natus:ĩmo ab epiſcopo adhuc eſt oꝛdi ugu.nõ i,
nãdusꝰ:ſic iſta errãs nulli eſt copulata dlligere poſſuʒ
coniugio:immo eſt copulãda: Ad hec. qui nobis pſa
g10: P . * mã vel alio mõ
cogniti ſunt.in⸗
cognitos autezʒ

— ,. — . — ,
ↄſuetudinẽ retinẽs. Itẽ ↄſenſusꝰ vtriuſ

5 matrimoniũ facit:qꝛ ergo iſti ꝰpiuncti

natura nõ bʒ er⸗-

regẽ fracie:nõ
errat in ꝑſona:

ſed in fſoꝛma vł

qualitate: vel
noĩe.ſed ſi ah

fuerit cognita
redder̃᷑ pꝛimo:

diligere nequiuimus.ſʒ certe Iʒ hoc poſſit ↄcedi ꝙ nõ ſit reſtituenda

qualitat ꝑ/

pꝛioꝛi· nõ tñ dico ꝙ debeat ſtare cũ ſecundo.cũ ibi ſit erroꝛ:nã crra/
re ẽ aliud pꝛo alio putare:vt.xxij.q.ij.in quibus.⁊.xxxviij.diſt.uis.

iiẽ eadẽ ratione ꝗ emit aurichalcũ ꝓ auro ↄſentit in aurũ.qð falſũẽ
yt.ff.de ↄtrahen.em.alioquin.⁊.l.qui tñ.nã lʒ nõ circa illũ cuius nul

lã noticiã habnit:errat tũ circa pñtem.hu.tñ ⁊ lan.dicũt ꝙ ſit matri⸗

moniũ cũ iſta.ſʒ hoc nõ credo cũ ibi ſit erroꝛ:g nõ eſt ibi ↄſenus:qꝛ

nibil eſt tã Zꝛiũ ↄſenſui qᷓ; erroꝛ:vt.ff.de indi.l.ii.
n ¶ Item ꝛſenſus.vt. xvij.qij.ſufficiat.intelligitur aũt ↄſentire niſi
xpꝛeſſe diſſentiat:vt.ff.ſo.ma.l:.ij.O.voluntatẽ.⁊ ex de ſpon.ſicut ex
litteris.⁊ ex de bis qne fi.a pꝛe.c.ij. Yòl
o ¶ ¶Errauit.qꝛ aliud ꝓ alio putanit:hoc eſt errare.xij.q/ij.in quibꝰ.
yel,ꝓ vero falſum putare.xxxviij. di.q'uis. .
pCõſenſit.nihil eſt ta ↄtrarium ↄſenſui qᷓ;erroꝛ:vt.ff.de ↄtraben.
em.alioquin.ff.de iuriſ.om.iu.l.ii.
q ꝛdinãdus.vt.ly viij.di.pꝛeſbyteri.
1r. Aliam.q.d.non.nam nec ille erroꝛ venditionẽ impedit:q erroꝛ

ſhun
itonent
ſrſti⸗
ſnethe
ulnß
ſpin!
liſte av
Ptiegni
metb⸗
beegni
fetgpi

Pebesr⸗
ſenemir
. tuien
ſbiepn
Mndanne
uodeno
ſdeacn
dhecne⸗
fſdeinrin
Kr ib
inli w
inhen

ͤſten

rcn
(lgn
Mliceno

uftnef
—
crcſt
inchein
ncgen⸗
füigenin
nnmndt
oii
ſſtnſie
luncn
nmmniͤß⸗

deſeht
noncie
ſahin
Alüthein
lcni
Ocnlnn
i
lin
nberi

ni

enifoedg

künfca

Kdechant

ſelliunet
kenueene
igſeſne
bdea
iceſenn
efhent .
cb NRon
Heſiden
ſgritettg

deapin
Atlonncn

voltaed

bet
ſenctigt

crorif
iccgii
naf donn.
ſpoſeigen
aettd
mniſtt
ſunit u

Nimfn
crorache

glin nvng

lihna
eitra
ſtitninn.

bel. D

XXIX

ſexus ipediat.ff. de õben. em. alioquin.S.i.tñ dicit.l.ꝙ ſoluit᷑ emptio
pactionẽ ex ẽpto.ff.de ac.em.ex empto.S.ſiquis virgin.
a Perſone· ꝑſona ẽ ſm.b.rõnabilis creatura indiuidua eſſentia.

utat᷑. dicit. R.qꝛ in hac littera nõ dʒ eſſe ipſe.⁊ hec vox hic nõ

e ¶ Aurich

28

alcũ. voluit dicere marcellus q eẽt emptio ⁊ venditio:qꝛ ĩ coꝛ

pus ↄſenſum fuit:lʒ ſuerit erratũ ĩ materia.i.in ſubſtantialiũ qualitete:ſʒ
Alpianus cũ coꝛꝛexit dicens nõ eẽ venditionẽ vbi erratũ ẽ in materia.ff.
deↄtrahen.em.in venditionibus.pignus m tenet ſi obligat es ꝓ auro: yt

ff. de pigno. ac. l.ii.

ꝓnomẽ ſʒ adnerbiu: vt ſit ſenſus erroꝛ ꝑſone ẽ qñ putat eẽ virgiliꝰ

tenlecs .
lea

PenritA
li ficei
nting
dinem .

ünivne
Gs q
tcund
NCli

Rz nõ ſit in reꝝ natura nõ minus tñ ẽ ibi crroꝛ ꝑſone.itẽ ſi oliquis ba
beat tres filios:⁊ aliqua ↄſentiat in maioꝛẽ ſiliu:poſtea pñter minoꝛ
nõ tenet marrimoniũ cũ eo.

—

Emeret.i.quaſi a ſeemptũ ꝑ traditionẽ acciperet.iõ autẽ ſic ex-.
ponũt doc.qꝛ ſi duobus venderet ⁊ ſecũdo traderet.ſecũdus eẽt po⸗
tioꝛ:vt.C. de rei ven. quotiens.ff.de rei ven.ſi a ticio.ſʒ.g.intellexit lit
terã iſtã ſic qñ.ſ.ſcdᷣo nõ eẽt vẽditurus ſi eũ cognoſcerei.vnde cũ exrra

¶ AQengditux.i.venditũ ſe traditnꝝ.
enimrelvendiun ieneguur.

ret in ꝑpſona que ſecundo offerebat pꝛeciũ nõ phebat cũ ea. ff. de ſur.
ſiquis vxoꝛi.5.cũ ticio.ff.de pᷣhen.em.cũ ſeruo.nec errãs dñinʒ tranſ

fertff. de geqni. re. do.ſi ꝓcura.? ſic plana eſt littera.⁊.l.ſi a ticio.⁊ il⸗
lo.l. quotiẽs.itelligit᷑ cũ ſcienter cũ duobus oxit.doc.tñ exponunt ivt

dixi emeret.i.emptum acciperet.⁊ hoc ꝓpter illud quod ſequit᷑.nlun

quid cum paulo c.

i hoc loco: ⁊ ibi ¶Putabat. ſigs aũt
ẽplato.nã iĩipoſ errat ĩ ꝓpꝛio noĩe dũ
ſibile ẽ vt putes Mõ omnis erroꝛ ↄſenſum euacuat.qui nerit: putans lege pꝛimogenitarumꝰ: ? iñ certũ ſit de quo cõ
nirgiliũ eſſe pa eni accipit in vroꝛem quã putat virginẽę paaternis imperijs ſe ſibi iure copula Etia⸗hocno offiei
Pnende renl vel qui accipit merenſee quã putat eſe tam. q ame erroꝛ gerſone nonmlos ex, Kecus aut in oppella⸗
patet:qꝛ ipoſſi/ caſtã: vterqʒ errat:qꝛ ille coꝛuptã eſti Qcuſet: auctoꝛitate illa ꝓbatur: qua ſoꝛoꝛ tino.ff de herc inſti.cñ
bie eſt ꝙ quis mat virginé: T iſte meretricẽ reputat caa vxroꝛis vtroqʒ inſcio ſoꝛoꝛe videlicʒ ⁊ ideo minus ·ff. de le i.
putet de virg / ſtam.nuquid ergo dicendi ſunt nõ con- marito in lectũ eius iuiſſet: ⁊ a viro ſue Liiij. 2
lio ꝙ ſit plato: ſenſiſſe in eas:aut dabitur vtriqʒ facul-⸗ ſoꝛoꝛis cognita perhibetur que ſine ſpe & Subſequẽs.ſ.x/
nec econuerſo: tas dimittendi vtranqʒ ⁊ ducendi alia? cõiugij perpetuo manere cenſeatur :ille xx.q.y. S. ſed obijcit.
qð ver eſt jmn vex eſt ꝙ nõ omnis erroꝛ ↄſenſũ exlu- tamẽ qui cognouit eam per ignoꝛantiaʒ ehenrar,
nor Ae⸗ dit. Sederro⸗ alius eſt parſone ains excuſatur. Aliter Ai hoc ” pꝛ ĩo nuptui trad ce
yirgiliireſt pla⸗ foꝛtune: alius cõditionis: alius qualita⸗ bolus nonnunq ſe in angeluz lucis ral 1l Inleio⸗.vrriij.
tonẽ eẽ virgl tis.erroꝛ perſone ẽ quãdo hic putatur foꝛmat:nec eſt periculoſus erroꝛ ſi tũc q.i.⁊=.ij.iĩ lecium.
olij vo cedũt elſſe virgilius ⁊ ipſe eſt plato.erroꝛ foꝛtu creditur eſſe bonus:cũ ſe bonum ſimn- k Tranſfoꝛmat.s.
ꝓiiſte putat ili ne quãdo hic putatur eſſe diueſqui pau lat.ſi ergo tũc ab aliquo ſimplici quere xxvj.ꝗ. v. epi.
eẽ platonẽ:ñ im per eſt vel econuerſo.erroꝛ conditionis ret an ſue beatitudinis vellet eſſe parti⸗ E Soſoꝛtiu. hoe ve-
eg hor quãdo putatur eſſe liber qui ſeruns eſt. ceps: r ille reſpöderer ſe mneins cſort⸗ mirg ſraiter ein gen
p accidis ab i· Eerxrroꝛ qualitatis eſt anack putat᷑ eſſ. ebd n ce tran ſrer unanic Rickanr e nere dicit le velle eſſe
nuit ꝓpꝛinz no. nus qui malus eſt. erroꝛ oꝛtune ⁊ quali coſen iſſe in cõſoꝛtium diabolice dãna⸗ partticipẽ ſue beatitu
mẽ: inter quos tatis cõiugij cõſenſum nõ excludit.erroꝛ tionis:an nõ potius in participationem dinis.ſecaſi ad ſpecia
k. h. bac opi. ſe· vero perſone ⁊ cõditionis cõiugij con⸗ eterne claritatis.item ſiquis hereticoꝝ lia deſcenderet: nõ tñ
cutus eſt bicig. ſenſum nõ admittit. Siquis enĩ paciſfſe noie Auguſtini vłꝑ Ambꝛo. vel Hiero. ob boc excuſat ſaul:
hm boc planu ꝭ rretur ſe venditurũ agrum marcello: ⁊ alicui catholicoꝝ ſeipſuʒ offerret: at q qui adoꝛabat demo⸗
q dieit g pin⸗ voſtea veniret paulus dicens ſe eẽ mar ad ſue fidei eum imitationẽ pꝛonocaret nẽ quẽ credebat eẽ ſa
ratis puter de cellu. einerei agru ab lo: munqut d Aule pꝛeberer 16 uſn n cinus igel le mirũ.hoc iõ qꝛ iterceſ
aliquo ſit ali paulo ↄuenit iſte de pꝛecio aut dicẽdus tentiam diceret cõſenſiſſe: nõ in hereti ſt culpa ſua: vl ibi ido
us habes. xxpj eſt agrum ſbi Vendicife em ſiquis e ſectam Ea in nearitotem antliee leari Iadarand. .
q.v.nec mirum pꝓmitteret ſe vendituꝝ mihi aurum:⁊ ꝓ figdei quam ille hereticus ſe mẽtiebatur m Relſcidere. vt. C
dot dicit augu. K offerret mihi anntchaleum.: ita babeneranin ergo hec perſona decepta de reſcin. ven. quiſꝗs.
ꝓ hüc puto eæ& me deciperet: nũquid dicerer cõſenſiſe erroꝛe nõ in hũc ſed in euʒ quẽ iſte ſe mẽᷓ niñ ſſerecegine vi⸗
n dene in aurichalchum: nec ergo aliquado in tiebatur eẽ pſenſit: patet q eius dinnr ñ mexoe emper Nacn
ff. de excep. rei illũ cõſenſi:quia cõſenſus nõeſt niſi vo fuerit.erroꝛ foꝛtune ⁊ qualitatis nõ exx dilecti. vel niſ habe⸗
indi.⁊ an eãdẽ. luntatis:ſicut ergo hic erroꝛ materie ex cdudit ↄſenſum:veluti ſiquis ↄſentiretĩ ret peſtiferas herbaſ
ff. de fur. ſi is . cludit cõſenſum: ſic ⁊ in comugio erroꝛ peelaturã alicuius ecclie quã putaret ee vt. C. de edil. edic.ſñ pᷣ
Sſi n mibi.¶ 5 perſone.nõ enim cõſenſit in buc: ſed in dinitẽ ⁊ illa eẽt minus copioſa:qᷓ;nis hic dium:vel niſi dediſſet
iurein. eñ g.tl eij quez putabat eſſe.ſʒ obijcitur iacob deciperet erroꝛe foꝛtune:nõ tñ poſſet re doous cauſã ctui: yt
nnlarta⸗ vbi di nõ ↄpſenſerat in liam ſed in rachel: ſeptt nuũciare pᷣlature accepte. ſilr que nubit ff.de Lolo. eaatcr.
rurſiquidẽ annis ꝓrachel ſernierat: c erꝰ pauperi: putãs illu eẽ diuitẽ: nõ põt re⸗ Kanent
e hoſtpato. o eo ignoꝛãte lia cet ſibi ſuppoſita: nõ nũciare poꝛi ↄditioni:qᷓuis errauerit. er an bnili cõ
leio. ſz qro cir⸗ uit cõiugium inter eos:ſi erroꝛ perſone roꝛ qualitatis nõ excludit ſimiliter cõſẽ⸗ 4 ditione re-
ca qua perſona conſenſũ excludit:qꝛ vt dictum eſt nõ in ſũ:vtpote ſiaᷣs emerit agꝝ vel vineam: bers poſſit re
dicis bũc erro⸗ eã con ſenſerat ſed in rachel. His ita re quã putabat eẽ vberrimã qᷓuis iſte erra Cecedere.⁊ quidẽ ſic poꝛot·
rẽ ſoꝛe. dico ſpodetur. Cöſenſus alius eſt pꝛecedẽs: ret q̃litate reꝝ rẽ minꝰ fertilẽ emẽdo:nõ ſi ignoꝛauit eum eſſe
capimn alius ſubſequẽs. pꝛecedit ↄſenſus quã. pot tñ vẽditionẽ reſcidere. ſilr qͥ duxit ĩ Krun fo tichns igrn
Gotrabit en qo ante carnalẽ copulam in indiuiduã vroꝛẽ meretricẽ vel conuptã quã putat cvivr.ſ.⸗ gnb. gn
bere cuz ali⸗o: vite cõſuetudinem vterqʒ cõſentit. ſube elſſe caſtã vel virginẽ nõ poteſt eã dimit? ois erroꝛ ↄditionis i·
yñ dico ̈ circa ſequitur quãdo poſt cõcubinalem: ſiue tere ⁊ aliã ducere. 2hH. pedit mairimoniũ: ſʒ
abñtẽ pſonã nõ foꝛnicariũ coitum cõſentiunt in idem:ia Ccunhejar queſtio eſt ꝓpoſiꝰ mñ ſeruilis erroꝛ och
errat.nam dio cob ergo ⁊ liam nõ fecit cõiuges pꝛece⸗ a de ↄditione:an liceat mu⸗ tionis: nec etiã ſemp
ꝓYyſi pꝛio iã ile dens cõſenſus ſed ſubſequẽſi:nec tamẽ e ⸗ lieri dimittere eũ quẽ puta- talis erroꝛ ipedit :vnñ
2ſenſt in iſam ex pꝛimo cõcubitu foꝛnicari iudicantũrx bat libexꝝ ſi poſtea illũ inue⸗ ( libera vult cotrahe
? iſt modo ↄſẽ fie marfrals mouerit: JT neritſertmu. mulieriſf ecu ſerno ? otrabit
tit in illẽ ma ⸗ ( ille maritali affectu eam cognonuerit: J. nerit ſeruũ.ꝙ vero mulieri’ß (ñ libero nõ dirimiĩ
mimoniũ: ſj q Tilla vxoꝛio affectu ſibi debitum perſol at a ſeruo diſcedere multis rõnibus matrimoniũ: 3 ibi ſit
nii ſi ille ẽ moꝛ⸗ I=ðWB erroꝛ cõditionis:qꝛ ñ
inunſ in quẽ con Mß = 1 intelligĩ talis dece⸗
ſenſit: æ⁊ alius pñtatur ſibi:an talis erroꝛ ĩpediat matrimoniuʒ. ſic. · prta que cũ melioꝛi cõtrabit qᷓ credebat.ſimiliter dicit ꝙ ſi ſeruus credit cõ

trahere cũ libera ⁊ cõtrabit cũ ancilla:nõ dirimit᷑ matrimoniũ:qꝛ ↄſentit
in hoiem ſue ↄditionis.⁊ qꝛ nenter põt aliquid alij obijcere:⁊ ita ꝓpter er
roꝛẽ ſerui nunq; dirimũ matrimoniũ.ſʒ certe pari ratione videt ꝙ ſi aliqᷓ
eredit ↄtrahbere cum vno ⁊ cõtrahit cũ alio qui eſt ditioꝛ ⁊ melioꝛ ꝙ ma⸗
trimoniũ teneat:qꝛ nõ videt᷑ decepta.alij autẽ dicunt ꝙ ſine erret in meli⸗
oꝛi vel in deterioꝛi cõditione ſemꝑ dirimit᷑ matrimoniũ.tertij dicunt ꝙ ſi
interneniat erroꝛ in diſpari ↄditione dirimit̃᷑ matrimoniũ: ſed ſiin pari ñ
nõ dirimit. vnde ſi libera vnlt cõtrabere cũ libero ⁊ contrahit cũ ſeruo:vł
ſeruus vult ↄtrabere cum ſerua ⁊ cõtrahit cũ libera:nõ tenet matrimoniũ
ſed ſi liber vnlt ↄtrabere cũ ſerua ⁊ cõtrahit cũ libera.vel ſi ancilla vult cõ
trahere cũ libero ⁊ cõtrahit cũ ſerno tenet matrimoniũ:ꝛ vtrobiq; ẽ pa
ritas.⁊ hec opi.bona mihi videt᷑ b.dubitari autẽ cõſueuit ſi libera cõtra/
hit per erroꝛẽ cũ homine aſſcripticie cõditionis:an teneat matrimonium
b. dicit ꝙ teneat.lex tamen cõtradicit in anten.de nup.S. alferipretordl.
2

cLegẽ. nõ quo ad

quãtum ad nentꝝ è matrimoniũ ?2 quantů ad vincnlũ matrimonij.
eque põt maioꝛ recedere a minoꝛe ſicut minoꝛ a maioꝛe:ſed nõ ẽits

iiij. . C. de ſenatuſcõſul clau. . vng.

a ¶Hec ſeruus.a ſacramẽtis eniĩ eccleſiaſticis nõ amouendus:vt cxtra

de cõiu.ſer.dignũ.vel ab illis que ſunt iuris naturalis:vt a voto in auten.
de mona.S.hic aũt.colla.i.vbi iuſtinianns inducit hec eadẽ verba apoſto/
li ad ꝓbandũ ꝙ ſeruus poſſit eẽ monachus:ſed quantũ ad ius ciuile ſer-
uus nõ habet ꝓ hoie
vt. ff. de regu.iur.q;tũ
ad ius.
bꝓ Anibus. red-
Aituri ſunt ar.
wꝓ ſeruus nõ tenetur
obedire dño in atroci
bus.xj.q.iij.nõ ſemꝑ.

videt᷑ poſſe ꝓbari. In xpᷣo enĩ Jeſu nec
iudeus nec grecus nec ieruus neqʒ li⸗
ber:ergo nec in cõiugio xpᷣianoꝝ.eadeʒ
enim lege in fide xpᷣi vterqʒ regitur. idiſ
ferenter.n. ab aplo dicit᷑ oibus:qui vult
nubere nubat in dño:⁊ iterũ mulier nu

ꝓmotionẽ.irregularꝭ·
eni efficit̃ qui cuʒ ſer⸗

na otrahit. xxinj. di. bat cui vult in dno tm: nõ pꝛecipitur vt

ingenua nubat ingenuo:ancilla ſeruo:

ſiquis viduã.ſʒ ſequũ . . Ter
vnã legẽ Rioe ſed quelibet eaꝝ cui vult nubat in dño.
ſpectu ad ius naura Itẽ iulius papa. c. iiij .
le.na de iure natura⸗ Licet ſeruo matrimonia cõtrahere.

li quilibet cũ qualibʒ QO Mnbus nobis vnus eſt pater in
poſſet here ita ſer½ ¶Acelis:⁊ vnuſquiſqʒ diues pauꝑ ſer

nua cl iners:niſ ob⸗ uus liber equaliter ꝓ ſe a/ aiabus eo⸗
d Ingenuns. ar. a rü rationẽ reddituri ſunt. quapꝛopter
toto in quantitate ab omnes cuiuſcunqʒ cõditionis ſint vnaʒ
vninerſalibus ad ſin- legẽ q;tum ꝑtinet ad de habere nõ du
gularẽ.xix.di.ſi rons bitamus.ſi aſt oẽs vnã legẽ habẽt:er⸗
no.B go ſicut ingenuusꝰ dimitti nõ põt:fic nec
S Jquis.i matri· ſeruus ſemel cõiugio copulaius vlteriꝰ
mammonii ee mier dimmitt poterit. . Ie zacharias papa.
ſeruũ ? liberã:quod Ancill in matrimonio ſuſceptam viro
cõtra legẽ C. de inc. Dimittere non licet. „
nup.l.ii ſed abꝛoga⸗ ¶ Iaquis liber ancillã in matrimoniũ
ta eſt quo ad hoc vbi acceperit:nõ hʒ licentiaʒ dimittere
ſcienter öhitr. eã:ſi cõſenſu amboꝝ cõiuncti ſunt exce
Sed vna.quantů pta cauſa foꝛnicationis ſed vna ler de⸗
g NJauis dubitafX. inceps erit per omnia ⁊ viro ⁊ femine.
*Oaſtee Itẽ iulius pa. uter pauromu r libe
C. de inceſt. nup. bu N 2ltet leſſe matrimonium legitimum.
milem. vbi dicit᷑ nõ IJauis ancillam ſuam in libertateʒ

donauerit: ⁊ in matrimoniuʒ ſocia
uerit:dubitaturs apud quoſdã: vtrũ hu

põt eẽ matrimonium
inter clarum viruʒ ⁊

abiectã mulierẽ.⁊ in- . eleafti .
ter ſenatort eiberti. lnſ mod nuptielcoſtime eſſe videant᷑ an
b ¶Et legibus. æ ita nõ: noſ itaqʒ vetuſta ambiguitateʒ deci
leges ↄtradicerent: ? dentes talia cõnubia legitima eſſe cenſe
illis legibus cans nõ mus.ſi enim ex affectu fiunt omnes nu
obuict: non tenet ma prtie:nihil impium ⁊ legibus cõtrariuʒ
trimoniũ.nam ꝙ le· in tali copulatione fieri põt:quare pꝛe⸗
ges habeant locũ in dictas nuptias inhibendas exiſtimaue
matrimonio: licet.h.

cõtradicat eſt ar. xx- Limus. Mis ita reſpöõdemr. nõ negatur

xv.q.v.ad ſedẽ.õ.xxvj

q.ij. ꝙ autem. xxviſ. W ſi neſcitur eſſe ſeruilis cõditionis libe

q· ij. lex diuine ĩ fi. uy re põt dimitti:cum ſeruitus eius fuerit
de dicunt quidam depꝛehenſa.illud autem apoſtoli iulij
cũ lex dicat nõ eẽ ma pape intelligendum eſt de his quoꝛum
trimoniũ cũ ancilla: cõditio vtriqʒ nota eſt.huius autem cõ
ErC.ae n.. ditio mulieriincognita erat.nõ ergo pꝛe
niñ cũ ſcienter ducit. Miſſis auctoꝛitatibuſ cogitur manere cũ
ꝓ vybi etiam cũ licra illo: ſed liberum illi eſſe oñditur vel ma
bit ſernus credens nere vel diſcedere. Unde in conci.

ſe ↄbere cũ ſeruas nõ apud vermeriam cui interfuit rex pipi⸗

tenet marrmonium. nnus ſtatutum eſt. c. v.
QJZauis ingennꝰ?.· SOe eo qui ancillam duxit in vroꝛẽ quã
fociat. ſed pone “ “ urit xo Ans
ꝙ liber ignoꝛãter con
traxit cũ ſerua poſſtſes .
dñs manumittit eã ⁊ ipſe cognoſcit eã poſt eius man umiſſionẽ poſt cõpe

rit eã fuiſſe ancillã tꝑe pcti matrimonij:queritur an poſſit eam dimittere
⁊ dicimus ꝙ ſic:qꝛ ↄſenſus ille ab initio nullꝰ fuit:ſed ſi dñs eius tũc tꝑis
ſciebat õhi matrimõiũ ⁊ tacuit:tũc tenet matrimoniũ:qꝛ coipſo itelligitur
ei dediſſe libertatem.in anten.de nup.S.ſi vero ab initio.col.iiij.⁊ ĩ auten.
t liberti.de cetero.S.ſiquis.col.ix.ſz pone ꝙ libera cõtraxit cũ eo quẽ cre⸗/
debat lipck ſed poſtea cõperta oditione ſeruitntis:nihilominus vult ſtare
ſecũ:ſed illa recuſat.dicunt quida hoc matrimoniũ cẽ ex vna parte ⁊ nõex

altera:vt extra de eo qui dn. in ma.c.i.ſed dico quantũ ad neutrum eſt ma
trimomũ:vñ neuter cogit ſtore cũ altero quantũ ad viculuʒ matrimonij:
ſed rõne fidei ꝓmiſſe bñ tener᷑ ei. Itẽ põt dici cũ maioꝛ ↄbit cũ minoꝛi x

bat cui vult in dño:a iterum mulier nu

ingenna poſſe nubere ſeruo:ſed dicitur

q Pꝛobare. ſz quare ꝓbat iſt

9 Aerito. ar. ꝙ qui in initio
pelere nõ poſſit.S.·iij.ꝗ.yj. S. exceptio.ſed hoc verum ẽ cum in modũ

quantũ ad fidem ꝓmiſſam.

k Faciat conſilium. “
¶Mõ põt.i.ſi nõ voluerit:vt ſit quaſi expoſitio littera ſequens:ſed

putat eſſe liberam.
AIguis ingenuus homo vxoꝛẽ an⸗
ccillã alterius acceperit: ⁊ exiſtimat
igenna ſit:ſi ipſa ſemina fuerit poſtea
in ſeruitute detecta:ſi eam a ſeruitute re
dimere poteſt:faciat ſi non poteſt ſi vo
luerit aliam accipiat:ſi autem ancillam
eã ſcieratꝰ⁊ collaudauerat ꝓut legitimã
eã habeatꝰ.ſimiliter ⁊ mulier igenua de

ſeruo alterius facere debet. & Item ex

eodẽ.c.viij. Mõ licet mulieri dimittere
quem ſciens ſeruum accepit in virum.

8* femina ingenna acceperit ſeruũ

ſciens ꝙ ſeruus eſſet habeat eũ qͥa
omnes vnum patrem habemus in ce⸗
lis vna lex erit viro ⁊ femine. & Item
grego. Seruitutis occaſione dimituñ
valet:que poſt controuerſiam ſtatus ſe
in libertate aſſeunerauneÄrit.
Vius rei cauſa cum matre ſua huc
compulſa anno pꝛeterito pꝛeſen⸗
tium venerit latrix fraternitas tua cau⸗
tius nouit:quia ſcilicet maritus ſuus ve
ſter clericus:ob hoc ꝙ de ſeruili fuerat
conditione pulſata:a ſuo noſcitur eam
remouiſſe conſoꝛtio:voſqʒ hic poſitos
aſſerũt pꝛommiſiſſe:vt ſi pꝛobare ſe libe⸗
ram adiuuãte domino valuiſſet: ſuo eã
vos coniugio refoꝛmaretis.fraternitas
igitur veſtra cognoſcat: ꝙ reuelãte deo
libertatis auctoꝛe appꝛobataſit libera:
nullaqʒ in ea macula ſeruilis inuenta ẽ
his ergo cognitis ſine moꝛa aliqua ſuo
eam volumus marito reſtitui:nec vlte
rius idem vir eius argumenta ſibi occa
ſionis exquirat:qͥbus eam poſſit abüce
re.nam ſia vobis quod non credimus

minime fuerit adimpletum eamq; reci⸗

pere foꝛte diſtulerit:nos illud cognoſca
tis eum diſtricta vindicta coꝛigere. Cũ
dicitur ſciens illum ſeruum:datur itel⸗
ligi: ſi neſciret illum ſeruum eſſe ñ co⸗
gitur manere cum eo.qꝛ hec ergo ⁊ ꝑſo

ne ⁊ conditionis dolum paſſa eſt nò co

gitur adherere ei cuius fraude decepta
eſt. ſi vero libeꝝ acceperit:⁊ ille vt cau⸗
ſam pꝛeſtet diſcidii ſe alicuius ſeruũ fe⸗
cerit:nec vxoꝛem dimittere: nec illa ob⸗/
uinculuʒ coniugii in ſeruitutẽ redigi po
terit. Ande in triburienſi concilio.
Necaſione conditionis doloſe mutate
vir non diſcedat ab ea:quam libertatis
tempoꝛe acceperit.
EErlatum eſt ad ſanctam ſynodum

wquida ingenuus ingenuò accepit

pella.cum ex cauſa.

nec dñs cogit
eã vẽdere. ar.i.
/i. eog.
m °ρ. Scierat.
nõ videt᷑ celatꝰ
ꝗ ſciuit: nec de⸗
buit certioꝛari
qui nõ ignoꝛa⸗
uit:vt. ff. de ac.
emp.⁊ vẽ.l.i.
n “Habeat. di
cit tñ lex ꝙ ſi fi⸗

lia ſenatoꝛis cõ

trahat cũ liber

to nõ tenet. ff.

ſena. filiã. ſed il
lud ſm leges ñ
tenet.ſed bin ca
nones tenet:qꝛ
matrimonia iu
re poli regunt᷑.
ij.q.iij.S.hinc.

2 lemina.
0 Nius. re
moniſſe.

nunquid ergo ſi

ne iudicio eccle
ſie põt liber di⸗
mittere ancillã
quã credebat li
berã: videt᷑ hic
ꝙ ſic. xxxij.q.ij
ancilla.nã reti⸗
nẽdo eã ſibi fa/

cit pꝛeiudiciuʒ.

vt ex de coniu.
ſer. ꝓpoſuit. ſe⸗
cus tñ videt᷑:vt
xxxiij.q.ij.ſecu

vj.multoꝝ.naʒ

ſi cã ſepationis
fit manifeſta:iñ
fine iudicio cc⸗
cleſie nõ dʒ di⸗
mitti:vt ex ð di

uoꝛ.poꝛꝛo.nam

pẽdẽte accuſati
one alter alteri
tenetur r̃ddere
debitũ:vt ex vt
lit. pen. laudabi
lem. ⁊ hoc põt
admitti:vñ ſi pe
tita fuiſſet hec
reſtitutio:audi
ri nõ debuiſſet ·
⁊2 pendente cã
non negabit ei
alimẽta:vt. ff. ð
li. agn. ſi neget·
ſpöte tñ non dʒ
ei cõmiſceri ne
fiat ei pꝛeiudi/
diciũ:ſʒ ad mã/⸗
datum eccleſie

poteſt f de ap⸗

a ſe liberã cũ actoꝛi ſemꝑ incũbat ꝓ/

batio:vt.vj.q.vlti.actoꝛ.maxime cũ ipſa fuerit in poſſeſſione liberta
tis.qᷓ dic ꝙ ſponte aſſumpſit hoc onus.vnde mos ei gerendus erat

vt.ff. de pꝛoba.circa.

rAppꝛobata.i.a iudice ꝓnunciata.? nõ ꝙ ſi index pnunciaret es

liberã ⁊ ingenuã:talis ſententia oibus pꝛeiudicat.ff. de ſia. ho. igenn
um.ſi aũt ꝓnunciaret nõ eſſe ſeruã petenti illi ſoli nocet ſententia.ff.

de li. cauſa.l.diui.

itis reſtitutionem nõ petijt. poſtes

ce
lun
nnn
ligen
1
ſtotne
uftp⸗
Nlid
hün⸗
üent
epani

Ginſon

blet
ne
ſaut⸗
win
u
ſani
Palie
ſin m
laietit
prie
Ueitab
eſtcvin

ugg
leheul

„

ſicdn⸗

(bmerec

ſfentc
ſeepon
Aganan
heinche
oͤhir

iica⸗
mulerte⸗
hem

„

rite

4 imn
miſifnte
Aminin

fihttom
ſußfnlen
ſhnißen
fiſinn
Utſone
nnnte
ilcfle⸗
fhnlee

=

nt
nr ein
inib.
ftiinbe

—

in e
arbſer

girat
liin

ene
edſoeg
önn
ntit
Clikneed⸗
ltgton
lnoſnrn⸗
tyſſdege
Weſ
hen
ilrfſ⸗
hſenncscd
hatcili
DMoſen
nſti
dfnigi
erſdfne
oestnn
n
eainmni
ibir

Oen
Ut
olſe
Unaricani
Eiuccoec

enet

ntereli
wigedtl
Wilie
Pfemſe
heſlitün
Hicheiſti
peinle
1tNtn
er geite
wolſtiit
mmiſeſtn
Gres n O
ſnoeenmd
fciſhuigg
tmanitkri
fneſhdete
eſeno
nitunteid
npuinin
tirdd
Neglerſei
hun i
debicünte
IndA
hnintgiſe
u ſiſthe

efintad

nö Ne
nnccki
ninſefd
gſ
ein
ſſene
Aaſnu
giſatn
un lt
fet⸗

XXX

cxceptionis obiſcit reſtitutio. ſed i directe in moduʒ actionis poſſet

vlqʒ ad ſententia:vt ex de cã o eſtoreli.
s Erlatũ.diuoꝛtij.ſʒ vnde baberet iſte occaſionẽ diuoꝛtij ꝓpter
hoc.certe ꝑ legẽ:que dicit ꝙ ſeruitus ſuꝑuenitẽs dirimit matri

moniũ.ff. de diuoꝛ.li.⁊ in auten.de nup.S.ſi vero.col.nij.ſʒ qualit᷑ po

tnit iſte ſe vẽde⸗
re cũ ex hoc ſe⸗
quat ꝙ ideʒ ſit
qui vendit ⁊ qð

pendit.qð eſtꝰ

illud. ff. de re. p/
mu.l.i.maxime
cũ quiq; exigãt᷑
vt vẽditio libe/
ri hoĩs teneat:
ſcilicet vt patia
tur ſe venüdari
ad pꝛeciũ parti
cipadũ:⁊ vt ĩ ve
ritate partici/
pet.? vt non ſit
ignarus ſue cõ⸗
ditiois:⁊ vt em
ptoꝛ ignoꝛet eiꝰ
ↄditionẽ:⁊ vt fit
maioꝛ·xxy. an⸗
nis. ff. qui. ad li
Itẽ q̃ri᷑ vtruʒ
iſte qui ſe vẽdit
poſſit repeti ab
vxoꝛe q̃ ius bʒ
in eo:⁊ in cuiuſ
oppꝛobꝛium re
dudat huiꝰ ſer/
nitus.arg. ꝙ ſic

ff. de lib. cau. l.i.·

ij. .ij. qð ↄce⸗
dit.h. maxie cũ
ipſa fuerit ab⸗

ens. nec p ote

rat ꝓclamaſſe·
ar. ff. mã. ſi pee
dẽte.S.lucin. Be
boc ↄcedo cum
vir nõ hẽat co⸗
piã ſui coꝛpoꝛiſ
i mulier. ⁊ ẽar

gu.ad hoc.xxxx⸗
lij. q. v. qdð deo.
b ¶Secũdũ ſe

cularẽ. non ro⸗/
manã.nã ſᷣm eã
ob ſeruilẽ ↄditi

onẽ viri nõo mu

tat᷑ ↄditio vxo⸗
ris:ſʒ ſm legem
lübardã ſʒ quã
nõ illa vxoꝛ vel
ſilij redigunf ĩ
ſernitutẽ. ſed ſe

cũda enʒ filijs:

vt i lübarda de
de his qui ſe in
ſer. alteri. ſub.l.

vxoꝛẽ:⁊ poſt filioꝝ ꝓcreationem occa⸗
ſione diuoꝛtij cuiuſdãa ſeruũ ſe fecit:vt
neceſſario mulierẽ tenere debeat:⁊a ſite
nuerit vtx illa quoqʒ ſᷣm ſecularẽ legẽ
ſeruituti ſubijci debeat q̃ſitũ eſt. Judica
tũ ẽ vxoꝛẽ minime debere dimitti:nõ tñ

ob vpᷣi legẽ mulierẽ in ſeruituteʒ redigi:

dũ ille nõ ex ↄſenſu ↄiugis ſe ſeruuʒ fe⸗

cerit:quẽ liberũ ſs maritũ acceperat:
e

NQueritur etiã ſi ſeruns vnius alterius
ancillã acceperit:an ſit ↄiugiũ ĩter eos.
De his ita ſtatutũ eſt in ↄci.gabilo⸗
nenſi. Legitima ſeruoꝛum coniugia ſua
auctoꝛitate domini nõ dirimant.
NIcctũ eſt nobis: ꝙ quidã legitima
lfſeruoꝛum ↄiugia poteſtatina qua
dã pᷣſũptione dirimãt:nõ attẽdentes il
lud euãgelij:quos deus ↄiunxit homo

noö ſeparet. Añ nobis viſüũ eſt vt ↄiugia
ſeruoꝝ nõ dirimant᷑:etiã ſi diuerſos do

minos habeãtꝰ ſʒ in vno coniugio ꝑma
nẽtes dñis ſeruiat ſuis:⁊ hoc in illis ob
ſeruadũ eſt:vbi legalis ↄiunctio fuit ⁊

ꝑ voluntatẽ dño x.
Uidã:populoꝝ'fre
mü ſuũ de baptiſma
te ſuſcepit: du crede
ræe:vxoꝛ aũt eius dũ
callide vellet ſuſci⸗

quentia ipeditus fi⸗
ret ſe alienũ ſuſcipe

alienũ quẽ vir adoptauit ſibi in filiũ: ⁊
ex vxoꝛe ſibi filia naſcit᷑: quam filio ſuo
adoptiuo ſpũali vxoꝛis:dũ vterqʒ eſſet
in cunabulis tradidit: poſt triennium
vxoꝛ moꝛitur: ⁊ compater eius relictã

compatris vxoꝛis ſue vir clam ſibi de⸗

ſpõſauit:aliquantulũ tꝑis effluxit ⁊ aliꝰ
publice eã duxit in vxoꝛeʒ. Querit᷑
ꝛimũ:an vxoꝛi ſue debitũ reddere va⸗
eat:qui ꝓpꝛiũ filiũ de ſacro baptiſma⸗
te ſuſcepit. Scdo:an ſpõſalia ↄhant᷑

inter ifantes. Tertio:an ſpũales vl

adoptiui filij naturalibus copulari va⸗
ledt. Quarto: an vxoꝛẽ compatris
vxoꝛis ſue alicui ducere liceat. & Qui
to:an clãdeſtina deſponſanio manikeſte
pꝛeiudicet. A.

pe. x vylti. in his enĩ legibus dicif̃ ꝙ yxoꝛ quã tũc habebat vel filij nõ
redigunt in ſerni tutẽ: ſz ſc̈e cũ filijs.ſʒ ſi illa defũcta alia ei nubat li
bera ⁊ ipſa ⁊ filij eius redigũt ĩ puitutẽ.vel facit hic mẽtionẽ de ſena

tuſcõ.claudiano.
bat᷑:ſʒ ſublatũ ẽ l

ſm qð ſi libera ibat in amplexus ſerui ſerua efficic-
c. C. de ſenatuſcõ.clandia.l.i.

Bimitti. ar. ; z aliqꝗd deneniat ad id a quo incipere nõ potuit.ñ
iñ ꝓpter hoc irritat᷑.. di.lv.pᷣcepta.ſ.ꝓxi.q.i.ad limina.

d 0 Jtunn eſt. habeãt.ſz quid ſi dñi ſint in diuerſis ꝓuincijs:cre/

cdo alteꝝ cõpellendũ vt vẽdat reliquo.vcl ſi neuier emere vult
redimat eccleſia.nõ eni debẽt vxoꝛes a viris ſeparari: vt.xxxiij.q. ij.
quos deus ↄiunxit.?. C. cõ.vtriuſq; iudi.poſſeſſionũ.⁊ ar.ff.de edil.
edi.pleriq;.nã peccarẽt dñi eos ſeparãdo.⁊ ita ſaltẽ indirecte ſint cõ
pelledi relaxare eos: vt ex de indi.nouit.ſi nõ ẽ qui emat:⁊ potius ſegꝗ
tur vxoꝛ virũ ꝙᷓ ecõuerſo.xiij q.ij.vnaqueq;.vel diſtingue ancilla nu

bat volẽte dño vel nõ:vt dixi.xiij.q.ij. vnaqueq;.
¶TLegalis ↄiũctio.i.legitia.i.cõis ↄſenſus.
Voluntatẽé. mexie qꝛ etiã cis initis poteſt ↄtrabi
matrimoniũ:vt ex eo.c.i.io. L
Digdem populox.

liã talia ↄtigiſſe in e

pere ꝓpꝛiũ ſuſcepit

m

O. 1

P— N UMod autẽꝰ ꝓpꝛiũ filium i ſpi
rriitualem ſibi trãſferẽs vxoꝛi
ſue debitü reddere nõ vale⸗
at:ratione ⁊ auctoꝛitate pꝛo-/
batur. Mulla eni auctoꝛita⸗

te ꝑmittitur vt quis cõmatri ſue carnali

ter copuletur: hic aũt vxoꝛẽ ſuã ſibi cõ⸗
matrem effecit:nõ ergo illi vlterius car

naliter copulari poterit. Minc deuſ⸗

dedit ſancte romane eccleſie epiſcopus
ſcribit goꝛdiano hiſpalẽſis eccleſie epi/
ſcopo. ⁊ fratri chariſimo.
Separent᷑ viri ab vxoꝛibus qui aliquo
caſu natos ꝓpꝛios coꝛã epiſcopo tenẽt.

PD Eruenit ad nos diaconus ſanctita

tis veſtre:eplam deferẽs ꝙ quidã

viri a mulieres pᷣterito ſabbato paſcha
li die:ꝓ magno populox incurſu:neſci
entes ꝓpꝛios filios ſuſcepiſſent ex laua
cro ſcõ.Cupis ſcire ergo ꝓ tali ratione
accidenti:viꝝ debeãt viri ac muli
ad ꝓpꝛiũ vſũi redi
meſti in hac rei
Inuenimus in

uimꝰ pꝛio
hiuis“ apli
chijs iſaurie eph
ſimulqʒ hieroſolymoꝝ aliarũqʒ e
arũ. Ep̃is etiam eaꝝ ciuitatum ab
apkica ſede volẽtibus ſcire:vtꝝ vir

mulieres redirẽt ad ꝓpꝛiuʒ thoꝝ:beate
memoꝛie ſci patres Julius Innocenti
us ⁊ Celeſtinus cũ epiſcopoꝛum pluri⸗
mox ⁊ ſacerdotũ ↄſenſu in aploꝝ pꝛin
cipis ecclia ꝓhibẽtes talia ꝑſcripſerunt

⁊ ↄfirmauerunt:vt nullo modo ſe in cõ
iugiũ reciperẽt mulieres ac viri:quicũ⸗
qʒ aliqua ratione ſuſceperint natos pꝛo
pꝛios ſed ſeparẽt ſe ne ſuadẽte diabolo
tale vitiũ inoleſcat.Scitis qꝛ quomodo
ſũt ſeptẽ dona ſpiritus ſancti:ita ſũt ſe⸗
ptẽ dona baptiſmi. A pꝛima ergo pa⸗
buloſacrati ſalis ⁊ ingreſſu ecclie vſqʒ
ad ↄfirmationẽ per chꝛiſma: hoc ẽ a pᷣ⸗

mo vſqʒ ad ſeptẽ nulluſchꝛiſtianus ſuã

cõmatrẽ in ↄingiũ ſuſcipere debet.Et qꝗᷣ
pꝛeſũpſerit tandiu vinculo anathemas

religetur: donec penitentiã digne egerit

Itẽ ex ↄci.apud vermeriã.c.iiij.
Ab vroꝛe ſeparet᷑ qui filiaſtrü ſuum co
ram epiſcopo tenuit.

Aod aũt.Hic depingit᷑ pꝛima qõ:an.
de ſacro ſonte poſſit poſtes cõmiſceri
tale factũ cõpater facius eſt.⁊ quidã ꝙ ſic:lʒ canones varie lo⸗
quant de eo in pꝛimo ⁊ in ſcðᷣo caplo dicit̃ ꝙ debeat ab ea ſepa
nq;·n.cap.ſequẽtibus dicit᷑ ↄtrariũ ꝙ nõ debeat ab ea ſeparari
ä ſß ↄꝛietas hec ſoluit᷑:

5F59

ſqui ſnſcipit ꝓpꝛiũ ſiliuʒ
carnaliter ſue vxoꝛi:cuiꝑ

ex de cog. ſpi. ſi vir vel
mulier. vbi dicit alex.
ſiue vir ſiue mulier
ex malicia ſiue ex igꝛtã
tia ſuſpceperit filium
ſuũ de ſacro fonte:nõ
ideo a viro ſeparãda
eſt.niſi ad ſeruandaʒ
ↄtinẽtiã poſſit inqu-

ci.idẽ dicit.ſ.eo.de eo

capitula ergo q̃ dicũt
ꝙ tales ſũt ſeparãdi:
nõ tenẽt:qꝛ ſũt ↄ euã/
geliũ qð dicit ob ſolã

cam foꝛnicatõis fieri

ſeparationẽ. vl qð di
cit in eis qð debeant
ſeparari:ĩtelligas taʒ

diu quouſq; penitue/

rint.ij.q.ij.ſi epᷣm. vel
dic ꝙ debẽt ſeparari
ſub ea ↄditione ſi pñt

induci ad ↄtinẽtiã.vt

ex de cog. ſpi. c. ij.

i ¶Permittit᷑.hic ma

le dicit. inuit eni ꝙ nõ
poſſit oͤhere niſi inne
niat oceſſũ. ſz Zꝛiuʒ ẽ
vex.j.e.q.iiij:q ſpũa/
lẽ.extra de ſpon.cum
opud.

k Erwenit ex la⸗
ueoacro. dicũt ꝗ⸗
am ꝙ ſi luſcipio fili

um iudei de ſacro fõ⸗
te iter me ⁊ ipſũ nõ cõ
trahit᷑ cõpaternitas:
qꝛ nihil ad ↄſtitunonẽ
eccleſie ſit de his qᷓ fo
ris ſũt.ij.q.i.multi.vñ
ſi indca poſtea cõuer/
tat᷑ ad fidẽ poſſũ cuʒ

ea phere qꝛ nõ reuini

ſcit qð nihil fuit.dicũt
tñ ꝙ ſiita eẽt him legẽ
moſaycã ꝙ pheretur
iter eos cõpaternitas
P circũciſionẽ ↄheret
ſicut nüũc ꝑ baptiſma
ↄtrabit᷑. Inter ſuſce⸗
ptũ aũt ⁊ ſuſcipientẽ ĩ
bis qͥ pcedũt bapuiſ⸗
mũ ↄhit᷑ viculũ cõpa
ternitatis.⁊ lʒ adhuc
nõ ſit in fide vel in ve⸗
ritate añ baptiſmum
pt.xxviij.q.i.caue.de⸗
ſtinatione tñ quadaʒ
ſidelis reputat.h.n

⁊. R. dicũt ꝙ ĩter me ⁊ ſudeã cnius filiũ de ſacro fõte ſuſcipio ↄhitur copa

ternitas:vnde nõ poſſũ cũ illa ad fiaẽ ↄuerſa pᷣhere. Itẽ dicit. h. ꝙ bñ con
trahit᷑ cõpaternitas iter me ⁊ patrè ſuſcepti de ſacro fote licʒ hereticus:ſi

gliqñ ſuit baptiʒatus.

WVſum. loquit᷑ de ↄiunctis ante cõpaternitatẽ ⁊ nõ de ↄiunctis poſt: ꝓ

1
un gunaz mentiuntur. JMVMMhe
In archiuis.ab archa dictũ ẽ archĩnũ:vbi.ſ.reponunt᷑ libꝛi:⁊ ꝑ taleſ

libꝛos fu fides:vt ex de pᷣſcrip.ad audientiã.

n Memoꝛie. hic incipit reſpond ere. ,
o ο So na.pꝛimũ ſalis collatio:vt. ſ.de cõ.d.iiij.exhinc.ſõm auriũ ⁊?⁊ na

riũ linitio cũ ſputo.tertiũ eſt ĩ pectoꝛe ⁊ in frõte crucis facta ſignatio:vt ea.
di.poſtea ſignatus.quartũ eſt olei ſancti vnctio:vt ea.di.deinde a ſacerdo
le.quintũ baptiſmi ablutio:vt ca.di.venit.ſextum in vertice cbꝛiſmatis ꝑ/
unctio:vt ea.di.poſtqᷓ;.ſeptimũ eiuſdẽ in fronte facta ſignatio:vt ca diſiin.

pꝛeſ byteri.

NPabulo. hic videtur ꝙ ex oĩbus ꝗᷓ ꝓce dũt baptiſmũ phat᷑ cẽpaterni
tas:vi.j.eę.q.iiij.c.ſiquis vnus.⁊.jſ/de co.di.iiij.in catheciſmo.nam ⁊ chꝛiſti

ans dicit᷑ poſiꝙᷓ catheciʒata t:vt.xxviij.q.i.caue.ſʒ ↄtra clemens dixit ꝙ
es que pᷣced ũt baptiſmũ vix unꝑediũt mairunomu plendũ ⁊ nõ di imũt

B 5

v.xiiij.q.v.foꝛte.j.xx/-
xij.q.iiij.ſic nõ ſũt.j.

xxxiij.q.v.ſi dicat. e, rdiz I ſz tuncei
d C. Francare i. ſnb rent:ſi innupti ꝑmanere voluerint: bo⸗ ſa ↄiunctio ẽ:⁊ eadem pena plectenda. Praregei impo
trabere debitũ qð iui nẽda eſſet:c vꝰ
cẽ debetis vobis niiſß gentiſſima ne⸗

ↄiuges legitimi vnus aut ambo ex indu

ſtria fecerit vt filiũ ſuũ de fonte ſuſcipe⸗

cit᷑ etiã ſpiritualis filia ſacerdoti: ⁊ que
ei peccata ſua ↄfitet᷑thaꝝ oĩum flagitio

1Logete.idẽe
eèt abſq; neceſ⸗

Canſa
dotractũ:vt ex de cog:ſpi.atracto.Itẽ baptiſmnsẽ ianua omniũ ſacramen nulla ẽ moꝛa:vt. ff. de verob.ſi pupillus.ſʒ nõne videt ꝛinm.xxxij. ehſ⸗
toꝝ: vt.xxxij.di.S.verũcũ ergo ianua nõ ſit apta nullũ ſacramẽtũ põt in⸗ q.i.dixit.vbi dr ꝙ dñs ob ſolã cãʒ ſoꝛnicatõis excepit q̃re vxoꝛpoſſit cui,
gredi. Itẽ ꝓpter catbeciſmũ nõ ſit aligs aptus pᷣhere matrimoniũ:vt.xx· negare debitũ viro vel ecõnerſo.Iʒ illud ſane intelligas ꝙob lolam gune
yvilj· q·ĩ caue. Itẽ ſi diſcederct ſine baptiſmo nõ ꝓdeſſet ei catheciſmus qan foꝛnicationis cãm põt eã expellere de domo ſua ⁊ ab omni cura di⸗ “
Ppetuo eẽt danatus:vt.j. de ↄſe.di.iiij.ſirmiſſime.⁊.c.nullo.ergo pʒ ꝙ-ad/ mittere: dũ tñ illud intelligss ꝓut nõ.xxviij.q/i.idolatria.ſed plures meſin
uc ẽ mẽbꝝ diaboliiif̃ DM ðO M ſunt cae Ppter niin
ergo põt eẽ filius ſpi⸗ S ðMDUW “ quas nõ cogit Gnri
mler vinte ghie B83 quis filiaſtruͦ vel filiaſtra ſunz aͤte nü eſt. ſinautẽ grauis pnia inſidiatoꝛi i? neddere vebiiu ln
Vßpaternitas dieit . epm tenuerit ad ↄfirmationẽ: ſepꝑe/⸗ iügat᷑ ⁊ ſimul maneãt: ⁊ ſi pꝛeuaricatoꝛ viheſi⸗ dili imh
Pante baptiſmũ nõo⸗ Ltun ab vxoꝛe ſua ⁊ nꝙ aliã accipiat:ſi 2iugij ſuperuixerit acerrima penitentia eaſe obi, Ea *
dum ẽ homo ſpualis: militer et mulier. & Cõtra vero ſcribit mulctetur: ⁊ ſine ſpe coniugi maneat. cet poſſit ei de⸗ ſatim
eſt tñ filiuſ ſpualis æ Micholaus ſalamonitano epᷣo dics. Item nicholaus pa. rodulpho bitu bitu denegari. Elni,
dicitur ſpiritualis Xald Mon ſeꝑetr᷑ a viro que fuiaſtrũ de ſacro riẽſi eo. Hõ ſeparent᷑ ab vxoꝛibus Irtẽ ſi vterq; e⸗ iüͤr
differẽti carnalis v fote leuauiut fiiiaſtros ſuos coꝛam epiſcopo tenent. nauit filiũ ſun i tol⸗
va briui liln. n bo⸗ DBſſe deſideras: vrrͦ mulier quJ E his qui filiaſtros ſuos ad cõfir de ſacro ſonte: lanlii
Vin ul oeere Zetomſi viri flli ex aliad femina genitů de mationẽ coꝛam eßis tenent. i. qui betecteg innds n
ſius ille nõ erat filus facro fonte leuauerit poſtmõzs poſſit e filios vxoꝛis ſue de viro pꝛioꝛi dũ chꝛiſ- tri ſubneniatur nlng
viri:ſed tm̃ mulieriſ.- eodẽ viro copulari. Nuos ideo ↄiũngi mat ab epiſcopis ſuꝑ ſe ſuſtinẽt:ſi inſei petitioms iure n⸗
ſc plana eſt. vel dic poſſe decernimus: qꝛ ſecũdũ canões la entia ſicut aſſeris fiat lʒ ſit peccatũ nõ tñ vtriq; tñ ſubue u
Hʒ phat᷑ cõpaternitas cros:niſi àboꝝ oſenſu nullius religioeiss vſqʒ ad ſeparationẽ ↄiugij puniendum nit iure replica iiiſer
nõ tñ talis cõpaterni obtẽtu debet cõiunx dimittere ↄiugem eſt lugeant tñ ⁊ digna penuẽtia hoc di· tioms. ſicex de nmmmno
tas agiclgeſtac oi⸗ Pertinet aut ad ingẽs vxoꝛis exitũ:ꝗq aiuentes dño dicãt:delicta ignoꝛãtie no⸗ dor ſgnlien icint
rinne Panſmto de FD bbabeés odio vix vel infirmitatẽ eius nõ ſire ne memineris. C. Itẽ ioannes pa. RzteräiN irii
firmatione hitur cõ Pſiderãs quaſi cã pietatis operat impie anſelmo lemoſine ecclie epiſcopo. ci eccliaſtice. ſ inich
