cleſa: ge cx coclendeon qm verecudia magna eſt pena: qͥ eru- mariam fuerat ſecuta:lachꝛymis marie T.c.ſuffict. i
nulla ſolutio vl ligatio Im verecudia magna en pena: q eru⸗ . 5 bli „ dQuibus au har⸗
ſieri põt .i q i remiſ.· belcit ꝓxpᷣo: fit dignus miſericoꝛdia. vñ admonita. In q docemur publice pec?⸗ ctoꝛitanbus. es itüf⸗
fſionem. apparet qꝛ quãtũ pluribus cõfitebit᷑ in cantibus nõ ꝓpꝛiũ ſed eccleſie ſufficeret feſſõis.· an.ſ. ſit umn.
8 . Et ↄfirmani.eos ſpe venie turpitudinẽ criminis: tanto fa meritum'. Item leo papa. nmnſneceſſaria vl nõö e,
iuuſte ligatos eſſe. (llius oſequit᷑ gram remiſſiõis. Ipſi eni Sufficit illa confeſſio que pumum deo e Bꝛeniter. un
h . Quos ligatis. in ſacerdotes plus iaʒ pñt ꝓficere dins eo deinde ſacerdoti offerrn.. lHmofuolixe. vel tu
e nnpntgiauerbe fitentibus parcere: quibꝰ eni remittun Vanis plenitudo ſidei videat eſe ideo eicenn u
ccS& iuſtoſ ec ſolntos remittit dns: laʒarũ eni ð monumẽto ii5 laudabilis: que ꝓpter dei timoꝛ? taruʒ auctoꝛita urn
i Soluitis. inſte ⁊ ſuſcitatũ:obtulit dñs diſcipulis ſoluẽdũ apud omnes hoies erubeſcere non ve⸗ tum qne de bac lenco.
mibicoꝛditer a penis. ⁊ boc oſtendens ptãtem ſoluendi ↄceſ retur:iñ qꝛ non oiumꝰ hmõi ſunt pecca⸗ maateria loquũt ir
le ¶ Iuſtitie. iuſta pp⸗ ſam ſacerdotibus. Hixit eni quodcũqʒ ta:vt ea que per pniam poſcunt nõtime f. Drraq;. B äot
na ligandi. ſolueritis ſuꝑ terrã: ſolnet᷑ ⁊ i celis. hoc ant publicare:remoneat᷑ impꝛobabilis? non ꝓbabit gra rri
I Aut miſericoꝛdie. eſt ego deus ⁊ oẽs celeſtis militie oꝛdi⸗ cõſuetudo:ne multi a pnie remedijs ar⸗ tianus ꝑ ſequẽs (.
naareena etgon nes:⁊ oẽs ſancti in gloꝛia mea laudant ceantur dum aut erubeſcunt aut timent õ uun
ſacioꝶ reconciliando vobiſcũ ⁊ ↄfirmant: quos ligatis ⁊ ſol/ inimicis ſuis ſua facta reſerare quibus* 6 Wmotele. e
m Opera vra.ſ. uUitis: non dixit quos putatis ligare au poſſunt legũ percelliꝰ ↄſtitutione. Suffi, ſa:? ideo ei ad/ emin
oimittatis ꝑ vos pctẽ ſoluere ſed ĩ quos exercueritis opꝰ iuſti cit eni illa ↄfeſſio que pꝛimnũ deo offert. berendt eſt aꝛ emg
n ¶ Scientẽ.ſi ineis tie vaut miſericoꝛdie'. alia aũt oꝑa vr̃an tunc ẽt ſacerdoti qui pꝛo delictis penitẽ apluribus com enpoen
parrochia ñ eſt diſere in peccatoꝛes nõ cognoſco:quare qͥ con tü peccatoꝛ accedit.iunc eni plures ad pꝛobatur.ar. xix 4
tuaccrdoocius n fiteri vult pctã:vt inueniat gram:querat pniam poterunt pꝛouocari:ſi populi au di.in canonicis. oon⸗
Refcatpt z Olt ri. ia ſacerdotẽ ſcientẽ' ligare ⁊ ſoluere:ne cũ ribus nõ publicet᷑ conſcientia ↄfitentis. baee. nilob
cuit. ? e de peni. ⁊ re negligens circa ſe extiterit negligatur ab QAuibus auctoꝛitatibus vel quibuſ· cacerdoti. ſann
mil. omnies. illo qui eũ miſericoꝛditer monet ⁊ petit libet rationũ firmamẽtis vtraqʒ ſnia ſa Perfectoy ahn
o OQuẽ deſideranti ne ambo in foueam cadant:quã ſtultus tiſfactionis ⁊ cõfeſſionis inuitat᷑:in me / quinon habent —
is quem deſiderat. euitare noluit. Tanta itaqʒ vis ↄſeſſõäis dium bꝛeuiter expoſuimus. Cni aũt ha nii venielia. vñ bte
p ¶ Locus.ff. de exer eſt:vt ſi deeſt ſacerdos:ↄſiteat᷑ pioximoa rum potius adherendu ſit lectoꝛis iudis noõ indiget oꝛis Cir
= Alimei. c di. ſepe enim contingit ꝙ penitens non pot cio reſeruat. vtraqʒ eni fautoꝛes habet confeſſione ſpe man,
Aiſc. ſeun eininpen. verecundari coꝛam ſacerdote quẽ deſ⸗ apientes ⁊ religioſosviros. “ Ande . eun e
1¶ Erx deſderio. . . derantiꝰ nec locus? nec tps offert. ⁊ ſi i- theodoꝛus cantuarienſis archiep̃s ait c dl 5bis ſongrn
A.p. qd do. le cui confitebit ptãtem ſoluendi nõ ha in penitentiali ſuo. ooritatihuge d
gr· Et ſi nõ tam cito beat: ſfit m dignus venia ex deſiderio ſa Aidã deo ſolũmõ cõſiteri debere I. & Bocet i. H da L
.dil. ſi gs diaconus. cerdotis:qui ſocio confitet᷑ turpitudinẽ pctã dicũt vt greci.qͥdãvo ſacerdo eſt ſignuʒ ſocer⸗ nicee
Solnerent᷑ ab eo criminis.mundati eni ſunt lepꝛoſi dum tibus cõfitenda eſſe ꝑcenſent vt tota fere doti ꝙ peccata ſſſgno⸗
S onaens Palem⸗ ibant oſtẽdere oꝛa ſacerdotibus anteqᷓ ſctã ecclias qð vtrunqʒ non ſine magno dimittamur cõ⸗ uſcni⸗
v e ccrae ad eos ꝑuenirẽt. vnde patet deũ ad coꝛ fructu intra ſctãm fit eccleſiã: ita dũtaxat fſitenti per con⸗ neſt
aualitas nec pecanti⸗ reſpicere: dum ex neceiſitate pꝛohiben· vt deo q remiſſoꝛẽ pctõꝝ pctã noſtra oſi/ Lchnalwrols tenn
tis affectus. vt. xxii.. ad ſacerdotes peruenire. ſepe quidẽ eo0ſ teamur. ⁊ hoc ꝑfectoꝝ eſt: ⁊ cuʒ dauid quinõ diligit ſ⸗ di
q.iij.deus.qui veram querunt:ſed ſani ⁊ leti dũ querũt ante; dicamus. Delictũ meũ cognitũ tibi fei ¶cut coꝛdis cõtri nkn
de penitente pꝛomiſit ad eos pernenirent:moꝛiunt᷑.ſed miſeri ⁊ iniuſtitiã meã nõ abſcondi.Oixi ↄfue tno eſt ſignũ pec ſe⸗
ſniam. ſed pꝛeſbyter q coꝛdia dei ẽ vbiqʒ qui ⁊ iuſtis nouit par boꝛ aduerſũ me iniuſti.meã do.⁊ tin reę catoꝛiꝙ gia dci E
enen erin cere:⁊ ſi nõ tam cito ſicut ⁊ ſi ſoluereni· mi .impie.pcti mei.ſed tñ apli ĩſtitutio no diimiiit ei pecca ſtnmd
Peretigy le⸗ ndicat ſacerdote“. Qui ergo oino confite᷑ ? bis ſequẽda eſt vtↄfiteamur alterutruʒ refnig e⸗
qjlia ſoꝛis ſonãt. vñ in- ſacerdoti melioꝛi quã poteſt confiteat᷑: ſi pctã nra ⁊ oꝛemuſ ꝓ inuicẽ vt ſaluemur nemo. . Lr.
ignũ abſolun frequ? peccatũ occultum eſt ſufficiat referre in Confeſſio itaqʒ que ſoli deo fit:qð eſtiiu Admiſtra⸗ fhüfn
ter. vt. xxiiij.qiij. deꝰ noticiam ſacerdotis:vt grata ſit oblatio ſtoꝝ purgat pctã. Ea vo q̃ ſacerdoti fit: none ſola cõtri⸗ Kaſen
⁊.xxij.q·v.bũane.alio muneris.nam in reſurrectione filie piiu docei qualiter ipᷣa purgent᷑ pctã.Heus tione. 8
quin verum non eſſer cipis pauci interfuerũt qui viderent:nõ⸗/ nanqʒ ſalutis ⁊ ſanctitatis auctoꝛ ⁊ lar⸗ m. acdor *M
gaod bicdi enz apych dũ eni ſepulta erat: nondũ extra poꝛtaz gitoꝛ: plerũqʒ pꝛebet hanc ſue pnie me⸗ i ſacerdotum. en
den nnora Parten oꝛi ciuitatis delata:nondũ extra domuʒ in dicinã inuiſibili adminiſtratõe : plerũqʒ n s tem b
uerſio c xxyviq vi.is noticiam poꝛtata. intus reſuſcitanit qu, medicoꝝ operatione. i I.. pnia neny
gtempoꝛe.S e di. mu intus inuenit relictis ſolis petro ⁊ ioůðne / Aia vo de pnia ſemel cepit Pici ſab
tipiex. vel boc ad tem · ⁊ iacobo patre ⁊ matre puelle:in quibꝰ haberi ſermo aliquãtulum va diſ⸗ 1
poꝛalem penam refe figuraliter continent᷑ ſacerdotes eccleſie altius repetendũ videt᷑.di⸗ tinctio.in qua il Teil
raĩ.lʒ eni peimm dimu/ quos aũt extra inuenit animaduertẽdnʒ nerſox ſnias certis auẽtib?ꝰ la q̃ſtio tractaf San
tatur ne homo ab ac/ . een e e N eren —,— aun charitas ſe⸗ n
cipienda vita eterna M ”.e R mel habita poſ⸗
impediat᷑vt.õ.e.ſicut pꝛimi.non iñ ſi pctõ parcitur pena remittit:qꝛ nullate ſit amitti.⁊ eſt certũ ꝙ põt in via pereginationiſ quantũcũq; ſit pfecta
nus ſine vindicta relaxat ſicnt patet in dauid. vt.:c.vi. ſicut peccatum. vt.·e. .non eſt mirũ.qð ꝓbat anẽtibus ⁊ exe mplis.in patria aũt vbi lor
X¶GSGnſcitauit.qd ſignificent iſii tres mouni.habes.j.di.ij.ſuper tribus. pfectiſſime iam habet᷑ nõ amittit᷑j.e.charitas.hanc queſtionẽ tractat ehei
Sufficere. ad celerioꝛem ? plenã pene tꝑalis abſolutionc.pt.S.di.e.mul bic gratianus occaſione alterius quã hic ipſe in initio pꝛelibauit.ſed in h⸗
li lex.c.c.ſufficiat.⁊.c.fleat.⁊.j.di.v.conſideret.in fi·xiij.q.ij.tempus. iiij. di.eã ꝓſequit an.ſ.pnia reiterari poſſit. ꝓcedit g̊ gratianus in bac eſ
¶) Meritũ.i. anctoꝛitatem quam vccat meritum:qꝛ de merito charitatis diſtinctione hoc mò.pꝛimo pꝛobat ꝙ pnia no poſſit reiterari vſq; ad ſaͤt
ſue babet anctoꝛitatem ligandi ⁊ ſoluendi.ar.xl.di.ccii. E.. item ſine. vbi latenter ingredit materiã huius diſtinctionis: ?æ ꝓbat nnc
* C. Lnis plenitudo.i.perfectio in fide. Eharitaté ſemel habitã omitti nõ poſſe vſq; ad.ꝗ.hec que de charitate nſt
Aan dinaden omniũ ·bec negatio ⁊ ſequens equipollẽt affirmatiõi vbi incipit auctoꝛitatibus allegatis reſpondere aſſerens illas de cbari im
H.de ver. figni. in

de

4 1

nine

hluſnocſe,
ut 8
ni n⸗
fa

6

— ☛ =

eſctn

Conee
tndn

ſiägent

eſinnfii
Cbrin.
noclk d

Alnen

rfibetnen

humannin
ngreh

akenglerei

Torg’

onphenen
onopſen

Cpiudon.

NNad.

ſarioh
be t

4porketn

.

DChuI
Oüincanorſc

COienn.

GVrneen
Iſtette
CNNH

Atian
Pidpcithi
ſöͤirchtoe

Cofſeftr

cel

Phrin

cſtan

(tontartus
Kiprzſon

Gotig eid

Dünttnnrdh
ſten ⸗
Moneers
ſcitcen
geltönigt
Clcntici
vekſpir
ciggim

Dinifraſda

egetent⸗
vencii⸗

c ꝙcharitas amitti poſſit exemplis ⁊ auctoꝛitatibus oſendit vſq; ad
euidenter.vbi oſtendii hoc verũ eſſe non ſolum de charitatis opere
ſaenam de ipſa charitate.⁊ hoc vſq; in finem di.pꝛoſequitur.
Pꝛoponentes.abſolutus nominatus eſt.
b Pnia. q va

8

ad vitam.

. Indicis. 9

pvniaz impoſuir.

Eius.dei vl

ſacerdotis.
e ¶ Meruo. 1.
ßm inſtitiã.ſ. di.

Gseonmm.
MNunp. al⸗

f0
fſegando dicit.

Noli pec/
care.i. eſſe in ꝓ/
poſito peccandi
iñ aliter inducit
allegando.
bρR JIquis ſe

BDBmel notat?

i. depꝛehenſus.
i Vitio. vel
io quocunq;.

1 ꝛimã. pꝛi⸗

mã vitij cauſaʒ
in ſe penitus nõ
cxtirpat qui in
idem poſtea re⸗

iiit.
Reconditã.

non ideo hoc di

cit ꝙ ſemper ita

ſit: ſed ꝙ ita fue⸗
rit pꝛeſumptioe
muidia vel con⸗
io iterats.

xxvi.q.vij. affe⸗

ctum. exẽ de de⸗/

poſi.granis.ſ.ð
cgn di vllegim⸗
n Item fſine
charitate.adul⸗
to.j.de con.diſt.
iiij · quõ. ⁊.c.ſo/
let. ſ. e. di . . fuge
rat.⁊.ꝭ.roma⸗/
2. C. tolle.

o L Klioñ. hoc

allegando dicit
vt auẽteʒ iducat

p Haritas.
qgve deſeri

põt nunqi vera
alle⸗ Que deſe⸗
ri põt.i.quã ↄtin
git deſeri vel de

ſeuerans finaliſ
pel vera.id ẽ ad
eternã beatitu/
dinem.vt.xxvij.

di . exhis.
98 — Aidicata
li plfecka.

Di. n.

eſſe pbat vſq; ad 5.non eſt mirũ.vbi latenter aduerſam partẽ aſſumit

munitas in mediũ ꝓponentes. Alij di⸗
cunt pniam ſemel tm eſſe vtilẽ.vnica eſt
enim nec iterari poteſt. ſi vero reiterat᷑
pꝛecedens penitẽtia? non fuit: ⁊ ſi de ſen
tentia iudicis eiusꝰ merito peccata vi⸗

dentur eſſe remiſſa:apud tñ eius pꝛeſen

tiam:cui oĩa futura pꝛeſentia ſũt:nunqᷓ
habentur remiſſa:qꝛ non eſt ſeruata illa
ſententia veri ſacerdotis:vade ⁊ ampliꝰ
noli peccares. Iteʒ.Ecce ſanꝰ factus es
in amplius noli peccare: ne dereris
Acdnbt fetatchg, Nigilib d,
tinguit: qui in illam poſtea recidit.

Iquis ſemel notatusꝰfuerit inuidie
vel contennonis vitio ⁊ rurſus in
hoc ſpſum inciderit:ſciat ſe pꝛimãꝰ cau⸗

ſam ex quo inuidia vel contentio naſcit᷑

in interioꝛibus medullis habere recon⸗
ditami. Opoꝛtet ergo eum ꝑ contraria
atqʒ diuerſa curari id eſt per humilitatis
exercitiũ.exercitia vo humilitatis ſunt:ſi

ſe vilioꝛibus officijs ſubdat ⁊ miniſteriji

indignioꝛibus tradat.ita nanqʒ arroga/
tie ⁊ humane gloꝛie vitiũ euitari vel cu⸗
rariꝰ poterit vt in conſuetudine humili⸗

tatis affectus vltra iã non incidat in ar

rogantie ⁊ vane gloꝛie delictum: ſed in
ſingulis hmõi vitijs cura ſimilis adhibe
atur. Itez. Sine charitate nullo adultoꝰ
pctm̃ remittit᷑: non autem habet charita
qͥ aliqũꝰ peccaturus eſt criminaliter
Ende augu.ad iulianũ comitem.
Maritas ge deſeri poteſta nunq
vera fuit. Idẽ ſuꝑ epla ioãnis.
Adicata“ eſt charitas ſecurus eſto
nihil mali pꝛocedere poteſt.
Item gregoꝛius in moꝛalibus.
Alidaꝰ* eſt vt moꝛs dilectioꝰ virtu⸗
Ati etenim moꝛtis dilectõ comparat᷑
qꝛ nimirũ mentem quaʒ ſemel ceperitia
elerratione mundi funditus occidit.

tẽ ꝓſper in li.de ↄtemplatiua vita.
Hariaoren vt mihividet᷑ rectaꝰvo

untas ⁊ ab oibus terrenis? ac pꝛe/
ſentibus pꝛoꝛſus aduerſa:iũcta vo deo
inſeparabiliterꝰ⁊ vnita igniquodã ſpus
ſancti a quo eſt:⁊ ad quẽ reſertur incen⸗
ſa:inquinamennomnis extranea coꝛru

— .1

ptionis neſcia nulli vitio mutabilitatis.

obnoxia.ſupꝛa oĩa que carnaliter diligũ
tur excelſa affectionũ omniũ potentiſſi/
ma diuine contemplationis auida in oĩ⸗

Securus.ſpei perſenerantia non rei pꝛeſentia.qꝛ quilibet ẽt imper

Alida. verba ſalomonis in canticis.

E

Ceperit.i.cont

. timere debet ne charitatem amittat.xxxij.q.v.ſi paulus.

Bilectio.i.charitas perſecta. =
ngit vel connenit. intellige de faciill.
C Occidit.i.remonet a delectatõe.ſic moꝛs remouet ab oĩ actn t᷑reno

Haritas.Caſus.in hoc c.i.cõmendat ꝓſper charitateʒ ex eius
effectibus ⁊ ſunt verba pꝛoſperi vſq; ad illud.c.item beda.ſcdõᷣo
oſtendit ꝙ qui charitatẽ hʒ facile pcũs reſſtit bomis oĩbus abũdabit
⁊ mundana ↄtẽnit.difficilia facile ꝑficit. ſubdit ẽt qnid ſit deũ diligere
7 qnid ſit pernertere oꝛdinem dilectionis. tertio oſtendit ad quid coꝛ

noſtrum fſit dirigendũ.quarto oſtendit qualiter ſit diligend: diliges

imũ tnũ ſicui teipſum.⁊ quiſunt qui diligunt deum plue ꝙ ſe.

WCbaritas.i. ex charitate pꝛocedat recta voluntas et eſt dictũ ꝑ

285

cauſam vt iſlud.xxxvi.q ij.xia.v: exponat᷑ charitas eſt.i.facit.alioquin non
eſt verũ cũ charitas ſit habitas mentis quivoluntas non eſt vel motus vo
luntatis.Similiter intelligit᷑ illud aug charitatẽ voco motũ animi. dẽ ergo
charitas voluntas vel motus.qꝛ vt.ſ.dꝛ eſt ca meritoꝝ bonoꝝ. ſicut ⁊z inig⸗
tas cũ ſit habitudo mentiſ iniuſte dꝛ pecm̃ qꝛ ex ea eſt.ſ.diiij.ille rex.

bus ſemper inuicta: ſumma actionum
bonarum ſalus moꝛum ’ finiss celeſtium
pꝛeceptoꝝ:moꝛs criminũ: vita virtutũꝰ
virtus pugnantiũ:palma victoꝛum:aĩa
ſanctarum mentiũ:cauſa meritoꝛum ho
noꝛum:pꝛemiũ perfectoꝝ ſine qua nul⸗
lus deo placuit:cũ quaꝰ aliquis peccare
nõ potuũꝰ nec poterit fructuoſa in peni
tẽtibꝰ: leta ĩ pꝛoficiẽtibꝰ:gloꝛioſa i ꝑſeue
rãtibꝰ:victoꝛioſa ĩ martyribꝰ: operoſaꝰ
ĩ oibꝰ oĩno fidelibus: ex q̃ qᷣcqͥd eſt boni

operis viuet. Iem. Hec eſt charitas ve

ra germana ꝑfecta quã excellentioꝛeʒꝰ
viã nominat apoſtolus ſanctus.ſicut
enim ſine via nullꝰ peruenit:quo tendit
ita ſine charitate que dicta eſt via nõ am
bulare poſſunt hoĩes ſed errare.Item.

ergo ſi charitatẽ deo exhibeamus:⁊ ꝓ⸗

ximo de coꝛde puro ⁊ conſcientia bona
⁊ ſide non ficta.facile peccato reſiſtimꝰ:
bonis oĩbus abundamus.ſeculi blandi
menta cõtemnimus:⁊ oĩa que difficiliaꝰ
ſunt humane fragilitati vel aſpera etiaʒ
cum dilectione ꝑficimus:ſi tamẽ deum

charitate perſecta:que nobis ab illo eſt

ex toto coꝛde et ex tota aĩa et ex totis
viribus diligamus.ex ea enim parte qͥs

peccat ex qua minust diligit deum: qm̃

ſi ex toto coꝛde diligamꝰ nihil erit in no/
bis:vnde peccati deſiderijs ſeruiamus.
⁊ quid eſt deum diligere niſi illi copula⸗
ri animo:concipere fruende viſionis eiꝰ
affectum:peccati odium: mũdi faſtidiũ
diligere etiam pꝛoximũ quem in ſe cen⸗
ſuit diligendũ in ipſo amoꝛe reſeruare le
gitimũ modum nec peruertere dilectio⸗
nis oꝛdinem conſtitutum.Illi peruertũt
nec modum diligendi cuſtodiũt:qui aut
mũduʒ qui contemnendus eſt diligunt:
aut coꝛpoꝛa ſua minus diligendas plus
diligunt: aut pꝛoximos nõ ſicut ſeipſos
aut deum pluſqᷓ ſeipſos foꝛte nõ diligũt
Item. Coꝛpus noſtrum quia parsno⸗
ſtri eſt: ad hoc nobis diligendum eſt: vt
ſaluti eius ac fragilitati naturaliterꝰ con
ſulamus:⁊ agamus quatenus ſpiritui
oꝛdinate ſubiectumꝰ ad eternam ſaluteʒ
excepta ĩmoꝛtalitate ⁊ incoꝛruptione ꝑ⸗
ueniat. Item. Pꝛoximosꝰ autem tunc

diligimus ſicut nos ſi non pꝛopter aliqs

vtilitates noſtras: non ꝓpter ſperanda
beneficia vel accepta:non pꝛopter affi⸗
nitates vel conſanguinitates:ſed ꝓpter

Il. Recta. i. rectã vi⸗
tam dignã faciens vo
luntatem.
2Terrenis. ſecus
dð charitate imperfe
cta quam habens põt
curare tꝑalia.ar.xij.q

i., hbabebat.

. Inſeparabiliter.
i.nõ de facili ſeparat᷑.
b ¶¶ Inquinamenti.i
moꝛtalis.
e¶ Ditio.i. mutabili
tati in vitimmm.
dl Affectionũ.i. bo
narum voluntatum.
eSBSumma i.pfecra
f Moꝛum.j. ſaluri
eros faciens moꝛes.
g SFinis.i.conſum /
matio.vel qꝛ pꝛecepta
finaliter docet vt habe
antur.
b. Vita virtutum.
c.·di.pꝛoinde.
i C Pugnontill,enm
vitiſs.

lal. Cum qua. i. in es

rſeuerando.
1LPeccare. moꝛta-

iter. HDM
Pot uit. ecce vbũ

in quo facir ad ꝓpoſi
lum gratiani.

n. Operola. i. effe⸗ .

ua bonoꝝ operum.
o Vtem hec eſt cha
ritas germana.i.ger/
manos ⁊ cõcoꝛdes fa
ciens. vel germana.i.
coniuncta ⁊ inſepara
biliter adherens.Sa⸗
lomon:dixi ſapientia
ſoꝛoꝛ mea eſt ⁊ pꝛindẽ/
tiam vocani amicam

Erxcellentioꝛem.

is danis. OMUM
ql·VNiam. eundi ad

Wm.
Noiat. in pꝛima
a ad coꝛinthios.
Ergo. qᷓ difficilia.
Aad ſalutẽ aic ꝑtinẽtia.
Ex qua minus.i.
Xxqua dei dilectioneʒ
poſtponit facilius ſic
plures pꝛonioꝛes ſunt
offendere deũ foꝛnica
do qᷓ; furando.ar.l.di⸗
ia. in fine.
u WFaſtidiũ.repete

xEcher⸗
XAuẽ in ſe.ſ. diligẽ

teii.ad ſui ſilitudinem

vbi dictum eſt: dilige pꝛoximũ tnũ ſient teipſum. vel in ſe.i. deo.ſ. ad eius ſi⸗

y. Bilignut. plus inſto.

3 Diligenda.quam aĩam.ar.xxi

j. q. v. ſi quis coactus. F .
2 T Item coꝛpns.qꝛ pars.alia eſt pars que hõ eſt interioꝛ.vt de con.di.iiij.

mmlitndinẽ vbi dictũ eſt.ſecundũ antem fimile eſt buic.

non ex qͥ.nõ coꝛpus eſt bomo qð eludinenſes ſomniant:qꝛ nihil eſt id qd
ſciſtt pars.ar.ff.de enic.ſi dictũ.sS.ij.⁊ peccãt ꝗ ponũtcoꝛpus genus aialis.

Maturaliter.j.de con.di.v.non mediocriter.

2T. Spiritui.vt ad vſus exercende virtutis habeat᷑ vt.5.xliiij.di.oniuia,.

Subiectũ. debemus eni adhibere inmentro nr̃o ſaccũ palea ⁊ flagellum
ſaccũ.i.opa pnie.⁊ alia bona oꝑa.paleã.i.neceſſaria ad vite ſuſtentationẽ.

flagellũ vt caſtigemus ſi exceſſerit ac ſi eg pateremmun.
bPꝛoximos·i.tilitates.tũc eniĩ nõ ipſos ſed noſmet tantũ diligimus. vñ
Tulliius in libꝛo de vera amicitia.Snis quippe incommodis granier angi
.

De Penli

r
jcit charitas.
tollit hoe facit cha
non tollit ho
ibulatio patientiam no
tribule
nici:ſed ſeipſum
nen eſt amici:
nisne

1
„ 7N Senihon
Nrii 02 aialia pen⸗ . cPnpe
bielis. ſ. ꝙ eereemnali vnu⸗ e
mnora tongirilindezechie 3 4
nirn de unhe bu Fraclebamun. 0, Incederett. 1.
m anreiedemiuan ad iietiiſtott enup
ai ſnaz olligenatans nR ¶ VPer pꝛop ſalia tranſe⸗ perã znegd⸗ ſhan
ſl... n inperder. d ſpũ lcerius ſcra na 2 ſai
ature. ergo inde en oĩa op ſce. ſic a terr que re Et pa rum lant inſti epa iſti⸗
4 Panetpes 1 Nefßane xxvi · di paſ. = cipes tvt ad ea tantur. in aratr uz diuiſto. §. pa cnnn
dickonen. . nt v eflecta u ſuam in ar ſip nʒ L cnn
deoer derc ditionem. lx ſt participe 3 mnullatemar narartumittere uoͤnum. Oun
bis vrn ſtuinſa; eondi nature' noſtre ſũt pa 20 xim nulla ittens m atrü mitten dpz u Ondepou (i
im p d? 10 mi . n ar nerée a bC a ad ſoctt
v . n⸗ . 2 ms v oꝛis lus. Pun
e: Beoine gnic hr batgr mho unn anos nolef 3 cre⸗ ⁊c̃.manũ mpunctio ſui coꝛp i poſt bilpenſes. arn
hic adue teipſu dili · diligam ndi ſun imi no fe ſi quandã co tus terrã ſi ſpicit qui p r d num po. ſa
imũ ficut teip ſue. credendi ſed pꝛox turen u s fruc trũ a ertitu a S ꝛe⸗ un.
Xximũu f lutẽ aie ſu noſtrie is iungit ſe ines na EnoS endo ſt ara a reuerti e .no comp
ſ. ſalu Eaĩe p⸗ nis iun omines n de ſiẽ en tro poſt a ad malare inim d autẽ CIn
gere ad ſalutẽ in ſangui ut omnes hon Dꝛoin do ad ire: ſy re operis a tis dei m : n bendi. vnü ſ⸗ n
ea que a. tare quam dendi ſũt omne Itẽ. uandae ao rin la bonie elec ta dẽ: ne me vobis aſ⸗ aet
optan ſtate dendi ſi icipes. INẽ.“ us ꝗ uẽdã oꝛdia be t:qð q hetã' lo de obli Ptupttin
neteiohra ob 1 i ptic iligimus ſeqʒ ex liqui ꝓpꝛop tpau ego obl uahe
e . ut dix os dilig a* vilã 9 do dere nuncꝑ t*. Et p ſero ꝙ 2c. nr
tibi opta ecepto poſ cut noſtr rnã vit 9: quan que d it: recte incederen retro que ? N
ehrecchopor. pꝓrximos Tetert 5ſulim?: ta⸗ tingit: meedere aque tugen etro. uͤſbe⸗
ergo Paefinagem . Pril bonos ti colulim cogi con tcum vynũ vo exten ne retro udo
ta⸗ es bonos ſalu culis 9 teban lusꝰ vnũ me exte rD ne re Ccartere
ſumus d ales op 5 mo 8 eox lali ac picu tarem reuer aulus rioꝛa’/ m tiõis .kerrena . utcſe
s cordales Ghre en nobiscoꝑ ſal openente oſt. Ande p dante voca lene hntſt
pena ocurare di 5 ſicu in eoxꝝ pecce ſubuen ltas defu oſt. An iſcens a ã ſuꝑne que liqui. ioꝛa boorep
re ? pꝛ ꝓ iura ꝑ 08 in obis ſi facu us. tobliu d palm 8 eoꝛuʒz 6 i Anterio 9 ſhe
bᷣm d ſicut ne 9: gut ſi di tenem um oꝛ ad p entu . deſpi 8 .AÄnt ſunt e ABren!
boc fis a; us? amꝰ?: iendi tenem ne sS:ſequ im ext tꝑalia .ante nos E⸗
mitrunt. ſeaie n is ſubueni nenie lectio dens:ſee a eten t: qꝛ tꝑal bat. 1.ante! ſt nos ſeltadel
mittun itamus. ſ.⸗ ita eis ſu em ſub ne tota dilee ꝓ in anterioꝛa ei s fuera uire eterna:poſt ne . .
. Cog os libe ita ntatem iſſime tot velis 75 in an oblitu rna req tꝑalia. . Ccſecon
d &. 218 vt e it: volu chari bi vis: v eiꝰ o ſunt tſunt ete ia. v. ſunt tꝑ la. ſ. *R
⁊ coꝛpo rit: ꝛopter c od tibi) u: qͥ retr. ue ſolat omelia. ent aJ OQue ſo of
. vi⸗ uapꝛ onuũ quoe lliauũt de unt . 8 que dem h i inceder . 1C hees
remus. i.que eſt 4 Q tbon Sſ. diligũ arc cien n ea f cũ me ldunt: rena. he
ila.l. iuit tage vt bo luſcÿ ſe ti non par tra tem i teban la tendunt leric n reuer dicl
Ti ma neu giee bas ſaſei nonpale Weineen dcarranannec *Nbanmnr t
men 5 boeiden madeeſnead teß naer vrſopanie Hnr. uiqʒ ſic nõ red 8 nchaneur.
8. di. i. · boc ic * . cti ꝗ nda nõ ree ſaluu eat. finaliter cha
Eimetendͤ nr agmoꝛe lue lationi ibus ꝓpꝛij bus elec etra inẽ hic ſe deãt. fin fach⸗
an ibulati tibu xoꝛibus la perp d fin ſemita re hic
f e neni atloa ſeipſos tr ri facultati bus et v ttotũ qd ma it vſqʒ aafi⸗ ſtoꝝ ſe lHtem. . huc
ioanné. Leg ra er⸗ rit viqʒ und ſaz ſlte ind. ſie
ioannẽ. 8 bapti t:nuda i paret ſunt: v rVr; ſeueraue ne dr. J ſcit v amm it ſat
joees Poptlils dun s fier ati ſunt: ⁊ ſolum nipſeue lomo 1Tcreicit bo x za Eserit zanee
vickk iom quaſico na e extoꝛre ſciare par ꝛis nõ e it. 2 ſiẽ ꝑ ſa Es ꝓcedi aio b .inſufficiẽs erii ze
e ciare ꝛpoꝛis nõ ambi it. T ſi dẽs ꝓ nanqʒ aio ebin —M ſrni
vidit Jeenlenkema ſu filijs renü tem coꝛpo cipiut am er lux ſplen In eox is intim olamotbnock in
gesetumarn acim ipſã moꝛte libẽter ex is iᷓ a deo quaſi diem. llectꝰ? lucis Evite la in oibus. 3 Aepiruu
m jut: ſed ẽt li e ggis ioã erfectůͦ intellec finẽ . oia mn oi aom⸗ .
neine biſtencn Dica iüͦt: ſed et li ita m ſuꝑ io ad pe atqzunell ſaz ad f. tüc e ſufficiẽtia om
i: q deſcer evox 5 refug is ſui v Ebeda ſi äle ad ſideriũ ſed qꝛv diem: tc ium. de
zutn nü fuit ne eus no coꝛpoꝛ dere. Itẽ mõ ſpã nu de diei eſt. dꝑfectũü cti in nium. eſt diſ 4
eum gen ſlua mens e feſnediſee alcenfgsiper mnbans paalninna na herdeſi n LDce4g acr
ula bire arer vita vite ndu eſt in u fuerit: s haſceleſtia ianmhns ali fr curſugl archn
dilect eſtk factaz. . . Nuere ſcẽ duũ ſign . ſpũs ſai 1 füt 19 gt iam 4 meila.» . 2 t illud eʒ t credas
ana eiſetee ae ni oei agno Ezinaſer in ipſo m vel uã deſie in ea llitas ſp l,qꝛ iuxta quat Neiie
id ? m luce qua yztẽ obilitas niſꝛ im alia qᷓ
ad e ſi 3 oſcendi a filij ſcender it⸗ ll Dei q otandu . ea büt. grat zm. ippe 2 anim 4 Ou
S ipſo qðᷣ añ ü de eſt filio at᷑. N it ſpi 5 habebüut. rſus-a toꝝx qu tuoꝛ nt quat inai
adeoethinga ECL . d magni aſtru nſeri . no ſt diſcu „ anc per idi eran ni⸗ G1.
temn us ino manſe 2 telt di⸗ lligi:in . tes ſem vidi te in qui
neſcie i ſibi ſolire 5 re ſpiri ſemper in *2 aüt hom partim ritus . xta qua 92 receſſuru ſpe bus erat ſp S eed
annacraaitmns qʒ eſt ꝙ ſ te. in ſancti ſtauerũt: p ſece dibus iuxta aſdã vo ide enim ſ. te r quocunq; iu ön
⸗ g: en e iturus ſec coꝛdlibus aquaida in fi ibus yi iritus ſe⸗
turuse ſpale fut i ntus ſanct oꝛpus ge rediturus 2 co⸗- eat iuxt cedit.in ſine qu ibat ſpiritus i ninme
e coꝛp rtim t boĩ man us rece nis hine i: ſicu⸗ iba r rote ie⸗
ſit ſuxꝑ eũ ei.ſ. quo i iu moꝛtale ü:partin d eos v 6di it 7 ventur lijs bo iri: nicu⸗ uebantur „ nitine
ũ filij dei b alijs. diu m in eternuͦ: e apu rtatẽ d nit ⁊ ventt te ⁊ alij ſt ꝑpuen iſeri q ſtabat:ſta- iu
Bilcernelur a ede (nancalt ts quippe apt mi ernd/ charita ia no poteſte iq mier bartrore,d ün a,
diſcern ergo H B , mi Mane lutariã p t. ꝓ eteri . atqʒ E. atria .: iuſtitia a 5 deſerit at ? rote. 7 uchete
Queruũ nu cogno/ dat at actibu . ſequ ant iul adc ilitas: ca coꝛda ina fecun uandoq; .
5 fuit ſig .ſ. ſpi inſiſtat acti tudinẽ oſe⸗ t: ⁊ ſiti dis ie hüilitas: fectoꝝ trina fecun anne inandoq; ſorg
ſcendi ſit ſupꝑ e l ligant: io lugeãt: el undicia k: ſed ꝛdia:fe „ virtu⸗ electis Zn uebantur Uprweb
itus manſit ſuꝑp lijs ſiderio lugeat: 5 m lectant᷑: ſed co hetie vo itione e oſt. yn mouch ſticat 3
ritus m eat ⁊ia . deſider icoꝛdiãq is ample ionẽ 20 P hibi ulopoſ „ boc myſtie ,. Nitnt
cũ man on⸗ ſerico cis a ſecutio En pꝛ lox ex it 7 pal vi⸗ te · boe ꝛius.
⁊c cũm Secrelbon tiam mi litateʒ pa tie perſecun. racu ahit. bus ad vi ſon
cris. Sed reſpo . oni⸗ da mirae ñ ſe ſubtr ui ns hic gre tas.
dercrlio mo man 4 2 tranqullli arone inſiitſ nis oꝛatio ꝛaliqñ ſe ſ iſine qu ſanctus Caſtitas. ᷓ Pefe
n an . tus eſt: a irtutibus ritus vVñ a cuʒ fiducia
nrgben erel an oobſeru kelemo nibns ſpiri s deeſt de pemwamturſpi net: v teſtbech eiab nihn
in xpo qꝛ ſupere tpeoob reant. fructibu⸗ tp̃us is itaqʒ ruenitur. ema eo aias ſc⸗
ndlaan ianciaut⸗ pannon is ceteriſcn. tt aũt ad tpᷣug His ladh houz coꝛdlihus per quos el deo ein fn
. pati non v eteriſq dit aũ e⸗ minim coꝛdibus per q e. in au
noncno ad gie anac Pa ieiunijs c ent. recedi oꝛuos re⸗ taz! ſuoꝛuʒz in his vo iquando pᷣſentar ib? tberan
. * „ . „ . ni
s recedit ab noa inſiſtere del os curane ndi:ve 4 ſtabilis oſtenditu ando imus.
Prerpetivliiqu 8 inſiſt firmo⸗ ijciendi: anen ecte lial dirtus oſte :aliqu 20. ſancim ĩcoꝛ ſctact
er pctm: vl n eis ſemꝑ in nes e tez im illi recte tis vi ſto eſt: aliq; eambꝛ Fſon iſeric
pter pc remaneti an-/ ne . di:demo it faculta irabili ſanctita iter pꝛe Ande 2 Miſ⸗ eſu lmnam
inſtitia o adoperan- ſuſcitandi: beantf es vt mira iſericoꝛdi dit. E& hios. AIliter. nein . R
6 opheti⸗ U di ha ſe virtut Et alijs ꝑp miſeri iter' reced unthios. ad ⸗ iter bomo. g
nõ iñ qu ad pꝛoph m phetan oſſint hr̃e v tps vt ẽt ffi ericoꝛditer ij. ad co ſerit in biat bo . llsre
: ꝑ vt poſſint hre coꝛdtit lam.ij. e deſe perbi mitare.
Zurnn vtl tricnnin vt pon enit ad tpᷣ tintus effun ſeri iſtolam.i. ſt qu s itaqʒ ap i. . i. c. i. imi. uqpo⸗
ndũ vel fa⸗ behia ? ſemp vt ant. v ales ſin ſuper epit ritas eſtæ iſſis it ius vi4. lurimi.
naüenfan e ip Dnanter S 1 „uperenhl Ex pᷣm ta vlterius H uun
miracula. vt hie teri culoꝝ ſign apoſtolu t. r yten 7 rſitate. C lhabit bue⸗ Zctaeno benini
beliſeo net nota hie miraci Ftem iq excidit ioãnis. ue aritas ſem tẽ ſemel hal 0o/ r emif mide
Mane illius de⸗ eant⸗ s nunqᷓ; iſtola ic ſt:q et ꝗ charita charita are nõ po/ x pꝛemiſ
expo ij. q. ij. c in⸗ auguſtinus is ſpus x illi 5 amittit. qe Vteri turã in ſis. inſer ha⸗ ſlen
creti.xxxij. e conin auguſtin iſibili it tané rad no an inaliter . 5 ad na ébabens ſemel
gereti in opere ce ſpi⸗ ctio inu erit tanc eſcere it: crimi ramnõ ritatẽ r tatem amit S
bia. qꝛ Pſentia . SS . nqʒ fu xſole Ar - Ti x 6 t ad gr güt cha t: teſtatu itam non⸗ ths
gali adeſt p d meri in quocu dente ſole reſeit. teritꝰv at. ꝙ n poſſit: bi dijcit: g ns
galia ſctĩ quo a icat in 9 ſuis Ar. ſ⸗ lis no ar flitas refer care no ti.⁊ 9 dit fal ete
nsub adſinrac erit. teſt:nutri ſup eʒech euertunt crimina . cabit ⁊ ex d hoc indu ing
E. ſe.⸗pot. bnert cetero non pec StT ad hoe mane ſin
ciendu. em Dꝛeg ialia mini toꝛes it de c aturus non fe peccare. b
aciend itas. excid Ite tan g dica babuit de trns itatẽ bie ? pe
4 Nin bae dtae Sincedomtin pee charitatem Ererte ichbrltarehi⸗ peccot net “
denifides 2u cũ inc . ri niam ad. 5. itelli nqui bäianiobat
wr in ſcientiͦ⸗ ſpes — ardẽtiſſima cha . amnien ahn r enidee
ren chertaen ßMMV in hieru ſalẽ.i in Z al . biccaticiſpinn
zugebit. v :cuiꝰ ignis nte ? caminus beE
natonaru cie. in ſole. in laboꝛe poſuſt fs
in ſyon . i. in eneinser bBoca, in ſole.i. in la
ſ
1 4 elende tribulation
G.1l.

intelligatur.
iunctim i
are poieſt: yt con
ccare poĩe
peccar
lum patientiam operatu
apoſtolu
io eni ſm apo
le ñ ſuũ. tribulatio eni
bermacul n

Bi. n.
oftte nni: vi⸗
iebat: iam extremoꝛum vitioꝛum non ſunt termini
ngnloꝝ: nõ quo ad neon pꝛogredicbaf: ſed qꝛ etia galitas in infinitũ pꝛotendi po-
di . 4 ANia radix omniũ maloz auo⸗ ers angner.n 4 34 end g inaciuin coꝛvin niil a Put acigaltnem iſ iſta der nibiliir .
. um. i. non eſt me teſt. ſimuliter æ ſibicon . in virtute:videtur ꝙ lati
ui Wensaſſkr eſt ſimile. xxxv.di.ante omnia. mediũ⁊ determinatu reres rnd Sro rrdrn menutu oiemn Tere⸗
b Bonbodlunt &rrriid t eumrcnunciginr. tudinẽ habeant ⁊ ꝙ poſſint decr ſeerenon an nan
Thut E Eumnerbo. ep falſo fal Hicmnenapaluaelz
lef V .;— „ „ P ius ita parua eſſʒ
ntiiſe a E ,—,“ lla eſt:a minimis quiſqʒ inchoatvt ad alicuius an eniriñ
nhintin e inus i lia. viij. dicens. H . . dus nõ ꝙ minoꝛ ea inuen
tan odu aque la- auguſtinus in home ia⸗vuij. aeſt cupi/ magna perueniat.ſunt itaqʒ; gradusa ne poſſit. Pꝛeterea illud
innmn m pec⸗ Uia radix omniũ maloꝝeſt cupi , irtutem' ⁊ virtutẽ ſed ⁊ in ea⸗ Poliit. ita ſit
nat ⁊ delet pec Nia radix omni ſolů inter virtutem ⁊ virtu iciendu eſt ꝙ Iʒ ita
12, KAitas. taciroemn aeche dem virtute. ¶ Ande gregoꝛius ſuper ve oibus alijs virtuti⸗
Nuin E nalna tas: T ſumul ambe eſſe ale Aamart nõ eʒechielẽ ſcrib. dicens. ſulceper bus eeliber nnee
gntinn erus elyg vna penit euulſa fuerit alia p s Am ſanctam eccleſiã dñs ſuſce pit duo yitia
„ —– põt:ſine cã conat᷑ aliquis ificere ramos n gradibus eius dignoſcit᷑ qꝛ eius fatna or lamen
en. it iuſtitiam. boreln it euellere. Cũ ergo⸗ larat.quãa ichar irtich ne
Che ſi inſtittam t adicem nõ ↄtendit euellere.Cũ ergo⸗ s incrementa declarat᷑.q irtuti no
Unan fee erenev uni criminaliter peccarꝛchariiare, nuuc Rornn 8 iuei eccleſta aſcendendo pio n alarun ruupn
hni deſtindt. babuiſſe pꝛobaĩ euidenter colligit pnia ficit tantũ deus hoibus ex eius viriute ſolum pitium ?.· oelumm
uni ¶Plumbeus nõ agere:qui qñqʒ crimiĩaliter peccauit. f oteſcit. De his quoq; gradibus bea opponitur. vnde acci⸗
nn 5eere pecca⸗ ¶ Ende auguſtinus. düs aiti ode loquit dicẽs.per ſingulos gradꝰ ckig ſnunn i
W e tem. ſine. raseſt ae nã quã egs meos pꝛonunciabo illi dus ſuos tria autez puto qma
ngehe b .. Item euãgelio:qui biberit aquã quã eg ippe dñm: per ſingulos gradus ſuos e üng eſ nn
bec ſunt ver abo ei nõ ſitiet in eternũ. repꝛobus ĩt quippe dñm:per enta virtutũ ioꝛ charitas eſſe non
Meigri⸗ da augnſtin: o Dabo ei no ſitiet in eter õ ciat qui per incrementa virtu ſſit ſit ſupꝛemi oꝛ
auguſtini: yt dab . f in ꝛonunciat qui rian poſſit ꝙ ſit ſup
um dleuntuici n cũ eternis ſit mancipatus incenaͤis in tue accipit ei ſemꝑ laudem ue Piclatis⸗ dinis angelo.
innucrn q ad . hec quc eternü ſitiet quõ bibet aquã viuam: aut reddit: ſiquidẽ gradus in coꝛdis aſcen⸗ enre ⸗ n,
ni Oicharitate. alij quõ potabit aquã ſalientẽ in vitã eternã ccier eſſent: pſalmiſta nõ diceret. am rie dicitur grac⸗
en dicunt eſſe Fah qui quaſi plumbeusꝰ dinerſr in e bulabunt de virtute in ture. Meoml. eſſe inter mam . allc.
nleſchſl illo loco repꝛo luit dãnationis eterne.Item. . irtute in virtutẽ gradus ſun cum in eadeʒ linea in/
nngſfn iAmen. nen nas luit danation erã coꝛdis ↄtritionę rum ſi de virtute in virtute aſi quibuſ / tenſionis non diſpo⸗
ſnnpin Kan a deſtrn ⸗ charitate quõ quisv li iſſo⸗ qñ ipſa vnaqueqʒ virtus' quaſi qu nantur.ſed ſic ideo dꝛ
. 19 4 t. ar. ctoꝝ remiſlio⸗ per incremen e r
Crſe⸗ 1 uẽ bre poterit.quõ ergo delictoꝝ W radibus augetur:⁊ per ij 2 vna virtus alia in⸗
ſai Gontnne nemkqueſt onmiif ud non dia boꝛſus tn ad Bena perducitur. Alia unſoꝛ nnent..
No E . Beceſt.. 5 ad penã exigenda ſunt.Itẽ.Amen a aʒ nanqʒ ſunt exoꝛdia virtutis aliud virtu S m ſanctam.
rnn con di ij. vt gl. dico vobis: qui credit in me habet vitaz is pꝛouectus: aliud perfectio. ſienim 7 gFrego. exponit
fakeifflir ¶VFiges. infoꝛ ternã.qui ergo non habetvitam eterna e i des ad perfectionẽ non quibuſdã yverbim illud ezechie⸗
Sen ritate ter gu ir⸗ pᷣm vo credit qui ipſa fide ga per ſat minime lis.⁊ veniebat vir ad
i mata dche 5. xx in xpᷣm nõ credit᷑. In xpᷣm vꝰ p n ddre gradibus duceret᷑:ſci apoſtoli ninime, Porram aie Lcſſiche
m. uic. 5. charitatẽ habʒ. In xpᷣm quippe cred NE bis fidem.⁊ quidãlve
nfifrü inj.q i.c. ſ petr? charita doin. dere.hec eſtfi⸗ dixiſſent. auge no ium ſuũ voluit: bat ad oꝛientẽ ⁊ aſcen
1 icer o in ipſum tendere. r El⸗ t ag dñ curare filium ſuũ voluit: it gradus eius.? dũ
cnmmetmn ſed nec bic y eſt amando in llectionẽ nit ad dñm qui fulin ſir en dit gradus eius.æ dũ
Oüinckat TP excluduntur es vt diffinit aplus qui Hericlection ſed requiſitus an crederet:reſp ondit cre exponit introducit au/
lüfctuad alie virtutes. operatur:huic dũtaxat remiſſio delic do dñe.adiuua incredulitatẽ meã: pen⸗ ctoꝛitateʒ dauid dens
hinn⸗ n Credere. rim pꝛomittit ꝙ ſi charitas a fide xpᷣia⸗ ſate rogo qð dicit ſi credebat:cur increæ in gradibus eius di⸗
Notn crede deo: crc nox ſeiũgi nequit:cui ſcilicet ſola venia ſ alitatem dicebat. ſi vo incredulitatem gnoſcerur cũ ſuſcipiet
(antad aſq; deũ plus niittiy.⸗ nS oani itatẽ non habue dulitate uõ credebat:ſed qꝛ eum. In pꝛincipio er/
. dang vene ſ pꝛomittit:quõ qui heri . d eſt in xpᷣm ſe habere nouerat:quõ credebat: q: Gorr penum onbonend
Pklunan crege valere d5 efidem xpᷣianox habuit. i. n occultã inſpirationẽ gratie meritox ius verſug. deng in
lcnonmet credas in eũ qᷓ; didit: quo iam delictox ac⸗ per occulta inſpiration it: vno eodé⸗ illins verſus. dens in
* . didit: quõ ergo veniam delicte adibus ſides creſcit: vno eod gradibus eius ⁊c. Se
Coemminkn ei veleum. credidit:quõe f: aud oꝛ ſuoꝝ gradibus fides c- „Adi gradil Xc. Se
— Paſola 5 cepit:quã ſi nõ accepit:quõ nõ oĩa p . 5tpe is qui nondũ perfecte crediderat eundo pꝛobat ꝙ in vir
dun ai ü pe⸗ a eternis funt ferienda ſuppli⸗ qʒtpe credulus erat:hos tibns gradus inue-
