ginalia dimittunt p ſuis moꝛibus ſʒ his patx diffinitiõibꝰ mini ſacerdoti paucos habere mini⸗ mine ybi aliqs
bᷣaptiſmũ adultis:ſel acquieſcat. . Itẽ Iſidoꝛus de vita ſtros qͥ poſſint digne opus dei exer ce⸗ uerſatus ẽ: vt
nullũ moꝛtale ſi ñ bz clericoꝝ. Quũalis eſſe debeat cler re qꝙ;ᷓ multos inunles quionuſ graue- xxiiij.q·.i. pudẽ⸗
charitatẽ.i.q.i. vide. coꝛum conuerſatio. oꝛdinatoꝛi adducãt. & Nẽ ex ↄci. car· ca.er de clecti.
b Exrra eccleſiã.i. 3 Jsi it lege patxy cauet᷑ vt 4 vul⸗ tha.iiij. Si electo in epin aliqua obij o Diebe
erten eci⸗ gari vita ſeculi a mundi voluptatibuſ uͦur. v. vel. vj. epiſcopi ad eius prr Platciad⸗
ſfis. ſe abſtineant nõ ſpectaculis nõ pom agationem perueniant. mittuni adac-
c Et laicoꝝ.ſ qua pis interſint: ↄuiuia publica fugiant:b . Audſtatuendũ eſt: vt qñ ad eligẽ cuſandũ electũ
re bic poſt examina- uata ũ tm pudica- ſed ſobꝛia colat: vſu dũꝰ epᷣm ↄuenerimus ſiqua cõtradi⸗ yt. . c qui eßs.
tionẽ requirit cõſen · ris nequaqᷓ ſuccubant neqʒ turpium ctio fuerit ſuboꝛta: q; ſepe talia ſũt ſfa in filxjdilſtu⸗
ſus clcricoꝝ⁊ laicoꝝ occupationibuſ lucroꝝ nõ fraudibus cca apud nos:nõ pꝛeſumant ad pur⸗ dij. lxiij. diſ. vo⸗/
qui en Aeckioni gſen cuiuſcunqʒ ſtudiũ appetant:amoꝛẽ pe gandũ eũ qui oꝛdinadus eſt tres tiꝰ apaeßs di;
hoetei coniicunie/ quaſi materia cunctox aiminũ Aaccedere: ſed poſiuient ad numeꝝ ſn anonlab vi
q.ij. dilectiſſimi. ſz di⸗ fugiant ⁊ ſecularia negocia officiaqʒ pꝛadictox.ij. vel. iij. in eadetplebe qui foꝛis ſüt: vt
cas hic loqui de exa/ abijciant:honoꝛis gradũ ꝑ ambitionẽ cui oꝛdinadus ẽ diſe cutiant᷑ bmo per⸗ viij. q· i. . ? de
minatione que fit tꝑe nõ ſuſcipiant P beneficijsꝰ medicine ſone ↄtradicentiũ:poſtremo etiaʒ illa oſe. dil. i. iube⸗
ↄſecrationis:nec alið dei munera nõ accipiant:dolos⸗ co⸗ que obijciuntur ꝑtractent᷑:⁊ cuʒz pur⸗ mus. Itẽ qꝛ in⸗
vult dicere niſ ꝙ ſe⸗ iurationes caueant:odium emulatio gatus fuerit ſub aſpectu publico ita tereſt ipſoꝝ : vt
crari dʒ ſiitaẽ ꝙ o's nes obtrectationes atqʒ inuidiã fugi/ demũ oꝛdinet᷑:ſi hoc cũ veſtre ſcitatis er deteſtic. de⸗
Ber Paet s ant: nõ vagi oculis non effreni lingna animo ↄcoꝛdat coꝛoboꝛetur veſtre di cal poc eỹ vee
Palocrd elurticni :yt aut petulanti fluuidoqʒ geſtu incedat: gnitatis reſponſione ab vniuerſis epi ſicxr pte ade.
dicã. ſ.c. illud æ=r. ſed pudoꝛẽ ⁊ verecundiaʒ mentẽ ſin fſcopis dicti eſt ſatis klacer. C Nem in anten. de ſaͤ.
d ια Is igitur. ſpe⸗/ plici habitu inceſſuq; oſtendant: ob⸗ ci. tole. xj. Rota fſue ꝓpmiſſiõis ſpõ tpi geliqnilout
Leceſtoenb tur ſcenitatem ⁊ mẽbꝛoꝝ ẽt verbox ſicut eeri eccliaſtica pmouet diſciplina. col.ix.⁊ ẽ ar.ad
pes lndi exercent: vt ⁊ operum penitus execrentur: vidua⸗ j AVanq; omnes qui ſacris man hoc:vt. lxxxj.d.
.de aſe. di . .· nõoʒ. rũ ⁊ virginum frequentationesꝰ peni cipantur oꝛdinibus: canonicis maximianus.
.Puac heeſbyer.· tus fugiant: otubernia ern ancar fe⸗ regulis teneant᷑ aſtricti: expedibile efſft areni.
Dudica:i dinen minarü nullatenus appetant. caſtimo tamen vt/ pmiſſionis ſue vota ſub cau Nt ad dendſel⸗

x.I ue. ſ. ſi ſint grauioꝛa vel non.
y¶Et cum ꝑurgatus.i.iudicatur innocens. S .
5 C Nanqp ſacris.i.cłiaſticis. ⁊Z ¶ Expedibile.i. iuſtů.
2 ¾° Cautione. ſcilicct iuratoꝛia.
¶Plus.ſic ͥ aliquis iure cõi ſe põt tueri ⁊ pꝛiuilegio.lxxxvij.diſt.
quiſquis.⁊ e de reſcrip.c.i.ar. D.de fi.inſtru.inter.vbi dicit᷑ ꝙ idem
non põt dari ⁊ ↄfirmari.itẽ ar. .C.de theſau.l.vnica.de hoc plura
ar.inucnices.c.di. moꝛẽc. ſed ita dicat ↄſilio meo ſi q̃rat᷑ ab eo.hoc
hobeo de iure cõi.⁊ ſi hoc nõ eſſet habeo ex pᷣuilegio. itẽ no. ꝙ plus
valet ſpãlis cautio q; gencralis:vt hic.⁊.ff.ſiqs cqu.l.ſʒ ⁊ ſi:. q̃ſitũ.
itẽ ⁊ plus ſpalis ↄfirmatio qᷓ; gnãlis.ex de ↄfir.bone.iiẽ ⁊ ſpalis ap/
pellatio q; generalis:vt ex de ap.ſuꝑ eo.⁊ ſpalis delegatio ꝙ; gene/
ralis.vt ex de reſcrip.ad hoc.⁊ ſpalis ſubſcriptio ꝙ; gnãlis.ff.ad le.
coꝛ.de fal.dinus.i.N.⁊ ſpãle mãdatũ:vt ex de reſcrip.c.i.? melius
c.paſtoꝛalis.tñ plus valet gnãlis coꝛꝛectio qᷓᷓ ſpalis qñ mulritudo ẽ
in cauſa.xxiij.q.iiij.nõ põt.⁊ gnãlis petitio:vt.xiij.q.ij.ñ eſtimemꝰ.

k ¶ Exercitio.j.de ↄſe.di.v.nuneſd. „
S Ales paucos. Multitudo eni aliquos facit magis viles:vt.xciij.ᷣ di.
M legimus.⁊ multitudo ẽ canonibus inimica.vt ex de pꝛebẽ.qꝛ in tm.⁊
multitudo oneroſa nihil hʒ honeſti:vt in auten.de referẽdarijs.in ficol.
ij. Itẽ eſt hic ar. illos qui allegãt multa.de con.di.v.nõ mediocriter.xx/
iiij.q.i.odi ⁊ ꝓieci.nã vtilius ẽ pauca effundere ⁊. C.de veteri iure enu.
tanta.S.ſiquid autem.
m. Brane.qui ex certa ſeiẽtia indignũ oꝛdinat:ant deponiĩ aut pꝛiuat
J oꝛdinãdi:vt.xlv.di.ex penitentibus.⁊.lj.di:aliquatos. —

—— 7 —

nClud.caſus.ſi electo ↄſecrãdo obijcit᷑ crimẽ nõẽ ↄſecrãdus añ can/
lſe examinationẽ:⁊ ſi pꝛius vencrãt quattnoꝛ epi ad ↄſecrationẽ ad/
huc veniant duo:⁊ ſi ante venerãt tres:veniãt adhuc alij tres ad andiẽdã
caduſã criminis obiccti.⁊ ſm hoc exponas eligendũ.i.ↄſecrandũ:⁊ cxpone
purgãdum.i.examinandũ.⁊ ita intellige ꝙ hic obijciebat᷑ crimen in mo/
dũ accuſationis.nã ſi eſſet obicctũ in modũ exẽptionis nõ viderentur ne
ceſſarij tot epᷣi cũ cauſa illa poſſet expediri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:yt ex de accu.ſu/

—

g. 6.

gut
4

ri⸗
n

o⸗
tc
diſo
Gite
H

ce,
ho
ecti
Et
c
cti.

lo⸗
lach
ge⸗
li
eho⸗
ſr⸗
o⸗

dex

jüte

i⸗

lept
de
be⸗
inn⸗
19
gt
dele

det
eſß⸗

ſoit
l
b.
5.
di.
pbi
ic⸗
..
ſel
i
i
int
ne

tüt

100

ti

uni
1s
hie

7
9

vt. .de ſe. di. v. in oibus.? no.· ꝙ Pſtat electus ſuo maioꝛi iuramẽ/⸗

tũ de lide ⁊ ca⸗
nõibꝰ ſeruadis
vt bic de indeni
tate reꝝ cccle⸗/
ſie: vt. xxviij.d.
de ſyracuſane.
de lmoderata;
exactione non
faciẽda · x.q.vl/
ti. c. i. in fi. ilẽ de
fidelitate.ex de
iureiu.ego eniʒ
itẽ de pẽlionibꝰ
debitis ſoluen
dis.ar.cx ð no.
ope. nũ. cum ex
iniuncto. cx de
elec.quabłr. iteʒ

de penſionibus

nõ augendis.⁊
ar.ex de iureiu.

tua. itẽ ſuſpectꝰꝰ

de inobediẽtia
iuramẽtũ pᷣſtat
ð obediẽtia ſer/

nãda. ex de ma.

⁊ obe. cũ eccle/
ſijs.i fi. nec ob.
2ꝛium. e ðma.
⁊Tobe. legebat ·
ꝛ ibi loquit de
iam ꝓmoto ⁊n
ſuſpecto.
d & Träſgreſ⸗

ſoꝛes. hic hẽs

ꝙ clericuſ ſe po
Tc obligare ſbᷣ
pena ſpũali z
pecuniaria.ad
ſpiritualẽ penã
ſe põt obligare
ſcʒ ad penã de-
poſitionis vel
anathematl: vt
i.q.vij.quotiẽs
de ↄſe · di · ij. ego
berẽgarius. ex
de elec. cũ dile⸗
ctus.ĩ fi·ſil ad
pecuniaria pe/
nam ſe põt obli
gare. xxj.q.v. ſi

quis cniuſlibet.

E de arbi.cum

dilecti. Sʒ nun

quid pena ſolu
ta poteſt agi ad
obedientia vel
ad id qð ꝓmilſ-
ſum ẽ ſub pena
vel an ſufficit
tm pena eẽ ↄtẽ/

tũ.de hoc dic vt
notaui. xxv.·q.

ij.quecunq;.⁊?
9.binc etiam.
e Piſcopꝰ.
codicem.
Cõſueuit queri

an quilibet iſto

rũ epoꝝ oꝛdiet
epᷣm ⁊ an appo
ſitio libꝛi ſit de
ſubſtatia cõſe⸗
crationis.⁊ põt
dici ꝙ nullꝰ ſo⸗
lus euʒ oꝛdinat
ſz quilibet eoꝝ
ↄſecrat eũ quia

ↄſecrare ẽ cũ alio ſacrare:vt.xxiiij.q.i.pudenda.ſicut plures ferũt trabeʒ

eneralis queſtio.ff. de queſti.l.i.S.qui queſtionẽ᷑.
Auã placiti · i. pacti.
Annotatione.i.ſcriptura.
c ¶ Vt fidẽ.no.ꝙ quilibet clericus

q̃; placiti ſui annotationeꝰ ꝓmittat:vt
fidẽe᷑ catholicã ſyncera coꝛdis ↄtritio
ne ac deuotione cuſtodiẽs iuſte ⁊ pie
viuere debeat:⁊i nullis operibꝰ ſuis
canõicis regulis ↄtradicat atqʒ vt de
bitũ ꝑoĩa honoꝛẽ atqʒ obſequij reue⸗
rentiã peminẽti ſibi vnuſquiſqʒ depẽ
dat:iuxta illud pape leonis edictum.
Qui ſe ſcit aliqbus eſſe pᷣpoſitum:nõ

moleſte ferat aliquẽ ſibi eſſe pꝛelatuʒ

ſʒ obedientiã quã exigit etiã ipſe depẽ
dat:pena tñ iuxta eccliaſtice ↄſuetudi
nis moꝛẽ ⁊ placitis taliũ inferenda ⁊
ab his qui trãſgreſſoꝛesꝰ fuerint ꝑſol⸗
uenda eſt. & De hinc diſponit qua
liter eccliaſtica officia oꝛdinent᷑.
Qualiter oꝛdinetur epiſcopus.
Piſcopus cũ oꝛdinat᷑: duo epᷣi
imponãt manus ⁊ teneãt euãge⸗
lioꝝ codicẽ ſuꝑ caput ⁊ verticẽ eius.

4 vno ſuꝑ eù fundente benedictioneʒ

reliqui oẽs epᷣiqui adſunt manibus
ſuis caput eius tangit.
MNualiter oꝛdinetur pꝛeſpyter.

D Reſbyter cũ oꝛdinat᷑:epᷣo eũ be

nedicẽte ⁊ manũ ſuꝑ caput eius
tenente etiã oẽs pꝛeſbyteri qui pñtes
ſunt manus ſuas iuxta manus epᷣi ſu⸗
per caput illius teneãt. Sicut aũt
in die ſue oꝛdinationis ſacerdos oꝛa⸗
rio vtroqʒ humero ambit᷑: ita tꝑe ↄſe

crationis eodẽ oꝛario dʒ vti inſtater.

¶Ende in bꝛacharẽſi ↄci. legitur.

Quod quiſqʒ accepit tꝑe ↄſeci atiõis

„

ferat tempoꝛe oblationis.

Ccleſiaſtica inſtitutione pᷣfixum

nouimus vt oĩs ſacerdos cum oꝛ

dinat᷑ oꝛarioꝰvtroqʒ humero ambiat᷑

ſcz vt qui imperturbatus pcipitur ꝑſi
ſtere inter ꝓſpera ⁊ aduerſa virtutuʒ
ſemꝑ oꝛnamento vtroqʒ circũſeptus
appareat humero:qua ergo rõne tꝑe
ſacrificij nõ aſſumit qð ſe in ſacramen

to accepiſſe nõ dubitat:ꝓinde modis

oĩbns ↄuenit:vt qð quiſqʒ ꝑcepit i cõ

ſecratione honoꝛis hoc retineat etiaʒ

in oblatione vel ꝑceptione ſue ſalutis
ſcʒ vt cũ ſacerdos ad ſolẽnia miſſarũ
accedit aut per ſe deo ſacriſiciũ obla⸗

turus aut ſacramẽtũ coꝛpoꝛisꝰ⁊ ſagui
nis dũi noſtri ieſu xpᷣi ſũpturus nõ alr

Fora lo vtroqʒ humero circũſeptꝰ
aurpe oꝛdinatiõis ſue dignoſcit᷑ ↄſe
cratuſ:ita vt de vno eodemqʒ oꝛario
ceruicẽ pariter ⁊ vtrũqʒ hũeꝝ pᷣmẽs
ſignũ in ſuo paret pectoꝛe crucis:ſiqͥſ
aüt alite egeri excõicatiõi debite ſub
iacebit. Dalmaticis aut nec epᷣis

nec diaconibus abſq; aplica licentia
Vti bmitt .„C. n greg. egre. eßo frãa
coꝝ.Abſiqʒ aplica ſccha dalmaticis
neè epis nec diaconibus vti licet.

Ommunis filius diaconus pe⸗
trus nobis innotuit:qꝙ fraterni⸗
tas veſtra tpe vtẽdi q hic fuit popoſcit
vt ſibi ⁊ archidiacono ſuo dalmaticiſ
licẽtiã pꝛeberemus.Sʒ qꝛ hoiuʒ ſuo⸗

ſuo pᷣlato pᷣ̃ſtabit obedientiam 4. f.

2

ſit de ſubſtantia ↄſecrationis.
Reſbyter.nihil notatur.

rum infirmitatelcõpulſus feſtinanter
abſceſſit vt nec ipſe meroꝛ icumbens
diutius vt dignu erat ⁊ res deſidera⸗
ta poſcebat: ſineret ꝑmanere ⁊ nos
in multis iplicatos vt eccliaſtice rõniſ
E:ↄſideratio nouũꝰ hoc incõſulte ſu
bito indulgere ñ ꝑmitteret iccirco rei
oſtulate ꝓlongatus ẽ effectus. Nũc
vo charitatis tue bona reuocãtes ad
animũ huius auẽctis noſtre ſerie peti⸗
ta ↄcedimus atqʒ te ⁊ archidiaconuʒ
tuũ dalmaticaꝝ vſu decoꝛãdos eẽ cõ
ceſſimꝰ eaſdẽqʒ dalmaticas dilectiſſi
mo filio noſtro cyriaco abbate defe⸗
rente trãſmiſimus.
Dualiter oꝛdinetur diaconns.
Jaconus dum oꝛdinatur ſolus
epᷣsꝰ qui eũ benedicit manus ſu
per caput eius ponat:qꝛ nõ ad ſacer⸗
dotiũ ſed ad miniſterium cõſecratur.
Queritur aũt an poſt benedictio
nẽ manus pᷣſbyteroꝝ ⁊ diaconoꝛum
chꝛiſma liquoꝛe debeãt ꝑũgi. De
his ita ſcribit nicho⸗ pagaul⸗ ho ar
chiepᷣo butiriceñ. ec pꝛeſbyteris
nec diaconibus in cõſecratione chꝛi⸗

ſmate manus perungere licet.

) Reterea ſciſcitaris vtrũ ſolis pꝛe
ſpyteris an etiã diaconibus vᷣbe

ant cũ oꝛdinant᷑ manus chꝛiſmat᷑ liqᷣ/

re perungi:qð in ſcã ro.ec.cui aucto⸗
re deo ſeruimus de neutris agit᷑.Sed
qð ſit a noue legis miſtris actuʒ:nuſq;
niſi nos fallatꝰ obliuio legimus:ergo

ad bti innocẽtij pape canonica decre

ta ſanctitatẽ tuã traſmittimus ⁊ q tibi

ſint in ↄſecrationibus ⁊ oꝛdinibus ob

ſeruanda pᷣncipia paginę ad decẽtiuʒ
eugubinũ epᷣm emiſſete affatim edo⸗
floꝛentino ep̃is diſcretã ad cognitionẽ
veſtri examinis gabꝛeneñ.diacõi rela
tu ꝑuenit de quibuſdã ecclie ipſius qͥ
rũ vnus ad pᷣſbyterij duo ad leuitarũ
miniſteria ↄſecrarent:epᷣs eoꝝ oculo⸗

cebunt. Dales
T? epla ſimplicij Pape ſeuero
9

ruʒ doloꝛe detentus fertur manũ ſuã
ſuꝑ eos tm̃ poſuiſſe ⁊ pᷣbyteꝝ quẽda

illis ð eccleſiaſticũ oꝛdinẽ benedictio⸗
nẽ dediſſe.qͥ ꝓpter tantaʒ pᷣſumptiõis
audaciã poterat accunſatus iiudicio pᷣ⸗
ſenti dãnari:ſi adhuc in coꝛpoꝛe poſi

tus:nõ fuiſſet moꝛtis vocatione pꝛeunẽ

tus ſʒ qꝛ ille examini diuino relictus ẽ
humano iudicio accuſari nõ põt:hi qͥ
ſi nn unt ⁊ ab eo nõ ↄſecrationis titulũ
ſed ignominie potius eulogiũ accepe
runt:ne ſibi licentiãtalis vſurpatio fa
ciat:decernimus vt gradus ſacerdo⸗
talis ⁊ leuitici oꝛdinis quẽ ꝑuerſe ade

pti ſũt depoſui equo iudicio amittant
tales.n.merito iudicati ſũt remouẽdi

qꝛ pꝛaue inuẽti ſũt ↄſtituti.Itẽ qri
tur an eoꝝ oꝛdinatio ſit rata hñda. qͥ⸗

bus ep̃s oculoꝝ lãguoꝛe ipeditus ma
nus iponit ⁊ pᷣſbr̃ ſuꝑ eosorationẽ di
cit ¶. De his ita ſtatutũ ẽ in ↄci.tole.

3 nullus pꝑ ſe.ff.ad le. acquil.ita vulneratus.

2 ⁶

Fi.no aüt credo ꝙ liber

g Q Ccleſiaſtica.
aoꝛario.i.ſtola.
b Coꝛpis No. q
ĩ ĩ egritudie ſumit ſa
cerdos cuchariſtiam
itcſabit ſtola vtrü
i Pe erics ſ ſacer
os legit euãgeliũ nũ
quid vtet᷑ ſtola ſᷣm ꝙ;
diaconus ar. ꝙ ſic. vt
xciij.diſ.pᷣcipimus.⁊
xciiij.di·c.i.⁊.ij.potiꝰ
credo ſequendã ↄſue
tudinem:vt.xij.d.ſcit
maximc de his qꝗ bꝛe-
uiter ſũt edicta.ff.de
ven.inſpi.l.i. S. vlti.
k αKDmmünis fili
uu.s. lle diaconꝰ.
1 Suon no. / ꝑpꝑ ĩ
irmitatẽ ſuoꝝ pᷣt ali⸗
gs ſe excuſar ſiẽ ꝑꝑ ti
moꝛẽ ſuoꝝ:vt ex ð ap.
ex ꝑte.itẽ no.ꝙ ꝑꝑ in/
tẽperiẽ loci aliquis ex
cuſat᷑: vt hic.⁊?. xxiiij
d.qꝛũda.ar. .ex ð do.
⁊ cõ.cũ dilecti.ĩ fi.io.
m ¶.“ Houũ. no. ꝙ ea
q̃ de nouo petũt᷑ nõ ſi
ne magna deliberati⸗
one ↄcedunt᷑:vt hic.?
xvj.q.i.in parrochia.
maxime a ro.ec.q̃ oĩa
cuũ magna maturita/
te ſolet racrere dt .
xiiij.q.iij.aplice.qꝛ ĩ ĩ
bᷣnouiſ ſtlruecii⸗ eui
dẽſ dʒ eẽ vtilitas:yt.ff
ðdooſti.pꝛin.in rebꝰ.ho
die vᷣo diaconi indiſti
cte vtunt̃ dalmatica:
vt.xj.q.iij.epᷣs aut pᷣ/
ſbyter.lxxvj.di.de ie/
iuuio.
n aconus oꝛ/
0 inatur ſolus
epiſcopus. ſacerdoti
aũt omnes imponũt
manus oẽs pꝛeſbyte
ri aſtãtes: vt.s.eO.p⸗
ſbyter.

0 KReterea.chꝛiſ⸗

matis. M0O ſan?
ſacerdotis inungitur
oleo: inungit ⁊ bꝛa⸗/
chium ſiue humerus
pꝛincipis.ſʒ ⁊ manꝰ ⁊
caput epᷣi inungitur
chꝛiſmate:vt er̃ de ſa
era vnctione.cũ veniſ
ſet. in fi.ðꝛium hic ſi⸗
gnat᷑.xyj .q.i.S. ecce.

ſufficienter. vbi dicit

ꝙ; manus epᷣi ↄſecrã⸗
iur. ſed veꝝ eſt ꝙ cõ⸗
ſecrant᷑ oleo:ſed non
chꝛiſmate: vt dixi. ſi

gutẽ aliquis eſt vnctꝰ

oleo ꝓ chꝛiſmate vel
ecõuerſo. nihilominꝰ
oꝛdinatus ẽ:ſʒ ſupple
ri dʒ id qð omiſſũ eſt:
vt e de ſacra.nõ ite-
ran.paſtoꝛalis.

p CFallat. non ergo

papa hʒ oia iura ĩ pe

ctoꝛe ſuo:vnde etiã vꝛꝰ

banus dicit ꝙ nõ re⸗
c⁊sb 4

perit phibitum quin vir ⁊ vxoꝛ ſimul poſſũt ſuſcipere pueꝝ:vt.xxx.q.iiij.

„„.

ꝙ aũt.⁊ tñ anteceſſoꝛ eius leo illud ꝓhibuerat.de con.di.iiij.nõ plures.⁊
boc ↄcedo.qð aũt dicit᷑ ꝙ papa hʒ ola iura ĩ pectoꝛe ſuo: vt. C. de teſti. om
nium. veꝝ ẽ per interpꝛetationẽ: qꝛ oĩa interpꝛetari põt:nã ⁊ qũq; impedi
tur minoꝛi intelligẽtia:vt ex de cen. cum inſtantia.

im tis. ſʒ hoc veꝝ ẽ
Donunaa un de ieioeloe
poſuſſe⸗ hie ⸗ e i. Wi; dinibus vel dic
babes ꝙ duo iperfe⸗· Et oꝛdinatoꝛ oꝛdinatus dãnationis teri offici ſuſcipere cantandi dicente Gpit alſigna⸗
cta ſacrameta nõ oſi ſbeat penã cum epiſcopus manũ im ſibi pꝛeſbytero: vide vt qd oꝛe cantal tre titulũ ſj non
fuut vnü pfectiun: it 7 alius oꝛationẽ dicit orge credas quod coꝛde credide⸗ curã aiarum. ſi
hoc ideo qꝛ ſacramẽ/ Ponit ⁊ alius oꝛatione dicit. Clericiꝰ co gian
ta ſunt vnitatis.de cõ Uoꝛundã dlericõꝝ:dũ vnus ad ris operibus cõpleas. i gnat vꝛiũ. xxv.
ſecra. di.ij. qꝛ paſſus pꝛeſbr̃m duo ad leuitaꝝ miſte⸗ mã nutrire ꝓhibentur:quoꝝ caput de di . plectis. ibi di
ecr. di. . qꝛ paſiusg pꝛeſbrm du * 25 ¹ HeII edebz fcoſano
⁊ vnitas diuiſionẽ nõ riũſacrarent᷑ ep̃s oculoꝝ doloꝛe detẽ be in modũ ſpere raſum eſſe debzʒ. e Ataric
recipit. xxiiij· .i. logi tus fertur manũu ſuã ſuper eos impo⸗ Vngde anicius papa. H
14 Kac m ſacromnet⸗ ſuiſſeꝰ tm:⁊ pᷣſbyter quidaʒ illis còtra Elerici comam nutrire ꝓhibentur. Aluchperu eſte
abrini e enchareccleſiaſticoꝛdinẽ benedictionez de Rohibete fratres ꝑ vniuerſasre ſolenl oꝛdine.
ert ſid. diſſe:ſʒ qꝛ iam ille examini diuino reli gionũ veſtrarum eccleſias vt cle⸗ p. Clerici. dʒ
certa foꝛma deſidera en . Nol on matt Qle
tur ꝙ duo iperſecta ñ ctus humano iudicio accuſari nõ pot rici iuxta apoſtolũ comamn 1 par n magni
faciut vnũ perſectuʒ. hi qui ſuꝑſunt gradũ ſacerdotij vel le ant:ſed deſuper caput in modum ſpe nudo coꝛone e
idẽ eſt in excuſatione uitici oꝛdinis quẽ peruerſe adepti ſit reradant: ¶. Item ex ocilio agaten. nonu uerſiois
mtoꝝ ꝙ due imperte amittãt ¶ Ex cõci. carthagi. iij. Hecodem. rer emmn vile⸗
ctc cxcuſatiocs nõ fe OQualiter ſubdliaconns oꝛdinetur. Lerici qui comã nutriut ab aꝛchi⸗ cthei pte deciſs.
Cuuenumatchintete Abdiaconusꝰcũ oꝛdinatur:quia ſiacono etiã ſi noluerint inuiti deton q Rohibe⸗
ri.l.i. idẽ eſt in ſtipu⸗ manus'ipoſitionẽ nõ accipit pa⸗ deantur veſtimenta etiã vel calciamẽ rt. iuxte
latione qꝛ illa nõ diui tenã de manu ep̃i accipiat vacuã ⁊ ca ta eis niſi que religionex deceant vti in epiſtola ad
dit᷑.ff.de ver.ob.l.i.⁊ licẽ vacuũ:de manu vero archidiaco aut habere nõ liceat. Item grego. coꝛinthios dici
l. otingimus. ſʒ ſacra⸗ ni accipiat vꝛceolũ cuʒ aqua manili ⁊ Seeodem. mrvir icomg
mẽtũ ſolenitatis vt in manutergiũ. Qualr acholitoꝛdinef. Iquis ex clericis relaxauerit co⸗ Lutren lenn
ilia bene diunlii Eolitus cum oꝛdiat᷑ ab epiſcoꝝ mam ſit anathema’. Quibus veſti·ẽ mz nutrit glia
unt min herſeenz. vt po quidẽ doceat᷑ quali in officio bus monialis ſit induta cũ ↄſecratur. entec.
vij. q. i. nibil. ſuo agere debeat:ſʒ ab archidiacono Anctimonialis: virgo cũ ad ↄſe ¶ Spere. ſ.
bMõ põt.· qꝛ crimi accipiat ceroferariũs cũ cereo vt ſciaat crationem ſuo epooffertur:in ta xij q·i.duo.
na moꝛte extingunnt ſe ad accendẽdaꝰ eccleſie luminaria libus veſtibus applicetur: qualibus sKertci g
T nullus poſt moꝛtem mancipari.accipiata vꝛceolũ vacuũ ſemper vſura eſt ꝓfeſſioni ⁊ ſanctimo coma. Et

põt accuſari:vt.xxiiij

il.TNe Bonns es guinis xpi. Qualr exoꝛciſta oꝛdinet. veſiimenta altaris mulieres deo de, cra de vien bo.
tẽ nibi ↄſci.l.vl.x.xxx/ Xoꝛciſta cuʒ oꝛdinat᷑ accipiat de dicate ↄtingere ⁊ incenſum circa alta xxxij. di. placu⸗
iij .q· ij. admonere. ni Amannu eßi libellu ĩ quo ſcripti ſüt ria deferre ꝓhibentur. ¶Ange ſo⸗ it.ſz illud poteſt
ſi in crimine hereſis: exoꝛciſmi dicente ſibi ep̃o:accipe ⁊ cõ ther papa omnibus epiſcopis italie. intelligi ſi vult
vt. xxiiij.q.ij.ſane.yel menda memoꝛie ⁊ habeto poteſtateʒ Aeſtimẽta altaris ⁊ vaſa ſacrata mu⸗ gaudere pꝛiui/
ſi aligs hereticos iſti ſiponẽdi manus ſuper energuminũ ſi lieres tangere pꝛobibentur. legio clericali.
ruit bercces: vte de ue baptizatum ſiue cathecuminum. M Acratas deo feminas vel mona als ſeculyt. x⸗
ereti.ſiquis ep̃s. vel OQualiter ꝛ0:di as'ſecra vaſa vel ſacrar I xxiiij.di.ꝗſꝗs.
ſi in notoꝛiocrimie ⸗ Qualiter lectoꝛ oꝛdinetur. chas' ſacra vaſa vel ſacratas pa Jo. Ego dicos
ceſſit:vt.lxxxviij.diſ. Ectoꝛ cum oꝛdinatur:faciat deil las penes vos contingere ⁊ incenſu ericus ↄiu⸗
neq; ꝓut ↄſueuit noo lo verbũ epᷣs ad plebẽ indicans circa altaria deferre perlatum eſt ad gatus nõ poteſt
tari.xxiiij .q.ij.ĩ ſumn- eiuſdem fidem ac vitã atqʒ ingenium apoſtolicam ſedem:que omnia repꝛe gaudere pᷣuile⸗
ma poſt hoc ſpectanteꝰ plebe tradat ei co hennione plena eſſe ⁊ vituperatione gio clericali.nec

¶ AKmittãt.⁊ tñ nũ/
ꝙ eũ receperũt.⁊ ita
aligs dr amittere qð

ad ſuggerendũu vinũ in euchariſtia ſã

dicẽ in quo lecturus eſt dicẽs. Accipe
q eſto relatoꝛ verbi dei: habiturꝰ ſi fi⸗

Salmiſta.ſola.de abbatibus nõ dubitat᷑ Z coꝛepᷣis ꝗn mino⸗

0 abbatibus nõ dubitat coꝛebis an mino
D res oꝛdines ↄferãt:vt.j.lxix.di.qm.ſłr epᷣus qui renũciauit

epᷣatui.cx ð eo qui renũepiſ.requiſiuit.ſʒ qualr ſacerdotes ↄſcrant
oꝛdinẽ cũ oꝛdinari nemo poſſit ſine titulo:vt.lxx.di.c.i.⁊ ſolus epi
ſcopus ↄfert titulũ:vt.xyvj.· vij .c.nullus.⁊ extra de offi archi. cũ ſa

nie aptis. UMaſa quoqʒ ſacrata ⁊

nulli recte ſapientum dubiuʒ eſt: qua
pꝛopter huius ſancte ſedis auctoꝛita⸗

vxoꝛati: vt ex/

dz ferre tõſurã
cũ hoc faceret
in vituperiũ oꝛ

nunq babuit: vt. v. q. deliter ⁊ vtiliter impleneris offĩ tuũ te hec omnia vobis reſecare funditꝰ dinis cleriealis
vj. qꝛ. xxiij.q·iiij. guni ⸗ partẽ ci eis qui verbũ dei miniſtraue qᷓ citius poteritis cenſemus: ⁊ ne pe⸗ pt er de cleri. cõ
liſari. runt. Qualr boſtiarius oꝛdinetur. ſtis hec latius diuulgetur:per omnes iu.c. ioãnes. b.
d Abdiaconꝰ. ab QOſtiarius cũ oꝛdinat᷑ poſtꝗ ab pꝛonuincias abſtergi citiſſme manda- teεν Religionẽ.
, boc loco vſc; ad P archidiacono inſtructus fuerit q mus. ¶ Item ex ↄcilio laodiceñ.iiij. aliogꝗn pdit pꝛi
finẽ diſtinctiõis bon liter in domo dei debeat ↄuerſari:ad Sacrarium ſubdiaconibus mgreck nilegiũ clerica⸗
caſũ ; littera plana fſuggeſtionẽ archidiacõi tradat eiepi T non licet. leer de en. ex.
el. Quia manus coõ ſcopus clauessccclie de altario dics T.2 On opoꝛtet ſubdiacones li- in audientia.
ſecratoꝛiã ſʒ oꝛdina/ . ed. ſrodditnr . . . habitu clerico⸗
Honl accipu.. ei:ſic age ſic viue quaſi redditurꝰ deo centiam habere in ſacrarium ſiue ſe⸗ rũ plene habes
ſ¶Impoſitionẽ. ve⸗ rationẽ ꝓ his rebus que his clanibus cretariumꝰ quod greci diaconiumap xxj. q.iiij.ĩ ſũma
rũ ꝙ nõ iponif manꝰ recludunt᷑. Qualr pſalmiſta oꝛdine᷑. pellantingredi ⁊ contingere vaſa do u ¶ J quis co
ſuꝑ caput ſubdiacõi ſi Salmiſta.i.cantoꝛ põt abſqʒ ſci minica. E⸗ Item de eodem. G mã vl bar
ent diaconi vel ſacer⸗ P entia epiſcopi ſolaꝰiuſſone pᷣiby BSe eogem b ã: vt e de vi.
dotis ſʒ ĩponit᷑ manꝰ ⁊ hone.clerico.
ſup ipſũ ſᷣm ꝙ impo/ c. vli.
ſitio manus idem eſt ł “ x ¶Sit ana⸗
ꝙ oꝛdinatio.⁊ ſic nõ ob.ↄtrarium.lxix.di.qm.vbi dicit᷑ ꝙ etiaʒ lectoꝛi ma thema.videtur ergo ꝙᷓ oĩs apoſtata ſit excõmunicatus:vt extra de
nus imponitur.

baſte cC.i.⁊ mfaniis cſl üf iiij ſus a ſuo.vj.q.i.infames.qð nõ
ↄcedo.⁊ expone ſit.i.fiat.nã monachus in õt recipere oꝛ
hLAd accc̃dẽda.ñ ĩ lapadibꝰ.ſʒ cũ legit᷑ enãgeliũ.vt.xxj.di.cleros. 3ünétgfratte de tempo.oꝛdi.ex parte.⁊ nndHaſe oe vrncpe debz
Vrceolũ. ad vinũ. k. Euchariſtiã.i. calicem. pꝛiuſq; ſuſpendatur: vt extra de ſen.ex.ſacro.
1 Xoꝛciſta.ſuꝑenerguminuʒ. Energumini dicunt᷑ lunatici æ obſeſſi aq y Anctimonialis.ſemꝑ etiã in lecto ⁊ in infirmitate.vt.xxj.qi.
demonibus. ab en qð eſt in ⁊ erge qð ẽ laboꝛ:⁊ mene qð ẽ defectus. . S vidua.
Ectoꝛ.ſpectãte.lxvij.di.reliq.ð.ibi dr ꝙ epᷣs minoꝛes oꝛdines pot ʒ Ecratas. vel monachas nõ ſacratas. ſacratas.ſ.coꝛpoꝛalia.
Adterreiſub teſtimonio triũ.ſʒ hic loquit᷑ de ignotis. 2 tEt ne peſtis fic.S.viij.di.mala.
di c. in fi. “JMVZMW rxrx . ('Sisaconiũ. appellar altare: qꝛ ibi diaconꝰmiſtrat ſacerdoti

9 Cholitus.ceroferarium.i candelabꝝ.

1.
nit
nt
gl
ſa
xé
0
die
na⸗
on
nſ

oil

ex/
ho⸗
cn.
gc⸗

ieſt

zut
iui⸗
gli.
.lx⸗
go⸗
dico
i⸗
leſt
le⸗
r
et
0
lis

b.
ſe.

n
.

15
(0/
bes
100
ber

⸗

Di. „XXIII. 2i

donbus ⁊ reliquis:an ſine examinati⸗
one ſint ꝓmouendi ad oꝛdinẽ.Se

bus qni oꝛdinandoꝝ vitam genus pa

triam? etatẽ inſtitutionem locum vbi

D niſtrum.i. ſubdiaco num. vt. xlvij.di. de petro. xciiij.di.valde.extra depꝛeſum. mandata. “
b RA. Berelinquere.ſʒ ↄſumere debet eas cum alijs miniſtris: q· ielſbyteri. ciuitatis. carẽtis epo.ſʒ nõne vocante ſede epᷣali capitu⸗
yvt ð con.diſtin.ij.tribus. HM lü potuit dare inueſtiturã:vt er᷑ de here:ad abolendꝗ.= e de electi.
Vlier docere nõ pꝛeſumat.Hoc.n.eſt ſacerdotale officiũ: vt qꝛ diligentia. e. ꝙ inueſtitura tm ad epos ſpectat: vt. xvj.q. vij.nullus.ẽ
xyj.q.i. adijcimus.idẽ plenius habes.xxxiij.qiv.mulierẽ. bodie expᷣſſum.cx ne ſe.va.illa.vbi dicit᷑ ꝙ copitulũn ſupplet defectũ epi
d Laicꝰ. ar. in collationibus vᷣbẽ⸗
templarios ⁊ darum. vl die ꝙ capi
po pitala ios: Iniſtrux nõ opoꝛtet vti oꝛaris papa celeſtino epo. Ad miniſteriũ ali culũ iſt diaconũ 15
ſed illinõ dieun A2 nec hoſtias derelinquerer. cuius ecchie clerici eiuſdẽ ꝓmoueant. Evaahla vecklaſttec
Wlleig ht WItem. Decodem. PD Reſbyteri diacones ⁊ vniuerſi res a capitulo aliena
xij.q· j. duo. l On opoꝛtet lectoꝛes aut hoſti⸗ clerici ſtomeñ.ciuitatiſpetitoꝛio rinon poſſunt.ſe. va.
ipi bñt hoc ex arios aut pſalmiſtas oꝛarijſ vti nobis ſuggeſſere poꝛꝛecto in ecclia bii vt. xij. q.ij. ſiqua de re
generali pꝛiuile 1 ſic legere aut pſallere. ¶ Iteʒ ex cõ martyris eleutherij epiſcopi:que ĩ ſu bus.c.lxxj di. frater⸗
. .. cilio cartha.iiij. ulier iñ cõnenin pꝛadicta ciuitatis parrochia ꝓbat᷑ eẽ ninte⸗n wold: E alic
e Pꝛeſetid. viros docere nõpermittitur. ↄſtructa:pꝛeſbyteꝝ qui ↄoſtitutꝰfuerat telvi i aipepin⸗
mr ne Alier qᷓuiſ docta ⁊ ſcĩ viros ĩ A öfeciſſe atqʒi eiꝰlocũ iulianũ diaconẽ gqnarend peicha we
enij pꝛedicabit uẽtu docere nõpᷣſumar..laicus ipſius ecclie pꝛo celebꝛitate ipſius loli abarchiepo: ſoꝛte qꝛ
quis niſ mitta aut pntibusꝰ clericis niſi ipſis rogãti⸗ qptotius debere oꝛdinari.⁊ ideo fra⸗ ecclia erat exẽpta. itẽ
tur. extra de he bus docere nõ audeat. Itez ex cõ ter chariſſime ſi de eius vita vel moꝛi quare nõ petebãt hoc
re. ad abolẽda. cilio agatheñ. MOiniſtris nõ ſacratis bus nihil eſt qʒ ↄtra canonum veniat 3 kicinis epis:vt. lxv.
2. c. cũ ex iücto vaſa dnica ↄtingere non licet. ſtatuta: ſupꝛaſcriptũ pꝛeſbyterij ho⸗ ecre nnte no⸗
fYI r Ol⸗ I Mn opoꝛtet inſacratos mini / noꝛc decoꝛabis: ſciturus viſitatoꝛis te ad papa vibus omnl.
idẽ nõ ſacros. .I ſtros licentia habere in ſacraria noie nõ cardinalis creaſſe pontificis iſis medijs ſicut ad eũ
g On lice/ um qʒð greci diaconiũ appellant ingre pariter etia ⁊ feliciſſimũ diaconem appellat omiſſi is me⸗
D at poꝛta⸗ di ⁊ ↄtingere vaſa dñica. ¶ Item ex eius eccleſie miniſteriũ ſi ↄuerſatio eiꝰ dijs vel capitulũ ipſũ
re. in ꝓceſſione ↄcilio bꝛacareñ.i.Cuilibet ex lectoꝛi⸗ fuerit ꝓbabilis ſubꝛogabis: vt locus elegit ⁊ petijt a papa
⁊ vocat hec va⸗ us vaſa ſacra altaris poꝛtare ñ licet ꝓceſſionis celeberrimus ad miniſteri aernanione. n ſden
ſa ſoerg vbiai LE liceat cuilibet ex lectoꝛibus oꝛũ ↄſecrationẽ nec ſacerdote indige⸗, mabot gere ofir⸗
bn lico, . A ſacra altaris vaſa poꝛtare' ne. at nec miniſtror. . Itẽ exzci. laodi⸗ r Srus. ſemp
Hat.i ſecre alijs niſi his qui ab epᷣo fuerint ſubdia cenſi. Metropoliianoꝝ ? epoꝑ exa Pocécſt expaamsadug
tario.hic ſecre- coni oꝛdinati. ¶. Item e dcilio mar mine pmoueantur ceteri epiſcopi. ne ꝓiure poſſit hoc ꝭ
tariũ dicit lo tini pape. De eodem vt łrici coms ONiſcopi iudicio metropolitano poſterum ſibi vẽdica⸗
in quo ſacra va non nutriant. rũ ⁊ eoꝝ epoꝝ qui circucirca ſũt e vreviſa potiſices
ſedenani r⸗ T u ligent cnlliermenineri Seanean dl Erchaſtie⸗ rigte ii, 6l. Lrraflec. Aar
oz. vbi dicit ꝗ gere niſ ſubdiacono aut acholito iſe videlicet qͥ plurimoꝰtꝑ 3 ob⸗ ginaſſe illi.
ſubdiaconi ſe⸗ cretarioꝰ vaſa dñica:nec opoꝛtet cleri verbo fidei qᷓ recte ↄuerſatiõis exem2 tMec miniſtro.
cretariũ ĩgredi cos comã nutrire ⁊ ſic miniſtrare:ſed plo. Qum itaqʒ ſine examinatiõe tſta q̃libet eccleſia ha⸗
nõ debẽt. attonſo capite auribus patentibus: · nullus ſit oꝛdinandus quẽadmodũ æ bebit ſacerdotẽ? dia⸗
Poͤſns vel ſim aaron thalarẽ veſtem induere vt quo tẽpoꝛe ſacerdotũ ⁊ ceteroꝝ iĩfra⸗ conẽ.alibi dicit᷑ ꝙ ha
a paranym ſt in habitu oꝛnato. Qualier ſpöo⸗ ſriptor examinatio debeat fieri ↄſi⸗ bebit duos ſacerdo⸗
dbigi haleti ſus ⁊ ſponſa ſunt benedicẽdi. derandũ eſt. ¶ He bis in ↄci au 5 Rrg rir. illud. æ cx
2 Reune vana⸗ R õ cũ benedicen⸗ reniſita legitur. Nui oꝛdlinandi ſunt ereneann
nymphe quaſi dliſunt a ſacerdote:a parentibus feria.iiij. cxaminatione couemant. rimo. tales eniʒ
parentes nym⸗ nis vel a paranymphis'offerãt᷑: que C Mando epᷣus oꝛdinationẽ face preferendi ſũt alijs ĩ
pham. cũ benedictionẽ acceperint:eadeʒ no re diſponit:oẽs qui ad ſacrũ mi oꝛdine ⁊ in dignitate:
k ¶ In virgini cte ꝓ reuerentia ipſius benedlicrionis niſterium accedere voluerit feria.iiij. vt. xj. di. c. ſtatuimus
. der alidi diei in virginitatet permaneãt. Mugeter ante ipſã oꝛdinationẽ vocãdi ſunt ad die ſarcer
norvr. x g. Pusteaminadus. Wi. NHHI Ciuitalem vna cu pꝛeſpyteris qui os ? C). Tando ſace
v. aliter. F intel Aaliter ipſe ſimul cu reliis repꝛeſentare debẽt ⁊ tũc epᷣus a latere videt cofftei farchi
ligo ⁊ ill ⁊ iſtð infra ipſu ↄſtitutis ſitoꝛdinã ſuo eligere debet ſacerdotes? ⁊ alios diacõi:⁊ repñtare ab
eẽ ↄſiliũ. dus bꝛeuiter monſtratũ eſt. pꝛudentes viros gnaros diuine legis bates oꝛdinandos =
14, Va nũe aũt videndũ ẽ de ſacer erercitatos in eccleſiaſticis ſanctioni⸗ abbatiſſas in ſede po

nere:vt ex de offi. ar⸗
chidi.vt noſtrũ.⁊ eſt

in bac kagere bis ita ſcribit paulus ad timoth. a ecucati ſunt: ſi ſint bene litterati:ſi inꝰ Bedpor.
de examinatio⸗ nNus nemini cito ipoſueris ⁊ nihil ſie ſtructiin lege dei ante omnia diligen⸗ ꝙ ſi archidia. dʒ exa⸗
ne clericoꝝ. pꝛi pᷣiudicio facias in gltera parre ðclinã ter inueſtigent:ſi fidẽ catholicã firmi⸗ minare inſtimẽdũ q;
mo oſtẽdit oẽs do. Ex decres ſilueſtri pape. c. viij. ter teneant ⁊ verbis ſimplicibus aſſe tenet᷑ oꝛdinato ab be
cxaminãdoſ eẽ Allus acholitoꝝ vel ſubdiaco rere queant.ipſi aũt quibus cura com ncficiũ ↄferẽdũ.arg.
Seðdo oſtendtt nox rem ↄſecratam a pᷣipbyrero mittitur cauere debent: ne aut fauoꝛis liiij di.ſi ſeruus. ar.
qualiter æ qu alijs poꝛꝛigat:qꝛ aliud eſt miniſter ali gratia aut cuiuſcunqʒ muneris cupiꝰ Ex de pꝛebẽ. eps. vel il

do ſint exami/

ludẽ qñ epᷣs oꝛdinat

nãdi a quibu) ud aſſiſtens: niſi tm̃ ipſe pporre 93 ditate illecti a vero deuiẽt vt indignu,ʒ iIner pitatione ver
tertio quali pu ei ſacerdos ipoſuerit oꝛe ſuo bñũdiců 2Z minus idoneum ad ſacros gradus qñ repſtans nõéſol⸗
niant qui ſine Item ex ↄcilio cartha zij. . ſuſcipiendos epiſcopi manibus appli uẽdo.
examingtiõe ꝓ Ante ꝓbanonẽ nullus oꝛdinet᷑ clicus cẽt:quod ſi aliter fecerint:⁊ ille qui⸗ p ¶ Porriã. nã ppter
monen. " Allus oꝛdinet᷑ clericus niſi pꝛo digne acceſſerit ab altari remouebi- natiuitatẽ vel patriaʒ
K anug, batus vel examine epᷣoꝝ vel po mr:⁊ illi qui donum ſancti ſpiritus vẽ carius vel vilius emi
n di pulari teſtimonio. ¶ Item gelaſuus ere conati ſunt coꝛam deo iam ↄdẽ⸗ ce nelte det
cio.i.pꝛeceden⸗ J L mancipiũ.
tiiudicio. 3 W Inſtõnẽ᷑. i. titulũ.
/¶¶In alterã. i.i ꝛiã ꝓut ponir.ij. q.iij. notãdũ. ibi pnaricatoꝛ. 2 ¶Inneſtigent.ſed nunqd oꝛdinadi ita rigide ſunteraminandi:oð vide
Pp Gllus.teſtimonio.hic habes ꝙ teſtimoniũ populi eqninalet tur:vt er de pur.ca.ↄſtitutus.⁊ extra deelec.cum in cũctis.ar. .ff.de edi.

examinationi:vñ ſufficit ꝙ clericus oꝛdinãdus habeat ſamã

ti P clericne nac edic.ſi quid venditoꝛ.in pꝛin.vbi dicitur ꝙ nõ ita amare:ſed eũ quodã tẽ⸗
ꝓ ſe.⁊ per hoc etiam patet ꝙ noti nõ ſunt examinãdi:ſed tm ignoti:

peramento accipiendũ eſt vt nõ requiratur nimia ꝑfectio.extra de electi.·

Di.

eum nobis olim. bec aũt tria potiſſime requirenda ſunt etas legitima litte

ratura ſufficiẽs:moꝝ boneſtas:vt er de elec.cũ in cunctis.⁊ ſi nõ fuerit in
bis tribus examinatus deponẽdus eſt: vt ex de elec.nihil eſt.

2
b ᷓAlv.i.ſi nõ ſunt examin

. — —

um populi.

c AWAE cle⸗

ricoꝝ. ſʒ j.xv.

q.vij.c.vlti· ibi dicitur

d/IJquis.ↄfeſſi.Si
metu ꝓbationuʒ
aliquis ↄfitet᷑ crimen
talis habet᷑ ꝓ ↄuicto.

ſeruar qð legitur. xv.

ꝙ ſolus epᷣs honoꝛeʒ
dare põt.ſolus aufer/
re nõ põt. ſ ibi bec di
ctio ſolus nõ excludit
clericos ſuos ſʒ alios
epᷣoſ.adhuc ſignatur
aliud ↄtrariũ.lxvij.d.
reliqui.ſʒ illud loquit
de notis clericis.reꝗ/
rit᷑ oſenſus canoni/⸗

coꝝ in oꝛdinibus cõ⸗

ferendis:vt hic.itẽ in
cauſaꝝ diffinitionibꝰ
vt.xp.q.vij.epᷣs.itẽ in
ↄferendis bñſficijs.ex
de his que fi.a pꝛela.
ſine con.ca.ea noſcit᷑.
xciij.di.legimus.item
in pꝛiuilegijs ↄferen/
dis ⁊ alijs negocijs:
vt ex eo.ti.qto.

ſed ſi ſpõte aliquis cõ
fitet᷑ crimẽ nulla exa/
minatione pꝛecedẽte

q.viij.qui admiſerit.
c.ſiquis pᷣſbyter.⁊ po
nit᷑ hoc verbũ abijciã
tur ipꝛopꝛie.vno mõ

cxponit᷑ tũ ad oꝛdi⸗/

nados:alio mõ qtuʒ

dd oꝛdinatos ⁊ qð di-

cit oꝛdinatũ deijcien/
dũ ſi pꝛius fuerit cri/
minoſus: intelligas ð
m aioꝛi crimine: quia
ſiquis in minoꝛi crimi

ne exiſtẽs oꝛdinari ſe

pmiſerit nõ deponit᷑:

ſed imponit᷑ ei penitẽ

4

tia:vt.lxviij. diſti.c. i.
lxxxij.di.pꝛeſbyter.ex
de renũ. niſi. S. ꝓpter

criminis ↄſcientiã.ꝗ

ergo tꝑe oꝛdinationiſ
ſue tacet crimẽ ſuum:

deponit: vt. l. di. ex pe

nitẽtibus:vel ſigs ſine

examinatiõe ꝓmotꝰ

fuerit:vt.lxxxiiij.diſ.
gſquis.⁊.lxxxj.di.ſiꝗſ
ſine examinatiõe. ſed
pone ꝙ ĩ oibus ſit ido

i
k

neus ꝗ oꝛdinatus eſt

ſine examinatiõe. nü⸗/

quid ꝓpter hoc ſoluʒ

Jã ↄdemnati ſũt.ergo tales ipſo iure ſuſpẽſi. · · . reperiunk.
ati a collateralibus epi vel ꝓbatiꝑ teſtimoni

natiꝰ eccleſiaſtica dignitate carebunt.

Igit᷑ per tres cõtinuos dies diligenter
examinẽtur:⁊ ſic ſabbato qui pꝛobati
ſunt epo repñtentnr. Alsvautẽ ſi⸗
ne clericoꝝ videlicet cõcilio ⁊ populi

teſtimonio nullũ epᷣs oꝛdinare pᷣſumat

Uñ iĩ ↄci.cartha.iiij.legit. Sine cle
ricoꝝ ſi E ↄcilio eps clicos ñ oꝛdinet
Piſcopus ſine ↄcilio clericoꝛuʒꝰ
ſuoꝝ clericos nõ oꝛdinet:ita vt ci
uiũ cõniuentiaʒ ⁊ teſtimoniuʒ querat:
QAueritur quid fieri debeat de hiſ
q ſine examinatiõe ꝓuecti ſũt. ¶ De
his ita legit᷑ in ↄcilio martini pape.
De his qͥ ſine examinatione oꝛdinãt
⁊ poſtea peccata ſua confitentur.
AIuis pꝛeſbyter aut diaconus ſi

ne aliqua examinatione oꝛdinati

unt:aut cũ certe diſcuterent᷑ crimino⸗
ſa peccata ↄfeſſſunt aut poſt oꝛdina⸗
tionẽ ab alijs detecti ſunt:abijciant᷑ ex
clero.ſimiliter vero ⁊ de vniuerſo cle
ricoꝝ oꝛdine ſeruetur.nã hoc ſibi qð
irrepꝛehẽſibile: eſt ſaãcta catholica de⸗
fendat eccleſia. Di. XXV.
Mod nullus ſine examiati⸗
one oꝛdinãdus ſit bꝛeuiter/p
batum ẽ:quid aut ad epᷣm
quid ad vnũquenqʒ inferio
EpPertineat iſidoꝛus iſpaleñ.epᷣs ĩ epi
ſtola ad ludifredũ ſcribit ita dicens.

Quod epiſcopi ceteroꝝx ſit officium
in eccleſig. S
Erlectis ſãctitatis tue litteris gaui

us ſum:ꝙ optatã ſalutẽ tuã eax rela⸗
m cognoui. De his aũt que in ↄſequẽ
tibus inſinuare eloquij tui ſermo ſtu⸗

duit:gratias ago deo:ꝙ ſollicitudineʒ
officij paſtoꝛalis impendis: qualiter

quomodo eccleſiaſtica officia oꝛdi⸗
nentur perquiris.⁊ lʒ omnia pꝛuden⸗

