0 ⸗ minatione vl pe
nitentia agit vſq; ad.c.non plnres.
d Octo menſes.hoc.c coꝛꝛigitur p illud qð ſe equit᷑.j.e.ne qð abſit.
e ¶ Cathecuminos ꝓ hoc intelligunt omnia illa.c. qᷓ dicũt ꝙ iſideles
P ſſunt eſſe yſq; ad miſſem cathecuminoꝝ in eecleſia.non ↄdicit.xxi.

4

E2
mmmummmmmum

NK
o/
o⸗
el
l.
at
ſ6

—— — — K — 8
— —

—

reſtituat.S.ð pe.
di. v. falſa.
cũciſioneſ
circũcidẽdo ali⸗/
uos.
e¶ Conſoꝛtio ⁊
viris religioſis
alẽdi tradãt᷑.vt
xxviij.q.j.iudeo
rũ. de paternis
m bonis alendi

ſunt. C. de al.li⸗

d CSeparent᷑.
⁊ bonoꝝ ꝓſcri⸗
ptione ⁊ ꝑpetuo
exilio danabunt
vt. C. de iudeis ⁊
ce.iudei.ſʒ hoc ſi

ſue ſecte ſũt mã⸗

cipia.als.n.capi
te punit᷑ . C. ne
man. xpianuʒz ·

l. vna. C· de en⸗

nuch.l. j.

e¶ Tradant᷑ S.

di.liiij . c. nulla.⁊
c.fraternitateʒ ·
ſʒz. ð. xvij. q · yl.
iudas.

fRimum.

aptlinad

epbefſios ſcribẽ

tem.
g. Coꝛũpitur
vetus hõ.de pe.
di . j. tres ſunt.

0 de pe.di . j.

tres ſunt.
i ¶Arbiter. ſi ẽ
2 .Beteris. ꝙ
iemredͤatt ve
tuſtũ.⁊ quideʒ ĩ/
terioꝛ neceſſaria
eſt in adintoꝛio
exterioꝛ non exi
gitur. ſ. e.ſine.
BGũt pꝑeni⸗
. ianic ide
inez.
ſe Bodide.

nunꝗd ẽ pᷣceptio

vpel ſuaſio ð hac

pnia agẽda.ſed

cui hoc pᷣciperet

nungd gẽtili iu⸗

bere põt:nõ.ſed
dũtaxat moneĩ
xlvij.di.ꝭ.nece.

n E qð ab-
1 longa.
bi eſt lomga. 5.

o ¶ Aut die dñi
ca.nõ obuiat qð

dictuʒ eſt. S. e. c.

duo. ꝙ tm̃ bis i

anno baptiſm⸗?
dʒ celebꝛari.illð

+☛

in maãdatis.⁊ ita nõ dico es abrogata: m ꝙ quidã dicũt.⁊ eſt ratio I
te boc fiat.vt audiẽtes pᷣdicationeʒ in eccleſia facilius couertant vo.l
loquitur de pꝛeciſis. .

. Et ſi pura. vꝛ ̊ ꝙ vſurariꝰ iudeꝰ nõ debeat baptiʒari.niſi vſuras

I IIII
di. cleros.in fi.qꝛ illud de infidelibus ꝗ parati ſunt repᷣbẽdere.xliij.di.

dir̃voluerit.viij.m̃ſesꝰiter cathecũinoſ⸗
eccleſie limẽ itroeãt:⁊ ſi purafide veni⸗
re noſcunt᷑:tũc demũ baptiſmi graʒ me⸗
reant᷑.ꝙ ſi caſu aliquo ꝑiculũ ifirmitatis
itra pᷣſcriptũ tẽpus incurrerint:⁊ deſpe
rati fuerit baptiʒenr᷑. ¶ Itẽ ex cõci.tole
tano.v. He iudeis pleriſqʒ frequenter
ad iudaiſmu redeuntibus.

Aeriſqʒ; ex iudeis qͥ dudũ ad xpianã

fidem ꝓmoti ſunt nunc blaſfeman⸗
tes xpᷣm nõ ſolũ iudaicos ritꝰ ꝑpetraſſe
noſcunt᷑:ſʒ etiij abominãdas circũciſio⸗
nes vexercere.ð qͥbus ↄſultu pijſſimi ac
religioſiſſimi dñi nr̃i Siſemãdi regis hoc
ſcm̃ decreuit ↄciliũ vt huiuſcemodi trãſ⸗
greſſoꝛes põtificali auẽte conecti:ad cul
tũ xpᷣiane dignitatis reuocentvt qs ꝓpᷣa
volũtas nõ emẽdat aĩaduerſio ſacerdo⸗
talis coerceat.Eos aũt qͥʒs circũcidũt: ſi
filij ex ſint: a parentũ ↄſoꝛtio ſeparen
tur.õſi pᷣui ꝓ iiuria coꝛꝑis ſui libertatitra
dant᷑ ¶¶ Atem Raba. de inſtitu. cleri.
Ante baptiſmum diabolo ⁊ eius operi
bus renunciare debemus.
Rimũ ſinterroget᷑ paganus ſi abre
nũciat diabolo oĩbus põpis ⁊ oĩbꝰ
dãanoſis eius oꝑibꝰ atqʒ fallacijs cunci
vt reſpuãt pᷣmũ erroꝛẽ:⁊ ſic appꝛopinqͥt
ad veritatẽ poſſitqʒ iuxta apoſtolũ ðpo
nere veterẽ hoĩem vᷣm pᷣſtinã ↄuerſatõeʒ
qͥ coꝛũpit ᷣm deſideria erroꝛiſ abnegaſ
ipietatẽ ⁊ ſecularia ðſideria.¶ Itẽ Au
gu.de pnia:.HNõ tranſit in nouã vitã:quẽ
non penitet veteris vite.
Mnis ᷣ iã ſue volũtatis arbit cõ
ſtitutꝰ ẽ:cũ accedit ad ſacr̃m fideliũ

niſi e peniteat veteris vite:nouã nõ pᷣt

inchoare.ab hac pnia cũ baptiʒant᷑ ſoli
ꝑuuli imunes ſũt.nõdũ.n.vti pñt libero
arbitrio. Idẽ ad ſalectitanum. Ante
baptiſma npniam agere non debemus.

poꝛibꝰ mpciſ ita tñ vt ẽt baptiʒzẽt: ſi⸗
cut ſcriptũ ẽ ĩ actibꝰaploꝝloquẽte petro
ad indeos ac dicẽte:agite pniaʒ:⁊ bapti
ʒet᷑ ynuſqͥſqʒveſtꝝ ĩ noĩe dñi nriieſu xpᷣi.
NItẽ gre. fauſtino oᷣfenſoꝛi.Quadra⸗
ĩta die e abſtinẽtia iudeis baptizandis
ESas abſit löga dilatõ
retro poſſit aios iudeoꝝ reuocat
cũ fre nr̃o epᷣo lociillius loqre: vt pnia
ac a bſtinẽtia.xl.dieꝝ idicta aut die dñi⸗
caꝰ:aut ſi celeberrima feſtiuitas occurre
rit. eos oĩpotẽtis dei miſericoꝛdia ꝓtegẽ
te baptiʒes. Itẽ abꝛo. ſuꝑ eplam ad
roma. O nia ñ ẽ neceſſaria baptizãdis.
Ine pniavſũt dona ⁊ vocatõ dei qꝛ

HGũt ihoies añ baptiſma pniam ð

gra dei ĩ baptiſmate nõ reqrit ge⸗
mitũ:nõ req;it plãctũ vel opꝰ aliqð ſed

enim de ſolẽni intel igit.i.ꝙ; ↄſecrat᷑ tanta ſolẽnitate.s.e.venerabilis.

5Gα Ine pnia · i. ſine ſatiſfactiõe exterioꝛi ⁊ afflictiõe q̃ ſolet exigi ĩ pe

nitẽtia.nã ſine ĩterioꝛi ĩ adultis vacuũ ẽ baptiſmi myſteriũ.⁊ ita ñ

gdicit de pe di.j.tres.S.e.oĩs ꝗ.õ.ꝓx.c.O.ſʒ iſtð gnãlit ĩ alijs illud ſpã

iiter fiebat quõdã ĩ iudeis.nõ ꝑꝑ ſatiſfactiõeʒ pcti:ſʒ ꝑꝑ reuerentiã ba
onẽ cũcũciſiõis ⁊ alioꝝ legaliũ ſacr̃oꝝ non a deo

priſmi:iudei ꝑ oꝑati dig 2. foꝝ n
q ¶ Bratia.. ð pe.di · vij. nullus expectet.

appꝛeciabant᷑

adijcit.

Q

ſolã fidẽ ⁊ oĩa gratis ↄdonat.¶IJtẽ igi⸗
nus papa. Nieceſſitate cogẽte i cathecii

mo ⁊ ↄfirmatiõe idẽ cõpater eſſe poteſt.

N catheciſmoꝰ⁊ ĩ baptiſino ⁊ĩ ↄfir
matiõe vnꝰ prinꝰtfieri põt ſi neceſſi⸗/
tas cogit.nõ ẽ tñ ↄſuetudo romana:ſʒ ꝑ
ſingulos ſinguli nleſpir. Itẽ ex de⸗
creto leonis pape. Hlõ plures ſʒ vnus
paruulũ in bapiimate ſuſcipiant.
Bn plur es iad ſuſcipiẽdũ de ba⸗
ptiſmo ifantẽ accedãt:quã vn ſi⸗
ne vir ſine mulier.i ↄfirmatõe az idiß;
faciat.¶Itẽ ex ↄci.magociẽſi. Nui nõ
baptizaius nec ↄfirmàtus: aliũ ĩ chꝛiſ⸗
mate vel baptiſmate tenere non debet.

T N baptiſmate vel i chꝛiſmate nõ pᷣt

aliũ ſuſciꝑeri filiolũ ipᷣe qͥ nõ ẽ bapti
ʒatꝰsvl ofirmatꝰ.¶ Itẽ ex ↄci.ãtiſiodo
rẽſi. Abbativl maacho comres ñ ly hre

Bn lʒ abbativl mõacho ð baptiſ
2 mo ſuſciꝑe filios nec cõmr̃est hr̃e.

Itẽ ex li. capitulo. Deeodeʒ.
Onachi ? ſibi cõpr̃es cõmr̃eſue ñ
faciãt:nec oſculent feias. ¶ Iteʒ
ex ᷣmone ſci augnſtini. Ppal⸗ ca dñi 3 ſic
icipit. Hodiernꝰ dies. Qui in baptiſino
paruulos ſuſcipiunt pꝛo eis apud deum
fideiuſſoꝛes exiſtunt. . HDM
Os añ̃ oia tã mulieres quã viros
qui filios ĩ hbaptiſmate ſuſcepiſtis
moneo:vtvoſ cosſcat᷑ fideiuſſoꝛes apð
deũ extitiſſe ꝓ illis:qͥs viſi eſtis ð ſacro fõ
te ſuſcipe.Jõqʒ ſemꝑ eos admonete vt
caſtitatẽ cuſtodiãt iuſticiã diligãt charita
tẽ teneãt añ oĩa ſymbolũ ⁊ or̃onẽ dñicã
⁊ voſipſi tenete ⁊ illis qͥʒs accepiſtis ð ſa
cro fote oñdite.¶Itẽ ex cõ.hilerdẽ. Ad
baptizãdi offm a ad veifimẽta altaris la
uãda ſacerdos ppꝛia dʒ habere vaſa.

O Duis H byter qͥ fotẽ lapideũ hr̃e

rneaquerit. vas cõueniens ſolũmo⸗
do ad baptizandi officiuʒ habeat:quod
extra eccleſiam non depoꝛtetur.ſimiliter
ad coꝛpoꝛale lauandum ⁊ ad pallas al/
taris pꝛopꝛia habeant᷑ vaſa: in quibus
nihil aliud fiat. ¶ Item ex cõci. cartha⸗
nenſt. iii.
eque rebaptizationes neq; reoꝛdina
tiones fieri lice.

D On llicʒefieri rebaptizatöes neqʒ

recoꝛdationes vel trõſlatiõesꝰepi
ſcopoꝛũ.¶vteʒ ex epiſtola auguſtni ad
maximuy3. Seeòôdem.

B Ebaptiʒare hereticuʒ hoĩem qͥ hec

ſcẽ trinitatis ſigna ſuſceꝑit:q xpia⸗
na tradidit diſciplina:oĩno pcum̃ ẽ.reba

tiʒare ãt catholicũ imaniſſimũ ſcelꝰ ẽ.

Item ex concilio arelat.i.
De arianis qñ baptien quando non.

330⁰

r ¶ In baptiſmate. iõ diẽ.qꝛ ĩ pnĩa ⁊ ſi dimittat᷑ petm̃ ꝑ ↄtritiõeʒ remanet
tñ tpalis ſatiſfactio ĩ baptiſmo nõ. Mã tãta eſt vis ſacri: ꝙ nec ẽt tꝑal ſatiſ⸗
factio ĩ baptiſmo remãet ꝓ pctis.iõ ñ ẽ mix ſi ifamia qlibet ibidimutat.qð
*non eſt in in penitentia.vt de pe.di.vlt.ſiquis. .
S8. . Nchatheciſmo.de materia.iſta dixi.xxx.q.j.pe ruenit.
t Pꝛinꝰ. ba. dixit. in

his im ↄhi cõpꝛnitatẽ
ſʒ. b. diẽ ĩ oibꝰ eã Zhi

qᷓ baptiſmũ pᷣcedũt.ſjʒ

tñ cõpꝛnitas iĩ catheciſ
mo ↄcta nõ ẽ tati mo⸗/

menti vt m̃imonium
diſſoluat.cũ vix ẽ᷑t ipe

diat.ex ð co.ſpi.õcto.

vi¶Suſcipiãt.⁊ ita la

tins ſe extenderet cha

ritas.xxxv.qj.cũ ig?·
* On ples. S. xxx.
q.iiij· ꝙ at vxoꝛ

ↄtra ſo.ibi.

T Nbaptiſmate.ſu
ſciꝑe.ſʒ gd ſuſcipbi

at. dicüt ꝙ nõ Zbit cõ
pꝛnitaſ.ſecꝰſi baptiʒet

3 ¶Baptiʒatꝰ. ſi alii
tñ fit cũ baptiʒare pol

ſit nõ ipedit baptiſimꝰ
ſʒ hoc iõ ĩſtitutũ eſt.qꝛ
ꝛini debent iſtruẽ fi⸗
ios ſuoſĩ ſymbolo ⁊ ĩ
alijs. ſ. e. vos.hoc ñ fa
cẽ pñt ꝗ pᷣmo in eis in
ſtructi ñ fuerunt.xlvij
di. 5. neceſſe.

*L) n lIʒ.nec com

mies S. xyi. q··
placnit cõmuni.

D Onachi.ð.xviij
H q.ij. doctoſ.xxx.

q·j.oẽs.ↄtra ſʒ bapti⸗

zando põt nõ leuãdo.
Mec oſculent᷑.foꝛ
te tq git ↄſuetudiĩeʒ ali

cuiꝰloci.ybi cõpꝛes oſ
culabant᷑ cõmatres.

4 Ol.fideinſſoꝛeſ

⁊ hec cã q̃re ĩſti

tutũ fuit ꝙ i baptiſmo

⁊ in catheciſmo 7 2fir
matiõe.ꝗ nõ eſt xpᷣia⸗

nus nõ offerat pueꝝ.

cũ.n.nobiſcũ nõ tʒ ar⸗/

ticuloſ fidei qualr pot
eẽ obſes ꝓ puero ⁊ qꝗ
lit᷑ docebit in his q bic

dicũt.ſʒ ñ videf ꝙ ſint

fideinſſoꝛes ꝓ puero
qꝛ ſi qᷓrat᷑ ab eis.erit
iſte bonꝰ.nõ dicerẽt ſic
vel nõ.j.e. q̃ris.ſʒ ſũt

q̃ſi fideinſſoꝛes.ff. ad

mũi.l.ij. S. vl.⁊ ſufficit

ꝙ puer nõ ↄtradicat.
ff.ſo.ma.l.ij.S. vlt. NHã
infans furioſo cõpat᷑.
xv.q.j.F. vlt.=. c.illnd

peqͥ.⁊ ita coipᷣo tenẽẽ
puuli.ꝙ nõ ↄtradicũt

ſe.queris.alias.n.nõ
tenẽt᷑ fideinſſoꝛes.ff.

O de fide.omnis.
b ZDnis. 4

D On licʒ. de reba
ptiz atione nõ fa
cienda.xij.c.adiungit.
dTranflationes. ſ.
mutatiões.vij.q.j. mun

tationes. In qᷓ eniʒ eccleſa gs intitulatꝰ eſt in ea ꝑpetuo ꝑſeueret.vt.di.lxx.

ſanctoꝛum.io.

e B Ebaptiʒare.imaniſſimnʒ.⁊ capite punit᷑. C. ne ſcm̃.ba.reiteretur.l.j.
fCScelns eſt. nã maius pem eſt rebaptiʒare xpᷣianũ hoĩem vł catbo

licũ bereticũ.ſi.ar. ꝙ maiꝰ pem eſt occidẽ xpᷣianũ quã paganuʒ.5. di.l.de
his clericis·⁊.xxiij.q.x.ſi nõ j.ſed ↄtra videt᷑ ꝙ ꝗ paganũ occidit coꝛpꝰ occi
dit.⁊ vꝛ occaſiõem dare ꝑeundi aiam eiꝰ.ſʒ cũ occidit xpᷣianũ aiam eius non

O ij

BDe Con.

liuria ſa artus. inſti. de ingenui e F. ij . qe partus pars eſt viſcerum ff.b yẽ.
e etc, ſa /· ⁊ partus.inſti de ingenni e ij . T qꝛ par ſokale beneinidme em,
, l. filr = in p ſſe equale pctm̃.qꝛ ſilr iiuria ſa, 2 .lj.ſed ad pꝛimũ dic ꝙ baptiſma ẽ pſonale neficiũ. nec perſo⸗
fofuic enlimils P drte Bbenengadtarereſlar viuet mag nã e gredit᷑.ſecus in manumiſſiõe.ideo dicit᷑ partus pars v dic
„— ☛ 11 e . * —
eſſet rebaptiʒãdus ⁊ iõ dicit minꝰ pcm̃

p Nunc vero.
5 phar non Dir iul. ad
mü ptinere nõ . „„ d„d us qõ5 nõ oſtẽdit᷑ geſti metã re argutõ
. c. di. ſatis. E arianis ' Ppꝛia lege ſua vtun nifeſte ꝑeãt. In qbus qð nõ oſtẽdi nis auguſtinus.
b ¶Baptizent idẽ di Earianis ꝗ ꝓp leſiam aliqͥ de nulla rõ ſinit: vt iteratu videatur. qᷣ i ge ſong otate
e pbi nihil dicerent tur:placuit ſi ad ecc dteos nie fi⸗ pãt meminiſſe ꝗ ad eccleſiã veniebant deret pma facie
veẽ ſoꝛma. cũ diccret ſ. Pachereſi enielen icceirenl. cũ ꝑntibꝰpñt recoꝛdari:an qð eoꝝ parẽ iulianus: ſed ad
baptiʒatos. ⁊ hoc iõ dei ſymbolũ ſacerdoteſ⁊ ſi. Pui⸗ ſmnag nig vaba acceperintꝰ. ſʒ ſi hoc etiad ab meta iopinabi⸗
q; qda baptiʒati ſunti in pre ⁊ filio ⁊ ſpũ ſcõ eẽ baptiʒato ſenß 1 ſa memoꝛia alienũẽ: ↄferendũ eis vi lisqᷣ foꝛte iulia.
foꝛma alij no. ſʒ ſecus is tm̃ iponãt:vt accipiãt ſpũm ſem̃ i dam eſſe neſcitur: qꝛ nõ temeri hic erat ↄtra cõ⸗
dicerẽ de baptiʒato in nus eis tm iponãt: v int häc trinitatem et: qo collatũ eſſe neſcitur: qꝛ nõt ligẽ mun opimone
ee ihilde ſo⸗⸗ aierrocl clerithine bonita⸗ tas iteruenit Emnptionie⸗ vbieſ vlige hoc mo ↄcludit.
ms diceret. aptizel . 121 2 tia pietatis. ¶ Itẽ augn. ce eeal⸗ e 5.c?. oſtendif.
R Eerunlos debe : Daocemr- de quibus iguoꝛatur bn baptiʒatur cum matre quicquid i Qimt
38.3,5l. xe, anſint aptizati. enz eſt. —⸗= Emis. non
ſbyri quos.?. ·q S. Aruulos a a parẽtibꝰ aiberaeiſt yJa marrior coꝛpus id qð ĩ ea cõci⸗ poſſunt. ſimile.
d .Qui teſtificentur ⁊ an baptiʒati ſint an nõ ignoꝛat: v tur vtinet ig vt eiꝰ pars deputet xxxij. q·ij. moy⸗
eos baptiʒatos eſſe. baptiʒzare debeas b'm prjim traditio pitur ꝑtinet: 19 mr̃ baptiʒata & ſes. 7 ar. ↄtra ?
e Natio. naʒ inel nes 86 ſherirte ttncernn: rõ poſcit. nõ babrtzetur iſans biculocum eü geſta Pff de ins yo.
bus certiꝰ ẽ tenenduʒ· n no in . ,. glia moꝛtis vꝛgente picule Benne⸗ nam ? ſſi.
e de ſpõ.iuuẽis ð pe. Cotẽ ex cõ.cartha. eſggenn, le vtero.nũc vorcũ ẽt ipᷣe poptizalett⸗ r ¶Qui ſcelera
d. pl. c. antepe. ? vl.io. Lacuit de ĩfantibꝰ quoti baptiʒa⸗ vtiqʒ bis baptiʒatus habet.nõ vtieq ʒ a te. S. e. di. ij. g ſce
PLacuit. teſtet̃. tur certiſſimi teſtes:q eos baptiʒ vcP5 DisU cũ eẽt ĩ vtero ꝑtinebat. lerate.
s ire ei⸗ kneqʒ ipſi ternũ coꝛpus cũᷣ E .
credit᷑ teſtimo me dubitatiõe eſſe teſtent neqz ipl mngtern . .j. Quare nõba, g — Setali 5. .
ſpe 6 tos ſin . tẽ iſido.ſniarum li.j. ¶Se tali..
mio vniꝰ in baptiſmo ſũt ꝑ etatẽ idonei ð tradit ſibi ſacris ri,/⸗ li eius vterò eſt. d. ij. quotidie.io.
Fein ecret e ſcne. — vllo ſcrupulo eos eẽ bapti/ prar enm merte gulf⸗ Meris iõ cum NJ qñ vo
in oꝛdine.xcviij. * A en e. . lat ſaci Aii 4 4 t. S. di.
agbber git rõd˖. zzcdos: ne iſta depicatio atfacfar efo 6 mre baptiʒarinon pñt:qꝛ qͥ natus z roe.
. Kecce eum bono rũ purgatiõe pnari. Kernnſton keſen adhuc ſm adã nõ eſt ̃m xpᷣm regenera⸗ cuʒ enixa. bꝛo li.
ris.⁊ circa talia ꝑicu/- rũ nfrẽs nr̃i ↄſuluerũt:qꝛ mi leſijs⸗ ri nõ põt:neqʒ eniʒ dici in en re enerato iiij. grauidã ba/
lũ vertit. xlij.di. geſca⸗ barbaris redemerũt:ſilr ⁊ ð ecc G pot:quẽ generatõ nõ pceſſit:qͥ celerate priſm i.
mus:ſʒ pone go ch tiẽs ſuꝑ eaꝝ ↄſecratõe heſitat᷑ agene ue. pPot: qi eccleſia ⁊ cõicare nõ deſinüt pu y Ai bis. oꝛ
bat ſeoꝛdiatuũ quo ad i. vt ſine vlla trepidatione conſecremur. viunt im eccleſt e mundari:diſcant ni⸗ dinari.ſʒ nũꝗd
ſpẽm facti.aligs exci · i. ,51 leoni rauennati archi⸗ tãtes ſe tali coone mundari diſcant 53 boc ita veꝝ ab
pit ) eũ dicẽdo euʒz nõ Mvtẽ leo papa leoni ra der bil ad emũdationẽ ꝓficere ſibi. ¶ Iteʒ Tnterg cor
ce apegera mu epiiccopo. buß iſin nibil reco⸗⸗ ex cõcilio Mar. pape. He eodé. ter rebaptizatiñ
nio vni? quo ad baptiſ det᷑: qui eneratiöte lat ſe gram baptiſmi ꝑcipere quado vo⸗ ri.ita erit ĩ pla
* niñ icu h vbinen ſnec aliter atteſtari de eo poſſit ꝗ ca ſe it habeat ptãtẽ. Nam nibil pticipat te cuiuſſibet mi⸗
fit alij pindiciũ ercdi ↄſecratũ:nec ille⸗4 2ſecrat᷑.ſcimꝰ qdẽ in⸗ lueri er ifanti qͥ naſcit: ꝓppterea pioꝛdines aufer
inr als nonc Bo. expiabile eſſe facin? qtiens iuxta hereri⸗ in Roc nt i voluntas i ieſſie mo eellveg auſer
et de bapti ſmo ſuo ꝑ ſcõꝝ patrũ inſtituta vnicuiqʒ A r * micte rebaptiʒa
hibere teſtioniũ ſi ſlb coxꝝ Daginn 1 Or dis ſeł ſtrat᷑. ¶ Item ex pniali J ꝛergo durũ
re ron acrũ qp regenerandis ſel at. ote gie re.qꝛ ergo durüůu
ea aditione ei relictuʒ cogit᷑ aliqͥs aacrh. 1 mäate ignoꝛanter bis baptiʒzãtur. F broc piger᷑̃ vicit
eẽt legatũ ſi eſſet bapti tributum ẽ:bis ſubire: aplica —— oiigndrdaen dagtiget unt: n ba. ꝙ hoc intelli
zatus n fieretpꝛeludi ſina q nobis vna pdicat i trini ſrgne (Aent eo penitere: niſi: ꝙ ſcom gitur de ignoꝛ ⸗
cium habendi. l tẽ vnã i fide ↄfeſſionẽ:vnũ i bapti are nones oꝛdinari non poſſunt: niſi ali⸗ na iuns noer
3 Polfe teſtincan d ſacr̃m. Sed ĩ hoc ſimile nihil ſanlant: na magna neceſſitas cogat:qui autem nlar erhonit
que Holſe feſtifcan d quoniã nõ põt ĩ iteratiõis crimẽ . Ina iterum baptizati ſunt: quia ilaã l̃am q̃ͥ pdic
his q̃ in ifantia vidit. quomia! actii ſcit᷑.atqʒ iõ qtis non ignari iterum haptizati 1 indigeret pꝛo
ee ereI: actũ eſſe neſcit᷑ atqʒ iõ ꝗͥ on ig crucifũerunt xp̃: per. vij. nõ indigeret p
ar. di . xxxvij.relatũ. quod oino ſactũ eſſe neſcit᷑ at uaſi iterum crucifi?er ennereſnd⸗
.dl. men⸗ t: ſolita mu examina. quaſiitert rta ⁊ ſexta feria ⁊ tres co penitere ſup
b Mauroꝛũman ⸗ pſona talis ĩcideri E u Anos peniteant qrta T ſexta feria ⁊t le in tm quatu;
ri iſti ẽi erant q; fra⸗ tione diſcutite: ⁊ longo tpe: niſit D 1 L Galtaeſtmmas ieiunẽt ſipro vitioraliquo Hein⸗ “ viri 86
rres cos vocat: ve oie pmus finis imineat: idagate: vtrũ nen ſfecerint ſimiliter ſi pꝛo mundicia pua aliag b virit
. * eſt varaclenſns V penitus ſr ateſtimonio cenlab⸗ uerint:tribus annis ſimiliter peniteant. mn repapttzan⸗
e. ratres chariſſimi. it ignoꝛantia neſcientis. onnitent erint:tribu òòê tiũ oliʒ ſʒ bodie
Vm itaqʒ nec il bas baptiſinatis idiget ſacro ſola ina⸗ ¶ Atem felix papa. ltibisaptihank ñ pt noueri
è Scn eneneſ, cenaren
4 bito ⁊ ſine examinatie “ S E n; ſe rall i, it eẽ 0S ep — ioino excuſat
ibe⸗ vebet niriepin ve H docekiggeſſus 7 ſeu optantes foꝛſitan Enecoacros la⸗ ita dure pnt lra
culoſuʒ eſt baptizatũ apire:quam Ang ante ocerigeel . uacri illiꝰ vnici claruerit eciſſe iacturꝗr ſonat. ⁊ ei fit pꝛe
babate n ednae B nnllatrri⸗ cla er ince r f eteruoſin diem in penitentia ſi indleli ſimm enl⸗.
Kemnus ſtet.. miliares nulla iter clericos aut vici aasiene econueniat:nec oꝛatio⸗ pa ſua arj.q·.
Wrentteſtionio⸗r. nõs:qbo hi de qbus qrit baptizati fuiſſe eüniſennnlafefeconn ſed nec cathecuu⸗ c.·j.ſecotra.jq.
redidi ausdoczigte doceant᷑:agendũ eſt vt renaſcant᷑ ne ma ninec mo iti . Aaeng⸗
S.·e.punlos.⁊ hic hoc —⸗ n ſe iʒatos rebaptiʒzant. vt
1fiß eſſe . S t roſizarz ſicut nonatiani ⁊ donatiſte baptiʒatos re oblizan .
utinge ehegand vel indeo teſtiſicanti.? eſt. ar. ꝙ gs poſſit teſttficari pnta ꝓ hereſi.ſicu

. e. ri . Er 5ͤ eſſe baptiʒatos ĩ noĩe trini⸗/
1 is rũderint. rũderint.i:iter ſe nõ eſſe atos S
eRERenntmnf dã ſiue dantis ſiue accipictis ad baptiſ⸗

de his que vidit ĩ pupillari etate.ar.xxxvij.di.relatũ.

izet puer i ventre ſatis oſtendit ratiõe
t.8.e.ſi gcqd. ꝙ aũt non baptiʒet᷑ puer ĩ ventr ſtendit rariöe
Tem naerntg cum natus nõ ſit:regenerari non poteſt.

xxiiij.q.iij.quidam heretici.

5¶Silr.l. vt mũdioꝛes p ipm lauacrũ eſſicerẽr ſine yt midi conle.
Seſecolligedas XKvij apidnaqds garendſef 5 Si pꝛo mpbdica coponts ———— deriezt
m aerra Faa hic dicit. nã ſi de ſacramto euchariſtie ſue 2 Os quos. Caſus. In p
mEcceperit.ſacrm. „

1 85 nulla. veniebãt. ar. ex vno aliud eſſe pꝛeſumẽdũ.ar.ex ſignis pᷣſũptio

1 iaconi rebaptizati. In ſecũda d⸗ alioꝛũ clericoꝛũ vel mo
E Oecir vn ihe lacramtea diaconi rebaptiʒati. In ſecũda de pena a ciI dulti.
bor ꝛeſumptionẽ ſuſcepti baptiſmi iducit᷑ per hoc talia roen ꝛum qui non ſunt adulti.
de pane bñdicto e recnmpti n doba⸗ Pnliuch xviid. pernenit. nachoꝝ elmonialin Galerti ekerns conunz dn nceninõcratcoa⸗
epemroela eſt ar cje f. de aqua plu.qr.l.j. S. deĩde. . . Seu conctos nõ ab nſcte er den ꝛeſbyteros. ſz hoc aliqᷓ ↄditiöe
. C a wanean 3 Pnf. e.ſi qua mulier.qꝛ foꝛte cebat kanmeg 4 1 —— . ret noch, rt 1 rizoec deria vibum a
debʒ baptiʒari pꝛopter iuris ipoſſibilitatẽ: qꝛ bapti B. n, eligeda eſt mong ans con e r ri.vt.xxij.q. v.ſigs co
npoerdhektoe Rſche Aicn deberet bapriari pper nd gis neeligenlgeſl mons qua ò
alermenennng fuerit ⁊c. videt tñ ꝙ bene dicebat. qꝛ ſimater manumittił eoct xxxij/qÿvſts ne. v J euel ps

e

S=S = S=

1

c Inter audientes.i cathecuminos vellaicos vl nõ cõmunicantes. X

aà Catbecuminoꝛum. e.dii epiſcopus vllũ. 5. ſed ibi ſolntum eſt. u ¶Biacon?.5. ꝓx. c. S. ſy ill ð pſbyteris ſede epᷣali ꝓximis.iſtðᷣ de bis qui

oclauo vl decio lapide diſtt itelligit. Iſta diſtictio ber̃ ex cõcilio meldenũ
li.inj.de pꝛeſbyteris. d.

„ 2 .

b ¶ Timoꝛe.maxime ⁊ tunc minoꝛ pena infligitur.metus eniʒ omni -·
no non excuſat ſed attenuat peccatum.exr̃ quod me.cauſa.ſacxis.

d Scepteʒ.popᷣmũ triẽniũ qͥ fuerãt ĩter audiẽtes· vt ð pe.di.x.ſ q po. di.c. ylt.nã ð vnctiõe frõtis nõ vꝛ poſſe itelligi. nõ.n.vt dicũt:pᷣſbyter poõt eaʒ

₰

8 Oꝛdinis.hoc coꝛꝛigi.j.c.pꝛox. S
1 0 AHni tꝑe.i ꝑ ſingulos anos.i.ioĩ ãno ⁊ ponit᷑ hic totũ ꝓ parte.
ſicut als ꝑs ꝓ toto.vt.xxxij.q.iiij.meretrices. Nã pꝑ dies ãnos ⁊c.xxx
iij· q. ij. H ipʒ. ⁊ qñq; ẽt vpũ pñs refert̃ ad pᷣteritũ łſutuꝝ.ff.ð i.ſ ver⸗
bũ opoꝛtebat. xt die lex.ꝙ hoc vᷣbũ ðbnit ſumit᷑ ꝓ dʒff. ð li.le.l.pl.ĩ pn

¶ Lollegium.vbi erit perfecta requies.

£

¶Septio · i· ſeptia etate geſcẽt

tũ cõparat᷑xiij.q.ij.ipᷣs.

—

iũ:nullꝰ.n.meret᷑ niſ in coꝛpe.⁊ bic oẽ meri

di.iij baptiʒet᷑.moꝛticiniũ pᷣt dici a moꝛte ⁊ cado łcedo.⁊ ſic diuerhs mõis p

Hõ ſignet.i vertice.qꝛ nec ẽt ad baptiſmũ dʒ accedẽ ſine lñia epi.vt.xcx.

ↄꝓferre ẽt cuʒ licẽtia epᷣi
Snne dieng 6S de lnia pupept. Dc
ter.tales eniz eij minoꝛum qdẽ oimodis ĩtereẽ. qbns lai Conficere chꝛiſina ⁊ per dioceſes deſli 4 a beere dis.
ciunt e ecclefſůã ca tm̃ cõio ĩ moꝛte eſt reddẽda. De cleæ⸗ nare:omnni tempoꝛe epiſcopo licet. tec ſol ſaccr lotib⸗. ſ.
vr.l di. icapite. ricis aũt ⁊ mõachis ⁊ puellis dei: aut ſe 6 Mnitempoꝛetlicet epiſcopo chꝛil ſe lalorions aptornz
Ctiã oblatio (nlaribꝰ ſeruari pcipimꝰ ⁊ huc tenoꝛex: ma conficere: per ſuas dioceſes xccdit: nqd ſaciz ad
rns oſferit quẽ nicena ſynodꝰ iter eos: qͥ lapi ſunt deſtinare: ita vt ad accipiendum diaco- eps ↄferre pot poſſct
H vel fuerit: ᷣuandũ eẽ ↄſtituit.vt.ſ.qͥ nul·⸗ nuschꝛiſmna:aut ſubdiaconus ante diẽ pſſoyter minoꝛ oſerre
g Abnegare. la neceſſitate:nullius rei timoꝛeꝰ atqʒ pe paſche de ſingulis eccleſijs ad epʒ deſti * geeti einn g
negat eni x q riculo ſe vt rebaptiyent hereticis ipie de net. pſbyter vo pñne epo no ſignet ifan⸗ Perl viic minon o
moꝛtale pem cõ eruũt:ſi tũ eos ex coꝛde peniteat tribus tes niſi foꝛe ab epᷣo fuerit illi pᷣceptũ.nec Earnr s
mittit. xi. q. ii · ¶anis iter andiẽtes ſint:ſeptẽ vero ſubia liceat pᷣſbytero pᷣus epo itrone in bapri tigih we eriſa na⸗
erxiſtimant. cejãt iter penitẽtes. manibꝰ ſacerdotum ſteriũ ſʒ c epo: uiſi foꝛte aut abſens/fue pe põt. ar. diſt. xcv.c. j.
b W ars a⸗ duobꝰ ãnis ctiã/oblationes modis oĩibꝰ rit aut egrotus.¶ Nẽ ex ↄci.auraſico. Logt g hic de ea que
tarnsent coer nõ ſinant᷑ offerre:ſed tantũmõ populari Quibaptiʒadi recipit officiũ ſine chꝛiſ fit lnertice ? boc ppf?
cenda eſt etasᷓ bus in oꝛatione ſocient᷑.nec cofundant mate paoficiſci non debet· jdirecipit e erer
gd agat ñ videt· deo colla ſubmittere:qeũ nõ timnerut llus miſtroꝝ qͥ baptiʒãdi recipit i⸗ e h nert
C. de fal.mone. abnegareꝰ: pueris ãt qͥbus qͥ adhuc ipu offm̃:ſine chꝛiſmate vſcë dʒ ꝓgre piizanic eina noeſt 9
I. ipuberes. beres ſunt a pubertate vocabulũ ẽ: ſeu diqꝛ inter nos placuit ſel in baptimmate ſbyteris.
i Innpoſtide. clericis ſeu laicis aut ẽt ſinilibꝰ pnellis: chꝛiſmari: de eo aũt qi baptiſinate qua⸗ y Allus. pꝛogre.
ner cconcilieto q́pus ignoꝛãtia ſuffragat᷑ etatis. aliqui cunqʒ neceſſitate faciẽte chꝛiſmatus nnö5 adiad baptim
le ¶Nec eoꝝ.ſ. din ſub manꝰ ipoſitiõe detẽtis ẽ reddẽ fuerit in ↄfirmatiõe ſacerdos cõmonebi 30—ömonebitur.
maioꝛuʒ ? adui da cõmunio.nec? eoꝝ ẽ ſpectãda pnia: tur. nã inter nos chꝛiſmatis ipſius nõ ni chꝛi e
teroꝝ quoꝛũ pe-· quos excepit ad coertionem cenſura. ſi vna bñdictio ẽ: nõpᷣiudicãtes enaua 4 eeng⸗
nitẽtia pꝛenoto⸗ . Até Inno. papa decẽtio epo. ꝛeſ hoc dicim: ſy yt neceſſaria habear chꝛil veropungukin rctt
ta eſt.. d. nonę Ppyteris baptizatos chꝛiſmate tagere lʒ. matioꝰ. Itẽ capitulox li.v. c. xxvDi. 2 H piudicantes.
talis enlonils 5 Reſoyteris iſen extra epᷣm ſen eßo Antecq chꝛiſma infundatur ad aſperge cixi añ ↄfirmationeʒ
mmponenga hu. I pſente cuͦ baptiʒant cbꝛijmate bapti qu aquamn de foute acoppere licett. ccbiifnzdui bapriatů
tis. quos cẽura. ʒatos vngere liceat.ſed quod ab epᷣo fue N ſabbato ?ſcõ paſche vel pẽtheco⸗ nec tñꝑ hoc bud ca⸗
i. cõſtitutio nra ritↄſecratũ:nõ tñ frontẽ ex eodẽo eon ſi ſtes: ſiaͤs velit aquã ↄſecratã iĩ domo mng⸗aul an nõ⸗ neri
excipiti. recipit gnare:qð ſolis debet᷑ epis cũ tradũt pa⸗ ſna ad aſꝑſionẽ reciperè qte chꝛiſmatis dal lce 5 inen
ad coertiõeʒ pe raclitũ. . Itẽ ex regiſtro gregoꝛij ad iaa ifuſionẽ percipiat. ¶ Itẽ Cypꝛianꝰ pa. ſeimbpiuclieiu an in
niten iaz eisdun nuariü epm carolitanũ. Oaptiatosi Auñ aſplionis ſcifi atio exoꝛdiũ ſͦpſerit. ao pe cpiofirmatlo
de tr. bᷣdèHfromibus pꝛeſbyteris vngere non licet. Ec quẽquã dʒ mouere: ꝓ aſpgi ne poſſit bec cbꝛiſma
1Relſbyte⸗ Reſbyteri baptiʒatos infantes ſi ¶Avel ꝑfundi iubent egri:cũ gratia, tio fieri in vertice.
rriis. quo tẽ agnare in frontibus ſacro chꝛiſmate dñici cõſequunt᷑cũ ſcriptura ſacra per 2 Mercſſari. chꝛil
poꝛedʒ chrima nõ pᷣſumant ſed pᷣbyteri baptisatos vn eʒechielẽ ꝓphet loquat᷑ ⁊ dicat: aſpgã ––RW klket 1t i.
2ficix a Iabus dʒ gat in pectoꝛe vt epiſpopi poſtmodũ cõ ſuꝑ vos aquã mũdã ⁊ mũdabimini ab henneto. ſal
aceipi · ij . oſten firment in fronte. ¶ Itẽ ex cõci. apuid oibꝰ imũdicijs veſtris: ⁊ ab oĩbꝰſikacris tgiune non rnt
dit. Qleoid eft beluacũ.Chꝛiſinatis pãnũ ſecundu lini veſtris mũdabo vos:⁊ dabo vobis co: tatur qꝛ neceſſaria ẽ.
i mate⸗. xc· tre ſuꝑ aliũ baptizatum mittere licet. ⸗„ nouũ?? ſpuz nouũ dabo fwobis . N 2 Uſabbato. tan
y. di. c. ]. ſec illöõ Iqͥs voluerit chꝛiſinate pãnũ iteri’ i nũeriſ. Qui tetigerit cadauer gis: git ↄſuetudo ec⸗
ad ts fnit miꝭ linire ⁊ ſuꝑ aliũ baptisatũ mittere m pter hoc ſeptẽ diebꝰ fuerit imũdꝰ:aſpga eleũe. beinnallz
ſuz P vitodo ſcd eſt abſurdũ.¶ Item exoci.lugdunenſi. mr ð hac aq die ttia ⁊ ſeptia ⁊ ſic mũda⸗ a . Anter ninnatig
dalo ſr iij dide De veteri chbꝛiſmate baptiſmata conſe bit᷑. Iẽ ſi fide trinitat mũdat nõ fuerit: Poae aetamentum.
B. Reſbhte Lare non licet. eireſunrectioe apo ſcõx collegiu imuͦdui arcqndc caſul.
9 Gan r Jaͤs de alio chꝛiſinate quaz de llo erit. ſi die tertio aſpſus nõ fuerit ſeptĩo'ñ L) In pma pte dꝛ
huis oſtitutiöis . nouo qð pꝛo epii largitiõe vel cõfeſ⸗ poterit emũdari.is qtetigerit hũane ꝙ ſiita eger ẽ ille ba
cãm ⁊? miſterin, ſione acceꝑit baptizare:niſi pꝛeoccupa⸗ aie moꝛticinii:⁊ aſpſus ex hac cõmixtõe pttiʒaridʒ ꝙ ñ pt imer
inenies j. di · v.· te moꝛte tẽtauerit: temeritat᷑ auſu ipſe noõ fuerit: polluet tabernacũlũ dñi: ⁊ pbi gi. ne foꝛie legaf ſul⸗
noniſſimne. in ſe ſue dãnatiõis ꝓtuliſſe ſniam mani⸗ bit ex iſrael:qꝛ q aq̃ aſpſus ñ ẽ expiatõis t aſbcgat n
Ias. panũ feſtata. Itẽ ex cci. apud valẽtiã. Nꝭ uimũdus erit: ⁊ manebit ſpurcitia ei? ſup ger ar ad o ſaſ
cnat hu iſi a ꝓpꝛijs epiſcopi⸗ 5. Et ite?. Et locutus ẽ dĩs ad moyſen Vo ſcũſcc. in ſa pte dꝛ
= niſi a ꝓpꝛijs epiſcopis Pſbyteri baptil⸗ eü. Et itex. Et locutus e qned in ñ refert. vtꝝ mituʒ
richaſmat inis ma accipiant DIIicks. accipe leuitas õ medio filioꝑ iſr:: vel pay codat ſup
ne receg vnetö6 ) Reſbyterià dioceſanas reguntee ⁊ purificabis eos:⁊ ita facies eis puriſi eũ ⁊ H ꝓbat anẽte ve⸗
leat vel defluat· ceſias non a quibuſlibet epiſcopis catõeʒ eoꝝ:circũſꝑges eos aqᷓ purificat teris teſti vſq; ad illo.
vel quo pertex ſed a ſuo nec per minoꝛem dlericum ſed nis. Ct iteꝝ. Aq aſpſiõis purificatio eſt. YSſi aligs iillo⸗ In ter
chꝛiſmat? a pꝛeſ per ſeipſos aut per illuʒ qui eiuſdem oꝛ vñ appet aſpſionẽ qqʒ aiiſtar ſalutariſ a diabo in ba
bytero punctitus qinis ſit ante paſce ſolẽnitatem chꝛiſma lanacri obtinere.⁊ qn hec ĩ eccla fit ve/ bn uno 6 ipdnt
baoene petant. ¶Item ex concilio mar. pape. riſſime ſcit ꝑ accpietis 1 dantis ſide inte pio Sharole
zare. i. ba pti nõ ponit exẽplũ in bae
tum vnger.. 1Y Ptiſmo.: ſ 5 q benedi
a iſeſtat. lfack id ꝑꝑ ꝙ ĩ eũ ſnia ꝓferatxxiiij.q·iij.ſiqs ñ rcto. cta intelliit. c (¶. Aquã.ſ.mũdaã q fiebat ex aſpſiõe ciner vi/
r Reſbyteri.S.di.xcyx.pᷣſbyteri.iiij.libꝛo bꝛocardoꝛum de pꝛeſby tnule ruffe.vt hẽt᷑ ex li.numero.s.di.iij.aquau.
teris. pꝛeſbyteros. Ad Coꝛ nonũ ·i. virtutibꝰ inonati. e . SFide. quã ſignificat dies ᷑tiꝰ.

be Omnis. verba legis moſayceh.
i Hũane.i.oĩs ille dꝛ tãgere moꝛticiniũ ꝗ pꝰlach:ymas cłpas r̃petit.ð pe.

nunciari.

l Pollnet. ad lr̃am ·i pollutus reputabit ? nõ intra

bit ĩ rabernaculũ cũ alijs.lxxxidi opoꝛteet.
I¶¶ Tabernaculũ.i.ſeipʒ ꝗ eps ahornacni dei.i.ecclłie.⁊ ſic tabernacnlũ.i.

e⸗ a. vt. xx vi.q.ij.ſʒ ⁊ illð. m

2 Integram. ac ſi integre eſſet aſperſus.

b .Ho dimſurat. q.
d.ſiẽ aq̃ nõ ad menſu
rã ſuꝑ ſingulos ifüdit
ita ſpũs ſcũs ſine ꝑſo

naꝝ acceptõe ĩ bapuiſ

mo oibꝰ fidelibus tra
dit᷑vł dimẽſurat᷑.i.nõ
per partes dat᷑ als di
inenſuratur.
c ¶Egqualr.i. nõ diffe
rũt ꝑꝑ ſexũ vłannoꝝ
diuerũſtatẽ.nõ.n.huic
plꝰ ↄfert᷑.qꝛ vir illi mi
nꝰ qꝛ feia. ⁊ ſic ð alijs
qð gdẽ eẽt acceptio ꝑ
ſonaꝝ.vñ ſegt bic ſine
accc.⁊c.cx ð iu.nouit.
d Hram. hic mãife⸗
ſte vꝛ ꝙ gra ↄfert᷑ ba⸗/
ptiſmo ⁊ ꝑunl⁊ adul⸗
tis. ſʒ potes hic appel
lare graʒ remiſſioneʒ

pctõꝝ.ꝗd iuris ſit ð

bẽs exr de bap.⁊ eius
effec maioꝛes.

WVWel miuit. arg. ꝙ
charitas põt minui.ſʒ

nõ ẽ hoc veꝝ. qꝛ nõ de
ſicit charitaſ ſʒ magiſ
pꝓficit. ſʒ dꝛ minui qꝛ
vnꝰhʒ maioꝛẽ charita
T ꝙᷓ; alter. xx. di. . j.
ElOis negtic. q. d.

ſciat.⁊ ſi pꝰ baptiſmũ

vexet coꝛpꝰ:aie tñ nõ
põt nocẽ.yvł foꝛte non
pꝛoꝛſus liberat̃᷑ bapti
tus vt in fi. dicitur.
g ¶ Amittere. S. e. ſine
2Z.Cc.exhinc. .ſed ibi dꝛ
ꝙ ſignificet᷑ expellen⸗
dus ⁊ vi amiſſurꝰ vel
ꝙ amittat vt ñ habe⸗/
ꝗat tãtã quãtã pᷣus.ſed
i baptiſmo ex toto eã
amittat quo ad aiam

extiguunt᷑ pcã.ꝑ q̃ bo

minẽ poſſidebat.vtrũ
liberat᷑ in baptiſmo ðᷣ

moniac? a vexatione

coꝛpoꝛali.nõ ſatis eln

cet ĩ fine ſie vꝛ dici vel
itelligat de liberatide

anime.
b Per pharaonẽ.qꝛ
ſ.ipᷣe pharao dicebat
V dimitteret pplʒ nec
dimiſit:donec fnit vẽ⸗
tum ad mare rubꝛũ.
i Uaãdo. diſceſ⸗
lſerũt.ñ vꝛ ꝙ va
cni recederent exquo
baptiʒ ari voluerũt.vt
e ð bapt.debitũ imo
ſic.qꝛ culpa ſua nõ ce/
perũt.na imputat᷑ eis
qð accidit culpa ſua.
xy.q.j.c.pen.ff.loca.ſi

gqnunis donum.
vo gꝗs.ſi.ar.ex

de ap.repᷣhẽſibił. xxijſ.
qi.j.is aũt.⁊ lʒ baptiſ-

mus dimittat pca:nõ
tñ dat licentiã peccan
di.yt.j.q.vij.exigunt᷑.
NAVeris.Caſus.

1 In pᷣma ꝑte vſ ⸗
qʒ illuc difficilimã ?7.
rũdet aug.pᷣme qõni bõiſfaci.

2

grã ſtar̃ oĩa ⁊ ↄſũmari ac ꝑfici poſſe ma

ieſtate dñi ⁊ fidei veritate.ſpũs vo ĩcus
nð dimẽſurat᷑:ſʒ ſuꝑ credẽtes totꝰ infũ
ditnã ſi dieſ oĩbus equalrenaſcit᷑ ⁊ ſi ſol
ſuꝑ oẽs pari ⁊ eq̃li luce diffundit᷑:quãto
magis xps ſol ⁊ dies verꝰi eccła ſua lum
vite etne pari eqlitate largit᷑:cuiꝰ eqlitat
ſacrt̃m videmꝰ i exodo eẽ celebꝛatũ: cuʒ
de celo mãna ðᷣflueret:⁊ futuroꝝ pᷣfigu⸗
ratiõe alimẽtũ panis celeſtis ⁊ cibũ vel
cultũ xpᷣi vẽiẽtis oñderet.illic.n.ſine di
ſcrie vł ſexꝰ vel etat gomoꝛ ſingli eq̃liter

colligebãt. vñ aßbebat xpᷣi indulgẽtiã ⁊?

celeſtẽ graʒ poſtmodũu ſecuturã eq̃lit oĩ⸗
bòodiuidi:ſine ſexꝰ varietate ſine ãqnoꝝ di
ſcrie ſine acceptiõe ꝑſone ſuꝑ oẽʒ dei po
pulũ ſpũalis gr̃e dei munꝰ iſundi.plane
eadẽ gr̃a ſpᷣalis:q̃ ĩ baptiſmo eqliter a

credẽtibꝰ ſumit᷑:i ↄuerſatõe atqʒ actu no

ſtro.poſtmodũvel minnit᷑ vel auget᷑:vt iĩ
euãgelio dñicũ ſemẽ eq̃liter ſeminat᷑:ſed
ꝓvarietate tre aſſumit᷑ alið i multifoꝛmẽ
copiã vel trigeſimi vel ſexageſimi vel cẽ
tenmi nũeri fructũ exuberant cumulatr᷑.
ꝙ ſi aliqͥs ĩ illo mouet᷑:ꝙ qͥdã ex his qͥ ba
ptiʒãt᷑ egri ſpiritibꝰimũdis adhuc teneãt᷑
ſciãt diaboli neqtiã ꝑtinacẽvſqʒ ad aquã
ſalutarẽ valere:iĩ baptiſmo vo oĩs nequi

tieſue vires amittere. qð exemplũ cer/

nimꝰ i pharaone:q vi reluctatꝰ ⁊ i ſua ꝑ
fidia demoꝛatꝰ taʒ diu reſiſtere potnit ⁊

pᷣualere donec ad aquã veniret:q̃ cũ ve

niſſet victꝰ eſt ⁊ extinctus Mare illõ ſa⸗
cr̃m baptiſmi fuiſſe ðclarat biũs Mau
lus dicẽs. Nolo.n.voſ ignoꝛare frẽs qꝛ

patres veſtri oẽs ſub nube fuerũt:⁊ oẽs

ꝑ mare trãſierũt:⁊ oẽs in moyſe baptiʒa
ti ſũt ⁊ i nube ⁊ i mari: ⁊ addidit dicẽs.
Hec ãt oĩa i figura noſtri fuerunt:q; ho

die videlicet ꝑ exoꝛciſtas voce hũana ⁊

ptãte diuina flagellet᷑ ⁊ vꝛat᷑ ⁊ toꝛqueat᷑
diabolus:⁊ cũ exire ſe ⁊ hoĩes dimittere
ſepe dicat:i eo tñ qð dixerat fallax ẽ ⁊ id
qð ꝑ pharaonẽꝰ pꝛiꝰ geſtũ ẽ eodẽ mõ ob
ſtinationis ⁊ fraudis exerceat: cũ tñ ad
aquã ſalutarẽ atque baptiſmi ſcificatio⸗

nẽ venit᷑:ſcire debemus ⁊ cõfidere:ꝙ il

lic diabolus oppꝛimit᷑:⁊ hõ dicatuſ deo
diuia idulgẽtia libera᷑. tem Joã.
chꝛy. ĩ epilola ad hebꝛeos e bilq yt
ʒ ad exitu vite ſuſciper bapiiſma diffe⸗
Vãdo qᷣs ppterea peccatot rũt.
ſanctuz baptiſma i nouiſſima ſua
expiratiõe ſuſcipiat:foꝛtaſſis nõ adipiſci
tur. ⁊ credite mihi: nõ terrens vos dico
qð dicturus ſũ:multos noui qͥ hoc paſſi

ſüt:qͥ ſpe baptiſmatis mlia peccabat: cir

ca diẽ ãt moꝛtis diſceſſerũt vacui.deus

eni ꝓpter hoc baptiſma tribuit vt ſoluat

peccata:ñ vt addat.Si vero qͥs ad hoc

vtit᷑:baptiſmate:vt ãplioꝛa delinquat:

ipſuʒ ſit negligentie cauſacÿtem Au

ptizatis paretu nõ nocet perfidia.

bonifacium. Paruulis baz

eris a me vtꝝ parẽtes bapti‚3aa

Inſtar.ĩſtar fuit apð coſ.nã mõ ñẽ iſtar.

⁊ ſi pñt ꝑ hoĩem obligari. In ſcða. pſ⸗ q; ad ill⸗ ꝗ boc nõ credit.ſcdᷣe qõ
ni bonifacij rñdetq̃re cũ baptizant᷑ pueri rũdẽt pꝛini ad hãc qõnẽ cre
dis.credo.⁊ nõ tũc ad iſtã.erit ne iſte bonꝰ. In t᷑tia ꝑte dicit ꝙ g nõ cre

tis ſuis paruulis noceant cũ eosdemo⸗

nioꝝ ſacrificijſſanare conãt᷑:quomodo
eis ꝓſit cũ baptiʒãt᷑ parẽtũ fides: quoꝝ
eis nõ põt obeſſe ꝑfidia.vbi reſpõdeo:
tã illius ſacramẽti hoc ẽ baptiſmi ſaluta
ris eẽ virtutẽ ĩ ſãcta cõpage coꝛꝑs xpᷣi vt
ſemel generatꝰ ꝑ alioꝝ m volũtatẽꝰ dei⸗
ceps nõ poſſit viculoꝰ aliene iniquitatis
obſtringi cui nulla ſua volũtate cõſentit

anima eni patris mea ẽ iquitꝰ ⁊ aia filij.

Et ite ꝝ.aia que peccauerit ipſa moꝛiet᷑.

nõ eni peccat ipſa cũ ꝑentes eius oĩo ne

ſcienti vel quilibʒ alius adhibet ſacrile/

gia demomoꝝ: ſi vero ex adã traxit qðᷣ

ſacr᷑i illius gratia ſolueret᷑:qꝛ nõdũ erat
aĩa ſeparati viuens.i.altera anima de
qua diceretur:⁊ anima patris mea eſt ⁊
aia filij. Jam itaqʒ dicit:q; cum hõ in ſe
ipox᷑ ab eo qͥ genuit alter effectꝰ: pctõ al
teriꝰ ſine ſuatoſciẽtia nõ tenet᷑ obnoxiꝰ
quõ itaqʒ i paruulũ maioꝛes peccãt of/

ferrẽtes eũ atqʒ obligare conates demo

nũ ſacrilegis vinculis:nõ ẽ aia vtroꝛüũqʒ
cõmunis:vt etiã culpã poſſint hr̃e cõeʒ.
nõ.n.ſic cõicat᷑ culpa ꝑ alteriꝰ voluntatẽ
quẽadmoduʒ cõicat᷑ gra ꝑ ſpũs ſcivni⸗
tatẽ.tẽ. Regenerãs ſpũs ſcũs in maio⸗
ribꝰ offerẽtibus ⁊ ꝑuulo renato oblato
qʒ cõis ẽ. deʒ. Mer hãc ſocietatẽ vniꝰ

eiuſdẽqʒ ſpiruꝰ ꝓdeſt offerẽtiũ volũtas

ꝑuulo oblato.põt.n.⁊ ĩ hoc ⁊ ĩ illo hoĩe
et ſi ſe iuicẽ neſciãtvnꝰſpũs eſſe:ꝑ quẽ ſit

vtriuſqʒ gra cõis:nõ tñ põt ſpũs vndeſſe

hois huiꝰ ⁊ illiꝰ:ꝑ quẽ peccat alter:vt al
tero nõ peccãte fit tñ culpa cõiſ.ac ꝑ hoc
põt ꝑuulꝰ ſemel ex parẽtũ carne genera
tus dei ſpu regenerari:vt ex illis obliga
