ꝙ pꝛo eis non eſt oꝛandum:ſed ſi com⸗/
pꝛehenſi aut vulnerati pꝛeſbytero aut
diacono confeſſi fuerint: conſeſſonem
eis non neganugs. vPe codem.
A fur aut latro captus fuerit: ⁊ abſ

qʒ occiſione poteſt compꝛehendi ⁊?

tñ interficitur:qꝛ ad imagineʒ dei creati
⁊ baptiʒati ſunt noie eius:interfectoꝛes

eoꝛum.xl.diebus penitentie ſubiaceant

intrent in eccleſiaʒ veſte induti:ab eſcis

⁊ potibus interdicti ſũt.A thoꝛo ⁊ gla⸗

dio ⁊ equitatu abſtineãt.in tertia ⁊ quin
ta feria ⁊ ſabbato aliquo genere ligu⸗
minũ ⁊ olerum pomis:⁊ paruis piſcicu
lis cum mediocri ceruiſia viciſſim vtan/
tur ⁊ temperate.ſi autem a veridicis cõ
pꝛobatur teſtibuſ:ꝙ ſine odij meditatio
ne ſe ſuaqʒ liberando:diaboli membꝛa
interfecerint:⁊ pariter peniteant:peni⸗
tentiam pꝛo homicidio eis non iniungi/

mus:niſi ipſi voluerint aliquid humani

tatis facere.at ſi pꝛeſbyter eſt non depo
natur:cunctis tamen diebus vite ſue pe
nitentiam agat. ê
Anonici cuiuſdã ecclies

gqueſtionẽ mouent de pᷣ⸗
dijs:teſtes ex fratribus

toꝛibus pecuniam credi
derũt:vt ex eoꝝ mercibꝰ
ceiperent. HNic pꝛimũ
querit᷑:an liceat eiſ ſua repetere.¶Se

cũdo:an illi teſtes ſint audiẽdi.— Ter

tio:an illud ſit vſuras exigẽ. ¶ Nuar/

to:an liceat clericis vel laicis a quolibʒ

vſuras expetere. ¶Quinto:an elemo
ſyne de vluris fieri poſſint. Sexto:
an vſurarij pniam agere valeãt: niſi qd
male acceperũt reſtituant. OQ..
Mod autem ſua repetere nõ
poſſint:facile videtur pꝛoba
Nri. Ait enim dñs in euagelio:
Si vis perfectus eſſe:vade
⁊ vende oĩa que habes ⁊ da pauperibꝰ
qꝛ ergo iſti iter perfectionis arripiũt:nõ
licet eis ſua hr̃e.multo ergo minus licet
eis repetere:qꝛ nõ debet repeti qdð poſ⸗
ſiderii non licet.Item ſi quis voluerit ti
bi tunicã tollere ⁊ in iudicio tecũ cõten⸗

dere:dimitte ei ⁊ palliũ. Item apoſtoluſ

in eplła ad coꝛinthios.Secularia igit iu⸗

dicia ſi habueritis: omnino petm eſt in

4

melioꝛi Zlloc

ſuis pꝛoducunt:negocia

reſtuutio cõſan⸗

guinee cuzʒ q de

iure quiſ nõ põt
coõmiiceri. yt e
de reſti. ſpo. lral

Iteʒ ſeruus pe⸗
iit reſtitutioneʒ
rerũ dñi abſen⸗
tis qs de iure ñ

põt poſſidere.
yt. C.·ſi ꝑ vim vł

põt petere res a
viro ſibi datas

ſi ſpoliata eſt:
quarũ rerũ do⸗

miniũ nõ poteſt

hre.ff. de pvi ⁊ yi

Ar. l.i.. deijcit.

teʒ bñs plura

ſtipendia petit
reſtitutionẽ ali⸗
cuiꝰ cũ iñ de iu⸗

re ñ poſſit illud
poſſidere cum

alijs. vt e de p⸗
ben. referẽte.io.

ego credo ſaluo

laicus ſpoliat⸗

de decimis pot
petere reſtitutio
nẽ: cũ latro reſti
tuit. vt cx de re⸗
ſti. ſpo. in lriſ. cũ
laici qtidie poſ/
ſideat decimas
ex ctolerantia p/
latox. ſecus in
heretico cum ſit

excõicatꝰ. vt er
de hereti. excõi⸗

camus.? decre.

illa cãʒ.· dicit de⸗

tinere ⁊ nõ poſ/
le Item apo/

olus. habucri⸗
tiſ. iniurioſe:ita
vt non ſcandali
ʒemini ꝑꝑ boc·

lepe
moln
Cnen
(luiget
Uummoe
unkin
lis
mqr⸗
(Mun
ſhete
ſo t
N
ugj
Mudden
(Ain
eInn d

=
=
—

llutit
ſiggee
fni d
hrug tutoꝛ pupilli. vt
tgtſi ff.de admi.tu.l.
mncn qᷣtiens. 5. ſiẽ at.
neih c¶Ouia ergo
Nſn require.ð.i.qij.
llſſix ſacerdos.
ſeinn d W. Sanctoꝛ
nctrn 5. xjj. q. i. expe⸗
ſin dit.
NC e Vog de⸗
ullin 0 betur. ex
lüumm aliqᷓ maleficio.
ninr vcl intellige ex qᷣ
ſſcune libet debilo.
Cnini, Altra. vide

ie tur ̊ ꝙ ññ poſſit
licite peti pena
ſinr dupli vel qdrn⸗

Mi plia fure. vt nõ.
fhoten xij.q.ij. in anti⸗
ſcinnn quis.qð cõcedit
ntaii d eſ ita:
ſeſpect qꝛ hoc habet ex
ſe⸗ eanone ꝙ peti
lifi poſſit. xij. q. i.
eeawne
eporhi B .
Pdelinquentez.
d l.vi tanta ſatiſ⸗
dedine factio petat ab
Menetin co quanta iniu/
ecimme rie beerelnnt
xxiij . q. iij . ſex
it differẽlie. vel lo
ctn quit de pena ta
eitr lionis infligẽda
erneri actoꝛi qui iniu
lunam ſte litigat: aꝛ ca⸗
RK lummoſe agenſ
Küctn punit᷑ in ſumpti
ums bus litis. vt ex⸗
nnnr tra de pe. calum
eo b . Uullum. .
lua quo ipſe tenca⸗/
uie tur alijs. vl alit
i. nulli vult ſol⸗
Men uere penaʒ pꝛo
linnn peccato debitã.
nna i Bebitum. i.
mmgi penam debitaz
ex peccato.
lꝛ Sic. ⁊ bic
elk. 5.
ECetera.·i. ꝙ
omnia ſunt con

filij. ſicut illud
qui percuſſcrit
le in vnam ma⸗
Nwxillã ⁊c.
m Diſgꝗs.
n “Quod pꝛe/
cipitur impera/
tur. hic grego.
innuit differen⸗
tiam inter pꝛe⸗
cipere ⁊ impera
re.naʒ alias au
guſti. dicit quod
ceſar pcipit fa⸗
ciendum eſt: qd

aXIIII.

N Frem grego.ſub nullins.i.ſub rei tꝑalis ptate nolo redigi in tanti
Ecf 3 T Den dKendamnwata illud. Et mibi res non me rebus ſubmittere
conoꝛ. vt cxtra de ver.ſig. intelligentia. ⸗
Pilſcopus.puocatus.i.in iudiciũ vocatus.ʒ eni ꝑ aliũ litiga re
vt no.v.q.iij.c.vlt.⁊ ſi mala eſt cã eccleſie nõ dʒ eã fouoꝛe:ſiẽ nec

vobis. Item gregoꝛius exponens. Oia

mihi licent:ſed ego ſub nulliusꝰ redigar⸗

ptãte inquit:cum mens cõcepta deſide⸗
ria ſequitur ſeruire rebus cõuincit᷑: qua
rum amoꝛe ſuperat᷑. ¶ Item ex conci⸗
lio carthaginenſi. iiij.
Mꝛo rebus tranſioꝛijs epiſcopus ꝑꝛe
rEDDiſcopus nec ꝓuocatusꝰ pꝛo
2 bus tranſitoꝛijs litiget.qꝛ ergo ge⸗
neraliter ꝑfectis ꝓhibet᷑ in iudicio con⸗
tendere:pʒ ꝙ iſtis nõ licet ſtare coꝛaʒ iu
dice. His ita reſpondet᷑.pꝛohibetur
pfecto in iudicio ſtare captando lucrum
ſed non euitando damnum. Mel aliter.
aliud eſt ſua poſſidere.aliud eſt cõium/pꝑ
curatoꝛem eſſe.canonici non poſſident
ſua:qꝛ res deo oblate nõ ſunt alicuius.
vtuntur enĩ rebus eccleſie nõvt ſuis ſed
tanqᷓ; ad diſpẽſandũ ſibi creditis.vñ ꝓ⸗
ſper in lib.de vita cõtemplatiua.Sacer
dos cui diſpenſationis cura cõmiſſa eſt
⁊c̃.require in cauſa eius a quo pꝛo in⸗
greſſu mõaſterij pecunia exigebat᷑. ſicut
ergo iſti non ſua poſſident:ita nec ſua re
petunt:ſed res ec cleſte quarum pꝛocu⸗
rationem gerunt.Similiter ꝙ in iudicio
pꝛohibent᷑ contendere ſic intelligenduʒ
eſt videlicet vt non ſibi ſtent coꝛam iu⸗
dice ſed alijs.Alijs autem coꝛam iudi⸗
ce aſtitiſſe ⁊ pꝛo eis iudicem interpellaſ
ſe nõnullos ſanctoꝝꝰ legimus. hi auteʒ
non ſibi ſtant ſed pauperibus quoꝛum

neceſſitatibus pꝛofutura repetunt: ⁊ ita

nõ pꝛohibentur ſtare coꝛã iudice. Alud
vo euangelij.ſiquis abſtulerit tibi tuni⸗
cam ⁊c̃.non eſt pꝛecipientis ſed exhoꝛ⸗
tantis. & Unde auguſtinus ait.
Peccat qui vltra debitum exigit: non
qui ſibi debita repoſcit
UMod debetur?*:⁊ ſi benigne remit
titur non tamen inique repetitur.
peccat autem qui exigit vltra debitum
ideoqʒ lex modum fingens penam tali/
onis inſtituit: ſed tu eo longe es a pec⸗
cato iniuſti exactoꝛis qui omnino non
exigis debitum:ideoqʒ bonus magiſter
ait:qui te percutit in vnam maxillaʒ pꝛe

be ei ⁊ alteram:pꝛeſertim ne cogamur?

ipſi reddere debitum ab eo qui nullumꝰ

habet debitum. C Sic ⁊ cetera acci

pies. Idem de ſermone domini in
monte. De eodem
Miſquisꝰ pꝛeceptis non obtem⸗
D ꝑat reus eſt ⁊ debitoꝛ pene.⁊ pau
0

poſt. pꝛecepto domini nõ obedire pec
catum eſt. ⁊ conſilio ſi vti nolueris: mi⸗
nus boni adipiſceris:non mali aliquid

3

imperat toleradum eſt. yt.xxiij.q i. militare. Item inter mandatum

*pꝛeceptum videtur eſſe differentia: quia finitur mandatum moꝛte

mandatoꝛis.vt extra de offi. dele. relatum. ſed pꝛeceptum non. in au/

ten. vt nulli indi.ꝭ.⁊ hoc vero iubemꝰ.colla.ix.Item quandoq; ea que

ſunt pꝛecepti conſuluntur.yvt.xxviij.q.i.ſic enim.quandoq; etiam que

ſunt mandati pꝛcci
yt. C. de acti. 7 obli.
pꝛecipiendi ponitur.vt.xi.q.iij.rogo.

pimus vt ſic equiparentur pꝛeceptũ z mandatum.
ſi qnidem. Item qñq; verbum rogandi pꝛo verbo

uocatus non litiget
42

Q.1I. II.

erpetrabis. Item grego.ſn epiſtola ad
uinianũ. Quod pꝛecipit᷑ imperat:qð
mperat᷑ neceſſe eſt fieri:ſi non fiat penã
pPʒ.vbi ↄſiliũ dat᷑ offerentis arbitriũ eſt.
vbi pꝛeceptũ:neceſſitas eſt ſeruientisvt
bediat:vel imperantis vt ei obediat.
Eeo auteʒ quod querit᷑:an
de ſuisꝰ fratribus teſtes ꝓ⸗
ducere poſſint: multis au⸗
ctoꝛitatibus videt᷑ eſſe pꝛo⸗
hibitum. leges enim tam ſa
croꝛum canonum qᷓᷓ ſecularium pꝛinci⸗
pum pꝛohibent aduerſus aliquem teſtẽ

de ſua domo pꝛoduci.contra ſe eni quiſ

qʒ teſtari poteſt.ꝓ ſe vo minime. Quia
ergo iſti pꝛoducuntur:vt /ꝓ ſeipſis teſti⸗
moniũ ferant.non enim vtilitatis ſue ec
cleſie ſe penitus imunes arbitrant᷑ futu⸗
ros.patet ꝙ eoꝝ vox in talibus non eſt
audienda. Sed diſtinctio hec et teſtium
examinatio in criminalibus cauſis ſer⸗
uanda eſt:in ciuilibibus autem nõ vſqʒ
quaqʒ. In criminali eni cauſa non licet
teſtẽ de ꝓpꝛia domo ꝓduci. In ciuili ãt
ꝛelatis eccleſie licet. & Unde paſcha
lis.ij.guidoni archipᷣo viẽnenſi apoſto⸗
lice ſedis legato ſcribit dicens.
Clerici ꝓ ſua eccla teſtimoniũ ferre pñi
Aper pꝛudentia tua plurimu admi
ramur:qꝙ ĩ negocio beati ſtephani
clericoꝝ ipſoꝛum acceptare nolueris te
ſtimonium. diuerſe nanqʒ ſunt ſpecies
cauſarũ:nec in oĩbus cauſis crimia agi⸗
tantur. In criminibus ſiquidem accuſa

toꝛum ⁊ teſtium illa diſtinctio obſeruan

da eſt que in canonibus continetur:ne
qui ad pꝛobationem domeſtici aſſumã⸗
tur. Ceterum in poſſeſſionum:vel huiuſ
modi negocijs:hi potiſſimuʒ aſſumendi

ſunt:qui eadem negocia tractauerunta:

de quoꝛum auditu ⁊ viſu heſitatio eſſe
nõ debeat. Si ergo ijdem clerici idonei

ſunt ad aſſertionem cauſe illius:nullate

nus remoueant: ſed ſicut alijs lr̃is deli⸗
beratũ eſt inter ſancti ioauis ⁊ ſancii ſte/
phani canonicos lis illa pleniuſ decida

tur. Poteſt ẽt intelligi aliter. dome

ſtici ad ꝓbationẽ nõ admittant᷑ vt ꝓ his

videlicet quoꝝ ſũt domeſtici teſtimoniũ

ferant. hi autem ſicut ſupꝛa de actoꝛibuſ
dictũ eſt non ꝓ domeſticis: ſed ꝓ ecclia
que mater eſt oim pauperũ teſtimoniũ

dicant. In conſiciendis aũt inſtrumenitᷣ

ſeculariũ negocioꝝ pꝛeſpyteri non vo⸗
cent᷑ ad teſtimoniũ:ĩed ſi caſu cõtractui

eos interfuiſſe ↄtigerit:iubente epo teſti
moniũ dicãt. ¶ Uñ in ſynodo habita

ne indicatur. vt. ff. de reli.? ſump. ſunt perſone. ſed li

476

yt · iij. q.v.c.i.niſi in duobus caſibus.ſ.cũ canonici accuſant pꝛela
Mtũ ſuũ.vt.ij.q.vij.latoꝛ.⁊ cũ accuſat᷑ matrimonmiũ ꝓpter ↄlangui
,nitatem.yt.xxxv.q.vi.c.i.ſilr in cã cinili nõ admitti domeſticus.
ilij.qiij. Item ẽt ciuili iure:niñ in cã eccleſie ſue.vt.j.e.c.i.⁊ ex de teſti.inſuꝑ.

– E eo aũt.an de ſuis.In cã criminali nunqᷓ; admittunt᷑ domeſtici

ſilr ad ꝓbandũ cõſan
guinitare admittit do
meſticus.vt.xxxv.q.vi
c.i.ſine agat᷑ ad cõtra⸗
bendũ ſine ad dirimẽ
dũ matrimoniũ.yt ex
qui matri.ac.poſſ.vi⸗
det᷑.ſed pꝛo alio impe
dimento matrimonij
domeſtici non admit⸗
tunt᷑ ẽt ſi velit ꝓbare
affinitatẽ. vt er de te⸗
ſti. in lr̃is.ſed õᷣ videt
dicere decre.ex ð teſti.
ſuꝑ eo.⁊ ſic ð facto ſex
natur ⁊ in illa decre.in
lris.ſuſpitio erat õ eũ
qꝛ ſteterat cũ vxoꝛe ꝑ
ſeptẽ annoſ.ẽt ibi ſuꝑ
affinitate inducebant
domeſtici. pꝛeterea vt
notauit ibi Tan.fami
liares ſunt vel dome⸗

ſtici quibus imperare

põt rone dñice vel pa⸗
trie ptatiſ.alias dome
ſtici bñ admittunt᷑.

p VUVper pꝛudentia

ſtephani.vnꝰ ca/⸗
nonicus põt inducere
in teſtimoniũ ſuũ cõ⸗
canonicũ ↄ eiuſdẽ ec-
cleſie canonicoſ:qꝛ nõ
eſt magis domeſticus
vni i alij. ⁊ par affe⸗
ctionis cã ſuſpitioneʒ
excludit.vt.ff. de ritu

nup.nõ ſoluʒ.9.i. ſicut

⁊ poteſt ipſũ inducere
contra ſuũ pꝛelatum.
vt.ij. q.vij.latoꝛ.ſʒ nũ⸗

quid poteſt eum indu
cere contra canonicũ
alteriꝰ eccleſie.h. Ddicit

ꝙ non.tu poteſ dicere
ꝙ ſic.qꝛ non eſt dome

ſticus iſtius ſed eccle-

ſie tantũ.ſimiliter pꝛe
latus iſte poteſt indn⸗
ci in teſtem pꝛo eccle/

fia ſua: dum tñ alius

conſtituatur qui noie
eccleſie agat.vt extra
de teſti. inſuper.nec di
cuntur iſti ferre teſti⸗
moniũ in pꝛopꝛia cau
ſa.qꝛ cauſa eccleſie nõ
eſt cã ſinguloꝝ.vt.xij.
q·ij. qui manumitt᷑.ſic
legatariꝰ fert teſtimo⸗
niũ ĩ cã teſtamẽti in qͥ
aliquid ei relictum eſt
yt inſti. de teſta. 5. lega
tarijs.ſed nonne tali/
bus imperatur ab ec/
cleſia. ergo non poſ⸗
ſunt eſſe teſtes pꝛo il⸗
la.vt.iiij.q.iij.idonei.
ſed iſtud eſt in fauoꝛẽ
religionis.nam cõtra
rationem pꝛo religio/

cet dicam ꝙ vnus ca⸗

nonicus poteſt eſſe teſtis in cauſa ſui concanonici.non tamen dico ꝙ poſſit

eſſe iudex ſuus contra extraneum.qꝛ minoꝛ cauſa re

ꝙ̃ᷓ a teſtimonio.vt extra de offi.dele.cum.R.

pellit aliqueʒ a iudicio

q .Tractauerunt.qꝛ ea que in capitulo geſta ſunt melius pñt ꝓbari ꝑ ca-
nonicos qᷓ ꝑ alios.yt ex de teſti.veniens.in ſi.łʒ lex dicat alias inter domeſti
cos facile quid confingi poſſe ꝓ negocij qualiiate.yt C.de dona.lata.

Et viſu.iij . q. ix. teſtes.

„ Sr

Caunſa:

a NAanq;. non rogent᷑ an poſſit clericus cogi.notaui.ij.q/vi ſtatnẽdũ.

Item nõne ſi creditoꝛ alieui gratis mutuat pecuniã venditoꝛ tenet᷑ ci 7
bNWEuentu.5. iiij. q. iij ad fidem. ad antidota.vt ex de teſta:cũ in officijs.?.ff.de pet. here.ſed etſi. .cõ⸗ .
c Uel audierint. ⁊ hoc eſt in illis caſibus vbi teſtimoniũ valet de auditu. ſuluit.⁊ nãliter eſt ei obligatus ad ill:quare Sillaʒ nalem obligationẽ
Kii eird debitum. nõ põt deducere in ciuile.ſ.vt pactũ fiat ꝓ illa danda ad quã mtenet
a. Occultet᷑iſtud eſt regulare ꝙ in defectũ ꝓbationũ quilibet poſſit cogi cũ tt talia pacta interueniani in ſpũalibus ad que aliaſ quis tenet᷑. e “
Rer de teſl coge Puc M depꝛeben.didi
nit. ĩmo talis admittit ficarmz. vet ve
qui alias ñ eſt iloneꝰ rome ab eugenio papa ſtatutum eſt. intelligunt ſcripturã vſuram appellare elcc. ſignificaſti.
leeees In conſiciendis inſtrumentis ſacerdo/⸗ 2 ſuperabundantiam quicquid illud eſt l Srhectes. 1
con. di iiij. in neceſſita tes ad teſtimonium non vocentur. ſi ab eo qð dederint plus reacceperint. Janm oien ſi⸗ 4 n
te. z. C. de here.l. vlt. · NVanqᷓ ſacerdotũ teſtimoniũ cre? Item ambꝛoſius de nabuthe. pacto: quia ſola 1
eECoꝛam ſe. ſed qi ibile habeatur:tñ in ipſis ſecula Duicquid ſoꝛti accedit vſura ee. ſpes facit pſura .
ter teſtat clericꝰ coꝛna, ribus negocijs pꝛo conſiciendis inſtru⸗ Leriqʒ refugiẽtes pꝛecepta legis riũ vt bic. Sed 4
epᷣo cũ cã verſat᷑ cos mentis ad teſtimoniũ non rogentur:qꝛ cum dederint pecuniaʒ negociato⸗ gꝗd ſi mutuet o 6
laico iudice: cũ ↄtin· eos talibus rebus intereſſe non cõöuenit ribusꝰnon in pecunia vſuras exigunt: Pacto vt fbi n
tia cauſe Hinidin * Si aũt euentu aliquo cauſe interfuerit ſed de mercibus eoꝛum tanqꝙᷓ vſuraru,ʒ remutuet cu o⸗
er ſcanel Aemd⸗ ⁊ aliquid viderint vł audierint: vel nul emolumenta percipiũt. ideo audiant qͥd os ſebuet 6
legi clericoꝝ qꝙ non le ad illud idonee ſeculariũ inueniantur lexv dicat: neqʒ inquit vſuram eſcarum poſſet denag
cogunt᷑ coꝛã quolibet perſone: ne veritas oc cultet 7 mal? vt accipies neq; omniũ rerum. Item eſca in pactu.? ita iit
iudice teſtari.ſic egre/ bonus eſtimetur: in quidentia pꝛopꝛij vſura eſt: ⁊ veſtis vſura eſt:⁊ quodeun / nãlis obligano
gie perſone nõ cogun· cpi ſit: vt aut coꝛam ſe ⁊ competentibꝰ qʒ accedita ſoꝛti vſura eſt:⁊ qð velis no non põt deduci .
tur coꝛam quoliber i iudicibus: aut aliters honoꝛifice verita⸗ men ei imponas vſura eſt. Item ſi quis inpactum.
dicc teſtart vr ft de iuu tem teſtificentur. . HI. inſtaurandu conuiuiũ putet ad negocia 1 Batpe,
re benas od aut pꝛeter ſuma emo toꝛem' mittit: vt abſynthiaci cupellam ceſn emn in
iudicibꝰ.ſ.eccdlaſticis lumẽti ſectari ſit vſuras evi deferat ſibi gratis: ad cauponeʒ dirigit mpecunia. ns ſe
g ¶Aut aliter .i. eũ cõ gere: Auguſtini auctoꝛitate vt picenũ vinuʒ aut tyriacum requirat: generaliter dici i
mittat eps aliqt pꝛobatur:qui in pſalmo.x⸗ ad laniũ ⁊ hillam ſibi pꝛocuret:ad aliu, tur pecunia g
qui recipiant te exvi. ſcribit dicens. ä83lett ſibi poma adoꝛnet. ¶ Item ex con qmd babes.
nia ipſoꝛum Nui plus quaʒ dederit ac cilio agathenſi. Quando amplius .q. iij.totf.
cipit: vſuras òM

Dod aut. expetit. quam debetur exigitur: vſura accipim· m ) Leriq;.
raſt A feneraueris hoĩem:id ẽ ſi mutuo 6 Sura eſt vbi amplius requirit᷑ ſ i⸗ unt lcamn
2 vltra ſoꝛteʒ dederis pecuniam tuam a quo pl?ꝰ ¶I að datur. verbi gratia: ſi ſolidos facereconta le
aliquid recipere. ecr quam dediſti expectes: non pecunia ſo decem dederis ⁊ amplius queſieris.v gem ſed faciunt
te ſc: niſi in quinq; ta laʒ:ſed aliquid plus ꝙᷓ; dediſti:ſiue illul ſi dederis frumenti modiũ vnum:⁊ ſuꝑ frraudez legi ille
uſbus. Pꝛimo in caſu tritici ſit:ſiue vinũ:ſiue oleũ:ſiue quod/ aliqᷣd exegeris. ¶Ecce euidenter oſte Fo faci ſraude
fauoꝛe ecclie. extra de libet aliud:ſi plus q̃ᷓ dediſti expecies ac ditur ꝙ quicquid vltra ſoꝛtem exigitur: legi qui obſuat
Mlcc. ronauelte, cipere:feneratoꝛ es:⁊ in hoc impꝛoban vſura eſt. . D. IIII. verba legis ſec
vſuras poteſt vſuras mus ſuper ezechielem libꝛo ſexto. eQis liceat vſuras exigere. de legi frans fit
petere.vt de fideinſ.cõ OQuicquid upꝛa dath exigit: vſura eſt. batur auctoꝛitate gelaſij ? fraus lcgi quat⸗ o
ſtitutus. Tertio ⁊ cuʒ Atant quidã vſuras tantuʒ eſſe in alioꝑ. ¶. Ait enim gelaſi) tuoꝛmoclis de f
pena petit pꝛeter ſoꝝ pecunia.q ꝓnidens diuina ſcri⸗ N Pn ſcribens clericis prr re ad rem..i. dn n
tem. vt. xij. · ij. in legu / ptura:omnis rei aufert ſuperabundan⸗ lucaniam ⁊ ſiciliam. in fraudem daoat
bus narto zcũ k̈e tiam: vt plus non recipias quas dediſti. A qſtibꝰ negociatiõis cjlerici abſtineant aaliquares n
r lcam / c aij Item alij p pecunia fenerata ſolent mu Yerici ab indignis queſtibus noę rai eſt ſraus
qm mulllr,. p ſocio nuſcula diuerſi generis accipere: ⁊ non uerint abſtinendum: ⁊ ab omni mackdoniai f. lï
l.ſociuſ qui.Quinto ? H =ðèMU . ad mace.I. ſldd ([ſ!
cum recipit᷑ aliquid ꝓ re que nõ ↄſiſtit in pondere numero vel menſura.fſiceit ilianus.S.mutni.item de perſona ad perſonam. vt cum quis ſub pe⸗/ K
in loeatione. Item in ſexto caſu rõne incertitndinis.vt ex de vſur.in cinitate na alterius exercet vſuraʒ.vt. xlvi.di.ſicut non ſuo.⁊ cum maritns no ſten
⁊ nõ ſolũ quodcũq; lucrũ ſed ẽt ipſa ſpes facit hoĩem vſur ariũ.vt.j.e.c.iſiẽ poteſt aliquid dare vxoꝛi ſupponit aliam perſonã cui det.vt.ff. de do⸗ n
ſpes facit hoĩiem fimoniacũ.vtij.qliij.nõ ſolũ.Ad intelligentiam aũt bmõi na.inter vi.⁊ vxo.bhec ratio.s.vlti. IOtem de vno contractu ad aliũ con Me
queſtionis ſcias ꝙ duo ſunt cõtractus qui de natura ſui gratuiti ſunt vt mi tractum fit frans:vt cum mulier non poſſit dare aliquid viro:fingit ſe ine
tuũ ⁊ cõmodatũ. In minuo certũ eſt ⁊ requirit᷑ ꝙ ſit gratuitũ: alioquin eſt vendere ei.vt.ff.de do.inter vir.⁊ vxo.ſi ſponſus.ꝭ.circa.ſic.xvi.qiij.ſi int
vſura. Item ſi coõmodatũ nõ eſt gratuitũ non eſt quide vſura. ſed tñ ſi alidd ſacerdotes. Item de vno contracin ad alimm fit fraus: ſed alio modo ſe⸗
recipit pꝛo cõmodato ſtatim deſinit eſſe comodatum: qꝛ aut recipitur alidd vt cum mulier non poſſit fideiubere conſtituit ſe pꝛincipalẽ debitric,zz,z; iui
pꝛo re ipſa: aut pꝛo vſu rei:ſi ꝓ re ipſa aliquid recipitur: aut eſt pecunia:aut vt. ff. ad vell.q;uis.xxxiij.q.v.mulierem. d
alia res.ſi pecunia eſt empno ſeu venditio.ſi alia res erit contractus prman n KLegis.·i.canonis egikime agentis.ſ. legis pꝛophetice dicentis. qui inſ
tationis.ſi pꝛo vſu accipitur:pecunia erit contracius locationis. ſi res alia: pecuniam ſuam non dedit ad vſuram ⁊c. RNMN el
erit contractus innominatus.do vt des vel do vt facias.omnes iſti contra/ E Negoctatonibus videt ꝙ ſ quiſ pecuniã ſuã dedit negociatoꝛi yt rſi
ctus ſunt liciti laicis.etiam canſa negociationis.vt.lxxxviij.di.fſoꝛnicari.cle inde emat merces ⁊ det ſibi partẽ lincri ꝙ illud ſit licitũ:qð nõ concedo g⸗
rici tamen inquantũ poſſunt debent abſtinere ab emptione 7 venditione:qꝛ ſi periculũ ſpectet ad recipienteʒ vt ſit inter eos contracius mutui ſech ni
illud non facile fit ſine peccato.vt:j.de pe.di.v.qualitas.tñ in cauſa neceſſi ſ per illa verba ſocietatem phunt ⁊ tnnc periculum ſpectat ad vtrun/ knf
tatis permiſſum eſt clericis negociari.vt extra ne cle.vel mo.c. i. licituʒ tñ eſt q;:⁊ tunc bene licitũ eſt ꝙ vnus ſocius det pecuniam ⁊ alter ſuppleat ng
clericis emere aliquam rudem materiam ⁊ inde aliquod artificium facere laboꝛem qui deeſt in pecunia.yt.ff.pꝛo ſo.l.vꝰ. N
ſi eis ſna non ſufficiunt.vt.xci.di.clericus victum.⁊.xxi.q/i.c.i.de con.di.vx. p Tex.moſaica. . un
nun;. æ tunc non acquiritur lucrũ ex negociatõne ſed ex artificio.talia eni q Eccedit. ex poeco. ic⸗
lucra licita erant apoſtolis.vt.xxi.q.i.c.i. “ T Aid negociatoꝛem cui credidit pecuniam. . inn
¶¶ Iſeneraneris.plus q;.ſupple qð conſiſtit in pondere: numero ⁊ men / ¶Poma. videt᷑ ergo ꝙ vſura differat in hoc a crimie ſimonie.qꝛ cri nit
. 8 ſura.ſed in equo ⁊ domo alind eſt:qꝛ ibi licitum eſt recipere ſoꝛtẽ ⁊ lu⸗ men ſimonie non cõmittit̃ in modico.yvt er de fimo.⁊ ſi queſtiones.ſed gfine
crum.⁊ eſt ea ratio.qꝛ in pꝛedictis qne conſiſtunt in pondere:numero:⁊ mẽ/ non eſt ita.⁊.c.? ſi queſtiones.intelligas ꝙ nõ pꝛeſumit᷑ in modico cõ⸗ inf
ſura tranſfertur dominiũ: cũ illud ſit mntuũ.vnde res illa ſtatim eſt in peri- mitti ſimonia rõne ꝑſone. itei
culo illius qui recipit.vnde inconueniens eſſet vt noie illius rei magis gra⸗ NVogd pᷣo. MHulli licitum eſt vſuras ſumere: nec etiam iudeo. en
naret᷑.ſed domus ⁊ equus non ſunt periculo ſui.vnde nõ eſt incõueniens ſi vt extra de vſu poſt miſerabilem. videtur tamen ꝙ in caſn r
alias grauet᷑ pꝛo re tali dando aliquid. ad hoc faeit.ff de iureiuran. eũ qui. licitum ſit etiam cbꝛiſtiano ſumere vſuram.yt.j·e.c. vlti. ta⸗ n
Sed H̊ obijcit. pone ꝙ aligs vendat vſũ pecunie⁊ recipiat in ſe periculuzʒ men licitum eſt aliquando vltra ſoꝛtem aliquid recipere.yt gni
pecunie. talis ↄctus nõ eſt vitioſus.qꝛ cũ vſus ſit illius qui vẽdidit licite põt potain in pꝛoxima queſtione.s.in ſumma. . tei
eũ vẽdere.⁊ ſic hẽs ꝙ aligs ꝓ pecunia põt recipere pecuniã.⁊ aliud in hoc/inu Kerici.ĩdignis.licitas eni negociationes pñ̃t clerici facere.vt cx ſe
caſu:als nõ.⁊ hoc iõ:qꝛ pecumia non deterioꝛat ſed alie res deterioꝛantur. ne cle. pel mo.c.i.⁊ hoc cũ eis ſua nõ ſufficiunt.vtxci.di.cdericus. A

lin
Cimi
nimmi

XIIII

. Si ceſſare n ergo ſtatim dponèdus eſt clericus ppter vſuras

refertur ad facultatem diſpenſandi.

chartas ? inde
facere ſotula⸗

res ⁊ libꝛos: vt

di. clericus. nec
ẽ negociatio ſʒ

2 Iquis. ex

quolibet.

G Jquis cle
ricus.ſoli⸗
dũ.i.pecuniam

numeratã.
f¶EHoc.ittñ.

g0. Quod. id

eſt quantũ.
bLAercãdi.

iStatuto.·i.
ſolutiõis tꝑe.

k Becretnuz.
a indice vel ab

glio.ſ. hoc vult

dicere ꝙ credi-
toꝛ frumentuz
pꝛo tanta pecu
nia dʒz recipere
uantuz valuit
te ſolntionis.

Z ita ↄſideran/

dũ eſt tps ſolu/

pꝛefixũ tũc eſti

mat᷑ quantum

valet tempoꝛe
quo reſ petitur
yt. ff. ſi cer. pe.
l. vinum.
eclerico/

) E bop
n¶Voniaʒ

yidet᷑ hic ꝙ ꝓ⸗
dibeomur ſu⸗
mere vſurã cã
lucri captãdi ñ
aũt vitãdi dam
ni.ar. ad boc.õ
e.ſiquis oblitꝰ.
vdi dicit incre/
mẽta ſuſceꝑit:
maxie ſi ſit bo⸗
ne fidei ↄtractꝰ
vbi ex ſola mo⸗
ra veniũt vſu⸗/

re:vt.ff. ð vſur.

ne. ſiquis ergo
eſt in moꝛa ſol⸗
uẽdi ab eo poſ⸗
ſunt repeti vſu
re:nõ tãqᷓ; vſu
re ſʒ tani ĩter⸗
e:yt. ff. ꝓ ſo⸗

cio.ſocius qui.

⁊ tũc petuntur

vſure iundic of

ficio. non iure

actionis. licite enĩ põt quis agere ad hoc v

xlyij. di · c.i. ar. . xlvij.di.c.ij.ſo.ſtatim deponendus eſt.⁊ qð bic dici
F Iniſtri. datam. ʒ.xlvj.di.nõ licet. V
cAnonũ.⁊ vendendi.in eadem ſoꝛma.ſed in rudi mã põt emere
coꝛium ?
chiuſſibet negociationis ingenio vel cu
pigditate ceſſandum:in quocunqʒ vero

gradu ſint ſi ceſſareꝰ noluerit:mox a cle
ricalibus officijs abſtinere cogantur.
Item ex concilio arelatenſi pꝛimo:
uod confirmauit papa ſilueſter.
xcõmunicentur miniſtri altaris qui
fenerantur.
Iniſtri qui fenerantur placnit iu⸗
xta foꝛmã diuinitus datamd eos a
cõmunione abſtinere. ¶ Item ex con
cilio terraconenſi. Qui volunt eſle in
clero a ſiudio negociationis abſtineãt.
Anonum ſtatutis firmatum eſt vt
quicunqʒ in clero eẽ voluerit emẽ
di vilius ⁊ vendendi carius ſtudio nõ
vtatur.ꝙ ſi exercere voluerit cohibeat᷑
aclero U Ite ex cocilio Warinipa
pe. Alienetur a clero vſuras aut ſu⸗
perabudannam exigens.
Iquis oblitus timoꝛẽ dñi ⁊ ſancta
rum ſcripturaruʒ que dicunt. Qui
pecuniã ſuã non dedit ad vſuram: poſt
banc cognitionem magni cõcilij fenera
nerit: vel centeſimã exegerit:aut ex quo

liber negocio turpis lucri queſierit: aut

per diuerſas ſpecies vini vel frugis vl
cuiuſlibet rei emendo vel vẽdendo ali⸗
qua incrementa ſuſceꝑit:de gradu ſuo
deiectus alienus habeatur a clero.
Itemereo0llen.
eo pecunia quã clericus mutuo de⸗
it inſto pꝛecio ſpecies accipere põt.
B Iquis clericus ĩ neceſſitate ſolidũ⸗
pꝛeſtiterit:hoc de vino vel frumẽ
to accipiat:quods mercandiꝰcauſa tem
poꝛe ſtatuto' decretumfuerit venunda
ri.ceterum ſi ſpeciem non habuit neceſ
ſariam ipſum quod dedit ſine vllo au⸗
gmento recipiat. ¶Item ex concilio

„

aggathenſi. ij‚j. Clericus non acci

plus ꝙᷓ commodauit.
9 Allus clericoꝛum amplius acci⸗
piat ꝙᷓ cõmodauit: ſi pecuniaʒ:pe

cuniam accipiat:ſi ſpeciem eandeʒ quã
dedit accipiat:⁊ quicquid aliud tantu,ß
Anantum dedit accipiat. C Juͤle pa.

tiam laicis vſura damnabilis eſt.

Ec boc pꝛetereundũqͥʒ duximꝰ

eſſe quoſdã lucriturpis cupidita-

te captos:qui vſurariam exercere pecu

niã ⁊ fenoꝛe volunt diteſcere:quod noſ
vyt nõ tm̃ dicamus in eos qui ſũt in cleri
cali oꝛdine ↄſtituti:ſʒ etiã in laicos cade
re:qui xpᷣianos ſe dici cupiũt ↄdolemꝰ
quod vindicari acrius ĩ eos qui fuerũt
ↄfutati decernimus vt omnis peccandi
opoꝛtunitas adimatur. ¶Itẽ ex nice⸗
no concilio. Eijciant a cle
¶ X ur pia lucra ſectantes.

Uonam multü clerici anaricie cã

de lideiuſ.puenit.⁊.xij.q.ij.ſiquis de clericis:vbi agit ad ĩtereſſe.
o/¶QVicunq; modiũ.ſi aliquis vẽdat merces que mõ valent quat⸗

tuoꝛ ⁊ fecit pactũvt ei dent᷑ quinq; ad terminũ pꝛefixũ: illud

lius papa.

pi

treddatur indẽnis:vt eæ /

QQ.

uI V

177

non eſt vſura ſʒ dubiũ ẽ quantũ poſſunt valere merces ille ad terminũ p⸗
fixũ:vt ex de vſu.in ciuitate.licet ſi venderet lõgo carioꝛi foꝛo ꝙ; mõ vale⸗

ant: tũc eſſet vſura: vt extra e.ti.ↄſuluit. J

0.2 qð dicitur de venditiõe mer

tium:intelligitur ſi tempoꝛe contractus nõ fuerat vẽditurus:alioquin eẽt

vſura:vt et᷑ e.ti.c.yvlti.b.

turpia lucra ſectantcs obliti ſunt diuini
pꝛecepti quo d
nõ dedit ad vſurã.ſtatuit hoc ſanctũ cõ
cilium:vt ſiquis inuentus fuerit pꝰ hãc

diffinitionẽ vſuraſ accipere:vel ex quo
libet tali negocio turpia lucra ſectari:vł

etiã ſpecies frumẽtoꝝ ad ſextuplũ dare
omnis qui tale alid conatus fuerit ad
queſtũꝰ:deijciat᷑ a clero:⁊ alienus habe
atur ab eceleſiaſtico gradu. ¶. Itẽ iu⸗
urpe lucrum ſeqᷓulſtur
qui minus emit vtplus vendat.
Nicunqʒ tꝑe meſſis vł vindemie
nõ neceſſitate:ſed ꝓpter cupidita
tẽ cõparat ãnonã vł vinũ:vbi gra ð duo
bus nũmis cõparat modiũꝰ vnũ ⁊ ſᷣunat
vſq; dũ vẽdat᷑ denarijs q̃ttuoꝛ aut ãpli

us:hoc turpe lucrum dicimus. Irẽ

ambꝛo.in libꝛo de hono moꝛtis.
NRapinã facit qui vſuram accipit.
dauis vſurã accipit:rapinã“ facit:
Wvita nõ viuit. ¶ Ite augꝛac m 4
is eſt

donium. Mon miñus crude

pauperem trucidat fenoꝛe:qᷓ qui diuiti

aliqua rapit
Qid dicam de vſuris quas etiam

ipſe leges ⁊ iudices reddiꝰ iubent: an
crudelioꝛ eſt qui ſubtrabit aliquid vel

eripit diuiti:quam qui trucidat paupe⸗
rem fenoꝛe.hec vtiqʒ atqʒ huiuſmodi
male vtiqʒ poſſidentur:⁊ vellem vt re⸗
ſtituerentur.ſed non eſt quo iudice repe
tantur. Jam vero pꝛudenter itueamur
quod ſcriptum eſt:fideli homini totus
mundus diuitie ſunt.infideli autem nec
obolust.nonne omnes qui ſibi viden⸗
tur gaudere conqueſitis:eiſqʒ vt neſci⸗

unt alienum poſſidere conuincimus.
boc enim certe alienuʒ non eſt quod iu
re poſſidetur.hoc auteʒ iure poſidetur

quod iuſte:⁊ hoc iuſte quod bene.Om
ne igitur quod male poſſidetur alienuʒ
eſt.male autem poſſidet qui male vtit᷑
CSPono a quo vſure exigende ſunt
Ammpꝛolius teſtarur dicens.
Ab illo exigere vſuram poſſumus: cni

iure nocemus.
Billo exige vſuram: cui merito

tnocere deſideras:cui iure inferun
tur arma:huic legitime auferuntur vſu

re:quem bello vincere non potes: ab

hoc vſuram exige quem non ſit crimen

occidere:ſine ferro dimicat qui vſuras
flagitat:ſine gladio ſe de hoſte vlciſcitur

qui fuerit vſurarius exactoꝛ inimici.Er
go vbiius eſt belliibiius vſure.

235 — DM
N AKod vero' elemoſyne non
q ſint faciẽde cx fenoꝛe vl vſu

d2ito. Aus.teſtatur in libꝛo ð

ctũ eſt:qui pecuniã ſuaʒ

logo biblie.
8 Totuſ. i. quelibet

is: nec quolibet male acqui

Aog vero. Quidam generaliter dicunt ꝗ
ſito poteſt fieri elemoſyna:nec de meretricio: nec de pſura:nec
de alegs:nec de hiſtrionatu: nec de ſimonia.ſcriptum eſt.n.bono

P9G Iquis rapinaʒ.
ſic ́ vſurarius ẽ

raptoꝛ ergo in eũ nõ
trãſfert᷑ dñium: ſicut
nec in fimoniacũ.põt
tñ ↄcedi ꝙ trãſfertur
dñium in eũ. Itẽ cuz
vſurarius nõ audiat
niſi reſtituat vſuras
quas ab aliquo rece/
perit. nec raptoꝛ vt
videt᷑:quod ñ admit
to:⁊ rapina large ſu⸗
mit᷑ ꝓ qualibet iniu/
ſta vſurpatioue:vt.x⸗
xxij.q.iiij.meretrices
q Did dicã.red
di.i.dari.quia
verbum reddendi po
nitur ꝓ verbo dandi
ff. de ver. ſig. verbum
reddẽdi.pot tñ dici ꝙ
ßm leges nõ ſut dãde
yſure:tum qꝛ ſacre le
ges non dedignantur
imitari ſacroſcanões
vt. ij. q.iij. O notandũ.
tũ qꝛ imperatoꝛ iubet
ſeruari ea que ſtatu⸗
ta ſũt in niceno cõci⸗
lioꝛyvt in anten. de ec.
ti.in pꝛin.col.ix.ſed ni
cenũ cõciliũ ꝓhibet
vſuras.vt.xlvij.diſti.
quoniam.⁊.S.e.quo⸗
nia. cum g imperatoꝛ
cõſtitutõe ſua confir⸗
mauit ſtatuta niceni
cõcilij:pʒ ꝙ voluit de
rogare omibuſlegibꝰ
que loquunt᷑̃ de vſu/
ris. pel dic vt dixi.x.
diſt. lege.
LScriptũ.eſt in ꝓ-

parua pars mũdi:vt
hec dictio totꝰ hic po

nar diſtributiue.
tMec obolus. ſup

ple totus müdus.
n WAlienũ.canõ ſin
git rẽ alienã illã q̃ ꝗs
male vtit᷑ vt bic.⁊.xl⸗
vij. di. ſicut hi. ? ex de
er. ſi.ceius diciX.

x Billo. cui. Si⸗

dcut nulli noce⸗
re ðbes:ſic a nullo de
bes petere vſuras:vt
c.intelligat᷑ negatiue:
⁊ ſic planũ eſt.alij di
cunt ꝙ ab hoſtibus li
cituũ eſt petere vſuraſ
nom ⁊ oia eoꝝ licite
poſſimus auferre: vt
Xxiij.q.vij.ca.i.⁊.ij.

⁊ quibuſcunq; ĩſidijs

poſſumus nocere eis

AVbi ius. iuſtum
bellum eſt quod geriẽ
exedicto pꝛicipis.vt

ꝙ de nullo illicite acq

Canſa

rabis dñm deuʒ tuũ ex iuſtis tuis laboꝛipus.i.q i. nõ eſt putãda.⁊? in den/
tro.dr:nõ accipies mercedẽ ꝓſtibuli.? ẽ ar.ad hoc.j.e.clemoſyna.⁊.xxxij.
q.iiij.ſicut nõ ſunt.nã illicite acqſita nõ ſũt in boniſ nr̃is nec noſtra: vt. ff. ꝓ
ſo. cũ duobus.ꝭ.vl.alij dicũt ꝙ ſi de illicite aequiſitis nõ tranſfert᷑ domini⸗
um vel etiaʒ traſfert᷑: ſed cõpetit repetitio non põt iñ fieri elemoſyna vt in

vſura.ar.ex ð iureiu.
debitoꝛes ⁊ in ſimo⸗
petitio ⁊ trãſfert do/ De vſuris elemoſyne lierinõ oſſunt:·
miniũ bene fit ide ele Olite velle elemoſynas facere

moſyna:vt ſi aliquid

dat᷑ meretrici illud ñ

põt repeti:vt. ff.ð cõ⸗ Mmolans ex iniquo:oblatio ẽ ma
gien inr cau clein Bluazwon iniquoꝛuʒ non pꝛobat
li põt meretrix fſacere à timſimus: nec reſpicit in oblationibus
elemoſynã. Idẽ de o iniquoꝝ d: nec in multitudine ſacrificio

Eqð dat᷑ biſtrioni:?
de eo qð extoꝛquetur

rõne officij alicuius:

.₰

vt.j. e. nõ ſane.qð aũt
dicit ꝙ ſacerdos nõ
põt ꝑcipere mercedẽ

Brermtwblatio he⸗ ceſſario fratres ſunt. . Itein ausu.
retricis:lʒ elemoſyna in homelia. Non eſt aliquid rapi⸗
poſſit inde fieri:becẽè endum diuipibus vt detur egenis.
ratio vt ꝓpter rubo/ HDꝛte aliquis cogitat ⁊ dicit: multi
rem citius ↄuertat᷑:vt Hier chꝛiſtiaui diuites auari cupidi
xc .obiationes e⸗ mnò habebo peccatum ſi ſuũ illis abſtu⸗
Fila aud anrexiortte lero pauperibus dedero. vnde enim
p violentiã non roõne illi nil boni agunt mercedezs habere po
officij alicuius: vt de tero.ſed hmòi cogitatio:a diabolo calli

rapina ⁊? de furto nõ
põt fieri elemoſyna.

fenoꝛe ⁊ vſuris. ¶ Item augu.

DOblatio de rapina repꝛobatur.

rum eoꝝ ꝓpitiabitur peccatis. qui of⸗
fert ſacrificiũ de ſubſtãtia pauꝑis: qua
ſi qui victimat filiũ in ↄſpectu patris ſui

panis egentiũ vita pauperis eſt:qui de

fraudat illum homo ſan uinis eſt. qui
effundit ſanguinẽ:⁊ qui fraudẽ facit ne

ditate ſuggeritur.nã ſi totũ tribuat pau
peribus quod abſtulerat addit potius

dicunt tñ quida ꝙ ſi peccatũ ꝙ minuat. . Item hierony.
res furtina vendat ð DSeeodem. Waleg.

nũmis illis põt fieri
elemoſyna:qꝛ nõ ſũt

nũmi furtiui qui dan L i Aen 22
tur pre furtiua: vt.ff. Tum fuit inuenire non poteri: eccleſie
de fur. qui vas.S. vlt. vel pauperibus tribuat. C Item am⸗
quod nõ credo: vt æ bꝛoſi us. Deeodem.
de vſur.cũ tu.in fi.

*y Olite. vſuris.
hicdc inculcatio

verboꝝ eſt:⁊ fenꝰ di⸗ SeI UGiiie: —⸗
cit᷑ vſura vſuraꝝ.vñ Furtu coõmittit am innenn no reddit.
lucanus.Hinc vſura quid inueniſtis ⁊ nõ reddidiſti ra
voꝛax auidũqʒ in tꝑe puiſti:quãtũ potuiſti feciſti:qꝛ plus
ſenus. nõ inueniſti:ideo plus nõ rapuiſti.qui

bᷣAEmolans. ini/

quo⸗ .S. i. .i. nul 51 . 2
is t en eſt Purzda A interrogat no manu. te grego.
c . Hec in multitu⸗ ni de rebus coceſſis ⁊ bñ queſitis ele
Hine. ſed i meritis: yt Moſynam impẽdit illa placet deo.
xxiiij.q.i.odiio. WVemoſyna redẽptoꝛis noſtri ocu
¶ Sãůguinis S. lx· ¶Alis illa placet: que ñ exillicitis ⁊ ini
xxvj.di. paſÜc. qquitate ↄgeritur: ſed que de rebus con⸗
. Fratres ibares ceſſis ⁊ bene acquiſitis impenditur.
iſennesdee ¶ Item bieronymns in libꝛo leuitici.
ni. dl.i. homncidio ?. Weccar 9ni re innentam no reddit.

VBVꝛte.nõ habe/

bo. nec enim ꝑꝑ

bonũ eſt faciẽdũ ma

Vvnge reddat ſaluatur:ſi eos quo

. 1 Emo qui rapit moꝛiens ſi hbabet

tione vt cui eſt ablata reſtituatur.

B pinam emere nõ licet:niſi inten

Item auguſtinus.

alienũ negat: ſi poſſet ⁊ tolleret. deus

4 Vlti ſine peccato putant eẽ ſi alie⸗
nũ quod inuenerint teneãt a dicũt

lũ: vt.xxx.qi. noſſe. cant hoc peccatuʒ ſimile eſſe rapine: ſi
r cn guis innétand reddat. C. Itẽ augu.
ſ urg ebmitat: g. „Bolus vſus no iuſtiktear iuſte gus ſit⸗
furtu nõ fit nin adſit Eqʒ enim ſi agris inique ac per⸗
animus lucrãdi:vt.ff.

de fur.l.i.ſʒ ñ ẽ ita:qꝛ

„

