adulteri.minus pnniuntur.⁊ pꝛopter fanoꝛem matrimonij punitur minus lij parẽtibꝰ ſubdin ſũt:vñ ab illis coerceri⁊ ſm ius debẽt coꝛꝛipi.ne in eſtee
⁊ magis peccat.ſic ergo peioꝛes ſunt adulteris quo ad culpa.non quo ad ve cauſa anathematis incidant.vnde illoꝝ conſenſus pari pena eſt ple- wilten
niã vel penam.vel foꝛte iſtud dicitur non qꝛ magis delinquunt.ſed qꝛ ama ctendus.ſecus econtra.pel dicatur receperit.i.adeo dilexit. ꝙ in erro fenfnn
ioꝛi bono cadunt.vel dicitur eſſe hoc maius peccatum qð in deũ ſpalius cõ re foueat.⁊ ſecundũ hoc non eſt contra.c.qm̃ multos. .— ghinne
mittitur.ar. xvij.q.iiij. ſfcuut. m Euolã.xpᷣiane.yidet᷑ ꝗ̊ ꝑ ↄtrariũ ꝙ poſſit accederead ↄniuiũ Pitide
Iqua. D 0— nõ xpᷣiane mlieris.⁊ eſt ar.ꝙ excõicaiꝰ põt excõicato cõicare itni
d O0 Joconiſſam id eſt abbatiſſam. 8 Iqua monachae.licentiã.i.iĩpunitatẽ.vñ qð ſequit᷑ eſt expoſitio n
e Añnte annos. xl. s. xx. q;'i.iuuẽculas.S. Ixxvij. di. placnit.xxxi.q. n . nec licet eni peccare.ar. ꝙ illicita appellat᷑ licẽtia.S. di.iiij· deniq; M
i.quõ.contra.ſol.exaudi ſecundum diuerſam conſuetudinẽ diuerſarum ec/ 5ỹ5 xly.di.qui ſincera.S.xxiiij.q/i.paratus.xxi.q.ij. placuit. 5
cleſiarum. C. de epi.⁊ cle.nulla. o ¶¶ In aliud.S. lxxxi.di.valʒ.⁊.ſ.e.q.⁊ qꝛ. .s.e.ĩpudicaſ. ↄ.ſo.ſepe cõ W
f ¶¶Oꝛdinani. videtur obniare bnic ambꝛoſi.qui p̃eeſſit hoc eoncilium. ait tigit ꝙ mõaſteriũ arguit᷑ negligẽtie ⁊ ͥ inuit illnd ĩpn. ꝑ antigoꝛẽ⁊c. dair
enim ſuper illum locum apoſtoli pᷣma epiſtola ad tymo.mulieres ſimiliter cuũ ãt mõaſteriũ negligẽtie n arguit ĩ ſnü retrudi dʒ.i qͥ caſu loquũt i N 4
opoꝛlet eſſe pudicas occaſione boꝝ yerboꝛum:cathafiyge dicunt diaconiſ la.c.cũ ãt mõaſteriũ de negligẽtia argui:ſecꝰ eſt.vt ar.xx.qvi alius n
rh

ti quis.ſollicitauerit ar. ꝙ volũtas peceandi pope ris ꝑpetra- hic.? C. de ſacro ſan:ec. generail. M
in . anſaltigrtet Amereatdy oweranr Perio do Taieres obtenin an hi qui ludo vel fraunde habitum religiõis ge
niedd b Aſſiſteriã. aſſiſteriũ apud grecos eſt locus ĩ quo vnus ſecerdos / nt a eins obſeruationem coguntur.yxt.x vij.di.quod interrogaſti
len Racolrer emulteres auc aſſiſtere dicunt᷑ manẽt.io.vel dic aſſiſteris ar.O SE ne peinile tnarnmnmn, . „
ie irecluiam ab aſſiſtendo.qꝛ quotidie aſſiſtit oꝛationi. dA. LAut in domib'. ar. ꝙ in ꝓpᷣa domo põt gs pti veſtib mõachalibus et
dli .“Vel mona facere votuʒ. vt. ſ. xxx
Mn 4 m.. moaſte DSSõä 5 oꝛa epiſcopoweſts f ii q. v.qg deo. xx. q. i.
Na wonteen Delegibnsimperztonnumm britt; impoſita conz epiſeopo veſte vidu, mudheehesde vt,
ice . Religiolꝗ. E 7ais rapnuerit vel ſollicitauerit yk ali dicimus nö eẽ violgdam ipſam talis uls.th poter hoe nõ
nii oovoſuir H. B coꝛꝛipuerit aſſiſteriã vel diaconiſſa, pofeſſionis deſertricẽ merito dänanda H peln vt *
ſlimi det g. a vel monachamvel aliam mulierem re—z eè decreuimus. C. Itẽ er conci tole. 1E eerhone. 84
nin n. ligioſam vitam vel habitum habentem Moqdus ⁊ ſolẽnitas faciẽde pꝛofeſſiif ( Dam eiig de
.Eenmepi in i. bona ipſi? eoꝛu qui huiuſmodi ſceleriſ hocos qine ſerne˙ur. nnt pq izoen a.
Men ull ix.tñ in no⸗ coõmunione cõtammati ſunt a religioſo. ones femine veniẽtes ad ſacraz to mulieꝑ ? ponit pa 1.
uch nella eſt ilud v loco vendicentur: i quo talis mulier ha religiõem pallio capita ſua cõtegãt Ptoto eſt enim ꝓPpe
en buʒ. bitabat ꝑ religioſos epiſcopos ⁊ icono⸗ ⁊ſcriptam roboꝛatamqʒ ꝓfeſſionem Pel ſnel pepulũ no
tdck e nqno mos ⁊ pꝛeſides ꝓuinciarum ⁊ officialeſ faciant. poſt quamſcripturã non ſinãt᷑ mnen apt Nein
nntzi Fliquicomg. eoꝛuʒ.ipſi antem capitali periculo ſubii relabi ad pꝛeuaricatiõis audaciã. que cerdotis. vt.S. xxp. i⸗
m main ceclena ciantur: mulier autem vbiq; inueſtige, vo ex bis oibus fuerint reperte animn, Fmnmoaarah rergi
D n eeorum tur:⁊ cũ ſuis rebꝰ monaſterio cautioꝛi? aut veſteʒ in trãſgreſſionem dediſſe erx due ꝗqᷓ cio.
Plniin Aclene pꝛopter tradatur.ſi autem diaconiſſa fuerit:legi cõmunicationis ſẽtentiã ferant:⁊ rurſuſ m Jdua. æ oblati .
nen dellicta conſiſe⸗ timos habens filios: pars legitima libe mutato habitu in mõaſteriis dontec di ¶nes.·ar. ſum
*R tur. vt. xpij .tii ris eius pꝛeſtetur. Item ex decreto vltimũ claudant ſub erũnis ardue pe⸗ Rion habert de aliq
inne ij.ſi uis Deine Eugenii ppe. nitẽtie ꝑmaneant religate.¶ Itẽ ex cõ⸗ veirr Leileng ne
ſnmit 5rrrqtſ s Aulieres caſte obſeruent religiolum cilio arelateriin. twercitiiſ con due
on aecrdosſechn babitum qne religionis obtẽt velatur. Eili perqitionis ſunt: qͥ violt coꝛpoꝛas illi facto. argu. xx qil.
intffifi qä.letñ bona da Alieres obtentu religionis velate eminarum oſecratarum. quẽ ꝓgenitoꝛes.⁊.ff.
ummn natoꝝ tradent aut in mõaſterio regulariter viuãt Liendum eſt omnibꝰ ꝙ deo conſe/⸗ ad mace.ſi ꝗs patreʒ.
ſrNfln beredibꝰ.vt.C. aut in domibus ſuis etiam conceptum crataru feminaruʒ coꝛpoꝛa ꝑ votů ar. 9. C. de ꝓba. ad ꝓp
n bo dam. aul. habitum caſte obſeruent. & Item ex cõ pꝛopꝛie ſpõſionis ⁊ verba ſacerdotis bationẽ nutuis.
d ong. (llio aurelianeenn. deo conſecrata templa eſſe ſcripturarũ n HHõ emnar
ſ fg. K ſi dſi Odonachus vroꝛem duces nunquam teſtimoniiſ: cõpꝛobantur: ⁊ ideo violato rmare ſetall ato nr
ola a tecta ſacrigradus mereatur aloꝛtium. res earum ſacrilegi ? iuxta apoſtolũ flͤu znm recederenban⸗
ſüt eccleſie. xix. (D Onacho oꝛarium in monaſterio pgitiõis eẽ noſ cuntur. ¶ Item. ditur. e de regula. vi
u q. plt. vt ſi q mm A vel ʒonas habere nõ liceat: ⁊ ſi pp Seeodem. alen. dua.qd autẽ fit ꝓfite
miſün lier. vel ſuis ig ſtea vxoꝛi fuerit ſociatꝰ tante pꝛeuarica AIgdue ſi pꝛiuſquam continentiam rni bñ colligitur. xx. q
8 eſt ſecundo moa tionis reus nuꝙᷓ eccleſiaſtici gradus fo⸗ pꝛofitentur nubere elegeruntillis c. yltim.
heid naſterio collat tiat᷑ officiũ. Itẽ aug.ð bono viduitat nubant quos ꝓpꝛia volũtate velint b.o⸗ o anckans tule
igi erpoct narc. Ante pꝛofeſſa continentis nubãt vidue bere maritos.ſimiliter hec conditio ⁊ teeſt voi monache e
eeop tin auchnane guibus volunt. . viir ginib? habetur.nec extra voluntatez cipiunt habitum.
ſttua iij. ſ. xpiij a.ic. Kieau ſe cõtinent nubãt anteqᷓᷓ parentum vel ſuam cogantur accipere p ) Enes pleſſio
Biſeni xix. q. vlt.perla ſe pꝛofeſſe cõtinentiam deo voue marituʒ. ¶ Itẽ grego. arthemio ſubdi neim in qua pꝛ0
haileuan tum. alias ſalſũ rint: quod niſi reddant:iure damnant. acono in epiſtola.xlu. In mõaſterio re fiteantur ſe religioſe
ſin iceret.2qe oia Item nicolaus karolo archiepiſco⸗ cdudantur monachi vxoꝛibus ſociati. rinere nelle ⁊ ppoſitũ
iet bong eius ipſo po ⁊ eius ſuffraganeis. qꝛ aliquos monachoꝛuʒ vſqʒ ad le Korupeſſichn ine
i Kelln b aſt HNion pernnttur vidua poſt pꝛofeſſionẽ tanri nefas pꝛoſiluiſſe cognonimnf æinuiol obiliter Pna
iu udſpoſteose. „Ttinetſe votü deſerere. vt vxoꝛes publice ſoꝛtiantur: pꝛecipimꝰ nere. vt vr. ql we
Pnugfn gfinit monaſte⸗ dua quidem:que capiti ſacrum vt ſub oĩ vigilantia requiras ⁊ inuẽtos due
Nine daoau neo acgfiuit. vt velamẽ impoſuit: ſi inter ceteras hita coertõe in mõaſteriis qbꝰ monachi q C Poſt quaʒ ar. ᷓ
bizinin xiyx.q.vlt.qꝛ ꝑla velatas feminas in eccleſia oꝛauerit:⁊ fuerant remitti facias. ¶ Itẽ ino.pa.ii. ſcriptura facit votum
ptinn mm. .c.ſi qug. oblationescũ illis obtulerit ſi pꝛofeſſaꝰ Poſt pꝛofeſſam continentiaʒ quilquis Eenne
bllnm . Camioꝛi. eſt ſe in eodem habitu ꝑmanere ſpodes vxoꝛem vurerit ab ea ſeparetur. ⸗ . Taulang agchn
reſtime ſe SO delictũ per nunquã religionis velamen depòere:a (I Tlexꝰcontinẽtie ⁊ deo placẽs mũ ptoreligioſo.
lun ne redundat religionis obſeruantia diſcedere nõpte icia in eccleſiaſticis perſonis ? g Qlendu eſt. per
hing e ſc eſt. xyiq. ſumat. C. Item ex concilio aureſico. ſacris oꝛdinibus dilatetur:pꝛecipimus B votum ppꝛie. ar.
*Rð li eöm. naz e Pꝛofeſſio viduitatis coꝛã epo facis pp quatenus epiſcopi pꝛeſbyreri diaconi ꝓgs per alium voue
Ocrintd bic res eius cj⸗ babitum ſuſceptũ:nulliviolare ꝑmittit ſubdiaconi regularescanonici mõöachi tre nõpoteſt ſicut nec
hleniimen cedunt᷑ ſecundo Iduitatis ſeruande pꝛofeſſonem atqʒ cõuerſi ꝓfeſſi qui ſacrũ trãſgrediẽ peorriam cchen
bius Kaſea dn coꝛam epiſcopo in ſecretario' Pha- tes ꝓpoſitũ:vxoꝛes ſibi copulare pꝛeſũ terlotar n alrn
ai det᷑ delictũ eiuſ M L poõt. lxiij. di. tibi dño. ?
redundare in dãnũ eccleſie ſʒ nõ redundat qꝛ ꝓuidebit ei vt pᷣus. ſi. matrimonium ↄtrahere.pt.xxxij.qij. honoꝛantur. .
erſto er de cle. oinga. qð te.nec dicas res dandas ſecundo monaſterio nii 1 Et yverba.i.benedictionen.
one quantũ ad vſufructũ.ſ.vt inde ſuſtentet iſta dũ vixerit.xr. xvi.q.vi. ö n ꝙ Tlex.in hoc.c.agitur de tribus ĩpedimentis matrimonij. oꝛdine vo
ſwnete lapſs.poſt moꝛtẽ vſufructu redeunte ad pꝛimũ monaſterium.volũt o.æ interdicto eccleſie.qð nõ.ibi contra eccleſiaſticam regulaʒ.
laun anteʒz qdam dicere ꝙ redibit cum rebꝰſuis poſtea acquiſitis.⁊ facit x ¶ Eccleſiaſticis.ꝗᷓoẽs qui infra ponuntur ſunt eccleſiaſtice perſone.j et
4 .— ꝓeis in aut. de an Epi. ſ monachus in fiti col ir vbi dꝛ ꝙ res q̃s conuerſi.quod verum eſt.vt.xij.q.i.duo. ⸗ .
NeH iſta acqfiuit debent applicari ſcðᷣo monaſterio.ſed illud nõ tenet. vel yRegulares.ad differentiam ſecularium.de quibꝰ habes.ex de deci. fra
rcGN exauditur cũ pꝛimu monaſterium vidit monachuʒ ita vagantẽ ⁊ no ternitatem. H
ſntn luit reuocari. nec eſt huic ). C. de epi. ? cle.l. vlt. . H etiã. in fi. ybi dꝛ 3 .·Atqʒ conuerſi.ꝙ conuerſi qui pꝛofeſſi non fuerint matrimonium con
i w res talium debẽt dari pᷣmo monaſterio.nã illud locũ hbʒ cũ ille monia trabere non vetantur. SS .
Nd les ſeculariter viuunt cũ autẽ ille monachus tranſit ad aliud mona æz . Conuerſi pꝛofeſſi.nunquid oẽs conuerſi eoipſo ꝙ ſunt cõuerſ intelli
zeln ſterinm vel ad aliã vite figurã res vendicat pᷣus monaſteriũ.in aut᷑. guntur voniſſe ⁊ renunciaſſe ꝓpꝛijs.dicunt ꝗqdam ſic · io. ſed ego dico. ꝓ
aee de ſan. epi. §. ſi relinquunt. “ ſi tranſit ad eccleſiam regularem tunc intelligitur voniſſe ⁊ renunciaſſe pꝛo
ai Kegitima. que ſit legitima habes. C. de inoffic. teſta.ant᷑ noniſſi pꝛijs.ᷣſi ad ſecularem non. cũ nec alijclerici intelligantur voniſſe. niñi ſit in
i ma.⁊ ꝓbat᷑ ar. huius ꝙ etia coꝛupta põt oꝛdinari diaconiſſa.Iʒ dieid maioꝛibus oꝛdinibns nec renunciaſſe ꝓpꝛijs in quocunq; oꝛdine ſint. niſi
g oſueuit ↄtrariũ item olim buiuſmodi diaconiſſa ꝓpꝛiũ babebat. ar. ſic dicat.do me? meas huic eccleſe.nã renunciare videtur tunc ꝓpꝛijs.B.
“ W

S
*

. Iteʒ quid ſ aliquis eontulit ſe ? ſua alieni ſeenlari cecleſe. nunqd talis po

ieſt contrabere.⁊ ſilius poſtea natus poteſt petere legitimã poꝛtionem. vt
xvij.q.iiij.c.vlt.licet videat᷑ ſeruus eccleſie factus.ſed nunquid talis põt ad

ſtrictioꝛem tranſire vitã.dicũt gdã ꝙ nõ.cum ſe fecerit ſernum illius eccle

ſie qꝛ liberti non poſſunt recedere de ecclia ſua.yxtxij.q.ij.liberti.

a Non eẽ. bic hẽs
ꝙ matrimoniũ nõ va

let ſi fiat contra regu

lam eccleſiaſticã.arg.
I. xxxv.q.iij.cõtradici
mus.⁊ arg.ſ.xxxiij.q.

„,„

iiij.nõ opoꝛtet.

b·¶Vptiaꝝ bonũ.

d eſt non vouẽ/

tibus.melius eſt enim

nubere q; vri.

eE ¶Semp. qꝛ ?æ ante

peccatuʒ ⁊ poſt in pa

radiſo.vt exxxvij·.d.

deinde. .
d ¶ Cegis. ſʒ aliqu ã
do fuit legis obſequi
um qñ frater debebat
ſuſcitare ſemẽ fratris
vt. viij. q.i. olim. ⁊ hoc
ſpecialiter erat pꝛece-
ptũ.generaliter eni pᷣ
ceptum erat ꝓpaga/
tio ſobolis.vnde ma
ledictus erat qui non
reliquerat ſemen ſuꝑ

frã.xxxij.qiiij.F. bis

ita. 7. q.ij. pudoꝛ.
ęe ¶ Infirmitatis.i.
inſirmitatẽ incontinẽ
tie conceſſum.⁊ ita tñ
olim erat ſed nõ erat
legis obſequiũ.
In quibaſdã.vñ
in ſenibus eſt huma-
nitatis ſolatium.i.cõ
trabit᷑ vt eis ſeruiat ĩ
ſuis neceſſitatibus.et
eſt ar.h̊ ex quo ſenes
qui iam aſſurgere nõ
poſſunt ↄtrabunt.er/
g07 ſpado ⁊ frigiduſ
põt matrimoniũ con
trahere.ar.xxxiij.q.v
ꝙ deo. nam ⁊ poſthn

mũ inſtituit ſpado.vt

ff. de libe. ⁊ poſthu. ſʒ
eſt queſitũ. ſed nõ eſt
verũ.qꝛ non põt con⸗
trahi matrimoniuʒ ni
ſi ibi ſint tria bõa ma
rrimonij vel re vel ſpe
ſ. e.q.ij. omne. de ſene
non eſt ſi. nemo eniʒ ẽ
adeo ſenex ꝗn aliquã
do calere poſſit natu
ra vel artificio qð nõ
eſt in frigido.vel ĩ pue

ro vel ſpadone.⁊ ideo

pſerit ſeparentur. huiuſmodi nanque
copulationẽ quã contra eccleſiaſticam
regulam conſtat eẽ cõtractã:matrimo⸗
niuʒ nõ eſſe cẽſemuſ.qui etiaʒ ab inuicẽ
ſeparati ſunt pꝛo tantis exceſſbus cõdi/
gnam penitentiam agant.idipſũ quoqʒ
de ſanctimonialibꝰ femis ſi quod abſit
nubere attẽtauerit obſeruare decreui⸗
mus.his omnibus auctoꝛitatibus vo⸗

uentes pꝛohibẽtur cõtrahere matrimo/

nia ⁊ quidã eoꝝ ſi ↄtraxerit ſeꝑariiubẽt
Augu. ↄtra taliũ ſeꝑatiões peccatũ eſſe
aſſerit ita dicens.
Koniugia vouéẽtiũ nõ ſunt diſſolnuenda.
Aptiarum bonum?ſemper dez
onum eſt. quod bonũ eſt ſemper

in populo dei fuit:ſʒ aliquãdo fuit legiſꝰ

obſequiũ nũc eſt infirmitatiſ remediũ:ĩ
qͥbuſdam' vo humanitatis ſolatiũ filio
rum qppe ꝓcreationi operam dare:nõ
canino moꝛe ꝑ vſũ ꝓmiſcunʒfeminarũ
ſz honeſto oꝛdine coniugali:nunc eſtin
homine /ꝓbãdus affectusꝰ⁊ ipſuʒ tñ lau
dabilius tranſcẽdit ⁊ vincit celeſtiaco⸗
gitansi aio chꝛiſtianꝰ.ſʒ quoniã ſicut ait
dñs:nõ oẽs capiũt verbum hoc.qui po
teſt capere capiat que ſe nõ cõtinet:nu⸗
bat: que nõ cepit deliberet que egreſſa
ẽ ꝑſeueret.nulla aduerſario det᷑ occaſio

nulla chꝛiſto ſubtrahat oblatio.in cõiu

gali q ppe vinculo:ſi pudicitia nõ ſᷣuat᷑:
dãnatio nõ timet᷑:ſed in virginali ⁊ in vi
duali ↄtinentia excellẽtia muneris ãplio
ris expetitur:qua expetita ⁊ electa:⁊ vo
to debito oblato:iam non ſolũ capeſſe

re nuptias ſʒ etiã ſi non nubant:nubere

velle dãnabile eſt.nã vt hoc demonſtra
ret apoſtolus ait:nõ cũ in delitijs dege⸗
rint nubunt in xpᷣo ſʒ nubere volunt:ha
bentes inqͥt dãnationẽ:quoniam pᷣmaʒ
fidẽ irritã fecerunt:⁊ ſi nubẽdo tñvolen
do:nõ qꝛ ipſe nuptie vel qꝛ tali dãnan
de iudicent᷑ ſed dãnat᷑ ꝓpoſitiꝰfraus dã
natur voti facti fides dãnat᷑ non ſolum
ſuſceptioa bono inferioꝛi:ſed ruina ex
bono ſuperioꝛi.poſtremo dãnantur ta
les nõ qꝛ ↄiugaleʒ fidem poſterius inie⸗

ſenex babilis eſt ad contrabendum. ſufficit enim

ꝛolem non euitet.xxxij.q.ij.ſolet.ſic enĩ generare dꝛ ex quo nõ euitat pꝛo⸗/

em ⁊ aptus eſt ad coenndum.vel dic humani ſolatij ⁊c̃.i.contrabitur cau

ſa ꝓlis que patris ſolatium eſt.⁊ hoc vult lia ſequẽs filioꝝ ⁊c.vel dic vt di

xi.xxxij.q.vij.hi qui.

g ¶ Pꝛomiſcuũ.i.indifferentem ⁊ indiſticte cõmiſcere.ſ.canino moꝛe.Ca
nes eni indifferenter ⁊ indiſtincte cõmiſcentur.
hb ¶ Affectus.ſ.pꝛolis ꝓcreande ad cultũ dei.xxxij.q.i.non in ſola.
.i ¶ Et ipſum.ſ.affectum.
le ¶ Celeſtia.nam celeſte eſt in carne viuere ⁊ oꝑa carnis nõ facere.qꝛ vir
ginitas replet paradiſum.xxxij.q.i.nõ nuptie.⁊ ibineq; nubẽt neq; nubẽt
ſuꝑ ꝗ auctoꝛitate dicunt theologi ꝙ viia angelica viuent.
¶ Cogitans ·i.pfert.continentiam bono coniugali.
m ¶Beliberet. an ſit vouendum.

n ¶ Subtrabat᷑.i.vouẽtibus imo filij accedite ad ſernitutem dei ?ẽ parate

vos ad tentationẽ. de pe.di.ij.ſi enim.ex de renũ.niſi in pꝛincipio.
o ¶¶ Non ſolũ.ſed etiã.binc enim emergunt due opi ·h.dicit ꝙ contrahere
actus.ſ.otrabendi non eſt malus.⁊ boc ea rõne qꝛ ex eo ſequi᷑ bonũ.ſ.ma
trimoniũ.nõ enim vult dicere ꝙ ex malo ſequat᷑ bonũ.pꝛo eo facit.j.e.⁊ ſi
noõ nubẽdo.⁊ illud:nõ ſuſceptio ⁊c̃.⁊ illud:nõ qꝛ coniugium.ſʒ voluntas frã

gendi votũ im̃ vt dicit eſt peccatũ.yt pʒ.j.e.non qꝛ ipſe nuptie ⁊c̃.ſʒ bec a

Canſa.

ſuntas frangendi votũ contenta ſuis finibꝰẽ dãnabilis.ſʒ ex delicio
eiꝰſeꝗtur ꝙ aligꝗs faciat ſimul bñ ⁊ male.qꝛ ↄtrabẽdo bñ facit.ſʒ rece

ei ↄtradieit.nõ ſolũ capeſcere.ſʒ ipſe exponit nõ ſolũ voluntas fran⸗
gendi votũ in actũ pꝛoducta eſt dãnabilis.ſed etiã nubere velle.i. vo

dendo a voto male facit.⁊ intelligit H.c.non de voto ſolenni pñti vel

nudo.qꝛ ̃m euzʒ
. , — vtrunq; dirimuũ
runt:ſed quia continentie fidem pꝛima, miimoniũ.ſʒ de
irritam fecerunt qð vt bꝛeuiter inſinuuu⸗ ꝓppoſito s qꝛ·
ret apoſtolus:voluit dicere eas habere hʒ votuʒ emutẽ
dãnationem que poſt amplioꝛis ꝓpoſi As dirim?. 5.
tum ſanctitatis nubunt:non quia nõ dã n Glnes .
nantur ſed ne in eis ipſe nuptie damna velle cortubere
ri putarentur.ſed cum dixiſſent nubere æ cõtrahere eſt

volunt:continuo addidit damnationeʒ

habentes:⁊ dixit quare: quoniam pꝛio tm ide ſequitur
rem fidem irritam fecerunt:vt voluntas marnunnoniun
que a pꝛopoſito cecidit appareat eẽ diĩꝗõ . e Bonmn⸗
nanda ſiue ſubſequãtur nuptie:ſiue de, voto pſin ſmmpli
ſint: pꝛoindequi dicunt talium nuptias ci nec eſt mix ſ

non eſſe nuptias ſed potius adulteria:

peccatũ iſtis.et

ſequat᷑ ex böis

non mihi videntur ſatis acute ac diligẽ malũ.ar.de con
ter conſiderare quid dicant:fallit q ppe ſe.di.ij. ſicnt in⸗
eos ſimilitudo veritatis:quia enim chꝛi das.x. lxxi. di.
ſti coningium dicuntur eligere que chri nqui ſutßibyi .
ſtiana ſanctitate nubunt. hinc angumen nu ri q iij⸗ or
tantur quidam dicentes:ſi viro ſuo vi⸗ fſicut in padtio
uo que altari nubit adultera ẽ:ſicut do⸗ xp̃i opꝰ operäs
minuſ ipſe in euangelio diffiniuit. iuit fuit malũ.i.cru
autem chꝛiſtus afnan⸗ vltra nõ domi cifixio iudeoꝛuʒ
nabitur:que ergo coniugiuʒ eius elegit: obpus at opera⸗
ſi homini nubat adultera eſt. qui hoc di t i. paſſio uit
cunt acute mouentur quidem iz parum Rurinala par
attendunt hanc argumentationeʒ quä⸗ ſRo bõa·7 .M ma
ta rerum ſequatur abſurditas.cum eni lum põt habere
laudabiliter etiam viuente viro ex eius bonüu effectu.
conſenſu continentiam femina xpᷣo vo-⸗ neos eſt illud eñ
ueat: iam ſm iſtoꝝ rõneʒ nulla hoc facte noõ nubedo. ſed
re debebat ne ipſexp̃s quod conſentire dicid eſt cuis
nefas eſt: adulterium faciat: cuiviuente ſrpeccum.
viro nubit. deinde cuʒ pꝛime nuptie me p Pꝛopoſiti⸗
lioꝛisſint meriti quã ſecũde:abſit vt ſan id eſt vi.
ctarum viduarum ſit iſte ſenſus vt xps q ρ Fraus. id
eis videatur quaſi ſecũdus maritus: ip eſt deceptio.
ſum enim habebant etiam antea quan-⸗ T deanchni⸗
do viris ſuis fideliter ſubdite ſeruiebät en uſrbtu⸗
non carnaliter ſed ſpiritnaliter virũ cui mmem vamam
eccleſia ipſa cuius membꝛa ſunt coniũr ſide im ſtam ſe⸗
eſt:que fidei ſpei ⁊ charitatis integritate cerunt item nõ
nõ ſolũ in virginibus ſacris:ſed etiamã ꝙ apoſtolus h̊
coiugatis fidelibus ⁊ viduis tota virgo? locutus ẽ ð his
eſt. vniuerſe quippe eccleſie cuius omia am vonerunt·
membꝛa illa ſunt: apoſtolus dicit: opta- verba be piftii⸗/
ui vos vni viro virginẽ caſtaʒ expiberi bus loeutd eſt
boc ꝓbat illa lit

tera fi viro ſuo

viuo. ? vbi dicit ant viuente marito nubit. nã ſi nubit ẽ xpo vonet et
iõ intelligimus hoc.c.de voto pñti.h.ð.⁊ ſm eũ ſuꝑficialiter inducit
aucioꝛitas illa apłi ꝙ poterant cõtrahere ⁊ dicit.b.ꝙ votũ in ſui na

tura ↄſideratũ nõ impeditcircũſcripta oĩ ſolẽnitate ſed ecclia potins

vel poſt innenit huiuſmodi ſolẽnitates ⁊ conſtituit vt ipedirẽt.nũgd
g monachi anteq; ↄſtituerent᷑ poterat ↄtrahere.dic ꝙ tunc monachi
nõ erant.cũ monachus eſſe non poſſit ꝗn aliq̃ ſolẽnitas obſeruet᷑.ſʒ

poſito ꝙ fuerunt poterant ↄtrabere.io.
is ¶ Inferioꝛi.i.coniugio.

⁊t ¶ Superioꝛi.ſ.ↄtinentia.duo ſunt bona· vnũ ſuperius vt continen

tia.⁊ bonũ inferius.vt matrimonium.

u ¶Pꝛoinde.hic ponit aug.qð eos inducebat ad dicendũ ꝙ nuben

—

tes pꝰvotũ ſimplex erant ſeꝑandi.⁊ durat vſq; ad id ꝗ hoc dicũt ybi
ponit ſuã pᷣmã impꝛobationẽ.ſecundaʒ autem ibi:deinde tertiam ibi

fit autem ⁊c.

x ¶ Cum enim. ſalua ſua pace aug.nõ bñ opponm
de carnali matrimonio ⁊ ſpũali.nõ enim de ſpiritu

carnale eſt egreſſus ſʒ bñ de carnali ad ſpũale

it iſtis. bic non ẽ ſile
ali matrimõio ad
redit᷑ ⁊ ita doꝛmi

tauit hic aug.vel dicebat foꝛte illi oimodã eẽ ſilitndinẽ int Hx illud.
y¶ ¶ Melioꝛis ſint.i.fignum melioꝛis meriti·qꝛ ſecũde nupiie iudiciũ
ſüũt incõtinẽtie. pt.xxxi qi.de his.⁊.c.bac rõne. ʒ ¶ ¶ Nirgo qꝛ ſine

–

3
(AMni
Uneeſe
Miltrb
Cnnhotof
Aidunns
hiſehs.
(he.
Memacet
p ſoni
oſti ſs
uuptown
emmonn
NAGt.
Ertunne
fotiß

D

)Enn
Uribaa
icligngi
pen an
Eeſoſaeno⸗

tnitode

ſmitwoe

gtruge

faliggeſ
rbe
Amrti,
lge⸗ N
Motnna⸗
lteimmm
tlenſep
uideſe⸗

Eobnl

Pnnano
Geumnet
lei ſitn
gnezt,

epos

el
ncgi⸗
afe
Tlage
ninfmr
N
unſgin
Clve
Gnnan
memg
ſunſte

luhn

25⁵ʒ0⁰
pel vo. veniens. zin⸗
2 ele. el vo. venien monendo; +
Nameldpäenr er autcde deivo denſen⸗ agl arg.
XXX iquãnis. Brrrocra arcr ohellalusi ſund ni. ne erroꝛ incutiat ſicut
ij g ifreanrotri vi ſu aur 30G Satete Räötermittuntur cxponi. wer beda depe diſt.
yt xxxij. . iiij.re dme lvij.di. quo⸗ ideo a S iiiij. reuertar. 6
uga peccati. yt xx. fimplex non nõ ſunt d di X. terimus. Uij.r. is votuʒ. ſy 8 /. L
Wn nrone nec ſolene cn ccleſte dirimit mat Gnugd ſmmplr voues. b inuicẽ erronene por 0 5 lr +
Ni em roöne nec ſolen tio ecclene ublico · ſz nů⸗ .Y iubent a itatibus au ſter vouens pot ſim f
emr. eſt. ſz ↄſtitu r. aiug. cx publico ꝛitatibus iuben ctoꝛitatibus au elerxe ũ alia qᷓ ſim Ne
net⸗ tia ⁊? veꝝ elt. niũ . ex de ↄuer. diu . auctoꝛ coniugia auctoꝛ in capi trahere cũ al nvie r
8 a7 . ⸗. 102 . vo coniugi ſunt:in capi iciter vouit. non vi⸗
geige imitmatrimo inẽ pingẽ ſine c02 re:quoꝝ ve ſoluẽda non!. E pliciter v atri
8 m wienef . irginẽ dingẽ ſ ne fe. doꝛi ſoluẽda identer oſte ur ꝙ teneat m
nißte, trabit ten it aũt ille virgin m car 7 theodoꝛ lericoꝝ euidente 1geiurgt nter
ontinere merꝛ ant ule v getiam canne guv m tione clericox er ovirgine cum neuter
N tinere moꝛ xpo.nouit a quẽ in ipia ꝛocreare. tulo de oꝛatione e enti quo; ſ montumc ige⸗
ne contin⸗ uptione fetare:q tiõe pꝛocre⸗ Etulo gut innocentij qu te cui ſe it debitum exig
Mn za prore v . ruptione ket⸗ ſine coꝛꝛuptiõe inionẽ itur. Iludaũt in illo viuẽte cui 5poſſu debitu iſſe
e . , ine ta opimo ditur. bentes itti ad pniaʒ eos vouiſſe ꝙ
iſe 6:qꝛ obligat mit maler ſne co ſiderat ina blice nub dmitti ad pmj Rs e nt, bin⸗
qrdolg e potui c min? ſi ſito fem ſacre pu bent admitti ac oꝛe y exigerint. dico
uge xtincta no it aüt per hãe ſcõ ꝓpoſito . acre nt ꝓPhibe liquo tẽpe nunc ex atri⸗
extinca ðl. fit aũt per! ſax a ſcõ ꝓpe 15 paruuz uunxerant eſt vt alique age ne tenet mani.
Nen niniſcit · vt d putãat lapſe⸗ 3 iugia nõ pan 4 coniunx lligendũ iane pniam ag ꝙ bene tene vterqʒ
dnti digaer Aiſ ſerint ne nt᷑ vxoꝛe⸗ l non nia:que dmitti a mon ſz quo
di .§. nup itis ſeparent vx. lunt i excludant᷑ a p ibentur a ſt reddere. ſʒ
ncing de ſolu.gre d runt maritis ⁊ cũ vol exclu int: ſy pꝛohibentur ſcedere pote eliquus
e vt a ö vroꝛes: iüt mas⸗ luerint:ſʒ pꝛohi ula diſcedere do cum reliqu
kiiſir mus.qꝛ? nõ tolli ſi adultere ſ ddere ↄtin ſ ſuis vxo iam que ab inc ſitum ſacre ſija i. F non exig indige/
nlan ur p matrimo⸗ atas ecdelen ros:cũ „ pniame oſt ꝓpoſi nciliari: q̃ ſciat alteruʒ in
ntic tur macnene las ſetʒ dulteros vero uapꝛopten oluerint. poſt, mam recone lexe ſſciat oſſe exigere⸗
niſ, niü niſipvoti⸗ on ritos eaꝝ a lteras ducũt. q ſito melio nolue teſt deo p pnian redire negle rence poſic coõmiſce
Aſe intio. e de con 5⸗ . ito mel non potel femſonis defuct? uo debet
n catio er de e ibus vinis alt aͤdẽ a ꝓpoſite ia-⸗ 1 ituͦ ſue pfeſſion rat ei de relio gdere di
c am. ribu m dicere ias adulteria d habitů ſi ſe iunxerat ei ſhec 127 vterq; re 2
N ner inge⸗ ille on poſſumd ſerint femias adi neriy adh c eni ille cui ſe i mplexibuſ he ri⁊ ſed qꝛ fi quiſ vo
brn. nam volu ſelfu nd ſas:ſi nupſeri nõ dubitaueriʒ rit. lun illius illicitis a ſuſ capiin cetur. ſe ï redderet,
RKLð uantu in ſel rilaplas nm ſzʒ plane tate ſancti it: cũ ab illius iſte ſit ſenſ it ꝙ nunc̈ red
n . quantu in ie iapr ingia.N p caſtitate ſa erit:c it: vt i ut: ſi poſtaa nit Pyung ntigeret
incl iõ poſtes com eſſe nõ cõ ninas a ijs eẽ pe⸗ itus receſſer iter nubüt: ſi po ſi vxoꝛem contiger 8
W kis hoſtcea con en elapſus ar adulterijs enitus r ſpiritualiter n dmittẽdas m ducerc. ſi poſt du
ſktſtn t. pellit ene fi dicere entur deo adu bitandum : que xpo ſpirit non eas admitt hiq eumo tenetur votũ
,d leret ſ ꝛe que vou llo mõ du bꝛũ que ſerint ne us:niſi cat non ten e,
L dai ebt abſoln ꝛeg im qo nullor t:ců membꝛu ublice nupſeri⸗ cenſemus int ca re: qꝛ pꝛece⸗
lünen oino eet ſi oꝛes. ſi enim hꝛiſti ꝑtinet: ců graui Pu d enitenti ndo recelſe gle ſeru oſtoli de
jſlce us voto. ſiirfn ſionẽ c ito: quaͤto g eſſe ad p t: de mundo tũc eni tum eſt a x
Niffain tus a voto. 9 ad offen 7 tmarito: qi pᷣua e iunxerant: entibus. pimm ddendo.xx
i ttz ma 9 idé nõ ſerua illi ipſi nõ bus ſei eſt nub ngunk bito redde d ad
blinin ent 51 ius fidẽ nõ! 8:cũ i i quod is ſubaudiendũ tunc defungr derna e fia⸗ c
n imoiũ. vt n⸗ eiu tipſe deus: cũ blatũ quod s ſubau. dunt:tunc ituſ iij q iiij. Fhis. nü⸗
hlſtitr funalen g⸗ 18 ffendi od exigit o 1 qſqʒ no mũudo rece ntia ipſe pem 1 li 8 iuranuit ꝙ
nen in illa u fides in eo quode cũ enim qſqʒ viri de concupiſce ei dicitur Ktalig ſceret aliquã
iRoſie . r Ti fferendũ. 6pulſus ſʒ cõ ab eoꝝ undus nait cognolcere du
nigie dam dulteria n erat offere o cõpulſu⸗ cums int: ſicut mund 5 aſtringi YPco⸗ 3.ſi poſtea d
exeg 5 imperi s frau auerint: lier bꝛis nõ . muliereʒ ñ tenet
in ſme b C. ⸗ eſſe nõ auod nõi it: tanto magis ſe alienauerin 8 illece qͥ nibil it vxore; bi tener
drN eros eile ddat qu uit:tan no ha 8 quẽ ſui ẽémundo xerit vxoꝛeʒ bñ. ngd
W nurererel is comonitus vo : quanto minꝰ?he moꝛtuus ums e nundd intel⸗ imoniuʒ nungd
non cõiug ſis. ſi ſilio com iniqͥtatẽ:qu . elagiꝰ. llle ꝑhibet mo it. hoc autem ſic matri at cognoſcẽ
eſt emphaſis.ix voti auget inid tẽ. C. Nẽ pela t. ille phi cupiſcit. hoc au eplo idem dcheumiuranenarns
nus dati v Edi neceſſita fecerũüt. in mundoo ſequenti exẽplo/id i iurauen
crilnd a . it vouẽdi neceſ fidez irritaʒ in mundon0 ſubſeqʒ icens: quecũqʒ v do cun dicunt g⸗
1 hunit vouẽdi ã fi dictione igendũ eſſe ex ſubſ ens:que ſcere. dic
eſt ipſũ ſcelu buit iduis qᷓ pꝛimè llatbenedictione ligendu eſſe ñdit dicer lrera ha⸗ Cognolee ice pec
. lane. De viduis ꝗᷣj eſub nulla ſufficien⸗ nnocentius oñ ſerit adultera h pꝛima vice pec
ab hinc nin landas ſuper 1 ꝛopꝛia volun ro viuente a aaen e pnie 0 9 hoc cat ſed kbar poſt vo
de voto ennn e diximus:que ſi p: ſtitatẽè mun tur: nec ei agei fuerit defunciꝰ.hoc idem dicũt ꝙ ima vi
ſec ar iximus⸗ que caſti beatu his fuerit e ſi viuẽ ſimplex pꝛima vi
vm quoſdã terqʒ pꝛe iſtini diugij idearu in :niſiynus ex his dũu eſt qu tum ſimp! vxoꝛẽ
yerius ꝑ toltum feſſam pꝛiſtini ericulid ear tur: nmnynuse telligen eſt: nec noſcens
verius pna⸗ tate p ei cauerint p iſfactione derelicta inte bit adultera eſt: cc cog ꝛſi ſemp pee
de voto pnd: tabili mẽte ca debeant ſati n filẽ de der ſuo alteri nubi it: niſi vel pꝛim? kecct eeng ta
to agitur. it: quali deuz ſtolü pman . te viro itentiam admitti 1 ſumptus caret cogn ium illici
Brauins. tererit: qual d⸗ ta apoltea oꝛſitan cõ nitentiam E de quo rimonium illic
aa⸗ Erallus: re:ꝛquia lurta ohore e ad penitent luerẽ d ceſſädo ſemarri boc nihil
xvij. q.iiij. ſiẽ „qu im ſͤ nube r in puluer. pula c ñ eſſet. ſeà boc
xyii · · iij. ſi placa unt. ſicut en oſtolũ nube euertaturt b eius copula c ergo tm eſſet ſ. 5 pec
qnuii. irritã fecerur t: ßm apo ita ſe⸗ r. lſecũdus ab eius i eſt. quia erge ſed dico ꝙ nõ pee
qui. E vidui irri poteran ſic habita ſe⸗ eſt: vel ſecũ ſupꝛa dictũ eſt.qu oꝛt: eſt. ſe ſcendo. licet
e c. inere non p bantur ſic dici Er iatur vt ſup iam nõ m tcognoſc 6 fa
O 2 hoc. c. tine us vetabant deo pudici ei moꝛiatur vt ubumi t ille ca iuramentü fg
vi hoc. c. ullatenus) miſſam deo llẽõ ei moꝛi⸗ aliter nubun rreſtat vt ill ontra iur ñ
i. de re nullat atione ꝓm S aũt nu xps cni ſpũ⸗ 15 dñabitur: in vtrro co nc peccat qñ
intelligendu Ccum deliberat ſtodire. nos ſʒ ſo xßps cu i Vltra nõ dñal latur. in v ciat. ſz tunc pe o. vl
r gr. cum bet cuito s inijcere: ſʒ moꝛs illi v tei moꝛi con frangit dee
voto ſolẽni. ie fidem debẽt nus iniſcere: e mo nubuntein retur:eſſettc fidem fra ittat
H“ cro⸗ tie fi eu debemus in terni p ſecundon ic intelligeretu cꝙ talis permittat
5. e. ſi gs ſac ibus laqueũ ij ſempi 5 cui lee iſi ſic intelligerenmn hetam. dic ꝙ talis n co⸗
ybi fit mẽtio de talibus tatiões pꝛemij ſer i: vt no⸗ autem niſi ſic in pꝛop noſci ? no e
oſtitutõibus ge lum a nere diuin *en illa 2 arius Domil H eccatoꝛ c . ine Z noſcat. ? 10 0
unmndj laiſtne pelagi naſqʒy pꝛ luta conſcienti cauendum quacunqʒ hoꝛa rpꝛeti k Mramen ti qᷓ;
U⸗ Oluta . tio. caue ibuſ In q ctis inte 20 ba id atur pati &.
Gngn ? bec eſt gelafij ſtralſit ab eddat intentio.e 9:actibu fnerit ⁊c.⁊ cune D luerſus. pꝛ. tius videatin ero
eee c nõ fac 111, eo re oꝛibꝰ:a 5 fuerit , reſſe ad . li:quo terum quere
KüimnH ſm boc nõ S ratione d d de eax m icenſ: quod — ueniretur illius capitu agere. J um ſit
emet Ppohntu⸗ H. 4 od de Pat icen!: legis in . tate il ius .. obi⸗ ramentu⸗
omnime ad ꝓpoſitü. ſt quippe quoo teſtatur d 8 legis auctoꝛit erit: pꝛo nn ureenie
fuf intelligas à de eſt quix anlus telt ain wienſe no ndickes itum accep eday deiure naturaliſ
nn intellig lici. = 5y beatus p re pꝛeterimusn admo 1 taque maritum i: niſ vel vterqʒ de i nia ſicut do
DonnseNN voto ſimp 5 q5 ius expone eterreri qua? Deuots . ĩiam admitti: „. el ille cui 2 votuʒ. ꝗ it. voue
tant bi facit mentio pleniuse ntam dete doꝛus. etur ad pnie ſus fuerit: vel ille c minus hꝛecepit. voue
tun wpi d me Ifiſtabilis no Item theodoꝛus betur od p pꝓpfeſſin it. mi ite. ita pꝛe-
nn Rwdsg mltobilie nen⸗ E . Iem . babens inentiame mudo deceſſer Se e ine.
⸗ tic eiſta. Dnatt Niate nvirginitatis niſſig ſe iuxe 8 are vorum di ꝛeſtandum niſi
n n Jauid vornm vvoneies pꝛemiſs. Kifften⸗ .. Bornemfaen mostame.
lnd qꝛ vidua nõ S xc. Quod aute H cepi reddos do ninain boc dico Gar qui Krangntunſtenmatmnae ane
rorA 8 ratur nec bñ “ e. HDZ non iuram xij. q.i.ita. ti ꝙ; iuram pligat ſed con l
—MWũ dicit. ſe de altari · vt· ſſumptã. fides eni . ſubſitn de foꝛtius eſt vi e ſui natura
iſinn rnet⸗. d accipinn iſtinũ Zingii C.de ſe. nup.l ,Nin o.quia v
ulme gi de volis. ſe i vidualẽ.ſ.poſt difrarernitatis Vaſberende nr noneſt neſki⸗d t.5. xxvijdi5vlt. . di. y.
ni 6 en ee⸗ . Ziugio xxriii di 2 vitãdũ l s fieri nõ vetaturx votum nn autẽ.oſtendit.ẽ.xx itet de oĩ peccato. de pe
ſeruanda ẽ poꝛi ↄin riculũ e ioꝛis la Dnod ’quexpo. „ eo cũ penitet de o luit. neni
m ſeruan icnli.i. ppter periculũe oꝛe maio eſ o d.S.e.q.c.ꝗ ciliat d di. iij. pli. le.non en
h Pericnli ·i. atũ tim vhant. vouẽſ Illud..e. q· c. s recon⸗ buſdã.de pe po Z male.non
nn bE. tabankf: ar: ꝙæpecc ſſe phibedo ne hant Fonc 3 T. Pot digne luͦcgs rhir ſonaz pane ininsecanue ſidẽ dedit viuen-
¶Beta ſolet. xij. di. nerui. veleos pᷣciſe ꝓ eſta matrimiono q W P inus digne cũ behie ſcðaʒ partẽ cui adultero fi dã partẽ ꝓut
h Laguen ic rrf, comomntoꝛi veniens.? de iſſo.item a1r. r C.Be dere ſu ꝙ illũ p i.cũ haberet. ſo
ten JM enim ſimplir p̈bis tm E qui cle.vel vo. iam comiſſo. nteqᷓᷓ 1 it a Hrio ſen V in matri.
enim ſmplrx nem.yt ex qn illud de peccato ſt aliquis anteꝙ innuit a29 e eo qui dux. L
, e. per excõicatio icandum. ſed illud õicandus e non eſt excõ te viro. ex de partem.
61G ar. xxij. · nolibet me anteꝙ fr er bonum H. ſolu
n c.ꝙ non ꝓqne huius voti an oſt pꝛopter be re. vwt
wuEcg — ftatnonehni gatus eſt nec Re tia yvolenti peccare· vt
eel mmmcan ugede quandoq; manci
min tfrimonij. tam
N

¶In vtroq; caſu.ſ. Innoeen nE Deuots
8 0

cEEẽj de ſpon de illis.

Zri nmocentius.
ne tcon. 1 Eſſe
erm. con⸗
vouerunt. immo permittende ſunt.
eum ·. iſimpliciter vouerunt.immo —
m. i fimplici D

pfſũmatũ. vel iter ſpõ

ſum ⁊ ſponſaʒ dꝛ eſſe
matrimoninʒ; non re

pꝛeſentiũ ſed ſpe futn

rox.ſ̊ his relictis cer

tum eſt ꝙ inter ſpõſũ

2⁊ ſponſam nonẽ ma

trimoniũ ꝓpꝛie ſum/
piis vocabulis.ſpon
ſus eniʒ a ſponſalibꝰ
dꝛ. ſponſalia ſũt ↄuẽ⸗
tio ⁊ repꝛomiſſio futu
raꝝ nuptiarum.ff.de
ſpon.l.i.⁊ hãc qõnem
tractat.G. vſqʒ ad.S.
ſed ↄccdat᷑ ibi ð ſcdᷣa
queſtione dicitur.

bᷣ ¶Viri.qꝛ in pari ſe

xu nõ poteſt cẽ matri
moniũ.eſt eniʒ matri⸗

monium due coꝛꝛelati

oneſ.Z ita plura.
e ¶Coniñctio. aioꝝ
ſ. e.cum inijciat.⁊.j.eæ.
multoꝛnz.
d Indiuiduã. quo
ad ꝓpoſitum. ꝑpetuo
enim dʒ contrahi ma

trimoniuʒ. xxxij.q· ij.
ſolet. ⁊ dicit.l.ꝙ dotiſ

cãꝗ ꝑpetua eſt.qꝛ eopo
to dat vt ſemꝑ apud

maritum ſit.ff.de iuꝛ.

e Retinens. ſupple
diuini ⁊ humani iuriſ
cõicatio.ff.de ri.nup.
l.ieiuſdeʒ enĩ religio
nis debẽt eſſe. C. de in
deis.ne quis.xxvij.q
i.caue.ſed obijcit᷑ de
mẽimonio qð eſt apð
infideles ſi alter non
vult ſine contumelia
creatoꝛis habitare cũ
fideli diſſoluit᷑ matri

monium.nõ qͥ eſt indi

nidua ↄiunctio.ſʒ dic
Vrunc lex diſſoluit ñ
quos deus.qꝛ tũc con
mnmelia creatoꝛis ſol
nit ius mꝛimõij. vt er

de diuoꝛ. gaudemus.

fPEfſſiciens.j.xxix.
q.ij.ſi quis ancillam.
1 Coitus.niſi cum
ſponſalia pcta ſũt ſbᷣ
ↄditione.tũc eni ꝑ eoi

iuxta.ſ. ꝙ inter ſponſu

Canſa.

nitur. hic depingit᷑ ſecunda queſtio.an.ſ.deſpõſata vni eo di
d poſſit alij nuberc.Qui queſtioni vt faciliꝰexplicet᷑ ſubiun
git. H. aliã incidentẽ. ſ. vtꝝ inter ſponſuʒ æ ſponſã ſit ↄiugiũ c al
legat ad vtrãq; ꝑtẽ huius incidentis.⁊ eã ſoluit dupliciter. ſ. e.
m⁊ ſponſam ẽ matrimoniũ initiatuʒ.i. nõ

cunda queſtio: q̃
an puelle alteri de⸗
ate poſſint renunciare
VIV pꝛioꝛi cõditiõi ⁊ trãſferre ſua
NH,vota ad alium. Hic pꝛi⸗
mũ videndũ eſt:an coniugium ſit inter
eos. ¶Secundo an poſſint ab inuicez
diſcedere. Eos autem cõiuges eſſe ⁊ ex
diffinitione cõiugij ⁊ auctoꝛitate multo⸗
rum facile pꝛobatur. Sunt enim nuptie
ſiue matrimonium virimulieriſqʒ con⸗

iunctio indiuiduam vite conſuetudi⸗

nem retinens. Inter hos aurem fuit cõ
iunctio que indiuiduã vite ↄſuetudineʒ
exigebat.fuit enim inter eos conſenſus
