re atqʒ; in eadem manere perſiſterem:ſi

ttuo:
0

m (¶¶ Spinis.i. cõpunctionibꝰ.

eugelioy.
Ias. teſti⸗

moñniuʒ in hoc
enĩ ꝙẽ moꝛtu⸗

vnitate ecclie:
ſz quida hereni
ci volebat eum

pꝰ? moꝛtẽ accu⸗
ſare de hereſi:

vt.xxiiij.qij.ſa
ne pꝓfert. ſʒ nõ
erat recipiendi

Et in crie here⸗
ſis cũ ille bone
opinionis fuit:

mis. hereticuis

aũt bñ recipere
tur ) herelicuʒ
reticus.io.
p C Perdide-

rũt.ij. q. vij. nõ

Pot. i0.
q C.· Poteſtatẽ.
quã ñ hẽbat ec
cleſia:cuʒ ⁊? no
uclla adbuc eẽt
r ¶ Ac fidẽ.cc

cleſie oſeruãda

ſz poſtea qñ ce
pit dnari pᷣnci⸗
pibuſ. vt. .c· diſ
plicet. ⁊.c ñ ine
nitur.

8 (. Intrare. i.

redire ad eccł
ſiam.

t CSzʒ quare.

q.d. nõ Eoſide⸗

rãdũ qd fiat: ſʒ

qua de ca fiat:

vyt. ſ. e. q. viij · de

occidendil.?.ff

de fur. verum.

fimiliter nõ eſt

cõſiderãduʒ ꝗd
faciat: ſed quo
animo fiat. vt

q.·d. cogant ire
ad cõmodũ ip/
ſox.ſ. ad cõniui
um de quo agit
in eua gelio. lyi.
d. ſpõſul.ö. e. cũ
in lege.

n Tegẽ. quã

babes. C. de be⸗
reti.arriani.

x¶Si duo. treſ

n. ponit caſus.
Pꝛimo ſic duo
lũt domo rui⸗
tura ⁊ ãboſ poſ
ſumꝰ liberare.
ad hoc tenẽur.
licʒ ſint inuiti.
Secũdo ſic duo
ſüt ĩ domo vna
⁊ ſi vnũ libera/
mus alter vult
ſe necare. Ter⸗
tio ſic. multi ſũt
in domo vnas ⁊
nõ niſi vnus li⸗
berari poteſt.

ilaen

chiin
grmi
Mmmasd
nuniß
chemd
ſen
un
i niſ
euent
unmnt.
D
tit iſi⸗
ifume
iciniti
eaur,
tobren ir
uetbns.
Alus.
Mlir iei
NImere⸗
necone
nuncti
idoor
Ppyfige
lieire
Lmniitk de
Agieroſ
tonnſin ſe
en ſc
icirle
liinnoe
Enhng.
Pmir
lnine
Nhe

emd
nong,
in
lfncsten
tiem.
nleegen

Dndt
ige
uräſt

ſent

H

cundus caſus

b Kon nia.

ly. n. aliquis ſe⸗

ipſum iterimat
ppter nos du/

moõ nõ iuſte mo

mneamur non le

occidendis. et

xlvij· diſ · qd ad
nos.
C U. Liberato.

i..nõ minus ali⸗

quẽ liberare te⸗/
nerl:lʒ oẽs alij

ſe perderent.

d Copellit. 5
y ꝙ oibuſ ſit p
eeplũ:vt denüů⸗
cient crimia de
linquentiũ iſz H
itelligas im de
pꝛelatis vel de
canonica denũ
eistiõe. vt. ij. q.

Rkeare
e ¶ Mon dʒ. de

iure communi.
f¶ Coõpenſati
one.i. pt alij fa⸗/
cili?redeant ad
eccliã:cũ vidẽt
aliquos reuer/
ſos tolerari in

ſuis oꝛdinibus.

g Dulnus.
dupliciter ĩferi
tur ramꝰ? arbo
ri:yt de conſe.
di. v. nuniỹ. tũc

dicunt᷑ duo vul

nera infligi ar⸗
boꝛi.i.ecclie qñ
ille qui fuit de⸗
ſtitutus reſtitui
tur ⁊ alter gſb⸗
ſtitutus fuit re
mouetur. ſeðᷣo
mõ qñ nullꝰ fu
it ſubſtitutus.⁊

illud dicitur le⸗

ue vulnus.
b Betrahen
dũ.ſic.xliiij.di.
comeſſationes.
⁊ di.l. yt ↄſtitue
retur.
1. Be menda
cij.i.de menda
cio timoꝛis.
h ¶Epi. z. diſ.
xij. nos ↄſuetu
dinẽ contra.
.Vtiliter. nõ
intelligas ꝙ au
ſtinus hic re
i nateol de⸗
poſitoſ.ſʒ docet
ad fieripoſſit.

pter res coꝛum.
n . Möres eo

c.i. 7. ij.

XXIII

eos inde poſſemus eruere vel inuitos
quibꝰ imminẽtẽ ill rninam pꝛedemõ⸗
ſtrauimꝰ: vt vlteriꝰredire ſub eiꝰ ꝑiculũ
no auderẽt: puto niſi faceremꝰ non ime

rito crudeles iudicaremur. MDoꝛꝛoſi

vnꝰ illoꝝ vobis diceret:qũñ intraueritis

eruere memetipſũ continuo trucidabo.

alter aut nec exire quidem inde nec erui

vellet:ſed neqʒ necare ſe auderet quid
eligeremꝰ.vtrũ ãbos ruie oppꝛimẽdos
reliquere.an vno ſaltẽ per noſtrã oꝑam
liberato alteruʒ non nraꝰculpa ſed ſua
Poi⸗ iterire ꝑmitteremus:nemoẽ tà in⸗
elix qui nõ quid fierii talibꝰ rebꝰ opoꝛ⸗
teat: ſaciiline iudicet. Itẽ pꝰ pauca ꝙ ſi
plurimi eẽnt ĩ domo ruitura ⁊ inde vnꝰ
ſaltẽ liberari poſſjʒ:atque id cum facere
conaremur alii ſemetipſos pꝛecipitio ne
carẽt:doleremꝰ de ceteris.verũ de vni

uſſaltem ſalute conſolaremur:nõ tamẽ

ne ſeipſos alii perderẽt: perire vniuer⸗
ſos nullo liberato permuteremuſ.quid
igit᷑ de oꝑe mĩe quod ꝓ vita eterna adi⸗
piſcẽda ⁊ pena eterna vitãda hoibꝰ de⸗
bemus ipendere:iudicãdu ẽ:ſi ꝓ ſalute
iſta nõ ſolũ tꝑali:ſed ẽt bꝛeui ⁊ ad tẽpuſ
exiguũ liberãda ſic nos ſubuẽire hoibꝰ
rõ va ⁊ benigna cõpellitꝰ. Itẽ ſi inquiũt
donatiſte opoꝛtet vt ⁊ nos extra eccleſi
am ⁊ aduerſus eccleſiaʒ fuiſſe peniteat
vt ſalui eſſe poſſumus: quomodo poſt
iſtam pniam apud voſclerici vl etiã epi
ꝑmãeremꝰ:hoc nõ fieret.quoniã reuera
quod fatẽdũ eſt fieri nõ debʒ vbi pauci

ipſa cõpẽſatiõeſanarẽt᷑:ſed ſibi hoc di⸗

cãt ⁊ multo maxime humiliter doleãt:qͥ
tãta moꝛte pꝛeciſiõis iacẽt:vt iſto quodã
vulnere matris eccleſie catholice reui⸗
niſcãt. Cum.n.pꝛeciſus ramꝰ iſeritur:fit
aliud vulnus i arbore:quo poſſit recipi
vt viuat:qui ſine vita radicis peribat.ſʒ
cu recepiꝰ recipiẽti coaluerit:⁊ vigoꝛ cõ
ſequitur ⁊ fructꝰ.ſi aũt nõ coaluerit ille
quidẽ areſcet:ſʒvita arboꝛis ꝑmanebit.
ẽ.n.⁊ tale ĩiſerendi genꝰ:vt nullo pꝛeciſo

ramo qui itus ẽ:ille qui foꝛiſ ẽ:inſeratur

nõ tamen vllo ſed vł leuiſſimo vulnere
arboꝛis.ita ẽt ⁊ iſti cũ ad radicẽ catholi
cam veniũt.nec eis poſtquã vix erroꝛis
ſui penitet:honoꝛ clericatus aut epᷣ̃atus
anſkrtſiquice fit aliquid tãquã iĩ coꝛtice
arboꝛis mr̃is ↄtra ĩtegritatẽ ſeueritatis.
verũtñ qꝛ neqʒ qui platat ẽ aliquid nech
qui rigat:ad dei mivicoꝛdiã pᷣcibus fuſiſ
coaleſcẽte ſuoꝝ pace ramoꝝ charitas
cooꝑit multitudinẽ pctõꝝ: ⁊ paulopoſt
Vex in huiuſmodi cãis vbi per graues
diſſeſionũ ſciſſuras nõ huiꝰaut illiꝰhois
ẽ periculũ:ſʒ plurimoꝝ ſtrages iacet:de
trahẽdũ ẽ aliqͥd ſeueritati:vt maioꝛibꝰ
malis ſanãdis ſyncera charitas ſubuẽi
at. Habeũt ergo de pꝛeterito deteſtabili
erroꝛe:ſicut petro habuit de mẽdaciiti⸗
moꝛe amarũ doloꝛẽ.⁊vẽiãt ad eccleſiã

chꝛiſti verã.i.catholicã matrẽ.ſint ĩ illa
clerici.ſint epiſcopiꝰvtiliteriqui cõtra eãõ

=

fuer̃t hoſtiliter. nõ iuidemꝰ immo ãple⸗

ctimur. hoꝛtamur optamꝰ:⁊ quos ĩ viiſ

ant ſepibꝰo inenimus intrare cogimus.

⁊ ſicꝰnondum quibuſdã perſuademus
2nõ res eoꝝ?ſed ipſos querimms.
WMIgem fauſto.

Medicinali ſeueritate mali coganf sd

ERem.

Bonun.

2

deſiſtere vel debet vel poteſt: vtriſqʒ ſi

neceſſe ẽ vt ſit moleſta q neutris eſt ini
mica.naʒ ⁊ frenetici nolunt ligari ⁊ litar
gici nolunt excitari:ſed perſeuerat dili⸗

gentia charitatis frenenicum ligare litar
gicum ſtimulare. ambos amare ambo

offendũt᷑:ſʒ ãbo di liguũt ã bo moleſtari

quãdiu egri ſũt indignãtur:ſʒ ãbo ſanati

gratulat. In eodẽ. Catolici eſſe non in⸗

cipiũt:niſi heretici eſſe deſtiterit. Neqʒ

n.ſacr̃a eoꝝ inimica ſunt nobis:que in
illis nobiſ ſũt cõiaſ:quia ñ humana ſunt

ſpe diuina pꝛiꝰ erroꝛ eoꝛũẽ auferẽdꝰ quẽ
male ũerũt:nõ ſacr̃a qͥ ſimiliter accepe⸗
runt:que ad penã ſuã poꝛtãt ⁊ hñt quã⸗

uis idigne habẽt.ſ tñ habẽt. ¶Ecce ꝙ

cria ſũt punienda qũñ ſalua pace eccleſie
fieri poſſũt: i quo iñ diſcretio adhibẽda
c.aliqñ.n.deliquẽtiũ multitudo diu ꝑ pa

tiẽtiã ad pniaʒ ẽ expectãda aliqñ i paucꝭ

ẽ puniẽda vt eoꝝ exẽplo ceteri terreãt᷑
⁊ ad pniam ꝓuocẽt᷑:hic cũ diſcipuli ce⸗
leſti igne ſamaritanos vellẽt conſũmere
ꝓhibiti ſũt:⁊ ſamaritani ad pniaʒ ſũt ex
pectati:vt chꝛiſto pꝛedicãte ↄuerterẽtur
ad fidẽ. & Unde ambꝛo. ait.
eſt exercenaa.
Aod chꝛiſtus diſcipulos ſnos in
Xcrepauit:qꝛ ignẽ ð celo deſcẽdere
ſuper eos geſtiebant:qui ipſũ non rece⸗

Non ſemper in eos qui pecct: vidicts

perũt:oñdit᷑ nobis nõ ſp i eos qͥ peccant

vidicãduʒ quia nõnũquã ampliꝰ ꝓdeſt
clementia tibi ad patiẽtiã quã lapſo ad
coꝛectionẽ. Deniqʒ ſamaritani citius
crediderũt a quibꝰhoc loco ignis arcet᷑.
nec diſcipli peccãtꝰqͥ legẽ ſequut᷑.ſciebãt
n.⁊ finees reputatuʒ ad iuſtitiam ꝙ ſa⸗

crilegos interemerat: et ad pꝛeces helie

ignẽ deſcẽdiſſe õ celo. dn öõt ĩ hac ꝓ
hibitõe apoſtoloꝝ aliud itelligi apoſtoli
nõ ʒelo iuſtitie ſʒ amaritudinis odio ob
iniuriã ſue expulſiõis vindicãdã ſama⸗
ritanos igne voluerunt conſũmere.do⸗
minus autẽ volẽs eos iiuriã pꝛopꝛie ꝑ⸗

ſone cum patiẽtia ⁊ gaudio tolerare.in

iuriam vo ſeruitutiſ diuine non inultam

relinquere:ait:neſcitis cuius ſpũs eſtis.

Hinc etiã petrus qui cuʒ alijs audierat
Beati eritis cũ maledixerint vobis ho
mines ⁊ dixerint oẽ malũ aduerſus voſ
gaugete in illa die exultate: quoniam
merces veſtra copioſa eſt in celiſ.contu
melias ſibi illatas cum gaudio ſuſcipie⸗
bat.peccata vero que in deum commit
tebantnur acerrime puniebat. vnde ana
niam ⁊ ſaphiram ſpiritui ſancto mentiẽ
tes moꝛtis ſententia pertulit. Sic etiam

paulus dum a ſuo cõtemptu pia admo
nitione ⁊ multimoda* commendatione

ſui coꝛinthios reuocaret:magnum illuʒ
elimã qui credituros a fide retrabebat
cecitate percuſſit:vt ceteri pꝛeteriti pꝛedi
cationem eius non impedirẽt:ſed i chꝛi

ſtum credentes anime cecitatem effuge⸗

rent:⁊ coꝛinthium illum foꝛnicatoꝛeʒ qꝛ

in deum peccauerat: ſathane ad vexan⸗
dum tradidit. IHincetiam gregoꝛius

B

Aigd faciet eccleſie medecina xſa“
Alutẽ omniuʒ materna charitate cõ
quirẽs:taqᷓᷓ iter freneticosꝰ ⁊ litargicos
eſtuanſ:nunquid contemnere nunquid

217

NLid faciet:/ me
Aicina. id cſt coꝛ

reetio.

Pp ¶ Inter freneticol

i.ad modum freneti-

coꝛum ſeuientes.

q ¶IVncipiũt. Egreſ

ſus eniʒ malitie virtu

tis operatur igreſſuʒ

xxxij.q.i.cũ renũciat
hec tñ non ẽ conccdẽ/

—

da ſi aliquiſ incipit eẽ
bonus nõ tñ ꝑfecius
deſinit eſſe malus.de

pe. diſti.ij. foꝛte c.c. ſi

ſermo.
V ¶ Cõia.j.de pe. di.

iij.nõ in vobis.nõ.Sõ.

i.q.i.ſacꝛa.

nlos. iacobuʒ

Vod xp̃s diſci

⁊ ioannẽ quos pꝛemi

fit in ciuitateʒ ſamari
tanoꝝ vt pararẽt ſibi
hoſpitium.
t ¶A Ad coꝛectioneʒ.

pꝛoſit vindicta.

u ¶ Peccãt.ſ.e. es vĩ
dicta.õ vbi vꝛ ꝙ; apo
ſtoli odio deſideraue

runt vindictã.ſed dic

ꝙ nõ peccabant in re

quã volebãt ſʒ in mo
do volendi.xxij q·ij.
S. abꝛaã. vel dic ꝙ pec
cabant ſed dicunt᷑ nõ
peccaſſe.qꝛ lex hoc ꝑ
mittebat.ſ.pnnire ini
micos.S.e.q.cuʒ in le

ge.
x Et finees. hiſtoꝛi
am habes ·ij. q. vij. iẽ

cum balaam.

y . Aoltimoda quã

fecit ĩ illa ꝓlixa lectõ

ne: libenter ſuffertis:
vbi narrat ſuas paſſi
ones ⁊ releuationcos

ſuas.

3 EElimã. hiſtoꝛiam
habes. xly. dil . .. ſalo⸗

mon.io.

Cauſa.

A MNter querelas.cõqueſtus.andit᷑ ergo ſlle q cõquerit᷑ ſe iniuſte excdia ſilrg eraniſe non nccnſa aliane e. eharcnſerentde neen .
Ta ⁊ hoc ſᷣm vetera iura.vt.xi.q.iij ſi ep̃s.vel dic ꝙ tũc andit talis cum na 50 cc icit ſe nolle accuſare nõ admittit᷑ ac ſis⸗ 4 rchu
enidẽter ↄſtat de iinſta excoicatoe:vt ex de ap.ſollicitudinẽ.alias nõ audit R ipſo ꝙ gs dirit uerſtäünd raciieenuncint en inert
niſi cũ dicit excõicationẽ eẽ nulla. vt er de ſen ex ptuas iio.ẽ ſeert chi i re d cxore infi ter eoinl vae raum. 2
b ¶DPꝛopꝛie.ꝗᷓ epᷣs nõ põt excõicare aliquẽ iniuria ſibi facta:yt bic. r.ſ. ne. ex de is ᷣ en E.· ca. er de oni det Rreſeng ſo
n oecideals neec e nntn
eni põt eẽ iudex in ci,äa ôMMU SS — D S. . i Duo.
ſnalvrriii · iiijc. . ſ¶· ſcribit ianuario epiſcopo repꝛebendẽs hilominus vindicet᷑ vybi vlecrihalis 8313 Veinoieeel i
Facae ge aun hob iniun prohrie perſone que, Epefupro. . Seq obiiciniiud ane: Nrniſtn
q.vij. ſi gs erga. ſʒ di · dam excommunicauerat:dicens. b⸗ꝛoſij: ad pꝛeces helie ignis deſcendit 5 Uanse⸗vpmit iei
ſtinguas vt bi norrt Pꝛo iniuria ꝓpꝛia epiſcopo aliquem, celo vt pꝛophete vindicaret᷑ iniuria.qð inria illata ) junz
per id að eſt.lxiij.diſ. excõicare non lierr. tũc ĩtelligitur factũ:qñũ achabrex iſrael metuz äno ptil enmnt
ſalonitane. ioannes. Nter querelas multiplices iſidoꝛuſ poſt ſterilitatẽ illã triũ ãnoꝝ ⁊ ſex mẽſũũ/ aboler. vt f. d eh
*OAlrden vellnat. T vir Aaliffmnsatraternitate tua fru facta ẽ quãdo pꝛecibꝰpelie clauſu eſt me cã. ſici ex iun
re crirs ve eenecge: Aira ſe excõicatum anathematiʒatũque celum annis tribus ⁊ menſibꝰ ſex: miſit alionogelan nige
ingit. r r. ſa. Zaueſtc quod quam ob rem factü fue duos quinquagenarios ad helia qui di⸗ olli orinnon in
d BGffendit. vt. ſ. i rjit: duũ a clerico tuo qui pꝛeſens erat vo cerent ei hõ dei rex iſrael vocat te.qͥ ait. —— linin
ea na culpa eſt qnan- fſIniſſemus addiſcere: p nulla alia cauſa ſi hõ dei ſ deſcẽdat ignis ðᷣ celo ⁊ ↄuz⸗ niil deinin. nn
doq; relaxare vidictcä iſſ pꝛo eo ꝙ te iniuriauerat factũ inno/⸗ mat vos. ? ſtati ignis deſcẽdit de celo æ ſno an ij ſube
rx veſecie⸗ iit. que res nos vehementer afflixit. coõſũpſit eos.quo factonon cuiꝰ meriti aũt nõ reuocat ittie
inolig gargz ie Quod ſi ita eſt:nil te cogitare de celeſti apud deũ eẽt voluit oñdere:ſʒ ꝙ; gle ee⸗ ſtatiliniuria ad. einmn
nemur dimittẽ. C. de bus oſtẽdis:ſed terrenam te habere cõo⸗ verꝰ?deus quẽ colebat.non ille ad cuiu aninnn D ſine
epic cle.ſ quẽuis is nerſationem ſignificas:dum ꝓ vidicta culturam ſtupꝛo ꝓpꝛii coꝛpoꝛis ieʒabel vſe ianc⸗ 1 nii⸗
vus ſinẽ. Iniuriaʒ. · pꝛopꝛieviniurie: ꝙ ſacris regulis pꝛobi⸗ nõnullos ꝓuocabat: euidentiſſimis in⸗ dar tte —
rancoꝛc. ſ iniuriaz. i.· petur: maledictionem anatbematis ina dicis moſtrare cur auit. iniuria ergo ꝓp⸗ mniur.F.rlt. rati
ſaniſſfaetione minnen uexiſti.vnde de cetero omnino eſto cir⸗ phete nõ alia quã iniuria dñi ip̃iditelligit b &. WM patſt. Uenn
xcoiſt ſ go otriſta“ cuſpectus atqʒ ſollicitus: T talia cuiquã quei paucl vidicata : vt ceteriterrertt. de hoc agtk o ar
hno bñ facitg ꝓſegt ꝓ defẽſione ꝓpꝛie iiurie inferre denno Itez bijcſtur Ulud nulneſtri. cos ant de drii dinle i
miuriã ſibi ſcãʒ.vt.xl. nõ pꝛeſumas.nã ſi tale aliquid feceris:i Apoſtolicus anat eaüzan eos qui Patamnonpet mi
di.? q emedat.⁊.. q te ſcias poſtea eẽ vidicãdũ.Hinc idẽ? eũ ceperãat:vel epoꝝ aliquẽ qꝗᷣ deinceps dscenm e run
e ctdence ipomeliis oſiédẽs ꝙ peccata quei daß ceperit: excommunicauit. Waeraltör “
relpublice mntcreſt re vel primũu cõmittunt a nobis punienda Ailliſarius patricius noſter mäda admonere.
naano facle i.:· för: ea vo quiboivos deliquitur patiẽter O uit me ad e venire pacifice pqui 1 Traͤſactuz. en
Le Rans,ulpent, vłtolerãdavel potiꝰdiſſimulãda ſũt ait. buſdã eccleſiaſticis diſ põnibus in plla iudicis aucte i⸗ eng
⁊. ſ. e.eſt iiuſta. xlx.di. Vl toleradavel pondilſimulada ſut aAs Eccie inii T ad ſecundu elligas genne hie
ſed illud.ſic q̊ ꝑ pactũ Aalde offedit qui Dominica debita im⸗ tiũ pꝛincipis: ad pꝛimũ ⁊ ad Ecni 3 teil Sore n tu dh⸗
poſſumus remittere: pune dimitit. vvoeelum 'retinuit omnẽ clerũ ⁊ populum lerrrangipoo iiſim
inquãtũ noſtꝝ pꝛina ¶NYis qui pꝛelatus eſt debitoꝛ domi qui mecum veniebant ⁊ nulluʒ ꝑmiſit i⸗ ditaria mntt ſia
ꝛ cõmoduʒ tangi: ,„ RAnico culpas impune dimittit:nõ me rroire:niſi me ſolũ ⁊ vigiliũ diaconẽ no iorla⸗ Dgact dlun
inqusti n voi glocriter pꝛofecto offẽdit qui debita ce ſtruʒ. me vero ꝰvi retẽto ⁊ ante pꝛedictũ inta furn· ui
modalſe; kein⸗ leſtis regis ⁊ domini ſua pꝛeſumptione patricinʒ deducto miſerunt me in exiliũ m ¶Alfflicti .i· kan
Wientm Fhl ren. reſoluit. ea naqʒ que in nobiſ cõmitunt in quo ſuſtẽtoꝛ modo pane tribulatiöis ininriati. Pii ac
lxiij oi.ſalonitane. icfacile poſſumus dimittere. ea vo que in Taqua anguſtie.egꝗo tñ nõ dimiſi nec di⸗ neIitanitn nnih
nec liliꝰ põt remitere deum cõmiſſa ſunt:cũ magna diſcretiõe mitto / ꝓpterea officiuʒ menz. ſ cuz epbis dimnktere gnſ⸗ E
id qð debet pꝛinec uu necnõ ſine penitẽtia poſſumꝰ relaxare. quos ↄgregare potui eos quitalia erga danieteke n AN
voꝛ debituz Pupillie ꝛt.·¶ Semel vero culpa dimiſſa recidiuo me egerunt:anathematiaui:⁊ vna cö giur ad bocvt i
C. de pa⸗ pactir lie doloꝛe iternʒ ad animum reuocari non illlis apoſtolica auctoꝛitate ſtatui nullux nom. 5c. pri. ſa
meeeorepew. debet. Ande gelaſius gerutio ioãni ger vnquam taliter decipienduʒ: ont dece oW Perſtat i Ai
Sʒ nũgd epᷣs põtre⸗· mano ⁊ petro epiſcoppis. ptrms ſum. 7 ſi aliquis deinceps vllũ Vvn nar ſbict Ki
mittere iniuriã illatä Iniuria cui lemel remittitur:iteꝝꝑ reuo⸗ quam epiſcopoꝛu taliter deceperit:ana pul Sea ſl igi
ceckie. vꝛ ꝙ ſc qꝛ inn cari nõ debe. ſpema maranatba' fiererin. pectu dei Sõ ac ihtnien
riax actio nõ eſt bo nIülic vbi hec acta ſut pñtib vtriſ⸗ 2 ſanctoꝛum angeloꝛum. ¶ Igem vi⸗ na; virlſel, tiit
nis neis ante lile ndt. „qʒ conſtiterit 2 ſatiſfeciſſe ſtphanũ gllio. habeto itag cum his qui tibi con i ab. e mufi
.·f ve miur. roſen ? ſupplicationeſuſcepta eum qui male ſentiunt plene daimnationis ſententiam Maun it hlſtonia⸗ i
ſumcapinii Pst. cam tractatuſ eſt ignoniſſe Timelinborin⸗ ſublatumqʒ tibi nomen ⁊ munus mnini non eni achab mnc
remittere.ar.ex̃ ð his remiſſa punitio recidiuo doloꝛe non dz ſterij ſacer otalis agnoſce ſpiritus an miſit illos dnn !
qſi a pᷣla cũ apoſtoli iterari:diuine ᷣm imitationem clemẽtie cti indicio ⁊ apoſtolica a nobis auctoꝛi⸗ wagenanoſß en
ca. cũ eni eps ſit pꝛ vt que dimiſſa peccata in vltes redire nõ tate damnatus. Sed ⁊ hic'non ſuaʒ ſed en aeigit ek ſatt,
xcy. d. eſto. ? pꝛ poſſit Patitar n do nihil vl ð ſatiſfatiõe pba eccleſie iniuriam vltus eſt. & Quod Poꝛeach brlech lni
remittere iniuris ſca bit᷑ vel de remiſſione tranſactũ dilectõiſ autem peccatum populi in paucis pu2 Und ntigit ſun tin
ſiorpt ſee aaes veſtre ſermone möſtret: quatenns ſine niendum ſit:moy es exemplo docuit: d oʒioa. an
SBan ſedor nunc ſaltem poterit cõpetens ſatiſfactio peccatum idolatrie in paucos cultoꝛes r Quo ſfacto. it
ſolns epᷣs poſſit illam pꝛouenire:illud potius exerceatur:vbi vituli vindicauit moꝛte paucoꝛum expi ſoluit obiecio⸗ Kinn
reminere. N eps ꝓ animum ſanare poſſit afflictiꝰ.ſi vo irre ans peccata multoꝛum: in pũs terrens mnen, i h in
chratoꝛ dꝛ eccleſiaſti / miſſibilis perſtat acerbitas.ibidem ni in poſterum diſciplinam ſanciens.ſic et SE en bi
caꝝ rerũ.vt.xij.q.i.c. ” JYU S Ams 3 pſer
vlt yndecu it Pies RD - ͦ”ꝗJM biemadare po l
toꝛ conditionem eccleſie nõ poteſt ſacere deterioꝛẽ:vtex de dona. c. iſj. nit᷑ ꝓ rogare ſicut alibi ponit rogare pꝛo mãdare.yt ·xi ·· iij.ros ſi n
¶Sine pnia.ĩterioꝛis.ſ.coꝛdis ↄtritiõe ſine qua nulli dat venin. vt. xxiiij ? . VDelum.i.cameram vel oſtuim. reie aliom zͤnoinij Magfet
q.ij legat᷑.⁊.j.e.eſt iniuſta.l.di.ſ ꝗs diaconꝰ.habita q̊ coꝛdis ↄtritioõe põt ſa u . Me vero. vi retẽto.ꝗ hec modo ĩcludit clericũ lʒ alio os .
cerdos ꝑtẽ vel totũ remittẽ ſʒ qitatẽ ꝑſone:loci ⁊ tꝑis.vt.xxvi.q.viide biſ. ciat manus in eũ violẽtas eſt excõicatꝰ.yt ex drſecxrcſͦde “ phet .
5 8 FTl vbi hec acta ſũt. ibi eni eſt cauſa agenda.pt.iij.q. vi. bi. pte deciſa. x - Enarpearani Sc c int arctag a⸗ ler i.
b ◻ Supplicatiõe. bñ dicit ſupplicatione qꝛ ſi nõ ꝑpᷣces ſʒ ppter pecu iniuria ↄtigit eccleſã.lxiij.di.ſalonitane.xel hic nõ eral ut n it.
niam remitteret᷑ iniuria infamis eſſet. niſ hoc fieret anẽte iuclieis. pt.f de põt tñ iudex coꝛpoꝛalẽ ifligẽ penã ꝓoffẽſa ſua. vt. xlv. di. gem ifit umt
bis qui no.inſa.furti.ꝭ.pactus. . Mf 0. AWaranatha. d? maranatha aduẽtꝰ oñii.vſq; ad aduẽtũ dñ ſe ne
i ¶¶SRecidino.ar.qꝙ ex quo quis ẽ abſolutus vel poſtq; penituit: ꝙ; apliꝰ de excõicatoſupple niſi peniteat.ſic.xxvij.q.ide viduis. byyyr p. teb⸗
G. Kenie weenicne nõ põt:yvt ex de accu.de bis criminibꝰ.⁊.ij.q.i.ꝓbibẽt 3 . Sacer otalis.i.clericalis.ar.ꝙ alicui aufert᷑ qð non hʒ·vt.v. ſih

RK
ditn

tüifn

iihnn
ehoene

blſtot
liaeri⸗
roeſtd
rubul
16
Potn,

ſſ.

Glif
ruleh
oi
ſrin
Nehd
Atbthe
icd
loen
Cinc
len,
o
Gt

igr iuſta xxyij qi. 5eex bis omnibng. =z . Sed ? bit.
Oõ aũt. dixit. . e. i illo. .. ecce ꝙ crimina. ꝙ qñq; delinntes ſũt
patiẽter expectãdi.⁊ illud mẽbꝝ executeſt. dixit eni ꝙ crimen qñq;

XXII

2 ¶Sed ⁊? bic.

in paucis eſt vindicandũ vt ceteri terreantur.
Aituli xlv.di. diſciplina.

ea die.

dũ ſinees occi/
dit hebꝛeũ coe/

untẽ cũ madia
nita. quã biſto⸗
rnãi hẽs. ij. q. vij
itẽ cũ balaaʒ.
Murmura
tionis.qñ iudei

murmurabant
in debto ꝑꝑ car

nes. volebat.n.

ſibi cõſtitnẽ du

ccæ ⁊ rnerti ĩegy

ptũ. xc. d. alien?

c. Baal. hanc
piſtoꝛiã bẽs.i:q

icuʒ ſcriptura.

d ¶Qð po pec

cata. iſtud ſpe/

e. 5.hiſ ita rñde
tur ſunt quedã.

¶JIꝗs non
O5 non
eſt iundex.

Immunis

k.ꝗ peccato ꝑti/

cipatiõis nec i⸗

putat᷑ ei ſi tacet
cũ nõ poſſit illð
ꝓbare.ij.q.vij.
pleriq;. lʒ anteʒ

index ſciat ali-

quẽ crioſũ:non
iõ ſtati põt enʒ
a ſe abijcere. vt

yvie . qij. ſi tantũ.
87 ecu
ſatoꝛe.excipiũt

Sine aecu

caſuiſ poſiti.ij.q

i de manifeſta.

põt.
ſtitneret᷑.

ii. Aultitudi
Tacrere m-

titudinis nõ ex
ercet᷑ vĩdicta.vt
i q.vij.quotiẽs
S. e.ipſa pietas.
⁊.ix.q.i.oꝛdĩiati

ones.dicũt auůüt

hic multi plureſ

ex. mi. latoꝛes.
l; Signuʒ. ſ.

thau.
¶LOSiſericoꝛ
ia. ex ſenerita
le ꝓcedens.

m Sepanoõiſ

.i.excõicatiõis.
nCInfirmoſ.

qui facile ſcan⸗

dalizantur.

o.Lnz facul

tas.l. eñ nõ ↄtẽ
nit̃ eiꝰ pᷣdicatio
na ſi non ꝓficit
potiꝰ tacere dʒ
xi.q.iij.quãdo.
pC.Benerali.
vlij.q.i.qd aũt.
q .. Pꝛecepta.
poſita in ſuꝑio
ri... et his oĩbꝰ

dqutes ſunt ex⸗

“

ipſe chꝛiſtus peccata totius populi moꝛ

te paucoꝛum puniuit:dum ꝓ foꝛnicatio

ne totius populivna die.xxxiij.milia pe

rierunt.ſic ⁊ ꝓ peccato murmuratõnisꝰ

vel tentationis nõnulli puniti ſunt:vt eo
rum exẽplo ceteri ad pniaʒ cogerentur.

Sic ⁊ quotidie nõnullos punit deus vt
diuina ꝓuidentia etiaʒ circa humanavi
ilare cognoſcat᷑:⁊ nõnullos etiam per
onga tꝑa ad pniaʒ expectat vt patiẽtiã
ſue benignitatis nobis oſtendat.ſic etiã
helias culturam baal?vindicauit:ſacer
dotes ⁊ ꝓphetas eius ĩterficiendo:moꝛ
te paucoꝛum expians peccata imitantiũ

populoꝝ. ¶¶Qõ vo peccataꝰ que pu⸗

blicis iudicijs deferunt᷑:punienda non
ſint illo exemplo ꝓbatur:quo chꝛiſtus qͥ
iudam ſolus furẽ nouerat:non abieciſ⸗
ſe ſed patienter toleraſſe aſſerit᷑. ¶An

ad coꝛinthios ait.
Judicis nõ eſt ſine accuſatione danare.

de ambꝛoſius ſuper pꝛimam epiſtolam

Jquis poteſtatem non hʒ quẽ ſcit

rreum abijcere vel ꝓbare non valʒ
immunis eſt⁊ iudicis non eſt ſine accu
ſatoꝛesdãnare:ſicut nec xpᷣs iudam abie

cit. Similiter non eſt ferẽda ſnia qñ;

multitudo eſt in cauſa:vel qñ ille peccat
qui ſociam hʒ multitudinem. Unde
aug. in li. ij. otra epiſtolam parmeniani.
Quod a multitudie peccatur velabeo
ui multitudinem babet ſociam ab ec⸗
cleſia non pnnitur ſed defletur.

EGn poteſteſſe ſalubꝛis a multis

H.coꝛectio:niſi cum ille coꝛꝛipit᷑ qui
non hʒ ſociã multitudinẽ.cum vᷣo idem
moꝛbꝰ plurimos occupauerit: nihil ali
ud bonis reſtat quã doloꝛ ⁊ gemituſ: vt

per illud ſignum quod eʒechieli ſancto
reuelat᷑ illeſ euadere ab eoꝝvaſtatione

mereant᷑.⁊ infra. Reuera cuʒ contagio
peccandi multitudinẽ inuaſerit: diuine
diſcipline ſeuera miſicoꝛdiat neceſſaria
eſt:nam ↄſilia ſeparatiõis ⁊ inania ſũt
⁊ ꝑnitioſa atqʒ ſacrilega:qꝛ impia ⁊ ſuꝑ
ba ſunt: ⁊ plus perturbant ifirmos bo

nos quam coꝛigant animoſos malos.
⁊ infra.Turba aũt iniquoꝛum cuʒ facul
tas eſt in populis ꝓmendi ſermonez ge
nerali obiurgatione feriẽda ẽ:et maxie
ſi occaſionem atqʒ oppoꝛtunitatem pꝛe

buerit aliquod flagelluʒ deſuꝑ dñi:quo
eos appareat ꝓ ſuis meritis vapulare.
PBꝛeceptado euangelica de dilecti

one inimicoꝝ ⁊ miſericoꝛdia impendẽ

da ꝓximis exhoꝛtationes quoq; apoſto
li de cibandis vel potandis inimiciſ:nõ

eatenus intelligẽda ſunt vt peccandi re

laxetur ipunitas:ſed vt delinquenti coꝛ
rectio ⁊ nature miniſtretur ſubſidiũ:do
nec per ſniam iudicis adempta ſpe coꝛ
rectionis maloꝝ tollatur exercitiuʒ. In
hoc ergo iubemur diligere inimicos: et
miſereri eoꝝ:vt de eoꝛum ꝑditione do⸗
leamus:eoꝝ ſalutem deſideremus.⁊ ꝓ
eoꝝ coꝛectione quotidie laboꝛemus ⁊
oꝛemus:penitentibus ſolatia impenda

bdte ina ii big naa; reſpondetur.
.·Bonaſtis.loꝗt᷑ ibi apoſtolꝰde coꝛinthio ꝗ ad

2¹⁸

—

ſtolus vt reciperẽt ipſũ ⁊ remiſit ei offenſã.⁊ eſt fl.xxxyv.q.ix.c.veniam.

t St iiuſta.ſic iuſtitia qñqʒ dꝛ eẽ falſa.yt.xly. di. ve

unlutes ſe eſſe mentiunt.xli.di. ſepe.

mus:alter alterius onera poꝛtantes nõ

vt pertinaces ⁊ in malo ꝑſiſtentes ipũi⸗

tati donemus.Sicut enim erga peniten

tes non ſeueri ſed miſericoꝛdes eſſe mo
nemur:iuxta illud.noli eſſenimis iuſtus
qꝛ eſt nimis iuſtus qui perit ĩ iuſtitia ſua
⁊ iterum.Judiciũ ſine miſericoꝛdia erit

ei:qui non fecit miſericoꝛdiã.⁊ item illð
apoſtoli in ſecunda epiſtola ad coꝛinthi

os.cui aliquid donaſtis ego.nã ⁊ ego
ſi qd donaui:ꝓptervos donaui ac ſi ipe

xpᷣs donaret:vt non circũueniamur a ſa
thana.non eni ignoꝛamus cogitationeſ

eius:qui quos nequit cõſentiendo deci
pere:facit nimis aſperos.Sicut inquaʒ
penitentibus vt dictuʒ eſt miſericoꝛdes
eſſe iubemur:ſic impenitentibus ⁊ obſti
natis in malo miſericoꝛdiaʒ impendene
pꝛohibemur. ¶UVmñ ambꝛo. in lib.i.de
officijs De iuſta ⁊ iniuſta miſericoꝛdia.
St iniuſta miſericoꝛdia. deniqʒ in
Alegeſcriptum eſt de quodam:non

miſereberis illius. ⁊ in li.regum legitur.
qꝛ? ſaul contraxit offenſam:qꝛ miſeratuſ

eſt agag boſtium regẽ quem pꝛohibue⸗
rat diuina'ſententia ſeruari. Itaqʒ ſi qs

latronem filijs depꝛecãtibus motus et

lachꝛymis cõiugis eius inflexus abſol⸗

uendũ putat:cui adhuc latrocinandi aſ

piret affectus:nõne inocẽtes tradet exi
tio qui liberat multoꝝ exitia cogitanteʒ.

certe ſi gladiumPrepꝛimit vincula diſſol

uit:laxat exilium:cur latrocinandi q̃ po
teſt clementioꝛi via non eripit facultateʒ
qui voluntatem extoꝛquere non potuit
deinde inter duos hoce eſt accuſatoꝛẽ et
reum pari periculoꝰde capite decertan
tes alterum ſi non pꝛobaſiet alteꝝ ſi eſᷓ
ab accuſatoꝛe conuictuſ:ſi nõ id qð iuſti
tie eſt iudexexequatur ſed miſeret᷑ alteri
us:aut damnabit ꝓbantem:aut dũ ac⸗
cuſatoꝛi fauet:qð ꝓbare nõ poſſet:adij⸗
ciet inoxiũ.nõ põt igi᷑ hec dici iuſta miſe
ricoꝛdia in ipſa eccleſia vbi maxime qͥs
miſereri dʒ:teneri quaʒ maxie dʒ foꝛma
iuſtitie ne quis a ↄſoꝛtio cõionisꝰ vel crĩa
tiõis abſtractus:bꝛeui lachꝛymula atqʒ
ad tpᷣs ꝑata vel etiã vberioꝛibꝰ fletibus
cõionẽ quã plurimis dʒ poſtulare tẽpo
ribus a facilitate ſacerdotiſ extoꝛqᷣat.nõ

ne etiã cũ vni indulget indigno: ad ꝓla
pſionis ↄtagiũ ꝓuocat vniuerſos.facili Mois ibin w l⸗
tas eni venie:incẽtiuũ tribuit delinquẽ?⸗ id,

gi. Ite augu in libꝛo ſalmoꝛum.

HNion debem'm mala cà pauꝑpi mieri.

* amiſſo indicioꝰſis panꝑi ĩ mala

cã miſicoꝛs:cuiꝰſiꝑcis ſaccello p

cutis coꝛ ⁊ tãto neqͥoꝛẽ reddis quãto iu⸗

ſtu ſibi fauere videt. ραIJdem.
Hoi en miierendu:pneccatoꝛi iraſcẽdũ.
Mo iſta noĩa cũ dicimuſ hõ pecca
toꝛ:nõ vtiqʒ fruſtra dicunt᷑.qꝛ pec
catoꝛ ẽ:coꝛipe:qꝛ hõmiſᷣere.nec oĩno
liberabis hoĩeʒ niſi eü ꝑſecutꝰfueriſ pec
catoꝛẽ.huic officio nois inuigilet diſci⸗
plina ſicut cniqʒ regẽti apta ⁊ accõmo⸗
data eſt:nõſolũ epᷣo regẽti plebeʒ ſuã ſʒ

9 * ex
illo. S.e.ita ↄſueuit di⸗

u ¶In lege. i. deute ⸗
ronomio.ybi ſcriptu,ʒ

eſt ð illo ꝗ iuitat alioſ

ad idolatriã.nec acge

ſcas ei nõ audias ru

pniĩaʒ redijt. ⁊ petijt ape

ra.nam ſepe vitia

nec miſerearis eiꝰſed

ſtati occidas eũ.vt.j.
e.ꝗ.v.ſi audieris.
XxBinuia.ſ. ff. depo
y¶Et lachꝛymis. iu

dex eniĩ nõ debet mo⸗
neri ad lachꝛymas ca
lamitoſoꝝ.vt.ff.de of

fi.ppᷣſi.obſeruandũ.et
de pe. diſtin. iij. ſunt
lures. .
3 £◻W Traget. occaſio⸗
naliter.
2 Si gladiũ. ſʒ qre
hic redarguit eccleſia
iudices ꝗ gladiũ repᷣ
mũt:cũ aliaſpetat au

guſti.reos nõ occidi:

yvt.j.q.v.c.i.⁊.c.de oc
cidendis.ſʒ dicas hic
log de coꝛꝛigibilibuſ.
ibi ð ĩcoꝛꝛigibilibꝰ.ſic
Ea ogeſt.
2 Dert E
H ybũ gꝗdã hic dixerũt

ꝙ in criali cã nõ eſſet

mitiꝰagẽdũ cũ reo qᷓ;
cũ actoꝛe:qð nõ cõce
do.yt.xxxv.qix.veni
2 Cõiõis.reꝝ ꝗbꝰ⸗

ſuſpẽſus ẽ ñ itelligas

boc de ſnia excõicati
onis.nã ibi ꝑꝑ ꝑiculũ
nõ eſt differẽda abſo
lutio.nã qñq; fit abſo
lutio a iudice nõ ſuo.

vt ex de ſen.ex. ſacro.
ex de ap.q fronte:niſ

velis ĩtelligere ĩ eo ca
ſu qñ ꝑꝑ ↄtumaciã de
tinet aligs diutiꝰ ĩ ex
cõicatiõe.xi.q.iij.qui
iubente.
a ¶ Facilitaſ. vex eſt
ꝙ de iure nõ dat ſʒ ð
facto ſepe dat.et ſic ñ

E amiſſo iudi-

cio.i.oꝛdie iurl.

Periculo. ꝓpter

D

*

—

Saccello.i.pauꝑ

ate.ioan.
ſic.xxxxi.diſti.odio.
e Offõ.coꝛꝛectõis.

gs noiĩat vel p̃latꝰ vl
pꝛ:vt oñdit ꝑ exẽpla.
Epo.ex h.c.⁊ ex

ci ꝙ illð:ſi peccanerit
ĩ te frat᷑ tuꝰ: ad ſolos
illos ſpectat ꝗ ex ptã
te pñt pũire.ſʒ certe ̊

nooõ logꝗt ð denüciatõe

ſʒ tm̃ de coꝛectõe:ad
quã ẽt alij tenẽt᷑ ꝗ enu
merãat᷑ h̊.nã ⁊ vicinuſ
tenct coꝛigẽ vicinuʒ

„

ſuũ. vt.j.e. q. v.ñ puteſ

itẽ qlibʒ tenet᷑ aliũ oc

clte cõꝛiꝑe.vt ex ð hẽ.
cũ ex iniũcto.circa fi.

ð

a Familiam. C. de

emen.pꝛopinquox.l.

vna.⁊.xxxiij..ij.pla

cuit.

i.ſieut alterius.

dðigeſcamus.i0.

4 Lle gladiũ acci/

pit. iniuſte.
e ¶ ¶Ptãte. nam ptas
gladij tantũ a pncipe

babet. vt. S. q.i.milita

re.?· qij.c..i.
fPono illud hiero

g IYminm. nõ oĩs

c.ij.õ.ſol.ab initio ne

mo cogendus eſt ad

bonũ:ſʒ aligs cogit ꝑ
ſeuerare in eo qð ince
pit. vt.ſ.e.q.v.ad fideʒ
nec obniat quod dẽ ðᷣ
paulo:ꝗ ab initio fuit
coactꝰ.nã bic arguit
a mĩoꝛi.i.ex quo pau/
luſ ab iitio fuit coactꝰ
g alij poſſunt ex poſt
facto cogi.
le; Et mali. vt hiſ/

mael iſaac ⁊ ſaul? da

I.Boni malos yt
helias ꝗnqᷓgenarios.

m Et pꝛophete. vt
moyſes egyptium. vt
ã.e.q·iij. non inferen

da. .
n VUMocendi cã.qd.
⸗

cãm facti ꝙᷓ; fem̃
conſiderabimus.yt.j.
e.q.viii.occidit.

0LCoõoͤſtitnit. C. de

here.arriani.io.

p Certe. .e.q; ma

guum.

b 6 Aarito.5. vij. q.

nymi.S.e.q ſᷣm carnẽ.

68.v. g. v. nõ oĩs.
b ¶⁰—ollitur. S. e. ouO

Lauſa. 1

maniter:iſti tẽpanter:illi ſeuiẽtes cupi q AIſplicet.

etiã paupi regẽti domũ ſuã:diuiti regẽti

familia ſuã:maritoregenti ↄiugẽ ſuuam
patri regẽti plem ſuã:iudici regenti ꝓui
ciã ſuã:regi regẽti gentẽ ſuam Et paulo

poſt. Ita nulli hoiĩ claudẽda eſt mĩicoꝛ

dia: ſicut nulli peccatoꝛi impunitas rela

xanda c.hinc itaqʒ intelligẽdũ eſt: ꝙ nõ

ſitↄtẽnẽda elemoſyna que qᷣbuſqʒᷣ pau
pibus iure huanitatis ipẽdit᷑:qñ quideʒ

onñs ſublenanit indigentiã anpen. etiã

is loculis quos ex oꝑibꝰ iplebat alioꝛũ.
⁊ paulopoſt.nõ ergo ſuſcipiamꝰ pecca⸗
toꝛes ꝓpter hoc ꝙ ſũt peccatoꝛes: ſʒ tñ
eoſipſos:qꝛ ⁊ hoies ſũt hũana ↄſidera

tiõe tractemꝰ. pſequamur i eis ꝓpꝛiã ini

qratẽ:miſereamur cõem natura. ¶ Itẽ
illud euangelij quod obijciebatur: qui

gladio vſus fuerit gladio cadet.auguſti
nus exponit in ſecudo libꝛo cõtra mani

cheos ita dicens.

Onis dicatur gladium accipere.

TA gladiuzʒ accipitqui nulla ſ upioꝛi

ac legitima ptate vel iubente vel ↄce
cedẽte in ſanguinem alicuius armatur.
¶Ponoſillud hiero.qͥ eccleſia negat᷑
aliquẽ ꝑſequi.nõ ita intelligẽduʒ ẽ:vt ge

nerxraliter eccleſia nullũ ꝑſeq̃t ſʒ ꝙ nullũ
iniuſte ꝑſequat᷑.nõ eni oĩs ꝑſecutio cul⸗

pabilis ẽ:ſʒ rõnabiliter hereticos ꝑſeqᷣ⸗
mur.ſicut ⁊ xpᷣs coꝛpoꝛaliter perſecutꝰẽ

eos quos de templo expulit. Ande

aug. ait vincentio donatiſte.

Etãtis officio vtilit inqeti coꝛiguntur.

D miũ ſunt inqeti:quos ꝑ oꝛdina⸗

tas a deo ptãtes ſeculares cohibe

ri atqʒ coꝛꝛigi mihi nõ videt᷑ inutile. naz

de multoꝝ ia coꝛꝛectione gaudemꝰ. Itẽ

poſtpauca. Si enĩ quiſquã inimicũ ſuu,
piculoſis febꝛibꝰfreneticũ factũ currere

vigderet in pᷣcipitiũ:nõne tũc potius ma⸗

lũ ꝓ malo redderet:ſi ſic eu ire ꝑmitterʒ
quã ſi coꝛigẽdum curandũqʒ; ligaret.et

ñ tunc ei moleſtiſſimus ⁊ aduerſiſſimus

videret᷑.qñ vtiliſſimꝰ ⁊ miſicoꝛdiſſimꝰex

titiſſet. ſy plane ſalute reꝑata tãto ei vbe

rius gras ageret:quãto minꝰ ſibi peꝑciſ
ſe ſenſiſſet. ⁊ pꝰᷣpauca. At qbuſdãa iſta ñ
ꝓſunt.nũqͥd iõ negligẽda eſt medicina:
qꝛ nõ nulloꝝ inſanabilis eſt peſtilentia.
Itẽ poſt aliqͥ.HNoõ oĩsꝰqui ꝑcit amicꝰeſt:
nec oĩs qͥ vberat inimicus.ldelioꝛa ſũt

vulnera amici quã blãda oſcula inimici

Melius ẽ cũ ſeueritate diligere quã cũ
lenitate deciꝑe. Atiliꝰ eſurieti panis tol
lit:ſi de cibo ſecurus iuſtitiaʒ negligat:
quã eſuriẽti panis frãgit᷑:vt iniuſtitie ſe⸗
ductus acqͥ eſcat. Itẽ pꝰᷣpauca. Dutas
neminẽ debere cogi'ad iuſtitiã:cũ legas
patrẽfamilias dixiſſe ſᷣuis:quoſcũqʒ in-
ueneritis cogite itrare.cũ legas ⁊ ipʒʒ pꝛi
mo ſaulũ poſtea paulũ ad vitatẽ cogno
ſcendã ⁊ tenendã magna violẽtia xpᷣi co
gentiſeẽ cõpulſuʒ. Itẽ poſtpauca.Et cũ
noueritis furẽ aliqñ auertendis pecoꝛi⸗
bus pabulũ ſpargere:⁊ aliqñ paſtoꝛeʒ
flagello erratia pecoꝛa reuocare.Iteʒ ſi
ſemꝑ eẽt culpabile ꝑſecutionẽ facere:ñ
ſcriptum eẽt in ſcis libꝛis:detrahentẽ ſe
creto ꝓximo ſuo huncꝑſeqbar.aliquan

do i ⁊ ͥ eã patit᷑ iniuſtus eſt:⁊ qͥ eã facit

iuſtus ẽ. Sʒ plane ſepe ⁊ mali perſecuri
ſunt bonos:⁊ boni malosilli nocẽdo ꝑ
iniuſtitia: iſti ↄſulẽdo ꝑ diſciplinã.illi ini

„*

ditate:iſti charitate:nã qͥ trucidat nõ oſi
derat quẽadmoduʒ laniet.qͥ auteʒ curat
ↄſiderat quẽadmoduʒ ſecet.ille ꝑſequit

ſanitatẽ:iſte putredineʒ:occiderunt ipij
ꝓphetaſ.occiderũt ipioſc ppheteꝰ: fla

gellauerunt iudei xpᷣm:iudeos flagella⸗
uit ⁊ xpᷣs.traditi ſunt apoſtoli ab hoibꝰ
humane ptãti:tradiderunt apoſtol ho
mines ptãti ſathane.In his oibꝰqͥd attẽ

dit᷑: niſi q eoꝝ ꝓ vitate:qͥs ꝓ iniquitate
qquis nocẽdi cã: q emẽdandi.⁊ paulo

poſt ↄſtatinus ĩpatoꝛ ↄſtituitꝰ:vt res cõ⸗
uictoꝝ ⁊ vnitati ꝑuicaciter rſiſtẽtiũ fiſco
vẽdicarẽt᷑.⁊ pꝰpauca.certeꝰnulliꝰcrimẽ
maculat neſciẽteʒ. Itẽ facta nocentium

q̃ inocentibꝰdemõſtrari vel ab inocẽti⸗

bus credi nõ poſſũt:nõ coinquinãt quẽ

quã.ſʒ ꝓpter inocentium ↄſoꝛtiuʒ etiam

cognita ſuſtinent.nõ enim ꝓpter malos
boni ſunt deſerẽdi:ſʒ ꝓpter bonos mali
tolerandi.ſicut tolerauerũt ꝓphete eos

tra qjs tãta dicebãt:nec cõionẽ ſacr̃oꝝ

illius populi relinquebãt. Idem d

nato pꝛeſbytero.

Heretici etiã ad ſalutẽ inuiti ſũt trahẽdi
dei: cuʒ tñ multos nr̃os ad ꝑniciẽ
traxeris.qͥd eniĩ volumꝰniſi te cõpᷣhẽdi ⁊
pᷣſentari ⁊ ſuari ne ꝑeas. ãt ĩ coꝛꝑe le
ſus es ipſe tibi feciſti:qͥ iumẽto tibi mox
admoto vti voluiſti:⁊ te ad terrã grauit
colliſiſti.nã vtiqʒ aliꝰ qͥ adductꝰẽ tecum
collega tuꝰilleſus vẽit:qꝛ talia ipſe ſibiñ

6 Iſplicet tibi ꝙ traheris ad ſalutẽ

fecit. ſy neqʒ hoc putas tibi fieri öbuiſſe

qͥ neminẽ exiſtias cogẽdũ ad bonũ.attẽ
de qͥd dixerit apls:qͥ eᷣ̃atum deſiderat:
bonuʒ opꝰdeſiderat.⁊ tñ multivt epᷣatũ

ſuſcipiãt tenent᷑:iuiti ꝓducunt᷑ icludunt᷑

patiunt᷑ inuiti mala qͥ nolunt dõec eis ad
ſit volũtas ſuſcipiẽdi oꝑis bõi:q;ẽto ma⸗
gis vos ab erroꝛe ꝑnicioſo ĩ qͥ vobis ini
mici eſtis:trahẽdi eſtis ⁊ ꝓducẽdi ad vᷣi
tatẽ vel cognoſcẽdã vel eligendã:nõ ſo

lũ vt honoꝛẽ ſalubꝛiter hẽatis:ſʒ etiã ne

neqͥſſime ꝑeatis.Dicis dñm dediſſe libe
ruʒ arbitriũ iõ nõ debere hoĩem cogi ad
