nis vel veſꝑtinis officijs teneat᷑ ⁊ nõ xio gquatũ ad
Ddiuerſe ac pꝛiuate neqʒ monaſterioꝝ rẽ nihil ẽ: ſ p⸗
ſuetudines:cuʒ eccliaſtica regul a tũ ad qonimi ?
. ad ſtultã opini
ſint permirte. Di. XIII. ons alicuius p⸗
Teʒ aduerſusa naturale ius plexio glinse
nulla diſpenſatio admitti vñ indci ñ erãt
niſi foꝛte duo mala ita vꝛge⸗ ꝑplexi niſi qtũ
altex eoꝛum neceſſe ſit eligi. ad animũ ⁊ iõ
Ange in ↄci.tol.viij.ſic legiÿ. debuiſſent vſu
Minns in um de duobns malis eli e beron
gendumeſt. 15 Ve.
Uo mala' licet oĩno cautiſſime lacan ahorre⸗
ſint pᷣcauẽda:tñ ſi periculi neceſſitas pll dicaſꝙ ille
vnſ̃ ex his ꝑpetrare cõpulerit:id ᷑ᷣhbe qui interrogat
mus reſolueret: qð minoꝛiꝰ nexu no debʒ tacere: nec
ſcit᷑obligari. Nuid aũt leuius ex his: hoc ei nocet: ſi
qͥdue grauius ſit pure rõnis acumine llicer lacrad
inueſtigemus. Eteni dũ peierare cõ⸗ Weſumat ablit
pellimur: creatoꝛẽ quidẽ offendimus eniʒ ꝙ caq æc.
⁊ nos tm̃modo maculamus.Cum vo vt. xxiiij.q.v.ðᷣ
noxia pꝛomiſſa cõplemus:⁊ dei iuſſa occidẽdis.pꝛo/
ↄtemnimus ⁊ ꝓximis ipia crudelitate ptereꝗ nõ ſemꝑ
nocemus noſipſos crudelioꝛi moꝛtis ſcquir qy dulta
gladio trucidamꝰ. Illinct. n. duplici· xxxp lj. tanta.
Quod aũt obij

cit de vxoꝛe nõ credo ꝙ talis ðᷣlectatio ſit aliquod p

cccatũ:vt.xxxij.

· ij quicꝗd.Si mñ vis tenere ꝙ ſit ibi veniale peccatũ dicas cũ.h.ꝙ;
vir dʒ mulierem petentẽ debitum pꝛudenter eludere ꝓmittendo ſe

Tem aduerſus.Aſſignauit magiſter differentiã iuris natura/
lis ad alia iura in oꝛigine ⁊ dignitate ⁊ amplitudine:nũc aſſi⸗
gnat differẽtiã eiuſdẽ iuris ad alia iura in ſnie rigoꝛe.nã cõtra

s 7 ꝓhibitionibus nunqᷓ; magiſter tñ excipit vnũ caſũ de ꝑplexitate?

male.videamus gd iuris ſit de ꝑplexitate.Dicũt quidã ꝙ aliꝗs põt eẽ ꝑ

plexus inter duo moꝛtalia.vt indei qui crncifixerũt xpᷣm peccaucrũt moꝛ
taliter. de pe.di.i.periculoſe. ⁊ ſi nõ occidiſſent ſimiliter peccaſſent moꝛtali
ter:qꝛ feciſſent ᷣ ↄſcientiam que diccbateis pꝛium:qꝛ dictũ erat eis:qꝗcũ⸗
q; feœerit ſe filiũ dei moꝛte moꝛiat᷑.⁊ omne qð fit ð ↄſcientiã edificat ad ge
hennã.xxviij.q.i.S.i.⁊.S.ex his.extra de pꝛeſcrip.qm. Itẽ vt dicũt põt ali⸗
qꝓuis eſſe perplexus inter moꝛtale ⁊ veniale vt cũ aliquis querit aliquẽ ini
micũ ſuum quem ſcio eſſe in loco aliquo:ſi dico querenti illum eẽ in loco il
lo pecco moꝛtaliter qꝛ ꝓdo cũ.ſi nego eũ eẽ ibi pecco ſaltem venialiter:vel
etiam moꝛtaliter ſi ſum ꝑfectus:vt.xxij.q.ij.ne ꝗs.ſi tacco:ex taciturnitate

mea pꝛeſumit eũ eſſe in loco illo. Iteʒ in alio exẽplo.ſi vxoꝛ petit debituʒ a

glia iura admittit᷑ diſpẽſatio:ſʒ ð ius naturale qd ↄſiſtit in pꝛe

poſtea factuꝝ donec ipſa efferueat.⁊ ſi nec ſic illa deſiſteret tunc vir
det ei copiã coꝛpoꝛis ſui:vt q;cito mulier expleuerit libidinẽ ſuã ſta/
tim vir ſecedat nec ꝓcedat ad actum.
rx Do mala.intellige quantũ ad fatuã illius opinionem:qui ſe
edit perplexũ.⁊ ſic intelligas oĩa verba hic poſita.nõ enim
vtrunq; illoꝝ malum ẽ:lʒ ille opinet᷑ vtrunq; eſſe malũ.
Heceſſitas.i.caſus.vel refertur ad opinionẽ ſtultã.
Reſoluere.i. facere.

„.

MQuod minoꝛi.ſm ꝙ i

ramentũ:vt.xxij.q.iiij.ſi aliquid.
¶Illinc.i.iuramento.

¶ ¶Buplici. non intelligas ꝙ in bomicidio tri⸗ percata eõmitank
Duct P. in ha io tria peccata cõmittant᷑
⁊ in periurio duo.ſed ideo dicit ꝙ in homicidio tres offendũtur:in
periurio duo.⁊ eſt hic ar.ꝙ qui plures offẽdit plus pecat.⁊.xciiij.

di.ſiquis legationẽ.⁊.xj.q.iij pꝛecipue:Itẽẽ hic ar.ꝙ ꝓ illo potius

8
1 .
u hm ꝙ ipſe opinat᷑ cũ altex illoꝝ nõ obligatipſũ.
x Peierare.ſm ꝙ talis opinaf.nõ eniĩ peierat lʒ nõ ſeruet tale iu
3

— — - — —.

—

A
ti
i⸗
l⸗
at
ſec
ſi
fur⸗
bſit
:
v.
10/
t

9.
bij
i⸗

eſt iudicandũ ꝓquo plures rõnes faciũt:vt ex de ꝓba.licet.in fi. q
otioꝛa iura oñderit obtinebit.xxj.di.S.i.⁊.C.de edi.di.hadria.tol.
vlti.ſic ⁊ deterioꝛ ẽ cã illius ð quẽ plura faciũt:vt.xxviij.di.de ſira⸗
cuſane.Itẽ ↄtrariũ bic ſignat.xxij.q.v.ille qui.vbi dieitur ꝙ periu/
rium ſit maius homicidio.ſed ibi ſoluitur.

10

licitis ⁊ iuſtis ⁊ honeſtis.vt.xj.qiij.nõ ſempꝑ.⁊.c.ſi oñs.⁊ ex de iureiurã.ad
noſtrã.⁊.c.veniẽtes.ff.de pigobligatione generali.ſʒ ſi dubitet an ſit ↄtra
deũ:obedire dʒ:vt.xxiij.qii:quid culpat᷑.in fi.vtrũ aũt teneat᷑ recipere oꝛ⸗
dines ab eo quẽ ſcit ſimoniacũ eẽ no.i.q.i.ſiquis a ſimoniacis.
Kkq Suſcepti. iſte ſi vunlt ſaluari dimittat locũ ⁊ ſit in ꝑpetua penitẽtia:vt

a ¶ Hic tripli⸗
cit.ſ.in homici/
õ teQlparũ gladio perimus:hinc tripli⸗
LD ſticuloꝛ. C(ter iugulamur. ρRẽ grego. i mo⸗
ſti ralibus parte.vj.lib.xxxv.c.xiiij.
id eſt ſuggeſtio
nes diaboli ner De eodem
2 . . „ 7 b „ c
noſe.i calide ⁊ il Eruiteſticuloꝝꝰ leuiatan“ ꝑple
laqueates. xiſunt qꝛ ſuggeſtionũ illius argumẽ⸗
b E unla⸗ ta implicatis inuẽtis alligant᷑: vt ple⸗
tunpte! goeltio⸗ roſqʒ ita peccare faciãt qtenus ſi foꝛ⸗

nes eiꝰ qꝛ ſicut
teſticuli ſũt mi⸗

taſſe fugere peccatũ appetãt:hoc ſine
alio peccati laqueo nõ euadãt ⁊ cul⸗

niſtri 2 inſtru⸗ pam etiã faciat:dũ aliqua vitant:atqʒ
mẽta bumane nequaqᷓ ſe ſub vna valeant abſolue⸗
generatiõis:⁊ ĩ re:niſi in alia ideo ſentiãt ſe ligari qð

ſe ↄtinent oẽ i⸗
centiuũ libidis
ita ſuggeſtiões

diaboli gencrãt 1 re N 1 12ͤ
in hoibus vicia ſohern amicitias:cuilibet alteri ſimi⸗
⁊ ad oĩa illicita l&ẽ ſibi ducenti vitam qð ſecreta ſcele⸗
accẽdũt..vj.d. ra illius omni ſilentio ↄtegat:ſe iureiu
ſz penſandũ.

c. Ceuiatan.
diaboli.

ſim opi. eoꝛum
ſtultã ſemꝑ itel
ligas.

b Aotagiõe.

iſte ãmonebit il
lũ:ne faciat:vt

melius oſtẽdimus ſiqua ex ↄuerſatio⸗
ne hominũ alligatiõis huiꝰ exẽpla ppe
feramus.Ecce qͥdam dũ mundi huiꝰ

rando cõſtringit: ſed is cui iuratumẽ
adulteriũ ꝑpetrare cognoſcit᷑:ita vt ẽt
maritũ adulter̃ occidere conet᷑. Is ãt

d er. le i „„ . — „
Merble⸗ ei iuſiurandu pꝛebuit reuertit᷑ admen
2 ſic ola ̈ba i⸗ tẽ a diuerſis hincinde cogitationibus
relligas actiu. impugnat᷑: atqʒ hoc ſilere foꝛmidat:
e Implicat. ne ſilentio adulterij ſimul ⁊ homicidij
iimplicatibus. particepss fiat ꝓdere trepidat ne rea
¶ Innẽtis.in ſe periurij obſtringat: pplexi
enitonibug. tu ſe periurij obſtringat:pꝓplexis ergo
g & Porticeps. teſticuloꝝ neruis ligatus eſt:qui in qli

bet partẽ declinet:metuit ne a tranſ⸗
greſſionis contagioneꝰ liber non ſit.
Alius cuncta que mũdi ſunt defe
rens atqʒ per oia frãgere ꝓpꝛias vo⸗
luntates querẽs alieno ſe ſubdere re
gimini appetit ſʒ eũ qui ſibi ad dehpᷣ⸗

iiheecane eſſe debeat minus cauta inquiſitione
re faciat qð dĩ diſcernit:qꝛ foꝛtaſſe is qui ſine iudicio
xxij.q. v. boc vyr eligit᷑ cũ pꝛeeſſe iã ceperit:agere q̃ dei
⁊ ſic liberabit ſe ſunt ꝓhibet ⁊ que mũdi ſunt iubet:pẽ

2 ſacramẽtũ ñ
nit innentũ vt
eẽt vinculũ ini⸗
quitatiſ.xxij.q.
iiij.inter cetera
vñ ſiquis iura/

ſans itaqʒ ſubditus vel que ſit culpa
inobediẽtie vłqð ↄtagiũ ſecularis vi
te:⁊ obedire trepidat:⁊ non obedire
foꝛmidat᷑:ne aũt obediens deũ in ſuis
pꝛeceptis deſerat:aut rurſus nõ obe⸗

nit aliũ nõ acuu· diens deũ in electo pꝛioꝛe ↄtemnat:⁊
ſare tñ põt de· infra. Alius penſare pondus ecclia⸗
H ſtici honoꝛis negligẽs ad locum regi⸗
rein. qneacino minis pꝛemijs aſcẽdit.ſed quia omne
di. in fi cuz at gð hic eminet plus meroꝛibus afficit᷑
nõ poteſt ꝓba⸗ qᷓ; honoꝛibus gaudet:dũ coꝛ plus tri⸗
re dʒ tacere: vt bulatione pꝛemitur ad memoꝛiaʒ cul
ij. q. vij. pleriqʒ. pe reuocat᷑:doletqʒ ſe ad laboꝛẽ cum
aut bi gware culpa pueniſſe qqᷓᷓ ſit iniquũ qð admi
13 * verane ſerit: ex ipſa fractꝰ difficultate cogno
rit: vloicat alij ſcit. reü ſe igitur cum impẽſis pꝛemijs
ſic: frater ſcias agnoſcẽs vult adepte ſublimitatis lo
ꝙ quidã te vult cũ deſerere ſed timet ne grauius deli
occidere nõ tñ·¶cc ſit ſuſcepti gregis cuſtodiam reli⸗
noiando aliqu qWuiſſe:vult ſuſcepii gregis curã gere⸗
ce Arnro.d re:ſed foꝛmidat ne deterioꝛ culpa ſit:
eỹð fur. qcü ſu Nsimina paſtoꝛalis gregis dimittere
re.ſHnõ eſtzqꝛ ꝙ empta poſſidere.per honoꝛis ergo
fur ñ mainfeſta
uerat furtũ in⸗
dicanti.

i ¶ Foꝛmidat.

gd ſi ſubditus credit p pꝛeceptũ pꝛelati ſitõ deũ ſecure nõ obediat.
qꝛ lʒ generaliter iurauerit ei obedire i oibus nõẽ t ĩtelligẽdũ niſi de

i.q·i.ſigs neqʒ.⁊.q.vij
regritis.⁊ ex de ſimo.
ambitum ligatũ culpa hincinde ſe c.⸗ martheus non tñ di⸗
ſpicit eẽ. Quippe ſine reatu criminis pape. vt vij q.i. muta⸗
neutxꝝ videt:ſi aut ſuſceptꝰſemel grex tiones. ?.c. ſuggeſtuz.
relinquitur: ac rurſus ſacra actio ſe⸗ Gcredo vt Jo.ſa .di⸗
culariter empta teneat᷑ vndiqʒ metuit cit ꝙ bñ põt dimitte⸗

⁊ ſuſpectus latus omne ꝑtimeſcit.ne
aut ſtans in empto regimine nõ digne
lugeat qð nõ etiam deſerens emẽdat.
aut certe regimen deſerens dum ali⸗
ud flere nitit᷑:rurſus aliud de ipſa gre

gis deſtitutione cõmittat.Eſt tñ ꝙ ad ra:vt.ff. de ↄdi.fur.ſi
deſtruẽdas beethimoth verſutiaſ ſub ꝓfure. .. vl. ſ ar. ex
tiliter fiat: vt ens mens inner winozd 7 v̈ni c ni . cc. poſt
maioꝛa pctã ↄſtringitur ſi oino nullus S
ſine peccato aditus pʒ: minoꝛa ſemꝑ . Firercb o . n
eligant᷑:qꝛ ⁊ qͥ muroꝝ vndiqʒ ambitu rit vtx peccet moꝛta/
ne fugiat claudit᷑ ibi ſe in fugã pꝛecipi liter. qrit:⁊ diſtiuguẽ
tat vbi bꝛeuioꝛ murus ingerit᷑. Hinc dũ ẽ ꝙ ſi nõ ita eẽt al⸗
etiã paulus cũ quoſdã in eccłia incoõti ms murus ꝙ bñ pᷣſu/
nẽtes aſpiceret ↄceſſit minimaꝰvt ma mebat ſe euadere s
ioꝛa declinarent dicẽs: Mꝛopter fſoꝛ heccat moꝛtaliter alt
nicationẽ vnuſquiſqʒ ſu hẽat vxoꝛẽe: qevee oexidedio pao
⁊ qꝛ? tunc ſolum ↄiuges ſine culpa in ſcðo ar. xxiij. q. v.ſinõ
admixtiõe ſunt:cũ nõ ꝓ explẽda libidi licet.⁊.c.nõẽ noſtrũ.⁊
ne ſʒ ꝓ ſuſcipienda pꝛole miſcent᷑: vt ex de ſepul. ex pte.

hoc etiã qð ↄceſſerat ſine culpa q;uis
minima nõ eſſe mõſtraret.illico adiũ⸗
xithoc autem dico ſᷣm indulgentiam:
nõſm imperium:nõ.n.ſine vitio ẽ qð
ignoſcit᷑:⁊ non pꝛecipit. peccatum ꝓ⸗

re ſine licentia pape:
qꝛ rẽ habet furtiuaʒ.
vñ ipſã tenet ſtatiʒ re
ſtituere:alr ñ penitet.
xiiij.q.vj.ſi res alie/
na.⁊ fur ſemꝑẽ imo⸗

m ¶ ¶ Coõceſſit.i.ↄceſ⸗

ſũ oñdit.ſicut alibi ex
ponit᷑ da.i.datũ ꝓnũ
notandũ.

re cc n U Minima. i. ma-
fecto vidit.ſed quod poſſit indulgeri trimonia.
pꝛeuidit.ſed cũ in dubijs ↄſtringimur o ¶ MQaioꝛa ·i. ſoꝛni
vrlliccr minimis ſubdimur ne in ma⸗ aſiont vel nnnaen⸗
is ſine venias pe 8. pellat unmoderata
Rn ne venig p n na; exac.ðbiti piugalis.⁊
plerunqʒ neruoꝝ beethimoth:iſtius illud poti pmifit apis
pplexitas ſoluitur: dũ ad virtutes ma ᷓ foenicationẽ: vt x⸗
ximas per cõmiſſa minoꝛa tranſitur. ij. q. ij. cqd. bʒ hꝰ
. IN xxij.q.ij. qcad. ? Hʒ
BDi. XIIII. Ppꝛie põit᷑ ceſſit hm
Erumt hoc ita in vna eadẽqʒ pꝛioꝛẽ itellectũ ponit
v Aperſona itelligit. cetex an in ꝛeelſit iceſſũ oñdit
iuerſis eadẽ diſpẽſatio locũ P Erqe. r i⸗b adi
eat: videlicet vt cõmitamus mi«⸗ ſerfl proꝛeſine pets.
noꝛa ne alij grauioꝛibus ĩplicent᷑: me⸗ jij. . iitz. vi
2 . en⸗ yvt no.xxxiij.q.iiil.vix
rito querit. ¶ De hiſ ita ſcribit aug. cũ ppꝛia.
in li.v.qõnũ ſuꝑ geneſili.i. Nõ ſũt a q ¶ ¶ Sʒ ꝓſuſcipiẽda.
nobis aliqua cõmittenda delicta: ne æcã reddẽdi debituʒ:

alij grauioꝛa cõmittant.
Uog aiti ſodomitis loth:ſunt
mihi due filie que nondum nouerunt

vt no.xxxij.q.ij.ꝗcꝗd

rCMinimis. qtiẽs

eni ſine ca tiõe nihil
fieri põt:id faciendũ ẽ

viros:perducã illas ad vos ⁊ vtimini gqð minus captioſũ ẽ:
illis ſicut vobis placuerit:tm̃ in viros yt. ff. de re. iu. quotiẽs
iſtos ne faciatis iniquum:quoniaʒ vo 2.l.ſemꝑ.
lebat pꝛoſtituere filias ſuas hac cõ⸗ B¶Sine venia. ſile

pẽſatione:vt viri hoſpites eius nihi
a ſodomitis tale paterentur. Atrum

admittenda ſit compenſatio flagitio⸗
rum vel quoꝛuncunqʒ peccatoꝛũ:vt⸗

nos faciamus mali aliquid ne alius
grauius malum faciat:an potius per
turbationi loth non conſilio tribuen⸗
dum ſit quod hic dixerit merito queri
tur:⁊ nimirum periculoſiſſime admit

la nobis iſtãt minus c̃eligẽdũ.ſʒ hoc nõẽ veꝝ circa
Dod ait.qm̃ verba ſunt aug.⁊ incipit ibi m

dr alibi qð ꝑmittimꝰ

nolentes pᷣcipimꝰ: vt

xxxj.q.i.hac rõne.

Ex. In hac
di · xiiij. qrit
an aligs de⸗
beat minus
alũ cõmittere: vt alt

euitet grauius malũ.

Et dicẽdũ ẽ ꝙ ñ: vt. ..

ↄtinuat iſte..
4

id qð dixerat in ſu

ꝑioꝛi di.q cũ duo ma
diuerſas perſonas.
erito queritur.

x ¶Periculoſiſſime. hic dicit aug. ꝙ nemo dʒ minꝰ malũ commit⸗

b 2

Di.

tere:vt alter enitet maius malũ.Et intelligunt hoc quidã ꝙ nemo dʒ mi⸗
nus moꝛtale cõmittere vt alius euitet maius moꝛtale.ſʒ veniale dʒ comit/
tere vt alter euitet moꝛtale.nã etiã animam quis dʒ ponere ꝓ ꝓximo.⁊ ſic
moꝛtẽ tẽpoꝛalẽ põt aliquis ſubire ne alter incurrat penã eterna. de pe.diſ.
ij. charitas. S. ꝓxi.ſed ꝓ veniali debet᷑ tm pena tẽpoꝛalis: ꝓ moꝛtali eter-

na.xj.q.iij.nemo.er⸗
go aliquis põt pecca/
re venialiter ne alter
peccet moꝛtaliter. Itẽ

qꝛ apls dicit:oꝛabam

eſſe anathema ꝓ fra/
tribus meis:ſʒ nemo
anathematiʒat᷑ niſi p
moꝛtali:vt.xj.q.iij.ne
mo. Itẽ cũ virtus ⁊ vi
tiũ ſint Sꝛia nec ſe cõ/⸗
patiant᷑:vc.xxxijq.i.
cũ renunciat᷑:ſʒ venia
lia ſimul cũ virtutibuſ
inſunt homini:nõ er/
go ꝓpꝛie dicunt vitia
vt de pe. di. iij. ſepties
alij dicũt ꝙ nullũ pec

catũ dʒ ho facere vel
ꝓ ſuo bono vel alteri

us:vt.xxiij.q.v.cũ hõ
ver.quid ſi alius.non
eni deus vult tale da⸗
nũ cum tali lucro cõ
penfſari: vt.xxiij.q. v.
ſi dicat.nõ.n.dʒ quis
crimen ſuũ alienis cõ
modis impenderc: vt
xlvj.di.ſicut non ſuo.
Pꝛeterea neq; ꝓ ſalu
te alteriꝰ tẽpoꝛali vel
eternali dʒ quis pec/
care venialiter:qꝛ nul
lus pducendus ẽ ad
ſalutẽ opitulãte mẽda
cio:vt.xxij.q.ij.c.faci
at. ⁊.c.pꝛimũ.Jo.Sʒ
quare redarguit hic
loth ab auguſtino cũ
alibi cõmẽdet᷑ ab am
bꝛoſio:vt xxxij.q.vij.
offerebat. ſy ambꝛoſi
us ↄſiderauit pietatẽ
quã habuit ad hoſpi⸗/
tes.aug. vo delictů fi⸗
liarũ.xxvj. di.c.i.⁊.ij.
a Hec cõpenſatio.
ar.ꝙ nõ ẽ admittẽda
cõpenſatio in malis:
vt. xiiij.q.v.foꝛte.⁊·x/
xij.q.ij.c.i.⁊ .xxxij.q.
vij.nõ ſolũ.⁊.i.q/i.nõ
eſt putãda. admittit᷑
tñ cõpenſatio in cri/
minibus: vel excipi/
endo vel replicando:
vt.xxxij.q.vj.nihil.⁊
ff. ſo.ma.viro.veꝝ eſt
in iudicijs admittit:
nõ in ſoꝛo penitẽtiali
cõpen ſatio.
b Icut quedã ſũt.
vt pᷣcepta deca logi ⁊
foꝛma baptiſmi ⁊ foꝛ
ma ↄficiẽdi coꝛpꝰxpᷣi
de ↄſe.diſ.iiij. ꝓpꝛie.
vbi actio.⁊ di.ij.acci/
pite.
¶ Tẽpox. vt.i. q. vij
ꝙ remedio.⁊.lxxxj.
dil.pᷣſbyter.⁊ .xxxiiij.
di. fraternitatis.
d Etatũ.vt. ſ. xxx/
iij.q.ij.in adoleſcẽtia.
⁊2.lxxxvj.di.tanta.

e ¶ Cõñderatiõe.j·xxix.di.ſciẽdũ.
NVoniã de naturali iure.Hactenus tractauit magiſter de nali
furc.hic incipit tractare de iure canonico.aſſignat itaq; rõneʒ

titur hec cõpenſatioꝰ:ſi aũt ꝑturbatiõi
humane tribuit᷑ ⁊ mẽti tanto malo ꝑ⸗
mote:nullo modo imitãda ẽ. ¶ Eo⸗
ſuetudinis autẽ vel ↄſtitutionis rigoꝛ
nonnunꝙᷓ relaxat᷑. ¶ Inde leo papa
git. Que conſtlitutiones valeant tẽ⸗
erari: vel que non. .
Icut quedã ſũtꝰ que nulla poſſũt
rõne ↄuelli:ita multa ſũt que aut ꝓ ne
ceſſitate tꝑoꝝ?᷑ aut ꝓ ↄſideratione eta
tũ opoꝛteat tẽperari illa ↄſideratiõe-
ſemꝑ ſeruata vt in his que vel dubia
fuerint aut obſcura:id nouerimus ſe⸗
quendũ:qð nec pᷣceptis eugelicis cõ
trariũ:nec decretis ſcõꝝ patrũ inueni
atur aduerſum. Dii. XV.
Moniã de iures nãli ⁊ ↄſtitu
tione vel ↄſuetudine hacte⸗

lum vertamꝰ earũqʒ oꝛiginẽ ⁊ aucto⸗
ritatẽ ꝓut ex libꝛis ſcõꝝ patꝝ collige⸗
re poſſumus:bꝛeuiter aſſignantes.
Quo tempoꝛe ceperunt canones ge⸗

neralium concilioꝛum.
nones gnãlium ↄci ioꝝ:vt Iſi

oꝛus ait in li.vj.ety.c.xviij.a tꝑibus

oſtantiniꝰ ceperũt. In pᷣcedẽtibus nã⸗

qʒ ãnis ꝑſecutione feruẽte docendaꝝ
plebiüaninime dabat᷑ facultas.Inde
xpᷣianitas in diuerſas hereſes ſciſſaẽ:
qꝛ nõ erat epᷣis licẽtia ↄueniẽdi in vnũ
niſi tpe ſupꝛadicti iperatoꝛis. Ipſe.n.
dedit facultatẽ xpᷣianis libere ↄgrega
ri. Sub hoc etiã ſci patres in ↄcilio ni
ceno de omni oꝛbe terraꝝ ↄueniẽtes
iuxta fidẽ euangelicã ⁊ aplicam:ſcõm

poſt aplos ſymbolũ tradiderũt. In⸗

ter cetera aũt ↄcilia quattuoꝛ ſunt ve⸗
nerabiles ſynodi qͥ toram pᷣncipaliter
fidẽ cõplectunt᷑ q̃ſi quattuoꝛ euãgelia
vel totidem paradiſi flumina. & Ha
rum pꝛioꝛ nicena ſynodus.ccc.xviij.
epᷣoꝝ ſub cõſtantino auguſto ĩperato
re peracta eſt:in qua arriane perfidie
ↄdẽnata eſt blaſſemia:quã de inequa
litate ſcẽ trinitat idem arrius aſſere⸗
bat. ↄſubſtãtialẽ eni deo patri dei filiũ
eadẽ ſancta ſynodus ꝑ ſymbolũ diffi
niuit. Scða ſynodus nũero.c.l.pa
trũ ſub theodoſio ſenioꝛe ↄſtantiopo
li ↄgregata ẽ que macedoniũꝰ ſpiritũ
ſcũm eſſe deũ negamẽ ↄdemnãs:cõ⸗
ſuſtantialẽ patri ⁊ filio ſpũm ſcũm de⸗
mõſtrauit dans ſy mboli foꝛmã quam
totaꝰgrecoꝝ ⁊ latinoꝝ ↄfeſſio in eccle
ſijs pᷣdicat. Tertia ſynodus ephe
ſina pᷣma·.cc.epᷣoꝝ ſub iunioꝛe theo⸗
doſio auguſto edita eſt que neſtoꝛium
duas perſonasaaſſerentẽ in xpᷣo iuſto
anathemate ↄdẽnauit:oñdens mane

¶VAel dubia.ex ð ſpõ.inuenis.

1 oꝛiginẽ ipſius:⁊ oñdit que opuſcula recipiãt᷑ ab ccclia ⁊ q̃ nõ.

i ¶Apo

ſtri ieſu xp̃ᷣi ꝑſona.

Nnus diſſeruimus dꝛiam qua
ab inicẽ diſcernunt᷑ deſignaã
tes.nuũc ad ecckiaſticas ↄſtitutiones ſti

x
S cut.ibi drĩ ab inuentoꝛe.
⁊ ¶ Subſtãtijs.i.perſonis.

XV.

fuerũt celebꝛata cõcilia. . ꝙ añ fuerunt celebꝛata ſz ñ ita ge

eael erinikr ibi dr ꝙ a tꝑe clemẽtis

neraliter. ita hoc verbũ gnãliter ſoluit cõtrarinm.

ſtolos.apoſtoli:n.fecerũt pꝛimũ ſymbolũ.ſ.credo in deuʒ

patrẽ. Sed nicena ſynodus fecit:credo in vnũ deũ. ⁊ dicit᷑ a ſyn qð

re in xpᷣo duas naturas i vnaj dñi no
MNuarta ſyno⸗
dus calcedonẽſis que ſexcentoꝝ.xxx.

ſacerdotũ ſub martiano pꝛincipe ha

bita eſt:in qua euticemꝰ conſtantino⸗
politanum abbatem verbi dei: ⁊ car
nis vnã nãm ꝓnunciantẽ ⁊ eiuſdẽ dio
ſcoꝛũ defenſoꝛẽt quondã alexãdrinuʒ
epᷣm ⁊ ipſũ rurſus neſtoꝛiũ epᷣm cũre
liquis hereticis vna patꝝ ſentẽtia pᷣ⸗
daãnauit pꝛedicaus eadẽ ſcã ſynodus
xpᷣm deũ ſic natuʒ de virgine vt in eo
ſubſtantiã ⁊ diuine ⁊ humane ↄfuea⸗
mur nature. He ſunt quattuoꝛ ſy

nodi pᷣncipales fidei nãm pleniſſime

pᷣdicantes. Sed ⁊ ſiqua ſũt alia ↄcilia
q ſci patres ſpu dei pleni ſanxerũt:pꝰ
iſtoꝝ qnattuoꝛ auẽtes oĩ maneant ſta
bilita vigoꝛe:quoꝝ geſta ĩ hoc opere
odita ↄtinent᷑. Synodus aũt ex greco
interpꝛetat᷑ comitatus vel cetus:Con
cilij vo nomen tractũ ẽ ex moꝛe roma⸗
no:tꝑe eni qͥ agebant᷑ cauſe ↄueniebãat
oẽs in vnũ ⁊ cõi intentione tractabut.
vnde ⁊ ↄciliũ a cõi intentione dictũ eſt
quaſi ↄciliũ:a ↄſilium quaſi ↄſidiũ.d.
in.l.lr̃am trãſeunte: vel ↄciliũ dictũ ẽ
a cõi inttẽione eo ꝙ in vnũ dirigãt oẽʒ
mentis obtuitũ.Suꝑcilia eteniʒ ocu⸗
ox ſunt.vñ qͥ ſibimet diſſentiunt non
agunt ↄciliũ:qꝛ nõ ↄſentiunt in vnuʒ.
Eetus vo ↄuentus eſt vel ↄgregatio:
a coeundo.i.a ↄueniẽdo invnum:hic
ↄuentns eſt nuùcupatus ꝙ ibi oẽs con
ueniũt in vnũ:qꝛ ſicut ↄuentus vel ce
tus dicit᷑:ſic ⁊ ↄciliũ a ſocietate multo
ru in vnũ appellat. ¶ De quattuoꝛ
quoqð ↄcilijs ſcribit.b.gre.ita dicẽs.
De auctoꝛitate quattuoꝛ ↄcilioꝝ.

B Icut ſancti euangelij.iiij.libꝛos

ſic.üij.ↄcilia ſuſcipere ⁊ venera⸗
ri me fateoꝛ. Nicenũ.ſ.in quo ꝑuerſũ
arrij dogma deſtruit. Cõſtatinopolita
nũ quoqʒ in quo eunomij ⁊ macedo⸗
nij erroꝛ ↄuincit᷑. Epheſinũ etiã pᷣmuʒ

in quo neſtoꝛij ipietas iudicat᷑.Calce⸗

donenſe vo in quo euticetis ⁊ dioſco⸗

ri pꝛauitas eſt repꝛobata.hec tota de⸗

uotione amplectoꝛ:itegerrima appꝛo
batione cuſtodio:qꝛ in his velut in q⸗
drato lapide:ſcẽ fidei ſtructura cõſur
git:⁊ cuiuſlibet vite cõis atqʒ actiõis

eſt con.⁊ bolos

gqðẽ moꝛſellus.

qꝛ quilibet apo
ſtoloꝛuʒ de ſuo
moꝛſello aliꝗd
appoſuit.
kãqHa ⁊ pꝛioꝛ.
ccc.xviij.alibi
dĩ ð. ccc. epiſ: vt
x.q.i.hãc.ſʒ dic
ꝙ minoꝛ nume
rus nõ excludit
maioꝛẽc.ff.de in
lit.iur.cũ furti.
1CAQuã dei⸗
equalitate.dice
bat. n. patrẽma
ioꝛẽ filio ⁊ filiũ
maioꝛẽ ſpũi ſcõ
xxiiij.q.iij.qui/
dã.p.arriani.
m Synodus.
in ↄſtatinopoli
ſ. c. ſicut.
n ¶Macedo-
niũ. ꝗ dix ſpüʒ
ſactũ buũ pris
⁊ filij: vt.i.q·i.
eos gꝗ· xxiiij.q.

vlti.quidam.v.

macedoniani.
o CQuãtota.
hoc ñ hẽmꝰ:qꝛ
ñ habemns ni/
ſi apoſtoloꝛum

⁊Z nicenũ ⁊ atha

naſij gcũq; vult
p ¶ Tertia.pꝛi
ma.hoc dicẽ ad
dꝛĩam ſcðe que
fuit repꝛobata
ſancte.
q ¶.Perſonas.
v̈bi ? hoĩs.
r In vna.
vna ẽ perſona:
ſz bʒ duas nas.
ſ. c. ſic. ᷣ. qntuʒ.
LIn qua en⸗
ticẽ.q pꝰ reſur/
rectionẽ xpᷣʒʒ ha
bere vnã naʒ di
xit.ſ.diuina.xvj
di. vj. . quarta.
t C Befẽſoꝛeʒ.
peccabat Si fi-
de exqͥ erat ðᷣfẽ
ſoꝛ hẽticoꝝ: vt
xxiiij.q·i.c.i.⁊.ij
⁊.q.iij ·ꝗ alioꝝ.
⁊ ex de her. ver

noꝛma ↄſiſtit. Quintu vo ↄciliũ vene gẽtj. ſic dicit lex
roꝛ in quo epiſtola que ibi dici᷑ erro⸗ de latrõe. C. de
ris plena repꝛobatur:in qͥtheodoꝛus big · ꝗ la.oc.l. i.
ꝑſonaã mediatoꝛis' dei ⁊ hoium ĩ dua ſʒ. xxj.d. intm
bus ſubſtatijs ſeparãs ad impietatts U ane
perfidiã cecidiſſe ↄuincit:⁊ i quo ſcri⸗ &dioſcoꝛꝛñ pec
pta Theodoꝛi per que bi Cyrilli fi⸗ Larutin fide ſz
des repꝛehendit᷑ auſu dementie pꝛo⸗ expõe ñ pecca⸗
lata reſutant.Cunctas vo quas pᷣfata uiti fide.i.ñ pec
venerãda ↄcilia ꝑſonas reſpuunt re⸗ cauit in fide tm̃
qꝛ in hoc pecca
„ —G - nit ꝙ auſus fu⸗
it papã leonem excõicare.xxj.di.intm. n Sidei. articulos.

In hoc.iſidoꝛi.ne ſit õ.xix.d.ſi romanoꝝ.v.pꝛeſertim.

— —

i

ſe

1

.
1
.
8/
1

¶ Peeſumit.

videtur ergo ꝙ
papa non poſ⸗
ſit ðſtruere ſta/
tuta concilij:qꝛ
oꝛbis maioꝛ ẽ

gimꝰ. circa me⸗
dium. vnde re⸗
grit papa ↄſen/
ſum cõcilij.xix.
di. anaſtaſiꝰ.arxr
gu.contra.xvij.

di. S. hinc etiam

T extra de elec.
ſignificaſti. vbi
dicitur ꝙ cõcili

um ñ poteſt pa

pe legem impo/

ix.veniam.ſʒ in
tellige quod hic
dicit circa arti

culos fidei xx/

v.q.i.ſunt qui/
dam.

Bie
ſpuo:que venerant᷑ amplectoꝛ:qꝛ dũ
vniuer ſali ſunt ↄſtituta ↄſenſu: ſe ⁊ñ
illa deſtrui quiſqͥs pꝛeſumitꝰ abſolne⸗
re quos ligãt:aut religare quos abſol
uunt. C De eiſdem etiã ſcribit gela
ſius papa dicens. Que concilia ſan
cta romana eccleſia ſuſcipiat.
Ancta romana ecclia pꝰ illas ve
teris teſtamẽti ⁊ noui ſcripturas
quas reglr ſuſcipimus etiã has ſuſci⸗
pi ñ ꝓhibet ſãcta ſynodũ nicenã.ccc.
xviij.patrũ mediãte ↄſtãtio maxio au
guſto:in qua arrius hereticus ↄdẽna
tus eſt:ſcam ſynodũ ↄſtãtinopoli:me
diãte theodoſio ſenioꝛe auguſto:in qᷓ
macedonius hereticus debitã dãna⸗
tionẽ excepit:ſcãm ſynodũ epheſinã
pꝛimãa:in qua neſtoꝛius dãnatus ẽ cõ
ſenſu bti pape celeſtini mediante Cy
rillo alexandrine ſedis antiſtite ⁊ ar⸗
chadio epᷣo ab italia deſtinato:ſcãʒ ſy
nodũ calcidonẽſem mediãte marcia⸗
no auguſto ⁊ anatholio ↄſtãtinopoli⸗
tano epᷣo in qua neſtoꝛiana ⁊ euticia⸗
na hereſis ſimul cuʒ dioſcoꝛo eiuſqʒ
cõplicibus dãnate ſunt:ſʒ ⁊ ſiqua ſut
cõcilia a ſcis patribus hactenus inſti
tuta poſt iſtoꝝ quattuoꝛ auctem etias
cuſtodienda ⁊ recipiẽda mãdamus ⁊
decernimus. Jam nüc ſubijcien⸗

dũ eſt de opuſculis ſcõꝝ patrũ que in

ecclia catholica recipiunt. Opuſcula
beati cypꝛiani martyris ⁊ carthagi⸗
neñ.epᷣi.It᷑ opuſcula beati athanaſij
alexãdrini epᷣi. Is opuſcula beatigre
goꝛij naʒaneñ.epᷣi. It opuſcula beati
baſilij cappadoceñ. epᷣi. Iiᷣ opuſcula
beati ioãnis cõſtantino.epᷣi. It opu⸗
ſcula beati hilarij pictauieñ.epᷣiꝰ tem
opuſcula beati auguſtini hypponeñ.
epᷣi. Item opuſcula beati ambꝛoſij
mediolaneñ.epᷣi.It opuſcula bti hie⸗
rony mi pꝛeſbyteri. It opuſcula bea⸗
ti ꝓſperi viri religioſiſſimi.Ip epiſto⸗
lã beati leonis pape ad flauianũ ępᷣm
ↄſtantinopo.deſtinatã: cuius textum
aut vnũ iota ſi quiſq; ideota diſputa⸗

uerit:⁊ nõ eã in oibus venerabilr ac⸗

ceꝑit:anathema ſit.It opuſcula atqʒ
tractatus oĩuʒ patꝝ oꝛthodoxoꝝ qui
in nullo a ſcẽ romane eccłie conſoꝛtio
deuiauerũt:nec ab eius fideli pꝛedica

gtione ſeiuncti ſunt: ſy cõionis ipſiꝰ gra
tia dei vſqʒ ad vltimũ diẽ vite ſue par

ticipes fuerunt legenda decernimus.
Iß ðᷣcretales epiſtole quaſ btiſſimi pa
pe diuerſis tpibus ab vꝛbe romana/p
diuerſoꝝ patꝝ ↄſultatione dederunt
venerabilłr ſuſcipiende ſunt. It geſta
ſcõꝝ martyrũ qui multiplicibꝰtoꝛmẽ
toꝝ cruciatibuſ ⁊ mirabilibus ↄfeſſio
nũ triũphis irradiãt. Quis ita eſſe ca
tholicoꝝ dubitet ⁊ maioꝛa eos ĩ ago⸗
nibus fuiſſe ꝑpeſſos:nec ſuis viribus
ſed dei gratia ⁊ adiutoꝛio vniuerſa to
leraſſe.Sʒ ideo ſᷣm auctoꝛitatem anti
quã vel ↄſuetudinẽ ſingulari cautela
in ſcã ro.ec.nõ legunt᷑:qꝛ eoꝝ qui ſcri
pſere noĩa penitus ignoꝛant᷑:⁊ ab infi
delibus aut dictis ſuꝑflua aut minus
apta qᷓ rei oꝛdo fuerit ſcripta eẽ putãt
ſicut cuiuſdã qͥrici ⁊ iulite matris eius
ſicut gregoꝛij alioꝝqʒ paſſões hmõiqᷓ

XV. 11

abhereticis ꝓhibent᷑ ↄſcripte.ppter qð vt dictũ eſt ne vel le⸗
uius ſubſanandi oꝛiret᷑ occaſio in ſcã ro.ec.non legunt᷑.nos tñ
cũ pꝛedicta ecclia oẽs martyres ⁊ eoꝝ gloꝛioſos agones qui
deo magis q; hominibꝰ noti ſunt oĩ deuotiõe veneremur. It
vitas patꝝ antonij pauli hilarionis ⁊ oium heremitaꝝ:quas
m vir beatiſſimus ſcripſit hiero.cũ oĩ honoꝛe ſuſcipimus. It
actus bti ſilueſtri apłice ſedis pꝛeſulis:lʒ eius qͥ ſcripſit nomen
ignoꝛemus:a multis tñ in vꝛbe romana catholicis D cogno
uimus:⁊ ꝓ antiquo vſu multe hocimitãtur eccłie. Nẽ ſcripta
de inuentione ſcẽ crucis dñice:⁊ alia ſcripta de inuentione ca⸗
pitis bti ioannis baptiſte:nouelle quidẽ reuelatões ſunt ⁊ nõ⸗
nulli eas catholici legũt:ſʒ cũ hec ad catholicoꝝ manuſ ꝑuene
rint:bti pauli apli ſentẽtia pꝛecedat:oĩa ꝓbate:qð bonũ eſt te⸗
nete.It rufinus vir religioſus plurimos eccliaſtici operis edi
dit libꝛos:nõnullaſ aũt ſcripturas interpꝛetatus ẽ. Sʒ qm̃ bea
tus hiero.in aliqbus eũ de arbitrij libertate notauit:illa ſenti⸗
mus que btm̃ hiero.pꝛedictũ ſentire cognoſcimus:⁊ ñ ſolũ de
rufino ſ etiã de vniuerſis quos vir ſepius memoꝛatꝰ ʒzelo dei
⁊ fidei religione repꝛehendit.It oꝛigenis nõnulla opuſcula q̃ᷓ
vir btũs hiero.nõ repudiat legẽda ſuſcipimus.reliqua auteʒ
oĩa cũ auctoꝛe ſuo dicimus eẽ rennuẽda.I᷑ cronicã euſebij ce
Pien ata⸗ eiuſdẽ hiſtoꝛie eccłiaſtice libꝛos:q;uis i pᷣmo narra
tionis ſue libꝛo tẽperauerit ⁊ in laudibus atqʒ excuſatione oꝛi
genis ſciſmatici vnũ ↄſcripſitlibꝝ ꝑꝑ reꝝ tñ ſingularẽ noticiã
que ad inſtructionẽ pertinet:vſquequaqʒ nõ dicimuſ rennuẽ⸗
dos.It oꝛoſium virũ eruditiſſimũ collaudamus:qꝛ valde ne
ceſſaria aduerſus paganoꝝ calũnias oꝛdinauit:miraqʒ bꝛeui
tate ↄtexuit: Itẽ venerabilis viri ſedulie paſchale opus quod
hereticis deſcripſit verſibus inſigni laude ꝓferimus. Itẽ vin
centij nihilominus laboꝛioſũ opus nõ ſpernimus ſʒ imitamur
Ceterũ que ab hereticis ↄſcripta vel pꝛedicta ſunt:nullatenꝰ
recipit catholica ⁊ aplica ecccia romana. ¶ Nuibusa pau⸗
ca que ad memoꝛiã venerũt ⁊ catholicis vitanda ſunt decreui
mus eſſe ſubdenda:quidã qð in ſeptuageſima ponũt pẽtateu⸗
cũ vſq; in.xj.diẽ añ paſcha.a.xv.die ante paſcha ponũt hie⸗
remiã vſqʒ in cenã dñi.in cena dñi legũt tres lectiones de lamẽ
tationibus hieremie.Quõ ſedet ſola cinita Plem populo c.
⁊ tres lectiones de tractatu auguſtini in pſal.liiij. Exaudi dñe
depꝛecationẽ meã:⁊ ne deſpexeris.⁊ tres de aplo:vbi ait ĩ epi
ſtola ad coꝛinthi.cõneniẽtibus vobis in vnũ: Scva lectio ſic
incipit.Siliter poſtq; cenauit.Zertia de ſpũalibꝰ: Nolo vos
ignoꝛare fratres. In paraſceue tres lectiones de lamẽtationi
bus hieremie:tres de tractatu ſci auguſtini ĩ pſal.Exaudi dñe
depꝛecationẽ meã.⁊ tres de aplo vbi ait in epla ad hebꝛeos.
Feſtinemus ingredi ⁊c.Scða lectio:is nanqʒ põtifex.ZLer
tia de quo nobis ẽ grãdis ſermo. In ſabbato ſcõtres lectiões
de lamẽtatiõibus hieremie ꝓphete:a tres de tractatu ſci aug.
lxiij.pſal.Exaudi deus oꝛationẽ cũ tribuloꝛ.⁊ tres de aplo:vt
ait in epla ad hebꝛeos vbi ait: Xp̃s aſſiſtens pontifex futuroꝝ
bonoꝝ:Scða lectio vbi.n.teſtamentũ.Tertia.vmbrã.n. ha⸗u
bet lex fururoꝝ bonoꝝ. In paſcha dñi:homelia ad ipſũ diẽ ꝑ
tinentẽ. Infra hebdomadã homelias. In octauis paſce:po⸗
nunt apocalypſim ⁊ actus aploꝛũ:⁊ eplłas canonicas vſq; in
viij. penthecoſtes. In viij.pẽthecoſtes ponũt li.regũ ⁊ parali
pomenon vſqʒ in kalendis auguſti. In dñica pᷣma mẽſis au⸗
guſti ponũt ſalomonẽ vſq; in kalendis ſeptẽbꝛis. In dnica p⸗
ma mẽſis ſeptẽbꝛis ponũt Job Thobiã Heſter Heſdrã:vſqʒ
in kalendis octobꝛis. In dñica pᷣma mẽſis octobꝛis ponũt li⸗
brü machabeoꝝ vſqʒ in kalendis nouẽbꝛis. In dñica pꝛima
menſis nouẽbꝛis ponũt eʒechielez ⁊ danielẽ ⁊ minoꝛes ꝓphe
tas vſqʒ in kalendis decẽbꝛis. In pᷣma dñica mẽſis decẽbꝛis
onũt Iaiã ꝓphetã vſqʒ in natiuitatẽ domini. In natale dñi
egunt pmuʒ de AIſaia.iij.lectiones. ꝛima lectio: Dꝛimo tẽ
poꝛe alleuiata ẽ terra ʒabulõ ⁊c.Scða:cCõſolamini ↄſolami⸗
ni.Tertia:Cõſurge hieruſalem. DHeinde legunt᷑ ſermones vel
homelie ad ipſũ diẽ ꝑtinẽtes. In natale ſci ſtephani homelia
de ipſa die. In natale ſci ioannis ſiłr. In natale innocentũ ſi⸗
militer. In natale ſci ſilueſtri ſilr. In octaua nataliſ dñi home
liã de ipſa die. In dñica pᷣma poſt natiuitatẽ dũi ponũt eplłas
pauli vſq; in ſeptuageſimam. In epiphania lectiones tres de
iſaia. Dꝛima lectio ĩcipit:Oẽs ſitiẽtes.Scðᷣa:Sur ge illumi⸗
nare hieruſalẽ.Tertia:Gaudẽs in domino gaudebo.Heide
legunt ur ſermones vel homelie ad ipſum diem pertinentes.

hic intitu⸗
lat᷑.xvj.diſ.
in qua pꝛo/
at ꝙ canones apo/
nolo ſunt recipiẽdi
poſtea oñdit quo tꝑe
⁊Z quo reſidẽte in pa/
patu vel imperio qᷣͥdli
bet ↄciliũ celebꝛatuʒ
Er.no·. ꝙ gratianus

ponit quandã ↄtrarie

tatẽ de canonibꝰ apo
ſtoloꝝ ⁊ eam non ſol
uit.ꝓbat euĩ auctoꝛi/
tate iſidoꝛi ꝙ canões

aploꝝ nõ ſunt recipi

endi:qꝛ ſunt apocry/
phi.poſtea ꝓbat au/
ctoꝛitate ʒepherini ⁊
leonis ꝙ ſunt recipiẽ
di ⁊ nõ ſunt apochꝛy

phi. Solu. bꝛeuis eſt

qꝛ nii⸗ canones uu re-
cipiẽdi qui a ver apo
ſtolis ſunt editi.ſed il
li nõ ga pſeudo apo⸗
ſtolis ſunt editi.S.ꝓx.
di.p. itẽ geſta.

b¶Anones. ſic co⸗
8 ſtrue. ꝙuis ĩ cis

canonibus ꝗ canões
dicunt᷑ apoſtoloꝝ.

¶ UVNtilia.ar. ꝙ vtile

yvitiatr̃ ꝑ inutile:vt no.
5. diſt. ix. ſi ad ſcriptu/
ras.

d C Atq;ʒ. inter apo/

crypha.i.ſine certo/
auctoꝛe:vt ſapiẽtia ſa
lomonis:liber ieſu fi⸗
lij ſirach qui dicit ec/
cleſiaſticus:⁊ liber iu
dicũ ⁊ thobie:⁊ liber

machabeoꝝ: hi apo⸗

cryphi dicunt᷑:⁊ tñ le-
gunt᷑:ſʒ foꝛte nõ gene
raliter.

eE 0 Lemẽtis .i.qui
ſub noie clemẽ/
tis cõpoſitus ẽ ab he

rcticis.

¶Itinerarium. qui

actus petri continet
quos per oꝛbẽ itinerã
do peregit.

g C Exceptis. Im/

pꝛopꝛia videt᷑ hec ex/

ceptio.qꝛ aut excipit

a veris canonibꝰ aut

9 falſis.non de falſis

qꝛ nullus ex illis ob⸗
ſeruat᷑.itẽ nõ de veris
qꝛ nullus illoꝝ ẽ apo

chꝛyphus.vel dic ꝓ

boc nomen canones

ſumitur large tã ꝓ ve

ris q; pꝛo falſis cano
nibus:yt ponit᷑.j.xxij
di. S. vcrum.
Lacnuit. ex his

tribus.c. ſurgit
ꝛletas quã gratianꝰ
nõ ſoluit nec põit.ſe/
xta ſynodus dicit.lx/
xxv.capitula canonũ
apoſtolicoꝝ eẽ ſeruã/

da.ʒepherinus.lx. æ

leo.l.quidã ita ſoluũt

ꝙ ſexta ſynodus fuit

ante ʒepherinũ ⁊ an/
te leonem ⁊ obſerua/-
bant᷑.lxxxv.canones
ꝓut dicit ſexta ſyno⸗

Poſtoloꝝ.

Di.

OAue vo opuſcula vlłqui libꝛi ſint
inter apocryphos cõputandi idẽ ge⸗
laſius oſtẽdit dicẽs. In pꝛimis arimi⸗
nẽſem ſynodũ a cõſtantino ceſare cõ
ſtãtini filio ↄgregatã mediãte tauro pᷣ⸗
fecto extũc:⁊ in eternuʒ ↄfitemur eſſe
dãnatã. Itẽ itinerariũ noĩe petri apo

ſtoli:qð appellat᷑ ſci clemẽ᷑ libꝛi.viij.

apocryphi:actus noie andree apo⸗
ſtoli apocryphus:actus noĩe philip⸗
i apocryphus: actus noie petri apo

ſtoli apocryphus:actus noĩie thome

apli apocryphus. Euangelia thadei
noĩe apocrypha. Euãgelia noiĩe tho
me apli bus manichei vtunt apocry
pha.euãgelia noie barnabe apli apo
crypha.euangelia noie bartholomei
apocrypha.euãgelia noĩe ãdree apo
ſtoli apocrypha.Euãgelia que falſa⸗
uit lucianus apocrypha.euangelia
falſauit hirciꝰ apocrypha.liber de ĩi⸗
fantia ſaluatoꝛis apocryphus. liber

de natiuitate ſaluatoꝛis ⁊ ð ſcã maria
vel de obſtetrice ſaluatoꝛis apocry⸗s
phbus. liber qui appellat᷑ paſtoꝛis apo

cryphus.libꝛi oẽs quos fecit lẽticius

diſcipulus diaboli apocryphi.liberj ¶

appellat᷑ füdamẽtũ apocryphus. li⸗
ber qui appellat᷑ theſaurus apocry⸗
phus.liber qͥ appellat᷑ de filiabuſ ade
vel geneſis apocryphus.liber qui ap
pellat᷑ pentametꝝ de xpᷣo vgilianis cõ
paginatũ vſibus apocryphis.liber qͥ
appellat᷑ actus thede ⁊ pauli apocry
phus.liber qͥ appellat᷑ lepocius apo⸗
cryphus.liber ꝓuerbioꝝ ab hereticiſ
trãſcriptus ⁊ ſci ſixti noĩe ſignatꝰ apo

cryphus. reuelatio q̃ appellat᷑ pauli

apocrypha.reuelatio q appellat᷑ tho
me apocrypha.reuelatio qͥ appellat᷑
ſtephani apocrypha.liber qͥ appella
tur trãſitus ſcẽ marie apocryphus.li
ber ̊ appellat᷑ pnia ade apocryphus
liber qͥ appellat᷑ diogenes noĩe gigan
tis:qͥ poſt diluuiũ cũ dꝛacone ab here
ticis pugnaſſe ꝑbibet᷑ apocryphus.li
ber qͥ appellat᷑ teſtm iob:als eſt iacob

apocryphus. liber qͥ appellat᷑ de pe⸗
nitẽtia oꝛigenis apocryphus.liber ð

pniĩa cypꝛiani apocryphus.liber qͥ ap
pellat᷑ iane ⁊ maãbꝛe apocryphꝰ. liber

q appellat᷑ ſoꝛs aploꝝ apocryphuſ. li

ber luſane apocryphus. liber cano⸗
nũ aploꝝ apocryphus.liber phiſolo
gus ab hereticis ↄſcriptus:ſʒ bti am⸗
bꝛoſij noĩe pꝛeſignatus apocryphus.

Hiſtoꝛia euſebij pãphili apocrypha.
opuſcula tartuliani: ſiue africani apo
crypha.opuſcula iouiniai ⁊ galli apo

crypha.opuſcula mõtani ⁊ pꝛicille ⁊
maximille apocrypha. oĩa opuſcula
fauſti manichei apocrypha.opuſcula

alterius clemẽtis alexãdrini apocry⸗

pha.opuſcula caſſiani pᷣſbyteri galli⸗
arũ apocrypha. opuſcula pictauieñ.
victoꝛis apocrypha.opuſcula fauſti⸗
ni regien. galliaꝝ apocrypha.opuſcu
la frumẽtici apocrypha. epla ieſu ad
abagarum apocrypha.paſſio geoꝛgij
apocrypha.paſſio quirici ⁊ iulite apo
Ppa ſeripta que appellat᷑ ſalomo⸗
niſodictio apocrypha.philateria oĩa
q̃ nõ ab angelovtilli ↄfinguũt:ſʒ magis
a demone oↄſcripta ſunt apocrypha.

XVI.
NHec ⁊ his ſilia que ſymon magus ni⸗
cholaus teruidus martion baſilides
ebion paulus etiã ſamotaſenus ⁊ bo⸗
noſius q; ſili erroꝛe defecerũt. mõtanꝰ
quoqs cũ ſuis obſceniſſimis ſequaci⸗
bus:polinaris valentinus ſiue mani⸗
cheus fauſtus ſabellius arrius mace⸗
donius eunomius vouacius ſebaciꝰ
calixtus donatus ⁊ euſtachius iubia⸗
nus pelagius iulianus ⁊ latien. celeſti
