un ella. . eint virginẽ velare pᷣſun ſub/ obtentu. . .ι¾ Kü dr ſuſceptũ dicn ſſe ſivult yti pꝛi⸗
teſc⸗ li uellã virg ſatiſfactionẽ atizari. luntate ſuſcep = rume icali: alio⸗
Pw Danod aut p ico vſqʒ ad ſati m prna p them io arbitrio volu nſceptũ ilegio clericali: alio⸗
capax m.bh. Al canonico viqʒ edicta ⁊ pr̃na hi ꝓpꝛio arbitrio luntate ſuſcep milegi eſt. ſecus
, capax m.b. cio can Hac aucte pꝛe. in puerili b? chi ꝓppꝛ. ꝙ ſi ꝓpꝛia vo f. Ande quin ſecus leri
inf iAtſi annũ. dat᷑. T E ſtringi qᷣlibet in pu ſito intelligit:ꝙ ſi ri nõ cogit.C M e men videtur ſi clel
Uus nis ita longe ſit feſſiõe docet᷑ aſtring tem eoꝑ ꝓpoſiio 5 fuerit: obſeruari t oibus epis inre 1 ſumit viduam in
G9 aſteriuz vv felſſ r voluntatem e nſura vel no apa ſcribit rialibus cus ſu iij. diſt.
rii monaſterinʒ vt inis: pꝛeten i niſi tonſura vel nicholaus pap MWonaſteria oꝛem. lxxxiiij diſt
ics infra hoc ts ñ 94 phibet tenerin ſa abdi⸗ nic ci ijciatur. vroꝛemn hodie cleri⸗
int infra ha iri:· ſuſcepto tes mox viia abch no lodouici. itus ſubijcia ſ gquiſquis. te⸗
nſien Boſſir innenirt ligioſã veſtẽ parentes nt nõ nii/ gnol miuius inuitus ſi lampertn oꝛatus non
oſſit i religioſã v vo du offerunt n lcipums nulins! nomie lan A cus vx ſuram.
ghſ fuc mal? ſpat rolig int. paruuli vo vuͦ offerr idi ſunt vucn ns clericus not uondã r ferre tonſur⸗
le⸗ mit? cauerint. parnn ſuſcipie . Relens cl eattho quondã netur ferre to niug.
hẽhit. ar. xvij , cauer teſtimonio tur. pr̃e ſuo noi ico ad limi a de cleri. coniug
gnit? ltoxt egitur. a cũ pr nc ãt clerico a extrad
Biſ ate ſbnlern nona ſnortoleinn pin⸗ iclletconie nune da inn ae i Ad militiam . vt
narrat qG antes obiari ipiantur. peras adiſt icali a . Ad m icunq;.
ſelte factü narrat qõ Intantes obian af ſuſcipianm 5 na aplox ꝓpperãs us in laicali xxiij.q.vlti. quicunq;
anl döt accidẽ. fiẽ . teſtimomo ſuſ ütate 2 cõ Es q̃liter idẽ pr ei xxuſ.q. viti ylti. his
ctſin Pot accide. e fie rimoꝛum teſtim cũ volũ ſerẽs q̃liter L i nis. vt. xxiij.q. vl⸗
⸗ tyotũ tet infantes cũ ve aren e iudicium ſangui mis. ia perſona
uihr br reuoca inra⸗ oꝛtet intante b ipſis p cetur indicium ie in pꝛopꝛia perſon⸗
ne flie. :imo a in quibus exerce ur: æ ꝙ ipe s pꝛin/
inun filie: fic n, HD —0 enſu parentũ:i Seculares.in qui ia lucra exercentur:æ habere ſeculare Hꝛin.
inn Nrrlſgazmiier anus iſte. videt ; a tte zit en etan eun heicann eſt ole uenensgnuns wrarrxii
* ij. q. ij. 5 . peime . anguimis .
“ xxxij.q:ij. nlier . rrit ãnus iſte. vide .? ec. gqui e.alias autem r alium cau ſam ſang .
I tamé ſed a qͥ tpe currit ãnu. 2cel. pben. ⁊ ee nlt exercere. alias erceant per al mes Gcito ſherit factui
fn decretalis E de regn. ſ gs. ſed a qᷣ itõnis. vt ex de dcel. .ff. de his vultexen —N—N..—o 8 cito fherit fuctu
4 nnu. yt ex de reg tpꝑe admonitõnis ignoꝛati. ff. de . ipatus: dumt. .?. x. q.iij. quia. gs eſſe comes icite nec ob.li.
Eeriſevi bicnin 1 gderi tinuũ e Saia qgs icognit. es gubernationẽ Rre i ſtatim dennit eelſee orc?clerieus.n
nini Röype nagcrdg tratzrilrrr aihi, lazele eirromm ſſerper retds ſunt irregulares.
, credo q i itima etatẽ. ericꝰ. xxvij.q. it de illi
B no. infa. genero nenerit ad legiti is. 4 eptü · qꝛ loquit de
ui E ec aRären annos balerkerie⸗ in qualibet. di.ſi gs poſt accep
iul 1O Tacnushe guckoennte peedlicta.
6n,
ſu

üj

CLanſa:

ilius .a vic. vt. f e dolo veleg anter. ſed dic q ; bie dolns dedeerit
ðð
in ſtzit r.Selc. iiſi ꝗs ep̃s.⁊.c.ꝗ ſtudet.⁊ ex de ſimo.tue.⁊ in:aut᷑.de ſanc. tai mrimoni nõ reſcindii dolus.⁊ eſt ſi.er de ↄuer.ↄiu.ex parte.? c pe

8 if e alter cuiuſcunq; rei.? lot crtũ mr̃imor . usS fingrellul emiuͤch
— Pans Pftrracnn ſaetes nõ admittüt ad ſucceſſio ¶mens .in fi· vbi ꝓpter deceptionẽ nõ retractat᷑ ingre Xin
HB.c.ſᷣm quoꝛũ

hualidy öceng
5 8. ca dolo initus te⸗
geſſe nõ dʒ. vl. . cã nenſn g. ꝛiã dẽe net. ſed ctme
= octauiin cnlne⸗ in Hnecis Pnzie erſſen n Reaberm inbore ſau. S i oeßiyk n n 65 ene
Mono anno qui eſt m monaſteria volun inl is illecti ꝓmniſſionibus aliqui ton,/· cu ßʒ leg
nono 6 n te S 110 abbatis illecti ꝓmiſſi . tus ↄriu ſit.naʒ
dlius inter.x.⁊.viij. . deceſſũ pᷣſens eiꝰ filius lambertus in religionis veſtẽ ſuſceperint ⸗ 1
r. i⸗ ece Qné in ã eta ſuram vel religionis veſtẽ hm leges Zctus
hñPatrẽ.ar. ꝙ vni cũ eius ſuccederet:quẽ infra tenera eta , ,E1¹ 5 ceperũt permaneant dolo initus nul
Animomu aand. c tauũꝰ 2 decimũ annũ ↄſtitunũ ipfſi quidẽ in eo qð ceperũt perr Dolo inne
e te inter octauũ ⁊ decimũ annu ↄit . ibus ſuiſ reſtituantur. lus eſtſed jetuf
ERaldgdrs,d, memoraus bi vpy flns volnets n E enaen ecknſt dn lenk. meininbdener
eiS n inſtö Em illi . en G een Ecnin ee tz reſcindat per
. alierit⸗Pldic gi 2 Sulariiuſton⸗ git poſt quoddã ip.iꝰ tꝑis Meſtitnant᷑ heredibꝰ res eoꝝ a epis Rrone dine
diuur vr poſea poſſi· Rculla indui sik ſalomon:eps o dqui vlabhatih⸗ decepri comaſ epoſnerüt. actione
melius liqſte de verii ſpatiü: vt ipie dicit ſalomon: ep lab Bnſtituits ſane ſacer iſte cõuentus
te. vñ in ſine dẽ: ſiita vuſdqã alijs abſqʒ pr̃is oblatione vel ab S ot ep̃i ſiue abbates q̊ᷓ nõ in fructu n
atgenne⸗ batis pcepta benedictone 3 Ahern 4 eſec . auariciã ⁊ turpe lucrũ inhiã Ki
nnntohes aaminunt monaſticii habitü induere fecit: v ies circũueniẽdo tonde iin
ſtationes admittunt mong ſiõe pr̃na ſeun mj⸗ tes quoſſibet hoĩes circuueniedo tond .
M 6 inuitũ:⁊ ſub hac occaſiõe pr̃na ſeu 4 li ꝑſuaſiõe ſurripuerũt:
alij reſtes ſuꝑ eodẽ ca muien:⸗Xi⸗ . is pꝛiuatũ eſſe: rũt:⁊ res eoꝝ tali ꝑſu . g. i. in ſüma. & lie
pito añ aien deer HH aee igene ſuã qi prnie canonice rhetefurp nret ects k lin nn e i
nute ꝓbatũ eſt. vt e⸗ Atꝗg5 9 ein) 4 it. ꝛes ſubiaceant. Hi vo qᷣ i. ecti o 2
de ea afier i. regularẽ gli Monnamnaeſtiogtes 1 zir. depoſoeratr, eo qoð nceperii dauen⸗ Ur Seonnnac- 2
de h dixi. iiij. q. iij . · i. ſuꝑq̃ re di igẽti cura i Er . heredibus re bus ꝗ; hñt vi in
j Enã. r inBer et. re cogant᷑.res vo eoꝝ bus q hñt vitaʒ
2⁊ eſt ſi.ij.q. x. mẽna. tt atiõe pr̃em ipſius ſi verũ diceret rec THII. Ccanofogene nni
bẽs h̊ ꝙ teſtimonium adint a 9.ſed idẽ pr̃ attho rñdit ſe da QIII ſte⸗ nonicop g⸗ Mn
pris auditr̃ ꝓ filio aald eabant⸗ bfe volüutatẽ: vt filiꝰ ſuꝰ UVogd vo' ab Wino mona bus n
Lirimédu mrimonin habuiſſe ⁊ h elg⸗ rio in aliud diſirictius tranſ vltc. yl. et
dirimẽdũ mrimoniuʒ talẽ ha , . locũ ei ſuc rio in aliu Pir yj . ige
7 ꝗ ma.ac. iachus fieret:⁊ in locũ ei ſ . virgines dñt pe W
õäs ſb e ticate ne ant wurenaade ſte monachis liberuʒ ſi: exr gar liccntia rtee
poſ. videt. Itẽ hẽs 5 cederet.ſub teſtificat ſei llã induit conci.triburienſi habet᷑: in ere ac alec umn
Yetmor bkis npedi fimanir e qñ hꝛimiinſei Eunnch ſe ſel Ano ſic ſtatutü eſt. ctioꝛẽ religionẽ
na mrn ie lambertus ſp reſtitit: nund 6 Möſut phibede virgines ſacre ᷓ cã reli ꝛzñ cã leuitat xt il
a mickaranf n · monachu e nul ſed nenehtenlallu⸗ gonis . — adire deſigerät. edere Hhio. imt
nio carnali.vt.ff. d i. ſtico habitu violenter gie 1 gie ſue bo
. ibus monaſtico habitupiolenfer eſl in⸗ ines ẽ ſacre ſi ꝓ lucro aie ſue nac
ü a ſſerens ꝙ nunqᷓ regulã aliquuũ e Irgines ſacre li dali yl ſin
mbb. . 4 . ,6 ud vouerit.x
itellige ð leui coactõe. dutus: — s o; 0 ꝓpter diſtrictioꝛẽ witam a aliug õ nnte
nacdl e niſt fe enlienev arwe e monaſterii pergere diſpocherint⸗ibide En rnvamm an
l bac negannd Re indumzi nei ar bate vt mos poſcit bñn⸗ ʒcõmanere decreuerint: ſynodus ↄce naſteriũ.xxxiij. ni
tuit iuramentũ pſtare ſacerdote vel abba , , iſcipline aliũ locũ queſie luit. intel (uen
cuũ iua ẽt ꝓbari e R I ſe mona⸗ it. ſi vo fuga diſciplin ence nolnit. in un
cinegariu Gbpor igianepercepie unr fup his oibꝰ rit:redire cogant᷑. . Oõ ãt de virgini ligas ð voto ab s
nõ pollit. cchũ ſubiectü futurũ Juph bus ſaeſfe itulo ſtatuit: de mo⸗ ſunete pqs̈alij E
. r. bone .„2 s hoc capitulo ſtatuit᷑ qoe
qm.⁊ ex de elect.bone pteſtatus eſt pꝛeſatus attho:qꝛ ſi eo pe bus acri intelliait de quo ſcandalʒant. Er
memoꝛie.circa fi. lAm Pt bſeruãtie mõaſticã intellexiſſy nachis ẽt ↄſequenter intelligit 7 de Ona⸗ np.
. eruãtie mõaſti ex Sõä d obiſjcitur illud m 1
anceps eſt piuriuʒ d ta dure obſeruãatie moaſtica im egiſſy libet ẽt clerico. Sed obij chum i⸗
Arde alen⸗ facto.vt regulã:nũqᷓ; eundẽ filiu labert e . baſilij V Mota monachi monaſt ch 5 2 P
õ icullã:q̃pꝛopter ↄſulte pſalmi alilij. Hõ monaſteriũ. q (
er eze. potare cuen “ ous volunta ſine conſenſu abbatis ſui irrita ſunt. eſt ſtrictius: vel N
m Rñ lic ꝓpari põt Fraphi verba recolentes qb⸗ 7 volun Onacho nõ licet vota vouere ſi⸗ ſi eſt ſtrictius fſag
Yygncũc voluit iluz rie ſe deo ſacriſicare ꝓnunciat: ⁊v. 6 eↄſenſu abbatis ſui:ſi aũt vone-⸗ foꝛte taſiuit cã⸗ dif
fieri monachũ illeno iele der ſui bñplacita fieri in cõſpectu nedlenlua 3 Ilr . tat'. pk, rir. 8. i
4 taria oꝛis ſui bñplacita fieri in it ff dũ erit. Item illud aga⸗ leuitatj.pt. xix q
eit. æhoc ſuffiet acep dei obſecrat pꝛeſentẽ vt dictũ eſt clericũ rit frangen lij. * ſiij. ſtatuimuns. hn
band neganua ptef ie lambertu minime debere exiſtima tenſis conciliij. di⸗ n . Nẽ clericl⸗ iind
de ꝓba. lerti. noie lambertu m lentia fieri monachi Monachum nullus ſuſcipiat aut oꝛdi⸗ ſeca pard. .
CEelimin SPorn .. negn ſgit es tat: ꝓfecto nõ net abſq; abbatis ſui permiſun. oC. Derbent?)
mi. cſns ,ſAxig eni qs noeligit lligirin lle contemnit LVOnachuʒz niſi abbatis ſui pmiſſu: moderate t̃.xlx· mi
q·v.ad fidẽ.⁊.q.vi.c.ii. nullũ ergo bonũ niſi voluntariũ. Ic cömtararé nulluf. ſuſcipe aut reii p & Remittaf. g
nne co iis gon ſen md in via virgi pana; denn Sinareinnticgasimerke ibbeim ubbus pöt dij
. xlx. ol x q .q ſitj.· K. OnSl lli inferat: pꝛecepit: quapꝛo nere Plnat: ʒ Whici Nẽ clericis eſare in remit ⸗ luiff
Religioſoſi.regu violentia ylli infe ieſ aſionibus cõ auẽte canonũ reuocet. ¶Iẽ clericis Ped regta pt uit
icos. 5 pter ↄſultius agit᷑ ſi pijs ſu icijs lr̃is epi ſui licentia nõ pa tlenda regula v u
lres canonicos.⁊ y pter ↄſi di ⁊ amoꝛẽ dei pꝛedicando cõmendaticijs lr̃is epi ſui icen 5 bic. ⁊ de oſe . di. Mai
afemdspparnane optü mun ſer do ad celeſiẽ amoꝛẽ teat euagandi. In monachis qnoqs ß/ Picrte Me nn
aſemel b dipre ſ giolentis luſeren Jo ad veſtrũ charita ſentis ſnie foꝛma ſeruet᷑. qͥs ſi eeli; diſpenſare hot ite
peſte religiõis dʒ ſpr illu accenderitis: . ons it: et verberi nel. vt 4
Rgod⸗ vbreins ke⸗ ti hanc noſtri aplatus ancare, cſen eratatlo no einencherüe er de dua cnorinel r
nitus ſeculariter. ꝙ imus eplam:monentes atqʒ pꝛecipie . imns: ne eiſ ad ſoli cũ. b. latoꝛ. m
i een der uimus eplam:n. 6 , ; S his ſtatuimns:ne eiſ ad ſolita rece.cu.h.latoꝛ. A
intelligit ex ð regu. cõ 1s ſi ita verũ eſt vt iſti dieint de monachis . ſtedee ecinen anne, un
ſulti in ſi.dicunt eniß tes quatem achoꝛuz riã cellulã liceat a cõgregation J le. prer d
ſolü monachi vlreog nmullus eps vel en ſenil ⸗ re: niſi foꝛte ꝓbatis poſt emeritos labo eseiſto⸗ in⸗
m en religoſ er de reliquox auentns mo ellat: neqʒ vllo ges aut ꝓpter infirmitat neceſſitatẽ aſ⸗ rum. i00. N
. rici.vt.i.q/i.nullus ta lis inuitũ ſubiacere cope ſione licen crioꝛ abbatis licetia regula remittatv. i
.x Et laici . vt. xxxiij. mõ fratres eius ꝑ hanc occa naillü be⸗ 15 ita demũ fiat vt intra eadẽ monaſte⸗ en
Aſiqjin nitrniniene tiã habeãt p ern enn⸗ dig diuina in⸗ ſepta manentes tñ ſub abbatis ptãte ic
2 (rare nötbt ſed reditate pꝛiuare: tus Ppꝛia voluntate ſe aratas hre cellulas ꝑmittant᷑ abba⸗ un
alio monaſterio. vt ex ſpiratione onef teu a mundanis tiq́; ſingulas diuerſas cellulas hr̃e aut ul
de umo pentena to. esule ſe Aheclat:liccd ationibus vel plura monaſteria ñ liceat: niſi tm ꝓpter —
b ꝓ Cogant᷑.ſed qre T laicalibus remotuʒ vage leſiaſti⸗ incurſũ hoſtilitatis ĩtra ciuitatis muros n
tgeſt ci ercla no oda nogocijs inter religioſos ⁊ eccleſiaſti⸗ inc cnla collocare. ÆUerum hoc N
frandẽ facere in ſuis cos viros in canonica dog religi or lntellige ſjeſt de monachis religioſe vi
Sctibꝰ.vt e de dona. putamus qoð abſit canonicos e1 . ta ſi ãalis abſtinentie i
tuas. Octus dolo ꝛtio ſeiuncios uentibns qᷣbus vo P ilg
2 itus nullꝰ ẽ ipo ine a ſanctox monachox ſo io eiuncio

—
=

unn
fftutnen
ſhtenn
eſenüprt
nolithl

GsDn e

nünepgit
ize
NN
in
onſcig
kkrongt
lſtfiem

nenitui
Nin K

Hahing .

Hian,
Aps
Unnn,

li
u
onmn
luin
ſreſtint
nngen
ii
n .
enine
tet
Hvogſe
LCübl
dennni

ita t.

gcicih⸗

XXI.

Rchipꝛeſbyter cuiuſdã eccleſe.in dnabuſ.Be iure cõi nullꝰ
põt hre plures eccleſias niſ in ſex caſibus.i.qñ eccle tenueſ
llunt .yt.x.q.iij.vnio.⁊ ſi vna pendet ex altera.vt ex de eta.⁊
Aꝗqua. eq te.·⁊ ſi bʒ vns intitulata ⁊æ aliã cõmendatã.yt.j·c.qui
lurs ve elec.dudũ.⁊ n epᷣs diſpenſat cũ aliquo.yt.lxx.di.ſanctoꝝ
T vbi eſt pauci⸗

eps vilẽ. hodie vᷣo creuit decus eccleſie.crenitq; dens ecclias.yvt de con.di.i.
vaſa.dico hec oĩa conſideranda ſᷣm qualitatẽ ꝑſone ⁊ ſuiũ eccleſie.aliqd eni
ſufficit vni qð nõ ſufficit alij.vt.xli.di.nõ cogant.?⁊ minus ſufficit manenti
ex vias cões qꝙᷓ; in vijs.⁊ ↄſuetudo ꝓuintie in hoc ſeruanda eſt.yt.ẽõ.diſ.iij.
erit.⁊.xxix.di.ſc iendum.
V e ¶ In villis. põt ant

tas boium.ſ. ex
ciuitatẽ. vt. . c vel alicuius diſtrictionis que generalez
lin fi item ſi ccuſuetudinẽ ſuoꝝfrm excedat ſine abba
Kenaaaberet iis ↄſenſuvouere nõ licet:ne ſuꝑ eos fra

b Lericus.

hoc:qui regularẽ diſciplinã ſubterfugiẽ

Ke ſcandaliʒent᷑.cã ẽt illoꝝ ſtatutuʒ eſt
tes ꝑ egrinatiõis ſue vota ſibi aſſumunt

nõ connu Albi allumm
meret i· nõ inti · A qð nec monacho nec alicui clerico licet
tulet. qꝛ non dʒ ne hac occaſione ad ſecularẽ ↄuerſatiõʒ

ↄnumerari iter

clericos eiuſdẽ

. 2

ecclie. niſi ſit
titulatus:nec bʒ

Rchipꝛeſbyter cniuſdã
ecclene pꝛepoſiturã alte

vocẽ in electiõ rius accepit:nec pꝛioꝛeʒ
cũ alijs. lʒ ꝑcipi vult relinqre.ſeculariuʒ
at fructus illius quoqʒ negocioꝝ ꝓcura
eccleſe. qꝛ bene toꝛ efficit᷑ claris ⁊ fulgi⸗
põt epus vel ec- 8 veſtibus Roromaf ab epᷣo ſuo coꝛri

cleſia cõcedere
alicui beneficiũ

pꝛebendã tene⸗

at coꝛpoꝛaliter
m dꝛ vacare de

git᷑:relicto officio ſuo ad ſeculareʒ iudi⸗
cem babet confugium. C Pꝛmum

alicuins ecclele ugin⸗
non m eſt ibi ſx queritur: an clericus in duabus eccleſijſ
nonicus. xyt. xi. poſſit conſcribi. Secundo:ſi ynam
q i poſſeſſionen voluerit relinquere: an liceat ei ad aliã
qñh et haber?ß tranſire. ¶¶Tertio: an pꝛocurationes
bendae nonetſeculariũ negociox clericis liceat ſuſci⸗
canonichl r pere. Euarto: an claris 2 fulgidis
de magiſ. quia . . .
nonull ? tal? veſtibus eis oꝛnari expediat. Quin

to:an ab epᷣo coꝛrecti ſuum officium re⸗

d ſecularem iudicem confu
gere valeant. LZ.I.

do.ↄci.ſtatutũ eet. Se eodem.
O Lericũsin duaxꝝ eccleſijs ciuitatuʒ
ↄſcribi nõ opoꝛtet. ¶ Sed ecõtra
nöõnunqꝙ eps ciuitaf vnius efficit᷑ archi/

aliquiſ ex ciuitatẽ hre
plures ecclenaſ.⁊ hoc
ideo qꝛ ex ciuitatẽ ſũt
pauci clerici.⁊ ꝓpter
paucitatẽ clericoꝛum

eps alterius ciuitatiſ:nec tñ pꝛioꝛẽ eccle N ea anan ree
ſiã deſerit:ſed pꝛioꝛ eccleſia quaſi comẽ q ꝗ ſunt ex cuitatẽ ñ
data relinquit᷑:ſcdᷣa quaſi intitulata ha⸗ ita cito mueniũt illos
bet᷑. ¶ AUnde leo.iiij.ſcribit. quibus ſua artificiola
In vna eccleſia titulatus alterã ſibi cõ vendat.nec ita ↄuemẽ
mendatam poteſt habere. ti ſoro hñt oĩa ficut illi
AUi plures eccleſias retinet: vnam f Ged ouc ecele rc.
.quidé titulatã: aliãs vo ſub comen g Lericum æ.

datione tenere dʒ. Sic ⁊ illud aga⸗
then. ↄci. intelligendũ eſt. Duobus
mõaſterijs vnus abbas pꝛeeſſe nõ põt.
NNum abbatẽ duobus monaſte⸗
rijs pᷣſidere interdicimꝰ. Poõt
ẽt vtriqʒ munclunlaro pꝛeeſſe ſed iure

eſſe pꝛeuidimus.tota ergo mentis inten
tione ita lucrũ aiaruʒ dño noſtro facere

b CSi plures. ſu

cõmendatiõe.
⁊ üllius eccle nõ eſt pꝛe
latus ſed potius ꝓcu
ratoꝛ.vt.lxi.di.obituʒ
⁊.c.cathinenſis.æ qui

ſpãli nõ cõi. &Ungde gregoꝛius. cõmendauit põt reuo
Anus epᷣs dnabus pꝛefictur eccleſiss. care qñ vult.nã comYę
Elatio clerici ſimul ⁊ populi terra dare mhil alind eſt ꝗ
cinenſis gentis nos valde letifirat deponere. vt. ff. depoſi
ob hoc ꝙ de ma fraternitate bona teſta ci. luc us. de verb.
tur. ⁊ qꝛ defuncto pontifice ſuo petro ſi ha har⸗
bi cardinalẽ poſtulant te cõſtitui ſacer⸗ Aduob 5. pr. ca
dotẽ:eoꝝ deſideria neceſſaria cõplẽda ⁊.·q.vlt. c. vlt. io.

l B Elatio.cardia-⸗

lẽ.i. ꝓpꝛiũ epm.

feſtinato vt digna te merces ante cõſpe Xanontceinun H
ctum eius in die retributionis inueniat. talis foꝛma erit in lit⸗
quicdd vo de pꝛedicte rebus eccleſie yy ierie Peur atoꝛiſe nr
ſic ſcribat᷑.vt quicꝗd

ure. vl ex de cõ⸗ C N duabus eccleſijs aliquẽ
cgachen c. cõnumerari poſſe ſeptima
clitteras. ſynodus pꝛohibet dicens.
c ¶ Bñis ſibi RM In duabus eccleſijs cleri⸗
ↄtrarijs. als ffſi’i us conſcribi nullo modo debet.
pot . vt. ff. de o. Lericus ab inſtanti tꝑe nõ cõnume

ſi. duoxꝝ. returvin duabus eccleſijs:negocia

eius patrimonio ſeu cleri oꝛdinatione/p

canonice vel legitime

motioneue ⁊ oibus generaliter ad eum ꝑ eũ fuerit oꝛdinatuʒ.
Ptinẽtibus ſolerter atqʒ canonice oꝛdi raatũ habeo:certe non
nare facereqʒ ꝓuideriſ:liberã habebii vxr.ff. de ꝓcn. ſi ꝓcura

„

dNeceſſita/
Aadantd fa⸗

nungd illa qq va
let.x. marchagsg

auri. yt.ij. q. vi.
anterioꝝ . dico
illa pauperez qᷓ

nõ põt aliquem 14!
boneſte ⁊ ſufficienter pꝛocurare.⁊ pꝛeterea nõ põt boſpites ſuperneni

tionis eniĩ hoc eſt ⁊ turpis lucri pꝛopꝛiũ
cõmodum:⁊ ab eccleſie conſuetudine

Gae penitus alienuʒ. Audiuimus eni ex ipſa
eccliã. Rñque-· dominica voce: ꝙ nemo poteſt duobꝰ
rat victũ artifi dominis ſeruire:aut eni vnum odio
cio honeſto. vt habebit:⁊ alterum diliget:autvnum ſu/
xci.di.clericus. ſtinebit:⁊ alteruʒ contẽnet:vnus quiſqʒ
anneſeni ym apollolicam vocemiquo voca⸗
vnirt liſ vt. x lus eſt: in hoc d manere: ⁊ in vna loca
q ij. ynio. ſic ni · ri eccleſia.que eni ꝓpter turpe lucrum
ſtiſte ſciẽs a pn in eccliaſticis rebus efficiunt᷑: aliena cõ⸗
cipio ſcepit puu ſiſtunt a deo.ad vite vo huius neceſſita
perẽ. vñ iputet tẽ ſtudia ſunt diuerſa.Ex his ergo qui
ſibi. niſ qꝛ foꝛte voluerit acqͥrat coꝛpoꝛi opoꝛtũa. ait eni
polſtea depaun aplus: ad ea que mibi opus erant: hii
s ccieng ⸗ qͥ mecũ ſunt: miniſtrauerunt manus iſte
cas panperem. T? hoc quidẽ in hac vꝛbe ſeruandũ cete⸗

rüũ in villis que foꝛis ſunt ꝓpter inopiã
hboium indulgeat᷑. . Sed due eccleſe·

intelligunt᷑ eccleſie duarũ cinitatũ in qui

bus nullꝰ? dʒ ↄſcribi. ¶ Añ in chalce⸗

quippe vt ſacerdos ꝓpꝛius modis oĩ⸗
bus facultatem.
Alud quoqʒ fraternitatẽ tuã ſcire ne
ceſſe eſt:qm ſic te pᷣdicie terracineñ.
eccleſie cardinalẽ eſſe ↄſtituimus ſacer/
dotẽ:vt ⁊ fundenſis eccleſie pontifex eẽ
nõ deſinas“ nec curaʒ gubernationẽqʒ
eius pꝛetereas:qꝛ ita fraternitati tue ſe.
pedicte terracinenſis eccłe curã iniungi

toꝛẽ.e de ↄfir.cũ dile
cta.in fi.nã ſi illegitie
aliꝗd fecerit ꝓcuratoꝛ
ñ reſcindit᷑ ſnia.vt.C.
de ꝓcu.ſi ꝓcuratoꝛ.ex
de offi. indi.cum olim
io.certe talis ꝓcuratõ
nõ valet.qꝛ ſemꝑ dice
ret dñs illũ nõ eſſe le⸗
gitimũ actũ.⁊ vidi ꝑ

mus:vt fundenſis eccleſie tibi iura potre n . tale pe vegto⸗
ſtatẽue nullo mõ ſubtrabamꝰ. Hö boari.b. Z
eni põt vtriq; pꝛeſidere tanqᷓ titulate:ſ- m ¶¶ Beſinas.. di. lx

vni tanqꝙᷓ; cõmendate: alteri vo ta c ti⸗
tulate pꝛeeſſe voalet. II.
Allii voꝰ relicta ſua eccleſia
ad ali tranſire voluerit ne
quaqꝙ; ſine dimiſſoꝛijs litte⸗
ris ſui epiſcopi ſuſcipiatur.
AInß in. vij. ſynodo legit.
ine Di Hꝛijs litteris in aliena eccle
ſia clericus non oꝛdinetur.

latus. fecus tamen in ali js beneficijs eſt. nam ibi in

xxix.c.i.contra.io.ſed
illud eſt ius cõmune.
hoc ſpeciale.vij.q.i.pe

n Subtrabamus.

niſi illud apponeret .

ſtatim q;'cito confir⸗
maſſet eum in ſecun-

do epiſcopatu vaca⸗
ret pꝛimus.extra de
elect.cum in cunctis.
ſ. e.q.ij.ſi quis iã traſ⸗

recipiendo vnum non

entes recipere.vt ex de pꝛeben.de monachis.imo depoſito tantũ relin

quit᷑ qð ſufficiat ſibi ⁊ ſuis.yt.l.di.ſtudeat.ſed cũ oẽs hoſpites indiſtin
cte tenegamur recipere.yt.lxij.di.quieſcamus.⁊ domus clericoꝝ oibus

debet eſſe comunis. pt. xxi.q/i.qm.quicquid ergo reqnirit᷑ ꝙ ſit ditiſſi/

ma.na diuitie bone ſunt.dũmodo fiat ex eis miſericoꝛdia.xxx.di.hoc

ſeripſimus.expedit eni ep̃is hr̃e diuites ſubiectos.nam imperiũ abun

dat ſi habeat ſubditos locupletes.in aui.col.ij.vt iudi.ſine quoqͥ ſuf⸗
fra.S.i ? potius eligendi ſũt diuites q; panpes.in aut de defen. ci .g⸗

bus.ecõtra videt᷑ ſufficere ꝙ tm neceſſaria habeat.⁊ illa neceſſitas ar

taĩ ad victũ ⁊ veſtitũ.vt.xij qi.epᷣs.ſed hoc obtinuit ſʒ illa tꝑa.xli.di.

videtur renunciare alij:extra de teſta. officij. nam ⁊ ſi vxoꝛ recepit ſibi ali⸗
quod legatum a viro.non ideo renunciat doti.C. de rei vxo.act.l.vnica. .
ſciendum. i 00. =èòGUä
0 Ni vo.Hec qneſtio terminat᷑.lxxi.di.c.i.ij.⁊.iij. Sed quid ſi aligs
ep̃s receperit clericum alienum.de boc varie pene ſtatuunt᷑ qnidã
canones dicũt vtrũq; eſſe excõicandũ:quonſq; clericus renertat᷑.
vt. lxxi. di. clericos. ſed dẽ hic in.c.i. ꝙ vterqʒ ſit deponẽdus.in ſcõᷣo
c.d ꝙ eſt remouendus ad tp̃ᷣs ab officio.vnde cũ dinerſe penc ſint ſlatute:
iudex põt infligere quã magis viderit expedire.ex vt li.nõ conte.qm.ſi po
cxtra de offi.dele.de cauſis.io. .M

X iiij

LCanſa.

a,/Voniã. dimiſſoꝛijs. pʒ eniĩ ꝙ nð ſufficit ĩ tali trãſlatiõe tacit ſenſno

epi. yt. lxxi.di.c.i.ſed ſolẽnis actus.ſic.C.de eman.l.iij. Sed ſi ad ec⸗
cleſiã eiuſdẽ epatus tranſiret: ſufficeret nudus ⁊ tacitus ↄſenius.qutacitus
ↄſenſus diſſoluit mrimoniũ carnale.vt.xxxiij.q.v.ꝗ vxoꝛẽ.⁊ ẽ rõ qre a pᷣoi

beret pꝛebendas in di

erit abſolutus.qꝛ nemo põt duobus dñis ſeruir.vi.s.e.q/ic.i.ſed ſi aligs ba

nerſis ebatibꝰ ab vtro
qᷓ; poſſet iudicari ⁊ oꝛ

dinari. Et ſic vnꝰ eßs
poſſet oꝛdinare cleri⸗
cũ alterius qð eſſc nõ

teſt peti reſtitutio cle⸗

malum excmplum.

tionẽ non perdit ius

qð habuit in pꝛioꝛi ec

cieſia. niſi adeptus ſit

„

Aoniã diuerſarũ eccleſiarũ cleri
8£ ci ſnas in quibus oꝛdinati ſunt ec
cleſias relinquentes ad alios ↄcurrunt

epᷣos ⁊ ignoꝛante epᷣo ꝓpꝛio in alienis

dʒ.⁊ ita ſequeretur im . 4 P† EP: .
doſſtviligbunrie, Oſtituunt᷑ ecclijs vbi ↄtingit eos ſine ſui
b ¶ Sui ep̃i. ſufficeit examinatiõe ꝑmanere.pꝛecipimus am⸗
bre litteras ſolius ebi moõ:vt nullus clericoꝝoĩno in quocũqʒ
vdieps notus cſt ſel gradu fit licẽtiã habeat ſine dimiſſoꝛijs
LE—E
ler peregrt ei. §5o boc àmodo nõ obſeruauerit. ad op⸗
F Adopprobtiiiea pꝛobꝛiũ eius qͥ oꝛdinauerit eũ deponat᷑
dẽ pena ſiatuit cũ ebi·tã ipſe ꝙᷓ qui eü ine rane ſuſccperi.
inſtituit aliquẽ inuitis . tem exſlhi palenli. 27
Patronis.xvj.q·vi. de Ac aliã eccleſiã tranſire clerico nõ licet
dAne e. (AiPpꝛiis miniſterijs ſua fuerit veſtituta.
ELacuit/ αο.. Lacuit vt ſis clericus miſterijs
pPptionis.i.excu/ . . rnri rr
fationt. ecccleſie ꝓpꝛie deſtitutis ad alia trã
e KReſtitnat. 7ſic po ſitũ fecerit:cõpellente ad quem ↄfugerit

ſacerdote ad eccleſiã quã pꝛius incolue

ricoum. ruat reuertat.qᷣ vo eũ ſuſceperit: nec ſine
¶Cingulo. in execu vllo ſtatim niſu exceptionis ad ꝓpꝛiam
tione.non enim depo- eccleſiã remittendũ elegerit: q;'diu eũ re
nlur vlecnunſſtiuate: cõione ſe puatu cognoſcat. de⸗
dc enr po ſertoꝛé t clericu cingulo honoꝛis atqʒ
interdictum eſt potu oꝛdinis ſui exutũ aliquo tꝑe monaſterio
lare.ff. de poſtu. impe relegari ↄuenit:ſicq; poſtea in monaſte
ratoꝛees. tniog eccleſiaſtici oꝛdinis reuocaris. Naʒ
hb ¶Pꝛopagationis. nõ poterit in talibus ꝓpagationis abo
pꝛopagat᷑ enun vitiunj leri licentiai niſi fuerit in eis ꝑ coꝛrectio

nem diſcipline ſubſecuta coꝛrectio.

ullas. MNMiihil cõe habeat cum ecdleſia pꝛioꝛi:
E Jos iã trãllatus qui de vna ad aliam tranſlatus eſft.
Oirallatuʒ eu intet B Iquis iaʒ tranſlatusꝰ eſt ab vna ec
ligo cum eſt conſima ceſia in aliã: nibil habeat cõe cum
tus t adepius poſſe ·¶prioꝛi ſiue ſub eccleſialoſtitutis martyri
Rone cencno ſed ⸗ bus ſiue in parochijs ſiue rxenodochijſ
pter ſolam confirma⸗ aut eoꝝ negocijs. eos vo qui auſi fuerit

poſt oꝛdinationẽ huius magne ⁊ vniuer
ſalis ſynodi agere que ꝓhibita ſunt: ſta

poſſeſſionẽ.vt.xcij.di.ſi qui ep̃i.⁊ intellige qñ eſt tranſlatus de auctoꝛitate
cpi ſui.⁊ in eo caſu poteſt intelligi ex de conceſ.pꝛeben.⁊ ec.non va. litieras.
T ex de pꝛeben.de multa.alioquin ſi ſine licentia epᷣi trannt:nõ ipſo iure va/
cat pꝛioꝛ eccleſia.imo pꝛioꝛ eps põt eu repetere.vt.vij.q.i.nõ opoꝛtet.⁊.c.ſi ꝗ
vo.vel dic ꝙ vacat q;tum ad ipſũ.io.Ego credo ꝙ pꝛioꝛ ecclena eũ poſſit re
pctere:cũ eo ſit ſpoliata.vt ex de reſti.ſpo/ꝑ totũ b.tẽ ſi aliquis recepit bn/
ficiũ ſimplex in alia eccleſia.nõ iõ perdit pꝛioꝛc ecclenã vel pꝛebendam. dũ⸗
modo nõ ſumat illam pꝛo titulo.poſſunt enim canomici dare ſimplex bencfi

ciũ nõ canonico.vt ex de magiſ.qꝛ nõnullis.⁊.xvi.q.i.poſſeſſiones.Sed nũ

quid epiſcopi poſſunt diſpenſare circa pluralitatẽ ſiipendioꝝ.cum dicatur
in illa conſtitutione de multa ꝙ per ſedem aplicam poteſt diſpenſari.⁊ pꝛo/
bo ꝙ poſſint:qꝛ a canone permitut᷑ eis diſpenſeno.ixx.di.lanctoꝝ.⁊ ſicut

habet papa poteſtatẽ circa epᷣatus:ſic epi circa ccclenas.ex de exceſ.pꝛela.

ſicut vnire.iuiem qꝛ legiſlatoꝛ ſibi non ſeruauit ſpecialiter diſpenſationẽ cuʒ
dixit romanũ pontificem poſſe diſpenſarc.ergo alis perminit. vt extra de
ſen. excom.nuper.non eni dẽ in conſtitutione ſolum papam poſſe diſpenſa⸗/
re.ſed aliud eſt dicere ſolũ papam:⁊ al ud papam.extra de leſta.requiſiſti.
Mon enim credendũ eſt papam velle iura alioꝝ diminuere.yt.xix.di.ecce.
c.·c.nullus.Et quicquid facu:intelligendũu eſt ſine pꝛeiudicio alioꝛuʒ facere.
vt.ix.q.iij.nunc vo.C.de eman.nec anus.nec inde naſci debet miuriarũ oc/
caſio.vñ iura pꝛodierunt.vt ex de accu.qualiter.⁊.C.vñ vi.meminerint.nec

d in conſtitutione ꝙ romanus ponutex debet diſpenſare. ſed ꝙ poteſt diſ⸗

penſare. Sed per hoc verbũ poteſt non imponitur neceſſitas.ff.de offi.pꝛe⸗
ſi.ſepe.⁊.l.ſe.⁊? lʒ de romana ſede dicatur.non ideo excluditur de alijs.arg.
ij.q.vi:ad romanam. ⁊ niſi expꝛeſſe coꝛrigatur retus ius manebi fimul cũ
nouo.yvt.C.de appel.pꝛecipimus.in fi.⁊ quotiens noua actio vel nouuʒ ius
indulgetur: vetus non tollimr:niſi hboc expꝛeſſe dicatur.ff. de actio.⁊ obli.l.
quotiens.⁊.xxxv.q.iij.de inceſtis.in fi.⁊ adde rationes quas dixi.lxx. diſt.
ſanctoꝝ.Econtra videtur ꝙ non poſſunt.qꝛ etiam iure antiquo pꝛiuabat

cp̃s iure dandi plura beneficia.vel ex gratia quadã poterat ille qui babuit

plures eccleſias eligere vnã quã volebat.ex de pꝛeben.qꝛ.?. c.referẽte.· imm
item cũ hic papa tantũ expꝛimat᷑: ꝗ alij nõ poſſunt.xt.xcv. di.illud.nã n
dʒõ de vno dꝛ: de alio negat.xxiij.q.nij.foꝛte.xxv.di.qualis. ſic argu⸗ V
mentat᷑ innocentius.exira de his que fi.a pꝛe.tua.⁊ que ticio nuber 6S
inbelur. oĩbus alijs nubere ꝓhibeĩ ff. de cõdi:æ demon.cuʒ ita. ad hoc U
S? . poteſt dici ꝙ ſo (
SS lus papa poteſt ud
tuit ſancta ſanodus cadere de pꝛo pꝛio diſpẽſare. ꝙ ali nn
gradu. ¶Aliud ẽ trãſſerri: arqʒ aliuc quis ſit intuula (n
ꝓpꝛia temeritate tranſire.illud apoſtoli tns in dnerſes iſe
ca auẽte fieri licet. hoc vo oibus modis ccc Uisierſ “”M in
pPbibet. Sicut aũt duabus eccleſiiss Mamin bore, (
vVnus pꝛeponi nõ debet: ita nec vna ec⸗ ſu videtur ſequi
cleſia inter plures diuidi non valet. tiſpoſſibilitas iun ch
Vñ in remẽ ſi ↄci.legit. Nna ecclia ris qꝛ qua ratio Aupnin
duobus ſacerdonibus diuidi nõ poteſt. ne debet recipeẽ u
Icut m in vnaquaqʒ eccleſia vnus cercͤieg ah Eeno⸗ in
pſbyter dʒ eſſe: ita ipſa que ſponſa mandaato mmiuf icr
vel vxoꝛ eius dr nõ põt diuidi inter plu- z alterius cũ ta l
res pᷣſoyteros:ſed vnũ tantũmodo ha⸗ men mãdata i⸗ SS
bebit ſacerdotem: qᷣ eã caſte ⁊ ſyncere loꝛum poſſẽt eẽ W
regat.vñ interdicimus vt nullus pꝛeſu-⸗ contraria ⁊ ille Cdun
mat eccleſiã inter duos vel plures dini⸗ ritr obeire ſele
dere:qꝛ ecclia xp̃ᷣi vxoꝛ ⁊ ſponlſa dʒ eſſe nnad de ſynth
nõ ſcoꝛtuʒ: ſicut calixtus papa teſtatur. dinateclenicinn anl
KConducticijs quoqʒ; pꝛeſbyteris c alteris diocelia lgr
cleſia cõmitti nõ debet. &Ande inno⸗ vl recipere ſine tre
cen.ij. Conducticijs dimiſſoꝛijs linte EeNN
pꝛeſbyteris eccleſia non cõmittatur. ris per quas ſit e
Recipimus etiam ne conducticiſs bſolu us aal⸗ le
Ppiꝛeſoyteris eccleſia committat: ſeld por ouobioms ſin
vnaqueqʒ eccleſia cui facultaſ ſuppetit tpuit hãc ipoſſi a
opꝛium habeat ſacerdotem. III. bilitaté iuris ſo (ten
NVod aũt clerici ſeculariu, Epapa pot tem ie
negocioꝝ ꝓcuratoꝛes eſſe ar vł facias vi red
nõ valeant: auẽte carthagi meo duod ult ao
INA nenſis concilij pꝛimi ꝓbat: Maioꝛib pt ſol⸗ n
. papa poſſit diſ⸗
an — nichola⸗ Papa cpis penſare de ma⸗ —
caſtilianis dixiſſe legit. alea, ioꝛibus. epiſco⸗ i
Eruenit in ſancãt ſynodũ:q; de eiſ pi autem de mi⸗ nt
qui in clero ↄnumerant᷑ quidã pꝛo/ noꝛbus. Itez i fftolit
pter turpis lucri gram maioꝝ poſſeſſio eo fac vim cumn fün
nũ ↄductiones ⁊ ſeculares cquſas ſuſci in dn ,i
piant: ⁊ ſeipſos qͥdem a miniſterijs ſctii Pale ccaſus 4 unit
ꝑ deſidiam ſeparent: ad domos aut ſe- epiſcopꝰ nõ po⸗ n
culariũ ↄcurrant:⁊ ſubſtantiaꝝ eoꝑ gu ieſt dupenſare.
bernationes auaritie cã ſuſcipiãt. Oe⸗ Iteʒ no dico eu· l
ODYUM ſtatum pꝛinatuz on
pꝛioꝛi eccleſia.niſi quando de licentia epiſcopi trãſit.hoc enim nõ põt Unn
fieri ſine dimiſſoꝛijs litreris.s.e.quoniam. Nam ſi ſine licennia tranſit ltis
poteſt reuocari a pꝛioꝛi.vij.qi.nõ opoꝛtet.⁊.c.ſi qui vero. vel ad caute
lam epiſcopus cõmendet ei ſecunda eccliam.pel det ei ſub conditione ſ e
ſi poterit obtinere diſpenſationẽ.⁊ adde quod dixi.lxx.di.ſanctoꝛum iton
I¶ Siue ſubeccleſia.i.ſiue pꝛioꝛ eccleſia fuerit monaſteriũ ſiue paro⸗/ ißeed
chia ⁊c̃.nil ſe itromittat ammodo de negocijs pꝛioꝛis eccleſie.l. lenig
m Icut. nõ poteſt. S.xvi.q.i.ne pꝛo cuiuſliber.cxtra de fipꝛeſby.ꝓp⸗ i
oſuit.contra.vij.q.i.illud. Sed plures poſſunt eſſe in eadem ec/ nt
cleſia:ſed tantum erit vnus pꝛelatus. “S Wmet
n ¶Dinidere.ita ꝙ vna maneat. Sed ſi eſt eccleſia vl pꝛebenda abũ ei
dans de ea bene poteſt epiſcopus facere plures eccleſas vel pꝛeben⸗ h
das dum tamẽ eccleſie nõ ſint ſub eadeʒ limitatione vt.xvi.q.i:plures 4
ſicut de vna pꝛouincia fiunt plures.yt.x.diſtin.lex imperatoꝝ.⁊.cl.di. fn
peruenit.⁊ de duabus eccleſijs fit vna.vt extra de exceſ.pꝛelato.ſicut. ſir .
econtra de vna due.vt extra de cc.edi.ad audientiaʒ. MB c
o NRecipimus conducticijs.conducticios appellat eos quibus ꝓ ſin
certo pꝛecio committitur cura animaruʒ. boc enim eſt iniquũ kin
yt extra ne pꝛe.quoniã alias ſi platus aliqnis alicnius eccleſie habeat wein
ſecũ ſacerdotẽ ſub annuo cenſu:nõ eſt iniquũ.⁊ ſi peregre vadit⁊ pꝛo ſ
certo pꝛecio interim aliquẽ conducit.poteſt ergo qnis conducere ope/ lod
ras ſacerdotis alicuius etiam vſq; ad ſeptenmũ.extra ne pꝛe.rices ſu s
as querelã ſed nõ regimẽ aiarum.t.ex.e.ti.quoniã.vel dic conductici t
os pᷣſbyteros appellari vicarios.qꝛ per vicarios nõ debet quis regere Erei
cccliam.vt ex de cle.nõ reſi.qꝛ nõnulli. 5?́”MVM i
. Vod autem.Hec queſtio expedita eſt.õ.xvx q·ij·i ſũma R
q dꝛ enim quis exercere ſecularia negocia tribus modis X.
vno modo ſi aliquid cmatur vt carius vendatur:æ boc N
nnoõ licet. de hoc tractatur. lxxxviij. di. per totũ.quandoq; Nod
idem eſt qð exercere cauſas ſecularcs.⁊ illud etiã nõ licet clericis nii A

hnmnnt⸗
hnune

ig .

ennnme
umnintn
Aord
lugnt
dnſcun

detant
kundt
builil
ſcylag
nui
jnnti
P
counf
cmna
0 *
ponmnn
NAſe

„XXI.

pꝛo certis ꝑſoniſ. cc de poſtn ci qñqʒ idẽ eſt qð eẽ peuratoꝛ reꝝ ſecnls
riü ſiue adminiſtratoꝛ. nec illud hicet clericis. er ne cle. vl mo . c· ij. . c. ſʒ
nec qñqʒ idẽ eſt qd ↄducere poſſeſſiões a laicis.ł nõ eſt interdictũ eis
Vaꝛ h̊ ctiã licet mõachis.vt ex ð deci.dilecti.
a ¶Redo.ad actiões ·ſcilicet cauſarum.

b¶Seu admi/
ſtratiões . ſ. reꝑ
ſccularium.

Domox · i .

familiaſ laicoꝝ.
vt pcurẽt laicoꝝ
familiã in victu.
Aut. nõ in
telligas ꝙ eis ð
tur optio. ſʒ iſtð
aut ponitur cõ⸗

minatiue.ſic po

nit. xxxviij.di.
ↄſequens.⁊.xly.
di.diſciplina.io.

ductoꝛes.
llci. ſ. vt ipſi p̈⸗

ſtẽt tributum ⁊
vectigal.ecclła.n
nõ dʒ reciꝑe poſ
ſeſſiones graua

tas tributis.im

mo ſi bʒ deſeret
eas vt. x.q.ij. H
ius.vel appellat
bos ↄductoꝛes
q aliquid cõdu/
cunt vt alijs ca/
riꝰ locẽt.⁊ eſt ſi.
C.locati.militeſ

fInhoneſto.

gqnia bõeſto poſ
ſut . vt· xci · d. cli⸗
eus victum.

ON pꝛianꝰ.
ttutoꝛẽ.tute

lã teſtamẽtariã
nõ recipiẽt cleri
ci.ſʒ legitimam
pñt ſi volũt.ſed
nõ cogũtur reci
pere eã. de H no
tani. xvi.q.i. ge⸗
neralit.⁊.lxxxxvi
di. peruenit.

b Pꝛobauit · i.

deuontitt.
i ¶Pꝛo doꝛmi⸗
tioe.i. moꝛte.nũ
quid & talis eſt
excõicatꝰ: nõ:ſʒ
iõ fit.qꝛ ĩpenitẽſ
decedit. dicũt g
da tñ h eẽ dictũ
ad terroꝛẽ.vt cx

ð rap. ſuꝑ eo.?

de toꝛnea. c.i.
l ( Ollitijs.
Wli.delitijs.
IIJaqui.vñ
tlttic ñ poſ
ſut vocari in iuſ
m ¶Sʒ die. ho
ris tñ interpol⸗
latiſ.ſic ſumitur
vult. ?.ff. ð con.
⁊ de.ſ. quis.ita
cui legatũ eſt vt
cũ filijs habitet
nõ requirit̃ ꝙ i
quolibet momẽ
to ſit cum eis.
n cerdotũ.
.oſtitutõ ð

ſacerdotibus.

creuit igitur ſãcta ſynodus neminẽ dein
ceps eoꝛum:hoc ẽ nõ epiſcopũ ſiue cle⸗
ricu aut monachum cõducere poſſeſſio
nes aut miſceri ſecularibus ꝓcurationi
bus: niſi foꝛte qui legibus ad minoꝝ eta
tũ tutelas ſiue ꝓcurationes inexcuſabi/
les attrahantur aut cui ipſiꝰ ciuitat: eps
eccleſiaſticarũ rerũ cõmiſerit guberna⸗
cula vel oꝛphanoꝝ aut viduaꝝ que in⸗

deſenſe ſut: aut earum perſonaxꝝ q̃ ma⸗

xime eccleſiaſtco idigent adminiculo ꝓ
pter timoꝛẽ dei. Si quis vo traſgreſſus
fuerit hec ſtatuta: coꝛrectioni eccleſiaſti

ce ſubiaceat. Itez ex concil. cartha

ginẽſi pꝛimo nicolaꝰ eps caſtiliãis dixit.
Qui clero annexi ſuni:ſecularium poſ-
ſeſionmm pꝛocuratoꝛes non fiant.
