eum interficere: ſimiliteri peniteant.qui
nec eum impugnabant:nec vulnerabãt
nec conſilio nec auxilio cooperatoꝛeſ fu
ſ; tantu affuerunt extra noxã“ ſit.
Aidã epᷣs i hereſim
lapſusaliquoſ ðõ ſa
cerdotibus ſuis offi
eio pꝛiuauit ⁊ ſenten
tia excõmunicatiõis
notauit.poſt moꝛteʒ
accuſatus de hereſi
danatur ⁊ ſequaces
eeiuſcũ omni familia
WMic pᷣmuʒ querit᷑:an lapſus ĩ he
ſim poſſit aliquos officio pᷣnare vel ſen⸗
tẽtia notar̃ł Secũdo:an poſt moꝛteʒ
aliquis poſſit excõicari.¶ Zertio an ꝓ⸗

ges certum eſt ꝙ non.ar.ff.ad.l.acqui.huic ſcripture. Nam vulnus vninſ/⸗
cuiuſq; contemplandum eſt.ff. ad.l.coꝛ.de ſic.l.vl.idem videtur ſm canoneſ
ar. ex de cle.pcuſ.c.ij. riũ tñ credo.ar.l.di.ſi ꝗs poſt.ſufficit eni ꝙ ſũpſit ar/
ma lIʒ nõ occiderit ipſe ſʒ alius.yt ex de cle.ꝑcuſ.c.pꝛeſentiũ.⁊.c.continentia.

E E nn gnabant ne tamen percuſſerunt.
Kk ¶Zolẽtes.nã homicide rales ſunt.de pe.di.j

.

piculoſe. JItem pone ꝓ me

rixante cũ aliquo frater meus eũ interfecit voluntatẽ meã an iputabitur
mihi:nõ.ar.j.q.iiij.qꝛ pꝛeſulatus.ex de cle.percuſ.pꝛeſentium.

Similiter. ar. de pe. di. .ſi cni.

m EXxtra noxam.ſi ei ſubnenire non poterant.S.e.q.iij.c.vl.

n Vidam epiſcopus in hereſim lapſus.Supꝛa.xxiij.diſ.
frractatum eſt de hereticis. ſed quoniam hereticoꝛum ꝗ
dam ſunt manifeſti.quidam occulti.⁊ eccleſia excõmu⸗
nicat quandoque hereticos quandoq; catholicos.ideo
de huinſmodi ſubdit tractatum.
Vog autem. In hac queſtione dicunt quidam ꝙ ſi he-
retic
gualiter intelligatur illud c.dicit.S.qui ſequitur illnd.c
o diſtingnunt.an veterem hereſim æ iam damnatam con ·

excõmunicat hereticuʒ.valet.j.e.quiſquiſ.Sed

ſequatur. ? tnne non valet. an nonam confingat. ? tune poteſtar. ſc ·
acotins.⁊ ſ.c. .ſi autem. in pꝛin. quia adhuc toleratur ab eccleſia. ſ tu
dic indiſtincte. ꝙ ſiue veterem ſine nouam ſequatur:excõmunicatus
eſt. licet ſit occultus.⁊ ideo alium excõmunicare non poteſt extra ð he

re.ad abolendam . alia tamen que agit tenent dum toleratur.ar. gt iſ.q

peccato alicuius tota familia ſit excõmn
nicanda.

deponi aut excõmunicari nõ
poſſit:facile ꝓbatur. Omniſ
enim hereticus aut iã dãnatã
hereſim ſequit᷑.aut nouã con
fingit.qui dorhereſim iam dãnatã ſequit
eius dãnatiõis ſe participẽ facit. An
de cum acatius abſqʒ ſynodali auctoꝛi⸗

OE

tate ab apoſtolico ſe danatuʒ quereret᷑:

contra eum gelaſius ſcribit dicens.
NQni in iaʒz damnatam hereſum labitur:

eius damnationis ſe participem facit.

Catiuſ non eſt factuſ inuentoꝛ noui
erroꝛis:ſed veteris imitatoꝛ atqʒ iõ
non erat neceſſariuʒ vt aduerſuſ euʒ no
na ſententia ꝓdiret ſ̊ antiqua tantůmo

do renouaret᷑.factꝰ ſuʒ itaqʒ executoꝛ ve

teris cõſtituti nõ ꝓmulgatoꝛ noui.qcũq;
eni ĩ hereſimſemel dãnataʒ labitur eius

damnatiõe ſeipſum inuoluit. Idem.

Hon eſt retractanduz qð ſemel ſynod⸗
ſtatuit contra vnamquanqʒ hereim.

Alieoꝛes noſtri diuina iſpiratiõe cer

M nentes neceſſario pᷣcauerunt:vt qð

cötra vnamquãqʒ herſim coacta ſemel

ſynodus ꝓ fidei cõione ⁊ veritate catho
lica atqʒ apoſtolica ꝓmulgaſſet:nõ ſine⸗
rent nouis poſt hec retractatiõibꝰ muti

lari:ne pꝛauis occaſio pᷣberetque medi

cinaliter fuerãt ſtatuta pulſadi:ſʒ aucto⸗
rercuiuſlibʒ iſanie ac pariter error̃᷑ dãna

to:ſufficere iudicauerũt:vt qͥ qͥs aliquä⸗⸗

do huiꝰ erroꝛiſ cõicatoꝛ exiſteret:pᷣncipa
li ſentẽtia dãnatiõis eiꝰ eſſet obſtrictꝰ.ſic
ſabelliũ dãnauit ſynodꝰ nec fuit neceſſe
vt eiꝰ ſectatoꝛes poſtea dãnarent᷑:ſʒ ꝓ te
noꝛe cõſtitutiõis antiꝗ q vel pꝛauitatis

illiꝰ vel cõmuniõis extiterit participes:

vniuerſalis eccleſia duxit eẽ refutãdos.

ſic arriũſic ⁊ ennomiũ macedoniũ neſto
riũ ſynodꝰ ſemel geſta cõdẽnãs vlteriuſ

ad noua ↄoſilia vẽir̃ nõ ſinit¶Itẽ felix.
n vltra eum pꝛocedere oʒ qni in he
reſim damnatam recidit. =
AEaien fuit noui vel ꝓpꝛij ĩuẽtoꝛ
erroꝛis vt in eũ noua ſcitaꝰ ꝓdirent

=

Mod auteʒ ab heretico aliſ⸗

vij. tria. H 2 ſG·
tentia excomu⸗/⸗

nicationis tole⸗
randa eſt.dũ ip

ſe eſt occultus.

licet ſit nulla gr.

pꝛedi. 9..j. e de
iurepa.conſul-

ationis.

p C Qni vero.
hec diſtictio ho

die locum non
habet. quia oiĩs
hereſis eſt dam

nagta ⁊ ois bere

ticus eſt excom

municatus quiũ

tumcuncq ſit oc
cultus.⁊ iõ non
poteſt alios ex⸗

cõmunicare. y'n

de ſi ſcirem pꝛe⸗
latum meum eẽ
hereticum quia
nouã fingit nec
tñ pꝛedicaret ſi

me excommuni

caret celebꝛarẽ

in occulto.ſedũ
in aperto.quia

cum non poſſeʒ
pꝛobare eum eẽ
hereticuʒ ſic me
excõicatum de⸗
poneret. ſed ꝗd
de alia ſentẽtia

idem: qꝛ nullaẽ⸗

ſnia quã tulit.ſ

m tolerabit po-

H.tria. eadẽ die
⁊ de ſciſmatico
maxime cũ ſciſ⸗
ma nõ poſſit eẽ
ſine hereſi. niſi
foꝛte in ſummo
pontifice. vt ſi
duo crearentur
⁊ vterque crede
ret eccleſiã apð

ſe eẽ. pij. ·j. ceuůlſ

Anecceſſari⸗
um poſſet tñ fer
ri.arg. ex. de po⸗

ſtn. ad hoc.
V¶In hereſiʒ.

bic eſt caſus in
quo papa papa

poteſt ligare.in quo papa in canonem late ſententie ĩcidit.nec buic ob
niat regula illa.quia par parem ſoluere vel ligare non põtex de elec.i
notuit qꝛ ſi papa hereticus eſt. in eo ꝙ hereticus eſt:ẽ minoꝛ quolibet
catholico.xij.q.j.ſcimns.qꝛ lex factum notat etiam ſine ſententia ff.
ritu nup.l.pala.ꝭ.vlt.⁊ ẽ hic ar.ad qõnẽ de feudo:puta iurauit epᷣs ꝙ
non infeudaret de nono.videtur ꝙ poſſit dare vetus.qð concedo i du

9

qio cum non conſtat quid inrellexerit cum iurauit. ex ð feu c.iſ.
Nioꝛes.coacta.i.coadũata iuxta illð.Tytire coge pecus.⁊ itcx

agẽdũ Occurſare capꝛo coꝛnu feritille:caueto.? lex dicit fructꝰ
coactos.ff.ſo.ma.diuoꝛtio.verſi.coactis vindemijs. JM
t·¶Mõ ſinerẽt.õ.vj.q.iiij.qd bñ.⁊=.xxv.q.ij.cũ pie.C.ð ſum.tri nemo.

HNonis.ð.xj.di.quis neſciat.

Szʒ auctoꝛe. ſufficit enĩ dãnare auctoꝛeʒ. nã dãnato arnoldo oẽcs

arnoldiſte dãnati ſunt.exr̃ ð here.ad abolendam.
u ¶VDel cõmunis. in vita.
⁊ Hãõ ſinit. vt temere ðᷣ fide diſputẽt.nã ſi coꝛꝛecti redire vellẽtad/

pQni vel pꝛauitatis.poſt moꝛtẽ.

mitterẽt. .pxi.q.vj.c.j.ſʒ ꝗ ita icidũt ĩ hereſim iã dãnatã a quo abſot

„ „2-

uẽt᷑ ab epo vel ſuo ſnꝑioꝛi.ar.s. pxi.q.iiij.ipſa piettas.

Catins.S.xix.di.anaſtaſius.

„

Scita. i.ſtatuta yñ dicit c.ſcitis obtẽperat. ij · vij iudic;

mimnſtt
vGll⸗
ſgtiene
ai
ns
ſin
cfidr
ficisſer
i niei
nddee
hröbar
tſbde
oöpn
Nelonſtn
iigiiſr
imin
cbine
Nianon
ſziniſfe
Perfa
R
lunecſ
ſtnigin
lonfi

fünbee
ſe clce
ußhale

lefſnme
ümpun

etind
onif

fihmtnt

eckGn.
ntictn
orciegcdi

nchena

ounſonmc

Pohetene.
bortegta
Ckäcng
nſt

de duet
Gnpn
finguini
ſwotrie
ſeimi
ſrnadn

Nefni

Mummi

raii

ſenttn
Noruen
Afriunt

nttin
ſeiſfe

XXIIII.

aC Lance.i.rõne.alias idẽ appellat ſtaterã.·xlv.di.omnis.
b ¶VUdiuimus.qꝛ excõmunicatus.⁊ ita excõmunicatus non poteſt
excõmunicari ·ſed ſuſpenius excõmunicatur.xj.q.iij.S.enidẽter
nungd excomunicare poteſt. dico referri an ſit ſuſpenſus ab officio vl
iuriſditione.nam ſi ab officio tm ea nõ poterit que officij ſui ſunt. puta

celebꝛare ⁊ ſimi
lia. ſʒ ea poterit
que inriſditiõis
ſunt. vt dare P⸗
bendaʒz ⁊ excõ/
municare. qꝛ H
iuriſditionis ẽ.
eẽ de elec. tranſ

miſſaʒ. ⁊ de cle⸗

ri.ex· mi.ſi cele⸗/
bꝛat. ecõtra eẽt
ſi ſuſpenderet a
iuriſditione ⁊ ñ

ab officio. quia

1 Adiuimus ꝙ hereticus rauennas

poſſet ea qᷓ eẽnt
officij. nõ auteʒ
ij ſunt inriſditio
nis. Si autẽ ab
vtroq;.tũc nen⸗

irnʒ. ex de ↄceſ.

Hben. qm. .
¶Nõpotuit.

nõ eſt e . xj. q

iij · ſ eps foꝛte.
xj ·q iij. plerũq;
nam ibi de alio
malo nõ hereti⸗

co vel ibi de oc⸗

culto.s.xj.q. iij.
excellentiſſimꝰ.

. xi.q.iij. ſ qu iſ

di · concubine.
xxiij.di · quoꝛũ⸗/
daʒ.ð.xi. ·ij.ſ
eps ·ð. xi.q.iij. c.
ſi plures.
d Abſolnẽdo
i abſolutos eſſe
oſtendẽdo.i.nõ
ligatos ſimilis
expoſitio eſt. C.
de leg. here.l. ij.

C¶ Sin aůt. he

reſim.boc fuit ðᷣ
c.j. e. git celeſti⸗

nus.ſʒ hodie ni
bil eſt vt notat.

¶ Jam ꝓſtra
licis. ſ. tole⸗
ratiſ ab eccleſia
ſiue ſint boni ſi⸗
ne ſint mali. ar.
xj.q.iij.iulianꝰ.
hbMãõ falſiſ.i.
iaʒ ꝑ ſniam dã/
natis vel malis
de vite merito.
⁊ ſophiſtice idu
cit oĩa in hoc.9.
HNã oia referas
ad vite merituʒ
ſicut. j.q. j. gra.
¶Poſtulet. i.
poſtulare faciat
k . Zmpetret.
i.impetrare noſ
faciat.
¶VOpꝛ ſit. dic
vexꝝ quo ad deũ
ſed quo ad eccle
ſia nõ cuʒ faciãt
hoc ẽt mali.iõ ñ
facit ad rẽ qð i⸗

m ¶VPDetro. boc

ſed alieno facinoꝛi ſuã cõionem miſcnit.
itaqʒ neceſſe eſt vt i illã recideret iuſta lã
ceP ſentẽtiã quã cũ ſuis ſucceſſoꝛibꝰ ꝑ cõ
niuentiã ſynodalẽ ſuſceꝑat auctoꝛ erro
ris.¶Si ergo epᷣs illei hereſim iã dam
natã lapſus eſt:antiqua excõicatione dã
natus alios dãnare nõ poterat:excõica
tus eni alios excõicare nõ valet.¶ Un
de alex.ij.ſcribitvalerião epᷣo ⁊ martyri
Excõicatus aliuʒ excõicare nonpoteſt.

dictuſ archiepᷣs niſus ſit te excõicar
verũ qꝛ excõicatus ?te excõicare non po
tuit:apoſtolica auctoꝛitate tetuoſqʒ ab
ſoluendo mandamus exinde nũqᷓ;ᷓ cu⸗
rare.¶ Sinautẽ ex coꝛde ſuo nouã he⸗
reſim confixerit exquo talia pꝛedicare
cepit:neminẽ dãnare potuit:qꝛ nec po
teſt deiicere quenquã iam pꝛoſtratus.
ligandi nanqʒ vel ſoluendi poteſtas ve
rissnon falſis ſacerdotibus a domino
tradita eſt. Apoſtolis eni dicturus quo
ruʒ remiſeritis peccata ⁊c.pᷣmiſit accipi
te ſpiritum ſanctũvt euidẽter cũctis oſtẽ
deret eũ qui ſpiritum ſanctum nõ habet

peccata non poſſe tenere vel remittere.

Poꝛo ſpiritũ ſanctum nemo niſi intra
eccleſiaʒ accipit.qꝛ ⁊ ipſam vnitatẽ per
gratiã facit. ALnde non niſi congregatis
in vnũ dictũ eſt:accipite ſpiritũ ſanctũ:
nec niſi ſuper congregatos in vnum die
pentecoſtes deſcẽdit ſpiritꝰ ſanctꝰ.ſicut
autẽ extra eccleſiã non accipit᷑:ita extra
eã nihil oꝑatur.Cũ ergo ſicut apoſtoluſ
ait:ſpiritus ſanctus poſtulet:ſpiritꝰ ſan
ctus impetret᷑.extra eccleſiaʒ nec impe
trare facit nec poſtulare.Ande dominꝰ
dicturus:quodcũque petieritis ⁊c.pꝛe⸗
miſit:ſi duo ex vobis cõſenſerint ſuper
terrã de omni re ⁊c.⁊ iterũ:vbi duo vel
tres congregati fuerint in noĩe meo:ibi
ego ſum in medio eoꝛũ.nimirũ cunctis
oſtendens ſe nõ habitare in coꝛdibꝰ eo⸗

rum qui ſuperbie ſingularitateʒ ſecuti a

coꝛpoꝛis chꝛiſti cõpage ſemetipſos ab⸗
rumpũt. In quibus aut chꝛiſtus nõ ha
bitat:in eis ſpiritus ſanctus mẽtiũ ſciſſu
ras refugiens locũ non habet.¶ Ců er
go peccata dimittere vel tenere excõmu
nicare vel reconciliare opus ſit ſpiritus
ſancti ⁊ virtus chꝛiſti:apparet ꝙ bi qui
extra eccleſiam ſunt:nec ligare poſſunt:
nec ſoluere:nec reconciliando eccleſia⸗
ſtice cõmunioni reddere:nec excõmuni⸗
cando eius ſocietate pꝛiuare:qua ipſi he
reſi vel ſciſmate polluti ſiue ſentẽtia no
tati penitus carere pꝛobantur. Unde cũ
omnibus diſcipulis parẽ ligãdi atqʒ ſol
uendi poteſtatem dominꝰ daret:petroꝰ
pꝛo omnibus ⁊ pꝛe omnibus clauesꝰre
gni celoꝛũ ſe daturũ ꝓmiſit dicẽs:tibi da
bo claues regni celoꝛum. Quicũque er/
ſo ab vnitate eccleſie que per petrũ intel
igit᷑ fuerit alienus:execrare poteſt: con
ſecrare non valeta:excõmunicatiõis vel
recõciliationis poteſtatẽ nõ habʒ.Nnde
apoſtolus cũ foꝛnicatoꝛem coꝛinthiũ ex

„*

Q.1.

dicit vt notetur vnitas.

229

n ¶ ¶Et pꝛe omnibus.hoc dicit vt notetur pꝛelatio.
o CClaues.q petro datũ fuerit cũ bis clauibꝰ.habemꝰxx.di.S.j.

pExecrare.j.eo.pudenda.

q ¶ ¶ Non valei.conſicit tamen etiam eẽ eccleſiam ſifoꝛmam obſeruet.quia

cõmunicandum ſcriberet ait:ego quidẽ
abſens coꝛpoꝛe pꝛeſens aũt ſpiritu iã iu⸗
dicaui vt pꝛeſens euʒ qui ſic operatus ẽ
in nomine domini noſtri ieſu chꝛiſti con
gregatis vobis ⁊ meo ſpiritu cũ virtute
domini noſtri ieſu chꝛiſti:tradere huiuſ⸗
modi hominẽ ſathane in interritum car
nis:in quo foꝛmã excõmunicatiõis oſtẽ⸗
dens docuit:non niſi fidelẽ ⁊ a fideli no
tandum.In noie nãqʒ dñi atqʒ eiꝰvirtu
te cooperante nõ niſi ſidelis aliquid ope
rari valet cum nemo poſſit dicere domi
nus ieſus niſi in ſpiritu ſancto. Itẽ cum
dominus ꝓhibebat agnũ comedi extra
catholicã eccleſiam qui ꝓfeſſõe fidei ab
ea ſunt alieni:ab eius participatiõe quã
ſuo arbitrio reliquerunt. non repellunt᷑
ſed abire permittuntur.ſicut illi qui an⸗
dientes niſi manducaueritis carnem fi⸗
lij pominis ⁊ biberitis eius ſanguinem
⁊c.dixerunt:durus eſt hic ſermo a quis
poteſt eum audire.atqʒ ita abierunt re⸗
troꝛſum non repulſi ſed abire permiſſi.
Hinc etiam apoſtolus cum de excõmu⸗
nicandis ageret pꝛemiſit:ſi qͥs frater ⁊c̃.

Dee infidelibus autem ita ſuppoſuit di⸗

cens:eos qui foꝛis ſunt dominuſ iudica
bit. de his autem qui intus ſunt:nobis
iudicium cõmiſit. Sicut autem ex eo ꝙ
apoſtolus ait:ſi quis frater:a ex his que
de infidelibus ⁊ fidelibus ſuppoſuit.ap
aret non niſi fidelem excõmunicanduʒ
Na ex eo fidelibus tantuʒ hoc ſcribi
tur:vel potius quia ſicut ille qui benedi
cit maioꝛ eſt eo qui benedicitur:ita qͥ ex
officio maledicit maioꝛeſt eo qui male⸗
dicitur.liquido conſtat eum qui ab inte⸗
gritate catholice fidei recedit: maledicẽ
di vel benedicendi poteſtatem minime
habere.catholicum nanqʒ vtpote ſe ſu
perioꝛem maledicere non valet:in alie⸗
num a fide tanquam in ſibi equalem ſen
tentiam dare non poteſt. & Hec auteʒ
que de hereticis atqʒ ſciſmaticis vel ex

cõmunicatis dicta ſunt videlicet ꝙ ligä⸗

di vel ſoluendi poteſtatem non habeãt
multoꝛum auctoꝛitatibus pꝛobatur.
¶Ait enim leo Papa.
Non ſoluitur vel ligatur:niſi qð ancto
ritas beati petri ſoluerit vel ligauerit.
Anet ergo petri pꝛiuilegium vbi⸗
cunqʒ exipſius equitate fertur iu⸗
dicium: nec nimia vel ſeueritas vel re⸗
miſſios vbi nihil erit ligatum vel ſolutuʒ
niſiquod beatꝰ petrus aut ligauerit aut
ſoluerit.
Itẽ aug. ſuper ioonnen.
In perſona peiri ligandi ⁊ ſoluendi ec⸗
cleſia poteſtatem accepit.
. Vodcunqʒ ligaueris ſuper terraʒ
erit ligatumꝰ⁊ i celis:ſi hoc petro
tantum dictum ẽ:non hoc facit eccleſiaꝰ
ra ligantur ⁊ in celo:⁊ que ſoluuntur in
terra ſoluta ſunt ⁊ in celo:quia cum ex⸗

communicat eccleſia in terra in celo li-

gatur excommunicatus.cum reconcili⸗

ſi autem ⁊ in eccleſia fit vriqʒ que in ter⸗

iniuſte.

hoc oꝛdinis eſt quem
retinet recedẽſ ab vni
tate eccleſie.j.q.j.qð
quidaʒſed non poteſt
excõmunicare.qꝛ hoc
iuriſditionis eſt quaʒ
dimittit ꝗ recedit.vt:j
a.. remiſſio.
rBicerc. coꝛde oꝛe
opere.de pe.di.j.non
tibi dico.
s¶ Miſi in ſpiritu.i:
niſi ſit ſeruꝰ eius.i.ni⸗
ſi habeat ſpiritum eiꝰ
omnes eni ſumus ſer
ni dei. de conſe. di. ij.
nitat.
t¶ ¶ Ita ex eo. ſupple
appareat a fidelibus
liudicandum vel excõ
municandum.⁊ ita ꝑ
ſona cui ſermo dirigi
tur non ĩtelligitur ex⸗
cepta ar.xxvj.di.dein
de.⁊ nota.xxij.q.ij.
2 econtra.
v¶ VDel potius. alia
eſt ratio quare talis
non poſſit ſoluere. vk
ligare. . .
Xx¶ Maioꝛ. S. d. xxj.
inferioꝛ.
(D Anet ergo. eg⸗
tate.ar.ꝙ ſnia
miuſte lata non tenet
ſʒ Z.xj.q.iij.ſi epᷣs foꝛ

te.ſed hic dꝛ de ſnia q

quis ligat᷑ quo ad de/
um non quo ad cccle
ſiam.ſed ⁊ illa quãdo
qʒ non tenet.ex ð ſen.
excõ.per tuas.
3 Del remiſſio. qꝛ
vtrũq; vitium eſt ff. ð
pe.l. reſpiciendum.
⁊ ¶ MNiñ.i.niſi id qð
iuſte fuerit ⁊c̃.

2 CPDPetrus.i. eiuſ an

ctoꝛitas ⁊c̃. H

* Soccũz ent

ligatnm. ligari
dꝛ in celo per appꝛo⸗
bationem.ſ.quaãdo in
ſte fertur ſententia. ð
pe. di.j.ñ ſũt.⁊ quẽ pe
nitet.S.d. xx.S.j.io.
a ¶ Facit eccleſia. ſʒ
nõne pus erat ligatui
apud denʒ.vt.i.q.i.xt
enidẽter.j.e.q.iij.ſi gs

nõ recte.⁊ ita videtux

ꝙ nulla poteſtas pe/
tro collata ſit vel eccle
ſie per hoc qdᷣcunqʒ.
Mam ? nullius pote/
ſtatis vim exercet. de
pe.di.i.perbum.Sed
tantũ oſtendit ligatũ
eſſe vel ſolutuʒ vt. xy.
ꝗ .i.nec is.dic ꝙ quo
ad eccleſiã trinphan
tem nullius ptãtis vi
exercet ſʒ tantũ oſtè⸗
dit ligatuʒ eẽ vel ſolu
tum.ſed tñ bʒ aliã po
teſtatẽ qᷓ ligat quo ad
eccleſiam militantem

.

vnde eũ ligat quãuis

Cauſa.

Reconciliat. arg. p ſnia totius eecleſie pᷣferẽda eſt romãe ſi ĩ aliquo ſibi
contradicant.ar.xciij.di.legimus.ſed pᷣrium credo.ar.ſ.e.hec ẽ.niſi erraret

romana eccleſia quod non credo poſſe fieri.quia deus non permitteret.ar.
ſ.e.a recta.⁊.c.pudenda.

b ¶ Petri. a õrio ſẽſu.ar.di.xcvj.ſi ĩperatoꝛ.xj.q.iij.iperatoꝛes.

c ¶In iude.ſi duo.n.
coniraria iter ſe con/
ueniũt.vt no.xxxij.d.
hoſpitiolum.
d On turbat᷑. pe
Etrum ſine inda
i.bonos tm̃.i.eccleſia
triũphãs.vbi nõ erat

luctus neque clamoꝛ.

Xxxxyv.di. ea.
e ¶ Que iudam.i.aſi
paſſionẽ etiam cũ pe⸗
tro.i.malos.cũ bonis
de qꝗ intelligit Zriũ.j.q
f¶ Turbat. q̃ ſigniſi
cat eccleſiã militantẽ.
g ¶Plurimi. S.j.q.iiij
s.:itẽ peccato achoꝛ.S
xlyv.di.ſʒ illud.ſ.ð ↄſe.
di. j.ĩ ſancta.ff. de edi.
edic.plerũq;. C. de pe
nis.ſancimus.
b ¶Soli. ar. ꝙ q̃ſtio
ſigdei ⁊c̃.j.e.quotiens.
.i ¶Pꝛofeſſionẽ.cum

dixit tu es xpᷣs filius

dei vini.
k . Mequeat. gene /
rationem hãc gꝗs enar
rabit. S. ꝓx.cã.q.iiij.ðᷣ
tyrijs. qð de eterna ⁊?
ctẽpoꝛali cõgrue intel⸗
ligitur. .
¶Plenitudo. de cõ,
m St aliud.ha⸗/
muz. ꝑ bamuʒ
intellige iuriſditioneʒ
qꝛ petrus pᷣfuit alijs
qꝛ hamo.i.ferro reſe/
cant᷑ putride carnes
lxxxij.di.plurimos.iĩ
ſi.⁊ iõ ſolus petrus pi
ſcat᷑ hoc genere piſcã

di.ipſe eni hʒ ptäůtem

ligadi atqʒ ſoluẽdi pᷣ
alijs. p rete ĩtelligitur
iquiſitio ſapientie.
n A Recta.nouita/
tiibus. quero de
q̃ eccleſia ĩtelligas qð
bic dꝛ.ꝙ nõ poſſit er
rare.ſi de ipſo papa ꝗ
eccleſia dꝛ.S.e.gcũq;
2. vij.q.j.ſcire debes
ſz certũ ẽ ꝙ papa erra
re põt.xix.di.anaſtaſi⸗
us.xl.di.ſi papa. Rñ
ipſa ↄgregatio fideli⸗
um hic dẽ eccleſia. vt
de con. di.j. eccleſia.⁊
talis eccleſia non põt

nõ eẽ. vt.j.e.pndẽda.

na ipſe dñs oꝛat ꝓ ec
cleſia.xxj.di. .j.. ego
ꝓ te.⁊ volũtate labio
rum ſuoꝛnʒ non fran⸗
dabirur.
ein es xp̃s fili?
dei vini.
p Adomino. dicẽ⸗
te.tu es petrus ⁊c̃.

¶ Zotiẽs.fidei · ic. Fyj.q.j. krater noſter xij. di pceptis.xxiij.q. pl. nnẽioꝛ
·. di. lxxx. c.ij. . ſʒ aliud ẽ qõnẽ de fide motã termiare.qð nulli pterqꝙᷓ
ittit᷑ ſicut dꝛ:aliud ẽ ipſaʒ ſine defenſiõe vẽtilari qð patriarchepᷣ

10. ſedi

ateccleſia:⁊ in celo ſoluitur recõciliatꝰ.
ſi ergo hoc in eccleſia fit petrus quando

claues accepit eccleſiaʒ ſanctã ſignifica
uit.ſi ergo ĩ ꝑſona petriſignificati ſũt in
eccla boni:⁊ ĩ iude: ꝑſona ſignificati ſũt
malii eccla.

¶Itẽ ambꝛo. ſuꝑ marcũ.

Suis meritis firmꝰ nõnuq turbat᷑ aliẽiſ

haꝛabet:turbatur illa que:iudaʒha

1 On turbatur nauis que petrumꝰ

bet. ⁊ ſi multa illic diſcipuloꝝ merita na

uigabant:tamẽ adhuc eaʒ ꝓditoꝛis bii⸗
dia agitabat. In vtraqʒ petruſ:ſʒ qͥ ſuis
meritis firmus eſt turbat alienis.Caue
amus igitur ꝑfiduʒ:caueamus ꝓditoꝛẽ
ne ꝑ vnum fluctuemus plurimi. Ergo
nõ turbat᷑ hec nauis in qua ꝓuidẽtia na
uigat:abeſt ꝑfidia fide ſuꝑat.quemad⸗
moduʒ eniʒ turbari poterat cui pᷣerat is

in quo firmamentũ eccleſie eſt:illic ergo
turbatio vbi modica fideſ:vbi ſecuritas
vbi perfecta. dilectio denique ⁊ ſi ali⸗

js imperatur: vt laxent retia ſua:ſoliꝰ ta
men petro dicit᷑:duc in altũ hoc eſt in ꝓ
funduʒ diſputationuʒ.quid enim tam al
tũ quã altitudinẽ diuitiaꝝ videre.i.ſcire
dei filiũ ⁊ ꝓfeſſõemdiuine generatiõis
aſſumere quã lʒ mẽs nequeatꝰ humana
lene ratiõis iueſtigatiõe cõpᷣhẽdere:fi⸗
tei tñ plenitudolcomplectit᷑. Idem.
Solus petrus accepit mandatum vt ba
mo piſcem caprert.
St aliud apoſtolicũ piſcandi genꝰ
QS⁵ genere ſolũ petruʒ piſcari do⸗
minus iubet dicens:mitte hamù⁊ euʒ
iſcẽ qui pᷣmuʒ aſcenderit tolle.Itẽ
ucius papa omnibus epiſcopis.
Mullapturbatio a tramite apoſtolice ſe
dis retrahat:q̃ oẽs hereſes ſeꝑ öſtruxit.
1 Recta ergo fide ⁊ apoſtolico tra⸗
mite pꝛoptervllã ꝑturbatõeʒ nolite
recedere:ſciẽtes qm̃ iuxta ſaluatoꝛis ſen
tentiaʒ:beati ſunt qͥ ꝑſecutioneʒ patiunt
ꝑp iuſticiã.hec eſt apoſtoloꝝ viua tradi
tio. hec vera charitas:que pᷣdicanda eſt
⁊ pcipue diligenda ac fouẽda atqʒ; fidu
cialiter ab oibus tenenda.hec ſancta ⁊
apoſtolica mater oium eccleſiaxꝝ chꝛiſti
eccleſia:que ꝑ dei oĩpotẽtis gratiã a tra
mite apoſtolice traditõis nüquã erraſſe
pꝛobat᷑:nec hereticis nouitatibꝰ depꝛa⸗
nanda ſuccubuit ſed vt ĩ exoꝛdio nonmnã
fidei chꝛiſtiane ꝑcepit:ab auctoꝛibꝰ ſuis
apoſtoloꝝ chꝛiſti pꝛĩcipibꝰ illibata fide⸗
tenus manet.¶ Item ſixtus papa.
Fides romane eccleſie omnem hereſim
deſtruit:nullam fouet. .
¶ Emoꝛ ſuʒ me ſub illius nomie ec⸗
cleſie pᷣſidere:cuiꝰ ↄfeſſoꝰa domi⸗
novieſu chꝛiſto gloꝛificata ẽ:cuiꝰ ⁊ fides

—

mates facere poſſunt.vt ibi continetur.⁊ vt ibi aliter acci tur. 7 expo ne agi
tare in fide.i.ſideliter agitare. Piſun 1

r . Niſi ad petrũ vi. g er de here.ad abolẽdã.. ad hoc de epali naz

ibi inuit᷑ ꝙ illi ſũt vitãdi tanꝙᷓ heretici:quos cpᷣi vitaãdos dixerũt. Sʒ
dic ꝙ illud ĩtelligẽdũ ẽ qñ tale qd dicũt qð certũ ẽ eẽ bereſim. hic vero

Fficij.diſſimulare.ẽ diſſimulatio pia.yt.xxij.q.ij.vtilẽ.ff. de do⸗

0 vbi dubium eſt. ex.e.c.cũ epᷣs.
6 £

nullã hereſiʒ fouet vnquã:ſʒ dẽ oẽs he
reſes deſtruit.ĩtelligo aũt mihi aliter nõ
li cere quã vt oẽs conatꝰmeos ei cauſe ĩ
qua vniuerſalis eccleſie ſaluſ infeſtatur
impendaʒ ¶Itez euſebius papa.
Nulliſ herenbꝰromana ſuccubuit eccla
Rſede apoſtolica extra maculam
ſemper eſt catholica ſeruata religio.

õ a.
Ag romanam referatur eccleſiam quo

tiens ratio fidei ventilatur. .

bitroꝛ oẽs frẽs ⁊ coepiſcopos no
sD non niſi ad petrum.i.ſui nomis ⁊
honoꝛis auctoꝛitateʒ referre debere ve
luti nunc rettulit veſtra dilectio qð ꝑ to⸗
tuʒ mũduʒ poſſit eccleſijs oĩibꝰ ꝓdeſſe.

( Votiens ratio fideiavẽtilatur:ar⸗
0

¶ NItem iulius papa.

Chꝛiſtiane religionis ʒelum romana ec
cleſia pꝛe ceteris habutt.
0 F ficij nr̃i ↄſideratõe nõ ẽ nobis diſ

ſimulare: nõ ẽ tacereilibertas: qbꝰ
maioꝛ cũctis chꝛiſtiane religiõis zelus ĩi⸗

cumbit. ¶ Item hiero.ad damaſum.
Alioꝛum oꝛa non timet fides qua ro.cõ
mendat eccleſia.

in catholicadidicimꝰ eccleſia:quã
qʒ ſemper tenuimus:in qua ſi minus pe

1 Ec eſt fides papa beatiſſime quã

rite aut parum caute foꝛte aliquid poſi⸗

tum eſt:emendaricupimus a te qui pe⸗
tri ſedem ⁊ fidem tenes.ſi autem hec no
ſtra confeſſio apoſtolatus tui iudicio cõ
pꝛobatur:quicunqʒ me culpare volue
rit:ſe imperitum vel maliuolum vel etiã
non catholicum ſed hereticum compꝛo
babit. Iteʒ ſancta romana eccleſia que
ſemper imaculata permanſit domino ꝓ
uidente ⁊ beato apoſtolo petro opem
ferente in futuro manebit ſine vlla here
tiooꝛum inſultationeꝰ atque firma ⁊ im
mobiliſomni tempoꝛe perſiſtet. ¶ Itẽ
marcellus papa vniuerſis epiſcopiſ per
antiochiam conſtitutis.
Alind quam romana eccleſia neqʒ ſen
tire neqʒ velle permittitur.
OPgamus vos fratres dilectiſſimi
yvyvt nõ aliud doceatis neqʒ ſentiatis
Ji quod a beato petro ⁊ reliquis apo
olis ⁊ patribus accepiſtis.ipſe eniʒ eſt
caput totius eccleſie.cui ait dominus:
tu es petrus ⁊ ſuper hanc petram edifi⸗
cabo eccleſiam meam:eius enim ſedes
primitus apud vos fuit que poſtea iu⸗
bente domino romam tranſſataeſt:cui
adminiculante gratia diuina hodierna
pꝛeſidemus die.ſi vero veſtra antioche
na que olimꝰpꝛima erat:roma ne ceſſit
ſedi nulla eſt que eius non ſit ſubiecta
ditioni:nec ab eius diſpoſitione vos de

cum petrus ibi reſidebat.

li excep.l.ij. iij
e pernicioſa. vt
xxij.q.v.cauete.
diſcretayt.xxiij
q.iiij.ꝗdã cũ bo
nox. deteſtabi⸗
lis yt hic. ⁊ in. c.
officij.
t C Tacere. ta⸗
ciiurnitas ẽ ma
gnuʒ vitiũ i pa⸗
pa. vt. xl. dil. ſi
pap.

ars quã
pꝓfeſſi ſumꝰnos

tenere vt alia
pte capituli que
non eſt bic.
x¶Duẽã in ca
tholica.ar.xciij

di. q cathedraʒz.

y¶Emẽdari.⁊
ita lʒ gs erret.ſi

tñ paratꝰ ẽ coꝛi

gi nõ ẽ hereticꝰ.
yt.ſ. e. apꝑte aliaſ
dubiꝰ ĩ fide ⁊c̃.
extra de bere.

pꝛoder
q papa appio
bat:nõ lʒ alij re
pꝛobare.ar.l.d.
ſi ille. xxij. d. oẽ
xxxv.q.ix.veni⸗
am.ar.xix.di. ſi
romenerun
KerFibeod
gos qui negant
m —
3 ſniaʒ
ſ. e ð bere.
cũ rße Itẽ ar.
pp ſolü dictũ
Vr gs here
ticus. .
2 Inſultatio
ne.ſ.pᷣualẽte.ali
as falſuʒ ecẽt cũ
quotidie iſultt
⁊ t᷑ fi. ð ↄſe.d.iiij
c.ij.ᷣ.cum qua
pugnent.

2 Dagam.
pmityj.
ðↄſe.di. . baſilt

cas.ð.xj.di.no⸗
lite. xij. di. no⸗
ſacroſcã· xxj.
diſ. ᷓuis. ð. ſed
ibi dꝛ pᷣma.id ẽ
maioꝛ.yel pᷣma
q̃ hodie pᷣma i-
ter alias nume⸗/
rat᷑.xxij.diſ.re⸗
nouantes.
4 Träaͤſlata.

vt. . vij . q·..· mu

tationes.
b Que olim.

c ¶ ¶ Sediar.qð iĩ maioꝛibꝰ ↄcedit᷑.foꝛtiꝰ ĩ minoꝛibꝰ locuʒ haberexvj
ij.c.j.ẽ.di.xxiij.ĩ noĩe. Hã ſi vico vĩcẽte te 8 ⁊ te ⁊c̃.ff.ð diuer.? tep.
ſcrip.I. vl. z hic ar. ꝙ ſi papa ſubijcit ſibi aliq; eccleſaʒ ꝙ ꝑ ↄns oẽs
capellas illiꝰ ſubijcit fibi:arg.xvj.q.j.frater noſter.qð nõ ẽ vex. vt ex ð
pꝛini cum capella.argucontra.ff.qui poin pig claudius felix ·⁊ ẽ hie

Ctnftonon
6
mde
aamniser⸗
Nſckca
neneme,
ibenbe

i holre
I

bohinr
ſnmm
Wediiſec,
rin
(Ci
ſerdiſſt
Udlkeo⸗
Prrmign
neget
uin
zutc
itint
lgn
lor 4
ſint tt

=
= —

Nee.

Chi

nmn
Nohalt

mual,

ANerxhe

ſinte
jlingn
iigtd
fiſii⸗
viiͤn
ie i
NMi
ungen
4
ſunn
pctd
elin
SNend
Fang
n

nſic

lnſe

a C. Opo

XXIIII.
ar. otra grecos ꝗ pape nõ bñ obediũt.

ꝛtet.in fide.nã alias ſic xij.di.nonit.io⸗

b yVUm beatiſſinus. ꝗ alexandrinaʒ. ? eſt ar. ꝙ nõ debetis andire

magim

bñ defendebat.

yt.fl de arbi · q
le. ? dic alijs in

Zrijs·⁊ ita no ẽ

cõtra.xij.di.no⸗/

nit.nõ alias cõ/
ſuetudines ha⸗
bere poſſumus
niſi ſpãlit ꝓhi⸗

beret ro. ec. de

gliqua.io.
J petrus.
Caſus tan
git ꝙ petrus in
paſſione dñi ab
ſcidit auriculaʒ
malchi.⁊ dñs
cã reſtituit ſibi.
ꝑ boc notat ꝙꝙ;

c

male intelligẽti

auris ſpũaliter
eſt ꝑ petrũ abſciĩ
genda.ipſe eniʒ
habet poteſtatẽ
ligandi ⁊? ſoluen
di.nõ.etiaʒ ꝙ ſi
ↄuertant᷑ tales

dñs refũdet eis

auditſũ.
d C Volẽs..d
ex ꝓpoſito non
caſu.
e¶Non debe
ret.qꝛ auris ex/

terioꝛ ſignificat

interioꝛẽ aureʒ
quq ipſi nõ ha-
be bãt ⁊ iõ dicit:

nõ habebãt mi⸗

niſterio.

F¶ Et ipſos. g

xpᷣm crucifixe⸗
runt.

g ¶ Eo ꝓ. ð. xix

d.ſi romanoꝛuʒ
ſ. de pe. d. iij. ad/
buc ſtant.

b Loõdẽnat.

de pe. di. i vbũ
S.xxi.di.ĩferioꝛ.
ff. de re indi. qui
ↄdemnare põt.
hec antẽ regula
fallit. ex de ſen.
ex. tna ⁊ ex̃ de
offi. dele. qrenti
2 quãdoq; põt
gs abſoluere ⁊
nõ ligare. C. vbi

ſena. yl cla. quo

tiens.
i Si ad dini/
nitatẽ. nõ enim
paſſa eſt cũ na⸗/
ture dei nẽo no⸗
cere poſſit. xi.q.
iij. ſecunduʒyʒ.
k.ꝑEt excidit
l.dʒ abſcidi. vt. i
q.i. cur ergo.
Pꝛophetaʒ
lpux hõiem.
m °ρ QCöoͤfeſſio⸗

niſi ꝗ bñ ſciat cũ id pᷣdicare debeat ⁊ nõ ex ꝓpꝛio inge/
nio aliqua inuenire xxxvij di. relatũ. ſic ? caſſius opinionẽ mgri ſui

uiare opoꝛtet:ad quaʒ cũcta maioꝛa ec
cleſiaſtica negocia diuina diſponẽte gra

tia iuſſa ſũt referri:vt ab ea regulariter

diſponantur:a q̃ ſũpſere pꝛicipia. ¶ Itẽ
leo papa dioſcoꝛo epᷣo alexãdrino
Alẽxãdrie eccleſie a röana diſẽtire õn lʒ.
ZEnm beatiſſimꝰ petrus apoſtolus
CU a dño acceꝑit pꝛincipatum. ⁊ ro⸗
mana eccleſia in eius ꝑmaneat inſtitutis
nefas eſt credere ꝙ ſanctus epᷣus diſci⸗
pulꝰ illiꝰ marcuſqͥ alexendrinambpꝛimꝰ
eccleſiã gubernauit:aliis regulis ⁊ tra/⸗
ditionibus ſua decreta firmauerit: cum
ſine dubio de eodem fonte gratie vnus
ſpiritus ⁊ diſcipuli fuerit et magiſtri:nec
aliud oꝛdinatꝰ tradere potuit:quã quod
ab oꝛdinatoꝛe ſuſcepit. ¶ Itẽ gregoꝛiꝰ

apa.
eb feſſone ſue fidei aureʒ erroꝛis ro⸗
mana abſcidit eccleſia.

Apetrus:volẽs pcuſſit aurẽ docuit

ꝙ aurẽ in ſpem habere nõ deberẽt
quã i monaſterio nõ habebãt:ſʒ bonus
dominus ⁊ ipſe refundit audituʒ ſᷣm p⸗
phetica dicta demõſtrans ⁊ ipſosſi cõ⸗/
nertãtur poſſe ſanari:qui ĩ paſſõe chꝛiſti
vulnerati ſunt:eo ꝙsomne peccatum in
miniſterio fidei abluat᷑tollit ergo petrꝰ
aurem:quare petrꝰ quia ipſe ẽ qui acce⸗
pit claues regni celoꝝ.ille eni cõdẽnatꝰ
qui ⁊abſoluit:quoniã ligãdi atqʒ ſoluẽ⸗
di idẽ adeptuſeſt poteſtatẽ. tollit anteʒ
aureʒ male audiẽtis:tollit auteʒ gladio
ſpirituali aureʒ iterioꝛẽ male intelligẽtiſ.
caueamus ne cui tollatur auricula dum
legit᷑ paſſio domini.ſi autẽ ad diuinitatẽ
eiꝰreferimus infirmitateʒ coꝛpoꝛee paſ
ſionis: exciditur auricula:⁊ excidit᷑a pe
tro qui nõ paſſus eſt chꝛiſtuʒ pꝛophetã
eſtimari ſʒ dei filiũ docuit fideli ↄfeſſõe
ſignari. Itẽ cypꝛianus papa.
Extra vnitateʒ ſancte eccleſie ſpiritus ſã
ctus non accipitur. ðUðDUDÿ6+
Oquiturdominus ad petrum ego
dico tibi: quia tu eſ petrus:⁊ ſuper
hanc petraʒꝰedificabo eceleſiaʒ meam.
ſuper vnumaedificat eccleſiaʒ.⁊ quãuiſ
apoſtolis omnibꝰ poſt reſurrectiões ſuã
parem poteſtatem tribuat:⁊ dicat:ſicut
miſit me pater:⁊ ego mitto vos:accipite

ſpiritum ſanctũ. tamẽ vt vnitatem mani

feſtaret:vnitatis eiuſdeʒ oꝛiginẽ ab vno
icipienteʒ auctoꝛitate ſua diſpoſuit. hoc
Vtiqʒ erant ceteri apoſtoli quod petrus
fuit pari conſoꝛtio pꝛediti ⁊ẽ honoꝛis ⁊
poteſtatis.ſʒ exoꝛdiuʒ ab vnitate pꝛofici
ſcitur:vt eccleſia chꝛiſti vna monſtret᷑
quam vnaʒ eccleſiam in cantico quoqʒ
canticoꝛuʒ ſpiritus ſanctꝰ ex ꝑſona chꝛi
ſti dñi deſignauerat dicens: vna eſt; co

ne. ⁊ hoc cũ dixit tu es xpᷣs filius dei viui.

—

T HOaguit ꝓbat eccliam eẽ vnã. qꝛ dñs vt ecclie ſignificaret vnita⸗
t᷑ẽ.·dixit ſuper vnũ eã edificaturũ dicẽs. ego dico tibiqꝛ tu es pe
trus ⁊c. Scdo ꝓbat illa anctoꝛitate ſalomonis ĩiꝑſona dñi loquẽtis.

—

Fn eſt coſuba mea. tertio auctoꝛitate pauli dicẽtis.vnũ ẽ coꝛpꝰ vnus
pus. vna fides. ynũ bapttſina ⁊c. poſtea cõparat eã ſoli ar boꝛi. fonti

Q.1.

20

yvltimo dicit q; ſi ꝗs nõ tenuerit hãc vnitatẽ fructũ nõ poterit facere ſʒ arce

ſcet ſicut ramus pꝛeciſus ab arboꝛe.
o ¶Quia tu es.ð.d.l.fidelio.
p ¶ Petrã.i.ſuꝑ tue fidei ſoliditatẽ.

q ρ Suꝑ vnũ qꝛ vbi plitas ibi diſcoꝛdia de pe. diij qũ adam. .
r ¶ Pari.S.dixxi. in

lumba mea perfecta mea:⁊ vna eſtma⸗
tris ſueelecta genetricis ſue.hãc eccleſie
vnitateʒ ⁊ beatus paulus apoſtolꝰ do⸗
cet:⁊ ſacramẽtuʒ vnitatis oſtẽdit dicẽs
vnuʒ coꝛpꝰꝰ⁊ vnus ſpiritus ⁊ vna ſpeſt
vocationis noſtre.vnus ꝛdominus vna
fides vnuʒ baptiſmaivnꝰ deus.quam
vnitateʒ tenere firmiter ⁊ vendicare de/
bemus.maxime nos epiſcopi qui in ec⸗
cleſia dei pꝛeſidemusꝰ vt epiſcopatum⸗
quoqʒ ipſum vnuʒ atqʒ idiuiſuʒ ꝓbemꝰ
nemo fraternitatẽ fallat:nemo fidei ve⸗
ritatẽ perfida pꝛeuaricatione coꝛꝛũpat.
epiſcopatus vnus eſt:cuiꝰ ſingularis in
ſolidu pars tenet᷑.eteccleſia vna eſt que
in multitudine latiꝰ icremẽto fecũditatiſ
extẽdit᷑.quomodo multi radii ſũt ſʒ vnũ
lumẽ:⁊ rami arboꝛis multi ſũt ſʒ robur
vnũ radice tenaci fůdatũ.⁊ quõ de fõte

vno rini plurimi defluunt ⁊ numeroſitaſ
lʒ diffuſa videat᷑ exundantis copie lar⸗

gitate. vnitaſvtñ ſeruatur integra ioꝛigie
auelle radiuʒ ſolis a coꝛpoꝛe:diuiſioneʒ
vnitas non capit ab arboꝛe frãge ramuʒ
fructus germinare non poterit.a fonte
pꝛeſcide riuũ:pꝛeſciſꝰ areſcit:ſic ⁊ eccle⸗
ſia domini luce perfuſa:ꝑ tomʒ oꝛbem
radios ſuos poꝛꝛigit.vnum tamẽ eſt qð
vbique diffunditur:nec vnitaſ coꝛpoꝛis
ſeparat᷑:ramos ſuos ꝑ vniuerſũ oꝛbem
copia vbertatis oſtendit:pfluẽtes largit
riuos:ramos latius expãditvnũ tamen
caput eſt.⁊ vna oꝛigo mater copioſe fe⸗
cũditatis adulterari non poteſt ſponſa
chꝛiſti:ĩcoꝛꝛupta eſt ⁊ pudica.vnam do

mũ nouit.vnius cubiculi ſãctitatẽ in ca

ſto pudoꝛe cuſtodit. Idem.
NPNoõn habet deuʒ patrẽ vniuerſalis ec⸗
cleſie relinquens vniratem.
Lienus eſtepꝛophãus eſt hoſtis eſt.
habere nõ poteſt deuʒ patrem:qui
vniuerſalis eccleſie non tenet vnitatem.
Idẽ dñs caʒ diſcipulis ſuiſ ait:vt vnani
mitatẽ ſuaderet ⁊ pacẽ:dico iquit vobiſ
quia ſi duo ex vobis conuenerit ĩ terra
de omni re quecunqʒ petieritis in noĩe
meo ↄtigent vobiſ a patre meo qui in ce
lis ẽᷣ.vbicunqʒ eni fuerint duo aut tres
collecti in noie meo:ego cũ his ſuʒ.oſtẽ
dit non multitudini ſʒ vnanimitate de⸗

pꝛecãtiũ plurimũ tribuiſi duo inquit ex

vobis?ꝰcõueneriti terra ⁊c̃.vnanimitatẽ
pꝛius poſuit.cõcoꝛdiaʒ pacis ãte pꝛemiſt
vt conueniat nobis ⁊ fideliter ⁊ firiniter
docuit.quõ auteʒ poteſt ipſe cuʒ aliquo
ↄuenirequi cum coꝛpoꝛe ipſius eccleſie
⁊ cuʒ vniuerſa fraternitate non cõuenit
quõ autẽ poſſunt duo vel tres in nomine
chꝛiſti colligi quos cõſtat a chꝛiſto ⁊ eis
euãgelio ſeparari.¶ Iteʒ hieronymꝰ.

nouo.ẽ ij.q.vij.puto.
. puto veꝝ eẽ ꝙ pa⸗

res fuerũt i oꝛdine -

dignitate cõſecratio⸗

nis. ſecus in admini⸗
ſtratiõis plenitudine
q̃ ſatis differt ab aliji
qð liq̃t ex illo.c.xxx.
di. ꝑlcctis.⁊.d.lxxx.ĩ
illis.
8 . Una c.j.ð cõ.di.
iiij.aliud.i.vnica eſt.
t ¶ ¶ ¶Wris ſue.i.cccle
ſie cuiꝰ mater ⁊ geni⸗
trix ⁊ pr genitoꝛ ẽ deꝰ
yvli dic matris.ſ.ccclie
triumphantis.
u ¶ ¶ Onũ coꝛpꝰ.i.vna
ecclia cõpoſuione mẽ
bꝛoꝛum.
x¶¶Et vnus.i. yniti
volũtate.vel vnus.ſci
licet ſãctus ẽ ĩ nobis.
quoꝝ coꝛpꝰefficimur
y¶ Spes.i. vna res
ſeparata ad quaʒ ſu⸗
mus vocati.
53 .[Unͦ. i. vna eſſen⸗
tia.⁊.vnꝰ. i.cõſimilis
vel denuo.
7 &ρ Unü baptiſma.
a quocũq; det᷑ vel egꝗ/
ualens.i.q.i.gꝗ hãc re⸗
gulaʒ. vel vnus id eſt
creatoꝛ oium.
2 .Pꝛelidem?.?7 ita
in toto ſũt partes eiꝰ
ſicut dicit lex.ff. de re⸗
gu. iu.in toto ⁊ pars
2ↄtinetur. L
2 ..Ebp̃atum.i.oꝛdi
nẽ epᷣalem. S
a ¶ In ſolidũ.nõ.ꝙ
ſingula iura a quoli⸗-
bet iſolidũ tenẽtur.vt
ff. de. ver. ob. l. ij. 2. ff.
de ſerui.l. vie. vñ ideʒ
ius reſidet apð quẽli-
bet cuʒ renera glibet
bʒ ſeparatuʒ ⁊ ſpãle
ius.yl.ff.quẽadmodũ
ſer. amit.aquã.
b Vnitas. ſ. e. q.
ſciſma.
c ¶ Fructus.S.xxiij.
q.vij.quẽadmodum.
d ¶ Per totũ.S. d. xxi
uis.ð.vij.q.i.nona⸗
tianus.io.

eE —NLien? eſt. Ca-

ſus. In p:ꝛima
parte dicit ꝙ nõ põt
deũ habere patrẽ qui

eccleſic nõ tenet vni⸗

tatem. In ſcdᷣa parte
pꝛobat eccliam eſſe

vnaʒ. auctoꝛitate dñi

dicentis.ſi duo ex vo⸗
bis conueniunt ⁊c.

ſ¶ Abicũqʒ.õ.xx.di:

ptura.

DNon multitudini.j.de ↄſe.di.v.vñ mediocriter.verſi.quapꝛopter meli

oꝛ.⁊.j.c.q/c.odi ⁊ ꝓieci.⁊ in aut.de referẽ.ꝭ.pꝛo eadẽ.col.vi.
hb ¶¶Ex vobis.i còneniamus inter nos.i.ↄueniamꝰ nobis inuicẽ.qꝛ turpis
ẽpꝑs tori ſuo nõ ↄgruẽs.viij.di.q̃ ð.⁊ ẽ ar.ab oꝛdine verboꝝ.qꝛ ſemꝑ pꝛimo
noĩaſo dabit᷑.vt. f. de vſuſru.l.quoties.ff. de.le.ij.cũ pater.5.pe.ar. O. C. de

teſta.pꝛepoſteri.ff.de ſol.non enim oꝛdo.

α☚

Canſa.

aeret iure obligationis.nã qulibet pꝛelatus eſt dñicus debitoꝛ

a AMnibꝰ. caſus dicit hiero. ꝙᷓ qdã dicunĩ ita eẽ ĩ eccſia ꝙ etiã ſũt ipſa
ecchia q̃ẽ vnica coluba q̃ ſine macula ⁊ ruga appellat᷑.de q̃ dictũ itel/
ligit: dñe dilexi decoꝛẽ domꝰ tue ⁊c.quã eccliã ſiqs cotẽpſerit.nec ſe coꝛrexe
