rir A eie mmn⸗ uinci debet. eccleſie intelligitur:vel pꝛopter impꝛo/⸗ minoꝛi. pꝛefecti. ta⸗
lten mento. ſiquil P Lacuit vt ſiquis aliquem clerico⸗ bitatem quoꝛundam qui cum non ſint men ? in his que ex-
an igiur. Iẽ qn / rum macula foꝛnicationis impetit ſpectate vite ⁊ ſcientie in accuſacione irs iudicium agun⸗
grif q; requiruntur ſecundum pꝛeceptũ pauli apoſtoli duo miniſtroꝛuʒ dei repente pꝛoſiliũt. Nuo tir adellan „ i
Ao n dom onnuct vel triae teſlimonia requirãtur ab ilo: rum vita vero adeo laudablis eſt: vt pelle nerr de
Eiei S t e quod ſi non potuerit datis teſtimoniſs in omnibꝰ imitanda appareat: de quu nurus: quis appeller
ricnl te⸗ Ciſi cerrun appeobare quod dicit excommunicati rum aſſertione nulli dubitatio naſci po dicetur ſ.e non ſolẽt.
enat petatur. auten. onẽ accuſati accuſatoꝛ accipiat. Ex rerit:eoꝛum teſtimonio duoꝛum vel tri ⁊ bhoc in ciuili cauſa.
are ſed nouo. æ⁊ in pꝛemiſſis itaqʒ colligitur ꝙ duoꝛum vel um quilibʒ iure conuinci ⁊ damnari po In criminali antem
Ge codicillis ⁊ in triũ teſtimonio epiſcopus conuinci vel terit. VI. quilibet etiam inuito
n donatione cau damnari geſ. orr ſilueſter paopas Equituri ſexta queſtio qua reo appellat. ff. oe ap
ſa ſa moꝛtis ſimi · in generali ſynodo reſidens econtra di querebat᷑ quo remedio caun elatlonibus non 1
gnſ donacenene⸗ k. Quot ſi 6 epiſcop us Velpꝛe⸗ 112² viriata ſubleuetur: x ſi e li: vt. f. de libe. cau. l. i.
un nanlwlti qauan bVter vel reliqui cleria ſut conuincedi medium illud ſit danduʒ ei ij. appellatur auteʒ
nin doq;.xv.vt.C. Meſule non damnatur niſi cuz. lx⸗ A qui cauſa dilationis vocem a minoꝛi ad maioꝛeʒ
lehede de pꝛoximiſ ſa xij. teſtibus.pꝛeſbyter autem car⸗ ẽᷓ appellationis exhibuerit:cauſa vero vi ⁊ gradatim:vt.ſ.e.an
Clfm cro.ſcri.vnicii dinalis niſi cum.lxiiij.teſtibus non de- tiata remedio appellationis ſubleuari terioꝛum.C. de appel
ane li. xij. ponatur:diaconus vero cardinalis vꝛ⸗ oterit. T Andef. pianus papa ait. lationibus pꝛecipim⸗
mnin· a. Et patris. bis rome: niſi cum. xxvij. teſtibus non Eauie vitiate remedium appellłationis excepto papa ad quẽ
harer pot condemnabitur: ſubdiaconus acolitus ſubueniat. Innnbus ſaeternniſ⸗
umrectamen⸗ exoꝛciſta lectoꝛ hoſtiarius non niſi. vij. RNceat appellatoꝛi vitiatam cau⸗ ahnſſe v o
to: vt ff.de te⸗ teſtibus condemnabitur. Teſtes auteʒ ſam remedio appellationisꝰ ſub⸗ verum eſt in indicibꝰ
ſtamẽtis.l.qui ⁊ accuſatoꝛes ſine aliqua ſint infamia. ooootdinarijs. In dele⸗
teſtamẽto: alls . Item leo. iiij. . Eioninon a dallantenn non debet afflictio gatis auteʒ diſtingui
nñ: vt.iiij. q ij.g niſi.xxij.teſtibus condẽnan li ſunt. llla aut carceris aut retentionis in tur ſi tota inriſditio ẽ
lcrüninali T Alam damnationem epiſcope iuriare cuſtodia. Item anacletus pa dclogara appeletut
fi poterat r Lrum vnquam eſſe cenſemus: niii pa. De eéaem. R.————— de⸗
dic teſtimoniũ lega.ſuper qneſtionũ
meum ⁊ patriſ GS. poꝛꝛo.ff. quis ⁊ a

quo appel.li ſz ſi non tota cauſa:tunc ad delegantem ſecundum:vt. C. qui

pꝛo ſua iuriſditione.l.i.ff.quis ⁊ a quo appel.l:.ſi.⁊ extra de offi.delega.ſu⸗
per queſtionum. Judice ſedente pꝛo tribunali poteſt viua voce appellari
ſed extra iudiciũ in libello tantum appellabitur:vt.j·e.S.iudicibus. ver.li⸗
tigatoꝛibus.ff.de appel.a ſententia.S.vlti.ſm leges appellatur tantũ poſt
diffinitiuam ſententiam:niſi in caſibus notatis.ſe.non ita.extra de app.
ſuper eo.ij.ſᷣm canones ⁊ ante lit.conteſta.⁊ poſt:vt extra de appel.cuʒ ſit
romana.j.e.non ita.licet hoc ſit coꝛꝛectum per conſtitutionem nouam:ex
tra e.vt debitus.vbi dicitur ꝙ cauſa appellationis debet aſſignari. Item
ſm canones appellatur quotiens ſuperioꝛ iudex inuenitur: vt.ſ.e.omnes.
ſm leges bis tantum:vt.je.poſt ſecundam.Jo. Hoc pꝛo certo teneas: ꝙ;
ante ſententiam poteſt appellari quotiens pars grauatur ⁊ allegatur can
ſa:vt extra e.vt debitus.Sed poſt diffinitiuam ſententiam tantum bis vt
dicunt leges pꝛeallega.nec aſſignatur tunc canſa ſed dicit appello ab ini-
qua ſententia. ſententia tamen in cauſa matrimonij non tranſit in rem
iudicatam:vt extra de ſententia ⁊ re iudica.latoꝛ.⁊.ca. conſanguinei b.
Ron appellatur vſq; ad decem dies continuos:vt.j.e.anterioꝛnʒ. Appel
anti datur annus vel biennium:vt.ſ.e.ſiquis appellat.tamẽ iudex poteſt
moderari tempus reciſus:extra.e.cũ ſit romana.⁊.c.repꝛehenſibilis. Iteʒ
appellatione pendente nibil innouandum eſt:vt.ſ.e.appellatione:niſi ap⸗
pellans ſuſpectus ſit vel depopulatoꝛ: vt.j·e. quotiens. In cauſa crimina
li reus cuſtoditur vel dabit fideiuſſoꝛem ſi eſt ſi uthects .C. de appel.eos.
ver.ſuper his. Judicis officium ⁊ libellos dimiſſoꝛios dare.ſ.e.poſt ap⸗
pellationem.iudex autem ad quem appelſatur:ſi appellatur a ſentẽtia ſᷣm

ibus.in omni. Illa tamen loquitur in canſa denunciationis: vel
ideo dicit trium:quia quandoq; ſecundum canones plures q; duo
requiruntur:ſed nunq; paucioꝛes:vt extra de teſtibus licet.vnde in
teſtamentis bene requiruntur.vij.C.qui teſtamen.face.poſ.hac con
ſultiſſima.niſi in his que eccleſie relinquuntur: vt extra de teſtamẽ.
cum eſſes.⁊.c.relatum.quod dicit Joan. de teſtamentis non xredo
verum:vnde intelligo decreta.illas cum eſſes.⁊ relatum.in quolibet
teſtamento loqni.b.
ce Lcvit vt ſiquis.vel tria.ſupꝛa diſtinctione.xlviij.qm̃ multa.
d Excommunicationem.id eſt damnationem.
e Reſul.id eſ cardinalis epiſcopus.Sed nunquid contra papia
duplicabuntur teſtes:non.immo duo ſufficiũt:⁊ in hoc eſt de/
terioꝛis conditionis:quia ipſe ſine comparatione alioꝛum creatus
eſt maioꝛ:⁊ ideo ſine ſpe venie cõdemnandus eſt:vt diabolus.de pe.
diſtin. ij. pꝛincipium. G
Teſtes. extra de teſti perſonas.æ.c.ſuper eo.
g AUllam damnationem epiſcopoꝛum.Sed boc nõ videtur poſ⸗
ſfee ſtare:quia nullus poteſt iudicare clericos romane eccleſie:
niſi ſolus papa. Item quia epiſcopi epiſcopum deponere non poſ/
ſunt:vt.iij.q.vj.quanuis.Reſpon.ꝙ loquitur in eo caſu quando pa/
pa committit alijs cauſam ſuoꝛum clericoꝛum:ne ipſe ſuſpectus ha-
beatur:vel ne fauoꝛe pꝛo eis vel odio contra eos iundicaretff.de iurii

V

.

pꝛioꝛes allegationes vel infirmabit vel ↄfirmabit ſententiã: vt. . e. F. diffi ⸗½
nitiua. in fi.poteſt tñ nouas allegationes audire. C. de app. eos. F·i.f. de

appel.queſitũ.in fiextra de fi.inſtrucũ io.qñ autẽ nõ eſt neceſſe appellare

habes. ſ Ec. S.diffinitiua. Inhibetur aũt appellatio qꝛ a pꝛincipe no appel-

—

lat᷑.x.q.iij·cuncta.nec a pꝛefecto pꝛetoꝛio.C. de offi.pꝛefe.pꝛe.lł.i.nec a ſe⸗
natu:vt.ff.ꝗ quibus

ap.nõ licet.l.i.nec ab
erbirro eide ti. Mnis oppꝛeſſus liberev ſacerdo
mo ſe diffinitin⸗ tum ſi voluerit appellet iudicium
ver. nulli. Itẽ ppter a nullo pꝛohibeatur: ſed ab his fulcia⸗
ſceleris magnitudinẽ tuxr a liberetur ⁊ audiatur. Si auteʒ diſ
nõ appellat. C. quoꝝz ficiles cauſe aut maioꝛa negocia oꝛta
appel.non reci.łij. ? fuerint:ad maioꝛemꝰ ſedem referantur
ex de ap.· cũ ſit roma ⸗ 2 ſiillic facile deſcerni non potuerit aut
Poihcfione t e. iuſte terminari: vbi fuerit ſummoꝛum
. diffinitiua. ver. de Congregatio ſub metropolitano congre

poſſeſſione.bᷣm leges

ſed ꝑ canones: ſic e
ð teſti.ſignificauerũt

⁊ ð reſti.ſpo.cũ ad ſe

dẽ.item in re que n5
capit dilationẽ.ff. de

appel. re.l.vlti.⁊ ex ð

ropto.in litteris.arg.

3 de app. qua frõte.ĩ
ſi Itẽ a ſnia maioꝛis ſedem appellar. .
artis capituli: cẽ de Jquis veſtrum pulſatus fuerit in
is q fia ma.par. ca. aliqua aduerſitate: licenter hanc
c.i.itẽ ↄtumax nõ ap⸗/

pellat:vt. xxiiij . q· iij.
de illicita.j.e.ſũt quo

gata que per ſingulos annos fieri ſolet

⁊ debet iuſte ⁊ deo placite coꝛam patri

archa aut pꝛimate eccleſiaſtica nego⸗

cia:⁊ coꝛaʒ patricio negocia ſecularia
indicentur in communis. & Iem ſixt?
papa omnibus rectoꝛibus eccleſie ſcri
bit dicens.

Quiſquis pulſatus fuerit apoſtolicam

ſacratam ⁊ apoſtolicamꝰſedem appel⸗
let ⁊ ad eam quaſi ad caput ſuffragiuʒ

habeat ne innocens damnetur: aut ec

rũ.C.de iudi.ꝓperã/ lEtet.
dũ.S. ſinaũt. iche ac cleſia ſua detrimentũ patiat᷑. Item
cuſatoꝛe nõ appellat ges. iſcobi grauioꝛibus cauſis pul
ſ. e. S. diffinitiua. ver. ati apoſtolicam ſedem appellent.
ab execntoꝛe. Uones epiſcopi qui in aliquibus
O s, Pene pulſantur vel criminantur grauioꝛi
mr a ſubduo ad bus cauſis quotiens neceſſe fuerit: libe
ep̃ᷣm: deide ad merre re apoſtolicam ſedem appellent: atque
politanũ: deinde ad ad eam quaſi ad matrem confugiant.
ↄciliũ metropolitanii & Item marcellus pa pg. “
bLibere.i. ſue an Abomnibus appelletir ad romanam
te ſententiã ſiue poſt ęcdeſiam. 2èW
Sacerdotũ.ergo .
9 ſeculari iudice ad
papà pot appellair::::::—
quod veꝝ eſt vacãte imperio:vt extra de fo.compe.licet.als non:pt extra

de appella.ſi duobus.
d. Ad maioꝛem. S.xvij. di. multis. S.i.
E Coꝛã patriarcha.que dignitas eſt:vt.xcix.di.pꝛouincie.

Secularia.ſ.cum ambo ſint clerici:qꝛ pꝛelati nõ debẽt tractare ſecula⸗/

ria indicia.xj.qi.te quidem. Ael dic ꝙ cũ laicus iudex nõ vult facere inſti
ciam:tunc appellat᷑ ad clericũ vt ipſũ conigat:⁊ ſi noluerit facere iuſticiaʒ
põt ipſum excõicare:vt.xxiij.q.v.adminiſtratoꝛes. AVel dic ꝙ cũ iudex ſe-

cularis ſuſpectus eſt põt adiri iudex eccleſiaſticus:vt in auten.vt diffe.iu.
G. ſi vero. col.ix.vel etiã ſi deceſſerit vt ibi dicit:vel ſi habeat᷑ querela cõtra
ipſum:yt in eadem colla.S.vltimo.ſic cxtra de fo.competen.ex tranſmiſſa
⁊Z extra e.licet.
3. In communi i.publice.
S Iquis.⁊ aplica.ex his.c.patet ꝙ; ad papaʒ alijs pꝛetermiſſis appel⸗
latur: ſed in alijs ſecus e ſt: vt.ſ.e.decreto.⁊.q.vij.metropolitanaʒ.⁊

ix.q.iij.cõqueſtus.⁊.xvij.di.multis.xviij.di.de ↄſilijs.cũ ergo bhoc ſit pꝛiui

legiũ pape:ergo ad legatu non appellat᷑ omiſſo epiſcopo:vt.xj.q.i.perue⸗/
nit.ſed cõtra de offi.lega.cum nõ ignoꝛetis. ſed dicas ꝙ ille non fuit tantũ

legatus ſed metropolitanus.Et ſi ille legatus nõ habuiſſet illud pꝛiuilegi/

um:inutile fuiſſet officium legationis.ſed ille qui ſimplex legatus eſt non
habet illud puuilegium:niſi ei ſpecialiter ſit datũ.io.Quicꝗd dicat io.om

nibus pꝛetermiſſis curritur ad legatum pvt dicit illa decre.⁊ qð facit legatꝰ

„„

papa facere videt᷑.xciiij.di.c.i.vt.ff.de admi.tu.ita aũt.S.geſſiſſe.b.

0 Alnes epiſcopi.quotiẽs.dũ tñ non vltra ſecundã vicem ne lites in

infinitũ extendant᷑:non enim licettertio appellari ſuper eodem ca
pitulo:vt.j.e.ſiquis.ſic exponitur hec dictio quotiens.ff.de leg.iij.ſideicõ/
miſſis.S.ſiquis decem.ff.de eden.veluti.in fine.fimile quotiens habes:
extra de elec.querelam. Secundum.h.exponitur quotiens ſine ante lit.cõ
teſta.ſiue poſt. Alij dicunt ꝙ licet etiam ter appellari ſim canones:vt.j.x⸗
xxj.q.ij.lotharius.ẽ.e.omnis.ſed. M.dicit ꝙ licet a grauamine quando⸗
eunq; appellari.ſed bis poſt ſententiam tantum.⁊ exponit quotiens: id ẽ
in omni grauamine:ſed non niſi bis a ſententia:vt.j.e.ſiquis in quacunqʒ

n

P
⁊ extra de appella.directe.G.dicit ꝙ in illo.c. omnis.tertio fuit relatum: ?ł q

poc non fuit per appellationẽ ſed per conſultationem: vt di xpiij:

ci extra e. ſua nobis.

Dromanam.qui voluerint.ergo fruſtratoꝛia admittitur: vt
extra e conſuluit.ergo audiendus eſt qui cauſa dilationis ap-

peillat: vt extra de appella·cum ſit romana.⁊.c. perſonas.ſed conita

romanam ſedem omnes epiſco
pi:qui voluerin vel quibus neceſ
e fuerit quaſi ad caput ſuum confuge⸗/
re: eamque appellare debent: vt inde
accipiant tuitionem atque conſecratio⸗
nemi. Quod omnibus minime conue⸗
nit denegari epſcopis.ſed abſque vlla
cuſtodiaꝰ aut excommunicatione aut
expoliatione vel dam natione libere ire
concedatur. Iteʒz victoꝛ epiſcopus.
Qui a pꝛopꝛio metropolitano ſe graua
ri putauerit maioꝛem ſedem appellet.
Iguis putauerit ſe a pꝛopꝛio me⸗

.

Ad romanam ec
trem appelletur ab omnibus.
D romanam eccleſiam ab omni⸗
bus maxime tamen ab oppꝛeſſis
eſt appellandum ⁊ concurrendum qua
ſi ad matremꝰ ut eius vberibus nutrian
tur auctoꝛitate defendantur:a ſuis op⸗
pꝛeſſionibus releuentur.quia nõ poteſt

e eber mater obligiſei i inn um.

WNItez iulius papa. Nnoti n atan
PeAezenſaieanabini denegel.
Yacuit vt a quibuſcunque eccleſia

PSktaa ad alios iudices ec

cleſiaſticos: vbi eſt maioꝛ auctoꝛitas
pꝛouocatum fuenit. audientia nõ neget᷑
Idem.

latio remonetur in litteris.tunc intelligitur remota e

tropolitano grauari apud patriar⸗
cham vel pꝛimatem dioceſeos aut pe⸗/
nes vniuerſalis apoſtolice eccleſie iudi
cetur ſe dem Item ſepherinus vꝛ⸗
bis rome epiſcobus.
eſiam quaſi ad ma

ius eum punut:
a ꝓconſulibus
7.C. quoꝝ ap.
no reci.ab exe⸗
cutoꝛe in fi. vybi
in.l.libꝛis auri
ponit᷑ fruſtra⸗
toꝛie appellãs
ergo ius nõ de
bet eam admit
tere: vt. xxiij.q.
iiij.qui peccat.
immo non de⸗
bet per eam ne
gocium impe⸗
dire:extra.e.pa
ſtoꝛalis. reſpõ.
dubia fruſtra⸗
toꝛia eſt admit
tenda: ſicut oc/
cultus pecca⸗
toꝛ ad euchari
ſtiam. de conſe
cra.di.ij.non ꝓ
hibeat. hodie
gutem ipſo iu⸗
re eſt inhibita
appellatio an⸗
te ſententiam:
niſ euidens cã
pꝛoponat᷑:que
ſi obateener
debeat appella
tio legitima re⸗
putari:vt extra
e. vt debitus. ſʒ
cum hogie ipo
iure ſit inbibi⸗

ta appellatio:

qd pꝛodeſt ſcri
bere rmota aop
pellat one. Re
ſpon. ſi appel⸗

tiam poſt ſentẽ

tiam.als etiam rationes aſſignaui ſuper illa conſtitutione vt debi/

tus.ſed ſi non apponitur in litteris tantum ante ſententiaʒ eſt

remo⸗

ta. Joan. Ego credo ꝙ nibil pꝛodeſt remotio appellationis:niſi ad
remouendam fruſtratoꝛiam appellationem:vt dicit decreta. expꝛeſ/
ſe extra de appellationibus ex parte. b. hoc ſcias ꝙ niſi iudici euidẽ/
ter pateat appellationem tenere nunquam delerat ei:vnde ſi nõ cre
dit tenere appellationem non deferat ipſi:licet ſuperioꝛ poſſit retra
ctare:quod factum eſt:vt extra.e.paſtoꝛalis.Sed pone ꝙ iudex du/
bitat de appellatione aut deferet tali appellationi out non.ſi deferet

mentitur ergo cõſtitutio ⁊ decreta.nã ↄſtitutio dicit ꝙ niſi talis can

ſa ſit pꝛopoſita:que ſi foꝛet pꝛobata legitima eſſet appellatio non eſt
deferendum appellationi. Item decreta. paſtoꝛalis dicit ꝙ in ſolis
illis caſibus deſerendum eſt appellationi:vbi a iure indulgetur ex/
pꝛeſſe ꝙ poſſit appellari.Si dubitatur de appellatione:ergo non de
bet cognoſcere de cauſa cum dubitet an ſit index: vt.xj..iij.graue.
Ad hoc dico ꝙ ſi index dubitat de cauſa appellationis ſummatiʒ po
teſt inquirere de cauſa vel ſcoꝛſum extra foꝛmam iudicij inquirendo
de cauſa ⁊ ſi videbitur cauſa pꝛobabilis:⁊ pꝛeterea talis ꝙ ea pꝛoba
ta legitima iudicaretur:defert ei.vnde non ſufficit appellanti ꝓpone
re talem cauſam que ſi ꝓbata eſſet debeat appellatio legitima iudi/
cari.ſed etiã requirit᷑ ꝙ ſit ꝓbabilis.⁊ ꝙ iudici iuſta videee.

Con ſſecrationem.ſi metropolitanus diſtulerit

artaldus.

t. viij. queſtione. ij

m Cuſtodia.qui appellat.nec cogit᷑ dare cantionẽ de pſequenda

appellatione nec cuſtodiri debet:niſi ſit cã criminalis ⁊ ſuſpectus ſit

e appel.eos.S.ſemper his.

hoc. 7.c. ꝓpoſuit.
Aquis putauerit.vel pꝛimatem.vel pꝛo.i.

filiũ: vt er̃ de pꝛeſum.afferte.

Excõicatione.ꝓ alijs:tñ bene põt excõicari:vt extra de app. ad

HB romanã eccleſi. matrẽ. nec pꝛeſumit eſſe mater niſi diligat

Eacuit.mioꝛ. ff. de ap.l.i.S.ſiquis.j.e. anterioꝝ

5

*

udle
Dherig
Mngen
ſeckitn
elan
Leſoteen
Pitantxi
Pepnin
ſoetre
dehenee
togtnn
punninn,
eytden
Inbod
ueft
gappen
W
wen
Gen
—
imett⸗
tinent
glipckmm
ninenit
Nutuht
ſiohind
inltefie
o
ſeg n
Cumtrt
Pitthi
litun

Digd

R

elI.

poſitũ.ᷣde pe.di.vi.qui vu t.in fi.⁊.ff.de queſtioni.:i.ĩ fic de pe.l diui.
ar..xi.q.iij.epᷣus in ſynodo.⁊.xlvi·di.clericus maledicus.ad hoc di⸗

cas ꝙ ſi eſt ſolẽ
niter degrada⸗/
tus:ſolus papa
poteſt eum reſti
tuere.ſecus ſi eſt
yverbo ſolo de⸗
poſitus.

cLum ergo.

magiſter magiſ
appꝛobat opini
onem que dicit
ꝙ fruſtratoꝛia
admittit᷑ ⁊ pꝛo/
bat boc ſequen/
tibus.iiij· c.⁊ ſu
ſpendit᷑ cõſtru/⸗
ctio yſqʒ ad illũ
§H. pʒ ergo. vnde
in titulo. cniuſſli
bet.c. ponit hec
dictio cum.

6 Ecreto
nro. emu

loꝛnʒ. Si emuli
erant. quõ ad/
mittebantur ad
accuſationẽ cuʒ
hoc ſit ꝓhibitũ
yt. ſ. e. q. vij. ſig
ſunt. ⁊.iij.q.v.c.
ij. ⁊.iij.Rñ.oẽs
accuſatoꝛes vul
go dicũt emuli
pꝛeſumit᷑ enĩ ꝙ
ſemꝑ inuidie cã
fiat accuſatio.
vnge canon vo⸗
cat accnſationẽ
illaudabilẽ intẽ
tionẽ. vt. j. e. q. v
ij.ſiquis epᷣs.nã
nõ ſolũ videtur
eẽ diſcoꝛdia in⸗
ter accuſatoꝛe
⁊ accuſatuʒ.ſe
etiã inter dome
ſticos ⁊ amicos
accuſatoꝛiſ ⁊ ac
cuſati.pt. ff. ð le
ga. ſciendũ. 5.. ij.

re ¶Audition..

yvidet̃ ꝙ nõ licet
appellari ad a/
poſtolicũ omiſ⸗
lo metropolita⸗/

no. ⁊.j.q.vij. me
tropolitanũ.yt

S.e.ſiquis puta

nerit. ?.ff. ð ap.
imperatoꝛes.ſʒ

no tenet hoc in

foꝛo eccleſaſti⸗

co.ð.e.ſiquis.

Tegatos.
ad hoc deſtina,
los.yxel dic ꝙ in

legato pape ſpe

dã vt de crimie

poſſit diffinire.

alias ſecꝰ. vt. ff.
de offi. ꝓcon. l.
ſolet. 2. fl. de of.
e.cui man eſt.iu
riſdi.l.i.immo
nec dico legatũ
pape hoc poſſe

ſacere ſine man

Iniuſte damnati ⁊ reſtitutionem ⁊ op⸗

paen auxlium a romana eccleſia debẽt

T Heo huic ſancti ſedi pꝛeſata pꝛiui⸗
legia ſpecialiter ſunt conceſſa tam
de cõgregandis concilijs ⁊ iudicijs ac
reſtitutionibus ꝰepᷣoꝛum:qᷓ; ⁊ de ſum⸗
mis eccleſiar negocijs:vt ab ea omes
oppꝛeſſi auxilium ⁊ iniuſte dãnati reſti⸗
tutionẽ ſumãt:⁊ talia ab impijs nõ pꝛe⸗
ſumantnr abſqʒ vltione: nec exerceant᷑
abſqʒ ſua dãnatione.Eum ergo ʒephe
rinus dicat ab oibus eſſe appellandum
maxie tñ ab oppꝛeſſis:⁊ marcellus ſcri
bat:epᷣi qui voluerint vel quibuſ neceſ⸗

ſe fuerit appellare dñt:patet qð accuſa

to ſiue grauet᷑ ſiue nõ vox appellatiõis
non eſt deneganda. Quidã tñ ita diſtin
guunt:vt volentes ad cõſecrandos: ne
ceſſitatẽ patientes ad oppꝛeſſos referã
tur:vt ſit ſenſus:omnes qui voluerint a
romana eccleſia conſecrationẽ acciꝑe:
⁊ ab aliquibus impediunt᷑:eam debent
appellare:quibuſcunqʒ in ſuis oppꝛeſ⸗
ſionibuſ neceſſe fuerit ad eaʒ cõfugere:

ſimiliter vocem appellationis exhibeãt

vt iſti tnitionem ⁊ illi conſecrationeʒ ab
ea accipiãt. Similiter ⁊ illud ʒepherini
diſtinguitur: ab omnibus eſt appellan⸗
dum ad romanam eccleſiam. intelligen
dum eſt:qui ab ea conſecrationem vo
luerint accipere: vel qui a pꝛelatis ſuis
aliquam iniuriam paſſi fuerint:maxime
tñ ab oppꝛeſſis. Scom pꝛimaʒ interpꝛe
tationem oppꝛeſſi intelliguntur aliqua
iniuria affecti: iuxta ſecundã vo oppꝛeſ
ſi dicuntur a iudice iniuſte cõdemnati.
ſᷣm hanc diſtinctionem: qui in aliquibꝰ
negocijs non ad releuanduʒ:ſed ad dif
ſerendumvocem appellationis exhibu
erint:appellandi auctoꝛitatem non ha
bent. Sed cum gregoꝛius ſcribat omni
hus per Piuert. aß pꝛouincias.
He canſa appellàtionis cognoſcere nõ

licet:niſi ei ad quem appellatur.

Ecreto noſtro veſtram rogantes

cwhcharitateʒ mandamus:vt ſi aliqͥs
nod non optamus ſuoꝛum emuloꝛuʒꝰ
Alaͤriciunceſmomanenhs eccleſie epi⸗
ſcopum accuſare damnabiliter tenta⸗
erit: liceat illi poſt auditioneme pꝛima
tun dioceſeos ſi neceſſe fuerit nos ap
pellare:⁊ noſtra auctoꝛitate aut añ nos
aut ante legatos noſtros ex latere miſ
ſos iuxta patrum decreta ſuas exercere

atqʒ diffinire actioness: nulluſq; illum

ciale eſt quo.· Alte hoc indicet aut iudicare pꝛeſumar

Beo buic concilijs.ergo patet legatus non poteſt facere cõci⸗
limm. vt dixi.S. di. iij. · poꝛro.di.xvi.huic ſedi. ⸗
bAc reſtitutionibus.ar. hic ꝙ ſolus papa põt reſtituere clericũ de⸗

ſed ſi quid quod abſit graue intoleran⸗

dumq; ei obiectum fuerit: noſtra erit ex
pectanda cenſura: vt nihil pꝛius de eo

qui ad ſinum ſancte eccleſie romane cõ
fugerit ⁊ eius im loꝛat auxilium decer⸗
natur: q́; ab eiuſdem eccleſie auctoꝛi⸗

e

tate fuerit pꝛeceptuʒ:que vices ſuas ita
alijs impartiuit eccleſijs: vt in partem

ſint vocate ſollicitudinis non in pleni-
tudinem poteſtatis. Si autem quod nõ

8

Q. vI.

.

o ſpeciali. vt extra de offi.lega.q; tranſlationem.
Actiones.notandũ actiones ꝓponendas.xi.q.i.exper

11

tu. pe. c. i. e de iudi.examinara.ar. ↄtra.ex de iudi.dilecii.io.Sol.ſm ius ca
nonicũ non tenet aliquis ꝓponere actionẽ.vt e de iudi.dilecti.Sed ſi pꝛe⸗

ponatur inepta:cadit a cauſa ꝓponens.vt exira

arbitramur:a quoꝙᷓ; ſecus pꝛeſumptuʒ
fuerit: ab officio cleri ſubmotus au⸗

ctoꝛitatis apoſtolice reus ab omnibus
iudicetur:ne lupi qui ſub ſpecie ouium

ſubintrauerunt: beſtiali ſeuitia quoſdã
audeant lacerare:⁊ quod ſibi fieri no⸗
t:alijs inferre pꝛeſumant.

tem cum iulius papa dicat.
Juein cum fnlins eis ſunn audi

enda ad quos appellatur.
Vi ſe ſcitalijs eſſe pꝛepoſitũ:non
moleſte ferat aliqueʒ ſibi eſſe pꝛe
latuʒ.ipſa nanqʒ eccleſia que pꝛima eſt
ita reliquis eccleſijsvices ſuas credidit
largiendas:vt in partem ſintvocate ſol
licitudinis non in plenitudinem poteſta

tis.vnde omniũ appellantiũ apoſtolicã

ſedem epiſcopoꝛũ indicia ⁊ cuncta ma
ioꝛum negefia cauſarum eidem ſede re
ſeruata eſſe liquet:pꝛeſertim cum in his

omnibus eius ſemper ſit expectandum

conſultum.cuius tramiti ſiquis obnuia⸗

re tentauerit: ſacerdotum cauſas non

ſine honoꝛis ſui periculo ſe apud ean⸗
dem ſedem nouerit reddituru. ⅞Iteʒ
cum nicho.pa.in remenſeʒ archiepiſco
pum inuehatur:qui rotardum epiſco
pum appellantem apoſtolicam ſedem

amnare g ſus eſt ita icens
HGBe remenſi archicpiſcopο qui appel

lantẽ romanã ſecłs iudicare eſt auſus.
ERguta ſapientia tua vtinam in bo
no accepto fomite iudicij materiã

depoſitionis aduerſus rotarduʒ aſſum

pſerit:⁊ ab itinere apoſtolice ſedis re⸗
mouerit: ⁊ continuatim apoſtolicam
ſedem appellantem damnauit ⁊ carce
rali cuſtodie mãcipauit:⁊ infra. ꝛiui
legia tamẽ apoſtolice ſedis vos obliuio
ni tradere nullo modo debuiſſetis:qui
bus venerandi canones iudicia totius
eccleſie ad hanc differre iubent:⁊ infra
Hoc quippe nos in rotardo iccirco no

ueritis operatos: vt pꝛiuilegia ſedis

apoſtolice:que male a vobis violata eẽ

videbant᷑: auctoꝛitate apoſtolica ⁊ co⸗
nonica patrum deliberatione pꝛiſtino

tandeingenio ⁊ pꝛopꝛio decoꝛent᷑ hono
Iten

Sad Iennie gee, ondus erbi⸗

beat quam ab inferioꝛibus deſiderat.
9 Ai ſcit ſe quibuſdã pꝛepoſitũ nõ
moleſte ferat aliquez ſibi eſſe pꝛe
latum:ſed obedientiã quã exegerit etiã
ipſe depẽdat:⁊ ſicut nõvult grauis one
ris ſarcinas ferre:ita nõ audeat alijſim

poꝛtabile pondus imponere.Diſcipuli

eni ſumus humilis ⁊ mitis magiſtri di

„

centis:diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ humi

lis coꝛde. °ρPater? ergo qõ nulli ap
ellanti ſunt inducie denegãde.Ceterũ
cauſa fruſtratoꝛie dilationis appella
uerit:a iudice ad quẽ ꝓuocatũ fuerit cõ
dẽenabit᷑.Tempus vo appellatiõis
eſt añ datã vel poſt datã ſniaʒ.quotiẽs
enim quis ſe grauari ſenſerit libere põt
appellare. ⁸Vngde ſixtus papa ait.

i Qi ſe ſcit ⁊c.iij

ECc.ti.examinata.b.

étie. 2 eẽ demu

Submotus. ecce

pena illius qui nõ de⸗
fert appellatiõi m le⸗
geſ punit᷑ ĩ.xxx.põdo
auxi.C.de ap.qm.

q· vi. ꝙᷓuis ⁊c.
ue Igutaotinua-
tiʒ · i.ite ⁊ iteꝝ

1WEr carcerali.quod

o fieri in cã crimina
i ſi

ↄdemnatus appel

lans eſt ſuſpecius.nec
põt dare ſideiuſſoꝛeʒ.

m Aveabe⸗ vt ficut

de facto fuit depoſtuſ

ſic de facto reſtituat᷑.
de ap. ad hec.ſicut ?⁊
c.ad pꝛeſentiã.õ.c.qi.
Ppꝛimates.
n Di ſcit. Ita fa
cil hoc.c. ad ꝓ
poſitũ.qꝛ ſicut ep̃s vel
alius pꝛelatus eccleſie
vult deferri appellatõ
nibus ad ipſuũ factis.
ſic ⁊ ipᷣe tenet᷑ deferre
appellatiõibus factis
ad ſedeʒ aplicam. Et
eſt ſimie bonü. C. de
offi. pꝛe.vꝛ.l i.ybi. dici
tur ꝙ eſt ſocietas mu
neris.ꝙ magiſtratus

gradũ ſuꝑioꝛis agno

ſe B
0 Ceregerit. ſi. xxxij
q.vi.c.i.⁊.ij.⁊.lxxiiij.
di.quoꝛũdam.⁊ di.ix.
neq;.in fi.ff.de adul.ſi

FS. iudex. iſ.

v
p Patet.ergo cõdẽ

nabitur fi appellattio

alicuius fuerit pꝛonũ/

ciata fruſtratoꝛia.tũc

ſi pꝛioꝛ iudex a quo ẽ
appellatũ nõ admiſit
appellationẽ in crimi
nali negocio lite ꝑdita
notatus abſcedat.C.

de ap. a ꝓconſulibus
ſed ſ pꝛioꝛ iudex ad/

miſit appellationẽ ꝓ

arbitrio iudiciſ puni

vt. C.ec.l.eos. ſed ſi in

cinili negocio ꝑ calũ⸗
niam appellat: punit

in.l. libꝛis argenti.C.
quoꝝ ap.nõ re.ab exe
cutoꝛe.in fi.ſi fine ca⸗
lumnia nõ punit᷑: niſi
in expenſis. ex de ap.
ſepe. e de eo qui mit.

in poſ. cã rei ſeruade.

cum yveniſſent.item re
mittit᷑ ad eũ a quo ap

pellauit.ex.e.cũ in ec⸗

cleſia.Dicũt tñ quidã
niſi euidens ſit gli⸗
quẽ calumnioſe appel
laſſe non debet puniri

in expẽſis.ar.optimũ

ff. de le. ij. qui ſolidũ.
etiã.alioquin quilibet
metu expenſarũ relin⸗
queret ius ſuum inde⸗
fenſum.vt.ff. de pe.he
re.illud.tunc auiẽ pꝛe/⸗
ſunni nõ fieri calum/

p i

Cauſa.

moſe. cum iuratum eſt de calumnia vt.i.. vij ſancim us. ſed hot non credo
imo ſemper in cauſa appellationis condemno victum.vt.j.c.oino.⁊? in con⸗
ſti.noua.inno.de ap.vt debitus.⁊.ff.de ap.negocioꝛum. in pꝛin. ⁊ õ.c.q·i.in

pꝛimis.ii0.
9 Aotiens. epiſcop
hoc.⁊ ſufficit pꝛobare
pꝛobabilẽ cauſam ap
pellandi.extra.eo.bo⸗
ne. in fi. .ff. eo. appel⸗
lati.niſi ſit remota ap
pellatio.tunc requirit

ꝙ fit pꝛobabilis.⁊

ſit talis qua pꝛobata
legitima fit appellatõ
vt extra.e.vt debitus.
io.Ego credo indiſti-
cte ꝙ hodie debet ee

cauſa pꝛobabilis ⁊ le
gitima.vt extra.eo.vt

debilus . quod intelli⸗

o ante ſententiam. b.

b AKppellent. Nota
ꝙ poteſt a iudice ſu/
ſpecto recedi per ap/
pellationem: vel etiaʒ
pe recuſationeʒ. vt hic

⁊ extra e.poſtremo.?æ?

g.c.pꝛoxi.⁊ extra vt li.
non conteſ.accedens.
⁊ quicquid fit poſt re
cuſationem eq; caſſa/
tur ſiẽ fieret poſt ap.
vt extra ð eo qui mit.
in poſſ.cum ſicut. in
fi. Refert tamen cum
dicitur recuſo iudiceʒ
vt ſuſpectuʒ:quo caſu
loquitur decre.extra
de ap.ſecundo requi⸗
ris.vel ſi ſic dicatur ha
beo iudicem ſuſpectũ

quo caſu non cogitur

coꝛam arbitrio pꝛoba
re cauſam ſuſpitionis
quia poteſt iudicẽ de/

clinare per appellatio

Em rt virun eſt.
c E& Audiri. nõ nibil
intereſſe vtrum dicat
quis ꝙ velit cauſam
ſuã andiri a papa vel
ꝛeſſe ad ipſum ap⸗
pellauerit.ſicut nec re
fert an appellat quis
facto vel verbo. extra
dilecti. in deciſa.
Excõmunicare.
poteſt tamẽ de facto
ad cautelã petere abſo

2 —

i. putanerint.Iʒ non grauentur.⁊ ſufficit quod putãt

Qui granatur a pꝛopꝛio metropolita⸗
no: pꝛimates aut vniuerſalem eccleſie
ſedem appellet.
Nais putauerit ſe a ꝓpꝛio metro
2 politano grauari: apud annarte
dioceſeos aut penes vniuerſalis apliee
Soc eodem.

eccleſie papam iudicet. Decogen.
Motiens epi ſe a ſuis cõpꝛouincia

A libus vel a metropolitano puta⸗
uerit' pꝛegrauari: aut eos ſuſpectos ba
buerint: mox romanã appellent ſedez
atqʒ eis libere ire liceat.⁊ dũ pꝛedictaʒ
romanã eccleſiã appellauerint: aut ab
ea ſe audiri popoſcerint:nullꝰ eos aut
excõicareꝰ aut eoꝝ ſedes ſurripere aut
res eoꝝ auferre aut aliquã eis vim in⸗
ferre pꝛeſumat:anteqᷓ; amboꝝ cà roma
ni pontificis auctoꝛitate terminet. Nõᷣ
ſi alitera quoqᷓᷓ pꝛeſumptũ fuerit: nihil
erit ſed viribus carebit. Item iuliꝰ
papa.. Beeodem. Palea,
Deo huic ſancte ſedi pꝛefata pꝛiui⸗
H ſegia ſpaliter ↄceſſa ſit: vt ab eo oẽſ
auxiliũ oppꝛeſſi ⁊ iniuſte dãnatir eſtitu⸗
tionẽ ſumant. Oppꝛeſſi ⁊ ſe pꝛegrauari
putantes intelligunt ante datam ſniam
mniuſte vo damnati poſt datam ſniam.
Vngde euticianus vꝛbis romane epi
ſeopus ſcribit oibus epiſcopis.
Ante exitum cauſe per appellationem
recedere licet.

2

Sn ita in eccleſiaſticis agendũ ẽ

in ſecularibus poſtquã legibus quiſqͥs
vocatus venerit ⁊ in foꝛo decertare ce⸗
perit: nõ licet ei ante peractã cm rece⸗
dere. In eceleſtaſticſs vo dicta cãs rece⸗
dere licet: ſi neceſſe mnerit: aut ſi ſe vide⸗
rit pꝛegrauari. ¶ Qui vo ex ↄtumacia
iudicibus obtemperare noluerit cõione
pꝛiuet.Ainde in conci mileuitano.
xcoêmunicetur qui indicibus ſuis ob⸗
temperare non vult.

lutionẽ vt ex e. ad pꝛeſentiam.ſi vo appellatio non tenet tune poteſt talis ex

On ita. ßm leges ante diffininuaʒ ſniam non appellat. vt. C de indi.

TPren poſt appellationem. ar. extra e. queſtioni io.
e V

apertiſſimi. ⁊. ·
appellat.vt. C. de epiſcop

non ſolent. m clericus ante diffinitiuã ſententiam
ali audi.l.ij.⁊ cũ acioꝛum vel ꝓnüũciationis editio

negat᷑. C. vt lit. pen.l.ij.⁊ cũ ab iniuria appellat. vt. ff de minoꝛibꝰ.ait pꝛetoꝛ

Hpermittit. Idem dico v

bi appellat᷑ a grauamine manifeſto. vt. C. de ap. ſi

quis pꝛouocationẽ᷑. Idem vbicũq; iudex aliquid facit õ legem negando di⸗

lationem vel quid ſimi

pellatur ante ſniam. ni
debitus. ⁊ ſic videt᷑ idem iuris ſm leges ⁊ hin canones

eices eonn ee non ſolcn⸗ “”
Aon licet. alia eſt rõ negocioꝝ eccleſiaſticoꝝ alia ſeculariũ.· vt. ſ. de co.

di. iij celebꝛitatẽ x. di:leges. xxxiij:ij. admonere. ar.

le. vt je.non ſolent. Hodie auũt ius canonicũ non ap
ſi euidens fuerit cã grauaminis.vt in conſti.inno. vt

qð falſũ eſt vt dicunt

xi.·i.quicuuq; luẽ

ſed hoc non tenet.vt ex de ſ⸗ o. compe. pꝛopoſ uiſti. Quidam tamen dicunt ꝙ
vbicunqʒ tã him leges q; m canones poteſt fieri appellatio maniteſto gra
in⸗ dicũt ꝙ añ ſniaʒ ſʒ leges ñ appellat᷑ nin in caſibꝰ i iure expᷣilis.

—

Bicta cauſa.i.aſſignara câ appeilationis. ſed nono

poꝛiet ibi pꝛobari.

ſed coꝛã iudice ad quẽ appellat.vt. C. de ap. eos.· ⁊. .· · in fi. niſñ in caſu. C.

de pꝛecibus impera.of.aut᷑.que ſupplicatio.⁊? exira de Die
ca. cũ in cũctis.nec pꝛius eſt audiendus appelluns a iudice ad quem appel
lauit. qꝙ; conſtet ipſum appellaſſe ab aliqno grauamine.
tendus eſt ad eum a quo appellauit vt ext a de appellationi:c L
videtur ergo ꝙ quiliber tenetur aſſignare cauſam Appellandi. vt bic. ? ex/
txa de ap conſtitutuſ.⁊.ff.de ap.appellami ſicut in ſuſpecio iudice cauſa eſt

is que fia ma.par.

aliter enim remit-

Hnegocijs: ſicut in ſecu laribus. nã

ioni. cumrin eccleſa

aſſignanda:lʒ alibi pbanda ſit. ſed ꝙ nõ ſit aſſignada pꝛobat᷑: qꝛ frn

ſtratoꝛia appellatio m hec ra eſt admittẽda. Item nõ vider eiſe ne
ceſſariũ ꝙ alleget᷑ cã:qꝛ poteſt ab ea recedi.ff.e.ſcio queſitũ.in fi. Iteʒ
non ſit neceſſe cauſam aſſignari pꝛobatur.ex vt li.non contel. xce
ns. Et dicit.l. ꝙ cum coꝛaʒ iudice appellatur ſufficit dicere appello

Ee ap.ſcio.
7 Bicas erg
Uiſquis ꝓbatus fuerit ꝓ ↄtuma ſemꝑ appeagrt
cia nolle obtemperare iudicibus tenctur aſſigna
cũ hoc pꝛime ſedis epo fuerit pꝛobatũů ra cquſaʒ. pt er
det litteras vt nullus ei cõicet epoꝝ:do cmmenl debitul
B -= en ii caula
nec obtemperet. T tem qõ poſt datäã non aſſignat. 4
aon denegetur appellatio ei quem in tionis ꝓbat iu⸗
ſupplicio ſententia deſtinanitt. ſtam ſuiſſe cau⸗
¶Nceat ẽt in criminalibnsPcauſis ap ſam abpellanci
pellare. nec vox appellationis de⸗ letefanlallu
negetur ei quẽ in ſupplicio ſnia deſtina? nexravr lind
erit. C Hoa te idem affirmat. conteſ accedẽs.
nte datã ſniaʒ liceat alicui appellare Et ita pꝛioꝛ iu/
Juis iudiceʒ aduerſum ſibi ſen/ſe ¶dex bene facit u
rit: vocem appellationis exbibeeat deſeredo appel
Poſt datam vo ſniam qui appella hationicumcan
re voluerit infra quĩq; dies appellet:⁊ onthel arloſit
infra eoſdem a quo pꝛouocauit litteras Secnnduo ſim
dimiſſoꝛias accipiat:⁊ infra eoſdem ad liter bene excu⸗
quẽ appellauit iter arripiat. CAnde ſat quod factuʒ
in theodoſianis legibusꝰ ſic ſtatutũ in⸗ eſtcuʒ iuſta eau
U nitur. . S=W ſalſubſuit appel
600 latam ſententiaʒ infra quod tem lãdi. Alij expo
pus quiſq; appellare debat. nn dield cau⸗
— g.i. li. non con⸗
PRohier ſuperfluam appellatoꝛu, tetſ quia ante li.
licentiam ne in retractandis vel re contel.nõeſt ap
uocandis ſententijs liberũ habere arbi preellanduʒ. vt ex

tra de ap. repꝛe

trium videant᷑:⁊ tempoꝛa appellatiõis
ſ hẽſibilis. nin ſit

⁊ pene conſtitute ſunt:vt quicũqʒ apud

indicem qui cauſam eius audiuit appel opertum graug
lare ⁊ ad aliũ iudiceʒ ꝓuocare voluerit ſtmiredec ei,
infra.v. dies Sphelle T in hiſipſiſ. v. die ſit romana. wo
bus ad iudicẽ ad quem ꝓuocauerit ſine podie ante ſen⸗
aliqua diſſimulatione perueniat: ⁊ ipſe rentiaʒ qui vult
dies in quo accepit litteras in his quin⸗ iudlcem recuſa⸗

qʒ diebus ſpecialiter cõputet᷑.qð ſi lon

gius iter ſit exceptis quinqʒ diebus ſpa ponat corehi⸗
tium dierũ quo ſter agi poſſit cõputet᷑. s voſſeued
Abita dinumeratioe. xx. miliũ di⸗ pꝛoponẽs ſe xei,
urnoꝓx ꝑ ſingulos dies cõputetur, leeam pꝛobare
Itẽ. A duo eppellat ad que appel coꝛam arbitris.
latũ fueriti dimiſſoꝛie littere diriganuur. ſiiudex peni:ali
. oquin eius ap/
ti ni va
Net. yt extra de ap. in ta. Si o non recuſet iudicem ſed alia cn
let. vt extra de ap. interpoſita. Si vᷣo non recuſe aicam coꝛam un

ſam pꝛeponet.alleget talem qua pꝛobata ſit legitim
dicc offeret ſe pꝛobaturum ſi iudex petit. b. is indicibus.
b¶ Viſquis. Iſtud c. intelligunt quidam de delegatis indici us.
gquox ſniam epᷣus loci renetur mandare executioni. vt exina de
offi dele. ſignificaſti. Alij intelligunt de iudicibus datis ab ipſo epog
ſuam ſniam non poſſunt mandare executioni:q; tm delegaii a pꝛinci
pe poſſunt mandare ſuas ſententias executioni.ff. de re iudi. D
ſed hoc non eſt verum: q;ꝛ ſubdelegati hboc poſſunt. vtexna d of. dele.
ex litteris.⁊ extra de ſen.⁊ re iudi.cum bertoldus.io.
cunt ꝙ ſubdelegatus non poteſt ſententiam mandare:
legem. ff. de re iudi a diuo ·⁊ ſi excõmunicare poſſit· vt extra ðof. de e.
ex lirteris.qꝛ iubere cauere ⁊ in poſſeſſionẽ mittere magis eſt imper ij
iuriſditionis.vt.ff.de iuriſdi.om iu.iubere.b. er de
Pꝛobatum ergo qui dicit aliquem contumacem:hoc pꝛobabit ſ .
qui dolũ obijcit. ar. S.q.i.c.i.⁊.c.nemo.extra de reſti. ſpo. audita. ar.
contra.ff. de re iudi.contumacia ·⁊.lxy.di.c.vltimo.

Iceat etiam in criminalibus. imo potius in criminali in einili

pt. ff. de ap.nõ tm.⁊.jſ.e.nõ ſolet.⁊.S.eſt aũt gn · ß nullus⸗ odo

9 Iquis.poſt datam.ſ.p.dies:olim ſtatuti fuerũt duo dies⸗
uins dedit.y.deinde iuſtinianus.x.yt.ſe.antcrioꝛ,.
m Vnge in theodoſianis leg.qui has leges allegat falſe arius eſt. pt
