wntr agat nõ põt ↄne tronos ẽt teſtificari nõ pñt niſi in quibuſ A patrocinio non diſcedant eccleſie li⸗ tus in ſeruitutez. ? in⸗
ilins nirt a liberto. yt dã caſibus:in quibus ẽt ſᷣui in dños toꝛ berti aq ſacros oꝛdines pꝛomoti. telligas ingratitudinẽ
peandẽ.l.pbat queri liberti ĩ patronos iubent᷑. ¶ AUñ O/ libertis ãt hec pᷣcipit ſctã ſynoęæ⸗ grauem offenſam: qꝛ
atem ſed econuerſo ? in li.eo.codi.ti.de queſtiombus impera dus:vt ſi qͥ pꝛeſbyterivel diaconi non niſi p grani offen
wonin in lberto elz i toꝛ antonins ? ſeuerus. Deé eodem. ab epis facti ſut m modũ quo canones la reuocatur libering
ung dermns ſuo noie Neſtionẽ de ſeruis ð dños habeæ- antiqui dant licentiã ·ſint liberi ⁊ tñ a pa rnmen Hropier
e andnngtl 9 ri nõ oʒ exceptis adulterij crimi- trocinio eccleſie tã ipſi ꝙᷓ ab eis ꝓgeniti quas reuocatur dam⸗
iin noie alteri⸗ pört nibus. itẽ fraudati cenſus accuſationi- nõ recedãt:ab alijs quoq; libertati tra naatio.in aut. vt liber.
fonn vt ff. e quefiũ. bus ⁊ crimine maieſtatis:qð ad ſalute,yz diti ⁊ eccleſijs cõmẽdati patrocinio efi de cetero ·colla.vi. .il⸗
edift i Ingennum piincipis ꝑtinet. In ceteris aũt quanq colligant᷑ ⁊ ne cuiq donent᷑ hoc a pꝛincei lud. ſm leges veteres
1 ln reſtituendo enz pmea q̃ ſeruus 3 dñm dixerit:iudicaturi pe epᷣs poſtulet. ¶ Ne vo longinquita ſufficit leuis offenſa.
ont natalibꝰ. xt. f. ſmiam foꝛmare nõ debeãt: tñ ſi alijs q;ʒ te tpis obſcuret᷑ cõditio oꝛiginis tpe ſue Gedelr eorum il.
linti naralns reſi.· Ppbationibus fides veritatis inueſtiget manumiſſionis:ſcribant liberti ꝓfeſſio⸗ Femßl de glcelie
ie 2 Siqna. ca⸗ pꝛeſcriptionis inuidia euaneſcit.In pe nẽ qua ſe ꝓfiteant᷑ de familia eſſe ecclie ingratitudinẽ contra
ont. pitali. bodie ad- . eccleſiam ſiue contra
erum ultera verberat᷑ ? detrudit in monaſteriũ. yt. C. ð adul.aut᷑. ſed hodie epm reuocat in ſernitutẽ. ſecus ſi ↄtra aliũ de eccleſia.s.e.qui manumittit.
yel dic ꝙ aut᷑ intelligitur qũñ non adulterat᷑ cum ꝓpꝛio ſeruo.Sed nũ y ¶Pꝛoditi.i.de inobedientia.co nnici. . .ẽ⸗
quid ſeruus poteſt accuſare dñam ſuam ſi cũ alieno ſeruo adulteraf.· ʒ eSCEE libertis. ab eis ꝓgeniti. S filij libertox dñt obedientiã pᷣſtare ecclie
Rñ.non.qꝛ hic loquit᷑ de pꝛopꝛio tm̃ ſeruo.ſimiliter nec dña virũ ſuunʒ ſue ſicut ⁊ pres eoꝝ:vt bic.⁊ C.de li.⁊ eoꝝ li.libertine. Sʒ qðᷣ ex li⸗
ℳ põt accuſare ſi cum ancilla ſua iacet vel cũ aliena.cũ hoc cautũ nõ in · bera naſcit᷑ ingenuũ eſt. vt. C. de oꝑ.li.qdð ex liberta.So.qdã intelligũt.:illã
– uenio. hoc ideo qꝛ deteſtabilius eſt hoc crimẽ in muliere ꝙ in viro.io. libertine de filijs manumiſſis cũ pre ⁊ añ manumiſſionẽ natis:leges prias
ſie Aale dicit io.qꝛ accuſari poteſt mulier:⁊ vir ſi cum ancilla ſua foꝛni⸗ intelligũt de natis poſt manumiſſionẽ.ſed hoc ſtare nõ põt: qꝛ hic dẽ tã ipſi
s cetur. aut femina ſi adulteriũ coõmittat.vt e de diuoꝛ ex litteris.b. i ab eis ꝓgeniti. Itẽ ex ſequenti.c. ſ.e liberti pʒ ꝙ intelligit de filijs natis
fbtc⸗ ¶Verberatione.i.verberando. poſt manumiſſionẽ: vbi dicit de furura ꝓle ꝙ ab ecclie patrocinio ſe nõ põt
ie ) NVeſtionẽ.cenſus.reipub.vel ẽt eccleſie:qꝛ eccleſia comparatur ſubtrahere.io.quidã dixerũt iſtud ſpale eſſe in libertq eccleſie:vt filij nati pꝰ
ſon reipublice.vt. C. de ſa.ſan. ec.l.vt inter diuinum. manumiſſionẽ patrũ ſuoꝝ ſint liberti eccleſt ie. Tu dicaſ ꝙ filij nati poſt ma
iſed Si alijs.dicũt quidã ꝙ nec in exceptis criminibus ſeruns ↄ dim numiſſionẽ ſũt ingenui:ſũt tũ obnoxij eccle qͥ ad q̃ſqã oꝑaſ:q ↄſiſtũt ibono
. admittit niſi aliqᷓ pꝛeſũptio pꝛecedat. nã ſerui ⁊ viles ſꝑ queſtionibus re in aſſurgendo ⁊ in ſalutandoitẽ ꝙ nõ vocabũt eã in ius.als reuocant᷑ in
in ſubdunt᷑.vt.iiij.q.iij.ſi aũt ea rei ↄditio ſit.ſed a queſtionibꝰ nunqᷓ eſt ſeruitutem.yt in.c.ſequenti.io. .
et incipiendũ niſi pꝛecedant indicia.vt ex de reg.iur.cũ in ↄtemplatione *r mon recedant.hic hʒ locũ diſtinetio decre. e de ſer. nõ oꝛ.eo libentius
nſee ſed lr̃a iſta boc nõ patit᷑ dico g hic ſpeciale vt initiũ ſumat᷑ a toꝛment· eſt tñ hoc ſpale in libertis eccleſie ꝙ etiaʒ Iʒ facti ſint ſac erdotes ,Robrer
B

8*
LCaunſa.
itudinem reuocantur in ſeruitutem. vt. liiij diſt. qui ex ſamulis.ſeens fſubqna fimt manumiſſiones.? planumef. ſ
Rzrarändnsn oatnwemn. tenne⸗ aa „ do. Zulgennum allbt dicitur ꝙ de iure diuino eſt inducta ſernit? ſed 4
a Enginquitate.qꝛ ſi ꝑ· x. annos ſteterit in libertate ãmõ liber habet᷑. vt de boc dixi..dii· inſgentium. Es
Er de ↄiu.ſer.licet.ff.qui ⁊ a qui.ma.li.ſi eũ.ꝭ.ariſto.vel ſi mi alicuius õä nõne eoipſo ꝙ aligs inter vinos mannmittit: vi gn
moꝛtis eius ſe ꝓ libera geſſerit:⁊ filius eiꝰ ꝑ gꝗnquenniũ vixerit vt liber: cct᷑ ei peculiũ datũ:niſi expꝛeſſe boc adimat᷑.C.ð pecu. eius qui li me zit
ãmõ liber erit vt. C. ne . “ ruit l. vnica. ſed “ 4
de ſta. defunc.l. ij. ⁊. i,j) ,B . ”MM . dicas q alud s
ſed lſʒ ſeruꝰ fugitiuus ⁊ab eius obſequio ſe nunqᷓ receſſuros auẽte fulciri:quatenꝰ dño/ptegente ſern in liberlis ecclie 6
( ꝓlibero geſſeritꝛrl6 (. Ange in eodem concilio legitur. re eum ſp ſine vllius retractionis ſuſpi- na eis inmann⸗ H
iõ eſt in poſſeſſione li⸗ ꝛofeſſionem ſue conditionis liberti tione: vt dñs valeat poſſidere. ¶ Oiſera miſſione no ſic i
bertanor Cde ag lelonem ſue conditionis liber. ionis quoqʒ intuitu ſerui eccleſiarũ li⸗ Darlylira ſum⸗ E
⁊ cen.cũ ſimus.in fi li. eeclęſig facſant. . llioms quody i⸗ nt. Ande gre⸗ Ma xx. ſoliö. nt vti
xi. x.ff de acq.poſ.l. EOnginquitate ſepe ſit tꝑis: vt nõ bertati donari poſſunt. ¶ Sre? 5eſiquos.
eum. in ſſ. pateat ↄditio oꝛiginis:vñ iaʒ decre go.montano thbome. a Li tribus 4
bIn anterioꝛi. nõ eſt: in anterioꝛi vniuerſalis ↄcilij ſas⸗ Wilerationis ⁊ pietatis intuitu ſerni ergoñ requirif ſe
determinat bic ð uo none:vt ꝓfeſſionẽ ſuã liberti eccleſie de eccleſ arum poſſunt manumitt · Pſentwloiuz hbi . k
dicat. u ſir à beant facere: qua pfiteantur ſe ⁊ de ſa⸗, ¶ VVAm redẽptoꝛ ni totiꝰ cõditoꝛ cre nberraſeekir t
cNAntra ann ſiirv n mlli eccleſie eſſe ⁊ eius obſequiũ nunqᷓ ature ad hoc ꝓpitiatus bumanã m lauene leer, nn
aſallu intra annuñẽ relicturos: vñ his quoq; nos adijcimui voluit carnẽ aſſumere: vt diuinitat ſne commum ifmd, un
hiure feudi vtm aſtt. Vt quotiens curſũ̃ e ücerdos imple / gfa dirupto quo tenebamur captiuivin mali ar or. E
ſrederici iĩpialis..pꝛ nerlt: ⁊ de hac vita migrauerit:mox cu, culo ſeruitutis pꝛiſtine nos reſtitueret li liiij. diſt c. . . 1
terea.ð feu.nec ob.q; ſucceſſoꝛ eius aduenerit: oẽs liberti ec⸗ bertani.ſalubꝛiter agit᷑: ſi homies qͥs ab eps q. itẽ videt ir
legit er de iurein. veni cleſie vel ab eis ꝓgeniti chartulas ſuas initio natura liberos ꝓtulit ⁊ inſgentiiʒ Püsgillü papef Ehbe
tat ybi dꝛ ꝙ nõ iarai in oↄſpectu oĩinm dñt ipſi qͥ ſubſtituit pöti iugo ſubſtituit ſeruitutis in ea qᷓ nati fue nchart an, ufi
ſucceſſoꝛi pape votꝛn· fici publicare ⁊ pfeſſionẽ in ↄſpectu ec, rant manumittẽtis bñficio libertati red uhſein ie ui
vlel Hali ibreſſe i cleſie renonare: qᷓtenus ſtatus ſuivigoꝛ? gdant.atqʒ iõ pietatis intuitu ⁊ huius rei n Sckeſa⸗ . it
eli tü ſblnar ca illi obtineant: ⁊ obedientia eoꝝ eccłia ↄſideratõne pmoti nos montanũ ⁊ tbo cericon u⸗
nonẽ infra annũ:tñ ñ nõ careat. ſi ãt ſcripturas libertatis ſne mã famulos ſctẽ ro.ec.cui deo auctoꝛe ar. ꝙ eodẽ pꝛiui t
expellit. vt. x.q.ij. hoc intra annũ oꝛdinationis noui ſui pont ½ deeruimus: liberos ex hac die ciueſqʒ legio gaudẽt ſer lun
ins. Hõ ꝙ h excurſuſ ficis manifeſlare ↄtempſerint aut ꝓfeſ-⸗ romanos efficimꝰ:oẽqʒ vrm vobis re⸗ ui clencop e
anni pᷣuat aliquẽ liber ſiones renouare noluerint:vacue ⁊ ina laxamus ſeruitutis peculiũ.hãc ãt ma⸗ die efraar.
tate. ſic excurſus anni nes chartule ipſe remaneant:⁊ illi oꝛigi numiſſionis paginã patrio notario ſcri⸗ õ (m
crengaea if ſni ni ſue redditi ſint perpetuo ſeru. bendã dictauimus: ? ppꝛia manu vna ciag rr. A
la.ſic er dofoꝛ. paſto Nem ex eodẽ. Necliberi nec eo ꝝ cüu tribusp̃ſbyteris pꝛioꝛibus ⁊ tribus rici eni ? eoꝛum Mliſ
ralis.ſc.liiij.di.ſi hnꝰ. oſteri a patroginio diſcędgant eccleſiꝗ diaconibus ꝓ pleniſſima firmitate ſub-⸗ mancipia ſunt imn
d·IAIberti. moꝛit. ecc Ybert eccleſte qen Fere moꝛi ſcripſimꝰ. vobiſqʒ tradimꝰ. actũ invebe exepta ab oib⸗ ſi
ei enĩ nõ põt patrona:a patrocinio eccleſie nü romana. . Itẽ ſerui eccleſiarũ publi⸗ mr min main in
eſſe nula vt.xxiii. tiDiſcedant: nec poſteritas quidẽ eox ſi cis angarijs nõ debent fatigari. Añ mnen mſn EC
Pundenda. ter b di ꝛioꝛes canones decreuerũt. ac ne fote in ↄci.toletano.iij. legit. Serni eccle⸗ tmae er de n. ieni
rarenn 3 ſpale eẽt libertas eox in futura pꝛole nõ pateat. ſiarum puplicig angarijs non fatigent. ecnominuo C. ie⸗
in eecla w iiij liberto ipſaqʒ poſteritas ſeſe ab eccleſie patro⸗ Ecleſiarũ ſeruos ⁊ epoꝝ vel pᷣſby de epi. ? cle. lij. CA
rüũ eccle ſint liberti ec⸗ cinio non ſubſtrahat: neceſſe eſt vt tam teroꝝ vel oiuʒ clericox a iudicib?ꝰ s Arü. aſſy uu
cleſie.qðᷣ nõ ẽ veꝝ. ſed ijdẽ liberti quã ab eis geniti ꝓfeſſonẽ vbexactoꝛibus publicis in diuerſis an⸗ rij.i. baby inen
l ad gd ſut aſtrieti epo faciant:ꝑ quã ex familia eccleſie li garijs fatigari dolemꝰ: ꝓpter qd omme Eamcäna: ekl
eccle vt ei aſſurgãt. vt pertos ſe eſſe fateant᷑:eiuſqʒ patrocinin Aſiliu a pietate glioſiſſimi dñi nri popo⸗ cenche⸗ encs K V
es kaceuſent vec ens nõ relinquant:ſed iuxta virtutẽ ſuã ob/ ſcit: vt taleſ vſus deinceps inhibeat. ſed ſe abitalenme nrd
n SFſeauen ſequium ei vel obedientia pꝛebeant. ſerui ſupſcriptoꝝ officioꝝ in eoꝝ vſib? vaſa de templo 4
8 VUrcũq;. plati. Pꝛo remuneratione impenſi obſe vel eccleſie laboꝛent.Siqs vo iudicũ vł dñni ·. de ſe di. Ei
,bCE Buſfragio quij res eccleſiaſtice vtiliter pñt donari actoꝝ clericũ aut ſeruũ clerici vel eccdie Cyeſtimenta. uuit
i.qꝛ ſuffragiũ pꝛeftitit ¶Vñ in toletano concilio.iiij.legitur. in publiciſ ac pꝛiuat᷑ negocijs occupare t . AMimiſtraſ⸗ ſen
eccle aſilio vl auxili. Oue de rebus ecdeſie in remunerauo voluerit: a cõone ecchaſtica: cui ĩpedi⸗ ſe —— ſune
¶ Paoniderit. aleni nem oblſeqnij pzeſtant: rata pin aneant. mentũ facit: efficiat eẽneus. ¶. Itẽ pꝛo debunſes. in
Eomiſenl. vic- ſcha; u agio cnluflibet al alimonia pauperũ:i redẽptione capti⸗ eei⸗ chrn N
Arhiznonnereelir (Panid eccleſiaſtice vtilitatis ꝓuide uox res ſacras diſtrahi licet. nde nmet᷑ moꝛs: re- ct
ſtipulatõ.vt ex ð teſta. rint 7 ꝓ eο qocunqʒ cõmodũ in remu⸗ ambꝛo. ait in libꝛo de offtcijs. Aiinn ont capti⸗ Chen
iudicante.xxij.q.v. in neratione ꝓmiſerint ꝓmiſſi ſolutioneʒ Res lacxe qb?' ex cauſis alienari deant ni. yt no.S.e. ſic fin
ramenti..j.e.q.v.qꝛ. eos abſolnere opoꝛtebit ita vt ad ↄcilũi Eirũ eccleſia h nõvt ſeruet:ſed vt oino. Wi
io.qð veꝝ ẽ. põt dii cõpꝛouinciale deferat᷑:vt eoꝝ ↄniuẽtia eroget ⁊ ſubueniat in neceſſitatibꝰ 1 CWulchi ſ⸗ in
cõpetit actio ex nu· Sfirmet᷑:qꝛ ſicut paulus ait.Dignus eſt ud ſf opus cuſtodire qð mhil adiun/ m ETunni. ſec ins
. miſſiieſ. Aſto mercenariꝰ mercede ſua. ¶ Itẽ greg. nat. An ignoꝛamus quãtũ auri atqʒ ar, te cxcuſa gne
arannemi. 1 Serui ecdeſiarum in eoꝛum domimminʒ genti de templo dñi aſſyrijꝰ ſuſtulerunt: pit. An
LCcleſiaſticl. vo ctranſſerri poſſunt:qui eccleſiaſticis vti none melius oflat ſacerdos ꝓ alimonia (ten
luntarijs. volu⸗ litalihug Leſeruiunt. pvrauperũ: ſi aliqᷓ ſubſidia deſũt:quã ſi ſa 8
tariũ vocat ⁊ tũ ipe dii leſa icisi vtilitatibus deſudan crilegus ↄtaminat ⁊ aſpoꝛtat hoſtis:nõ/ e
cit ineſſe neceſſitatem Rtes eccleſiaſtica dignũ eſt remune· ne dicturuſ eſt dñs:cur paſſus es tot in⸗ iin
qe ab initio eſt volũta rgatione gaudere:vt qͥ ſe voluntarijs ob opes fame moꝛi:certe hẽbas auruʒ: vñ En
ims ſec voſ ſ ud in ſequiox neceſſitatibus ſponte ſubijciſt: miniſtraſſes alimoniã: cur tot captiui ĩ
ohre pl de ac. ⁊ ob dDigne noſtris pꝛouiſionibus ↄſolent᷑:qꝛ captiuitateʒ ducti: nec redẽpti ab hoſte n
li.ſc. ⁊ hẽs h̊ ꝙ ecckia igit᷑ theodoꝝ virũ eloquentiſſimũ oſilia occiſi ſũt:melius fuerat vt vaſa viuen⸗ i
tenet᷑ ad antidota.ex riũ nrjm mancipioꝝ cognouimus mini/ tiũ ſeruares:qᷓ; metallox. his nõ potes e
de teſta c m officiſs. ſterio deſtimtũ: iõ puerũ noie acoſimũ rñſum referre.· qͥd' eni dices:timui ne tẽ
meͤ Teſtimonio..in ·natione ſiculũ iuri dñioqʒ ſuo dari tra plo dei oꝛnatꝰ deeſſet. rñdet:aurũ ſacr̃a i⸗
Axufneto ſno fnit qiiqʒ pꝛecipimꝰ.quẽ qm er nra aucẽte ii nõquerũt neqʒ auro placẽt:q̃ auro non
eiteninoni Prren poſſidet:huiꝰ neceſſe fuit ſcriptip futuri emunt᷑.oꝛnatus ſacroꝝ redẽptio capti⸗ n
*kaberur foꝛma this teſtimonio ac roboꝛe largitatis uox eſt: ⁊ vere illa ſunt vaſa pᷣcioſa que nn

iſagci⸗
Rsru
dlizn
ann
neg
lliſgni
fgace

lannte

Eitmne
ogehen
ſihirtic
Cenitaen
mhuk
hn hc
Unebruct
yntſi
gng en
Vi
höntu

eſonent
Ount
Pmnncer
Hiſe
nin
ſer en
ficſtch
Cud

A⸗

e

Nogeln

Auit

In

4a. Spatia. ampliata.

be In bis tribus. In alimonia panperum: in redemptione eaptiuo

rum:in edificationẽ templi vel augmentatione cimiterij.

„ —

cAyſtici.i. in foꝛma calicis in q́ myſticũ poculũ ſanguis xpᷣi ↄfici᷑

? qd dixi de eccleſia:intelligũt gdã de ecclia in qᷓ eſt.qꝛ cũ ſit res ſacra

nõ põt vendi: ẽt

alij ecclie: ? ð H
notaui.x.q ij. H
ins.

pario.ſ.familie.

eRugientẽ. i.

famelicum.
Multi. pa/

rietes.i.imperi -

tos.ſic.xlvi.diſ.
ſunt nõnulli.
g & Et colunaſ
i.peritoo.
b Subtrabhunt. i.
non recipiunt.
iDpponat.
ar. ab cxẽplis ñ
eéè argumétadũ
l ¶ Hec ꝓbabã
tur.ſʒ nõne h ho
die ꝓbãt᷑ a dño
ſ. de cõ. di. i. ca
lix.ita.ſed nõ in
ſuꝑabundantiã
vt ñ habeat de⸗
lectus ꝑſonarũ.
lxxxvi.di.ñ ſat
xlyvij. di. ſicut.
nialium. qꝛ ceri
monialia tolle⸗
bãt tm̃ venialia
pctã: ficẽ hodie
aq̃ bñdicta.vt.j
c06. di. iij. aqua

m C¶ Crucẽ.ſu⸗

ſtinendo contu⸗
melias.

n Amico. pel

cautũ.cũ iõ fit:
qꝛ expectat᷑ ma
ioꝛ neceſſitas.
ideo facit qꝛ ti-

ſio ſtatuat.x.q.ij.pcarie.Rñ.nõ eſt pᷣcaria ſed donatio gratuita qͥ ad

redimũt aĩas a moꝛte ille verus theſan
rus eſt dñi: qͥ oꝑat᷑ qdð ſanguis eiꝰ oꝑatꝰ
eſt. Et poſt pauca:nemo põt dicere cur
pauꝑviuit. nemo põt queri qꝛ captini re
dẽpti ſunt. nemo põt accuſare: qꝛ tẽplũ
dei eſt edificatũ.nemo põt indignari:qꝛ
humãdis fideliũ reliquijs ſpatiaPlaxata
ſunt. nemo põt dolere: qꝛ in ſepulchꝛis

xpᷣianoꝝ requies defunctoꝝ eſt. In his

tribusꝰgeneribus vaſa eccleſie ẽt initia
ta ↄfringere ↄflare vendere licet. opus
eſt vt de eccleſia myſtici: poculi foꝛma
nõ exeat:nec aduerſus nepharios ſacri
calicis miſteriũ trãſferat᷑.iõ pꝛimũ intra
eccleſiã queſita ſũt vaſa que initiata nõ
eſſent.deniqʒ cõminuta poſtremo cõfla
ta ꝑ minutas erogatões diſpẽſata egen
tibus captiuoꝛũq; pꝛecijs ꝓfecerunt.ꝙ
ſi deſunt noua ⁊ que nequaqᷓ initiatavi
deant᷑: ⁊ in huiuſmodiquos ſupꝛa dixi
vſus oĩa arbitroꝛ pie poſſe conuerti.
CFItem hieronymus.
Non parietes oꝛnare ſed pauperibus
pꝛonidere gloꝛia epiſcopi ef.

uidere.ignominia ſacerdonis

Q.n.

ſed donatio vſuſruetus epixvi.qiij.ſi eps.?.c.elerici.
3 ¶CLaboꝛare.i.colere.
⁊ ¶¶Pꝛiuare.ar clcricũ poſſe remoueri ab eccleſia ſi negligit agros vk aligs

17¹

vtilitates eccleſie.ſic.ff.de pe.here.ei qui ꝑtes.ꝭ.cũ pᷣdia.⁊. C.loca.l.iij.na ꝓ

pier negligentiã aliquis deponit. vt. lxxxi.di.dictum. . H
N 2ı◻ BGeÿs. h hes %

ſub pᷣtextu elemoſyne pꝛiſtinis opibꝰin/

cubantes quõ poſſumus alienas fide⸗

liter diſtribuere qui nr̃a timide reſerua⸗

mus: plenus vẽter facile de ieiunijs diſ⸗
putat:nõ hieroſolymisuiſſe:ſed hiero

ſolymis bñ vixiſſe laudandũ eſt. ¶ Itẽ
largitate ẽt ep̃i ſtipendiũ derebus ecclie
clericis dare licet:cuius ꝓfeſſio ſub pꝛe
carie noĩe fieri dʒ. ¶ Ande in.vij.con
cilio toletano legitur.
Qui beneſiciũ ab eccleſia accepit eius

Epe fit vt pꝛopꝛietati oꝛiginis obſi
ſtatt longinquitas tꝑiſ:quapꝛopter
ꝓuidendũ decernimus vt ſiqͥs clericoꝝ
ſtipendiũ de rebus ecclłe cuiuſcũqʒ ep̃iꝰ
ꝑcepit largitater ſub pꝛecarielnoĩe dẽat
ꝓfeſſonẽ ſcribere:ne ꝑretentionẽ diu⸗
turnã pꝛeiudiciũ afferat eccleſie.⁊ que⸗
cũq; in vſu ꝑcepit dʒ vtiliter laboꝛare :
vt nec res diuini iuris videant᷑ aliq̃ occa
ſione negligi:⁊ ſubſidiuʒ ab eccleſia cui
deſeruiũüt ꝑciꝑe poſſint clerici.qð ſiquis
eoꝝ ↄtẽpſerit facere:ipſe ſe ſtipẽdio ſuo

Been nomine pꝛecarie faciat.

ea in quibus eccleſiia detrimentũ nõ pa

G Loꝛia ep̃i eſt pauperũo ibus pao videbit᷑ puare. ¶. Religiõis q́; intuitu
e

pijs ſiudere diuitis. Niatus in pau

domo ⁊ in tugurio ruſticano qui vix mi

lio ⁊ cibarioꝰ pane rugientẽ ventrẽ ſa⸗
turare poterã nũc ſimilam ⁊ mella faſti
dio. Itẽ eiuſdẽ. ¶¶¶ Pulti edificant pa
rietes ⁊ columnass eccleſie ſubtrahũtꝰ
marmoꝛa nitent.auro laquearia ſplen⸗
dent.gẽmis altare diſtinguit᷑:⁊ miniſtro
rüiũ xp̃ᷣi nulla eſt electio.neqʒ vo mihi ali
quis opponati diues in iudea tẽplũ mẽ
ſaʒ lucernas turibula patellas cyphos
moꝛtariola ⁊ cetera ex auro fabꝛicata.

Rat ſbidefi tunc hec ꝓbabant᷑a dño:qñ ſacerdoteſ
p Socrates. hoſtias imolabant:⁊ ſanguis pecudum
diuitiaſ.na vere erat remiſſio peccatoꝝi:quanqꝙᷓ hec oĩa
pbilophates cõ pꝛeceſſerit in figurã: ſcriptu eſt ãt ꝓpter
Grheenn. nos in quos fines ſeculoꝝ deuenerunt.
ĩbonoꝛibe vl. nuc vo cũ paupertatẽ domus ſue paup
q Aliena. i. dus dedicauit: poꝛtemus crucẽm 7 deli⸗
res eceleſie. cias lutũ putemus.Itẽ eiuſdẽ.¶ Ami
1Plenus v·ᷣ co rape quippiã furtũ ẽ eccleſiꝗ frauda
ter i. latus pte re ſacrilegiũ eſt:accepiſſe paupibus ero
nus dinitſſ. gandu ⁊ eſurientibus plurimis illud re
lon hiero ſeruare vel cautu vel timidũ eſt aur q
4 Palanſec aptiſſimi ſceleris eſt exinde aliquid ſub
opa blati facere trahere:oium pꝛedomũ crudelitatẽ ſu⸗
laudabile eſtxx perat. Itẽ eiuſdẽ. ¶Socrates ille the
ij q. v cauete. banus hõ quondã ditiſſimus:cũ ad phi
1 Oepe irob loſophandũ athenaſ ꝑgeret:magnũ põ
eat dejſa qus abiecit: neqʒ putauit ſe poſſe ⁊ vir⸗
lre vr. tutes ⁊ diuitiasꝰſił poſſidere:nos ſuffar
Andſeſic, cinati auro xpᷣm paupereʒ ſequimur:⁊
epi.j.xyi.q.iij. i J
chvus e cerſe,
XKargitate.ſed quõ eſt largitas ſi dꝛ pcaria.cũ de pᷣcaria certa pẽ

yſũfructü.⁊ iõ dicit ꝙ ĩteruenict ſcriptura ne poſſit allegare pᷣſcriptõʒ
na ꝑquatũcũq; tp̃̃s poſſideret nũꝙ; pᷣſcriberet.vt.xvi.q.iij.clerici.fru⸗
ctuarius eni nõ põt pᷣſcribere.inſti.ꝑ qs ꝑſonas no.acꝗ.s.fructuarins

nec ille g alieno noie
xxx.annoꝛum. male.

poſſidet.vt et̃ de pᷣſcrip.ſ diligenti.C.de pᷣſcrip.

¶Sub pcarie.i.fiẽ ſolet fieri in pᷣcaria.non eni eſt bic pᷣctus pᷣcarie:

tit᷑:monaſterijs tradi poſſũt. Unde
in toletano concilio legit Licetreli⸗
Jepᷣsꝰvnã de parrochianis eccle⸗
ſijs ſuis monaſteriũ dedicare volu
erit:vt in ea monachoꝝ regulariter cõ⸗
gregatio viuat:hoc de ↄſenſu ↄcilij ſui
habeat licentiã faciendi:qͥ ẽt ſi de rebuſ
eccleſie ꝓ eoꝝ ſubſtantia aliqdð detrimẽ
tũ eccleſie nõ exhibeat eidẽ loco dona/
uerit:ſit ſtabile.rei enĩ bñ ſtatuende ſem
ↄciliũ dat ↄſenſũꝰ. ¶ Item ex eodem.
Mon vltra quinquageſimam parteʒ re
rum eccleſie monaſterio quod cõſtituit
epiſcopo licet conferre.
One rei dare ↄſiliũ:⁊ pñtis haber

Se intuitu res eccleſie alienare.

B vite ſubſidiũ:⁊ eterne remuneratõ

nis expectare cernit pᷣmiũ.quiſqͥs itaqʒ
epᷣoꝝ in parrochia ſua mõaſteriũ ↄſtru
ere foꝛte voluerit:⁊ hoc ex rebus ecclie
cui pᷣſidet ditare decreueri::nõ ampliuſ
ibidẽ ꝙᷓ; qͥnquageſimãꝰ ꝑtẽ dare debebit
vt hac tꝑamenti eqtate ſeruata ⁊ cui tri/
buit cõpetẽs ſubſidiũ ↄferat ⁊ cui tollit
dãna grauia nõ infligat. Ad eccleſiã vo
q̃ monaſticis nõ infoꝛmabit᷑ regulis anut
quã ꝓ ſuis magnificare voluerit ſepul⸗
turis nõ amplius quã centeſumã ꝑtẽ cen
ſus eccle cui pᷣ icebit.
ea tñ cautela ſeruata:vt vnã tantumõ qͥ
placuerit ex his duabꝰ remunerationẽ
aſſumat. ¶ Item gregoꝛius.

ſidet ibidẽ ↄferre licebit.

de ſeculari cccla
põt fieri ab ẽo mona
ſteriũ. vt ẽ de ec. edi.
ad audientiã.ſed ecõ⸗/
uerſo nõ põt. vt.xix.q
iij.q ſemel. ex de reli.
do.ĩter qᷓ̃ttuoꝛ.niſi fiat
aucte pape.vt ex ð cẽ.
cũ venerabilis.⁊ ex ne
cle.vcl mo.c.relatũ.vł
ybi aliter nõ poſſit lo⸗
cus refoꝛmari:niſi ꝑ
canonicos ſeculares.
vt e in eadẽ decre.in⸗
ter quaſtuoꝛ.
¶Betrimeniũ.gra
ne.ſi eni lederet ecclaʒ
granuiter poſſet reuo⸗
cari.vt.ð.e.aplicos.inj
fi.⁊.j.c.pꝛoxi.
a ¶ Cõſenſũ.q̃ro de
quoꝝ clericoꝝ ↄſenſu
H intelligas:an de cle⸗
ricis epᷣaliſ eccłe:an ðᷣ
clericis parrochie illiꝰ
Rñ. de clericis ecclie
cathedralis:naʒ con⸗
ſenſus clericoꝝ ecclie
cathedralis requirit
circa oꝛdinatiõʒ ⁊ diſ
poſitiõʒ clericoꝝ.vt.x.⸗
xiiij. di. eps.xlvij.diſt.
reliꝗ.S.e.alienationei
Lau.t̃ ⁊.h.intelligũt
ẽt requirẽdũ ↄſenſum
clericoꝝ parrochialis
eccleſie.nã iſti ſine enl
pa ñ dñt pᷣuari ſuis ſti
pẽdijs.xvi.q.vij.innẽ⸗/
tũ.vr tñ ſufficer ſi epᷣs
eis ꝓuidet neceſſaria
vel ibi vl alibi. vt ex ðᷣ
ec.edi.ad audientiã.⁊=
ſic vr ꝙ eis innit poſ
ſit hoc facere.ar.ex ð
exceſ.pᷣla.ſicut vnire.

b NM One rei. ꝗqnqua
Bæ

geſima.ſed nun-
gd epᷣs põt dare cẽteſi
mã vel ꝗqnquageſima,z
ſine ↄſẽſu Ononleo;
vr ꝙ ſic. ex de his q̃ fi.
a p̃la. fine cöſenſu ca.
paſtoꝛalis.ẽt nõ obſtã
te inramẽto de nõ alie
nãdis rebꝰ ecclie.⁊ ex
ð ec edi.tua.nemo eni
põt accuſare epᷣʒ ꝙ tẽ
plũ dei edificanit.vt.
e.aux.itẽ qꝛ ſufficit ſe
mel a iure eſſe ↄceſſuʒ
vñ nõ eſt neceſſe reꝗ⸗
rere nonũ ↄſenſũ.ff.O
2di. inſti.q̃ſ ub ↄoditõe
S. vlti. ſed õ. er̃ de do⸗
na.paſtoꝛalis.extra ðᷣ
his qne fiunt a pᷣla.cũ
vos. Tu dicas ꝙ lʒ a
iure permittat᷑ ei tali:

donatio:tamen facit eandem de conſenſu clericoꝛum. vt.õ.e.c.pꝛoxi.õ.e.
aplicos.vebementer tamen obuiat illa decre.paſtoꝛalis.niſi vis fiat littere
Sed ꝗd ſi ep̃ᷣs plures donationes fecit:ita ꝙ oẽs ſimul excedant quinqua/
geſima.an dices vltimã reuocari vel oẽs: videt᷑ ꝙ tm̃ vltima:qꝛ ſola illa fuit
vitioſa.vt.S.e.ſi quos.⁊.xvij.q.iiij.queſti.ecõtra videt᷑ ꝙ de qualibet dona/
liõe eſt detrahẽdũ.vt C.de iof.do.ſi totas.ff. ad.l.fal.penales.S.annua.hec
queſtio ſoluit᷑ e de dona.aplice.io.ꝗd iuris ſit de Hͥ in queſtiõibꝰ notani.b.

¶ ¶ Cenſus. ꝓpter hoc verbũ cenſuſ dicit.l.⁊. h.ꝙ de cenſu poſſet epᷣs dare

partem.ſed nõ de poſſeſſionibus eccleſe.als reuocaret᷑ vel eo viuo vel poſt

y iüij

moꝛtẽ ſuam.vt.xvi.q.iij ſi ſacerdotes.ſed hot falſum eſt. qꝛ decre. dicit etiaʒ partem de tali legato retinere. vt. C. cvia dele. li. rñſoi.

de poſſeſſionibus.extra de dona.apoſtolice. emm Piſcopus.irreuocabile.cũ de ↄſenſu canonicoꝝ hoc facit als H⸗
ar Eligioſam.ergo qui dat domũ vel aliã rem:nõ videt᷑ dediſſe ea qge Aſucceſſoꝛ põt illud reuocare.vt. xvi.q.i.poſſeſſiones. ? bic ẽ ar. Alen⸗
ſlunt annexa ei niſi expꝛeſſa fuerint.ſic.lxiij.di.ego lodouicus.ar.otra q ſi ep̃s dedit aliquid eccleſie intelligit illud ꝑpetue dediſſe . vt. xpi.q.i
ff. ſi ſer. ven. teſtatrix.ff. de act.emp.creditoꝛ.in fſfſfſii· AuAlm quicqd. ar. . xvi.qi. poſſeſſiones.? dixi.x.q.i.hoc ius.in ſfi. (C(I
IVnc querit GBoa un
— n ebabeas ꝓp ſũ ” .. è . =MG autẽ. ſi
mma queſtidii Jure pꝛopꝛietatis res eccleſie monaſte? ſia vel ſequeſtratim remedio aie offe de vtri (por
qð dꝛ in. ii. frioꝛum edificijs tradere licet. runkt vel de tertia pte quã de rebus . uſchb m
e Dbaben Eligioſam' vitã eligentibus ↄgrua rochialiũ eccłaxſibi debitã accipit:ſi ea 5 nlaetes n
panpertate nec mpe. A.v. nos oz ↄſideratione pꝛoſpicere ne poterit dimittere qb' voluerit. De Sinideda enn
dit nec excuſat ẽt gs cuiuſqꝙᷓ neceſſitatis occaſio aut deſides his ita diffinit in concilio agathenſi. ier eccleſiam
a pꝛelatura.ſecus eſt ĩ faciat:aut robur qð abſit cõöuerſationis Se pontificibus quibus ab extraneis;: beredes pꝛelati c
tutoꝛe. vt inſti.ð exen. infringat.iccirco tibi auẽte pñti pᷣcipimꝰ vel cum eceleſia vel ſequeſtratim alid vr.ſ.cc. i per. bi
tu. . ſed æ ꝓpter puu- quatenus domũ poſitã in hac vꝛbe regni dimittitur. vveͤo. Mift
argren ſvale one qrta iuxta locũ qͥ appellat gallinas EOntiſicess qbus in ſũmo ſacerdo⸗ o NRcerdotel ngbi
3 H 3 acer⸗· albas vel hoꝛtũ iuris ſctẽ ro.ec. cui au⸗ tio oſtitut ab extraneis aliqᷣd aut arduann e . i
dos aliquid ſuoemat ctoꝛe deo pꝛeſidemus:in qua campana cũeccdeſia aut ſequeſtratim dinnittit aut bet de rebne cc⸗ c
noie de pecunia eccle quondã vxoꝛ patricij mãſiſſe dignoſci: donat᷑:qꝛ hoc ille qͥ donat ꝓ redẽptione cleſie ⁊ quantuʒ het
ſie. ꝙ res illa ſtatim fa ſimul ⁊ hoꝛtũ atqʒ hoſpitia q intra eädẽ aie ſue nõ pꝛo cõmodo ſacerdotis ꝓpbat de pꝛopꝛijs re/ ard
cta eſt eccleſic. aliud ẽ domũ ianua ↄcluſit:eidẽ debeſtradere offerre:nõ q̃ſi ſuũ ꝓpꝛiũ ſed q̃ſi dimiſſuũ bnre. cCin
in reb?pᷣuatoꝝ. vt. C. ꝓpꝛietatis iure ꝓculdubio poſſidendãa: eccleſie inter facultates eccleſie cõputa p Alieno. idẽ lſen
de rei vẽ.ſi vt ꝓponis in q̃ domo mõaſteriũ vbi cũ ↄgregatöe buũt qꝛ iuſtũ eſt vt ſicut ſacerdos hʒ qð in rcbus Ppuis unritn
eoongdeae ſua babitare poſſit xpo adiuuante ↄſtru eccleſie cõmiſſũ ẽ:ita eccleſia habeatqð Penc laetkel⸗ Een
bis er de pecni cci ere: vt ipſa ; qin eius loco honoꝛeqʒ relinquit ſacerdoti. Sane qcd ꝑ ſidei⸗ necckeſe vellg
2.c. inquirendũ.x.c. i ſucceſſerit pᷣdictã domũ ⁊ hoꝛtũ cũ oib?ꝰ coõmiſſũ aut ſacerdoti aut eccleſie foꝛtaſ pꝛie itelligas bo im
quis. Vtrũ aũt pꝛeſu ag ſe ptinentibus:ſicut diximus:quieto ſe dimittit᷑ cuicũqʒ alij poſtmodũ ꝓfutu vi. in
mat de rebus eccleſie rincgeuſſ iure a nobis pietatis ↄſide, rũi:in facultates ſuas eccleſia cõputare q ¶Et in ſuo. cmizl
yvel de rebus ſuis com rraatiõe ↄceſſã valeat poſſdere. Ecce aut retinere nõ poterit. Item ex cõ icd eſt rebus ec⸗/ cu⸗
paraſſe da St. d ſm oſtenſu eſt quõ reſ eccle ſine culpa dari clilio toletano. ll a
e⸗ tisig pſc poſſint ⁊ ↄſtare his qbus date fuerint. Epiſcopus tertiam partem ſibi debitaz Sanhr⸗ lu
ad quartu gradu. Si D.III. eeccleſie relinquere poterit. pntatone pel e d
de epi. ⁊ cle. aut. lniaʒ. Ancquerit᷑:ſi ante tpꝑs ſue OS iſcopꝰ ſi terti ptẽ quã de rebꝰ ar atioe vel col n
ar. Z. xxxyx.q · ij. c.i. oꝛdinationis nihil hre vide ¶parrochialiũ eccleſiax ſibi debitãᷣ latione. hoc yuit
76 6 Dicuq;· vendi bant᷑:qͥd de his fieri debeat nouit:eccleſie cuius res eſſe patebit aut dicere ꝙ com⸗ ſ .
„ cabit tdeſcſet q̃ poſt oꝛdinationẽ ſuã inne alteri eccleſie ↄferre decreuerit: licitum pyutabit quantũ ttecn
Gädecel aaben⸗. . mſe noſcunt. ¶ De his maneat ⁊ irreuocabilevrobur eius ſnia de ſuis rebus ? inlrat
ges eſſentin poſſeſio ita ſtatntü eſt in ocilio cartha. iiſ. ferat. QO. IIII. unanccloſ ge, li
ne opoꝛtt eccleſiĩẽ p SBe his q pꝛimu nihil habentes tpe ſie NAaog aut querit᷑ ſi de ſui ?æ dit pꝛo re em/ Keke
bare de iure ſuo. vt. ſ. adminiſtr ationis aliqua acquirunt. . eccleſie rebus aliqᷓ acqͥſiſſe pta: vt ſecundũ li ad
e. q. x. c. i. in fi. ſicut no⸗ Lacuit vt epᷣi pᷣſbyteri diaconi vel 9 noſcunt᷑:cui pꝛoueniãt: ita boc dinidat᷑ in⸗ lie
taui.S. e..i. ſint mani quicũq; clerici qͥ nihil habentes o: Diffinit in eodẽ concilio. ter eccleſiam 2 3
feſte. vel intellige qõ dinant᷑: ⁊ tꝑe epᷣatus vel clericatus an N. De bis qui de ſuis ⁊ eccle beredes defun. ſa
dicit enm nõ bʒ ſacr.· gagros ⁊ quecũqʒ pꝛedia noĩe ſuo com ſiè tebus aliqua acquiſiſſe noſcuntur. cti. Sed pone ((
dos beredes. in aut.ð Brät. tanc reri dhicax innaſionis cri Acerdotes vel qlibe geccleſſ Poſtquam ade⸗ iicen
ec. ti. . ſiquis aũt eps. parat.tanꝙ reru dnicaꝝ inuaſionis crie Acerdotes vel qlibet quibꝰ eccleſi ptus eſt eccleſi⸗ ſtnate
col. vlt. v.ſ.q. v.c. plt. teneãt᷑:niſi admoniti eccleſie eadẽ ↄtule aſticarũ rerũ cura cõmiſſa ẽ:qᷣcũqʒ am nullos ſum uu
g Ontifices.ideʒ rint:ſi at ipis ꝓppꝛie aliͤd liberalitate ali admiſtratiõe ſue tꝑe emerint ſi de rebus ptus voluit fa⸗ düemn,
¹ii,n aliſs. cuius vel ſucceſſione cognationis eue pꝓpꝛijs velvilevel carü habuerint adec cere ð patrimo itum
b¶ Ab exiraneis. ſi nerit faciãt ide qð eoꝝ ꝓpoſito ↄgruerit cleſie nomẽ cui pꝛeſunt chartaꝝ ↄficere mnio pꝛopꝛio.ſed KRas
aliquid daĩ tm epo i q ſi a ſuo ꝓpoſito retroꝛſũ exoꝛbitaue inſtr̃a ꝓcurent:nõ eni iuſtũ eſt:vt ecle quicquid emit: 4
tenen diniden rint:honoꝛe eccleſiaſtico indigni tãqᷓ, re ſia q ſuſcepit extraneũ efficiat in alienoꝰ ritennns Wmnu
detur tm eccleſie: llund Peobi iudicent. ¶ Itẽ ex ↄci. toleta. xi. diuitẽ: ⁊ in ſuo retineat fraudatoꝛezʒ hhi mohm r olio ann
diuidédu eſt cñ epo: De miniſtris qui nulla eccleſie occaſio vo q ſuax rex noſcunt᷑ hf̃e cõpendiũ ex redditibuſ eccle ſnichn
diſtingue an a ꝓppinj ne ſed ſui vtilitate aliqua acquirant. oire quã poſt oꝛdinatõis ſue diẽ viſi ſüt ſie fuit pſus. yf ges
yl extraneo ſit relictũ Micũq; de ſacerdotibus vel mini ↄquiſiſſe:ſiue nulla ſiue aliq̃ ſint inſtr̃a ꝙ computandi u
epᷣo vt bẽs diſtinctũ. ſtris ꝓ ſua vtilitate atqʒ amicitia ↄfecta:cõpenſione tã ſui iuris qᷓ; eccleſi ſunt illi ſumptꝰ ſ
s ela reala lat quocũq; mõ aut ꝑ ſcripture ſerieʒ alidd aſticaruʒ rerum habita.ſi ſe vtriuſqʒ rei quos facere cõ⸗ anſ
Dnbuctcanad MR meruit ab aliq ꝑcipe: in rebus eccleſie ñ gquantitas exequauerit: inter eccleſia ? neult rel hude ant
dinidere cũ ecclia. Poterit numerari. ſy q exinde volnerit decedẽtis heredes equo iure ↄquiſitio de pꝛopꝛio pa⸗ inuitn
eni pꝛeſumit ꝙ id q facere ipſoꝝ voluntatis arbitrio ſubiaa ptinebit. ¶Siqs vo ꝓ cõpendio ſuz trrimonio ac ſiñ mlini,
datũ eſt pꝛelaro ſit in· cebit:qð ſi hoc poſt eoꝝ moꝛtẽ inoꝛdia rerũ eccleſie rebus detrimẽtũ intulerit: baberet eccleſi⸗ mnene
tuitu eccleſe datũ: ? 5 tũ foaſſe remanſerit:eccleſia cui pᷣfuit vel ſi occaſione rerũ eccleſiaſticaꝝ in re am.vt ff. de p.. ot
ſ·ff. ve an. le. annua.· vel miſter extitit:hoc ſibi in ꝑpetuu ven bus ꝓpꝛijs detrimentũ paſſus fuerit vi⸗ bere. ſed etſi.. ühn
i ff e re. du cinibul qicabit. ¶ ¶Ecce illa qͥ n ex officio ciſſiʒ qͥ lucrũ ſentiãt detrimẽtũ patiẽtib? adeo autem. in kt
nonicis iſtis: æ aliun litatis lucratus eſt: põt dare qpus volue Reſartiant᷑ detrimenta ſacerdoti velec bum compenſa Kilc
relinquo boc eccle iſti rit. ſed querit᷑ de hiſ q ſibi cõiter cũ eclde cleſie:q̃ alterius occaſione alter ſenſerit tione. Item nõ
In pꝛioꝛi caſu relictũ SJJM ßMMM debuit neglige ⸗ ſihpe
intelligo eis ⁊ nõ eccleſie.in ſcdᷣo caſu eccleſie ⁊ ad vſum eoꝝ.lʒ ſit ar.contra re lucrum eccleſie pꝛopter lucrum ſuum.yt.j.c.pꝛoximo. vel intellige fiſipe
ff. de re.du.cinibus. .1¶ Habet.quo ad vſum. H quod hic dicit quando dubium eſt an de rebus cccleſie an de ſuo pa/ ſriden
ſe ¶ Habeat.ad pꝛopꝛieratem. frrrimonio emerit. nam tunc diuidi deberet ſecundum quantitatem ſui ne
MHon poterit.iñ ſi eſt heres inſtituta ⁊ rogata reſtimere alteri beredita⸗ patrimonij ⁊ rerum cccleſie. oe
tẽ illã:põt detrabere quartã.yt inſti.de fideicõ.here.S.ſed qꝛ.ſed ſi eccleſie e s ¶ Conquiſitio.i.conquiſitum.ſic.C.cõi dini. ad officium. ff.de vſu/ ſicf,⸗
garet᷑ aliquid:yt illud ecclene reſtituat:de hoc dubitariↄſuenit:an tũc poſſi fruc.ſed ⁊ ſiquis interdum. . M N

XXIII.

472
ſigl alicui. fl. l. vlti.
nt᷑: 2 ſii gegrere. Z.l.
is ſüt ↄfirmata ſeruen l.iij . . acg ccmoꝛs
e, nobis ſut ofi ede/ ſec? E:qꝛ n “
res di/ ſtituit: a n dari vl fieri ꝑ teſtim̃ ſu ob La ſuroꝛ nec petentis
lectu res di⸗ la q in dãno ꝓhibente lege⸗ weatererelear
VYicũqʒ ſub hoc neg ſt: ſpaͤli illa q in cleſle nulla ꝓh c. biſpaleſi ia ipedit r
S Zruad ſub ared diſtulerit: Ppal creuerit ecc ei C C Piſpal one meſt rem ra.ha.
) Licich. uinas labo ſ. vt ſi de rebus vel tincat firmira m oꝛcſnationem e pi bonoꝛum. ſed
8. neglectu placito diſtrin urni ⸗vorbua tre Que ante un orind acquiſiuit ep e & Womaſterio ſed
d 2negigirres tis ecclie qu leſiaſticis rebꝰ hereditaria ſi lingaua. none canon pmitt .
Gthei i. lie augendo gugmem . ex hoc eccle t: aut mino cui vult dere nſurũ eẽ itimã poꝛtionẽ da
feini eclie augen Ppꝛie auxit: 7 ex he exhibuit: aut min ſcopus cuiv inc 7 ꝑpetuo manſi js legitin ſterio ad ↄſtru
eD as. . P lectũ laboꝛis it: qcd in re Jrů ab binc ⁊ ꝑx ſui iuris q̃s nmenagte ſinr
N b y vel co vel ꝑditionẽ ꝛreſtituat:ex cui RK decreum?: vt patu hereditar engun d dandũ. vel
1 i.piclitari ratione minuit ille: re öͤuictus fue 2—— ut certe in epe ctem cano ſed nõ ad d itimaz
ei⸗ lecr. bus eccleſie minuit ſuos cõuictus añ epᷣatũ a iſiuit: 'm auctem can fuit iy yltra legitimaz
n c ¶ Pꝛopꝛie lo rebus atqʒ es. ꝙ ſi aliqui ſucceſſio oferat: qcqͥd vult es poꝛtioneʒ 6.
A rebus ꝓpꝛis % pe ampliaſſe laboꝛ ubſtantie expẽ/ icã cui vult cõfer 9eſt:q̃ſcũq; res ij. bone. ?. c. ſiquos.
WI eſt. I tſub . nica ſ̈ at epᷣs factꝰ e lte 1). u. in ep̃atu. ⸗
entis cupletatus eſt rit amp eccleſie au itionis quippiã lat. poſti ãt epᷣ le aut ſuo aut a Yrũ.in epatu.
(. tibus ecclel ditionis quippiã faciat.poſte cleſie aut ſn 5 1 in aut. de ec ti. §
M 4. Aut negle⸗. vnlita iſpendij vel ꝑ lerit: totũ bus eccle nim? vt nõ in aut. de ec ti.
ſ r. nerit: toti facultatibu Decernim 1 l. vlti.
5 b t: ſi hoc cõpꝛol efoꝛmabit ius noie cõpa cleſie cui Peſt erc 6 res
in latꝰ aliqd negli⸗ ꝑtulerit:ſi h leſie eiuſdem r rius nn ſuoꝝ ſed eccleſie leſi bi dꝛ qcunq; mõ r
. atur.⸗ . uo no . 8 V0 eccle V 1. 9epa⸗
inpe it acgrere eccle lli a rebus eccleſie endiſſe ꝓba in ꝓpinquoꝝ De rebus vo liqᷓs acqſiuit pꝰ epᷣa/
led git ac⸗ ſet. llli a rebt litate id expendiſ 5 aliqua eniãt. E udẽ de pꝛo aliqs a natioiſ
ſliif ſue cũ poſſet. ⁊ ꝓ cuius vti leſie tantũmõ . iura deueniat. ſi tant niſi iure cog
L eſie 4 licet epᷣoſ ſi con m 1 int non
maluit ſib taꝭ Si vo t: ⁊ ad nom ut aſticis teſt Vñ in ag 2 inqre alij q;
ir rere. ꝙ H iputat iſiſſe noſcunt: liqbꝰ? poteri ijs reſtituat. õt eaſ relinq̃re alij RH
4 tenet acquiſiſſ⸗ e: nec aliqb? pe . is 1. ſie pote lud ñ tene
nand dn n in ngalhelegt Aoier unn. eſt aa quede cccleſie p heglienna B
1. tu. nare. . 3eimn ga eccele uope legan “ð eni heres tene
ettet yvt. C.· arbi. tu illa 5d0 ue ſacerdotes ietate teſtamentol id de eccleſia⸗ 5 en heres lega
