ſicienti: ſed expꝛeſſe ẽ d moꝛtem percuſſus eſt: ſz exequo ca dium faciunt. boc notaui ple/
ffeaebceft densicermce fracta interit:ym arbiri is voluntate homicidium fece ne in aueſtionl⸗
ad.l.coꝛne.de ſic.nihil enstceruice fracta interijt:vm arbit Iuis mfece buns.b.
itereſt. vñ itellige ꝙ ſi .

ñ cecidit ex ꝑcuſſiõe:ſʒ

¶ Sex.qꝛ tot nõ erat in ꝓuincia illa.

alio mõ cccidit: tũc ñ tenet̃ de moꝛte eius ſʒ de eo ꝙ ugioſaiezwte penſſit.
k

¶ Iyterijt.non ex cauſa percuſſionis.ſed ex alio caſu.

Cades. poſtes.

ex illo.j.e.ſepe.⁊.S.e.clericum.

cfllam.hic habes ꝙ; eque punitur dñs occidens ſe

ꝛodijt. æ ſi ꝓpter vnum delictum imputant᷑ oĩa que ſequun

t 0 qua fe⸗
mina an⸗

ruũ ſuum ſicut ali

enum:vt. ff. de his qui ſunt ſui vel alie.iur.l.i.in fi.modica tñ caſtiga
tio permittitur dño.ff.de his qui ſunt ſui vel alie.iur.lłij.vnde ſʒ in/

—

rr

i.
ne⸗
nin
ni
li
Ne
di⸗
ene
eſe
dit

do
fe
te
lunr
e,

iſu
le
tel
ry.
. /

be.

tps penitẽtie li
cite cõicat:vt.x/
xvj.q.vj.ſiquis
de coꝛpoꝛe.
c Vi ſaccũ.
ains. ſed
furtũ ſine af/⸗
fectu furadi nõ
cõmittit. xiiij.
ylti. c.vlti.?⁊ i/
ſti. de vſuca. F.
item ſi his. ſed
dic ꝙ rõe acceſ
ſionis cõmittit
furtuʒ:⁊ que cõ
modatis vłl de⸗
poſitis rebꝰ ac/
cedũt depoſita
vel cõmodata ĩ
telligunt᷑.ff. cõ⸗
mo.l. ſi vt. S. vyl⸗
q; adeo.vel dic
aius.ſ.pꝛincipa
liter.ſʒ ſecũda/
rio ⁊ indirecte
per quandã cõ⸗

ſequentiaʒ fuit

ei aius ſacci fu⸗
randi.⁊ ſic nõ ẽ

ZSꝛium. ff. ð fur.

ſi quid fur.S.i.

l. ſi mulier. S. pe.

plicet.

d C. Coõtra buc

nſq;.oñdit opꝰ
ſine aio puniri.
nüc oñdit ↄꝛiũ.
e Um qui.
cũ calcis.
quoniã fecit lu⸗
di cã.

1 Siboe. ſch

in ludo occidit.

2 iſtud obtinet

cũ ludus licitus
E.ff. ad. l. aquil.
nam ludus. ſed
ſi eſt illicitus lu
dus nõ excuſat
vt ex de pᷣſum.

c.i.exquo quteʒ

cõſtat ꝙ i ludõ
moꝛtuns ẽ nõ ẽ
neceſſe pꝛobare
ꝙ caſu occide/
rit: vt.ff. qd.l.
aquil.l.in lege.
Ex de ſen.ex. ſu⸗
per eo.alłs ꝗ ca
mzallegar:ipli i
ꝓbare tenetur:

yt. C. de pigno.
ac.que foꝛtuit.

⁊. C. de iniur. ſi

nõ ↄuicij: ergo

ſi aduerſariꝰ di
cit ꝙ ipſũ dolo
occiderit hoc ꝓ
babit. qꝛ q dolũ
obijcit: ipſũ ꝓ⸗
babit. ff. de pꝛo/
ba.quotiẽs.⁊ ĩ
tellige ꝙ ludus
fuit licitus ⁊ fʒ
hoc intellige ꝗꝙ
no punit᷑ talis

Di.

ra noſtra ſeruus põt ↄqueri de dño ſi ſeuiat in ipſum:vt.xxiij.q.iiij·
ſi eccleſia.⁊.c.qui peccat.in fi.⁊ dic vt notaui ſuper illo.c.ſi eccleſia.
Iguis ſemper.i.hoꝛis ſtatutis · ſic.xxij.d.ſacroſancta.⁊.xxxvj.
S di. ſiquis vult.⁊ de con.di.v.nunꝙ.

In exitu.ſupple ſi moꝛitur ante finitũ tempus penitẽtie:qꝛ poſt

rit:ad iannam ẽccleſie catholice ſemꝑꝰ
iaceat. ⁊ cõmunionem ĩ cxituꝰ vite ſue
recipiat. Si auteʒ nõ voluntate ſed ca⸗
ſu aliquod homicidium fecerit pꝛioꝛ ca
non. vij. annis agere penitentiã iuſſit:
ſecundus canon: quinqʒ mandauit.
Item dige. ti. de furtis.
NlLi ſaccum habentem pecuniam
uiulubꝛipuit: furti etiam ſacci nomi⸗
ne tenetur:quanuis non ſit ei animus⸗
ſacci ſubꝛipiendi. Contraꝰ animum nõ
eſt opus puuiri:vt li.ix.codi.t.ad.l.coꝛ
ne. de ſiccarijs exemplis ſacrarum litte
rarum diocletiani ⁊ maximiani colligi⸗
tur. De eodem.
G Am qui aſſeuerat homicidi um ſe

non voluntate ſed caſu foꝛtuito fe
ciſſe calcis: ictu moꝛtis occaſio pꝛebita
videatur:ſi hoc ita eſt:neqʒ ſuper hoc
ambigi poterit omni metu ac ſuſpitione
quam ex admiſſe rei diſcrimiue ſuſtinet
pym id quod annotationes noſtra cõpꝛe⸗
henſum eſt: volumus liberari. Hic
etiam pelagius papa. De eodeʒ.

AMVMantumę dicit iſte placidius an/

no pꝛeterito dictum eſt de vxo⸗
re illius:que ſubito inter caballos inuẽ
ta eſt:⁊ duʒ traherentur caballi colliſa
eſt illa ⁊ aboꝛſum fecit. Quod ſiita eſt
foꝛte ſi caballos alienos furatos tulerit
idem eſt culpabilis. NMam de muliere
que caſu inter caballos cõfracta ẽ: v bi
voluntas illiꝰ nõ agnoſcit ꝑnicioſa fuiſ
ſe:nõ poteſt adijci ⁊ occidi per leges
I nicho. papa. Se eodem.
P Jqui arboꝛem incidere videntur
ſi contigerit vt cadens arboꝛ occi
erit hominem:inculpabilesſunt atqʒ
innoxij.quia nec voluntate eoꝛum nec
deſiderio homicidium perpetratum
eſt. Si vero aliqua culpa eoꝛum vel
neglectu moꝛientis hominis interiiꝰ co
gnoſcitur adueniſſe: abijciendi ſunt a
Fodn ⁊ in ſacro oꝛdine nullatenus ſu⸗
cipiendi ¶Item ex concilio guarma

cinenſi. SDe eodem.

B Epe contingit:dum quis operi ne

ceſſario inſiſtens arboꝛem incide⸗
rit:vt aliquis ſubtus ipſam veniens de
pꝛimatur:⁊ iccirco ſi voluntate vel ne⸗
gligentiaꝰ incidentis arboꝛeʒ factũ eſt:
vt homicida penitentie debet omni⸗
no ſubmitti:quod ſi non ex voto ſʒ incu
ria illius moꝛtuus eſt:non heceum ſen
tentia contingit. Si enim dum ille ope⸗
ri neceſſario foꝛtaſſiſincumberet:⁊ iſte

iſperatus occurrerit ſub arboꝛe. ⁊ ſub

ipſa oppꝛeſſus eſt:inciſoꝛ arboꝛis nõ te

netur pꝛo homicida. ¶ Item ex conci

lio triburienſii. De eodem.
Jduo“ fratres in ſilua arboꝛes
ſucciderint:⁊ appꝛopinquante ca⸗
ura ipſius arboꝛis frater dixerit fratri
caue:⁊ ille fugiens in pꝛeſſuram arbo⸗

ris ceciderit:⁊ moꝛtuus fuerit viuens

frater innocens de ſaneune germani
diiudicetur. Pꝛemiſſisauctoꝛitati

ma culpa.ff.ad.l.aquil.l.in lege.

g ¶ Annotatione. i. lege. .
b Vantum.i.ſicut alienos ſi vis dicere ꝙ iſte ſurabatur caballos ⁊ du

bus lapſis permittitur vt poſt peniten
tiam in ſuis oꝛdinibus reparari valeãt
ad maioꝛem autem conſcendere poſt
lapſum nulla eis auctoꝛitate permutit᷑:
immo penitus pꝛohibetur.
¶Unge in hylerdenſ coucilio legit᷑.

Lapfi in ſuis oꝛdinibus reparari poſſũt

ſed nõ ad maioꝛes condeſcendunt.
Aui altario ſancto deſerniunt:ſi
ſubito in flenda carnis fragilita⸗
te conꝛuerint: ⁊ domino reſpiciente di⸗
gne penituerint ita vt moꝛtificato coꝛ⸗
poꝛe coꝛdis contriti ſacrificium deo of⸗
ferant:maneãt in poteſtate põtificis vł
veraciter afflicios non diu ſuſpendere
vel deſidioſos pꝛolixioꝛi tempoꝛe ab ec
cleſie coꝛpoꝛe ſegragare:ita tamẽ: vt ſic
officioꝝ ſuoꝝ loca recipiãt:ne poſſint
ad altioꝛa officia vlterius pꝛomoueri.
MNuod ſi iterato velut canes ad vomi⸗
tum reuerſi fuerint:⁊ velut ſues in vo⸗
lutabꝛis emerſi iacuerint:non ſoluʒ di
gnitate officij careant.ſed eriam ſanctã
cõmunionem non niſi in exitu percipi⸗
ant. Sed exemplo beati bent qui poſt
q; trine negationis maculas confeſſio⸗
ne diluit amoꝛis non ſoluʒ in gradu ſui
apoſtolatus remanſit: verum etiam in
paſtoꝛem totius eccleſie a chꝛiſto inſti⸗
tui meruit.ex hoc pꝛobantur lapſi poſt

dignam penitentiam non ſolum ꝓpꝛia

officia retinere:ſed enã ad maioꝛa poſ⸗
ſe conſcendere. Nõ autem beatus

petrus poſt negatiouem paſtoꝛ eccleſie

a domino ſit inſtitutus:pꝛobatur aucto
ritate beati gregoꝛij:qui in homelia do
minice reſurrectionis de eodem pꝛinci
pe poltoloy ſcribit dicens.
Petrus poſt culpam negationis pꝛin⸗
ceps apoſtoloꝝ a dño eſt inſtitutus.
nſiderandum nobis eſt cur om
nipotens deus euʒz quẽ cuncte ec⸗
eſie pꝛeferre diſpoſuerat ancille vo⸗
cem pertimeſcere ⁊ ſeipſuʒ negare per-/
miſuꝰ*. Quod nimiruʒ magne eſſe actũ
pietatis diſpenſatione cognoſcimus vt

is qui futurus erat paſtoꝛ eccleſie: in

ſua culpa diſceret qualiter alijs miſere
ri debuiſſet:pꝛius itaqʒ eum oſtendit ſi
bi ⁊ tunc pꝛepoſuit ceteris:vt ex ſua in/

firmitate cognoſceret:qᷓ; miſericoꝛditer

alienas infirmitates toleraret. Itẽ
ambꝛoſius in homelia lib.i. .
Poſt negationem in fide a gradu pe
trus pꝛoſecit. ,
Idelioꝛ factus eſt petrus poſtquã

ſidem ſe perdidiſſe defleuit:atqʒ iõ

maioꝛem gratiam repperit q; amiſu:tã
qᷓ; enim bonus paſtoꝛ tuendum gregeʒ
accepit:vt qui ſibi ante infirmus fuit:
fieret omnibus firmamentum:⁊ qui ſe
interrogationis tentatione mutauerat
ceteros vere fidei ſtabilitate fundaret.
deniqʒ pꝛopter ſoliditatem deuotionis
eccleſiarum petra dicitur: ſicut ait do⸗
minus:tu es petrus ⁊c.petra enim dici
tur eo ꝙ pꝛimus in nationibusł fidei fũ

4

ge coꝛnelia.exquo nihil fecit dolo.punitur th.l.aquil.in qua venit leuiſſi

ecendo eos colliſit mulierem. tũc qð dicit in fi.nõ puniri per leges ve

ruʒ ẽ.l.coꝛnelia.ð ſic.
in qua venit dolus no
lata culpa:vt.ff.de ſic.
in lege tñ de culpa bñ
punit᷑: vt.S.e.c.ſtudeat
.i ¶ ¶ Culpabilis.ſic pʒ
ꝙ =z aliquis de ſurto
teneat᷑.nõ tñ tenet᷑ de
his qde ſequuntur ex
furto.ſic.xv.q.i.ſane.
g.v.diſt.ad eius.ff.de
fur.veꝝ.extra de ſpõ.
veniẽs.ar. h.S.e.clłicũ
k C Mõ agnoſcit. qñ
— hannd⸗
ꝗqui arboꝛeʒ.
eincuũpabiles. ſi
fecitĩ pꝛiuato loco:tũc
enĩ nõ potuit diuina/
re:vt.ff.ad.l.aquil.ſi
putatoꝛ.vt ex vt cccl.
bene. vt noſtrũ.ſi ĩ pu
blico debuit clamare
caue caue.vt.j.e.ſi duo
m Sebe ↄtingit. vel
negligẽtia. ar. ꝙ
ꝗ occaſionẽ dãni dat.
ſic. lxxxxvj.d.paſce:xvj
q · i. decime. ⁊ extra de
bomi. pᷣſbyteꝝ .xxvij
q·.ij.ſi tu.⁊.xxxj.q.ij.ð
neptis.⁊.i.q.i.placuit
b. ar.).xv.q.i.inebꝛia
uerũt.⁊.ff.de ſer. coꝛ.
neracius.S.ſi ſerui.ff.
de fur. vey de eo gfre
git oſtiũ meretricis ſʒ
nõ ideo punit᷑ ampliꝰ
qꝛ ſatis ẽ punitus ꝑꝑ
ignominiã.
n ¶Inſperatus. foꝛ/
tuiti.n.caſus nullo bo
minũ cõſilio ꝓuideri
re.ad ci.perti.l.ij.
0 8 J duo. ad.l.agꝗl⸗
fi putatoꝛ.
Pp ¶ TPꝛemiſſis.ð.e. de
bis clericis.
q ¶ Permittit᷑ allegã
dicit ꝓpter ſequẽs
x qui.hoc.c.ha
8 4½ Onfſideranduz.
9 permiſit.i. non
D ibuit. ”MBG
Bebniſſet. ar. diſ⸗
pẽſationẽ eẽ debitã.
n ¶ ¶ Pꝛepoſuit. hoc
verbo paſce oues me

aass factus ẽ pꝛinceps.
Eʒ de elec. ſigniſicaſti.
noõ illo.tu es pe.æc. qꝛ

illud fuit ei dictũ ante
paſſionẽ.

xVNIgdelioꝛ gratiã.
gr. ꝙ potius eſt
eligẽdus ꝗ peccauit ⁊
penituit q; ꝗ ſemꝑ fu/
it bonus:qꝛ mag ſcit
cõpati:vt.ð.c.ꝓxi.nã
ifirmus foꝛtioꝛ reſur⸗
git. de pe. di. i. põt. ar.
3.xij.di.nos ↄſuetudi
nẽ.⁊.xvj.q.i.legi.
P¶ In nationibus. i.
gentilibus. M

yt noſtrum.

„„

Di.

& penitentibus ſi per ignoꝛantiam. bene enim poteſt ignoꝛare eum
non iple ſed alij examinẽt.xxiiij.diſtin.quando.extra vt eccle.bene.

◻Hon pꝛodidit: ex hoc.c. videtur ꝙ quilibet oꝛdinãdus teneatur pꝛo/
dere crimen ſuum: vt.xxiiij.di.c.quando.⁊.c.ylti.⁊.lxxxj.diſtin.tantis.⁊.c.

quicunq;. ⁊?. viij.q.iij.
artaldus.in fi.ſic vide
tur ꝙ i iure teneatur
quilibet conſiteri deli

gat?: tunc reſponde/

bdit ⁊ dicet ſe feciſſein/· nandi dũuͦtaxat poteſtate pꝛiueture. ſimi tente tali:ſed ñ
de penitentiã. nec ob. liſſententie ſubiacebit epiſcopus ſi ſcis pus omnibus epiſcopis. eſt ſimile: quia
I.de pe. di. i. S his au⸗ oꝛdinauerit clericum qui viduam aut Bigamus vel quilibet poſt penitentii mntlti omittunt
ctoꝛitatibus:vbi diceit xrepudiatam vxoꝛem habuerit aut ſecij⸗/ ſacris nõ appligetur miniſterijs. ex denotione ꝓ
anenria n dlog pe gdam. C. Itez ſiricius papa imerio ei On confidat quiſquam pontiſfi canteyroecon⸗
depenitente guiſend ſcopo. Pigamus: penitens: vidue ma cum fas eſſe bigamos aut coniu-⸗ ſera.d itin .
dcbet in publico ꝓde ritus:ſacre militie ſe igerens ſine ſpe ꝓè gaia ſoꝛtienteſ ab alijs relicta ſiue quoſli quotidie.ſed ꝗ/
re. niſi enim occultuus motionis in ſuo oꝛdine permaneat. bet poſt penitentiam vel ſine litteris y-y cũq; differt ba
peccatoꝛ pꝛodat cri / ¶AUicunqʒ penitens:quicunqʒ bi⸗ coꝛpoꝛe vitiatos vel cõditionarios aut ptiʒari in moꝛa
men ſuum dicit. hb. nõ . gamus:quicunqʒ vidue maritus curie publicarũqʒ rerum nexibus im- eſt⁊ etiam ĩ cul
poſſe diſpenſari ſeu ꝗd ſacram militiam indebite ⁊ incom- plicatos aut paſſim nulla tempoꝛis con po
dcene ultinre tage petenter irrepſerit: hac ſibi conditione gruentis expectatione diſcuſſos diui⸗ Peniteutle⸗
pꝛodere eſt in publio veniam a nobis intelligat relaxataz: v nis ſernituros applicare miniſterijs. pus non eſt un⸗
dicere: vt.ij . q. .ſ pec⸗ in masgno debeat computare beneſiceio Item innocentius. ponenda: ſedi-
cauerit.ſicut eniʒ epᷣs ſi adempta ſibi omni ſpe pꝛomotionis Penitẽtes neg etiã clerici fieri poſſunt noteſcẽda.xxvj
non poteſt audire cauu in hoc quo inuenitur oꝛdine perpetua Alnoneſapud nicenam conſtituti q.vij. ab infir⸗/
ſam criminalem: nii ſtabilitate permaneat.. Item ex cõ 6 penitentes etiam ab infimisꝰ offi mis. Jo. tu au⸗
ciũ clericis ſuia⸗pray. cilio gerundenſi Mon pꝛobibeatur cijs clericoꝛum excludunt. Hocñ tem videas ca-⸗
Ne ſeneaſol dero qui pꝛeſſus languoꝛe per cõmuni de quibnſlibʒ penitentibus intelligitur unn quem nota
krcnum pꝛobaret ali onen penitentie benedictionẽ accepit. ſeg deillis tm:qui poſt actam peniten⸗ g C Wenedicti⸗
quis ſecum diſpenſa-⸗ O vero qui in egritudinis languo- tiam ſecularis militie cingulum accipi nem . id eſt cöo⸗
tmum eſſe niſi coꝛã plu· re depꝛeſſus penitentie benedictii, unt. De quibus innocentius epi? munionem.
ribus factum eſſet yt onems quam viaticum dicimus per cõ fſcopus ſcribit victoꝛi rothomagẽſi epi⸗ bh J üle in
extra de ſciſmati.fra⸗ munionem acceperit: poſtmodum recõ ſcopo. Mon debet ſieri clericus qui monaſte /
ternitatis. aliſ diaune ualeſcenſ ſi caput penitentie in eccleſia poſt remiſſionem peccatoꝛũ militie cin rio. ergo pꝛo ali
ꝙ nec in iudicio neci pvublice non ſubdiderit ſi pꝛohibitis vi gulum habuit. qyuo delicto. als

cxaminatiõe tenetur

Ele. 9 . 7 7 ibi 4
Slianaroce ige ad clerum. ¶Aẽ boꝛmiſda papa om rum cingulum militie ſecularis ha e neneer:
catum de quo aliquis nibus epiſcopis per vniuerſas pꝛou in buerit ad clericatum oĩno admiti no de dic vt ibi nota⸗,
penituit: vt. xxxij.q.i. cias conſtitutis. Qui ad penitentian bet. ¶Poteſt ⁊ aliter iĩtelligi eſt que- ui. ”
apud.⁊ ſic lieitum eſt agendam in monaſterio recluditur pi- danm penitentia que ſolennis appella⸗ ige Dicendus.
alicui redimere ſägui ſppter non oꝛdinetur. IIuI: que ſolum ſemel tm in eccleſia con. eſt. pꝛopter ſimi⸗
gen nm aoeuaſſ Jille qui vltro petit penite ntiam: cecditur. de qua ambꝛoſius ait. Sicut litudinem in ic
Gn tahn. F re ) quãuis eam perſecte agat: non po⸗ vnum eſt baptiſina ita vnica eſt penitẽ dio ni darent⸗
bonis eoꝛum qui nte Sðèð r publica penitẽ⸗·

ſententiaʒ. l. i. ſic ? ho/

damentum poſuerit:⁊ taniᷓ ſaxum im⸗
mobile totius coꝛpoꝛis chꝛiſtianitatis

lem etiam ipſe ab epiſcopatu ſuo oꝛdi⸗

tijs non detinetur obnoxius: admittat

noꝛem ſuum:ſed nunqnid cdlerico pꝛomonendo pꝛeiudicat cõſeſſio ſua vt

inde debeat puniri.videtur ꝙ ſic:vt extra de elec.per inquiſitionem. ⁊ ex/
tra de exceſ.pꝛela.qꝙ; ſit graue.dico ꝙ non niſi in ſolo hoc ꝙ non admittũ/

tur ad oꝛdiues:vt.xxiiij.di.quando.in fi.ſic extra de excep.deniq;.⁊ eſt ea

ratio quia lʒ cõfeſſus fuerit:tamen non punitur:quia ad hoc non agebat

vt dixi.iij. q. vj. boc quippe.idem dico ſi teſtis confitetur crimen ſuum: vt
pꝛobatur extra de accu.inquiſitiõs. Jo.

L.

lis teneiur eſſe in oꝛdine penitentium:vt.xxvj.q.vj.qni recedunt.iteʒ
penitentia talis non iniungatur niſi pꝛo graui peccato motali:ergo
poſt moꝛtale peccatum non debet pꝛomoueri:vt.xxvj.q.vj.c.vltimo.
alij ſic ponunt caſum.quidam cõmunionem non accepit quouſq;

fuit in periculo moꝛtis dubitatur de tali vtrum po

teſt epiſcopus aut pꝛeſbyter oꝛdinari:
ita vt etiam ſi per ignoꝛantiam oꝛdina⸗

etiam periculoſum eſſe non dubito.
¶ Item gelaſius vꝛbis rome epiſco⸗

Aduis poſt remiſſionemꝰ peccato

monaſterij:vt.j.xxxiij.q.ij admonere.j.ij.q.i.in pꝛ

ſſit pꝛomoueri pꝰ

ſanitatem:quia
non videbatur
vere penitens
qui timoꝛe moꝛ

. ire tis penituit: æ
eene pnazeg. coympagem molẽqʒ; contineat. C Nẽ tIS fuerit:⁊ poſtea conuincitur penit⸗/ teonderir 8
iij. quiſquis.z. xxxv. obijcitur. penitẽtes ad ſacros oꝛdines tiã accepiſſe deijciatur.ille ergo qui in⸗ poteſt. ⁊ hec fu
q.yj.ſi duo.⁊.xy.q.y-l. pꝛomoueri non debent:non ergo lapi uitus ad penitentiam agendaz mittitux ircauſa duhita
c.i.x vlti .quod.b.con/ poſt penitentiam ad maiora pertinge in monaſterioꝰ qui vtiqʒ nihil aliud ꝙtionis: quig ſi⸗
cedit ⁊ dicit ꝙ quiliʒ re poſſunt. ¶ Ande in cõcilio cartha prenitens dicendus eſt: qua conſcientia cut nõpoteſt p⸗
mneraminarione nii ginenſiiihlegiu. ad ſacerdotium peruenire permittitur. Ncciualne ba⸗
teri crimen ſuum. ſeld Mon oꝛdinet᷑ clericus ex penitentibue MNemo mihi talia quelibet contra au⸗ ptizatur. qꝛpo⸗
in examinatione ſuf⸗ ?⁊̃· penitentibus quanuis ſit bonuſ· ccoꝛitatem ſe.apo.vel contra.cccxviij: tiuſpꝛeſumitur
ficit yt dicat ꝙ in ge⸗· ¶ tamen clericus non oꝛdinetur ſi xꝓ epiſcopoꝛum ⁊ reliquoꝛum canonũ cõ ex timoꝛe ꝙ; ex
nere cõfiteatur ſe cri· ignoꝛantiam epiſcopi factü fuerit a lle ſtituta obijciat: quia quicquid contra l voluntate libe⸗
minoſum: ⁊ ſic petat ro deponatur:quia ſe oꝛdinationis tẽ⸗ loꝛum diffinitionem in quibus ſpirituʒ ra baptiʒzatus:
diſpen arione: ſedt i poꝛe non pꝛodidite fuiſſe penitentẽ: ſi ſanctum credimus loctum dictinn fne yt · lyij. diſtin · i
pecialite hio aligno autem ſciens epiſcopus oꝛdinauerit ta rit: recipere non ſolum temerarium ſz gene Aregtin

batur de peni⸗/

enim non coge

tia ab ingreſſu

imis.cõtra ibi epi

ſcopi miſſi in monaſterium ad agendam penitentiam poſt ſex men
ſes reſtitnuntur oꝛdini ſuo:ſed ibi tempoꝛaliter ſnerunt miſſi.hic ꝑ/
petuo:vel dic ꝙ ad ſuperioꝛem nõ poteſt ꝓmoueri:vt bic:ſed ad eũ/

dem poteſt redire:vt ibi dicitur. Jo.

¶ ECongruentis.j.lxxij.diſtin in ſingulis æc.

— =
— =
= .

—
+ SE
— – S=

—
—— =

=
=

Anones. ab infimis.ſic.xxiiij. di.c. vlti
Excludunt. niſ in neceſſitate:vr.j.e.c. placuit. ⸗
Jquis poſt remiſſionem.qui ſe mel egit penitentiam ſolẽnem
non poteſt fieri clericus nec etiam miles: vt. xlij.q.ij.admone⸗
re.nec laicalem habitum poteſt deſerre:vt.j.e.c.vltimo.tamen ſʒ re/
gulam eccleſia ſticam viuet:vt de pe. diſtinc.v.contrarium. ⁊.c. fal⸗
ſos.⁊ eſt tantum conueniendus ſub iudice eccleſiaſtico:vt.xi.· i ali/
ud. Joannes. DS MM
. Memiſſionẽ. i. baptiſmma: vt.lj.di. ſigs poſt acceptum.æ intellige
eofficiali qui ſeus executus eſt: vt.lj.dic. i.

D On conſidat.vel ſine litteris.s.xxxvj di. illitteratos.
n0

c Va Neluetnr. bie ſignantur contraria:que ſoluta ſunt.xxxvj.diſtin.qui ec
d Nicunq;.inuenitur.ſic ergo facilius diſpenſatur in oꝛdine ſumpto o/
0 ꝙᷓ in ſuſcipiendo:vt extra de renun.niſi cum pꝛidẽ.quia turpius ⁊c.
vt extra de iureiuran.quemadmodum:vel vocat hic ſacram militiam mi
nores oꝛdines ad quos poſſunt ꝓmoueri:vt.jſ.e.placuit.⁊.vj.qic.iĩfſamis.
Nvero. Qnuidam ita ponunt caſum. aliquis temp oꝛe egritudinis
ale recepit mandatum a ſacerdote:vt poſtq; connaleſceret ſolẽnem
laceret penitentiam:talis enim pꝛohibetur a piomotione dum tamennon
ſteterit inter penitentes:ſed iſte caſus nõ placet:qꝛ poſtq; ſanoatus eſt ta

I

4 Uanuis.ne medicina.hec eſt vna ratio quare non iteratur.
Qc. eſt ſacramentum ⁊ ñgniſicat eicctionem ade de paradi/
ſo.j.e.in capite.⁊ ideo non eſt facienda iniuria ſacramento:vt de cõ.
diſtin.iiij.oſtenditur.⁊.i.q:i.ſacramenta.gratianus tamẽ dixit ꝙ ſᷣm
conſuetudinem quarundam eccleſarum iteratur:vt de pe.diſtin.iij·

§H.ex pſona.
b ¶ Dilis. no.
ꝙ pꝛopter fugi⸗
endam vilita⸗
tem multa ſta⸗
tuuntur:vt hic.
⁊.xlv.diſtin. de
iudeis.lxxx.di.
epiſcopi.xxvij.
q:ij.inſtitutũ.
Cc?. enitenti⸗/

am. pꝛiuatã.
d niten/
tes.impo

ſitionem.ab epi
ſcopo ad quem
ſoluʒ ſpectat ĩ⸗
ponere ſolẽneʒ
penitentiam:vt
I.c. ꝓximo.⁊ re
conciliatio ad
ſolum eum ſpe⸗
ctat niſi ĩ neceſ/
ſitate: vt.xxvj.
q. vj.cC.i.? ylti.

e CVomas. ſʒ

nunquid depo/
net mulier co⸗
mam. cum etiaʒ
eis ſolẽnis pe⸗

nitẽtia ĩponit᷑:

his. W. non qꝛ

habet eam in ſi

gnum ſubiecti⸗
onis.xxx. diſti.

c.ij.ideo autem

comam depo/
net vir: qꝛ am⸗
modo in habi⸗/
tu viuet clerica
li.j.de con. diſt.
v.dictum. ⁊.xx/

xiij.q.ij.admo⸗

nere. ⁊.j.e.c.yl.

CJuuenibus.
7 ſi ſuerit impo

ſita non ideo p⸗
bibentur con⸗
trabere.xxxiij.
q.ij.in adoleſcẽ

tia.alij antẽ nõ

doch unt cõtra⸗
ere.xxxiij.q.ij
de his. Ideʒ di⸗
co de decrepitiſ
quia etatis ra⸗/
tio habenda eſt
in penitẽtia . x/
xvj:q.vij.tꝑa.?
c. hoc ſil. fic ⸗
ſumitur magis
ꝓꝙ ſene q; ꝓ iu/⸗
nene:vt.xxxii/

ij.diſti. fraterni

tatis.

. Omnibus

ij.q.iij.ſigs epi⸗/
ſcopum.contra

ſllud terroꝛis ẽ. vel hoc de penitentibus digne
eperunt.ergo alio tempoꝛe poteſt pen itentia im
L ote.? poſtea hec ſolẽnitas fit ab epiſcopo.
¶ Sacco.ſicut fecit achab.de pe.di.iij.Secce.

k ¶Krchipꝛeſbyteri.videt᷑ ergo ꝙ alius ſit decanus alius archipꝛe

capite ſuſc
ni a ſacerd

tia.itẽ ñ eſt ſecundus locus penitentie.
Item bieronymus.reperiuntur qplu⸗
rimi qui ſepius agendam penitentiã pn
tant:qui luxuriantur in chꝛiſto. Maʒ ſi
vere penitentiam agerent:nunqꝙ;ᷓ iterã⸗
dam p utarent. Item augu. adma
cedonium. De codem.
UVanuis caute ⁊ ſubtiliter ⁊ ſalu
( beiner pꝛouiſum ſit:vt locus hu⸗
millime penitentie ſemel tm̃ in eccleſia
concedatur:ne medicinaꝰ nimis vtilis
vilisꝰ habeatur:tamen quotidie peccã
tibus nunqꝙ; per pe nitentiam? venia ne
gatur. ¶CDec autem penitentia q uo⸗
modo i mponenda ſit in agathenſi con
cilio legitur in quo ſic ſtatutum eſt.
Quomodo penitentes ad penitentiaʒ
accedant.
Enitentes tempoꝛe quo penitenti⸗
am petunt inpoſitionemꝰ manuuz
⁊ cilicium ſuper capita ſua a ſacerdote
ſicut vbiq; ſtatutum eſt conſequantur.
Si autem comas: non depoſuerit: aut
veſtimenta non mutauerint: abijciatur
niſi digne deo penituerint:non recipiã⸗
tur. Juuenibus'etiam penitentia nõ fa
cile cõmittenda eſt pꝛopter etatis fragi⸗
litate m:viaticum tamẽ omnibussimoꝛ
te poſitis non eſt negandum. C Item
ex eogem. OQue ſint ſeruanda in
ſolẽni penitentia. X.
Mncapite quadrageſime omnes pe
nmnitentes qui publicam ſuſcipiũt aut
uſceperuntꝰ penittentiam ante foꝛes

eccleſie ſe repꝛeſentent epiſcopo ciuitra⸗

tis:ſacco'induti nudis pedibus vulti⸗
bus in terrã demiſſis reos ſe eẽ ipᷣo ha
bitu ⁊ vultu pꝛoteſtãtes. Ibi adeſſe de⸗
bent decani:id eſt archipꝛeſbyteri pꝛe
ſpyteri parrochiarum ⁊ pꝛeſbyteri pe⸗
nitentium:qui eoꝛum penitentiam ⁊ cõ
uerſationem diligenter inſpicere debẽt
⁊ ᷣm modum culpe penitentiam per pᷣ
fatosi gradus iniungereꝰ.poſt hec eos
in eccleſiam introducant:a cũ omni cle
ro ſeptem penitentiales pſal.in terra/p

ſtratus epiſcopus cum lachꝛymis pꝛo

eoꝛum abſolutione decantet:tüc reſur⸗
gens ab oꝛatione iuxta quod canones
iubent manus eis impõat: benedictãꝰ
aquam ſuper eos ſpargat:cinereʒ pꝛiuſ
mittat:deinde cilicio capita eoꝛum ope
riet:⁊ cum gemitu crebꝛis ſuſpirijs de⸗

nunciet eis:quoniam ſicut adam pꝛo⸗

iectus eſt de paradiſo:ita ipſi pꝛo pecca
tis ab eccleſia abijciuntur:poſtea iube/

ſbyter. ⁊ ſic eſt ↄtra.lx.di.c.i.ſed ibi ponitur hec dictio aut ſubdiſiun⸗

ctiue:vel loqnitur h ic de rurali decano.

Per pꝛefatos.in parte.c.qua hic nõ eſt.
Iniungere.ar.qꝙ epiſcopus non poteſt indicare de ſubditis ſu⸗
oꝛum pꝛelatoꝛum:vti extra de offioꝛdi cum ab eccleſarum. Jo.qð ſi

1.

eſt v erum cum ſit iudex oꝛdinarius omnium clericoꝝ ſue dioceſis.ſeddic

46

tur ibi ꝙ non debet epiſcopus reuocare ſententias excõmunicationis iu⸗

ſte latas ab eoꝛum pꝛelatis.

oquam.⁊ di.iiij.nec quenq.

at miniſtrisꝰ vt eos extra ianuas eccle⸗
ſie expellant:clerus vero pꝛoſequatur
eos cu m reſponſorio.ſ.in ſudoꝛe vul⸗
tus tui veſceris pane tuo:vt vidẽtes ſã
ctam eccleſiã pꝛo facinoꝛibus ſuis tre⸗

mefactam atqʒ cõmotam non paruipẽ

dant penitentiaʒ.in ſacra autem domi
ni cenaꝰ rurſus ab eoꝛum decanis ⁊ eo
rum pꝛeſbyteris luminibus repꝛeſentẽ
tura. Mãc aut penitentiaʒ nullũ vn
qᷓ clericoꝛum agere conceditur:atqʒ iõ
huiuſcemodi penitentes ad clerum ad⸗
mitti pꝛohibentur. Ungde in cartha
ginenſi concilio.v.ſtatutum eſt.
Elericis non imponatur manus tanqᷓ
penitentihus. .
1 Bu irmanduʒ eſt vt ſi quando pᷣ
ſoyteri vel diaconi in aliquagraui
Oꝛi culpa connicti fuerint qua eos a mi⸗
niſterio neceſſe ſi remoueri ad tempus
non eis manus tanqꝙᷓ penitentibus vel
tanq fidelibus laicis imponatur:neqʒ
vnqᷓ; permittendum eſt vt rebaptiʒati
ad clericatus gradum pꝛomoueantur.
Unde ſyricius papa. Mec deri
co penſtentiam re nec penitenti ad
eifain acce Beymint r.
Alud quoqʒ nobis part fuit pꝛoui/
Tage ſicut penitentiam ageremul

Ii vnq; conceditur clericoꝛũ:ita poſt pe

nitudinem ac reconciliationem cuiquã
laicoꝛum non licet honoꝛem clericatus
adipiſci:quoniam quãuis ſint omniuʒ
peccatoꝛum contagione mũdati:nulla
tamen gerendoꝛum ſacramentoꝛũ de⸗
bent inſtrumenta“ accipere qui dudu ʒ*
fuerunt vaſa vitioꝛum. ¶ Itez leo pa
pa. Mꝛeſbyteris a diaconibus tanqᷓ;

enitgntibus nõ dębent manus inoni.
Ae eſt a ↄſuetue ine eccleſiaſti-

ca:vt qui in pꝛeſbyterali honoꝛe:

aut diaconij gradu fuerint conſecrati:

hi pꝛo crimine aliquo peꝛ manus impo
ſitionem remedium accipiant peniten⸗
di:quod ſine dubio ex apoſtolica tradi
tiõe deſcẽdit ſᷣm qð ſcriptũ ẽ:ſacerdos
ſi peccauerit quis oꝛabit ꝓ eo:vñ huiuſ
modi lapſis ad pꝛomerẽdã miſericoꝛdi

am dei pꝛiuata ẽ expetẽda ſucceſſio vtil

lis ſi ſatiſfactio fuerit digna:ſit etiã fru⸗
ctuoſa. POꝛob ant etiã aucte toleta
ni ↄcilij huiuſcemõi penitãtes ad clerũ

ſñ admittẽdi. ¶ In quo ſic ſtatutũ eſt.

Cã n citat ad cleꝝ penitẽtes adinittãt᷑
5 penitẽtes ag i⸗ 4

acuit vt penitetes ñ admittan
Ecex niſi tm ſi neceſſitas aut vſus

n ¶ Benedictam.vt per ea tollantur venialia peccata:vt de con. diſti.iij·

o Miniſtris.i. ho⸗
grijs.ad cuius boc
ſpectat officiũ:vt.xxj.
di.cleros.⁊.xxv.diſti:
perlectis. —
p ¶ Lena.j.de cõ.di.
ij.in cena.
q Kepꝛeſententur.
ita fit quolibet anno:
vt tali die imitant᷑ ĩ ec
cleſam.⁊ lʒ ſtent in ec
cleſia nõ tamen cõmu
nicabũt cum alijs ĩ eu
chariſtia vel oſculo.⁊
ſic erũt vſq; ad octa⸗
uã paſce.⁊ tunc iterũ
exibunt de eccleſia ⁊
erunt extra eccleſiam
vſq; ad talem dieʒ ſe⸗
quentis anni:⁊ hoc ſi
et vſq; ad finem peni/
tentie.⁊ etiam ſi bñ pe
nitet ſecundo vel ter⸗
tio anno poteſt eired
di ingreſſus eccleſie:
vt. xij.q.ij.ð viro.⁊.x/
xxiij.q.ij.latoꝛem.qñ⸗
qʒ etiam vſq; in fineʒ
vite manebit extra ec
cleſiam:vt.xxxiij.q.ij.
admonere.⁊ bec itro/
miſſio fit a pꝛopꝛio ſa
cerdote:niſi ſolẽniter
debeat reconciliari ec
cleſie.ſ.finito tempo/
re penitentie:veletiaʒ
ante ſi epiſcopo viſu,ʒ
fuerit.hanc enim ſo⸗

lus epiſcopus põt fa⸗

cere:vt.xxvj.q. vj.c.i.
item ſolẽnis peniten⸗
tia non eſt imponen⸗
da niſi ꝓcrimine ma
nifeſto ⁊ enoꝛmi qð
totam vꝛbeʒ cõmouit
xxvj.q.vj.c.vlti.
rx Bnfirmanduʒ.
6 penitentibus.ni
depoſitus:tũc po
teſt ſolẽnem peniten⸗
tiam facere. ⁊ ſic intel
liguntur contraria.ð
pe.di.vj.ſacerdos.ta/
men publicam penitẽ
tiam poteſt facere ſa/
cerdos:vt.xxviij.diſt.
pᷣſbyter.xxx.di.ſiquis
pꝛeſbyiter.⁊.lxxxj.di.
ſi quis epiſcopus.
8 Rebaptiʒati.ſciẽ
ryt. ſ. de cõ. di. iiij. ꝗ
bis.tñ in habitu cleri⸗
cali vel regulari ſem/
per erunt:vt de cõ. di.
v. dictum

teElud. par. id eſt
L equum.
E ſt unbca. lo⸗⸗

es.vel vtẽſilia.

HQni dudum. ſi.].lxxxj.diſtin.in ſacerdotibus.ar..S.e.ferrum.⁊=.xx⸗

ij.q.ij.admonere.

Lienum eſt.hec omnia capitula loquuntur de ſolenni penitẽtia.
3
t in

Ge Succeſſio.nec tamen credendum eſt ſtatim ꝙ cauſa penitentie
onaſterio.nam quandoq; boni viri ingrediuntur monaſteriuʒ:ga

dinem.

meritum augere deſñiderant.xxvij.q.ij.ſunt qui dicunt.
Cacuit.aut vſus.id eſt vtilitas.hec enim i
e i.q.vij.tali:vel vſus id eſt conſuetudo.ſic eſt argumentum conſne
o at tenditur circa oꝛdinandos: vt dixixij. diſtinctione nos conſuetu⸗

nducunt diſpenſa tionem

Bi. II.

xxvj.q.vlti.nõ obſer/
uetis. Jo.

d 7 qui poſt. ? ad
lſecularẽ. qð fie⸗
ri non licet: quia qui

ſemel habuit tõſuraʒ
clericaleʒ ſemper vte/
tur ea:vt.xxxij.diſ.ſiq
clerici.xx.q.iij.eoſ.io.
hoc tene ꝓ certo ꝙ in
minoꝛibus oꝛdinibuſ

ↄſtitutus poteſt Zöhe/

re ⁊ ad ſeculuʒ redire
nec tüc dʒ lerre tõſu/⸗
rã nec apoſtata iudi/
cat᷑:vt in extraua.de
cleri.coniu. Jo.ſi autẽ

retinendo eccleſiaʒ di

mitteret tonſuram ?
habitũ vel religioſus
religionem ſuam apo
ſtata iudicatur:vt ex/
traua.de apoſta.c.i.?
yltimo. Sðèð
e ¶ Secularem.ꝗcꝗd
interim acquiſierit:ce
det monaſterio.xviij.
.ij.abbates.⁊.C. de
epiſ.⁊ cle.l.vlti.S. hoc
ctiam.

¶ Ab eccleſia. vt. ö.

ec. diſti. c. ſiquis poſt re

miſſionem.

Cce.adie/

ue curiales non pꝛo⸗/

mouentur:vna eſtra/

tio quia frequẽter cõ/
trahunt irregularita/
tem ex officio ſuo: vt

ſ. c.i.?.ij.ſcdᷣa qꝛ mſitũ

moleſtatur eccleſia cũ

tales repetuntur:vt.ſ.

c.ij.⁊.iij.tertia ratio:
quia pꝛeſumitur con/
tra eos ꝙ non cau/
ſa religionis oꝛdinẽ/
tur ſed vt fugiant ra/
tiocinia:vt.liij.diſtin

cit quoq; .
triplex aſſi
X gnatur ra⸗
tio quare officiati ſi⸗/

os vel inter lectores ita vt epiſtolã vel
euangelium non legant. Si qui autem
oꝛdinati ſunt in diacones inter ſubdia⸗
cones ita habeantur:vt manus noni⸗
ponant nec ſacra contingant.eum ve⸗
ro penitentem dicimus qui poſt baptiſ
ma aut pꝛo homicidio aut pꝛo diuerſis
criminibus grauiſſimiſqʒ peccatis pu⸗
blicam penitentiam gerẽs ſub cilicio di
uino fuerit recõciliaꝰ altario. C. Apo
ſtatcequoqʒ ad clericatus officium ad⸗
mitti non debent. ¶ Ande in concilio

arelatenſi ſecundo. Ad cdericatus of

ſicium non admittantur apoſtate.
Jquipoſt ſanctam religionis pꝛo
felſſionem apoſtatant:⁊ ad ſecula-

remꝰ redeunt cõuerſationem ⁊ poſtmo

dum penitentium remedia non requi⸗
runt:ſine penitentia cõmunionem peni
tus non accipiãt:quos etiam iubemus
ad clericatus officiũ non admitti:⁊ qui
cunqʒ ille ſit poſt penitentiam habitum
ſecularem? accipere non pꝛeſumat.qð
ſi pꝛeſumpſerit:ab eccleſia alienus ha⸗
beatur. Di. LI.

vere penitentes vel publicaʒ
pniaʒ agẽtes a ſacris ꝓhibẽt
N N inibus. Adiecit quoqʒ;ſã⸗
cta mater eccleſia:vt curiales aut poſt
baptiſma militantes aut in foꝛo decer⸗
tantes a ſacris pꝛohibeantur oꝛdinibꝰ.

Lce quod criminoſi vel non

¶ HUnge ait inno. papa. Dolſt baptiſ

mum militantes vel in foꝛo decertates
a ſacris pꝛobibentur oꝛdinibus.
Aiau ſtos ex his qui poſt vacceptã
braptiſini gratiam in foꝛenſi exerci⸗
tatione verſati ſunt ⁊ obtinendi perti⸗
naciam ſuſceperuntaccitos ad ſacerdo
tium eſſe comperimus:de quoꝛum nii
mero aliqui pꝛohibentur ad ſacerdotiũ
aſſumi. aliquantos ex miilitia: qui cum
poteſtatibus obedierũt ſeua neceſſario

legem: quidam addunt duas alias rationes. ſcilicet ꝙ; eccleſia triſtatur
de eis cum repetuntur: de quibns gandere deberet. iiem pꝛopter volu/
ptates quas foꝛte habueruntin ſuis officijs:vt.j.e.pꝛeterea.dicuntur au/
tem curiales omnes qui aliquo modo ſunt obligati curie ſiue milites ſi-
ne aduocati foꝛenſes:ſiue iudices:ſiue officiati:ſiue hiſtriones: nullus er⸗/
go officialis pꝛomouetur niſi pꝛius ſit abſolutus a curia:poſtea ſic.dum ta
men ſeua non exercuerit:nec effuderit ſanguinem humanum: nec turpia
2 inhoneſta facta fecerit vt hiſtriones.de iudicibus autem ⁊? aduocatis eſt

dicendum ꝙ ſrtm interfuerunt ciuilibus cauſis non repelluntur:vt.lxj.di.

oſius.⁊ hoc eſt verum ſi pꝰ baptiſma huiꝰoffm̃ exercuerũt:ſecꝰñi añ vt.j.e.
c.ſiquis.baʒ.tamen dicit ꝙ ſi ante baptiſmũ aliquis ex officio occidit ho⸗
minem:talis poſt baptiſmum non poteſt pꝛomoueri:quia baptiſmum tm̃
crimima tollit:vt.xxvj.di.deinde.⁊.c.vna.ſim hoc poteſt:quia nõ poteſt eẽ
melioꝛis conditionis peccans q; non peccans.ad hoc facit.ff.quod vi aut

clam. ſeruus.

b Liquãtos.quipoſt. hoc ideo dicit quecunqʒ peccata quis ſece rit:añ

baptifmum: non imputãtur poſtea:vt.j· e.ſiquis poſt. xc.S.di. ꝓxi.ſigs
viduam.⁊.c.placuit.⁊.xxyvj.di.vna. .
i ¶ Exercitatione.vt aduocati.
K Ad ſacerdotium.quicunqʒ fuit accuſatoꝛ:aut aduocatus:aut iudex:
aut teſtis:vel etiam notarius in cauſa ſanguinis non poteſt pꝛomoueri.yt
S.diſti.ꝓxi.ſiquis viduam.nam conſtat ꝙ clericus non poteſt eſſe occuſa
toꝛ in cauſa ſanguinis:vt.ij.q.vij.ſiquis.⁊.c.ſacerdotes.nec iudex.xxiij.q.
vlti. his a quibus.nec teſtis.xj.q.i.teſtimonium.nec notarius.xxiij.q.iiij.

rialibusꝰ qui dum parerẽt poteſtatibꝰ
que ſunt imperata fecerunt.aliquantos

us abſoluerer.
item quia alio

qui voluptates ⁊ editionesꝰ populis iudicio agendũ
celebꝛauerunt ad honoꝛem ſummi ſa eſt de calumnia
cerdoii perueniſſe.quoꝛuʒ omnium ne execuſatoꝛis: æ
minem ad ſocietatem quidem oꝛdinis dicit clericũ ap
clericoꝛum opoꝛtuerat peruenire. que peellare poſſe
ſi ſingula diſcutiendaꝰ mandaremusn (olanqints;ae
modicos motus aut ſcandala hiſpani⸗ ibi qullibet u⸗
enſibus pꝛouincijs quibus mederi cu⸗ ditur appellãs
pimus de ſtudio emendationes induce vt.ff. de appel.
remus. Iccirco remittenda potiꝰ? hec l.nõ tm·⁊ ſic caʒ

putamus:ſed ne deinceps ſimilia com
mittantur dilectionis veſtre maturitas
pꝛouidere debebit:vt tante vſurpatiõi
nunc finis neceſſarius imponatur: eo

HHHõ —1 1 ſatoꝛe nec ꝓ reo
videlicet conſtituto:vt quicunqʒ tales poſſit clericus
oꝛdinati fuerint cum oꝛdinatoꝛibꝰ ſuis aduocare. nec
deponantur. ¶ Item felici epiſcopo ob. xxiiij .q. v.re
miceriano. 8De quibus laicis ad cle os.:qꝛ tbi nõ di /
ricatum non poſſunt peruenitie. in ꝙ aliquis
Eſgnat ſunt genera laicoꝛum nalitt araei⸗
de quibus ad clericatum aliquu ſæd Poſfamat⸗
venire non poſſunt:id eſt ſiquis fidelis? tercedere ꝓ eis
adminiſtrauerit*.de curialibus autem ꝑ enim aduoca
maniteſta eſt ratio:quoniam ⁊ ſinueni tus reinon intẽ
antur huiuſmodi viri qui debeanucleri dat ad boc ꝓ
ci fieri: tamen quoniam ſepius a curia cccuſato onc⸗
reperuntur cauendum eſt ab his ꝓpter gnãdam conſe⸗

tribulationẽ que ſepeꝰ de his eccleſie

ꝛouenit. Idem. Mon admittan ad boc: vt. xv. q.
tur curiales ad clericale officium. imerito. 7 arg.
P Reterea frequenter quidã ex fra⸗ i.q.iij.ſigs obie
Ttribus noſtris curiales vl quibuſli cerit. ad idẽ ar.

bet publicis functionibus? occupatos

clericos facere contendũt:pꝛo quibus

poſtea maioꝛ eſt triſtitia:tunc cum iam ia atos
de reuocandis eis aliquid ab impera«⸗ m Ex curia-

toꝛe pꝛecipitur:qᷓ; gratia naſcat᷑ de acci

to.conſtat enim eos in ipſis muneribꝰt

idd eſt miniſterijs ⁊ officijs etiam volu⸗
ptates exhibere:quas a diabolo inuẽ⸗

tas eſſe non dubium eſt: ⁊ ludoꝛum ⁊

ſcilicet turpes fabulas vel cantus.
p ¶Biſcutienda.i.coꝛꝛigenda.

q ¶ NRemittenda.ar.ratione ſcandali aliquid tolerari.ſ.ẽ. d.iiij. de⸗
