cũ deliberatione pꝛedeceſſoꝛis fieri dʒ.

nit. i.q· i. petrus.
b K. Snla ldari. E Ande ſymmachus pa.aitt.
Lar eeccſab/ Si papa de electione ſui ſucceſſoꝛis añ
*E, de ſimoni decernere non potuerit.
tur g iſte de funonia. Hhn⸗ r.
nec piudicabit pape. I tranſitus pape inopinatus eue⸗
ar.ij. q.x.ĩterrogatũ ẽ. nerit. vt de ſui electione ſucceſſoꝛiſ
d ectionẽ ia ante decernere non poſſit vt ſupꝛa pla

fallit regula ad
quẽ ſpectat inſtitutio
⁊ deſtitutio.xvi.qij.

cuit:ſiquidẽ totius in vnũ ↄuenerit ec⸗
cleſiaſtici oꝛdinis electio ↄſecretur ele⸗
ctus epiſcopꝰ. Si vero vt fieri ſolet ſtu

neutiran e dia ceperint eſſe diuerſa eoꝝ de quibuſ
re ⁊ abſoluere põt. v certamen emer ſerit cõuincat ſententia
xxi di ĩferioꝛ. 2.c. de plurimoꝝ: ſic mñ vt ſacerdotio ca reat qᷣ
nicp. 2 captus ꝓmiſſione non recto iudicio de
eEVca. Hic electöne decreuerit. & Siẽ ſupꝛa mo⸗
1 rernletur. ſtratũ eſt electio ſimoꝝ ſacerdotũ a car
2 pea magf dinalibus religioſis clericis debet fieri
Aſieditàg eiectio vero eox iudicio diuino reſerua
dus æ qñ fint oꝛdina ta eſt. & Unde anacletus papa ait.
di cerici nunc ſubdit Summoꝛum pontificum ſibi dominus
in quibus lociſ oꝛdinã eiectionem reſeruauit. .
di debeãt oꝛdinari. ? Q? ectionem vero ſummox pontiſi
l pennatce ſun cum vel ſacerdotũ ſibi dns reſer⸗
un Prontantheo gen⸗ nauit: lʒ electioneʒ eoꝝ bonis ſacerdoti

bus ⁊ ſpũalibus populis conceſſiſſet.
DDdDi. LXXX.

Sca' vero in quibꝰ pꝛima⸗
IAes patriar che archiepiſco⸗
. ſpich pꝛeſbyteri ſint oꝛdinã

tiliũ.archiepᷣi vbi ar⸗
chiflamines.epᷣi vhi
eoꝝ flamies.⁊ hoc ex
maxia parte factũ eſt
ex inſtituriõe beati pe
tri. vt.ſ. . c.i. ⁊. ij.
f Rbes. ſtatute. a

clementem atqʒ anacletuʒ

gentibus.⁊ itaẽGö ¶— .
Aec oluntiones gẽ Ait enim lucinus papj. —⸗
cilin int autenrice. ar. In quibus locis pꝛimates vel patriar⸗
xcix.di. c.i. necẽ corra che debeant oꝛdinari. 7
xiij.q.i c.i. nam illud Rbes ⁊ loca in quibus pꝛimates
de parrochijs. hoc de peeſidere dñt:nõ a modernis ſed
eimtanbng multis añ aduentů xpi ſtatute ſunt tem
teesagelope poꝛibus:quarũ pꝛimates gentiles etiã
paʒ. appello ſedẽ apo- maioꝛibus negociis appellaba nts. in
ſtolicam. ? apoſtoluus ipſis verovꝛbibus poſt aduentũ chꝛiſti
dicit ceſarẽ appello. apli eoꝛuʒ ſucceſſoꝛes patriarchas⁊
b ¶Parriarchas.re pꝛimates poſuerunt: ad quos epoꝛum
petitio eſt eiuſdem. negocia ſalua tñ in oibus apoſtolica an

idem eſt pꝛimas ⁊ pa D . .
miarcha Jeir. viſei. Cꝛitate maioꝛes, cauſe poſt nboſiali
cam ſedem ſunt referẽde. C Nem cle

ſc. ⁊ dicit lex dꝛia tm reieredc. & 5
noĩs eſt inter pignꝰ ⁊ mens papa. DHeeecodem.

gno. res bypothece· .· apud eibnicos pꝛimi flamines eoꝛũ
inter pignus. atq; pꝛimi legis doctoꝛes erant: epiſco

NMilliſ petrar. pop pꝛimates vel patriarchas beatus
a tpe petri eſſe l· perrus poni pꝛecepit:qui reliquoꝝ cãs

mitatas Puincins. cpop maioꝛa negocia in fide agitarẽt

e In ie rriij. inillis aüt in quibus oudi apud pꝛedi⸗
xvi.q· i. frater noſter. ctos ethnicos erant eoꝝ archiflamineſ
cõtra vbi dꝛ ꝙ tm ad quos tñ minoꝛes eſſe tenebant quã me
petrũ eſt referẽda qu moꝛatos pᷣmates archiepᷣos inſtitui pꝛe
ſtio fidei. ſ expone h cepit. in ſingulisvo reliquis ciuitatibus
elet tielten at ſingulos, a n piures epiſcopos con⸗
ſed non pꝛocedere ad ſtitni pꝛecepit: qui epiſcopoꝝ tantũ vo
ſniam.vel diſtingue ꝗ W 1
ſint qui dubitant.naʒ

ſi laicividet q, ebi poſſint detenminare extra de hercti ad abolendã ſi cl —

Tci papa.extra.e.cum xpᷣus.
l¶ Tenebant.i.reputabant.· .

m ¶Singulos. ar. de vna ciuitate non plures eſſe debere e iſcopos:de au
guſtino ⁊ valerio fuit ſpeciale.vt.j.vij.qi nõ aũt. Sed quid de venetis qin 4 .

pa triarcham habent ⁊ epiſcopum.ſed dic ꝙ non eſt patriarcha venetoꝛuʒ
àgradenſis qui locus differt multum a venetijs.

di.hec ſunt ᷣm lucinũ papã

Bi. IXXX. 7. 1MX1.

u Uocabula. nam olim v xcv. di olim.
o Par. . dixxiin nouo.contra.xxiiij.q·i.loquitur. contra.ſed prr

fuit quo ad conſecrationem:non quo ad adminiſtrationem.

p ¶ V Piſcepi.· non in caſtellis. quandoqʒ tñ eps eſt in caſtro.xyi.·l.
OQ Eris wbi dicitur cumani caſtri ſacerdos. 1

cas ciuitates atqʒ villas debent ab epi

q In modic
I* S ſimiliter legeſ in
cabula ſoꝛtirẽtur. qm̃ neqʒ inter ipſos maioꝛibus ciui⸗
apoſtolos parꝰ fuit inſtitutio: ſed vnus tanibus ? rega/
pꝛefuit oibꝰ. CItẽ anacle. De eodẽ. br tm̃ ſũt do⸗
NPiſcopir non in caſtellis neqʒ in moſff. 1
mogicis ciuitatibus debẽt cõſti⸗ r CSi ngntt at.
tui: ſed pꝛeſbyteri per caſtella ⁊ modi nuliũ debere in

duabꝰ eccleſjs

ſcopis oꝛdinari ⁊ poni: ſinguli tñ ꝑ ſin intunlari.
gulos titulos ſuos epiſcopus non ab ſ Dileſcat ⸗
vno ſed a pluribus epiſcopis debet o tũ ad vulglopi⸗
dinari.⁊ vt dictuʒ eſt non ad modicam boe o en phoy
ciuitatem:ne vileſcat nomen epiſcopi: cs. vrxeiij di.
ad honoꝛabileʒ locum titulandus eſt ? legimꝰ. ſimliter

denominandus.pꝛeſbyter vᷣo ad qua⸗
lemcunqʒ locum in eo conſtitute eccle⸗
ſie pꝛeſiciendus eſt. Iteʒ leo papa.

HDe eogem. derãti. vt xxyij.
y . r, q.ij.inſtitutũ eſt
ulud ſane qð ad ſacerdotalem per⸗ ſi in fide ſuſce

tinet dignitatem inter oia volumus
canonũ ſtatuta ſeruari: vt nõ ĩ quibuſ⸗

libet locis neqʒ quibuſcunqʒ caſtellis:

⁊ vbit ante non fuerũt epᷣi ↄſecrenturꝰ ſoluſ ne vileſcat
cũ vbi minoꝛes ſint plebes minoꝛeſqʒ per hoc vt xciij
conuentus:pꝛeſbyteroꝝ cura ſufficiat. gt. diren il
epᷣalia aũt gubernacula non niſi in ma⸗ szel nbde
ioꝛibus populis ⁊ frequentioꝛibus ciui peni di ij .uil
tatibus opoꝛteat pꝛeſidere:ne qð ſan/ æ.l.di.q;uis.

ctoꝝ diuinitus patrum inſpirata decre

ſponſa non eſt
ſtatim tradẽda

ne vileſcat deſf-

pta per vim. vt

xlv.di. de iudeiſ

ſic eðs non erit

t Xlud ſanc

ta vetuerunt:vt viculis ⁊ poſſeſſionibꝰ 2 vbi. vt ⁊.
vel obſcuris ⁊ ſolitariis municipiis tri xvi q i. felix epi
buatur ſacerdotale faſtigium. Ite,z Ac multlaſliſe
ex concilio laodicen. Se eocſem. blerent
WVBn debere in vicis ⁊ in caſtellis niſi mintudoer
epiſcopos oꝛdinari: ſed viſitato⸗ creuerit. vl geni
res id eſt qui eircũeant cõſtitui:hos au⸗ de nouo ſit con⸗
tem qui ante ad hoc oꝛdinati ſunt:nihil vuerſa ad fidem
agere cenſemus ſine conſcientia epiſco vt. ſ.xyi. q.i. pꝛe
pi ciuitatis.ſimiliter autem pꝛeſbyteru en ug. dr Dl
nihil ſine pꝛecepto conſilio epiſcopi ermulliechi
agant. C Sedes ahtem epiſcopoꝛum cal.ad andgictij
nõ longo interuallo debẽt diſiungi: v x Vn debe
ad conſecrationem ſui compꝛouincialiſ re.ſed vi⸗
ſine difficultate poſſit occurrere. ſitatoꝛeſ.i.archi
C Ance gregoꝛius anguſtino angloꝛu,ʒ Aeſor Fetr
epiſcopo. Epiſcopales ſedes non lon y C Siliter aut

go interuallo a ſe debent diſiung. Ty Fi.ſ. rij.
HNatentaenn tuam ita volumus enin.
aoꝛdinare epiſcopos:vt ſibiipſi lon
gointernallo minime diſiungant᷑:qua-
tenus nulla ſit neceſſtas: vt in oꝛdina⸗
tione epiſcopi ↄuenire non poſſint.naʒ
epiſcopoꝝ oꝛdinatio ſine aggregatiſ tri

pto.ſi volui res

busꝰ aut quatuoꝛ epiſcopis fieri nulla Aenel
tenus debet. Di. LXXXI. . Atatẽ lõgo.
cEc de oꝛdinãdis oꝛdina⸗ dicunt quidam
toꝛibꝰ atqʒ de ſinguloꝝ gra⸗ longo. pt xx. mi
duũ diſtinctionibꝰ ⁊ officuis liariuʒ ar ff. de
Arige nos ſufficiat. verũ qꝛ ve net
3s g hoc r
aliquantulü diffuſius in his mur arbirrio bo
ni viri.i.iudicis
gr. ff. de iur. de /

inter ſe in locis intermedijs debet poni epᷣs.ↄnenienti ergo interuallo

? ddifficultatis viarum. ſic. xvi.q.i.? tempoꝛis.
— E. Tribus.ad minus.õ.di.li.c. vlti.S.di.xiiij. em.
c de oꝛdinandis a. xxv. di. vſqʒ.l.tractau t magiſter.xiij.

3 Sine pꝛece
eceleſie alienare

vel itellige de ö⸗
cepto generali.

li.l.i extra de of.indi.dele.de cauſs.vñ ſi multũ diſtant ciuitates ille

debet diſtingui habita ↄſideratione ſitus ⁊ qualitatis regionis ipſius

c.apoſtolice regule.ſed qꝛ qnedã omiſit ⁊ ab hac:lxxxi.diſ.

Di.

66
le tit non oꝛdine ilo quo ſua cauſa agi videat Pacer her Kndi cauſaʒ:ſibi pꝛeiudicat.xt extra de
e . ce regule r. it. ine . en. GS ig. 7. .de re. iur ſe . . . .
l nic E Ka⸗aLolael egel egmelie in e crantl. de 0 8 an ede Penig w we ad de g ſine Eraringtte falan ciſen
eNCentib in includit ſcm eapitulũ aplice regule. hn . ᷓ ẽduũ.in aut᷑.quõ opoꝛ.epos.ꝭ.opoꝛtet.⁊.i.q·i.
ii tinentibꝰ. in q includit᷑ ſcõm capit Dircit lex ? canon eũ deponẽdũ.in cog t
NdI Paiuat offtcio dz pꝛinari paſicio q archidlaconti ſlus ns dz accc cpi 5. oi xxiij F vlti 5. oi.l de bis vero.cex penitee bfiei dieat
dere ln daelert humilitatis ad tabernaculę 4 usen cred encͤi
ein go. i. bꝛeni repe/ . „. . S tia adã Jaͤſine examina 10 Pu ſpẽſaſſe. vel niſt bonaſ
Rerone ſupioꝛüu. imoꝛati ſmeHecentiacoherbtign dald fũt: poſtea examiatiꝰ ſũt ↄfeſſi pec as ſbi dederit nam
iin b·¶ Poſto?. ſub epilogo ad memoel ep̃m vt apoſto cata ſua: ⁊ cũ ↄfeſſi fuiſſent veniẽtes ho pec res cõmiſſa Eebo
n⸗ ieer. E. Debet oꝛdinanc, in eßn ſt ſi . ctõ mines g regulas eius manꝰ⸗ impoſuerũt hrenda nõ negligẽda
ieeligi pcepil. vi. lus ſcribit eſſe ſine crimie ie tig eg hoſeccleſiaſtic oꝛdo nõ recepit.in oĩbꝰ de tranſac. cũ bi. .
in l ecrdeg. moꝛtali.qð nõ ſolũ de epo: ſe. heccke eni qð irrephenſibile ẽ ſancta defendit ſip̃toꝛ. dʒ Spbarldil.
en en D cii⸗ libet electo ad Zligua nanſkings cccleſia. Item eiuſdem concilii. R deſagett iſ mnrie
tcn q; eccleaſticu ſie opoxet intel “ rnſſne ver⸗ Lapſi per ignoꝛantiam aut contemptu cñ ebs diſpenſare no
enß officiũ.⁊ ita pʒ ſcribit ſmnioanne. ni oꝛdinat᷑ e=us. oꝛdinantium tonſurati deüciantur. deat ſine oſenſu capli
gan crimioſus Et ui peccato debet eamon, legit oꝛdi⸗ Ai cũqʒ ex his qͥ lapſi ſũt p igno⸗ vel maioꝛis ꝑtis allaſ
8 a minimo oꝛdie ADPoſtolusꝰ paulus qñ e n rch/ 02 rantiã iã oꝛdiati ſũt vel ntemptu· p erroꝛcs ſuos ſp mẽ
in Phibet yt hic. nados vel pꝛeſbyten wo⸗ 1e o cox qͥ eos oꝛdiauerũt.hoc nõ pᷣiudicat tiret eps ſe cũ eis diſ
pjan riuj oif c nes: 2 quicũq; oꝛdinand eſt ad p'epo eox le eccleſiaſtice:cũ eni cõpertũ fue- ſpenſaſſe.qð verũ cre⸗
ni r d e⸗ ſiturã eccleſie nõ ait:ſi quis ſins Reng. rceponent ¶Item innocentius. o ẽt circa narn b⸗
nc olcam II.n. eni ſi diceret oĩs hõ repꝛobaret: Alenns fiat a midiſterio: qui illud vi⸗ no nego gn circa not
in Ziltkoee laf dinaret᷑:. Sed ait: ſiquis ſine Alienus fiata miniſtelt qut lonaà ſolo facto diſpẽ
1c die terminat ex nullus oꝛdinaret icidiũ: adulte⸗ uendo illicite volluit. ſat eps. yt dixi di.lic.
hi , eeebriü: ali imundicia ſoꝛnicationis: . n uerelãtlibelli'eius ſeries annexa deca dqiſcrete diſpenſat.
eli ret.ſ.d pe. diiu) ffaus': ſacrilegiũ ⁊ cetera hmõi.crime 9 oei iſcipline duct? nõ p Examinati cũ ad
eſiu ni⸗ 5 ione dãna⸗ rat:qͥ zelo fidei atqʒ diſcipline du pC. ſ.
hales. H nin. act eſt Srauek cnncrlene re boꝝ patit eccleſiã pollui ab indignis ibyt⸗ maio:a hommclemi ſ
küttl ꝛdinarek tiones digniſſimũ. . Quolibʒ ita bo kę patit᷑ ec pſbyterio filios aſierit ꝓpcrea ad epatum. 2-
eit e ¶ Oꝛdinaret᷑ 1 . IX 20i ris:qS im byten 10 n . . Lontra re ula.
i ſjes de drlc implicains a ne R i rd ſenn 5 Gs libellipuiꝰ:qui ſubiectuſ eſt ct tales oRtarn
gni pe.? diij. ſ eni. natus ante tp̃s vel poſt tps in : ſuſce tenoꝛe ꝓſpectoꝰ eos qui talia ꝑpetraſſe ·VWicũ q;⸗ igno
¶Fraus. hpe tiõis aliqð eoꝝ admiſiſſe uineie ednkebens in melocollorarerdi, 0 anc Sad
rn doine bfran? Iymmachus pa.ait. ☛ Doer, impingunt᷑:ſi ↄuinci potuerint:a ſacer⸗ eis ſckntibne⸗ ſei
3 ff. ð pac.iur. gẽ. pit: niſi qui actibꝰ ſuis errata ſctã tractare nõ pñt:atqʒ ali 5 derogat. ff. ð fer. li
Kſr 5 B ſcipit:niſi qui actibꝰ ſuis errate ren n llicite pol⸗ no derogat . ff. fer⸗
ai dolo. ? fic ſu⸗ pit mh . niſterio qð viuendo illicite p 1 rtij. ar.
010. es e ↄuerſatiöe tur a mi qo Nuene X. un ¶ Compertũ.ar. ꝙ
. mit ex Sreſar. Daenater amcꝛe Fienrecleſtinnopapa⸗ lnerunt. ¶ Item eugenius apa⸗ . qñcũq; de veritate cõ
Z ceterũ.qñq; lar⸗ demonſtrat. C J em “ 5 indias Enilibet ab oꝛdine deponendo epiſco⸗ ſtat ſequẽda ẽ. viij.di.
n e umif Kans Careatoꝛalche quem bneſl “ pi pꝛonidentia locus penitẽtie deputet. gqatempta nã diutur⸗
nun ð re.iur. fra gnum ſublimare non metut. pij os⸗ is alius in oꝛdine nitas tpis ⁊c. ex de ſi⸗-
ninr dis. õ 1S imoni Acerdos aut quis alius in o mtag Hie cc:cx Oæ f⸗
. s teſtimoniis . in eobſe no. nõ ſat. inducit tñ
mhoe Et danatõ Antis daniel guatus teſtimon eccleſiaſtico pꝛouectus: ſi in eo*ſe mo. nõ ſat
gen gie ſolet queri ꝓ ! facinoꝑ:tanta accuſatiõe pulſat: Lre cre ſt büciendus cõpꝛobet pen 3xxxy.
ſicen bepon dʒ · nõ ei aſſerit᷑ oꝛdinatus: ⁊ vt in noſtri libellis depoſitus ꝓuide vlterius non Ama. a poſ- iud.
⸗ H . ſtituat᷑: vbi pctã lugeat:⁊ vlterius Aximianꝰ.j.iij
inr ꝓ quolibʒ depo ſcrinii ↄtinet᷑.quoꝝ ad noſ quoqʒ exem önatnt T Itẽ ex ↄcilio magocienſi. * q·ij. q; ea.
co. J az dicendã . e nun iminalẽ. nã clericus
mi voc tꝑe quo ad caʒ dic ere contemnunt. criminalẽ.nã
hoit duplex opini. boctp bat᷑ obꝛepſit ſacro nomini qu penitentiam agere rat iſte. nõ eni laicus
ii adaã dicũt ꝙ ꝓ bis lr̃is vocabat᷑ obꝛ . Nctum eſt nobis pꝛeſbyteros ꝓp⸗ ergtiſte.
dicut c9 ni t hanc di⸗ P oſſet iſtos accuſare.
nte quolibet crinie abſit iniuria. facilius eſt eni vt hanc di⸗ Pier ſos negligentam canomcek p ccu
8 1c11 ”c . L vij.ꝑ totũ.niſi foꝛ
lln⸗ deponit. niſ ex gnitatẽ tali dando amiſerit oꝛdinatoꝛ . . ſ⁊ ſeculariter gradu'amiſſo . vij totu. niſ foꝛ
Pr. E SS . . 1 egr adatoſ ⁊ ſecularitei 6 te pꝛonus pᷣlatũ de di
nh pꝛeſſũ ſit ĩ ꝛin quã eã obtineat oꝛdinatꝰ cui ↄuicto ꝛ ſo de o1. ealigere ꝛonus Pplalu de
EE e,Ji,Jir ar A ſ3 ⁊ pnie agende bonuʒ neg gere. lapidatiõe.qꝛ tũc ſua
uan eo deponi ciabit qͥ eü ſibi credidit largiedo ponti- viuere 7 yt wachtammoae
p 0 depon rac le ucc.. amiſſo agẽde pnie intereſt. ar. xvi. q· vij.
gos⸗ nõ dʒ. alij dicũt ficiũ ſociandũ.q̃lis enĩ ſit ipſe qͥſqͥs taleſ vñ ſtatuimꝰ vt gra in ami „,P nterelt. ar.xpi. q.)
6S 5 H a i nica re filijs. als laicus nõ an
gin nücq deponi iauerit: oñdit. Itẽ ex ↄci niceno.! gratia in monaſteriũ aut in canonicã r. us
e auo niſf oꝛdiauerit: oñdit. xXoc. mittant᷑. Si vo hoc fieri cauſa qͥ⸗ dit᷑ de hoc crimine.vt
33 Palano niß 5 recipit oꝛdo eccleſiaſiichs qſine ex gulare mittant. Si vo hoc fieri cauſa / ai de boc ermine
. . xxyviij.di.conſulendũ.
nbs expꝛeſſũ ſit ꝓAq MHö recipi nat. libet pꝛohibuerit: vbicunqʒ ſint pniam xxvujonmenell.
ee E oico cH Paminatione vel poſtea ↄfeſſus oꝛdinat. libet p Ubellibh o
iie quolibet crimie „ PCI 5
D ig eſt i entat s accuſare poſſit.io.ꝗd iuris ſit de H
ſon in ̊ quis eſt in/ ir aligs p pᷣma ↄtuma- argumentat᷑ ꝙ as in eodẽ libello plures ae
. ſaibili dʒ. ſed ſtatim tñ nõ deponiũ aligs ꝓ pᷣm ij. q.i. que incipit:queſtus.b.
oh⸗ alig dhenn F Bonmatndrlnd autnd eſfcrinen -. l. no. Pene Piei = migt xx. TFli⸗Pitatium b.
li. cia. vt. xlv.di. licet.?. xxiiij. di. .lxviij· di⸗c.i.7 multa exempla 2 ¶.¶ Kibelli..charta quam papa miſit. xxx. · iij. bitatiun hiberet. ſed vtẽ
it iiij.in loco.nec illa quoꝝ rnki poſui.lxviij.di.c. i. multa 2 Pꝛoſpecto.yvidet᷑ ergo ꝙ nõ ſufficiat ſi enlerh idin erin edin tea
n .xv. q. viij. in ſumma. k exhibere libellũ quẽ poꝛrexerat pape.vt. vij.q·i.pñtiũ.⁊. ly.di.pcepta
b EPeretinononon ꝛeckicatonis. S ei⸗ rrincte a oaaserbnbia an ille de H habuit ſpale ma
¶ Srrata.i.maioꝛa.lxpiij.dic.i.als ↄdiceret ꝓpoſito grani.ſic.xxv datũ vt eĩ d reſcri nonulli vl an fuerit excõicat yt er ö ba c poc eſſionẽ.
ns di.c.plti ?.iij.. vij. iucticet.ð Remoueant᷑ pſbꝛ ppter ſimplicẽ foꝛnicationẽ deponit᷑.xt. xxyij·q.i.
ſ T Antis. lris. 2 ita res iã erat litigioſa er de ol indi dele granmn *1 x... .lr xxij di ſb. ? xxxiiij oi fraternitat io. coiter aũt de ꝙ, pfim
e Onepſit erquo aut ſe ꝓmoueri ſritie er. rndeterate D pliei foꝛnicatoe gs deponi ñ dʒ cũ pauci ſine illo vitio iueniãt. pt.l.di·qtua.
ſi innocens innenit᷑ ex de accu. deus oĩpotens.ff. de li · ca i viij. q iij. a ale Polluerunt. qtum ad ſe. xlix. di cyxii.
ſ io. qð falſũ credo ꝓut notaui in qſtionibꝰ. b. de hoc nota neri atn b Alcerdos.ſi in eo.ergo pꝛo omni cauſa non deponit᷑ b.
, 6 nõne·io.ſi aũt accuſatoꝛ ꝑ annũ tacuerit poſtea põt ꝓmon vt in ant. c Pꝛouiſo loco.i.monaſterio.vt.c.ſe. 2 s
nlc, vt. ff. de mu.⁊ hono.reus.ſed in epᷣatu tm tres mẽſes dant᷑.vt in a Erl eſt. negligentiã. nõ ꝙ aliquis eque peponii pꝛopter negligentiã
nn . §. iiij. niñ index bꝛeuiꝰ tps ſuerit moderatꝰ.vt.iiij.q.v.qui opter dolũ. xxxxyi ·di. c.i.æ.xi. qiij. placuit. ?.c. di. qm. æ extra ð
de ſan. epi.S.iiij.niſ iudex bꝛeuiꝰ tpᷣs 1 f ſicut pꝛopter dolũ 9.
ſ quis.ar.ex.de ſige inſtrn necepin rtr ve apbpel pſonesiin i1. ſta mo. cũ ad monaſteriũ ·in ſi.x. C. de offi.pfec. oꝛi. ſi quos. ⁊.f. de cuſto. ?
. m Conuicto. de crimine. vel ꝙ poſt accuſationẽ ſuerit nains. exbi. re. Lcarceri.æ.l. milites. qð intelligo cuʒ craſſa eſt negligentia. vt. i. q i.
n ¶¶Sociabit. ſic ̊ ſnĩa lata ð oꝛdiatũ pᷣiudicat oꝛdiatoꝛi. def rO uicquid..ff.e verſigimagggngz.
Ainan Pindticnr oꝛdinatoꝛi·pt hic ⁊ lr dioꝛdlatos⸗⸗ dui et lnan ce Bꝛadu. ar. ꝓ illis qui dicunt exanctoꝛatũ pꝛinari ſacramẽto. vñ colligi
e canſe ↄnexionẽ. vt dixi.iij.q· vi.H ꝗppe.vel dic ꝙ ehl tene ent q̃ſf· imr talem poſſe verberari ſine ſacrilegio.ar. eſt ad boc.l.di:accedens.
toꝛi ſnia lata õ oꝛdinatũ qñ pñs eſt ⁊ ſcit cãm agi oꝛdinati. 4

BDi.

4Seculariter. hic pʒ ꝙ depoſitus 'm regulã eccleſiaſticam tenet viuere
ar.ad hoc.xxxij.di.qui vero.⁊.xx.qiij.eos.vñ verberans eos incidit in
canonẽ.⁊ eccleſia eos tueri dʒ:niſi ſint incoꝛrigibiles.vt ex de iudi.cũ nõ ab
hoie.io.qð falſũ credo cuʒ ſu exauctoꝛatus æ nudatus oĩ pꝛiuilegio.b.Sed

nũquid ꝗ boc mõ detrudit᷑ in monaſteriũ ibi cogit᷑ eſſe ꝑpetuo.qð videt᷑ di.

õäl

8 & Emendẽèt. ex hoc videt᷑ ꝙ ſicut tales ipſo facto ſuſpẽdunt᷑:ſc ipo
facto ꝑ õriũ reſtituit᷑ eis officiũ.vt dixi.xxij.di.nullus.ar.ad hoc.xp.
q.vi.nos ſanctoꝛum.⁊.xvi.q.vij.ſiquis deinceps. —
. S Audire.s.xxxij.di.nullꝰ pᷣter H.ſed.ſ.xv.q.viij.ſciſcitantibꝰ.cõtra

l.c.i. ſ. e. figs clericꝰ. ſʒ
dic hoc eſſe in arbitio
iudicis ⁊? ſcð qualita agere non deſiſtant.ſi aũt amiſſo gradu
te delicti.naʒ qnq; ad ſeculariterꝰ viuere voluerint ⁊ peniten⸗
lb vertci ifi tiam agere neglexerint:ab eccleſie cõio
Pegrinar D oPem yt Ue ſeparentur. C. Item iſidoꝛus.
de pe.di. vi.ſacerdos.

qñq; tradit᷑ curie.vt
xi.q.i.ſtatuimus.als

ſis ad penitentiam.

WMutatio loci aliquando valet conuer
Alerteinterdu ouerſis ꝓ ſalute ſue

4

nunc cogit gs innitꝰ aĩe mutatio loci:plerũq; emi dum muta
ingredi mõaſteriũ ni · turů locus mutat mentis affectꝰ.ↄgruuʒ
delctu vrxxti eſtergo ⁊ inde ẽt coꝛpaliter euelli: vbi
by Aller grata co. ſqʒ illecebꝛis deſeruiuit. Ha locusvbi
operante. quiſqʒ pꝛaue vixerit in aſpectu mentis
c ¶ Interdũ. interda; apponit qð ſepe ibi quiſq; cogitauitvel

nocet. vt.. di. xxiiij q

runcla; e Cqud 7 qn Elericus aauiterane conuictus vel co⸗
iudex..v. ſed valet i feſſus in monaſterio retrudatur.
aet e e. Iauis clericus adulteraſſe aut cõ
xxxv. q.vi. ab iſto die. feſſus aut ↄuictus ſuerit depoſitus
. ab officio cõione cõceſla in monaſterio

j.di.lxxxvi.fratrum.

In aſpectu. me/⸗
moꝛia delictoꝝ q̃ ẽ cõ/

cupiſcentia deteſtabi⸗

lis eſt. xy.q.i. mulier.qᷓ

aũt eſt ad cõpũction ei e. . 4
illa bona eſt nultii eni pibeiacd cains dichne epoltu un
tale delictoꝝ remcdn Monaſterio hic in be romana. ad age
eſt ſẽ cox ↄtinua me · daã pmiam ex nia iuſſone detruſus eſt.
moꝛia. de pe.di.iij. iu⸗½ Item ex canone apoſtoloꝛum.
das. de pe.di.i.ver.ſc. In crimme captus pꝛelbyter vel diaco
ſub.5. his auctoꝛirati nus deponat᷑:ſed non cõione pꝛiuetur.
bus anq; bona ett · P) Reſbyter aut diaconus qui in fo/
rem. vt. vij.q i. denic; nicatione aut ꝑiurio:auſ furto:aut
in fi. bomicidio captus eſt:deponat᷑: non tñ
GH Iquis. cõione pꝛiuet᷑:ſi paruerit ſnie:dicit eniʒ
B ianꝰ. roma ſcriptura:. nõ iudicat deꝰ bis in idipſũ
Nna. ſed qua rre . INtem. De eodem
detrudit᷑ cũ aliũde eẽt B Jqᷣs epᷣs aut pᷣſbr̃ aut diaconꝰ pꝰ
qe ibi foꝛte coõmiſerat. diaconii gradũ acceptũ fuerit ſoꝛni
S iudi catus aut mechatꝰ deponat᷑: ⁊ ab eccle
b ¶ Rꝛeſbyter. aut lia pꝛoiectus inter laicosꝰ agat pniam
furto. ſed qua⸗ W. Né er ↄcilio aurelianẽſi. e eodẽ.
liter laici pꝛobabunt B ꝗdiaconus aut pꝛeſ byter crimen
iſtud ec:cũ ñ poſſint te capitale cõmiſerit ſimul ⁊ ab offi⸗
ſtari contra clerieum. cio ⁊ a cõione pellat᷑.ſi vo ꝓ reatu ſuo
Caprus eſt. ? ꝛn ſe ab altaris comunione ſub penitentis
der de inc eh Pfeſſione ſubmouerit. his quoqʒ ſi alii
di de bio te ge dig defuerint ⁊ cã certe neceſſitatis exoꝛit
conũ.vñ cũ capet deri poſcentẽ baptiſma: liceatꝰ baptizare.
neri dʒ ꝑ· xx. boꝛas i Vñ greg. oibus ꝑ regnu italicum ⁊=
urnas ⁊ nocturnaſ vt theutonicoꝝ. Hon ingrediantir ec⸗
videat᷑yt.ff. de adul. cleſiam pꝛelbyteri diaconi ſubdiaconi
capite.ð ſed nec teſtibꝰ qui in foꝛnicationis crimine iacent.
Zamiſſs cealt niſn B Jquiſunt pꝛeſ byteri diaconi vel
urcſcenit ceg ſubdiaconi:qui in crimine foꝛnica
icis credet᷑ de hoc. qꝛ
laici opido nobis infe

geſſit. C Itẽ ex.v.ſynodo aurelianẽſi.

toto vite ſue tꝑe detrudat.¶¶ Itẽ pela
giꝰ papa ↄſtantino defenſoꝛi. e eode
manuſ eccleſie thianẽſiſ clericꝰ

ſti ſunt.ij.q:vij.laici.vel dic captuſ ꝑ ſniam:vel ꝑ confeſſionẽ ppꝛiam vel rei

cuidentiam.yvt extra de

habit.cler.veſtra.⁊=.c.vlti.

le ¶ Scriptura. er de iudi· at ſ. de pe.di ii auẽtas.ff. nau. cau. licet. F ylt.

¶ Bis .i. perfecte.

m IYquis eps.inter laicos.hoc intellige qñ crimen venit in noticiam po
puli.xt.õ.di:xxyiij.pꝛeſbyter. B

—

2 diaconus.coione coꝛpoꝛis xpi.vcl ad tps ſic ſoluit ↄtra illud.c.p

lbxyter. vel expone.

i.beneficio.⁊ ſic ſolut᷑.ↄtra.sõ.eo.c.pꝛeſbyter.

.¶ Meceſſitatis. ar. alicui licere cã neceſſitatj baptiſmũ oↄferre cui nõ licet
aliud ſacim ↄferre.j.de cõ.di.iiij. ↄſtat.i q· i.fic x-ps.. S.di.lc.ꝗ ſub gradu.
p¶ ECiceat.cum ſolẽnitate.alias etiaʒ laicus hoc poſſet.

du penileãt ex ̊ detenninant pria.s.di.lxi.miramur yer . ſiẽ eni.

◻° CVBaptzzare. dic yt di. qni ſub gradu.
8 I.· dü peniteãt . ex l

B ꝓ crimie adulterii:qð admiſiſſe ꝑ⸗

ſed ibi ſclumm. u ¶ Maledictionẽ.i.repꝛobabo vel reputabo
malcdictionẽ cũ
“ð .. , bñdixerit vobiſ
tionis iaceant:interdicimus eis ex par⸗ x Paganita⸗
te dei patris oĩpotẽtis ⁊ ſcti petri aucto tis.iĩ ifidelitans
ritate eccleſie introitũ vſqʒ dũ penitteät ?ᷣ Contẽnit.
⁊ emenqdent.ſi qui vo in pcõ ſuo ꝑſeue ¶qualller it boe
rare maluerint: nullus veſtruũ eox pꝛe⸗ rrxxis vl. e.
ſumat audiret officiũ:qꝛ bñdictio eoꝛu, xixdl inmmemo
vertet᷑ in maledictionẽ ⁊ oꝛatio in pec⸗ ria ioannes.
catum:teſtante dño ꝑ ꝓphetam:male⸗ ʒ Jauis. hec
dicam inquit benedictiõibus vr̃is.qui tria. c. ð ea

vo huic ſaluberrimo pꝛecepto obedire
noluerint:idolatrie pctm̃ incurrent:ſa⸗

muele teſtante ⁊ beato gregoꝛio inſtruẽ RSD .
te:pctm̃ ariolandi eſt non obedire ⁊ ſce vyr in. c. ſe.
lus idolatrie nõ acquieſcere: pctm̃ igit 2 Becidat.q
paganitatis incurrit quiſqͥs dũ xpiani ad executioneʒ.
ſe eſſe aſſerit: ſedi apoſtoli ce obedire Sut pʒ in ſequẽ
contemnit. ¶ ¶ Item alexander.ii.epi li lrᷣa.ſᷣ nec ſta⸗
ſcopus regi dimalticouum. n lnſpendi
Hiico ⁊ benericio pꝛuetur epiſcopuf Pexldles er de
pꝛeſbyter vel diaconus vxoꝛem ſuſci⸗ cobab. cle. ſcnt
piens vel ſuſceptam retineg. ad extirpandã.
QJanuis ämodo epᷣus pꝛeſbyter aut ſec illud diſpen
diaconus'ſeminã acceperit vel ac ſatiqgeſt. iuſ eni
cepra retiuerit:a ꝓpꝛio gradu decidatꝰ crit ꝙ ſtatiʒ de⸗
vſqʒ dũ ad ſatiſfactionẽ veniat. nec in a ais ſa .
choꝛo pſallẽtiũ maneat nec aliquã po⸗: d cu .

tionem de rebus eccleſiaſticis habeat.
¶Item clero mediolanẽ.De eodem

dẽ mã loquunt
⁊ idẽ eſt caſus.

officium.ex his
duobus caplis

Iuis ſacerdotũ vel diaconoꝛum bẽs ꝙ cui ſterdi
vel ſubdiaconox officiũ ↄtumaci⸗ cit᷑ offm ⁊ bñfi-
ter deſerens feminam ſibi potius eligit: ciuʒ. qnqʒ tñ p⸗
ſicut ſponte ob foꝛnicationẽ dimittit of naleir bñſiciu ⸗
ficium:ita ob pꝛeuaricationẽ dimittere ſindear xxyuj
cogat᷑etiam inuitus beneficiũ. & Itey di. pſbim. qñq;
populo mediolanenſi. Se eodem ecvner ſo. vt. i.q.
—◻W Os etiam qui vt foꝛnicari eis lie v.ci. qñq; ẽt pu
at diuinũ officium derelinquunt: a nit in ꝑſona ⁊ ñ
deo recedentes diabolo ⁊ operibus ei lrebe. vr. xy.q.
ſeruiunt:ſicut ſe iuſtiſſime ab officio ali mitgen 7
enos faciut: ita beneficio eccleſiarũ pꝛi a ¶“Vogar
uatos eſſe iudicamus. ¶ Item lucius ecctionẽ ynius
papa. De eodem vel p renuncia⸗
16 Iniſtritaltaris pꝛeſbyteri ſiue dia tioneʒ intelligit
Aconi ad dominica tales eligantur alij abꝛenuncia
officia: qui cominentiam ſeruent. Si vo m. Evii o in
poſt oꝛdinationẽ ſuam miniſtros conti c wn
gerit ꝓpꝛie vxoꝛis inuadere cubile: ſa⸗ PerederFengere
crariinon intrent limina: neqʒ ſacrarii ffde reg iu. ne⸗
poꝛtitoꝛes fiant:neqʒ altare contingant mo.ꝭ.quotiens
neqʒ ab offerentibus holocauſtiobla ar. .ff. qꝝ leg.
tioneʒ ſuſcipiant:neq; ad dominici coꝛ l.i..iij.? ar. plu
poꝛis poꝛtionem accedant neqʒ p'opi t aiel imuenlel
nent:neqʒ ſine maioꝛiſ nam aucioꝛitate So. vbi ſüt alii
repugnãtia eli-
gẽdo vnũ renũ/

ciat alteri.alias ſecus.b.de pe.di.i..item ſi antel.
dbMs .bñficio.j.xvi . vi. illud: ar. .ff. ð pecu.l.i.æ. C. ð vſulr. l. vl.
E. Iniſtri. ꝓpꝛie vxoꝛis maxie.qꝛ idẽ ẽ ĩ aliena.⁊ nõ ꝙ dicit ina⸗
dere:qꝛ ia nõ ex vxoꝛe qͥ ad debitũ reddẽdũ.S. xxvij.di.epᷣs cũ
q̃ votũ emint.⁊ ſi eã cognoſcat:iceſtũ cõmittit.⁊ filij erũt illegitimi ⁊

l xy.q.vl.cũ mlie.ẽ tñ vxoꝛ qͥ ad admiſtratõʒ.xxxi.di.lex.⁊ plꝰ pec⸗
cat cũ iſta qᷓ cũ ſoluta.h.ar. .j.di.ꝓx.ꝓpoſuiſti. d ¶ Sacrarij.
Ab offerẽtibꝰ.i.ſacerdotibꝰ ꝗ offerũt.i.ↄficiũt

i.ſacroꝝ vaſoꝝ. e

vłexpões.nec ad oblatiõʒ alijs poꝛrigẽdã.q̃n dicat nec ipñ ſumãt coꝛ
pus xpi:nec alijs poꝛrigatvel meliꝰ H vult dicẽ.diaconi nec exerceãst
offm diaconale nec pᷣſbꝛ pᷣſbꝛale.vł expõe nec ab offerẽtibꝰ.i.ſubdia/

conibꝰ ꝗ offerre ſolẽt diacono patenã cũ euchariſtia.

Holo⸗

cauſti.ieuchariſtie.⁊ dicitrãſitiue. g. MNeq; accedãt/lbꝛi.inõ

Di. 1. lijs ani ſimm nõ pinũt.io.⁊
1„ aria. ſed HS ij nu no vinut 0.
ntigg ſis df ire. xij. q.i. neceſſaria. ſed ᷣ de alijs qui ſim 1
4 ſiciant a Einoꝛa. i. minoꝝ oꝛdinũ nr⸗ ſeentin in a benn denreiteer nobis eſt ſtandũ.que vltima eſt de illa materia.⁊ coꝛri
ſſet . iciant. . . e . . cõtra . de vy . ). en 5 * . i. b. .
n n daio e planũ eſt capitulũ.yt. xvi .· vi illud.ar.c HH git emen inäninl ps. ar. . ſed H de ſenibꝰ.illud de ſuſpect.vl o
Erlræzff de iup leht. litudine vel ſocietate pꝛeſumi ꝓ aliq; y m C/? ᷓ tꝑa. vl ſolue vt ibi dixi.? ꝙ dicẽ caſte.qꝛ caſtitaſ ⁊c. xxxi·di
ex ſolitudine vel ſo 14 quit᷑ h ſᷣim antiq̃ tꝑa.v
bᷣ/ECElericus.femia.ar.ex iij.qij.in decima. T.c. difftinimus. quit B Viceng.
ſeab Eccleti at Xyaſd henn decund O . L. Kis delenms
nni c NHiunilitate. ius pꝛopheta increpanit:dicenſ. Alcilis de orca.
de tenda impietas altare vel calicẽ nõ ſuggerãt. ¶ d fre⸗ um dixiſtis in qua re fallimus nomẽ ta. ar. di. lxiij verum
ſtir minecxxrdi. quemans deponatur. rna⸗ adaltare meum panes pollutos: non xIdl 1) kaiuit
tin noſſe. xiiij. di. Lericus ſolus ad femine taberna⸗ eſt mihi voluntas in vobis dicit domi o ¶ AWea. ⁊ hoc nuc
Ndi Pc auent. enlum no geccdar eens gioperen ſits nus:⁊ ſacrificium non acripam dema eri taos ſine alig
nen Frequent. ioꝛiſ natu ſacerdotis iuſſione: ibus veſtris: quia polluti eſtis. SFinec anr üne ailis
ns rõne frequentie mai i ſola feminaꝰ fabulas nbu . De eodem elle no pñt. vel inte
iquo vel cõ 8 pꝛeſbyter cũ ſol Item ſymmacho. . e de ebᷣo cui nõ licet
rihmit ⸗ ähede archidiaconꝰ ſub pꝛetextu lnn vt ſacerdotes pꝛohibe Aana boe ſocuz. C. de
4 mora arerni Domicli manonarmm: au ſone Behe⸗ uerſentur: excepta duntaxat marte el Baoꝛes inee d:
.xix. . cos le mandet . m ſte regenda eſt ſociꝰ ſocij mei ſocius
Nn di.rmnddx. icos aut domeſticos matror r ale ſroꝛre vel vroꝛen aue caſte reg dc
end j . . . itum fuerit: ? ille ſoꝛoꝛe vel vxoꝛe odem meænõ ẽ.ff. ꝓ ſo. nã ſo
eng. di. anaſtaſius aliquid ſecrete ſi agnitum fuerit . Igem in regiſtro. Dẽ eod ſalto mei va
e Secrete. eponat᷑: ⁊ illa a liminibus eccleſie ar⸗ SaeN atus auguſtinus nec cij nec vaſalt mei
nagis eni pec⸗ deponat: 7 i lea. Egitur ꝙ beatus augi ſalli meꝰẽ.ſic̃ nec liber
gluf magis cni pec⸗ De eodem Palea. abitare conſenſerit cc Nuc
atur. —en, 2 im ſoꝛoꝛe habitar tus mei liberti libert
nor, egrorcnlte pec. Ed ſi foꝛte aliqua interceſſo fue⸗ Kns aue cum ſoꝛoꝛe mea ſunt ſo⸗ me? ẽ.ff. de ver. ſ mo
nii Krpt rir, diſt. O rit: epiſcopo ſuggeratur ⁊ ſi talis ẽ oꝛes mer non ſunt docti ergo iri cau qeſtinꝰ. nec fr ffiſ mei
naefy 9. Sed ire debeat: ipſe per interuen? roꝛ . t eſſe inſtructio. ffde ritu nup. gñalis
hon anaſtaſiꝰ. Se ad quam ire debeat: ipſe pe . la magna nobis debet nu
in 3.fro ritunnp. mum pergat. ſin autem de latere ſuo diri Sen ex. vij. ſynodo. DBe eodem inter pꝛiuignos.
i Krirſ de vr. gat cum duobus aut nibus lenipeee Romnibus obſeruare cõuenit: 4 A ngeſ
nl odit lucem. xviij niſi ſoꝛoꝛ aut pꝛeorima in ni ignoꝛo ma loco' certis ꝑſonis vel app e. r decung. 1
nſn ij. pernitioſaʒ a ſollicitudine fiat:nõ eni ig ij ricus vel loqui debeat mulieribus: r Noco. ĩ boc c. hẽs
nik⸗ deoffi ndi. ſieias ſathane⸗ Er decreto eugenij excludat ommis nefanda ſuſpitio cenne Pinm ) aliguem ep
k dele. conſuluit. ? ape. eodem Pölea. P ad ſolam accedere nulla religio⸗ aliqᷓ rõne numeri:loci
exira. vt cc. bũ. Aauiſpiam ſacerdotum i eſt pꝛe⸗ o mand permittit. melius enim duo tpis: rõne ẽt ꝑſone:=
n⸗ vt nrjm. So. vbi ſoyter vel diaconus vel ſubdiaco 6 ſimiliter enim ⁊ fidelius ? cauſexxiij.q viij occi.
atr quis magis ccn Krr de quacũqʒ; femina crimine foꝛni⸗ ᷓ ne eritur. ve enim vni:qꝛ ſi cecci revrir vi ſtiendij.
N Ennlt Vimner nus do anta⸗ icatus poſt pꝛim ſecüday tutius reſ geritur. ve TItem xpiij qij diffinim“
ini percat ſne ſee eakionis ſuſplcatus pol inueniat᷑ fabu⸗ erit: non eſt qui erigat eum odẽ 1¶;ᷓ Buo. ar. ꝙ meli⸗
lit te fiue palam. 2 tertiam admonitionẽ inu ſari: ex ex concilio carthaginenſi.iij. De eo eſteſſe duos ; vnuz.
Eff boc xl di bomo lari cum ea ⁊ aliquo modo ↄuer al:exr Am omnibus omnio clericis ex⸗ vt.·ij. qi. illö. .xij. qlj
il Pand eCicetur: femina Snonſc tuciccrur. * tranee femine nõ cohabitent: ſed nobis. ar. . ff. de ad⸗
⸗ f¶DPoꝛtet. ne Item greg. Dinul cum mulierib? le matres auie ⁊ matertere amite ſo⸗ mi . tu. liij . . in tuto
inr C farium.i. ſaci dotes habitare non licet. . Ae filie fratrum aut ſoꝛoꝛum ⁊ que⸗ ribꝰ.ſi.ff. de exerc. ne ĩ
ninigerade —0 aerſaccree guibo n Ra cncß er familiat domeſtica neceſſitate ler m aaam. c
arin ce 1 ſt cũ magna 9 u iam cũ uit nõ pecc. . yt de
facẽ ulus cõmiſſus e . uam oꝛdinarentur ia neher ſiu
r atendo tin glate ſper dicns enmai, esPabnsbanneid digeomannames Rtaddecun
wen Stimul .nãa nis moꝛſibus id eſt diaholi ſtimulis 15 dinatis parentibus vxoꝛes acceperunt Lin apibus. So. box
ed ex cohabitatide nientur. NMeqʒ en hoc ſilere debeo qð aut ſi ſeruis non habentibns in domo bꝛocardox eſt vt reie
i reſami aeſecũ graui animi triſticia Famariunclie i as ducant aliunde ducere neceſſts raste ad id de ꝗͥ agit
3 ſat rwiiſ iſ dif co:ſacerdotes cuʒ feminis habitare cõ quas Item ex concilio laodicenſi. Hʒ eni binariꝰ repꝛobe
1g finimus. ſ . o 5ͤ nefarii eſt dicere vel audire: fuerit. E „ eeodem. H tur.xxxij:q.i.nuptie.ñ
nns hb & Me falla⸗ Ppicio: 1 ita. obi eniz . SS aif tñ qͥ ad oẽ̃m fignifica-
er mo publicũ eni ⁊ ↄtra ſanctoꝝ canonũ ſancita. vbi eni On opoꝛtet miniſtros altariſ vel tionẽ xxviij.qii. ſepe.
ig teſthng vobi⸗ talis fnerit comoꝛanti Nahicetone 2 clericos quoſlibet aut ſe contine wone Nrriiſci locũ
nnen nio nõ eſt fallen hoſtis ſtimulis 10 eſltic cor mniz, tes ⁊ omninochꝛiſtianum cum mulier 1 in quo ponit᷑. ⁊ ſolue
gin da.(. de latili. nendi ſunt vt nõ antiqui hoſtis eeibii⸗ bus lanacra babere communia bec elt m quoh 1
ul tolli 5. ſed y'g mr fraude: quatenus iuxta apoltoli vo enim apud gentiles pꝛima repꝛehenſio t Em oibe. ex fa
e nter⸗ cemno vienpere miniſeriu nol a ca Item gregoꝛius ianuario epiſcopo tmilia. gs eni fer
ign vij. di. ꝙ inter⸗ lere eni opoꝛtet nos fratres ab illicitis C Remg 9 De eodem. rer aiuges a viris. vel
nr fogaſſi e das valeamus manus ad vjim̃ carolitano. tuum vt audio ha pes a filljs ſeparari.
nen⸗ iQAui fallitſ⸗ Vt innndas vVe i. ſcti eſtote qm ſan ꝰ PBchidiaconuz tum hui⸗ Ccdig vtriuſq;. iudi.
. eint ait. e. ſcriptũ eſt eni.ſcti eſtote qm̃ ſan lieribus pꝛobibui⸗ vtri .
i⸗ dicunt eni fale leuare. ſcriptü eſt eni. ꝛeſũpferit ali⸗ bitare cumn mulieribus pꝛohi ſpi bofſeſſionu. ar. ad H̊
rn erquo hñt roů ccus ego ſum.ſiquis vo pꝛeſũpſerit t. ſii. ⁊ nunc vſqʒ in ea pꝛohibitione deſpi xi.q.iij.qm̃ multoſ.du
mns ratem fallendi. ter agere:ſacerdotij ſui honoꝛe b za f . ceris qui niſi iuſſoni tue aruerit: enm ra eni eſſet talis ſepa
nec minus pec⸗ vñ oĩ modo cauendũ eſt fratres: ne ka ſacro oꝛdine volumus eſſe pꝛiuatum'. ragtio.ff.de füdo iſtru.
li cant. de pe. di.ii. lamus populũ:⁊ illud ꝓphete dictü im. er em e concilio toletano. queſtũ.ꝭ.ſalinarium.
. ac aeattß ieamrin ü n 636 GFe Recdenictad epiſcopo: que appe/ nc An anic, ondin.
aſd/ fallunt.xxiiij.q. L repꝛobant legem. ꝗqs “ WS rent᷑.idẽ ſi poſt.ſed iõ
jf⸗deng. mmeIt nant ſancta ⁊ repꝛobant dee c
ii. deng. metii taininant lancta * l dicit. qꝛ foꝛte non hꝛet
in eni deo ⁊c. ð cooℳ DDWGU ipere iam oꝛdinatus: vt filius duceret vxoꝛem in
in ſe. di ij. panem. cerdotes lier dicerlt. . reeceſſe tot herſonas FForſmmue oꝛdinationẽ patris iam eam babebat
2 Aurdes nadl ſdeere videscoanigt Ntra pecoba cle dn Roonn nan debe eam eijcere.nam turpius eijcit᷑ ꝙ́; non admittitur bo
