ti nũqꝙ; eſt pnia denegãda.poſtea adducit in cõtrariũ duo. c. vſq; ad.

hoc aũt.qᷓ̃ ↄtraria capitula per alias auctoꝛitates ang.· ſoluit ·

a. Emo maturioꝛe.xxxij.q.ij.ancillã.cuius bec pars eſt. lau.
vQ quis.accipit notificatã nõ aũt ĩpoſitã qꝛ in iali articulo no im
ponit᷑.xt · xyi.q; vi.pſbyter.⁊.c.cognonimus.lan.

incl
unb
C Peptl
lhcl
xepobe⸗
onen.
n
möden
ſdtwe

Ceſioe
ſtamint
kennnan⸗
Pl dubit
habente

fuſeniz

ſrſiͤne
ſiniti

Peniſſag
Airextlie⸗
faAi
W

CKercki
Menus ſunh

npieſ

Penünee

ſiſlg

fckfnint

Ocänteta

ſiinalnin

Sigletct.
ſotſei
Cusargn

ſoiltin
lie ſtuei
Mioliur

ſoſtorene
Nfincet

ſiofſiis
ſdiifr
lenſritce
tkreoyir
Alihient
fienäncit
Cdiitun

imneth

anitgint

Nntded
dedeeſſeng

„M
7 (MEι

Penl,
innnman
puin
htl⸗

¶ Reconciliabitur.qꝛ foꝛte erat excõicatus vel abſolutus per offici
um ſacerdotis a pnia que ei imponi debeat.luu.
a Bimiſerunt. i. videntur dimiſiſſee.
bNMon tu illa.moꝛe bumano loquitur.ſemper enim pꝛeſumitur ꝰ

iſtum ꝙ non vere p

ſi quis in egritu
cQi egeri
0 ad requiẽ.
ſ.ĩcta via ita ꝗg
nec purgatoꝛiũ
ſentiat pꝛo illis
peccatis ꝓ qui/
a penmutrie.
4 ₰ 9s. 5
dbel. S. di. iij

H.yylt. in. c. ſi quil

autem.h.

e Ba at.
e

tibi pꝛodeſſe.C.
de pꝛoba. ad ꝓ
bationem.

Nõ tibi da

illud autem. h.
DNDod
autez

giſter
queſtionem po
ſitam in thema
te tanquam ni⸗/
hil dubitationiſ
habentem quia
quocunq; tem-/
poꝛe exactus ſẽ
per tenetnr de⸗
bitum reddere.

xxyij.q.ij.fi tu.

⁊ pꝛoxi.q.e.i.et

ponit aliam ſa⸗-
Raahine; ani

tis affinez a

ceat tẽpoꝛe oꝛa

tiõis vacare cõ

iugali operi in
exigendo.⁊ ſuꝑ

boc nota diuer
ſas opiniones.
nam quidam in
herẽtes iſtis ca.

dicũt ꝙ tempo

re oꝛationis nõ
debet quis co/
gnoſcere vxoꝛẽ
ſuam. alij vero
intelligunt ea ð
conſilio tu medi

am viam teneaſ

Maioꝛ medijs
gra rebus ineſt
dic ergo ꝙ qñ⸗
q; eſt pꝛeceptũ

non cognoſcere

eam quandoq;
conſilium.pꝛece
ptum eſt ꝙ i hiſ
diebus non co⸗

Omi⸗/;

cogitauit moꝛituꝝ.

eniteat niſ euidens ſignum appareat.ar.lvij· diſ.

pniam egiſti eo tꝑe quo peccare potuiſti
Si aũt vis agere pniam qñ iam peccare
non potes:peccata te dimiſerunt nõ tu
Vi egerit pnĩam vaciter ⁊ ſolutus
dhfuerit a ligamẽto ́ᷓ erat aſtrict? a
xpᷣi coꝛꝑe ſeꝑatꝰ:⁊ bñ poſt pniaʒ vixerit
ſicut ãte pniam viuere debuit pꝰrecõci⸗
liatõeʒ qñcũqʒ defũctus fuerit:ad deuʒ
vadit ad requiẽ vadit:regno dei nõ pꝛi

uabi a populo diaboli ſeꝑabit. Idẽ

Iqᷣsdqaũt ⁊c.⁊ ifra. Baptiʒatꝰẽ ad
hoꝛã ſecurꝰhic exit fidelis bñ viuẽs
ſecurꝰ pic exit.agẽs pniam ⁊ recõciliatꝰ
cũ ſanꝰẽ ⁊ poſtea bñ viuens ſecurꝰhinc
exit. Agens pniam ad vltimũ ⁊ recõcili
atꝰẽ ſi ſecurꝰhinc exit:ego nõ ſũ ſecurus
vñ ſecurꝰſũ:dico ⁊ ſecuritateʒ do.vñ ſe
curꝰnõ ſũ:pniam dare poſſũ ſecuritateʒ
dare nõ poſſũ.⁊ pꝰpauca:ſʒ vñ ſcis inDᷣt
ne foꝛte de? dimittat mihi:veꝝ dic:illð

ſcio:h̊ neſcio.nã iõ do tibi pniam qꝛ ne

ſcio nã ſi ſcirẽ nihil tibi ꝓdeſſe ñ tibidarẽ
Itẽ. Scirẽ nõ tibi ꝓdeſſe:non te ad
monerẽ:nõ te terrerẽ due res ſũt aut ig⸗
ſcit᷑tibi:aut nõ ignoſcit᷑ qʒ hoꝝ futuꝝ ti
bi ſit neſcio.ergo tene certũ ⁊ dimitte in
certum. Hoc auᷣt quare aug.dixerit:

cypꝛianus oſtendit dicens. .
Lcirco frẽs chariſſimi:pniaʒ nõ agẽ

tes:nec ĩ doloꝛe delictoꝝ ſuoꝛũ toto
coꝛde mãifeſtã lamẽtatiõis ſue ꝓfeſſõeʒ
teſtãtes ꝓhibẽdos oĩo cẽſuimꝰa ſpe cõi

onis ⁊ pacis:ſi i infirmitate atqʒ ꝑiculo

ceperũt depᷣcari:qꝛ rogare illos nõ deli
cti pnia ſʒ moꝛte vꝛgẽt admõitio ↄpellit
nee dign?ẽ ĩ moꝛte acciꝑe ſolatiũ:qͥ ſe nõ
It aug. ili. ð pnĩa
Allus expectet qñ peccare nõ põt
arbitrij eni q̃rat libtatem vt delere
poſſit cõmiſſa nõ neceſſitatẽ.qͥ pus itaqʒ
a pctis relinq; :quã ipſe relinqt ea:non li
bere ſʒ qſi neceſſitate ↄdẽnat.lʒ.n.latro
veniã meruiſſet ĩ fine de oĩ crie:nõ tñ de

dit baptizat peccãdi ⁊ ꝑſeuerãdi aucto

ritatẽ.tũc eni baptiʒat?c:qͥ tic pmũ ĩ cru
ce xpᷣm ↄfeſſus ẽ.pnia.n.ſi ĩ extremovite

hiatu aduenerit ſanat ⁊ libat ĩ ablutione

baptiſmi:ita ꝙ nec purgatoꝛiũ ſentiũt qᷣ
i fine baptiʒãt.ſʒ ipſi ditati bonis ſancte
mris eccleſie recepturi ſũt multiplex bo
nũ i va biitudie.illi aũt qͥ cũ potuerũt:nũ
ꝙᷓ; ↄuerti voluerũt ↄfitẽtes cũ iã peccare
nequnt:nec ſic facile acqͥrit᷑ qᷣ volũt.oʒ
eni vt pnia fructificet ĩ bonis oꝑibꝰvtvi
tã moꝛtuo ipetret:ſcriptũ ẽ ſine charita⸗
te neminẽ ſaluũ eẽ. Mõ itaqʒ ĩ ſolo timo
reviuit hõ.quẽ g ſero penitet:oʒ nõ ſolũ
timere deũ iudicẽ:ſʒ iuſtũ diligere:ñ tm̃
enã timeat ſʒ anxiet ꝓ gloꝛia.dʒ.n.do⸗

lere de crie:⁊ de oĩ pᷣdicta varietate eiꝰ.

Aõ ÿuis de ei ſalute.aug.potuit du
bitare:credo qͥdẽ illi qͥ dixit.qcũqʒ hoꝛa
igemuerit pcõꝛ ⁊ ↄuerſus fuerit vita vi⸗

uet ⁊ nõ moꝛiet᷑.dixit conuerſum ⁊ non

tantum verſum viuere: verſum quidem
viuere puto:qͥ dolet de crimine.conuer

Q. Im

z di

gnoſcat eam cauſa ſaturande libidinis.nam cum alias peccat venialiter ſe

cundũ nos ſic eam cognoſcendo in his diebus peccat moꝛtaliter. Conſiliuʒ
vero eſt.vbi vnit cognoſcere eam cauſa ſobolis vel vitande foꝛnicationis.
hec autem omnis intelligas in exigente.nam vt pꝛemiſi ſemper exactus te
netur reddere debitum licet exigens hoc tempoꝛe peccat.ar.jſ.e.q.v.noluit.

ſuʒ:qͥ dolet de oĩ eiꝰ quã exponimꝰvarie

tate. vtit a pcõ qͥᷣ iaʒ vult dimittere pcm̃.
ↄuertit᷑qui totꝰ.⁊ oĩo vtit qͥ iã pẽas nõ ti

met:ſʒ ad bonũ dñi feſtinat tẽdere:q̃ cõ⸗
uerſio ſi ↄtigerit alicui ẽt ĩ fine deſpandũ
nõ ẽ de eiꝰremiſſiõe:ſʒ qm̃ vix vel raro ẽ
tã iuſta ↄuerſio:timẽdũ ẽ de penitente ſe
ro.quẽ.n.moꝛbꝰvꝛget ⁊ pena terret:ad

verã vix venit ſatiſfactionẽ:maxie cũ fi⸗

lij qs illicite dilexit ſũt pñtes vxoꝛ ⁊ mũ
dus ad ſe vocet.Multos ſolet ſerotina
pnia deciꝑe:ſʒ qm̃ deꝰſẽꝑ potẽs ẽ.ſemꝑ
ẽt ĩ moꝝe iuuare valet qboplacet. Cum
ttaqʒ opꝰſit ñ hois ſʒ dei fructifera pnĩa
iſpirare ẽt põt qñcũq; vult ſua mĩicoꝛ
dia ⁊ remunerare ex miſicoꝛdia qͥs poõt
dãnare ex iuſtitia.ſʒ qm multa ſüt qͥ ipe⸗
diũt ⁊ laguentẽ retrahũt:ꝑiculoſũ ẽ ⁊ in
teritui vicinũ ad moꝛtẽ ꝓtrahere pnie re
mediũ.ſʒ magnũu ẽ cui deꝰtũc inſpirat.ſi
qͥs enĩ ẽ qͥ verã pniam expectat quã dei
clemẽtia maioꝛẽ ſentiẽſ dei bonitatẽ ſua
nequitia.ſʒ ſi etiã ſic ↄuerſus fuerit vita
viuet ⁊ nõ moꝛiet᷑:nõ ꝓmittimꝰtñ ꝙ ena
det oẽm penã.naʒ pᷣus purgãdus ẽ igne
purgatõis:qͥ ĩ aliud ſeculũ diſtulit fructũ
ↄuerſiõis.Hic ẽt ignis ⁊ ſi eternꝰnon ſit
miro tñ mõ grauis ẽ.Excellit enĩ oẽʒ pe
nã quã vnqᷓ aliqs paſſus ẽ ĩ hac vita.nũ
q; i carne tata iuenta ẽ pena lʒ mirabilia

martyres paſſi ſint toꝛmẽta:⁊ multi neqͥ

ter qta ſepe ſuſtinuerunt ſupplicia.Stu
dear & qſqʒ ſic delicta coꝛꝛigere: dioſt
n.

moꝛtẽ nõ opoꝛteat penã tolerare.qdã

pctã ſũt moꝛtalia q̃ in pnĩa ſua ſũtvitalia
nõ tñ ſtati ſanãt᷑:ſepe eni ẽ ꝙ moꝛeret᷑ ni

ſi medicaret᷑:nõ tñ ſtati ſanat᷑ languet vi
cturꝰqͥn puſ erat moꝛiturꝰ.qͥ aũt ipenitẽſ
moꝛitw᷑ oĩo moꝛit᷑ ⁊ einaliter cruciat᷑:qͥ aũt
ipenitẽs finit᷑:ſi ſẽꝑ viueret ſemꝑ pecca⸗
ret.at dei eſt mient ꝙ oꝑat᷑ finẽ peccan
di.ob hoc etiã ſine fine toꝛq̃bit:qꝛ nunqᷓ
vᷣtute ditabit᷑ ſemꝑ plenꝰ iniqᷣtate:ſem 1
ne charitate toꝛqbit᷑ ſine fine. . IHI.
NVod aũt oꝛatiõis tꝑe ↄinga⸗
li operi alicui nõ licʒ vacare.
Beatus hieronymus in
quodã ſᷣmõe ſcribit ita dicẽs
Lempoꝛe quo vxon devunz

reddit a carniboagni abſtinere opoꝛet.
Ciatis frẽs chariſſimi.qm̃ quicũqʒ

yroꝛi debitũ reddit: vacare non põt
oꝛatõi nec de carnibꝰagni comedere dʒ.
Itẽ ſi panes ꝓpõnis ab his qͥ vxoꝛeſ

„

ſuas der etat comedi nõ poterãt:quãto

magis ille panis qͥ de celo deſcẽditꝰ non
põtů'ab his qͥ ↄiugalibꝰpaulo ante heſere
cõplexibꝰviolari atqʒ ↄtigi.nõ ꝙ nupti
as ↄdẽnemꝰ:ſed ꝙ eo tꝑe qͥ carnes agni
mãducaturi ſumꝰ:vacare a carnalibus
oꝑibus debeamusi. Item ang
A coniugau ↄcuvuu ſanctoꝛum ſolenm
tatibus eſt abſtinendum.

AVotiẽſcunqʒ aũt dies natalis do⸗

mini aut relique feſtiuitates adue
nerint:nõ ſolũ ab infideliũ cõcubinax
ↄſoꝛtio ſʒ etiã a ꝓpꝛijs vxoꝛibus abſtine

dicunt lamen quidaʒ
ꝙ ſi eis conſtaret
vxoꝛ peteret debitum
cauſa libidinis explẽ
de non ei reddeet.
bGOο Ciatis. deſcẽdit
V qualuer deſcẽdit
habes de con.di.ij.ſc
i Mon poteſt. ppt
reuerentiam ſacramẽ
ti.vel intellige cum cã
ſaturade libidinis cõ
miſcetur ei vel conſili
um ẽ.alias cum ex ne
ceſſitate tenetur red/
dere.vt.i.q.pꝛoxi.c.i.
quare puniretur.cum

tatum pꝛo moꝛtali ab

ſtinendum ſit a coꝛpo
re chꝛiſti.ſ.de conſe.
di.ij. quotidic.
lꝛ Complexibus. ?Z
cauſa libidinis explẽ-
de ſm quoſdaz.
IBebeamus. quan
tum in nobis eſt.alter
tamen peccat in exi
gendo.ſed reliquus ñ
peccat reddendo.naʒ
⁊ ſi peccat qui pᷣcipit.
nõ tamen peccat quit
obedit.xxiij.q.i.quid
culpatur. verſus finẽ.
m NVotienſcun⸗
IAgqꝗ.feſtiuitates
de quibus inuenio in
bis capitulis.de cõ.

n Ab infideliũ. in⸗

fideles eos vocat qui
peccant moꝛtalitt.ar.
xxiij.q.iiij.foꝛte.vłqꝛ
non ſeruant fidẽ ami
eis ſuis.pel ad differẽ
tiã fidelis.xxxiiij.diſ.

chꝛiſtiano.

—

Ratres confliumeſt.

qñ.ſ.cognoſcit eã can
ſa ſobolis.qꝛ foꝛe in
eo caſu nõ dʒ ad eam
accedere.ſecus ſi can
ſa icõtinentie.

e ¶ DPꝛoceſſiõis.i.ro⸗
gationũ.yt.ſ.de con.
di.iij.pꝛonunciandũ.

d . Conceptus.ex qͥ
partus icipit moue

ri.hoc etiã ↄſilium eſt
ſm nos ſicut etiaʒ de

menſtrnuata.diſ.p. ad

eiꝰ vero. lʒ. h. Zdicit.
e¶ CCegẽ. di. v. .. i. io.

f
ꝗ.i.ſic enim.

pliciter dicitur.
Alicitis. ꝓpter

7 illud ſ. e. nec vxo⸗
rem.dic oĩa hec de cõ

filio intelligenda.

i· Ex ↄſenſu. boc ñ
eſt ĩi apoſtolo.ſʒ ẽ ihi
ſẽſus anctoꝛitat apli
vñ eſt ar.ꝙ potius ſit

ſẽſus auctoꝛitat apli
attendendus qᷓ; vba.
ex de vb.ſig. ꝓpterea

le¶ ¶ QOꝛationi. ſed di
cit auctoꝛitas.non de
ſinit oꝛare ꝗ bene fac

ſed ꝗlibet reddendo
debitũ bñ facit. ergo

oꝛat.q̃re ergo ceſſabi

vt oꝛationi vacet.rñ.
oꝛare hic ſtricte ſumi

tur ſᷣm ꝙ oꝛatio fieri
dʒ in eccleſia. vel hoc
de exigẽte aliud i rekc
dente.ex de ↄuer. iu.

gdam. Itẽ nõne quo/
tidie eſt oꝛandũ.pꝛ ̊
iugis ↄtinẽtia indicẽ/

da ↄiugatis.ſed noie
oꝛationis tpᷣs deputa

tum ieiunijs ꝗbus ni

titur oꝛatio intelligitur.
⁊ ſanctoꝝ vigilie.ex de

Icauſa.aceſſũ.⁊ ita videt᷑ ꝙ aliquod tpᷣs 4
at vxoꝛẽ ſuã cognoſcere cã ſobolis ꝓcreande.⁊ ita nõ eſt ſac
vim in eo qð dicit vꝛ.nõ eni dixit nõ eſt.vel intelligas ĩ caſu in quo loꝗt· .

õ

bibitũ ſit in quo nõ de be
e. ⁊ ita nõ eſt ↄſilinʒ.ſʒ ſac

ne de aduẽtu domin.
Diebꝰ? ieiunioꝛum a pꝛopꝛijs vxoꝛibus
abſtinere opoꝛtet.

re debem?. ¶ Itẽ ambꝛoſius in ſermo

NRatresnon ſolũ debetis ab oĩZim
mũdicia abſtinere ſʒ ẽt ab vxoꝛibꝰ

ꝓpꝛijs ſtudioſiſſime ↄtineatis nullus oĩ
no vxoꝛi ſue ieiunioꝛũ diebus cõiungaĩ᷑
NItem ſupꝑ epiſtolã pꝛimã ad coꝛithios

G cã /ꝓ creãdoꝝ filioꝝ ducit᷑ vxoꝛ nõ
vſu

multüu tẽp? Taeſn videt᷑ ad ipſum

m qꝛ ⁊ dies feſti ⁊ dies ꝓceſſioniset

ipſa rario ↄceptꝰ“ ⁊ partꝰ iuxta legẽ ceſa
g ¶Non lʒ.i.non ex 5 Scen 5 5
pedit.⁊ ita licitum du

are vſũ carnis his debere tẽpoꝛibꝰ de⸗
mõſtrãt. Itẽ aug.in.li.queſtionũ ve.
⁊ no.teſtamenti. Axoꝛis vſus
certis diebus ceſſare iubetur.
Hꝛiſtião/cũ vxoꝛe ſua aliqñ ↄuẽire
lʒ aliqñ nõ lʒ ꝑpꝑ ꝓceſſõis eni dies
⁊ ieiunioꝝ aliquãdo non licʒ conuenire
qꝛ a licitis et abſtinẽdũ ẽ ad tempus:vt
facilius ipetrari poſſit qd poſtulat᷑: vnõ
apoſtolus ex ↄſenſu'ait abſtinendũ ẽ ad
tpᷣs:vt expeditius vacetis oꝛationi*:naʒ
etiã ſᷣm legẽ in ieiunio cedere ⁊ iurgariñ
lʒ:poſtea vo licet. ¶ Itẽ ioꝗ. chꝛiſoſto.
Hon vere penitentiam agit qui continẽ

tiam non ſeruat.

6 in caſtigatione victus ſe dicit

agere pniam fruſtra hoc ᷣmone ꝓ
mittit:niſi egrediat de cubili ſuo:⁊ ieiu⸗
nio ↄtinentiam addat.¶ Item grego.
Ab ingreſſu eccleſie temperare ſe debʒ
vir cum hꝛopꝛia vxoꝛe doꝛmiens.
Irvcũ ꝓpꝛia vxoꝛe doꝛmiens niſi
Alotus aqua eccleſiam ĩtrare nõ hʒ
q;'uis diuerſe hoĩum nationes de bhac re
diuerſa ſentiãt atqʒ alia cuſtodire videã
tur.romanoꝝ tamẽ ſemꝑ ab antiquioꝛi⸗

vt tempus quadrageſimale ? quattuoꝛ tempoꝛum
obſer.iein.conſilium.

MNam ẽt bm legem foꝛenſeʒ.i.romanã.yt.C. de fer.qᷓdraginta.vel mop⸗
gicã vbi dẽ ecce ad lites ⁊ contentiones ieiunatis ⁊ percutitis pugno ipie
tatis.vel canonicam.xv.q.iiij.placita.io.
. . in caſtigatione.ſ.flagelloꝛum.
n NLictus. i. ouictus compunctus. vel melius victus genitini ca
ſus qſt in abſtinẽtia ⁊ ꝑcitate.ſ.ieinnando ⁊ in ieinnijs ſe caſtigãdo.
o Niñ egrediatur.quantũ in ſe eſt.vel ſi vxoꝛ ↄſentiat.vt.j.e.apoſtolus.

nentie ad vxoꝛẽ accedit.tali ↄſulitur ab igreſſu eccleſie abſtinere vſq;

e Ir cũ ꝓpꝛia ↄiuge.Caſus.in pᷣma parte loquit᷑ de eo qui ca inconti⸗

ad veſperũ.in ſecũda de eo qui cã pꝛolis eã cognoſcit iſte talis ſi vnlt nõ ſo

lum intrare eccliam ſed etiã coꝛpus xp̃i acciꝑe ꝑmittitur.in tertia de eo qui
cauſa libidinis explende.huic in iſto/c.pnia non imponitur.⁊ dicitur tamẽ
de eo ꝙ grauius delinquat qꝙᷓ; in pꝛimo caſu.

q ¶Intrare. vꝛ ergo ꝙ multo foꝛtius quis ꝓhibẽdus ſit ab ingreſſu eccle
ꝓ moꝛtali.cũ hbic impediat᷑ ꝓ veniali.⁊ ita ꝗ eſt in moꝛtali non dʒ eccleſaʒ
igredi.qð ꝗdã admittunt.xxi.di.cleros.in fi.⁊.xi.q.iij.nullus ſacerdotũ.et
de pe.di.i·ꝗ ſanctus ſacerdos eſt.qdð nõ eſt veꝝ niſi ſit excõicatus.xi.q.iij.ex
cõicatos.⁊.c.cũ excõicato.vel interdictus.ex de offi.dele.ſane.de illis con/
ſtat vel niſi ſint contumaces.xi.q.iij.qui iubẽte.vel penitẽtes.l.di.in capite
27 gdaã ſacrilegi.lxxxi.di.ſi qui.v.q.ij.pſenti.⁊.xij.q.ij.de viro.alias quilibet
põt ingredi.vt de cõ.di.i.eps nullũ.i q.i.qui ſtudet vbi dicit᷑ ꝙ dñs admiſit
oẽs peccatoꝛes intrare eccleſiꝗ pᷣter ſimoniacos.potiꝰeni frequẽrabit ecclaʒ
qui eſt in moꝛtali.vt dñs eũ ↄuertat per verba ſacerdotis.vt.o.de peni.dil.

v.falſas.in fi.

PrUſus.ar.ꝓ ↄſuetudiĩe ro.ec.puãda.⁊ veꝝ ẽ cũ hoc docetxi dil. nolite.
6 Voluptate. 7 ita coitꝰnõ põt fieri ſine pcõ.hic applandit ſibi.hug.⁊ ſu⸗

mit opinionem ꝙ nũꝙᷓ; opus ↄiugale ſine pcõ põt exerceri.vñ ẽt qui dehitũ

reddit peccat veniali:qꝛ ſemꝑ qnidam ẽ ibi pꝛuritus ? voluptas in emiſſi/

ptiales ſolẽnitates ⁊ ſolẽnes tradnctiones ⁊ carnis cõmixtio:poteſt

eone ſpermatis.⁊ iõ xps noluit naſci ex coitu:qꝛ ñ põt ſine peccato ꝛc. nat⸗
xxvij.q.ij oẽ ad finẽ.vꝛ g̊ ꝙ teneat᷑ aliꝗs peccare ⁊ tenet᷑ reddere doe uyhu⸗
bituʒ.vt.xxvij.q.ijſi tu.⁊.jq.ꝓx.c.i.nec põt reddere niſi peccet.q tne
tur peccare.ſed boc ar.nõ valʒ. Inſtat. b. pſ byter tenet cãtare miſſa,
nec põt cantare niſi babeat linguam. tenet᷑ hẽe linguam. Er ſm.b. ſerantl
peccat bõ ex ne Nphal 1
ceſſitate ĩ pmKſ1is nin
bus vſus fuit poſt admixtionẽ ꝓpᷣe vro motibus et ita⸗ lan
ris ⁊ lauacri purificationẽ querere ⁊ ab Enr ahplerns Gngnn
ingreſſu eccleſie paululum temꝑare.nec le aoſorgrerg . Euen
hoc dicentes culpãdũ putamus eſſe ↄiu wismortbus H Aieis
giũ:ſʒ qꝛ ipſa licita admixtio ↄiugis ſine moꝛtale.nã öp Ntcins
voluptateꝰcarnis fieri nõ põt iõ a ſacri mis motibꝰ diẽ᷑ Alnnen
loci igreſſu eſt abſtinendũ:qꝛ voluptas apoſtolus.ago ſien
ipſa ſine culpa nullatenꝰeſſe põt.nõ eni 5 nolo ⁊ ſur⸗ iatt
de adulterio vel foꝛnicatione: ſj de leei Simoois et üa
timo matrimõio ſuſceptꝰ erat qͥ dicebat diijiter betp. mmſi
Ecce eni in iniqtatibusꝰ ↄceptus ſuʒ c. manducatoꝛ di ſeigen
Opoꝛtet ita legitimã carnis eſſe copulã xitõ.pt nõ xij. mbe
vt cã ꝓlis ſit nõ voluptatis:⁊ carnis cõo⸗ di . nerui iteʒ ex li tn
mixtio creãdoꝝ liberoꝝ ſit gra non ſatii boc ſequeret /
factio vitioꝝ:ſi quis vo ſua cõiuge non huͦ ſaccrer na aton
cupidine voluptatis captꝰ:ſʒ ſolummõ ge reputat eis ſl
cik Sr ad ſcitatẽ ſired ſ
creãdoꝝ liberoꝝ gra vtit᷑ ipſe ꝓfecto ſi dit debitü pt. Nre
ne de igreſſu eccleſie ſen de ſumẽdo do eq prici. iin
minici coꝛpoꝛiſ ſanguiniſqʒ miſterio ſuo t EMõ põt. de iſenten
eſt iudicio relinquendus:qꝛ a nobis ꝓp⸗ acili. ⁊ iõ dubi leficos
biberinõ dʒ accipere qui in igne poſuꝰ umeſt.aqua ai⸗ inbl
neſcit ardere.cũ enĩ ñ amoꝛ ꝓcreade ſo cn⸗ licgle
bolis:ſed voluptasꝰdominatur iopere ntgtati⸗ pen
cõmirxtionis: habent ↄinges etia de com imniqtag eni pr ideſi
mixtiõe ſua qð defleanttunc aũt vir qui pꝛie ðᷣſignat eri os
poſt admixtioneʒ ↄiugis aq̃ lotus fuerit men de pe. di. ij uszt
etiã ſacre cõionis valet myſterium acci⸗ eꝙ anteʒ. e. ille i
ere:cũ ei ſᷣm pꝛefinitã ſniam eccleſiam rex.vel dic inig⸗ NN
icuit intrare. ¶&“ Minc etiamvin diebus aneel orielna ſenſuni
abſtinentie nuptie celebꝛari ꝓhibentur. ſanenento ine arur
Ange in laodicẽſi concilio legitnr. Pogicolligut e veln
In diebus quadrageſime nupnas cele boc ꝙ plura ſt mai
bꝛare non licet. ooitiginalia buꝰ .
On opoꝛtʒ in quadrageſima aut modiæ tunc di (ſ
nuptias vl quelibet natalicia cele xiiniquitati?. ſäſt
bꝛare. ¶ Item ex concilio martini pa⸗ ixum iniquita⸗ velt
pe. De cogdem. II. Ditior. ar. . mzer
BVn licet in quadrageſima nata oi.xiij.nerun. Gan
lesemartyꝝ celebꝛare:ſed tantum y Pꝛobiberi. atte
=M Ldiſluadeer. i⸗
5555AAniiigne. an
i.in ardoꝛe concupiſcentie.i.in amplexibus vxoꝛis igneis. lend
⁊ ¶ Neſcit.i.neſcit ↄſentire libidini vxoꝛis ſue ſʒ reddit debituʒ yxo recan
ri exigenti. SS DI”M urde
M Sed voluptas. exercende libidinis. .. dieo
Qnuod defleãt. eſt. n. coitus tunc moꝛtale pem̃ ſm. h.xxxij.q.iiiſ. den

oꝛigo.ſʒ ſi c incõtinentie veniale.yt.di.xxv..alias aũt ea.xxxij:qiſj. e
quicꝗd.ꝭ.his ita.imo ſᷣm nos nec boc caſu eſt moꝛtale ſʒ veniale.? H
indicat cum dicit ꝙ deftlteat.
a¶¶ Tunc aũt.hoc reſpicit pᷣncipium bn BS..
b¶Hinc ẽt.hic agit de illo impedimẽto qð dicit᷑ tᷣs feriarũ de ano
dicunt ꝗdam ꝙ ipedit ↄtrabendum ⁊ dirimit iã ↄtractnʒ.qꝛ ↄtrabi
ʒↄſtitutionẽ eccleſie.j.e.nõ oʒ.⁊ ex de ma.õ.cõtra inter ec. c.i.videtf i·
antiqua.alij melius dicũt ꝙ lʒ ipediat nõ tñ dirimit.ar.exr̃ de ma.⸗.
contra inter ·ec.c.vlt.in fi.⁊.c.pe ⁊ ex de temp.oꝛ.ſane.vñ matrimoni
im in q̃drageſima nõ ꝓbibet᷑ õbi.ſed ꝓhibẽt̃᷑ nuptialia ↄuinia ⁊ nu

lamt.

ergo mr̃imoniũ pᷣbi in quadrageſima.ſʒ illa tñ nõ dʒ duci.ſicui ſʒ le⸗
ges mulier põt tꝑe luctus alij viro deſponſari.ſʒ nõ iñ traduci. vt.ff.
de hbis qui no.infa.ſolet.ꝭ.que viꝝ.⁊ hoc eſt expꝛeſſũ.ex᷑ de fe.capella
nus.ar.ad hocff.de ritu nup.ſi ꝗs officiũ.nã cum ſolo ↄſenſu contra
baf.cur nõ ↄtraberet᷑ hoc tꝑe.C.de trãſ.nõ minoꝛem.io.
Vn opoꝛtet.natalicia non martyrum ſed bominum. vt ad litte
T intelligas.

On licet in quadrageſima.hoc de honeſtate dicunt quidaã.ff.ð dl
itn nup. ſemper in coninnctionibus. . E
e¶ Matales.põt dici boc eſſe abꝛogatũ:nã hodie celebꝛantur bñ in Mlen
quadrageſima.vel itellige ꝙ non debẽt celebꝛari vt fiant ibi ↄuiuia ⁊? e
interſint hiſtriones æ mimi ꝗ turpia ⁊c̃.hnic ĩtellectui ↄſonat qð ſegft gl
ſed tm in ſabbato ⁊c.⁊.ſ:e.nec vxoꝛẽ. natales vocant᷑ martyꝝ paſſioo ael
nũ hęs.qꝛ in eis naſcũt᷑ ad vitam ⁊ moꝛiunt᷑ mũdode conſuetudrine e

ſebe,ge.
eenid eſt in eccleſta mediolanẽſi.ꝙ iĩ 2
Ain talib⸗ eſe eeg ence Eehacenen ce ebꝛãt. de bis. na ceſſitatis ſe AQ. v. de
n gi 3 Ln opoꝛtet. bebdomadibꝰ.ſed ni 3 Aut ẽnatalis iolla.⁊c.io uai emper eſt. xxij.q.i.ita ergo. H
W Emediate ante feſtũ ſancti ioani ad iſte tres bebdomade ſũt Cum omni. ar. ꝙ pꝛetermiſſis circũſtantijs ali⸗
bie ioãnis.ſubaudi nõ:ſe. . telligitur illud eſſe fe circũſtantijs al fri
ſiarine inter eas ⁊ feſtũ.decre.ex̃ de fe.capellanꝰponi nõ:ſed cũ interuallo gonialdus.a eſſe facium.S.xxx.q.v.aliten ntijs alicni facto debitis nõ in
ig⸗ gan⸗ cũ Eernal ac⸗ J S monachatio omiſſa pꝛobatione. S apoſtolicam ſedeʒ. quia tenet
ns cipiende ſunt.⁊ . H ,
Ceenchin incipiunt a die⸗ 1 abbato ⁊ dñica p cõmemoꝛationẽ HH q ¶ Eum feſtinatõe.
ſtlgt⸗ bus rogationũ oblationes oene ſed enonntine eoxꝝ ſus ad continentiam deo ſed nung tenet vir
niiet b & Scpentur. nuptigs liecat in ut 4 ec Faralicta nec Siificaſtin deo vonendàm. iſte ↄtinere poſt moꝛ⸗/
uleniſ ad tſer ð m.. re. ¶ Itẽ ex cocili lrageſima celebꝛ a tũ ⁊ pe te moꝛte tenus ifirma⸗ em xoꝛis ſc.nec exi
⸗ Aseee⸗ Scel bierden.. Terrore v cepaneſacng recoꝛdatioe Fare por ad monaſte
i cc. littere. nec ẽ „ auefactü anxie queſii riũ tñ nõ cogitur redi
Ec. littere . nec. Lautfaciye eſi gitur redi
nuin ccter his n opoꝛtet a ſeptuageſima vſqʒ monachumn fieri:⁊ a tua vxoꝛe dreniMe daetek. zuer onin.
inten in fi qꝛ ibi logt madibt ctauaʒ paſche ⁊ tribus bebdo ex n us eã occidẽdi ad hoc licẽtiamꝰ agn eiſe ti glacct. g
dfire delrernitor bapenſter ute eſliuitare⸗ ſacti ioãanis Forſiſſ r nate monaſticã veſtẽ ſine ab Partenbiesgellli ge⸗
ſe no d ab a ni . naſteri iß Irte. ellit re⸗
glun feriato. vl ibi ꝓ epiphania Andrias delebeare; vſqʒ poſt cuũ ſanus facrheſſe⸗ 5beriſſe poſtea vero dire ad mondſtenuuz.
ini bibet ꝑpetna ſe fuerit ſeparent. ¶ bꝛare: ꝙ ſi ſactu tionibus eiuſe ziut vrxroꝛis reclama dic ꝙ ibi vxoꝛ dede
nrniigg patio bic ꝑmit· ad ↄſul Irez nicolaus papes tuee iuſqʒ vlulatibus 2 planctib? man ellaf r ihe ſole⸗
ihntg ni ad tempus. * 9 ula vnlgerok. De eodem. ege familie diſperſionibꝰ vtpote peni niter ꝓfeſſus erat. v
arit 6 A Roſtolne Neieranach ducere:nec cõuiuia ſfa tos dienauancg remeaſſe: ⁊ pomul arerbum ompella
rlikfrl 10 Pont o arbitroꝛ. lulieris cubile redijſſe. nũc a=t mtat qo po
nrnſf ben aonene ſrnice ſůtſ Nro⸗ cõſenſũ ubene ſins wroꝛe vti adanltern⸗ ſedene .eer da⸗
1öher ſed ſolẽni oꝛoni nis continẽti iꝰ ↄſẽſu nec cã oꝛaiio -I u niqʒ eſt vt tuus nũciꝰ na luit. qꝛ ibi nõ fuit reu
uir miſſe tempori ſii ntinẽtia ſeruari öbet. ¶Ande au rat: n vf nobiſrõnabiliter neqʒ iuſte catus ab vxoꝛe eꝗ 10
ſtici guſti. in li. de adulterinis coniugij ctum:qm̃ cum oĩ hoi iuſte fa na. ?7 qꝛ iam in moaſte
mneſtagig⸗ officio a cano ſ „ adulterinis coniu ijs. „1,12 Ol Hoi ad monaſti 3.7 qꝛ iam in mõaſte
Miſi ex conſẽſt is coningi denti ron; caz ten r WMoaſte
ehin nibus ? vniuer ẽſu cõmuni oꝛauom ↄiuges enti vita legaliter iuſte ⁊ ſancte ſit pagẽ io fuerat pl'q; pan
Pigui⸗ ſali ecclie indi⸗ acarenon oſſunt. dũ:tu ↄtra leges minaciter ⁊ weolelen Prcn qꝛ poſt moꝛteʒ
SPelnrutn orrece licet Poſtolus nec ad tempuſ vt vacẽt tua vxoꝛe ꝑtim terroꝛe moꝛtis: ꝑtim we mni inn galiqnagy
nipneiſ dʒ ⁊ põt. vt de J. oꝛationi niſi ex conſenſu volui infirmitatis doloꝛibꝰ exinani tue lum tẽpus i monaſte⸗
geiſnr ſordi ommil iuges nec carnali ict H Kanusmila vror licctin accepta via meſenm zecng in
endehetii omo. S.e. q. ij. Hi =LenS 1 debito. ſiſti: 1 Fr Ol iten ccepta receſ ine licẽtia vxoꝛis in
entas quos.s.diſ. v. . Mili. clen Kcndo cõc.arelatẽſi legit᷑. ſai noaſter ii petiſti.nõ enim violi⸗ craniomoaltenu au⸗
releit iiil. ti nſu cõmuni ↄiugatis pente ſcipf xpari voluntate ⁊ ↄſenſu ſici ctoꝛitate ſua exire poſ
hiaiin d C. Miñ ex c5 n Hei⸗ H ſci pr̃es dicunt hoc fieri dʒ H ſit. dubitari poſſet. et
ſkubſr ſenſu.niñ ꝓ ſuc „£ nitentiam coniugatis non niſie naſteriũ eligere aut pꝛofeſſa ↄtinẽti mo v ex hoc.c. ꝙ poſſit.j
h gatis non niſie pꝛofeſſa ↄtinẽtia h TPpotiit.,
nieſfin eurt⸗ terre ſan conſenſu dandaʒ eſſe Pꝛecſpimns. bitũ cũ feſtinatione debet mutar ia ba e. yna.
geilfin eren e a ⸗ Ne ex. c. apud compendiuu e. lter dlaene,
Eann multa. ver in to Zoc nroz ſine cõſenſu vro ſine Senbenere vota continentie ue Lo viri oi Arelten
lcnun⸗ ta. ent. otinentiaz vouere nõ eElier ſi eo vxoꝛ obtulerit. renocare ſicut in opti
tingti, Achtercene⸗ poit: muſtis anctoꝛiaiibn⸗ Alier i ine licentia mariti ſuivelö dmn vordte ole alie
mi . ſin ecclena nr obatur. ¶ Aittenim aug. reci in capite miſerit ſi viro placuerit rem vacãte ſede alie⸗
us velit vxoꝛ debi P ſuper pſalmũu.cxlvi. recipiet eã itex ad coniugium. ¶⸗ nataʒ a capitnlo repe
Pliinr tuʒ exigere a vi Oõn poteſt vir cõtinentiam ſe aug ad editiam. Mon Itez tere vel pꝛecium reti/
Trual ro nũqd ſi vxoꝛi eruare ni/ vir continetie ve Hon poteſt nere xij q ij ſiqua de
— n debet xoꝛis teneat conſenſum. vin continẽtie vota reſcindere:que ſi ere. xij. q· ij.ſ qna de
P Pebini⸗ i reddere. g. di A dicat vir continere iã volo. eius aſſenſu mulier deo pꝛomi que ſine nehus ven ins vire
. cit ꝙ ſic.tu ↄtra .41. inere ia volo. nolo AN eo pꝛomiſerit. neatur eã reu
illatei⸗ aũt vxoꝛ:non põt. W NVUod deotpari cõ eatur ea reuocareył
PAie ar.ff. de ſo. ꝙ di vult'illa. nũquid põt. qð enim tu vis ñ 6 rat deompari cõſenſu nouerais mnenin conerti vel cõ
nae ber üla Rerencemidsmtinnnſtnte⸗ de erante Nieirecldere onemdnene 6d0H
Ebin iehpo fna: Adi ia:ſi alij nupſeri HHõ ꝓpoſito ſi ille lapſus :· ctum ẽ. xxvij. q.ij. a
viuo: .n pſerit te ſe l⸗ ſito ſiille lapſus ẽ: me-xxpiſ.q.aga
hinf torocbännie n inalultera erir no undt deuſtale dã c Fak inltantiſits Pſeuera:: gkre non babeanen e d
e rum.idẽ ſi noexigi cõpenſari.redde debituʒ, X oꝛtarer: niſi qꝛ tibi ad boc ipſe conſe nocare. eps dʒ ſua
e o ꝙ no tene⸗ iĩ nõ exigis redde ꝓ ſatiſfactione 5 ſerit. Mã ſi nũqᷓ tenuiſſes eiꝰ econſẽ auctoꝛitate er̃ here.ar
D werrellette densſbiPtabiins ä Nädnanon.rwallomz Bebdarl.
Aum⸗ xxix diſc ij. gis ſed reddis qd debetur vxoꝛi. et eri ca nõ ſt tẽ poſt pan-⸗ nbonaine D tali
jſhident c 1. Rs Eed i. Aré parit tẽpabit cõmixtiõ ipan- ronigerecd daofi.gz
nndet Enitenti Alexã. pa. ij. lã qõ debetur vxoꝛi. ¶ Iẽ iõ parit᷑ tẽꝑabit cõmixtiõe carnali coꝛigere. ex ð offi.oꝛ.
arm Publ õsõ n mmarſt ee deſtierat: mo Hogtoſt de olt d Hſe
cam. ſ.? ſoleénnn. rtorqueriimulieris conſen fal inter vos coniuges manebatis: qᷓ Coningium ſed
nnivcn ſ.per quã ius al cOnI ſanctioꝛa ac ges manebatis: to pone ꝙ mulier ſine li
B ↄcoꝛditer placita ſ e multer ſine li
rn, 3. e lannr. uabatil. imm tia itret religionẽ
Cir Aod aũt. ſine ↄſenſu bec qõ.v.negati ſ ng Jif mo viro ↄtradicen
NN;H teſt orinentſam ve cqõ.v.negatiue ſolnitur.qꝛ nõ pe ipſa ↄtradicit.nũꝗd põt i te:poſt vir
uni ai anenmens anereine benie eraue roe laco n rdrekens rcnnans aſua cont
numnin ꝛin caſu foꝛnicatõis.v galtnede ↄner.cõiu.ex publico. eceptum.vbi dicitur ꝙ pꝛioꝛ ↄſenſus Hdu ar conta f cõmmis Dacd.
te b C t. xxyij.qi re poteſt. ſ 5 debet dur
nng . Siseriber pſalmo.laudate idifgnon. P d ,e 2tra os eſt. eỹ de eo qui dux in der are Amclam dicunt ꝙ exi⸗
iſonß, . icat.foꝛnicaria.xxvij.q.ij us eſt. r. quo habebit maritus li * c.i.per qð dico ꝙ exire nõ
tk HDERR ia. xxvij.q.ij.ſi tu. ꝙ infra a itus licentiam reuocandi eã.di re nõ
dhaitf 14— Pꝛo on vult. xiiij. di. ꝙ ait ꝓ mire annum e viem. argu xx.q.i· .puella. Baz. di icg oicunt qnidan
etehi⸗ ¶.Pꝛo ſatiſtactiõe. qꝛ red ebi xvij. q·ij.ſi quis incognitus. alij di ij. puella. Baʒ. dicebat ꝙ infra tienniũ
nuin n . ◻ Minis ar. Nelendcn abbate. 7² deo. in finem voti emiſſi. L DM
,R— o pꝛeiudicat ili ar xxxi q ij lotharin us ab aliquo ð ipſũ extoꝛtuſ xxiſ g itij Inſtantiſſime.ar.ꝙ fides eſt ſeruanda ei qui
wins i Nicentlam ie ar. a cõtrario ſenſu ..?.xp.q vi.anctoꝛitatem. x Quiſinnocen or conit xcy di eſſo:ex deigui conta lidem veit
8 4 llaen vxoꝛis intrauit licentia.itẽ ar ꝙ̈ non põt exire de mõaſterio i erſenera. ſed quid ſi alter ornicciyr poſte de inreinr. peruenit.
e mr rxv.q.i.merito.vbi dꝛ ꝙ coacta volũ eo hic nulla dẽ Cn ireſtituetur ei vt e de diuoꝛ ex litteri nt quidam ꝙau
edH cus eſt bic ⁊ in matrimonijs. vbi exigit a volũtas. volũtas eſt. r. Mumerns. ar. contra pꝛeſcripti ex litteris.
ſ nea. ex de ſpon.cum wanenhaba voluntas directa vel ſpon defenditur quod abmmitobeun arenen hor emim pꝛeſeriprione tepoꝛis
Nde. c.i ſecus eſt in iu habitus aſſumptione.ex quod me.cã di. illud autem.dic contra m. õi non poteſt ſoꝛtiri effectum. vt. xciij
ſen ramento. vb e. ex quod me.ca. ntra moꝛem. S. um. vt. xciij.
nto. ybi nulla excuſat neceſſitas.quia ipſũ ne Sanctioꝛa.ab initio tamen enm anmd cpiſcopus.
matem. . de ſobole ſuſcipienda.xxyvij.q dmmenach. dehent babere

*

i

Cauſa.

4
4 0O.
ſed perſuadendũ.nam talia ↄſilij ſunt ⁊ nõ pꝛecepti ·ar.xi.qiij.aliud

Hunc.ex hoe vꝛ ; vxoꝛ nõ poſſit facere elemoſynã ſine licẽtia viri. ſʒ
Ind intelligas de rebus dotalibꝰ.nã dñium rerum dotalium ẽ penes mu⸗
lierem de iur e nãli.de iure cinili eſt penes maritum. C.de rei ven. doce. Et

de his intel ligas hoc.c.vel ſi vis intellige de psrafrenalibus.ↄſiliũ eſt hoc.

nã cui cõmiſit coꝛpus h

⁊Z ex de dote pꝰ diuoꝛ.
c.vlt.ſed quero cũ iſti
votũ emiſerint.quare
veſtes mutare nõ poſ

ſunt ad hoc dicas ꝓ

vir duplicem hʒ buitu
tem in vxo:e.vnã quo
ad debitũ reddendũ.
gliã quo ad myſteriũ
ſibi exhibenduʒ. vñ lʒ
vnam relaxauerit.nõ
iñ aliam.ff.de ſer. vꝛ.

pꝛedi.ſi domꝰ.⁊ e¶ de

ↄuer.ↄiu.quidam .

b¶Aagis.qd. cum

ꝑduxiſti eũ ad ſcãda⸗
lum diſſenſionis potiꝰ
malum feciſti viro nõ
obediendo q; bonum
feceris abſtinendo.

c Anna.i.vidna.
d . Suſanna.i. yxo/

rata.

e Ecunduʒ ba. i.

gbus dꝛ de debi⸗

to reddendo.

¶ Imopntaret. arg.

ꝓ SPlcro babetux
qð ꝑ volentẽ agere nõ
ſtat ne fiat.ar.S. ꝓxi
cã.q.p.ꝓꝓpoſito.

¶Quiſquis. tangit
i

a tria yba apoſtoli

ni hñt vxoꝛes ſint tã

ỹ5ÿ nõ hñtes. ? qui ven
dunt ſint tãq; nõ ven⸗
dentes. ⁊ ꝗ emũt ſint
tãqᷓ; nõ emẽtes.h.

hjMõ faceret.ſ.ĩ nõ

aciendo elemoſynã.

i ¶ Quia trãſit.i.trã

toꝛiũ eſt.

h. C. ꝛeſumit. ſuper⸗

biendo cum eis.

1 ecurus. hec clau

ula repetitur cũ qua/

libet pꝛecedẽti ab illo

loco quiſquis ⁊c̃.

m/2 Ma ſola coꝛi⸗

hic arg. ꝙ ſi alter ſine
licentia alteriꝰ itret rs
ligionẽ ꝙ ſua auctoꝛi
tate põt exire.

n. ¶Ex aliẽo. hoc ve

rum ẽ ſi eo animo vo
nit vt auferat illi cni⸗
eſt alias licitũ eſt ali⸗

lum. Iʒ ſecus ſit ſjm ca
nonem. yt ex de teſta.
c.filius.

oVUnc ſalnabitur.
exponit hierony

mus illud apoſtolia

tymotheũ. Saluabiẽ

mulier pꝛo filioꝝ: ge/

neratione:ſi permanſerit ĩ fide ⁊ di ectione ⁊ ſanctitate.
Saluabitur.id eſt merebitur ſaluari.
S wine, integri in fide.
i ꝙ ipſa.i.virginitatem coꝛpoꝛi
Rad

P
1
86 T icis.ſ.ſuiipſius.
u
x

C.

oneſtum eſt vt res comittat.C.de pac.ↄuẽ.hac lege

Nihil ergo de tma veſte nihil ð auro vel
argento vel quacũqʒ pecũia rebus nul⸗

lis terrenis tuis ſine eiuſ arbitrio facere

debuiſti. ⁊ infra.Eſt quidã ꝓ modulo ꝑ
ſone habitus matronaliſ a viduali veſte
diſtinctus qui poteſt fidelibus coniuga⸗
tis ſalua religionis cauſa vel obſeruatia
conuenire.huncte marituſ ſi deponere
voluerit.ne te velut viduã iactares illo

viuente:quia puto non fuerat in hac re:

vſqʒ ad diſſenſionis ſcandalũ perducẽ
dus:magisꝰinobediẽtie malo quã illius
abſtinentie bono.quid eniʒ abſurdius ẽ
quã mulierẽ de humiliveſte ſuꝑbire:cui

te potius expediret obtẽperare cãdidis

moꝛibus quã in nigellis veſtibus repu⸗
gnare:qꝛ ⁊ ſi te indumentũ monache de
lectabat ⁊ hoc gratius poſſet marito ob
ſeruato exoꝛatoqʒ ſumi quã illo incon⸗
ſulto cõtẽptoqʒ pꝛeſumi:qð ſioino non
ſineret:quid tuo ꝓpoſito deperiret:ab⸗
ſit vt hinc diſplicens deo ꝙ coniuge tuo
nõduʒ defuncto:non indueris ſicut an⸗
naTſed ſicut ſuſanna*. Idem.
Continentie meritũ aberqgi inconti⸗
nentiã vxoꝛis debitũ ſibi reddere cogit᷑.
Ecundũ verba apoſtolica ẽt ſi vir
Acontinere voluiſſet ⁊ tu volniſſes:ti
bi debitü reddere cogeretur:⁊ illi deus
imputaretcontinentiã:ſi non ſue ſʒ tue
cederet infirmitati:ne in adulteriũ cade
res.quiſquis igit᷑ compatiens ĩfirmitati
vxoꝛis reddidit:nõ exegit debituʒ aut ſi
ꝓpter ꝓpꝛiam ifirmitatem ducit vxoꝛeʒ
plangens potiꝰqꝛ ſine vxoꝛe eſſe nõ po⸗
tnit quam gaudẽes:qꝛ conduxit quiſque
vẽdit qð vtile nouit:qꝛ ⁊ ſi maneret bea
tum non faceretꝰ:quiſqͥs emit quod no⸗
uit quia tranſit:: ⁊ de his nõ pᷣſumit⁊ fe
cit ex eo miſericoꝛdiã cũ non habentibꝰ
ſecurus expectat diem nouiſſimum.

¶ Item ad armentarium ⁊ paulinam.

Kota continentie ſine vxoꝛis conſenſu
reddi non poſſunt.
Ma ſolam cãᷓ eſſe põt qua te ad id
aõ vouiſti non ſolum non hoꝛtare
mur verũ etiam ꝓhiberemus implere:
ſi foꝛte tnua coniunx hoc tecũ ſuſciꝑe ani
mi ſeu carnis infirmitate recuſaret.nam

cui rem aliend legare ⁊ vouenda talia non ſunt a coniugatis:

vt inſti. de le. S. non ſo

niſi ex conſenſu ⁊ volũtate cõi: ⁊ ſi pꝛo⸗
pere fuerit factũ:magis eſt conigẽda te

meritas quã perſoluẽda ꝓmiſſio.neqʒ

eni deus exigit:ſi q ex alienoaliqͥd vo

uerit:ſʒ potiꝰ vetat vſupare alienum. Anikfeſtum eſt ita legeʒ voluiſſe fe b ¶ Be vir gini
Itẽ Pieronenus. Abſqʒ ceteris minam ſub viro nulla eins tatis. que eſt i
operibus nec mente.

poꝛis.7 eſt ſimplex relatio.
t ¶ Cariem.i.coꝛuptionẽ ſue carnis.

Compenſet.quantum in ipſa eſt.
Pomis.i.filijs.qui dicuntur flos ⁊ poma.ſicut mater radix.

y ¶.c ſolum. virginitas ſcilicet carnis.

BVirginitatẽ.ſ.mẽtis. ?

Caſtitate.ſaltẽ i affectu ſᷣuata.

. Imperfecta. quo ad vitam eternam pꝛomerendam.

b ¶¶ Impetratu. .· pꝛoxi.qi.ĩtegritas quantuʒ ad coꝛpoꝛalem:ſed de
mẽtali pꝛeceptũ
eetera abſꝗʒ virginitate pꝛoficiunt. ¶ Maioꝛiſch
en lnagtemnler iloe genne Ennu aud .
rit filios qui virgines pꝓmanſuri ſũt innecelſitate lii
ſi qd ipſa perdidit acquirat in liberis et beralis exiſtit.
dãnũ radicis⁊ cariem floꝛe cõpenſetꝰ ff. de adimẽ. le.
omis. C Item. . rem legatam.
SOc ſolunũc dico ꝙ qũo abſq; ceo d Expedit.
teris operibus virginitas'ſola nö ſupꝛa xxyii. g.
ſaluat: ſicomnia opera abſq; virginita- ver eſt ondey
te puritate continentia caſtitate imperfe pegte e one⸗
ctaꝰſunt. Idem. H ra matrimonij.
Ai ſirit veniat ⁊ bibat:qͥ põt cape vꝛ.S. ꝓxi.q.vij.
QSprnon dicit velitis nolitis bi oẽſ 6 expedit ꝓ
bendũ vobis eſt atqʒ currendum:ſed à p foꝛnicatione
voluerit qui potuerit currere atqʒ pota anagrii

7

re:ille vincit ille ſaciabitur.⁊ ideo plus
amat virgines chꝛiſtus quia ſponte tri⸗/
buit quod tibi non fuerat impetratumꝰ.
maioꝛiſq;egratie eſt offerre quod nõ de
beas quam reddere quod exigeris.apo

ſtoli enim vxoꝛis honoꝛe coniemplato: ia ßm bocé ar.
ſi talis eſt inquiunt vita hominis cũ vro ſarcingl
re non expeditnubere quoꝛuʒ domin? maliuer nain
ſententiam pꝛobans recte ait quidem ſẽ Se qi. dac

titis ꝙ non expediat homini ad celoꝛum

rum:ergo qui ſe non caſtrauerũt locum

non pñt accipere caſtratoꝛuʒ. Finis mr. pt. xxv. diſt.
bhuins auctoꝛitatiſ⁊ due pꝛecedentes de qualis.
virginitatis affectu intelligũtur qui nõ b¶Finis qꝛp̃
