firmatoꝰ:quiſquis iã epᷣus fieri voluerit
foꝛis fiat neceſſe eſt:nec habet eccleſia⸗
ſticã oꝛdinatio nẽꝰ qui eccleſie nõ tenet
vnitateʒ quiſquis ille fuerit lʒ de ſe mul
tum iactãs ⁊ plurimũ ſibi vẽdicãs: pꝛo
phanus eſt:alienus eſt: foꝛis eſt: ⁊ cum
poſt pꝛimũ eẽ nõ poſſit: quiſquis qui pꝰ
vnũ qui ſolus eſſe dʒ factus c: iã nõ ſe⸗
cudus ille ſed nullus eſt. ¶ Iteiuſdẽ
Hon eſt eps qͥ i locũ viuentis irrepſii·
Ouatianus' epᷣus nõ eſt qui coꝛ
nelio epo in eccłia a.x.coepᷣis fa⸗
cto adulter atqʒ extraneus ep̃ᷣus fieri a
deſertoꝛibus ꝑ ambitũ nitit. Et cuz ſit a
chꝛiſto vna eccleſia ꝑ totũ mũdũ i mul-
ta mẽbꝛa diuiſa: itẽ epatus vnꝰ multo/
rũ epoꝝ ⁊ ↄcoꝛdi numeroſitate diffuſuſ
ille poſt dei traditionẽ:poſt cõnexam⁊
vbiqʒ ↄiunctam catholice eccleſie vni⸗
tatem:bumana conat᷑ eccleſiã facere:⁊
ꝑ plurimas ciuitates nouos ſuos apo⸗
ſiolos mittit vt quedã recentia inſtituti⸗
oni ſue fundamẽeta ↄſtituat. Cũqʒ; iã pꝛi
deʒ per omnes pꝛouincias ⁊ per vꝛbes
ſingulas oꝛdinati ſint ep̃i: in etate tiq: ĩ
fide integri:in pꝛeſſura pꝛobati:in perſe
cutione pꝛoſcripti:ille ſuper eos creare
alios pſeudo epos audet quaſi poſſit
aut totũ oꝛbẽ noui conatus obſtinatio⸗

di.vt extra de elec.coꝛam. .
n ¶ ¶ Quo occupato· id eſt canonice ſumpto.

ague tunc.
hic videt ab
ſẽtes nõ ſũt vo

cadi ad electio

nẽ vt. x. q· ij. hoc

ius ·⁊ ex de ſen.

⁊D re iudi.cũ oli
maxtme ſi fint
remoti.vt ex ð
ele . cũ ĩter. imo
⁊ ſi ĩ hoꝛtis ſũt
. vident᷑ vocã⸗
na inf.
ad citationem
pulſatio cãpa⸗

ne: vt e de offi.

cuſto.c.i.⁊.ij.X

e de elec coun

ſis. ⁊ erĩ de po.
ſtu. pꝛela.c. pe.
⁊ añpe.⁊ lex di
cit illos ſolos

vocãdos ꝗ ſũt
in vꝛbe: vt. C. ð

lega.l. ylti. li x.
Qð aũt vocan
di ſint abñtes.

bat᷑. lxiij. diſ.
qto.Alioquin
plus nocet ↄti⸗
ptus vnius

ↄdictio pluriũ
vt e de elec . ꝙ
ficut.⁊.c.cũ no⸗

bis olim.. Naʒ
remoti ſũt vo
cãdi vbi tracta
tur publica vti

litas: vt. C. ð de
cu.cur iales. ij.

cãdi ſũt vbi co⸗

mode vocari

pñt:vt er 5 ele.

ſcut. Sed ſi

obñtes nõ pñnt
intereſſe. relig

pñt eliger yt bi

dẽ dr:tñ ſi aliꝗſ

nõ põt ĩterſſe in

ſuo iuramẽto ſi
dẽ de hoc ſece⸗/

rit ꝑmittit ei

ꝓcuratoꝛẽ eli⸗

ge g ſit de colle

gio: vt e ð cle.
quia ppter. er

ouinciam tn
non ſunt voca

o ;Confirmato.ergo electio pape eſt confirmanda.

p Oꝛdinationem. arg. ꝙ que ab intruſo fiunt nõ tenẽt yt. xij · · i ·

glienationes.ix.q.i.oꝛdinationes.·

q ¶Sed nullus.ar. ꝙ nullus eſt ꝗ malus eſt. ſi. extra t
coꝛpoꝛalia.ſic.ij.q.vij nõ omnes.⁊.xix.di.ſʒ argu.cot

r ¶DBDuatianus.diuiſa.xxiiij./q.i.loquitur.
s8 WHumanã. id eſt nõ ſpiritualem.
1

tranſla. inter

nitia. Arg cõtra nouitios magiſtros qui pꝛimo ſeruent? po-
ſtea deficiunt. xxiij. q. iiij. diſplicet. 2 c.nõ inuenit · ·c. ſi cccleſia. imo “

minimis eſt incipiendmm.vt.xlviij.di ·ſicut.

.—

a.1.i , gdͤ.

. ſn

N . . 2* 5 240 „ r. ⸗„r
iie vy in oelega i g ſi. t eS ſolutũ ic dici 8 trãſlati. ſʒ dic q; adhuc multi ſe uebantur cos in vitijs ſuis:vñ illi ijdẽ
. Eite in eccleſta. vj.. i. ſi tm. cõtra. ſed iſaues en bi⸗ Fe vaſarr dich⸗ eis.i.q.i.cito. 4 J 1 . .
cccla eys ldieſt ensei Sriaore hl fi g·¶Adequari.xxiuij.qi.nõ affersmus..vbi dicit ſciſma eẽ grauius pec
ponii pꝛo maioꝛi parte: & lvj di. oplica. qq; pꝛo agr. jes: pt catũ. ſed expone ĩauius.i.periculoſius.xxxij.q.ij.nemo.
holen San ſ. ve conſe.di.i. cccleſia.⁊ dic ꝑ exẽpla varias ſignificatiões: vt catũ.ſed exponeg enlolins. xxxij: q.
ſdeng gein. . de conie di. cccie T i. Hec que generat materis mali iubentur publice exponi.
et er de teſta relatü. ⁊ ex de ver.ſicũ clerici er̃ de yſupal c.i. b Memoiale bec que generat mat vt aliſß ſertormetg
b Lä peri l tur. vt hic. z. xi. q. iij.
äfc culoſnz . mäd 454. l
Ntti — Oiee⸗ , .G ſeen; amus.quado iu
i ſmendeiar i ne peragrare: aut eccleſiaſtici oꝛdiniſ cõ ter pſeudo aophelas eennles an benur deſtrutnere .
Aui ſ ennciat. 1 Pa ge diſcorꝛdie ſne ſeminatione reſcin / purarentur:nain cum pꝛimu witcibu cent facn memori⸗
dli lud repetere ñ :eſciens ſciſmaticos ſemper inter los in miniſterium ſalutis mitteret:ma⸗ am xv. q i. mulier.
rin põt ſe cos.x· gere: neſciens enmarcos leinberinte dauit ⁊ dixit. In viam gentium nõ abie i . Sciſma. ita ma⸗
D, iij. q· iiij. ſi illi initia“ feruere: incrementa vero habe-⸗ dauit 2 I. J3" Sein S õ
ig Uiiiſi ic. i quod illicite e ritis: in ciuitatem ſamaritanoꝛum ne gnum vt iſti noatia⸗
e eeat. perie eſſienegengr anane ſnn emnſe intraueritis. Et ad iudeos pꝛius mitts mniqui nouom ſeccruũt
iip L.i.S.qui ſemel. perint:ſed ſtatim cum ana le e IS.&* ire iubet. Adden eccleſtam.
ntn 2⁊. C.ð pac. poſt ne deficere: æ ifra. Qui ergo nec vni⸗ gentlles naput⸗ eſ uunet⸗ Aden PDBn ſurez id eſt
lia P.· ſ.e. hoc neq-tatem ſpiriius nec coniunctionem pacii do autem ⁊ ciuita ſeiſinaticioſte non innaſoꝛem.
eicliͤ G. 7.ff. de edil. obſnat: ⁊ ſe ab eccleſie viculo ⁊ ſacer debere omitti.vbi erant ſciſmatici oſte⸗ ſurtum enim non co⸗
ntin ic aucrf; Fn dotũ collegi ſe tepiſcopi nec ptäis dit ſciſmaticos gentilibus adequaris: mittitur in re imobi⸗
nlfti yeditoꝛ. vbi di ·/ dotu collegio ſeparat: epiſcopi nec ptäꝗ⸗ dlitſc dem que,ʒ iſlt prgil
lſrn yẽditoꝛ. vl! :ꝛqui poſt pauca. Quod vero eundem quez ili. vt inſti.de vſucap.
einn lit e remutei tem poteſt habere nec Ponoꝛeʒ: qui epi nos deum patrem eundem filium eun⸗ Squod autem.
e aene ſeohneer vnſtar voluſ habere nec. dem ſpiritum ſanctum noſſe dicuntur: 1 Icut vir. adul⸗
initn as nõẽ dadus acem. & Idem ad papinianum. mec hoc adiunale tales poteſt. Nã etii Wierare.i. dimitte
i Knl 3 oneſtin Eeclelia dii cuncpiſcopopa ehore dalbem ⁊ abiron cum ſacerdote te. Adulterctid eſt
lunn Eo rwiiſia⸗vl. n non haber ſſe⸗ in eccleſia aaron ⁊ moyſe eundem deum nouerãt dimittat foꝛnican
hn chs xy t. Rire debes epiſcopum in eccleſia are ie elin 110 ꝛnican
luce dudũ. ænotaui eſſe:⁊ eccleſiã in epiſcopo:⁊ ſi quis pari lege ⁊ religione viuentes: im E tem.
enini ei denigſ. . iſ. on ſit:in eccleſa non eſ verum deum qui colendus atque in/ nl. Foꝛnicatus. vxo⸗
dſtk e In dinin. cume piſcopo non ſit: in eccleſi⸗ uocandus fuerat inuocabant:tamẽ qi poteſt dimittere vira
ixcie tpe pericul: vt ſe ⁊ fruſtra ſbi blandiri eos qui pacem nocandus mer- 5 tranſgreſſi ? contra ob ſoꝛnicatione. ſdcur
dui ſ habẽtes ob- loci ſui miniſteriuʒ tranſgreſſi
Gtin e ſuggeſtũ. cum ſacerdotibus dei non habẽtes ⸗ qui ſacerdotium le yir vxorem qr no ad
J al⸗ imat? . d quoſdam ſe cõ aaron ſacerdotem qui ſacerdotium le⸗ Hõ
vpter d Pꝛimat?. repunt: æ latenter apud quo am gitimum dignatione dei at qʒ oꝛdinatio iparis indicat᷑ xxxij.
io ins 5 pꝛimoge⸗ municare credunt:quãdo eccleſia qaus Sitimum dignati 1. . 135 licentigs A ſiquis vxoꝛeʒ. ſed
Iloi niture: vt dicũt catholica vna eſt:ſciſſa non ſit neqʒ di / ne perfecerat:ſacrificandi ibi icentiaz non poteſt eum dimit
gitof eſt dignitas ta nila. &. Idem. ä vendicauerunt: diuinitus percuſſi pe⸗/ tere vt alij adbercat. S
hntenl laar himoge. AWln. iuri quis cedere non debet. nas ſtatim pꝛo illicitis conatibus pe;ddce⸗- or.
Glut⸗ mniti pꝛe alijs i½ Dud in gn

VII

runt nec potuerunt rata eſſe ⁊ pꝛofice⸗

Raürren ſeſtis ſa criſicia —0 Naʒ periculoſuʒ ſit in diui re ſacriſicia irreligioſe ⁊ illicite 7 cõtra

ini offerebat ? ꝙ bus:vt quis cedat iuri ſuo ⁊ pote⸗

ogin ves bolris. ? pꝛimatus ſuos inde perdidit: nec receii⸗ bula quoqʒ ip qumm ſinn iie
ont, tiboe onplnere poſtmodũ potuit quod ſemel ceſſit cite fuerat oblatum: ne in vſum de cete
wnif catos recipie⸗- .2 em rFro eént ſacerdotibꝰſʒ potius idignatõiſ
toln bate dicit gan Z en⸗ ſibi acquirunt:qui ab ei ⁊ vltõis diuie memoꝛiã coꝝigẽdi poſte
RWK dqulſus eſau cõ⸗ is detes vnitatẽ eccleſie ſeidunt ris hiberẽt:iuſſu dñi conflata atqʒ in
iiring mifiſſe ſimoniã ſcopia recedetes vmitatẽ eccleſie ſci ris exhiberẽt:iuſſu dñi conflat in .
ttcin miſhleſtnmoniid icc S r dile vnitari igne purgata in lamines ductiles ꝓdu⸗
e riltc in ei ) Eniqz ï ſi iſeparabile vnitalis ſa i ntkraffigunk altutihm do ondlt t
mnin o ſa ſe cramentũ:⁊ qᷓᷓ ſine ſpe ſint p 6 *½% Peura diunn UDemoꝛiale inquit filijs
fltn u Fie ditoonem ſibimarimam de indignario⸗ el: vt nõ accedat qniſi alienigena:
glun (a Undet. vti ne dei Acaunantequi ſſna e rre⸗ . nenoe ex ſemine aarö imponere incẽ⸗
„ rpꝛimus g co⸗ n , i. ttamẽ illi ſc ſinatnõ fecerãt nec foꝛafßfſ
btne “ ſs. r. Dittt m: vbi atribu iu Ettamẽ illi ſet ecerat ne⸗
un Bendangte egnin venib ſciſſe ſunt. ⁊ reli egreſſi ↄtra vñi ſacerdotes ipudeẽter at⸗
not n tauit igcob emẽ ccto rege ſuo alterum ſibi foꝛis cõſtitue⸗ E ſuner rebellanerat: qd nuůc hi ec⸗
Nüniht do: nõ qꝛ gratiſ nt. Et indt ſt inquit dominus cleſiã ſcindẽtes ⁊3 pacẽ atqʒ vnitateemn
gina dec ſuiſſet da. Nunt.Et ind ignatus eſt inguit dom xp̃i rebelles cathedrã ſibi ↄſtituere ⁊ bb⸗-
ſirstii imrus. velqꝛ re omni ſemini iſrael ⁊ ömoliuit eos:⁊ de xpi reb mimere t bapaaan diatque of
orſent demit iq qð ſ·· dit eos in direptionem: donec abijceret eeurlal ume i Ptiz iur. . Ite
iaift di dininit? erae cos a facie ſua:qꝛ diſſipatus eſt ifrael a eredi lIniaʒ vindicare conatur.
eege debiti. e n⸗ id: ſtituerunt ſibi regey leo.iiij.veroni duci bꝛitanie.
i vebitierẽ dot domo dauid: 1 con nnckie es?. HNon eſt defendendus qui viuentis lo/
. Sandeme: hieroboam filium nabarb nainaum nire e us qui viuentis lo⸗
in Eniqane. ſſe dirit domf Sinperditionz Aimmugdgddil.
uet⸗ D 2. ſno. ſſi⸗ eſſe dieit vominmn - edihemt alterũ On furem ⁊ latronẽ:qualẽ giſ⸗
uni lio ſalomonis Dediſſe: quia ab vnitate diſſipati al Aiarduzes ſenimms inta neetg ⸗
ſwoenne ſibiregez conſtituiſſent: T tanta indligna aesnn innäirnt nöti
inge lijregum tio dñi extitit aduerſus illos qͥ ſcimma ſe de qui ſhuenti: 0 lo uncz minerig
ein re debent cerunt:vt etiam cum homo dei ad hie⸗ muit vſurpare: ꝓ cuiu un neneris
Nudn e ges. arg viſ.· roboam miſſus eſſet qui ei peccata ſua donis vltra deberes defenſar E Rez
u .i maſſes expaobꝛaret atque vltionem fuuram eunariſtus papa omnibus epiſcopis.
. tſe H xciij.di.legimꝰ 6 . ad illos edere a moö licet epo eccleſiam ſuaʒ Düumittere.
. . N, ſſae g. wedlcerer Reer neng. quod cun ¶ Ncut virt non dz adulterare vxo⸗
Ar iide eſt b0 nonenochſſe 7 contra pꝛeceptuʒ do⸗ rem ſuã:ita nec epᷣus eccleſiã ſuam
Zulns aul wit minipꝛandiſſet: ſtatim diuina cenſura i.vt ill dimittat ad quam fuit ſaeratus
ogdern di. percuſſngeſterinde regrediens impe abſque ineuitabili neceſſitatie aut apo⸗
nwi habeo. ff.n tu ac moꝛſu leonis in itinere necaretur. ſtolica yel regnlaei n Aolteri
nes qi: ꝓponebaf.· Sed adhuc in euangeſio ſuo dominus ſe ambitus cauſa Hõ mnznt
Seck cõtra. iſit malioꝛem intelligentie ſue lucem mani⸗ vxroꝛi non licet dimittere virum 5
ſuerunt añ tem feſtat:quod üdem qui tunc ſe a tribu iu alteri ſe viuente eo matrinonio eier⸗ .
inen aqa ꝛ beniamin ſciderant. ?2 hieroſoly⸗ aut euz aulteret“: licet ſoꝛnicatus ſit
clſe. Lalpiormoe

mis relictis in ſamariam ſeceſſerant: in

Vir eius: ſed iuxta apoſtolum aut viro

◻ dulter

Can

ata. ergo eccleſia põt delinquere ⁊ etiã vniuerſitas. argff. de

oꝛig. iur. l. ij. S.illud. 2 eſt illo. ff. de dolo. ſi ex dolo. vbi oicit᷑ ꝙ municeps

nõ põt facere dol: ſupple de facili. Sed nüquid põt eccleſia vel ciuitas ex
cõicari:dico ꝙ non:vt.xxiiij.q.iij.ſi habcs. Sed maioꝛes de ccclłia pñt er

coicari:vt er de ſimo.veniẽs.⁊.ff.de ↄdi.⁊ demon.municipibus.⁊.x iiij · d.

comeſſationes. Dico
eni ꝙ ſi eccleſia vel ci
uitaſ poſſet excõicari

ſeq̃ret᷑ abſurditaſ.nã

oĩbus illis moꝛtuis ?ẽ

alijs ſubſtitutis ẽ ea⸗
dẽ ecclłlia:ergo adbuc
eẽt excõicata:ſi pꝛio/
res canonici non pe⸗
tiſſſent abſolutioncʒ
Adhuc de hoc nota/
uixij.q·ij. eps qui.ij.
b ¶ ¶ Ut legatũ. epᷣus
dicit legatus dei:⁊ tñ
eſt iudex oꝛdinarius
vñ patet ꝙ legatꝰ pa
pe eſt iundex oꝛdinari
us vt ꝓcõſul.
c¶ Ecce. ſed illõ gre
goꝛi.S. e.ſcripſit.
d ¶ ¶Si vero. hoc ha⸗
bert in oꝛiginali: vnde
boc extractũ eſt.

Kerierte nul

infirmo dãdus ẽ co
adiutoꝛ: niſi hoc pe/
tant. ſ. e. qualiter.⁊.c.
quis.⁊.c.ſcr ipfit.ar.
2e de ec. edic.ad au
dientiã. —2
fNBn aüůt. nouo.
Sz 3 in nulli?
perſona eſt omitten/
dũ qð ſtatutis gene/
ralibus ↄtinet᷑.lxj.di.
miramur.ſed illud nõ
fit ꝑp vtilitatem ꝑſo/
ne ſed eccleſie.
g At nõ ſuccederet
ſic q̊ vterqʒ inſoliduʒ
tio. ⁊ vterq; põt bo/
minẽ per ſe ſoluere ⁊
ligare.ff. de admi.tu.
ſi plures.ff.de exerci.
l.i. F. ſz ſi plures. 2·ff.
de offi. ꝓcõ.l. i.ſed nũ
quid quẽ vnus ligat
põt alter abſoluere.⁊
videt᷑ ꝙ nõ qꝛ pares

ſunt: vñ videt᷑ ꝙ ſen⸗

tentia pꝛo reo teneat
ff.de re iudi.inter pa/
res. Itẽ ſi ſimul ferãt
contrarias ſnias:cu/
ius ſententia tenebit.
videt᷑ ꝙ mutuno ſe im
pediãt.ff.de vſuſruc.
quotiens.⁊ hec foꝛte
vera ſũt vbi ſimul ad
miniſtrãt. Sʒ hic foꝛ⸗
te valerins ceſſit ad/
miniſtrationẽ angu⸗
ſtino:qꝛ facilius expe
dit᷑ adminiſtratio ꝑ
vnũ iᷓ per plures.ff.
de admi.tu.l.iij.S. vlt.
vel dic ꝙ lʒ vterqʒ ha
beat dominiũ ⁊ iuriſ
ditionẽ inſolidum.tñ
vnus ſine altero non
põt iudicare ad ĩſtar
pluriũ indicũ:vt.ij.q·
vj. S. diffinitiua. verſi.
Ki plures.ex de offi. ð⸗

2 . „—

le.q;uis.⁊.c.cãʒ. Itẽ nungd eodẽ modo poſſunt eẽ dnoapoſtolici. ar. ꝙ nõ
5.e. factus. Et dñs tm vnum ↄſtitnit.xxiii

*

1

ſuo debet reconciliari: aut manere inu
pta.ita eccleſie non licet dimittere epuʒ

ſuũ: aut ſe ab eo ſegregare vt altex viuẽ
te eo accipiat. ſed aut ipſum hẽat aut in
nupta maneat. i. alterum epiſcopuʒ ſuo
viuente nõ accipiat:ne aut foꝛnicatijis

aut adulterij crimen incurrat. Si vero
adulterata fuerit.i.ſi ſe alteri iunxerit:
aut ſuper ſe alteꝝ epiſcopũ adduxerit:
aut eſſe fecerit vel deſiderauerit: per a⸗
cerrimã penitentiam aur ſuo reconcilie

tur epiſcopo:aut innupta permaneat.
¶Epiſcopuʒ vero opoꝛtune ⁊ impoꝛ

tune atqʒ ſine intermiſſione eccleſiã do

cere eamqʒ pꝛudeniter regere ⁊ amare

vyt a vitijs ſe abſtineat ⁊ ſalutẽ conſequi

poſſit eternam: ⁊ illa cum tanta reuerẽ⸗
tia eius doctrinam ſuſcipere debet: en /
qʒ amare a diligere vt legatumꝰ dei? p

conem veritatis. ¶¶Eccet his auctoꝛi⸗
tatibus patenter oſtenditur ꝙ epiſcopo
nec etiam pꝛo eius egritudine. Sed il⸗
lud gregoꝛij intelligendum eſt quando

ille qui egrotat alium ſibi ſubſtitui non

rogat. Ceterum quando aliquis vel ſe⸗
nectute vel infirmitate grauatus ſuſce⸗
ptum officium miniſtrare non valet: ſi
alium ſibi ſubſtitui petierit:rationabili⸗
ter fieri poteſt. Ande in eodem capitu⸗
lo ſequitur. Si veroꝰ idem oãnes foꝛ⸗
taſſe pꝛo moleſtia ſua petierit vt ab epi
ſcopij honoꝛe debeat vacare:eo petitio

nem ſcripto dante ↄcedendum eſt: alx

id facere non valemus. Hinc etiã bea⸗

tus auguſtinus epiſcopo ſuo nõduz de-
functo ſed ſenectute grauato cathedrä
epiſcopalem ſuſcepit. . Ande in ei

ſtola paulini ad romanum legiur.
Auguſtinus nõ tam ſucceſſit ꝙ, acceſſit.
An anre hoc tm̃ ſcripſinus gra
eltiulandũ ꝙ epiſcopatum auguſti⸗
nus accepit:ſed ꝙ banc curam dei gra
tia meruerit aphꝛicana eccleſia:vt ver⸗

ba celeſtia auguſtini oꝛe perciperet:qui

ad maioꝛem dominici muneris gratiaʒ
nouo'᷑ moꝛe pꝛouectus ita conſecratus
eſt vt non ſuccederets in cathedra epi⸗

ſa.

ſia catholica ? vnũ caput:⁊ t plures inherergꝛes fuiſſe leglmus. x
er

xj. di. nunc aũt. ſʒ hoc nõ eſt ita qꝛ offen

ret᷑ illa regula: vnã ſanctä

catbolicã ⁊c·xxiij.di.qui eps.ꝗj tẽ nũquid papa põt renũciare: nam
marcellus renũciauit.xxj.di.nũc aut.⁊ clemẽs papa poſt linum ⁊ cle

tum iterum recepit cathedrã·viij·q· ſi petrus.

ſtra cognouit quem dudũ habitatoꝛum

loci illius pꝛecibꝰ permoti ſepius hoꝛta

ti ſumus:vt ſi de eadẽ capitis qua tene⸗

batur moleſtia melioꝛatu ſe eſſe ſẽtiret:

viluente alius ſuperoꝛdinari nõ poteſ:·

ſcopo ſed accederetꝰ. NHam incolumi

valerio hyponẽſis eccleſie ig copo co
epiſcopus auguſtinus eſt.
pꝛobatur auctoꝛitate beati gregoꝛij qui
ariminenſi epiſcopo doloꝛe capitis la⸗
boꝛanti alterum ſubꝛogauit:ita ſcribẽs
ĩ regiſtro ſuo capitulo.ccxxxviij.
Epiſcopo grauato ifirmmitate aliis ſub⸗
rogari pofef.

4

tis coꝛpoꝛis:quia notum eſt impe
ente moleſtia: ariminenſiſ eccleſia pa
ſtoꝛali hactenus ac ſacerdotali ſit regi⸗
mine deſtituta:dudum fraternitas ve⸗

Z Maliter oꝛdinati a nobis ſacerdo

„„

j.q.i.loquitur.⁊.c.quicunqʒ.ↄtra

quod diſpenſari non põt.xxv.q.i.ſunt quidam.pꝛeterea quia vna eſt eccle

—

Hocidẽé

ad ſuaʒ auxiliate deo reuerteret eccleſi
am qui datis inducijs in hoc quadrien

nio expectat᷑.quẽ dum cleri vel ciuium

buc vemientiũ noſqʒ pꝛecibꝰ vꝛgentiuʒ

inſtãtius hoꝛtaremur: vt ſi valeret cum
eis auxiliante deo remaneret datis cri
pris ſupplicatione nos petijt vt quia ad
eiuſdem eccleſie regimen vel ſuſceptuʒ

officium pꝛo eadem qua detinebat᷑ mo

leſtia aſſurgere nullatenus poſſet:eccle

b Accederer.
videt᷑ tũ ꝙ au⸗
guſtinus in ad
miniſtratiõe fu
it minoꝛ.xl.diſ.
añ omnia.in fi.
OMꝛ vt videtur
in caſu neceſſi⸗
tatis erit vnus
eßs vicari? al⸗
terius:ne ſit ibi
mõſtruʒ habes
duo capita: ex
de offi. iu. oꝛdi.
qm in pleriſq;.

“ QTanen

nio. quadrien-

egßz on r. „n. nium. n. dat vt
ſie ipſi epiſ⸗ copum oꝛdinat e veberemꝰ: poſſtrabeſſech.
vnde quia cunctarum eccleſiarum inii curationis: ſeld
cta cura ſollicitudinis nos conſtringit: annus datur ei
ne diutius gregi fidelium deſit paſtoꝛa⸗ tm ad expcrien
lis cuſtodia:illoꝛum pꝛecibus ⁊ huius dũ ſi poſſit cele
ex ſui impoſſibilitate renunciatione cõo⸗ bꝛare.. xxxiij.
pulſi viſum eſt nobis eidem ariminen? drcoiter. velet
ſi eccleſie deberi epiſcopum oꝛdinari: dis Pei
2 datis ex moꝛe pꝛeceptis clerum ple⸗ ——
bemqʒ eiuſdem eccleſie non deſtitiimuſ priſcopus fugil⸗
admonere quatenus ad eligendum ſibi ſerom ſani
antiſtitem concoꝛdi pꝛouiſione concur tate recupera
rant. Hoꝛtamur ergo vt fraternitas ve da:ſicut cõis fi-
ſtra eum quem vno cõſenſu omnes ele mer⸗Dril
gerit: ſicut Tipſi a nobis popoſ. ciſſe no/ gromecſt ſa⸗
ſcuntur:ad ſe faciat euocari:quez cau⸗ naʒ moꝛari io.
ta ex omnibus examinatione diſcutite ⁊ K U. Baris Fin
ſi in eo que in textu eptaticiꝰ continẽtur ſcriptis facien/
minime domino opitulante fuerintre⸗ da? renuncia
perta:atq; fidelium perſonarum rela⸗ tio · als nõ tenet
tione eius quoqʒ vita vobis placuerit: ʒ c. q. . ecce. o·
ad nos eum cum decreti veſtri pagina as ſalt eſter;
additaqʒ teſtificationis epiſtola dedina aes aliauis re⸗
te:quatenus eiuſdẽ a nobis eccleſie o õ
mino diſponente conſecretur antiſtes. de ap. ſollicitu⸗
Item ex eodem capitulo.ccxliij. aa dinẽ.⁊ exira de
eleutherium epiſcopum. ⸗ his qᷓ fi.a ma.
O Aanuis ſit triſle? nobis valde qã diſeyt S
loquimur: atq; fraterna nos com poſtc. :
paſſio potius arguat qᷓ aliq uid de audi 1zpulſab
tis diffinire permittat: ſuſcepti tamẽ ſol ſolute ponit il⸗
licitudo regiminis coꝛ noſtrum inſtanti le nominatin?:
pulſat aculeo magna nos eccleſijs cura eno verbuü.
pꝛoſpicere:ne qua earum poſſit vtilitas m C Epiabe⸗
deperire. Peruenit igitur ad nos qui⸗ eptaci n
buſdam reterentibus quendam epiſco ſeptẽæ tbeca
pum ita paſſionem capitis incurriſſe yvt qð eſt repoſitio
quod mẽte alienata agere ſoleat:gemi⸗ vñ eptaticuʒ.i·
tus ⁊ fletus audire ſit:ne ergo languen⸗ repoſitio · vij·li⸗
te paſtoꝛe grex quod abſit iſidiatoꝛis la bꝛoꝑ.s di xlir.
niandus dentibus exponatur: vel ecle binc eten5
ſie ipſius vtilitates depereãt:cauta nos teioliber ie.
neceſſe eſt pꝛouiſione tractare. ideo Qicum ibi coni
quia viuentem epiſcopũ ab officio ſuo nẽtur.
neceſſitas infirmitatis non crimen ab«⸗ n. Becreti.in
ducit:alium loco eius niſi recuſante eo quibus teſtetur
nulla ſinit ratio oꝛdinari. Sʒ ſi interual de examingtio
ne ⁊ vita electi.
lxj.di. catinẽſis
⁊.c.epiſcopum.
0 5 AAbulg triſte data petitione tpe infirmitatis nõ tpe furoꝛis:·

nã tũc nõ teneret renũciatio·xvijq ij cõſaldus.

ſ⸗
i⸗
e
r

po
Nt
e
e
l
ent
(de
ißs
üg
a
ſel
ort,

J

cutn
unnr
tei
graicnttt
hpvsdn
falenen
ülſta
ns
icitentt
icin
ebuiſaltn
ſſoneſc
eionig
re vnnen
ſoncid
vomepnie
cehen
Uungt
yznnnt⸗
(Bint
ihtofern
giſonmd
.*
Sgſeun
öftlicke
ai un
Enlclent
D
Neohiln
Aikamm
Piunt
NN
ciunſcen⸗
bigch⸗
Een⸗
ſrei⸗
. ſon

Vn

Fateat. iſte equitate ſuad᷑te:Iʒ ius deficiat cogitur renũciare cũ
lijs in hoc ꝓſit ⁊ ſibi nõ nocet.arg.ff.de aqua plu.arcẽ.in ſũma.S.
idem varus.⁊.ff.loca.ſiquis domũ.

¶ AWiniſtrent.ſj ꝓcrimine remoto nõ miniſtrant ſi ũptus.qꝛ ma⸗
æe meriti publica debẽt egeſtate laboꝛare:yt.ff.depoſiti bona ſides.

¶ Eligenda.
ar. 9.. di. lxix
ſigs papa.⁊ eT
de pac. accepi⸗
mus.⁊ e de cõ
nulla.ſʒ oĩa illa
ↄtinẽt ius cõe:
yel dic ꝙ ille fu
it electꝰ ſub ta/
li ↄditione: niſi
ſuꝑſtes ↄualne

rit:⁊ tũc eo cõ⸗/

ualeſcẽte irrita
tur electio: eo
moꝛtuo: deide
ↄfirmatur. ar.
ſ. e.paſtoꝛalis.
lxj. di.ſtudij.ex
de elec. cuʒ ter/
ra.lxxxv.di.flo
rentinũ.⁊ eſt ſi.
C.de cur.fu.cũ
alijs. quidã di/

cũt ꝙ mõ tan/

qᷓᷓ adminiſtra/
toꝛ eligit: ſʒ eo
moꝛtuo in ep̃ʒ.
Llud. ne
auntẽ alios
ſ.xxj.q.ij.ſicut.
Z.ſz dicas talẽ
coadiutoꝛeʒ vel
ſociũ nõ pᷣlatũ.
vel loquit᷑ ð ec-
cleſijs ↄuẽtuali

bus:vel qñ ſuſ-

ficiunt faculta
tes.ſic.xciij.di.
diaconi.⁊ ð cõ.

di.i.c. hoc quo/

.⁊.c.eps deo.

P. Eliſus.ꝑ
oc dicũt gdaʒ

loqui de infir⸗
mo qð falſũ t᷑.
2 infirmus ni⸗
ↄualuerit nõ
celebꝛabit· ſ. e.
q· ij. in litteris.
NDVybil ſol⸗
Anant᷑ .i.ne
iexpleta rema⸗
neat.

gil Del p̃ſby⸗-

tero. pᷣſbyter g
Ht ſupplere miſ

ſa ab eßo icho⸗

agta.ar.hic.⁊.x⸗
cit ꝙ archipꝛe⸗
ſbyter ſupplet
defectũ abñtis
epᷣi in cãtãdo.
ſʒ Z.jſ. de ↄſe. d.
ij.c. ylt. ſʒ dic q/
nonã miſſa nõ
põt incipere: ſʒ

pꝛioꝛẽ poſſet cõ

ſũmare. Incipi
at vnus vbi
alius deſtitit. ni
ſi fit oꝛatio dñi⸗
ca cepta:tũc eã
alter reicipiat.
Silr vbi ðficit
in ſecreta:altxer

la egritudinis habere ẽ ſolitus:ipſe da
ta petitione nõ ſe vlterius ad hoc mini⸗
ſterium ſubuertente infirmitate poſſe
fateaturꝰ aſſurgere:⁊ alium loco ſuo ex
petat oꝛdinandum:quo facto omnium
ſolenniter electiõe alter qͥ dignus fuerit
epiſcopus oꝛdinetur:ſic tamen: vt quo
uſqʒ eundem epiſcopum in hoc ſeculo
vita tennerit ſumptus ei debiti de eadẽ
eccleſia miniſtrenturb. Enimuero ſi nul
lo tempoꝛe ad ſane mentis redit officiſ
perſona fidelis ac pꝛobabilis vite ẽ eli
genda::que ad regimen eccleſie idonea
poſſit exiſtere:atqʒ de animarum vtili⸗
tate cogitare iquietoſ ſub diſcipline vin
culo ↄſtringere:eccleſiaſticarum reruʒ
curam gerere:a maturum atqʒ efficacẽ
ſe in omnibus exhibere qui etiam epi⸗
ſcopo qui nunc egrotat ſuperſtes loco
eius debeat conſecrari. Me autem

huiuſcemodi paſſionibus ſacerdotibuſ

ſubito occupatis:ceptum officium inex
pletum remaneat:inſtitutum eſt:vt ſa⸗
cerdos ſiue pſallens ſiue ſacrificãs ali⸗
os ſecum habeat:qui ſi huiu ſmodi ca⸗
ſus interneniat inchoata miniſteria per
ficere valeant¶¶ Ande in tol.cõci.xj.
NQniſqʒ ſacrificans ſacerdotem ſibi vi
cinum habeat:qui cepta ſacramenta ex
pleat ſi ei aliqua neceſſitas ingruerit.
Aludꝰ diuini oꝛaculi mente ſingulipᷣ
cauentes quo ſcribitur:ve ſoli qui
cum ceciderit non habet ſubleuantem:
ſũmopere nobis verendum eſt ⁊ cauẽ⸗
dum ne hoꝛis illis atqʒ tempoꝛibus: in
quibus domino pſallitur vel ſacrifica⸗
tur vnicuiqʒ diuinis ſingulariter officijſ
inſiſtenti pernicioſa paſſio vel coꝛpoꝛis
quelibʒ iualitudo occurrat:qua aut coꝛ
pus ſubito obꝛui faciat:aut mentẽ alie/

natione vel terroꝛe confundat:huiuſ⸗

modi ergo caſibus pꝛecauentes neceſ⸗
ſarium duximus inſtituere: vt ibi tem⸗
poꝛis ⁊ loci ſiue cleri copia ſuffragatur
habeat quiſquis illic canens deo atqʒ
ſacrificãs poſt ſe vicini ſolamims adiu
toꝛem:vt ſi aſiquo caſu ille qui impletu
rus officia accedit turbatuſ fuerit vł ad
terrã eliſus:a tergo ſemper habeat qui

eius vicem exequatur intrepidus. Sed

ſi hoc ſacrificanti frequenter acciderit:
tunc omnimode ab oblatione ꝓbibeaĩt
Item ex concilio tol.vij.
Si ſacerdos neceſſitate pꝛeoccupatus
fuerit:cepta ſacramenta per alium ex⸗
plicentur.
Nil contra oꝛdinis ſtatutum te⸗
meritatis auſu pꝛeſumatur: neqʒ
ſlla que ſumma veneratione cenſentur
vlla pꝛeſumptione ſoluantur’: cum ad
hoc tantum iuſſa fieri ſunt:vt non iter⸗
rupta noſcantur:ne languoꝛis pꝛouen⸗/

tu roboꝛe ſalutis natura pꝛiuetur:nõ er

go ſolũ fragilitati conſulitur humane:
ſed etiam ſacris miniſterioꝛum dei pꝛo⸗

uidetur ſollicitudine. Cenſuimus igitur

Q. 1

14

id in pꝛincipio icipiat. Idẽ dicit in baptiſmo:vt alter de nouo id reincipi⸗

at: qꝛ

hec ſut ſacramenta vnitatis.De oꝛdinatione idẽ credo.xxiij.di.quo

rundã.ſiliter iudex incipiet vbi alter terminauit. ff. de iudi.edicta.Sʒ nun
quid pꝛanſus põt ſupplere id qð alter inchoauit:non. Itẽ vſe q; ad nonam
tm̃ fit hec ſuppletio.ſʒ matutinis ⁊ yveſperis ñ expletis vſq; ad qð tpᷣs poſ

conuenire debere vt cum a ſacerdoti⸗
bus miſſarum tempoꝛe ſacra myſteria
conſecrentur:ſi egritudinis accidat cu⸗
iuſlibet euentus quo ceptuʒ nequeat cõ
ſecrationis explere myſterium:ſit libe⸗
rum epiſcopo vel pꝛeſbyteros alteri cõ
ſecrationem exequi cepti officij:non.n.
aliud ad ſupplementum initiatis myſte
rijs conuenit:qᷓ; vt aut ĩcipiẽtis aut ſub⸗

ſequentis benedictiõe ſint completa ſa

cerdotis:quia nec perfecta videri pol⸗
ſunt niſi perfectionis oꝛdine complean
turꝰ.cum enim ſimus omnes vnum in
chꝛiſto:nihil contrarium perſonarũ di

uerſitas foꝛmat:vbi efficaciam pꝛoſpe

ritatis vnitas fidei repꝛeſentat:quod ẽt
conſultum cuncti oꝛdinis clerici indiui /
duum ſibi eſſe non ambigant:ſed vtpᷣ⸗
miſſum eſt pꝛecedentibus: libenter alij
pꝛo complemento ſuccedãt: nõ tamen
quod nature languoꝛis cauſa conſulit᷑:
in pꝛeſumptionis perniciem conuerta⸗
tur:nullus poſt cibum potumqʒ quẽli⸗
bet minimumſumptum miſſas facere
pꝛeſumat. nullus abſqʒ pꝛouentu patẽ
tis moleſtie miniſter vel ſacerdos cum
ceperit:imperfecta officia pᷣſumat om⸗
nino relinquere.Siquis autem temera
rie hoc pꝛeſumpſerit: excommunicatio
nis ſententiam ſuſtinebit. Ecce ꝙ epi⸗
ſcopo petente pꝛecibus etiaʒ populi in
firmitate grauato alius poſſit ſubꝛoga⸗
ri patenter monſtratur: ſenectute auteʒ
grauato non ſucceſſoꝛ ſʒ coadiutoꝛ da⸗
ri debet qui ei decedenti in locum regi⸗
minis ſuccedat. Sic auguſtinus dicitur
acceſſiſſe non ſucceſſiſſe hyponenſium
epiſcopo ¶ ¶Hinc etiaʒ zacharias pa
pa ſcribit bonifacio maguntino archie
piſcopo.
Seneciute graunato coadiutoꝛeſt dan/

dus qui moꝛiemti ſuccedat.

Etiſti? vt cum noſtro conſulto pꝛo
ſuperueniente tibi ſenectute atque
coꝛpoꝛis imbecillitate ſi poteris inneni
re alium in eadem ſede in qua pꝛees:p
tua perſona debeas collocare:nos ve⸗
ro adiutoꝛe deo conſiliuʒ pꝛebemus tue
ſanctitati:vt pꝛo ſalute animarum rati⸗
onabilium fautoꝛe chꝛiſto ſedem quaʒ

obtines maguntine eccleſie nequaquã

relinquas. Sin vero dominus dederit
iuxta petitionem tuam hominem perfe
ctum:qui poſſit ſollicitudinem habere
curam pꝛo ſalute animarum: pꝛo tui
perſona oꝛdinabis illum epiſcopũ: erit
qʒ in euãgelio tibi credito ⁊ miniſterio
chꝛiſti dei poꝛtando in omni loco requi
rens ⁊ confoꝛtans eccleſiam dei. IJtem
ſi eundem diuina voluerit clemẽtia tui
poſt dieʒ tranſitus ſupereſſe:ſi eũ aptũ
cognoueris:⁊ i tua voluntate fuerit dif
finitum:ea hoꝛa qua te de pꝛeſenti ſecu

lo migraturum cognoueris pꝛeſentibuſ

cunctis tibi ſucceſſoꝛem deſigna vt huc
veniat oꝛdinandus: boc nulli concedi

—

ſit fieri ſuppletio du⸗
bitat:ſʒ dico ꝙ qñcũ
q; expleri pñt ab alio
De ſacerdote quid di
ces qui duʒ venit ad
ↄſecrationẽ memoꝛ ẽ
moꝛtalis peccati: di⸗
co ꝙ plicere dʒ k pec
cet ↄficiẽdo:ex de ce⸗
le. miſ.de hole. Itẽ eſt
hic ar. ꝙ duo lperkfe⸗
cta faciut vnũ ꝑfectũ
ſic.iiij.q.iij.itẽ in eri⸗
minali.S.ſepe.de pe.
di.i.tres ſũt.C.de do
na.ſancimus.ĩ fi.xvj
q.iij.S.pt.ar. .xxiij.
di. quoꝛundaʒ.⁊. C.ꝗ
nu. tu.l. i.
CLCõopleant᷑.ar.ni
bil credas actũ ⁊æc.ſi.
xxxviij.di. que epᷣis.
xxiij.di.quoꝛũdã.Itẽ
ex eo ꝙ dicit oꝛdine ẽ
ar.ꝙ oꝛdo turbatus
irritat factũ:vt.lxj.d.
miramur.⁊.lxviij.di.
ſicut.qð verũ ẽ de oꝛ
dine qui ẽ de ſubſtan
tia rei.
i Minimũ. pꝛãſo
noõ licet celebꝛare miſ
ſa: vt hic:⁊ de ↄſe.diſ.

ij. ligdo.nec baptiʒa⸗

re:nec ſignare:de cõ.
di.v.vl iciuni. ſʒ ẽ foꝛ
le abꝛogatũ id quod
eſt. ſ. de. cõ. di. i. ſacra
mẽta.vbi dici ꝙ ĩ ce
na dñi pꝛãſus pot ce
lebꝛare.⁊ itellige ſi eo
dẽ die pꝛãſus ẽ:vt di/
es a media nocte in/
cipiat:⁊ etiã ſi añ me/
dium noctis comede
ret ⁊ adhuc ſentiret
eructuationes qꝛ nõ⸗
dũ ẽ cibuſ digeſtus:⁊
q;din ſentiet cibũ ab/
ſtinebit.j.de cõ. di. ij.
tribus medicinã foꝛ/
te põt ſumere: qꝛ illa
nõ cõnumerat inter
alimenta:vt. ff. de pe
nu.le.l.nõ oẽ.qð non
credo:ſʒ nec aquã ca/
lidaʒ põt ſumere: vt
e de cele.mil.ex ꝑte.

kᷣꝓ Etiſti. pñ̃tibꝰ.

iſtud eſt diſpẽſatio.?
hẽs bic ꝙ lʒ papa det
aligbus poteſtatẽ eli
gẽdi:tñ alioꝝ ↄſẽſus
ẽ requirẽdus.ſic.xxj.
di.in nouo.viij.q.i.lʒ.
⁊.ff.de ritu nupti.ge⸗
nerali.

„*
6

iniſtret. 7 ita iſte epᷣe erit vicariuſ huius archiepiſcopi:vt extra de

offi.iudi.oꝛdi.quoniam in pleriſq;.

nomẽ. Pꝛimo.s. diſt.
viij.que cõtra.vel ali
ter huic obediunt in
ſpiritualibus coadiu
toꝛi in tempoꝛalibus
viij.q.i.ſi petrus.

d g Obedientiam. ar

gu. ꝙ ſi epiſcopus pᷣ⸗
cipit alicui ꝓ vtilita⸗
te eccleſie ire romam:
üllud tenetur face/
re ·xvj.q.i.vos auteʒ.

e ¶Repetendis. er/

go ꝗ adminiſtrat res
eccleſie põt agere ⁊ cõ
uemiri:vt extra de re/
ſcrip.edoceri.

¶ Illud vero.cypꝛi

qni.S.e.factulſ.⁊.c.no
Uuatianus.

g CEuariſti. S. c.

cut vir.

hb ¶AKimbitionis. ad

huc enumerat gratia
nus cauſas pꝛopter
quas fiunt mutatio⸗
nes ⁊ quare clericus
amittit eccleſiam ſuã
Sunt autem.yv.canſe
mutationum.ſ.cauſa
leuitatis: cupiditatis
neceſſit atis:vtilitatiſ
⁊ humilitatis.Cũ cã
ncceſſitatis trãſit ne-
ceſſitate ceſſante re⸗
cuperat eccleſiam:vt
ſ.e.paſtoꝛalis. Cum
cauſa cupiditatis trã
ſit:tunc vtraq; caret:
xt.jſ.e.eoS.⁊.c.ſiquis
epiſcopus.ſed tamen
eccleſa poteſt eum re
petere:vt.jſ.e.c.i:⁊ co/
gitur tũc redire:vt· j.
e.ſiquis vero.In cau
ſa leuitatis eſt vis ali
quanta.b.dicit ꝙ idẽ
ſit in cã leuitatis qð ĩ
cauſa ambitionis ꝙ
ſcilicet ſine admoni⸗
tione poteſt pꝛiuari ſi
ex cauſa leuitatis ad
beſerit alij:niſi pꝛioꝛ
eccleſia velit eum rc/
petere.ſi autem non
adhebit aut eccleſia
habet eum pꝛo dereli

cto autnon.ſi habet:

puta ſi contrahat ma
trimonium vel ſit mi
les tunc poteſt pꝛiua/
ri. Item ſᷣm.h.ſñi defu
erũᷣ per tres ſeptima
nas vel duos menſes
⁊Z ſine iuſta cã ⁊ abſqʒ
licentia pꝛelati eſt in

ſtudio vel in peregrinati

Aia frater.ſimplicitate.s.di.xxxix.petrus cõtra.ſed illud de oꝛdina
do. tamen iſte affectare non debuit id in quo ſciuit aut ſcire potuit
infirmitatem ſuam alij damnoſam. ff. ad.l.aquilidẽ iuris.in fi.
Cc ¶ Eõſtituti. ꝓpꝛiũ

alij patimur quod tibi charitate cogen
te largiri cenſuimus. Idem.de eo auteʒ
quem tibi ſucceſſoꝛem conſtituere dixi⸗
ſti:vt te viuente in tno loco eligatur epi
ſcopus:hoc nulla ratione concedi pati
mur:quia contra omnem eccleſiaſticazʒ
regulam vel ſtatuta patrum eſſe mõſtra
tur:ſed volumus vt miniſtret tibi ⁊ ſit
in euangelio chꝛiſti adiuto. nimis enim

repꝛehenſibile eſſe manifeſtuʒ eſt: vt te

viuente tibi alium ſubſtituamus:ſʒ hoc

cõmonemus:vt oꝛare non ceſſes: vt ti⸗
bi deus illum ſucceſſoꝛem concedat:q̊;

ei poſſit eſſe placabilis ⁊ populum irre⸗
pꝛehenſibiliter regere valeat. Iteʒz
pelagius papa clero narnienn.
Mõ ſucceſſoꝛ ſed coadiutoꝛ viuenti epi

copo datur.

(5 frater ⁊ coepiſcopus noſter

ioannes eccleſiaſtice vtilitatis ſtu
dio ſuadente ⁊ nature ſue ſimplicitateꝰ
laudabili conſideratõe tractata:ob hoc
ꝙ ſe in gerenda patrimonij gubernandi
cura vel in diſciplina eccleſiaſtica cõſer
uanda minime fatetur idoneum conſti⸗
tuti pꝛeſbyteri ad hec explenda ſibi ex
poſcit adhiberi perſonaʒ: vt ea que ſũt
neceſſaria competenti eo diſponẽte ſol⸗
licitudine nihil indecens fieri vel inuti⸗
le permittatur. Ideoqʒ pꝛeſenti vobis
inne pꝛecipimus vt ſeruata pꝛio loco
epᷣo mẽoꝛato reuerẽtia quã nos ↄueniti

culpabiliter exhibere ĩ omnibus que ad
diuini cultus obſequiũ pertinet.vel que

eccleſiaſtice vtilitatis peragere cura ſua
ſerit: pꝛebeatis obedientiaʒꝰ vt conſtitu

to competenteʒ:ei in nullo diſpoſitioni

bus eius ſpiritu contumaci reſultanteſ:
immo competenti vigilantie veſtre ſtu⸗
dio que pꝛo eccleſiaſtica vtilitate geren⸗
da ille conſtitutus monuerit adimplen⸗

tes:vt his ita diſpoſitis ⁊ cõſueta vobis
ſtipendia miniſtrentur: quecunqʒ in

pꝛefate eccleſie patrimonio vel de rebꝰ
ad eam pertinentibus repetendis ſunt
neceſſaria compleantur. . Illud vero
cypꝛiani de hereticis intelligenduʒ eſt:
qui catholicoꝛum eccleſias ſibi vſurpa⸗
re contendunt. Illud vero euariſtiꝰ pa⸗
pe tunc intelligendum eſt quando nec
ineuitabilis neceſſitas perſecutoꝛum vi

delicet nec apoſtolica aut regularis mu

tatio:ſed ambitio ſola epiſcopum de ec
cleſia ad eccleſiaʒ tranſire cogit. Ande

7

one. In bis omnibus ſine admonitione põt pꝛina

ri vt dicit:honeſtum tamen eſt vt admoneatur:vt.j.e.fſiquis pꝛeſbyter.⁊.c.
ſiquis in clero.⁊ ex de coha.cle.⁊ mu.c.ſi quiſq;.verius credo ꝙ ſemꝑ pꝛi/
mo admonendus eſt:vt extra de appel.peruenit.Et ter admonendus eſt:
vt extra de ſenten.excom.in audientia. Item argu.ad hoc.j.e.peruenit.er
de cle.non reſiex parte.⁊.extra e.ex tue. Nec enim de facili credenduʒ eſt

aliquem habere eccleſiam ſuam pꝛo derelicto.extra de renun. ſuper boc.
nec enim ex ſola abſentia pꝛeſumitur habere eccleſiam pꝛo derelicto:cum

poteſt quis ex iuſta cauſa abeſſe:vt extra vt lite non conteſt.quoniam fre

quenter.ſi gutem non inuenitur:ſiat pꝛout dicitur in illo decre.ex tue.De⸗/⸗
vtilitate patet:quia cauſa vtilitatis tranſire poteſt ad aliam eccleſiam ou⸗/

b

o &Facere. ar. ꝙ ſi papa man

„ K auſa.

ctoꝛitate maioꝛis:vt.j.e.mutationcs. Itcʒ ſi cauſa humilitatis traſtt
