lo vtiliter ſuadentur:eodeʒ domino in⸗
ſpirante ſuaderi.abſit enim vt quiſquã
catholicus dixerit ꝙ ſuadet ſpiritus ſan
cius non dominum ſuadere:cuʒ ⁊ ipſe
dominus ſit ⁊ inſeparabiliaꝰ ſint opera
trinitatis.dicit enim apoſtolus:de virgi
nibus autem pꝛeceptum domini nõ ha⸗
beo:conſilium autem do:non vt conſili
um hoc alienum exiſtimemuſa domino
cum continuo ſequatur ⁊ dicat:tãquam
miſericoꝛdiam conſecutus a domino vt
fidelis eſſem. ſᷣm ergo deum dat conſili
um fidele in eodẽ ſpũ:de quo ait: puto
autem ꝙ ⁊ ſpum dei habeam. veruz tñ
aliud eſt domini iubentis iperiuʒ: aliud
vero ſerui ſᷣm miſericoꝛdiam charitatis
que illi a domino eſt inſpirata atqʒ do⸗

nata fidele conſilium. aliud enim ibi fa⸗

cere non liceret:hic autem lʒ ita ſaneꝰvt
ipſum licſtum partiʒ quidẽ expediat:ꝑ⸗
tim vero non expediat.expedit enim tũc
quando non ſolum pꝛopter iuſticiam q̃
coꝛam deo eſt permittitur:ſed etiam ho
minibus nullum ex hoc impedimentuʒ
ſalutis infertur: velut cuʒ dat conſilium
non nubendi apoſtolus virginibus:vn
de pꝛeceptum domini ſe non habere te
ſtatur:lʒ aliud facere.i.nuberec minus

continentie bonum tenere in nuptijs ip

ſum quoqʒ; licitum etiam expedit:quo
niam in vetita ⁊ illicita ruituram carnis
infirmitatem ſic excepit honeſtate nubẽ
di vt neminem impediat ad ſalutẽ quã⸗
uis magis expediret magiſq; honeſtum
eſſet ſi virgo conſilium quo pꝛeceptũ eã
non compellit arriperet.tunc autem nõ
expedit id quod licitum eſt: quando per
mittitur quidem ſed vſus ipſius poteſta
tis alijs affert impedimentum ſalutis.ſi
cut eſt:vnde iaʒ diu loquimur:diſceſſio
coniugis fidelis ab infideli quam non/p
hibet dominus pꝛecepto legis:quia co⸗
ram illo iniuſta non eſt:ſed ꝓhibet apo

ſtolus conſilio charitatis:quia infideli⸗

bus affert impedimentum ſalutis nõ ſo
lum quia pernicioſiſſime ſcandaliʒãtur
offenſi:vernm etiam quia cum ĩ alia cõ
iugia ceciderint:viuentibus eis a quibꝰ
Dimittuntur adulterinis? nexibus colli
ati difficile reſoluutur:ideo hic vbi qoð
ʒ non expedit:non poteſtꝰdici dimiſerit
infidelem bene facit.ſi non dimiſerit me
lius facit:ſicut dictuʒ eſt:qui dat nuptui
bene facit. ⁊ qui non dat nuptui melius
facit:quia illud nõ ſolum ſed vtrũqʒ pa
riterllicʒ vnde ad nihil hoꝛum pꝛecepto
domini quiſquam compellitur ſed vtrũ

qʒ expedit aliõ minꝰ:alið ãpliꝰvn addit

qð aãpliꝰexpedit ↄſilio apoſtoli:quicũqʒ

tur hec adiectia bonũ meliꝰ. cũ ſecũdiſ nõ:quia vtrũq; nõ ẽ bonũ.qꝛ
no meritoꝛiũ.⁊ iõ dicit apoſtolꝰ.ꝗ dimittit bene facit.⁊c.

Iuſticiã.i.ꝑꝑ ipſnʒ nubere qð ẽ iuſtum.

Epedlit. j.xxxiij.q.v. ſitit. .? expedit quidẽ ⁊ nõ expedit.expedit
ca foꝛnicationis vitande.nõ expedit qm̃ vxoꝛati cũ ſint diuiſi ⁊ cogita

reeoſopoꝛteat quo placere poſſint ⁊ ſernire vxoꝛibꝰ diuiniſ obſegijs ⁊

ationibꝰ ſtẽdere adeo expedire nõ yalẽt yt ex de cle.cõiuga.qð te ex

Q. I.

pedit ergo nubere quo ad foꝛnicationẽ᷑ vitãdã.ſed nõ expedit volẽti tende

Sðð

296

re ad regnũ celoꝝ ⁊ ſic ſolnunt᷑ contra.xxxiii:q.v.tunc ſal.

e ¶ Pꝛeceptum.j.xxxij.q.i.integritas.

f¶Sed pꝛohibet.i.ſub foꝛma pꝛohibitionis diſſundet.
S Adulterinis. ar. ꝙ fidelis ꝗ dimittit vxoꝛem infidelẽ cohabitare volen

poteſt capere pꝛouocatur:hic auteʒ vbi
de dimittendo vel nõ dimittẽdo ifidelis
cũ fideli cõiugio q̃rit᷑ vtrũqʒ qͥdẽ licituʒ ẽ
pariter ꝑ iuſticiã qͥ coꝛã dño eſt ⁊ iõ nihil
hoꝝ ꝓhibet dñs.ſʒ nõ vtrũq; expedit ꝓ
pter ifirmitatẽ hoĩuʒ. ⁊ iõ id qð nõ expe⸗
dit:apoſtolꝰ ꝓhibet dãte dño locũ ſibi
liberũ ꝓhibẽdi:qꝛ neqʒ id qdð mõet apo
ſtolus ꝓhibet dominꝰ:neqʒ id qð ꝓbi⸗
bet apoſtolꝰiubet dñs qð niſi ita eẽt ne
qʒ cõtra ꝓhibitionẽ dñi apoſtoluſ aliqͥd
moneret neqʒ cõtra iuſſionẽ eius aliqͥd
ꝓhiberet ꝓidevi his duabꝰ cauſis vna
de nubẽdo:vel de nõ nubẽdo:altera de
infideli cõiuge dimittẽda vel nõ dimittẽ
da.aliqͥd ſimile iuenit᷑ i verbis apoſtoli
⁊ aliqi diſſimile.ſimile quidẽ ẽ illud qð
tibi dicit: pꝛeceptũ dñi nõ habeo ↄſiliuꝰ
aut do. ⁊ hic dicit ego dico nõ dñs.qua⸗
le ẽ enĩ pꝛeceptũ dni nõ habeo:tale ẽ nõ
dicit dominꝰ ⁊ quale ẽ.cõſiliũ ãt do tale
eſt ⁊ ego dico.illud aũt diſſimile ẽ:qꝛ de

nubẽdo:vel de nõ nubẽdo dici põt:hoc

bñ fiẽi pᷣt:illõ ãt meliꝰqm vtxqʒexpedit:
vnũ minꝰaliõ magis.at vo ðoiuge ifide
li dimittẽda vłñ dimittenda:qm̃ vnum
hoꝝ nõ expedit aliõ expedit dici nõ oʒ
q dimittit bene fac: ⁊ qͥ nõ dimittit meliꝰ
facit:ſʒ dici oʒ nõ dimittat qꝛ.ſ.nõ expe⸗
dit. ſic ergo poſſumꝰ dicere meliꝰeſſe in⸗
fidelẽ cõiugẽ nõ dimittere quaãuis liceat
⁊ dimittere:quẽadmõʒ recte dicimꝰ me
liꝰ eſſe qd lʒ ⁊ expedit quã id qdð lʒ ⁊ nõ
expedit.his de cauſis factũ ẽ vt ego ex⸗
ponẽsdñi ſermonẽ quẽ ĩ mõte ꝓlixũ ha
buit:vbi vẽtũ ẽ ad q̃ſtionẽ de cõiugibꝰdi
mittẽdis vel nõ dimittẽdiſ adhibueri cõ
ſiliũ ab apoſtolo dictũ nõ pᷣceptum dñi
vbi ait. ceteriſãt ego dico ũ dñs:monẽs
eos qͥ hñt piuges iſidel es vt ↄſentiẽtes
hitar̃ ſecũ ñ dimitterẽt:qð vtiq; iõ monẽ
dũ nõ iubẽdũu fuit:quia nõ tanto ponde
re ꝓhibẽtur hoies facere licita: quãnuiſ
nõ expediãiꝰ quãto põdere ꝓhibẽda ſũt
illicita.ſi aũt alicubi apoſtolꝰ ẽt illa q̃ iu

bẽda ſut mõere dignat᷑:hoc fecit ꝑcẽdo
iſfirmitati nõ pᷣiudicãdoꝰiuſſiõi.vñ ſic diẽ

nõ vt cõfũdã vos hec ſcribo:ſʒ vt chariſ
ſimoſ filios moneo qͥd hʒ qõnis:vbi aitꝰ
ego dico nõ dñs.itẽ vbi ait.ecce ego pau
lꝰdico vobiſ:qꝛ ſi circũcidimi xpᷣs vobiſ
nihil ꝓderit.nũqͥd ſẽt hic dixit ecce ego
dico nõ dñs.nõ ſũt itaqʒ ſimilia n⸗ Et
illa qͥ iubet dñs nõẽ indignũ vel ↄtrariũ
ſi eadẽ monet apoſtolꝰ.mõemꝰ enĩ eos
quos caros habemꝰ:vt faciant dñi pᷣce
pta vel iuſſa.cum vero dicit ego dico nõ
dñs:ſatis oſtẽdit dñʒ ñ ꝓhiber᷑:qð ipᷣe ꝓ
hibeat. ꝓhibuiſſe aut dñs ſi eſſet illicitũ

tẽ nõ poteſt aliã duce
re ĩ matrimoninʒ.nec
illa aliũ. qꝛ remanet
matrimõiũ ·.yt.j.q.ij.

S. quod vero.c.ſi quis

h ¶ Mõ põt. hic elice
baʒ obiectiõeʒ pollẽtij
i ¶Parit᷑.alteruʒ ꝗ
dẽ pꝛopter idolatrie
foꝛnicationẽ. alteruʒ
ꝑꝑ lucrãdi occaſionẽ
lꝛ ¶ Min ita.i.niſ dñi
darʒ aplo libeꝝ locũ
hibẽdi.i.diſſnaden
i.apoſtolꝰ diſſuade-/
re nõ deberet · ſi cõtra
riũ dñſ ꝓhibuiſſet vel

vᷣcepiſſet qð nõ fecit.

. uſſioneʒ. ſi dñs
ꝓhibuiſſet.
m aofd hie icipit
aſſignare ſimilitudieſ
⁊ diſſimilitudines.
n ¶Cõſiliũ.S. xxvij.
qi.nuptiarum.
o Dimittit. ſicut ꝗ
dat nuptui bene facit
ſʒ gnõ dat meliꝰfacit.
qꝛ vtrũq; licituʒ ẽ ſed
non expediens.
p ¶Exponens. ego.
ſ.ſuꝑ euagelio mathei
q Ab apoſtolo. di⸗
ctum.
r· ¶ Pꝛohibẽtur . i. diſ
ſuadentur.
8 . Mõ cxpediãt. 5.
xiiij.q.i.qð pꝛccipit᷑
t ¶ Si aůt. hic reſpõ
det tertie obiectõi pol
lentij dicentis:cũ hoc
yerbũ dico pᷣceptiue
ponatr᷑ in epiſtola ad
galathas ecce ego
paulus dico vobis q;
ſi circũcidimini ⁊c qᷓ
re nõ ſimiliter pᷣcepti
ne:cum dicit ego dico
nõ dñs. vel cõceſſo ẽt
ꝙ admonitiue pona/
tur ibi pbum dico vo
bis.qꝛ ſi circũcidimi⸗
ni ⁊c.nullũ ĩcoueniẽs
ide ſequitur.nõ enim
indignũ ẽ ſi que iubet
dñs:monet apoſtolꝰ.
u ¶Mõ pᷣindicando.
ſicut dicit lex:q volũ
tarie tutele munera
pꝛinilegijs nõ pᷣiundi⸗
cãt.C.ð excu.tu.volũ
taria. P
x ¶ Abi ait. rõ ad ter
tiam.
py ¶ MHũquid.ar. ff. ð
vſuris.ſi ſtipulatꝰ.nã
ibi dicit̃ ꝙ ſtipulatus
ſum a te rẽ mihi dari:
vacuãuʒ poſſeſſioneʒ
tradi fructꝰ veniũt in
ſtipulatione.ſi aũt rẽ
tatũ mihi dari nõ ve⸗

niũt ĩ ſtipulatõe.ar..ff ſoc.ſʒ ⁊ ſi adijciat᷑.itẽẽ hic.ar.ꝙ nõ ẽ argumẽtan
dũ de ↄſilibꝰ illis iter qͥ diſſimilitudo attẽditur.ff.de rei ven.ſi nanis.⁊.ff.de
ↄdi.ĩde plae.⁊ ita itellige.ff.e.ti.ſi reꝰ.⁊ G̊ bñ dr.ff.ð iiuſto ⁊ rup. teſta.l.iij.

3 ¶Bixit. fi ff. de iuriſdi.om.iudi.ſi familia.
⁊ ¶¶ Illicitũ.ar.oẽ illicitũ eẽ ꝓhibitũ:ſaliẽ ibi. declia a malo ⁊ fac bonũ.diẽ
ibi expoſitoꝛ.a malo oi:⁊ exaudi ̊ ð moꝛtali.venialia enimnon ſunt ꝓbibi

——„

ta.ar.xiij.di.nerui.xiiij.q/i.quod pꝛecipitur.

„

LCanſa.

Supꝛa diximꝰ. ſupple ꝗð dñs nõ ꝓhibuit id qð apoſtolus c.
Beninolẽtiã.aug.dictũ apoſtoli intelligit de cõſilio ego dico nõ dñs·in

tellectũ ſuũ ⁊ rõnẽ ſuã poſuit ipꝛi.quare dñs ñ debnit pᷣcipere:vt ñ diſcede
ret vir fidelis ab ĩfideli.pollẽtiꝰ ꝗ de pᷣcepto iĩtelligit alia roem ponit dicẽs:
iõ pcipit apoſtolꝰ ⁊ nõ dñs iſidelẽ nõ dimiti.qꝛ dñs videret᷑ cõtrariꝰ cuʒ

Sceperit in vete.te.ne
gs alienigenã ducẽt.
ↄcludu g aug.ex hoc
gð dicit polletiꝰ aplm
i pcipiẽdo fuiſſe ẽt cõ

trariũ dño.ad qð rñ/

dʒ pol.ꝙ ĩ diuerſiſ ca
ſi bꝰ loquũt̃ apoſtolꝰ
2 dñs:⁊ iõ nõ ẽ cõtra
riꝰei. Infert ex hac re
ſpõſtoe aug. nec dñſ

erat ei ↄtrariꝰ ſi idẽ pᷣ

cipet qð aplus ſi ð iã
ↄiũcto loqᷓt matrimo
nio. ꝗd rũdes pollẽ
ti. qre pᷣcipiat apluſ ⁊
non aſſignat canſaʒ.

c Alddidiſti. ad
idem pꝛobandũ.⁊ ad

didiſti cõcludendo.

d ¶ Bocet. Reſpon.

2⁊ oñdit ↄcluſiõʒ nõ p
nẽire qꝛ ĩ alio ⁊ ĩ alio

caſu loꝗt᷑ aplłs æ dñs

e ¶ Eſſe h̊.de ↄiũctiſ

f¶ Talẽ.i.nõ ſue re⸗

ligionis. .
g Ambo. pone exẽ
plũ vt melius appeat
qð dicit. C. de trãſ. yt
reſponſum.

b¶Cur fidelẽ.ĩtrat
gdeʒ. vt pollẽtiꝰ alit re
ſpõdeat.cuʒ pꝛĩia eins
reſponſio nulla fuit.

iLoco.i.locũ non

bʒ.nõ ẽ veꝝ.q:d.niſi

velis dicere ꝙ aplus

nõ dixit hoc auctoꝛi⸗

tate ſpũs ſancti.
lꝛ ¶ Intelligis ne. vñ
philo.ſẽt ne ĩgt H̊ at
aio illabũtur tuo.

1 4 Biligentiꝰ. ar. ꝙ
4

nerſariꝰ tenet᷑ api
re q̃ dicit ſuo aduerſa
rio.vt ar.v.q.ij.rela/
tũ.xi.q.iij.eoꝝ.ſʒ hoc

c.nihil fac.qꝛ diẽ bo.

i.iiij.li topicoꝝ.ꝙ diſ
putatio dialeticoꝝ ẽ
ad alt̃utrũ.canuſidico
rũ ſiue rethoꝝ ad ter
tiũ.vñ in dialetica diſ
putatiõe ẽ neceſſe ꝙ
ꝗ obiſcit expdnat ob
iectiões ipſi reſpõden
ti.ĩ rerhoꝛica pᷣo ſuffi
cit ꝙ faciat ipi iudici
fidẽ:ſi obiſciat᷑.xxx.q
v.iudicãtẽ.dicimꝰꝙ ðᷣ
mãdato iudicis dʒ ei
rñdere ſi pt.alit᷑ nõ te
net᷑. C. de nõ nu.pe ge
neralit᷑ ff. de ꝓba.ꝗn
quaginta.

m ¶. Ecce. ponit the

ma vt aꝑtiꝰ dicat.

n VBidmittat.hec lit

tera.ſ.nõ extoꝛta ẽ pᷣt

— „

tñ ita ĩtelligi.iubʒ fideli dñſ an ñ iubʒ yt dĩttat lIñ dĩttat:aſſũit aug. tm altaʒ i ſtos. ig. iſti
Ira eiUg1. en dn an . . 1¹ nEpe . eos.i.neophitos. x . Hebꝛeis ·iſti
pteʒ diſiũctie ac ſ dixeris nõ inbet vt nõ dimittat. exiſia ꝓcedit. ſi dixeris B pbifos. X. Debꝛeis. iſtig

iubet ⁊c. ſʒ aũt ꝙ ĩ littera ẽ nõ vt fidelẽ ñ dimittat.⁊c.plana ẽ littera ⁊ bene

bm ea q ſupꝛa dirimꝰ multũqʒ vlani⸗
mo licit erat ꝑ iuſticiã ſymõ licitũ erat fa
ciẽdũ ꝑꝑ liberã beniuolẽtiãꝰ. Lu vo cui

placet ita nõ licere q nõ vetat dñs ſed

apoſtolꝰ.quẽadmodũ nõ lʒ qð vetat do
minꝰ cũ exponere voluiſſeſ.qd ſibi velit

qð ait: ego dico nõ dñs cũ alloqret᷑ fide
les qbꝰ eẽnt ↄiuges ifideleſ dixiſti:qꝛ do
minꝰ iuſſit ne cõiugia ſibimet diuerſe re⸗
ligiõiſ coplarẽt ⁊ ipʒ adhibuiſti teſtioniũ

Dñi dicẽtis:nõ accipies vxoꝛẽ filio tuo ð

filiabꝰ alienigenaꝝ ne traducat eũ poſt
deos ſuos vt ꝑeat aĩa eiꝰ.addidiſti etiaʒ

vba apoſtoli. vhi ait. mulier alligata ẽvi
ro quãdiu vir eiꝰ viuit ꝙ ſi moꝛtuꝰfuerit

vir eiꝰ:liberata ẽ: ⁊ cui vult nubat tm̃ in
dDñno.qdð ita expoſuiſti vt iſgeres.i.xpia⸗
no. deiñ ſecutꝰ eſ ⁊ addidiſtichoc ẽ &̊ dñi

pᷣceptũ tã ĩ veteri teſtõ quꝗ ĩ nouo.⁊ hoc
iubet dñs hoc docerapoſtolꝰ:vt nõ niſi

eiuſdẽ religiõis ⁊ fidei cõiugia maneant

copulata:qre ↄtra dñi iuſſũ cõtra doctri
nã ſãctã:cõtra pᷣceptũ noui ⁊ ve.teſtamẽ
ti iubʒ apoſtolꝰ:vt diuerſe fidei maneãt
ↄiugia copulata.qꝛ paulꝰiqͥt pᷣdicatoꝛ gẽ
tiũ ⁊ apoſtolꝰ iã ĩ ↄiugio poſitos nõ ſolũ
mõðet ſʒ ẽt iubʒ:vt ſi alter ex ↄiugibꝰ cre⸗

didiſſet alteꝝ nõ credẽtẽ ſecũ hitare: tñ

ↄſentiẽtẽ nõ dimitteret.his vbis tuiſ alið
eẽ hoc aliõ il lò ſat qͥdẽ euidẽter oñdis.

illö. n. de his ↄiugijs agit᷑ qͥ nõ ſũt pᷣmitꝰ

copulata:ne nubat femia niſi ſue religio
nis viro vł ne vir talẽaccipiat vxoꝛẽ.id
n. vt dicis iubet dñs:docʒ apoſtolꝰ:vtx
qʒ pᷣcipit teſtamẽtũ hoc aũt diuerſuʒ qͥs
abnuat. ibi agit᷑ nõ de ↄiũgẽdis:ſʒ de cõ
iũctis:ãboꝰ qppe vniꝰ eiuſdẽqʒ; ifidelita
tis fuerũt qñ cõiũctiſũt.ſʒ euãgeliũ cum
veniſſet alter ſine altera: vel altera ſine
altero credidit.ſi ergo aliud hoc ẽ qð ſi⸗
ne ſcrupulo vlliꝰ dubitatiõis apꝑet:cur
vix fidelẽcu ifideli cõiuge ꝑmanere nõ

lʒ.nõne etiã dominꝰ ſicut apoſtolꝰ iubʒ

niſi foꝛte loco iſto vacat illud qð tã fide

liter apoſtolꝰ? ait. an vultis exꝑimẽtũ ac⸗

cipere eius qͥ i me loqtur xpᷣſ ⁊ dñſ vtiqʒ
ẽ xpᷣs ĩtelligis neꝰ qͥd dicã:ani hoc expla
nãdo aliquãato diligẽtiꝰ imoꝛaboꝛ atten
de vt rẽ ipſã explanãdã tãquã ĩ ↄſpectu
declarãdã planioꝛe ſermõe ponamꝰ:ec

cem ↄiuges duo vniꝰ ifidelitatis fuerũt

qñ iucti ſũt nulla de eis qõ ẽ q̃ ꝑtineat ad

illã dñi iuſſionẽ doctrinaqʒ apoſtolicã ⁊

feenn veteris ⁊ noui teſti ͥ phibet fide
is cũ ĩfideli piugiu copulare:iã ſũt cõiu⸗
es:⁊ ãbo adhuc ſũt ifideles:adhuc ta⸗

les ſüt q̃les fuerunt antaud dingeref⸗

leſqʒ ↄiũcti ſũt: vẽitq; euãgelij pᷣdicatoꝛ

ↄgruũt q̃ ſequũt᷑.nã ſi dicat iubet vt nõ dimittat apoſtolꝰẽ priꝰ.dico ego nõ

dñs.ſi ãt dicat nõ iubet vt nõ dimittat:aſſignat aliã cãʒ.
mat.nec reclamat apoſtolꝰ Sriũ ſnadendo nec reclamat ꝑ hãc litterã:non

nL Recla

dñs ⁊ hoc cũ nõ eſt ibi nõ.ſʒ credo litterã falſam eſſe ſine non. M.

oꝗ ¶BGequiro.quare nõ iubet dñs vt non dimittat.io.
p. · Vei.qð hic dꝛ coꝛꝛigit᷑ erð diuoꝛ.quãto.vel qð dicit᷑ hic ſeparandoſ

eſſe intelligas ĩ illis caſibꝰqñ i contumeliã creatoꝛ vult hitare cũ eo: velut
trahat euj ad aliqð moꝛtale peccatum.æ ſm boc idem iuris eſt i iudeo 2 gẽ

vʒ ꝓhibet fideles ĩfidelibꝰ iũgi.h.n.nul

deꝰ:vt tũc teneat᷑ rece

tili.vel loqꝗt᷑ in eo caſu pꝛimo fuerũt xpᷣiani ⁊ poſtea alt᷑ factꝰ eſt in
ere ab ipſo ſi noluerint ↄueniri.vt. S. e. nõ ſolũ

vel dic ꝙ aliud ẽ ſi vir ↄuertit ad fideʒ:⁊ aliud ſi mulier.nã ſi muliex
ↄuertit᷑ ipſa dʒ recedere a viro ne vir eã reuocʒad pꝛioꝛem erroꝛem.
ſec?ẽ ſi vir ↄueriitur:quia faciliꝰpoſſunt viri reuocare muliereſ quam

credit eoꝝ aut vnꝰ aut vna.ſy ita vt ifide
cũ fideli hitar̃ ↄſẽtiat iubʒ vt fidelidñſ
ifidelẽ dimittatꝰ an nõ iubʒ.ſi dixer iubʒ
reclamat apoſtolꝰ ego dico nõ dñſ:ſi di
xeris nõ iubʒ cãʒ reqͥroꝰneqʒ illã mihi re
ſpõſurꝰ es quã tuis lr̃is ĩdidiſti: qꝛ dñs

lo mõ ẽ iſta cã.qꝛ de iã iũctis loqmur nõ

de cõiũgẽdis.ſi g tuã cãʒ nõ iueniſti:cur
nõ vetat dñs qð ꝓhibet apoſtolꝰ.cerniſ
iã vt eſtimo nõ eẽ ipſã cãʒ quã putaueriſ
eſſe. ¶.Cotra inẽit ĩ ↄcilio toletão q̃rto.
MNiñ ad fidem iudeus acceſſerit ſeparet
ab vroꝛe fideli. 1
Adeivqͥ xpᷣianas mulieres i cõiugio

hñt admoneãt᷑ ab epo ciuitatis illiuſ

vt ſi cũ eiſ ꝑmanere cupiũt xpᷣiani efficiã
tur:ꝙ ſiadmoniti fuerit ⁊ noluerit:ſepa
rẽtur:qꝛ nõ põt ĩſidelis ĩ eiꝰ ꝑmanere cõ

iũctiõe:qͥ iã i xpᷣianã trãſlata ẽ fideʒ.filij

at q ex talibꝰ nati ſũt:fidẽ atqʒ ↄditione⸗
matris ſequaãt᷑.ſimiliter il Berear ſfüt

de ifidelibꝰ mulieribꝰ ⁊ fidelibus viris

xpᷣianã ſequãt᷑ religionẽ nõ iudaicã ſup⸗
ſtitiõʒ. Aeꝝ hoc iõ ſtatutũ ẽ:ne duz fide
lis ſalutem querit infidelis potius ipſe
cu m ea infidelitatis perditionem inue
niat.Uñ i eodẽ concilio tã de filijs iu
deoꝝ quã de ceteris ad fidẽ vẽiẽtibꝰ ſta
tutũ ẽ vt ifideliũ ↄſoꝛtia euitentur.
A paxẽtũ ſeparentur ↄſoꝛtio fideles:ne
i eoꝝ inoluat᷑ erroꝛibus.

Adeoxjfilios vel filias:ne parẽtuʒ

vltra ĩuoluãt᷑ erroꝛibꝰ:ab eoꝝ cõſoꝛ

tio ſeꝑari decernimꝰdeputãdoſ:aut mo

naſterijs:aut xpᷣianis mulieribꝰ ac viris
deũ timẽtibꝰ:vt ſub eoꝝ cõuerſatiõe cul
tũ fidei diſcãt:atqʒ ĩ meliꝰ iſtituti tẽ ĩ mo
ribꝰ quã i fide ꝓficiant¶ Item.
Judeis ad fidem venientibus cum infi⸗
deli nulla ſit communio
Epe maloꝝ ↄſoꝛtia etiã bonos coꝛ
rũpũᷣt:quãto magis eosꝰqͥ ad vitia
ꝓni ſũt:nulla igit᷑ vltra cõio ſit hebꝛeis
ad fidẽ xpᷣianã trãſlatiſ cũ hiſqͥ adhuc in
veteri ritu ↄſiſtũt:ne foꝛte eoꝝ ꝑticipatio
ne ſubuertãt.qͥcũqʒ g ex his qͥ baptiʒati
ſut ãmodo ĩfideliũ ſoꝛtia ñ vitauerit ⁊
hi xpᷣianis donẽt ⁊ illi publicis cedibus
deputentur. C Item ex. vij. ſynodo.
Cũ indeis nec mãducãduʒ nec bibẽdũ:
nec ab eis medicamentũ accipiendũ ẽ.

15 Allꝰ eoꝝ qͥiĩ ſacro ſũt oꝛdine:aut

z

laic? azima eoꝝ maducet: aut cuʒ
eis hitet aut aliquẽ eoꝝ ĩifirmitatibꝰſuiſ
vocet:aut medicinã ab eiſ ꝑcipiataut cũ
eiſ i balneo lauet.ſi vo qſquã hoc fecerit
ſi clericꝰ ẽ deponat᷑ ſilaicus excõicetur.

tinẽt pꝰbaptiſmũ.ar. .xxvij .ij.ſcripſit.

caput e Exxx
iij. · v. cũ caput
ſʒ qlr pᷣt ecclia fi
lios illoꝝ quoꝝ
alter ẽ Puerſus
cogeꝛ ad baptiſ
mũ. Rñex quo
alter parẽs eo⸗

rũ ↄuerſus ẽ iã

E factꝰð foꝛo ec

vl. cũ milie. ſz me

liꝰ credo ꝙ nel⸗
ligaturqñ indeꝰ

exiſtẽs iudeꝰ 3
xit cũ xpᷣiana.b
q . Xpiand. ſ.
xxxij. iiij ibe
ri. bic de ꝛdi⸗
tiõe religiõiſ ibi
ð ↄditõe ſuitut
PrVen ifide
litat. iudei pᷣo
difficilioꝛes ſũt
ad ↄuertẽdnʒ ⁊
pitioꝛes ad ſub
uertẽdũ qᷓ; gẽti
les:qꝛ legẽ bñt⁊

ꝓphetas ⁊ iõ H̊

rõ põtiꝰ hʒ locũ

ĩ eis qᷓ i getilib⸗
xi.q·iij. ad mẽſã

ſ deoꝝ .ꝗ
TI itelligut

H.c. ꝙ iudeiſ au
ferẽdi ſũt ꝑuuli

eoꝝ ? baprizan

di ſʒ adulti neq̃
i.ſ certe ſicut
nec adlii ita nec
ꝑuuli ad fidẽ vi
trabẽdi ſt᷑ imo
bʒhᷣ i bꝛeui null⸗
eẽt iudeꝰ:qũo
relige iſrael ſal
ne fierẽtpꝰea.iõ

itelligo H ð filijſ

iã xpiãil qͥs ſoꝛ
te parẽtes circũ

cider̃᷑ volebãt ð

cõ. di.iiij. pleri
qʒ ⁊ H lĩa hᷣ idẽ
inuit vbi di⸗ ſe
ri. ita ꝑ bap
Rana ſoluit iuſ

pꝛie ptãtis: nec

iñ pᷣuabunt iſti
pꝛna ſucceſſiõe

ex ð indeiſ iudi.
Pꝛoficiant.

iux illð ange no
bis fidẽ. de pe.
di.ij. dũ ſãctag
iã iſti baptiʒati
erãt cũ ꝓlſicere
debeãt iĩ gradi⸗/
bꝰ dignitatiſ. pt
ð pe.d.ij. dũ ſcã

nomẽ ariqnü re·
y¶ HPublicis. ar.

ꝙꝙ ecclia iudicat de his ꝗ foꝛis ſũt.qð veꝝ ẽ qtũ ad coꝛꝑales penas

cũ.n. peccãt pñt pᷣberari vel alio mõ coꝛpalr mulctari ð pcepto epi yjI
pꝛicipis.ar.xvij.q.iiij.cõſtituit.⁊ ex ð raptoꝛe.in archiepᷣatu.? alia et
pẽa pñt pũiri.vt ex ðᷣ vſur.p:miabilẽ.ſʒ ᷓtũ ad ſpũalẽ penq eccia n⸗
indicat de illis q; ñ p̃t eoſ excõicare.qꝛ ꝗ ĩ ecclia ñ ẽ ab ecclia ſeꝑariñ

poteſt vt.xi.q.iij.omnis xpᷣianus.

L) ullus eoꝛum qui. niſi ſit miſſus ad pꝛedicandum eis exra ð

iudi.qᷓ; ſit laudabile.

T DPercipiat. emere tñ pt ab eis aligꝗs ⁊ p pʒet.ar. C·ð inde.nẽo.

„.

rnein
in
innonen
Honeni
fol

ſißie
Made

fſifcte

ni ſ
nene .
lenſe
aͤ
ſcltſtece
ulet
Agimn
ing
Urn
I ofſtes
eieſ
e
ſümer
katht
funtoh
ſisie
Minimn
C inj
ſgün
öbexy,
ſtefiii
ddltfn
1Ar
ſi inifn
Offrlenit
Anit:
Düicrwale
eitigf
laplgi
pbenotief
wi

Keovele
ſilin
ertle
aigoalin
fan
wün
ntüfn

S

XXVII “ H
6 Q Rres iadeor amilitor Egenthlicren ⁊ ipſi hodie etiam cibos I Aue.tradere.ſ.pxi.c.j.ſo.ibi de

diſcernãt.Iʒ eni nõ ↄtineant᷑ verbis edicti.vt.xj.q.iijad menſa
cõtinet̃ tñ ſnia: vt.ff. de peti.here.itẽ veniunt.S.ait ſenatus.vt.ij.q.i.
mulrti. . ff.ſi qua.pan.e.di.l.pe.ſʒ quare loquimur cũ eis:cũ nec co⸗

medamus cũ
bo ſumẽdo qᷓ;'i
collogo: ⁊ facili
us gs decipit iĩ

teer epulas vt

xxij.q.iiij.vnuſ
quiſq;. M
b . Inferioꝛeſ.
yt.ij . q. vij. ĩ ſan

Cõſciẽtiã.

.
“ vel ꝓbi⸗

bitionis. naʒ ſi
plus comedam
ꝙ debeã quis
32ſcientiã non
pecco moꝛtalit
xxv.di.S. crimi
nis: 2 dicũt qui
da ↄſcientiaʒ
nõ erroneã. ar.

op. ff. de li. cau.

igit. Si. ſ ẽ ex⸗
pꝛeſſũ:ex de ſi.
btnas.
ↄſcientin.
e Ex fide.i.
ſicut fides exi⸗
git.
C RKeputat.
quo ad vitã et⸗
nã. de pe. di. uj.
ſiquis aũt. non
habens.
q; fide que eſt a
deo.
b . Virtus.5.
di. xxyj. deinde
3.S.i. q.i.ſicut
vꝛgeri.S.di. xlv
vera iuſticia. S.
xxiiij.q.i.ybi ſa
hoo.
¶ Itẽ cũ dici⸗
tur nõ.qtũ. S.i.
q.iq quid.
co. di. iiij. qyuis.
8.di. xxxij. F. ve
cũ rnũciat᷑. ar.
xxiiij.q.i.vbi ſa
na. j. de pe. diſt.
v.ↄſideret.ſ.de
pe. di. vij. oʒ. .ð
he. di .ij. S. quod
at. di. ij. ille rex
¶Vere.non
viget᷑ dicere ve

rũ.nã vbi deeſt
ſides vel chari

tas:nullatenuſ
E virtus pꝛout
heologus acci
pit virtuteʒ.qðᷣ
ergo dicit hic
que fine chari⸗
tate habent a
multis. ſtrẽnui
eni actꝰ hoĩum
in eis erãt. ar.
xxiij.q.iij. ſi ñ̃

fidelis.nã æ vir

tus ꝓ foꝛtitudi

ne ponit᷑· ff. de aleato. ꝗbꝰ. alie vero virtutes vt pᷣdictũ ẽ ñ erãt ĩ eis:

decretum copulati ſunt:vtpote ĩfideles

is. ſzy de boc reddit᷑ ratio: qꝛ maioꝛ familiaritas ẽ ĩ ci-

Item ex concilio agathenſi.
Elerici ſiue laici vitent iudeoꝝ cõuiuia
nec ad ſua ↄſoꝛtia recipiant.
Mnes deinceps clerici ſiue laiei
iudeox ↄuiuia vitent: neceos ad conui
uiũ quiſꝙ; accipiat:qꝛ cũ apud xpᷣianos
cõmunibus cibis nõ vtant᷑:indignuʒ at
qʒ ſacrilegũ eſt eoꝝ cibos a xpᷣianis ſu⸗
mi:cũ ea que apoſtolo ꝑmittente nos ſu
mimus ab illis iudicent᷑ imunda:ac ſicĩi
ferioꝛesꝰ incipiant eẽ chꝛiſtiani qᷓ iudei:
ſi nos q ab illis apponunt᷑ vtamur: illi
vero a nobis oblata ↄtẽnãt. Ex his ita⸗
qʒ euidẽter colligit᷑ ↄiugiũ eẽ inter ĩſide
les. Ilud vero apli.omne qð nõ ẽ ex fi⸗
de peccatũ ẽ:nõ ita ĩtelligenduũ eſt:vt qͥc
Ad ſit ab ifidelibus credat᷑ eẽ peccatũ
ſed oẽ qd ↄſciam fit edificat ad gebẽ⸗
nam:vñ ambꝛo.peccatũ eſt qð aliter fit
ꝙᷓ; ꝓbatũ eſt.Itẽ aug.ſuꝑeundẽ locum:
omne qð aliter fit q;/ ꝓbatum ẽ peccatũ
eſt:nõ tñ omne qð ſit cũ fideꝰ bonuʒ eſt.
Ignoꝛanlia.n.q eſt ex culpa nocet.hinc
etiã apoſtolus ait:beatus qui nõ iudicat
ſemetipſũ in eo qdᷣ ꝓbat.i.ꝙ nõ facit dã
nabileʒ ſemetipſũ aliter faciẽdo qᷓ; ꝓbet
eẽ faciẽdũ.vel oẽ qð nõ ẽ ex fide dicitur
eẽ peccatũ qꝛ qͥcqͥd ea fide non fit:vt ad
eternã valeat ſalutẽ inutile reputat᷑apð
dDñm:vñ aug.ait.oĩs vita infideliũ pctm
ẽ:nec valet eẽ bonum qð fit abſqʒꝰ deo
vbi deeſt. n. agnitio eterne ⁊ icõmutabi⸗
lis veritatis:falſa virtus eſt etiã ĩ opti⸗
mis moꝛibus.Itẽ cum dicit᷑ nõ eſt vera
pudicitia hois infidelis:cũ ↄiuge ſua ne
gat᷑ pudicitia eẽ vera quantũ ad effectũ
⁊ ad pꝛemium videlicet eterne ſalutis:
ſicut eni apud hereticos ſacramẽta ne⸗
gant᷑ eſſe vera:nõ quantũ ad foꝛmã ſed
quantũ ad virtutem.ſic ⁊ virtutes negã
tur eẽ vere apud infideles:nõ quin ve⸗
re in eis ſint.iuxta illud hiero. virtutibꝰ
romani ꝓmeruerumt iperium:ſʒ qꝛ affe
ctu carẽt eterne ſalut᷑.Itẽ illud ambꝛo.
Nõ eſt putandũ matrimoniuʒ qð extra
dei decretũ factum ẽ:ſed cum cognoſci
tur eſt emẽdãdum:nõ oñditur ↄiugium
nõ eẽ ĩter iſideles.nullo.n.dñi pꝛecepto
gentiles ꝓhibent᷑ ↄiungi gentilibus.nec
ergo eoꝝ ↄiugiuʒ extra.i.ↄtra dei decre
tum fit.illa itaqʒ auctoꝛitate iubẽt᷑ ſepa
rari ab inuicẽ:qui cõtra dei vel eccleſie

cum fidelibus:vel ↄſanguinei cũ conſã
guineis: vel affines cũ affinibus.hi oẽs
ſi ſibi iuicem copulati fuerint ſeparandi
ſunt. ¶ NHinc etiã ideʒ ãbꝛo.in libꝛo de
patriarchis.
Fide les ifidelibo ñ ſũt ↄiugio copuladi.
Aue chꝛiſtiane gentili aut indeo fi
liam tuam traderei:caue iquit gen
tilem vel iudeã atqʒ alienigenam:hoc ẽ

omnem hereticã ⁊ alienamꝰ a fide tua

„—

—— —

q; ſbaberẽt ynã baberẽt oẽs.xxiiij.·i. ybi ſana.de pe.di · . ci.

m . Klienã. bec clauſula oẽm

cet accipere ⁊ illi ſe miſcere.

alienã nõ ſupponit ꝓ bereti

257

pactione in fnturo:bic dicit ꝙ nõ li

ca vel getili.ff.

de ver.ſ doli clauſula.nã ibi dicit᷑ ꝙ clauſula generalis ſequẽs nõ reſert
ad ea de quibus ſpãliter eſt pꝛemuſſũ.nõ eſt obijciendũ de moyſe qui duxit

accipere tibi vxoꝛem.pꝛimaꝰ coniugij ſi
des caſtitatis gratiaꝰ eſt ſi chꝛiſtiana lr⸗
non eſt ſatiſ:niſi ambo initiati ſitis ſacra
mento baptiſmi ſimul ad oꝛationem no

cte vobis ſurgendum eſt: ⁊ coniunctis

ꝛecibus obſecrandus deus.
Item ex concilio agathenſi.

KCum hereticis catholici non miſceant

coniugia.
Bnopoꝛtet cum hominibus he⸗
rreticis miſcere connubia:vel ⁊ fi
lios ⁊ filias dare: ſed potius accipere:
ſi tamen ſe pꝛoſitentur chꝛiſtianos eẽ fu
turos ⁊ catholicos. ¶ Ieem ex cõci⸗
lio vꝛbanenſi. Ehꝛiſtiana com⸗
munione careat: qui iudaice pꝛauitati
cõiugali ſe vinculo ſociat. 4
Igquis iudaice pꝛauitati coniugali

.

α
A ſocietate iugt:ſiue chꝛiſtiana iudeo
ſiue indea xp̃ᷣiano mulier carnali cõſoꝛ

tio miſceatur:quicunqʒ eoꝛum tantum
nefas admiſiſſe cognoſcitur:a chꝛiſtia⸗
no cetu atqʒ conuiuio:⁊ a communio⸗
ne eccleſie pꝛotinus ſegregetur. Item il⸗
lud auguſtini:non eſt ratum coniugium
quod ſine deo eſt: non negat cõiugium
eſſe inter infideles. Coniugium enim
aliud eſt legitimum a non ratum: ali⸗
ud ratum a non legitimum: aliud legi⸗
timum ⁊ ratum. Legitimum coniugium
eſt quod legali inſtitutione vel pꝛouicie
moꝛibus contrahitur. hoc inter infide⸗
les ratum non eſt:quia non eſt firmum
⁊ ideo violabile coniugium eoꝛum.da⸗
toP enim libello repudij licet eis recede⸗
re ab inuicem ⁊ alijs copulari lege foꝛi
⁊ non lege poli:quam non ſequuntur.
Inter fideles vero ratum coniugium ẽ
quia coniugia ſemel initiata ⁊ completa
inter eos vlterius ſolui non poſſunt.ho
rum quedam ſunt legitima:veluti cum
vxoꝛ a parentibus traditurꝰ:a ſpõſo do
tatur:⁊ a ſacerdote benedicitur. hec ta-
lia coniugia legitima ⁊ rata appellãtur.
IAlloꝛum vero coniugia qui contemptis

omnibus illis ſoleunitatibus ſolo affe⸗

ctu aliquam ſibi in coniugem copulant:
huiuſcemodi cõiugiũ non legitimũt ſed

ratum tantummodo eſſe creditur.

Vod veroꝰ vxoꝛe viuẽte al⸗
teram ducere non poſſit qͥ ifi
delem dimiſit:teſtat᷑ ſcriptu⸗
ra dicens:alioquin ſi diſce⸗
WAdit ab iuicem ⁊ volentes co
habitare dimittitis:⁊ alij vos copulaue
ritis adulteri eritis:filij veſtri qui poſtea
naſcent᷑ erunt imundi.i.ſpurij. ¶ ¶ Iteʒ
ex conci.meldenſi.c.i.

7
„

Hon poteſt quis poſt baptiſma alteraz

ducere viuente ea que ante baptiſma ſi
hi fuerit virgo copula1na.

Jauis habuerit vxoꝛẽ virginẽ ante

rum tr anſit ad religionẽ monaſterij:ſʒ nõ cita:qꝛ

ethyopiſſã:pt.ij.q.vij
S. itẽ obijcit᷑ qꝛ illð fa
ctuzʒ fuit in figura ꝙ
oñs ſibi copularet ec
eleſiã ex gentibus·ij.
q.vij.S.his ita.ſʒ po⸗
ne ꝙ aliquis hereticꝰ
nunqᷓ fuit baptiʒatut
voluit baptiʒari. ſed
nõ habuit aquã ↄſtat
ei oĩia peccata dimiſ⸗
ſa eẽ ẽt oꝛigĩale:nũgd
põt cõtrahere matri/
moniũ cũ chꝛiſtiana.
dicit.h. ꝙ ñ.qꝛ ianna
oĩum ſacramentoꝝ ẽ
baptiſmus.xxxij.diſ.
H. veꝝ.ſimiliter nec o⸗
dinẽ poſſet recipere:
foꝛte ſi ſuperuixit ⁊ ſe
nõ baptiʒauit: videt᷑
oↄtemnere.⁊ ſic habet᷑
quaſi non fucrit chꝛi/

ſtianus.io.

n Pꝛima. que ẽ in⸗

ter ſponſos ⁊ ſpõſas.

o ¶Sratia c.j.xxx.
Sne⸗
p Si xp̃iana.cathe

ciʒata.⁊ ita ẽ ar.ꝙ ca
thecuminus nõ ẽ fide

lis.de hoc dicã.j.xxx.

q.i.in pꝛin.

q Vn oʒz. bereti⸗

HMe’ cis.hereticus ũ
poteſt ↄtrahere cum
chꝛiſtiang.dicit tñ.h.
ꝙ ſi ↄtrahit tenet ma
trimoniũ:ſicut cũ ex/

cõicato.de ↄditioni⸗

bus que apponuntur
in matrimonio no.
xxxij.q.ij.ſolet.

r· Igs. dato. hic ñ

Mponit exẽplũ bo
nũ.nã in veritate per
dationẽ libelli nõ diſ⸗
ſoluebatur matrimo⸗
niũ:ĩmo vera erat foꝛ
nicatio.ex de diuoꝛ.
gaudemus.

8 Traditur.j.xxx.

1

p. gliter.

tNon legitimũ. ſi

enim ꝓbatũ fuerit ali
quod ipedimentũ in
tali matrimonio filij
non erant legitimi:vt

e de clã.deſpõ.cũ in⸗

hibitio.

1 Vod vero

Pic intitu
latur ſcða

4 ſupta

zan
pꝛima q̃⸗

Jas. vgincz. idẽ

ecét ⁊ ſi coꝛuptã:

ſed de facto queſitnz
eſt de virgine: foꝛte io
qꝛ videbatr̃᷑ ꝙ matri⸗
moniũ ſolucretr᷑ inter

virginẽ ⁊ eum qui ac·

cedebet ad baptiſmũ
ficut cu alter ſponſo⸗
cũ traſitur ad religiont᷑

ſidei bñ põt quis vni matrimonio.ſecus cũ tranſi ad monaſteriũ.

queſtio: de

dↄtrabet ſine peccato

Q. u

5 ſit ratum.extra de diuoꝛ.quanto.

b Cõiugia.põt tñ ad religionem trãſire eti inuita es cũ matrimonium
eNJinfidelis.ꝓpter deum.i.ꝓpter ſidem dei.

d ¶ Soluit. ecclia ſñ
8 ſentẽtiare: 6 qd ſi
illa vxoꝛ no vult vent gPriſiniz Bi 6 4 J
re ad cãm cũ nõ ſit de hapeiſnu vinenre ill apoſt bapriſinunm
ſoꝛo eccleſie ſi pot cõ/ e; cteno pot. ernae un
ſtare ecclie ꝙ nõ vult ptiſino ſoluunt᷑: nõ 2iugiaꝰ Breg.
cobabitare ſententt gut rezar feofe Dicẽs. säl
bae glo.nõ appꝛobo: ARlcet ficef alia ducere vxroꝛem quã chii
aꝛ ſine indicio eccleſe ſtiane fidei odio ifidelis dimittit.
niſſoluif matrimoniũ Jinfidelis diſcedit odio chꝛiſtiane
õ ſidei diſcedat.nõ.n.eſt frater aut ſo⸗
a Tura i en⸗n roꝛ ſubiectus ſeruimtiin bmoi. no e en
trabit rel ctus. ar. ex dimiſſio peccatũ ꝓpter deu ſi alij ſe co
de diuoꝛ. gaudemus. pulauerit: ↄtumelia quippe creatoꝛiſ ſol
in fi. imo etiã pꝛiꝰ cre uit ius matrimonij circa eũ qͥ relinqui
do olnrus ſi alt re tur'’.infidelis autẽ diſcedẽs ⁊ ĩ deũ pec⸗
nertit ad fidẽ ante; cat ⁊ in matrimoniũs:nec eſt ei fides ſer
rcſitni? vinemdma, uand oiugſiq ppterca diſceditnean
irimoij qſ iure poſt⸗ giretxpm deum eé chꝛiſtianoꝝ diugio
liminij: vt ibidem pre Tum. Mic diſtinguendũ aliud eſſe di
pẽdif. mittere volẽtem cohabitare: atqʒ aliud
NRelinquit᷑ nihilo Diſcedentẽ nõ ſequi.volẽtẽ.n. cohabita
minus ⁊ circa reliqu relicet quidẽ dimittere:ſʒ nõ ea viuente

tem. vñ ⁊ relinquens aliã ſuperiducere.diſcedẽtẽ vero ſeqͥ ñ

oʒ:⁊ ea viuẽte aliã ducere licʒ:veꝝ hoc

aes nerahaten nö niñ de his intelligendu ẽ qui itideli
um clandicare cũ ſint tate copulati ſũt.Ceteꝝ ſi ad fidẽ vterqʒ
due relationes vñ ſi ↄuerſus E: vel ſi vterꝗqʒ fidelis matrimo
vna ẽ vxoꝛ ⁊ reliqun nio inctus ẽ:a ꝓcedẽete tꝑe alter eoꝝ a fi
eſt vir.iõ aũt non tra⸗ e diſceſſerit ⁊ odio fideixpᷣiane ↄingeʒ

ctauit hic de reliquẽ⸗

1 dereliquerit:derelictus diſcedẽtẽ nõ co
te qꝛ ex eccleſiaʒ eſt ⁊

mitabit᷑:nõ tñ illa viuẽte alteraʒ ducere

bied noe deln ieſ poterit: qꝛ ratu piugium fuerat iter eos
tñ ar. ꝙ claudicet bi Að nullo modo ſolui pö. D.III.

Trũ t vero bigamus ſit repu
tãdus qui añ baptiſmũ ha⸗
buerit vnã:⁊ poſt baptiſmũ

cxtra de co qui So D
i. argu. ff. mã. põt. i)
vt dixi quo ad eſſen⸗ „

ti o no clauccere , alter auctoꝛitate Hiero. pʒ
earaficc ectn Ait enim ſi np eplam pauſli ad tymo
alij: ſed no ecõnerſo: Weum. Hõ eſt bigamus qui an baptiſ/

mũ habuerit vnã:pꝰ?baptiſmum alterã

Poꝛet epᷣm vnius eẽ vxoꝛis virũ

vex hoc poſt baptiſmũ:ceteꝝ ſi añ

vel dic quantũ ad fi-
delẽ ſoluit᷑:vt bic dici
tur:qꝛ adhuc põt de⸗

bitum petere ab alte· baptiſmũ habuit vnà: ⁊ poſt baptiſmũ
een a ü e habuerit alterã: nõ eſt reputadus biga⸗
ctus ſeruitimi illius: 2½ WMus:⸗in ꝓꝛſus inouato ꝑ baptiſmũ oĩa

cũ alia ſit ſerui? qua vetera ſunt dimiſſa. Aug.veroð teſtat᷑

tenet᷑ vir vxoꝛ:qᷓ ila ⁊ Innocen. Ait eni augu.ſuꝑ epiſtolaʒ
gqua vrer rodg põt pauli ad titum. Hõ dʒ er e añ ba
vyna ſeruitus eẽ ſubla ptiſmũ huũerit vnã: 2 pobaptiſmũ alterã
ta ?⁊ non alia.ſic. ff. de Cutius vero intelligũt:qͥ nec eũ oꝛ
ſerul vꝛ. pꝛe.ſi vomꝰ. inãd cẽſuerut qui añ baptiſmũ
2 e de cõner. ↄiuga.

habuerit vnã ⁊ poſt baptiſmũ alteram

nidam.
E Et in matrimo⸗
ninm.i.in fractiõe pꝛi .
mi matrimonij.nõ dicas in ſecundũ matrimoniũ ſi ilud ↄtrabat poſtquã

ↄuerſus cũ alia õxit:vt pᷣmiſi.ar.tñ qð peccet õhẽdo ſcõm: ex ð teſti.ſicut.

. — Hic diſtinguẽdũ eſt.atq; bec diſtinctio ẽ canõica ⁊ bona:⁊ pꝛobatur

extra dediuoꝛ.quanto. “l
Trum.hic intitulatur queſtio tertia.ĩ qua quid iuris ſit diximꝰ
Vrxvj.di. vnius.nec valet quod hic dici᷑ a hieronymo.
Cutius vero.cenſuerunt.s.di.lv.nullus. S

Nidã mulieri nobili. Imparia ↄingia tribus modis di⸗
cunt᷑.vno modo qñ phit fidelis cũ infideli:de quibus ĩ ſu
perioꝛi cã andiuimus.slio modo quando vnus liber ⁊
ialius ſeruus de quibus in cauſa videbimus. tertio mõ
qñ vnus maioꝛ alter minoꝛ: de quibꝰ in ſequenti tractat
AUic de erroꝛe ꝑſõe ↄditionis qnalitatis ⁊ foꝛtune tractat
Aod aũt.bic depingit᷑ pꝛia q̃ſtio:an ſcilicet matrimomũ ohat
iinter eos iter quos interuenit erroꝛ ꝑſone:hoc ẽ dicere an erroꝛ
perſone impediat mattimoniũ ↄhendũ ⁊ dirimat ia octũ.g al

legat pꝛo ? cõtra: diſtinguẽdo quattuoꝛ erroes: ſoꝛtune:

tenet pignus:lʒ ibi ſit erroꝛ. ff.de pig· ac.l.i.vnde cx

roꝛ pſone ꝙ im
pediat. ar.tñ ẽ
In baptiſmate.n. crimĩa abolent᷑:nſes Selede neah⸗ .
deratio aiugij diſſoluit: ſicut illa que aa cſeda contniue
thecumina vitiata ẽ iter dei virgines cõ rat:æ tñ tũc im
ſecrari nõ põt:ſic qui añ baptiſmũ huit poedicbat.? ẽẽt
vnã ⁊ pꝰ baptiſmũ alteram nõ niſi biga ar.S:qꝛ erroꝛi-
mus ẽ reputãdꝰ. amiſit.n.qͥddã ñ ad vi pedit emptionẽ᷑
te meritũ:ſed ad ſignaculi ſacramẽtuy3. vt.ff. ð öhẽ. p.
Item Inno. ruffo ⁊ euſebio epis mace Onid in nols
donie multis argumẽtis ꝓbat talẽ biga Derrot in gl⸗
mũ reputari.qꝛ ergo iſte cuius cã in pe na: niſi pꝛi ba⸗
ſenti agit᷑ añ baptiſmũ habuit vnã ⁊ pꝰ dita noticia ali
baptiſmũ alterã:bigamus iudicat᷑:⁊ lI qua de eo cniuſ
vite merito ⁊ iduſtrie ſcia polleat tamẽ noie alius ſe re
iepiſcopũ oꝛdiarinõ poteſt. pꝛeſentet: vne
Aidã mulieri nobi ſ elialoffert ſe
lii nunciatuʒ ẽ q a i fgcie aliemtyn
lio cuiuſdã nobilis elle:ſ ipſa nibil
petebat᷑ i diugẽ pꝛe vnqᷓ; audinit ð
buit illa alſſe ent u: ali rege ſucic nee
„R us vero quidã igno aliquã noticiaʒ
Q Npilis atqʒ builis cõ⸗ kzote b ſend
ditiõis noiẽ illiꝰ ſeipſũ obtula:atqʒ eam Tputat büc c

illa ſedeln onnerier ad poꝛs copu⸗

Canſa

8 .OQinente. 2 onerſa cũ viro vel nõ auerſa: ſecũ tũ cobabitare volete: le⸗
q luẽs aũt capitulũ intelligit̃ de nolẽte cohabitare.

ſone:ct ↄditionis.duo vltimi dirimũt matriinoniũ.nõ ex ſua natura
ſed ex ↄſtitutione ccclie.nã ſimiliter æ papa poſſet ↄſtitnere ꝙ erroꝛ
gnualitatis impediret ⁊ eẽt matrimoniũ vbi ect erroꝛ perſone: ſicut ⁊

in ↄiugem accepit:ille qͥ pꝛius ſibi placu
erat tandẽ venit:eãqʒ ſibi i piugeʒ petit

lã aſpirat. Hꝛic pᷣmũ querit᷑:an ſit cõ

iugiũ iter eos. Secũdo:ſi pᷣus puta/-

bat huͦc eẽ libex ⁊ poſtea depꝛehẽdit il ſentit iallau⸗
lum eẽ ſeruũ:an liceat ei ſtati ab illo dii⸗ aſenomo ſi
cedere. DOQ.J. auduontöſl
m . r bi cognitü .l. la
Nog aũt iugiũ ſit ſter eos ma vel alio mõ
ꝓbat hoc modo. Cõiugium ſpoſtea ꝑ erro
ſiue matrimoniũ ẽ viri ⁊ min reʒ accipiat ali
lieris ↄiũctio idiuiduam vite um:etiã ſi ab eo

ſunt: vt idiuiduã vite ↄſuetudinẽ ↄſer⸗ (venut no,
uarẽt:qꝛ vterqʒ ↄſenſit in alteꝝ:ↄiuges gnitus ſuis p
ſut appellãdi. His ita rñdetur. Cõſen-⸗ erroꝛẽ accipiat
ſus eſt duoꝝ vel plurium ſenſus ĩidem: aliu nunq red
q ãt errat nõ ſentit.non ergo ↄſentit.i.ſi gdet᷑ pᷣmo:qꝛ in.
mul cumn alijs ſentit.hec autẽ errauit ñ tier es ⁊ pꝛunuʒ
Se 5ffuit matrimo
ergo ↄſenſitꝰ.nõ itaqʒ ↄiunx eſt appellã miũ nã in beni⸗
da:qꝛ nõ fuit ibi cõſenſus vtriuſqʒ ſine elei.
d icl. tus incognitũ:
go nullus matrimoniũ eẽ põt. ſicut.n. nec amoꝛeʒ nec
ille q oꝛdinat᷑ ab eo quẽ putat epᷣm eſſe ſenſũ dirigere
⁊ adhuc eſt laicus errat:nec vocat᷑ oꝛdi poſſumuſ.nñ
