4 i k Virga. virga ĩ manu ſacerdot ẽ verbũ dei ĩ oꝛe ſacerdot?. alr ex bt qꝛ no.te. iĩtellectũ a ve. te.lra nõ ſequeſtrabat.ꝗ igit᷑ ĩ altari patri filiũ i⸗
ine poit. xlv. di. diſciplii. molat recte imolat.ſʒ ĩ eadẽ ꝑſona duas nãs nõ itelligit.nõ recte dinidit.io.
i Zagit. i dicat xpᷣm.vl tangit petrã.i.duriciã coꝛdis. Eec moyſes.cõuiua:iſidoꝛus ſupꝑ leuiticũ plana videt᷑ velle q dñs ni
s m Salltt.i. facit nos ſalire.i.traniire. V dſeipſũ aſſũpſit per hoc qð dicit᷑ aſſumpſit deditq; diſcipulis ſuis.

e .Conuiuium. Rex ſedet in cena turba cinctus duodena. Se tenet i ma
nibus ſe cibat ipſe cibus. Comedit ergo xp̃s ſ. eipſũ ſed non quo ad effeciũ

P 2

n .— Accipite.alia ratio quare aqua miſceat᷑ in ſacriſicio.
o ¶ ANt emũdaret.j.di.iiij. ꝓpꝛie.inii·?

guia non indigebat ſicut de baptiſmo.j·di.iiij. pꝛopꝛie.

a Et qui comedit᷑ diceret quis quare aſſũpſit coꝛpus ſuũ qni n indige⸗
bat.Rñvt daret alijs exẽplũ ſumẽdi:ſicut baptiʒaiꝰẽ qʒ nõ indigeret vt da
dret exẽplũ baptiʒandi:vt.j.di.iiij.ꝑ aquam. ODYDU—

a¶· Ccipite ⁊ comedite.

be cerdos.ſacriſi
ciũ.⁊ ua gerit ol
ficiũ dnoꝝ.arg. ↄtro
Xxvj.di.pᷣſbyteroe.
cAVnc eis. cũ di⸗
xerüt iudei ei:
gꝗd faciemus ⁊ nos vi
ri fratres. Ait tũc pe/
trus. credite ipſũ eſſe
deũ quẽ crucifixiſtis.
d O Oꝛpoꝛeũ illud
maäna.i.coꝛpus
xpᷣi qð ſignificabatur
pꝓcoꝛpoꝛeuʒ mãna.S.
c. reuerra.
e ¶ Tãti.i.tãte rei mi
raculoſe.ſ.coꝛꝑis xpᷣi
Cceſſerũt. Ca/
Aſus.cõmẽdat ſa
cẽm coꝛꝑis xp̃i ⁊ nos
oad eiꝰ ſũptionẽ iĩuitat
g ¶ Memo mãducat
ſpiritualit.ſʒ multi ſa
cramẽtalit̃ z nõ ado-
rauerũt. adoꝛamꝰ⸗ g⸗
dẽ humanitateʒ eius
gquada veneratõe ma
ioꝛi qꝙᷓ; vniuerſas crea
turas. illa tñ que du⸗
lia ẽ nõ latria.
b ¶Adoꝛanerit. ar.
ꝙ h̊ muſñ põt acciꝑe
coꝛpus xpᷣi arg. Z. ſ. e.
qui bene.
i Mõ inenimꝰ?. quo
ad myſteriuoim.
k. C Ferebar. alludit
ad illud qð dicit᷑ in li.
regũ:dauid fingẽs ſe
demẽtẽ manibus fere
bat᷑ ꝑ lutũ ciuitat ſau
lis regis timoꝛe. ex q́
foꝛte poſtea dictũ ẽ in
legibus ꝙ cnratoꝛ da
dus eſt ei qui dicit ſe
demẽtẽ cã cognita ne
PVpf onera ciuilia bu
ius ſinget.
1 Keſbyĩ. encha⸗
riſtiã. ʒ intinciã
dare cã neceſſuat· b.
li. v. c. vt oẽs·ð.e. cum
oẽ.ſed ſãgninẽ nõ pᷣ⸗
cipit᷑ ſeruare qꝛ opus
et nimia cantela ĩ eo
ſeruãdo: ꝑpꝑ cautelã
non ſeruat᷑ ne fũdar̃.
quũq; tñ ꝑpꝑ aliud ſer⸗
not᷑.j.di. ꝓxi.ſabbato
m 5 Vi bñ come⸗
Aerit.nec dicẽ
dũ:ꝙ mus ſumat coꝛ
pus dñi:ſtati eni deſi
nit eẽ ſacẽ̃m exquo ab
eo tãgit: ſi tñ dicat ꝗ
ſumat nõ ẽ magnũ in
cõneniens cũ ſcelera⸗
tiſſimi hoĩes iſtud ſu/
mant. ſʒ. b. non ↄcedit
ꝙ ab eo ſumi poſſit:ĩmo

chiſedech ſacramẽtaliter obtulit
melen⸗ ⁊ comedite hoc ẽ coꝛpus
plet

meũ:poſtqᷓ typicũ paſcha fuit cõ⸗
pletũ: ⁊ agni carneſ cũ aplis comederat
aſſũpſit panẽ qͥ ↄfoꝛtatoꝛ ẽ hoĩſ:⁊ ad ve
rũ paſche trãſit ſacẽ̃m:vt quõ ĩ pᷣfigura
tiõe eius melchiſedech panẽ ⁊ vinũ of⸗
ſerẽs fecerat:ipſe quoqʒ in veritate ſui
coꝛꝑpis ſãguis repñtaret. ¶ Idẽ i li.ð

meẽbꝛis dñi. Chꝛiſt idẽ ẽ ſacerdos ⁊ ſa
Acerdos dei pf̃is dici criſiciũ.
filius dei ᷣm humanitatẽ i qua ſeꝓ
nobis acceptabile ſacriſiciũ deo obtulit

vt ſit ipſe ſacerdos quiẽ ſacrificiumꝰ.
¶vtẽ aug.de vtilitate agẽde penitẽtie.
JYudei credetes biberunt ſanguinẽ que

in cruce fuderunt.

Anc eis petrus ãnunciauit eũ co

llendũi quẽ crucifixerũt vt eius ſan
guinẽ biberẽet credẽteſ:quẽ fuderũt ſeui
entes. C adẽ in epiſtola ad hireneum.
Coꝛpus qð ex virgine ſumprtũ eſt a fide

libus accipitur.

res miraculi: qꝛ venit qð ꝑfectũ ẽ
ꝑfectus aũt panis de celo coꝛpus eſtex

(Neahinan illud mãna nunc ẽ tãti-

virgine natů. C Idẽ in pſal.xxxij. ho⸗

me.ij. Meꝝ xpᷣi coꝛpus verũqʒ eius ſã

guinẽ quotidie maducamus bibimꝰ.

CECceſſerũt ad ieſũ iudei vt crucifi⸗
gerẽt:nos accedamꝰ vt coꝛpꝰ eius
2 ſaguinẽ accipiamꝰ. vtẽ. Tere magnꝰ
deus ⁊ magna miſericoꝛdia eiꝰ qͥ nobis
dedit mãducare coꝛpus ſuũ in quo tãts
ppeſſus ẽ ⁊ ſagninẽ ſuũ bibere.itemin
pfſal.xxviij. ad indeos.iã ⁊ ſecuri bibie
ſaguinẽ quẽ fudiſtis.itẽ ĩ pſal.lxxv.ip
ſaguinẽ:quẽ ꝑ ĩſaniã fuderũt ꝑ gratiã bi
berũt.in pſal.xxvij. De carne marie car
nẽ accepit:⁊ ipſã carnẽ ad mãducãduʒ
ad ſalutẽ dedit.nemo qt illã carnẽ mã⸗
ducat:niſi pus adoꝛauerit.itẽ ĩ pſalmo

xxxiij. Hauid ferebat᷑ manibꝰ ſuis.ma

nibus ſuis nemo poꝛtat᷑:quõ itelligat᷑ in

ipſo dauid ſ̃m lr̃am nõ inenimꝰ:in xpᷣo

aũt innenimꝰ:ferebat᷑n. xpᷣs manibꝰ ſu
is:qñ cõmẽdãs ipſũ coꝛpꝰ ſuũ ait:hoc ẽ
coꝛpꝰ meũ:ferebat᷑.n.illud coꝛpꝰ ĩ ma

nibuſ ſuis.idẽ ſuꝑ ioãnẽ tractatu.xxxv
Auouſqʒ biberẽt ſãguinẽ quẽ fuderũt:

99¾

deſperauerũt.idẽ ĩ pſal.liiij.iudei paſce
bant᷑ tanq; de pena dñi:⁊ nos de cruce
dñi paſcimur:qꝛ coꝛpꝰ ipſius mãduca⸗
uimus. Mabẽt ergo ipij epulaſ ſuas:ha

bẽt ⁊ pij ſuas.beati qͥ eſuriũt a ſitiũt iuſti

tiã. Itẽ ex cõci.guarmacienſi.

MPꝛo infirmitatibus euchariſtiam pꝛe⸗

mipoſ ſtatim deſinit eẽ ſacramẽtũ.ſʒ iteꝝ nõ poſſet cõſe⸗
crari:qꝛ nõ ẽ ibi iam panis:imo im ſpẽs:ſed nũꝗd deſinit eẽ ſacramẽtum ſi

trãſit ſuꝑ iliud coꝛpꝰ mus vel oranea:nõ credo ꝙ deſinat eẽ ſacramẽtũ.
n ¶ KRxx. dies. ſecus ĩ vino.S.e.ſi ꝑ negligẽtiam.

)

Ro dilectiõe. ꝙ male didicit.culpa.n.ſimilis ẽ male diſcerex? vocere.
C. de male. math. culpa.imo ⁊ hmõi pueri exheredãdi ſüt ſi pᷣter vo

lũtatẽ parentũ vel mimis vel arenarijs ſe ſociãt:vt in aut᷑.vt cum de appel.

cog.S. cauſas.col.viij.

S AVt pudoꝛ. loquitur de notoꝛio ⁊ manifeſto infami cni nõ eſt impartiẽ
doe

uchariſtia dñi:idẽ ẽ dicendü de quolibet exiſtẽti in moꝛtali crimine no

rCenicis.
* PAaorlmn ſumor h ſold

x¶ Theophanie.i. epip
paritio qñ.ſ.ſtella apparuit que duxit magos.
y ¶ Matiuitatis.de ſeſto ↄceptiõis nibil diciĩ

Ze con.

toꝛio.xxiij q. v placutt.

pꝛetoꝛ.

ſbyter ſemper habeat paratam.
Reſbyter euchariſtiaʒ ſemꝑ hẽat

Pparati: vt qñ quis infirmatꝰ fueri
ſtati eũ cõicet:ne ſine cõione moꝛiatur?“⸗
Penitẽtia
eius qui non bene ſacrificiũ cuſtodit.

Item ex ↄci.arelateñ.

Vimbñ nõ cuſtodierit ſacrificiũ:⁊
mus vel aliud aliqð aiĩal illud co⸗

melerit.xl.diebus peniteat. Qui auteʒ

ꝑdiderit illud i ecclia aut ꝑs eiꝰ cecide⸗
rit ⁊ nõ inuẽta fuerit.xxx.dies peniteat
Cypꝛianus euaritio cõfratri ſalutẽ.
Magis ⁊ hiſtrionibus ſacra nõ com/
mittantur myſteria.
No dilectõe tua ↄſulẽdũ me exiſti
mMaſti fr chariſſime qͥd mibi videat᷑
ð hiſtriõe ⁊ mago illo qͥ apõ vos oↄſtitu⸗
tus adhuc in artis ſue decoꝛe ꝑſeuerat
magiſter doctoꝛ ñ erudiẽdoꝝ ſed ꝑdẽ
doꝝ pueroꝝ.id quod male dicit:cete⸗
ris quoqʒ inſinuat:an talibus ſacra cõ⸗
munio cũ ceteris chꝛiſtianis debeat da⸗
ri:aut vobiſcũ debeat cõicare:puto nec
maieſtati diuine nec euangelice diſcipli
ne cõgruere vt pudoꝛ? ⁊ honoꝛ eccleſie

iam turpia infami contagione fedetur.
WItem ex cõ. carthaginenſi quarto.
Soſt conuerſionem non eſt denegan⸗

da gratia cõmunionis.

Kenicis atqʒ hiſtrionibꝰ ceteriſqʒ
perſonis hiꝰ vel apoſtaticis cõuer⸗

fis vel reuerſis ad dñm gr̃a vel reconci

liatio ñ neget. Itẽ ex cõci.vꝛbico.
NPꝛeſbpter in altari miſſã nõ celebꝛet ĩ
quo eadẽ die epiſcopus celebꝛauit.

Naltari ĩ quo epᷣus miſſam canta/
uit pᷣſbyter eodẽ die aliaʒ celebꝛare

„5 pꝛeiumat. Itẽ ex ↄci. lugdunẽſi.
CEẽpoꝛa feriadiĩ miſſa ut laici nüciãda

Roñnũciandũtẽ:vt ſciãt tem
poꝛa feriadi ꝑ annũ.i.omnẽ
dñicã a veſꝑa vſqʒ ad veſpe
rꝗ ne a iudaiſmo capiant᷑.
F eriãdi vero ꝑ ãnũ iſti ſunt dies natale
dñi:ſci ſtephani:ſci ioãnis euageliſte:ĩ/
nocẽtũ:ſci ſilueſtri:octaua dñi:theopha

nie:puriſicatio ſcẽ marie:ſãctũ paſcha
cum tota hebdomada: rogationes tri⸗

bus diebus:aſcenſio domini:ſancti di⸗
es pẽtecoſteſ:ſci ioãniſ baptiſte.xij.apo
ſtoloꝝ:maxie ſcõꝝ petri ⁊ pauli qͥ mun

dũ ſua pᷣdicatiõe illuminauerũt: ſci lau-

rẽtij.aſſũptio ſcẽ marie:natiuitatisſãcte
marie: ecclie dedicatio:ſcĩ michaelis ar
chãgeli:dedicatio cuiuſcũqʒ oꝛatoꝛij:⁊
oĩuʒ ſcõꝝ:⁊ ſci martini ⁊ ille feſtiuitateſ

rũ. Itẽ dies gñqʒ cõputat᷑ de momẽto ad momt
minoꝛẽ. ſed q;tũ ad eſum carniũ cõputatur dies a

lnculum:vt.j.e.de eſu.

2„

ceſſiuate vꝛgẽte
⁊ hoc vbi pficit
epᷣus. als 9. vij
Ronũ

de.⁊ quãdo oñ⸗
dit:⁊ iõ iter ſa⸗

cramẽta tractat

de ſolẽnitatib⸗
iſtis:quia ſacra
mẽtoꝝ loco ha

q ¶ Inlami tales enim infames ſunt ff de bis qui.no inſa liij S. aſt “M

eireuerẽti: niſ licttia epi velne⸗

bent᷑:qꝛ repꝛſẽ

ãt paſſiões eo⸗
rũ martyriũ ꝓ

pter quos fint.

n CUAſq; ad
qñ icipiat dies
bm canões·ſ.a
veſꝑa: vt ẽ de
xxv. di. ꝙ a pa⸗

tribꝰ aliud ob⸗

tinet bm.l.qꝛ ʒ
leges incipit a

media nocte:vt
ff. de ler. more:
yt no.de hoc ſu

illo.c. ꝙ a pa⸗
tribus: hodie qᷣ
ad iudiciũ ꝓiẽ⸗/
dit᷑ dieſ vſq; ad

tenebꝛas ⁊ c.cx

de offi.dele. cõ⸗

ſuluit. Sʒ tñ no

ta ꝙ iceptõ iſta
nõ hʒ locũ quo
ad oĩa.naʒ ᷣm
hoc ſepe come⸗

dimus carnes ĩ

die veneris: vñ

dic ꝙ qͥ ad ſolmu

tiões faciẽdas
quo ad carnes

comedẽdas di/
es incipit a me
dia nocte ⁊ ter-

minaf ĩ aliã me

diã noctẽ:⁊ ma
xime qꝛ hoc di⸗
cit lex ⁊? hoc bʒ

ↄſuetudo: licet

quo ad ſolutio/
nes diſtiguant
quidã ĩter cleri
cos ⁊ laicos qð
nõ appꝛoho.p/

terea nõ ꝙ dieſ
qñq; incipit a

meridie ⁊ mi-
nat aliũ:⁊ bec
foꝛte cõputatio

eſt magis vera

cũ ↄtineat oꝛtũ

⁊? occaſũ ſigno
iũ.ff. ð mi. denic;. F.
veſpera vſq; ad di

in multis regiõibus fit.⁊ maxie ĩ anglia.⁊ hec eſt rõ:qꝛ in peccatis cõ⸗

hanieiĩ. apparitiõis.theos.n. deꝰ ppanos ap

:qꝛ celebꝛãdũ nõ ẽ᷑: ſicuat

cepta fuit: icut ⁊ ceteri ſãcti excepta vnica ꝑſona xpi.ſilr de annũcia⸗
tione ſancte marie nihil dicit: cũ ſit tñ celebꝛe feſtůe.h.
C Feſtiuitates. ſed de quibus feſtiuitatibus boc intelligis:qꝛ ſaäcu

küicnent
ſtioneypt
iiiloeo⸗
es
nias
nhnes
ſbidicit
ſchat
ſtienni⸗
dieunio
bieſtem
ſehit.
rnäͤi⸗
maave
lia abu
ſenſuſn
wpjdi

iſoiil
fiſüͤt

z icitinat. C. ad
. iech esus † enare. ar. i reputat᷑ ieiunaſſe g vnum diem nõ ieiuna
.M. ſit canon atiautns b intelligt decenonizatierq; diet , eÄlne 14Excnnare ar nibi reputab ieimnaſſe. õä
. füt canon ut nõ. b. intelligit de canoniʒatis:qꝛ .l. vlti. nihil videt eẽ ſactũ ⁊c.vii:.q/i.nibil. . — a
rſed raudio decanoni;acisul brigltndn zacrerlegs ibrur ſ,d uadrage ma.
¶Uãõ generaliter. ar. ꝙ particu 2 pe iſs ſuis n. acuit.vt oẽs nõ comedãt. L bati. ſcz pa⸗
cii tanete volme nhirs iducere ſeruadas in parochijs ſuis P* o6 Saboat ſc ha⸗
en zbanos mo⸗ . mas flectentes ain diebus pen⸗ p. ¶ Sacerdotali.ſ.ſi
iseel 2ſenſu eoꝛude: f ionẽ genua flectente 1n diebu nita hoꝛa none.
gaen une pntis hapbe qjuas ſinguli ei i ſuis epatibus Sunno. orcoſteve terea ſtatutü ẽ a ſancta ſy anita aanonu
inbie vel eius delega ulo collaudauerint: que vicinis tim̃ c S affi oueniẽs ꝑ oẽs eccleſ i.nõ debẽt comedere:
P dſh do:qm̃ ↄſona ⁊ ↄu *
Aui dey cumoratibus idicede ſut nõ gnãlieoib- no ſocieda oſnetudio e: vt ſiantestadd niſipꝛiꝰ celebꝛat miſ
ui tholica.⁊. xxxxy eUI vo feſtiuitates ꝑ anũ ñ ſũt cogẽ as cuſtodiẽda ↄſi ee e ſaꝝ officijſ ⁊ veſperti
ſe⸗ vj. ab iſto. reli eridh in . bibẽdi. Indictuʒ vo oꝛationẽ vota dño reddamꝰ. C Item no. Se diel ſoler b.
õäü qd. r ) Som füt.
taftett Nſa: ſaltati ieiuniũ qñ fuerit denũcia le.quart.. Quo tpe ab eſu carnium ſit abſtinẽ qu. di. lxxvj. 5. no at
gegine onibus. S.e.dii. feruetur. ¶. Atẽ ex 2ci. tol⸗ edn Eeſu carniũ apud nos vetuſtiſſi⸗ 8 Benua. S. b. xxvj
akfin. iq die. In ſcõꝝ ſolẽnitatibus diuinis officijs ñ E traditio ſemꝑ F.nõ autem.
— c¶ Perſtrepũt. laltatiõib? vl cãtilenis Rw debẽt wlcar ene anadie⸗ renmino ſtripneipio e S ir.
tunf boc =ʒ ſemon Rreligioſa ↄſuetu 06 qus vulgus ocb᷑.iiij.ferie: ꝗqᷓ luceſcit i.iiij.feria viqʒ gs pſbyter. ð.
n aneJe N. P-d⸗ e ↄſueuit.populi qͥ debẽt diuina offici 6 r feria nõ ĩperi« lu.ibi dies remiiſiẽ
giamn iij.i loco. re 2 ſueuit. popul ho inniaſt: q luceſcit i ſexta feria nõ ĩperi⸗ l rr.
che 4 1) gatio⸗ attẽdere ſaltatiõibus turvib in ſncn⸗ e decenech, vſqʒ ad ſabbati lu * Eclirferie. de
inmi es.i. le⸗ Catica nõ ſolü mala canentes: ſyr ncon cẽ qᷓtũ de diei ꝑte aliquis ieiunare ma⸗ Tanarta leria eſt
Ceſ niee ſo officis pſirepuͦt hoc eni vt ab on flneriti vel debuerit ꝓtendat. C Jtem ſlinz de ſexta peece
Eees e Sa g ue⸗ mibus ꝓuincijs depellai: ſacerdotũ æ in oꝛius dilectiſſimis cuibus rome. pium
in Pbidiei Ren dich apſiio ſanctocure min. . die ſabbati feriãdũ nec die domi-⸗ x Saboeu diet l.
fichin balſcha T peie. oci. aureli Amñ alcenſioneʒ d WMie pꝛobibendum paſchalis: ſupple ne
git ſei ſed ex coci. aureli. chꝛum eſt pꝛohibendu 7. - iſia nẽ ſolẽni
laine rtenncne tribus diebus letame celebꝛentur. nic Euad aame oſdã puerſi ſpus tonte or sne dte eni
Aria hic ſtatuit non Dgaliões. i. letanias añ aſcẽſionẽ Douen pꝛaua ĩter vos aliqua ⁊ ſüécte taneete un
Ndger pcipit:ſʒ ſuade dñi placuit celebꝛari:ita vt pᷣmiſſũ ſa ſeminaſſe: ita vt die ſabba Galuerit. ſz te
*Rð i tpe ill ñ ieiuniũ in dñice aſcẽſionis ſo⸗ fidei aduerſa ſeminaſſe:ita vt die ſt. ni PWe Bnte
fnle vnaquec; pun ſanitate ſaluat᷑ ꝑ qð triduũ ſerui ⁊ ancil⸗ aperer, dixerimꝰ: ꝗq ve· ʒ5 ¶. Vel debuerit. cuz
grintt cia abdabati je ab opere relaretur. quo magis plebſ Rantickniſipcien resOaicn ab oĩ faciet teneat᷑ ad hoc ex iniuũ
guncert ſenſu ſuo: yvt. lx⸗ iuerſa ↄueniat.quo triduo oẽs abſti⸗ niẽs diẽ labbati: atqʒ dñi ſurgere cra pnia.? ita ẽ ar. ꝙ
e cpj. di. ptingz. vniuerſa ↄueniat.quo tr e g . oꝛi ſe reſurgere .
— Eyi winiinsz 7 neãt ⁊ etiã q̃drageſimalibus cibis vtãt. obe⸗ õ ene vnlt diẽ daici pe umus carnes co
ung pitseu⸗ Ntem er l cader ſit eccleſie. 7 : populũ iudaiʒ are oõpellit: vt exteri nã ponit iĩ operatõe
m ſa e d, Eps dje vominic infirmita z fuerit oꝛẽ legis rit reuocet:⁊ ſibi iudeoꝝ ꝑfi⸗ noſtra tadiu abſtine⸗
hlciſt Piſcop⸗ Miſcopus:ſi infirmitate nõ fuerit l coli vult ſabbatũ*. Aliõ quo re die ſabbati quãdiu
. QAteer ( impedit?: ecclie cui ꝓximus fuerit diã ſubdat: coli vult ſa rſis holb? volucrimus. ed 3.
KneH .g eps dñici Ebieodeeſte no bet. ¶Item ex qʒ ad me ꝑlatũ ẽ vobis a ꝑuer c.ij·ſed ülud ẽ ſilium
iu udus ſegal die vnieo dee les alcts liamis eẽ pᷣdicatu: vt dñico die null⸗ veeerl 7 uctnao ta intenß
ngin Falna dinis in villa celebꝛare non licet. nari: ⁊ qdẽ ſi luxuriaꝛ, fliquo quo tatr er. de obſer ieiu.
Ani ridelan Alli ciuium vniᷓ paſche natalis õ an clein coneli ezde ie
li cerdotali moꝛe dñi ⁊ quadrageſime ſeentate⸗ in cris ocner vie dtco libeinus. e Knlaerkeſe⸗en⸗
Gren beipit reſdere. villa licet celebꝛare: niſi quẽ infirmitas Ytẽ inno.pa. Ob reuerẽtiã ſepultu nia. iio.
— n ri be?⸗ phabitur tenuiſſe. Nem er eodem. Itẽ inno. pa. ebemus. 2 I Eruenit. qui ve
nganni radn ꝓbabitur tenuilſe. re dñice ſabbato ieiunare debemus. æ= ¶ Erwenit. qui 6
emnmei ni corge Ne Ante leuitate paſche qusdrageſina Abbato vo ieiunãdueẽ rõ euidẽtii nies. ſonchaiſt⸗
egit⸗ . caceſg ſe eſt celebꝛanda. j vt ſima demõſtrat: nã ſi diẽ dñicaʒ ob 2 B vrnntgerti
eo n apõ eccliaʒ ſuã ¶ N Acerdotibus oibus decretũ ade venerabilẽ reſurrectionem dñi noſtri ie tudine ponit bic pñs
ai cditer hitare òt ¶I ame paſche ſolẽnitatẽ maͤnauns ſu xp̃i nõ ſol i paſcha celebꝛamus: vez ſuturoꝛr noͤui hoc
n t Fii dree ſnna õ — ẽtꝑ ſingulas hebdomadas ipſius diei 8. xxiij.q.i.paratꝰ.⁊.j
A. Alli ĩ vriIj Pabpe.⸗ Dnint feria vx nne o lioet. imagin⸗ frequẽtamus:ac ſicut ſexta ſ⸗ de cõ. dillin. uij. quan
niͤi ⁵ I Matbccn eguadrageſime ieinniü ſolui ri fi ieiunamus ſab qoquis.
fichin la.tüc enĩ ieg O n liceat nta feria ſi no⸗ ria ꝓpter paſſionem dñi iei 18 12b Sabbatü. 5. diſt.
inpltn in maioꝛi eccłia AuI ſeptimane ieiuniũ ſol batũ pᷣtermittere nõ:debemus:qᷣ 3. di. lxxxji.
nmalon ecct timane ieiuniũ ſoluere ſticiã 2 leticiã tpis illius videt᷑ icluſu, xlj.ꝗſqs.?..di.lxxxj
eehen neniũt oẽs: vt uiſſime ſeptimar triſticiã ⁊ leticiã tꝑis illius videt᷑ 5 .
fin e oiſianis e Toẽm exoꝛnare.xl. ſ Rlein inel na viiqz cõſtat apoſtolos biduo iſto æ in noopoact. e
nri beerdot⸗tes rot̊.xl. perexire. ¶Item ex con meroꝛe fuiſſe:⁊ ꝑꝑ metum iudeoꝝ ſe oc diunddu. 5. xij di.
u PPus er i laodicenſi. De codem. feria vl cultaſſe: qd vtiqʒ nõ dubiũ ẽ ĩ tantũ eos ja. contra. ſo. boc nõ.
ditipnt ĩacilio ↄgregat On opoꝛtet in. xl. qnta feria v eeletic emoꝛato vt traditio obtinct. vel dic vt ibi
Finch Paſche .· Z. ime hebdomade ieiuniũ diſſolui ieiunaſſe biduo memoꝛato * btt
biui di. liij. ſtatuim⸗ time bebdo ti: ſed per iotos dies eccleſie hẽat iſto biduo ſacr̃a penitꝰ nõ dixi. lebꝛari. ſa
puob 2: c.q̃drageſima EE inhonetei von erto celebꝛari q̃ foꝛma ẽt ꝑ ſingulas renkſ b o ele 1 dean
on S Hie de jei ieiunare ⁊ eſcis abſti leniennd?. zE ppꝑ id qð cõmemoꝛati unn conmde e
igt So · hic de ieiun⸗ ieiunare ? eſc . Itẽ ex ↄciaga chebdomadas:ꝑꝑid qð putãt ſanguinis dñi. 6. dil. 1.
ichtt nio generali d id eſt aridioꝛibus vti. ¶ dominid diei illius ſemꝑ ẽ celebꝛãda.ꝙ ſi putät ſangui .ij. iterat. ).
,,H 1ρnWναα i 5.& Ominicis Diei illius i. „ viſu.Z. di. ij iterat.).
kee. ib Aungis wi theñ. Erceptis Pſonardg ieiuniũ. ſemel atqʒ vno ſabbato ieiunandũ: ſed ſin banc exceptio
güitle de ſpaͤli ad eler in quadrageſima non n⸗ dñica:⁊ ſexta feria ſemel in paſcha erit nem illa. c. intelligũt.
ihn cis ſuadet.imo LZacuit vt oẽs ecclie exceptis dieb⸗ Picn:Erraſe Itẽ melchiades pa Nem llla c inel. nn
ſig rnid oñicis in. xl. etia in die ſabbat ſa⸗ Vtiqʒ ie dominica qnta feria non ẽ ce ic 5. di lxxvj vti⸗
ſemn fra:qꝛ ſerustu cerdotalioꝛatiõe ⁊ diſcretionis cõioneꝰ ga. ſeinninmn. nam. contra. ſol.pꝛo⸗
ſ⸗ 9paſcha a die 4 õäü Heci ebꝛandum ieiunium. ⸗ꝛo⸗
pa iei Itẽ ex cõcilio niceno. Ne inniũ vominici diei ⁊ quinte ferie bibetur hoc fieri in cõ
i⸗e paſche vſq; ad ieiunẽt. ¶ Atẽ ex cõe lebe pethecoſtes Eiuniũ dominici diei ⁊ quinte ferie lempenz diet. algitenag
Gi aſcẽſionẽ vlp· die domimco nec duf llhecolles nemo celebꝛare debʒ vt iter ieiuniũ Rer bindaleine Nen
tbecoſte. in oꝛatione genua flectanii 4 ianox getiliũ veraciter credentium Vars peiolſen aant
wot⸗ k On uce⸗ Aoniã ſũt ĩ die dñica ͥdã ad oꝛa xpiano⸗ potiꝰ ð his diebꝰ qᷓ; ᷣ
Eat.ieium „ ale petm. dic ꝙ iõ dio
H um. qꝛ dns ſur⸗ . . 4 volIroti ijs. cũ ieinnare ĩ atẽptũ diei cuiuſcũq; ſit moꝛtale petm̃.dic ꝙ iõ qꝛ m
ſ RKrite erena lauit pedes diſcipnlox ⁊ itex redijt ad cena. volũt qui dus rariois ſüt⸗ hillis duobꝰ diebꝰ fecit dñs gegd inſigne fecit ſere.lx
ui erit mnẽ domini etiã pedes alijs abluere ? bis comedere:ſſj ris venera arius duo
nic⸗ dã ad ſimilitudinẽ domini etia pedes alijs abluere ? bis xy · di .c· pe. ſere dixi:qꝛ die ionis celos aſcendit.
9 talis conſuetudo repꝛobatur. 3
1

L
e 4
. Megge

„

vltimo.

1Egritudo. quo ca
ſnu nullo tꝑe ẽ denega
da cõio:vt notat᷑ ⁊ le.
di. ꝓxi.c. pᷣſbyter. Sʒ
pone ſ aligs agat ſe
ptẽenẽ pniam:nũꝗd in
iſtig. vij. ãnis in quoli
bet ãno ĩ cena dñi de⸗
beat in ecclia itrodu
ci:vel ſi dʒ a quo vtrũ
tm̃ ab epᷣo vel a ſuo pᷣ
ſbytero dicũt quidaʒ
ꝙ p?ꝰ pꝛimã expulſio/
nẽ vſq; ad vltimã:qꝝ
vtraq; debʒ tm̃ pepʒ
fieri:pᷣſbyter fimplex
õt eũ quolibet anno
in cena dñi reciꝑe ĩ ec
cleſia ⁊ pꝰ octauas ðᷣ
eccłia expellere.ð hoc
I.d.in capite. Itẽ qua
re hoc magis fit ĩ die
iouis q; ĩ alio die eiuſ
dẽ ſeptiane:iõ qꝛ eo
dẽ die idẽ dñſcaptꝰſu
it:⁊ ligatus fuit:⁊ eiuſ
ligatio abſolutonẽ no
ſtrã opata ẽ: vel pᷣt di
ci ꝙ iõ qꝛ ipſe eodem
die pedes diſcipuloꝝ
lauit:vñ iõ eadem die
fit vt pedes.i.affectuſ
noſtros lauet a pcus:
iuxta illud q; ſpecioſi
pedes euãgelij ⁊c. de

l. di. penitẽtes.

¶.. Eſtimãdo. ar. xx-

Attẽdat.xxvj.q.

vij. de his.

2¶Sane.expõit qð

dixerat.

Eññ tp̃s.i. añ ꝗn
tã feriã q̃ ẽ añ paſcha
pItieris.⁊ nõ ꝑ
ſingulos. S.ð pe
ni.diſti.iij.c.ſepties.⁊
lxiij. d. S. i. .c.agatho

e. di. i. põt.
R Kemittẽdũ · . ab
ſolnẽdo:recõciliãdo:
enchariſtiaʒ ↄcedẽdo

Ze con.

b

Egs. câ timois als tumo ſe lc aligs ĩcutiat timoꝛẽ alicui niſi ie⸗
innet tali die. In ſuſpitt j
nia.⁊? ſexta addita ſcda ſeria.xj.q.iij.de illis.di.lxxxij.pꝛeſbyter.
Soluẽda.ab his ꝗ ab hoc voto vel pnĩa ſũt aſtricti.vel dic ꝙ boc
i pꝛimitiua eccleſia neceſſitatis:hodie vero ↄſilij.b.⁊.g.
Saluatoꝛc. S. xſ.
Nel cũ crucifigẽł⸗
1 us. . i. iiij.ꝗ bis.
g. . Klind. C. de ſer.
l. iij. ð. ſʒ dic legẽ ſuccũ
bere.i.pim ĩ boc non
bre. ex ð fer. ↄqueſtꝰ.
b E penitẽtibꝰcõ
miſſis moꝛtali-
bus grauioꝛa eniʒ aP
pellat valde enoꝛmia
lenioꝛa minꝰ enoꝛmia
als eẽt õ.xxvj.q.vj.c.

n ſuſpitionibus.ſ.hereſeos.

iſideliũ atqʒ beretiſor- vera ? non falſa
diſcretio habeat᷑.¶Itẽ ex ↄci.ceſareo
eeodem.

E quis ijeiunet die dominica cã ti

HAmoꝛis aut ꝑſuaſiõis:nec quadra
geſimaꝝ diebus ab eccleſijs ſideles de⸗
ſint:nec habitèt ĩ cubiculoꝝ latibnliſ ac
montium q i ſuſpitiõibusꝰ ꝑſeuerãt:ſed
exẽplũ ac pᷣceptũ cuſtodiãt ſacerdotũ ⁊

ad alienas villas agẽdoꝝ ↄuẽtuũ cã nõ

ↄueniãt.ab vniuerſis epᷣis dicti eſt ana⸗
hana ſit:qᷣ Hae cõmiſerit. ¶¶ Iß ex di⸗
ctis ſancti onii.
Mane 7 ſexta ſũt pnãda ieiunia.

Eiunia ſane legitia ĩ.iiij.⁊.vj. feria

nõ ſũt ſoluẽdaꝰ niſi grãdis aliqᷓ ne⸗
ceſſitas fuerit:qꝛ quarta feria iudas tra
ditionẽ domini cognouit.vj.feria cruci
fixus ẽ ſaluatoꝛ:videbit᷑ ergo qͥ ĩ his die

bus ſine neceſſitate ſoluerit ſtatuta ieiu

nia:vel cũ tradẽte tradere ſaluatoꝛẽ vł

cũ cruciſfigẽtibuscrucifigere.die aũt do

minica nihil aliðsagẽdũ eſt:niſi deo va⸗
cẽdũ nulla oꝑatio ĩ illa die ſãcta agatur

niſi im̃ hymnis ⁊ pſalmis ⁊ cãticis ſpiri

tualibꝰ Dies illa traſigaf. Ite innocẽ.
papa. Quinta feria vltie Pebdomade
drageſie penitẽtes remiſſionẽ accipiãt
Epenitẽtibusꝰ vo qͥ ſiue ex graui
oꝛibꝰ cõmiſſis ſiue ex leuioꝛibꝰ pe
nitẽtiã gerũt ſi nulla iteruẽiat egritudo

qnta feria ante paſcha eis remittẽdũ eẽ

romane eccleſie ↄſuetudo demõſtrat.ce
teꝝ de põdere eſtimãdoi delictoꝝ ſacer

dotis ẽ iudicare vt attẽdat ad ↄfeſſionẽ

penitẽtis ⁊ ad fletuſ atqʒ lachꝛymaſ coꝛ
rigentis.ſaneꝰ ſi qͥs ĩ egritudinẽ cecide⸗

rit atqʒ vſqʒ ad deſperationẽ deuenerit

ẽ ei ante tpᷣs paſche relaxãdũ:ne de ſe⸗
culo abſqʒ cõione ðᷣcedat. Itẽ fabia
nus papa oꝛientalibus ehis.
Singulis annis quinta feria vltime be⸗
bdomade.xl. nonũ chꝛiſma cõficiatur/

EI Itteris veſtris inter cetera inſertũ

mini chꝛiſma ↄficere. Errãt vo qͥ talia ex

inuenimus:quoſdaʒ religionis ve
ſtre ep̃os a veſtro noſtroqʒ oꝛdie diſcre
pare:⁊ nõ ꝑ ſingulos annosĩ cena do

cogitãt:⁊ mẽte veſana potius iᷓ recta ſẽ
tiẽtes hoc facere audẽt: ſicut eni ipſius
diei ſolẽnitas ꝑ ſingulos ãnos ẽ celebꝛã

da:ita ipſiꝰ ſci chꝛiſmat᷑ ↄfectio ꝑ ſingu

los ãnos ẽ agẽda:⁊ ð ãnoĩ ãnũ renouã

da:⁊ fidelibꝰ ẽ tradẽdũ:q; nouũ ſacr̃ʒ ẽ
7 ½ ſingulos ãqnos ĩ iã dicta die inonãdũ

ſa. S. di.xcyj. cũ ad verum.j.di. ꝓxi.oĩ tẽpoꝛe.
q ¶Be anno.j.di.iij.ſiquis de alio.

Betus.nõ vetus dici ꝙ coꝛonã anni nõ excedit:ſient ⁊ nouũ dicit ma
trimoniũ:qdð non excedit annũ.vt.xxyv.q.piij c.i.⁊ ar.ff.de pub.? vect.l.vl.

S.· quotiẽa.ff.de vl.⁊ tri.l.vetꝰ.

Rucis.⁊ q̃ri põt quare feſtũ crucis celebꝛemus ĩ qua dñs ſuit dehõe
ſtatus ⁊ nõ feſtũ aſine in qua fuit honoꝛatus:⁊= dicimus ꝙ laus exhi

8Aſcis. xj. di.c. eccliaſticax.

bita dño ĩ aſina fuit mũdana de qua nõ eſt curandum:ſed in cruce facta fu
it noſtra redemptio.
pꝛopꝛie ponitur hic calẽdaꝝ:qꝛ tm̃ pꝛima dies dicitur calẽde.
Auã ſale.qꝛ ꝑ aquã ↄfeſſio ꝑ ſalẽ amaritudo ⁊ moꝛſio:vñ hec ẽ mi/
xtura in qua geminus ꝓcedit partus:diuiſio.ſ.delictoꝝ ⁊ oꝛtus vir/

Cealendax.i.quinta die ante nos ⁊ i-

y Sãctificentur.queritur quomodo aqua

*) Lacuit.dies vero.hodie il

tutũ ⁊ bonoꝝ opexꝝ.xxxij.q.ij.cũ renũciat᷑ hec deſignata ẽ ꝑmixtio.
nẽ iude q̃ ↄfeſſio dici:⁊ thamar que amaritudo dicit.vñ phares dini

ſio:ʒarã oꝛtus geminus.ſ.partus ꝓuenit h.

lum ſanctificare vel mũdare.

⁊ vetꝰ i ſciſ ecclijſẽ cremãdũ:iſta a ſcisꝰ

aplis ⁊ ſucceſſoibꝰeoꝝ accepimꝰ ⁊ voſ
tenẽda mãdamꝰ. ¶ ꝓIſ̊ euſe.pa. Serue
tur ab oibꝰ feſtinitaõ iuẽtõis dnice cruc?
gubernacula ſcẽ rõane ecclie tenẽti
bus qͥnto nonas maij ĩuẽta ẽ:ĩ pᷣdicto ca
lẽdaxꝰ die iuẽtiõis feſtũ vobis ſolẽniter
celebꝛarę mãdamꝰ. ¶ Itẽ alexr pa. .4
tro. Quaf ſit iſtimtũ vt aq ſale

ſo ꝑ heliſeũꝰ ꝓphãʒ ſterilitas aq ſanata
ẽqᷓo magis diuinis pᷣcibꝰ ſacratꝰſal ſte
rilitatẽ reꝝ aufert hũanaꝝ:a coĩqͥnatoſ

ſcificat ⁊ purgat:⁊ cetera bõa multipli⸗

cat:⁊ iſidiaſ diaboli auertit:⁊ a fitaſma
tis vſutijs hoies defẽdit. tẽ piꝰ pa.

ix.a petro apoſtolo ĩ pᷣmo ſuaꝝ decreta

liu. Non niſi in die dominico ſan⸗
ecuum paſcha celebꝛetur.
EOſſe vos volumꝰ ꝙ paſcha dã i
die dñico ãnuis tꝑibus ſit celebꝛãdum.
iſtis eni tꝑibꝰ hermes doctoꝛ fidei ⁊ ſcri
ptur̃ effulſit iter noſ.⁊ lʒ noſidẽ paſcha
pᷣdicto die celebꝛaremꝰ:qꝛ tñ ide qͥdã du
bitãt ad coꝛoboꝛãdas aĩas eoꝝ eidem

herme ãagelꝰ dñi apꝑnuit ĩ hitu paſtoꝛiſ⁊
pᷣcepit ei vt paſcha dñi die dñico ab oĩbꝰ

celebꝛaret᷑:vñ ⁊ nos aplica auẽte ĩiſtitui
mꝰoẽs eadẽ ſᷣnare debere:qꝛ ⁊ nos ſer
uamꝰ:nec debet̃ a capite qquo mõ diſ/
cedẽ. ¶ Itẽ victoꝛ pa.xiij.a petro Bei
mo decreto ſuoo. Mo
niſi i die dñico ſãctũ paſcha celebꝛetur.
Elebꝛitatẽ ſei paſche die dñica agi
debẽ: ⁊ pᷣdeceſſoꝛes nr̃i iã ſtatuerũt
⁊ nos illud eadẽ die ſolẽnit᷑ celebꝛar̃ mã
damꝰ:qꝛ nõ decet vt mẽbꝛa a capite diſ

192

crepẽt aut alit᷑ gerãt.a.xiiij.ꝰo luna pᷣmi

mẽſis vſqʒ ad.xxj.diẽt᷑ eiuſdẽ mẽſiſ ea

dẽ celebꝛat᷑ feſtiuitas. Eodeʒ quoqʒ tꝑe
baptiſma celebꝛãdũ ẽ catholicũ:ſʒ tñ ſi
neceſſe fuerit aut moꝛtis ꝑiculũ ĩgruerit
gẽtiles ad fidem venientes quocũqʒ lo

co vel momento vbicũqʒ euenerit ſiue ĩ

flumie ſiue ĩ mari ſiue ĩ fõtibꝰ tm̃ xpᷣiani
ↄfeſſiõe credulitatis clarificati baptiʒen
tur.ipſis etiã ꝙ ĩi baptiſmo polliciti ſunt
ſũmoꝑe eſt attendendũ ne nõ iſideles ſʒ

(Kucie⸗ dñi nr̃i ieſu xpᷣi qͥ nuꝑ nobis

2ſpſa
NQnã ſaleoſpſãi pplis ſcificet᷑.
ñdicimusvt ea cũcti aſꝑſi ſciſicẽt·
⁊ purificẽt:qð oibꝰ ſacerdotibꝰ faciẽdũ
eẽ mãdamꝰ.nã ſi cinis vitule aſpſus po
pulũ ſcificabats atqʒ mundabar:multo
magis aq ſale aſꝑſa diuiſqʒ pᷣcibꝰ ſacra
ta ppł̊ ſcificat atqʒ mũdat.⁊ ſi ſale aſp⸗

benedicta dicatur popu
3 CSãctifica.

bat. tüc fuit re⸗

miſſio peccato
rũ: vt.xij. q. ij.

gloꝛia.

Aüdabat

a venialib? S.

di.l. in capite. ſ.

——

di.iiij. nequaqy.

nã ſacrificiji ye
nialia delent.S⸗

tidianis. Nã ſi

moꝛtalia erant
de pe. diſtin. vj.

c.i.circa medi -

2 Per beliſe
um. ĩde ẽ ꝙ cuʒ

aqua exoꝛciʒat
dicit ſacerdos:

deus ꝗ ꝑ beliſe

nm ꝓphetaʒ ſa
lẽ in aquã mitti
iuſſiſti.

„ Et coing⸗
natos veniali⸗

bᷣtm̃.
₰ Oſſe. pa
ſtoꝛis: vñ

⁊ liber illiꝰĩ quo
tradidit plura
documẽta eccle
ſie liber paſto ꝝ

cum hoc iubet.

ar.inſti. de ſatil
c ¶EElebꝛita⸗
tẽ.pᷣdeceſ

ſoꝛes. in legibꝰ

enĩ ſecularibus
poſterioꝛes ad

ſe trahũt pꝛio/

res:qð ĩ diuiniſ

nõ fu:ſʒ potins

ecõnerſo. arg.l.

⁊.b. ſecus ĩtelli

d Pꝛimi me

ſis.t. apꝛilis ꝗ ẽ

pero.
e ¶Vſqʒ; · ad
xxj. diem. intelli
gas hoc de mẽ
ſe lunari nõ ſo
lari.in illa enim
lungte ſemꝑ
ẽpaſcha.
e CVUſq; ad

xxj. diem.illud vſq; bic ponitur inelufine. ? inducitur. xxj.dies. ⁊ hoc
vult dicere ꝙ paſcha non debet eẽ infra.xiiij.diẽ lunationis apꝛilis

.r

nec poſt.xxij.diẽ illius.ſi eni.xiiij.dies lunationis ẽ ĩ die dñica ſequeti

ibi eſt noſtꝝ paſcha:hoc ᷑.xxj.die.

2„

Alia ẽ rõ.qꝛ i

.

fames efficiunt᷑ ᷣm canones quicunq; nota infideli

tatis.i.moꝛtalis peccati aſpergunr: vt no.vj.q.ioẽs·⁊.c.illi qui.ſed ſe
cus eſt ſm legẽ.⁊ ita ẽ rõ alia.A.ponit exẽplũ in appellatiõc.ij.q.vj.

ta poſſunt immutari.

nõ ita. Sed ꝗd ad hãc litterã de hoc cxẽplo.Ego dico bunc eẽ ſenſum
que in baptiſmo quis ꝓmiſit nõ poſſunt mutari:lʒ legum ſtatu⸗

lõ teneas: de hoc quod bobes xyiij.

qua tũc hẽbãt:

pꝛimꝰ mẽſis ßyʒ
bebꝛeos:yt. x⸗
xvj. di.S.pꝛimũ

,1

ic=—e2e —— +ee4 ————.(— — — — — 6† —

—-

Mn di. quoniam. AMo. =? catſonẽ ſignificabat plenitudinẽ bonoꝝ ſpiritus Gnckiane . 5
9 Naenit vr? pne. Poccnon bobet hoaie locum. — erant ſuper quem ſpiritus deſcendit. .di. pri.per aquam.
NN bAnnuncient.boc non vbiq; obtinet. 5 r Ignis. genitini caſus eſt: als non congrue diceret᷑ cc.
HWr c Ovobſcwatione. dies nEccc1Iariũ . hie depingit iiij.diiĩ qua agit de baptiſmo ꝗ ẽianua
aiin ) Erlatu & oium ſatramẽtoꝝ.Qñ vidẽdũ ẽ qꝗd ſit baptiſmus:que foꝛma bapiiʒãdi:qñ
ſihtn an .— = utinti
eſ, i jait & . „„ , ., ,⸗ t ſunt genera bapti .
R neio gigrech fideles iueniant᷑. Ipſi vero qͥ iſidelitalis recoꝛdationẽ pᷣmitiuoꝝ venerant eas mi: as effectus. rhui
Gis repꝛobat tñ iödz Nota aſper guͦt: ifames efficiunt᷑: ⁊ iter ſi adoꝛãt:ſʒ ñ ſeruiũt eis cultus diuio: nee d Popelſinns kextert
i factũ:vñ pbor deleſ minime reputent᷑.hec vero ſtatuta alicui creature. ¶ Itez hadrianꝰ papa d . wnon Plutioru;
Gat pot ſolui illa cs nulla debẽt ipꝛobitate cõuelli: nulla no tharaſio patriarche. Poin agniiz eſtét changerer imerſ⸗
ſirte trarietas ð lotb Uitate mutari:qꝛ alia ẽ rõ cãꝝ ſeculari’n in bois ſpecle xpᷣs eſt figurandus. ſus aie ĩ ipſa aaent
faſtn qm̃ nũc dic ſeri alia diuinaꝝ.¶¶ Item ex cõci.carthagi. ¶EExtãſãctã ſynodũ recipio cũ oibꝰ i q·i.detrahe.Soꝛma
aner; ptura eẽeũ ſan uarto. De eodem. caõibꝰ ſuis ĩ q bꝰ dr.in qͥbꝰ ſcriptu eſt illa quã dñs tradi/
dize riſg vl Aſcheſolẽnitas vna die ⁊ tpe cele ris ſcãx imaginũ agnꝰ pᷣcurſoꝛis digito dit diſcipulis. ite ba/
hin Rebaten aiiſ. bꝛãda ẽ. ¶ IYtem ex ci. cartha. v. oñſus depigit: qi figurã gfe traſit. ve Prizate . gi¹oie b.e
R di ab ait itẽ ei ies paſche ocilij foꝛmatarum ſubſcri rũ nobis plegẽ moyſi demõſtras agnuʒ e⸗ emitredzboc
+—— ar. ꝙ ĩ vno fcö ptione omnibus intimetuxr. ieſũu xpᷣm dñm nr̃m. Antiqs ergo figurii nomẽ ego:er de bap.
ei pᷣt ĩpꝛobari qð Lacuit vt ven erabilis dies paſch ⁊ vmbꝛis ⁊ ad vitat pᷣſigurationẽ ſcẽ ec ſigs ſane.nec ob.j.ea
ttn daze aliud ap⸗ fonnataꝝ ſubſcriptione oĩbꝰ itime cle tradiiᷣ vale dicẽteſ:gr̃am⁊ vitatẽ p gquodã.qꝛ ibi noie xpi
hꝛobart xxij d· tur: dies voooeilij xj.calẽ. nouebꝛis. ſcri ferimꝰ: ⁊ ſic plenitudinẽ legis recipimuf itelliguni tres pſone.
ble a fs ber. bendũ ẽ etiã ad ſingulaꝝ quarũcũqʒ ꝓ⸗ vex igit᷑ agnũ dñʒ noſtꝝ ieſũ xpᷣʒʒ ſʒ ima ⁊ inſtitutũ ẽ ſm quoſ⸗-
fig in oe⸗ ninciaꝝ pᷣmates:vt qñcũq; apud ſe coon ginẽ hũanã amodo ⁊ i imagibꝰ ꝓ vete da euſet nlegaͤe⸗
tn eh Fregg, alia egregatiſtu vie no ipedhit i. Je, fagno vepigiiuem I. Item augi ntcechelosrͤ i⸗
rcSes c aeereneſiäcd in naliſseia ia ineui mnmteleblicriemuamdag rrlekmenacee)
Ppbenan vant bic duliã. fuerit f. aſe cili ef vnitatis inmn ter eruan 2 ⁊c̃.? hoc pꝰ moꝛtẽ.ſm
Päm H n gie dulii. mta fuerit nturum baſcha annunciet. Mnesꝰquos potui legere qͥ añ me alios cũ miſit iuda cũ
I. les. z ado- P Lacuit vt poſtẽ oĩa in ↄcilio ſacer ſcripſerũt de trinitate q deꝰẽ diuino ceteris.i.q.i.dedit.ego
Eicin, rãt. 5. px.c .· 3 dotũ fuerit oꝛdinata illud oio puet: rũ libꝛoꝝ veteꝝ ⁊ nouoꝝ catholici tra⸗ edo Plür cu a iog⸗
dsnnh aliud? acotare. vt ſupuẽturi ipſiꝰ äni paſcha quo calen ctãtes hoc ſtẽderũt ʒ ſcripturas docere epa nrtzainsevkij.
larma qo iip. adaꝝ die vel qnota luna debeat ſuſcipia ꝙ pf ⁊ flli? ⁊ ſpũs ſcũs vniꝰ eiuſdemq, gahera bopim ag⸗
Ren bibet alind dn ⸗ metropolitano epᷣo intimet᷑ qõ ceteri eßi ſubſtatie iſeparabili eqlitate diuinã iĩſinn dæ rria flumis:2 ſaggi
huan lia.qð hic ꝑmit- vel reliquus clerus bꝛeuiculo ſubnota⸗ ãt vnitatẽ.iõq; ñ ſũt tres dij:ſʒ vnꝰ ðꝰ q niſ:⁊ flãmiſ: vt dicemꝰ
. Lultu ſcla tes vnuſqſqʒ in ſua eccha adueniẽte na uis pr filiſ genuerit: ⁊ iõ fili ñ ſit qͥ pr̃ c·· E.e.baptiſmni. Quis ẽ
in 3 Can 4 talis dñi die po euãgelic lectionẽ popn filiuſqʒ a patre ſu genitꝰ:⁊ iõ pat ñſit q eius effectus: qꝛ cũ di
ne cxiguni: chari⸗ lo ãnunciẽtꝰ. ¶ Itẽ ex cõci. arelatẽſi gqöð filiꝰ ſpũſqʒ ſcũs nec pr̃ ſit nec filiꝰ ſʒ tm̃ gue a Piizae rain
ü. tas dilectiõis: · Zfirmauit papa ſilueſter. mnmnmõ patris ⁊ filij ⁊ ſpũs:⁊ patri ⁊ filio ẽt cnm ain nin ollk:
Natir. multitudo ſacri Wer vniuer ſum oꝛbem vno die vno ipſe coeqlis ⁊ ad trinitaf ꝑtinẽs vnitatẽ w.e anehnin. n.
beeſla. ficioꝝ: ⁊ vene⸗ tempoꝛe paſcha celebꝛetur. ñ tñ eãdẽ trinitatẽ natã de virgie maria⁊ elitß ſach ccllarig.
ſfieil ratio. In dulia Eobſeruatiõe paſche dñi ſtatui / ſub põtio pilato crucifixã ⁊ ſepultaʒ ttia t ¶ ¶ Sacim. ſubaudi
n. vero vnũ ſolu mus: vt vno die ⁊ tꝑe ꝑ oẽm oꝛbẽ die reſurrexiſſe ⁊ i celu aſcẽdiſſe: ſʒ tãtũ vel aliqð qdð ſuppleat
en ſcz veneratio: · obſeruet᷑: ⁊ iuxta ↄſuetudinẽ:lr̃e ad os mõ filiũ nec eãdẽ trinitatẽ deſcẽdiſſe in viceʒ eius bec autem
un boe en holdiriga. W. Iẽ greg. ſeruio epo maſſii. ſpecie colbe ſr ieſ baptiʒatus:aut die ſunt ouo.l. martrrinz
rẽ ſacrã adoꝛ⸗ Beimiagiiibus co non viblandis. pthecoſtes poaſcenſionẽ vñi ſonitu feõ bapihnt ptonmn e.
nons re.ireuerẽtiam PEaaräad nos fuerat ꝙ iconſidera de celo q̃ſ feret᷑ flatꝰ vehemẽs ⁊ ligunuis cathecuminum. æ ita
büine exbibere. diſ. to ʒelo ſuccẽſus ſcõꝝ imagines ſub diniſis velut ignis : ſʒ tãtümõ ſpũʒ eg aqua ẽ ſacramẽtũ: qꝛ
zioni iij. ſantta. hac quaſi excuſatiõe ne adoꝛari debuiſ nec eãdẽ trinitatẽ dixiſſe de celo.tu es fi intrãaſitiue legitur boc
e b Oet. Eentenegeris dle⸗ an dalorarlene lius meus wilece, ſiue cũ baneszat ſue⸗ L ipſe character ⸗
ſ Ae e laudamfregiſſe vo rephendi rit a ioãne:ſiue ĩ mõte qñ cũ illo erãt tref militer. xxxij.q.vij. li⸗
pinfß naanr⸗ mus.Oic frater a quo factũ eẽ ſacerdo diſcipuli:aut qñ ſõuit wor de celo dicẽs e ib ſa etla⸗ ablutio
apil ſert ad aliqua, te aliqñ auditu ẽ: qð feciſti. aliud ẽ.n. pi-⸗ clarificaui ⁊ iteꝝ clarificabo:ſʒ tãtũmõ Sheſtane nt
dictionẽ bic po ctura adoꝛare:aliud ꝑ picture hiſtoꝛiam/pris vocẽ fuiſſe ad filiũ fcãm:quis pr rinus factã vel ane fic⸗
nn ſitã ſ in canone qͥ;d ſit adoꝛãdũ addiſcere.nã qð legẽtibꝰ iliꝰ⁊ ſpũs ſcũs ſicut iſeꝑabiles ſunt ita ridebet ꝓpter ficte ac
1 e ſnocleu, ſoriprura: hocxidliotispeiſtat picura cern /iſepabilit opit. g gde ſup io. ine , aipienrs Sr beac
unb ianeir alii viei nẽtibo:qꝛ ĩ ipſa ignoꝛantes vidẽt qͥd ſeqͥ ci viſibili? fide iuiſibilinemo ſaluat. ñ dicis icipiat pel
