ciuili excuſet᷑ in tribus enĩ dico ſpãlem ↄfeſſionẽ canonis neceſſariã quo ad qd ſi fugitiuus.imo ẽt poſt baptiſma põt de H accuſari.yt ex de diuoꝛ. en

niehe
Geic

ga
Gna
iru
garbontif
doniten
itedu
D
Noee.

Cnigtt

ggg
kanl
ieneſeo
Pn nna
hnn hen

üͤſtittin

utl
ndorfͤi

gaudemus. in fi ar.
erit. .c.apud. ⁊.l.di.
dixi. vi .q.i. qui crimen

.

cendo ꝑ ſeprenni

vt. C. de adul.adulte

petenduʒ diuoꝛ/
tiũ.ex̃ de pꝛocu.
tue · nunquid ꝗ
in infinituʒ põt

dicunt quidam

ꝙ non vltra.xx.

annos. vt. C. de

fal.querelam. h.
dicit ꝙ vſq; ad

milefimũ z qñn/

cunqʒ claruerit

crimina.vt. lxxx⸗

xi · di. quicunqʒ.
⁊ di viij. qui cõ⸗

tempta. xxiiij.q.

iij. ecce.⁊ ꝙ dicit

pnia peracta ſʒ

ante latã tñ ſen/

v.c. xpᷣiana.

a Monaſte⸗

riũ.ex hoc loco
videt ꝙy quantũ
cunq; pniam ꝗſ
teneatur finire
ſi intret religiõʒ
ad illam non te⸗
netur qꝛ religio
ſoluit vinculum
iuramenti.vt ex
de inrein. perue/
nit. iteʒ ſoluit vo
tuũ.vt e de vo.⁊

vo. xe. ſcripture

item ſolnit vin⸗

culũ obedientie

xix.q.·ij. due. li/
cet.ergo a papa

fit alicui iniun-
ctum in peniten

tiam vt eat ro⸗
maʒ vel aliquid
buinſmodi fa⸗

ciat ⁊ intret xeli

gionem non dꝛ
tranſgreſſio · ille
enim dicit tranſ

gredi qui deſerit
maiꝰ ꝓ minoꝛi.

ſitũ.⁊.xyij.q·i.ꝗ
bona.ar. ad idẽ

XXXII.

ʒ.xxiij.q.iiij.ſi illic.⁊.xxxij.q/i.ꝙ aũt.in fi.⁊.e.non
ferrũ.⁊ ex de accu.de his.ff.de edi.edic.ꝙ ita.de H
⁊c.c.illi qui.ſed nõne pꝛeiudicat ſibi maritus ta⸗
ũ.cũ vltra quinquẽniũ nõ andiat᷑ accuſatio adulteri
r.ſed illud obtinet quo ad penã legalẽ: nõ quo a

ſeculũ qð te traxit ad tã ĩmaniſſimũ pcti

facinus:ingredere mõaſteriũ: builiare

ſub manu abbatis ⁊ multoꝝ fratrũ pꝛe/
cibus adiutꝰ obſerua cũcta ſumplici aio
que tibi fuerint imꝑata:ſi foꝛteꝰ ignoſcat
infinita miſericoꝛdia dei pctis tuis ⁊ re⸗
frigeret aiam tuã puſꝙᷓ crucieris ꝑpetuiſ
flamis.hoc leuius ⁊ melius tibi eſſe cer⸗
tiſſime ſcias.ſinautẽ publicã pniaʒ ꝑma
nens in domo tua:vel in hoc mũdo vis
agere qð peius tibi ⁊ durius ⁊ grauius
eſſe nõ dubites:ita vt agere debeas ex⸗
hoꝛtamur:vt oĩbus diebus quibus pe⸗
nitere debes:vinũ ⁊ oẽm ſicerãꝰ non bi
bas:carnẽ nunqᷓ vllo tꝑe comedas pꝛe
terõiᷓᷓ; in paſcha ⁊ in die nataliſ dñi.in pa
ne ⁊ aqua ⁊ ſale pniam age.in ieiunijſ⁊
in vigilijs ⁊ oronibus ⁊ elemoſynis oĩ
tꝑe ꝑleuera.axmis nunqꝙᷓ cingere nec in
quolibet loco litigare pᷣſumas.vxoꝛem
nunqᷓ ducereꝰ: ↄcubinã nũꝙᷓ hr̃e nec ad
ulteriũ cõmittere audeas.ĩ balneo nũq;
laueris:: in ↄuiuijs letantiũ nunqᷓ te mi⸗
ſcearis.in eccla ſegregatus ab alijs xpᷣia
nis poſt oſtiũ ⁊ poſtes hũiliter te repo⸗
ne.ingredientiũ ⁊ egrediẽtiũ ſuppliciter
or̃onibus cõmenda te.cõione coꝛpoꝛis
⁊ ſanguĩs dñi cunctis diebus vite tue in/
dignu te exiſtimes.invltimo tñ exitus vi
te tue die ſi merueris ꝓviatico ſi ſit qͥ tri⸗
buat tibi tantumõ venialiter vt accipiaſ
tibi ↄcedimus. Sunt ⁊ alia multa q tibi
nimis durius ⁊ ſatis acrius erant iuxta
magnũ pondus pcii infelix adijcienda.
ſed ſi hec oĩa q̃ tibi miſericoꝛditer dicta
ſunt ꝑfecto coꝛde dño auxiliate feceris
⁊ cuſiodieris ↄfidimus de imẽſa dei cle
mentia remiſſionẽ habiturũ te tuoꝝ pec
catoꝝ.⁊ ſᷣm dictũ iuſti boniqʒ paſtoꝛis
reſoluet te ſctã eccleſia ab hoc vinculo
pctĩ in terris vt ꝑ ipſius gr̃am qui eũ ſuo
ſanguine acquiſuit ſolutus ſis in celis.
ſinautẽ aliter feceris:⁊ ſancte matris ec
cleſie tam ſalubꝛẽ admonitionẽ deſpexe

anctoꝛitatibus.⁊ hoc.b. cedit. alij dicũt ꝙ tenet̃ adimplere qð ꝓmiſit
⁊ qð iniunctũ eſt ei in pnia.niſi abbas diſpenſet ſecũ.xyviij.qij.c.nullã
Si ſoꝛte.ſi non ponitur dubitatiue. immo nota eſt aſſertionis·i.

que penitus.ſi.de pe.di.i.quãobꝛem.

c(¶Et grauius viſum enim fuit maioꝛis pene conuerſari inter homi-
nes ⁊ hominum carere ſuffragijs ꝗꝙ; pꝛocul ab homiuibus ſolatium
hominum non ſentire. C. de apo. hi qui.
dSiceram. per ficeram intellige omnem potum qui inebꝛiat. vt.x/

xxv. di. in palea vinolentuam. l
e¶ Carnem.ſed nũquid ona cũ onũ fit caro liqnida vel lac.cũ lac nõ
ſit niſ ſanguis coloꝛe mutato:dicimuſ ꝙ nõ.⁊ hoc vult lra illa q̃ ſequi

in pane ⁊ aqna.ſed tñ põt intelligi ꝙ hoc dẽat facere in certis diebꝰ vł

legitis ferijs.ſed nũꝗd de lardo vtet nungd noie carnis eſt ꝓhibitũ: vi
der᷑ ꝙ nõ.ar.lxxxij.di.pꝛeſpꝛ.ibi eni ſagimẽ ꝑmitti qñ oua pmittunt᷑.
funquam cingere.niſi conſilio epiſcopi pꝛo iuſtitia defendenda.

⁊ eſt fimile.j.de peni.di.v.ſalſas. .
g CLitigare.hoc ideo dicit qꝛ apud ſeculare tribunal nõ debet ſnam
querimonia diſceptando pꝛoponere quiſq; publice penitens.ſed eccle
ſiaſticũ indicium debet adire.s. xi.qi.aliud.ſupple ergo hic niſ in pꝛo
pꝛia cauſa ⁊ coꝛam eccleſiaſticis. S
hbMunquam ducere.ſi tamen duxerit tenet matrimonium.argu.S.
e quicunq;.alij dicunt contra.vt no.j.e.ꝭ.de penitentibus.
i¶Nunquam laneris.niſi de neceſſitate.de conſe.di.iij.peruenit.

u Exiſtimes ergo videtur ꝙ magis peccat qui vxoꝛem interficit ꝗꝙᷓ

qui matrem.quia maioꝛ penitentia imponitur bic vxoꝛicide ꝙᷓ matri-

Q. n.

cide in illo. c. latoꝛeʒ. quod eſt. .e.q.? ſic maius eſt crimen.ar.xxiiij.q.inon

afferamus.quod concedit:.hu.nam dicit

274

magis peccat qui ſeipſuʒ inter⸗

ficit quam alium.xxij.q.v.ſi non licet.vnde magis peccat qui partem coꝛpo
ris interficit quam qui matrem. pꝛobat boc etiam per illam auctoꝛitatem
pꝛopter boc relinquet homo pairem ei matrem et adherebit vxoꝛi ſueex/

ris:ipſe tibi ſis iudex:⁊ in laqueo diabo
li quo irretitus teneris ꝑmanebis: ⁊ ſan
guis tuus ſuꝑ caput tuũ:noſ alieniia cõ
ſoꝛtio tuo ꝓ alioꝝ fideliũ ſalute deo opi
tulãte oĩ ſollicitudie nitimur deſudare:⁊
dñi miſericoꝛdiã attentius quotidie im⸗

ploꝛare.¶¶ Item augu. de adulterinis

coniugijs libꝛo.ij.

„ .

Ponus vxoꝛe vinente aliam ducat ds

quam humanum ſanguinem fundat.

L . 3 Jqð verius dr̃:nõ licet hoĩ xpᷣiano

adulterã coniugem occidere ſed tm̃
dünittere.quis eni eſt tam demens qui
dicat ei fac qð non licetꝰ:vt liceat tibi qd
nõ licet.cũ eni vtrunqʒ ſᷣm legem xpi il
licitũ ſit ſiue adulterã occidere ſiue alte⸗
rã ducere ea viuente.ab vtroqʒ eſt abſti
nendũ nõ illicitũ pꝛo illicito faciendũ.ſi
eni facturus eſt qða nõ licet iã faciat ad⸗
ulteriũ ⁊ nõ faciat homicidiũ: vt viuen
te vxoꝛe ſua alterã ducat: ⁊ nõ humanũ
ſanguinẽ fundat:qð ſi eſtvtrũqʒ nefariũ
nõ dʒ alterũ ꝑ alterũ ꝑpetrare:ſed vtrũ/
qʒ vitare. In pꝛemiſſis auctoꝛitatibus
quiqʒ ꝓhibent᷑ adulteras cõiuges ſuas
occidere:ſed permittit᷑ poſt.vij. annoꝛũ

pniam eis illas dimittere.ſi aut illas in/

terfecerit:iubent᷑ ſine ſpe cõiugij ꝑpetuo
manere:niſi foꝛte ꝓpter lapſuù iuuenilis
incontinentie ad matrimonia hẽda eis
miſericoꝛdia impendatr:clericis aũt ↄce
dit᷑ ſi vroꝛes eoꝝ peccauerint ſine moꝛi
acerbitate hr̃e eas in cuſtodia ⁊ ad ieiu⸗
nia eas cogere:nõ tñ vſqʒ ad necẽ affli⸗
git. ¶ Ange in tole.ↄci.pꝛimo legitur.
Clerici:ſi vxoꝛes eoꝛuʒ peccauerint pꝛe
lutariꝗ cogant ieinnia. WB
) Aacuitvt ſi qrũcunqʒ clericoꝝ vxo
mrres peccauerint ne foꝛte licentiamꝰ

ter necem eas domi cuſtodiant ⁊ ad ſa⸗

peccandi plus habeant: accipiãt mariti

earũ hanc ptãtem pꝛeter necẽ cuſtodiẽ
di ⁊ ligandi in domo ſua ad ieiunia ſalu
taria nõ moꝛtifera eas cogẽtes:ita vt in/

ꝙ vnum delictum pꝛopter aliud delictum non min

tra de biga. debitũ. alij
dicũt ꝙ magis peccat
qui matrẽ inter ficit qᷓ;
qui vxoꝛẽ.ſed qꝛ hoĩei
pꝛonioꝛes ſunt ad in-
terficiendũ vxoꝛes.iõ
ob hoc magis puniun
tur vt fic retrahant᷑ a
tali facinoꝛe.vnde nõ
valet hec argumenta/⸗
tio grauins puniuni
ergo granius peccant
⁊Z eſt ſunile in foꝛnica⸗
tione notoꝛia.licet enĩ
multa crimiĩa ſint gra
nioꝛa tñ qꝛ facilius ?=
fedius delinquũt in H̊
crimine qᷓ in alijs.iõ
durioꝛ pena in eo ſta⸗
cuitur.ar.xxxij.diſt.ꝭ.
verum.
E¶EVenialiter.ar. qꝓ
eccleſia poteſt coꝛpus
⁊ ſanguinẽ dñi quibui
dam ẽ᷑t in fine pꝛohbibe
re.ar.xxvij.q.i.impu⸗
dicas.ar.di.l.peniten⸗
tes. .i·xxvi.q.vi.de
his. .S.ij.qiij.ſi quis
epᷣm aut pꝛeſbyterũ.S
niſi ſm pꝛecepta cano
nũ.ad hoc dic ꝙ qñq;
illud qð de iure cõi cõ
petit dꝛ ↄcedi reſpeciu
miſericoꝛdie ⁊ pietatii
vſufr.ſi extraneo.⁊ in
ceteris.c.hic fignatis.
nam vniuerſe vie dñi
miſicoꝛdia ⁊ veritas.

m. Sangnis · i. pctm̃

vñ illud.ſanguis ſan/
guinẽ tetigit id eſt pec⸗
catũ.xliij.di.epbeſijs.

Mient archon
im

ntat᷑ pꝛelato ſub⸗
ditoꝝ malicia exquo
per eũ nõ ſtat quo mi
nus coꝛrigant᷑.ar.vij.
q.i.S.cũ aũt.õ.di.xliij.
epheſijſ. ẽ. xlvij. d. c. vl.
o J4qs verius.nõ
8 icet.naʒ dicit lex

nit penaʒ. vt. ff. de pꝛi. de⸗

lic.l. ij. ? eſt ar.ꝙ in delictis compenſatio non admittitur.ar.xiiij.di.(. i.

pHQuod non lcet.ſ.occidere vxoꝛem ſuam.

qQnod non licet.ſ.aliam ducere ea viuente.

— —

rAdulteriũ.ſic ergo ꝑmitti

minus malũ vt eui

tetur maius.ᷓ. xxvi.q.ij.

hi qui S xxij:qi.c. vli.s.di.lxxxij.pꝛeſbyter.s. ꝓx.q.vij.qd.õ.ſo.granius eſt
homicidiũ q; adulterium:ſed ibi expone grauius.i.generalius.l:l.di.qꝛ tua.
vel turpius rõne inquinatõis.xxxij.q.i.in coniugio.⁊ non eſt conſilium vel
pꝛeceptũ qð hic dẽ ſed eſt comparatina permiſſio que non excuſat a petõ.
898 In pꝛemiſſis.ſic intellige.xxxi.q.i.hac ratione. ””M

tImpendatur. 5. e. interſectoꝛes.

n Lacuit.licentiã.i.impunitatem.ſimile.xlv.di.qui ſyncera.
xDoteſtatem. naʒ ſi eam ẽt male verberauerit niſ ꝑcanſas lege ex
pꝛeſſas punitur in pecunia.qꝛ dabit ei tertiã partẽ donationis quã dedit ꝓp
pter nuptias.vt in ant᷑.vt li.ma.⁊ auie.ꝭ.ſi ꝗs aũt.col.viij.ſi aũt quis nõ de⸗
dit dona. ꝓpter nup.punit in quarta parte totius ſue ſubſtantie ſi eius ſub⸗
ſtantia no excedit.ccc.aureos.ſi excedit dabit.c.aureos.C.de repu.l.vlt. itẽ
nõ dico ꝙ ipſimet debeant eis pniam iniungere.ſed cõpellent᷑ vt accipiant
ab alijs.ſed nunꝗd laicus idẽ põt de vxoꝛe ſua.dico ꝙ nõ qꝛ nõ inuenio ex
pꝛeſſũ caſtigare tñ põt eã.vt notani.s.pij.q.i.ſicut alterius.ſed quare dicit
qð pauperes clerici ſerniant ſibi.Dic ꝙ; reſpondet tacite obiectioni.q.d.⁊ ſi
mulieres ligate nõ pñt eis ſeruire panpeſ clerici ꝗ ñ pñt alios ſernienteſ hre
ſeruiãt ſibi vice mutua. itẽ ſᷣm.h.nõ poterunt illos recõciliare ſibi niſi nollẽt

„222

ꝓmoneri.ar.xxxiiij.di.ſi cuius.alij aũt dicunt illũ nõ impediri cnins vxoꝛ
cognoſcit᷑ ab alio ſi ipe ñ ↄſentiat eins adulterio.vñ bñ pfpit eas recõciliare

ij

Cauſa.

ct quo ad carnis cõmerciũ.nec eis in aliquo pꝛeiudicat᷑qð tamen intelliggs I¶ CE bis. LHoc e. pot intelligi de penitente ſoleniter pꝛo aliquo pe· u
ſecun dum quod dixi.o.xxxiiij di.ſi cuius. ”MVVl lictoꝝ criminu. ?7 tunc dic impꝛofeſſam.i.otinentiã male pꝛolel u
IVta vt inricẽ. ar. xij. ·i. dilectiſſimi.ar.xi:q·iſicut eni.ar.di.xc.pcipimꝰ. ſam.i.nõ ſeruat.⁊ ꝙ poſiea dicit non habent ſuffugiü penitendi. vernu⸗· en
b¶ Di ſeruitia.i. ſernientes. è eſt ꝙ ſolẽnis pnia non iteratur.l.di. põt.”ʒ ergo innuat ↄriuʒ.j. de pe. Vyfrie
c ¶Noncibos.⁊ eſt hoc ꝓpter enoꝛmit atem delicti.iñ ipſam excõicataʒ nõ di .iij . ex ꝑſona.poteſt ẽt hocc.intelligi de bis qui votum emiſerunt.æz ſun
dz pitare. I. q iiſ. om ”́YUDII poſt »traxerunt mil
mitoſ.qð foꝛte falſũ ẽ. SWU .— c tennit matri s
d ESc ipſu.pcepi nicem' ſibi clerici paupereſ auxiliũ ferät generaliter eni canonica auẽte ꝓhiben moniũ.c tunc di vte
rpminſit poſt. vij) ſi ſeruitiaꝰ nõ habeant.cũ vxoꝛibus aſt penitẽtes ad ſecularẽ militiaʒ redire vel cit impꝛoſcſſ.i.· irn
Tyer: S Ranencne ipſis que peccauerant nõ cibos ſumant matrimonia ↄtrabere. ¶ VUnde ſyri e pElanke iiſcl
ganondͦcſtin penisin niſi ſottcad tinor? dſiacta pnia rener- cinspapa. Wenittentes figehpena n
fligendis. ? pnie ſũt a tant᷑. ¶ Nunc aut querit᷑ quare ſacris matrimonia contrabere pꝛohibentur. 3 Pfeſſiz n liul
burarie xt. xxvi.q. vij. canonibns ſit inſtitutũ vt poſt.vij. ãnos 6 Ehis vo nõ incõgrue dilectio tia veniẽdioi ais chi
tpa.⁊ in his minoꝛ pj/ penitentes in pꝛiſtinũ ſtatũ reuocentur. ſedẽ aplicã credid it ↄſulendã: qui plana ſun.
mnitentia eſt amplecttk· A. De his ita ſcribit Iſidoꝛus ad ma- acta pnia tanqꝙᷓ canes a ſues ad vomitꝰ m ¶Etmilitie. Pust
da.·ff. de arbi.diẽ ꝓfer ſonem ehn. pᷣſtinos ⁊ volutabꝛa redeũtes ⁊ militien ſecd nũqd ita ge its⸗
N lures r enon AQnare ſit inſtitutum poſt ſeptem ãnos cinguluʒ ⁊ lubꝛicas voluptates 7 noua erallter eru 5 mh
rrlos vo. in pꝛiſtinum ſtaͤtum penitemes redire. Dingia T inbibitos denuo appetiuere cõ Tolenlter beni mu
c ¶ Naz legit. g olim Hclipſum ꝙ canonũ cenſura poſt ubitus:quoꝝ ipꝛofeſſã ↄtinentiaʒ gene gireg — ni⸗
perm murmurationis vilj. annos pnie remanere in pꝛiſti/ rati poſt abſolutionẽ filij ꝓdiderũr: de militie.dicũi qui keen
ñmulctaret moꝛtc.bo nuũ ſtatũ pcepi ⁊ cetera. vt ĩ tractatu oꝛ qͥbus qꝛ iã ſuffugiũ nõ hũt penitẽdi id du dã boc eſſe ↄſilij ſn⸗
die tñ repellit vt dieiitt dinandoꝝ de lapſis: nõ electione ꝓpꝛij ximus decernẽdũ: vt ſola intra eccleſiã nõ aũt pꝛecepti in
h.a pꝛomotione.ar. x· ar bitrij ſancti patres:ſed otius ex ſnria fidelibus orone iungant ſacris myſte⸗ zne inkellicunt unn
Rrelutne denee oi. diuini iudicij ſanxerũt. nã legi ꝙ; maria riox celebꝛitatibus quiſ nõ mereant᷑ in Ri nlalls AYAYyuiI
liij di. multos. bic in· loꝛoꝛ aaron ꝓphetiſſa duʒ detractionis terſint. a dñice ãt mẽie ↄuinio ſegregent in ocemriteg mmnmnt
ſerit vna rõ quare ſe⸗· aduerſus mopſen incurriſſet delictũ. ii⸗ vthac ſaltẽ diſtrictione coꝛrecti:ip in ſe eis hoc iniũgif inſtnin
ptennis pnia impona lico ſtigmate lepꝛe ꝑcuſſa ẽ.cũqʒ peteret ſua errata caſtigẽt ⁊ alijs exẽplũ tribuãt ĩpnia.alij dicũt undi
tur q; maria ⁊c. theo/⸗ moyſes vt emundaret᷑: pꝛecepit eã dñs ꝗqtenus ab obſcenis cupiditatibus rerra iſſud tm eſſe in- lund
logi aliter aſſignant. c caſtra.vij diebus egredi:⁊ poſtemũ/ hant᷑ qbus m qm carnali fragilitate ceci telligẽdũ qñ agit iliͤm
yt ſieut ꝓpter petm ſe qationẽ rurſus eã in caſtra admitti. ma⸗ derũt: viatico munere cũ ad dñm ceꝑint niam ſolenẽ ꝓ un
rlonme bls vnen ria ergo ſoꝛoꝛ aaron caro intelligit᷑ ſater pꝓficiſci ꝑ cõionis gratiaʒ volumꝰ ſubue nn ſeim Mi co⸗ de
len is ſeptennem taam gotss q vũᷓ ſuperbie vedita ſoꝛdictiſimis miri:qu fonni arca mnlieres ſe py miſſotbocin an
recngeret. (ogitationum macnlatdtagisct caſtra pniam talibe pollutiõibꝰ deuinxerut e? Prodidſerit im
Cuius antiquioꝛ. vij.diebus hoc eſt extra collegiũ eccie ſeruãda cenſemꝰ.Sʒ qꝛ timoꝛe ſoluẽdi ſi. xxxij.di ppo cnn
ſi.S.l.di.dño ſaneto.in vij anuis ꝓijciat᷑:vt poſt emũdationẽ vi ↄingij nõnulli ad pniam accedere diffe⸗ ſuiſti.. d. xxxiij umtber
ſi vbi de hoc dixi. tioꝝ loci vel pꝛiſtine dignitatis recipiat rũt vel ꝓpter lapſũ adoleſcentie quẽ ſoꝛ pinſq. C. ð epi. (Bime
3. Eſurpatuʒ 1. vyſu mmeritũ. ⁊ pꝰ pauca. In fine aũt epłe hoc midãt pnie remediũ ſuſcipe negligũt. iõ audi.nemo. ünn
bban e. F rrij dQaglijciendũ putaui.vt quotiẽſcũqʒ in ge/ auẽte canonica pꝑmittit᷑ eis vel cõtracta Naongenf.3 kii
qi predicandum. ſiis ocilioꝝ diſcoꝛs ſnia iuenitillins ſen marrimonſa retinere vel alia otraberee. be dtr inoò. m
1 Excellenna: v.. tentia magis tenear cui antiquioꝛ 2 bo .Ande leo papa galerio epo tripoli⸗ Pregenram ſafin
ilrxxxij. di, pꝛeſbyter. ꝓ tioꝛ extat auctoꝛitas. hoc aut quanq; de tano ſcribit. Ex indulgentia ↄiugias nis pnia inũgiẽ
xxvij.qi:. denotam.S. ſacerdotibus videat᷑ ſpaliter dictũ: gene poſt penitentiam legitim:no negentut. feminis ſiẽ ⁊ vi
xxiiij:qiſi quis dele raliter tñ de oĩbus penitentibus oʒ intel AUdiuimus a qͥbuſdã ꝙ invris dio tris ar.l di peni
Lir n alaita tann or ligi. Ad imitationẽ nãqʒ illiuſ dñice ſnie ceſibꝰ ac finibus xpᷣianoꝝ cetus le tentes.ſ.eq/ an⸗
bitrio ſaeendtie Ddanid de adulterio bomicidio reppen moccaſiõe ſe ſubtrahut pnie iugo dicen . q. v. pniaz.
i ba ricanones: ſus vnins gebcomade eiumu in melſa tes ꝙ ſi pniam agimꝰ ↄiugij debemꝰ⸗ xxrij.. . vi⸗
non ponüt menſuraʒ ns vinmns hebdom⸗ in itta es ipniam agimꝰ oiugij debemꝰ? re/ ginib⸗ 2c. ſigs
pnie: ſed oia bec arbi· ctiõe admiſſi ſceleris deo legit᷑ obtuliſſe. linquere copulã in q̊ errant: ⁊ ð veritai ſacro. ſ. c.i.
mio ſacerdoris telin· hincct eccleſiaſtica ↄſuetudine eſt vſur-· calle diſcedũt:qꝛ ꝓ oibus illicitis pniaʒ q ¶Sec qꝛ. vel
quunk. vt. ſ.oe pe. di.i. patũsvt maloꝝ criminũ pnia.vij.ãno? vnuſquiſq; xp̃i nois cultoꝛ ſuſtinere ac zhere. ptũ ad h
menſuram. ſpatio ↄcludat᷑: niſi vel officij excellẽtia⸗ pagere ſũmope dʒ dicẽte dño.pniaʒ agi vt vtat᷑ mrimo/ emci
1 Bepenitentibno. vel criminu; magnitudo vulgarẽ oſuertu te: appꝛopinqbit eni regnü celox. ↄiugũ nio iã Zcto no ẽ unmm
e mouc mugr dudn gqinẽ excedenſ:veluti dũ ↄ naturã buma vo legitimũ nulli oꝛtbodoxoꝝ pniam ſu Pimſſie lʒ foꝛte leli
dam incidentẽ queſtio ſocietatis p⸗ ib liberis vel ſtineti . . .10 ita intellexerit Dheſtmi
nem.an poſt ſolennez ne ſocietatis parentibus vel liberis vel inẽti ſoluere licet: a ifra.ſacris eos voſ gratianus.0⸗, inni
pniam poſſit öhi ma- alijs eiuſmodi pſonis impudice adhere expedit eloquijs edocere vt ab erroꝛis x r Wdiuimꝰ2 ud
trimoniũ. Et tres it mus:vel dũ relicto naturali vſu otra na eripianit᷑ caligine ⁊ licitis copulationibꝰ ſqß.c intcj guegl
opi. de ſolenniter penn turam moꝛe ſodomitico ſoꝛnicamur vel iuncti de oĩbus illicitis pniam agere p⸗ ligas de pꝛiuata teim er
tentibuſ. quida ditunt vſqʒ ad coitũ bꝛutoꝝ aĩaliuʒ ꝓlabimur curarent. ¶ Item leo papa quartus. pↄnia planũ eſtf IIIn
Fnullus ſoleniter pmiſſũ ſpatiũ trãſcẽdere cogai e Wropter lapfu inuenilis incõtinẽtie nõ de publica. tunc (munaff
erdiſbenn. Reſe on enitentib?quoꝗʒ querit: an eis genera negent penitẽtibus licita oiungia. lodmt ð mimo ep
Erdiſpenſalie⸗-e⸗an. ſt pniam pactaʒ ↄiugia ↄcedant᷑ oſtitutus⸗ ſi vꝛaente nio iam cto. a
tiqui.qꝛ intelligit vounii liter poſt pmniam ꝑactaʒ pingia ↄcedant. Nacdoleſcentia ↄſtitutusſi vꝛgente 8 Macole⸗ Wa
ſe. ⁊x ſic intelligũt.c. ſyWůi. . — ” Lentia oſti V
de his.penitens enĩ ſemꝑ vinit ſub regula eccleſiaſtica.vt de pe.di.v.griũ.h. tutus.hoc c.pupliciter põt intelligi. Pꝛimo de eo ſoluto g egit ſolenem andan
vo dicit ꝙ quilibet penitens põt pᷣhere niſ in tribus caſibus.puta ꝓ vxoꝛici pniam ꝓ aliqͥ dictoꝝ criminũ poſt öhit.⁊ ſᷣm ᷣ facit HBꝛego. mentionẽ enn
io. vel niſ iniunctũ hoc ſit einoie pnie vel ꝓ raptu ſponſe alterius vel p in/ de hoc.S.e.interfectoꝛes.nec fit mẽtio de hoc·j.e.antig. Sed de alia cõ in
ceſtu adhuc tñ excipit adoleſcentes qui vt dicit de iure cõi poſſunt õhere is ſtitutione leonis quã nõ habemꝰcũ illud antiqui de ↄmuneto in mſimo Kun
aüt in tribus his canbus ꝓhibe: qꝛ in his ↄtaminai matrimoniũ.al j iñ po nio intelligat᷑ ꝗ tale qd cõmiſit ꝓpter qð egit ſolẽnẽ pniam aliq; pꝛe/ lin 8
nunt.v.caſus in quibus poſt ſolẽnẽpniam nõ licet Zhere. vnus eſt ꝓ inceſtu dictoꝝ criminũ de q̊ͥ ibi dꝛ ꝙ dʒ vti vxoꝛe aquomicp po- it buare cõ S it
yl xxxij.q· vij.ſi qs viduã. Itẽ ꝓ vxoꝛicidio.s. e. inter ſectoꝛes. Itẽ pꝛo raptu ninentiã. vel põt intelligi de iã ↄtuncto. ? ßm hoc fit de boc mentio.ſ. . Cn
Ponſaltetis xviſigii:ſtaruti nec Sdici: xxxri q mia n ibi illa nõ erat antiꝗ.ſʒ de qᷓ fit mẽtio.s.e.interfectoꝛeſ.iterũ neſcimꝰ.Scðᷣns caſus re e
ſponſa.Itẽ ꝓconcubitu cũ muniali.xxvij.q.i.vtlex. Item pꝛo homicidio pᷣ/ pugnat illilre copulã vxor elegerit.ſʒ expone ibi i.egerit carnale debi ſtn
ſbyteri.vt ex de pe.⁊ re.qui pꝛeſbyterũ. Item pꝛo eo qui doloſe ſuſcepit filiũ tũ.poſſet tñ intelligi ilind.c.antiq.⁊ illnd inierfectoꝛes ꝙ facerẽt ambo nl
de ſacro fonte.xxx.q.i de eo.⁊ dicnnt quidãꝙ ſi iſti pant nõ tenet mrimo mentionẽ de ß in adoleſcctia ita.ſ.ꝙ illud antiꝗ.intelligat᷑ de ↄũgẽda ut
niũ.·ar S. e. inter ectoꝛs.ſi tales lamen ſint qmi nõpñt ↄtinere de licentia eb? 2 ßm boc lra poſita in.c.antiqui.ita debet exponi.ↄiugatus.i.ↄinngen An
pñt Ohere ⁊ ↄſenſus ep̃i facit matrimoniũ taliũ tenere.vt.j.e.c. vlt. alij dicũt dus redeat ad pꝛiſtinũ coningiũ.i.ↄtrahat ↄingiũ qð antea contrabe⸗ ale
matrimoniũ taliũ tenere. ̊ ꝓhibeani hi niſi apponat᷑ in cõſtintione ꝓ ſi re potniſſet ſure ſi non peccaſſet.ſed nunc ex diſpenſationet io. diſ
Oxerint ſeparcni:qdð credo verũ. ad hoc ſacit er de pꝛeben.ſigniſicato. 8 ¶In adoleſcentia. ar. ꝙ rõne etatis facilius diſpẽſat.l.di. penitẽtes ai

4
eid Moꝛtis. cum volcbat eſſe in libello . non intellige pꝛo infirmitate Vxoꝛem. S. xxvij.q.ij. qui doꝛmierit. contra.s. pꝛox. q.vij.concubuiſti. cõ
an ar. 1xvi.q. vij. c.c i. ff ſolu. hic ignoꝛans ibiſciens fuit vel hic loquitur de illis quarum neutra M
nn b Denitentiannic eſt non expleantur. vij. anni computato pꝛimo fint vxoꝛ vel ſponſa.b. ſed bec ſo repꝛobatur per illud.j· xxxv.qeiijſi qauis cũ
eng uo penitens incipit agere penitentiiiio. matre.qꝛ illud de ſimplici foꝛnicatione intelligitur quod patet.xxxiiij.q/ij.
Nem 6 Denitentiã ðMUß .ce de ſimpliciter. vel hic
arceraS. cãſffff. Dde diſpenſatione ecele
enits bi eni aut metu moꝛtis aut captiuitatis piclo. Puniatur qui hec crimia committit: ae vel lenttate miſeri⸗/
egill Dilcuuur ꝙ ſolen⸗ pniamꝰ geſſerit ⁊ poſtea timẽs lapſũ in⸗ non tamen legitimam vimittat vroꝛem. coꝛdie ibi de rigoꝛe.
n is penitenti? (ötinentie iuuenilis copulã vxoꝛis elege ◻ Jàs cũ matre foꝛnicatꝰ fuerit ſpia m Yquis percurit
i non de facili in. rmttne crimen foꝛnicationis incurreretrt u: anathematis vt ſciti itnicti⸗ niſi admonitus
ddH nenibus impo⸗ it ne crimen loꝛnicatomns meurreretle ◻li⸗anathematis vt feitis pcutit icti peniterer. xi.q.iij. cer⸗
digd nenda eſt. no elt vicket feciſſe venialé: ſi pꝛeter ↄiugẽ nul⸗ bus. ſiliter aũt ⁊ illũ ꝑcutere ꝓmulga-⸗ zum.
di cõtra quia illu l oĩno cognouerit in quo tñ regula? nõ mus:q cũ ea quã de ſacro fſõte baptimma n Similiter. xxx.
in. bene concelo. oſtituiniuſ: ſed qᷣd ſit tolerabilius eſtima tis ſuſceperit:aut cũ illa quã ante epᷣm te q.i.omnis.ar.:.di.pon
üI d & Regulam. mus. NItem nicholaus papa radul- nnuerit cũ ſacro chꝛiſmate fueritvncta ſoꝛ deret.
en inis huius.c. ſfa phpo epo ſctẽ eccleſie argentee retenſis si⸗ncatiõis ppetrauerit ſcelus: legitimã itin O . Quos enim. gra/
cit pꝛo bis qui ec penitentia eſt inponeda ei qui ma ſi habuit no dimittat vxoꝛe,3. Qnuos tianus no intclligens
gn dicunt ꝙ nec et .ſ sei funxit: iudex ſua auẽte ſepa⸗ c.ſequens 7 deceptus
n innenis conra⸗ trem Gccidt.. ent deus oiunxit: iudey ſnua aucte ſepa eſt. ar. illins. cxxxiiij.
radtn here poteſt. . . Altoꝛẽ pꝛeſentiũ matricidã eſſe co⸗ rare nõ dʒ:quanqꝙᷓ Yſidoꝛus hoc aliter qlij.ſi quis neceſſirate
eNi intertectoꝛes.h. gnouimus: cui pꝛecipimus vt ſub intelligat dicens 2z.0C. 5 repu. l. i. ſubnuer
brſea 5o lan.? mar. q pe iugo ꝑmaneat: ita vt ꝑ annũ itegri o bomo leparat: ques pema adénat. tit boc c. z. §. ſeqnen.
iin dicuũt ꝙ iunenis eccleſiã nõ ingrediat᷑ ſed ante foꝛes baſi LCos deus ↄiunxit hõ nõ ſeparet. ac ſi eſſet alia cauſa pᷣ/
tien de ge omu lice ſtans oꝛans ⁊ depꝛecans deũ ꝑſeue queris quõ: ſubaudiviolenter ſine E ſernicationen pro
eapoman, terdlitertamd cripiat hiculo chlero .Rege abſar ronc ensummtho ns Pepdendnarnnn
Gdnnd . teram non regu vo anm circulo introeundi in ſeparat: nõ eni hõ ſepara ꝗs penn odẽ depoꝛtatio.
e conſtitnimns licentia heat. tm inter audientes ſtet: ſednat: qs reatus accuſat:qs maleficiũ co/ p Poc aliter. nocſt
Bindd i eſt non dici⸗ nõdũ cõicet.cõpletis aut triũ annox cir/ artat. ¶ Merůͤ hoc ꝓ his dictü intelli⸗ verum ꝙ aliter ſed G̊
gien mus aliquid d culis ſacre cõionis ei gra cõcedat᷑.obla-⸗ gir᷑:q̃s iudices ſeculi ꝓ ſuis ſceleribus le dicit vt iudicat ſequẽs
ltiin erat in comune tiones vo nõ offerat niſi pꝛius alioꝝ ſe· gu ſeueritate percellut:q́s vel moꝛte pu- capitu.
in ſi ante hoc immo ptrẽ annox curricula expleant᷑. His mniunt vel depoꝛtari iubent. Item ex Aos deus. abſ
Aan onntalne e aut oibus annis atqʒ; tpibus carnẽ non citoletanooctauo. eeodem. poc c.le elar
e connnumner manducet: nec vinu bibere pꝛeſumat x Miiqui'r ſctiſſimi leonis pape hec imd rxrt t anodſt
oe ndoleicens po ceptis feſtiuis diebus atqʒ dñicis. Et a eſt ſnia yt is qui in etatis adoleſcẽ erit. c. ij q. v. co⸗
gncize terat contrahe ½ paſcha vſqʒ ad pẽthecoſten:⁊ quocũqʒ tia poſitus dũ moꝛtis foꝛmidat occaſuʒ niſt.
in re ante ho. ire voluerit nullo vehiculo deducat᷑ ſeldſi puenerit ad pnie remediũ ſi ↄiugatns ? ¶ Won enim bomo
n elanaen. pedibus pꝛoficiſcat: armainõ ſumat niſ foꝛte fuerit incõtinens:ne poſtea adulte ſeparat.ſed lex. ſimile
HHn Nirnendo⸗ . dtra paganos. Jeiunet aũt tribus diebꝰ rij lapſũ incurrat:redeat ad ↄiugiũ pꝛiſti Frieg ſibamlcidiñ
I rablluseſt Dbebdomodã vſq; ad veſper a ppꝛia nu quonſqs poſſit adipiſci tpis maturi? imor per maleticium
ns contraris aclegitima piuge nõ ſeparet: ne in ſoꝛni tate otinẽtie ſtari: q nos vt de virt ira cipfeiar.if oe cann N ⸗
Bnm conſtiendo ta cationis voꝛaginẽ coꝛruat. quod ne fiat de femis equo mõ cenſemꝰ:nõ qͥdẽ hoc mi. per totum.
nti men ius comn⸗ optamus.ſi aut ante annoꝝx trin curſũ ſi ane alltett voandnice cepia ſ cõ⸗ s Mitiqui. ſi intel
tieſnmm „ UEA.... ms vite illius appꝛopinquauerit: coꝛpo tat vobis ꝓ hũana fragilitate idultũ ea igas boc. c. de
duan f Aaren. H risa nenie vainiipariiceps ſar n⸗ dutaxat rõne:vt ſi is qͥ pnie nõ eſt legib?ꝰ mat nnonio Sona.⸗
nſea Upnns argu. auté yl ſuß ſtatnimus: efficiat: iñ ſi ilus deitꝰ:antea ab hac vita diſceſſerit quud ct0. eunc eſt oic arg.
gli a ↄuerſionẽe ⁊ lachꝛymarũ fonte in oib?ꝰ exↄſenſu ad otinentiã vnus eoꝝ fuerit Pao illis qui deeunt qpn

ſgen
Ne H

conceſſo maioꝛi
inbiberi minus

Ar.l. di. c/ placuit

vigderitis floꝛidis actionibus:⁊ optimis

opibus pullulare:humanius circa eum

regreſſus:ſupꝑſtiti nõ licet denuo traãſire

ad vxoꝛis amplexꝰ. ſi ãt illiꝰ vita ſuꝑſtes

ſolenniter penitens
intelligitur vouere. ſi
intelligas de matrimo

rgrxviſciiÖſ. ſollicitudo puigil appareat: mitiſqʒ in oi extiterit: qͥ nõ accepit abſolutionẽ peni⸗ nio contrabendo tũc.
mmront rirad bus vemonſirct. Jem. eenk nubat:ſiſe otnere nopõt T alteriuſ erponeredcat ad pai-
R tontraev di. Weolt digniain peniitentiani adoleſcenti Cſo:tio fruat vxoꝛis. qð in vtroqʒ ſexn Aimum coninginm 1
ndrqu indt, Dne h iteunta licia coninen. poari mö a nobis maniteſtu ceſſe decre, nerr ithoſt
nng eſt minore & Js cu duabus ſoꝛonb fuerit ſo; tu:ita videlicets vt in his oibus ſacerd ſaggeſtonem Mabo⸗
tttkt 7 minoꝛi. ff. de mncatus: aut c his ꝑſoniſ de quibꝰ tis expectet᷑ oꝛdinatio:vt iuxta qdð etatẽ mum receſſerat. Item
nmng cena. qui indi · ſcta ſcriptura ꝓhibet: ſi dignã egerit pe/ aptã pꝑſpexerit:pnie abſolutiõis tribuat habes bic ꝙ quando⸗
n gnus. cui inte nitentia caſtitatis nõvaluerit ↄtinentii leecen. qʒ diſpenſatur in vno
en aſcitur pomerin ſuſtinere: Iʒ ei legitimãa in ↄiugio vxoꝛeʒ Ss bꝛeuiter decurſis in qu matrimonio:nõ tamẽ
rna AAfaticke e accipe. ſiliter ⁊ mulier que tali fuerit ſcoe, buus er negocij finẽ aliquan in ſecnndo. ſcut diſo
n a rnand. lere apia: vt foznicationis nõ pilucatr p nmlüveuagatiſum ad ꝓpo, farur in vno oadine n
fein cni. ad chaos. Sed hoc ð laicis viris ac mu ſite cauſe tertia qſtionẽ per⸗ rij vinose rundoee
nin g.1Arma amit lieribus ſolmodo ſtatuimus. Itez. tractandã qua queritur. nem.
tre cum dominũ iuu“/ MV M“ queſtio.ſed pbi ſit dixi
hon nare non poſſit.⁊ ſibi hoc impntet qꝛ ex culpa ſua hoc damnũ incnrrit J.in adoleſcenrnſliiiiig.eẽ
ntook xv.qi.ſan.car.xyij.q.iuij.vxoꝛ.ff.de re.iur. ꝙ quis ex culpa.⁊ hoc eſt iuu ¶VGener aluer.id eſt non ꝙ ante boc eſſet ius cõmune pꝛout dixi in. c. in
edidtd verum nin tale ſit fendum in quo per alium leruire poſſit.tũc enim ſer adoleſcentia. l älä . n
IIeir niat ꝑ ſubſtiintum.C. de epi.? cle.quiſquis.⁊.xciiij.di.valdle. x Indulinm. a leone pppeoo.
· hAd veſperam.ſ. de conſe.di.i. ſolent. „ &Vnus coaum Penitennng.
kcd 1 Danuetionanari,rPenſeoknenls ogrtd relaxare de 5 Superſtiti id eſt peniteti.
cſier nit. ſed dic ꝙ papa licentiã dedit de hoc. Itẽ nũꝗd ille cui papa pnia,z 2 Vb oluttoneſpaiam per quã habet abſolutionẽ.i:qꝛ non peccauerit.
Ad impoſuit pot ingredi mõaſteriũ.ſic ar. S. c. admonere. de pe.di. v.ſi q. X Vta videlicet.id eſt in adoleſcentthis.
im l· IJ quis.pniam.hec eſt opinio quoꝛundam ꝓꝙ quilibet inceſins ni- a ¶Dꝛdinatio. NHota q; oꝛdinatio iſta attenditur circa hoc. vtrum adole,
iDtinn Ain adoleſcente impedit matrimonii. xxxiiij. q.ij.c pe. poteſt tꝗo⸗ fſentibus debeatur indici penitentia ſolennis non vtrum debeãt
o men epiſcopus dare licentiam inceſtuoſo vt contrabat diſpenſatine 7 contrahere.quia de iure comuni poſſunt.t.ẽ.e.in adoleſcentia.
fSh Alias zbendo nihil agit. veruntamen videat epiſcopus cmn quo diſpẽ b Is bvꝛeuiter.aliqauantulum. quia foꝛmauit quaſdam incidentes 3
ſet qꝛ cum eo tm debet diſpenſare qui continere nõ poteſt.ſed qualite queſtiones ⁊ ſoluit. „
an . J iij 6

e.iõ hic tractat de ea.vel ita cũ matrimoniũ ſit pꝛincipaliter ſa

r Lanenri laicoꝝ.lʒ in minoꝛibns oꝛdinibus licite ) hat qꝛ iñ lai/
is ſolẽnis pnia dʒ imponi.vt.l.di.ↄfirmanduũ.ideo bic tractatuʒ

inſerit de ea tractaui matrimonij. cũ ⁊ ipſa ſii ſacr̃m. nom in veteri teſtamẽ·gdia confitet quis:ꝙ ſemꝑ debet fieri:qꝛ pars eſt genitẽtie erubeſcentia
incipitéerab ada. vrj. Iuff yr ſ c. quem pe⸗
e. ſerpens. Nidenduũ ? .B nüec.
ergo quid ſit ip̃a ⁊ vñ iii tkeem' peccati mei. Quog augnſtin? 1 — Arificinz
dDicat ⁊ que ſit ſatiſfa⸗ Trũs ſola coꝛdis ↄtritiöe exponens ait. ontritun
ctio que attendani in ſfſüqꝓyecreta ſatiſfactione abſqʒ Agna pietas dei:vt ad ſolã ꝓmiſ/ mel conrruf
Ea aue ſnt neeetſane. v„ oꝛis ↄfeſſione quiſq; poſſi Rone peccata dimiſerir nõdi pnunciat T ar. viß ſd
Cratm Adipla ſit ha⸗ deo ſatiſfacere redeamus. oꝛe:⁊ m̃ deus iaʒ audit in coꝛde:qꝛ ipſũ co. di iij no du⸗

–W ¶Sũit eni qui dicut quẽ⸗
et criminis veniã ſine ↄfeſſone ecclie
⁊ ſacerdotali iudicio poſſe pꝛomereri.
¶Jurta illud Ambꝛoſij ſuꝑ lucam.

bes.j.di.iij.pnĩa.Dici
tur eni pnia a peniten
do.j.e.di.tres ſũt act⸗
⁊. ſ.di.iij.in tm.Qid
Di.iij.ſatiſfactio.atten
dunt᷑ aũt in ea ꝑſona
ã.xli.di.nõ cogantur.
Cauſa.vt.xxiij.q.x.ex
cõicatoꝝ. Item locus:
tp̃s:qualitas:⁊ quan/
titas.j.e.di.v.oſideret
Zlan = vt· xx.
q.i.illa. In pnia tria
Ant neceſſalia⸗ſ.co⸗ cies. 1. Item daui. ux ine iniuiſti
dis ↄtritio:oꝛis cõfelſ,- O Dri pfiteboꝛ aduerſuʒi me iniuſti⸗
ſio:⁊ oꝑis ſatiſfactio. tiã meã dño:⁊ tu remiliſti impieta
jJ.diſ.iiij. ꝑfecta. ſed tñ ð
cũ facultas nõ ſuppe/

tit ſufficit coꝛdis otritio. ar. xly. di. due. Modus agendi talis eſt. In pꝛima
Diſtin. tractaf: an ſola coꝛdis contritio deleat peccata.vel petm poſt ↄtritio/

fleuit. lachꝛymaſeius lego:ſatiſſactio
nem nõ lego. Itẽ Joã · chꝛiſoſtomꝰ.
Achꝛyme lauãt delictũ:qð pudoꝛ
eſt ofitero. Item pꝛopheta.
Acriſficiũ deo ſpũs cõtribulatꝰ coꝛ

nem. Baʒ. dixit ꝙ ſola coꝛdis ↄtritio non deleat peccatũ. vbi copia ſacerdo

tis habeat᷑ar.j.e.c.vlt.⁊ in hoc videt᷑ gratianus declinare inducẽdo.c.illud

ſʒ in pꝛecedenti.5.dicat hoc eſſe lectoꝛis arbitrio relinquendũ.ſed quicqꝗd di

cat Baʒ. dic ꝙ nec coꝛdis ↄtritiõe:nec oꝛis ↄfeſſione peccata dimittunt᷑: ſed
tmm̃ gra dei. de conſe.di.iiij.nemo tollit.ſed ipſa coꝛdis ↄtritio ſignũ eſt pctaã
eſſe dimiſſa ſicut exterioꝛ ſatiſfactio eſt ſgnũ coꝛdis ↄtritionis.gra eni pꝛe⸗
edit otritionẽ.ar.j.e.nõ põt quis.ↄtritio remiſſionẽ.vnde remiſſio eſt attri
buenda gratie que eſt cã cauſe.alij dieũt pctã ꝑ ↄtritionẽ dimitti qno ad cul
coꝛdis ↄtritiõʒ. In.ij.di.tractat:an charitas ſemel habita poſſit amitti. In
ter tia: an pnia reiterari poſſit. In quarra:an pctã ſemel dimiſſa redeãt. In
quinta:quis modus debeat obſeruari in unponenda ea ⁊ accipienda.In ſe
xta:cui quis debeat ↄfiteri. In ſeptima:an pnia timoꝛe moꝛt accepta ſt frn
ctuoſa. Ideo aut in.vij.di.hunc tractatũ diuiſit.qꝛ ſeptenarius numerus p⸗
ſectus eſt. ar. xxxij.q.i.nupte.
bA Secxreta.yticq; ſola coꝛdis ↄtritione delet᷑ pctm.j.e.pctim.⁊.
ſed pena debet᷑ vt.l.di:ſi quis pꝛepoſtera.⁊ hoc verũ eſt ſi ↄfeſſio non contẽ
natur. cũ adhiberi poteſt. alias pꝛimũ peccatũ imputat᷑.j e.di. agite. imo cõ
tritus nõ eſt ſi confiteri contẽnit.vt.xxxij.q.i.c.vlt.de con.di.iiij.non dnbito.
C K Snunt. alij aũt negant.dicunt eni ꝙ ſicut tribus modis deu offendimus
coꝛde: oꝛe: ⁊ opere ita tribus modis ei ſatiſfaciendũ eſt.j.di.iij. pfecta. vñ di⸗
cunt tria hec eſſe neceſſaria.coꝛdis ↄtritionẽ᷑:oꝛis ↄfeſſionẽ:⁊ operis ſatiſfa
ctionẽ.auctoꝛitates aũt que dicũt petm dimitti ſola coꝛdis otritione aſſerũt
ipſi intelligendas eſſe.cũ articulus neceſſitatis excludit oꝛis ↄfeſſionẽ.ſ.cnʒ
aliqs oterit᷑ ⁊ moꝛte pꝛeuenit.vel aliquo alio iuſto impedimento boc facere
impedit᷑·alij dicunt inter quos eſt.p.manducatoꝛ ↄditionalẽ fieri remifſiõʒ

Peoꝛdis ↄtritionẽ.j.di.iij.ſane cauendũ.h.dicit ſola coꝛdis cõtritione petm

dimitti adulto cuilibet.j.e.magna.ſi pᷣo ↄterit᷑ ?⁊ ꝓponit ab alijs abſtinere

illud ↄfiteri.⁊ de illo ſatiſfacere ſjm iudiciũ eccleſie.⁊ ſi nunq; ſequit᷑ oꝛis cõ/
feſſio vel operis ſatiſfactio.pctm tñ iam dimiſſũ non redit ſed peccat moꝛta
liter ſi poteſt inxta pꝛeceptum eccleſte cõfiteri opere ſatiſſacere ⁊ non ſatiſ
faciat. qr. j.de con.di.iiij.non dubito. Auctoꝛitates que dicunt ſine ↄfeſſione
Coperis ſatiſfactione perm̃ non dimitti:intelligunt̃ de interioꝛi ↄfeſſione qᷓ
eſt recognitio peccati pel ꝓpoſitũ ↄſitendi vl gra qua ſic hõ diſponit᷑ vt reco
gnoſcat ⁊ velit ↄfiteriſi locus ⁊ tps affuerit.⁊ de interioꝛi ſatiſfactiõe que eſt
interioꝛ doloꝛ ⁊ amariiudo aiĩe.de qua habes.j.di.iij.ſatiſfactio.⁊.j e.ꝭ. his
auẽtibus.hic aũt agit᷑ de exterioꝛi:qꝛ ipſa nẽria c:ſi adhiberi põt.ſed ad ꝗd
cum iam peccatũ ſit dimiſſũ ꝑↄtritionẽ pꝛeter ↄſfeſſionẽ.ſo.hec fit ad humi
litatẽ æ iuſtitiã exercendã.j.di.iij.pꝛoductoꝛ. ⁊ vt ſatiſfaciat eccleſie quã leſit

