perenni penitẽtia retrudatur. Illi vero
qui hac cauſa munerum acceptoꝛes ex
titerit ſi clerici fuerit honoꝛis ſui amiſ⸗
ſione mulctẽt᷑:ſi vo laici perpetuoꝰ ana
themate condemnent. Item ex con
ci.chalcedoneñ. SHamnatur epiſcopꝰ
qui per pecuniã oꝛdinationem facit.
Iquis epᷣs ꝑ pecuniã oꝛdinationẽ
kfecerit:⁊ pᷣcio redegeriti ſpiritus ſci
gratiã qͥ vẽdi nõ põt oꝛdinauerit que ꝑ
ecuniã pᷣſbyterũ aut diaconũ vel quẽ⸗
ibet de his qͥ cognominãt᷑ i clero ꝓmo⸗

uerit ⁊ diſpẽſatoꝛẽ aut defenſoꝛeʒ vel

quẽlibetꝰ qui ſubiectꝰ ẽ regule ꝓ ſui tur
piſſimi lucri cõmodo.is qui hoc attẽta⸗
re ꝓbatus fuerit:ꝓpꝛij gradus pericu⸗
lo ſubiacebit:⁊ qui oꝛdinatus ẽ nihil ex
hac oꝛdinatione vel ꝓmotiõe qͥ eſt pꝛo
negociatione facta ꝓſiciat:ſʒ ſit alienꝰ
a dignitate vel ſollicitudineꝰ quam pe⸗

hpunc intellectü etiã occultus ſimoniacus ſuſpenſus

mꝰ.i.ĩiectũ eẽ oñdimꝰꝛc.
q ¶ Anathemat.ꝗr.

ꝙ ipo iure ſit anathe
matiʒatus clericus ſi-
mõiacuſ:vt.j.e.q.qcũ
qʒ⁊.c.placuit.vel di⸗
cit anathema ſepara
tionẽ a coꝛpoꝛe ⁊ ſan
guine:vñ ſubdit atqʒ
S. i. ⁊c.nam poſtea ex
cõicãdus ẽ.j.e.qui ſtu
det.⁊.q.iij.ex multis.
qð ẽ ꝓ quolibet moꝛ⸗/
tali peccato:ſʒ ad de⸗
teſtationem ipſius di
citur:qð gnaliter itel⸗
git:hoc tñ ẽ ſpãle ĩ no
toꝛio crimine foꝛnica
tionis ⁊ ſimonie ꝙ ſu
ſpenſi ſunt:vt d.xxxij
veꝝ.ſʒ ar.tñ eſt ꝙ ſi
moniacus nõ ſit ipſo
iure ſuſpẽſus.ex e.ex
tue.dicas ergo ꝙ oĩs
peccatoꝛ occultꝰ ſuſpẽ
ſus eſt quo ad ſeipſũ:
vt.j.e.ſacerdotes.ſed
ſimoniacus ſuſpẽſus
quo ad ſe ⁊ quo ad
alios:vt extra de ſi.tã
ta.⁊ hoc veꝝ ẽ de illo
qui emit oꝛdinẽ:talis
enim ꝑmittere nõ põt
cũ rẽ furtiuã habeat:
vt.xiiij.q.vj.ſi res.
r Cõdẽnatuʒ a ſta
tutis patrũ ipſo iure
ex genere delicti.iij. q.

vj·S. poꝛꝛo.

8 Exquo.q.d.ex eo
tpe ſit excõicatus.vel
ſciat ſe ↄdẽnatum ex
quo tꝑe cõſtat vobis
⁊c.q.d.ex eo tꝑe ſit ex
cõicatus:vel ſciat ſe
condemnatuʒ exquo
tꝑe perpetrauit crimẽ
⁊ eſt ſi.in cri.le.ma.ar
gu. C. ad.l.iul.ma.ꝗſ⸗
quis.pᷣſi. donationes
⁊c.Et ita illud pᷣbũ ex
quo determinat ver⸗

bũ perpetraſſe.⁊ ſᷣm
E:vel determinat hoc

verbum conſtat:tunc eſt ſenſus:exquo ↄſtat eũ ſimoniacũ tunc demũ erit
ſuſpenſus.hoc vltimũ dicebat martinus hiſpanus.

t Extiterit. Hoc veꝝ ẽ ſi põt ꝓbare illud:als nõ nocet ei taciturnitas:vt
ij. q.vij.pleriqʒ.ſed ſi non poteſt pꝛobare faciat qð dicit aug.xxij.q.v.hoc

yvidetur. Item ⁊ ſi ꝓbare põt ⁊ timeat ſcandalnʒ faciat id qð legit᷑.xxiiij.

q·iij.tã ſacerdotes.⁊.xxiij.q.iiij.foꝛte.

de conſti.ex lr̃is.xxvij.q.i.de viduis

ar.ij.q.v.qto.vel perpetuo.i.perpetua ſeparatiõe a coꝛpoꝛe xpᷣi.i.vſqʒ ad
ſinẽ vite etiã ſi añ peniteat:⁊ hoc ẽ in criminis deteſtationẽ.ar.ff.pꝛo ſocio
l.i.vel perpetuo.i.ↄtinuo.ar.ff.de ſer.vꝛ.pꝛe.ſoꝛamẽ.
xIaquis epᷣs.hucuſqʒ introduxit capla de ſimonia que fit ab accipiẽte
nüc introducit vſqʒ ad.S.qꝛ ergo.capla ta de accipiẽte ꝙ; de dante oꝛ

dinẽ:vel aliud ſpũale ꝑ pecuniã.

di.iiij.c.queris.

ſt. xlix. di. c. vl ti. ff. de recep.l.celſus.de cõ.

3 Biſpenſatoꝛẽ.i.iconomũ vel quenlibet eccleſiaſticaꝝ reꝝ adminiſtra
nſtiterit.j.e.q.

toꝛẽ:vt pꝛepoſitum iconomũ ⁊ vicedominum.s.e.quos co

lij.ſaluatoꝛ. h.

T Defenſoꝛẽ.i.aduocatũ yl iudicẽ vł caſtaldũ.hic collige ꝙꝙ caſtaldiam
emere ẽ peccatũ.nã diſpenſationẽ religioſe domus emere ẽ peccatũ.
26 Bel quẽlibet.i. archipſbyteꝝ archidiaconũ monachũ vel quẽlibet of

icio eccliaſtico moncipatũ: vt dicit᷑.j.e.q.iij.ſaluatoꝛ.hoc exaudi ꝑ id qð
legit.xxvij.q.ij.quidã.in auten.de ſan.epi·.ſed neqʒcolix.

? Sec ſit. ſ. a pꝛelatuun.
9 Bel ſollicitudine.i:.qdminiſtratione.

4

2 ſtẽ no. i ie iſti percellunt: vt.i. q. iij. c. vlti. hi oẽs ſimoęꝰ hCapitale.i. moꝛtale: vel dignũ depoſitione. . 0
Te ato deno ieiſinwemtger cx de in vernes. In alijs autẽ i 2 Sanitat¶ ·nuquid ergo licuũ eſt rieo ecipere becunia 9fe n
octibus nõ recipit᷑ interuentoꝛ in teſtimoniũ:niſi de voltate pariiũ.in au renda ſanitate:ſic.qꝛ illud potius dicit honoꝛ ꝙ; pꝛeciũ:vt. xxuiij.q. en
Den de teſti. S. Im̃ vero.col.vij.Hõ & ꝙ in criminibus nõ exceptis quicun/ v.nõ ſane.vnde nõ recipit pecuniꝭ ꝓ danda ſanitate cũ illud ſit gra X
. admittit᷑ ad accuſandũ ⁊ ad teſtificandũ:vt.iiij.qiij.c.i. ar.a hꝛio ſenſua tia:ſʒ ꝓ laboꝛe ſuo:ſic magiſter nõ recipit pecuniã ꝓ leleti ean en
en egrelamen. vel bonore :ſi⸗
mittunt᷑ in illis:vi ꝓ/ , 4. cn
pꝛiã iniuri nõ pꝛoſe/ cunijs acquiſiuit. Siquis vero mediaa alios peccatoꝛes per gratiaʒ in templo nthe er re⸗ mi
quat iiij a. vj. oibus. toza t turpibus ? nefadis datis vel ac« dimiſit: ſingulariter vendentes 2 emẽ qlecciie vine
in auo caſu n dcnnui cCeptis extiterit: ſiquidẽ clericus ſuerit a tes increpans ⁊ flagellans de remplo cipit decimas ir⸗
vt e de teſti. de cetero pꝛopꝛio gradu decidat. ſi vero laicus eiecit:in quo venditoꝛes ⁊ em prches u P honoꝛe no pᷣ ln
⁊ ᷣm.h.eadẽ ſeruatur anathematizet. C Item ex octaua ſy 2 o8 gratia ſpiritus ſancti conſtat Heiiitn cio: vt.xvj. q.i. i
regula in exceptis: q nodo. A ſacerdotio eſt alienus qui ꝶ tos eſſe ⁊ vacuos: quos enim chꝛiſtus Recinri ſes Pr
nec ad accuſand nec pecunigs oꝛdinat vel oꝛdinatu. eiecit de templo: nunquam ſpirit? chꝛi⸗ kſc Ju = zrl
ad teſtificadũ admit · Vi vper pecuniam quenqꝙᷓ conſe ſtti ſibi faciettemplum. C. Item greg. nunduid indas lin
F :ni i iper p ſ. P n S raſimt. cõmiſit ſimoniã
runf teſtes: niſ ſint in crauerit: vel ab alio conſecrautuus Simoniaci ſacerdotes eſſe nõ poſſunt. Yquide plagiu
erelame niſt eeEſt: alienus a ſacerdotioꝰ fiat. C Iem )) Uicunqʒ ſacros oꝛdines' vendütt czmitin eo e i
terit opinionis.ar.ij. calixtus papa. Nec oꝛdinari nec ꝓmo aut emunt ſacerdotes eſſen oſ⸗ liberü hominẽ in
q.i.in pꝛimis.ſed.h.ſe ueri in eccha dei per pecunia aliqͥs valy ſum:vnde ſcriptum eſt : qnathema dãa vengdidit ff. ad on
cus in excepiis dicit: Anctoꝛum patrum exẽpla ſequ ni:anathema accipienti.hoc eſt ſinoni⸗ lſaui.de plag.l. n
nã admittit infamem tes ⁊ officii noſtri debito innouan-⸗ acahereſis:quõ ergo ſi anathema ſũt Ammona etiam u
ad accuſationẽ õ qu? tes oꝛdinari quenqᷓ per pecuniam inec ¶⁊ ſci nõ ſũt: ſcificare alios pñt: vt cũ in netlco⸗ ſi
lber clericũ qui pꝛau⸗ ( Jeſia dei vel pꝛomoueri auctoꝛitate ſe cchꝛiſti coꝛpe nõ ſint: quomodo xpᷣi coꝛ ¶it.dicit b do ſinin
binengen n6 ad v dis apłice modis omnibꝰpꝛobibemus pus tradere vel accipere poſſunt: gui minus ñ pot vẽ hin
ſificdu: niſ aliquna ſiquis vero in eccleſia oꝛdinationeʒ v?y maledicius eſt: benedicere quomodo ere ſeruũ iã oꝛ ki
pꝛeeũte pᷣſumptione: pꝛomotionem taliter acquiſierit: acqui poteſt. CIdem. De eodem. dinatũ:cõmuta an
ar. er de ſr.icet. v. pe ſita pꝛoſus careat dignitate. ¶ Item AUm liqueat hãc hereſim ante om poterl vyl ſfr
ſertim cũ alia ⁊c. naz grego. nazanzenus. De eodem. nia radice peſtifera ſurrepſiſſe: at olio genelt con uhit
teſtes i bis criminib⸗ 5 Ai ſiudet domũ dei pꝛecio mer ᷓʒ in ipſa oꝛiginet ſua aplica eſſe dete⸗ egerna miug cani
roꝛquẽdi ſi nniig.g. u. ( cari: in ſacro oꝛdine nulla ratie ſtatione damnatam cur non cauet cun dicunt Zvt ble cce
e, excverlt Lciezſ de cetero permanere aut reuocare poſ non perpenditur: quia benedictio illii iiij diſt. gener⸗ idne
qniin Seen de teſti. ſe dubium non eſt: talis a cõmunione⸗ maledictioneʒ conuertitur:qui ad boc is. ͤt
9.k vo ignoti· col. vij. omnibus modis abſcindat᷑. Mam ſpiri vt fiat bereticus pꝛomouetur. CIdẽ I Vendidit
ſʒ toꝛmẽta ſine pᷣſum⸗ tus ſancti donuʒ pꝛecio cõparari: quid ambꝛoſius de miniſteriss. no . ꝗ dicit vẽdi a
ptione nõ ſunt infligs aliud eſt ꝙᷓ capitaleꝰ crimen ⁊ ſimoniaa⸗ OQui pꝛecio oꝛdinat:lepꝛam non offici« dit i t̃ iſte qñ 4 4
da ex de re. iur. cu ĩc? Cca hereſis.quod ꝙᷓ deteſtabiliter ĩ vro V um confert. Aes nie i
enione bi de iſ. qʒ teſtamẽto vindicatũ ſit:multoꝝ exẽ⸗ Am oꝛdinaretur epiſcopus:quod tat vſtendun. ſen
m no ꝙ nõ niſpꝛc. plis facile apparet. Giezi. n. gratias ſa dedit aurum fuit: quod perdidit anima ttacſtar cos wn
eunte pᷣſumptfione ad nitatis naamã ſyro vẽdidit:eãdẽ gratia fuit:cum alium oꝛdinaret:quod accepit qui nõ exigunt pen
mittit᷑ criminoſus te/ ſanitat eliſeo vindicãte lepꝛoſus factui aurum fuit:quod dedit lepꝛaꝰ futt. ante collationẽ nore
ſtis in exceptis:nõ tñ amiſit. Judas? omnium redemptoꝛem CIgem. De eodem. hbrñj icij: ſed poſt 4.
glibet qꝛ nõ inimicus vẽdidit:mox laqueo ſuſpenſus eandes Ratiam cum oꝛdinaueris non ſu· ar. ſccos c. Kn
nõ ſpiratoꝛ. er de ſi. redẽptoꝛis gratiã nõ obtinnit merito: ſcepiſti: quia gratuito eam non me mr ſpebe alij l. n
Saz nier benuͤa⸗ gr nemo poreſt retnnere q vedidit. Si miſty. IJtem idem de giezi · i.Squi autẽ. tñ unn
tine:ibi eti exaudi ta mon etiã magus cuᷣ eandem ſpuᷣs ſancii Dee eodem. Auidã dicüt gie netr
les nõ fuiſſe admiſſon gratiã emere vellet damnationis ſentẽ Nto turpem ſequitur lepꝛa merce ʒidamnatũ nõ luf
de rigoꝛe iuris:ſʒ hm tiam a petro audiuit. Decunia tnua te dem:⁊ pecunia male queſita co ꝓ venditione ſ,- rſce⸗
tẽperãtiã equitatis:pᷣ cum ſit in perditionem: quia donuʒ dei pus animamqʒ commaculat:vides incnckacto qo in
rerea ibi accuſatus ex exiſtimaſti pecunia poſſidere. domi⸗ facto auctoꝛis ſucceſſo damnatur he- mihi nõ placet. nle
cipicbat de minoꝛib. nus etiam vt vendentes 7 emẽtes bu, redis. inexpiabilis eſt'.n. culpa vẽditi m . Prcunia .
degoiuttiſtſtab ins gratie expertes oſtenderet:cuncto miiſterij:⁊ vidicta gratie celeſtis trãſiti ſationẽ crimi⸗
ur: maxime cũ ri S nis dictum. eſt. ſeeri
Burneta eilcnt emen⸗ iantinpanemnſtänecig ne ga litiſ,5 eccon ⸗
dati.extra de ſi.p tuas.⁊ de hoc dixi ij.q.i.in pꝛimis in fi.xx.qliij.ſane. Jo. tra.argu.contra. . 1èMDD h
b VDi per ann ſacerdotio ulun nbnene qaunnerordo ecckłiaſti⸗ uj Wmint ar cxpreſſum cõtra baʒ. dicentem ꝙ quilibet ꝑ pecca/ nin
cus intelligitur pꝛeſertim ſacer:vt.S.diſ.lxxxj.ſi quiſpiam.xxiiij ·q. tum moꝛtale erat pꝛiuatus ab introitu eccleſie.ar.de pe.di.i.qui ſon⸗ t
iiij.guiliſarius.xxviij.q.i.vel expone a ſacerdotio:id eſt ab adminiſtrati/ ctus ſacerdos.xxxiij.q.iiij.vir cũ ꝓpꝛia.nã dñs ſolos ſimoniacos ð ⸗ zjüh
one tempoꝛa lium. coꝛpoꝛe eccleſie eiecit relictis alijs peccatoꝛibus:intellige tñ hoe de g
C Anctoꝛum. illis qui ſimoniam cõmittunt in oꝛdine accepto:lʒ auctoꝛitas genera mie
d )QVi ſtudet.caſus.dicit᷑ ꝙ ſimoniacus nõ poſſit in oꝛdine remanere liter loqui videat᷑:vñ dic cũ ba.⁊.m.ꝙ nec talis ſimõiacus nec publi rer
0 ſʒ talis a cõione remouendus ẽ:⁊ ꝙ graue ſit peccatũ ꝓbat exemplo cus ſoꝛnicatoꝛ dʒ eccłiam añ penitentiã intrare:de hac mẽ notaui. ene
gieʒi iude ſimonis ⁊ dñi:qui vẽdentes eiecit de tẽplo. y⁴⅞⁴ãy⸗nmftx xiij.q.iiij.vir cũ ꝓpꝛia/io.T.tñ dicit qð ẽt mihi ſepe rñdit: pec/ S
4 Studetci effectu. vba.n. ſunt recipiẽda cũ effectu.ff.qð quiſqʒ iuis. catoꝛ quilibet ? etia excõicatus põt intrare eccłiam cã oꝛãdi: dumõ frin
l.i.extra de cle.nõ reſi.relatũ:vel ſufficit ꝙ dat operã. ñ ĩterſit dinis officijs:cũ nõ iueniaĩ pꝓhibitũ ex ð ſen. ex. cuʒ nupꝑ · h. Uben
e ¶Oꝛdine.bñ dicit oꝛdine:qꝛ ſiquis emit oꝛdinẽ nõ põt diſpenſare cira o Dicũq; ſacroſ oꝛdies.qꝛ ſi ꝑx pniaʒ recõciliẽt:qð tũ ꝑ pecunia 1 N
ipſũ: vt.:.e.erga.⁊ extra de ſi nobis.in finiſi a patre ſuo eo ignoꝛante eſſet anerütrennere nõ pñt.yel qᷓtũ ad impᷣcationũ effectũü. letin
emptus oꝛdo:tunc diſpenſari poſſet.j.q.v.c.vlti.ſed ſecus eſt in beneficio⸗ p ¶ Ande ſcriptũ eſt.q offert alijs vel accipit ab alijs vt oꝛdinetur eine
rum retentione:cũ eniʒ renũciat ꝗs bñficio empto põt in illo vel in alio o excõicatus eſt hic:⁊.j.e.perlatũü. M an
lerari: vt.ſ.e.q.x.c.i.⁊ in decre.de ſi ex inſinuatione.illa tñ decre.loquir ca q Boc ð ſimõtaca·i.ſic dare vel acciꝑe ſimoniaca hbereſis ef. miinn
a patre ipſo ignoꝛante ẽ cõmiſſa ſimonia. r (Tradere.i.digne exercere officiũ ſacerdois. ini
ſ¶ BPermanere.ſj.e.ſiqnis.niſi ex diſpẽſatione.j.e.q.v.pñtium. 8 ¶Vm liqueat. añ oĩa. õ.de cõ.di.ij.pᷣma.ſʒ hoc veꝝ ẽ poſt reſur e
Aecõmunione. nüquid ꝓp ſola voluntare eſt excoicandus quis cũ ſit ſi Qlrcectionem: vel añ i pꝛe oĩbus aliſs. l uu
moniacus: certe nõ.qꝛ in volũtate nõ ſcãdaliʒat᷑ ecclia niſi pceſſerit ĩ actũ ¶BDꝛigie. hoc veꝝ ẽ q̊ ad nouũ teſtm:nã iudas añ cõmiſit: vel dic F
ar.xxiiij.q.iij.deus.⁊ di.xxxij.erubeſcant.⁊ intellige a cõione.ſ.fideliũ ab ſat fuiſſe ĩ oꝛigie:qꝛ q;'cito hoc fecit fuit danat?ſtati ſ. cilo·. n
alia ipſo iure ſeparatꝰ eſt etiq occultus.qdð tenendũeſt ex de ſuc.tanta.io. n ¶ ¶ Am oꝛdinaret᷑ lepꝛa.i.peccati vulnere ſe infectũ reddidit.
qð foꝛte hbodie coꝛectũ eſt:ex de tem.oꝛ.c.fi.b. — G Ratiam nõ meruiſti.ar.xxj.q.iiij.c. yvllit. . (

ipr
uſſe
1 ftge
cbun
lbe
e 1,
kenn⸗
ſegin
edſore
cinae
deo;
nſet

uſi
indts
fnni
n
n log
hontii
iſffel
l
nücden
tinang
ni ſit
Uhen

ilti
emiie⸗
ſcähue
potertf
eeſecn
oglenn
lätmi
1Oytbie
tgnen⸗

Nndiet.
deetriti
iiiſtei
müienei
Nigir⸗
Cennſst
grhes
eiget
ollaront
ſecd o
os, 40
is obie⸗
ecali!
ule ij
dicin he
mati o
none
ro
pluct
Nnia
ein dee
arint⸗
mune
Keoh/

elch⸗
gi⸗

ſiccoad)

fbode
Pgehn
*KZL
gße⸗
Sedind
Gnt
mn
ſen

e

Ito turpem. inexpiabilis eſt quo ad oꝛdinis executionem:pel
0 dic ꝙ ĩ deteſtationẽ criminis dicit:x ſicut culpa diſcoꝛdie que
ſoꝛte nec paſſione purgat᷑:vt.s.di·xc.neq; ad caim.vel q; penitet vſ⸗
ad moꝛtẽ: vt. j. e.ſiqunuis. . “
6 Beniq; moabite. iſti moabite ⁊ amonite idolatre erãt:⁊ cũ redi

rent filij iſrael
oc captiuitate
egyptiaca ⁊ ſci/
rent iſti ꝙ ſitim
patiebant:obui
auerüt eis cum
pane ſine potn
ducentes balaã
ſecũ arioluʒ vt
eis malediccret
ꝓpter qð pecca
tũ pꝛecepit dñs
ne eoſ factos ꝓ
ſelitos recipe/
rent ĩ ecclia dei
vſq; in ſeptima
gnationẽ:lʒ ᷣm
aliã trãſlalionẽ
dicat᷑ vſq; in. x.
z ñ Zdicũt ſibi
nã deſcẽdẽtes ꝑ
ſexũ maſculinũ
ñ recip iũt vſq;
in ſeptimã ꝑ fe/
mininũ vſcq; in
x.ſʒ hebꝛeus di
xrit.ꝙ nibil alið
erat recipe eos
ad eccllam dei:
niſi dare eis nu
ptui filias ſuas
biſtoꝛiã de illis
moabit:bẽs xx
xyv.d.c.ſexto die
b ¶ Aſq; i ter⸗
tia.i.niſi hẽant
fidẽ trinitatis ⁊
quattuoꝛ gene/
ra vᷣtutũ:vel qt⸗
tuoꝛ euãgelioꝰ
c C Multipli-
cis.ar.culpa vł
dolũ purgari/p
ceſſu tꝑis:vt.ij.
q· i.in pꝛimis.x/⸗
xxv.q.ix.de gra
dibus.ff. de he⸗
re.vel ac.ven.l.
vẽditoꝛ.ff.ð ac.
⁊ obli.is qui.ex
de fi. p̃ſby. ꝑ to⸗
tũ.e ꝗ ma.ac.
poſ.inſuꝑ.ar.

ſ.e. ventů. ff. de

po.l.i..ſi rẽ.ff.
ð ↄadi.fur.l.qui
furtů.⁊.l.vlti.ſʒ
rei veritas ẽ ꝗꝙ
Iʒ nõ poſſit pur

poſteros. Deni 5y moabite ⁊ ceteri nõ

intrabunt eccleſiam dei vſqʒ in tertiãꝰ
⁊ quartam generationem tãdiu videli⸗
cet vt ſimplicius interpꝛetemur: donec
culpam auctoꝛuʒ multiplicis: ſucceſſio
generationis aboleret. Sed cuʒ illi qui
in deũ idolatrie erroꝛe deliquerunt:in
tertiam ⁊æ quartamꝰ generationem vi⸗
deãtur eſſe mulctati:pꝛofecto durioꝛeẽ
videtur ſententia qua gieʒi ſemen vſqʒ
in eternum ꝓ cupiditate habendi ꝓphe
tica auctoꝛitate damnatur: pꝛeſertizʒ cũ
dñs ieſus chꝛiſtus per lauacris regene⸗
rationẽ omnibus remiſſionẽ dedit pec/
catoꝝ.Cur ergo gieʒi ſemen in eternuʒ
damnatur: niſi vt vitioꝛumꝰ magis qᷓ;
generis ſemẽ ſectatoꝛes ĩtelligas: ſicut
enim qui filij ꝓmiſſionum ſunt exiſtimã

tur in ſemen bonum:ita etiam qui erro

ris ſunt:exiſtimantur vt in ſemen malũ
Nazʒ vt iudei ex patre diabolo ſunt nõ
vtiqʒ carnis ſucceſſione ſed criminis:
ergo omnes cupidi omnes auari gieʒi
lepꝛam cum diuitijs ſuis poſſidẽt:⁊ ma
le queſita mercede non tam patrimonij
facultatem qᷓ; theſaurum criminum cõ⸗

gęregauerunt eterno ſupplicio: ⁊ bꝛeui

fructu. Quia ergo auctoꝛitate leo⸗
nis pape ſunoniaci non niſi ſpiritũ mẽ⸗
dacij accipiunt ſᷣm grego.apud ſimoni
acos ſacerdotium non ſubſiſtit. benedi
ctio eoꝝ in maledictioneʒ conuertetur.
apud eos manet anathema dãdi ⁊ acci
piendi cum ſancti non ſint nec in chꝛiſti
conſtituti coꝛpoꝛe cũ ſint maledicti: nec
ſanctificare alios poſſunt: nec coꝛpus
chꝛiſti tradere vel accipere:nec benedi
cere alijs valẽt.pᷣm ambꝛoſiũ vero ana
thematis oppꝛobꝛio ↄdemnantur atqʒ
a participatione coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis
chꝛiſti alienantur cum accipiatur aurũ
lepꝛa detur:cuʒ inexpiabilis ſit culpa
venditi miniſterij ſᷣm chalcedonenſe còᷣ
cilium ex tali oꝛdinatione nihil pꝛofice⸗
re iudicantur:ſᷣm gelaſium ſimonis dã
natione inuoluuntur:ſᷣm gregoꝛium na

ʒanʒenum in ſacro oꝛdine permanere:

gari ꝓceſſu tꝑis quo ad pñtem caſũ:purgat᷑ ꝑ eccleſie diſpenſationẽ
yt.xxiij.q.iiij.ipſa pietas:vñ verſus.Cõpoſito late fetẽti queſo ciba/
te. Qui putas excluſũ crimen ꝑ tꝑis vſum.de conſue.quanto.ĩ glo.
ſolam conſuetudinem.

d ¶.Et quarta hic nõ ꝓpſequit᷑ ambꝛoſius noſtrã interpꝛetationẽ:ſʒ

unnerreturdel dic ꝙ refert ſe hic ad myſticum intellectũ.i.donec
.

habeat

idẽ trinitatis quattuoꝛ euãgelioꝝ.

e ¶Burioꝛ.⁊ quis dubitat ſceleratius eẽ cõmiſſũ:qð durius eſt vin
icatũ:vt.j.xxiiij.q.i.nõ afferamus.in fi.qð ꝑpetuũ ẽ:lʒ ⁊ ꝓpꝛie vxo
ris interfectoꝛ grauiuſ puniat᷑:vt.j.xxxiij.q.ij.admonere.q; matrici
da.xxxiij.q.ij.latoꝛẽ.qð tñ ſpãle eſt ob frẽquẽtem cauſã factum:⁊ ob

ꝓnã in vxoꝛes ſuas malicia refrenãdam:talia qꝛ ſũt ſpãlia ad ↄñaʒ

trahi nõ debẽt.io.vt.xxvij.q.i.nuptiaꝝ.⁊ di.xxvij.ſi vir.

CPꝛeſertim. reſpicit id ꝗð dixerat durioꝛ yel ĩcipit ibi verſus ⁊ re/

picit ad litterã ſequentẽ.ſ.cur ergo.

g ¶Per lauacri.ſine quo nemo hʒ vitã eternã:niſiꝓ xpᷣi noĩe gs fue⸗

rit baptiʒatꝰſanguie:vt.xv.q.i.S. vt itaq;.de cõ.di.iiij.c.firmiſſime.

hj¶ Vt vitioꝝ. ſophiſtice argumentat᷑ nã idẽ ẽ in idolatria: ſ i pdi /

¶ cis ñ ↄnderat niſi litteralẽ intellectũ. .
Q Tinterttene pleniindine vercenmione odinio-biciterſerit ma

Q. 1

8⁶

giſter de oꝛdinibꝰ hereticoꝝ.Sʒ ꝗcquid Jo.ſauẽ.⁊ alij de hac mã dixerint
iſtud ẽ tenendũ ꝙ quiliber epᷣs ſiue catholicus ſiue bereticus ſiue in eccłia
ſiue ex ↄferat oꝛdinc:dũ tamen conferat ſᷣm foꝛmam cecłie:⁊ recipit oꝛdi/
natus oꝛdinẽ:licʒ nõ recipiat executionẽ oꝛdinis:ſilr ſi taliter oꝛdinati ali/
os oꝛdinẽt idẽ ẽ.⁊ ſic in ifinitũ:vt.j.e.qð quidã.ix.q.i.oꝛdinationes. Idem

aut renouari nulla ratione pñt:ab eli⸗
ſeo lepꝛa perfunduntur:a petro in per⸗
ditione damnantur: a chꝛiſto vero de
templo eijciuntur. Quid aliud ſimoni⸗
acus ſimoniaco in ſua oꝛdinatiõe poteſt
conferre:niſi quod innocentius de ce⸗
teris hereticis teſtatur dicẽs.
Qui ſpiritus perfectionem non habẽt:
ipſam dare non poſſunt.
OS perfectioneʒ ſpiritus ſancti
uam acceperãt perdiderunt ñ
dare eiꝰ plenitudinem' poſſunt que ma
xime operatur in oꝛdinationibus quaʒ
per ſuam perfidiã perdiderũt. Et iteꝝ
qui honoꝛem non habuit:honoꝛem da
re nõ potuit:nec aliquid ille accepit:qꝛ
nihil erat in dante:ſed dãnationẽ quaʒ
habuit per pꝛauã manus impoſitionem
dedit. “ Idem. Simoniacus per pꝛa
uam manus impoſitionem non benedi
ctionem ſed damnationẽ pꝛeſtat
0 Entum eſt ad tertiã queſtionem:
pꝛo ſui difficultate longioꝛẽ exigit
diſputationem cũ nos dicimus ab here
ticis oꝛdinatos vulneratum“ per illaʒ
manus impoſitionẽ habere caput vbi
vulnus infixũ eſt:medicinatreſt adhibẽ
da qua poſſit recipere ſanitatem:que ſa
nitas pꝰ vulnꝰ ſecuta ſine cicatrice eẽañ
poterit. Atqʒ vbi penitentie remedium
neceſſarium eſt:illic oꝛdinationis hono
rẽ locum haberenon poſſe decernimꝰ
nam ſicut legitur:qui tetigerit imunduʒ
immundus erit:quomodo ei tribueturꝰ
quod mundicia ⁊ puritas conſueuit ac
cipere. Sed econtra aſſeritur eum qui
honoꝛem amiſit honoꝛem dare nõ poſ⸗
ſe:nec illum aliquid accepiſſet:quia ni⸗
hil in dante erat quod ille poſſet accipe

re:acquieſcimus ⁊ veruʒ eſt certe:quia

quod non habuit dare non potui:dam
nationemꝰ vtiqʒ quam habuit per pꝛa⸗
uam manus impoſitionem dedit:⁊ qui
particeps factus ſit damnationis:quo/
modo bhonoꝛem debeat accipere:inue⸗
nire non poſſuʒ.ſed dicitur? vera eſt in

ſta legitimi ſacerdotis benedictio:au⸗

dico de pſiciendo coꝛ⸗
poꝛe xpᷣi.j.e.dũñs ðᷣcla
rauit.⁊.c.nõ nocet.j.
de cõ. di. iiij. nõ in no⸗
biſ.loquit᷑ ꝗ̊ pꝛincipiũ
caplłi de his ꝗq ĩ fſoꝛma
ecclie receperũt oꝛdi/
nem. Scðᷣa ꝑs ð illis
ꝗ ex foꝛmã.illi nilsil re
cipiũt:nec aligꝗd cõfe-
rut.qꝛ nemo dare põt
⁊c.vt.ð.c.i.⁊.j.q.vij.
daibertũ.

k Entum . tres

Knãq; macedo/
nes epᷣi quibꝰ hec ſcri
pſit Inno :iter alia fe
cerant qõnes.Pꝛima
erat viꝝe quis ducens
viduã in vxoꝛẽ poſſit
ꝓmoueri:yvel factꝰ cle
ricus ꝑꝑ hoc debeat
depõi:cuius determi/
nationẽ ponit.s.di.x⸗
xxiiij.ſiqs viduã.Se/
cũda erat vtꝝ dicẽdꝰ
eẽt bigamus ꝗ añ ba⸗
ptiſmũ vnã pꝰ baptii
mũ hũit alterã:cuius
determinationẽ põit
8.d.xxvj.deinde.Ter
tia.q.erat an remane
ant clici.i an recipe/
rent characterẽ ab he
reticis oꝛdinati:vl an
deberent ad vlterioꝛa
pꝛomoueri.⁊ dicit ꝙ
nunqᷓ.⁊ hãc qõneʒ in
hoc.c.explicat.

¶ Pꝛo ſui difficulta

te.qꝛ fuit q̃ſitũ ſi oꝛdi/
nati ab hereticis acce
piſſent honoꝛẽ:⁊ ſi ad
eccliam reuerſi recipi
ant᷑ in honoꝛẽ clicatꝰ.

m ¶Nulneratũ.i.ca

pitalẽ ⁊æ ſacramẽtalẽ
dign itatẽ cũ vulnere
id eſt cũ dãnatiõe ſu⸗

ei tenere.
n ¶ Caput .i. qaĩaʒ:nã

⁊ aĩa ponit᷑ ꝓ hole de
cõ.di.v.ne tales.

o .Aulnus. vbi eni

malũ ↄtingit ⁊c.ij.q.i.
ſi peccauerit.
p . Medicina. hoc
videtur ſic exponẽdũ
id eſt reiterãdũ eſt in

bis ſacramentũ.j.e.q.vlti.ꝑ illicitam.hoc.n.videt᷑ intelligendũ cũ omiſſa

fuit ſoꝛma.ar.i.q.vlti.daibertũ.vbi boc inducit᷑
q CC icatrice eẽ.qꝛ ⁊ ſi peniteãt:tñ irregularitas manet qͥ

—

nõ aboler᷑ ꝑ pe/

nitentia: vt. xxv.di.pꝛimũ.⁊.l.di.illud.=.i.q.vij.ſiquis oẽm.
1Ä ¶ PHabere.ſ. xxiij. q.iiij.ipa pietas.⸗ ſed ibi de oꝛdinatiſ a catholic:⁊ p⸗
in hereſim labentibus:hic de bis quibus heretici manus impoſuerũt:vel

hoc de rigoꝛe:illud de miſericoꝛdia.

8 CQuð ei tribuet᷑ ar. ꝙ vxoꝛ nõ tenet᷑ reddere debitũ viro lepꝛoſo.ar.ꝰ
xxxij.q.vij.oẽs.⁊.q.v.ſiquis vxoꝛẽ. vide de hoc cui eſt ſtandũ:extra de cõ/

iu. le. c. i..ij.

t Accepiſſe. alias accipe: ? ſupple ⁊ iõ nõ dʒ ei nocere quin oꝛdiari poſ
ſit.q.d.id qð nihil eſt nõ dʒ pꝛeſtare impedimentũ:vt ex de iurepa.qð aũt.

in fi.ſʒ hoc fallit ex de ſpon.c.ad audientia.

u ¶Bamnationẽ·i.ſacramẽtũ qð damnabiliter hũit dãnabilr dedit.⁊ ita
actus ẽ particeps damnationis.je.q.vij.ſiquis.j.e.q.iiij.ꝓ.cum ergo.ſ.

de conſecra.diſtin.iiij.ab antiqua.

x NHon poſſum. de mero iure.nam ex diſpenſatione poſſum.i.q.ylti.cõ

uenientibus.

y¶Bicitur.i.obijcitur:⁊ hec erat ſecunda obiectio que fiebat innocentio

pꝛima fuit ibi:ſed contra.

Ca-
2 dictione. que eũ hereticus rediens reconciliat᷑ cccleſie: vel que hen. em.dudũ.in fi.niſi vbi lex inhibet venditionẽ:et᷑ de iurepa.de Gi
F Hinlclelane ghe⸗ 81 minnocentius qñ reuertentes ad elka nin iure. C. de re. alie. l. xlti. imo ? qñq; cõpellit vẽdere.C. de cõi . ma.
oꝛdinant᷑:vel qñcunq; aliquis oꝛdinat᷑.h. l.i.ff. de reli.ſiquis ſepulchꝝ.⁊.ff. cõi di. l. i.S. ylti. emere aut nõ cõpel (En
b¶Sea noſtre. ſ.occidentalis. hec eſt tertia ratio. —. lit quis. C. de iure dell. nec emere. ar. . C. de dona.ſancimus. n
Eex.i.oſuetudo.C.de eman.lʒi.alibi ponit ꝓ regula.j.e.q.xij·c.ij.altdbſi u¶ ¶ Pecunie.nã pꝛeciũ in pecunia numerata ↄſiſtii.iſti.deem.⁊ vẽ. . 6
ſuetudo.S.di.xxxj.ni . ſli ſaneti 5 einn. 2 i⸗
eena. ferre poteſt omne vitium:quod a viti? uum dei patris ⁊ filijiſpiritum ſanctum nes. naz p.
4 Hona mo ne dia oo ſrarünonam ergo ſiita eſt oppli delirando fatentur:illi vero ſpiritũ ſan allud fng dio
ab hereticis oꝛdinati centur ad oꝛdinationem ſacrilegi atqʒ ctum efficiunt ſuum ſeruum. Hmnis mutatio e ffoe imin
ſũt ſed etiã aui apnid omnium criminum rei quia benedici enim dominus quod habet ſi vulĩvyen Zben. em.li. ᷓ ngr
eos baptiʒati ſunt im̃ ne oꝛdinationis crimina vel vitia putẽ dit:ſiue ſeruum ſiue aliquid aliud eox m bec emptio *“
ita ꝙ nõ oꝛdinati: vt tur auferri nullus penitentie locus ſi: que poſſidet. Similiter ⁊ qͥ emit domi large⁊ pecunia ſn
ſ.ec· vij. qui iqnallby quia poteſt id pꝛeſtare oꝛdinatio quod naus eius volens eſſe quod emerit ꝑ pte ſimiliter large ene
De enn. ſec longa ſatiſfacto pꝛeſlare conſuenit: ſſy cium pecunieillud acquirit: ita ⁊ hi qui eR g.d gin
losgvncnone eheif nie lexeccleſie venientibus ab bere⸗ hanc iniquam actionem operantur de· en a ſe
matfefoꝛmat: vt.j.ð ticis qui tunc illic baptiʒati ſüt per ma⸗ trabunt ſpiritui ſancto:equaliter pec⸗ ãcut.n. indei mi iii
cõ.di .iiij. ab antiqug. nus impoſitionem laicam tantummo⸗ cantes his qui blaſſemauerunt dicen? raculoꝝ opera inn
e.q·iiij.placuit.trra do tribnere cõmunionem cõſueuit: ne tes chꝛiſtũ in beelʒebuch eijcere demo tionẽ tribuebat zene
ſed ibi de infſantiuus. ex his aliquem in clericatus oꝛdinẽ vel nia:atq; vt verius dicamus iude com- dieabolo q ꝑ ſpi mohon
bic de adult ⁊ diſcre⸗ exiguume honoꝛem ſurrogare. Sʒ parantur pꝛoditoꝛi qui iudeis occiſoꝛi⸗ ruü ſanctuʒ fie fici
e de c. di uij. c. ſc · obiſcitur alij heretici a fide expoꝛtabat bus chꝛiſtum vendidit: cum ergoĩſpiri⸗ bania lt dꝛat u
An igini ovponit ſunoniaci autem æ ſi gratiam ſpiriuus tus ſanctus conſibbſtantialis ſit chꝛiſto ſpas aag wla⸗
pꝓpter cõparationem ſancti venalem putant tamẽ a fide alie eiuſdem ipſi poꝛtionis erunt: ⁊ pꝛocul- bolũ ſibi acqui⸗ ulie
inter ſimoniacos ?⁊; bhbe ni nõ ſunt:atqʒ ideo quod ab innocen dubio in eis non eſt gratia ſpiritus ſan⸗ runt. ntia
reticos in. S.qꝛ. in f⁊ tio de ceteris hereticis decernitur:non cti:id eſt ſacerdotij ſanctitas:naʒ quod y & Cũg meli⸗ lung
ita ſub alternatione valet de his conſequenter nellict⸗ His non acceperunt non habent. ait eni pe us diceret cum nan
veniet vſq; ad. S. con- ſta reſpondetur.ſimoniaci ⁊ ſi fidem te trus ſimoni:non eſt tibi pars neqʒ ſoꝛꝛ enicc. ꝙ pꝰ ſeg ueen
ſtatergo. nere videantur: infidelitatis tamen per in ſermone iſto:quia exiſtimaſti donum Wane Khn
8 )Eναα de qitioni ſubijciuntur. ιAnde beatus deipecunia poſiideri: nam ? viceſimuſ 3 ale ſe lebreſt hiu
diclt.c. de laule: ꝙ de⸗ ambꝛoſius in pꝛimo libꝛo de peniten⸗ nonus canon ſanctoꝛum apoſtoloꝛum quis eps pſbyt ien
pꝛauatus cauſa pecca tia ad nouatianum ſeribens dixit. . ⁊ actus eoꝛundem ⁊ tertius ⁊ quoartꝰꝰ aut diaconꝰ ob zinit
ti ad ſe trãſtulit qð pᷣ⸗ Simoniaci fidei integritatem nõ habet liber regum alienum omnino a ſacer⸗ tinuerit ꝑ pecu ensce
dãanauerat.xxyj.q. v. Etrus: cuz ſimon magice artis cõ dotio pꝛonunciant eum qui aliquando niã dignitate? crit.
nec miru. lufuetudine dep:auatus putaſſet degerit vel acceperit pecuniam in ali ipſe ⁊ oꝛdistoꝛ ſcken
a annnnr mom⸗ gratiam chꝛiſti per impoſitionemꝰ ma⸗ quo tempoꝛe ſiue ante manus inpoſii cins mmocſis ol⸗ cie
r mann accipet ſpi⸗ nus ⁊ infuſionem ſpiritus ſancti pecu onem ſiue poſt accipere enim eſt quen⸗ ne abſeindan? Rn
ritũ ſanctum: ? ei ifůõ· nia compararet:ait:non eſt tibi ſoꝛs ne docunqʒ accipere. Item ex conci⸗ ſicut ſimon ma KNS
deret᷑ ſpũ's ſactus. qʒ pars in hac fide:quia coꝛ tuum non lio bꝛacarenſi ſecundo. gus a petro. Rrie⸗
. n hac fide.ſ.no- eſt rectum apud deũ:vides ꝙ hunc ma Et qui dat ⁊ qui accipit:vtoꝛdines ſis ⁊ .·Et tertius. ielen
ſtra catholica: ſed in gica vanitate blaſfemantem in ſpiriuu cri pꝛeſtentur anathema ſit. vbi dicit de hie inga
actibus aploꝝ habe· ſancto apoſtolica auctoꝛitate condem⸗ Lacuit vt de oꝛdinatione clerico⸗ nobon — imton
nr in er pff D nat:⁊ eo magis ꝙ puram conſcientiaʒ rum epiſcopi munera nulli ſuſci⸗ r aloe! ſn; len
õ qð fſuigdei non habebat. Item grego. in piant: ſed ſicut ſcriptum eſt: quod gra⸗ 2 fiebat ſacer⸗ e
credis obtinere .ſ. vt regiſtro. Simoniacus infidelis eeæ tis donante deo accipiunt gratis dent. dos excelſoꝝ:⁊ ftigen
pecunia infundat᷑ pi bpꝛobatur. non aliquo pꝛecio dei gratia ⁊ impoſi-· Pptrer bãc cam fülen
ritus ſcũs. In boc ⸗ S m omnis auariciaꝰ* idoloꝛum* tio manuum venundetur:quia antiqua peccabat dom⸗ ncni
cit ad ꝓpoſitũ gratia- ſit ſeruitus quiſquis hanc ⁊ maxime in diffinitio patruʒ:ita de eccleſiaſticis oꝛ- hieroboã ⁊ ver r
in bae egeeer ibibs dandis eccleſiaſticis honoꝛibus vigilã inationibus ſtatuit: dicẽs.anathema eſ e deleta in
roreng: e nlr. ter non pꝛecauet: infidelitatis perditio⸗ ſit damti⁊ accipienti:pꝛopterea q; mul· E iant⸗. en
ſequẽs ⁊c. ni⸗ ſubijciturꝰ:etiam ſi tenere.fſidẽ ver⸗ tis ſceleribus aliquantiꝰ obꝛuti ſancto ybio giezi agit. t
k .38 purã. que éät bis quam negat facto videatur. C IJẽ altario indigne miniſtrates non hocte⸗ . Accipere.
ad actũ ꝓgreſſa ẽ. de ex epiſtola tharaſij conſtantinopolitas ſtimonio bonoꝛum operum: ſed pꝛofu ear.n elecrioih⸗ e
pe.di.ic.ſcui etiãõ no ni epiſcopi miſſa pape hadriano. ſione munerum obtinent: opoꝛtetnon ꝛin alienationi ſa
2tingat. Sinmoniscoꝛuz bereſis ceteris damna per gratiam munerum ſed per diligen⸗ ke xt ſme ſnt llr
aelr in hoc ſa bilioꝛ eſſe pꝛobatur. tem pꝛius diſcuſſionez deinde per mul pon ſ neke i⸗ warfe
m An D auari Os qiui per pecunias manus im toꝛum teſtimonium clericos oꝛdinare. tut erpꝛioꝛſ. ial
cia. i dicit ana poſuerunt vel imponunt perrus & Exilla auctoꝛitate beati ambꝛoſij 2 xxix. q i §. bis ih
ricia ſpaliter ſeruitiuis diuinus apoſtolus: cuius cathedram Sõ ſimõiaci ſicut ⁊ alij he ta.j. xxj q · . ei
idoloꝝ:q; tanq; doeo ſoꝛtita eſt ſanctitas veſtra tanquam ſi retici a fide exoꝛbitant:⁊ ideo conſequ? vlti. ⁊ ql vij. de tahe
exhihet anarus numn monem magum deponit. Lolerabilioꝛ: ter de illis intelligitur: quod ⁊ de aliis cimas ⁊c.x.c cc Pnat
mo reuerenti.jxj.q eſtenim macedonij ⁊ eoꝛum qui circa decernitur. Item opponitur pꝛo eſias.eĩ demn unnn
bie ar vi ipſum ſunt ſpiritus ſancti impugnatoꝝ pbetia donum ſpiritus ſanctieſt: hboc ha una ha, let
i quero. A. uimpia hereſis. Ali eni creaturam 7 ſer autem in veteri teſtamento a ſanctis ⸗ ra xxiſij diſti.
Perditioni. ?2 ia ⸗xin. S
Ehereticus ſᷣm ꝓpoſi Accipe. ſi⸗ kicl
tum gꝛatiani. militer ipẽdere ẽ qñcunqʒ ipẽdere:vt.j.e.q.iij.ſaluatoꝛ.⁊.j.e.ſiqſ pbẽ kn
P . Subiſcit. potius enim vocat ꝙᷓ ſit..xxiiij.q·ij.ſane.xj.xxij.q.x. cane das.⁊.c.ſiqs obiecerii.⁊ ẽſi·ff.ð calũ.l.i.S.qdð at. Eſt Sſimõiac g roõe dril
te.viij.q.i.ſciendũ.j.xxiij.q.iiij.ſoꝛte.io. oꝛdis vl bñficij collati aliq munꝰdat:vt dixi ð gieʒi.S.e.q ſtudet.io i
q Os diuinus.in bona ſignificatione a deitate ſumit᷑ nõ a diuinitate a Lacnit.aliquati.ar.ꝑꝑ idignos hãc ꝓhibitionẽ iſſitutã fuiſſe Kan
vel diuinatione:vt. ſ. e. nunq;. poꝛꝛigit᷑ tñ ad oẽs.jæ.q.iij.puenit.j.xix.q.ij.die. ſe
r Et eoꝛum.ſequacium eius. b ¶ Dzʒ.ð.di.lxxxv.c.i.ſo.hic appellant᷑ multi duo vel tres:vel boc i/ igi
s Efficiũt.ſ.quantũ in ſe ẽ.ſicut emere ⁊ vendere dicunt᷑. j. e. ca.q.iij.ſal tellige cum clerici ſunt ignoti. “V eln
natoꝛb. “””ů c ·Per multoꝛum.S.di.lxvij.reliqui.contra.S. xxxiiij.di.lectoꝛ. con ü
tSi yult. nihil.n. tam ↄſonum æc.inſti.de re diniS per traditiont᷑. C. de tra. ⁊.xx.q·ij.opoꝛtet. d ·Itẽ opponit ei.ſ.qð ꝓpoſitum eſi

Bſmnent
aiſlocl
gſitden
ſinni⸗
iſtient
.
Ciich
Nenan
cpe
finle⸗
Ghe
eſeſep⸗
bceiſt
ogeonden

ettin

piit
1ite

6 nodoc.

gcinnni
Gbſeperne
ſmonre

apen
Ettentre

icitdeht

ivi
lebatipe⸗
nandͦ wve
at ſc⸗
erceleet
ter birann
Cdhelin
Noborte
ſteen
ſvdeten

Etcten

genie
Acher,
ſeettih⸗
dlepanot
timmeft
i N
air
orpei

dge

n ti
idain
toleter
ſaocin
Cil,
llbi
niſe⸗
N.
ESune
nöſege
gttpte
nin

ipunti
wn

ſeſſi

atiã ſpũs ſanc
a Aiuda.huiuſm

pꝛincipaliter ꝓ.ſ. vẽdere ſpũalia ſit peccatũ:vel ꝙ; oꝛdo vẽditus nõ

ti. 2 ł, „„»
odi obiectionis ſolutionem ponit.j.q· iij · S · cuʒ

ergo pꝛime.in.c.indices ⁊c.
bᷣ P aices. als incipu duces. verba michee ꝓphete.⁊ eſt talis ca/

cum repꝛeben/
derẽt᷑ de ſimõia
excuſabant ſe
exẽplo quoꝛun/
dã in ve. teſ. qð

hiero. ponit in
hoc.c.Pꝛimo G

nit verba mi
chee ꝓpheie: ?
exponit ea oſtẽ
dẽs ꝑꝑ hmõi ſi/
moniacos hie/
ruſalẽ fuiſſe de
ſtrnctaʒ. Scðo
ibi poterat pe⸗
trus.ponit yᷣba
petri cũ oblata
pecunia ſimo/

neʒ ↄdẽnantis.

Tertio excuſat
ſamuelẽ ð quar
ta ꝑte ficli a ſau
le oblata: quar
to excuſat achi
am de panibus
ſibi ab vxoꝛe
hieroboã obla
tis.quinto heli/
ſeũ de pecunia

quã aʒael nüci⸗/

us benadab ſi⸗
bi obtulit. quia
nõ eſt veriſimi/
leqð acceperit.

¶Eius.popu

li iudaici.io.

d Requieſce

bat. ille dicit re
quieſcere ſuper
oñm ꝗ obtentu
ſacerdotij vlł ꝓp
phetie nõ viuit
luxurioſe: ⁊ ex/-
pone requieſce
bãt. i. gratiã eiꝰ
hẽbãt ſecuʒ ſᷣm
opinionẽ ſuã.
e ¶¶ Nõ veniẽt.
quaſi ipunitatẽ

ſbi pmittebat.
ſ ala. que

minãatur nobis
ꝓphete.
g &Krabit. ho

lli aratro.i.de

ſolabit ⁊ eẽ ðſi⸗

net. ar.ff.q.mo.

vſufr. amit.⁊? ſi

ylufr. ⁊ boc fa⸗
ctũ ẽ a romani

b E Pomerij.

erit.cuſtodia.n.
pomerij colle/
ctis pomis deſe
ri.⁊ ideo hoc
dicit.
CSed faoc.1.
pone. ⁊ ita ᷣm
canones põt ꝗſ
ponere falſum:
de cõ.di.iiij. ſan
ctum.
k Qninqʒ ſũt
oboli. ar.in deli

cto qtitatẽ rei

attẽi. . xxiiij. q
yvlti.c. vlti. . xvij
q· iiij. quicunq;

phetis vendi ↄſueuerat:vñ ſaul ad ſa⸗
muelem ꝓ vaticinio expetendo nõ niſi
cum munere ire pꝛeſumpſit.vxoꝛ etiaʒ
bieroboã ad hominem dei non nin cuᷣ
munere acceſſit.iteʒ chꝛiſtus a iuda vẽ
ditus auriculã ſerui ſanauit. Exemplo
itaqʒ ſaulis ⁊ vxoꝛis hieroboam patet
ꝙ donum ſpiritus ſancti emere vel ven
dere uon eſt peccatum. Exemplo chꝛi⸗
ſti liqt ꝙ ſpũs ſanctus ⁊ſi iiuſte a ſimõia
cis tñ venalis putetur: virtutis tamen
ſue gratiaʒ nõ obliuiſcit:nec deſinit eſfe
ctum ſue gratie etiã venditus pꝛeſtare:
ſed de pꝛophetia beatus hieronymus
in michea competenter ſoluit: malos
tantü accepiſſe ⁊ nõ bonos denuncias.
ali pꝛophete non bomi pꝛophetiam
vendebant.
Adices? inquit eius in muneribus
iudicabant:ſacerdotes eius in mer
cede reſpõdebãt:⁊ pꝛophete eius ĩ pe⸗
cunijs damnabant ⁊ ſuper dñʒ requie

ſcebani dicentes: nonne dũs eſtin no
bis:non venieni ſuper nos mala::iccir
co ꝓpter vos ſyõ quaſi ager arabiturs

⁊ hieruſ alem vt cuſtodia pomerij erit
nemo ambigat hieruſalem pꝛopter ſce
lera que in hoc capirulo leguntur fuiſſe
ſubuerſam. Et paulo poſt: poterat pe⸗
truſ ſimoni mago vẽdere qð petebat:ĩ⸗

mo ſimulate vendere.ſpiruus eniʒ ſan

