abeceptie ciijs bi ſir cognitionẽ cquid illud e ranſfe emerſerint coꝛigantur. Qui vero no ſit bie oralet.
ni boc conigit ratur. Idẽ ex niceno cõci. NQuo luerint conuenire epiſcopi cõſtituti in o Eypberiti.
ſ. e. qm. ⁊ ex de occu. pe 2cilia ẽoꝝ ſunt celebꝛanda. ſuis ciuitatibus:⁊ hoc maxime cuʒ ſui eabtgkobrt
cut. olim. Abeat ſemel ↄciliũ añ dies qua⸗ coꝛpoꝛis ſanitate ſint ↄſiſtentes cũ eti⸗ Et oẽs.⁊ ꝓ
eBe oibus. ad os .. drageſime vt oibus ſi que ſunt ſi am ab omnibus alijs vꝛgentibus ne⸗ id eſt:als ſi oẽs
pectãtibus. multatibus amputatis mundũ ieiuni ceſſitatibus?⁊ inexcuſabilibus nego⸗ debẽt cõuenire
α ince Haicos unm 1 ſolẽne deo poſſit offerri: ſcõʒ vo ccis ſintliberi: licere eos fraterne cha ve viͤin nearet
nelciel nar i h agal circa tps autuni. ¶ Item ex an ritatis cõmotionibus conipi. C. Ie Eig eh aſte
g . Metropolitanꝰ. thioceno ↄcilio. Ad mox conectios ex cõci. vij.ſ ynodi. Canonicis ſubia rẽt ĩ ſynodo vt
no. ĩmagnis nego⸗ neim 19trouerſiax diſſolutionẽ bis in ceat penis metropolitanus qui ſalteʒ c. decernimus.
cijſſempꝑↄſulct archi anno epiſcopale cõcilium fiat. ſemel in qno celebꝛare ↄciliü negligitt. q Coͤcilia. p
epᷣs ſuũ pꝛimatem:vt SDW sl niucialia.qꝛ gli
bic.⁊.hxyv.di.de ꝑſona bet epᷣs irrequi

ſito metropolitauo põt faccre ↄcilia ep̃alia:vt. xxxviij.di·quado.
r ¶ Cauſis.que ad ſtatum ꝓuincie ſpectant.

2⁊. vj.q.iiij.ſi inter epos.Itẽ habes hic ꝙ pᷣmas nõ debet ĩtereſſe ↄcilio me
tropo.⁊. xcij. di.c.pe.?.xj.q.i.ſ clericus gduerſus. W
b¶Inſiruere. iudex a quo appellar᷑ põt inſtruere iudicẽ ad quẽ appel · s On opoꝛtet doceri.Cʒ eni nõ debeãt indigere d octrina: yt. i.
latur.⁊ eius cãm quare no recipit eius ap.⁊ exẽplũ ſibi reddere dʒ: vt.ff.ð D q.vij.ↄueniẽtibus tñ diſcere debẽt.xxiiij.q.iij.ſi habes.
ap. recipi.ſciendum.nõ tñ tanqꝙ; teſtis:vt.ij.q.vj.ſtatuendũ. t¶ Accuſare.i.debẽt excõicari:vt.ij.q.vj.quiſquis pꝛclatus.
i D Abeat᷑ dies qnadrageſime. In ſc.c.dicit᷑ ꝙ pꝰtertiã hebdomadã pa

. tia bhebdomada pa u Eruenit.ꝙ multe.ar.qꝙ per ſequẽtia intelligunt ⁊ pꝛeſumun
ſche. ſz iſte canõ pꝛeiudicat illi:qꝛ iſte canon eſt niceni ↄcilij:vel logt tur peedentia. n ſiquis ab hereticis ꝑ violentiã tractus fue-
m diuerſas ↄſuetudincs.xyvj. di.c.ſexta.p.pꝛima.

. 2 rit ⁊ ꝑ mẽlem ſteterit cũ eis pᷣſumit᷑ nõ tractus.vt.i.q/i.ↄſtat.Itẽar.
E Simultatibus.ſi multas eſt odiũ pꝛiuatũ.lxy.di c. i. 5 pꝛelatos ex vicijs ſubditoꝝ ⁊ magiſtros cx vicijs diſcipuloꝝ:vt
ꝘELirca tempus.idibus octobꝛis.vt.j.c.ſequenti. . xxviij.di.puſq.⁊.xxij.q.ij.qð ait.liij.di.legẽ.xij.q/ij.quattuoꝛ/xliiij.
m Ropter.admoneãt.i.ↄnocent vel ꝓpꝛie:⁊ ſic eſt ar ꝙ moꝛa põt pur i.

9:9 P. di.multis.xxxiiij.q.i.cũ per bellicam.⁊.C.de adul.hi qui.
garl. lz certus dies ſit appoſitus: als quare admonerent᷑ ſc·j.c. diſ. x¶¶ Neceſſitatibus.que neceſſitas excuſet. habes de oſe. di iij. hi q
qm.⁊ er de ↄceſ.pꝛebẽ.⁊ ec.nõ va.qꝛ diuerſitatẽ.⁊.ff.de peri.⁊ cõ.rei ven.l. .

. ſit. ar. 3 õ . GIFItẽ ſiquis ppter tempcſtatem vel ſflumen: vel qꝛ vocatus eſt adteſti
. lʒ gut. ar. )eð de elec · cũ in cũctis.ar..vij.·i.pñtiuʒ.· ?· xx··ij puella. moniũ pel 8 dignitatem:vel ſi incipit abeſſe cauſa reipu.velſi do⸗

u

⸗

Di.
meſtico funere impedit᷑:vel ſi maius negociũ ipſũ trahit execuſat᷑:
vt. ff. ſiquis cau. l. i. S. i· . ij. . l. ij . ⁊.ff. ex qui.cꝗ.maioꝛes.itẽ hi. vel
ſi ad maius tribunal vocatus c: vt.ff.de re iudi.ð pupillũ.s.his ꝗ co
gdem.itẽ timoꝛ hoſtiũ.ex de appel.ex parte. H
4 Aoniã ꝗdẽ regula.llð no.ꝙ cũ hec ſy nodus velit coꝛigere

XVIII. 14

nocat᷑ id qð factũ eſt:ſʒ dat᷑ actio ðᷣ ipſũ impedientẽ.ſʒ dic ꝙᷓ nõ reuoca⸗
tur ipſo iure.ſed per in inte.reſti.vel in eo caſu reuocatur qñ detẽtoꝛ non
eſt ſoluẽdo.extra de reſti.ſpo.olim.
e ¶¶Quadruplũ.ar.ꝙ clerici pñt pecunialiter puniri ⁊ punire.⁊.xxiij.di.
cp.· in fi · . xvij.q.iiij/diffiniuit.⁊.c.ſi quis deinceps.⁊.xxiij:qv.de liguri

antiquã ↄſtitu/
tionẽ facit nen 4 la eſt
rionẽ de ipſa. oniã quidem regula eſt que
ſic eſt icar. g dicit bis in anno per ſingulas ꝓ
nenocar paiſoz uincias abonere per ↄuentum epiſco
niſi faciat men pox regulares inquiſitiões ꝓpter fa⸗
tionẽ illius.ſic ẽ tigationes ⁊ vt opoꝛtune habeant᷑ ad
in reſcriptiſ.qꝛ

aliter nõ videt
papa ex certa

ſcientia Zꝛtium

iter agendum hi qui reßani ſunt:
diffinierunt ſexte ſynodi ſãcti patres
omni excuſationeꝰ remota omnibus
modis ſemel in anno fieri ⁊ depꝛaua

t le ta coꝛigi. ¶ Hic ergo canonẽ ⁊ nos
i reſcriptis ⁊ p/ renouamus:a ſi quiſꝙᷓ pꝛinceps inuẽ
uilegijs requi/ tus fuerit hoc ꝓhibere cõmunione pꝛi
rat ꝙ fiat men uetur. Siquis vero metropolitanus
tio pꝛioꝛum ad hoc neglexerit ager̃ abſqʒ neceſſitate
hoc vt poꝛa re⸗ vel vi ſeu aliqua rationabili occaſio
uocent: no tñe ne:canonicis penis ſubiaceat: duʒ au
ita in cõſtituti/ A
onib hoc iõ: tem ſynodus agitur ſuper canonicis
qꝛ oſtitutio pce ⁊ euangelicis negocijs:opoꝛtet cõgre
dit ex libo mo/ gatos epiſcopos in meditatione ⁊ ſo⸗
tu dñi pape: ?= licitudine fieri cuſtodiendoꝝ diuino⸗

qꝛ oĩa iura hʒ
i ſcrinio ſui pe
ctoꝛis:vt. C. de
teſta.oĩum. Itẽ

ẽarg. ad hoc

e de cog. ſp c. quam ſpecieʒ expetendi: quod ſi hoc
i.ſimiliter in te⸗ egiſſe cõuictus fuerit ſoluat quadru⸗
ſtamẽtiſmõ reg plum. ¶ Item leo. iiij.
rit᷑ ꝙ fiat men· MNon cogant᷑ pꝛeſbyteri ad ſacra cõ⸗
ſ Heios Oꝛte O cilia eulogias defere.
kruat. eliſec.. EGeulogijs ad ſacra ↄcilia de⸗
c. plt. niſit duo⸗ ferendis nihil inuenimus a maioꝛibꝰ
bus caſibus v terminatũ:ſed ſicut vnicuiqʒ pꝛeſbr̃o
ſi ſit teſtm facetuna placuerit.nã ſi cõſtitutũ fuerit aliquid
inter liberos:v- illo tempoꝛe benedictiõis afferre foꝛ⸗
eſa oe ſitan minuss libenter ad ſynodum oc
c Pin currerent: ⁊ magis venire obtrecta⸗
auten. inter l?· bunt que nõ ſunt vt arbitroꝛ rationa⸗
beros. ⁊ niſi ipe biliter requirende:nec vltro delate re
teſtatoꝛ legẽ ſi/ ſpuendeꝰ. C Item ner ↄcilio cartha.
bi teſtadi dixe⸗ iiij. Sine graui neceſſitate epiſcopus
rit: cũ dixerit ſi ad ſynodum ire non tardet.
ſeerd glinaͤr⸗ OQ Piſcopus ad ſynodum ire non
learege tuckfacis tardet: ſi non ſatis graui neceſſita
do fm:o q fa⸗ ke inhibeatur. ſic tamẽ vt perſona ſua

ciat mẽtionẽ ð

ꝛimo: vt. ff. de

eg. iij. ſiquis.in pꝛin. in cõcilij

rum ⁊ viuificandoꝝ domini manda⸗
toꝝ. ¶ Poꝛo non habet metropo
litanus licentiã ex his que defert epi⸗

ſcopus ſecum ſiue iumentum ſiue ali⸗

8 aũt ãtiquis obtinet ſiẽ potioris au/

ctoꝛitatl: vt.l.di.dño ſcõ.in fi. Jo.veꝝ ẽ ꝙ in reſcriptis continet᷑.ſed

legatum mittat ſuſcepturus ſalua fi⸗
dei veritate quicquid ſynodus ſtatue

bᷣ. ar. ex de peñn. lʒ.
ſed dic ꝙ vbi pena
ſpũalis eſt in iure ſta
tuta:nõ dʒ infligi pe⸗

rit. ¶ Item ex ↄcilio cartha. v. vriir no l aun ſi
Excuſatoꝛias litteras dirigãt qui gra Jõ aũt punit᷑ in qua⸗
uati ad ſynodum ire non poſſunt. druplũ: qꝛ crimen cõ⸗
cuſſionis cõmiſit: qð

PD Lacuit vt quotienſcunqʒ cõgre⸗

gandum eſt cõcilium epiſcopi qͥ
neqʒ etate neqʒ egritudineꝰ neqʒ alia

B Jeps metropolitanus ad cõpꝛo

uiciales epiſcopos epłas direxe

punit᷑ pena quadru⸗

granioꝛi neceſſitate impediuntur:cõ⸗ aunns ten npen
petenter occurrant:qð ſinõ poterint nit᷑ pena ↄcuſſionis:
occurrere excuſatiões ſuas litterato/⸗ vrt. xxiij.· i militare.
rie cõſcribant:niſi autem rationemꝰ bic ſignat pꝛium. xij.
impedimenti ſui apud pꝛimatem ſũũ . ij. fraternitatis. vbi
reddiderint eccleſie ſue communiöe? dicit ꝙ cer lens ne oy
debent eſſe cõtenti. ¶ Item ex cõci. per ei das cn da non
tInlo. c:iſ. Walea. recipit noĩe eccleſie ſʒ
Piſcopus non debet abbatemꝰ ꝛio noĩe. xyj. q· vj.
OERer . Ppꝛio 1q. vj
cogere ad ſynodũ ire niſi aliuua ũ epᷣm. .
rationabilis cauſa exiſtat. ¶ Iẽ ex f D Eerulogijs.eu
cõcilio arelatenſi. A cõmuniõne ſit logie dicuntur
alienus:qui ſynodo adeſſe ↄtẽpſerit. munera q defcrũt ſub
Nquis autẽ ſynodo adeſſe neal diti ſuis pᷣlatis.
Auis autẽ ſynodo adeſſe negle g C AEinus. argu.
D verit: vel cetum fratrũ anteq¶ co magiſtri nõ petet col
cilium diſſoluatur crediderit eſſe de⸗ lectã a ſcholarib⸗: vt
ſerendum alienum ſe a fratrũ cõmu⸗ libẽtiꝰ veniãt ad ſchoe
nione agnoſcat:nec eum recipi liceat las:ſic.·i.q.i.baptiʒan
niſi in ſequenti ſynodo fuerit abſolu diſ.⁊c.placuit p. vnuſ
tus. ¶ Item ex cõcilio.ij.agathenſi. bAch la n ecetes.
Aſqʒ ad ꝓximam ſynodum a cõmu⸗ S Ute poſſum⸗
nione abſtineat:quia metropolitano räperer ats Nere
vocatus abſqʒ graui neceſſitate ſyno ꝓbibemur: vt. i. q. ij.
do adeſſe neglexerit. blgeuit. .. pio xij
q.ij. queſta.

i Piſcopus. lega

rit: in quibus eos aut ad oꝛdinationez n ar Hecige
— „ Rr 5
ſũmi pontificis aut ad ſynodum inui poſſit. nihilominꝰ te⸗

tet poſtpoſitis oibus excepta graui ĩ⸗
firmitate coꝛpoꝛis ac pꝛeceptione re⸗

7

gia⸗ ad ↄſtitutam diem adeſſe non diſ
e

rant:ꝙ ſi defuerint ſicut pꝛiſca cano

nũ auctoꝛitas pꝛecepit:vſqʒ ad pꝛoxi

mã ſynodum a charitate fratrůũ ⁊ ec⸗

net᷑ mittere ꝓcurato
rẽ.v.q.iij.ſi egrotãs.⁊
e de ap.ↄſtitutuſ.ar.
3 er de ꝓcu. q̃relã. de
hac mã q̃ras·v.q.iij.
ſi egrotans.ſʒ illd. c. q̃

cdleſie pꝛiuent cõmunione. ¶ Itẽ ex xli. logi iafcug ed
li⸗ Comunione pꝛiuet eus enar nec
MB ui:vt.j.e.ſiquis epᷣoʒ

nõ.n.excuſat leuis fe

bꝛicula vel vetus quartana:vt.ff de edili edic.li. S. ſed ſciendũ.

I ¶Litteratoꝛie.vel etiã per certũ nunciũ cni credi poſſit:vt.xcvij. di.no

oĩum ſcõꝝ habere memoꝛiã potius ẽ diuinitatis q; humanitat.C.

de ve.iu.enu.l.ij.S.ſiquis.nec pᷣſumit᷑ papa ex certa ſcia indulgere ꝑ

ſcoᷣm reſcriptũ poſt pꝛimũ ſuꝑ eodẽ.ſʒ pꝛeſumit᷑ ꝙ hoc faciat imme
moꝛ pꝛioꝛis.ex de offi.dele.ex parte.ipſũ enim fallit obliuio.xxxiij.
di.pꝛeterea.ſj vt tangir ĩ glo. Jo.ipſe bʒ vel pꝛeſumit᷑ habere oĩia iu
ra in ſcrinio pectoꝛis ſui in legibus ⁊ ↄſtitutionibus ↄtinent᷑ iura ⁊
poſterioꝛ tollit pꝛioꝛẽ:lʒ nõ faciat mẽtionẽ de ipſa.ff.de legi.nõ ẽ no
nũ.In teſtamẽtis aũt alia ẽ ratio ne libertas ſupꝛemi iudicij ĩfrin
gatur qð eſſe nõ dʒff. ꝓ ſocio.cũ duobus.S.idẽ rñdit.qꝛ nihil ẽ qð
magis hoibus debeat᷑ ꝙᷓ ꝙ ſupꝛeme volũtatis liber ſit ſtilus:⁊ libe
rũ qð iteꝝ nõ reddit arbitriũ.C. de ſacroſan.ec.lł.i.in fi:ſed in duo⸗
bus caſibus ſupꝛa no.in glo.Jo.eſt ſpale.bar.

bCExcuſatione.friuola.na rõnabiles exceptiones ſemꝑ admit⸗

—

tunt᷑:vt extra de offi.delega.ex parte.
Cõmnunione.no.pꝛincipes poſſe excõicari qð veꝝ eſt etiã a ſa/
cerdotibus:vt.j.di.xcvj duo ſunt.xj.q.iij.ſi aũt nobis.⁊.C.vbi de
cri.agi opoꝛ.auten.qua in ꝓnincia.
VDel vi. videt̃ ergo ꝗp ſi aliqmis ꝑ vim detineat᷑ ab aliquo ⁊ ali-
quid interim fit ð ipſũ ꝙ retractari poſſit illud. Idẽ eſt ſi per doluʒ
alterius nõ veniat:vt ex de in inte.reſti.ex litteris. Sed ↄꝛium legit
ff.ſi quis cau.l.ij. S. vlti. -.ff. de eo ꝑ quẽ factũ erit.l.vlti. vbi dicit ꝙ
ſi per dolũ aut ꝑ vim alicuius aliquis nõ venerit ad iudiciũ nõ re⸗

biliſſimus.er de offi.dele.pꝛudẽtiã.ex.de reſcrip.ex parte.⁊.c.ſciſcitams.
m ¶¶ Rationẽ. No.nõ ſufficit dicere ſe nõ poſſe venire niſi rationẽ impe
dimẽti aſſignet.ſic e de offi.⁊ po.iu.dele.pꝛndẽtiã.⁊ de reſcrip.ſciſcitatꝰ.
⁊ illã cam ꝓbabit:vt.iiij.q.v.quiſquis.in fi.⁊ per vnũ teſtẽ eã põt pbare:
vt er de ꝓcu. ex inſinuatione.lʒ ſit arg.ð.extra de in inte.reſti.ex litteris.
.S certe credo hoc eẽ ſpeciale vr vni teſti credat᷑ cũ ſuo iuramẽto.io.
nEEõmunione.videt᷑ ꝙ aliquis põt eẽ excõicatus in vna eccleſia ⁊ nõ
in altera:vt hic.⁊.lviij.di.ſiquis de alterius.⁊ ſic ẽ ).iiij ·q.x· qſquis.ſed dic
ꝙ iſte nõ eſt excõicatus:ſʒ cũ alijs epᷣis nõ cõicabit:qꝛ nõ venit ad nego/
cia ipſoꝝ vel ad ↄſecrandũ epᷣm cũ alijs. .
Piſcopus.abbatẽ.hoc intelligi põt de abbatibus ciſtercieñ·oꝛdinis
vt er de ſta. mo.c.i.niſi ꝓcrimine enoꝛmi.xj.q.iij.pꝛiuilegiũ.ar.ex de
pꝛiui.tuax.ſed alij abbates debẽt venire ad ↄciliũ:vt.xviij.qij.abbates.
⁊. ].c.decernimus.⁊ hãc paleã habes.xviij.q.ij.S.vlti.
G uis aũt.anteqᷓ;.ſic.j.de ↄſe.di.i.oĩs.xj.q.iij.certum.
q Niſi in ſequẽti.ſic ergo qñq; differt᷑ abſolutio vt maioꝛ rnboꝛ ei
ſit abſolui coꝛã multitudie.ſilr ĩ ſacrilego differt vt diuriꝰ ↄfudat᷑.xvij.q.
iiij.ſiqs ſuadẽte.ſic differt abſolutio illiꝰ ꝗ multũ deligt.vt.xj.q.iij iubẽ
te.yñ lʒ añ voluerit abſolui ñ audit᷑.al.reglir ñ dʒ ðᷣferri:vt ex ð ap·.q frõte
G J eps põtificisi.epi:vt.ij.q.vij.c.accuſatio.pelaudire de eis que oꝛ
. dinauerit ſũmus pontiſexr.
s Regia.lʒ eps ſuo metropo.tanqᷓ maioꝛi teneat᷑ obedire:vt·.di. viij ·

4
4

S

que ↄtra moꝛẽ:t
lonitanc. Itẽ in

bᷣ Ropter ecceleſi

„„4

ñ bie defert regie dignitati: vt. xij.· ij. ve rebus. xiij. di. ſa
hac ſynodali citatione vnica citatio ſufficit vt hic.⁊ ſimi⸗

le. ſ. ij. q. v.quiſquis.ſed in iudiciali trina regrit᷑:vt. xxiiij.q.iij. de illicita.
Regia rriij q.vlti.ſi nobis.⁊.c.ſi quis epᷣs. .ſed hic loquit᷑ de his qui
habent feudũ:ibi nõ.ĩmo ⁊ quilibet deberet venire ſi vocaret ꝓpter nego/

cium regni.vel illud i⸗
telligitur cũ epᷣs reli/
cto eccleſiaſtico iudi-
cio pergitad impera
toꝛẽ petẽs ibi iuſticia
qð nullus clericus de
bet facere.xj.q.i.pla/
85 quis epoꝝ.ni/

hil notat᷑.

ſticas cauſas.
Martinus qui fuit
ſollicitus ꝓ republi/
ca renouauit canõcs.
vnde dicit᷑ renouatoꝛ
canonũ.

c ¶ ANel hi. q.d.vl oẽſ

veniãt.vel ſaltẽ hiqui
ſunt leſi. nõ eni oẽs te
nent᷑ venire: vt.j. c. c.
ꝓxi.

d Cõi.epoꝝ.Jo.
e ¶ Sententiã.abſo⸗

lutionis.

f ¶ Cõcilia.ꝓuincia

lia.ſ.cũ alijs epᷣis.ſed
epiſcopale poteſt. vt
xxxviij.di.c.qñ.xij.q·
ij. c.placuit.

gi Ecernimꝰ. vyt

dum. i. poſtẽp.

hb¶Abbates. Immo
abbates non vocabit
ad ſynodũ:vx.S.e.in il

la palea eps.

i ¶¶Excõicationis· i.

ſuſpenſiõis ab officio
duoꝝ mẽſiũ.ſic. lxxx/
j. di. tanta.⁊.x.q.iij.
vnio. in ſi.

S E epiſto⸗

lis.ð. in ꝓ
xi.diſ.tra⸗
ctanit de
auctoꝛitate canonuʒ.
Hic agit᷑ de auctoꝛita
te decretaliũ.⁊ oñdit

hic ꝙ einſdem ſint au

ctoꝛitatis decretales

canones. Sciẽdum

itaq; ꝙ q̃dam decre/
talis epiſtola ẽ gene/
ralis:qdã ſpaãlis.ge/
neralis ẽque ad oẽs
dirigit:vt.ij. q. v.oĩib⸗
ſpecialis eſt que ſpẽ
ler ad aliquos mit

pfi.vij.q.i.petiſti.ſiune

ſit gnalis ſiue ſit ſpã⸗
lis: dũmodo aliquid.
diffiniat per eã ꝓ iu⸗
re genera li habẽda ẽ:
vt.xvj.q.iij.licet.ex ð

ſen.⁊ re iudi.in caunſis

niſi ſit tradita ex tꝑe
ex loco ex cã.vt.xxix.
di. ſciendũ. ſʒ ſi dubiũ
Ean ſit decretalis re⸗
currẽdũ ẽ ad regiſtrũ
vt.ð.di.ix.vt veteruʒ.
pᷣſumit᷑ tñ ꝙ ſit decre⸗
talis ſi reperitur inter
alias decretales ad i/
ſtar illius que reperi⸗
tur inter alias moni⸗/
ales que pꝛeſumitur ex

epi

qui a metropol.vocatus ad ſynoduʒ
venire contemnit.
Iquis epiſcopoꝝ cõmonitus a
metropol.ad ſynodũ nulla graui ne⸗
ceſſitate intercedẽte coꝛpoꝛali venire
cõtẽpſerit:ſicut ſtatuta patrũ ſanxerũt
vſqʒ ad futurũ ↄcilium cunctoꝝ epᷣo⸗
rum charitatis cõmunione pꝛiuetur.
¶Item ex cõci.martini pape.
Pꝛeſbyteri ⁊ diaconi ⁊ cuncti qui ſe
leſos exiſtimant:ad metropol.ſyno⸗
PDP dum cõueniant.
NRopter eccliaſticas cauſasꝰ ⁊ al
tercationũ ſolutiones bene placuit ꝑ
ſingulas ꝓuincias bis in anno ↄciliuʒ
fieri:ↄuocante metropo.epᷣo oẽs ꝓ⸗
uinciales epᷣos ita vt ad cõcilium ve⸗

niant oẽs pꝛeſbyteri ⁊ diaconi vł hieqͥ

ſe leſos exiſtimãt:vt ĩ ↄcilio cauſe exa⸗
minate ad iuſtum iudiciuʒ perducant᷑
⁊ ſi qui manitfeſte epiſcopi vel pꝛeſby
teri aut diacones inuẽti fuerint in offẽ
ſa ᷣm rationẽ excõicent᷑: qᷓdin de cõi
ↄſenſu de his placuerit dare ſentẽtiꝗᷣ
Mulli aũt epo liceat pꝓpꝛia apud ſe
metipſũ ↄcilia facere pꝛeter eos qui⸗
bus metropoles ſint credite. ¶ Itez
ex ↄcilio bilon. PMalea.
Annis ſingulis ep̃s in ſua dioceſi

ſynodũ faciat de ſuis clerid necnõ ab

batibus:⁊ diſcutiat alteros clericos
q monachos.Singuli vero epᷣoꝝ ſuis
eccleſijs notificare ſtudeãt que in cõ⸗
cilijs ſtatuuntur. C Ange in cõcilio
tole. Que in concilijs ſtatuũtur: ſin⸗
guli ep̃oꝝ ſuis eccleſijs notificent.
Eceruimus vt duʒz in qualibet
puinciaocilium agltar uſal
5 a monitionibus ſuis ifra ſex
mẽſiũ ſpacia omnes abbatesꝰ pꝛeſby
teros diacones atqʒ dericos ſeu etiã
omnẽ ↄuentũ ciuitatiſ ipſius vbi pᷣeſſe
dignoſcitur:necnõ ⁊ cunctaʒ dioceſis
ſue plebẽ aggregare nequaqᷓ imoꝛet
quatenus coꝛã eis pleniſſime oĩa reſe
ret:que eodẽ anno in ↄcilio acta ſunt

vel diffinita eẽ noſcunt᷑.qð ſi quiſpiazʒ
bec ꝑuipendenda erediderit ſentẽtia
excõicationis'duoꝝ meuſiũ curriculo

ſiſtat vſquequaq; mulctatuts.
Eepiſtolis vᷣo decretalibꝰ
querit᷑:an vim auctoꝛitatis

nonũ nõ ineniant᷑. ¶ De his ita ſcri
bit Nicho. papa archiepiſcopis ⁊ epi
ſe oh p galliã ↄſtitutis. Secretales
ole vim auctoꝛitatis habeant.
Jromanoꝝx põtificũ decreto ce⸗
teroꝝ opuſcula tractatoꝝ appꝛo
bant᷑ vel repꝛobant:ita vt qð vere ſe.
apo. ꝓbauit:hodie teneat acceptũ:⁊
qð illa repulit hactenus inefficax ha⸗

boc monialis. ar. xx.q.i.quẽ ꝓgenitoꝛes. vel ſi prn-

res eam tenẽt.tenẽda eſt: vt.xyj.di.iſidoꝛus.diſtingue pꝛout dicit extra de

obtineant:cũ in coꝛpoꝛe ca

XIX.
fide inſtru. paſtoꝛaus.

I¶NJromanox.repꝛobant᷑ ar. ꝙ id papa appꝛobat:vel repꝛobat

fides.⁊.xxxv.q.ix.veniam.

beat᷑:quantoꝰpotius ea que ipſa ꝓ ca
tholica fide ꝓ ſanis dogmatibus va
rijs ⁊ multifarijs eccłie neceſſitatibus

⁊ fideliũ moꝛibus diuerſo tꝑe ſcripſit

oĩ honoꝛe debent pꝛeferri:⁊ ab omni
bus ꝓꝛſus in quibuſlibet neceſſitati⸗
bus vel opoꝛtunitatibus diſcretione
vel diſpenſatione magiſtra reuerẽter
aſſumi:qᷓꝙᷓ quidam veſtꝝ ſcripſerint:

haud illa decretalia pꝛiſcoꝝ põtifſicu,

in toto canonũ codicis coꝛpoꝛe eẽ de⸗
ſcripta:a ideo inter canones nõ aſſu⸗
menda:cũ a ipſi vbi ſue intentiõi hoc
ſuffragari cõſpiciũt in oĩbus illis in⸗
differenter vtant᷑:a ſolũ nüc ad dimi⸗
nutionẽ ſe.apo.poteſtatis ⁊ ad ſuoꝛuʒ
angmentũ pꝛiuilegioꝝ minus accepta
eẽ perhibeant. Atem ſi iõ nõ eſſe
decretales eplas pꝛiſcoꝝ põtiſicũ ro⸗
manoꝝ admittẽdas dicunt:qꝛ in codi
ce canonum nõ habent᷑ aſcripte:ergo
nec ſancti gregoꝛij nec vllius alterius
qui ante ipſũ fuit vel poſt ipſũ eſt ali⸗
quod inſtitutũ vel reſcriptũ recipiẽdũ
eo ꝙ in codice canonũ ñ habeat aſcri
ptũ:ergo doctrinã eoꝝ ⁊ ſanctiões qͥ
ab oi lingua venerant᷑:qꝛ in codice ca
nonũ non habent᷑ aſcripte:de codici
bus ſuis abꝛadãt vt qͥd vl mẽbꝛanas
occupãt poſtꝙᷓ; ñ hũtur accepte.Sʒ q/
re multü ĩimoꝛemur:cũ nec ipſas diui
nas ſcripturas veteris ⁊ noui teſti iaʒ
recipiemꝰ:ſi iſtos dixerimus eẽ audiẽ
dos:eteni neutrũ hoꝝ in codice cano
nũ eccliaſticoꝝ habet᷑ inſertũ. TSz
rñſuri ſũt iſti qͥ ad reſiſtẽdu potiꝰ qᷓ; ad
obediẽdũ parati ſũt:dicẽtes ꝙ iter ca
nões iueniat᷑ capitulũ ſci pape Inno.
cuiaaucte doceat᷑ a nobis vtrunqʒ te⸗
ſtamẽtũ eẽ recipiẽdũ qꝙᷓ ĩ ipis pater⸗
nis canõibus nullu eoꝝ ex toto ↄtine⸗

atur iſertũ. nibꝰ ad hec rñden

dũ ẽ qm̃ ſi vetus nouũqʒ teſtm̃ ſũt reci
piẽda:ñ ꝙ codici canonuʒ ex toto ha⸗
beãt᷑ ãnexa:ſʒ ꝙ de his recipiendis ſci
pape Inno. plata videat᷑ eſſe ſnia.re
ſtatꝰ nimiꝝ ꝙ õcretales eplłe romano⸗

rũ põtificũ ſũt recipiẽde ⁊ ſiñ ſũt codi

ci canonũ cpaginateraſ̃ inter ipſos
canões vnũ bti leõis pape caplma cõ
ſtat eẽ ꝑmixtũ q ita oĩa ↄſtituta ſe.ap.
cuſtodire mãdant᷑:vt ſiqͥs ĩ illa cõmiſe
rit nouerit ſibi veniã denegari. Dixit
eni. c.x.ſuaꝝ vᷣcretaliũ ned vo ſit qð
pꝛetermiſſũ a nobis foꝛte credat᷑: oĩa
decretalia ↄſtituta tà bone recoꝛdati⸗
onis Inno.qᷓ; oium pᷣdeceſſoꝝ nr̃oꝝ
q de eccliaſticis oꝛdinibus ⁊ canonũ
ſnulgata ſũt diſciplinis ita noſtra de
ectatiõe cuſtodiri mãdamus:vt ſiqͥs i
illa cõmiſerit veniã ſibi nouerit dene⸗
gari deinceps. & Dicendo vo oĩa
decretalia ↄſtituta:nullũ de decreta⸗

di.vt bic.⁊.i.q.i.ſunt nõnulli.⁊.xiiij.q.iij.putant.⁊

= 7 nos appꝛobare vel repꝛobare debemus:vt.xxiiij.q.i.hec eſt
m ¶ Quanto . ſatis. n. abſurdũ eſt aliquẽ alij opitulari ⁊ nõ ſibi: vt

C. de naturali.
li.l. nuper. in fi⸗
ne.

n Suffraga

ri.ar. ꝙ illð qð
ꝓ ſe quis indu⸗
cit. etiã ) ipſuʒ
inductũ non dʒ
repꝛobare:vt i⸗
ſtrumenta ⁊ ſi
qua ſimilia ſũt.
arg. di. ix. neq;
quoꝛunlibet.⁊
iiij.q.iij.S.item
in criminali.p.
ſiquis teſtibus.
⁊.iij.q.viij.cuiꝰ
in agẽdo.extra

de cen. cum oliʒz
argu. contra.ij.

q. vij.ſi hereti/
cus.contra.di.
xxxvij.ſigd ve/
ri.⁊.S.di.x.lege.
pꝛimü regulare
ſcðᷣm ſpeciale ĩ
odiũ hereticoꝝ
⁊ fauoꝛe fidei ⁊

religionis.arg.
ad hoc extra de

fo.cõpe.cum ſit
generale.

T tem.ſi i5

membꝛanas. lʒ

leges abꝛoga⸗/

tas non tenea⸗
mus.tñ noticia

eaꝝ eſt neceſſa

ria.S.di.vij.ſue
runt.⁊z hic ar.

ꝙ nullũ verbũ

poſitũ ĩ aliqua
ſcriptura debet
vacare vel ſu⸗
perflue poni:vt
xxviij.q.i.ſic.n.
Z extra de ma⸗
ioꝛi.⁊ obedien.
ſolite. ⁊. ff. de
vſur.l. iiij.arg.
contra.C.de fi⸗

deiuſſo.non re/

cte. Renl
Reſtat ·q.
lnod obtinet
in vno debʒ ob
tinere in oibus
ſimilibꝰ: vt.iiij.
diſti. deniqʒ. in
fi.⁊.xxvj.diſ.de
inde.

q Capitulũ.

ud.c.eſt. xxv
q.i.omnia.vbi
tamen attribui
tur damaſo pa
pe.⁊ poteſt eſſe
vterqʒ fece/
rit illud.⁊ eſt ſi⸗
mile.i.q.i.de ce/
tero. ⁊ de cõſe.
diſtin .i. conſul⸗
to.

r C Bicendo.

argn. ꝙ verbo
generali oĩa de
bent cõpꝛehen/

xij.q.i.c.dilcctiſ

ſimis.⁊.xiij.q/ij.ñ eſtimemꝰ.õ de ↄſe.di.ij.renera.⁊.j.lxxv.di:ꝙ die.

Di.

XNe is

„= le ar. & in aliquo pꝛi ipt .inſtru. ſcripture. it dicunt falſe littere pape ꝑ falſã grãmaticã er de re⸗
5äü 55 ſiNni audientiã.itẽ dicunt᷑ ſalie ſi ſint ſuſpecte⁊ rs . oni ſigen
in pꝛiuilegijs ſuis ꝙ eoipſo robur babeant illa pꝛiuilegia: lj nõ poſ-· vt. C. de ba iubemus ife vicit ialla cbar ta üiſinliſelt ſtactedel lſinoeſt
n npincg oi er bie arablaiher ulbiaeen pin kons annus Adittonis nPokerdeninſtainierafenfäztupri r⸗ 6
qo eſt in coꝛpoꝛe canonũ hoc dicat: ᷓuis ille nõ ſint in coꝛpoꝛe ca- de cri. falſi · licet.itcẽ ſi ſunt ĩpetrate lĩe pendẽte s ele ſiſnn 1n Petrateſt
nengidon boe di ne mjaalo Snſet ex
S. Di. ix. V — 2 „ = e, ip. noönulli.
keium libus ↄſtitutis pꝛetermiſit qð nõ man quilibet ſiue ſit pᷣſbyter ſiue diaconus 5E IJncarrereſi ter⸗
ſ b Biuerſis. dauerit eſſe cuſtodiẽdũ.Et rurſus aſ⸗ aliquã ꝑturbationẽ machinãdo ⁊ no iuc eu eſſe falſatoꝛe
no. verbů n · ſerendo oĩum pꝛedeceſſoꝝ noſtroꝛun, ſtro miniſterio inſidiãdo redarguatu- oeponit.l.di. ſi eos. ?
delinite ꝓlatũ mlla poͤnkich añ ſe fue falſãa= ab ap.ſe. attuliſſe eplam: vel ali ex de cri.fal. ad falſa⸗
zliter eſt itel nullũ põtificũ romanox qui añ ſe fu ibap l arniſſe dlnine vel al Bbe cri ſal ad falſa⸗
encü: vt.l rũt excepit: cuius ita ñ pᷣceperit decre ud qð inde nõ venerit ſalua fide ⁊ ite lore B rbie dubi
4 ige ſalnatoꝛ. 7 talia ↄſtituta ab oĩibus cuſtodiri: vt ſi gra apud aplicã humilitate penes epᷣʒ H it o gie Diei no.
xv.qi.nec his. quis in illa cõniſerit veniã ſibi dein? ſit ptas vtxꝝ eũ in carcerẽ aut in aliam Ra riet grois
6 xxviij.q.i.idola ceps nouerit denegari. Itaqʒ nihili⸗ detrudat cuſtodia:vſquequo ꝑ eplaʒ g ns obedit iaintie
. ria. xxxtj. tereſt vtx ſint oĩa necne decretalia ſe. aut ꝑ idoneos ſue partis legatos ap mane ledis ſit be⸗
ſdoꝛmierit r· gapo. aſtituta inter canones ↄciliox i ſolica interpellet ſublimitatẽ vt poti reticus ⁊ varios mo⸗
6 3.ic i· ſunt no⸗·mixta: c oĩa ĩ vno coꝛpoꝛe cõpagina⸗ ſimũ ſua ſca legatiõe dignet᷑ decerne⸗ dos bereſis notaui.
5 l. ẽs pe ri nõ poſſunt ⁊ illa eis interſint que ſir re ⁊ qͥd de talibuſſcã romana lex ſtatu xxiiij. q · iij . . ao *
ni ens b mitatẽ his que deſuntꝰ ⁊ vigotẽ ſuum it diſtinire:vt ⁊ is coꝝigat᷑ ceteriſ mo gwide. eicoe
1 pa ſanctitatem aſſignãt:pꝛeſerti cũ ſynodalia geſta ĩ⸗ dus iponat᷑. Itẽ ſtephanus papa. dbcdnen Aeapar
. recipit a cathe/ ter que ipſi canones ſtatuti ſũt in codi Quicqͥd romana ecclia ſtatuit veloꝛ⸗ necbeſſeocere cano
4 dra: vtxl.dns ce canonũ nõ habeant᷑ ſj a nobis om/ dinat:ab omnibus obſeruandũ eſt. nes ille hereticus:
8 1 Jo. ni cultu öbito venerent. Cõſonat Him vo qꝛ in ſpeculũ ⁊ exẽplum yt xxij diſc.i. ?· xxx.
d . men aũt huic btiſſimo leoni pape ẽt facun⸗ ro.ec.cui nos xpᷣs pꝛeeſſe voluit: q . i. violatoꝛes. ?· q ij.
⸗ rig. inuguz: is in decretis ſui ppoſita ẽ ab oibus quicquid ſtatuit qͥc ſiquis dogmata · ſn
..5 moꝛ? mus ſcũus in decreti uis dogt ſi
Nia djade 1 didn naſens Denslier prito⸗ Ratdordinatepepengo qdẽ ⁊ irrefraga quis als Nanlaredi.
1. 9. i. qd ergo . . . le .* 380 4 5 P⸗
or in lis , laſquas beatiſſimi pape diuerſis tꝑiꝰ biliter obſeruandũ ẽ. ¶ Itẽ grego. Pareaeb uatcien
it latis:vt.ij.q. vij bus ab vꝛbe romana ꝓ diuerſoꝝ pa/ A põtificalibus ſit alienus officijs: 4 Reccet. e de reſcrip. I
4 ſacerdotes. trũ ↄſultatiõe dederũt venerabilr ſu⸗ aplicis nõ vult obedire pꝛeceptis. gäü. o.
¶ SFalſã. dicit ſcipiẽdas decernimꝰ. In quo no P Vlli fas ẽ vl velle vel poſſe traſ/ b Iudicio. ſʒ ð.xxx
charta ala x tadu e: non dixit decretales eplas à . grech apo. ſe. pᷣcepta nec noſtre iinſ qi. ſubdiaconus:
ri rall falſo di⸗ inter canones habent᷑ vel quas mo⸗ diſpoſitionis miniſteriu qõ veſtrã ſeqʒ 5 in enmitrir da⸗
h ſtinguit: vt ex derni põtifices ediderũt:ſzj q uas bea opoꝛtʒ charitatẽ.ſit ergo ruine ſue do al heret eſ
de reſcrip. ſuꝑ tiſſimi pape diuerſis tempoꝛibus ab loꝛe ꝓſtratuss qͥſquis aplicis voluerit tnen kwae nori⸗
er litteris talis ab vꝛbe romana dederũt. Dicẽs aũt ↄtraire decretis:nec locũ deinceps i⸗ ar Perettens cu ana
dicn bñ lallai diiuerſis tpibus: etiaz illa tpa vir ſcũs tier ſacerdotes hẽat: ſzy exoꝛſa a ſcõ ſiit mirſed qnia albs ma⸗
tſe ns: vt. f · de ſel. cõpꝛehẽdit q crebꝛeſcẽtibus pagano nminiſterio:nec de eius iudicio quiſij“ lus e.
i ſaursobregſee ruz ꝑſecutionibus ad ſe. apo. deferri poſtea curã habeat: qm iã dãnatus a 1. Waoi grah
bi ſa Srient cauſas epox difficillime ꝑmittebant. ſcã a apo.ec.ſua inobediẽtia arqz, pe. Matos las veliane
u cuʒ ſcribit᷑ oẽs VHNis itaqʒ diuina fauẽte gratia p̃li ſumptione a quoqᷓ eſſe nõ dubitet᷑: qꝛ neeeet i.
dhet vel maioꝛẽ par batis oñdimus nullã eẽ dꝛiam inter il maioꝛis excõicationis deiectione e rtannoeln.
ſi/ iẽ ſuiſſe pĩten la decretaqͥ i coꝛpꝑe canonũ hñtur ſe. abiſciendus: cui ſcẽ ecclie cõmiſſa fue Peipne, rp⸗dcl afmlla
i que nõ fuit al apo. pᷣſul ⁊ ea que pꝛe multitudie vir riit diſciplina:qꝛ nõ ſoli pllate ſcẽ ecle Pe n
yere pñs: tr ꝑ ſingula coꝛpoꝝ volumĩa reꝑiunt᷑ c ſieẽ iuſſonibus parere debuit: ſy etiaʒ K Szʒ etia alijs. ar.
delis e . oĩa ⁊ oĩuʒ pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝝ decretalia alijs* ne pꝛeterirent inſinuare ſitqʒ ỹgtenet aliquẽ delẽ
. to r talis ai 2ſtituta atq decretales eplas qs bea alienus a diuinis ⁊ pontificalibus of krorgire alios manl⸗
ſarius ſuſpẽdit tiſſimi pape diuerſis tꝑibus ab vꝛbe ſicijs:qui aluetitrcls apoſtoli to ſortinscorra ſe v
abofficio ? be romana dederũt: foꝛe venerabilr ſu⸗ cis obtẽperare. Atẽ augu. de do⸗ W ipßur ve alierie.
o neticio: vter o ſcipiẽdas ⁊ cuſtodiẽdas eximios pᷣin ctrina xpiana.li.ij. Inter canonicgs Wranomalnn⸗
leſti ta lisi ſi. les leonẽ.ſ.a gelaſiſ mãdaſſe pꝛobauni ſcripturas decretales epiſtole cõnu⸗ Tmanngranwin⸗
4 Ie ſo ſaeto mus. (l. Item agatho. papa oibus merantuurx. Arferipimeſinkeple.
vrſichanta a⸗ epis. Dés ſanctiones apo. ſe irreira . Mecanonicis ſcripturis eccleſarũ Habere. meruit.
paret raſa vel ebien ſunt obſeruande. cCLaotholicarũ qᷓ plurium diuinax ſcri⸗ ab alia eccleſii.
imutata:⁊ talis Ic oẽs ſanctiones apo. ſe.accipi turax ſolertiſſim⸗ indagatoꝛ auẽteʒ poaneric
R ſalſarins depo enge ſunt:tanqᷓ ipſius diuina voce pe equat inter quas ſane ille ſint: s enben hae vemg
nit: vt e de cri. triꝰ firmate. ¶Item ex cõci.carolii⸗ apoſtolica ſedes habere ⁊ ab ea alij nullus innitis. Ne.
lad audiirtii. peratoꝛis. Zolérandũ ẽ iugu qd a ſi meruerunt accipere e iſtolas Te ar. q apluribus reci
ſi⸗ abt tall cla ſede iponit᷑ lʒ itolerabile videat. nebit igitur hunc mockum in ſcriptu⸗ pitur maioꝛis aucto
m denony goſo⸗ N memoꝛiã beati petri apli hono ris canoniciſ⸗ ꝛvteas que ab omnibus ritatis , 63 panci⸗
8 lũ depo k. ſed remus ſcãm ro.ec.⁊ apoſtolicam recipiuntur eccleſis: pponat eis q̃s echugrer. rldii i.
i ⁊ curiẽ tradit: ſedẽ:vt qͥ nobis ſacerdotalis mater ẽ quidã nõ accipiunt.In eis vo que nõ liij ocepl. 2 gualt
yter de fal. ald dignitatis: eccliaſtice eẽ dʒ magiſtratni accipiunt᷑ ab omnibus: pꝛepouatreag Zalle poteſt ad ber di
⸗ Klartox diit onis:q̃re obſeruãda ẽ cũ mãſuetudie quas pluresꝰ grauioꝛeſqʒ accipiunt nat ſone vansen.
l nö by teſtes in? humilitas: 2 ly vix ferẽdũ abilla ſäcta eis q́s paucioꝛes minoꝛiſqʒ mnifiis gs noniceſeripture cqua
criptos: vt & ſede iponat᷑ iuguũ m̃ feramus ⁊ pia de clie tenẽt. ſi aũt als iuenerita p n liter ſunt recipiende.
, de ꝓeu.c.i. Itẽ uotione toleremus.Si vo qð ñ decet als a grauioꝛibus haberi quaq hec ar. xy. d.ſacta ro. qũo
l, icit falſa ergo vna pꝛeponitur
Reta alijs. ihe. poteſt eẽ ꝙ
ſ⸗ nes varijs manibꝰ notatas ⁊ que nõ ẽ perfecta eadẽ manu:vter de omnes recipiantur non tamen ꝙ omnes i eadem venorarlone Habtatuk
to pꝛiui.cũ oli in fi.niſi ex hoc ſit ibi diuerſitas ꝙ ſit ibi calami vel atra vel intelligas iſtud de localibus canonibus:vt ille pꝛepona 8 q
de mẽti mutatio: vt in auten de fide inſtru.⁊ can.ᷣin pꝛin. col.vj. itẽ dicit luribus tenetur ⁊ ſic poteſt intelligi.l.di.domino anctoin aib⸗ pticf
4 ſalſa ſi eſt alieno ſigillo ſigillata dũmodo ille babuit ꝓpꝛiũ vel niſidi lures.no.ꝙ bic dignitas ꝑſoaꝝ cõpẽſat᷑ cũ nũero ſiłr

e⸗

xerit ꝙ tũc nõ habuit ꝓpꝛiũ:vt er de ap.ſigniſicauit.itẽ dicit᷑ falſa ſi
eſt pꝛium alteri ex eadẽ parte ꝓlati:vt e defi.inſtru.ĩputari.⁊.C.ð

ter⸗ 1 Sag R g=6 — g=

ð teſt.ĩ nra.ſili ĩ creditoꝛibꝰ:vt.ff. pac.maioꝛẽ ſʒ ĩ elcõe ſẽx nner⸗ gꝛeinah
cat.lʒ maioꝛ ſit dignitas ex ꝑte altera ⁊ maius meritũ perſone vtex ð elcc.

Di. XKN.
dudũ.i.qʒ ſit ar. ð.lxiij.di.c.vlti.⁊. kxxvj di. F. nõ autem. “ T ¶ Per colubam .i.per ſpiritum ſanct
.α nueniri.ar.ꝙ iura aptant᷑ ad ea que raro accidũt.de ↄſe. di.iij. ſan 8Et igne. i charitate.
ctũ eſt. ⁊.ff.ſ pars bere.pe.antiꝗ·ar. .xxviij.di.de ſ⸗ iracuſane.xiiij.q. v. de u ¶Coõtineri.i. pfici.
niqʒ. ff· oc le. na ad ea. „ Pläãtaui. pdicdo.
b Ta ſacramẽtũ.i.hoc ſcũʒ munus. c ¶ Hüc.i.petrũ.

d ¶ Indiuidue.ſ.eccłe
e ¶ Erat. i. ab eo qo
ipſe dñs erat.ſ.petra
volnuit eũ vocari dns
petrũ.de ↄſe. diſti. ij.
reuera. .
¶ Et ſuꝑ hãc petrã.
p hãc dictionẽ nõ cre
do dñm alind demõ/

ſtraſſe ꝗ; hec vᷣba que

petrus rñdit dño cuʒ
dixit. Tu es xpᷣs filiꝰ
dei viui.qꝛ ſuꝑ illo ar
ticulo fidei fundata ẽ
eccleſia &̊ ſuꝑ ſeibo fũ
dauit deus eccliam.
g ¶ Kppetere.i. laceſ
ſiri:caluniari.
hbᷣ¶ ¶ Nec poꝛte.i.vitia
vel etiã hereſes:qꝛ ec
cleſia nõ põt errare:

vt. xxiiij.q.i.a recta.
nec ecclia põt eẽ nul/
la:vt.xxiiij.q.i.pudẽ/

da.qꝛ ipſe dñs roga/
nit ꝓ ea vt nõ defice/⸗
ret:vt.xxj.di.S.i.in fi
i ¶ LCupiditatibus.i.
voluntatibus.

k Aveteribus. aͤr.

q dicta veteꝝ ſunt ſe
quẽda:vt.xxxvij.d.re
latũ.xxiiij.q.ij.trãſfe
rüt᷑:vt.j.di. ꝓx.ð ꝗbꝰ.
¶ hoc aũt.ſ.ꝙ de⸗
cretales epiſtole ſint
pars auctoꝛitatis cuʒ
canonibus.

m Achacius. bere

ticus ⁊ excõicatus.x/
xiiij.q.i.achaciulſ.fuit
eni excõicatus ꝑꝑ be
reſim a gelaſio ⁊ a ſe
lice Paha vt ibi dr.
n cundũ.varijs
modis.ponit᷑ ca

ſus bhuius.c.G. indu-⸗

cit qnaſi ſit abꝛogatũ
⁊Z melẽdus ſentit cum
eo ⁊ oẽs qui dicũt ve/
ritatẽ ſacramẽtoꝝ nõ

eẽ apud bhereticos vt

q·.i.ex eccłliam.h.dicit
ꝙ nec.c.ẽ repꝛobatuʒ
nec auctoꝛ ꝓ his que
bic ↄtinent dãnatus
fuit:qꝛ nihil hic ↄtine
tur qð nõ canonice di
cat᷑.ſʒ iõ fuit iſte dana
tus qꝛ cõicauit fotino
beretico ⁊ qꝛ voluit re
nocare achaciũ here
ticuʒ poſt moꝛtẽ.⁊ iõ
iſte anaſtaſius fuit dã
natus:vt.j.c.qnaſtaſi

us.alij dicũt ꝙ iõ bu

ius.c.cũ auctoꝛe ẽ re/
pꝛobatũ qꝛ voluit di/
cere ꝙ oꝛdinati ab he
retico ſine oĩ diſpẽſa/
tione de iure pñt ſua
officia exercere.dicit
eni.h.ꝙ heretici hñt
veritatẽ ſacramẽtoꝝ
ſůjP̃airnõ habẽt executio/

inueniri vix poſſit:equalis tñ auctoꝛi
tatis eas habendas puto. ¶Itẽ leo
liniſterij diuini ſe exoꝛtẽ intelligat:

3 ſoliditate petri recedit.
Z

a dũs noſter ieſus xp̃ᷣs humani
generis ſaluatoꝛ inſtituit vt veritas qꝗͥ
ante legis ⁊ ꝓphetaꝝ pꝛeconio ↄtine
batur ꝑ apoſtolicã tubã in ſalutẽ vni⸗
nerſitatis exiret. Sicut ſcriptũ eſt. In
omnem rerrã exiuit ſonus eox: ⁊ in fi
nes oꝛbis terre verba eoꝝ:ſed huius
muneris ſacramentũꝰ ita dũs ad oiuʒ
apoſtoloꝝ officium pertinere voluit
vt in beatiſſimo petro omniũ apoſto⸗

loꝝ ſümo pꝛincipaliter collocaret: vt

ab ipſo quaſia quodam capite dona
ſua velut in coꝛpus omne diffuderet:
vt exoꝛtẽ intelligeret ſe diuini miniſte⸗
rij eẽ qui auſus fuiſſet a petri ſolidita
te recedere. hunc enim in cõſoꝛtium
indiuidueꝰ vnitatis aſſumptum id qð
ipſe eratᷣ dñs voluit noĩari dicendo.

Zu es petrus ⁊ ſuꝑ hanc petram edi

ficabo eccleſiam meã:vt eterni templi
edificatio mirabili munere gratie dei
in petri ſoliditate ↄſiſteret. hanc etiaʒ
eccleſiã ſuã firmitate coꝛoboꝛans:vt
illã nec humana temeritas poſſet ap⸗
peteres:nec poꝛte inferi ↄtra illã pꝛe
ualerent.Merũ hanc petre iſtius ſan⸗
ctiſſimã firmitatẽ deo vt diximus edi
ficante ↄſtructã nimis vult impia pꝛe
ſumptione violare:quiſquis eius po⸗
teſtatem tentat infringere fauendo cu
piditatibꝰ iſuis ⁊ id quod accepit a ve
teribus nõ ſequendo. Hoc autẽ
intelligendũ ẽ de illis ſanctionibus vł
decretalibus epiſtolis in quibns nec

pꝛecedẽtiũ patꝝ decretis nec euange

icis pꝛeceptis aliquid ↄtrarium inue
nitur. Anaſtaſius enim ſecundus fa⸗
noꝛe anaſtaſij imperatoꝛis quos acha
cius“ poſt ſententiã in ſe ꝓlataʒ ſacer
dotes vel leuitas oꝛdinauerat:rite fü

gi acceptis officijs debere decreuit ita

inquiens. ¶ ¶ Anaſtaſius.ij.

Nulla leſionis poꝛtio attingat qui ab

hereticis iam damnatis oꝛdinãtur.

¶Ecundũ eccleſie catholice ↄſue⸗

tudinem ſanctiſſimuz ſerenitatis
tue pectus agnoſcat ꝙ nullum de his
quos baptizauitꝰ vel achacius vel qͥs
ſacerdotes vel leuitas ̃m canões oꝛ⸗
dinauit aliqua ex noĩe achacij poꝛtio
leſionis attingat:quo foꝛſitan per ini⸗
quum tradita ſacramenti gratia mil⸗
nus firma videatur: nam ⁊ baptiſma
