inuenimus eos apoſtolicas atqʒ cano⸗

ncas ſanctiones in pluribus exceſſiſſe:

⁊ equitaſᷣ noꝛmã nequiter temeraſſe: ab
omni indicamus ſacerdotij officio ma⸗
nere penitus alienos.⁊ ideo ſancti ſpi⸗

7

ritus iudicio ⁊ beati petri ꝑ nos auctoꝛi

tate epᷣatus exntos regimine oſiſtere dif

finientes. pꝛedictis aut depoſitis licen⸗
tiam ↄcedimus eccleſiam ingrediendi ⁊

coicandi ſicut laici ⁊ loquẽdi ſuas vtili⸗

tates?:nõ aũt turbas concitandi vel ſcꝗ

daluũ ſollicitadi illis tribuimus facultatẽ

quãtũ aut ad epiſcopale miniſteriũ ſpe⸗

cialiter ꝑtinet:etiã nulla eis ſit licẽtia cõ

tingendi:ſicut nos cũ fancta ſynodo iã
pecreuiſſe ↄſtat. Item clemens.
Elerici ⁊ laici qui non obedinnt epiſco⸗
pis: infames efficianti.
NJ autem vobis epiſcopis non obe/
Aierint omnes pꝛeſbyferi ⁊ reliqui
clerici omneſqʒ pꝛincipes tam maioꝛis
oꝛdinis quam inferioꝛis atqʒ reliqui po
puli:non ſolum infames ſed etiaʒ extoꝛ
res a regno dei ⁊ conſoꝛtio fidelium: et
a liminibꝰſancte dei eccleſie alieni erũt.
¶Item petrus in oꝛdinatõe clementis

doq; ꝓ crimine.vt ex de ver · ſig· x parte · io.· ſed certe illa decre. dicit

ꝓ offenſa ſit
aliquis excom⸗
municãdus cũ
non vult ſatiſfa
cere· ⁊ ita ꝓ cõ⸗

tumacia:quare

alia diſtinctio ẽ
melioꝛ. hd.
m /Peccatuʒ.
ar.ꝙ citius mo
ritur quis ꝓpt
peccatũ. vt. xij.
q iſ c. i. et tollit
dens malos de
medio ne pecca
tum eoꝝ augea
tur.xxiij.q. iiij.
ea vindicta. et
tollit bonos ne
malicia maloꝝ
immutet intelle
cium eoꝛum.de

„ „

videlur ergo ꝙ
pꝛo negligentia
aliquis excom/
mũicatur: ſicut
pꝛo negligentia
aliquis deponi

tur.yvt.lxxxi.di.

dictum eſt.

„*

iudicauc

nitur index qui
male indicat. vt
dixi ·ij. q· vi. hoc
ctiam.

p. E tilitatel.
Ayanu phibe
tur. vt. iiij. · yi·

omnibus.

4 806 autb pn

ccipes. gim
perato:es ſub/
ſunt epis et ab
eis pñt excõica
mitius tñ cum
eis agendum ẽ
ꝙ cum alijs. yt
xij. q· ij. de reb·
⁊ ſi in pluribus
epᷣatibus hʒ im
peratoꝛ domici

lium:quilibʒ po

teſt eum excom
municare ff. ad
munici. aflum⸗
ptio.

R

zün
ſie
ſt
di⸗
ß
lc⸗
4
it
4
Pſe
Min
i
ſo
Ne

le

heli a Aquis.cõmendãdi.nã alioꝝ bonoꝛes alijs nõ debẽt eẽ ecaſis b et apoſtoli paulus ſtatuit ij.q.i.multi.⁊ ioãne s.xxiiij.q/i.omnis.
nl 4 nocẽdi.vt. C. de ſta. ima.l.vlt.nec aliꝗs dʒ illud appetere ꝑ q- i Auertendo. contemnendo.
mun bonor alio? mmnsi dr di fs ige . abung w pirinc n k onelodankeni vt. xxxv.q.vi.eps.in ſynodo largiꝰ ſumit᷑ domꝰ
lurrelk ius iniuria.xxij.qij.pᷣmũ.nec aliqꝗd facias iĩ do j Bomo.i. vt.xxxv. a. vi. eps. o largiꝰ ſumit dom
—– G nn nriſt ereg u vomuͦ tñ facias aliqd eo ꝓpoſito vr nibi ꝓfit:l F.ad ſyl. li. § e. Oel H
iut t alij noceat non H J . m E Aoꝛaucrik.8,.
m peccas.· ar. f. de èU g ſtani rcSicat intrar eccle
oili aqᷓ pln ar. .. ·5. In chꝛiſtuͦ peccat qui veritatis doctoꝛe,z Excommunicatus eſt qui excommun/ fi oẽs nribütiyt. xxii
ethe deniq;.ff. ð dA. Ccontriſtat.. . catis communicat. . a onms qui. accr.
mun e ſmn inum. (NMiannh contriſtauerit doctoꝛem Daan aoltoie daffrdl dicentes: nd etiene ſn miſia
linitg ba defoꝛ⸗ veritatis: peccat iĩ chꝛiſtũ:⁊ patrẽ cum excõicatis nõ eſt cõicandum. ? quet officiũ iexpletũ.
klon mationez C. de omniũ exacerbat deuʒ: pꝛopter quod et ſi quis cum excõicato auertendoregu⸗ vt. vij. . i. nihil.
den ſta. 2 ima. vlti. vita carebit eterna. Iez ambꝛoſius las ſcienter ſaltemin domo ſimul locun n Cione. maioꝛi
ngeinn e¶ Vtex.i mul in libꝛo de officiis. tus fuerit vel oꝛaneritille cõmunione* qꝛ ia iciderat in mino
nimgen totiens. Simnlata virtutu affectione obedieétia pꝛiuetur. CItem calixtus papa. rem.S. c. q. ſi gs pᷣſbꝛ.
Meninn d Bfit. fini⸗ epiſcopo non denegetur. ᷓðMUDWU₰ De eodem. o ρ Ecoicatos. vtri⸗
hiat ſri bocé 882 quis vero nõ obediat epiſcope ¶ Ecõmunicatos quoqʒ a ſacerdo⸗ caiabe
nüne i nal ad bo ſeſe extollere atqʒ exaltare deſiden Atibus mullus recipiat ante vtriuſqʒ cru gaa g ignoꝛa
minn nu æ ad malum rans: querens etiaʒ obumbꝛare merita parſis examinationem iuſtam:nec cum te aduerſario nõ poſ
mnmie vbi ſemp iĩ meli · elpiſcopi ſimulata affectiõe doctrine aut eis in oꝛatiõe aut cibo aut potu aut oſeu ſet ercõicatus abſolni
Afmle oꝛ parté eſtin,· bumilitatis aut miſericoꝛdie: is a vo de lo cõmunicet: nec aueeis dicat: quia q/ as falſuʒ eſt. vt e de
litnen terptãdũ. vt.xi mius ſuperbit:quoniam veritatis ea reę cunqʒ in his vel alijs pꝛohibitis ſciẽter op. q fronte. niſ ꝓcri
mklimt. di.c.i. T eĩ de re gula eſt:vt nihil facias cõmendandi tnii excõccatis cõicauerint: iuxta apoſtoloꝝ mine ſit excõicat?:tũc
mnnit gu ior eſtore cauſa:quo minoꝛ alius fiat neqʒ ſi quid inſtitutioneʒ ⁊ ipſi ſimiliter excõicationi rchortet n. Egor
miere clerie ample bhoi operis habeas id ad defoꝛmatõeʒ ſubiacebut. Itẽ iſicoꝛus. e eodé. igecx prein fi vcl die
D pꝛetabit ꝙᷓ can alterius ⁊ viiuperationem exerceas. nö ¶Um excõicato neq; oꝛare neq;ʒ lo⸗ ꝙ ſiinder ad qͥrelam
j Rl ſa bñdicendi es“ defendas impꝛobũ ⁊ ſancta indigno cõ ui niſi que ad eandem excõicatio alicuiꝰ excõ cauit ali⸗
D H faciat. vt. xei mittenda non arbitreris: neqʒ iterumn nem pertinent:nec veſci licet.ſi quis eni quẽ:tunc nõ abſoluet
ſcerep di in ſcriptunris arguas ⁊ impugnes cuiꝰcrimen non de cum eo aut palam aut abſconſe locutuſ euũ anteq ab aduerſa
Poner anc nlan pꝛehenderis. Itez antherius papa. fuerit:ſtatimcum eo cõeʒ excõicationis nig intelligdi urnar
Ninuon olg co bu ar Epiſcopo non obediens:demonuʒz oꝛe contrabet penam. ¶ Item ex concilio ra eorr-
niunt n weiciort g. Decerhilur. carthaginenſi. De eodem. Erbek.nt altt nclexnG
nugr⸗ teʒ. vt. xxvij·q·t. aRN ut quicquam I niſtrũ de his Ai cõicauerit vel oꝛauerit cuʒ erxr acd alicui q̃relam ex⸗
irin nec aliqua. ear bitremur: qui apoſtolico graduun õicato:ſi laicus eſt excõicet᷑:ſi lle ¶ccicauit aliquẽ: tunc
ſama e¶ Aut gladio ſuccedentes chꝛiſti coꝛpus ſacro oꝛe c? ricus: deponatur. CAtem ex decreto ſupioꝛ ipſuʒ ſtatiz po
g0 bes ino ficiunt:ꝑ quos nos chꝛiſtiãi ſumus: qui honoꝛij ppPe. teſt õ in
T n enh aaues regni celoꝛum habentes ante in Excõicatoꝛum nomina vicinis omnibꝰ den onenoc
ſtüyn ie fpelleret dicii diem iudicant.inveteri quidez lege palam ⁊ hubie⸗ annnncienrr. p Hec an xxüifec
indn a ꝓmoniẽe liij babetur: quicunqʒ ſacerdotibꝰ nõ obtẽ NVreſſit oibus epiſcopis:excõicom roiĩs qui recedit. 1a
Ptebtt di multos. non peraſſet: aut extra caſtra poſitus lapida 6 ruũ omnino nomina taʒ ep̃ᷣis vicinis ꝗ Vm excõ cato.
Dnitin tñ q̃ibet inobe- bat᷑ a populo:aut gladio ceruice ſubie⸗ quã ſuis parrochianis pariter indicare C ſtatiz eſt canõ
gan 81 dientia capite cta contemptum expiabat cruoꝛe:nunc eaqʒ in celebꝛi loco poſita pꝛe foꝛibꝰ ec⸗ iſte late ſnie minoꝛis
ſlu dunichatur⸗ z vero inobediens ſpirituali animaduer cleſie cunctis cõuenientibus inculcare: Eexcõcatiõis. pterea ſi
nu ſol un⸗ ala⸗ ſione truncatur: aut eiectus de eccleſia quatenus in vtraqʒ diligẽtia excõicatis n ße ſe.
nis, m ijgl den · rapido oꝛe demonum vecerpit. t vbiqz eccleſiaſticus aditus excludat: er morimo.
Ru, q; in fi ⁊ de h petrus in oꝛdinatione clementis. execnuſationis cauſa oibuſ auferat᷑. ex xDi cõicanerit.
en notaui ·iij. q.i. Quibus papa eſt inimicus:his nec lo⸗ boc de nominatim excõicatis intelligir? ¶ Hxcõicet ſi ci-
Mettt⸗ pꝛin. qni debemuussz. excõicationis enim penã dupliciter ſubi ecat in crie ⁊ crimioſo
nfer WKemonm. Ninimicus eſt iſte clemens alicuiꝓp mus:⁊ dum reatum incurrimus: ⁊ duj eſt pari excõicat one
uufin/ oc olim fiebat actibus ſuis vos nolite expectare: ſententia notamur. Unde bierony- cũ ipſo ligat?.nec põt
nnn amn. bocle vt ipſe vobiſ dicat. ⁊c.vt ſupꝛa in traca mus in libꝛo iudicum. ablaln nin ab creot⸗
nm, ſatbaet oꝛdinandox: vbi agitur de obedien Duohus modis aliq; ſathane radinir nomn eroͤnine tuc poe
nertatur. vt. ſ tia minoꝛum erga maioꝛes. Item fa ¶ di deniq; ꝰ apoſtolum dicentem ſolo ſacerdote abſol
Paſr andi. in buinet bieanus epiſcopus de eo qui peccaue rat:tradidi ĩiquit nier enm . le gbicei
i c.omnis chꝛiſi· 8 ofirecßis bic
Ste anus. SS =MW benebci
Mmnme 3 inimicus iſte. ab hoc loco incipit tractare de duplici excõicati credit᷑ ⁊ habes expᷣſſe e de ꝓba.poſt ceſſionem.⁊ inſtris alioꝝ pᷣncipum
onnt; Jone.⁊ nõ ꝙ quedã excõicatio eſt ſimplex ſiue minoꝛ qꝗ̃ fit a ſacꝛis credit᷑ ſi ↄſuetudo regiõis H Gyr ex de fi. inſtr. cũ dilectꝰ.ſʒ obijcit cũ vius
toncn ⁊? ab ingreſſu eccleſie.alia ſolẽnis.qᷓ ꝓpꝛie dꝛ anathema qͥ ſeparat ẽt vox potioꝛ ſit qᷓ; moꝛtua qre nõ credit᷑ vᷣbo ep̃i in talibꝰ.vt.xi.q.ij.ſi tantnʒ.
nini a cõione fideliũ.de vtraq; iſtaꝝ hẽs.iij.q.iiij.engeltruda.maio: excõi ⁊. c.placuit.nec papa ei credit ꝗ dicit ſe excõicaſſe aliũ.vt ex de teſti.cũ iu fi
H catio ĩiponit᷑ vel ꝓ maioꝛi crie vel ꝓ ↄtumacia.minoꝛ infligit᷑ ꝓ quo⸗ li.qñq; enĩ enlogia ex mala fide ſcribunt᷑.vt.ff.de cuſt.⁊ exhi.re.diuus.nec
4 libet moꝛtali.vt.j.e.audi.⁊ imponit᷑ fiue penitẽti ſiue nõ penitẽti:vła ſcripture tabelliois credit᷑:niſi hẽat teſtiũ ſubſcriptionẽ.vt in aut. de bere.

ſe ipſo vel a ſuo ſacerdote loco pene.penitẽs tñ melius facit ſi anẽte

ſacerdotis abſtinet a ſacꝛis.vt de pe.di.i.in actione.impenitẽti impo

nit̃ qũqʒ a deo.ſ.qñ eſt in moꝛtali peccato.tũc eniĩ qtũ ad deũ pꝛiua
tus eſt ſacꝛis.vt.i.e.audi.qñq; a ſe ipſo ⁊ male.ſ.cuʒ nõ vult penitere
⁊ ůceſſat a ſacꝛis:qꝛ hoc ſibi putat ſufficere ad penã ſine pnia.vt ð pe.
di.i. ſunt ꝗ arbitrant᷑.ſʒ ſi nõ putat ſibi ſufficere ſʒ abſtinet:qꝛ pntat ſe
indignũ bene facit. vt de ↄſe.di.ij. ſcelerate.qñʒ infligit᷑ a ſacerdo/
te loco pene cũ vult penitere.qñq; a canone.ſ.cũ ꝗs cõicat excõicato
in his duobꝰcaſibus ẽ ncc̃ia recõciliatio.vt.j.e.excellentiſſimus.l.di.
in capite.ſi ̊ gꝗs ſit excõicatus ſemꝑ a ſuo excõicatoꝛe ẽ abſoluendus
niſi vel ſit appellatũ ab eo vel ipſe ſit negligẽs.vt dixi.o.e.ſi eps foꝛte
ſz ſi a canõe ẽ excõicatꝰpõt abſolui a ſuo ſacerdote.ſim diſtinctionẽ
e de ſen.ex.nupꝑ.hec aũt pena ẽ nõ ſernantis excõicationẽ.ſi clericui

eſt deponit. yt. . . ſ quis pꝛeſbyter.ſi laicus tardius abſoluitur.jſ·e. g

iubente.

t ¶ ¶ Exenſationis.ar.ꝙ

2 fal.S.ſancimus.col.i.nec inſtꝛo ꝓcuratoꝛis.er de ꝓcu..c.i.nec inſtꝛo iudi⸗-
cis.vt ẽ de teſti.cũ a nobis.⁊.h.dicit ꝙ ſemꝑ ſtat᷑ ſigillo epi:qꝛ obtinet vi⸗
cem publici inſtrumẽti.vt ex de fi.inſtr.ſcriptura.⁊ de fideiuſ.ꝑuẽit.Alij di
cũt ꝙ nõ credit᷑ ei niſi redactũ ſit in publicã foꝛmã.vt in aut.vt nulli iudi.
§.ſi vo.col.vi.⁊. C. de dona.in donationibꝰ.vel niſi habeat ſubſcriptionem
teſtiũ.⁊ ſi non ſit ꝑ publicã manũ factum qꝛ foꝛte ibi nõ ſunt publice ꝑſone
vt. xvi. q.iij. S.põt.bodie expeditũ ẽ circa oꝛdinẽ indicioꝝ ꝙ nõ pᷣſumit᷑ ꝓ in
dice niſi qtũ als ꝓbari põt.ex̃ de ꝓba.qmĩ oibꝰalijs pᷣſumo ꝓ ſnia iudicꝭ
ſ. ꝙ ſit inſta ex aio ⁊ ex cauſa ⁊ qᷓtum ad ius litigatoꝛis.vt in conſtitutione

cum ſpãli.ex de appel.

ea que publice facta ſunt nemo poſtmodũ andi

endus eſt.vt.viij.q.i.licet.liiij.di.nulli.xvi.di.ꝙ dicitis.xij.q.ij.qui ⁊ buma

nis.arg. õ.lxxxij.di.pꝛopoſuiſti .in fi.

aſi in pecoꝛe ſuo.vt.xxiiij·qi..his auẽtibus.in fi.

n AMand deniqʒ.ſathane.ſathane dicit᷑ tradi qꝛ diabolus in eo bʒ ptateʒ

8C Onidam. xxiiij

q.ij. c. iij.

Nt Wſg alf

ſupple qni H̊ͥ ad
litteram vult intellige
re. 4

¶ Be ʒiʒanijs . i. de

occultis peccatoꝛibꝰ.
d¶UVtraqʒ.i.malos
eſſe cum bonis.

e ¶Triticũ.ar.ad q̃‚

ſtionẽ vbi vnus inter
fectus ẽ ab vno de tri
bus:ſi dubitat᷑ a quo
ꝙ rõe dubitatiõis oẽſ
debeant ꝓmoueri:qꝛ

rõne dubitatõis vuio

ſa ⁊ ſuꝑflua rolerant
xiij.q.ij.nõ eſtimemꝰ.
e de ſepul.ſacris.ſile
xiiij.q.v.deniq;.⁊ ſan
ctius eſt impunitum.

⁊c.ff.de penis abñiẽ.

ar. S.de pe.di.v. ſi qui
vᷣo.f.ad.l.aꝗ.ita vnl/
neratus.vi.q.ij.ſi mm̃.
⁊.c.placnit. Itẽ ẽ hic.
ar.ꝙ rõne ↄnexionis
ermittit᷑ qð alias nõ
3. fic. lxxxxi. di.tãtis.et
c.cũ omnibus.⁊.ff.de
mino.deniqʒ. F. vernʒ
⁊.l.etiaʒ.⁊ quid iuris
ſit de hoc in queſtioni
bus notaui.s.bd.

NMHeq; margaritaſ

8.xliij.di.in madatis.
NDaãdo.ar. ex h̊
c.ꝙ nõ nocet ta
citurnitas:qñ nõ pꝛo

deſt dictio.vt nota-

ui. xxviij. diſ. diaconi.

h ¶ Accipiãt.S.xliij.

di.in mandatis.

A Dmenſaʒ ꝓmit

£△

timꝰ. ad hoc vt
eoſ lucremnr. vt.xxiij
deis mñ nõ poſſumus
comedere.yvt.xxviij.q
i.oẽs.ſʒ nec hodie cuʒ

paganis licitũ eſt co/

medere:cũ ipſi diſcer
nãt cibos ficut ⁊ iuði.
bec g eſt cã quare poſ
ſumus cõicare paga/
nis ⁊ non excõicatis:
cũ tñ ⁊ illi ſint mẽbꝛũ
diaboli vt eos lucrifa
ciamus.tñ ideo qꝛ nõ

multuʒ curarẽt lʒ eos

vitaremus. ſʒ excõica
ti erubeſcũt ſi non cõi
cat᷑ eis.vt.õ.e.andi.

bpuiuſmodi hominẽ ſathane in interituʒ

carnis:vt ſaluus fiat ſpiritꝰ. vides ergo
uia ⁊ modo non ſolum per apoſtolos
uos tradidit deus delinqntes i manus
inimicoꝛũ: ſed etiaʒ per eos qui eccleſie
ꝛeſident: ⁊ poteſtatem habent nõ ſolũ
oluendi ſed etiam ligandi.tradũtur au
tem peccatoꝛes in interituʒ carnis:cum

pꝛo delictis ſuis a xpᷣi coꝛpoꝛe ſeꝑantur

et vt mihi videtur dupliciter etiaʒ nunc
traduntur homines de eccleſia in pote⸗
ſtateʒ diaboli:hoc modo quo ſi nperius
diximus:cũ delictũ eius manifeſtum fit
eccleſie ⁊ de eccleſia per ſacerdoteʒ pel
litur vt notatus ab omnibus erubeſcat:
et conuerſo eueniat ei illud quod ſequi
tur:vt ſpiritus ſaluus fiat in die dñi nr̃i
ieſu xpᷣi. alio vero modo quis traditus
eſt diabolo:cũ peccatũ eius nõ eſt mani
feſtũ hominibus.deus autẽ qui videt in
abſcondito perſpiciens eins mentem ⁊
animũ eius vitijs ac paſſonibus feruiẽ
tem ⁊ in coꝛde eius non ſe diligi ſed aut
auariciã aut libidinẽ aut iactantiam vel
alia huiuſmodi:iſtũ talẽ dñs tradidit ſa

thane:quũo aũt tradidit euʒ ſathane.diſ
cedit a mente eius:⁊ auertit ſe ⁊ refugit

a cogitationibus eius malis ⁊ deſiderijſ
eius indignis:⁊ relinquit domũ coꝛdis
eius vacuã.¶ Cũ ergo per ſniam quiſ
nominatus fuerit:cũ eo cõicare non de
bemus.cũ autem ſolo reatu occulte ex⸗
cõicationis ↄtraxerit penã:nõ eſt ab eiꝰ
cõione ceſſandum.vnde dñs in euange
lio:tunc demũ peccatoꝛẽ dixit habẽduʒ
ſicut ethnicũ ⁊ publicanũ: cum eccleſiã
audire contempſerit.apoſtolus quoqʒ
non ait:ſi quis frater eſt foꝛnicatoꝛ: ſʒ ſi

qqꝓuis frater nominat᷑ foꝛnicatoꝛ ſentẽtie
nominationẽ intelligens. Hinc etiaʒ; vA
banus guilimũdo epo:ſane quod ſuper

richardo.require in cauſa.quidam epᷣs

in hereſim lapſus.hinc etiaʒ chꝛiſtus in
euangelio ʒiʒania dixit eſſe toleranda vſ

qʒ ad meſſem. ¶ Hinc etiam hierony
mus in eodem libꝛo iudicouam.
UHali a voms leparari penius nõ pñt

Olite recedere a dño ſ mlo⸗
eculum

giernũ diẽ:hoc eſt donec
at. oſtendatergo mihi quo hiebuſeus
donec ſeculũ ſtat:habitet cũ filijs iude ĩ
hieruſalem quippe cũ nec ipſe quidẽ fi⸗

lij iuda habitẽt in hieruſalem.ideo ergo

nec iſtud vexꝝ eſſe poterit:qꝙ hiebuſei cũ
iudeis in hieruſalc habitẽt:qñ nec ipſi qͥ
dem habitantin ea.ſed nos intelligimꝰ
hoc ſpiritualiter aſſumẽtes euãgelij pa⸗
rabolã:que dicit de ʒiʒanijs*:ſinite vtra

qʒ creſcere ne foꝛtevolentes eradicare

ʒiʒania eradicetis ſimul cũ ipſis ⁊ triti⸗
cũ.⁊ infra.Audi ergo ſpꝛur dicẽteʒ
2nõ potuerũt filij iuda diſpꝑdere hiebu
eos:ſed habitauerunt cũ ipſis vſqʒ in

hodiernũ diẽ in hiernſalẽ.vnde depꝛe⸗

coꝛ vos qui fideles eſtis:vt ita vitãvr̃aʒ

⁊ cõuerſationeʒ ſᷣuetis:ne in aliquo vel
ipſi ſcandalũ patiamini:vel alijſ ſcanda
lũ faciatis:ſed ſit vobis ſũmi ſtudij ſum
meq; cautele:ne quis in hanc ſanctoꝝ
gregationẽ pollutus introeat: ne quis
iebuſeus habitet in vobis. Nides eni
. dicit ſcriptura:qꝙ nõ pomerũt eijcere
filij inda biebuſeos de bieruſalẽ. hiebu

Caula.
ſeus aut interpꝛetat ↄculcatio. eſto erga li Euidenter

qꝛ non poſſumus eijcere iſtos qui nõ cõ

culcant:eos quos ſaltẽ poſſumꝰ: quoꝝ

peccata manifeſta ſunt:eijciamus. vbi
eni Peccan manifeſtü non eſt:eijcere de
eccleſia neminẽ poſſumus:ne foꝛte era
dicantes ʒizania eradicemus cuʒ illis ⁊
triticũ:mouet tñ me qð dixit:qꝛ non po⸗
tuerunt eijcere hiebuſeos.i.eos qui iter
pꝛetant᷑ cõculcatio.⁊ ideo videamꝰ qui
ſunt in eccleſia conculcãtes.illi ſine du⸗
bio de ͤbus dñs dicebat in euangelio:
nolite mittere ſanctũ canibuſ neqʒ mar
garitasſãte poꝛcos:ne foꝛte ↄculcẽt eas
pedibꝰſuis:⁊ cõuerſi dirũpat vos. iſte ẽ
ergo hiebuſeus.i.ↄculcatio:qui indigni
audiũt verbi dei.⁊ cũ audierint neqʒ vt
infideles diſcedũt:neqʒ ꝑmanẽt vt fide
les:ſed ꝑcepta miniſterioꝝ noticia ⁊ fi⸗
dei noſtre ſecretioꝛibns ꝑſcrutatiſ:ↄuer
ſi poſtmodũ impugnãt nos: ⁊ contradi
ctionibus ſuis coꝛda nr̃a diruũpunt:con
culcantes voi dñici margaritas ⁊ oꝛna⸗
mẽta fidei maculãtes.de iſtis ergo dicit᷑
qꝛ non potuerũt filij iude eijcere hiebu⸗
ſeum de hieruſalẽ vſqʒ in hodiernũ diẽ
Ntem ſuper duodecim ꝓphetis.

Poꝛcis ⁊ canibus ſancta non ſunt co⸗

mittenda.

C AMandosergo vir eccleſiaſticus et

pꝛudens atqʒ intelligens multas
impietates in ea que vocat᷑ domus dei
eſſe cognouerit:⁊ nõ ſolũ multas ſʒ etiã
foꝛtes ⁊ que oppꝛimere poſſint iuſtitiaʒ
⁊ in tãtũ doctoꝝ rabiẽ pꝛoceſſiſſe:vt ac⸗
cipiantꝰpꝛeciũ in iudico:⁊ omnia/ꝓ mu
neribus faciant:paupes deuitentĩ poꝛ⸗
tis ⁊ audire ↄtemnant.taceat in illo tem

poꝛe ne det ſanctü canibus: ⁊ ne mittat

margaritas ante poxos:qui cõuerſi cõ
culcent eas:⁊ imitet᷑ hieremiã dicentem

ſolus ſedebã quia amaritudine repletꝰ

eram. ¶Item ioannes chꝛiſoſtomus ĩ

epiſtola ad hebꝛeos.

Kum pagano comedere ſed cum exco⸗

municato minime licet.

Dmenſam 4 Re bag mor ſi vo⸗
lueris ire ſine vlla ꝓphibitione per⸗

mittimusſi enim quis frater noĩiatur in⸗
ter vos.fratrẽ in hoc loco oẽm fidelem
ſimpliciter intellige:non monachũ tãtũ
quid aũt eſt quod fraternitatẽ vocat: ni
ſi lauacꝝ regeneratõnis quod facit poſ
ſe vocari deũ patrẽ. Si quis inquit noĩa

tus fuerit frater foꝛnicatoꝛ aut auar? aut
ebꝛioſus:cũ huiuſmodi neqʒ cibũ ſume
re. cum aũt de paganis ageret nõ ita: ſʒ
ſi quis vos vocauerit ex infidelibus pa

ganos ſignificans:⁊ vultis ire:oẽ quod

apponit᷑ vobis comedite:ſi quis frater
nominatur ebꝛioſus.⁊c.o quanta inte⸗
gritas.nos nõ ſolũ non fugimus ebꝛio⸗
Ps ſed etiã imus ad eos participantes
cuʒ eis ¶ Euidẽteritaqʒ ex pꝛemiſſis
apparei ꝙ eoꝛum cõionẽ vitare non co

gimur:qui ſnia notati non ſunt:ſed ipſi
us ſententie notatio multipliciter intelli
git. aliqñ eni arcet᷑quis a liminibꝰ eccle⸗

ſie ⁊ a cõione coꝛpoꝛis a ſanguinis chꝛi⸗
ſti vel teſte ↄſcientia:iuxta illud apoſtoli

pꝛobet ſe homo:⁊ ſic de pane illo edat:

⁊ de calice bibat:qꝛ quiindigne manqdu
cat ⁊ bibit:iudiciũ ſibi maducat ⁊ bibit.

pel teſte. g alig

2 ſeipſũ fert ſi⸗

tentiam.yt.xxi.

di. nunc aũt.ar.

3 q nemo ſibi
iperare põt. vt
ff. de arbi.l. pe.

melius tñ eſt ſi

h faciat auctoꝛi
tate ſuperioꝛis
ſ. de pe. diſt. i. in
actione.

ſili/
ine

ct
w

ſt

i
i

ſi
lin
0
ie
lea
inc
i
nnan
Gt.
fine
lje
h
of
i
ge⸗
ſſee
un
e

iſey

alb

yI
ieffd

fen
in⸗
ſn

XI

8Queſtione.i.diſtinctiõe.nam tractatus de pe. per diſtinctiones
b ¶ Be pe.j. de pe.di.i. Kitem ſicut.
c¶ Pꝛefinito.in cena dñi. sl ⸗.
d . Sententia.ſic index ſecularis põt aliquẽ excõicare.i.a legitimis

pla.ad h̊ ar. ð ex de cle.ex.mi illud. Reſponſio.pᷣma ſnĩa vera ẽqñ excõica
lio alicuiꝰpuenit ad aliũ ꝑ famã publica:alias foꝛte ſecus eẽt vt in örio.
p ¶Sʒ hoc.vult dicere ꝙ maximus fuit excõicatus cũ oiĩbus ſuis fautoꝛi
bus.nec obſtent.j.xxiiij.q.ij·c.iij.⁊.j.e.excellentiſſimus.
r Excellentiſſimuſ

actibus ꝓhibe⸗
re.vt.ff. ð penis
l.moꝛis.

eEngeltru⸗

Item illud pꝛoſperi: facilius ſibi deum
placabũt. ⁊c.require infra cauſa.xxxiii.
maleficiis impeditus.queſtione pꝛima

iteAva de penitẽtiaꝰ.vel ſentẽtia eccleſiaſtica ſi
cij ioannes. cut penitẽtes:quibꝰ tempoꝛe pꝛefinito
¶Ab ingre · beneficiũ reconciliatiõis impẽditur.bec
B. videt hic ſententia excommunicatio vocatur: qꝛ
ſentire ꝙ g cle⸗ a cõmunione coꝛpoꝛis ⁊ ſanguis chꝛiſti
ricũ yberat tm notatuʒ pꝛohibet: ſicut Adam ab eſu
zb ſac ligni vite excõmunicatus eſi domino di

clie. nec obſtat

e.ꝗbus epiſcopi

iter excõicatos

o. ver
Be rogan
i hic pᷣceptiue

ponit᷑. monemꝰ Koſnunicare non licer his:qui excomn
midedaeg nicat cõicant. ́.—
xxviij qei. ſen. Dgo moneo: ne cuiqᷓ ſacerdoti

⁊ alibi rogo nõ

ponit̃ depcati⸗

ne. ff. de neg. ge. pꝛeſumat. ¶. Itẽ ex ↄcilio toletano.i.
ſi ſerui mei ro⸗ Hiullus clericoꝛumvel laicoꝛum ad do
bon mum excommunicati accedaat.
3 „ . e. 2,
dare. ſic ponit * nielaicus bfihnetia⸗ ſon uen
mandare ꝓ ro⸗ —Eein clericoꝝ vl religioſoꝝ nu
gare. xxiij. q.iiij
guiliſarius.

Ceteꝝ ·. q.
d.bene diſtiguo

cente:videte ne foꝛte ſumaſ de lignovi

ille canõ ſi quis te.qua ſententia non ſeparat᷑ quis a cõ⸗
ſnadẽte.xvij.qq. ſoꝛtio fideliũ.eſt ⁊ alia ſnia que anathe
iiij. quia anatbe ma vocat᷑:qua quiſqʒ ſeparat᷑a ↄſoꝛtio
ma ibi eſt lſem fideliũ:de qua ſupꝛa:cũ excõicatis noli
qʒ ſepatio. hoc te cõicare. Haãc diſtinctionẽ lʒ cuiqʒ ad
iñ non tʒ ecclia nertere ex auctoꝛitate ioãmis pape: en⸗
z eu tſ.er de eltrudã?vxoꝛẽ boſonis.⁊c.require ſu⸗
ap·puenit.ioan geltt Dolonns. Tc. req
nes fauentinuſ pꝛa in cauſa. quidã epᷣs a ꝓpꝛia ſede de
voluit eũ coꝛi- lectus.Itẽ ex auctoꝛitate eiuſdẽ.Si quiſ
gere ⁊ dixit tal? domũ dei violauerit.⁊c.require infra ĩ
eſſe excõicaun,ʒ cauſa.xvij.quidã pᷣſbyter ifirmitate gra
ſed nõ vitandu natus. Itez ex auctoꝛitate ſilueſtri pape
ur gereſe 5 pꝛeſenti decreto cenſemus.⁊c.require
eu eſter de ſen. flupꝛa in cauſa. in infamiã cuiuſdam epᷣi
ex. cũ nõ ab bo Juxta igitur hanc diſtinctiouem intelli⸗
mine. enda eſt illa auctoꝛitas innocentij.ſi qſ
8 &ρ Vrbani. ſ. nadente diabolo. ⁊c. vt infra cauſa. qͥ⸗

dam eeni byter. vt iuxta ethimologiãvo
cabuli anathemati.id eſt ſeparatiõi ſub
iaceat:qui in edictũ illud inciderit:qui a
coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine chꝛiſti:⁊ ab igreſſu

ſimplicit᷑:⁊ ana n⸗ 6 N
thematiʒatoſ yt eccleſie ſe alienum facit.qui impias ma
ſ.illi ſint vtaãdi: nus in clericũ inijcere auſus fuerit.qui
iſti non. etiã a nullo ep̃oꝝ abſolui:id eſt moꝛe pe
Si tãtuʒ.. nitentium reconciliari poterit:niſi pmũ
H apoſtolico ſheoini ſe repꝛeſ ẽtare cura
Itẽ grego uerit. Ilud aũt petri de clemẽte. Si ini
us· contra id Micus eſtiſte clemẽs. ⁊c. de ſententia no
qð dixerat fimn ⸗½ tatis intelligendũ eſt.ſicut ⁊ illud vꝛba⸗
plicſter excvoca ni.quibus epiſcopi non cõicant. ⁊c. vt
ios nõ eſſe vlãũ infra in eadem cauſa.cetexfalſum eſſy
dos. modo oſt· illud varenſis concilij ſecundi. ſi tanti:
roe eredica epiſcopus alieni ſceleris ſe conſciuʒ no
dos. uit. Item ⁊ illud:placuit vt ſi qũ epiſco

pus.⁊c.require ſupꝛa in cauſa.duo foꝛ⸗
nicatoꝛes ⁊ infamia notati.⁊c. ¶Iteʒ
gregoꝛiusclero ⁊ populo ſalonitano.

tra animam ſuam quiſiꝙᷓ veſtrũ cõicare

ſuupꝛaſ. cripto marſmo cõicantiꝰcõ⸗
i

lus accedat. ſimiliter ⁊ clericuſſi abſtie
tur:a clericis deuitet᷑ſi quisvero cũ illo

ſ. e. excellentiſſimus.

9 ,Dibn epi. nõ

cõiceiis.ſi.vij.q

colloqui aut conuiuari fuerit depꝛehen ſeite debes eidir.
ſus etia ipſe abſtineatur ſz hoc pꝑlinet aad anie dle lakije n mm.
eos clericos qui eius epi ſunt: ⁊ ad os ſat de ſniq ſt ſcit on.
7 HS „E&., at de ſnia ſʒ ſcit eaʒ
qui cõmonitifuerint de eo qui abſtinet: eſſe iniuſtam.
ſiue laico quolibet ſiue clerico. Sed tNiget du tñ erroꝛ
hocꝰſpecialiter in his qui excõicatis no⸗ nõ ſit expꝛeſſus in ſen
minatim cõicant.vnde infra vꝛbanus: tentia. ex.e ꝑ tuas.

ſane quod ſuper richardo.⁊c.infra cau
ſa.quidã epᷣs in hereſim lapſusꝰ. Item

nicolauſ papa in.c.excellentiſſimusrex e
carolus.infra circa finem huius cauſe. ligatus eſt hoc canõe
Item vꝛbanus papa. z a quo abſoluet᷑.de⸗
Sententia paſtoꝛis ninenda eſt:licet ina cre. dicit ꝙ cõicanſcx
iuſte liget. cõicato a ſno pᷣlato ẽ
0 AVibus ep̃i non cõicant nõ cõicetiſ l neins er dahe⸗
c quos eiecerint: nõ recipiatis. voal metropolitano⸗. ſ di⸗
de eni eſt timenda ſnia epᷣi:licy iniuſte li cas ꝙ a ſimplici ſacer
get. Item ex octaua ſynodo. AQote põt abſolui: niſi
Excommunicationis contrabit penam cẽicet ei in crimine vt
qui Fenunrzumicet, comnnnce. Snne⸗ re en
IJIguis frater aut palam aut abſcõ⸗ .
B ſe cum excõicato fuerit locutus au poſt fniam non requi

iunctus cõione:ſtatim cũ eo excõicatõis

mẽito. pari
aoagd ůͤſi eps cõi⸗

rit̃᷑ aliqᷓ abſolutio.ſicĩ
excõicato a canõe qð

ↄtrahit penã.Itẽ ex ↄcilio cartha.ij. nõeſt vex. vt in. c. nu
De eodem. peer. in fi. Sʒ gd ſi pa⸗
Ai merito facinoꝝ ſuoꝝ ab eccle pa cõicet excicato ·il
ſaa pulſi ſunt:ſi ab aliquo ep̃o vel le non eſt ligatus: qa
pꝛeſbytero vel clerico fuerint in cõone non ligat ipſum canõ

ſuſpecti:etiam ipſe parivꝰcũ eis crimiĩe te
neatur obnoxius:refugiensᷣſui epiſco⸗
pi regulare iudicium. *
cilio cartha.iiij.
ui ſentennam epiſcopi putat eſſe in⸗

xpᷣus qui hanc ptãteʒ dedit ⁊ dominos

fecit hoies tanti honoꝛis. £ Itez augu eh nunar dopat
ſtinus de verbis apoſtoli ᷣmone.lxvuj. te n. 5. ſunt etiã q*½
1s apoſtoli ſtez qñ. y. ſu 2E
Sathane tradunr: qui ab eccleſia excò⸗ Quidã aũt illam aſſi
mummieatur. Int ronem: qꝛ excõi-
0 Mnis rpᷣianus dilectiſſmi qͥ a ſaæ catio ſeedtapit exe.
ccergdotibꝰexcõicat ſathane traditur cutionẽ ſud:et de ap.
. .. . paſtoꝛaliſ.vñ ſicut ab
qũuo:qꝛ.i:.extraꝰeccleſiã diabolus eſt:ſi⸗ exerutore non appel-
cut in eccleſia xpᷣs.ac ꝑ hoc q̃ñ diabolo iar ita nec ab bacſen
tradit᷑ a ab eccleſiaſtica cõione remouet tentia. ſʒ boc non va⸗
vñ illos quos tũc apoſtolus ſathane eẽ let:qꝛ quãdoq; appel
traditos pᷣdicat: excõicatos a ſe eſſe de⸗ lat᷑ abexecutoꝛe:cũi.ſ.
monſtrat. ¶ Idẽ ſuꝑ ioãnẽ. Be eod?. erxcedit modũ ⁊ ſniaʒ

NViilſic dʒ f oꝛmidare chꝛiſtianus
quã ſeparari a coꝛpoꝛe xpᷣi.ſi eni,

Item ex con⸗

xxy.q.i S.his ita.

X Refugiens. i. con

temnens.

y Kericus. intelle

ctũ huius.habeſ
S.e.q.ſi eps foꝛte.

inſtam:recurratad ſynodum. mno Proser
ericus qui epi diſtrictioneʒ ciren Panuobiicagqare
ſe Sune iniuſtam:recurrat ad ſyno n poſſit appellari
um. ¶ Item ioanes chꝛiſoſtomus ſu ſmia excõicationis: cũ
per epiſtolam ad hebꝛeos. xps eũ liget a cuiꝰſen
Ainénla eccleſis ſtica no ut ptemnẽda. tentia no pöõt appella
Eñmo cõtemnat eccleſiaſtica vin⸗ ri alia eſt ro: q; nemo
cula.non eniz homo ẽ qui ligat:ſp- excdicat niſi ꝓcontu

macia.·ſ.e.nemo.?⁊ nõo

qua quis abſoluitur
ab alio ſecum trahit
executionem tamen
appellatur ab ea. ex⸗

m ¶CPoõicãtiin ſacris ſm. h.xel dic ꝙ, maximus fnit excõicatus enʒ
oĩbus ſuis fautoꝛibns.vel iſti cõicabat ei in crie: alias excõicatio nõ
deſcẽderet vſq; ad tertiã ꝑſonã.j.e.quoniam multos.nec obſtat.xix.
di. anaſtaſius.qꝛ ibi cõicabant ei in crimine hereſis.
3 ꝗs.ep̃i. iſti enim non poterant ignoꝛare ſniam ſui epiſcopi.yt
xij.q.ij.qni humanis. .
o Coõmoniti.ar. ꝙ ſufficit ſi alicui dictũ eſt de excõicatiõe alicnius
yt ipſũ tenear vitare.yt er de elec. yenerabilẽ yltra mediũ.⁊ ð poſtu.

tra de appellati.qua
⁊ AMnis. ſathane.dum tamen iuſta de cauſa excõmunicaiur.yt.xxiiij⸗
g. ij.ſi quis non rectto.
2 ι Extra eccleſiam. ar. ꝙ qui ſemel eſt ecommunicatus amplius excom
municari non poteſt:quia qui extra eccleſiam eſt non poteſt magis eiſe ex⸗
tra eam.ar. .iij.q.iiij.engeltrudam.de hoc ibi notaui.
2 „ hil. ; ſeꝑari iuſte. alias non obeſt. vt er.e.a nobis.j.e.quid obeſt.tñ
ii conuenitur ſtatim incipit ligare.xxiiij.qiij.notandũ.in fi.ſed ideo

—

i agit ĩ cinili q; ĩ cri

LCauſa.

Relſbyteri. hoc.c. habetur.S.ij.q.vi. placunit.

0 maxime eſt timẽda:qꝛ maxima eſt pena. vt.xxiiijqiij. conipiantur .
6
T Rritam iniuſtam.i.irritandam yvel pꝛo vt ſonat.
d

Retroctandam. de facto ſi ẽ ipio iure irrita. vt er de ap.ad pñtiã.
Vrſus.i.poſt alia ſtatuta.ſic pone caſi ũ:quidã accuſatus de crimine

legitime fnit ci⸗

tatus.noluit vẽire.ex
eõicat̃ ꝓcontumacia ſeparatur a coꝛpoꝛe chꝛiſti: nõeſt mem⸗
ſi infra annum vene · bꝛiũ eius:ſi non eſt mẽbꝛũ eius:nõ vege
ri auh ſun erimine tatur ſpiritu eius. quiſquis autex inquit
p uicto velconkelfo apoſtolus ſpiritũ dei nõ ha bet:hic non
luris interptatiõe. nã eſt eius. Item hieronymꝰ.quox dimiſe
qui excõicatus eſt pio ritis pctã. ⁊ cetera i. quibꝰ eccleſiã inter
ſuſpitione bereſs pꝰ ireritiſ:niſi recõciliati per ſatiſfactionẽ
annum ꝓ beretico ba fuerint:ipſis et ianua regni celeſtis clau
betur. vt e de hereti. ſa erit. EE Item ex cõ cilio mileuit an o.

excõicamuſ.circa pn. Sicini epiſcopi audiãt eos: qui de iudi

nõ obſtat.iij. q.ix. de⸗ õõ ae
creuimus. qr ibi logt cis epiſcoponem med queruntur.

cũ lis eſt ↄteſt. vel ibi .
no umi ve crimine: NReſb terdiaconi vel ceteri inferi
ſed ꝓ ↄtumacia.ſʒ. p. oꝛes clerici:ſi in cauſis quaſ habnue
hiſpanus ꝓpter boc rint:de iudiciis ſuoꝛũ epiſcopoꝛũ cõque
herbuͦ burgare intel ſiifuerint: vicini eos epiſcopi audiant:
bee a eiar inter eos quicquid eſt diffinit adbibiti
vt ſe purget: contu ab eis ex cõſenſu ſuoꝝ epiſcopoꝝ.ꝙſi
max fuerit iuris inter ab eis pꝛouocanduʒ putauerint:nõ pꝛo
ꝛetatione: ꝓ cõnuicto uocẽt niſi ad aphꝛicana cõcilia: vel ad
abet · xxiuj. q. ij. ð il pꝛimates ſuaruʒ pꝛouinciaruũ.ad tranſ
licita. vel dic ꝙ tempe marina antem qui putauerint appellan
rat rigoꝛẽ illoꝝ cono qum:a nullo intra aphꝛicam in cõione
nu g dicebat ſi ele⸗ ſuſcipiantur.
Rone aamdeponen ¶Iteʒ ex cõcilio carthaginenſi quarto
dus eſt.S.e.ſi ꝗs pꝛe/ Ininſta epilcopoꝛũ damnatio:iriia ee
ſbyter. ⁊. c.ſeq.ſed hic cenſetur.
ꝓpter inſultationẽ be Tr r elle z ininſti eniſeope dana
aieer e gi nnne . nionez cenſenns ei 4 ſpnodo
a Pot rretractãdã?. ¶ Itẽ ex cõcilio charta.v.
— ſper annn,z Dui caule ſue en enlio ch 1 .N
Bntoepomk. vel e aſſerere voluerit: inra annu excõicatio
ꝙ etiam poſi annum IIS hoc faciat. . .
pot audiri de crimine Vrſuscõſtitutũ ẽ:vt quotiẽs cleri⸗
Ftũ ad boc vt oſten /· cis ↄuictis vel cõfeſſis in aliquo cri
at innocentiã ſuum mine:vel pꝛopter vtilitatem eoꝝ quoꝝ
ſno quantu⸗ a poc verecũdie ꝑcit᷑.vel ꝓpter eccleſie oppꝛo
there boio. beiu aut inſolẽtẽ inſultationẽ herericox
ij as m bie dicitur de atqʒ gẽtiliũ:ſi foꝛte cãe adeſſe voluerit:
ano: videtur coꝛecti ⁊ inocẽtiã ſuã aſſerere:intra annũ excõi⸗
ex de cle. nõ re.ex tue. catõnis hoc faciãt.ſi vero itra annũ cãʒ
ſed dic ꝙ nõ babe ꝓ ſuam purgare ↄtẽ ſuu:nnl eoꝛum
conicto pario mino. vor penitus andiat. . Ite gelaſlus.
ri ꝙᷓ anno vt bic dꝛ. Audiẽtiam ſua negat quũi excõicationis
HZ n mon ſpello e ſine cãm agere intra annũ differt.
D nõ ꝙ ſandes 0 Vicunqʒ itra anni ſpatiũ ciuiliter

Afiue publice cauſam ſuã coꝛã ſuiſ

c.loquit᷑ ð cinili nego Ane pubi na coꝛa lun
excõicatoꝛibusnon peregerint:ipſi ſibi

cio ⁊ crimĩali.boc an
xem in criminali tãtũ

·NVicunqʒ · ſine obſtinato animo ſine cõiõe defuncti fue
publice. i. ſine

Ainaie vns. haedeceſſoꝛis noſtri ſentẽtiam viuino iu
excõicandus eſt res dicio reſeruãtes: quibus viuis non cõi⸗
cũ taliſ eſt cã ꝙ acto: cauimꝰ:nec moꝛtuis cõicare debemus.
nõ põt mitti in poſſeſ Wales.
nonẽ. vt ex vt lit. non Li vero excõmunicato ſciẽter cõi

auerit:⁊ ãmodo ſaltẽ in domo ſi
mul oꝛauerit: atq; latebꝛas quo minus
ad ſatiſfactionem perducat᷑ pꝛebuerit:
dõec ab epiſcopo excõicatoꝛe penitẽtiã

conte. tue.
3 Clauſiſſe.q;tum

ad cãm poſſeſſionis
iz ñ ꝓpꝛietatis.vñ mi

min ali cã.vt dictum ẽ
S.c.ꝓxi.vt ex vt li. nõ

ↄteſt.quoniam frequenter.vel loquit᷑ de actoꝛe ↄtra quẽ bñ ꝓcedit lit. non q i.qui ſtudet.io. L ”
ærum mn bus ipe⸗ contumacia iſtoꝝ ideʒ eſt de quolibet alio

conteſt.vt e de do.⁊ contu.canſam.
b eonis.xxiiij.q.ij.ſane.⁊.c.de cõione.
i ¶ Item ex concilio. he ſunt palce.b.

le ¶ Qi inbẽte.tardius.hoc in laico.clericus eni deponit S.e.ſi quis eꝓẽs

z index põt alicui negare iuſtitiã ꝓpter delictũ ſuũ.yt. ff. ex qui can.

aditum audiẽtie clauſiſſe videãtur.ꝙ ſi

rint: nos eoꝛũ cauſã iuxta beati leonisꝰ

accipiat coꝛpoꝛis ⁊ ſãguinis domini cõ

ma.ſʒ ⁊ fi..actio:immo qñq; duplicat᷑ alicui pena ꝓpter eontuma

ciam ſuam.vt.ff.de pe.aut dãnũ..ꝗſquis.⁊ eſt ſi.S.xyiij.di.ſi ꝗs aũt.
I¶ Jeõs.ſucceſſoꝛi.huic eſt ſi.ff.de iudi.moꝛtuo.eſt g hic reite⸗

Aceſſoꝛ põt coꝛigere ⁊ tenet᷑ confirmare factum anteceſſoꝛis ſui.

xxxy.qix.ꝙ quis.ex de pꝛeca.c.ijxviq·vi.illud.xij.iqij.quicũqʒ.⁊ i

munione pᷣuatũ ſe eẽ cognoſcat. ¶Itẽ
ex cõcilioĩ hilerdeni.
Tardius recipiatur ad veniam:qui ſa⸗
cerdote iubente eccleſias exire ↄtemnit.
Aie iubenteſacerdote ꝓ qualicũ⸗
ʒ culpa ab eccleſia exire cõtẽpſe
rit: pꝛo noxa cõtumelie tardius recipiat
tur ad veniã. Sʒ queritur:ſi ãte dã⸗
nati abſolutionẽ epiſcopũ moꝛi contige
rit: vtꝝ dãnatus poſtea valeat abſolui.
BODe his ita ſtatutü eſt in ↄci. eupanẽſi
A ſucceſioꝛe ſoluamr:qui poſt moꝛtem
piſcopi remanet ligauns.
J eßs ante dãnati abſolutionẽ obi
i rapiatur:coꝛꝛectũ aut penitenteʒ
ſucceſſoꝛulicebit abſoluere. &ρPꝛe⸗
miſſis guctoꝛitatibꝰquibus iniuſte ſnĩe
vſq; ad examinationẽ vtriuſq; ꝑtis pa
rere iubemur:ita reſpondet᷑.greg.nõ di
cit ſniam iniuſte latam eſſe ßuandã ſʒ ti⸗
mendã.ſic ⁊ vꝛbanus.Timenda eſt g.i.
nõ ex ſuꝑbia contẽnenda.relique vo au
ctoꝛitates de excõicatis loquũt᷑:qͥ vł vo
cati ad ſynodũ vẽire ↄtẽpſerũt:vel cal
liditatibꝰ aduerſantiũ occurrere neſciẽ
tes iniuſtã ſniam a iudice repoꝛtauerũt.
vel qͥ neglectu ſue vite ſiniſtrã de ſe opi
nionẽ naſci ꝑmittẽtes ſnĩaʒ in ſe excepe

e

rũt. Hos Caid ſolos excõicatõis ſnia

ferire lʒ. Ande in meldenſi cõcilio.
Nuibus culpis exigentibus aliquis ſit
cõmunione pꝛiuandus. =
Emo epoꝝ quenlibet ſine certa et
nuanikteſta peccati cã cõione pᷣuet
eccleſiaſtica.ſub anathemate at ſine cõ
ſciẽtiaꝰarchiepᷣi aut coep̃oꝝ nullũ pꝛeſu
mat ponere:niſi vñ canonica docet au⸗
ctoꝛitas:qꝛ anathema eterne ẽ moꝛtis

dãnatio:⁊ nõ niſi ꝓ moꝛtali dʒ iponi cri

mine:⁊ illis qͥ aliter nõ potuerũt coꝛꝛigi.
Itẽ ex ↄc. aluernẽeſi. ꝛo puis
2 leuibus cauſis:nullus cõione puetur.

Hoieʒ ꝓ ꝑuis ⁊ leuibꝰcãis a cõiõe
ſuſpẽdat pᷣter eas culpas ꝓ quibꝰ antiqͥ

pfes arceri ab eccleſia iuſſerũt cõmittẽ⸗

tes. ¶Ytẽ ex ↄci.triburiẽſi. Mꝛo bis

