iziite ns cõmutat. me G Im pꝛo vtilitate eccleſie aliquos ſtate ſuã exequi valent. Illudvꝰo grego⸗ (leſie pꝛelatus niſi ba
ngi lioꝛ eſt eniz pu⸗ monochꝛoum in clericatus officio rij. Nemo põt obſeͤis eccleſiaſticis de beat coꝛpoꝛalem poſ-
tantn biicaytilitas epiſcopus pꝛobauerit pꝛomouendos: Ffuire ⁊c. de illis ĩtelligendũ eſt qui ĩ nu⸗ ſeſſionem ſecũde. vl.
nin nata e. vos cij abbatis voluntate debent oꝛdinari. mero cardinaliũ vel eoꝝ oꝛdinati mo va let is iam.
gt irg aut k tra·cEa vero que in iure monaſterü de facul naſterij ſui diſpenſationẽ ſibi reſeruare ſʒ de hoc dienarerctf.
Un me ſcker. tarihns Rergen⸗nnulo dioceſanale dↄtendunt. Unde idẽ gregoꝛius ſcri di ſi qui ep̃i. e
irn votü eni fragit gen tep copis contingantur. bit mariano epiſcopo rauennati. r Reſbyteros.ab
l e Eonſenſu. Item ex concil.terraconenſi. Pꝛo abbatis vel monachi ꝓmotione bates ſʒ qũo po
init boc eſt.. lyüf. Sine abbatis iperio ad clericatus offi⸗ nullo modo grauentur monaſteria. terat clerici ſeculares
nt dici iiſ. i monachi no eligantur. E p cuiuſlibet monachi aut abba alsl in abbates eñ i
uin nen ( nachio monaſerio foꝛas egre . Mtis pmotione onus foꝛtaſſe alid electeu cam 2 melinh
nt⸗ etae dienteſ ne aliquod miniſteriũ eccle monaſteria ſuſtineãt:ſtudẽdũ eſt nobis o ticil in mogiſira
ie he⸗ proſſare ſialticrpꝛeſumant agere pꝛohibemus: vt ſi ͤſpiã monachox ex qcuqʒ mõaſite ⁊ cti c ad noſtram.
ii bſeig ſed. . cc. niſi gire cũ abbatis imperio. Similiter rio ad clericatꝰofficiũ vel ſacx oꝛdinem hñ. non eligunt᷑ ſed
nin in parochia. in vt null eoꝛi id eſt monachoꝝ foꝛẽſis ne acceſſerit:nõ ibi aliquã vlteriꝰhẽat ptã poſtulantf. ſic lxi diſti.
nin diſtincte lohni· Socii ſuſceptoꝛ vcl executoꝛ exiſtat: niii tẽ. ¶ Idẽ maximião ſyracuſano eßo. ollus. ſed foꝛte cũ huſ
* e¶Cũ abbatꝭ id quod monaſterii expoſcit vtilitasꝰ?. OQui eccleſijs do milita erat monachi. fuerũt
6 Eu ao A. nonanein expolcl. cleſijs quoquo modo militat ab ſfüpti .
rrch idei Fehus t ſibi nilo nninns iperãte. bates monaſterioꝛum eſſe non poſſunt. les ünrid ertmns
ſeeelte uo9 eno R agu inꝰ ad aurelianum H Reſb jos df on 80 7 Imo
fi⸗ ir möͤachu Sle ge g au um. aconos cete in
fidn Bante ecleſ⸗ Ad clericatus milina non eligant᷑ deſer PEäwreid EeleſeNeo gzt. Genzelecrrin
nn alicui vyl ſacere oes monaſterioꝛuiz litt: abbates mõaſteria eẽ nõ ꝑmittan tinere eccleſias poꝛes
ſcͤtii ipſũ clericũ ſnũ epiſtolã benignita᷑ tue de do ſʒ aut admiſſa clericatꝰmilitia monaſti⸗ Tex bocvidet᷑ eiſe me
nen t bic. ẽ c. p⸗ nato ⁊ fratre eius:⁊ qͥd rñderẽ du cis nõ ꝓmoneãt oꝛdinibus:aut ſi abba lioꝛaditio monacho
lig xi ? lviij.di i. fluctuaui: ſz tñ etiã atqʒ eti cogitanti qd mniss loco ꝑmanere decrenerint: clericat? VW ꝙ clericoꝝ. ſ moa
2.ij. ſed . 5. e ſit vtile ſal nionitriis j rf 4 chi licite eligũt ad ſe
hit 2.1. ſed O. S.E· ꝗ it vtile ſaluti eox:quibꝰnutriẽdis ĩ xpᷣo nullatenꝰ ꝑmittãt᷑ habere militiã. Satis Slgut g ſe⸗
hlle eĩ paſtoꝛis. puimꝰ:nihil mihi aliud occurrere poru eni icõgruũ eſt:ſi cũ vnũ ex bis ꝓ ſui ma clerici nõ pñt eligi ad
i f Dioceſana niſi noee Sõ dßi: vt ſe fa gnitudine diligẽter qͥs nõ poſſit explere monochoꝝ p̃laturas
nn lnec tertiã nec n putent eligi ad aliqd melius:fi fa ad vtrũq;tvideat᷑idoneus. ¶ Hoc vel vrij.q. vij.ſiẽ. xxpiij.
quarta dabut cti fuerint deterioꝛes eteni ipſiſ facilios generaliter vel ſpali puilegio dictũ poõt ·i.oẽs. ſed quero ra⸗
g cpo⸗ſed de bo lapſus ⁊ oꝛdini clericoꝝ fit indigniſſima itelligi:ſicut ⁊ de qdã monaſterio ĩ regi⸗ ion illius diuerſita⸗
1 notatü eſt x.q. iniuria: ſi detoꝛes monaſterioꝝ ad mi- ſtro gregoꝛij legitur hoc modo. tis.ſzʒ dicas iõ. qʒ eleri
ſen tn lhnnng. 4 lin clericatꝰeligant᷑: cij ex his qͥ ĩ mona e quod venodochio cui? abbas ad a ryo dentn e⸗
⸗OSnachi ſterio ꝑmanẽt:nõ tñ niſi ꝓbatioꝛ epe igi pꝛohi “ De mMoceball dad
n 91)nRnoch oꝑmant᷑t:nõ tñ niſi ꝓbatioꝛes atqʒ epatum eligi pꝛohibetur. poöne nec
a offetsd⸗ ⸗ elioꝛes 1 dae aſſumere ſoleamus: ni Inc eſt etiã ꝙ renodochiũ ſen mo põt cin incom ane
mt cleſtam. ſ Pus⸗ Pore icut vulgares dicũt: malꝰ choꝛaun Rnaſteriũ qð i eodẽ francoꝝ regno eſt peritꝰ i regnla cle⸗
,, nim pñt celeba lalbonus ſymphoniac? eſt: ita ipſi vul⸗ 2ſtitutũ eſt:qꝛ ꝑ ambitiones ⁊ ↄtentiões ¶icali·vt. c. ſic vine.
ſſe re. gares de nobis iocabũt dicẽtes:malus grunda non canonice ractabata guer 2C1e. d8 cedo. Sed
M b . Otiitas 4 monachus bonclericseſt. Nimis polẽ ſiate maloꝝ liberare cupiẽs pcepit: vv 40 iietlerlcus ſit peri
niin ſz aliquid bonz qi eſt: ſi ad tã ruinoſa ſupbiã monachoſ ſine regali ꝓuiſiõe ⁊ monachoꝝ electio Unan rrgon Socba
+ ⁊? vtile ſt· nõ imñ ſuberigimꝰ:⁊ tã graui ↄtumelia clericoſ nullus ibi i vne 6 nunauuc tic peteli
lim Atagengumm Vlanos puramudꝛin ano 6% ne nullus ibi abbas aliq̃ vnqᷓ ſurreptio gi in abbatẽ cũ ratio
eni ſi eo modo quo Snd musen quoꝝ numero ſu⸗ ne ĩtroduceret᷑ pcepit etiã vi eiuſdẽ mo aſtitutionis eſſet ĩeo
* lieri dʒ. pt. xi.g. Mus: c aliq bonñetiaʒ monachus vix naſterij abbas nuq; ad epᷣ gerek? . vr.lxi. di. 5. bis oi
n lieri dʒ. vt. xi. q. e Pregt. achus ſterij abbas nuũq; ad epᷣatuʒ eligeret᷑ §. his oibus.
N iij quid xij. q. bonuclericũ faciat:ſi adſit ei ſufficienn ne Pugoeccaſione: Patnftabboria aliqd vVer. ſed ſciendũ. dico
ij.qjttuoꝛ,7.. de Ainentigr s deſtiſtrucno necelſarſa: detrimẽtipateret: quod puilegium ita ẽ m nz lz ſciat regu⸗
ſol co di. p. — X. . D 22 . . 12 1— P. ex 2 e V m. 5
Aotyn. ain pſone regularis itegnitas.Sz̈ iſis illuus ecleſie: vt cöem lege regbbus vei meze grimeeſtmer
ie (a Fn bello. HW ?”́YUꝑẽrB “”Y”JVM Jertos ec vt xir qii
hrnn⸗ Abbate. pot ergo monachus eſſe eſue de licenti re onaſterijs. quia nec
ADbc pot ergo monae ꝓcuratoꝛ eccleſie ſue de licentia L . it habi ſen de.
iſc⸗ Giahbang⸗ etiam alioꝝ.S. eo:ꝗ vere.⁊. lxxxvi.di.pꝑuenit.⁊ dixi.&.e. Peel Jeobaens in habitn. nec ipſe pꝛobanuit babitum. in quo maxima vis
e piitiũ pider etiã ꝙ fine mãdato vt. C de pcu. exigendi. ſicut miles 8 41. Acmuſſa.ergo delinquenti datur electio. ſic e de iurep Z
t nrat cam ſui nu . Aldmiſſa.ergo delinquenti datur electio.ſic ẽ de iurepa.eam.ar.ↄtra
in luſfamilins ſed beerono by biele vor eſſe Prurdron nr fede ꝓcu.fi fff. de pe. bere.ſi rem ? pꝛeceiiim.
i uaIa. r no hʒ hic locũ.qꝛ monachus nec cauere põt ſi. lxx. di. FT. G .fF. Ixrrir niſtinp
eg ragange ſare “ dicainn ſolui.ad que tenet pentaro⸗ 9 t ſne. vtrunq;.ſi.lxx.di.ſanctoꝛum.⁊ Cde aſſel. . xlti.. lxxxix. diſtincti.
e me mandlato interuenit. ſitñ geſſit vtiliter. æ eccleſia bʒ ratũ nõ ꝓpt u ꝘInc eſt. nuni. ſed nonne potius eſt jium pꝛinileginz n g
i, SS qð factũ eſt.C.de ꝓcu.nõ eo minus.ar. .xcvi. diſti. Es in epᷣm Aig pꝛohibe eſponcteont Wine Palmeel T
in k EWai deterioꝛes nam nemo ex delicto ſuo facit conditionẽ innz x cogitur dare abbatem. ſi eligitur in eb5Y̊ium H
90 to ſuo facit conditionẽ ſua,z x Betrimenti. ſolent enim abbates electi in epiſcopos diſpergere res

melioꝛẽ. ſc. xij. di.nos conſuetudinẽ. ff. de dona.inter vi
ii gir fao viaur clã.ſeruus.ſic e de ſimo.ſicut.in fi.⁊ ex de ſen.
ſ yere.ſic econuerſo ex merito nõ dʒ ꝗs conſequi penam er de fi⸗

eccleſie ſue.cum ſe receſſuros ſperant.quia nõ parcit populis regi
ue. argumen. ff. de exer.liicirca pꝛinci.de penuen. diſtinetione ii inter bec
7

a .. Sigillatim ar. & pᷣn

vo. Nẽ ꝙ pᷣmatibus ↄc
uo.diuer.iu.l.reſtituẽde.

pñt ↄcedi alijs.
in pᷣn.lʒ ſit ar.ð.vt.ff.
de admi.tu.lʒ ex pluri
bus.⁊. ff. de regu. iur.
l. in omnibus.

b¶ Superioꝛi aucto

ritate.ſ.pꝛeſbyteros.

. Abbates. . ſacer⸗

dotes nõ ꝓhibent fie
ri abbates.
d & Mifi ſacerdotu.
vt.xxyv. di. perlectis.
e ¶Kectionẽ.ſjj meli
us intelligũt illi ꝗ no⸗
nerunt regulaʒ beati
benedicti.
¶Sieri. ſupple ab⸗/
g ¶.Teſtatur..e. de
monachis.

b (Ex eo. ſic alið fa

cit quis in eo ꝙ hõ.et
gliud i eo ꝙ peccatoꝛ
vt. xxiij.q.iij. duo iſta
i ¶onachos. alia
ſolutio.
*½ Ener aliter. mo
nachos. epis et
monachis interdicit
cura ⁊ tutela.vt.lxxx
viij. di. ẽs. ⁊. S.eo. de
pñtiũ.⁊.c.monachi a
mona ſterio.niſi foꝛte
miſerabiliũ ꝑſonarũ.
pt. lxxxvi.di. c. vlt. alij
vo clerici ſpõte pñt ſu
ſcipere.vt. xxxvi. diſ.
puenit. Eſt puilegiũ
clerici ꝙ nõ tenet re/
cipere tutelã alicuiuſ
eũ mñ velit ⁊ poſſit ſue
cedere ab iteſtato.qð
eſt õ legẽ illam.inſtit.

Dele. pa.tu.⁊.S. lxxxvi

di.puenit. vbi habes
. del 1 materia.
Mon deuagates.
To ſcholareſi ſcho
lis nõ dñt ꝑcipere ſti⸗
pendia.vt· xij.q.ij. co/
ceco.
1CBãůõ deuagantes.
arg. cã ceſſante ceſſat
puile giũ.lxxxiiij.di · c ·
ꝗſquis.cx de cle.non
refi.qꝛ nonnulli.ex de
deci. ſuggeſtü. C. de re
ſti. mil. l. vlt. inſti. ð ex
cu.tu. .iteʒ hi qui.rei
publice.n.cꝗ abñs ex
cuſat᷑ a tutela.ſʒ ſi añ
funt tutoꝛ.ſimiliter re/
futat onus tutele.ff.ð
iudi.lij.S.elegant᷑. in
fi.ff. ꝓ ſocio.actione.
Cunen ſi aliqð pᷣui/

egiũ datũ eſt religio
fis.ceſſante religione

ceſſat pꝛiuilegiũ.vt.x

xv. q.ij.c. vlt. ⁊ ex ö b.

ſig abbate. in fi.

m Nona x. ſoꝛdido

rum.vt calcis coquen
de arene fodiẽde.
n Mãcipia vra. ſi
militer vxoꝛes. vt. C.
de epi.⁊ cle.l.ij.? eoꝝ
coloni.vt.lxxxix.diſt.

indicatũ.? eoꝝ fami

lia.pt. xij. q.ij. eccliax

Cauſa.

.—

ilegiũ ↄceſſũ vni non extenditur ad alios.ẽ.c.di.ꝰ
moꝛẽ.vij.q.i.petiſti iñ ius vni conce ſſum extendit᷑ ad alios.s.di.v.ad eius
edit. videt᷑ ↄceſſũ ⁊ illis qui ſubſunt eis.vt.¶de ad
Itẽ iʒ ꝑſonalia iura nõ exendat᷑ ad alios.im̃ qñq;
s. nã minoꝛ cedit alijs bñficiũ reſtitutionis.vt. ff. e.l.ꝙ ſi mioꝛ

abbatibus omnino dare nõ poſſit. NMõ

eni quod vni ſigillatimↄceditur: ſtati,-
oninibꝰ cõuenit. ¶Superioꝛi auctoꝛi⸗

tateꝰ nõ pꝛohibẽt᷑ abbates ſacerdotes

fieri:cũ beatꝰ benedictus iubeat abba⸗

tem fratribꝰ egrediẽtibus ⁊ regrediẽti⸗
bus bñdictionẽ dare:quod non niſi ſa⸗
cerdotũeſt. lectionẽ quoqʒ euangelii ſi
militer abbati ad legedum tribuit: quã
ſubſequenti oꝛatione legere ſimiliter ſa
cerdotalis officii eſt:ſed tales ſacerdo⸗

tes vel diaconos fieri/ ꝓhibet: qui in ec

cleſiaſtica militia cogant᷑ iugiter ꝑmane
re. Item illud hieronymi ad riparium
⁊ deſideriũ. Monachus non doctoꝛis
ſed plãgentis habet officiuʒ. Et ad elio
doxꝝ. Alia cauſa ẽ monachi:alia clerici
Et ad ruſticũ:Sine cõſilio pꝛeſbytero⸗
rũ monachis nihil agere licet:nõita ge⸗
neraliter intelligẽduʒ eſt vt nulli mona⸗
choꝛũ liceat docẽdi officium aſſumere:
nec beatũ grego.aut augu.angloꝛũ epiſ
copũ:beatũ quoqʒ martinũ inumeros
etiã quos de monachica conuerſatione
ad ſũmũ ſacerdotij graduʒ ſcriptura te⸗
ſtatseſſe ꝓmotos:cogamur negare offi
ciũ docendi habuiſſe:aut in die cõſecra
tionis ſue aſſeramus eos a pꝛioꝛi piopo

ſito diſcediſſe:quod vt inocentius teſta

tur nulli facere licʒ. Noluit ergo hiero
nymus diſtinguere iter ꝑſonã monachi
⁊ clerici: oſtendens quid cuique ex pꝛo
pꝛio officio conueniat. Aliud enim con
uenit cuiqʒ ex eo* monachus eſt ali⸗
ud ex eo quod clericus eſt. Ex eo ꝙ mo
nachus eſt ſua et alioꝛum peccata de⸗
flendi habet officium.ex eo ꝙ clericus:
docẽdi ⁊ paſcẽdi populũ. ¶Mõachos
vo vſqʒ ad tempuſ euſebii zozinli ⁊ ſyri
cii monachos ſimpliciter ⁊ nõ clericos
fuiſſe eccleſiaſtica teſtatur hiſtoꝛia.Idẽ
etiã hieronymus refert monachos ſcy⸗
thie cõueniſſe ĩ vnũ vt ſacerdotẽ ſibi in
uenirẽt qui eis miſſarũ ſolennia celebꝛa
ret. Item leo aguſus
Omnes clerio vei monachi tutele imu
nitatem habere debent.
Seneralſi ſancimus omnes viroſ
reuerẽdiſſmos epiſcopos necnon
pꝛeſbyteros ſeu diaconos et ſubdiaco⸗
nos ⁊ pꝛecipue monachos licet nõ ſint
clerici:imunitatẽ ipſo iure oĩiſ hr̃e tutele
ſine teſtamẽtarie ſiue legitie ſiue datiue:
⁊ ñ ſolu tutele eẽ eos exꝑtes ſed etiã cu⸗
re:non ſolũ pupilloꝛũ ⁊ adultoꝛum ſed
etiã furioſi ⁊ muti ⁊ ſurdi ⁊ aliaruʒ per
ſonarũ: quibus tutoꝛes vel curatoꝛes a
veteribus legibus dãtur:eos tamẽ cleri

indulgemus:vt alijs oĩbꝰderelictis dei

oĩpotent inhereãt miniſterijs:⁊ hoc nõ

ſolũ in veteri roma vel in hac regia ciui

tate:ſed in oĩ terra vbicũq; chꝛiſtianox

cos ⁊ monachos?huiuſmodi hre bene
ficii ſancimus:quiad ſacroſanctas ec⸗
cleſias vel monaſteria ꝑmanẽt nõ deua
gantesineqʒ circa miniſteria diuina de
ſides:cũ ꝓpter hoc ipſu beneficium eis

o Mouisx.q iij vnio.⁊.c.qꝛ cognonimꝰ e de cen cum oſtolus
p ¶ Collationibus.extraoꝛdinarijs vel ſi uper ndicti, vr ſi nald

nant tñ tributũ.vt. C.de epi.? cle.de his.ſed nouas collat oes nõ pit
laici ab eis petere ꝓpter aliqs neceſſitates.yt hic dꝛ.⁊ er de imu ecc.
nõ minus.ſ epᷣs tiꝑe neceſſitats cum charitate aliqd moderate põt

colit᷑ nomẽ obtinere ſancimus.H NMo
uaꝝ etiã collationũ ⁊ ſoꝛdidoꝝ mune⸗
rü immunitatẽ acceperũt.Añ ↄſtantinꝰ
cunctis ſcribit clericis. Juxta ſanctionẽ
quã dudũ meruiſſe ꝑpibemini:fundos
⁊ mancipiaꝰveſtra nullus nouiscolla⸗
tionibusvobligabit:ſʒ vacatiõe gaude⸗
bitis. Itẽ iperatoꝛ honoꝛius ⁊ theodoſi
us. ¶ Placet rõnabilis ↄcilij tenoꝛe
ppenſo diſtricta moderatione perſcri⸗
bere a quibus ſpecialiter neceſſitatibus
eccle vꝛbiu ſingulaꝝ habeant᷑ imunes.
Pꝛima qppe illius vſurpationis cõtu
melia depellenda eſt:ne pꝛedia vſibus
celeſtiũ ſecretoꝝ dedicata:ſoꝛdidoꝛum
munex:fece vexentur:nihil extraoꝛdia
riũ ab hinc ſuꝑinductuue flagitetur:nul
la ſollicitudo tranſlatiõis ſignet᷑:poſtre
mo nihil pᷣter canonicã illationẽ pꝛeter
quã ſi aduenticie neceſſitatis ſarcina re
pentina popoſcerit eius functiõibꝰaſcri
bat᷑. Si ꝗ contrauenerit:poſt debite vl
tionis acrimoniaʒ que erga ſacrilegos
iure ꝓmenda eſt:exilio ꝑpetue depoꝛta
tionis mulctet᷑. Moe idẽ dat᷑ intelli⸗
gi de verbis beati ſilueſtri qui obedien⸗
tiã minoꝝ erga maioꝛes aſſignans ait?.
Abbas oſtiario: monachus abbati ſit

ſubditus.ſi pꝛa in tractatu oꝛdinando⸗

rũ.Oñdit ꝗ̊ hiero.q ſimpliciter mona⸗
chis nihil liceat agere ſine ſnli pᷣſbyte
roꝝ.Mec officiü docendi ſibi aſſumere
liceat ſine auctoꝛitate clericoꝝ:niſi foꝛte
diuina gratia intus cõmoniti ſicut beatꝰ
greg. refert in dialogo de beato benedi
cto qͥ hoĩes montis caſſini ad fidẽ addu
xit:⁊ arã apollinis qͥ erat ibi erecta ſub⸗
uertit: ⁊ de quodã equitio cui angelus ĩ
ſomnis apparuit:⁊ eum ad pꝛedicanduũ
miſit:qui cũ de vitio lingue cõquereret᷑:
angelus flebothomo linguã eius tetigit
⁊totũ illud vitiũ curauit.Quod vᷣo hie
ronymus ſeipſum talibus cõnumerat:
tale ẽ q̃le illud apoſtoli ad philippenſeſ
q̃cũqʒ; iperfecti ſumꝰ hoc ſentiamus: ſe
ipſũ iperfectis cõnumerans. Hinc ideʒ

hier.alibi ait. Matus in pauꝑe domo et

tugurio ruſticano.⁊ infra.nos ſuffarci⸗
nati auro ſe famelicuʒ faſtidientibꝰ mel
la:panperẽ diuitibus ↄnumerãs:ſupꝛa
vbi agit᷑ de clericis qͥ ꝓpꝛia relinqre no
lunt. c. gloꝛia epᷣi.¶Ecce ſufficienter
monſtratũ eſt ꝙ monachis pᷣſbyterij ho
noꝛe decoꝛatis a populo electis:ab epᷣo
inſtitutis eadẽ liceat que ⁊ alijs ſacerdo
tibus.ꝓbat᷑ hoc etiã ex ſimilitudine cõſe

crationis.nõ eniĩ in ↄſecratiõe eoꝝ alind

dicit᷑:⁊ aliud in ↄſecratiõe alioꝝ.¶Atriſ⸗
qʒ eni in cõe a dño bñdictioneʒ infundi

epᷣs obnixe depoſcit. Et dũ ↄſecrat cun

ctis ſacerdotibꝰſigillatim dicit:ↄſecrent᷑
⁊ ſanctificent᷑ dñe manꝰiſte:vt qcqͥd cõ⸗
ſecrauerint ↄſecratũ ſit:⁊ quecũqʒ bñdi
xerint bñdicta ſint.Ecce cõis eſt benedi

ab eiſ petere yt

ex de cen. cũ a⸗/

poſtolus.non
tenet lex q dicit

c clerici tenen

tur ad inſtructi
onem muroꝛuʒ
yt. C. de ſa. ſan.
ec.ad inſtructio
nem.

q ¶Placet. ce⸗

leſtium. i. eccleſt
ax. vel intel ige
fin ꝙ eſt. e de
cen.c.i.

r . Extrao:di

narium.i.qð re
pentino caſu ſu
ꝑuenit.exoꝛdia
riuʒ ⁊ ſuꝑ indi/
ctum idẽ eſt. C.
de exoct. tribu.

l. ſi diuinuʒ. li. x.
86 CTranſlati
onis.i.nõ ẽ trãaſ

ferenda poſſeſ⸗

ſio ab eis. lʒ nõ

ſoluant tributũ

ſicut fit alijs.
162 Meceſſita⸗

tis.nec tunc per
laices ſed ꝑepi
ſcopuʒ petetur
collatio a cleri/
cis. vt ex de im
mu eccle.nõ mi
nn1os.
u . Acrimoni
am.i.penã que
nmaditnn,adel
iul.pecul.ſacri/
legij.⁊.xvij.q ii

ij.per totum.
xHoc idem
datur. ꝙ mona
chi laici erant.

y ¶. Rit. . diſt.

xciij. a ſubdis/
cono.
¶. Connume

rat..e. alia.licʒ
ipſe eſſz pꝛeſby
ter cardinalis.

2 ¶ Alibi ait.
xij·q·ij. gloꝛl.

ctio:vñ igit᷑ñ diuoꝛtiũ. Sicut & in bñdicti

one vtriqʒ cõem naciſcũt᷑ ptatẽ: ita innn
ſtitutione cõiter aſſequut᷑ poteſtatis aſſe

u

nd
ſotf
Mluin
Cori
ghe
de
ſide
Gefn
og
ſecn
zps
Elon
inu
rn
ba

itg
(

eede
unind
ſonhu
Nbort

(elib

ſe
lſunp
Clben
bioſe

ſs.
ihan
Hltl
c(xſſun
Me
erĩ

Pis⸗
ee
üner
Cnne⸗
Uen,
ſunn
ſst
huden
ng

Ute
licl

r
mri

Chntte

nd

Inr

nge

ſede

a

NW

ee
nh

kgi

E
ifin

— = - =
☛ =

=S=ẽ =ẽᷓ
S
SE
=

imnigi

ſoeig

tirt
tſgn
hmnſte
kerage
ſdonnt
EUIm
ſoigiti
ntnt⸗
cherf
Auvrnte
nftnie
lriggi
Pt
Pfermet
ſecbſte
ſprn
Croren
lin
necktil
Eim
mnigote
dini
Npolen
gentl

ſn
rb
Nrgnt
len

Nit

On

XVI

2 s earia Serrrdl
bR

¶ Licentia ppꝛij.niſi inuitet᷑ ab alio pᷣſbytero.tunc enĩ põt ſi⸗

ne licentia epi.vt. vij.q.i.epi.⁊.ix.q.ij.nullus pꝛimas.puatim etiã pñt
celebꝛare.vt ex de cleri.peregri.c.iij. 1

regula teneaſ
ꝙ quilibʒ tenet

dare decimam. 4
niſi oñdat ſe ex Anctis fidelibus ⁊ ſũmopere om
emptum eſſe. vt Nnibus pꝛeſoyteris⁊ diaconibꝰ⁊ re
exr de deci. a no liaquis clericis attendẽdũ eſtvt nihil abſ

bis. ⁊ iim hodi/
erna iura etiaʒ
ciſterciẽſeſ ⁊ alij

regulares tenẽè/

tur dare deci⸗/
mã de oibus pᷣ/

dijs ſuis que

nono acquirũt

ſiue ea manibꝰ

¶ Miſſas. publice.
d ¶ BDe bis. hic
incidenter que , MM
ritur.an mona cutionẽ. Cerexꝝ abſqʒ epoꝝ licentia
chidebe ens 8 non ſoli monarhis ſed oĩbus ſenchali
re deem ter clericis poteſtatis executio interdici
agris ſuis. Dꝛro. mr. &. Unde clemens.

Sacerdotalia officia ſine permiſſu epi
ſcopoꝝ nõ agant pꝛeſbyteri.

qʒ epiſcopi ꝓpꝛii licentiaꝰ agant:nõ vti
qʒ miſſas ſine eius iuſſu quiſq; pꝛeſby⸗
teroꝝ in ſua parrochia agat:ñ baptiʒet
nec qͥcquã abſque eius permiſſu faciat.
BDe hisꝰ vo qui itra monaſterii clau
ſtra ↄſiſtunt: quibꝰ populus ad regẽdũ
nõ cõmittitur.querit᷑ vtrũ dare vel acci
pere decimas debeant. In quibus hec

. nlsce ⸗ diſcretio ſeruãda eſt: vt de agris ⁊ vine
deci nuꝑ. ſed ſy is que ad ꝓpꝛiũ ſtipendiuʒ colunt᷑:deci
vetera iura ia mas ſibi retineãt. Si enim decime a po
tenebatur ꝙ oi puo filis leui reddebant᷑ ꝓ miniſterio
bo religioſis cõ quo domino deſniebant in tabernacu⸗

ceſſum erat nõ

dare decias de

rza populo.pʒ ꝙ monachi de ꝓpꝛijs pᷣdijs
Rnmimenigre ſo mogike quã alij ſacerdotes decias
de hoꝛtis. et de Uere cogunt᷑.Sʒ dr̃ pᷣdia monachoꝝ ſi
noualibus.que ue pᷣcio ſunt ẽpta ſiue ꝓ ſalute aiaꝝ ob⸗
ꝓppꝛijs manibꝰ lata:anteqᷓ; in iuſeoꝝ venirẽt:baptiſma
? ſumptibus ex libꝰeccleſijs ſine qbuſlibet alijs pᷣmitias
colebant. mona decimas ꝑſoluebãt:ille autez eccleſie
chis vo eiſtere ſuo iure puari nõ poſſunt E de in
enſis oꝛdinis ⁊ 1 ari nõ poſſunt. nde in

tẽplarijs ⁊ bo

dia eccleſie ſue

iAne ꝓpꝛia. alij

lo offerẽdo ſacrificia ⁊ holocauſta pꝛo

magocienſi ↄci.ſtatutum inuenitur.

ſpitalarijs con MQui res ſuas alicui denegauerit: veci⸗
ceſſum erat nõö. mationũ ꝓuentũ pꝛioꝛi eccleſie auferre
dare decimag. non poterit.
Ree i de alijs As laicus vel clericꝰ velvtriuſqʒ
megis ſpgꝛiſ ſexus pſona ꝓpꝛietatis ſue locavel
ptibus excole· fes alicubi dare delegauerit:decimatio
bat. vt extra. . Nũ ꝓuentũ poꝛi eccleſie legitie aſſignatũ
ex parte.æ.c.ad ide abſtraherenullã hẽat ptãtẽ qð ſi fa
andientiã.· et. . cere tẽtauerit:talis traditio irrita ꝓꝛſuſ
ſtatuimus. D. dDj̃: ⁊ ipe ad emẽdationẽ eccleſiaſtica co
erici Eernlant erceat cẽſura. Itẽ erdci cabilonẽſi.
dus denne qn, Antiquioes eccleſie nec decimis nec
inr. ſiue fint pꝛe vlla poſſeſſione pꝛinentur. H

Ecleſiepantiqtus ↄſtitute nec decis

nec vlla poſſeſſiõe pᷣuẽt᷑:itavt nouiſ
fauoꝛabilius di L l
cebant eoſnon

Z.u.

i86

de ſuo facere beneft⸗ iciũ. vt. x.q.ij.pꝛecarie. Itẽ qꝛ pꝛiuilegiũ ſolius pape eſt
vni auferre ⁊ alij dare.vt.ix.q.iij. queſtus.⁊.c.nunc vo.⁊.c. Ppncipalem.

Itẽ qꝛ nulli ↄſulendũ eſt cũ alterius iactura.xi.

q.iij.ſi quis pᷣo xiiij.qv.de⸗

niq;.⁊.xxij.q.ij.pꝛimũ. Ieʒ ar.ẽ ꝓ ipſo.j.e.multis.ſed õ eũ eſt.cx de ec. edi.
ad audientia.melius ex.e.ti tua.ybi non obſtat ei iuramẽtũ qð fecit ð rebꝰ

oꝛatoꝛijs tribuant᷑. ¶ Item ex concilio

guarmacienſii. Antiquioꝛes eccle⸗
ſie pꝛopter nouas iuſtitiã ſuã non ꝑdãt.
¶a; voluerit in ſua ꝓpᷣetate ec
deſiã edificare:⁊ ↄſenſu⁊ volũta
tẽ ep̃i habuerit i cuiꝰꝑrochia ẽ licitũ ſit.
verũtñũ oĩo ꝓuidẽdu ẽ epᷣo:vt alie eccłie
ãtiqoꝛes ꝑꝑ nouã ſuã iuſtitiã aut decimã
nõ ꝑdãt:ſʒ ſꝑ ad ãtiqͥoꝛes eccleſias ꝑſol
uãt᷑. ¶¶ Decias ãt baptiſmalibꝰ eccle⸗
gi; ꝑſoluẽdas leo pa.iiij.affirmat dicẽſ
Baptiſmalib?eccleſijs decie dari öbẽt

decimis iuſto oꝛdie nõ t̃ nobiſ

ſʒ etiã maioꝛibꝰviſũ eſt plebibꝰ tm̃
vbi ſacroſãcta baptiſmata dant᷑ debere
dari. Si gynulli lʒ decimationũ ꝓ⸗
uẽtũ a poꝛi eccleſia cui aſſignatꝰ fuerat
abſtrahere:ſi ius ãtiqᷣoꝛis eccleſie nouiſ
tribuẽdũ nõ ẽ:ſi decie tm̃mõ baptiſmali

bꝑeccleſijs dãde ſuũt:pʒ ꝙ mõachi ex p

pꝛijs pᷣdijs decias dare coguũt᷑. Sʒ ⁊ illa
au ctoꝛitas magociẽſis ↄcilij ð vẽditoꝛe
vel donatoꝛe loqᷣł:diffiniẽs ꝙ ille qͥ vẽ⸗
dit aut donat nõ põt ꝓuẽtũ ðᷣcimationũ
illi eccleſie detrahere cui pᷣus legitie fue
rat aſſignatꝰ.mõachi aũt decias ⁊ pᷣmi⸗
tias nõ auctoꝛitate vẽdẽtꝭ ⁊ donãtᷣ:ſʒ au
ctoꝛitate eiuſdẽ ↄcilij ⁊ paſchalis pape
detinẽt:a qͥbꝰdiffinitũ ẽ vt mõachi de/ꝓ
pꝛijs pᷣdijs decias nõ ꝑſolu ¶ Sic enii
magociẽſi ↄci.ſtatutũ ẽ. Nõ ꝑſoluat ð/p
pꝛiſſ pᷣdijs abbates ⁊ epiſcopi decimaſ.

0 RrNS ſũtpᷣterea qdã frẽs ꝙ eẽnt

aliqͥ ep̃ᷣi T abbates qͥ decias nõ ſi⸗
nerẽt dari ad eccleſiaʒ vbi illoꝝ coloni
miſſã audiũt.ꝓinde ðcreuit iſte ſacer cõ
uẽtꝰ vt ep̃i⁊ abbates de agris ⁊ vieis qͥ
ad ſuũ ⁊ fratrũ ſtipẽdiũ habẽt:ad eccle
ſias ſuas deferri faciãt.familie vᷣo eoꝝ

ibi dent decimas ſuas:vbi eoꝝ ifanteſ

baptiʒãt:⁊ vbi ꝑ totũ ãni circulũ miſſaſ
audiũt.¶ Itẽ paſchal iiij. De ꝓpᷣjs la
boꝛibꝰ?mõachi ⁊ canõici decias minime

16 ſa ppto cer ſoluere cogãt
Qotibꝰ? ac leuit eẽ reddẽdas diuie

legis ſãxit auctoꝛitas:ceteꝝ a mõachis
ſiue clericiſ cõiter viuentibꝰ nulla rario

ec.nõ alie.vnde hoc ñ
vꝛ eſſe alicẽatio vr ibi
ꝑpẽdit᷑. Itẽ auferẽdo
vni ⁊ dãdo alij ecclie
ſibi ſubiectſe:ñ vꝛ alie
nare ſicẽ dãdo ſoꝛoꝛi ñ
videt᷑ alienare.C. de
fideicõ.volũtas.⁊ eſt
ſi.C.de edi pꝛiua.ſiqs
poſt.⁊.ff.de le.ij. vnũ
ex familia.⁊.l.peto.&.
fratre.ſi.ex de his q̃
fi.a pꝛela.ſine conſen
ſu ca.cum aplica.io.

i CQ.cnn; con⸗
enſü. ſ. de con.

di.i.nemo.
lꝛ ¶ Ad antiquioꝛes.
ar.cꝙ vbi contenditur
pꝛo iure duaꝝ eccleſi⸗
aꝝ.ſemꝑ ſtandũ ẽ an
tiquioꝛi.vt ex de reli.
do.c.i. Item ar.ꝙ ſẽ⸗
per baptiſmalibus ec

cleſijſſoluẽde ſunt de

cime non capellis.vt
ſ.c.ꝓx.⁊.c.queſti.⁊.c.
ſtatuimus.⁊.c.ĩ ſacriſ
⁊ ex.e.ti.nuncios.ſᷣm
hoc epᷣs non dʒ habe
re decimas baptiſma
lis plebiſ.i.ruralis ec
clie.ſed tm̃ epᷣalis ple
bis.de illis enim logt
c.xij.q.ij.vobis.et.c.
vulterane.⁊.c.ↄceſſo.
⁊.c.quattuoꝛ.tamẽ di
co ꝙ quelibet rurali
eccleſia etiaʒ dʒ ſuus
decimas in quattuoꝛ
ptes diuidere.vt vna
ſit baptiſmalis ecclie
alia pauperuʒ. tertia
fabꝛice.quarta capell
lanoꝝ.licet hodie ebi
oĩa occupẽt.aliter no
ta.õ.x.q.i.nouerint.?
3ʒ io.ẽ e de deci.quo
niam ⁊.c.cnm contin

1 decimiis.
m ¶Si ergo. paſcha
lis.ſed quomodo pa⸗-

ſchalis potuit dare ̊
pꝛiuilegiũ monachis
cum ſit ↄtra pꝛeceptũ
diuine legis.vt.ſ. e. de
cie.⁊.c.reuertimini õ

teneri dare decimag de pꝛedijs eccleſie ſue.ſed de ꝓpꝛijs bene tenen

tur dare. vt. ſ. e. queſti.z. c. decimas.⁊ ex.e.nonũ in fi. lepꝛoſi antẽ nõ

ſunt exempti a decimis.ni 5 V in r. lepeo .
mis.niſi tantũmodo in hoꝛtis ⁊ in aĩalibus ſuis.
yt eỹ de eccle.edi.c.ij. us luis

eNJ 9s.vel clericus.clericus ergo dat decimam quod verum Ede

Pprs ꝛijs pꝛedijs.
E. in e abſtrabere res enim trãſit cũ onere ſuo.vt ex de deci.cum
15 t in hoĩe. vt.ff. de Zhen. emp. alienatio.ff. de dona. ad eũ 5.i. . ff.
de reg. iu. nemo. ff. de diſtra. pig. ſi creditoꝛ.
Irrita. pactum illud nõ obſtat.quin ab ecc leſia rel alio poſſeſſo
re poſſit peti decima. vt er e.paſtoꝛalis.ff.de pact.inter.⁊ ſi poſſeſſoꝛ
parteʒ fructuũ ⁊ ille a quo cam habuit etiã partẽ fructuũ pcepit. vter
q; conneniendus eſt. vt.ex.e.ti.a nobis.⁊.c.ina nobis. Sed nũquid
Pern iſtud tenet quantũ ad ↄtrahentes. vider̃ ꝙ ſic. vt.ff. de pac. epi
ſtola. pactum. ſed Z e de pac pleriqʒ.
Celeſie. vt nonis.qu dã hoc intelligunt in eo caſu cum pꝛioꝛ ec
alif cleſia enoꝛmiter ledit.alias eps bene aufert de iure vniuſ⁊ dat
ulj · t. xij.q.ij. bone rei.⁊.c.nulli epᷣoꝝ.⁊ ex de exceſ.pꝛela.ficut vnire
Hhde ſe di. c. ij Hau. tñ ſcripſit ꝙ epe non põt auferre vni eccleſie et
are alij innito ſacerdote.nã qð ſemel eſt conſecratum alienari non
bpot. xij.q.ij.nulli.⁊.c.ſine exceptiõe.Itẽ qꝛ ſacerdos iſte non cogitur

qð ñ põt diſpenſari.xxv.q.i.ſunt ꝗdã.⁊.sv.di.v.ec.i.S.di.viij q ð.ſed foꝛte nõ
eſt abſurdũ ꝙ pꝛiuilegium concedat᷑ quãuis ſit ↄtra ius diuinũ. ſed ſi con
traria conſtiin ione illud tolleret. non poſſ0z fieri:ſed nunꝗd laico poſſʒ da
re tale pꝛiuilegium.dic ꝙ ſic. Jo. .⸗ .M
n¶ðdQeſti ſunt.coloni partiarij qui partẽ fructuũ percipiunt. tales eniʒ
ꝓ ea poꝛtione quã ipſñi percipiunt.tenent᷑ dare decimas ⁊ dñi eoꝛnʒ
ꝓ ea quã ipſi ꝑcipiunt.vt ex.e.a nobis.⁊.c.tua nobis.iĩmo ⁊ in penſionario
colono idẽ iuris eſt.ſiue ipſe ꝓ penſione ſeruiat.ſiue dño det certã penſionẽ
2 anteqᷓᷓ aliqua pẽſio det᷑ res eſt decimanda.vt ex.e.ticum homines.
Vt ep̃i.pʒ hic ꝙ clerici non dabunt decimas de bonis eccleſie.vt ex.e.
fraternitatem.⁊.c.di.nonit.⁊.j.c.ꝓxi.licet.H.contra.dixerit.qui dixit eſſe
ſpeciale in epiſcopo.ſed ob.exe.quoniam.ꝭ.vlt.
p & Ad eccſeſias.pꝛopꝛijs ſumptibus.
q ¶¶ Becimas.ſi pꝛedia ſint in ipſoꝝ parrochia.vel loꝗtur de decimis ꝑſo
nalibns que dande ſunt vbi ſacr̃a percipiunt᷑ vt ex. e.ad apoſtolice.
r. cimas.a monachis.duplici rõne.tũ qꝛ nõ habent populum.tum qꝛ
non miniſtrant eis ſpiritualia. S
8 ¶Coiter viuẽtibꝰ. ecce ꝙ alið hñt pᷣuilegiũ clerici cõit̃ viuẽteſ q;ᷓ ſeꝑatĩ ?
ꝙ idẽ hñt qð mõachi.ſilr ĩ abſolutõe petẽda hñt idẽ pᷣuilegiũ cũ canonicis
yt ex de vi.⁊ ho cle.qm.i fi.⁊ ex ꝗ cle.ył vo.c.i⁊ ex ð ſẽ ex.mõachi.⁊.c.ex te
noꝛe.i fi.ð ex de ſen. ex.cũ nõ ab boel. ðUUĩ

.

a Militcs. an milites poſſint hie decimas. dicer·j.q . vij ci.

D

unt licite que alias nõ

Ttpis.⁊ vicinitas.arx.ꝙ ꝓpter remotionẽ vel incõmoditatẽ multa fi/

licerẽt. vt.j.e.q.vij.ſi ꝗs vult.lxiij.di.cũ lõgexiij

q ij. vbicũqʒex de eccle edi.ad audientiã.õ.vijq.i.tempoꝛis.
c¶¶ ENnire.ſicut papa põt vnire epᷣatus.ſic eps plures eccleſias.vt ex de ex

eeſ.pꝛela.ſicut.ſi q̃ras
apud quã iſtaꝝ eccle
ſiax reſideat dignitaſ
epᷣalis.vel an vtreq;
retineant dignitatem
poꝛem.dico ꝙ varijs
modis pñt vniri eccłe
vel hoc mõ.yvt vna ſu/⸗
bijciat᷑ alteri. ⁊ ſʒ boc
dignitas epalis erit ĩ
vna tm.vel ̊ mõ pñt
vniri.vt ex duabꝰ di⸗
gnit atibꝰ vna fiat di/
gnitas.⁊ ſm hoc non
dicent eſſe due ecclie
z vna tm̃.⁊? illi ꝗ ſuut
canõici in vna erũt ca
nonici in altera.⁊ taʒ
iſti ꝙᷓ illi canõici inter
erũt electõi epi ⁊ alijſ
cõibus negocijs.Et ĩ
tali vnione diſtinguẽz
dũ credo.ꝙ aut eccłe
ſimul vniunt᷑ aut vna
eaꝝ vnit᷑ relique que
duo ſüt penitꝰ diuer
ſa.ſi vna vnit᷑ alteri.
hm H illiꝰ naturã ⁊ cõ
ſuetudinẽ ⁊ pꝛinilegi
um aſſumit cui vnit᷑.
⁊ peribũt iura illiꝰ ec
cleſie qᷓ̃ vnit᷑. vt ex de
ſta.mona.recolentes.
eirca fi.ſi aũt neutra
alteri vnit ſʒ ille fim.
vniunt᷑.tũc dico ꝙ cõ
ſuetudines vel pᷣuile/
Ri q̃ melioꝛa ſunt et
lud

umanioꝛa detinet il
vnitũ.nã cũ malũ
⁊ bonũ aſſociant᷑.ma
lũ recipit nãm boni.
xxxij.q.i.nõ eſt culpã
duſ.⁊ ar.C.de rei vx.
ac. in pᷣn.⁊?. C. cõia de
le.l.qij. circa fi . Tertio
mõ pñ̃t vniri eccleſie.
pnuta ꝙ vtraq; rema⸗/
het Salis. ⁊ ſᷣm hoc
remanẽt duo ep̃atus
iʒ idẽ ſit eᷣs vtrinſq;
eccleſie.⁊ ſᷣm H ſi pᷣmo
ſuberãt iſte eccleñe di
uerſis metropolitãis
Ppter illã vnionẽ nen
ter metropolitanns ꝑ
dit ins ſuũ.vt ex ð re
li.do. c.qꝛ.⁊ epᷣus iſte
erit ſub duobꝰ metro/
politaniſ. In pᷣmo ca
ſus erit ſub illo cui pa
pe placuerit.vlł erit ſbᷣ
metropol.illius ecclie
cui vnita eſt altera.·il/
lius enĩ nãm aſſũpfit
⁊ ſic ĩꝑatoꝛ qñq; vnit
duaſ dignitates ĩ vnã
vt in aut᷑.vt iudices ſi
ne quoqno ſuffra.F. il
lud.col.ij.
d C Expleuit. g fi eet

— —

viuus nõ yniret᷑. vt.j.e.mu

rit: maioꝛi valde cura conſt

ſinit:vt milites aut epiſcopi aut perſo⸗

ne quelibet decimas de laboꝛibꝰſen nu

trimẽtis ſeu ſuis pꝛopꝛiis extoꝛquere de
beant. vñ beatus gre.ſic ait.Cõmuni vi
ta viuẽtibus iam de faciẽdis poꝛtionibꝰ
vel exhibẽda hoſpitalit ate vł adiplẽda
miſericoꝛdia nobis quid erit loquẽduʒ
cũ oẽ quod ſupereſt i cauſis piis ac reli
gioſis erogãdũ ſit dicente dño:quod ſu
peſt date elemoſynam:⁊ ecce oia mũda
ſunt vobis. Quod aũt dicit᷑ ꝙ anti⸗
quioꝛes eccleſie pꝛopter nouas nec de
cimis nec vlla poſſeſſione pꝛiuẽt᷑: nõ ita
intelligendũ eſt:vt nullo mõ credatur li

cere epiſcopo aliquã partẽ poſſeſſionũ

vel decimationũvniꝰ eccleſie alteri pꝛo
tẽpoꝛe tribuere.ſicut eni papa duos epi
ſcopatꝰ i vnũpoteſt redigere:ita ⁊ vnuſ
ꝓpꝛio cõſentiẽte epiſcopo ĩ duos poteſt
dinidi:vel etiam metropolitano inuito
gacelin; eccleſia ab eiꝰ iuriſditione apo
olica eximi poteſt auctoꝛitate. ¶ Anõ
grego.papa ſcribit bñnato epõ.c.xxv.
Duos epiſcopatus in vnum redigere
apoſtolica poteſt auctoꝛitas.
Ztempoꝛis qualitas et vicinitasꝰ
nos locoꝝ ĩuitat:vt cumanam atqʒ
muſitanaʒ vnire debeamus eccleſias:
quoniã nec longe a ſe itineriſ interuallo
ſleiuncte fſũt: nec peccatisfaciẽtibus tan
ta multitudo populi eſt:vt ſieut olim fu
it duos hr̃e debeant ſacerdoteſ.qꝛ igit
cumani caſtri ſacerdos curſũ huius vi⸗
te expleuitꝰvtraſq; nos eccleſias pꝛeſẽ⸗
tis auctoꝛitat pagina vniſſe: tibiqʒ con
miſiſſe cognoſcas.vtrarũqʒ etiaʒ eccle
ſiarũ ſcito te eſſe pꝛopꝛiũ pontificẽ.Et
ideo quecũqʒ vel de earum patrimonio
vel cleri oꝛdinatiõe ꝓmotioneue iuxta
canonuʒ ſtatuta viſa fuerint oꝛdiare at⸗
que diſponere habebis:vt ꝓpꝛius reue
ra ſacerdos liberam ex noſtre auctoꝛi⸗
tatis cõſenſu atqʒ ꝑmiſſione licẽtiã.Abi
vo cõmodius atqʒ vtilius eſſe perſpe⸗
xeris habitato:ita ſane vt alterã eccleſiã
cui coꝛpoꝛaliter pñs nõ es:ſollicita pꝛo
uidentiqʒ cura diſponas: quatenꝰ illic
diuina myſteria ſolenniter domino pꝛe
ſtate peragãtur. ¶ Idẽ ioãni epᷣo.

DSDuos epᷣatus i vnu redigere apoſtoli⸗

ca valet auctoꝛitas.

PS ſtquã hoſtilis impietas ĩdiuerſa⸗

rũ ciuitatũ ita peccatis faciẽtibꝰ de
ſolauit eccleſias vt reparandi eas ſpes
nullo modo populo deficiẽte remanſe⸗

maioꝛi va rigimur:ne
defüctis earu ſacerdotibuſ reliquie ple

bis nullo paſtoꝛis moderamine guber

nãte per iuia fidei hoſtis callidi rapian

ltis.? e de ec.edi.ad audientiaʒ. imo potius eo

moꝛtuo nõ debẽt vniri.vt ex ne ſe.va.c.i.

e¶ Atrarũqʒ.in vtraq; ergo erit ſedes ealis.vt.xxi.qi.relatio.vel foꝛte

lix.vt dioceſes.S.di.lxxx.epᷣi.⁊.c.illud.

g.
b

R elegerit habitare ⁊ alia erit ſibi ſubiecta.

¶ Hon habeant. niſi in caſu.vt.ſ.e.pꝛecipimus.xcix.di.nulli.
Pꝛopꝛiũ. niſt in dnobꝰcaſibus.S.e.⁊ tꝑis.xxyv.q.ij.ita nos.licʒ ̊ ciuitas

per mille ãnos fine epo fuerit.dũ tñ epᷣalis limes poſſit ꝓbari non ob. pꝛe⸗

7

interuenire pꝛocuratoꝛ. vr. ff. an per alium cauſe appella.ex poſ.li.? i
vbi non eſt opus inſcriptione.xt.ff. de acti.lenia. vel dic ꝙ cognoſcere we
põt legatus de crimine epi:ſed non deponere. vel dic ꝙ põt ꝓnũcis
re aliquẽ deponẽdũ:ſed eum condemnare non poteſt.ſic.ij.q· vi ·. bi⸗ an

dnum.yer.ſi quidem inſulam.

ſcriptio.j.q.iijlicet. „ — l 2
5„ Crerreg iriioa gqꝙ papa nõ poſſit inuite epᷣo nouũ 46
facere ep̃atũ in dioceſi ſua.vt.S. c.⁊ tꝑis. h.dicit hũc &ẽ tenoꝛeʒ . i
huius.c.ꝙ nullus ſacerdos põt inſtitni ſine volutate dioceſani ebdi. 1
h ¶ Joãni epo.ſupple ⁊ ioani pairiarche qꝛ archiepo Pned ſcribit 6
õ E
1er gier dec U
tur:quod abſit inſidijs. Huius ergo rei NWVon ioãne
ſollicitudie ſepe cõmoniti hoc noſſtro ce quo erat lan 4
dit coꝛdi ↄſiliu: vt vicinis eas mãdare⸗ ſeus metropoli 2
mus põtificibus gubernãdas. Ideoqʒ dlorchnite
fraternitati tue curã gubernationẽq; tre rianus ſed in
uerenſiũ eccleſie puidemus cõmittẽda, ttexemptus. in
uã tue eccleſie aggregari vniriq; neceſ m ¶ Eius.ſ. io iſt
eẽ:quatenus vtrarũqʒ eccleſiaꝝ ſacer oannis. ſ
dos recte xpᷣo adiuuãte poſſis exiſtere. n ¶ Bepoſitus R
queqʒ; tibi de eius patrimonio vel cleri etis de facto. ſic ie
cioꝛdinatõe ſeu ꝓmotione vigilanti ac riiijqi. audi/ u
canonica cura viſa fuerit diſpone:quip lig “
e vt põtifex ꝓpꝛiꝰ liberã habeas ex p⸗ exeo — mMe
ſenti noſtra ꝑmiſſione licentiam. mit. videt exem (e
¶Item ex conci.carthag.ij. pptus vniuer ſali We
Hon epiſcopum dioceſes babeãt: que ier enia cũ ſuis ni⸗
nunquam habuerunt. Ecccleſſſs in aur. n
Elix epᷣs ſeleucitanus dirxit etiam ſi vel o cun .
boc placet ſanctitati veſtre inſinuo eicelihun iick
vt dioceſes que nunqᷓ; eos habuerunt beneficia pᷣnci⸗ d
nõ habeãtꝰ:⁊ illa dioceſis que aliqñ ha pum large ſunt i
buit:habeat ꝓpꝛiũꝰ:ſecundu hanc ꝑſe?ę⸗ interpꝛetanda. an
cntionẽ ſanctitatis veſtre eſt eſtimari qd vr ff. de conſtu. uet
fieri debeat. Ab vniuerſis dictũ eſt pla bain. beneficiü. at
cet. ¶ Item er aphꝛicano conci.iſ. dvllect ij gaſ⸗ a
HMiſi cũ voluntate ep̃i dioceſes qͥ ab eis gmanumitut.C
retinẽtur:nõ recipiant ꝓpꝛios epos. xxiiij.q.i.roga/ Aporn
Altis ↄcilijs hoc ſtatutũ eſt a cetu mus:⁊ ĩ aut vt pen
ſacerdotali:vt plebes que in dioæę⸗ liberti ð cetero. oſta
ceſibꝰ ab ep̃is retineni:qͥ eos nunquã ſaisolti uni
babuerũt nõ niſi cũ volutate eius epi a Pe qij rilſat. e
weenent ꝓpᷣos accipiãt rectoꝛesà. irurneetn⸗ ſte⸗
Itẽ grego. ioanni epolauſeo. e de dona. pa⸗ n
Apoſtolica auctoꝛitas a iuriſditione ar ſioꝛalis e depᷣ Edre
chiepiſcopi epiſcopos valet eximere. nmi ex oꝛe. in fli. glu
MNRater ni badriansthebane ciuita ⁊ c cũ capella. df
