Dlẽnitates.de anniuerſaria ſolẽnitate dedicationis eccleſiaꝝ ⁊ epᷣoꝛũ
j.c. oſtendit.qð tñ dꝛ de epᷣis nõ obſeruat᷑ hodie niſi a papa.
r ·De eccleſiaꝝ.ſcriptura.ar.qð teſtibꝰ vl ſcriptura ꝓbari no põt ꝓ ifecto
bri debere. C. cõia dini.ſi maioꝛ.S.C. fam. her.nõ iõ.C. de rei ven. indicia.
etiã ſi inneniãt᷑ in libꝛis eccleſie credendum eſt vel in lapide.argu.xxiiij.q.ij.

ſane. in pꝛin.

s ¶ Hec teſtes.vl teſtis vnꝰ ſic in baptiſmo.j.di.iiij.ꝑunlos.ſuꝑ:n.&̊ᷣ ſcõ cre⸗
deret᷑ vni teſti:niñ ide pᷣteret᷑ ↄtẽtio.⁊ ſufficit ibi teſtimoniũ de auditu.ar.xx
ij· q.v. hoc vꝛ. ex de teſti. cog. ꝑuenit.ff.de aq̃ plu.arc.in ſũma. ꝭ.itẽ labeo.
¶ Iacit.⁊ diẽ eps.ſiↄſecrata es nõ recõſecro.ſʒ ſi ñ ⁊c.de ba.⁊ eiꝰ effe.c.ij.
vV ¶ Iteratum.nota id qð non apparet dicit᷑ nõ eẽ.ff. de Zᷣhen. emp.in lege.
Xx actum.argu. ↄtra clãdeſtina coningia ſcilicet ꝙ aliter contrabentes
poſſunt cum alijs contrabere cum talia coniugia ſint incerta.yt.xxx.q.v.· F·
bis ita ⁊. lxviij.di.pꝛeſbyteri.

£☛

—

PDlẽnitaies.exẽplü.nã eins opatio noſtra eſt lectio.vt. .ij. q.j· dens.
3 Facta. ter fuit templũ ↄſecratũ.pꝛimo in ſeptembꝛi.xt.S.e.c.j.ſcðᷣo

in ma

ſub dario.ar.j.q.j.pꝛopheta.tertio ſub iuda machabeo in decem/

bꝛi.⁊ ideo dic hic hyems erat.
72 ¶Encenia. id eſt innonationes.naʒ enceniare eſt nonam rem in vſuʒ du

cere:? eſt vnlgare cupanie inxta romam.

—

2 G Ecleſte vel altaria. bis.vij·c. docetur qmibus canbꝰ eccleſie ſum
conſecrande.⁊ aſſignant quidam ſex caſus. Vnus quando du

bitatur de ↄſecratõe.yt hic.c.j.Itẽ quando motuʒ eſt altare mains.IJtẽ
pꝛopter homicidium. Item quaãdo eſt exuſta:aut ſi parietes de nouo

eẽ ſacerdotij. ¶tẽ felix pa.oĩbꝰ oꝛtho
doxis. Singulis annis dedicatonu ſolẽ
niates celebꝛant. ⁊ conſecratur etiam
ecclena:de cuius conſecratiõe dubitat᷑.
Olẽnitates dedicationũ eccleſiax
⁊ ſacerdotũ ꝑ ſingulos annos ſunt
celebꝛãde. ¶Oe eccleſiaꝝ ↄſecratõibꝰ
qtiẽs dubitat᷑ vt nec certa ſcriptura nec
teſtes ꝰexiſtãt a q bus conſecratio ſciatur
abſqʒ vlla dubitatiõe ſcitote eas eẽ ↄſe⸗
crãdas.nec talis trepidatio facititeratio
nẽ:qm nõ mõſtrat᷑ eẽ iteratũꝰ:qð neſcit
eẽ factũ. ¶ Iteʒ Gregoꝛiꝰ pa.de eodẽ.
Se eodẽ.⁊ ꝙ octo diebus dedicationũ
ſolenitas eſt celebꝛ'andd.
Olẽnitates: eccleſiaꝝ dedication
⁊ ſacerdotũ ꝑ ſingulos ãnos ſolẽni
ter ſunt celebꝛãde:ipſo dño exemplũ dã
te qui ad feſtũ dedicationis tẽpli oĩbus
id faciendi dans foꝛmam cum reliquis
populis eandem feſtiuitatem celebꝛatu⸗
rus venit ſicut ſcriptum eſt. Yacta ſunt
encenia in hieroſolymis ⁊ hyems erat:
⁊ ambulabat ꝗeſus in templo in poꝛti⸗
cu ſalomonis.qꝙ autem.viij.diebus en⸗
cenia ſint celebꝛanda:in libꝛo regũ per
fecta dedicatione tẽpli reperies. Cateʒ
ex conci.meldenſi.c.viiij.
Conſecrentur eccleſie:de quarum con.
ſecratione dubitatur.

cleſie vel altariaꝰ que ambigua
ſunt de conſecratione:conſecren

⁊ ſuperflua ꝰaltaria deſtrnantur. ¶ Itẽ
iginus papa. ZMDU
Quãdo eccleſia eſt iteruʒ ↄſecrãda ⁊ ſa
libus tantum exoꝛcizanda.
motum ꝰdrfuerit altare denuo con⸗
ecret᷑ eccleſia::ſi parietes mutant᷑ꝰ
mon altare:ſalibus tantuʒexoꝛciʒetur:
ſi homicidio vel adulterio eccleſiaviola
ta fuerit:diligentiſſime expurgetur:⁊ de
pno conſecreturꝰ. ¶ Item ex niceno cõ
cilio.
Eccleſia ſemel deo conſecrata quando
eſt iterum conſecranda.
OEelen s ſeldeo ↄſecratis nõ dʒ ite
rum ↄſecratio adhiberi:niſi aut ab
igne exuſte:aut ſãguinis effuſiõe aut cu/

ſunt füditus re/
parati. Item ꝓ⸗
pter adulteriuz.
vt traditur.ſe.c.
ſi motum.⁊.c.ſe.
2.C. De Fabꝛica .

Alij dicüt ꝙ i;⸗

din maius alia⸗
re eſt imomʒ. id
eſt ꝙ nec tabula
altaris vel mo⸗
ueat vel enoꝛmi
ter frangat: lieet
etiaʒ parietes ec

cleſie fundit? pe-
rirent non iñ ec
cleſia ſit cõſecrã

ca. Alij dicunt ꝗ

bus concoꝛdat

h. ꝙ alia ſit cõſe

crotio eccleſie.

alia altaris. ? ſ

altare:id eſt ta-

bula ſupioꝛ mo⸗

uetur vł enoꝛmi
ter ledatur:ipᷣm
oaltare tantũ ↄſe
cret᷑ ⁊ non eccle

ſia. vt extra ð cõ
ſe.cccl. vel al. ad

hec. Similiter ſi
eccleſia deſtruit
⁊ non altare tũc

eccleſia reconſe⸗

cret᷑ ⁊ non alta
re. ſed pꝛopter
adulterium vel
bomicidium nõ
cõſecratur eccle/

ſia. yt extra ð cõ

ſe. eccle. vel alta.
pꝛopoſuiſti.ex/
tra ð adul.ſigni/
ficaſti.

Mue ambi⸗
gua.ð.di. lxviij.
. ergo . i. de G

ruʒ conſecratio/
ne ambigii.
a Superflua.

in quibꝰ reliquie

non ſunt.
motum.
ltare. id ẽ
menſa pꝛincipa⸗
lis altaris.na ta
bula conſecrata

de loco ad locum mouetur:nec tamẽ conſecratur.vt.j.e.concedimus.
quod intelligo cnʒ nõ eſt affixa tabula.item boc intellige de altari ad
cuius honoꝛem eccleſia eſt cõſecrata.⁊ ꝙ dicit ſi motum.id eſt mutatũ
ita ꝙ foꝛmã amiſit per diminutionem vel augmentũ cum foꝛma rei ſit
eſſe rei.arg.x.qij.hoc ius.Idem eſt ſi eſt enoꝛmiter fracta tabula vl⸗
ta ſcilicet medietatẽ tũc recõſecrandũ eſt altare.er de ↄſe ec.vel al..
iij.ↄſecratio aũt ipſius altaris pᷣſertiʒ intelligit᷑ eſſe in ↄvtnctione me/
ſe.ſ.lapidis ſuperioꝛis ⁊ ſtrucrure inferioꝛis.ergo ſi menſa fuerit mo
ta vel aliꝗs ð inferioꝛibꝰ lapidibꝰ tãgẽs ipᷣazʒ execraret᷑ altare ⁊ ẽ recõ

ſecrandũ.ſi aũt fit aliq additamentũ altario nõ ob hoc execrat ſj ſa

crũ trahit ad ſe nõ ſacrũ.ar.et᷑ ð ↄſe.ec.vel al.c.iij.dũ tñ nõ imutet mi

tũ coniunctio men ſe ⁊ ſtrneture inferioꝛis.
c ¶ Eccleſia.i.altare ſᷣm.h.⁊ ſic e

nit᷑.i.q.iij.qſitũ.nõ eniʒ vt dicit

pter altaris motionẽ reconſecranda eſſet eccleſia.vt extra ð ſe. ec. ad
hec.alia eſt enim ↄſecratio cccleſie:alia altaris.⁊ hoc ſine illa ſepe ſit.

alij intelligunt pꝛout littera ſonat.

d ¶Z0eutantur. ? non funditus ſecunduʒ. b. b. autem dicit ꝙ etiaz fun

ditus altari amoto.

poſuiſti. æ de adul.ſignificaſti.

e ¶ Cõſecret᷑imundet᷑ ꝑ aſperſionẽ.vt extra de conſe.ec.vel alta. ꝓ⸗

f Ccleſijs.exuſte.ꝓ maioꝛi ꝑte alias ſecus.ar.ff.de õben. empt

mi
ihridi
(Sann
Grdcoin

pti

Gni,.

4
ſvoiaue⸗

n
earbap
ſirce⸗
ians ee
beſ .
nneobe
lckhgte
galliſot
efe c̃ſ⸗
lcb hert.
ſſt ecſe
ſcapon
6Ner
Ula ſom
mantfek
Unitnrs.
Ceſnifo⸗
Cligitine⸗
cſerrin
runtea
nfomme
ſigcie⸗
tibantſie
ſumgerck
onogl
nilog
ſecd won
1cſgs,

fadar

C
rrn
Pnonin
lecle c
NNNi
riands.
lelige⸗

d Ce

Oliſtei
Gll acſe
dnne
Ureſckedtn
Cſnorme
lufleon
foluarin
meiztü,e

Ehene

hnterm
cl eded
,Ginllat
Ceſadetni
ſongeneti

Ceſterteon

eend
.ſel one
lunmt
Mmiadinti
mmmah

1Neundd.
whoiſ
1öal⸗

dlſ⸗

Nemnt
NöNe
gen N

domũ.ſ.cũ ita cõpurit̃᷑ ꝙ deſtruat᷑ vel decrnſtat᷑ interiꝰ: exterius tũc
execrat᷑ↄſecratio.n.eccleſie maxime ↄſiſtit in vnctione exterioꝛi ⁊ vn⸗
ctione ⁊ diſpoſitione lapiauaum. r
¶ Semine. ꝑ coitũ emiſſũ ꝑ adulteriũ ył ꝑ foꝛnicationẽ.nã ſi per ſõ
nu vel coitum cum vxoꝛe non iõ recõſecrabit᷑ eccleſia pm.h.

di. lxviij. ſicut

5.xxxij. q.vij.
quẽadmodnuʒ.ſ.

q· i. hi g. . ſ. diſ.
iiij.ñ ꝗs apð.C.
ne ſacer.bap.l.i.
ſi tñ in fide ſctẽ
trinitatis eccle/
ſia ab eiſ ↄſecra
ta fit recõſecrã/
ga eſt. z gtenẽt
w eccla i ſoꝛma
eccleſie cõſecra
ta ab hereticis

nõ ſit recõſecrã

da ſic exponunt
ꝙ ſi ↄſecrauer̃t
in illa foꝛma q̃ᷓ
pᷣtendat fidẽ ſc

trinitatis. Se·

quentis vo.c.in
telligũt in eo cg
ſu qñ arriani ñ

ↄſecrant eccliaſ

in foꝛma ecclie.
nã ꝗdã eoꝝ fa/
ciebant ſacꝛa in
foꝛma eccle.⁊ q
daʒ nõ qð habe
tur in illo.S.i.q.

i.ſed notãdũ.

2. c. ſi gs ↄfuge⸗
rit ad arrianos
c ¶VLcleſias.
arrianoꝝ
ꝗꝛ non in foꝛma

ecclie cõſecrate

erãt. vt . i. q.i. ar
rianos. ⁊ ita in
tellige.c.ſequen
tia.
d ·Pꝛecibꝰ et
opꝑibꝰ.tãgit con

ſuetudinẽ oꝛien
talis ecclie q̃ ar

rianos chꝛiſma
tis vnctõe ſuſci

pit. vt. j. diſ. iiij.

ab antiqᷓ ſecꝰ at
occidental age/
re ↄſueuit.vt in
pᷣdi.c.
e ¶VCoõſecrate.
nõ erat cõſecra
ta ĩ foꝛma eccle
vel qm̃ abſq; re
ligis ecclias ↄſe
crabant:⁊ iõ ec

iuſquaʒ ſemine pollute fuerint:qꝛ ſicut ĩ
fans a qlicũq; ſacerdote in noĩe pa ⁊ fi.
⁊.ſ.ſ.baptiʒatꝰnõ debet iterũ baptiʒarib
ita nec loc? deo dicatus iteꝝ ↄſecranduſ
eſt niſi ꝓpter eas cauſas q́s ſnꝑius noĩa
uimus:ſi tñ fidez ſcẽ trinitatis tenuerint
qui eũ conſecrauerint. ¶ Item ioã pa.
s De eodem.
Egeſias arrianoꝝ:vbicũqʒ inene⸗

⁊ oꝑib abſqʒ; vlla moꝛa ↄſecrate:ſicut
⁊ nos fecimus cũ pꝛo cã theodoꝛici reg
ſtantinopoli ſanmemus, Itez in dia
ogo gregoꝛij. De eodem.
ARrianox eccleſia in regione vꝛbis
hunuiꝰq ſubura dicit᷑ cũ clauſa vſque
ad biẽniũ ꝑmãſiſſet placuit vt in fide ca
tholica itroductis illic beati ſebaſtiani ⁊
ſcẽ agathe vᷣginis ⁊ martyris reliqjs de⸗
dicari debuiſſet quod ⁊ factum eſt.
tem agapitus papa.

Bagitus papa vas catholicũ euan
. elij tuba pꝛeco iuſtitiesſacra altariſ
ſedi

qʒ velamia ſacrilegis antimi ifecta
fabulisſuis catholicis pꝛecibꝰ deleuiti.
SFItem iulius papa. Se eodem.
E fabꝛicavo cuiuſlibet eccleſie ſi
diruta fuerit inſtaurãda⁊ ſi ĩ eo lo
co ↄſecratiõis ſolẽnitas debeat iterari ĩ
quo ſãctuariavnõ fueritnihil indicamꝰ
officere:ſi ꝑ eã minime iactet᷑ aq̃ exoꝛci⸗
zararg⸗ in ↄſecratione cuiuſlibʒ eccleſia
iqua ſpũs ſci arra non ponit᷑ celebꝛitatẽ
ſeimꝰ etm̃ eſſe miſſax.⁊ iõ ſi qua ſcõꝝ ba
ſilica a fundamẽs fuerit inouata'ſine al⸗
taris motiõe:ſine aliq̃ dubitatõe cũ in ea

fuerit miſſax ſolẽnitaſ celebꝛata:totius

ↄſecratio ſcificatõis ĩplebit᷑ſi voꝛ ſãctua
ria que hẽbant ablata ſuntꝰrurſus eoꝝ
depoſitiõe ⁊ miſſax ſolẽnitate reuerẽtiã
ſcificatiõis accipiet. Item ex decretiſ
hoꝛmiſde pape. cx. Abſqʒ epi ꝑmiſ
ſn in eccleſia conſecrata nõ erigat altare
Allus pᷣſbyterin eccleſia ↄſecra⸗
ta alid altare erigat niſi qʒ ab epo⸗
loci fuerit ſanctificatũ vel ꝑmiſſuʒ: vt ſit
diſcretio iter ſacx ⁊ nõ ſacꝝ.nec dedica

tionẽ fingatniſi ſit.quod ſi fecerit degra

det᷑:ſi clericꝰeſt.ſi vo laicꝰ anathemati⸗

Aant ↄſecrate nõ erãt.ſʒ reconſecrabant᷑vt.j.e.arrianoꝛum.
Rrianoꝝ.ſ.di.iiij.ab antiqua.

8 HGapitus.iuſtitie. pᷣconis.n. officiũ ſuſcipit gſꝗs ad ſacerdotiuʒ

accedit. vt. ᷓ. xliij. di.ſit rectoꝛ.
h¶ Fabulis. fabulis dicit. qꝛ pter foꝛmam eccleſte.
i ¶ Beleuit.i.purgauit.
1 E fabꝛica.ſ.queſitum eſt. .
1 Ynſtam nda.inoſecranda.de cõſecranda enĩ querebamr.
m ¶Sanctuaria.i.reliquie ſanctoꝛum vel altaria.
n¶NHãõ fuerint. dimiſſa.qꝛ inde erant ablate reliquie.

o¶Dfficere.qꝛ ex
pScimus eſſe. i

quo ſemel ↄſecrata fuit ſemꝑ manſit.
obtinere vicem conſecrationis.

qIgdeo ſi qua.modo melius aperit queſtiones.
T Innonuata. hoc ĩtelligit. h. cũ nõ ſimul ſed ſucceſſiue pietes deſtru
cti ſunt ⁊ ſucceſſiue reꝑati.tũc eni eccłia intelligitur eadẽ.ar.ff. ð leg.
i.l. ꝙ in rerũ nã ff. de iudi.ꝓponebat᷑.ſecus po ſi ſimul pietes fũdituſ
conuant.qꝛ tũc oſecranda ẽ ſm eũ:lʒ altare motũ nõ ſit.qꝛ alia ẽ con/
ſeeratioecclie alia alta ris.bic ̊ arguit ꝙ eadẽ ſit ecclia poſt repatio
nẽ cũ nõ recõſecret᷑.ſʒ dicit lex.ff.de pbo.ob.inter ſtip.j.ſacaa. q di⸗

ritis catholicas:eas diuinis pᷣcibuſ

ſi apta videt᷑ ad ↄſecrandü inde euul⸗

“M “ ziz
ſtinguit inter domü ? nauẽ. ⁊ vʒ velle q; eadè ſit nanis poſt reſectionẽ:ſʒ nõ
eadẽ domꝰ.ſʒ põt dici ꝙ aliud ſit in ecclłia q; in domo puata.qꝛ ecclia nani
coꝑat᷑. xxiiij.q·/i.nõ turbat xl.di.ante oia.ſʒ ſi ſubtiliter volumꝰ peedere nõꝭ
eſt eadẽ ecclia.ſʒ vtilitas cvigir vt eadẽ cenſeat᷑:ne videlʒ ſacꝛm oſecratiõiſ
e SJDBð

iteretur.ar.ff. de ſer.vꝛ.pꝛe.l. ruitutes.9.ſi ſublatum. l
H C. Totls tpinde eſt
renerãda ac ſi tota eõ
zet. ¶ Item ex cocilio aphꝛicano. c. i. ſecratiois ſolennites
Euertaniur altaria:que ſine ſanctoꝛum eſſer adhibita.
l 1 (Si vÿo. q. d. ̃dicto
reliquijser zGonten Seee n caſu ñ debent ↄſecra⸗
acuit: vt altaria qᷓ paſſim P½ agr. 08 ri.ſʒ in iſto ſic.ſ.cũ mo
⁊xp villas tãq; memoꝛie martyꝑ co, neiur altare.
ituutur in qbus nullũ coꝛpoaut relide un . Ablata ſunt. mo
martyris odite ꝓbant᷑:ab epis q eiſdem to altarir.
locis pꝛeſũt ſi fieri öt euertat: ſi autem x Paaen enaee⸗
. Aà ZHnig. n
boe ꝓpter tumult baßenloresno ſinit: celebꝛatõe cũ altareñ
plebes admoneãt ne illa oca frequẽtet fuerit motũ: ſʒ relige
vt q recte ſapiũt nulla ibi ſupſtitiõe deui ſunt ablate.

cti teneant᷑:⁊ iõ nulla memoꝛia mart- y

cant: iõ nulla me . Allus p̃ſbyter.
ꝓbabiliter accipiat᷑:niſi aut vbi coꝛpus

vbi altaria ſint

⁊ reliqe certe ſũt:aut vbi oꝛigo alicnius erigenda: 2 qlia eẽ de
Hitamiöfs vel Poneſheis vel Paconis fi hegeer lis Serllas lies
deluſima oꝛigie tradit᷑.nã qͥ ꝑ ſõnia ⁊ ꝑĩ lecrare: ? in bus
anes qſi reuelationes quoꝛulibet hoiu, ymiſſas celebꝛare: ⸗

*1 MeDe boex cauſis loca ſcozʒ
vbicũqʒ ↄſtituuntur altaria:oĩno repꝛo murererte onant.

bent. ¶ Itẽ ex cõcilio aurelianẽſi. c iij. HAb epo. z. di. lxy

Hon eſt conſecranda eccieſia in qua pꝓ iij. qnis. L
ganus ſepultus inuentur. 26 Fingat ptdecicas
Eceſiã in qna paganus ſepultuſẽ tũ dicat eſſe qð ñ ẽ. y
noõliceat ↄſecrari neqʒ miſſas in ea eligaſ dicat eẽ q̃ñ ſt.

celebꝛareiſz iactare foꝛas ⁊ mudari ozZʒ. ſ. Degracek. ar col

2 O: eſſe deponẽdos ab oꝛ
1. Re eos ga ppinéſi. Doe eccleſia qib⸗g fingũt vel dicũt

Ccleſiaʒ in quaꝰmoꝛtuoꝝ cadaue⸗ nõ bñt. er de cle. ñ oꝛ.

ra infideliũ ſepeliunt᷑ ſcificarenõ lʒ mini .c.i. S.ldi. ex peni

tentibꝰ.S.di.lij.ſollici

ſis coꝛpoꝛibus ⁊ raſis pietibꝰvel tignis iudo. et ſic punit ꝗ ſe
eiy loci eecliſicet en bec leratd an ei nnkendn
te fuerit: miſſas in ea celebꝛare lʒ:tñ ſi fA fal. eos. 5.g ſe pmili⸗
delesfuerunt qui in ea ſepulti ſunt. tegentt.
CItem er concilio martini pape. 2 In aeut padin
Super monumenta in campo nõ diſrii Mnõi eccleſijs. ſʒ
buanmr ſacra myſteria. Daalſſim per agros.
On oʒ clericos ignarosꝰ⁊ pꝛeſũ CPelgeereneil
ptnoſos ſup monumẽta in campũ eensda; vr gec defa
myſteria? vel altaria poꝛtare aut diſtri beꝛica. ⁊ iñ ſufficit co⸗

buere ſacr̃a:ſed aut in eccleſia aut in ba
ſilica:vbi martyx reliquie ſunt depoſite
vbi ꝓ defunctis oblationeſofferri ſolẽt

pus domini.
b ¶ Tumult?. arg. ali
gd eſſe poſtponendũ

necliceat chꝛiſtianiſ pꝛãdia ad defuncto ie mmnulen . ſan
rũ ſepulchꝛa deferre ⁊ ſacrificare moꝛ⸗ derwe bis vo ſien 3
tuis: Item ex conci.tribu. ſcs. ipenmt.

unomoco in eccleſia combuſta miſſa c ꝛobabiliter. . ſo
poſſit celebꝛari. JßVMMD rot ”
Hncedimus etiã:vt ſicubi qð pec ¶Mabitationis. qꝛ
catis noſtris exigentibui ꝑ plurimũ 55 ugeulicat locnʒ· xl.
EDE I. OQꝛigine. ar. oꝛigi
nẽ rei? pᷣncipiũ ſpectãdũ.pt.ẽ.xvi.q.iij.ſi. ſacerdotes.S.i.qi.pᷣncipatus.

Ccleſiaʒ.ↄſecrari.añ eiectionẽ cadaucris i ſius pagani.
g 7F Cel⸗

bꝛare.huiꝰoſtitutiõis rõ eſt. qꝛ iſideles ab eccleſia repellunt᷑.
yt. xxi.di. cleros. ? di.xxy. ꝑlectis. g̊moꝛtui:qꝛ ꝗabns viuentibꝰ ecclia nõ cõi
cat ⁊ moꝛtuis cõicare nõ põt.pt.xxiiij.qij c.i.ſʒ qꝗd dices de muliere pᷣgnã⸗
te moꝛtua.ꝗdã dicunt ꝙ ſepeliet᷑ in ecclia:qꝛ fetus eſt ꝑs ventris.j.di.iiij.ſi
quid.ff. de ven. inſpil.i. i conſuenit m aperiri ⁊ fetus exbi ? er cimiterinʒ
ſepeliri. ad hoc facit. c. ex de ſepul.ſacris.
Ccleſiam in qua.non conſecrata.

1ESanctificare. ante eiectionem. r
lꝛ ¶ Enulſis.quctoꝛitate epiſcopi.vel pꝛincipis tantum.ff. de reli.oſſa.æ.ſ.

e.coꝛpoꝛa.

I.Et raſis.i.dealbatis.nam mutata foꝛma interimitur ſubſtantia rei. ff.
dqd exhi·iul. S. ſed 2 ſi qnis. .
m Reediſicetur.iipſa raſura debet dealbari.
n . Si fideles.vbi antem diſcerni non poſſunt fideles ab infidelibus nen

tri ſunt expumandiextra de ſepul. ſacris.

o EVOn opoꝛtet.ignaros.i.imperitos.

Mypſteria.i miſſam celebꝛare ſuper ſepulcbꝛmmn.

—R-
2

0
p ¶ Celebꝛari ꝑmittimꝰ.ad ꝗd eſt opus pmiſſione.q; dicit in capellis:qm̃
foꝛte capelle nõ erant olim eccleſie⸗
capꝛaxꝝ pellibus tecta:vel boc refersp ad ſolenniates maximas·.
¶ ¶ ¶ Sub diuo . i. ſub 8
gere. . .
ꝗ Ktaria. ſi ñ ſint

lapidea. legit in

exodo ꝙ dñs pcepit
fieri altare de lignis
cethi q̃ ſunt iputribi⸗

lia.⁊ ſalomon fecit au
reũ ſed illa facta ſunt
in figura.xij.q.ij.glłia

2 dꝛ de altari latera⸗
nenſi quod ligneũ ſit.
e¶ Mõ ↄſecrent᷑. q;

xps petra dẽ. xxi.di.iĩ
noie dñi.iteʒ qꝛ erexit

iacob lapidẽ ĩ tiuluʒ.
Aeiropolitãi 8.
xij. diſti. de his.
g HMicuiqʒ. oꝛato

riũ.nõ ſacrũ. ſa
crũ aũt ſua auctoꝛita
te facere nõ ʒ niſi au
ctoꝛitate ep̃i.S. e. diſt.
ne mo. xviij.qij. qdã.

B C Monlzʒ. niſi ꝓ ſũ

ma neceſſitate:mñ cuʒ

oↄſenſu epiſcopi. vt. ſ.
e.ſi quis etiam c.
i¶ L ericos ꝗ mini

ſtrant. i. miniſte/
ria ĩ boꝛis diurnis vł
nocturnis exercent.

le 8 Iquis etiã.ex.S

xij.q-i.ſcimus.ẽ·
xvi.q.i.qcunq;.⁊.q.v.

ſi quis. .
Oꝛatoꝛiũ. hoc ex

audi de oꝛatoꝛio pᷣna
to.ſecus in oꝛatoꝛijs
alijs que populus fa
cit. vt ex de eccle.edi.
ad aundien.nã in feſti
nitatibus celebꝛare li
citum etft.
m & Pꝛopter fatiga⸗
tionẽ.arg. ꝓpter diffi
cultatẽ loci vel itiner
aligd temꝑari quod
aliaſ obtinet gnãliter
ex de eccle.edi.ad au.
g.di.lxiiij.c.i.S.di.lxiij
cum longe.. diſ. xciij.
inxta ſcoꝝ.S. xiij. q.ij
vbicunq;. ⁊.j.c.pꝛox.
tribus. “

ias. vt ꝓ geris in
temperie.vt.lxxiiij.d.
quoꝛũdaʒ maloꝝ.nã
ꝓpter malicia populi
traſfert᷑ ſedes.xxv.q
ij. ita nos. ꝓpter ma⸗/
liciã populi ẽs renũ
ciat dignitati. e de re
nun.niſi.ver.ꝓpt ma
liciã plebis.qrta cau
ſa eſt qᷓre nõ tranſfert
eccła.ſ.cã melioꝛatõiſ
vt. xvi.q.vij.c.antepe.

T Ribus.cũ facu

0uo0M DHDipoꝛa. ſine cõ⸗
Te filio.ff. de reli. oſ

ſa. in pꝛin.
p C Pꝛicipis.i. pape.

ris ⁊ a malis chꝛiſtiãis ſen aliquo q̃li

Be Lon.

Oncedimus. in capellis.i.oꝛatoꝛijs nõ cõſecratis:in talibue nõ licʒ ce
lebꝛare ſine ꝑmiiſu ep̃i.vt.j.e.vnicuiq;.⁊.S.e.miſſarum.

—

—

antiquitus dicerẽtur capelle tuguria

factũ eſt a noꝛmãnis ⁊ ſelauſs ab vnga⸗
5

.

qʒ mõ eccleſie fuerit incenſe ⁊ cõbuſte in

capellis cũ tabula cõſecrata miſſas itez

celebꝛari permittimꝰ donec eccleſe ipſe
reſtaurari queãt.iĩ itinere vo poſitis ſiec
cleſia defuerit ſub diuo ſen in tẽtoꝛijs:ſi

tabula altaris cõſecrata ceteraqʒ. ſacra
miniſteria ad id officiũ ꝑtinentia ibi affu

erint:miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛari cõcedimꝰ

¶DSXtẽ ex cõci. hyponẽſi.c.vi.Chꝛiſma

te non vngãt altaria niſi fuerit lapidea.

matis vnctiõe nõ ↄſecrent᷑.ad cele

anon non fuerint lapidea chꝛiſ

bꝛada aũut diuina officia oꝛdinẽ quẽ me
tropolitanitenent:cõpꝛouinciales eoꝝ

thenſi.

obſeruare debebunt. ¶ Itẽ ex ↄci. aga
Ehꝛiſmatis vnctiõe ⁊ lacer
dotali benedictione ſacrantur altaria.
Ltaria placnit nõ ſolũ vnctiõe chꝛiſ
mmatis ſed etiã ſacerdotali bñdictõe

ſacrari. C Item ex concilio aurelianen

ſi. c. iii. In pnuatis oꝛatoꝛijs licet
oꝛare:ſed non miſſam celebꝛare.
Micuiqʒ fideliũ in domo ſua oꝛa⸗
toꝛiũ licet hẽre ⁊ ibi oꝛare miſſas
aut ibi celebꝛare nõ licʒꝰ. ¶ Iteʒz ex ſex

ta ſynodo. In pꝛuatis oꝛatoꝛijs abſqʒ

ↄſenſu ep̃ᷣi nullus miniſtrare pꝛeſumat.

2 Lericos qui miniſtrãtim oꝛatoꝛijs qͥ
iintra vomos ſunt cũ ↄſenſu ep̃i lo⸗
ci

ci boc facere pꝛecipimꝰ:ſi quis vero hoc
nõ obſeruauerit deponatur. Iteʒ ex
concilio agathef. .

AQni extra parochiaſ bahẽt oꝛatoꝛia biſ

diebus ad parochias redire cogantur.

legitimus ẽ oꝛdinariuſqʒ ouentꝰoꝛa
toꝛiũ hr̃e voluerit reliquis feſtiuitatibꝰ:

Zé̈ quis etiã extra parochias ĩ qbus

vt ibi miſſã audiat ꝓpter fatigationemꝰ
familie iuſto oꝛdine ꝑmittimꝰ.paſchavo
natali dñi epiphania aſcenſiõe dñi pẽte
coſte ⁊ natali ſancti ioãnis baptiſte:⁊ ſi qͥ

a cõione pꝛiuent᷑.

maximi dies i feſtiuitatibus habent᷑: nõ
niſi in ciuitatibus aut in parochijs audi

ant. clericci vo ſi in his feſtiuitatibus q̃s

ſupꝛa diximuſ niſi iubente aut ꝑmittente
epiſcopo ibi miſſas celebꝛare voluerit:
ione Item aug. ignaro.
Omdb?ex cais loca ſcõꝝ mntanda Ent.
Hb ex cãis loca ſanctoꝝ trãſinu
tanda ſüt:pꝛia cũ neceſſitas ꝑſecuto
rũ loca eoꝝ grauauerit.ſecunda cũ diffi

cultaslocoꝝ fuerit. tertia cũ malox ſo⸗
cietate grauãt᷑. ¶ Itẽ ex cõc.magocieñ.

Quando alicni coꝛpoꝛa ſacioꝝ de loco
ad locum tranſferre nonlicet.
Oiꝛpoꝛa ſcõꝝ de loco ad locuʒ nul
Ilus trãſferre pᷣſumat ſine ↄſilio pn⸗
cipisꝰvel epiſcopoꝝ ſanctaqʒ ſynodali

xviij.q ij.diffinimus.⁊ hoc veꝝ eſt cum coꝛpus traditum eſt iã perpetue ſe
pulture. C. de reli.l.vlt.niſi neceſſitas immineat tunc ſufficit auctoꝛitas pꝛe
ſidis pꝛouincie.C. e.l.i.fi autem nõ eſt tradituʒ ꝑpetue ſepulture bene poteſt
tranſſferri ſine auctoꝛitate alicuius ad alium locum.C.e.ti.ſi nec dum.
ꝗ LL Igna.de lignis eccleſie deſtructe ⁊ omnibus vtenſilibus eccleſie reue⸗
renter vtendis iſtis ſex capitulis ſequentibus oſtenditur.

Moꝛtui nõ obuolu

.
4
P

„

1 Ad aliud. ex oe re. permu. mancipia. ff de rei vendi. qᷓreligieſis.

WZel ad ꝓfecſum.non tñ indifferenter.ſed vel in caplo vel doꝛmi
toꝛio.vel in alijs religioſis locis:nõ in coquina vli vineis paſtinãdiſ.

t ¶ In laicoꝝ.ar.ſemel que conſecrata ſunt non debere redire ĩ vſuſ

laicoꝛum.õ.xix.q.iij.q̃ ſemel.xvij.q.vlt.queſti ſunt.ar.õ.di.liiij.ex an⸗

licentia. C Item iginus puapa.
In vſu laicoꝛum non licet connerni li⸗
gna eccleſie dedicata. S

ad aliudopus iungi niſi ad aliã ec⸗
am:vel igni ſunt cõburenda:vel ad
ꝓfectũin monaſterio fratribꝰ in laicoꝝ
oꝑa nõ debent admitti. Itẽ clemenſ

alaincſon⸗ dedicata non debẽt
cleſi

Ra. Ksob hieroſolymitano epiſcopo.

imenta ſacra Z vaſa pꝛo vetuſtate
conſumpta incendantur: ⁊ cineres in
loca occulta pꝛoijciantur.

Murie⸗ alla cathedra candelabꝝ
A velũ ſi fuerint vetuſtate ↄſumpta

incendio dent᷑:qꝛ nõ lʒ ea q̃i ſacrario fu
erint male tractari:ſʒ incendio vniuerſa
tradant᷑cineres quoqʒ eoꝝ in baptiſte⸗
rio ĩferant᷑ vbi nullus trãſitü habeat aut
in pariete aut in foſſis pauimentoꝝ iactẽ
tur ne introeuntium pedibus coinqui⸗
nentur. T Idem.

in obuoluat veſtimẽs altaris.
Emo ꝑignoꝛantiã clericus moꝛtu
umcredat ad voluenduʒ aut eius

ſcapulas operire velit palla:que fuerit i

altari:aut certe qͥ diacono data eſt in mẽ
ſa dui :qui boc ecerſtevel leuiter q̃ſi ni
hil ⁊ negligenter habuerit:diaconus tri
ennio ſexqʒ menſibuſa dñico erit remo
tus altari graui ꝑcuſſus anathemate eo
ꝙ clericũ nõ admonuerit.pᷣſpyter decẽ
Inis ⁊ ſex mẽſibꝰ excõicat?ꝰ ſit. ꝓpterea
ꝙ de dñicis ſacramẽtis ſubiecta ſibi nõ
admonuerit miniſteria:⁊ poſtea cũ grã
di humilitate matri recõcilietur eccleſie.
. Hanes vo ⁊ velavq in ſanctuario ſunt
Iſoꝛdida fuerit ac miſteria: diaconi cũ
hũilibꝰmiſtris itra ſanctuariũ lauẽt non
eijciẽtes foꝛas a ſacrario ⁊ velamĩa dñi
ce mẽſe abluãt ne foꝛte puluis dñici coꝛ

poꝛis male decidat.ſyndonẽ vo ñ foꝛis

abluãt:⁊ erit hoc nõ operãti peccatum.
Iccirco intra ſacrariũ miniſtriſ pᷣcipimꝰ
cũ diligẽtia cuſtodire.ſʒ peluis noua cõ
pet᷑ ⁊ pᷣter hoc nihil aliud tangat:ſed nec
ipſa peluis velis apponat᷑lauãdis: niſi
qad dñici altaris cultuʒ ꝑrinent.palle in
alia pelui lauent᷑:⁊ in alia velabianuaxꝝ.
ECura ſit etiã hoſtiarijſex admonitõe ma
ioꝛis:nequis negligens aut ignarus ad
velũ ianue domus dñi manus incogni⸗
te tergat ſʒ ſtati coerciiꝰ diſcat oĩs hõ:qꝛ
velũ atrij dom? dñi ẽ. ¶ Itẽ ſixx. pꝛ.
Sacra vaſa nõ niſi ſacrat tra ib?
TA ſancta apoſtolica ſede ſtatutũ eſt
vt ſacra vaſa nõ ab alijs quã a ſacra
tis dñoqʒ dicatis hoibus ↄtractẽt᷑:ne ꝓ
talibꝰpᷣſũptionibus dñs iratꝰ plagaſ im
ponat populo ſuo:⁊ hi etiã qui nõ pec⸗
cauerũt pereant ⁊ perir iuſtus ſepiſſime

gnationis vel fignificationis io.

22 2

tracẽt boibꝰ?

tiquis ſi ſeruns

⁊.c.freq̃ni
u Ntaris.
x Emo mõ
MAmũ. laicũ
naz clerici moꝛ
tui bene induũ
tur ve ſtibus ſa
Fiſ vliſc ii nui
T menſa
dñi cõponendã
quod ad ipſum
ſpectat.ar.xxv.
di plectis.⁊ diſ.
xciij.diacõi. vbi
ſacerdos pꝰ cõ/
ſecrationeʒ ma
nꝰ tergit: vl foꝛ
te palla cui in/
noluit caliceʒ et
Abſtergit.
3 C Negligent
ar. negligentiã
vt factum pnni
endam. xxv.q/i
nulli fas.
7 C Anathema
te.i.ſuſpenſiõe:
non eni dʒz ana

thematiz ari ꝓ

tali cauſas.

2 CExcõicat?

ſit. i. a cõione re
motus:⁊ ita ha
bes hic penam

non admonen⸗

iis pꝛelati.nam
alibi t dicitur.

ve ſi non ſparſe

rimus ⁊c. xliij.

Itez per hoc c.

vigdet᷑ repꝛoba/
ri intellectꝰ quo
rundam: quem
i.q.i.quicquid ĩ
nifibilis. nã ibi
per negligentia
non excommu⸗
nicabitur pᷣſby

ter niſi per quat

tuo: menſes.
2* . Et vela. .
oꝛnamenta al⸗
taris vel vela
coꝛtine.huic ho
die derogatum
eſt conſuetudi⸗
ne generali.·
Aa Von foꝛis
¶ ab alijs ſegre
gatum: ? eſt ſe⸗
cunda veſtis ſa
cerdotalis.

b ¶ VDelai coꝛ

tine que in eccle
ſijs extendunt᷑

feeſtiuis diebus

2? in quadrage/
ſima cauſa cõſi⸗

Nſancta.non ab alijs. e. di. xxiij.ſacratas.· ? c non liceat.
CEt perit.id eſt penam patitur.⁊ punitur coꝛpoꝛaliter ⁊ ten
oꝛaliter. non antem ſpiritualiter vel eternaliter: æ vno peccante ?æc.

5. di. xlv. ſed illud. de hac materia nõ.i.q· iiij in Pn. ? fimiliter noto ſub

illo.S item pꝛo peccato plebs iſraelitica.

ge

n nu
Niime
.

En

eo.
S
Vßluti
chhele
nerecg
ifrec

ſpe
E
ſm

zöͤnſe
ſiſed
apere
ſilipol
deſccto
imus.

XN

ſellig

llgu

CN
Cpiri
(teim
Clüef

1o dt
1ſwe

r ye
moꝛ
dilet
Mn
in
C
Unfore
locd⸗
eĩ
Peeſi,
ont⸗
amit⸗
Perpe
goriͤ
10.

J
ah⸗
labe
lfuit
weisn
C

ſuainyi
etrmnongm
Vngrfn
lepelgai
bllteſige
Nengt.
Cge
r hegloni
Etfarumen
encange
Nliwegd.
1CSruttn
lei bponſe
nonenigen
benatzan⸗
tlen⸗
CSieH
ſtiacöenet
Wotsr

besbichern

nonadne
isprelti.
ibiiſtin
Veſſnone
Tinnstaf
di ind
Nejpa dA
nider tn
riintelentn
fundamn
babertin
igicet
Nertſtnn
Fonerenm
ietbtri.
lertitp
mnt
LIN
ne N
Ge argnn
guung
Ehra
gPoe
i
ncneſ
oeli

a Bnuptiaꝝ.polluuntur.ar. ꝙ ex veſte alicnins dñe vel alterins
tnõ dʒ fieri caſula vel alꝗs oꝛnatus eccleeeie.
61 ſa. calices.ſupple debent eẽ aurei vel argentei.
c VUtebant. ſz nügd

ficif̃ cõſecratio
nõ in vaſe. vt. .
di.ij inter. ver.

fiitrta.

putatis lino et
cleto.

eæe Succreuit.

ar. platũ nõ poſ

ſe pbẽdas dimi
nuere: qo eſt ve
rũ ſine cãa.ex de

fPlacari. C.

vñ vi memierit.

IT calix.
ex auro.
rũ.ſed illud qñ

panperes moꝛe

rent᷑ fame qͥ cãu

veẽdi poſſent.C.

de ſacroſã. ec. ſã
cims.
b C.In ligneo.
qꝛ lignũ poꝛoſũ
i In vitreo.
qꝛ vitrũ fra gile

eſt ⁊ imineret ꝑi

culũ effuſionis.
i ſerico cõ
Sed in pu⸗
ro. vt innocens
2 ſine macula ĩ
telligatur.
m C. Terreno.
qꝛ verã carnem
moꝛtalẽ ⁊ paſſi
bilẽ de coꝛpoꝛe
aſſumpfit.xxiij
di.qui ebs.
n ¶ Lio. quod
tunſionibus mi-
tis ad candoꝛeʒ
vducit᷑.ſic ⁊ x-pᷣi
pꝛeſſuris mult
ꝑnenit ad gloꝛi
am:ita ⁊ boniꝓ
pter p̃ſſnraſ ad
gloꝛiã dni veni⸗
t02.

0°% Acobus.
T ideo dꝛ fra

ter qꝛ valde aſſi
milabat ei. vel
qꝛ fuit filius ſo/
roꝛis mr̃is dñi.
p ¶ Celebꝛdlio
nẽ.i. oꝛdinẽ cele
ba eni gbus coꝛ
pus oficit᷑ ab ip
ſo dño ſunt tra
dita.vt.j.d.ꝓx.
qꝛ coꝛpus ⁊ ſan
guis. ſed etiam

*

p impio. ¶ Itẽ ſteppan- epᷣs familiari
amico hilario. Hon niſi a ſacris ho
minibus veſtimenta ſacrata ferantur.
Eſtimẽta eccleſie:quibꝰ dño mini
ſtrat᷑ ⁊ ſacrata debẽt eẽ ⁊ honeſta.
quibus alijs vſibꝰnon debẽt frui:quam
eccleſiaſticis ⁊ deo dignis officijs:q̃ nec
ab alijs debẽt ↄtingi aut offerri:niſi a ſa

cratis hoĩbꝰne vltio qͥ baldaſar regẽ ꝑ⸗

cuſſit ſuꝑ hoc trãſgrediẽtes veniat ⁊ coꝛ
ruere eos faciat ad ima. Itẽ ex con⸗
ci.aurelianenſi. Diuina miniſteria
nuptiarum non pꝛeſtentur oꝛnatibus.
D mptiax oꝛnatũ diuina miniſte⸗
Hria nõ pꝛeſtent᷑ ne duͥ impꝛoboꝝ ta⸗
ctu vel põpa ſecularis luxurie polluunt
ad officiũ ſacri miniſterii uideant᷑ idigna
Iteʒ ex conci.triburienſi.c.ix.
In ligneis vaſculis dominici coꝛpoꝛis
7 ſangninis ſacramẽta nõ ſũt celebꝛaãda.
6 Ala in quibꝰ ſacroſancta cõficiũt

Aiyſteria: calices ⁊ patene de quibꝰ

bonifacius martyr ⁊ epᷣus interrogatus

ſi liceret in vaſculis ligneis ſacramenta

cõficere:reſpõditiquondã ſacerdotes ñ
aureis ſʒ ligneis calicibus vtebãtur ʒe⸗
pherinus.xviꝰ.romanus epᷣus patenis
vitreis miſſas celebꝛare cõſtituit.deinde
vꝛba. x.pa.oia miniſteria ſacra fecit ar
gẽtea. In hoc eni ſicut ⁊ in reliquis culti
bus magis ⁊ magis ꝑ incremẽta tẽpoꝛũ
decꝰ ſuccreuitt eccleſarũ:nris eni diebꝰ
q ui priſfamilias ſumꝰne decꝰ?mr̃is ec⸗
cleſie miuat᷑ ſy magis cumulet᷑ ⁊ aplificet᷑
ſtatuimꝰ vt deiceps nullꝰſacerdos ſacx
myſteriũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguiniſ dñi noſtri
Jeſu chꝛiſti in ligneis vaſculis vllo mõ

cõficere pᷣſumat ne vnde placari dʒ ide

iraſcat᷑ deꝰ. ¶ Itẽ ex cõcilio remẽſi.c.vi.
Ex q̃ materia calix cũ patẽa fieri debeat

„◻ Tcalixs dñi cũ patena ſi nõ ex auro

cino ex argẽto fiat ſi qͥ aũt tã pauꝑ
ẽ:ſaltẽ vlł ſtagneũ calicẽ habeat. DH.e ere
aũt aut ex auricalco nõ fiat calix.qͥa ob
vini virtutẽ eruginẽ facit:pariterqʒ vo⸗
mitũ pꝛonocat:nullus autẽ ĩ ligneoꝰ aut
vitreoi calice pᷣſumat miſſiã cãtar. Iitẽ
ex epla euſebij bape ⁊ ſilueſtri. HMõ iñ ſe
rico pãno:ſʒ lieo ſacrificiu ↄſecret᷑ altar
Onſulto? omniũ ſtatuimꝰ: vt ſacri
ficiũ altaris nõ ĩ ſerico pãno aut in⸗
ticto qͥſquã celebꝛar̃ miſſã pᷣſumat:ſʒi pu
ro lineo vel liteo ab epᷣo cõſecrato terre
nom ſcilicʒ linoꝰ ꝓcreato atqʒ cõtexto:ſi
cut coꝛpꝰ dñi nr̃i ieſu chꝛiſti ĩi ſyndone li
nea mũda ſepulti fuit. ex. vi. ſyno.
A qᷣbꝰ fuerit tradita miſſaꝝ celebꝛatio.
Acobꝰe fr dñi ᷣm carnẽ cui pꝛimuʒ

cxredita ẽ hieroſolymitana eccleſia:

⁊ baſilius ceſarienſis epᷣus cijꝰ claritas
Etotũ oꝛbẽ refulſit:i ſcripturis addide⸗

oſt alij alia ad qiderũt ad decoꝛẽ ⁊ ſolnitatẽ vt. xi. di eccleſaſticax.
q PBecte. de celebꝛitate miſſe.vij.c. adiũgit. oſtendens quomodo a
ieiunis cantande ⁊ audiende ſũt.æ quot in die ⁊ qua hoꝛa ſunt

celebꝛande.

r ¶. Hocte.tres miſſe in die natalis dñi celebꝛantur. vna ante dieʒ qᷓ
ſignificat tempus ante legem qñ eramꝰin tenebꝛis ſecũda cũ dieicit

—

ↄficiebant:vtiq;.nũc aut ꝗd ⁊ quidẽ fieri
nõ dz · ſz ſi liat vt in vaſe ligneo vel viutrreo quis conficiat coꝛpꝰ xpi ni
bilominus ẽ ve
rũ coꝛpus qꝛ in
vbo oſecratis ꝑ

pꝛioꝛ:ſub luce ſequens:in luce ſecunda.

s ¶. Bloꝛia in excelſis deo.hec verba dicta ſunt ab ãgelo. alia addit

yel.j.e. de hymnis.

„₰

KM nobis mmiſlecelebꝛatione Nere⸗
eſphoꝛus pa. iiij.a petro. Nua boꝛa
Ebe us Pal deranca. H
Bcte' ſacta natiuitatis d ñi ſalua⸗
toꝛis miſſas celebꝛẽt pꝛeſ byteri ⁊
hymnũ ãgelicũ ĩ illis ſolẽniter decantẽt
qm̃ ⁊ eadẽ nocteab ãgelo paſtoꝛibꝰẽ nũ

ciatꝰ:⁊ ſubito fcã ẽ cũ ãgelo młtitudo mi

litie celeſtis laudãtiũ deũ ⁊ dicẽtiũ. Glia
i excelſis deo ⁊ ĩterra pax hoĩbꝰbõe vo
lũtat᷑.Reliqs vo tꝑibꝰmiſſaꝝ celebꝛatio
nes añ hoꝛã diei tertiã minime ſunt cele
bꝛãde qꝛ ⁊ i adẽ hoꝛa ⁊ dñs crucifixꝰ ẽ
ſup apoſtolos ſpũs ſcũs legit᷑ deſcen⸗
iſſe.

7

Itẽ ex cõci.carthaginẽſi.c.viij.

MHMũ niſi à ieiunis hoibꝰ? ſacra celebꝛet᷑ al

Acxra altar nõ niſi a ieiunis tarl.
hoibcelebꝛẽt:excepto/vno die ãni
nerſario qͥ cena dñi celebꝛat᷑. Hã ſi aliqͥꝝ

ꝓ meridião tꝑe defüctoꝝ ſiue ep̃oꝝ ſiune

ceteroꝝ cõmẽdatio faciẽda ẽ:ſolis oꝛati
onibꝰfiat: ſi illi faciãt iã pꝛanſi iueniqt
It ex coc gabiloneſi. Ante miſſa
ruũ ſolẽnia circa hoꝛã nonã decãtatã ĩ q⸗
drageſima nullli comedere licet.
Oleẽt plres qͥ ſe ieiũare putãt ĩ q̃dra
geſima mox vt ſignũ audierit ad hoꝛam
nonã comeder qͥ nullatenꝰieiũare credẽ
di ſũt ſi ãätemnãducauerit quã veſꝑtinuʒ
celebꝛet᷑ offm̃.Cõcurrẽdũẽ.n.ad miſſaſ
⁊ audit᷑ miſſaꝝ ſolẽnibꝰ⁊ veſptinis offi
cijs:⁊ largi᷑ elemoſyniſ ad cibũ accedẽ
dũ ẽ.ſi vo aliqͥs neceſſitate ↄſtrictꝰ fuerit
vt ad miſſã vẽire ñ valeat eſtimata veſpꝑ
tia hoꝛa ↄpleta oꝛatõe ſua ieiuniũ ſoluat
In ieiũijs ⁊ q̃ttuoꝛ tẽpoꝝ circa veſꝑ
tias hoꝛas:i ſabbato vo ſcõ circa nocti
iitiũ miſſaꝝ ſolẽnia ſt celebꝛãda. Añ
leo epᷣs:qð a pᷣſbr̃is nr̃iſ. Itẽ gelaſiꝰ
oꝛdiatões pᷣſbroꝝ.Itẽ pelagiꝰꝰdile/
ctõiſ tue ſcripta.Reqͥre ĩ tractatu oꝛdinã
doꝝ.Mꝛia qʒ pte diei miſſaꝝ ſolẽnia
nõ icõgrue celebꝛẽt᷑. ¶Mnñ leo pa.dio⸗
ſcoꝛo alexãdrio ep̃o. Etia pᷣma ꝑte diei
Eceſſeẽzaut miſſas celebꝛare lʒ

. vyt qdã ppli ꝑs ſua deuotõe pᷣuer ſi

vniꝰtm̃ miſſe moꝛe ᷣuato ſacrificiũ offer
re ñ pñt niſi pma diei ꝑte ↄuenerit. Stu
dioſe g fr̃nitatẽ tuã familiarit admone⸗
mꝰ:vt qð nr̃e ↄſuetudini ex foꝛma pr̃ne
traditõis ĩſedit:tua q̊ʒ cura nõ negligat:
vt ꝑoĩa nob fið ⁊ actibꝰↄgruamꝰ:ꝑpꝑ qð
remeãati filio nr̃o poſſidonio pᷣſbro hanc

ad dilectõeʒ tuã eplaʒdedim? ꝑferẽdaʒ

q nr̃is ꝓceſſiõibꝰatq; actiõibꝰ freq̃nterĩ
terfuit:⁊ totiẽs ad nos miſſus qͥd i oĩibꝰ
aplice ſedis auẽtas teneret aguit.¶JIt
aug. Miſſe peculiares nõ ſũ i publico
Thoc attẽdẽdũ vt miſſe cãtande.
peculiares q̃ ꝑ dies ſolẽneſ a ſacer
dotibꝰfiũt:nõ ita ĩ publicoꝰfiãt vt ꝓpter

ois miſſa q̃ pᷣuata nõ eſt publica dicenda ẽ et quo publice

¶ I uvublico.i.ſolenniter.

ſigniſicat tps in lege qũ nondũ plena agnirio dei babebar᷑c tertia
fignificat tps gratie qñ iaʒ plena cognitio babebatur. vnde verſus

„

non manibus. S. ð pe.

u¶ Acramenta. a ie
iunii.ieiuni ergo

debent ↄſicere vt hic

⁊2 ſignare in fronte. vt
di. v. yt ieiuni.⁊ ſacra

imoniuʒ dicere.

er de teſt. placuit.⁊ oꝛ
dines conterre ⁊ acci⸗

pere.lxxv. di. ꝙ a pa⸗
tribꝰ. ſʒ qñ dicetur ꝗs
ieiunꝰ.pone ꝙ come⸗

do hodie nec doꝛmio

per

diem ⁊ per noctẽ.

. 31 5

Mocke

bilariꝰ
1 Crucilixꝰ.linguiſ .

mẽtũ calumnie pꝛeſta
re.xxij.q.v.honeſtuʒ ·
2 teſt

nũgd incipiente alio
die ſum ieiunuſ. dicũt

gqdã ꝙ ſic.ar.ex de t⸗
po.oꝛd.litieras.alias

ſonuſ diceret ſolnere

ieiuniũ.ſed dico iciun⸗

niũ celebꝛata digeſtio

Excepto.S.xvij.

ꝗq.·.i.nihil ẽ S.j.di. ꝓxi.
liquido. .j.diſti · v. vt
epiſcopi.).ſʒ deroga

tum

eſt huic. c. per

⁊ per contrariam con

ſuetudinem..diſ.iiij.

Olent. ſi ante. ſʒ

nonne licitum ẽ
debitoꝛi ante tempus
ſoluere pecuniam. pl⸗

enim ſoluit qui ante

tempus ſoluit. vt iſti.
de acti. S. plus autem
Rñ.xerum eſt quan/
do dies adiectus eſt

fauoꝛe debitoꝛis. gliaaq
ſi fauoꝛe creditoꝛiſ an
te tẽpus ſoluendo nõ
liberatur.vt.ff. de an.

le.eum qni.

3 In ieiunijs.quod
a patribus.S.di.lxxv

illa

quod a patribus.⁊. c.

oꝛdi
roꝛn

m.

¶ Item gelaſins. S
di. xxv. oꝛdinatiõeg.
2 Item pelagius. 5

tne.
*

lxxyi.dilectionis

ceſſe eſt. non

Hpoſſũt niſ. hoc
niſi reſpicii illud ver⸗
bum pꝛiuetur.

9

Miſi pꝛima.ſ.di.

ij. tribus gradibus 3
5ỹ. e.nocte.õ in fi. ſʒ il
lud abꝛogatum eſt.j.

di ij

tribus. vel illud

de ſolenni miſſa.

b

Epiſtolam. in q̃

c. c. continetur.

Cc

T boc attendẽ⸗/
dum.pecnliareſ

dicũtur pꝛiuate ergo

⁊2 manifteſte fit.

e ¶ ¶ Sed ſacerdotes qui per vꝛbẽ ſũt ad ſolẽnẽ miſſã debere cõnenire ĩ ma

