rum ei ſubuenire non poterit ſi ↄtigerit
ep̃uz deeſſe. Si ᷣm aug. qui agens in ex

tremis ↄfitet᷑ ſocio turpitudinẽ criminis

„

ergo dñs ſit coꝛdis ĩſpectoꝛ: quouis tpe
non eſt deneganda penitentia poſtulãti

ſit dignus venia ex deſiderio ſacerdo⸗
tis:cur nõ ſimiliter ſit dignns recõcilia⸗
tiõe ex deſiderio epᷣi:qui ſacerdoti non

negat maculã ſui reatus. Iẽ moꝛiẽtibꝰ
penitentiã negare pꝛeſoyteri nõ debent.
¶Ange iulius pa. ait. Reus eſt aiaꝑ
pſoyter penitẽtiã moꝛiẽtibꝰ abnegat.

Apꝛeſoyter penitentiã moꝛientibꝰ

peccatoꝛ ad penitentiã vita viuet ⁊ non
moꝛietur.vera eni confeſſio in vltimoꝰ
tẽpoꝛe eſſe poteſt: qꝛ dominus nõ ſolũ
tẽpoꝛis ſed etiã coꝛdis iſpectoꝛ eſt:ſicut
latro vniuſ momenti penitentia:meruit
eſſe in paradiſo ĩ hoꝛa vltime cõfeſſiõis
WItẽ celeſtimus papa ait.
Denitẽtia moꝛiẽtibꝰ nõ eſt denegãda.
HBnouimusꝰpenitentiã moꝛientibꝰ
denegari:nec illoꝛuʒ deſideriis an

mi:qui obitus ſui tẽpoꝛe hoc aĩe ſue cu

piunt remedio ſubueniri.hoꝛꝛemus fa⸗

teoꝛtante impietatis aliquẽ inueniri: vt

de dei bonitate deſperet:quaſi non poſ
ſit ad ſe quonis tꝑe ↄcurrẽti ſuccurrere

⁊ periclitãtẽ ſub onere peccatoꝝ hoieʒ
redimere quo ſe velle expediri deſide/

rat ⁊ liberari: qͥd hoc rogo aliud ẽ: quã

moꝛiẽti moꝛtẽ addere: eiuſqʒ aiam ſuaʒ
crudelitate ne abſoluta poſſit eſſe occi⸗

dere:cũ dominus ad ſubueniendũ pa⸗
ratiſſimus inuitat ad penitentiã ſic ꝓmit

tens peccatoꝛi:ĩ quacũq; hoꝛa.⁊c.⁊ itẽ
Nolo moꝛtẽ peccatoꝛis: ſed vt magis

ↄuertatur ⁊ viuat. Salutem ergo hoiuʒ

adimit qͥſquis moꝛtis tꝑe penitentiã ſibi

denegat: ⁊ deſperet de miſericoꝛdia dei

qui eũ ad ſubueniendũ poſſe moꝛiẽti ſuf

ficere: vel in momento non credit poſ⸗

ſe. pdidiſſet vtiqʒ latro in cruce pꝛemiũ
ad dexterã chꝛiſti pendens:ſi illũ vnius

hoꝛe penitentia nõ iuuiſſet: cũ eſſet in pe

na penituit:⁊ ꝓ vnius ↄfeſſone ſermõis
habitaculũ ꝑadiſi eo ꝓmittente ꝓmeru

it.vera ergo ad deuʒ ↄuerſio in vltimis
poſitoꝝ mente potieſtimanda eſt quaʒ
tꝑe: ꝓpheta hoc taliter aſſerente: cũ cõ
uerſus ingemueriſtunc ſaluus eris.Cũ

cum ille ſe obliget iudici:cui occulta oĩa

nouerit reuelari. Cui aũt penitentia nõ

negat᷑ nec recõciliatio ſibi deneganda ẽ.

Incõſulto ergo epᷣo penitẽtẽ pꝛeſbyter

reconciliare nõ debet.niſi vltima neceſ⸗

ſitas cogat. ¶ Ande in carthaginẽſi cõ

cilio tertio legitur. Incòſulto epiſcopo

penitentem pꝛelbyter reconciliare: niſi
vyltima neceſſitas cogat:non debet.
Reſbyter iconſulto epo nõ reconci
Pier penitentẽ:niſi abñte epᷣo vltima

neceſſitas cogat. Cuiuſ. cũqʒ penitentis
publicum ⁊ vulgariſſimũ crimẽ eſt qð

vninerſaʒ cõmouerit vꝛbẽ ante abſidiãs
id eſt atriũ eccleſie manus ei imponat᷑.

Q.VyI.
Etꝑe vero ſatiſfactiõis an ſit im
ponendum moꝛituris: theodoꝛꝰ

abnegauerit reus erit oĩiaꝑ:qꝛ do⸗
minus dicit quacũq; die ↄuerſus fuerit

Q. Vu.

caturiẽſis archieps i penitentiali ſuo ita
diffinit. In periculo ↄſtitutis pnie qti⸗
tas non eſt mponenda ſ inoteſcenda.

Ppnura eſt iquirenda ↄfeſſio pecca/

B infirmis ĩ ꝑiculo moꝛtis poſitis

tox: non tamen illis imponenda eſt qti

tas penitentie ſed innoteſcenda:⁊ cum
amicoꝝ oꝛationibus? ⁊ elemoſynarum
ſtudijs pondus pnie ſubleuandũ: ſi foꝛ
te migrauerint ne obligati ⁊ cõione ⁊ cõ
ſoꝛtio venie fiant alieni:a quo ꝑiculo ſi
diuinitus ereptꝰ ↄnaluerit penitẽtie mo
dũ a ſacerdote ſibi impoſituʒ diligenter
obſeruet:⁊ ideo ſᷣm auctoꝛitatẽ canoni⸗
cã:ne illis ianua pietatis clauſa videat᷑:
oꝛationibꝰ⁊ ↄſolationibuſ eccleſiaſticis
ſacra vnctiõe olei inuncti ᷣm ſtatuta ſan
ctoꝝ patꝝ cõmunione viatici reficiant᷑.
Aliis vero ꝓ qualitate peccati ⁊ pꝛeſi⸗
dẽtiũ arbitrio tẽpoꝛa penitẽtie decernẽ
da ſunt. Unde leo papa.

ꝛeſidentiũ arbitrio pꝛefigant᷑ tẽpoꝛa

peniaidinis. .
Empoꝛa penitudinis:habita mode
ratione conſtituẽda ſũt tuo iudicioꝰ:
pꝓut ↄuerſoꝝ aios ꝑſpexeris eſſe deuo⸗
tos:pariter ẽt habentes etatis ſenilis in
tuitũ a ꝑiculoꝝ quoqʒ quoꝛũcuuqʒ: aut
egritudinũ reſpicienteſ neceſſitates. In
quibus ſiqͥs ita gꝛauiter vꝛgeat᷑: vt dum
adhuc penitet de ſalute eius deſperetur
opoꝛtet ei per ſacerdotem ſollicitudineʒ
cõionis gratia ſubuẽiri.Itẽ nico.pa.
Ct qualitas criminum ⁊ ↄtritio peniten
tium in ſatiſfactione imponenda a ſacer
dote conſideretur.

E his vero qui pꝛo cribus penitẽ⸗
tiam egerunt:a ad cingulũ militie

ↄuertunt᷑:ↄſtat eos ↄtra ſacras regulas
agere.veꝝ qꝛ crimina non equalia ſunt:
perhibes quoqʒ alios hoꝝ ꝓpter nimi⸗
am hebetudinẽ in deſꝑatiõem cecidiſſe:
alios ob hoc ad paganos fugiſſe: tibi hꝰ

cõmittimus decernendũ: nimix qui lo⸗
ca ⁊ tpa religionis illius ⁊ modũ eulpe:

necnon ⁊ penitentiam 1Dgemitus hoĩuʒ
ad.cõfeſſionem venientium pꝛeſens po
ſitus inſpicere vales. Item ex conci
lio laudicenſi. De eodem.

JIs qui diuerſoꝝ pctöõxꝝ lapſus iĩ

currũt:⁊ oꝛatiõe ⁊ ↄfeſſiõe ⁊ peni

tentia maloꝝ ſuoꝝ ꝑfectaʒ ↄuerſationẽ

demonſtrant:pꝛo qualitate peccati peni

tentie tpᷣs attribuẽdum eſt: ꝓpter miſeri

coꝛdiaʒ ⁊ bonitatẽ dei. Qui ergo huiuſ⸗
modi ſunt reuocandi ⁊ ad cõionem ap⸗
plicàdi ſunt. Itẽ ex ↄci.carthagi.iij.

Epiſcopi arbitrio pꝛo qualitate peccati

Enitentibusꝰ ſᷣm differentiam pec
catoꝝ epᷣi arbitrio penitẽtie tpa de
cernant᷑. ¶¶ Itẽ ex ↄcilio laudicẽſi.iiij.
Sine perſonarum acceptione: imploꝛã
ti penitentia derr.
¶ Acerdos penitẽtiã imploꝛãti abſqʒ
ꝑſonaꝝꝰ acceptione penitentiã ſᷣm
legem iniungat:negligentioꝛes veꝛo pe⸗
nitentes tardius reconciliẽt᷑.omni autẽ
tempoꝛe ieiunij manus penitẽtibus a ſa
cerdotibus imponat᷑.Diebus etiam re⸗
miſſionis penitẽtes genua flectãt ⁊ moꝛ
tuos in eccleſiã afferãt ⁊ ſepeliani. die
autem dominico non ieiunent.naʒ qui

Ben tempoꝛa diſtribuantur.

245
perſone tpis loci cris
qualitatẽ ⁊ cãm pꝛont
dꝛ de pe.di. y. iĩ pn. di.
· c. aut facta.q ꝑ bos
verſus habent . Quiſ
quid vbi quibus auxi
lijs cur quõ ⁊ qñ.
B mfirmis. in⸗
quirenda. diligẽ
ter ſacerdos inquirat
circunſtantias: vt de
pe. di. x. in pn. D
g Monibus. nam
per oꝛationeʒ vnius
deler̃ peccatum alte⸗
riusvt.xiij.q.ij.ꝓ obe
untibus.⁊.c.anime.
beara. iudi⸗
cio.ex hoc patet
ꝙ pnie omnes ſũt ar
bitrarie.vñ epiſcopꝰ
põt diminuere peni/
lentiã:quã indixit pa
pa:vt.xxxiij.q.ij.lato
reʒ · ſicut ꝓcuratoꝛ ex
cã põt madare ↄꝛiuʒ
illi? qdᷣ mãdauit dñs:
vt.ff.mãdati:ſi hoĩeʒ.
i ¶ Senilis. Nota ꝙ
bẽt᷑ rõ ſenectutis: vt
lxxxvj. di.tanta.⁊ iu⸗
uentutis: vt.xxxiij.q.
ij in adoleſcẽtia.⁊.l.
diſ.penitentes.item ⁊
nobilitatis: vt. xli.di.
nõ cogantur.itẽ pau/
pertatis:ex de ſen.ex.
c.vl.iiẽ iimiciciaꝝ: vt
ex.e.de cetero.io.

*O vero mi

litie.qð licet: vt
diſt. li. ſiquis poſt ac/
ceptum. ⁊. xxiij.q.ij.
admonere. .
¶ PDPꝛeſens.fic iundex
põt melius ſcire quaʒ
ta fides adhibẽda ſit
teſtibns:vt.ff.de teſti.
m⸗ l.iij. io.
Is qui.
n eEnitentibus
o Acerdos.abſq;
erſonarũ.i.non
fauoꝛe ꝑſone:ſʒ alias
perſone qualitateſ cõ
ſiderabit: vt dixi.S.e.
tempoꝛa.
p ¶. Di antem.i. in oĩ
AIno tpe ieiunij: vt. l.
di. in capite.
q ¶ Remiſſionis.i.ie
iunij. .
r ¶ Sepeliant. debẽt
enim penitentes ſe vi
lioꝛibus officijſ appli
care:yt ð pe.d.ij.ĩ pᷣn.
8 Bñico.5 xxx. d.
ſiquis tanqꝙᷓ. lxxyj.d.
vtinam.

a ¶ Penitentes. bic
non erit. F. vt patet ꝑ
ſequentia.iio.
b Unge in octaua.
hic non erit vnde ſed
item.
c Ro qualitate.
d SOc ſit. q;to ſʒ
PB nunquid põt ſa
cerdos totum tp̃s re-
mittere:non:vt.xxiij.
q.iiij.ſ is qui pᷣlatus.
e¶Quia etas.qm̃ e-
tas non excuſat: vt
xxj.q.v. ſiquis cuiuſ⸗
libet.io.
H SFſectum. hoc
vuult dicere ꝙ&
tantũ debemus babe
re affectu; in canẽdo
⁊ in recipiendo pecca
toꝛes.ſicut aplus hũit
cum excõ icauit ⁊ po⸗
ſtea recepit coꝛinthi⸗
um qui publice tene⸗
bat nouercam ſuam.
OPperatus eſt. i.
ipſum.ſ. ſe. cõtriſtari
ſecundũ denʒ operat
ſollicitudinẽ de futu⸗
ris peccatis.
b¶ ulta cõtraria
penitens eni cõtraria
debet facere illis pꝛo/
quibus penitet.qꝛ 2/
ria contrarijs curan

tur:vt de pe.di.ij.ſigs

KRagaecum.

Cligant.meliuſ
eſt arg. ꝙ index
protius ſeruabit miſe

ricoꝛdiã quã rigoꝛẽ.l.
di. ponderet in fi.⁊
lxxxvj.di.nõ ſatis.xi.

q:iij.nemo peritoꝛuzʒ

Eex de ſoꝛtile.c.ij. qñq;
Camen potius ſerua⸗
tur rigoꝛ ꝙ; miſericoꝛ
dia.ſ.vbi non eſt ſpes
coꝛꝛectionis. vt.xxiij
q·iiij.eſt iniuſta.
I Tenax. hec eſt ra

tio quare iudex pot

augere onus legis ſʒ
ülud non poteſt dimi
nuere. vt. f. de re iudi.
ſi ſe non.ꝭ.ſi quiſ.ſimi
liter generalia vᷣba qͥ
pꝛinceps ponit in ſuis
pꝛiuilegijs.iu non de
bdes ſiricte ⁊ tenaciter
interpꝛetari.vt ex de
deci. ad andientiam.

do . cum dilecti ·

.— —

Canſa

dominico die ſtudioſe ieiunat: non cre⸗

ditur eſſe catholicus penitentes vero q

leges penitentie attente exequũtur ſi ca⸗
ſu in itinere vel i mari fuerit moꝛtui: vbi
eis ſubueniri nõ poteſt memoꝛia eoꝛum
⁊ oblationibus⁊ oꝛatiõibꝰcõmendetur.
EAngde in octauavſynodo legitur.
Tempus penitentie pꝛo qualit ate pec⸗
cati impendatur.

PDP Ro qualitate: delicti tempus peni⸗

tentie impendatur. . Jtem.
Tempus ⁊ modus penitenai delinquẽ
tibus pꝛeſidentium imponatur iudicio.
Ea ſit poſitum in iudicio eoꝝ qui
peeſunt:quantoꝰ tempoꝛe vel qua
li modo penitere debeãt qui delinquũt:
quia etas ad eruditionem multam ha⸗
beri facit differentiam pene.Quo affe⸗
ctu penitenteʒ ſuſcipere ⁊ impenitentem
abücere debeamn sex eadẽ ſynodo eui
denter oſtenditur cum dicit.
Intumo charitatis aff ectu penitentẽ de
bemus ſuſcipere.

NEnitentem ex coꝛde ita opoꝛtʒ ſuſ/

cipi:ſicut dominus oſtendit:cuʒ di

cit:quia conuocaui amicos meos ⁊ vi⸗

cinos dicens:congratulamini mihi: qa
iueni ouem meã quã perdiderã. Itẽ.
PODenitentes legem dei diligant: iniqui⸗
tatem odio habeant.
I fectum'illuʒ ĩ ſe recipiat penitens
Aqueʒ gerebat ille qui dicebat.iniͤ⸗
tatem odio habui ⁊ abominatus ſum:
ſm ea que ſcripta ſunt ĩ ſexto pſalmo:at
qʒ ĩ quamplurimis alijs:vel ea que apo
ſtolꝰ dixit ad eos:qui ᷣm deũ contriſtati
ſunt:quantuʒ iquit operatus eſtꝰi nobiſ

ſollicitudinem ſed excuſationem ſedinn
dignationem:ſed emulationem:ſed vin

dictaʒ in omnibus exhibuiſtis vos cau

tos eſſe negocio: ſed ⁊ ipſis ĩ quibus de

liquit agẽs multa cõtraria ſic ⁊ ʒacheꝰ
fecit. %¾ Sâteem.
Impenitẽtes tãquã ethnici habeantur.

Q euʒqui peccata ſua nõ punit:
tal es eſſꝛ· debemu s ſicut dominus

pꝛecepit dicens:ſit tibi ſicut ethnicus et
publicanus:et ſicut apoſtolꝰ docuit di⸗
cẽs:ſubtrahite vos ab omni fratre: am
bulante inoꝛdinate:⁊ nõ ſᷣin traditiõem
quam tradimus vobis. ¶ Itez ioãnes
chꝛyſoſtomus.
¶¶ Delius eſt errare ĩ miſericoꝛdia remit

tendi auav in veritate vlciſcẽdi.
Uigant autem onera grauia et im⸗
poꝛtabilia et cetera.Tales ſunt ſa-

cerdotes etiaʒ nunc qui omnem iuſticiã

populo mandant:⁊ ipſi nec modicã ſer

uant:videlicet non vt faciendo ſint:ſed
in dicendo appareant iuſti.tales ſunt qͥ
graue pondus venientibuſ ad penitẽtiã
imponunt:quia dicunt ⁊ non faciunt.⁊
ſic duz pena pꝛeſentis penitentie fugitur

contẽnitur pena peccati futura.ſicut eni

ſi faſcẽ ſuper humeros adoleſcẽtis quẽ

non poteſt baiulare poſueris:neceſſe ha

bet vt aut faſceʒ reiiciat: aut ſub põdere
confringatur.ſic ⁊ homo cui graue pon
dus penitentie imponis:aut penitentiaʒ

reijciet:aut ſuſcipienſ dum ſufferre non

poteſt ſcandalizatus: amplius peccat.
deinde ⁊ ſi erramus modicam penitẽtiã

imponentes:nõne melius eſt ꝓpter mi

ſericoꝛdiaʒ rationem reddere quam ꝓ⸗
ter crudelitatẽ.vbi enim paterfamiliaſ
argus eſt diſpenſatoꝛ non debet eſſe te

nax! ſi deus benignus:vt quid ſacerdoſ

eiꝰauſterus vult apparere. Itẽ mar
tinus papa.

Kalendgarũ obſeruatiõeſ agere nõ licet.
1. On licetꝰ* iniquas obſeruationes

aagere kalẽdaꝑ ⁊ ociis vacare:ne
qʒ lauro aut viriditate arboꝛuʒ cingere
domos. Omnis enim hec obſeruatio
pagãoꝛuʒ eſt.AUñ ʒacharias papa.
Anathema ſit qui rituʒz paganoꝛum 2
kalendarum obſeruat. W
Jaquis kalẽdas ianuarij ritu paga⸗
noꝛum coloꝛe vel aliquid plus noui
acere pꝛopter nonuʒ annum aut men⸗
ſas cuʒ lampadibꝰ vel epulis ĩ domibꝰ
pꝛeparare ⁊ per vicos ⁊ plateas cãtato
res ⁊ choꝛos ducere pꝛeſumpſerit:ana⸗
thema ſit. & Item auguſtinus.
Infirmitatibus hominũ incantationes
nibil remedij pꝛeſtant.

A O moneãt fideles ſacerdotes po⸗

pulos ſuos:vt nouerit magicas ar
tes incãtationeſqʒ quibuſlibet infirmita
tibus hominum nil remedij poſſe con⸗
ferre:non animalibus languẽtibꝰ clau⸗
dicantibuſue vel etiã moꝛibundis quic⸗
quaʒz mederi:ſed hec eſſe laqueos ⁊ inſi
dias antiqui hoſtis:quibꝰ ille perfidus
genus bumanũ decipere nitiur. ⁊ ſi qͥs
poc exercuerit clericus degradetur: lai
cus anathematiʒetur. C Itẽ auguſtinꝰ.
Dies egyptiaci ⁊ ianuarij kalẽde non
ſuntobſeruande.
Bn obſeruetis dies qui dicuntur
egyptiaciꝰ aut kalendas ianuarij:
in quibus cantilenequedam ⁊ comeſſa
tiones ⁊ ad inuiceʒ dona donatur: qua
ſi in pꝛicipio anni boni fati augurio aut
aliquot menſes aut tempoꝛa aut dies ⁊
annos: aut lune ſoliſqʒ curſum: quia qͥ
⁊ has ⁊ quaſcunqʒ diuinationes aut fa⸗
ta aut auguria obſeruat:aut attẽdit:aut

— .

conſentit obſeruantibus: inutiliter fine

cauſa magis ad ſui dannationẽ quã ad
ſalutẽ tendit:ſiue per quoſdã numeros
litterarũ ⁊ lune per pythagoꝛicã necro⸗
mantiã egrotantium vitam vel moꝛtem
vel pꝛoſpera:vel aduerſa futura inqui⸗

runt:ſiue qui attendunt ſomnialia ſcri⸗

pta ⁊ falſa:danielis nomine ititulata: ⁊
ſoꝛtes que dicuntur ſanctoꝛũ apoſtolo⸗
ruʒ:⁊ auguria auium:aut aliqua pꝛo do
mo facienda:aut pꝛopter coniugia co⸗
pulanda:aut in collectionibus herbarũ
carmina dicũt:aut pictaciolas pꝛo qua
nis infirmitate ſcriptas ſuper homines
⁊ animalia ponunt pꝛeter ſymbolum ⁊
oꝛationẽ dominicã:aut magicis falſita⸗
tibus in grandinarijs ⁊ tẽpeſtatibus cre
dunt:qui autem talibus credunt:aut ad
eoꝛum domũ euntes:aut ſuis domibus
introducunt ⁊ interrogant: ſciant ſe fi⸗
dem chꝛiſtianaʒ ⁊ baptiſmũ pꝛeuaricaſ
ſe ⁊ paganum ⁊ apoſtatam: id eſt retro
abeuntem ⁊ dei inimicũ:iram dei graui
ter in eternũ incurriſſe:niſi eccleſiaſtica
penitentia emendatus deo recõcilietur.
Dicit enim apoſtolus:ſiue manducatiſ
ſiue bibitis:ſiue aliquid aliud facitis:in
nomine domini noſtri Jeſu chꝛiſti faci⸗

m Vn licet

aobboc lo

co vſz ad finẽ re
petit quedaʒ.c.

que omiſerat in

quinta queſtio⸗
ne.in quibus oĩ
bus repꝛebẽd ũ

tur xpiani qui

ad inſtar paga⸗
noꝛum dies ob⸗

ſeruãt ⁊z annos

⁊Z alias friuolas
ſuperſtitiones.

n t. Domos.
cũ hoc fu iõ ꝗa

credit᷑ aliqd ſa⸗/

lutis inde reci/

pere.

0 qniſ bic

giſter. c. que tra
digdit obliuioni

in quita ꝗſtiõe.

5 On obß
Euetisegy
ptiaci.egypti in
uenerüt vt qui
aliqð opꝰdie ta
li ichoaret ma⸗
lü haberet exi
tum. tamen ex
antiquitate ec⸗
clia ſignat hos
vies ĩ kalenda/
rijs ſuis:vbi re⸗
ꝓbãtur.xxxvij.
di. legimus.

Cenit
lfe
Fanud
nmno
nrin
uri⸗
Cmulio
ionped
ndn
Noconan
alſeo.
veen
im palb

mctqni

Munnovin
ceneun
fütape,
luugre
etini
eeſft c
Enmamimo
ete
tevsbe
Arſene
Uhecinen
aftm
Ponionb⸗
ſeg⸗
plegbin

poſt

ſrprone
raprem

(pylluoo

Cnrpar
la⸗
hoaer
tern
mne
laiſdon
bglie

NAe
mſenng
oſten
ben
ran
ſeſſene
nrdni

bebenti
n tunenc
igniare
lſgurte
Siklotn

ſiſin

liin

Ae
cſcgnnn
Netit
ocd
bon

+

ſacramentum ?
quia ante pecca
ium inſtitutum
eſt. communius
AInia cum ſacra
menta oĩa ſint
in ecclelia dei.
boc tamẽ apud

gentes omnes

eſt ſanctitas au
tem eius non ẽ
niſi in monte ſã
cto eiuſ.i.vbi ec
cleſia edificata
eſt. ⁊ quia ð ma
trimonio ſepe
queritur in iudi

cio.ideo aſſignã

do multiplicia
cius impedimẽ
ta tractaturus
de eo continuat
x.cauſas.Ad e/
ius ergo euiden
tiam pꝛeliban/
dum eſt quid ſit

matrimonium.

⁊ vnde dicatur.
⁊ vbi ⁊ quando
⁊ quibus verbiſ
fuerit inſtitutnʒ
⁊ que ſint cau/
ſe matrimonij.
yel que ? quot

ſunt eius bona.

que vel quot eiꝰ
impedimenta.

quid ſit matri/

monium babes
I.e. q.ij. .· i. ybi
expltcabimꝰſin

XXVII

Nidam votum caſtitatis.Tractato de negotijs ⁊ miniſte
rijs eccleſiaſticis: adiungit de ſacramentis.pꝛimo de ma
trimõio licet alia ſint dignioꝛa ⁊ magis neceſſaria.Et hoc
ideo.cum matrimonium magnum ſit in chꝛiſto ⁊ eccleſia

tempoꝛe antiquius eſt ⁊ vſu communius.antiquius

te:in quo viuimꝰ mouemur ⁊ ſumus.
Detempoꝛum quoque obſeruatio⸗
nibus ſcribit Auguſtinus in enchiridiõ
id eſt manuali libro
Brane peccatũ eſt dies obſeruare men
ſes ⁊ annos. L —
(.E* exiſtimaret quam magnum
peccatum ſit dieſobſeruare ⁊ mẽ
ſes ⁊ annos ⁊ tempoꝛa:ſicut obſeruant ⸗
qui certis diebus ſiue menſibus ſiue an
nis volunt vel nolunt aliquid inchoare
eo quod ſᷣm vanaſ doctrinas hominuʒ
fauſta vel infauſta exiſtiment tempoꝛa:
niſi huius mali magnitudineʒ ex timoꝛe
apoſtoli penſaremuſ:qui talibus ait.Ti
meo vos ne ſine cauſa laboꝛauerim in
vobis. Itẽ ſuper epiſtolã ad galathas.
Intelligat lectoꝛ ad tantum periculum
anime pertinere:ſuperſticioſas tempoꝝ
obſeruationes:vt dicat apoſtolꝰ:timeo
vos ne foꝛte ſine cauſa laboꝛauerim in
vobis:quod quanuis tanta celebꝛitate
atque auctoꝛitate per oꝛbem terrarum ĩ
eccleſiis legatur:plena ſunt tamen con
uenticula noſtr ahominibus:qui tempo
ra rerum agendarum a mathematicis
accipiunt. Jam vero ne aliquid inchoe
tur:aut edificioꝛuʒ:aut huiuſmodi quo
runlibet operum diebus quos egyptia
cos vocant:ſepe etiam nos monere nõ
dubitant. Item hie ronymus.
Sine incantatione herbas vel petras li
cet habere. D

gula poſita ĩ de

ſcriptione.DBici

tur autem matrimoniũ quaſi matris munium.id eſt officiũ. Sed qua
re potius dicitur a matre quaʒ o patre qui actoꝛ eſt generationis vt di
ceretur patrimonium. Rñ/qꝛ plura onera matrimonij ſubit ⁊ tolerat
mulier. Eſt enim in conceptu grauida.in partu doloꝛoſa.in lactando
laboꝛioſa. er de conuer.infi c.ij. Suit autem iſtitutum in paradiſo ⁊
ante peccatum cꝗ ſobolis pꝛocreande.vt repararetur lapſus angelo⸗

rum.de conſec.di.i.hi duo.Et

fuit inſtitutum his verbis.hoc nunc oſ

2c.· alij dicunt ꝙ alijs verbis.ſ.his:creſcite ⁊ multiplicamini. ſed cre⸗/
do ꝙ illis verbis vſus eſt dominus tantũ vt pꝛeciperet carnalem cõ/
mixtionẽ.ſicut patet ex eo ꝙ etiam poſt diluuiũ eiſdem verbis vſus ẽ
dñs ad HNoe ⁊ ſilios eius iam pꝛidẽ yxoꝛatos. Fuit etiam matrimoni
nm ſecundo inſtitutum poſt peccatum ad remediũ vt vitaretur foꝛni
catio.xt.xxxij.q.ij.S bis ira. Cauſe autem matrimonij quedam ſunt
per quas contrahitur matrimoniũ.yt ſponſalia ⁊ conſenſus.quedaʒ
pꝛopter quas.⁊ ex his quedam ſunt pꝛincipales.vt vitatio foꝛnicatio
nis.ſuſceptio ſobolis.alie ſecundarie que ſunt multe.yr pulchꝛitudo
femine.dinitie.amicoꝛum copia.pacis refoꝛmatio.Bona matrimonij

ſunt tria. fides. pꝛoles.ſacramentum.

I. e q.ij. omne. Impedimẽta ma⸗

trimonij ſunt.xy.ſ.votum.oꝛdo.habitus.diſpar cultus.erroꝛ perſone
erroꝛ conditionis.cognatio.ligatio.publice boneſtatis iuſticia. enoꝛ-

mitas delicti.impoſſibilitas coeundi.

tempnus feriarum. interdiectum

eccleſie.coactio.etas.furoꝛ.io.verumtamen quedã ex his impediunt

b bencun ſed non

ſcopi. H. dicit ꝙ

contractum dirimunt.vt.j.dicetur.
Vogd vouẽtes.hic intitulatur queſtio pꝛima qua
queritur. an teneat matrimoniuʒ a vouente con/
tractum.⁊ ꝙ non teneat pꝛobatur vſqʒ ad.ꝭ.his
anctoꝛitatibus.poſtea allegat in contrarium vſq;
ad.S.vlti ⁊ hanc contrarietateʒ ſoluit ſatis bene.
Rari di vr valʒ.pꝛima.c.intelliguntur de
olenni. alia de ſimplici.ar. ex qui cleri. vel

S

po.meminimus. ſ.e.c.i.vbi dicitur. ⁊ veſie laicali: ſub teſtimonio epi⸗

non refert an votum ſit ſimplex an ſolenne.qꝛ vtrun

qᷓ; dirimit matrimonium.ſolennitates enim ipſe non ſunt de ſubſtãa⸗

tia voti:ſed hoc refert

an ſit votum ſimplex an ſolenne.qꝛ vtrunq; di -

rimit matrimoniũ.ſolennitates enim ipſe non ſunt de ſubſtantia voti
1 boc refert an ſit votum de pꝛeſenti cum ſolennitate ſiue ſine illa.yt
oueo continentiam hoc impedit ⁊ dirimit.ſic intelliguntur hec.c.pꝛi

D. 1.

2 46

ma vſq; ad.c.nuptiaruʒ.an ſit de futuro qð impꝛopꝛie dicitur votum.i.que

dam pꝛomiſſio de futuro voto emittendo.yt ſi dico.

bo continentiam poſt annum moꝛtua vxoꝛe mea ve

o pꝛomitto ꝙ voue⸗
pꝛomitto ꝙ intrabo

religionem. vel conſimile.hoc impedit ſed non dirimit.vtc. nuptiarum.⁊.c.
ſequentibus.alij dicunt ꝙ nullum votum dirimit.qꝛ qua ratione dirimeret

Emonium ſuſtinentibus:licet pe⸗
tras vel herbas habere ſine incan

4 2
NIe.

7

1a

Vidam votum ca
ſtitatis habens de
ſponſauit ſibi vxo
em:illa pꝛioꝛi con
ditioni renuncianſ
tranſtulit ſe ad ali⸗
um ⁊ nupſit illi.ille
cui pꝛius deſpon⸗
ata fuerat repetit
Mic pꝛimũ̊ querit:an coniugiũ
poſſit eẽ iter vouẽtes. Scõðo:an lice
at ſpõſe a ſpõſo recedere: ⁊ alij nubere.

Mod vouentesꝰ matri⸗
monia contrahere non
poſſunt multis auctoꝛita
☛ tibus pꝛobatur.In con⸗
Nanque carthaginẽſi
tertio:capitulo quarto:ſtatutum inueni
tur de viduis:que pꝛofeſſam continen⸗
tiam pꝛeuaricate ſunt.
Excommunicẽtur vidue: que religioſo
habitu abiecto:nuptias etias elegerint.
B Icut bonum eſt caſtitatis pꝛemiuʒ:
ita maioꝛi obſeruantia ⁊ pꝛeceptio
ne obſeruãdum eſt: vt ſi que vidue quã
unis adhuc in minoꝛibus annisꝰ poſite ⁊
immatura etate a viro relicte ſe deuoue
rint deo: ⁊ veſte laicali abiecta:ſub teſti
monio epiſcopi ⁊ eccleſie in religioſo

diſtincti. ꝙ interrogaſti.⁊ extra de regu. conſulti.⁊=.

denti.c.que.c.expꝛeſſe hoc dicunt ꝙ cum aliquis dici

votum ſolenne ⁊ ſim⸗
plex. cum idem ſit in
ſubſtantia.ſolennita⸗

tes enim non ſunt de

ſubſtantia ſʒ ipſa cõ
ſtitutio eccleſie diri⸗
mit ſi poſt votum ſolẽ
niter facitum cõtraba
tur. Ego dico ꝙ nul⸗
lum votum eſt ſolen⸗
ne niſi cnʒ quis deuo⸗/
net ſe religioni alicui
vel alijs duobus mo⸗
dis ſequentibus.c.vn
de ſi coꝛam tota eccle
ſia diceret gs hec ver
ba voueo continentiã
ſi contraheret teneret
matrimoniuʒ.Queẽ=
enim ratio quare con
ſtitutio eccleſie magis
debeat ſpectare ad il
la vota que ſolennit
fiunt quam ad pꝛiua
ta.dummodo poſſit
eccleſie conſtare ſiue
r teſtes ſiue per cõ⸗/
eſſionem pꝛopꝛiaʒ ꝙ
votum fecerit.quaci/
to enim conſtat eccle/
ſic per confeſſioneʒ
vel per teſtes dicitur
notoꝛiuʒ.⁊ ſic deberet
eccleſia dirimere ma⸗
trimonium poſt illud
votum contractũ.io.
tu bꝛeuiter dicas ꝙ ꝓ½
feſſio tacita vlł expꝛeſ
ſa alicuius religionis
umpedit contractuʒ æ
contrahendum.ex᷑ de
regu.vidua.vt.xxvij.
c.ſtatuimus. ⁊ pꝛece⸗
t: deuoueo me buic re/

ligioni.ibi pꝛofeſſio continentie tacita intelligitur ⁊ religionis expꝛeſſa.oꝛ
do ſimiliter impedit ſi eſt ſacer.nam ibi intelligitur tacita continentia facta
cum ſolennitate ⁊ ex conſtitutione eccleſie.⁊ ita ſemper conditio tacita vel
expꝛeſſa vel conſtitutio eccleſie ſolenniʒat votum.ſic mibi Bar.bꝛix.videtur

dicendum.ex.qui cle.vel vouen.c.rurſus.

S

Icut bonũ eſt.vt ſi q vidue.licet de illis ſpecifieet de oĩbus intelligi dʒ.

d¶ In minoꝛibus annis.in.xxv.anno vel.xij.vel.xiiij.⁊ dicuntur minoꝛeſ
annis multipliciter quantum ad diſcretionem vſq; ad.vij. C. de iure deli. ſi
infanti.itẽ ꝗtũ ad mrimoniũ vſq; ad.xij.in femia. in viro vſq; ad.xiiij. an⸗/
num.item quantum ad factionem teſtamenti vſq; ad.xiiij.annum.ij.q.pj.
§. diffinitiua. Item quantum ad reſtitutionem vſq; ad.xxv.annuzʒ.ff. de mi⸗
no.l.i.hic autem vocat minoꝛes qui ſunt infra.xxv.an.nam aliter pater poſ
ſet eos reuocare ſi eſſent infra.xij.vel.xiiij.annuʒ.vt.xx.q.ij.c.i.⁊.ij.ſed qua
re non reſtituitur puella infra.xxv.annum.yt habitum quem ſuſcepit poſſit
deponer e ſicut in alijs contractibus.Rñ.quia nõ eſt leſa. quia ei nubit quẽ
melioꝛem poteſt innenire iuxta illud. Illi ſum deſponſata cui angeli ſerui
unt ⁊c.⁊ minoꝛ non reſtituitur niſ cum leditur.ff.de mino.veruʒ.ꝭ.ſciendũ.
eImmatura.i.non matura.nam vidue ante annum.xl.non velantur.vt
xx.qi.ſanctimonialis.vel due dictiones ſunt in etate matura thoꝛo.iuxta
illud. Jam matura thoꝛis plenis adolenerat annis virginitas.
ſ¶Sub teſtimonio.nam ita ſolenniʒatur votum vt dicunt quidaʒ cũ ſcili⸗
cet accepit veſtem ab epiſcopo.yt hic vel de manu pꝛeſbyteroꝛum vel mini⸗
ſtri · xx.q.i.vidua.quod credo dum tamen emittat votum. nam alias veſtem
tantum accipiendo non obligatur ſolenniter ſed ſimpliciter.er qni cle. vel
vo.conſuluit.vbi etiã habes ꝙ ſolenniʒatur votum in manu abbatiſſe.item
ſolenniʒatur ſi per ſeipſam recipiat habitum ⁊ incipiat cum alijs cantarc in
eccleſia.j.e.vidua.Et nota ꝙ votuʒ continentie ſolenniʒatur tribus modis

tantum.Sacri oꝛdinis ſuſceptione.xxviij.d.diaconi.
veſtem ſacram a quocunq;.dum tamen poſt ſuſceptio

ſecundo cũ accipit
nem incipiat cohabi⸗

tare cum alijs monachis ⁊ monialibus in eccleſia.j.eo.vidua.Tertio cum
ita dicit coꝛam epiſcopo vel abbate vel abbatiſſa vel coꝛam teſtibus duo/
bus.ego deuoueo me hnic religioni.boc enim aliud eſt. ⁊ aliud cuʒ dico:ego
voneo continentiam. deuotus enim religioni non poſſet contrahere: ita ꝙ
matrimouium tencret.nec mirum cum etiam iam contractum matrimoniũ

religio diſſoluit.ex de conuer.coniuga.ex publica.at in

voto continentie ſe/

RrM

C anſa.

cna.non enim votum dirimit.vnde ſi coꝛam tota eccleſia diceret voueo cõ/
tinentiam per hoc non ſolenniʒatur votum niſi velis dicere ꝙ tale votum
non dirimit ſed conſtitutio eccleſie ſuper voto.nam ſi votum virimeret qua
re potius vnum quaʒ aliud.ſi hoc haberet ex ſui natura ⁊ ita dirimeret vo⸗

tum ſimplex qð Auguſtinus non vult.j.e.nuptiarum.dic ergo votum nun-

quam ſolenniʒari ni⸗
ſi tribus modis pꝛe/
dictiſ.⁊ ita exaudi qð
bic dicitur.io.tu dicaſ

vt ſupꝛa dixi in glo.il⸗

la hic intitulatur cir/
ca fi.
a ¶ ¶ Habitu. ar. ꝙ ita
tenetur voto qui ita
publice in religionis
habitu apparuerit ac
ſi publice h abitum ſu

ſceperit. extra de re⸗

gu.vidua.⁊.j.e.vidua
bApparnerintita
ꝙ aliquãdiu in eccle⸗
ſia inter alias ſteterit
ſcilicet per triduum.
extra de regu. ⁊ tran
ſe. ad noſtram. vel di
ſtingue ꝙ triplex eſt
habitus ſcilicet pꝛo/
feſſionis qui votum
habet annexum ⁊ di ⸗

rimit matrimonium

de qno hic loquitur.
Conuerſionis qui fi/
militer votum habet
annexum ſed non di⸗
rimit matrimonium.
de quo loquitur extra
qui cle.vel vo.conſu/
luit.extra de regu.ſu/
per eo. habitus pꝛo/
bationis.qui nec im/
pedit nec dirimit ma
trimonium.de quo lo
gquitur extra de renũ
cia.c.vlt.firme ergo te
neas ꝙ nunquam ſo/

lus habitus ſolenni /
ʒzat votuʒ extra de re

gu.poꝛꝛectum ⁊ extra
qui cle.yel vouen.con
ſuluit. nec obſtat.xx

vij.di.ꝙ interrogaſti

⁊ extra ð regu.vidua.
gnia ſolus habituſ vt
dixi ſupꝛa non facit
monachum yvel non
ſolẽniʒat votum.
¶ Non coacte.tunc
eniʒ ſecus eſſet.extra

quod me.canſa per

latum. S
Poſtea. ar. ꝙ nõ
excuſat vis pꝛecedẽs
ſi poſtea ſequitur con

ſenſus. vt.xxxiiij.q.i.

cum per bellicam.⁊ ex
tra oe eo qui dux.in
ma.ſignificanit.

hbabituapparuerint:poſtea vero ad ſe

culares tranſierunt nuptias:ſm apoſto
lum damnationem habebunt:quia fidẽ
caſtitatis quam deo vouerunt: irritam
facere viſe ſunt.tales ergo ꝑſone a chꝛi⸗
ſtianoꝛum communione ſequeſtrentur
donec ad bonum quod acceperant re⸗
uertentur:neque in cõione:vel cõuiuio
cum chꝛiſtianis communicent: nam ſi

agdulterii coniuges ree ſunt:ſi ſuis obno

xie viris non fuerint:quantomagis vi⸗
due que dei religioſitatem mutauerunt:
crimine adulterij notabunt᷑: ſi deuotio⸗
nem quam ſponte non coacte deo ob⸗
tulerunt libidimoſa voluntate coꝛupe⸗
rint ⁊ ad ſecundaſ nuptias tranſitum ſe
cerint:que aſi violentia irruente ab ali
quo oppꝛeſſe fuerint:ac poſtea delecta
tione libidinis ꝑmanere in coiugio ra⸗
ptoꝛi vel violento viro ↄſenſerint:dãna
tione ſuperiuſ dicta teneantur obnoxie.
De talibus ait apoſtolus. Cum enim
luxuriate fuerint:nubere i chꝛiſto volũt
babentes damnationem: qꝛ pꝛimam fi
dem irritam fecerunt. Iem exepi⸗
ſtola gre goꝛij miſſa ad bonifſacium.
De viduis⁊ virginibus:que a religiõis
pꝛopoſito diſcedunt.
Iduas a pꝛopoſito diſcedentes vi
¶duitatis:ſuper quibus nos cõſule⸗
re voluit dilectio tua frater chariſſime:

credo te noſce a ſancto paulo etiam ⁊ a

multis ſanctis patribus niſi conuertant᷑
olim eſſe damnatas:quas nos apoſtoli
ca auctoꝛitate dãnandaſ⁊ a cõione fide

lium atque a liminibuſ eccleſie eſſe arcẽ

das cẽſemus:vſqʒquo obediant epiſco
pis ſuis:⁊ ad bonum quod ceperunt in

ite aut voluntarie reuertantur. e vir

ginibus autem non velatis ſi deuiaue⸗
rinta ſancte memoꝛie pᷣdeceſſoꝛe noſtro
papa Innocentio taliter decretuʒ habe

mus.He veroque nec dum ſacro vela

mine ſunt tecte: iñ ĩ pꝛopoſito virgina
liſemper ſe ſimulauerint permanere:lʒ

velate nõ fuerint tñ ſi nupſerint aliquaãs

tovꝰtempoꝛe his agenda pnia eſt:qꝛ ſpõ⸗
ſio ꝛeaꝝ domino tenebatur.ſi eniʒ inter
homines ſolent bona fide contractus
nulla ratione diſſolui:quanto magisil

e U Jduas.ſimulauerint.argu.ꝙ voti ſimulatio ſicut ipſa pꝛofeſſio obli
gat quenq.pt.c.pꝛox.neq;.⁊ di.xxvij.ꝙ interrogaſti.
He vero.bhanc litterã itelligit cardinalis de voto ſimplici ꝑꝑillud nõdũ
tecte:⁊ illud nõdũ velate.⁊ illud ab eo.q.nõ ab eccleſia ⁊ illud aliquãto tem/
poꝛe id eſt tribus annis.xxyvij.di.ſi vir.ſed nos intelligimus de voto ſolẽni.
quia publica penitentia de qua ſubditur non imponitur pꝛo fractione ſim
plicis voti.ar.xx vij.di.ſi vir.item inutiliter argnumentaret Auguſti.de tali⸗/
bus virginibus ad viduas ſolẽni voto obligatas.vnde intelligas illud recte
non de velo conſccrationis ſed de velo pꝛofeſſionis quod velum conſecra
tionis non datur ante.xxv.annum.xx.q.i.placuit.

Belamine .extra de regu.yt clerici

b Aliquanto.x.an.j.e.deuota.ideo autem dixit aliqnanto.qꝛ arbitrariũ
eſt bnius penitentie tempus licet oꝛdinarie dixerim eſſe.x. annos.
i ¶ Contractus.hic large ſumitur hec oppellatio.vt etiam compꝛehendat
contractus ſtricti iuris.quia in nullo dolus ĩteruenire debet.C.de pꝛeſcrip.

xxx · yel. xl.an.l.ſi fraude.

ieſQuantomagis.j.eo.qc.he yero contra in fi. ſo.ibi loquitur de

virgine illa que velum conſecrationis accepit ſi pꝛeuaricata ſit plus

peccat ꝙᷓ vidua.hic loquitur de ea que non accepit velum conſecra⸗
tionis: vnde videt᷑ minus peccare qꝙ; vidua qꝛ a maioꝛi bono cadit.

I CEonſoꝛtio.argu. de pe dix. conſideret. in fi· ybi dicitur timeat do
. cla experimen⸗
. to quod ignoꝛa
la pollicitatio quam cuʒ deo pepegit ſol

ui ſine vindicta non poterit ⁊c. Si virgi
nes nondum velate taliter penitentia
publica puniuntur: a a cetu fidelium

vſq; ad ſatiſfactioneʒ excludũtur quãto

magis vidue que perfectioꝛis etatis ⁊

maturioꝛis ſapientie atqʒ cõſilij exiſtüt:

viroꝛũ qʒ conſoꝛtioĩ multotiẽs vſe ſũt
et habitum religionis aſſumpſerunt et
demũ apoſtatauerint:atqʒ ad pꝛioꝛẽ vo
mitum ſunt reuerſe:a nobis et ab omni
bus fidelibus et a liminibus et a cetu fi⸗
deliũ vſq; ad ſatiſfactiõeʒ ſunt eliminan
de et carcer ibus tradende:qualiter.iu
xta apoſtoluʒ paulum tradentes huiuſ
modi homineʒ ſathane:vt ſpiritus eius
ſaluꝰ ſit in die domini.de talibus nãqʒ
dominus per moyſen loquitur dicens
aufferte malum de medio veſtri.de qui
bus per pꝛophetam ait:letabituriuſtus
cum viderit vindictam impioꝛum: ma⸗
nus ſuaſlauabit in ſanguine peccatoꝛũ
de talibus nanque ⁊ eoꝛum ſimilibuſat
qʒ eiſdem conſentientibus dictum ẽ.qͥa
non ſolum qui faciunt ſed etiam qui cõ
ſentiunt facientibus rei iudicandi ſunt.
¶Item ex decreto Belaſij pape ad ſi
cilienſes epõs miſſo. c. ix.
Tranſire non poſſunt vidue a virgines
oſt religionis pꝛapoſuum ad nuptiaſ.
Eq viduas ad nuptias tranſire
patimur:que in religioſo pꝛopoſñi
to diunturna obſernatione permanſe⸗
runt. ſimiliter virgines nubere pꝛohibe
mus:quas annis plurimis in monaſte/
is ctatem peregiſſe contigerit. ¶Iteʒ
Lypꝛianꝰ? od Mõponiũ ð virginitate.
Ex quolibet ſenſu coꝛpoꝛis mulier coꝛ
rumpi poteſt.
Ec aliqua putet ſe poſſe hac excu
Nſatione defendi ꝙ inſpici ⁊ pꝛoba

ri non poſſit an virgo ſit:cum etiam ma

nuſ obſtetricum ⁊ oculuſ ſepe fallaturꝰ
ſi icoꝛꝛupta inenta fuerit virgo ea par
te:qua mulier poteſteſſe coꝛꝛupta:po⸗
terit tñ ex alia parte coꝛpoꝛis peccaſſe q̃
coꝛꝛumpi poteſt:⁊ tamen iſpici non po
teſt: certe ipſe concubitusupſe comple⸗
xus ipſa confabulatio ⁊ oſculatio ⁊ cõ
iacentium duoꝛum turpis ⁊ feda doꝛ⸗

8

uit virgo.
m Aſe ſunt.
dicit Hiero.libi
do in virginibuſ
maioꝛem patit

fameʒz dum dul

cius eſſe putant
quod neſciunt.
n ¶.Cetabitur

nõ de vindicta

quam videt.ſed

quia non eſt in

illa ⁊ qꝛ non cõ/
miſñit conſimilia
o ¶Danus ſu
as la. in ſang.
pec.in pena.i.
pꝛopter penam
quam videt.qꝛ
cum ſtultus pu⸗

nitur ſapiẽs tit

aſtutioꝛ.yt.xxiij
q.vi. vides.⁊ ci⸗
tius ducitur gꝗs

ag benefacien⸗

dum ⁊ viuendũ

de pe. di. ij. citi

us.vnde dicitur
Felix quem fa⸗

ciũt aliena peri

cula cautum.
p Scq; vidu
as. pzopo-

ſito. nota ꝙ vo⸗

tum ſecun
diuerſos ſtatus

diuerſa ſoꝛtitur
vocabula. pꝛi⸗
mus eniʒ eſt cũ
quis in oꝛigine
diſponit aliquid
bon facere tüc

dicitur delibera
qui bona.⁊ hoc

confingere veni

gle eſt. quando⸗
q; pꝛocedit⁊ 1
ponit idem ſe
firmiter factu⸗

ruʒ.⁊? dicilur p⸗

poſitum. xyi·q.
i. c. i.T.q.ij.nos
nonimus.buiuſ
factio veniale ẽ
ſecundum quoſ
dam. ſed graue
E.hec matrimo/
nium contrahẽ⸗
duʒ impediunt

ſed non dirimunt iam contracinm. ſi vero accedat obligatio dicitur
votum cuius fractio moꝛtale peccatum eſt. æ impedit matrimonium

contrahendum.⁊ dirimit iam contractum:ſi ſolenne fuerit.

qSiuturna.maxime.nam ⁊ idem eſſetſi per momentum.ar.j.e.pi
duas.nec ideo minus venditiio ⁊c.C.de conirahen.emp. non iccirco.
vel poteſt hoc intelligi quando non expꝛeſſe ſe religioni obliganerũt

quo caſu exigiiur ꝙ per aliquod tẽpus fuerit in monaſterio
quod tempus potius eſt ad arbitrium boni viri referendu

ter determinandum.argu.extra de dona.apoſtolice.ff. de iurę delili.
ff. de ſolu.quod dicimus.vel dic hoc tempus trium dierum eſſe. extra
de regu.ad noſtram.licet quidam illud intelligant de illectis.vtxx.q.

iij . conſtituit.

—) Ec aliqua.obſtetricum.ar.contra illam pꝛobationem que fit ꝑ

obſtetrices quod nulla ſit valida ſed contra tamen adulterium
