ſpẽs lucri ẽ ex alieno largiri. vt. ff. ð fur. ſ pignoꝛc. S.i.

S B quid mueniſti.hic notabis ꝙ ſi ineni rẽ aliquã habitã ꝓ derelicto
Bß intéd es furori: nõ cõmitto furtũ. Item ſi non habeiur pꝛo dere-⸗
licto:credo tñ ꝙ babeat᷑ ꝓ derelicto:ſimiliter ñ cõmitto furtũ.ſi aũt nõ ha

dens mihi dedit cui habeo reddere.diſ

totus erit dñi loci:ſ vero ĩ ſacro velreligioſo loco caſu ſoꝛtuito inne
nit theſanꝝ:totus ẽ inuẽtoꝛis:yvt in ſti.de re.diui.Stheſaurus.⁊.C.ð

theſau.l.nemo.lix. Jo.

b ◻emoſyna.

cunt. iſti
male dicunt
perã inuaſis:ita quiſqʒ vtat᷑:vt ex eoꝛu, oes ſcire debet
fructibus largas elemoſynas fa ciat ra ſuũ nõ ẽ ad
pinã iuſtificat:: neqʒ ſi als ruri paterno vr C bu vicon
vel iuſte queſito auaruſ incumbat: ideo querepat.
culpanda ẽ iuris ciuilis regula:qua poſ k Ecq iu⸗

ſeſſoꝛ legitimus factus ẽ:nec tyrannide

factionis peruerſiias laudabilis erit:ſi or q bonu nd
regia clementia ty/ranos ſubditos tra⸗ impꝛobat᷑ pꝛo⸗
ctet. nec vituperet oꝛdo regie poteſtalts bu malum co
ſi rex crudelitate tyrãnica ſeuiat.aliõ ẽ lã approbarg
nãqʒ iniuſtaꝰ ptãte iuſte velle vti:⁊ ali? prer bonũ cd⸗
ud ẽ iuſta ptãte iniuſte velle vti. ¶ Itẽ berens:xt. lyj.
ambꝛo. in lib. de officijs. Eum alteri? di. vndecũq; . ·
im go alteri inpneniet nõ licet. ua ercke⸗
n 5 6 „ iri —R— „Gl —71* 1 .
trs zunari &ᷓ; een en I,Laudabi/
trũs iuuari qᷓ grauari alterũ.iõqʒ in cau lſis id eſt lic in
ſis pecuniarijs iteruenire nõ ẽ ſacerdo⸗ lalcclcetusdn
tale in quibus põt fieri quin frequẽter vtat dignitate:
ledat᷑ alter qui vincir: qm̃ interceſſoꝛis per boc nõous
bñficio ſe victu arbitrat.ſacerdotiſẽ isi leſeit dignitss.
tur nulli nocere: ꝓdeſſe velle oĩbuſ:poſ margac nnt

=D ſolius dei ẽ. C Idẽ greg. in regi
ſtro.
cent deo que offerunt᷑ ex ſcelere.

xit ad munera pᷣmiſit ſolliciie: qꝛ reſpe⸗
xit ad abel. Ex qua re patẽt oñdit᷑ qꝛ ñ
offerẽs a muneribꝰ ſʒ munera ab offe⸗
rẽte placueruüt.dona quippe iniquoꝝ ñ

ſa aurea ⁊ argẽtea:ex quibꝰ poſtea edi
ficauerũt tabernaculũ dñi. ¶ His re⸗
ſpõdet aug.in lib.queſtionũ exodi.
Nõ licet aliena rapere exẽplo iſraelita
H egyptios.

it dñs ad moyſen: petat vir a
ꝓximo ⁊ mulier a ꝓxima vaſa ar

getea ⁊ aurea ⁊ veſtẽ.nõ hinc quiſqʒ ſu de ſenſper
mẽdũ exẽplũ putare dʒ ad Apoliaduz alter iniq 2di⸗
iſto mõ ꝓximũ.hoc eni dñs iuſſit: qͥ no⸗ tio afferri. vt
uerat qd quẽquã pati opoꝛteat.nec iſra ff. de regu. iur.
elite furtu fecerũt:ſʒ deo iubẽte miniſte nõ deber⸗ do⸗
riũ pᷣbuerũt. Iẽ obijcit. Aliena ra le ar ſacer

pere ñ ẽ ↄ pᷣceptũ. nullo ſiquidẽ dei mã
dato rapina videt᷑ ꝓhibita:ſʒ noie furti

xv.q.ij.obſeruandum.ſo.coꝛaom ſeculari indice non

Elemoſyne ſacriſiciũ nõ pla⸗

i ¶ AUlti di⸗

lit: vt extra de

renũ.nif.
m ¶Yniuſta.i.

Eriptũ ẽ victime impioꝝ abomi-⸗ iniuſie acquiſ/
nabiles ſüt deo:vota iuſtoꝝ placa la. Ois.· n. Pla⸗
bilia. neqʒ.n.ĩ oĩpotẽtis dei iudicio » deo eargx,
ſz a quo det᷑ inſpicit᷑ hĩc ẽ.n.qdð ſcripti i araui ein
ẽ. Reſpexit deus ad abel ⁊ ad munera nl niqß.ſi
eius.ad chaym aũt ⁊ ad munera e ñn ( Ixj A. iij.
reſpexit.Dicturus qppe qꝛ dñs reſpes nolite.cuʒ ſuis

ar.ꝙ nulli ſub

ꝓbat altiſſimꝰ nec rſpicit ĩ oblatiõibꝰeo genſdükenin
rũ:nec ĩ mititudie ſacrificiox ꝓpitiabit vxr xxij . ij.pꝛi
pctis eoꝝ. Idẽ. Lõge ẽ dñs ab impijs: mũ.⁊ canendũ
oꝛatões ipioꝝ ñ exaudiet. Ecõtra in Ene ſtextu no⸗
exodo legitur:ꝙ filij iſrael exituri ð egy centis innocle
pto a vicinis ſuis acceperũt mutuo va⸗ arbCenng.

in fi.qꝛ ſanctiꝰ

k. ⁊c.ff. ð pe . ab

ſentẽ. ⁊ pena ſu

os tenebit au⸗
ctoꝛes. C. ð pe.
ſancimus. ex

bis q;ᷓ fi a ma.

dotes ñ pñta
uocarci cãis vt

bic. ⁊. lxxviij.

di . platuʒ. ar.O.
oſſũt allegare

nin ꝓcertis ꝑſonis.vt er de poſtu.c.i.ſed coꝛam eccleſiaſtico bñ · io.
bodie ſacerdos non põt poſtulare:niñ pꝛo ſe ⁊ ecclia ſua vel pꝛo ↄin

ectis ⁊ miſerabilibꝰ ꝑſonis.vt ex.e.c.vlt.b.

nü njõö5

Lcclen

bet᷑ ꝓ derelicto.nec credas ꝙ hẽat᷑ ſi eo aĩo accepiſti vt dño reſtituas ñ cõ

mittis furtũ.hoc tñ ĩ libello debes ꝓteſtari.hoc totũ hbẽs.ff.de fur.fſalſꝰ.S.

qui alienũ.Itẽ ⁊ hoc ſcias ꝙ ſi quis inuenit theſauꝝ in loco ꝓpꝛio:ſtatim
inuẽtoꝛis t᷑.ſi aũt in loco alieno ⁊ cau foꝛtuito eũ iuenerit dim idiꝰ ſit inen⸗
toꝛis ⁊ dimidiꝰ dñi loci.ſi vero ſtudioſe queſiuit ⁊ iuenit eũ in loco alteriꝰ

—

Ixit.ſumendũ.ar.ab exẽplis non eſſe eargumentãdum. xij. · ij.
gloꝛia. v. nec vero.ar.. xxxvij.di.ꝗ de menſa.
ſe Furtũ.ar. ꝙ boſtes poſſumus decipere ⁊ eis ſua auſerre. yt.xl/
ilj.di.

in mãdatis.xxiij.q. vic. i. ?.ij.ð. di.piij.quo iure.⁊. C.de cõmer.

q Criptũ.hoc ·c.expoſitũ eſt.S.iij.q.vij.in grauibus. S. ecce.
r

nnn

füfeci
lobon

Es
tiple

n

iibi
riſſe
de
ECie
nin
dnn

uſſo.
Mpr
n
fiipi
fmeii

⸗

e

fötſire

m
nun
ſilitin
indlnrr

AN

eGtenN

oina
ilil
mul

rig.

ſiͤh

XIIII

2 merc.l.vnica.hic tñ iõ excuſãt:qꝛ maioꝛis auctoꝛitate hoc ſecerũt
⁊ ita ẽ ar.hic ꝙ auctoꝛitas maioꝛis excuſat in illicitis:vt.lxiij.di.ſalo
nitane.⁊ de co.di.v.diſcipulos.xxiij.q.i.quid culpat.ſic abꝛahã ⁊ ſa/
ſon ⁊ alij multi fuerũt excuſati auctoꝛitate dñi:vt.xxiij.q.v.ſi nõ licʒ.

4 Enale.i.

Q. V 7 VI
o ¶ Repeti. de facto. L
p ¶Magiſq;. hoc vult dicere ꝙ officiati repꝛebendunt᷑ ñ ex eo ꝙ; aliqua
extoꝛquẽt.ſʒ qꝛ e imoderate exquirũt.vñ talia nõ repetunt᷑ ab eis:niſi cer
tũ ſit eis ſalariũ ↄſtitutũ.tũc.n.ſi aliquid vltra hoc petierit crimine uſſi
onis tenent᷑:vt.xxiij.q.i.militare.⁊ ſoluẽt quadruplũ:vt.xviij.di.qrſfn.
q ¶ ¶(.Heceſſarie ꝑſo

177³

ſrcgime

q·i.in ca nonibus.⁊.xij.q.ij.quicũq;.

dignum
bpena. ois illicita vſurpatio rei aliene intelligit
b Maioe. W. Ande aguſtinus in eodẽ libꝛo.
auis raptge ch MWaioris ſenittie eſt violenter alidd
fur: vt inſti. vi exripere qꝙ furari.

bo. rap.in pᷣn.

ſũt oĩa ſimilia:
vt e de ↄſtitu.

Enale eſt occulte auferre: multo

¶KRapinaz. maoꝛis pene eſt viſibiliter eripere
ar. ꝙ aliquo ꝓ auferre ergo nolẽti: ſiue occulte ſiue Fa
hibito ꝓhibira jꝗ hʒ pᷣceptũ ſuũ.furti.n.noie bñ ĩtelligi

tur ois illicita vſurpatio rei aliene.non
eni rapinã ꝑmiſit qui furtũ ꝓhibnit: ſʒ

alrnig dt⸗ vtiqʒ furti noie in lege veteris reſti ⁊ ra
⁊ que ſequũtur pina intelligi voluit:a parte eniʒꝰ totũ ſi
exillo. er de cõ. gnificauit:quicqͥd illicite reꝝ ꝓximi au
nã ↄcupiſcẽtij̊. fert᷑. ¶ His auctoꝛitatibus pbat᷑:ꝙ; ne
Aparte.n. qʒ ex rebus inuentis:neqʒ ex male cõ⸗/
ſ xxxij.q. iiſ. quiſitis elemoſynã quiſqʒ facere põt.
meretrices. eſt ſtar di
aüsſurtü pars . Sed aug. contra teſtat᷑ dicens.
rapie eodẽ mHõ De mnale acquiſitis bonum fieri poteſt.
quo genns ẽ ꝑs Vi habetis aliquid de malo faci

ſpeciei. rapina
enĩẽ ſpẽs furti.

te inde bonũ:qui nõ habetis de
malo:nolite acqͥrere ð malo.eſto tu bo

dis rapro⸗ nus qui bonũ facis de malo:a cũ ce be⸗
a aintin ris aliquid boni facere de malo:noli re

e Vi hẽtis.

na. mamon di⸗

manere tu malus.nũmi tui ↄuertunt᷑ in

ð malo.g. bonũ ⁊ tu remanes malus. ¶ Sʒ hoc
tribꝰ modis ex mMultipliciter intelligit᷑. Yacit enĩ de ma
ponit illud ver lo bonũ:qui reddit qð illicite abſtulit.
bũ facite dema noie etiã mali cura ⁊ ſollicitudo moꝛta⸗
lo bonũ ·æ bene lſiũ expꝛimit᷑de malo ergo bonũ facitqͥ
, doem panperibus diſpeſargacilaborex
tiplicit. reddit: icitudie acqſiuit: iuxta illð euagelij. 5
yt in furto ⁊ ra cite vobis amicos de mamona iniqᷣta
pina ⁊ ĩ talbus Vel ex malo acquirit᷑ qð ex turpi cauſa
oibus vbi non poſſidet᷑:veluti cũ mathematicus ex ar
traſferĩ dñium te quam docet:vel ex futuris que ꝓnũ⸗
nec datur repe ciat nõnulla lucrat᷑.que vero de malo
6 Be mamo ſicacquiruntur: in bonũ poſſunt ↄuerti

de peccato etiã aliqua nõnunqᷓ; acquirũ

eir demõ g eſt lur que pauꝑibus iuſte erogant᷑. C Añ
diuitijs. auguſtinus ad macedoniuim.
b On ſa-⸗ Que male acquirunt᷑ aliquando bene
mns ayfer unt exrpeni.
eene, L. mmnmenlil ſe itd d en,
co. pmittit eniʒ feoiwolti ne Picri
bic medicos q· s nec medico volũt reddere honoꝛeʒ
ſi dignioꝛes: ci ſuũ:nec operario mercedes:nec tamen
m medici ñ ſint bec que ab inuito accipiut per iniuriaʒ
maioꝛis valo⸗ accipiũt:que potius ꝑ iniuriã nõ daren
ris ꝙᷓ obſtetri tur: iʒ nõ ideo dʒ iudex vẽdere iuſtũ in⸗
ee CS aiciu aut teſtis teſtimoniũ vex: qꝛ vẽdit
lrfiſo. aduocatus iuſtũ patrociniũ: iuriſperi⸗
Kk Procinii lus vex ↄſiliñ. Illi eni inter vtrãqs pteʒ
bocẽ gãg di ad examẽ adhibent᷑: iſti ex vna ꝑte cõſi⸗
xit nibil poſſe ſtũt.Cũ autẽ iudicia ⁊ teſtimonia q̃ nec
recipi pꝛo iuſto ſuſta nec vera vendẽda ſũt iniqua ⁊ faj
hiocmioaerno. ſa vendunt᷑.multo ſceleratius vtiqʒ pe/
I Ylle ar Zl
los ꝗ dicunt: ſi

dedi tibi pecuniã vt ꝓ me iudicares in iuſta cã ꝙ nõ poſſum petere
pecuniã datã:vt.ff.de ↄdi.ob tur.can.l.ij.vbi dicit ꝙ talis litẽ perdit
qꝛ videt᷑ velle iudicẽ coꝛꝛũꝑe.ego credo ꝙ poſſit talis repetere pecu/
nia:ſi nõ eo aĩo dat vt iudicẽ coꝛũpat.nã ſi dat eo aĩo vtius ⁊ quietẽ

ſibi ↄſeruet: tũc põt repetere:yt ꝓbat᷑ ex de ſi.dilectus.ſed ibi dicitur

ꝓ repetit ſi nõ ſeruatur pactum.

m Kccipiunt.

cunia ſumit᷑:qꝛ ſcelerate etiã q;uis a vo
lẽtibꝰ datur. Ille tñ ſolet male ſibi ab⸗
latã pecuniam repetere:qui iuſtũ iudi⸗
ciũ emit:quoniã venale eſſe nõ debuit.
qui vero ꝓ iniquo iudicio dedit:vellet
quidẽ repetere:niſi timeret vel puderet
emiſſe.Sũt alie perſone inferioꝛis loci:
que ab vtraqʒ parte non inſolenter ac
cipiũt:ſicut officialis ⁊ qui amouet᷑ ⁊
cui admouet᷑ officium. ab his extoꝛta ꝑ
immoderatã impꝛobitatẽ repetiꝰ ſolent
magiſqʒ repꝛehẽdimus qui talia iuñta
re repetierũt:q; qui ea de moꝛe ſumpſe
runt.quoniã multe neceſſarie perſoneꝰ
rebꝰ hũanis vel iuitant᷑ hmõi cõmodis
vel tenent᷑.Iſti ſi viã vite mutauerit:aut
excellẽtioꝛis ↄſcenderit ſanctitatis gra⸗
dum:facilius ea que hoc modo acquiſi
eruũttanqᷓ ſua pauperibus largiunt᷑:qᷓᷓ
eis a quibus accepta ſũt:tãq;ᷓ aliena re⸗
ſtituant. Qui vero contra ius ſocietatis
humane furtis rapinis calũnijs oppꝛeſ
ſionibus iuaſionibus aliqua abſtulerit
reddẽda potius qꝙᷓ; donãda cenſemꝰ:ʒa
chei ꝑpublicaniexeẽplo. Q. VI.
iod vero penitẽtia agi nõ
poſſit:niſi res aliena reddat᷑
teſtatur auguſtinꝰ in epiſtola
ad macedonium.

4 on Beniteni nõ agitur ſi alie
na res non reſtinatur.

Ires aliena ꝓpter quã peccatũ eſt
reddi poſſit ⁊ non redditur penitẽ⸗
tia nõ agitur ſʒ ſimulat᷑.ſi aũt veraciter
agitur:non remittitur peccatum niſi re
ſtituatur ablatum:ſi vt dixi reſtitni põt.
plerunqʒ enim qui aufert amittit: ſiue
patiẽdo malos:ſiue ipſe male viuẽdo:
nec aliud hʒ vnde reſtituat. huic certe
non poſſumus dicere:redde quod ab
ſtuliſti:niſi cum habere credimus ⁊ ne⸗
gare.verum quidem ſi aliquos ſuſtinet
cruciatusP repente dum exiſtimatur ha
bere ꝙ reddat non eſt iniquitas:qꝛ nõ
eſt vnde reddat ablatam pecuniam: ta
men dum eam per moleſtias coꝛpoꝛa⸗
les reddere compellitur jpcccar quo
male ablata ẽ penas luit.ſed non inbu
manum eſt etiam pꝛotalibus intercede
re:non ad hoc vt minime reſtituantur
aliena:ſed ne fruſtra homo in hominẽ
ſeuiat.⁊ paulo poſt. Illud vero fiden⸗
tiſſime dixerim eũ qui ꝓ hoie ad hoc in

teruenit:ne male ablata reſtituat:⁊ qui

ad ſe ↄſugientẽ quantũ honeſte põt:ad
reddẽdũ nõ cõpellit: ſociũ eẽ fraudis

y C Patiẽdo.i. pmittendo alij male auferant.

—

ne. ad officiũ tale.
r Taqo ſua.arg. ꝓ
de rebus illicite acꝗſi
tis:dũ tñ trãſferatur
dnium in accipipiẽtẽ
fit elemoſyna:vt.ð.e.
ꝗhabetis.
8 . Qus. donando.
pauꝑibus.
t ¶Publicaui. gꝗ di⸗
xit.ſi quẽ defraudaui
reddo quadrupluʒ.=
ſic pʒ ꝙ licite quadrn
plũ vel duplũ peti pᷣt
vt.xij.q.ij.cũ deuotiſ
ſimgm.

n Vod ve/
ro ſiue ſint
raptoꝛes ſi
ne fures
vera penſtentiã ñ pñt

ager. i. fructũ vere pe
nitẽtie ñ ↄſequunt᷑:vt
ſ. e. c.i.tñ admitti de⸗
bẽt ad penitentiã: vt
e de pe.⁊ re.qð qui/⸗
dã.⁊.j.de pe.di.iij.S.
ylti. ⁊ di.v. falſos.
Xx res.niſi reſti-
Vmuar.videt᷑ ꝙ qᷓ;
tocũq; tꝑe ꝗs alienã
rẽ poſſederit ꝙ ñ cur
rit ĩ ea pᷣſcriptio: vt
xxxiiij.q.ij.ſi virgo.
na diuturnitas tẽpo
ris nõ minuit ſed aun/
get peccatũ ⁊ aggra/
uat:vt.xxiiij.q.i.ſciſ⸗
ma. vñ in pᷣſcriptiõe
reꝗrit᷑ bõa fides a pᷣn
cipio ⁊ in medio ⁊ ĩ fi
ne:⁊ ex oĩ tꝑe pᷣſcripti
onis:vt er de pᷣſcrip.
qm̃ oẽ.tu dicas ꝙ ſi
ex oi ꝑte pᷣſcriptiõis
hũit bonã fideʒ:tunc
res illa facta ẽ ſua de
bñſicio iuris:vñ tunc
ſñ ẽ dicẽdũ ꝙ hẽat cõ
ſciẽtiã rei aliene:lʒ pꝰ
tpᷣs pᷣſcriptionis inci
piat ſcire rẽ alienam
fuiſſe:niſi velis intel⸗
ligere.i.rei q̃ fuit a lie
na.ꝗdã tñ dicũt ꝙ ſi
aliquis rẽ pᷣſcriptam
bẽretex cã lucratiua:
tenet ipſã reſtituere
ſi remoꝛdet ipſũ cõſci
entia.qꝛ nibil deꝑire
credimꝰ ecclie vtilita

tibꝰ:ſi ea que ſũt alie⸗
na reddant᷑: vt. liiij.

di. generalis. ſʒ ſi eaʒ

hʒ ex cã nõ lucratiua
n tenet: vt. ff. de his qᷓ

in frau.cre.qui aũt.

ſi qd cũpupillo.

3 ¶.Redde. hoc ĩtellige qñ fur vł raptõ ñ ẽ ſoluẽdo.ſʒ ſi eẽt ſolnẽdo lʒ res
quꝗ abſtulerit ſine culpa ſua ꝑijſſet:ñ tenet reddere eſtiationẽ ipiꝰ: vt. C.

de fur. ſubtracto.

Cruciatꝰ.ar.ꝙ ꝗ panꝑeſ ſũt: ñ ſũtſoluẽdo ſẽꝑ pᷣperãdi ſũt ꝓ bito:
yvt . xij .q·ij. frat᷑ nitaſ.⁊ i.l.libtꝰ.⁊ hoc ẽ veꝝ vbi ↄueniũt᷑ ex maleficio:ſʒ ſi cõ

n & Amonet᷑ diſtinguere inter ꝑpetuos ? tpales officiales. Tẽépo⸗

2

rale vocat eum qui amouet.ꝑpetuũ vocat eum cui admouet᷑.i.tradi

tur tale officium.

neniũt roe pctꝰ alicniꝰ:tũc ſufficit cedere bonis:vt.C.q bo.ce.poſ.l.vl.
¶Pcti. 5. adbuc ſi ẽ libatꝰ a ðbito:ſʒ tm a pena:vñ ſi poſtea ꝑuenerit ad
piguioꝛẽ foꝛtunã:cqͥ ht ↄueniri ſicut ille ꝗ ex aliqͥ pctu ẽ obligatꝰ.iſti.ð ac.
§. vl. ⁊ e ð ſo.odoardꝰ. ⁊Zꝶ& ¶Intercedere.vt.xxiij.q.v.reos.xvij.q.
J5 2

Cauſa

inj reũ. ? bic ẽ ar. ꝙᷓ clericus in foꝛo ſeeculari põt aliquẽ defendere in canſa
ſanguinis:vt.xxiij.q.v.c.i.ij.⁊. iſſ.

I¶Q· Soꝛnicatione.h.dixit magis peccari eum pulchꝛa qᷓ; cum deſoꝛ
mi/quia magis voluptuoſe cognoſcit pulchꝛam.ſed in defoꝛmi qᷓ ci
tins poteſt abſoluit ſe. Baʒ.dixit magis peccari cum defoꝛmi: quia
plura ſunt que ſuadent commiſceri pulchꝛe ꝙᷓᷓ defoꝛmi:
chꝛitudo eius ⁊ libido. L

Bubtrahimus. ar.S. v. q. v.non omnis. ”
b ¶ARiiuuat.ar.ꝙ nõdebemus dños noſtros iuuare in illicitis.xj.q·iij.ſi
dus.⁊.c.non ſemper. èðG
c ¶Erxrigere i. penaſ
coꝛpales infligere. ſʒ M
ete relbi dee ccrimis.nã miſericoꝛdiꝰ opeʒ noſtrã ta
17 7 * ☛† . 7 — ₰„ .
poꝛales ifligere: vt. v. libꝰ ſubtrahimus ꝙᷓ ipendimꝰ.Hõ eni

q.v. illi g·.2 · xxiij. q· v.
circũcelliões.Rñ.põt
ſʒ nõ tãtas quãtas ſe

cularis iudex.nõ eni,z

põt punire quãtũ ad
mẽbꝛei mutilationẽ:vt
ex de rap.in archiepi
ſcopatt.
d ¶Tradere. ſi cle
ricus cepit furẽ in do
mo nõ tradet ipſũ iu
dici.ſʒ ſi iudex furẽ ca

ptũ ei abſtulerit vi:ñ

iputat᷑ clerico.alioꝗn
licite auferent᷑ cleric/
ſua:vt.xxiij.q.v.vnũ
ſolũ. Itẽ nec clicũ de⸗
poſitũ tradet epᷣs iu/
dici.ex̃ ð iudi.at ſi cle
rici.vł dic ꝙ clerici ta
les maleſicos poſſũt
tradere curie vt ñ pu
niant᷑ ad ſanguinis
effuſionẽ:ſʒ alio mõ:

vt ẽ de iude.ita quo⸗

rundã.⁊.xj.q.i.ſiquis
ſacerdotũ. .
e ¶ ¶ Clã.ſi eſt occultũ
ij.q.i.ſi peccauerit.
¶VPaiã.ſi ẽ manife/
ſtũ.yj.q.i.ſi oi.
g .Biuerſitas. arg.
qy ſm diuerſitatẽ ꝑſo
naxꝝ diuerſe pene ſta
munt᷑: vt. xij .q.ij. fra⸗/
ternitas.xxiiij.q. iij.
coꝛꝛipiant᷑.
hb /VBOmꝑimns. eis.
03 Elaicis.qꝛ reſ
ſemel ↄfecrata nõ dʒ
ãmodo ad ꝓphanos
yſus redigi:vt.xij.q.
ij. anx. ⁊.ſ. ð cõ. di.i.li
gna. ſi at res illa fuiſ⸗

ſet alicuius ecclie: illi
bñ eẽt reſtituenda: vt

xij. q.ij.aplicos.⁊.xv/
ii.q.iiij.q̃ſti.aliud tñ ẽ
in re aĩata.nã ſi ſeruꝰ
galicnius fuit ↄſecratꝰ
bdñ reſtituit̃ dño ſuo:
vt. liiij. di. ex antiquiſ
iz hoc iõ ẽ:qꝛ cũ ſeruꝰ
ſit res aiata delinꝗt ꝑ

opẽ fert q̊ͥ ad peccãdũ adiuuat.at ñ po⸗

tius adiuuatꝰ ſed obuiat ſubuertẽdo at
qʒ oppꝛimẽdo.ſʒ nuquid nos ideo au

mus vel debemus: agimus itũ epᷣalis

exigere: aut exigẽdũ tradere vel poſſ 9

ſacultas dat:⁊ humanũ quidẽ nõnunq⸗

ſʒ maxĩe ac ſemꝑ diuinũ iudiciũ cõminã
tes.nolẽtes ãt reddere quos nouimus
⁊ male abſtuliſſe ⁊ vñ reddãt habere.
arguimꝰ icrepamꝰ obteſtamur quoſdã
clãt᷑ quoſdã palã ſicut diuerſitas ꝑſo⸗
narum diuerſam videtur poſſe vel vel⸗
le acciꝑe medicinã.ſi vero alienã qͥs ↄſe
crauerit nõ eandẽ ſʒ eſtimationẽ eius re
ſtituere dʒ. Unde greg. Qui rẽ alie
nã ↄſecrat:eius eſtimationẽ reſt tuat.
Oimpꝑimus nullã extitiſſe cãm pꝛo

qua res eoꝝ potuiſſent rõnabilr a

te occupari:atq; eas incõſulte ac teme

re ↄſecrari.iccirco exꝑiẽtie tue pᷣcipimꝰ
vt qꝛ qð ſemel ↄſecratũ ẽ:eisꝰnõ valet
vltra reſtitui:ſtudij tui ſit:vt ipſe epᷣs de
beat pꝛeciũ dare. ¶Pꝛo malis autẽ
apud pꝛincipes ecclia dʒ itercedere:nõ
eos temerario auſu defendere. C An
de greg.rõano defeſoꝛi.Eccliap malii
itercedat:ñ eos temerario auſu ofẽdat.
Jqui in furtis publieie iplicati ſũt
a nobis nõ videant᷑ iniuſte defẽdi
ne opinionẽ male agẽtiũ ex idiſcrete de
féſionis auſu ĩ nos vllo mõ trãſferamꝰ
ſz quãtũ decet eccłiaʒ admonẽdo ⁊ ver

bũ iterceſſiõis adbibẽdo qbus valetis N
ſuccurrite:vt alijs opẽ feratis:⁊ opinio

nẽ ſãcte ecclie nõ inquinef. ¶ Furtuʒ
ãt nõ tã in quãtitate rei ꝙᷓ i affectu furãt/
ↄſiderat. ¶ de hiero.in epła ad tituʒ.

MHMjõ ſolũ in maioꝛibus furtum committi

tur:ſed etiam in minoꝛbus
Air ãt nõ ſolũ i maioꝛibꝰ ſʒi mino⸗
ribus ẽt iudicat᷑:nõ.n.qð furtoꝰ ab
latũ ẽ:ſʒ mẽs furãtis aedil. Nuõi foꝛ
nicatiõe nõ iccirco diuerſa ſit foꝛnicatõ
ſi mulier ſit pulchꝛa aut defoꝛmis ancil
la aut ingenua pauꝑcula aut opulẽta:ſʒ
q̃liſcũq; illa ſuerit vna ẽ foꝛnicatio.ita ĩ
furto quantñcunqʒ quis abſtulerit:fur

mine carnis lapſus
eẽ ꝓhibet antec ſa⸗
erdotalẽ benedid

vero ſacerdotiuʒ
ͦ adeptus ẽ:ĩ furoꝛeʒ

* e verſus quendã iter⸗ cnnnze⸗ in
ſecit.reènpata vero ſanitate: apð eßm ctaturei go ſa⸗
accuſat᷑ ab ea cũ qua lapſꝰ eẽ dicit᷑. evs cit.j.e.aliquos
gũt die dominico cãm examinat.ſacer æ.c.illa.⁊.xvij.
dos iĩficiat᷑ crimẽ ſibi illatũ.quoꝛũdã cle ·ij.ↄſaldus.⁊
ricoꝝ ſibi patrocinia qrit.illi vo nõ ſine iij. ix. indicas
pꝛecio ſibi patrocinant᷑:tãdẽ eps ↄfeſſiduida tñ diſſrin
onẽ qſtiöibꝰ extoꝛqt. demũ ſolꝰ a abſqʒ unt h l ſua
ſynodali audiẽtia illum ſentena ferit. ialen danis ,
Querit᷑ ãt an ea qͥ mẽte alienata fiüt meẽtis imputat
ſint iputãda. ¶ Scðo:an ꝓ ipẽſis pa eif ſine culpa
trocinijs liceat clericis munera exigere. noõ:vt. ſ.c. ſigs i⸗
¶ Tertio:an ex mulieris ↄfeſſone iſte ſaniẽs.qua di⸗/
ſit ↄdẽnãdus. ¶¶ Quarto: an die dñ⸗ ſtinctione ñad
co eius cã ſit vẽtilãda.¶Quito an ſi⸗ eno . gle⸗
bi negãti purgatio ſit deferẽda.& Se 2 acinrelligeti⸗
xto:an eius ↄfeſſio:cruciatibus ſit extoꝛ am eius qð di⸗
quẽda. ¶ Septio:an abſqʒ ſynodali xinota ꝙ inſir
audiẽtia ep̃s valeat ſacerdotẽ dãnare. mitaſ:alia e aie
Octauo:ſi ſpõte ↄfeſſus aut ab aliſſalia eſt cammis.
ↄuictus fuerit ꝙ ante oꝛdinationẽ pecc⸗ Znke murlot
cauerit:an ſuſcepti oꝛdis offm̃ exeq ſibi duna .
liceat. JJ. oooium vel dele
Vod aũtꝰque alienata mẽte ctatio:⁊ bec eſt
fiut ñ ſint iputãda: facile vr peeccatũ: ⁊ que

poſſe ꝓbari.peccata nanqʒ

alia penes volũtatẽ aĩ: alia tate fiüt impu⸗
R e ſfirmitatẽ vidẽé tant᷑. Alia ẽ pe
= circa nature ifirmitatẽ vidd na. vt obliuio
tur oↄſiſtere. Eſt aũt volũtas vt aug. aiti ignoꝛantia ? G
li.i.retractationũ:aĩ motꝰ ad aliqͥd imi ex bac fiunt qn
tandũ vel nõ imitãdũvel adipiſcendũn q iputant qua
qdð pᷣterea dictũ ẽ:vt hac diffinitiõe vo doq; non.ſimi⸗
liter infirmital

lens a nolẽte diſcerneret. ¶ Ex volüta
teꝰ itaqʒ pctã pcedũt qͥ libero mentis ar

Si qs ignoꝛat ignoꝛabit᷑ tales illi erant

vnẽ ↄſequeret᷑: poſt

ſcilicet pul⸗

mẽte ꝙ neſcit

gad faciat: nec

ex tali infirmi⸗

carnis duplex

bꝛis ⁊ furoꝛ.?

que ex hac cau
ſa fiunt non im

mittẽdo ſe oꝛdinari: .
ſed res inaĩata ĩ nullo delinqꝗt:vt vides in ſili.vij.q.i epᷣs.eãdẽ rõnem aſſi-
gnat lex ꝙ ſi neſcio vbi ſit ſeruus meꝰ nõ iõ poſſeſſionẽ ipius ꝑdidi.ſʒ alið
ci his que aĩa carẽt:vt.ff.de acꝗ.poſ.ſi rẽ mobilẽ.⁊.l.põponius.in pꝛin.
4 Pee icehmis ipꝛobe ⁊ ĩpoꝛtune.⁊ hoc veꝝ ẽ cũ ſcit aut cre⸗
adit eos iuſte ↄdẽnatos.ſi aũt fugerint ad eccliam:tũc oibus modis
qbus põt tenet᷑ eos deſẽdere niſi ſit publicus latro vel nocturnus depopu
latoꝛ agrox:vt.xvij..iiij.reũ.⁊.c.ſicut.⁊ er de ĩmu.ec.inter alia.ſi aũt fue/
rit iniuſte ↄdẽnatus:tũc ecclia tenet̃᷑ eũ modis oiĩbus inuare.vñ iſtud ẽ pᷣce
ptũ.eripe eñũ qui dncit᷑ ad moꝛtẽ:vt.xxiij.q.iij.nõ inſerẽda.
K B Vr. qð furto.buic obniat qð dicit᷑ff.de abig.lł.i.vbi ꝑpẽdit᷑ ꝙ magiſ
ſeg dicas ꝙ ibi dicir̃ ꝙ dabit quattuoꝛ oues:iĩtellige pᷣter illa quã abſtulit.
itẽ eſt ð e de ſi.? ſi queſtiones:vbi nõ cõmittit᷑ ſimonia ĩ modico ſicut ima
gno:ſʒ intellige qꝙ ita nõ pᷣſumit᷑ cõmitti ĩ modico ſicut in magno.qñq; tů
modico nec magis nec minus:vt de cõ.di.ij.reuera.in pꝛin.vbi dicit
oẽs in deſerto moꝛtmi ſũt:⁊ tñ duo ex eis nõ fuerũtmoꝛtui.ſ.caleph.⁊ io/
ſue.lxxvj.di.ieiuniũ.ſic ꝗ̊ ꝓ minima re põt agi de furto:yvt hic.⁊ initi.de re.

di ·gallinep. lz octio de dolo nõ det ꝓ minima re: vl.ff. de dolo.ĩdem.

gs punit᷑ ꝓbone qᷓ; ꝓ oue:qꝛ ꝓ boue dat ꝗnq;ʒ boues:ꝓ oue q̃ttuoꝛ.

¶ EConcupiſcẽtia.i.fomes oꝛiginalis peccati.
u¶ AZd penã.ſʒ nõ ſemꝑ puniuntur peccata que ꝓneniunt ex igno/

putantur ſi non diſcernit quid agat.

☛☚

bitrio c delinquẽdi ppoſito cõmittunt. Aſt⸗vna e⸗ omel
inſir mi , . I peccati.ſ.oꝛigi-
Poꝛꝛo infirmitas alia ẽ aĩ:alia carnis nale peccatum
Infirmitas ai eſt ignoꝛãtia. Carnis ĩfſir ⁊ que ex bacci
mitas eſt eiuſ ↄcupiſcentia?. Ex vtraqʒ fſiunt imputan⸗
ãt ifirmitate qͥ ꝓceduũt iputant᷑ ad pena tur . alia ẽ pens
vnde de qͥbuſdã ignoꝛãtibꝰ dictuʒ eſt. peccati vt fe⸗

o & MHo fint. melius eẽt ſine nõ.qꝛ pꝛimo ꝓbat ꝙ impntãt̃.

p Mõ imitandũ.i.nõ faciendũ.
q VNel adipiſcendum.i.faciendum.
r ¶ ¶Pꝛeterea. i. in diffinitiõe volũtatis iõ ponit̃ affirmatio ? nega⸗
tio:vt oñdat᷑ qua volũtate ꝗs dicat᷑ volẽs ⁊ qua volũtate dicat᷑ no/
lẽs:nã volũtate ad aliqꝗd faciendũ dicit᷑ quis volẽs:⁊ volũtate ad ali

quid nõ faciendũ dicit᷑ quis nolens.⁊ ſic oĩs nolẽs dicit᷑ volẽs.⁊ ea

dẽ qualitas dici põt volutas ⁊ noluntas.nã nolle facere idẽ eſt qð ñ
velle facere:vñ lapis nõ dicit̃ nolẽs cũ nõ hʒ volũtatẽ nõ faciẽdi.naʒ
ſm regulaʒ iuris:eius ẽ nolle cuius ẽ velle:vt.ff.de reg.iur.l.eius.hic
ꝙ aug.vult ꝙ eadẽ vis aie ſit vis ↄcupiſcibilis ⁊ vis iraſcibilis.na
vi ↄcupiſcibilẽ appetimꝰ aliqd ⁊ ꝑ vi iraſcibilẽ deteſtamur aligd.
8Ex volũtate.

rantia.xxxiiij.q.ij. in lectum. = .
F¶¶Ignoꝛat.i.qui appetit ignoꝛare:vel qui cõtemnit ſcire:vel negli

XxV QA. l 779
git ſeire: c poſit arere 4 perſtionuſvñ n ignonzeia ex ſimpliei¶lũtas eſt volũtas:ſc decepta volũtas dicit volũtas: vt.xx. qiij. ↄſtituit.⁊
ie tate yt illoꝝ ꝗ ad litter a intelligũt: quedã ex culpa:quedã ex ne er qð me.cꝗ.cũ dilectꝰ.æ ex de ↄuer. ↄiuga. ex ꝑte.ar..ff.de li.ho ex.l.ij. J.
iln gligẽtia.⁊ ᷣm hoc magis ve minus punit᷑.xj·q.iij· excellẽtiſſimus.c. ſiquis volenteʒ.tñ coacta li cẽtia nõ eſt licentia:vt ar.xxxiij.q.v.notificaſti.
quoniam.⁊.c. fi. —.. M ¶ ¶ Dult. cerie bec argumẽtatio nõ valet:volo hoc:ò̊ volo omne qð ſequi
D a. Zeluʒ. quidã ex iudeis bono ʒelo monebanĩ ) diſcipulos dñi ? tur ex illo:vt iſte vult ſoꝛnicari:g vult danari.niſi intelligas idirecte ⁊ ꝑ cõ
1 aphmr ie . ſequẽtiã:vt diſti.viij.
18 aeg . , „ „ , quo iure. ””M
N i one rem· de qbus yp̃s ait aplis. extra ſynagogaz tiü.ff. titulo de iniurs. a . Eemo ñ Sene
4 lone nelei ⸗· faciet vos qꝛ arbitrabũt obſeqũ ie pſia Nud relatu pereqᷣ ẽ eos qͥ iniuriãẽ pa nri ſeirem deog
6 unt gd ſaciunt. re deo. De eiſdẽ etiã aplłs ſcribiti epła ti poſſũt ⁊ facere poſſe. Sane ſunt qͥ mounrogegchue de
1 luce. xx.iſti bo· ad rõanos.teſtimoniũ illiſ ꝑhibeo:qꝛ ʒe ãq facere nõ pñt:vtputa furioſus ⁊ i⸗ dignarer peccare.
bebat zelũ ſ n⸗ lu dei habẽt: ſy nõ hm ſcientiã. nullũ iñ pubes qui doli capaxꝰ nõ eſt.nanqʒ hi l Neſeientlii. i ne
tenit eerigi eox in pfidia ſua ꝑſeueratẽ hec ignoꝛã⸗ pati iniuriã ſolẽt: nõ facere.cuʒ eni iniu ſciẽs nõ peccat.⁊ ſcẽ
ſate Pgeruit alien⸗ tia excuſat.Ex oarnis ifirmitate ꝓcedůt ria ex affeciu facientis ↄſiſtat:ↄſequens tra.xxxij. q. vij:iquẽ?
mt ni aliſ aut ſeis Anature lãguoꝛe fiũt:q niſi iputarẽt᷑ ad erit dicere hos:ſiue pulſent:ſiue ↄuitiũ dmodi. So. varis
Kis ter deliquerüt Pen: nequac apls lege carnis graua dicãt: iniuriã feciſſe nõ videri. Itaqʒ; pa ſerc. druur eme⸗
icſ xxiij.q para tus diceret. Infelix ego hõ qͥs me libe/ ti quis iniuriã:ẽt ſi nõ ſentiat põt:facere ſcire qui non ſcir ich
uin tus. rabit de coꝛpoꝛeꝰmoꝛt᷑ huiꝰ ⁊c. Siue er vero nemo:niſi qui ſcit ſe iniuriã face⸗ quod facit eſſe pecca
bBe coꝛpe. go penes olunltgre ſiue penes ifirmiia re etã ſi neſciat cui faciat. Quare ſi qs tuũi:vel nõ ſcit tarũ eſſe
.“ ae ſe diocer Epeccata ſiſtat: ſemꝑ iputãt ad penã piocum aliũ ꝑcutiat:aut dum certat:in peccath quant eſ.⸗
li⸗ Zeiaud eri Cuiꝰ ſnie illõ auguſtim de vera religide iuriax nõtenet. Si quis libeꝝ hominẽ us nelstes punmtur
ii, Ii. daeae Sꝛiũ videt᷑:vſqʒ adeo peccatũ volutari⸗ ceciderit:dum putat ſernum ſnũ:in ea F eo grantter. .
i Seper alle um malum eſt.vt niſi ſit voluntarium: cã eſt:ne iniuriaꝝ teneat᷑. Itaqʒ ex pone 8 i net ai
hnnmn do deit. nullo modo peccatũ ſi::⁊ hoc qͥdẽ adeo pꝛemiſſis apparet ſiue volũtate ſiue ex xiiij. enebin Ire oi⸗ J
fenti Cui bie al manifeſtũ ẽ: vt nulla huic doctoꝝ pau⸗ tfirmitate pcta ꝓcedant: palam eſt illa citur neſcire qui ſcit
lire legat in Zꝛiũ citas:nulla indoctoꝝ turba diſſetiat. q⸗ imputari. Sed carnis infirmitas dupli factum ſ neſcit qu /
icd aamctcali⸗ re aut negãdũ ẽ peccatũ cõmitti:aut fa⸗ citer ĩtelligi᷑.Eſt.n.lãguoꝛ nature qͥ car litatem facti.talis n,
mnin Nauz garnb tẽdu ẽ cũ voltate cõmitti. ¶ Sed hoc⸗ nis ↄcupiſcẽtia appellat᷑:q verius aĩe ĩ⸗ H ſeraer me
noi⸗ edarantgho 15 generaliter de oĩbꝰ pctis ĩtelligẽduʒ firmitas dici põt:ſj iõ carnis infirmitas eiſeen bar Pan us
tn tulã defẽſoꝛ. eẽ: Idẽ aug.in.i.li.retractationuʒ oñdit dicit᷑:qꝛ accidit aĩe ex ↄiũcte carnis coꝛ nſti na bemn .
ili⸗ e¶ Sʒ boc .· eltt dDicẽs. vſqʒ adeo peccatũ volutariñn ma ruptiõe. Moꝛꝛ0 alia ẽ infirmitas qͥ pꝛo na amandach nbper
.uucd notula impu⸗ lü E:vt nullo mõ' peccatuʒ ſit ſi nõ ſit vo prie carnis dicit᷑:qua elemẽtoꝝ ſen hu⸗ nit᷑ſ.cum errat circa
vugti gnatoꝛ. luũtariũ. Moteſt videri falſa hec diffini manox ↄcoꝛdia turbata ipſa caro affi fſctũ ipſũ: vt. xxxiij.
inis I. Aodo:· q⸗ tio: ſʒ ſi diligẽter excutiat᷑ ĩuenit veriſſi⸗ cit᷑ ⁊ tãdẽ diſſoluit᷑.Silr ai ifirmitas du q.ij.in lectũ. Item di
. aien an⸗ ma:peccatũ illud quippe oardi eſt plex ẽ. Ana qᷓ̃ vitiuʒ appellat᷑ qua aia a ctur neſcire pꝑ caſũ
d en ena . atũmodo peccatuẽ: nõ qõ eſi etiã pena deo ſeꝑat: vt ẽ ira odiũi ⁊ alia hmõi alia Aencz vr Ralag
mmun q̃dã pena pec· peccati:quãuis ⁊ illa que nõ imerito nõ ifirmitas ai:q c ipᷣq nõ ſit pctm:ẽ tñ pe nevonrtu ce keo⸗
nſtie cati ? nõ peca voluũtaria peccata dicũt:qꝛ vl a neſciẽti na ⁊ cã pcti:vt ẽ obliuio ⁊ ignoꝛãtia. fu re boiem caſu interfte
*V tũ pena pecca buſ vl a coactis ꝑpetrãt᷑: nõ oĩmõ poſſit roꝛ aũt cũ nõ ſit pctm:ẽ tñ pena peti: v cit bominem: vt.l di.
iͦtn tiſcut ignoꝛai nnõ volũtarie dici. Idẽ in eodẽ Diffi febꝛis ⁊ cetere paſſiões:q̃s ꝓpꝛie carnii ſepe. Item dicit neſci
Ainfmn 3 iſanag nitio peccati quã diximꝰ: Meccamʒ eſt dicimꝰ eẽ:quax motꝰ.i.ea qͥ illis ꝑur re qui omnino neſcit
fitm ld Iulnl volũtas retinẽdi vl cõſequẽdi ꝙ iuſticdia baãtibus fiũt:nulli iputant᷑ ad penã. S pt puer: ebꝛius:furio⸗
. it peim ao er Vetat. vnde liberi abſtinere: pteres obijcit de lamech qᷣ cũ cecus eẽt chaym ſus.talis eni nõ pec/
libera volutate veruũj ẽ: qa id diffinitũ ẽ qtãtümodo pec iterfecit:nec eũ excuſanit cecitat ĩfirmi⸗ H
ring peedit. Quidã catũ ẽ:nõ ꝙ etiq pene peccati.¶ Idẽ in tas:vñ dictũ ẽ:ſeptupluʒ vltio dabit de . Nota quoe n
tii m dicũt ꝙ om ⸗ libꝛo queſtionn. Hon ſunt chapm: de lamech vero ſeptuagies ſe⸗ oſus facit idem eſt:
—K ne petm pꝛeter peccatꝗ nolentinm: niſi eſcieneinz. pties.Sʒ cecitas ignoꝛãtie ſimilis ẽ. Ex ac ſi caſu accidiſſet:vt
mni peim̃ pꝛimi pa/ 0 Erito qrit᷑:qͥ ſũt peccata nolenti vtraqʒ eni quedã r iputant. quedã ff. de admi.tu.l. vlti.
voi iaſ herh⸗ vtrũ qa neſciẽtibꝰcõmittũt᷑ an etũã vo q minie.cecus nãqʒ ſi debitũ ſue vro infi.
ini Enrate auͤoet recte poſſit dici petm eẽ nolẽtis ꝙ face, ri credẽs reddere alienã polluit: nõ eſt . Qui doli capax.
iicß die facimui f=t le cõpellit. nã ⁊ hoc cõtra volũtatẽ di reꝰ adulterij.ſi t ex ludo vel exercitati⸗ ſemun eſt voll copax
5 pena oꝛigialis ci ſolet:ſʒ vtiqʒ vultid ꝓpter ꝙ facit c̃ one viriũ vel venatione iaculũ mittens de dehhe pincel 86
P Perk qualiter vult eũ viuere ſi quiſqua niſi fecerit mo: aliquẽ ꝑimat:qꝛ ab eo penit hoc dʒ ee ſecra.·di iij eos. ſed ẽ
r oc ſtare öt e; tẽ minet. vult'ergo facere qͥa vult viue / alienũ:homicidij reus habet᷑mẽs vero pubere minoꝛi diſtin
uift arereo nnng le: ideo nõ ꝑ ſe ipſũ appetit vt falſũiu alienata furoꝛe:cum ſui cõpos nõ ſit:oo Suit᷑: an delinquat ex
rſmt penß en peng et: ſy vt falſu iurado viuat. ꝙ ſi ita ẽq ne rũ que admittit reatũ nõ ↄhit. q; fa cul / animoꝛan ex culpa:
hecr Irẽ ois pena ẽ ſcio: vtrij poſſint ita dici peccata nolẽtiñ tatẽ deliberandi ñ hũit.vñ pupillo ⁊ ſfu· yl. C.ſi aduer. deli. li.
mn paſſio:æ oẽ ppe qualiter hic dicũt peccata expiãda.nã ſi rioſoĩ maleficijs ſubuenit᷑:vt nõ eis ĩpu 0Per jocum. dim
catũ actio.cũ S diligẽter inſpiciat᷑: foꝛte ipſũ peccare ne tent᷑ ad penã que ex mẽtis deliberatiõe iotus illenõ ſino
actio nõ ſit p· mo velit: ſ ꝓpter aliud ꝙ vult peccat. nõ vceſenmm . .titu.de iniurijs.illð re xius:yt extra de pꝛe⸗
ſio n, dlrei oẽs qppe hoĩes qꝗ ſcientes faciũt ꝙ nõ latũ.require ſupꝛa:qð nõ ſolu humaniſ ſump.c.i.nã luduſno
1p ge ha ſtautali · licet: vellet licere facere. vſaz adeo ipſũ ſʒ etia diuis legibus noſcit᷑ appꝛobatũ. xins eſt iĩ culpa:vt f.
ir eubi inenies ꝓ beccare neo appetit/ ppter hocipſũ: ſy ¶. Ait enim auguſtinꝰ de paruulis ad adl lacquil.na ludus.
riii petm pena:ex Trer illud qð ex eo nſeenit pec ſiita petrum diaconum. P ¶Seruũ.ſuum. ſe⸗
Gig pone.i quoli ſe habẽt: nõ ſũt peccata nolẽtiũ: niſi ne⸗ Irmiſſie tene ⁊ nullatenꝰ dubites cns allenn ſeinu:
1, betb deber ſciẽtiũ que diſcernunt᷑ a peccatis nolen exceptis illis qui pꝛo noie xpᷣ᷑ ſuo boiem volnapenlen.
n . vel dicitf — peuſſit alie r
pena:quia eſt pena ⁊ paſſio anime. H net᷑ actione iniuriax illi qui ꝑcatitvt. ff. de iniur. eũ heuſſir alin: incte⸗
hon⸗ g Erito.compellit.refert qualis ſit coactio an abſoluta velↄdi iõ qꝛ oĩbus modis nrelit nacrtien nõ illi cui noceng Knenn rali⸗

Mtionalis:yvt e qð me. can.ſacris. .
Dult.ar.ꝙ coacta volũtas eſt volũtas vt hic.⁊.xxiij.q:iiij.diſ/
plicet.⁊.q.vj.vides.⁊.lxxiiij.di.ↄſuluit.⁊.ff.qð me.cã.ſi mulier.vlt.

ri.⁊ eſt ar.ꝙ ſi aliquis credit ſolutã cognoſcere ⁊ cognoſcat vxoꝛatam.:vi
detur ꝙ punitur quaſi adulter. 3 xoꝛatam: vi⸗

q¶¶Itaq; ex pꝛemiſſis.nõ eſt reus.vt.xxxiiij.qłij.in lectum.

160 eſt g in iſtis caſibus ar. ꝙ tenet matrimoniũ:lʒ coactio ĩterueniat:vt r Penitus cum enim inſiſtit quis operi illicito tũc ſ exe
g m iti⸗ ie vt r cum enin icito. ſec?
xxij.q.iiij.inter cetera.⁊.ff.de ritn nup.ſi patre.ſʒ hoc nõ ẽ veꝑ:t e ſilicito: quia tunc ercuionilof. ſpe⸗ otüc m excuſat caſus ſec
de ſpon. yeniens.?.c cũ locũ.=.xxxj.·ijc.i· x·ij. Itẽ ſicut coscta vo⸗ s. Irmiſſime. ꝓ noĩe xpi.dum tamẽ adſt charitas: alr nõ ſufficit ali⸗

5 5

eui ad ſalutẽ pati martyriü. vt.xc di. neqʒ. .
a ¶Per baptiſmũ. deheret addere tertiũ mẽbꝛũ.ſ.baptiſmuʒ cõtrition is.
Eſt enĩ triplex baptiſmꝰ.fluminis:flamis:⁊ ſãguinis.i.aque ⁊ ſãguis ⁊ cõo⸗

„„

tritionis.vt de cõ.diſ.iiij.c.baptiſmi vicem.

mies ⁊ iumẽta ſalua⸗/

bis dñe .ſ. ꝓ ſalute t⸗

poꝛali ꝓuidendo eis

neceſſaria. iuxta illud
oĩa expectãt a te dñe

vt des illis eſcã in tẽ⸗
poꝛe opoꝛtuno.

e Dlier. ad oẽ.i.

— ad aliqð ex om

nibꝰ. f. . i. q. vij. ſi gs

omnẽ.
d Memoꝛiã. ſi. eſt
lxxxi.diſ.valet.alibi
tñ reſeruãt᷑ turibula
laminaꝝ ⁊ publice ex
ponẽẽt. vt.vij.q.i.deni
q;.⁊ de cõ.di.ij.⁊ dixit
ſʒ iſtud ad t᷑roꝛẽ fit.⁊c
eLiquos.⁊ iudi
cijs.i.iudicibus
¶Reos ·i.ↄdẽnatoſ
g Vi. i.furoꝛe.
hb AOAni neſcit. hic

manifeſte vides ꝙ ea
q̃ a furioſis fiũt nõ ĩ/
putãt᷑.vt.j.c.ꝓxi.⁊.iij
q.ix.indicas.lʒ ꝗdam
dicant ꝙ ſiculpa ſua
ꝗs incidat i furoꝛẽ ĩ/
putat᷑ ei.j.e.ſigs inſa/
niens.
i ALla.dñi . i. aucto
K Vo⸗
k Eox. i. vitioꝛuz.
n¶Extriſecus.i· ali⸗
is nõ imputemus.
n Ei Agnoſcamus.i.
nobis attribuamꝰ ea
o ¶ Voluntarios. qꝛ
vaſis ire.⁊c.vt.xxiij.
g.iiij. nabuchodono⸗/
foꝛ.
p ¶KLegis.moſayce.

git qð legit᷑ ĩ exodo

⁊ deutronomio: qd
tres erãt ciuirates re
ſugij vltra ioꝛdanẽ ⁊
treſ citra.quaꝝ talis
erat vſus ꝙ fi gs ho⸗

minẽ nolẽs occidiſſet

fugiebat ad vnã illaꝝ
ibi de cõſãguineis oc-
ciſi erat tutus.ſʒ ſi an
teqᷓᷓ illuc ꝑueniſſet in⸗
nẽtus fuiſſet ille q po
terat eẽ vltoꝛ ſãguiniſ
effuñ impune occide⸗
bat eum.ſʒ poſti illic
venerat: ſi ꝓpiꝗ occi/

ſi volebãt eũ cõuicere

ꝙ ſpõte occidiſſet eũ:
⁊ boc ꝓbabãt coꝛã ci
uibꝰ vꝛbis illiuſ trade

bat᷑ illis ad occidẽdũ.
erat aũt ibi fugituus
vſq; ad recõciliatio⸗
ne cũ ꝓpinꝗs occiſi:

yl vſq; ad moꝛtẽ ſũmi
põtificis ĩ q̃ oẽs fugi⸗
tiui ſecure r̃dibãt ad
pꝛopꝛia.
q ¶ ¶ Hoc igit᷑i. pꝛio
dietuz.

—

b . Be bobus.ſquo ad viti eternd. ſz quo ad tẽpoꝛalẽ bene. iuxta illud. bo

ſãguine baptiʒãt:nullũ hoĩem acceptu⸗
rũ vitã eternaʒ:qͥ nõ hic a malis ſnerup

7

penitẽtiam fidẽqʒ cõuerſus ⁊ ꝑ ſactr̃m

dei ⁊ penitẽtie.i.ꝑ baptiſmũ liberatꝰ

maioꝛibꝰ qdẽ neceſſariũ eẽ ⁊ penitẽtias
de malis ſuis agere:⁊ fidẽ catholicam

ſm regulã vitatis tenere ⁊ ſacramẽtum
baptiſmatis accipere.paruulis vo q nec

dũ ꝓpꝛia volũtate credere nec penitẽtiã
ꝓ peccato qð oꝛiginalit᷑ cõtrahũt agere
poſſũt:ſacramẽtu fidei qð ẽ ſactũ baptiſ
ma quãdiu rationis etas eoꝝ capax eẽ
nõ põt ſufficere ad ſalutẽ. ¶Ex eo au⸗
tẽ ꝙ i fine huius auctoꝛitatis dicit:quaʒ
