git. ar. ex ð ver.
ſig · c clerici. ar.

3.xyiij.q.ij.ſi ꝗſ

abbas.? exten⸗
dit᷑ hoc nomen
eccle me ad cẽs
ecclias dioceſis
e de yſupal. c. i
Itẽ eſt ar. hic ꝙ
epᷣs nõ vocatis
glijs ep̃is poſſit
ẽt ſacerdotẽ cõ/
dẽnare. ſed dic
ꝙ ſenioꝛes hic

₰

l· de pe. di. · bomicidioꝝ.vt de pe.di.i. oĩs ne⸗

O Aſce fame moꝛientẽ.quiſqͥs enim
paſcendõ boiem ſeruare oterlſſi

non paueris fame occidiſtiv. Riem
lerony. DBDe eodem.
QUi dclementiã nõ habet:nec indu
tus eſt viſcera miſericoꝛdie ⁊ la⸗
chꝛymax qꝙᷓuis ſpualis ſit nõ adimplet
legem xpi.iSimiliter ẽt opoꝛtet epᷣm
nõ eſſe ꝑcuſſoꝛem.i.ad vindictam facilẽ
AAnge greg.ſcribit ioanni epᷣo cho⸗
rinthioꝛum. Ad vindictam
facilis epiſcopus eſſe non debet.
Jquid vo ad aures tuas de quo⸗
B cunqʒ clerico ꝑuenerit qð te iuſte
poſſit offendere:facile non credas.nec
advindictam te res accendat incognita
ſed pꝛeſentibus eccleſie tue ſenioꝛibus
diligenter eſt veritas ꝑſcrutanda: ⁊ tũc
ſi qualitas rei popoſcerit canonica diſ⸗
trictio culpã feriat delinquentis.
Igem ianuario epiſcopo.
De quodam epo:qui anteqᷓ; miſſarum
ſolennia celebꝛaret die dominico ad ex
arandam meſſem cuiuſdã pꝛofectus eſt
Antas nequitia ad aures noſtras
de ſenectute tua ꝑuenit vt eam niſi
humanitus penſaremus fixaiam male
dictione feriremus. dictum quippe eſt
mihi: qð dñico die pꝛiuſq; ſolennia cele
bꝛares:ad exarandam meſſem latoꝛis
pꝛeſentiũ perrexiſti.⁊ poſt exarationeʒ
eius miſſarũ ſolẽnia celebꝛaſti:poſt miſ
ſarum ſolennia etiam terminos poſſeſ
ſionis illius eradicare minime timuiſti.
qð factum que debeat pena ſequi oẽs
qui audiunt ſciũt.duhij aũt de tanta ꝑ⸗
uerſitate fueramus: ſed filiusꝰ nr cyria
cus abbas a nobis requiſitus:ita ſe co
gnouiſſe ꝓhibuit:⁊ qꝛ adhuc canis tuis
parcimꝰ:hoꝛtamur vt aliqñ reſipiſcas
miſer ſenex:atqʒ; a tanta leuitate moꝛuʒz
⁊operũ ꝑuerſitate compeſcere:⁊ quan

to moꝛti vicinioꝛ efficeris:tanto ſolliciz

tioꝛ atqʒ timidioꝛ eſſe debes.⁊ quidem)
pene ſnia in te fuerat iaculanda.ſed qꝛ
ſimplicitatẽ tuam cũ ſenectute cogno⸗
uimuſinterim taceamus“: eos quo
rum conſilio hoc egiſti:in duobus men
ſibus excõicatosꝰeſſe decreuimꝰ. ita vt
ſi quid in eis intra duoꝝ menſiũ ſpatiũ
bumanitatis aduenerit: bñdictione vi⸗
atici non pꝛiuent᷑. deinceps aut ab eox

vocat epos cũ iſte coꝛinthioꝝ eſſet archiep̃s. vel loquit᷑ m de cã pecu
niaria quã põt tractare eps tm cũ ſuis clericis.vel eſt derogatũ huic
plalios canones.velcanonica diſtricto dicat᷑ pena ſuſpẽſõis.quã epᷣs
cũ ſuis clericis põt inferre.vel loquit᷑ de clericis infra ſacros oꝛdines
2ſtitutis.quoꝝ cas ẽt crimiales põt eps cũ ſuis clericis tractare ⁊ de⸗
idere. ar. xx. q.vi.ſi aũt.ꝗd de ̊ iuris ſit.inenies.xy.q.vij.in ſima.io.

cider
8RPAnta. ſ. i q. vij. tanta.
b TE Fixa.i.certa.ſed cũ iſte abſens eſſet quõ papa ferret in eum
ſniam. dic ꝗꝙ hic loquit de ſ nia cõminatoꝛia.ſ.cõminando ei vel citat⸗
fuit ⁊ noluit venire:⁊ dñs papa recepit teſtes eo abſente.ð vno ha
bic. de duob⸗ babes.xi.q.i Kntri al
tione.ſ. conſtaret de his que dicta fuerunt de ipſo.
¶ Etiã terminos.in hoc peccanit grauiter.⁊ ſm leges punit pena. I. N
aureoꝝ 2 relegatiõe. vt. ff. de termino amo.lij.⁊.iij.cũ diſtinctioe vtrü
ſit inuenis an ſenex.vt ibi dꝛ. ſm legem aut diuinam maledictus repu

j dicũt ſniam fuiſſe latã ſub odi⸗

tatur. xij . · ij. in legibus.

LXXXVII. „71

lbe Scd filius. ar. p credit᷑ dicto vninſ.vt.j.viij.q.iij.talia.?.xxxi.q.ic i.in
foꝛma iudicij qtũ ad verã ꝓbationẽ vni teſti no credit᷑vt er de teſti.lʒ in fi.
⁊ c.ti.veniens.ſed qtũ ad pꝛeſũptionẽ.vt. C. de re cre.in bone.niſi caſus ali
ꝗs ſpalis inueniat᷑.vt er de in inte.reſti ex lis. de ꝓcur.ex inſinuatione.⁊
er qð me·ca.c.vlt.⁊ cr de teſti.in oĩ io.ſilr vbi nõ fit piudiciũ alij:credit᷑ vni
Hr teſti. vt de con. di.iiij.

,, cum itaq;.c.
ↄoſilijs cautus exiſte. Te quoqʒ ſollicite ¶ ¶ Quia ſimplicitatẽ
cuſtodi ne ſi eis in malo diſcipulꝰ fueriſ no.ꝙ pareit᷑ ſenectuti

vt.xxxiiij.di.fraterni⸗

quibus in bono magiſter eſſe debuiſti rxxIj. di. ra⸗
tatis.xxyvi.q.vij.tꝑa.

neq; ſimplicitati tue neqʒ vlterius ſe⸗

nectuti parcamus. el ꝑcuſſoꝛ eſſe Drr ecedend .
pꝛohibet᷑:ne videlicet ꝓpꝛijs manibus er de re. ꝑmu cuz vni⸗
aliquem cedat. Cinde in agathen. nerſoꝛum.
conci.legitur. Mon liceat epiſcopo m WTTaceamuſ.nõ G
pꝛopꝛijs manibus aliquem cedere. ſp g tacet oſentit. nec
On liceatꝰepᷣo manibusaſuis ali ſp e eſi taecre q vo
aquẽ cedere.hoc eni alienu a ſacer dA dilemmn pe dam
dote eſſe dʒ. C¶. Pꝛohiber etiã eps tur lis. ⁊· lxy.dic. ſi foꝛte.
pis lucri gra eſſe cupiduſ ne aliquo etiiã n Eos. ff de re iud.
inhoneſto negocio victũ vel cetera ſibi concilij.lan.
neceſſaria querat qð generaliter ẽt de o Excõicatos ar. ꝙ;
oĩbus diuino cultui mancipatis.i.cleri qñq; magis pimiunt

2ſiliarij ꝙ; facientes.
ↄſentit.⁊.xxiiij.q.iij.q

cis vel monachis intelligere opoꝛtet.
¶Ange in calcedon.conci.legitur.

Qui cõnumerantur in clero tu pibus alioꝑ.ſed hoc iõ facti
lucris non inſeruiant. l eſt. qꝛ ĩ iſtis nõ ↄuenie
Eruenit ad ſanctam ſynodũ qꝛ de bantea ꝑpꝑ q̃ fieret diſ
1 qui in clero connumerant᷑ qui⸗ ſpenſatio circa eos.ſʒ
am ꝓpter turpis lucri graʒ galioꝝ poſ HB iſte debuit puniri.mñ
ſeſſionũ conductiones t cauſas ſecula lulen eſ ei rone eta
rinj ſuſcipiunt ra ſacris officijs ſe pꝑ de½p d ſint licar goͤtñ
ſidiam ſeparant.ad domos aut ſecula-⸗ pot ꝑ aliũ 2 ſiñ

riũ ↄcurrunt:⁊ ſubſtantiarũ eox guber

. 1 8! P ſe.vt.v.qv.illi g.⁊.x
nationeſqʒ auariciet cauſa ſuſcipiunt.

iiij. q·vi. c.i. lxxxviij.

decreuit igit᷑ ſancta vniuerſalis vel ma di ehs gubernationẽ.
gna ſynodꝰ neminẽ hoꝝ deinceps hoc ita iñ ꝙ ſit clerica ſi ei
eſt epᷣm ſiue clericum aut monachũ co⸗ x laicũ peutii cdi un
ducere poſſeſſones aut miſceri ſeculari Pniuerſteakiſeg gaſt
bus poſſeſſionibus poſſe niſi foꝛte qui ericiũ nõ bʒ: tüc ver⸗
legibus ad minoꝛuʒ etatis tutelas ſiune beret ꝑ ſe. vt dixi xlyv.
cur atides inexcuſabiles attrabunt᷑: aut diiin ſumma.

cui ipſius ciuitatis ep̃s eccleſiaſticaruy q & Manibus. C. de

rerum cõmiſerit gubernacula:⁊ oꝛpha epi. ? cle. aut᷑: ſed
noꝝ atq; viduaꝝ q indeſenſe ſunt: aut Warnanihns. dn⸗
eaꝝ ꝑſonarũ maxie q eccleſiaſtico indi cnonco.Sc de
gent adminiculo ꝓpter dei timoꝛem.ſi deci. c. dilecti. nã ibi ñ
quis vo tranſgreſſus fuerit hec pꝛecez repꝛobant monachi g

ta eccleſiaſtice coꝛrectioni ſubiaceat. btterras ad firmã.

H Di.1. XXXVI. ſz dic ꝙ illud ẽ cũ ſua
Idnisſaũt ⁊ aphanis cecle ens umaür vaci
ſie pꝛeſidiũ imploꝛantibꝰepᷣi nde piolucrcteſgero
dut adeſſe.⁊ impꝛoboꝛum frucnibꝰ vinãt.adeo jõt
violentias ꝓtectionis patro h ꝓhibet clericis ꝙ ſi
— mu eis negare nõ debent. ꝓp h capiut ĩ fraudeʒ
2 Añ gelaſius gerontio ⁊ petro epi⸗ noõ ſubuenit eis ex ne
copis. Ge vel mona.c.ſacer9/
ꝛantih? mnia eni de/ otibus.
Senbia murib patrocinia epiſcopi de Eanſas de h no⸗
E⸗ Laui.xp.q.ij.in ſũma.
t ¶ Auaricie. nam ꝓp⸗

pter neceſſitatem bene poſſentxcidi.c.ij.
u C Zd tutelas.ſ.di. lxxxviij.c.vlt. coõtra.xxi.q.iij cypꝛianus.ↄtra. ſed illud
cypꝛiani de teſtamentaria tutela ſiue datiua.hic aũt de legitima tutela intel
ligitur. Item.xpi.qi.genexaliter. contra.ad hoc dic ꝙ clerici non cogunt᷑

recipere aliquam tutelam.poſſunt t legitimã recipere tutelam ſi volunt. vt
bic dicir.⁊ eſt hoc pꝛiuilegium clericoꝛum.ꝙ lʒ ipſi poſſint ſuccedere alicni
ab inteſtato. non mm tenentur recipere tutelaʒ. Iy alias illud obtineat. pt inſti.
de legi.pa.tu.ſed eps vel monachus etiam volens non poſſet recipere legi⸗
tima tutelam.in aut.de ſan.epi.S.deo amabiles. vel dic illi aut. pꝛeiudi⸗
catur per canonem iſtum vt epᷣus ⁊ monachus ſi velint poſſint recipere legi
timã tutelã ſed non datinã vel teſtamenta ria. ſed ad titelã miſerabiliũ ꝑſo
aꝝ oẽs clerici ſine mõachi tenẽt vt h.x.lxxxviij.di.c.i.c c. epᷣs gubernatõʒ.
¶. Coꝛrectionii.ſuſpenſioni.lan.
Iduis.In hac di.vxxxyij.oſtendit magt ꝙ viduis ⁊ pupillis li⸗
bertis ? oppꝛeſſis leneĩ pꝛelatus patrociniũ impendere æ ẽt ma
Eumiſſos defendere ad yltunũ ſubiũgit de expoſitis.j.e.c.ylt.xc.

2 .

a
bᷣ

VNIcet. xi.qi chꝛiſtianis.

Plus ramen.nõ ꝙ etiam cauſe pauperum ? oppꝛeſſoꝛum ⁊ pere
grinoꝝ ſpectant ad eccleſiam.vt.xxiiij q.ij.ſi quis de potentibuſ.⁊.c.ſe.⁊.

c.pꝛox.⁊? extra.de ver.ſig· ſuꝑ quibuſdã in fi. ſpectant etiam ad iudicium re
gis. vt. xxiij.ꝗ.v. regũ..C. ad miniſtratoꝛcs. Similiter viduis ⁊ pupillis con

ceſſit imꝑatoꝛ magnũ
pꝛiuilegium.ſ.ꝙ aliꝗs
non poſſit illos trabe
re ad indicium extra
pꝛouinciam:ipᷣi ta mẽ
poſſunt alios trahere
C.qñ impeinter pu.⁊
viduam.l. vna vidua
eſt que etiam marituʒ
non habuit. ff. de ver.
ſig.malum.5.viduam
pupillus eſt qui infra

pubertatem deſijt eſſe
in patris poteſtate.ff.

e.pupillus.rñ.i.

c Efſenſionis pu/
oillit pupillo tu

eris adiutoꝛ.

d ¶ Executiõis.i. de/

fenſionis.

e Cõmenta.i.frau

des.

f1 Liſquis. reme
¶dia Ar g debe

at quis ð hec quo cer
tus eſt vel ſecurus pꝛi
uilegium ro. ſe. impe⸗/
trarc.vt hic elicit . cuʒ
omnes teneamur de⸗
fendere tamen ſpecia

lius.ar. extra de teſti.

licet vniuerſis. ar. di.
xxiij.quanq. lau.
Hos.vt ramẽ pꝛi
mo coꝛam ſuo indice
deferatur querela. vt
extra de foꝛo compe.
ex tranſmiſſa.
b ¶ Animoſit ate. in
bona ſignific atiõe ſu⸗
mitur. alias in mala.
lxv. di. ſane.
i uine retribu /
4 ionis. quia nul
lum bonum irremune
ratum.de pe.di.iij.pi/
un eſt. nec aliqð ma⸗/
lum impunituʒ.de pe.

BZcetoĩbus de nobis ſperantibus
Inõ debeamus inquantũ poſſumuſ
nos denegare:plus?tñ viduarum ⁊ oꝛ⸗
phanoꝝ cãs ⁊ impenſius ducimus exe
quendas:quas tueri a nobis vel ab oi⸗
bus diuina manikfeſtat aſſertio. C Icẽ
anaſtaſio ebo. Be eodem.
( ꝓpꝛie deſolatis auxi⸗
Alio: ⁊ qui ſuis actibus adeſſe ꝓeta
tis infirmitate nõ pñt exoꝛatũ pontificẽ

decet ſubuenire: quia pupillis viduis

mitionẽ ẽt diuinitas iuſſit impendi. ⁊ iõ
maximo ⁊ ianuario clericalis officij q
ſe ſolatio parentũ vel ꝓpinquox aſſe⸗

yunt deſtitutos auxiliũ ex noſtra delega

tione pꝛeſtabis:vt aduerſus impꝛobita
tes aduerſarioꝝ ſuoꝝ ꝓtecti:tue execu
tionis niſu noxia cõmenta: nõ ſentiant.
Itẽ leontio ⁊ petro epis. De eodẽ
Viſquis in negocis ſuis nr̃i no S
interceſſione
poſſe ↄferri:pꝛona nosꝰ ↄuenit gioſita⸗
revpꝛeſtare. Idem honoꝛio epo.
Dee eodem.

doimn retributionis memoꝛ ad
pontificalẽ conſciaʒ nõ ambigas
ptinere egentiũ cõmodis piam ſollicitu
dinẽ nõ negare. Itẽ foꝛtunato epo.
Tueatur eccleſia quos in ſui defennio⸗
ne cpi.
Rreligioſum pꝛoꝛſus ⁊ execrabile
iudicamus: ſi quiſqᷓ clericos vel ex
traneos in ſua tuitione ſuſceptos nõ oĩ
fidei ⁊ tota animi ſui educauerit ſctitate
Ac cũ olympius diaconus dilectionis
tue felicis atqʒ olympij ſuggerat᷑ auun
culus eiuſqʒ paruulos tutelevice ſuſce
perit nutriendos vltra latrocinium eſſe

di.i. nullus. ⁊ eſt ſi. xxxi.dic. pe.

—

AVW—M clericus be

ſed ⁊ etiam extranearuʒ

he KRreligioſum.nõ omni ſide.per boc c.⁊. S.pꝛox.di.peruenit. colligitur
ne põt legitim tutelã ſuſcipere:

perſonarum: n vult. lan.
1 E. MHon omni fide. ⁊ ita videtur ꝙ tutoꝛ teneatun etiam de leuiſſima culpa

de pericu. tut. ⁊ cu.t

utoꝛibus. ar. contra. ꝙ ſcilicet non teneatur niſ de le⸗/

ni. C. arbi. tu. quicquid. ? ꝙ dicit fide.eſt ar. contra perfidos aduocatos qui

m Paruulos.no.

plena fide clientulos non defendunt. ar. ij. q ij. .notandum.

ſi minoꝛ ledatur in contractu: habet actionem aduer

ſus dantem ⁊ accipientem. C. ſi tu. vel curatoꝛ. inter.letiam. ſi vero ledatur
in iudicio habet actionem aduerſus rutoꝛem tm. C.de iuſti:pꝛoperandum.
in fi.ſed contra.·ff.de mino.l etiam. 5. i. ſed illa lex pꝛoperanduʒ intelligitur
qñ tm circa inſtantiam iudicij leſus eſt. Illa.l. etiam in pꝛincipali cauſa lo/

quitur cum reſtituatu

r in indicijs minoꝛ ·vt. ff. de mino. etiam . S. ex cauſa.⁊

C.ſi aduerſus rem iud.per totum.io.imo·etiam reſtituit minoꝛ ⁊ ſi ↄtumax
fuerit. vt. ff.de mino.l.minoꝛ etiam.b.

„

s qui ad eccleſiam.j. xvij.q· iiij. xeum.

n Lontra leges. C. de pꝛedi mino. per totum.
P

ancipijs. de iſtis manumiſſis ab eccleſia vel de cõmendatis eccleſie

dicit. b. ꝙ ſi poſtea impetantur ſuper libertate ipſi coꝛaʒ eccleſiaſtico indice
debent reſpondere.vnde ⁊ ſi quis eos detinens nollet reſpondere niſi ſub

ſeculari iudice.poſſet

ſtatim eccleſia ipſum excomunicare. ſi vero nõ eſt ma

numiſſus in eccleſia.tunc pꝛimo debet conueniri qui eos moleſtat ſub ſccu/
lari iudice.⁊ ſi non vult ſatiſfacere per eum.tunc eccleſia enm cõpellet excõ⸗
municando vel alio modo.lau.dicit ꝙ vbicunq; manumittant᷑ niſi manu/
mittantur in eccleſia yt clerici fierent.vt extra de ſer. non oꝛ. c.i. ꝙ ſemꝑ pꝛi/⸗
mo conueniendus eſt qui eis litem facit ſub indice ſuo ſeculari:niſi hoc foꝛ
te faceret laicus in fraudem.extra de iurepa.relatum. S.ad hec Sed quero

ad quid ergo eccleſia recipit libertos ſub pꝛotectione ſua cuʒ illud ius ſit in

alijs omnibus. ꝙ ſi aliqmis non poteſt habere iuſticiam coꝛam iucdice ſecu
lari accedit ad indiceʒ eccleſaſticum. vt extra de ſoꝛo compe ex tranſmiſſa.

perat ſibi remedia

XXXVIII.

videtur ergo ; liberti ſpecrent ad indiciun eccleſie. vt.xi q i xpiania
vel dic ꝙ hy iſte perfone et alie de quibus bic agitur recipiantur ſub
pꝛotectione eccleſte non tñ eximuntur a iudicio ſeculari.vt extra de
iuile. recepimus. ? eſt expꝛeſſũ in iudicijs x de foꝛo cõpe.ex tenoꝛe.
q CPer omnes · in vna excõmunicetur. in alijs denuncietur. ſi dicis
HY nemo poteſt

SPpluries excoõmn
iudicamus ꝙ eos bonuſculis parenti nicari.dicyt no.
ſicut aſſerũt reliquit extoꝛres alia retinẽ iij. q. iiij · c. vlti.
do alia leges iura vẽdẽdo. C INẽE Et per teſta
ex concilio guraſich. Lonfugientes nemnt exira
eccſelam exit ahere non lice. s Weerceai.
G8 qui ad eccleſiã ↄfugiunt tradi niſi admonitus
nõ opoꝛtet ſed loci ſancti reueren / ſaiiſſfaciat. T eſt
tia T interceſſiõe deſendi. Si quis ät ar. hic ꝙ omne
mancipia clericoꝝ ꝓ ſuis macipijsꝰ' ad crimen eſt eccle⸗
eccleſti ↄfugientibus crediderit ocon/ ſaſticun dyr.
panda. ꝑ oẽs eccleſiaſ diſtrictiſſima da Vrepiſcs mnn.
natione feriat᷑.in eccleſia quoqʒ manu/ t Peitog.
miſſos ⁊ ꝑ teſtamentũ eccleſie cõmen u Jenone
datos:ſi quis tn ſeruitutẽ vel obſequii/ culio. ſed
vel ad colonariã cõditionẽ reuocare tẽ nuũquid liber bõ
tauerit: aiaduerſione eccleſiaſtica coeræ habet peculium
ceatur. ¶ Item ex conci. agathen. ſ. qaꝛ ſic vt ſeru⸗
In libertate eccleſia tueatur libertos. ſta babet vand
Ibertos legitie a dñis ſuis factos ds hon babepe
eccleſia ſi neceſſitas exegerit tueai culiuʒ.ff. de ver.
quos ſiquis añ audientiã aut puadere ſig-paterfa. ſed
aut expoliare pꝛeſũpſerit: ab eccleſia re loduitur bic hm
pellat. ¶ Item ex conci toletano.iiiſ. tempus quo ſer
Aſacerdonbus defendant᷑ iberti: qui mim in vel pe
in ſeruitutibus renocantr. ulinen Gurtin
Iberti qui a quibuſcũqʒ manumiſ de ne
ſi ſunt: atqʒ eccleſie patrocinio cõo⸗ ſtail. vlti ff. ac
mendati exiſtunt:ſicut regule antiquoꝛ trebel. cogi. Re.
patrũ ↄſtituerunt ſacerdotali defenſiöe l.de peculio aũt
a cuiuſlibet inſolentia pꝛotegant᷑ ſiue n ſeruiquimanu
ſtatu libertatis eoꝝ ſeu in peculioꝰ qð mittitur hoc in
habere noſcunk. Irem exconci 0 ſama norabig
lerano. Expolitos defendatecclea nimeer ninos.
ſi quis eoꝛum calumniatoꝛ extiterit. oñs vicketur ei
Jerxpoſitus ante eccleſiam cuiuſ? concedere pecu
cunqʒ ſit miſeratione collectus cõ luuʒ niſt adimat
eſanonis ponarur epiſtola: vt ſi is qu exbꝛelle. Si ii
collectus eſt intra.x.dies queſit? agni⸗ pertas ei relin⸗
quitur.peculiuʒ
apud heredem

remanet niſi expꝛeſſe ei concedatur. C. de pecueius qui.li. me.l. vna.
X 85 expoſitus.exponitur aliquis a patre vel dño vel ab extraneo.
ſ a patre vel dño aut neceſſitate.vel ſponte. ſi ſponte: nuni põt
recolligere eum poſtea.nec enim ſuum dicere poterit quem pereuntez
contempſit. C. de infan.expo.l.i.⁊.ijſi neceſſi itate:repetit qñq; qꝛ inm⸗
tus videtur expoſuiſſe.· C. de infan expo.l.i.⁊ in bis caſibus locum nõ
habet conteſtatio.quod tamen dixi de neceſſitate videtur male dictuʒ
nam dicit lex ꝙ ſi ipſe non poteſt eum alere debet eum in xenodochiũ
mittere. C. de lat. libe. tol.l. vna. S.ſed ſcimus. ſed quod dixi intelligas
cum nullum talem locum inuenit.æ intelligas maxime hoc de filijs.
nam de ſeruo videtur ꝙ potius debeat euʒ vendere qᷓ exponere. ⁊ e
iſte caſus in qno ſeruus babitus pꝛo derelicto ſtatim in libertatẽ eri⸗/
pitur. vt. C. de la. li. tol. l. vna. in aut. de nup.5. boc amplius. ?. S. multo
magis.col.iiij.alias occupanti conceditur.ſi autem abextraneo ⁊ ſci⸗
ente dño vel patre.tunc locum habet quod hic dicitur. ſi vero ignoꝛan
te ſemper poteſt repetere quandocunq; venerit. C. de infan. expo.li.
h. dicit ꝓ tm vſq; ad·x. dies anditur pater ĩ hoc caſu. quod verius ere
do.quia de his que publice fiunt nõ poteſt pꝛetendi ignoꝛantia. vt. xxi
di . ꝙ dicitis. Idem poteſt dici quando pater pꝛopꝛia voluntare expo⸗
ſuit.io. hoc teneas bꝛeuiter ꝙ ſi a patre infans exponit᷑ vel ab alio eo
ſciente vel ratum habente ſtatim liberarur a patria poteſtate. ? ſi dñs
idem facit: ſeruus ſtatim eripirur in libertatem. ? libertus in ingenui⸗
tatem. Idem eſt ſ alimenta fuerint iſtis languentibus denegata. aut
ſiiſti languentes expoſiti fuerunt cuiuſcunq; fuerint etatis.⁊ qui eos
ſuſcipiũt:non hñt aliqð ius in ipſis.vt ex de infan. vel lang . expo . c.i. b.
Intra. x. dies· de bis x. diebus dic ꝙ currũt a tpe ſcie: ſunt conti
nui. ⁊ ſi in tali loco eſt ꝙ venire non porteſt reſtituũ p clauſulã generalẽ
ar. ff. ex qui.ca.ma.l.i.Alij dicunt ꝙ ſunt vtileſ:cũ.ſexperiri poteſt ff.
de edi.edic cum ſex. ⁊ de diuer. ⁊ tem. ꝛc.l.i.ſi vero ille qui colligit ex/
pendit aliqua in puero erudiendo in aliqua arte.repetit are colligente
C.de infan. expo.lii.qð aũt cauſa alimenti expendii:nõ repetit: niſi in
2

fde⸗
hiefn
gtoſt
ge
ſomiter
Pworr.
Nenſte
güfd
Cioa
gintn
nr ben
nets
uymm
lerſing
ident
geren
Kachnt
ſe.G
tunntgi
gel
Ppautn
rin
Crnahet
n
nmni
ckinm
cumn
Neveen
ocechi
eligi
dſii

bene recedet ab eo cum voluerit:æ continebit epiſtola ꝙ

aliquid iuris ſi⸗

bi vendicet exe-⸗

⁊ pꝛobet eſſe

ſuum: alias nõ

crederet᷑ ei.ar.
contra. extra ꝗ
filij ſint le.trani

miſſe. vbi credi

„

tur pr̃i ⁊ matri)

dicentibꝰ aliquẽ
non eſſe filium

eſt pꝛeſumendũ
aliquem dene⸗
rẽ füium ſu

P tur⸗

terpoſitione de
viduis ⁊ libert
⁊ expoſit.reuer
titur in hac di.
lxxxyviij.ad pꝛo
poſitum ſuũ ſci
licet ad illud.c.

non cupiduʒ.

oſtendit clericoſ
cauſa turpitudi
nis ? cupidita/
tis non debere
opera exercere.
tandem ſubijcit
ꝙ nulluſ pꝛeſby
terum in teſta⸗
mento debet no
minare tutoꝛeʒ
L cetera.
c Ecreuit.
cõducere
ſ.cauſa cupidi/
tatis vt notaui
lxxxvi.di c. vlt.
2 ſemper intelli
go cauſa cupidi
tatis h fieri niſ
neceſſitas pꝛo/
betur. ar. xij.q·i
c. i.
d VAbi patet
i.pꝛopter quod
parect.

e Angelos. ꝑ

angelos intelli⸗
guntur pꝛedica
toꝛes qui ꝓ in/
genio auditoꝛũ
debent ſe apta⸗
re. vt.viij.q.i.c.
opoꝛtet.⁊ diſti.
xliij.ſit rectoꝛ. ꝭ.
yvlti. vnde non p
pter iacob: ſed
ꝓpter angelos
inducit᷑ hec au⸗
cdoꝛitas.

fEOnſequẽſ
ann ſacer

ſuum. quia non /

Di.
duobus caſbus. ſ pꝛoteſtatus eſt. ff. de ne. geſ. nenſennius. vel ybi col⸗
lectus non vult ducere filiam ſuam in vxoꝛem.C. de nup.poatrem.

¶BHabeat.non in ſeruum.C. de infan.expo.l.ylt.⁊ ideo dicitur iſte
eum habere.quia alius.iam non poteſt petere puerum: Drn tamen

ſiquis in eo

tuſqʒ nõ fuerit:ſecurus habeat qui col
egit. Sane qui poſt pꝛedictũ tpᷣs calum
iatoꝛ extiterit:vt homicida eccleſiaſti⸗
ca diſtrictiõe dãnabit᷑ ſicut patrũ ſanxit
auctoꝛitas.
. Di. LXXXVII.
Rohibenturd ergo clerici cu
piditatis negocia ſuſcipere

oꝛphanis impendere.
WUñ emelchiades papa.
De eodem.
Ecreuit ſancta ſynodus nullu
deinceps clericũ aut poſſeſſioneſ

O0

conducere aut negocijs ſecularibus ſe

imiſcere:niſi ꝓpter curaʒ aut pupilloꝝ
aut oꝛphanoꝝ aut viduarũü: aut ſi foꝛte
ep̃us ciuitatis eccleſiaſticarũ rerũ ſolli⸗
citudinẽ eũ hr̃e pꝛecipiat.vbi patet qd
alia ſunt negocia ſecularia ⁊ alia eccle⸗
ſiaſtica. Monne moyſes in ſeculo erat
cum crebꝛo intraret tabernaculũ ⁊ exi⸗
ret:qui intus ↄtemplationi rapiebatur
foꝛis infoꝛmantiũ negocio vꝛgebat᷑:ſed
⁊T iacob aſcendentes ⁊ deſcendẽtes an
gelos:vidit:qꝛ rectoꝛes eccleſiaꝝ nõ ſo
lum ↄtemplando aſcẽdunt: ſed deoꝛſũ
quoqʒ ad mẽbꝛa illius miſerando de⸗
ſcendũt.⁊ dũ ſacerdotes eoꝝ facta imi⸗
tant᷑ ⁊ ſe cuſtodiunt: ⁊ ſubditoꝝ onera
poꝛtant. ¶ Item gelaſius papa.
De eodem.
Onſequens eſt:vt illa quoqʒ que
de picenis partibus nuper ad nos
miſſa relatio nunciauit:nõ pꝛetereunda
putaremus.id eſt plurimos clericoꝛum
negociationibus inhoneſtis ⁊ turpibuſ
lucris inhiare:nullo pudoꝛe cenſentes
euangelicam lectionẽ qua ipſe dñs ne⸗
gociatoꝛes ex templo verberatos aſſe⸗
ritur expuliſſe:nec apoſtolica verba re⸗/
colentes quibuſ ait:nemo militanſ deo
implicat ſe negocijs ſecularibus. pſal⸗

miſtã quoqʒ dauid ſurda diſſimulanteſ

aure cantantem:qm̃ nõ cognoui nego
ciationesvꝰintroibo in potentias dñi.p⸗
inde huiuſmodi aut ab idignis poſt hac
queſtibus nouerint abſtinendũ:⁊ ab oĩ
cuiuſlibet negociationis ingenio cupi⸗
ditateqʒ ceſſandũ: aut in quocũqʒ gra
du ſint poſite mox a clericalibꝰ officijs
cogant᷑ abſtinere qm̃ domus dei domꝰ
oꝛationis ⁊ eſſe ⁊ dici dʒ:ne ꝑ officia ne
gociationis potius ſit latronũ ſpelunca
CItem ex canone apoſtoloꝛum.
In ſacris oꝛdinibus conſtitutus ſecula

otes erant iſti.yt.ij.q.vij.accnſatlo.lau.

Negociationes.i.falſam traditionẽ iudeoxꝝ . qꝛ. ſ credebant ſe iu

nnenniir gu

ſtificari ex opibus legis figuras legis ſectantes a gra reſilientes. vel
hb Negociationes.i vt vilius emant ⁊ carius vendant.

i ¶ Ingenio. ar. ꝙ nec ſub qlibet fraude excogitata poſſunt cxcrer

negociationes.ergo nec cauſa neceſſitatis vt quidã aſſerunt. nec cã
lucri captandi pauperum.i.qiij.ſiquis obiecerit. ar. contra. extra ne
cle.vel mo.c.i.xci.di.clericus.laun. H

ue ¶Ceſſandi vider o in cius optioe ſt ant abſtinere a qſin aut ad

nõ pietatis curam vidnis ?æ

LXXXVIII.
officio. ff. de ſur. do plerunqʒ . .. vlei . qd falſũ eft. ſed

72
hoc aut continuatiuum

QA Ra iplacun. MBMDe
1 Piſcopus·curas.j.xxi.q.iij.c.i.ij.⁊.iij.⁊.xi.q.i.te quidem.

„„

m Erlatuʒ.⁊ pꝛetoꝛijs.i.locis iudicij tracta ndi quid ſit pꝛetoꝛium babe

mus. ff de iuſti. ⁊ iure.l.penul.

res curas aſſumere non debet.
X Piſcopus aũt ſacerdos aut dia⸗
conus nequaqꝙᷓ ſeculi curasi aſſu⸗
mant: ſin aliter deijciantur.
Item grego. romano defenſoꝛi.
Epũᷣcopus ſecularibus cauſis occupa
ri non debet.
Erlatum eſt ad nos reuerẽdiſſimũ
fratrem noſtrum baſilium epᷣm ve
lut vnũ de laicis in cauſis ſecularibus
occupari ⁊ pᷣtoꝛijs inutiliter deſeruire
que res qm̃ ipſum vilem reddit ⁊ reue⸗
rentiam ſacerdotalem annihilat:ſtatim
vt experientia tua hoc pꝛeceptuʒ ſuſce
perit ad reuertendum eum diſtricta exe
cutione compellat:quatenus ei illicite
inſiſtenti.v.diebusꝰſub qualibet excuſa
tione imoꝛari non liceat: ne ſi quolibet
modo eum ibidem amplius moꝛam ha
bere permiſeris cuʒ ipſo apud nos gra
uiter incipias eſſe culpabilis. Item
.neilio carthaginen.iij.
Teſtamentoꝛum tuitionem ⁊ curam rei
familiaris epiſcopus non ſuſcipiat.
Miſopus tuitionemꝰteſtamento
rum non ſuſcipiat. Item ex

eodem.
H De eodem.
◻ Piſcopus nullam rei familiari
curam ad ſe reuocet: ſed lectioni
⁊ oꝛationi ⁊ verbo pꝛedicationis tantũ
modo vacet. ¶ Item ex eodem.
Bee eodem.
Piſcopus õ vidua
Arum ⁊ pupilloꝛum ac peregrinoꝝ
non per ſeipſum:ſed per archipꝛeſbyte
rum aut archidiaconum agat. Iteʒ
geg quartano pꝛefecco.
dtiocinioꝛum cauſas clericus ſuſci⸗
pere non debe.
T Nutile⁊ valde laboꝛioſum eſt ho⸗
minem litteratum ratiocinioꝝ cau⸗
ſas aſſumere: ⁊ in eis qð nõ expedit ſe
obligare. Item hieronymus.
IFngiendus eſt clericus negociatoꝛ.
DNEsgociatoꝛem clericũ ⁊ ex inope
dinitem ⁊ ex ignobili gloꝛiofum
quaſi quandam peſtem fuge· ¶ Item
aug.in lib.queſtionũ veteris ⁊ noui te⸗
ſtamenti. s
Clerico negociari non lict.
BDnicari hoibus ſp nõ lʒꝰ: nego⸗
ciari vo aliqñ licet:anteqᷓ; eni eccle
ſiaſticus quis ſit licet ei negociari:facto
iam non licet. ¶Item ioannes criſo⸗
ſtomus ſuper mattheum.

LAnar aliquis agit per ſe ?t non per aliũ t v.
8 Mutile. “M

n ¶ ¶¶ Pꝛeceptũ.j. xxiij.
q.iij.iuſtuʒ.j.xxiiij.q.
iij.clericus.
oρ Quinqʒ diebus.
ar.moꝛã poſſe purga/
ri. Itẽ nota inducias
⁊T expectationes.v.die
rũ ⁊ hoc a tꝑe quo ſu
ſcepit lr̃as.ex ð ap.ſu-⸗
per eo.iiij.q.iiij.c.i. ?
q.v.c.i.quãdoq; duo/
rum.y.q.ij.c.pꝛeſenti.
Piſcopus. tui/
tionẽ.i. apertõʒ
vt.ſ.coꝛã eo nõ aperi⸗/
ant᷑ ſed coꝛã mgro cẽ
ſus.C. de teſta.conſul
ta.pel dic tuitionẽ.i.ꝙ
ſit aduocatꝰ.als ꝑ euʒ
dz adimpleri qð in te/
ſtamentis relictũ eſt.
e de teſta.ſi heredes.
⁊. ff. de peti. here. here
ditas.in fi.io.

Piſcopꝰ. ad ſe
G reuocet pꝛinci/

paliter vel ꝑ ſe ⁊ tunc
nõ ẽ Z. lxxxvi. di. freʒ.
r Piſcopus gu⸗/
A bernationẽ. ſed
p archipꝛeſbyterũ.nã
⁊ partiri dʒ onera ſua
ex de offi. archi.c. vlt
aAr.p alioſ nobis licere
que nobis ꝑ nos non
licent.ar.v.q.iij.c.vlt.
Agr. xij.q.i.pꝛecipimus
Et valet ad queſtionẽ
ꝙ eccleſia poſſit alicui
concedere gladiũ.lʒ ei
non liceat eo vti ꝑ ſe
xxiij.q. vlti.c.ſepe.ſilxꝝ
inuenit qð licet nobiſ
per alios ⁊ per nos.vt
di. xcv.illud ſuperfluũ
⁊ econuerſo quod nõ
licet nobis ꝑ nos nec
per alios.xlvi.di.ſicut
xxiij.qvlt.his a qui⸗
bus.⁊? conſequitur gs
per alium qð non po
teſt per ſe.ff. ð ſta.ho
imperatoꝛ ⁊ id per ſe
quod non per alium.
C.de his qui ve.eta.l.
ij. ff. ð adop.poſt moꝛ
tem. S.neqʒ. xxiij. di.
quoꝛundam. æ qñqʒ;
plus ꝑ ſe valet. de co.
di.iiij.illud.io. So.ge
nerale eſt ꝙ gs poteſt
per ſe qð poteſt ꝑ aliũ
⁊ econtra.ſed in caſi⸗
bus ſpecialibus fallit
qnq; ratione perſone
que ꝓhibet᷑ ꝑ ſe face/
re.vt in hoc c.ſed per
aliũ nõ ꝓhiber vel rõ
ne rei.qꝛ in cauſa cri⸗
lij.in criminalibus.b.

P

t ILeSaeigroren ſel nungd licet elerico habere tabernaʒ. videtur q; ſie.

C

V de epi.⁊. cle.lij. ſed dicimus ꝙ ſʒ lex concedat ea non tñ non pmit
tit. vel dic ꝙ poteſt habere tabernã ꝓpter neceſſariã ⁊? honeſtã negociatiõʒ.
u.· Dꝛnicari.ſemper non licet.i.nunquam.xxxij.q.iiij.nemo.ar.contra.

xrxxi.q.i.hac ratione.ſed licet aliquando licentia pene ſed licentia cul

pe non.qꝛ nõ euadit culpam di.iiij.c.deni.

xMon licet. ar ꝙ pꝛopter mutationem ſtatus quod ipſi erat licitum fit
illicitum ⁊ econtra:ar.di.xxxi.lex.ar.contr a.xij.q.i.non dicatis.

a †½¼ Ecqʒ. bec pars
. eſt illius xxi.q.
iij cypꝛianus.
b& Bei. ⁊ non accu/⸗
ſatur iſte poſt moꝛteʒ
cõrra id.xxiij.di.quo/
rundam.C. ſi reus vel
accu. moꝛ. ſue.l.i.⁊.ij.
So.dicunt quidaʒ ꝙ
accuſari poteſt quis
poſt moꝛtem per in/
ſtrumentum ficut hic
gquia apparebat ꝑ in-
ſtrumentum.i.per te/
ſtamentum enʒ deceſ⸗
ſiſſe in moꝛtali pecca/
to. ſed.h. dicit ꝙ iſte
non accuſatur. qꝛ no/
toꝛium erat eum im/
penitentem deceſſiſſe
glias non poſſet accu
ſari poſt moꝛtem ni⸗/
ſi de hereſi.xxiiij.q/ij.
ſane. ⁊ in illo caſu.C.
Qd.l.iul. ma.l.vlt. Sed
nonne debet pꝛeſumi
pꝛo iſto.quia etiam in
vltimo inſtanti potuit
penitere.vt.xxvi.q.vi.

ggnui recedunt. ⁊.c. co⸗

gnouuimus. ar. contra
de pe. di. i. agite. dicit
ergo.h.ꝙ cum moꝛta/
liter peccauerit nec pe
nituerit nõ debet pꝛo
eo oꝛari.xiij.q.vl.c.vl.
2 pumitur hic in quo
deliquit.xij.q.ij.de vi/
ro. vel hoc intelligas
q̊ ad ſepulturã tm. ex
de toꝛnea.c.i.io.credo
bhoc ad terroꝛem inſti
tutum.nec modo locũ
habere.quod vltimo

OOicitur ſeruatur de fa

Bmui.hoc
cap.tractat
magiſter. S
xlvij. di. F.
neceſſe. ſed aliter bic
2 aliter ibi.ibi enim ex
poſui domni.i. fami/
lie ſue.H̊ aliter domui
ſue. id eſt eccleſie ſue.
2Z illud eſt quaſi pꝛepa
ratoꝛium ad iſtuo. vt
in hoc.S.innuit.g.oſtẽ
dit ergo in hac diſtin.
lxxxix.qualiter pꝛela/
tus eccleſtaſtica bene/
ficia debeat diſpenſa⸗
re.quia plura non de/
bet cõmintere vni ⁊ ꝙ
non debet laicos ico/
nomos conſtituere in
cccleſia vel vicedomi/
nos.⁊ ꝙ eccleſiaſtica
officia pꝛopinquis nõ
concedat.lan.
grla⸗ non dif
icile eſt vt vnus
vicem duoꝛum obti⸗
neat. ff. de pac. ſi plu/

res.C. de aſſeſſo. ne-

mo. extra de teſti.ad
hec.C.de teſta.conſul
ta.vbi dicit ꝙ abſur/
dum eſt ſi pꝛomiſcuis
actibus rerum turben
tur officia.ar. contra.

Be eodem. Palea.

Sr Jjciens dñs vendentes ⁊ emen/

tes de templo ſignificanit: qꝛ mer

catoꝛ nunqᷓ poteſt deo placere: ⁊ ideo

nullus xpᷣianus debet eſſe mercatoꝛ aut
ſi voluerit eſſe pꝛoijciatur de eccleſia di
cente pꝛopheta:qꝛ nõ cognoui negocia
tiones introibo in potentiaſ dñi.quẽad

modũ enĩ qui ambulat inter duoſ inimi
cos volens ambobus placere ſine allo

quio mali eſſe non poteſt: neceſſe eſt vt
iſti male loquantur de illo ⁊ illi male de
iſto:ſic mercatoꝛ ſine mendacio ⁊ per⸗

inrio eſſe non poteſt. Sed ſubſtantia ta

lium ſtabilis eſſe non poteſt neqʒ ad bo
num pꝛoficit quod de malo congrega⸗
tur. Quemadmodum enim ſi triticum
aut aliud tale cernas in cribꝛo: dum
huc ⁊ illuc iactatur omnia grana paula
tim deoꝛſum cadunt ⁊ tandem in cri⸗
bꝛo nihil remanet niſi ſtercuſ:ſic de ſub
ſtantia negociatoꝛum nouiſſime nil re⸗
manet mii ſolum peccatum.ſed omnes

vigentur eſſe mercatoꝛes. oſtendam er

go quis non eſt negociatoꝛ vt qui talis
non fuerit eum intelligas eſſe negocia⸗
toꝛem. Quicunqʒ rem comparat non
vt ita integram ⁊ immutatam vendat
ſed vt materia ſibi ſit inde aliquid ope
randi ille non eſt negociatoꝛ.qui vero
rem comparat vt integram ⁊ immuta
tam vendendo lucretur: ille eſt merca
toꝛ qui de templo dei eijcitur.vnde ſu⸗
ꝑomnes mercatoꝛes maledictus plus
eſt vſurarius. ipſe nanqʒ rem datam a
deo vendit non comparatam vt merca
catoꝛ.poſt fenus rem ſuam repetit tol⸗
lens aliena cum ſuis: mercatoꝛ autem
non repetit rem venditã. Oicit aliquis

qui agrum locat vt agrariam accipiat:

aut domum vt penſionem recipiat.nõ
eſt ſimilis ei qui pecuniam dat ad vſu⸗
ram abſit. Mꝛimo quidem quoniam
pecunia non eſt diſpoſita niſi ad emen
dum Secundo quoniam agrum ha⸗
bens arando accipit ex eo fructum ha
bens donum: vſum manſionis capit
ex ea.ideo qui locat domumvel agrum
ſuum vſum dare videtur. quodam⸗
modo videtnr mutare cum lucro lucrũ

pis. Tertio ager vel domus veteraſcit.
pecunia ſpiritualiter intelliguntur bo
mines: quia ſicut nunnnus habet cha
ragma ceſaris: ita homo charagma
dei. ⁊ ſicut nummus qui non habet cha
ragma ceſaris repꝛobus eſt: ita ben
qui non oſtendit imaginem dei. v

ſcent vinum cum aqua. Ideo ergo mẽ⸗
ſas nummularioꝛum euertit ſignificãs
qꝛ in templo dei non debent eſſe num⸗
mi niſi ſpirituales id eſt qui dei imagi⸗
nem non diaboli poꝛtant.aut certe mẽ⸗
ſas nummularioꝛum id eſt ſacerdotum
dicit ſcripturas.nouo enim teſtamento
ſuccedente pꝛioꝛi euerſe ſunt ſcripture
illox. . Item auguſtinus. Palea.
TMoniam non cognoui litteratu⸗
ciationes in quo diuerſitas interpꝛetuʒ
ſenſum oſtendit non erroꝛem inducit.ſi

ego iſte pꝛopterea aſſidue laudem dei

eſaias ad hieruſalem:caupones tui mi

—

ram aliqui codices habent: nego

LXXMX.
dicit quia non cognoni negociationes
non negocientur chꝛiſtiani. Sed ait ipe

negociatoꝛ:affero ex lõginquo merces
mercedem laboꝛis mei vnde vinam pe
to.dignus eſt enim mercenarius merce
de ſua.De mendacio ⁊ de periurio agi
tur non de negocio. Ego enim mentioꝛ

non negociũ. NHam poſſinn dicere tan
to emi:ſed tantovendam:ſi placet:eme
quomõ ergo reuocas me a negociatio

ne. omnes artifices mentiuntur ſutoꝛes
agricole.Mis vt optem carum tempus
vt poſſumvendere annonam quam ſer
unaui.ſed hoc non faciunt boni agricole

inquit. neqʒ illa boni negociatoꝛes. eſt

peccatum habere filios: quia quando

eis dolet caput matres inſideles que⸗

runt eis ligaturas ſacrilegas ⁊ incanta
tiones.omnia iſta ſunt peccata homi⸗

num non rerum. quare ergo ipſe dicit
mihi negociatoꝛ. quomodo pſalmiſtaʒ

intelligas.⁊ noli me pꝛohibere a nego⸗
ciatione.negociatio enim me non facit
malum: ſed iniquitas mea ⁊ mendaciũ
meũ. Queramus ergo negociatoꝛes qͥ
pꝛeſumunt gloꝛiari ex ſuis operibus ſi
ſunt contra illam gratiam quam hic ſpi
ritus cõmendat vt nemo de ſuis operi⸗
bus gloꝛietur. ⁊ ſicut contra medicos
ſuperbe pollicitantes ſalutem vigilat

hoc qð dictum eſt: tota die ſalutare tuũ

ſic ↄtra negociatoꝛes oꝑibus ſuis gloꝛi
antes vigilat hoc quod dictum eſt: os
meum annunciabit laudem tuaʒ. vnde

2 dominus eiecit eos de templo volen
tes ſuam iuſticiam ſtatuere: ⁊ ignoꝛan⸗

tes iuſticiã dei.Merito dictũ ẽ negociũ
qꝛ negat ociũ qð malũ ẽ:neqʒ q̃rit verã

getẽ q eſt deꝰ. Itẽ caſſiodoꝛꝰ i eodẽ
pſalmo.
Q ẽ aliud negociũ niſi qͥ poſſint

De ecodem. Palea.

vilius comparari carius velle diſ

trahere.negociatoꝛeſ vo illi abominabi
les exiſtimat᷑ qͥ iuſticiã dei minie ↄſiderã
teſꝑ imoderatũ pecũie ambitũ polluũt
merces ſuas plꝰ ꝑiurijs onerãdo q; pꝛe
cijs.tales eiecit dũs de tẽplo dicẽs.noli

teifacẽ domũ pr̃iſ mei domũ negociatio

nis. ¶ Itẽ cypꝛianꝰ. Noie ſacerdotis
Irm icro luc careat:q dei miſtros ſuiſ enocatofficijſ
ex pecunia repoſita nullum vſum ca⸗ Eqʒ apud altare deimerẽt᷑ noĩa

ri in ſacerdotũ pᷣce qͥ ab altari ſa⸗
cerdotes ⁊ miſtros volũt auocare:⁊ iõ

victoꝛ cũ õ foꝛmã nuꝑ i ↄcilio a ſacerdo

tibꝰ datã geminũ fauſtinũ pᷣſbyterũ au
ſus ſit tutoꝛẽ ↄſtituere ob doꝛmitiõʒ eiꝰ
apud vos nõ fiat oblatio:neqʒ aliq de⸗
pᷣcatio ꝓ noie eiꝰ frequẽtet᷑ in ecclia:vt
ſacerdotũ decretũ religioſe aut necarie
factum obſeruetur a nobis.
— Di.LXNXXIX.
Bnmnui quoqʒ ſue oʒ ep̃ʒʒ eẽ bñ
d ppoſitũ vt q̃dã inde qdãmodo
future diſpenſatiõis argumẽta
ſumãt᷑. In diſpoſitiõe vo ecclie
hac regulã obſeruãdã nouerit: vt nulli

quãatũlibet exercitate ꝑſone duo ſiłoffi-

cia cõmittat neqʒ ſeclaribꝰ viris res ec
cleſiaſticas gubernandas cõmittat.
Unge greg.ſcribit omnibus epᷣis.
Ani ꝑſone duo nõ cõmittantur officia.
