3OZ Amplius.tantum faciatis boni itum feciſtis mali.non in

telligaſ ꝙ tamdiu d

ebeat penitere q;diu fuit malus.qꝛ tanta poſſet

eſſe ↄtritio.ꝙ momẽtanea penitẽtia ſufficeret.de cõ.di.iiij.baptiſmi.
¶ ETales. vꝛ hic ꝙ aliquis poſſit tantũ creſcere in malicia ꝙtuʒ in

bonitate. quod
non eſt vex. ga
charitas põt in
ifinituʒ extendi
iuxta illud. bo-
nũ mihi lex oꝛii
tui ſuꝑ milia ⁊c
ſed alt nõ.
qꝛ aliquis po/
teſt eſſe ſumme
malus.vt ð pe.
di.ij. econtra/
rio.

dNLeris.i.ce/⸗

leſtis conuerſa
tionis.

e E petro.
Obt eodezʒ

petro hẽs.xxx/
ix.di. petrus. et
lxi. di. ſtadij. de
hac materia no
taui.õ.xxvlij.d.
pꝛiuſq.
2 Perueniſſe
iſte repulſus e/
rat/ ppter duo.
ſ. ꝓpter vitium
vſuraꝝ. ⁊ ꝓpt
ſimplicitateʒ. et
mñ neutrum fuit
ei foꝛte oppoſi⸗
tuʒ. ⁊ ita eſt ar.
ꝙᷓ index ex offi
cio ſuo põt ali
quid obijcere.

g & Subtilita⸗

te.no. glicui

cõmittit᷑ inquiſi

tio de ꝓpꝛio fa
ſitio erit ſũma⸗/
ria non plena.
alias non com⸗
mitteretur.
b Isnota. ꝑ
boc patct ꝙ ꝗ
eſt notus no ex
amiat. vt. xciiij
di. valð. ⁊.xxxv
q.ix.veniã.vnð
7 notus ſine ꝓ/
batione recipit
yvt ex de regul.
dum conſecrat
bene examinat
xxiij.diſtin. qui
epiſcopus.

¶ CLunm decre

to.oĩum ſubſcri
ptionibuſ robo
rato.yt.lxi.diſt.
epiſcopus.⁊. lx
iij.diſ.quanto.

k Jquis cle
8 ricoꝝ de⸗

gradari.j.xiiij.
q.iiij.quoniam.
Et abſtine⸗
re.a ſacꝛis.quo
uſq; peniter.
qꝛ mens
alligata viſco
cupiditatis cito
deuiat a vero.
yt. xcvi.di.bene
lpꝛin.⁊.lxxxiij.

tnrpis lucri gratia:deijciatur a clero: et
glienus exiſtat a regula. ¶ Hinc etiaʒ
eg in r l mongl ſer bit dicens.
einpoꝛalibus lucris deſeruiẽtes deo
nequaquam militare pꝛobantur.
0 Mnes huius ſeculi dilectoꝛes in
terrenis rebus foꝛteſ ſunt in celeſti
bus debiles. Naʒ ꝓ tẽpoꝛali gloꝛia vſ⸗
qʒ ad moꝛtem deſudare appetunt ⁊ ꝓ
ſpe perpetua nec parũ in laboꝛe quidẽ
ſubſiſtunt.pꝛo terrenis lucris quaſlibet
iniurias tolerant:⁊ pꝛo celeſti mercede
vel tenuiſſimi verbi ferre contumelias
recuſant.terreno iudici toto etiam die
aſſiſtere foꝛtes ſunt:in oꝛatione vero co
ram domino vel vnius hoꝛe momento
laſſantur. Sepe nuditateʒ: deiectioneʒ
famẽ: pꝛo acquirendis diuitijs atqʒ ho
noꝛibus tolerant:⁊ earum reruʒ ſpe ſe
per abſtinentiam cruciant:ad quas adi
piſcendas feſtinant.ſuperna autem la⸗
boꝛioſe querere rãto magis diſſimulãt:
quanto magis ea retribui tardius putãt
Hi itaqʒ quaſi malaꝝ arboꝝ moꝛe de⸗
oꝛſum vaſti ſunt:ſurſum anguſti qꝛ foꝛ⸗
tes in inferioꝛa ſubſiſtunt ſed ad ſuperi
oꝛa deficiunt.atqʒ contra ex q̃litate pal

marumdeſignatur pꝛoficiens vita iun

ſtoꝛum:qui nequaquã ſunt in terrenis
deſiderijs foꝛtes ⁊ in celeſtibus debileſ
ſed longius atqʒ diſtantiꝰſtudioſos ma
gis deo ſe exhibent qᷓ; ſeculo fuiſſe me⸗
minerint. NHam cum quibuſdam ꝑ pꝛe
dicatoꝛem noſtꝝ dicitur:humanũ dico
ꝓpter infirmitatem carnis veſtre.ſicut
eniʒ exhibuiſtis membꝛa veſtra ſernire
imundicie ⁊ iniquitati ad iniquitatẽ: ita
nunc exhibete mẽbꝛa veſtra ſeruire in⸗
ſtitie in ſanctificatione.eoꝛuʒ pꝛoculdu

bio infirmitate condeſcenditur:ac ſi eii·

apertiuſ diceretur:ſi nequaquã ampliꝰd
poteſtis:ſalteʒ taleseſtote in fructu bo
noꝝ opeꝝ:quales fuiſtis dudũ in actio
ne vitioꝝ.nec debilioꝛes vos habeat ſã

cta libertas gerisꝰ:quos in carne vali⸗

dos habuit vſus terrene voluptatis.
Item greg. ciuibus neapolitanis.
Ad ſacros oꝛdines vſurarij pꝛomoue⸗
ri non debent, H
E petroinſuꝑ perueniſſeſad nos
cognoſcite:qꝛ ſolidoſ dedit ad v⸗
ſuram:quod vos oʒ cũ omni ſubtilita⸗
te perquirere:⁊ ſi ita conſtiterit: alium
eligite.⁊ ab huiuſmõi vos perſona ſine
moꝛa ſuſpendue. Nam nos amatoꝛibꝰ
vſurax nulla ratiõe manus imponimꝰ
Si vero ſubtili habita inquiſitione hoc
falſum eſſe putaueritis:qꝛ perſona eiuſ
nobis ignotaeſt:⁊ vtrum ita ſit de ſim
plicitate:quod ad nos perlatum ẽ igno
ramus:cum decreto'a vobis facto ad
nos eum venire neceſſe eſt: vt vitaʒ mo
reſqʒ illius ſollicitiuſ inquirentes ſenſũ
quoqʒ pariter cognoſcamus:vt ſi iudi
cio huic aptus extiterit:veſtra ĩ eo adin
uante domino deſideria cõpleamus.
Ntem ex conci.elibertano.

diſtin. nihil.

39

. n Potentie.i. humane dignitatris.
Icut hi ꝗ·ſacietas.qꝛ totus mundus nec obolus videt᷑ auaro.vt.xiiij
q·iiij.qd dicam.vnde illud ſemꝑ auarus eget.⁊ illud eris ſeruus eris

ſi te ſpẽs trahat eris.vnde ĩ thobia: deſit auaritie fex:cui ſua deeſſe ſtupe/
ſcit copia nuda:ſitis ebꝛia plena fames diues habere cupit.qto plus om⸗

Degradetur dlericus:qui vſuras acci⸗
ere detegitnr.
Iquis dericoꝛum detectus fuerit
vſuras accipere:placuit degrada⸗
ri abſtinerei. ¶ Item leo epiſcopus
anatholio epiſcopo.
Nec iplicari erroꝛe nec cupiditate vio⸗
lari ſacerdotem opoꝛtet.
Irum catholicũ ⁊ pꝛecipue domi
Rni ſacerdotẽ ſicut nullo erroꝛe im
plicari:ita nulla opoꝛtet cupiditate vio
ari:dicente ſancta ſcriptura:poſt con⸗
cupiſcentias tuas ne eas.mensꝰ etiam
potentie auida nec abſtinere nouit ave
titis: nec gaudere conceſſis:nec pietati
adhibere conſenſum. & Item grego.
NQui cupiditatem a ſe non abſcidit bo
noꝛim auctoꝛi inherere non valet.

Bye noꝝ auctoꝛi inherere aliter non

alemus:niſi cupiditatem a nobiſ
que oium maloꝝ radix eſt abſcindamꝰ
¶ FIteʒ ambꝛoſius de eo quod ſcriptũ
eſt in euangelio:hominiſ cuiuſdam diui
tis:fructus vberes ager attulit.
Auari eſt hominum bona inuadere:qͥ/
rum neceſſitatibus ſubuenire valzʒ.
cut hi qui per inſaniaʒ mente trãſ
lati ſunt:non iam res ipſas ſed fan
taſias paſſionis ſue vident:ita etiã mẽs
auari ſemel viculis cupiditatis aſtricta
ſemper aux ſemper argentum videt:ſẽ
per redditus computat:gratius intuet᷑
aurum qꝙᷓ ſolem.ipſa eius oꝛatio ⁊ ſup/
plicatio ad deũ aurum qrit. ⁊ poſt pau⸗
ca.interdum etiam vſure arte nequiſſi⸗
ma ex ipſo auro aurum naſcitur:ſʒ nec
ſacietas vnquã nec finis aderit cupidi⸗
tati.⁊ infra:ſed ait aliquis:quid iniuſtũ
eſt:ſi cum alicenaꝰnon inuadaʒ pꝛopꝛia
diligentius ſeruo.o impudẽs dic tu:qͥd
pꝛopꝛia dicis que ex quibus reconditis
in hunc mundum detuliſti:quando in⸗
greſſus eſ in hanc lucem:quãdo de ma
tris ventre exiſti: quibus facultatibus
queſo:qͥbus ſubſidijs ſtipatus igreſſus

es: 7 hauca Ppriſ neino dicat qoð ẽ
cõe qð pluſq ſufficeret ſũptui ⁊ violẽt
obtentũ ẽ:⁊ ifra nunqͥd iniquus ẽ deus
vt nobis nõ eq̃liter diſtribuat vite ſubſi
dia:vt tu qͥdẽ eſſes affluens ⁊ abdans
alüs vo deeſſet ⁊ egerẽt:an iccirco ma⸗
gis qꝛ ⁊ tibi voluit benignitatis ſue ex⸗
perimẽta ↄferre ⁊ aliũ ꝑ vᷣtutẽ patientie
coꝛonare.tu vo ſuſceptis dei muneribꝰ
⁊ ĩ ſinũ tũ redaci nihil te reputas agẽ
iniquũ:ſi tã multoꝝ vite ſubſidia ſolus
obtineas. Quis.n.tꝗ iniuſtus tã auaruſ
qᷓ qͥ tĩ multoꝝ alimẽta ñ ſuũ vſũ ſʒ abũ
dantiã ⁊ delicias facit.neqʒ enĩ minusꝰ
eſt criminis hñti tollere:q; cum poſſis ⁊
abñdans ſis:indigẽtibꝰdenegare.eſuri
entiü panis ẽ quẽ tu detines:nudoꝝ in
dumentũ ẽ qð tin recludiſ:⁊ miſeroꝝ re
dẽptio ẽ ⁊ abſolutio pecũia quã tu i tra
defodis.tantoꝝ te & inuadere ſcias bo
na:quantis poſſis pꝛeſtare quod velis.

¶TQNeceſſe eſtetiã:vt ille qui oꝛdinã⸗

„

nia ſumit.

p ¶Alliena. qd. cir⸗

ca rem ꝓpꝛiam non
poteſt quis peccare.
iz certe expedit reipu
blice ne quis re ſua
male vtatur.yvt inſtit.
de his qui ſunt ſui vl
alie. iur. F. ſy hoc tꝑe.
q Cõe.i.cõicandũ
pe neceſſitatis.vt.xij
·i.duo.⁊.q.ij.auruʒ.
lxxxvi.di. non ſatis.
⁊ lex dicit ꝙ cibaria
tempoꝛe neceſſitatis
ſunt omibus commu
nicanda. vt.ff. ad. l.
rho.de iac.l.i.cum ĩ
eadem.in fi.
r Etiam violenter.
dꝛ hic ꝙ per violẽtiã
dꝛ auferre ꝗ vltra ne
ceſſaria ſibi retinet.⁊
xij.q.i.nolo.⁊.q.ij.au
rum.quod vex eſt ſi
hoc fiat tpꝑe neceſſita
tis.nam alias poteſt
quiſ ſibi neceſſaria re
tinere.vt.xij.q.i.expe
dit.⁊.c.habebat.⁊.q.
ij.qaurum.
8AMinus. alibi in
nenitur ꝗ; magis de⸗
linquit qui aufert qᷓ;
qui non dat. vt.xij.q.
t Eſurientium.nũ
quid ergo pauperes
ipſum poſſunt petere
non directo iudicio:
ſed denunciare eccle
ſie illum qui non dat.
⁊ ſic eccleſia põt eum
cogere vt det. ar. ex ð
ſimo.ad, apoſtolicaʒ.

n ¶ Ne ceſſe eſt. hic ꝓ

ſequitur.xij.c.apoſto
lice regule oʒ oꝛdinã
dũ eſſe domui ſue bñ
pꝛepoſitum.tunc dici
tur quis bene pꝛepoſi
tus domui ſue.quan/
do familiam ſuaʒ bñ
gubernanit verbo et
exemplo.qꝛ qui negli
genter ſuos guberna
uit pꝛeſumitur cõtra
eum ꝙꝙ circa extrane
os ſit magis negligẽſ
nec haberet frontem
redarguendi alios ꝗ
ſuos noluit coꝛipere
tamen ſi per eum nõ
ſtaret ꝗn familia eius
emendaretur.non im
putaretur ei.j.e.c.pe/⸗
nult. ⁊ vlt.

DI. XLVII.
g Hic inti xlviij.di.in qua pꝛoſequiti- e
age A domelltis proꝛ velo dicitur domeſtica vt. xxxij. · vi c. xlt. C. de te eenenpeſtonne rorond enandem en
mili.quicunq;.ff. ad ſyl.li. ——— õ . itum. dicitur autem neophitus nouellus in fide ve inn
b Zuus. aenon nonfthanzr dico ae Pea wrricndenc, wan nene⸗ — irrenn tales õ
L.i. con . 4. . 7 n ſy S . ſe⸗
i cõmodatis.yt.viij.qi:gd autem.⁊.ff.cõmoda·ſi ut cenocchuodalũ- cquſa.ſ.ne incidant in ſuperbiam putantes ꝙ ſides xpian nltuf P
e Hner enim la i. ”M quia nondumné nme
vij. qui nec regimi- . mN
As . 5 dus eſt:ſue domui ſit bene pꝛepoſitus. ummggre nall waler⸗ diſcivlina do⸗ dlene va mo⸗ in
Eed libertas. cꝛ i. ſiin laicali habitu vxoꝛem habuit vel NAantulibet vigilet diſciplina doę⸗ ccr ſe alijs con e
rgendi alios cũ co- filiog ꝗ vitijs ad virtutum ſtudia ⁊ vboo mus mee:homo ſuʒ ⁊ inter homi fſoꝛmare. ptrum 4 .
ripit ſuos. 2 exemplo pꝛouocʒ:vt c 6 poſtea pꝛece 8 Viuo. nec mihi arrogare audeo: vt autez in aliquo . ge
3 6 Pꝛincipi .i· pꝛela/ pturus eſt populis: pꝛiuiſ exigat a dome domus mea melioꝛ ſit qᷓ arca noe: vbpi caſi talis vale⸗ goei
.88 ci0l00o. ſticis vnde apoſt heſijs ſcribit: tm inter octo hoĩes vnus repꝛobus in at oꝛdinari. di⸗ Pn
hb Quod tunc.ſ. ſticis.vnde apoſtolus epheſijs ſcribit. ſ. lor ſiri; bꝛa cctur-ſ. di.lxi
domui ſue ſit bene pe vt vxoꝛes ſuas ſicut ſua coꝛpoꝛa diligat uentus eſt:aut melioꝛ ſit qꝙᷓ domus ab ie iue Tin
poſtus. 2 filios non ad iracundiam ꝓuocent ſy he cni dicmm eſt: eijee ancillam ⁊ filiuʒ . Veorbitl. ing
i BVantunlibet. enutriant illos in omni diſciplina ⁊ coꝛ eius:ant melioꝛ ſit ꝙᷓ domus iſaac cui ð caphiͤr⸗ nin
Samon enutriant illos i Pln Oee lachi non facile eſtty
iter. viij ipſe Po rectione vomini.vnde cum paulus ad duobus geminis dictuʒ eſt in malachia roni committe⸗ .
ter e trcs fili ? gua ½ timotheum ſcribens dixiſſet: ſuie domni pꝛimo iacob dilexi: eſan autẽ odio hha da euſtoclla na Nn
moꝛ igſonum vroꝛcs. pene ꝛepoſitum ſtatiʒ ſubiunxit:habẽ bui.ſimpliciter auteʒ fateoꝛ charitati ve culpa ꝓdita is
C Zpus ſ. cham. tem filios ſibi ſubditos in omni caſtit⸗ ſtre coꝛam domino deo noſtro: qui eſt culpe reus cſt ꝗ 4
an pericl, 6 te: ⁊ non in accuſatione luxurie.nõ eni, teſtis mihi ſuper animam meaz: ex quo diconmmiikt. ſi Nti
m . Malo.l. peenicdi taliinn cohabitatoꝛ frontẽ habet alios deo ſeruire cepi quoniaz ſicut difficlle de le. .
t futurns malni.· redarguendi. Unde de beato iob legit᷑: ſum expertus melioꝛes quã qui in mo In theatro A
n ¶Bifficile.i. vix an quod pꝛo filijs ſuis quotidiana offere naſterio pꝛofecerunt.ita non ſum dete⸗ Unt perba gi⸗
c̊ honitur non. vi pat deo ſacrificia ofterens holocauſta rioꝛes expertus quã qui in monaſterio hicro. ſuper epi Aln
a.npaincipatns. ſc. i,. per ſingulos quos tanta charitatis per defecerunt: hinc arbitoꝛ dictum in apo ſtolam ad tituʒ tiii
HH fectio in vnuʒ conſtrinrit. vt quiſqʒ eo calypſi.iuſtus iuſtificetur adhuc: ⁊ẽ quu Jo. lre
n p Bifficile. nota. ꝙ ectio in vnuʒ conſtrinxit.vt quiſq; eozx . . goue er Women⸗ iet
icile aliqui inneni in ſuo die conuiuium fratribus pꝛepa in ſoꝛdibus eſt: ſoꝛdeſcat ahuc. u⸗ prmen n
untur melioꝛeſ q; mo raret: ⁊ ad epulandum ſecum tres ſoꝛso Item Cypꝛiano coꝛnelius papa. Eumnc tempoꝛe men
nachi.vnde bic euidẽ res ſuas pariter inuitarent: quod q: he Konuicia perditoꝛum a via rectitudinii debet eſſe aligs mmn
ter colligitur ratio ⸗ li facere diſſimulauit ac falſa pietate un nos monere non debent. perfectuſ vt.xx fan
re ille qui nalaliti⸗ peratus delinquentes filios ferire nolu odad nos attinet: conſcientie iiij di epiſcopi. tien
a eſang it:ſicut in libꝛo regum legitur: apud di- 6) noſtre conuenit ſemper dare ope in aut. quomo⸗ ä
fiat fegniarls. vt. vi· ſtrictum iudicem ſemetipſum cum filis ras ne quis culpa noſtra de tteleſ pe⸗ 30 eborgeſedu i
di.c.i. qꝛ cum ſit per/fe crudeli damnatione percuſſt. vnde ei at. Si quis autem vltro ⁊ crimie uo pie ns eoin. vgra E4
cius in virtubus. nnõ5 diuina voce dicitur: honoꝛaſti filios m rit: ⁊ penitentiam agere atqʒ ad eccleſi mecſt inerper, f
requiritur quantũ ad os magis q; me. Hinc etiaʒ dauid erg az re ire noluerit:nos in die iudicii inꝰ tos c xix. .iij 1i
alia tanta perfectio ĩ filios bonitatem non diſcipline ſeueri⸗ culpatos futuros credimus qui eoꝛum monaſteriſs. ds⸗
ipſo. xyvi q i. legi in fi. tatem exercens eoꝛum iuuentutem ex⸗ conſulimus ſanitati.illos ſolos ĩ penis x Aliſerum im
7 adde id quod?xir. perimento didicit eſſe pernicioſam:quo remanſuros qui noluerint conſilii no⸗ euz fieri ma ſann
q vl gon licent-i ank. p itia vaga licenti iſit ee ſtri ſalubꝛitati ſanari. nec mouere nos giſtrum qui nõ 6
de mõachis. circa pᷣn. rum pueritia 3H vaga licentia permilit ee manall. e . Jum formma di⸗ ſiin
colla.i. vbi dicitur voluptuoſam.vnusPꝰquippe eoꝝ ſoꝛo⸗// debent conuicia perditoꝛum: quo mi⸗ ſcipuli aſſũpfit. d
monachatus malicii rem ſuam ſtupꝛo conuũpens a fratre ei nusa via recta ⁊ a certa regula non re r⸗ diſiin. mi⸗ i
omnez tollit ? ſicut h· gbſalone videlicet inter epulas q̃s fra cedamus.quã apoſtolus iſtituit dicenſ me e /
ſumitur bic pꝛo illis tribus ſuis fraudulenter parauerat:ob ſi hominibus placerem chꝛiſti ſeruus y Voniam
ani in monatero pH·truncatus eſt. abſalon vero poſti veng non eſlez. , Qrnmtdta ne 1
arrn ilos ennitnd am a patre obtinuit:de regno illum ex — Kohibentur antem neophi ceſſitatem. ſi
naſterio defecerũt. yn pyulit ⁊ ad concubinas eius ingreſſus ẽ. tiin epiſcopos oꝛdinari.vt rceſrrare, dii
de patet ꝙ ratione lo demum per inuia deſerti patrem perſe qui heri erat cathecuminus a D fc 6 n
ci non pꝛeſumitur ꝓ nens quercui inheſit:atqʒ ita ſuſpen⸗ hodie non ar epiſvopugi noneſt licitn ſen
aliquo.vt.xl.di.nõ lo ſſus interijt. Hinc etiam paulus ad tiimo r peri erat in theatroe hodie ege neceſſitas ni
ca. xij. i. gloꝛia. in theum ſcribit dicens:qui ſi unoꝛum ⁊ ma⸗ non ſedeat in eccleſia. qui veſpere erat facit licitum. cx
ſi. hoc verum ? ti xime domeſticoꝛum curam non babet: in circo: hodie non miniſtret altario: dq dere inr. q nõ n
Per ſono eſtna F fidem negauit ⁊ eſt infideli deterioꝛ.iu⸗ dudum fuerat fautoꝛ hiſtrionuʒ. hodie eſt licitum. item te
mirus pr ipſa Priee re ergo qui domui ſue neſcit pꝛeeſſe: non ſit conſecratoꝛ virginuʒ. Cauſa au eceſiige 10
loci.xxiiij.di.qnãdo. in epiſcopuʒ oꝛdinari pꝛohibetur: quia tem huius pꝛohibitionis eſt ſecundum Rcrnenn oner ſa
0/)) Vogd ad nos..· quii re minima de qua ſibi familiario? apoſtolum ne elatus in ſuperbiam tan⸗ Aüccnnrafe n
aunpatos. M· Doebet cura ineſſe: fidelis non eſt. quo⸗ quam religio chꝛiſtiana plurimuʒz eo en⸗ Slam. Kh. ne⸗ *
bonmm ſip aliqu? nõ mogo in eccleſia dei vbi tot ſunt ⁊ alie⸗ geret:incidat in ruinam diaboli. momẽ Leſſitas que re⸗ ten
ſtat qu minns aligd ni:ſollicitam diligentiam exhibebit: vñ taneusꝰ*nanq; ſacerdos neſcit humili⸗ perit᷑ in auẽte. en
ſiari ſumile xrie bieronymus:non enim iuſtus polluit tatem obſeruare ⁊ modos perſonaru, yt neceſſitas vi 1
eae ePeiſ⸗ itijs filioꝛũ: ſed libertas ab apoſto⸗ vel ſeſe cõtemnere.non ieiunauit:nõ fle te excuſat. vt ex n⸗
ij. faciat hõ. ⁊.xxiij.q ex vitt) zm.eec . er E e ETOI1 KII, de fur. ſi quis g 46
v. de occidendis.xliij lo eccleſie pꝛincipisreſeruatur: vt talis uit:nõ ſe conexit:nõ pauperibus eroga de fer gele nhe
di epheſije. ſufficit n. fiat qui non timeat pꝛopter vitia libero uit. in arrogantiam que eſt ruina diabo i, viſeie un
yvniliter inchoari lier rpum extraneos repꝛehedere.quodtũc liincidunt qui in puncto hoꝛe necdũ di g ſed in adul gin
non babeat effetůͦ. feiet ſi non erit quod ſibi imputetur. caum ſcipuli fiunt magiſtri. ⁊ ſicut innocentiꝰ crio neceſſital
T nes ge. ſz an vl ⸗ enim greſſus hominis a domino dirigã ait. miſerum eſt eum fieri magiſtrum à non excuſot. vt Pn
no minus. ſ. 3 ur:nec ſint in homine eius vie: coꝛipe necdum didicit eſſe diſcipulus. fff.de ritu nu. e
dł xliij. ſcimus. re quidem poteſt:coꝛꝛigere autem non. ¶ Vnñ de eiſdem in niceno ↄci.legitur. bals naporn
q ꝙ— Mon recedamꝰ. valet.pulſare poteſt:nõ aperire.manun Heophitus in epm nõ eſt oꝛdinandus, gcke to ente⸗ nſe
minus ⁊ non faai compꝛimere:non animum mutare. oniaʒ multa ſunt ſiue per neceſ errrpec pelſs
unt vnam affin natio Ange Auguſtinus ad Mincentium/ ſitatem ſiue ex quacunqʒ cauſa cd ne. . ian
nevr f de verb. ig. vonatiſtam. nne regulam geſta:ita vt homines er vi
HBonoꝛun hominum dileiplina moꝛeſ ta gentilii nuper adhuc cathetiʒati vel

fNut repẽé

Di.

a Veniſſent.j. de con. di. p. neophitt.
b¶Et tempoꝛe.l..diſtin.ponderet.per interſtitia tempoꝛum.yt.lxx/
vi.di. in ſingulis.
c¶ Tempoꝛe . i. ant

tur.jſ. i. q. vij. ſ
ſo ante baptiſ/
mum non depo
nitur. vt.xxvi.

di.yna.

d¶Ceſſabit.

i.non oꝛdinabi

tur. vel ſecundũ
alios etiam oꝛ⸗
dinatus degra/
dabitur.⁊ ſic vi
detur ꝙ crimẽ

ciuiliter pꝛoba/

tum inducit de
poſitionem . ſic
xxiiij.diſtin.c.
vltimo.
e¶ ¶Fecerit. p/
mouendo tales

te id eſt no
uiter in mona⸗/
chali habitu.ta
lis non eſt eligẽ
dus in pꝛelatuʒ
vt extra de ele.
cum cauſam. et
extra de elec.of

ficij.que antem

debeant eſſe in

terſtitia habes.
lxxvij. di. in ſin⸗

gulis.

CQui ad ſũ
mi.ſ.i.q;i.pueri

⁊ ſi quis epiſco

pus per pecu/⸗

niam. =. lxi. diſt.
ſtatuimus.
h.Bradibus

id eſt interſtitijſ

ſollicitudo.

.„ .
„
4 17
8 Duge

nſq; tractatum
eſt ð.xiij. e. apo
ſtolice regule H
magiſter in his
duobus. c. ſub
compendio tra
ctat de eiſdem.
k ¶ Quia cum
is.ad intercedẽ
dum.videtur h̊
ꝙ oꝛationes fa
cte a ſacerdoti⸗
bus malis no/
ceant ſubditis.
quod intellige
cum ipſi ex cer/
ta ſcientia eli⸗
gunt malum et
confoꝛment ſu⸗
is moꝛibus. ali
as ſcilicet eque
operatur remiſ
ſionem per ma
lum vt per bo⸗

num ſacerdotẽ

rit. ad hoc. arg.
ro. argu. viij. q.

get.

eoꝛdinationem ⁊ poſt baptiſmum ſic intelligi/
quis omnem.hoc ideo dico:quia pꝛo crimine commiiſ⸗

inſtructi ſtatim ad ſpirituale baptiſina

veniſſent. ⁊ continuo cum baptiʒati ſůt

etiã ad epiſcopatum vel pꝛeſbyteriũ/
uecti ſunt.recte igiturviſuʒ eſt de cetero
nihil tale fieri: nam ⁊ tempoꝛe opus eſt
vt ſit cathecuminꝰ ⁊ poſt baptiſma mul
ta pꝛobatione indiget.euidens nãqʒ eſt
apoſtolicũ pꝛeceptum dicens:non neo
phitü ne foꝛte elatus in ſuperbiam ĩ iu⸗
dicium incidat a in laqueuʒ diaboli.Si
vero pꝛecedente len porꝛe alicno moꝛ
tale peccatum admiſerit:⁊ ↄuictuſ duo
bus vel tribus teſtibus fuerit:ceſſabit·
a clero qui huiuſmodi eſt.ſi quisvero pᷣ
ter hoc fecerittanqᷓ; contra ſtatuta ſãcti
concilij gerens:etiam ipſe pꝛecipitabit
de ſtatu ſui cleri. Meophiti vero ho
die appellantur pꝛopoſitum ſacre reli⸗

gionis nouiter aſſumentes. C Unde

beatus gregoꝛius ſcribit ſiagrio epᷣo.

Auis dicatur neophitus: ⁊ vnde ſit

Icut neophitus dicebat᷑ qui in ini⸗
tio ſancte fidei erat eruditione plã
tatus:ſic mõ neophitꝰ habendus ẽqJ re
pentein religionis habitu plãtatus ad
ambiendos ſacros oꝛdines irrepſerit.
Oꝛdinate ;& ad oꝛdines aſcendendum
eſt. nam caſum appetit qui ad ſũmi loci
faſtigia poſtpoſitis gradibus per abru

pta querit aſcenſum: ſcimus autem ꝗ;

edificati parietes non pꝛius tignoꝝ po⸗
dus accipiunt:niſi a nouitatiſ ſue humo
re ſiccentur:ne ſi ante pondera qᷓ ſoli⸗
dentur accipiant cunctam ſimul ad ter
ram fabꝛicam deponant.
Di. xXLIX.
etin quibus vitijs debeãt
eſſe imunes:qui in epiſcopuʒ
ſunt oꝛdinandi apparet.qui
Renim interceſſoꝛes ꝓ popu⸗
arantur:neceſſe eſt: vt eins
gratiam bene viuendo mereant᷑. vnde
gregoꝛius ait in paſtoꝛali. Sollicite foꝛ
Hicandu eſt:ne qui placare poſſe iram

dei creditur:hanc ipſe ex pꝛopꝛio reatu

mereatur.cuncti eni liquido nouimus:
qꝛ cum'is qͥ diſplicetiad intercedenduʒ
mittitur:irati animus ad deterioꝛa pꝛo
uocat᷑:qui ergo deſiderijs terrenis aſtri
git᷑:caueat ne diſtricti ira iudicis grauiꝰ
accẽdẽſ dũ loco delectat᷑ gloꝛie:fiat ſub
ditiſ auctoꝛ rnine.Solerter ergo ſe quiſ

qʒ metiat᷑ ne locum regiminis aſſumere
audeat.ſi adhucin ſe vitiũ damnabili

ter regnat:ne is quẽ crimen depꝛauat/p
pꝛium:interceſſoꝛ fieri appetat ꝓ culpiſ
alioꝝ. ¶ Idem in eodem paſtoꝛali.

Sacrificium deo non offert qui vitijs ẽ
maculatus.

Anc ereniz ſ uperna voce ad moy
en dicitur in leuitico: loquere ad
aaron:homo de ſemie tuo per familias

qqui habuerit maculam non offerat pa⸗

nes deo ſuo nec accedat ad miniſteriuʒ

eius.vbi repẽte ſubiungitur:ſi cecus fu

erit:ſi claudus:ſi vel paruo vel grandi

vłtoꝛto naſo.ſi fracto pede:ſi macus:ſi

¶ Biſplicet.iij.q.vij.in gradibus.

m ¶Si adbuc.ar.ꝙ quis non poteſt accuſari de crimine de quo penituit

40

⁊ ꝙ non impediatur a pꝛomotione.xxvi.q.v.quicunq;.S.xlvi.diſ.clericus.

„

⁊.viij.q.i.in ſcripturis.argu.contra.xxxiijq/ij admonere.ſol.accuſari po/
teſt.ñ commiſſum eſt per baptiſma.vtxxv.di.pꝛimum.

lippus:ſ gibboſus: ſi albugineʒ habẽs

in oculo:ſi iugẽ ſcabiẽ:ſi impetiginem ĩ
coꝛpoꝛe vel põderoſus.Cecus quippe

eſt qui ſuperne lucẽ cõtemplatiõis igno

rat:qui pꝛeſentis vite tenebꝛis pꝛeſſus
dum lucẽ venturam nequaquã diligen
do ↄſpicit:qͥ greſſus operis poꝛꝛigat ne
ſcit. Hinc etenim per ꝓphetantem an⸗
nam dicitur in lib.regum. pedes ſctõꝝ
ſuoꝛuʒ ſeruabit:⁊ impij in tenebꝛis cõ
ticeſcent. Elaudus vero eſt qui qdẽ
quo pergere debeat aſpicit:ſed per ifir
mitatem mentis vite viam perfecte nõ
valʒ tenere quã videt:qꝛvidelicʒ s ad
virtutis ſtatum dum fluxa conſuetudie
nõ erigitur:quo deſiderium eius nititur
illuc greſſus operis efficaciter nõ ſequũ
tur. Hinc etenim paulus dicit ad hebꝛe
os:remiſſas manus et diſſoluta genua
erigite:⁊ greſſus rectos facite pedibus
veſtris vt nõ clandicans quis erret:ma
gis autem ſanetur. Maruo auteʒ naſo
eſt qui ad tenendam menſuram diſcre⸗
tiõis idoneus non eſt.naſo quippe odo
res fetoꝛeſqʒ diſcernimus.recte ergo ꝑ

naſum diſcretio expꝛimitur: per quam

virtutes eligimus:delicta repꝛobamus
vnde etiam in laudibus ſpõſe dicitur in
canticis canticoꝛum:naſus tuꝰ ſicut tur
ris que eſt in libano.qꝛ nimiꝝ ſancta ec
cleſia qua eſt cauſa ſingulis tentamẽta
pꝛodeant:per diſcretioneʒ ↄſpicit:⁊ vẽ
tura vitioꝝ bella ex alto depꝛebendit.

Sed ſunt nõnulli qui dum ſe exiſtimari

hebetes nolunt:ſepe in quibuſdam inqͥ

ſitionibus pluſqᷓ neceſſe eſt exercentes

ex nim ia/ſubtilitate falluntur.vnð hoc
ioe ſubditur:vel grãdi vel toꝛto na⸗
o. Maſus quippe grandis ⁊ toꝛtus eſt

diſcretionis ſubtilitas imoderata: que
dum plus ꝙỹ decet excreuerit: actõis ſue

rectitudinẽ ipſa ↄfundit. YFracto autem
pede vel manu ẽ qui viam dñi pergere

omnino nõ valet:atq; a bonis actibus

funditus exoꝛs vacat.quatenus hec nõ
vVt dlaudus ſ. altem cu m infirmitate tene
at ſed ab his oĩbus alienus omnino exi

ſtat. Gibboſus vero eſt quẽ terrene ſol

licitudinis põdus depꝛimit:ne vnqᷓ; ad
ſuperna reſpiciat:ſed ſolis his que ĩ in
fimis calcantur intendit.qui ⁊ ſi quãdo
aliquid ex bono patrie leſtis audierit
ad hoc nimirum peruerſe ↄſuetudinis
põdere pꝛegrauatus coꝛdis faciẽ nõ at
tollit.qꝛ cognitionis ſtatum erigere non
valet:quem terrene ſollicitudinis vſus
curuũi tenet.ex eoꝝ quippe ſpecie pſal.
dicit in pſalmo.xxxvij.incuruatus ⁊ hu
miliatus ſumvſqʒquaque.quoꝝ culpã
per ſemetipſam veritas repꝛobans ait
in luca. Semen aũt qð in ſpinis cecidit
hi ſunt qui audierunt verbũ.⁊ a ſollici⸗
tudinibus ⁊ diuitijs ⁊ voluptatibus vi
te euntes ſuffocantur:⁊ nõ referunt fru
ctum.Lippus vero eſt cuius quidẽ inge
nium ad cognitionẽ veritatis emicat.ſʒ
tamen hec carnalia opera obſcurant.

n P Inc. ꝓbat gre
So. in hoc. c. ꝙꝙ
vitioſi non poſſunt of
ferre panes domino
nec alioꝛum peccata

diluere quia in veteri
txæ. coꝛpoꝛe vitiati re/

pellebantur ⁊? hoc ꝓ/⸗
bat.xij.exemplis.que
vitia figuraliter intel
lecta in nouo teſtamẽ
to repellunt.

o. Del ponderoſ uſ

d nanne . .
Seruabit. ne la-
bantur in hereſim.
q ¶ In tenebꝛis. pec
catoꝛum.
PrEx nimia nimia
ſubtilitas ĩ iure repꝛo

batur. extra de iudi.

dilecti.⁊ ſic fit aliquid

in iure cõtra rationeʒ

diſputandi.ff.ad.l.aq

li.ita vulneratus.ĩ fi.
⁊ magis valet fimpli

citas ꝙᷓ; difficultas.ĩ⸗
ſti:e fideicom. here/

di.S.ſed quia ſtipula

tiones.
8 Faciem. i. ratio/
nem:que eſt facies coꝛ
dis.

514. il.
4C. Et eo. i ideo. bQuo ſe. i. quia. poſt penitentiam. Cirta lapſos tres regule ſunt notande que conti
¶lliaꝝ. impꝛopꝛie ponit.ſc.s. xxvi.di. deindeę.ibi cum ceteris criminib? nentur. ſ. e. di . vt conſtitueretur.pꝛima regula bʒ. b. hec eſt.vt qui moꝛ
d &. Ponderoſus.per immundam cogitationem. tfaliter peccauit poſt baptiſmum non pꝛomoueatur.vt.xxx. diſti pꝛi⸗ e
e¶Ad opus. ex boc videtur ꝙ occultũ peccatũ nõ impedit ꝓmouendum mum . i. q. vij. ſiquis omneʒ. Secunda eſt. pꝛomotus ſi moꝛtaliter pec 4
2 ex eo ſeꝗt᷑ ibi grauat in abditis.⁊ ar.l.di.ſacerdotes.qꝛ latentia peccata cat. deijciendus eſt.j.e ꝗ ſemel.Tertia ẽ qui aboꝛdine deponitur am
nõ habent vincfetam mõ non reſtitui ſ
quo ad eccleſiam mi⸗ „ tur. . . c. i x. ij. ⁊ en
litantẽ. vt. xxxij·q. v. In lippis qppe oculis pupille ſane ſůt ſed tamen ab bac cogitatione continng ctpuenit ? rbi⸗ ſais
chꝛiſtiana.⁊.xxxij.di. ſed humoꝛe deſluenti infirmantes pal⸗ ſine moderatione grauatur in mente 4 e in ſa ſer
feubeant oteſ ad ſe Pebꝛe groſſeſcunt:quoꝝ quidem q;ꝛ in nequaquam quidem vſq; ad opus ne elt⸗ J eno un
no. g aliquid dꝛ ſione crebꝛa atteritur: 7 acies upillevi harium rapitur: ſed eius animus voæ⸗ nes regule ſecũ cati
malũ quo ad ſe.ſc.i. tiatur. ⁊ ſunt nonnulli quoꝝ ſenſuʒ car uptate luxurie ſine vllo repugnationis dum tres opini wei
q.i.ꝙ quidam.⁊.q iij nNalis vite operatio ſauciat:qui ſtudere ſtimulo delectat᷑.vitium quippe ponde ones recipiunt wl
ſaluatoꝛ. ſic matrima ac videre recta ſubtiliter per ingeniumn ris eſt cum humoꝛ viſcerum ad virilia interpꝛetation? apen
niũ dꝛ ſolui quo ad ſo oterant:ſed vſu pꝛauoꝝ actuũ caligãt᷑ labitur:que pꝛofecto cum moleſtia de⸗ quidam eni di⸗ lbeie
ceru qui repudi mi⸗/ lppus itaqʒ eſt cuius ſenſũ natura era decoꝛis intumeſcunt. onderoſus er cunt ꝙ ome pe nun
Aiae quo ad ↄiuges. (uit:ſed conuerſationis pꝛauitas confũ go eſt qui totis cogitationibus ad laſci Gectmlin n
den bir ſtatuo⸗Fſ it: cui bene per angeluʒz dicit in apoca lia defluens pondus turpitudinis ge⸗ nai f0 *
ſocer. ? facit quis ali l pſi:collirio inunge oculos tuos vt vi ſtat in coꝛde.⁊ quãuis pꝛaua non exer⸗ cit iam pꝛomo⸗ nhe
quid qtũ in ſeipſo Sẽ.· daeas.collyrio quippe oculos vt videa ceat opera ab his tamen non auellitur tum. ?7 ſi falis ſit ſan
xi.q· iij ĩter verba. ĩic mus inungimus:cũ ad cognoſcendam mente:nec ad vſuʒ boni operis in aperr pꝛomotuſ.⁊ ege ſiſen
xxij q ij ylti . in fſ.· veri luminis claritatem intellectus no⸗ to valet aſſurgere:qꝛ grauat hunc in ab rit penitentiam in
de cõſe. di.iij queris. ſtri aciem medicamine operationis bo ſconditis pondus turpe. Quiſquis tſamen non po⸗ nb
5 & Potentem in eo ne adiuuamus. Albuginẽ vero habeti ergo cuilibet boꝛum vitioꝝ ſubijcit: pa dedd anaiar o .
b DPanperem. ſxi. oculo qui veritatis luceʒ videre nõ ſini nes domino offerre pꝛohibetur: ne pꝛo ne. aliftelligut ſe
q·iij pauper. tmur qui arrogantia ſapientie ſeu iuſtitie fecto aliena delicta non valeat is diluue de magnis cri⸗ e
iNocat. i dignitate excecatur pupilla naqʒ; oculi nigra vi⸗ re:quẽ adhuc ꝓpꝛia deuaſtant. z minibus pꝛedi⸗
k Uſq;quo. dictuy det:albuginẽ tolerans nihil videt:qꝛ vie igitur paucis ad paſtoꝛale magiſterium ccas regulas.·qꝛ i
fuit ab helya fugieéte elicet ſenſus bumane cogitatõis ſi ſtul dignus qualiter veniat: atqʒ indignus minoꝛa poſt pe ne
iram regine ezabeli tum ſe peccatoꝛẽqʒ intelligit: cognitõe,y hoc pertimeſcat oſtendimus: nunc is qͥ ie tiarn non fin
Bnnelhegiiconf⸗ intime claritatis appꝛehendit. Si aute,y ad illud digne peruenerit: i eo qualiter chantrerpgi gnn⸗
naz deficit ainbobus ſibi cãdoꝛem iuſtitie ſeu ſapientie trihun xiuere debeat demonſtremus. dkec cuz apoſto hi
quĩ vult ſeruire duo⸗ it: a luce ſuperne cognitionis ſe excludit Item hiero. ſuper malachiam. lus c rlvi dilt,. nud
bus.⁊. xxvi.di.acutiꝰ. ⁊ co claritatemveri luminis nequaquã Indoctus terrena lucra ſectans vitiat cleericus.v.q·iiij *
Wurnalman. penetrat:quovſe apud ſe per arrogan/ oꝛdinari non debet. in loco. lxriii. i
m ¶Indignũ ẽ õ.õ. tiam exaltat.ſicut de quibuſdaʒ dicitur Acerdotes nomen domini deſpici diſtin. c.i. quia iſe
xli.di.nõ cogat. ſz ii in epiſtola ad romanos. dicẽtes eniʒ ſe unt 2 quantum ad ſe panem pollu nec omne publi ſi
de reb. bic de pſonil. eſſe ſapientes ſtulti facti ſunt. Jugeʒ vo tmʒ offerũt qͥ ad altare indi cdüt cum crunen ant a
X*pmiſſis apientes ſtultit⸗ nt. Juge uʒ offerũt qͥ ad altare indigne acc me morkemir-
A e Vtractau it ſcabiem hʒ cui carnis petulãtia ſine ceſ quiqʒ dato munere ſacerdotium pꝛeſu rogat inſtit de G
Sbucuſque ſatione dominatur.in ſcabie etenim fer munt. Maneʒ quoqʒ polluit qui doctri publi iu 5. vlti.
magẽ de uoꝛ viſcerum ad cutẽ trahitur. per qu nam domini in populo male diſpergit: Tertij intelli⸗ 8
R itate oꝛdi recte luxuria deſignat᷑.quod ⁊ ſi coꝛdis ⁊ qui honoꝛat potentem ⁊ deſpicit puu gunt pꝛedictas
naãdoꝝ in bac diſtil. tentatio vſqʒ ad operationem pꝛoſilit: peremꝰ.⁊ infra. Si offeratis cecum ani tres regulas de ii
fractar pꝛimo de an⸗ nimiꝝ feruoꝛ intimus vſqʒ ad cutis ſca mal ad imolandũ:nõne malum eſt ⁊c. manlt HSl .
noribean Pli baſi biem pꝛoꝛumpit. ⁊ foꝛas iã coꝛpus ſau Superius accuſati de panibus nũc ac centtentia: no ie
Reparari, pꝛimo al⸗ ciat qꝛ dum in cogitatione voluptas nõ cuſantur de victimis. Cecuʒ animal of lepellat nec de⸗ 4
legat ꝙp nõ poſſũt re⸗ repꝛimitur: etiam in actione dominatux· fert qui oꝛdinat indoctuʒ in loco docti: ijciüt immo iu⸗ ſe
parari. poſtea allegat uaſi enim cutis pꝛuriginem paulus magiſtrũqʒ facit vix diſcipulus eſſe po⸗ recommuni ⸗
ꝑte gria.⁊ boc bñ curabat abſtergere:cum dicebat ad co terat. Clauduʒ offert:qui lucra terrena mouetur ⁊ ſi ꝙ
oluit. ſ. eS. qũo. ꝓ ꝑte rinthios:tentatio vos non appꝛehẽdat querentem locat vtpote pedem in di- motus eſt rema 4
Hma allegat ich niſ humana. ac ſi aperte diceret hůani uerſa ponentem:vnum in diuinis: alte cer in orcle
Ferale Eph von quidẽ eſt in coꝛde tentationem perpeti: rum in carnalibus:cui poteſt inferri il⸗ eno ec peete⸗ t
dam ſolutionẽ ſuam demoniacum vero eſt tentationis certa lud de libꝛo regum. vſqʒ quoclaudicaſ genti ? bec opi i
vſqʒ ad.5.ſʒ illud.vbi mine ⁊ operatione upe ani. Impeiſg⸗ in duas partes. Languidum offert qui nio verioꝛ eſt ? n
aliam ponit.? eã pꝛo/ nem quoq; habʒ in coꝛpoꝛe quiſqs aua vitioſum habʒ pꝛo religioſo:qͥqʒ tardu benignioꝛ. boc lĩ
bat ꝑ.c.ſeq.vſqʒ ad.S. ritia vaſtatur in mente.que ſi in paruis ⁊ pigrum ꝓbat patientem:dicens illu? tamen excepto ne⸗
ꝙ vero.⁊ poſtea adiũ nõ cõpeſcitur nimiꝝ ſine menſura dila⸗ negligentie redarguendum: indignum ꝙ maxima pec
git de lapſis n here tatur. Impetigo quippe ſine doloꝛe coꝛ eſt enim dare deo quod dedignatur cata et occulta .
eretonellalion. 3 pusoccupat: 7 abſqʒ occupati tedio er bomo. — 0
ab illo. 5. q vero. ſub creſcens membꝛox faciẽ decoꝛã felat. — Di. L. n⸗
iungit tractatũ de ho qꝛ etiam auaritia capti aiam dum quaſi X pꝛemiſſisꝰ auctoꝛitatibus 1
micidijs vſq; ad illũ delectat exulcerat.dum adipiſcenda qͥſ liquido mõſtratum eſt ꝙ va
S.ᷣmiſſis. deinde ahd/ qʒ negocia cogitatiõi obijcit inimicitias r ijs criminibus irretiti in ſa⸗ nin
di de ſolemer er accendit: ⁊ doloꝛem in vulnere nõ facit erdotes oꝛdinari nõ poſſũt R
ordinatiict a qꝛ eſtuanti aĩo ex culpa abundantiã ꝓ DAhnlunc autem de eiſdem que⸗ ⸗
tiã ſeculareʒ redire.et mittit. Sed decoꝛ membꝛox perditur. ritur vtrũ poſt peractam penitentiã vel i
ꝙ elericis talis peni / qꝛ aliaꝑ quoqʒ virtutum per hanc pul in pꝛopꝛijs oꝛdinibus remanere:aut ad
tentia nõ ſit ivonẽda. chꝛitudo depꝛauat᷑:⁊ quañ totum coꝛ⸗ maioꝛes gradus conſcendere valeant.
⁊ ꝙ quibus culpis ſit pus exaſperat:quia per vniuerſa vitiia multoxꝝ auctoꝛitatibus variis crimini⸗
nponenda lteimo animum ſupplantat: paulo atteſtante q bus iretiti a pꝛopꝛijs oꝛdinibus deiici⸗ ⸗
ner cahn inegn ait ad timotheum:radix omnium malo untur ⁊ ab acceſſu maioꝛum pꝛobibẽt᷑. ſic-
larem nec ad clerica⸗ Lum eſt cupiditas. onderoſus vero Ange gregoꝛius ait cõſtantino me⸗ e
tum aſcendere poſſũt eſt qui turpitudinem opere non exercet olañ. epi⸗ copo.

Di. 16

—e e dixi. 5. xxx. di. c. vlti. De adulteris autem prꝛe ſbyter.łʒ ſit ar. ↄtra.ij.q.v.quanto.item nec cum eo qui accedit ad iudi
. nepellantyr de Borzdmne din grh,d5e ——— Ren ſeniore:vr xr, q.·v.ſiquis epiſcopus.item nec cum bigamo:vt exra
r ⁊ ſimilibus poteſt epᷣs hs ſ. e. miroꝛ. ⁊ in ſinonia·i.q·i. erga. ?⁊ hnm de biga. c. de bigamis.?.xxxiiij.di.lectoꝛ. Jo.nec diſpenſat hodie cuʒ filiſs
te nbue erunimvus viſpenlar vbi nõ ꝓbibetur: exta peſ byteroꝝ: vtex de fi.pꝛeſby.c.pe.v.miniſtrauit. pʒ mnecereher henio
quoldam ino „di. vi. . i. in fi. z. lxxxii. di. bꝛeſbr. = ĩ plibꝰ coſibꝰ utem in pleriſq; criminibus:vt notaui.i.q.yij.S.nini.⁊ generaliter vbin
ſ vekier un wde pe.di · j · Fi·in fi· ·lxxxij. di pꝛeſbi.⁊ ĩ plibꝰ coſi S peeruch M ſpibenn cho diſpen
iuenio epʒ pol . ſatio ſemꝑ diſpenſa⸗
