ioꝛi eccleſia.vel potius is eſt ſenſus c. ſ. vt in ciuitate ⁊ per totũ epᷣatũ hoꝛa
tertia ⁊ ſacerdores ⁊ populi conueniant ad publicas miſſas quas ſacerdo

tes eoꝛum facinnt.

D i

nationes pᷣſbyte⸗

Be Con.

MNUfcit qr chꝛiſtus. ergo non niſi ſemel vʒ celevꝛari. ſed qauia quotidie r Perturbatus. moꝛe bumano loquitur. ar. xxiiij q i odi „
VPeccamus: ideo quotidie ꝓ nobis euchariſtia immolatur myſtice.j· di· 8. Lapſus.i de limbo inferni. len
i ptrum. 3 — LS* gloꝛia ab ep̃is.qꝛ chꝛiſma ↄficiunt.nõ aũt a pꝛeſbyteris. lgiſen
b ¶ Et alterã.getiã in neceſſitate nõ tres ex quo dixit alteram.ar. xxxi ·q. u·¶ Apoſtolico.i.a ſolo apoſtolico conceſſo. aome.
iiquomodo.er de cele. miſſa conſuluiſti.ergo adbuc remanet ieiunus pꝰpꝛi x ¶ ¶Eagem die.inter miſſarum ſolennia· vt. S. di c. pallimm. e
ma cũ poſſit iteruʒ cã S Alloep̃s. bͤbe
* tale narrar wlicdi. 4 rinentd ni
nibil. gqd ergo dices ð aanannla a eli miſaz ſoleniz; & Baoreo ri G ai eâ ne fit dicenda
vino a e byter ab 1e Bopulus publicis igae stii⸗ ſuſen a fuere haciti ur recnhatbi de miſſa = audien ſurt
luit digitos. nõ debet que hoꝛa teria canonice fiunt abſira ſulẽs oĩpotẽs de creatoꝛ pmu holez de qa oñdit xiijec. Gig⸗
fſumere illud ſi aliim bat.ſʒ ſacerdotes qͥ ĩ circuitu vꝛbis auti limo terre foꝛmauit: q ſuiẽgeneris multi 3 . Preſumat. nüſf
vult cantare. eẽ de e eadẽ vꝛbe ſut:⁊ populus ĩ vnũ ad miſſa plicatõe dãna celeſtis patrie reſarciret: mitrã tñ ⁊ bacu ldehtß
le. miſſa. cx parte. rũ publicam celebꝛationem conueniät. atqʒ ãgeloꝝ gaudia ſuppleret.qᷓ ſpe an l debet habere ipi
*a bymnis caonẽe ¶ tem alexã. papa. Quot miſſas i gelicchoꝛus nõ modicũ letat?ẽ. nec mi eps c pꝛedicat H
dis. de hymnis die lacerdoti celebꝛare licet. rũ ſi ex lapſnipſius hoĩs fuerat ꝑturba ar vi xly. diſci⸗ boen
vcce in niſa vex 'HAfficit ſacerdoti vnã miſſi oie yna tus: vñ nouẽ oꝛdini acẽtus i laude dei ſegatehuſu dei is
in pᷣma ꝑte ꝓbat au⸗ Acelebꝛare: q; xps ſemel paſſus ẽ: · creatoꝛis pmãſit ipfectuſ donecĩxpo re Apud populum itboen
ctoꝛitate diũi ⁊ dicto totũ mũdũ r̃demit:nõ modica resẽ vnã ſurgẽte reſurrexit lapſus ille ꝓtoplau vt. g.c dilciplia icnie
apli panli bymnos e miſſã facere: ⁊ valde felix eſt qui vnã di ſtus:ibi augmẽto ſui collegij ⁊ ſ pe melio 2 Cum bach fag
canendos. ſcdᷣo repꝛe gne celebꝛare põt.qͥͥdã tũ ꝓ defunci vna ri angelic? exercitꝰgauiſus in nouũ alle⸗ .ar. ꝙ non dʒ ?
hendunt᷑ ꝗdã ꝗ quon faciũt: ⁊ alterabde die ſi ncee fuerit.q ov luia cõſurrexir totus ⁊ ĩ eo ꝑſtat denoti moueri in pꝛe ſgieſt
daʒ bymnos nolebꝛat· ꝓpecunijs aut adulationibꝰ ſeculariun,z quẽ 7 nos ꝓ modulo noſtro imitates a ſbyteruʒ: g ſine Geo⸗
. eabar⸗dru aoref vna die pᷣſumũt plures facere miſſas: ñ ſeptuageſima qñ lapſus: ꝓtoplauſtiiec achlo non hel olne
Eer h exiſtio euadere danationẽ. C Ite ex c¶ cleſia recitat: alleluia.ix. hebdomadas ĩ entrii 0
croꝝ canonũ velaßdrii olerano. iij. AMX ſaluatoꝛis † apoſto⸗ termittim. ſ.vſqʒ i paſcha: vbixps rez gly diſt ome en
ca traditõe.hymnuſẽ . i. toletano. iij. Xx 1 termittim?.I. vqʒ 1 pa C Ha:v ixps 1. 5. lv. di. ſi quis ĩ ſeſe
laus dei cũ cantico. oꝝ docemuf exemplo hymnos cãtare. ſurgens a moꝛtuis triſticiã noſtrã in gaun infirmitate. P
d ¶Et bymno.i. bñ benne canẽdis t ſaluatoꝛis ? diu vertit:⁊ alleluia nob reddit. ¶ Iẽ̃ 2 ll. Aut velato n
(dictõe data poſt ehoua ¶apoſtoloꝝ habemꝰexemplũ. nam nicol.pa. rudulpho luruticẽſi archiebo Sxxxiij.q. v. mu D
q bymnus h aphella ⁊ ipᷣe dũs hymnũ dirxiſſe ꝑpibet matpheo bituricẽſi. In cena dñi glia decataſur e Ein qi il⸗ irtci
rur aue oes lerteifaeuãgeliſta eſtate: 1ẽ hymno dicto exierũ Oꝛ gloꝛiain eccleſis deo ab eßwis en. ſrti⸗
iij c vl .edent paupe i mòtẽ oliuaꝑ. Et paulus apoſtolus ad R. in cena dñi itra miſſaꝝ ſolẽnia moꝛ niſt in caſu cuim peni⸗
res z2 ſaturabunt 26. epheſios ſcribit dicẽs. Inpleamini ſpi nęo dicẽda ẽ.pallio vo apoſtolico eadẽ vigderet puerum ſeid
eOQuem nato. ſup cõ loqntes vobᷣ ipſis in pſalmis ⁊ hym dievti eſt illis licitũ aͤbꝰ ẽ ab apoſtoliea fſine baptiſmo wen
ple reſpuatnrr. nis ⁊ caãticis ſpũalibꝰ.⁊ qꝛ nõnulli hym ſege ꝑmiſſũ. Itẽ macharius papa. moꝛientẽ duͦ eſt Pn
¶CEponũt aſcie. ni hũano ſiudio in laudẽ dei arqʒ aplo & aculo aut Capiie velato ad elẽébꝛã exiam ad allare d
8 . Oblecratiões. i. rũ ⁊ martyꝝ triphos cõpoſiti eẽ noſci dũ miſſax ſolẽnia clericus nõ igredial. cõſulo vt bapti fitp
elfid nr iat tur: ſicut hiqᷓs beatiſſimi doctoꝛes hilariEillus ep̃s aut pᷣ byter ſen diaco Setun ar lxxxrni in
abiurãdo ꝑ natiuira us atqʒ abꝛoſius adiderũt: qs tñ qdam ⸗nmus ad miſſarũ ſolẽnia celebꝛäda q ¶Siquis de bop
tẽ tuã libera nos dñe. ſpecialiter repꝛobãtp eo ꝙ de ſcripturiſ pſumatcũ baculoitroire aut velatoꝰca pac materia no t
b Poſtulatõnes . i. ſcõꝝ canonũ vel aplica traditiõe nõ exi? pite altario dei aſſiſtere:qm̃ apoſtolus pꝓ taui.vij qi.ni⸗ in
pꝛeces. vt ibi: vt pcey ſtüt.Reſpuãt & illi ab hoĩbꝰↄpoſitũ qu? hihet viroſ velato capite oꝛare i eccleſfaa hil.æ.cilludq.
⁊ cõcoꝛdi nob done.·¶tidie publico puatoqʒ officio ĩ fine oim ⁊ ſitemere pᷣſũpſerit cõione puẽt. cuʒ vo *QαPicobul ai
te rogamꝰ audi nos. pſalmoꝝ dicimus. Gloꝛia ⁊ honoꝛ.p.? igreſſus fuerit epᷣs aut pᷣſbyter ad miſfſaa oculi.. led
Bratiax actides. F. æ. ſ. ..i ſecula ſe.amẽ. nã ⁊ ille bymnus r ſolẽni ida:niſi paſſio aliq̃ ter di xcij diacont.
pteum dieimus:bene 1. T. . Li ſecula ſe. amẽ. nã ⁊ ille bym ru ſolẽnia celebꝛãca:niſi paſſio aliq ter Ves. quoti ox/
dicamus domino. quẽ nato ĩ carne xpᷣo ãgeli cecinerũt:glo uenerit:nullo modo audeat data ofone qie. veloẽs gnä heh
l: Sicut oꝛones.j ria ĩ excel.deo ⁊ ĩ terra pax ho.bo.vo.⁊ rcederevt ab aliqͥ pᷣſbytero vel eo miſ liter ter in ano. ici
fiunt ĩ ipᷣa ↄſecratõe. reliq̃ qᷣ ſequũt᷑ ibi:eccleſiaſtici doctoꝛes ſaꝝ ſolẽnia ſuppleãt᷑:ſʒ qͥ initiũ põit ſup vt. .e. di ij. per⸗ pun
IJ duo. quoꝛum cõpoſuerũt.& nec ipſi in eccleſijs canen pleat vſqʒ ĩ finẽ.ſi qs vo pᷣſũpſerit pter acta.⁊c omnis tu
homẽ decimi oꝛ di ſũt:qꝛ i ſacraꝝ ſcripturax libꝛis nõ in qð poſuimꝰagere:a ſacro coꝛꝑe ⁊ ſůgui bomoæx
enmnone ueniũt Cõponũut miſſe ſiue pᷣces vel oꝛa ne dñi nii ieſu xp̃i ſit ſuſpenſus. Itẽé 4 etnto, D
becimus cecidit to iones ſeu cõmẽqatões ſeu man ĩpoſiii ex decretis ſotheris pape. Palea. nõ ſp oſcia ſuſti 1
qui ſufficiebãt ad de ones:ex qbꝰſi nulla decantent᷑ ĩ eccleſia Bilea diuini oꝛaculi ſinguli pᷣcaue cit:ß fama öne bes
cimũ oꝛdinẽ ꝑficiẽdũ · vacãt oĩa officia eccleſiaſtica: admonet ¶ant: qᷓ ſcribit: ve ſoli qꝛ cu ceciõrit ñ ceſſaria ar. xij. din
n ¶ Afelicuate.ign hoc fieri atqʒ hoꝛtar᷑ ty motheũ apoſtolꝰ hʒ ſubleuãtẽ:ſũmoꝑe verẽdũ eſt nobis q.ij.q̃ttuoꝛ.qð i
ficanit ſtatu, houum dicẽs: obſecro igit᷑ pᷣmũ fieri obſecratio atqʒ cauendũ ne hoꝛis atqʒ tpibꝰ qpbus vex eſt cũ quis de
pturbandũ cũ poſſitꝭ nes'oꝛatões poſtulatões gratiaꝑ actio deo pſallit᷑ vel ſacrificat᷑ vnicuiq; diuis babitat tm̃ enʒ znd
Zarbegt unei⸗ ſs nes ꝓ oĩbꝰhoibꝰ: ꝓ regibꝰ p oĩbus qͥin ſingulariter officijs ĩſiſtenti ꝑnicioſa pat cKana veſ eraj
oxv firmoy de pe⸗ ſublimitate ſũt.ſicut & oꝛatões ita hym ſio vel qᷣlibʒ coꝛꝑis iualitudo occurrat: ſunt ausat N
diſtin. ic pꝛincipium. nos oõs in laudeʒ dei cõpoſitos nullus q aut coꝛpꝰſubito ſubrui faciat ant mẽtẽ e ¶ Malinoloſ ſte
o ¶ Et parẽ. ð pe.di. noſty vlteri ipꝛobet. eo nonus. alienatõe vel terroꝛe cõfundat.ꝓ huius xi.q iiij.ſenti. Mi
ij. S.g antẽ Pncipium In nouo teſtõ hymn ab agelis decatat caſibpcauentes neceſſariũ duximꝰ in S ſed illud eum nil
ingt. . omnis lapis. PDS duo ſolũmõ bymni ineniunt. ſtruere:vt vbi tꝑis vel loci ſiue cleri co⸗ mali parati ſũt gi,
, SDui generis . qꝛ Zab angelis ĩ no. teſt. inueniut decã⸗ pia ſuffragat᷑: habeat qͥſqʒ canens deo rapꝛehendere ů gi
Ricengad deamns tati alleluia: gloꝛia ĩ ex. deo.q́s ꝑiter ĩ ſe⸗ atqʒ ſacrificãs pꝰſe vicini ſolaminis ad nitart xlill d. 4
tot aſſumcncki unt gt ptuageſima ĩtermittimꝰ:qꝛ pctõ hoĩſve iutoꝛeʒ:vt ſi aliq caſu ille qͥ officia ĩplen
remanlſerunt. iuxta i teris a Ouẽtu gelice iubilatiõis expulſii rus accedit:turbatus fueritvel ad terra .
Ind. in fi.deut. in can⸗ huiomie vite babylonẽ ſuꝑ flumina eiꝰ eliſus:alłergo hẽat qͥ eius viceʒ exeq̃t
tico moyfi: ſtatuit ier,· ſedemꝰ⁊ flemꝰdũ recoꝛdaremur illiꝰ ſy itrepidus:⁊ officiũ iceptum adimpleat. fi
minos populoꝛuʒ iux oniq;ᷓ deũ decet hymnꝰ.ꝙ nouẽ hebdo tẽ anaclet?ieſt urßi ſudoibus ep̃is. i
nnner angelou deir madibꝰalleluia itermittimꝰnõ ĩicongrue OZuot teſteſeps ſacrificaſ ſecu hre dẽat *
Sbie el nbert or p ir hepclomadag ix oꝛdies agelox ac OEis des ſacrificãs teſtes ſecũ hẽ
qt ceciderũt ? ples. c(ipim?ꝑ decim oꝛdo ꝑ ſuꝑbiã coꝛu Aat:i ſolẽnioꝛibꝰqppe diebꝰ aut.vij. N
q Si ex lapſu ꝑ in- enſãgelicũ numeꝝ minnit: ⁊ a felicitate aut.v. aut.iij.diaconos:qͥ oculi eiꝰdicũt᷑ i
bedienti. pt.. di. xx . Pturbauit qꝗͥ cõdolẽtes ſue diminutiõi et ⁊ ſubdiaconos atqʒ reliqͥs miniſtros ſe
iij · quoꝛundam. parẽ ruinã ſibi timentes a ꝑfecta laude cũ hẽat:qͥ ſacris iduti veſtimẽ i frõte et t

oſctrie
li

ntin
GD
nunn
greni
ulohin
ngenſte
EQnte
dungmg
WEN
ſchmnneſe
barlonne⸗
ſtnnning
lolſceſ
ürnim .
An
dmſnn
eröriſgi
dANtAn
ifinenſn
Hceretptenn
ne bptſe
orieſtttiſt
fianagahn
bſul trani
eturaarlapt

Sigti
ennoterang
uſpiſqi
Mn
gocnts

dieſaun
Lüs
ſeſtiif⸗
Uertennimd
ctaN
onod

irßgſent
eſſin
ſſiſnu⸗
riſäſn
NMitatfnc
Noli
nnleg
tinim.

niiſe
nuo⸗

H
e

B. 1.

vt. iiij. q.iij. S. itẽ in criali.v.vbi nũerns.nũgꝗd neceſſariũ ẽ vt ſint

De quoqʒ. niſi dnobꝰ.pluralis.n. locnno duoꝝ numero ẽ ↄtẽta.

dno clerici:aut nuqd dno laici yl vnoclericꝰ: alt laicꝰ:vel ali malſcul⸗?
2 alt᷑ feia ſufficerẽt.ſatis vꝛ ꝙ debẽt eẽ᷑ duo clerici.ar. .qꝛ ⁊ ppls rñ-

det amẽ.yt.õ.xxx

b Ipſe terti⸗
adeo iherẽt qdã

v̈bis iſtiꝰ.cig di
cũt ꝙ ipᷣe nõ ce
lebꝛaret niſi du

os bꝛet. alij dñt

vnũ ſufficẽ. ar.
Ex de fi.pᷣſby. ꝓ
nd.? ex̃ de vi.⁊
ho.cle. vt gſqʒ.
immo ⁊ icluſus
miſſã ſolꝰcãtar
pt. hoc intellige
yvbi clerici copia
ñ ſuffragat᷑.als
ſec?. vt de v̈b.
figni cſiuit.⁊ ec
eſie loge pſbẽ
in plurali.
¶ BVobiſcũ. H
dñs vobiſcũ ſũ
ptũ eſt ex ve.te.
ſic.n. legit booʒ
ſalutaſſe meſſo
res ſuos. illud
ãt:⁊ cũ ſpũ tuo
ſũüptũ ẽ ex epla
pauli ad tymo⸗
theũ.epᷣs etiam
cũ pᷣmo ſalutat
pplin non dicit
dñs vobiſcũ: ſʒ
pax vob.qꝛ hec
fnit pꝛima vox
xpi ad diſcipu⸗
los pꝰreſurrecti

on. g vt ſe oñ/

dat vicariũ xpᷣi

iã ſic diẽ. poſtvo

dicit:dñs vobiſ
cũ vt fic oñdat
eẽ de nũero ali⸗
oꝝ ſacerdotuʒ.
HBg bẽs dñs vo
biſcũ.alibi:am̃.
xxxviij.di.ſedui
lo.alibi:deꝰĩ ad

iutoꝛiuʒ.vij.q.i.

H. cũ g. alibi: ky
rieleiſon.pꝛ nr᷑.
xi.q.iij.cũ aligs

bẽs ⁊ alibi nic
dimittiſ ⁊c. lu..
vij.itẽ alibi:ꝛbpñũ

dicamus ⁊c.da

ſuetudine vł ſu

ꝑſlitioſe.⁊ ẽ fi.

nã inanũ currit

q; ĩ finem. e de
pe.di.iij.ĩcaſſũ.
certum.

ec Acerdote

gegreſſus
qſi minꝰ lr̃atum
ↄtẽnẽſ.vt.s.xxx

dico pᷣceptũ eẽ.

vñ õ pᷣceptũ fa-

ciũt g dieb? dñi
cis nõ audiunt

—

d nes fi ⸗-
deles. non
pſenerat.ex cõ/

ante bñdictionẽ ſacerdotis egredi popu

viij· di.ſedulo.ſʒ hoc reſpicit ↄſuetudinẽ alicuiꝰloci.

in tergo ⁊ p̃ſbyterie regione dextra leua

. ↄtrito coꝛde ⁊ humiliato ſpũ ac ꝓno

ent vultu cuſtodiẽtes eum a maliuolis
hoibus ⁊ ↄſenſu pᷣbẽteſ ſacrificio:ꝑacta
aũt ↄſecratiõe oẽstcõicẽt:qͥ noluerit ec⸗
cleſiaſticis carere liminibꝰ.¶ Itẽ luciꝰ
apa oibus ep̃is. Epi ſine religioſis te
ibus dñi ſacramenta non cõficiant.
Abeimus apoſtolica auctoꝛitate: vt
ſemꝑ teſtes vobiſcũ ſacerdotes ⁊ le⸗
uitas habeatis:⁊ lʒ cõſcia ꝓpꝛia ſuffice
re poſſit ꝓpter maliuolos iuxta apoſto
lũ:teſtimoniũ nos opoꝛtet habere bonũ
ab his qͥ foꝛis ſunt.igit᷑ duo pꝛeſbyteri ⁊
tres diaconi in oĩ loco epᷣm nõ deſerant
pꝓpter teſtimoniũ eccleſiaſticũ. Itẽ ſo
iher papa. .
HNiſi duobus pꝛeſẽtibus pꝛeſbyter miſ
ſam celebꝛare non pꝛeſumat.
Oc quoqʒ ſtatutũ eſt:vt nullu spᷣ/
llſpbyterox miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛare
pᷣſumat niſ duobꝰpꝛeſentibus ſibiqʒ re
ſpõdentibꝰ⁊ ipſe tertiꝰ habeaĩi:qꝛ cum
P uraliter ab eo dicit᷑:dñs vobiſcuʒ:⁊ il
ud in ſecretis oꝛate ꝓ me:aptiſſime con
uenit vt ipſius reſpõdeatur ſalutationi.
Item ex canone apoſtoloꝛuam.
Cõione pꝛiuent᷑ quiviqʒ ad finem miſſa
rum ſolennia non audierint.

¶DVnes fideles:qͥ conueniunt ĩ ſolẽ

nitatibus ſacriſ ad eccleſiã ⁊ ſcriptu
ras apoſtoloꝝ ⁊ euangeliũ audiant:qui
añt nõ ꝑſeuerat in oꝛatõe vſqʒ dũ miſſa
ꝑagat᷑:nec ſanctã cõionẽ ꝑcipiunt velut
iquietudines eccleſie cõmouẽteſ⸗ uenit
cõione pꝛiuari. ¶ Item ex concilio car
thaginenſi. Beeodem.

1 80 Acerdote vbũ in eccleſia faciente:

egreſſus de auditoꝛio fuerit excõi

cet᷑. Aẽ er cõci. agathẽſi. Hie dñico

7

miſlas ex itegro ſeculares audire debẽt
. Iſſas die dñico ſecularibus totas
audire ſpali oꝛdie pᷣcipimus ita vt

lus nõ pᷣſumat.qð ſi fecerint ab epo pu⸗

blice ↄfundat᷑. “ Itẽ ex ↄci. aurelianẽſi

Populus aut ne

n ante diſcedat quaʒ

milſa er integro celebꝛetur.
S Um ad celebꝛãdassmiſſas ĩ dei no

mie ↄuenit᷑: populus nõ ante diſce⸗
lat quꝗ miſſe ſolénitas compleat᷑. ⁊ vbi
eps nõ ſuerit bñdictionẽ a ſacerdote ac⸗

(Qlſpiat. ¶ Item ex cõci. carthaginẽſi.iiij.
gñ ꝑſeuerat viſ⸗

Ercommunicetur qui pꝛetermiſſo eccle
ſie conuentu ad ſpectacula vadit.
QEi die ſolẽni pꝛetermiſſo eccleſie

connuentu ad ſpectacula vadit ex.
Coicet. ¶ Itẽ ex cõci. carthaginẽni. iiij.

Aſqʒ ad miſſam cathecuminoꝛum nui⸗
lus eccleſiam ingredi pꝛohibeatur.

OEiſcopus nullũ ꝓhibeat ingredi

viij.diſ.ſedulo.
f Siias,
cipim?. B

Ain eccleſiã ⁊ audire vbũ dei ſiue gẽ
tilẽ ſiue indeũ ſiue hereticũ:vſqʒ ad miſ

ſam cathecuminoꝝ. ¶ Itẽ anaſtaſius

epiſcopus omnibus ep̃is.
Pücabast non aees ſed ſtando an⸗

dire debemus.

niſi aliqᷓ nccitas cogat ſiẽ æ eoꝛpꝰxpᷣi gccipit᷑ ter

Haüt

314

ac Iãno.j.di.ij.⁊ ſiñ freqnẽtiꝰ.
Am ad celebꝛadas.bñdictionẽ.s.xxvi.q.vi.miſtrare ↄtra. ſo. ibi ſolẽ
nis bñdictio q ante miſſe ↄſũmationẽ a ſolis põtificib celebꝛaĩ ibibet
ſt ↄſecrationẽ cuilibʒ ſacerdoti pplin bñdicẽ ꝑmittit᷑.ſʒ ⁊ pñte epᷣo

nec bñdicẽ yvolete ſacerdos bñdicet ſi celebꝛauit.yt no.xcyv.di.ecce.

Poſtolica auctoꝛitate mandamui

dui ſcã euãgelia in eccleſia legut: vt
ſacerdotes ⁊ ceteri oẽs nõ ſedẽtes:ſjve
nerabiliter curui ⁊ in ↄſpecin euangelij
ſtates dñicayba itente audiãt:⁊ fideliter
adoꝛenti. C Item greg. vij.
Ad miſſarum ſolennia ſemper aliquid
eſt offerendum. Wõ
Mnischꝛiſtianꝰ ꝓcuret ad miſſa⸗
rũ ſolẽnia aliqͥd deo offerre ⁊ duce
re ad memoꝛiã qð deꝰ ꝑ moyſẽ dixit:ñ
appebis i ↄſpecto meo vacuus. In col
lectisſcõꝝ patx liqͥdo aphet go chꝛi
ſtiani offerre aliqᷣd ex vſu ſcõꝝ patꝝ de
bẽt. ad ipſi in peine eſt ↄfugiendũ: qui
nte curare poſſit aie paſſões.vex hoĩeſ
pᷣpoſtero oꝛdine ãte ſibi opẽ ab hoĩbus
accerſiũt.vbi aũt huana ſubſidia defece
rint tũc opinant᷑ diuini poſtulandã D
ris graʒ. ẽ cypꝛianus papa rũdit.
r ee Me befahonhe dicat.
Q. ancraſt ſtamdad oroneʒ frẽs
XDileetiſſimi: inuigilare ⁊ incũbere
ad pꝛeces toto coꝛde debemꝰ. cogitatio
carnalis hois ⁊ ſecularis abſcedat.nec
qcqᷓ tunc animus aliud quã id ſolũ cogi
tet:qð pꝛecatur.ideo ⁊ ſacerdos ãte oꝛa
tionẽ pꝛefatione pꝛemiſſa ꝑat fratrũ mẽ
tes dicendo:ſurſum coꝛda:vt dũ reſpo⸗
det plebs:habemus ad dñʒ.admoneat᷑
nibil ſe aliud q; dominum cogitare de⸗
bere. Elandat᷑ otra aduerſariũ pectus?
ſoli deo pateat:nec ad ſe hoſtem dei tꝑe
oꝛationis venire patiatur. Belaſiuſ
romane eccleſie ⁊ apoſtolice ſedis epi⸗
ſcopus vniuerſis germaniarũ atqʒ galli
arum epiſcopis.
ne pꝛefationes in miſſis ſunt cãtãde.
Nuenimus has.ix. pꝛefationes in
ſacro cathalogo tantummodo reci⸗
piendas.i.vnam in albis paſchalibus
gliam die aſcenſionis domini:tertiam
die penthecoſtes:quartamde natali do

mini: quintam de apparitione domini:
ſextam' de apoſtolis:ſeptimam de ſan⸗

cta trinitate:oc:auam'de cruce: nonaʒ
de ieiunio in quadrageſima tantummo

do dicendam. ¶ Item ex conci.cabil.

In omnibus miſſa um ſolennibus pꝛo
defunctis oꝛatio fiat.
Iſum pꝛetereaꝰnobis eſt vt in om
nmnibus miſſarum ſolennibus ꝓ ſpi
ritibus defunctoꝛum loco competenti

in eccleſia ad dominum depꝛecetur. Si

cut enim nulla dies excipiturꝰ: qua non

pꝛo viuentibus ⁊ pꝛo quibuſſlibet neceſ
ſitatibus dominum depꝛecetur:ita nimi

rum nulla dies excipi debet qui pꝛo ani

mabus fidelium pꝛeces domino in miſ
ſarum ſolennibus fundantur. Antiqui
tus igitur hunc moꝛem ſancta tenet ec⸗

cleſia:vt ⁊ miſſarum ſolennibus ⁊ alijs

pꝛecibus domino ſpirius quieſcentiuʒ

commendantur:dicente beato Augu.
MNMon ſunt pꝛetermittende ſupplicatõeſ
pꝛo ſpiritibus moꝛtuoꝛum quas facien
das pꝛo omnibus in chꝛiſtiana ⁊ catho

Pilſcopus. ꝓhi
beat.S.xxi.diſt.
cleros.i fi.ↄtra.j.diſj.
iiij.eos.otra. xi.q. iij.
excõicatos.ſed dic vi
ſolui.5. xxxv.q.iij. de
his ꝗ inceſti.naʒ h̊ de
heretico ñ pᷣciſo logẽ
ibi ð eog ſegt hereſñʒ
iã dãnatã.h.dicit boc
abꝛogatũ eẽ.xel loꝗt̃
de illis de quoꝝ coꝛe
ctione ẽ ſpes aliqᷓ. vt
ſ. di. iiij. iudei. aliud ẽ
ſi vẽirẽt cã ſubſanãdi.
i Poſtolica. ado⸗
rẽt.i. venerent᷑.
le¶Anis. vacuus
bois opibꝰyl'ad
lr̃aʒ.⁊ eſt ↄſiliũ in die
bopᷣuatis.ſ.ſʒ diebꝰ ſfe
ſtiuis pᷣceptũ.⁊ ita vꝛ
ꝙ oblatões ſint ex de
bito exigẽde.⁊ ad eaſ
dãdas pochiani ſunt
cogẽdi.ar.xvi.q.i.ſta⸗
tuimꝰ.ar.ↄtra.xij.qi
duo.ſed credo ꝙ ſi ſa
cerdos pauꝑ ẽ põt eiſ
diuina officia ſubtra
here niſi dent ei obla
tiões.yt ex de ſimo. cũ
ſit.xij.q.ij. charitatẽ.
IIn collectis.qᷓs fa
ciebãt ſcĩ pꝛes ꝓ reci
piendis pauperibus.
m Eſt ofugiẽð.oꝛã
do nõ tẽtãdo.⁊ ita nõ
eſt ↄtra.xxij.q.ij.q̃rit
n Dãdo.cogitet.
aͤng H genꝰ men/
dacij eſſet.xxij.q.v.ca
nere.
o nenimꝰ? has.
Mitẽ quot ſũt cano
nice pᷣfatiões oſtẽdit.
p · Mouẽ addita ẽ z
decia.yt di.lxx.ſctõꝝ
canonum.ſ.equũ ⁊ ſa
Intare.
q CVnaʒ. ? te qdem
omni tempoꝛ.⸗
1r ¶ ¶Bie aſcẽſiõis.qui
pꝰ reſurrectõeʒ ſuaʒ.
8. Tertia. g aſcẽdẽſ
ſuꝑ omnes celos.
t.ρ AQuarta. qꝛ p icar
nati verbi myſteriuʒ.
n ¶ Quintã.qꝛ vnige
nitus tuus.
Xx¶Sextam. ⁊? te ſup
pliciter exoꝛare.

y .Septimaʒ. qꝛ cuʒ

vnigenito filio tuo eꝛ
ſpiritu ſancto.
3 Octauã. qui ſalu
tem humani generis.
7 Honã.q coꝛpali

ieiũio vitia copꝛimis.

2½ Jſü. pterea nõ i
coi miſſa memo⸗
riꝗ ⁊ oꝛationẽ eſſe fa
ciẽdã ꝓ defũctis.iſtð
oñdit duobꝰcapitulii
LToco cõpetenti.
i. inſecreta miſſe.
a ¶¶Erxcipit᷑ excipit
ſexta feria añ paſcha
in qua ſm oꝛdinẽ ro⸗
1

Be LCon.

manũ nõ ↄficit᷑ ſed oblatio pᷣcedentis diei cũ vino ſumit.⁊ excipit etiã ſab
batũ ſequẽs.qꝛ potirefert᷑ ad dñicã ſequentẽ.jſ.di.iij.ſabbato. .

a ¶ Belſunctoꝛum.i.ꝓ ſpiritibus deſunctoꝛum.
b ¶ Etiam tacitis nominibus.in ſecrers. S
¶ Sub generali. fit ꝓ olbus ſimul ⁊ ꝓdeſt cuilibet:ac ſi ſpecialit ꝓ eo fie
ret.de ↄſe.di. v. nõ me

d. & Eccleſia. ſupple

e ¶ Pia matre cõi · i.

ESẽEEnoibus recitã

diocriter.
non ſunt pternitten ⸗ lica ſocietate laudamus BDefunct

de ſupplicationes. ali⸗ 1X .
eapplicati⸗ uos ſub generalicõmemoꝛatione ſu⸗
eccleſia tota. cepit eccleſia vt quibus ad iſta deſunt
parentes ⁊ filij aut quicunqʒ cognati vr

gdis.populo ↄnu

ncr Nre poſſam comuni. Nẽ innocennius eps vꝛbi
H 100.5 ½ romane decentio eugubino. L
S Gane Ante pꝛeces non ſunt a ſacerdote nomſ
lit noia eop erömere Ma vecitanka.
non debemus. Enominibus recitãdis antequãꝰ
g Anteq. nec ante aſſacerdos pꝛecem faciat:atqʒ eoꝝ
nec pofſt. oblationes quoꝛum nomina recitanda
PC. Zaadellanig ſunt oꝛatione ſua cõmendet:quã ſuper
ante ec hoſt debet in fluum ſit: T ipſe per tuam pꝛudentiax re
i Quãnis.nõ g reci cognoſcas:vt cuius hoſtiam necdiũ deo
tant᷑:iõ ꝙ dens addi/ oſferas eius ante nomen inſinues:quaã

Digniꝰc:⁊ iõ tractat pᷣ

uis illi incognitum nihil ſit. ¶ Aẽ ale⸗
deuotioꝛ reddat᷑ afe xander vꝛbis romane epiſcopus omni
ctus arg xiij.ij. ga bus oꝛthodoxis.
nia. ? c, nõ eſtimemꝰ. – inum aqua i ſacramentis
. nomnipari9 pſt. ſunt offergydala. Di. J

ſcat.ſʒ vt ſupplicãtinʒ

ſacramentoꝛum oblatio

Hic intitu acra .
lat᷑.ij. di . nibus que inter miſſarum ſo
qua agit ð lennia domino offeruntur:
ſacko en⸗ quanuis vinum ⁊ aqua per
chariſtie. licʒ baptiſ mixtum in ſacrificium offerã
mus ſit ianua omniũ

aczox 2 neceſſarioꝛ. r.pbn enim debʒ in calice domini aut
xxij.di. . vex. hoc iñ
l Nee vtrunqʒ permixtum offeratur: qꝛ vtrũ

us ð eo ⁊ ꝑꝑ ſeriẽ ogii qʒ ex latere eius in paſſione ſua pꝛoflu⸗
aptins ↄtinnãdã. cuʒ xiſſe legitur. Item cypꝛianus papa
enim tractauit in pᷣce. H
di. de celebꝛatõe miſſe ð

⁊æ tota vis miſſe ↄNſfteeY«
i ↄſecratiõe coꝛpoꝛis xpᷣi:merito de eo ſubdit.Et tractat de hoc ſacꝛo ĩ hũc
modũ.pmo agit de foꝛma ſacrificãdi.ſcdᷣo de reuerentia ſuſcipiendi ⁊ ſuã
di hoc ſacr̃m.tertio de triplici ↄtinentia eiꝰ.de foꝛma ſacrificandi agit vſq;
ad illud.c.nihil de reuerentia ſuſcipiẽdi agit etiã vſq; ad illud.c.ſacriſiciũ.
Exinde de bis q̃ in ſacrificio ↄtinẽt᷑.Circa qð ↄſiderandũ ẽ a quo vbi ⁊ qñ
fuit hoc ſacꝛm iuentũ.⁊ q̃ foꝛma ↄficiendiillud ⁊ q̃ in eo ſũt neceſſaria:⁊ ð
triplici eins ↄtinẽtia.⁊ poſt ſupponemꝰq̃ſdã opiniones de ↄfuſione ipſarũ
reꝝ.fuit aũt inſtitutũ a dño.j.e.qꝛ coꝛpꝰ.⁊ ĩ cena.j.e.ligdo.⁊ qñ:poſt typicũ
paſcha ↄpletũ cũ comedit agnũ cũ aplis.je.accipite.ſoꝛmã hẽmus in.c.ſ.
c.accipite.ſũt ãt tria nccia panis vinũ ⁊ aqſ.e in ſacꝛo . Cõtinent᷑ aũt tria
in hoc ſacꝛo:foꝛma viſibil panis ⁊ vini.vitas coꝛꝑis ⁊ ſanguinis xpᷣi.⁊ vᷣtuſ
ſpũalis.i.ptus vnitatis ⁊ charitatis.i.et᷑na ↄiunctio ⁊ dilectio xpᷣi ad eccle
ſiam.xxi.di.S.i ibi rogaui ꝓte petre ne deficiat ⁊c. Pꝛimũ eſt ſacꝛm tm̃ ⁊ ñ
res ſacꝛi. Scðm eſt ſacꝛm ⁊ res ſacãi.Tertiũ eſt res ſacꝛi im̃:⁊ nõ ſacꝛm.et
boc eſt qð dꝛ.ex de cele.miſ.cũ marthe.fit aũt ↄuerſio reꝝ ſᷣm quoſdam.qꝛ
panis ↄuertit in coꝛpus.⁊ vinũ in ſanguinẽ.aq in nihilum:ſed ſignificat re
gnãtionẽé im q fit per aquã.̊ iſtos eſt:qꝛ ꝗ purã aquã ſumit poſt nõ ↄficiet.
vpij.q i.nihil.ſed õ.j.e.relatũ.ſʒ nõ fnit ibi ꝑura aqꝗᷓ· Alij dicũt ꝙ vinũ ⁊ aq̃ᷓ
ↄnertũt᷑ in ſanguinẽ lʒ phi dicãt ↄtra ꝙ aqᷓ ⁊ vinũ nõ comiſcent᷑ p minima
i. nõ ita ꝙ iſeꝑabilia ſint.Alij etiã dixerũt ſʒ peſſime ꝙ aqᷓ ↄuertebatr᷑ in aq̃ᷓ
ticos hũoꝛes. Alij dicũt ꝙ coꝛpꝰxpᷣi pꝰoſecrationẽ ſolũ eſt ſ⸗ aczm ⁊ figura.
j.c. ego berẽgariꝰ.⁊ hec tradũt᷑ ex de cele.miſ.cũ marthe.⁊.c.in q̃daʒ.ſʒ opi
nio vioꝛ eſt ꝙ vinũ ⁊ aq̃ nõ v duo.ſjʒ vt vnũ cõpactũ trãſmutant᷑ex de ce/
le.miſ. cũ marthe. S. veꝝ. de eo tñ qð dꝛ ꝙ panis ↄuertit᷑ in coꝛpꝰxp̃i varie
ſũt opiniões. Ana aſſerit ꝙ illa ſuba q̃ fuit pãis pᷣmo:poſtea eſt caro ⁊ ſan
guis xpi.arg.j.e.panis ẽ in altari.⁊. c.qꝛ coꝛpꝰ.Scða opi.tʒ qꝛ ſuba panis
⁊ vini ibi deſinit eſſe ⁊ remãent accña tmſ.ſapoꝛ coloꝛ põdus:⁊ ſilia ⁊ ſub il
lis accñtibus icipit ibi ecẽ coꝛpꝰxpᷣi.Tertia tʒ.q; remanet ibi ſuba panis ⁊ vi
ni ⁊ ĩ eodẽ loco ⁊ ſub eadẽ ſpẽ coꝛpꝰxpᷣi.ar.je.ego.quelibet tñ̃ opinio fateĩ
ibi eſſe coꝛpus chꝛiſti.
li¶ In ſacꝛoꝝ.de foꝛma ſacrificandi.ſ.q̃ dẽnt offerri in ſacꝛo euchariſtie.
vij.c.oñdit, I ¶Oblatõibꝰ. i. i ipſis oblatis q̃ ſunt ſacramenta.
m¶Sʒ vtrũqʒ· hec rõ nõ eſt ſufficiens.ſʒ eſt rõ qꝛ xpᷣs hoc ſtatuit dicẽs: B
facite ĩmeã cõmemoꝛationẽ.ſ.e.in xpᷣo ſemel.Alis rõ eſt:qꝛ aq̃ ſignificat re
dẽptionẽ.j.e.cũ oẽ.⁊ ita tria ſunt ſignificantia ibi:aqua vinũ panis ⁊ tria ſa

cramenta. ſ.e.non opoꝛtet.
n Mꝛ vtrũq;i.vtriuſq; ſignificatũ.j.e.in calice.ſ.ſanguis in quẽ ↄuertit

vinũ ⁊ aqj.di.e.panis.i altari noie ſãgnĩs dꝛ ꝗlibʒ hũoꝛ hũani coꝛpiſ
H nõ iuenit niſ large accipiat᷑ nomẽ ſaguĩs.vñ vinũ i ſanguinẽ ↄuer
tit᷑⁊ aq̃ ĩ alios hũoꝛes ita ꝙ aqᷓ dꝛ ꝓfluxiſſe.i.alij hũoꝛes de latẽ xpᷣi
Szʒ nũꝗd va aqᷓ aut hũoꝛ aq̃ ſilis fluxit.ſi a aqᷓ qñ fuit illa creata nũ
ad ĩ coꝛꝑe aut ĩ egreſſu a coꝛꝑe:ſi hũoꝛ fuit ſiñ aqͥ qdð fuii ibi miraculũ

rums etiam tacitis nominibusꝰ eoꝛum

amici:ab vna eis exhibeatur pia matre

vinum ſolum: aut aqua ſola offerri: ſed

us compage ſolidatum. .ρIdem.

Rñ.ſm. b.ſeꝑa
tim? 3 ſegre
o ſalstom atiõe fluxerũt.
cecilio fratri ſalutem. Aiſ ef vicut t
Ainum ſine aqua vel econuerſo in ſa,⸗ mełæc baʒ pa
cramentis offerri non licet. nq vexconpall
NIcut in ſanctificando calicem do⸗ lis fuit illa crea
miniofferri ſola aqua minime po⸗ ta:ſicut fuit cuʒ
teſt:quomodo nec vinum ſolum poteſt fluit aq ð petra
Nam ſi vinum tantum quis offerat ſi⸗ ecducta. .c. reue
gnis chꝛiſti incipit eſſe ſine chꝛiſto. qui n. I gla niz
do enim vtrunqʒ miſcetur 1 adunatiöe ve ꝙ meclie as
confuſaaſibi inuicem copulantur: tunc ar. f. de vſufr t
ſacramentum ⁊ ſpirituale ⁊ celeſte effi⸗ ptis.ff. de obẽ.
citur. Si vero calix domini nõ eſt aqua emp.l.domũ.ſʒ
ſola ⁊ vinum ſolum niſi vtrunqʒ miſce boc relſquo ar⸗
atur:quomodo nec coꝛpus:domini po⸗ bario Patlſ
teſtꝰeſſe ſola farina:niſi vtrunqʒ adu⸗ durco am
natum fuerit ⁊ copulatum ⁊ panis vni ſit vel auu.

o Ient.icipit

Lriptura dicit:vt quotienſcunque lẽ ſine x-po
calicem in commemoꝛationem doę⸗ qenõ oficit ma
mini ⁊ paſſioni eius offerimus:id quod xie qtů ad ſalu
conſtat dominum feciſſe faciamus: ſeld plebis · ſ. . cũ
vide frater chariſſime:ſi quis de ãteceſ⸗ Sin erßo⸗
ſoꝛibus noſtris vel ignoꝛantervel im, Preſt ſne talt ſa⸗
pliciter'non hoc ſᷣuauerit ⁊ tenuit quoid cxro ꝗð de ei⸗la⸗
nos dominus facere exemplo ⁊ magi/ tere ꝓfluxit.ſ. ſã
ſterio docuit poteſt ſimplicitati eiuſdem guis ⁊ aq vt. .
indulgentia domini venia concedi:noo⸗ Cil. x.ij. . ſ.c. iij.
bis vero non poteſt ignoſciꝰ: qui nunc ne vpolle
a domino admoniti ⁊ inſtructi ſummsg: (qᷓ corß⸗ x5l eſt
vt calicem domini cum vino mixtuʒ ſe · gs eſt dicẽ: ſan⸗
cundum quod dominus obtulit offera guis non ꝓdeſt
mus. ¶ Itẽ ex concilio martini pape. coꝛꝑi xp̃iqð eſt
ecclia.i.nob.ẽ.
di. ꝓxi. ecclia.ñ

enĩ vinũ dẽ coꝛ

pus xpi vel ſine ſaluatiõe xpi·i xpianoꝝ.ſᷣm H videret̃ ꝙ xpᷣs dicat
xpᷣianꝰ ppls. ad hoc facit ex de ſa.vn.c.i.h oñdit aple in epla ad coꝛ.

ſicut oĩa mẽbꝛa vnũ ſũt coꝛpꝰ:ita vnꝰ xpᷣs ſunt.yt.ſ.e.di.cũ oẽ.b.po q
expõit ſãguis.i.vinuʒ qð agit ſanguinem.

non poſſe ↄfici ſine aqꝗᷓ diẽ

q ¶Lonfuſa.i.pmixta.

Tr ¶ Spüale.ſpuale dẽ coꝛpus nibil hũit qo ei obſtaret: ſcut xps

ianuis clanſis itrauit ad diſcipulos:palpabilẽ tñ ſe expibuit qð nõ ſa
ceret ſpũs vñ ſpũs carnẽ nec oſſa huit ⁊c̃. Ad cuius ſilitudinẽ coꝛꝑa
nr̃a agilia erũt vt lʒ clauſa eẽnt in ſolidiſſimo coꝛꝑe ferreo vłmarmo
reo.pñit tñ exire.vel iõ ſpũale qꝛ ibidẽ ſignat᷑ nꝛa redemptio.ſ.e.cũ oẽ
vel ſpũale:qꝛ celeſte efficit ⁊ tunc rei ſpuũal ⁊ celeſtis.ſ. iunctõis eccle
ſie ad xpᷣm efficit᷑ ſacꝛm.vinũ/n.ſanguineʒ.aq vo plebeʒ ſignificat.he
rũ aũt ↄſuſio ſalutis nꝛe eſt ſacim.in cõmixtione.n.pini ⁊ aq̃ ↄſignat
plebis ꝑ xpᷣm facta redemptio.j.e.cum omne. .

„ „

98ꝭsCalix.nõ dinerſitates circa iſtud ſacꝛm int᷑ doctoꝛes.naʒ dicunt

—

gdã ꝙ ex vino ſine aq̃ nõ põt ↄfici ſanguis xpᷣi.h.dic ꝙ põtlʒ nõ dẽat

—

fieri.iteʒ dicũt aquã eiſe admiſcendã in calice de bõeſtaie mm. verũtñ
vbicũq; admiſceat᷑ ↄficiet᷑ ſãguis.item dicũt ꝙ nectare vel vio cocto
ↄficief̃ qeꝗd ei admiſceat᷑.h.tñ dicit ꝙ nõ:qð verius eſt.iteʒ de aceto
ↄficit᷑:ſi ex vino factũ fuit alias nõ:qꝛ ꝓpe eadẽ viſa eſt.ff.de õhẽ.ep.
in venditõibꝰ. ⁊ ĩ oĩbꝰhis mixturis trãſbat᷑itẽ nõ ꝙ de agreſta ñ põt
2fici ſãguiſ.j.e.cũ oẽ. S.ðᷣ muſto ex vnis ⁊ racemiſ põt ex ncc̃itatealijſ
n.ſ.de pomiſ⁊ hbꝰi.ſʒ qñ dicemꝰ ꝙ poſſit q ĩcipit eẽ vinin ſʒ qñ icipit
eſſe ↄſulendus eſt vſus iĩ boc caſu.iteʒ cirea paneʒ nõ ꝙ de alio pane
nõ põt ↄfici coꝛpꝰxpᷣi niſi de frumento.vt.j.e.in ſacꝛo.⁊ ſi alia farina
admiſceat᷑ frumento illa nõ trãſpᷣat᷑:⁊ ĩ hoc nõ eſt diuerſitas.ſʒ ĩ alio

eſt. qꝛ dic. b.ꝙ nõ poſſumꝰↄficere niſñ de frumẽto vel de pane fermen

tato ĩ ecclia occidentali:⁊ ſi fiat nihil agi. Baʒ. ꝙ ↄficiat᷑ coꝛpꝰxpi
item nec ↄfici põt ſi farina nõ cũ aqᷓ ſed cũ alio liquoꝛe admiſceatur.
t ¶ ¶ Mec coꝛpꝰ.i.panis ſub cuius ſpẽ iacebit coꝛpus xpiqui eſt tran
ſtantiatus in coꝛpus chꝛiſti. u 6
na ſola.ſ.ex ſolo pane multoꝝ cõpage ↄſolidato.nec aqᷓ ſola ?c.
x Enend vtrũq;.i.farina ⁊ aq·qd ſi ex melle vel alio liqͥre fuerit faria
aſpſa nũꝗd tranſbᷣat᷑ ille panis in coꝛpus xpᷣi:ꝛnõð.
1 S Criptura.feciſſe.vide violẽtiſſimũ argumẽtuʒ ð grecos.veriſile
eniẽ ꝙ dñs aʒimisvſus eſt ꝑꝑ ritum iudeoꝝ ⁊ nos aʒimis vi de
bemus. G. tunc ĩ domibꝰeoꝝ nõ erant fermẽta:periſile tñ vꝛ ꝙ alicui

õt. 1. nõ põt ↄfici ex fari

△
ſige ctax u fuerit ꝙ ↄficerẽt ĩi fermentatis.ar. S. di. iij. noſſe. ob.titia.? vltĩo loco poſtea pſe ꝓhibet᷑ vel refert tm̃ ad vltimnʒ ⁊ fic expſſe
3 E enelaig erronen⸗ exeuſat 5 xxiii diſſ 4 dede⸗ vltimũ ꝓhibet. dicunt tñ qdã ꝙ vltimũ hicnõ ꝓbibemu.
ini Swuzaſterndlep mi de bis.. di.lij.ſolicitnĩdo. mél. Cum enim magf. bic reſpicit pꝛimum rroen
tanni 2BZel ſimplicit ſzʒ nõne exẽplũ dñi ita potnit eos iſtruere ſiẽ ⁊ nos n H Illud vero. ⁊ ita Fndaticrrosen õ 1 . ad Paiuſir
qre g excuſabunt᷑ſ dic ꝙ nos docuerũt patrũ ſocre ſcripture de ijbo o Intinctã.yt.j. e. nõ.ſupꝑ.c pſbꝛ.· ibi dꝛ ꝙ venctene = D
cre o d̈ ſcnte⸗ lIʒnõ ncce ſit ꝙ itinga
un 2 ae arg. Pꝛeter vinum Taquam panem in ſa geeliceillurſt:, pꝛeter panẽ 2 vinĩ aliud Prog dialrtlioi
poſt gamone cramento inbil debet offerri. offerri nõ lʒ.illud vᷣoquod ꝓ biemets p Et ſeoꝛſũ.ſʒ nun
en drs rij g ij ich On opoxet aliud aliqd in ſacra⸗ coiõis iticta tradũt euchariſtiaã populis aꝗ yeʒ eſt ſepatim
* dnʒ. xij q ij . i H mento offerri pꝛeter vinũ ⁊ aquã nec boc ꝓlatũ ex euãgelio teſtimõiu rece 2lerret coꝛp? xpi ⁊ ſe⸗
om ter vinnj. in cruce xp̃s penderet: ⁊ de coꝛpoꝛe eiuſ dauit ⁊ ſanguinẽ. ſeoꝛſũ.n. panis ⁊ ſeoꝛ Snd ſttra banio ninͤ
ſen qrii an vinnz æꝓ ſanguis effluxit 2 aqᷓ bec tria vnipſunti ſũ calicis ↄmẽdatio memoꝛatr᷑ nã ĩtictũ midamahfnd alen
geg⸗ aq rraſeant lſãa rpo ieſu. hec hoſtia oblatõ deiĩ odoꝛ? panẽ alijs chꝛiſtũ pꝛebuiſſe nõ legimus yt. b. ꝙ cü dicit hoc eſt
gine nreſe ſuauitatis. .: Item er conci⸗ carthagi⸗ exceptollo tantu diſcipulo quẽ intincta Lormg qg watbol ſub
cr. c. cũ marthe nenſi. iij. De eodem. bucella mgrfi ꝓditoꝛẽ oñderet:nõ que Ma 2ditiõe.ſiſi ſtatim
iii Fyer alioteet Nſacramẽtoꝰ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguninis ſacr᷑i huiꝰ iſtitutionẽ ſignaret.nã ꝙ de ex ſubiũgat. ̊ eſt ſãguis
iht ꝙ nõ. ſʒ vinũ in AA IAE ELebOe langin r is populꝰ? eꝰ. alr nõ. Alij vicũt
ſdoniß ſanguinẽ. ⁊ aq H., dñi nihil amplius offerat᷑ quã ꝙ ipſe pꝛeſſo botro.i.de vuaꝝ granis popu me.alr nõ. Alij vicũt
fipn apitalem pis tradidit: hoc eſt panis ⁊ vinum ad icat: valde eſt oino ofuſu. ſy ſi neceſſe incertu eiſe ireꝝ na:
uti hiuoꝛẽ aqticum mirtũ:nec amplius in ſacrificijs offerat 1 botrꝰin calice cõpꝛimat ⁊ aq̃ miſceat᷑ Eoideinde Sautge
cen ſie.n.ĩ humano quã de vuis ⁊ frumentis ¶ Itẽ ex. vi. q: calirx dñicdiuxta canonũ pꝛecepta 0 „iti. ſz ege dico ꝙ ſi p
Dhn codeitueebun ſenodo.. W taqua pmirxtus dʒ offerri:qꝛ videmin copulaniuã duo dicũi
H , Dblaiiois ſacrificio vnas nemo ſ ſe lun populuʒ intelligi Aleg l unel i Dlanse Binsvo
Eatſe eicen Idicimꝰ? in qbuſdã eccleſijs ſa ſanguinẽ xpᷣi.g cum in calice vino a cis boc eſt coꝛpꝰ meũ
E mgar Ffe, oene . acind Ren ao erclere n miſcet᷑ x̃o populus adunatur.⁊ creden traſbat᷑ coꝛpus.⁊ ĩ p⸗
ii u Aieche gant vuas:que ſcᷣm vſũ ĩ alrari offerür tiũ plebs ei in quẽ credit copulat᷑ ⁊ iugit lorachite Pocis e
R ne bec tria ſunt Alennnn vtraqʒ populo diſpenſent. p gque copulatio aq⁊ vini ſic miſcet i cali⸗ Lanmsn Paaiml
iria ⁊ vnũ trig. (ipimꝰigit vt nullus ſacerdos hoc vlte⸗ ce dñi: vt mixtio illa nõ poſſit ſeꝑari.na,z tm̃ vnuʒz dicat tunc fi
See qepinu ſangni rins faciat: ſed in remiſſionẽ peccatoꝛu, ſi vinũ tm̃ qs offerat ſaguiſ xpᷣi incipit eẽ et tm ĩ vltia lr̃a trãſba
ſti rpanis co populo oblationẽ ſolã diſtribuat zvua? ſine nobis ſi vo aqua ſit ſola plebs incei tio.e boc no. ſe quis
ce Mnnr. ſeoeſinn benedictas populus q petierit pit eẽ ſine xpᷣo.ergo qñ botrꝰ ſoluſ offer ebne⸗
Kal 6ng i. in accipiat ⁊ fructuũ gratias agat.¶ Itey tur in no. vini ef⸗ rietſer inn Jeſignat :ſa q rren d
e vnn raͤſeit ſuli iſcopis lutis nr̃e ſacr̃ʒ negligit᷑ quod aqua ſigni xit: bic me tradet. ſe
ine alio ? illd ĩialis Aʒ omne crimẽ⸗ atqʒ pom̃ oblatiſ aut vinum ſolu niñ vtrüqʒ miſceat᷑.⁊ iõ diditet. no eſta. pdi
Pld ⁊ ttiũ in alid cõ deo ſacrifcijs deleat qd de ceio ꝓ qꝛ iam plurima ⁊ multiplex maioꝝ ma⸗ tio de futuro. H de p⸗
loleſn verle eig delictoꝝ expiatiõe dño dabit᷑:qñ in ipßſa nauit ſnia oĩs deinceps talis erroꝛ aty3y terito. naʒ tradet fiiu
unne Teetgunns. ſucrific oblane errat Ancdluimu n. Pſmmpto ceſſare vo:nte puerſormm 2 i rũ eſi ppalanit nop
tritigd Ee ri qjuoſdaã ſciſinatica ambitiõe detẽtos cõo⸗ oꝛdinata cõpago ſtatũ veritatis eneruet ictt. vel dicenduz ꝙ
nie bi bi aueri?. tra diuinos oꝛdines ⁊ apoſtolicas iſtin iõnulli deinceps erit licituz aliud in ſa boc feeit lanni
guin d ſado. tiones lac p vino ĩ diuinis ſacriſicijſ de/ crificijs diuinis offerre niſi iuxta antiq̃ mdirſi liſwietinit
ieH 4 mraicit. dicare. alios quoqʒ inticta enchariſtia ſniam ↄcilioꝝ panem rih e ca icamvin Piaure ſei omis di
laili enn populis p ↄplemẽto cõioms ponigere: T aqua ꝑmixtum. de cetero aliter quium xit.ꝗ ĩtingii ⁊c. vel dic
oibi ſcuit aquã eumn quoſdã ẽt expꝛeſſi vinuz in ſacro dñici ceptu eſt facienſ tadiu a ſacrificando ceſ nõ pdidit. qe dirit
ngin pio s.⸗ ſerte calicis offerre.alios vo pãnũ lineũ mu- ſabit:quãdiu legitima pnie ſatiſfactione talibus ꝗ poterant ꝓ
veie nos 8 ſto itinctũ ptotũ ãnũ reᷣuare:⁊ ĩ tꝑe ſa⸗ coꝛꝛeectus ad gradus ſui officium redeeat deſſe ⁊ nõ obeſſe. xxij
ſeonne dekenne d crificii pt? offerre quod amiſit. Itẽ alexqꝗ. pa. v. a pero q.v. boc videtur.
fengt cti viri cautela. crificii ptẽ eiuſ aqua lauare ⁊ ſic offerre uir. 12 ſanguini chꝛiſli r. De expſſo h oͤ ter
tgenin . lxxxi. d. legit jgelicer dli ulla obłatio coꝛpoꝛi ſanguini chꝛiſti r Be expſſo. h te
ſtnn Tc.· lxxxi.o legi· quod quã ſit euãgelice ⁊ apoſtolice do⸗ FHinllao ler tio erroꝛe.ſ.pꝰoſecra⸗
