9Quod aũt multos. licet pꝛoceſſus anguſtini nõ videat᷑ efficax.põt tñ le
ge cõfirmari.nam dicit lex ꝙ id qð in duabus ꝑſonis recipit.hoc etiã in ea

ä

Aumepꝛopheta ante aduentuz, re

excedentes mẽſurã. dicunt enim ⁊ ſi

De Pen.

dẽ perſona recipiendũ eſt. ff.ſi cer. pe.l. ſingt laria ar.

ris.quia ibi ex perſona iſaie ⁊ bieremie oſtendit ꝙ vnaqueq; pſona

que eligi᷑ debeat ſacere hoc.tamẽ de vna pꝛobat quia qui pꝛius lepꝛo
ſum mundauit poſt cecum illuminaut.
MEPeccata penas peccatoam.
v„ C Sanatum
“ ELececsadem inſir-
lis eadẽ ſe peccatat dimitti: vt quẽ pꝛi?ꝰ

ſanauit lepꝛoſuʒ: alio tẽpoꝛe illuminet
cecũ.iõ eniʒ tot ſanauit claudos: cecos
⁊ aridos:ne deſperet de ſe peccatoꝛ. iõ
nõ ſcribit aliquẽ niſi ſemel ſanatum vt
quiſqʒ timeax iungi peccato. Midemus

adhuc quottidie in eceleſia ſepe febꝛici

tantes ſepe languidos: ſepe paſſionibꝰ
captos ſepe lierartepparenetotiens
opus miſerentis quoties cõfeſſio fit pe⸗

nitentis quomodo eniʒ coꝛpꝰ? qõ vilius

eſt ab ipſo diſſimilius ſepe ſanaret?⁊
anim dignioꝛẽ t redẽptamsnõ totiẽs li
beraret.medicuũ ſe vocat ⁊ nõ ſanis:ſed

male habẽtibꝰ oppoꝛtunu ſʒ qualis hic

eſſet medicus qui malũ iteratũ neſciret
curare. Medicoꝛu eniz eſt infirmüu cen
ties ? curare q ceteris minoꝛ eſſet ſi aliis
poſſibilia ignoꝛaret.memoꝛ ẽ ſui qui ꝓp⸗
miſit.nolo moꝛtẽ peccatoꝛis ſed vt con
uertat᷑ ⁊ viuat.quẽ eniʒ peecatoꝛc exclu
ſit:qui oibus ꝓmiſit indulgentia: aliis

uodz pniſonihuis veclarat:ämne coe
feſſus fuerit coꝛã oibus omnis quantuſ

cũqʒ ⁊ quotiẽs peccatoꝛ cuiuſcunqʒ oꝛ⸗
dinis 2 ſi fuerit ſacerdos conſiteboꝛ
ego eũ coꝛam patre meo. C Mamd⸗

cunqʒ inuocauerit nomen dominiid eſt
ſcos quod nominatur dominus id eſtᷣ
inuocauerit eum ad ſe ſeruiendo æ non

contradicendo vt foꝛſitã ſepe fecit'om⸗
nis id eſt quicunqʒ ſit ille peccatoꝛ ſal⸗

nus erit:omnem enim animam iſte ꝓ⸗
miſſoꝛ ſaturauit bonis: etiam ſedentez ꝰ3

in tenebꝛis vmbꝛa moꝛtis nullam ex

cipiens animam. Hunc magiſtruʒ intel

lexit diſcipulus ille qui coꝛinthios per
epiſtolas ſuas voluit coꝛigere: 7 vt
ipſe teſtatur ter in litteris eos coꝛexit

Opoꝛtebat enim vt quotiens videbat

eos cadere:totiens iuuaret eos reſurge
re.Memoꝛenim erat illius qui dixerat
quoꝛum remiſeritis peccata remittũtur
eis. Scimus autem pꝛimos patres ⁊
in omni tempoꝛe eccleſiaʒ dei ſemper'.
id eſt vſque ſeptuageſies ſepties:quod
eſt ſemper peccata dimittere: quam po
teſtatem iſti ab eccleſia ferre conantur.
opoꝛtet enim eccleſiam ſic credere qui

confitentur ſe peccare.negant enim ve⸗
ritateʒ ſeducti?: qui ſe abſqʒ peccato au

dent iactare i.in multis eniʒ offendimꝰ
omnes.nec infans vnius diei abſqʒ pec
cato ſuper terraʒ eſſe poteſtꝰ. Quapꝛo
pter eliminandus eſt ab eccleſia:qui vn
quam penitentibus negat indulgentiaʒ.
HNon enim inquirit quid apoſtolus ſen

mitate. plene.n.

curauit de ea de
qua curauit. vt
ſ.Eo.ſunt ſi plu/
res .ſed hic pꝛi-
mo curauit le⸗

pꝛoſum. poſtea

cecũ ſcʒ curauit
xAõ vilius
gr. S. di. xxxviij.
ſedulo.S. xxiiiſ.

nnabes:

vero in pluribui

quia in eſſentia
⁊ rationabilita⸗
earguig e. di.
ij pꝛincipium.
W MW
ſangnine xpi.
¶Bpoꝛtunũ.
1. ytilem.

CLCéties. Ar

tis poſſibilitate
alias nunquid

cẽties p eodẽ ſa

lario ſi cẽties re

cidiuanerit. an
totiẽs ↄſtituẽda
ſunt ſalaria quo

tiẽs fiũt curatio

penã bis indul/
get. imo ſingulaa
idulgetias ſingu
le pᷣueniũt pene
vt. .e. gppe ſuffi

cit ſemel ifirmũ
curaſſe.ar. ff. de

ſo.ꝗ res.S. are3.

dũ.c.radix.nec

vtiq; liberat ꝗqñ
plene liberat .ſ.

e.ſunt ples. ff. ⸗
iter.ac.de etate.

§. nihil. S. di. i. di
uoꝛtium contra.
Excluſit. 5.
xix.di. ſi rõano⸗

ruʒ.ar.S. xxviij.

q.j. idolatria.
.LCoͤfiteboꝛ.
vocãdo eũ ad re
gnü venite bñdi
ctiæc.

EFecit. qꝛ ö⸗

dixit ante.
¶ Dẽm. p dile
ctionè eius ad⸗
hereniem.

d¶Sedẽtẽ pᷣuſ.
¶ Vn tenebꝛis.

peccatis.

NMNullã.s.di.xix.ſi romanoꝛũ.S.e.di.ꝭ.alij.c.nemo poreſt

gIPer epiſtolas.ſcilicet per pꝛimam.

¶Teſtat᷑.ĩ ſecũda eplła ad coꝛin.yvbi dixit.pᷣdixi.n.⁊ pꝛedico vt pꝛe/

ſens bis = nunc abſens.

I¶ Semper. ſeptenarius eniʒ numerus vniuerſitatis eſt.

uSeducti.. diij. Sitẽ opponit.=. c.ſi n. inꝗt.eo.n. ꝙ petõꝛes noſ eæ

—

6 credimdeteriꝰpeccamꝰ. 5. di. xly. Iʒ plerũq; vera iuſticia S. di.xxꝰ.

S.nnnc autem.j.de con.di.iiij.firmiſſime.

Jactare.cum ſit ſcriptum ſi dixerimus qꝛ peccatum nõ babem⸗

noſipſos ſeducimus.5.diij.ſi enim.

xlij.a. j.i ſeript ⸗

nam coꝛpus ſo-
la eſt eſſentia ſi⸗
mile deo.anima

Sunmn
len re
tdeelde
nu,
n
ttin
Urantt le,
n,oler
Garnt
Gyins.
Amri⸗

ſbas.
Dfi
lcchnsſo
keſnnefe
deodic
nportet
incſentn
tonsbiie⸗
nsen

hecenem⸗

nnetfia

Oponni
len.

Cites:4

itan
Hunani
ocit
chtesne
haentkn
goſtwec
ſalaracpo
fitcurane
ecnpna;

bioinl .

noſngte
Gtugſn
Uentitpen
echri
enel iüni
roſlt
6. di ice
t falie
lbanigi
elberat,
loftd
ge de ell
bildii
UmcoGt
Erciſts
iſl nont⸗

rN

Polonin
Ciſteui

nnietit

Fuig
n N
ganin
tenn.
iiſ
jlenenni
nie

len

e ¶Eis. i. toli⸗
ter peccãtibus.

iEſſe põt. j de cõ. di. iiij.a parunlo.9. nã ibi dꝛ ꝙ, petõ nõ cõmoꝛit
baptiar Sneſ ieo. ſʒ dic eẽ nõ põt.i.nõ pot icipere eſſe.ar.de cõ.di.
iiij·firmiſſime.ẽ tñ ſuꝑſiciale.ar.ꝙ hic iducit ifana vnius diei ⁊c̃. cum
atur tantum de aciuali peccato.
4 Coſcius ſum.i.nullius moꝛialis peceati ↄſciam habeo ipſe enim
dicebat ago qo

nolo.ð. di · . iter

bec dici. ¶ſerit qui dirit. nibil mihi cöſcius ſum⸗ ſ

etebe noõin hoc iuſtiſicatus ſum. ſentiẽs etiam
cit in perſona iuſtis peccata ſolere cõtingere:nõ ſe cõ/
fectoꝛũibi.de firmabat abſqʒ; peccato:qͥ ſe cognouit ĩ
ꝑfectis. vel dit. qiſſolubili vinculo charitatis iuctũ chꝛi
nõ in haenſtin ſto. niſi eniʒ ſciret mſas ſepe venire ad
catus ſu veniã quõ dubitarer ſe peccare:qͥ ſcie⸗
gerſuneer. bat · ſe ſpiritü dei baberer intẽtiõe mũ⸗
ut ſee. ſiqnis añt diſſima ei ſeruire. Cur eniz dñs detripe
babẽs.. di. viſ. des lauaſſet: ⁊ eccleſiã hoc idẽ docuiſſet
nullus expec. v · niſi quoniã quotidiana ẽ offenſio opoꝛ

dici. nihil mibi

i tet: vt qtidiana ſit remiſſo.Cur docuiſ⸗
cõſcius ſnʒ quo

ſet oꝛantes dicere.dimitte nobis debita

ad Porale ᷑.nNoſtra. niſi ipſe miſericoꝛs ꝑſuaderet 4;
DR Dubitar et. nos ab hac petitione non vult deficere.
nõ tñ dubitabit: Item Aug . ad macedonianum.
ſz iõ h dicit: ne Ntantü Pominũ iniquitas aliquã
daret alijs dubi do pꝛogredit᷑:vt etiã poſt actã peni⸗
tadi occaſoneʒ. tẽtiã pꝰ altaris recõciliationẽ vel ſimilia
5. di. . obꝛem. vel grauioꝛa cõmittãt: ⁊ tñ deus facit ẽt
dan ſ ſuꝑ tales oꝛiri ſolẽ ſuũ:nec minꝰ tribuit
aliqnis babere quã antea tribuerat largiſſima munera
charitatẽ. S.j·'q. vite ⁊ ſalutis ⁊ quãuis eis in eccleſia: lo

jteneamꝰ. j. d. cus huilime pnie nõ cõcedat᷑.deus tñ ſu
iiij.ſi ex bono. per eos patiẽtie ſue nõ obliuiſcitur. Ex
dN mm.oꝛi qꝛũ numero ſiqͥ nobis dicat. dicite vtx
L ri. ĩſpldo mihi aliqd ꝓpſit ad vitã futurã: ſii iſta vi
re gratie ſu. ta illecebꝛoſiſſime voluptat blãdimẽta
tẽpſero:ſi me penitẽdo vehemẽtiꝰquã

¶ In ceclelſia Pexcruciauero:ſi mivabiliꝰigemuero ſi
T. Aaer ſue · feuerovberiꝰ:ſi vixero meliꝰ:ſi paupes
iudo ꝙ ſolenis ſuſtẽtauero largiꝰ:ſi charitatẽ q̃ opit ml

pnia nõ iteret᷑.
5 . Humilime
i. ſolẽnis pnie ·i.
ſue miſericoꝛdie
ſz ſemel iã iũcta ⁊ ſuſcepta fuerit
he¶ ¶Sine aũt. ad boc gibroha ſniam dicentiũ poſt baptiſmũ ſemel tã
tñ penitentiã eſſe vtilẽſiue dicat de pᷣma ſine de vltima.fic eni ⁊ ipſi be
retici diuerſi ſunt inter ſe.quidã eniʒ illoꝛũ dicũt poſt baptiſmũ nullã
eſſe penitentiã vtilẽ niſi pꝛimã.alij dicũt nullã eſſe vtilẽ niſpltimã qua
rum vtraqʒ obmat auctoꝛitati qua ſepiſſime venia petẽti ꝓmittit. Et
ide ſumpta occaſione oſtẽdit auctoꝛitatibus adamantij ⁊ eſicij que fit
vera penitẽtia que falſa. M
i C Adamãtius.i.oꝛigenes erat ei enim ⁊ hoc nomen pꝛont in eccle⸗
iaſtica biſtoꝛia reperitur. ’MZ
he·¶ ESnp leuiticũ.legitur in leuitico ꝙ aarõ ꝓ peccatis populi offerẽs
mactauit hircnʒ ⁊ partẽ dñi poſuit ſupꝑ altare.⁊ ecce ignis egreſſus a
dño ðᷣnoꝛanit holocanſtũ: æ adipes que erãt ſuꝑ altare.arreptis ãt na
dab⁊ abiud filijs aaron turribꝰſuis poſuerũt ignẽ ⁊ ĩcẽſum deſt ipof⸗
rerẽtes coꝛã dño:ignẽ alienũ qð eis pceptũ nõ erat egreſſuſ. q; ignis a
dño deuoꝛauit eos ⁊ moꝛtui ſũt coꝛã dño.Juſſit ꝙ moyſes patres eo
rũ ⁊ fratres miʒabel ⁊ belʒephim filijs oꝛibel pꝛem aaron poꝛtare ca
danera eoꝝ extra caſtra ? cogrno honoꝛe ſepelire. dixitq; moyſes ad
aarõ ⁊ filios eius vt toll erẽt ꝑtes ſuas de hoſtijs ſalutaribꝰ2 oblatis
ꝓ peccato.quoꝝ ſanguis nõ erat oblatus ĩ tabernaculũ ⁊ comederẽt
eas.⁊ cũ quererẽt hircũ oblatũ pꝛo peccatis pᷣncipis ĩnentus ẽ exnſtꝰ.
cũque ſuphoc iratus moyſes icrepanit aaron ⁊ filios eius.excuſauit
ſe aarõ dicẽs:mihiaccidit qð vides quaſi ex ꝑturbatiõe animi factum
eſt hoc.locutus ẽ aũt moyſes ad aarõ⸗ eleaʒar ⁊ ithamar filios eiꝰ ꝗ
reſidui erãt: tollite ſacrificiũ qðᷣ remãſit de oblatione dei ⁊ comedetis
illud abſq; fermẽto.ſ.extranee doctrine que ſancta ſcõꝛũ eſt. comede⸗
tis eũ in loco ſancto quod datũ eſt tibi ⁊ filijs tuis de oblationibꝰ do⸗

titudinẽ petõꝝ flagrauero ardẽtiꝰ.qͥs ve

mini .ficut eſt pceptũ mibi. Item ſuꝑ leuiticũ.die.viij.erecti tabernacu

li ceperũt offerre aaron ⁊ filij eius.moyſes eniʒ.vij.diebus continuis
officiũ ſacerdotis cõplenerat.⁊ tunc ceſſanit.eodẽ die miſſus eſt ignis
celitus ꝗ ſacrificia ↄſumpſit.quiq; ingiter ẽ obſernatus vſq; ad tranſ
a rarne babylonis.nec licebat aliũ igneʒ apponere eo die cũ alijs
beſtijs quas acceperat populo ndron obtulit etiã hircũ:de quo hic
baber̃ mentio.ꝗ totus erat ſacerdotibns deputatus ⁊ ab eis tantnʒ ĩ
loco ſancto deputatus ad comedendũ.ĩtuleruntergo nadab ⁊ abiud
ignẽ alienũ.moyſes tamẽ pꝛimis.vij.diebus igne terreno vſus fuit: ſʒ

ſtrũ ita deſpicit vr huic hoĩ dicat nibil ti

„ 20

I.III. * 94

dũs pᷣcepit ei amonere ſuũ terrenũ.qꝛ eo die appareret ignis celi.ꝰmiſſus.

1IBHter hec bircũ.qui oblatus fuerat pꝛo peccato pꝛicipis.cũ quereret

moyſes exuſtũ reperit.iratuſq; cõtra eleaʒar ⁊ thamar filios aaron g
remanſerunt ait. cur nõ comediſtis hoſtiam ꝓ peccato in loco ſanctoq̃ ſan
cta ſanctoꝛũ eſt nõ data vobis.q.d.cur nõ feciſtis celebꝛem penitentiã pec

cati cõmiſſi in loco ſũ
cto.iiin ecclen nr do⸗
ſ 1 ſr⸗ . RBni caretis multitudinem
biiſta ĩ poſterũ ꝓderũt: vade ſaltẽ hui? tar auitarch errogare⸗
vite ſuauitate fruere:auertat deuſtã ina iis pea in ↄſpeciu do
nẽ ſacrilegãqʒ demẽtiã ¶¶ Siuevaũt s min pᷣſertiʒ cũ ð ſan/
dicat pᷣma tm̃ pniam pꝰ baptiſmũ vtileʒ guine illius nõ ſit illa⸗

eẽ nõ ſequẽtẽ:ſiue ↄtẽdat qͥs vltie tm̃ ve

tũ iter ſancta ſancto/
niã dari nõ pᷣcedẽti:ſemꝑ tñ auctoꝛitati

rũ.⁊ comedere debe

ſepiſſſ j pvenitéti tis ea in ſanctuario ſi
aduerſat qͥ ſepiſſime veniq penitẽti repꝛo aSeepeeſtmilcne.
mittit.Que aũt ſit va pnia cui venia nũ ſpondit aaron oblarc
qua negaf:⁊ q ſit falſa cui nunqu idul⸗ N podic vicnmme pi
gẽtia ꝓmittit᷑ adamãtius ⁊ eſitius ſuꝑꝰ pctõ ⁊ holocauſtũ co⸗
leuiticumteſta nt. ¶ Adamantius rã dño.mibi ãt accidit
Uter hec hircũ qͥ oblatus fuerat 1 qð vides quaſi ex per
E HNõ peccare ſolius deiẽ: emen Aboc n mnieſc,
care ſapiẽtis:ſʒ raro iuenias qͥ ſe coꝛꝛi⸗ megere lorkoßo me⸗
gat:rara ↄfeſſio pcti:rara pnia ppugnat ie lugubꝛi ĩ mocinijs
naturaꝰ ⁊ verecũdia:qꝛ obnoxia ẽ culpe qð cu audiſſz moyſes
oĩs caro:⁊ qͥᷣſqͥ erubeſcit pom ſuũ ↄfite accepit ſatiſfactionẽ.
ri:dũ magiſ pñtia cogitat q;futuraa.vult I¶ Ater bec hircũ
n. moyſes pcti vacuãꝰ repire aiam:a vt Caſus. In hoc

c.myſticat ada mãnꝰ
T eſitius.in ſequenti.
c.hiſtoꝛiã illaʒ leuitici
de hirco oblato.qꝛ ꝑ

exuuiast erroꝛis deponat:⁊ culpe nuda
ſine pudoꝛe ſui erroꝛis diſcedat.ſʒ vbi
irrõnabilis ĩpetꝰ pᷣuenit ⁊ flãma celerri
mi motꝰexurit aiaʒ depaſcit᷑ eiinocẽtiãꝰ

mmot?, 35 Oe CeEHSI moyſen intellige xpm
pᷣpõderãt.n.futuris pᷣſentia:⁊ ſerüs iocũ per aarõ ⁊ filios eius
da:⁊ leta triſtibꝰ:⁊ ꝓperata tardioꝛibꝰ. ſacerdotes. ꝑ hircum
velox eniʒ iniqͥtas:qᷓ ad nocendũ occa penitentiã ſiue aiaʒ.p
ſionẽ ſuggeritꝰlẽta vᷣtus ⁊ cũctatrix ante igns alen Pitig. der
iundicatꝰquã ĩcipiat qͥd decoꝝ qͥd hone⸗- grattazipfls ſel onm
ſtü. iniqtas oĩa pᷣcipitat. Pigra ergo ? ergo ponir matcri 10
verecũda pnia qͥ pſentiũ pudoꝛe pᷣmi quẽdi de penitẽtia.ſ.
tureſolis.n.itendit futuris quox ſpes ſe perba leuetici. Secũ/
ra:tardioꝛ frueus interim pꝛecurritim dooſtẽdit ꝙ raro pe⸗

nitet gs digne. qꝛ ob⸗
ſtat verecũdia ⁊? amoꝛ
rerũ pᷣſentiũ ⁊? qꝛ na-
. . tura ꝓna eſt ad malũ
ſic impetus peccandi ſuꝑat rationẽ. Tertio alludendo hiſtoꝛie dicit ꝙ pec⸗
eata ſacerdotes ꝑ penitẽtiã debẽt delere.que tamẽ ficte penitẽti nõ ẽ iiungẽ
da. Quarto dicit ꝙ ꝗ offert ignẽ alienũ.i. vitia exurit᷑ ab eo ꝗ autẽ munda
ri deſiderat offerat ignem ſpiritns ſancti.

pudęẽtia?⁊ ſpe pᷣſentiũ penitẽtia excludit
⁊affecius eiꝰexurit⁊ aboletquerit eã

¶ Inter bec.i dũ bec deferunt er caſtra ſepeliẽda ſcilicʒ nadab ⁊ abiud.

quos pꝛeceperat moyſes honoꝛe congrno ſepeliri.

I¶Bircum. ji.peccatoꝛem vel oblationẽ penitentie.

Exuſtum.vitijs quia non bene penituit.i.non pere.

¶ Fuerat.quando penitentia fuit iniuncta. HW
n¶öFnerat.moyſes exuſtum reperit ſuppe.alij habent hircus ⁊ tũc ſuppie

exuſtus repertus eſt a moyſe.

o NHõ peccare.pere exuſtio hirci ſuffocationem penitentie per aduenien

tem culpam ſignificat. nam non peccare ⁊c. ⁊ ſic continnatur.

p¶¶NHatura.i.vitiũ qð p natura inolenit.pel natura ipᷣa.j.e.ſcã.xij.q. j.c.j.
q. Futura. omne futurũ deſpicitur ⁊c. vt dixi.xlvij.di.omnes.
r Moyſes.i.xpᷣs alludit ad id qð cum moyſes quereret hircum oblatu
inenit eum exuſſum.i.animam peccato ſuffocatam pel penitẽtiã ãnibilatã.

8. Huda.i. denudatam per cõfeſſionem alias mundam.

NDacnam.a peccato.

600
1 F Exunias.i.idumenta.
v

Diſcedat.de hac vita.

¶ Impetus.pitioꝝ deſignatus ꝑ ignem ipetnoſe miſſum.
Vnorenr hornderet
3

Delox.vtpote ſine diſcretione agens.

.“Judicat.ideſt deliberat.
Pigra. cuʒ piger eſt bomo ⁊ verecundus ad penitendum.

Suggerit. iꝗ cum diſcretionc vult agere.

aPudoꝛe.qnia pudoꝛ eſt ea aduertere.

Pꝛemitur.i.repꝛimitur.

c ¶ ¶ Intendit.i.itendere debet.velitendit quaſi conferens ſecum. ꝙ ea que

comitttũur ĩcerta ſũt.⁊ ita ſpeſilloꝛum ſera aurnulla E.xlvij.diſtin.omnes.
Interim.dum ſic eſt piger ⁊ dum cogitat de ſuturis.

¶DImpudentia.ad mala facienda.
ſ¶ Affectus.penitendi.

Exuritur.ſicut hircus ab igne.

Eã.ſ.penitentiaʒ per bircuʒ ſignificatam.2⸗ alludit ad factũ moyſi.bar.

De Pen.

TC exi miniſter legis.ſ. moyſes vel glibet ali⸗ pꝛelatus in eo ſignificatus

bͤ
b

¶Pniaʒ. i. hoſtiã ꝓ

petõ.ſ.bircũ ꝑ quẽ pe-

nitẽtia deſignatur.
n ſancta ſancto
rum.i.in eccleſfiia.·
¶Sacerdotes.i ele
aʒar ⁊ itbamar filios
qaro.
9,T ñdit.boc rñdiſ⸗
ſe itelligit cũ dixit mi
bi accidit qvides ⁊c̃.
b¶Alaron. platus.
¶ ¶Pꝛouidum.iniũ⸗
enda penitentia.
l ¶ Judiciuʒ.xlvij· di.

Wec male.nolenti

conſiteri.

m l. Faelle donee ſe
neſcat.S.d.j. didicimꝰ

n ¶Muneris pnia. ſ.
muneris.tũc.n. meliꝰ

E geſcere ; exercere ·

ſ. e.in ſalicibus.

o ¶ Fiat erroꝛ. ꝑ ↄtẽ/

ptũ pnie iniuncte.
p ¶ Aaſe. vnde hoꝛa.
Synceꝝ ẽ niſi vas qð
cũq; infundes aceſcit

⁊c.⁊ diẽ lex ꝙ ſi como
daſti mihi vas coꝛu⸗/
ptũ ſcient ⁊ vinũ acuit
teneris cõmodati.ſe⸗

cꝰ ſi ignoꝛaniĩ.ſecꝰ i lo
catoꝛe vyl vẽditoꝛe.qꝛ
ille tenet᷑ ſiue ſciẽter ſi

ue ignoꝛãter locet vel

vẽdat vas coꝛiupiuʒ
vt. ff. cõmo.ĩ rebus..
vl. ff. locati. ſi addes.
S. . ff. de ac. p. ⁊ yẽ. te
net᷑ .S. ſi vas . Iẽ no·.
idẽ ĩ pno locato ꝙ iva
ſe. ff. locati. ſi domũ. F.

Pen pietatis.
T

Vel vinuʒ. ſ. diſtri

Acenevia dileon bireoum.
Iraſcit alludit illi qð dixiæ moyſes.cur nõ comediſti hoſtiaʒ ⁊c.
¶Vralcitur.negligentibus pꝛelatis.
uoꝛandam.i cclebꝛandam.

ſex nõ ĩuenit. cõbuſta eſt eniʒ ĩ feruoꝛe

⁊ fumo iniaͤtatis. Inde.n.iraſcit b dicit
deuoꝛanda fuiſſe penitentiã in ſancta
ſanctoꝝ ſacerdotes quaſi ſegnes icre
pat:reipõdit aarõꝓuidũ debere eẽ ſa
cerdotale iudiciuũ nec malei. ſane ↄſcie
facilen eẽ credẽdũ id mũeris ne fiat er
roꝛ ðᷣterioꝛ poꝛe.vaſe.n.fetido vl oleũ
vłvinũ facile conũpit.Quõ ãt porerat
vbi ignis alienꝰ erat pctm̃ texuri ⁊ in cõ
ſpeciu dñi:cui oia aꝑta ſunt:qſi dicat nõ
cõplacet deo iuſticiã coꝛde icluſaʒ tʒ:⁊
ſe pnĩam agere phibet.ignis alienꝰ libi⸗
do:auaricia:⁊ oĩs pꝛaua cupiditas: hic
ignis exurit nõ mũdat. Inꝰqbꝰ.n. eſt ſi
offerãt i ↄſpectu dñi: ignis eos celeſtis
aſſumit ſic nadab ⁊ abiud cũ his que ꝑ
pctõ fuerãt oblata.qͥ g̈vult mũdari ignẽ
alienũ remoueat ⁊ illi igni ſe offerat qui
culpã exurit nõ hoiem · hic ignis ſiccauit
emoꝛꝛoiſſe ꝓfluentẽ ſanguinẽ.hic ſicca⸗
nit culpã latrõis. Ignis q ↄſumẽs eſt: ſa
nat ſimpkr ⁊ pure ↄfitentes.iudas inqͥt.

7

peccaui tradẽs ſanguinẽ iuſtũ:ſʒ ĩ pecio

re habuit igneʒ alienũ q iflamãte cucur

rit ad laqueu.iĩdignꝰaũt remedio fuit:qꝛ
nõ pura mẽte penituit. Culpã & eiꝰñ au⸗
ferunt ſacerdotes qͥ doloſe ſe offert.nec
i eo poſſũt epulari:quoꝝ cibꝰeſt pctõxꝝ
remiſſio. vñ verꝰ ſacerdos ait.meꝰ cib⸗
eſt vt faciã —— mei a celis eſt
idẽ vt pctõꝛes ↄuerſi ⁊ pẽitẽtes ſaluent᷑
nõ eſt acceptuʒ deo ſacrificiũ:niſiveꝝ ⁊
ſyncerum. Item eſitius.
P hec hircũ:qͥ offert᷑ ⁊c.qꝛ oẽꝰ
petm̃ ꝑ pniam delet᷑.⁊ qͥ pᷣdictũ pec
catũd alteriꝰ doctrine ⁊ blaſfemie com
miſerũt:ſaluati nõ ſunt.ꝛcãʒ moꝛtis eoꝝ

legilſ latoꝛ exponit:ĩter hec hircũ q obla

8C Alienus tangit ꝙ nadab ? abiud poſuerunt ignem alienum.

EPernen exuri.i. ꝓ peccato delendo penitentiam fieri.

¶Pctm.i.hircꝰ.

x¶Ignis.i. vindicta celitꝰ

ve In gbʒ. n. eſt.i. ignis alien? g alienat a deo.
m

¶ Uec ĩ eo. qſ diceret comedẽdus erat hircus illea ſacerdotibꝰ itra ſcã.
nõ eniʒ oblatuʒ ẽ de ſanguine eiꝰ itra ſcã ſun. bolocauſtũ eſſʒ cremaret cnʒ
pelle ⁊ fumo.ſicut fiebat de vitnla ruffa tm ſemelĩ ãno ⁊ ẽ ſenſus ad pniaʒ

hoĩbꝰ ĩponẽdã.vult.n.vti miniſterio ſi acerdotũ.vt.ſ.pctã ppli comedat.ipᷣe

eniʒ ꝑiſe abſtulit pctã mundi ĩ ſanguine ſuovñ aplus xps po.fu.bo.⁊c per

p:opꝛium ſangninem itroinit ĩ ſancta ſanctoꝛum ⁊c̃. ſ
AUnter bec.Ca ſus.i pn.c.oñd it eſtrins lalr⸗ latoꝛlegis moꝛtẽ ex
pꝛimit eoꝝ. qꝛ ignẽ alienũ acceꝑunt vt ill
erenʒ. Scdᷣo oñdit ꝗd ſignificet ill qð moyſes pᷣcepit aarõ ⁊ filijs eiusꝰ

petm̃ vitet Z illud deſignat

poꝛtioes oblatiõis comederẽt in ſcã ſcõx illud.. vult agere pniaʒ ager̃ dʒ
illã ad pꝛeceptuʒ ſacerdotuʒ ꝗ ſunt ĩ eccla.⁊ ꝙ oblatio coꝛꝑis xpᷣi nõ dʒ reci
pi niſi ĩ eccla. Tertio oñdit ꝗd notat illud verbũ biſtoꝛie moyſes hirenʒ exu
ſtuʒ repit qꝛ.ſ.ſicut poſt moꝛtẽ filioꝝ aarõ ꝗ ſumpſerũt ignẽ alienũ:nõ remã
ſit hoſtia q̃ ſignificat.ſ.ſ.ſʒ eſt ↄſumpta.ita pꝰ moꝛtẽ eoꝝ ꝗ peccãt in.Lſ.⁊ de
cedũt i finali ipnia ñ relingꝗt hoſtia ꝓpcto eoꝝ.qꝛ nlli eccle ſacrʒ eiſ ꝓdeſt.

MWQQ oẽ. ita ↄtiua recte ꝓ pcõ offert hircꝰ p quẽ

pnia ðſignat᷑.qꝛ oẽ pcm⁊c

2. Et ꝗ.ſ.nadab ⁊ abiud.hi ſigniſicãt bereticos ꝗ alienu igneʒ.ſ. cnpidita
tis ⁊ pꝛane doctrie in eccla accendũt ? ꝗſcripturã ſacr male iterpᷣtãt᷑ ⁊ pꝛa
ue. ⁊ ſic in. ſ.·.peccãt cuʒ aliter eã ĩterpꝛetant᷑ ꝙ. ſ...flagitet.
Pꝛedcm̃.qꝛ ſupple doctrie hr̃ſeos. b en pᷣdcmyvitiũ dᷣſignatũ.
m

c ¶ ¶ Blaſfemie.quia accipiendo igne

ienum blaſfemabãt 2 faciebant

contra doctrinam legis ⁊ inde conſumpti ſunt.

qEMõ ſunt.ſed igne conſumpti.

Aoꝛtis. tempoꝛalis.

¶Eatot exponit.moyſes ſm myſticũ itellectũ auctoꝛitatis exponit.dicẽs
Ad aaron vt haber in leuitico.hoc eſt ꝙ locut? eſt dñ g. Sacrificaboꝛ in his
q appꝛopinquãt mihi ⁊ in ↄſpectn oĩs populi gloꝛiſibaboꝛ.qꝛ p eos datũ eſt
exẽplũ ceteris quõ timeãtyt angu.exponit.j.d cõ.di.ij.⁊ dic:⁊ dic ſcificaboꝛ

b AQicarios.ſacerdotes ⁊ ſimplices.

. ¶Alienũ.S.j.q:j.ſicut eunnuchus.

g ¶ In loco. boc verbum myſticat.

ruʒz ? non parcẽdo.Gloꝛificaboꝛ id eſt laudaboꝛ ⁊ maifeſtaboꝛ iuſt·

b¶Vicarios.ẽ.j:·j.eunuchus. .

tus fuerat ⁊c᷑. quia.ſ.nõ comederũt filij dels Loren Re
aarõ qð ð pctõ erat i loco ſcõ.i.pniam erdxps ee,

cõmiſſi pcti in eccleſia ꝑagi nõ fecerunt. I. ¶ Sangui
— — ₰ℳ 4 „ an⸗ 1 *
qbus hoc pᷣceptũ eſt: ꝗs xpᷣs in eccleſia esen mol
ſua vicariosↄſtituit.ipe aũt oblationis bera me de ſan
ſue ſanguinez: qͥ ꝓnr o ſanguine oblata guinibus ·i. pec⸗

eſt ĩ ſcm id celũ i ↄſpectu pris obiulit.dʒ ealis.⁊ alibi.ſãů⸗
aũt comedi hoc ſacrificiũ ĩ loco ſctõ. ſ. Anne ſaguis ta⸗
ĩ eccleſia ĩ ꝓpiciatiõeʒ pctõꝝ: vnde ad ikonn Peſß
dit. quẽadmodũ pᷣceptu eſt mibi ſic pce⸗ gamonereg. ſ.
pi: Moyſes gerit ꝑſonã xpᷣi exuſtũ re gnis tuns i. pec
pit: qa ĩ ſpm ſcm̃ peccauerat.ab itelligi catum tumm ſup
caput tuum.

bili igne ſpuũs ſcĩ oblatio ꝑ pniam abla

ta eſt. voluntarie peccãtibꝰnõ reliquiia ¶Saeriliciuʒ
hoſtia p ero n ſicutꝰa pnia veniã piꝛ mcebi⸗ liin⸗
,6α 1 PpPiEA“* 7 .
meret᷑:ita ſimulata deuʒ irritat:qꝛ ſpũs eonde

ſci diſcipline effugiet fictuʒ. Hoc autſcĩ

pfes irremiſſibile petm̃ ⁊ blaſſemiam bili. qꝛ. l.l. itelli
in ſpiritũ ſem dixerunt:⁊ i ſceleribꝰvſqʒ gibiliter ⁊ myſti
ad finẽ vite ꝑſeuerare de potentia ⁊ mi,/ cc dicl ignis cõ
ſicoꝛdia dei redẽptoꝛis diffidere ⁊ de ſa ſümens.
lute ſui deſpare.Ntẽ ioãnes os aureuß V¶ VDolütaric.
15 ſſtola ad bebꝛ in in voluntario
in epiſtola ad hebꝛeos. pcto vſch ad ſi⸗
Adas penituit: ſy male laqueo nã⸗ . ibeng.
. r 114 nẽ durantibus.
qz ſe ſuſpendit.penituit etiã eſau:ma ſ.e.iudas.
gisviſte neqʒ penituit:lachꝛyme äͤppeñ peccatibꝰ..

erãt pnie ſz aĩ violẽti ⁊ ĩdignatõis iterne
qð eiꝰ oꝑibꝰ apit᷑. Nõ igit᷑ negemꝰ pctã

nr̃a neqʒ nos ipudentia duros efficiat. x .n. eos ſubi⸗
ſpoͤe nia puniam pcri ne pẽdamꝰnon Snren
22 1 A1 . ↄſumpfſerit · non
bõte ſupplicial. Audiuit chaim a deo. potnerũt purga
vbi ẽ abel frater tuꝰ.⁊ dixit neſcio:nũdtrip boſtiam ců
cuſtos fratris mei ſuʒ ego.vides quõ ex ⁊ qdaʒ crimina

eſlent q̃ nullis

hoc pctõ ãpliꝰ oꝑatꝰ eſt.nõne ⁊ pr eius

ſilr: audiens. n. ie adas: vbi es. dirit. Geriſtommn
audiui die vocez tuã T timui qm nudus dqabet reref
ſuʒ:⁊ abſcõdi me. Magnũ eſtvt qͥs pec ai Linn e
. —„8 —+ 4
cata ſua agnoſcat:⁊ memoꝛiaʒ eoꝝ ꝑſe yvſ põt iſtð expo
ueranter retineat. Nullũ iuenit delicto ni de quolibz ſie
peccãte.i.i pcio

glſenerãate in fin ẽ.bHar.
Hoſtia ſecunda.ſcilicet quia ſemel tantum chꝛiſtum opoꝛtuit pati
nec relinquitur ſecundus baptiſmus.relinquitur autcʒ de ſecunda pe
nitentia ⁊ tertia ⁊ ſie deinceps.voluntarie enim peccantibus id eſt in

peccato vſq; in finem perſeuerãtibns iã nõ relinquit᷑ hoſtia pꝛo pcto

id eſt nõ iteꝝ imolat᷑ xpᷣs ꝗ eſt hoſtia ꝓ pctis.vel ſic id eſt nõ relinquit
locus ſecunde hoſtie ſicut in veteri lege dictuʒ ẽ.ſepiꝰ hoſtiam ꝓ pctõ
imolari vel voluntarie peccãtibus nõ relinquit hoſtia peccatisinõ
ꝓdeſt xpᷣs ꝗ eſt hoſtia pꝛo peccatis iam ſcilicet in hoc ſeculo pꝛeſenti
per qð conſtat nec in fuuro. s Perſe euerare. 5. e. di. F. poteſt.

VUdas.eſau.de pcõ foꝛte pᷣmogeniture vẽdite.vij.qj.qᷓᷓ ꝑiculoſũ.

v Abagis coꝛectiuum eſt. ¶xX Heqʒ.vterq; ſcilicct.
NAperitar. ex ſequẽtibꝰ cõpꝛehẽdi pcedentia· ar.l.di.ſigs diacon⸗
ar.di.xviij ꝑuẽit.ar.s.xxiij.q.iiij.qd crudele.ar.j.xxxiiij.q. cũ bellicã
¶ Erx boc pctõ.mendacij.qꝛ poſt homicidiũ ſecutuʒ eſt mendaciu;
quod magis fuit.ar.5.di.j.Salij econtra.c.ſerpens.
AMemoꝛiã S. di j 9.bis auctoꝛitatibꝰ. ver. itẽ ill ioãn. boc idẽ
g. di.xxxi.aaleat. ſoluit ibi.memoꝛia.ſ.ad ↄtritioneʒ non ad delecta
tionem.ſj.di.ꝝv.cC.j.
2 N ſalicibꝰ. caſus. dicit dauid quõ cãtabimꝰcãticũ nouũ in terra
agliena. qð exponẽs ãbꝛo.ait.Terra aliena caro eſt q̃ imꝑio mẽ
ſubiacet ſi iſia tra domari nõ põt nec acciꝑe pniam debet.nam
ſi acceꝑit ? defecerit ipa erit iutilis ⁊ aufert vſũ poſterioꝛis· ẽ qddic.
In ſalicibus.i.a ſalicibus per quod deſignãtur mali.
a¶In medio eius.·qui ſunt in pꝛofundo vitioꝛum.
Suſpendimus id eſt ſuptraximns⁊ diſtnlimus.
c¶ DODQꝛgana.i.oꝛationes nr̃as vel ↄfeſſiones q inutiles ſunt.dum ſn
mus in peccatis.peccatuʒ eniʒ cõparat᷑ ſalici ꝓpter infructuoſitateʒ·
j.q.j·ſi fuerit.⁊ oꝛganum oꝛoni ꝓpter dulcedinẽ.xlv.di.cum beatus.
xlvi.diſtinctio.hoc autẽ.nã quõ cãtabimus.i.oꝑa fructuoſa faciemus.
qᷣCultoꝛis. anime.

1

id eſt ſanctꝰ apparebo etiã in bis qᷓ ſacriſicãt mibi ylciſcẽdo delictK e

Joſe ant i
ↄtinua aarõ ob⸗

n ¶Ab itelligi ⸗

nadab⁊ abiud.
q Rõ relingdi

icpoſ;
ahen
ſtſe⸗
1
ſnen

Ndcten
anß

Meiit
naandcd
birg 1.
mr
Glrist
angir
Wfnl⸗
e deſn
bro;
odhſ⸗
tſigui⸗
fhenpi
tien⸗
nnnti
ſenngi

W
Gunſin
pochiſt

biclig
bligenmt
ikigiei
mens⸗
Clͤe
polmnn⸗
toſſgan
ionranthns
bildin
Pereitbil
rinl

önin

nncs it⸗
ioceſs
mnpeenven
neritpre

, boftundd

azaimm
ſ iuin

criftiöonm

abii ſign
ſgiiti
tiſocen
pötiſn
deqnh

ccateiiſe

opotmizn
Gim
ebslct,
ſunnn
oſolter.

ummumin

VOue ſi ſemel fuerit vſurpata.i.ñ vere recepta.ſ.ꝑ petĩ deſertionẽ.

b ¶ Aufert vſũ poſterioꝛis.qꝛ nõ ſolet petere tales vt eis iteꝝ iiunga
atiſfactio ꝓ illis ʒ inntilẽ egerũt pniam.imo nec debẽt. ar.j.e. . lllöᷣ

autem greg . in fi. ⁊.c. pium.

cqᷓis.H.n. ð ſo
lẽni ibi itelligit.

h.ſʒ de alia ĩte l ⸗

ligi põt.nã logt
0.5 illo ꝗ ad
huc ðlectat i pec

cato. nec ꝓponit

illð deſerẽ. Iſte
meliꝰ faceret ſi

geſcerʒ a ↄfeſſio

ne ⁊ faceret bo⸗

naꝗ poſſʒ vt de

us illuſtret coꝛ
eius vt.j. e.di. v.
falſas. Si. n. ſu
ꝑtficialẽ tal agat

pniaʒ pon? gra

nabit innabit
vt. S.e. q admiſ⸗
ſa. hm hũc itelle
lius ẽ abſtinere
a ſatiſfactiõe pe

nitẽtie tibi incte
a ſacerdote.ſ.tꝗ⸗

pbñ peniteti
exercere ↄfiten⸗
do.ſi q̃ras oꝑa

pnie tibi iuingi

a ſacerdote.ſ.tã
i bñ penitenti.
videas ne in ipᷣa
pnia ſimulata fa
cias qð poſtea iĩ

diget penitẽtia.

yt xvij · iij. ſũt
qui operas.

dal⸗ Incũbant.
„demones.

Exinanite.
oc ẽ dictũ in tẽ

pli deſtructione
a ſyrijſ. ⁊ die exi

nanite/i.euacua

damẽtuʒ i ea.i.
vſqʒ; quo aliqð
edificiũ virtutũ
nõ remaneat in
ea vſq; ad fun⸗/
damentũ.⁊ ſunt

verba demonuʒz

Aſq; ad fũ

ſ.e⸗§ vl ⁊. S. . d.

ruʒ tale remediũ ſicuteoꝝ ↄtinuata me⸗

moꝛia ¶Itez abꝛo. ĩ libꝛo de pnia.

N ſalicibꝰ inqt i medio eiꝰ ſuſpẽdi
.mꝰ oꝛgana nr̃a quõ cãtabimꝰcaticũ

Dñi in terra aliena.ſi.n.caro mẽti repu/
gnat nec ſubdita ẽ aĩ gubernaculo ⁊ mẽ
tis imꝑio:aliẽa ẽ terra:q̃ nõ domat᷑ exer
citio cultoꝛis: fructus nõ põt charitatis
pnie ⁊ pacis afferre.meliꝰ ẽ g tũc qᷣͥeſce
re quãa exercere:nõ qras oꝑa pnie ne in
ipᷣa pnia fiat quod poſtea idigeat: pnia
que ſi ſemel nerg v urpata nec iure ce
lebꝛata:nec fructũ pᷣoꝛiſ obtiet ⁊ aufertꝰ
vſuʒ poſterioꝛis.Sane ⁊ cũ caro repu
gnat mẽs ad deũ dʒ eẽ itenta:⁊ ſi oꝑa ñ
ſequunt᷑ fides nõ deſerat᷑.⁊ ſi carnis ille

cebꝛe ipugnãt vel ptãtes aduerſarie:ma
neat mẽs deo dedita.tunc.n.maxĩe vr⸗

get᷑ cũ caro nõ cedit ⁊ ſũtqͥ vehemẽter iĩ
cũbantꝰ miſere aie qrentes oẽ auferre pᷣ
ſidiũ.vñ ill ẽ: exinanite? vſqʒ ad funda
mẽtũ in ea quã miſatus dauid ait. filia
babylonis miſera.vtiq; babylõis filia
eſt aĩa:q dei filia deſijt eẽ: cui tiñ medicũ
iuitat dicẽs.beatꝰ qͥ tenebit ⁊ alli.p.ſu.
ad.p.hoc ẽ qͥ ifirmas ⁊ lubꝛicas cogita
tiões hʒ:elidat adxpᷣm:qͥ oẽs irrõnabi⸗
les motus ſui reuerẽtia ⁊ diſcretiõe cõ⸗
minuati¶Itẽ hieronymꝰſuꝑ matheũ.

16 Jhil iude ꝓfuit egiſſe pniam per

gquã ſcelꝰ coꝛigere nõ potuit. Si
qñ frater ſic in frem peccat vt emẽdare
valeat qð peccauit:pᷣt ei diuinitꝰdimitti:
ſinaũt ꝑmaneant oꝑa:fruſtra voce aſſu

mit᷑ pnia.hoc ẽ qð de eo dicit᷑: ⁊ or̃o eiꝰ
fiat in pctm̃:vt nõ ſol emendare nequi

nerit anio n nefas:ſed ꝓpꝛij homici
dij ſcelus addidit¶¶ Item leo papa in
ſermnne.
Nter ꝰoia ſceleratioꝛ oibꝰ o iuda ⁊ i
felicioꝛ oĩbus extitiſti:queʒ nõ pnia
reuocauit ad deu:ſed deſperatio traxit

dad laqueũ:expectaſſes ↄſuùmationeʒ cri

exbhoꝛtãtium ſe ad concupiſcentias carnis.

g NIbil.valeat.i.otingat ipſuʒ emẽdare deteſtãdo æ abominãdo ?

deo digne ſaniſfaciẽdo.ñ.n.ĩtelligi᷑ hec emẽdatio rei ablate re
cõpenſatio vel reſtitutio delicti.ſʒ dereſtatio delicti ⁊ ſatiſfactio: vel ſi
peccat ĩ frẽm vt ꝑ illũ doloꝛcʒ ⁊ ꝑ illã pniaʒ valeat emẽdare deo.i.coꝛ

rigere ⁊ dolere.

ſtuliſſes. hic ĩnnit᷑ iudã moꝛte pᷣueniſſe xpᷣm:ſʒ ĩnuit

Mter oia di
p hiero.ſuꝑ marcũ.cuʒ inigs deputatꝰ eſt dñs.cuʒ inigs veritas
deputata iniquu reliꝗt.i.ſiniſtruʒ.alteꝝ aſſũpſit.ſ.dextrũ.ſic faciet in
die iudicij.ex ſili crie diſſimile ſtipendiuʒ ſoꝛtiunt᷑.alt pᷣcedit petruʒ ĩ
ꝑadiſo.alter pᷣcedit iudã ĩ iferno.⁊ ita vꝛ ꝙ moꝛs xpᷣimoꝛtẽ iude pᷣue
nerit.R.magis in h̊ͥ credendũ eſt hiero.qᷓ; leoni:vł foꝛte moꝛs iude ſe
cuta ẽ moꝛeʒ latrõis.pᷣuenit tñ moꝛtẽ xpᷣi.xps.n.pᷣuſqᷓ; latro ẽ moꝛinꝰ
vñ nõ fregerũt eiꝰ crura.vł etiã ſi moꝛteʒ ñ pᷣceſſit.pᷣuenit t̃ vulnꝰxpᷣi
lãcea ĩfixuʒ.ex quo pᷣceſſerunt ſacr̃a nre redẽpnõis.⁊ ita moꝛs xpᷣi pᷣ/
ceſſit.de hoc er̃ de bap.⁊ eiꝰ effectu maioꝛes.xxiij.di.qui epᷣs.
is auẽtibus.ab illo at.ꝭ.ſiue ãt.oñſum ẽ q̃ vera qͥ falſa ſit pnĩa.
bic latent᷑ ſubitrat aliã qõneʒ.ſ.an pluribꝰ irretitus crib poſſet ð vno
obtinere veniã ꝑmanendo ĩ alijs.⁊ pᷣmo ꝓbat tribus auctibus ⁊ vna
rõne vnũ pcim̃ ſine alio remitti poſſe vſq; ad.ꝭ.ſʒ ꝙ ibi allegat p ꝑte
adnerſa q̃ſi qõnem terminãdo ꝑ anẽtem aug.Tertio loco ðterminat

auẽtes ĩiductas ꝓ pte illa.in.S.fideł.ẽ ꝗ̊ determinatio magiſtri.ꝙ nul
lus põt ↄſeꝗ veniã ð vno.nec quo ad culpã nec quo ad penã.niſi de oĩ

bus ſatiſt. faciat.qd ſic oñdit q dolet ð vno ant ex charitate aut non.ſi cx
charitate denʒ diligit. ̊g nouit deñ diligere ⁊ odit q ſibi ↄria ſunt ꝭ

8

295

qðᷣlibet moꝛtale odit qð ſalſuʒ ſi nõ ex charitate.ꝭ ille doloꝛ eſt ifoꝛmis cũ

nõ ſit charitate infoꝛmatꝰ. nõ eſt opꝰ alicuiꝰ pᷣtutis. nõ ẽ vite meritoꝛius
ſʒ idifferẽs. Yoꝛte dices ꝑ hãc iductõeʒ ñ hꝛi ꝓpoſitũ.qꝛ nõ q̃rebat᷑ an retẽ/

tis ceteris poſſit ꝗs ꝓmereri vitã eternã ſʒ an retentis ceteris poſſit ð hhno

veniã mererirñdit imo idẽ eſt qꝛ ſigs dolẽdo ñ charitate poſſet ð vno veniã

.
d

minis tui:a donec ſanguis xp̃i ꝓ pctõꝛi⸗

bus funderetur:infoꝛmis leti ſuſpendiũ

Diſtuliſſes. ¶ His auctoꝛitatibꝰ q ſitve

ra qᷓ ſit falſa oſtendit᷑ pnia: ⁊ falſe nulla
idulgẽtia dari ꝓbat᷑.in quo illoꝝ ſnia de
ſtruit᷑ qua eũ qͥ pluribus irretitus fuerit
peccatis:aſſeri vnius delicti pnia eiuſ⸗
deʒ veniã cõſequi a domino ſine alteriꝰ
criminis pnia:qð kri⸗ multis auctoꝛitati
bus ꝓbare conant:
naum ꝓphete. MNõ iudicabit deus bis ĩ

idipſum. Sʒ quẽ ſacerdos iudicat:

deus iudicat cuiꝰ ꝑſonã in eccleſia gerit

dergo a ſacerdote ſemel ꝓ pctõ punitur

nõ iteꝝ ꝓ eodẽ peccatoa dño iudicabit᷑
Item greg. ſuper eʒechielem.
) Luit dominꝰ ſuꝑ vnã ciuitatẽ ⁊ ſuꝑ

alterã nõ pluit:⁊ eandẽ ciuitatem ex

quarũ pꝛima eſt illa

mereri.g eadem rõne
ð oĩbus.⁊ ita aligs eſt
yvel eſſe põt ſine meri⸗
to moꝛtis ⁊ ſine meri⸗
to vite eterne ⁊ ita nec
bonꝰ nec malꝰ.qð nõ
eſt veꝝ. ſic ꝗ ꝓbato
petm̃ nõ dimittit quo
ad culpã.ꝓbatum in/
telligit ꝙ nec dimittiẽ
quo ad penã.nꝗ rõne
clpe ⁊ pena dat᷑.bene
tñ ↄcedo ꝙ tali peten
ti penitentia nõ eſt de
negada.ex de pe.?⁊ re.

gdam.iñ donec p /

niteat de oĩbus inutił
eſt quo ad vitam eter
naʒ. ſʒ cũ penitet de oi
bus efficit vtilis nec
alia ſatiſfactio ei im⸗

ponet᷑ ab cccleſia ꝓ il

lo peccato.

parte cõpluit ⁊ ex ꝑte aridã reliqͥt cũ ille le Idipſum.q.d. pec

q ꝓximũ odit:⁊ ab aliis vitiis coꝛꝛigitſe
vna eadẽqʒ ciuitas ex ꝑte cõpluitur ⁊ ex
ꝑte arida manet:qꝛ ſunt qcũ q̃dam vitia

reſecãt:in aliis grauiter ꝑdur ãt¶ Iteʒ

ambꝛo.in.xviii.octonario.
Rima“ cõſolatio ẽ: qꝛ nõ obliuiſci

tur miſereri dens. Secunda ꝑ pu-

nitõeʒ:⁊ vbi ſi fides deſit:pnia vl penaꝰ

ſatiſfacit ⁊ releuat ¶ Iteʒ opponit᷑ de
hiero.qͥ ſup nauʒ ſentire videt᷑:q;ſi ifide

lis adulterãdo iterficeret᷑: de adulterio

nõ aplius a deo puniret᷑. Itẽ ſi illa ſa⸗
tiſfactio nõ fuit:quã in adulterio viuens

pꝛo homicidio obtulit cũ adulterii eũ pe
nituerit:vtriuſqʒ ei pnia iponenda erit
8 a rõe alienũ eccleſiaſtica ꝓbat᷑ ↄſuetu
ine:q̃ ꝓ eodẽ pctõ niſi reiteratũ fuerit
nulli bis pniaʒ iponit.iſʒ qð ei qͥ crimen
ſibireſuat de alio venia nõ pᷣſtet᷑ nõ ſolũ
pᷣmiſſis ꝓbat᷑ auẽtibus eſitii adamantii:
greg.aug.ſmaragdi:iſidoꝛi:veꝝ etiã alia
auẽte eiuſdẽ aug.in lib.de pnĩa.ait eniʒ.

B Ant plures qͥs heccafſe henkeer iʒ
4

nõ oĩno:reᷣuãtes ſibi q̃dã in qbus

modis intelligit ꝙ dicit greg. Tertio cũ gs deteſtat

catuʒ ſufficienter pu⸗/
nituʒ in hac vita non
punit ĩ altera vłñ bis
in idipᷣm hic.ſ.ꝑ miſte
riuʒ qꝛ eccłla bis ꝓ eo
dẽ pctõ nõ punit: vel
potiꝰ hec anctoꝛitas i
telligit ð his tm g iter
flagella cõmutant in
bonũ ⁊ coꝛiigũt ⁊ ad
charitatẽ redeũt. ꝓfe
cto tales iteꝝ ñ puiũũ
5 his petis: ſʒ ſi gd in
ermãſit ðlebit i pur
gatoꝛio.j.e.ꝭ.hac au⸗
ctoꝛitate.v.ᷣintelligit.

)ECLuit relinꝗt.au

ctoꝛitatẽ hãc ex
ponit gra. j. e. F. illud.

m¶Coꝛꝛigit.tribus

modis ꝗs ſe coꝛꝛigit a
vitijs ⁊ ea reſecat.ſ.cũ
ceſſet ab actibꝰeoꝝ ſʒ
nõ ↄfitet. Scðo cũ cei
ſat ab actibꝰeoꝝ ⁊ ea
deteſtat . ita ꝙ ↄfiter
ea.ſʒ nõ ex charitate.
nec cum chariiate: cũ
occultet moꝛtale pcim̃
als ⁊ de his duobus

pctã ⁊ errata omnia ex

charitate ⁊ deuotione ⁊ ea confitet᷑:⁊ pꝛo eis ſatiſfacit.ð hoc.S.e.perfecta.
Octonario.nota ꝙ a beati imaculati vſq; ad dñm cuʒ tribularer.ẽ vnꝰ
pſalmꝰ ⁊ hʒ.xxij.diſtinctões ⁊ q̃libet diſtinctio ↄtinet octo verſus.⁊ ita ↄti⸗

.

net.xxij.octonarios.naʒ octo verſus faciunt vnũ octonarium.⁊ hoc eſt qð

dicit in xviij.octonario.

habes.ſ.e.ꝭ.illud.ver.item illud ambꝛoſij.

— — — .

Rima.ſi fides deſit.i.conſcientia peccati alicnius deſit.i.nõ occurrit.
. Pena. ?c. i ꝑ patientiã ⁊ hũilitatem q̃ babet᷑ in ipſa pnia inter
agella ⁊ pctã q̃ ad memoꝛiã nõ occurrũt dimittunt᷑ hanc expoſitiõem

. Itẽ opponit᷑.nõ ãpliꝰ.põt ꝗᷓ aligs nõ penitẽs ðᷣ moꝛtali debitã ꝓ eo eua .
der

lere dãnatiõem. Sʒ quo ſenſu hoc dixerat hiero.ſuꝑ eũdẽ locũ oñdit dicẽs
q̃rit hic ꝗs ⁊c.vt.j.e.di.q.d.potiꝰ hic oñdit ꝙ qꝑ tꝑale ſuppliciũ vel flagiti⸗
um non coꝛꝛigunt᷑ poſtea eternaliter puniunt᷑ agens de depᷣbenſo in adul⸗

terio decollato.

iPuniretur.ſi vere confiteretur.arg.xxiij.q.v.quid ergo.

