paternitas.ſed quero tatẽ: maxime cum apoſtolus pꝛecipiat. Mõ ſeparetur ab vxoꝛe qui neceſſitatis qgd ni ꝓmiſerũt ttfien
gqð donũ obatur per Molite inquiens fraudare inuiceʒ: niſi cauſa filium ſuum baptizanit. ꝑpetuã ↄtinen⸗ –
iſta que pꝛecedunt ba ex cõſenſu ad tẽpus:vt vacetis oꝛationi: D limina beati petri aploꝝ pꝛinci tiã ⁊ alter poſt⸗ gan
ptiſmũ vi ſine ſpe vůà ⁊æ iteruz. Reuertimini in idipſũ ne tentet A pis:hic pꝛeſens hõ noĩe ſteppanuſ modũ foꝛnicat lsva
natus ſit etiam infů vos ſathanas pꝛopter incõtinẽtiã veſtrã ꝛatiõis cã veniens:noſtro pᷣſulatui ſi nungd poterit —
quimori: ante babti os lalhan⸗ en P unns inẽti oꝛatiois ca veniens: noſtro p̃ſulatui ſig ricrelignus pe gruno
mũü: vt j. de cõ. diſ. liſ. Ergo li n exↄleſu vtriun qʒ diugis factuy gerẽdo innotuit ꝙ filiũ ſuu in exxrremo tere debituz vi riigna
firmiſſime.⁊æ. c. nulla. eẽ ꝓbat᷑:non fraudẽt᷑ iuicẽ: ſʒ reuertãt i vite ſue poſitum nec dũ baptiſmatis vn der᷑ ꝙ poſſit ẽt nſleſte⸗
dicũt quidã ꝙ ꝓſunt idipſum pꝛeſertim cum dicat apoſtolꝰ. da lotũ:abſentia.ſ.ſacerdotũ nimia ne ſiambo ſoꝛni⸗ hn fc̃
ad minoꝛẽ penam.ſ- Axoꝛ ſui coꝛpoꝛis poteſtatey non habz ceſſitate cogẽte baptiʒauit: eũqʒ ipſe ꝓ cati eẽnt:?⁊ etiẽ Uiini,
boc nõ vider: quia le ſed vir. ⁊ vir poteſtatem ſui coꝛpoꝛis nõ pꝛijs manibus retinẽdo ſuſcepit atqʒ ꝓ Qiurauit nõreę inn
icmas pens partu habet: ſed mulier. ¶ Item ex concilio Buius rei negocio noticie tue patefacto bercrech rtet timn
1 En re on de Sabilonenſi. c. ii. Hon ſeparetur reuerẽtia ſua quaſi rectitudinis ʒelo fla a ge irriſa nnt
ñ poſſit eẽ euioꝛ. a viro: ſed pemtentiam aaatane fllum grans pᷣfatũ hominẽ 4 ſi na diuge iudica v.ꝙ deo. Kñ⸗ ntietd
alij dicũt ꝙ bec d2 ſuus coꝛas epiſcopo fraudulẽter tenuit. uiteẽ ſeparãdũ:qð fieri nullatenus dʒ: ꝙ nõ põt pete⸗ ſocicze
ꝓſunt viuẽtibus ſ nõ ANctum eſt nobis quaſdã feminas dicéte ſcriptura a dño iunctã eſſe viro re ſed ecclia co uldofie
moꝛiẽtibus. ſoꝛtioꝛes deſidioſe: quaſdã vo fraudulenter vxoꝛẽ: æ qnos deus ↄiunxit homo nõ ſe ger reliquũ red fni te
eni ſunt ad reſiſtdu, vt a viris ſuis ſeparẽtur pꝛopꝛios filios parer:vnde ⁊ dñs in euãgelio nõ dimit // ere debitũ: vt Nnnn⸗
ibooent de ce mil. coꝛann epiſcopis ad cõfirmacdi tenuiſſe: tere poſſe vroꝛẽ ſuam niſi ci foꝛnicatio⸗
qͤerboc ſqui ꝙo?t Vnde nos digni duximus: vtſiquamu⸗ nis apertiſſime iubet: nos tãte auctoꝛi inen.. iunun
Parnolteanale angz lier filiũ ſuuʒ deſidia aut fraude aliqana tati s pcipua fieri iuſſione dicim? dimit⸗ Sr. ki
patient: qð vix ẽ ce⸗ coꝛam epiſcopo tenuerit ad cõfirmdu tęædũ eſſe inculpabile iudicandũ:qð need ar. ꝙ dolus ne
dibile. Si queras an pꝛopter fallaciã/ ſuã:aut pꝛopter fraude ceſſitas intulit Nã hoc baptizãdi opuſ mint dz patro⸗ piir.
hec dõa ſint ſacram/ gquamdiu viuet penitentiaʒ'agat:a viro laicis fidelibus iuxta canonicã auctoꝛiv cinaruvt. xy. q. lintoig
tũ rel nõ dico ꝗᷓ non nõ tamẽ ſeparet. “Itez ex coõcilio ma⸗ tatem ſi neceſſe fuerit facere libere cõoce vj.cc i. xx üiſj hlen
omne ler⸗ miuᷣ gociẽſi. c.x.i clanſtro ſacti albini hbabito. ditur: vñ ſi ſupꝛadictus genitoꝛ filiũ ſuũ Piinng ffe do uimnn
Sõ ade cich Separentur? graui penitentia piecte⸗ coꝛpoꝛe moꝛientẽ aſpicies: ne animã ꝑ/ . eo er deid:
mml ſi ppeles ur: qui ſiliolam ſuam vel ſpirituale p dimitteret: ſacri 2 . Penitig. ni⸗
ſacramẽtn.i.ſignũſfun chr: quni 1 m petua moꝛte pereuntẽ dimitteret: ſacri dinterloꝛẽ ſem micit
mre gratie: tüc ↄcedo matrem ducum in vxoꝛez. vynga baptiſmaß lauit: vt eũ de poteſta per doleat ſe fe int
eẽ ſacramẽtũ. 0 eo ꝙ iterrogaſtis: ſi aliqͥs filios te auctoꝛis moꝛtis ⁊ tenebꝛaxꝝ eriperet: ciſſe hoc ſicl. “
2IJaquis ſiliaſiꝝ. lam ſuam in vxoꝛem duxerit ⁊ de æin regnũ xpᷣi iam regnaturũ ſine dubi dii clerico.
d Oe ex alia. eo qui cũ coõmatre ſpuali cõcubuit:⁊ de tatione trãſmiteret:benefeciſſe laudat᷑: b 4 . o⸗ ſhe
*[cs ſicct exils Lo qui filiũ ſunʒ baptizauit: ⁊ vroꝛ eius xiccirco ſue vxoꝛi ſibi iaʒ legitime ſocie rbian..
e Lopularlicar⸗ eñ de fonte ſuſceperit hac cauſa vt diſcei tate ĩpune: qnaãdiu vixeritꝰ iudicamus 16. E bis qui
naliter comiſceri.· d. diũ ↄiugij fieret ſi poſtea in tali copulati manere ↄiũctũ:nec ob hocõ pᷣfatas an füliaſtros
xxxj.alr. ar. ꝙ nunq one oſſint ꝑmanere.de talibus ſic ri⸗ ccoꝛitates diuinaſ aliquatenꝰ ſeꝑari de ſuos?tc.
ẽ ma lũ faciendũ ꝓpt᷑ dendũ eſt:ſi ſiliolã aut cõmatrẽ ſuã ali⸗ bere.Filia dicit᷑ ſpiritualis nõ ſolũ eius k Slimina
bonũ. qð idẽ ſequit. quis ĩ ↄiugiũ duxerit ſeparãdos eẽ iuni qui accipit:ſed etiaʒ eiꝰ qͥ trine merſiöwois linnotuit.
Ac.ẽ.i.q.i. ẽ putäda. camus:⁊ graui pnia plectendos.ſi autẽ Prabnio eã ſacro baptiſmate tingit:di idẽ notiſicauit.

exoſenſu qð foꝛte facietis vt expeditius vacetis oꝛationi.
E d. Fraudẽtur.ille tñ ꝗ leuat filium ſuũ de ſacro fonte perdit ins exigen-
li: ſicut ille qni foꝛnicatur cum altera:ſʒ nunquid ſi talis petit debitũ debz
vxoꝛ ei reddere.dicit.h.ꝙ ſic.iʒ ille peccet petẽdo.⁊ eſt ar. ꝓipſo.xxxiij.q.
y:manifeſtũ.er de inreiur. debitoꝛes.idẽ dicit deillis qui vouerũt ad tẽpꝰ:
5 ſi ppetno vouiſſẽt ſecus cẽt:vt. xxxiij.q.v. ꝙ deo.tu dicas ꝙ ſtatim ipſo
facto ꝑditũ ins exigẽdi:lʒ ꝑ ſentẽtiã eccleſic nõ ſit ablatũ ius:⁊ cũ nõ hbẽat
alter ius petẽdi:nec reliquus dare tenet᷑ vel ſoluere:qꝛ vbi nulla eſt petitio

ceſſitas excuſat.de cõ.di.i.ſicut.nõ tñ pater ſiliũ ĩ neceſſitate conſi /·
mabit:qꝛ illud epiſcopale eſt. l
m BaDicente.S. di. xxvj. deinde.
n Meceſſitas.ſic.ſ.de cõ.di.i.ſicut.j.xxxiiij.qi.lll.
o Dixerit. nõ ergo qð pꝛius legitime factũ ẽ ꝓpter ſuꝑueniẽtẽ cʒ
infrigi dʒ:etiã q'uis res deuenerit ad eũ ſtatum a quo incipere nõ po
tuit: pt. di. lv.pꝛecepta. — c
p Auctoꝛitates.ſ.quos deuſpiunxit hõ ñ ſeparet:⁊ vbi dicit᷑ vxo

ſtantg,
ihi
e

i L

tne

ſfe

hchſer

nnur⸗

ſiim
letgga
ſtir
ſan.
1in

filean
alli

nien

eninm
tln

Nliſani

ngspent
Ctlinent

t
Andoſe

„»
8

ieinetttn

mmnti
rifti
enleinen
Bormmg
donti

1

dce .
ſtrge
fliif

hn
inun.

eſeletimd
itirin
ae eti
de de
ſnl xo.

hwen

Bipn

rtee.

ſwuke

XXXX
rẽñi eẽ dimittẽdã:niñi cã foꝛicatõis.xxxiij.qiij.ciquos deuns. l

Mnes. hec tria.c.ñ iduẽ.h.niſi vt oñdat qͥt mõis dicat᷑ filia ſpi
Vt ⁊ ipſi. Nec notat oimodã ſilitudinẽ:niſi qͥ ad ipſũ ritualis.
erdotẽ quiſuſcipit in penitentiã: ſilius eni eius bñ põt ducerequa

pater receperit ad penitẽtiã: nõ tñ quã imerſit in baptiſino, multa eni

multũ operatr᷑. de pe.diſtin.iij.indas.

d 8 Ignis derel

2 —

inquat.nã ꝓſeribit᷑ quis rebus ſuis ratione delicti.

xxvij.q.i.ſiquis rapuerit.vj.q.i.S.veꝝ.⁊ ita ẽ pꝛeceptũ.

èEæ Coõnerſa.hoc ſimiliter pꝛecepti ẽ:nõ tñ erit monacha:qꝛ illud vo

ſtatis eſt:ſʒ tenebit᷑ ibi ratione delicti.xx.q.i.ſicut.licet quidã iſta ve
lint intelligere de conſlio. J
EPeregrinãdo.⁊ ita ſacer os põt agere publicã penitẽtiã.ð de pe.
di. vj. ſacerdos.qð ↄcedo de depoſito ſine ſpe reſtitutionis.ſꝙ publi
cam ⁊ ſolẽnem agere poſſit:vt dixi.l.di.ↄfirmãdũ.lʒ alij dicãt ↄtra.
8 QSOn dʒ.in oſcientia.nõ ẽ ergo quis deponendus niſi ꝓ publico
ccrimine qð in noticiã populi deuenerit. 4
¶Bnogecim. magis enĩ peccat ſacerdos cognoſcẽdo filiã ſpiritu⸗
alẽ ; vxoꝛẽ alteriꝰ:qꝛ ꝓ bac impõit penitẽtia.xij.annoꝝ:pꝛo illa.x.
yt. xxxij.di.pꝛeſbyter.
. Ponſalia.hec ẽ ſcdᷣa q̃ſtio:vtx.ſ.infantes pbi poſſint ſpõ
ſalia. ⁊ quidã dicũt ꝙ nõ.j.e.c.i.cũ enim infantia dnurat vſ

160

,Al. I 41 m

BHibil. ſed pone q; parentes iurauerũt ꝙ filios ⁊ filias dent nuptui ad
inuicẽ: nũquid potuerint ſe obligare ad alienũ ſactũ:cũ alienũ ſactum poſ

ſit nemo ꝓmittere.Itẽ nũquià ſunt ꝑiuri ſi filij non Shũt.Rñ.ĩ matrimo⸗

nio ſpãle ẽꝙ alienu factũ põt ꝓmitti:nec ſunt rei ꝑiuri:lʒ filij ñ ↄtrabant:
dũmodo parentes dent operã quã poſſunt:vt.j.xxxj.q.iij.ſiqui parentes.

an pcnren in pꝛioꝛi ↄſenſu.xx.q.i.illud.æ.xxviij.di.de bis.econtra videt
ſuffi

cere ꝙ non ↄtradicat:vt ex de ſpon.impu.de illis.⁊.c.litteras.⁊.c.ac⸗
ceſſit.dico ꝙ ſi ſimul habitãt ⁊ nõ ↄdicũt poſt etatẽ legitimã matrimoniũ
eſt ↄſirmatũ:vt.ff.de ritu nup.minoꝛẽ.ſecus ſi ſeoꝛſũ habitãt.ex de ſpõ.im
pube.atteſtationes.
Nod aũt.Ad intelligentiã huius queſtionis nõ ꝙ triplex ẽ co
gnatio:carnalis de qua agit᷑·j.xxxv.c.legalis:⁊ ſpiritualis ð
quihus hic agii cognatio ſpũalis ↄbit̃ ꝑ dona baptiſmi ſm qð
dixi. S. e..re:i.? talis cognatio diuidit᷑ in paternitatẽ ⁊ filiationẽ ⁊ frater
nitatẽ ⁊ ſoꝛoꝛitatè:ſʒ nõ ꝓcedit vlterius.ſ.ad nepotes:qꝛ aliquis fit pater
⁊ filius vel frater vel ſoꝛoꝛ ſpiritualis.ſʒ nullus fit nepos ſpiritualis:ſpiri

tualis itaq; filia nõ põt copulari filio carnali:cum illi fint inter ſe ſpuales

fratres:vt hic in.c.i.legalis cognatio ẽ que ſit ꝑ arrogationẽ vel ꝑ adoptio
nẽ:dicimur aũt arrogare illũ qui ſui iuris eſt:⁊ ꝑ arrogationẽ traſit in no
ſtrã potcſtatẽ.adoptare dicimur illũ ꝗ eſt in alterius poteſtate ⁊ nõ tranſit
in noſtrã poteſtatẽ:⁊ fit arrogatio auctoꝛitate pꝛicipis.Adoptio aũt per

ptẽnio:ita ꝙ ſi

d.i.c.i. na nõ poteſt videri nupta que viꝝ pati ñ põt. ff.q dies le.ce.
lylti.ſ tñ ⁊ ante eratẽ illã coire pñt teneret matrimoniũ.ar. pdicte.l.

qʒʒ ad ſeptẽniũ.C.de iure deli.⁊ ſi infanti.⁊ etas illa neſcit
gquid videat:vt. C. de fal.mo.l.i.⁊ cũ infantes adhuc cõſen
poſſint ſpõſalia nõ ↄhunt:que ſine ↄſenſu ↄbi nõ poſſunt:ex
acceſſit.ff.de ſpon.in ſponſalibus.niſi ꝓximi ſint ſe/
int capaces intelligentie.ad matrimoniũ aũt ↄhendũ
tris exigunt: ↄſenſus:⁊ ꝙ ſit pnbes:⁊ ad coeundũ potens.ar. xxxiij.

⁊ er de deſpõ.impn.puberes.⁊.c.de illis.
Bi. hoc.c.de matrimonio ⁊ de ſponſalibus intelligi poteſt.ſe

Qcnndum qð de ſponſalibus dic ↄiugium. id eſt ꝓmiſſio fu turi

coningi.ſ.e e. v.noſtrates.

*

attẽdunt᷑̃ in ba vel põt dici ꝙ intelli⸗
driſn q nõ at- . . gan. pmiſiſſe g 527
tendunt ipent⸗ nde ſymmachus papa ait. cientia populi deuenerit. NHis itaa rent operam yt ſiere
Ein Sin teſt PSar benitentia ei iudicitur: qui ſpirim qʒ auctoꝛitatibus apparet ꝙ ſiue pꝛopi nt ftde ver obli auo
ſitia vicleo ba alem fili 7 penitentialem ſuam viola⸗ unn ſiue tamumodo viri filium mulier pulantẽ. Iẽ bics ſpe
rentes tut mibhbi re monſtratur. dU, . de ſacro fomte ſuſceperit:non ideo a vi ciale ꝙ alteri poſſu⸗
cõpatres ſunt: & NMWnes quos in penitentia ſuſcibi ro ſnuo eſt ſeparanda:quod de viro ſuo mus paciſci: vt er qui
baptiſmum Imus: ita vt noſtri ſunt ſpirituales fi ſimiliter opoꝛtet intellii. cle. vel vo. veniẽs. Itẽ
plene fit remiſ⸗ ij: vt a ipſi quos vel nobis ſuſcipientis M. II. ſi parẽtes apponunt
ſon di n pe brvus.:vel ſub trine merſionis vocabulo Ponſalia ante ſeptenni/ penã ↄetin ſpoſalium
tenn enieri mergentibus vnda ſacri baptiſma re⸗ um contrabi uon poſſunt: ratrimmonianon puit
neceſſirate pec⸗ generauit. Silueſter quoqʒ docens ad ſolo enim conſenſu contra aſtringi vinculo pene
cata alicui? mm monet vnũquenqʒ ſacerdotum vt nul⸗ buntur qui interuenire nõ vt ff. de verbo. oblig.
lieris nõ poteſt lus cauſa foꝛnicationis ad ſuam penitẽ poteſt:niſi ab alterutra par tticia dubitari ↄſueuit
poſtea cũ ea c tialem accedat:quia ſcriptũ eſt:omnes te id intelligatur quod inter eos agitur: ecce aliqui pxerũt ſpꝰ
trabere. ar. hie quos in penitentia accipimꝰ:ita filij noæ⸗ ¶pꝛobatur ergo ſponſalia non poſſe con ſalia de futuro volũt
en ohie ſorre ſtri ſunt vt in baptiſmate ſuſcepti: qua⸗ trabiinter pueros:quoꝛum etatis infir⸗ urnorleneb
nii idetn. imm Peoprer hocſcelus ſiquis perpetraue⸗ mitas conſenſum non admittit. Le unt b. dicit non e
boe ſacerdoti rit: non ſolum dignitatis honoꝛeʒ amit ſtatur hoc idem nicholaus papa dicẽs. arg. xxxj. q. vlti.c. vni
ꝓbiberi:cũ eiuſn tat:verum etiam vſqs ad exituʒ vite ſi nue Ante tempus conſentiendi coniugium co.alij dicunt ꝙ etiaʒ
tm ſit offm au⸗ iugi penitẽtie ſe ſubdat.Item cele⸗ contrabinõ poteſt. ffſiiurauerut pñt ſe ab
dire peccata cõ ſtinus. De eodem Bi non eſt conſenſus vtriuſqʒ ſoluere: vt ex ð ſpon.
ſneninn . Iquis ſacerdos cum filia ſpirituali rnon eſt coniugium:ergo qui pue⸗ Perea Rh deli ale⸗
S Aſfoꝛnicatuſ fuerit: ſciat ſe graue adul ris dant puellas in cunabulis ecouer⸗ Pons enagtereli⸗
et peccata vro⸗ terium commiſiſſe. Icirco ſemina ſilai ſo nihil faciunt: niſi vterqʒ pueroꝛum ondiſſe.
ris ſue:nõ. quia ca eſt: omnia derelinquat:⁊ res ſuas poſtquam venerit ad tempus diſcretio m Conſentiat. ar.
nec ipſe ei lbe· pauperibus tradat: ⁊ conuerſain mo⸗ nis conſentiatꝰ:nec eſt coniugium: niſ ꝙ ſequẽs ratibabitio
re atiteret ſcõ naſterio deo vſqʒ ad moꝛtem ſeruiat. ſit conſenſus vtriuſqʒ:etiam ſi pater ? Afirmat pꝛius factuʒ
miſit adulteriũ. Sacerdos autem qui malum exemplũ mater hoc voluerint ⁊ fecerint. inualidum:ex de iure
ebiiomoi dedit hominibnſ:ab omni officio depo Q. II. H pa cura poſtoꝛalig x.
baternitas: ſea Uis peniteat. poſtea vero ad monaſteri adoptiui filij naturalibꝰ co annuùhant ſponſa⸗
monachi ex ol um vadat:ibi cunctiſ diebus vite ſue ulari non poſſunt NMicho lia poſt ſeptẽnium nõ
ſicio añq; de · deo ſeruiat. ¶ Aem. laus papa reſpondens ad Sdicunt: nec etiaʒ ex
bent baptiʒare He eodem. lta Bulgaroꝛum te⸗ bpeeſſe ↄſentiuut: nun
⁊ m̃ nõ pñt ſie-⸗ DOn debet epiſcopus aut pꝛeſoy ſtatur tta dicens. N gd ſüt ſponſalis pfir
Panuines t ter commiſceri cum mulieribus Qui de ſacro ſonte ſulcipitur filius eſt mora vel pone ir⸗
nit m. pfit eſſe due ei ſua fuerint confeſſe peccata: m eius a quo ſuſcipiur. SZos mrrateruſt ſpon
cShatres baptri foute quod abſit hoc contigerit: ſic e⸗ Ta viligere debet homo eum qui ſun ſalia:poſt pubertateʒ
zudo ? nõ leus⸗ niteat quomodo de filia ſpirituali: epiꝰ A dſcepit ipm de ſacro fõte ſicut patrẽ. ñzdicunt: necetiã ex
do. copus quindecim annos: pꝛeſbyter itẽ eſtiter fratres ⁊ filios ſpirituales gra peſſe ↄſentiunt: nun
c¶. Penitẽtie. duodecimꝰ:⁊ deponatur tamen ſi in co tuita ⁊ ſancta cõmunio:que dicenda ñ gd ſunt ſponſalia cõ
ana 9
rum memoꝛia inquirẽdum ſit ab eis

quẽlibet magiſtratũ.vt inſti.de adop.S.ij.⁊.iij. Filij aũt naturales ñ pñt

copulari filiſs adoptiuis:vt.j.c.i.ſed de filijs ſpiritualibus nõ eſt ꝓbibitũ

quin poſſint copulari filijs adopꝑptiuis.ſʒ hoc ſcias ꝙ iter collaterales: v

iter fratrẽ naturalẽ ⁊ ſoꝛoꝛẽ adoptinã nõ ipeditur matrimoniũ niſi qdin
durst adoptio:vt ex de cog.lłe.ſi qna.ſed ĩter aſcẽdentes ⁊ deſcẽdentes ꝑ⸗
petuo ĩpeditur matrimoniũ:l ſoluat᷑ adoptio:vt.ff.de ruu nup.quin etia.
idẽ põt dici ꝙ filius ꝗ adoptatur:nõ dico arrogatur poſſit copulari filie
naturali:cũ adoptatus nõ trãſeat ĩ poteſtatẽ adoptãtis:vt ĩſli.de adop.&.
Ij.itẽ põt dici ꝙ filius illegitimus ñ põt copulari filie adoptiue:qꝛ illegiti/
mus non eſt i poteſtate patris:vt ĩſti.de nup.S.vl.lʒ illegitimus nõ poſſit
copulari filie ſpñali.alij dicunt ꝙ nec arrogatus nec adoptatus pẽt copu
lari naturalibus.qꝛ lʒ odoptatus non iranſeat i poteſtatem apianti:
4

ccquiruntur tñ ei quedã iura ex adoptione que diſſoluuntur per emanci f
Ca.vnde inter eos.boc vltra filiũ nõ ꝓtendit᷑nepos.n. meus ⁊ fra⸗
ter cũ filia mea ſpũali bñ pᷣbunt.ar.inſti·de nup.s.eius vero.mulier.
2 2 nuſé; pꝛohibetur. 2ðòð
b Quãdo quideʒ.
hec ñ ẽ bona ratio.qꝛ
leges no ꝑmittũt ⁊c.
qñnq;.n. leges ꝓhibẽt

matrimonium nec tñ
canones:vt iter tuto/
rẽ ⁊ pupillã:⁊ inter ſe
natoꝛẽ ⁊ libertã.ff. de

ſpõ.tutoꝛ.⁊ leges pꝛo
hibẽt acolytos vxoꝛeſ
dDucere:nõ tñ canoneſ
cᷓ 9 IJiatiũ . a petẽè/

do. ⁊ dicit᷑ char

ta atinẽs petitionem

glicuius.

d¶Soꝛoꝛis.ar.ꝙ in
pꝛimo vli ſcdᷣo gradu
dſſis papa etiã ſi velit
ñ poſſit diſpẽſare: qꝛ

a naturali iure babu⸗/

it initiũ.⁊ in veteri te

ſtamẽto ſult ꝓhibitũ
ne ꝗs ſoꝛoꝛẽ in vxoꝛẽ

accipet:qꝛ licʒ de ſola
ſoroꝛe dixit:tñ ſub ap

pellatione ſoꝛoꝛis cõ

unnet᷑ neptis.arg.xxij.

gq.ij.querit᷑ cur patri⸗

eaorcha.· Be tertio gra⸗
du ñ fuit pꝓhibitũ:qꝛ ĩ
eo diſpẽſauit greg. vt

xxxv.q.iij.ꝗdã.alij in

telligũt ꝙ fuerit ꝓbi⸗/

bitio facta tm̃ de pꝛĩo

gradu:qꝛ in ſcdᷣo gra
du vt dicũt ↄiungunt᷑

ſed in leuitico expꝛeſ-
ſe inuenit ꝓhibit? ſe⸗
cũdus gra dus in cõ/

ſanguinitate ⁊ affini
tate pꝛimi generis. ibi

dicit᷑ turpitudinẽ ſo⸗
roꝛis tue ⁊ ſilie eius ñ

renelabiſ.filiã ſilie eiꝰ

nõ ſumas:qꝛ vna ca⸗
ro ſũt.turpitudinẽ fi⸗/
lIte tue vel neptis ex fi

lia nõ reuelabis. ſed

obuiat ex de diuoꝛtijſ
gaudemus. vbi dicit

ꝙ ſi pagani öxerunt i

ſcðᷣo gradu poſt ↄner

ſionẽ᷑ nõ ſũt ſeparãdi.
ſz dic ꝗ in leuitico p⸗

bibet᷑ ſcðᷣs gradus in
deſcẽdẽtibus:nõ ĩ col

lateralibus: vñ in ſeo⸗

cũdo collaterali bene

põt papa diſpẽſare:vi
det᷑ tñ ꝙ ſit ei pꝛobibi

tũ.xxij.q.ij.querit᷑.ſʒ

ibi ẽ ar. :qꝛ ipſe dnxRe.
rat eã.ſed adhnuc ob/
ſtat er de reſti.ſpo.lit⸗
teras.vbi dicit᷑ ꝙ pa⸗
pa nõ põt diſpẽſare i

ſecũdo gradu.ſed dic
s põt ita de ſacili.

e¶Multo magis.i.

multo ſãctius:qꝛ reli-
gioſioꝛes ſunt copule

mẽtiũ q;ᷓ coꝛpoꝝ.ar.

.„„. .

xxvij.q.ij.oiuges.xxxiij.q.v.qꝙ deo.⁊ ẽ ar.ꝙ pater ſpũalis magis dilige o Eiliã.hic vides ꝙ pt᷑ ſpñalis dot cod
dus ; carnolis⸗ irAv⸗Inans Sze ꝙ pater ſp gis diligen ¶O ¶Filiã. bic vides ꝙ pr̃ ſpñalis põt co
ſz iſtud nõ remonet quin plus:cui ergo potius feneo: ſvbuenire in neceſſi)
tate:carnali:in beneficio ꝝ tẽpoꝛaliũ exhibitione.nã de carnali eſt dictum
honoꝛa patrem:in exhibitione autem reu erẽtie plus deferendum eſt ſpiri
tusli· nõ crcdo:nec.c.ↄtradicoiit.

Canſa

, iritualis.

eſt ↄſanguinitas:ſʒ habẽda ſpũalis ꝓ⸗ poſſunt. ¶ AUnde vꝛbanus ſcribit vi⸗
ximitas:vñ ĩter eos arbitroꝛ non poſſe
fieri quodlibet legale ↄiugiũ:qñ quidẽꝰ
nec iter eos qͥ nã ⁊ eos qui adoptione fi
lij ſũt venerade romane leges matrimo
nia Zᷣhi ꝑmittũt.itẽ ſi inter eos ñ ↄhitur
matrimoniũ quos adoptio iũgit:quãto
potius a carnali oʒ iter ſe ↄtubernio ceſ
ſare illos quos ꝑ celeſte ſacramẽtũ re⸗
generatio ſãcti ſpũs vincit:lõge ĩiquit er
go ↄgruentius filius patris mei vel fra⸗
ter meus appellat᷑ is quẽ diuina gratia
potius q; humana volũtas: vt filius pa
tris mei vel frater meus eẽt:elegit.pꝛu⸗
dentiuſqʒ ab alterna coꝛpoꝛis cõmixtio
ne ſecernimur. ¶ Itẽ zacharias e
ſeruus ſeruoꝝ dei reuerendiſſimo ⁊ ſa⸗
cratiſſimo theodoꝛo epᷣo ecclie ticinen⸗
ſis. Filia ſpiritualis carnali filio nullo
mogdo nubere poteel.
D Itatiũ quod nobis tua venerãda
fraternitas obtulit ſuſcepimus per
quod ſciſcitari voluiſti:ſi liceat filio cuiꝰ
pater alterius filiã ex ſacro baptiſmate
ſuſceperit:ſuſceptã.i.ſpiritualẽ eius pa
tris filiã:quod dici crudele eſt:in matri
monio ſuſcipere quod apud te enoꝛmit
aſſeruiſti ↄtigiſſe.ſʒ bene tua ſcã fraterni
tas cõpertũ hʒ:qð dñs pᷣcepit moyſi di⸗
cẽs:turpitudineʒ pattis tui:vel matris
vel ſoꝛoꝛisꝰ nõ reuelabis. turpitudo.n.
tua ẽ:cũ ergo a ꝓpꝛia ↄſangumitate in⸗
bemur abſtinere:multo magis a ſpiritu
ali noſtri patris filia oĩ excuſatione aut
argumẽto ſepoſito ſub nimia diſtrictio⸗
ne nos cauere ↄuenit:ne in iram diuine
examinationis icidat.ſi quis tali facino
re mixtus minime reſtrinxerit frena lu⸗
xurie:vnde etiã oẽs cauendi ſunt a tali
ſceleris cõmixtione:ne in perpetuũ pe⸗
reãt:ſʒ hũc qui auctoꝛ huius ꝑnicioſe te
meritatis aĩe ſue ſalutẽ deſpiciẽs impio
ſe miſcuit matrimonio ꝑ oĩa tua frater⸗
nitaſ ſtudeat ſeparare ⁊ pnie digne ſub
mittere:quatenus ab eterna erutam dã
natione aĩam eius lucreris. ¶ Itẽ ʒa⸗
charias ⁊ denuſdedit. ilio ſuo quaʒ de
ſacro fotę ſuſcepit nullus tradẽ audeat.
5. On oʒz filiã ſuã quã de ſacro fõte
ſnſceꝑit aliqñ filio ſuo in mrimo⸗

Filij vel filie ante vel poſt cõpaternita⸗
tem genite legitime cõiungi poſſunt.
Oer, his quibus cõſuluit nos tua
dilectio:hoc videt᷑ nobis ex ſnia re
ſpondẽdũ:vt ⁊ baptiſmus ſit ſi inſtate
neceſſuate femina puerũ in noie trinita
tis baptizauerit:⁊ qð ſpiritualiũ paren/
tü filij vel filie ante vel poſt cõpaternita
tẽ genite poſſunt legitime cõiungi pꝛeter
illã ꝑſonã qua cõpatres ſũt effecti. Da
ſchalis vero ſecũdus poſt cõpaternita⸗
tẽ genitos copulari ꝓhibens ſcribit rhe
gino epᷣo. Quiex cõpatre vel cõmatre
poſt ſuſceptos filios de ſonte nati fuerit
cõiungi nõ poſſunt. =
Pe ſuſceptũꝰ vero de ſonte filiuz
vel filiam ſpiritualẽ qui ex cõpatre
vel cõmatre nati fuerint: matrimõio cõ
iungi nõ poſſunt:qꝛ leges ſeculi nõ emã
cipatosi adoptiuis pꝛohibent copula⸗
ri.Idẽ ex libꝛo digeſtoꝝ ti.de ritu nupti
aruʒ ꝑpenditur:in quo ita legiuur.
De adoptionẽ queſita fraternitas
eouſqʒ impedit nuptias donec ma
net adoptio.ideoqʒ eam quã pater me
us adoptauit ⁊ emãcipauit:potero vxo
rẽ ducere ⁊ ſi me emãcipato illã in pote
ſtate retinuerit: poterimꝰ iũgi matrimo
nio.JItaqʒ volẽti generũ adoptare ſua-
detur vt filiam emãcipet.ſimiliter ſuade
tur ei vt qui velit nurũ adoptare eman
cipet filiũ.Si quis vero aliquo foꝛtuito
caſu filiã ſue cõmatris vxoꝛẽ acceperit
nõ Sofien eam dimittere. VUñ in tri
buriẽſi concilio legitur.
Nõ cogitur quis dimitiere filiaʒ ſue cõ
matris quam duxit in coniugium.
lNudvetià nec canonica inſtitutione
diffinimus nec ĩterdictione aliqua
refutamus:ſʒ ꝓpter eos qui diuerſe de
eo ſentiũt hoc loco aliqͥd cõmemoꝛamꝰ
ſi quis ſue ſpiritualis cõmatris filiãꝰ foꝛ
itoꝰ:⁊ ita ↄtingente reꝝ caſu in coniu
giũ duxerit:ↄſilio maturioꝛi ſeruato hba
pemſ: aiqʒ honeſie legrino cõiugio ope
Dram det. DQ. IIII.

Eit aliqn hn Elictamꝰ vero cõpatris vxo
niũ tradere:qꝛ in irlanragen ris ſue nullus in ↄiugiũ duce
mni eẽ inueniunt᷑.ſiquis tali facinoꝛe co r re poteſt. C nde NHicho
mixtus minime reſtrinxerit frena luxu⸗ Aaaus papa ſcribit cõſtancieñ.

rie:ab ecclia catholica abominabit᷑ſed
ſi ↄuerſus fuerit poſt ſeparationeʒ. vij.
annis penitentiã gerat:ↄſcijs ſimul cuʒ
auctoꝛe ſit iſta ↄditio.i.ſimul cũ coope⸗

Eepiſcopo ſalomoni.
Huas cõnhatres alicui habere nõ licz.
NAiſcitatur a nobis ſãctitas veſtra
. tio. i. . ſi aliquis homo duaſ cõmatres ha
ratoꝛibus ⁊ 2ſentientibus peniteat. Fi- bere valeat vnã poſt alteraʒ in quo me
lijs vero ſine filie que ante cõpaternita⸗ miniſſe dʒ ſcriptũ eẽ:erũt duo in carne
tem ſiue poſt nati fuerint: licite R vna:itaqʒ; cũ ↄſtat:qꝛ vir ⁊ mulier vna

.
4

ſed ſuꝑioꝛi capitulo dici᷑ ꝙ eque:

*

Vnnilit ?T fil

tre ad filios:nõ m̃ de filio ad patrẽ.
Eoꝛtuito icem ſi ex pꝛopoſito.

En opoꝛtet. in diuina .i. eceliaſtica aſtitune. ar. itj.q. v. .
g ½[Fuij pꝛeter iſtũ ꝑ quẽ cõpaternitas ẽ cta yel fraternitas

bρ Unde vꝛbanus. iſtũ pceſſit paſchalis.ar.i.q.iij.ſaluatoꝛ. ? extra
de ſpon.duo.lʒ pᷣter ſolitũ.qð ẽ veꝝ de pꝛimo.ſ3ʒj ſequẽs.c· attribuitur
paſchali.ij.qui
ſm chꝛonicam
ſucceſſit vꝛba⸗
tali pꝛeſbytero bꝛixienſi dics. 192

bus femi⸗

iiij. mulier. con·

tra:ſed hoc ĩ ne

ceſſitare intelli

gitur.

k 6

ſceptuz.
bhoc ꝓut alexã
er innit ex de
cog.ſpi. c.i.yt.ſ.

deroget eigpᷣ⸗

cedẽs.legas lit

teraʒ ꝓut iacet

yel ſi vis potes

acere in litte⸗
r4 nõ pñ̃t coũui/

gi ſupple filijs

ſpiritualibus

ſic nõ eſt coꝛꝛe⸗/
ctũ:⁊ male intel
lexit alexã.hoc

c.iiã dic.c.vꝛba

ni eẽ poſterius
⁊ ita derogare
alij. c. paſchaliſ
cnʒ tñ vꝛbauns
paſchalẽ pꝛeceſ

ſerit. ſʒ dici poõot
bec littera eſt
mẽdoſa: vbi di

cit paſchalis ſe
cundus. nã de/
bet dici ibi pa⸗
ſchalis pꝛimui
nã pᷣmꝰ paſcha
lis pceſſit vꝛba

nũ ſecũduʒ: vñ
nihil ẽ in littera

ſuppledũ. ? eſt

boc abꝛogaluʒ
⁊Tq intelligit ꝓx

ſonat:⁊ buic in
ri antiquo initi
tur illa ↄſuetu⸗

do:e de cogn.

ſpi.ſuꝑ eo.õ.
& Aancipe
tos.nam filius

emãcipat? bene

õt copulari fi
io adoptiuo ff.

de ritu nup. per

edoptionẽ. yel
emãcipatus · ſ.
adoptiuꝰ copu

lari pot.

am. ſcõ⸗
matr poſſe du

cere o
n iffinim?
R tnn dil

finit.⁊ ita in re

dubia certa fer

tur ſnia vbi de
iure dubitat .
ari ſoꝛoꝛi filie ſpũalis. ſt⸗
Bzr talis cognatio ñ extẽdit᷑.ſilr dico ꝙ pr pᷣt ſumere
filiã ſpũalẽ ſilij carnalis: . n. cognatio ſpũalis deſcẽdet ö

Elicta. bec eſt quarta queſtio: an quis poſſit ceipere iyr⸗ .

bisg⸗

Oſt ſu⸗

ſtintelligim?c.

lud fii

andft,

erdi,

licfteen
chuontete
hiftonae
adi ce
cchhue
tconn

ninbeede

ico

Glovet ſi
Autlctey
edoel
Numeſcnp
Nencarnt
genl ho
Unnftact
Niſire
nintſ.

oio ,e

rat aur

hielt
(Mrnti,
nenrſi
.imncänun

Uihr ebat
Uſtnoeten
kartiſu

fihinor

nſtohe⸗
Phifliuoen

bghan
lnmng

en

N Ae
inttie
ſtun
krczne
Airehe.
Cinenin
nohſteii
ſſcheſt⸗
phiniſtee
tnockctn
fienge.
ie
hitc
ieioen
in dange
lieNdd
Ififtan
Keinee
ngde
pberlinn
ſetoſtetn
tpeſbaet
ndhs i
der b
Cbalenmn
inen
ſpüti⸗4
ſnetdat
lienimrini
ri iH
oeiNe,H
ien

icſt

Oocptvnn

XXX

rem relictã cõpatris ſue vxoꝛis:⁊ lʒ ſub hac foꝛma verboꝝ bec q̃ſtio
ꝓponat bic dũtaxat: iñ videt hic poni q̃ſtio an.ſ.aliquis diuer ſis t⸗
oꝛibus poſſit Zbere cũ duabus comatribus. In tribus pꝛimis capi-
tulis ? in vltimo dicit᷑ ꝙ nõ.in medijs ꝙ ſic.g. hoc modo ſoluit q̃ſtio
nẽ banc.jcæ. S. notandũ.qꝛ ſi vxxoꝛ mea ſuſcipit berte filiũ de fõte:ñ pꝰ·

tio põt:qꝛ Iʒ efficiat᷑ aliquis cõpater vxoꝛis mee.nõ tñ eſt mibi cõpa/
ter niſ filius eins ſit ⁊ mens qui leuat᷑ de ſacro ſonte.vñ bꝛeuiter tene
as ꝙ ſicõpaternitas ſequat᷑ carnalem copulã in nullo caſu põt aligs
babere duas cõmatres:vel aliqua duos cõpatres:niſi in boc ſolo ca⸗
8 qñ ſilius tm alterius ſuſcipitur de lacro fonte.
MMCiſcitat᷑. per ↄnubiũ:i.ꝑ carnalẽ copulã:vt.xxviiq.ij.agathoſa
b Iparer.piij.ſeptẽnis pnia indicit᷑ ꝓ quolibet moꝛtali:vx.xxxiij.
q.ij. hoc ipſũ.niſi aliud ſnadeat criminis enoꝛmitas vel dignitaſ
perſone: vt. xxxiij.q.ij.S. boc autem. J
c OIonis ex coniugio.i.ex ↄingibus.

d . Chꝛiſtianitatis.imergendo. . i.q.i ꝙ quidã. Alij exponũt dede
rit chꝛiſtianitatis myſteriũ·i tenuerit ad catheciſmũ:vt ð con. diſ.iiij.

in catheciſmo.

e ¶¶Cõpatres.expꝛeſſe bic colligit̃ cũ alter ↄingũ ſuſcipit filiũ alicn/

ius ſtatim ambo ↄiuges efficiunt cõpatres illiꝰ.g nibil refert an poſt
carnalr miſcerent᷑:vel ñ ꝓut voluit dicere.g.⁊ io.ſ.e.S.notandũ.
Caro.per ſpõſã de pñti nõ ocqnirir̃ cõpaternitas:ergo cũ canon
oc ponat ꝓ ratione.qꝛ ſunt vna caro effecti. Itẽ ſi hec ẽ cã quare cõ/
tmabatr᷑ cõpaternitas:qꝛ vna caro eſt effectus cũ ea:ergo ꝑ coitum foꝛ
nicariũ ↄtrabit᷑ cõpaternitas:qꝛ qni ad heret meretrici vnũ coꝛpꝰ ef⸗

2

ficitur cum ea:vt. xxij. q.iiij.in eo.nã ⁊ affinitas acquirit ꝑ coituʒ foꝛ
nicariũ:vt.xxxyv.qiij.de ĩceſtiſ.⁊.c.ñ eã.er̃ de eo ꝗ cog.cõ. diſcretionẽ

—

C

gdaʒ tñ refugiunt dicere ꝙ ꝑ foꝛnicariũ coitũ ↄtrabat᷑ cõpaternitos:
cũ copaternitas ſit vinculum ſpirituale.
Ni ſpũalẽſic ĩicipe ↄſtructionẽ liceat ei qni ſpũalem hʒ ⁊c.ſed
obijcit: ſi vxoꝛ mea leuanit filiũ alicuius de ſacro fonte mihi ac

quirit᷑ cõpaternitas per eã:vt.s.ꝓx.c.querit᷑.ſ quẽ hʒ ex alio viro mi .

2

vxoꝛẽ meã car⸗
naliter cogno
ſeo tũe berta ee caro ꝑ cõnubiũ eſficiunt᷑. reſtat nimirũ
ſiei micoõme vVigx cõpatrẽ cõſtitui illi mulieri cuiꝰ ma⸗
ee tero⸗ trimonio aſſũpta vxoꝛcõmater eẽ vide
brce pleimd. batur.a iccirco liquet vix illi femine nõ
ſivxoꝛẽ non co poſſe ↄiungi in copulã que cõmater eiuſ
gnouero: tune ergt cũ qua idẽ fuerat vna caro effectuſ
berta nõ effie Itẽ ex cõcilio chalcedonenin.
mibi comater: Bcto annis pe niteat:qui duabus cõmi
? moꝛtus xo ſcer cõmatrihhaois.
ics worra 8B A pater ⁊ filius aut duo fratres cũ
bebo onas co⸗ .2 vna muliere: aut ſi c matre ⁊ filia:
matres diuer · aut cũ duabus ſoꝛoꝛibus:aut cũ duabꝰ
ſis tpibus: vt. . cõmatribus aliquiscõcubuerit ſm anti
medijs.ſed bee quã ⁊ humanioꝛẽ diffinitionẽ:octo an
ſolutio indigna nis peniteat. . Itez Innocen. exupe⸗
n relatuc ioͤ rio tol. epiſcopo.
erelana er. Mullo duab? cõmatribus cõmiſceatur
go es opi.?. K. AAuis vnus ex cõiugio filiũ aut fi⸗/
2 Jo. qui diſtin ◻ lia alterins de ſacro fonte ſuſcepe⸗
xerũt inter dire rit:aut ad chꝛiſma tenuerit:vel chꝛiſtia⸗
ctã ⁊ indirectaz nitaſ myſterinʒz derit ãbo ⁊ vir ⁊ vxoꝛ
copaternitate,z cõpatres exiſtũt parẽtibus infantis:qꝛ
eũ noſt aneen vir mulier caro vna effecti ſunt.
te an cöpaterni . Econtrario inuenitur in concilio tri
tas vel comma burienſi. c. xviij. Axoꝛẽ compatris du
ternitaſ p̃cedat cere põt cũ ipſa cõmater non fuerat.
carnalẽ copulã Vi ſpiritualem habet cõmatrem
an ſequat. ſi bH⸗/ cuius filium de lauacro ſacri fon
clar liele õᷣtis accepit ⁊ eius vxoꝛ cõmater nõ eſt li⸗
arteceeRym ceat ei defuncto cõpatre ſno eius viduã
onem carnis ſe dueere in vxoꝛem ſi nulla habet conſan
quentẽ nõ per · guinitatis ꝓpinquitatem: quid eniʒ nü⸗
tranſi᷑ ad vnio quid ñ poſſũt cõiungi quos nulla ꝓpin⸗
nẽ ſpiritus pce quitas carnalis vel nulla generatio ſe⸗
gentẽ: vt. ſc. cernit ſpiritualis. Item ex epiſtola
Porla ſ aute, paſchalis pape.ij.ad rheginũ epᷣm.
Sanaf eit el, De eodem.
qg laſrepit filiid P Oſt vxoꝛis obitũ cu cõmatre vxo⸗
alteriꝰ: ant filiꝰc ris viri ſuperſtitis coniugio copula
eoꝛuʒ cõmunis ri nulla videtur auctoꝛitas vel ratio/phi
ſuſcipif ab alio bhere.neqʒ.n.cognationi carnis cogna
gut filius alteri
us eoꝝ tm̃ ſuſci . Ms ”
pit᷑.in pꝛimo ⁊ in ſcðᷣo caſu nõ põtquis habere duas eõmatres.ĩ ter

ZQ. nin 7 V

161

hi ꝑ eã nõ acquirit cõpaternitas.Ad hoc rñdet cardinalis ꝙ coniuges ſibi
cõmunicãt actiones ſed nõ paſſiones.qð.n.vnus ↄiugũ agit reliquꝰ intelli
git᷑ agere cñ ſint vna caro.ſʒ ꝑ boc nõ aſſignatur ratio diuerſitatis qua q̃ri
u quare actiones cõicant ⁊ non paſſiones.dicas ̊ ꝙ cũ ego nullo mõ ſim

tio*ſpiritus cõparat᷑:neqʒ per vnionẽ*

carnis ad vnionẽ ſpũs ꝑtrãſiũ. Notan

dũvo ẽ:ꝙ alind ẽ cõmatrẽ alicuius co⸗

pulari:cnius vxoꝛi poſtqᷓ a viro ſuo de⸗

patexr huius pueri nec carnalis nec adoptiuus nec ſpualis:nõ poſſum dici

cõpater ſuus.ꝙ ñ ſim
pater ſpũalis pʒ:qꝛ fi
lia mea licite copulat᷑
ei. Itẽ filius meus ⁊
ille puer nõ ſunt fra/

gnoſcere:atqʒ aliud ᷣrelictã ab aliquo St aacer hcali
cõmatrẽ alicuiꝰ fieri:auctas illa nichoꝝ- ipſiꝰ?. 9ðo.
lai pa.a chalcedoñ.ſynodi illũ ꝓhibet g . IYrẽ qui ſpũaleʒ.
cõmatris ſue vxoꝛis mrimonio copula duo.hec.c.i eodẽ caſu
ri: à vxoꝛi ſue debitũ reddidit poſte illi loquunt:ſs inpꝛio ca
us cõmater extitit. Illa vo auctas tribu hobere Aaliana hor⸗
riẽſisꝰ ↄcilij illos ꝑmittit matrimonio co anox ſne ulri⸗

pit filiũ pꝛimi de alia

vxoꝛe.in ſcõᷣo dicitur
ꝓ quis pᷣt habere du
as cõmatres qñ ſecũ
da ſuſcipit pꝛime fili

relinquit᷑ illi? cõmater efficit: nec pꝰ cõ⸗
paternitatẽ a viro ſuo cognoſcit᷑. Que/
rit᷑ aũt an rore marito ba ngte
ſimul debeat ſuſciꝑe puerũ. & De bis nͤh⸗
ita ſcribit vꝛbanus.ij. vitali epo bꝛixien. n EH ec⸗
Vxoꝛ ſimui cũ viro filiu alicuius in ba⸗ De alisniige
ptiſmate non ſit ſuſcipiens. cognatio ſpũalis acꝗ

VUocd ãt vxoꝛ cum marito ĩ baptiſ reret᷑ maritoꝑ vxoꝛeʒ
nmate ſimul ñ ðbeat ſuſcipe puerũ

ſuaʒ ficut ? cognatio
nulla auẽte reꝑitʒ phibitũ:ſʒ vt puritas carnalis ꝙ ſicut oẽs
ſpuᷣaliſ pr̃nitat᷑ ab oĩ labe ⁊ ifamia ↄſer 2ſanguinei vxoꝛis ea
uet᷑ imunis.dignũ eẽ decernimꝰ vt vtri

mecliall efficiuntur
. 3— . viro affines:ita cõpa
qʒ ĩſimul ad hoc ſpirare minie pᷣſumãt.

tres ? cõmatres vxo

qꝛ vo piaculaf flagitiũ cõmiſit:qqͥ duabꝰ res efficerent᷑ marito
cõmatribꝰ velut duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰ nupſit peam cõpatres ⁊ cõ
magna iuxta modũ culpe pnia ſibi vʒ iꝰ marreſ boc negat hic
iũgi. Ilud vo are ncl puale k e osnallo . ſpi⸗
cõpatrẽ ⁊c̃.añ hãc ꝓhibitionẽ dictũ:ite SSH
ligit᷑ vel vxoꝛt cõmater accipiat᷑tñ ex eo . AFemirarenn
. — . — U — . „ „
N Aod aũtꝰ clãdeſtina ↄiugia lius expꝛimit ſtati.ne
Qfieriñ debeãt:euariſtus pꝗa. q; eni Xc.
Nieſtat ſcribẽs ep̃is aphꝛice. m Per vnionẽ. ſm
P A Elamdeſtina coniugia fieri boc repꝛobat intelle-
Nnon debent. c2. g. ylꝑ as poſt co
Nit᷑ legitimũ ñ ſit ↄiugiũ niſi ab his go ſcat yel nõ: yt . ſ. ·
ſup ipſã ſeminã dñationẽ br̃e vi · n Q d vnionẽ pꝛece
dent᷑:⁊ a qbus cuſtodit᷑ vxoꝛ petat᷑: a gentẽ matrimoniũ ſi
parentibus ⁊ ꝓpinquioꝛibus ſponſet᷑: ne carnalẽ copula:ali
⁊ legibuſ dotet᷑:⁊ ſuo tꝑe ſacerdotaliten teer bñ ꝑtraſiretur niſ
cũ filius alterius im̃
ſuſcipit.

o MHotandũ.cõmatrẽ. vxoꝛẽ ſuã iã factã cõmatrẽ alicuius.i.poſtq ẽ effe
cta cõmater alicuiꝰ feie.qͥ caſu ñ pᷣt dncere aliã feminã vxoꝛe moꝛtua ſʒ.g.
p ¶Triburiẽſis.melius diceret paſchalis.tñ idẽ eſt caſus.

—— —

q QDoch aüt. reperit᷑.j.ð cõ.di.iiij.ñ a5 tñ leo papa quẽ ↄſtat ipſiꝰ p⸗

deceſſoꝛẽ fuiſſe ſtatuit ñ ðbere ad ſuſcipiẽdũ pueꝝ de baptiſmo ples
acceder᷑.quõ dicit hic nulla auctoꝛitate inuenit᷑ ꝓbibitũ.ſʒ lʒ boc ſacitu fue
rat.nõdũ tñ ĩ manus legentiũ venerat:vel foꝛte vir ⁊ vxoꝛ nõ reputant᷑ plu
res cũ vna caro ꝓbentur..e.c.ſiquis.

r ¶ Et infamia.de facto.crederẽt.n.ſtulti aliqnã ꝓximitatẽ ĩter eos ↄᷣhi:ſi

ſimul ſuſciperẽt:ſʒ ẽt ſuꝑflnũ eẽt vt vterq; ſuſciperet:cũ ex ſuſeeptione alte
riꝰ vterq; cõpater effici:ð ↄſuetudie ẽ tñ ĩ gbuſdã loc ꝙ vtq; ſil ſuſcipit.
sS Ante bãc. pꝛecedẽtem vꝛbanũ ꝗᷓ ↄꝛia eſt quo ad filem.
t ¶ Vel vxoꝛ. melius dixiſſet vel vir cõpater efficiat᷑ ñ ex eodẽ ſilio cũ vxo
re:Hʒ ex alio: ſʒ variat ſexũ qꝛ ponit in feminio genere eũdẽ caſũ quẽ poſuit
ĩ maſculino.i.c.ꝗ ſpũalłẽ.vbi eadẽ ꝑmittitur habere duos cõpatres.
Vod qᷓt. hic ðpigit ꝗnta q̃ſtio.⁊ erat ĩ themate ĩ ꝗnto loco q̃ſitiũn
an clãdeſtia deſpõſatio mãiſeſte pᷣiudicet:⁊ ꝗdẽ pᷣiudicaret ſicõ
ſtaret de ea:ex de clã.ðſpõ.ꝙ nobis:ſʒ qꝛ ecclie ñ ↄſtat de ea eip
iudicat manifeſta ꝓbatio. defecit hoc caſu ñ ius ſʒ ꝓbatio:qꝛ ec
cleſia de decultis ñ indicat.xxxij.di.ernbeſcãt.ſʒ hec qõ facilis erat:⁊ iõ no

lnit eã ponere ſp ponit aliã.ſ vtꝝ clãdeſtina mafrimonia debeãat ficri.⁊ ꝗdã

P nõ.ᷣſi tũ fiãt tenẽt.⁊ ſũt clãdeſtina q̃ ſine pñtia teſtiũ ⁊ traductione ⁊ aliſſi
olẽnitatibus pᷣhunt᷑.ſʒ cũ bmõi ſolẽnitates nõ ſũt de ſubſtãtia mr̃imonij:
ſz ſufficiat ſolus ↄſenſus:quare ꝓbibent᷑ õhi.Rñ.duplici ratione.ne ſub
ſpe matrimonij fiat foꝛnicatio:vel ne matrimonialiter ↄiuncti ſeparentur
epe.n. matrimonio occulte pᷣcto alter mutaret ꝓpoſitum ⁊ dimitteret reli
AMa ꝓbationibus deſtitutũ:vt.je.S.hllis.
x/¶X.L.qLuũ petat᷑.ne appetẽtie eſtiet̃ auctoꝛ ſi ipᷣa ⁊c.xxxij.q.ij.c.honoꝛaĩ·

.AMNMNW²Me(».

b ¶ Cõtubern

