bhoc co operatur:vt in ſimonia.i.q.i.ſiquis epiſcopus.⁊ in inceſtu.iij.q:iiij. maioꝛibus:vt.ff.de imiur.nec magiliratibus.tamen etiam maioꝛcs M
conſanguineoꝛuʒ.itẽ . iudices pꝛeſta- WN
⁊ in raptu virginisx- bant caunoneʒ ois
Xxv.q · i). de puc ligzi rigantur ſi reſtiinendoꝰ eccleſie pꝛopꝛie rite: vt cum iuſticia a charitate diffini⸗ ſanat innipoſf lnu
rehewrdmlede iam dictum ſacerdotẽ atqʒ ei reddédo atis: neminem condẽenetis añ verum ꝰ dekvaee emi ẽ
ſententia: vt. s. e. xĩ pꝛi · tua pietate pꝛiſtinũ quẽ perdidit hono iuſtũ iudiciuʒ nullũ iudicetis ſuſpuõis*P ff. de adulte ſt e
mis. Scoo modo di rẽ: 7 nullatenus canonica inſtituta ali« arbiutrio. ſed pꝛimu/pbate: ⁊ poſtea cha gadulterium F. rin
citur conſentire cum cuius temeritate cõtẽni permittas:qꝛ fa ritatiuã ſniaʒy ꝓferte: ⁊ quod vultis non vlti. fül
non coꝛigit quos te ccientẽ ⁊ conſentientẽꝰ par pena conſtri vobis fieri alteri ſacere nolite. ¶ Ite, I Sine frau⸗
neiur cr offici⸗ coα git. . Item de libꝛo cõſtitutionum. li. xlix.ti.de accuſationibꝰ⁊ iſcriptioibꝰ. de.i.ſine pena. ian
e lxrj Aemlent Antequã cauſa examinetur:aliquis ex Qui ab acculatione ꝓbibeantur 1 qui in Nlae dt N
oꝛuʒ. Tertio modo di cõmunicari nõ debet. ⸗ Lecipiantur. . onem. qui enim Mon
Rr conume epiſeopꝰ ſpyter Robibentur alij accuſare pꝑꝑ ſ. Jnienun .
citur conſentire cum Emo epiſcop? nemo p ten ex⸗ PD Mobibentur alij accuſare pꝑ ſexu dyuos ceperitac uun
defendit peccantem: cõicetꝰ aliquẽ añquã cauſa ꝓbei vyel etatẽ:vt mulier a pupillꝰ. Alij cuſare. ſi vult nea
vel quando ſua aucto pp quã eccleſiaſtici canones hoc fierilſuiu ꝓpꝑ ſacramentũ:vt qui ſtipendium me⸗ tertium occuſa ſeen
ritate delinquitur.xſ. bent. Si quis aut aduerſus eã cõſtitutis rentur. Alij ꝑꝑ magiſtratu ptãtem:i re. pᷣſumitur ꝙ n
liquiconſenir rr onem excõicauerit aliquẽ ille qui excõis qua agentes iine fraude in ius vocari ñ Roccanſd que⸗ mna
l zcin enpurnn⸗ cams eſt: maioꝛis ſacerdotis auctoꝛita poſſunt. Alii ppter delictũ pꝛopꝛium vt ſius eier ſe g
endus qᷓ ipſe faciens te ad gratiã ſancte cõmunionis redeat. infames. Alij ꝑꝑturpẽ queſtumvt qui ff de ccciil hol W
vt ibi dicit. ille aũt qui nõlegitime eum excõicauit: iĩ duo iudicia aduerſus duos reoſ ſubſcri cccuſare Klin uit
b Emo pᷣſbyter tantum abſtineat tẽpus quantum maio pta habent nümoſue ob accuſandum lia. vbi diert ꝙ uci
eexcommunicet· ri ſacerdoti viſuʒ fuerit:vt quod iniuſte vel nõ accuſandu acceperint. Alij pꝛo⸗ nemo põt duos D
argu. ꝙ ſimplex ſacerr fecit eum excõicando:ipſe iuſte patiatur pter conditionẽ ſuam:vt libertini cõotra ſimul accuſare twii
das alet Poeſlate; ¶Item aug. in epiſtola ad clerũ ⁊ ad patronos. Alij ꝓpter ſuſpitionẽ calũ⸗ nn ſns velſuo⸗ ait
de offi oꝛ. cum ab ec⸗· Vniuerſalem plebem bypoñ. nie vt illi qui falium teſtimoniũꝰ ſuboꝛ⸗ Taranu er ii
cleſiarum.⁊ de appel. Jucertꝗ ? dubia indican nõ poſſunt. nati dixerunt: nonnulli pꝛopter pauper ꝙ in diuerſis li naſi
repꝛehenſibilis.? ex· ¶LOmen pꝛeſbyteriꝑꝑea nõ auſuſ tatem:vt ſunt qui minus quam quinq̃ bellis pit duo ſcb
tra ð co qui fur. oꝛdi. ſum de numero collegax eius vel ginta aureos habent. Hitamen omneſ eeccufari. ſed ter nei
re. ca. Na quilibet ſa ſuppꝛimere vel delere:ne diuine pietaa ſi ſuam iniuriã exequant᷑ mortemue pꝛo tius nõ põt: niſi ninn
arclos Habei Klavrs tis poteſtati:ſub cuius exanime ca ad, pinquoxꝝ defendant:ab accuſatione nõ ſuam vel ſuoꝑ i ee
vefe⸗ g.vi, Kaiem eã buc pẽdet facere viderer ininriã: ſi illiꝰ excluduntur. Liberi libertiqʒ nõ ſunt p lier choahti gui⸗
dauid. cxj. ij quo⸗ iudiciũ meo vellem iudicio puenire. qd heibendiſuaꝑ defendẽdarum rerũ gra . qui gcen. ne Göpit⸗
modo. Item quias de nec in negocijs ſecularibus iudices faci tia de facto parentuʒ patronoꝛumue qͥ poſſ.l. cũ robẽ. Nine
cauſis poſſunt connoa uUnt:qñ ad maioꝛẽ ptãtẽ dubitatio refer ri:veluti ſi dicant ſe vi a poſſeſſoneꝰ ab ſed in vno libel 1er
ſcere:vt extra de iui. tur:vt pẽdẽte relatione alqͥd audeãt cõ his expulſos:ſcilicet nõ vt crimen i eis lo nõ poteſt du⸗ oe
e.l.c extra de immu. mutare. In epox quoqʒ cõcilio cõſtitu- intendant:ſed vt poſſeſſionem recipiẽt oſaccuſare. niſi urr
de matrimontalibno tum eſt nullũ cdlericũ qͥ nondũ ↄuictus ½ Mam ⁊ fllius nõ quidẽ pꝛohibitus ẽ de ſuã rel ſuox in⸗ Nn
canſis: extra de ſen. ? ſuſpẽdi a cõione debere niſi ad cãz ſuũ facto matris conqueri:ſi dicat ſuppoſi⸗ ʒð nnni
re indi. tenoꝛ.in pin. exaĩandã ſe nõ pꝛeſentauerit. &IRtem tum ab ea partũ: quo magis coberedẽ euſare. niſ cinn Chet
in parte deciſa. Cum melchiades papa. habeat:ſed ⁊ eaʒ rea lege coꝛnelia fate crimẽ coc eſt. pt ſſtui⸗
ergo excoõmunicatio: Hec ſuſpitomis arbitrio nec ante ve re eiꝑmiſſuʒ nõ eſt. Ab alio delatü aliꝰ ffde adul.ꝗ pu⸗ uhni⸗
ſit potius iuriſditidis X inſtũ indicium aliquis cõdemnet᷑. deferre nõ põtꝰ:ſed eũ qui abolitiõe pu pyillaz. F.i. led in l
r oꝛdinis: vt extra d Rimo ſemp añ oĩa diligenter iqui blicat vel puata iterueniẽte aut deſiſtẽete crimine adulte⸗ ln
elec.tranſmiſſaʒ.⁊ ta - rij non poſſunt Ache
les mioꝛes pꝛelati ha duo ſimul accu mi⸗
bent iuriſditionem vt dictum eſt: ergo poſſunt excõicare. Sed contra excõ⸗ ſari. C. de adulte.reos. bſe
municatio eſt mucro epiſcopalis. xvj. q·ij.viſis.item excõicatio dicitf ma⸗ n . Nümoſue. accuſatoꝛi licet nobis dare pecuniã in cã ſanguinis ui
xima pena: yt. xxiiij. q.iij. coꝛꝛipiantur. pꝛeterea archidiaconi modicam ſed qui dat pecuniã ⁊ nõ in cã ſanguinis: ꝓ cõuicio habet᷑.vt.j. q. iij. glamn
habent iuriſditionem:vt extra de offi. archid.c.i.⁊ vlti.ergo multo foꝛtins S notandũ.in fi.ver.in oibus cais.ſed nõ licet accuſanti recipere.yt nge
ſimplices ſacerdotes.ſo.vbi conſuetudo eſt ibi bene poſſunt excõicare:cõ 5.i.q.i.concuſſionis.tñ poſt finitã accuſationẽ qñqʒ remuneraturoc ſlif
ſuetudo enim dat iuriſditionem:vt.ix.q.iij.conqueſtus.in fi.de hac mate⸗ cuſatoꝛ.vt..lxxxix.di.ſiquis papa.⁊.j.iij.q.v.accuſatoꝛes.vj.q.i. . hulch
ria inuenies.xj.q.i.de perſona. Jo.pꝛobabiliter poteſt dici ꝙ ecclenarum verum. niſis⸗
pꝛelati de inre cõmuni poſſunt excoõmunicare: vt extra de offi.oꝛ. cũ abec⸗ o Qui falſum teſtimonium.iſti repelluntur lʒ non ſint infames:yt n
cleſiax: ʒ epi iã pꝛeſcripſerint õᷣ multos pꝛelatos.b. eæ de oꝛ.cog.cum dilectus.in fi. lirci
FEã ꝓbetur. .xj q/tij neoo. p Paupertatem. ꝓpter hoc repelluntur teſtes:vt.iiij.q.iij.teſtium heie
d Aaioꝛis auctoꝛitate. cũ diſtinctie.xj. ij.ſi eßs. foꝛte ibi noratũ in· Ddum m rone ponpertatis ſit ſuſpectus: vt iſti de ſulß pe. u. 5. vlti. pan ſſtaf
„Uenies: æ extra de ſen. excõ.ſacro. pertas enim nõ ẽ de numero maloꝝ.xv.q.i· illa. in fi. S neit
EDñmen pꝛeſpyteri: vel ſuppꝛimere.nomina excõicatoꝝ tẽpoꝛe cxcõ ⸗ q ¶A poſſeſſione.nõtñ ab eis poſſunt repetere poſſeſſiouẽ per in Cnſehe
calionis ſuppꝛimebantur in matricula:ſed nomina depoſitoꝛum ra xrerdictu vñ yi.qz eni nulli interdictum infamet: iñ diminuit? ſugil⸗ Cl
3 antur. ſc.l.di. contumaces. lat opinionẽ eius ð quẽ ꝓponitur:vt.ff.de obſe.l.ij.nec etiam in inte hire
Reliatione.ſimile er de offi. dele. ʒ ex eo.etiã ꝙ index dicit ſe velle re⸗ grũ reſtitutio petit᷑ ð parẽtes vel patronos:vt.C.qui ⁊ aduer.quos onn
erre nõ poteſt aplius cognoſcere. C. de op. ex illo. ? extra de ofdele. cnʒ in in inte. reſti.l. vlti. M N
per. qʒ intelligo ſi relatio fuerit a partibus appꝛobata. vt. C. de rela.l.ij. r¶¶Non yvt crimen.niſi atrocem iniuriam feciſſent:vel niſ nomine hn
Buſpenl niſ ſi infamatus. ſ. e q. v. pꝛeibyter ieno ↄueniantur: vt.ff. de in ius vo. ſed ⁊ f. S.pe. ⁊ vltic xij.q·ij. neni⸗
b RMimo. ſuſpitionis. triplex eſt ſuſpitio. Temeroria de qua dicitr manumittitur. Aliter nõ põt agere ꝓ iniuria contra tales perſonss Nllet
: gu et expurgationem inducit. Pꝛobabilis que expurgationem in⸗ vt. ff. de iniur.nõ ſolũ.S.quenq. ””M ſgn
nicit: vt..q. v. pꝛeſbyter. Qiolenra que ad condemnationẽ ſufficit: vt. xx- 98¾ Von poteſt. ſiue enim ꝗs ſit ↄdemnatus ſiue abſolutus: iñ ſup ſſpnis,
Rithaaeeg dominus. tamen qñq; violenta ſuſpitio vel pꝛeſumptio nõ ſuf eodem crimine ſepius agi nõ poteſt: vt extra de accu.de his. „ Wder
litreraan monnatlonem: vt extra de teſti.co.pꝛeterea.extra de pꝛeſumpt. t ¶Abolitione publica.Tripliciter fit abolitio aut publice ob diiemn hſüin
. Robibent᷑ alij pꝛopter ſt „ ” nmnſignem:vel ob rem pꝛoſpere geſtam: aut pꝛiuatim accuſatoꝛe petẽ ſatmn
1: 9 tosmorten 1 aßter ä pꝛeſtant.ſ.ſe non euita te: aut ex lege qñ accuſatoꝛ deſiſtit vel moꝛtuus eſt. In publica aboli
Amus ſcire gana ſe 9 lutem rei publice.milites eniʒ noſtros magis vo tione poteſt accuſatoꝛ repetere rem finitis ferijs.infra.xxx.dies: vt t
V leges:yt.C.de iure deli.l.ſcimus.C.locati.milites. ff.ad turpil.ſiquis.⁊.l.ſe.ſed in alijs duabus no admittitur ille ꝗ de Pein
ichne

I R. 1

io7

tle ſiſtit: vt. f. ad turpil. qui deſiſtit.ſʒ aliꝰ bñ admittitur infra.xxx. di· inẽ iuris:ſʒ delegatns nõ:vt ex de pur.co.cũ dilectus. Idẽẽ in inquiſtiõöe
hunttn es · .c. q. vlti. in fi. 2 põt.n.eſſe ꝙ delegãs poſſet inquirere de crimine alicuius ſi apud eũ ẽ iſa⸗
Non . Ad annonã.cũ hoc crimẽ.ſ.fraudate annone ponat᷑ inter exce/ matus:ſed delegatus nõ.ex de aecu.cũ opoꝛteat. ”MZMBB
eint pta crimis: ⁊ iſtud crimẽ equiparat᷑ crimini dilapidationis:videf Sine accuſatoꝛe. Mõ ꝙ nemoẽ ↄdẽenãduſ ſine accuſatoꝛe.yt.ff.ð mu.
nn kiqulvet amitcaf. Mam e cminacnius nõ intereſt:ſi pietate du⸗ ⁊ Bo.reſcripto.ꝭ.ſiquis accuſotoꝛẽ.Sed ſallit mnchae = ſcs
ne cit᷑: qadmittit ad CL. de Pba.
lan crimen ſuſpecti mus.⁊ cũ teſtis frau⸗
nu, mroꝛis: inſt. accnſatoꝛe de reis exẽptꝰẽ: aliꝰ deferre qꝛ dñs iudã cum fuiſſet fur:qꝛ nõ eſt ac⸗ nced geoenten ⸗
Kic ſulpectucůÿ5 ꝓhibet. Mulierẽ ꝑꝑ publicam vtili cuſatus: minime eiecit: cognito at ope bõ ece ſiſtrto .
bol crimmne te⸗ tatẽ ad ãnonaʒs pertinentẽ audiri a pfe iſto pellenduũ illum aplus de cetn ſrater de ſuſpec. tu. lij. S.i. 2
lrin netr gs inſcribe cto annone deſerentẽ diuuſ ſeuer? an nitatis cenſuit:oẽs eni crimẽ eiꝰſciebãtꝰ iij. ij. qe ea . ? qñ ma
RLZ re: vt in auten. ronius re ſcripſerunt. famoſi q5 accu⸗ 7 n0 arguebant publice.n. nouercã ſuã ritꝰ excipiendo cõcdẽ⸗
Gei, vt iudi ſine auo ſantes ſine vlla dubitatione admittun᷑. loco vxoꝛiſ habebat in q re neqʒ teſtib?ꝰ natur de lenocinio.ff.
in q ſuf. S neceſſi milites quoqʒ ad bãc accuſationeʒ ada opus erat neqʒ tergiuerſatione valique de adult.lij.S.ſi publi
di btatẽ col.ij. mittendi ſunt:ſerui quoqʒ differentes oterat tegi crimẽ. Et paulo pꝰ abſẽs : ealininte RM
niri 9 Ameſta. audiendi ſunt. NHis oibus auctoꝛita facie pꝛeſens aũt auctoꝛitate ſpus ſcũs ditur. pjcaſus aneri⸗
mun ſio loqui. ⁊ q tibus dat᷑ intelligi qð nullus ẽ condẽnãa⸗ qui nuſꝙᷓ abſens eſtiã iudicaui vt pñs men ꝓbatur ꝑ inqfſiti
* ſit notoꝛiũ igno dus:niſi iudicio oꝛdinabilłr hito aut cõ⸗ eum qui hoc admiſit:tradi ſathane in i⸗ onẽ. ex de accu.quali
nni ram'. ſcias 3 ꝗ uincat᷑:aut reũ ſeipſum conſiteat᷑: Aex teritũ carnis:⁊ infra.Sed ſciendum eſt ter e qñ · vij c deficit
ſin aliud eſt fama: hec de illis intelligenda ſunt:quoꝝ cri⸗ quod eoꝝ que manifeſta ſunt:alia ſunt re in purgatiõe. ex de
rang gliud manile⸗ mina ſunt occulta.Ceteruʒ qͥ manifeſta nõ iudici ⁊ incognita alijs:alia ſunt mäi ſimo.de koc. viiji no⸗
ofuri ſtum : aliud no ſüt: iudiciariũ oꝛdinẽ ñ requirũt. ¶ Anñ feſta alijs ⁊ occulta iudici. Quedãvero . eer Fcoꝛinthif.
ecten 1oꝛin ama an. ambꝛo. Sine accuſatõe manifeſta iudi ſunt nõ iudici ⁊ alijs. Que iudici tm̃ no iebit. eo
un 4 Kepitlone Anifeſtaꝰ:accuſatione nõ cent. ſunt:ſine exãinatione feririñ poſſ ut: qa plice ĩ domo ſua vide
id cedit: qñq; ex indigent. ¶ Itẽ nicho. papa ca⸗ du accuſatoꝛis pſoa aſſumit᷑ iudiciaria bt eã ⁊ ſc er ð coba.
min certo:qnq; ex i/ rolo regi. He eodem tãs amittitur. In vna.n.eadẽqʒ cã nul cleevn me.
inlat⸗ certo auctoꝛe: VUVe lotharius rex nepoſveſter fe lus ſimul põot eſſe accuſatoꝛ 7 iudex. b i ergucrtatione
liſintin vt de co. di. iij. cit: accuſatione nõ indigent. ma⸗ CEingde aug.in home. de penitentig. deſt di gunnlatlone .7
mimi, ſanctü if. mnieſta eni ſunt teſte apoſtolo oꝑa car⸗ OQnm aliqui ſunt coꝛꝛigendi qn tolerandi i . Abſens. mdicarg
nun nifeſtu eað ſen nis: foꝛnicatio: imundicia ⁊c. In mani⸗ AVlti coꝛigunturꝰ vt petruſimulti ergo abſens excõicat
nue per ex ſcia ⁊ ex is: omcau munaicig cc. In ma D yt er de ap. cũ ſit rõa⸗
pnun certo auctoꝛe p feſtis enim calliditate accuſantiũ nõ op tolerant᷑: vt iudas: multi neſciunt narin fi.? et de ſimo.
lifin cedit.⁊ qð pᷣt ꝓ pꝛimit᷑ reus:nec tergiuerſatione ꝓpꝛiuʒ donec veniat deꝰ: q illumiĩabit abſcõdi accuſatũ.ſʒ nũꝗd ab/
bari:vt. ff. de te crimẽ celatur:cũ culpa ſua oculis oium tatenebꝛaꝝ. ⁊ infra. Mosvero. quẽc/ ꝓ ſenſ abſoluit᷑. ar. ꝙ ſic
D ſi. herectes Ppa- Ponte ſe ingerat atqʒ ideo in talibus in hibere a cõione nõpoſſumuſ: cuis hec ean. ro⸗ . ors
ing Ice etla lni iciariꝰ oꝛdo nõ requirit: qui ideo tm in pꝛohibitõ nondũ ſit moꝛtalis ſed medi doentaß⸗ a sſ
Neim poͤr van. C ſiituus elt: vt necinocentia ilidis pate cinalis:miſi aut ſponte confeſſum aut i Phicerta ſonmna abſo
deap. dos iſ. ret aduer ſati nec clpa pliquẽtin ſnia, aliquo ſiue ſeculari ſiue eccleſiaſtico iu uuiois ebinik en. ſe
ſlaii ⁊ occultũ dicir· effugeret iuſti exiinis.¶ Einde ſteppa dicio noĩatuʒ aut ↄuictũ:qͥs eni ſibi vtrũ aliter abſoluit tʒ abſo
nnutt að gnq; ſciunt: nus pa.leoni epiſcopo thianenſi. qʒ auderet aſſumere: vt cuiuſeᷓ ipſe ſit ¶ Intio. pt er de re in.oii
ſirtn yt de pe. dil. i. ũ&. Oꝛdinẽ iudiciarium maniteſta nõ deſi ⁊ accuſatoꝛ?a iudex.Huiuſmõi etiã reę relſ.xxx.q.v.obijcitur.
hain, bec aũt ſecreia qerat cauſa. M gulã paulus apoſtolus ĩ epiſtola ſua ad kꝓ Alti conigũtur
i Zs noroꝛiünci⸗ E manikeſta ⁊ nota pluris cã non coꝛinthios bꝛeuiter inſinuaſſe intelligit᷑ 1 napolſumeno⸗
ſultun qð patet per cõ ſunt qrendi teſtes vt ſcũs ambꝛoſi cum quibuſdã cõmemoꝛatis crimibꝰec Prrdig ad. .
uſien lfeſſionẽ vel pꝛo us in epiſtola ad coꝛinthios dicit de foꝛ cleſiaſticiſ ſoꝛmam ad omnia ſimilia dex I¶ AQuãnis.interpo
icecht bationẽ vel per nicatoꝛe ſniaʒ exponens apoſtoli. Judi quibuſdam daret. ait enim: Scripſi pvo ſto eſt.
ig ciuidkẽtiã rei: vt cis inꝙᷓ non eſt ſine accuſatoꝛe dãnare: bis ĩ epla.ne cõmiſceamiĩ cũ foꝛnicarijs m ¶ Aoꝛtaliſ. ate cõ
ſn do rer ſig. cũ lum. xvili q.·tij.
necckin oli. Notoꝛium nõndum.
poſt triplex ẽ:eſt eni notoꝛiũ ſci:notoꝛiũ iuris ⁊ notoꝛiũ pᷣſumptiõis. No⸗/ nn ¶ MHedicinalis.vt ſpũs eius ſaluus fiat.pt.xi.q.iij.audi.niſi ſit ĩcoꝛꝛigi
ſpulat toꝛiũ facti eſt qð exhibet ⁊ offert ſe oculis oĩum.i.qð ita bʒ facti eui/ bilis:vt.xj.q.iij.nemo epᷣoꝝ.⁊.jſ xxiiij.q.iij.coꝛꝛipiãt᷑.⁊ notandũ.ĩ fi.
dentiã:qð nõ põt negari.ſ nppe ꝓbabiliter:vt ex̃ de coha.cleri.tua.- o ¶¶ Seculari.i.de rebus ſecularibns:vel loquit᷑ de laico:⁊ ſio nõ ẽ p:et᷑ de
ſoncin ex e.titu.veſtra.in tali nõ andit᷑ appellas.ex de ap.cũ ſit romana.⁊.c. iudi.at ſi clerici.ar.huius.c.videt᷑ ꝙ cłicꝰ ð crimie ciuiliter ↄuietꝰ ifametur
tſe pᷣterea.⁊.c.ꝑuenit.⁊ credit᷑ ſimplici aſſertioni officialis:vt.iiij.q.iiij. P ſentẽtiã latã iipſũ a laico ꝑ cõnẽtionẽ:vt.vj.q.i.beatꝰ petrꝰ.⁊.c.ifqes. ar
ſeapat S. aliqñ. Nec requirit᷑ hic ſcia oium ſʒ pluriuʒ:vt.ſ.e.ð maifeſta. Eſt gu.extra ð teſti.de cetero.⁊.iij.q.v.ð accuſatoꝛibꝰ.xxxv.q.iij. iũctiões.iij.
Cermt aũt qddã factũ ↄtinnum ſiue ꝑmanẽs:qðdã interpolatũ:qðdã ſtati, q.piij.cuiꝰ.ĩmo ſi coꝛã quocunqʒ ĩ modũ exceptiõis ꝓbat᷑ crimẽ coget᷑ ad

trãſiẽs. In notoꝛio facti ↄtinui nullus oꝛdo inris exigit᷑ vt in decre.
tua.In notoꝛio facti interpolati ſemiplena ꝓbatio requirit᷑:vt ex ð
vſur.cũ ĩ dioceſi.notoꝛiũ actu ñ ꝑm anẽs ꝓbabilr pᷣt negari:vt extra
ð ſoꝛtile.ex tuaꝝ. Notoꝛiũ iuris ẽ de quo aliq uis ẽ ↄdẽnatus vel cõ
birh ſeſſus:tñ in hoc notoꝛio qñq; õ negantẽ requirit ꝓhatio: vt e ð ſẽ.
⁊ re iudi.ſicut. Itẽ qñqʒ nõ ſufficit ꝙ ꝗs ſit ↄfeſſus niſi ſit feſſus
cõuictus:vt. j.c.q.vj.S.ſũt etiãẽ quoꝝ.p.in occultis. Notoꝛiũ pᷣſũptuʒ
nipt ẽ:vt ſi aligs publice hĩtus ẽ ꝓ ſilio alicuius:ibi nõ requirit aligꝗs oꝛ/
6 do iuris:vt ex de fi.pᷣſ.michael.⁊.c.qm.hoc.n.q aligꝗs ſit alterius fi⸗
lius nõ põt vere ꝓbari:vt.ff.de cõdi.? demon.lucius.

penitentiam.nã vñcũq; clarẽt crimina ⁊c.xxiiij.q.iij.ecce.nã ⁊ iudiciũ he⸗
reticoꝛum certificat eccleſiã:vt.j.xxiiij.q.i.ſubdiaconꝰ.⁊ in anten.de ſan.
epi.S ſi vᷣo crimen.colla.ix.⁊ ſententia in vno iundicio lata fidẽ facit ĩ alio.
ff. de iureiu.ſi duo.C. ð li.cau.iubemus.hoc veꝝ eſt inter eaſdẽ perſonas:
qꝛ res ĩter alios acta ⁊c.ex de re iudi.qeuis.cũ ſimilibꝰ.ſimiliter fit fides ſe⸗
cula ri indici ꝑ indiciũ eccliaſticũ:vt.xj.q.i.ſtatuimns.⁊ hoc ſatis põt ad⸗
mitti. Judex m eccleſiaſticꝰ nõ põt clericũ rõne illius ſententie punire qua
ſi ↄuictũ:ſi tñ ifſamia crebꝛeſcit:ex tali ſentẽtia põt epᷣs ipſũ coger̃ ad pur⸗
gationẽ:ĩ qua ſi deſiceret pũiat᷑:vt e ð ſi.ð hoc:nec teſtes purgatiõis ſunt
ↄtrarij pꝛioꝛibꝰ teſtibus:quia iſti iurãt de credulitate:⁊ alij de ſcia.⁊ bene

4r oHQe lotharius manifeſta.j.xj.q.iij. eo*τ7†. s ibi non erat noto põt eẽ ꝙ iſti credat eũ inocentẽ:⁊ illi ſciat eũ nocẽtẽ.nec obeſt ei ills ſenten
H. riũ ſed manifeſtũ: ⁊ ſic nõ obſtat.iij.q.v.qꝛ ſuſpecti.Etiã ſi ſit tia quo ad bñficiũ vel quo ad oꝛdinẽ.extra ð exce.deniqʒ.de oꝛ.cog.cũ dile
e notoꝛiũ:tñ nihilominꝰhec citatio fõte ẽ faciẽda.j.e.S.qñ.xxiiij .q· iij. ctus.iij.Sed foꝛte põt ipſũ cogere ad penitẽtiã:na etiã in cauſa coꝛectõis
de illicita.⁊.j.e.deus oĩpotẽs.⁊ ſnĩa ferẽda eſt: vt ex̃ de ap.cũ ſit ro/ tenuis ꝓbatio ⁊ ſcia ſufficit:de ſpõ.pᷣterea.xxij.q.v.hoc videt᷑.ĩmo ſufficit
in 6 mana.in ſi.ſed nec ꝓbatio neqʒ purgatio ẽ regrẽda:vt.j.e.deus om vnus teſtis quo ad ſniam medicinalẽ: vt ð teſ.co.pꝑuenit.de cõ.di.iiij.cũ its
nipotẽs.vt e de pur.ca.cũ dilectꝰ.fit tñ ꝓbatio qñqʒ cx abũdãti.ex qʒ.ex̃ de ↄſan.⁊ affi. ſup eo. .
git de elec. bone.⁊.ff.de manu.cãm.in pꝛin.⁊.xxiiij.q.i. pudẽda.in fi.nil p ¶ Eccnuſatoꝛ ⁊ index.ꝙ fieret ſi occultos tales accuſaremus.

eni ta indubitatũ ẽ:quin ſollicitã dubitationẽ admittat:vt in auten.ð
tabel.in medio.col.iiij.

q ¶Silia. ar. ꝙ licet aliqꝗd ſpaliter ðᷣ vno dicat᷑:tñ extẽdit ad oĩa ſilia:vt.j.
d E maniteſta.plurimis.ergo nõ regqrit oĩum ſcientia:foꝛte ſufſi
qʒ

e deus oĩpotẽs.xxxij.q.vij.apls.xvj.q.iij.qʒ.di.lxj. miramur. vt. e. di. v. ad
eius.ff.de fun.inſtru.queſitum.S.lti.ff.de adimẽ.leg.l.legata.ff. de ali. ci
ba.lega.l.verba.ff. de ſupel.le.legata.xvj.q.i.hinc eſt etia.ar contra.C. de
pꝛocurato.maritus.
VCũi! foꝛnicarijs.indeis vel gentilibus.

ciunt.x.vt.x.q.iij.vnio.iudici tñ dʒ eẽ notũ.xxiij.q.iiij. cũ quiſ⸗
ʒ. Vñ põt ↄtingere ꝙ aliꝗd ẽ notoꝛiũ apud delegatũ qð nõẽ noto
ſn riũ opud delegantẽ:⁊ ſi cã audiret᷑ coꝛã delegãte ille ꝓcederet ſm oꝛ⸗

5 z

Cauſa.
„arij ultis:niſii z en ali udi in ̊ . ſi ei ab alio denunciat᷑.quicũq; ̊ bʒ ſamiliã tenet coꝛi n
. orncarſſo .Occoltis:nid in eaſibus.q.d.nõ eſt aliqua ꝑs mũdi in q̃ . niſgeiiweo lerravnen buns⸗ ̈ teneat Pecpiimenis
Nalerralesg non cnoõ di iſg &ᷓ de fratribus. rñ latos: quo ad ſubditos ↄſultiue.eſt ar.xxiiij.q.viij.c. i. Itẽ dubl ⸗
Sni ne ene bi ni dicas de alijs ꝙᷓᷓ de fratribus.rñ. ec Sleragin 3 Moneadimitant ol denßctanonezeniumanden, ,
d ¶¶Qui foꝛis.i.qui nõ nii iuris.xvij.q.iiij.ↄſtituit.ẽ.di.xly.qui ſyncera.ꝰ der̃ ꝙ ſic:qꝛ oẽs ex pcepto ad hoc tenent᷑. ar bereole Kamntk 1
c vt nota · xxviij. · i. ? aliene perſõe ile
cor. . . 2 „ legt
e ludicar Fin od nõ vtiqʒ foꝛnicarijst huiꝰ mũdi aut auʒ ſwiſimics: ni pptercanonlue dan, Fenre
inen vin nſtie ve ris aut raptoꝛibus aut icolle Er, buen i multis ardebunt.C J Vbiogit ag cht⸗
j. a. Kij. »ſituit. ar. alioquin debneratis de hoc müdo ex 1 ⸗ ⸗ 1ðð rectionẽ nõ reg gicn⸗
ii ni ne pot e Mo. n. ponam boies in hoc mundo Peccatum quod tãtum indici notůeſt nmi tantus rigoꝛ
rcoicas 10 Per lr, eeleho. iuere: nec eos ab eo daânari nõ valet. vt xxij.q.v.hoc ſchi
iteꝝ excõicari.de hbo manẽétes niſi cũ talibus viuer 8 rin valet.
iueniel.iij .· iij. engel poſſunt lucrifacere xpᷣo ſi eoꝝ colloquin 2 peccauerit in te frater tuus coꝛ Per de bona n
trudam. ↄuictũq; vitauerint.vñ dñs cũ peccato ripe eum inter te ⁊ ipᷣm ſolũ. Qua agi vñ 10 4
ſ¶¶ESuſpitionis. ſir ripus ⁊ publicanis comedẽs:nò eſt inaͤt re:qꝛ in te peccauit. Quid eſt in te pec⸗ banriſ 2
nalleneror ieſ vio neceſſarius ſanis medicſz male hñtibꝰ cauit: Zu ſcis qꝛ peccauit: q; eni ſecre⸗, purarerſſ man⸗ ſe
. ne keus. xx·q. nõ eni veni vocare iuſtos ſed peccato⸗ tum fuit qñ in te peccauit:ſecretũ quen 6 gati. ſi fieinſ⸗
Extraoꝛdinario. res ad pniaʒ: iõ ↄſequenter apls etiaʒ cum coꝛigis quod peccauit in te. naʒ 1ſoꝛ. §. quedam. C
agẽdoꝰ eü denũciati adiungit. Nũc auũt ſcripſi vobis:nõ cõ⸗ ſolus noſti qꝛ peccauit in te.⁊ eũ vis oo Econtrs vider hon
ne vel inquiſitiue: quu miſceamini foꝛnicarijs. Siquis autꝰfra ram oibus arguere:nõ eriſ coꝛectoꝛ er ruſ honeſno⸗ ro
modus nouus ẽ⁊ ex· ter noĩiaturæ foꝛnicatoꝛ aut idolis ſerui? roꝛis:ſed/ꝓditorꝰ. Attende quẽadmo⸗ pſone admit ds
oꝛdinari jm quoſdã ens: aut auarus:aut maledicꝰ:aut ebꝛ duʒ iuſtus ioſeph tãto flagitio:quod de cs mkvnn e⸗
Sed di cbhς⅜ oſus aut rapar cu hmöi nec cibu ſume⸗ v—xoꝛe fuerat ſuſpectus tanta benigni? ba in fi ſiin
ne; r ſuo cuſt re. Quid.n. mihi de bis q̊ foꝛis ſut iu⸗ tate pepercit antequã ſciret vñ illa coce ſii cog pꝛeterea lui
occultus:vñ ſeqnitur dicare nõne de his qͥ intus ſũt vos iudi perat:quã grauida ſenſerat 7 ſe ad illa nã etia ad popu gtti
vſurpatio. Nã vſu catis:de his aũt qͥ foꝛis ſũt:iudicabit de nõ acceſſiſſe nouerat. Reſtabat igitur lares actiões ñ rue
pare ꝗs dicit cũ vẽdi- us:auferte malũ a vobis ipſis.quibus certa adulterij ſuſpitio:⁊ tñ ipᷣe qꝛ non Zeninunt un i
cat ſibi qð ad ipſuʒ n? verbbis ſatis oñdit:nõ temere aut quõli nouerat quid dicit euangeliuz: ioſeph Rorueritre ſe neſi
ptinet, bet ſʒ p iudiciũ auferẽdos eẽ malos ab aut cũ eſſet iuſtus:⁊ nollet ea diuulgare pmla ge popinia rti
b Ha ſ nolatio i ecclie cõione: vtſi p iudiciũ auterri non vel traducere: voluit occulte oimittere pul⸗ o ar ki
Knatio ſrr go. pñt: tolerent᷑ potius:ne peruerſe malos eam.Ergo coꝛipienda ipᷣa ſunt coꝛã oi⸗ quẽliberadmit⸗ ur
ar. ꝙ ꝑ famã nõ ꝓbak euitaãdo ab ecclia ipſe diſcedẽs:eos q bus q peccat᷑ coꝛã oĩbꝰ.ipᷣa vero coꝛipi tni: duʒ tñ bono ſcle
aliqd e de coba. cle. fugere videt᷑ vinciat ad gehennã: qꝛad engda ſunt ſecretiꝰ qͥ peccant᷑ ſecretius zelo denunciet. atde;
⁊ mu.tua.ex de eo qui hoc nobis ĩ ſcripturis ſũt exẽpla ꝓpoſi⸗ diſtingue tꝑa ⁊ cõcoꝛdabit ſcriptura ſic rde reinditen wreſt
co. ꝛſan. vx.ſue. ſuper rta:velut in meſt vt palea ſufferat vſq gagamus ⁊ ſic agendũeſt:nõ ſolũ qñ in e anmgi nrr
eo:ſ fama cũ aliſs l aq vltimum ventilabꝛum: vel intra illa nos peccat᷑:ſed etiã qñ peccatur ab ali⸗ Lirregnareo:ſ ſnde
mimlonlis bofeli. rretia vbi piſces boni cũ malis vſqʒ ad quo vt ab alteto neſciat. Neſcio quem tamẽ riminoſi inari
weahe. plu. ild. ſeparationẽ:que futura eſtin littoꝛe.i.ĩ homicidã nouerit epᷣs ⁊ nemo alius il cũ.n. tales non mn
NNä veccanerit ĩte. fine ſeculiequo aio tolerent. Mõ. n. cõ lum nouit. Ego nolo eũ publice coꝛipe coꝛꝛexcrint ſua *
Jſczʒ leſum vel te⸗ trrariũ ẽ illud huic loco:qð dicit aplus. re:⁊ tu queris inſcribere ꝓꝛſus nec pio crimina :credẽ⸗ gmi
ſiẽ: quida totam bone Tu qs es qui iudicas alienũ ſeruu: ſuo do nectñ negligo. coꝛꝛipio m in ſecreto auzel g nalo alt
auctoꝛiatẽ itelligũt ddño ſtat aut cadit. Moluit.n. hoĩem ab pono añ oculos eidei iudiciũ: treo cru Leig enülien oihn
occulto pctõ:⁊ erpo⸗ hoie iudicari ex arbitrio ſuſpitiõis: vel entẽ ↄſciaʒ:pſuadeo pniaʒ. hac aucte b.milien Hl ſbuſn
uiit adlite auiſnrte etiã extraoꝛdinarios vſurpato iudicio: pꝛediti eſſe debemus. AUnde aliquan- teſte qui in ciui n
ſtes facte admõitiwits ſʒ potius ex lege dei ſm oꝛdinẽ ecclie ſi⸗ do homines repꝛehendunt nos quod licauſa nõ ad⸗ nn
⁊ qð ſequit᷑ dic ecclie ue vltro cõfeſſũ ſiue accuſatũ atqʒ cöoui quaſi non repꝛebhendamus aut putant mittit nifñ poſt m
idẽ ſacerdotibus qui ctum.alioquin illud cur dixit: ſiquis fra nos ſcire quod neſcimus: aut putant peenitenti:ex ð i⸗
oꝛẽt ꝓ ipſo vel admo ter noiatur aut foꝛnicaroꝛ aut idolis ſer nos tacere quod ſcimꝰ:foꝛte quod ſcis teſti. teſtimoni⸗ ig
neãt eũ deſiſtere a pe gniens ⁊c.niſi qꝛ eam noiationẽ voluit i⸗ ⁊eo ſcio:non tamen coꝛam te coꝛꝛipio: kArbe. gi⸗ ſeiret
Gene ali põt ꝓdeſ telligi que fit in quenqᷓ; cuʒ ſnia oꝛdine quia curare volo non accuſare. Sunt ror.ſ ni brda mnifn
bor vider vaKanc iudiciario atqʒ cũ integritate ꝓfert. Hã bomines adulteri in domibus ſuiſ in ſe pꝛocidit erme liit
ſit tibi ſieut etbnieus ſi noĩatioꝰ ſufficit:multi danandi ſunti creto peccantes. aliquando nobis ab inde c dirit: ii
⁊c.q;tũ ad pꝛiuatã cõ nocentes:qꝛ ſepe falſo in quoquã cria xxoꝛibns ſuis plerunqʒ zelantibus::ali intin git mannʒ ſi
munionẽ:ſʒ nõ ĩ publi noiantur:nõ ergo illi quos monemus quando maritoꝛum ſalutem querenti⸗ mecum in pars dch
ort ien m. ſed gagere pniaʒ durrac i müͤr⸗ ad ſup busꝓpꝛoduntur nos non pꝛodimusñſed e znne⸗ lĩ
nic opi.Odicit.xlv.d. feia: 5 5. . pStigor mẽ 8
z ill r e de ind. no plicia:nec gaudeant qꝛ plureſ inueuiat ĩ ſecreto arguimus: vt vbi cõtigerit ma itſeoꝛum mibu nii
abes ꝙ ẽt in maniſe .
ſtis lognit hec auctoꝛitas.Alij ĩtelligũt totã de manifeſto.ſʒ eis pdicit an⸗ KReſpon.illi poterant nñ pꝛodeſſe.xxij.q.v.hoc videtur.item contra 8
gu. ibi ſolus noſti.Tertij dicũt ꝙ pᷣncipiũ de occulto = ſequẽs de manife/ ff.de iniur.eum qui.ſed illud intelligit᷑ quando quis directe vult ali i
ſto loquit.ſʒ eis odicit qdð dicit.diſtigue tꝑa ⁊ ↄcoꝛdabis ſcripturas.io.in/ quẽ accnſare. . ni
telligit de tali occulto qð ſcit᷑ ab aliquibus ⁊ põt ꝓbari:⁊ vocant teſtes pt ¶ Suſpectus.j.xxxij.q.i.dixit dominus. êð e
bet᷑ admonitio facta:qꝛ niſi pᷣceſſiſſet admonitio accuſare nõ poſſet: vt m ¶¶ Mõ nouerat.vnde conceperat. ni len
ſ.e.q.vij.accuſatio.⁊.c.ſiquis erga.nã ſi ad admonitionẽ ecclie nollet pni n ¶ Ecculte.i.non accedere ad eam:nõ tamen voluit coʒ a ſe repe ½ m
. tere.iſti poſſunt eſſe teſtes admonitionis facte:⁊ hoc innuit vbi dicit foꝛte lere.xxvij.q.ij.pꝛiuſq.vel occulte.i.ſine pꝛobatione:qdð bodie nõ lieʒ e
. qð tñ ſcis ⁊ ego ſcio.ar.eſt ad hãc ſolutionẽ. extra de iudi.nouit.Sʒ iſti op xv. q.vj. multoꝝ. SM H enan
ponit᷑:quare ergo dicit aug.tu ſolus noſti rñ.bic ſolus nõ excludit paucos o U. Scriptura.euangelica cum apoſtolo dicente:peccantem coꝛaʒ ſre⸗
ſed multitudinẽ. ſi.di. viij.ſi ſolus.æ ibi quomodo ſedet ſola ciuitas.i. eaum ommibus argue. — V ell
paucis.ſic.xv.q.vij.S.ſi ſolus.j.e.q.vij.S.de his. Nũc querit vtxꝝ hoc ſit p⸗/ p ¶¶Ertſic agendum.vj.qij.ſi tantum. “” tan⸗
ceptũ oĩbus:videt᷑ ꝙ iſtud extẽdat᷑ ad oẽs.j.e.q.vij.quapꝛopter.xj.q.iii.pᷣ q ¶ ¶ Qnñ.in nos.id eſt vno vel altero ſciente.ſʒ etiam qñ nullus ſcit: ult
cipue.xxiiij.q/iij. tam ſacerdotes.xlv.di.ſʒ illud:qð.h.ↄcedit:ſʒ dura ẽ hee dui tñ pꝛeſumptio ſit ↄtra eum qni peccat.
opinio:⁊ ↄſtituit oẽs trãſgreſſoꝛcs.ſed. M. dicit ꝙ eſt mandatũ ad oẽs q r ¶ ¶ Mouerit. eps.de ſe loquitur aug. 1 6
ſunt in magiſtraru poſiti ſiue ſint clerici ſine laici.arg.xxiij.q.iiij.duo iſta. g ¶Psc auctoꝛitate.ſ.euangelica. “=ðQðUBSDUM ſee
xvij.q.iiij.de pᷣſbyteroꝝ.ad alios eſt ↄſilium:2⸗ hoc eſt veꝝ de peccato iim t ¶ Pelantibus.argumen.malo zelo denunciantem crimen fratt is ſben
ſcõ: ſij de pctõ adhuc faciẽdo oibus ẽ pceptũxxij.q.p. hoc videtxc. d.dia an iẽdũ:hoc ẽ verum ſi pꝛoſequatur ſuam ininriam: vt·j·q. vij. ſi n
conł ex de cog.ſpitua.Et intellige pꝛimã partẽq pᷣlatus ſcit peccatũ prr quis ergs. us

—
E
S=
=
= ☛
—. —k=

=
=

— S=
.
S. .

brügt
anfirp
urpt
egctn
lbegtr
toytihe
godonnt
derendi
1afn
GGacnur
ngtni
miann
den
manti
inunet
cknt
lodcnice
fnind
hſnlintu
feiinai
lanit⸗
ininiet

Nnennui

S
nores
idt
edo

ngtong
unnti

ien
Mue
Lonnn
tn
Gininme
mt
tent

Gn
ſen

keſtne

I

Mõ pꝛodimus ad querelã eaxꝝ. . H
T E omnipotẽs. deſcenda. angelos mittẽdo vt ꝓpſequit᷑.
O ¶ Sciam.tanqᷓ iudex.ſi hẽs ſciã tũc traſpone litteram ſic vt
ſciam an nõ ẽ ita.i.an nõ hoc ſit ita.⁊ tunc ĩcipit verſus ibi.deus oi⸗
potẽs.ſi hẽs ſciat ttũc incipies verſũ an nõ ẽ ita vt ſciat:⁊ leges iter⸗

rogatiue vſque

— 11 2—

ad locũ illũ ñ iõ
hec ⁊c.

Pꝛius quiſ

pᷣſumẽdũ eſt
ntquclibet eẽ
bonuzʒ: vl. xj.q.
iij. abſit. ex de p
ſump. dudũ.

d C Quã ꝓpba/

re.i. examinare
eCAQuoqᷣ mõ.
i. diffinitiue vel
interlocutoꝛie.
¶AKudita.S.
d. lxxxvj.ſiquid

vero.j.xj.q. iij.i

cũctis.⁊ ex ð pᷣ
ſum. dudum.
g C Inquirat.
cũ iſtud.c.locuʒ
hẽat tm̃ in cã in
quiſitiõis:vt ex
de accu. qualr.
ij. videt ꝙ tm
honeſti teſtes
ſint ibi admittẽ
di in cã inqſiti/
onis ĩ co ꝙ di⸗
cit in fi.fidelibꝰ
⁊ eadẽ decre.di
cit de ꝓuidis ⁊
honcſtis: ⁊ de⸗
cre.dicit vbi de

ſimõia agit pꝑ

imanitatẽ ſcele
ris admittunt᷑
criminoſi:⁊ loꝗ
tur ibi in cã in/
quiſitionis.⁊ fic
videt̃ ꝙ in mi⸗
noꝛibus crimi⸗
nibulſ nõ ſint ad
mittẽdi crimio/
ſi: vt extra ð ſi. ꝑ
tuas. ſʒ ẽ arg. ⸗
extra de re iud.
cũ.i.⁊.a.ſatiſ pᷣt
dici ꝙ ſi extra/

nei teſtes indu-

cunt᷑ in cã inqui

ſitiõis:reqritur
ꝙ nõ ſint crimi

noſi:ſʒ in illis g
ſüt teſtes ð ipᷣa
ecclia ſufficit q⸗
leſcñq; ſint dũ⸗
mõ ñ ſint inimi
ci vel coꝛupti.
io.ꝗcquid io.di
cat ego ñ credo
teſtes crimi/
noſ admittant
in cã ingſitiõis
niſi eẽnt de cri⸗
mine emẽdati:
extra de teſti. te
ſtimoniũ in ex⸗
ceptis tñ crimiĩ/

bus bñ admittun

lum ibi moꝛiat᷑:non tamẽ vulnꝰ illud ne

gligamꝰ? äte omnia oſtendẽtes hõiĩ tali

peccato cõſtituto ſautiatãque gerẽti cõ⸗
ſciẽtiã illud vulnus eſſe moꝛtiferu.
AQuãdo vero crimẽ eſt notũ alijs ⁊
nõ iudici:nec tũc ſine exaiatiõe feriẽduʒ
eſt:quia iĩ crimẽ ſibi oc cultuʒ iudex ſẽtẽ⸗
tiã ferre non debʒ. & Ande euariſtus
papa ait. .
Sẽetentia nõ pꝛecipitãter ferẽda efſt.
Eus omnipotẽs:vt nos a pꝛecipi
tãde ſẽtẽtie ꝓlatione compeſce⸗
ret cuʒ omnia nuda ⁊ aperta ſint ocu⸗
lis eius mala tamẽ ſodome noluit audi
ta iudicare pꝛiuſquaʒ manifeſte cogno
ſceret que dicebãt᷑.vnde ipſe ait:deſcen
damꝰ*a videbo vtrũ clamoꝛẽ qui venit
ad me opere cõpleuerint:an nõ ẽ ita vt
ſciamd. Deus omnipotẽs cui nihil eſt
abſcõditũ:ſed ei omnia manifeſta ſunt
anqᷓ; fiat:nõ ideo hec ⁊ alia multa qͥ ob

pꝛolixitateʒ capitulo nõ iſeruimꝰ ꝑ ſe i⸗

qrere dignatuſ ẽ:nõ qð ea ignoꝛaret ſed

vt nobis exẽpluʒ daret a ne pꝛecipites i
diſcutiẽdis ⁊ indicãdis negocijs eſſe⸗
mus:⁊ ne mala pꝛoximoꝝ pꝛius quiſi'ꝓ

pᷣſumat credere q; ꝓbareꝰ:cuins exẽplo
monemur:ne ad ꝓferẽdã ſniam vnqᷓ; pſᷣ
cipites ſimus:aut temere indiligẽterqʒ
ꝓbata ĩdiſcuſſa quoquo mõ iudicemꝰ:
dicẽte veritatis voce. Nolite iudicare
⁊ nõ iudicabimini.ĩ quo.n.iudicio iudi
caueritis:iudicabimini ⁊ reliqua.¶ Da
la vero audita nullũ moueãt:nec paſſi⸗
dicta abſqʒ certa ꝓbatiõe quiſqʒ vnqᷓ
credat:ſʒ añ audita diligẽter inqratsnec
pᷣcipitãter quicqᷓ; agat aliquis. Si enim
deus cognitoꝛ oinʒ ſodomoꝝ mala q
clamoꝛ ad celũ vſqʒ ꝑuenerat:oĩa ſcies
pꝛius nec credere nec iudicare voluit:
qᷓ; ipſe ea cũ fidelibus teſtibus diligẽter
iueſtigans:q audiret opere cõpꝛobaret

nos qͥ ſumꝰ hoĩes ⁊ peccatoꝛes quibus

incognita ſũt occulta iudicia dei:hoc pᷣ⸗

cauẽtes nullũ ante verã iuſtãqʒ ꝓbati⸗

onẽ iudicare aut dãnare debemꝰ:ma⸗

nifeſte paulo aplo dicẽte:tu quiſes qui

iudicas alienũ ſeruũ:ſuo.n.dño aut ſtat
aut cadit. Qñ aũt crimẽ notũ ẽ indici ⸗
alijs aliqñ reus inficiat᷑ facrũ:veluti ſiqͥſ
negaret ſe iterfeciſſe eũ quẽ ſub ocnlis
iundicisꝰin ↄſpectu multoꝝ ſterfecit:hic
qꝛ ſe reũ negat ſine examinatione feriri
nõ põt. Aliqñ euidẽtia ipſa oꝑis reũ eẽ
teſtat᷑ quãdo opere publico crimẽ ſuuʒ
ↄfiuet᷑:iücpoſt ſcõam ⁊ tertiã coꝛꝛectio⸗

f crimioſi niſ ſint oſ piatoꝛes vel capitales inimi/

ci:extra ð ſi.p tuas.qð itelligũt qda ſi ille ð quẽ fit inquiſitio fuerat
male fame:alioqꝗn criminoſi nõ admitteren t᷑:vt inuit illa decre.per
lugs.⁊.S.e.in pᷣmis.v.de ꝑſona ſtephani.ibi.qð aũt ⁊c.b.

hb ¶ OQñ.iudicis.nõ ſedẽtis ꝓ tribunali.ſi.n. ꝓ tribunali ſederet ⁊ cõ

tingeret te aligd ibi fatere poſſet te ſtatim punire ac ſi ꝓbaret᷑ per te
ſtes coꝛã eo.melius eni ꝓbat᷑ aliꝗd ꝑip ſũ factũ qᷓ; ꝑ teſtes.ff.de fer.
lij. in fi. ? extra de ap.dilecti.⁊.ff.de mino.minoꝛ.⁊.xxvij.q.i.nec ali/
qua. Sed pone ꝙ reus neget aliquid eſſe notoꝛiũ: nũquid ſufficiũt

enatiindubitater exiſtunt.

Q.. n

io 8

duo teſtes ad ꝓbandũ aliquid eẽ notoꝛiũ ſie.ſicut duo poſſũt ꝓbare ſamã
yvt extra de teſti.tã litteris.⁊ ꝑ duos teſtes ꝓbat᷑ ꝙ. vij.interſuerũt.C.ð bo
no.poſ.bonoꝝ.⁊ per duos ꝓbatur ſubſcriptio triũ:vt.C.de fi.inſtru.com

paor ationes. C. de teſti. l teſtium.
i “Coꝛꝛectionẽ ar.admõitionẽ debere pᷣcedere in

nem ſiue examiatiõe dãnãdus ẽ vel pu
niẽdus ſi ĩcoꝛꝛigibilis extiterit. In hoc
itaq; vltio caſu intelligẽda ẽ anctoꝛitas
illa ambꝛoſij ⁊ nicholai.Manifeſta ac
cuſatione nõ idigẽt:foꝛnicatoꝛ eni ille ĩ
quẽ ſine examiatiõe ſnia aplica ꝓceſſe⸗
rat publice coꝛã oĩbus nouercã ſuã pꝛo
vxoꝛe habebat.Lotharius quoqʒ rex ð

quo nicholaus ſcribit ſilr publice vxo⸗

rẽ ſuã dimiſerat ⁊ aliam ſuperduxerat.
CAUngde idẽ nicho.papa ſcribit archi
epiſcopis ⁊ epiſcopis per galliam itali⸗
am ⁊ germaniam ↄſtitutis. Sine ac⸗
cuſationie maniieſta ferienda ſunt.

B8 Celus qð lotharius rex ſutũ rex ve

raciter dici poſſit:qͥ nullo ſalubꝛi re
gimine coꝛꝑis appetituſ refrenat:ſed lu
bꝛica eneruatione magis illicitis eiꝰ mo

tibꝰocedit:i duabꝰ.ſ. feminis teberga ⁊

aldrada cõmiſit:oibus manifeſtũ eſt
ed dudũ epᷣos teugaldũ ⁊ guntariuʒ in
tali facto eũ hũiſſe tutoꝛes atqʒ fautoꝛeſ
penetotusoꝛbis vndiqʒ ad limia ſeu ſe
