in fi nec ſemper noni bi ſui officij querat ſucceſſoꝛem: ſed po fſugere: ita ſadeſu ui peeclicct⸗ — tiam pranzie fue
ne nepotis filij intelli . Puli elecionne gqueratur qui eoꝛum vti⸗ tionis onuslil en i Dene nere. xxij. geij⸗ mun.
guntur. vt inſti.qui daa ſitati digne deſeruiat:qui illoꝛum vtiliia ſubire.qð ex duoꝝ Raarbetotn; dbpere es deeo. Ks
iu. non poſ in ſit. b. tem non ſua lucra querat:qui chꝛiſto ſe docemur: quoꝛum vnus pꝛedicationis di ij quotile utt
Sed quid de o ali men velit ſuſcitare: non ſibi diuitias cõ officium vitare conatus eſt:⁊ alter ap⸗ ⁊ xxxy. q v. ad zunn
fencintiyt de vr gregare: quod qui facere contempſerit petijt.nam mittenti ſe dño hieremias re ſedem. Item ar · 0
ſeinafetanong pops iure ab eccleſia repudiatur. & Ande ſpondi dicens. a. a. a. dije deus ecce ne peo dieric⸗ 7
appꝛobat extra de of. auguſtinus in libꝛo contra manicheos. ſcio loqnl:⸗ hnen ego HH luetuulinice Ri m
dele. exparte. ſed die Qui ſibi ? eccleſie pꝛodeſt: vtroqʒ pe⸗ tens deus ad pꝛe eanittellt . auis ibit ſtin. aliter. ?ẽ de d
ꝓ ibi fuit pura renun de calciatus intelligitur. . queren et Nicens qué n 7 17 q conſe. di. iiij. de Wð
ciatio. Aimeiuſſus eſt frater pꝛemoꝛtni fra nobis: vltro ſe obtulit iſaias dicens. tina. Itemar. ihn
õ tris vxoꝛem ducere: vt non ſibi ſei Ecce ego: mitte me. En ab vtriſq; exte⸗ pꝛo diuerſitate ind
Aus⸗ Sed nunoa d⸗ ſuſcitaret ſoboleʒ eiuſq; nomine vo rius diuerſa vox pꝛodijt: ſed nõ a diuer teſtiu;extra de lr⸗
hbuc papa poſſet face- nii ioboles cunq llectioniſe uit. duo qui verbo. ſig. nihil ſuel
re ſibi ſucceſſoꝛem:ꝛnõ caret quod inde naſceretur quod ſi re⸗ ſo fonte dilectioni emanaut. duo quip doe “ Ped if
a: hoc eſt imutare ſta cuſaret: diſcalciatus vno pede conſpni pe ſunt pꝛecepta cutsanos dler ſtin. i. pericnlole ii
mutum eccleſie. vt xxvy. ſolebat in facieʒ. nunc euangelij quiſqʒ pꝛoximi p actiuam Greltt N pP e xxiij . vij. qni ⸗ E
gq queod perpcfud; pꝛedicatoꝛ ita debʒ in eccleſia laboꝛane ſe pꝛoximis chpicns ilaiqs o rin ⸗ (unq; 5 di vdcd Gn
2q:ꝛ ſtatntum facit i. vt defuncto fratri.id eſt chꝛiſto ſuſcitet dicationis appetijt: per contemplatiuã eins. T crtra de ln
tempus in quo nõ eſt ſemen:qui pꝛo nobis moꝛtuus eſt.⁊ q vo hieremias amoꝛi conditoꝛis ſedule teſti cum tufi⸗ nn
fnurus iudex ff. e in ſuſcitatum fuerit eius nomen accipiat. inherere deſiderans: ne mitti ad pꝛedi ,/ o Plene ccce. ui
comin oboiem. At vo qui electus ab eccleſia miniſleriYß candum debeat ↄtradicit. Duo ergo nſponſio line
0 tamẽ iſtius erat euangeliʒandi ⁊ baptiʒãdi renuerit ab landabiliter vnus gperiſt Hac tade⸗ parmn enor
carnalis fil ſed erat ecclenia ipſa digne meritoqʒ contemni⸗ biliter alius expauit.i deret: lle nõ dicet expꝛelſ⸗ Nge
filins moꝛtui legalis. tur. qui enim ⁊ ſibi ꝓdeſt ⁊ eccleſie:bñ plationis lucra loquendo per d6 1 Ernolo. quia tũc hin
vt. lvi. diſtin. iſmachel. intelligit vtroqʒ pede calciatus. vnde ne damna ſtudioſi operis tacendo ſen⸗ men ireiur xxij W
AMdattbeus poni ca· nd:quã ſpecioſ pedes euangeliʒan⸗ tiret. Sed hoc in vtriſqʒ eſt ſubtiliter in, qiſ cum bumi⸗ un
nales patres: vbi dicitt n lucrandoꝛum cu- tuendum:qꝛ ⁊ is qui recuſauit plenenõ litatis. nec de⸗ Xen
qui genuit. Et lncs tium bona. qui enm incrandoꝛunmn cu⸗ tit: 2 is qui mitti voluit ante ſe per beet ſeſtatimin
ponit legales:cum di· ram refugit alioꝛũ: diſcalciati illius non reſtitit: ⁊ is ghi muͤr volult ante⸗ dite erere ſed di⸗ Es
cit qui fuit. duoſenim figuratums ſignificauit: ſed in ſe imple-⸗ altaris calculum pi atum vidi ine ii mu⸗
babebat patres hniunn tum poꝛtauit oppꝛobꝛium. &. Item aut non purgatus adire quiſqʒ myſte⸗ tinenſis epiſco⸗ ſen
modi filius: carnale,z gregoꝛius in regiſtro. ria ſacra audeat: dlt aue⸗ ſnperna gra vns: nelens vo
ee amime i llimm ocus regiminis ſicut deſiderantibus ? taa elegit: ſub hunilitatil kace hen be. P:- volens no⸗
moꝛtni. negandus.: ſta fugientibus eſt oferendꝰcontradicat. Ickem in moꝛalibus. ho ryi q.i s 6
.α ee vede e . p Purgatmn
Tiange rarke depꝛo⸗ ar. pꝛo.h. ꝙ pꝛomouendus debet epiſcopo congier crihen echha. ſ3
Monfi . ſeg etianm cent Direre: iſti are. i. ſecum diſpenſare. Iſaias cni adhuc imundus obtulit
gg . Bonft ignr arnm. ſeg en um hoceſ oicerefacnmn —— ſer z hic ar. ꝙ ſi aliquis eligitur qui ad/ 6
. tefigure figur ari. vel hoc nld cereg laetum iſ iue 0) ſignil rer a⸗ e 1 in moꝛtali peccato:ꝙ ideo non eſt vitioſa elecrio ſi ip̃e velit coꝛ ſhr⸗
ctumillins: ſed factim iſtins ſignificauit factum iſtius. vel ideo dicit boc:qꝛ huc eſt in moꝛtal en c ſt hic ar. qꝙ duo ſimul poſſunt eligi. vt ſi
in facto iſtius completur illa figura. . Z L rigi. t . . di · quidem. Item eſt bic ar . po

146G
. ar. extra de ſen.⁊ re indi cãʒ. nam
ia nihil contineat iniqui ar.extra de ſen renunci.
.. uin tñ glias enen extra d diecin —— agere
iri ixi di ſudij. 79 datur a eligen Pe atoꝛ datus ad rem vendica id qo eſt vi
H . obtineat. vt dixi.S. lxi di ſty unin mala ſignif/ dat tranſlationẽ.in pꝛin. ? arenan obilem. ſufficit eni ꝙ mr aehan a
bte⸗ „ mbat: alter obtin itione. ponitur en polt tranſſaria ff. de pꝛocurad r i.pt. f. iucd. ſol. iam tm.
s enum ſi de ſuo ·ex ambitione · po a Ruetcon um non ſit mandatũ ·vt.f. iue gari vlii giem ar
igufe QEndun üde wone-. ericus eius roca ri cinuũ mandato: ip cettradicere reſcri-
unt ricus e el mandato p 1
bcſf Non babuerit. de pꝛopꝛi bPo inuito non potc imatr iuſta ne⸗ pro.veln F de offi.·
iiti Pꝛopꝛie hic pʒ ro quare epo itas' oppꝛimatr iuſta ne⸗ cipis qñq;. e de offi.
eſerſan Pꝛopꝛie. hic pʒ r Hat᷑ illa ſuauitas Topp I 0 P 2 ls ma
anch ar ve. —“ illa ſin 5 Pꝛo ingeni dele. ex parte.qꝛ ʒ ma
mſgite ad epatũ. vt. lx/ ,,, dignitatis ſp ha . Itẽ petrus. ne epo ꝙ det ali⸗
en cpe eet voto dig eſſitas. Itẽ pet eĩ vba doctrine det ſoli eo ꝙ dete
nne iij. di. litteras. ſz Locus deiectionis in celn iti voctoꝛ mnodereĩr vba doctri pꝛebendã tñ nõ fa
NMnen inuito eo fit mo it in neceſſitate. diſcentiũ qͥ docet ⁊ inſtruit AI cr nſenſu
fu 4 nachusgirgdl ln gienc ſi mopere eſl as obedt mn eN ane len bingem oiden eigert, nõ. vij.
Cranms ue. qꝛ iſte Pſu⸗ . aliqd ha eritb rudes emetg ⁊ verbi oꝛ . petiſti.
SS 1 Kucnn rſboaliie ä rerſng eck ſamenſen Racbalir di gere de⸗ keib dopuli
dehim ambitione. 2 f⸗ la eſt:a cũ huius mũdi ſu .isd né ꝓ audientis doct? .hriij. plebs diotrẽb.
mbon eir mnã cũ huius mũdi ſuc t:is q nẽ ꝓ ime eſſe eruditus ⁊ doct Xdi.lxiij.p
ſſffeg cit ad ſuũ como minima eſt:nã c ioꝛ imperat: .is ꝗͥ et g appꝛime e idusaſiẽ ſſe. ⁊.c. vlli. ⁊.S.
V D nac ipit: cu locus ſuperioꝛ imper le ſibi beret g appꝛime turus paui ⁊.c.noſſe.⁊.c.
ſon m d. ille neagoc pꝛecipit᷑:cũ locu bedit:obediẽtie ſib . henſibilis maturus pa ſtme 7.0. ꝛdinationes.
ar. Peer⸗ edit: irrepꝛehe tẽ hũc poſt m i.q. i· oꝛdi 2.
dgußt d . Inuit?èar. d ꝑcipienda heco pꝛio anbe irre ſtis foꝛe clementẽ huᷣ Quni pꝛeſtantioꝛ.
nunerari ad ꝑcip ſi ad hec ex ꝓpꝛio anhe ſi ꝓbaſtis Auioimnibus A.⸗ eite
Ntge ꝓ remuner 5 irtutẽ euacuat ſi a entia diri it: qͥ . ſq m. ,Pic cõ aratius tempe
ntia Dirigit: q tem eiuſde ndat. P bic cõp ſuf⸗
minin nondcbennus i ſe ſub obedie ibidini Item eiult leuare conte b.ßm eum eni ſul
R inuiti f. neqʒ en le inb obe ſpera libidini ſt: ſingulos re us pꝛeeſſe vo rat. ligat.
Klnin coinmitkdd ſat. neq⸗ da huius vite ꝓſpera libi pE auc;ibns pꝛeelſe flcit ꝙ bonus eligat.
e rxiij. q.ij ad ꝑcipien abu . Rurſus cũ mũ Lemens ſi tanqᷓ is inua: cit Bonu bonus
rnein VWamspchpil:cn, pban adiniß EGAarirclegmanfa lore omms koipſognon eſt ma⸗
kit xx.q.i · illu di deſpectu . ſemetipᷣo anim æ ſinaulos releuaæ qu hiero t ex de pꝛeſump.
daard xij. ille. e iubent: niſ ex ſemetipo an it: ⁊ ſingulos relei tas. Ieem hiero us vle de n⸗ ij. cuz
henn Xi bedien diumelie i ientie ſibi meritũ minnit: ac ſo licitudinẽ poꝛ . iunt: qui gra dudũ.⁊.ff.de le.ij 58
Ein . ſctor pʒ ꝙ abpparar obeclentien deſpecta mnnien nymus. Sontſe⸗ einei tribuũt parer Srogornce zin 3
Pint inobedienti, eg qt ad ea din dit. Et paulopoſt eritis gradu ec nit. Ex à maioꝛ boni iudi⸗
laie mabedenna⸗ cec lenſqʒ deſcendit.Et ꝛepo non men it: me ſpernit. Ex lij dʒ facere pꝛeiu
. 8 nole op mis iure pꝛepe Vi vos ſperni aphi lege ↄtẽ⸗ ali da act necei
l paratur h .. tusen obediẽtia victi edic⸗ ifeſtü eſt. qꝛ qui apli lege 2 cium.vt.iij.q.ix.
. dixi.iiij. q. i. ſuperius caro:ꝑ obe manifeſtů e 9 itis volu .q.i.teneamus.?
ſummgag. nit:qꝛ ꝑ vi actat᷑:qð õ a leſiaſticũ grae ie: xbm 7 ima.l.pl. Si
henn duerſo r.1 ꝛia voluntas m öſtrat pta eccleli⸗ ſed gratie: ) xpᷣ C. ſta. 21
x aduer iã vo ꝓppꝛia v entiae eſſe möſtrat᷑. erint alicuius deferre ſed eſa bꝛe aũt aliquis de alia ec⸗
Ninat E vum kia Vo ppaak obedientia eſſe mõ erint alicuius del lis in eccleſia pꝛ moreniqins deglase⸗
Ptimnt Sriũ comendaf olandi ſo ergo melius oſtendit᷑ qd: facere vident᷑ ꝗ ſit ꝑ aplm ſuũ in ſe⸗ cleſia elig nicutſitn⸗
Guumm rin co⸗ at Ex aduerſo erg eni q̃ſi pctm̃ ario⸗ yter ↄſtituendus ſit ꝑ ap- hie⸗ optimꝰ eſſe. ſicutſ
l alind vituperat . de ſentiat.Si e ido⸗ ſoyter9 eſt. “Item e⸗ eadem ciuitate
Cprrertr vt. ſ. de pe. di. ij. eius lau 1 quaſi celus ic . ibus executus e toꝛ de ig eſt ſi eſt
4 yt. . de pe ugnare: ⁊ fidei quentibus exe ſtici. ſumitur: ſatis eſt ſi eſt
Mk ti Hecõtrario. Et landi eſt repug ſcere:ſola eſts que fide 1 in lib. leuitii. iſi qui ſumitur: lia: tunc
i ee acqeſcere: lo auiſe ronpymus in h on eligatur ni qu onus: ſi de alia:
cportſes nõ ß q optima latrie nolle acqͥe diẽtia:ſine q̃ quiſqʒ dotium non el n n bonus: ff. de tu.
l2 n⸗ ietia: ſine q q Ac ſacergotium ne ꝛz habeatur. it optimꝰ.ff. de tu.
Aumn eſt ꝓbatio que meritũ poſſidet obe idelis eſſ videat᷑. „ 027 doctioꝛ he „ erit optim lij di⸗
2127 . ng mneiz z elis eſſe 2 ceteris 7 ſancti * (E., do pꝛin . diuus. Alij
Chetr fitꝑ ſuũ õrriun me lis ↄuincit᷑ ẽt ſi fidelis n5 ceter. go dũs de ↄſtituende eu. da. diu ſeinper
ic. 7.iqi. cti infidelis ↄuin . Qui pꝛeeſſe Ncet ergo dñs ſſſet: tñ ↄuo⸗ t melioꝛeʒ ſempe
mgor yt hic. ? i q. . ci i Nẽ auguſtinus. Qii pꝛeeſſe eber —Ic iſſet elegiſſet: tñ ↄuo⸗ cun dũ. vnde.
unſm rxiij. /ij. aie. x e deſiderat epiſcopari nõ debe ope peecep liel Friegi Alg 1o eſbzeo volunteli
. eelietnn o Ur panum wen erat⸗ Pang. e Sol d detdenes bence amaio
fannne man. eſt iur. l.ii. Ce Par onere vo 1 ſacerdote ẽt p 1oꝛ eſt ex ofs inus bonuz. ſi
an „ at: ex on is ſacerdo pꝛeſtantioꝛ ars minus bonuz. ſi
n sE. Solaeti. (oelider Seſtoperisno ond68. Haceraqefee d ul pꝛeſlantior eiten ei pa ellat
b Sol E⸗ . elt operis . ⁊certi lint: qð qui :qui ſanctioꝛ:qui minoꝛ pars appella
beunste neceſſaria.ſic.õ epatus:qꝛ nome . ſctü vocabu uz . Doctioꝛ:qui Erte r⸗ m ellatio
4 necell epat atq inde dic t populo:qui doc oꝛ: ille eligit᷑ ad ſace tenet eoꝛuʒ app
ediiel di. viij · c.ſi ſolus grecũ eſt eni atqʒ i illis qbus p̃ficit ſu⸗ pop inentioꝛ: ille eligit adſa m inſtam canſam
Nieöa, pꝛeficit᷑: illis qbus p̃ᷣ 4 Oi virtute emi lo' ne qua nam iuſtam
N be⸗ Di cha. ð ille qui pꝛeficit᷑ lhi ſe 8 q p⸗ 0. I ſtante popu 11 textra de
eS 8.ſcopos qᷣ hoc atte . is ſcru aſſignant. v
ſuimgen hcdes dit curã eox.ſ.. gerens. latine otiü: ⁊ ho ctatio cuiq;ᷓ nequ bis q̃ fi.a ma. par.ca.
ſe i.ipꝛeeſſe yt intendit q Sepos ſi velimus latij. ſtmodũ retra q ⁊ apłus bis qͥ fi.a ma dſi
gnutt ri.i.pꝛeeſſe intentio eſt. S Ppo icere: vt in⸗ po . t. hoc eſt autẽ q ER m in cunctiſ.Se
ſvemcptt ſit non vt pꝛeſt pe ne ſſumus dicere: 1. „. ulus reſidere D dotis dicẽs: cu int: caſſanda
ſſt. n ipintendentes po lexerit: nõö pulusr atione ſacerdotis iſ Ullielegerint: caſſanda
di tont vt. xl. diſt. multi. upinte 5 ſe ep̃m: q pꝛeeſſe dilexer pcipit in oꝛdin imoniũ br̃e bonũ ab hi eſt eoꝛum electio. cum
8 L e epᷣm:q p ſcende ve pcipit in o ſtimoniũ hre 0 5 eſt eoꝛum electi
ſen nntn Perare ergo r telligat nõ Fa mao cognoſcende oʒ aũt illũ ⁊ teſtimon lius aliquid timũ debue
„ V in mpliu ſemper optimũ debue
cnean denderare poſ⸗ ꝓdeſſe.Itaq hibet᷑:qð ad laudabile ꝑ qui foꝛis ſũt. Ego tñ ⁊ ampliu⸗ ſes it eligere. vt. lxiij. di.
bec õs ibet: q qui foꝛi lcit: qꝛ ↄuocauit moyſe⸗ rüt eligere di
fingn ſumus cpatum ritatis nemo ꝓhil ſupioꝛ ſine quo regi video ĩ eo qð dicit:qꝛ ↄuocaui e ocs metro olitano.lxi.di.
4 lix. di. ſ offi ½ r ciu.locus vo ſupiea mini vigeo a: vt hoc ſit colliger metropoltie lxxv. di.
wunr t lxxvij. di· tinet ociu.locuj 11 ſi ita teneat᷑ atqʒ „ oẽm ſynagogã: v „ e virtutes nec emeritis. xxy
nſuan Röngeltdd uluſ nõ pot: T ſi itat etit: ⸗ oẽm ſyn in vnũ ↄgregar a⸗ lti. lxxiiij. di. epoꝝ.
i i ⁊.i. ꝗ pop . deceter appetit: 9 imi vires ⁊ in v bo habet ſa⸗ c. v .g. vlti.
rrn i. nõ eſt putãda. ſtret vt dec , rit charitas verit⸗ ſermo de ſa imi virtutes non i.vbi dꝛ ſuß
Obellagnt i.nõ eſt pu 1 ſctm̃ querit ch agrita Vl cu 1 „ es qnim vi „ aſteriũ.vbi dẽʒ
* ir 3. Dixit obꝛez ociũ ci ipit neceſſitas charit tis:vigilent o in⸗ il in eis monan lus.
nttpomi Itaqʒ. dA iü iuſtů ſuſcipitn it: ꝑcipien cramentis: ihil ſcientie nihil in eis ficit ꝙ non fit malus.
en Pare opa tis:quã ſarcinã ſi nullꝰ in ttati. SZSi intente il deſit induſtrie: ſe Fili inreſligunt cu
anzoi aerareehil dirit tis: qu⸗ intuẽdevacandũ eſt veritati. ſapientie nihil de : ddſit oſs ↄgrega⸗ galius ibi melioꝛ nõ eſ
modo d tuede vac ter cha⸗ agpientie ſenſuũ:adſit o S i ig ctiaz ob
nston ium. m 5ge atqʒ intuẽdev enda eſt ꝓp oĩs multitudo ſenſuũ: :vt quid ſit n mnachlodt 5,0
“HD ualiter.ſ. yt nõ Ir i nit᷑ ſuſcipi imõ veri⸗ ois multitu itationum: vt qu ir r melioꝛ
Ghomni ff. ve aüt imponit é: ſed nec ſic oimõ v tio ſanctarum cogi “ tinet ꝙ ſemper meli
6 ingerat ſe.ff. de ritatis neceſſitatẽ:ſe ne ſubtra tio Anctarum gis adbereo opinio-⸗
n r.que oia. rritatis io deſerenda eſt: ne ſubir. .colla.i. Ego magis adherec ctio
ſtpoſe ppetitur tatis delectatio . 2. e monach. .. vlti.c c in electo quare ert —
NA N hL' Appetiti. Aat eſt eligendus.in aut · de mona entibus ne mni cta ſunt.cx
a r c alignis ſe a.5. ein ſeriruris. 2. vig vos eſeligen cum non ſit vitium elchcaſkeenin ea que iniuſte ſee oteſt eli⸗
nn ſd . bet n ſcripturis. z.x ni. h. nam non debe ſi bonus iuſte poteſt eli⸗
ſinn Perel poteſtne in eum i tranſlata rein ſe⸗ erit dinanttert erir denalenan ahnenatian de elec. cũ olerra Rermer contra ea qᷣꝑ
ligere ſi pe rentem 7 eum tras. ⁊ extra de inſti. ſti. ſpo gudita. ionez non admittitur ap . 1o. ff. de ap. reci.
D ꝛ inter conferentem ⁊ er a. per noſtras in iure. de re illam electionez n õͤ admittit᷑ appellatio
rner autem. qꝛ in ile extra de iurepa. p lec. cum in iure. gi.ergo contra illam ta ſunt nõ admittit ſone cum maioꝛ ſit
mmine bap. debitum. ſimi igere. vt extra de e Sec Soeceto ſauenla rel ſarin rendũ de meritis perſone cum n li
6enntee de bap ſt tamen ſe coelig . petuo decreto ſancita vel ſt querendũ d ñ. Sic vides in ſimili.
ſann ad noſtram. pote lationis. itus non impediat qnai pp l.pe.? vlti.nõ enim e vt e de elec. dudũ. Sic vi⸗ rs eligat ð
un ſ, .Suauitas contemp platio eum penitus non imped vel non. l.pe. ⁊ vlt arte qᷓᷓ ex altera. latus eligi.ſrtñ maioꝛ pars al⸗
NN. —0 imat᷑.i. vt contemplati ſoni numerus ex vna p leſia debet pꝛelatus eligi. f ioꝛis partis cũ a
hH Etoppumait Nco templationi. nunn tnapelitionem ptehmnetebcttannatonspartiecg .
n mel. Pio lt eſſe intentus contemplat toꝛ. nam ſemper de ellationem: pꝛeualet elect o ex alioꝛum opinion
mn n ſoe ninns vñ ingenio.ſi.xliij.di. ſit recto⸗ xxxviij ercleſia aliena: . poſt app tra de elec. cum inter. im elioꝛem rem la⸗
unne, 9 Æρννππ⁰. dge. ſeire debeãt: babes. xxxviij eccleſ s beue poſſet mellonm em ſa
nntg 0 45 rln age⸗ vel SHilrodi lsdchen Pa elec. nobis. ſernerer p quiiiber etcare Beſhete doet õ ci lüij.
o D pEt doct?. icit tamen mediocris ſcientia. e:⁊ magiſter pecce . ublice facta ſunt n Pbreire cipio electiõis
tenn di nulli. v ſe. ſufficit ccare. e⸗ ulo.ergo in bis que pul .di.gdicitis. cum in pꝛincip llectiſſimi.
idus. i. timens pe Populo. er. .ſi expoſitus. xvi. di. .itij. in iſtis. 7.ſ. e. q. ij. dilectiſſimi
un a Pamang rmn eſcfG lxrxvi di frarem. 3Trnnlle irrxvi d ſierp udi odicens.s. di iij. in ini arnie electionẽ que fit
. rC Se rninmncſeren n dere ſeruare mocetnmdi quis Rrnar Polten oe videt᷑ ꝙ populus ontr di. illud. cũ eis inuitis
We 788 Releua ar. iudicem pori t. in fi. qꝛ ſtatim nõ debet lligät. 2 . Retractatio. tipere poſſet electionẽ. vt. xxiij diillud t ijz
mn C. di. licet. ⁊.l.di.ponderet. i. licet. 7. xxvi.q.vij.alliga . in ei? abſentia cũ excip J
inmin Wꝛemytlry di ſepius femktere raladi excedere fines mandati:
ne i n. NIcet. pꝛecepiſſet · ar.
Kn

5„

7„ 7

non ſit dandus eps.pt. lxiij.

d
2z ex de elec.oſius.⁊ eſt
ſimile. C. de penis de/
curionũ.ſic.xxij.q.iiij
vnuſquiſqʒ. Qui eniʒ
ad clamoꝛẽ populi ma

numittit aliqnẽ: vide?ẽ

coactus manumittere
C.q manu.nõ poſ.l.ij.
⁊.ff.qui ⁊ a ꝗbꝰ.ſi pꝛi/
uatus.Qnñq; ad vocẽ
populi aliquid fit.xxv

iij. di. de firacuſanc.l.

di. vt ↄſtitueret᷑. atta⸗
men ad clamoꝛẽ ppli
remittit alicui pena.

ff. de ſic. l pe . ð hoc nõ

vt.lxi.di miramur.
e¶ Qui ſe idoneum.
ar. ꝙ nullus põt ſe eli
gere.S.e. in ſcripturis.
ſf¶ Acclamatio.s.c.
ꝓx.ð. Sed ibi bonuʒ.
teſtimoniũ ppli audit
hic vᷣo ſtrepitus nega
tur.v.q.iiij.in loco.
gEc nouum. fi.
Alxiij. di. noſſe. qꝛ
quot ſũt hoĩes:tot ſũt
ſnie tot opiniones.ſ.ð
cõ.di.iiij.ſic̃ in ſacr̃is.
⁊. ff.de recep.itẽ ſi vnꝰ
§. pꝛincipaliter.
h¶/Repꝛchenſibile. ſi
nõ eſt reßh ſibile qjre
ergo caſſat᷑ electio q̃

fit in ſciſmate . vt ex de

elec.quia. 15
1 Vdacter. arbi⸗
trriiũ.appꝛobatũ
ne fit. . . xxiij.qi. qd
culpat᷑:) vbi dꝛ ꝙ no
eſt ptãs niſi a deo iu/
bente vel ſinente. xxvi
gq.v.nec mirũ.ſed nen
appꝛobat ſed ꝑmittit
eos regnare. ſi.vi.q·i.
ex merito.
lꝛ Et non ꝑ me. cõ/
pꝛobantẽ. ſed tñ inbẽ-
tẽ. Et ita ẽ ar. ꝙ qñqʒ
galiquid iubemus qð ñ
appꝛobamꝰ. ⁊ c ar. ʒ
ea q̃ ꝑ impꝛobitatẽ ob
tinent᷑ ꝙ illa dicuntur
ftłeri innito dãte. vt ex

de reſcrip.ſi qñ.⁊.C.ð

q.i.ſcias.vbi habes ꝙꝙ
qni inuitus aliquid fa

cit potiuſ dẽ pai qᷓ; fa

cere. vt. S. di. vi. teſta⸗
mentum.

¶ Per ↄſilium.i. ap/ .

pꝛobationem.

m Vnt in eccleſia.
L ꝓpter hec.ar.in

re tpali non eſſe ſerui

endũ alicni niſi ſecun/

dario.vt lxxv.di.c.vl.

⁊.lxi.di.quid ꝓderit.⁊

lxxiiij.di.ↄſuluit.⁊.lix
di. c. ſi officia.
n Nlnd. melioꝛes.
ar . ꝙ nõ plus dʒ
pꝓ aliquo pᷣſumi. iõ qꝛ

pʒ dignitatẽxl.di. nõö

loca.⁊. c.multi.⁊.ij.q.

vij. querif. ⁊ di. ix. ego
ſolis.ar..xi.q.iij.ab-

Cauſa-

di c. vlt. ſed hoc nõ concedo.vt dixi.xxij dic.c ·
Pontifex. vel eius officium.xxxvi.di.ſiquis vult. L ”DM
Quid indumenta.xliij.di.ſit rectoꝛ diſcretus.

—

Is tantꝰ.ꝗs erit· ar. ꝙ n licet mioꝛi qð maioꝛi ñ licet. xxxij. q.v.ſi paulꝰ
¶ Clamoꝛibus.ſic g electio que fit ad clamoꝛẽ populi nõ valet. vt hic

pontifexꝰ quid vnctio quid'indumenta
eius conferens intra ſacrariũ coꝛdis ſuni

poſſit aduertere. ¶ ¶ Item ex libꝛo nu⸗
meroꝛum. WMWopuli

gubernatio diuina electione pꝛeſtetur.

Dergo tantus ille ac talis moyſes

non per mittit iudicio ſuo de eligen

do populi pꝛincipe de conſtituendo ſuc
ceſſoꝛe:quis erit qui audeat vł ex plebe
que ſepe clamoꝛibusꝰ aut gratia aut pᷣ⸗
cio foꝛtaſſe excitata amoueri ſolet:vłex
ipſis etiam ſacerdotibus quis erit qui
idoneũ ad hoc ſe iudicet:niſi hoc ſi cui
oꝛanti ⁊ petenti a dño reueletur: ſicut ⁊
deus dicit ad moyſen:aſſume ad temet
ipſum ieſum filiũ naue hoĩem:qui habʒ
pm̃ dei in ſemetipſo ⁊ impones manuſ
tuas ſuꝑ eum ⁊ ſtatues eum coꝛam ele⸗

aʒaro ſacerdote:⁊ pᷣcepta ei dato in cõ⸗

ſpectu totius ſynagoge ⁊ pꝛecipue de
ipſo coꝛam eis ⁊ dabis claritatẽ tuã ſuꝑ
illü vt audiant eũ filij iſrael. Audis eui⸗
denter oꝛdinationẽ pꝛincipis populi tã
manifeſte deſcriptã vt pene expoſitõne
non egeat. nulla hic populi acclamatio
nulla ↄſanguinitatis ratio:nulla pꝛopin

quitatis habita contemplatio eſt:pin/

quis agroꝛum ⁊ pꝛedioꝝ relinquat᷑ he⸗
reditas.gubernatio populi illi tradatur
quẽ deus elegit.homini:ſcilicet tali qui
habet ſicut ſcriptũ audiſtis ſpm̃ dei in ſe
metipſo:⁊ pꝛecepta dei in ↄſpectu eius

ſunt:⁊ qui moyſivalde notus ⁊ familia

ris ſit id eſt in quo ſit claritas eius legis
⁊ ſcientia vt poſſint eũ audire filij iſrael.
¶Item gregoꝛi.ciuibus neapolitaniſ.
MNon ex fanoꝛe ſed iudicio debet veni⸗
re electioo.
RILEc nouũsnec repꝛehẽſibileꝰ eſt in
eligẽdo epᷣo populi ſevota ĩ duas

partes diuidere:ſed graue eſt qñ in bu⸗

iuſmodi cã non ex iudicio ſed ex ſola fa

uoꝛe venit electio. CQCũ aut guberna⸗
natio populi ei tradi iubet᷑ quẽ deus ele

git: dat intelligi:qð aliqũ quibuſdã tra⸗
ditur quos deus non elegit. & AUnde
bieronymus. HPon ex arbitrio
Reialananlo datur pꝛinceps eccleſie.
Adacter foꝛtaſſe aliquid dicimus
tIiñ qðõ ſcriptũ eſt dicimus:nõ ſemꝑ

pꝛinceps pplo ⁊ iudex ecclie ꝑ dei arbi
triũ dat᷑:ſed ꝓut merita nr̃a depoſcunt.

ſi mali ſũt actus noſtri ⁊ operamur ma
ligna in conſpectu dei:dantur nobis pᷣn
cipes ſᷣm coꝛ noſtrum: ⁊ hoc tibi de ſcri
pturis ſanctis pꝛobabo.audi nanqʒ qͥd
dñs dicat: fecerunt ſibi regẽ ⁊ nõ ꝑ me?
pꝛincipem ⁊ nõ ꝑ conſiliũ meũ.Et hoc
dictum videt᷑ de ſaule illo:quem vtiqʒ
ipſe dñs elegerat:⁊ regem ſibi fieri iuſſe
rat:ſed qm̃ non ſᷣm dei voluntatem ſed

m peccatoꝛis populi meritũ fuerat ele

ctus:negat eum cum ſua voluntate vel

conſilio cõſtitutũ.Lale ergo aliquid in⸗

telligamus ẽt in eccleſijs fieri: qð/ p me
ritis aut in verbo aut oꝑe potens a deo

tribuitur rectoꝛ eccleſie:aut ſi malignuʒ

ſit. 7.lxi.di. miramur. ino iitt..
o &“ Pꝛobibent. pꝛopter negligentiam. vt.z. xlyij. di. .neceſſe.
p Valis erit. maioꝛẽ ſic.S. xcyi.di/quis dubitet. s. di. xi. ſtatuimns
⁊.c.ꝗd pꝛoderit.vñ quidã diſcipuli in hoc decepti nimis feſtiniẽt
ad cathedram.⁊ dũ delectant in loco gloꝛie:fiunt aliſs auctoꝛes ruine

faciat populus in conſpecmu dñi ⁊ tales
ꝑſeuerent:talis eccleſie iudex datur ſub
quo famẽ ⁊ ſitim populus patiat᷑ nõ fa⸗

mẽ panis neqʒ ſitim aque: ſed famẽ au
diendi verbum dei. & Item auguſtinꝰ

Hon ſunt filij ſed mercenarij qui hono
rem ab hominibus appetunt.

Vnt in eccleſiaquidã pꝛepoſiti de
quibus apoſtolus pauluſ dicit:ſua

querentes non que ieſu xpᷣi. Qnuid ẽ ſua
querentes non chꝛiſtũ gratis diligentes
ſed deum nõ ꝓpter deu querentes:tꝑa⸗
lia cõmoda ſequentes:lucris inhiantes
bonoꝛẽ ab hoĩibus appetentes:hec qñ
amant᷑ a pꝛepoſito:⁊ ꝓpter hec ſeruitur
deo:quiſquis talis eſt mercenarius eſt:
inter filios eiꝰ ſe non cõputet. Non
ergo qui pꝛeficiuntur ſemper ceteriſme
lioꝛes intelliguntur. Unde hiero.

Ex electione non pꝛeficiuntur epiſcopi

ſed compꝛobantur. .
ANlud inferendũ eſt aduerſuſ eos qui
de epatu intumeſcũt ⁊ putant ſe nõ
diſpenſationẽ xpᷣi ſed imperiũ ↄſecutos
qꝛ non ſtatim oibus his melioꝛes ſunt

quicunqʒ ep̃ᷣi non fuerint oꝛdinati:⁊ ex

eo qð epᷣi electi ſũt:ſe magis eſtiment cõ
pꝛobatos.Si aũt pctã filioꝛuʒ ab epᷣatu
iuſtũ pꝛohibentꝰ quanto magis ſe vnuſ/
quiſq; cõſiderans ⁊ ſciens qꝛ potentes
potenter toꝛmẽta patient᷑:retrahit ſe ab
hoc non tam honoꝛe qᷓ; onere:⁊ alioꝛuʒ
locum qui magis digni ſunt non ambi⸗
git occupare.“ Iem emſdem.
Pꝛo gradu ſui officij quenquam me⸗
lioꝛem eſſe opoꝛtet. =

QFeni eni erit edificatio diſcipuli

ſi intelligat magiſtro ſe eſſe maio⸗
rẽꝰ vnde non ſolũ ep̃i pꝛeſbyteri ⁊ dia⸗
cones debẽt magnopere pꝛeuidere: vt
cunctũ populũ cui pꝛeſident ↄuerſatiõe
⁊ ſermone pꝛeeant:verũ ẽt inferioꝛ gra⸗
dus exoꝛciſte lectoꝛeſ cuſtodes ediũ aco
liti ⁊ oẽs oĩno qͥ domui dei deſeruiũt qꝛ
vehementer eccleſiam dei deſtruit meli
oꝛes laicos eſſe qᷓ; clericos. & Idem.
R„ opulus indicabit epiſcopum ſua of/
icia non agentem. G
Ereoꝛ quõ regina auſtri veniens
Alinibus terre audire ſapiam ſa⸗
lomonis iudicatura eſt hoies tꝑis ſui:
1 viri niniuite acta pnia ad pᷣdicationeʒ
ione ↄdemnabunt' eos qui maioꝛeʒ ẽt
iona ſaluatoꝛ eſt tempſerunt:ſic piurt
mi in populis epᷣos iudicen ſubtrahẽ⸗
tes ſe ab eccleſiaſtico gradu·⁊ ea q̃ epo
ↄueniunt non exercentes ¶¶Item am⸗
bꝛoſius in increpatione ad populum.
Qui clericos ſuos non coꝛri
coꝛrigere non valet.

ED ego vos arguo: cũ poſſi

tis me vno ſermone conuincere.
ↄuincoꝛ eni ego:cũ in hac parte clericoſ
vobis magis video negligẽtes quõ eni

poſſũ coꝛrigere filios:cũ fratres: emen⸗
dare nõ poſſim:aut qua fiducia ſuccen-⸗
ſeam laicis: cũ a conſoꝛtibus pudoꝛis

git populu

vr· xlviij.di. qm

ciat cathedram

n cathedra ma-
giſtrũ. yt. xl. di

yvlt. magiſtri eni
moꝛibus ⁊ facũ
dia debẽt alios
pꝛecedere. vt.¶
de ꝓfeſ. ⁊ medi.
magiſtros.ſi.x.
T erit talis mgr
cuius cõparatio
ne ſui diſcipuli
palee dicant. xt
xxy. di. . cris.
q MWelioꝛes.
i.clericos eẽ de⸗/
terioꝛes ꝙᷓ lai⸗
cos. ſufficit eni
clerico ſiẽ bonꝰ.
Pr Ereoꝛ i.
. verecun⸗

ra.nõ ptãte iudi
cij:qꝛ illud femi
ne nõ hñt. iij.q/
vij. ð. tria. fl. de
reg.iur. ij.
.Londéna,
bunt. melius vi⸗/
uendo.
u ¶CEos. ſ. in ·
xJudicẽt. 5.
di. xxviij.c. vlti.
3.5.di. xxi.noli⸗
le.ð. vi. q· oues
ʒ.ſed nõ dicunt
ſubditi coꝛrige⸗
re ne inlcate
pꝛelatoſ poteſta
te officij ſed vi ·
te cõparatione.·
vt.i.q.i.nonne.
y Vid aũt
Yuincere
⁊ ruboꝛẽ incute
re ex hoc ꝙ lai⸗
ci melioꝛes ſunt
clericis.non eni
poſſet ob hoc re
pꝛehendi.xlvij.·
di. qð ad nos:qꝛ
nõ eriminis re/⸗
latione: ſed in/
nocentia reꝰpnt

gatur.ff. de pu⸗

bli. indi. is qui.
3 C.Lü fratres

aglias ſocij dich

tur. x. q.iij. cauẽ

dum.

26½— Succenſe⸗
am.i.iraſcar.

3
cũ magiſter fa⸗-

hil
gn

ſene
kti

umi
zinnn
Lo
in
nnien
ru
teus
Lcchntis
naga
7
Inhti
Learhet
inthttt
Ccoſee
ſthn
Ptogt
ͤte
ſicmnnin
üirelt
enni⸗
Unfi
Niche

ip
Sru
GrvN
Rm.
6 m

g C Meminem.contra.S. v.q.v.non vos.ſed hic loquitur quando eri/

VIII.

men non poreſt pꝛobari:ibi quando poteſt.occulta enim crimina non
habent vindictam.vi.q.i.ſi omnia.xxijdi.erubeſcant.

patro

Pa
ↄſiſtunt in pecu

nia vl obſequio

⁊ tunc fit ſimo/
nia.aut in pꝛeci
bus. ⁊ tunc aut
ſüt carnaleſ aut
ſpüales ſi ſpũa/⸗
les valent nec ꝑ
eas fimonia cõ⸗
mutit᷑. vt.i.q.i.
latoꝛẽ.carnales
Et ꝓ digno ſunt
recipiende. vt.i.

q.i.quibuſdam

in fi. ſed pꝛcces
carnales ꝓ in/
digno facte in⸗
ducunt fimoniã

iq i. de oꝛdina-

tionibus.⁊ dic
vt.S.e.moyſes.
dxNLlud qui⸗
gez patro⸗

cinia. niſi dignꝰ
ſit ille ꝓ quo pe
titur. vt. S. i. q. i.

nullus itaqʒ;. ⁊
c.pueri.⁊.c.qui⸗
buſdam.in fi.

a earoeſnl

d nõne ſun
giũ pf̃is
lio as cuiuſ
q; vniuer.l.illud
ſed illud q;'tum
ad numeruʒ eli/
gentium.

fVCompellit

qꝛ ad antidota
tenent᷑. vt. ff. de
peti.heredi.ſed
etſi. F. ↄſuluit. ⁊
lxxxiij. di. nihil
⁊ e de teſta. cũ
in officijs.hũa/
nũ eni eſt vt gs
exhibeat ei reue
rẽtiã a qͥ ꝑcepit
bñficiuʒ. vt. xyi.
q· ij. viſis.

gᷣNIlectiſſi

ro.ſic.lxxxiij.di.
nihil. ſic. xi. q. iij
quattuoꝛ.
b CIndicari.

ar.ꝙ electũ ouẽ

ſemel cõpꝛoba⸗
ſti:ñ potes poſt
ea repꝛobare.vt
· xxxij.q.v.hoꝛ
rendus ar.ex ð
hiſ que fi.a ma.

par. ca. ex oꝛe. ĩ

2 „

fi.õ. di.iiij. erit.
2. c. in iſtis. S. e.
q. ꝓxi. c. lʒ. ſi. ff.
de decur. l. pe. in
fi.⁊.ar.ff.ðᷣ pac.

dota. ↄuenit.ff.
de neg. geſ. pom

ponius:.ar.otra

de libe. cauſa. mñ ⸗
iccirco.⁊.l.non

ia.

bEc ſufficere.credendi.ꝙtũ ad articulos fidei laicis tũ ſufficit pi
LEctura doctrina.de conſe.di.iij perlatum.

verecũdia cõticeſcã: Ego ãt fratres nõ
de oĩbus loquoꝛ:ſũt certe quidã deuoti
ſunt ⁊ alij negligentes.Ego neminẽ no
mino.conſcientia ſua vnũquenqʒ ↄue⸗
niat. Item beda ſuper mattheum.
Epiſcopo ad ſalutem non ſufficit moꝛi⸗
bus ⁊ vita populo adequai.
Ec ſufficereꝰ nobis ad ſalutem ar
bitremur ſi turbis negligentiũ vel
quoꝛunlibet indoctoꝛum ſide vel actibꝰ
adequemur: quibus ſacris litteris vni⸗
ca eſt credendi pariter ⁊ viuendi regula
pꝛeſcripta. Ne ergo vt ſupꝛa dictuʒ
eſt tales ſui officij ſucceſſoꝛes aliquis ſi⸗
bi quereret:pꝛobibent᷑ epiſcopi alteruʒ
pꝛo ſe ſucceſſoꝛem ſibi ſtatuere:ac deſi⸗

gnatis nominibus in locum ſuum aliuʒ

Q. II.
UMod autem e amico
ruʒ patrocinia in ali
quoꝛũ electione con
ualeſcere non debe⸗
ant:auctoꝛitate bea/
ti gregoꝛij pape pꝛo
. bat᷑:q in tertio lib.re
it antonio ſubdiacono dicẽs.

giſtri ſcrib

n electione epi non munerum datio:

nec aliquoꝛum patrocinia cõualeſcant.
T udꝰ quidem pꝛe omnibus cure ti⸗
bi ſit vt in hac electione nec datio q;
buſcunq; modis interueniat pꝛemioꝛuʒ
nec quarunlibet perſonarũ patrocinia
conualeſcant.nam ſi quoꝛundaʒ patro
cinio quiſꝙᷓ fuerit electus: voluntatibꝰ
eoꝛum cum fuerit oꝛdinatus:reuerentia
exigente obedire compelliturſicqʒ fit:
vt res illius diminuantur eccleſie ⁊ oꝛ⸗
do eccleſiaſticus non ſeruetur:talem er
go te admonente debent ſibi perſonam
eligere: que nullius incongrue volunta
ti deſeruiat:ſed vita ⁊ moꝛibus decoꝛa
ta tanto oꝛdine digna valeat inueniri.
Item ad clerum mediolanenſem.
In electione antiſtitis cõmuni vtilitati
non ſuo lucro glnia 20ſpiciat.
ilij

„2

O eannni officij noſtni cenſu
ra cõmoniti ſuademꝰ vt in ſuſcipi

endi antiſtitis cauſa nullus veſtrum ne

lecta vtilitati communi ſuo lucro pꝛo⸗
piciat:ne ſi quiſquam pꝛopꝛia cõmoda
appetit: friuola eſtimatione fallatur:
qꝛ nec libero iudicio pꝛeferendam ſibi
erſonam examinat mens:qᷓ; cupiditas
igat. penſantes ergo que cunctis expe⸗
diunt:ei quem vobis gratia diuina pꝛe⸗
tulerit: integerrimam ſemper in omni⸗
bus obedientiam pꝛebete.id eſt talem
eligite cui ſemper debeatis obedire.Ju
dicariꝰ nanqʒ a vobis vltra non debet
ſemel pꝛelatus: ſed tanto nunc ſubtili⸗

ter iudicandus eſt:quãto poſtmodũ iu⸗

dicandus non eſt.
Q. III.

n ſimoniacus haben

Mciionem pꝛo indemni⸗

od autem queritur

us non ſit qui poſt ele

“

Q. n.7. II.

147

mutat.⁊. C. de ꝓfeſ.? medi.l.grãmaticos.li.x.ex de elec.cũ dilectꝰ.otra.vbi⸗
patientia nõ equiualet electioni ↄtra id qð eſt.ff.de pub.ſi ego.ꝭ.i. So.electꝰ
ſemel appꝛobatus nõ põt amplius repꝛobari ab eligentibus:niſi ex cꝗ nona
vlł de nono ad eoꝝ noticiã veniente:tũc eni bñ põt ab eis repꝛobari:vt ex jᷣ
of.dele.inſinuante.⁊ ex de excep.paſtoꝛalis.⁊.ff.de mu.⁊ ho.vt gradatim.ꝭ

tate eccleſie iuramentum pꝛeſtiterit faci
le pꝛobatur.aliud eſt enim ante electio⸗
nem iuramentum facere: vel ſe paciſci
facturum ad hoc vt eligat᷑:aliud eſt nuł⸗
la pꝛecedenti conuentione poſt electio⸗
nem huiuſcemodi iuramentum offerre

illud ab officio tanquam munus impẽ⸗

ſum deijcit:hoc autẽ conſecrando nul⸗
lum impedimentũ generat. De pꝛi/
oꝛi caſu ſcribit pelagius clero catinenſi.
MQui in epᷣm eligitur:de rebus eccleſia⸗
ſticis aliquam ſecnritatem nulli faciat.
Alia quidem iam dudũ ad fratreʒ
2 coepᷣm noſtrum eucarpum de vi
ſitatione catinenſis eccleſie ſcripta dire
ximus:vt in eis iudicium noſtrum potu
iſſetis agnoſcere.veruntamen qꝛ quoſ⸗
dam ibi non ſana intentione ſed pꝛauis
ſtudijs diſſenſiones ſuſcitare veſtra etiã
relatione cognouimus: qui ſcientes ſe

ad epiſcopatũ nec etate nec ſcientia nec

vite meritis poſſe ꝑduci:ad hoc tantũ⸗
modo inquietare eccleſiã voluerũt: vt
ſibi de his que ex ipſa pꝛeſiinpta ſunt:
impunitatem futurus pꝛomittat epiſco
pus:⁊ fiat rapine ſecuritas epiſcopatui
ambitio.hoc etiamvos duximus cõmo
nendos:vt decretum in elpidiuʒ diaco⸗
nem factum ⁊ ſubſcriptum ab omnibꝰ
quos veſtra relatio deſignauit ad nos
cum pꝛedicti viſitatoꝛes epiſtola ⁊ cum
eodem diacono maturetis deo ꝓpitiã
te perducere:⁊ poſt pauca. Cum igitur
hic filius noſter magnificus vir leo pꝛe⸗
toꝛ veniſſet:retulit nobis ðᷣ ſingulis que
ibi mota ſunt: ⁊ quomodo vota pꝛope
totius ciuitatis in elpidio diacone con⸗
coꝛdarent:vnde qꝛ de memoꝛati viri te

ſtimonio dubitare omnino non poſſu⸗

mus:iccirco ſicut dictuʒ eſt elpidiũ dia
conem ad nos facite pꝛoperare:nec ex⸗
pectetis vlterius:vt admonitio ad eum
noſtra debeat deſtinari:quẽ tñ ꝑ veſtrã
dilectionem in hac pꝛeſenti iuſſone ſpe
cialiter admonemuſ:ne cuiqᷓ ſe aliquid
dare vel daturum ſe eſſe pꝛomittat: ſed
neqʒ de eccleſiaſtis pꝛeteritis cauſis ali
quam ſecuritatem cuiquam audeat fa⸗
cere ſiue ꝓmittere:aut quaſi factus epi⸗
ſcopus ea que direpta ſunt permanere
libere patiatur: ſciens quod ſi tale ali⸗
quid fecerit vel fecit:nec a nobis omni⸗
no permittitur valere ipſa pꝛomiſſio.⁊

cum iudicijm noſtri quod de ſeipſo ha⸗

buimus damno paſtoꝛalis conſecratio
nis oꝛdinem pꝛomereri non poterit.
BDe ſecundo vo caſu in geſtis vꝛba⸗
ni ſecundi legitur.

ot electionem pꝛo indemnitate ec⸗
cle

eſie licet electo iuramentum pꝛeſtare.

nenſis eccleſie ſuffraganeus romã
ↄſecrãdus ad dñm papã vꝛbanũ venit
ſuus quippe archiepᷣs eũ ↄſecrare nole
bat:qm̃ poſt electionẽ ſuaʒ ꝓpter bona
eccleſe conſeruanda canonicis iurauit
ↄſecratus itaqʒ eſt a dño papa vꝛbano

Danllr⸗ arelatenſis ep̃s narbo⸗

—

repꝛobari. ⁊ ita intelli

git illa decre. ⁊ illa lex
rammaticos.
. NDod autẽ.
Et añ ⁊ pꝰ
electionẽ li⸗
cite ſᷣm qᷣſ⸗
daʒ petit᷑ cautio: q̃ ha
betr ex inre vel ↄſuetu⸗
dine.lxiij.di.qꝛ.i.q.iij.
qꝛ queſitũ.ex de pᷣbẽ.
ſignificatuʒ.a ſuꝑioꝛe
vᷣo quelibʒ cautio petri
põt.xxviij.di.ð ſiracu

ſane. x. q.iij. c. vlt. xviij

q.ij. eleutheriꝰ.c. di. ꝰ
moꝛc̃.Quidã tñ dicũt
ꝙ añ electõʒ nulla cau
tio poteſt peti:etſi pᷣſte
tur ſimonia ẽ.qꝛ videt
eã facere vt eligat᷑.j.e.
c.i. Idẽ ẽ ſi ꝓmittat añ
electionẽ ſe iuraturuʒ
poſt electionẽ.vt.i.q.ij
quãpio.ſed pꝰ electiõʒ
bñ põt:qꝛ tũc nihil ſpe
rat ab eis:ſed a ſuꝑio
re:pt dixi poteſt peti ⁊
ei pᷣſtari tale iuramen
tũ ſiue ante electioneʒ
ſiue poſt. c.di. optatũ.
xxviij.di.ð firacuſane

.xxiij.diſ.quanqᷓ;. tñ

id qð pꝛius dixi:veriꝰ
yvidet᷑ maxie ſi glibʒ ca
nonicoꝛum ita iurat.

ego iuro ꝙ ſi fuero fa

ctꝰ epᷣs nihil alienabo
de rebꝰ ecclie.qꝛ tutoꝛ
eligit ſub tali ↄditõne
ſi ſatiſdederit.vt.ff.de
ſignificaſti. nec iñ vr
eẽ ↄditio ſed potiꝰ ad
