bonũ qre & illi de qᷣbꝰſupꝛa diximꝰcogũ
tur ad bonũ.attẽde g ⁊ ↄſidera:q; nõ iõ
voluntas bona miicoꝛditer ĩpendit᷑:vt

mala voluntas hoiĩs diligat᷑. Mã qͥs ne

ſciat nec dãnari hoĩem niſi merito male
volũtatis:nec libari niſi bonã habuerit
voluntatẽ:nõ tñ iõ qui diligũt᷑: male ſue
voluntati impune ⁊ crudeliter ꝑmittẽdi
ſunt.ſʒ vbi ptãs dat᷑ ⁊ a malo ꝓhibendi
⁊ ad bonũ ſunt cogendi.Nã ſi volũtas
mala ſẽꝑ ſue ꝑmittẽda ẽ libtati:q̃re iſra⸗
helite recuſaãtes ⁊ murmurãtes tã duris
flagellis a malo ꝓhibebãt᷑:⁊ ad terram
ꝓmiſſiõis cõpellebant᷑.Si vo voluntas
mala ſemꝑ ſue ꝑmittenda eſt libtati.q̃re
paulꝰnõ eſt ꝑmiſſus vti peſſima volũta
te:q̃ pſeqbat᷑ eccleſiã ſʒ ꝓſtratꝰeſt vt ce⸗
caret᷑:cecatꝰeſt vt mutaret᷑:mutatꝰeſtvt
mitteret᷑:miſſus ẽ vt q̃lia fecerit ĩ erroꝛe
talia ꝓ vᷣitate pateret᷑. Si voluntas ma
la ſemꝑ ſue ꝑmittenda eſt libtati:q̃re mo
net᷑ pr in ſcripturis ſcis filii durũ nõ ſo
lũ vᷣbis coꝛꝛipe ſʒ etiã lateraſeiꝰ tundere
vt ad bonã diſciplinã coactus ac domi
tus dirigat᷑.vñ idẽ ſalomõ dicit. tu ꝑcut
eu ꝓᷣga:animã autẽ eius liberas a moꝛte

optimum ꝙ ex
quo vnus ſecu/

re poteſtyenire

ad indicinʒ. ̊
alter. fic extra ð
elec.c.bone.ĩ fi.

fllr dicit lex ex

quo tutoꝛ ſuaʒ
pecuniã bñ col
locauit. ꝗᷓ et pe
cuniam pupilli
potuit bene col
locaſſe.ff.de ad
mi.iu.tutoꝛ.ꝭ.i.

fimiliter ex quo

res tuas cõpua
ſti: ⁊ res etiã cõ
modatas conb
uare debniſti. ff⸗
cõmo.ſi vt certo
cõmodatũ.in

fi.tñ hᷣ ar. fallit.

nã ⁊ Iʒ a duerſa
rius meꝰ etiam

Ini venire non

poterat venit.
nõ iõ ſequi
ego tenebar ve⸗
nire.yt. ff. de ar
bi.l. f cum dies.
r Inniti. gd
ergo eſt qð diẽ.

rnemo cogit

creſcere initus.

ſta.⁊.c. vbi. ſed

ibi logt cuz ma

lo zelo gs cogit

tamẽ bec eſt ve
ritas ꝙ ſi aligs
ſemper eſſet no
lenſ nõ deberet
cogi.de hoc. nõ
pturis. 4
9 . Sed etiaʒ
latera. . xly. d.
§. ſalomon.

nicnin
ünſt
mgen
uu 0
loenn
(Etuii
lee
Cenckno
mtdeco
hin⸗
Priol
Ur
d
Mn
iaceſi

Sprion
üben

n.
ſnn
Pmie
jenͤſe

(detib

ſaltuet
nſtiin

ſuun
D
iuniſn in
Pöfttnean
Macceſag

ſaqnn

weß nol⸗
tunn do
gan
Cin
u,

aemnz

ſeſcieb⸗
tmmf
noane
I. on,

mi

ttinee

Ptndn,
ein
Nfons

& Megligen

tes. vt. lxxxvi.
di. c. i. Z ylti.
biAAuo mo⸗
reris. bona illo
ruʒ qui ſeipſos
interimũt fiſco
applicatun ſi
pier conſcienii
am delicti hoc
faciant. ſecus ſi
pꝛopter impati
entiam alicuinſ
bo. eoꝛum gan
te ſen.ſibi moꝛ.
conlſci.l. penul.

c¶Bebuiſti. ſ.
e.c. ſi non licet.

2.c.non eſt no/
ſtrum. ⁊ de con

bereles et ſciſ⸗

0 vult. vt a
f¶ Agar. i. con

nenticula here/

ticoꝛum.·

g & Heredita-

lem. ſ. xxxij. q.
hic de celeſti ibi
i hereditate ter

rena.yxt · i. q. iiij·

iudet.

ad boc enim cõ
ſtituti ſunt pPn/
cipes vt tu ean⸗
tur eccleſias.vt
I.ea. q. v. pꝛinci
pes.? ſi nolne/

rit meri poſſũt

excõicari.yvt.j.
e.q.v. admini⸗/
ſtratoꝛes.
. Matrem. a
xij.q.ij.qui ab⸗
ſtnlerit. ?. xxxij
q.·iiij. recurrat.
Tempoꝛa⸗
les. vides ꝗ̊ ;
beretici ſunt oc
cidendi: pꝛimo
tamen ſunt ad/
monẽdi. vt.j.e.
non inuenitpr.
i fi. ⁊. ..q.v. ſi au
dieris.qualiter
ſit cogendus.di
domnſ.in fi.

iij. dicat. . ſecd

XXII

Si aũt mala voluntas ſemp ſue pmittẽ

da eſt livᷣtati qᷓre coꝛꝛipiunt᷑ negligẽtes
paſtoꝛes.⁊ dr eis errantẽ nõ reuocaſtis
ꝑditum non inqſiſtis ⁊ vos oues xpᷣi eſi
characterẽ dominicum poꝛtatis iĩ ſacr̃o
qð accepiſtis ſʒ erratis ⁊ ꝑitis.nõ iõ vob
diſpliceamꝰ:qꝛ reuocamus errantes et
qrimus ꝑditos.meliꝰeni facimus volũ⸗
tatem dni monenti vt vos ad ouile eius
redire cogamꝰquã ↄſentiamus volun⸗
tati errantiũ:vt perire vos ꝑmittamus.
noli iã dicere qð te aſſidue audio dixiſ
ſe:ſic volo errare:ſicvolo perire.¶Meli
us hoc oĩno perire nõ ꝑmittimꝰ quantũ
poſſumꝰ.mõ ꝙ te in puteuʒ qͥ moꝛerisꝰ
miſiſti:vtiqʒ liba volũtate feciſti.ſʒ quaʒ
crudeles eſſent ſᷣui dei:ſi huic male vo⸗
luntati tue te ꝑmitterent.⁊ non te de illa
moꝛte liberarẽt.qͥs eos ñ merito culpa⸗
ret:qͥs ipios nõ recte iudicaret.⁊ tamen
tu te volens in aquã miſiſti vt moꝛeris.
illi te nolentẽ leuauerunt de aq̃ ne moꝛe
reris.iu feciſti ſᷣm voluntatẽ tuã:ſʒi per
nicieʒ tuã.⁊ illi ↄtra voluntateʒ tuã:ſed
ↄtra moꝛtẽ tuã.ſi g ſalus illa coꝛꝑaliſ ſic
cuſtodienda eſt:vt etiaʒ in nolentibꝰab
eis qͥ eos diligũt ſuet᷑:quanto magis illa
ſpũalis in cuiꝰ deſertõe moꝛs eterna me

tuit᷑:qᷓꝙᷓ ⁊ ĩ iſta moꝛte quã tibi tuipſe vo

luiſti iferre:ñ ſolũ ad tpᷣs ſʒ etiã ĩ eternũ
moꝛereris:qꝛ ⁊ ſi nõ ad ſalutẽ:nõ ad ec
cleſie pacẽ:nõ ad xpᷣi coꝛpoꝛis vnitateʒ:
nõ ad ſcãm ⁊ indiuiduã charitatẽ: ſʒ ad
mala aliq̃ cogeris:nec ſic tibipſe moꝛtẽ
iferre debuiſti. ↄſidera ſcripturas diui⸗
nas:⁊ diſcute quãtnʒ potes.⁊ vide vtꝝ
hoc fecerit aliqͥs iuſtoꝝ aliqñ atqʒ fide⸗
lium:cũ ab eis tanta mala ꝑpeſ ſunt:qꝗᷣ
eos ad interituʒ nõ ad vitaʒ q cõpeller
adigehant.⁊ popauca:repetis ſicut au⸗
dio in euãgelio ſcriptů eſt receſſiſſe a
dño.lxx.alias.lxxij.diſciplos:⁊ arbitrio
ſue male atqʒ ipie diſceſſõis fuiſſe ꝑmiſ
ſos ceteriſqʒ.xij.qͥ remanſerant fuiſſe re
ſponſũ:nunqd ⁊ vos vultis abire.⁊ nõ
attẽdis:qꝛ tũc pᷣmũ eccleſia nouello ger

mie pollulabat:nõdũqʒ cõpleta fuerat

illa ꝓphetia.⁊ adoꝛabut eũ oẽs r̃ges ter
re oẽs gentes pᷣuient ei.qð vtiq; quanto
magis iplet᷑ tãto maioꝛe vtit᷑ eccleſia ptã
te:vt nõ ſolum inuitet ſʒ etiam cogat ad
bonum. hoc dñs ſignificare volebat:ꝙ;
quãuis hr̃et magnã ptãtẽ pꝛius tñ elegit
cõmẽdare hũilitatẽ.hoc etiã ĩ illa ↄniuii
ſimilitudie ſatis euidẽter oñdit᷑:vbi mi⸗

ſit ad iuitatos:⁊ vẽire noluerũt.⁊ ait ſer

no:eri cito in viasꝰ⁊ plateas ⁊ vicos ci⸗

uitat:⁊ panꝑpes ac debiles cecos ⁊ clau

dos introduc huc.⁊ ait domino ſeruus

factũ eſt vtimꝑaſti ⁊ adhuc locus eſt. ?

ait dñs ſᷣuo:exi in vias ⁊ ſepes ⁊ cõpelle
intrare vt impleat᷑ domꝰ mea.vide nũc
quẽadmodũ de eiſqui pꝛimo venerant
dictũ eſt. introduc eos:nũc dictũ eſt cõ⸗
pelle.ita ſignificata ſũt eccleſie pꝛimoꝛ⸗
dia adhuc creſcentis vt eſſent vires etiã
compellendi. Idem ſuper ioannẽ.
Her etici vtiliter patiuntur que catholici
vtiliter inferunt.

agduerſus hereticos:aduerſus:ſciſ
maticos:aduerſus diſſipatoꝛes eccleſie
aduerſus exſufflatoꝛes chꝛiſti:aduerſuſ

C Vãdo vult deus cõcitare ptãtem

blaſphematoꝛes chꝛiſti:blaſpheminon

mirent᷑.qꝛ deꝰ cõcitat vt a ſaratverberet

agar::cognoſcat ſe agar:ſuppõat cerui⸗
cẽ.que c humiliata diſcederet a domia
ſua:occurrit ei angelꝰ ⁊ dixit:quid tibi ẽ

agar:ãcilla ſare cũ cõqᷣſta eẽt de dña:qͥd

audiuit ab ãgelo:reuerter̃ ad dñaʒ tuã.
ad hoc ergo affligit᷑ vt reuertat᷑.atqʒ vti
nam reuertat᷑:qꝛ ꝓles eius ſicut ꝓles ia
cob cũ fribꝰhereditatẽstenebit. ¶Dirãt᷑
aũt qꝛ cõmouent᷑ ptãtes chꝛiſtiane cõtra
diſſipatoꝛes ecclie deteſtãdos.ſi nõ com
mouerẽt᷑:quo redderẽt rõnẽ de imperio
ſuo deo.Intẽdat charitas vra qͥd dicã
qꝛ hoc ꝑtinʒ ad reges ſeculi.ſ.chꝛiſtiãoſ
vt tꝑibus ſuis pacatãꝰ velint mr̃em ſuã
eccleſiã habere.vñ ſpũaliter nati ſunt.⁊
paulopoſt nabuchodonoſoꝛ rex decre⸗
uit dicens.quicunqʒ dixerint blatremiã
in deum ſidrac miſac ⁊ abdenago:in ite
ritu erũt ⁊ domꝰ eoꝝ ĩ diſperſiõe. Ecce
qũuũo rex alienigena ſeuit ne blaſfemetur
deus iſrahel qui potuit tres pueros de
igne liberare.et nolunt vt ſeuiant reges
xpᷣiani:qꝛ chꝛiſtꝰ exſufflat᷑ a quo nõ tres
pueri ſʒ totus oꝛbis terraꝝ cu ipſis regi
bus a gehennax igne liberant.⁊ infra.
Nuüoergo iſti reges nõ moueant᷑ qui nõ
tantu tres pueros attẽdũt liberatos de
flãma:ſed ſeipſos de fläma gehenne qũ
vidẽt xpũʒ a quo liberati ſunt exſufflari
in chꝛiſtianis:quando audiunt dici chꝛi

ſtiano: dic te non eſſe chꝛiſtianum.talia

facere volũt:ſed talia pati nolũt. Nam
videte qualia faciũt et qualia patiuntur
occidunt aĩas:affligũt᷑ i coꝛpoꝛe ſẽpiter
nas moꝛtes faciũt ⁊ tempoꝛalesꝰ ſe per
peti cõquerũt᷑. Idẽ còtra petilianuʒ.
Eccleſia rone etiã ꝑſequit hereticos.
2 UVi peccat nõ peccat legisi auctoꝛi
tate ſʒ cõtra legis auctoꝛitatẽ.quia
vo interrogas que ſit ratio perſequendi
viciſſim te interrogo:cuiuſſit vox ĩ pſal.

dicentis.detrahẽtẽ ſecreto ꝓximo ſuo
huũc ꝑſequebar. Quere itaqʒ cãm ⁊ mo
dũ ꝑſecutiõis:⁊ noli tãta impitia maloꝝ
generaliter ꝑſecutiões repꝛehẽdere.nõ
eniĩ ꝑſequimur vos niſi quẽadmodũ vi⸗

tas ꝑſequit᷑ falſitatem. Item petilianus

dixit. Si apoſtoli ꝑſecuti ſunt aliquem.
aut aliquẽ tradidit xpᷣs:auguſtinꝰ reſpõ
dit poſſẽ qͥdẽ dicere ipᷣm ſathanaʒ oĩbꝰ
malis hoibꝰeſſe peioꝛeʒ. cui tñ tradidit

apoſtolus hoĩieʒ in ĩteritũ carnis vt ſpũſi
ſit ſaluꝰin die dñi noſtri ieſu xpᷣi. Itẽ ali⸗
os de qᷣbus dicit. quos tradidit ſathane
vt diſcant nõ blaſtemare.⁊ dños flagel⸗
latos expulit de tẽplo ĩpꝛobos mercato
res.vbi etiã cõnexũ ẽ teſtimoniũ ſcriptu

re dicẽtis:ʒelusꝛdomꝰtue comedit me.

Ecce inuenimꝰ aplim traditoꝛẽ:xpʒʒ ꝑſe
cutoꝛẽ:qre ꝑ violẽtiſſimas turbas etiaʒ
vltro ĩpꝛobi eſtis eccleſijs catholicl.vbi
poteritis aduertere ꝙ innumerabilibuſ
exẽplis res ipſa indicat.ſʒ dicitis vos lo
ca veſtra defendere:⁊ reſiſtitis fuſtibus

⁊ cedibꝰqͥbuſcũqʒ poteritis.q̃re non au

diſtis ibi vocẽ dñi dicẽtſ.ego autẽ dico
vobis nõ reſiſtere maloꝰ.aut ſi fieri pot

vt aliqñ recte per vim coꝛpoꝛalẽ reſiſtat
violentis.nec ideo pᷣceptuʒviolet᷑ qð an

diuimus a domino.Ego aũt dico vobiſ
non reſiſtere malo:cur non etiaʒ hoc fie
B üſ

Qipecxat. egil
ſ.xiiijq.v.dixit
arg. cõtra. xxxiij.q/v.

noluit.
m Betrahentez. q.
d.manifeſte vos poſ
ſumus perſequi no la
tenter.
n Si.. aſn.
o Tradidii.nos tra
dimus hereticos pꝛin
cipibus. SðM
p ¶Zelus. ʒelꝰ hic po
teſt poni in bona veli
mala fignificatione.
p Zelus.i. indigna
tio quaʒ habuit erga
eos ꝓ domo tua:⁊ qꝛ
deboneſtabãt tẽplum
tuũ.i.q.iij.ſaluatoꝛ.v.
penſandum.ꝓvel ʒeluſ
i.amoꝛ.quẽ hũi ad tẽ
plũ comedit me.i.ſui
mihi cã inuidie ꝓpt᷑
quã occiderunt me.
q Traditoꝛẽ.i.tra
dentem.

r T Exemplis.multa

babes exẽpla vbi xpᷣſi
fuit ꝑſecutus aliquos
vt. ð.e.nimiuʒ.⁊.c.diſ
plicet.
8 Ego aũt .talis eſt
ſenſus huius le:here
tici obijciebant augu
ſtino ꝙ eccleſia eos ꝑ
ſequeretur cõtra pꝛe
ceptũ domini ꝗ dixit:
nolite reſiſtere malo:
aut ſi fieri poteſt. ⁊c.
eandem auctoꝛitateʒ
retoꝛquet auguſtinꝰ ĩ
eos:qꝛ ipſi contra boe
faciebant:cũ ipſi cedi
bus ⁊ fuſtibus reſiſte
bant. ſʒ ad hoc ipſi re
ſpondebant qꝛ hoc fa
ciebant ſine offenſiõe
huius pꝛecepti.dicit g̊ᷓ
aug. ꝙ multo magis
per legitimas ptates
poſſumus eoſ repelle
re de ſuis ſedibus.
¶ Bico vobis ·i. in
vos idem retoꝛqueo.
n “ Malo.i. per ma
x .OQõð audiuimus.
vt ipfi dicunt. .

.Ptates. vult San

guſt. ꝙ qui auẽte iudi
cis expellit aliquem a
poſſeſſione ſua ꝙ in/

ſte poſſideat.ſic.f. de

—

me. cã. l iij.

acgꝗ.po.iuſte.ff. quod
b ¶ Eo mõ.qꝛ helias

iniuſte ⁊ illi iuſte. S. e.

S. ſed obijcitur.
cArege. I. achab.
d Szʒ ſicut ſcriptuʒ
eſt. in libꝛo ſapiẽtie.
e¶ Secxto.i.ĩ abñtia.
ſf¶Cõqueri.ſʒ cano
nes. g filius põt conq̃
ri de pꝛe.vt no.ij.q.vij
queritur.
Sela Mogdus.ſi enim
pᷣlatus excedit modũ
in coꝛigendo deponi

põt. vt.xly.d.cũ beatꝰ

nõ m ꝓpter boc debʒ
petere veniã a ſubditꝭ
qs coꝛꝛexit. vt. lxxxvi

di. c. qñ.iio.

b On inuenitur.

hbec ſunt verba

bereticoꝛum.
i¶ Pꝛo ecclia. panl⸗
tñ in ſua ꝑſona petijt
vt. S. q.iij.maximianꝰ
le¶MNabuchodono/
I Patiebant tunc
tpis ꝑſeqbãt᷑ ipij xpᷣi
anos.modo econuer
ſo fit.
m ¶Rumoꝛibꝰ arg.
ꝙ ꝓpter rumoꝛes nõ
ſi aliꝗs cogenduſ ad

expurgatioeʒ. vt. xi . q.

itij. in cunctis.ex de eo
gcog.ↄſang.vxo. ſue
ſuper eo.
n¶Sacriſicia· C.de
ſacrifi.paga.l..i.
o ¶ Potius.·i· pꝛiuſ.?
ſic ponit᷑ hec dictõ po
tius.ex ð ſpõ.reꝗſiuit
bñ eni puniunt᷑ here-
tici ſi nõ reſipiſcãt. vt
5.e.qñ vult.in fi.
pNJecclia.dicebãt
PSeretici ꝙ ecclia
potius deberet pati ꝑ
ſecutõez i; facere. qð
ipꝛobat augu.exẽplo
ſare q̃ ſignificat eccle
ſiaʒ q̃ ꝑſequebat᷑ an/
cillã. Itẽ ꝓbat ancte
illa pſequar inimicoſ
⁊Z cõphendã illos.⁊c.
ſecũdo dicit quandã
pꝓſecutionẽ inſtã quã/
dam iniuſtam.
qMelius. ꝓpe dꝛ
plſequi qni ad maluʒ
pſequit᷑. vt.i.e.q.v.nõ
vos.⁊ iõ dicit melius

videt᷑ tñ ex loco iſto

ꝙ dñs nõ poſſit facer
iniuriã ſᷣuo ſuo.ar.S.
e.qui peccat. in fi. ei⸗
enĩ punit᷑ dñs interfi
ciendo ſᷣnũ ſuuʒ ficut
libeꝝ hoĩem.vt.l.diſt.
ſ ꝗᷓ feia.⁊ ſic dico ſᷣm
canones ꝙ filius põt
agere Z patrẽ ⁊ econ
uerſo. vt. ij. q. vij. qrit̃.
ſic põt dici ꝙ ſᷣuꝰ põt
agere Z dñum de in⸗
iuria ſibi facta ſi ſine

Cauſa⸗

ri Raren vrß oꝛdinatas ⁊ legitimas po⸗
reſtates de ledibꝰ que illicite vſurpant᷑
vel ad iniuriaʒ dei retinent᷑:pius expel/
lat impiũ ⁊ iuſtuſiniuſtũ.neqʒ.n.eo mõꝰ
ꝑſecutõeʒ paſſi ſunt pſeudo ꝓphete ab
helia:qũo ipſe heliaſ a rege nequiſſimo
aut qꝛ flagellatus eſt dñs a ꝑſecutoꝛibꝰ
paſſionibꝰeiꝰcõꝑandi ſunt quos ipᷣe de
tẽplo flagellatos eiecit.reſtat vt nihil

aliud rerenduʒ eẽ fatemini:niſi vtrum
iuſte an ipie feceritis.nõ miremini:ſi nõ

deſuut miſtri deo ꝑ qs flagellaminiq ꝑ
ſecutionẽ patimini nõ a nobis:ſed ſicut
ſcriptũ eſt ab ipſis factis veſtris.a ifra.

De ꝑſecutõe veſtra q̃rela ſedabit᷑ ſi co⸗

gitetis pꝛiꝰ⁊ ĩtelligatnõ oẽm ꝑſecutiõeʒ
eẽ culpabilẽ.alioqn vo nõ laudabiliter
diceret᷑.detrahẽtẽ ſecreto ꝓxio ſuo hüc

ꝓſeqbar. Nã quotidie videmꝰ ⁊ filiu, ö

patre tanqᷓᷓ de ꝑſecutoꝛe ſuo ↄqueri: et
ↄiugẽ de marito:⁊ ſᷣuũ de domino:⁊ co
lonũ de poſſeſſoꝛe:⁊ reum de iudice: et
militẽ vel ꝓuicialẽ de ducevel rege:cuʒ
illi plerũqʒ oꝛdinatiſſima ptãte hoies ſi
bi ſubditos ꝑ terroꝛes leuium penaꝝa

grauioꝛibꝰmalis ꝓhibeãt atqʒ cõpeſcãt

plerunqʒ autẽ a bõa vita ⁊ bonis factis
minãdo ⁊ ſeuiẽdo deterreãt:ſʒ cũa ma
lo ⁊ illicito ꝓhibeant:coꝛꝛectoꝛes ⁊ con
ſultoꝛes ſunt.cũ auteʒ a bono ⁊ licito:ꝑ
ſecutoꝛes ⁊ oppꝛeſſoꝛes ſunt.ſed culpã
tur etiã qͥ ꝓhibent a malo:ſi moduʒ pec
cati modus coꝛꝛectionis excedat.
SIgem in epiſtola ad vincentium.,.
A regibus terre ↄtra inimicos luos an
xilium petat eccleſia.
LBDn innuenit exemplum in euãge⸗
llicrcis ⁊ apoſtolicis litteris aliqͥd pe
titum a regibꝰterre /ꝓ eccleſia ↄtra inimi
cos eccleſie.qͥs negat nõ inueniri ſʒ nõ⸗
dij impleat᷑ illa ꝓphetia.⁊ nunc regeſ in
telligite:erudimini qui indicatis terraʒ.
⁊ adhuc eni implehai illud 95⁵ in eodeʒ
pſalmo paulo ſuꝑius legit᷑. Quare fre⸗
muerũt gẽteſ:⁊ populi meditati ſunt in
ania: Aſtiterunt reges terre:⁊ pꝛincipeſ

cõuenerũt in vnũ. Aerũtñ ſifacta pꝛete⸗
rita in ꝓpheticis libꝛis figure fuerũt fu-

turoxꝝ:i rege illo qͥ appellabat᷑ nabucho
donoſoꝛꝰ*vtrũ tẽpus pꝛefiguratum eſt.⁊

qdð ſub apoſtoliſhabuit:⁊ qð nüc habet
eccleſia.tempoꝛibus itaqʒ apoſtoloꝛuʒ

⁊ martyꝝ illud iplebat᷑ qd figuratum eſt

qñ rex memoꝛatꝰ pios ⁊ iuſtos cogebat

adoꝛare ſimulacꝝ:⁊ recuſates mittebat
in ignẽ nunciillud iplet᷑ qᷓ paulopoſt in

in
eodẽ rege figuratũ eſt:cum cõuerſus ad

adoꝛãduʒ deum vex:decreuit in regno
ſuo: vt qͥcũq; blaſfemaret deum ſidrac
miſac ⁊ abdenago:penis debii ſubiace
ret. pꝛius tps illiꝰregis ſignificabat pᷣo
ra tẽpoꝛa reguʒ ifidelium q́s patiebant᷑
xpᷣiani ꝓ ipijs.poſteriꝰ vᷣo tpᷣs eiuſdeʒ re

gis: ſignificabat tẽpoꝛa reguʒ fideliũ qͥs

patiunt᷑ ipij ꝓ xpᷣianis.ſed plane in eiſqͥ
ſpᷣ noie xpᷣi erãt ſeducti a ꝑuerſis:ne foꝛ
te oues xp̃ᷣi ſint errãtes: ad gregẽ aliax
reuocãde ſint ⁊ tẽꝑata ſeueritas ⁊ mag
mãſuetudo ſᷣuat᷑:vt coertiõe exilioꝝ at⸗

qʒ dãnoꝝ admoneãt᷑ oſiderare qͥd ⁊ qᷣ⸗

re patiãt᷑:⁊ diſcãt pᷣponere rumoꝛibusꝰ
⁊ calünijs hoiuʒ ſcripturas q̃̊s legũt.qͥs

eni vrjm nõ laudat leges ab imꝑatoꝛibꝰ

nienti vigoꝛe ſanciendo. & Idem.

datas aduerſus ſacrificia paganoꝝ.et

certe longe ibi pena ſeuerioꝛ cõſtituta ẽ.
illiꝰqppe iĩpietatis capitale ſuppliciũ cõ
ſtitutum eſt.de vobis autẽ coꝛꝛipiendis

atqʒ coercẽdis habita rõ ẽ.qua potiusꝰ

admoneremini ab erroꝛe diſcedere quã

pꝛo ſcelere puniremini. Atez eiuſdẽ
ad bonifa.comitẽ. —õ
Malos ecdleſia iuſte perſequitur.

patit᷑:nõ ꝗ fecit:qͥrat᷑ ab aplo quam
eccleſiã ſignificabat ſara qñ ꝑſecutionẽ
faciebat ancille. liberã qppe mr̃emverã
celeſtẽ hieruſalẽ.i.verã dei eccleſiã i illã
mulierẽ dicit eſſe figuratam:q̃ affligebat
ancillã.ſi autẽ meliꝰ diſcutiamus:mag
illa ꝑſequebat᷑ ſarã ſuꝑbiendo quã ſara

JYeccleſiaa eſt:ipſa ẽq pſecutöez

illã coercẽdo. Ala eni dñe faciebat ĩiu⸗

riã:iſta iponebat ſupbe diſciplinã. Dei
de qro ſi boni ⁊ ſanctiviri nemini faciũt
ꝑſecutionẽ ſy tmmõ patiuntur:cuius pu
tant in pſal.vocẽ eſſe vbi legit᷑: ꝑſequar
inimicos meos:⁊ cõpꝛehẽdã illos:⁊ nõ
ↄuertar donec deficiãt.g ſi veꝝ dre vel

agnoſcere volumꝰ:eſt ꝑſecutio iniuſta:

quã faciunt eccleſie xpᷣi impij.Iſta nãqʒ
beata eſt qͥ ꝑſecutionẽ patit᷑ ꝓpter inſti⸗
tiã. illi vo miſeri qͥ ꝑſecutionẽ patiunt᷑ ꝑꝑ
iniuſtitiã: ꝓinde iſta ꝑſequit᷑ diligendo:il
la ſeuiendo:iſta vt coꝛꝛigat:illa vt euer⸗

tat.iſta vt reuocet ab erroꝛe:illa vt pᷣcipi

tet in erroꝛẽ̃.ꝙ auteʒ dicunt qͥ ↄtra ſuas
ipietates leges iuſtas inſtitui nolunt:nõ
petiſſe a regibꝰterre apoſtolos talia:nõ
conſiderãt aliud fuiſſe tunc tpis:⁊ o

impietatẽ leges ferendo ſeuiret.tũc emĩ
adhuc illud ꝓpheticum iplebat᷑:q̃re fre
muerũt gẽteſ:⁊ populi meditati ſunt in⸗
ania.Aſtiterũt reges terre:⁊ pᷣncipeſ cõ
uenerunt in vnũ aduerſus dñʒ:⁊ aduer

ſus xpᷣm eiꝰ.Nõduʒ eni agebat᷑ qdð pan

opoſt in eodẽ pſal.dicit᷑. Et nunc reges
itelligite:erudimini qͥ iudicatis terrã.ſer

uite dño ĩ tioꝛe ⁊ exultate ei cuʒ tremoꝛe

qũo g reges dño ſᷣuiunt ĩ timoꝛe: niſi ea

q ↄtra dñi iuſſa fuerint:religioſa er
t

tate ꝓhibẽdo atqʒ plectẽdo alr eni fui
qꝛ hõ eſt. aliter etiã qꝛ rex ẽ.qꝛ hõ ẽ:ſᷣuit
viuẽdo fideliter:qꝛ rex eſt:ſᷣuit leges iu

X

ſta pᷣcipiẽtes ⁊ ↄtraria ꝓhibẽtes conne
Exẽeplo vxpᷣi mali cogendi ſunt ad bonũ
lLis nos põt amplius amare quã
xps:q aĩiam ſuã poſuit ꝓ onibꝰ ſn
is. Et cum petruʒ ⁊ alios apoſtolos ver
bo ſolo euocaſſet:paulũ eccleſie ſue po
ſtea magnũ edificatoꝛẽ:ſʒ hoꝛꝛẽduʒ an⸗
tea vaſtatoꝛẽ nõ ſolum voce cõpeſcuit:
verũetiã ptãte ꝓſtrauit:atqʒ in infideli⸗
tatis tenebꝛis ſeuientẽ ad deſiderandũ
lumẽ coꝛdis vt ſurgeretpꝛiꝰcecitate coꝛ
poꝛis ꝑcuſſit.ſi penatilla non eẽt non ab
ea poſtmodũ ſanaret᷑.⁊ qñ apertis ocu
lis nihbil videbat: ſi eos ſaluos hẽretnõ
ad ipoſitionẽ manus ananievt eoꝝ ape

rir et᷑ intuitꝰtãqᷓ; ſquamas qͥbus clauſus

fuerat:ĩde cecidiſſe ſcriptura narraret.
Abi ẽ qꝗð iſti clamare ↄſuenerunt libeꝝx

eſt credere vel nõ credere:cui vim vpᷣs

intulit:quẽ coegit. Ecce habent pauluʒ

apoſtoluʒ:agnoſcãt pᷣus in eo cogentẽꝰ

cã ſeniat in ipʒ
dñs.yel ſi imo⸗
derate ſeuiat:iʒ
alið ſit bʒ leges
C. de emen. ſer
uo.l. vnica.naʒ
⁊ pꝛ agit õ filiũ
ↄtumacẽ.yt.C.
de pa.po.l.iij.
VFaciunt.i.
facere debent.
ſ¶Tyibus cõ
coꝛda tpa ⁊ cõ⸗
coꝛdabᷣ ſcriptu
ras. vt ij. q.l. ſ
peccauerit.⁊ ex
tꝑe loco ⁊ ꝑſõa
debemus cõcoꝛ
dare canões. vt
aiern..
nõ ꝙ alið Ra,
gs in eo ꝙÿ rex
Zaliico hbo
ſic ex de elec. q
ſicut. in fi. ff. qd
quiſq; iur.liteʒ
ff. quando ap.
ſit.l..io.
t Dis nos

q.d.ſi nõ pceſſiſ
ſet pena nõ eẽt
opus liberatiõe
u Logentez.
iſtud qð de pun
lo dz ſola dinia
volũtate factuʒ
fuit.naʒ nullus
cogitur ĩciꝑe ſi
deʒ ſed receptã
cogit retinere.
vt. xlv.di. de iu⸗
deis.xxxij.qi.
integritas.h.

ſuis ↄuenire tꝑibꝰ. qͥ; eni tunc in xpᷣum
crediderat iĩꝑatoꝛ.qͥs eni ꝓ pietate ↄtra

n

— =
☛ =
= =

(ro
nn
mon
irt
ſynt

(brmn

Cnles
(ponen
iſel.
kegnen
Ctenenz n
Meifeno
tetuin
ſſegnſh

et

(Vucdies

nrfe
iditace.
ſordri

let
na
ſcnpakare.
li
AMuütn

uhif
nſceg

ſPnchg

4
nieh

Apennic
Plolemni

dc

bnltnn
&1

Unee

Mgunin

öllnn
Ne nn
UGhnan

Non
htgind

dele. pꝛo/

batur exemplo

moyſi ecclenaʒ
nõ eſſe crudelẽ
ſñi bereticos ad
ſe venire cõpel

latt.
b ¶ In verbis

gr. ex añceden-

tibus ꝓbari ſe⸗
quentia.ſic..x
viij. diſ. puenit.

xxxiiij.q/i.cum

per bellicã xliij
bint rectoꝛ.ff.ð
le.i.ſt ſernꝰ plu⸗
eſt. vtruz

peccent ?c.

d (Aut toꝛmẽ

ta. de talib? aũt

an pñt ꝓpmoue

ri bẽs.li.diſt.in

ſumma.

eExercuerüt
executoꝛes.

Pꝛotulere.
dliao

. Nibil.i n

hoc ꝙ peccent.

ga reuera non
peccãt ſi amoꝛe
inſtitie faciunt.

micidiuʒ.

b . Lindices.

i ¶ Auctoꝛe.ſic
xxyi.di. deide.
fli. xiiij. q. v. dixit

1 2 Aut diſci⸗
plinaʒ. qð face
rem'n eos dice

remuſ peccare.

1 ½Elud etiã
Dictãtibus

ex ne cle. vl mo.
ſententiam.
¶ Bictãtibꝰ.

iaſſeſſoꝛibꝰᷣ

officiũ ↄfiſtit in

libellis dictädiſ
vt. ff. de offi. aſ.

L.i.de hoc enim

dubitabat an
aſſeſſoꝛ eſſet re
nus qui daret cõ

ſilia de moꝛte
alicuius. vel lo
quit᷑ de executo
ribus vel de no
tarijs.
de moꝛte poſtn
lata conſilium
dare.

(Aamtaar eſteetiã ſup bis aͦ p⸗ baptiſ

ſta ſua oĩa ſeruabunt. ¶ Idem ad tole
tanum epiſcopum. ⸗
Immunis eſt dictatoꝛ a culpa cuʒ legu

tens placatur.

XXIII

xp̃ᷣm ⁊ poſtea docentẽ pᷣus ferientem ⁊?

poſtea cõſolantẽ. Mixꝝ ẽ auteʒ quõ ille
qui pena coꝛꝑis ad euãgeliũ coactꝰitra
nit plus illis omibꝰqͥ ſolo verbo vocati
ſũt in euangelio laboꝛauit: ⁊ quẽ maioꝛ
timoꝛ cõpulit ad charitatẽ eiꝰ ꝑfecta cha
ritas foꝛas mittit timoꝛẽ: cur ergo nõ co

geret eccleſia ꝑditos filios vt redirent.
¶Igem contra fauſtum.

Hðõ crudelitate ſy dilectiõe moyſes po⸗
pulu flagellauit.

QE crudele moyſeſ mãdauit ant

fecit:cũ cõmiſſũ ſibi populum ſcẽ

zelãs viuo ⁊ vnico vo deo ſubditũ cupi
ens:poſtea quã cognouit ad fabꝛicãdũ

colẽdũ idolũ defluxiſſe mentẽqʒ ĩpu⸗
dicã ꝓſtituiſſe demõibꝰ:in paucos eo
viĩdicãs gladio quos deus ipſe quẽ offẽ
derant alto ⁊ ſecreto iudicio feriendos
voluiſſet mox feriri: ⁊ in pñnti ſalubꝛiter
terruit:⁊ diſciplinã in poſterũ ſãxit.naʒ
euʒ nulla crudelitate ſʒ magna dilectiõe

feciſſe qð fecit:quis nõ ĩ vbisꝰagnoſcat

oꝛãtis pꝛo peccatis eoꝝꝑ ⁊ dicẽtis:ſi di⸗
mittis illis peccatuʒ dimitte:ſin aũt dele
me de libꝛo vite. ſic plane ⁊ apoſtolꝰ nõ

crudeliter ſʒ amicabiliter tradidit ho⸗

minẽ ſathane in iterituʒ carnis:vt ſpũs
eiꝰ ſaluus ſit i die dñi nr̃i ieſu chꝛiſti.tra

digit ⁊ alios vt diſcerẽt nõ blaſſemare.

Item innocentius puppoa.

Hrion imputatur fidelibuſ:qui ex officio

aut toꝛmenta exercẽt aut capitalẽ ſniam

mũ admiſtrauerut:aut toꝛmenta“
ola exercuerũt: aut ẽt capitalẽ ꝓtulere/

ſniaʒ. nihilde his legimus a maioꝛibuf

diffinitũ. meminerãt enim a deo ptãtes
has fuiſſe cõceſſas:⁊ ꝓpter vindictam
noxioꝛũ gladiũ fuiſſe ꝑmiſſũ ⁊ dei miſte

rio eẽ datũ in hmõivindicesꝰ.quo igitur

repꝛehẽderunt factũ qð auctoꝛe dño vi

deretĩ᷑ eſſe ↄceſſuʒ. De his g vt hactenꝰ

Fuatũ eſt ſi habeamꝰ:ne aut diſciplinã*

auertere aut ↄtra auctoꝛitatẽ dñivenire
videamur.ipſis aũt ĩ reddenda rõne ge

auctoꝛitas in ĩpꝛobos exercetur.
Alud etiaʒ ſciſcitari voluiſti:an pᷣces
dictantibus libeꝝ ↄcedat᷑ vtiqʒ poſt
baptiſmi regenerationẽ a pᷣncipibus po
ſcere moꝛteʒz alicuius vel ſanguinẽ de
reatu.quã rẽ pncipes nunqꝙᷓ ſine cogni⸗
tiõe ↄcedũt:ſed ad iudicescõmiſſa ipſa
vel crimia ſemꝑ remittunt:vr cã ipſa co
gnita vindicẽt.qͥ c qſituri fuerint dele⸗
gata: aut abſolutio aut danatio ꝓ nego
cij qlitate ꝓfert᷑. ⁊ dũ legũ auctoꝛitas in

ipꝛobos exercet:erit dictatoꝛ immuniſ.⸗

Itẽ greg. bꝛunichilde regie frãcox.
In coꝛecuone maloꝛum deus ommpo
Jquos igit᷑ violẽtos:ſi quos adul⸗
teros:ſi quos fures vel alijs pꝛauiſ
actibꝰſtudere cognoſcitiſ:deũ deoꝝ coꝛ
rectiõe placare feſtinate:vt ꝑ vos flagel
lũ pfidaꝝ gentiũ qð quantũ videmꝰ ad

multaxꝝ nationũ vindictã excitatũ eſt nõ
inducat:ne ſi:qð nõ credimꝰdiuine vlti

onis iracũdia ſceleratoꝝ fuerit actõe cõ

„
R 1 11I„

mota:belli peſtis interimat: quos delin

quẽtes ad rectitudinis viã dei pꝛecepta
nõ reuocant. . Idem genandio patri

cio ⁊ exarcho afrie.
EEccleſiaſtice religionis inimici:etiã bel

lis ſunt coercendi.

V cut excellentiã vram ex hoſtili buſ

ellis in hac vita dñs victoꝛiaꝝ fe⸗

cit luce fulgere:ita opoꝛtet etiã inimicis

eccleſie ei oĩ viuacitate mentis ⁊ coꝛꝑis
obuiare:qtenꝰeiꝰex vtroq; triũpho ma
gis ac magiſ eniteſcat opinio:cũ ⁊ foꝛen
ſibus bellis aduerſarijs catholice ecclłe

ꝓxpᷣiano populo vehemẽter obſiſtitis:
L ecclaſtica pᷣlia ſicut bellatoꝛes dñi foꝛ

titer dimicatis.notũ eſt eni heretice reli⸗
gionis viros ſi eis qd abſit ſuppetit no⸗

cẽdi licẽtia ↄtra catholicã fidẽ vehemen
ter inſurgere:q̃tenus hereſeos ſue vene

na ad tabefaciẽda ſi valuerit xpᷣiani coꝛ
ꝑis mẽbꝛa tranſfüdant.cognouimꝰeniʒ

eos ↄtra catholicã eccleſiam dño eis ad

uerſãte colla ſubigere:⁊ fidẽvelle xpᷣia⸗
ni nois inclinare.ſed eminẽtia vr̃a cona
eoꝝ cõpꝛimat ⁊ ſuꝑbas eoꝝ cernices
iugo rectitudinis pᷣmat.ↄciliũ vᷣo catho⸗
licoꝝ epᷣoꝝ admoneri pᷣcipite:vt pᷣmatẽ

faciat:qm̃ apud deuũ nõ gradus elegan⸗ t
tioꝛ ſy vite melioꝛis actio cõpꝛobat᷑ ipſe
So pᷣmas nõ paſſim ſicut moꝛis eſt ꝑ vl
las:ſʒ in vna iuxta eoꝝ electionẽ ciuita⸗
te reſideat:quatenus adepte dignitatis

melioꝛis ingenio:reſiſtẽdi dõatiſtis po

ſibilitas diſponat᷑.ex ↄcilio vo numidiẽ
ſi qͥ deſiderat ad apoſtolicã ſedẽ vẽire ꝑ
mittite. ⁊ ſi quilibet eoꝝ vie cõtradicere
volueri: vel putauerit obuiate. magẽ igi
tur ꝓfe
gloꝛia ꝓfi

excellẽtia vr̃a apud creatoꝛcẽ
ſi per eã diſperſaꝝ eccleſia
rũ potuerit ſocietas reſtaurari.cũ enim
largita munera ad nominis ſui gloꝛiam

ↄſpicit reuocari:tanto largioꝛa tribuit:
quãto ꝑ ea religiõiſ ſue dignitatẽ viderit
apliari.ꝑſoluẽtes pᷣterea pr̃ne charitaſ᷑
affectũ dñm petimus quo bꝛachiũ vrjm
ad ↄpꝛimẽdos hoſtes foꝛte efficiat ⁊ mẽ
tẽ eius fidei ʒelo velut mucrone gladij

vibꝛantis exacuat. “ Idẽ ad eundem.

Merito fidei belloꝝ paratur victoꝛis.

J nõ ex fidei merito ⁊ xpᷣiane religi⸗
onis gratia tãta excellẽtie veſtre bel
licoꝝ actuũ ꝓſpitas euẽiret nõ mirãda

fuerat:cũ ſciamus hec etiã antiqs bello
rũ ducibꝰfuiſſe ↄceſſa.ſʒ cũ futuras deo
largiẽte victoꝛias nõ carnali ꝓuidentia
ſʒ magis oꝛatõibus pᷣuenitis:fit vt hoc ĩ
ſtupoꝛẽ veniat ꝙ gloꝛia veſtra nõ terre⸗
no ↄlſilio ſʒ deo deſuꝑ largiente deſcen⸗
dat.vbi eni meritoꝝ veſtroꝝ loquax nõ
diſcurrit opinio:qͥ bella vos frequenter
appetere nõ deſiderio fundẽdi ſanguis
ſed tm dilatã ð cã reipu.in q̃ deũ coli cõ
ſpicimꝰloqt᷑:q̃tenus xpᷣi nomen ꝑ ſubdi

tas gẽtes fidei pꝛedicatione circũquaqʒ

diſcurreret.ſicut eni exterioꝛa vos vᷣtu⸗
tũ oꝑa eminẽtes in hac vita cõſtituũt.tta
⁊iterna moꝝ oꝛmamẽta ex coꝛde mido

ꝓcedẽtia in futurã vitã celeſtiux gaudio

rũ ꝑticipatiõe gloꝛificant.plurima enim
5 paſcẽdis ouibꝰbeati

etri apoſtoloꝝ

n C Sʒad indices. P

220

babes ꝙ gladij ptãs
delegat . qð eſt õ id.ff
de offi. ꝓcon. ſolẽt. bʒ
leges nõ põt iudex de
legare cãm criminalẽ

ſi nõ poſſit adeſſe.vt

ff. de offi. eiꝰcui man.
eſt iuriſd.l.i.ſᷣm eano
nes ſecus vt hic. ⁊.ij.
q.vij.ſicut.ij.pᷣnceps
tñ paſſim põt delega

re cam crimin aleʒ. vt

ff. de teſti. l. iij. S.idem

diuus.

0 83 quos ·flagellũ

ar. ꝙ ꝓpf negli⸗
gentiam pa ſioꝛis.vel

etiam ꝓpter peccata
aliquoꝛum mittit deꝰ

flagella.vt.vij.q.i.ſci⸗
ſcitaris.

Icut excellentiã
S3

oꝛdine. nec eſt cõ
ſiderandum quis ma

ioꝛ ſit in loco vel oꝛdi

ne ſed quis ſit Inſtioꝛ
vt. xl.di.non loca.⁊=.c.

5 er i ate q ¶ Cargioꝛa. fi. xvi
nõ exoꝛdierloci poſtpoſitis vite meritis qiiĩ reuertimini.io.

boc eſt mirandum: ꝙ prmas
victoꝛiam ſolã oꝛati
nibus obtinetis.

ncipis vtilitatibꝰexcellentiã veſtraʒ p⸗

titiſie didicimꝰ:ita vt nõ parua loca pa

iiii

nõex ſidei.nõ
* Dmiranda. q-d. in .
„ oax. 177 n eret
eanz, trla, ſnm no
. rrr . or. olo⸗LI.xXi:⸗

ar gits iil po .
b i Sullinetis ier⸗
pectatis.io.

e 82 ea.differimus

g.e.ſi is qui.S.xxx
viij. diſ. qꝛ ſunt culpe.

d ¶¶Mõne achoꝛ. S.i.
qiiij.S. item peccato
achoꝛ. JMM
f¶ SColus. negatiue

exponit᷑.i.vtinam nõ

piſſent plures · ſi. i. q.

iudices.ar.tñ ) qꝛ pp
tius debuit ꝑcere no⸗

centi qᷓ; punire inno⸗

ceniẽ ꝓpter nocente,z
vt.xiiij.q.v.deniq;. et
ff. de penis. abſenteʒ.
g Al vindicta.ido
neus. ar.ꝙ nul⸗
lus põt eſſe iudex nii

heaeẽat charitatẽ ⁊ man
ſuetudinem. xlv. diſt.
diſcipuna.

v.non omnis.

Paucl quedã eni

ignoꝛãtia ꝓ ꝑte excu

ſat: ꝓ pte non.vt.xxx
. i. de bis.ð. diſt. viij.

conſuetudo.

l ¶ Odiſſe.cuʒ puer

nõ põt odio hẽi: non

põt vt ingratus exye
redari.vt.C.de inoffi.

teſta.ſi ꝗs in ſuo.
¶DParatus.ð.e. qi.
paratus.
i Timerẽt. q̃ pẽa
magis timetur: illa ẽ
magis infligẽda: ſiue
ſit pecuniaria ſiue coꝛ
poꝛaliſ.vt.xvi.q.vi.co
gnommus.⁊.c.de la/⸗
pfis..jſ.e.q.v. ꝓdeſt.
⁊ expꝛeſſe dẽ.ex vt li.
non cõteſ.quoniã fre
quenter.in fi.

n ◻ Bimineret quoſ

dam. n. deꝰrapit ð me
dio ne malicia mutet
intellectũ eoꝝ.vt.ſ.de

pe.diſ.iiij.S. veꝝ hoc.

c.qꝙ xp̃s conrra.
p ¶DPoſt aſcenſionẽ.
illud poſt potius iclu
dit diẽ aſcenſionis qᷓ;
excludit.nã alias nõ
eſſent decẽ dies niſi di
es aſcẽſionis cõputa⸗/
retur.lxxvi.diſt.ſcire.
q Aiſgꝗs. vᷣba cre⸗
ſconij.
r ¶¶ Inimicus.. xxx
vi.di.odio.õ.e.q.duo
iſta.
8–– Ebet. hoĩem. ar
=ðD cũ pecũia
o nmus aliquos al
licere ad fidẽ.vt.ſ.e.q
vij. ꝙ antem. ⁊. S. xlv.
di.qui ſyncera.ſub ta⸗
li eni ↄditiõe poſſumꝰ
aliquã ducere in vxo
rem yvt fiat xp̃iana.vt
xxxviij.q.i.caue.⁊ poſ
ſumꝰ eos grauioꝛibꝰ
penſionibus onerare
vt cõuertant᷑.j e.q.vi.
iã vᷣo.qð ſatis admit
ti poteſt. ⁊ ſic in tali⸗

multoꝝ auctoꝛitate pꝛobat᷑.

bC Sapulat.5. v.g.

Cauſa.

timonii eius ꝓpꝛiis nudata cultoꝛibus
largitis dacoꝝ habitatoꝛibꝰ reſtauraſ⸗
ſet. quecunqʒ igit illic xpianiſſima mẽte
cõfertis:hoꝛũ retributionem per ſpeʒ in

futuro iudicio ſuſtinetisꝰ.¶Breuiter

möſtratũ eſt ꝙ bõi laudabiliter ꝑſequũt᷑
malos: ⁊ danabiliter mali perſequutur
bonos.llud aũt apoſtoli.tu autẽ quis

es qͥ iudicas alienũ ſeruũ:de aliẽi coꝛdiſ

occultis ĩtelligẽdũ eſt. Nõ vindicta ĩfer
ri poſſit mõſtratũ eſt.nũc reſtat oſtẽdere

ꝙ dz inferri:⁊ qᷓ magis diligũt illi qͥ pu⸗
niũt᷑:quã qui ĩpuniti reliquũt᷑ P vtruqʒ
auguſtinuns. Mä
Acd iram deus pꝛouocatur cum mala
puniri differutr. L

Adit᷑ inſequivel vlciſi differimus:ad
iraſcendũ vtiqʒ diuinitatis patientiam

ꝓuocamꝰ. nonne aAaeflins Bare i
uʒz

teriit mãdatũ dñi ⁊ ſuper oẽm popu
iſrahel ira eiꝰincubuit.⁊ ille erat vnꝰhõ
atqʒ vtinã ſolus periſſet in ſcelere ſuo.
Idẽ auguſtinꝰ de ſermõe domini in
monte libi.
Aindicta que ad coꝛꝛectionẽ valet non
eſt pꝛohiben.
A vidicta que valet ad coꝛꝛectõeʒ
nõ ꝓbibet᷑:que etiã ad miſericoꝛdiã
ptinet.nec impedit illud ꝓpoſiium quo
quiſqʒ paratꝰẽ ab eo quẽ coꝛectuʒ eſſe
vult plura perferre:ſed huic vindicte ĩ⸗
ferende nõ eſt idoneuss:niſi qui odium
quo flagrare ſolẽt:qui ſe vindicare de⸗
ſiderãt.dilectõis mãſuetudie ſuꝑauerit.
nõ. n. metuẽdũ ẽ:ne odiſſe paruulũ filiũ
parẽtes videãt᷑ cũ ab eis vapulatꝰ pec⸗
cãs ne peccet vlterius.⁊ certe perfectio
Dilectionis ipſius dei pris imtanda no
bis ꝓponit᷑:cũ in ſequẽtibus dicit᷑.diligi
te inimicos veſtros:benefacite his qui
oderunt vos. ⁊ oꝛate ꝓ his qͥ vos perſe

quuntur:⁊ iñ de ipſo dicit ꝑ ꝓphetam.

quẽ eni diligit dñs coꝛꝛipit.flagellat aũt
oẽm filium quẽ recipit.dicit etiã dñſ.ſer
nus qui neſcit volutatem dñi ſui:⁊ facit
nõ digna plagis vapulabit pancis. ᷣuꝰ

aũt qui ſcit voluntatẽ dñi ſui:⁊ facit nõ
digna:vapulabit plagiſ multis.nõ ergo
niſi ipſe vindicet cui rex oꝛdie poteſtas
eſt data:⁊ ea voluntate vindicet:q̃ pCa-
ter ꝑuulũ filium flagellat:quẽ tñ per eta
tem nõ poteſt odiſſeꝰ*. hinc eni aꝑtiſſimũ

exẽpluʒ dicit᷑:quo ſatis apꝑet poſſe pec
catum amoꝛe potius vindicari quã ipu
nituʒ relinqui:vt illum quẽ vindicat:nõ
en miſex ſʒ coꝛectione beatum eẽ ve

lit. paratus iñ ſit ſi opus flat:equo ani⸗
mo plura tolerare ab eo illicita quẽ vult

eſſe coꝛectũ:ſiue in e habeat ptãteʒ co
ercẽdi:ſiue nõ hẽat.magni autẽ ⁊ ſancti
viri quãqᷓ; optie ſcirent moꝛtẽ iſtã q̃ aiaʒ
diſſoluit a coꝛꝑe foꝛmidandã non eẽ ſʒ
tm eoꝝ animuʒ qui illã timerẽt nõnulla
peccata moꝛte punierunt:quo viuẽtibꝰ

vtilis metus incuteret᷑:⁊ illiſqͥ moꝛte pu
niebant᷑ non ipſa moꝛs noceret:ſʒ pec⸗
catum qdð augeri poſſet ſi viuerẽt nõ di⸗

minueret᷑:nõ temere illi indicabãt:qͥbꝰ

tale iudiciũ deus donauerat. inde eſi ꝙ

helias moꝛte multos affecit ꝓpꝛia mau

⁊ igne diuinitus ipetrato.qð ⁊ alij multi

Ait eni

IJea de quibꝰ vehemẽter de? offẽ⸗

gladium: 1
ad marcellianum comitem de donati⸗

lis emendandi.

⁊ magni viri eodẽ ſpiriiu ↄſulendo rebꝰ
humaniſ nõ temere fecerunt.de quo be

lia cum exẽpluʒ dediſſent diſcipuli com
memoꝛãtes qͥd ab eo factuʒ ſit:vt etiam

ipſis daret ptãtem petendi de celo ign

ad ↄſũmendũ eos qui ſibi hoſpitiuʒ nõ
pᷣbuerãt:repᷣhendit dñs in eis nõ exem

pluʒ ꝓphete ſci:ſ̊ ignoꝛantiã vindican

di qͥ adhuc erat in rudibꝰ: aĩiaduertens
eos nõ amare coꝛectionẽ ſed odioꝰ de⸗
ſiderare vindictã.itaqʒ poſtea quaʒ do
cnit eos quid eſſet diligere ꝓximum tã⸗
quã ſeipſuʒ infuſo etiã ſpũ ſcõ quẽ decẽ

diebus cõpletis poſt aſcenſionẽſuã de
ſuper vt ꝓmiſerat miſit.nõ defuerunt ta

les vindicte:quãuis multo rarius quaʒ

in veteri teſtamẽto.ibi eni ex maioꝛi ꝑte

bᷣuientes timoꝛe pꝛemebant᷑.hic autem
maxie dilectõe liberi nutriebant᷑ nam ⁊
vobis apoſtoli petri ananias ⁊ vxoꝛ eius
ſicut in actibꝰ apoſtoloꝝ legimus:exani
mes ceciderunt:nec reſuſcitati ſunt ſed

ſepulti. ¶ Item auguſti. contra creſco

nium gramaticum libꝛo pꝛimo.
Que veritati contraria ſunt chꝛiſtiani

perſequi vebentt.
fpi eſt inimicus veꝝ dicis ſi n hoc
in illo ꝑpſequit᷑:qð xpᷣo eſt inimicuʒ.neqʒ
eni dñs in ſeruo:pr in filio:maritus ĩ cõ
iuge:cuʒ ſint vtriqʒ xpᷣiani:nõ debẽt ꝑſe
qui:niſi vitia xpᷣiane ↄtraria veritati:an
vo ſi nõ ꝑſequant᷑:nõ rei negligentie me

rito tenebuntur. Item Auguſti. ad

macedonium.
HNuẽemadmodum homo debʒz viligere

Sꝛoximum ſicut ſeip ſum.

Ebet homo diligere ꝓximũ ſuuʒ
ſicut ſeipſuʒz: vt queʒ potuerit ho⸗
minẽ beneficẽtie ↄſolatiõe vel infoꝛma

tione doctrine vel diſcipline coertõe ad
ducat ad colendum deuʒ. Ideʒz aug.

ad donatum pꝛeſbytex. Seeodẽ?.

ad bonũ. .Exhis oibus colligi

tur ꝙ vindicta eſt inferenda:nõ amoꝛe

ipſius vidicte ſed ʒelo iuſtitie:nõ vtodi
um exerceat:ſed vt pꝛauitas coꝛꝛigatur.
Sed cũ vindicta aliqñ inferat᷑ danis re
ruʒ:aliqũ flagellis:aliqñ etiaʒ moꝛte:q⸗
ritur an ſit peccatum iudici vel miniſtro

reos moꝛti tradere. A. V.
eoog autẽtnulli liceat aliquẽ
Noccidere:illo pᷣcepto ꝓbatur
qð dñs lege bomicidiuʒz ꝓhi
buit dicẽs.nõ occides.item ĩ

n belle oie acceperit
adio peribit. ¶ Item aug.

