bet in epᷣʒʒ eligi babẽs
vxoꝛẽ ⁊ filios.⁊.lxj.d.
catinẽſis.idẽ ſi hʒ ne
potes.vt i aut᷑.qũo oʒ
epi. S.i. col. i. ſʒ hoc nõ
e⸗ intelligi quãdo fi
ij mali ſũt vel nepo⸗/
tes.nam ꝑꝑ tales ab
alijs legitimis actibꝰ

patres remouent᷑. vt

vi.q.i.ꝗ crimẽ.vel qñ
ita tenere diligit eos
ꝙ pꝛeſumit᷑ rõne ipſo
rũ ꝙ dilapidẽt bona
ecclie.vt hic dꝛ. idẽ eſt
ſi bʒ pꝛeʒ vel ſi bʒ frẽſ
de ꝗbus ẽ timoꝛ.aliaſ
nõ repellit᷑ ꝗs ꝑꝑ vxo
rẽ vl filios.cũ hoc ꝑ/
mittit apls.⁊ ẽ ar.ad
hoc.xij.q.ij.epᷣs ꝗ fili
os· ⁊ ex ð teſta.c.i.dũ
tamẽ lõga continẽtia
pꝛeceſſerit.vt.õ.ea.p/⸗
uſc. ⁊. lxxvij.d.gcũqʒ

g . Queſita. ð rebuſ

ecckie vl intuitu eccle
vt.xij.q.i.manifeſta.⁊
c.ſe.⁊.q.v.c.pe.

h ¶ Ecce hac.niſi ne

ceſſitate hodie iuꝛ coi
eligit. vt ex de eta. et
Alita. a multis.

i Bregoꝛij. S. ea. qꝛ

lunt.

lh ¶ Suſceꝑat. bec ſo

lutio nõ valʒ.qꝛ a tꝑe
aploꝝ nõ licuit in oꝛ
dine illo ᷣhere nec in
ſubdiaconatu.yt.lxx/⸗
xiiij.di.cũ ĩ pꝛetcrito.

¶coceſarieñ.S.eę.

pꝛeſbyt᷑ ſi.

m C Anchiritane. S.

e.diaconi. HZ
n ¶Ex tꝑe.illud ſta⸗
re nõ põt.qꝛ dẽ in fi.il
lius.c.diaconi ꝓfeſſi
ↄtinentiam.

o ¶ Ex loco. Gra.ita

credebat ꝙ in oꝛiẽta/
li ecclia diaconi poſ/
ſent Zhere . ſy boc nõ
eſt voerum.

p 40 J 9s.cõtẽnere.
cqptũ ad exhibi⸗

tionẽ neceſſariox. vt
xxxi.di.oĩno.⁊. ꝭ .põt.

q B Igs diſcernit.

7.·ſ. 20.

1 Reſbyteruʒ. nõ

legalibuſ. põt in
telligi de eo gꝗ xit ſe
cũdas nuptias ꝑig
rantiam iuris.

8 Habere. l. digni⸗

tatẽ. bñficiũ.n. retine
bit ⁊ locũ in choꝛo et
cãtabit cũ alijſ ⁊ int᷑/

erit electiõibus.ſʒ hoc ſolũ deeſt ei ꝙ nõ dʒ miniſtrare vt ſacerdos vt.xxy.
q.vlt.ꝗ admiſerit.⁊.c.ſigs pꝛeſbyter.⁊ no.ꝙ de vtroq; iure eſſet puandus.

Tc.

vt. lxxxiiij.di.ꝗſꝗs.ſʒ hoc bñficiũ ↄcedit᷑ ſublato officio.⁊.l.di.pꝛeſbyteros
ſtudeat.⁊ ex. de cle.pug.hereticus.⁊ ex.de cle.egro.tua.
Pꝛopter delictum.i.quod factim commiſerit per ignoꝛantiam.

u Ignoꝛantie. ar ꝙ licet aliquis ignoꝛat ſe debere ↄtinere qui ordingf.

tamẽ ex eo ꝙ recipit oꝛdinẽ tenerur ↄtinere.xxiij diF „. —êD
a ¶ Pꝛiuatus.vꝛ hoc ꝙ ſi ſacerdos eſt excõicatus vel ſuſpẽſus ꝙ non dʒ
puati dicere hoꝛas ſuas.qð nõ eſt vex.ĩmo ad hoc tenet᷑ dũ tñ ñ facit hoc

.

lud intelligit᷑ cũ noto
riũ eſt crimen eius.
Ed notan
xerat.S. p/
xi. d. F. ecce
dã. c. eſſe tpalia
vl localia.iõ ad ſoluẽ
dũ multa oria oñdit
in iſta. xxix. di. q̃dam
capirula tradita eſſe
ex cã.q̃dã ex tꝑe.q̃dã
ex loco.q̃dã ex ꝑſona
NLiendũ ẽ. ex ca.
Bex ca fuit ſtatutũ
ne neophiti ꝓmoueat
ad epᷣatus. vt. xlviij.
di. c.i.ſ.ne ĩ ſuꝑbia ex
tollerent᷑.ſʒ bec cã ceſ
ſauit in abꝛoſio ꝗ ca⸗
thecuminus ẽ electus
in epᷣm.vt.lxi.diſ.bis
omnibus. .
e ¶ Ex ꝑpſona. vt ĩ au
gu. qui factus ẽ coepᷣſ
alij. vt. vij. q. i. nõ aũt.
fEx loco.qꝛ ꝑꝑ ꝓ
pinquitatẽ vel remo/
tionẽ loci aligd ſtatni

Q2

tur. vt. lxiij. di cũ lõge
xxiiij.q.i.pudẽda.?. S N

— .

di iiij. erit aũt. vl ideo
dicit qꝛ q̃dã ſunt loca
lia quedam non.
Ex tꝑe. ſicut agli
cis datum fuit ꝑꝑ no

nitatẽ vt ↄiungat qr⸗
to gradu. vt.xxxv. q·

ij.quedam.

b Intelligat. qð eẽ

iagao, 1.
i ¶Pergrat. qð in ci⸗
nile eſt. vt. ff. de legi. ĩ
k. M½ Egule ꝓ nego
cio. i. pꝑ qualita

tẽ negocij aligqd ſtatn
it᷑ qð eſt ius ficut in

cã mꝛimonij ↄſangui
nei admittũt᷑ in teſti-
moniũ.vt.xxxv.q. vj.
ↄſanguĩeos.⁊ ꝑꝑ caʒ
eccleſie ſtatuit ꝙ do⸗
meſtici admittũt in te
ſtimoniũ.vt.xiiij.q/ij.
ſuper pꝛudentia.
1Meceſſitate.qꝛ lex
nõ dʒ iſtitui niſi ꝓpter

neceſſitatem. vt.s.di.

iiij.erit.
EEH eſt. cõſ
exrxiij. q.viij.occi
dit

n ¶¶Vulneribus.no.

(An

ꝙ varietas delictoꝛũ
reqꝗrit varietatẽ pena
rũ.yt.xlv.di.lʒ.l.di. vt
ↄſtitueret᷑ · xliiij.di. cõ
meſſatões.xl.di.nõ co
Sntur.

o ¶ Collyrio. ar. S il

los ꝗ tales in oibus ʒ
rijs ponũt ſolutiões.

aliud ſm leges.aliud

hm pel hoc

nonum. illud vetus.
Llud aũt.dictũ ſuit.S.xxviij.di.in.c.illo.ſigs docnerit.⁊.c.ſe.
ſacerdotes nõ dñt a ſe abijcere vxoꝛes ſuas pᷣtextu religionis
bic dicit ᷓ ex ca fuit hoc ſtatutum.ſ.ꝓpter quoſdam bereticos

7 fficiãdo ſuam eccleſã. vt colligitur.xi.q.iij.ſiquis epiſcopus.
b ¶ Onſulẽdũ repꝛehenſibiles.ſi.xv.q.vlt.c.vlt.ſʒ õ.xxxij.di. nullus.ſ il⸗

⁊ nullatenus vir acceſſuʒ habeat ad eã

pꝛopter quam ſacro miniſterio pꝛiua⸗
tus eſtꝰ*. ¶ Item Micholaus ad con

ſulta Bulgaroꝛum. De pꝛeſbyteris

non eſt laicis iudicandum.

6„ Onſulendum decernitis: vtruʒ
pꝛeſbyterum habentem vxoꝛem

ebeatis ſuſtentare 1 honoꝛare. Ana

nobis pꝛoijcere.In quo reſpondemus
quoniam licet ipſi valde ſint repꝛehen⸗

ſibilesꝰ:nos tamen deum conuenit imi

tari qui ſolem ſuum oꝛiri facit ſuper bo
nos ⁊ malos: deijcere enim a nobis iõ
non debetis:quoniam nec indam do⸗
minus cum eſiet falſus diſcipulus a nu
mero diſcipuloꝛum eiecit.veruʒ ⁊ de p⸗
ſoyteris vobis qui laici eſtis nec iudicã
dqum eſt nec de vita eoꝛum quicꝙ inue⸗
ſtigandum:ſed epiſcopoꝛum iudicio qͥᷣc

quid id ſit:eſt reſeruandum.

DlI. XXIX
d notandum eſtꝙ vm iſi
doꝛuʒ pleraqʒ capitula: ex
cauſa:ex loco:ex tempoꝛe:
y ex perſona: conſideranda
ſunt. ¶ Ait Iſidoꝛus.

canonum intelliguntur.
Ciendũ eſt ꝙ pleraqʒ capitula ex
cadex ꝑſona ex loco ex tꝑeↄſideranda
ſunt ͥꝝ mõi qꝛ medullitus nõ indagant᷑
in erroꝛis laberinthũ nõnulli itricando
ĩpingunt᷑ cũ ante iudicant qᷓ intelligant
ante culpãt ꝙᷓ; iterando lecta ꝑquirant.
¶Ninc etiam greg.ait. Oꝛo diuerli⸗
tate reꝝ tẽperantur regule ſanctoꝛum.
Egule ſanctoꝝ patrũ ꝓ tꝑe loco
⁊ pſona ⁊ negocioꝰinſtate neceſſi
tate tradite ſunt. ¶ Item hiero.in epi

ſtola ad epheſios. zο diuerſitate lo⸗

coꝛum tempoꝛum ⁊ hominum ſcriptu
re intelligende ſunt· “”RM

TEER E vt iuxta diuerſitates lo⸗

coꝛũ tẽpoꝝ ⁊ hoĩuʒ qͥbꝰ diuerſe
ſcripture facte ſũt diuerſas cãſ:⁊ argu
mẽta ⁊ oꝛigines habeant:⁊ qũo beatus
ioã.in apoca.ſua ſeptẽ ſcribẽs eccleſijs

in vnaqqʒ eaꝝ vel ſpãlia vel vniuerſa⸗

lia vitia repᷣhendit velvirtutes ꝓbat:ita
⁊ ſcũs apoſtolus paulus ꝑ ſingulas ec⸗
cleſias vulneribusꝰ medet᷑ illatis. Nec
ad inſtar imperiti medici vno collyrioꝰ

Ilud autemꝰ quod ĩ canone
apoſtoloꝝ ⁊ in gãgrenſi con
cilio ⁊ in ſexta ſynodo legit
ex cauſa conſideratur ⁊ ex
oꝛe. cauſa fuit hereſis manicheoꝝ
Ecõiugium deteſtabat ſicut etiã quo⸗
rũdãs ſuꝑſtitio multa in catholicoꝛum

oiun vult curare.

Exteſnpoꝛe loco ⁊ perſona ⁊ cã regule

q ¶ Quoꝛundam hereticoꝛum.
r. ꝗ fideles.fidelibus ⁊ ifidelibus parẽtibꝰ tenemu r
agis tñ fidelibꝰ.lxxxvi.di.nõ ſatis.ſʒ põe ꝙ; hbẽs pꝛem hereticũ 64
nunquid pᷣferes ipᷣm extraneo bono.Pmanducatoꝛ dixit hanc qõ/

.

XXIX. Z XXX.

qni coniugia deteſtabantur.

deteſtationem introduxiſſe inuenitur cõ
tra quos in gangrenſi concilio ſtatutuʒ
legitur.

liuni anathematizauit.
Jqui filij parẽtes maxie fideles de
eruerint occaſione dei cultus hoc
iuſtum eſſe iudicantes ⁊ non potius de
bitum honoꝛẽ parentibꝰ reddiderint vt
hoc ipſum in eis venerẽt ꝙ fideles ſint
anathema ſint.
CNem. eeodem.
AMecũqʒt mulier religioni iudicãs
conuenire comam ſibi amputaue
rit quã deus ad velamen eius ⁊ ad me⸗
moꝛiam ſubiectionis illi dedit tanquã
reſoluẽs ius ſubiectionis anathema ſit

licto viro diſcederes voluerit ſolu⸗

to vinculo coniugali nuptias contẽnẽ

do anathema ſit. Item.
„ Hoeeodem
Aquis ꝓpter deũ virginitatẽ ꝓfeſ⸗
ſus in coningio poſitos ꝑ arrogãtiã
vituperauerit anathema ſit. Iem.
De codem.
Nquis vel virginitatem vel conti
nentiam ꝓfeſſus in coniugio tanqᷓ
abominabiles nuptias iudicat:⁊ nõ ꝑꝑ

hoc ſolũ quod cotinẽtie ⁊ vᷣginitatis bo

nũ ſanctum ꝓpoſitum ſit anathema ſit.

poſito' vtile iudicans vt virili ve
ſte vtat᷑:⁊ ꝑꝑ hoc virilem habitum imi⸗
tet᷑ anathema iit.
CQCQCQ Item. De eodem.
quis tanquam bhoc continentie
conuenire iudicans die dominico
ieiunauerit in eiuſdem diei cõtemptut:

Jaua mulier ſuo C Nẽ. DHe eodẽ.

anathema ſit.

CNtem. De eodem.
Aquis eoꝛuʒ qui in pꝛopoſito ſũt
Acontinentie:pꝛopter neceſſitatem
coꝛpoꝛalem ſuperbiat ⁊ ieiunia cõmu⸗
nia putauerit contemnenda: totius ec⸗
cleſie perfectam in ſua conſcientia iudi
cans rationem:anathema ſit.
Item. De eodem.
Jquis per ſuperbiam tanquam
perfectum ſe exiſtimans conuen⸗
tus quii per loca ⁊ baſilicasP ſanctoꝛuʒ
martyrum fiunt vel accuſauerit vel eti
am oblationes que ibidem celebꝛantur
ſpernendas eſſe crediderit memoꝛiaſ⸗
qʒ ſanctoꝛum contemnendas:anathe⸗

ma ſit. C Item.

De eodem.
JIquis docet domuz dei contem
ptibilem debere eſſe ⁊ congrega⸗
tiones que in ea fiunt:anathema ſit.

C Item. De eodem.

S vtinam.
5 quis neceſſitatem.i.continentiaam. —⸗ DYZGð
QG Jquis baſilicas.niſi cum fiunt per inanes renelatiões.vt de co/

dii placuit.

De inltimoda ſuperſtitio/
ne hereticoꝛum quos gangrenſe conci⸗

Iqᷓ mulier dere CNẽ. De eodé.

Eribꝰ tenemur ſubuenire⸗

nem eſſe nebu⸗
lã æ tenebꝛoſaʒ
aquã in nebulu
ereſ. dicaſ ꝙ
i

pꝛeʒ qꝗᷓ ſcũgʒ ſit

debemus ppõe

re exneo ẽt ſctõ
in his q̃ ſpectãt
ad opꝰ miſicoꝛ
die in ꝓuidẽdo
ei in neceſſarijs
niſi alter magiſ
idigeat tũc poti

us tenemur ex⸗

neo ſubuenire.
vt. lxxxvi.di.pa
ſce. ãbꝛoſiꝰ tñ vꝛ
vↄdicẽ huic opi/
nioni ĩ cãticis ĩ
illo loco oꝛdina
uit ĩ me charita
tẽ.ait.n. młtoꝝ
E charitas ĩoꝛdi
nata.ꝗdã eni id
qð ẽpᷣmmm po⸗
nu i lchr
pꝛio diligẽc
6 deꝰ. ſcðᷣo ꝑnteſ
deinde filij.po⸗
ſtea dõeſtici g ſi
bõi ſũt mal filijſ
ſũt ꝓponẽdi.de
pe.d.ij charitaſ
iz illa auctas in
telligẽda ẽ de af
fectu iterioꝛi nõ
ð bñficioꝝ exhi
bitõe.nã magis
dẽmꝰ diligẽ er⸗
neoſ bonoſ ; p
pinqͥs malos.lʒ
illł potiꝰdẽamuſ
ſubuenire. xiij.
q·ij.non eſtime
8 CBe cultuſ⸗
qð gdã hẽtici fe
cerũt rõne illiui
auctiſ.ꝗ reliq̃rit
pꝛeʒ ⁊ mꝛeʒ ꝑꝑ
me cẽtuplũ acci
piet.xxxiij.qi.ĩ
t in.
Herung;

.„₰

ſ. de ↄſe. d. v. fu⸗

care · xxxiijq/v.
mulier.io.

n —) qua mir

diſcedere.
ſine eiꝰ ↄſenſu.
xN mir. ꝓ
vofito.quia
magis ẽ habiliſ
⁊ magis ꝑata t᷑
iſciſſa veſte ; i

clauſa ad merè

quis con

temptum ·.
quia ſi non fa/

eit in cõremptũ
illius diei etiaʒ
omni die bonuʒ

eſt ei ſi ieiunat.
vt. lxxvi. diſtin.

—
= f —

—..... —— — — – — —¶ — —

—
+- —

ng

l
8
d
,
ti
c
teſ

ſi
il
de
a⸗
Gin
el
ino
bl

1

.

D

lſe
l
G

ti
lii

ſc⸗
ſu⸗

e.
ſu⸗
.
i⸗
b
!

3 . . 2
Oien. de ec.ti.S.ſiquis in ſua domo.colla.ix.Jo.

S

ſbyteros·⁊.xxxij.q.iiij.ſicut ſanctius.ſʒ ↄtrariũ videt᷑ illud apoſtoli

8

ad coꝛithi.ſiꝗs
intideliũ vocat
vos ad cenã oẽ
qð vobis appo
nitur mãduca/
te nihil interro
gantes. ſʒ illud
loquitur ſʒʒ ſua
tempoꝛa cũ ad/

huc pauci erät

fideles.qð autẽ
dicit de ſangui⸗
ne ⁊ de carne
ſuffocata: ho⸗
die nõ tenet qꝛ
tm in figura fu⸗
it iſtud ꝓbibitũ
4J Jauis fili
os. naʒ ex
iuramento poſ
ſumus aſtringi
ad illud:vt.xxij
q.iiij.inter.de
hoc habniſti. S.
di.i.ius nãle.
Iuis vi⸗
B₰ roꝝ.veſte.
ſufficit ergo ꝗ;
quis veſte vtat

bᷣm ↄſuctudin?-

regionis. ⁊ ſic
tranſmontani
nõ cogũtur vti
affibulatis ve⸗
ſtibus vt italici
nõ obſtante no
ua ↄſtitutione.
extra de vita 7
hone.cle. vt cle⸗
rici.qꝛ lex debʒ
Zↄuenire ↄſuetu
dini:vt.õ.di.iiij
Ec ſcri⸗/
pſimus.⁊?

noua. ff. de cöo.

pꝛin. in rebus.

g. Biuitcs.
hoc veꝝ ẽ de ta

libus qui faciũt
miſericoꝛdiaʒ ñ
bñtibus: vt.xx/

⁊ dñs hũit pe-

Iquis.ex fide.i.ex bona ↄſcientia. r “
BImmolatã · idolaticis nõ debemus vcſci:vt hic.⁊.l.di.pꝛe/

nunquid cogẽdus ẽ cõicare:nõ qꝛ ſlla nõ recipit ſine peccato ſi recipiẽs eſt

Iquis extra.⁊ domus in qua bec fiunt publicanas· eſt:vt ĩ au⸗

—

os ↄgregãs ↄtẽnat eccliaſticas
anctiones ⁊ eccłiaʒ ipſa apðõ ſe ſine cõ
ſilio ep̃i cuʒ pᷣſbytero agat: anathema
ſitο IJtem. Deeodem.
Iquis nuptias in accuſationeʒ du
xerit ⁊ mulierẽ fidelẽ ac religioſ
cũ viro ſuo doꝛmientẽ abominaãdã cn
diderit:aut etiã accuſandã tanqᷓ ñ poſ⸗
ſe ↄiugato iu regnũ dei igredi:anathe⸗
ma ſu. C Item. De eodem.
Ignis carnẽ manducantẽ ex fideꝰ
B cũ religione pᷣter ſanguinẽ ⁊ idolo

qnis extraP eccliam pꝛiuatim po
pu

imolatã·a ſuffocatã crediderit ↄdẽnã⸗

dũ tanqꝙᷓ ſpem nõ habentẽ qͥ eã mandu
cat anathema ſit. Nẽ. De eodeʒ.
B Iquis reliquerit ꝓpꝛios filiosꝰ ⁊
nõ eos aluerit ⁊ 5 Bieratle eſt ne⸗
ceſſaria nõ pꝛebuerit ſe
ↄtincẽtie negligẽdos putauerit:anathe⸗
ma ſit. C Item. De eodem.

Iquis viroꝝe putanerit ſancto p⸗.

poſito.i.ↄtinentie cõuenire vt pal⸗
io vtatur tanqᷓ ex eo iuſticiam habitu⸗
rus:⁊ repꝛehẽdat vel iudicet alios qui
cu reuerẽtia birris vtunt᷑ ⁊ alia veſte cõ
muni que in vſu eſt: anathema ſit.
C Iem. Se eodem
Ec ſcripſimus non abſcindentes
eos qui in ecclia dei ſʒ ſcripturas
ppoſitum ſcũm ↄtinentie eligũt:ſʒ eos
qui ſuſcipiũt habitũ eius ⁊ in ſuperbiã
efferunt᷑ aduerſus eos qͥ ſimplicius vi⸗
uunt:⁊ etiã eos ↄdẽnamꝰ qͥ ſe extollũt
aduerſus ſcripturas ⁊ eccliaſticos ca⸗
nones ⁊ noua itroducũt pᷣcepta. Nos
aũt etiã virginitatẽ cũ humilitate admi⸗
ramur ⁊ ↄtinẽtiam cũ caſtitate ⁊ religi⸗
onẽ deo acceptiſſimã eẽ dicimꝰ ⁊ renũ⸗
ciatiões ſeculariũ negocioꝝ atqʒ acinũ

cũ humilitate appꝛobãdo laudamus ?

nuptiaꝝ vinculũ qn ſᷣm caſtitatẽ ꝑdu⸗
rat honoꝛamus ⁊a diuitess cũ iuſticia ⁊
oꝑibus bonis nõ abijcimus. Item
ex ↄcilio martini pape. Anathemati⸗

zatur qui manicheoꝝ ſupꝑſtitiones ſeqt

iexempluʒ. als Iquis pꝛeſbyter vel diaconus ꝑꝑ
abijciẽda eſt pe p

cunia exẽplo ſo
cratis:vt.xij.q.
ij. ſocrates:naʒ

aliena rape cöo⸗

nicit᷑ qui vyltra
neceſſaria ſibi
retinet: vt·xlij.

di . F. i. JYo.

8. Rin tes. n
e

3 illud: faci⸗
lius eſt camelũ
ꝑ foꝛamẽ acus
tranſire:qꝛ illð
de talibus intel
ligir qui in diui
tijs ſpem ponẽ
les gratius intuc

ublicãvꝰ penitentiã a ſacerdote ac

Seh abſqʒ aliqua necitate die dñica/p
qdã

q̃ religiõe ieiunauerit ſiẽ mãichei ana
thẽa ſit.Silr ⁊ qðᷣ ab apliſtraditũ canõ
tenet antiquꝰ.placnit vt ꝑ oẽs dies do
minicos ⁊ per omneſ dies paſche vſqʒ
ad penthecoſtẽ nõ ꝓſternãt ſe in oꝛati⸗
one humilitatiſ ſʒ recto vultu ad domi
nũ oꝛatiõis fungant᷑ offõ:qꝛ in his die⸗
bus gaudiũ reſurrectionis dñi celebꝛa
mus. Siquis etiã nõ ꝓ abſtine ntia ſed
ꝓ execratione eſcarũ a carne a bſtinet:
placuit ſancto ↄcilio vt pᷣguſtet:: a ſi ſic

s intuent aux i ſolem de quibus hr. xlvij. di. ſicut.
Aquis.ꝓpter publicã.quã facere põt ſacerdos ſed nõ ſolẽnem:
vt dixi.S.xxviij.di.pꝛeſbyter.
¶Pꝛoſternant. vt de cõſe.di.iij.quoniã ſunt.
RPꝛeguſtet ecce ꝙ ſuſpectus cogitur comedere ſiue guſtare: ſed
nunquididem eſt ſi al

iquis eſt ſuſpectus eo ꝓᷣ nõ cõmunicat i anno:

ſub occaſione

ij. ſiquis intrat.

vult abſtinere abſtineat.Si aũt ſpernit
ita vt olera cocta cũ carnibus nõ degu⸗
ſtet iſte nõ obediẽs nec ſuſpitionẽ here
ſis a ſe remouẽs deponatur de oꝛdine
clericatus. Di. XXXI.
mpus quoqʒ qꝛ nõdũ erat

tiam ſeruarẽt. & Uñ grego.
ſcribens petro ſubdiacono ſi
Cilic. Qui caſtitate nõ pꝛomiſit ab vxo
re ſua ſeparari nõ cogatur.

A M trienniũ oium eccliaꝝ ſub⸗

iaconi ſicilie pꝛohibiti fuerant vt
moꝛe ro.ec.ſuis vxoꝛibus nullatenus
miſceant᷑:qð mihi duꝑꝰ atqʒ incõpetẽs
videtur:vt qͥ vſũ ↄtinẽtie nõ inuenitꝰ ne

5Hcaſtitatẽ ꝓmiſit:cõpellat᷑ a ſua vxoꝛe

eparari:atqʒ ꝑ hoc qð abſit in deteriꝰ
cadat. Inde vr mihi vt a pñti die epᷣis
oibus dicat᷑ vt nullum facere ſubdiaco
nũ̃ Pſnmanr nili qui ſe victuꝝ caſte p⸗
miſeritꝰ:quatenus ⁊ pᷣterita mala q/p⸗
poſito mẽtis appetita nõ ſũt violenter
nõ exigant᷑:⁊ futura mala caute caueã⸗
tur.qͥ vo poſt eandẽ ꝓhibitionẽ que añ
trienniũ facta ẽ ↄtinenter cũ ſuis vxoꝛi
bus vixerint laudãdi atqʒ remuneran
di ſũt ⁊ vt in bono ꝑmaneãt exhoꝛtãdi.
eos aũt qui poſt ꝓbibitionẽ factã a ſniſ
ſe vxoꝛibus ↄtinere noluerint ad ſacꝝ

oꝛdinẽ nolumꝰ ꝓmoueri:qꝛ nullus dʒ

ad altaris miſterin accedere:niſi cuius
caſtitas añ ſuſceptũ miſteriũ fuerit ap⸗

pꝛobata. ¶Ca vo huiꝰ iſtitutõis mũ
dicia fuit ſacerdotalis:vt libere cũctis

diebꝰ vite ſue oroni poſſẽt vacare.Si
enim vt paulꝰ ait ab vxoꝛibꝰ ẽ ceſſãdũ

vt expeditiꝰ or̃oni vacemꝰ: miſtris ita

qʒ altaris qbus qͥtidiana neceſſitas oꝛã
di incũbit.nũqᷓ; ↄiugali offõ vacare per
mittit᷑. ¶Añ beda ſuꝑ lucã ait. Sacer
dotibꝰ ſemꝑ caſtitas obſeruãda pᷣcipit
Acerdotibus vt ſemꝑ valeãt alta

ri aſſiſtere:ſemꝑ ab vxoꝛibꝰ ẽ ab⸗

ſtinẽdũ:ſemꝑqʒ; caſtitas obſeruãda pᷣci
pit᷑. Itẽ i ↄci.cartha.ij.Qui diuiniſ
ſacr̃is iſerniũt:ↄtinentes eſſe opoꝛtet.
Piſcopos pꝛeſbyteros ⁊ diaco⸗
nos ita vt placuit ⁊ decet ſacroſã⸗
ctos antiſtites aut ſacerdotes aut leui⸗
tas vel qui ſacramẽtis diuinis iſeruiũt:
tinentes eẽ debẽt in oibus. ¶Item
Inno. victoꝛino rothom ageñ.epᷣo.
Dacerdotes ⁊ leuite cum vxoꝛibꝰ ſuis
miſceri nõ debent. H

Enere debet ecclia vt oĩ modo ſa⸗

ecerdotes ⁊ leuite cũ vxoꝛibus ſuis
nõ miſceant᷑:qꝛ miſterij diuini quotidia
nis neceſſitatibus occupant.Scriptuʒ
eſt eni. Sci eſtote qm̃ ego ſanctus ſuʒ

ſi.extra de cleri.cõiu.diuerſis.

—

) inſtitutũ vt ſacerdotes ↄtinẽ⸗
t

26

ſed ad hoc põt cogi:vt faciat ſe dignũ.i.vt peniteat.de conſe. diſ.

Empus.n hac.xxxj.diſti.oñdit ꝙ a tẽpoꝛe grego.ſtatutũ fuit
yvt ſubdiaconi nõ oꝛdinarent᷑ niñ ꝓmiſſa ↄtinentia. Scðo agit

de cauſa ↄtinẽtie pꝛe⸗
ſbyteroꝝ ⁊ diacono-

ruʒ.Tertio dicit ꝙ ckzʒ

oꝛdinati in ſacris oꝛ/
dinibus vxoꝛibus nõ
debent cõmiſceri.ta⸗
men neceſſaria ꝓpui/

debunt eis.vltimo aſ⸗
ſignat differentiã in

ter oꝛientales ⁊ occi/
dentales.

mUte trienniuʒ.
caſus.oli ꝓmo

nebantur ſubdiaconi
nõ ꝓmiſſa cõtinentia
⁊⁊ licite vtebãtur vxo/
ribus ⁊ beneficijs.po
ſtea pelagius pꝛede/
ceſſoꝛ grego.ſtatuit:

vt vel ↄtenti eẽnt vxro
ribus tm̃ vel benefi /
cijs tm:de qua ↄſtitu⸗-

tione grego. facit mẽ/
tionem.xxvij.q.ij.mł

toꝝ.poſtea idem pe/
lagius aliaʒ edidit cõ

ſtitutionẽ in qua pꝛe/
ciſe ꝓhibuit vt ſubdi
aconi nullo modo cõ⸗
miſceri debeant am/
modo vxoꝛibus ſuis.
Z illã ↄſtitutionem ꝗ⸗

dam ſubdiaeoni ſer

nabant quidam non.

ſedqꝛ illa ↄſtitutio fu
it iniqua ꝙ aliquis
no ꝓmifit ↄtinentia,ʒ

cogeretur ↄtinere.re/
tractat hoc a grego.⁊
⁊ ſtatuit ꝙ ſi qui ſub⸗

diaconi mõ ſùt nõ co

gant᷑ continere niñ
velint.ſiqui autem in

futuꝝ ſunt oꝛdinan

di non admittantur
niſi pꝛomittant conti
nentiam.

n Burum. ſtatutuʒ

pelagij fuit ð cuange
liuʒ in quo excipit᷑ ſo

la foꝛnicatio:vt.xxx

iij.q.ij.quos deus.⁊
ideo repꝛobatum fuit
ſed quare repꝛobatur
illa conſtitutio pela/
gij ĩ qua ſtatuit vt aut

bſicia aut vxoꝛes di

mittant. cum idem
ſtatuerit alexander:

extra de cleri.ↄiuga.

c.i.ſed dic cum aliqs ĩ
minoꝛibus oꝛdinibnſ
exiſtens poſtea con⸗
trahit:põt pꝛiuari be

neficio pꝛius hĩto ⁊ ð̊

illis loqt alexãder cũ
vo aliquis pᷣmo bit
⁊ poſtea eccłia ſciẽter
ei confert beneficium

poſtea nõ põt illð au

ferre.⁊ ð illis loqꝗt᷑ pe

lagius.⁊ ideo cõſtitu⸗

tio eius fuit iniqua.

o Von inuenit.id eſt nõ ſuſcepit.
p ¶Pꝛomiſerit. hoc intelligo ſi habeat licentiã vxoꝛis.
q ¶ Mala. id eſt continentiam q̃ inuenibꝰ eſt mala.xxx.q.ij.iĩ adoleſcẽtia.
r. Enere.qm̃ ſanctus ſum.exquo dñs ſe cãmẽdauit ⁊ xpᷣi actio noſtra

eſt inſtructio.lxxxj.di.legitur.ergo ⁊ nos poſſumus nos cõmendare
⁊ qauguſtinus ſe cõmendat equiparando ſe ꝓphetis:vt.xxiij.q.iiij. ecce.⁊

2

pꝓcoõſul põt pmittere
libellü comẽdationis
ſue: vt. ff. de offi. ꝓcõ.
obſeruare.ſilr ille qui
impetrat veniã etatii
ſe cõmẽdat.C.de bis
ve.eta.impe.l. ij.
4 . Anno. i. ſeptima/
na:ſic alibi ponit̃ dieſ
ꝓ anno: vt · xxxiij. q.
ij.hoc ipſũ.⁊ tpᷣs pꝛo
anno:vt de ↄſe. diſti.
nec pterit. exce⸗
pto ſabbato ſcõ:⁊ die
vener pᷣcedẽte:vt de
dies nulli reputant᷑ ꝓ
pter paucitatẽ.ſic.j.ð
2le. di.ij. reuera
CIWVela baptiſma/
tis.dũ ẽ neceſſitas.
DOs etiã. neduʒ
WA cũ alia.
¶ GOfficiũ.poſt vo/⸗
tum factum.
f 8 Jlaicus.oꝛare.
quid de hac mã
iuris ſit habes. xxxiij
g. iiij. c. i. 7. iſ.
g . atrimõio. ar.
ꝙ ſi aliqua ſibi cobe/
rẽt:vł ſi aliquid ſequit
ex alio vnopbꝛoato ⁊
reliquũ ẽ ꝓbatũ vt.x/
xxiiij.di.ſiquis viduã
xxvj. di. deinde. iij. ꝗ.
vj. hoc quippe. arg.⸗
de pe. di.i. ſicut pꝛimi.

in fi.
b Quod aüũt. reſpi⸗
cit tria penultima.·c.
xxviij.di. dicens ꝙ il⸗
lud ſtatutũ ſuit ꝓpter
hereſim manicheoꝝ.

0. Vicunq;.inca
none..xxviij.
di.ſiquis docuerit.
kTL Ex ↄtinẽtieeis
nãõ licere. no. ꝙ
ꝓpter mutationẽ ſta⸗
tus incipit aliquid nõ

licere qð pꝛius licuit.

xij.qi.nolo.⁊.xxij.q.
ij. nequis arbitrei.·
1Anino ⁊ veſti
0 tum.exquo dicit
victũ ⁊ veſtitum vr ꝙ
noie victus nõ cõpꝛe/
hendat᷑ veſtitꝰ. vt. ff.
de tranſac. cum hi. .F.
qui tranſigit.quod nõ
eſt veꝝ. ff. de ver. ſig · ſi
vero victus.
m Largiat. ſeq ue/
ſtrato tñ habitaculo.
vt. lxvij. diſti. ep̃us.⁊
hoc cũ perſona eſt ſu
ſpecta.
n ¶¶VPaulo aplo dicẽ
te.ducebãt enĩ vxoꝛeſ
ſecũ vt ſeruirẽt eis in
cibis parãdis ⁊ ab eis
paſcerẽt̃ cũ eẽnt pau⸗
peres de mercede pᷣdi
cationis.
o Soꝛoꝛeʒ · i. quaſi
1 ſoꝛoꝛem.

p¶¶ECircũducẽd i.no

biſcum.
Vt mercede.ar.
ꝙ ſiquis hʒ vxoꝛem ⁊

filios de bonis ecclie

poo poͤrp aſcere ſiſiolam nicete abbatis. Eps vel pl oͤy

1

Di.

Dominus deus veſter. nã pꝛiſeis tẽpoꝛi
bus anno vicis ſue de tẽplo nõ diſcede
bant:ſicut de zacharia legimus nec do⸗

3

relaxatus.qꝛ ex alia tribu pᷣterqᷓ; ex ſemi
ne aaron ad ſacerdotiũ nullis accedere
permittebatur.quãto magis hi ſacerdo
tes ⁊ leuite pudiciciam ex die oꝛdinatio

nis ſue ſeruare debent quibꝰ vel ſacer⸗

dotiũ vel miniſteriũ ſine ſucceſſione eſt:
nec pꝛeterit? dies qua vel a ſacrificijs
diuinis vel a baptiſmatis tofficio va⸗
cent. Palea.“
Au“m ſicut paulus ſcribit ad coꝛin
ios dicens: Abſtinete vos ad temp⸗
vt expeditiꝰvacetis oꝛatõi:⁊ hocvtiqʒ p
cepit multomagis ſacerdotibus: quibꝰ
oꝛandi ⁊ ſacriſicandi iuge ſacrificiũ eſt
ſemper debebunt ab huiuſmodi cõſoꝛ
tio abſtinere. ¶ Item exuperio tholoſa
no epiſcopo.Qui ab vxoꝛibus ſuis ab⸗
ſtinent:ad ſacrificia admittantur.
Os ad ſacrificia fas ſit admitti qui
vel etiam cum vxoꝛe non exerce⸗
ant carnale officium. ¶ Item hiero.
contra iouinianum. Sacerdoti cui eſt

eſt carendum. .

ſemper oꝛandum matrimonio ſemper

B Jlaicus ⁊ quiſqʒ fidelis nõ poteſt

oꝛare niſi careat officio coniugali
Sacerdoti vero cui ſemper offerenda
ſunt ſacrificia:ſemper oꝛãdum eſt:ergo
ſẽper matrimonios carẽdũ. Quod
autẽb manicheoꝛum cã de coniugio ſa⸗
cerdotum illud ſupꝛadictum ſit ex gan⸗
grenſi cõcilio apparet in quo ſic ſtatutũ
Eegt. Ainatbem ſit qͥ nuptias vituꝑat.

entem cũ viro ſuo fidelẽ ac religio⸗
m deteſtatur aut culpabilem eſtimat
velut qui regnũ dei introire non poſſit:
anathema ſit. Item. We eodem.

Iguis vituperat nuptias ⁊ doꝛmi⸗
ſan

a aut ↄtinẽtie ſtudens velut hoꝛe
cens nuptias nec ꝓpter hoc qð bonũ
⁊ ſanctum ẽ nomẽ virginitatis aſſumit
anathema ſit. Dõt ⁊ aliter illud intel⸗
ligi qdð in canone aplłoꝝ legit᷑:vt iſte ſit
ſenſus capituli. Siquis docet ſacerdo
tem vxoꝛẽ ſuã ↄtemnere nõ quã ĩ ſacer
dotio accepit ſed quã ante ſacerdotiuʒ
dũ adhuc eẽt laicus vel in minoꝛibꝰ oꝛ
dinibus ↄſtitutus ſibi copulauit cũ qua
ↄtinentiã ꝓfeſſus eſt:cũ ad ſacros oꝛdi
nes cõſcenderet: quã nullus dʒ ↄtẽne⸗
re hoc eſt ab aio ⁊ cura ſua abijcere:qͥn
ei neceſſaria ꝓuideat.ꝓbat᷑ autẽ hecĩ⸗
terpꝛetatio auctoꝛitate leonis pape qui
ſcribens ruſtico narboneũ.epᷣo nit.
MWiniſtr is altaris cũ epᷣis ⁊ pꝛeſbyte
ris eſt eadem lex continente.
Ex ↄtinentie eadẽ eſt altaris mini

2 Vicunqʒ virginitatẽ cuſtodienſ

fHftris q ep̃is aut pᷣſbyteris qui cũ eſ.

ent laici ſiue lectoꝛes licite qnidẽ ⁊ vxo
res ducere ⁊ filios ꝓcreare potuerunt
ſed cũ ad pꝛedictos ꝑuenerunt gradus
cepit eis licereqð licuit.vñ vt iã de car

nali fiat ſpũale ↄiugium oʒ eos nec di⸗
mittere vxoꝛes:ſed qui habent ſic ha⸗ͤ
bere videãt quaſi nõ habeãt:quo ⁊ ſal
ua ſit caſtitas cõnubioꝝ ⁊ ceſſent ope⸗
ra nuptiaꝝ. Item leo.ix. ↄtra epi⸗

mü ſuã oio tan gebãt aͤbus vtiqʒ Ppter
ſobolis ſucceſſionẽ vxoꝛis vſus fuerat

XXXI.

ter vxoꝛ? ꝓpꝛiqᷓ a ſua cura nõ abüeiat.
nino ↄfitemur nõ licere epiſco

po pᷣſpytero diacono ꝓpꝛiã vxoꝛẽ

ca religionis abijcere a cura ſua ſ̊ vtei

victũ ⁊ veſtitũ largiat:ſed nõ vt cũ il⸗
la carnaliter ex moꝛe iaceat:ſicut ⁊ ſan
ctos aplos legimꝰ egiſſe btõ paulo apo
ſtoloꝰ dicente: Mũquid nõ habemꝰ po
teſtatẽ mulierẽ ſoꝛoꝛẽꝰ circũducẽdiꝰ:ſi
cut ⁊ frater dñi ⁊ cephas.Aide iĩſipiẽs
qꝛ nõ dixit: NHũquid nõ habemus po⸗
teſtatẽ ſoroꝛẽ mulierẽ amplectẽdi ſʒ cir
cunducendi.ſ.vt mercedeapᷣdicationis

ſuſtentarent᷑ ab eis nec tñ deinceps vl⸗

terius foꝛet carnale inter eos cõiugiuʒ:
C Hinc ⁊ illud' grego.in dialogo.
Reſbyter quidaʒ. Require infra.
Ai igit᷑ ex his auẽtibus apparet:ſa
cerdotes vxoꝛibus quas in laicali ha⸗
bitu vel in minoꝛibus oꝛdinibus ↄſtitu
ti ſibi legitime copulauerũt neceſſaria
miniſtrare debita reddere nõ valẽt.
CSed obiqcitur illud tripartite hiſto
rie. Oiſſuaſu panutij nicena ſynodus
nõ ↄſtituit ꝙ pꝛeſbyteri cũ ſuis vxoꝛibꝰ
nõ dozꝛmirent.

Nccena ſynodus volens coꝛige⸗

re boĩum vitam in ecclijs cõmoꝛantiuʒ

poſuit leges quas canones vocamus:
in quoꝝ tractatu videbat᷑ aliquibus in
troducereꝰ legẽ:vt epᷣi pᷣſoyteri diaconi
ſubdiaconi cũ ↄiugibus quas añ conſe
crationẽ duxerunt nõ doꝛmirent.Sur⸗
gens aũt pannutius ↄfeſſoꝛ ↄdixit ho⸗
noꝛabiles ↄfeſſus nuptias ⁊ caſtitateʒ:
dicẽs eſſe cũ ꝓpꝛia ↄiuge ↄcubitũ.ſuaſit
itaq ↄcilio ne talem poneret legẽ.gra⸗
uem eẽ aſſerens cauſã que aut ipſis aut
eoꝝ ↄiugalibus occaſio foꝛnicationis
exiſteret:⁊ hoc quidẽ pãnutius licet nu
ptiaꝝ eſſetinexpertus expoſuit: ſyno⸗
duſqʒ laudauit ſententiã eius ⁊ nihil
ex hac parte ſanciuitſʒ hoc in vniuſcu
iuſqʒ voluntate nõ neceſſitate permiſit
Item ſynodus ſexta.

—

Hon ĩ perpetuũ ſed tꝑe oblatiois a cõ

plexu ſuaꝝ vxox ſacerdotes abſtineãt

0— Aoniam in romani oꝛdine ca⸗

nons eẽ cognouimꝰ traditũ eos
qui oꝛdinati ſunt diaconi vel pᷣſbyteri
ↄfiteri ꝙ nõ ſuis iã copulent᷑ vxoꝛibus
aniquũ ſequentes canonẽ aplice dili⸗
gentie ⁊ oſtitutiones ſacroꝝ viroꝝ:le⸗
gales nuptias amodo valere volumuſ
nullo modo cũ vxoꝛibus ſuis eoꝝ cõnu
bia diſſoluentes aut pꝛiuãtes cos fami
liaritate ad inuicẽ in tꝑe opoꝛtunoꝰ.qͥ⸗
cũqʒ ergo diligẽsꝰ inuentus fuerit ſub⸗
diaconali oꝛdinatione aut diacõali aut

ſacerdota li:hi nullo modo ꝓhibentur
ad talẽ aſcendere graduʒ ꝓ vxoꝛis ſue
cohabitatione nec etiã tꝑe oꝛdinat õis
ſue ꝓfiteri caſtitatẽ cogantur ꝙ abſtine
re debeant a legalis vxoꝛis familiarita
te. Item oʒ eos qui altari miniſtrant in
tꝑe oblationis ſanctoꝝ ↄtinentes eẽ in
oĩbꝰ: vt a deo poſſint ↄſeqͥ que ſupplici

ter poſtulant.Siquis igitur pꝛeſumpſe

rit ↄtra apoſtolicos canões aliquos pᷣ⸗/

ſbyteroꝝ ⁊ diaconoꝝ pᷣuare a ↄtractu
⁊ a cõmuniõe legalis vxoꝛis ſue:depo
natur. Similiter ⁊ pꝛeſbyter aut dia⸗

conus religionis cauſa vxoꝛẽ ſuã expel
lit:excõicetur.ſi vero i hoc permãſerit

byʒ ꝓpꝛia: vyt. lx⸗:

xxvj. di. nõ ſat.

di. ꝓxi. ſiquis

Oi. legãt.qꝛ nẽo
carnẽ ſuã vnq
odio habuit:yt
xiij. q. ij. nõ eſti

memus. ⁊z hbec

vera ſũt ſi indi⸗
gent. als ſecus.
vt.xxviij. di. de

ſyracuſane. vñ

⁊ ſi viro relictꝰ?
vſus alicuiꝰ rei
mulier eadẽ re
põt vti:vt.ff.de
vſu ⁊ ha.l. cete⸗
rum. S. mulier.

Tr Hinc illud.
ſ. in illo. c. pᷣſby⸗
ter quidã. qð ẽ

ſ. di. pxi. Jo.
8 6
troduce-
re. de conſenſu
vxoꝛis.alr eſſet
iniqua V

t E. QCaſtitatẽ.
ic Zͤ ꝗ bene co⸗/

medit abſtinẽs
ẽ: vt. xliiij. di. cõ
uiuia.in fi.
uũ¶Sententiã.
vnꝰ? g põt ↄtra⸗
dicere toti vni/
uerſitati ſi habʒ
rõnabilẽ cauſã:
vt e ð his que
fi.a ma.par.ca.
c.i.nã ſnia vniꝰ
põt alios trahe
re ad partẽ ſuã
vt ex de eo qui
mit.in poſ.c.cũ
ſicut.ff. de arbi.

itẽ ſi vnus. S. vl.

7. C. ð ve.iu.en.

x ) BVoniã:

y. Romani.

Hic aſſignatur
differ ẽtia inter

oꝛiẽtales ⁊ occi

dentales.

3 & Qui oꝛdi/
nati ſunt.i.oꝛdi

nantur.

W Bpoſtolice.

q; aplus pꝛece/
pit vt vir rddat
debitũ vxoꝛi.

2 .Opoꝛtu⸗

no. iſtð ẽ ð gan⸗
dulphũ ⁊ alios
qni dicũt ꝙ vir
qlibet loco etiã
in ecclia ⁊ quo/

libet tpe tener

reddere debitũ
vxoꝛi: ſed ſicut
creditoꝛ ñ dʒ ſẽ

per venir̃ cũ ſac

co paratus: vt
ff. de ſolu. qð di

cimꝰ. ſic nec vir

„

ſemꝑ dʒ eẽ para

tus.xxxiij.q.

iiiij. xpᷣiano.
¶Biligẽs. i.
dignus.

ĩ

7

re
Nin⸗

r.
ſquts
ſtuge⸗
Vyn.
Eni
nch
ulkpt
ſͤeſti
t hee
lens
dide
le ſ
llethe
niprej
de re
tffede
lcete⸗
ller.
lnd.
adi
do.
ceng⸗
chre⸗
en
lteſſe

ſttnti
ne co/.
htinis
ſdic
nti
g
ipni⸗
ſbabz
uſd
bis ve
orc
niafrd
otrche

gliſtüi.

to
oſcci
earbi⸗
6.

9,l⸗ .
Conii⸗
öns⸗
mani.
onn
g intc
t
. V .
lodt⸗
tiond

ſolice⸗
prece⸗
rl .
portu
10cs
te
co

Di.

Hnũgd ĩ oꝛitali ecclłia vir pᷣt ꝓmoueri ſine lInĩa vxoꝛis.diẽ. . bec ke: L
qꝛ nec fit ci piudiciũ aliqð.ſʒ certe pᷣiudiciũ fit ei:qꝛ pꝰmoꝛtẽ viriũ pᷣt

ↄtrahere.itẽ ⁊ in alio fit ei pᷣiudiciũ:qꝛ tꝑe vicis ſue nõ dʒ eicõmiſce/
ri cũ etiã ad tpᷣs vir inuita vxoꝛe nõ poſſit oꝛare:vt.xxxiij.q.iiij.apo
ſtolus.ſʒ ibi exponc oꝛare.i.peregrinari.Jo.

a Liter. co
pulant᷑.i.
copulato vtunt
multi ex hac lit
tera dixerũt ꝗꝙ
oꝛientales pñt
õbere in ſacris
oꝛdinibus.ſʒ eiſ
obſtat. ſ. di. ꝓx.
ſiquis cox. ſed
ipſi dicũt ꝙ ibi
ſexta ſynodus

nobis pᷣſixit re

b CNicholai.
xxviij.di.ↄſulẽ/
c ¶Synodi.x/
xpiij.di.pᷣſbrm.
d Siquis ·S.
xxyviij.di.ſigs.
e¶ BSubgdiaco/
nus. . xxxiiij. d.
ſi ſubdiaconus.

unan⸗
da ẽ.
In

4 aghuc ꝓſequit

de ↄtinẽtia cle⸗

rieoꝝ. dicit er

—-

in.iiij.ſacriseoꝛ
dinibus tenent
ↄtinere ⁊ quiñ
fuerint ↄtinen/
tes pꝛiuãt᷑ offi⸗
cio ⁊ beneficio.
⁊ ſi habẽt publi
cas cõcubinas
nullus miſſam

reoꝝ audiat.⁊ vt

facilius poſſint
ſeruare dtinen/
tiã pᷣcipit eis vt

extranearuʒ fe⸗

minaꝝ familia
Sed nunquid

quilibet oꝛdo ẽ

ſacer. ? certe vi
det᷑ ꝙ ſic.nã vt

ErA)

diccit in liiiij. ſG6

tentiaꝝ. xxij. d.
c.i.in pꝛin.ꝙ oꝛ
doẽ ſacrum ſi⸗
gnaculũ in quo
traditur ſpiritu
alis poteſtaſoꝛ
dinato ⁊ officiũ
⁊ ĩ quolibet oꝛ/⸗
dine ↄfert̃᷑ gra/
tia ſi digne ſu⸗
mat᷑ vt ibi dici⸗
tur. So.reuera
quilibʒ oꝛdo ſa
cer eſt:ſʒ quattu
oꝛ pᷣcipue dicũ⸗
tur ſacri a ſãcti/
tate caſtitate ⁊
ↄtinẽtia quã ĩ/
ducũt.ẽ. xxviij.
di.nullũ.⁊.c. de
cernimus.
8 4) Mniuz.
ſacerdo⸗

deponant.hoc autẽ ex loco intelligen⸗
dum eſt.oꝛientalis eniʒ ecclia cui ſexta
ſynodus regula viuẽdi pᷣſcripſit votuʒ
caſtitatis in miniſtris altaris ñ ſuſcepit.
Unge ſtephanus papa ait.
Geccidẽtalis nõ oꝛientalis eccleſia ca⸗
ſtitatis votum obtulit.
ALiter ſe oꝛientaliũ traditio habʒ ec
cleſiaruʒ aliter huius ſancte ro.ec. naʒ
eaxꝝ ſacerdotes diaconi aut ſubdiaco⸗

ni:in matrimonio copulant᷑. iſtius aũt

eccleſie vel occidentaliũ nullus ſacer⸗
dotum a ſubdiacono vſqʒ ad epᷣm licẽ
tiã hʒ ↄiugium ſoꝛtiendi.Silr ⁊ capitu
lũ nicholatex loco ↄſideratur:qꝛ gens
bulgaroꝝ noniter ad fidẽ ↄuerſa ꝓpo
ſitum ſacre religionis ex itegro aſſume
re nõdum didicerat.qð aũt in.c.vj.ſy⸗
nodi pᷣſbyter nõ legitimis nuptijs detẽ
tus punit᷑:nõ legales nuptie ſed ſecũde
intelligende ſunt:a qͥbus auctoꝛitate ca
nonica ſacerdos quilibet dʒ eſſe immu
nis. Illud aü̃t gangrenſis ↄcilij ſiquisꝰ

diſcernit pᷣſpyteꝝ ↄiugatũ ⁊c. ſilr intel

ligendu vel localiter traditũ vel ↄiuga⸗
tum ab ea eſſe appellatũ quã añ tpᷣs oꝛ
dinationis ſue duxerat. Illud quoqʒ
martini pape ſi ſubdiaconus ſcdᷣaʒ du
xerit vxoꝛẽ nõ diſſimiliter intelligenduʒ
eſt.pꝛimã.n.vxoꝛẽ añ ſubdiaconatũ ha
bere ꝑmittit᷑:.qua defuncta vel caſtitatẽ
ꝓfeſſa ꝓmouet iſte ad ſubdiaconatuʒ.
ꝓmotus auũt ſi ſecundas deſiderauerit
nuptias ſententie martini pape ſubia⸗
ceb .Di. XXXII.
Eruanda eſt ergo cõtinentia
ab omnibus in ſacris oꝛdini⸗
bus cõſtitutis. Unde leo
ait. Mõ etiã ↄnubium ſubdiato

Mhus concedur.
Mnium ſacerdotũs tã excellens ẽ

electio vt hec que in aliss membꝛis ec⸗
cleſie vacant a culpa in illis tũ habeant᷑
illicita.cũ eniʒ extra clericoxvoꝛdinẽ cõ
ſtitutis nuptiaꝝ ſocietati ⁊ ꝓcreationi fi
lioꝝ ſtudere ſit libeꝝ.ad exhibendã tñ
ꝑfecte ↄtin entie puritatẽ nec ſubdiacõi
bus carnale ↄnubium quidem ↄcedit

väyt ⁊ qui habẽt ſint tanqᷓ; nõ habentes ⁊

qui nõ habẽt ꝑmaneat ſingulares ⁊ in⸗
nupti. quod ſi in ho c' oꝛdine qui quar⸗

tus extat a capite dignum eſt cuſtodiri

quanto magis in pꝛimo vel in ſecundo

tertione ſeruandiũ eſt: nec autẽ leuitico
aut pᷣſbyterali honoꝛe aut epali excel⸗

lentia quiſqᷓ; idoneꝰ exiſtimet᷑qͥ ſe a vo⸗

luptate luxurie necdũ refre naſſe dete⸗
gitur. Item grego.leoni epiſcopo

catineñ. Palea. J
lr relatione còperimus hãc

tu.que in alijs.i.laicis .
¶Singulares. i. diuiſi ab eis.

Apud vos ↄſuetudinẽ olim tenuiſſe vt
ſubdiaconi ſuis licite miſceant᷑ vxoꝛibꝰ

qð ne denuo quiſq; pꝛeſumeret a ſeru
dei ſedis noſtre diacono ex auctoꝛitate

bClericox. ſacrox.
HIn hoc . i. ſubdiacõali.

Acapite.i. ab epatu. ? ſic yr q; epatus ſit oꝛ
di.diaconi.⁊ di.xxj.cleros.ſic.xxviij.di.nullum.
m ¶ Item. hic hñt quidã.c.qð ẽ.xxvij.q.ij.multoꝝ.

— — .

0. liij di ſi ſernus 2.xciüj

27

n·Igui exterius.ſignat᷑ ꝛiũ.xij.q.i.neceſſaria.⁊ de cõ.di.v.in oĩbꝰ.vbi
dicit ꝙ oẽs clerici ſimul doꝛmitt: ſ dic vt no.xij.q-i qꝛ tua.

noſtri pꝛedeceſſoꝛis eſt iſto mõ ꝓhibitũ
vt eodẽ tꝑe hi quiiã vxoꝛibus fuerant
copulati vnũ de duobus eligerẽt.i.aut
a ſuis vxoꝛibus abſtinerẽt aut certe mi
niſtrare nullo modo pꝛeſumerẽt:⁊ qtũ
dicit᷑ ſpecioſus tũc ſubdiaconus /ꝓ hac
re ab adminiſtrationis ſe ſuſpẽdit offi⸗
cio:⁊ vſqʒ in obitũ ſui tꝑis notarij qͥdẽ
geſſitofficiũ ⁊ a miniſterio qð ſubdiaco
nũ opoꝛtuerat exhibere ceſſauit. Et pꝰ
aliqua de cetero vo fraternitas tua ſit
omnino ſollicita vt quos ad hoc offici⸗
um ↄtigerit pꝛiomouere:hoc ꝙ;maxime
diligenter inſpiciat:ne ſi vxoꝛes habẽt
miſcẽdi ſecũ eius licẽtia potiant᷑:led ad
ſimilitudinem apo.ſe.eos cũcta obſer⸗
uare ſua nihilominus diſtrictione cõſti
tuat. Ae grego. auguſtino angloꝝ
epiſcopo. Extra ſacros oꝛdines ↄſtitu
ti ducant vxoꝛes:⁊ ab eccleſia ſtipen⸗

, QNAdia eoßiant .
AIui voſunt clericiextra ſacros oꝛ
.

ines ↄſtitutiqui ſe ↄtinere nõ poſſunt
ſoꝛtiri vxoꝛes debẽt: ⁊ ſtipẽdia ſua exte
rius' accipere.qꝛ ⁊ de eiſdẽ a patribus

nouimus ſcriptum qð diuidebãt ſingu

lis/ ꝓut cniq; opus erat.de eoꝝ ergo ſti
pendijs cogitandũ atqʒ ꝓuidendũ eſt
⁊ ſub eccleſiaſtica regula ſunt tenendi:
vt bonis moꝛibus viuãt ⁊ canẽdis pſal
mis inuigilentꝰ ⁊ ab oĩbus illicit:⁊ coꝛ
⁊ linguã ⁊ coꝛpus deo auctoꝛe ↄſeruẽt.

Item nicho.pa.odoni vieneñ. ar⸗
Subdiacono vxoꝛem
ducere non licęt.

chiepiſcopo.

