõaſterio mulier de⸗
putata ad eiꝰ ↄſoꝛtiũ non ꝓhibet᷑ redire.
(Der relatõe comperimus hanc

apud vos olim ↄſuetudineʒ fuiſſe

vt ſubdiacones ſuis licite miſcerent᷑ piu
gibus:qð ne denuo qſquaʒ pᷣſumeret: a
ſeruo dei ſedis nr̃e diacono ex auctoꝛi⸗

tate nr̃i deceſſoꝛis iſto mõ ẽ ꝓhibituʒꝰ vt
eodẽ tꝑe hi q iã vxoꝛibꝰ fuerãt copulati
vnũ e duoboeligerẽt.i.aut certe miſtrar
nulla rõne pᷣſumerẽt.aut a ſuis vxoꝛibꝰ
abſtinerẽt.⁊ quãtũ dr ſpecioſus tũc ſub
diaconꝰ ꝓ hac re ab achniſtratois ſe ſu⸗
ſpẽdit'officio:⁊ vſqʒ ĩ obitꝰ ſui tẽpꝰ no⸗
tarijqͥdẽ geſſitofficiũ ⁊ a miſterio quod
ſubdiaconuz opoꝛtuerat exhibere ceſſa

nit:poſt cniꝰobitũ qꝛ relicta eiꝰ?honoꝛata

ẽ marito ſociata:a tua fraternitate ĩ mõa
ſterio couimdeẽ deſtiatã. Jõqʒ ſivt fert
eiꝰ ſe maritꝰ ab admiſtratione ſuſpẽdit

cũ cõmiſcent᷑ æ cauſa re ddendi debiti yel pꝛolis non merent᷑ pꝛemiũ

ſed minus ſup⸗
plicinʒ. ſed hoe
impꝛobat᷑.j.xx
xiij.q.v.ſi dicat

ante triennium
ĩ pꝛin.ſed ibi lo
quit᷑ poſt ꝓbibi
tionem. ⁊? dicit.
B. ꝙ Pelagius
fecit tm̃ vnaã cõ
ſtitutionem ſub
diſiunctione. et
illam retracta⸗
nit. Gregoꝛius
vt ibi notaui.h.
dicit ꝙ duas fe
cit. vnã pure. q̃
ibi repꝛobatur
aliã quã bic tan
Ind repꝛoba,

o Kicite: ãte

ſubdiaconatuz

ductis.qꝛ nec tẽ
poꝛe apoſtoloꝝ
i ſubdiaconatu
licuit öhere. lxx
Ppterito.
p Pꝛobibitũ
et male. qꝛ nec
poterat pᷣcipere
Pabſtmererad
vxoꝛibus quaſ
erant legitime

adepti:nec ẽt

abſtinerent ab
officio. ga ſine
culpa nõ poteſt
quis pꝛiuari of
ficio · et ita fuit
retractatum a
di . c. i. dicit t. h.
ꝙ bene.qꝛ abſti
nere ab yroꝛib⸗
fuit eis indictũ
fi poſſent habe

re conſenſuʒ vi

rox.itẽ dicit ꝗ
alar mterdiſ
fuit ex cã mini/
ſteriuʒ. ſed ſine
culpa.ſficut ⁊ be
neficiuʒ interdi
eitur cõiugatis
ſine culpa ſʒ nõ
ſine ceuſa. ex de
cle.iu.c.diuerv
q . Aut certe.
or. ꝙ id qð per
ſe ſimplicit ipe
rari nõ põt ſed
pſuaderi vt con
tinẽtia.xxxij.q.

i.integritaſ.ſub

altnatine ? diſ⸗
iunctiue ĩperari
põt.xxxij.diſ.le

ctoꝛes. ar. 9.ff de condi.inſti. que ſubconditiõe. S.ſ quis. .

1 .“Suſpendit.tꝑe ꝓhibitionis.⁊ ita non ſuit aſtrictus voto continẽ
tie vel expꝛeſſe vel interpꝛetatiue.vñ eſt.arg eum ⁊ vxoꝛem eius conii

nentiam non vouiſſe.
sS otarij. ar. contra.xx.q.iij eos.

dit vnde mulier Pſumitur

⸗
ſoe
Sinr
iſcn

ſer

⸗
=

—

4
.

=

hote
dhi
ics⸗
Hiſhe
Nenon
ime
elen
n
onſ
bcon
itoſe
Atdeti
Mrihetp
Fbeflo
bfronfe
3 ck
ſaimion
Gritaont
ſchaa
Gitduen
aicſe
ricpol
ichcunn
Eerown
ntma
mmiüciſ.
ihegbea
leni oran
Ditiſeiat
nainin
ſiſglo e⸗
in
ißzboei
ſapeſepon
Aniſdenon
ſereigo
ſeſcenzn.
Piditner
ora ni⸗
ihhihe n
iynoͤdruit
füͤfieimmi
lagnifne
hi nſeni
ipndi
unmmi
ſepgde
fminerne
Prateneb

=

—
=

5

+ =
=

1

—

igiiun
—

dic
etocnmtt
getpoſa
batenen
Ctöbeen
iſan
m.
Ehetei
leN
Ctßehne
poKieta
Nolbst
ant ktn
tni
dbthner
frogt
Nhrttget

neant
feo diuſn
erpatonsd
Srpnom
ſcibtin
lcrut
Crtbfie
tep tn
eſette
anſacft
Nrlidg
laſnnofrn

voniſſe.qð ↄccedo eoipſo ꝙ licentiã dat viro ꝓmouẽdi ſ̊ quare ſepa
rat᷑ a viro ſecũdo ſʒ nõ vouiſſet.qꝛ vxoꝛ clerici debʒ ſe cõuertere alicni
religie viij.di.qꝛ ſũt.⁊ ſic pᷣſumebat᷑ ⁊ dicebat᷑ de iſto.ar.

.*

religioni

eni nõ fuit ma/
trimoniũ cũ ſe/

ppt ar.S.xx

XXVII.

deber xxij,di.ſeriatimin fi.ð.vbi dicit᷑ ꝙ nõ põt alij nube
Kgaſaren
pa erat iã cõti · ante dicte mnlieri non debʒ officere qð
nentia i ſuldia ad ſecunda cõiugij vota migranit pꝛeſer
cono. bic nõ. n?5 timbſi non tali mente ſubdiacono iuncta
ecite. eſt: vt a carnalibus voluptatibus abſti⸗
R ee ien neret. ſi ergo ita ſe veritateʒ quemadmo
fuit pmotuſ ad dum edociti ſumus habere oahoſ⸗ cis:pᷣ
oꝛdinẽ diacona dictam te mulierem de monaſterio per
lẽ.⁊ i ſubldisco omnia conuenit relaxare:vt ad ſuuʒ ma
nali oꝛdie bĩ li ritũ ſine aliqua poſſit foꝛmidie remeare
ſeba gccd h E. Idẽ Madrio panoꝛmitão notario.
haen Vrorins Ad vxoꝛem redire cogat:qui ſine eiꝰ cõ
poſtquã edidit Enſir Sigiolem veſtem ltecni,⸗
illã coſtitutionẽ? — Bathoſa latrix pꝛeſentium que
xxxj. diſti. ante ſta eſt virum ſuum contra volunta
mienniuz. tei ſuam in monaſterio vꝛbici abbatis
b¶.Pꝛeſert. i. eſſe conuerſum: quapꝛopter experiẽtie
ſi ſe iuncla eltt te pꝛecipimus: vt diligenti inquiſitione
z ſmbacono oiſcutiat ne forte eius voluntate conuer
Arporug poſt ſus ſit vel ipſalſe mutare pꝛomiſerit. ⁊ ſi
moꝛtẽ ei? cotine hoc reppererit:⁊ illum in monaſterio ꝑ
ret ꝑpetuo:tun manere pꝛouideat:⁊ hanc ſicut pꝛomi⸗

ſit:mutare compellat.Si vero nihil ho
rumf’eſt nec quõdams foꝛnicationiscri

A Ghen men pꝛopter quod licet dimittere vxoꝛẽ
rriſdi eriatl. pꝛedictam mulierem commiſiſſe cogno
ſz m opi. nram Ueris:ne illius conuerſio vxoꝛi relicte in

quã not.S. e.q.
i.c.i. falſum eſſe

ſeculo fieri poſſit perditiõis occaſio: vo
lumus vt maritum ſuum illi etiam ſi iaʒ

pʒ·nã ſʒ hoc t.· tonſuratꝰeſt:reddere debeas omni ex
ſexpꝛeſſe vouiſ. cuſatione ceſſante: qꝛ ⁊ ſi mundana lex
ſet niſi denone⸗

ret ſe religioni

noõ ſolẽniʒat. yt

ibi dixi. nec ſe⸗
parat᷑ a viro ſe
cũdo.io.?⁊ quo⸗
cũq; mõ dedit li
cẽtiã:fiue intrã/
di religionẽ ſine
oꝛdinẽ ſuſcipiẽ
di nõ ſeparabit
ſʒ matrimoniũ
dic ergo ſʒ hoc

p̃ſertii.maxime.uã pᷣſnmptionẽ induceretõ eã.nõ tñ que ſufficeret

pꝛecipit conuerſionis gratia vtrolibet
ſnuio poſſe ſolui coniugiũ diuina tamẽ
lex fieri non permittit.nam niſi foꝛnica⸗
tionis cauſa virũ vxoꝛem dimittere nõ
nulla ratione conceditur: quia poſtquã
copulatione coniugij viri atqʒ mulieris

vnum coꝛpus efficitur:non poteſt ex ꝑ⸗

te conuerti ⁊ ex parte manere in ſeculo.

EItem ex octaua ſynodo.

yvotũ nõ teneat quantũ ad ſe tamẽ monachns?.
cti.lʒ eni extingnere nõ poſſunt quo ad ſe tamẽ extinctoꝛes iud icatur.i:q .i.

„„ —„

iudices.de cõſe.di.iiij.queris.videt ti illa glo.ſed nũquã cõtraria huic.ma-⸗

252
ſient extinctoꝛes ſpiritꝰſan

le dixit.h.cũ iteꝝ appꝛobata ſu i nona cõpilatiõe illa decre.qdã.HB.

Sine conſenſu vxoꝛis:religionis pꝛopo

ſitum vir ſumere non potef.·
Iquis coniugatus vult cõuerti ad
monaſterium non eſt recipiendus
niſi pꝛius a coniuge caſtimoniam pꝛofi
tenteꝰ fuerit abſolutus.nam ſi illo viuẽ

te illa per incontinentiam alteri nupſe⸗
rit pꝛoculdubio adultera erit.nec recipi
etur apud deum eius viri conuerſio cu
ius ſequitur coniugalis federis pꝛoſtitu
tio.tales igitur coniugeſtunc ſine culpa

ſequuntur chꝛiſtum derelicto ſeculo: ſi
habeaut ex pari voluntate caſtitatis cõ

ſenſuz. Iteʒ ex ſynodo Euge. pape.
Sine conſcientia epiſcopi viro ⁊ vxoꝛi

cauſa religionis diuertere nõ li

Y vir ⁊ vxoꝛ diuertere pꝛo ſola reli
B gioſa inter ſe conſenſerint vita: nul
latenuſſine epiſcopi conſcientiavfiat: vt

ab eo ſingularier pꝛouiſo cõſtituantur

loco.nam vxoꝛe nolente aut altero eoꝝ
etiam pꝛo tali re matrimonium non ſol
uit. ¶ Itẽ aug. de adulterinis ↄiugijs.
Sine vxoꝛis voluntate:viro continere

non licet.

Itu abſtines ſine vxoꝛis volunta⸗
te tribuas ei foꝛnicandi licentiam

peccatuʒ illius tue imputabiturabſtinẽ
tie. Item Grego. vꝛbico abbati.

Ait non eſt ſuſcipiendus in monaſteriũ

G Aiſi vroꝛ conuertaur.
HEia agatho latoꝛ pnñtiũ ĩ mõaſteri
uʒ dilectioniſ tue ↄuerti deſiderat:hoꝛta
mur vt cuʒ omni eũ dulcedine dilectio⸗
neqʒ; ſuſcipias:quẽ tñ ita ſnſcipiendũ eſ
ſe cognoſce ſi vxoꝛ illiꝰ ſimiliter cõuerti
voluerit.nam dum vnum vtroꝛũq; coꝛ

pus coniugiyſit factum copulatione: in⸗
congruum eſt partem conuerti:⁊ partẽ

k ¶ Bebeas.ſed nunquid iſte redditꝰ yxcꝛi poterit ab ea exigere debitum

vel ei exigẽti reddere
dic ꝙ exigẽti tenetur
reddere.qð eni ſumm
erat.ſ.exigere vouere
potat ſʒ ñ alienũ.ſ. nõö
reddere.yt.xxxiij.q.ꝰ
vna.ſed ab alio exige
re nõ poterit.ar.ex de
ↄuer.cõiu.ꝗdã intra-⸗
nit.qꝛ quãtũ in ſe fuit
ſe voto aſtrinxit.ſʒ nũ
quid ea moꝛtna pote
rit abbas iſtnʒ repete
re·vel iſte poterit aliã
ducere.⁊ dicenduʒ

abbas iſtum repertere

nõ orerſtecppor nul
lũ fuit ⁊ nõ fuitr mona

cere poterit.qꝛ quãtnzʒ
ĩ ſe fuit ſe voto ligauit
ſi tamẽ duxerit de fa
cto tenet ⁊ erit matri
moniũ iter eos.vt eæ
e.placet.h.tñ ↄtrariũ
dixit. ⁊ dixit ꝙ nõ eſ
ſet decre que eſt ex. e.
quidã.ſi aũt aligs de
Inia vxoꝛis ſue intra
nit religionẽ.ſatiſ põt
dici ꝙ mo:tua vxoꝛe
que eũ repetijt cogi
reuerti ad mõaſteriũ
⁊ ſi Zheret non tene.
ret mꝛimõiũ. vt ex.e.
ti.ex parte.io.
Ꝙ Conuerſioniſ. an
diciũ ecclie neu⸗
ter põt ĩtrare mõaſte
riũ altero inuito.niſi
cũ publice foꝛnicata
eſt tũc vir ea ĩuita po
teſt intrare monaſte/
riũ ſed nõ illa.ſed fa
cta ſeparatõe iudicio
ecclie ſm.h. neuter te
net᷑ alteri.⁊ vterq; ceſ
ÿ periculoſũ.⁊ iõ fũe

chus nõ tamẽ aliÄä du

ad ſeparationẽ. b.vtrũ aũt dando lniam ĩtelligat ſolẽniter vouere.no.

xxxij.di.ſeriatim. ?.xxpiij.di.ſi ſe cuiq;.

cBGathoſa.cõuerſus ſit.lʒ recipi nõ debuerit niſi ⁊ vxoꝛ cõnerte⸗/
rroeitur.S.eo.ſunt qui dicit. Z
d Vel ipſa. bic babes ꝙ conſenſus vxoꝛis ſufficit Iʒ ipſa expꝛeſſe
no poneat nec intret religionẽ ad hoc yt maritus poſſit itrare religio
nẽ. pt. xxxiij.q.v.ꝗ vxoꝛ?᷑.æ expꝛeſſum videt᷑ e de cõuer.cõiu.veniẽs.
⁊.ccõſtitntꝰ.nã dando licẽtiã vouere intelligir.xxxij. di. ſeriatim.xx
viij.d. diaconi.?.c.ſi qua vidua.ſed expꝛeſſe cõtradicit eẽ̃ de conner.
ↄiu.c.i.quidã dicũt licẽtiã vxoꝛis nõ ſufficere niſ ⁊ ipſa intret religio
nẽ. ? illud.c.xxxiij.q.v.q vxoꝛẽ.intelligũt loqui de cõſilio.⁊ qð dicit ni
bil hox. dicũt ꝙ bec dictio boꝝ.bic demonſtrat hec dno mẽbꝛa.ſ.cri

mẽ foꝛnicationis.⁊ h ꝙ ipſa ſe mutare ꝓmiſit.⁊ exponũt hic vel ꝓ⁊

alij dicũt ꝙ ſola licentia ſufficit. dãdo licẽtiã itelligit vonere ⁊ cogit
intrare religionẽ niſi ſit vetula.vt ex.eo.cũ ſis pꝛeduꝰ.⁊ intelligũt de
e.pe.de conuer.coniu.de licentia extoꝛta. ꝓbabiliter põt dici ꝙ ſi

mulier ignara iuris dedit lniaʒ ñ ĩtelligit᷑ vouiſſe.ſecꝰ ſi ius ſciuit io.

Pꝛomiſit. cõpellẽda enĩ ẽ ſi ſe pmiſit futurã mõachã. ar.xij q. ij.

geũq; ſuffra. niſt maius periculũ timeat᷑.ex qui cle.vel vo.veniẽs. vel

dic ꝓmiſerit ſe deuonendo religioni. .
BHop. ſ.ꝙ nec illa mutare ſe pmiſit nec cõſenſit ⁊c.io.
3 Nec quondam. hic petitoꝛio agebatur ⁊ iõ excipit de foꝛnicatio
ne alias pꝛimo reſtitueretur. er de reſti.ſpo. ex cõqueſtiõe.
bg Foꝛnicationis publice. vt e de diuoꝛ.ſignificaſti.alias ſine indi
ioe⸗

cclie dimiſſa reſtitueret᷑. niſi ipſa ſe expoliaſſet vagando cũ adul

