ſtis capRils.
Mali non ſunt inter ficiendi:ſed flagel

Ireumcelliões illos ⁊ clericos p⸗

tate ad iudiciũ ꝓ factis eoꝝ publice diſ

ciplie cã deduxerat a tua nobilitate cõ⸗
peri auditos ⁊ plurimos eoꝝ de homi
cidio qð in reſtitutũ pᷣſbyteꝝ catholicũ
cõmiſeriũt: ⁊ de cede innocẽtij alteriꝰca
tholicipᷣſbyteri atqʒ ð oculo eiꝰ effoſſo
⁊ de digito pᷣciſo fuiſſe ↄfeſſos.vnde mi
hi ſollicimdomaxima incuſſa eſt:ne foꝛ
te ſublimitas tua cenſeat eos tãta leguʒ

Iſanis Fianns iniquum pſeqt
e

Ali ſunt ꝓhibẽdi a malo ⁊ cogẽdi

tis donati quos de hipponẽſi ciui

bus Puͦalibu⸗ 1
licite fit pactio
vbi agitur de cõ
nerſiõe alicuiuni
ad fidẽ.⁊ ſic nõ

cidere niñ ha⸗
beat ptãteʒ gla

dij:nec tũc łʒ ni

ſi cũ boc faciat

qmoꝛe iuſtitie.

vt.. q. ꝓx ea vi
dicta.⁊.j.e. mi⸗

leſ itẽ ſ ſpes eſt

coꝝectionis nõ
dʒ occidere.ſʒ ſi

nõ eſt ſpes coꝛ⸗

rectiõis:põt oc

cidere vel red

gere eũ inutieʒ
13 malefacien
eſt iniuſta. · e. c.

rex dʒ. Si autẽ

paratꝰ ſit coꝛꝛi/

gi nec occidi dʒ

nec debilitariĩ
membꝛis yt ö

c va ſũt ꝙ iu

dex ſoluſ pot oc
cidere:niſi ſint
aliqui nocturni
depopulatoꝛes

agrox:yel ſint

latrones in pu
blicis ſtrat:qs

glibet põt occi⸗

der. vt. C. qñ li.
vnicniqʒ ſine iu

di.ſeipſũ vin.l.
i. 7.5. q.iij. foꝛti
tudo.vel nin de

fendendo ſe oc
cidat aliquẽ.ex

fiſee. euz hoͤh.

n/Ircücelli⸗
aninre

x·¶Cofſeſſos.
coꝛã laico.⁊ ſic

eſt ð. ex de iud.

at ſi clerici. i fi.

reſim ſunt facti
de foꝛo eiuſ.
y¶Sollicitu⸗

do. qꝛ ipſe eos

accuſauerat: l
nõ ex noie.vnð

timuit ꝙ eẽt re

us moꝛtis ipſo

rũ.vt. . e. yvnuʒ.

in fi.

—

lonime⸗
nfene
–

(nar
r.
(uuniZ

rnſti
Ghret
lunari
fengtii
lünano
nnlmtnio
Cr dil
r idſe.
Mouti
unüͤei
Nesnf
Aume
isgnsi
angloge
ſunebii
giſ oſſ
ſgifene
lſtptisn

ſocene
leen

Alngnent
in
cdie
teni
ſſmaff
ungi

tigg
i
eftie
Neiſn.
6Gre
liſſee
Ninene
dterif
ſefinee.
füi.
et
etbinng
intid
Nigg
titie
e Ir
reten
u
e WH
nboride
eciſtie
eſtügt
eſcninid.
rnif
ſcriſem
Cohtuen
p
notent
lobſmi

iſchſn
Löͤgijen
Ndſie
hnnche
güntinid
Nloci
ſtati

Jil
e

non.
Ciſ
pi ine
ſjaint
ſlnnn
ſiſen
ſpch.
v
vuſtti
euntf
iſß
lgat
ersh

ntſen .

Mã facias.· ar. ꝙ; in eribus põt index penam tẽperare.ar.cõtra.

XXIII

ii. q. iij 5 notandum.

b Imteritu. arg· ꝙ iudex ſecularis põt coꝛigere clericos incoꝛꝛi⸗

i.officiatis i. ꝗ

deferunt crmia
iudicibꝰ.pt.ilij.

q.·.iiij. . aliqñ. ſi

cut teſtes ſyno⸗
dales deferunt
cria epis.xxxy

q.pi. ehs.
e ¶Sernox .i.

gquas patiutur

ſerui dei.
f Et nulla. 5.
prxi.eſt üuſta
p.ſed hic de in

coꝛꝛigibilibus:

ibi non.
g .Bäanatio.

nõ indices poſ

ſe remittere pe/
nam. fic. xxij.q.

iiij. innocens.
b ¶ Succenſe⸗

re.i.iraſci.

1E Ingniſfitoe

per ingltõeʒ
criminum.

1e Eta magi

ſtris magiſtri ñ

incidũt in cano
nem verberädo

clericos cã dil⸗
cipline. ex ð ſẽ.
ex.ſuꝑ eo.dũ tñ

non nimiũ ſeui
ant in eos· vt. ff

ad.l.acꝗ.pꝛece

toꝛis.ꝗbus ãt

iceat alios ca⸗

ſtigare. bẽl. . e.

„

q·iiij. duo iſta.

nijgi ſcut dat
at iſta ptãs pꝛi

in filio clerico
quouſq; ſacruʒ
oꝛdineʒ receꝑit
Hʒ m̃ oꝛdo nõ li
beret a pꝛia po
teſtate. vt. liiij.
di. ſi ſeruns. vñ
maioꝛeʒ ptateʒ
bʒ magiſter in
diſcipulo qᷓ; pꝛ
in filio: cuʒ ma
giſter adhuc pꝰ
oꝛdinem bʒ enʒ
in ptãte.p illaʒ
decre. ſup eo.

¶ Ab epis. nõ

iñ manibns ꝓ
pꝛijſ hocfacere
põt. vt. lxxxvi.
di. nõ liceat.nec
laicũ põt hoc
facere ſʒ ꝑcleri

cũ.yt ex de ſen.
ex. vniuerſitat.

Eſt ů̊ bic ar. ꝙ
iudex eccleſia
ſticus vygig põt
punire: ⁊ ꝙ cle
rici ᷣgiſ pnt pu
niri. yt. v.q. v. il
lig. . xly. di. cũ
beatus. 10.
m Ena. hic
di ꝙ pꝛo
pter tria parcẽ

dum ſit iſtis, tũ

ibiles. vt. . eo. ſi andierit. e de ſen ex ꝑpendimus.
e¶Secd illoꝛum. iudicum.
d Motarijs.

ſeueritate eſſe Hlecdos: qualia fece

rũt talia patiã

ideoqʒ bis lr̃is obteſtoꝛ

fidẽ tuã quaʒ habes in xpᷣo ꝑ ipſius dñi

nr̃i miicoꝛdiã:vt hoc nõ faciasꝰ: nec oĩ

no fieri permittas:quãuis eni ab illoꝛuʒ

interituꝰdiſſimulare poſſemus:qꝛ nõ ac
cuſãtibꝰnoſtris ſed illoꝛũ notarijsꝰ: ad
quos tuende publice pacis vigilantia ꝑ
tinebat pꝛeſentati videant᷑ examini: no⸗
lumus tũ paſſiones ſeruoꝝdei quaſi in
aliene partis ſußppliciſs peclicn ri:non ꝙ
celeſtis hoĩbus licentiã facinoꝝ ꝓhibea
mus auferri:ſed hoc magis ſufficere vo
lumus:vt viui ⁊ nullaſparte coꝛpꝑis trũ
cati:vel ab inquietudine iſana ad ſani⸗
tatis ociũ legum coertiõe dirigant᷑.vel a
malignis oꝑibus alicui vtili operi depu
tent᷑.vocat᷑ dẽ ⁊ iſta dãnatioꝰ.ſed quis

nõ intelligit magis beneficiũ quã ſuppli

cium nuncupanduʒ:vbi nec ſeuiendi re
laxat᷑ audacia:nec penitẽdi ſalutariſ me
dicina ſubtrahit᷑. Imple chꝛiſtiãe index
pij patris officiũ.ſic ſuccenſereviniquita
ti memineris:vt nõ in peccatoꝝ atrocita
tibus exerceas vlciſcendi libidineʒ: ſed
peccatoꝝ vulneribus curãdi adhibeas
voluntatẽ.noli perdere paternã diligen
tiam quã in ipſa inqſitione uaſti:qñ tan
toꝝ ſceleru ↄfeſſonẽ nõ extento aculeo
nõ ſulcãtibꝰ vngulis nõ vrẽtibꝰ flãmis:
ſz vgax verberibus eruiſti.q modus co
ertionis ⁊ a magiſtris artiũ liberaliũ:⁊=
ab ipſis parẽtibꝰadhibet᷑ vt ipſe in iudi
cijs ſolet ab epᷣis adhiberi. Noli ergo a
trocius vindicare qð lenius inquirendi
quam puniendi maioꝛ neceſſitas eſt.ad
hoc enim ⁊ mitiſſimi hoĩes facinus ad⸗
miſſuʒ diligenter atqʒ inſtanter examia
re debent:vt quibus parcant inueniant
WIgdem marcelliano. l

Pꝛeter ſupplicium moꝛtis rei ſunt pu

niendi.
Enamilloꝝ quãuis de tantis ſceleri
brus ofeſſoꝛuʒ rogo te vt pꝛeter ſup
pliciũ moꝛtis ſit ⁊ ꝓpter ↄſciam noſtraʒ

⁊ ꝓpter catholicã manſuetudinẽ cõmẽ⸗

dandaʒ.ipſe enim fructus ad nos pꝑuẽit
ↄfeſſionis illoꝝ quia inuẽit catholica ec
cleſia:vbi erga atrociſſmos iimicos ſer
uet atq; exhibeat lenitatẽ.in tãta quippe
crudelitate:q̃cunqʒ pꝛeter ſanguinẽ vin
dicta ꝓceſſerit:magna lenitas appare⸗
bit. ꝙ et ſi mõ qbuſdaʒ veſtris illa atro
citate cõmotiſ:videt᷑ indignũ a quaſi diſ
ſolutionis ⁊ negligentie ſunile.trãſaci
tñ motibus animoꝝ q recẽtioꝛibus faci
ſolent turbulentius excitari: egregie lu⸗

culenta bonitas apparebit.

Igem donato.
¶Mali pꝛohibendi ſunt a malo ⁊ cogen
di ad bonum. “M
MNMNnum ſolũ eſt:quod in tua iuſti⸗
tia pertimeſcimus:ne foꝛte quoni
am qͥcquid mali ↄtra xpᷣianã ſocietatem
ab hoibus impijs ingratiſqʒ cõmittitur
fecto grauius eſt ⁊ atrocius quaʒ ſi in
alios cõmittat᷑.tu quoqʒ/ꝓ immanitate

QMa en ahndar arnent HW
o uʒzʒ ſolũ eſt. per operã.i.per q̃relas nzꝛas.⁊ eſt hͥ ar. ꝙ ſi iudex ſuſpẽ
dit aliquẽ ad querelx⸗
clerici ꝙ clericus nõ
poſſit ꝓmoueri.vt.S.
c.ꝓxi.⁊ de pe.diſ.i.pe

E. V.

qꝛ vident eccleſtam leſam habere conſcientiã: ſi ad denunciationem ſuam
iſti occidantur. tũ ꝓpter ſpem conꝛectionis.tũ ꝓpter manſuetudinẽ ecclie.
n CTranſactis.ar. ꝙ exccutio ſnie ſiue in cã ciuili vel criminali differéda

facinoꝝ:ac nõ potius ꝓ conſideratione
lenitatis chꝛiſtiane cenſeas coercenduʒ
quod te per ieſum xpᷣm ne facias obſe⸗
cramus.⁊ paulopoſt. Ex occaſione ter
ribiliũ iudicũ ⁊ legũ ne eterni iudicij pe
nas luant:coꝛꝛigi eos cupimus nõ neca
ri.nec diſciplina circa eos negligi volu⸗
mus nec ſupplicijs bus digni ſunt co⸗
erceri.ſic ergo eoꝛuʒ peccata compeſce
vt ſint quos peniteat peccaſſe.⁊ paulo⸗
poſt. ꝓ inde ſi occidendos in his viros
putatis deterrebitis nos ne ꝑ operamꝰ
noſtrã iudiciũ tale quidem ꝑuemat quo
comperto in noſtrã perniciem licentioꝛi
audacia craſſabunt᷑ neceſſitate nobis i⸗
pacta:vt etiã occidi ab eiſeligamus po
tius qꝙᷓ; eos occidendos veſtris iudicijs
inferamus. ¶ Idem macedonio.
NQuies eccleſie pꝛincipuʒ ſeneritate iu⸗
natur.
NRogeſt ſeueritas veſtra:cuius mi⸗
niſterio quies adiuuat᷑ ⁊ noſtra. p⸗
deſt iterceſſio noſtra cuius miniſterio ſe
ueritas temperatur ⁊ veſtra.non vobis
diſpliceat ꝙ rogamini a bõis:qꝛ nec no
bis diſplicet ꝙ timemini a malis.nã ho
minũ iniqtateʒ etiam apoſtolus paulus
nõ tm̃ iudicio futuro:verũetiã de pñtibꝰ
veſtris ſecularibus poteſtatibus terruit
aſſerens etiã ipſas ad diſpẽſationẽ diui

ne ꝓnidentie pertinere.oĩs ĩquit anima
Peiius ſublinig ibus ſubdita ſit. ⁊c.

ec verba apoſtoli vtilitatẽ veſtre ſeue⸗
ritatis oſtendunt.ꝓinde ſicut dilectiõeʒ
iuſſi ſũt terrẽtibꝰ dẽre qͥ timẽt:ita dilecti
onẽ ium ſũt timẽtibꝰ debere qᷣ terrẽt ni⸗
hil cupiditate nocendi fiat ſed oĩa ↄſulẽ
di charitate.⁊ nihil fiat imaniter:nihil i⸗

humaniter.ita foꝛmidet᷑ vltio cognitiõis
vt nec interceſſoꝛis religio ↄtemnat᷑: da

⁊ plectendo ⁊ ignoſcendo hoc ſoluʒ be

ne agit᷑:vt vita hoium coꝛigat᷑.ꝙ ſitãt
eſt ꝑuerſitas ⁊ impietas:vt coꝛigendis
reis nec diſciplie nec venie remedia ſuf
fragent᷑:ab oi intentione atqʒ conſcien⸗
tia quã deus cernit ſiue ſeueritate ſiue le
nitate non niſi officium dilectionis im⸗
pleatur. PDaslea
Bc m intelligendum eſt de illis qͥſ
peeſentia ſupplicia in melius cõmu
tant:non de illis qͥ obſtinati ſunt in ma⸗
lo:qui ſi ſemper viuerent ſemper pecca
rent:quoꝝ pena hic incipit ⁊ in eternnʒ
durabit. ¶ Itẽ hier.in naum ꝓphetã.
In pꝛeſentiaruʒ nonnulli puniuntur ne

ineternum flagellentnr.

6 ergoſ ait ↄtra dñm cogitatis:

ipſe eſt qui creauit munqũ ⁊ cõſũ⸗
mationẽ eius faciet.ꝙ ſi vobiſ videt᷑ cru

delis ⁊ rigidus ⁊ cruẽt:qꝙ in diluuio ge

nus deleuit humanũ:ſuper ſodomaʒ et
gomoꝛam ignẽ ⁊ ſulphur pluit: egy pti
os ſubmerſit in fluctibus.iſrahelitaꝝ ca
dauera ꝓſtrauit in heremo. ſcitote eum
ideo ad pꝛeſens reddidiſſe ſupplicia ne
i eternũ puniret.Certe autem vera ſunt

que ꝓphete loquuntur aut falſa. Si ve

õ

„

221

riculoſe.? ex de exce.

pla.ex litteris.ar.õ.j.

q.iij.maximianꝰ. z. ſ.
e.non vos.⁊.ff.de bo.
li.qui cum maioꝛ.ꝭi.
⁊ eſt expᷣſſuʒ.ex de ho
mi.poſtnlaſti.⁊.c.tua

ꝓ hu.qui dicit ꝙ cle⸗
ricus debeat potiꝰ ꝑ/

mittere ſe occidi qꝙᷓ;
ipſe occidat.vt dixi.S

Ec.q.i.in pꝛin.

q NRogeſt et nr̃g.
ſtant ſibi auxiliũ.j.eo.

pꝛincipes.
r õs
ine ꝑ vba ſiue ꝑ peru

niam ſiue alio mõ nãõ

refert. ſic.S. e. q.iiij. ea

vindicta.io.

8 VDid . puniret
AAdhoc de penitẽ
tibus tm.yt.j.ð pe.di.

iij.auctas.nã quoꝛũ
dã pena incipit hic ⁊
durat in infinituʒ. vt

ſ. de pe. diſti. iij. ignig.
ſuccẽſus eſt. ſicnt ecõ

uerſo quãdoq; remu
nerat aliquos tempo
raliter vt eos puniat
eternaliter.vt.xxij.q:
ij.ſi quelibert.

fal

teſtametuʒ ſi ẽ in vno

falſum: ⁊ in oĩbꝰ.vt

5S. di.ix.ſi ad ſacras.

b mMõ puenim. tfũc
ſnia iudicis pᷣneniret

ſi gs hic plene punitui

e
c Ingicis.i.xpi.
d peccatoꝛc.nõ
punitum ſufficienter.
e ¶Exercende. in fu
f¶ Iſraelitis ·i.deo
iſraelitaz.
g Leuis. ecce ꝙ le
nem dicit culpã male
dicere deo:cũ magis
ſit maledicere deo ꝙ&

pꝛincipi.ſic.C. ſi quis 3

ipe. maled.l. vna.

b ¶CEos.ſ. . viii. ſi

1 Befedat o's fugi

Etes ad eccle ſiã tenet
defendere. vt. xvii q.
itii.reũ.⁊ hoc veruʒ ẽ
ſiue rei ſint ſiue nõ:ni

ſi in caſibꝰ.ex de imu.

ec. inter.ſz illos qui nõ
fugerint ad eccleſiam

quãadoq; innabit qñ⸗/

q; nõ.ſi eni eſt ſpes cõ
rectõis dʒ eos iuuare
pt. S.q. ꝓxi.ẽ iinſta.itẽ
H iiuſie ſint cõdẽnati
aliꝗ oibus modis iu⸗/
nabit eos. Si autem

inſte:tũc temperate ?vꝰ·
nõ impoꝛtune iunabit

eos:ſʒ taniᷓ itercedẽ⸗
do ꝓ eis: ne ex in diſ⸗
creta defenſiõe ĩcidat
eccla ĩ malã opinionẽ
yt.iiii.q.vlti.hi ꝗ.⁊..
q.iij.nõ inferẽda.⁊ lʒ
teneat᷑ aliquos defen
dere:nõ tñ tenet᷑ ꝓ eis
bellũ monuer.vt. C. de
epiſ.au.addictos ſup
licio.io.
h ¶Ergo illo.nõ occi
1 occidẽdis. mi
Heſ.ſub ptãte aliqᷓ
cõſtiturꝰ.vt.ſ.e.miles
niſi H fiat ĩ iuſto bello
vt. ſ. e. ſi homicidiũ.⁊
Tcaſibꝰ poſitis ĩ ſũma
m ¶ ¶ Pꝛo ſe. ſic Soffi⸗
ciatꝰnõ põt eſſe aduo
catꝰ in ꝓpꝛia cã:⁊ ita
offm̃ ſuũ ẽ ei dãnoſũ.
fi.x.q.iii H̊ ius.ſicẽ nec
i cã ſua põt ꝗſ eẽ inðx
vi.S.q.iiij.inter.xvł dic
ꝓ ſe.i.ꝓ pᷣuato odio.
io.qð pᷣmo dixit falſũ
eſt:cũ nõ inueniat᷑ B
ꝓbibitũ.nec lr̃a iſta
dicit bar.
n¶Perſone. ̊ dicit
pter epiſcopos qui
abent iuriſditioneʒ
ſecularẽ:ſʒ nõ pñt pᷣñſ
dere cãis ſanguis. vt
Ev i j. c.i.et.ſ.eo.q.
viij. biſ a gb. ⁊. c. ſepe
o ¶ ¶ Vñ.q.d.cũ quis
ex officio ſuo occidit

aliquẽ nõ eſt ei ĩputã

. Salnn a d er
5 dixerüt in vno
dicũt ꝗ̊ ⁊ ĩ alijſ.⁊ ẽ hic
ar. ꝙ inſtrumentũ vel

Wi futuro ñ pũiret.

Ex officio non eſt peccafum

Canſa⸗

us ẽ moꝛtis aliene: qui ců ſue poſſeſſöi

ra ſunt que de ſeueritate eius videntur

. dicere ipſi dixerunt:non iudicabit deuſ
.

bis in idipſũ in tribulatione.Si autẽ fal

ſa ſunt:⁊ falſũ eſt hoc qð dicitur: nõ cõ

ſurget duplex tribulatio. Falſa eſt ergo
⁊ crudelitas que ĩ lege ſcripta eſt.quod
ſi veru eſt ⁊ negare nõ poterunt dicente
ꝓpheta.nõ iudicabit deus bis in ſi
in rribulatiõe.ergo qui puniti ſũt poſtea
nõ punient.ſi aut poſtea puniẽt᷑:ſcriptu
ra mentit᷑:quod nefas eſt dicere.recepe
runt ergo ⁊ qui in diluuio perierũt ⁊ ſo⸗
domite ⁊ egyptii ⁊ iſraelite in ſolirudine
mala ſua in uita ſua. Querat ergo bic
aliqͥs ſi fidelis qui depꝛehenſus fuerit
in adulterio decollet᷑:quid de eo poſtea
fiat. aut enim puniet᷑: ⁊ falſũ ẽ hoc quod
dicitur: nõ inclcabir ded bis in idipſum
in tribulatione aut nõ puniet᷑:⁊ optãdũ
eſt adulteris:vt in pꝛeſẽtiaꝝ bꝛeui ⁊ cita
pena cruciatꝰ fruſtent᷑ eternos. Ad qð

reſpondebimus:deuʒ vt omniũ rerum

ita ſupplicioꝛum quoqʒ ſe- cire menſura;
⁊ non pꝛeueniri ſentẽtia iudicis nec illi
in Peccatorenere cende deßiti. pene
aufe

rri poteſtatẽ ⁊ magnũ peccatu ma⸗

gnis diuturniſqʒ lui cruciatibus.ſi quis
aut punitꝰ ſit ut ille in lege qui iſraelitis

maledixerat:et qui in ſabbato ligna col

legerat tales poſtea non puniri: quia
culpa ſelis vcſet, ſupplicio ſeueritatis
enſana ſii⸗ Item gregoꝛius papa.
Mui rei ſunt ſanguinis: ab eccleſia de⸗
fendi debent. H
B Eosſanguinis defendateccleſia:
ne effuſione ſanguinis particeps
fiat. °&Hic apparet ꝙ mali flagellis
ſunt coercendi:non mẽbꝛoꝛum trunca⸗
tõne vel tempoꝛali moꝛte plectendi.Sʒ
obiicit illud quod dominꝰ ait admoyſe.
maleficos nõ patieris viuere. VItem:
NQui coierit cũ iumẽto moꝛte moꝛiatur.
Addulterii etiam vel blaſfemie crimine
notatus:imiſericoꝛditer lapidari iubet᷑
Itẽ moyſes qui legẽ acceperat:cultoꝛeſ
idoli moꝛte puniuit.Samuel etiaʒ agag
piguiſſimũ regẽ in fruſta cõcidit. Yinees
quoqʒ iudeũ cum madianita coeunteʒ
gladio tranſſrixit:quod eſt ei reputatum
ad iuſtitiaʒ. Similiter nonnulli in veteri
teſtamento inueniunt᷑ malos trucidaſſe:
nec tñ tranſgreſſor̃s legis ſed defẽſoꝛes

appellant. iꝛohibet ergo illo pꝛece⸗

pto q ſqʒ ſua auctoꝛitate ĩ necẽ alicuiꝰ ar
mari non legis imperio reos moꝛti tra⸗
dere.qui eni publica ptãte functus i ſi⸗
us legis imꝑio malos perimit:nec illius
pꝛecepti tra rmnec a celeſti patria
alienus habet. Uñ aug. ad publicolã
minem
occideer.
Eoccidendis hominibꝰne ab eis
gquiſqʒ occidatur non mihi placet
conſiliuʒ:niſi foꝛte ſit miles aut publica
functiõe teneat᷑:vt non ꝓ ſev hoc faciat:
ſed ꝓ aliis vel pꝛo ciuitate vbi etiam ipſe
eſt:accepta legiua ptãte ſi eius congruit
perſoneꝰ.qui vero repellunt᷑ aliquo ter
roꝛe:ne mala faciant:etiã ipſis foꝛtaſſe
aliquid pꝛeſtat᷑.hinc aut dictũ eſt.ne reſi
ſtamus malo:ne nos vind cta delectet
q̃ alieno malo animũ paſcit:nõ vt coꝛe⸗
ctionem hoium negligamus.VUñnnec re

muroꝝ ambitũ circũduxit:aliqs ex ipſo
rũ vſu ꝑcuſſus interijt:neqʒ enĩ reus ẽᷣ
xpᷣianus ſi bos eiꝰ aliquem feriẽdo:vel
equus calcẽ iaciẽdo aliquẽ occidat.aut
ideo nõ deberẽt xpᷣianoꝝ boueſ habere
coꝛnua aut equus vngulas:aut dentes

canes.aut vo qm̃ paulꝰapoſtolus ſatii·

egit: vt in tribuni noticia ꝑferret inſidiaſ
ſibi eſſe a qbuſdã ꝑditis pꝛeparatas: et

ob hoc deductoꝛes accepit armatos:ſi

ĩ illos ſcelerati hoĩes incidiſſent.paulus
in effuſiõe ſanguis eoꝝ ſuũ crimẽ agno
ſceret.abſit vt ea q̃ ꝓpter bonũ ac licitũ
facimꝰaut habemꝰ:ſi aliqͥd per hoc pꝛe
ter noſtrã voluntatẽ cuiquã mali accide
rit:nobis ĩputet᷑:alioqͥn nec ferramenta
domeſtica aut agreſtia ſũt habenda: ne

qͥs ex eis vel ſe vel alteꝝ interimat. nec

arboꝛes plantande:ne ᷣs ex eis ſe inde
ſuſpẽdat.nec feneſtra faciẽda:ne ꝑ hãc
ſe qſqᷓ pꝛecipitet:⁊ d plura cõmemoꝛc
cũ ea cõmemoꝛãdo finire nõ poſſem·qͥd
eſt in vſu hoium bono ac licito. vñ non
poſſit pernicieſ irrogari. ¶ Seipſũ etiã

perimere nulla legis auctoꝛitate alicni

permittitur. ¶Vnde auguſtinus lib.
i.de ciuitate dei.

2

Nu deo auctoꝛe bella geſſerũt: p̃cepta

non occidendi nequaq; tranſgreſſi ſunt.

Jnõlʒ puata ptãte alicui hoĩem oc

cidere innocentẽ cui occidendi licẽ
tiam lex nulla ↄcedit: pfecto etiã qͥ ſeipʒ
occidit homicida ẽ:⁊ tãto nocẽtioꝛ cum
ſe occiderit:quãto inocẽtioꝛ in ea cã fuit
q̃ ſe occidendũ putauit. Nã ſi iude fem
merito deteſtamur eũqʒ veritas iudicat
cũ laqueo ſe ſuſpendit ſcelerate illiꝰ tra
ditiõis auxiſſe potius qᷓ; expiaſſe cõmiſſũ
qm̃ de dei miſicoꝛdia deſperãdo exitia
biliter penitens nullũ ſibi ſalubꝛis pnie
locũ reliqͥt.quãto magiſ a ſua cede ſe ab
ſtinere dʒ:qͥ tali ſupplicio qͥd i ſe puniat
non hʒ. Judas eni cũ ſe occidit ſcelera⸗
tiſſimũ hoĩem occidit:⁊ t nõ ſolũ xpᷣive
rũ ſue moꝛtis reus finiuit hanc vitã:qꝛ li
cet ꝓpter ſcelus alio tñ ſuo ſcelere moꝛ⸗
tuus eſt. cur aũt hõ qͥ nihil mali fecit ſibi
malefaciat ⁊ ſeipſũ iterficiendo hoĩem
interficiat inocentẽ ne aliũ patiat᷑ nocen
tẽ:atqʒ; in ſe ꝑpetret peccatũ ꝓpꝛiũ: ne ĩ
eo ꝑpetret᷑ alienũ. Itẽ i ſcis canoniciſqʒ
libꝛis nobis nuſqᷓ; diuinitus pᷣceptuʒ ꝑ⸗
miſſũue reperiri põt:vt vel ipſius adipi
ſcende imoꝛtalitatis:vel ipſius mali ca
uendiꝰcurãdiue cã nobis metipſis necẽ
inferamus. Mã ⁊ ꝓhibitos nos eſſe ĩtel
ligẽdũ eſt:vbi lex ait:nõ occides:pꝛeſer
tim qꝛ nõ addidit ꝓximũ tuũ.ſicut falſũ
teſtuimoniũ cum vetaret:falſũ inquit te⸗
ſtimoniũ nõ dices aduerſus ꝓximũ tuũ.
nec ideo tñ ſi aduerſus ſeipſũ qᷣſquã fal⸗
ſuʒ teſtimoniũ dixerit:ab hoc ſe putaue

7

rit crie alienugiñ regulz oiligendi rie;

muͤa ſemeri⸗ o'accepit:qm̃ quideʒ ſcr
1

ptum eſt:diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſũ
poꝛo ſi falſi teſtimonij nõ minus reus ẽ
ui de ſeipſo falſũ fatetur:quã ſi aduer
us ꝓximũ hoc faceret:cum in eo pꝛece
pto quo falſum teſtimoniũ ꝓhibet᷑: ad⸗
uerſus ꝓximu ꝓhibeat᷑:poſſitqʒ non re
cte itelligentibus videri non eſſe ꝓhibi⸗
tum vt aduerſus ſeipſum qͥſqʒ falſus te

dü ſi ex officio
tali ſequant bo
nuant᷑ ſequẽtia
exẽpla. vl ſic cõ
tinua ſi aligs re
pellendo malof

occidat aliqueʒ
hoc nõ eſt ei im
putandũ.

p ¶ Reus ?. niſ

equꝰ ille fuerat

calcitroſus: vel

bos fuerat coꝛ⸗

nupeta. nã ſfi ta

lis nocuerit bñ
lenet᷑ dñs.pt.ff.

ſi qdru.pau. fe.

neraltr ſi hüerit

tale aial qð con

ſuenit nocerevt

vꝛſũ leonem vl·

apꝝ ſiue ligatũ
ſiue nõ ⁊ ſi occi⸗
ſus fuerit liber

ſol. ſed ſi alr no

cuerit ↄdẽnabit

bm arbitriuʒ iun

dicis:ſʒ in cetis

rebꝰ ↄdẽnat᷑ pe
s

na dupli. vt. ff.

edil.edi.hi eniʒ

Z. .ſe.
q Paul?. gr.
ꝙ no iputat ele
rico qui ad defẽ

fionẽ ſui iur vo

cat milites ⁊ ali

gs ibi occidat.
ſic.ð.e.q.iij.ma
ximianus.

ſi aliquis dat
opã rei licite ꝙ
nõ eſt ei ĩputan
dũ ſi aliqd ma⸗
le ide ſeqt. vt.l.
d. ſepe.⁊.c.quia
te. ⁊ di. vi.teſtm̃
nã deus eſt iſpe
ctoꝛ coꝛdiſ nõ
opiſ.vt.xv.q.vj
c.i.itẽ eſt hᷣ ar. ꝙ
nõ oĩs ꝗ occaſi-
ontẽ dãni dat dã
nũ dediſſe vꝛ. et
hoc hbẽs in bꝛo
cardiſ.xxxi.q·ij
de neptis.⁊. di.
l. ſepe. ff. ad. le.
agl. ꝗq occiderit.

6 Poſſit ar.

ꝙ nõ ſemp ꝓhi
bet᷑ bonũ ppter

maluz qð ſequi

põt. ar. ).xxij. q
i.in nono.O.xxi
di.deniqʒ. io.

tQMR Inoölz. et
Gatmn⸗
giſ peccat bon?

aligs ſe occiden

do qꝙᷓ; malus:q:

ma lus credit ſe

mereri per h.
n C Clnecl .
qꝛ cauere volu⸗
mus ne aliquis
nos ledat.
x ¶ Semetipo.·

vñ glibet pꝛimo

ſoeunon
mtp
ſenees
znſſedon
fufilh

Ulbel p

blnoſeo
e.
ſa
Nhutn
Eabtin

8
hnm
ſinceſ
nieige

ngtiy
ſherceſte
tus con

Porlig⸗

Akreen

imin

iinni
fün
nligogr
gſiſd
da
be den
znore⸗
Knteinig
lſpenege
tus .
neſepon
hen

XXIII Q. v. 222
endũ. vnd cõicabimꝰ.vt. xiiij. ij .· ſane. ſz illud intelligas de cõione ſacroꝝ q dat i
deide pri i.ii uendũ. vnde tno cõicabimꝰ.yt. xiiij. ·ij. ſane. ſz illud 8 eſt ſine ſacꝛis illis Z ſi
ſoe ſaciat elemoſynã deide ꝓximo.de pe.di. iij. ſane ca ar. fine. Sʒ hec ſolutio nõ eſt ſufficiẽs.nã ſi gs moꝛt uus elt ſine lacꝛis illis⸗
Polcan mihi utore n dai. alterius vt. f ad acg;ſ qa fnmo 3 ne RM n luit honeſta cã moꝛtis:bñ admittit᷑ ad oꝛones ecclie.ſi.ex de H
ücH 3xriſ i mu e xi g.i. d quã loqmur nõ intelligitur exceptai ſepul. prd. pe e ral ſepelient vi bic. ? ſ. e.q. viij. geũqʒ. ſz H nõ ẽ
WN 8 Exceptus. ar. ꝙ pſona ad qu loꝗ lt.ẽ ar. eoipſo ꝙ qd nõ exci· i Ad ſepulturã. vꝛ ᷓ ꝙ tales ſepelient vi l et. vexp: c intelligaſ illud
d Snereltu⸗ rgte pis a uns ⸗ deramme ſepultura.
nlice pit:intelligit ð b naãa ⁊ ↄtrito qñq; dene
chne it. vt. . ly. . . a intoll, . tione cõmemoꝛatiofiat.neqʒ cum 2
l a —— — 5 olar s ad ſepultur eor cadauera de a cecle ſailca ſepl⸗ .
it er de iur pa exr non licere homini eihe occides:ni ducant.multi enim ſibi hoc ꝑ ignoꝛanti mẽtis. ci. ? e de rap.
hnii lis. Ite eſt bic ſigoanadſeume veige ꝛe am vſurpãt. Similiter ⁊ de his placuit m er eo.
ſee arg. dage. hil deinde addito.nec ipſe n fieri:qui pꝛo ſuis ſceleribusꝰ moꝛiuntur x Pꝛo ſceleribus.
pſeine yvno dꝛ de oidui cipitur intelligatur exceptusꝰ. . Impenitentes ſubaudiatur. ſient fures ? latrones
iniagf alijs intelligen non occides nec te nec altex. nec eniʒ 4 E J dem in eodem lib.i. vt ex de fur.fures.niſi
ſurtn du eſt. vkl.ij . . i. idit aliud uã hominẽ occidit.q̃ſ⸗ Iaem .e — :qui ptãti fuerint cõtriti.vt.xiij.
Peni multi.·5. ol ij ſe occidit aliud qu es eadem ipſa diui Mon eſt reus homicidij miles:qui ptãti n vl,
Nani deniqg.e diſt. . agoam vero erception s exceptis obedièis hoiem occidit. 1Ps wpifar c
we ad ei. Itẽ arg. na faciat auctoꝛitas. Sed his res Als cum obediens ptãti ſub qua enle
rni ybuz indif· quos deus oocidi iubʒ ſue datalege nd (lnen oſtitutuſ eſt hoĩem occidit cnſar aliqs en f con
WN nite plat gene vperſonam Ppꝛo tepoꝛe expꝛeſſa iulſic bẽ nulla ciuitatis ſue lege reus ẽ homicidij tra aſcia; faciat. vt .
nffin ralik inteligen ine ipſe qui occidit miniſterium dʒ in imo niſi fecerit rens ẽ imperiji de ſertiat cq tqd culpat᷑. in fi.
Litze äe dbrrici tiſicnt adminiculũ gladius vtẽti. ideo in cõtempti. quod ſi ſua ſponte atqʒ au er de offi. iudi. deleg.
ninan 1 B oleiſtt. nequaqᷓ contra Hachrereptun Ereriſte ſtat⸗ eciſſet: in crimen effuñ huma⸗ —————
mnaſ iſte dixit iu dictũ eſt non occides:qui deo au- ct inis incidiſſet. Iraq vnde puni m miſter ſno
frſe — orl lla geſſerunt aut perſonã geren⸗ ni ſanguinis incidiſſet. Itaqʒ oncle puni te ar nöͤ excu.
uͤc am martyrem ccoꝛe bella geſſeruntar legis: hoc ẽ iu tur ſi fecerit iniuſſus inde punietur ſi nõ ſat vxoꝛ qᷓ reddit de⸗
ſofnie reunpple tes publice ptatis ſm ius legis: hoc ẽ iu fecerit iuſſus. ¶ Idem in queſtionibuſ bitü ili que ſeitfan⸗/
heſte evindietapr ſtiſſime rationis imperiũ ſce atos ma⸗ . exodi. S . guineũ ſuũ de mada⸗
miit van .iij eſt culpatus cr ſetatis cyve inderi idi cCxoe ſen· cx inaſiiõie
PPkr eil lᷣꝑ.uit filiũ nequaquã ſcelerate:ſʒ obediẽ⸗ icht i id ſpõte 2 ſt
E cnilibet ꝓ pec uit filiu neq C iuſſit occidi: ꝓfecto ſi id ſpõ 9.f. xiiij:l. p
adneſn Aete eriektret Ke⸗ e, eeeee
idere. iuſſu dei habendum ſit: g iepte filian indfe iſſe occidi. & Idem. j.c. abr. S
ſchhe Tl bo. ſuͦ mim dei pobenc un ſiteq ta indice debuiſſe occidi.¶ Je q· ij · . abꝛaam.
e C. Wanftin. ccrithfi gerl cumni voniſe pre Lirain die laudatur obediẽtia:ſta repte o Fiia vindiete⸗
CH ralitve,i. molatuꝝ quod ei vi . dit ́ ſibiñ ↄceſſa vſurpat. i.vidicta ex offõ.
dic talibꝰ.i.ma , „2*. ſſet nec ſamſon ali⸗ hẽd dſi 1 2 6 , Qüo iude 1ier
gnümt is. lio paimitus occurriſſet. ti ita medio quodam loco p Quo index ĩ e
5 EE eee TP-aate srk
ſoreinire 3.1i.q.i. vide. ſ. xx ruina domus oppꝛeſſit: 1. ito repꝛehẽdat᷑ audacia:in exequen U. Nex.l. pbi eſt ſta
niirnt xiiſ⸗9.lif aͤt. hoc iuſſerat qui ꝑ illum miracu merito repꝛehẽ e. ſi ſpöo⸗ q Lex.i. vbi eſt ſta
e N xxiij.q·iij. at latenter 500 . . ½ — e laudet᷑ obediẽtia Abꝛaã ſi po⸗ tuta pena crminis ad
Pnn P Sn ẽ abi la faciebat. His igit exceptis quos vel e dis iure laudei filio motus fuiſſz:exe⸗ eteſee
Kicgiit eo. Bi⸗ ſerxi liter vel ipſe fons iuſtitie taneꝰ i occidẽdo filio mo Hrexe yvtrũq;.ex de off.? po
imnt qadã ꝙ pbi ex iuſta eneralitervel iple to . ilis hỹ bẽti deo obſecũdans teſ.iud.dele.de cauſis
2 ene di⸗ dens ſpaliter iubet occi i: quiſqs hoieʒ Talla kelege luh dem Reibuns inper Eid d wns
giuttt aſtſtesg corpis, vel ſeipſum vel queèlibʒ occiderit: bomi am deins eit. 1 Paen eſt. crio .
gininf R nat lic oli cidij crimine inectitur. Itẽ hoc diciæ« mattheü. o officis vindicte poſſunt I. xly.dir gemen
ſciien occiere. mus:hoc aſſerimus:hoc modis oibus 38 eo anun ri Adat. On ſiuſry. F.
Gifiln yt bic innuitur appꝛobamus:neminẽ ſpontaneaʒ moꝛ impleri. dicte poſſunt implere bo 3 æ iarae.
ein cũ tñ ang. dicat inferre debere: velut fugiendo Fficiavin icte polſund inp di. iij. facle ſut.
Litie⸗ cũ m aug. dice tem ſibi inferre debere:velui ni bono animo: quõ iudex quo- 1 Wogdos. ad qd fi
nes ueogas moleſtias tpales:ne madnanaonisi modo lex. Idem ad macedomum. ani vt qni, a pet⸗
ane maiu 4. eminẽ ꝓpter eccata aliena ne hoc ißo mo eH 8: qui cri cat.
n reldtos leerhabere grauiſſimũ peccatũ pꝛo nan uduus Runanu qui cri Can kans te
echehn vt. S. q. liij. di T., A117 ete eod AADeer. emo puniendꝰ? ẽ.
rng u: neminem ꝓpter ſua peccata pꝛ E eſt iniqtatis: ſed potiuſ huma cã nemo p
Nrnef hlcep mell pot pꝛiu:neminem/ hac vita opꝰeſt vt poi Dn eſt iniqᷣtatis:ſe potiuſ hi xpi q vlt. muenium.
dicn in hiano. Ilta que magis in hac vita op⸗ ſi HMnitatis ſocietate deuictus:qui pꝛo ane na mie
Seoeet q; inelnſine. enit o ſanari:neminẽ velut deſi nis ſocl H X (Rönes. n m
nene ern iſtis — vlte que poſt moꝛteʒ ſpe pfeeCdiminis ſt Gecnor: vt ſt ho es uuileandiu s iija
ibctlett m gbemagis vꝛ ratur.qꝛ reum ſue moꝛtis melioꝛ pꝰᷣmoꝛ minis libera ℳ. Wo Igel 58: le, es nan
G licet alicui ſe oc 4 ſmit. ntra Quare ſint inſtituta regia ptã 9 P. Vulitates. nam
an acre ſoni tem vita non ſuſcipit. C. Item contra li tomienta bbeoec ſolu bñ ag t vt vi
ni ehnalint penllannm ſbi manus inücere. On fruſtra ſunt inſtituta ptãs re Fienag. d vr
. . m ice „ 72 * , „ „ . arni H.E. . 9*
e Eieneraic en Diriſtlad raltor biſt ſaanen fes: gmamiiue: viſeiplia vßantis: i 51 1. araich
2 8 latet.ſic po talibus dereliquit.hoc ad nos oĩn ficis:arm⸗ 3: Dic bütofa iſlamo r nocturnu licz
4 niurbec dicn perti enim veneramur no ueritas etiaʒ boni patris hñt oia ooccidere: ſʒ diurnũ ñ
nitur hec dictio non pertinet:neqʒ enim ve I ogeſi ſasvrönesꝰvtilitates'.hec iſt telo ſe defedat. pr
f . . uos cauſasrõnes?vti hHec ni efedat. y
ſent abſaz inelnuue. mine martyxeos qui ſibi collum liga- dos uos ca it: ꝛ boni eti de bom i nfodiet
uß, Me g. vezle. uerunt. C Item uronpmus in iona untinent eirralicocrcenke nen ſi aut fin boelurnepo
uſe cti.l. ;rigf., . eta. Deeodem. „. ter malos vinunt. ci terat dep̃hẽdi ſine le⸗
G⸗ cerilt xii i. Ropheta eſt noſty moꝛteʒ arripere: ſʒ nnũq potius Heccat aui cãm moꝛtiſ Knr enet ſie ng
ovjn ebꝛon. ijs libenter accipe. vn pꝛebet:quãa ille moct. occidit.vt.ff.de ſicca.
L llataʒ ab alijs libenter accipe. vn . v
ße E abmne P ercentonhens non lʒ mihi ꝓp⸗ Am hõ ab hoie elik:mulen; d furẽ. Itẽ latroneʒ inſt
ir S in herie nionihn bi caſtitas ſtat vtrũ fiat nocendi cupi itate v diantẽ in itineribꝰlicʒ
n⸗ ²P) t, paia perire mann anſeleo vl ii iniuſte aliquid auferendi ſicut fit ab ini⸗ cuilibʒ occidere.vt. C
ſerin volunta ericlitatur:ſed percutiẽti colla ſubmit inmiuſte aliqui lciſcendi vel qñ li.ni. ſine ſe. e C
c- K ſecvsſtper Perke 1 bꝛachareñ mico ſicut a latrone: an vlciſcendi aßn l ni.ine iu. vin.
⸗ ſuroꝛẽ tic non lere. C. Nẽ er conci. bꝛacharen. obediẽdi oꝛdie ſicnt a iudice ſicur a co⸗ Lizii.
, Petckx. Hullaſat osatio his:ani ſeipſos in⸗ lorclis en vel ſubueniendi ne FMatnen .
4 . . „„ t. . . „ . te: 4 79 5½ „ 3 „ lt. qui .— .
G, cdsinſan⸗ Eſigan⸗ vt hi q ſibi ipſis voluntari 12 Enrare ſen annn larrann e⸗ - Ponnz ſut magf.
Cõmemo⸗ ferrũ aut ꝑ venenũ aut per boſtis a . ille qunui Punit ↄſulẽs ; faciei
ſun ratio ſʒ nõne cũ ſpitit tꝑ ſuſpẽdiuz: vel quolibet? tis fuit potiusin culp⸗ ule, yt · ſ. ꝓpx. q.vlt.q alioꝝ
erei nca non e Ppcipitium aut ꝑ ſuſpediuʒ: lia 5 dit: uiſpiam decipiat fide⸗ Y. xyi · diſti. tanta.
4 dgli mor⸗ mo inferunt moꝛtẽ nulla pꝛſus p llis ? occidit: velut ſi qniſp Rryroitn tanta:
Gmniſt viuo:g illi moꝛ⸗
e

3/

Suppliciũ.ſed certe illud nulio iure innenit

Inquirendum etiam eſt qs omo cam mali pᷣbuerit.vt. C. ad.liul.de vi pu.

. ff. ſi quadra pan:eeilcun arietcs.

—„

fideiuſſ. d: poſſit occidi

ſi nõ cxhibet illũ ꝓ quo fideiuſſit:lʒ fideiuſſerit ꝓ reo cris.ſʒ ſi fideiufſoꝛ ſi

ne dolo reũ criminis nõ exhibet pecunialiter punit᷑.ſʒ ſi dolo eũ nõ exbib,z

punit᷑ arbitrio iudiciſ
vt. ff.de exhi. re.l.ſi ꝗſ
reũ.⁊.C.ad turpil.l.ij
potiꝰ reſpicit᷑ hic fa⸗/
ctum vel ↄſuetudo ali
cuius loci ꝙᷓ; ius.
Ricipes.hec qt
tuo: capitla ad
boc inducunt᷑ vt pᷣnci
pes eccleſas defẽdãt
⁊ reos non permitiat
vinere.

c Intra eccleſiam.

laici habent iuriſditi-
onẽ multiplr intra ec
cleſiaʒ.qnq; in ꝑſoniſ
ipſis cũ ſint icoꝛꝛigibi
les.vt.xxxij.di.eos ꝗ.
⁊.j.e.de liguribus.itẽ

gqgqñqʒ; ꝓpter ambitoeʒ

alicuius.vt.lxxix. diſ.

ſi ꝗs pecunia. Itẽ cu,ʒ

fidẽ volũt ſubuertere
vt. di. viij.quo iure.et
g.e.c.i.⁊.xvij.di.nec li

cuit. Iteʒ cũ falſarius

eſt clericꝰ.vt ẽ ð cri.

fal.ad falſarioꝝ.ite,ʒ
⁊Lcũ ſciſma faciũt cle

rici ⁊ cũ contemnunt
excõicationeʒ. vt. ſ. e.
de liguribus. Item et
vbicunq; eceleſiaſtica

ptãs deficit vt hic. itẽ

2 cũ tributum petunt
ab eccleſia. vt.ſe. q· vi
ij.connenioꝛ.

dE Mãõ pnalet. õ. di.

xcvi.duo.s.diſ.x.qm̃.
j.xi.q.i.iſtud.

e B Es oẽs·ofeſſio
Anem.i.ad eccle⸗

ſias xpᷣm cõſfitentes.

Dlceſtuoſi. in p/
ſtiniſ. S. xxxij· d.

plurimos.io.

B Egum. vi oppſ

ſos. hic vꝛ ꝙ ad
iudicium ſeculare ſpe

ctet defendere oppꝛeſ

ſos ⁊ viduas ⁊ pupil-
pillos.vt.j.e.admini

ſtratoꝛes.et.S.e.q.iij.

ab imꝑatoꝛibus.⁊. C.
qñ imꝑa.int᷑ puptl.et

vig.l. vnica. ſʒ Z. ſ. xx

iiij.q.vlt.ſñ ꝗs de poiẽ
tibus.lxxxvij.di.deſo
latis.⁊ c.i.⁊.ij.⁊.xij:q
i.omnis etas.

b¶In loco iſto.i. in

eccleſia.io. =ðèðWM

i G G Japud.aditiõi.

nõ ꝙ glibʒ dʒ fa
cere q̃ ſue ↄditiõi con
neniunt.yt.xciij.diſ.le
gimus.⁊.vij.q.i.fi ꝗs
epᷣs.⁊ eſt hic ar.õ cle

ricos gꝗbꝰ diſplicet cõ

ditio ſua qui comam
volunt nutrire.ex de
vi. ho.cle.clericus.

¶Qni Zdictoꝛ. &.
xyij. q· vlt.ſi gs ſeruũ.
¶¶Quõ.ar. .ij q. vij

non poreſt.

m) Icat ſodomoꝝ

cũ reuerteretur
oc cede q̃ttuoꝛ reguʒ.

iuſſoꝛem ſuum atqʒ ille ꝓ iſto legitimum
ſuppliciũ luat:nec tñ oĩs qͥ cauia aliene
moꝛtis reus ẽ:velut ſi ſtupꝛũ quiſpiã pe

tit:ſeſeqʒ ſi non impetrauerit interimat.

Quid ſi fili timens pf̃is pia vbera pꝛe⸗
cipitio pereat:qͥd ſi aliꝰ hoie liberato vł

ne aliꝰ liberet᷑:ſibi ipi moꝛtẽ ĩferat:nũqͥd

ꝓpter iſtas aliẽaꝝ moꝛtiũ cãſ aut ſceleri
cõſentiendum eſt:aut vindicta peccati qꝗ

nõ fit nocẽdi ſʒ coꝛigẽdi ſtudio:aut etiã

pr̃na vᷣbera tolerãda aut opera miſeri⸗
coꝛdie cohibenda ſũt.hec cum accidunt

debemꝰ eis humanũ doloꝛẽ ⁊ nõ ꝓpter

illa ne accidãt recte factoꝝ repꝛimamuſ
volũtatẽ.¶¶ Item iſidoꝛus. L
Quod ſacerdotes efficere docendo nõ
valent:diſcipline terroꝛe poteſtas extoꝛ
queat. r

PDinces ſecnl nõnũgqam intra ec

cleſiã ptãtis adepte culmia tenẽt:vt

per eãdẽ ptãtẽ diſciplinam eccleſiaſticã

muniant.Ceterũ intra eccleſiam ptãtes
neceſſarie nõ eẽnt niſi vt qð nõ pꝛeualẽt
ſacerdotes efficere ꝑ doctrie ſermonem
ptãs hoc ipetret ꝑ diſcipline terroꝛẽ.Se

pe ꝑ regnũ terrenũ celeſte regnuʒ ꝓficit
vt ꝗ intra eccleſiaʒ poſiti ↄtra fidẽ ⁊ diſ

ciplinaʒ agunt:rigoꝛe pᷣncipũ cõterãtur:

ipſãqʒ diſciplinã quã vtilitas eccleſie ex

ercere nõ pᷣualei:ceruicibus ſuꝑboꝛuʒ
ptãs pꝛincipalis iponat.⁊ vt veneratio
nẽ mereat᷑ vtutẽ ptãtis impartiat. Cog⸗
ſcant pꝛincipes ſeculi deo ſe debere eſſe
reddituros rõnem ꝓpter eccleſiam quã
xpᷣo tuendã ſuſcipiunt. Maʒ ſiue augeat᷑

pax ⁊ diſciplina eccleſie ꝑ fideles pꝛinci
pes ſiue ſoluat᷑:ille ab eis ratiõem exigit

n eoꝛum poteſtati ſuam eccleſiam tra
idit. Item leo papa.

Et regia poteſtas a ſacerdotalis defen

dat auctoꝛitas:qne ad diuinam confeſ⸗
ſionem pertinen.
Es aũt oẽs aliter tute eẽ non pñt ni

ſi que ad dininã ↄfeſſionẽ ꝑtinent ⁊
regia ⁊ ſacerdotalis defẽdat auctoꝛitas

Itẽ ex conci.turoñ.iij.
Sacerdotalis admonitio quos coꝛig.
re nõ vʒ:ſecularis potentia coꝛꝛigit.
Uceſtuoſi parricide homicide mu-
ti apud nos reperiunt᷑. ſed aliqͥ ex ilł
ſacerdotũ nolunt admonitiõibus aureʒ
accõmodare volentes in pᷣſtinis ꝑdura⸗
re criminibꝰ:quos opoꝛtet per ſeculariſ
potentie diſciplinam a tã pꝛaua ↄſnetu
dine coerceri:qui perſalutifera ſacerdo

tum monita noluerunt reuerti.“IJtem

hiero.ſuper hieremiam.

Walos compꝛimere ⁊ bonos ſubleua
re:regum officium eſt. .

B Egum officiũ eſt pꝛopꝛiũ facere iu

diciũ atqʒ iuſtitiã: ⁊ liberare de ma
nu calũniantiũ vi oppꝛeſſos.⁊ peregri
nis pupilliſqʒ ⁊ viduis qui facilius op⸗

pꝛimunt᷑ a potẽtibus:pꝛebere auxilium

⁊ vt cnrã eis pᷣeeptoꝝ dei maioꝛẽ inijce⸗
ret:intulit. Nolite cõtriſtari vt nõ ſolum

eripiatis:ſed ne patiamini qͥdẽvt veſtra

n ¶ ¶ Ommnia.hec lra vꝛ ſibi ↄtradicere in eo ꝙ diẽ hie ꝙ regiſ ſint ola
⁊ ſam dixit ꝙ oĩa ſint vicioꝛis.⁊ etiam in geñ.dixit.Non accipiaʒ ex

oĩbus que tua ſunt.Ad hoc dicas ꝙ abꝛaam nõ ſuberat iſti regi nec

de regno ſuo erat ⁊ ideo pꝛeda erat in ſua ptãte.aliogꝗn ſi non fuiſſet
ſua non potuiſſet inde dediſſe decimas melchiſedech.Sed ſ ſubalt
quo militer̃ pꝛe

cõniuentia eueniat eos ab alijs ↄtriſtari
⁊ ſanguinẽ innocentẽ non effundatis in
loco iſtoꝰ.homicidas eni ſacrilegos ⁊c̃.
⁊ poſtpauca.ſi inquit hoc feceritis o re⸗
ges inda:tenebitis pꝛiſtinã poteſtatem.
IJoſis autem pᷣncipibus ⁊ poteſtati⸗
bus fidẽ ⁊ reuerentiam ſeruari opoꝛtet:
