pma/ di volumno. nra pꝛobatur auctoꝛitate multoꝛum. tinet pꝛopꝛias: agant iuxta ſanctoꝛum p neſzns eſt
E Hobatrur. W. Alt enim iginius papgg. onſtitutq patru: vt vno aio vno oꝛe co⸗ Marcbiepiſcepos
man coꝛintbinz. 2 in Udetropolitan? ſine epoꝑ cõſenſu vel coꝛditer ſancta gloꝛificet trinitaſin ſecu Ehaten ur chiapi.
amnge H ſupplenit ne pPpñtiq alicuius eoꝝ non audiat canſas. la. C Itez nicholaus papa rodolpho o nna peiar
nagi, gligentiam ap⸗ B Aluoin oĩbus romane eccleſie pꝛi bituricenſi archiepiſcopo. xxi.di c.i. =. lxv. di. de
S lene Pelinis. yt. ſc. nilegio nullus metropolitanꝰ abſ⸗ In ſuffraganei parrochia nihil abſqʒ perſona. xvij. di. mul⸗
ſennt fAlno. de.· eteroꝛum ommi compꝛouincialiux eius conſilio metropolitanus agat. tis.
llme SHE e egs ü oꝛum inſtantia aliquoꝝ audiat can/ ¶ V Onqueſtus eſt apoſtolatui noſrro q Pꝛonocanerint.
nn lſas:: qꝛ irrite erunt aliter acte: quã in cõ frater noſter ſigedodus archiep̃sꝰ bie patet ꝙ nec archi⸗
1 num pꝛoteſtari ſi . l ſpſe ſi fe . fni epiſcopus nec pꝛimaſ
gun⸗ ne ſiat ei pꝛeiu· pectu eoꝛum oĩum ventilate. ⁊ ipſe ſife narbonenſis qð clericos ſuos eo inuito Poteſt cognoſterr oe
olpn dicinʒ.ſc. xxxüif cerit: coerceatur a fratribus. Item adiudiciũ tuũvenire cõpellaſ⁊ de rebꝰ taufis ſubditoꝛn odi
aptr di diaconi. 7. vij) anicius papa. De eodem. ad eccliaʒ ſuã ꝑtinẽtibꝰ eo incõſulto qᷓſi HHõ
nien n oniei epiſ⸗ deccli net⸗ neo copoꝛum: niſi per a
in . ꝗ·i. pontifices. Rchiepi copus nihil de epiſcopo iur᷑̃ priarchatꝰ tui diſponas:cũ hoc nec pellationem deuoluã⸗
nu ſenb or hig. . . rum cauſis aut alijs cõibus iuxta antiqᷣtas: cui ſcti pres ſanxerũt reueren iur adipſum xi q·ip⸗
nnmi debite.5 in ſatuta apoſtoloꝝ abſq; cunctoꝝ illoꝛũ tiã hẽat:⁊ auctoꝛitas ſcõꝝ canonũ peni nenit. ? extra de of e.
Paene rendinone. agat conſilio:nec illi aſſumant niſi qꝓtuʒ tus interdicat:niſi foꝛte/p ans dahnd Srn ignoꝛes. JIdẽ
mdu g E. Inſtantig. ad ſuas pertinet parrochiaſ ſine ſuo cõ ſe terminari non poſſunt: ad te quaſi ad virt iſeg iſc hi i
nguun ipꝛeſentia. ſenſu: qm tali concoꝛdia gaudet altiſſ⸗ paatriarcham ſuum pꝛouocauerint per Poscaſineſk aſſenenf
ſenonien b .n Aliquoꝛnz mus ⁊ gloꝛiatur in membꝛis ſuis. appellationeſ:vel ſi ep̃s ſuus deceſſerit di de bis. Item Frij
ii, riminales.vt.iij. q· viij. ſuggero. Et nota ꝙ cum cauſa eſt inter cleri· extra de of.oꝛ.ad repꝛimendã. Item cum eſt cã inter Fe unhanrrerßo
. tni am rchm. metropolitanus in ſynodo cõpꝛoninciali tractabit cãʒ. ſi clericus.⁊.S.vi.q.ij.c.ij.Et hoc cũ epᷣs eſt reus.ſed ſi actoꝛ:non videtux ꝙ;
ccihe ·. ſi cleric niſi velis dicere ꝙ hodie ſol⸗ metropolitanobtinet vicẽ⸗ arcbiepƷs ſit iudex rei.vt e de of. oꝛ.paſtoꝛalis. Item cũ eps non vult abſoj
1 li, ſynodi qᷓ;tũ ad iſtud. xviij.di.c.i·?.x. qeiij. qꝛ. ð H dixi . vi.q.ij. evßs nere excõicatum.yt er de ap.qua fronte. Item cũ archiep̃s ꝓuinciã viſitat.

Rchiepiſcopus.boc.c.exponit pꝛemiſſa.

c de pᷣſcrip.cũ ex officij.ſed illud non di

co eſſe generale niñ vt dixi. 5. e. q. ij

„

nullus pꝛimas. Item en
Napbana talllernainan.
a

Canſa.

mittat. vt ij. q. vij. nos fi. ? in canſa bereſis xl.di.ſ papa. ? eu; ſubmi
tit ſe confeſſoꝛi ſuo tenetur ei parere.⁊ ligabit eum ſnia illius.ar.cõtra
eſt qꝗð dicitur de dedicatione eccleſarum.extra de peni.⁊ remiſ.quod

menidens eſt ſententiam epiſcepi ininſtam elſe ex

uo. aliter enim non poteſt. xij.q· ij. non liceat.
b ¶ Canones.ſic.xviij.q/ij.hoc tantuiim. MZd
c ¶ Eonſuetudo. ergo ratione conſuetudinis poteſt aliquid peti vt. xviijiq

ij. ſeruitiũ. ff. de publi.
=Z vec.licitatio.ꝭ.earũ
ff. comunia pꝛedi.ven
ditoꝛ. ar. cõtra.x.q.iij.
qꝛ. Item ratione diu⸗
turnitatis ꝓbatur ne⸗
gatiua.ff. de pꝛoba. ſi
arbiter. item diuturni
tas conſtituit ius.ff.ð
aqua quo.⁊ eſti.l.hoc
iure.ꝭ.ductus aque.⁊?
extra de his que fi. a
pꝛela.ſine cõſen.ca.ea
noſcitur.⁊ ar.iij.q.vi.
hoc quippe. Item cõ/
ſuetudo dat ĩuriſditio
nem. vt. C.de eman.li.
l. vlti. ⁊ extra de arbi.

dilecti. Item conſue

tudo dat pꝛiuilegium
vt hic.⁊.lxiij.di.qꝛar.
contra.xcij.di.illud.c.
di. contra moꝛem hoc
pꝛoſecutus ſum.õ. di·

viil Kuſtra⸗ “
d ¶ Speciali.ergo pa
pa in totum poteſt au
ferre pꝛiuilegium vni

eeccleſic ⁊ alij concede-
re.vt.xvi:q.i.frater no

e ¶ Ert angelo . hec ſũt
verba ioanniſ in apo-

⁊ deberet eſſe initium

caꝑitnir.
¶Piſcopo · h ſunt
g ¶Atet. ab boc lo

Mco vſq; in fineʒ

agitur de excellentia

₰△

res eccleſie ſue indicio tuoꝰ diſpenſare
voluerit. pꝛimates eni vel patriarchas

nihil pꝛiuilegij habere pꝛe ceteris epᷣis:

niſi quantũ ſacri canonesꝰconcedunt ⁊?

Peiſee⸗ conſuetudo illis antiquitus cõtu
i

t diffinimꝰ: ita vt m nicenas regulas
ſua pꝛiuilegia ſeruentur eccleſijs pꝛeter.
qᷓ ſi apoſtolica ſedes aliquaʒ eccleſiam

7 —

vel ipſius rectoꝛẽ quolibet ſpecialiꝰpꝛi⸗

uilegio decreuerit honoꝛare. Iẽ be
da ſuꝑ apocalypſim: ⁊ angelo. eccleſie
e

epheſi ſcribe. Se eodem.
G Piſcopo ſcribit ioannes de cuiꝰ

¶VEiñ nicholaus papa.

manu peccata ſubditoꝛuʒ requirit
nec ſine eius conſilio ſubditos iudicare
debeat. Sola eniʒ romana eccleſia ſua
auctoꝛitate valet iundicare de omnibus.
de ea vo nulli iudicare permittitur.
Apoſtolice
ſedis iudiciũ a nemine eſt retractandũ.

. P Ateis pꝛofecto ſedis apoſtolice cu

pape.⁊ omiĩa.c.quaſi

idem dicunt.
b . Judicare. naʒ ta
lis crimẽ ſacrilegij in
currit.xvij.q.iiij.ꝭ.qui
“Innocentius. fa/
miliaris eſt hec pꝛo/
batio ꝙ vnꝰ papa in/
ducit alium in teſtem

ſed hoc ideo.quia de

ipſoꝛum teſtimonio ñ
eſt dubitandum.ſicut
dominus mala ſodo⸗
me per angelos ꝓba⸗
uit.ij.q.i.deus.

1 Intulit. qui man?

intulit pꝛepoſito vłcõ
tumax eſt erga duceʒ
vel pꝛeſideʒ:capite pu
nitur. ff. de re mili.l.
omne. §. i. ⁊. ij. irreue⸗
rens miles ⁊ contume
lia parentis capite pu
nitur. lxxvi dinõ ſa⸗

IAit iniuſte.⁊ iu

ſte. xxxv. q· ix.
gregoꝛius.

ius auctoꝛitate maius non eſt iudi ⸗
cium a nemine foꝛe retractanduʒ: neqʒ

cuiᷓ de eiꝰ liceat iudicare iudicio:iuxta

qð innocẽtius papa ruſſo ⁊ ceteris epi
ſcopis per theſſaliam ↄſtitutis ſcribens
ait.nemo vnqᷓ aplico culmini de cuiꝰ iu
dicio nõ licetretractari:manus obuias
audacter intuliu:nemo in hoc rebellis
extitit:niſi qui de ſe voluit iudicari.⁊ be
atus papa gelaſius nec de eius iudicio
i.romane eccleſie canones vnqᷓ; pᷣcepe⸗
runt iudicari ſniamq; illius cõſtituerũt
non opoꝛtere diſſolui cuius potius ſe⸗
Wen a decreta mandauerunt.

EItẽ anaſtaſius priarcha pape felici
Ab alijs damnatos vel excominunica

tos apoſtolica ſoluit auctoꝛitas.

Vit ſemꝑ ahoſtolice ſedis veſtre

licentia iniuſtet damnatos vel ex⸗
cõicatos poteſtatine ſue auctoꝛitate re⸗
ſtituere ⁊ ſua oĩa eis reddere ⁊illos qui
eos condẽnauerunt aut excõicauerunt:
apoſtolico punire pꝛiuilegio: ſicut etiaʒ
noſtris ⁊ anterioꝛibus nouimus factuʒ
tempoꝛibus. Item. De eodem.

Ntiquis regulis ſancitũ eſt: vt qͥ c⸗

quidꝰ qᷓ;uis in remotis aut in lon⸗
ginquo poſitis pꝛouincijs ſuꝑ eoꝝ que/
relis aut accuſationibus ageretur: non
pꝛius tractandũ vel accipiendũ eſſet: qᷓ

ad noticiam alme ſedis veſtre eſſet de⸗

ductuʒ.vt huius auctoꝛitate iuxta quod
fuiſſet ſaciendup: duunclatl infirmare
tur aut firmaret᷑. ¶
Pꝛims ſedes nulliꝰ indicio ſubiaceat.

D Emo iudicabit pꝛimã ſedem iu⸗

m Htiquis. vt ge

quid.i.vt fi ap⸗

pellatur romam vel a

remotis vel a vicinis

partibus nil attenta⸗
retur ante ſniaʒ paps

di. xvij. multis.

Emo.niſi ſe ali

cmi iudicio ſub

ſticiam temperare deſiderantem
neqʒ enim ab auguſto neqʒ ab oĩ cleroꝰ

neq; a regibus:neqʒ a populo iudex iu n⸗
Ratres quos timoꝛe terreno iniu⸗

dicabitur. ¶ Item ſymmachus.
— De eodem.
ELioꝛum hominũ cauſas deus vo⸗

luit per homines terminare ſed ſe/

dlis iſtius pꝛeſulem ſuo ſine queſtione re

ſeruauit arbitrio: voluit beati petri apo

2

Item inno. papa.

.—

ſtoli ſucceſſoꝛeſ celo tm̃ debere innocen
tiam ⁊ ſubtiliſſimi diſcuſſoꝛis indagini
inniolatam habere conſcientiã. Molite
eſtimare eas aĩas inquiſitionis non ha⸗
bere foꝛmidinesquas deus pꝛe ceteris
ſuo reſeruauit examini: nõ habet apud
illum reus de allegationis nitoꝛe ſubſi⸗

.

nunciari m admonitionem euangelij · vt. ů.ij . a. i.ſ p

dium qñ ipſoꝝ factoꝝ vtitur eo teſte ꝗ

iudice dicas foꝛſitan.oĩum aiarum talis
erit in illa diſceptatione conditio. repli⸗
caboꝰ vni dictu eſt. Lu es petrus ⁊ ſuꝑ
hanc petram edificabo eccleſiam mea.
⁊ quecunqʒ ſolueris ſuper terram erũt
ſoluta ⁊ in celo.Et rurſus patet ſancto⸗
rumvoce pontificum dignitatem ſedis
eius factam toto oꝛbe venerabilem duʒz
illi quicquid fidelium eſt vbiqʒ ſubmit⸗
titur: duzʒ totius coꝛpoꝛis caput eſſe de⸗
ſignatur.de hac mihi per ꝓphetam di⸗
ctum videtur. Si hec humiliatur tad cu
ius fugietis auxilium: ⁊ vbi relinquitis
gloꝛiam veſtram. ¶ Item antherius
papa. Deeodem.
Acta ſubditoꝛum iudicantur a no

Lbis:noſtra vo a dño iudicant᷑.dete

rioꝛes ſunt qui vitam moꝛeſqʒ bono⸗

rum co:rumpuntꝰ his qui ſubſtantias

alioꝛum pꝛediaqʒ diripiunt. Item
Se eodem.

elaſius papa. 7*
ee ſunt canones? qui appellatio⸗

Rnes totius eccleſie ad huius ſancte
ſedis examen voluerũt deferri. ab ipſa

SHo nuſqᷓ pꝛoꝛſus appellare debere ſan⸗
xerunt ac per hoc illam de tota eccleſia

iudicare:ipſam ad nullius cõmeare iu⸗
dicium:nec de eius vnqᷓ pꝛeceperunt iu
dicio iudicari ſniamqʒ eius ↄſtituerunt
non opoꝛere diſſolui: cuius potius ſe⸗
quenda decreta mandauerũt. CIdeʒ
omnibus ep̃is. od
CO Ancta ꝑ munduʒ nouit eccleſia ꝙ

ſacroſancta romana eccleſia fas
oĩbus habeat iudicandi:neqʒ cuiq de

eius liceat iudicare iudicio.ſiquideʒ ad
illam de qualibeti mundi parte appellã
dum' eſt: ab illa autem nemo eſt appel⸗

lare permiſſus. Sed nec illa pꝛeterinuſ

ꝙ apoſtolica ſedes ſine vlla ſynodo pᷣ⸗
cedente ⁊ ſoluẽdiquos ſynodus inique
damnauerat ⁊ damnandi nulla exiſten
te ſynodo qͥs opoꝛtuit habuit facultatẽ

⁊ hoc nimirũ pꝛo ſuo pꝛincipatn quem

beatus apoſtolus petrus dñi voce ⁊ te

—

nuit ſemper ⁊ tenebit. Idem eßis
Auncta ꝑ mũdũ nouit eccleſia: qm
gquoꝛunlibet ſententijs ligata pon⸗

dardaniam conſtitutis. De eo

tificũ ſedes beati petri apli ius habeat

reſoluendi etcore que de omni eccleſia

fas habeat iudicandi ⁊c. ¶ Item ſixtꝰ

ſte dãnaſtis ſcitote a nobis iuſte eẽ

reſtitutos:quibus ex apoſtolica auctoꝛi
tate beati petri oĩa que eis ablata ſunt:

integerrime reddi pꝛecipimꝰ: ſinõ vuli

De eodem.

autem. Item cum papa peccat poteſt eius peccatum etiam eccleſie de⸗

eccauerit. hoc de⸗

terminaui.xl. di
ſtin.ſpapa.

o ¶ Neqʒ aboĩ

clero.ar. ꝙ cõci
lium non poteſt
papaʒ iudicare

vt e de elect. ſi
gnilicaſti. vnde

ſi totus mundꝰ
ſniaret in aliqͥ
negocio contra
papam vider ꝙ

ſnie pape ſtan⸗

dum eſſet. vt.xx
iij . i · bec eſt fi
des.ar.cõtra.qꝛ

oꝛbis maioꝛ eſt

vꝛbe. vt xciij. di
ſtin. legimus.
p Lio:ꝛum.
A. foꝛmidi-
nem.imo ſine ve
nia dʒ puniri. ſi⸗
cut diabolus ꝗ
maximus com⸗

paratione alio⸗

rũ creatus eſt.
pꝛincipium.
¶ Replicabo
ßeſt dicere cum
ipſe fit maioꝛ oi

K.

bus grauiuſpun
nit᷑· ibi ſi peccat

xi .q.iij. pcipue.
ſanctis conciliji
confirmantur-

8 .Pꝛopbetã.

iſaiam.

t¶ Si bec bui⸗

liatur.de archa

feder loquitur

pheta:quã in-
gei ferebant ad
belle.
Acta. coꝛ
Arumpunt

co.⁊.Cc.deterio

res.

imperatoꝛ lex

anim ata in ter⸗
ris.vt in aut.de
coſulibus. in fi·
colla.iiij.

0 qualibet. S

a legato appel⸗

lat᷑. vt ex de ſen.

2 re iudi.c.xlt.?
E de of. le. licet.·

Sed nũquid 4

laico appellat
ad papa:nõ niſi
in bis q ſpectat

ag iuriſdition?
eecleſie. vt ex de

ap. ſi duobuns.

Appellãdũ

nemo.a pᷣncipe

enim ⁊ a ſenatu

appellarinõ va
let. vt.ff. a quibꝗ
ap. non li.i ·

ſioe
Gir
ſcto
Kpel
lorige
Niagrn
Ufert
yl
ſcoͤe
fterd
Clin.
ynot
noce
ſt⸗
fonit
ner⸗
liſip
Pere
ſ
rch
Nart
ſ
aide

nud
nl a .X
63 nc iopeunegii nene .
ultn tane uenno e imchente poſtolicũ .
j. di ici poſtol
Ctſpann b E quanto.ſi um.vt extr. icũ ſie interp⸗
in . rpꝛincipal crent cece Cecn, ieñ ſe intermhetaheri
Fnoe nein v monachor ſad Q.1.
nrei nare ſ. nẽ pii t aliquẽ cleri ntepe. poſt pꝛi . .Ecu⸗ ſubſunt epo q;
lnonge eru quẽ cleri po pꝛin. e.cũ ⁊ plant tepo t
nd and⸗ “ co ſuo: cadẽ rone pot i 83 hoe H Wondt ytrang legem 1
Aig er ipi. l. i 1 ꝛincipes veſtri N. ngregati aſterij. kqfi naſt ne. ? ex de pᷣui
gittte Eallem pötne membꝛis veſtri a c gatio. ſed I.l.qſi ibi veli crijs collate ſech
* Ma au . põt rẽ ſtephanu eccleſie ſe olle o nr- .ſed quot bomin velit mona ſeri collate. ſed
finn C.de qu rre. vt Kui nus epus gu parari. ? tion ines faciun erium conſtr
adri.p̃ iuſli albe Ite onem . tcolle nere.
ntuera ie Reelett dericos ganiche⸗ Ee :Tpparro ntendit. tand Aücko⸗ Gnacbdam
pun põt 7 a val atus chia dnit. tan E eui vt e vel tr
en pa buficiũ ba- nce vo iter alet ſunt crudeli Sen milngang en radeeler⸗cicſin
a bficiu. 2 i nt tanq ſibi iter deſeui ilitibu leges elec. c.i. bßm
nnn benncmori. Alentes ali ato tibi ſcribi int tanqᷓ ſibi debi ereclita ccelenſaggh g tres ·ff.
neſen i.in memoꝛiã. infrin alicuiuſ ribimus dit. C i debita v q̃ eccleſiarũ ſigni ff. de verb.
rin lectus. ? e 1 imus de quali olica p pꝛiuilegiũ⸗ ica cum omni pꝛimũ queri e conte mines lacin cdx.
Kcne ⁊ e ð cõ⸗ nare: qualibet a pꝛo atiu one omni dote queritur: nen⸗ pulum ciunt po
teu ceſ. px. ? ec.no re:deſine ian cecleſaclerici. poſ⸗ mem ptineat. ote ſua ad epᷣ : an ba- Fryi vt x iij vnio
ponere. S de telaueri antiſtitem p m zelo cu o: qui pᷣis vſurp undo: an aa li ⁊.x.olles ee:.
ponere. Sʒ nü⸗ laueris eũ pꝛotel men quid noĩe are lic resee etaalu gregem
s aere n. nos ven reg Kcrareiamtolfenn ſ Gednore Cerd nch CZ cpoeigrgene .
nid oes ſunnl n m re iam toti Pps exigere edratici er⸗ 5 poꝛci gre el qui⸗
ear e inet nos veni ehererantrlene b valeat i a ſacerdoti⸗ lartci gegem laci
Aᷣ 18: mo, Ppꝛi — rdoti⸗ ff. ö abigei Aci⸗
ſminie cccleſiã tr⸗ EN iens conſe ꝓculdubi pꝛim DRJJ. ſed geis
delcill em ni ecratu dubio ad ꝛima qu ſti I duo Ooues
uymni rer aeſſen. P m nichol s abibi tur eſtione ſic di Parmiliann p⸗ faci
. debet. i. q. vi nn eratoꝛi aus p ibit. in concilio hi ic diffini ttde ver
Clite ſi i. q. vij i. apa michaeli i Balilica ilio hiler ini bo.ſ m. vt f. de
ſiilla. j.Z Er pꝛinci ichaeli aſilica erdenſi. bo. ſigni. ſi ̃ ver
Aand Nevegonale ſer, n.. el l e conſechaen nne
finui cl enleg no ſümmakarranan ram gnbolel⸗ petri lica aic auiſ analei earege⸗ F dem non
in monachis verů abe po⸗ naſterij ſiderat aſi ꝗcontr a
n Srlo neciges Mnna ne abemus no ſ⸗ Honotlicktu. ſpecie: vbi nequaqᷓ eã nesorae ng
le . pꝛelatus in ſe fueri e quacu tiã in qu 1010 ſe igitur a di vbi con Pea ſitu d pactum appo
zug 1 e fuerit ad nq; d oſlibet gregare. G ioceſ. gregatios nalacontrems
Nnte daaenonlione 8 exigenti ↄuocare atq uz neceſ cecleſi Itẽ ex cõci. to e aude natmam connra⸗
Meimt lacrei naͤc⸗ tare gentibus o e atqʒ eccleſia⸗ po ie cum dotibu cõci. tolet at (us non ien contra⸗
bognt ane iudiei t Bel ali poꝛtunitati cleſra⸗ teſtate conſi tibus ſuis i tano. iij trad ntenet. ſic e
ii⸗ ykiuriſdliti ate aſſumi aliud eſt tibus inui J. onſiſtan iis in epiſcopi tra de condi x⸗
lnh fic. õ riſditio e mitur quod ui⸗ cquid t. piſcopi i. . xpi.q.i appo. c
* ſic. . eo. cũ ſi x necem pꝛeſumptiot lex temeri eccleſi am dtr. c .i. ſiqms lai⸗
Nolie ſic e de ac im⸗ fra D ſitate ger itu ptionis: alii eri⸗ an ccleſias vns gomne guct⸗ , 2 nsvcrtraqn s lai⸗
. olim. Et e iala egerturchartann dqs n conarra * eanraerch poſtin re inſinuante g vk
ppe ̈no vult eo a faue pox ſubdi m ſuf ti ie cõtuleri otem quã poſtu ſn i Naſes
Cnimg pꝛoce Wt iudex coꝛrection re ceperi ubditis ſui tionem erint cenſean quã eidem ec⸗ baſilic n. i. fiqui
gex es negli int atqʒ ci uis ionem non perti nſeant ad ep̃i m ec⸗ am. Sed ns
30 Kee ſia erevidet᷑ licet m negli qʒ circe liter i pert ad ep . tur:no d obijci
p ſtatim expi- icet metropoli gentes exti a eoꝝ r in pꝛeterit. inereꝰ: i oꝛdina vonne quili ct
ſtun ranit ſiͤ expi⸗ tatem ⁊ li politanis: extiterint:tũ ne fi eterito coꝛri quod f- traditi. uilibet in
Pr⸗. . . tũe lat pꝛohi coꝛr actum one re
1CStri van e tis. and igando pꝛeter illo tuc e fiat pꝛohib igatur: vt ⁊ i ta teſtpo i ſue po
nt er de of dele. os ab s8s dam vol nem antie eatur: ? oĩ :ꝛVvt ⁊ i fi nere le
ſemem cũ ſu of. dele. ne ſoluere: nare ⁊ un ntiqu oĩa ſ ituro vult: eti gem qu
F. charitati re: Eum? reconcili ⁊ po uam ad epi m conſtitutõ Auteetlomecn 2
ſär be ap te 7.C. 3 e ritatis a um vo ep̃i ncili⸗ poteſtatẽ perti epiſcopi itutõ remeret ſe⸗ tradi
it ex eo.⁊.C mplo edifi ccenſi b pᷣi zelo diui cilio.ij pertine copi'oꝛdinationẽ tra de eccleſie.
Prvur offi.pfec C. rai ificant qui onos v diui ij. cabilo ant. & Ite atione a de condi vtex-
Dien aer toes lhcrepanionered ibonas verto de Eccleſie ngallt. C Siemer Imm rvlil a. i,eien⸗
ls. ?c d fo. cõ 3 elaſd. cleſie 1 0mni i. con tbe vüij. q. i. el
pe. e ð ſo. co⸗ conſilio nõ li ne redar vitia aſ natio nnia in terius. It ij. elen⸗
iien eſtamo. ſimpli in fine capitu ere vel diſ eoꝛũ ſun eno denag, keaeſeer n con g ſß
ntim lis. vert iciter dictum i martini ponere. ſit is iuribus in uis ⁊ decimi cleſie cuz ———— tri⸗
Vi⸗. enaide nemin agat: ſec eig erperih ado⸗ ſcoh er atrcnnf, bun Amniſter va⸗
e n nis vi 1 conſili umptine cuʒ R pertineant. ationem ſi cind rnmtgſti er vaé
ſ videatur i io:vt vitiũ aſſuina naqu t. C It nam ſe nan hac uli⸗
n ic charitati r im lu pꝛeſi dt ſ eqʒ Item leo.iiij m⸗ tutr m qnod inſti
mnnn ma que vi ene, Sic wobarnmn non enbtio ſione reg as barrochi ae vüop j· ſe a eſt ſibi rinſti⸗
unn ex dioceſ⸗ vidit negligente⸗ plus: officiu,z Egend —— opi pꝛoui gopo ante co n
Gitnt piendo reci · Uit ioan ſua auctoꝛit ꝛrectioneʒ s per uiſio queqʒ parrochia patro. c. ad de inte.
Colif Pkaranen tel vidit paatn vo qꝛ epro⸗ illum dðD nez ſo⸗ ipſe eioe oren al te tuitiõe gebl bacleres. e Z.C.
(e terti el um pum 2 ei tir ero epiſcopi nt ꝙ pꝛi m di
02 ertiam partem ditoꝛum ſi ad coꝛri epheſioꝛ tinere vi imoꝛe pꝛeui s cleri ꝙ pꝛimo dedi
decimarũ vl m gere ine eiu rigenda viti⸗ ioꝶ mere videtu pꝛeuideri icos: s pure. ſed dedit
Alceff tam pel oſt. recti uit. ſed i oꝛitate i ube⸗ iſum fueri cuire: n iure ꝑp⸗ adijce .22
Ne⸗ 2 illum tm̃ e illos cO tuerit vt ſib Pͦz nem. que re conditi
liniiß imm Neximn⸗ ctione admo lum tm d coꝛri gente eccleſiaſti i neceſt. n. quod io
lnn eie nu e eoꝛu Judici .,C J ica a eſſa⸗ qui non licet:
dachenme d Aicam laicns baſlienn Renkend⸗ nonen ehit cond
ſion ſerre ſacra ron ge ſegr a dioceſai Aecunqʒ res . ccle⸗ naue ubn ſodoo⸗
ta. coerc me 7 egare eſana le ueni es eccleſiaſti ecta. 7 nodo.
nti cia rcere de 1 opus querit. Epi ide it cuʒ omni eſiaſtic ta. ?. xxxi. pPer
NE N . omni dili e ſunt cõ vnico. in fi 1.q. vij. c
teie⸗ tta. de canſis odte ſi eccleſiam Pi⸗ „ que DeoO i diligen C(0 in fi. Alij .Cc-
iſ cia · de canſis cognoſce ddte ſua ad cnm oi cũcta iudi ebet᷑: qui oĩ tia b dos ij dicũt
E tuim ceſanam ſole nouimus. 2. onaſteria oĩ antum ad . . .It aiei Ense publien
wnſe cu us. ſed regul ole ſeculares ⁊ · xyi.q.i.i ia oĩa.xviij 1. legem Tu bꝛeniter di⸗ em ex con⸗ li nõ pꝛinatoꝛum 5
guntln ſ. m pꝛo vtilit ares ecclen ptſe de hi⸗ nterdicimu .· ij. hoc nñ eſt cont dicas ꝙ illud p 1 poteſt. ff. de ſol
Gnt qiij c. queſti.⁊.c aner cetera.ne tneceſſariu non: vt bic ci ij. q. ij. ſta lente poteſt pectant. yt. ſ. um iura res o naturam illi mpe. ſ Diſtg mt.
tl gi umninoſo c· decimas. ne cpartem d im. cathedr i. x·xyl. q. i. in pꝛemiſſi. pactin NA elm mnesercteſtaſtiee ackcech unn
xviij. q· ij T. c.dudũ.pᷣ cep̃m ad decimarũ lraticũ enĩ non gem quã is caſibu appꝛobatum ias ſi no aſtice ad ctus ?
A⸗ j. eleuthe . pſtant tñ miſſas xvi.q·i. E on m quã vul s. nam quili m eſt on obuiat ho oꝛdinatie
s. vel ẽt rõne ruitiũ epᷣo vel icas recipinm vnili Ad iſroni In acan ladino in traditione iſſis canonib eſtati vel inri
viſttatonis vt. fzme nmnmo. . ebit in thobaſſo eccleſijs gictonidhe. tione rei ſue poteſt 5 apponi: vt
Po reerip chcx ih belino in ereirepo in moratdoun abbati pponere le-
4, 2 etum. cum dotibt alibus. yt. xyvi i pꝛeſbyter pꝛe
edrni deg ulle anten de eis diſt ijſane.r cxira de
Dbeccleſior.. ſguſeen conſe
ſ.q ij e. ylti. ſenſum

ene⸗ * Pel⸗ 7% . „

*0

„*

Lauſa.

f¶Parare. vel pꝛeparare.

L) Ouerint.nullam.ſ.xvij.q.iiij.ſunt qui ·xvi qvij. ocernimus eontrs

ſed ibi habent poteſtatem tm defendendi eccleſfas.

ue ſumerent medieta/
tem:vt in.c.ſeq.ſed in
oĩhus parrocbialibui
eccleſijs tertiam.xvi.

q.i.conſtitutũ.ꝓcedẽ⸗/

te tꝑe ex parrochiali⸗
bus tm tertiã oblatio
num ⁊ decimarũ ha/
berent. vt. . e. c. decre⸗
nimus.poſtmodũ q̃r⸗
tam.xij.q.ij.nobis.⁊
c.conceſſo.⁊.c.quat/
tuoꝛ.hodie ãt nec ter/
tiam parrochialiũ ha
bebunt: niſi ad fabꝛi-
caʒ reparãdũ.nec illã
habebũt niſi velintfa
bꝛicã reparare. vt.ſ:q
iij. c.i.ij. ⁊.iij.vel dic ꝙ
ſm conſuetudinẽ iſta
dantur. vt extra de ſe⸗
pul.certificari.hodie
aũt cũ ſint diuites ni/
bil habebũt pꝛeter ca
thedraticnʒ.vt.j.qiij.
c.i.io.Sed certe quic/

quid dicat io. parro/

chialis eccleſia tm̃ ha
bet quartam decima/

rum ⁊ epiſcopus aliã

pꝛo ſe: alias quartas
duas retinet epiſcopꝰ
ꝓ fabꝛica ⁊ pauꝑibus
vt. xij.q.ij.conceſſo.⁊
c.ſe.de alijs redditi/
bus nihil habet de cõ⸗
ſuetudine generali ⁊
pꝛeſcripta epᷣs.lʒ pꝛe/-
dicta.c.⁊ alia videant
dicere griũ.⁊ ita fuit
ſniatum pꝛo epo bo-
nonienſi ↄtra eccleſia
ſancti io.in perſiceto.
⁊ hoc videt᷑ expꝛeſſuʒ

xij.q.ij.nobis.b.
Ntiquos medi⸗/
1.etatẽ. ſm diſtin⸗
ctionẽ decre.extra de
teſta.requiſiſti.
d Elata eſt. alio
pꝛecio. Si iſte

parrochiales ita ſol⸗

uerunt aliquos dena
rios aliquot ãnis:nũ/

quid epiſcopus poſt⸗

ea poteſt ad pꝛocura/
tionem petendam re/
dire.ar.ꝙ ſic.extra de
cen. olim. ar. contra.
ff. qnẽadmodum ſer.
amit.ſi cõmunem.vbi
dicitur ꝙ qui vna ſer/
nitute vtitur pꝛo alia

perdit pꝛimam. Sed

quid ſi partem pꝛocu⸗
rationis recipit aliqt
annis:nunquid ꝑ par
tem intelligitur retinu
iſſe cotum: videtur ꝙ
ſic.ſ. de pe.di.i. vulga/
ris/ff.quemadmoduʒ
ſerui.amit.ſtillicidiuʒ
S. vlti. ⁊.l. ſeq. xbi dꝛ ꝙ;
ptẽ retinere totũ vr

8 ſer.ruſti.pᷣdio.vna ẽ

ci alias de medietate.vt.j.c. pxi. NMõ ergo ꝙ tꝑe pꝛimitiuo cu pau⸗
peres eſſent epi·ſtatutũ fuit vt epi de epalibus eccleñijs:⁊ oĩbus bonis eccle

E his.tertia.alibi dꝛ ꝙ nibil habeat pꝛeter cathedraticũ. vt. ſ. e. q· iij

„₰

io toletano i.
aſilicarum coditoꝛes in rebus eccle/
ſiarũ nulla ptãtem ſe hr̃e cognoſcant.
SDOuyuerint conditoꝛes baſilicarum
in rebus quas eiſdem eccleſijſ cõ
ferunt nulla ſe ptãtem hre:ſed iuxta ca
nonũ inſtituta ſicut eccleſiam ita ⁊ dotẽ
eius ad oꝛdinationem epi pertinere.

¶Item ex ↄci. aurel. Be eodem.
Ehis que parrochijs in terris in

„

vineis mancipijs atqʒ peculijs q;⸗
cunqʒ fideles obtulerint antiquoꝝ ca⸗
nonũ ſtatuta ſeruent᷑ vt in epᷣoꝝ ptate cõ
ſiſtant. de his tñ que altario acceſſerint
tertiavpars fideliter epis deferatur.
Item er eogem. Que altario
offéruntur: medietatẽ ſibivendicet epᷣs.
Ntiquos canones rel egentes pꝛi⸗
oꝛa ſtatuta credimus renouãda vt
de his que altario oblatione ſideliũ cõ⸗
feruntur medietatem ſibi epᷣs vendicet:
⁊ medietatẽ ſibi diſpenſandaʒ ſecundi

gradus derus accipiat tam de ꝑꝛopꝛijs

pꝛedijs qᷓ; de oĩ cõmoditate in eoꝝ po
keſtar⸗ durãtibꝰ. ¶ Itẽ ex co eiano.
De epis qui dioceſim ſuam viſitare cõ⸗
temnunt ⁊ ad redimendas manſiones
que viſitantibus debent᷑ clericos cogũt.
Elata eſt coꝛã ſancta ſynodo que⸗

B rimonia plebium ꝙ ſint quidã ep̃ᷣi

nolentes ad pꝛedicandũ vel ad confir⸗
mandũ ſuas per annũ parrochias cir⸗
cuire:qui m exigunt vt manſiones qui⸗
bus in ꝓfectione vti debuerant alio pᷣ⸗
cioꝰ redimant qui parare debebant. q̃
duplex infamia negligentie ⁊ auaricie
ſancte ſynodo magno fuit hoꝛroꝛi.ſtatu
erunt itaqʒ ne quis vltra exerceat id cu
piditatis ingemuʒ: ⁊ vt ſollicitioꝛes ſint
F de ſuis gregibus viſitandis.
Item ex concilio terraconenſi.

gS OErenimu da lingtorkl ſzcer dorn ⁊ hoe verum eſt ſi partem
afabꝛice recepit..E.q.iij. vnio.aliter non tenetur.ſed tñ cõferre dʒ

aut alijs occupatiõibus implicatus ad/

implere nequiuerit:pꝛeſbyteros pꝛoba

biles aut diacones mittat qui ⁊ redditꝰ⸗

—

baſilicarum ⁊ reparationes ⁊ miniſtrã/
tium vitã inquirant. UWiſitantes aũt
epᷣi quid a clericis ſuis exquirere debeãt
⁊ quid eos docere:in conci.bꝛacarenſi

epia c e de
Lacuit omnibus ep̃ᷣis vt per ſingu⸗
las eccleſias epᷣi ⁊ per dioceſes am

bulantes pꝛimũ diſcutiant clericos quö

oꝛdinem baptiſini teneant vel miſſaruʒ

vel qualiter queqʒ officia in eccleſia ꝑa⸗

Annuis vicibus eccleſie ab ep̃ᷣis viſitẽẽ᷑

Ecreuimus vt antique conſuetu⸗
Ainis oꝛdo ſeruet᷑ ⁊ annuis vicibꝰ
dioceſes ab epᷣo viſitentur.⁊ ſi qua foꝛ⸗
te baſilica fuerit reperta deſtituta oꝛdi⸗
natoꝛis eius reparari pꝛecipiat. ab epᷣis
aut tertia ex oĩibus accipiatur ſicut anti/
ua traditione nouimus eſſe ſtatutum.
Si auũt epᷣs inualitudine impeditus
dioceſes ſuas per ſemetipſum viſitare
non poterit:viſitationis officium cõmit
tat alijs. ¶ Ande in coneilio toletano
quarto legitur. .
Innaiſtu ine grauatus epiſcopus viſi⸗
tationis officium alijs cõmittat.
O Piſcopum per cnnctas dioceſes
parrochiaſq; ſuas ꝑ ſingulos an⸗

nos' ire opoꝛtet:vt exquirat quo vna⸗

queqʒ baſilica in reparatione ſui indige

gant: ⁊ ſi recte quidem inuenerint deo
gratias agant:ſi aüt minime docere de⸗
bent ignarosi:⁊ hoc modis oĩbus pꝛeci

pere ſicut antiqui canones iubent:vt añ

xx.dies baptiſmi ad purgationem ex⸗

oꝛciſmi cathecumini currant.in quibꝰ

xx.diebus oĩno cathecumini ſymboluʒ

quod eſt. credo in deum patrem oĩpotẽ
tem:ſpecialiter doceãtur. MDoſtẽ ergo

hec ſuos clericos diſcuſſerint vel docu/

erint epiſcopi alia dieꝰ cõuocata plebe

ipſius eccleſie doceant illos vt erroꝛes
fugiant idoloꝛnʒ vel diuerſa crimina.i.
homicidiũ:adulterium:periuriũ:falſnʒ

teſtimoniũ:⁊ reliqua peccata moꝛtiſera
⁊ quod nolunt ſibi fieri alteri ne faciant
⁊ vt credant reſurrectionem omnium ?

diem iudicij in quo vnuſquiſqʒ ſᷣm ope

ra ſua recepturꝰ ſit: ⁊ ſic poſtea epiſco⸗
. Pns de eccleſia illa pꝛoficiſcat᷑ ad aliam

Item hiero. ad damaſum papam.
S pap

licet.

O. Aia ſacerdotes pꝛo omnibus ſo

peccatis ſuis offerunt:vel ipſi comede-

lent oꝛare:quoꝛuʒ elemoſynas ⁊
oblationesaccipiunt: qua fronte pꝛeſu/
mant laicioblationes:quas chꝛiſtianip

res vel alijs concedere:cum ipᷣi non de⸗
beant ex officio ſuo pꝛo populo oꝛare:
ob hoc papa gloꝛioſe mittere te opoꝛtet

illos pꝛeſumptoꝛes in excõicationẽ per/

petuam:vt ⁊ ceteri metum habeant:⁊
amplius hec in eccleſia non fiant.

¶Item calixtus pppgʒ.
IUUmnime auferantur a laicis oblatiões

altaribus vel crucibus facte.

Anctoꝛum patrũ canonibus cõſo

na ſancientes oblationes de ſacra

tiſſimo ⁊ reuerendiſſimo altari beati pe
tri ⁊æ ſaluatoꝛis ⁊ ſancte marie rotunde

aut alijs eccleſiarum altaribus ſiue cru
cibus a laicis auferri penitus interdici⸗

mus:⁊ ſub diſtrictione anathematis ꝓ

at. Quod ſi ipſe aut languoꝛe detentus

r.r. via. ar. ð.e ð pſcrip. anditis. capel. mo.dilectꝰ
Bꝛeuiter reſpondeas ꝙ in ꝓcuratione nulla currit pᷣſcriptio.er de pꝛeſcrip.
cum ex officij.vnde ſiue partem ſoluerit ſiue nihil ſemper poteſt petere pꝛo/

curationem.vt no.in.c.cum ex officij.
etl Redimant᷑ tamen redimi poteſt pꝛocuratio.yt.j.e.q.iij.relatum.

hibemus ⁊ ecclias a laicis incaſtellari
aut in ᷣuitutẽ redigi auctoꝛitate aplica
ꝓhibemus. . Item damaſus papa.

concedilaicis ar. contra ne pꝛela. vices ſnas.c. vlti.

—

ij. ſic Hanutum legitur. Que iſitannes 5
ericis ſuis exquirere debeant.

ationes ecclie laicis vſurpare non

Anctoꝛum.oblationes.Laici ergo pñt cogi 3.)
q.i.ſtatuimus.ſicut ad decimas ⁊ pꝛimitias.xxvi.qi.rencrtimini.

cum alijs.vt.xvi.qiſi monachus.extra de ecedi.de biViW»s
Piſcopum · annos.· cũ neceſſaria cã ſubeſt: tunc ſingulis annis

poteſt viſitare.
yvt. H. ⁊. ſ. e. . ij.
cauendum.imo
tunc quandoeũ

⁊ quotienſcũ

qᷓ opus eſt po⸗

telſt omneſ ecce
ſias viſitarce. vt

extra de of. ar⸗
chi.mandamuſ

ſeg ſi non eſt ne
ceſſitas de tri⸗
ennio in trien⸗
nium viſitabit.
vt extra de offi.

archid. vt archi
diaconus.yvl ho
ie bis in anno
vt extra de cen.
cum venerabiliſ

ſ qualiter iſtud

mandatur alijs
cuʒ iſtud fnit of
ficium archidia
coni. vt.xxv. di.
perlectis. ſed lo
quitur de ea vi⸗

filtatione quam

habet epiſcopꝰ
in re ſua.vel ſm
conſuetudinem
loci dicitur.

S= Lacuit.

ignaros
ar. contra illos
a ſtati ſuſpẽdũt
ſimplices ſacer
dotes. vt.xxx/
viij. diſ. ſedulo.
2.c.quãdo. Ileʒ

Ar. ꝓ illo qui cõ⸗

ſecutus eſt pꝛe⸗
bendã dum ſin
xit ſe ſciolunni.

ſimulatoꝛem. ſci

le¶ Bieſ. paſce
I¶S“Pur gatioz.
non tamen ſta⸗

tim purgantur
vitia. ſed ſunt ſi
gna future pur-
gatõnis.ſ. de coõ
ſe. di. iiij. ſicut.
m . Alia die
e.q. iij. contra·
inter cetera. in
fi. vdi dicitur ꝙ
tm per vnam di
em moꝛabini
qualibet baſili/
ca.ſcd die quod

vynno die erit cuz
ſacerdote: alte/

ro cum popnlo.
ia ſa⸗/

) cerdoteſ

comedere. h ba
bes decimaſ ap
pellari non ſolũ
ipſa inra ſed et
ipſos pꝛouentꝰ.
⁊ ꝙ etiã pꝛole/
tus non poſſũt

ad oblationes. xyi.

E. Et ſub diſtrictione.de hoc dic.vt. xiij.di.ſalonitane.
q Incaſtellari.yt inde fiant pꝛopugnacula.

——

0
ſtn

mi

e
= S=—

S.⸗
=

—

S = –—
S = 8
=ẽ — = = S
S = S

6

6

leſe.
ſon
wbt⸗
Conſa

aea
Nun
aſne

ſaf⸗
El,
t.
ſanec⸗
Gͤloe
Wn
ite
buſo
ſpera
ſnre⸗
Upuc
n der
piſe
ſort
A
E
ns
Ulo
ſenn
aloe
ſn
liche
n
ͤc

er

tone
Ninen

N Q. n. 151
Cleme a Anc oſuetudinẽ comedere.ar. erici geubinarijñ dũt come obchirographariaʒ pee.l. ynica. Item poteſt dici de libero homine qui oblli
RR Pr bõa eccle. xxxij d. pter H.ai .xxxij.d.ſiq vo. ?.xxxi.d. oio. gatur. vt no. xxiij q.vlti vt pꝛidem.
l bC. Aaron. Illi vo ſacerdotes ſemper comedebant panem duruʒ:: i Nel conſlata. extra de pig.nullus.j.xij.q.ij.aurum.
ſinsn “” quolibet ſabbato ponebantur eis illi.xij. panes: qni fuerunt dicti pa⸗- le L In ſoꝛtem. littere. eſt Prchoſſcratio Prius enim cnn gutlat it vſuram
nn nes pꝛopoſitionisſed nunquid de illo pane poterant paſcere familiã in ſoꝛtem.yt. ff. de ſolu. in his. .· vlti· niſi dicas ꝙ hic a lier kt in fauoꝛem ec⸗
unl, ſan gletlad ͤ VCenteſime. vſura
rmi tm̃ in neceſſiti ⸗ Eccleſiarum oblationes ſub laiconnm ſijs.l.i. imperatoꝛ iuſtinianus. Exce dicitur ehreſina due
tibus poterant:. vominio non detineantur. pta cauſa videlicet captiuitatis. „ 1blaz deſpen⸗
ine etunc e alhe Anc conſuetudinem que ↄtra ſan & Imperatoꝛ leo. tineeockein. d. id eſt iv ecelefis
ei lkebat oe 6 ctam eccleſiam catholicam auge⸗ A enim que ad beatiſſime eccleſie nil dat tabe loml ſeh
ennt⸗ ſef eann lechh ri videtur:omnino interdicimus:vt nul iura pertinent vel poſt hanc perue ſolus emptoꝛ. ſicut eſt
GAinnn na lo modo nunq vllo tempoꝛe oblatiõöes nerint:tanq ipſam ſacroſanctam ⁊ reli in contractu demen⸗
tline dg ergoe que infra ſanctam eccleſiaʒ offeruntur gioſam eccleſiam intacta cõuenit inuio tis ⁊ furioſi. C. de epi.
ſſturn, bis ta reſpõ⸗ ſub dominio laicoꝛum detineamur: ſed labiliter cuſtodiri. Conſtitutio nona. õ r
Cnonn detur. tantũmodo ſacerdotibus qui quotidie &ρ Hoc ius poꝛrectum eſt ad omnem Garganiten 3 .
mſin domino ſeruire videntur: illis ſolis lie locum venerabilem omneqʒ collegium Eirpils nd
zmu at comedereꝰ ⁊ bibere:qꝛ in veteri teſta quod actio pia conſtituit vt nec pigno⸗ offerat pluſquaz va
ri — mento pꝛohibuit dñs panes ſanctos co rentur ⁊ perpetuo ſeruent in his rebus let:iüc tm iuſl pꝛeciũ
gſurpare res ee megere filijs iſrael niſi tammõ aaronꝰ imobilibus?que ab imperialiꝰ domo pᷣ⸗ recipiet. lex dicat ꝙ
nann cleſe. Hec que⸗ ⁊ filijs eius panes:qͥ longe erant ab iſti dictis locis applicantur. In ceteris ea⸗ Znenne⸗ pñt ſe inuicẽ
Gmnnt ſtio non habet anibus qui nunc in ſancta eccleſia of⸗ tenus excipitur:ſi debitum vꝛget: pꝛete⸗ õ
annt dubitatione: qꝛ eruntur: qꝛ illi ſub vmbꝛa legis erant: rea ſi habet ſuperflua vaſa nec aliunde clig ſuig
. EVi A5 lle ali non dʒ dolũ facere. vt
nu tonln 17 non qui vo modo ſub gratia ſũt ſpiritus ſan Plnere valet:nequid nobie alienetrr ρdong⸗ berrugs.
in Potelt vurpar angelio coꝛuſcant: vel diſtrahatur ea geſtis habitis coꝛꝛꝛm αHiric etnae.
a cti toto mundo euangelio coꝛuſcant: lu v ea geſtis hab BDiſtricte. ſcilicet
ſnn 167 Aiſlro cidioꝛes eſſe videmturercea fronte aut ꝗ eo cuius eſt loci oꝛdinatio alijſaʒ ſanctiſ 3 elricte auan
in acn ba coonſcientia oblationes vultis accipere locis venerabilibus vel conflata cuili⸗ tum inde poſſet colli⸗
iu 8 i vix valetis pꝛo vobis nedũ pꝛo alijſ bet vendantur: qui auteʒ hec acceperit gi in. xxv. annis.? pꝛo
lueue Pererelcſapan Jrdpe ierga⸗ m eſt ?25 ci ſeruati hijſd e⸗ tanto vendatur. vt in
ſennen perum eſt.xv·a deo pꝛeces offerre:quia pꝛauum eſt ⁊23 circa hanc obſeruationem hij en Pe⸗ auten. de ee ki colla⸗
hitgi i.qin quicquiUd. dominicum pꝛeceptum. ? detrimentum nis ſubiaceat:que in rebus imobilibus ir F. Aralncin beres⸗
nrfunt eExcepta. x anime ſue infert qui illud agere conatur pꝛodite ſunt. Di autem debitum quod q ¶ In ſolutum. Hic
nfnm i ecreen, quod ei nulla ratione conceditur: quia vꝛget ex mobilibus ſolui non valet pꝛi-⸗ mrnio ercditore alluch
lanen de lacrb⸗ omnibus ſanctis patribus noſtriſqʒ pii mo res imobiles ſpeciali dentur pigno pꝛo alio ſoluitur.con⸗
. ſanec inbems oꝛibus placuit hanc ſanctionem fieri ⁊ ri:cuius fructus creditoꝛ ſibi reputet ta tra id. ff. ſi cer. pe.lij.
rint q loquitur im̃ nos ſimiiliter in eiſdem perſiſtere volu⸗ in ſoꝛtem chin rae ad ng nia; tem datur eileome
gfſtfi de conſtantino⸗ mus: vt nullus audeat irritũ facere hoc centeſime'. n ſi nolit * crha⸗ er n wlutene
