mauricio ⁊ vitaliano loquere:⁊ quecũů⸗
y deo auctoꝛe pꝛo vtilitate reipu. per⸗

ſuaſerint:facite.⁊ ſi huc vel ad rauenne
partes nec dicendum arnulphuʒ cogno
ueritis excurrere: vos a doꝛſoveius ita
ſicut viros foꝛtes condecet laboꝛate:q̃⸗
tenus opinio veſtra ex laboꝛis veſtri q̃li
tate amplius in repu.deo auxiliante ꝓ⸗
ficiat. Illud tamen pꝛe omnibus admo
nemus vt familiam alioim ⁊ adhonia⸗
im atque lugidifruſim qui cum gloꝛioſo
magiſtro mauricio militum eſſe noſcun⸗
tur:ſine aliqua moꝛa vel excuſatione re
laxes quatenus veniẽtes illuc homies:
pꝛedicti viri ſine aliquo impedimeto cũᷣ

eis debent ambulare. Item eiſdeʒ mau

ricio ⁊ vitaliano. Suppliciter gloꝛie ve⸗
ſtre per filium noſtrum vitalianum cum
quo tractaueratis ⁊ verbo ⁊ ſcripto mã
dauimus. vndecimo autem die menſis
quam

quam reipu. pꝛomiſerunt perſtiterunt:

obſideſqʒ dignos de quibus poſſitis cõ

fidere ab eis accipite:⁊ inſuper denuot
ſacramentis eos aſtringite: reddentes
eis quod loco pignoꝛiſ ſuſtuliſtis ſermo
nibus veſtris eoſ ſanantes.ſi autem ma
nifeſtiſſime cognoueritis eoſ cum arnul

pho de ſua ſubiectione locutos eſſe:vel

certe obſides ei dediſſe:ſicut nos arnul
pbi epiſtola quam vobis direximus du
biosreddidit: ſalubꝛi conſilio pertra⸗
ctãtes ne in aliquo anima veſtra vel no
ſtra de ſacramentis grauetur.quicquid
vtile reipublice iudicaueritis peragite.
ſed ita faciat gloꝛia veſtra vt neqʒ ſit ali
quid vnde poſſimus ab aduerſarijs re⸗
pꝛehendi:neque vtilitas noſtre reipubli
ce quod dominus auertat negligatur.
Pꝛeterea glorioſi filij eſtote ſolliciti:qꝛ
quantum comperi hoſtis multitudinem
habet collectam ⁊ in marchia dicitur re

ſidere:vt ſi huc curſuʒ deo ſibi irato mit
tere voluerit: vel loca ipſius quamum

ex ð pig.c. ij. C.
que res pig.ob.
pñt. ꝗ filios.ad
hoc dico ꝙ lib
hõ nõ põt obli⸗
gari. nec haber
i eo iuſ pignoꝛii
ſʒ tm̃ ius retẽtio
nis. Naʒ video
qñqʒ tenetur
res aliqᷓ ꝓca pe
cunia ꝓ qᷓ nõẽ
obligata. vt. C.
ob chirogra. pe.
l. vnica.qð autẽ
dẽ in illa decre.
ex reſcripto.iĩtel
ligo ꝙ neceſſi
tate eccle ⁊ au⸗
ctoꝛ itate
factũ fuit. gns
clericus nõ põt
renũciare bene⸗
ficio canonis il
lius ſiꝗs ſuadẽ
te. vt ex ð ſentẽ.
exco.otingit. ea

nãq; ꝗq nos cõ⸗
mittüt dim ittet
poſſumus.ſed qᷓ

i deũ vel eccleſi⸗
am minie. yt. ð. e
q.iiij.ſi is qui.

t Benuo. er⸗

go aligs põt bis
lurare ſuꝑ codẽ
negocio.vt ex ð
teſti. quotiẽs.⁊
ff. de dã. ifec. qui
bõa . .H.pe. qoð cõ
cedo ſi ſubeſt cã
ſuſpitiõis. ſz cer
te mm ſemel iura
nit ⁊ qð dicit ibi

i decre.duplici.

i.duos hñs arti
culos de auditu

75 crudelitate

b. Sʒ ſi quis ſe⸗
melẽ ꝑiurꝰ. am
modo nõ ẽ reci-
piẽdũ teſtimoni
um illiꝰ. ſed alia

cautio eſt ab co

recipiẽda. vt er

ð pꝛeſump.litte⸗/
ras.in fiex que

eni ſemel ẽ ꝑiu⸗
r pᷣſumiĩ ꝙ ſp
velit peierar. yt
ij.q. vij. nõ pot.
de hoc notaui.
xxij.q.v.ꝑuuli.

plus credit iura
toꝛie cautiõi ꝙ
pignoꝛaticie. cũ
Iñ regla iuriſ di
cat ꝙ plꝰ ẽcauti
onis ĩ re q; i 6

Iteʒ hẽs hic 4

na. ff. ð re. iu. pl?ꝰ
vy ¶ Bubiol. qꝛ
ſcriptũ koſtis
ducit ſuſpitionẽ
qð ẽ õ id · xj. · lij
ĩ cũctis.adeo yt
ſcðo cogant illi
iurare. „
x ¶Be ſacris.

des.ff. de iure fi
dq5 dꝛ liber ho ñ
põt obligari. vt

len
i
ucin

ern

==

SSe
=
S
S
E
E

=
☛
E —

=
=
= S=
= =
=S S
— S

=
=-

lud
loto
Pbkorin
i

aet
a
ütſerie

nsſtid
ſaole,
töſeod
poreßbe
Ein
Nitnen
hef
ſiabülen
eottin
fieſarfn
inrn
npum⸗
Aopaca

intinn
npti
ſunch pn
ſirſt
Pliade
önehper

hrͤ
en
hbcſ
e
Aloner
cg;
datd⸗
hte
liir

Nnſ
gun
nnn
pii
llnnl.
tume
Acn
hlld, P

Knr d

W
ralet
gtue
iul
ſuntifi
Uatedee
oCre
gſeſul
lcfhat
Horgte
gi⸗
füidnn
ſims .
Ciſelcc
hnhiegit
ifii
Denoc⸗
icöhinn
Fneie
Goonn
ni

moꝛẽ ne labat

iperiuriũ. vt ez
de coha cle. Z?

muli cłicos.

a (Culpaſ. ali
gs ſcultas.i. ex⸗

ploꝛatoꝛes.
. Epꝛebẽ⸗
ſibile. oꝛa
tionibꝰ. B. itel⸗
lexit h.c. de epi⸗
ſcopis g tm leui
tica poꝛtiõe ſũt
tenti. vt... ꝓxi.
9.ſed bec ẽ veri ⸗/
tas ꝙ ideo tm̃
redargunnt iſti
etpi . ga citati a

papa noluerũt

venire.⁊ excuſa
bant ſe ꝑꝑ man
datũ regiſ.lʒ.n.

mandato regiſ

ſit potius obedi

enduʒ ꝙ; metro

politani. yt. S. x
viij · di. ſi eðs. tñ
pape potiꝰ obe-
diat ꝙ regi. alij
itelligũt de epiſ
non habentibuſ
regalia.

c Onueni⸗
oꝛ. oia. er

8 in moꝛte longobardoꝝ me miſce

go oĩa ſunt ĩpe⸗
ratoꝛis.vt.S.di.

viij.quo iure.C

ð q̃d.pᷣſcrip.bñ
a ʒenone.ſʒ hoc
itelligaſ quo ad
iuriſditionem.
d ¶Refragatu
rũ.ex hũilitate
hoc dicit. alias
bñ poſſet refra-
gari. vel dic nõ
refragaturuʒ ſi⸗
cut ꝓ ipſa eccla
Sʒ qliter itelli⸗
git iſtð. mibi vꝛ
ñ poſſit itelli⸗
gi ð rebꝰ ꝓpꝛijſ
ipſiuſ ambꝛoſij.
pꝑꝑ illð qð ſeꝗt
ſũt paupeꝝ. itẽ
nec ð rebꝰ eccle
qꝛ illas ñ poſſet
dare ꝑꝑ boc qð
ſegt circa fi. Sʒ
dic ꝙ ð ꝓpꝛijs
ambꝛoſij intelli

gir. qo at dicit.

paupeꝝ ſũt:ĩtel

babeo. ? ð rebꝰ
reccle ſuſtẽtoꝛ. de
beo mea paunꝑi
bᷣ erogare. xvj
q.j· qm ꝗcꝗd.xl
yvij. di. ſicut hi.

eener
e¶ Binia. diui
na.n. ab homie

dari ñ pñ̃t. viij.
q.j.pleriq;. xxx
iij. q. v. vna ſola
Pꝛo altari⸗

bi vi ölatus

moꝛtẽ debeat ſbᷣ

ire ñ ſolũ vbi fi

des vl ſalꝰ ecele
ipugnat. ſʒ etiã

XXIII.

vos dominuſ adiuuerit depᷣdamini:aut
certe ſcultasP quos mittetis ſollicite reqͥ⸗

raʒ ne dolens factum ad vos diſcurrat.

In regiſtro etiaʒ legitur ꝙ beatus grego
rius ciuibus tuſcie vt ↄtra longobardoſ
arma pararent mãdanit:⁊ militantibus
ſtipendia decreuit. ¶ Hoc ergo exẽplo
⁊ pꝛemiſſis auctoꝛitatibꝰ claret ꝙ ſacer⸗
dotes ⁊ ſi pꝛsopꝛia manu arma arripere
non debeant: tñ vel his quibꝰ huiuſmo
di officia cõmiſſa ſunt perſuadere vel qͥ
buſlibet vt ea arripiant ſua auctoꝛitate
valeant imperare. ¶Sed obijcitur il⸗
lud nicolai ad carolum imperatoꝛem.
Epiſcopi non debent militaribus occu⸗
pari negociss.
Epꝛehenſibile valde conſtat eẽ qʒð
Mubintuliſti dicendo maioꝛeʒ partẽ
oium epiſcopoꝝ die noctuqʒ cũ omni⸗
bus aliis fidelibꝰ tuis ↄtra piratas ma⸗
ritios inuigilare: ⁊ ob id epiſcopi ipedi
antur venire:cu militũ chꝛiſti ſit chꝛiſto
ſeruire.milites vero ſeculi ſeruiant ſecu
lo ſᷣm quod ſcriptum eſt:nemo militanſ
deo implicet ſe negocijs ſecularibus.q;
ſi ſeculi milites militie ſtudent:qͥd ad epi
ſcopos ⁊ milites chꝛiſti niſi vt vacẽt oꝛa
tionibus. ¶ Itez gre. papa.

In mone cuiuſlibet homis epiſcopi ſe

miſcere foꝛmident.

re voluiſſeʒ: hodie longobardoꝛuʒ
gens nec regẽ nec duceʒ haberet.ſed qꝛ
deuʒ timeo:in moꝛteʒ cuiuſlibet homis
me miſcere foꝛmido. ¶ Ecce ꝙ nicola
us papa pꝛohibet epiſcopoſſeculari mi
litia occupari:nec etiã cõtra maritimos
piratas ꝑmittit eos ad pugnaʒ accedere
quomodo ergo leo papa aduerſus ſar⸗
racenos vꝛbeʒ egredit᷑:⁊ vt eos pꝛocul
a littoꝛe arceat populuʒ vndiqʒ conuo⸗
cat ⁊ ſuoꝝ iniurias pꝛeſentialiter vindi⸗
cat:atqʒ cum gregoꝛio milites ad arma
inuitat.Sed notãduʒ ẽ quoſdaʒ epiſco⸗
pos leuitica tm̃ poꝛtione eſſe contentoſ:
ui ſicut in dei ſoꝛte tantuʒ numerantur
ic ipſuʒ deuʒ ſolumodo in hereditatem
accipiunt dicentes:dominus pars here
ditatis mee.his nihil ẽ cõmune cuʒ pꝛin
cipibus ſeculi:quia tempoꝛalia penitus
abijciunt:ne eoꝛuʒ occaſione legibus i⸗

peratoꝛum obnoxij teneant᷑.talibꝰ nul⸗

la occaſio relinquit᷑ occupationiſ ſecula
ris militie:quia cuʒ de decimis ⁊ pꝛimi⸗
tijs viuũt tanquaʒ filij ſũmi regis i omni
regno a terrenis exactionibꝰ liberi ſunt
ita vt dicere valent:venit pꝛinceps huiꝰ
mundi:⁊ in nobis non habet quicquã.
Pono alij ſunt qui non cõtenti de de⸗
cimis ⁊ pꝛimitijs pꝛedia villaſ ⁊ caſtella
⁊ ciuitates poſſident ex quibꝰ ceſari de⸗
bẽt tributa:niſi imperiali benignitate ĩ⸗
munitateʒ ab huiuſmodi pꝛomeruerint
quibus a domino dicit᷑: reddite que ſũt
ceſaris ceſari:⁊ que ſunt dei deo.quibꝰ
idem apoſtolus:reddite oibus debita:
cui tributũ tributũ:cui vectigalvectigal.
VUnde ambꝛoſius.

Eccleſie iperatoꝛibus nõ ſunt obnoxie.

Onuenioꝛ ipſe a comitibus vt per

mMmme baſilice fieret matura traditio

dicentibus imperatoꝛem iure ſuo iuſſiſ⸗

ſe tradi debere:vtpote in cuius poteſta⸗

O. VII.

te eſſent omnia:: reſpõdi ſi a me peteret
quod meuʒ eſt.i.funduʒ meuʒ argentuʒ
meuʒ ⁊ huiuſmodi meuʒ me non refra⸗
gaturumquãquaʒ omnia que mea ſunt
ſint pauperũ:veruʒ ea que oiuinavſunt
imperatoꝛie poteſtati non ſunt ſubiecta:
ſi patrimoniuʒ petit inuadite.ſi coꝛpꝰ oc
curraʒ.vultis in vincula rapere: vultis
in moꝛteʒ:voluntas eſt mihi.nõ ego me
vallabo circunfuſione populoꝛum:nec
altaria tenebo vitaʒ obſecrans: ſed pꝛo
altaribusgratis immolaboꝛ.hoꝛꝛebam
quippe animo cuʒ armatos ad baſilicã
eccleſie occupandaʒ miſſos cognoſcerẽ

ne dum populus baſilicaʒ vendicatsali

qua ſtrages ſieret:qui in pernicieʒ totiui
veniret ciuitatis.oꝛabaʒ ne tante vꝛbis
vel potius totius italie buſtoꝰſuperuiue
reʒ. ⁊ infra:mandatur:trade baſilicam:
hoc eſt:dic aliquod verbuʒ i deuʒ ⁊ mo
rere'nec ſoluʒ dic aduerſus deuʒ:ſed eti
am fac aduerſus deuʒ.mandat᷑ trade al
taria dei.vꝛgemur igitur pꝛeceptis rega
libuſ:ſed confirmamur ſcripture ſermo
nibus:que reſpondit:tanquaʒ vna exi⸗
ſipientibus locuta es.a infra:quid ergo
turbamini:volens nunquã voſ deſerã:
coactus repugnare nõ noui:dolere po⸗
tero:flere potero:gemer̃᷑ potero:aduer
ſus arma milites gothos quoqʒ lachꝛy
me mee mea arma ſunt.talia enim ſunt
munimẽta ſacerdotis. aliter nec debeo:
nec poſſuʒ reſiſtere.vtinaʒ eſſeʒ ſecurus
ꝙ eccleſia hereticis minime traderetur.
ad palatiuʒ imperatoꝛis irem libenter ſi
hoc congrueretſacerdotis officio vt in
palatio magis certareʒ quã in eccleſiaꝰ:
ſed in conſiſtoꝛio non ſoletchꝛiſtus reuſ
eſſe ſed iudex.cuʒ fidei agendaʒ in eccle
ſiaquis abnuat.ſi quis confidit huc ve
niat.⁊ infra:allegatur imperatoꝛi licere
omnia:ipſius eſſe vniuerſa.Reſpõdeo:
noli grauare te imperatoꝛ vt putes te in
ea que diuina ſunt iperialeaaliquod ius
habere. noli te extollereſed ſi vis diutiꝰ
iperare:eſto deo ſubiectus.ſcriptuʒ eſt:
que dei deo:que ceſaris ceſari.ad ipera
toꝛes palatia pertinent:ad ſacerdoteſ ec

cleſie.publicoꝛuʒ tibi meniuʒ ius cõmiſ⸗

ſuʒ eſt non ſacroꝛuʒ. Iteʒ dicit᷑ mihi mã⸗
daſſe ĩperatoꝛeʒ debeo ⁊ ego vnaʒ baſi
licaʒ habere.Reſpondi:non licet tibi vl
laʒ habere.quid tibi cuʒ adultera:adul⸗
terateſt enim que non eſt legitimo coniu
gio chꝛiſti copulata.⁊ infra:nabute ſan/
ctuʒ viꝝ poſſeſſoꝛeʒ vinee ſue ſcimus in⸗
terpellatuʒ petitione regia vt vineaʒ ſuã
daret:vbi rex ſucciſſs vitibus holus vi
le ſereret:eumqʒ reſpõdiſſe: abſit vtego
patruʒ meoꝛuʒ tradam hereditatem.re⸗
gez contriſtatuʒ eſſe ꝙ ſibi eſſet alienum
ius relatione iuſta negatuʒ:ſed muliebꝛi
conſilio deceptuʒ.moꝛte in agruʒ veniſ
ſe.ſanctus eni nabute vites ſuas vel pꝛo
pꝛio cruoꝛe defendit.ſiille vineaʒ nõtra
didit ſuaʒ:nos trademus eccleſiaʒ chꝛi⸗
ſti: quid igitur a me reſponſuʒ eſt contu⸗
maciter.dixieni conuẽtus:abſit a me vt

tradaʒ chꝛiſti hereditatezmõ tradidit na/

bute ſuaʒ:⁊ ego tradã chꝛiſti hereditatẽ:
ſed hoc addidi:abſit vt tradaʒ heredita
teʒ diony ſij qui in exilio cauſa fidei defũ
ctus eſt. hereditateʒ euſtoꝛgij cõfeſſoꝛis:

227

vbi res vel clanes ec⸗
cleſie auferunt᷑.ar.Oj.
vij. q.j.S. hoc obſeruã
dũ.S.e.q.v.nõ noſtꝝ.

g Aedicat.i. defen

dat.s.xj.q.iij.cũ apð.
hb ¶Buſto. buſtu dꝛ
cũ res ẽ exuſta.roguſ
cũ comburit᷑pira eſt
congeries lignoꝛũ ad
comburendum.
i ¶Moꝛere. ar. jex eo
ꝙ pꝛiceps pcipit ali⸗
quẽ eligi. ꝙ ẽ iuſta cã
timoꝛis. Haã ⁊ tioꝛ vᷣ⸗
boꝝ excuſat.ſicut di⸗
lꝛ ¶ Lachꝛyme mee.
ʒ. di·xxxvj.c.xl.ð.xvj
q.iij.c.poꝛꝛo.
ec debeo. ↄſulẽ
do.ex nimia ꝑfectiõe
loꝗt᷑.⁊ ẽ ar.ꝓ opinio/

ne . h. ſz ñ ð fcõ hic poſ

ſet reſiſtere iperatoꝛi.
nec ð iure debebat. ꝛ
timebat maiꝰ malũ.?
hoc eſt qð ſupꝛa tãgit
ne buſto c.
m ¶Coͤgrueret. 2 B
ñlʒ.ex ð ap.q̃ frõte.⁊
h̊ pʒ ꝙ clericꝰ citatꝰ
a laico iudice ñ tene
venire ad allegãdũ p
uilegiũ.niſi dubiũ ſit
an ſit clericus.
n ¶ In eccleſia. ij. q
ij. c. l. .
o ¶Chbꝛiſtus. hocĩ⸗
telligas in caſu ĩ quo
loquit᷑ littera ſequenſ
vbi.ſ.agit᷑ cauſa fidei
yel ſpiritualis.naʒ ali
as clericuſ in reconuẽ
tione reconuenitur in
foꝛo ciuili.
p ¶ In eccleſia.ð.ij.q
ij.pꝛeceptum.⁊.xxiiij
q.j.quotiens. V
q ¶ VImperiale.eccle
ſia eium non aſtringi
tur legibus mũdanis
vt.xxxiij.q.ij.ĩter.nec
poteſt imperatoꝛ con
dere aliquod ſtatutuʒ
de rebus eccleſtaſticiſ
vt.xcvj.di.bene quidẽ
ĩ fi.niſi eccleſia hoc pe
tat.yt.xvij.di.hinc eti
aʒ. vel niſi aliquid ſta
tuatur in pꝛiuilegium
eccleſie. vt.xvij.q.j. ge
neralitierr.
r ¶ Extollere. S. e.

v. regum eſt.

ſ¶ Vmperatoꝛẽ. hec
verba que ſequuntur.
t Aldultera. S. xxj

q.ij.ſicut in vna.

vV ¶Hereditatẽ ⁊ ita

vicitur hereditas vi⸗

nentis.ar.contra.ff.ð

here. vel act. ven. l. j.
ff. de regu. iu.l.heredi
tas.

C iij

Cauſa.

C Quid eniĩ.ſ.qꝙ iperatoꝛ ſit filiꝰ eecleſie. vt. xexj di ſuimperatoꝛ.

bEluxilium.mutuum enim ſibi debent auxilium imperatoꝛ ⁊ eccleſia. vt
de qv. pꝛincipes .xcvj.di cum ad verum.

c ¶ Cuſtodiẽdũ⁊ ita pᷣlatꝰ nihil põt dare niſ cũ qd vtile ꝓſpiciat.ar.ð of.

ꝓcu.ceſaris.l.j.ꝭ.j.xvij.q.iiij.qcũq;.ar. ex ð do.c.iij.⁊.xij.q.ij.c.terrulaſ.io

de Ributi. de xte 1. rex ſeruit holꝰ.
rioꝛibus.i.nõ ð , . mãſus vero ap⸗
rebus eccleſie. Na ex hereditateʒ mirocletis atq; hereditateʒ mauerit ſecuritate perpetua potiatur. pellat᷑ vnde ꝑci
quo ſemel datum ẽ cc oium fideliuʒ retro epiſcopoꝝ. Reſpon gaudere eum a gloꝛiari ex fide ſemꝑ vo pit᷑ frumentů
cleſie ſancta ſanctoꝝꝛ qi ego quod ſacerdotis ẽ faciaʒ: quod i⸗ lumus.ſcientes magis religionibus qua nnn ad eucha
nlrer gees⸗Nems. peratoꝛis ẽ faciat ĩperatoꝛ. pꝛiuſẽ vt ani officijs ⁊ laboꝛe coꝛpoꝛis vel ſudoꝛe no anotmzſicet
Nom qð oꝛ de ſarci⸗ maʒ mihi quaʒ fidem auferat. ⁊ ifra:tri⸗ ſtram rempu.contineri.Malentinianus eſancinze ſel
na repentina.xvj.q.j. butum ceſaris eſt:non negatur. eccleſia quoq; ⁊ valens decreuerunt dicentes: manſum appel
placuit. locum hʒ ci deiẽ:ceſari vtiq; non debet᷑:quia ius ce Aniuerſos quos conſtiterit cuſtodes ec lat dotẽ ipſi ec·
epᷣs ſpõte voluerũ cu, ſaris eẽ non poteſt templũ dei.quod cũ cdleſiarum eſſe ⁊ ſanctoꝛum locoꝛum ac cleſie. Naʒ dos
cõſilio clericoꝝ.· alias iperatoꝛis honoꝛificentia dictum nemo religioſis obſequijs deſeruire attentatio talis debʒ eſſe
minus. c.c aduerſuis Poteſt negare.quid enim honoꝛiſicentiꝰ nis'nullam moleſtiam ſuſtinere decreui meecſeia Poſſit
conſulees. quaz vt imperatoꝛ eccleſie filius eẽ diia mus. Iinperatoꝛ iuſtinianus Sacim)* ine luſtentart.
e¶ Eccleſia. eſt ergoa tur. quid enim dicitur ſine peccato dicit: res advenerabiles eccleſiaſ vel xenões? ccd manſus de
. eßi ſubſut regi. ⁊ cuʒ gratia dicitur. Imperatoꝛ enim mõaſteria vel pothotrochia vel beppo⸗ FfFm vulgare vfñ
qꝛ tributum ẽ ſignum tra eccleſiaʒ eſt. bonus enim imperatoꝛ trophia ꝑtinentes.vel oꝛphanotrophia vnns ruſticꝰ cũ
ſubicctioniſ. er de cc. querit auxiliuʒ ac eccleſia non refutat.A vel hierothoconia:ſi quid ad tale alicdᷓ ſua familia poſ
omms aia.ſed illud ĩ infra:ſi de me aliquid cõpelleretur ⁊1 pe conſoꝛtium deſcendentes ex qualicũqʒ ſit ſuſtetari ar.
laicis. ſceret᷑:aut fundus aut domus aut auruy curiali libertate ſiue iter viuos ſiue moꝛ Yeccleſia de ta

f Tributuʒ. 5. xj. q.

jmagnuʒ.⁊.c.ſi tribu

tum. un. an⸗ t ruſticuſ.ar.x.q.
g9 Sed tm ſtatereʒ. nec decerpere nec tradere:cuʒ illud cu- ras eẽ ⁊¶ imunes:lege ſcilicet que ſub hu iij vnio. 30
hins in oꝛe iuenit ſita ſtodienduʒenon tradendum acceperim. iuſmodli inſcriptionibus poſita t᷑: ĩ aliſs de dote ſua non
terem gerulum didra deingde conſulere etiaʒ me iperatoꝛis ſa quideʒ ꝑſonis ſuũ robur obtinẽte.ĩ par põt eccleſia vel
Eingtis auri. luti opoꝛtet:quia nec mihi expediret tra te auteʒ eccleſiaſtica vel aliaruʒ domuũ non debet tribu
Wecxlerioibul. dere nec illi accipere.accipiat vocem li⸗ que his pijs conſoꝛtijs deputate ſunt:ſu la dare. q; non
decumcin peri ſacerdotis ſi vult ſibi eſſe conſultu, um vigoꝛez pietatis intuitu mitigante. debz dotem reci

peruenit. C. de exac.

o α Sãcimꝰ. C. de ſa

crõſa eccle.l.pegrini. ſue ſeruituti cunctos ſubijceret:ſacerdo ſo aliquod ſeruitiũ faciãt pᷣter eccleſiaſti nunquid de illo
S Fenonck: xeno⸗ tib ita neceſſaria ſubminiſtrauit vt nece cuʒ.⁊ ſi aliquid amplius habuerit: inde dbliribinnn.
narabnts ade poſſeſſionibo nec libertate nudarentur: maioꝛibꝰ ſuis debiti ſeruitiũ ipendant. n kert n in
pegrini recipiunt po- domino extunc pꝛonunciante ſacerdo⸗ . Hinc daturĩtelligi ꝙ de his que ipe toꝛan male. ? ſi
chotrochium locus tes in omni gente liberos eſſe opoꝛtere. riali beneficio vel a q puſlibet pꝛo bene-⸗ bone fidei de il-
yvbipaupes paſcũtux· Angde conſtantiuſa conſtans hanc im ficio ſepulture eccleſia poſſidet: nullius lis locis que ſũt
bephotrophiũ eſt lo⸗ munitatẽ dederunt eccleſie dicenteſ. In iuri niſi epiſcopi teneat᷑ aſtricta. DH⸗e his extra atriuʒ ba
eus vbi ſenes ? valitu ¶qualibet ciuitate in quolibet oppido vel vero que quibuſlibet emerit vel viuo bebit iperatoꝛ
ingrie dn ſenectu⸗ vico vel caſtello vel municipio quicu truʒ donationibꝰ accepit:pꝛĩcipibus cõ⸗ bneu o le.
mines curant oꝛpha 35 voto chꝛiſtiane religionis meriti exi/ ſueta debet obſequia: vt ⁊ annuateis p⸗ cleſia. ſed ꝑ hoc
notrophiũ ẽ locus ve mie ſingulariſqʒ virtuiis omnibus inti⸗ ſoluat tributa: ⁊ conuocato exercimn cũ fit patronuſxx
nerabilis ĩ quo pueri ij. q.vlti. queſti.
parẽtibꝰ oꝛbati paſcũ Si vero ſfonda

⁊ argentuʒ:id quod mei iuris eſſet liben

ter offerrem.templo domini nihil poſſũ

emeret pharao atque ſub eadem fame

tur. hicrothoconiũ ẽ locus ĩ quo ĩfantes pauperum aluntur.

tis cauſa ſiue in vltimis volutatibus ha

bita lucratiuoꝛumainſcriptionibuſlibe⸗

xta eccleſiã poſitis neqʒ de pᷣſcripto mã⸗

toꝛ eſſet male fidei tũc eſt ad eſtimationem compellendus.xiiij.q. vi
comperimus.⁊ vbi poſt denunciatiõem fundat cam male ſidci fũdat

ij eccleſaꝑ. ..xj . jſitributũ 9. Sed iſtud de pꝛediſs quc ſolum pꝓ
animaꝝ redemptione donant᷑. illud de his q titulo emptionis vel alio
modo acquirunt᷑ eccleſie.pel iſtud ſpaliter de pᷣdijs collatis ecclcſie a
pꝛiĩcipe illud generaliter ð alijs. So. vera colligit᷑ ex ꝓxic. ſe. ager
pellat᷑ hic vbi ẽ hoꝛtus eccleſie.ar..e.cõuenioꝛ. Nam in agro nabuie

to põt ſuſtetari

de quãto vnus

pere niſi libera

tribn. ſi diuina. li. x. recedat a chꝛiſti iniuria.hec plena humi NHic etiã i pariſienſi conci.legitur. ſi. ? ſic poſſit in
er de deci cum nõ ſit litatis ſũt:⁊ vt ar bitroꝛ plena affectꝰ eiꝰ Se agro eccleſiaſtico pꝛeſbyter non co telligi. x. q.ij. H
bomine. quem imperatoꝛi debet ſacerdos. atur cenſum perſoluere. ius.qꝛ nõ debet
ig⸗ Befenſare. nii ¶ Item vꝛbanus papaMa. . 8 Ecunduʒ canonicaʒauctoꝛitatem ei dori poſſeſſio
eiendant non ell en He ſuis exterioꝛibꝰ eccle ſoluũt tribnta ⁊ conſtitutioneʒ domini iĩperatoꝛis anen Ncnd
ar repf di⸗eſto. L Ributum in oꝛe piſcis piſcante pe⸗ lodouici de eccleſiaſtico agro ⁊ mãſo ⁊ nec de vnnniſe
E auis etiam. tro inuentum eſt. qꝛ de exterioꝛibus de mãcipijs que ipſe ſuis capitulis con⸗ dsbit vecimam
emeret.⁊ ita non ſunt nis que palam cunctis apparent: eccle ſtituit. vel ſi quilibet ꝓ loco ſepulture ali qꝛ in illis nunq
oĩa imperatoꝛis.quia ſiatributumreddit.non autem totuʒ pi quid largitus eccleſie fuerit de decimis potuit impera/
nemo põt reʒ ſuã eme ſcem iuſſus eſt dare:ſed tantuʒ ſtatereʒ etiã ⁊ oblationibus fideliũ nulluſquem toꝛ mibuti ba
re. vt. ff. de coõtraben. qui in oꝛe eius inuentus eſt: quia non ec quaʒ pꝛeſbyteroꝝ aliquẽ cenſuʒ perſol beere de alijs ve
Einn ſue S qð me cleſia dari imperatoꝛi:non pontificalis uere cogat.nec quiſquaʒ cuiuſlibet oꝛdi ropdiſſtribuua
Smmen prff derchy⸗ apex qui ĩ oꝛe capitis eccleſie pꝛeeminet nis vel dignitatis exinde quicquaʒ ſub⸗ s eumn enere
rei indi. ? an eadeʒ. ,. ſubijci poteſt regibuſ.ſed ſane vt diximꝰ trahat aut redibitionem quamcũqʒ exi? deuolutis tatuz
actiones. c de fide · quod in oꝛe piſcis inuenitur pꝛo petro æ? gat tempoꝛaleʒ.quod ſi fecerit:cõmuni⸗ eccleſia dare d
ſtru. inter. Ddomino ogri iubetur: quia de exterioꝛi⸗ one vſqʒ; ad ſatiſfactioneʒ pꝛiuetur ? re tributuʒ.⁊ exan
¶Bente. nõ dixit vt bus eccleſie quod conſtitutum antiqui- gia poteſtate dare cogatur. di in eo caſu. xi.
redderet tributum. tus eſt:pꝛo pace ⁊ quiete qua noſ tueri ? Itez ex concilio guarmacienſi. q· i. ſi tributum.
Mecuritate. ni' defenſare debent imperatoꝛibns perſol Ancitũ eſt vt vnicuiqʒ eccleſieñ hÄn? Hec omnia pe
o S uendum eſt ¶. Quãuis etiaʒ buiuſmo B manſulſ iteger abſqʒ Mo ſeruitio at namut moriech
ra perſonalia. Qi non videantur imperialibus exactio/ tribuat.⁊ pᷣſbyteriĩ eis ↄſtituti nõ ð deci idehſtimat. Bj
n ¶Altentationis. i. nibus ſubijciendi. Naʒ cum tempoꝛe fa mis neqʒ de oblationibus fideliũ.nõ de pone ꝙ füdata
exactionis. mis cunctoꝛum egyptioꝛum terram ſibi domibꝰ neqʒ de atrijs vel de hoꝛtis iu⸗ eſt ceccleſia in p/

dio tributario.

2

a

q E Lucratiuoꝝ.ꝗbns quarta pars coꝛum que a curialibus relinquebant
ndicabar̃ a fiſco exceptis relictis eurialibꝰ æ conuictis.hoc habcs.C.quã
do ⁊ ꝗbꝰ qrta ꝑs.l.j.⁊.ij.C.de ĩpo.lncr.iĩſcrip.l.vna.qꝛ fiebat ĩpoſitio qttuoꝛ

82 liq. C. ſi libiali. iperialis. ſociꝰ ine berede defecerit... vna. li·x. io.
Ecundum canonica. manſo.·õ xvj.q/j qꝛ iuxta...di · piij . c. .. . xij.q.

ex de no.openũ.cũ ex iniuncto.io.

t & Annua. nam tranſeunt res cum onere ſuoxvj.·j·u quis laic? ex
de decimis cum non ſit.

¶ EHinc dar · i. in illis legibus quas ſub.S.cccleſia eompꝛehendit.

eio
kui
lch
dret
tu⸗
Erd
n
ye⸗
ſims
Gbnnen
gco
giinci
rint
zhitelt
ben⸗
niche
mfnboe⸗
ſriooca
imräind
nv

☛

=

(Myaa
Dntn
lſroſpte
Mefent
len
ifun
fimunnin

ſigntten
Nintn

khgſi

ui⸗
I Clig

ſennng
llii

XXIII-=
eR auſu. nullum oino. hoc de illis tm̃ epiſcopiſ intelligũ quile
li uitica poꝛtioue ſunt ↄtenti.de ceteris nãq; regalibus ⁊ aliſſ poſ
dctii ſeſſonibꝰ ſuis ſenioꝛibꝰ ſeruire tenent᷑.vt et᷑ de cen.ſancitum ẽ.hec.n.
ẽconſuetudo quecẽ optima legum ſterpꝛes io. vel — cnʒ papa
ni aliquem eßm ad ſe yocat.ſicut diximus.õ.ec.repꝛehendendũ.cum eni
ni aceeotec⸗
e baen g. s re eis ꝓficiſeat᷑ ad caſtra.qð tñ hoc ipᷣm nõ
n iudi cõtumacias ſine ↄſenſu romani põtificis fieri debet.
arg c de ah. W. nde gelaſius pa. elpidio epo.
ini — ½ Abſa; auctonitate omani poiificis ad
ninif ſi qno ꝛ ſeqnae· Comitatũ epiſcopi pꝛoficiſei nõ audeãt.
nI deuſmſ. cotem⸗ Ao auſu qua temeritate reſcribiſ
eſſe pto iudice eccla ad rauẽnate parare ꝓficiſci:cum
ſne ſico pꝑgit ad ſe⸗ canones euidẽter pꝛecipiãt: nullũ oĩnoꝰ
t cularem. xj· .· · potificũ niſi nopis ante viſis atqʒ cõſul/
n biarun b. es. tis ad comitatũ debere ↄtẽdere:quẽad/
n Goanc modũ tibi putas licere:qdð non lʒ:niſi ꝗ
nuisf c Heris ſu⸗· bocofficio carere feſtinas: quo bis ex⸗
ngef perioꝛis in ant. ceſſibus te oſtendis indignum.
nſi quo oʒ epos. · WItem ex concilio antiocheno.
ninu non aliter.col... Abſqʒ metropolitani conſilio vel com
ffina yel prexit vt ir pꝛouincialium epiſcopoꝛum ad impera
tti ciedt epeni Tprrig, epiſcopi non ergam. “
ul e vocat p- Iqs epᷣs aut pᷣſbyter vel oĩs oĩno
kin acatmiceee qẽ ſub eccleſiaſtica regula ↄſtitutuſ
nn ſpotiꝰ i eo capter ↄſiliũ vel litteras eoꝑ epoꝝꝑ qͥ ſunti
Mett ſu logtur cũ rei tra ꝓuinciã ⁊ maxime ſine ↄſilio metro
rattht cto ⁊ atépto ec politani ad iperatoꝛẽ ꝑrexeritꝰ: huc ab⸗
imn Lenaſticg ll. dicari ⁊ eijctnõ ſoluʒ de cõione debere.
een 6 ib 12.,. SSõ 2 , . .
nelen zete rbinntgegotetuer erreun,
rülten dum. pt. 5. xcyj. au 1X1p ſi mz unperie
tnt di.deniq; 5. xrj auribus contra eccleſiaſtica conſtituta.
orec q·v.ſ gs a ppo Rephẽdũt g gallicani ep̃ia nicolao:
loe ⁊.c.ſi epoꝝ.xi. qm̃ apoſtolica auctoꝛitate ↄtẽpta potiuſ
ſtch q.j.cõtinua. ?. . arma ſed elegerãt:quã apoſtolico ↄſpe
en Mu tn rad ſeſe Fepſear reciidu ficiſcẽteſ
tde un 9 vobij. ad comitatũ poſſint itelliginõ ſecuti ĩpe⸗
Aufn⸗ B eonninaim, ratoꝛẽ vt nimis ſibi auxiliẽt: ſy ipm chn
ui curia tpuci exercitu ſuo tidianis oronibus deo cõ
en ee eef Tere aet Jn minr niſet.
ſur urn 4 vt. C. Nl. mEer⸗ . * „Se
niie qñ impatoꝛ iter oſius epiſcopus dixiſſe legitnr.
Hzcſene dupillos.l.q a Qui ab ipatoꝛibus religioſis vocati epi
ſimng a Woegtun⸗ nõ fuerit ad comitatuz nõ pficiſcantur.
ddao eeraloenn 8² vobis fres chariſſmi placet de⸗
unnn ant aho o.il AY cernite: ne epi ad comitatũ accedãt
gaercorl. niſi foꝛte Pi etglans eratorib⸗ vel
ſneocher ¶In exiliuzʒz. iuitati vel vocati?fuerit. Sʒ qm̃ ſepe ↄti
ieic adtenpno⸗ git vt ad miſericoꝛdiã eccleſie ↄfugiat qᷣ
rcnin POcl las niuriã patiũt᷑:⁊ qͥ peccãtes ĩ eriliũ:vel iſu
iunt herui . iden lasdanãt᷑:aut certe quãcũqʒ ſniaʒ ſuſci
cretia. . 4
gi, mierllin ife tia. C Nicet Gspᷣlatis eccleſie exẽplo buĩ
cn raer ſumi ꝓtẽ grego.ab iperatoꝛibꝰ vel qᷣbuſlibet duci
geinh boꝛali vcl ꝓ p dbò defenſionẽ fidelibꝰ poſtulare. x etias
bintim Paruoſf. pe. di. ⁊ cu btõ leone qͥſtibet ad ſui defenſioneʒ
iinii 8 Ni etgbti Ztra aduerſarios ſacte fidei viriliter ad⸗
iin gregoꝛij.5e J.x hoꝛtari: atqʒ ad vim iſideliũ ꝓcul arcen
man ej. iiij. cc. re, daʒ qͥuſqʒ excitari. effuſionẽ vo ſanguis
nfine os.· io. nulli ep̃oꝝ ſua vel iperatoꝝ auctoꝛitate
nug b ee exz imperare licet. Ande in toletano cõ
nin cc. colligi cilio.iiij.legitur.
ini Reliter dz iuſi Sacerdotes ibi cõſentiant fieri iudices
nin de acc. cum opoꝛteat.ar.S. xxv.q.ij.c.ſeruatis.
non 4 i ¶Obnoxios.ex hoc dicũt gdam ꝙ epᷣs ĩ cã crimĩali põt ferre ſnĩiam
nign ſub hac tñ ↄditiõe ꝙ imperatoꝛ iuret ⁊c.qꝛ iperatoꝛ dicit obnoxios ſup/
ſgaf 7 cſeg mn exandi hoccũ de crimie ciuiliter agebar᷑c hoc ẽ qð dicit.
unicͤ kK Colentiat. ̊nõ ẽ index anteqᷓ; ↄſentiat. ar. e ð ap.ſuꝑeo·iĩ fi
eſcutn INJurciurando.i.pꝛeſtando ſacramentum de. calumnia.
m ¶Supplicijs. a pꝛincipe de impunitate quo ad penã ſanginnis. ar.
nd rxy. q.iiij nullus eps. ⁊ appellabit bic ad foꝝ delegantis. r
Goln n.Pꝛomitiit etiã a iure.nõ eni timcbit ſupplicin ex quo iurar᷑.ſʒ po

E. vVI.

228

ne ꝙ ĩperatoꝛ ppniat eũ poſt copoꝛaliter ſ iputat eo.ar. ẽ e q v.c vnũ æ
ff. ð bo.li.ꝗ cũ maioꝛ. ꝗ. deide.itelligere etiã hoc potes qñ demadat cognitio
nẽ ⁊ ſibi reieruat ſniaʒ.⁊ tũc crialr dũ tñ inret ⁊c.ar.ex ð offi.dele.ſi uꝑ qõnũ

cis ⁊.lj.di.aliquantos.⁊ õeq.v.vnum ſolum.

vbi iureiurãdo idulgentia pꝛomittitur.
Epepꝛicipes ↄtra q̃ſlibet maieſta
tiis obnoxios ſacerdotibuſ negocia
ſua cõmittüt:qꝛ vo ſacerdotes a chꝛiſto
ad miniſteriũ ſalutis electi ſũt:ibi ↄſenti
ant fieri regibꝰ iudices vbi iureiurãdoi
ſupplicijs idulgẽtia ꝓmittit:nõ vbi diſ
criminis ſnia pᷣparat.ſi qs ẽ̊ ſacerdotuʒ
ↄtra hoc cõmune cõſultũ diſcurſoꝛ ĩ alie
nis ꝑiculis extiterit:ſit reꝰ effuſi ſanguis
apud chꝛiſtũ ⁊ apð eccleſiã ꝑdat ꝓpꝛiuʒ
aduz. CItẽ ex ↄcil.toleta.xij.
Pon debent agitare iudicium ſanguis
qui ſacramenta domini tractant.
D Is a qbꝰ dñi ſacramẽta tractanda
flũt:iudiciü ſanguis agitare nõ lʒ:⁊
iõ magnopꝑe talibꝰ exceſſbꝰꝰ ꝓhibẽdü ẽ
ne idiſcrete pᷣſumptionis motibꝰ agitati:
aut qð moꝛte plectẽdũ ẽ ſnia ꝓpꝛia iudi
care pᷣſumãt:aut ꝑ ſe ĩferãt mẽbꝛoꝝ trü⸗
catões qͥbuſlibet ꝑſonis aut iferẽdas pᷣ
cipiãt.ꝙ ſi q ſquã imemoꝛ hoꝝ pceptoꝝ
aut ĩ eccleſie ſue famulis aut i qbuſlibet
ꝑſonis tale aliqͥd fecerit ↄceſſi oꝛdis ho⸗
noꝛe pᷣuet᷑ ⁊ loco:ſub ꝑpetuo qqʒ dãnati
onis teneat᷑ ergaſtulo relegatꝰ:cui tñ cõ⸗
munio exeũtiex hac vita n ẽ negãda ꝑꝑ
domini miſericoꝛdiã:q̃ nõ vult peccato⸗
ris moꝛtẽ:ſj vt ↄuertat᷑ ⁊ viuat.¶ Cete
riẽt abſqʒ iudiciali auctoꝛitate mẽbꝛoꝝ
trůcatõöes ⁊ domoꝝ icẽdia facer̃ ꝓhibẽt᷑
Ange in decretis euticiani pape.
Meẽbꝛa detrucãſ:domos icẽdes abſqʒ
iudiciali auctoꝛitate excõmunicetur.

icẽdia fecerit ſiue facere iuſſerit:aut
acienti ↄſenſerit:qͥuſq; de his vnicuiqʒ
legaliter ⁊ amicabilitercoꝛã epᷣo ciuita⸗
tis alijſqʒ ciuibꝰ nõ emẽdauerit taquam
ethnicus ⁊ publicanꝰ ab oĩ chꝛiſtianoꝝ
collegio ſeparet᷑. & De ĩcẽdiarijs qͥqʒ
inocen tius ſecundus in vniuerſali con⸗
cilio generaliter conſtituit dicens.

Iqᷣs mẽbꝛoꝝtrũcatões ⁊ domoꝝ

Domos incedens gratia vel odio alicu

ius excõmnunicetur.

PD Eſſimã qͥdẽ ⁊ depopulatricẽ ⁊ hoꝛ

3

rẽdã icẽdiarioꝝ maliciã auctoꝛitate
dei ⁊ beatoꝝ apoſtoloꝝ petri ⁊ pauli oĩ
no deteſtamur:a iterdicimꝰ.ſi qͥs ̊ poſt
huiꝰ nr̃e ꝓhibitiõis ꝓmulgationẽ malo
ſtudio ſine ꝓodio ſiue ꝓ vidicta ignẽ ap
poſuerit vel apponi fecerit aut appoſito
ribꝰ ↄſiliũ vel auxiliũ ſciẽter tribuerit ex
cõicet᷑.Etſi moꝛtuꝰ fuerit icẽdiarius:chꝛi

ſtianoꝝ careat ſepultura:nec abſoluat᷑:

niſi pꝛiꝰ danoꝰ cui ĩtulit m facultatẽ ſuã
reſarcito:⁊ iuret ſe vlteriꝰeignẽ nõ appo
ſitux.pnia auteʒ ei det᷑ vt hieroſolymis

bʒ ? papa ſcit? tolerat. vt theutonia.? ſm hoc põt itelligi.ex ð ſenten. excõ.

P Is a abꝰ.nõ lʒ.olim licuit.s.ij.q.vij. itẽ cũ balaã.s.di.l.de bis cleri⸗

p Exceſſibꝰ i. lali ⸗
ter exccdentibus.

qTrücatiões. naʒ

qui vulnerat occidiſſe
dr. yt. ff. ad.l. coꝛne. ð
ſic.l.j.S.diuus.

r C Aut iferẽdas. q

enĩ nõ poſſuʒ per me
nec ꝑ aliũ.xlvj.d.c.vl.
ff. de admi.reꝝ ad ci-
ui.p.l.ij.fallit tñ i caſi⸗
bus ſpecialtbu.

ſ¶Pꝛecipiãt. virgis

tñ pñt punire. vt.S.e.
q.v.c.j.iĩ fi.Et flagellii
ſʒ nõ vſqʒ ad ſanguis
effuſionẽ. vt ex̃ ð rap.
ĩ archiepiſcopatu.ſed
ad ſi epᷣs hʒ iuriſditi
onem de oĩbꝰ. tũc de⸗
leget cãm crimialẽ.lʒ
hm leges ñ poſſet de⸗
legare.niſi cũ cõtingit
ipm abeſſe.ff. de offi.
eiꝰ.cui mã.cſt.iuri.l.j.
hic eni nõ põt adeſſe
vnge licite delegat ſʒ
canones pt. S. c.q:iiij.
illud.

t¶ ¶Excunti.ð.di.l.cx

penitentibus.

v Ceteri?᷑.
x¶IJY gs mẽbꝛoꝛum

Diuuſſerit. ſic ex de
ſen. excõ.mulieres.

y CLegaliter.ſʒ qũo

boc. cũ ſm. l.libeꝝ coꝛ
pꝰ eſtimationẽ nõ re/
cipit.vt.ff.ð effn.l. ylt.
hac.l. Sʒ dic ꝙ ad ex
penſas medicoꝝ ⁊ ad
oꝑas qᷓs amittit.qꝛ i/
ntilis ẽ factꝰ nõ auteʒ
rõne cicatricũ vel de⸗
foꝛmitatis.qꝛ libernʒ
coꝛpꝰ ẽ.ff. de eff. l. vlti.
vel dic legaliter. i. m
cautionẽ hic fignataʒ
qꝛ penitet ꝑ ãnũ.⁊ dãa
na reſtituit vel legalx
i. m.l.rho.ð vi publi
ca vł puata aget᷑ õð cũ
⁊ ẽ differẽtia qꝛ pᷣuata
puatr᷑ tertia ꝑte bono
Tuʒ.yt.ff.ð vi publica
l.pe.publica depoꝛta⸗
tionẽ iducit. vt ĩſti.de

pu.iudi.ꝭS.itẽ.vñ vᷣſus

Dis pᷣuata reũ depo⸗
nit ab oꝛdine reꝝx.Sʒ
depoꝛtat᷑ ſi vis arma/
ta pꝛobatur.

3 . Et amicabiliter⸗

ſic. . v. q.ij. ſi pᷣmates
ar.õ.c.q.iiij.ſi illic.

2 Eſſimã.iterdi

ꝙ iſte canon ſit ca.la.
ſnie.vbi ↄſnetudo hoc

tua.ſʒ nõcredo ꝙ ſit lare ſnie niſ ſicut alias.ꝙ pᷣuat᷑ ſacris.ſicut ꝓ quolibet
moꝛtali.deoſe.di.ij.ſi ñ ſũttãta.⁊ ꝙ dicit iterdicimꝰ.i.ꝓhibemꝰ.⁊ gꝗlibet de/

cedẽs ĩ moꝛtali ſi ↄſtet de hoc: ſi eniã nõ ſit excõmu
nper eo.vt e de dã.da.ſi quis domum.
2 6Pamno canonica pena incendiarioꝛum ſta

nicaiuiſ ꝓhibet᷑.ex de rap.

tintur.extra ve dam. da⸗

ſi quis domum. xij.q·ij. cum deuotiſſimam ſed alia eſt pena legalis vt ibi no

X¶ Vlterius.ſi·xj.·iij. cum aliquis.

Ciüj

——

b

— Alij en gratian

CLanſa:

a · Archiepiſcopns. licet clericis exponere legẽ vel canonẽ de imerficiẽdo

ſed non conſulere pᷣciſe.vt.S.q.v.relegentes.⁊.õ.v.q.vj.delatoꝛi.vel epᷣs da
bit ↄſiliũ de pena canonica icẽdiarioꝝ que ẽ e᷑ de dam.da.c.vlti.

b ¶Reſtituat.S.liiij.di.ſi ſeruus abſente.⁊ hoc de pꝛopꝛio ſi bʒ. aliꝗs puni/⸗

retur extraoꝛdinarie.nã de rebꝰ eccleſie non debet.ne delictuʒ vertatur in

dãnum eccleſie. xvj. q

vj.ſi epiſcopum.

c ¶ H Sane.regibus.ſi

regibus ⁊ pꝛincipibuſ
non negatur facultaſ
iuſticie faciende de in

cendiarijs cõſultis ar

chiepiſcopis.videtur
ꝙ pꝛincipes ↄſilio eo
ruʒ poſſint incendia/
rios vltimo ſupplicio

afficere. cum incẽdig
rij vᷣm legem ſic debẽt

puniri.vt. ff. de ĩcẽdi.
vl. 2.ff.de penis.l.ca
pitalinʒ. Scðᷣm cano
nes eſt ſciendũ ꝙ iu⸗
xta legis tenoꝛeʒ incẽ
diarij ſpõtanei varie
plectuntur.vel enĩ no
niſſimo ĩfoꝛtunio no⸗
tantur vel depoꝛtant᷑

vel alio mõ foꝛte puni

untur. vel dic ꝙ pꝛin⸗
ceps ñ punit incẽdia/
rios ſᷣm legiſ rigoꝛem

occidendo:ideo archi

epiſcopi ⁊ epiſcopi cõ

ſuluntur ſʒ hoc.l.coꝛ.
vð ſic.ſi ꝗs dolo. Igno

bilis ſupponitur beſti

is bonis ꝓſcriptis.C.

de incendi.l.vl. ⁊ boc
quando dolo fecit in⸗
cendiuʒ. alias ſufficit

dãna reſtituere.vt.ff.

*0 Nicunqʒ percu
32 tit.in eo.S.ec.q.v

⸗222%7

qui malos.õ.e.q. iiij.
duo iſta.

¶Cauſaʒ. S. e. q.iiij

ea vindicta.

.Sacrilegnʒz. ergo

ſacrilegi ſim canones
⁊ fures capite puniũt
vt. S. e.q.v.homicida

g . Velnt bomicida
vyt ex de homi.ſi aligs

C.quãdo licet vnic
q; l.j. io.
30 JYqnattuoꝛ.qui
cunqʒ.hoc ẽ pꝛo

pter incertitudinẽ᷑. qꝛ

neſcitur cuius ictu pe
rijt ſic.ff. ð eicc.⁊ effu.
l.ij. F. vl. 2 l. ſe. . ff. ad

Lacqui.ita vulneratꝰ

in fi. Sed pone certũ

eſſe ꝙ de vulnere meo non eſt moꝛtuns.nunquid cenſeboꝛ bomicida ſm le-

2 .
ſuua. TY

aut in hiſpania in ſeruitio dei per annuʒ

integrũ permaneat.ſiquiſ aũt archiepsꝰ

vel epᷣs hoc relaxauerit:damnuʒ reſtitu
atꝰ: ⁊ ꝑ annum ab officio epiſcopali ab
ſtineat. Sane regibꝰ ⁊ pꝛincipibus faci
ende iuſticie facultateʒ ↄſultiſ archiepᷣis

⁊ epiſcopis non negamus. Iteʒ agu
ſtinus in libꝛo de ciuitate deii.
HMomicida eſi:qui publicam functioneʒ
nõ habens aliqueʒ occidit vel debilitat.

7 9

Ticunqʒ pcutitmalos ĩ eo ꝙ ma
ali ſunt: habet cauſa iterfectiõiſ:
miniſter dei eſt.qͥ vo ſine aliqua publica
adminiſtratione maleficum furẽ ſacrile⸗
guʒadulteꝝ ⁊ ꝑiuꝝ quẽlibʒ criminoſuʒ
interfecerit:aut trucidauerit vel mẽbꝛis
debilitauerit:velut homicidasiudicabit᷑:
⁊ tanto acriꝰ quãto nõ ſibi a deo cõceſſã
Poreſtatẽ abuſiue vſurpare non timuit.
De his auteʒ qui ſimul hominẽ vul
nerãt:querit:ſi ille moꝛtuus fuerit: quis
eoꝝ homicidij reatum incurrat¶ De

his ita ſtatutuʒ ẽ i ↄcilio apud ymerias.

Si plures contra vnum rixent᷑:qua pe⸗
na quiſqʒ eoꝛum feriatur.

Nquattuoꝛ homies aut qͥnqʒ ſeu ẽt

plures contra hoĩez vnum rixati fu⸗
erint:⁊ ab his vulneratus moꝛtuꝰ fuerit
quicũq; eoꝝ plagaʒ ei impoſuit:ſm ſta
tuta canonuʒ vt homicida iudicet᷑: reliqͥ
auteʒ qui eum impugnabant volentesꝰ
