I·e. c. bene recipitur.æ ar. extra de pꝛoba.pꝛopoſuiſti.⁊ dicit lex eam
admittendam.dum tm ꝑite mulieres ſint.ff.de yen.inſpiliar. contra

ums
Pum e

fomt

onn
Pronme
llaon
Nnon!
nuront
mpeea
thnoren
zianprn
iiſnocid
tilmin
lunt
niaſcis
ofopo
Mnnig
ſodi
ſudien
ionn
6

(Eateni
ntt eſ
allen
Cöcdle

(ſorot,de
mnammt
Etointerſ
Mraltlenn
lradtlem
iſ poſtde
otoonen
lim air
mtmr⸗

Uuntyudd

ſedſ
pncedeer

rgmtn

itäleunn

Huccon

hiin

Nuuſ
DoN

m
tertotun

erſiſtuun
Nech N
Nectiſta
Non

ſpnuti

onlttere
ſclurubean

oſtnſtg
–
01 n
ectcnh

4

b Faclle. non ꝙ ſi
non iõ ſtatim debet ab
ciliari.ſi tertio tunc detr
clericus aliquis p

aſpectum coꝛpoꝛis.⁊.xxxij.q.v.nõ ſolo.⁊.j

XXViII
Cquando tmo. vel cur eſſe deſi indecoꝛa. ybi repꝛobatur pꝛobatio p

—

xxxiij.q.i.quod autem.⁊

c ſi quis contra. Ibi enim in veritate viri.hic conſtat de veritate mu⸗
lieris.ſed ibi ſoluitur: ſ enim due vel tres nobiles pꝛobe mulieres di⸗
ent virginem non eſſe cognitam a viro baruʒ teſtimonia ſtaretur

5⁶ C Fallatur.
argu. contra te/⸗
ſtimoniuʒ viſus
ſepius tamẽ nõ
fallitur æ ideo
admittitur teſti
monium de vi⸗/
ſu. nam iura ad
aptantur ⁊c.ff.
de legi.nam ad

4 Concubi/
tus.hic enim eſt
vnus locus quo
per exterioꝛa in
lerioꝛ voluntas
dinoſcitur.ꝑ cõ⸗
fabulationem e⸗
niʒ ⁊ amplexus
uiuſmodi de
pꝛebẽditur fuiſ
ſe conupta. ſi.
d.l.ſ gs pꝛepo/
ſtera.xxxiiij.q.
i.non ſatis.di.l.
ſiquis diaconꝰ
X.xxxij.q.v.nõ
ſolo.

4 Confitent᷑.

qꝛ ex eis pꝛeſu/
mitur adulteri⸗
um. xxxij.q.i.di
xit. C. ð adulte.
quannis.
b ¶.Poꝛtat. de
facto.qꝛ non li⸗
cet viro interfi/
cere adulteruʒ.
ff.de adul.mari
to.niſi poſt de/
nunciationem.

c Cum alte⸗

rd cernit.pꝛopt
talem ſuſpitio/
nẽ poteris eã ac

cuſare. yt. xxxij.

q.i.dixit domi⸗

itern. i. ſepe. ff.
de edendo.veln
ti .. bec vox ite/
Kum.
e ¶ Accepta. p̃ᷣ
miſſa tamen pe
nitentia.
Reuerſe.
ar. reiterationẽ
peccati aggra⸗
uari penã.⁊ pec
cati uerata gra
nius eſſe puniẽ/
ca. ar. xy. q. iiij.
bi qui.

8 C Bomo. ar.

ex loco pꝛeſumi

contra aliquem. ar. xpi⸗
Eecto.tectũ hic a

9*

mitio quantum dedecoꝛis ⁊ criminis
confitenturꝰ:ſi ſuperueniens mari⸗
tus ſponſam ſuam iacentem cum al
trero videat:nonne indignatur ⁊ fre⸗
mit ⁊ per ʒeli doloꝛem poꝛtat gladiũ
in manu ſua.⁊ chꝛiſtus dominus iu⸗
dex noſter cum virginem ſuam ſibi
dicatã ⁊ ſanctitati ſue deſtiatã iacere
cum altero cernit:quam indignatur
ei ⁊ iraſcitur: ⁊ quas penas in ſcele⸗
ſtis huiuſmodi cõiunctionibns com
minatur:cuius vt gladium ſpiritualẽ
⁊ venturum iudicij diem vnuſquiſqʒ
fratrum poſſit euadere:omni cõſilio
ꝓuidere ⁊ elaboꝛare debemꝰ ¶ Itẽ.
De eodem
O Vod ſi penitentiam huiꝰillici
Iti cocubitus ſui egerint: ⁊ a ſe
inuicẽ receſſerint:inſpiciantur iteruʒꝰ
virgines ab obſtetricibus diligenter:
⁊ ſi virgineſinuente fuerint accepta⸗
communione ad eccleſiam admittã⸗
tur: hac tamen interminatione vt ſi
ad eoſdem maſculos poſtmodum re
uerſe/fuerint: aut ſi cum eiſdem ivna
domoꝰ ⁊ ſub vno eodem tectoꝰſimul
habitauerũt grauioꝛi cenſura eijciãt᷑
nec in eccleſia poſtmodũ facilei reci⸗
piantur.ſi autem de his aliqua coꝛꝛu
pta fuerit ⁊ depꝛehenſa:agat penitẽ
tiam plenamque hoc crimen admi⸗
ſit:que non iam mariti ſʒ chꝛiſti adul
tera eſt:a ideo eſtimato iuſto tempo⸗
re poſtea exameloyſoniſui.i.confeſ⸗
ſione:vel penitentia facta ad eccleſiã

redeat:ꝙ ſi obſtinate perſeuerãt:nec

ab inuicem ſe ſeparant:ſciant ſecuim
hac impudica obſtinatione ſua nun
quam nobiſcum admitti in eccleſia

poſſe:nec exemplum ceteriſad ruinã

delictis ſuis facere incipiant.nec pu
tent ſibi vite aut ſalutiſ conſtare ratio
nem:ſi epiſcopis ⁊ ſacerdotibus ob
temperare noluerint. ¶Item ex. vj.
ſynodo.
lericus deponatur: laicus excõi⸗

cetur:qui cum ſanctimonialibus me

chatus fuerit.

B qui epiſcopus pꝛeſbyter dia

conus aut ſubdiaconus:aut le⸗
ctoꝛ:aut pſalmiſta aut oſtiarius cum

muliere ſanctificata deo mechatus

fuerit deponatur quia ſponſaʒ chꝛi
ſti coꝛꝛupit:ſi vero laicus excõicetur

Item ex concil.tole.iiii.c. viii.

q ij diffinimns.

ellatquenlibet ocũ pꝛiuatũ.xxxx.q.vi. ab iſto.
liquis monachus vel monacha ſemel deliquit
iſci ſed ſi ſecundo peccat difficilius debet recõ/
ucitur in alio monaſterio. vt.ſ. e. peruenit. ſʒ
eceauit ſtatimm pꝛima vice poteſt expelli.vt. xlviij.

diſ quoniammulla.
Dlenam.i.perſectam.ex hoc volunt quidam ꝙ ſi anctimonialis
agere ſolennem penitentiam. nec impeduur conſecratio.qð eſt

contra illud quod clerico dictum eſt. .di. lc/is.yero.yel plenam.i.xx.

annoꝛum.j.eo deuotam.

—

247

1. Exameloyſo.conſeſſtone ſaneta ſutid eſt ſaniſfactione fr penitentia
pars enim hic ponitur pꝛo toto.ſecunduʒ ſynodochẽ. confeſſio eni eſt pars

penitentie ⁊ maxima.de pe.di.i.quem penitet.

Jaa epiſcopus. deponatur. vt. xxx.qi. ſiqnis ſacerdos.
n Excõmunicetur.hoc de manſuetudine canonum.nam ſecunduʒ

Aidue ⁊ pnelle que poſt religiois ha
bitu nubunt a cõmunione ſuſpẽdãt
E viduiſ ⁊ puellis que habi⸗
tum religionis in domibus
ꝓpꝛijsꝰtam a parentibus quam per
ſe mutauerunt ſi poſtea contra initi⸗
tuta patrum:vel pꝛecepta canonum
coniugia crediderunt copulanda: tã
diu vtreqʒ haheantur a cõmunione
ſuſpenſe:quouſqʒ quod illicite perpe
trauerunt:emendent.quod ſi emen/
dare neglexerint a com munione om
nium chꝛiſtianoꝛum:⁊ conuiuio per⸗
petuoꝰſint ſequeſtrate.¶ Item ex cõ
ci.Martini pape.
e eodem.
O Iduas autem velare pontifi⸗
cum nullus attentet:pꝛout ſta
tutum eſti decretiſ gelaſij pape.c.xiii.
NQuod nec auctoꝛitas diuina nec ca⸗
nonũ foꝛma pꝛeſtitit:q; ſi pꝛopꝛia fue
rit voluntate continentiain pꝛofeſſa i
eiuſdeʒ gelaſij.c.xxi.legitur eius intẽ
tio:pꝛo ſe reddat rationem deo:quia
ſicut ſᷣm apoſtolum ſi ſe continere nõ
oterat:nullatenus nubere vetabat᷑.
ic ſecum habita deliberatione ꝓmiſ
ſam fidem pudicitie deo debet cuſto
dire.nos autem auctoꝛitate patrum
ſuffulti in hoc ſancto concilio ſanci⸗

mus ⁊ libere iudicamuſ ſi ſpõte vela

men quanuis non conſecratum ſibi
impoſuerit ⁊ in eccleſia inter velataſ
deo oblationem obtulerit: velit no
lit ſanctimonie habitum vlterius ha
bere debet:licet ſacramento confir
mare velit eo tenoꝛe ⁊ ratiõe ſibi vela

men impoſuiſſe:vt iterum poſſet de⸗
ponere. ¶ Item ex decretis Inno.

De his que votum virginitatis ha⸗
bentes nubunt: necdum ſacro vela /

mine tecte.

mine ſunt tecte : tamen in pꝛo
poſito virginali ſeper ſe permanere
ſimulauerun:lʒ velate non ſunt ſi foꝛ
te nupſerint:his ad agendam aliquã
to tempoꝛe penitentiam ſit liberum
qꝛ ſponſio earum deo tenebat᷑.naʒ
ſi inter homines ſolet bone fidei con
tractus nulla ratione diſſolui:quãto
magis iſta pollicitatio quam deo pe⸗
pegit ſolui ſine vindicta non debet.

E vo que nondum ſacro vela

nam ſi apoſtolus illas quea pꝛopo⸗

naſterij cum pꝛofeſſione tacita vel expꝛeſſa aſſumat.

leges aliter.j.xxxvi.
q.ij.ſi quis nõ dicam.
0 6 viduis æ⁊ pu
Aellis. i. virgini ⸗
bus. alias videtur cõ⸗
tra.xx.q.i.illud.vel in
tellige de doli capaci
bus ſecundũ. H.etiã
ante.xij.an.ibi de nõ
doli capacibus.
p ¶¶Pꝛopꝛijs.poteſt
ergo aliqua in domo
pꝛopꝛia accipere ve-
ſtem religioſam. arg.
xxxiij.q.v.qð deo.jſ.
e.mulieres.⁊.xx.q.t.
vidua.⁊ extra quicle.
vel vo.inſinuaãte.ncc
tamen monialis erit.
cum nulli monaſterio
ſe tradat.hoc ergo in⸗
telligo de pꝛofeſſa. vel
vt dixi ex ſolo habitu
on pꝛeiudicatur ei.
arg. ex qui cle.vel vo.
conſnluit.ſi autem ha
bitum ſuſceperit.⁊ de
uouet ſe religioni:in
qua non licet habere
pꝛopꝛiũ.videtur quic
gd habet deuolui ſuc
cedentibꝰ ab intela⸗
to.ar.C.de epi.ſiquis
pꝛeſbyter.debet tamẽę
neceſſaria ab heredi/
bus ſuſcipere.alij au⸗
tem bona taliuʒ dicũt
eſſe in pẽdenti.ſed cõ
tra quia nibhil eſt ſe/
cundũ naturaʒ in pẽ⸗
denti.ff. de iudi.ſed ⁊
ſt H. yl. arg.ff. eo. non
quemadmodum.alij
dicunt ea eſſe in pote
ſtate epiſcopi.arg. C.
de epiſcopis.nulli.io.
ego credo ꝙ talia bo
na ſunt in poteſtate il
lius qui eſt ſuperioꝛ ĩ
illa religione. cum nõ
expꝛeſſu monaſteriũ.
b.item nota ſecund—n
H· ꝙ nũquam erit re
ligioſa perſona quo/
cunqʒ modo veſtem
mutet vel pꝛopꝛijs re
nunciei:vł votũ emit
tat niſi alicui religio⸗
ni ſe det.Sʒ nũquid
talis qui votuʒ emit
iit pꝛopꝛijs abrenun
ciat:manẽs in domo
ſua.yel ſi veſtem mu-⸗
tat facit ſe verberan

tes reos illius edicti.

xvij.q.v.ſi quis ſuadẽ
te.non.niſi ſpecialiter
habituʒ alicuius mo

licet ſe abbati non ſup

ponat.yel dic ꝙ ſunt monachi: licet nõ ſint ſub aliquo abbate. ficut pꝛimꝰ0

monachus non fuit ſub aliquo abbate.

P ¶Pꝛopꝛijs.i.que fuerunt pꝛopꝛie.licet enim in ſua domo fecerunt pꝛofeſ⸗

1
inſinuante.

Shon erit ſolenne votũ.ex de conuer.coniu.ex parte.⁊ ex qui cle.vel vonẽ

qPerpetuo.vſq;quo emendauerint. vt e de conſti ex litteris.in ſi.

TE vyero . tecte.que nondum ſunt conſecrate.

8 ¶ Kliquato..e.viduas.cõtra ſo.pt ibi.vel melius hoc ĩ dicto apo⸗

ſtoli dicitur de viduis que non erant velate ſed tantum pꝛofeſſe continen/
tia.que minus peccat quã virgines velate.ibi.Gregoꝛius de vtriſ. qvelatis.

NAe chꝛiſto. ad penitentiam contra.xxvi.q·vi.agnonimus.qĩ pecca nſare in adulterio mino ꝛibus.dicunt qui⸗ in taͤli inceſtu ngt
p to: in quacunq; hoꝛa ⁊c.ſed exponit. H.9 Reastannn bach mcichit in adulterio poteſt: alias non.ſed taidantilin ecn ſie
penitentie.id eſt ad euchariſtiam.licet enim hic peniteat: nunquam tamen S pꝛeſcriptio.vbi dicitur ꝙ ſi adulterium ⁊ inceſtus ſurgunt ex eodeʒ orne
viuente adultero recipietur ad cõmunionem lmnltar ſecularis adulterij. facto pꝛeſcriptio quinquẽnij poteſt opponi adulterio.vt poſt non poſ ine
xxxij. · vij. lidelis. SJM ſit de eo agi ſed de inceſin agi poteſt etiam poſt quinquẽnium. ſecun⸗ pennrt
biN Nec ei agende.i. dum nos! lanü 6foneho
recipiendi fructus pe 0 cſt qð wiälmne ſuin
uchlt. n ſito viduitatis diſceſſerunt dixit eas ctoꝛitateʒ eiuſdem loci epiſcopꝰmiſe wꝙepiſcopus diſ la
eſ. ineſntn aut habere condemnationem: quia pꝛi⸗ ricoꝛdiaʒ humanitatemqʒ largiri. penſare poteſt alon
vinere cepelic. ſab⸗ mam fidem irritam fecerunt quanto Item exeogdem. ð — nõ p⸗ ſün
deuotaz. c.c.de filia. magis virgines que pactionis ſue fi SDũ viuuũt lamẽtiſ penitẽtie ſe afficit bibelur. . u
d & Uin vnus:t.legi⸗ dem minime ſeruauerunt. Item qui ſanctimonialib' ſciéter copulat. Lergo au an⸗
timus quem relique⸗ decreto eiuſdem.c. cir. Aergo qui ſanctimonialibus Kinorarent ſt⸗ *
rat in neceſſitate moꝛ MNMö ſunt odmittede ad penitenti virxr. . ſcientes in matrimonio ad in lij eſſent legiti⸗ aune
ticggi udd xxxij. gies ſacre ſi publice poſtea nupſerit. iuriam chꝛiſti copulati ſunt: iuxta cẽ⸗ mi quantum ad gint
. delis. 8. quo Ae chꝛiſto ſpũaliter nubunt: ſuram zʒzeli chꝛiſtiani ſeparentur: ⁊ nũ ignoꝛantem. vt Etan
a litterain. c iſte in⸗ ſi poſtea publice nupſerint: quam eis concedatur coniugaliꝰ vin no. xxxiiij . q. oknn
kellectag emdenlero⸗ non eas admittẽdas eſſe ad peniten culoreligari:ſed in penitentie lamen Et nunqnu nmn
ſtendicur. ſ.ede filis. tiam niſi hi quibus ſe iũxerant: a mũ tis ſe vebementer du viuunt afficiãt e enum van lihhi
magiſter aliter expo/ do receſſerint:ſi eniz de hominibus & Item ex eodem. crimẽcſt qd im. Ki
nit. . e. q. . yl. ſc receſ hec ratio cuſtoditur: vt quecunqʒ vi A ſacra cõmunione pꝛiuentur qui ſa pedit ⁊ non diri –
ſit quo ad eã.quia nõ uẽte viro alteri nupſerit adultera ha cris virginibus ſe ſociant. mit matrimoni ſin
fecterur 24 penen beatur:nec eiagendeꝰ penitentie licoõ Irginibus ſacris ſe quoſdam um. ſ. inceſtus. uthor
ſebaran eihr. vel rean tiat conceditur: niſ vnus de eis fue· ¶ ¶tiemere ſociare cognouimus: ſiem raptu. t mnun
ter. ni vnus. i. adal. rit defunctus:: quanto magis de illa poſt dicatum deo pꝛopoſitum ince⸗ fnecckiagg. nehi
ter ſed ſecundũ banc tenẽda eſt que ante ſe imoꝛtali ſpõſo ſta federa ſacrilegaqʒ miſcere:quos xxri,⸗ “ ⸗ uhii
expoſitioneʒ nulli exi coniunxerat ⁊ poſtea ad humanas pꝛotinus equum eſta ſacra cõmunio znoncre. uenm ſi mann
ſtenti in aliquo pecca nuptias tranſinigrauit. Item ex ne detrudi: ⁊ niſi per publicaʒ pꝛoba quis extraxerit minn
dodana eſi pen de conci.triburienſi.c.vi. tamque penitentiam omnino non re velleuauerit fi⸗ W
aagrin S, Ab eccleſia eliminande:⁊ ergaſtulis cipi: * tantum hiſ viaticum de ſeculo liuʒ ſuũ ⁊c xx. h
vinſtemednirachtna retrudende ſunt monachoꝛũ vel mo tranſeuntibus ſi digne penituerit nõ dirg reiſnſte trn
de pe? re q quidaʒ. nacharum impudice perſone. negetunl. Item greg. Doſſe Eegalt cſinun
er de ſenten. excom. pudicas deteſtabileſq; pſo In monaſterio reuocetur ac recluda orronenng⸗ ininin
cum non ab homine. nas mõachoꝝ atqʒ mõachaꝝ q abie tur qui a fomicatiõe recedere noluit. pCE Coniugali llteny
S. in afliemno tame dn cto ꝓpoſito ſcitatis licita atqʒ ſacrile P Eruenit ad nos ꝙ quidaʒ vir ar. ꝙ de eceiero itß⸗
. tne ud Poc be ga ↄtagiõe ſe miſcuerunt ⁊ in arbitri nequiſſimus diabolico ĩſtinctu non poſſuntnu –
qri rel die ad neng um conſcientie pꝛopꝛie deſperatione de monaſterio ſuaſerat exire quan⸗ bere qu ſanckl⸗ fütui
Plen Kuenai perducte de illicitis cõplexibus libe dã deo ſacratam: atqʒ a quodã viro monialibugto⸗ in
ntiam fructuoſam nct fon vio pulantur. ytbie (lami
quia non valet ad vi⸗ re filios pꝛocreauerint:a monaſterio vnde exierat ſit reuocata:rurſuſqʒ eã dicitur in odin Ngeſne
tam eternam peniten rum cetu eccleſiarumqʒ conuentibꝰ mulierem vir ilie nequiſſimuſ iniqua aiminifairam' menn
tia de vno peccato cũ eliminandas eſſe mandamus: quate ſuaſione de monaſterio eijciẽs apud contrabãt tenet cnoniie
quuis remaner n dio nus retruſe in tuis ergaſtulis tantum ſe retineat impudice. volumus autẽ q . Afficiant. tuuße
mogllerellerſtoe facinus lamentatione continua deflẽ vt epiſcopatus tui auctoꝛitate in mo boc ſecundum.
tamen bene eſt immm⸗ tes: purificatoꝛio poſſint igne penitu naſterio reuocetur atqʒ recludatur. canones ſecun⸗ nnn
genda penitentla ext dinis ecoqui: vt eis velut ad moꝛ⸗ . Item ex concil .· aurelianen. c.iij. dun egeo Vei⸗ Knn
ſtemtibng i moꝛtali tem ſolius miſericoꝛdie intuitu prr Hon eſt viduis fas poſt ſuſceptum ee aa debẽt n
etiam adhuc peccare communionis gratiam poſſit ſubue⸗ velamen a ſacro pꝛopoſito diſcedere Aiaqum non iin
volẽtibuſ.vt ex de pe. niri . Item ex codem, 7 Iduas que ſpontanea volũ⸗ dicam. unit⸗
2 rant quidaʒ. de WMonachus virgo domino conſe ttate ab altaruconuerſationis Irginib⸗ ne
PeO rdllag. autẽ. crata ſi nupſerint excõmunicẽtur.·· ſacre velamenſucipiunt:decreuit ſã Minceſta. nõ
fVA2Epudicas fili Irginem que ſe deo conſecra cta ſynodus iĩ eodem pꝛopoſito per⸗ P dictt inceſta Um
olſ. qui erunt ſer⸗ erit ſimiliter ?ẽ monachũ de manereꝰ. Mon enim fas eſſe decerni cr nege mman, udin
mieccleſie. xy. q. vl. cuz cernimus non licere nuptialia iura mus poſtquam ſe domino ſemel ſub glalem nceln ſehi
multe. ſed quid ſi mo- contrahere:ꝙ ſi hec iuenti fuerint ꝑ velo conſecrauerint:iterum eis con⸗ committit. an⸗ imn cr
als. ſuſcepit ſobolẽ petrantes exomunicentur. confitenti cedi ſpiritui ſancto mentiriſ( Itẽ ex ſponſa dei eſt g len Rn
cbo le denen⸗ bus autem decrnimus vt habeat au eodem. eſt pater noſter tumm i
acta eſt ininria. videtur ꝙ;ᷓ monaſterio.qꝛ ſequitur partus matris conditio coõmittitur cum affini ſient cum conſanguinea· xxxv. ·iij. e inceſtis. Mitimno
r lber. dico ꝙ vtriq; ſit facta iniuria.maxime ſi boc in dupli ⁊ adultcrium cõmittit.quis Roniam aKamsennſi den ſacrile⸗ mmnt.
o erio contigeret.xviij.q.ij.in nullo. Aiumm qz eſt res ſacra.ſed queri ſolet an iſte accedens ad monialeʒ cõ/ ſün i
5 en commmunlone fratrum vel monialium.que ſi retrudetur in crrx mittat tria peccata ant vnum. M. dicit ꝙ vnum ſolum. licet ſoꝛtiatur ln en
pell n mona lerlo tamen alegiu, eiſer ſic non eſt contra · . e.ſi quis diuerſa nomina.nos dicimus non eſſe dubiuʒ quin tria peccata cõmit
b N Pemtuate⸗ 15 doprinm monan erinm 3 drgithr. de ninid negligẽtia. tat quo ad accuſationem.nõ autem in peritate plura ſũt quo ad actuſ len
Puins vite de p e. dil fi. Kr in fi nerboo i vignict cerce 1 gen penam accuſationis.ar.xxiij.q.v.relegentes.ſed quo ad penitentiam vnum Rllen
ter in hoc ſeculo. vt penitentia. ut duo ignes pin gatoꝛij. ynꝰ in uturo.a l tantum. ſed adulteriuʒ boc moioꝛi peua purgandum eſt quam ſi non ti⸗
1 & Sohng a gmgmhne ger uis . oi . penitemes 5.5 prryi devif⸗· mrdehet roſrradr a tanennn viaviciel ſamair ſtien
de bis 5. ſo omnes vie dommn iſerlcoꝛdin a ntennes gvvi a vijf⸗ toe auenn, Pre dͤrlanin: Nins NetniGn leſüoui . dg
k · Miſericoꝛdie.ſed nonne hoc eſt de iure cöõmuni vtic .arg. di.l. penit⸗⸗ c D . nere Kichan horergonmicligt ſiur Ulu rdelelliſie liegf P
tes. q iamen ve inr commni ſit e de miſeri oelig fieni · arg. i. beni S„ cut.quia penitentia ibi ⁊ pꝛo adulterio ⁊ pꝛo periurio imponitex. bi 6
ij. admonere. ifit e de miſericoꝛdis ficti dicitur. ar. xxxiij.q. 12 a Vanit ve manalieno. prbarur ex hoe. c ꝙ licet plur ies uos anuini
O Irginez conlitentibus. l vi c iij .lxxxij o. pꝛeſtyter. xy.q. vlti. ſ o pellendus eſt em vel eenere pedener hnie vi gt aui Um
mef. Aiuc:imlc m , iFl xrriij q vlæ- vlæ. xxxri d'ij rtoptoncſ. 1 dommonachi æ ſo: quia c. liecr clencus ſtatimn deponl poſſit qui Wn
. ⁊ ita poteſt epiſcopus diſpenſare in inceſtu.qui maio?: V deliquit.yt.xlviij.di.quoniã muiliti. n·· N

ulterio.ſed contra ex de iudiat ſi clerici.nam tantum ibi permittit᷑ diij t Iduas.ab altari.virgo ⁊ non vidua io pelatur ab cpiſcopoyel Nn

lein
Nn
Mnnen
hi ern
W
üdu
ſee
ſee
Nung
an
Jean
iun
Ohunnkn
ſſerla,
gnann
Mneen
, Nriſ.
N
enn
tnicitnn
ittphef,
munmne
mkie

entpen

rnin
enpnndti
Unigi4
ponere in
nsan
llennct,
ntüen
ideehee
Neuncelte
poſt een.
brrerſn.
etn
onoſite
beregtiing
mnorilſbug
Polannnſe
cintiſitnd

Conrdbäla

Min
4 GoN

Cnnreen

mnſent
ſegchii

„

ſto yt repꝛeſetet

coniunctionẽ ec

cleſie: ? iõ nõ ve
latnur a ſacerdo
te.qꝛ ſacerdos
pꝛobibetur ſecũ

dlis nuptijs iter

eſſe. ⁊ ſuper ſe⸗/
cundo nubẽtes
fundere benedi

ctionem. nõ eni
que ſecundo nu

bit benedicitur.
argu. de ſe. nup.
c.i.ſed vidua q̃
ſecũdo nubit ga
pꝛimo homini
poſtea chꝛiſto ⁊
iõ quaſi celebꝛã
ti ſecundas nu⸗
ptias ei nõ poꝛ/
rigitur velum a
ſacerdote.ſʒ ip⸗
ſa accipit deſuꝑ
altare. contrari
nm videtur ve/
rum.xx.q.i.vi⸗

ua. ſʒ ibi de ve

ſte tantuʒ loqui/
tur. yel de velo
pꝛofeſſionis nõ

couerſionis. vel
a pꝛeſbytero po

teſt velari ſʒ nõ
ab epiſcopo. vt
xx.q.i.deuotis.
in fi. h.

u C Delamẽ. i.

pꝛofeſſioneʒ.nã
pelum connerſi⸗
onis nibil aliud
eſt quaʒ ipſa cõ

n Permanc⸗
re.tamẽ ſola ſu/
ſceptio veli non
Gennzzar, votũ
niſi ſequatur p⸗
ſeſſio vrer d e5
ner. conin. ex/
parte.

Iterum. i. ſi

unt fecit ĩ lapſu
pꝛimi parẽtis di
cas hoc aduer/

bium reſpicere

pꝛimaʒ pꝛeua⸗
ricationem.j. de
con. di.iiij.q̃ris.
⁊ eſt ſi aduerbiũ
xcyi.di. cum ad
verum. nam ibi
dicit rurſus in i⸗
fernum.

a MW◻KD Yquis xx.
8 egit. quod

non babemus.

b Calcedoñ.
. c. q.c.ſi quavir
ab iſto. 5. e. ꝙ ſi.

c .Et iuramẽ⸗

1o.nunquid erit

idem de omni⸗

s clericis enʒ
gecipiunt de foꝛ

virgo que ſit integr

XXVII

ſacerdote qꝛ virgo typum gerit eccleſie in bac deſponſatione que pnu/
ra ⁊ virgo vni nupſitviro.i.xpo.⁊ in ſignũ huiꝰrei velat᷑ a ſacerdote.ꝗa
AaAbeo recipit in coniugiũ.in cuius perſona dictum eſt.annulo ſuo ſub-
arranit me dominus.ſed vidua non gerit in tali caſu typũ eccleſie ſed

a mente ⁊ coꝛpoꝛe.ynde non ſic coniungitur chꝛi-

Qui ſacro velamine tectam in con

iugium ducit anathema ſit.
Igquis ſacro velamine conſe⸗
cratam in coniugium duxerit:⁊
oſt dicatum deo pꝛopoſitum iceſta
ſtitutione Belaſii pape.c.xx.legiturꝰ
pꝛotinus eſt equum a ſacra cõmunio
ne detrudi:⁊ niſi per publicam pꝛo⸗
batamqʒ penitentiam omnino nõ re
cipi:ſi penituerit tranſeuntibus de ſe

culo viaticum non negetur.ĩ chalce

donenſibconcilio.c.xvii.hoc perpe⸗
trantes excommunicẽtur:confitenti
bus aũt auctoꝛitate epiſcopi miſeri
coꝛdia largiatur. Item i epiſtola Sy
ricij pape.c.vii.velate:⁊ deo conſe⸗
crate:ſi abiecto pꝛopoſito ſanctitatis
clanculo:ſacrilego contagione ſe mi
ſcuerint ⁊ illicitis complexibus pu/
blice et libere filioſ pꝛocreauerit:haſ
nuptiaſ deteſtabileſqʒ perſõas a mo
naſterioꝛum cetu eccleſiarumqʒ con
uentibus elimandas eſſe iudicatum

eſt:quatenus detrurſe ergaſtulis tan

tum facinus continua lamentatione
defleant. vnde ⁊ verbo dñi aut cano
nica auctoꝛitate in hac ſacra ſynodo
pꝛecipimus: vt omnino ſeparentur:

aiuramento colligentur vt vlterius

nõ ſub vno cohabitent tecto. ¶ Itẽ
gregoꝛiꝰ Mitaliano Sipontino epo.
Ad habitum redire cogatur ⁊ reclu
datur in monaſterio:que religioſam
veſtem abiecit.
AIcuſtos religioſi habitus aut
elſſe noſces epiſcopus filiaʒ glo
rioſe memoꝛie tuliani magiſtri militie
te illicꝰ poſito pꝛoiectis religioſis ve

ſtibus nec ad ſecularem reuerti habi
tum:nec ad nos licuiſſe peruerſã epi

ſtolam deſtinare: ſʒ quia nimiadeſi
diaac coꝛpoꝛe depꝛimeris:in tuo de
decoꝛe reſad pꝛeſens illicita impune
commiſſa eſt. nam ſicut pꝛefati ſumuſ
ſi ſollicitus extitiſſet:pꝛius ad nosꝰ vl
tio mulieris pꝛauiſſime quam culpa

debuit peruenire.quia ergo tantum

hebes tantumq; es negligens: vt niſi
canonicam in te fueriſ coertionem ex

pertus:in alijs diſtrictionem ⁊ diſci⸗

plinam neſcias cuſtodire qualiter de
beas eſſe ſollicitus:cõgruo tibi ſi deo
placuerit tempoꝛe demonſtrabimus.
penitentia igitur ſcripta ſuſipienſ eui
gila ⁊ excitatuſ ſaltem exequerequod

pꝛeſſus vſq; nunc ignauia diſtuliſti. ĩ
ſtantie ergo tue ſic pꝛedictaʒ mulierẽé
vna cum ſergio defenſoꝛe noſtro cõ

ꝛehendere:⁊ ſtatim non ſolũ ad ma
e contemptum habitum ſine excuſa

tione aliqua reuocare ſed etiam in

monaſterio vbi omnino diſtricte va

nicatione vel de adulterio penitentam. no.er de coha cle. clericos au⸗

¶ Atem. xel hic loq
48 cuſtos.te ill

nuitur cum publice contrabunt. B.
ic. ybi hec acta ſunt.

edera ſacrilegaqʒ miſcuerit vt in cõ

◻1.

eE Epiſtolam.qꝛ foꝛte petebat a pa a vt li⸗
ſ¶¶Nimia. S. ij.q· vij ſichr xviſd are. L H
g Beiidia. que in pꝛelato caſum inducit depoſitionis.pt.lxxxi.di. dictnʒ.
hb Ald nos.ita dicit lex ꝙ ad pꝛincipẽ deferenda eſt vindicta non crimi

i ¶ EExcuſatione. in

na. vt. C. de offi. pfec. oꝛi.liij. in fi.

leat cuſtodiri opoꝛtet eam detrudere
⁊ ita omnem circa illam ſollicitudinẽ
exhibere:vt quaʒ ſit nefariũ qð com
miſit:ex tua poſſit diſtrictione cogno

ſcere:qua in re ſiquiſ quod nõ credi⸗

mus clericoꝛum vel laicoꝛum aliquo

tibi ingenio tentauerit: obſiſtendum:

a ſãcuſſimeicommunionis participa
tione eum ſuſpenderenobiſqʒ renũ
ciare feſtina: vt quantum ſit execra
bile quod pꝛeſumpſerit:poſtquaʒ cõ
ſideratione pꝛopꝛia nõ aduertit:emẽ
dationis qualitatemcognoſcat.i his
autem omnibus ita cantum ſtude te

vigilantemqʒ oſtendere: vt culpam

tuam non geminare neglectu:ſed ali
quantis perualeas ſollicitudine mi⸗
nuere. ¶ Nem ſergio defenſoꝛi.
Diſtricte cuſtodie tradatur:qui a reli

giõiſ ꝓpoſito ad ſecularẽ habitũ rediit

nẽ habuiſſes: ita regularis de⸗
iſti diſcipline cuſtos exiſtere vt ea
que illicite committuntur ante vindi

Yhõ eſſesꝰaut aliquã diſcretio⸗
bu

ctam coꝛigerẽtur quam ad noſeoꝛuz

nuncius perueniret:ſed dum te facit
nimia ſtulticia negligentem non ſolũ
de illis offendimur: ſed etiam ad vl⸗
ciſcendam deſidiam tuam nihilomi
nus pꝛouocamur.omni ergo dilatiõe
omniq; excuſatione poſtpoſita filiaʒ

gloꝛioſe memoꝛie tuliani magiſtri mi
litie:que pꝛoiectis quas ſponte aſſũ⸗

pſerat religoſis veſtibus indumentis
ſe laiciſ deturpauit:vna cum fratre ⁊
coepiſcopo noſtro vitaliano feſtina
cõpꝛehẽder̃ atq; ad religioſũ rurſuʒ

habitureuocare acin monaſteriũ mit

tere:vbi diſtricte omnino valeat cu⸗

ſtochiri:nec eiuſ cuſtodiã aliquatenꝰre

uelari permittas:quouſq; denuo no
ſtra ſcriptaſuſceperis.nam ſi quoli⸗
bet modo in hac re negligens vel len

tus extiteris:ita in te diſtrictiſſne no⸗
neris vindicandum:vt quod exte ne

ſcis:pena poſſis reſecante cognoſce
re.quia ſicut diximuſ ſi intellectuʒ ho

miniſ habuiſſeſ que modo facere pꝛe

ciperis ante debueras ⁊ cum vltione
a te facta cognoſcere. C Item aug.
de conflictu vitioꝛum ⁊a virtutum.

Non tribnitur licentia nubendi qui

continentiam ſernare decrenerunt.
LAbengdilicentia quibuſdam
tribuitur illis videlicʒ qui vir
ginitatem vel caſtitatem vidualeʒ ne
quaqnam pꝛoſeſſi ſunt: quibuſdam
autem non tribuitur illis videlicʒ qui
virgineſ vel continentes eſſe decreue
runt.foꝛnica tio auteʒ nulli impune
ↄcedit᷑. Itẽ ĩ libꝛo ð bono diugij.
Peioꝛeſſunt aoulteriſ:que continẽ
tie pꝛopoſitum violant.

r EVbendi.decreuerunt.firmiter pꝛoponendo ⁊? vonendoalias non:vNi
exira de voto⁊ vo.redemp.litteraturam.
s Soꝛnicario.s.xxxviijdi.ſoꝛnicari.ar. ff. de.concubi.l pe. b.

ceret ſibi eſſe in ſrenlo.

247

1*

7

tellige friuola.

Reuocare. ? eſt
fl. ij. q.i. ſicut. ⁊ e᷑ de
offi. dele.ex parte. nã
ſi velit dicere ꝙ intru
ſa fuerit:audiet᷑.vt ez

ꝓ me.cã.ꝑlatuʒ.reſti

tuetur iñ monaſteriũ

ꝓ quo pᷣſumit ſi ipſa
ſua aucioꝛitate egrei
ſa eſt.ſed quid ni ↄxe⸗
rit.ideʒ dico.ar.extra
de eo qui dux.in ma.

eficangf.
1 CXAſctiſſime, ar.
e de offi. ðle. ſuꝑ eo.

m Suſpendere. nã

qui alioꝛum deſendit
erroꝛeʒ dãnabilis eſt
magis quã ille qui fa
cit. ar.xxiiij.q.iij.qui
alioꝛum.
n ¶ualitatez. hinc
elice expoſitionem illi
ns ꝓꝙ dicitur. xxxviij.
di. qui ea.
o Ybomo eſſes.

arg. ꝙ homo nõ

eſt hõ qui ratione ca

ret.ſicut legitur de na

buchodonoſoꝛ.xxiij.

q.iij. S. hinc vero.

p CFeſtina. ar. ꝙ ſi
pꝛelatus ꝑ ſpiritualẽ
gladiũ no poteſt obti

nere:per pᷣncipem ſe⸗
cularem obtineat ⁊ il

lud ſuppleat per ma⸗
terialem.xxiij.q.v.pᷣn

.

eg. D
q & Quonſqʒ. diligẽ

ter & attẽdẽdi ſunt fi-
nes madati ⁊ cuſtodi
endi ſũt.vij.q.i.deni.

q;· ff.mãda. diligẽter

gag ſi excõicanit ex
delegatiõe index:nun
gd põt abſoluere. vi⸗

det᷑ ꝙ nõ.ꝗa füctus ẽ

officio ſuo.er ð of.ðᷣl.

iu litteris. diſtigne ꝙꝙ

ſi papa deleganit ei ſẽ
tẽtiã excõmunicalõis
ſi excõicet nõ abſoluet
niſi expᷣmat᷑ ĩ litteris
ſz aut delegat ei aliqᷓ

—

tẽpus cõmiſſa ẽ deci⸗
dẽda.⁊ terminꝰ ille ẽ

elapſus. Sʒ gd ſi ĩ vl⸗
tio pũcto termini ſẽtẽ

tiã tulit põt eꝗ poſtea
exeg.ſic.ar.ex̃ de ap.
dilecti.⁊.c.paſtoꝛalis
ex de offi. dele. querẽ⸗
ti. vbi differt executio

ĩ id tẽpus ĩ quo nõ põt

ferri ſnia. nihil eni fa⸗
cit niſi qdð factũ eſt de

clarat.ff. ð̊ teſta. here

deſpalã.ſʒ foꝛte ↄtra
riuʒ eſt verum.

cꝗ etiã ſi ꝓpt᷑ cotuma
ciã excõicet aliquam
partiuʒ bñ põt abſol⸗
uere niñ cũ ifra certũ

Cana .

„J Elioꝛe pꝛopoſito.hoc.c intelligũt quidam de voto ſolẽni.ſed tu ĩtel · ſã debere oꝛdinari.qð eſtꝰ auctoꝛitatẽ.xv.qiij Fi.i textu. Rñ.ꝙ muli G
(Dao de fimplici pꝛout patebat.j.e.nuptiarum. vbi ponitur boc.·c. ſʒ eres nõ recipiũt characterẽ ipediẽte ſexu ⁊ ↄſtitutione eccleiie.vñ nec ſ⸗
quõ ergo iſte ſunt peioꝛes adulteris.cũ iſtis minoꝛ penitẽtia imponitur. vt officiũ oꝛdinũ exercere poſſũt.xxiij.di.ſacratas.nec oꝛdinat᷑ hic.ſʒ fũ irt
xxyij.d.ſi vir.rñ/ideo quia cadunt a maioꝛi pꝛemio.vel quia in dominũ ſpe debat᷑ ſuꝑ eã foꝛte aliqua benedictio ex qua cõſequebat aliqð officiũ n
cialius peccant.vt.xvij.q/iiij.ſicut. „ — ſſpeciale. oꝛte legẽédi bomelias. vel euãgelium ad matutinas qð non gutr
b ¶ Peioꝛes. non vi / licebat alijs. alij nn
deturvcrum ꝙ bic di B è dicũt ꝙ ſimoni⸗ n
citur. ſcilicet frangen Elioꝛe pꝛopoſitoP lapſas ſi nn vero non ante admittatur ad cõmue alis oꝛdinet bũ un
tẽ ſimplex votum pe⸗ 0 pſerint feminas a caſtitate ſan ? nionẽ niſi marito defuncto egerit pe recipit characte re
ioꝛẽ eſſe adultero cuʒ ctioꝛi que vouetur deo adulteris eſſe nitentiaʒ:ſi autem viuente eo ſeceſſe E.Ne deaͤinai ib
H peioꝛesmaniſeſtum eſt. ¶ Item ex rit ⁊ penituerit vel petierit comunio⸗ en ec poſi bi nat
debeat᷑.ſʒ frangẽſ ſim Ue re Weeen em: in vltimo fine vite ſue deficiens ptiſmũ quilibet ſoſt
plex votũ triẽnij pe⸗ conci.chalcedonenii. nem: in yltimo fine vite iue deficiens põt oꝛdinari:e᷑ Giin
na puniat᷑. vt.xxvij. UMMonachus ⁊ virgo que ſe deo de⸗ ed accipiat. Itẽ ex ↄcil.toletão.iiii. de pᷣſb. nõ bap. hie⸗
di. ſi vir. Quis iã du⸗ dicant: nuptijs iungi non poſſunt. Deuota niſi deſierit peccare:non eſt c. ll. nn
bitat ſceleratius eſſe Jaqua virgo ſe dedicauerit deo ſſi in eccleſig recipiennn. atawot in
cõmiſſum qð gran ½ militer monachus non lʒ ei ſuun Euotam peccantẽ non recipi Aint biga⸗ al
us eſt vindicatu vtÿ· prijs iungi. ſi vero inuenti fnerint hoc endã eẽ in eccleſia cẽſemus ni Moa Aeeepus un
ug d peram a ge⸗ facientes maneãt excõmunicati.ſta/⸗ ſi peccare deſierit:⁊ ſi deſinẽs pniaʒ peſarecive bi e
neraliter id eſſe ma⸗- tuimus vero poſſe eis fieri hbumanita egerit aptaʒ id eſt annos.x.peniteat: ga. nup. 6 3,5. min,
ius peccatum qo gra tem: ſi ita pꝛobauerit epiſcopus loci. recipiat cõmunioneʒ.pꝛius autẽ quã eſiqua virgo. ſli
nius punitur quo nccd Itez ex eodcen. in eccleſia recipiatur ad oꝛationẽ ad b ¶ Bebebũt i. ünun
eccliam. ? iſte magis Siaconiſſa que poſt oꝛdinationem nullius conuiuiũ chꝛiſtianemulieris repellunt a pꝛo Anpni
peccat quam odulter nubit anathem zlt.. acedat: ſi admiſſa fuerit: T bec quJ- motlonc t accu nuſix
main ell peccain; Naconiſſam'non debere ante eam receperit habeatur ĩ abſẽtia. coꝛ Kanokliet em⸗ ſn
Norn ntlets. annos. xl. oꝛdinari ſtatuimuſ ruptoꝛem etiã par pena conſtringat: Belter pirmine un
quoniã iſte ſpũale cõ . . . . 6 „ ne iter virgines ugan
nale.iſte offẽdũt deũ oꝛdinationem ſuſceperit ⁊ quantocũ tatur ad penitentiã: niſi aut viuente ar. ppter ſimili⸗ dsln
ille homines.? quan qʒ tempoꝛe obſeruauerit miniſteriuy marito caſte viuere cepit aut poſtquã iudinẽ ⁊ effectũ Uihndi
to maioꝛ eſt ille cni in et poſtea ſe nuptijs tradiderit iniu⸗ ipſe diſceſſerit Iiez grego. ioan. dici de numero unchii
feriur iniuria tato ma rigam faciens gratie dei: hoc anathe/ epiſcopo carolitano. D eoꝝ de quoꝛum c
inseregunn cehit. ma ſit ⁊ cuʒ eo qui in nuptijs illius c? Se monacha que ad lapſum adul/ numero ipſennö andt
tunt.xxij.q.i.mouet. en A 2. 4 ane 1 eſt. vt. xxvij. di.
ſed iſte pꝛopter bona uenerit. ¶ Itẽ ex ſynodo ãchiritano. texrij deducitur. 7 Tc vl. iud
coherẽtia minus pu⸗ Inter bigamos reputantur qui vir⸗ J qua monacharuʒ vel ꝑ anti i (LIJrgines. i
niuntur ⁊ pꝛopter fa/ ginitatem pollicitam pꝛeuaricantur, quioꝛem licẽtiazʒ vel per impu k Efilia. iirſn
uoꝛẽ matrimonij.nazʒ Votquot virginitatem pollici nitatis pꝛauã cõſuetudinẽ ad lapſuʒ oc.c. ie itlrr.
quis cũ ardet in vxo/ tam pꝛeuaricate ſunt: ꝓfeſſio adulterij öducta fuerit aut ĩ ſtupꝛi fu⸗ quẽg ꝓbat. b le iim
6 pꝛopꝛis velut ed ne cõtempta inter biga mos?. id eſt àͥ erit ducta voꝛaginẽ hãc poſt cõpetẽ⸗ re gtgo. Nl isid
eſensinproptiapro ad ſecũdas nuptias trãſierũt haberi tis ſeueritatẽ vindicte ĩ ali diſt rictiꝰ oe dehn mhn
re vebementioꝛ ama debebut?. ¶Itẽ ex ↄcil. elibꝛitano. mõaſteriũ virginũ ĩ pẽitẽtia volumꝰ nialiſ publice nu nrln
toꝛ ⁊ ardentioꝛ: vt Virginibus veo dedicatis nec in fi redigi: vt illic oꝛationib atqʒ ieiuniis bit nũc põt acci ara
xxxij.q.iiij oꝛigo.ta⸗ ne danda ẽ cõio ſi libidini ſernierůt. Vvacet ⁊ ſic pẽitẽdo pꝛoficiat.⁊ metuẽ tꝑe coꝛpꝰ dñ̃i niſj ue
men pꝛopter bona co Irgines que ſe deo dedicaue du ceteris artioꝛis diſciplie pᷣſtet exẽ⸗ i fine vite ſue vl liniſti
iugij minus punitur. 6 rint. ſi pactum perdiderint vir pluʒ. is autem qui cũ huiuſmodi fe⸗ niſ pus defũct⸗ —
vt. xxxij.q ij. quicqꝗd. initatis atqʒ eidem libidini ſeruierit minis ĩ aliqua fuerit iiquitate repert⸗ fneri ille cui nu llifiii
⁊.q.vij.adulterij.vel gint⸗ 1 i. nen eern 2 ione pꝛiuet ſi laicꝰ eſt. ſi pſit.ſi vo foꝛni⸗ lasſaſ
pꝛopter pꝛonitatẽ vi/ non intelligenteſquid amiſerint: pla omni cõmunione pꝛiuet ſi laic? eſt. ſ cat tüc poſt pe⸗ mimd
tij qð granius eſt. vt cuit nec in fine eis dandam eſſe com vo clericꝰ a ſuo quoqʒ rẽotuſ officio nitetiäpot aeci⸗ mani
matricidiũ quã vxo/ munionem: ꝙ ſi ſibimet ꝑſuaſerint ꝓ ſuiſ cõtinuo lugẽdis exceſſibꝰ. mo⸗ pere coꝛpꝰ dni cſniſf
ricidiuʒ minus punit infirmitate coꝛpoꝛis lapſe fuerint: ? naſteriũ detrudat. ¶ Item ianuario ? H idẽ diuerſuʒ uri
C? ccontra.xxxiij.q. ij. toto tempoꝛe vite ſue penitentiaʒ ege epiſcopo. qꝛ magiſ cõtẽnit Kud
aamon re c lad rint: T a coitu ſe abſtinuerint placuitt Poſi dignam penitennam commu Snt rehen tiug
mhrong inn ſen eas in fine comunionez accipere de nionem recipiant quii religioſas mu P aht lellt iſtan
irtan mnnn 0 re. CItẽ ex cõcil. Martini pape. lieres excednunun. na lt ſelii
dalizat qa nimia vo⸗ bere. ¶ Iẽ ex cõcil. Martini pape. lieresecedunt. “ „ git illud . ᷓxxpo. eſan
Iuntas occidendi vo Logatur ad pniam filia clerici: ſi de⸗ Q s autem quiin muliereſ que ar.c.ſequetis. (Cnn
lterãdi maiꝰ pec- uota maritum dvureirt. egreſſe ſunt de monaſterijs ex 1C0 Receperit. kän
eſt qno ad denʒ filia epiſcopivel pꝛeſbyteri ceſſerunt ⁊ non dicuntur a communi ex hᷣ volũt dice unl 4
. quã getnal enics 6 gel diaconi ſi deuota fuerit ? ene ſuſpendi ſi frate rnita tnua de tali regdag⸗ niehe c
..tame quo ad eccle, marituʒ duxerit:ſi eã pater vel mater facinoꝛe digne penitentes pꝛeuiderit ker nec malen ſnig
ſann minus wnniic in affectum receꝑit ĩ a communione ad ſacram communionẽ volumus te o rrvront —
tat ꝙᷓ; adulteriũ.qðᷣ ꝓp habeãtur alieni.pater vero in cõcilio reuocare. ¶ Item ex nouellis Juſti⸗ excoicate tenẽi rien
ximũ moleſtat.nã ſe- cauſas ſe nouerit pꝛeſtaturũ. mulier nia. imperato. coicare ita ð oĩ iihen
pius maius peccatuʒ M bus ſupioꝛibꝰ ꝑ nrin
minuſ punitur ꝓpter D ẽ B - ſonis reſpectu i iglien
minus ſcandalum:ſic ⁊ fractoꝛes voti.qꝛ minus ſcandaliʒãt eccleſiam quã ferioꝛũ dicẽdũ videt᷑.õ.xi.q.iij.quoniã multos. .ſo.vxoꝛes viris ⁊ fi anid
