ad monaſterium:non poteſt eam repetere:vt.ſ.e.hoc nequaq;.Alio
modo etiam ↄſueuerunt quidam diſtinguere vt inuenies in illa glo.

cum quis. . e .
¶Ambitionis·cum quis ſine licentia pꝛelati recedit de cccleſia ſi 9

cuʒ in pꝛĩcipio ſui capituli diceret: epi⸗
ſcopus non debet dimittere eccleſiaʒ ſu

am:ſubſequẽter adiũxit: abſqʒ ineuita⸗

pili neceſſitate aut apoſtolica vel regu⸗
lari mutatione ⁊ alteri ſe ambitus cau⸗
ſa cõiungere ¶ Ambitionis eniʒ cau⸗
ſa quicũq;ʒ eccleſie ſue mediocritate de⸗

ſpecta ad maioꝛem eccleſiã trãſire volu
erit:debet reuocari ad ꝓpꝛiam. Quod
ſi redire contempſerit: careat aliena 2
pꝛopꝛia. ¶ Vnde in niceno concilio le
gitur. Epiſcopus vel quilibet
clericus relicta ſua eccleſia nõ debet ad
aliam tranſire.
Bn 'opoꝛtet epiſcopum vel reli⸗
qjuos oꝛdines de ciuitate ad ciuita
tem migrare. non epiſcopus nõ preſby
ter non diaconus tranſeat. Siquis au/
tem poſt diffinitionem ſãcti ⁊ magni cõ⸗
cilij rale quid agere tẽtauerit:⁊ ſe huiuſ

modi negocio mancipauerit: hoc factũ
pꝛoꝛſus in irritum ducatur ⁊ eccleſie re

ſtituaturꝰ cuius fuit epiſcopus aut pꝛe⸗
ſbyter aut diaconus oꝛdinatus.
Item gregoꝛius antenuo ſubdia⸗
coo.
In mõaſterio deputetur epiſcopus qui
in ecdleſia ſua reſidere contemntt.
P Eruenit ad nos pigneuium amal

phicane ciuitatis epiſcopum inec
cleſia reſidere non eſſe contentum: ſed

foꝛis per diuerſa loca vagari. Iccirco
hac tibi auctoꝛitate pꝛecipimus: quates
nus hoc de cetero facere non pꝛeſumat
ſed in eccleſia ſua ſacerdotali moꝛe re
ſideat:quem ſi foꝛte nõ emendare poſt
tuam interminationemꝰ cognoueris.
in monaſterium eum deputare: ⁊ no⸗
bis modis omnibus curabis indicare:
vt quid facereꝰ debeas: noſtra iterum
pꝛeceptione cognoſcas.
¶ Item ex concilio carthaginẽſi.v.
Epicopo nulli conceditur pꝛincipaleʒ
cathedram relinquere: ⁊ ad aliaʒ eccle
ſiam ſe tranſſerre.
P Lacuitꝰ vt nemini ſit facultas reli⸗
ccta pꝛincipali cathedra ad aliquaʒ
eccleſiam in dioceſiꝰ conſtitutam ſe con
ferre: vel in re pꝛopꝛia diutius q; opoꝛ
tet conſtitutum curam vel frequentati⸗
onem pꝛopꝛie cathedre negligere.
Item exeodem. ð
Interceſſoꝛi cathedram cui datus ẽ te⸗
nere non licet.

reſi.ex tue.auten. tñ dat annũ:vt in auten. quõ opoꝛ. epo· illo. col i.
m ¶.Interminationem.ergo admonendus eef. 8.

— —

n ¶ ¶Beputare.bic ſubditus ſuſpendat ſuũ pᷣlatũ

deʒ ex cauſa ne
ceſſitatis: ad/
huc eaʒ retinet
vt.ð.e.pꝛeſenti⸗
um.ſi ex cauſa

voluntaria per

dit eam. xxj.qꝗ.
ij.ſiquis iã traſ

latus. Si antez

ex vtili cã rece⸗
dat non perdit
eam:ſed punit
alio modo a iu
v.non opoꝛtet.
⁊.xcj.di. clericꝰ.
Sed ſi accedit
ad aliam eccle⸗
fiam videtur re
nũciare pꝛime:
yt extra de re⸗

nun. ex litteris.

in fi. extra de pᷣ
ben.de multa.?
concel.pꝛeben.
litteras.i fi. po
pulus tamẽ eũ
ſi vult repetere

põt.jſ. e. non oʒ.

SDi aũt pᷣlatus
tres ſeptima/

nas abeſt. p tri
Eniuʒ ſuſpẽdit.

j. e. ſi gs in cle⸗
ro. Si ꝑ duos
menſes pꝛiuat
ecclia.S.e.pñti⸗
nʒ. Si per.v. an
nos deponitur.
ex de cle. nõ re⸗
ſi. c. ii. pꝛelatus

vᷣo ſi diebus ſo⸗
lennibꝰ? defue /

rit ab ecclia pu
nit᷑ ..ſiꝗs in cle
ro.iĩmo ⁊ cleri⸗
cus fi vna boꝛa

deluerit · xcij. di

c.yl. vbi depo⸗

i H% Snoʒz.

ſpicit pꝛima ꝑ-
tem.

k ¶ RKeſtituat.

eccleſie.ſi celi
eũ repetit·j· e.
gs ge 2 tunc
cogit᷑ redire:yt
ſ. e. ſiqui vero.

1I Eruenit

epiſco⸗/
pum. Epus ad
plus bʒ iura ca
nonica per ſex
menſes aberit:
vt e de cle. nõ

ratus hoc etiã laicus poſſet xxxiij.di.S. veꝝ.⁊ feiĩa:vt.ij.q.v.mennaʒ.

Sed certe in boc nõ erat ſubdituſ.qꝛ faciebat boc ex delegatiõe dñi

pape.idem eſt de alijs.

õt eũ abſoluere:vt ar · xxvij.q.i.ſi homo.

dat alicui vt excõicet aliqueʒ idẽ non

p acuit. relicta. clericus inconſulto epᷣo nõ põt dimittere eecle .
ſiã ſnã.ex de renũ.admonet.⁊ ſi trãſit de vna eccłia ad aliaʒ de

eodeʒ epᷣatu ibi ſufficittacitus cõſenſus epi.qꝛ tacitus diſſenſus diſ⸗

Cpptu
een
fege
Pfolt
Umoff
nne
Nenen
i
ns
ſun
glen
nn
N
hi
ſe
gn
Unt
ſber
gin
nnmn

ſolnit matrimoniũ carnale:vt.xxxiij.q.v.qui vxoꝛc.Sʒ ſi tranſfert ſe

VII

Q. TI

extra de renun.qᷓ in dubijs.xxij.q.i.de benedicto.ſic.xxxiij.q.v.mulier.

142

niz ad aliã dioceſim: tũc qſ lidat̃ a patria poteſtate:quod non poteſt fie nonne hodie ipio iure Dloe . r aſ . 13
iut. xxI.dl. ci.x· xx q.ic.vx· xxj.qij. er. c IJauis ſpem er go reſtitui non poteſt clericus dep.
ate In dioceſi.niſi cauſa vitandi:vt.x.qi.placuit.ſeruato quod dici ℛ◻ . imi 1mon poteſt clericus depoſitus ab epo.⁊ hoc
ra . ebaſe. vitoncn yt. x· a. · plae uato quod dieccd cum p‚ꝛo crimine deponit: ſecus ſi ↄtumacia.l..di.ↄtumsces.
keni 1 20 pꝛzie⸗ 9 „ „„ . , vyn copo gs
i nota prela⸗ nſtimum elt ve nulli imercel⸗ Aliene plebes ab epiſcopo non vſury uſpelitu vbicz ha⸗
ens ing noß deber ſoꝛi ſit liitum cathedram cui inter pentur. bendus eſt ſuſpenſus
igen ſoã celſoꝛ datus eſt quibuſlibet populoꝛu, Zacuit' v iſco rpẽ pt hic. ?. iiij. · v. quiſ⸗
in dꝛcponere ſi draz⸗ eltꝗ- bet populoꝛu,z Kacuit vt a nullo epiſcopo vſurpẽ dic. X. ij. q. p. quil⸗
te vtilitatem vtili udijs ⁊ ſeditionibus retinere: ſed da⸗ tur plebes aliene: aut quis. quia quantum
n itate ere: ur plebes aliene:nec aliquis epi- ad officium ſententi
al tatlecleſ ei re operam vtintra annum' eiſem epi ſcopoꝛus ſupergrediatur in dioceſi col ins ſacit Gecuo ſeſt
gdn leclſi damni ſeoß Hreuiceat: quoc uneglexerit an⸗ legam ſuum. C Itez anacletus papa. ſuſpenſusabelielielo
nn il de pꝛobio W. Jiemexcodem. tribuatur. Alienos dlericos oꝛdinare ⁊ altaria cõ ſed in excommunica
* reſarciet.xij.q. Erchinu ex eodem. ſecrare epiſcopo non licet. to idem eſt.quia cum
rn iiij · quicũqʒ. Excõmunicentur clerici qui relicta ſua Piſcopus ĩ dioceſiẽ aliena ad alie ſit exrra cccleſiam ni⸗
lerit Y. Onſtitu ſia ad eam redire noluerint. nos clericos oꝛdinandos vel cõſe-/ il poteſt poſſidere
hnge iné Cu⸗- (¶Anui vero ſine reſpectu dei agen cranda altaria irruere non debet. Qõ nne Cecleſte. xxiiſ.
ice ram debet hoa⸗ & tes 7 timoꝛem dei ante oculos non ſi fecerit:amotis hi ierfr ꝗ· ni). c.lj. 7.lij. T. viij.
Dwnen bere piſtatori ſabßen ant i fecerit:amotis his quos oꝛdinauit:al diſtincii.quo iure.⁊
nun electione. ⁊ iõ natenes neaz ceclellaſtica ſtatut⸗ cu/ tarisi tantum conſecratione manente xj. q. iij. ſiquis a pꝛo⸗-
lloll pꝛohibetur eli / ſa erint ab eccleſia ſua: ſi tranſgreſſoꝛ canonum annom a miſſa⸗ pꝛio.s.lxx.diſtinctio.
nſimn gine poſſit me Ue pꝛeſbyter ſiue diaconus vel in quo⸗ runm celebꝛitate ceſſabit. ¶ Item ex coõ ſacramentoꝛum. ex
nnn lignari ſicut tu nc eleſal ico ondine poſel Merint cilio agatbenn. n de ap. paſtoꝛalis
1 toꝛ pꝛobibetr non debent ſuſcipi in eccleſia: ſed omni Siebus ſolẽnibus clericuſ eccleſie lue &CAN nſ.n
an ducere pupillã neceſſitate coganture vt redeant adec deeſſe na dehn dlericuſ eccleſie ſue gDiſcopum.
anñ reddita ra- cleſiam ſuam: quod ſi permanſerit: exx ¶ V Iquis in cleroꝰ conſtit Ropter.
am tiocinia ne poſ am Ham: Iquis in cleroꝰ conſtitutus ab ec⸗
Conee . . communicari opoꝛtet eos. leſia ſi ſ. 0 — „. ..
uſfer ſit malignari. & Ieem erconellio antioch cleſia ſua diebus ſolennibusꝰ deſu i LNXacnit. xiij.q.
i Gde interdic. nc dic eno. iſen lriintate ouuuiepiphania: ſc
i ma.ſi tutoꝛ: ſic .. . n4. paſcha:vel pentecoſthen:dum potins diſcopus in
ſlmm nec creditoꝛi li Auis pꝛeſbyter vel diaconus vel ſecularibus lucris ſtuder quaʒ EEnneds dDieoceſi. amo/
iſeinf cst ſibi vinnus A. quilibet clericus deſerta eccleſia dei parere ꝛ conuenit vt riennio a com 16 xvlg. vclira.
n addicer. C. qni ſua ad aliam tranſeundum eſſe credide munnie ſuſpẽdatur. ſimiliter diaconus . nge mannnen
Ma boõis eede. pol. rit: ⁊ ibi paulatim tentet quo migraue vel pꝛeſoytcr ſi per tresꝰ hebdomada Wrinsoesnaiue
hnif l iij. Nem vil ½ rit perpetuo manere:vlterius miniſt al Keencs bebconnoclde nma conſeczanter⸗
i iſii tator non deb upe berennefreidlterun iniſtra ab eccleſia ſua defuerithuic dãnationi illeratum babuit. bic
eſggn ſibi honoꝛẽ al⸗ ſuo ad reue 4 ertim ſi ab epiſcope ſuccu mbat. nomine pꝛopꝛio ·⁊. x-
Sein ſumere. viij g. ſuo acd reuertendum fuerit erboꝛtatus. . Item hilarius papa. ritſſ. q. i.c. i. vel ibi vo
migmn i in ſeripturis. Quogd ſi poſt euocationem ſui epiſco⸗-⸗ KRemouendus eſſ epiſcopus ab eccle⸗ minus ratam babuit
uchtieſi ⁊ ſc ratione of pi non obedierit: ſed inobediens perſe- ſia cuiirreplerit: ad ſuam cogendus oꝛdinationem.
Bir ialianid P/ nermeit:oinn ma ab officio ſuo de⸗ eſt redirer. ogendus i tarle. Si res
nos cho betur: vt. x. ni debere nec ali e ⸗ – ⸗ —NB gta fuerit con
icin q. ij. boc inſ poꝛ pomes bbene alinanco⸗ ſnen reſti Emotoab ecclia barchinonẽſi at ſecrata domino non
ſci hin rectum.· in ſine. pꝛopter hanc culpam depoſi 1 vero ʒ ad ſuaʒ remiſſo ireno epiſcopo reſſituitur: vt. xiiij.q.
,fant 7.ff. de contra⸗ Rpiſkopus' ſiſſ. pam 1 itum alius ſedatis per ſacerdotalẽ modeſtiam vo yji. cõperimus. ſecus
eniin ben. empti i in hhvenaeh eeihte a commu/ luntatibus: que per ignoꝛantiam eccle⸗ imnncenimata. liiſ bt
ltchel emptionc. S. tu⸗ m lynodo penam merebitur increpaa⸗ ſiaſticarum legum deſiderant quod nõ ſtincti.frequens.quia
niiſist moꝛreſt contra tionis tanquam eccleſiaſtica iura diſſol licet obtinere:talis pꝛotinus de clero p Bofa delinnere
am . . D
a vnulli deb; ſn 4rem ex eodem piꝛio ⁊ varemoneſipus ordinemre „. Pon. enele
an anmocnmee on ſecepiſenho ecclenam ſuam re⸗ ni Spaen eliceres delen Lonſkerg⸗ lnntontra Mi
in tra de liceiuſ. Riſcopum⸗ de diocefad di re: ne ſi ſoꝛe aliter factum ſit nõ ſine ob faliculpa deponitur.
ons Pernenir ff de non deberetnanſi lad dioce/ iurgatione maxime in ii nominis redũ ſediſiud eſt cx diſpe⸗
4 fur. ſi ſeruns õö ſIim ſen ere tranſire: neqʒ ſi ſeę dat noſtra pꝛeceptio:quod in iniuriam ſanone.
ei pi, munis. Iſte vi⸗ ipſum ingellerit:neqʒ ſi a populis fue⸗ dei laliter ſ. n Igs in clero. qð
. lator ornmg rit violente t ei a quo ſpecialiter ſacerdotalium eſt ſaicis nõ licet.j
* it no Iit violenter attractus: neqʒ ſi etia boc gratia dignitatum didicerimus admiſſũ de cõ. dii ſiquis 10l.
Sens epiſcopo conſti ei ab epiſcopis ſuadetur:manere aute Eeri miſſu de cõ. di.i.ſiquis.⁊ di.
c titur: r iſie d eum debere in eccleſia dei ey S;Itez leo epiſcopus vꝛbis rome ana iijc. nulli.
celefel bet ad eum debere in eccleſia dei quam ab ini ſtaſio theſſaloni . IA
ſenetic t admonere tio ſoꝛtitus eſt: . ſtaſio theſſalonicenſi epiſcopo. o&α6 Solenibus. imo
Ginpen clericos pt cli⸗ us eſt: ⁊ non ab ea alibi demi⸗ Onialie v . mMMllo tpe deerit. xcj. di.
cpi . ate ſechndr jamm OQni alienam cathedram appetit ab ea De becrit. xcj. di.
c r gant ſuturum grare ſecundum regulam ſuꝑ hocolim expulſus eniam pꝛopꝛia careat eleutherius.⁊.c.cleri
e n epiſcopum: yvw A patribus conſtitutam decernimus. . sepifcohn itatis me- 1 7.xcij. di. c. vlti. ſ
eelin lſ. diſtin. oblt⸗ &. It li Iquis epiſcopus ſue ciuitatis meæ qdſipl 5
6 diſtin. obi⸗ em ex concilio chalcedonenſi. diocri er qd ſi plures bʒ eccleñ
e tum. ?. c. catinẽ De kodem iocritate deſpecta adminiſtratio⸗ as vel pbẽdas.tũc di⸗
ſis. ⁊ ſi plures Ropterꝰ eos epiſcopos tcleri- nem celebꝛioꝛes loci ambierit: ⁊ ad ma cas eccliaʒ ſecũ diſpẽ
n n igitor pore . Dos tii de einitate ad elzuat: ioꝛem ſe plebem quacunqʒ ratiõe tran ſaſſe vt ad iſtud non
eß examinare ge ſeunt placuit diffiniti iutatz tran ſitnlerit:a cathedra quidẽ pellatur alie-· cogatur.
io⸗:vrlx Ctis patribus Hab as ſe na:carebit etiaʒ pꝛopꝛia:vt nec illis pe Pꝗ.¶ Per tres. .c. pñ⸗
nmne i xxy. diſtin. flo⸗ patribus habere pꝛopꝛiam firmiia ſideat quos per auariciam concupiuit: iũ O. ibi dr de duob⸗
ci, rentinum. Iteʒ tem. Item ex concilio carthaginen fllis GE mMſibꝰ. ſed ibi factum
ſe⸗ enſtodit reci⸗ ſiertio. nec illis quos per ſuperbiã ſpꝛeuit: ſuis narrat. hic ins cõe
nte ws eccleſte: yr igitur terminis contẽtus quiſqʒ ſit: nec q ) Emoto aboffi
ſg xj.diſtin. quo⸗ cio viſitationis
gen dean nad yel etiã ab ipᷣo epᷣatu
am I „ J10 . 5 1 „ 3 ℳ . — „ 2
ie. nen Neckcue rcleſ nſoriünf. ab iconomis ſi cos habear ec auls ee ad maioꝛẽ᷑.multo foꝛtius ſi ad parez:qe ſgelline aeſſeſeti
n NC Wtintra annü S. riij ob Omaioꝛi ꝙᷓ iĩ pari. e de trãſla.H.ad iminoꝛẽ etiaʒ difficilius 5 4 den
IVui vero Toganrer ſrdededeeada. rnade tralla en iex illo e ar eſt pſugeio canonis: qꝛ eoipſo gangee,
mitrt õõ mDaioꝛẽ. pꝛeſumit᷑ eſſe ambitio potius ꝙ; leuitag: quiq tram
piuf A Atredeant ſ eccleſia yult eos repetere.ipſe tamen non poteſt. Ertta veele non entio potius ꝙᷓ kuitas: quis tranſit ad minoꝛem L

b

g 4 Iquis de oꝛdine.

Ancitum.aut aliam.aut aliam be ne dicit.qꝛ quicquid habent homi⸗
nes. pecunie nomine cenſetur.i.q.iij.totum.
Ec AVtationes.petrus.xxij.di.ſacroſancia.·
regulare eſt vt

a minoꝛi pꝛomoueat

ad maius vt. xciij. di.

legimus. in fi.⁊.· ff.ð

mu.⁊ hono.vt grada

tim.ſed nõ ecõuerſo.
“Mectranſſfertur.
pꝛeſumit, enim canõ
locuʒ non mutari cũ
animus non ſit mu⸗
tatus.ſicut virgo cen

ſetur cum non ſit ani

mus coꝛuptus:lʒ coꝛ

pus ſit coꝛuptum. x-

xxij.q.v.ita ne. ſic ꝓ⸗
pter animum bonuz
iudicat canon etiam
iniuſtum actum bo/
num. xxiij.q.viij.occi

dit. z. q.vij quod aũt
⁊.xxxij.q.v. ꝓpoſito.
Lias plurimo⸗

rum. illud potiꝰ
accedet pꝛelatus vbi
plus lucri põt facere:
Iʒ maioꝛ ſit ibi pena
ſua:vt.j.e.c.i.⁊ hic ap
paret ratio quare epi
ſcopus nõ debeat fie
ri monachus inuito
papa:quia ibi conſu/
lit pꝛopꝛie vtilitati ta
tum:vt.ij.q.vij.ſãcta
ſed bic cõi ? ꝓpꝛie q̃̊
dno ſüt pᷣferẽda ꝓpᷣe
tm.yt.ij.q.vij.ſancta

g & Pꝛeferenda eſt.

na cuʒ quis vocatad
pꝛelaturam non pꝛe/
ponet pꝛiuatum com
modum communi:vt
hic.⁊.viij.q.i.in ſeri⸗/
pturis.⁊.xvj.q.i.vos
aüũt. Et hoc ĩtelligas
cum per publicũ non
impeditur pꝛiuatum.
als enim ſuam vtili⸗
tatem poteſt pꝛefer/
re.ff.de iudi.ſi longiꝰ
ff. de arbi. licet auteʒ.
ff. ad.l.aqui.ſiquiſ fu
mo.ff. de pꝛeſcripti.

yver.l.qui ſeruandarũ

aliud tamen videtur ĩ
pᷣlato: vt ille ſemper
teneatur pꝛeponere

vtilitatem eccleſie ſue

Ppꝛie vtilitati:vt.xij.
q.iiij.quecunq;. Cuʒ
ergo detrimentuʒz gs
patitur pꝛo publica
vtilitate poteſt ſuam
pꝛeponere vtilitatem
xix.q.ij.due.xiiij.diſ.
quod ait.quia oꝛdi⸗/
nata charitas a ſe in
cipit.xxiij.q.v.ſi non
licet.de pe. diſtinc.ij.
qui vult. Vel dic ꝙ

quando pꝛiuata vtili

tas inclnditur in cõ⸗/
muni: tunc pꝛeponii⸗

tur communis:vt eſt

in pꝛelatura:vt argu.
ff. pꝛo ſocio.l.actione
G.labeo. Nel diſtin⸗

⁊ impꝛobe ad potioꝛem aſpirauerit:ca⸗

Cauſa.

de Parna. l vcellia

2%
ſupꝛa mẽſuras iuris ſui affectet augeri.
Item ex conci. meldenn.
traqs careat eccleſia qui contemptu
noꝛis ad maioꝛem aſpirat.

Jquis de oꝛdineꝰ ſacerdotali con

temptu minoꝛis eccleſie ambitioſe

mi

nonica erga euʒ diffinitio conſeruetur:
hoc eſt vt vtraqʒ careat.¶ Qui vero
precio eccleſiaʒ vacantez ingreſſus fue
rit ab officio ſuo deponendus eſt: ſicut
in rothomagenſi cõcilio legitur.
MHeiicitur a clero: qui muneribus eccle
ſiam acquirere tentat.

Anctum eſt atqʒ omnibus modis
paꝛohibitum:vt ſiquis pꝛeſbyter in

uentus fuerit alicni clerico vel laico mu
nera dare vel dediſſe:aut aliamꝰ pecu⸗
niam tribuere vt alterius pꝛeſbyteri ec
cleſiam vacantem pꝛecio redimat pꝛo
hac cupiditate ſeu rapina ſeu pꝛeſum⸗
ptione turpis lueri gratia deijciat a cle⸗
ro ⁊ alienꝰ exiſtat a regula. & Quod
vero communi concilio atqʒ omnium
alioꝝ vtilitate mutationes epoꝛum fieri
poſſint:⁊ in eceleſijs a quibus receſſe⸗
rint eis viuentibus alij ſubſtitui valeãt.
Anterius pa.demonſtrat ſcribens oĩ⸗
Meceſſitatis vel vtilitatis cauſa epiſco
poꝛihn mutationes fięri poſſunt.
dQAitationes epiſcopoꝛus ſcitote cõ
muni vtilitate atqʒ neceſſitate fie⸗

luntate aut dominatione. Petrus ſan
ctus magiſter noſter a pꝛinceps apoſto
loꝛum de antiochena ciuitate vtilitatis
cauſa eſt tranſlatus romam vt ibidẽ po
tius pꝛoſficere poſſet. Euſebius quoqʒ
de quadam paruaꝰ ciuitate apoſtolica
auctoꝛitate mutatus eſt in alexandꝛiam
Similiter felix de ciuitate in qua oꝛdia
tus erat:electione ciuium pꝛopter do⸗
ctrinam vitamqʒ bonam quam habe⸗
bat:auctoꝛitate huius ſancte ſedis ⁊ cõ⸗
muni epiſcopoꝛum ⁊ reliquoꝛum ſacer
dotum ac populoꝛum conſilio tranſla/

tus eſt epheſum. Non enim tranſit de

ciuitate ad ciuitatem nec tranſferturede

minoꝛi ad maioꝛem:qui hoc non ambi

tu nec pꝛopꝛia volũtate facit:ſed aut vi
a pꝛopꝛia ſede depulſus aut neceſſitate
coactus aut vtilitate loci vlł populi ñ ſu
perbe ſed humiliter ab alijs tranſlatus
eſt. NMam ſicut epiſcopi habent ptãtem
regulariter oꝛdiare epᷣos ⁊ reliquos ſa⸗
cerdotes:ſic quotiẽs vtilitas aut neceſ⸗
ſitas coegerit ſupꝛadicto modo ⁊ muta
re ⁊ inthꝛoniʒzare ptatem habent: non
tamẽ ſine ſacroſcẽ romane ſedis aucto⸗
ritate ⁊ lnia.alia eteniʒ eſt cauſa vtilita
tis:alia auaricie ⁊ pꝛeſumptioniſ ac pꝛo

ie an vtilitas ĩ acqrẽdo cõſiſtit aut ĩ damno vitãdo:tũc ſecꝰ yel ccõuerſo:

b ¶ Aliud.vt.s.di.xj. teſtamentum.? er qð me.cau.ſacris

k·Coacte.pꝛecibus

ri licere:ſed non pꝛopꝛia cuiuſquaʒ vo

a bono factum eſt.xxxvij · diſtinctione.qui de menſa.⁊.ix.q.

ij ſaggunennis.

ſuperioꝛum. ſic.ẽ.e. qualiter. videtur enim q

non poſſit cogi:yt.lxxiiij.di.vbi.vl dic ꝙ poteſt quis cogi:vt de no⸗

pꝛie voluntatis. ¶¶Itẽ pelagius papa
benigno archiepiſcopo.

Kauſa neceſſitatis mutationes epiſco⸗

poꝛum fieri poſſunt. .
Cias frater dilectiſſime aliud eſſe

¶cauſam neceſſitatis ⁊ vtilitatis:ali⸗
ud pꝛeſumptionis ac pꝛopꝛie volunta⸗

tis.non ergo mutat ſedem qui non mu
tat mentem.i.qni nõ auaritie cauſa aut
dominationis aut pꝛopꝛie volũtatis vel
delectationis ſue migrat de ciuitate ad
ciuitatẽ:ſed cauſa neceſſitatis ⁊ vtilita⸗
tis mutatur. Mam plurimoꝛum vtili⸗
tas vnius vtilitati vel voluntati pꝛeferẽ
da eſis. Aliudꝰ eſt enim mutare:⁊ aliud
mutari. Mam aliud eſt ſponte tranſire:
aliud coacte aut neceſſitate venire. vn⸗
de non iſti murant ciuitatem ſed mutan
tur:quia non ſpõte ſed coacte hoc agũt
Non ergo bene intelligunt eccleſiaſti 9
cas regulas qui hoc negant cauſa neceſ
ſitatis vel vtilitatis fieri poſſe: quotienſ
cõmunis neceſſitas aut vtilitas perſua
ſerit. & Item adeundem.
Ebꝛiſium negare conuincitur qui neceſ
ſitatem patientibus miſericoꝛdiam non
impendit. H

¶nis qui gemebat verabatur

a ſaul:fugiebat ⁊ venie bat ad da/⸗
uid. Si rex pijſſimus atqʒ iuſtiſſimuſ da
uid ſciret' peccatum eſſe fugientes per/
ſecutionem tranſeuntes de loco ad lo
cum ⁊ de ciuitate ad ciuitatem recipe⸗
re:tales nequaquam reciperet: nec ſe⸗
cum teneret:neqʒ ĩ alijs cinitatibus eoſ
collocaret. Qui enim perſequuntur do
mini epiſcopoſeoſqʒ de ciuitatibꝰ ad ci
uitates tranſire.compellunt non eos tã
tum perſequuntur:quantum dominuʒ
noſtrum ieſum chꝛiſtum cuius legatio
ne funguntur. Nec ipſi in hoc peccant
ep̃i:quoniam non ſponte ſʒ coacte hoc
agit.ſed ipſi qui eos perſequunt᷑. Nec
ins epiſcopiſ hoc imputari poteſt: ſed
illis qui eos hoc agere cogunt. Qui au
tem negant miſericoꝛdiam faciendã fu
gientibus ⁊ neceſſitatem patiẽtibus:ip⸗
ſum vpᷣum negant:qui eſt miſericoꝛdia
⁊ veruas. Megant miſericoꝛdiaʒ neceſ
ſitatem patientibus:qui populis indigẽ
tibus diuinis miniſterijs ⁊ non habenti
bus pꝛopꝛium epiſcopũ qui eos inſtru⸗
at:cauſa neceſſitatis atqʒ vtilitatis vt ex
alia ciuitate licet minoꝛ ſit: in eam que
non habet epiſcopũ:doctioꝛemꝰ ⁊ vti⸗
lioꝛemꝰ melioꝛi conſilio non ſponte trã
ſeuntẽ ſed maioꝛũ exhoꝛtatione mutare
negant:aut epiſcopum deiectuʒ ⁊ perſe
cutiouem patientem cauſa vtilitatis aut
neceſſitatis nolũt inthꝛoniʒare. icʒ
ex conci. carthag.üj. “
Non ambitione ſed ſynodali auctoꝛita

pt tranſeat ad maioꝛem locum:cum maioꝛa facere

lente fiat volel
yt. xxiij .q. iiij.
dilplicet. 7. lxx

iiij.diſ.placuit.
Papa tñ abſo
lute poteſt ali⸗

quem cogere:

pꝛincipalem.

1 Rinoꝛ. ſz

nunquid tene-
tur minor po⸗
pulus ſuuʒ epi

ſcopum maio⸗

ri cõcedere.cuʒ
nemo cogatur
de ſuo benefici
um facere.x.q.
ij. pꝛecarie.Re
ſpo. fic. ſi alium
poteſt habere
eque idoneum
ved loquitur in
eo caſu cum ibi
m agis vnlis e
rit. ⁊.ff.locati.
ſidomo.
m ¶.Boctio/
remomnia cõ⸗
paratius poſi/
tiue hic ponũt̃
n Et vtilio/
rem.ſcilicʒ illis

oPilcopꝰ.
R gradus.

quod veruʒ eſt
de his qui ſub⸗
ſunt epiſcopis
nullo median⸗

te: vt. lxxj.diſti·

clericoſ.⁊ extra
de renunci . ad⸗
mõet. ſʒ ſi alijs
ſubſunt vt ab⸗
batib vel alijs
eoꝛum conſen⸗
ſus requiren/
dus eſt:vt.liiij·
di · c. i. ⁊.ij.⁊.ix.

q.iij. conqueſt?

⁊.lxiij.di.quan
to. Quid ſi cle⸗
ricus non vult
tranſire de mi⸗
noꝛi ad maio/

rẽ. dico ꝙ ñ pt

cogi ab epiſco⸗
po:quia nemo
creſcer̃ cogitur
inuitus.lxxiiij.
diſtin geſta. ?
lxiij. diſtin.· quã
to.hoc autẽ pa
pa poteſt. Sed
ſi ad alium epi
ſcopatum vo⸗
catus eſt epiſco
pus neceiſariꝰ
eſt ↄſenſus epi

ſcopi.lxxj.diſt.

per totuʒ. ⁊. lx/
xxv.di. floꝛenti

num. Joã. ego

eredo ꝙ epiſco
pus poteſt co⸗
gere clericum:

poſſit: vt exira

de exceſ.pꝛela.ſicut.⁊ ad boc ſacit ẽr de eta.⁊ qua.queris.b.

HM

4 f .ᷣ. .

„ 2 „ B 9 emun qe
R nnidersr Ararde Hõ
onoꝛe. EE os traſilijt. . ie. vt. ff. ad. l. pom. de parrici.lttii.
ð r rozlenika vulsgt ait erpam klni datia larg H ieeſreoneg erit Dichaconn pegerctdr
VInnitẽtur. als n i. m. ir g i iuriſditioni.contr. Pan iaconi.i. in quoli int eſſe plures archidiaconi yt.
α Innitetu de iuriſdi.om.iudi.qu ſpon. iudica/ 1 An bibet ꝗn ĩ vna ecclis poſſinte ep iaconi.
. Bannncnalued vei aeprel. eon ul ſe mn autẽ phibet qnĩp me Lece vinn xxr.
Anee em coꝛigendo eam. xxiij ·a· ii j. ſigs iã traãſlatus
vxoꝛem co q. ij. ſig 4
ffrte re poteſt maritus vx n .Beluncto. cũ.n.
Lla⸗ on verberan⸗ G re non timet. . . . 4— cedit.
= de te de eccleſia: ad eccleſiam epiſcopus Em gui contra laſicte Heeatnin aig b gancrett 5⁵.
ſ ge ₰ . . 7 „ 4* 3 — * –
N onenaſma wanſeat. loco ignobili ad no Sesndeadi ze archidiacona⸗ Anen r⸗
abingennis: Si hi conſennt: ab eiuſ iſi vlterius o † Alſtoꝛalis. gu⸗
brntte dbingeniset Wiſcopus de lo⸗ on tranſe ninus quin terins o T ernare. Dider
eld dicitur. ſedgd CHE er ambitionem non tn ius honoꝛe depon pſerit: Per di⸗
unann ibi dicitur 5t Abilem per am ferioꝛis oꝛdinis cle t iniſtrare pꝛeſumpſerit iſte eps ſub condi
nn . rioꝛis oꝛ loco eodeʒ min PæElt rit ꝓi i te-
Ntegr temperate lpõt L t:nec quiſquam in 2 opo⸗ in . ſe E coionis nouer ione vel ad certu tẽe
4 re: gr: i vtilitas eccleſie p bpo⸗ ticipatioſie ſacr tio ad cer
unggs eam Ais⸗ tricus. Sane ſi vtilitas eo ⁊ laico ſe pai 5 hieronymus ad ru⸗ pus fuerit inſtitutus
Aus quis eſt de fa jr S. 20 eo clericoꝛum Ae ẽ puatũ·¶Item ſſicia ſub oditio⸗
mmg Adar aand⸗ ncli krnn, eratur nibilominus o, An ynaeccleſi⸗ ecpg amio⸗ eſt 1 gru⸗ ds era dee
nlutz us ſeruz iſti, nocli t iſcopo ſubꝛogato: inferio⸗ NMapibus pꝛiceps vm littergto. bchm. ahr. .
. ui ye Is adus ſacerdote i poſf es vnam ar * pꝛouicie. ct is tales fi⸗
nliche Rbisan ns vero gre⸗ iſcopoꝛũ po ꝛ vnus iudex vnus pꝛ ribꝰ noſtris tꝑ
lie. iur. ſunt. S. ſſone ſnoꝛum epil. imperatoꝛ vnus i 8 ſimul ios habere. ff.de ad-
nenge Ucenem ner⸗ neconcei ſias tranſmigrare. autẽ condita dnos fratres ſ e lieos habere. .
wſrti aati ſ ſunt ad alias eccleſia roma autẽ cone it 2 parricidio de op.· queſituʒ. ſic.ff. de
Nd arium ſuuʒ J habere nõ potuit ⁊ p a ſicut nec
nſn Fo is. re- C Item ex eodem. reges tero eſau ⁊ ia⸗ re.iur. actus.ſicut nee
de penis. re- dem. . icat. In rebecce vero u . ad tp̃s dat̃.
ſpamg ſpiciendum. no Bee ſi cauſa vi dicat᷑. In Singuli eccleſiarũ libertas liber⸗
ſoticn piclen ſoꝛma iſcopi vel pꝛeſbyteri cgula F b bella geſſerunt. Pſinguli archi⸗ ff. de ma. teſta. liben
autez in oꝛm Piſcop lam alteriuſ epiſco ot i archiepiſcopi ſinguli ai hereditas. in
Prt den iudicij põt eaʒ ſitandi ad eccleſiam a ” ſinguli archiep naſticus ſu tas.nec heredit
. ſitandi a ſuo ſuſcipiantur epi ningt is oꝛdo eccleſiaſticus .de here. inſti. .be⸗
5 erint in g , ad diaco rid Eccem in quibꝰ matrimoniũ
ltu d & megulari · pi ven n faciendum quam ad ibus nititur . Ec⸗ res. nec Smn
1 erbum fa ioen b is rectoꝛi iuẽti alius poteſt ei ij. ſolet. põt di
eheltne id ẽ hoĩ ſue tam adv dam iĩuitenturꝰ. iſcopo viuẽti aliu Potelt, ei xxxij.q.ij i
ter. id hoĩ ſue conſecranda . , caſibus epiſcop ei veri⸗ puram eſſe inſtitu⸗
Nlgente pꝛofeſſioniſ.x· oblationem . apa omnibus epi⸗ ſtitui: quãquam ſecundum r „½ (cipura ſud coucktio
fütft xyiij. q·i. caue. E⸗ Item calixtus papa piſcopi ab ſubſ itui. quaqu⸗ iſcopo tales pꝛobẽ⸗ tionẽ ſʒ ſul .
xyuij. q.i. caue 4 leſia vnius epi no viuenti epiſcop .J ſoluit.vt. ff. de ĩ
ſdonn ne ſuſpiti⸗ opis. Ecc tatem eniz ab vna ne reſoluit. vt. ff.
ge upunde io in or ec adulterari n hecegenc. Crauſtau ne eßicopys iſdo gene
Man iriae.nk Acut alterius vxoꝛ nea iſponi iuitate ad aliam anſfertur: arque fi.ſby. ve llo. vl die
ni — iᷣaut diſpo ius ciuitatis a qua tran I le e de pig. illo. t
unien a rem. dab aliquo vel iudicar mitti⸗ illius ciui ic ſuccedit: nõ viuẽti ſed de iure poſtliminij re
eteri Sm qui. . ꝛopꝛio viro eo viuente pen 92 igdeo qui hnic ſuccedit: bat Pinre poſtlin epij⸗
Ken idia⸗ ſiſcopi ipſius: que ei idee do epiſcopo ꝓbat᷑ ſtituitur ci pꝛioꝛ epi/
b archidia/ niſiap iſcopi ipſius:que quodammo poôſtiliratig gii
ic nec vxoꝛ epiſcopi ipſiu na functo' qꝗ . i hoſtilitatis ſcopatus.ſic. xvi.q·iij
enſhrs conatum ſech ar:leec hia indubitanter in. tui. Sed inter eum qui ſ Pman m polelt du
8 a! el parroc ſilio ſubſtitui. i vtilitatis cauſa trãſ pᷣma.nõ.n.pote ic1
AN none iſte debn ⸗· eccjeſia v a bſqʒ eius cõſili euz qui vtilita A Bus pꝛio-
. vr. ji igitur: eo viuente a 9 ·. neceſſitate ⁊ ille qui metu maneat epᷣus p
eur n9. alteri iudicari . fertur hoc in . it ſi pꝛioꝛez cõ ris eccle.ſic eniʒ ei .
gol iit Ai analuinn⸗ ⁊ voluntate al :ꝛid eſt oꝛdinatione frui oſtilitatis ad aliam tranſit 1 pꝛioꝛe. s vtriuſqʒ. illð ꝗ
deboit ⁊ · ij. · i. in ᷣmi ut eius ↄcubitu:id eſt. lus. Al⸗ hoſtilitatis a hoſtibus liberam epᷣ .q irelat io.26
ſa⸗ aut eins oc :Vvnde ait apoſtolus. igerit aliquando ab eſt. xxi.q.i.rela e
ſnr gi ſed iſte excu ‚non cõceditur: vnde . diu vir eiꝰ iigerit aliq dire opoꝛtet. e. C. ð cur. fur. cũ a⸗
viri: iu vir ei dem illum redire ope ſile. C. ð cur. fur. cñ a⸗
llonetr bat᷑ auctoꝛital li. ſt vxoꝛ legi viri:quan fieri: ad eandem ſcribit ioan⸗ iſ.? tũc dices ꝙ poꝛ
ligata e ſoluta eſt alege oꝛius papa ſcribit ie lijl. ⁊ rũc dic
Eerimrn te maioꝛis qni uit: eo vero defuncto ſoluta eſt 3 OAnde gregoꝛius U eſinit eſſe reli
ie xi · viuit:eo v OI iſcopi quia ſpõͤ⸗ iſcopo ſquillacino. c. xxv. locus d
ceroclten boc ſecera iri. Similiter ſpõſa epiſcop uio po⸗ iepiſcopo ſquillaci ner f, . t.ff. de rela.
ij v drit do viri. Simili cj ſia: illo vuu ni epi. ilitatis ad alium locun gioſus. .
deſehit d oirit vo vi eius dicitur eccleſia:illo v Aini mern hoſ lilitatis m i loca. Sz poſteg ea
nurſel diſtineni diaee 5 li ailtzarn eſteeo defuncto ſoluta eſt. ane poſtea ad ſuam eccleſiam re⸗ loes S5 poſtlum
buge A apbe. Leut volner i mubartantum 3 vineme Ale oorſer. fficij cura nos admo eele Ver dee g
olnci . Timedito⸗ id eſt re alariteel. Sie udicabinm. 7 terligic ccceſcis pꝛopꝛios con ſub oditione X.
ſoſeni⸗ Erg omnes alij nupferit a ilterat⸗ it: adul⸗ net qui gregem domini d certũ tẽpus poreſt
e gomnes gli . ſpöte duxerit: a . ſ⸗ rdotes:qui greg . ad certũ i
ocfnin Argeꝙ 7 ilider 2ille ſi aliaʒ ſpöte: inabi⸗ ſtituere ſace lare de liquẽ ĩſtituere pꝛela⸗
me⸗ ges coꝛona mili . 35 ne pꝛiuabi⸗ li ſollicitudine gubern . mS aliq ne
dicitſen re imperatoꝛ: ſtimabitur:⁊ comunio t cũ paſtoꝛali 00 4 heo ſtibus tuʒ.ſicut miles ſub cO
en bit imper atoꝛ: ter elii s fuerit in ſua ec i! a te ioannez ab ho 2 d certũ tẽ⸗
giſen pt dixi lxiij. di. L0 Si auteʒ perſecutu⸗ cbeãt.pꝛopterea te ioanne tis epiſcopui dinione ⁊ certu 1c/
tiͤp ianus: ta⸗ tur. iendum eſt illi ad alteram inatum leſmiane ciuitati⸗ vnpns inſtituit beredeʒ.
i6 badrianus: ta leſia:fugien . dicente do⸗ captiua rdinalem nez p li.teſta. i fran
Cui men plures ſüt c iq; eſt ſociandus:dicen . illitana eccleſia te ca de mili.teſta.i frꝗ
hann ꝛeiqʒ e Frerſig- in ſquillitana ſacerdoteʒ: ⁊ vt l
ſunſne reges: vt. vj. cleſiam:e⸗ s perſecuti fuerint in vna ſſe duximus ſtatuere ſacerdote dem. miles.
Gexn⸗ iiſec.iſ mino. Si vos perſ n. Si autem vtili⸗ celle lanimarnʒ curã intuitu P . Reuocari. ar.
ln * cilitate: naliam. Si P ſuſceptam ſemel anin icet a tnra Pe i pꝛiſtinũ
oilnt 3 Onns. ta⸗ ciuitate: fugite in ndus: non per ſe meeptam! leas. ⁊ licet a reſtituta re i p: nu
n⸗ rit mutandus: non 5 ibutionis future ip oĩa iura reſtitu
tuuſt mẽ quandoqʒ tatis cauſa fueritm inuitantibus: ců retri imminẽte depulſus: aliaʒ que ſtatü oĩa iura
füronat A d fratribus inuita . hoſte imminẽte dep er. t ex. de elec.
agne ſuerüt duo im⸗ hoc agat ſed fr dis faciat: ſis ho Ira! ccleſiam guber untur. vt ex. de elec. q
Hlufet ſfa itate huius ſancte ſedis . ſtoꝛe vacat debeas e illam ho⸗ iligetia. 2. xxi. q. iij.
gunc peratoꝛeſ de fa auctoꝛitate huiu⸗ ſa:ſed aut vtili Paltoꝛ t ſi ciuitatem illam ho⸗ diligeti⸗ enerit
cccrcce cto:vt.xxj.diſt. en ambitus cauſa: ien⸗ nare: ita tamen v 1e . ꝛoregẽ ma.2 ſigs puene DZ
uoneſn d non tam itate vt dictum eſt facien-/ na ffici ⁊ domino p ege d melioꝛẽ foꝛtunã te
Cuimm/ nunc anteʒ. ꝗ ut neceſſitate vt di . . ſtibus liberam e ötigerit reuocari: ad melioꝛẽ foꝛ li
ſifen ergo dicemus tate a ſolum de epiſcopis ioꝛem ſtatuz cötigeri neer ad pᷣſtina obliga
— 5 Sremo yige qum dron olnrd eccleſte I t perinen in qua pꝛius es eweru ria ri obiſi
e iſte fitflinn erum delicer in ocuzʒ rtarisꝰ. Sinau mis.ff. quẽad.
l i Rergan An niſt is intelligitur:ne videlicet in eccleſiam reuertaris iuitatis cala⸗ tus amit.ſi locꝰ.?. C.
WY peratonqꝛ con niſtr . bꝛepat. Unde bea . iuitas continua captiui l. .
ſan, ſtantinus illuc viuentis ler ſalonitano epiſco cta eennenemn hac in qua es megr g.bo. ere ko 6 5
n . ne en. s dchanlin archiciacenannn alte⸗ dinar a nobis debeas eccleſia ama⸗ felreeernoe e
g antmns pobego Omoner conſenſerat. in QAui vero vtilitatis can atrã ſinit eſſe ehns
ſlinn imperatoꝛ op rius ſe pꝛom locum alterins innaa nere. me ecclie. ? ſic ebs e
ſnn X inperatoꝛ e⸗ Beponatur qui ixit ꝙ ẽepi-
ſagi pellat. vt ex de tr. illud xxj.. relatio. Baz. pero dix it 5
N nt max obe ſoll.· 5 iẽte e ð elcc. dnarum releſarum con matumonne carnali dirit ꝙ aliquis poteſt e ijt
ate teſnd n ran traͤuli imperiũ ad alemãnos ab oꝛicte er ð elec. ſcopus vtr ne Nagme religionem. Sed nen ſean le eus dedhit
qe romana ee . .q. iij. ſcito⸗ ritus dnarum n ryt. ff. de reli. cum loca. ſe⸗ non eſt ita: qꝛ
mmg ilez indi incie: vt. vi. q. iij. ſcito⸗ . captiuitatem:vt.ff. de i.q.i. . quidaʒ. Et
o venerabileʒ.io. Sed imo. x.ſunt indices uincie: vl. - pꝛouin eſſe eccleſia per dicimus eſſe apnd boſtes: vt. i. i· . quidaʒ
nte 5 cJFucker Pellat Sgnor inriudices⸗ Vnns ſit iudex pꝛo ſocramenta eccleſe vera dicimus eſſe ap
5 .N te. ſe hic appe 9 xiij. q. iiij. duo iſta.
ſins cie pꝛeter regem vtx
aub

Cauſa

quod dicit lex ꝙ deſinit eſſe ſacer locus intellige quia viquatus eſt ſacris
miniſtris. Ciuitas autem deſinit eſſe inductione aratri.ff.qui.mo.vſufru.

amit.l.ſ vſufructus.⁊ collegium traſlatis perlonis. ff. de colle.illicitis.l. iij)·
8 fit captus ⁊ non ciuitas.tunc bene conſtituet

Sed pone ecõuerſo ꝙ epᷣn tunc ben E
ſi tutoꝛ eſt captus ab hoſtibus: alius dandus ẽ

qlius:vt dicunt quidam:qꝛ

⁊ tamen ſi captus re/
dierit omnia recupe/

rat iure po ſiliminij:

⁊ ille alius deſinit eſſe
tutoꝛ:vt inſti.de atti⸗

lla tuto. S. ab boſſibꝰ.
quod non cõcedo: qꝛ

fic off ẽderetur illa re/

gula.xvj.q.vij. innen

a * Os. eſt oꝛdina
ios. ar. ꝙ re in⸗
tegra põt repeti eccle

ſia que habita ẽ ꝓ de

relicto.nã ⁊ ceſſit gs
bonis rebus nonduʒ
diſtractis põt eas re

petere:vt ar.C.de re⸗

pu.here.l. vlti.⁊ arg.

mile.ff. de ðᷣcu.qui ad
tempus. Sed quero
cum iſte ſubſtitueba/
tur:aut vacabat epi-
ſcopatus ant nõ.ſiñ
vacabat:qualiter ſuc
ceſſit in locum viuen
tis.ar.ff.de verbo ob

liga.l.i.nõ poteſt etiã

dici ꝙ vacabat:quia

non fuit eccleſia abiu
dicata:maxime cuom

dicatur: ꝙ non ipo re
ceſſu perdat quis ec-
cleſiaʒ. Sed bꝛeuiter
põt dic ꝙ ille fnit ad⸗
monitus: ⁊ per ſniaʒ
fuit eccleſia abiudica
ta. Vel dic ꝙ cum de

iure debuit vacare:lʒ

ſuper hoc nõ eſſet la/
ta ſentẽtia poteſt alij
adindicari: vt extra
de renun.ex tranſmii

ſa. ⁊ extra de conceſ.

pꝛeben.⁊ eccle.nõ va
can.clitteras.

b ATammn. vacet.
⁊Z ſic videt᷑ ꝙ eo moꝛ/

tuo poſſit repetere ec
cleſiam: ſed nõ eſt ve/
ruʒ.ſic ergo quod hic
dicitur:in fanoꝛem ec
cleſie dicitur:quia eũ
non vult repetere. vel
ideo qꝛ eccleſia poſt
moꝛtem huius eum
poteſt repetere. Sed
pone moꝛitur ſubſti⸗
tutꝰ: eecleſia repetit
pꝛimum. ille non vult
redire:poteſt ne com
pelli:nõ videtur.vide
tur enim eccleſia re-
nunciaſſe iuri ſuo nõ
repetendo:cum potu
it eum repetere ⁊ no⸗

inuit.ſed alium pꝛeele-

git. Immo videtur ꝙ

ipſe repetere poſſit ec
cleſiam viunuo ſecundo

Et ſi obijcit᷑ ei ꝙ ba⸗

buit eccleſiam pꝛo de
relicto: replicabif

fertur:nequaquaʒ ad pꝛioꝛem redigere
cogitur. Eſt etiaʒ alius caſus in quo epi

ſcopus viuenti epiſcopo ſi ubſtituet. Eu

enim aliquis relicta pꝛioꝛi chatedra ſua
auctoꝛitate ad aliam tranſierit: alius
ei ſubſtitutus fuerit:licet ille pꝛioꝛis ec/⸗
cleſie epiſcopus eſſe nõ deſierit: ſubſti⸗
tutus tamẽ epiſcopatũ habebit. An
de damaſus vꝛbis rome epus ſcribit
omnibus epiſcopis dicens.

Se ſacerdotibus qui relictis ſuis eccle
s 2912 migrarunt.

Bs. ſacerdotes qui de eccleſijs
aad alias eccleſias migrauerunt ta⸗
din aQ communione bhabuimus alienos

