itenun n re tuin⸗ qs fieri bonoſ qrit:ponꝰnumerꝰcreſcat In his erat ſanctus dauidꝰ cui dñs tã irer Rerba. n R
opud eum duramraf. bonox: uõ vt pari malitia ſe quis nume magnũ perhibuit teſtimoniũ in bis eti ded. ar.⸗ nig
. pꝛincipatus: vt exẽ de ro addat maloꝑ. Deniqʒ iſta pꝛecepta am plurimi illiuſ tpis iuſti: in his erat ſa T . e
yerbo· ſig nam ⁊ ego. mMags ſunt ad pparationẽ coꝛdis q́ ad cctus ille centurio: q dño dixit:nõ ſum di g
⁊. j..de pe. diſtin.i.di· opus qð in aperto fit vt teneat᷑in ieere gnus vt intres ſub tectũ meũ.hoc ergo in
noꝛium. t⁊o ai patientia c beniuolentia. In ma2 pꝛimũ cogita qñ armaris ad pugnã: qꝛ ””ÿMV nidr
nifeſto aũt id fiat qd eis videt᷑ pꝛodeſſe? virtus tua etiã ipſa coꝛpoꝛaliſ donũ dei ſͤi
quibus bene velle debemus. Hinc liqͥ eſt.ſi enĩ cogitabis de dono dei: nonnfn nln
do oñditur ꝙ ipſe dñs ieſus exẽpluʒ ſin cies ↄtra dñm Fides.n.qñ ꝓmittitur ẽt
gulare patientie:cũ ꝑcuteret᷑ in facie:rn hoſti ſeruanda eſt ↄtra quẽ bellü gerit. D V
Uit:ſi male locutꝰ ſ expꝛobꝛa me öò ma quanto magis amico ꝓ quo pugnatur N
lo:ſi aũt bene quid me cediſ:nequaquã pacem habere voluntatis eſt:bellü aũt ßMU⸗ un
igit᷑ pꝛeceptũ ſuum ſi verbaintueamur dʒ eſſe neceſſitatis:vt liberet deus a ne din
impleuit:neqʒ.n.pꝛebuit ꝑcutiẽti altera ceſſitate ⁊ ↄſeruetin pace.Nõ eniʒz pax Vn
partẽ ſy potius phibuit ne faceret ⁊ ina querit vt bellũ exerceat᷑ſed bellũ gerit un
iuriam augeret:⁊ iñ paratuſ aduenerat vt pax acquirat᷑. Eſto ergo bellãdo paz- = unn
nõ ſolu percnti in faciẽ:verũetiasꝰ ꝓ his cificus vt eos quos expugnas ad pacis M”
qQ quibuſ hoc patiebat᷑ cruciſxus occidi vtilitatem vincẽdo ꝑducas: bti.n. paci . e
pꝛo quibus ait in cruce pendẽs.pr igno fici ait dñs:quoniã filij dei vocabuntur.
. *

4 .

XXIII

3 Vã debet᷑ ar. miſericoꝛdiã e debitã.⁊ ita eſt hic ar. ꝙᷓ diſpẽſatio

põt peti tanqᷓᷓ debits:vt.l.di.dño ſancto.in fi. . lxxxvj.di.nõ ſatis.in

fiitem habes hi 61
in fi.dũ tñ nõ timeat᷑ ꝑiculũ icurrere ex hoc:pt.

b yAid cul
R minẽ in/
terliciat etiam
moꝛtifere vul/
neratuʒ nihilo
minus tenet᷑:
vt. ff. ad.l.aqui.
ita vulneratus
in pꝛin. ⁊ eſt ſi/
milis ratio.j.x/
xiiij.q.iij. ſi ha⸗
bel.ff. ad.l.rho.
de iac.qui leuã
de.S.ſi nauis.=
ff. q vi aut clã.
ſi alius.S.eſt =
glia.

ctoꝛes.
d Siue deo.
ſ. eq. dñs.
e.C·Oꝛdine.i.
poteſtatc.
F. ¶Tributa.
vt. ſ.e. q. viij. tri
butũ.
g ¶Pꝛincipeſ.
yt. j. e. q. ij. iuſtũ
nullus g bella⸗
re põt ſine au/
ctoꝛitate pᷣnci/
pis:vt hic.⁊.C.
vt armo.yſuſ.l.
i.li.xj.ſilr pꝛin/
ceps põt indice
re bellũ: vt. . e.
q. viij. igit. .c.
oi. ?7.c.ſeq.
b ¶ Sinẽte. vt

cter.

¶ Sacrilego.
xjſ.q.iij.iulianꝰ
imperaroꝛ.

k ¶Iniquitas.

hic babes ꝙ lʒ
dñs peccet pᷣci
piẽdo.tñ ſubdi
tus nõ peccat
obediendo: vt
c.di.) moꝛẽ. in
pꝛin.ſfic.xxxiij.
q.v. maniſeſtũ.
ex de iureiu. de
bitoꝛes. Itẽ ha
bes hic ꝙ ĩ du⸗
bijs ſemp ẽ obe
diẽdũ.xix. di in
memoꝛiꝗ. ar. S
l.di. ſigs ppoſie
ra.xj.q.iij.quid
g· itẽ eſt hic ar.
in dubijs hu
manioꝛ ⁊ tutioꝛ
pia ẽ eligẽda.ex
de ſpõ. inuenis.
ẽ?· xiiij.di. c. vlti.
Flitare.
anugeas.
iiuſte: licitũ ẽ.n.
augere diuitiaſ
Xxx. diſti. S. hec
ſcripſimus.

.

m Pꝛecepit.

ſit iniuſtũ: vt
c.di. otra moꝛẽ.
in pꝛin.

nC Ailitie. cũ

Sclerici militeſ
dicant᷑: pt. lxj.

C “Büent. vi-

c ꝙ aliquis tenet̃᷑ parcere boſti ſuo:vt.ij.q.v.quãto.

— *

ſi aũt pax humana tã dulcis ẽ ꝓ tẽpoꝛa
li ſalute moꝛtalium:quanto dulcioꝛ eſt
pax diuina ꝓ eterna ſalute angeloꝛum.
Iaqʒ hoſtẽ pugnantẽ neceſſitas depꝛi
mat nõ volutas. Sicut bellãti ⁊ reſiſtẽti
violẽtia reddit᷑:ita victoꝛi capto miſeri⸗
coꝛdia iã debet᷑: maxime in quo pacis
ꝑturbatio nõ timet᷑. Itẽ eiuſdẽ ↄtra
manicheos.
AQue ſunt in bello iure repꝛebendẽda.
J tur qnqʒꝰ moꝛituri:vt dominent᷑ei
pace victuri.hoc repꝛehẽdiſſe timidoꝝ
eſt nõ religioſoꝝ.nocẽdicupiditas:vlei
ſcẽdi crudelitas:impacatus atqʒ impla
cabilis animus:feritaſ rebellãdi:libido
dominãdi:⁊ ſiqua ſimilia.hec ſunt que
in bellis iure culpant᷑:que plerunqʒ vt
etiam iure puniant᷑ aduerſus violẽtias
reſiſtẽtiũ ſiue deoꝰ ſiue aliquo legitio im
perio iubẽte gerenda ipſa bella ſuſcipi⸗
untur:a bonis:cũ in eo reꝝ humanarũ
oꝛdine inueniunt᷑ vbi eos: vel iubere
aliquid tale vel in talibus obedire iuſte
ipſe oꝛdo ↄſtringit.vñ neqʒ ioannes ab
armis iubet diſcedere milites: ⁊ chꝛiſt⸗
tributa᷑ ceſari monet reddi:qꝛ ꝓpt bel
la neceſſario militi ſtipendiũ pꝛebet᷑ oꝛ⸗
do autille naturalis moꝛtaliũ paci accõ
modatus hocpoſcit:vt ſuſcipiendi bel
li auctoꝛitas atqʒ ↄſilium penes pꝛinci⸗
pes ſit:ſʒ ſi humana cupiditate bellum
geritur nõ nocet ſanctis:ĩ quoſnõ habz
quiſq; poteſtatẽ niſi deſuꝑ datã. Nõ en
eſt poteſtas niſi a deo ſiue iubẽre ſine ſi⸗
nenteꝰ:ergo vir iuſtus ſi foꝛte etiam ſub
rege homine ſacrilego/militet:recte põt
illo iubẽte bellare:ſi vice pacis oꝛdineʒ
ſernans qð ſibi iubetur vel non eẽ ↄtra
dei pꝛeceptũ certũ eſt:vel vtrũ ſit certuʒ
nõ eſt ita vt foꝛtaſſe reũ faciat regem ini
quitas imperandi:innocentẽ ant mili⸗
tem oñdat oꝛdo ſeruiendi. Itẽ eiuſ⸗
deʒ in libꝛo de verbis dñitractatu. xix.
Muilitare non eſt peccatum.
Alitare nõ eſt delictu: ſed ꝓpter p̃
dam militare peccatũ eſt.nec rem
pub. gerere criminoſũ eſt:ſʒ ideo agere
rempub.yvt diuitias augeasi videt᷑ eſſe
damnabile: ꝓpterea eni quadã ꝓnidẽ⸗/
tia militãtibus ſũt ſtipendia ↄſtituta: ne
dü ſumptus querit᷑: pꝛedo craſſet᷑. Iteʒ
dñs ipſe dixit.reddite q̃ ſunt dei deo:⁊
que ſũt ceſariſ ceſari. IJgitur qð ceſar pᷣ⸗
cepit ferendu eſt:quod iperat toleran
du eſt:ſʒ fit intolerabile dũ pᷣdaʒ exacto
res accumulãt. Itẽ iterrogauerũt ioan⸗
nẽ milites dicẽtes. Quid faciemꝰ ⁊ noſ
Ait illis:neminẽ ↄcutiatis neqʒ calũni
am faciatis:ſed eſtote ↄtenti/ſtipendijs
veſtris. ſic aũt cognoſcere ſe dz omnis
homo qui militat:nõ.n.de his tm̃ mili⸗
tantibus ſcriptura loquit qͥ armata mili
tia detinentꝛſʒ quiſquis militieꝰ ſue cin⸗
gulo vtitur:dignitatis ſue miles aſcribi
tur: atqʒ ideo hec ſnia poteſt dici:verbi

„

gratia militibus ꝓtectoꝛibus cunctiſqʒ

hoc: vt.ſ.e. q.iiij.ẽ iniuſta. io.
pat᷑.qũq; certe hec ratio nõ eſt ſufficiẽs. nã ſigs bo⸗

Vid culpat᷑ in bello an qꝛ moꝛiſO/

lo ductoꝛ exercitus vel j

213

di. quid ꝓderit. ?.i q.iij. ſaluatoꝛ.⁊.q.vij.qui in qualibet. nmiliter ? patrõi
cauſaꝝ dicunt᷑ militare:vt. C. de aduo.di iu.aduocatiergo ſi oẽs iſti bñt

ſtipẽdia:nõ debẽt recipere ſalaria.i.q.ij.ſicut.

o. Codẽenatur. ſz qualr punit ↄcuſſoꝛ. dic ꝙ hm canonẽ pene quadrupli
yt. xviij.di.qm.ſᷣm leges videt e᷑ oꝛdinẽ punit᷑:cũ nõ ſit publicũ crimen

rectoꝛibns:quicunqʒ; ſibi ſtipendia pu
blice decreta ↄſequitur:ſi amplius que
rit: tanꝙᷓ calũniatoꝛ ⁊ ↄcuſſoꝛ ioãnis ſen
tentia ↄdemnat“. tẽ eiuſdem de di
uerſis eccleſie obſeruationibus.
Pacata ſunt bella que gerunt᷑:vt ma⸗
li coerceant᷑ boniqʒ ſt ubleuent.
uce veros dei cultoꝛes ẽt ipſa

¶.bella pacata ſũt:que nõ cupi dita⸗

te aut crudelitate ſʒ pacis ſtudio gerunt᷑
vt mali coerceant᷑ ⁊ boni ſubleuentur.
¶Item greg. vniuerſis militibus nea
politanis. Sũma laus ẽ militie reipubli
ce vnlitatibus obedientiqᷓ exhibere.
Amma militie laus irer alia bona
merita hec eſt: obedientiã reipub.
vtilitatibus exhibere:quicqͥd ſibi vtili⸗
ter iꝑatũ fuerit obtẽperare:ſicut ẽt nũc
deuotionem veſtram feciſſe didicimus:
qua epiſtolis noſtris:quibus magnifi⸗
cũ virũ cõſtantinũ tribunũ cuſtodie ciui

„

tatis deputauimus pꝛeeſſe:paruit ⁊ cõ⸗

—

gruã militaris deuotionis obedientiam

demöſtrauit. vnde ſcriptis vos pñtibꝰ

curauimus admonẽdoſ:vtipᷣdicto viro
magniſico tribuno ſicut a feciſtis oẽʒ de
beatis ꝓ ſereniſſimoꝝ dñoꝝ vtilitate vl
ↄſeruãda ciuitate obedientiam exhibe⸗
re:quatenus quicquid a vobis hacte⸗
nus bene geſtü agnoſcitur ꝑ pñtem tem
poꝛis vigilantiã ac ſollicitudinẽ augmẽ
tetis. ¶ Ex his oibus colligit᷑ milita
re peccatũ nõ eſt: ⁊ pꝛecepta patiẽtie
in pꝛeparatione coꝛdis nõ in oſtentatiõe
coꝛpoꝛis ſeruanda ſunt. O.II.
NViod autẽ querit᷑:quod ſit iu
ſtü bellum. iſidoꝛus etymo⸗
logiax li.xx.inquit.
„ Quod ſit inſtum bellum.
Aſtum eſt beltũ:qð ex edicio gerit ðᷣ
rebus repetendis aut ꝓpulſando⸗
rũ hominũ cauſa. Judex dictus qꝛ ius
dicat populo ſiue qð iure diſceptet:iure
aũt diſceptare eſt iuſte iudicare. non. n.
eſt iudex ſi nõ eſt in eo iuſticia. Item
augu.in lib.queſtionj. .
Hihil ad iuſuciam intereſt:ſiue aperte:
ſiue ex inſidijs aliquis pugnet.
minus noſter iubet ad ieſum
naue:vtoſtituat ſibi retroꝛſum in
ſidias.i.inſidiates bellatoꝛes ad iſidiã⸗

dũ hoſtibus:hinc admonemur hoc nõ

iniuſte fieri ab his qui iuſtũ bellij. gerut
vt nihil iuſtuſ pꝛecipue cogitet in his re⸗
bus niſi vt bellum ſuſcipiat:cui bellare
fas eſt.non eni fas eſt oibus.Cum autẽ
iuſtü bellü ſuſceperit: vtrum aperte pu
gnet an ex inſidijs:nihil ad iuſticiam in⸗
tereſt. iuſta autẽ bella ſolẽt diffiniri: que
vlciſcunturꝰ iniurias.ſic gens ⁊ ciuitas:
petenda ẽ:que vel vindicare neglexerit
qð a ſuis ipꝛobe factũ ẽ:vel reddere qð
p iniurias ablatũ ẽ:ſed hoc genus bel⸗
li ſine dubio iuſtum ẽ qð deus imperat
qui nouitqð cuiqʒ fieri öbeat:ĩ quo bel
itus vel ipſe populus nõ
tã auctoꝛ belli qᷓ; miniſter iudicandusẽ.

vt. ff. de ↄcuſſo. l.ij. ſʒ
certe ⁊ ſm leges peno
quadrupli punit:vt.i

mma.vtiliter.
r. ꝙ ſi epᷣs pꝛeci
pit alicui ire romã ꝓ
pvtilitate ecclie ꝙ tene
tur obedire:vt.xvj.q.
l.qꝛ.⁊ ſi clericus ſe ex
cuſat ⁊ dicat mittatis
illũ g ditioꝛ me E.rñũdʒ
ei epᷣſſicut xpᷣs rñdit
petro.cũ eni dñs dice
ret petro:tu me ſeque
re: rñdit petrus. dñe
hic aũt ꝗd: demõſtra⸗
to ioãne.⁊ dixit ei do
minꝰ:gꝗd ad te.ſic euʒ
volo manere:tu me ſe
quere.io.
Bog autez.
bellü dẽ iiu⸗
ſtũ ꝗnqʒ mo
dis:vel rõne
ꝑſone:pt ſi ſuerit ꝑſo⸗
ne eccliaſtice quibus
nõ ẽ licitũ fũdere ſan
guinẽ: vt. j. q. viij. cle⸗
rici.⁊.c.his a quibus.
rõne rei:vt ſi nõ eſt de
repetẽdis rebus vł ꝓp
defeſione patrie: vt·j.
e. c.i..j.e.q.piij.ſi nul
la. vel ꝑꝑ cam:yt ſi ꝑꝑ
volütatẽ.⁊ ñ ꝑꝑ neceſ
ſitatẽ pugnat᷑: vt.õ.e.
g · i noli. Ex aio ẽ iniu
ſtü:vt ſi aio ylciſcendi
ſiat:vt.S.e.q.i.qui cul
pat᷑ itẽ ẽ iiuſtũ ſi ñ fit
ouctoꝛe pᷣncipe: vt.jſ.
e.c.i. ?.5.c.q.ii.qd cul⸗
patr.qᷓ alia adbuc reꝗ
rant᷑:hẽs.s.e.qi.ĩ gl.
Ula ꝗ repellere.io.

8 Zſtũu c. de reb⸗
blatis.
t EIur aũt.⁊ ſi aliqd

inique determinat iu
dex iuſtũ ẽ.i.tãq;iuſtũ
ſeruari dʒ: vt. fl. de iu
ſti. ⁊ iu.l.pe.⁊ tenẽn ſẽ
tẽtie ſue q;diu tolerãt᷑
yt.iij.q.vij.. vlti.

u Ominꝰ nr̃.exĩi-
iags ieg P in
ſidias ⁊ ꝑ dolũ poſſu⸗

mus licite vicere ho⸗
ſtes noſtros:vt.xxij.
q.ij. vtilẽ.xliij.di.ĩ mã
datis.dũ tñ fidẽ ñ rũ⸗
pamꝰhoſti:vt.õ.e.q.i.
noli. Idẽ dicas ðᷣad-
nocato:qð ſi bʒ iuſtã
cãm licite põt decipe
aduerſariũ ſuũ: vt or
gu.iij.q.iiij.c.i.
XVilciſcunt᷑.i.re⸗
pellunt᷑.? ſic non ob⸗
ſtat. xlvj. diſti. ſeditio
narios. G
P¶ ¶ iuitas.index q
qui nõ facit iuſticiam
põt ↄueniri:vt bic.⁊
iij.q.vij.qui ſine.⁊ in
auten. vt dif. indi.G.
pe.⁊ ylti.col.ix.⁊.C.

Canſa

de ap. ſi appellation?.?. .e. a. v. adminiſtatoꝛes.e de offi. dele. pꝛndẽtiã.

ita index facit litẽ ſuã no ſolũ ſi ꝑ dolũ vel gratiã vel inimicitiã iudicet: ſed
etiam ſi alie ſoꝛdes interueniãt: vt.ff. de iudi.l.ſ filius.lʒ ſit ar. otra ij. q. v.
hoc etiã placuit.⁊ ꝑ boc decretũ pilius obtinuit ↄ nũcios regis anglie: qꝛ

.

cũ ipſe cõmonitus recuſoret de ſuis iuſticia focere.fecit litẽ ſuã:vñ nuncij

ipſi ↄdẽnati ſunt.ẽ tũ
ar. ). C. de acti. ⁊ ob. SDWU— G L
aute imo e ne O Kunn ergo iuſtũ bellum ſit quod ex
Rne in bells een. edicto geritur vel guo iiurie vlciſcunt:
tus ẽ totũ ſuũ itereſſe querit᷑ quo mõa filiis iſrael iuſta bella
nũquid adhuc de boc gerebãt. ¶ De his ita ſcribu auguſti
ipſũ in iudicio pote- nus ĩ queſtionibus numeri. 2
nit zuenire. vcl an põt Innoxius tranſitus filijs iſrael negaba
adhuc habere bellum nm: ug iele⸗ iuſta bella gerebant.
tra ipſů videt ſic Etandũu eſi ſane quẽadmodũ iu
qr pena ſue dtumacie ſſa bella gerebant a filijs iſrael cõ
nittit. vñ adbuc age. -A. Ata be a gerebant a filijs iſrael
re põt ad reſtitutione tra amoꝛeos. Innoxiꝰ? eni traſitus ne
rei ablate: vt.ff. de ta. gabatur:quiiure bhũane ſocietatis equiſ
ex.locũ.S.pe. Itẽ res ſuno patere debebat. ME. III.
iſta ñ ẽ ei ſoluta g de⸗ Naood verod iniuria ſocioꝛuʒ

bito:ſʒ in bello ẽ facta Rarmis ꝓpulſanda nõ ſit ex E⸗

deeeere g. pis auctorarbus dha⸗
de acqui re do. natu⸗ dñs eni cu ab herode quere
rale. 5. vlti . itẽ qꝛ Z ret ad interficiendũ: non pa

trociuiũ ſibi queſiuit armoꝝ:cũ occulto

tumacẽ in infinitũ iun .
inſtiuctu poſſet in eum ↄuertiſſe manus

rari põt: vt.ff.de rei

yen. aui reſtituere. ar. iudeoꝝ: ſed fugiens in egy ptũ latuit ibi
gr boni fides ñ po⸗ p ſeptenniũ. Sic etiã cũ a iudeis lapidi⸗
n. Fod ein Hon rnus pereret abſcõdit ſe ⁊ exiuit de ieplo
fices. Sic etiã cũ duceret᷑ ad crucem noluit cõ
PHtãdũ.ẽ trãſi mouere aduerſus ſenioꝛes iudeoꝝ tur⸗

us.qʒ eni trãſi
re ꝑ alienũ agrũ ius

alien iug palmis laudibus eũ receperat.Sic etiã
nõ ſit:vt. ð. di. i. c· i. tñ

interrogatuſ a pilato:an rex eſſet:ait:re

crellar t eranine gnij meij noeſt de hoc mundo:ſi enim
nabebnerüt: prf ve eetde hoc mũdo:miniſtri mei vtiqʒ de⸗
aqua plu.ar. in ſima. certarent vt ego no traderer iudeiſ:inſi
S.itẽ varus. item qnis nuãs illos ad regnu huius mũdi ꝑtine⸗
via publica erat ⁊ ne⸗/ re: que auxilio humanaxꝝ viriũ nõ diui⸗
mo ꝓhibet via publi no pꝛeſidio ab iminenti iniuria ſe tueri
ca vti: vt. C. de ſer. per ↄtendunt. Item cũ diſcipulis ſuis ait:ſi
b ⸗ Vod vo. vos perſecuti fuerint in vna ciuitate:fu

bic queri Fite in aliam. nõ arma armis: ſʒ fugã ꝑ⸗
an iuiuria

ſocioꝛuʒ ſi gituxr in iſaia. Egy ptus a nabuchodo⸗
pellda. 2 di noſoꝛ deuaſtata eſt: qꝛ filijs iſrael cõtra
cendũ ꝙ ſic .e. ſoꝛti· aſſyrios ⁊ chaldeos ꝓtectionis⁊ defen
mdo.⁊.c.nõ inferda ſionis auxiliũ ꝓmiſit: vñ dictũ ẽ. baculꝰꝰ
SG. tñ pꝛio ꝓbat dec arũdineus rex egypti:ſuꝑ quẽ ſi aliquis
auctoꝛitatibus ⁊ ex ijnnixus fuerit còfringet᷑: ⁊ ꝑfoꝛabit ma⸗
plis ꝙ iniuria ſocio ꝝ- x fringetin p

nõ fit armis repellen

da:⁊ ſic ↄcludit in fi. ſunt: qꝛ ſpeʒ ſue liberationis nõ in ſolo

ꝙ ſi iniuria nõ ẽ repel deo ſed in hoie poſuerunt. ſic etiam de
lenda:armoꝝ auxilia pꝛimis credentibus legit ꝙ; rapinã ſuo⸗/
nõ ſũt appetẽda:? ddq ruʒ bonoꝝ cũ gladio ſuſcipiebãt: nõ .
ceſt peiequ de inre rentes ſibi aliox patrocinia:ſed gaudẽ
dere lri Phanſts tes qm digni inueniebant ꝓ noie ieſn
inure pꝛcſtant: que nõ ↄtumeliã pati:ſic ⁊ apoſtolꝰ in bᷣma epi⸗

iuſte petunt. ſicut in· ſtola ſuadet⸗ coꝛinthijs: vt iiuriã frau ⸗
dex inſte vindicat in,· dẽ patiẽter ferãt potius ꝙᷓ repetẽdo fra

inriã: quã tñ bonꝰ vir tres ſcãdaliʒẽt:ſic ab idolotitis ⁊ a qua
alenon vocnlaras libet eſca cenſet abſtinendũ potiuſ qᷓ cũ
c ¶ Fugiens. quicꝗd bus abſtinet ne aliq offediculuͦ euage
Nã bñ licitũ ẽ cniliʒ iuria armis arcet᷑:nõ minus ſcandaliʒe
ſe deſendere etiã cler tur: ꝙᷓ ille a quo ablata coꝛã iudice repo
co: vt no.S. q·i.ĩ pꝛin. ſcũt᷑.pʒ ꝙ ad ꝓpulſãdaã iiuriã nõ ſũt pe
E de onck⸗ inter⸗ tẽda armox auxilia. Qaãt petendũ nõ
fenedio dleut dlet. eltſtillud iure pꝛeſtari nõ ds : ſed econtra
q; noͤblicitũ eleri · Multa rite pꝛeſtant: que iñ iure no petn⸗
co aliquẽ occidere:yt tunt᷑.bonus enim nõ rite iniurie vindi⸗/
er de bomici. ſuſcepi ctam petit: qꝛ malum ꝓ malo redderet
mus: vnde bene dici· quã tñ iudex recte infligeret:nec niſi bo

bam:que nuꝑ ei obuiã ꝓceſſerat:⁊ cum

ſequẽtibus docuit opponi. Itẽ ſicut le

nũ initentis.ipſi eniʒ iudei captiui ducti

in uͤla decre. interleciſti. qui te ⁊ tua:nõ dicit᷑ ibi te veltus.

d ¶ Heculus.i.fragilis delenſio.

e¶¶¶ In bomine. q nõ licet. j· de oſe. di . i oĩs chꝛiſtianus.
e¶ In hoie.i· in egyptijs: vt legitur in actibus aplog.

ſ¶Bigni . qꝛ digni erat ꝗ patiẽter poterãt ſuſtinere oĩa aduerſa.
g . Suadet inñ··
Pcipi. qꝛ licite
pot quis petere

nũ ꝓ malo redderet. Unde aug.in
expoſiuione pſalmi.cviij.ait.
ue ſint diſſerentie retributionis.
Er difrerẽtie ſunt. reddere bona
Pp malis:nõ reddere mala ꝓ malis
hec bonoꝝ ſunt a pꝛius melius.nõ red

dere bona ꝓ bonis ⁊ reddere mala /

bonis. hec duo maloꝝ ſunt:ſʒ poſteriuſ
deterius.reddere bona ꝓ bonis ⁊ pꝛo
malis mala. hec duo mediocriũ ſũt pꝛi

us ꝓpinquum bonis:qð chꝛiſtus nõ ar

guit ſed plus opoꝛtere dicit.qꝛ ethni
ci hoc faciũt. poſterius Ppmdu malis
cõuenit tñ etiã bõis:vñ ⁊ lex modũ vlti
onis ſtatuit:oculuʒ ꝓoculo.que ſi dici⸗
pöõt iniuſtoꝝꝰ iuſticia eſt:nõ qꝛ iniquaẽ
vltio quã lex ſtatuit:ſʒ qꝛ vitioſa libido

vlciſcẽdi:magiſqʒ ad iudicẽ ꝑtinet hoc

inter homines dücernere qᷓ; bonũ ho⸗
minẽ ſibi expetere.hic eniĩmalũ ꝓ malo
redderet:iudex vero nõ:ſʒ delectatiõe
iuſticie iuſtũ pꝛo iniuſto qð eſt bonum

ꝓ malo:qõ eniʒ deus iudex facit. IJtem

ab aliquo capto iniuſte ſua exigunt᷑:pꝛo
vira tñ redimẽda iuſte offerunt᷑. Itẽ va
ſa ſacra ab aliquo barbaro iniuſte exi⸗

gunt᷑. ꝓ redemptione tamen captiuoꝛu

iuſte pꝛeſtant᷑.ſic ⁊ iniurie ꝓpulſatio lzʒ
iniuſte poſtuletur: iure tũ pᷣſtatur: quãcq
⁊ ipᷣa poſtulatio ñ vſqueqqʒ iiuſte ꝓbet᷑
aliud eni ẽ iniuriam ꝓpellere:vt ſibi li⸗/
ceat voluptuoſe viuere:aliud vt alioꝝ
vtilitati libere poſſit vacare.ſicqʒ; aliud
ẽ ſuffragium ab homine tanqꝙᷓ a miſtro
iuſticie poſtulare vt mala voluntas ad⸗
uerſantium eius miniſterio careat effe⸗

ctu:⁊ bonoꝛuʒ voluntas eius ſuffragio

ſoꝛtiatur effectũ.aliud ſpem ſuã a deo ĩ

hominẽ tranſferre:vt aduerſa que infe
runtur a deo ad vite conectionẽ hbuma

no pellant᷑ auxilio nulla pꝛecedẽte coꝛ⸗
rectione:ſicut iſraelite qui ꝑ captiuitatẽ
ſibi iminentem egyptioꝛuʒ ſuffragio ſe
putabãt poſſe euadere ſine pnia pᷣterite
vite.nõ reuocantes ad memoꝛiã:da no
vis auxiliuʒ de tribulatione:qꝛ vana ſa
lus hominis ⁊c̃.⁊ item hi ĩ curribꝰ ⁊ hi
in equis nos aũt in nomine dei noſtri ĩ⸗
uocabimus.petere ergo vel pꝛeſtare in
tribulatione ſubſidium:vt voluptuoſe
quis in crimie vinat: dãnabile ẽ.petere

autẽ vel pꝛeſtare ſolatiũ:vt malis facul

tas delinquẽdi adimatur:vt eccleſia pa

cem adipiſcat᷑:vt aliquis multoꝝ vtili/

tati ſeruetur:vtile ẽ ⁊ honeſtũ:diſſimu⸗
lare vero ẽ grauiſſimũ.hinc de paulo le
gitur ꝙ cuz quidam iudeoꝝ iuraſſent ſe
nõ comeſturos panẽ:niſi eum interfice/
rent petijt milites a pꝛetoꝛe:quoꝝ pꝛeſi
dio illeſus ſeruaretur ab iniuria iudeo⸗

rum nõ ſue voluptati ſʒ omnium vtilita

ti victurus.hinc in euangelio mercena
rius vocat᷑:qui videt lupũ venienteʒ ⁊
dimittit oues fugit.hinc etiaʒ eccleſia
auxilium ab imperatoꝛe ad ſui defẽſio⸗/
onem petere monetur. Ange aug.
ad bonifacium ait.

ſatiſtactionem

nt. xiii qi. gö

debet.

regula falſa eet
qꝛ multa licite
pſtant᷑:que illi

cite petunt᷑.viij
q. i.ꝗ ehatum.
xviij.di. de eu⸗
logijs.ff. ð var.

S.eſt quidẽ.

ex ex offo ſuo
debʒ punire cri
mẽ:l accuſatoꝛ
accuſare ñ pol⸗

ſit:qꝛ qñq; ſan/

ctitas ignoſcen
di gloꝛiã dereli
gt. vt. C. de ei.

⁊ cleri.ſi quis ĩ

hoc. reſpo.i. ⁊
ſi. ex de ap. cõſti
tutus.in fiio.

Xk Evx drie. re
tributionũ
Iediocri-
um. hic medio/

cres appellat il
los qui nõ ſunt
lume boni vel
ſũme mali.io.
m Non ar⸗
guit.cũ dicit in
euãgelio:ſi dili
gitis eos g vos
diligũt quã mer

cedẽ habebitis:
nõne etiã ethni

ci hboc faciut·
n ¶ ¶ Ininſtoꝛuũ

qꝛ vltionis cau

ſa ſepe aligs pe

tit a iudice vt
aduerſariꝰ pu⸗
niat᷑:iſte iniuſte

facit:licet nõ fa⸗/

ciat ð legẽ·

o ¶ Agd iudicẽ
AKnſe mdt
cis auctoꝛitate
violentiã ſacit:·
punit᷑xyi.q· v ·

placuit.

ſtum.

q . yniuſto ·i.

ciqui hoc tãtuʒ

iniuſte petit ſ.
cã vltionis.

⁊ exoꝛ. cog.l..

ctů iudicis iu

Vht

fcaunt

ir⸗
MW
(epone
hedi⸗
ern
Vah

0
(An

XXII

ximianus. ſed negligentia. nã quilibet tenetur defẽdere ius
1 ririi di. c. antepe.⁊. ff.de pe.here.illuul. .
b Conſiliũ.nec in hoc peccaſſet paulus lʒ aliquis tunc ibi fuiſſet

Ei. m 4 m

214

k QR quis foꝛtitudinẽ eneruat.hoc intelligss de famoſis latronibus:qui

icite in furca ſuſpenduntur:vt.ff.de penis.capitalium.S.famolſos.led
ſi non eſt famoſus latro tantum caſtigari inbetur.nec debet tunc vitaʒ aut

Hecce . . r oſt nbꝛũ perdere: vt. C. de ſer. fu. auten. ſed nouo iure. io. H
. iſus: vt. . e.q. v. de occidendis. Sed quid ſi clericus ↄquerat᷑ ð ali menbꝛũ perdere:vt. C. de ſer.fu. auten n I5
, oeciſus: vt. ſ. e. · v· de occidendis. Sed quie 9 On inferenda ſi poteſt.i.ſi eſt in ptãte poſitus.⁊ ita exponũt quidã
d quo laico:? iudex iubest occidi eũ:an teneatur clericus de moꝛte ci l On in Aſi p 1t.eſteſt e aligs aan enemmt⸗ ve
ſ. e.q. v. vnuʒ ſo — ⸗2 A onoll u e ĩ quilibet teneretur
le Se non Ab uünperatoꝛe eccleſia auriliuz poͤſtu On inferenda ſed depellẽda in⸗ HH ergo
nhe eſt hoc verum. Iare vebert. üͤüͤuria lex virtutis eſt. qui enim non aſaliquis reciperet pe
ns ſiclerlcus ecc Aximianus epiſcopus vagtenſis repellit a ſocio iniuriã ſi poteſt:tam eſti cunidʒ peo defeſone
ne niliter agit: vel 0 auxiliuz petijt ab imperatoꝛe chꝛi vitio quã ille qui facit.vnde ſcũs moy⸗ alicuius teneret eam
B gd agir pmodie ſtiano contra hoſtes eccleſie:ñ tã ſui vol ſes hinc pꝛius oꝛſus eſt tentamenta im reeſtituere quod nõ eſt
nad nge⸗döns ſtienoe nam tuende eccleſie ſis becillis foꝛtitudis. nã cũ vidiſſet hebꝛeun verũ: vtff qd me. ca.
kuin; inducit moꝛteʒ ciſcendi cauſa quam tuende eccle ſieti tio iniuriã accipientẽ defendit: l. metum.S.ſed licet.x
luif yrl membꝛi ob bpi credite: qd ſi pꝛetermiſiſſet: non eius ab egyptio ii n 1 P ret atqʒ in ha ff de dona. ſi pater. 5.
giim ſciſſionem.ſ iu fuiſſet laudanda patientia:ſed negligẽ⸗ ita vt egyptiuʒ pꝛoſterneret atqʒ in h i. Quilibet tñ licituin
nen dex ipſũ moꝛti tia* culpanda merito: neqʒ eniz apoſto rena abſconderet. Salomõ quoqʒ Ait: eſt deſendere alium ſi
Pr nradidit boej Ius panluſvite ſue tranſitoꝛie: ſed eclle eripeꝰ eü qui ducitur ad moꝛtẽ. Ite, vult.ftequod me. cau.
änng nocet clerico: P t: quade ill i anaſtaſius 2 damaſus papa. . ſed ⁊ partꝰ. ſʒ iſtis ob
Keu vt ff. de bo. lib. ſie dei conſuluit:quãdo contra illos “ Walonminingptetan anreclui eisob, margenpl
Mi qui cum maioꝛ eum occidere conſpirauerant: con ni⸗ 1 cen P nc: u . m & Moyſcs. hiſto
imnn ſuʒ:extra ð ho cit:vnde factuʒ eſt vt eum ad locũ quo gibor⸗ ebnihhil 6 all⸗ il Lopponitur.
eae mi. poſtulaſti. fuerat perducendus: deduceret miles eruer ſos: æ non facit: nihil al⸗ n Pꝛoſternerer. 5
cinit Item nunquid armatus: ne illoꝛum pateret inſidijs. ud ꝙ fauere impietati eœum: nec caret aſiqus poteſtexcede-
tiße eſt imputanda Item auguſtinus ad emeritum. ſcrupulo ſocietatis occulte:qui manife⸗ re modum in defendẽ
tuntt ero noe. Karpolici naerſus bereticos a pote/ ſtio facinoꝛi deſinit obuiare. o. ar.. crira de re⸗
en rmlns ed ſtanbusondinatis dcienſtonem poſſt E Item calirtus. ſpoll olim cam. inſt.
ce cat milites ad atibus oꝛdina .—, L iſe o Eripe.per vim ſi
en pugnam: vide⸗ ſtulare OQni viuina mandata contemnunt :ſe⸗ diſte ducatnrept ſe
cert Du . * 2* . „y, „ . . „7 * * 5 .
ki tur ꝙ ſic: vt. xx. Oſtri aduerſus illicitas ⁊ pꝛi⸗ ueris coerceantur vindictis. q. v. reos. vel per ſup⸗
ini a iij. eos qui. ſz uatas veſtroꝛum violẽtias quugs Aſtum eſt vt qui diuina contemnũt plicationeʒ fi iuſte du
nußt boc nonelt · 2 vos ibi quitalia facitiſ doletis 2 gemi mandata: ⁊ inobedientes paternis catur. vt. xiiij q· vi⸗ ſi
zit mm.: ſ. e. . v . de 8 a poteſtatibus oꝛdinatis vltioneʒ pe exiſtunt iuſſonibus: ſeuerioꝛibus coꝛꝛi res.0.
nd tunt: non ꝙ hos perſequãtur: ſed qduia gantur vindictis: quatenus ceteri talia p Vi poteſt. i.
6 CPꝛodere⸗ fongante . omittere timeant: æ omnes gaudeant q. vi). negligere
tur non tamen ſe defendant?. & Iem eiuſdem con⸗ (omittere timeant „Annce ge den rciifdierrostes
nn ſuit bec vera p trra petilianum. fraterna concoꝛdia:a cuncti iinant Rrrizl res
n itio:cum dixe Quantum intereſt inter perſecutioneʒ neritatis babnraris erenmmn ne; i deſtruit. o.
uur rat talibus qui (atholicoꝛum ⁊ hereticoꝛum. ſi quod abſit eccleſiaſticam ſo iciudi/ 1 —☛ imperatoꝛi⸗
D oterant pꝛo- Ro mẽbꝛis chꝛiſti aduerſus vos nem vigoꝛemqʒ negligimus:perdit de bus. tale itaqʒ
En éEeſſevonebe⸗ ſeuiunt ⁊ vobis reſiſtunt quicũqʒ ſiglia diſciplinam ⁊ animabus fidelium iudicſum poſſunt ept⸗
4 õ ſe: vt. xxij. q. v. ⸗ leſia eo animo ſunt: quo tunc pe⸗ pofecto nocebitur. Item ex con⸗ ſcopi ab iperatoꝛe pe
niftii 4LOſtrii. trus fuit cum ferrum pꝛo chꝛiſti nomi⸗ cllio car aginenſt.: wuiſone Tlrii di Badtianer
nueie catholi ne ſtrinxit: ſed multum intereſt inter ve Imperatoꝛes cũ epi copoy oui an ſi imperatoꝛcs vel pꝛiĩ
unn .⸗ ſtram perſecutionem ⁊ iſtoꝛum. os eccleſie defenſionem aduerſus diuſtuʒ cipes nolunt defende
A. Beſengaͤt. ſimniles eitis ſeruo ſacerdotiſ:quia ſerui temiam deben ſnſcipere. t eccleſliam poſſunt
kaf mo ctiam er. es pꝛincipibus veſtris aduerſus ec⸗ imperatoꝛibus vniuer ſiſ iuſtů excõmunicari ob epi/
e, vaaripoant cleſiam catholicam.id eſt aduerſus coe ¶NHeſt auxilium poſtulanduz ꝓpter ak ſcopis: vt ſee. · v. ad
eenen dcbtkk armanmnn iſtt ametaes iet nonempanper:guonad eſnſed dnelfentns i.
lit⸗ ne ſa Kan Nualis tunc petrꝰ fuit qui pꝛo chꝛiſti coꝛ ne intermiſſiõe fatigatur eccleſia:vt de⸗ s S enchhkeop di
iic dieris 0. poꝛe:id eſt pꝛo eccleſias etiamn coꝛpoꝛa⸗ fenſoꝛes eius aduerſus S Diui⸗ xit: eripite egenum2
Bo ne, ier pusnauut. 8 t enm epor puiſione delegen mninra Pauperem. bic eſt eui.
iſfin ꝛis. pe⸗ ⸗ imbꝛoſius lib. i. de officijs. nönunq eſt obnian 1 . dens ar.ð illos qui di
ini trus ſuit. ſʒ nõ⸗ Femembn. eſt: qui patriam Beio ſocioꝝ armis eſt/ ꝓpulſanda:vt ⁊ mnalis cunt ꝙ; ſocius non te
d l wec⸗ mermr a barbaris adepta facultas ——— 7* koͤs naſtbe iuncer ſocium.
cauit ptedo gis D . a fac ibere ſulendi eccleſie mnuſi habeat aliquã iu-
i dio:cnʒ hoc nõ DOꝛtitudo que bello tuetur bar⸗ vmanm ſheullas ihere aeit conleneiſt. ritattionem iſt dient
nn⸗ fecit auctoꝛttias Abaris patria vel domi defedit iſi· miniſtret᷑. hoc qui alrrc ꝙ populus bene bʒ
it te uperioꝛis:vꝛtmos vel a latronibꝰ ſocios plena iuſti . Ynde gugar h ſer. I. libe⸗ iuriſduionemlicet di
nin⸗ ſele e cleric cia eſt. Jtem hiero.ſuꝑ ſopponiam. NHoõ ſuntimunes ce aere n lib (cat lex ꝙ traſtulit ius
n hermiſſun e.. eoceil latroni vel pirate:qui mem rant eos quos poſſunt a facio liberare. ſuum in imperatoꝛcʒ
hi tantum ſeibſof Maeins Debilitat. M Stẽdit ꝓpheta nec illos imnnes a nam ſiciuitas vel po
ndeed. d Bams ſortitſkins laronis vel pi⸗ ſelercet dpnferterpzncibs puiusmonbancrau
„*L ig de Pomt, ⁊ infirmos reddit pꝛio ſterficere:cũ pꝛo multitudine nimeret᷑: ⁊ ri 3
ſuſccpimus . ate eneruat emimos 6 poſſet 52ſe a ↄſẽſu liberareꝗͥ 6 mniretur pꝛopter dele⸗
bij. ſdic ad eſt illis ſua ifirmitas. debilitata.n. mẽ poſſẽt illoſa tcõ⁊ ſea ſeſu liperare 6 Urrl alicio⸗ pt. ec
Ge bne nõ ſnit hoe pꝛa quibꝰ pꝛius nõ bene vtebant᷑ a ma ſinit obuiare cũ põt ↄſentit. tiferenda . ic dñs.io.
N pꝛohibituʒ cl⸗ ſo opere ceſſabunt Item ambꝛo. li AAog aũt vindictatiferen t/Vogd aut vi
n ei⸗ le ga. i ſdeoſkeis abunt. non limultie mackſs bbak. dicta. Ain-
g . Eccleſia.⸗.! l. de Ooncijs. ””õ li enim tolerandi ſunt nõ Aicta qnq; ĩ
enin eſt glieut Kai ſoc non repellitiniuriam: ſimilis abhcien di:mcrepattone fert⸗ Wacrtur zelon
obedienduʒ cõ eſtei qui facit. ““ tionis.qñq; intertur
tra eccleſiaʒ. x/⸗ ”H”UUMUVWR! , efn f nſe morn eſt ſecunduʒ hoc loquũ
a cccl onis pꝛimo modo non eſt inferend a.⁊ ſecunduʒ hoc loquũ
H beren eg. m. hoc caſu non tenetur qui patrẽ ꝓpꝛiuʒ it/ arolenſe ueviemt danonem vindicte a gibepcain. Eruna modo
. ite in ſorrir. Illii ſie Oiſtine criminũ ꝗ ſũt occulta.quedam ma
ackenbe. de reli. minime. licite miertur. Elij ſe oiſtinguunt erim muͦ qne 8

i ¶ Katronibus. quos licet ſine auctoꝛitate iudicis interſicere: vt.ſ. niteſta. ſuper occuitis non eſt inſertnd clere ſed ſuber montfellia ſi
q· v. enz homo. ?. C. quando licest ynicuiqʒ ſe fine iudi. vindi.li·7. xx niiſi delinquens ſociqn babeat multindinem tuncn paop ſt inle
vij·.iiij · ſicut. eN e rrresdttd de nclretn ooleratur. yt. ſ. eo quidam· ? c.ſe.?·c.non poteſtitem vindicta non eſt inſe

CLCanſa

renda niſ a iudice r endi:nõ coꝛpoꝛaliter expellendi. An cundo libꝛo contra parmenianum. . 1 Darwema l⸗
i itate. ait in lib.de verbis domini. Pacificus ᷑ qui coꝛꝛigit quod põt: vel nus. bhereucus mniſe
eius anctoꝛitate · nec de augu.ait in lib.de verbis domi 17 Zque bie oalit ſo
ioſe dz eam infligere: Quomodo mali ſunt tolerandi: quo⸗ exclndita ſe quod nõ poteſt. a e bieli Se
niſi amoꝛe eeglb modo ab eis recedendüſtt. ¶QEZinis vel quod poteſt arguen ſi epiſcopud all uin
4 lerandi ſunt. datur:ſed ſpũaliter. ſpiritualiter autem ꝙ ſaluo pacis vinculo exe cioꝛt ifin
20 Soc alemnage⸗ exire eſt facere quod pertinet ad coꝝꝛe⸗ equitate impꝛobat: firmitate ſuppoꝛtat Sanomag po⸗ upti
ſtum. aionem maloꝛum quãtum licet pꝛo gra bic eſt paciticus ⁊ ab iſto maledicto im. ea boi eos iain
b ꝛo gacn. di dud cuiuſq; ſalua pace diſplicere eſtnõ munis: de no ſeriopmnrd icit wc hie 4 wieb areututi ke
S e eio cu⸗ tangere.non enim pꝛophete qui hoc di dicunt quo nequam eſt . uene qgd ne vel ab bo⸗ Ui
. una an cuin de cebant:populum ſuum demiſerunt ſed bonum eſt nequam:omnino liber pꝛoꝛ noribus quos ee
delinanetel⸗ alo mno inter eos habitabant quos increpabãẽt ſius ſecurus penitus eſt alieus. Eruo⸗ appetüt roe cri autie
do ſocij pꝛelatns co vnum templum cum eis intrabant: ea/ modo inquit parmenianus incoꝛh numns nochſci tumm
rigit increpando ver dez ſacramẽta celebꝛabat. hoc ergo exi poteris permanere: nicoꝛ uptis dcies nd Etagi fiannn
berãdo: vt.ſ.e.q c. ſoꝛ re:eſt oꝛe non parcere:hoc eſtinmũdu, ris. Idem. Quid ſit M ig wclall. nseſtept etwe mmitl
te. ſocius vero ad mo non tangere:voluntati male non conſe· Ta plane ſociatur quil ina is: ſima ecn. mntt. nui 3
ncde ? repꝛobado ſa tire. . IJdem. li aliquid cum eis cõmittit: aut com dic ꝙ i tüc te⸗ ri,
“ .Auoc ſnali ſint tolerandi a bonis mittentibus fauet. ſi antem neutrum fa poꝛis potuerit Uace
xiiſ. a Go: Eix, A bonus tolera maluʒ.naʒ ⁊ chꝛi- cit nullo modo ſociatur. poꝛo ſi addat ꝓpbare crimen iin
tes ſubditos ad bo. A ſius iudam cum ſciret furem eſſe to tertium:vt non ir in vindicando bißer cs obijate Pai
num exhoꝛtando·ij. lerauit: ad pꝛedicandu miſit.eiqʒ cu, ſed vel coꝛꝛipiat iuſtus in mi eend. ſutcatacente niftee⸗
q. vij. · cũ balaam. Ais euchariſtiam dedit. ⁊c⁊ ar guat. vel ctiam ſi eam per na ge cä ſelſinarip r icnen
c Abonus. lucdã. Idem ſuper ioannem. ler⸗ di rit ⁊ ratio conſernande pacis a miri⸗ ſtcaall bſi in⸗ ieſe
5ð̃. vlj q. j. F. cuz io pace eccleſie mali ſunt tolerandi. = coꝛam omnibus peccantes arguat:x dicar els iaci⸗ iluliead
aner t de . ALliigd ergo voluit dominꝰ noſter ceteri timeant.remoueatur etiam vl ab turnitas: ſecus nern
eiciſi Srerdles. ieſus chꝛiſtus fratres chariſſimi aliquo gradu honoꝛis: vel ab ipſa com iſnõ potuit vt ic
d LQid ergo. ⁊ p admonere eccleſiam ſuã: quando vni munione ſacramentoꝝ. Sed ſi bec om a i. pleriq; Rence
culatus: q; pe poerditum inter duodecim habere volu mia cum Pilcctione coizierdi onann nor itunek
culatus cõmittit᷑ ĩ re it:niſi vt malos toleremus:nec coꝛpus odio perſequendi faciat pleniſſimũ oſ i eE anſ. nfec
Kert vel cfa chꝛiſti diunhmns Ecce inter znctgs n.n non Glan Sſiltune uuglennie⸗ mn en nümi
pecnl.ld.. iuugas: ecce fur eſt indas ⁊ ne cõtendas ſed etiam diligentiſſime ſeueritatis im pie ꝙ ſolis pla nuu
ſtpeen1. ublica. nõ fur ⁊ ſacrilegus:⁊ non qualiſcunqʒ fur pleuit.vbi autem cetera impediuntur:il tis dictũ ẽ hoe. ler.
Re rtonb apper ſed loculoꝝ dominicoꝝ:ſed ſacroꝛum la duo ſem per retenta incoꝛuptum ca⸗ Si peccauerit: nlenn
lari. vñ ⁊ ius publiced ſic crimina diſcernuntur i fure: necqus ſtumqʒ cuſtodiunt: vt nec faciat malum rec once: —
dicit aſiſtere in ſacrii liſcunqʒ furti ſz ⁊ peculatus. peculatꝰ nec appꝛobet factum. ¶ Idem ĩ epi⸗ Aisezor occiden iimiin.
ſacerdotibns ⁊ magi· enim furtuʒ dicitur de republica. ⁊ nõ ſtola contra donatiſtas. —— e eapg Cndi
ſtratibe:vt.. oi.. ius ſic iudicatur furtum rei pꝛiuate quemo Aliena pctã in eccleſia alicui ñ iudicit bet. ar t ma⸗ lrine
publicũ.tñ ꝓpꝛie dii q publice:quanto vehementius eſtiu Iuis a catholica eccleſia fuerit ſe leficijs ratiba⸗ grn
tur res 4 mant 6 li dicandus ſacrilegus fur:nõ vndecun⸗ paratus:quantũlibet laudabiliter bitio mandato enen
u einnnatal abni ⸗ q5 tollere:hoc eſt ſacrilegium cõmitte⸗ ſe vinere exiſtimet. hoc ſolo ſcelexe qa cõparar: pt.i ninoh
ue: vt.f de ver. ſig. bo re:ſed de eccleſia qui aliquid furatur: chꝛiſtianitate ſeiunctuſ eſt:non habebit iij qꝛ.? or⸗ tene
na.? ipſa lex facit di iude pꝛoditoꝛi comparatur. vitã:ſed dei ira manet ſuper eum.quiiſ/ Raecaat den
Erenii inter diuinn Idem. aaen. quis zntemn hac ancrd Lcclena. Benn drt artig ind
publicũ ⁊ pꝛiuatũ:vt Cce inquiunt vt dicit ꝓpheta rece vixerit: nihil ei pꝛeiudicant aliena pec “ê in
oe ſocroſan ccc. x Aite: exite inde: a imundum ne teti cata: quia in ea vnuſquiſqʒ pꝛopꝛuum duot Jas ole⸗ e
intel beta geritis: quomodo ergo malos ꝓ pace onus poꝛtabit: ſicut ait apoſtolus. ergo Dna byeni at⸗
aige. dbets. tolerabimuss a quibus exire ⁊ recede- cõmunio maloꝛum non maculat aliqu? aligs coꝛũpit Mii,
g & Tolerabim?. vt re iubemur:ne tangamus immundum. barti atione ſacramentoꝛum:ſed cõ⸗ ex ſocietate ma
dr. xj.·iij nolite. io. nos iſtam receſſionem ſpiritualiter intel ſeuſio factoꝛum. nam ſi in malis factus iaint Ani . . lrir
b ¶¶ Naſa.i. pꝛecdes ligimus illi coꝛpoꝛaliter. Naʒ ⁊ ego cla non eis quiſqʒ conſentiat:poꝛtat maluſ uggeri vin iarnn
vel mimſtri: vñ pau⸗ mo cuʒ ꝓpheta.equalia ſumus vaſaꝰ. cauſam ſuam: nec pꝛeiudicat alteri quẽ pio: vt de c0.. nee
lus lult diceme vas. x· vtitur nobis deus in diſpenſatione ve in coſenſione mali operis ſocium nöha figſanekd. nnd
