lares canonici: tñ euʒ
anuẽcte pape. vt ex ne
cle.vel mo.relatũ.vel
niſi ita ſit ꝙ nõ inueni
antur aliqui de oꝛdine
illo per quos poſſit lo
cus oꝛdinari.vt er᷑ de
reli.do.inter.vł niſi ita
ſit ꝙ aliter ñ poſſit re⸗
foꝛmari loeus ille q; ꝑ
canonicos.vt ex ð ſta.
mo. cũ nobis. que eſt
remota.econtra videt
ꝙ eps licite poſſit de
ſeculari eccleſia facere
regularem.yt ex de ec.
edi.ad audiẽtiã.vt.xvi
q.vij.ſi quis vult.
g. Be ſemel. ma⸗
eant. ſimiliter
nec hoſpitale põt con
nerti ad aliũ vſum. vt
ex de reli. do. ad H.ſed
nec ꝑmutari poſſunt
mancipia ecclie.er ðde

re.pmu.mancipia.da

ri tñ pñt pᷣuato vt.xij.

q·ij. eccliaſticis.ſic do

mus imperatoꝛis nõ
põt conuerti ad alios
vſus.C.de pala.⁊ do.
l.i.Sed quid ſi mona⸗
ſteriũ deſtrui:nunꝗd
põt locus ille:vel edifi

—

cia monaſterij ad aliũ

innenire quiuerint: in qua canonice vi⸗
uendo deo ſeruire ⁊ aiam ſuam ſaluare

poſſint ꝙ ſi temerario auſu id agere ten

tauerini:anathematis vinculo obligent
WItem vꝛbanus pa. ij. De eodem.

Andamus ⁊ vniuerſaliter interdi
cimus. ne qͥs canonicꝰ regulariter

ꝓfeſſus:niſi qð abſit:publice lapſus fu
erit:monachusꝰ efficiat᷑ ꝙ ſi decreto no
ſtro ↄtraire pꝛeſumens agere tentauerit
ad oꝛdinẽ canonicũ pꝛecipimus vt re⸗
deat:⁊ deinceps memoꝛialẽ cucullã de
ferat:⁊ vltimꝰ i choꝛo maneat. ¶ Sub
audiendũ vo eſt:niſi cũ pr̃is ſui licentia
religionis ꝓpoſitũ induerit. CAñ vꝛ⸗
banus pa.ij.ſcribit abbati ſcui ruffini.
Patris ſui conceſſione regulareſ cano
nici monachi fieri poſſunt.
Tatuimus ne ꝓfeſſonis canonice
quiſpiã poſtqᷓᷓ dei vice ſupꝛa caput
ibihoĩiem impoſuit alicuiꝰ leuitatis in⸗
ſtinctu vel diſtrictoꝛis religionis obten
tu ex eodẽ clauſtro audeat ſine pr̃is ⁊ to
tius ↄgregationis ꝑmiſſiõe recedere.diſ
cedentẽ vo nullꝰ abbatũ vel ep̃oꝝ:nul⸗
lus monachoꝝ ſine cõi lr̃aꝝ cautiõe ſuſ
cipiat. ¶ Querit᷑ ſi monaſteria que ſe
mel dedicata ſunt poſſint tranſire in cle/
ricoꝝ vel ſeculariũ habitacula:quod in

chalcedonenſi concilio oĩibus modis/p

hibet᷑ capitulo.xxiiijij
Que ſemel ſunt dedicata monaſteria:
ſemper monaſteria perſeunerent.

ↄſilio ẽoꝝ maneants ꝑpetuo mo
naſteria. ⁊ res qͥ ad ea ꝑtinẽt mõaſterijs
reſeruari oʒ:nec poſſe ea vltra fieri ſecu
laria habitacula.q vo ꝑmiſerit hoc fieri
ſubiaceant his ↄdẽnationibus que ꝑ ca
nones oſtitute ſũt. ¶ Item in ſynodo
vij. c. xxiij. S
HNui loca ſacra cõia diuerſoꝛia fecerit.
clericus deponatur: laicus excõicetur.

(Baub a quibuſdã viris quedãve

E ſemel fũt dedicata mõaſteria

erabiles domus ſurripiunt᷑ taʒ
videlicet epiſcopia qꝙ; mõaſteria ⁊ facta
ſunt cõmunia diuerioꝛia. Si quidẽ vo⸗
luerint hi qui hec retinent reddere ea:
vt ſᷣm antiquitateʒ reſtaurentur:bene ⁊
optime eſt:alioquin ⁊ ſi de ſacro catha⸗
logo fuerint:hos deponi pꝛecipimus.ſi

vo laici vł monachi excõicari: quos ni⸗

mirũ ↄſtat ⁊ condẽnatos eſſe a patre ⁊
filio ⁊ ſpũ ſãcto:⁊ deputabunt᷑:vbi ver⸗
mis eoꝝ non moꝛiet᷑ ⁊ ignis nõ extingue

vſum ↄnerti:ſic.poſſunt enĩ de lignis bene cõſtruere

doꝛmitoꝛiũ xel aliũ honeſtũ locũ:vel etiã poſſunt ea in coquina ſua cõbure-
re.de con.di.i.ligna.ſed ad pꝛinatos vſus nõ poſſunt conuerti locus auᷣt re/
manet ſacer.lʒ diruptũ ſit ediſiciũ.ff.de õhen.emp.ede ſacra.io.

pꝛim

de vſuca. S. abolita.
.i.¶ Deponi. ⁊ hoc cum pena incipit a crimine:

–

b Qa furtũ non ſit in re immobili.inſti.

1 Wnt nõ ſit.ſi.xi.di.miramur.in fiiff.nau.cau.ſta.l.ylt.. aũt.
m M es.foꝛte loquit᷑ de militibꝰ apulie que tota eſt patrimoniũ bii pe⸗

tri·xt.xciiij. di.valde.⁊=.x.q.iij.relatũ.yel de illis qui facti fuerãt irregulares

0

ſecus ſi a cõtumacia:qꝛ tun
o eſſet ſuſpenden us.vt.lxxxi.di dictum.io.
Onaſterijs. bienniũ. dic vt.S. xvij.q.ij.ↄſaldus.⁊.c.ſi ꝗs incognitus.

Lanſa⸗

ſic.liij.di.legem.ĩiO0.

n D ngrcdient vua auertendi vnplieer eni pot aligs inra
eligionẽ. põt eni intrare vel cã ꝓbandi vel cã ↄuertendi? pte

ſtari dʒ qualiter intret.vt ex de regu.conſulti ſumus.⁊.c.poſiulaſtii.

tur:qꝛ deo aduer ſant᷑ qui dicit. Nolite
facere domũ patris mei domũ negocia

tionis. ¶ Queritur de his qui ad con⸗

uerſionẽ veniũt:quo tꝑe debeant tonſo
rari. De his ita ſcribit gregoꝛius papa
foꝛtunato epᷣo neapolitano.
Anteqñ biennium in conuerſione com⸗
pleuerit:aliquis tonſoꝛari non debet.
Onaſterijs oĩbus fraternitas ve
Ara diſtrictius ĩterdicat:vt eos qͥs
ad ↄuerſionẽ ſuſceperint:pꝛius quã biẽ
niũ in ↄuerſione copleuerint: nullo mõ

audeant tonſoꝛare: ſed hoc ſpatio vita

moꝛeſqʒ eoꝛuʒ ſollicite compꝛobent᷑: ne

quis eoꝝ aut non ſit cõtentus eo quod

voluit aut ratũ non habeat qð elegit:nã

vũu graue ſit inexpertos hoĩm obſequijſ

ſociari:quis poſſit dicere quanto ſit gra
uius ad dei ſeruitiũ ĩpꝛobos applicare.
Milesvo ſi ↄuerti noluerit:pꝛius quã
nobis renunciet᷑:nullns euʒ ſine noſtro
conſenſu qualibet pꝛeſumat rõne ſuſci⸗
pere. Queritur ſi ingreſſs mona⸗
ſteriũ vltra relinquatur licentia teſtandi
hoc grego.pꝛohibet ita ſcribens ianua⸗
rio carolitano epiſcopp.
Poſt monaſterij ingreſſum nulli relin⸗
quitur licentia teſtandi.
Mia ingredientibus monaſteriuʒ
Oouertendi gratiavlterius nulla ſit
teſtandiꝰ licentia:ſed vt res eoꝛum eiuſ⸗
demꝰ monaſterij ſint:aperta legis diffi⸗
nitione decretum eſt. ¶ Item grego.
pe cypꝛiano diacono.

oſt monaſterij ingreſſum eidẽ mona

ſterio omnia ſunt conferenna.
rlatum eſt ad nos petronillã no⸗
mine de pꝛouincia lucania pꝛoge⸗
nitã ꝑ exhoꝛtationẽ agnelli ep̃i fuiſſe cõ
uerſa:reſqʒ ſuas oẽsꝰquas hr̃e potuit:
lʒ ſibi iure potuiſſent cõpetere: tñ eaſdẽ
monaſterio in qð ingreſſa eſt ẽt ſpãliter
donationis titulo contuliſſe. ¶ Ecõtra
paulus pꝛimꝰ heremitatin teſtamẽto co
obiũ ſuũ athanaſio alexandrino epᷣo re
liquit:tunicã vo btõ antonio.Sed aliud
eſt de his qui in monaſteriũ ingreſſi ſe ⁊

ſua tradiderunt: aliud de his qͥ ſolitariã
vitam ducentes ſe nulli eccleſie tradide

runt:illi ſemel tradita nulli tradere poſ⸗

ſut. iſti nulli oblata libere teſtari valent.

¶ Item in autenticis conſti. ix.

qua mulier aut vir monaſticã vi
tã elegerit:⁊ intrauerit monaſteriũ

iberis non extantibus:monaſterio qð

eſtandi.qui eni in ptãte alterius eſt nõ põt teſtariinſti:quienon
in pꝛin. donare
iñ põt moꝛtis caʒ
de ↄſenſu ꝑatrii

ff. de dona. filiuſ
familias.⁊ ẽt in
ter viuos. pt. ff.
c.ſi cũ filius. cle
ricus iñ in ptãte
conſtitutus põt
2 ce aut prelby
teros.

p Eiuſdẽ. cũ
nboden. filiol

q Becretũt.
C. de epi. ⁊ cle.
aut. ingreſſi.
exhoꝛta

tionem. nõ m il⸗
lectã.vt. xx.q.iij

conſtituit.

s Dm̃es dil⸗

tinguit᷑ tñ.an ſa

na an infirma
det. vt e de ſe⸗

pul.de his.
t ¶Ecõtra. bere
mita. heremite

ergo hñt ꝓpꝛia:

qð valet ad ea q̃

notaui.xyvi.q/i.

qui vere.

u qua mu

ſier. nõ ex⸗

tantibus. ſed ꝗd
ſi bʒ aſcendẽtes
idẽ videt.qꝛeqᷓ
ſuccedunt aſcẽ⸗
dẽtes lʒ oꝛdine
turbato.ff.ð in⸗/

of. teſta. na eiſt.
⁊ qꝛ aſcendentẽ

nõ põt quis ex⸗
heredare niſicõ
miſerit cam in⸗

gratitud inis.yt
in aut . vt cuʒ de
ap.cog. col. viij.

Heij. ad idem. C.

de epi.⁊ cle.aut.

ꝛeſbyteros. in
l.ſed aliud eſt H
rõne monacha⸗/

tus ⁊ fauoꝛe re/
ligionis. Itẽ ad

huc huic obſtat

in aut col.ix. vt

null. iudi. 5. pe.
vbi pi hʒ tertiaz

tẽ bonoꝝ filie
Roenucht imo

naſteriuʒ. ſed H
iõ eſt qꝛ ibi illio
inuito fuit mo⸗

nacha.Sed quid ſi pꝛimo fecit teſtamentũ:videt᷑ ꝙ ꝑ ingreſſuʒ mona
ſterij rumpit quaſi ꝑ poſthumi agnationẽ. ecclia eni comparat᷑ poſt/
humo.vt er de ꝓbain pñtia.in aut᷑.de ſan.epiſ.5.ſed hoc pꝛeſcnti ad/
dimus ſancioni.ff. de iniuſ.rup.te.filio. Item ꝑ capitis diminutione⸗
rumpit᷑ teſtamentũ.inſti.qui.mo.rumpit᷑ teſta.d.ij.Item iſte diminuit

capite:qꝛ tranſit in alterius ptãtem.econtra videt᷑ ꝙ

teneat teſtamen⸗

tũ:qꝛ ꝓ moꝛtuo habet᷑.ſed in moꝛte confirmat᷑ teſtamentũ. Item lega
tum nõ perit ꝑ capitis diminutiõeʒ.vt.ff.de ca.di.legatũ.Ad hoc dico

ꝙ rumpit᷑ teſtamentũ niſi pꝛius aliqꝗd reliquerit monaſterio. ſi S inſti⸗
iuit monaſteriũ ante ingreſſũ mõaſterij in vno denario:poſtea nõ rü/

—

pit᷑ teſtamentũ.hu.tñ ⁊ io. riũ dicunt.Sed nunqꝗd monaſterinʒ ipſo
ingreſſo adeptũ eſt poſſeſſionẽ rerũ illius. videt ꝙ ſi quemadmoduʒ

4

==

=
=

=

==ꝛęo, —

=
S

=
—

—

—
☛ =
S—
—,

=

. —
— =U☛

for
en
ſne⸗
EIe
a
ohznn
ſC
M.ho
CE
ſefton
aſte
(dela

n
ſtei
ntin
re

ſepre

Uci
wbeſ
tog
linel
hnee
nine
o⸗

ngen

Poh
fonnſe

SSS”SGßZ

Q.1.

H d XX. H 2 02
mn adoptans aciplſeik hoſſeſlion⸗ adopt iñ be 8 it nrem bonoꝛũ: egredi.vt.j.e.q.iij.pñs ⁊ ex de regu.cũ ſcimuſ.lʒ qdã dixerũt ꝙ in impubere
acedo. Sed quid ſi ingrediens monaſteriũ habuit x ono: d is 7 ex der B. 5
u ce.αſteri pot vti fructibus illo viuente. videt ꝙ non.tũ iõ qꝛ ſufficiat ſola parentis obligatio: ad boc vt monachus ſit. ar. eius qð eſt ex /
ſtgn nnnauit vinffrucs tu qꝛ vſuſfructus alij cedi nõ põt: niſ di· reg.c. vl. .ſ. · ci. . ij.ſed cos eſt expꝛeſſe cx de regu. cũ ſmns Rre nn⸗
a res æ ius vtedi remaneret apud iſtũ ? vtilitaſ apud monaſteriü. ſed bpes ꝓpꝛia aucte intrat põt extrabi pic et tutoe ee rig o ea
Sü ligcttinl J pax eſt ungreſſus mo⸗
ſlr penes en iniwo öoi eSnstore! g. ſed Irma auũt ni it pfeſſio virgini naſteriũ ſiue ꝑ ſe ſiuę
Rä cu monanern. 1 iberos Habens Ane en en a Er ET. 4 . 5 fuerit coactus:am
ui vico gyſuͦlructü cs inter eos diſponat: monalleriũ in⸗ perit: ⁊ que ſolet apta nuptijſ deputari moͤnd Pot xir⸗ ne
an i remanere ab? crret: liceat ei poſtea inter eos diuidere* ac pfecta. Si virginitatis ꝓfelſio tic pyenerit ad anos pu⸗
Gin illü. alij Sicuint legitimaꝰ poꝛtione nulli diminuta trien incipit eſſe firma cũ etas ceperit eſſe ach⸗ bertatis. q; cũ doli ca
ind Rri derin in. te vel ſemiſe. ⁊ qd eis nõ dederitimnona ulta. religionis ꝓfeſſo: tũ demũ dʒ eẽ paaces ſe poſſint obli⸗
neſ 4 4 BHiuidere. ſterio cõpetet. ſed ſi oẽz ſubſtantia inter firma:cũ ad adultã etatẽ ꝑuentuʒ fuerit Sarc diapolo vrer de
tue qliter teſtar filios diuidere voluertt: ſua pſona filiſs ſed dic de illa en ſet cboſent rtins vko⸗ Ne cüin
D del diſponit iſta nis cõnn artẽ ſibi retineat que ueritie ꝓpꝛio arbitri fert: qua oꝛtins dec nin⸗
vel diſponit i ſuis cõnumerata partẽ ſibi puerit rb⸗ offert: quay mfimomio carnali ma
uut piona de rebus monaſterio cõpetere debeat. ſed ſi pofſt nõ ↄfirmat parẽtũ ↄſenſus. Ceterũ quę cia ſuppleat ctatẽ yt
hui alienis. 5 nch ingreſſum moꝛiat᷑ anteqᷓ inter eos diui⸗ a parentibus deo offert ꝓfeſſio inuiola ex de ſpon. impu. de il
4 niiiui noneſt gqgat: ili) legitima portioné pcipiant. reli tã ſeruare opoxtet. . in greg. ſcribit lis Ir in ulall Gꝛeg⸗
* nec, heriſ qua ſubſtantia monaſterio competente ad auguſti. anglox epm. Hon licet Ftertin dialogo de q⸗
nig dã benignitate conſti.v.in colla.i. Nunc auũt cũ mo de monaſterio egredi quẽ pater vel ma darndiries ſa e
HUnzaen: nachus ſacnns Kt: oc erens Bekdlie achb ema, gantt⸗aliſ icür nc⸗
Nn eccleſa videat oẽs obtuliſſe videat᷑: ſi pꝛius teſtatus nõ Daidiſtis adhuc aſpf ve ma⸗ dctkage pvolven
eniͤ alique veile cir⸗ ſit. exinde iudicio eius ceſſante lege diſ ter filiu filiäue intra ſepta mong,/ guimãa etal: nec ſile
minn eauenie bbponiit: vt ſi liberos haberet in quos aut ſteri in infantie annis ſub regulari n, de mr̃imonio carnali
an i Bnado nihil aut minus legitima poꝛtione quo̊ diderũt diſciplina:vtrũ liceat eis poſtaꝛ ibiobligat im hol⸗
Wen gachi Diſpo⸗ donandi titulo ↄtulerit: eatenus ſubſtů⸗ ad pubertatis ãnos inoleuerint egredi⁊ illud vinculũ diſſol⸗
in Pe Aebns il ie mõaſteri mate detrahat: ne ddd mrimonio copulari hoc oĩno deuita/ nit ſalt moꝛte. ſepin
Entin nit de rebus ali⸗ tie mõaſterio deſtinate detrahat: ne q mrimonoo copul O ,. il en
din nis: vt mr que /— contingat circa liberos iniquũ. & Ite,y mus“qꝛ nephas eſtvt oblatis a parenti culũ ſpũale moꝛte nõ
e tranſit ad ſcdðaſ ex nouela. vVvoroyus deo filijs volũtatis rena relaxent. vij. licite. ſed hodie p⸗
Cünk nuptias teſtari OHn liceat harentibus liberoe l Item creoneilis voletano⸗ ig. P 8 nalet opinio hu. nte⸗
T.n eed. lliberis parẽtes ab hereditate ſua Aut pꝛopꝛia pꝛofeſſio aut paterns D de reg . poſtulaſti · io. ſʒ
hi ruͦ tliox e dil pellere machos factos:quis dũ la / amotio monachum facit. certe particula que
nie Pocedeſe nub⸗ ci fuerant in cãm ingratitudinis incideæz ¶ BSnachum aut paterna deuotio? dicebat e ſubtracta. b.
n femine. 5. vlti. A runt. Item nõ liceat parentibus liberoſ aut ꝓpꝛia ꝓſefſio ſacit. quicquid s Pielieebeche⸗
Mer b —— ios ad ſolitariã vità trãſeuntes abſtra—⸗- 19 ſneri glligar enehitne nche his perit attingere. xiiij.
i tertia vl mecis de monaſterio. ad mundũ reuertendi intercludimꝰ adri innü maſculus. vel te
unake AQLieo pueritie ĩnos age⸗ tũ:⁊ omnes ad Kenluineeraicitns re/ mina. xij. annumn. ſec
igli aut. nouiſſima. —+ tes a parẽtibus mona greſſus. IJtem idosss.. cum iarm eſt in ſine.
n .Cöpetere. N ſterio traditi ſͦt: ynus In monaſterio perpetuo mancant qui uij- annox el xi.
kinf ne ſit oneroſus ☚ inuitꝰ: alter ſpontaneꝰ a parentibus traditi ſnn. b aeheie
inie monaſterio. xvi cucullã induit. ad anoſ L Vicungʒ abarenibns Aeiſe ielligas de illis aui p⸗
ſthus · vi. de lapſis. N pubertatis venientes: monaſterio fuerit delegatus no uduitam etatem con⸗-
in à muc a rr muitus ad ſecniarẽ mi⸗ neritt ſe ibi ppetuo manſurij. nã anna ſa ſenſu accõmodauerit
aneniene litäärelit: ſpontaneus monaſteriũ did mnuelpueru nu namnz ablacrar oen ſa benteligide doli
nenc eſt. ⁊ ſic ñ obſtat in pueritie annis tradu 8 6 4 ama deputatus amne Uit — aricter
pinit Fel. pxi qdã t nis ꝓppoſitü tenere. ¶ Scdo: ſi pꝛeter ⁊ vbi oſtitutus eſt deſeruiuit. ¶ Item Enarervoſettirodle
hniſt intellexerut d voluntatẽ parentũ tonſurã vel religticis exregiſtro grego. He eodé. ateg. v ſe i e 4
hub H dꝛ cu vere fa⸗ veſtem qͥs in pueritia accipiat: an pomſſt AVia aũt in inſulis dura eſt congre non videt cũ nõ bẽat
atis cuseſſetmone ſibi vetrabi an nö. l. Tertio: qui ter ¶A gatio monachox et pueros in it ipſum in poteſtate. yt
lnne chus grim le· Apꝛii voluntatẽ cucullã induerit: an co dẽ monaſterijſ añ xviij. annox tha ſuſciinſtii oe adop . . kemi
CAdk zabuc S in * gat eã retinere an nõ. AQuarto: ſi ab pi ꝓbibemus: vel ſiqui ſunt tua eos Pp⸗ ne. lgas ergo vel ꝓz.
enniti batione.io. vno mõaſterio in aliud diſttictnn lircat Pelel auferat Fin vebi enarti r lꝛ E Infantic. pueri
Plhrt e LBDn liceeat alicui tranſire. Aß. I. mmittat:hoc in palmaria aliſiq; ꝓuincijs
guſt iIngratin Liog intra annos pueritie te poĩia volumus cuſtodire. & Item ige bertar e
ru aind cech in⸗ DNA traditi cũ adulti fuerit: libe/ ex concilio triburienſi. Zaſterio radi quit de ſecularibus.
akſe Pr inareſſum rum babeant ar bitrinz ma Quis pꝛogenitoꝛibus moaſterio traah m α Deuitamug. ex
ſchei onaſteriz lr⸗ dD nendivel diſcedendi: ꝓbat tus eſt:de eo egredi non licte. bis.c. ſumüt quida ſci
ui feganarust.yt — acte. ix. ſynodi: in qua ſic ‚ Aẽ ꝓgenitoꝛes ad monaſteriũ tra ſma erroꝛiſ ſui ⁊ dicũt
muin lvi di.ci. cü eni ſtatutum eſt. Eirginitatis pꝛofeſſio ¶E diderũt: ⁊ in eccleſia cepita cane.⸗ alkrcere 1ois orlan;
nni als monachuns quo tempoꝛe firma eſſe incipit. re ⁊ legere:necvxoꝛẽ ducere nec mona- patr cytqu
L monachus fiat.extra
n c i ev, de regn. ignificatum.
qutrit᷑ in eo oco⸗ l “è „OercSe .
i moda regularitas.pt. xpi.q·i legi. monachatus enĩ oẽm maculam ab· ⁊.c.ad hec ſed eis obuiat.j.eillud.æ ex e.cũ ſimus.ſed intelligas iſta capitu
wnu ſtergit.in aut.de mona.in pꝛin.col.i.ar.iñ eſt ꝙ nõ tollat᷑ irregularitan la quando in adulta etate conſenſerunt.⁊ ſic interpꝛetatur eace leſtinus. ex
nn ly. di.pꝛiſcis.i:q. vij.c.ij.io. tra . chin vPimmmnmm.
inß, Aod intra annos. aut eſt adultus ꝗ intrat monaſteriũ: aut D g ennt Fill ſpontanea pꝛo feffio ſupple.
i impubeſ.ſi adultus ⁊ ſponte intrat exire nõ poterit.vt.ſ·eq o RE Aρσ Pꝛoleſſio. per ſe. ”
in ipnelle..giſee, tal Ainniene itrat exire pheevr ſ.cqel ſie. lcunq; ablactatũ.i.ſola oblatio nõ ſuffeciſſet: niſi ipſe poſtea ratuʒ
ſtt⸗ Nͤninñ ꝓpter aliquã culpã inuitus intret.vt.l.di.ſi ille.⁊.xxi.. habuiſſet.ſed qᷓre in baptiſmo cogi ſernare factũ parẽtũ ⁊ ñ in voto
el ij.placuit.ſi ipubes intrat: ant ab alio ponit᷑ i mõaſterio.aut ꝑ ſe inrat Rñ̃. qꝛ ibi recipit ſacrm:vñ illud cogit᷑ ſeruare.vt.xl v.dide iudeis.Item qꝛ
ſer ſi ab alio ponit᷑ in monaſterio ⁊ ipſe nõ ↄſentit põt egredi qñ voluerit in baptiſmo põt puer ꝑ aliũ obligari.vt de con.di.ilij.in baptiſmi vicem.
ſunig vt. ſ.e.q/puelle.⁊.q.iij.pñs.ſi pᷣo ↄſentit cũ ab alio ponit in mo naſterio ). Dem ꝓgenitoꝛes.cepit.ar.ꝙ hᷣiudicat alicni ꝑ factũ ſicut ꝑ dictũ.⁊
in tenet lz ↄſenſus ille ꝗ fit añ annos diſcretionis no teneat:tñ exixe non . vꝓnõ refert an factis rel dictis decla ret ꝗs volũtatẽſ n· vt ex d g.
nei põt pꝛiuſq veniat ad legitimã etatẽ ad inſtar carnalis mrimonij.vt ex

—-=
5

41. Cauſa. ,

n bi, volicapaces celeſtinus tſ vider intelliger f Enotis epiphanis boneſtu eſt qað in talibns ſolẽnitatibus tſt .
ES Ddreede H regu.cum rirum. 3 CIn mt lota ſepginans paſchali. tt. xxvij. qi pidne⸗ 4
bᷣ·¶Calcari.ſi.xxyij. .i. cei)j). ſteriũ. vt. xxi. bh ¶ ¶᷑Pontificũ.ſed ipſamet ab altari recipiat.yt.xxvij.q.i. vi ne q̃ vel
Icut. offenſtõis. ꝓpter delictũ eni cogit᷑ ꝗs intrare monaſteriũ.pt i · recipiat a ſacerdote vt.j.c vidua. Quidã tñ ex h c. dicebat gonee s: i
Obe lapſis.l. di. ſi ile. e.lxxi i.dictũ :c. ſ ꝗs clericus. x. xxxiij ij. recipiat a ſacerdote.yt.j.c.x Lplag mex eed 5 Yterper
elinonere 7 rmgr dieb imponere veluʒ le
tps ei nõ pᷣfigit᷑ nũge „. rE „ 1s niſi certis diebus idue. nec ob. ex
rnre netigecrer pounn c vſeſenn ntenge inuenin enectus henre ü
nacenens e ten üronfiri düniſert nr uston. Einde geiaſius paha omhus eß inpo m nmine e
di. ſi gs clericus. ? ſer / deat᷑.vxoꝛẽ ſi vſurpauerit: dimittere cõ E⸗ nce bus. ꝙ velũ ipoſuit: ihn
uns aſine pꝛefinillcc Pellat. Itẽ ex pniali theodoꝛi. Matur wir ginibus. bus niſi aut in ei · ed g imponere l
Pis in veucuis poii⸗ MNſans ꝓ infante põt dari Æρα ,ales. ½¾Euotis vin gimbus nili aut in ep ſimulanit. ſilr ñ
petno hi e riſer. in monaſterio cuis alter vocat ſit ¶pbaniox' die aut in albis paſcha Onllautt gcle. 4
Tare., ineluseſt vord ſolnere: ſilr pecoꝛa libus: aut in aploꝝ natalibne aci de algicnnc 4
ind. xv. vie nallas e volun ſunt redimẽda. lamen minime iponat᷑:niſi foꝛſan ſiẽ de intelligunt illud n
Alud. xy. videt equali pcio ſi neceſſe eſt ſunt redimẽda. l ici eſt. arani de velo. i. ð veſte mna
Pld m naer erxbis auctoꝛitatib colligit᷑ ꝙ prna baptiſino dictũ eſt: graui langnoꝛ c, rr Fappara
ꝓ deliberatione an ve ꝓfeſſio pueros tener obligatos: nec lice reptis:ne ãt ſine Hocmunere e eculo 4ödsiecge ve,
lit remanere an rece⸗ bit eis a ꝓpoſito diſcedere qð pr̃na de/ exeant ſploꝛantib⸗ nõ neget. Ni X* cre. ꝙ nõ fuerit ſſte
dere. nã añ nõ potuit uotione in pnerilibus ãnis ſuſceperũt. velare pontificũ null? attentet. CTẽ pꝛofeſſa: cũ tñꝑ
deliberare cũ nec ante· BSed obijcitur illud l eonis pape. pus quoqʒ ↄſecrationis eax ſilr obſer⸗ iſtud velu intel ſin
habuit diſcretionẽ. vi Sac obiſc fiis nuntids eligere :ꝛ que uat᷑. ¶ VUnde gregeꝛius in regiſtro. ligat gs ꝓfiteirr ff
deret eni eccleſia cir/ Mon licet puellis nuptias eligere uagt. U. Q etatis ſue Snnu vir⸗ c ſit ela pſel⸗ mi
eret en ecea virginitatis ſuſce,/ Ante fexageſimum etatis ſue annu velu /
cũuenire hoĩes ſi aligſ ſpontanea voluntate virgintans ines non conſecrentur. ſionis.00. Eſe
cogeret᷑ manere cũ ea perunt pꝛopoſitum. . „ es n las fieri abbatiſſas vebemẽ i Vuẽculas at
qui nimꝙ deliberant ⸗ Aelle q̃ nõ parentũ coacte impio T Auẽcu as fier 9. nulla igit fraterni , ſeyvagena⸗G
na ᷑t in illicitis datur ſed ſpontaneo indicio virginitatis etiſſime ꝓhibem nulla igit frater⸗ riã· aplus eni di fe
vlicuni dilatio menis⸗ ppoſitũ atqʒ habitũ ſuſceperint: ſi poſt tas tua: niſi ſexagenaria virginẽ: cuius cit. vidua nõ eli ⸗ lin
vr... Lſtar decret· ppoſitũ anqʒ habitũ ſuſceperint: ni poſt exegerit:velare ꝑ⸗ gat᷑ mioꝛ lx.an⸗ uf
ei legerit pꝛeuaricant.ẽt ſinõ⸗ vita atqʒ moꝛes hoc exeg gai .
pidetur cis part- degzieteta ein. it: ius vtiqʒ ñ mittat. Item ex ↄci. carthaginenſi. noꝛuʒ. xxxi.q.i.
triduũ.t ex.e.ad nr̃aʒ dũ eis ↄſecratio accel chn 93 . Anctimoniales añ annu q̃drageſi quõ.põt tñ hin⸗ (
vel faltẽ eões inducie fraudarent᷑ munere:ſi in ꝓpoſito ꝑma⸗/ i nõ velent. Irem ex cõcilio telligi g ſit ſexa i
deberent eis dari ad nerẽt. ambigi vo nõ pññt erimen magnũ zne n velent. Añte. xxvannum genaria nõeta⸗ Eul
loquẽdũ amicis nlag admitti: vbi 2 ppoſitũ deſerit: ſecra apleicano guano. 3 nun te ſed ꝑfectione ia
ponendas areinlilas tio violat᷑.nã ſi humana facta nõ pñt im virgines non conſ Is no, ,, Stinetle. ij. gpij iilif
vt. ff. ex g. cau. ma. ab lcariꝰ:quid de eiſ manebit qͥ cos acuit vt ante.xxv.annos nec dia⸗ paulus.iõ aũt ẽ
boſtibus. F. vlti. ecotra Punc calcarp: quid de eiſ manel ꝛdinent᷑: irgines conſe vpirgo. qꝛ aliter i
vigetr᷑ ꝙ nihil tꝑis boa-⸗ rumperint federa diuini ſacti. & Eum cones oꝛdinent᷑:nec dilin ca neßo r ce hoꝛ⸗ zu
bebit. nã cũ canon cõ⸗ in pꝛincipio huius capituli dicat᷑:puel Rentur vlcchoꝛcs popmlinnn õ ea
parat ctũ qͥ qs obli fe que nõ coacte impio parentũ.dat inę lutenti. ¶ Item pius papa. z tis. vt. xxyi diſt. Hypon
gat hoĩ obligationi di telligi q; ſi coacte hitii virginitatis ſũpſe e pis. .
nine. vrxxpijiq c iſ. nint ine puaricatone ipſu veſerere pßt niſt ſoꝛte neceſſitate icitentle⸗ niſ̃ le ¶AEnctime⸗ xlin
ſed in Zctn humanoñ ſed puella hec nubilis intelligit᷑ cuiusv dicitie virginalis:⁊ nõ ſũt ↄſecrã e: niſi niales. nõ ſed
ſcrte cde ee eangt poſt. xij. annu in epiphania ⁊ ĩ ſabbato paſce:⁊ ĩ apßlo velen? nelo o g.
ſilire. vt. C. de tranſa. li galnen bitriũ. nec in electione ꝓpo rum natalitijs: niſi moꝛtis cã vꝛgente. dinatonis vt ſit (en
rakras aſni ſheche ſe Porera mvem Sic ⁊ i ¶OQuauis aũuũt vidue velari ꝓhibeant᷑ diaemeſſg non in
annos fecit ꝓfeſſion⸗ Iud ẽ&t itelligẽdũ ẽqð ẽ ſtatutũ ĩ ſynodo vigduitatis 4 ꝓfeſſio in ſr hri⸗ al eis qpoc milſte n
ſtatim cũ ꝑ vnũ diẽ fn hita ab eugenio pa. Extra voluntateʒ facienda.ve s quoqs p nies riũ euãgelinz in
eri poſt qnos. xiiiſein PPrä ret iii in monaſterijs nõ teneant᷑ eſt eis tradenda:qua vbiqʒ vtantur. in matutinis le⸗ N
pꝛeiudiciũ.ſecus ſi nõ Icut qͥ monaleria elegerut a mõa Dꝛofeſſionem viduitatis ſaciant:⁊ ha ciandtio. eni
ſecit p id qð eſt ex d. Nſterijs egredinõ B i tde Pann ſumant religionis: que caſtitatez I ) Lacuitũ
regu.ad ni am. mclinn innuiti ſine iuſte offenſonis caꝗ ut intro⸗ Rrnareptoponnet, ſalutet.ſo
credo eſſe dicendũ ꝙ miſſi nõ niſi volentes teneant᷑: qꝛ qð nõö dua& ſctẽ reli ionis poſitũ ob lẽniter dicendo ſeng
iañ anos bubertais poetũt nõ obſeruãt. Ideoqʒ rales oſide⸗ U nageerelion dchkvel n dbs vobiſcum⸗
babuit diſeretionẽ iů⸗ randi ſt magis pcta cõmittere qꝙᷓ plan⸗ Anen e woinezit:faceraſori vel mini iors o icuun. De
lã vt ꝑ ſe vl ꝑ alios ſci E ſſſimi leoni ſtro ad quẽ aut ipᷣa venerit:aut quẽ ad Idua. vl
fa Pr p ie vl p alio⸗ gere:ſic in decreto ſctiſſimi leonis pape ic que aut ipa vej 1gues m Jua. vl enn
niſſer ꝙ ſtatim eẽt ob maãifeſtiſſime ↄtinet lib. vi. marcellꝰ pa. ſevenire ↄtigerit:ſcri e pfeſſonẽ faciat Aminiſtro *
ligatus: vt tunc ſtatim Alud aũt ſtatuenduũ eſſe Ralea. a ſe aut a ſignoꝰ aut ſubſcriptiones nota ar. ꝙ votũ ſolẽ⸗ ii
Enodnenaglcöh cenſem vmfiin minoꝛietate ſilij mo⸗ tã ↄtinemtẽ ſe religionis ꝓpoſitũ velle: ne pot fieri coꝛᷓ nm
. hrcp 1 me aſios naſterio oblati fuerint:vl ſacrã tonſurã hoc perẽniter inniolate nnare. tũc an a eelt i
potuit ſcire aligd de vel velamia ſuſceperint:dignũ qdẽ du/ cepra ſacerdo⸗ del min koiahtare 8 mulier pfeſſiõʒ i
. obligatõne iſta: tuc in ximus:vt. xv. anno a p̃latis moniti ver giõis ꝓfeſſiõi velte leu ſt E 9 ſt ter ſacerdoti.potiꝰ e
Xxp. anno ſit inarend dig inqrant᷑: vtrũ in ipſo hitu pꝑmanere iue in quocũqʒ loco ↄſiſtens cõſtante eni dʒ facere ab n
ab ipſo an velit ſtare cupiant an nõ. Si vo pꝑmanere ꝓfeſſi ſu ptat:nec diuerſi coloꝛiſ: aut diuerſe par batiſſe. ſed hoc R
. n Kan sani ns enn vlterius penitẽdi locũ minime am aRtis eadẽ ſit ſolabiis velits ſed reli i⸗ iõ ſrn Ki tin
eſt hoc inqu edgu nin ANIic Pe* larẽ hi re — 5 ſa ⁊ non ulpecta. II. no licet im WK
ab ülis ꝗhſe nõ pñt ꝭH plecti pñt. Sin vo ad ſecularẽ hĩtum 2— S E Fratz re velũ alicni. vt fnn
ſcire nec ab alijs boe gerti voluerint:redeundi Inia nullo ma E pis S0 Rpeer eltars pa ſe q ij ſtatnim⸗ ⸗
dicicerut. Yẽ nungd deneget: qꝛ ſatis iutile eſtvt coacta ſerui) nenin oſur. 4 uſti n Scriptiſ.ñ keie
põt aligs petere in in-· rig dno pᷣſtent. ¶ Melamẽ aũt nõ licet ſtẽ ſuſceperit. ſic difnitin. x. ꝙ fit neceſſaria muii
tegrũ reſtitutionẽ qanu 10 1 — ſcriptura ſed yt e
in. xy. qno intranit re/ 5 5 nz.nz ßo ſe ſcriptura ꝓpꝛia obniet ei qui ↄtrauenit.vt.. ĩ.q.pij.ſaluberrimũ. aln
e aneceie age tbevages inepelan degelnedmhedn aũt qᷓdru p Ant ſun erineionc cum ſc ſerſbere. l vine. in
plex velũ. ſ. velũ pkeſſiomis: ionis: oꝛdinatiõis: pꝛelationis. velũ ꝓfeſꝰ NyNeſte. ſe yelu accipiet ab altari.vt.xxyij.q.i.vidnaſ.⁊.c. vie . me
plex velĩ.. velũ ꝓſeſſionis: aſecrationis: oꝛdi ſ. q. ij. puella. veli x. E his.hic querit᷑ ſipr̃ vel tutoꝛ poſſit renocare filiũ q ingre u
fionis imponit᷑ tã virgini vidue: dũ tñ ſit.xij.annox. yt. . q. ij. pne velu G 1Pi õ .ſi pñs poſt Ey.
Acratlontsenaund. virginib⸗ ponit in.xxy. anno.vt.ſ.e.placuit.⁊.lxxyij ſus eſt religionẽ.dic ̊ aut pr eſt pũs aut abſens.ſi pñs p —

„ 2 F. 1.— „* 2„ . . . — „ „. . „ . l. anno. vt
di. placuit.yelũ oꝛdinationis qð olim imponebaĩ diaconiſſis in.xl.anno.vt
ſelſerimonlales velb pᷣlatõnis eſt qdð in.lx.ãno.dat᷑ abbatiſſe.vt.j.e.iuuẽcu⸗

ea ñ põt dicere.ar.liiij.di.ſi ſeruꝰ.ſi eſt abſens vſqʒ ad an⸗ 6
as· xxxi.q·iquõ virginibus.⁊ ꝑ hanc diſtinctiõʒ multa ſedant traria io·

nũ ⁊ diẽ e reuocare põt.. e. c. ij. ite tñ vt iſte änus includat
infra legitimã etatẽ.xij.velxiiij· annoꝝ. nec peccat pr reuocando filiñ

O .II. 7. I. in

lli admittũt 3⸗
lurimoꝝ. boc i fit. qꝛ q fiũt publice nõ de facili admittũt 3.
otet. plurimox. hoc Jð

lij:. q. i. licet. 0.
Z 9 6 Pait poſtea.vt.viij.q.i

1
fiqᷓ deo:qꝛ H̊ facit aucte c HW
iedo mag! pri q; deo: a d filium.
filis peccat obedi oingatne Frumg
nee J in qlibet. religio
S

. — . k. 5. e. ꝗ
etll. malegicendi. igionẽ nõ obligat.
Dalechetl malecſicendt. intr HH qð 4
ρ 03 aut. Cerlũ acode qcaditinaſtan cũ dilectus. nec v
eni n. entſ obtnlit: alter * Nic ncun duüms talis il coaenio Zaltiais veeas
aniansehr leänanali rmospe anc.pꝛe.lvltc·lxyi . imonio plurimoꝝ uig n glannri⸗ .
E Furmmuo eü vnumi cetene deenet. iſ oblatoſ ſub tglinonſo blin fa ex me —
tdiatper erahr oĩs oronlio w⸗ II. e. re neenarde
gi * gotengt concilio toletano, religioſa in Winotl clud tboium Daſnno qui iunitns ppo delict. ſuis —
Pun r nõ põt eũ Tonſura vel v rétib? irrita fieri . ſitũ religiõis ſuſceperit: nö lt pniam. pt. x
t reuocare:ni eſuſcepta a parẽt etaie vel rel iti dus ad inuiti ꝓpo i. virginibus. li
ng reyocare eque etate 1 libet minoꝛi etate v in ſit cogen ionẽ: teſtat leo · 1. x! ere de publi⸗
ini lis dꝛe equ Jin qualibet mino el tonſurã obſeruationẽ: te tes itellig de
hüt ſit in ptarennig B ionisꝰ debitã veſtẽ vel nbo pa ſiti obſen fit in clauſtro. de
fis ituʒ ad onis del 9aut ambo pa icens. gin ucſan s pᷣ⸗
Rhacafffnrs. ro ſern filijs daedaunt nolentibus⸗ Debni opolitum mona⸗ 5 Kr rvuj r dee
riered e. mmes dederintſoue⸗ ſceptã: nõ mox' onpoteſt deſeri hiopoſitu bitri terr
R ar ind⸗ Neuesi nKen Ns ſ Cbiſponte = bbꝛio Fnini Militia. pt. xxiij.
na Pe efii oſenſe iſa in filijs abdicaue nentu eoſẽ T) Nopoſit ſuſceptů deſeri nõ Fm irate⸗
lline runt poſt adu u epo palãqʒ in ou larẽ reuer⸗ ⁊ voluntate ſul deo dz reld qi. Aelioꝝ. ſolꝰ ille
e in Ant nolen⸗ ve lia hre pmiſerit ad ſecul s nõlice ctõ. q eni 4 itatis pfeſ⸗ 8 tranſgredit votũ
tam et s ipis qñq; penitus nõ lic abſaʒ pctõ. qoer ſingulari 2 Ftran us bonũ p
R e¶. Aut no en⸗ os talt filijs ip̃is qñqʒ p igioſa ve vnde qͥ relicta ias deuolut eſerit maius
N 5 habitũ filij ut religi dere. vnde q;r d nuptias deuoli deſerit vl par. ſic
iie nb) ſupple att tihabi icti ꝙ tonſura aut re löis cul⸗ ere. litiã vel ad nupt rgad? oter minus 5
efſadh 92 . t: ſed ↄuicii ꝙ to⸗ ad religiõis cu noe ad mili nie ſatiſfactione purg . Pter mi i bona.⁊ ex
giüf ſfi volentib bit:ſe fpab :mox a 3 ſ⸗ ſiõe icea pnie ſatiſſa ſtů ij. q. i.qu =
ſuiz Ron mox ſtẽ aliqn ha euocent᷑: ⁊ ſub ſtrenu co eſt: public cens militia eſt dez de vo. 7 vorre dis
krit l. infra annnʒ 2. tu habitũqʒ reuo ntie inſeruire c eſt. qꝛ ⁊ ſi inno ionẽ tñ meliox de⸗ RKoclimm. qꝛ ols
* an . x. yl uhg õi obſeruan religio eir iugiũ: electi Item ex cõ. s ab adole
W die vl... trictione hin ſane filios ſuos relig 5 põt eſſe diugi ſſio eſt. Item ex cẽ cl gs i. c. i
diſd mori ſciiopo. k.parẽtibus ſane filiec ſqz ad.xii iſſe tranſgre i religioſum ntiaatiſdiei.
et teſt. ſcerpof 86 re nõ amplius it eſſe. po 0. viſ. eſerere vo Semel. p it. b. ñ
hit ffad teru! eͤ. D aclets annũ licẽtia Wrenth:an ſi ſue an ne utepeun oen rbu ne dicir n
Sn Dnri e o an cũ voluntate p vorg:eri. filijs li erſt:ad mtecire ſſ en ⸗ eſe mam pb vſch ad
indni iqſ conltat. deuotionis ſi ſumere cultü. quil Bodliuuss trix natura vitioꝝ abi⸗ tridnũ datr licet diõ
dic. i. qᷓcito ſcit. itũ religionis aſſu ſecularis ve⸗ tatet imitatrix natu lierũ habi⸗ undi. ſed certe illud iõ
ininhe dol Een mlier citu religic ſure vel ſe it attigiſſe Ptate rumn irox vel mu igioſu undi.ſe erat vi
6 q· 1]. ne ton t attigiſſe P iſquis vi religio uz it: qꝛ adhuc er
tnmi EN1 ñ in. vel abolitio ctus fuerit attig obꝛẽ quiſe it ſpontanee reli⸗ fuit: qꝛ adhuc e 2 qꝛ
N . qn iu. is aſſüũptione detectus fu nſurs ac ſemel induerit ſpont femina fue ina aniſ pueritie
nihii⸗ C. quõ lé aliaſf ſtis aſſüpti é: excõicatõis cenſ 5 tü ſeme itus eccleſievel em cinꝰ aniſ batõe 2 qꝛ
ggit ab eo lr dien inſgreſſionẽ: ex inhereatal Ie ſi vir deditus eccleſi ſterio:in vtro ñ fuerati ꝓbatõe bic
ii les. prranſg eligioni ſemꝑ inhereat. aut ſi llaꝝx mõa co⸗ 8 erat.⁊ hẽs ł
ſinie Riruorieng iat: ⁊ religioni ſenp inher⸗ẽ untatis iit delegata puellax n uitus reuerti c ſectuserer aliquẽ ſe
bikgen ne lia extedik cipia llio triburienn. luntatis ri ꝛeuaricatoꝛ in d mona Ar ꝙ ſuffic iij. q
Nli ié⸗ u. ex concilio triburien terne vo ſexu p t: ⁊ puella a . ſenſiſſe. vt. viij .· q
hharſn koliai triduu. exce d annos:xij pa az eruf etondeat᷑:⁊ pue rroci/⸗ mnmeldſenſiſſe. F de
luu Nr vt vir d aut quolibet pa i. dilectiſſimi. e de
Clufi vſq; ad .cir AUſqz adal at arbitrio. ſpon at: v diat᷑.ſi aũt qu it: ſacer i. Ouectinn illis. e
yt. xxiij. d.c. Ala ſubiace ii. ꝗnos etatis P iũ regredi voluerit: ſt õ. impu. ð il
g rii 7lxxix. puell. ellaꝰ ſi ante. xij. ãn upfſerit er s ꝑmanere at extoꝛ deſp l. inſup.
ſeth ca p tẽ qñ Ve ſibi velamen nio delertoꝛes cetu habegt gm r. in
d di.nullus · itẽ qĩ ſua ſacrũ ſibi vela oel tutoꝛes ſnia a xpᷣianoꝝ it cõionis. ua plu.ar. in
nkne din nit ꝓ qn⸗ te jua lacri s eius vel tutoꝛes dotali ſnia ig vllus ſit cõionis. ff de aq
hntig p qñ t arente it. at ſi ãnuũ locus eis vllus iuerſalis
Nmnn bo ff. ſi cẽ. oſſůt ſtatim pa e ſivoluerit.at ſi ãᷣ res: vt nec icut iã dudũ vniuerſ⸗ diem. ſemel.
cũqʒ. vt. ff. i p irritũ facere ſivx rint: vlterius res 5 ſicut iã üu vel habitus Vs qul ſemel.
i⸗ l. i. nec mirer id factũ irrit do ↄſenſerint: v Ez Aidue quoq feſſionũ vel ergo qui recipit
n hei ö5ͤ mox i diſſimulando ↄſe terunt.ſi vo it ſynodus ꝓ ioꝛi ſnia ↄdemnen erge irã eam
nche ſi hec dictõ mo⸗ 7 die diflimn *mutare po êſtatuit ſy 1 rioꝛi ſnia licẽ tonſurã ean
nuui 5 pliat. ipſi nec ipſa mut la vel ado⸗ deſertrices ſuperie nenſi. mplice lon m talis
nch ampligt. nec ipſin oleſcentula vel ade ſui deſertrices ſupe chalcedo . deſerit: cnm tali⸗
Cei cre 4 ctõ diu ioꝛi etate adoleſcent nõ eſt ptãs concilio chale ſterijs non icus. xxi.
ꝛ hec di 2E foꝛtioꝛi e legerit: nõ e P = Item ex vel monaſt icatur clericu Ei⸗
iniitt mz reſtringt in ſeruire deo eleg lamé aut & Ien lero taxati v d liiſ dlex
ſonſin 4 t. xiij. di. le leſcens bendi¶ A lere li⸗ Semel i militiam non redea fuerit dl.cleros. v. uid er⸗
6 ur. vt. xiij. or le tibus ꝓhibendi ¶. onere ad militiam taxati fuerit tiquis.nunq
Colift ctis. lxv.di· de ꝑ parentibus ialiũ alteri imp deputati ad in nelein clero te 4. antiqui⸗ vxoꝛatus
. . monialiũ a ait. Os qui ſemel'in clere ti: decke⸗ coLerens
ſini ſona nulli ſancti icianus papa ait Ds qui ſe o deputati: de o am. ar. ꝗ;
ag . ſ e euticianus pe ginem lue in möaſterio de ad ho⸗ feret tonſuram.a
icnigen 8 C Ald quartũ cet¶. And elaré virgi ſiue in I militiam ? neqʒ 100 j. di. ſi quid vᷣo
n nens v ad militia qt qui hoc ſic.xxxij.di
mmmt s imü.? ſic ſol Abbatiſſa pꝛeſumens ve etur. nimus neqʒ ire. eos at qui .? bo.cleri.
bs municet lib- nuim 8 venire. ee penitere exira de vl.? Do. cler.
opttan nit᷑ patria ptãs lviduam excom tiſſa:aut qlib V s ſeculare eius rei penit C ij. q.i. quia.
“ 6 vel viduam tſi abba iffinitio noꝛes ſeci e: ⁊ nõ eius rei ð af (ericus. xi 8
ct poſt. xiiij. annũ Tatuimus vt ſt hanc diffiniti auſi fuerit facere: ⁊ nõ euertant᷑ ꝗq m etiam depoñtue
lui ïtuʒ ad religio ſanctimonialis po it: vt vidua, auſi fuen t ad hoc idẽ reu Hↄuenit ana⸗ nam t. xxxi. di.
ingreſſüno. vi Niaua rit vt ad. rüt: ↄuen eam feret. v
it nis ingreſſu io. tauna ancacis aplinnat ſal. malne ſibi poſueruͦt: oue ona⸗ es d credo ve
2r nẽ in tantã au inẽ velare p̃ſumat: i obtentu dei ſi 14r poſitũ m dictum. quo dei⸗
