trib? erminibus quilibʒ cõione pꝛiuet.

Ertũ eſt ꝓ his tribꝰcribꝰaliquẽ ex

cõicari debere:cũ ad ſynodũ cano

nice vocatꝰ venire ↄtẽnit:aut ſi poſtqᷓ il

luc venerit ſacerdotalibꝰreſpuit obedi⸗3

re pᷣceptis.aut ſi añ finitã cãe ſue exami

natõeʒ a ſynodo abire pᷣſumit.De hisꝰ

inq; ⁊ huiuſmodi pᷣmiſſe auctoꝛitates lo
quũt᷑: nõ de iniuſte ſuſpẽſis. Nõ aũt in
iuſte ſnie parendũ nõ ſit:muli auctoꝛita

tibꝰ/pbat᷑:q̃rũ pᷣma eſt illa hierony.ſuꝑp

mattheuũ. Sententia paſtoꝛis reum̃
vel innocẽtẽ non ↄſtituit vel facit.
Momodo'ſacerdos mundũ lepꝛo

imine.
EAme finitam. ſic.ſ. de conſe.di.i. miſſas.
n ¶ Be his. i. de contumacibus.
x

UAillusů ſacerdotũ quẽqᷓ; recte fivði

aut.vt nulli iu.

§. hoc pᷣo iube
mꝰ.ſucceſſoꝛ au

rem delegati nõ

põt abſoluer yk

reſtituere pol ⸗
ſeſſionẽ adiudi
catã niſi ſucce⸗-
dat in honoꝛe ?

onere. e de of.
oꝛ. paſtoꝛalis.ꝭꝗ
pterea.
m Pꝛemiſſis
ſic ⁊ vꝛbanus.õ

e.quibus epi.
n— 0. cõi
one. ſacra

mentox.

Sine oſcia

hoc eſt veꝝ cuʒ
illud delictũ tã
git totam ꝓuin
ciam alias non
tenet. vt. ix.q.iij
c.ij.et.c.archi⸗
epiſcopus.

p ¶Moꝛ is. Z

cũ ſit perpetua
dãnatio qliter
dꝛ medicinalis

Rñ.· cũ contẽni
tur eſt dãnatio

alias nõ. vt. xxx
iiij.qiij.notan-⸗
dũ ·in fi itẽ vꝛ H
ꝙ nemo ſit exco
municãdus niſi
ꝓ ↄtumacia.vt
xlv. di. ſed illud
⁊.· xxiiij.q.iij.tã
ſacerdos⁊.c. ec
cleſie. ſʒ boc nö
eſt veꝝ. vt ex de
p.ſi. ex parte v½
dic ꝙ tunc de⸗
mũ gs põt excõ
municari ꝓ cri
mine cũ eſt icoꝛ
rigibilis cũ alit

non poſſit coꝛi

foꝛte.io.

Allus. et

g.e. epi. vel itel⸗

lige de veniali⸗
buſ. vt. ſ. de ↄſe.
di.ij. quotidie.
⁊Z.c.panẽ de al/

r ¶ Arcerii ex

cõicari.baʒ.· tũñ
itellexit ꝗ gcũ
qʒ; eſt in moꝛia/
li peccato nõ dʒ
ingredi eccleſfſaa
per id qð eſt.xx
xiij.q.iiij. vir cũ
pꝛopꝛia.ſed nõ
eſt vernʒ. vt ibi
dixi. ⁊.j.de pe.

omodoſ ꝗs eniʒ dicebatur lepꝛoſus ducebatur ad ſacerdo

oon

lua
obare
lipſinn
Whn
iilſe
ipinin
Wlos di
uumta
acei⸗
hebent
ſanſ
tiſon
lſſe
unnmi
d
ſtnatcie

1,.*

=
S6,,SE =
S.
s☛

= =
–☛. S= ☛GA =

— —
=

8
egi
reg
mngu
Aiaft
Kiti
1e
harr
tocit
dicnde
günn
oti
dinnn
not
iſſtn
iifiß
noſtetn
icisſf
neci.
cli
iſgie
eotet
egbeen
eptan

ef

Pir
Phnn
annpan
ſcili
lltani
giſ

gt

XAI

tem. ⁊ ſiille iudicabat ulũ lepꝛoſũ vel mundũ ita babebat᷑ vt.j. ð pe.
di i. ex hbis itaqʒ⁊ ſic pʒ ꝙ ſnia nõ dat nouũ ius ſed vetus declarat
yvt.ff.ñ ſer. ven.ſicuti.S.iij.iñ ſi ſnia fuerit lata pꝛo reo ꝑ hoc nõ tollit

7

40 Mon alli⸗

gat. tũ ad deũ
ſed ꝙᷓtũ ad ec/
cleſiã. vt.xxiiij.
q.iij. ſ quis nõ
recto.
bᷣ¶Vec ſoluit
noxioſ.talis ab
ſolutio non pꝛo

Qeſt ïtũ ad eũ

qui querit indi
ſcretuʒ ſacerdo
tẽ vt eũ ꝑ impe/
ritiã abſoluat.
yvt.j. de pe. di. vi
ni vult.
c¶ ¶Scit.i.ſcire
dz yt index. io.
d Nieſt il⸗
lata. a dio
ſcoꝛo heretico
cuius ſnia nul/
la fuit.ſʒ quid ſi
aliã tuliſſet ſen
tentiaʒ in ſuos
ſubdiios.dico
ꝙ tenet:qꝛ illi ꝗ

ſut ex eccletam

bene babent iu
riſditiõeʒ.vt.xx
iij.q.v.ſi ꝓpter

vlt. alij Z ſenti⸗

unt.yt.xxiiij.q.
i... illud. ſed illsᷣ
n tenet cũ excõi
catus eſt. vt e
de ſen.⁊ re.iud.
ad ꝓpbandum.
Ecunduzʒ.
nec dei. id
eſt deo.
fBVec noce⸗
re.ꝗqn pũiat ma
leſactoꝛẽ. vt.xx

xij.q.iiij.nemo.

pit. yt. xx.q. vi
quctoꝛitatem.
Emerariũ
dlerunq;.
nocet eniʒ ſi cõ⸗
temnatur.

1CVUt noceat

qꝛ ſi ꝑ imperiti/

33 iudicat facit

litem ſuã. vt in⸗
ſti. de obli. que
ex qſi delic. na.
HFi.ſed ſi ꝑ dolũ
incurrit infami
am.⁊? pᷣterea pu
nit in totã litis
eſtimationẽ. C.

de pe.iu.g male

ad intereſſe pu
nit g iniuſte ex
coicanit aliquẽ
niſi erraueritex
ca pꝛobabili.vt
er de ſen. ex. ſa⸗

0.

leNDid ob⸗
Qæi ob⸗

nõ ſunt. ʒ.

actionem.vt.C.de re.cre.actoꝛi

.

obligatio.yvt.ff.de ↄdi.inde.iulia.ſed ſi ꝓ actoꝛe feratur dat ei nous

ſum nõ facit. ſic epũs vel pꝛeſbyter non
alligat eos qui inſontes ſunt:nec ſoluiiꝰ
noxios:ſʒ pꝛo officio ſuo cũ peccatoꝛuʒ
varietates audierit:ſcitqui ligãdus ſit:
qui ſoluendus.¶Iteʒ auguſtinꝰ ſuper
mattheum. PBalea.
Igliculũ eſt:vt eum dicamꝰqui vin

H culis peccatoꝛũ ſuoꝛũ ligatuſ ẽ: pꝛo
pter hoc ſoluʒ ꝙ epũs dicitur hr̃e hiuuſ

modi poteſtate:vt ſoluti ab eo ſoluti ſint
in celo:⁊ ligati in terris:ligati ſint ĩ celo.
Sit ergo repzelge ſibilis qui alterum li
gat aut ſoluit. Itẽ gelaſius papa ep̃iſ
ꝛiẽtalibus de damnatiõe dioſcoꝛi.
Non eſt petenda ſolutio:cuʒ iniqua fer
tur ſententia.
VAi eſt illata ſnia:deponat erroꝛeʒ
⁊ vacua ẽ.ſʒ ſi ſiuſta eſt tãto curare
eam nõ debet: quãto apud deuʒ ⁊ eius
eccleſiã neminẽ põt grauare iniqua ſen
tẽtia. Ita ergo ea ſe ñ abſolui deſideret:
qua ſe nullatenus perſpicit obligatum.

Item auguſtinus de ſummo bono.

Deus non nocet nec noceri patitur ali
quem iniuſte.
Ecundũ catholicaʒ fidem nec dei

nature nocere quiſquaʒ põt:nec na

tura dei iiuſte nocer̃ cuiquaʒ poteſt:nec

nocere iniuſte patitur quẽquã.qui eniʒ
nocet vt apoſtolus ait: recipiet hoc qð
nocuit. WIgdeʒ de verbis domini.
Iniuſta vincula diſrumpet iuſiitia.

blicanũ: ligas illũ i terra: ſed vt iu
alliges vide:nã iniuſta vincula diſrũ
pitiuſtitia:quem ſolueriſinquit in terra
ſolutus erit in celo. ¶ Idem de ſermo
ne domini in monte.
Zemeritas iudicandi non ei qui indica
tur ſed iudici nocet. JJ
Emer ariũ iudiciũ plerũqʒꝰ nihil no
cet ei de quo temere iudicatur.ei au
tem qͥ temere iudicat ipſa temeritas ne⸗
ceſſe eſt vt noceat:. Idem ad cleruʒ
hyponenſem.
on obeſt bominiiniuſta ſententia.

(Aglin habere fratrẽ tuũ tanq; pu⸗
e

QEd obeſt homini:quod ex illa ta

bula?vult eü lere humana igno⸗
rantia:ſi de libꝛo viuentium non deleat
iniqua ↄſcientia. & Idẽ ad ſecundinũ
manicheum. eeodem.
Enti de auguſtio quicquid libet:ſo
la me in oculis dei ↄſcientia non ex
cuſet. “. Item greg. ↄſtantino medio⸗
lanenſi archiepiſcopo.
Quos conſciẽntia iuſtificat:alioꝛuʒ ma
ledieta non timeant.
cunctis que in hac vita aduerſa
pꝛoueniunt:ſola eſt ſicut noſtis oĩpo
tẽtis dei diſtrictio pẽſanda:atqʒ ad coꝛ
ꝓpꝛiũ ſemꝑ recurrendum vt nullus ibi
linguaimplicet:vbi conſcientia non ac
cuſat:quem enim conſcia defẽdit liber
eſt inter accuſationes ⁊ liber ſine accu⸗
ſatione/eſſe non poteſt:ſi ſola que inte⸗
rius adijcit cõſcientia accuſet.de veſtra
igitur ſanctitate abſit a chꝛiſtianoꝝ iudi

159

xij.q/i.nolo.de ↄſe.di.i.iubemꝰ.in illis.c.dẽ nõ ſufficit ↄſcia.ſed requirit᷑·
bona ſama quatũ ad alios.ſʒ illa.c.loquunt qñ ſumus inter tales qui pa/
rati ſunt imitari ⁊ nõ repꝛebendere.vñ ne tales coꝛũpamus.exemplo niti
debemus.vt fama nr̃a lucet coꝛã eis.ſed hic loquit᷑ cũ ſimus inter tales g

non curant imitari ſʒ repꝛebẽdere:tunc ſufficit nobis quantũ ad eos cõſci

cio ea que maledicoꝝ hominum rumo
ribus conficta credimus:in qualicunqʒ
modulo ſuſpitiois adduci:qꝛ ⁊ ſacri elo
quij teſtimonium tenemus:vt mala ma
ioꝝ cuʒ foꝛſitan dicuntur:niſi pꝛobataꝰ
credi non debeant:ſed citius pꝛobata:
vlciſci. Hoc igitur dixi vt nimie leuita⸗
tis eſſe oſtenderem ſi quis mala grauia
credere ſtudeat que pꝛobari nõ poſſint
vnde ſanctitas veſtra debet mentem ſu
am a maledicoꝝ hominum rumoꝛibus
atqʒ obtrectationibus diſiungere:⁊ ſo⸗
la que eterne vite ſunt atqʒ ad vtilitateʒ
ſubditoꝛum pꝛoficiunt cogitare.¶An
de augu.in pſal.xxxvij.
Fruſtra aſperantur 23 bomine que de
us iuſtificat. DR
Tſi ad tẽpus dãnaris ab homine
12 ſi dixerit ſententiam ꝓconſulis in
cypꝛianum aliud eſt ſellaterrena:aliud
eſt tribunal celeſte:ab inferioꝛi accipit
ſententiam:a ſuperioꝛe coꝛonamꝰ.
Idem in pſalmo.xxviij.
Uſtodirintus innocentiã tuam. vbi
nemo oppꝛimit cauſam tuã.pꝛeua
lebit in te falſum reſtimonium ſed apud
homines:nunquid apud deuʒ valebit:
vbi cauſa tua dicenda eſt:quando deuſ
erit iudex alius teſtis quam conſcientia
tua non erit:inter iuſtù iudiceʒ ⁊ conſci
EPrian tger noli timere niſi cauſam tu
am. . Item gregoꝛius papa.
Hon PSninng Sgasr Piikcientiat
curare debemus.
Mter vᷣba laudantiũ ſiue vituperan
tium ad mentẽ ſemꝑ recurrendũ eſt

⁊ ſi non in ea inuenimur bonuʒ quod de

nobis dicitur magnã triſtitiaʒ generare
debet:⁊ rurſũ ſi non in ea inuenitur ma
lum:quod de nobis homines loquunt᷑
in magnã debemus leticiã pꝛoſilire.qͥd
enim ſi non oẽs laudant. ⁊ conſcientia
liberos nos demonſtret.habemus pau
luʒ dicentẽ.gloꝛia noſtra hec eſt teſtimo
niũ conſcientie noſtre, Job quoqʒ dicit

ecce in celo teſtis meus. Si ergo eſt nob

teſtis in celo teſtis in coꝛde dimittamus

ſtultos foꝛis loqui quod volunt.qͥd eni
aliud detrahentes faciunt niſi quod in

puluerẽ ſufflãt. ⁊ in oculos ſuos terram

erxcitant. vt vnde plus detractionis per
flat:inde magis nihil veritatis videant:

vocandi tñ etiã ſunt ipſi ⁊ tranquille ad
monendi:eiſqʒ ſatiſfieri modis oĩbꝰ dʒ
ſcientes quid de iudeis veritas dicit:ne
foꝛte ſcandaliʒemꝰeos.ſi aũt ſatiſfieri ſi
bi ex veritate noluerint:habes ↄſolatio
nẽ:quã aſpicias in euangelio.cuʒ enim
dño dictũ fuiſſet:ſcis qꝛ audito hoc ver
bo'ſcandaliʒatiſunt iudei:reſpondit:ſi
nite illos:ceci ſũt ⁊ duces cecoꝝ. Dau

lus quoqʒ apoſtolus admonet dicens:

ſi fieri põt quod ex vobis eſt:cũ omnibꝰ
hoĩbus pacem habẽtes:dicturus cũ oĩ⸗
bus paceʒ habeamus hoc difficile eẽ ꝑ
ſpicienſ pꝛemiſitꝰſi fieri poteſt:⁊ ſubiun
xit quod fieri põt:cum dicitquod ex vo⸗

entia bona.
m Nciũctiſ.lingus
ablatiui caſuſ.ſ.
yvt ꝓpter nullius lin/
gua credat ſe aliquis
molicitum e reum.
n ESine accuſatiõe
interioꝛi. L 7
o .α Maledicox. ar.
ꝙ ifamia oꝛta ab ini⸗
micis nõ inducit pur
gationẽ.er de pur.ca.
cũ in inuentute.⁊.ij.q
v.omnibus.nec etiaʒ
a leuibus ꝑſonis nec
ab illis g de facili cre
p Miſtpꝛobata. . x
xx.qv.nullũ af.
q ꝛᷣE CQitius. vlciſci.i.
puniri qᷓ; citiꝰ fieri pp
teſt. vt. xxiij.q.iij.eum

guiſcß.
r ;Pꝛobata. alias
W◻ T ſi cipꝛianuʒ.
martyrez.
¶ Sella.i. ſedes iu
gicis.
n Co:onã ſi ſniam
patiẽter ferat.vt.j.e.
iuſtus.
xUſtodi. qꝛ coꝛ/
poꝛi vis põt fieri
non aie.xxxij.q. v. .. i.
xxiij.q.vi.in pᷣn.io.
yBUter vba.ne foꝛ
te. bec fuerũt ver
ba xp̃ᷣi.cũ petẽt᷑ ab eo
tributum.dixit petro
vade ad mare ⁊ piſcẽ
qui tibi pꝛius occurre
rit tolle.⁊ qdᷣ iueneri /
in oꝛe piſcis des ꝓme
⁊⁊ pꝛo te.vt.xxviij.q .
i.iam nunc.⁊ eſt.ar.q
aliquid omittit̃᷑ rõne
ſcandali.l.diſ.de bhis
yvero.
3 Verbo.nõ quod

intrat in os.ſed qð ꝓ

cedit ex oꝛe coinqnat
hominẽ.tunc dixerũt
diſcipuli.ſcis qꝛ pha/
riſei audito boc pᷣbo
ſcãdaliʒati ſunt.pha
riſeoꝝ enim erat reli
gio in cibis diſcernen
dis. O=
2= Scaãdaliʒati ſũt
i.indignati ſunt.
2 Pꝛemiſit. ar. ex oꝛ
dine verboꝝ argumẽ
tandũ.ar.xliij. di.c.i.
in fi. ex de reſcrip.cuʒ

Lauſa.

C Eam fũlis ar c fides eſt üli ſeruanda qcã n rult fuare.xxxiij q v c
ECum illis. ar. ꝙ fides eſt illi ſeruanda q eã nõ vult fuare v.
go xriſ iiiſ innoc co.. ar. e de iureiu. ꝑuenit.in fi.⁊ ẽ huic ſi. ff. de arbi.

ſuggeſtũ. Sed nunquid ecclia ꝑdit pᷣnilegiuʒ ſi delinquant canonici
vel monachi. videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ ⁊ ciuitas ꝑdit n deliquerint cines.xxvq.
ij iia nos. Itẽ nauis ecclie publicat ꝓpier delictũ C. de ſa. ſan. ec. iu⸗

cent ij gei nolo⸗ cC Cũ occidãt.exẽplo.vt.ij.q.vij paulus. beruweeubeanſp . n. GrcX depalui cz plantatc in ſiar atra de
d. Diam. i.chꝛiſtianam religioncʒ. ” “ n deb;
vt ſi videren , „ 32 J Ii2 te iua 0 cõſtet tibi ꝙ
ſolnere innu iuſta bis eſt:qꝛ ſi nos in mente charif o. Lisnndlfolaardi Ehoteſtate ſe pꝛinal Pa Uicsnb *
xc iene taern oclientes ſernare in mn ann lli - AWſe ligandiatq; ſolnendi ptäte ſe imiquapotefig
quar ille faceret.x ſi nt dubio habemus. Hoc inter eos ob pꝛiuat: qui hanc ꝓ ſuis voluptatibꝰ ſiſtere. ex de ap.
ſe exenſant p alim · ſeruandũ e:qui parati ſunt ſuſpicari d ⁊æ non ſubduoꝝ moꝛibus exercet· ugnificauernnt
Ee on nõ vident pati ſbn repꝛehẽdere: ni Igdem. He eogem. lridi.c. nulloin⸗
tum en e UGiraſenpanc iosamtem conſcientia ẽ T Adicare digne de ſubditis neqneiſ nit eſtergoß
ſnia mniana norert 2 ean nobiefnn⸗ illis. Sranat bahtome is aton odia vel arghercs⸗
Cam ꝓpiulit. no aut nde auguſtinus. —altioné iniuſte
5 aus plata eſt pot Lonſcientia Bobis 7 fama pꝛoximis ell. Hon eſt vera pꝛeſidenus abſolutio. ni latam. ꝙ nõ dʒ
hoc intelligi de reoa geceſſaria. ſi ſequatuy arbitriuz interni indicis. ſuſtiere aliqua
ipſis iſi as vitia dir. Hn ſuntaudiendi ſiue viri ſcĩ ſi· AUVnc vera eſt abſolutio pꝛeſidentis penã qꝛ qui /
ehe vinmeeſees T ue feie: qui qñ repꝛehendunt᷑i ali⸗ TS mnrerni ſeaagenr arburin nclicte barſinamearai
denaiczdo ᷓ negligẽti fit vt i veniant nod bene quatriduani moꝛtui reſuſci⸗ cationis eſſe in
5a ne alne eeabenta ae lace abelte ei, tnio illa ſignificar bo videlicet demon ndtamno c.
Abhoiabilis . ga unt: dicut coꝛã deo ſufficere ſibi ↄſciẽti ſtrat: q pꝛius dñs moꝛtuũ ſuſcitauit xvi Sn aerd,
moꝛtalr peccat ⁊ Ro exiſtimationẽ hoium non ſolũ impudẽé⸗ uificauit dicens: lazare veni foꝛas: ⁊ p. eỹ de off. oꝛ. ad
nat ei qð dicit augu⸗ ter: veꝝ etiã crudeliter ↄtẽnentes: cum modũ is qui viuus fuerat egreſſus a diſ repelmena.ar.
ſtinus ſup pᷣmã epyÜÄ5 occidãtaias alioꝝ ſiue blaſfemantium cipulis eſt ſolutus: ſicut ſcriptuʒ eſt. z c cuiẽ hz boe
ꝛd coꝛin ꝙ errare in ·viaedei:quibꝰſecundũ ſuã ſuſpitionen ¶Igem in regiſrro. öeſt veg vr.
ageſ mm epeg quaſi mrpis que caſta eſt diſplicet vita POꝛiuilegium meretur exui:qui eodem ſtene ſor .2
opus eſſe bonũ qð ẽ ſanctox: vel etiã cũ excuſatione imitan abutirnr ((ſoquell.
see onige eren as vident: ſec qð putãt. ꝓinde MRiuilegium oio meretur amittere: Ead . 6Er biar
quilibet adultus ten quiſquis a criminibꝰflagitioꝝ atqʒ faci⸗s R qui per miſſa ſibi abutitur poteſtate Zanhagi
tur ſcire ſj eſſe bonuʒ nox vitã ſuã cuſtodit:ſibi benefacit.qͥ/ C Idemm. neſis. 5 e. ſi eßs.
illud mal. vel dic di· (mig autẽ etiã famam ⁊ in alijs eſt miſe?ę/ Zs in quem canonica non fertur ſente⸗ Et aphꝛica
vrkiiranKelſene ricoꝛsenob eni neceſſaria eſtvita noſrra tia penam non debet ferre canonicam. mni 5 co. placuit.
e e no ne ear⸗ lijs fama noſtra. ¶Item hieronym2 EBn debetis penã ſuſtinere cano e iſcopuſ
Sah laſſeeranc⸗ ſuiper ehiſwol⸗ pauli ad philemonem. nic a:in cuius dãnatione non ẽ ca bo Ksbna
rit. ððð Apud beu maledicitur: qui moꝛibꝰ di nonica ꝓlata ſnia.¶Ex his dat itelli deponit eßm ſʒ
erns opinang ſonam pꝛofert ſententim. gi:quod iniuſta ſnia nullu alligat apud ſol?papa. neccõ
do ſʒ ſtulie aſſerẽdo. Yquis /dixerit iuſtũ iniuſtũ: ⁊ iniun? deu:nec apud eccleſiã eius aliqs grauag cilium reſtituit
J Eh qui dicitis. ſtü iuſtu: abhoiabiliſ eſt vterqʒ aps tur iniqua ſnia: ſicut ex gelaſij.c. habet. cpm ſʒ ſoluſ pa
ARolatault. loat deũ:ſimiliter qui ſanctũ dicit nõ ſanctũ. Mon g ab eius cõione abſtinenduʒ eſt. pa. vt.ij.q vi iõ5
human Uhierne⸗ leʒ. ⁊ rurſus non ſem̃ aſſerit ſanctũ:abhoĩia nec ei ab officio ceſſandũ in quẽ cogno ⁊ bicẽ ar. ꝙ ebſ
E Pormor, minoz. bilis eſt apud deum. “Idem. ſcit᷑ iniq ꝓlata ſnia.Cur capitula car⸗ porrſtitueed
oEomo. ſ. ſupbia. Eoꝛiſtumn violat: qui ſanctu non ſanctri thaginenſisꝰ: ⁊ aphꝛicaniatqʒ alioꝝ cõ ab vepecdie
p Vir.i. maio. vel non ſanctu ſanctum eſſe crediderit, cilioꝝ ꝓhibent iniuſte damnatũ in cõio depoſſtionẽ nul
p ¶NDir. ſ. ſuperbus. Jquis hoĩeʒ qui ſcũs nõ eſt ſanctů ne recipi ame iudicij examinationẽ: cur ſam. qꝛ ꝑ falſos
Exaltabii · . l Aſſe crediderit:: ⁊ dei eu iunxerit ſo⸗ ⁊ illud in cõcilio magocienſi ſtatuteſt. teſtes velpalle
apparebit. (cietati: chꝛiſtũ violat: cuius mẽbꝛa ſumꝰ Zui dainnatur a lynodo: quomodo in gationes eſt co
neeebitt TZinfra: oẽs credentes ſecundũ apoſto⸗ ſecunda innocens eſrnenar Zierno. ürar
bi ſanctifet nomen lü chꝛiſti coꝛpus efficimur: qui in chꝛiſſi ¶VWilſcopus pꝛeſbyter aut diaconꝰ oe Aitioi
tuuʒ. ðð coꝛpoꝛe erratæ labitur aſſerẽs memb? a gradu ſuo iniuſte deiectus ſi in ſe⸗ b Oꝛariuzil.
s DPlſe. pꝛiuat.ime eius eſſe ſanctũ cũ non ſit:vel nõ eẽ ſanæ⸗ cunda ſynodo innocẽs iueniat᷑:nec põot olam. .
J. rei puari ſc xij crtum cũ ſit: vide quali crimiue obnox eẽ qo fuerat: niſ gradus amiſſos recibi Etplanet
qij.ſepe fit.vel ꝓpꝛie fiat. Iayas eniʒ dicit veh his qui dicũt at coꝛã altari de manibꝰepᷣoꝝ iſi eps eſt iſicſulam.
a Huuegiu no zccdttt dalce amax ⁊ amaꝝ dulce: ponẽtes teæꝰ oꝛariũ ⁊ baculũ ⁊ annulu:ſi pᷣſbyter eſt q Reliqui hic
abeeeſua. vt nebꝛas lucẽ ? lucẽ tenebꝛai dulce puto oꝛarin ⁊ planetaſi diaconus oꝛariuy et patʒ edne e
ſocleannos⸗ eſſe ſanctimoniã. amaꝝ quod ſanctimo albam: ſi ſubdiaconus patenãꝗ ⁊ caliceʒ pone allact
Vnc vera. inter nie contrarium eſt. ¶ Item iſayas. ſic ⁊ reliqͥ gradus in reparatiõe ſua reci mbeſout ama
ni . i ſcie vel dei. Eternũ veh maledictiomis inueniet qui iãt ea q̃ c oꝛdinarent᷑ ꝑceꝑant.C Di ioꝛibꝰ vt. xxiiij·
Juckaele bonos malos malos bonos dixerit. Finiuſte deiecti nec etiã p epos repara- dic vlt.? xxxij
vult dicẽ , ſacerdos Eh qui dicitis bonũ malũ: ⁊ ma⸗ ri pñ̃t:niſi de manibus eoꝝ recipiant dq qi ñ quis eps.
nemin abloluer nin lum bonũ:ponẽtes tenebꝛas lucẽ amiſerãt qũo ſua auctoꝛitate cuiq; lʒ in? H ſit ar conma.
releri b ber⸗ lncẽ tenebꝛas. ꝓpterea captiuꝰ ductꝰ iuſte ligatis cõicare ⁊ eis nõ petita ablſo xxxy.vieps.
1 parg ünts.d dax eſt populus meus:qꝛ non habuit ſciaam lutione ſua celebꝛare officia: ſicut gelaſi 5 wes
xiũij. vbi iſta.xc.c. geſtta æ nobiles eius interierunt fſame:⁊ mul us videtur ſentire. Ad hoc reſponden⸗ ſthu. He li. lſ
y¶. Pꝛiuilegiũ. pdit ritudo eiꝰ ſiti exaruit: ꝓpterea dilatauit uʒz eſt:qõ ſnia aliqñ eſt iniuſta ex aio ꝓ poſthum? Fpl.
nilegiü pp abuſu. xt infernus aĩam ſuã: ⁊ aperuit os ſuũ abſ ferentis: iuſta vo ex oꝛdine ⁊ cã:aliquãa⸗ Z lidem. c ff.e
ñ po delicti v. z vllo termino: ? deſcẽderũt foꝛes eixꝰ do iuſta ex aiĩo ⁊ cauſa. aliquando iuſta condi.⁊ demõ.
no nos s pyteres ⁊ populus eiꝰ:⁊ ſublimes gloꝛioſiqʒ ei?ꝰ ex animo ⁊ oꝛdine ſʒ nõ ex cauſa.cum caʒ kale lall
ic ſden kerra⸗⸗ 7e ad eũ.⁊ incuruabitur hõ et humiliabit᷑ aut ex cã iniuſta fuerit: aliqñ nullũ in eo le . clfa 3.
cõſti. cuz acceſſiſſent. virr: ⁊ oculi ſublimiũ depꝛiment᷑:⁊ exal oio qui accuſat᷑ delictů eſt: quod ſit do⸗
tẽ ꝓpter negligẽtiãs tabit oñs in iudicio ⁊ deus ſanctus ſan natione dignũ:aliqñ non eſt in eo illud
fve nundinis li. ut ¶cCxificabitur in iuſtitia. ¶ Item grego. ſupꝛta al fertur ia er lo wNünd, R
ter enome dannz be fi Kx: una ima
hpueniẽs. er de deci. in bomel. xxvij. “́́è́ÿ dus eſt. & dio eitimiult “

(MMiembn
(cein

(Id
toni,
ioſe

enpii⸗

(ſenqi.

czp
Pincand
tneds
hspor

Mn.
—
(ggan
men
6
ſa
Wac
ſiſge
Auma
Miſi

ð

Q. III.
XI CGereloeliſ.. ſecularii. iudicantem.
o adͤaliumno t b Znnnoner auu puclre omnipotens. xxx. v. indi .
vnũ tenere furoꝛc.ij. . i. in aut. iuſ
= m quo ad vnũ ten .c. ylt. Aur ſuroꝛe.ij. q ſibi videtur. vt in aur i
Ka wantl nata mniamn nrienirtern cnünd de E Ketolnammr.naper i bene tenet mdermqo ſbi amekar ohi⸗
3 uſannlen ge ar. ꝙ z non — a· ij. c. i. Zecd a ¶ Et tunc ſecundum. . coll de gnſnate
ſChi 7Vi recte expect ſicut feneratoꝛ. icüt quidã ſi donſboc ex r unc ſt ar bm allegati
em 6☛ arvarbeeicnd reinlenlerk, vuclit an ic pniam in to ⁊ eſt ar ꝙ n m con⸗
en iã vt iu ublicã pniam in to ones potiꝰqᷓ
erp iudici dat pecun is ꝓfeſſus p . „ 4 ſibi tẽ ientiã ſit pcedendũ
ccat g iuckict ee lachꝛym ⁊ in hoc ſibi tẽ ſcientiã ſit pcedendu
Cnnn beimt Pid det , . diciarij oꝛdinis in tius eccleſie ↄſpectu eaii faltigi patiẽ vt. ij.q. vij. iudicet.
Gn nar Minn ſeruata mrahritare ineſe criminoſũ non pus erintiͤaitgere ſind quoq; mira m Komegen⸗
cz eo ferat ſnia adultexꝝ vel in quen i vel pꝛecio ipleuit:qbus oĩbꝰ illud : vt multo magis i⸗
di⸗ tmrpiter ſactt. aau ſey itie: ſed liuoꝛe odii ſetẽtri rer ipleuit:t leges ſanxi in poſterũ: vt inſtuͦ xiiij⸗⸗ v.ñ jane.
nti eRr reyetet amoꝛe iuſtitie: ariox inductus ſerẽti biliter adiecit. lege rſione ꝓplate ĩ die inſti. it ꝙ aduocat⸗
e a ddir nm aut fauoꝛe naluetſ⸗ beda ſuper epiſtolã ſnie pncipũ ſup giaduerſiane⸗ quo locꝰ? ii eer menz
n der et am pꝛofert. Soperamr: rrxr.ab odie ve Rreo imiutz: penitentie bet vendere vel aalia
inn iuſte iudicet. v iacobi ait. viri iuſtitiã dei nõ operatu . miſericoꝛdie ve 1 e L vel patrocinium.qꝛ
eing yt iuſte teſtetur Ra eni viri in liquẽ ſetentiã pfert on peritet. Item gr Soeſnullo fu cã eſt iniuſia non dʒ
tun nõ peccat· ⁊ tũc qui iratus in opoꝛtʒ ſentẽti dictandis ſentẽtijs re ugex ea llunere .
utn epeter ad do⸗ = iie quantuͦ ad ſei ꝛe iuſtitie ſed e ducantur. iẽ ne recto⸗ mo ſemp accrpraz d
iunn ſane pleri; do amꝛ: iſte ta in eu ſniam dedit iuſtiti tur. Ammope qqpublicaviudicia ex C.de indi.rem nõ no
Goneb lege di⸗ tinoꝛeodiine⸗ atio nõ cadit:nõ imita reſ Fcleſie Gſem entijs nullaren e⸗ nã. ſi eſt iuſta Grante
Miſne cũt qualitercũ/ in quẽ p ., ⸗ ent:in dictãdi ſint p̃cipites: ſe 4 net᷑ con ſulere ve
e cgdari lcben tem gieg. enõ eſt p pꝛemio Eriche. a ſonbrtit res qͥ trocmnari⸗ di aun
eeh olui tẽtia Hõ iũ re ius dili rit: inũ hic loq 3
ſa qꝛ volui 1 Sen diudicat: pꝛem cauſis pꝛiu iciaʒ pleniter vene ſtin ta
finngi fde condi · ob ratiõis expectat.fraudeʒ in d arti ignoꝛab ana lex vt reſoluat eras bñ poteſt
nalo f. . EEE. ratis 1 uüc diuina hum ſt remota ꝑ les operas o eni
Gcſn cauſaʒ.l. ij. ?ẽ ve petrat: qꝛ iuſtitiam quã g vendidit. tuc di q̈ ibi ↄſtitutũ e xſe locare quiſ.nem be
nnii nales ſnie nul⸗ perpetrat: q: inſt⸗ ne pecunie vendiqd tũc ſecundũ 9. iffinitiua pferat ſen ſuo cogit᷑ facere be
. acceptione E li lucro tione diffinitin u de ſuo ij. pꝛeca
uni le ſunt. i a· v ·. ½ ri ebnit⸗ ſt: qui pꝛo tẽpoꝛali lucro ſonax accep relas po ficium . x. ij. pꝛeca
toli le . tut:qui p tẽ nõ ia. hinc eſt qd moyſes . neficum ſine la⸗
iinfr venales. bonis ma rral ippe adveritat tia. hinc eſt q ingreſſus ie. tñ dico ꝙ ſine la⸗
iuſte indicãt: tales quippe adve cat: tentia. Hinc eſt bernaculuʒ ingreſſus bemn oe ni
cil c ¶ Ab omni. iuſte indicãt:ta ꝛemii ꝓuocat: ad dñm tabernacu bat:iudi e põt dare conſli
dcde Ee. itie defẽſio: ſy amoꝛ p i a iuſti li ſemp ad dñ ð dñs iĩpera 5 boꝛe p. do li
mmnii i.q. i. ſunt non⸗ iuſtitie defẽſio: ſʒ a hit᷑:ↄfeſti a in bat: ⁊ iuxta q . Eſvt nõ nõ reuoluendo li
. . trahit: ofeſti . referebat: imiæ nos inſtrueſv um andoi
lihl nIImlKi. ᷣbꝰ ſi ſpes nuůmi ſub io nümoꝛuz . bat:nimiꝝ no jmj n 8 nec laboꝛ
aihtn nulli. ꝛacceptio n a pponeba p̃cepto diuino co bꝛo is allegati
rrni dLla.cõmo ie ↄfefſione recedũt:acc de et pꝛo cia, ſtro ſʒ ex pᷣcep . rlegendis alleę
6 itioniſ. tie feſſione . eſt. vnde et pꝛe coꝛde noſtr ficatõis ſnĩiam ꝓfera pe oc aratis te
ceſte nuogtie icatio veritatis ſab oĩᷣ ex iöis iuſtificatõis ſn nibus. tůc gratis te
cen ſ offendi pꝛeuaricatio it manus ſuaſal natiõis ⁊ iu doniuʒ. en⸗ ire. de indi
Glin tur dz dar idu iuſto dicit:qu celſis habitabit. mus. Itẽ ang ndi non poteſt. delegato dicas ꝙ
g. v ere:iſte in exceli dicium vendi non pot dictiin cede ſt petere ni
ſiͤet as. ar. xxiij. mun icio imperatoꝛi. . Juſtum iudicium̃ edere iuſtũ iudici’n nihil poteſt petere n
Lt ij. x. a. ij. re⸗ VIgem mauricio imperal⸗ tum ratio indici vẽdere iuſtũ iu . c de vi.
en lnninir Naenoltononenpfftn 6. TEilaag ene dan ſes aler ei obonmn
Lan v. Al ambulor. vendicet. u ſollicitudo vtilis ẽ: ciniũ:⁊ iuriſcõſulto re dem. modica m̃ exenia po
6cogn e Ra. ſacer la repont onn abilts ĩ qua totũ ere em iſido De e dicio: teſt petere reliaro de
Mnt Srius in⸗ lla eſt cautela laud il vẽdicat. reſtri dũ nõ hʒ qd offeratiĩ a ve re. du m̃ talia ſi mn.
Roec deſce⸗ io agit ⁊ furoꝛ ſibi nihil vẽ id A Dun tẽnit: ſʒ etiã ↄtrav indicantis animum.
agit ⁊ furo⸗ ſtas eſt: nec qui nõ ſolu audiri ↄtẽn ſtitis inch t. e de ſi
exlii ſto incan rati tiõe poteſtas eſt:nec qinͥ noõ lolu audiri olat᷑ auro iu i⸗ no immutent
im rein eos quos enda ſub ratiõe pot. ta ad tranallita itatẽ oppꝛimit᷑. Cito vi : quã redi⸗ neſtiones. qꝛ
mitn, K — gen⸗ dũ pꝛius qua ↄcitata ad tra oꝛe in ritatẽ opp timeſcit culpã:quã EFE Wo.rd tantur in
anen e ffi pſ· ob?- agend deat:nã cõmotionis tẽp nullãqʒ reus ꝑtin ². Duic naqy'ſe Mans coputa ffi. p
lun fni beo i.p teʒ mes red rit. Item ambꝛo e nũmiſ exiſtimat A⸗ ſʒ ex alia q̃li ter luera.ff.de o rnſ
d ſeer dum. ., 4 oẽ qð fecer it. mer 2. ꝛe iuſtitie 5 ex 2 l.l. ſolent. F. vlt.
W nan Dindican ſtũ putat Oioſeph ie que nõ amoꝛei iliter obediẽ conſu luſfnol evenich
ſone n epp. . tentie in quẽquã:humiliter egle ſmõi exenia
iN. f C reutiẽ- ſius De ſancto io . ra ſmiaʒz pfer * 5 rt᷑ n quequa: 1 E iat nec huin .
en repercutiẽ . linqᷣt qui ex i. 742 bet cã fert in quẽc i. Mõ reci et excedere in an
ege ij.q. i. F. i. SGrauiter de . ẽteſ ad crimẽ ad Be Añ i niceno ↄci. debẽt ex d.I.
do.xxiij.q. etel ad crim ſt. TTñnñ t offenſam. eos. ff. a
tifiimt Nmaf Ra ſepe etiã innocẽteſ ad ſcimur dũeſt. epox dhunt offen ex nao.c. aure⸗ in
. alias poſſumuſ ñ iuſto ampliꝰ iraſcimun ab alijs: ꝗͥ ſuox epox ab alijs' er n etu.l. eadeʒ.
idene im vi repeller ducit:qꝛ dũ iu peccata: gra abali tiſta ſnia vt hi qui ab eci iul.rep l ſumptus
epiit n iuſti⸗2 in. s aliẽa coercere p ta Erueti lijs ad cõionẽ non re. fi.teſtis etiã ſun ven⸗
is ff de iu 5 ⁊ volumu imus: iõ apoſtolus ait: non icant᷑:ab alijs aliq̃ in petit. vt. iiij. · iij .
C. ioꝛa cõmittimus: i apoſtolu. locu, Acoicant tſane ne fone qjex aliq in Reris. orlnart⸗amtez
nattt vi. . i. uiꝛa con ites chariſſimi: ſʒ date piant᷑:requirat᷑ ſaj. tẽptione aut qlibʒ Osll expẽſas
kringt Em abẽ vos vindicate eã: ne nos illa cꝛ: pi atiõe animi aut ↄtẽp Puſui abſtenii inder nõpe. Panm
l Dn . clinemuse eè ignatiöe⸗ ſtomachi epi ſu tere cũ ei certi ſunt
Nin aiadnern fſre hoc ẽ dee ieſus mittens ad euang tali cõmotione ſtomach b culpas ſuaſ peter ſtatuti. xxiij
nahi one in cinilibnſ ripiat. vñ dñs ie los miſit eos ſine auro : vt ita demu hi qui ob ec fenſas: redditus
nd ng 8 miſit eos ſi ſunt :vt ita . ũt offenſa ,militare.
ſorftl canſis ſi actio ẽ liʒanduʒ diſcipulo ia ſine virga: vt HFryr erito dtraxerut offe ha ii g.
ccuma ſine viga: N epox / ſuox merito dtra ti ſimiliter uper. xxi
pſõalis vſq; ad ſine argento ſine p ta eriperet vl poxꝝ luo ceteris excõica thu n ij.ne amiſſo.
Ht ttuoꝛ menſes iue litis inſtrumen , GH digne etiã a po ſuo viſuʒ fuerit iij.ni ſimile
qttnoꝛ menſea incentiue litis ⁊ int leſiaſtice hiſtoꝛie. quouſqʒ epᷣo ſu iam. Itez ¶ Exiſtimat.
8, on er7 a rken re ucdtnen 9 ata aos —— ee ani
umetenri,. 0 . ia eſt iniuſta ex oꝛdine: l⸗ mein-al duſI
ſilin dele. qucrenti. ſ Kati⸗ . SS ſnia eſt iniuſta exo qlibet pꝛo ſua cul⸗ licet etiam pꝛini⸗
T. nſrer is ſech Anapucuteonk ttoen uato iudiciali ngliber ſcribit cõ SFatiarrenam ta⸗
igdi manat exe 7 quidã ex militaribꝰv a dänatur. Ang ſcopo. men tenentur vitare
ning nioni. vt inſti.de exoꝛta: ulefn etis extinct?: theo pa da diolanẽſi epiſco ſnia. men .
ſ XNine retis exti . ſtantino mec᷑ iffiniatur certa ſn excõicatos.
ung Kiuarſed petu fuiſſet populi fu itate ſucceſuſ 1 dubia non diffinia vt inre iſcopi. ex de
o.1 t ocitate ſuccẽt es dubia n ns: vt in r Epiſcopi.
e (Kniant ata ſy doſius repetini nuũcij atroe luʒ eigq Kes eſatis eſt ⁊ indecens: lli
GoD ſn ſ ircẽſes inuitari populuʒ eiqʒ NNRaueſſati tia. T Ney Wenexr null Iirnar:
per crĩe.ſtatim d ludos circẽſes imta 1 ½ yob⸗ et᷑ ſenten Albſtenti ſunt.i.
c atqʒ o bia certa D r Albſte
etven mandat execn ad inaosen rcuũfundi milites at oul kentig. . Sicati ſimt..
ſieg areaein geoniokteln occnrile: A aug. in tve Rrurqnecertis indicijs non ebonergoſer
ſtunce cut. C. de pen indictã dare nõ crin on creda a eps aliquẽ ex
rei dio iubet:⁊ vindictã tib italie re⸗ iuſta cã eps aliquẽ e,
30ℳ ſbus.ſcũ pꝛin furoꝛi:ob hoc cũ a ſace i: culpãqʒ cuʒ õ
ſni o Fucnn dargueret᷑:agnouit delictü: cu paqj mittere abſoluendũ ad epm eti ſi appellatuʒ
, N . n . „* 1
nbin pe tio vſq; ad tᷣnſ ebſoluere eü.ſed dʒ eũ re
Gonc nis. ſi vindicari . tẽ differt execu
1 ei ſnia lata eſt Z mulierẽ pꝛegnan
n

en ſe ipſam ſniam eſſe in
in pnuũ differt executio quo⸗ ad ſa aöezel Eco eza orags iz eol dubiũ ẽ. bñ E. E eer
igeßgnanris leſteſt ata in 1 rilinte differt qn in. tuss. aue. ð. di. xxxiij c·xl. iĩ dubio fcõ certũ iuſ ſtatui · vt er
oroe ͤe rartbetuacdeboeſerth differtur ei auis t ta xxx qiij c vl añz eti
nſc; Jondantert 4 Bire e rrſent insen feſſione perſeue .
digg imi tan
appareat?
confeſſns de crimine donec

nnnmummmumm

Caunſa.

QVanuig imnicio iudicandum eſt ſm allegata ? non m opinio

nem iudicis.

8
b/Dꝛum. intelligat.nam niſi intelligat non dicitur fieri eo pꝛeſente. ff.

de ver. fig coꝛam. . .
c ¶ ¶ Intellige · alia dicetur.ſicut pꝛane intellexiſti ſic pꝛaue reſpõdes.de cõ.

Diij. pꝛima.
d ¶Aptiſſima.i. ap/
ta ⁊? manifeſta.nõ ta
men vt iudici notoꝛia
vel intellige cũ iudici
eſt manifeſta.
e ¶ Contrarioꝛum.i.
aduerſarioꝛum.
Vn ſolum.ð.lx
Exxvi .di.ſi quid.
S.tc᷑.q.c.in cunctis.⁊.c
ſi quid dixerit.
g ¶Cum ergo. ꝓ ſa⸗
crilegio..male intel
ligit illud.c.S.e.c.i.in⸗
nuit enim hic ꝙ etiaʒ
eſt tunc timenda ſnia
paſtoꝛis quando vel
iſtud crimen ꝓ quo ẽ
excommunicatus vel
aliud eſt in eo.alias ſi
nulluzʒ eſt in eo crimẽ
nulla eſt vel non eſt ti
menda ſententia.⁊ fu
it deceptus ex illover
bo ſiue ex alia culpa
mereat᷑ ſed grego.vo
cat aliam culpã quaʒ
de nouo qrit contem/
nendo.ſ.excommuni
cationeʒ vel dicas eũ
allegando hoc dice⸗

re.
b¶ VNon habet. fic. x
xiiij.q.iij.notandum.
in li. vnde dicit in
iuſta excommũicatio
non nocet niſi cõtem/
natur.ſic ex de ſentẽ.
excom.ꝑ iuas. ſic nec
denunciatio iniuſta ẽ

contemnẽda extra de

no.ope.nun.c.cum ex
iniuncto · B
i Aattuoꝛ. eſt et
quintus modꝰ
quando iudex paupe
Fibus miſeretur.vt.xx
iij. q iiij. eſt iniuſta. et
c.ne amiſſo. Item ſũt
alij duo modi.nimia
ſeueritas ⁊ nimia re/
miſſio.vt.xlv.di. diſci
plina.non enim eſt cõ
ſtans iundex cniuſ ani
mi motum vultus de

tegit. ff. de offi. pꝛe. ob

ſeruandum. Item eſt

2 alius modus quan

do per impꝛudentiaʒ
mmale iudicat.inſti.de
ob. que ex quaſi deli.

l . Timoꝛe. ſʒ nũgd

tenet ſẽtẽtia quam in/
dex ꝑ metũ tulit:ſic.ſʒ
elidi põt ꝑ exceptionẽ
terdum.S.i.ar.contra

ff. de acqui.here.l.vl.

§. vlt. ſententia autem

que per pꝛemiuʒ lata

eſt nulla eſt. vt. ij. q. vi
venales.ſed ſi odio vł

[02.

NUanuis va ſint quedã:tamẽ iudi

ci nõ ſunt credẽda niſi certis indi
ciis demonſtrarent.
¶Item damaſus papaoa.
Anñtequã examinentur aliqui no
centur “
Oꝛuʒꝰqui accuſant᷑ cauſas diſcute

iudi

ree non licet pꝛiuſquã canonice vo⸗

cati ad ſynoduʒ veniant.⁊ pꝛeſens per
pꝛeſentẽ agnoſcat veritatẽ ⁊ intelligat q̃

ei obijciunt. quod ⁊ per ſapientiaʒ ſalo

monis dicitur: antequã ſcruteris nõ re⸗
pꝛehendas.iĩtellige ꝑtius.⁊ tũc increpa:
antequã audias non repꝛehendas: ⁊
apertiſſima ſit ↄtrarioꝝ reprchẽſio ve⸗
runtamẽ opoꝛtet ⁊ ab his qui dati ſunt

ad eoꝛü examinationẽ oꝛdinem ſeruari.

Ntez ex. viü. ſynodo.
Mui falſũ de alio pꝛofert: ⁊ crimina cre
dit:vterqʒ reus eſt.

L ſolůille reus eſt qui falſũ de

alio pꝛofert:ſed etiã is qui aurem
cito criminibꝰ pꝛebet. Cu ergo ſnia
ex oꝛdine iniuſta eſt nec tunc ab ea rece⸗
dendũ eſt.qꝛ etiaʒ antequã ſnia daret᷑in
euʒ ꝓ qualitate ſui reatus ligatus apud
deũ tenebat᷑. Cõtingit aliquãdo vt adul
ter ſententiam pꝛo ſacrilegio repoꝛtet.

cuius reatum in cõſcientia non habetꝰ.

bec ſententia ⁊ ſi iniuſta ſit:qꝛ nõ eſt i eo
crimen ſuper quod lata eſt ſnia: tamen
iuſte ab eo repoꝛtata ẽ qꝛ ex reatu adul
terii iam diu apud deuʒ excõicatꝰfuerat
Et in hoc caſu intelligeda eſt illa aucto⸗
ritas gregoꝛij:ſnia paſtoꝛis ⁊c.iuſtã ſen
tentiã vocat quando crimẽ ſubeſt ſuper
quod fertur:iniuſtã quãdo illud nõ ſub

eſt. que tamen timẽda vel ſeruãda eſt qꝛ

ex alio iã dudũ damnãdus erat.vñ cum
pꝛemiſiſſzy greg. vtruʒ iuſte an iniuſte ob
liget paſtoꝛ: paſtoꝛis tamen ſnia gregi ti
mẽda eſt: ſubſecutus adiecit:ne is qui
ſubeſt ⁊ cũ iiuſte foꝛſitã ligatur: ipſã ob
ligatiõis ſue ſniam ex alia culpa mereat
paſtoꝛ ergo vel abſoluere idiſcrete time
at vel ligare.is aũt qui ſub manu paſto⸗
ris eſt:ligari timeat vel iniuſte: nec pa⸗
ſtoꝛis ſui iudicium temere repꝛehendat
ne ⁊ ſi iniuſte ligatus eſt ex ipſa tumide
repꝛehenſionis ſuperbia culpa que nõ
erat fiat.¶Aliquãdo nullũ ſubeſt cri⸗
mẽ:⁊ tamen vel odio iudicisvel factio⸗
ne inimicoꝛũ oppoſitã ſibi ſentẽtiã dam
nationis in ſe excipit.
Vngde gregoꝛius aiit.
Quot modis humanũ iudiciuʒ puertit᷑.
Aattuoꝛ modis humanũ iudiciũ
puertitur: timoꝛe dũ metu pote⸗
ſtatis alicuius veritatẽ loqui pertimeſci
mus:cupiditate dũ pꝛemio alicuius ani
muʒ coꝛꝛumpimꝰ:odio dũ contra quẽ⸗

amoꝛe lata eſt. bene tenet ſed irritatur. ff. ad trebellia.l.ſerno.S. cum pꝛe/

G. BDum amico.de bac amicitia vel inimicitia nota.iij.q.x.c.i.

cunq;. inimicitijs. pidetur ꝙ iudex eque poſſit recuſari ꝓpter nõ

capitales ſicut ꝓpter capitales inimicitias.ptiij.q.vij.iudicet.extrs

de ap. ad hoc.vnde patet ꝙ pꝛo minoꝛi cauſa recuſatur iudex quam

„

teſtis.vt dixi.iij.q.v.accuſatoꝛes.ſed ideo quia facilius habent᷑ mil
le iudices quam vnus teſtis.extra de appell.poſtrem.
VUiſquis.occultat.tunc.ſ.cum inducitur in teſteʒ.alias bene po

libet aduerſariũ molimur. amoꝛe dum

re auxiliuʒ.

amicoi vel pꝛopinquo ↄtẽdimus pꝛeſta
rea NQuaz vero graue ſit vel
odio vel amicitia vel metu vel munere

vel quolibet modo iudiciuzʒ peruertere.

Aguſtinus teſtatur dicens.

De bis q aliquo modo iudiciũ ꝑuertũt

¶ unaz aut ↄſanguiĩtate aut ami
citia ſeu hoſtili odio vł iimicitijsꝰ

in indicando ducit᷑ ꝑuertit iudiciũ xpᷣi qͥ
iuſtitia:⁊ fructuũ illius vertit in danati⸗
onis amaritudinẽ. Idẽ ad caſulanũ
HDehis q metu ptãtis veritatẽ occultãt.
Uiſquis metu cuiuſlibet poteſtatiſ
veritatẽ occultat:irã dei ſuꝑ ſe ꝓ
nocat:qꝛ magis timet hoicm quã deuʒ.
⁊ poſt pauca:vterq; reus ẽ ⁊ qͥ veritatẽ
occultat:⁊ qui mendaciũ dicit.qꝛ ⁊ ille
Laaſſcnn vult ⁊ iſte nocere deſiderat.
Item in eodẽꝗᷓ. De eodem.
Emo peritoꝝ aut pꝛudentiuʒ pu
