
B ngula eccleſiaſticieiuris officia

ſingulis ꝗbuſqʒ pſonis ſingulatim

ſ. xxi. q.i. c. vlti.

?.ff. quod cmiuſ
qʒ vniuer. ſicut.
§. ylti. fimilitcr
lex dicit ꝙ non
poteſt quis per
plures ciuitateſ
plures habere
poteſtarias. ff.
ad muni. liber/

tul. 5. pſcriptio.

ſolntio regulare
eſt ꝙ vna perſo

na non ſupple/

at vicem pluriũ
niſi in cauſa ne⸗
ceſſitatis.vt idẽ
ſit carnaliſ⁊ ſpi
ritualis pater.
xxx.q.i.ad limi-
na.pvel pꝛelatus
in diuerſis eccle
ſijs.x.q.iij.vnio
vel idem ſit cli⸗
gens ⁊ confir⸗
mans.extra de
elec. cinn inter.
vel vt ipſemet
tradat ſibi poſ-
ſeſſionem.ff. de
cõtrahen. emp.
fiſtulas. §. fun/
duʒ.vel niſi cau
ſa vtilitatis. vt
cum duc eccle-
ſie vni commit/
tantur. xvi. q.i.
⁊ tempoꝛis. vel
vt idem ſeruus
vicem plurium
dominoꝛum ſu⸗
ſtineat. ff. de ſti.
ſer. l. i. . commu
nis ſeruus. vel
vt apud ſemet/⸗
ipſuʒ aliquis e/
mancipelur vel
adoptetur.ff. de
adop. ſi conſul.
lau.

e C Eccleſiaſti

ci.non oꝛdinum
fed dignitatum
vnius enim be⸗
ne habet omneſ
oꝛdines: licʒ ab

vno tm̃ denomi

netur.

Singulis. ſ.
xKxi.q.i.c.vlti.cõ

tra. ſed illud ex
ſpeciali pꝛiuile/
gio:hoc ex gene
rali iure.xvi.q/i
hinc lau.

Lfr
Wernd
Lem it.
N n
nſcine
onenk
flenon
lg ſſn
ui
Pülltentsts
dnech⸗
niconne
lr Nigt
pons
en ſu
nolnun
Wonunf
foeſti
Rconmn
ſelols fl
pnc ine
iz gllie⸗
apert
gleintn
Kenß

Ealin
onoGne
biguum
enmnt⸗
Abeont
eslo
oenon

i
ieſiic
Clünd
Nipeint
wergen
ettit

b C
0

D. IxxXN.

.0 Committendũ eſt. alius habebit archidiaconatuʒ. alius autem.
archipꝛeſbyteratum. ? ſic de alijs.ar.ſ.xiij.q.i.c.i.?.c.ij.lau. .—
Auantüliber. ar. nõ eſſe derogatũ iuri generali ꝓpter perſone p

rogatiuam.S.dilxi.miramur. . di. xxviij.ſi quis. lau.

c¶OAculus ·i. ſi oẽ

erit auditus.i.

auris · i officiuz

qð ei attribuit g
dicitur ĩ ecclia
guris. ꝑp oculuʒ
itelliguntur ma
ioꝛes in eccleſia
ſibi ⁊ alijs ꝓ/
uident. ꝑ aurẽ ĩ
ecclena diſcreti

intelliguntur et

ſcientes. vel re/
feras hoc ad il⸗
lud qð dixit.qð
diuerſitas offi⸗
cioꝝ fit in eccle
ſia.alias nõ ob/
ſtaret.qꝛ ſi totũ
⁊c.qꝛ ſi hoĩeſ in
eccleſa eſſẽtyni
us officij qũo ĩ⸗
pleret᷑ coꝛpꝰ ec/
cleſie cum diuer
ſis opus eſt.
d C Et pulchꝛi
tudinem.ſingu/
la queqʒ locum
teneant ſoꝛtita
decenter. lau.
e Olumus.
2 vicedñʒ
exponit. h· i. ico/
nomũ reꝝ epᷣa
lium. qui rebus
epalibus ⁊ hoſ
pitibuſ ſuꝑueni
entibus ꝓuidet
fEt maioꝛẽc.
i.iconomũ rerũ
eanõicoꝝ.⁊ iſte
itellectus habe
tur ex rubꝛica ꝗᷓ
dam. vel maioꝛ
eſt quedã digni
tas que eſt in gꝗ
buſdã eccleſijs.
vt vercellen. in
ecclia ſcẽ marie

8CBVel hoſpi⸗

tibus.qꝛ epᷣs nõ
põt in ꝓpꝛia ꝑ/
ſona tractare ta
lia negocia. v. ꝗ
iij. qꝛ eps.⁊ refe
ras qð dicit de
hoſpitibꝰ ad vi
cedominum.
b CCleruſ.ar.
ꝙ ſi pᷣlatus nõ
vult vl negligit
facere ea qᷓ de/
bent ſuppleri ꝑ
ſubditos ⁊ ecõ/
nerſo. ar. . ix. q.
iij. cũ ſimus. et
videt᷑ ꝙ in tali⸗

bus nõ ſit neceſſaria admõitio vt ex de ſup.ne.pla.lʒ.ex de conce.pꝛe.
Oaaileedn⸗ hoc.c.pʒ ꝙ vicedñs eſt qui bʒ poteſtatẽ
ſupꝑ res ipſius epatus.iconomus qui ſi ipꝑ res canonicoꝝ cni ſcʒ

officiũ attribuitur ei qui dꝛ in eccleſia oculus.vbi

committi iubemuſ.Sicut eni invno coꝛ

poꝛe multa mẽbꝛa habemus.oĩa auteyʒ

mẽbꝛa non eundẽ actuʒ habent: ita ĩ ee
cleſie coꝛpoꝛe multa membꝛa ſunt ſecũ
dum veridicã pauli ſententiã.in vno eo
demaqʒ ſpirituali coꝛpoꝛe conferenduʒ
eſt hoc officiũ vni:alij cõmittendumeſt
illud.neqʒ enim quantülibetexercitate
vni perſone vno tẽpoꝛe duax rex offi⸗
cia cõmittenda ſunt:qꝛ ſi totũ coꝛpus ẽ
oculus?vbi auditus:ſicut eniʒ varietas
membꝛox per diuerſa officia ⁊ robur
coꝛpoꝛis ſeruat:⁊ pulchꝛitudinemꝰ repᷣ
ſentat:ita varietas perſonaꝝ per diuer
ſa nihilominus diſtributa officia ⁊ foꝛti
tudinem ⁊ venuſtatẽ ſancte eccleſie dei
manifeſtat.⁊ ſicut indecoꝝ eſt in coꝛpo
re humano vt alterum membx alteriuſ
fungatur officio:ita nimiꝝ noxiũ ſimul⸗
qʒ turpiſſimũ eſt:ſi ſingula reꝝ miniſte⸗
ria perſonis totidem non fuerint diſtri⸗
buta. C Item gre. autemio ſubdiaco.
Quilibet epiſcopus vicedominuʒ ⁊ ico
nomum bhabeaeat.
SOlumus vt frater noſter paſcaſi
M us ⁊ vicedñmſibi ⁊ maioꝛem oꝛ⸗
dinet domus.quatenus poſſitvel hoſpi

tibussſuperuenientibꝰvel cauſis qͥ eue

niunt idoneus ⁊ paratus exiſtere. ſi vo
negligentem eum ſuis: vel ea que di
cimus implere diffe
eius adhiberi debet:vt cõi conſilio epi
ſcopi aur:quor perſone ad ea que
pꝛediximus valeant oꝛdinari. MHinc col
igi poteſt archidiaconi electionem a cũ
cto clero:ſi epᷣs negligens vel deferens
fuerit canõice fieri poſſe. Officiũ vi
cedñieſt ep̃atum diſponere. Ande
greg. clementine patricie poſt alia.
Quid ſit officium vicedomini.
SE vero anatholium queʒ
ad vos dirigere popoſciſtis: hoc
nos facere non poſſe:cauſe magis mo⸗
dus quam rigoꝛis auctoꝛitas facit. vice
dominumeni eum cõſtituimus: cuiꝰ ar

bitrio eßum cõmiſimus diſponendum.

Itẽ ex ↄci.chalcedonẽſi. Se eodẽ.
(0 Nia in quibuſdam eccleſijs ſicut
ad nos peruẽit ſine iconomo:epi⸗
ſcopi res eccleſiaſticas tractant:placuit
oẽs eccleſias habentes epiſcopos etiã
iconomos habere de pꝛopꝛio clero qui
gubernent res eccleſie cum arbitrio ſui
epiſcopi:vt non ſine teſtimõio ſit guber

res eccleſiaſtica gubernãda mandat᷑.C. de ſacroſa. ec.iubemus.ĩ pᷣn.
⁊¶ cnt epiſcopus diſpenſat res epᷣales ſub teſtimonio vicedñi.ſic ca/
nõici reſ eccleſiaſticas ſub teſtimõio iconomi ⁊ ecõnerſo.vt.xvi.q.pij
qm̃.· . ij. q.i:mãifeſta.⁊ iſte iconomꝰĩ ꝗbuſdã eccłijs appellat᷑ ppoſitꝰ
O. Dia in quibuſdã.epos.pel etiam alios pꝛelatos.quilibet enim
pᷣlatus dʒ iconomũ conſtituere. C. de epi.⁊ cle oẽs.ꝭ.hoc nihi/

lominns. ar. ix. . iij. cũ ſimus. er̃ de of.oꝛ.cum vos de officio iconomi

ſindici ac oꝛis.nõ. xvi.q.vij. qm.ar.epᷣm ſgerei 1
· vij.qm.ar.epᷣm poſſe coꝛigere iconomũ res
eecleſte diſpenſantem ſicut ? archidiaconus.ar. di.xxiiij bonoꝛatꝰ.

rentem:oĩs clerus*

m

Secularibus viris reſ eccleſaſtice non

73
I¶ Teſtimonio.ipſi enim ꝑhibent teſtimonium ſue adminiſtrationis ſed
cubicularij ſui ꝑhibẽt teſtimoniũ ſue ↄuerſatiõis.vt.ij.q.vij.cũ paſtoꝛis.

Mqdicatum eſt. inter eos ſed nõne iſti erant laici.ergo debent ↄueniri

ſub ſeculari iudice.yvt.xi.q.i.experientie.ſed ideo ↄueniunt᷑ coꝛam ec⸗

natio ipſarum rerum eccleſiaſticaꝝ.ne⸗
5yex hoc eueniat res eiuſdẽ eccleſie di⸗
pergi:⁊ ſacerdotali dignitati obtrecta⸗
tio generetur.ſi vero quis hoc non obſ
uauerit:diuinis ſubiacebit regulis.
EItem gre.ioanni carolitano epᷣo.

committantur.
Ndicatum eſta nobis: ꝙ laicis qui
buſdam curam veſtri patrocinij cõ⸗
miſeritis:qui poſtmodum in ruſticoꝛuʒ
veſtroꝝ depꝛedationibꝰ atqʒ fatigatiõi
bus fuerint depꝛehenſi. QNuod ſi ita eſt
diſtricte a vobis diſcuti cõuenit atqʒ in
ter eos eccleſie veſtre ruſticos cãm exa⸗
minare ſubtilius:⁊ quicqͥd fraudis iuẽ
tum fuerit:cũ penav legibus ſtatuta red
dere cõpellãt᷑. de cetero vero canendũ
eſt a fraternitate veſtra ne ſecularibus
viris atqʒ ſub regula veſtra nõ degenti
bus cuiuſlibet res eccleſie cõmittant᷑: ſʒ
batis de officio veſtro clericis ĩ qboſi
qͥd reꝑiri poterit pꝛauitat vt ĩ ſubditis
emẽdare qð illicite geſtũ fuerit valeatis
quo videlʒ apud vos habitus ſui officii
magis ↄuenienter adminiſtrent qᷓ; accu
ſentꝰ. Pꝛopinquis etiam vel fa⸗
uoꝛe ſibi coniunctis eccleſiaſtica officia
epiſcopus committere non audeat.
¶AUngde in tole concilio.x.legitur.
Eccleſiaſtica officia nõ cõmittat epiſco
pus pꝛopinquis vel fauoꝛe coniunctis.
Beaner omnibus placet in pꝛeſẽ⸗
ti tale reſcindere factum:⁊ non eẽ
de cetero faciendum.quicuqʒ igitur põ
tificum deinceps aut ſanguine pꝛopin⸗
quis aut fauore perſone qbuſcunqʒ ſi⸗
bi ↄiunctis talia lucra cõmendare tenta
uerit:ad ſuũ nefande pꝛeſumptionis ex
cidiũ ⁊ quod iuſſum fuerit deuocetur in
irritum ⁊ qui oꝛdinauerit:ãnue excõica
tioni ſubiaceat.que vero ablata foꝛtaſ⸗
ſe fuerint ab eo qui tulerit reddant᷑ ĩ du
plum. C PDoꝛo ipſa officia q̃re ſint
ita diſtinguenda ⁊ non vni perſone om
nia committenda ex auctoꝛitate greg. ⁊?
bonifacii pape datur intelligi qui ait.
Braduum ⁊ oꝛdinum diſtributio eccle
ſie vnitatem conſernet.
hoc diſpenſationiſ pꝛouiſio gra
dus diuerſos ⁊ oꝛdines conſtituit
eſſe diſtinctos: vt dum reuerentiam mi
noꝛes potioꝛibus exhiberent et potio⸗
res minoꝛibus dilectionem ipenderẽt.

Ari rapuerũt bona eccleſie.vt ex de fo.cõpe.c.cũ ſit generale.Et ẽ

boc õ rectoꝛes ciuita
tum qui cõpellunt rui
ſticos eccleſiaꝝ ſub ſe
reſpõdere. Alij dicũt
buos ⁊ libertos ecclie
ſequi foꝛum dne.i.ec/
cleſie.vt dixi.xi.qi.c.
ij. ruſticos autem nõ
ed ſeculare.niſi eccle
ſia ab imperatoꝛe cõ
ſecuta eẽt iuriſditiõeʒ
ſuper eos.ar.lxiij.di.
ego.extra ð ap.ſi duo
bus.verius dẽ hic lai⸗
cos iſtos conueniri in
foꝛo eccleſie ratiõe p/
dicta.⁊ qꝛ adhbuc erãt
in adminiſtratiõe. vñ
ratione adminiſtrati
onis ruſticos ↄueniri
poterant ſub epᷣo.ar.
ij. q.vi. S. nulli quoq;
officialium. poſt depo
ſitam adminiſtratõeʒ
non niſi foꝛte in bꝛeui
vel niſi fugerẽt.ĩ aut.
yt iu.fine quoquo ſuf.
§S.ſi quis aez gne
ceſſitatem. Alij dicũt
ꝙ iſte epᷣs repꝛehen/
ſuſ fuerat qꝛ iconomũ
fecerat aliquẽ de iſtis
laicis qui tm̃ clericus
eſſe debet. alias benc
poſſz eis cõmittere cu
ram ruſticoꝛuʒ ⁊ alio
rum bonoꝝ epᷣatus.
n . Cuz pena. iſti cõ
mittebant crimẽ con/
cuſſionis cuius pena
quadruplum eſt. vt.x
vViij. di. qm. hoc cuʒ
ciuiliter agit᷑. cum vo
criminaliter punitur
pꝛo arbitrio iudicis.
vt.i.q/i.concuſſionis
2 ſic eccleſia ſuũ quã⸗
doq; põt cum augmẽ
to repetere.vt.xij:q.ij
fraternitas.⁊.c.in le⸗
gibus.
o ¶ Vt in ſubditis.
videtur ergo ꝙ pꝛedi
cti laici non ſint de fo
ro eccleſie.ſed ideo hᷣ
dicit.qꝛ facilius coer
centur clerici ꝙᷓ;ᷓ laici.
Quam accuſent
i.accuſabiles oſtẽdãt
Ecenter. ant ſa⸗/
gnine dc⸗wc. .
hoc ins.in fi. vel itelli
ge de his qui male vi

te ſunt.alias videtur

eſſe contra. S diſtin.
lxxxvi.non ſatis.quiſ

enim carnem ſuam odio habebit.ſed quare pꝛohibet hoc de pꝛopinquig.
ideo quia magis pꝛoni ſunt epiſcopi ad dandum coniunctis perſonis qᷓ;

alijs.ficut ſepius ⁊ foꝛtius

ibetur foꝛnicatio.quia potius peccatur hoc

genere peccati.l.di.qꝛ tua. Item ſicut magis punitur qui interficit vxoꝛem
ꝙ matrem.qꝛ ꝓnioꝛes ſunt homines ad illud faciendum.vt.xxxiij.q.ij:ad
monere. Irem ſicut bac ratione ſubuenitur mulieri cum intercedit non ta
men dat quia pꝛonioꝛ eſt ad intercedendum qᷓ; ad dandum.ꝓt.ff. ad vell.
lL.iiij. Item ⁊ alia ratione pꝛohibetur dare pꝛopinquis.quia ſemper pꝛeſu
mitur ꝙ res eccleſie latenter ledantur per eos.i.qiij.peruenit.⁊.x.q.ij.epi/

ſcopus. .. .
1 OM n duplum.ſic.xij.q.ij.fraternitas.⁊.c.in legibus.
8 T B boc. diuerſos. inter pꝛelatum ⁊ ſubditum. .
t¶CEt potioꝛes.hoc erit vſq; in diem iudicij tantum.dicit en apo⸗

. DI. IxxXX .
ſtolus.Hũ mundus iſte durabit homines pᷣſunt bominibus:demones de mranſfertur dominimm in buiuſmodi.⁊? fieri põt inde elemoſyna.ner
monibus:angeli angelis. cum autem deus erit omnia in omnibus ceſſabit eſt vera rapina.ar.xiiij.q.v.non ſane.ſi ñ ꝓpterea coꝛꝛectus nollet . n
oĩs pꝛelatio non moꝛdo vel maioꝛitas.aliquis eni maioꝛ erit alio.nam in ceſſare debẽt reſpui.vel dic ꝙ inde põt fieri elemoſyna non m obla⸗ 9
domo patris mei ⁊c.de pe.di.iiij.in domo.ſed non pꝛeerit.⁊ vide qũo pꝛe/ tlo. idem dico in mereirice. vt dixi. xiiij.q.v.in pꝛin.
latus ⁊ ſubditus ſibi connectuntur.vtxcv.di.eſto.⁊ hec diuerſitas oꝛdinuʒ eqʒ eccleſam.ex quã qui inueniuntur exterminabũt᷑xxiiij.q.
ppter maioꝛem con⸗ i.ꝛ ex ſola. lau. Hin
coꝛdiã eſt ſtatuta. t . — ,B „ nd b Mec ſagni n
Alx d lcct. . wveera cõcoꝛdia fieret ⁊ ex diuerſitate cõ Lienus ſit a fratrũ vnitate qui mur ne.ſ impenitẽs 4
8 Dera. veram texnoꝰ: ⁊ recte officioꝛũ gereret᷑ admini murat:⁊ opus eius abijciatur qͥ Feraat . i⸗
. eorcllan ſxey ſtratio ſinguloꝛum. neqʒ enim vniuerſi · murmurus extiterit: ne penam murmu ρν⅞vre Ile⸗
i eſio o. as 'alia poterat ratione ſubſiſtere: nii rantium incurrat. e qua apoſtolus ſcri noneʒ huimns en i
Vniuerſitas. ere huiuſmodi magnus eã differentieoꝛdo bit: neq; enim murmuraueritis ſicut q minis dꝛ qr ide i
aturarum. ſeruaret.quia vero queque creaturain dam murmurauerunt 2 perierunt ab eſt in quolibet .
d¶ Qnalitate.q; na vna eademqʒ qualitate gubernari vel exterminatoꝛeꝰ*. Juxta menſuram itaqʒ alio crimine. in
tura coꝛpoꝝ non pot viuere non põt:celeſtium militiarũ exx operis hercalo⸗ quod in hac ſententia p. Abluit. qͥ ien
manere in yno ſtatu. plar nos inſtruit quia dum ſunt angeli apoſtoli plenius declaratur ſacerdotis ad iſan etir⸗ n
* conſe dil . e 1 ſunt archangeliliquet:quia non ſunt eqᷓ iudicio peniteat. . Nem ex eodem. — le i
ſamm humanthmn ni les ſed ĩ poteſtate ⁊ oꝛdine ſicut noſtis Corripiantur qui rixas contentiones acd minone e C
ſ ſtabile. pr i auf differunt alter ab altero. amant. ſon
bil ẽ ſtabile. vt ĩ aut᷑. XX . è nam. ſen
de non alie. aut pinu. Di. LXNXN. J quis monachus contentiones q Inexpiabi
S.vt aüt. col. ij. vel dic Itigioſus? quoqʒ pꝛohibe⸗ vel rixas amauerit.vel manifeſtuʒ lis.pex eſt poſt
qualitate.i.equalita/ tur oꝛdinari:quia qui ſua po conuicium fratri intulerit:iuxta arbitri moꝛtẽ. alias de ge
re.qꝛ non omnes poſ teſtate diſcoꝛdantes ad con um rectoꝛis modũqʒ peccati diuturna an veſte⸗ ⸗
ſunt eſſe chlſeopl⸗ coꝛdiã debet attrahere qui expietur penitentia. Item qui contẽtio⸗ depev. din ne⸗ ar
Gtse di. oblationes diſſidẽtium pꝛo⸗ ſus aut murmurans extiterit ſecundũ mo.xxxij. RM
xc. tract hibetur recidere nequaquaʒ litigãdi fa ar bitrium poris tam diu peniteat qui ancillam. näg 4
hocc. non cilitate alios ad diſcidium debet pꝛouo din culpe qualitas extat. ipenitens dece⸗ 4
¶litigioſum care ;. Unde in concllio canthagine Item erx cone ga li. it: in martyrio u
qð tractanit.xlvi. di. quarto legitur lerici. diſcoꝛdes deijciã Diſſidentes epi copi ad cõcoꝛdiam re nõ ſaluat᷑.ð pe. N
ſed diſſimiliter. ibijn. tuir vel reuocentur ad concoꝛdiam. dire cogantur. W di. i.c. vlt. ſz mi⸗ ri
oſtendit ꝙ eps nõ dʒ Iſcoꝛdantes clericos epiſcopus Aſſidẽtes epiſcopos ſi non timoꝛ lius punitur.vt
eẽ litigioſus.hic vero Iratione vel tares ac cõ iſ ſliet. ibidẽ dicitur.et 6
ad concoꝛdiam reuo coꝛdiã Hõ ſynodus ꝑ .Ntem ex eodem. DSe eodem. . teft.
care.vltimo addit᷑ gaudiẽtiam damnet? Item ex eodem. Tudendum eſt epiſcopiſ vt diſſidẽ rg Upop⸗ in
epᷣi debẽt ſibi viciſſin Dillidentium fratrum ĩ eccleſia oblan tes fratres ſiue clericos ſiue laicos i.oꝛo eius
pꝛeſtare auxilium ad onum dona non recipiantur. ad pacem magis quam ad iudicium ſi cleric?c.opus 1
ſharemſemanchom Mlationes diſſientium fratrum coerceant?. .. Item er eogem. eimeius L0ꝛ
cõpone er indicium ?ꝰ cipiatur:ſimiliter dona eoꝛum qui puu peres Oppꝛimm. . cus opus eius. n.
de plano. nã iudex ad peres oppꝛimũt a ſacerdotibus refutẽ & OHꝛum qui pauperes oppꝛimunt i.oblatio.S. eo.
ↄcoꝛdiaʒ laboꝛare dʒ Aſun. T. Rem cypꝛianus. Dona a ſacerdotibus ſunt refutan di.cblationcl.
v. q.ij.ſi pᷣmates.⁊ liti Extra eccleſiam el e probatur:qui pa⸗ da. Item ex conci. agathenſni. xij.q.i.duo. in
gãates recociliare.ff.“ cem cum pꝛoximo non habet. A cetu alienentur earh qui ad ↄcoꝛ s Necq;ʒ ſc. ij .
vſul. ſi Sõ De ad chaim neqʒ ad mũera eiꝰ diam redire contemnunt. vij or his et
tas Sne potetores i A.reſpexit deus. neq; enim habere Lacuit etiam vt ſicut plerunqʒ fii nerunt e penne⸗ F
ergo inter ſe cõpoſti placatum deum poterat qui cuʒ frarre .cunqʒ odio aut longinqua inter ſe rit ĩ deßto. illa
one faciant remane / non pacem ſed ʒeli diſcoꝛdiã habebat. lite diſſenſerit: ⁊ ad pacem reuocari dun pena yt cinus ſn
but crimina un⸗ quã ſibi igitur pacem pꝛomittunt inimi⸗ turna obſtinatione nequiuerit.a ſacer⸗ moꝛiat xi · iij· i
ta Z illud.ff. ad.l.agl. ci fratruʒ que ſacrificia ſe celebꝛare ere dotibus ciuitatis primitus arguantur. cpiſcopi ſi ſacer 4
in tulnergtus ſec!⸗ unt emuli ſacerdotum:ſecum collecti qui ſi inimicitias deponere pernicioſa ali⸗ cxter⸗ te
obtinct. g̈ glib ei pot fuerit opinãtur hi qui extra eccleſiamn intentione noluerint:de eccleſie cetu iu minatore i. ab⸗
fent imi (cbꝛiſti colliguntur. tales etiam ſi occiſii ſtiſſima excõmunicatione pellantur. angelomalo.t
remittere.ſed ſi crini cRllce — Ceeill 11 angelo malo. ꝗ
naliter ageret eẽt fal confeſſione nominis chriſti fuerint: ma Item fabianus papae. criimianit mur 4
ſum. ſed ſi delictũ tan cula iſta nec ſanguine abluiturꝰ:iner Inédijs maceretur cerrimis qui frarri murãteſ i deſer n
geret eccleſiam ibi n⸗“ piabilis enim ⁊ grauis culpa diſcoꝛdie ſuo reconciliari non vult. to a terra ꝓmiſ
poſſet ſubditus cõpo nec paſſione purgatur. Rem ex. viiij. B J quis contriſtatus noluerit rez ſionis.b.
. frg e gon nor ſynodo.Nurmrates à fi atrunt vin⸗ conciliari fratri ſuo ſatiſfaciente Vauie R
m renunciare accna ae alien efficiantun eo qui cõtriſtauit: acerrimis maceretrr mamieſte.
tioni.vt extra ð ccon. yPeccatni diu
veniens. 4 turna.videt᷑ ꝙ A
g NQDel ptãte.ſcilicet coertione.vt. ff. de offi.pᷣſi. congrnit.⁊.j.e.placuit. tãto tꝑe debeat ꝗs eẽ i pnia ꝙto fuit ĩ peccato.iij.q.ij:c.i. Sed dicimꝰ
LVBlationes. cum odium eoꝛum aꝑtum eſt ⁊ notoꝛium.hoc intellige de H ponẽdũ ĩ arbitrio pᷣlati.na qñq; iuenit᷑ ꝙ dʒ eſſe tãta.ð pe.dii.quã
xvoluntarijs oblationibus. non de decimis ⁊ pᷣmitijs.extra de elec. de be an; minoꝛ.de pe.di.yl.c.vlt.qñq; maioꝛ.de pe.di.iij.ꝓductioꝛ. le⸗
erris.xvi.q.i.decime.lau. èM 3 ĹPꝛioꝛis.i. abbatis. abbas eni põt abſoluere monachuʒ ſuũ iniciẽ ke
i¶¶ n gaʒophilatio.i· arca. vel locus ybi reponunt᷑ oblationes.a gaʒa qd tem manus in monachũ ſuũ vel alterius.ſed nõ põt ſi ꝑcuſſerit cleri ni
eſt dinitie ⁊ philare quod eſt ſeruare. cum ſecularem.vt e de ſen.ex.cum illoꝛum ⸗?c. “RB di⸗
Bona. dicit h. boc generaliter intelligendũ eſſe de quolibet ꝗ eſtĩ moꝛ æ Tudendũ ad pacẽ.hec ⁊ ilia ĩtelligo cũ ciuilr agit de crie vel ĩ u
tali peccato ⁊ gꝛa exẽpli eſt iſtud poñituʒ.in melius dic ꝙ cũ hec fit pena nõ cã ciuili.ſecꝰpbi crimialr ageret᷑.expedit eni peccata nocẽtiũ nõ N
dʒ extendi niſi quatenus reꝑit᷑nã ſpecialiter de gbuſdam ꝑſonis innenit eẽ.ff.de iniur.eũ qui.⁊ ex ð collu.deteg.c.i.o.vel cũ agit᷑ actõe iiuria
pꝛohibitum vt hic de iſto. Item de eo qui pauperẽ oppꝛimit. Item de ſacri rũ.:vt dictũ eſt. S. ec.i. Coerceant.ar.q eps ſi ꝗs coꝛã eo ac-
lego. vt. xij q.ij.de viro.Itẽ de eo ꝗ vi extrabit ſerui ſuum ad eccleñam cõ cuſauerit aliquẽ ⁊ velit deſiſtere ⁊ ille velit ei remitiere nõ debeat eoſ
ſugientem. vt. xvij.q.iiij.miroꝛ. Iẽ de raptoꝛe e de rap.ſuper eo. Item de cogẽ ꝓſeq cãʒ illã ẽt lite ↄteſtata.⁊ ꝙ illi poſſint deſiſtere.cũ epᷣs dẽat fi
yſurario. er de vſur.c. qꝛ in ommbus. ſed etiam penitentes quandoq; ꝓbi eos magis hoꝛtari ad pacẽ qᷓ; ad ↄtentionẽ. ar.v.qij.ſi pꝛimates.qð gl
bentun oblationes facere. de conſe. di:iiij. eos. idem dico de meretricc. veꝝ credo in crie iuriaꝝ.vel cũ agit᷑ ciuiliter.als ñ. vt ex ð collu.c. ij. un
1C Oppꝛimũt.ſi quis tñ officiatus oppꝛimit ruſticos.qꝛ foꝛte debet habe⸗/ 2Nacnt arznani an v a nitio ſemꝑ dʒ pcedere vindictam
re·x.accipit/xij.dona eius non ſunt reſpuenda de iure fm quoſdam. quia ¶ ar. xij.q.ij.indigne. Excõicatiõe.yꝛ tñ ꝙ pᷣmo iudex

ſengn
buie
ͤgil
0 Colr
i
Momen
nſatne
Fönipn
mmomg

i
Wreiot
eelagn
nckn
wſe⸗
lan i

tnen

unanr
ſluidy
ein
gpinin
Eneme
beoſkii⸗
lin
igieſe
hc
neubton

gwiſte

Udicktn
oecns
atob
blotinte
idi
hegi
ſden
Dinm
ut!
Neſtanir

iitigitſ.

Nhifſen
i
ba⸗
—K
Conmog
fianmn
eſioeit

7

N clericis nõ lice/
rre negociari. vñ

D. LxxxXXI. 7 LXXXXII.

ſecularis coget eos ad concoꝛdiã.·⁊ ſi hoc non ſufficiat q; tunc excõi
cabuntur.xvij.q.iiij.de pꝛeſbyteroꝛum cc.
a Jdquis.ſatiſfaciente.ĩmo etiam non ſatiſfaciente eo rancoꝛem
8 tenerur dimittere.vt de pe.di.v.c.vl.qꝛ non eſt licitum nobis ali

74
ba videt᷑ pꝛomiſiſſe ſe curaturum vt illi interſint.ſicut cum quis pmittit ali
um iudicio ſiſti.arg.ff.de ver.obli.quotiens ꝗs alium.⁊ eſt ſi.õ. lxiij.dil. tibi
domino.Itẽ eſt ar.hic ꝙ epiſcopus põt inducere conſuetudinem nonuaʒzʒ in
ſua eccleſia quo ad officia celebꝛanda.xij.diſtin.nouit.⁊ de conſecra. diſti.

quẽ odio hꝛe.vt.xxiiij.qiiij.cum in lege.xi.q.iij.inter vba.ſed ac tõeʒ

d eErlatum

eſt. diſcre
pare hoc diẽ c⸗
non yvt ſimpla⸗

teneamus bap/

tiſmi foꝛmã ꝑꝑ

re.cũ metropo.

iurigklel atil⸗
actionẽ non te/⸗
nemur dimittẽ. inedijsꝰ vſqʒ dum gratanti animo ſatiſ⸗
Na ad remittẽ factionem recipiat. ¶ Itẽ innocen.ii.
da miuni nn · Epiſcopi ad pacẽ firmiter tenendã viciſ
waf ic ſill⸗ ſim ſibi conſilium ⁊ auxilium pꝛeſtant.
lic. ino bñ facit PDieriinns eln vt epiſe zob ad ſo
dimiſſo rico⸗ Klum deum ⁊ ſalutem populi haben
re agit iniuriaꝝ tes reſpectum omni tepiditate ſepoſita
xly. di.ᷣ qemen gad pacem firmiter tenẽdam mutuũ ſibi
dat xxiijav. ð conſiliu ⁊ auxilium ipendant:neq; hoc
berccen echjs i. alicuius amoꝛe vel odio p̃termittat. qd
penis excomu⸗/ ſiquis ĩ hoc dei opere tepidus inuentuſ
nicationis. fuerit:damnum pꝛopꝛie dignitatis ĩcur
cIBecipim rat. Item victoꝛ papa.
Heiſta.c.pʒ Expellendiſunt a cõmunione fidelium
ꝙ ad iudiciK c qui ſibi innicem reconciliari noluerint.
neeenr Palaum eſt ad ſedem apoſtolicam
e de reug. aliquos veſtrum nocere fratribus
pa. treugas. tẽ velle vt cadant decertare ſimiliter in ſa
pʒ hie ꝙ ebßi pa cramentis diſcrepare. ⁊ ob id contenti
niuntur qui ſbi ones ⁊ emulationes fieri inter vos:a qͥ
non pꝛeſtãt mmn bus diſſenſionibus vos auertere ⁊ ĩ biſ
mü auxilium. omnibus concoꝛdare?⁊ opem ferre vi⸗
Nril a nll. ciſſin mandamus. Nã ſi hoc agere cito
epo vel inimo neglexeritis: ⁊ viciſſim reconciliari non
yicini ei tene ſtudueritis ab ap.ſe.⁊ totius eccleſie cõ
ſupplere defe⸗ mMunione vos pelli non uhieils:
ctum ep̃i. vt. vij — i. LX JI
Al FPontiſices Vi autem turpijlucro vel in

honeſto negocio victum ſibi
querẽ pꝛohibetur: de oblati
onibus eccleſie ſtipendia cõ
NRſequat᷑.quod ſi eccleſia ei ſuf
ficere non potuerit: ꝓpꝛio artificio vel
agricultura:exemplo apoſtoli qui de la

ſciſina vitandu boꝛe manuum viuebat ſibi neceſſaria i⸗
de⸗ en dri⸗ PꝓPneniat:ita tamen vt occaſione ſui operiſ
ben ritanaun. eccleſie vigilijs non deſit. quod abſqʒ ĩ
vbi tñ conſuetu litateſui . lii =
do eſt diuer/ſa equalitate ſui coꝛpoꝛis nulli impune cõ
nibil officit. yto ceditur. Ande pelagius papa.
conſe. di iij. de Coꝛipiantur clerici qui officijs matuti
trina. nis vel veſpertinis ſe ſubrrahunt.
eCConcoꝛda Leutherius frater ⁊ coepᷣs noſter

Agqueritur clericos ſuos ſibi contra

ceril d, canones ſuperbire: ⁊ id quod nobis iu
lc. ylt. ? c. alta⸗ bhentibus facta in ſcrinio cautiõe pꝛomi
ria. ?·di . ij. lite ſit vt quotidianis diebus vigilie in eiuſ
ris.io. celebꝛarentur eccleſia:illis contẽnenti⸗
BZiqt bus implere non poſſe: ſed magisvnu⸗

dictũ
eſt. S.
hxxv
oſtẽditur i hac
xci.d.ex quo de

beant ſuſtentari

quenq; ſuis poſtpoſito eccleſie ſeruitio
vacare negocijs.⁊ ideo experientia tna
eos quos tibi eſſe oſtenderit cõtumaces
debita obiurgatione cõpeſce:⁊ modis
omnibus vigiliis vacare compelle.

qñ de eccleſiaſticis ſtipendijs ali ſufficienter nõ pñt

ybi aũt clerico non ſufficit cccleſia ppꝛijs mãi victũ
ſia ꝓpꝛijs maibus ſibi querere victũ
dz iuxta apoſtolum. non tamen ꝙ bac occaſone ſubtrabat ſe eccle⸗

ſiaſticis officijs h. r ie
8 C. Quod abſqʒ inequalitate.i nif eum ineq

ale eſt coꝛpus exube

rantia vel defectu humoꝛum. hoc eſt ex cã infirmitatis.
Nentherius. pmiſit:que ꝓmittenda ſunt notauixxiij. di. qꝙᷓ.
qm teſtus õ exege vel gnãli ecclaſtica officia.lxi.di.
HH Aphler caʒ hec cautio ſuit exacta ab epo iſto.qꝛ clerici ſui
negligentes erant circa diuia officia. alias de iure cõi huiuſmodi cau
tio nõ eſt in oꝛdina tione epi exigenda.Sed videtur ꝙ elentheriꝰhoc
modo ꝓ ſuis clericis obligari no potuit ꝓmittendo eoꝝ factum.iſti.

de inuti. ſtip. ſi quis alium. ſed dic ꝙ bene potuit cum ad eins offici

um ſpectarei cos ad boc cogerec ita ſu interfuit pꝛeterea ꝑilla ver

iij· c.pꝛimo.

Item ex concilio ananethenſi.
De eodem Palea.
Reſbyter mane matutinali officio
expleto penſum ſeruitutis ſue canẽ
do pꝛimã:tertiã:ſextam:nonã: veſperã
qʒ perſoluat:ita tamen vt hoꝛis cõpetẽ
tibus ⁊ ſignantibus iuxta poſſibilitateʒ
aut a ſe aut a ſcholaribuſ publice cõple
antur.deinde peractis hoꝛis infirmisvi
ſitatis ſi voluerit ad opus rurale exeat
ieiunus vt iterũ neceſſitatibus peregrio
rum ⁊ hoſpitum ſiue diuerſoꝝ cõmean
tium infirmoꝝ quoqʒ atqʒ defunctoꝛuʒ
ſuccurrere poſſit vſqʒ ſtatutam hoꝛã ꝓ
qualitate tempoꝛis ⁊ oppoꝛtunitatis.
Item ex dictis ſancti benedicti pꝛophe⸗
ta dicente:ſepties in die laudeʒ dixi tibi
qui ſeptenarius ſacratꝰ numerus a no⸗
bis ſic impletur:ſi matutini pꝛime tertie
ſexte noneveſperi completoꝛii tempoꝛe
noſtre ſeruitutis officia perſoluamus:
qꝛ de his dixit pꝛopheta: ſepties in die
laudẽ dixi tibi.nã de nocturnis vigiliis
ipſe idẽ pꝛopheta ait:media nocte ſur⸗
gebam ad ↄfitendum tibi ⁊c.ergo hiſtẽ
poꝛibus referamus laudes creatoꝛi no
ſtro ſuper iudicia iuſtitie ſue. & Ande
in carthaginenſi concilio legitur.
Dine officij detrimento aruficiolo ſibi
clericus neceſſaria querat.
Lericus victũ ⁊ veſtitum ſibi artifi
Nciolo vel agricultura abſqʒ officij
ſui duntaxat detrimento pꝛeparet. cleri
cus eni qui abſqʒ coꝛpuſcnli ſui inequa
litate vigilijs oeeſt ſtipendio puatꝰex⸗
cbicck. Itẽ ex eole. Be eodeʒ.
„ Lericus quilibet vbo dei eruditus
artificioloꝰvictum querat. Itẽ oẽs
clerici qui ad operandũ validi ſũt: ⁊ ar
tificiola ⁊ litteras diſcãt:qui vo ñ p emẽ
do aliquid in nüdiniſ vel foꝛo deabulãt
ab officio ſuo degradent᷑.interẽptoꝛesꝰ
ãat ab officio declinãtes vel negligẽtius
agentes ab officio remoueant᷑. ¶ Itez
ex conci. aurel. De eodem.
Lerici voqͥᷣ ad opus ſcem̃ adeſſe cõ⸗
tẽpſerint ſcõm arbitriũ ep̃i eccleſia
ſticam ſuſcipiant diſciplinam.
— Di. LXNXXXIHI.
Am autemad eccleſiã ve⸗
nerint coꝛde magis quã vo⸗
ce deo cantandũ meminerit.
Item hiero ĩ epiſtola ad

O LCericꝰ.agr icul⸗
tura.ar. C. ð epi.
⁊ cle.l.ij.nam merca⸗/
ri non poteſt.c.h.
BOfficij.ergo.cleri
cus non poteſt oꝑas
ſuas per totam diem
locare cum non debe
gt officio deeſſe.
m. Digilijs.non ta

maen videntur puniẽ-⸗

di ſi deſint diuinis of
ficijs cum nõ poſſint
percipere neceſſaria
ab eccleſia.cũ de alta
rio debeant viuere. ſe
cus tamen eſt.qꝛ fece
runt ſibi pꝛeiudicium
quando ꝑmiſerunt ſe
ꝓmoueri ad tã tenuẽ
eccleſiaʒ ſicut eſt i ma
trimonio carnali. ar.
xxxij.q.v.hoꝛꝛendus
vñ ficut vir tenet mi⸗
ſtrare neceſſaria vxo
ri que tm̃ debitum red
dere non valet.vt. xx
xij.q.vij.qð ꝓpoſui/⸗
ſti. ita iſte tenetur offi
ciare eccleſiam.lʒ pau
P fit.⁊ dicere cuʒ apo
ſtolo. ſcio Z abũdare
⁊ eſurire ⁊c.xli.diſ.q;
dicit.⁊ miſtrent ei ma
nus.xxi.q.i.clericus.
in fi. Sʒ ꝗd ſia pᷣnci/
pio fuit diues eccleſia
cum ad eam pꝛomotꝰ
eſt. ſed poſt vergit ad
exiguitatẽ. dices cleri
cum adhuc teneri ſic.
epᷣs tamen in hoc ca/
ſu ⁊ pꝛemiſſo debʒ eã
vnire eccleſijs alijs.x
q iij.vnio.de con.diſ.
Lomnes.
¶Stipendio. ſed
cui applicabitur hoc
poteſt dici ꝙ canoni/⸗
cis inſimul cum epi/
ſcopo. Hoc verum eſt
in eo quod de commn
ni percipiebatur.ali⸗
gas videtur ꝙ tantum
canonicis.ar.C.de he
re.decu.⁊ nani.l.i.ij.?
iij.niſi cum iniuſte pꝛi
unatus eſt. tunc enim
omnia ipſe recuperat
que amiſſit.ff.de re.mi
lita.l. penult. C. eo.li.
lib.xij. au.ſed certe
ego credo ꝙ ſuum be
neficium debet aſſi⸗

Ingari alicui qui cele-

bꝛct ꝓ eo. donec ipſe eſt excõicatus. vt exrra de app peruenit. b.
). Lericus.artificiolo.ex quali artificio clericus poteſt ſuſtentare ſe: no

„ „

taui.xiiij.q.iij.in ſumma.

p¶Interemptoꝛes.id eſt illud ſ- ecundum quod ſolet eſſ. e inter emptoꝛes.

⁊ ſic iq eſt repetit.⁊ tunc ſunt due partes ſecundum ꝙ eſt hic interempto/
res eſt vns pars ⁊ vocat inter ẽptoꝛes pꝛoſenetas.de quibus babes. l⸗

pꝛoſene. l. ij. L .
Beclinantes.ſ.qclerici.io. V

CS adi

de

Vm autem. oſtendit magiſter in pꝛecedenti di.ꝙ clerici debent
celebꝛare diuina officia in eccleſia. in hac xcij.diſt oſtendit magi
ſter qualiter.quia ſcilicet non debent voci modulationis inſiſtere
ijcit etiam ꝙ in eccleſig romana diacones cantare non debẽt

ſed verbo pꝛedicationis vacare. poſtea mouet incidentem queſtioneʒ. vtz
epiſcopi qui non recipiuntur in ſua eccleſia poſſint in alis parrochia epi⸗
ii

D. IXXXXII.
Judicare. nam aliã eccleſiam ſi vacat debent ei conferre. vij.qi.
paſtoꝛalis.ſed ⁊ populus eſt excoicandus qui eum non recipit cũ iu⸗
ſtam cãm non pꝛetendit niſi ſcandalũ timeatur.ſicut ⁊ ipſe excõmu/
nicatur cum ad eccleſiam illam ire non vult.j.e. c. ij.
quis.cuius eſt.id eſt ad quam.

ſcopale officium exercere.
9 Antantes.hec ſunt verba apoſtoli. .
bl CAudiant.verba bicronymi exponentis. =Z
c NUon voce. tantum. nam ⁊ voce decantandum eſt yt de conſe. diſ. v. nõ
mediocriter.⁊ ibi:pſallite deo in iubilatione.tñ magis coꝛdis deuotione & tt

¶ Solũqʒ.ar. ꝙ diaconꝰnõ niſi cã neceſſitat dʒ legẽ eplaʒ.xxv.di.c.i. xc.

LOi liceat pſa allere. ar. ꝓ laicis ꝗ nõ cantani ĩ pulpito ſʒ alibi ĩ eccla.
n HEC ni ab epᷣo.vel abbate.xix.di.c. i. vel etiaʒ a ſ. acerdote.vt.xxiij.

diſtin. pſalmiſta. . . fFff de decu.l.lt. ꝙ ergo dicit auferatur honoꝛ. dic ꝙ per papam arg.
Gο. AVquis.hec tria ca.loquũtur de eadẽ materia:ſ.cũ quis eſt oꝛdinatus C. vbi ſena.vel clariſ.l.vlt.circa medium.ratione autem delicti pote⸗
eEps ad aliquã eccleſiam.ſed non audet ire illuc ꝓpter ſcandalum.yel rit eum excõicare ſi exceſſerit in ſua dioceſi lʒ non abꝛenũciet cdatui

ꝓpter hoſtilitatẽ.vel qꝛ non recipit᷑ aliqua de cauſa ſine culpa tamen ſua

iſte non dʒ aliquid pᷣſumere de rebus eccleſe ad quam diuertit.⁊? expecta/

bit quouſq; pꝛouideat ei ſynodus alibi.vij.qi.paſtoꝛalis.
pP:o contentione.argu.conrra.xvi.q:vltima.ſi plures.
q ¶Aut pꝛo aliqua.ſcilicet de iure.quia dicunt ſe non elegiſſe eum.vel di⸗

cunt ꝙ renunciauit epiſcopatui.
Eontingere.i.non epiſcopalia.niſi inuitatus ſit.ar.extra de eo qui re/

um quod ius conſeruauit ei. Si vero renunciauit ei

vocis iubilatõe.vt.xx u ¶Aliaʒ. quã
xviij. di ſedulo. — ́ ſſoꝛte allegat.
d ¶ Liniende.vt po- Epheſios. Coꝛde non vo⸗ non recipiuntur :vel pꝛo aliqua cauſa x C Et bonorf.
pulum delectent. naz ce deum laudare debemus. eas audire noluerit:an in alterius par-⸗ vꝛ õ.S. ꝓxi.c. ſʒ
nec ipſa veritas vnu. Antantes pſallentes in coꝛdi⸗ rochia epiſcopale poſſint officium cele da boodis i.
aig waer gect⸗ bus veſtris domino: andiant hec bꝛare. ¶ De his in concilio Martini niſteri. ni
xxij. qij. pꝛimũ. linine ado eſcentuli:audiantꝰhi quibus ĩ eccle pape ſic ſtatutum eſt. . ſtibus epalibui
antem vt melius can- ſaa eſt pſallendi officium deo non voce Sacerdotis officium gerat epiſcopus exercebit ſacer⸗
tent ⁊ pꝛonuncient ve ſed coꝛde cantandum. nec in tragediaæ-⸗ quem ſu a parrochia non recipit. dotale officiuʒ
luti electuaria pecoe⸗ rum modum guttur⁊ fauces medicami Iquis oꝛdinatus epiſcopus ad ꝑx nõ epᷣale niſi⸗
rum non eſt. ſi ad laa ne liniende ſut vt ĩ eccleſia theatrales rochiam cuius eſt electus pꝛo con/ nuitatus ſit vt di
dem dei ⁊ non gratia moduli audiantur ⁊ cantica. Ab of tentionepopuli aut pꝛo aliqua ratione xi.S. p*nas
laudem conſequendi ficjio di⁊ pſallendi dia- non pꝛo ſua culpa in parrochia que ei merecretig
delectantur.ar.xxxij. icio autem cantandi ? pi⸗ 1 Ppꝛ pa in p ia que ei hibebitur e alij
q iij.obijciuntur. ꝓꝓ Ccones inueniuntur exempti:ne dum vo uerit data non ierit hunc honoꝛẽ opo: peꝛelbytero ſim·
curare enim dʒ vt lla cis modulatiõi ſtudent altaris mini ſte⸗ tet ſacerdotij tantümodo cõtingereſ:ita plic.
ra voce nõ rauca pꝛo ria negligant. Ande gregoꝛius. vt de rebus eccleſie in quaʒ venit nibhil y ¶Pꝛouincie
nunciet vt. xxi di. .i. Catãdi officiũ diacones ſibiñ vſurpẽét pꝛeſumat. ſuſtineat autem quid de eo ſi que.ſebʒ xvłxi
vt populus plane ĩtel MM ſancta romana eccleſia dudum ctum concilium iudicare voluerit. epos 7 metro⸗
ligens eg anon N 1. conſuetudo eſt valde repꝛehenſibi⸗ Item erx concilio antiocheno. pol. Ncd. ſci⸗
ieea, lis exoꝛta vt quidã ad ſacri altaris mini De epiſcopo oꝛdinato quem ſua par- (aYqmii ſig
gedi ſic faciebãt ĩ the ſterium conſtituti cantoꝛes eligantur ? rochig non recipit. 80 Zericiorch
atro decantando trra iĩi/; diaconatus oꝛdine conſtituti modula⸗ Iquis epiſcopus oꝛdinatus ad ꝑꝓ nati ſunt epiſco
gediaſ.æ dicunt᷑ a ra tioni vocis inſeruiant:quos ad pꝛedica rochiam cuius eſtelectus minime pi.
gos quod eſt bircus. tionisꝰ officium ⁊ elemoſynarum ſtu⸗ acceſſerit non ſuo vitio: ſed quod eum ? Dbipꝛiuſ.
⁊ oda qð eſt laus. ga dia vacare congruebat: vnde fit pleri au populus vetet: aut pꝛopter aliam“ in duo loco y
birco euener bant qʒ vt in ſacro miniſterio dũ blanda vor cauſam non tamen eius vitio perpetra Salo oꝛdiner
ct n na queritur: congrua vita negligann eca⸗ tam: hic ⁊ bonoꝛis'ſit ? miniſterij parti⸗ Scc müluid
ſ¶Abofficio. exemn /½ toꝛ miniſter deum moꝛibus ſtimulat' cu ceps:dumodo rebus eccleſie vbi mini? eos recipere. vi
pti· hoc ĩtellige qñ in populum vocibus delectat. Qua de re ſtrare cognoſcitur in nullo moleſtus eri getur ꝙ nõ.lxx
quti ſunt iĩ eccleſia ald pꝛeſenti decreto ↄſtitno vt in hac ſede ſtat:quem etiam obſeruare conuenit q q iij di placuit or.
cantandum euangeli ſancti altaris miniſtri cantare non debe quid ſynodus perfecte pꝛouincieꝰiudi- xxi.q.ij. ſi quis
um. ⁊ ſic intellige ſe· ant:ſolumqʒeuangelice lectionis offi? cando decreuerit. ¶ Item ex concilio ioz tranſlatus.
eneF ncta. mini ⸗· (lum intra miſſarum ſolẽnia exoluant. anchiritano. A ſua parrochia non re lnde dlc:⸗
ANerium eoſtituti pſalmos vero ac reliquas lectiones cc cepti aliis moleſtiam non inferant. lempoſſefnoc
