Exi dyvo eoꝛum qui connumerantur in clero
. eigar⸗ eli⸗ ab eo cui ſacram communionem. diſpẽ
L ſat:aliquod pꝛecium exegerit depona⸗

natus puniendus eſt 0 1
in deteſtationem cri⸗ tur ſicut imitatoꝛ ſimoniace fraudis.

nit.contra. ibi dicitur

minis.. e· qui ſtudet. .JItem ex concilio toletano. xi.
ar. vi q . 5verum. ar. Munera inniſibilis gratie queſtibus
lvi deegnontanh non ſunt pꝛeſtanda.
Q Saione nors NVNicquidꝰ inuiſibilisAgratie con⸗
coninginm non eſſe ð ſolatione tribuitur nunqi queſti⸗
bis ſacramentis adge bus vel quibuſlibet pꝛemijs venunda
conſolationem celeſt ri penitus debet:dicẽte domino: quod

gratie tribuũt.⁊ ideo
in ipſo poſſe pꝛecium
interuenire.xxxij.q.ij
honoꝛãtur. cetera ita

gratis accepiſtis gratis date:⁊ ideo qui
cunqʒ deinceps in eccleſiaſtico oꝛdine
conſtitutus aut pꝛo baptiandis conſi⸗
facre rei tenent ſigni / gnandiſqʒ fidelibus pꝛo chꝛiſmate vel
ficationem. vt Z euius pꝛomotionibus graduum pꝛecia queli⸗
pariter babeant virtu bet vel pꝛemia niſi voluntarie oblata

tem. Iſtud ſolam h⸗- hyuiuſinodi ambitione ſuſceperit: equi⸗
gnilicationem. cetera dem ſi ſciente loci epiſcopo tale quicꝙᷓ
bo⸗ſel dud ex cõo⸗ a ſubditis perpetratum fuerit:idem epi
ſenſu perfcum cete⸗ ſcopus duobus menſibus excommu⸗
ra a iure canonuʒ ini- nic attoni' ſubi . din ſci⸗
num babuerunt⸗ boc Nicationi, ſubiaceat: po eo quod micl
babuit. exrra de biga⸗ ceſſariam nõ acquiſiuit. Oin autem ſuo

rum quiſpiam eodem neſciente quicqᷓ

de ſupꝛadictis capitulis accipiendum
ſibi eſſe crediderit: ſi pꝛeſbyter ẽ quat

debitum. illa autez nõ
eſt ratio ſufficiens ꝙ
pecuma interueniat:

quia in eo non confer . excommunicatione ple⸗
Hur gratia quia necin tuo: menſium excomn zunſce igne ple⸗
ſepuitura:nec in lune ctatur:ſi diaconus trium. ubdiaconus
ranonc gratia conter Vel dlericus his cupiditatibus ſeruiens

tur:eſt tamẽ ſimonis. pꝛo arbitrio competenti“ pena ?7 debi⸗
xiij. q.ij. queſta. mmo ta excommunicauone plectendus eſt.
dicit lex matrimonig ”
non debent eſſe venia
lia ff.de do.inter vi.⁊ vxo.lij.⁊ dic ꝙ lʒ queratur in matrimoniuo quantũ
detur pꝛo dote: boc non eſt ſimonia. ar. de conſediiqnemos nam epiſcopus
non conſecrat eccleſiam nin dos fuerit ei aſſignata: vyt ibi dicuur: ⁊ tamen
illud non eſt ſimonia. · e. q. ij. plactdunt. .
e¶ Inuiſibilis.i.ſacramentu in quo gra inuiſibilis ↄtinet ꝑ ſigniſicationẽ.
fQueſtibus.a quero queris:non a queroꝛ quereris. èMä
SExcõmunicationi.i:ſuſpenſionixxxijdi eos. no epiſcopum ſuſpendẽ⸗/
dum eſſe:quia non coꝛ igit ſubditum.
bCrediderit.ad hoc vt occultet illud crimen.
i¶SBi pꝛeſbyter. hanc leuem penam antiquuus
autem decreiis pꝛo buiuſmodi ſui honoꝛis periculo ſubſunt. 7 nõ. infamie
percelluntur. vt.5. e. q.baptiʒandis. ?.i.q.iij.c. viii. — =
h¶Excomunicatione.hic grauius punuur ſacerdos ꝙ epiſcopus.ar. con
tra.xl.di.homo.ſed hic pꝛelbyter in duobus deliquit.⁊ qꝛ contemnu: 2 qꝛ
ſimoniam cõmittit.epiſcopus tm̃ in negligentia.⁊ quod dicit quatiuoꝛ men
ſium excõmunicatione hec pena non er cludii depoſitionem.alij intelligunt
hoc.c tm̃ de negligente nõ de cõmittente.ſed huic intelleciui obuiat illud ac/
cipiendũ.⁊ illud cupiditatibus:ſj exaudi boc per illud:extra de ſimo.nemo

ſuſtinuit. ex poſterioꝛibus

cum.ſ.quis cclat cr men alterius pꝛo pccunia.ar.S e.c.ibi cSterit:ed dic,

maioꝛ pena eſt epiſcopo ceſſare ꝑ duos menſes:qꝙᷓᷓ pꝛeſbytero ꝑ quattuoꝛ.

¶Clericus⁊ ſm boc clericꝰ in minoꝛibus oꝛdinibꝰ põt eſſe pꝛelatꝰ.
m ¶ Competenti. depoſitionis.j.e.q.iij.c. vlti.
n. NLacuit. vt balſamo.i.chꝛiſmatis.nam poſt cõſecrationes chꝛi
ufma eſt. chꝛiſma ergo vendi non poteſt:nec etiam in neceſſitate
cum ſit ſacramentum.i.qi.multi.⁊.i:qiij.ſqu.s pᷣbendas.⁊.s.e ꝗcqd
0 . Tremiſtez.

==

¶Item ex concilio carthaginen.quar

tertia pars ſoli
di eſt rremiſſis.

to. Hihil a ſacerdoti de boc t emiſſe
bus exigatur pꝛo balſamo quod in chꝛi Haber de d⸗
ſmate ponitur. lami ſaliſn.
WLacuit vt nullus epiſcopoꝝ ꝓ mo⸗ mn trem ſſioßz
adico balſamo quod benedictum ifidoꝛum quaſ
pꝛo baptiſmi ſacramento per eccleſias tremiſſuſ ſolidũ
datur: quia ſinguli tremiſſemꝰ pꝛo ipſo conſtituat.
exigere ſolent: aliquid vlterius exigant P Cacuit.
ne ſoꝛe quod pꝛo ſalute animarum pr Laner.
“ . ꝙ in eadem ſit
inuocationem ſpiritus ſancti conſecra⸗ Perditioc: c qut
mur:ſicut ſinon magus donum dei pe⸗ danicauſa; ddl
cunia voluit emere: ira nos venundan- occaſione dat
tes damnabiliter venundemur. damnü dediſſe
Item ex eodem. videtur. j. xxiij.
Hn eſt aliquid exigendum ab his qau q.v. de occiden.
infantes ſuos ad baptizandu adducut. dis rum bo
acuit vt vnuſquiſqʒ epiſcopus p ſpꝛeſbyier yr
ecccleſias ſuas hoc faciat: vt hi qui a igimab⸗
infantes ſuos ad baptiſmum offerunt ſtinens.s di. ly.
ſiquid voluntarie pꝛo ſuo voto offerüt ſiquiiſ abſciderit
ab eis ſuſcipiatur: ſi vo per neceſſitate,z ſ. xvij. q iuj.dil⸗
paupertatis aliquid non habeant quod aun Slelu
offerant: nulluin eis pignus violenter decimc io. Sol.

tollatur a clericis. NMam multi paupe⸗

deteſtata eſt ſancta ſynodus:⁊ anathe⸗

„ .

neq; viduas.

tempoꝛibus illicita redduntur. que ſimpliciter licita

Alij dicunt hoc vitandum pꝛopter ſpeciem mali.ar. extra de tranſac.

hoc intelligẽdũ

res hoc timẽtes filios ſuos a baptiſino eſt de cauſa pꝛo
retrabunt. Quidam foꝛte dum differüů⸗ xrima maxie cuʒ
tur ſi ſine gratia baptiſmi de hacvita re malo zelo cauſa
ceſſerint: neceſſe eſt vt ab illis eoꝛuʒzꝰ ꝑ vel occaſionem
ditio requiratur: quoꝛum ſpolia per-⸗ Pzʒeſtamb.
timeſcentes a baptiſmi gratia ſe ſubtra n Perditio.
xerunt. ¶Item ex conci. elibert. nr ldina
Dui baptizatur nullos nummos in cõ anecanlammoꝛ
cham mittere cogatur. tis pbeat.ff. ad
22 Mendari blaant. vt qui baptiʒã l.coꝛ. de fic. nibil
inur vt fieri ſolebat nummos in cõo⸗/⸗ vnde ſi pꝛeſtio
cham non mittant: ne ſacerdostquod impunitatis ſa⸗
gratis accepit pꝛecio diſtrahere videa⸗ cnendin ſenos
† — u
iur. neqʒ enim pedes eox lauandiunt ccnta; ſarctdlol
a ſacerdotibus vel clericis. Itez ex non reddiderit
conci.tribuneni. ⁊ poſtea fugerit
Mꝛo perceptione baptiſmi vł chꝛiſma fuga eoꝛuma ſa
ns aliquid exigi non debet. cerdotte queren
Nctum eſt ſolere in quibuſdam da cſt vr vyii
¶ U ſocis pꝛo perceptione chꝛiſinatts n cnn
mmmos dari. ſimiliter pꝛo baptiſmo 7 aonem vamm ec
cõmunione:hoc ſimomiace hereſis eſſe fff. ad.l.aquilꝗ
occidit.. vlti.

rC BRequirat᷑.
nota pꝛo loco ?
ſunt. vl. xxyij.·i·

Abendari.non mittant. pꝛeſumitur enim ſimonia.ſimilis pꝛeſũ
pptiu eſt ex tempoꝛe vel loco.j.xxxi.q/i.relatũ.S.dilxxxi.in oibꝰ⸗
j. viij. q· iij.c. i.⁊.ij.S.di.lvij.ſiquis in egritudic.j.xviij.q· viti· eleutheriꝰ
contra extra de ſimo.cũ ſit romana.j.e.q.ij.placuit. uch
de nummis exactis.nam ſponte oblatos accipere poſſum. ar. .c. ꝓxi.

Sol. exaudi hoc

conititutus.ff. ad.l:iuliam de ambiiu.l.vna. vbi dicitur ꝙ accuſa us
non debet intrare domum iudicis. bic argue opus per ſe laudabile

ratione tempoꝛis repꝛobari.⁊ ne malignandi occanonem inducat.
. etatis ſit.tempcꝛe tame
ſuſcipiendi baptiſmi ſimonie ſuſpitioneʒ in ucit. ar. eſt. ff. ad. l. iul. de
ambiru.l. vna. in fi.adeo vt ſi etiam ſub alio pꝛetextu tempoꝛe pꝛohibi
to detur.pꝛeſumptio ſimonie non euaneſcat ar.

lʒ enim nummos in concham mittere opus

ine. viij. q. ij. c. i.

lyvij. di . ſiquis in egri.u

I¶ UMe ſacerdos. ar non ſolum abſtinendum eſſe a malis: ſed etiam

bomm ſpecie mali.ar.S.liiij.di.generalis.

Lauandi ſunt qꝛ mediolanenſes pꝛimo aqua conſecrata puero⸗

rum pedes lauãt. ? poſtea bapti ant. æ non peccant. quia auctontate

65

o
nn
e
Nebi
ſe
ube
ſ⸗
en
Nbe
ein
licve
non
nan
Ovnn
us⸗
lgo⸗
S
ſeta
in⸗

—

rbee⸗
ſciae
ngtt
ſoftel
c

osan
lliſole
featu!
Nyne
Effmo
cen.
Uh
forn
clamn.
lanino
dian
wdr
debi
or

bie

ehun

nech
cle⸗
geggt
entg
dansſi
feßnitg
t ence
detn
I ſice
kiſked
enſe
un gn
ſiuſcci
lunt
Unn
Cnigr
Nent
licgtt
cnllzf
ſonedr
nüdatſe
r ſn⸗
Norccer
1Conhi
ngt
ain
ifirt
nsöih⸗
ſcblcten
ſſgios
ölaikn
ſmign
n
ineltiti
decntſpn
ummn
ſozeden
Cecaſoſen
faneb⸗
Pattn
lenintnen
mocclig
Autannen
beutftih
defent
ſipoeſtn
nitatis
cto ſeins
cnnesate
6) ſunt
ledtet
oſenſhhen
Gcoundl
oneghnn
nſr
ſofnn
cnimoa
ndammii
l a
itge,

aI.

ambꝛoſij boc faciunt.quia qui eſt mundus totus:non indiget niñ vt
pedes lauet.tamẽ in illa auctoꝛitate intelliguntur pedes.i. affectus.ſ.
vt babeant coꝛ purum. iuxta illud:qᷓ pꝛecioñ pedes euangeliʒantium

G pacem ⁊c.
Tatuimus.

rijs fraudem re
monet . non pꝛo
tempoꝛe etiam
luminnʒ pꝛeciũ
interdici: in ex⸗
uagan. alex.iij.
de his ſane. h.
ſatis dicitur. ex
tra de ſimo. nõ
ſatis. ⁊.c. cuʒ in
eccleſie.
bSicnt . acci
pit bic finem al
tercatio gratia/
ni:que quãdoq;
ſimoniacos cõ⸗
parat hereticis
quandoq; non
yvt. S. e. 9. quia
ergo. ?. .. ſe.
Hec ſacra/
menta.id eſt ba
ptiſma ⁊ chꝛi/
ſma.
Tatuimꝰ.
idem dici⸗
tur hic quod in
§. niſi quia ſub⸗
liungit quid iu/
ris ſit cum ſic vł
ſic oꝛdinantur.

eSimonia⸗

cos autem non.

illi ſola voce nõ

reatu ſimoniaci
dicuntur. extra
de fimo. ð ſimo⸗
niace.ſ.pꝛopter
oꝛdinationeʒ a
ſimoniacis fa⸗
ctam: ficut vſn/
rarins quando/
q dicit qui vſu
ras dat.ff. ð vſu
cis.debitoꝛ.

WMilericoꝛ-⸗

diter. ⁊ ita dici⸗
tur: hic ꝙ non
receperunt exe/
eutionem.

giPermane⸗

re.in executiõe.
Segd hoc.
reſpicit vltimaʒ
artem. c. pꝛece
ntis.
telligit hoc
c.de pꝛeciſiſ qui
tamen neſciebãa
tur pꝛeciſi eẽ ab

in luminaribus.pꝛo in conficiendo chꝛiſma neceſſa⸗

matiʒauit.⁊ vt de cetero nec ꝓoꝛdina⸗
tione nec ꝓ chꝛiſmate vel baptiſmo vel
pꝛo balſamo nec pꝛo ſepulturavel com
munione quicqꝙᷓ exigatur: ſtatuit. Sed
gratis dona xppᷣi gratuita diſpenſatione
donent. ex conci. cabilonenſi.
Nec pꝛo dedicandis baſilicis vel pꝛo
ſacramentis eccleſie conferendis aliqͥd
exigi debet.
Tatuimus:vt ſicut pꝛo dedicandiſ
ba ſilicis ⁊ dandis oꝛdinibus nihil
accipiendum eſt:ita etiam pꝛo balſamo
vel pꝛo luminaribusemendis nihil pꝛe
ſoyteri chꝛiſma accepturi dent. Epuſco
pi itaqʒ de facultatibus eccleſie balſa⸗
mum emant ⁊ luminaria ſinguli in ec⸗
cleſijs ſuis. Sicutꝰ ergo hec ſacramen
ta? Iʒ ſimoniace miniſtrentur:tamen ef⸗
fectum benedictionis conferunt accipi
enti:ſic ⁊ ſacerdotalis vnctio:lʒ ſimoni
ace miniſtretur: ſuo tamen non debet
carere effectu.ſed ſicut ſupꝛa dictum eſt
illa ſacramenta ſunt neceſſitatis:hec di
gnitatis.⁊ ideo pꝛiuilegia illoꝛum non
poſſunt generare cõmunem legem iſto⸗
rum.habent ergo ſimoniaci vulneratũ
caput per ſimoniace manus pꝛauaʒ im
poſitionem. hoc autem de illis intelligi
tur quos nec excuſat ignoꝛantia nec at⸗
tractationis violentia:qͥ ab illis oꝛdinã
tur:quos indubitanter ſciunt eſſe ſimo
niacos ſiue ſimoniace ſiue non ſimoni

ace oꝛdinẽtur ab eis.vt enim diſtinguit

nicholaus papa: alij ſimoniace oꝛdinã
mra no ſet ali ſimõiace oꝛdinant᷑
a non ſimoniacis. alij non ſimoniace a
ſimoniaciſ.¶ Hanc diſtinctionẽ inuit
nicholaus pac.ij. vicens.
De multipuice genere ſimomacoꝛum.
Tatuimus decretum de ſimoni⸗
acis:ſimoniace oꝛdinatoꝛibus vel
oꝛdinatis: ⁊ de ſimoniacis ſimoniace
aꝗ non ſimoniacis:⁊ de ſimoniacis non
ſimoniace a ſimoniacis. Simoniaci ſi⸗
moniace oꝛdinati vel oꝛdinatoꝛes pᷣm
eccleſiaſticos canones ꝓpꝛio a gradu
decidant. Simoniaci quoqʒ ſimoniace
a non ſimoniacis oꝛdinati:ſimiliter ab

officio male accepto remouemur. Si⸗

oꝛdinatis.nam opinio eius eſt ſi occnltum eſt eum oꝛdinatoꝛeʒ eſſe

ſimoniacum quia toleratur:oꝛ

inatus ſuſcipit executionem. vt. xx. q.

vi c.vlti niſi ſit notoꝛium. vr. xxxij.di. . verum. vel niſi teſtibus hoc ꝓ⸗
bari poſſit. vt. S.e. niſquis.æ ideo vt locum habeat ſᷣm enm quod hic
ſequitur miſericoꝛditer ⁊c.neceſſe habet legere de pꝛeciſis.nos po qui
aliter ſentimus.ar.j.e.quibuſdam.=. z. e.reperiuntur. legimus hoc. c.
de occultis.nam quantumcunqʒ occulti ſint ⁊ etiam ignoꝛetur:iſte nõ
conſequitur executionem.⁊ hoc in ſimoniaco in oꝛdine.⁊⸗ lʒ ſine culpa
iſtius oꝛdinati contingat. indiget tamen diſpenſatione. ⁊ hoc in dete⸗

ſtanone criminis

⁊ ideo dicit miſericoꝛditer:⁊ lʒ hoc in ignoꝛante:ſe/

cus tamen in eo qui coactus eſt. vt.j.c. conſtat.nam ille de iure admit
tendus eſt ad executionem. ⁊ ea eſt ratio.quia magis conſtat nobis
de voluntate coacti qᷓ; ignoꝛantis.nec intelligas illud.c. de abſolute

coscto.quia non
gutem.

recipiet characterem. extra de bap. maioꝛes.ꝭ. ſi

Siquidem pꝛobare. per ſacramentum.extra de ſen. excom.ſi v̈o.

el pꝛobatur eo i.

r ſeruis.ſed pone pꝛelatum meum eſſe ſimoniacum:? yult me oꝛ⸗

pſo quod non pꝛobatur contra. C.qui mili.nõ poſ.

Q.1.

24

dinare.ſi pꝛobare poſſum non debeo ab eo eꝛdines recipere m plurimos

doctoꝛes:exequi tamen non poſſum oꝛdines ſine

diſpenſatione pape tim̃

ſm quoſdam:ſm alios cuiuſcunq; ſuperioꝛis. Iſta tamen diſpenſatio de⸗
bet fieri in occulto: ne infametur ille pꝛelatus cuius crimen occultum eſt.
buic tamen obuiat extra.e.per tuas.io.boc leneas pꝛo certo ꝙ ſi ego ſcio

moniacos auteʒ non ſimoniace a ſimo
niacis oꝛdinatoſ miſericoꝛditer per ma
nus impoſitionem pꝛo tempoꝛis neceſ⸗
ſitate in officio concedimus permane
res. ſed hoc intelligenduʒ eſt de his qui
oꝛdinantur a ſimoniacis quos ignoꝛa
bant eſſe ſimoniacos:hos facit ſimoni
acos non reatus criminis ſed oꝛdinatõ
ſimoniaci. ¶ De qͥbus vꝛhanꝰpa. ait.
De his qui nõ fſimoniace a ſimohiacis
oꝛdinantur.

Iquũ a ſimoniacis non ſimoniace
oꝛdinati ſunt:ſi quidem pꝛobareꝰ
potuerint ſe cum oꝛdinarentur neſciſſe
eos ſimoniacos eſſe ⁊ quod tunc p ca⸗
tholicis habebant᷑ in eccleſia:talium oꝛ
dinationes miſericoꝛditer ſuſtinemus:
ſi tamen eos laudabilis vita cõmendat
qui vo ſcienter ſe a ſimoniacis cõſecra
ri:immo execrari permiſerint eoꝛum cõ
ſecrationem omnino irritam eſſe decer
nimus. Item nicholaus iunioꝛ.
WHhoc idem alexan.ij. .
De co qui oꝛdinatur ab illo quem ſcit
ſimoniacum eſſe.

. CE cetero ſtatuimus:vt ſiquis in
dpoſterum ab eo quem ſimoniacũ
eſſe non dubitatꝰ:ſe conſecrari permi⸗
ſerit:⁊ conſecratoꝛ ⁊ conſecratus non
diſparem damnationis ſententiaʒ ſub
eant:ſed vterqʒ depoſitus penitentiam
agat: eldmalus pꝛopꝛia dignitate per⸗
ſiſtat. C. Igdem.
Simoniacis in dignitate ſeruanda nul⸗
la eſt inpendenda miſericoꝛdia.
QSS ſimoniacos nullamꝰ miſeri⸗
Acoꝛdiam in dignitaterſeruanda ha
bendam eſſe decreuimus. ſed iuxta ca⸗
nonum ſancionem ⁊ ſanctoꝛum patrũ
decreta eos omnino damnamus hac
deponẽdos auctoꝛitate apoſtolica ſan
cimus. . Subaudiendum eſt niſi vio
lenter attracti fuerint. He his enim ⁊ a
quibuſlibet hereticis violenter oꝛdina⸗
tis ait innocentius.
De his qui inuiti ad hereticoꝛum oꝛdi⸗
nationem trabhuntur.
O Onſtat mitos vim paſſoſ atqʒ in⸗
Auitos attractos repugnanteſqʒ ab

ſimoniacum eſſe ali ⸗
quem lʒ occultum.nõ
debeo recipere oꝛdi/
nes ab eo.yt i pꝛe.de/⸗
cre.per tuas.⁊.j.e.de⸗
cetero. ⁊ ſi vellet me
cogere.potius debeo
pati excommunicatio
nem. vt extra de ſen.

n inioni bar.
Del ꝓbare.hinc

argue ꝙ qui ignoꝛan
tiam allegat. eam pꝛo
bare debet. ⁊ cum pꝛo
batio tripliciter fiat.
tumſſcilicet directe.tũ
pꝛobato eo ex quo id
quod intendit neceſſa
rio: aut veriſimiliter
ſequitur ignoꝛãtia: ta
men veriſimilis pꝛo⸗
batio ſufficit. q pa⸗
tet ex eo quod dicitur
tũc pꝛo catholicis ha
bebant. ex bis quoqʒ
verbis ſequenubus.ſi
tamen eos landabili-
oꝛ vita cõmendat:ar/
gui poteſt pꝛecedẽtia
merita ad delicti poſt
commiſſi veniam im/
petrandam pꝛodeſſe.
ar. ff. de re mili.nõ oĩs
iĩo.ar.alleganteʒ igno
rantiam debere eam
pꝛobare. vt.j.ix.q.i.oꝛ
dinationes.j.xxxiiij.
q.vlti.in lectum.extra
de elec.innotuit.a.· di.
lxxxij.pꝛopoſuiſti.cõ/⸗
tra.j.iij.q.ix.indicas.
contra.b.

Et tunc xyv. q.

vl. c. vl. ar. . ix. q.i. c. iij
contra.ibi nanq; dici⸗
tur quod ſiqui ab he⸗/
reticis nominatim ex
communicatis:fuerit
oꝛdinati ignoꝛantes il
los eſſe damnatos:eo
rum oꝛdinationes ra
te habebuntur.hic au
lem dieit tunc ratas
eſſe ſi oꝛdinatoꝛes
catholicis habeban⸗
tur.vnde colligitur ꝙ
ſi tunc non catholici

ſed damnati habeba⸗

tur: talium oꝛdinatio
non toleratur.ſed ſci⸗
endum eſt ꝙ non ſem

per contrarius ſenſus auctoꝛitatis pꝛo lege ⁊ certa ratiõe ſuſcipiendus eſt
ſicut in nonnullis decretoꝛum locis diligentia lectoꝛis inueniet. vel dica⸗

tur ſtrictius ſe babere in ſimoniacis pꝛopter odiumi.

pſius hoꝛrendi crimi⸗

nis.⁊ mitigantius in alijs pernerſis oꝛdinationibus.quod illo.c.demonſtra

tes:ſed ad oꝛdinatos refertur.b.

tur.ix.q.i.ab excõmunicatis.pel ꝙ hic dicitur catholicis: non ad oꝛdinan⸗

E cetero. dubitat.quia eſt notoꝛium. vel per ſententiam.b. ſed con⸗

tradicit littera.

n ¶ Sententia ſubeant. tn inte lige e eo quem pꝛobare potuit ſimoniacuz
qui eſt oꝛdinandus:melius intellige ſm quod dixiin glo. hoc teneas.

0 ◻ Rsa nullam. j.c. ſiquis neq;.j. e. q.vij. requiritis. ·E. q · v.c.i.contra.
Sol. hic ſimonia eſt in pꝛomoto ⁊ pꝛomouente.
In dignitate.id eſt in oꝛdine.extra de ſimo.tanta.= no.ſj. e. q.vx.c.i.cum
enim furtiuus ſit character.j.e.oꝛdinationes non poteſt diſpenſari.M. ſe⸗

cus dixit extra de ſimo.ex inſinuatione.

qꝓ SOnſtat.ſi ſtatim.ar.ꝙ ſiqua alicui traditur inuita ? pꝛopiribus renu
ens:ſi ſtatim poſt tradit onem ſugerit: non tenctillud matrimonium
quod ſumitur ex verbo:ſi ſtatim.maxime ſi nunq conſenſit. h. ⁊ ita per cõ⸗

Can ſa.

ꝗ. i. moyſes.? boc verũ eſt ſi aligs ſeipſo petattalis at ſe ingerit: q

ſequentia depꝛehenduntur pꝛecedentia.xxij.q·ij. qð ait. de pe. di.iij. iudas.

a ¶ ¶ Redijt. eo aio vt iterũ non redeant ad eos:ſicut dicit lex ꝙ is qui fugit

ab hoſtibus eo aio vt iterum ad eos redeat non bʒ poſtliminiu.ff. de cap. ⁊.
poſtli.re.l.nihil intereſt. C.c.l.pe.nec eni ſatis eſt domũ quẽ redijſſe ſi men/
te alienus eſt: vt.ff. de of. pꝛeſi.l.diuus.⁊.iij.q/ix.indicas.

b ¶ Excuſatõnis.ar.

ꝙ coactio excuſat in
oꝛdinibus:ſic.l.di.pꝛe
ſpyteroſ.xv.q.v.c.i.xx
q.iij.pꝛeſens.ar.cõtra
xv.q.i.merito. ⁊.ſ.de
con.di.iiij. eos quos.

¶DPoſt menſem. ar.

ꝙ ſi aliqua alicni inui
ta tradita fuerit ⁊ ali/
quanto tꝑe cum eo in
domo manſerit:⁊ cuʒ
potuerit nõ effugerit
ſi poſtea viruʒ dimiſe
rit poterit reuocari ab
co.qꝛ ex tacito tꝑis cõ
ſenſu ratum fuit ma/
trimoniũ.ar.xxxi.q.ij
de neptiſ.lxiij.di. quã⸗
to.l.di pꝛeſbyteros.⁊
di. xlv. de iudeis.⁊ ex
de ſpon ad id quod.

d Amplius. ar. ad

pꝛobandũ conſenſuʒ
interfuiſſe mr̃imonio
ſi nõ ſtatim diuertit.x
vi.q.i.reuertimini.

ę ¶Talecs.ſ.qui con/

ſenſerint hereticis vel
ſtatim receſſerunt vel
nõ ſtatim.idem intelli
go etiã poſt momẽtuʒ
ſi iam conſenſiſſent: ⁊
ideʒ poſt centũ annoſ
ſi nõ cõſenſiſſent. Na
ſemꝑ excuſarent᷑.ff. ð
re mili.non oẽs.ꝭ.qui
captus.factũ ergo tã/
git hoc dicendo. ideo
tamen dicit qui poſt
mẽſem qꝛ ⁊ ſi.ſ..menſẽ
redierint ſemꝑ fuiſſe
inuiti pꝛeſumunt᷑.niſi
ↄtrariũ pꝛobaret᷑.ſed
poſt menſem pꝛeſume
rent᷑ ↄſenſiſſe:niſi con
trariũ pꝛobaret᷑.⁊ eſt

ſi. C.ad vell.l.ſi mulier

erfecte.

¶Autenticaʒ. i. fru/

ctuoſa niſi executione
rei adepte renũciaue/

hereticis oꝛdinatos ſed huiuſmodi ali⸗
quis ſi poſt oꝛdinationem taleʒ non in⸗
terfuit cum illi conficerent ſacramenta
ſi communioni eoꝛum participatus nõ

elt:ſi ſtatimadiſcedentibus illis peſſimo

conciliabulo eoꝛum abꝛenunciauerit: ſi
ad eccleſiam redijt:talis poteſt habere
coloꝛem aliqueʒ excuſationisꝰ. Ceterũ
qui poſt menſem aut amplius redierũt
cum ſe confiderent ab hereticis oꝛdina
tos: quis nihil ab eis acceperũt: rei ſũt
vſurpate dignitatis. ¶ Lales plerun⸗

Jqʒ ex intuitu pietatiſ refoꝛmat catholice

manus impoſitio cũ ſatiſffactiõe ⁊ medi
cina penitentie. Sed damnationem ſi⸗
moniacoꝛum ⁊ eoꝛum qui eis conſenſe
runt legimus: medicinam vo autenti⸗
cam' ex hac hereſi nominatim non legi
mus: niſi qnod ſicut vſurpatums eſt in
nouatianis? vel donatiſtis minoꝛibus
vtiqʒ hereticis non canonice ſed ex in⸗
tuitu pietatis:ita etiamex his poſſe ſie⸗
ri colligimus. JIdeo etiam quia alioꝛſũ
per omnia oꝛthodoxam habent fidem
niſi quod ſpiritum ſanctuʒ credunt eſſe

venalem. Et vt ait beatus auguſti.here

tici cum redierint qua parte ſe abſcide⸗
rint ab eccleſia curentur: qua vo parte
adheſerint cognoſcanturꝰ. ¶ Hinc ⁊
leo ſcribit Januario epiſcopo.

ANMui ab bhereſi ad eccleſiam redeunt in

uo inueniuntur oꝛdine ex beneficio ꝑ⸗
ſenerent. 1

O Unis cuiuſlibet oꝛdinis clericus

qui catholicam deſerens vnitateʒ
heretice vel ſciſmatice cõiunctionis cõ⸗
tagione ſe maculauerit: ſi ad eccleſiam
redierit cum legitima ſatiſfactione ⁊ er
roꝛis ſui damnatione:hoc in magno be
neficio habeatſi adempta ſpe ois pꝛo⸗
motionis:in quo inueniturꝰoꝛdine per⸗
maneat. De bis autem qui oꝛdinã
tur ſimoniace a non ſimoniacis.vtpote

illi qui data pecunia archidiacono vel

nõ licet. vt. viij. q.i.in ſcriptur.⁊? ex de iurepa.ꝑ nras.Alij dicut ꝙ ali

gs ꝓ ſe ſi eſt dignus põt petere. Hã petrus dixit.

gd g liet nobis ꝗ ſe⸗

cuti ſumꝰ te.⁊ ita ꝓ ſeipſo petiſt.ſ ed ñi pꝛcces poꝛrigunt᷑ ab alio diſtin

guitur. vt. vñ. q. ij . in ſumma.⁊.q.i.c.moyſes.

ab his ad quos conſecratio pertinet nõ
compꝛobantur: falſas eſſe diiudicamuſ
quoniam qui taliter oꝛdinantur:nõ per
oſtium id eſt per chꝛiſtum intrant:ſedvt
ipſa veritas teſtatur furesi ſunt ⁊ latro

mana gratia vel laude largiuntur: atqʒ

ni munere:quia aliud eſt munus ab ob

ſequio aliud a manu aliud a lingua.

MMunus ab obſequio eſt ſeruitus inde onẽ char acteri
bite impẽſa. Mdunus a manu pecunia ſ fur dz bꝛe re
eſt. Munus a lingua fauoꝛ:qui ergo ſa furtiua. i·poſſel
cros oꝛdines tribuit: tunc ab omni mu oni rei: in e⸗
nere manus excutit: quando in diuinis cat o beat eha
rebus non ſolum pecuniam nullaʒ: ſed racieſer pa⸗
nec etiam humanam gratiam requirit pa poſſit cuʒz eo
¶Igem in regiſtro. . diſpẽſare. hille
Eternam damnationem inueniet qui no renüciel. nazʒ
quolibet munere ad ſacros oꝛdines ac i vitiũ furti poõt

8 FIntentiõe.
ſine ea itentõe
te hoc efficiunt:vt de manu eius ſacron noeſt ſimonia.
oꝛdines accipiant: ita ſcribit grego.iiij. als ſecuſ. vt nõ.
ꝛdinationes que nimoniacẽ fiunt fan cvid de ſimo.
ſe iudicantur. Fmes vide
( Rdinationes que interueniẽte pe iur S cũ fimoni
cios velapꝛecibusvel obſequio ali acus ſuri cõpa⸗
cui perſone ea intentione impenſo: vel ret: ꝙ cuʒ ſimoi
que non communi conſenſu cleri ⁊ po⸗ aco nemo poſſit
puli m canonicas ſanciones fiunt: ? diſpeſare mnüre
nüciet oꝛdi ma⸗

le ſuſcepto. vt
ſ.e. ſigs neq;ʒ. ?
S.c. erga.⁊ ex.ec.

nobiſ.ĩ fi. Jꝛ nec

vitiũ furti pur/

nes. Quia ergo ſimonia tripliciter gat: niſ res fur
in capitulo notatur videndum eſt quot iiua redeat ipo
modis pꝛecium in hac hereſi detur. teſtatẽ dñi. vt. x
11a . . iiij.q.vi.ſi reſ ali
Hoc beatus grego.in euangelioꝛu, ena. Iſind ſatiſ
tractatu exponit dicens. oſſer cõcedi. 2
De multiplici genere ſimoniacoꝛum. m ſ poſſet dici
Vnt nonnulli quiquideʒ nummo ꝓſimoniac?nec
rum pꝛemia ex oꝛdinatione non ac et characterẽ re
cipiunt. ⁊ tamen ſacros oꝛdines ꝓ hu⸗ cmet e ſmoia⸗

cꝰ dʒ renũciare

de ipſa largitate laudis ſoummodo re a amd ginoſe
tributionem querũt:Hi nimirum quod cxetuttsl nõ
accipiunt gratias:gratis non retribuüt: renuciet. qꝛ exe
quia de impenſo officio ſanctitatif mun cutiõʒ nũqᷓ ha⸗
mum expetunt fauoꝛis: vnde cum vir’i bbuit characteſi
iuſtum pꝛopheta deſcriberetait. Hea⸗ (t pot renuciare
tus qui ercini manus ſuas ab oi tiune earlpi che
re.non dixit ſolum a munere ſed ab om racterẽ. niſi vel⸗

les dicere ꝙ re⸗
cepiſſet poſſeſſi

rit. vt.ſ.q/e.ſigs neqʒ. conſiliarijs epiſcopi epiſcopo ignoꝛan⸗

SUſurpatũ eſt. i.

rigoꝛem factuʒ eſt. ar.

C.de iur. do. vbi. h ¶ ¶Nouatianis.j.e.q.vij.maximũ.⁊.c. donatũ.

¶ MWinoꝛibus.nõ enim cum maioꝛibus bereticis diſpenſat᷑ · vt. i. q. vij · . i.

¶Alioꝛſumquaſ dicat.⁊ hoc facit ad diſpenſationem.
Cognoſcant᷑·ar.ꝙ ſi inſtrumentũ ſit falſũ in aliqua parte ⁊ in aliqua
verũ.vbi verum eſt debemus illud recipere C.de tranſac.ſi ex falſis.ar..ix
di.ſi ad ſacras.⁊.xlij.di.c.quieſcamus.
n NAnis. habeat.ſi m̃ iterata vnctione non fuerit maculatus.yt.j.q· vij
G ſaluberrimum.

Ira etiam.cum ſimoniacis eſt diſpenſandum.pt iam babebitur.
m

o ¶Innenit. ſi mñ illos oꝛdines fimoniace nõ reciperet.⁊ cũ quibus diſpen

&?t᷑: cũ quibus nõ.dicunt iſti verſus. Si bis oꝛdo datur:ſen baptiſmus repe
tatur. Vt euertat᷑ fidei ſtatus oꝛdo petatur. Del ſi pꝛeſtet ꝙ vtrunq; ſimon
operetur. Vt diſpenſetur: ſpes irrita pꝛoꝛſus babetur.s.e.ſiquis.
p. Rdinationes.pꝛecio dato vel retento vel pꝛomiſſo.C. de tranſac. trãſ
actio. Naʒ remittere dare eſt. ex de teſti. veniens.ff. de his q̃ in frau.
cre ſi pignus. JIiem nũquid eſt ſimonia abꝛenunciare bñf cio vt alij det nõ
niſi deducat᷑ in pactũ. vt er de pꝛeben. delicto.ſpem tñ inde hꝛe nõ eſt fimo
nia.er de pac.cũ pꝛideʒ. Itẽ qualiter regnũ dei pecunia poſſit emi:cũ nibil
ſit ſpũaliꝰ.de pe.dii.medicina.⁊ nõ oꝛdo vel honoꝛ eccliaſticꝰ.⸗ eſt rõ:qꝛ cũ
vendẽte regnũ celoꝝ nõ põt eſſe malicia.hᷣ ſec.ſed falſũ eſt regni dei emi.
ſed ex mia me ritiſq; pcedentibꝰacꝗrit᷑·xiij.q·ij aĩe. de pe.di.i:medicina.
. Vel pꝛecibus.hoc de pꝛecibus ꝓ indigno ⁊ carnali amoꝛe impenſis.pl
A le poꝛrectis.alias non.vt.j.e.latoꝛem. 8
¶ Ael pꝛecibus.hic bẽs ꝙ pꝛeces inducũt ſimoniã ⁊.· j.e.ſũt nõnulli.piij

purgari re apð
furẽ manẽte. ff.
ð vſucap.ſi fur.
in pꝛin.idẽ videtur in violẽto detentoꝛe.vt. ff.· de pꝛeca.certe. iulianꝰ.
u¶ Vnt nõnulli.accipiunt.extra de ſimo.⁊ ſi queſtiones.
x ¶Beſcriberet. non eſt in iſaia id quod ſequitur: ſed in pfal⸗
mo.iudica me domine.ibi in quoꝛum manibus.

cedit.

y Ab obſequio. ⁊ ſic videtur ꝙ non poſſim ſeruire ꝓ beneficio. yt

bic.⁊.S.c.pꝛoxi.ar contra·xij.q.ij.quicunq; ſuffragio. ⁊.c. charitatem
æ de cle.non reſi.de cetero.licite etiam poteſt quis ſperare vel appete
re dignitates. vt. xxiiij di conſuluit. xi. di. quid pꝛoderit. ex de pac.
cũ pꝛidẽ. So.h.dicit ſi directe habeat aĩuʒ ad hoc cũ ſeruit ⁊ ſimonia⸗
cus.vt.viij.q/i.ſunt quidaʒ. ſed tu dic ꝙ ſi dignus eſt ⁊ dignũ exhibet
ſeruitium non eſt fimoniacus. vt hic.⁊ extra de cle.non reñ.de cetero.
alias ſi indignus eſt vel dignus: ? indigne ſeruit fimoniacuseſt. bec
notauit cum dixit.ſeruitus indebite ⁊c.æ lʒ dignus ſeruire poſſit. non
tamen hoc poteſt duci in pactionem.nam illud fimoniacum eſt. extta
de pac.pactiones. Nullum ergo munus dabit. niſi illud qð alias fuiiſ⸗
ſet daturus ꝓpter aliquas neceſſitates.vt extra·e.etſi queſtiones.· ve
niſi det enxenium aliquod.vt.ff. de of. pꝛoconſu.l.ſolent.ꝭylti. vel niñ
recipiat illud ad ſtipes templi.xt.S.e.iudices. “
3ʒ C Ab oi. vt oĩa particularia ⁊ ſingularia cõpꝛehenderet. ẽ xix.di. ſi
romanox.ſi.j.xiiij.q.iij.putant.ſ.e.q.iij.ſaluatoꝛ H.xxxi.q.i.ꝙ ſi doꝛ/

mierit. Mõ ꝙ dicit indebite. nam ſi debite impendat᷑:nõ ita fit. vt. ſſe.

qiij.ſaluatoꝛ.⁊ exponit baʒianus indebite cũ indebite dignus: rel de⸗

bite indignus ſuit᷑ ꝓ bñficio:alias nõ.ar.inſti.de ſocietate · .. de illa.
2 ¶ BGꝛatiam.s.xxiiij.di. qñ.

laa
lee di
rore
159d1
Lui⸗
wrior
dünit
denon
Adſa

E.

ytdin
le
19
in
zoſae
noſſg
kpede
umg
Kiot
bolie

h
Pontere
Uend
Nhr
lebe
ſmi

TLe H Q.1. 9*½
iheig . et alde diant z tñ ef ta teme I .ůA Paratioꝛ. qnod nona teſia capit inueterata ſapit:quo ſemel eſt imbuta
QJanis eenengir ctiam nue declns ür notf Alern ſibien⸗ Tek inabit dorem teſta diu.⁊ eſt ſi.in aut.vt iudi. fine quoquo ſuf. J4
hugt Oritate: ſed trepida eibet eioncnw errcot SZ col.ij. vbi diciiur. dato enim vno illicito pꝛincipio neceſſe eſt eum qui da⸗
ie nan bincecatg⸗ ohnemlldun eſſe ſimoniacum qui ductus tionem facit plures manus c euie⸗ . cctus non ſgo
b C Amoꝛc ex h. r 4 cnionis. bic argue carnales pꝛeces pꝛo diqno poꝛrectas non face.
Nnani K alicui indigno beneficium contfert extra de ſimo.nemo.nam ex m Et actionis 9 pꝛeces pꝛo dig reimomamm ſecus in
Ufnnn un gani . per tur:cur nonvidetur.qui 2 Ppe en⸗
*R iducit. mlto ma Iquis neq; ſanctis pollens moꝛi⸗ non perpenditu er an⸗ dina cedere ſolẽt quod pꝛe
*R gis ipſiuſ qui oꝛ bus vel neqʒ a clero populoq; vo eum quem cum Pe 4 ic Bnanbe n factunt vife
h dinatur velcx catuse vel pulſatione coactus impudẽ uechendo agit vt gerc ic llus vor N; q · v.c. vlti. ? ly pꝛo in⸗
Fnaie pone hoc ita ter chꝛiſti ſacerdotium iam quolibet fa hoꝛtamur: vt neſtmmn nullus ho cgigno poꝛrecie face⸗
älinn cer iſc c inore pollutus iniuſto coꝛdis amoꝛe mnuo fieri patiatur: ſed neqʒ gratia alitu test ſimoniaz: tamen
dincn lectz in inſto coꝛ lſoꝛdidis pꝛecibus oꝛis ſiue comita⸗ ius nec ſupplicatiõe aliquos ad ſacros pꝛopter merita digni
Re naheran dr ſine manalt ſeruitio ſine fraudulen oꝛdines audeat pꝛomouere: niſi cum 2 bac entanuun nt
iditate ? am . nern onis“ 2 xxxij. q.ij. quicquid.
ſeni Ppintatt dmem iſcopalem ſeu ſacer⸗ quem vite meritum ⁊ actionis quali⸗
nnni⸗ he zeſon croare m ſed ina tas ad hoc dignum eſſe monſtrauerit: i. duare minus
rnin ¶¶Comitatu. qotalem non lucro animarum 1 glätenf. ſenſerimus: denuno Committitur fimoma
nn i. ,mnis gloꝛie auaricia fultus dignitatem ac vann ſis iter factum n nnnus:de vI in pꝛcc bus oblatis
ſongt dC Snenle⸗ ceperit:⁊ in vita ſua non ponte reli⸗ di cta n cenonica 4 den ſnende. ien Sn —
egntf, to. frau ulenũ querit:eumqʒ; inſperata inoꝛs peniten⸗ tione compelci. 4 Reſpondeoi o quia
bfifan A nameen tem non inuenerit:pꝛoculdubio in eter Ad epiſcopalem honoꝛem nullus per o bng nini gg
N— dicit ſe ₰ 2 7 5 . 8 „ . . 4
ffnp luiſſe hoc ei da⸗ num peribit. Hinc idem greg. io. co am bucen accech 1 bitum ad ehi Ri mclluatar eſin ⸗
gtlni re. vt er. eetſ q; rinthioꝛum epiſcopo. . ue kng per am undee raöſchhaled⸗
– ioee vel aunn d zo oꝛdinationibus nibil omnino ac . realononem benn in la⸗ re verbaleueel zira
eren do altera pars piatur. . aec nam 1 . . nihil peruenit ad acci
W dicit ſe expẽſas btr. us accipere aliqᷣd cali conuerſatione culpeturꝰ:quis dubi pientem.ar. C. de do⸗
oꝛdinationibus accip
Ea ciſſe r llds pe ſub wſtrlem interdictione decre/ tat quin religioſis ⁊ deo ſeruientibus plentm vi.? vxo ma⸗
Ft it vt cedat be ny inijclat vel meuti ium. tus. ff. ari
hnani Nceowertie uimus:opoꝛtet ergo vt neqʒ per donu, inijciat vel snt ophalunn e n. aKg ann⸗
fnmen pꝛ neqð per gratiam neqʒ per quoꝛundaz C Item greg. De eodem. d pꝛo indiqion
de pac. cum pꝛi⸗ negs per g . dinatione pꝛeci⸗ ſed ⁊? pꝛo indigno ma
nmt em. ſupplicationems aliquos ad ſacros oꝛ Stote rgo⸗ in oꝛ na Hroci⸗ gis deteſtatur eccleſig
ane e ¶Nãõ ſponte dines conſentias vel permittas adduci pue ſo⸗ iciti ad nros i. Wunerum votlolien
fmün hoc ideʒ de quo Igeʒ vniuerſis epiſcopis per ilerdã niſi pꝛouectioꝛes etate mundos ope ᷓ prcun effuſtonem
iit libet crimie. ſed ꝛouinciam conſtitutis. ð re nullatenus admittatis Eoꝛum nun nel hic , bec dictio ni
l boc dicitur ad ec pꝛecio nec pꝛece nec gra nec ſup- quiin ſacro ſunt oꝛdine collocandi: pꝛi ſi non excipit a ſuppli
nag terroꝛen. no⸗ ee liqui ad ſacros oꝛdines ac⸗ us vitaʒ moꝛeſqʒ diſcutite:⁊ vt dignos catione ſe a verbo p
ri Gantwor⸗. Plicarſone aliquiad ſacrosordi buic officio adhibere poſſitis: non voę mouere. ſic ponitur.?
i mhihe ſns eanr. ni is potentia aut ſupplicatio quarunli xxxyiij.di. ſedulo.
lchnun tur iuris oꝛdinẽ VUibuſdamv narrantibus agnoui bis potenti Pp 9 Allus. culpet̃.
nnien dimittere ñ ſpõ uqod in illis partibus nullus ad bet Amaber ſonarumn. nando igi L 7 puniatur pe-
Uſgtit te. non valeret ei acrum oꝛdinem ſine cõmodi datione tur de bis tractare neceſſe e graues na centum aureoꝛum
in ad ſalmem. erueniat:quod ſi ita eſt flens dico ge⸗ expertoſq; viros conſilij veſtri adhibe 7 irrogatur infamia
ti in C.Moꝛs. 2 5 P eunef. Dß ſacerdot. te participes: ⁊ cum eis communi hoc qui petierit aliquam
dicgegte xi in quoli menſq; denuncio: quia cum ſacerdota particip ni per V
ſanmi inci lis oꝛdo intus oꝛtus occidit: foꝛis quo- deliberatione penſate. C Idem co⸗ Sni⸗kadl.n.
crimine non 8 82 r e.1 i ambitn. l. i. 2. . q. vij.
cbarten valet penitentia qʒ din ſtare no poterit. ſcimus guppe ubo epiſcopo. litate ad ſ/ ſuancimus. ocotru.
hihirf ad ſalntem nii ex euãagelio quid redemptoꝛ noſter per Meqʒ nuore neqʒ venalitate ad ſacro . ve offi. pycio. bat-
ufof perſeucret an · ſeipſum ſecerat:quia ingreſſus templũ vedines qui guam nchnen nſl barius. ſed ſoluetur.
erer in mo vſqʒ in finẽ. cathedras vendentiuʒ columbas euer Aeri ad ſacros oꝛdines nin ate⸗ ſ.aa. vi ſicutiss
tusdn be det Epis er. Colnmbaos enim vendere eſt de ſpi⸗ nus admittantur: ne tanto pericu o ¶¶Religioſis. i. cleri
ghiid Burem v em ritu ſancto quem deus omnipotens cõ loſius cadant: quanto citiusconſcen cis. z per hoc expone
ni airlde i ſtantialem ſibi per impoſitiones ma dere ad altioꝛa feſtinant. Nulla ſit in oꝛ illud c.xx.q.iij.pſens
poſtae bus alijs crimi⸗/ ſubſtantia em nbiper poſi 4 dinatione venalitas potentia vel ſup⸗ in fi argu. gradum al⸗
änete nibus poſſit gs nuum hominibus tribuit commodum licatio perſonaru: mibil aduerſig yr norem gremug Wer⸗
nicann, penitere oꝛdine tẽpoꝛale perclpere: ex quo vt pᷣdixi ma plicatio per onaru: in II9 rrecommiſſum pt. j. xi
ſon rin diſt. pꝛeſbyter.l. plo dei columbas vendere pꝛeſumpſe⸗ culdubio deus offenditur: ſiad ſacros ſ. xxy. q·i. nulli. =. vuij.
grnui didebie iens fentcormm⸗ iudice deo cathedre cecis oꝛdines quiſqᷓ; non ex merito: ſed ex ſa q ij illlud quidem. .
rchfit niſ renüciet oꝛ⸗ erunt: atui idelicet erroꝛ in ſubditis uoꝛe quod abſit: aut venalitate pꝛoue p ◻☚ Stote ergo cc.
o dini.vnde non derunt: qui videlic de quod buſ 3,0 T
ezt videtur lo⸗ pꝛopagatur cum augmẽto. nam eoipſo hitur. Econtra idem grebouib 8 cnin. · xxiiij
grn enz habeat ad⸗ quod quiſq; ad ſacrum oꝛdineʒ vel bo dam ſupplicantibus vnum acolitum 2 Veri purri di⸗
