plimitf c g duo ſunt re ro ſoꝛo leidle miſericoꝛdia dei ita la cepit: buͤder dimittit pct:ſacerdos ẽ nia. æ nota ꝙ, iz dicat
en micinch orege Rmine ſubuenitvt nõ ſo † ſadd⸗ ſacerdos quidẽ ſuũ officiu verbumenontamen
0 ecCA/- . 2 5. 27 . 1 4
und aabibet ve 2 e fam ſed ẽt ꝑ pnie me, inde nullius ptatis iura exercet. pter boc exclu n
nmkuri toꝛi baptiſmus lum ꝑ baptiſmi gram ſed vt qui exhibet n * luendi eſſe rits ſanctus per quẽ
innch c pnia quã quis dicinam ſpes vite reparet Earn prſot ſe ⁊ paulopoſt.dñs par ius ⁊ ſo ſione enam dicuntur pecca-
ntmig dz accipere ab na regeneratiõis violaſſent ꝓpꝛio ſe voluit ⁊ ligandi:qͥ vtrũqʒ pariꝰ⸗ ſ ta dimittii· q·i. remiſ⸗
Ckik eccleſa. baceni donare dẽnãtes ad remiſſionẽ criminũ niſit Sq ſoluendi ius nõ hʒ:nec ligan ſionẽ. nec pater qꝛ in/
Taddrſn ptatem deus p⸗ ſaclicio⸗ ‚ſic diuine volũtatis hreii mnui. infra. certu eſt ꝙ eccleſievtrůq; ſeperabilia ſuntopera
eobuft latis dedit eccle ꝑuenirent:ſic lgentiã dei niſi ſupp li⸗ dibʒ. T i t ũqʒ non hʒ.ius eni hoc trinitatis.de conſe.dj.
butnif ſee t confitent ·oꝛdinatis: vt indulgen at obinere licet. hereſis vtrũq dotibus. recte igit iij.omnes. xxviij. diſt.
igiet bus ↄgruam ſa catiõibus ſacerdoti neae dñs ieſus ſolis pmiſſũ eſt ſacer 8 ne veros bʒ ſa⸗ ſic eni. qñq; etiam ec/
neine tiſfactionem in- ediatoꝛ enim dei ⁊ hoim hõ dñs ie eccleſia hoc vendicat:que veros ł e cleſie charitas dicitur
in nunara li⸗· m is eccleſie tradidit po ſis vendicare nõ põtqu cleſiech ipe.
Gninroer iungãt. ſi po ali⸗ p̃s hanc pꝛepoſitis ecc . H erdotes. here 18 V dicarene 1 dimittere peccata. vt.
uoſiti nis ſine bapti ·½ ExpsS Da fitentibus pnie ſatiſfactionẽ Scoſe⸗ dei nõ hʒy. ¶ Itẽ in eode. on. diſt. iiij. eccleſe
dno vel penſten eſtae⸗viuerrbes ſatiſfactione pur/ Rorraaies ſerpvt aliqtuis victus ſuppli dpecee e e
OndANn tia deceiſerit re Darsntic aionem ſacrox ꝑiannã recõ cijs ſermone neget den coꝛde ad 40 V dexi miniſter
. egrang Satosac admitterent'1 poſt pauca: ſſi Æαcijs! uid eadẽ eſt cã eius qui ſpõte miniſtcrio eni non au⸗
ütangnniſd in hac vita non ciliationis a zo quibus dño ſupplica oꝛet. nũꝗ quẽ toꝛmenta inclinauerũt ctoꝛitate habet dimit⸗
lnzſt babuit in alia ñ aũt aliqᷣs eoꝝ pꝛo gu aculo a mu negat ⁊ eins que m indignũẽ: cũ apud tere.de conſe. diſt. iiij.
uine nleanenr. n mus Zcüqz interceptu eſſerit:⁊ pꝛiuſce ad ſacrilegiũ:nõ:qm in 8S gratia: vt abucdd allull.
Ninenin ſine autem vit idulgentie pñtis exceſſerit:⁊ vitã hoiesvaleat certaminis g e ¶ Officium. z. xxiiij
eenniin reconciliationeʒ nersn ituta remedia ꝑueniat: tꝑaleʒ viti eũ nõ valere aſſerat᷑. nam ſepe in hoc q v.remittunt 5 xi.·
nune 6 ent ⸗ H ditione finierit:qðᷣ moleul achletarng ſeculari cenamine Et Pietos iij. quõ.·?.c.audi k⸗
e nitentibus neu⸗ = erit ↄſequi carne exut artaletaruz tcertamina ꝓpbata: boĩn clum.t. oꝛattonk. iage.
“ ꝛpoꝛe nõo receperit? is ant qᷣ tpe quoꝝ fuerun 1 are ↄſueuit iſſion.
iog aumeſt venegi coꝛpoꝛenõ ⁊ poſt pauca. his aũt qͥ tpe pulgusꝰ cũ victoꝛibus coꝛonare remiſſionẽ.
un ipenrse ra eenicii r ſtorte ſnerdicencha en nanae⸗ en vas viderit grauibꝰ D g Penalaits tmui,
iuen mento. Pioꝛant: nes lauaco : q miſeri athleta⸗ icijs: ſine venia patiefi g . Pore .
udd der bapti ⸗½ nec eronellianio denehonda impo per ie rMielie gneheent renune bi 1e porchae ſioili⸗
ſmi gratiam. pu coꝛdie dei nec ment apud quẽ nullus ꝑmanere. nunqr ui etiã aliquos pijcit Ene⸗ paſce ⁊c. vt e
ſnu eris. nam ꝙ ba⸗ nere nec tꝑa diffinire: o Et itẽ. Ita ᷓ rationem laboꝛis ꝗ dai⸗ de clec. ſignificaſti.
gsſgt ptiſmꝰ dẽ pꝛima patit᷑ moꝛas venie e no. èð B iↄdẽnare nõ põt abſoluere põt.ff.ðᷣ
ihiſina ad pue-⸗ ä L igani.ff. de reg. inr. nemo. quiↄdẽnare nõ pot abſoſnere ſanctũ
ſint tabula ad p tiſmus tabula nõ eſt. ¶ C. Nec ligandi ff. ñ quattnoꝛ exceptiones.j. de cõ. di iij. ſa⸗
ſite roereferur am is enĩ niſ peniteãt baptiſmus tabulan lli⸗ re ind.qui condẽnare.habes t̃ q deo. C. de offi.pꝛocon..tiij.
e. enanmndrven iſmer biſbſg nun gantn hevr Sed. exmao . ve b en nr algs von ur. ſipplicig neger den
12 Pꝛo ꝛio.non ibus date claues eccleſie. vt. . · d „* Steſt fieri. ca ns. pꝛimo ã fimilitudine. Scᷣs
. unij cere avierſd e⸗ cpomnoc acllins. o. gli 8. ſ. dicit ꝙ qui recedit ab pnilate ecclkeſcd nõ conſeqnit. Tertio dʒ ꝙ añq; po⸗
nnn S enon poteſt. ⁊.cecce vero.⁊. ntemnarur oꝛis confeſſio. alias ſecus.ſ. di vel ſoluendi: ipſe veniã de pctis ſuis nõ eo plus ipſe affligit. QAuarto di⸗
reN de conſe. di.iiij. . s itur ꝙ Izyxp̃s ſemel paſſus pꝛo nobis:quotiidie tñ ime mni penitenti ? pe-
18 conic. Di. L doti citur ꝙ Iz xps ſemel pa n8. Quinto dicitur ꝙ omni penitenn pe-
ltimo in fine. . 1. ate claues eccleſie ſacerdoti inem cius ſumimus. X 2
Anſn Ramitterkt.aliter pꝛo nihilo eſſent date CLoꝛpus? ſanan dimittitmn peccatumm. boc adduci.vt.x/
Cee g. e Bi. G. aglij contra.c. ggite. . „ dnumeꝝ nNitentiam gge liter ꝛnulla ↄditione dʒ ad 008 cl. vt.· x/
giin Tedrgemen poibus eni oꝛat eeckia neſe⸗ ni neſtinem 1Meget. 7 ita zic nnonſte vne in epiſtola ad romanos: peccatuʒ fuit
Pln . 0 OZ.l. „d.⸗ ſiij. q. iij. coꝛri iat᷑.xiij.q/ij.n eſuimem⸗ xij. q.ij. pꝛimũ.?. xi.q iij.nolite. M
faſt Adeſſiharon Brgepxp di. ualodbi de moꝛtali ibi de enalke Pelnd d denegare: cum coꝛde auozarete non babeat charitatem repu
otin anen t drlemcr a nobis. q die vt nõui xxyxi.q·viſi aligs m . Aldoꝛet. id eſge lar diligat vt pei il e
— iiſignapniczt er del viehis ui. ⸗ tat tamen eum dominum ſuum. .
hHis antem.õ.xxvi.qvi. io valet e de appel qua ſront. tatt ignnm. 5.iſtin Lpꝛeſbytenregg. te. ſi enĩ tra⸗
fððẽ RiEEEEeetsdar,e
Aae. ie. ſcriptũ „K na. delegare. .—J s meum ita v e.l⸗ munerat opera moꝛtifi
8 Venie. ſcr ff. de le. iij. nutu. ff. de nona .iiij. egrotates. idero coꝛpus meum ita vt ſt ar. hic ꝙ deus remunerat opera
uic 1Per indicia. ar. f de le. i ni recedunt.j.de con.di.iiij.egrotãte penitet. ar. j.di.iij. ſepties.? ita eſt ar. hic ꝙ eſt tam iniuſins.
a P u ¶q Teſtimonia.õ. xxvi.q; vi.qui fidelis teſtimoninʒ pꝛo catholico De er peccatum. j. di. ij. S.choc itaqʒ. 7. c. non eſt elem.
stn Figeli xime . qꝛ etiam infide caig per peccotlim. Ule rex. ver. cnm ſancti.? eſt pars.cetuſdem.
efn xFigelium. maxin . ei ¶Vulgns. ſ. di. ij. ille rex. ver. enm! i nia. i. pene alleniamẽto
dd oteſt. .ij.ꝗ.vij.ſi heretieĩñus. iens. . c. conuenientib?ꝰ p ¶ ier. . d. nõ ſi poſtea penituerit. vel dic ſine ve .pei
er relaaeyer⸗ de e ſicnt. i vij quetis rig ſatiſfactio neceſ⸗ q Patieĩ . q rbocbalaietaim Benhemipeitnte dimitumur
un E Emo.adhuc pꝛobat ꝙ oꝛis confe io ope tas ligandi ⁊ ſoluẽ · di. iij. pueri· pe V
un ſania eſ cum ſolis ſacerdotibus ſit tradita p. 1e
N *

8 C. Pedes.id eſt affectus.ſ.venialia. 2 C.Acd cenam. i. ſe lazarus...vbi ? ipſa martha mmmrabat quando ſain
b ¶ Quod recte.ſ.ꝙ claues non habent⸗ = fuit inuitatus a ſimone lepꝛoo. “ ua
c ¶ Petri.i.innocẽ᷑tie.ut.s·di.xl.nõ nos poteſtatẽ dimittendi peccta. ? s poteſtatis adouc paoſequitur ambꝛoſue de bereticis per un
Reeceenam a au ſunt alieni per ſciſma. bꝛedicſos iudeos deſignatis. 2 Poteſtatis. ſun
e ¶ Impia. xciij di.qni cathedram. caſus.loquit᷑ hic ambꝛoſius ) iudeos ꝗ dicebantxpin in izebub eij ⸗/ 1. 8
¶Bebilitãdũ.ꝑ infir cere vemonia: g luge
imtatẽ vel aliud incoo⸗ „ — bus dñs dixit .· inan
modu. ſepe eni diabo ⁊ infra.Dicis petro excuſati ne eius p tatos. ſed ſeſus nõ reuocats beneficia: peccat in patrẽ Gſ
lue niti ut homo pa· des lauares: niſi lauero tibi pedes non imo liberalitatis cumulos amplificati : ⁊ filiuʒ reminit mnin
tiar egritudinẽ vl affli habebis partẽ mecũ.qð ergo iſti conſoꝛ reuiniſcit ſollicite ſuſcitatus:⁊ celebꝛata aut opeccdt e
ctioncz yt ſe iraſcan tium tecũ poſſunt habere qui claues re reſurrectionis gra: letus ad cenamꝰ ve in ſpm̃ eim 9n5 han
demn offendar. ſed celoꝝ nõ ſuſcipiunt: negantes ꝙ pec nit. Nem. bmeqztnne. one
ſepe per talia recogno Ginceloꝑ no ſuſcipiunt: neganies Er de e len t che bic neq;ʒ in futu⸗ gune
ſcit peccatũ ſuũ ⁊ com cata dimittere debeant:qd recte quidé 3s ptatis ſue gr̃am negat: que in ro. iſti g inder ſe tac
pungit æ armat᷑ coõtrra fatent de ſe.nõ enim habent petri bere E remiſſione pctõꝝ eſt qui celeſtẽ ei? paarabat celeſt mnei
diabolũ vt iob.⁊ ſic di · litatẽ qui petri ſedeʒꝰ nõ hñt qua impia- taãteʒ diabolico ſpũ ſeparant ab eccleæ- xp̃i ptateʒ abec unnsſi
abolus illudit. foꝛtio diniſione diſcrepũt.⁊ paulopoſt:egritu ia dei: vt oium tempoxꝝ hereticosꝰ⁊ ſci vaſarqulcl in Uban
eni reſu git poſt lapſfů qo carnis pctm repellit:luxuria aut car ſiaticos cõpꝛehenderet:quibus indul⸗ beneub eſſccte n
yt. l.di. fer oiberſ. „zHS lis culpã adolet. Illudit᷑ ergo diabolus entiam negat:qꝛ oẽ pctim circa ſingu⸗ bantqtubvag et
33 Sanchrc iterac. vt ſeipſum moꝛſu ſno vulneret ⁊25 ſe ar os eſt ac vniuerios.⁊ infra.qͥd miruʒſi loquens yt pꝛe⸗ irſ
b ¶ Coꝛpoꝛis.bu. co⸗ met quẽ debilitandũ eſſe putauit.⁊ ifra ſalutem negatis alijs qui veſtrã recuſa⸗ dixi. cõplexusẽ (ſer
banc litteraʒ ſe Qð nocet coꝛpoꝛi ſuo iuuat ſpm.⁊ pan tis: lIʒ ⁊ illi nihil a vobis differant qui a oes hereiicoſta nh
i quotiens ſumimꝰ ſa lopoſt. ſicut ſemel pꝛo oibus imolatuus vobis pniam/ petunt. arbitroꝛ eni ꝙ7 bereticos illius giucd
crũ coꝛpus:nobis pe eſt vpᷣs ita quotiẽſcũqʒ pctã donant᷑ coꝛ iudas potuiſſet tanta miſeratiõe dñi nõ ttpis Sfuturos. auch
cata dimittũt.ſʒ in dic poꝛiseius ſactẽ̃m ſumimus ve; ſangni excludi a venia:ſi pniam nõ ſoluʒ apud cnieih w ur
yt. . e. go vlti ñeuũch nem eius remiſſio peccatoꝝ de S euidẽ iudeos ſed apud xpᷣm geſſiſſet.⁊ paulo nende gandt (ehſe
Strcorclotospng ßt tiſſime dñi pꝛedicatione mandatuʒ eſt ẽt oſt. qͥ agit pniam nõ ſol diluere pemm̃ p Bertcos. lun⸗
wnimn⸗ſde. con. di. grauiſſimi criminis reis ſi ex toto coꝛde lachꝛymis dʒ: ſed et emendationibus pideos qpu· mrn
ij.quid ſit ſanguis. nn ⁊ manifeſta ofeſſione pcti pniam agant operire ⁊ tegere delicta ſuꝑioꝛa:vt non ſcitationẽ laʒzan tnbu
pꝛin.ſed pctã adulto ſacri celeſtis gr̃am ꝓfundẽdã. ¶ JIdẽ. imputet ei petm. Igem in eodem. noõcredebant prnb
ine 2leſſione ⁊ onti ¶ VVAantuſlibet ig moꝛtui * fetoꝛ ſit: ¶ Onnulliveni io poſcunt pniam vt c ¶ Negat. di ⸗/ Mngin
rione non dunittunt. ſ abolet᷑ ois vbi ſacrũ redoleuerit? ſſtatim ſibi cõionem reddi velint. car angdie Nrcönmn
crdl.tres vn ci dntt · vngnentũu: ⁊? ſurgit defunctus ⁊ ſolui iu⸗ Pi nõ tam ſoluere ſe cupiuntquaʒ ſacer - mini? bocnpn rtuoſa
un pi bent᷑ eius vincula: q adhuc in pctõ eſt. dotẽ ligare.ſua eni ↄſcientia nontam ſe ſtantin beref qꝛ Ri
i ¶ Et manifeſta.in tollit᷑ velamen de facie eius qð veritatẽ exuunt qᷓ ſacergotẽ induere cupiüũt: cui uer ſis pꝛeſio ẽ ſenace
ſacit.c. ad ꝓpoſitum, gre quã acceperat obumbꝛabat.ſed qꝛ pꝛecepti eſt. nolite dare ſctm̃ canibus indulgetia. xxpi utan
łꝑe ¶ Sacramenti.i. c venie donatuſ eſt reuelare faciẽ aperire neqʒ miſeritis margaritaſ ante poꝛcosꝰ . vi. ſ pſbytcr. “
clenaſtice vnttatis vt vultu inbet. nõ eni hʒ qð erubeſcar cui hoc eſt imundis ſpiritibus ſacre cõioniſ d e penmi mſbe
xxxij.q.iiij. nemo. ifſi. pctm dimiſſũ eſt. in tanta enĩ gra dñi tan nõ ſunt facile tribuenda conſoꝛtia. vele fronltn nena⸗
de qua inbz erepe toqʒ diumi muneris miraculo cuʒ opoꝛ ¶ Idem in edean. ainzwo bel ligtn
Uutrul veltacliilro⸗ teret vniuerſos letari:cõmouebant᷑ im⸗ UAnt qui arbitrant᷑ hanc et pniam gt factuſeſt oim neuc⸗
ꝑis æ. ſanguinis xp̃i. i ⁊ aduerſus xpᷣm conciliũ⸗ gregabäat ſi abſtineant a ſacramentis celeſti⸗ reus. .di . fjes Rn
qꝛ ex quo quis vere pe aʒariũ quoqʒ interficere volebantt nõ⸗ Guns bi ſeuioꝛes in ſe iundices ſunt qui pę e ¶ nid mirũ un
nitet digne põt ſuſcipe ne merito eoꝝ ſucceſſoꝛes? vos eſſe oo nã pꝛeſcribunt ſi remediũ declinant às Xlyij. di. . neceſ⸗ ſtanit
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpi gnoſcitis:quoꝛum duricie heredes eſtis ob penaʒ conueniebat dolere:qꝛ celeſti ler wi duenler dnnm
z bin hoe eſt recins o: nã ⁊ vos indignamini ⁊ ↄtra ecclemſiam fraudarent᷑ gra.⁊ paulopoſi. ſacilius engſecden⸗ ſtapa
30 ne ſuerloꝛiiitero ↄgregatis conciliũ: qꝛ videtis moꝛtuos auũt innenit ꝗͥ innocentiã ſeruauerit quaz eciceutant der aonetk
Fned poſlmmn ine in eccleſia reuiuiſcere ⁊ pctõx indulgen qui ↄgruer egerit pniam pcti:vbi acqui ctpitee am gua nep
re digne. tie reſuſcitari. itaqʒ/ qð in vobis eſt ꝑ in- rencde ambitioꝰ dignitatis:vbi vini efu biñ parcit mibi e
¶ Vãtuſlibet. ca⸗ uidiam rurſus vultis inter ficere reſuſci ſio:vbi ipſius copule ↄiugalis vſus.re vjnbi quõ geet . bunn
ſus inuehit᷑ am èòä glia lrs bʒ nraʒ ialn
bꝛoſius ð pᷣdictos he JMUWd. ” ii nobis accipe *
reiicos dicens: illig dieũt aliquẽ iterũ penitere nõ poſſe:volũt eos ꝗ ꝑ.5 cõ f ¶ ¶ Pniam. nõ g licet acciꝑe pnĩam ab heretico ſiẽ nec euchariſtia. vt len
tritiõeʒ ſuſcitati ſũt iterum interficere:ſiẽ indei voluerũt interficere laʒarũ a xxiiij.q/i.c.vlt.ſed baptiſmũ bñ in neceſſitate.yt.xxiiij.qi.ſti quem.
dñño reſuſcitatum. m . Aoꝛmi. tangit de laʒaro 7 de g ¶Arbitrcꝛ id eſt certus ſum. nam quantuſſlibet ſit fetos abolerurꝑ S
ſoꝛoꝛe mariha que dixit domino pꝛccipienti ſibi tolle lapideʒ: dñe iam ſetet. penitentiam.vt.S.e.quantuſlibet. . ſereye
n ¶Redolenerit vnguentũ.i.virtutes ⁊ bona oꝑa:vel xpi miracu ũ vel gra. b ¶ Judas.j.diſtin.vi.qui vult.in pzin. W
illud ẽ de qͥ dicit euãgeliũ:ꝙ fracto alabaſtro.i.xpᷣo lanceato ⁊ clauis ꝑfixo ¶ Beſſiſſet. ſed iuit ipſe ad diniſos.ſ. diſtin. iij. indas. . r
repleuit rotã domũ.i.vniuerſale eccleſi. de quo vnguẽto dꝛ. ſẽ vnguentũ in le ¶ Emendationibus.ergo nõ ſufficit ſola coꝛdis ↄ:ritio.? ita focita kon
capite ⁊c.in ꝓxi.barbã in quã deſcendit fuerũt apłi.x ab eis deſcedit in bar pꝛopoſitum gratiangs. 1 . et tegere. . di. iiſ illenrer.
ba aaron.i.epos ⁊ alios pᷣlatos.vel vnguetũ.i.pnia ſructifera: Iſind vnguẽ m VOnnulli.ligare. inlſe onus pnie uſcipiendo. qð põt ? dʒ qũqʒ ſa ſau⸗
tiũ oↄficit tribꝰ modis.ſ.atritiõc coꝛdis:ↄfeſſiõe oꝛis c ſatiſfactione operis. ade orzcuze indiſcrete ſoluẽdo. ar. .di. ſi ꝗs w. ler
o/¶ In pctõ.i.in pena pcti.ſ.ſatiſſfactione.nõ eni laʒarus reſuſcitatus ſnit n Holite. 5. xi. q.iij. nolite. ſe
in peccato.dic ergo in pctõ eſt quo ad eccleſiam: lʒ de eo iamſcontritus fit. 0o ongehꝛlus iam enĩ poſt pnĩiam canes nõ ſunt.? intellige ca greoil
p ¶ Aelamen.quod impediebat eum ne videri poſſet.vnde Iſaias.oppo nibus.i.manifeſtis.nam de occultis ſecus.de con.di.ij. nõ pꝛohibcat. moꝛe
pealen nubem ne tranſeat oꝛatio. . p. ¶Ane poꝛcos.id eſt peccato ſoꝛdidatos.
q ¶¶ Erubeſcat. ar. ꝑ pniam deleri infamiam. ar. contra.·ij.q.iij..binc.? q ¶ Conſoꝛtia.qꝛ ſũma ⁊ ima ſociãt ⁊c. vt de cõ di.ij. ꝗd ſit ſanguis. E
peccata ſanctoꝛum non renelabuntur in die indicij. argu. ſ. e. F. non itaqʒ. r Vnt gꝗ arbitrant᷑.ſi remediũ.i.pniam ꝑ quã conſequuntur reme mmieſ
Fr ¶ Cui peccatum.quod conſitetur tribus modis.oꝛis confeſſione:coꝛdis ium vel cõionem. de conſe.di.ij.ſi quis inter diẽ. ⁊.j.e.ꝗ ſanctꝰ. NI
contritione: æ operis ſatiſfactione. 8 (Facllius. .e. diſtinc.iij. S. hoc de charnate.⁊.c.re eriuntr. ld⸗
8 “Hõ”õä fuit pꝛimns pꝛoditoꝛ inferni.⁊ ideo diabolus ſuggerebat 1 ¶Longrue. ? ita eſt ar. facilius de nono aliquid acquiritur ꝙ; re⸗ W
iuudeis vtipſuminterficerent. “=W ALCLuperetur amiſſum.vt.jſ. diſli.iij.reperinntur. ⁊ dicit boecius. ſacilins rortt
R¶ Volebãt.ſiulta volũtas erat qᷓſ non poſſet ſuſcitare occiſuʒ ꝗ ſuſcitauit ad viriutem erigere nouos qᷓ; reuocare veteres vel pꝛeteritos. nſe⸗
defunctum. u (Eoꝛum.i.impioꝛum.ſ.iudeoꝛum. i RKicqnlrenche⸗ in hac vita ſupple.? tunc congrue ſequitur vbi ꝛ?c. lſdi⸗
x ¶Succeſſoꝛes.id eſt imitatoꝛes.t.i:q·icito turpem. vel dic vbi.i.in pemitentia debent ceſſare que ſequuntur. vel ſic oꝛdi CK
Fy ¶ Itaq;⸗de conſe.diſtin.iiijiqueis. na litteram. renunciandum eſt ſeculo vbi acqnirendum eet. inte⸗
5¶NHon reuocat o. xxij.q.ij.S.quandoq;.õ. xpi.q ij.viſis. S xXx ¶ Ambitio.que repꝛobatur.viijq.i.in ſcripturis.
7 Amplificat. quia dimittit peccatum ⁊ poſt ſeipſum confert.yt.l.di.peni y Effnſio.que repꝛobatur.s.xxxv.di.c.i. ôòùòẽMWẽ 1
tentes.de conſe.diſtin.iiij.nemo. SM 3 Comugalis.qne qñq; minus licitus eſt. xxxij.q.iiij· oꝛigo. ſa

Di. I.
“ 280
igten Seculo. quo ad ambitionem dignitatis.xl.di. multi. nanea:? ſieut amicus abamico qui tres panes impetranit. latro etiam me⸗
“ b Qnuã natura.ar. illos qmi doꝛmiunt in ſcholis.⁊ ita debemns/p/ rnit veniam.⁊ alijs exemplis vtitr. M
tick am naturam expugnare lʒ öria ſit medicina.j. de cõ.di. v. cotraria. n ¶ Cum ſeris.id eſt taciturnitate pꝛedicatoꝛum.
Pocdhns E In tali· qꝛ maior ẽ pene int hoies viuer ⁊c. C. ð apoſtat. biꝗ ſcaʒ. xc⸗ Mſtio.id eſt intelligentia ſeripiurarum. MUW
und Podm moatalibeg cũ veniali nõ ꝓbibeĩ de con.di ij · quotidiẽA.· p¶ Nocte · i eſt inpꝛofundo vitioꝛum poſitus. C in
nnin abſtine a ſacra⸗ 2ò M .B . ..E ſancie trinitatis.
“õl mẽti. ar. ꝓꝑmo nüciandũ ſeculoꝰeſt ⁊ ipſi ſomno minuſ cus panes tres accepit.deus ipſe nnl ⁊ ¶. Pꝛecibus. illis. ſ.
lubtni vendoſ qui po indulgendũ eſt quã naturad poſtulet in? lius intra ſe ſeparari viribus põt:publi- deus ꝓpitius eſto mi
haptiſmuͦ pes. terpellandũ eſt gemitibus:irrumpendũ cani pꝛecibus vincit vel ſuperat. ni⸗ bit enton,. “l
iil nerunt xv. l. eſt ſuſpirizs ſequeſtrandu eſtoꝛationib?ꝰ nine ciuitas q pctõ perijt efletibꝰ ſtetit d eroru pin pe
hi, Picimus. H Viuendita vt in tali vita huic moꝛialur quoꝛſũ iſta tam lõgo repetita pꝛincipKio nituri.. iij. ſalugtoꝛ.
nitin agit de tpe agen vſui ſemet pſuʒ homo abneget: ⁊ totus vdielicet vt paruũ magnus aſpicias:vt . Perijt. id eſt peri
hi de pnie.ꝗ·d.ſi in imutet᷑ ⁊ infra. Memo in peccatis poſi/ diues paſtoꝛ moꝛbidã ouẽ non ↄtẽpnas re meruerit.ſimili ex
ſlpüte iuuentute nõ pe tus arrogare ſibi dʒ auctem: aut vſur- cchhꝛiſtus in paradiſũ de cruce ẽt latronẽ peeſitio. xxiiij.q· iij·ſigl
fnetign nimnmus ſalte,z pationẽ ſacr̃oꝛuʒ:qꝛ ſcriptũ eſt: peccaſti tulit:⁊ ne quis aliquando ſerã ↄuerſio⸗ noncccto,
knen m encc uc pe⸗ guieſce . paulopoſt. dicimus ergo agẽ nem putaret: fecit homicidij pen mar⸗ aG. Rtcilk ideſt non
. Ne⸗ . — 2 . ꝝꝰn 1 S . b . „ Ae . . M
⸗ Beferueſcat dã pniam: ⁊ eo tpe ꝗᷣ culpa defen ueſcai tyrium. chꝛiſtuſ inquã pꝛodigũ ſiliuʒ re ꝑ Aaryrium. nõ
eferue cfuxurie: T in pcti captiuitate poſitos re⸗ uertentẽ letuſ amplectit᷑: ⁊ nonagintano in rei veritate fuit mar
Cenge als deſucſcat. Een r⸗ 1 . n rei veritate fuit mar
idtne d. iij. in ſalicibꝰ. Uer entioꝛes nõ vſurpatoꝛes eſſe debe?⸗ uem pecudibus derelictis vna ouicula tyrium: ſed pꝛopter ſi⸗
ubriſd b Reuerentio re. æ infra.nã ſi moyſi accedere pꝛopius que remanſit humeris boni paſtoꝛis ad miliudinem facti. vel
nigit res i pꝛopter re geſtienti: vt cognitionẽ celeſtis myſterij uehit᷑. vbi vo peccatoꝛ intelligens vulnꝰ ideo dicitur pena con
Sfue peſatls⸗ abiline⸗ anchrret:df:ſolne calciamenn edun ſuũ nader eneclic Fcnrandi i nõ eſt ena er en a ha⸗
igzſs tuoꝝ:quãto magis ai es ex/ irge ja: ſe iri itatis*. nna em ? ba.
Phrus quare rubus ar uiſtius gr. eſſus debemus eius abſolue venia pmittit fallu vid quibuſda aut terno pꝛemio ſcilicet
un ere re“". infra. Mibil eſt tam ſuͦmi volo⸗ venia denegak: aut ermagnitudine poi v„tintraret ſtatſ ac v.
ninige batur in monte ris ſi:quã ſi vnuſquiſq; poſuus ſub ca/ aut ex gdu officij. vñ ioãnes in epla ſua. tam fſicut illi qui etiam
ten oꝛeb.rubus ẽ vir· ptinuitate pcti: recoꝛdet᷑ vnde lapſus' ſit Eſt perm ad moꝛtem: ᷣs oꝛabit p eo.ali patiuntur martyrium
W Fo oan n do atqʒ vnde ecelil de l Orpodo: binoa⸗ legit. Quis mecept incanta⸗ Ke eerenelte
Kinn ſpirſtus ſanctus iuine conditionis intentoe denuxeri. eo Sed P 5 1qs oabit nonpꝛo nomine chꝛi
ineie in beata mari: Item Cypꝛianus eps. AX ꝓ eo. Sed huiu cemodiinterroga/ fiicrucifixus eſi: ſed p
“ qui deſcendens JZroꝛ aut quoſd ſic obſtinatoſ eſſe tiones nõ ſem negationeʒ inferunt ſecl meritis facinoꝛuʒ ſuo
iun in eam non vio⸗ vt dandã nõ putent lapſis pniam potius difficultatẽ vel raritatẽ notant: rum. ? pena non facit
ſiſn lauit eam. ⁊ lm an penitentibus exiſtiment veniã dene vt eſtillud euangelij. quis putas eſt file martyrem ſed cauſa⸗
9 “ hoc quod ſequi = S ſyrinfſz ſif ſderi „ ſg ſery ð vt dicit auguſtinus.
Virwi . qui gandã.cũ ſcriptũ ſit.vn e cecideris me is ſeruus ⁊ pꝛudens ⁊c. MHinc ẽt am ſtinus.
iin tur.ſolne calcia monto ⁊ age vni⸗ ioꝛar opera f. ꝛoſius. is ſimilis erit tibi:nõ quare martyrium no
gi tn menta t. ſi in⸗ mento ⁊ age pniam⁊ pꝛioꝛa opera fac bꝛoſius. Deus quis ſimi is erit tibi:nõ fnit. quod 2 veruz eſt
goftete telligitur calcia⸗ qð vtiqʒ ei dr quẽ oſtat cecidiſſe:⁊ queʒ vtiqʒ nullus:qꝛ imago patris filius eſt. eius ergo pena marty
W mentuz quod fit dñs hoꝛtat Roßerarurſhe⸗ exurgere: qꝛ ſimiliter accipiendũ eſt:quis oꝛabit pio rium diciiur ratione
unn 4 de moꝛuis ani· ſcriptũ eſt: elemoſynaa moꝛee liberat:ñ eo: hoc ẽ ſingularis vite aliquis dʒ oꝛa- eterni pꝛemij:qð quaſi
nni malibus eſt pꝛa vtiqʒ ab illa moꝛte liberat quam ſemel re pꝛo eo qui peccauit in dño.nã quõ io mariyr recepit confi⸗
4 H nus intellecus xpi ſanguis extinxit a qua nos ſalutarę annes diceret nõ oꝛandũ ꝓ delicto gra⸗ tendo. vel ratione con
xau knnnme epe baptiſmi ⁊ redemptoꝛis nri gra libera nioꝛi:q c legiſſet moyſen rogaſſe ⁊ im ſalonis onamin n-
. . 7 . 8 6 4 7. — * 2 *
gten rit ergo cum vi⸗ nit: ſed * 5 ene * delicla poſtmoch; perraſ b Eror ptenarlicesid vagaarie martyr ſic T latro ĩter
gffefid rocodenbui,di ſerpit. Nem hieronym1ngs. quiicierc dieremia rogalſe dat penas chꝛiſtum confi
iiiiſe citur ergo moy⸗ poꝛtuna in euan elio mulier tia et m auguſti. aliter intelligi illud ioänis teri non timuit.
tnſed ſi. id eſt cuilibet dem mernit audiri:⁊ clauſo cũ ſeris eſt petm ad moꝛtẽ ⁊c.vt nulla ſit eins c¶ Henitalis.· arg. in
mmtnm chꝛiſtiano.ſolne oſtiomedia licet nocte ĩ ab amico ami⸗ ſuperioꝝ ↄtrarietas.ait eni eſt pctm̃ ad icem potius debere
fnitſ calciamenta ⁊c̃. ſequi miſericoꝛdiaʒ qᷓ;
ſafihfi id eſt exue talez 2 ⸗ rigoꝛem.s.di·xly. licet
ſcbugeit intellectum. fallit in beata maria que virgo ante partũ ⁊ poſt partum Nermep Sijqev ananto Sd rro. N
Ucbaniliſ xpᷣm peperit. . CE Quod autem.ambꝛoſij.S.e.nemo poteſt.s.e.impoꝛtuna.
ſeen ¶. Solne. i opera moꝛtua de affectibus tnis: quia nullus digne con/ e¶ DBenegatur · id eſt videtur denegari. ,—
Gtmen ſiſtere vel deum videre poteſt niñ cuncta terrena ⁊? moꝛtalia vitia de/ fEſt peccatum.aliter bic ponit magiſter iſtam anctoꝛitatem ꝙ; ponatur

Zanarr aliter veterum conſuetudo erat vt ſi ſpõſus ſponſam repu/ ſ. e. poteſt.⁊ ex andi auctoꝛitatem iſtam de peccato in ſpiritum ſanctum: vt
iaret in ſignum repudij diſcalciari iube bat de hoc dicit. viij . q· i. olim. exponit augnſtinus.j.e..poteff.
⁊ ideo moyſes diſcalciari iubetur ne ad eccleſiam que in rubo ſignifi · g 8 Zl bi.in libꝛo ieſu filij ſyrach.
catur quañi ſponſus accedat calciatus.hoc enim ſeruandum eſt chꝛi, b & Iſacerdos in libꝛo regum. HH
ſto qui verus eſt ſponſus.de quo Joannes ait.cuius non ſum dignus i . Sed huiuſcemodi.non ſemper.S.xxxij.q.vij quid in omnibus.ff. coõmo.
ſolunere coꝛrigiam calciamenti eius ⁊cc̃.de conſe.diſtin.iiijper aquam. ad eos.ff. locati.l.ſed de damno. — .
¶ BPedes.i.affectiones.vnde auguſtinus ſuper illum locum. In la⸗ l: ¶ Bifficultatem. hoc referas ad delicti varietatem ⁊ ad interceſſoꝛem.
queo illo quem abſcondit compꝛebenſus eſt pes eoꝛum. dꝛ pes anime I ¶ ¶BDeus quis.quia imago.⁊ etiam quelibet fidelis anima.j.diſt.pꝛox.illa
amoꝛ.? ſi ſt ad bonum dẽ charitas.ſi ad malum dicitur cupiditas. qnima.ſed ⁊ homo babeĩ fimilitudinem dei.j.ea.q.v.bec imago. triplex eſt
m. Abſoluere. antequam ad ſacramenta accedat. illgitur imago ſiue ſimilitudo identitatis ſm quam tm filius deieſt imago pa
¶Lapſus ſu. hoc idem dicit boetius.J nfeliciſſimum genus infoꝛ⸗ iris imitatoꝛis:ſm quam dicitur ꝙ magna nanis eſt imago alicuius domꝰ⸗
tnij eſt fuiſſe felicem. Sð F ⁊ diſcipulus magiſtri ſimilimdinis expꝛeſſe.vt ſigillum incera depingitur.
oτι Vngde id eſt a quo ſtatu.l. diſtin. quia. m NRogaſſe. pꝛo peccaits hicruſalem. vnde in libꝛo machabeoꝛum legitur
D eneie Tncrman ſancto. . ꝙ iudas mechabeus cum deberet pugnare cum ſuis paucis contra nicha⸗/
q DE Elemoſyna.ſcilicet interioꝛ. vt. ſ. diſt. iij. F. ſed rerba. vel ex noꝛem qui eratcum multis ad confoꝛtationem ſuoꝛun retulit ſomniũ quod
terioꝛ liberat a moꝛie.id eſt a peccato occaſionaliter quia citiu ſilluſtra in pꝛecedenti nocte viderat in hunc modũ.viderat Oniam ſacerdotem ma
tur.jſ. e. medicina. quia ſicut ſeta filum: ita timoꝛ ſeruilis charitatem nus ad celum pꝛotendentem ⁊ oꝛantem pꝛo populo iudeoꝛum.⁊ poſtea ap/
⁊c.j.di.iij.qui vult. . S paruiſſe alinm virum etate ⁊ gloꝛia mirabilem circa illũ Oniaʒ dixiſſe. Hic
Semel. hinc collige peccata non redire ·j.di.iiij è§. item ſecundum eſt amatoꝛ populi ifrael.hic eſt qui multũ oꝛat pꝛo pplo ⁊ pꝛo ciuitate ſi. ctã.
mnhieremia. dei ꝓphetã. extendiſſe aũt hieremiã dexterã æ dediſſe iude
gladiũ aureũ diceniẽ.accipe ſetm gladiũ munus miſſuʒ a deo quo deiſcies
aduerſarios populi mei iſrael.qua viſione ↄfoꝛtati qui erãt cũ iuda umpetũ
fecerũt in hoſtes ⁊ nichanoꝛem interfecerunt ⁊.xxx.milia de ſuis.

7. xxiij.q·iiij.ſi illic.
8CZlb ea. id eſt a moꝛte actualium peccatoꝛum. Mc
T Apoꝛtuna. Caſus. pꝛobat in hoc.c ꝙ inſtanter bona facienda
ſunt licet quis ſi in moꝛtali peccato: vt impetret veniaʒ.ſicnt cha/

xxi.q·i.ꝙ ſi doꝛmierit.
ij. v.conſuluiſti. .
Ad moꝛtẽ.vñ ali-

bi augu. tanta labes ẽ
illius pcti vt hũilitate

atrgog abeor, pecmm eſſe ſidẽ: que ꝑ dilectionẽ operat:
gs ex ſola inuidia vni delerere vſqʒ ad moꝛtẽ hoc eſtt blaſ⸗
tatẽ eccliaſticã impu⸗ femia in ſpm ſcim̃:quã neqʒ in hoc ſecu
gnat ⁊ diabolo ſcieter lo neqʒ in futuro dimittendã dñs in euã

attribuit oꝑa ſpũs ſci

Be Peni.

a ¶Poteſt. pꝛo illo.qꝛ non ſequitur ꝙ in carne nõ pꝛomernit. . e. multiplex
H.i.dico vt ꝓ eo nõ roget quis poſt moꝛtem.⁊ ita exaudi ꝓ peccato in ſpům
ſanctuʒ:quod eſt finalis impenitentia.vt hic innuit auguſtinus.quo caſu ex·
audi.ẽ.xiij.qij.pꝛo obeuntibuſ.lʒ.h.illud intelligat de ſpalibus oꝛonibus.
bPoſſunt.ar.qð nõ eſt diffinitũ poſſe diffiniri.xxij.q.v.hoc videtur. õ.x

moꝛtẽ ⁊c.nõ pꝛo illoꝰ dico vt roget quis

de quo pctõ: qm̃ expꝛeſſũ eſt nõ poſſũtꝰ

mlta ⁊ diuerſa ſentiri.Ego aũt dico hoc

gelio aſſeruit.ſiue aũt delectatione pcti:

vñ nec ybs in paſſide ſiue deſperatitone venie vſqʒ ad moꝛtẽ
ꝓ talib oꝛauii: ſed ꝓquiſin pctõ pſeueret iuſtu eſt vt ſine fine
eis ꝗ ignoꝛanter cruci

figebant eũ dicens.pr

ignoſce illis qꝛ neſciũt

T
quid faciunt. 6 Olun P .
q . Dimittẽdã. penmmn fine viuere vt potuiſſent ſine ſine
in ſpm ſetm̃ d generg
liter oẽ pctm moꝛtale:

puniat᷑ qui ſine fine peccauerit.
LAnde gregoꝛius papa.
Oluiſſent iniqui ſi potuiſſent ſine

peccare oſtendunt:qꝛ in pctõ ſemꝑ viue
re cupiũt qͥ nunqꝙ; deſinũt peccare dum

nna blona oflegit vinuunt. ad magnã ergo iuſtitia iudicãtis
. eim as crodioyel e ptinet:vt nunqꝙ; careàt ſupplicio: qui in

malignitale ꝓcedit.nã
ſpũs ſctũs eſt amoꝛ ⁊
benignitas.ſᷣm alios

hac vita nunqꝙ voluerunt carere pctõ.

¶Ex his nanqʒ apparet:q; nine cõfel⸗
ſione oꝛis ⁊ ſatiſſactiõe operis:pctm nõ

porm in ſpum ſetm̃ eſt remittit.nã ſi neceſſe eſt iniquitates no⸗
obſtinatio mentiſ.ſ.e in ſtras dicamus:vt poſtea iuſtificemur:ſi
perõ obdurante ptina nemospoteſt iuſtificari a pctõ:niſi antea

cia quã impenitentia
comitat᷑.pꝛouenit aũt

hymõi obſtinatio inter

ↄfeſſus fuerit pctm:ſi ↄfeſſio aradiſuʒ
aperit:veniã acquirit: ſi illa ſolũ ↄfeſſio

—

q ¶¶ Serpẽs.i.diabolꝰ ꝗ ſerpẽte vtebat᷑ tãq; oꝛgano.yl itellige ad lrfaz
1AConteſſionem· ? quia in ſeipſo inuenit oꝛigin 2
s Non reuocabat᷑ qꝛ irremediabile fuit pctme
reuocare ad pniaʒ·xt.j.di·ij.· .qð at repꝛobi·p.iĩpoſſibile. hois itpetſi·

fuit remediabi-
2“ð „ . le.? H duabus ðᷣ
a pctõ mundari:ab ipſius humani gene ccaniiſ qꝛ totũ ge
ris pꝛincipio ſumamus exoꝛdiũ. ec⸗ nus bumanum
cato tranſgreſſonis pꝛimi parentes coꝛ erierat de pctõ
ade.ſed nõ tota

rupti a dno ſũt requiſiti de cuſpe vt pec
catũ qð tranſgrediendo cõmiſerant:cõ⸗
fitendo delerent. ſerpens aũt de culpa

⁊ coꝛã eo pſallat.id eſt ſpᷣalis gre eum

participẽ faciat ⁊ ſalubꝛiter admonẽdo

T pie pꝛo eo oꝛando ⁊ exẽpla boniopis

2cludit in Fex bis. ? oẽs ill auẽtes intelligunt cũ gs Afuteri otemnit.

em peccai.
ius: ⁊? ĩpoſſibile ẽ ej

agelica n pctõ
diaboli. Itẽ bo

icitatoꝛẽ habui
reqſitus nõ ẽ: qꝛ ꝑ ↄfeſſonẽ nõ reuoca ad malcec n5
baturꝰ ad vitam.cain quoqʒ cum pꝛime angelus.⁊ iõ p
ꝛeuaricatiõi fratricidiũ addidiſſet ſinmi aliũ iſie ñ obuit
iter a dño de culpa requiſitus eſt:dũ dr irorl. ſcut nec
ei.vbi eſt abel frater tuus.ſed qꝛ ſuper⸗ ſuchet Lepoſuit
bus petm̃ ſuũ ofiteri voluit potius men cati diabollſ.
daciter negando deum fallere conatts irirremediabc
eſt dicens. nunqᷣd cuſtos fratris mei ſuy znõpetñ bois.
ego:indignus veniã iudicatus eſt.vnde t ¶ Reges pha
in deſperationis ꝓfuudũ merſus eſt:du rao rex egyptið
ait. maioꝛ eſt iniquitas mea quã vtveniã quo habet .x.
merear: vagus ⁊ pꝛofugus exiſt a facie vjel i ſeecceg
dñi:ſignificans eos qui pctã ſua cõfiteri gerare dei Rx
diſſimulant:reſpectu diuine miſeratiöis det᷑. xxij.qꝛ ij.
indignos haberi.reges quoqʒ quiigno nemo dicat. 7. S
rantia ducti in abꝛaam deliquerant nj xxxiij.q i ſi prr
niſi eodẽ oꝛante ſanari meruerunt: ing ſoꝛliarisagas.
figurat᷑ ꝙ paſſionesꝰ moꝛuʒ non ſanan v C. Palſiones .
miſoꝛaionibus/eccleſie. moyſi quo1, ibelicta xyi.
pꝛecepitdñs vt lepꝛa ſiue in cute ſiue in xC Oionib⸗ ö5
domo ſiue in veſte ſiue in crine appare· xxxiij q i ſ per
ret ſacerdoti oſtenderet᷑ ⁊ iuxta eius ara⸗ ſoꝛtiarisss
bitriũ ſeparataꝰ eiꝰ iudicio ↄtaminarei y ¶ Pꝛecepit in
vel mundaret.ſaul quoqʒ cũ a ſpũ mali leuitico.
gno vexaret᷑ non poterat ad ſane mentiſ z. Arlepꝛaall
officiu redire niſi pꝛius dauid pſalterin r eimnela ſut
arriperet ⁊ coꝛã eo pſalleret:⁊ ita ab eiꝰ nera lepꝛe. intt
vexatione ceſſaret diabolus.in quo my te in capillis. in
ſtice oſtendit q qnicũq; diabolo ꝓpter domo. in veſie.
ctäã mancipat ab eius dñio eripi nõ va In capillis le,
et niſi dauid.i.ecchia pſalteriũ accipiat hꝛa dꝛ alopiti::

fluẽtibus ſanie

capillis:ſi in cal
nitio vel in alia

dũ ex deſperatione puꝝ vtilis eſt que fit cũ pnia: in quo notatur
ta cũ gꝗs credit ſuoꝛu, aliud eſſe confeſſio aliud pnia ſiue inte⸗
delictoꝝ magnitudine rioꝛ ſiue exterioꝛ accipiat᷑:ſi ille qui pmit
diuina miſericoꝛdiam tit veniã occulte apnd deum nõ apud ec
telniſſer Lob hoe de cleſiam pniaʒ agenti fruſtrat enangelĩ
Jurta illqo ait can 2 claues datas eccleſie: ꝓmittit ẽt quod
maioꝛ eſt inigta mea deus negat delinquenti ſi nemo põt con
i vt veni merear. vyſequi veniã niſi quantulãcunqʒ:⁊ ſi mi
I. ꝓxi..interdũ ex pe noꝛẽ quã debeat pci ſoluerit penã ſi ſo/
ceptione.puta cũ quiſ lisi ſacerdotibus ligandi ſoluẽdiqʒ po
ſecurus Delitmaukan teſtas a deo tradita eſt:ſi nullus veniaʒ
naureremg ſuptctt accipit niſi eeetee npplicdlis ong-ipk 5
ciũ daturus: in qͥ pctĩ unpetrare cotengat. Koncku tergo e
genere refert Hiero. Nullus ante ↄfeſſionẽ oꝛis ⁊ ſatiſt tactiõez
ſe oꝛigenẽ depꝛebendi,· operis pcti abolet culpã. ¶Deniq 3 vt
ſe qui poſt moꝛtẽ ana- pſpicue appareat:neminẽ ſine cõfeſſõe
thematiʒatus eſt.vt.x M

tans in articulo moꝛtis ſufficere vel ſufficienter penitere vtlatro.de qnibns
aplus.maledictus hõ qui peccat in ſpe.Itẽ in ſpm̃ ſctm petm̃ eſt pʒ alios fra
terne gre inuidia.puta ſi de gra a deo fratri collata inideas ne tibi pꝛefera f

ar.S. viij.di.qui ↄtempta. Item ſᷣm alios peccare in ſi pm ſemm eſt blaſſemia

— „2

in ꝑſonã ſpũs ſcti.de talibus habet᷑ de con.di.iiij.hi vo heretici. Itẽ ſm alioſ
petm̃ in ſpm ſanctuʒ eſt finalis impenitentia:peccatũ ſpũs ſancti qð durat
vſqʒ ad moꝛtẽ vt vſq; incluſiuũ ſit.qð hic ponuur.anguſt. porius velle videt
re eſſe.Rñ.iſtẽ terminus finalis impenitẽtia duobus modis accipit᷑. Ineſt
eni alicui impenitentia finalis qñ nõ bʒ ꝓpoſiti penitendi.hoc pot deſinere
eſſe qꝛ hoc ꝓpoſitũ põt hre in hoc inſtanti ⁊ cras nõ. Itẽ eſt et finalis impe/
nitentia quedã qualitas que ineſt alicui ex eo ꝙ nunẽi penitebit. iſta nõ põt
deſinere eſſe ſubiecto exiſtente:que ſi ponat᷑ opoꝛtet dici ꝙ nun eã habnit.

* ( Oluiſſent.nunqᷓ.aſſidue eni peccantũ non miſereiur deus. vt. ð. xciij

di. diaconi.⁊ venia impenitẽti ⁊c.xxiiij.q.ij.legatur.⁊ ideo ſemper ob⸗

noxij pene perſiſtant. vt.j. di.vij.in fi.

Er his.· itaq;ʒ infert ex pꝛemiſſis auctoꝛitatibus vſq; ad §. deniq;.

8 Sinemo.S.·e.di. ſi nemo poteſt.

Paradiſum.S.e.di.ecce nunc tempus

i Ernſtratur. S. e. di. agite. lConſequi·ẽ.c.dic.nullus.
¶ Siſolis ·̊.e.di.verbun.
m ¶Kigandi.i.imponendi ſatiſfactionem pel relaxandi.
n P.Poccſaa von olis ſacerdotibus poteſtatem ligandi traditam.
0° . .

upplicationibus.õ.e.di.multiplexr.

p ¶VBeniq;.· ab ſto loco vſqʒ. lcquiobé Pbat xri auẽnbue ſpc non

dimittiſine oꝛis ↄfeſſione. auctes ve. teſta. inducit vſqʒ ad .s.in euãgelio. ab
ilo.ꝭ·in euãgelio vſq; ad.jꝭex bis.inducit auctes no.te.⁊ poſt ex omnibus

I· di. ij. inter hec hircũ.ſed ſolet queri vtrũ finalis impenitetia poſſit deſine.

. RKPIA LHOIl arte capitis al
ſibi pꝛebendo diabolũ ab inuiſibili eius us vei rmit?
vexatione cõpeſcat. Oauid quoqʒ cu,ʒ coloꝛ inuentꝰ fu
. erit:plaga lepꝛe
E. In cute lepꝛa

cognoſcit᷑ ſi in ea fuerit alba.i.pallida albedo vel puſtule.⁊ hmõi.epꝛa
veſtis erat macula alba vel ruffa.Similiter in domo dicebatur lepꝛa
talis macula.? macula in pariete palloꝛe vel ruboꝛe defoꝛmis.⁊ omia
