vl ſine ſcript᷑ ab epᷣo vẽditõe vł emphite
otica traditõe vł alia q̃lʒ alienatõe cimi⸗
nilioꝝ ⁊ ſalarioꝝ locoꝝ.qͥ vo ceꝑit aut
emerit aliqᷣd ex pᷣdictis ciminilijs vł ſala

rijs:⁊ ñ reſtituerit eccleſie iteꝝ q̃ eccleſie

ſut vel nõ reddiderit ad icidẽdũ chartaʒ
vẽditõis vel emphiteoſeos ſit anathena
vſqʒ dũ fecerit qð ab hac ſcã ⁊ vniuerſa

li ſynodo ↄfirmatũ ẽ.ſi aũt eᷣs ↄuictus

fuerit cõſtruxiſſermõaſteriũ ð eccleſiaſti
cis redditibꝰ:tradateidẽ eccleſie ipſum
monaſteriũ. ¶Item gregoꝛiꝰ domio
epᷣo meſſano. ODꝛo redẽptiõe capti
noꝛũ ſacra vaſa nõ ꝓhibẽtur alienari.
ſacroꝝ canonũ ⁊ legalia ſtatuta
pmittũt:miſteria eccleſie ꝓ captiuo
rũ eẽ redẽptiõe vẽdẽda. Item deme
trio ⁊ valerião clericis firmianis.

Res eccleſie licite impendatur pꝛo redẽ

ptione captiuoꝛum.
B Acroꝛũ canonũ ſtatuta ⁊ legalis ꝑ
mittit auctoꝛitaſlicite reſecclłaſticaſ

ff.dere. dini.ĩ tm. ſz dicas ĩ fauoꝛ? ecele ſolũ edificio
ſti.⁊ hoc ẽ ſpeciale ĩ eccła.ꝙ ſi res cõparat᷑ de bon

toꝛẽ. Nel ponas caſũ
ſic.q̃ſitũ fuit ſi aliqſ cõ
ſeſſus fuit.ſe furtum
feciſſe ſacerdoti ſuo.
an i penitẽtia dʒ ei iũ

gi vt illã rem reſtituat

cũ pena. Reſpondeo
nõ.⁊ ſic Sria nõ tan

gunt caſum. M

K Es. acꝗſitas.
*Rae eccle.

1 Poſolcos 2
m Naſa. S. x. q.ij.
boc ius contra. .
n ¶ Captiuoꝛũ.⁊ ali
is cauſis. .
o ¶Beponat. hec
pena male alienãtis
res eccłe.vt.i.e.ꝗſꝗs.
T⁊M c.non liceat.⁊.c.ſta
tuimꝰ.ſed. .e de re.
ec.non.al.ſi ꝗs pᷣſbyte
roꝛũ ex᷑ de elec. ꝙ ſiẽ.
in fi. ff. de ali. mui.cã.l.
ex hoc edicto.ꝭ.ſiquis
alienauerit. Ex ꝗqbus
oĩbꝰ habes ꝙ ſufficit
ſi ſtati reddat eccliaʒ
indẽnẽar.õ.ff. vi bo.
rap.nõ ꝓdeſt.vbi ha
bes ꝙ nõ ſufficit pᷣdo
ni ad penã euitãdã rẽ
reſtituere.Itẽ ſufficit
ſemel dolũ cõmiſiſle.
yvt.ff. depo.l. .. ſi rem
depoſitã.io.ego ſto il
li decre.ſi quis pꝛeſby
teroꝛum..d.
p ¶Conſtruxiſſe.le
dẽdo eccleſiã pꝛioꝛeʒ.
põt tñ ↄſtruere dũ iñ
nõ ledat eccleſiaʒ.ſ. e.
fi ep̃ᷣs ⁊.c.bone rci.tra
det᷑ g eccle.vt habeat
ĩ ipſa ius patronatus
qð habet᷑ ex ediſicati
one ſeu fũdatiõe.xvj.
q.vij.gcũq; ⁊.c.decex
nimus.⁊.c.filijs.er̃.ð
eccle.edi.ad andiẽtiã
yvel aliqð honeſtũ ſer⸗
uitiũ.ex de iurepa.pᷣte
rea. vel ob alia tẽpo⸗
ralia.ex de capel.mo.
Ieccleſijs.xvj.q.ij.ſa⸗
ne.⁊ ẽ.ar.ꝙ acꝗſita ð
rebꝰ eccle põt eccla vẽ
dicare.vt.ſ.e.q.iiij.ſa
cerdotes.⁊.q.vl.fixnʒ
Sed gd ſi clericus de
pecunia eccle ĩ ꝓpꝛio
ſolo edifcet. tũc videt

edif iciuʒ ſolo cedere.
ocedere. xvij. q.iiij. c. qne
is eccle ſtati ẽ facta eccle.

vt hic ⁊ ex de pecu.cle.c.j.⁊.c.ſigs.idẽ ẽ de milite.C.de rei ven.ſi vt ꝓponis.

i ꝑupillo.C. arbi.tu.l.iij.⁊ ĩ vxoꝛe.ff de dona.ĩ

₰

lI.xv.q.vj.coperimus.xvij.q.iiij.queſti. ᷣ.vbi habeſ

ꝙ res ↄſecrata nõ debeat reſtitui.ſʒ ſupple laicis ⁊ ad ꝓphanos vſus ⁊ licet

c dicat᷑. ꝙ dʒ ſubijci pꝛioꝛi eccleſie nibilominus tñ
ahj ſubijcere cui vult. ar. e de exceſ. plla.ſicut venire.
r ¶Arcroꝛũ.repetitiõis qꝛ qdð ex cã pietatis ĩpẽdit᷑ non repetit᷑. C. de nego.

epᷣs põt vnã eccleſiam

geſ. alimẽta.niſi foꝛte fuerit/pteſtatꝰ.ᷣff. de reli.ſi ꝗs.ꝭ.hec actio.⁊ ĩ alio
caſu.C.de nup.patrẽ.hic tñ nõ vʒ ꝓteſtatio.qꝛ eccla tenet᷑ redimere. vt. j. c.
ꝓxi.ſi vero pꝛiuatus redemiſſet pᷣciũ datũ repeteret ſine diſtictiõe bin quoſ
dam.⁊ hic redẽptus opas pᷣſtabit eccleſie ꝑ gnquẽniũ ſi nõ poſſit ſoluere.C.
decap.l.ij.⁊ vlti.Itẽ nũgd hoc de quolibet capto yverũ t:ita:ſʒ nũꝗd ð capto

.⸗ Cauſa.

in malcficijs. quod videtur lxxxvj. oi.nõ ſatis. xxilj. · v.c. ..c. reos ⁊c. xiiij.
q.vj.ſi res.argu.contra.j.q.j.iubemus.tamen ſi pꝛuatus det pecuniam pꝛo

8

lau alicuius bene eam repetit. vt. C. de cap.l. vlt.

Icut.ſuis.ſuis potius qꝙᷓ alienis ſubueniat. ſubueniat tamen cxtraneis

2
Dſexxvj. di. non ſatis.xlij. di quieſcamus.ſed qui dicũtur bic captiui dic
æ ſi ab hereticis vl gẽ
tilibus capti ſunt vel
a talibus ybi timetu in redemptione captiuoꝛum impendi.⁊
periculuʒ coꝛpoꝛis v ideo cum edocti a vobis ſumus ante an
nlne keles H nos ſcllicet. xviij. fauium epiſcopum ec⸗
am quilibet pꝛiuatnl. cleſie firmiane vndecim libꝛas argenti
vt. xxyj di, non ſa⸗· de eadem eccleſia pꝛo redemptione ve⸗
tis.j. e.auruʒ.xxiij.q· ſtra ac patris veſtri paſſiui fratris:⁊ co⸗
iij. non inferenga. epiſcopi noſtri:tunc vero clerici: necnõ
b¶ ) E viro. ⁊ cm /⸗ matris veſtre hoſtibus impendiſſe at⸗
pita.compitum que ex hoc quandam foꝛmidinem vos
loens voi hinned i⸗ habere: ne hoc quod datum eſt a vobis
ſer⸗ rlvũj. di. quolibet tempoꝛe repetatur. puius pꝛe⸗
e Cãſuluit. que ſit cepti auctoꝛitate ſuſpitionem veſtram
pena talium qui infe⸗ pꝛeuidimus auferendam conſtituentes
runt iniuriam clericii nullam vos exinde heredeſque veſtros
dum inſiſtunt dininii quolibet tempoꝛe repetitionis moleſti⸗
Sõ am ſuſtinere nec a quoquam vobis ali
autem V. Ratnes ſua⸗ am bbici queſtionem. G
ſnaſbo gilre⸗ Resccleſe deſolate non pꝛeponuntur
d Ainte foꝛes. ſed captiuis.

Icut omnino graue eſt fruſtra ec⸗
cleſiaſtica miniſteria venüdare. ſic
iterum culpa eſt imminente huiuſmodi
neceſſitate res maxime deſolate cccleſie

nonne in pꝛimo anno
eſt extra cccleſiam ſy-
dic ꝙ in pꝛimo anno
ſtet extra cimiterium
uod violanit.⁊ ſccũ⸗

lo anno iuxta ſos (captiuis ſuis pꝛeponere ⁊ in eoꝛum re⸗
eccleſe. demptione ce are. Que vero peni⸗
e¶ Audientes non tentia huiuſmodi inuaſoꝛibuſ atque pꝛe
communicabit:vt. xx gdonibus qui vaſa ſacra ⁊ reliqua diui⸗

no cultui dedicata pollutis manibus ar
pucrua quaſ piophana contractãt:
ſit indicẽda:nicolaus papa diffinit ſcri

) Opondentes. ſa⸗
crilegos argne ꝓmit/
tere togendos ſe nun

quam ſimile facturoſ: ans frontario archiepiſcopo burdega
vruſg viiſepeſn.· Fnusſoꝛibus rerum xcleſiamnz que pe
bꝛoꝛum. yt dixixj.q. Nitentia ſit imponen
tij cum aliquis. E viro nefando burgando nomi
nlndcnſpe W ne qui rabie inſana commotus di
ctantem ad eccleſiam aAbolicis irretire laqueis non dubitauit:

atque gentilium moꝛe per abꝛupta itine
ra ⁊ compitavinſidians vobis in veſtre
eccleſie villa vna cuʒ clericis veſtris ma

ſnaʒ non auferet alij
pꝛopꝛia auctoꝛitate.
naʒ ⁊ tutoꝛ ⁊ curatoꝛ
punit᷑ qui anfert alij

rean pupilli ſui: vt. c. re dogmatuz monitis decertantibus pa
N Reddcre ipſe . noane ſt Hnienalis erb erde Boneinu;
go qni alienamt po- Coꝛdafe icientibnſ atque laudabile pꝛo
A conueniri: vt hic. Pꝛie ſalutis deſiderium habentibus. ſan
æ.ſ.e. ſtatnimus.? du-· CLcta apoſtoloꝛum petri ⁊ pauli limina vi
obus. c. ſequentibus ſitare:collectis militie ſequacibus ⁊ ini⸗
item ⁊ poſſefſoꝛ po qjuitatis complicibus nefarias inuaſio⸗
teſt conueniri: yt.S. e. nes ⁊ depꝛedationes violentas inferre
auguſtio c nota demoniaco auſu pꝛeſumpſerit: a vt epi⸗
gnicunque eccc apo ſiole veſtre textus eloquitur ſacrum al⸗
clcſia babet in optio tare ſacrague dominici coꝛpoꝛis ⁊ ſan⸗
ne queʒz velit conueni inis vaſa:inſupera ſanctũ criſma pol
re: ſi pꝛimo cepit ynñn lutis arripere manibus quaſi vilia ⁊ ad
conuenire ? poſtea. ve/e vſum communem apta pꝛeſumpſerint:

lit alium conuenire:

non fiet er pꝛeindv⸗ dilectio nos veſtra conſuluitſi ipſe vel

qui cum eo in tam impio ⁊ iniqu ſcele⸗

cn.l. vylti. Sed qnid ſi gratia tacti diuina venire volnerit: quo
eccleſia eſt conſecuna eos penitentie vinculo conſtringitis:no
ius ſuum a poſſeſſoꝛe ſtre inſtitutionis cenſuram erpoſcere cu
nnantd adhbuc po⸗ raſtis: de quibus ſi tamen ita eſt: iube⸗
eſt conuenire ipſum mus cum ad penitentiam quandoqʒ re

qui alienanit non vi/
detur: quia bona fi⸗
des non patitur yt bi!

nentibus ⁊ populum ſalubꝛius inſtrue⸗

uerti accelerauerint:vno anno extra ec⸗

idem exigatur ff be regu. iur. bona fides. ᷓ antem poſſetipſum conne

nire:ad boc cſt ar.j.e.vulterane.⁊.c.ſtatuimus.⁊.c.quicunque.⁊.ff.de

1

peti. here.nec vllam.S.vlti. Reſpondeo aut eccleſia agit ad penam aut

ad intereſſeſi ad penam poteſt agere adhuc contra alicnantem: quia
pena vnius non liberat alium:yt.s.e.cum deuotiſſimam.ſi agit ad in⸗

cleſiam dei conſiſtere: cuius ſacratiſſi⸗
ma vaſa extra ritum fidei chꝛiſtiane diri
piendo auferre non dubitauerant:ſecũ
do vero anno ante foꝛeseccleſie ſine cõ
munione maneant.tertio vero anno ec
cleſiam dei ingrediantur:⁊ inter audien
tes: aſtent ſine oblatione non manducã
tes carnem neque bibentes vinum pꝛe⸗
ter natiuitatis ⁊ reſurrectionis domini⸗
ce dies:quarto pꝛeterea anno ſihis pꝛi⸗
oꝛibus tribus annis eoꝛum fructuoſus
fuerit penitentie laboꝛ communioni ſi⸗
delium reſtituantur:totaque mentis in⸗
tentione ſpondentes talia ſe vlteriuſ nũ
quam facturos:coꝛpus ⁊ ſanguineʒ do
mini ſuſcipere mereantur:a vſque ad ſe
ptimum annum tribus ĩ hebdomada di
ebus ſine eſu carnium ⁊ vini potatione
maneant penitentes.
Item in concilio lconis pape.iij.
Res eccleſie epicopus vſurpare vel ali
enare non pꝛeſumat.
Hnemus ⁊ irrefragabiliter affir⸗
mamus: vt nullus epiſcopoꝛũ vel
ſacerdotum rem tituliſui vſurpare pꝛe
ſumat: ſed neque ſalarium a chꝛiſtianis

ſanctis locis oblatuʒ cauſa amicitie vel

timoꝛis aut muneris pertentet auferre:

ne eccleſia dei ad nihilum redigatur: qð

ui facere pꝛeſumpſerit epiſcopus vel
acerdos canonicam ſine dubio ſubeat
vltionem: ⁊ quod eccleſie iniuſte obla⸗
tum eſt:redderecompellatur ita vt de⸗

inceps nullas vires pꝛo his ad litigan⸗

dumvel poſſidendum habere poſſit.

¶ Item ex hiſtoꝛia euſebij epiſcopi ce⸗

ſarienſis.crij. . .
Epũcopo vel abbati res eccleſie aliena
re non licc.

O. Viſquis epiſcopus vel abbas de

ſalarijs epiſcopi vel monaſterij
tranſferre quicquam in pꝛincipum ma

nus vel etiam alij perſone conferre vo⸗

luerit:irritum ſit quod datum eſſe conſti
terit ſecundum canonem ſanctoꝛuʒ apo

ſtoloꝛum qui dicit: omnium eccleſiaſti-⸗

carum rerum epiſcopus habeat ſollici⸗
tudinem ⁊ diſpenſet eas: tanquam deo
contemplante:non liceat autem ei frau

dare quicquam exillis vel cognatis ꝓ

pꝛijs dare que dei ſunt.ꝙ ſi pauperes fu

erint vt pauperibus largiatur: ſed non

ſub hoꝛum occaſione que ſunt eccleſie
defraudentur. ꝙ ſi calliditate vſus excu
ſatiouem pꝛetenderit epſcopus dam⸗

num facere ⁊ nihil ad pꝛofectuʒ agrum

vel locum exiſtere: nec pꝛincipibus tri⸗
buatur ager vel locus. ſed clericis vel

rit pꝛinceps ⁊ vel a colono vel a clero

agrum emerit: ſit irrita venditio ⁊ reſti

tuatur epiſcopo vel monaſterio: epiſco
pus vel abbas hoc faciens abijciaturꝰ
tanquam qui diſperſit que non collegit.
Item ſymmachus paopeae.

agricultoꝛibus. ſi calliditate vſus fue

tereſſe non po⸗
tur ſi eccleſia cõ
ſecuta eſt ſuum
ins a poſſeſſoꝛe

an teneatur co⸗

dere actionem
quam habet cõ
tra alienanteʒ.
Reſpondeo x*½
non qꝛ qua fro/

te poteſt petere

ceſſioneʒ qni ex
contumacia ſua
condemnatur:
vt. fl.ð admi.tu.
ſi plures.⁊. ff. ð
tu.⁊ ra.dil.l.j.ꝗ.
nunc tractemꝰ.
¶ Litigandũ.
ar. eſt hic ꝙ qui
male aliẽauit rẽ
eccleſie non po⸗

re.

di. non ſatis. ?

xyvj . q·j. ſi cupis.

in fi.

1C Acolonoi

teſt cam repete-

Xπ Liſqniſ.
Qcdn

niſi victum ⁊ ve
ſtitũ:vt. lxxxyvj.

cet euim colonꝰ

tradat alij poſ⸗

ſeſſionem non

ideo perdit eccle

ſia poſſeſſionẽ.

C. de acquiren-

da poſſeſſione-.

l. ylti. .

m Abijciatur
mitius cum eo
agitur. jſ. c. ſiquiſ
qualibet. ⁊. q· VY.
ſi epiſcopus.

Kin
poe

=

nin
&

umen

necoe
ſot
teur
inter
Lyi in
bn ſn
opera
me de
boſtf.
Pielin
ſoefi
on
im ge
tin
ſer
in

luf

Orhon

—

Eyj e cceſſoꝛi ſuo legem im⸗ nam excommunicationis:quia nemo excommunicandus eſt niſi pꝛcecdat
in 3 On liceat pape bie ſnm D dana n ntnd ſa uia admonitio trina:vt decimaſexta queſtione ſeptima.omnes decime.⁊ deci⸗
ponit vt imperatoꝛ ſuo.infra decimaſexta queſtione pꝛima quia cim
ponit yt inp . ſſit iun maſeptima queſtione quarta.de pꝛeſbyteroꝛum.æ extra de ſententia excom⸗
ſeiftl iuxta.ſed qualiter hoc potuit:cum nullus moꝛtalium papam poſſit iu piimaq „ —☛Lee enmg
iuxta.ſed qua Pe . diſtinctione ſi vapa. municationis ſacro. Iteʒ ⁊ ĩ illis criminibꝰ pꝛecedet admonitio vbi ad bꝛa
honn dicare:extra de electio· innotuit quadrageſima diſtinctione ſi papa. ium ſeculare eſt recurrendum.vt pꝛima queſtione ſeptima patet item vbi
nd nec inferioꝛ ſuperioꝛem vigeſimapꝛima diſtinctione infcrioꝛ.ſed cer-⸗ ccbium ſeculare eſt recur vt pꝛima q en⸗ imd hat. z enip
ing te licet depoſitionem ⁊ gene⸗
ngen ena muniat qui religioſis animabus ad ſi liter vbicunque agi
lu men ſecundum Pꝛedia eccleſie non liceat pape ali nni 4 gi ereitrg ona mr aldanangaulſane
* leges viuere de re. „ . antiam paup 5 ſiqeratione i vrextrave not lect
nin bet.ff. de legi. ̃n Ln ſcen bape nreſlium eefleni e glichua pietati beli. ſe vbicunz agi
PpS. . alienare aliquo modo pꝛo ali pergit. vſonns kur ad depoſitionem
n b Oulbplli⸗ neceſſitate:nec in vſufructu rura dare: Item nicolaus papa adoni viennẽ non pꝛecedet admo⸗
bet. videtur er⸗ od os que in quibuſ ſi archiepiſcopo. nitio:extra de accuſa.
nbhei d hanc niſi tantummodo domos que in q . ecuſa
om ecſattonem g libet vꝛbibus non modica impenſa ſuſ Exrcornnminckrnur qni pꝛincipu aucto ualiter ae aeud eni
Pollt enah intur: qual mnes, cuſtodes aa ritate res innadunt ecclelie. admoneretur tunc cũ
t admittar tentantur:qua lege omnes . . Ia
u ra reecle ſtribennut vt donatoꝛ aſſenſatoꝛ vendi π E& rebus que ſemel deo contribu uflrr gar deontia⸗
n monalie. ſignis. 102 honoꝛem perdat:⁊ qui ſubſcripſerit ¶ Ete atque dicate ſunt: ⁊ poſtea ſub deliquerit vigeſima⸗
mgt rin auten deß anathema fit cum eo qui dedit vel qu occaſione conceſſionis pꝛincipuʒ a gin gninta diſtinctione
nn inan aur ber recepit:niſi reſtituatur liceat etiam qui⸗ buſdam inuaduntur atque diripiuntur: pꝛimum. non ob. ex⸗
ſiune lanone urna. buſlibet eccleſiaſticis perſonis contra/ ſancimus vt pꝛius conſulatis pꝛincipe, tra de accuſa. ſiquis.
dchn latione tertia. uil f.
natif ima⸗ dicere ⁊ cum fructibus alienata repol- ad reſecandam tam pꝛeſumptiuam fa-⸗ quia oquitur ibi in de
nola decien toli . ⁊ cognoſcendum vtrum illius nunciatione. item nõ
endl ſexta queſtione cere:quod non ſolummodo in apoſtoli ctionem Cogn⸗ ſoꝛis pꝛeſumptu ob. ſecunda queſtione
ſeptima. filiſs⸗ ca conſeruandum eſt eccleſia. veruʒ eti ſit conceſſio an inuaſoꝛis pꝛeſump 19, 3 Keptima. ſnngerg.
l mnorſz dinata fuerit largitio: ⁊ P 3
aun queſtiõe pꝛima. am vniuerſis eccleſijs per pꝛouincias qͥ ſi pꝛincipis inoꝛdinata erit largi 1 quia loquitur ibi de
onſtumunn. gaenm dicitur id conuenire. ipfſe pꝛinceps ſit pꝛo emẽdatione redar glija cauſ que non
u Am ſcti Item. guendus: ſi autem inuaſoꝛis declaratur in ucunt depoſitionẽ
e Rcvſtuciuſpol Qui res eccleſiaſticas vendit:ad altare pꝛeſumptio vſque ad emendationem ex vt Qnint queſtione
ſunt peti:ſcien, non ajenrgecrdere⸗ cmmnmnicationis ſit vindicta coer cen Erp urate id eſt
duʒ eſt: ꝙ ſi agi Ndigneꝰad altare domini pꝛopera dus. 1 ,5 mature pꝛolata infra
I tur per int c⸗ re permittitur qui res eccleſaſtias ¶ Item gelaſius iuſtiniano an chidiaco decnmalnca queſtio⸗
fhund ſazolidnod ad audet inuadere aut mniuſte poſſidere aut o a fauſſo defeuſorj. Ktaliquid alie, epꝛima-icanomibe.
inn detencun ian iniqua vel iniuſta defenſione in eis per⸗ De rebus eccleſie non eſt aliq 3 Erinſtiture ide⸗
in umnc reſtiuen⸗ durare: de quibus debet eſſe tanta pꝛo⸗ nandum. M ſtinatea falibus.
13 tur omnes fru ·uiſio:vt vindictaʒ admonitio pꝛecedat: Obis enim ⁊ fame veſtre conſu⸗ *O) Erebus.yt pꝛi
2 es vſurpatas iniuſte qui abſtulit aut lendum duximus:vt ponijſicis ve ¶¶ Jus. eſt hic argu.
Salnt ctus percepti a res vlurpatas iniuſte qui abſtulit au l demtlieuis anctoꝛitas malcil
aun4 tempoc eo οR ininuſte ablatas qni retinet equitate pa⸗ ſtri loco vobiſcum ab eodem aliquis excuſat. vigeſimaocta
uie eſt pꝛopoſituum trocinante legvus reſtituat. ꝙ ſi negle ſubrogetur: qui eius nomie pariter vni abetnon begee
ftnmn i nerdicrum ni⸗ xerit: æ neceſſitas compulerit: demum nuerſa diſponat quatenns omnna pꝛedia ni:æ ſexa geſimatertia
od Pe ni in quo pꝛedonem ſacerdotalis diſtrictio inatun ad veſtrum reuocetis ſtudium:nec quic diſtinctione. ſalonita
an reniunt frucuus rata percellat. valde enim iniquum ⁊ in ᷣ quam clerico pꝛopoꝛtione ſua Blianod ne. ſed non eſt hoc ve
ſtſi omnes percepri gens ſacrilegiũ eſt: vt quecunqʒ vel pꝛo ſolum eccleſie putetis eſſe deputanduʒz: Anmm yt ſupꝛa kochn.
i arempoꝛe deie remedio peccatoꝛuʒ vel pꝛo ſalute ac re ne per incuriam ⁊ iegligentiam minua Ranmane eleerl ie
Ae cctiomis. vt.ff. de quie animarum ſuaruʒ vnuſquiſque ve tur:ſed omnem pe ion s, ſumm nam er Ndarutnne. bene
iu an unnerel inter nerabili eccleſie contulerit aut certe reli omnibus pꝛedijs ſuſticis vꝛbaniſqʒ col lomen poreſt exconn⸗
mſeh icris , er die querit: ab his quibus maxime ſeruari lectam ad antiſtite; deferatis. ex qua ta mmen pol yndccima
ta ſiantem agiur conuenit id eſt chꝛiſtianis ⁊ deuʒ tinen men collectiõe: habeatu ratio quid ad queſtione tertia· ſi n
N eipendeant tibus hominibuſ:in aliud tranſferri vel cauſas vel expenſas accedentium ne⸗ trem nobis. Sed qua-
poſſeſſoꝛ fuerit conuerti permittit. ꝛopterea qui hec nõ ceſſtatum opus eſſe perſpicitur: vt de mer agi Poteſt conr⸗
ne ſidei: aut pꝛouiderit ⁊ aliter quam ſcriptuʒ eſt pie mecdio ſequeſtretur: ⁊ quattuoꝛ poꝛtio⸗ nian del aonti
male. ſibonc re qlia eccleſie tradita petierit vel accepe- nes videlicet vel de fidelium oblatione 0 P

ſtituet oẽs fru⸗

I . tuʒ ſit in lege:non vi⸗
epheigeon⸗ quo iratus deus animas percutit ana⸗ ne:ita vt vnam ſibi ſallaraniſtes:alie co⸗ vi Hofſſclene ſire
tel.vel qui cla themate feriatur. ſitque accipiẽti vel do clericis pꝛo ſuo iudicio ⁊ electiõe diſpar cipio poſſeſſioneʒ ab
ſua nõ ſunt pr nanti vel poſſidenti anathema:⁊ inſtitn tiat: tertiam pauperibus ſub omni con/ illo quem ſcio eſſe in
cepti ſed ante i tespene contubernium aſſiduum:nec ali ſcientia faciat erogari.fabꝛicis vo quar poſſeſſione. ff. vti poſ
ii conteſta. perr quo ſe ante tribunal chꝛiſti obſtaculo tam que competit ad oꝛdinationeʒ pon ſi ſiduo..non vi co⸗
ceptos non tene 7 argumentum ecxtra
tur reſtitnere ſʒ de reſtitu. ſpoli. cum
tantum extan⸗ . ad ſedem ſed hec que
tes. vt. C. de rei ſtio hodic exſufflata

rit:aut poſſederit niñ ſe cito coꝛexerit:

vel de hac fiant modis omnibus penſio

pe vel ab alio.cuʒ ſcri

pen. certum eſt. inſti. de offi.iudi.s.poſt inchoatam. ſi fuerit ſſeſſoꝛ eſt per id quod eſt hodic extra de reſtitu.ſpolia.ſepe contingit.
malefidei.tam perceptos qᷓ na⸗ pertipere potuit tendh reſti⸗ i 2=Wð ſcopus iſte remotus fuit ab adminiſtratione tempoꝛalium
tuere:yt extra de reſtitutione ſpoliatoꝛum.granis.⁊.ff. de rei ven. ſi na ſed non ſpiritualium.
nis. .generaliter. . C. de rei yven. certuʒ eſt.ſi vero malefidei poſſeſſoꝛ
titulum habuit tunc excuſatur a percipiendis pꝛopter titulum:pt.C. ðᷣ
rei yen.fundum.niſi ita ſit ꝙ ille titulus habeatur pꝛo non titulo.vt cũ
quis cmit contra interdicta legis. vt. C. de agricol. ⁊ cen. quemadmo-

le ¶ Ab eodem iſto enim remoto ab adminiſtratiõe reſeruatur vt ipſius au
ctoꝛitate adminiſtratoꝛes eligantur. .
I ¶AQAuid ad cauſas.ſcilicet vt expenſe pꝛius deducantur que ſe acte ſunt in
colligendis fructibus quod ius deductionis nullus caſus poteſt impedire.
um libꝛo yndecimo.? alios caſus babes notatos. quod me ca. ſed æ ff.ſami. her. fundus.ff. de peti. bere.ſi domino.ñ.fructus. in decimis ſecus.
partus. vt extra de deci.cum homines. ſed cum diſtinctioue quam habes extra de
d Ndigne ad altare. quia nec oblatio eius recipitur. pt. ᷓ e de viro deci. pa ſtoꝛalis. G . HSSõ
xretiam a ſacramentis eccleſie ſuſpenſus eſt yt decimaſeptima m ¶Poꝛtiones. argumentum ꝙ pꝛedia eccleſiaruin non debent diuidi per
pꝛebendas: vt nota.ſupꝛa queſtione pꝛoxi capitulo vltimo:boc non eſt ve⸗
rum. hic autem pꝛohibentur diuidi.ideo quia clerici fuerunt ſuſpecti ſed vbi
non ſunt ſuſpecti bene diuidentur vt melioꝛentur per eos poſſeſſiones.yt in
fra eodem ſepe fit. Nam diligentius tractantur res pꝛopꝛie qᷓ communes:

queſtione quarta.ſiquis, .
dmonitio. ar umentum ꝙ admonitio ſemper pꝛecedit vindi-
ctam:vt hic ⁊ ſecunda queſnone ſeptima.accuſatio.⁊ capitulo ſequen
livndecima queſtione pꝛima.petimns.ſed verum eſt cuʒ agitur od pe

Cauſa.

ot xlvij oi Sneceſſe eſt ? C. quando ? quibus quarta pars de ·vlli x.

a ¶ Vt ſimaioꝛ.optimuʒ argumentuʒ conira pꝛelatos ecc eſiarum.vt non

poſſint allegare ſterilitatem tempoꝛis vel incurſum hoſtium. ſi pꝛecedenti⸗
bus annis fucrunt vberes anni ſicut nec colonus.ſiff.loca. ex conducto. ꝗ.
ſi vno.huic contrarium ſignatur.x.qiij.vnio.ſed ibi ſoluitur.

VNi ⁊ hũanis.i⸗

b
¶ciii. id eſt im/

pia.

c ¶Ignoꝛare. ſic. .

xvj. di. ꝙ dicitil. z. i. q.
i.ſiquis a ſimoniaciſ.
⁊.xxxvj.q.ij.nullus.

S.di. xx. ſi decreta.S. l⸗

q.ij.c.vlti. audiretur
tamen iſte ſi vellet pꝛo
bare ſe ignoꝛaſſe.hex
xij.di.pꝛopoſuiſti.in
fi.⁊.j.q.j.ſiquiſa ſimo
niacis.⁊ extra ð elec.
innotuit.in fi.ſed qua
liter pꝛobabit ſe igno/
raſſe.Reſpondeo pꝛo
babit ꝙ fuit in alia ꝓ
uincia vt extra de te/

ſti. ex tenoꝛe. ⁊. C. de

contraben.ſtipu.opti

mam. vel etiam pꝛo⸗

pꝛio iuramento.vt.xx
xiij·.q·ij. in lectum.
AUllterãe.reuo⸗

pel cu.inter.l.vltima.

e ¶Emptoꝛibus. 5.

x.q.ij. hoc ius pone⸗/

ctum.in fine.ꝭ.qui ve
ro res.ſʒ contra.xvj.

q.iij.vniuerſas.C.de
euic.ſi fundus Solu.
boc.c.loquirur ð poſ

ſeſſoꝛe bonefidei. con

traria: de poſſeſſoꝛe
malelidei.ſed ad bec
obijcit · malefidei di-

citur:qui contra le gü

interdicta
C.de agri
nn

ſum contra ſu
ditoꝛem.

recur⸗
um ven

¶Eocum. arg. ꝙᷓ ſe

cundum pꝛioꝛem locũ
æ maius merituʒ con
ferende ſunt dignita⸗
tes: vt.j.e.pꝛoxi.⁊.Sẽ.
di. j. ins militare.⁊.j.
q· ij. clerici.⁊.lxxv. di.
c.ylti.vt ille gradus ce
teros antecedat queʒ
ſtipendia longioꝛa ⁊
laboꝛ ꝓlixioꝛ fecerũt
anteire:vt. C. de offi.
ma. offi.l. nemo.lxj.
di.c.j.⁊.c.miramur⁊
ſtipendioꝛuʒ ratio ha

benda eſt: vt. ff. de re
mili.l. non omnes in

pꝛin.ar.contra.xvj.q.
vij. omnes decime .
c.j.in fi.⁊ extra de cõ
ſti. cum omnes.

g Bnceſſo. ſedu

litate. arg. con⸗
tra clericos exiſtẽtes
in ſcholis vt non de⸗
beant percipere eccle

centur. C.ſi tu.

repꝛeſumpſit cum non potuer⸗

tificis erogatione veſtra decernimus

eſſe penſandam.ſiquid foꝛte ſub an⸗
nua remanebit expẽſa electo idoneo
ab vtraque parte cuſtode tradatur
enthecis:vt ſi maioꝛ emerſerit fabꝛi⸗
ca ſit ſubſidio quod ex diuerſi tempo
ris diligentia potuerit cuſtodiri aut
certe ematur poſſeſſio que vtilitates

reſpiciat cõmunes.Ideʒ maioꝛi⸗

co ſereno ⁊ ioanni epiſcopis.

Hinini muneris participatione pꝛi⸗

uetur: qui eccleſiaſtica pꝛiuilegia cal⸗

Ni a humanisbꝰlegibus inciui

li damnatione calcatis:⁊ reue

rentia religionis abiectavel eccleſia⸗

ſtica pꝛiuilegia calcare contendunt:
⁊ vbilibet in pauperum pꝛoſilire diſ

pendium:nec huius ſaltem commo⸗/

niti conuiciique nequiciam ſopire cõ
ſentiunt:atque illata ſacris rebus de
trimenta reſartire merito diuini mu⸗
neris participatione ſunt pꝛiuandi:⁊
huiuſmodi perceptione careãt:quod
ſacrilegiſauſibus habuere deſpectui
celſtinus vero pꝛeſbyter fratris ⁊ co

epiſcopi noſtri ſereni qui cõtra ponti

ficale iudicium contraque apoſtolice
ſedis mandatum pꝛoꝛumpens ſupꝛa
dictis cõmunionem ſacram miniſtra

io pꝛotinuſeccleſiaſtice

Aiter eccleſie actus vel
patrimonium quod hactenus
omperimus deſtitutum ⁊ poſt dam
nationem euchariſti quo fuerat de
pꝛauante diſperſum cure veſtre de
creuimus eſſe delegandum:vt diligẽ
tia qua vos pꝛo vtilitatibus eccleſie
eſtimamus eſſe vigilantes.pꝛedia cnl
ture reſtituatis antique: ⁊ reuocetis
ſi qua ſunt vendita aut donata man⸗

cipia. poſſeſſones etiam quas ab en

mancio ⁊ opilione epiſcopis vel cete
ris quouis iure videritis teneri:quia
contra conſtituta ſynodi ab epiſco⸗
pis pꝛedia alienari nullo potuerunt

commento: nihilomiuus reuocen⸗

tur:ſit emptoꝛibus ad eum recurſus

qui pꝛeſumpſit aliquid de eccleſie re

bus de illicita venditione diſtrahere:
ita vt penſiones annuas ad pontifi⸗
cem deferatis cui pꝛiuilegia ſua inte⸗
gra conuenit omni ratione ſeruari:
vt eius diſpenſatione poꝛtiones pꝛo

neniant conſuete: ita vt poꝛtionem

quartam que ad eos pertinet ſua põ

tifex oꝛdinatione diſtribuat pꝛout cu

⁊ equitio epi

gaſlica ſtpendis t xxj a· generaliter e ſe chanttatem ar conra. .

xxij.di.ſiqui vero. .

v1 Qattuoꝛ. doceat. argu. per vnum factum pꝛobari aliud: æ cau-

ſam pꝛobari per effcctum: quia per reparationem fabꝛicarum
pꝛobatur ꝙ bene ſit expenſa quarta fabꝛice:⁊ ſic. xviij.di.peruenit.ſic.

iuſque locum meritumque cogno⸗
ſcit pariter etiam ex fidelium oblati⸗
one faciendum eſt vt clericis quartaʒ

parteʒ eroget pꝛo conſideratione ſue

electionis antiſtes:fabꝛicarum etiam
poꝛtio epiſcopo ſciente ⁊ diſponente
veſtra erogatione pendatur:quate⸗
nus nihil penitus in detrimentum ali
cuius rei paciamini generari.
S clero ⁊ oꝛdini ⁊ plebi bꝛun
nnij.

Reddituum ⁊ oblationum due poꝛti

ones clericis committantur.

Onceſſo vobis quem petiſtis

antiſtite fratre iam ⁊ coepiſco
po meo iuliano:neceſſarium fuit eo⸗
dem ad eccleſiam ſuam mox remiſſo
ad vos noſtra ſcripta pariter deſtina
ri: quibus agnoſceritis eidem fuiſſe
pꝛeceptum ne vnquam oꝛdinationeſ

pꝛeſumat illicitas: ⁊ infra. redditus ꝰ

oblationes fideliuũ in quattuoꝛ parteſ
dinidat: quaruʒ vnam epiſcopus ſi⸗
bi ipſi retineat:alteraʒ clericis pꝛo of
ficioꝛum ſuoꝛum ſedulitatediſtribu⸗
at:fabꝛicis tertiam: quartam paupe
ribus ⁊ peregrinis habeat fideliter

erogandam: quarum rationem diui

no eſt redditurus examini.

ricoꝛum:tertia pauperuʒ:quarta eſt
fabꝛicis applicanda:de quibus ſicut
ſacerdotis intererit integram mini⸗
ſtris eccleſie mem m diſpendere
quantitatem gvltra delega
tam ſibi ſumma il inſolerter no

uerit expetendum:ea vero que eccle

ſiaſticiſ reſtaurandis edificijs attribu

ta ſunt huic operi veraciter pꝛeroga⸗
ta locoꝛuʒ doceatinſtauratio ſancto
rum manifeſta:quia nefaſ eſt ſi ſacriſ
edibus deſtitutis in lucrum ſuum pꝛe
ſul impendia his ſacris edibus depu
tata conuertat.ipſuʒ nihilominus a⸗
ſcriptaʒ pauperibus poꝛtioneʒ quã⸗
quam diuinis rationibus ſe diſpen⸗

ſaſſe monſtraturus eſſe videatur: ta⸗

men iuxta hoc quod ſcriptum eſt: vt
videant opera veſtra bona ⁊ gloꝛifi
cent patrem veſtrum qui in celis eſt:
opoꝛtet etiam pꝛeſenti teſtificatione
pꝛedicari commendari ⁊ bone fame

pꝛeconijs nõ taceri:quapꝛopter nec

clericoꝛum quiſpiam ⁊ cetera.
¶Item — papa floꝛentino
copis.

mnibus fidelium quot poꝛ

lex que.i fi. Itẽ
ex oĩbus his ca

pitulis collige.
laicos non ene
compellendos

ad reparationẽ

fabꝛice: ſed tan
tum clericos.x.
q.j.decernimꝰ.
i ¶Teſtificati⸗
one arg. ꝙ res
ſemper ſunt ge⸗
rende in illoꝛuʒ
pꝛeſentia quoꝛũ
intereſt: vt. viij.

umtt
alcs⸗
mm
lf

Ehnel

eſeli
eponent
(mrcran
(ummgan
EPnplcin
Crore
ſiwoaie
ſrhenl
mmmſn
ohpei
(loaned
iinecn

lufiſe

iercil
aa

demn

ndltine
WCrNad
egeuſfti
Uinlonn
aatlien
Aaginin

r.

Eredditibus triennio licetiſte epiſcopus per trienninm pol-

XII⸗

A(Lerit res eccleſie mobiles: non tamen vſucapiebat eas:qꝛ fur

tum comminit in eis.vt. x. q.ij. c. vlti.
Ognouimus.obueniẽt.ar.contra.ff.de iure.do.cuʒ in fundo.j.
pac.dointer ſocerum.ſ·ij.ſi.C.ð allu.lij.

nota duplicita⸗

tez a canone re

pꝛobari.xvj.q⸗
vij.ĩ noua.xviij.
q.ij. in nullo. ſic

ff. de vſuca. eum
qui edeſ.iteʒ ar.

ꝙ idem iuris ẽ

in veteribus qð

in nouiſ: extra ð
cen.olim.⁊.c.cũ
in eccleſijs. ar⸗
gumentum con
tra de deci. tua.
nam licet vete⸗
res decime ſint
conceſſe laico:ñ
ideo noue:vt ibi
dicitur:quando
qʒ tamen eadeʒ

res duplici iure

cenſetur: extra ð
reli. do.quia.⁊
ff. de pecul. hic
queritur. ..j. vbi
babes ꝙ pecũia
quandoque du/
plici iure cenſe⸗
tur. ſed iſti ſunt

caſus ſpecialeſ.
dEseſt.
e Omcinn.
doona.ſecũ
dum diſtinctio⸗
nem. cxtra de te
ſta.requiſiſti.
¶Xituloꝛum.
id eſt eccleſiarũ
ad quas intitu⸗
lati ſunt.
5Tamimd.
Dingdemnez.
de boc dixi. S c.
monemus.

b nis. do
Ccumenta.

idem eſſer ſi te⸗
ſtes aliquos im
pediret dicer̃ ye

ritateʒ: yt extra

ð teſti co. puẽit.
Suppꝛime⸗
re.quis crimen
falſi incurrunt.
ff.ð fal.l. i. F. his
xi Quicquid
argumentum ꝙ

eccleſia pot pe⸗
tere intereſſe q

eſt extra rem. ſ⸗
illud non eſt
tra:qꝛ iſtrumen
lo tradito poſ/
lois ⁊? poſſeſ
ſio tradi yꝛ: vt.
Ude dona. l. .
1Diſcope.

liuʒ. hoc

eſt conſilium qe
etiam pxoꝛem 2
leruum ſuũ poſ

ſet inſtituere he
redẽ: vt. . e. ſint
manikeſte.

ſi fundus.ſi.ff.de

De redditibus oblationum ⁊ reddi⸗/
tuum eccleſie.iiij.poꝛtiones pꝛeſbyte
ro diſpenſande credantur.
() E redditibus eccleſie vel ob⸗
Alatione fidelium ſola epiſcopiſ

ex his vna poꝛtio remittatur: due ec⸗

cleſiaſticis fabꝛicis ⁊ erogationi pau
peruʒ pꝛofuture a pꝛeſbytero ſub pe
riculo ſui oꝛdinis miniſtrẽtur. vltima
clericis pꝛo ſinguloꝛum meritis diui⸗
datur:a infra.cui.id eſt gandentio epi
ſcopo ſpiritualiter hoc pꝛecipimꝰ vt
tres illas poꝛtiones quas triennioſi
bi tantuʒ dicitur vendicaſſe:reſtituat.
Item gregoꝛius maximiano epi⸗

opo ſyracuſano.
ſopo ſy bes ijeſie etla nouiter
queſitiſquarta pars clericis eroget᷑.
Bgnouimus de redditibus ec
deße nouiter acquiſitis ad ca⸗
nonicam diſpoſitionem quartarum

minime pꝛouenire:ſed epiſcopos lo⸗

coꝛum diſtribuere tantimodo quar
tam antiquoꝛum reddituuʒ: nunc ve
ro queſita ſuis vſibus retinere.quaʒ
rem pꝛauam ſubintroductamqʒ con
ſuetudinem fraternitas tua viuaciter
emendare feſtiuet: vt ſiue de pꝛeteri⸗

tis redditibus ſiue de his que obue⸗

niẽtꝰ vel obuenientibus quarte ſecũ
dum diſtributionem canonicam diſ⸗
penſentur. incongruum nanque eſt
vnam eandemque eccleſie ſubſtanti⸗
am duplici'quodammodo iure cenſe
ri. HW
EIgem auguſtino epiſcopo anglo

rum.
De ſtipẽdio eccleſie quattuoꝛ debẽt

fieri poꝛtiones.
Os eſtapoſtolice ſedis oꝛdi
nato epiſcopo pꝛecepta trade
re:vt de omni ſtipendio quod accidit
iiij.debeant fieri poꝛtiones:vna vide
licet epiſcopo:⁊ familie eius pꝛopter
hoſpitalitatem atque ſuſceptionem:
alia clero:tertia vero pauperibuſ:q̃r
eccleſijs neparandis. SM
Item ex concilio toletano.
Deeodem.ꝛ &ꝛ
Ancimus: omnibus epiſcopis
curam laicoꝛum eis inſtare: vt

ſi quos in fide chꝛiſti inuenerit:nimio

affectu diligant: æ inſuper confirma⸗
mus vt ſi aliqua ab ipſis accipiat o

na:ſtatim in quattuoꝛ diuidant par⸗

tes:ita vt pꝛima pars ſecundum apo
ſtoloꝛum pꝛecepta rituloꝛum necnon
cimiterioꝛum reſtaurationibus dili⸗

genter attribuatur ſecunda clericis:

tertia cunctis pauperibus:quarta ve

Maohenis. l iß 4
AItem ex concilio agathenſi.
1 Sinen peib 5

en er inonez epi
ſcopi res eccleſie di penſare ſiudest.

Q. u.

m ¶Ab beredibus. hie duo contraria dici videntur ſcilicet ꝗ eccleſia debe⸗

168

at eſſe heres defuncti:⁊ ꝙ eccleſia poſſit conuenire filium defuncti de eo qð

male alienauit defunctus:nam ſi eccleſia eſt heres defuncti: etiam ſi defun-

ctus aliquid indebite alienauit: illud non poteſt reuocare cccleſia: vt. Cade
re.alicnis non ali.l.iij.⁊.C. de lib.oau.l.ſi ab co.C.de rei ven.cum a matre.te

Tatuimuss ꝙ epiſcopi omnes
iubẽt vt ciuitatenſes ſiue dioce
ſani pꝛeſbyteri vel clerici ſaluo iure
eccleſie rem eccleſie ſicut permiſerit
epiſcopi teneant.vendere auteʒ aut
donare penitus non pꝛeſumant:qð
ſi fecerint:⁊ facta venditio non va⸗
lebit:⁊ de facultatibus ſi quas:ha⸗
bent pꝛopꝛias indemnem eccleſiaʒ
reddant:⁊ communione pꝛiuentur.
Item ex eodem concilio.
Dẽ clericis qui documenia eccleſie
ſuppꝛimunt:aut aduerſarijs impen
dunt. V
Iquis de clericis documentaꝰ
quibus eccleſie poſſeſo fir⸗
matur: aut ſuppꝛimere'aut negare
aut aduerſarijs foꝛtaſſe tradere dã
nanda ⁊ puuiẽda obſtinatione pꝛe⸗
ſumpſerit: quicquid per abſentiam
documentoꝛum damni eccleſie illa⸗
tuʒ eſt:de pꝛopꝛijs facultatibus red
dat:⁊ communione pꝛiuetur. hi au
tem qui in damno eccleſie impie ſol
licitati a traditoꝛibus aliquid ſuſce⸗
Periut ſuperioꝛi ſententia teneãtur.
tem ex eodem.
Epucopus heredem non habens
non alium quam eccleſiam heredẽ
inſtimat.
BNWViſcopus qui filios ant nepo
tes non habuerit: aliumi quaʒ
eccleſiam non relinquat heredeʒs: ſi
quid de eccleſia non in eccleſie cau
ſa aut neceſſitate pᷣſumpſerit: quod
diſtraxit aut donauit irritum habea
tur.qui vero filios habet de bonis

e reliquit:ab heredibusꝰ eius ĩi⸗

TE itatibus crelene conſulatur.
Item exeodem.
Ie de conſtiuti ſunt de rebꝰ
eccleſie nihil alienare pꝛeſumant.
Jaconiꝰvel pꝛeſbyteri in pa
rrochia conſtituti de rebus ec
cleſie ſibi crediti
mutare vendere vel donare:qꝛ res

eccleſie ſacrate deo eſſe noſcuntur.

ſimiliter ⁊ ſacerdotes nihil de reb⸗
eccleſie ſibi commiſſe: vt ſuperius
compꝛebenſum eſt alienare pꝛeſu⸗
mant:quod ſi fecerint conuicli in cõ
cilio ⁊ honoꝛe depoſiti de ſuo pꝛo⸗
pꝛio aliudtantum reſtituant quan⸗
tum viſi fuerint pꝛeſumpſiſſe. liber⸗
tos etiam quos ſacerdotes vel dia
coneſ de eccleſia chꝛiſti ſibi commiſ
ſa facere volunt:actusveccleſie pꝛo
ſequi iubemus:quod ſi acere con⸗

tempſerint:placuit eos ad pꝛopꝛiu,

(uen ſrnleinun.
AItem ex eodem. .
Dẽ poſſeſſione eccleſiaſtici iuriſ qͥᷣe
quid a pꝛeſbyrero diſtrahitur: iane
bpabeatur vacuum.

s nihil audeant cöo⸗

netur enim ſequi vo⸗/
luntatem defuncti: vt
xj.q.j. ſilueſter.ideo
ſic exponas cccleſiam
ſibi relinquat heredẽ

ſed ſi eccleſiam non i-

ſtituit heredeʒ ſupple
tunc ſiquid de eccleſia
⁊c̃.generaliter enim
omnis heres tenetux
ad omnia onera de⸗
functi niſi fecerit inuẽ
tarium: vt.C. de iure
deli.ſancimus.hoc ta
men teneas ꝙ ſecun⸗
dum canones in con/
tractibus ⁊ in delictii
ſiue aliquid peruene⸗
rit ad heredem ſiue ñ
ſiue lis ſit conteſtata
cuʒ defuncto ſiue nõ:
beres ſemper tenetur

—

inſoliduʒ.vt.xvj.q.pj.:

ſi epiſcopum.in fi.ex⸗
tra de rap. in litteris.

O JYaconi. ſecerĩt
ſtimatione ſer

noꝛum reddita de ꝓ⸗
pꝛio.alioquin reuoca
