re.ſic.ẽ.l.di. mi
roꝛ.Et nota

NLod amẽ. nnni ſoli epo credit᷑ ſiij·iij

gñqʒ ꝓhibetur
ſupplica ri pꝛo

aliquo.ð pe.di.
i.pᷣdixerat.⁊ eẽ

de here. ad abo
lẽdã.⁊.C.ð trã.
uis maioꝛ.

n Ponꝛo. hic

ponit aſſumpti

onẽ argumenti

ſui. pᷣmiſit eniʒ
pꝛimo ꝓpoſiti⸗
onem ſuã.

xE Pena icri

mine cni ſimo⸗

nie ↄuictus de

ponit᷑:vt. xv.q.
iij.ſane. ſed bic

capite punitur

qualiter iſti pa

riſicent̃ nõni.
xv.q.iij.ſane.?æ

l. nemini.ſz nü⸗

quid oꝛdiatus

ſimoniace põt
oꝛdinatoꝛẽ ſuũ
ↄuenire de hoc
cum accuſato⸗
res conſequan
tur pꝛemiũ:nõ
credo: licet di/
catur hic ꝙ om
nes accuſato⸗/

res admittan/

Allns.
. fidicula⸗

rum. id eſt coꝛ⸗
darum que li ⸗
gãtur circa frõ
tem hominis ?
ſtringit caput
ꝑ eas ⁊ ẽ fidis
igem qð coꝛda

vt ibi. Me file

pſpicuus troie
munitoꝛ ama/
uit.

5 Pilitie.

C. ð q̃ſt. militeſ

2 .Del gene⸗

decurionum.

2 Aut digni

decuriones ·
¶Erxcepta.

pbi nullus pok

iurifiurãdi.ner

⸗

ſore
nc

ſan
cep
rlor
cq
Po
tlc⸗
clo
dlne
nain
gnia

ziteli
ceenlo
edd
ſdi⸗
mort
ot
ſidede
aree
ſaroͤ⸗
nedol
hoegee
Nohat
ſ
Percr
eſe
lori
arr.
Mj⸗
1Ge
Ubme
iipol
lniin
Mſrecl

panig
ſoce
lumnei
thoeti
lütiit
onan
0eſen
engen
Nüöntc⸗
nmoft
nenſi
Etut
neciin
ſeMen
oninpet
ſſorti
Peſnin
ginrift
ſton i
ngiſſur⸗
enni
plocin
voſiuef
lluin
Nenttrtn
un Ne
g ehn
r mmn
geürlut
0O n
r
ſdon
nmidche⸗
Num,
nanß
nnige
il

VI

fenet lex. qi quicungg. ” .
◻ Ritonna lao , huic. c. . S.xj.q.i.experiẽtie.⁊.ec.ſiquis enʒ
e

clerico.

Sʒ quod hic dr.intelligas de eccłlaſticis criminibꝰ.põt

tñ clericus iudicare de omni crimine qtum ad iniungendã peniten⸗/
tiã. 5. e. q.i.illi qui.⁊.xxij.qi.pꝛedicandũ.⁊ ex de iudi.nonit.yel loqui

id ẽ ↄuentũ cle

ricoꝝ qui nciii nẽin ſynodũꝰ ¶Sed obijcit᷑:ſi ſe ſolũ
um appellatrr alienũ ſceleris cõſciu nouerit pꝛobare
xij aai lacutt illud teſtibꝰ nõ valet. quid ergo tuc ſibi
ne cox pnañn faciẽdũ ſit ¶ Ex cõcilio vareſi ſie diſfi
dʒ cãs audirc. Nitur. Epiſcopus nõ pꝛoferat quod pꝛo
xv. q. vij. eßuius bare non poteſt.
xv. q. vij. ep n potell!l. .
nnlli?. ? boc ĩ⸗ Itãtum ep̃s alieni ſceleris ſe con

telligo ð crimi

tur ſʒʒ tꝑa apo
ſtoloꝝ qñ oüüs
cauſe deſerebi Vnge in cõcilio carthaginẽſi.iij. le⸗
mr aerclenay gitur. Eps alicui crimẽ obijciẽs in ſy
Fixl-d·i nodo pꝛobet quod obceit.
b Synodnz. Piſcopus ſi clerico vel laico“ cri⸗

mẽ ipoſuerit: deducat᷑ ad pꝛobatio

ſciũ nouerit quãdiu pꝛobare non

nali negocio:ſ poteſt:nihil pꝛoferat:ſʒ cũ ipſo ad com
in gvinc Ai⸗ pnnctionem eius ſecretis coꝛrectioni⸗
Antryt bus elaboꝛet: quodiſi ſoꝛte coꝛectus
z tantum. pertinacioꝛ fuerit. ⁊ ſe comunioni pub⸗
Hhec duo lice ingeſſerit etiam ſi epiſcopus in re⸗
c.intelligit. h. ð darguendo illů quem reum indicat in
occulto pecoaa⸗ pꝛobatione deficiat: indẽnatuslʒ his
toꝛe. ? dicit ꝙ ſi qni nibil ſciuerũt ſe cedere ad tẽpus ꝓ
ſeio alan I perſone maioꝛis auctoꝛitate iubearille
cato:lj ſit ocuul tamen quandiu mihil pꝛobare poteſt in
tũ:debeo ipſu, communione omniuʒ pꝛeterquã eius ᷣ
vitare occulte: eum reũ indicat permanebit. ¶ Itẽ ex
ſed nõ publice.. coõcilio aphꝛicano. e epiſcopo qui ſi⸗
Terbeinan de hi ſoli dicit aliquem crimẽ ſun fuiſſe con
g babeen d.V) Zacuit vt ſi quãdo eps dicit aliquẽ
perduꝑꝝ vt oom -ſſibi ſoli pꝛopꝛiũ crimẽ fuiſſe cõfeſ
quẽ ſciã pecca ſinn: atqʒz ille neget nõ putet ad iniuriã
toꝛẽ debeã eui ⸗ ſuam eps pertinere quod illi ſoli nõ cre
tare. ⁊? eſt ilud dit᷑.⁊ ſi ſcrupulo pꝛopꝛie cõſcientie ſe di
tra. ij. ·i. mu cit negàti nolle comunicare:quãdiu ex⸗
1 5a bonge comunicato' non cõmunicauerit ſuus
iqs ſolus ſett eps: tuͦdin eidẽ epiſcopo ab alijs nõ cö⸗
aliquẽ incano⸗ mMunicet epis: vt magis caueat epus ne
nẽ incidiſſe: ds dicat in quẽquaʒ ꝙ alijs documẽtis cõ⸗

nate vitabit eů⸗
non publice:ne⸗
ſit ꝓditoꝛ crimi

eũ coꝛꝛiger̃ pꝛi

nate. ? ſi incoꝛ⸗

rigibilis ſit: pꝛi

nis:vt e de ſẽ.
excõ.cũ nõ ab

fic oꝛdina litte/
ram.ille tũ in⸗
dẽnatua.i.ñ dã
natꝰ ĩ cõione oĩ

um ꝑmanebit.

Adiciumꝰ vero archiepiſco
pi alterius pꝛouincie alicui
expetere non licet. Unde
gregoꝛius ait.

Alirſus parrochianum alicni indicaĩ

ipooo. QR Eripiu eſt in lege: per alienam meſ
d & Pꝛoſerar. ſem traſieẽs falcem mittere nõ de⸗
ſecvſondo pub PBes ſs mann ſpicas cõterere mãduca
e¶Indẽnatꝰ. re. falcẽ eni indicij mittere nõ potes nec

debes eã in ſegetez: que alteri videt᷑ eſſe
cõmiſſa:ſʒ per affectũ bomi operis fru⸗

Bis.i.quantũ ad eos qui nihil ſeiunt de excõicatione ſliꝰ vel de

crimine eius:vt ex ð ſen.excõ.cum illoꝝ.
g Ad tps.i. dum eſt in peccato.

b Inubeatur. inbere eni põt pꝛelatus aliquẽ vt abſtineat a ſua pꝛi⸗

uata cõione:vel etiã a cõmunione ſacramentoxꝝ:qꝛ in ſecreto põt pᷣ⸗
cipere talia hoĩbus peccãtibus.xxxiij.di.habuiſſe.tñ per ſniaʒ non
põt aliquis aliquẽ ſecreto ſeparare a participanione ſacramentoꝛnʒ
vel eti ſuſpẽdere:põt etiã quis cũ ſcit aliquẽ criminoſũ ſuo pꝛelato
dicere vt ipſum coꝛꝛigat:vt.xxij q.v.hoc videt᷑ vel expone inbeat᷑i.

moneatur.ſic.xxxj.q.i.hac rõne.ſᷣm pꝛemiſſa patet ꝙ nõ obſtat.ſ.de

cõ.di.ij.nõ ꝓhibeat.xciij.di.ſi inimicus.vij.q.i.ſcire.⁊.xj.q.iij.quibꝰ

epiſcopi.vbi dicit᷑ quibus epiſcopi nõ cõicant:nec nos comunicare

debemus:qꝛ illa.c.de publice excõicatis intelliguntur.

E. m

158

TPDan ſibi ſoli.non tanqᷓ; deo:ne ſit õ de pe.di. vj.ſ. acerdos.j.xj. q.
i. quicunq; ).ſed illud nõ tenet. Sic ergo dicto ſolius ep̃i nõ credit:
nec etia ſcripto:niſi adſit ſubſcriptio:vt ex de teſti.cũ a nobis.niſi hoc ha⸗

beat ↄſuetudo:vt extra de fide inſirn.cũ dilectus.n

à litteris ſuis creditur

quidus ſigniſicat ſe aliquẽ excõicaſſ. e:yt · xj. q.iij. cure.
k & Excõicato.i.quẽ
dicit excõicatũ.
Caueat.ecce pe⸗
na illiꝰ qui iniuſte vi
tat aliquẽ vel iudicat.
ſig ij. q/ii

mẽta dominica vitioꝝ ſuoꝝ expoliare
paleis ⁊ in eccleſie coꝛpus admonẽdoꝰ
⁊ perſuadẽdo quaſi mandẽdo cõuerte
re.7 Itẽ pelagius papa omnibꝰ ep̃is.
Quot ciuitates vnaqueqʒ pꝛouincia
babaeut.
ELitote certã eſſe pꝛouinciã que ha /
A bet. x. aut.xi. ciuitates ⁊ vnũ regẽ ⸗
totidẽ minoꝛes poteſtates ſub ſe ⁊ vnũ
metropolitanũ alioſqʒ ſuffraganeos.
x.vel xi.epiſcopos iudices: ad quoꝛuʒ
iudicium omnes cauſe epiſcopoꝝ reli
quox ſacerdotũ ac ciuitatũ referant᷑:vt
ab his omnibꝰ iuſte ⁊ conſona voce diſ
cernat᷑:niſi ad maioꝛẽ auctoꝛitatẽ fuerit
ab his qui iudicãdi ſũt appellatũ.vnde
nõ opoꝛtet vt degradet᷑ vel dehonoꝛet
vna queqʒ pꝛouicia ſʒ apud ſemetipſã
habeat iudices ſacerdotes ⁊ epᷣos:ſin⸗

0.
Udiciuʒ.
nulli licet
habere in/
dicẽ alte/
rius pꝛonincie: nia ꝑ
appellationẽ:vt.iij.q.
vj.nõ liceat.
1 Criptũ eſt mit⸗
tere.nec oꝛdina/
re:nec aliqua ſacra/
mẽta dare põt in alte
rius epᷣatu.ix.q.ij.c.i.
⁊.ij. Secus de ꝓcon
ſulibns qui inſignia
ſua ex ꝓuinciã ferũt
⁊ voluntariã exercẽt
iuriſditionẽ.ff.ð offi.
pcon. l. i.

gulos videlicet ſecũduʒ oꝛdines ſuos: o Admonẽdo.nõ

⁊ quicũqʒ; cauſaʒ habuerit:a ſuis iudici
bus iudicetur ⁊ nõ ab alienis.i.a ſue iu
ſtis iudicibꝰ pꝛouicie ⁊ nõ ab extrane⸗
ne nili n eſt Eihaſe Ponlicidis
fuerit appellatũ. οαNãẽ nichola. papa
Wunb ſed pꝛimatis ſui ndteigali
qʒ ſe ſubijciat epiſcopus.
Eniqʒt ſuſfredus ſi tale ĩ ſe crimẽ
nouerat:quo recte poſſet epᷣatu p
uari: vel infirmitate ſe ſentiebat foꝛſuã
Peegrauariqna impeditus nullis poſ⸗
ſet pꝛoximis ſua pꝛelatione pꝛodeſſe:is
pꝛimatis ſui debuerat ⁊ nõ alioꝝ dioce
ſeos antiſtitum pꝛeſtolari iudiciuʒ. ꝙ ſi
gðꝓnelibet ambiguitas vel aliqua foꝛtaſſe
ſuper eius examinatione vel epiſcopa⸗
tus abꝛenũtiatione oboꝛta fuiſſet contẽ
tio:ex moꝛe ad apoſtolicam ſedeʒ refer
ri ↄuenerat:⁊ noſtra in his omnibꝰ de

m publice eiſ pꝛedicã

do tanꝙᷓ ius ĩ eis ha⸗
bẽs.lxxj.diſti.hoꝛta⸗
mur.⁊.ix.q.ij.epiſco/
pũ̃.ar.xiij.q.i.c.ij.xyj
q/i.interdicimus.ſed
ſine ſolẽnitate ad bo⸗
nũ monẽdo:qð quili
bet põt ſacere ⁊ etiaʒ
monachus.xyvj.q.i.c.
i.⁊.c.qꝛ iuxta.ſecũdũ
alios poſſum pᷣdica⸗
ens iñ Heikaͤc tur⸗
xyvj.q.iij.placnit.
qꝛ illud nõ Piſttt ĩcõ⸗
tentioſa iuriſditione:
nec refert quis pꝛedi
cet:ſed quid pꝛedicet
xix.di.ſecundu.

poſ. hoc ideo eſt
tatutũ:qꝛ cã ep̃ico/

bG Citote. epiſco⸗/
ſt

buerant cuncti decreta penitus expecta rã.xij. epiſ eſt tractã⸗
re: nd dnnſi eſt Raarnn dole⸗ REItecl vij ſiauis ti⸗
muſ:d lectiſſimi igitur gloꝛiã veſtraʒ ve cnn. .
hemẽter efflagito: vt iam dictus ſuffre⸗ 1. Ses ar arcl nak⸗
dus epiſcopus pꝛopꝛio reſtituat᷑ epiſco x. Scom oꝛdines.
pio:a hic ſi aliqnid repꝛehẽſione dignů ergo medio pᷣtermiſ⸗
geſſit. poſtea vel coꝛrectione vel digna ſo nõ eſt ad ſuperioꝛẽ
animaduerſione diffiniet᷑. & Eſt tamẽ eiũdũ.pt.ij.q.vj.c.an/
caſus in quo epᷣus alterius parrochia⸗ . Willo Henl⸗
nũ excõmunicare valet. ¶ Unde in cõ aoLcOecreto:.
Ao apu copendinyz. Tageſt ared ni
Rnãdo epicopus par rochianũ alteri archidiacono nõ itur

us excõmunicare valet.

8 .Ab extraneis ergo metropolitanns eſt eẽneus

od epiſcopũ.vt er̃ de

offi. archi. c. i.. xviij.
ij. cognouimꝰ.⁊ ar.
ↄ.er de pᷣbẽ. referẽte.
index:non eſt ergo in

dex pꝛouincie.quid iuris ſit: de hoc quere.ix.qiij.c.ij. Jo.
t 0 Eniq;.vel infirmitare vel malicia plebis vel deſectu ſciẽtie vel irre

gularitate:vt ex de renun.niſi cũ pꝛidem.

u ¶ ¶ Reſtituat.ſed nonne debuit perdere locũ ſuũ: q;ꝛ ſpontanee rñdebat
coꝛam extraneo iudice.xj.q.i.placuit.⁊.iij:q:vj.non liceat.ſed die
pepereit ei:⁊ eſt hic ar.de illiciia renuncianone:ꝙ non teneat ſi fiat igno⸗
rante pꝛelato ſuo:vel ſi fiat in manu alterius.xvij.q.ij. gonſaldus. ex ð re

nun. admonet.⁊.ff.de offi.pꝛe.legatus.ſʒ ↄtra qꝛ etiã

tacite quiſ renunciat

iuri ſuo:er de his que fi. a ma.par.cꝗ.ex oꝛe.⁊.vij.q.i.eos.⁊ extra de renũ.
ꝙ in ouhijs.⁊.xxxij.q.i.de kaita r1 1 periculoſum. dico q; ipſe ñ

põt repetere:qꝛ renunciatio tenet quantum a

ipſũ:ſʒ ecclia põt eũ repete

re:yt.vij.q/inon oʒ⁊·c.eos.yel dic ꝙ renunciare põt his que ſpectant ad

2

Canſa.

maioꝛis partis:tũ qꝛ ex eo ꝙ; olienus index iudicat nõ ſuũ ſubditũ: .

onusſeh nõ his qne ſpectãt ad bonoꝛẽ. nõ eni ſubditus põt abdicare a ſe

—

iuriſditionẽ ſui epi:vt extra de ſo.cõpe.ſ diligenti. Jo.

Lacuit.parrocchianũ.Sed none epjs põt punire exẽptos qui delin⸗
aquunt in ſua dioceſt. videt ꝙ ſic. per c.iſtud. ⁊.S.iijq.vj.c.i.⁊ ex de

bere. ad abolendam. n ſi vbi dicit᷑ ꝙ nullũ pꝛiuilegium iuuai: ⁊ ex de pꝛi⸗

in e.ex maꝝ.in fi. Itẽ
negligentiã taliũ pot

ſupplere:vt ẽ᷑ ð ſup.·

neg.pꝛela.ſicut extra
de pꝛinile.cũ ⁊ plan
tare. ⁊ exceſſus eoꝝ
punire:vt ex de pꝛiui.
patentibas. Itẽ qꝛ ra
tione delicti perditur
pꝛinilegiũ.xj.qiij.pꝛi
uilegiũ. Itẽ qꝛ reatuſ
oẽm honoꝛẽ excludit
vt. C.vbi ſe.vel cla.l.
i. Itẽ qua in ꝓuincia
quis deliquit:illic iu/
ri ſubiaceat: nullo ſe
excuſaturus pꝛiuile/
gio. C. vbi de cri. agi
opoꝛ.auten.qua in ꝓ
nincia.nõ enim
xtu pnilegij ↄceſſi fla
gitioꝝ creſcet aucto/
ritas:vt.C. de pꝛiuil.

ſcho.l.ij.li.xij.ad idẽ
in auten. de man.pꝛĩ. )
S.ꝙ ſi delinquentes
inue neris.col.iij. vbi/
dicit᷑:nõ ꝑmittas noę
centes aliquibus vi

pꝛinilegijs:ecõtra ꝓ⸗

batr̃ ꝙ nõ poſſũt pu⸗

niri: vt ex de pꝛiuile.
ſane. ⁊.c.cuʒ capella.
xvj.q.i.frater noſter.
⁊ expꝛeſſe diciĩ extra
ſi enĩ taleſ poſſent pu
niri ſicut ⁊ alij inutile
eẽt eoꝝ pꝛiuilegium.
Itẽ ꝓconſul non põt
ſe itromitttere de cau
ſis fiſcalibus.ſic nec
ep̃i de iſtis qui quo/
dãmodo fiſcales fa/

cti ſunt ꝑ pꝛiuilegiun,

ff. de offi. ꝓcõ.ſi ĩ ali/
qua.S.i.ſo.qdã dicũt
ꝙ pꝛo occulto delicto
a ſolo romano põtiſi
ce poſſũt puniri: ſed

ꝓ notoꝛio poſſũt pu⸗

niri ab epᷣo loci:ꝑ id

qð legit̃᷑ extra de pꝛi⸗/

ni.tua . Melius di⸗
cas ꝙ ſi pꝛiuilegiatuſ
delinquit circa reʒ nõ
exemptã:vt in cõtra/
etu vel maleficio occi
dendo hominem vel
adulterando cum ali
qua:tale delictuʒ põt
pꝓunire epᷣs loci:qꝛ ⁊
ſi ſit ꝑſona exẽpta:iñ
res in quã delinquit
nõ eſt exẽpta. Si ve/
ro deliquit circa rem
exẽptã:puta male ge⸗
rẽdo ſe in officio ſuo
vel alienãdo res eccle
ſie ſue:ĩ his a ſolo pa

pa punit᷑:vbi ergo factũ exẽpti pꝛeiudiciũ affert nõ exeptis bene epᷣus loci

2ete

. 1
acuir pꝛo cõmuni vtilitate vt nul
lus epᷣox grauiter ferat ſi eius par
rochianum depꝛedationis cã alter epi⸗
ſcopus excõicauerit. Iteʒz ex cõcilio
netdenn. 00 codem. Dalea.
E illis autem qui infra parrochi
am beneficium aut hereditatem

habent ⁊ alterius epiſcopi parrochia⸗

in ſunt ⁊ de loco ad locum iter faciunt:
arapinam ⁊ depꝛedationes peragunt:
placuit vt excõmunicentur:nec ante ex
parrochia exeant ꝙ que patrarunt di⸗

gne emendent: quoꝝ excõmunicatio ſe
nioꝛi eoꝛum ⁊ pꝛopꝛio epiſcopo ſignifi⸗

anda eſt: ne eos recipiat antequaʒ il⸗
luc redeant vbi rapnain fecerunt:⁊ ibi
mnia pleniter emendent.

HDOno cuius iudicium ſibi

cti inter ſe diſcoꝛdare cepe⸗
Irint:in laodicenſi concilio ſic
inuenitur diffinitum.
A quo ſit ferenda ſententia in quo pꝛo
uinciales epiſcopi diſcoꝛdant.
Iquis epᷣus criminaliter ĩ iudicio
epiſcopoꝝ fueritaccuſatus:cõtigat
autem epiſcopos pꝛouincieꝰ qui conue
nerint diuerſas habere ſentẽtias: ⁊ ali
os quidẽ innocentẽ eum pꝛonunciare
alios reũ:pꝛopter huiuſmodi cõtrouer
ſiam amputandam placuit ſancte ſyno
do metropolitanum epiſcopũ alterius
pꝛouicie vicine aduocari: aliquatos
cum eo epiſcopos alios:qui pariter re⸗
ſidẽtes quicunqʒ fuerint:dirimant que

ſtionez: poꝛpter boc vt ſit firmũ iudiciũ

quod ab vnius pꝛouincie epiſcopis fue

rit pꝛsomulgatum. ¶Item ex concilio

Partiniboar eg electi de ſententia in⸗

ter ſe diſcoꝛdes extiterit: de vicina pꝛo

uincia archiepiſcopus aduocetur.
Igquis epiſcopus in aliquibus iu⸗

dicatur: ⁊ viderit ipſos epiſcopos

quiĩ pꝛonincia ſua ſunt inter ſe iudicio
diſcrepare:ita vt alij videantur euʒ qui
ſudicatur iuſtificare: alij condemnare
20 diffmitione huius diſſenſionis boc

placuit ſancte ſynodo:vt de pꝛonincia

vicina alter metropolitanus vocetur
epiſcopus:vt per eum confirmetur qðᷣ
cundum rectum placuerit canonem
HNinñ eadem pꝛouincia pꝛimateʒ ha⸗

pyuerit:ad queʒ negocia que per metro
politanum termmari non valent refe⸗

punit in his in quibus delinquens ↄtingit ſuã inriſditionè: ſecus ſi nõ affe

—

ſi plures.

O220. Mec

rat alicui pꝛeindiciũ. Et hec diſtinctio ꝓbat᷑ e de pꝛiui · cũ capella. ⁊ dicit
ꝙ cũ delictũ eoꝝ publicũ eſt põt puniri ab epo: vt. .dictuʒ eſt
⁊ vt dicit decre.patentibus.⁊.c.tuaꝝ.extra de pꝛiii.
queftio expedita eſt.ij.q/vj· S.diffinitina· verſi. item

quis. iſtud.c. videt᷑ ↄtinere iniquitatẽ:tũ ex eo ꝙ nõ ſtat᷑ hie iudicio

cBSi

expetendum ſit ſi iudices ele

3

ſʒ exponæ ꝓut hic notaui.

letibus reſeruare ſniam pape.

renda ſiut. & Ande boniſacius papa

populis gallie. . .è
ABennas deferuntur negocia que me⸗
tropolitanus explicare nõ valet.
B Jinter epiſcopos eiuſdem cõcilij

dubitatio emerſerit de eccleſiaſtico
iure vel de alijs negociis pꝛimuʒ metro
politanus eoꝝ cum alijs in cõſilio cõſi/
derans reʒ diiudicet:⁊ ſi nõ acquieſcat
vtraqʒ pars iudicantiuʒ: tunc pꝛimas
regiõis inter ipſos audiat:⁊ quod eccle
ſiaſticis canonibus ⁊ legibus veſtris cõ

ſentaneũ ſit:hoc diffiniat: ⁊ nulla pars
apapa delega⸗

calculo eius valeat cõtradicere Iẽ

alexander papa.
Peaem. PWalea.

8 Jꝗ metropolitanus a quocunqʒ cõ

pꝛouinciali epiſcopo ĩ cauſa ꝓpꝛia
appellatus eũ audire diſtulerit:in pꝛoxi
ma ſynodo negocij ſui habeat licentiã

exercẽdi:⁊ quicquid per iuſticiã a com

pꝛouincialibꝰ fuerit ſtatutũ debet cuſto
diri& Sed ſi omnium cõpꝛouincialiũ

cõcoꝛdi ſententia fuerit danatus: mane
bit erga eu immobilis cẽſura nde

in anthioceno concilio legitur.

Epiſcopus qui ab epiſcopis ſue ꝓuin⸗
cie cõſonã ſentẽtiã repoꝛtauerit:ab alijs

ſudicari non poterit

B Jquis epus criminaliter accuſa⸗

ius ab omnibꝰ qui ſũt intra pꝛouin
ciã epiſcopis exceperit vnã cõſonaque
ſentẽtiam ab alijs vlterius iudicari non

poterit:ſed manere circa eã opoꝛtet tan

quã cõuenientẽ:que ab omnioꝰ pꝛolata
eſt firmam ratãqʒ; ſententiã. Subin
telligendũ vero eſt niſi ad iudiceʒ maio
ris auctoꝛitatis fuerit ꝓuocatum. tunc
enim per appellationè ſoluta ſententia
firmitatã nõ obtinet¶ Vnde nicolauſ
papa git.
Bahnel diffinitü retractari non licet ni⸗
ſi vbi maio ꝛ auctoꝛitas fuerit.
NVogd bene ſemel diffinitmn eſt 2
interpoſitis iuramentis delibera/
tum:nulla debet iteratiõe: niſi foꝛtaſſis

vbi fuerit maioꝛ auctoꝛitas:retractari.

Item ex conci.ſardicenn.
In rẽnonatiõe iudicij beati petri memo
ria eſt habenda. =
Siusꝰ epiſcopus dixit quod ſi ali
quis epiſcopus abiudicatus fuerit
in aliqua cauſa:⁊ putet ſe bonam cau⸗
ſam habere:alterum iudiciuʒ renoue⸗

rur. Si vobis placet ſancti petri apoſto

li memoꝛiam honoꝛemus:vt ſcribatur

dolitão ſine auxte pᷣmat.ſc. xp. di. de pſoa. æ. xcix. dic.t.? xxj .¶ vj.
placuit. ſʒ illð itellige ſi appellat ad ipʒ:vt. xviij d. c. i. 2. ix. q· iij. nſſi⸗
Cotradicere. Ecce caſus vbi nõ audit᷑ ſecundo appellans:vt di/

xi.ij. q. vj · anterioꝝ.

—

Iqu is ab oibus.per hoc videt᷑ ꝙᷓ ſpãle ſit in epiſcopo vt aboĩ
pus debeat abſolui vel condemnari. ”L”c
◻ Nogd bene diffinitũ eſt.a iudice per ſententiã
cunq;ʒ.Et intellige de inramento ꝙ iudex parti defert:nò qdð

ut hic ne J .Pꝛouincie.i. pari numero.
8.i. opiniões ꝗbuſdã.ſ.volẽtibus cũ abſoluere:ꝗbuſdã vo

f Pꝛonüciare.nð ſentẽtiado:ſʒ opinionẽ᷑ ſuã recitando:⁊ iõ ſic ex-

later parel.7.ij
vj. itẽ ſi plureſ

g &π Aduocari.

gui ſui iudices
ſüt itelligaſ. Et
ßm hoc ẽ ſpale

cam delegare:

ri bhʒ ĩperiũ:vt
lxv.di. c. vlt.· ſic

bic alið ſpale ꝓ
ſ diſcoꝛdãt iu-

ſnia plimoꝝ ſic

NE Tüc pᷣmaſ. .

ctũ iudicis oꝛ-

it.ij. vl ſõte hoc
fi ð ↄſẽſu par-
tiiũ.ꝗr. xj.· i. iun

dũ:vt.S. d. xvij
pꝛopter.

1

poe:ne ſit Z. ff.
de re iu. duo . x

vbi dr ꝙ ſi diſ ⸗
coꝛdat delegatt
ad delegate eſt

per pape reſcri
ptũ.i / papa cõ/
mittit metropo
litaniſ ⁊ epiſ vi
cine ꝓnicie ne/
gociu illo.ſic ex
ponit᷑ hm illos
qui de iudicibꝰ

tiſ:hoc itelligũt

vlẽt ð ep̃is ipiſ

ꝙ par pari pot
nã qñq;ʒ i defe⸗

diarij par i pa

ij.q.vj.placu⸗/

dices.Eſt etiã

dices ñ obtinet

C.ð ap.iubemꝰ
Lfi.⁊ ex ð reſcr.
paſtoꝛal. als ſe
cus. lxy.d. ſane
vel foꝛte hoc tʒ
cum pares ſũt
bicide iudices:
ſz Zꝛiũ xxj.d.
c.ſubmittit:vbi
dr ꝙ ad mqioꝛẽ
iudicẽẽ eũch:ſʒ
hoc ſit vt dixið
ↄſẽſu ꝑtiũ: vel
dic ꝙ oia iſta
ſpalia ſůt in cã
epi:vbi oẽs de⸗/
bẽt ↄcoꝛdare i
ſnia: vt · · · c· i
Igs ebs·
NJuer ebßoſ
negociſs.
Nõ ꝓ ciuilib⸗
negocijs poſſe
celebꝛari ſyno/

negocia ñ licet
facere metro/

vel etiam a quo⸗

ſcl
fn
hiin

e
riii
indh
fpnn
fifpin
Ngſcn
iN
hitc
niti
ingn
ſuer

Nen

tnen
ltcſ
eni 4
Nülite

Niftae

Auet
Phrigr
ſtritt
füiczen
ifibti
ticlgt
nheiſi
hunni

in Aee.

hicigint

gi lise

nnt⸗
iihiün
Pndli
eſt
bin ſttn
Rone
üerne
aesſe
Nridhi
iluttn⸗
toaichin
fiupſmnt⸗
canne
ſſiriäte
ſenit
Cufrbin
ftttan

=
=
==

= =
— —
— ==
=

9 . Del ab hil.

VI Q. n

pars defert parti:qꝛ illud nõ põt retractari:vt. C. de re. cre. generali
ter. æ.ff de iureiur. admonẽdi. Item ar. ꝙ qui iurat ſtare vel pare⸗
re ſentẽtie vel mandato alicuiꝰ:ꝙ põt appellare.ff.rem ra. ha.l.iij. .
falſus.ff. indi.ſol.cũ apud.ex de ap.ad bec.ij.⁊.c.pᷣterea.⁊.c.q̃ſtioni.
o & Maioꝛ. extrs de iureiuran. venientes.

p Sius
ep̃s. arr. . .
alis e cauſam vel ab his qui eraminauerũt: vel etia
appe Nailels ab alijs epiſcopiſ qui in pꝛouincia pꝛoxi
verſechiſ lota ma moꝛant: romano epiſcopo ⁊ ſi iudi

cauerit renouãdũ eſſe iudiciũ renouet᷑:
⁊ det indiceſ:ſi autẽ pꝛobauerit talẽ cau
ſam vt ea nõ refricent᷑ que acta ſũt: ue
decreuerit romanus epiſcopus conſir⸗

rius.⁊ nõni.ij.
q.vj.ſi es.⁊.ꝗ.
poſt ſecundaʒ.

ille eni iudex q mata erũt. Si hoc ergo placet omnibꝰ:
mlit ſniam: ’n ſiatuatur. Synodus reſpondit: placet.
delfert appella⸗/ D
tioni: reſcribet .

Mod autem deficiẽte accu⸗

ei ad quẽ appel r
lat obiniotam ſatoꝛe nõ ſit reus cogendus
ſuq: ? quarenõ ad pꝛobationem. auctoꝛitate
velerat appel/ regoꝛij pꝛobatur: qui ſcri⸗
lationi: vt. ff. de·DA s maximo ait.
ap. reci. vel nõ Hnus pꝛobationis reo non incumbit.

ſciendũ.

O0 AVod autem poſtulas: vt illuc ꝑ⸗
ſonam dirigere debeamuſ: qua de
bis que dicunt᷑ poſſit eſſe pꝛobatio:eſſet
vtcunqʒ excuſabile:ſi vnquam ratio ei
qui accuſat᷑ neceſſitatẽ pꝛobationis ipo
neret.at poſtquã nõ tibi ſed accuſanti⸗
bus hoc onus imcunbit. ad nos ſicut

gationẽ:niſi la⸗
boꝛet infamia:

Re güre pꝛefati ſumus:dilatione ceſſante veni⸗
vbi plene ð bore re non deſinas.
inuenies.io. Am accuſatus nõ negationẽ ſʒ ex
¶) Aod au ceptionẽ pꝛobare debet cod.li.iiij.
üt᷑.qua.i. ti.de pꝛobationibus. Se eodem.
aiiin. CEcuſatoꝛ quod aſſeuerat pꝛofitẽ⸗/
rendit er de. doſe pꝛobare no poſſe: reu neceſſi
pᷣſum. cũ in iu- tate mõſtrandi contrariuʒ nõ aſtringit:
nentute. cum per rerum naturam factum negã⸗
d Ccuſa/ tis pꝛobatio nulla ſit. Hoc autẽ obſer⸗

toꝛ. Ex nandũ eſt quando reuũ publica fama nõ

hac.l. due habẽ mauctoꝛitate eiuſdẽ grego
tur regle. Vna rij pꝛopter ſcãdaluʒ
̈ niſt actoꝛ ꝓp/ remouendũ famam
bet qð intendit ſi .
reus abſolnit. uam reuz purgare
Scðda eſt ꝙ ne⸗ potet.
gãtis ſactũ nul Aidams epiſcopus
la ẽ ꝓbatio:pꝛi lõga iualitudine gra
oꝛ regula reci/ uatus aliũ ſibi ſubſti
pit exceptioneſ
Nã rõne pꝛeſũ

ptionis trãſfertuir p eũ: vt ex. vt eccle. benefi. vt noſtrũ.⁊ e
de pꝛocu.ex inſinuanone.in fi.⁊.ff.de dona.inter vi.⁊ vxo.quintus.
Item cum actoꝛ intentionẽ ſuã ſundanit iure cõi:vt.C. de pꝓba. ſiue.
xxviij.di.qꝛ ſunt culpe.⁊.c.di. moꝛẽ. Item cũ reus ſponte aſſumit
ſibi onns ꝓbandi:vt.ff.de pꝛoba.circa. Item in cõmunibus iudicijs
vtrinſqʒ ꝓbatio audit᷑: vt er̃ de pꝛoba.ex litteris. Item cũ vterq; cõ/
tendit ſe poſſidere:er᷑ de pꝛoba.lʒ. Item in crimine falſi vtriuſ ; te⸗
ſtes andinntur:vt. C. de fal.vbi ſimjĩliter in crimine leſe maieſtatis ⸗
in ſacramentis deſertis ⁊ in pꝛoditõe patrie ⁊ in crimiue peculatus
vtriuſqʒ teſtes audiunf: vt. C. de abol.fallaciter.in fi.Et de ſecunda
regula notabis ꝙ triplex eſt negatiua facti:iuris:⁊ foꝛme ſiue quali⸗
tatis. NHegatiua facti eſt:in qua negatur aliquid factum eẽ:hec ſi nõ
habet determinationẽ loci vel tꝑis:nunqᷓ; poteſt ꝓbari: vt ſiquis di⸗
cat ſe ciratũ nõ eſſe velſe nõ ↄtraxiſſe cũ berta.tales impꝛobari poſ
ſunt:ſed ꝓbari minime. de tali loquitur bic.Et hoc ideo quia negati/
onum non ſunt cauſe.Si aũt adijciatur tempus vel locus põt ꝓbari
ſi ꝓhatuʒ fuerit de alio tpe ⁊ de alio loco:vt et᷑ de teſti.ex lenoꝛe. 7. C.
de Zhen. ſti. optimã. Itẽ dieo de hac negatione capitulũ nõ fuit ci-
tatũ.qð cum determinatione tꝑis põt ꝓbari lʒ contrarium inuatur:
extra de elec. bone.ſed illud non eſt ꝓpter vim negationis.ſed potius
ſingularitatis.Quandoq; tñ negatiua ꝓbatur ſine determinatione
tempoꝛis: vt extra de ꝓba.tertio.Sed illa potius eſt pꝛeſumptiuꝗ
batio qᷓ; violenta.Et ſic intelligir qd eſtↄtra de teſti.tam litteris.ĩ ſi.

Item negatiua facti ꝓbatur cum babet implicitam affirmatiuaʒ: vt

extra de renun.ſuper hoc. Item negatiua inris bene pꝛobatur: vt.ff.
de pꝛoba. ab es parte.quia qui negat aliquid iuſte ſactum:dicit ⁊ il

139
lud iniuſte factum.⁊ qꝛ pꝛeſumitur aliquid potius iuſte qᷓ; iniuſte factum.
ideo illud tenet᷑ pꝛobare. Negatiua foꝛme ſiue qualitatis dicit᷑ iſta. Iſteñ
eſt idoneus:nõ eſt legitimus:nõ eſt ſoluendo.⁊ talis eſt pꝛobãda ab eo qui
ea pꝛoponit: vt er de pᷣſump.dudũ.⁊.ff. de le.ij.cũ quidaʒ. ⁊.l.cum pater. g.
rogo.⁊.C.de inoffi.teſta.omni modo. ”M J
e¶ ¶Per reꝝ naturã.i.
Pↄſuetudinem cauſa
rũ. Itẽ iſte intellectuſ
perpendit᷑ per id qd
legit᷑.xxxvj.q.v.c.vlt.
in fi. ſic ex de fi. iſtru.

ti roga uit:cuius pꝛecibꝰ ſũmus ponti
fex annuit:⁊ quod rogauerat ei cõceſſit.
Poſtea vero cõualuit ideʒ epiſcopus:
⁊ quod pꝛius fecerat cupit reſcindi.hic

18 ece4 inter dilectos.⁊ ſic ex
aduerſus eũ qui ſibi acceſſerat queſtio,. tra de cqᷓ poſ.⁊ ꝓpꝛi.
nem mouet: ſuamque cathedram tan - cuũ ecleſia. ⁊ ex de fi.
quã ſibi debitam repoſcit. ¶ Hic pꝛi inſtru.c. ij.
mun queritur:vtrum viuente epiſcopp ſl. Negantis. ſic ex
alius poſſit in eadem eccleſia oꝛdinari. e ceala hol. pheie⸗
Scðo an iſte valeat repoſcere cathe guonis.

drã:quam ſua ĩ terceſſioẽ alter accepit. NVidaʒ
2 eps lõ⸗

Vod auteʒ viuente epiſco

g9. ſu⸗
po alius ſuperponi aut ſup⸗ pꝛs -
oꝛdinari non poſſit. ex conci äl
lio apnd aluerniã celebꝛato R u
diffinituz eſt: in quo legitur vt nullus vi — c. 35eor de riel⸗
uente epiſcopo alius ſuperponatur aut none epi: vnde nacta
ſuperoꝛdinetur epiſcopus:niſi foꝛſitan occaſione ſubijcit cãʒ
in eius locũ queʒ capitalis culpa deiece iſtã de renũ.qua que

rit᷑ an epo viuẽte aliꝰ
ſubſtituẽdus ſit Zæ de
mutatione ſedis. Et
vt hec ⁊ alia cõpeten
tius faciat pꝛoponit
thema ex quo duas
elicit qõnes:

rit. ¶. Itez ex regiſtro gregoꝛij pape ad
anatholiũ cõſtantinopolitanũ diaconẽ
NPꝛo moleſtia coꝛpoꝛis ſuo honoꝛe no

Pꝛiuetur epiſcopus. H
ECKripſit mihi dilectio tua me reue⸗
rengdiſſimo fratri meo ioãni pꝛime

iuſtiniane ſedis epiſcopo pꝛo egritudi⸗
ne capitis quam patitur: epiſcopuʒ pꝛe

cipere ſuccedere:ne foꝛtaſſie duʒ epiſco ne
j mni 5 no:niſi ſit
pi iura eadem ciuitas nõ habeat qð ab di. poſtq
ſit ab hoſte depereat.a quidẽ nuſqua, vejniſi renuncianerit
canones pꝛecipiũtvt pꝛo egritudine epi de lnia pape: yt. ſcc.c.
ſcopiepiſcopus ſuccedat. Et ideo iniu⸗ mutationes:vel niſi ꝑ
ſtumd eſt vt ſi moleſtia coꝛpoꝛis irruat ambitionẽſe traͤſtule
honoꝛe ſuo pꝛiuetur egrotus. Sed ſug rit ad alis: quo caſu
gerendũ eſt: vt ſiquis in regimine egro⸗ crebit habita ? am⸗

bita.j.e.ſiquiſepᷣs.ad

tat:diſpenſatoꝛi illi talis requiratur qui inſtar innaſoꝛis qui

poſſit eius curam omnem agere:⁊ lo⸗

õ 1 amitttit rẽ innuaſam ⁊
cuʒz illius ĩ regimie eccleſie ipſo nõ depo aliud tantũdeʒ. vt. C.
ſito conſeruare:vt neque deus omnipo vngde vi.ſiquis in tan
tẽs off. ſirn neque ſtäras neglecta ec tam In rorante at
iueniat᷑ Idẽ in epiſtola ad candidũ diſtingunnt guidam
m T Pil d candidu. ſi egritudo eſtincura

bilis:vt tũc alter ſub⸗

ftitu atur: vel ctiam ſ nimis ſenex eſt ad inſtar iudicis.ff. de indi.ſi longius

C.de offi.pꝛeſec.oꝛien.l.ſi quos.ſed hoc non admitto niñ in lepꝛoſo:qui a
dignitate remouetur pꝛopter ſcandalum. extra de cle.egro tua. boc etiam
ſcias ꝙ epilentici ⁊ alij diuturno moꝛbo laboꝛantes non pꝛomouẽtur:vt
xxxiij.di.cõiter.⁊ extra de elec.cum inter.ſed pꝛomotum moꝛbus deijcit:
yvt bic:⁊.ſ.c.ij.ſed datur ei coadiutoꝛ:vt.c.i.ſed ex diſpenſatione magna qñ
q; viuenti eo alter adiungitur:vt.j.e.nõ antem:⁊ idem de quolibet cleri/
co intelligas. Sed abbates facti inutiles remouentur penitus.xviij.q.ij.ſi
quis abbas.ſicut etiam fit in iudice.C.de offi.pꝛe.oꝛi.ſ quos.cum etiaʒ ex
modicis cauſis remoueantur:extra de ſimo.per tuas. Vbi autem electus
ſine confirmatus ante oꝛdinationẽ fit inhabilis.remonẽdus ẽ:vt videt᷑ e
de eta.⁊ qua.c.i.vite tñ neceſſaria recipiat.j.e.quãuis.

Cripſñit.pꝛime.id eſt ſalonitane: quia ibi iuſtinianus pꝛimo reſe⸗

ln Alij dicuut rauennam ⁊ non ſalonitanam eſſe pꝛimam iuſtinis
ni ſedem.

kq¶.Et ideo iniuſtum.pꝛeeſſe enim intellig itur:licet ſit infirmus:ſicut ſer⸗

uus ſeruire intelligitur.licet ſit inſirmus.ff.de ſta.libe.cum heres.

1WT Diſpenſatoꝛ.ſimi.ff.de tute.ſolet etiam:vbi diciturꝙ ſi tutoꝛ pꝛopter

longam egritudinem non poteſt adeſſe datur ei curatoꝛ qui otiuſ dicitur
adminiſtratoꝛ. L

mρ Omnẽ.i. res eius adminiſtrare. Sed que ſpectant ad põtificale offi⸗

ciũ.vicini epᷣi ſupplebunt.j.e.pontifices.Et eſt bic ar.ꝙ coadiutoꝛ ?⁊ admi
niſtratoꝛes vel viſitatoꝛes debeãt habere liberam ⁊ generalẽ adminiſtra/
tiõem.yt.ſ.e.q;uis.⁊ ex de elec.cũ nobis olim.in ſi.⁊.xxi.q.i.relatio.ſed ꝗd
ſi iſte nolit bre coadiutoꝛẽ:dico eũ cogẽdũ ꝑ ſuperiorẽ.yt arg. ff. de mino.
s

a g Em pereuſſio purgation i. pꝛ? n gue ⸗8—U
Flagellatis. ſufficiẽter. ʒ nõ ſufficiẽter alſflictis addi põt:vt.xxj.
q.v.ſiquis a pꝛopꝛio.Et eſt ar.q poſt pniam nõ põt ꝗs accuſari ð crimine

b

*
—

ei. pꝛobatione.ſ.e. aduerſitas.

ſimiliter nec duplici dãno dʒz quis puniri ff. de iure do. iurc. ?.ff. de 2di.ob
cau.ſi pecuniã.ꝭ.vel.ſilxr pena no dʒ verti in culpã:vt.õ.di vy.baptiʒ axi. .

ad eius vero.
Alfflictio . S. iij. ꝗ.
i. indicas.⁊ ex de iu-
di at ſi clerici·?.S. diſ.
V. C. i.
d Reſentiũ. per
dyuo ꝝe.· idẽ foꝛte
p vnũ:vt.ſ.e. ſiquis
in clero. Hic ſumitur
agr. M. ſi ep̃s inde
terminate licentiauit
clericũ:nõ videt᷑ eum
licentiaſſe vltra duoſ
menſes:ſʒ tñ hoc ẽ re
ferẽdũ ad arbitrium
boni viri conſderato
negocio.ar.ff.de ver.
ob cõtinnus. ad boc
c. bene facit .·ff. de re
mili.ꝗ coõmeatus.nã
ibi dicit ꝙ ſi aliquis
abeſt vltra ſtatutũ tẽ
brs pꝛo deſertoꝛe ba
t:ſi bonũ.ar.xxj.q.
ij.placuit.pt tñ ꝑ mo
dicũ tpᷣs purgare mo
rã.lxxxviij.di ꝑlatuʒ.
nð enim feſtinabit iu
dex ad ſniam: vbi ꝗqs
iuſta cã abfuerit: vt
ff. de dã. infe. ſi finita
ſi foꝛte etiã:lʒ ad pᷣ-
fſixũ terminũ reus nõ
veniat:ſʒ habebit rõ

viaꝝ tꝑis ⁊ egritudi /

nis:⁊ alterius impe⸗
dimẽti:vt.ff.de vaca.
mu. tp̃s.ff.qui.ex ca.

maio.ſicui.S.i.põt.n.

abſens iuſtã habere
excuſationẽ: vt ex vt
lit.nõ ↄte.quoniã fre

quẽter. Lex dicit ꝙ fi

nis p licentiã abeſt
ſ vſq; ad quinquẽniũ
nõ reuertit᷑ punit᷑: vt
C.de aduo.di. iudi.l.
n aliã. Ar. ꝙ ſi
ↄcedo alicni eccleſiaʒ
que ab eo euincit᷑: te⸗

neoꝛ ei aliã cõcedere

vt e de pᷣbẽ. inter ce⸗
tera.qꝛ iuuari nos be
neficijs nõ decipi oʒ
ff. cõmo.l.in cõmoda
to.S.pe.j.e.oĩs.⁊? · ca.
paſtoꝛalis.⁊ eſt id
qð dicit lex:ꝙ dona⸗

toꝛ nõ tenet᷑ de enicti

one:vt.ff.de edil.edi.
ad res donatas. ſed
bic dicit᷑ ebs donare
ꝛ hʒ neceſſe ↄcedere
eccleſiã:⁊ in neceſſita
tibus nemo liberalis

rxiſtit. ff. de adimẽ. leg.l.r
mihi ſcienter det rẽ alienã:vt.ff.de dona.ari

Flagellatis a vña: aftlictio addi ñ deby
AYm percuſſio coꝛpoꝛalis imminet
(Nun pꝛo purgationean pꝛo vin/
dicta cõtingat dei iudiciuʒ in hoc igno⸗
ratur: æ ideo nõ debet a nobis addi fla⸗
gellatisꝰ afflictio : ne nos culpe: ꝙ ab⸗
ſit: offenſa reſpiciat. ¶ Iez gregoꝛiũ
clemẽtino epucopo pꝛimati bisanceno
Inf rmitatis cauſa loco ſuo quis pꝛiua.
ri non debet.
Reeſẽtium latoꝛis a deodati quere⸗
lam: qui ſe pꝛeſbyteratus ſui loco ĩ-
congrue dicit expulſum:licet ſi ubgite ti⸗
bi textus petitionis explanet:tamẽ pau
lo indicauimus apertius retexandã: aſ
ſerit nanqʒ a quintiano fratre ⁊ coepi⸗
ſcopo noſiro in loco ſuo quibuſdã ſe ſu
is oꝛdinãdis negocijs relaxatuʒ: egritu
diniſqʒ cauſa per duoꝝ menſiũ ſpatiũ
ſue ſe eccleſie defuiſſe: cuius rei occaſio
nẽ captantex pꝛedictũ fratrem noſtrum
aliuz loco eius illic pꝛeſbyteꝝ oꝛdinaſſe
Hoꝛtamur itaqʒ fraternitatẽ tuã:vt cau
ſax eius ſollicite diſtricteqʒ perquiras:
2 ſi manifeſte egritudinis: ſicut dicitur
cauſa eccleſie ſue deſuiſſe eum reppere
ris:nulluʒ ei ex oꝛdinatiõe alterius pꝛe⸗
ſbyteri permittas pꝛeiudiciuz generari
ſe in loco ſuo ſine aliqua eũ fac dubie
tate reſtitui:⁊ infra.Illud autẽ charita⸗
tẽ tuaʒ ſpecialiter admonemus: vt ſi va
fuerit huuis ſuggeſtio atqʒ in ſuo oꝛdine
fuerit reſtitutus de pꝛeſbytero quiin lo
co eius oꝛdinatus eſt: ſubtiliter diſtricte
qʒ debeas eſſe ſollicitus:a ſi quidẽ ſine
datione aliqua ad eũdem oꝛdinẽ perue
nerit: vt in ſinoniacã bereſiz non potuiſ
ſer incidere:in aliaʒ quãcũqʒ vacanteʒ
eccleſiã euʒ volumus oꝛdinari. Sinau⸗
tẽ in eum quippiaʒ:qꝙ auertat dominus
tale fuerit repertũ: ipſo etiã pꝛeſbytera
tus oꝛdie pꝛiuet᷑:quẽ nõ cauſa replẽde
neceſſitatis eccleſie:ſed ſola cõpꝛobabi
tur ambitione ſuſcepiſſe ¶ Itẽnichola
us papa aluino ianuẽſi archiepiſcopo.
z0 infirmitate vel egritudine pontifi
ces nõ ſũt abijciendi: nec in eoꝑ locum
aliz ſupſtitnendi.
GSntifices qui aliqua occupantur
Pimnfirmitate vel egritudine abijciẽdi
nõ ſũt:nec alij in loco eoꝝ conſecrandi
ſüt: niſi ex hac fuerint luce ſubtracti:qð
ſi de miniſterio ſibi cõceſſo cõquerunt᷑:

l.r legatã. tñ de dolo poſſum agere p donatoꝛem ſi

tiam expellit᷑ de eccleſia: nõ bʒ recurſũ ad epᷣm:ſicut nec emptoꝛ ad vendi/
toꝛẽ in hoc caſu:vt.C.de act.em.⁊ ven.l.expulſos.⁊ no.ꝙ hoc.c.ſemꝑ ↄſue
uit ad hoc induci ꝙ ſpoliatus a iudice nõ poſſu petere reſtimntioneʒ:vt.ij.
q.i.notũ. IJudex.n.nõ dicit᷑ facere violentiã:vt.xxiij.q·ij c.i.ff.qðᷣ me.cau.
l.iij.ſemꝑ enĩ ꝓ facto ſuo pᷣſumit᷑:niſi poſſit de dolo argni:vt.ij.q.vj. hoc

etiam. Jo.

D Drricees ane licita ſunt:vt miſſam canere ⁊ pꝛedicare: vt. xcx. di
1

ſtin. ecce.

ZSaãacerdotes.·i archidiacõi vl decani vicarij ſũt eßi:vt. xxv. d. plect.
b ¶Nõ ez. in bis que ſpectãt ad officiũ epᷣale.qð t᷑lxviij.diquanuis.

ab adminiſtratione eoꝝ diſcedere non

o. S. vlti. Itẽ ſiquis ꝑ violen /

WQicinoꝝ ·ſic. lxy. d. ſi foꝛte. k &. Aſq;. ſc. C. de cu. fu. cu alijs .

Cuũ cautele.i. pſtabit cautionẽ de honis ecclie nõ vſurpãdis.
1Cü cautele.i.pſtabit cautionẽ ꝙ ex boe ſibi nullũ ius vendicabit
⁊ ar.ẽ ꝙ ꝗs ꝓ poſſeſſoꝛe habet eo ꝗꝙ fuit in poſſeſſione:niſi pteſtano

pceſſerit vt bic.⁊.S.xxiiij.di.pbyteri:⁊ ex de iurepa.

que licita ſũt ſacerdotes expleant. In
bis vero que his pꝛeſumere non licetꝰ:

94.9ultationibus.
gr. ) ex de reſt.

ſpo. oliʒ. Z· x. ꝗ.
iij.qꝛ.⁊ ex ð of.
dele. ↄſultatio⸗
nibus.io.

vicinoꝝi vſe ad recipiẽdaʒ ſanitatem Actus

epiſcopoꝝ auxilia ſurrogent᷑: ⁊ hoc cuʒ
cautelei ſtudio peragant: ne per neceſſi
tatis occaſionẽ pꝛeſumptionis pullulet
ambitio. Epiſcopos vero qui dominici
gregis ſuſcipiut curã atqʒ ſollicitudine:·
opoꝛtet:vt accepti talẽti pulchꝛitudo nõ
deleatur ſed certamẽ eoꝝ ſalubꝛiter au
geat᷑: ⁊ triplicetur fructꝰ. ¶Itẽ ex epi⸗

ſiola cy pꝛiani epiſcopi ⁊ martyris.

Aiueme epiſcopo aſius ſibi fuccedere

non valet· .
Actus ẽ coꝛnelius ep̃ᷣs de dei ⁊ xpᷣi
eius iudicio: de clericoꝝ pene oi⸗
um teſtimonio:de plebis que tunc af⸗
fuit ſuffragio:de ſacerdotũ antiquoꝝ ⁊
bonoꝝ viroꝝ ↄſenſu:cuʒ nemo ante ſe
factus eẽt cũ fabiani locus.id eſt cuʒ lo
cus petri ⁊ gradus cathedre ſacerdota
lis vacaret:quo occupato ⁊ de dei vo⸗
luntate atqʒ oiuʒ noſtroꝝ ↄſenſione cõ
