ſilung ſen. cx. nupꝑ. ſi ãt ſeruerit. Simili trenpi cẽdo nõ de⸗ ſiaſtice dignitati ie vel eccle en na unt conueni
Dmr aliquis ſub tali enenk a en 97 iferioꝛibus ec—⸗ ⁊ quiei Anis N manu laici acceꝑit allanern. r lxj. di.
ſ. aditione ſuſpen ſiqs ĩ mtati ↄſtituimus. Itey lo ſubi ſuerit: grad? ſui picu nam laicus ſie
int dif donec peni⸗ iqs iperatoꝝ:regũ.ducuʒ:marchionu o ſubiaceat ⁊ cojone pꝛiuetur. Idẽ. Latel poltuioriiepi⸗
i ſeatenne cio coming vel qlibet ſeculariuʒ poteſt 5 Decodem copum. yt. lxj. diſ. oſi⸗
cito gut pſo . KEeCN uz poteſtatum Ailus lai. R uſ.licite eniʒ poteſt ꝗſ
Pmitpd penitet: ſtati eſt tꝑſonaꝝ ĩueſtitura epiſcopatꝰ vel ali ⸗ s laicoꝝ eccleſias vel eccleſi babere ſ zWor g
gtin abſolnt vt.xpj. cuius eccleſiaſtice dignitatis dar 5n ali ag bona occupet vel diſponat. qᷣ late. vr Af wi mach
ſeicin q. vj. noſ ſancto pſerit eiuſdeʒ ſnie viculo ſe Parich um Svo ſecꝰ egerit: iuxta er e duc q eri kX I. di. quicd
ſſnaiz rum.lxxxj. diſ.ſi ſei⸗ ulo je obſtrictuz ee tulũ ab e limini exadri capi/ derit kxiiij.vj. coniu
u quis Arahoce⸗ ciat. Idem. “ ſj ab eccleſie liminibꝰ arceatur. luit. viij. q.j· qui epiſco
cai o tñ excipit du Excommunicationi ſubiaceat nec inne⸗ Waem. De eodem. patum. lxxvij. di . c. ij.
Ka Rcnoades ſtiture ſumat fructum qui de manu laici Icut dñi veſtimẽtuʒ ſciſſum nõ ẽ: ſ x. ol offici io. ſed
m iAlss qrecipit ec eccleſiam ſuſceperitt. de eo ſoꝛiiti ſunt: ita nec eccleſia ſci⸗ han ag doe e⸗
uimn dleſam a laco: ( Voniã ĩueſtiturascõtra ſanctoꝝ idʒ: qꝛ ĩ vnitate tota ↄſiſtit. In poteſta abbas 815 poreſtes
itfr nanenilaue db⸗ patrũ auctoꝛitatẽ a laicis ĩ muln⸗ ſauck ꝛij epi eccleſie reducat: ad cum caſame etict
ogume tiuatus. ſ. eoam Deub. cognouimꝰ fieri: H ut i ſacris canonibꝰ cautum ẽ o⸗ extra de el euay
accedit poſt n ele i:⁊ ex eo plurimas inent. alioqui 9 cautum & o⸗⸗ Lemn adi cc. officij.?
Gmat ceedit poſta pturbatiões ĩ eccleſia ĩ inent᷑. alioquin ⁊ eccleſie ipſe ⁊ clericd m ad noſtram. b.
D eeh religionis oꝛiri: ex bo chailiane ancee earundẽ diuinis eie Gleliel m Dnss. inrnie⸗
ns clericus pꝛeſer i religio ↄturbat᷑.decernimu une CT Item alexan. papa.ij. . tas niſi ſint paupereſ.
n pſit:vt ex ð iure⸗ ricoꝝ iueſtituras enan vrr e ulle e ꝑ laicos eccleſiã obtineat Hl eta.? qua
a. cura paſto⸗ tie vel eccleſie d . r laicos nullo mõ qJl ⸗ eg te. ?.x.q.iij. vnio
cura naſto leſie de manu iperatoꝛis vel mõ qelibet cleriens nn⸗ n
alis. meliul pör Sis vel alicuius lai Ard⸗ re aut pꝛeſb eEUERE . oniam in g⸗
lis. meliuſ p icuius e vir. . aut pꝛeſbyter obt .
E e enſehlar ſpeeloeſten rercnd arhiſin errer obeneen rleſan: vtcitumenponanei
gite mnm v himmaluſ fſcat iueſtitur illaz ap ondl ſieecogim nachi ſuſcipiat:ſpẽ au pninonen, tur. vt exira Benctad
ſcſeli rechirerete⸗ te irritã eẽ ⁊ ſe vſqʒ rgnamlariſſaell bens: vt abbas fiat. NMullus pꝛeſbyter SS coſang. ſuper eo.
gun pꝛelatus: ſed ſi em excõmunicationi ſubiacere. duas vhabent eccleſiss. a Ritopumn ſni
recipit eã quaſi Item ex canone apoſtoloꝛum. Item i conci.chalcedoñ. les ccrleie abehnn
6 . anartore; ali. Becocemg. . Sing ießi ſuos habeãt iconomos. iconomu; enebunt
ſhe naʒ: non vt ibi is epi ari jjiqbuſda eccleſijſ vrru PrlTecſuſ.:
leten it prelgtus. * OQ Xtio itakech ſecularibus pote com buſca eccleſijſ ytrumo q;p ſeinns r quado
lin ee. ent. ibus vſus eccleſiã ꝑ ipſos obti⸗ tiehltates ubnn pᷣter iconomos ep̃i parcchia les ercle⸗
rin⸗ ipſo iure. ? ſic lo deponat᷑ ⁊ ſegreget᷑: oẽſqʒ qͥ illi cõ eccleſiã h⸗ eccleſie tractant:placuit oẽm nt ertta de offi. oꝛ
eH ugc enn municit. E Nẽ er cronica anaſtaſi cleſ aben enegferrlocon tæ debrtizonen
Paſtoꝛal bodltle. — „ Beeogem.“ . nnz. ꝓpꝛio q diſpẽſet res ecck mie debet lconomus
iñ no pidetur cq Ane theſſalonicẽſe⸗ Hõ ſiaſticas ſᷣm ſniam ꝓpꝛij epᷣi:ita cle eligi per epiſcopuʒ. vt
, aſi C. ſ5 . „ 2 „ = 21 E * TY. ſii 4 5
giiche⸗ ſolui ab epiſco tinopolitano ep .r ⁊ ex hoc ne di eccleſie farultates cOſes
ſle r 50SPic0 mnon o epo ↄſe :qué ocilius iſꝑgant᷑ eccleſie facu ſed n
nſe ecuiſanis. d e nrtietrer ecie ↄueniẽtes ĩi vnum renr ſoe minime fecerit:diuinis dieulrun eligat crird
ni e Inueſtitu⸗ ꝓfeſſionẽ ĩſcriptis factam: vt a ꝓpꝛio tutionibus ſubiacebit. dee elcc. cuʒ eccleſia. di
unmg n ded nungd eolitano diſceſſerũt⁊ roma 1 it⸗ ern ex conci.hiſpalenſi:cui interru ures ceclene nde⸗
inueſtitura . . Hocõ; zi .⸗* 18. le gu
c iarhma romano epᷣo cõmunicare ĩ ſcriptii aici ae ſtituendii nande mandimn. C.
ectte er de dona. per tuas. ? e de hi icedominus autem
Ra eintci werrvan ver de his qne ſama Pen er ore r exdeſe di SS Dieſtun a adminiſret
itte chmn dilectue ff. ot rah a· e de conſue.c. ij. i fi.⁊ e de ſuc. ab inteſt i. volumus. Sindici appellantur qui ab vniuerſi res epiſcopi.vt. xxxix
0 Domiam inneſtin n emp. clanbus. ?. ſ. e. c cra · ift. a. ſarum conſtimuntur. actoꝛ vero ad vnam H ad vniueritatem cau⸗
eo AKune.diſceſſerunt.õ.piij i.vt ex ð iurepa.ex litteris. „3 e. ho.l.munerum.ꝭ.defenſoꝛes.vbi dẽ Nlt. nec ob. quog
in unt.õ.piij.q.iiij.nonne.contra.ſo.ibi inciderat ĩ he acieepeegel large ſumit nomen m, Pitiherdrfehii ad certã
Be clero pꝛopꝛio.ar. contra de iura.calũ.i. defenſotre.
de iura. calũ.imperatoꝛ.vbi dꝛ ꝙ iconomꝰ

reſim ia .
m damnatam:⁊ fic ſententia canonis erat lata in ipſunʒ.

. Z *** gtius . tem , E . . g1 . .. „ . 11 39
egnus 7 talis coniuratio non fuit yitioſa. ? ſic non non erit vnus ð collegio.ſed ibi poni᷑ iconomus pꝛo ipſo ſindico n

a en nona actione.i.die.

b· ¶ Judicare·ita di.lxxxix. vecenter.
c ¶ ¶ In vno. xij q.ij.cognouimmns.

d ¶Mec habitu. nũquid ergo albꝰ monachus põt eẽ monachꝰ iĩter nigros:

vr ꝙ nõ:qꝛ glibet ↄfoꝛmabit ſe moꝛibꝰ eoꝝ iter quos viuit.yt.xlj.d.ꝗſꝗs.nã

ex diuerſitate hahituſ
ſcandalũ generat᷑. vt
xij.di.illa. xxxiij.q. v.

ꝙ deo. eð vꝛ ꝙ nõ eſt
ibi diſpar ꝓfeſſio cu,ʒ

tm̃ monachalis ꝓfeſ
ſio ſit ibi. nã dũmodo
clericalis ꝓfeſſio ſit
ibi vna ꝓfeſſio dꝛ.xij
q.j.duo.pꝛeterea vꝛ ꝓ

monachus poſſit fie⸗

ri canonicꝰ.vt. lxxiiij
di.quoꝛũdã.⁊ pᷣlatus
maioꝛ ĩ ſeculari eccła
vt. lviij. di. c.ij. T etiam
epᷣsĩ ſeculari.vt.xviij
g. j. c. j. ⁊ ſic vꝛ ꝙ licite

poſſit eẽ ĩi ea.dẽ eccla

diſpar habitus quan
tũ ad coloꝛẽ veſtiũ:qð
ſatis poteſt admitti.?
boc.h.cõccdit.tñ q;to
magis ſe pñt tales cõ
foꝛmare alijs ĩ exteri-
oꝛi habitu hoc faciãt.
ne ſcãdaluʒ fiat vnde
monachus factus ca/⸗
nonicus vel eßs non
abijciet habitũ: ſed re
tento habitu deſuꝑ fe
rat habituʒ:ĩ quo ma
gis cõueniat eis inter
quos eſt:vt ex de vi.⁊
hone. cle.deus qui.
eVAicis.facultaſ.
breoc veꝝ ẽ ð iure
coi:vt.xcvj.di.bene q/
deʒ.ſecꝰ ſi habeat hoc
ex ſpeciali pꝛiuilegio:
ita iñ vt nõ duret illõ
pꝛiuilegiũ:vr.lxiij.d.ĩ

ſynodo.
Igs pꝛicipũ.do
miationt.j.xxiij.
q.viij.ↄuenioꝛ.xij.qij

C nicunqʒ. „
g E. ge mẽtiſ. nũc vi
ae q̃le ius patro

ni babeant ĩ eccleſia.
E autem ius patrona⸗
mus quoddã ius qð nõ
eſt mere ſpũale nec ẽ
mere tẽpoꝛale ſpũale
non ẽ:qꝛ competit lai
co ⁊ trãſit ad heredes
vt. ſ. e. ↄſideranduʒ. tẽ
poꝛale non ẽ:qꝛ vendi
non poteſt. vt ex ð iu⸗/
repa. de iure.nec põt
dici ꝙ partim ſit tẽpo
rale:parti ſpũale.cuʒ
ipſum ſit ſimplex:nec
recipit diuiſionẽ.vt ex
eo.ti.c.j.tamẽ bene cõ
cedo ꝙ ſit partim tem

.

poꝛale ⁊ partim ſpiritua

Nnona actione didicimus quoſdã

ex veſtro collegio ↄtra eccleſaſticoſ
m oꝛes laicos habere ĩ rebus diuinis cõ
ſtitutos iconomos. ꝓide pariter tractã
tes elegimus vt vnuſquiſqʒ veſtrum ᷣm
chalcedonenſiũ patrũ decreta ex ꝓpꝛio
clero iconomũ ſibi conſtituat. Indeco⸗
ruʒ eni ẽ vicariuʒ epiſcopi laicuʒ eẽ:⁊ vi
ros eccleſiaſticos iudicareꝰ.In vno.n.

eodemqʒ officio nõ debet diſpar eſſe ꝓ

feſſio.quod etiã ĩ lege diuina ꝓhibet᷑ di⸗
cente moyſe:non arabis ĩ boue ſimul⁊
aſino.i.hoĩes diuerſe pꝛofeſſonis i vno
officio ſimul nõ ſociabis. Ande opoꝛtet
nos ⁊ diuinis libꝛiſ⁊ ſanctoꝝ patꝝ obe
dire pꝛeceptis:conſtituentes vt quiĩ ad⸗
miniſtrationibus ſociant᷑ põtificibꝰ nec
pꝛofeſſione diſcrepent:nec habitu:naʒ
coherere ⁊ ↄiungi non poſſunt quibus
ſtudia ⁊ vota ſunt diuerſa.Si quis autẽ
epiſcopus poſt hec eccleſiaſticã reʒ aut
per laicalem pꝛocurationẽ adminiſtran
dã elegerit aut ſi teſtimonio iconomi gu
bernandaʒ non crediderit:vere vt con⸗

tempto: canonuʒ ⁊ fraudatoꝛ rex eccle
ſiaſticaꝝ:non ſolum a chꝛiſto. de rebus

paupex iudicabitur reus:ſed etiam con
nanet oh han Pi an
teʒ in ſynodo ſymmachi pape.
Non Baberlalens
cleſia facultatem.
Bn placuit laicuʒ ſtatuendi in ec

cui ſubſequendi manet neceſſitas: non
auctoꝛitas imperandxi.

¶ tem in concilio eodem gela. epiſco
pus ſyracuſane eccleſie dirit.

Eccleſiaſticas dignitates laici diſpone⸗
re non poſſunt. „4

4

s religioſis nulla de ec

1 Aicis quãuis lla:
. 4 cleſiaſticis dignitatibus aliquid diſ

ponendi legitur attributa facultasi.·
Item calixtus papa. 2

Laicus ſacrilegus habetur:qui diſpoſiti

onem vel dominationem reruʒz eccleſia
ſticaz vſurpt.
02 uis pꝛincipuzʒ vel alioꝝ laicoꝛuʒ
di

poſitionẽ ſeu dominationẽ reruʒ
ſiue poſſeſſones eccleſiaſticaꝝ ſibi ven⸗
dicauerit:vt ſacrilegus iudicetur.
¶Itẽ gelaſi.papa ſenectioꝛi epiſco

In eccleſia quam quis edificat noahd⸗

pꝛe ceteris vendicet.

le:æ tñ ſimplex ?᷑:quia talis diuiſio potius ad itelle/

ctum ꝙ; ad actum referenda ẽ: vt dicit lex que dicit ꝙ illud quod dẽ:ꝙ ſernꝰ
dẽ cõmunis:potius ad itellectum q; ad actũ ẽ referendum:vt.ff. de ſtip.ſer.
ſeruus cõmunis.dẽ tamen annexum ſpũali extra de iurepa. de iure. Efficit
autem quis patronus tribus de cãis dotatione:conſtructione:⁊ fundatiõe.
vnde verſus.Patronum faciunt dos edificatio fundus.Hotatione ⁊ cõſtru
ctione.vt.j.e.filijs.fundatione vt.xviij.qij.abbatem. Siquis autem poſt cõ
ſecrationem dat aliquid eccleſie. per hoc non fit patronus ſed qui ante con⸗
ſecrationem dat aliquid ecclcſie fit patronus.hoc ideo quia ille perducit rem
de non eſſe ad eſſe. Item alia ratione.quia ſi poſt conſecrationem fieret ali
quis patrouus:iam videretur imponi ſeruitus rei ſacre:quod eẽ non debet

vt.ff. de ſerui.ſeruities.ꝭ.vlti.? quod humani iuris eſſe deñnit: ſeruituteʒ ñ
recipit.ff. cõmu.pꝛedio.l.caueri. Sunt autem tria que conſequitur patronꝰ:
bonoꝛem: onus: ⁊ vtilitatem. honoꝛem babet in pꝛeſentando.onus babetin

Caunſa.

deſendendo eccleſiã ne ꝗs dilapidet eam.vt.j.e.filijs. vtilitatem habet
qꝛ ſi vergit ad iopiam pꝛouidebit ei eccleſia.vt.j.e gcunqʒ.⁊ licet omni
bus pauperibns teneatur pꝛonidere tamen ei abundantius qᷓ alij: vt
er̃ de teſta.cum ĩ officijs.Lranſfertur iuſpatronatus quattuoꝛ modiſ

iquid ſtatuendii ec

cleſia habere aliquaʒ poteſtatem:

*◻

„.

ĩ alium. Pꝛimo ſucceſſione:yt.j

ZJe mentis amplectanda deuotio ẽ
qua ſe iulius nobis in re inliana ſui
iuris fundaſſe perhibeat eccleſiaʒ quam
in honoꝛe ſancti viti confeſſoꝛis eius no
mine cupit conſecrari.Hanc igitur fra⸗
ter chariſſime:ſi ad tuaʒ dioceſim perti⸗

nere non ambigis:ex moꝛe conuenit de

dicari:collataꝰpꝛius donatione ſolẽni:
quaʒ miniſtris eccleſie deſtinaſſe pꝛefati
muneris teſtat᷑ oblatoꝛ. ſciturus ſine du
bio pꝛeter pꝛoceſſionis adituʒ qui omni
chꝛiſtiano debet᷑ nihil ibidẽ ſe pꝛopꝛij iu
ris habiturum. Idem.
Hee eodem.
Himigemrins vero petitoꝛia nobis iſi
nnuatione ſuggeſſit:in re ſua qð ſexti
lianũ vocat᷑:baſilicã ſe ſanctoꝝ michae
lis archangeli ⁊ martini confeſſoꝛis pꝛo
ſua defenſiõe füdaſſe: ⁊ ideo frater cha
riſſime:ſi ad muã pertinet parochiã:bene
dictionẽ ſupꝛa memoꝛate baſilice ſolẽni
deuotiõe ⁊ veneratõe ĩpẽde:nihil tñ ſibi
fundatoꝛ ex hac baſilica nouerit vendi⸗
candũ:niſi pꝛoceſſionis aditũ qui chꝛiſti
anisoĩbus i cõmuni debetur.
Itez clemens. De eodem.
OQEENne ꝑ ↄgrua⁊ vtilia facite lo⸗
ca:q̊s diuinis pᷣcibꝰ ſacrari opoꝛ⸗
tet:⁊ non a quoquã grauari.
Item leo quartus carolo regi.
TLaici pſbyteros de eccleſijs nõ eijciant.
IHntra ſanctoꝝ patrũ cenſuras vi
det᷑ exiſtere:ſi ſecularis vel laicꝰpꝛe
yteros ab eccleſijs ĩ qbꝰ tẽpoꝛe oꝛdia
tionis eoꝛundẽ noĩatiꝰ vel itroducti fue
rint:videt᷑ expellere Si vero fundato⸗
res eccleſiaꝝ ad iopiã verger̃ ceꝑint:ab
eiſdẽ eccleſijs tẽpoꝛaliſ vite ſuffragia p⸗

cipiãt. ¶ Ande ĩ toletano conci.legit᷑.

undatoꝛes eccleſiaxꝝ ſi iopes ceperint
eſſe:ab eiſdẽ alimenta accipiant. .

—0. Vicunqʒ fideliũ ꝓpꝛia deuotiöe

de facultatibꝰ ſuis eccleſie aliqᷣdꝰ
ↄtulerint:ſi foꝛte ipſi aut filij eoꝝ redacti
fuerit ad inopiamꝰ:ab eadẽ eccleſia ſuf
fragiũ vite ꝓ tẽpoꝛis vſu ꝑcipiãt. Si

ergo eccleſiaſticas facultates diſpẽſan⸗
di poteſtatẽ nõ habent:multo minus ec

cleſias ipſas qbuſlibet ad regendũ com
mittere vel alijs auferre valẽt. NHic
autẽ diſtinguendũ eſt qͥd iuris fundato⸗
res eccleſiaꝝ in eis habeant:vel qͥd non
habent ius pꝛouidendi ⁊ conſulendi ⁊

di.i.tribus.⁊.lxxiiij.di.quoꝛundam.

c.conſiderandum. Secundo donatõe.
vt ex.e.ex iſnua

tione.?. c. cõſul⸗
tio permuratoe.

yt. ſ. e. nemini.

Tranſit etiã q̃r
to cum vniuerſi

tate.vt ex.e. cuz

ſeculum. Juſ at
patronatus nõ
deſcendit ad he
redes pꝛopoꝛio

nibus heredita⸗

rijs. ſed quilibʒ

eoꝝ eſt patronꝰ

iĩſolidum: vt ex.
e.c.j. ſicut ⁊ alia
iura que ĩcoꝛpo
ralia ſunt inſoli
dum deſcenduũt
redum.yt. ff.de
ſerui.vie.ĩꝛo.

b ¶ Collata. ſzʒ

nõne antequaʒ
fundaret᷑ debuit
dos aſſignari.
vt de cõ.di. j. ne⸗

omiſſum fuit re

ſtaurandũ ẽ: vt
di.viij. ꝗ contra
moꝛes.

i ¶ ¶Pꝛoceſſio⸗
niſ.i.ꝙ pꝛocedet

cum iplo ad epi
ſcopum: cũ cleri
ci pꝛeſentantur.

olim m̃ nihil in⸗

ris habebãt pa
troni pꝛe alijs.
yvt. x.q.j. vouerit

Iteʒ ⁊ ſi cenſus
aligꝗs ipoſitus ẽ
auctoꝛitate epi:
illuʒ põt petere.
pt ex eo.pterea.
xviij. · iſ. eleu⸗

Maxrpianis.

ergo iudeus no

efficeret patro⸗
nus. lʒ fundaret
aliquã eccleſiaʒ.

cunc.

locꝰ nec ſint ibi
pᷣdones. nec ali

quo modo peri/
culoſus ſit:nam
ꝑꝑ bas cauſas

debet eccleſia tranſmurari in alium locuʒ.yt.].eo.ſiquis vult.⁊ de con.

quã ẽ noĩatus vel electꝰ.nã idẽ ẽ auferre qð nõ dare.pt dixig. c.q·..de

cime.ſacit ad idẽ er ð reſti.ſpo.ſepe.ff.ð bo.auc.iud.poſ.quis ar.O ex

de ap. ſignificauit. vbi dꝛ:nemo deiſcit᷑ niſi ꝗ poſſeſſioneʒ babuit. ff. de

vi ⁊ vi ar.l.j.S.Hᷣ iterdictũ.ar. vbi ei tm̃ ꝗ poſſedit dat᷑ hoc iterdictum.
Vicũq;aliqd.nõ tñ ꝑꝑ quãlibet rẽ modicã datã ante oſccratio
nem efficit̃ gs patronus. niſi tm dederit qðᷣ ſufficiat ad neceſſa/
ria miniſtroꝝ ⁊ ad luminaria.vt ð con.di.i.nemo.
p ¶¶KAd iopiã.

— . .

nõne eccleſie tenẽt᷑ oibꝰ pauꝑibus

ſubnenire: vt. . .

3
q.j qim. Relpo.ſieiſz iſtis abũdantiꝰ qᷓᷓ alijs ex de teſta cnʒ ĩofficijs:?

Celeſiaſ.
V. ꝑ cõgrua.
vt nõ ſit ifirmuſ

4

us
un
pe
o dech
niniſi
unn
E
r c
g;
uilon
Pome
llcben
unece,
tienie
hüm
ſne hins
idi⸗
mui⸗
ns 4
poſe.
cid
uluen
(ni⸗
d
iünſta
iehſe
tüing
inpen
iah⸗
ondt
erked
dheſt
eton
Aſe
intni⸗
n teid
oh
Urckdin
Alſte
mn
ffnurn

(aädin

m ntra.noĩati.ͥ ex ſola noĩatiõe aliqs cõſeꝗt᷑ ius yt. lxxij. di pla
cuit. viijq.ij.dilectiſſimi.ij.q.vj.noĩatiões.ð hᷣ dixi.xxiij.di q'to.
n ¶ Erxpellere. hic habes ꝙ expelli vꝛ ꝗ nõ admittit᷑ ad dignitateʒ ad

xvVis Q. vu⸗ 125
ng melius pꝛonidebit ei q quãdoq; fnit diues.vt.xlj.di.nõ cogant᷑. Iſind obiſcit: vꝛ ꝙ ſufficiat ſi dicat:eligatis aliũ.vt.xxviij.di.pꝛiuſq.⁊. xxxix.d. pe
tltin aut itelligas quando patronus i ſũmam egeſtatem deductiusẽ.⁊ qnũ trus.qð põt admitti: ſʒ põt patronus cũ ſuꝑioꝛe agere:vt epᷣs crimẽ ꝓbet vel
ugt do eccleſe ſuꝑeſt.xxv · q·ij. S.xlti. ad fiĩ eo eni caſu libertus teneĩ alere eũ admittat.xt.viij.q.iij.artaldus.ix.q.iij.nũc vero. .
hnnn N ſuũ patronũ. vt. ff. ð agno. li.l. iqꝗs a liberis..parentes.⁊?. S· pe. m Qaaeincoberodcgeri, extranei.⁊ vꝛ ꝓidiſtincte loꝗt᷑.naʒ que⸗-/
gnige 8. lspropinge. ſic vꝛ ꝙ iuſpatronatus nõ iranſeat niſ ad he dam iurepatronatus ad extraneos beredes trãſeũt.vt. Cð i ius vo.
fegi redes ſanguiniſ l.ij. vꝛ ergo ꝙ ſi patro
rici tm.c. indiſtincte ⸗⸗⸗ . .ð .„ ,B „ nus ↄferat cccleſie vel
hnin, loqtur dc quoli· ſacerdotẽ iueniẽdi:ſʒ nõ hñt ius vẽdẽdi innuito non auferat᷑ licearqʒ illi pᷣibytero erxtranco iuſpatrona⸗
n bet herede.j. .· vel donãdi tanquam pꝛopꝛijs. cui voluerit pꝛo ſacro officio illius dio⸗ tus ꝙ ammodo ñ põot
ſenm cõſiderandum. ( Vngde in canonibus inuenitur. ceſis cum conſenſu epiſcopi ne malus: auunuedilapidantes
ich mun oane 3 Heredes eius q eccleſiam conſtruxit ? erxiſtat commendare. ndgga adc e
„ nato vecrimie ibſi p ea ſollicitudinẽ gerere debent. Item gregoꝛius papa. öteſti ſignificantt. Pe
n, amittit fil? in ½ Nlijs vel nepotib? ac hõeſtioꝛibꝰ p BBeeoem. bboabilius yꝛ qy tali iuri
mi patronatus: vꝛ piquiseiꝰ:qoſtruxit vel ditauit ec⸗· Atiõis oꝛdo nõ patit᷑:vt mõaſterin qð eſt ad vnilitatẽ ⁊ fa
kat ſc. vt. vj.q. ſ. cleſia licitũ ſit hãc hr̃e ſolertiã:vt ſi ſacer cyoõtra volũtatẽ fundatoꝝ ab eoꝛu,y nuoꝛẽ iductũ eccleſie ñ
tannn rex. ⁊.fl.ð ii qoteʒ aliqͥd ex collatis rebꝰ defraudare diſpoſitõe ad arbitriũ ſuũ qͥs debeat vẽ poſſit patronus renũ
kutmth repa. ꝗq contra. Snuiderit: aut hõeſta ↄuẽtõe cõpeſcãt aut dicare. Oꝛouidẽtia tñ ⁊ admonitio clare. vñ tz filij abſtine
ite ⁊æ.l.iiij.ar.cõtra 2 in dir 5 5 pS ac e; ant ab hereditate: nõ
ſtci dicut gda gñ Ebpo vel indiciconigẽda denũciẽtꝰ. Qõ ne ep̃i a fundatoꝛibus eccleſie honoꝛari iõpdiderũt iuſpatro⸗
ene panallomiis ſi talia epᷣs agere tẽtet:metropolitão eiꝰ debent. Unde gregoꝛius. natus. pt.ff. ö. iurepa.
urt ſolo papa: cum iſmnuari ꝓcurẽt. Si at metropolitanꝰ ta Epiſcopoꝛum pꝛouidentia a fundatoꝛiꝰ filij. nec. n. generali re
nuin ilud hbabeat au lia gerat:regis hoc auribꝰ itimare non bus eccleſie honoꝛeinur. mnmnmniciatiõe remittit do
E aoꝛitate canõiſ.· differat:ipſis iñ heredibꝰ i eis rebꝰ nõ li Snſiderãdũ ẽ qᷣtenꝰ ſi ᷣm ꝓuidẽ⸗ luoers 8 e e nu⸗
n ar .· ex . tl. c. . xel ceat q̃ſi ꝓpꝛij iuris ptãtẽ pᷣferre: nõ rapi tiã ⁊ admonitionẽ ep̃i ipſi cohere⸗ leiar. Sanne ta⸗
kaaͤr e enmeler nã ⁊ fraudẽ ĩigerere:ñ violẽtiã quãcũqʒ es veas voluerit tenere: ⁊ honoꝛare fa cuj dohant oſtiept er
ngin der pot aliguez pſumer: ſz hoc ſolũ iĩ ſalutarẽ ſollicitudi ciat. Si qt hoc ↄtradixerint:ĩ ei poteſta e.ex ninugnere,
nürti pꝛiuare iurepa- nẽ adhibere: ꝙ autnullã opatio noxaz te maneat: vtrum eas conſiſtere ꝑmittat n Jplures. anler⸗
tronatus ſedq nocẽs attigat aut mulctã vel aliquã ꝑte,y aut reliquias inde auferre velit. DIi. bic dꝛ ꝙ ep̃ᷣus
ſe nõ poſſet.ar. ſalutariſ mercediſ aſſumat. Si qͥs vo de ¶Item ex concilio triburienſi. ꝑp diſcoꝛdiã patrono
Giie 23 bocer ðiu iceps hec mõita temerare pᷣſumpſerit: · Reliquie auferantur eccleſiarum ſi plu⸗ n 5 aulen ecck⸗
n b enſeiet. Male rapta cũ ↄfuſõe reſtituet: ⁊ excom res heredes de eis contenderin. mosc iug 2uctorita⸗
dneie Denũcẽt· municatiõis anue: ſniam ſuſtinebit. I plures heredes ↄtẽderit ð cõi ec⸗ NN dꝛ ꝙ iug arctoutd⸗
nſgen ergo patroi pñt H 8 cldORÜρει tefert ſi patroni nõ
flintt acenſare vel de. Itez exↄci. toletano quarto. Aeſia:auferriiubeat eps reliqaſſa 2coꝛdant vſqʒ ad.iiij⸗
nmtief nuciare ſaced Fundatoꝛes eccleſiarum oꝛdinandos ĩ cras ⁊ eccleſiã claudi.donec cõmuniꝰſẽ meſes:vt exc. qm iꝗ
ſpigtnn teʒ:vt. . e. q. ·. c eis epiſcopo offerant. ſu ⁊ ↄſilio ep̃i ſtatuãt ibi pᷣibyteꝝ ⁊ vnę⸗ buſdam . alibi viq; ad
g ſtitutũ.imo glibʒ ( Ecernimꝰ vt quãdiu füůdatoꝛes ec de viuat. Ut g exhis auctoꝛitatibus ſexvt ex co.ti eam te.
nd ge ſua plebe. tcdlenſiax ĩ hac vita ſuꝑſtites fuerint: colligit᷑ de manu laicoꝝ eccleſie recipit Diſtiguas ergo: quia
kid⸗ Hehe ꝓ eiſdẽ locis curã habeãt ſollicitã:itaq de nõ ſunt:niſi cũ ↄſenſu epiſcopoꝛum. entenime uter
mmit expte ade. JIde, ectoꝛes idoneos ĩ eiſdẽ baſilicis idẽ iwfi ¶Juxta illud magocienſis concilij. tcr ipſos patronos.ſi
dan. o ed fa eppᷣo offerãt'oꝛdinãdos. Qõ ſi ſpꝛetis eii· Hon liceat laicis pꝛeſbyteros de eccle⸗ iſterep̃m⸗ patronum
ninr cere patronũ in dẽ fudatoꝛibꝰ rectoꝛes ibidẽ pᷣſumpſerit ſia eucer. tunc epᷣs ponct icono
bbktit eccleſia ↄuentu oꝛdiare epᷣs:a oꝛdinationẽ ſuã irritã no Aici p̃ſbyteros òᷣ eccleſia ñ eijciãẽt: muʒ eccleſia. quouſ⸗
niort⸗ ali.ar. lxiij. dire Uerit:⁊ ad verecundiã ſui alios i eoꝝ lo neqʒ ni eis ↄſtituant ſine ↄſenſu ſuoꝛu,z q; ſit terminatü nego
zdifen atina. ⁊ er de iu co quos ipſi fundatoꝛesꝰ cõdignos ele-⸗ epoꝛum. ¶ Itẽ ex ↄcilio cabilonenſi. ciũ.vt er ð offi.oꝛ.cu,ʒ
Igtfen repa..nob. S geritoꝛdinari & Itẽ ex rũana ſynodo. Abſqʒ epiſcopoꝝ pſenſu laici pꝛeib vos.ſʒ ſi iter patronoſ
gtdin ihoc eſt dꝛa: qꝛ nungel roana vnodo⸗ q; ep ſcopovſenin laicipꝛeibyte Eiſcoꝛdia. aut ſupex
rus jeccleſig conn.⸗ domino conſtructoꝛis monaſterium ros de ecdeſijs non eijciant. Liectione facta gb eist
gi mali patronns non eſt auferendum. sl NMNuentũ eſt: q; multi arbitrij ſui te⸗ aut ſuper ipſo iurepa
gon non pᷣſentat nec Onaſteriũ vel oꝛatoꝛiũ canonice meritate:⁊ qð ẽ grauiꝰ ducti cupidiꝰ tronatus. ſi ĩ elcctõe
ſeſ4 eligit. ex ð iure⸗ ↄſtructü a dominio ↄſtructoꝛis eo tate pᷣſbyteris quibuſlibet abſqʒ ↄſeniu diſſentiũt: tunc ſi põt
. contra. xyiij.qij. abbatem. 4“ ioꝛibꝰ inuat᷑ meritis.yt exe.qm i ꝗbuſdã.ſʒ ſi pares ſunt:gram poteſt facere
Piiti ¶KRegis. vt eu coꝛꝛigat cũ per eccleſiaſticum indiceʒ coginõ põt.y cni vult.yt.lxiij.di.ſi foꝛte.⁊ ex.e.cũ ant.ſi vero ↄtentio ẽ de iurepatronatus
nie. d. PPellimus · xvij. d ner licuit. vel etiam cũ index cccleñaſticus de-· eps iſtituat aliquẽ ĩ eccleſia.⁊ ille poſtmodũ pñtet᷑ ab eo ꝗ cuicis iuſpatrona
ſhe es e: vt e de fo. compe ex tranſmiſſa.alias non põt adiri index ſecula tus.yvt ex.e.ti.ſi vero.⁊ hoc faciat ſi ↄcoꝛdes nõ fuerit vſq; ad ſex mẽſes a tẽ

ris:yvt.xj.q.j.placuit vt quiſqʒ;.
ll — „ „ „ .
H Quod aut.hoc eſt dicere:vt aut in multo aut in aliquo pꝛoſit eccle
Reiſe le:aut ſaltim in nullo noceat.

poꝛe vacatõis vł vſq; ad q̃tiuoꝛ a tꝑe mote ↄtrouerſie. vt ex.e.ti.eã te.⁊.c.cũ
pꝑꝑ.ſi ãt eps hoc ſine ſcadalo facer̃ n põt:tũc clandet eccłam. vt hic dicitur.⁊
extra.e.ti.c.j.⁊?.ij.

Annue. i. per annum abſtinebit a ſacramentis eccleſie ſi laicus ẽ:ſi o ¶ ¶ Cõmuni. nõ ſtat᷑ bic iudicio maioꝛis ꝑtis yt ex.e.qm.ſicex ð reſcrip.
Pis Nctabchonct xij q.ij.apoſtolicos.⁊.c.abbatibus. c.paſtoꝛalis.ſilr vꝛ ꝙ i elegatis a pꝛicipe no ſtat ſnie maioꝛis ꝑtis. vt.C.de
ſm 0—09²˙P cernim?idoneos. ð eodẽ epiſcopatu.yt.lxxj.di.hoꝛtamur. ap.iofferẽdiſ ⁊.l.iubemꝰ.ſilr.i diſcoꝛdia crcditoꝝ.vt.C.ꝗ bo.ce. poſ. l. vl. ſilr i
rit 9 ½¾. Offerat. dixit h. ꝙ i eccleſjs collegiatis hoc ius ht patroni can ſa liberali. vt. C. de cõmuni ſeruo ma.l. ij. boc valet. ſimiluer ĩ omni re
Nt nt repꝛeſentent platos epis:⁊ vt iterſint electioi.xt· xxiij.q·ij. abbatẽ. ? cõi.vt.ff. cõi di.ſabinus.⁊ hodie in electione epiſcopi.vt exira de clec quia ꝓ
n d.c·.v.ſi ꝗs epoꝝ.⁊.lxiij.di.pꝛicipati.ſed ð eum ẽ.ex.e.c.nobis. pter. Sed queritur ſi duo ſunt patroni: ⁊ vnus reliquit plures filios ⁊ alter
in Fundatoꝛes.⁊ ſic vꝛ ꝙ auctoꝛitate huiꝰ capituli laicꝰ poſſit ĩſtitu vnicum.an iſte vnus par ius babeat cum illis pluribus:videtnr ꝙ ſic. cũ ex
ere ĩ ſpualibꝰ ⁊ tẽpoꝛalibꝰ.xel dic ꝙ ipſe epᷣs reuocabit faciũ ſuũ.vt e pluralitate ſucceſſoꝛum non debeat variari obligatioff. de ve rb.ob.l.ij. vn,
e de elee. noſti. l.di. penitẽtes. Itẽ ſi es pꝛimũ pñ̃tatũ ſpꝛeuit:⁊ Fm rece⸗ de omnes illi debent reputari pꝛo vno.cum in loco vnius ſuccedant.xt.ff. de
i pittenet pᷣmo ꝓuidere.vt cx.e.ti.paſtoꝛalis.qʒ alex.dederit epo electi condi.⁊ de.cui fundus:quemadmodum ſi plures ſunt modo canoniei in ec-
ſi oneʒ: vtrum pꝛimũ pel m vellet recipe. ex.e.ti.cũ autẽ.cũ ergo epᷣs pu cleſia ꝙᷓ pꝛius fuerunt non plus iuris habent modo multi q; pꝛius habue-
ſce niatur ꝑ illud.c.paſtoꝛalis.patet ꝙ hodie epᷣs nõ hʒ electioncm. runt panci.Sed contra quilibet iſtoꝛum eſt patronus in ſolidum. ergo iſti
ü QNDnaſterlum. icceleſiam. plures plus habent iuris ꝙ ille vnus.? hoc pꝛobatur. ff.de bo.li.ſi ibertus
Gn 4 dñnio.i.diſpoſitõe.ẽ ergo bic ar.ꝙ epᷣs iuito patrono non Ilem ſecundum hoc non plus iuris haberet cui conceſſa eſſet poteſias eli-
t . pot de eccleſia facere monaſteriũ. vt.ſc. ꝓxi.qꝛ iã derogaret᷑ ĩ hoc ini genqi ꝙᷓ; pꝛius per ſe habuit.qdð falſum videtur.vt ex de elec. ne pꝛo defectu.
nee patroniĩ electione ⁊ in recipiendo ab eccleſia alimenta.ſc nec dñs rei ⁊. ff.de aſſig.li.l.j.in fi.Dic ꝙ ſunt omnes cqualiter patroni.vt ex.e.c.j. foꝛ⸗
g, pot vſum rei imntare etiam in melius inito yſufructuario.ff.de vſn.? te.boc verum eſi cum hereditas eſt diuiſa.
n 4 ba.l.pl. ar. tamen contra.x.q.j.c.j.⁊.ſ.e.c.nemini. p ꝰ Mnuentum eſt. niſi graui non eſt ergo quis pꝛo qualibet culpa deponẽè/
N 6 . He malus. ar. ꝙ fufficit aliquẽ ñ malũ eẽ.vt nõ.viij.q.j.ʒ.⁊ tene᷑ ··Qdu.yt.lxviij.di.c.j.item ar.ꝙ nullus debet pꝛiuari ſuo bencticio ſine
G S pritatũ recipe: niſi aligd obijciar ĩ ꝑſonã ciꝰ.vt. xv. di. de pſona.l.: culpa ſua. vt. lvj.di. ſatis peruerſum.= extra de conſii.cognoſcentes. ar. extra

„4 di poſtq. ? e eo.tipaſtoꝛalis. Scd nungꝗd epᷣs tenet ꝓbare crimẽ q/ ęcle egro.c.ylti.ſed illud pꝛopter ſcandalum p:o quo multa omitiuntur.yt
actcet 2 i
Ofeece

Cauſa.

ivt conſtitueretur. ex de no. oper. nun. eum ex iniuncto.

—

a ¶ Coꝛã epiſcopoergo ſolus epiſcopus põt cognoſcere ð crimine:vbi agi
tur de pꝛiuatione beneſicij ſiue ad alia penã: dũmodo non agat ad depoſiti

onem oꝛdinis.vt notaui.xv.q.viij.in ſũma.licet autem non remoueat᷑ aligs

ab adminiſtratione niſi pꝛo graui culpa:tñ regulares pꝛelati pꝛo eui culpa

modo iſtoꝛum modoꝛum quis voueat:non licet ei recedere quo ad de

um ſed quo ad eccleſiam licet a pꝛimo voto ei recedere.ſed nona ſeci
do. Sed mirum videtur cum hoc ſit peccatum quo ad deum: quareec
cleſia illud tolerat cum boc ſit laqueuʒ inijcere talibus ⁊ decipere aĩas
coꝛum:quod non eſt faciendum.yt.xxvijq.j.de viduis cum dominus

remouent. vt. ex de ſi⸗ ipſe noluit facef
mo. ꝑ tuas.in fi.⁊.S.e. —„ . . S „ differentiazʒ in⸗
keein. ſuoꝛum epᷣoꝛũ eccleſias dãt vel auferũt: Ongregatio debet ſibi eligere ab ter iuramentum
b ¶¶Sicut ergo. biero vñ oʒ vt canonica regula ſeruata nullus batẽ:poſt abbatis ſui moꝛtẽ vel o Zſimplicem loq̃
õ abſqʒ ↄſenſu epi ſui cuilibet pꝛeſpvytero viutte ſi ipſe diſceſſerit vel peccauerit. lã. vt. xxij. v.n
Emini. quile eccleſiã det:quam ſñ iuſte adeptuſ fuerit ¶ Eps eni non debet abbatẽ violẽter rei umen Dotme
nnllilick dare iuſpa⸗ hbãcnõ niſi graui culpa coꝛ epo canoni nere in loco ſuo: ipſe autẽ nõ põt aliquẽ ter dellberi tdeʒ
tronatus pꝛiuate per- ca ſeueritate amittat. ¶¶ Sicut ergoꝰ au oꝛdiare aę ſuis ꝓpiĩquis vel amicis ſi⸗ 2 volũtatẽ ? vo
ſone vel etiaʒ cõmuta ctoꝛitate hieronymi decimas male poſ⸗ ne voluntate frat?y. tuʒ ſi gs recedit
re cum pꝛinta perſo⸗ ſeſſas a laicis epiſcopo conſentiẽte lice Uidã pꝛeſbyter ifir a deliberatione
na:ſed dari poteſt po monachis de manu laicoꝝ reciꝑe ⁊ eaſ uagmitate grauatꝰ ſe fie non peccat moꝛ
monaſterio vel comu prerpetua ſtabilitate tenere: ſic ⁊ ecclen⸗ ri velle mõachũ di⸗ laliter: ſigs aut
tari cum monaſterio: as ꝗ laicis male detentas cum conſenſi xit: eccle ⁊ bñficio in recedat a ꝓpoſi
pvendi autem nulli po iſ⸗ bis ad oꝛdinãdu au ad 10 d5 firme fixe
teſt. pꝛo iſtoꝛum caſu epiſcopox lʒ monachis ad oꝛdinadum man aduocati renn rat ĩ gio ſuo pee
facit quod legitur ex accipere ⁊ eis in perpetuum pꝛouidere ciauit. Moſtquã ↄualuit mox ſe futurũ cat.ſj venialiter
e.ti. de iure. ſed eis bb . Unde vꝛba.papa.ij. . monachũ negauit: ⁊ eccleſiã ⁊ benefici fßm quoſdam.yt
ſtat extra.e ex inſnnag Sine voluntate epoꝝ decias vel eccle⸗ um repopoſcit. Mic pꝛimum queri-⸗ e de vo. ⁊ vo re 1
tione.in pꝛin. ſed pot ſias a laicis monachi non ſuſcipiant. tur:vtrum reus voto teneatur: an lice- demp. litteratu/ N
dici ꝙ ibi vn⸗ alij ce ⸗ y CEcimas ⁊ eccleſias a laicis mona at ei a pꝛopoſito ſui coꝛdis diſcedere. ram. Fm. . vero Mn
ſit adminiſtrationem 6 chi nö ſuſcipiant abſe ſenſi S do: leſia ⁊ beneficiuz ei peccat tal moꝛ⸗ Ke
olickamenonenmde Qch piant abſqʒ conſenſnun Secundo: an eccleſia ⁊ beneficiuʒ ei lliter: aeſiver⸗
Ait iuſpatronatus en epiſcopoꝛum ⁊ voluntate. Quod ſi ali reddenda ſunt qui pꝛius libera volunta bis vouiſſet. yt mmin
prrꝛius fuiſſet patron? ter pꝛeſumptum fuerit: canõice vltioni te refutauit.Tertio:ſi contigiſſet euʒ ſe. ꝗbona.ſʒa
5 .autem intelligit de ſubiaceant. ſe ⁊ ſua monaſterio tradidiſſe:an licen⸗ voto qð verbis ſi
ipſa eccleſa:ꝙ nulluius Item ex decreto ſilueſtri pape. tia abbatis liceat ei ad pꝛopꝛia redire. expꝛimit ſine cũ iß
poteſt dare cccleſam Miulli liceat ĩ ſuũ ius monaſteriũ cõuerę· ¶ AQuarto: ſi ſine licẽtia abbatis rerro ſolenitate ſiefſ
Habreon vt ide faciat rere alii tñ ad oꝛdinãdũ mrader illõ valée abierit: an ſua ſibi ab abbate reddenda neca no hrece⸗
abitaculuʒ. vt. xix. q. „ e 2= dere ſine moꝛta iuja
iij que ſemel. De per Emini regum aut cuiquã homini ſint.·· OQ. I. „ libeccaloßz oll d
multatiõe ecclefe pla, /in pꝛopꝛiumius liceat monaſteris Nog autem a votodiſ vrergcle. rtwo. ſeoti
num eſt: quia non poꝛ um tradere vel conuertere niſi ad aliud cedere nõ liceat: multis rurſuſ.ũʒ alex vi uß
eccleſia permutari ni mõaſteriũ.vel cõmutar̃:niſi cũ alio mõa auctoꝛitatibꝰ pꝛobatur. eatur dicere ꝙ niſai
ſi cum alia eccleſia.vt ſterio.vel quocunqʒ cõmertio vendere. aitenim pꝛopheta:voue poſt votum ſim üulin
extra de rernʒ permm. Quod ſi factum fuerit non valebit: ſed ◻tes rec te vorn domi⸗ Plex põt öhima ſuuſi
ec queſtiones. Salis ipſum monaſterium in pꝛiſtinum refoꝛ⸗ no deo veſto. AAimonii N c⸗ chn
o ꝙ ſiue ſit eccle/ ſt UO gcleri. vel vo. ye ſha
ſia ſiue iuſpatronatui meiur aium. Item augu. niẽs. ſʒ illud itel nrei
bene poteſt ↄcedi ma W Itemex. eodem. Que deo vonẽtur:neceſſario reddanf. ligas cõpara⸗ titei
naſterio: dum tamen Ep̃ᷣi ⁊ fratrũ cõſilio monaſteriũ ad mee Unt quedam que etiam non vouẽ tiuna ꝑmiſſiõe.io iſot
habeatur ↄſenſus epi lioꝛãdũ alii ſupponere nullus ꝓhibeaßk. Æα 1tes debemus: quedam etiam que n ◻α Vnt qdã. ben
ſcopi.yt extra e. cõſul 85 quis vult monaſterium ſuum ad niſi vouerimus nõ debemus: ſed poſt⸗ debemus. lutg
Aatonbte Exccinul melioꝛandum'in alium locuʒ pöere quam ea deo pꝛomittimus neceſſario Nra kae ang en
nier reiat cum conſilio epi ⁊ fratrum ſuoꝛum: reddere conſtringimun. Goigiſanneg K
ſti.ſpo. cũ veniſſet io. dimittat pꝛeſbyteruʒ in pꝛioꝛi loco ad Item hieronymus. by bo ſalngnins i
Ego credo ꝙ iuſpa⸗ miniſteria eccle ie. . . DHDaeeodem. põt.ð gbꝰ habet lfie
tronatus poſſit conee .Item ex concilio magocienſi. Ouentibus non ſolum nubere ſy de pe. di. ij. cha⸗ in ſi
di ſine epiſcopo.yt er MOublice pñie ſubijciant᷑:qui circunue etiam velle damnabile eſſe. ritas. nnii
e.illud.8 . niendo aliquos tondere pꝛeſumunt. Item gregoꝛius in regiſtro. o Enedã t. finen
n dropꝛium. ic Onſtituit; ſane ſacer iſte conuent?ꝰ· Bignus eſt ſupplicio qui ſeipſum deo rümeimniegt ueni
eAbonaſterinz. · vt epiſcopi ſiue abbates qui noni ſubtrapit a voto reſiliens. tas. ſent
HHõä ffructu animarum ſed in auariciam ⁊ tur Nanias deo pecunias vouerat: p Pꝛomitti⸗ le⸗
G₰ Iquis. ad melio⸗ pe lucrum inhiantes quoſlibet homineſ quas poſt victus perſuaſione diaæ⸗ m.ar. ꝙ ex nu⸗ n
randum. bec efſft circunueniendo totonderunt:⁊ res eo⸗ boli ſubtraxit:ſed qua moꝛte mulctatus da ꝓmiſſiõe ꝗs ilm
vna de tribus cauſs rum tali perſuaſione ſurripuerunt peni/ eſt:ſcis.Si ergo ille moꝛtis periculo di-⸗ tenetĩ:vt.xij. ij tlle⸗
pꝛopter quas tranſſe tentie canonice:vtpote turpiſ lucri ſecta gnus fuit qui eos quos dederat num/· cqciq; ſuffragio laff
runnur ecleſe ð loo toꝛes ſubiaceant. Hi vero quiillecti co mos deo abſtulit: conſidera quanto pe ro un
õ depoſuerunt:in eo quod ceperüt riculo in diuino iudicio dignus eris:qui Iiſi tale ſit ilud —
tempoꝛis.? eſt contra erſeuerare cogantur: res vero eoꝛum non nummos ſy temetipſumt deo omni q pẽdeato alie un
regulam illam. xixq. beredibus reddantur. potẽti:cui te ſub monachali habitu de- no arbitrio vt ſi nn
iij.que ſemel. ? perdit Item ex concilio toletano. uoueras ſubtraxiſi. vnꝰ cõingat) pp⸗ fe
pꝛioꝛ eccleſia pꝛiuile⸗ Sine voluntate fratrum aliquem de ſu⸗ ¶ Item ſuper ezechielem. mintat otinetiů. (itt
gium ſuum. pt. S. . ⁊2 li is pꝛopinquis abbas ſibi ſubſtituere nõ Ante dei oculos cadunt qui bona que nontenct. rt ur
vimng, valet. concipiunt agere recuſant viſ.ijſim ie iln
g ½ Bnſtituit. boe . napiunt age votũ aliqd abſſti an
L. legitur. xx. q. nẽtie ñ põt face nnne
lij. conſtituit . re vxoꝛ ſineviro nd
5 eed neila hbas ve atharan. Fgrxxiij.q.v.manifeſtũ.nec monachus ſine abbate.xx.q iiij. monacho. wi
i Retinere.ſi vnlt ꝑ humilitatem renũciare.vt. xviij.q.ij.abbas. Item nec filius impubes ſine voluntate patris.xx.·ijc.j·⁊.ij.nec ſere AQm
ʒ᷑Peopinquis. 5. di. xxxix. decenter. io. uus ſine voluntate dñi.vt.liiij.di.ex antiquis. . Lrwſi. diſſi ſin
idam pꝛeſbyter. 7. TCVonſtringimur. niſi foꝛtius vinculum ſuperueniat.xxvij· dil.lt 4
Vog autem a voto.Hic queritur:an liceat alicui diſcedere a vir. . è ie
, voto. Et in hac queſtione magiſter diſtinguit: ꝙ aliud eſt vo ſ Nanias.de hoc habes.xij.q.j.dilectiſſimis„··c·c· Run
( tum conceptum coꝛde oꝛe ſimpliciter pꝛonunciare:⁊ aliud ẽ A G Temetipſum.ar.ꝙ maioꝛ eſt alienatio perſone ẽ rei ſic. xij. Auun
eobligatione aliqua ſe obnoxiuʒ facere.ſed tamen quocunq ipꝛecibigs.—e A

Nrttce

llrie.

houint
ſegenu
ſhore
Cnmii
Clnri
Neatüht
garſenn
locruße
ſtcigciin
nnithie

GCtnmnae

Nm
Inniti
Unt
iniir
uni
es
en

XVII.

9 Ai bona agunt.ſmatrimonium.
b¶ Simwelioꝛa. i continentiam.

cBeliberant.firmiter pꝛoponendo: ? tunc ſecundũ.b.pecesnt moꝛ

taliter: ſecundum alios venialiter.

——

OQI I. I. II. Z. III.

i Weneſicia. nunquid clericus qui fuit ĩpꝛobatione ꝑannum debet repete

.

.

i96

