eſt.ꝙ ſimnl habeat᷑ reſ
g pena.ff.ð excep.do.
apud celſum... labeo
ſol. ſi pꝛoteſtatus eſt
ſe velle Zctum rema
nere in ſua firmitate
tũc põt vtrunqʒ peti
alias non. vel diſtin⸗
ne an pena apponat
Peo eſſe an loco
ↄtumacie. aut in frau
dem vſurarum. Si lo
co cõtumacie et rens
HNoluit ſolnere debitũ
cum poſſet ⁊ rem ⁊ pe

nam p̃ſtabit. pt. ff. de

col.l.ij. .ſi cum duobꝰ
et.ff. de. tab. exhi locũ
S.cõdemnatio. Si eſt
appoſita loco itereſſe
tunc põt agere quanti
ſua imereſt.ff. de.ac.

emp. pꝛedia.ſed ſi in

fraudem vſnrarũ tũc
nõ poteſt. vt extra de
emp. et vẽ.ad noſtrã
in fi. 2.ff. de ac.emp.⁊
vendi inl.S. ibidẽ. io.

futum nõ dicĩ nonũñ
licet de nouo pᷣcipiat

Eceſſe bꝛnm. cuſtocktre. vt xyi. . vlc. vl. . xij. ij.ſi quis.· c. ſi illl.
c 0 Coꝛrigere.ex de re.ec.alie.vel non.epi.ex de pꝛeca.c.ij.
4 cunq;. deſeruiunt.õ.xvi.q/i.generaliter.
eld

nicene ſynodi fixa decretis nulla poſ⸗
ſunt impꝛobitate conuelli vel nouitate
mutari.¶ Item nicolaus papa vniuer
ſali ſynodo pꝛeſidens dixit.
Anathema ſit:qui mandata vel decreta
romano:um pontificum ſeruare con⸗
tempſerit.
B Igquis dogmata mandata interdi/
cta ſanctiones vel decreta pꝛo ca⸗
tholica fide vel eccleſiaſtica diſciplina
pꝛo coꝛrectione iminentium vel futuro⸗
rum maloꝛum a ſedis apoſtolice pꝛeſu⸗
le ſalubꝛiter pꝛomulgata contempſerit
anathema ſit. ¶Item gelaſius creſo⸗
nio ⁊ ioanni meſalie ep̃ᷣis inter cetera.
Statuta pꝛioꝛum ſucceſſoꝛẽ ſeruare oʒ.
Eceſſoꝛum ſtatuta ſicut legitima ⁊
iuſta ſucceſſoꝛem cuſtodireꝰ con⸗
uenit:ita debet etiam malefacta coꝛrige/
re. ¶ HMinc ẽt archaldius ⁊ honoꝛiꝰ.
Necunqʒ inquiunt a parentibus
noſtris diuerſis ſunt ſtatuta tem⸗
poꝛibus:manere inuiolata atqʒ incoꝛ⸗
rupta circa ſacroſanctas eccleſias pꝛe⸗
cipimus.nihil igitur a pꝛiuilegijs immu⸗
tetur ⁊ omnibus qui eccleſijs deſerui⸗
untꝰ tuitio deferatur:quia tempoꝛibus
etiam noſtris addi potius reuerentiam
cupimus:quam ex his queſſolum pꝛeſti
ta ſunt immutari. Idem. Non tam no⸗
uumaliquid pꝛeſenti ſanctione pꝛecipi⸗
mus:quam illa que olim videntur inu
ta firmamꝰ. Dꝛiuilegia igitur que olim
reuerentia oꝛdinis vel religionis obti⸗
nuit:mutilare ſub pene etiam intermina
tione pꝛohibemuſ:ita vt hi quoqʒ qui ec
cleſie obtemperant ipſius beneficijs p⸗
fruantur. Idem. Si eccleſie venerabi⸗
lis pꝛiuilegia cuiuſcunqʒ fuerint vel te⸗

meritate violata vel diſſimulatione ne⸗

glecta commiſſum.xij.libꝛarum auri ſi/
cut etiam pꝛius conſtitutum eſt condem
natione plectatur: ipſaqʒ pꝛiuilegia ni⸗
hilominus pleniſſimum per omma obti

neant vigoꝛem. ¶ ¶ Item pelagius ar⸗

mentario magiſtro milituʒ inter cetera.

Mon licet ponnitici ab eccleſie iure diſ⸗
cedere:qui documentoꝛum auctoꝛitate

firmatur.

rint auctoꝛitate firmata: nullatenus ab

his diſcedendi liberam pontifex vel ſi

vult permittatur habere licentiam. Si
ergo monaſierioꝛum pꝛiuilegia vel qua
runlibet eccleſiarum auctoꝛitate leonis
gregoꝛij gelaſij ⁊ nõnullox alioꝝ põtifi/
cuʒ ſancte romane eccleſie inuiolata ſer
uantur:ſi ea que contra leges fnerint/p
infectis habenda ſunt:ſi pontifex nõ ha
beat liberam licentiam diſcedendi a do
cumentis quibus iura eccleſie firman⸗
tur. Patet ꝙ poſterioꝛa pꝛiuilegia an⸗
tiquioꝛibus derogare non poſſunt: nec
coꝛuʒ auctoꝛitate eius aliqua obijcietur
exceptio:cum etiam ſi contra illa ſpecia
liter fierent pꝛo infectis eſſent habenda.

Oſtea quam eccleſie iura docum?æ
toꝛum'’quoqʒ intercedentium fnez-

Sſtea. docnmentoꝝ. ſupple maxime.q: ſrinſtrumẽta nulla eẽn
ſuꝑ hoc facta nõ tñ poſiet retractari ctus.iõ enĩ fit inſtrumẽtũ
nõ ꝙ vis õctus ꝑficiat᷑ ꝑ inſtrimentũ ſed vi facilius poſſit ꝑ illud
bari.pt.C.de pꝛoba.cũ res. Idem eſt in electione.vt.lxiij.di.quanto.æ

ſic eſt in matrimonio.yt.xxx·q v.noſtrates.in fi.

HNHis ita reſpondetur: Sancta romana
eccleſia ſna auctoꝛitate congregata va⸗
let diſinmere ⁊ dſiuncta congregare ra
tionis t men equitate cõſiderata:vnde
vel pietatis vel neceſſitatis intuitu ſemel

aſe conceſſa valet vel in totũ vel in par/

tem commutare. pꝛo neceſſitate nanqʒ
coꝛrigendoꝛum vitioꝛum pꝛiuilegia ec⸗
cleſiarum multarum vel iminuuntur vł
penitus immnutannij⸗ ſiue perſonaliter
ſiue generaliter. perſonaliter iuxta illud
pꝛiuilegium omnino meretur amittere
qui permiſſa ſibi abutitur poteſtate.
C. 3 tem ſiluerius papa virgilio epᷣo.
Quod habet amittat qui quod non ac⸗
cepit vſurpat.
Ic decet ſidem ſanctoꝛum patrnʒ
in eccleſia ſeruari catholica: vt qð

habuit amittat:qui impꝛobabili temeri/

tate quod nõ accepit ſumpſerit. ¶ Itẽ
ſupplicius ioanni epiſcopo rauennati
poſt pauca:quibus ab illicita eum oꝛdi⸗
natione pꝛohibuit. ð
Mꝛuuegium amittit qui ſua auctoꝛita⸗
te non legitima vtitur.
Enunciamus auteʒ ꝙ ſi poſt hoc
aliquid tale pᷣſumpſeris: ⁊ aliquẽ
ſeu epiſcopum vel pꝛeſbyterum ſeu dia
conum inuitum facere foꝛte credideris
oꝛdinationes tibi rauennatis vłemilien
ſis eccleſie noueris auferendas.
Item leo ppoeaa.
Jus oꝛdinandi amittunt:qui imeritum
conſecrant.
B Aqui epiſcopiꝰ talem conſecraue/
rint ſacerdotem qualem eſſe non li

cet etiam ſi aliquo modo damnum pꝛo/
pꝛij honoꝛis euaſerint oꝛdinationis ius
vVlterins non habebunt:necvnquam ei/
dem ſacramento intererũt.quod negle⸗

cto diuino iudicio immerito pꝛeſtiterũt.

Ne generaliter veluti dum ciuitati epi⸗

ſcopalis dignitas perpetuo ſubtrahitur

ſuos epiſcopos interimere ↄſueuit.

EAugde gelaſius papa ſcribit.
Epiſcopalitz dignitas cmuitati ſubtrahi⸗
tur que ſuos pꝛeſules interimit.
a nos ſyllanoꝛuʒ cedes geminata
pontificum boꝛrendi criminis atro/

citate confudit:vt diu conſtitutio noſtre

deliperationis heſitaret: duʒ ⁊ ingerere
quenpiaʒ parricidialibus exemplis de/
teſtaremur antiſtitem:⁊ eccleſiam vtcũ/
qʒ deſtitutaʒ non vſqʒ adeo iudicaremꝰ
relinquendã.quapꝛopter iam velut vſũ
conſuetudinẽqʒ ſacrilegam declinanteſ

nos eatenus religioni duximus cõſulen

dum vt parrochie veſtre ab extrinſecus
poſitis ſacerdotibus gubernentur: que

„

ibidẽ cõmoꝛates ferro didicit necare pa
ſtoꝛes inaudito facinoꝛe:quod etiam in

illis donincſs war pwrſnn legiturac/
cidiſſe: qꝗ belloꝝ cõtinuis diuerſiſqʒ in/

curſionibus affligunt᷑:vt aliq ſit reperta

ciuitas que pꝛeſules miniſtrande fidei
chꝛiſtiane ſine perſecutoꝛe pꝛoſterneret.
Curandum eſt igiturvt ſuneſta ꝑnicies

lbe Ic. dicluʒ
nſtatar
gu.ꝙ ꝗ vſurpat
ſibi Dsallermig
in eligendo ꝙ ẽt
ꝓpꝛiü ins electõ
nis debegt per⸗
dere.vt. xciij. di.
c.ylt.itẽ ar.

na extendit᷑ qnhn

q vltra delictuʒ
rt ex de plus pe.
C.l.
1 Enuncia⸗
O mus.inui⸗
tũ.s.lxxiiij.diſt.
pvbi iſta.

ybi iſt
OZgebt
eſt lectuʒ.
6.i q. ſi qui epi.
nTa nos.
vſũü. ar. ꝙ

due vices in cri.

minibꝰ inducũt
ↄſuetudinẽ.vt ᷣ

l.iij. in fi. ſed in

ciuilibus nego⸗
cijs. nec ẽt tres
vices ↄſueiudi⸗
nem inducũt. vt
ex de cã poſ.cuʒ
eccleſa. Itẽ
ar. ꝙ magis pu
nitur faciũ itera

puenit. ⁊.ff. ð re
mili.l.iij. . ſi pln
res.⁊ ex ð here.

ad abolenda .

illos autem.

—

nmte
.
eenta
Eenn
e
Gun.
Aui
cin
mhint
nt
igl
Getpri
hein
Uwatx⸗
hheis.
(n
nnaipol
n
a
Miodd

gäaßets

lynor
4 Mupenan
ibeci
haſtch
ttfin
adeiſ

1
nnun
gnbit
Nirnttiff

e

Gstin
icds ,ek
Mnicdtit

Niige
niſ

W
ihnfaelag

Duent eſfͤn

miliſſn
Neodcddban.

AA i⸗

lostnun.

Efalbut

delictuʒ ci⸗

niñ qo coͤſiſtit i
fociedo redun-
dat in damnn
eccleſe. ⁊ ſic e
⁊tra· xvi.q·vi · ſ
delictů p̃lati nõ
redudat i eccle-
ſie damnũ. ſed

pot dici ꝙ hic

eccleſia nõ dani
ficatur in rebꝰ:

lʒ danificetur iĩ

bonoꝛe de deli

cto qð cõſiſtit ĩ

obmittẽdo nõ ẽ

dubiũ gn redü
det in danũ ec/
clie.vtxvi.q.iij
placuit.
b¶In vtroq;.
epo interfecto.

c¶Exterius. i

ſaggeſtionẽ
exneoꝛũ.
d¶VDiſitatõniſ
ic ̊ epi vicini

ſupplẽt defectũ

vicinoꝝ epoꝛũ
yt. vi. q.i. põtifi⸗
ces.⁊.lxv.diſ. ſi
foꝛte.

e ¶ Hoſtilitatiſ

in vnã.xt.xvi.q
ei higi⸗
Poſſeſſiões
ergapoſſeſtf
Ceſſauerit
e ſi puilegi/
um aliqð datur
ex cã vel rõe re⸗
ligionis vel rõe
panpertatis vlł
alia de cã ici⸗
to ceſſat cã:ceſ/

ſat ⁊ pnileginʒ

yt e de ð.ſig. ab
bate. in fi. ex de
deci. ſuggeſtnʒ
xvi.q.i.genera/
liter. ⁊ inſti. de
auc. tu. . vl. . ff

de iudi.l. ij. .. le⸗

gatis. ⁊. C. de te
ſta. mili.l. vlt. ⸗
ſti. . qua ratiõe
b ¶ Nulli. hoc

no eſt veruz qꝛ

ſi illud nouale
fuit ĩ alicniꝰ ter
ritoꝛio ad illnʒ
tantuʒ ſpeccta/
bit iʒ ſi in nulli⸗
parochia fuerit
epᷣs põt aſſigna
re cui voluerit:
yt e ð deci.qm̃

io.

mr. qui tales cõ

ſulit pnia puni⸗
tur. p. anis. yt. j

4 XXVI

ceſſatiõe ꝓpꝛioꝝ ſanet antiſtitũ:atqʒ ita
ſaltẽ furoꝛis tãti materia ſubtrahat᷑: ſi ĩ
grahe⸗ poſſit acerbitas ꝑpetrari conſi⸗

ẽs ibidẽ perſona defuerit eoq; modo

vel illa ciuitas dũ in quos deſeuiat non

hẽbit: ab hmõi temeritate deſiſtat: ve

alijs imitandi ↄtagia dira exemplũ nõ

beat: geat riGo eniſcopalihus ſuh ſid

is ſibimet aliunde penſandis:que ſacrã
in ſuo gremio collocatã fuſo crudeliter
maculat ſanguine dignitatẽ: que ĩ vtro/
qʒ hac eſt vltione plectẽda:ſiue inſtin⸗
ctu domeſtico ſeu furijs incitata hoc cõ
mittit exteriꝰe:pꝛebeat ergo dilectio ve⸗
ſtra in hoc ſtatu poſite miniſteriũ viſita⸗
tionis ecclłie:⁊ aut cõueniendo pariter

aut viciſſim pꝛout qualitas reꝝ cauſaqʒ

popoſcerit:diuina miniſteria repꝛeſen⸗
tet ingratis:ne cũ deuitamus siʒaniam
dñica videamur pᷣterire frumenta. Ho
ſtilitatis quoqʒ vel paupertatis neceſſi
tate epiſcopales ſedes permutant᷑: vel
due in vnam rediguntur:ſicut ſupꝛa in

ti.de mutatio.epᷣoꝝ.beatus gregoꝛiꝰ fe

ciſſe legitur:nõ ergo pꝛiuilegia eccleſia⸗
rum ſic inniolata permanere cẽſent᷑: vt

quibuſdã de cauſis interueniẽtibuſ apo

ſtolica auctoꝛitatie eis derogari nõ poſ-
ſit:alioquin młtitudo eccleſiaꝝx ad pau
citatẽ redigeretur:cum innumere eccle⸗
ſie in dioceſibus alioꝛum frequenter cõ
dite inneniantur:ſeruentur ergo pꝛiuile
gia eccleſiarum cũctis incõcuſſa tẽpoꝛi⸗

bus:ne videlicet pꝛeter eius auctoꝛitatẽ

a quo data ſunt:ↄtra ea liceat ire alicui.
Sʒð obijcit᷑ illud ſymmachi pape. Doſ
ſeſſiones quas vnnſquiſqʒ eccleſie ſuo
relinquit arbitrio ⁊c.que ſupꝛa in ti.de

glienatione reꝝ eccleſiaſti. legunt᷑ aſſcri

pta. Lnde datur intelligi ꝙ ea que de iu
re vniuſcuiuſqʒ ecclie vel neceſſitatis ſi
cut peregrinis vel pietatis intuitu: ſicut
religioſis domibus cõferunt᷑ nõ perpe⸗
tuo ſʒ tẽpoꝛaliter ab eis quibus ↄferent᷑
ſũt poſſidẽda:quãquam illud ſymma⸗
chi ad neceſſitatis intuitũ nõ ad pietatiſ

ꝓfſpectum poſſit referri:videlicet vt ea
que peregrinis vel captiuis largiri nez

ceſſitas ſuaſit:nõ ea que religioſis domi
bus ob quietẽ religioſe ↄuerſationis cõ
ceſſa ſunt ꝓhibent᷑ ꝑpetuo poſſideri:vł
potius de vtriſqʒ intelligendũ ẽ videli⸗
cet. vt ſicut neceſſitatẽ pariẽtes ceſſante
neceſſitate beneficijs renũciare cogunt᷑
que eis miſerationiſ incluſit intnitus: ſic
religioſe viuẽtes cũ a religione ceſſaue⸗

rĩta pꝛuilegijs exuunt᷑ que religioſa ↄuer

ſatio meruit.pꝛiuilegia ergo que religio

ſis domibus ↄcedunt᷑:vel in eo caſu ac⸗

cipiẽda ſunt in qno ita eis ↄſulit᷑:ꝙ nulli
aliquid derogat᷑:videlicet vt ex nouali⸗
bus quoꝝ decimationes nulliꝰ aſſigna⸗
te fuerant pꝛiuilegioꝝ auctoꝛitate deci⸗
mas aliquibus perſoluere nõ cogantur
vel ſi ꝓpter inſtantem tempoꝛis neceſſi
tatem eis conſuli non poterit: niſi alijs
derogetur ita pꝛiuilegioꝛum auctoꝛitas
videtur eſſe ſernanda:vt eoꝛum ſubue⸗
niatur inopie non vt ſuarum diuitiaruʒ
augmento ⁊ poſſeſſionum:non modica
extenſiõe poꝛecta baptiſmales ſeu pa⸗
rochiales eccleſie penitus deſtruantur.

Aidã ſacerdos ſoꝛ
tilegus eſſe ⁊ diuinꝰ
Vyuuincit᷑ apud epᷣm:
¶coꝛꝛectuſ ab epo:no
liuit ceſſare: excõica ⸗
tur. tandẽ agens in
extremis recõciliat
aquodaʒ ſacerdote
epᷣo inconiſulto:indicit ſibi penitẽtia ſub
quantitate tẽpoꝛis canonibus pꝛefixa.
BHic pꝛimuʒ querit᷑:qui ſint ſoꝛtilegi.
Scðo:an ſit peccatuʒ eẽ ſoꝛtilegum.
¶ T̃ertio:a quibus genus dininatiõis
ſumpſit exoꝛdiũ.¶ Quarto:quot ſint
genera diuinatiõis. Quinto:an ſoꝛ
tilegi vel diuini ſint excõicandi:ſi ceſſa/
re noluerint. ¶ Sexto: an excõicatus
ab epo poſſit recõciliari a pᷣſlbytero illo
inconſulto. Septimo:ſi moꝛiẽtibus
ẽ indicenda penitentia ſub quantitate tẽ

poꝛis. QO. I.
Poriche Li ſint ſoꝛtilegi: Iſidoꝛꝰ dif
an abrmologariib. octa
uo ita dicens
Ouni ſint ſonileig.
DOꝛtilegi ſunt:qui ſub noie ficte re⸗
ligngionis per quaſdã:quaſ ſcõꝝ ſeu
aploꝝ vocãt ſoꝛtes:diuinationis ſcien⸗
tiã ꝓfitent aut quarũcũq; ſeripturaruʒ
inſpectione futura ꝓmittüt. E.II.
— Mod autẽ ſoꝛtes exquirere
peccatũ non ſit:⁊ exemplis ⁊
auctoꝛitatibus ꝓbat᷑.Cũ enĩ
achoꝛ de anathemate furtiʒ
. AXſurripuiſſet:⁊ ob eius pecca
tũ populus ceſus apud haynꝰ hoſtibuſ
terga dediſſet:pꝛecepit dñs ioſue vt ſoꝛ
tibus exquireret:quo peccãte populus
in manibus hoſtiũ cadere meruerat.Jo
ſue pꝛeceptũ accipiẽs miſit ſoꝛtes pᷣmuʒ
ſuꝑ tribus:deinde ſuꝑ familias:deinde
ſuꝑ ꝑſonas:⁊ ita cecidit ſoꝛs ſuꝑ achoꝛ
Saul quoqʒ cũ pugnaſſet ↄtra philiſte
os:⁊ iuraſſet ſe interfecturum quẽcũqʒ

qui ante ſolis occaſũ comederet de po⸗

pulo ſoꝛte depꝛehẽdit ionathã filiũ ſuuʒ
mel comediſſe:quod ſceptro acceperat
quẽ cũ moꝛti tradere vellet:populo ſup
plicante reuocauit ſentẽtiã. Jonas quo
qʒ cuʒ a facie dñi fugeret:a nautis ſoꝛte
depꝛehẽſus in mari deiectus ⁊ a ceto ẽ
abſoꝛptus. De zacharia etiaʒ legitur ꝙ
ſoꝛte exijt:vt icenſũ poneret.Mathias
vero a beato petro ſoꝛte in aplatũ ⁊ iu
de ſucceſſoꝛẽ eligetur. Qð ergo tanto⸗
rũ exẽplis ꝓbat᷑:patet malum nõ eẽ6.
¶ Vñ etiã aug.ait in lib.pſalmoꝝ.
HDꝛ:s nõ eſt aliquid mali ſʒ res ihu
man⸗ dubietate diuinã iudicãſ vo
luntatem. Mis ita rñdet᷑. Anteqᷓ; euan/
geliũ clareſceret multa ꝑmittebant᷑ que
tpe perfectioꝛis diſcipline penitus ſunt
eliminata.Copula nanqʒ ſacerdotalis
vel ↄſanguineoꝝ nec legali nec euange
lica vel apłica auctoꝛitate ꝓhibet᷑:eccle
ſiaſtica tñ lege penitus interdicit᷑. Sic ⁊
ſoꝛtibus nihil mali ineſſe moſtrat᷑: ꝓhi⸗
bet᷑ tñ fidelibus:ne ſub ſpecie diuinatio
nis ad antiquoſ idolatrie cultus redirẽt
Angde quibuſdã ↄſtellationes ⁊ futuro

rũ ſigna cuſtodiẽtibus apoſtolꝰ ait. HDi

es obſeruatis ⁊ menſes ⁊ tꝑa ⁊ annos:

241
e.q.v.qui dininatiões
Ipfi aũt faciẽtes bu⸗
iuſmodi artes tantuʒ
pnia vniꝰ anni viden
tur puniendi.vt e¶ de

ſoꝛtile. c. ij. ſz iſtud itel

lige eſſe diſpẽſationẽ
hm legẽ aũt ipe male⸗
ficus punit᷑ capite.vt
C.de male.l.nemo.io/
annes.
Bog auiteʒ
ſoꝛtes. nõ qg
s que⸗
ſunt licite. que⸗

dã illicite. JIllicite ſũt

que fiũt per magicas
incatationes.vel que
fiũt ad exercẽdas va⸗
nitates aliq̃s.vel que
fiũt ad iquirẽda aliqᷓ
occulta.vt.j.e.hi qui.
⁊.c.illð ſʒ que fiüt ne⸗
ceſſitatis cã:nõ ſũt il⸗
licite. vt ſi cõtentio eẽt
de electione aliquoꝝ
⁊ ect paritas vtrinq;
in oĩibus exẽplo ma/
thie poſſũt fieri ſoꝛtei
vt. ſ. e. nõ exẽplo.⁊.q.
v.nõ licet. cũ eni nõ ſu
ꝑeſt bũanũ auxilium
tũc poſſumꝰ fcurrere
ad diuinũ auxiliũ. vt
xxij.q.ij.queritur.⁊ ĩ
dubijs ſʒ leges ad ſo:
tes decurritur. vt.ff.
de iudi.ſʒ cum ambo.
C.cõia dele.ſ duobul
Et augu.ſcripſit qui/
buſdaʒ cũ ciuitas eẽt
obſeſſa ⁊ dubitaret cle
rus ꝗ deberẽt fugere
g remanere ꝙ ſoꝛte il
lud eſſet dirimenduʒ.
n ¶Achoꝛ. hiſtoꝛiaʒ
cato achoꝛ.⁊ ioſue.vij
o ¶Hayn. ciuitatem.

p ¶¶Saul quoq;. boc

hẽs.xij.q.ij.iteʒ oppo
nitur.

q ¶ ODꝛs.mali.in ſui

Mnatura nõ eſt ma
la tñ ꝓhibet᷑. qꝛ pꝛio
pter aſſiduitatẽ labir
talis ĩ idolatriã.ſicut
eſt ĩ iuramẽto.vt.xxij
q.i.⁊.iurabunt.io.

Vn ſtatiʒ. ione
adꝛ boc fuit diui/⸗
na inſpiratiõe factuʒ
byt · xiiij.· v. dixit.

J qui.potius.
Agnia pmitti mi
nus malũ vt euitetur
maiuſ malũ.vt.xxxiij
AaA:ij. ꝙ ſi veriꝰ.⁊. xxij.
milis modus loquẽdi
i. q.i. iudices.

pꝛiuilegia.xvi.q
hinc eſt. F. i. ?. S. d. iij
piꝛiu ilegia.
d Mtelligi.

eEClud.ſʒ quaſi li-
tontnd vief
in tãtuʒ peccare.
ſa⸗ Eminẽtioꝛi.i.pul⸗
chꝛioꝛi vel maioꝛi.
gVẽtriloqua.que

hebat ſpiritum phito

nis in vẽtre que mitis
diebus ſequebat᷑ pau
lũ ⁊ alios pᷣdicatoꝛes
⁊Z clamabat. iſti ſunt
Ffui dei qui annũciant
verba ſalutis. vnde of

On exẽplo cuʒ

na oraeula no ſu couertenga

Canſa

vnge timeo ne foꝛte ſine cauſa laboꝛa⸗

ueri in vobis. Sic ⁊ aſtronomia ſeu ⁊

aſtrologia apud catholicos in diſſuetu⸗

dinẽ abijt:quia dũ ꝓpꝛia curioſitate his

nimis erant intenti:ininus vacabãt que

ſaluti aĩaruʒ erant accomodata.quod

auũt ſoꝛtibꝰ credi nõ oponeat hieronp⸗
mus teſtat ſcribens ſuper ioannẽ.
Exẽplo ione vel mathie nõ eſt ſoꝛtibus

indiffere teyr credendau.
T Bn ſtanm debe nus ſub exeplo

us apoſtoloꝝ huic teſtimonio co⸗

pulare vbi ſoꝛte mathias in apoſtolũ eli

gitur. Item aug. ad inquiſitiones ia
nuarij. Ad ſecularia negocia diui⸗

Aui de paganis euãgeliciſ ſoꝛtes

fſegunt: ⁊ ſi optandum eſt vt id po
tiusꝰ faciãt quã ad demonia cõſulenda
cõcurrant.tamen iſta mihi diſplicet con
ſuetudo ad negocia ſecularia: ⁊ ad vite
buius vanitatẽ diuina oꝛacula velle cõ⸗
uertere Itẽ beda ſuꝑ actus apoſto⸗
rum. Exẽplo mathie nõ eſt indiffe⸗
renter Briené credendum.

—

n exẽplo mathie vel ꝙ ionas
4 Dpaopheta ſoꝛte depꝛehẽ ſus ſit idil
ereènter ſoꝛtibus eſt credendu: cũ pꝛiui
legia ſinguloꝛũ vt hieronymꝰ ait: cõeʒ
legẽ omnino facere nõ poſſint:ſi qui tñ
neceſſitate aliqua cõpulſi deum putant
ſoꝛtibus exẽplo apoſtoloꝝ cõſulenduʒ
eſſe videant hoc ipſos apoſtolos nõ ni/
ſi collecto fratrũ cetu ⁊ pꝛecibꝰ ad deuʒ
funs egiſſe.¶De diuinis vero ſcribit
auguſtinus ita dices.
Nõ ſũt obſeruanda que a diuinis pꝛeci
piunt᷑:quauis ea contingant que ab eis
ꝛenüciantur.
* Me⸗ ligs voluit dominus: etiã illa
Lare a diuinãtibꝰ nõ ſᷣm deum dicun
tur ſi acciderit que dicunt᷑ nõ ſic accipiẽ
da ſut:vt fſiant que pꝛecipiuntur ab eis:
aut colantur que colunt᷑ ab eis. ¶ Ideʒ
in libꝛo.i.de doctrina chꝛiſtiana.
Sõ hominuz que ſunt ſupeſ⸗
icioſe vel non. “
3 Andas eſt m inſtitutiöes hominũ
partim ſuperſticioſũ eſt:parti nõ ſu⸗
perſticioſũ.ſuꝑſticioſũ eſt quicqd inſtitu
tũ eſt ab hoibus ad faciẽda idola ⁊ co⸗
lẽda pertinẽs vel ad colendã ſicut deuʒ
creaturã partẽue vllã creature: vel ad
ↄſultationes a pacta quedã ſignificatio
nũ cũ demonibus placita atqʒ ſederata
qualia ſunt volumina magicaꝝ artium
que quidã cõmemoꝛare potius qᷓ; doce
re ſolent poete ex quo genere ſũt:ſʒ qua
ſi licẽtioꝛi vanitate haruſpicuʒ ⁊ augu⸗
rũ libꝛi. Ad hoc etiã genus pertinẽſoẽs
ligature atqʒ remedia:q medicoꝝ quo⸗
qʒ diſciplina ↄdemnat:ſiue in pᷣcantati

onibus: ſiue in qbuſdã notis quas cha⸗

racteres vocant:ſiue in quibuſcũqʒ re
bus ſuſpẽdendis atqʒ ligãdis vel etiam
ſaltãds quodã modoũñ ad tẽperationẽ
coꝛpoꝝ:ſed ad/quaſdã ſignificationes
aut occultas aut manifeſtas:que eminẽ
tioꝛii noĩe phiſicã vocãt:vt quaſi nõ ſu⸗
perſtitionẽ implicare ſed nature ꝓdeſſe
videant᷑.ſicut ſũt inaures in ſũmo ſingu

2 ione ſoꝛtibꝰ credere:vel illud de

laxꝝ auriũ:aut deſtructionũ oſſibus an⸗

ſule in digitis:aut cũ dicit᷑ tibi ſingultiẽ⸗
ti:vt dextera manu pollicẽ teneas. Nis
adiungunt᷑ milia imaniſſimaꝝ obſerua
tionũ:ſi membꝝ aliquid ſalierit ſeiun⸗
ctũ ambulãtibus amicis lapis aut puer
medius interuenerit. hinc ſũt etiaʒ illa li
men calcare cũ ante domũ ſuaʒ tranſit.
redire ad lectü ſiquis ſe dũ calciat ſter⸗
nutauerit:redire ad domũ ſi ꝓcidẽs oſ
fenderit: vel ſi veſtis a ſoꝛicibus rodit᷑.
neqʒ ab hoc genere ſuꝑſticionis perni⸗

cioſe ſegregandi ſũt:qui olim genetilia⸗

ci ꝓpter naturaliũ ↄſiderationes dierũ:
nuc aũt mathematici vocãtur.nã ⁊ ipſi
quãuis verã ſtellaꝝ poſitionẽ cũ quiſqʒ
naſcit᷑ ↄſequunt᷑ ⁊ aliquãdo ꝑueſtigant:
tñ ꝙ inde conantur vel actiões noſtras
vel actionũ euẽtus ꝓducere nimis er⸗
rãt.hoc aũt genus foꝛnicationis anime
ſalubꝛiter diuina auctoꝛitas non tacuit:
neqʒ ab ea ſic deterruit animà : vt ppte
rea talia negaret eẽ ſectãda:qꝛ falſa di⸗
cunt᷑ a ꝓpfeſſoꝛibus eoꝝ:ſʒ etiã ſi dixe⸗
rint vobis inquit a ita euenerit ne creda
tis eis:nõ enĩ qꝛ imago ſamuelis moꝛtui
ſauli vera ꝓnunciauit ꝓpter talia ſacri⸗
legia quibus illa imago pñtata eſt minꝰ
execrãda ſunt.aut qꝛ in actibus aploꝝ:
femina ventriloqua verũ teſtimonium
ꝓbibuit apłis dñi:ideo paulus apoſto/
lus pepercit ſpiritui illi:ac nõ potius fe
minã illius demonij coꝛectione atqʒ ex
cluſione mũdauerit. oẽs igitur artes hu
iuſmodi vel nugatoꝛie vel noxie ſuper⸗
ſticioniſ ex quadã peſtifera ſocietate ho
minũ ⁊ demonũ quaſi pacta infidelis a
doloſe amicitie ↄſtituta penitus ſunt re
pudiande:⁊ fugiende xpᷣiano. Ideʒ
in libꝛo de ciuitate dei.
Hõẽ vita ſed moꝛs:inquiſitio vel cura

tio qug Auinis vel magicis ęxpetitł.
Ai ine aluatone lalu t ha⸗
bere:⁊ ſine vera ſapiẽtia eſtimat
pꝛudentẽ fieri poſſe:nõ ſanus ſʒ eger
nõ pꝛudens ſed ſtultus in egritudine aſ
ſidua laboꝛabit:⁊ in cecitate noxia: ſtul
tus ⁊ demens ꝑmanebit: ac peride oĩs
inquiſitio ⁊ omnis curatio: que a diui⸗

nis ⁊ magicis artibus vlł ab ipſis demo
nijs in idoloꝝ cultura expetit᷑:moꝛs po

tius dicẽda ẽ qᷓ; vita:⁊ qui ea ſectantur:
ſi ſe nõ coꝛꝛexerint ad eternã ꝑditionem
tendũt:pſalmiſta dicẽte. Omnes dij gẽ
tiᷣ demonia ſũt:qui ꝑ deceptos hoĩes
alios decipere quotidie geſtiũt vt perdi
tionis ſue alios faciãt participes. Itaqʒ
hec vanitas magicaꝝ artiũ ex traditiõe
maloꝝ angeloꝝxvin toto oꝛbe terraꝝ plu
rimis ſeculis valuit ꝑ quandã ſcientiaʒ
futuroꝝ ⁊ infernoꝝ:⁊ ꝑ inuẽtiones eo⸗
rũ inuẽta ſunt haruſpicia ⁊ auguratiõeſ
⁊ ipſa que dicunt᷑ oꝛacula ⁊ necroman
tia. ¶ Igem oↄfeſſionũ lib.quarto.
Kbian⸗ 2 vera pietas planetarios
Most

nar⸗

Mllos planetarios quos mathema
ticos vocant plane ↄſulere nõ deſi⸗

ebãt ꝙ quaſi nullũ eis ſacrificiuʒ ⁊ mil
le pꝛeces ad aliquẽ ſpiritũ ob diuinati/
onem dirigerentur:qð tñ xpᷣiana ⁊ vera
pietas cõſequenter expellit ?ẽ damnat.

fenſus panlus
ad4 eũ cõuerſus
E⁊ dixit ſpiritui
pꝛecipio tibi vt
ab iſta recedas
2 ſtatiʒ receſſit.

laluatoꝛe

qqua eſt ſcientia
diabolo. vt. j.
ECc q. v.ĩ pꝛin.ar.
2.S.xxxvij. di. H

binc etiam. vbi

nis ſcripturis.
omis ſcia ſp/

ſit initiũ.

i Llos.

XXVI

„— Edrillind & Item bieronym?. Kultura eſt
4

cagit illud ido

cüciſus fuit a tẽ
por abꝛae vſq;

bceptuʒ fuit t dã circũciſionẽ vetuſte cõſuetudiniſ inu

igit trie auguria ſeruare⁊ ſtellarũ re⸗
as legit iĩ ioſne. quirere curſus.
qꝛ populus cir Ed ⁊ illud adde:quoniã qui foꝛni
cat᷑ in coꝛpus ſuũ peccat:non iſtud
balind tẽpus: coꝛpus ſolũ quod templũ dei effectum
quo popul? exi· eſt:ſed illud qð dicit᷑:qꝛ omnis eccleſia

uit de egypto ſʒ ens chꝛiſti eſt: ⁊ in omnẽ eccleſiã vi⸗

poſtes non fue⸗ get delinquere qui coꝛpuſ ſunʒ cõmacu
rũt ciredilfr lauerit: quia ꝑ vnuʒ mẽbꝛuʒ macula in
anie ub neomne coꝛpus diffundit. Eſt æ illud op⸗
tu maͤnerunt· pꝛobꝛiũ egypti q ſi neglexeris etiã poſt
ioꝛdanẽ denuo ioꝛdanis tranſitũ ⁊ poſt baptiſmi ſecun

ynuſqſq; circů⸗ ſtione ſuggerit᷑: obſeruare auguria:re⸗

dderet. qð ſa- quirere ſtellarũ curſus a euẽtus ex his
ctuʒ eſt æ dirit futuroꝝ rimari:ceteriſqʒ bmõi ſuꝑſtitõi

n Jaſt bo⸗ bus implicare.idolatrie nãqʒ mater eſt
brobeih egyptus ex qua certũ ẽ oppꝛobꝛia hmõi
dtt Jo. pullulare:que ſi tranſito ioꝛ ane ſu ce⸗
Ciendũ ẽ peris ⁊ his te laqueis rurſus illigaueriſ
hic Augu. tecũ ſine dubio oppꝛobꝛia egypti trahiſ
oſtendit quibu Hec aũt ſacrilegia nõ vſqʒ adeo ſũt de⸗/
teſtãda:vt ſi aliquid de area vel toꝛcu⸗
lari demonibus fuerit imolatũ qð reli⸗
quũ eſt iõ credat᷑ eſſe imundũ:aut ſi ipſũ
qð oblatũ fuerit a nobis ignoꝛãatibꝰ ſu⸗
mi ncieni ideo credamus nos deli⸗
uiſſel. Ande auguſtinꝰ ad publicolã
on ideo reliqua ſunt imunda: qꝛ ab
area vel toꝛculari aliquid ad demonuʒ
ſacriſicia tollitur. “
Jde area vel toꝛculari tollitur ali⸗

quid ad ſacrificia demonioꝝ ſcien

te chꝛiſtiano:ideo peccat quia permittit
fieri vbi pꝛohibendi ptãs eſt:ꝙ ſi factuʒ
nõ cõperit aut pꝛohibendi ptãtem non
haber vtitur mũdis reliquis fructibus:
vnge illa ſublata ſunt. ¶.Item ambꝛo.
in pꝛima epiſtola ad coꝛinthios.
Nmmunis eſt reatu:qui emit qð neſcit
idolis imolatum.
Icet aliquid pollutũ ſit per accidẽ
‚tia.i. oblationem idoli: cũ tũ neſcit
qui emit:nullũ Zatiſerupnlaz apud
ꝛum imunis eſt OQ. HI. 7. II I.
— Quibus autez genus diui
nationis exoꝛdiuʒ ſũpſerit:
el quot ſũt gña eius aug.
lexvponit in lib.de natura de
NQO—monüũ ita dicens.
. Hemultiplici genere dininatöis.
Bitur genus diuinatõis a ꝑſis fert᷑
eſſe allatũ.varro aũt dixit: diuinatio
nũ quattuoꝛ eẽ genera:terrã aquã aerẽ
⁊ignẽ.hinc geomãtiã:hidroniãtiã: pi⸗
romantiã:aeromantiã dictã autumant.
dinine dicti ſunt quaſi deo pleni.diuini /

4

tate enim ſe eſſe plenos ſimulant:⁊ aſtun
tia quadã frandulenta hominibꝰ futura

cõiectant. Duo aũt genera diuinatõis
ſunt:ars ⁊ fſuroꝛ. Incantatoꝛes aũt di⸗
cti ſunt qui artẽ verbis peragunt.arioli
vocati ſũt ꝓpterea ꝙ circa aras idoloꝝ
nefarias pꝛeces emittũt:⁊ funeſta ſacri⸗
ficia offerũt: hiſqʒ celebꝛitatibꝰ demo⸗
nũ accipiũt reſponſa auruſpices nũcu⸗
pantur quaſi hoꝛarũ inſpectatoꝛes. di⸗
es eni ⁊ hoꝛas in agendis negocijs oꝑi
bnſqʒ cuſtodiũt:⁊ quid per ſingula tem
oꝛa obſeruare debeat homo intendũt
i etiã exta pecudu inſpiciũt:⁊ ex eis fu/

runt. poſtea hoc noie!
dicti ſũt:cuius artis ſcia vſqʒ ad chꝛiſtũ

ta ꝓtendi

E. iI % mi

mra pꝛedicũt. augures ſũt qui volatus
auiũ ⁊ voces intendũt:aliaqʒ ſigna rex
vel obſeruationes impꝛouiſas homibꝰ
occurrẽtes ſerũt.idem ſunt ⁊ auſpices
nã ⁊ auſpicia ſunt que iter facientes ob⸗
ſeruãt.dicta aũt ſunt auſpicia quaſi aui
uʒ ſpicia:⁊ auguria quaſi auiũ garria.i.
auiũ voces ⁊ lingue:item auguriũ quaſi
auigeriuʒ quod aues gerunt.? uo ſunt
aut genera auſpicioꝝ:vnum ad oculos
alteru ad aures pertinẽs.ad oculos.ſ.

volatus: ad aures vox auiuz. phytõiſſe
a phytonio apolline dicte qð is auctoꝛ
fuerit diuinãdi. aſtrologi dicti ſunt eo ꝙ

in aſtris augurant᷑.genitalici appellati
ſunt ꝓpter natalicioꝝ conſiderationes
dierum:geneſes eni hoĩm per.xij.celi ſi⸗
gna deſcribũt:ſyderumqʒ curſus naſcẽ

tiũ moꝛes actus ⁊ euentus pꝛedicer̃ co⸗

nant᷑.i.qͥs quali ſigno fuerit natus: aut
quẽ effectũ habeat vite qui naſcit᷑: inter
pꝛetantur.hi ſunt qui vulgo mathema⸗
tici vocantur:cuius ſuperſtitõnis genus
cõſtellationes latini vocant.i. nationes

ſydeꝝ qũuũo ſe habeãt: cuᷣ quiſq; naſcit᷑

Pꝛimũ aũt genus.i.ſtellaruʒ interpꝛe⸗

tes magi nücupabant᷑:ſicut de his legit

in euangelio qui natũ Bn annüciaue⸗
oli mathematici

fuit cõceſſa:vt chꝛiſto edito nemo exide
natiuitatẽ alicuius de celo interpꝛetetur
hoꝛoſcopi dicti ꝙ hoꝛas natiuitatis ho⸗
minũ ſpeculẽtur diſſimili ⁊ diuerſo fa/

to. Soꝛtilegi ſũt qui fub nomine. ⁊c᷑.vt
ſupꝛa: Saliatoꝛes vocati ſunt: qui duʒ
eis membꝛoꝛũ quecũq partes ſalierit

aliquid ſibi exinde ſher ſeu triſte ſigni
ficari pꝛedicunt. ¶ Querit᷑ autẽ de na
tura demonũ cuius nature ſint an futu⸗

ra pꝛeſcire valeant:vel quot modis fu⸗
tura pꝛenoſcãt. Oe his ita ſcribit aug.
in eodẽ libꝛo.

2

Quot modis demões
futura pꝛenoſcunt.
nũ:vt aerij coꝛpoꝛis ſenſu terreno⸗
rum coꝛpoꝝ ſenſũ facile pꝛecedãaãt:cele
ritate etiã ꝓpter aerei coꝛpoꝛis ſuperio
rẽ mobilitatẽ nõ ſolum curſus quarũli/
bet rex vt hoium vel feraꝝ:veꝝ etiam
volatus auiuʒ incõparabiliter vincant:
quibus duabus rebus quantũ ad aere
um coꝝʒpus attinet pꝛediti:hoc ẽ acumi⸗
ne ſenſus ⁊ celeritate motus multo an⸗
te cogitata nunciãt que hoĩes ꝓ ſenſus
terreni tarditate mirent᷑.acceſſit etiã de⸗

B Cienduů eſt hanc eẽ naturã demo

monibus per tã longuʒ tpᷣs quo eoꝝ vi

7.

rex longe maioꝛ experientia
quã põt hoĩbus ꝓpter bꝛeuitatẽ vite ꝓp⸗
uenire ꝑ has efficacias quas aerei coꝛ⸗

poꝛis natura ſoꝛtita ẽ:nõ ſoluʒ multa fu

tura pᷣdicunt demones:veꝝ etiam mul
ta faciunt:que qm̃ hoĩes dicere nõ poſ⸗
ſunt.aut facere eos dignos quidã qͥbus
ſeruiant:⁊ qͥbus honoꝛes diuinos deſe
rant arbitrant᷑:inſtigante maxime vitio
curioſitatis ꝓpter amoꝛẽ felicitatis fal⸗
ſe atqʒ terrene ⁊ excellẽtie tempoꝛalis.
Nunc igit᷑ quoniã de diuinatiõe demo⸗
num aſtio eſt. pꝛimũ ſciendũ eſt illos ea
lerunqʒ pꝛenunciare:que ipſi ſacturi
Kntencoipianten ſepe poteſtatẽ ⁊ moꝛ

242

de cauſ demones ſci

unt futura p̃dicere.
nõ ꝙ ipſi ſciat futura

ſʒ qaꝛ habẽt ꝓbabiles
ↄiecturas.Pꝛimo illa
rõe.quia de ſubtilioꝛi

materia ſũt creati.vn

de ſubtilius cõſiderãt

iᷓ hoĩes. Iteʒ quia ꝑ
antiquitatẽ multa ſci⸗
unt que nos pꝛopler
bꝛeuitatẽ tꝑis ſcire no

poſſumus.itẽ quia ip⸗

ſimet cõſueuerũt moꝛ
bos immittere.⁊ illud
ipſi pᷣdicũt ꝙ aliquis

ſit habiturus malum

tẽ ſicut medicus vi⸗
et aligꝗd ꝑ ſigna fibi

nota q nos nvidemꝰ
ſic demões Jteʒ ex ſi⸗

gnis qᷓ ꝓcedũt ex ani
mo hõis pꝛeuidẽt que
dã futura.Itẽ quia di
cta ꝓphetarũ audie-
runt ex quibꝰ ſutura
pꝛedicunt.

N

◻Cogitationib? S

vider ꝙ diabolus no
nit cogitationes hbo⸗

minũ.iʒ ſolus deus
ſcit occulta coꝛdiũ:vt
xxxij.di.erubeſcãt. ſʒ

ipſe ſeipſũ de hoc coꝛ

eBauta ilareriſ
uilateria dicunt
hic charte in quibus

ↄtinẽtur icantatiões

S 6 Vi diuinatio
1 nes.ĩ domos

ſuas:bm legẽ iſti ↄcre

mant᷑:ſʒ ille in cuius
domo hec fiunt poſt

publicationẽ bonoꝝ
de malefi · nullus.

d VöVn licest pꝛo-

Epter ſegetes. nũ
quid ꝗ hic repꝛebẽdit
aſtronomia. nũquid
rentos ⁊ diſpoſitio
nes lune licitũ eſt ru⸗
ſticiſ ↄſiderare tpᷣs ſe
minãdi:⁊ medicis iẽ
poꝛa potionũ ⁊ minu
tionuʒ.· certe hec non

Cauſa

bös imittere ⁊ ipſum aerẽ vitiãdo moꝛ⸗
bidum reddere:⁊ ĩ peruerſis aiqʒ ama
toꝛibus terrenoꝝ cõmodoꝝ malefacta
ſuadere.de quoꝝ moꝛibns certi ſunt ꝙ

ſint eis talia ſuadentibus ↄſenſuri.ſua⸗

dem eni eis miris ⁊ inuiſibilibus modiſ
ꝑ illã ſubtilitatẽ coꝛpoꝛa hoĩum nõ ſen⸗
tientium penetrãdo ⁊ ſe cogitationibꝰ⸗
eoꝝ ꝑ quedã imaginaria vaſa miſcẽdo
ſiue vigilãtiuʒ ſiue doꝛmientium:aliqñ
autẽ nõ que ipſi faciunt:ſʒ que naturali
bus ſignis futura pᷣnoſcunt:que ſigna ĩ
hoium ſenſus venire nõ pñt:ante pꝛedi
cunt.neqʒ eniʒ qꝛ puidet medicus: que
pꝛeuidere neſcit huius artis ignarus:iõ
tñ diuinus habẽdus eſt:quid autẽ mirũ
ſi quẽadmodum ille coꝛpoꝛis humani
ꝑturbata vel moꝛtificata tẽperie ſe bo⸗
nas ſeu malas futuras pꝛeuidet valitu⸗
dines.ſic demones in aeris affectiõe ſi⸗
bi notas nobis ignotas:futuras pᷣuidẽt
tẽpeſtates.aliqũ etiã hoĩum diſpoſitiõeſ
nõ ſolum voce ꝓlatas:verum etiã cogi

tatione ↄceptas:cuʒ ſigna quedã ex aĩo

expꝛimunt᷑ in coꝛpoꝛe tota facilitate ꝑdi
ſcunt:atqʒ hic etiã multa futura pꝛenũ⸗
ciant:alijs videlicet mira qui iſta diſpo
ſita nõ nouerunt:fallunt.⁊ ſtudio fallen
di ⁊ inuida voluntate qua hoium erro⸗/
re letant᷑. Sʒ ne apud cultoꝛes ſuos põ

dus auctoꝛitatis amittãt:id agunt vt in⸗

terpꝛetibus ſuis ſignoꝝqʒ ſuoꝝ ↄiecto
ribus culpa tribuat᷑ qñ ipſi decepti fue⸗/
rint vel mẽtiti.nonnunq vero ipſi mali
gni ſpiritus ⁊ illuſoꝛes hoĩum atqʒ ſalu
tis eoꝛũ inuaſoꝛes ſolent pꝛedicere defe
ctũ culture ſue ⁊ idoloꝝ ruinã quatenuſ
pꝛeſcii videant᷑ quid in ſingulis regnis
aut locis ventuꝝ ⁊ quid aduerſi ſue fa⸗
ctioni ptingere poſſit:qdð etiã illi qui gen
tiliũ hiſtoꝛias legunt nõ ignoꝛãt.quid er
go mix ſiiã iminẽte temploꝝ ⁊ ſimula⸗
chꝛoꝝ euerſione quã ꝓphete dei ſũmi
tanto añ pᷣdixerũt:ſerapis demõ alicui
cultoꝝ ſuoꝝ boc de ꝓximo ꝓdit:vt ſuã
quaſi diuinationẽ recedẽs vel fugiẽs cõ
mendaret. Qõð autẽ hoĩum diſpoſitiõeſ
cogitatiõe ↄceptas ꝑ exterioꝛa ſigna:dia
bolus depꝛehẽdat nõ firma ratiõe vide
tur appꝛobatũ. ¶ Uñ idem augu.ait ĩ
libꝛo.ij.retractatiofißz.
Quogd ex coꝛpoꝛeis motibus internas
animi cogitationes diabolus depꝛehen
dat res occultiſſima ett.

hoium diſpoſitiones nõ ſolũ vo⸗

ce ꝓlatas: veꝝ etiã cogitatione ↄceptas

cũ ſigna quedã ex aio expꝛimunt᷑:in coꝛ
poꝛe tota facilitate perdiſcere.rem dixi
occultiſſimã audacioꝛi aſſertiõe quã de⸗
bui.nã peruenire iſta ad noticiã demo⸗
nũ:p nõnulla etiã experimenta cõpertũ
eſt:ſed vtrũ quedã ſigna dent᷑ ex coꝛpo⸗
re cogitantiũ illis ſenſibilia nos autẽ la⸗
tẽtia:an alia vi ſpirituali iſta cognoſcãt:
aut difficillime põt ab hoibus:aut om⸗
nino nõ põt innenirr. Q.V.

ceſſare noluerint excõicandi
ſũüt rõe ⁊ auctoꝛitate ꝓbatur
Eſt eni quoddã genus cultu
re idoloꝝ ex demonũ ↄſulta

Vodã loco dixi: demones aliq

Mod aũt ſoꝛtilegi ⁊ diuini ſi

tionibus futura pꝛedicere.ſicut eniĩ aua
rus:qꝛ cultũ deo debitũ nũmo impẽdit:
idoloꝝ cultoꝛ ab apoſtolo nominat᷑:ſic
illi qui futura:que ex dei oꝛaculo nõnũ
quã reuelata inueniunt᷑:vel demonum
ↄſultatione:vel quibuſlibet pꝛeſtigijs ĩ⸗
uenire laboꝛãt diuinitatis iura creaturiſ
attribuunt. futura pꝛeſcire ſolius dei eſt
qui in ſui cõtemplatione etiã angelos il/
la pꝛeſcire facit.vñ Iſaias ait:pꝛioꝛa ⸗
nouiſſima annunciate mihi ⁊ dicã ꝙ dij

eſtis.cultoꝛes vero idoloꝝ a fideliuʒ cõ⸗

munione ſeparandi ſunt.vñ in epiſtola
ad coꝛinthios aplłs ait.ſiquis frater no⸗
minat᷑ foꝛnicatoꝛ:aut auarus:aut idolis
ſeruiens:cũ eiuſmodi nec cibum ſume.
¶ Hic etiã ĩ decre.greg.iunioꝛis legit᷑
Anathema ſit qui ariolos vel incanta⸗
toꝛes obſeruat.
F Iquis ariolos auruſpices vel incã
Atatoꝛes obſeruauerit:aut filaterijsꝰ
eoꝝ vſus fuerit: anathema ſit. Iez
ex ↄcilio anquiritano.c.xxxiiij. Ruin

quẽnio peniteat qͥ diuinationes expetit.

Q Vi dininationes expetũt ⁊ moꝛeʒ
gentiliu ſubſequunt᷑:vłin domos

ſuas hmõi hoĩes introducunt exquirẽ⸗

di aliqͥd arte magica: aut expiãdi cã ſub
regula quinquẽnij iaceantſm gradꝰ pe
nitẽtie diffinitos.¶ Item ex ↄci.marti
ni pape: Elementa colere lune aut
ſiellarum curſus in ſuis operibus chꝛi⸗
ſtianis ſeruare non liet.

repꝛobant᷑ ſed
illi repꝛobãt q
eredũt ieſſe ne⸗
ceſſitatẽ ſuꝑio⸗
ribus: vnde nõ
eſt dicẽdũ ꝙ ſu
perioꝛa ſint cã
reruʒ licʒ ſint ſi

gnao rez.

e ¶¶ Igs eps.
S8 uluiſſe.
nota ꝓ ſolo cõ
ſilio debere pu
niri ſiue faciat
artem ſiue non
ſic ꝓ ſola voca
tione punitur ꝗ

vocat clericum
ad iudicinʒ im

peralſoꝛis: vt.xj

q.i.placuit.

Bnliceat chꝛiſtianis tenere tradi

tiones gentiliũ ⁊ obſeruare ⁊ co⸗
lere elemẽta aut lune aut ſtellaꝝ curſus
aut inanẽ ſignoꝝ fallaciam ꝓ domo fa⸗
cienda:vel ꝓpter ſegetesꝰ vel arboꝛes
plantandas:vel ↄiugia ſocianda. ſcri⸗
