qui ad ſue dignitatis collegiũ ſublimat
indignum. Non eni in cuiuſquã perſo⸗
na pꝛetermittendũ eſt:qð inſtituus ge⸗
neralibus continetur nec putandus eſt
honoꝛ ille legitimus:qui fuerit ↄtra di⸗
uine legis pꝛecepta collatꝰ.Merito pa
trum beatoꝝ venerabiles ſanctiones:
cum de electione ſacerdotũ loquerent᷑
eos demum ſacris adminiſtrationibus
idoneos cenſuerunt:quoꝝ omnis etas
a puerilibus exoꝛdiis vſq; ad perfectio
res annoſ per diſcipline ſtipendia eccle
ſiaſtice cucurriſſet ⁊ vnicuiq; teſtimoni
uʒ pꝛioꝛ vita pꝛeberet:nec poteſt de eiꝰ
pꝛouectione dubitari:cui ꝓ laboꝛibus
multis ꝓ moꝛibus caſtis pꝛo actionibꝰ

ſtrenuis celſioꝛis loci pꝛemiũ debetur.

Si enim ad honoꝛes mundi ſine ſuffra

gatione tempoꝛis ſine merito laboꝛis in
aum eſt perueniri:⁊ notari ambitus
ent:quos pꝛobitatis documentaè᷑nõ

di
ſo
adiuuant:q diligens ⁊ q; pꝛudens ha⸗
benda eſt diſpenſatio diuinoꝝ munerũ

⁊ celeſtiü digni tatũ¶¶ Itẽ ex ↄc.laodi.

HNon ſunt eſigendi ad epiſcopatum niſ
quos pꝛobabilis vita cõmendat.

O2 iſcopum non opoꝛtet pꝛeter iu⸗

icium metropolitanoꝝ ⁊ finitimo
rum epᷣoꝝ conſtitui ad eccleſie pꝛincipa

tum:nec eligantur niſi hbi quos multoꝰ

ante nota pꝛobabiliſqʒ vita cõmendat
⁊ nihilominus ſi in ſermone fidei ⁊ re⸗
cta ratione ꝓ ſua conuerſatione pꝛoba

ti fuerint. Item celeſtinus omnibuſ

oꝛthodoxis. De eodem.

0 Uid pꝛoderit per ſingula ſtipen⸗

dia clericos militaſſe T omnem e⸗
giſſe in dominicis caſtris etatem: ſi hi ꝗͥ
futuri ſunt ſacerdotes ex laicis requirã

tur:qui vacantes ſeculo ⁊ oẽm eccleſia

ſticum oꝛdinẽ neſcientes ſaltu pꝛepoſte

non eſt eligẽdus ſed tantũ poſtulandus.vt.j.e.obitum.⁊.s.eo.in ſacerdoti⸗

bus.⁊.S.di.pꝛoxi.hoc ad nos.quod antem dicitur de his tribus non ob.qꝛ
diuina inſpiratione fuit factum.vel dic ꝙ iſti poſtulati fnerunt.

7

Eoppitus ſuperbiam.s.xlviij.diſtin.quoniam. r
¶ ¶ Caã.videt᷑ ergo ꝙ vbi ꝓhibetur electio eſt cã. ꝙ ceſſãtelllla cauſa
fieri electio.vt hic.⁊.xxviij.di.de ſyracuſane.i.q.i.ꝙ pꝛo neceſſitate.

ar. S. xxxij.q.i.d xit⁊.xix.q.ij.due ſunt.vno modo ſic põt exponi ceſſante
cã ceſſat ⁊ cõſtitutio id eſt q cã ceſſat actu ⁊ exemplo id eſt vt non poſſit

tahi in perniciẽ exempli.xiij.di.·vex. vel dic ꝙ ceſſat circa perſona illaʒ

4

ad hoc tm̃ vt diſpenſari poſſit ſecum. vel die ꝙᷓ tune ceſſat qñ hoc in

iure expꝛimit᷑ ꝙ ceſſare debeat.vel qñ omnis cã ceſſat ⁊ impulſua æz

finalis ⁊ efficiens ⁊ occanonalis:tunc ceſſat conſtitutio.

p ¶ Judcio.id eſt per ſcientiim. .
xemplo.ſimiles oꝛdinãdo.ſʒ diſpenſatiue ⁊ ſic planum eſt.

r SRrs au
6 diues. qui

ro in alienũ ambiunt honoꝛẽ imodera⸗
ta cupiditate tranſcendere:⁊ in alið vi
te genus calcata reuerentia eccleſiaſtice
diſcipline tranſire.talibus itaqʒ fratres
chariſſimi neceſſe eſt vt obniemus. his
itaqʒ fraternitatẽ veſtrã decretis cõmo
nemus:ne quis laicum ad clericatuſ oꝛ
dineʒ admittat ⁊ ſinat fieri:vnde ⁊ illũ
decipiat:⁊ ſibi cauſas generet: quibus
reꝰoſtitutoꝝ decretaliu fiat. It leo.
Rudibus ⁊ imperitis gubernacula ec⸗
cleſie non ſunt committenna.

B Tatuimus ne in aliquo apoſtolica
17 canonica decreta violentur:⁊ ne

his regenda domini eccleſia credatur:

qui legitimarum inſtitutionũ neſcil t0
in

tius humilitatis ignari non ab infimis
ſumere incrementum ſed a ſũmisvolũt
habere pꝛincipium.cũ valde iniquũ ſit
abſurdũqʒ:vt imperiti magiſtris: noui
antiquis pꝛeferantur:rudes emeritis.
is oibusauctoꝛitatibus laici pꝛo
hibentur in epᷣatũ eligi. Econtra beatus
nicolaus ex laico electus eſt in ep̃ʒʒ: bea
tus ſeuerus ex lanifico aſſumptus eſt in
archiepiſcopum.beatus ambꝛoſius cũᷣ
nondum eſſet btapiʒatus in archiepᷣm
eſt electus. Sed ſciendum eſt ꝙ; eccle⸗
ſiaſtice ꝓhibitiones ꝓpꝛias habent cãs
quibus ceſſantibus ceſſant ⁊ ipſe.vt eni
laicus in epᷣm non eligeretur hec cã fuit
quia vita laicalis eccleſiaſticis diſcipli
nis per oꝛdinem nõ erudita neſcit exem

la religionis de ſe pꝛeſtare alijs: que ĩ

eipſa eperunc o non didicit. cũ ergo
quilibet laicus merito ſue perfectionis
clericalẽ vitam tranſcẽdit.exẽplo beati
nicolai ⁊ Seueri Ambꝛoſij eius ele⸗
ctio põt rata haberi. & Ende idẽ am
bꝛoſrꝰ'i epiſtola ad vcellẽſes ait ð ſeipᷣo.

ophitus pꝛohibetur oꝛdiari: ne
ertollat᷑ in ſuperbiam ſed ſi non

deeſt huilitas cõpetens ſacerdotio:vbi
cãꝰnon adheret:vitiũ nõ imputat᷑:itaqʒ
oꝛdinationẽ meã occidentales epᷣi iudi⸗
cioꝰ:oꝛientales etiam exemplo pꝛoba⸗
runt. C Itẽ obiicit illud ſardicẽſiſↄci.

Scholaſiicus ex foꝛo aut ex adminiſtra

tione poſtulari poteſt epiſcopus.
Sius eps dirxit. ⁊ hoc neceſſarium
arbitroꝛ vt diligentiſſime tractetur:
ſi foꝛte aut diues aut ſcholaſticus de fo
rotaut de adminiſtratiõe epᷣs fuerit po
ſtulatus vt non pꝛius oꝛdinet᷑:niſi ãte le
ctoꝛis munere ⁊ officio diaconij aut pꝛe
ſbyterij fuerit ꝑfunctus:⁊ ita ꝑ ſinguloſ
gradus ſi dignus fuerit:aſcẽdat ad cul⸗
mẽ epᷣatus.Sʒ aliud eſt poſtulari aliud

de ſuis faculta/
tibuſ aliquid de
dit eccleſie.non
tñ eſt recipien
dns iõ.niſi aliaſ
dignus ſi. vt. i.
q.iij. ex multis.

nec eniʒ diuiteſ

ſunt reijciendi.
vt. xxx.diſti hec
ſcripſimus.

8 holaſti⸗

cꝰ.i.litteratus.

tBe foꝛo . ſ.

cauſarum eccle
ſtaſticarum.
u ¶ Be admini
ſtratione. ciuili
vel curiali.
x¶ Ante lecto
ris.j.xviij.q.ij.
qᷓ ſit.⁊ ita dif⸗
ferri põt conſe⸗
cratio epiſcopo
rum.qnq; vltra
annũ.vt.vij.q. i
conſtitutum. et
xxviij.diſtin. de
ſyracuſane.

Sed alind

F.poſtulatio fit
his verbis peti
mus vt facias
te ꝓmoueri. ꝗa

volumus te eli⸗

gere. ⁊ tunc dici
tur poſtulari a
ſeipſo. ab alio
gutem fit poſtu

latio.vt ſi laicui

vel clericuſ ſit ð
ehatu alterius
tunc poſtulatur
ab epiſcopo lo⸗

ci.vt.lxxi.di. pꝛi
matus ⁊ etiam

a ſeipſo. qꝛ vni⸗
us cõſenſus nõ
ſufficeret. Si ãt
laicus dicẽt no

lo tonſurari ni-

ſi certus ſim de
electione. vel cle
ricuſ diceret no
lo oꝛdinari niſi
certꝰ fun de epi
ſcopatu de hoc
nullum pactum

eſt interponen-

hoc ad nos.⁊ x
vi.q.ij ꝑ laicos.
nec peccat qui
hac ſpe recipit
oꝛdinem: dũ tñ
pꝛincipaliter eo
ꝓpoſito non oꝛ
dinet᷑:ſed ad H̊

vt poſſit ꝓdeſſeviij.q/i.ſunt in eccleſia.ſi ergo clericus eſt de eodem
epᷣatu ille ñ poſtulat⁊ ẽ monendus ⁊ etiã cogendus ſuſcipere ſacros
oꝛdines.yt.j.e.bñ.ſed laicus de eodem epᷣatu a ſeipſo poſtulat᷑.vt õ.
e.oſius. Ille aũt a quo poſtulat᷑ nõ cogit᷑ dare poſtulatũ niſi velit. vt
lxiij.di.łᷣas.lxxxv.di.archidiaconũ.lxxvi.di.dilectõis.in aut᷑.de ſan.

epi. .nullum.coll. ix. põt tñ p ſuperioꝛẽ cogi vt ipſum vet qñ nõ ſnb.
eſt iuſta cauſa omittendi.ar.ex de iurepa.nullus.Sced quero ad qu?
titulũ oꝛdinejr iſte:cũ adhuc non ſit electus nec aliqð hʒ beneficium.

dico ad titulũ eccleſie ad quẽ eſt poſtulatus.pone ergo ꝙ aliũ poſtes

ren
nt

gan
bgi
tuln
lcde
lon
pep⸗
ſalur
ptl
ns
lie
fenct
kiber
6
ſt
ns.
0lo.
nete
n.
nni
alli
ele⸗

ai.
ndß⸗
Cſe
ſcpo
un
fgi
me
nde
ſe
gid
loft
pel
Nias
Ai g
teeli
di
dlo
lwn
ftian
Gſt
lenns
Munr
vte
ini
Cion
en⸗
No
Giit
irno
Uini
n de
felwe
etſo
finit
deen
eho⸗
Ncn
nn
oct

elige. hoc enim facere pñt.qꝛ per poſtulationeʒ non eſt ius queſitũ

poſiuato.yt ex de poſtu.bone·⁊.c.poſtulationeʒ.⁊ ita tenebit electio
erius. dico ꝙ licet nil iuris ſit queſitũ poſtulato.mñ põt eos conue/

nire vt ꝓuideant ei in ſtipendio ↄueniẽti.vt er de iurepa. paſtoꝛalis
nõ eni debuerunt mutare ↄſiliũ in alterius iniuriã.yt.xxijqij.pᷣmũ.

ff. de reg; iur. ne
mo.ſi autẽ non⸗/
dum elegerunt
aliũ põt eos cõ
nenire. vt eligaãt
ipſum ad illum
epᷣatũ.⁊ hoc po
teſt dici ꝙ pñt
variare ſi aligs
a ſeipſo poſtu/
lat. Si vo poſtu
latur a ſuꝑioꝛe
⁊ poſtulatio pñ
tata eſt ei ⁊ ille
ↄſenſit.ſatis po
teſt dici ꝙ non
pñt variare po⸗
ſtulationẽ. vt ex
de poſtu. bõc.ij.
Item clericꝰ al⸗
terius ecclłie bñ
põt eligi.ſʒ poſt
electionẽ eſt po
ſtulandus.yt.lx
xvi.di. dilectõiſ
lxiij di. litteras
lxxxyv.di.floꝛen
tinum ſed laicꝰ

pmo eſt poſtulã
dus deide eligẽ

dus.ex᷑ de elec.
in cauſis.

a DPiſcopuſ
QR aligſ

poſtulat vt fiat

eps.yt.lxiij. di.

be ti
BSubſcripti
onibus. in an
cõtinet de vita
electi. vt. ſ. e. ca⸗
tinenſis. ?. vij q
i.qliter. Sed nũ
quid adeo reꝗ/

rit᷑ hoc decretũ
vt electio fine ð

creto facto nul⸗
la ſit. vidck fic

de petro. ⁊?.ij.q
i.legũ. ⁊.piij. q·
i. qualr.⁊.plij.q
iij. talia.⁊.xij.q.
ij· ſine exceptoe

eligi. poſtulat᷑ nexibus curie aſtrictuſ ab
iperatoꝛe:clericus alteriꝰciuitatis a ſuo

epᷣo.ſed non eligit᷑ aliquis niſi ĩ ſacris oꝛ

inibus cõſtitutus.fit eni electio cũ ſolẽ
nitate decreti oĩiuʒ ſubſcriptionibus ro
horariipoſl lario vo ſimplici petitione.
quã diſtinctionem beatus grego.innuit
in regiſtro ſcribens cuidaʒ epicopo.
Electio epᷣi dʒ fieri cum ſõlennitate de⸗
creti oium ſubſcriptione roboꝛati.
Piſcopus dũ fuerit poſtulatuſ cũ
lſolẽnitate decreti ſubſcriptiõibusꝰ
oĩum roboꝛati:⁊ dilectionis tue teſtimo
nio litterarum ad nos ↄſecrãdus occur
rat.Sic beatus ambꝛo.ante ſuſceptum
baptiſma ab imperatoꝛe eſt poſtulatus

non electus. Idem clerici alteriuſeccle
ſie non ſunt pꝛeferendi in electione bis

E

bene militant in pꝛopꝛia eccleſia.
UAnde Eeleſtinus papa.

Ec emeritisin ſuis eccleſijs pere
grini⁊ extranei ⁊ qui ante ignoti
ſunt ad excluſionẽ eoꝝ qͥ bñ ciuiũ ſnoꝝ
merẽtur teſtimoniũ pᷣponãtur. Itẽ.
D Allus inuitis detur epũs.tũc au
. tem alter de altera eligatur eccle⸗
ſia:ſi de ciuitatis liine clero cuins eſt
epiſcopus oꝛdinãdi
nire non credimus dignus poterit re⸗
periri.primũ eni illi repꝛobãdi ſunt: ut
aliqui de alienis eccleſijs merito prefe⸗
rãtur habeat unuſquiſqʒ ſuum fructũ
militie in eccleſia ĩqua Pam per omnia
officia trãſegit etatem in aliena ſtipẽdia
minime alter obrepat: nec alij debitam
alter ſibi vendicare audeat mercedem
ſit facultas clericis renitendi ſi ſe vide⸗

rint pꝛegrauari: ⁊ quẽ ſibi ingeri ex trãſ

uerſo uiderint:non timeãt refutare qui

⁊ ſi non debitũ epiſcopatꝰ pꝛemiũvel li
berũ de eo qui eos recturus ẽ:debent
T habere iudicium. 7 .
H. Noꝛdinatiõe prepoſiti illa ſemper

Z. lxiij.di.quanto.ſed dico ꝙ lſʒ in electione requirat decretuʒ cũ ſub

„

riptionibus canonicoxꝝ: mm electio facta ſine ipſo tʒ. Guabus eni de
cauſis fit ſubſcriptio.vna cã .

vt ſi quis vellet variare vota ſua incipet

ei obuiare Ppꝛig ofeſſio.vt.i.q.vij.ſa luberrimũ.alia rarione vt ꝑ ſub
ſcriptionem ſciat᷑ an oẽs canonici fuerint pnites in electione.ar er de

His q̃ fi a pꝛe.q;to

ſine ipſa tenet ⁊=

tenet matrimoniũ.vt.xxx.q.v.noſtrates.

io.b. contra extra de elec innotuit.

cE Sic beatus.cc. MM
d 1 Ec emeritis. id eſt benemeritis in vita ⁊ ſcia.i.qi. viliſſimns.
·EVllus inuitis.a pᷣncipio.ſed ſi ꝑ negligentiã neminẽ elegiſſent

EEbñ daret eis inuitis.vt. lxxxix.di. volumnus ·ſilr vbi minoꝛ pors
Idlicit nec bʒ iuſtam cãm cõtradicnonis. bene datur eis eps inuiris.
Icẽ põt dici de laicis ꝙ eis innitis non eſt dandus eps ſi hñt iuſtaʒ

cam odictionis. vt.
¶LCinitatis.nu
tis vel dioceſis eẽ
⁊ c. noſſe. ⁊ e de
cu totum non ſit
tinentibus edifi

„.

lxiij. di.ſi foꝛte. de hoc no.xxiij. di. c. illud.

uid. per hoc intelliges pᷣus clericos totius ciuita

epꝛobãdos.vꝛ ꝙ ſic. vt.j.lxiij. di.ſacroꝝ.⁊. c.plebs
vſu pal. cũ ſuper.illi eni vidẽt eſſe de aliena eccleſia
aliud a ꝑte.vt er de elec. cum nobis olim.= qui in cõ
eijs demoꝛant᷑ rome moꝛari videntur. vt.ff. de p.ſig.

L.qui in cõtinentibus.?.l edificia.?.lꝓupillns. 5. incola. ſicut in mtela
repꝛobandi ſunt oẽs ð ciuitate anteqꝙ eat᷑ ad vicinas cinitates.yt.ff.

de tin? cn.l.diuus. ? pᷣſes dʒ eſſe de dio. vt. C. li. x. de ĩcol.l. veꝝ. ⁊ hoc

cedit h. ſed credo ſufficere ꝙ repꝛobati ſunt oẽſ de maioꝛi ca.ar.er

mi
Ernei emerit in ſuis etceſ n honat.
1

1s nullus quod eue

Palea.

in ſi.lʒ ergo ſcriptura requirat᷑ in electõe. tñ ſi fiat
⁊ eſt ſile.nã in matrimonio mulra requirunt᷑ iterueni⸗
re.⁊? t ſi non interueniant

de ðᷣb.ſig. cum clerici.⁊ de reſcrip.rodulphus.Sed ꝗd ñi maioꝛ ꝑs eligit

53

traneum ⁊ minoꝛ eligit de gremio ſuo.vꝛ ꝙ hic pᷣualebit electio paucoꝝ.vt

—

vij.qi.deniq;.nam in poſtulatiõe oẽs erãt ↄcoꝛd 8.pt. lxiij. di. R as.io.ſo.H

falſum eſt. ſufficit enĩ ꝙ due ꝑtes oſentiant in po

ularione.de elec. ſcriptũ

b · Item minoꝛ ꝑs iuſta bʒ cãm ↄdicendi.vndelʒ ſint paucioꝛes.andit eoꝝ
Idictio.vt ex de hiſ q̃

conſideretur ratio: vt hic conſtituatur

gemn omnis concoꝛs congregatio ſecũ
u timorẽ dei:ſiue etiam pars congrega

tionis quaãuis praua ſanioꝛi conſilio ele

gerit:vite autem merito ⁊ ſapientia eliga
tur qui oꝛdinãdꝰ ẽ:⁊ ſi vltimus ẽ in cõn
gregatione:quod ſi omnis congregatio
vitijs ſuis cõſentientẽ perſonã pari con

ſilio elegerit:⁊ vnia ipſa aliquatenus in

notitiã epiſcopi vel ad alios vicinos pᷣ⸗
pantas vel chꝛiſtianos claruerint: pꝛo
ꝛiheatur pꝛauox pꝛeualere conſenſum
ſed domui dei epiſcopus conſtituatur
cũ aliis dignüdiſpenſatoꝛem. ¶ Item
gregorius cinibus neapoli.De eodem.
Tudijveſtri ſi etia aliuʒ qui aptus
ſit pꝛouidere. vt ſi foꝛte petrus quẽ
a vobis electum aſſeritis huic oꝛdini nõ

videatur idoneus: ſit in quo declinarii

veſtra electio poſſit:nã grane cleri illius
erit oppꝛobꝛium:vt ſi hic foꝛtaſſe pꝛoba
tus non fuerit:alium ſe dicnnt qui eligi
debeat non habere. Itẽ greg. i regi
Bitum victoꝛis⸗ſtro. He eode.
panoꝛmitane ciuitatis antiſtitis dire
cta relatio patefecit: quapꝛopter viſita
tionis deſtitute eccleſie fraternitati tue

operam ſolenniter delegamus.⁊ ideo

fraternitas tua ad pꝛedictam eccleſiam
ire pꝛoperet ⁊ aſſiduis exhoꝛtatiõibus
clerum plebemqʒ eiuſdem cccleſie ad⸗
monere feſtinet:ut remoto ſtudio vno
eodemq; conſenſu talem perficiendum
ſibi expetant ſacerdotem:qui tanto mi⸗
niſterio valeat dignus reperiri: ⁊ a ve⸗
nerãdis canonibus nullatenꝰ reſpuat᷑.
cõmonemꝰ ẽt fraternitatẽ tuã:vt nulluʒ
de alta eligi ꝓmittas eccleſia:niſi foꝛte i⸗
ter clericos ipiꝰciuita ĩ q̃ viſitatõis ĩpẽ
dis officiũ:nullꝰ ad epᷣatũ dignꝰ:qð eue
nire ñ credimꝰpotit iuẽiri puiſurꝰ añ oĩa
ne ad cuiuſlibet ↄuerſatõis meritũ laice
ꝑſone aſpirare pᷣſumãt: ne ⁊ ille pſone

—

volütat affectũ ñ iueniãt:⁊ tu ꝑiculumꝰ

mioꝛis ptis de eadẽ ecclena. vnde cũ totũ capitulũ

fi.a ma,par.ca.cũ in
cũctiſ.xxxi.di.nicena

ar. Z e de elec. cũ no⸗
bis olim.⁊.c.cum iter

dico tenere clectionẽ

minoꝛis ꝑtis qui eli⸗
gunt ſᷣm foꝛma cano⸗
nicaʒ de ſuo gremio.
vnde ſi diuerñ ſũt cle
rici:pᷣus examinat᷑ il
le gꝗ eſt de ꝓpᷣa qᷓ; qui
eſt de aliena eccleſia.
vt di. lxxxv. floꝛẽtinũ
archidiaconum. nec
ob. pᷣmiſſe decre. iõ

eniʒ tenuit ibi electio

maioꝛis ꝑtis.qꝛ nullꝰ.
fuit ibi ex aduerſo ele
ctus.ſed adhuc ob.ex
co.ti.in cauſis.vbilpᷣ/

ualet poſtulatio triuz

de aliena eccleſia lle⸗
ctioni duoꝝ de ꝓpᷣa.

ſed hoc fuit ꝓpter foꝛ

mã mandati.qꝛ ita cõ
nenerat:vt in quẽ ma
ioꝛ pars ↄueniret ille

eſſet potioꝛ.⁊ de hoße

no. ex de ele cũ inter
canonicos.ſʒ ꝗa ſi oẽ⸗
eligunt de aliena ec/
cleſa pᷣter vnũ qui eli

git de ꝓpᷣa.hic dico ñ

valere electionẽ vniꝰ
qꝛ nullü de ꝓpᷣa põt
eligere cũ quilibʒ coꝝ
ↄſenfit in aliũ.vnde ĩ
ſeipſum non põt ↄſẽti

re. Iteʒ gꝗd ſi data eſt

aliquibus poteſtaſ vt
eligant ⁊ ipfi poſtulãt
extraneũ.tenet poſtu
latio.vt er᷑ de renũci.
poſt tranſlationẽ. ex
de elec. in cauſs ð po
ſtu. bone. lʒ autem ex
pte ſint egreſſi fines
mandati.tñ fecerunt
id qð ẽ vicinum man
dato.yvt.ff.iudi.ſol.iã
m . 5.vlt. io.gcquid di/
cat ĩo.eius opinio nõ

ſeruatur de electione
facere videat᷑ quod fit

a maioꝛi ꝑte ca.vt in exua.de bis que fi.a ma.par.ca.cũ in cunctis. tenebit

electio extranei.vt dicit.t.per decre.ſuperius allegatas.qꝛ multa fieri non

debent. t allter facta tenent. nam melioꝛ eligi dʒ. vt. viij q.i.licʒ.tm ſufficit
ſi bon? eligat. vt ex de elec. cũ nob.⁊.c.cũ dilecti.⁊.C. ð ſtatuiſ ⁊ ima.l.pl.b.
9, 0 Mon credimus. nõ benignam pꝛeſumptionem ꝙ ſemper pꝛeſumitur

aliquis ſit dignus in eccleſia.pt.jc.obitum.
Frnctum. ſc.ff. de adop.nec ei.S.pꝛeterea.

Pꝛemiũ.ſ.obtinet.yt aliqnis de ipſis eligatur.

diderint ius eligendi ꝙ pñt excipere o illum ꝗq dat eis.vꝛ tn

poſſunt ſed tantũ agere.vt ex de ap.conſtitutus.i

lꝑ ¶ NDel liberum.i.ſaltem.
Kudlij declinari.ar.ꝙ eccleſña poteſt in duos conſentire.pt ſi vnus nõ⸗
obtineat:alter ſaltem obtineat.lxxxy.di.archidiaconũ.⁊.viij.q.iã ſcri
pturis.maxime vbi diffidunt de iure ſuo.yt ert᷑ de poſtu.bone.ſed noõne pꝛi
nati debent eſſe iure ſuo.vt ex de elec.cuʒ in cunctis.ſed bec ⁊ ſimilia loquũ
tur in co caſu:qñ eligentes latebat vitiũ electi ſic.xxviij.di.de ſyracuſane.
hm alios.ſcðᷣs põt eligi ſub conditione vt ſi pꝛimus non obtineat ſcõs ma⸗
neat.vt.lxxxyv.di.archidiaconũ floꝛentinũ.fic ex de elec. cum terra.ſic.vij.q·

m itum.

qnanuis zr Paſtoralis. Q
0

i.quoniã velina.

n fi.

* boc vẽ ꝙ kʒ aliqui der

excipere nõ

lenniter.i.ita plene quaſi epiſcopus omnia diſponet. vt. xij
. n Btndlio. diſſenſione vel innidia.
o Et m ꝑiculum.⁊ ita videtur ſi vitioſa ſit electio impntarur viſitaroꝛi.—5

per hoc c.dicit.h.viſitatoꝛem habere ius in electione.⁊.j.c.ꝓxi.⁊.lxiij.diſti.
plebs.alias ñ y? quare pateret᷑ penam.ſed dico ꝙ nõ plus hʒ iuris ꝗ; ꝑ ca/

cx⸗

nonem exp̃matr᷑.ar. xviij. ·ij boc tantũ. vnde non dico ipſum poſſe eligere

D. LXII. 7 Lx.

vt. lxiij. di S. ex his. ea aut facit viſitaroꝛ ꝗᷓ per ſacerdotes nõ pñt expediri.
vt. vij q.i. pontifices. Itẽ niſi.ſ.annũ ꝓcuret ꝙ ſit ibi ebs ipſe remouet᷑ . vi)

q.i.ↄſtitutum.⁊ viuet de re
item viſitatoꝛ dare põt pᷣbendas ⁊ eccleſas vacates.vt

xij.q.ij.non liceat.
a ¶Parrochia.in to
ta dioceſ hẽbit iſte ꝓ
niſtonẽ. vt.xij.q.i.qm
velina. vt pʒ in fi.c.

bèAtinenſis iĩpoſſi
(Abkins cõmode

aliter fieri potuit. ꝗqa

iſte erat vieinus.ſic ſu
mit᷑. ff. de v̈bo. ſig. ne⸗
pos ꝓculo. Nẽ dꝛ im
poſſibile qð nõ eſt ho
neſtũ.ff.de ↄdi.inſtit.
filius.itẽ qð nõ iuſte
fit.xxiiij.q/ij.ſane.xx
ij.q.ij. faciat homo.
c ¶ ¶ Nec filios. tñ ali
as qtũ ad ſeculares
honoꝛeſ ꝓſũt filij. vbi
filius ꝓ ano cõputat᷑.
ff.de minorl.ij. ſʒ nü⸗
gd iſtud eſt ð pᷣceptũ
apli ꝗ dixit. vniꝰ vxo⸗
ris viꝝ.ſo.hic loquit
qñ pᷣſũptio eſt ꝙ ꝑꝑ fi
lioſ dilapidet bona ec
cleſie.ſic.xxviij.di. de

ſyracuſane. ? tũc da⸗

bit cautionẽ. ⁊ faciet ĩ
uentariuʒ.xij.q.i.ſint

manikfeſte. idẽ dico de
nepotibus.vt in aut.
quo oʒ epos · ..i. col. i.

O

LCLopellat. aligſ
pot cogi ad epᷣatũ ſic
ad alios oꝛdines. vt.
xl.di.ante oĩa.xcij.di.
ſi quis epᷣſ vacans.lx
xiiij.di.placuit.io.
eEne.ꝓbi diu.ar.
p differri poteſt
eleetio cũ non inueni
tur idoneus.⁊ lʒ aliꝗ

infra tempus ſtatutũ

iuſto impedimẽto de
tenti nõ eligunt. nõ pᷣ⸗
nant᷑ electiõe. vt e de
elec. ne ꝓ defectu. nã
nõ currit pᷣſcriptio cõ
tra illum qui nõ pote
rat eligere.vt e ð cõ/

ceſ.pꝛe.nõ va quia di

uerſitatẽ.⁊ ar. C.ð an

inof. teſt. Z. ff. ex ꝗ. ca.

ma.l.ꝙ quidem.
Bel monachus.
ed quare monachus
foꝛte qꝛ erat monaſte
riũ cui deerat pᷣlatus
pel ideo qꝛ ſi eſt mõa
chus citius põt ꝓmo
ueri ad ſacros oꝛdieſ
pt.lxxvij.di.mõachuſ

ſed nõne hic diutius

expectabit᷑ ꝙᷓ ꝑ.vi.mẽ
ſes.quod eẽ nõ debet

vt.l.diſtin.poſtquam.

bus eccleſie. xij.q. ij charitatem. .c. cleſaſticꝭ
bic innuit. in fi · c. et

—

oꝛdinis tui quod abſit incurras.mona⸗

ſteria autem ſi qua ſunt in ipſius conſti
tuta parrochiaſub tua cura diſpoſitio/
neqʒ quouſq; illic pꝛopꝛius fuerit oꝛdi
natus epiſcopus concedimus. .
¶IJtem pelagius papa eucarpo meſſa
nenſi epiſcopo. DSe eodem.

bi iniungimus:cuius epiſcopuʒ de
Pac luce tranſiſſe ſuſcepta cleri relatiõe
didicimus.impoſſibileenim eſt vt nos

(Naimnange eccleſie viſitationem ti⸗

in ꝓuincia illa duntaxat in ſyracuſanis

partibus alij cuilibet cauſas que ad de
um pertinent cõmittamuſ: niſi foꝛte talẽ
per te deus nunc in catinenſi eccleſia eli
gere voluerit: de cuius conſcientia poſ⸗
ſimꝰ eẽ ſecuri:vt a te laboꝛes iſtos pau
lulum remouere poſſimus.mox ergo di
lectio tua ad ſupꝛadictam catinenſiũ ec
cleſiam pergat:⁊ hoĩem de clero qͥ nec

vxoꝛem habeat nec filios nec crimẽ ali

quod canonibus inimicũ:eligi cũ auxi⸗
lio dei cõpellat atqʒ ſuadeat: ⁊ ſtati eũᷣ

ad vꝛbem romã cũ decreto ⁊ teſtificati⸗

one relationis tue tranſmite. & Item
gregoꝛius paſſino epiſcopo. .
Qui in epiſcopũ eligitur:nõ ſit reus cri
minum que ſacra lex moꝛte punit.

En e nouit fraternitas tua qᷓ longo
em poꝛe apꝛucium ciuitas paſtoꝛa
1

iſit ſollicitudine deſtituta:vbi diu que
ſiuimus quis oꝛdinari debuiſſet:⁊ neq⸗
quã potuimus inuenire:ſed qꝛ o timuſ
mihi in moꝛibus ſuis in pſalmodie ſtu⸗
dio in amoꝛe oꝛatõis valde laudatꝰreli
gioſam vitaz oino dicit agere: hůc volu
mo vt fraternitas veſtra ad ſe faciat ve
nire: ⁊ de anima ſua admoneat᷑: quate⸗
nus in bonis ſtudiis creſcat ⁊ ſi nulla ei
crimina que per legis ſacre regulã moꝛ
te mulctanda ſunt:obuient:tunc hoꝛtã⸗
duſeſt vt vel moachusvel avobis ſub
diaconus fiat:⁊ poſt aliquantum tẽpo⸗
ris:ſi deo placuerit:ipſe ad paſtoꝛalem
curam debeat pꝛomoueri.CCui au⸗
tem viſitatio iniungitur:nibil de rebus
eiuſdem eccleſie a quoquaʒ pꝛeſumi pa
tiatur. Unde Gregoꝛius.
Non patiat᷑ a quoquã pꝛeſumi de rebꝰ
eccleſie niſi cui fuerit iniuncta viſitatio.

Moniam feſtus capuane eccleſie
cpiſcopuis:in romana ciuitate po
ſitus uce migrauit: cure nobis

de hac it: cure n
fuit que vniuerſis eccleſiis impẽdit: fra

ternitati tue pᷣſentia ſcripta dirigere: vt
memoꝛate eccleſieviſitatoꝛ accedas:ſic

ſic.ẽ.eo.oſius:⁊.vij.q.i.conſtitutunm.
gꝓ Voniam.viſitatoꝛ. hbic habes ꝙ papa viſitationis comittit officium
OA an metropolitanus poſſit viſtatoꝛem conſtituere.ſicut pꝛeſes cu
ratoꝛem.vt inſti.de cur.Svlt.non credo io.ego dico ꝙ ſic. cum nõ inueniaʒ
pꝛobibitum. extra de ſen. ex. nuper. B.

Redditu.a quo cuſtodiri debent bona vacantis eccleſie notani.j·xij.
ichoritatem. 7. c. ilnngcddldl. e
Reuiter. nunc hic oſtendit: ꝙ clericoꝛum ſit eligere ⁊ populi cõ
ſentire:oſtendit etiam ꝙ ſi aliquis fuerit cõſecratus ſine aucto
itate metropolitani deponitur. 8 .
Lla nee a plebibus.conſenſus plebis requirit in electio

ne. ⁊ eo ipſo conſentiu
bis equiualet electioni.vt.x.
eſt cõſecratus qui nõ habuit con

tamen vt nihil de ꝓuectionibus clerico

ruʒ de redditu:voꝛnatu:miniſterijſqʒ vj
quicquid pꝛefati loci eſſe poterit a quo⸗
quam pꝛeſumi patiaris:ſed omẽm vigi
lantiã atqʒ cautelã circa clericos plebẽ
qʒ eiuſdẽ eccleſie exhibẽ te conuenit.vt
invigilijs obſequioqʒ eccleſiaſtico ſedu
le ac deuote debeant deſerure.
Reuiter umonſtratuʒ eſt ex qͥ

4 bus oꝛdinibus in quos gra⸗

dus ſunt eligendi. Nunc vi⸗
dendum eſt a quibus ſüt eli⸗
gendi ⁊ ↄſecrãdi. Electio cle

ricoò eſt ↄſenſus pꝛincipis petitio ple⸗

bis. Ande leo papa.

Non ſunt habendi inter epoſ qui neca

clericis eligũt nec a plebibus expetunt᷑.
Alla ratio ſinit vt inter ep̃os ha⸗
beantur qui nec a clericis ſunt ele
cti nec a plebibusſunt expetiti nec a cõ
pꝛouincialibuſ epᷣis cũ metropolitani iu

dicio conſecrati.vnde cum ſepe queſtio
de male accepto honoꝛe naſcitur:quis

ambigat neqquã ab iſtiſ eſſe tribuendũ
qð nec docet᷑ fuiſſe collatũ.ſi quiauteʒ

clerici ab iſtis pſeudo ep̃ᷣis in eoꝝ eccle

ſijs oꝛdinati ſunt ⁊ cetera ⁊ ifra.cã ſimo
niacox tertia. Jtez celeſtinus papa.
Populus nõ dʒ pꝛeire ſed ſubſequi.
6 Ocenduseſt populus non ſeqͥn

dus nos quoqʒ ſi neſciunt eoſq d

liceat quidue nõ liceat ↄmouere nõ his
ↄſenſũ pꝛebere debemus.quiſqͥs cona⸗
tus fuerit tentare ꝓhibita:ſentiet cenſu

ram ſedis apoſtolice minime defuturã.

que eni ſola admonitõis auctoꝛitate nõ
coꝛꝛigimus:neceſſe ẽ vt per ſeueritatem
oↄogruẽetẽ regulis vindicemus:per totas
ergo que ꝓpꝛijs rectoꝛibus carẽt eccle⸗

ſias volumus vt hoc inoteſcat:vt nullꝰ

ſibi aliqua ſpe foꝛſitan blãditijs illudat.
VNiñ autẽ canonice electus fuerit cõ
ſecrari nõ dʒ. Ande calixtus papa.

MNon conſecretur in epiſcopum niñ ca⸗

nonice electuus. .

ce electum conſecret.quod ſi pꝛe⸗
ſumptum fuerit: ↄſecrans ⁊ cõſecratus

Padke in epiſcopum niſi canoni⸗

abſqʒ recuperationis ſpe deponatur.
icinullo modo ſe debent
inſerere electioni. C Ande
HNadrianus pappꝑ.
Laici electioni pontificnʒ nõ
ie ingerant.

ti di. oſtenſum eſt ꝙ laici tantum debent oſentire electioni: ple
ꝓſequitur ꝙ nullo modo debent intereſſe.⁊ hoc facit vſqʒ ad illum

nt ꝙ phibent ei teſtimonium qꝛ teſtimoniũ ple
vt. xxiiij. di:c.i.⁊. lxvij.di.reliꝗ.ſʒ quid ſi aligs
iſenſum plebis.nunquid caſſabitur
conſecratio:videtur ꝙ ſic in odium conſecrantium ⁊ eligentium cuʒ
contemptus eſt. licet ex gratia populus ſit requirendus vel vocãdus

vt. xxi.q.vij.de⸗
cernimus.xxi.q
ij.c.i.nam ſemꝑ
ↄſenſus plebis
eſt requirenduſ
vt.viij.q.i. licet.
Item qꝛ laicus
põt excipere cõ
tra electum ⁊ di

cere ꝙ ei inuito
nõ eſt dandus

epᷣs.vt.jſ.lxiij d.
c.ſi foꝛte.⁊.c.ha
drianuſ.h.dicit
ſi oꝛitur ſcanda
lũ ex hoc ꝙ caſ
ſanda ſit electio
2Z ↄſecratio.ſed

dico non iõ caſ⸗

ſandam lʒ non
affuerit. qꝛ plu⸗

ra exigunt que

tñ omiſſa nõ vi
tiant factuʒ. ar.
xxx.q.v.noſtra
tes.qꝛ huiuſmo
di leuia omiſſa
non vitiant reʒ
vt. ff. de ven. iſp.

l.i. in fi. eo ipſo

autẽ intelligitur
laicus ↄſent ire

ſi nõ diſſẽtit. vt

liiij. di. ſ ſernus
ff. ſo. ma.l. iſ.
¶Tribuendũ

iſti tamen dant
oꝛdineʒ ⁊ habẽt

euʒ ſed nõ iuſte
vt.j. de ↄſe. diſt.

iiij. nullus auté

m Mec doce
tur.ſi.ex de iure
pa.ꝙ autem.

n ¶ Siqui.i.q.
eon et

c.fiqui a pſeudo
oeDcendus
Oyp ſeue ·
ritatem.ſ.excõi
cationem.ferro
enim reſecãda
ſũt vulnera ⁊c.
nonibus.

pAUllus. de

ponar ·i. ꝗ

i.fiquis eps. ſiq

ep̃i.. di.l. ex pe
nitentibus.s. xx
xvi. diſti. ꝗ eccle

S. his oibus.deinde pꝛobat ↄtrarium vſqʒ ad illum.S. electiões ⁊ ibi
ſoluit.deinde oñdit que pꝛiuilegia fuerunt imperatoꝛibus data circa
electiones que poſtmodum fuerũt eiſ ablata.vltimo dicit ꝙ religioſi
viri nõ ſũt excludendi ab elcctionibus.eſt ergo hec veritas ꝙ nullus
laicuſ debet itereſſe electioni etiam in cõuentuali cccleſia.niñ hoc ha
beat ex cõſt uetudine.vt er̃ de iurepa. vobis.licet.h.dixerit ꝙ ibi põt
bñ patronuſ intereſſ. e. vt.· xviij.q.ij.abbatem.⁊ hoc.c.dicit intelligi de
nõ patronis:.equaliter autem ẽ patronus qui minus dat ſicut ꝗ plus

q ynus põt ſupplere ꝑ oper am qð ei deeſt in pꝛimio.ff. pꝛo io.lx.

N

in
i⸗

Di. LxI. 54
. „N» . „ . „ P 1 4. 4 * de cau
füne L 5 tur ſcilicet communis bone.de iure communi omnis electio ſpectat ad capitulum.vt extra
e 1 Alus edencun Ca hee nen vitioſa eſt electio.vt ſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.cum eccleſia.B.
ondi ga iphe non enimn inffici ctlonenm eſſe coõmunem: I¶ Solo. ſic magiſtri moꝛibus 7 facnndis alios debent pꝛecedere. vt. C. de
e ar. xxxviij. d. que ipns non enim . item bic eſt ar. ꝙ ſi ali pꝛofeſſoꝛibus ⁊ medicis.magiſtros.lib.x.
hnch niſ ſit canonica. vt hic.?. xix di · c· i. ?. c. antepe. item g! ſeſſoꝛibus en nutis bet alieni reſtimoni. vt. ij. q. vij. ci paſtoꝛiſ.
den ſeparatim conſenſerunt in aliquẽ ꝙ talis ↄſenſus non yalet ga m Teſtẽq;. no. ꝙ ↄuerſatio p bet alicui teſtimon 1 6. P t⸗ an Paltceg⸗
ſr⸗ noĩatioes citra ar. ꝙ imperatoꝛ ẽ mi⸗
unat UVllus laicoꝝ pꝛincipum vel potẽ refert hiſtoꝛia eccleſiaſtica moꝛtno auxẽ nan duolibet 58 „*
vt.ij . · vi· noi⸗ tum ſemet inſerat electioni aut ꝓ tnio arriane ꝑfidie magiſtro: qui medlo⸗ S —— .
ttert nones ? pꝛina⸗ motioni patriarche metropolite aut cu lanenſem eccleſiam vt lupus dilaniaue quonis qde. xem: diſs
hln ta connenticula inſlibet epi: ne videlicet inoꝛdinata ⁊ in rat:cuvellet imperatoꝛ catholicum deo duo.ſũ unpatoꝛ ma
ies in clecton bi⸗ congrua fiat electio vel ↄfuſio vel ꝛten oꝛdinante ibi conſecarl. eßn anc ioꝛ in tꝑalibus illis ꝗ
W ꝓbibent.· vt. l ſo:pꝛeſertim cũ nullã in talibus ptätem epiſcopos hec eis locutꝰ eſt. noſtis ap.- abeo recipiunt tẽpo/
h. di. c.i. T. c. tio:pꝛeſertim cũ nullã in talibus p pücopos’Dec . E l
⸗dl c nn G tatiuox vel ceteroꝝ laicoꝝ ha⸗ te eruditi diuinis eloquijs qualeʒ opo: tralia: ſed minoꝛ eſt in
Uno⸗ lus. h. ar. cotra. queꝙ ptatno ve S I ſſe ificez: ⁊ quia non decet eũ ſpũalibus.ex de ma.
n kidi, deD bers coneeel EEEE ſeri el olſedenam onuerlarione gu cx obe ſolite.
lin extra ðele. ꝙ ſi riũ pꝛincipũ vel potentũ vel alterius di verbo ſolo ſed etiam conu ano o & Super vos i. ad
techi cut. cx d poſt. Bni dus laicus aduerſus cõem oſonan bernare ſubiectos ⁊ totius ſemeti ſi um vos ſpectat: ſic rñdit
hoct bone. in fi. bui tem atqʒ canonicã electionẽ eccleſiaſti⸗ imitatoꝛem virtutis oſtendere telteq tpeo oſius. xvij. diſ.
u mna para * (i oꝛdinis agere tẽtauerit: anathema ſe Docrine connert 3iionein Habei b bine vel leor ai di
gen cean n- bediat ⁊ ↄſẽti ĩcquid eccle talem itaqʒ; in pontificali ↄſtitui . cit ſuꝑ vos.qꝛ electio
. ediat ⁊ ↄſetiat quicqui 8 cicciio
tdan rper fundun Ponecobed inati ꝛij p⸗ 12 nos qui gubernamuſ imperiũ ſyn eſt periculo eligentiũ
nl dico nullam ta⸗ ſia de electione ⁊ oꝛdinatione ꝓpꝛij pp cin ⁊ nos qui gn 1 , ſianis eni mali noiat
at lem eſſe clectio ſulis ſe velle monſtrauerit. Iem ex cere noſtra capita ſi biittanuu eiu. mauis Gnim i⸗ ar
jton nem. cũ ſint clã viij. ſynodo. De eodem. monita dũ tanq; homines delinquimul diſpenclio go peu ae
co⸗ S Adgrianus vapa i goͤnicolaus B Receſhario eluii raig Neceaune cideric. EC. de periculo
mia de Cecc. quia “ ius diſpoſuerat' miſſos uſcipiamus.hec autem cũ dixilſe noĩantiũ.l.i. lib. xi. itẽ
migt ec. d 4 deceſſoꝛ eius diſpoſuerat mi piam xil noĩantiũ. l. i. lib. x
ſi SS ſuos donatũ.ſ.hoſtienſeʒ epᷣm ⁊ ſteppa rato: Peiii ſynodus:vt = is ipſe e⸗ aanhablem noĩant
nnet Hõ ni ſinü ep̃ arinũ diaconẽ cerneret ſapiens ⁊ pius exiſtens atqʒ appellat renent dare
elec. in genein nũ neopheſinũ epᷣm ⁊ m . eE 2Pi
of Ni dicit Sſin⸗ ſancte elach baſiliũ imperatoꝛem et le ait ſuper voseſt talis elcctio RMosen. fun qᷣs erkät nar.
nn gulares clectio⸗ ad filios eius conſtatinũ ⁊ leonẽ augu⸗ gratia diuina potiti ⁊ illo ſplendoꝛe ſn pan rn E. en ij.
unng nes nõ valẽt · p. ſtosðↄſtantinopolim direxit cũ quibus gentes melius orerki⸗ eligere: tunc ſa ient g pfhe it po⸗
miß b . Kccleſa. cc 2 anaſtaſius bibliothecarius romãe ſe cerdotes egreſſi de epiſcopali ſede tra⸗ ſtulatus. . xi oi. ſie
6 cleſlam bic eͤ/is vtriuſqʒ lingue grece ⁊ latine peri? ccabant.cum auteʒ oꝛdinatione diunina beatus in fi. ſed poteſ
gigen cat vios c& errexit.⁊ ſynodo ↄgregata quã octaa⸗ ambꝛoſium nondũ baptiʒatus electus dicere ꝙ fuit electus
ore olloo o⸗ Bamn vniuerſalẽ ſy ynodum illuc conue⸗ fuiſſet exultans imꝑatoꝛ ait:gratias ago in poſtulãdũ.yt er de
Ri gregatio fideli · nientes upellauenmtecxroꝛd ſciſma ð tibi donmint 6Motens ſalunaton noler Tenii poſtwanliarrd⸗
me um. vt. ſ. de con. ignacij depoſitione ⁊ fotini oꝛdinatione qm̃ huic viro ego quidem cõmiſerã coꝛ nemi lterius occleſe
ii dil. i. eccleſta de edauerunt:fotin anathematiʒantes ? poꝛa: tu autem animas:⁊ meã ſe ententi ardi daalnibng ec
nd Poc dixi vij q· ignacium reſtituentes in qua ſic ſtatunm am oſtendiſti iuſtitie tue cbnenire ene; Rünnus eligl por. iin
zehan 1.lare. Jrian⸗ eſt. ↄſecrationes ⁊ ꝓmotiones epoꝝ cõ ſanctus ambꝛoſius triſtan etur de hoc no.iĩ illa decre. pꝰtrãſ
Höti diſpoſue · coꝛdans pꝛioꝛibus concilijs clericoꝛu, quod acciderat vt idem ipſe in ſuis epi lationẽ niſ ſit es. vt
Neſ rat. ar. ſucceſſo⸗ electione ac decreto ⁊ epᷣoꝝ collegio fie ſtoliſſcribit:ofoꝛtauit eum imperatoꝛ ⁊ vr dicere decre. ex de
e n tem debere con ri bec ſancta ⁊ vniuerſalis ſynodus dif ait:noli timere:qꝛ deuſ qui te elegit:ſem cec cñ mrcr can e ho
finnare ab ann finiuit ⁊ ſtatuit:atqʒ iure — per te nclinuaite ego alnto⸗ zuus mn 4 „. aſtulari.
eceſoꝛ inchos minem laicoꝝ pꝛincipum vel potentuʒ meum oꝛdinem decet ſemper exiſtam. AL e n
it. vt bic. z. xi t, H . . it curialis ſy abſolut
ui vt hie e i. ſemet inſerere electioi vel pmotioni pa Item nicolaus papa lothario regi. vtuir nec er officlo
nud 4 Angaſtos. triarche vel metropolitani aut cuiuſlib,ʒ Auctoꝛitate apoſtolica non regio fauo Sxerat irregularitatẽ
ſec nota eꝙ kilij in epi:ne videlicet inoꝛdinata ⁊ incõgrua re epiſcopus eſt eligendus. alioquin nõ ꝓmone⸗
6 peratoꝛũ dicin hinc fiat electio contemptio vel cõfuſo Hno ſcias qꝛ relatum eſt nobis qᷣ⸗ ret li.di.ſ quis doſt.
ntn mur etiã auguſti peſertim cũ in talibus nullã poteſtatez Æ◻cunqʒ ad epiſcopatuʒ in regno mo r en; ho
ſn q; ſperabat d quẽquam poteſtatiuoꝛum vel laicox ce pꝛouehendus eſt non niſi fauente; tibi eibe Gierit zbade
lr n ie⸗ teroꝛum babere conncniat edᷣ ſllereer bermittas eligit. J feirco apollolcca au⸗ Paneto da Pabe
Nen ratoꝛes ? qſ re ſibivſqzquo re iter a cè? ꝛitate ſub diuini iudicii obteſtatione Inz
ſcidr ar atttendere ſibivſqʒquo regulariter a col ctoꝛitate ſub diuini lem ſed nõ eſt verum
o pan un boa legio eccleſie ſuſcipiat finem electio pöõ, iniungimus tibi vrin treuerenſi vrbe et qꝛ bʒ militarẽ chara⸗
iinch ſicut imperato: tificiſ futuri. Si vero quiſquã laicoꝝ ad i agrippina colonia nullü eligi patiaris cterẽ. vt.i q·i ꝙ quidã
6 dicitur augaſt?“ contractandu vel cooperandum inui- anteꝙ relatuʒy ſuper boc noſtro apoſto gerit tamen officium
No quia illius ppo taturůab eccleſia:licet huiuſmodi laico latui fiat C Item ex conci. pariſienſi. mocigcontemn mini
ongli ſui dʒ eſſe quod cum reuerentia ſi foꝛte voluerit obtem HNon recipiatur a com ꝛouincialibus at epiſcopo.
tte eet c au⸗ pper are ſe aſſiſtentibus.taliter enĩ dignu qui regia oꝛdinatiõe epiſcopale culmẽ in crimi ne acl
U guſtus qꝛ bore Paſtoꝛem ſibi regulariter ad ſuã ⁊ eccle eſt adeptutuuus. . ſti terij cũ galdrada.vel
ui pꝛopoſitum de· ſie ſalutem pꝛomouet clerus. Jp oꝛdiationẽvregiam honoꝛis ilſi foꝛte fecit cos inrare
bet habere enz Item ex hiſtoꝛia tripartta. DO◻ us culmẽ perſuadere aliquis nimia ci delltart qucll ñ
. habebit ĩperin. Electioni epiſcopoꝛuʒ imperatoꝛ inter temeritate pꝛeſumpſerit:a cõpꝛouincia debent facere aico. x
hus illi epi llat lt. c. vlt. niñ ha
