tes ⁊ alia officia iſtituere debeant.beatꝰ
grego. ⁊ pelagius ꝓhibent dicentes ab
batẽ a fratribus ſue ↄgregationis eligẽ⸗
duʒ ⁊ oꝛdinandũ:qũo ergo hec tanta di
uerſitas ad cõcoꝛdiã reuocabit᷑. Ded ſci
enduʒẽ quoſdaʒ monachos eẽ idomite
ceruicis ⁊ effren ate ſuꝑbie:quos dũ ab
bates ad religionẽ cogere voluerit:i eo/
rum deiectiõe cõſpirãt ⁊ alii moꝛibꝰ ſu⸗
is ↄuenientẽ ſibi pᷣficere ↄtendunt:qua⸗
les erãt illi q necem beati benedicti ↄſpi
raſſe legũt᷑:ꝓ huiuſcemodi ↄſtitutũ ẽ vt
abbates ⁊ alia officia per ſacerdoteſ
ſtituãtur. ¶ Unde pelagius papa ſcri⸗
bit opjlioni defenſoꝛi dieees.
8 icet monachis abbates ꝓ ſno ar

bitrio expellere aut alios oꝛdinare.

Vllã poteſtatẽ de cetero: nullaʒ li
xcentia monachre elini unns p
arbitrio ſuo aut abbates expellere: aut
ſibimet alios oꝛdinares:qꝛ nulla auctoꝛi
tas ꝰremanebit abbati ſi monachoxꝝ po

teſtati ceperit ſubiacere: vt de cetero fi⸗
deliter ⁊ ſtudioſe vniuerſa qͥ vel ad diui

ni cultus reuerentia:vel ad vtilitatẽ eiuſ
deʒ monaſterij ꝑtinent abbatis ſollicitu
do ad quẽ poteſtas tota ptinere ouenit
debeat adiplere. ¶ Hinc etiã ↄſtitutuʒ
E:vt clerici ſinguloꝝ monaſterioꝝ ſinti
poteſtate epiſcopoꝝ:nec alicui liceat ex
tra eoꝝ ↄſcientiã monaſteria edificare.
Angde ĩ calcedonenſi conci.legitur.
Sine conſcientia epicopi monaſterinʒ

nullus edificet.

Aidam monachoꝝ habitu vtẽtes
indifferenter ꝑ ciuitates incedunt:
necnõ ⁊ mõaſteria ⁊ ſeipſos pꝛeſumpti⸗

one pꝛopꝛia cõmendant. OPlacuit igi

neminẽ aut edificare aut conſtruere mo
naſteria aut oꝛatoꝛij domũ ſine conſciẽ
tia ipſius ciuitatis epiſcopi. Itez cle
riciin parochijs monaſterijs aut marty

rijs ↄſtituti ſub poteſtate ſint eius q ĩ ea
ciuitate ẽ epiſcopus ſm traditioneʒ ſan
ctoꝝ patruʒ:neqʒ ꝑ pꝛeſumptionẽ rece⸗

dant a ſuo epᷣo.Eos vero qui auſi fuerit

reſcidere huiuſmodi iſtitutionez quocu⸗
qʒ modo:vel ſi noluerit ſubiacer̃ ꝓpꝛio

r Alut pꝛobante.ex po

r ſacerdoteſi⸗

tum monaſterium ? deſtructum reqritur ↄſenſus ep̃ii ↄſtructione ſed

ĩ reparatõe non regꝗrit᷑.vt.xxj.q.vl.ſi quis vult.ext

C.de op.pub.l.ij.⁊.iij.ar.

re vt.xvj.q.j.c.vlti.

epiſcopo:ſi quidem fuerint clericiſᷣm ꝑ⸗
ſonaxꝝ oꝛdinationẽ ſubiaceant ↄdemna

tionibus canonũ.ſi vero laici vel mona

chifuerit cõmunione pꝛiuent᷑. Iteʒ cleri
ci qͥ pauperuʒ diſpoſitioni vel monaſte
rioꝝ vel martyrioꝝ pꝛeſunt ſub poteſta

te ſingulariũ ciuitatuʒ epiſcopoꝝ ſᷣm ca

nonuʒ traditionẽ ꝑdurent:neqʒ ꝑ ſuam
temeritatẽ epiſcopi ſui moderationẽ de
clinent.qͥ autẽ huiuſmodi diſpoſitioneʒ
quolibet modo ſubuertere auſi fuerit: ⁊
epiſcopo ſuo non obedierint:ſi quidem
clerici fuerit: canonice damnationi ſub
iaceant.ſi autem monachi vel laici ſunt
a cõmunione ſuſpendantur.
¶Itẽ ex cõcilio carthaginenſi quarto.
Examinetrur ab epiſcopo qui religioſis
feminis pꝛeponendus eſt. S
Alireligioſis feminis Plone⸗
⁊ẽ ab epis cõpꝛobet᷑. ¶ Mona⸗
ſteriũ quoqʒ ab⸗ epiſcopi permiſſiõe
nulli incipere aut fundare licet.
Ange in agathenſi concilio legitur.
Sine ꝑminſione epiſcopi nullus mona⸗
ſteriuʒ pᷣſumat inciꝑe aut fundare.
E monachis monaſteriũ nouuʒ

niſi epiſcopo ꝑmittẽte aut ꝓbaͤte
nullus ĩcipere aut fundare pꝛeſumat.
Item ex eodezy. BDe eodemi.

(Nazae aut ↄgregãtiũ eccle

ſias mõachoꝝ abſqʒ ep̃i noticia ꝓ
hibemꝰ iſtitui. Itẽ ex ↄci.aurelianẽſi
Abſqʒ epi vel abbatiſ volũtate: nullus
monachox cellulã ↄſtituere pꝛeſumat.
Alilus monachꝰ ↄgregatione mo
naſterij derelicta ambitõist vari
etatis ipulſu cellulã cõſtruere ſine epᷣi ꝑ⸗
miſſione vel abbatis ſui volũtate pᷣfũat.
Itẽ ſt alij q ꝓ executõe diuerſaꝝ cau
ſaꝝ quoſlibet admittũt:qͥ diſtrictionem
eoꝝ ſoluãt:⁊ qͥetẽ religionis ꝑturbent.

0 £ ☛● „ „ „
⸗ De qᷣbusiĩ ↄci.triburienſi legitur.

Abbas qui cautus in regimine non fue
rit a pꝛopꝛio epiſcopo ⁊ a vicinis abba⸗
tibus a ſuo arceatur honoꝛe.
JIdqs abbas cautus in regimine hu
milis:caſtus:miſericoꝛs diſcretꝰ: ſo
bꝛiuſqʒ nõ fuerit:ac diuina pᷣcepta ver⸗
bis ⁊ exẽplis nõ oſtẽderit:ab epᷣo ĩ cuiuſ
territoꝛio ↄſiſtit ⁊ a viciniſ abbatibꝰ⁊ ce
teris deũ timẽtibꝰ a ſuo arceat honoꝛe:
etiã ſi ois ↄgregatio vitijs ſuis conſenti
s eum abbatem habere voluerit.
Item exconcilio aurelianenſi.
In epoꝝ poteſtte abbates conſſtant.
Bbates ꝓ humilitate religioniſin
epoꝛuʒ poteſtate ↄſiſtãt:⁊ ſi qͥd ex⸗
tra regulã fecerit:ab epᷣis coꝛꝛigant᷑:qͥ ſe
mel ĩ ano i loco vbi epᷣs elegerit accepta

vocatõe ↄueniãt.Monachi autẽ abba

tibns oĩ obediẽtia ⁊ deuotõe ſubiaceãt:

ꝓſi aͤs ꝑ ↄtumaciaʒ extiterit ĩideuotꝰ:aut

per loca aliqua vagari:aut peculiareali
quid habere pᷣſumpſerit:oĩa q̃ acqͥſieritꝰ
ab abbatib? auferant᷑:ſᷣm regulã mona
ſterio ꝓfutura.Ipſi aũt qui fuerãt pua⸗
gati:vbi iuenti fuerit cũ auxilio epiſcopi

ra de iude.iudei.?-

ſt facto.quia ratihabitione poteſt confirma⸗ .

( Ellnles.
aut ogre⸗

gaãtiũ noua col⸗
legia nõ poteſt
quis facere nec
etiam nouas re

gulas vel nonã

vitaʒ. e de reli.
domi.ne nimia:
ff.ð colle .illi.lüj

t V Dlls. aom.

rmitatis.n. ca

poteſt abbas p
mitter̃ moacho

facere cellulam

ſpiritualẽ. xt.xx

j. q.iiij. c. vlti.

v quis ab
8 as cant?.
ergo vꝛ ꝙ aligſ

pot deponi pꝑp
ſimplicitateʒ vp

hic. c. lxxiiij. diſ.

epoꝛnʒ. ſʒ dics

hic vocat il⸗
lum icautũ qui
negligens ẽ naʒ
x negligentiaz

deponit᷑ aliqniſ

vt. lxxxj. diſ. di/
abbates ꝑp mo
dicas cãſ pñt re
moueri.yt er de

ſimo.per tuas.

x Arceat bic
patet ꝙ eßſſine
numero epoꝛnʒ
abbatem pot de
ponere a digni⸗
kate abbatie. ſ
non põt ſolꝰ ab

oꝛdine deponer
yt. xyj. q.viſ inẽ

tum:yt no.xyx.qᷣ

boc iõ:r ciͦ ila
nõ ẽ crialis . ð
accu. ſuper bis.

⁊ de ſimo. c. per
mgas.

Bbates. i
*[chonz

ois cura dioce⸗/
ſis tã i mõaſteri
is qᷓ ĩ alijs eccle

ſijs. vt. ix · ij.

3 ¶Vocatõeſi
neceſſuas ma⸗
gna fuerit:alias
abbates no de/
bẽt vocari ad ſy-
nodum.vt.xviij
di. epiſcopus.

Alut peculi
are. niſi ab ab⸗
oceſſa ſit
admiſtratio vt
c de ſta. mong.·

bate ei

monachi.

2 COue acgſfi

vagabüci aequi

runt eccleſie ſie
gegd acgrũt: vt

Sn.
mi
itl
nn
(⸗
le
une
n nin
(oen

.
be
fiui

epo

4
(intd
umeine
nſafe

5

xXVIIe Q. .n.
id eſt intereipere ſolet.quia ex cohabitatione pꝛeſumitur acceſſus.xxvij.q.j·

bic ⁊. C. de epi.⁊ cle.deo nobis.j.hoc etiam.ſicut ſeruus fugitiuus do⸗
nec aliqua.⁊.lxxxj.di.clericus.x.c.in omnibus.⁊.xxxy.q.vj.ab iſto.⁊ eſt ar

hetn mino acquirit. ff.deacqui. poſ.l.j.· per ſeruuʒ. Sed ponamui ꝙ aliꝗſ

n ſepius deliquit pꝛopter quod monaſterium noluit ipſuʒ recipere: que bic ꝙ cum petilur reſtiiutio conſanguinee:ꝙ non ſoluʒ commixtionis imo
vo ſiid quod poſtes acquirit pꝛioꝛi monaſterio acquirat vel ſequenti. nec cohabitationis facienda ẽ reſtitutio.
foen vi ꝙ ſequẽi qꝛ cũ pꝛo derelicto babuꝰẽ nõ dʒ pꝛion acꝗrere ſicut nce ¶Et in bꝛeui · hic manifeſte perpenditur ꝙ pꝛeſumitur varijs modis con⸗- α dArw
. ſeruus habitus tra aliquem ⁊ pꝛo ali⸗⸗
ffo ſtipu. ſer · tanquã fugaces ſub cuſtodia reuocent. gnatis mũdo abrenunciare ⁊ monaſti ex loco: ex ſingularita
in· üñ ſeruus.x ar.x · ⁊ reuʒ ſe ille abbas futuꝑ eſſe cognoſcat caʒ vitã ſectare voluerit: debent qͥdem te:er ſocicrate:cx bꝛe
ni v ). Hapd qͥ j huiuſmodi ꝑſonis ñ regulariter aiad virox adire cenobiũ. femine vero muli H eboꝛis qoia
R Car. laer li vol. uertit: vel qͥ mõachũ ſuſceperii alienuxyʒ. eruʒ igredi monaſteriũ. In boc eni pla⸗ ger dirpe pen cong
an hanc aneſtion? E. Item ex concilio arelatenſi. cat᷑ deus. Que aũt hactenus fuerut du⸗ Cecidht e lexrj elr un
ſin lene in DOnaſteria vel monachoꝛuʒ diſci pla ſ̃m regulã ſancti patris baſilij:⁊ imm omnibns. j. de pe diej.
plene notani in 14 ½ , vel monachoꝛuz dil⸗ m regulã ſancti . nibus. ſde pe. di. .
Nit ter dominicaleſ plina ad eũ pertineãt epiſcopũ:in pꝛeceptioneʒ eius ita foꝛment᷑. Non ha aut facta.cxtra ð teſti.
ſial tiones. b. cuius ſunt territoꝛio conſtituta. bitent ĩ vno monaſterio monachi mno cum cauſam. .
E. Suſceperit Item paſchalis papa.iij. nache:adulteriũ eni intercipi cohabita m iN nullo loco.i
nc cõſenſu ab Pillus miniſtret abbanbus epiſcopa tio:ſi habeat aditũ monachus ad mona vnum. fere cadẽ

fmtz batis. vt · xx. q·ii

. verba ponũtur ĩ aut.
Nike ij monachü. io.

chaʒ:vel monacha ad monachũ ſecre⸗ de ſan. epiſ. 5. ſi quis

lia:qui alicui epiſcopoꝝ nolunt ſubeſſe.
= neqʒ ſub epiſcopo

m b Bbanb? itbuͤs⸗ ro ſingulariter ad collocutionẽ Mõ cu/ autem ad monaſticaz
ſcrch 5 xciij. d. Aneqʒ ſub metropolitano neqʒ ſub bet monachus iĩ muliebꝛi mõaſterio: ne vitam. col. ix.
rnin nulla ratione. pꝛimate neqʒ ſub patriarcha ſunt: nullꝰ qʒ ſingulariter cum monacha ↄuiuet᷑: ? nn Jura. foꝛte ꝓ m
iu c Epiſcopa⸗ pꝛoꝛſus epiſcopoꝛum epiſcopaliaqueli qñ neceſſaria vite a parte viroꝝ ad regu mer perſonarum. cũ
ylia. licet abbas pet adminiſiret:cuʒ enim ſe nulli epiſco lares deferunt᷑:extra poꝛtã hec ſuſcipiat enim collegium ſepa⸗
crempius ta po omnino ſubeſſe pꝛoſiteantur: conſeæ abbatiſſa i monaſteriũ feninax cũ qua Pn do vumald her
d er n quens eſt vt nullus epiſcopoꝝ que ſua das vetula monacha. poꝛ ſi ↄtigerit dona pr e. tol nnt
epiſcopalia ab ſunt eis tanquam extraneis largiatur. aliquã ꝓpinquã ſuã videre voluerit mo .j.in fi. vel foꝛte ſecun
i cciſcopo locin Mꝛ0 huiuſcemodi g ſtatutũ ẽ vt cãe nachus:in pꝛeſentia abbatiſſe huic con/ dum ꝓ quilibet ocdit
i4 ipſi malicioſe 2 vulitateſ mõaſteriox ꝑ epᷣos diſponaät fabuletur per modica ⁊ compendioſa monaſterio arg. xij.
N denegete. Wnde gre. ſcribit vitali defenſoꝛi ſar Erba:a in bꝛeuiab ea diſcedat. ij.c.ſ.
bid Y egnoni ⸗ qin tilitateſ monaſierij a pꝛopꝛio o Udecima. cxtra

Item in regiſtro gregoꝛi
iem in 7 na e nlio ſimul co
habitent loco.
Nnullo locoꝰ monachos ⁊ mona⸗

eam.i.pꝛeter cõ⸗
ſcientiam abbatiſſe.
p Buarum. bic pa⸗

in mſſo mmnſ e. Eo debent diſponi.
Ptgr O Ognouimus ꝙ monaſteria ſeruo

1 iſe .
D enen rum dei vel feminaꝝ pꝛo ſuo qſqʒ

mi pellari ad me⸗ libitu ⁊ diuerſax cauſaxꝝ executiõe per⸗ chas pmittimus ĩ vnuʒ monaſteriuʒ ſetr qui deliquerit cum
n· nopolitanü. vt turbet:qð omnino non grate ſuſcipimꝰ. habitare:ſed nec ea que duplicia mona moniali vel cum alia
yj . ii· ſeirote. tãqʒ ex hoc experientiaz cõmonemus: ſteria vocãt᷑.⁊ ſi qͥd tale ẽ:religioſus epᷣs olen ſe expurgaf cũ
nun Animabs. vt nequaquã hoc vſurpare denuo acce mulieres qdẽ ĩ ſuo loco manere ſtudeat muleribus teon
en Aemainsco ta noſtra auctoꝛitate pꝑmittas: ſed epi monachoſ ajt aliud monaſteriũ edifica poſſent eſſe teſtes: cu
n mittitur 7 min“ copo loci illius ſub cuius moderamine re cogat.ſi aut plurima ſint talia mona?è? enin clericus repella?
degůt cure ſit cãs eoꝝ vtilitateſq; diſyo ſteria:ſeparent i alijs monaſterijs mõa

ncfet Vt. xij. q.· pꝛeci⸗ a dignitate obtinẽda

m⸗ pimus. nere.valde eni ẽ ĩdecẽſ:vt omiſſo eo ali che: ⁊ i alijs monachi.res aũt qͥs habẽt pꝛopter teſtimonium
u 5 Ernenit. us qlibet ſe illoꝝ cãis admiſceat᷑:ſed ille Es ſm iuraꝰeis cõpetẽtia diſtribuant. mulierum: vt extra de
nde Ecõmatres eox vitas cõpetẽti regulariqʒ dʒ mode Item Er concilio agathe i. feeſti. tam litteris. mul
ec nenne t ba⸗ amine diſponere: q pꝛo cõmiſſis e A monaſterio monachoꝛuʒ longius cõ to potius ꝑ eas expur
rc ptiſmum cotra/ ramine diponere: q pꝛo comiſſis eoꝛuʒ Urnan ſteri li are ſe poteſt. vnde ſa
iun camputer Allmabus copellitur ronem reddere. ſteuamur monaſſena puellarumn. 2arelſeporelt vnaeſe
ei mnttaſ. ſic. yt. xxx XPꝛo huiuſmodi etiam ꝓhibet bea Bnaſteria puellax lõgius a möa (ericus nõ poteſt ha⸗
q. joẽs. ſed mo⸗/ tus gregoꝛius:mulieres paſſim ad moz⸗ ;1;ÿK ſterio mõachoꝝ aut ꝑpꝑ iſidias dia bere alios compurga
ſin nachipoſſũt ba naſterium accedere ⁊ monachoꝛum cõ boli: aut ꝑꝑ oblocutionẽ hoĩuʒ collocẽt toꝛes clericos ꝙ ꝑ bo
i ptiʒzore. vt. xyj. tres ſieri: cribens valemino abb i. Zten ex concilio hiſpale i. neſtos laicoſ poteſt ſe
i 7 q.. doctoſ. ergo e⸗ cõmatres ſibi facere neqʒ f cS WBucllarum monaſſerfa monachoꝛum prurgar. vt. ij . v c. oi⸗
Rlenneg oH „minas accedere monacho licet. pꝛeſidio a miniſterio regantur. us:in t xxxj i:cl.
fntfient eopo⸗ Eruenit ad nos i monaſterio mo N dvecima actiõe ↄſenſu cõmuni de ticl wonachicrirn
NEres baptiʒado -NK. paſſim mulieres aſcẽdãt ⁊ qd ẽ gra⸗ N. creuimus vt monaſteria virginũ ĩ p ltanaumcol⸗ſ⸗⸗
“ ſed non leuãdo nius monachos tuos ſibi cõmatresfa⸗ iuicia bethilica monachoꝝ admiſtratõe Verntolam cõ
ſen quia in ilo ma· cere:⁊ ex hoc incautaʒ cũ eis cõmunio-⸗ ac pꝛeſidio gubernent᷑.tunc eni ſalubꝛia minniter. iõ cõ⸗
anii n rann abtur nez habere. Ne ergo bac occaſione hu chꝛiſto dicatis virginibꝰ pꝛobamus: qñũ mnniter onmia faciũt
e g e finints mani generis inimicus ſua eos qd abſit eis patres ſpũales eligimus: quox non vr ſbi inuicem intte⸗
iei ¶ Puplex. in calliditate decipiat: ideo huius te pꝛece ſoluũ gubernaculis tueri ſed ẽt doctrinis ena rſlaris vca
ſni gno ſunt mona pti ſerie cõmonemus: vt neqʒ mulieres ediſicari poſſit. ea tñ circa mõachos cau mona. 5.cogitandmm
Hchiz monacbe. i monaſterio tuo deiceps qualibet occa tela ſeruata vt remoti ab eaꝝ familiari⸗ coll.j.
lu⸗ b Cognanſ. ſione pꝑmittas aſcẽdere:neqʒ monachoſ tate:nec vſqʒ ad veſtibulu habeãt acce/ B
inſinam qui ſeclo tuos ſibi cõmatres facere. nã ſi hoc de⸗- deẽdi familiare ꝑmiſſuzʒ.ſʒ neqʒ abbateʒ
gin, duite rebus r⸗ nuo ad aures noſtras quocaʒ mõ pue vel eũ qͥ pᷣficit extra eac herſ loqͥ vir⸗
D N iabirt cogna nerit: ſic te ſeueriſſime noueris vltiõi ſub ginibꝰ chꝛiſti aliqð qð ad iſtitutionẽ vel
D tis.xij.q. j. cui dendũ:vt emẽdatiõis tiue qualitate cete admiſtrationẽ eaxꝝ ptinet licebit: nec cũ
epoꝛtio. ri ſine dubio coꝛigant. ¶.on ſolũ ãät ea ſola qͥ pꝛeeſt frequẽter eos loqͥ oʒ:ſed
lN onachi. icauta familiaritaſ aliaꝝ muliex eiſ iter⸗ ſub teſtimonio duaruʒvel triũ ſoꝛoꝛuʒ:
e imo nec clerienn icit᷑: veꝑ ẽt a ſcimonialiũ hĩtatiõe ꝓhi⸗ ita vt rara ſit acceſſio: ⁊ bꝛeuis omnino
utnn nec laicue dz vi bent. Ande. in. viſ. ſynodo legienr. locutio. Pꝛohibent᷑ etiaʒ ſanctimo
Gni ummenene Cum ſanctimonialibus monachds ha⸗ niales pꝛopꝛia receptacula habere.
Rnaberns „vitsrenonlſer.,.f PE Zndeinndeetnei. eu domi .
docle monaſte ffinimus minime duplex'mona SancimonialiberecePtacula ſen vomi
i. ieriü fieri:qꝛ ſcandalu id ⁊ offen D alia pꝛinata habere non licet.
, ¶Imercipit diculũ multis efficit. ſi vero aliq cum co Ernicioſaʒ ⁊ dejeſtabilẽ ↄſuetudi
4

g . Sed ne. xvj

Eruẽit. fingũt.

di vt vl veri clerici vl
peri mõachi ſint.vt ex
de regu.vt clerici.

b Pꝛeponi. de tali

buſ babuiſti. xyj. q. vl

.

ti.c.iij.

Beſtruantur. i. cõ

uertantur in aliaʒ foꝛ

mam. vt.j. canſa ꝓpxi.
q.·.iij. S. queritur.
d 0 Agdum. frater⸗

Rnitati. ſed nõne
eum aliquid pꝛecipit
alicui:ſufficit ꝙ pꝛece

prtiũ ſit pꝛedeceſſoꝛi ad

Hoc vt ſucceſſoꝛ tene/

atur.vt in aut᷑.vt nulli

iudi.ꝭ.⁊ hoc vero iu/
bemus.col.ix.licet ali
ugd ſit in mandato. qꝛ
illud extinguitur moꝛ
te.vt extra de of.dele.

gratum. dicunt quidã
ſiue fit pꝛeceptuʒ fine

mandatum dũmodo
expꝛeſſis nominibus
ſcribatur ſemper expi

rat moꝛte.vt extra de

offi.dele.quoniam ab
bas. alij dicunt aliud
eſſe in pꝛecepto q in
mandato.

e ¶ Noꝛtandi. i.pꝛe2-/

dicandi.

Inuitati.5. elumi

ne.) . .]⸗
ne pꝛo cuiuſlibet.

b Iſitandi.quo/
tiens. cum vtili

tas vel neceſſitas exi/⸗
git:alias ſemel tantuʒ
in anno veniet epiſco
puſ vt notaui.x.q.j.ð/
cernimns. videtur ta/
men ꝙ hodie bis i an

no poſſit ex officio vi

ſitare:vt extra de cen.
cum venerabilis.in fi.
i . Ut grauamen. i.

vt non exigat enoꝛmẽz

c imoderatam pꝛocn⸗
rationem.vt:x.q.iij.il

Ind. ſed ᷣm ꝙ taxatur

extra de cenſi. cũ apo
ſtolus.⁊ hoc ĩtelligas

cuʒ epiſcopus accedit
ad eceleſiam pꝛopter

vtilitatem eccleſie ſed

ſi canſa pꝛopꝛij nego⸗
cij accedit nõ tenetur

ei monaſterinʒ pꝛoni⸗
dere.vt.x.q.j.relata.⁊
ritatem.extra de cen.
cum venerabilis.⁊. c.
romana.ibi:cuʒ cauſa
coꝛꝛectionis.⁊c̃.

xK ¶ ¶᷑Pꝛo talibꝰ.ſ. epi⸗

ſcopis. eis enim non
ſubſüt mõaſteria quo
ad legem dioceſanaʒ
10.

A Ncutherius. cõ

neniſſe. ar. ꝙ pa
ctio poteſt interuenit
in ſpiritualibus. vt.x.
g.iij.c.yl.⁊.c.nec nũc⸗
rus.⁊.j.q.iij.queſituʒ.
vt no.viij.q.iij.in ſum
ma.ſʒ huic.c.obſtat.j.
·ij.c.j.⁊.q.j.ſtatuimꝰ

gulaʒ beati benedicti neqʒ baſili

1

nezʒ quarund muliex: que lzy neqʒ ſʒ re
tales ſunt cogẽ?

9

aſilij aut au
uſtini viuãt: ſanctimõiales tũ vulgo cẽ

eri deſiderãt:aboleri decernimus.Cuʒ

enĩ iuxta regulã ſancti benedicti degẽteſ
i cenobijs ta i eccleſia quã refectoꝛio at⸗
qʒ doꝛmitoꝛio cõmuniter eẽ debeãt:pꝛo
pꝛia ſibi edificant receptacula ⁊ pꝛiuata
domicilia:ĩ bꝰ ſub hoſpitalitatis vela⸗
mine paſſim hoſpites minꝰ religioſoſ cõ
tra ſacros ⁊ bonos moꝛes ſuſciꝑe nulla
tenꝰ erubeſcãt.qꝛ ᷓ oĩs ̊ male agit odit
lucẽ:ac ꝑ hoc ipſe abſcõdite ĩ iuſtoꝝ ta

bernaculo ſe opinãt᷑ poſſe latere oculoſ

iudicis cũcta ↄſpiciẽtis: hoc tãꝗ ihoneſtů
deteſtãdũqʒ; flagitiũ ne vlteriꝰ fiat: oino
ꝓbhibemꝰ:⁊ ſub pena anathematis iter⸗

dicimꝰ. Simili mõ ꝓhibemus ne ſancti

moniales ſimul cum canonicis ⁊ mona

chis ĩ eccleſia ĩ vno choꝛo conueniãt ad

pſallẽdu. ¶¶ Itẽ ſut alij qs ep̃i pᷣgrauã⸗
tes ſalutẽ ipſaꝝ aiaꝝ negligũt qbuſlibet
occaſiõibꝰ bona mõaſterioꝝ diſtrahere
cupiũt.tales erant qͥdã clerici rauẽnatis
eccleſie qͥ ſimulata religiõe monaſterijs
cupiebãt pᷣfici nõ trãſeutes ad mõaſticũ
hitũ neqʒ renũciates eccleſiaſtice militie
Be quibus grego.ſcribit ioanni ra⸗
unennati archiepiſcopo.

*

MWonaſteria clericoꝛum aut laicoꝛũ ba

bitacula fieri non debent. .
Eruẽit ad me ꝙ ĩ eccleſijs fraterni
tatis tue aliq̃ loca dudũ mõaſterijs
ecrata nüc hitacula clericoꝝ aut etiaʒ
lalcox facta ſũt:dũqʒ hi qͥ ſunt ĩ eccleſijs
fingũtſe religioſe viuere:monaſterijs pᷣ
ponibcupiũt:⁊ per eoꝝ vitas mõaſteria
deſtruũt᷑:nemo eni põt eccleſiaſticis offi
cijs.⁊c.⁊ ifra. Oꝛoide fraternitaſtua ſi
hoc quolibet ĩ loco factuʒ ẽ: emẽdare fe
ſtinet.qꝛ ego nullo mõ patiar vt ſacra lo

ca pꝛo clcricoꝛum ambitu deſtruamur .

Igem martiano archiepiſcopo ra⸗
uennati.

ant poteſtatem.
AVAdũ ad

Hnerat:mõaſteria ĩ rauẽnatũ ꝑtibꝰ

ↄſtituta oĩno clericoꝝ veſtroꝝ dñio pꝛe
grauari:ita vt occaſionẽ regimis ea qͥ dẽ

qð dici graue ẽ velut ĩ ꝓpꝛietate poſſide

ant:qͥbꝰ nõ modicũ ↄdolẽtes pᷣdeceſſoꝛi

veſtro litteras miſimꝰ:vt hoc emendare
debuiſſet:ſʒ qm̃ vite ẽ termio citiꝰ occu⸗
patꝰ:nec hoc onus mõaſterijs remãeat:
fraternitativeſtre nos eadẽ ſcripſiſſe re
colimus.⁊ qꝛ vt cõperimꝰi hinꝰ rei ha⸗
ctenꝰ coꝛꝛectõe ceſſatũ eſt: hec audiẽtes
ad vos iteꝝ pꝛeuidimꝰ ſcripta dirigere.
hoꝛtamur g vt oĩ moꝛa oĩqʒ excuſatiõe
ſũmota ita mõaſteria ipᷣa ab huiuſimodi
ſtudeatis grauamie releuare:q̃tenꝰ nul⸗
lã deiceps ĩ eis clerici vel qͥ ſũt i ſacro oꝛ
dine ↄſtituti:ob aliud: niſi hoꝛtã ditãtũ⸗
modo cã accedẽdi babeant lniam:aut ſi
foꝛte ad ꝑagẽda ſacra miſſax fuerit iui⸗
tati myſteria.ſed ne pꝛo cuiuſlibet mõa
chi aut abbatis pꝛomotione.⁊c.⁊ ifra.
Nec illic vlterius habeat poteſtatem ali
quã:ne monaſteria huius occaſioniſ ve
lamine ea q́ ꝓhibemus ſumul cũ canoni

cis ⁊ mõachis i eccleſia ſuſtinere onera
cõpellant᷑.Iec itaqʒ omnia vigilanti cun

uennati. Qui in ſacro ſunt oꝛdine
conſtituti:in monaſterijs nullam habe/

os multox relatöe pue

Cauſa:. G 11 „

ra emẽdare iaʒ ſecũdo cõmonita ſancti⸗
tas veſtra non differat:ne ſi poſt hec ne
gligentes vos eẽ qð nõ credimus ſenſe⸗
rimus:aliter monaſterioꝛum quieti pꝛo
ſpicere compellamur. nam notuʒ vobiſ
it ꝙ tãte neceſſitati ſeruoꝝ dei cõgregati
oneʒ ſubiacere nõ patiemuriH Saͤsn.
Gratia viſitandi ⁊ exhoꝛtandi monaſte
rium epiſcopus adire poteſt.

antiſtite ciuitatis accedat᷑ ſʒ ſic charita⸗

tis officiuʒ illic ĩpleat ep̃ᷣs vt grauamen“

aliquod monaſteriuʒ non incurrat.
NItem ex concilio aurelianenſi.
Frequenter epiſcopi monaſteria viſitẽt
7 que conigenda ſunt:conigant.

⁊ſi alquod coꝛꝛigẽduʒ fuerit:coꝛꝛigatur
Pꝛo talibus ꝗ animaꝝ curaʒ non
habẽtes bona tantum monaſterioꝝ i ſu
os vſus ↄuertere cupiebant.ſtatutũ ẽ vt
monaſteria cuʒ ſuis rebus penitus ſint
libera a poteſtate ⁊ dominio epᷣoꝛuʒ.ꝙ
aũt nullis canonicis iuribꝰ monaſteria
dicunt᷑ eſſe ſubiecta: non ita ĩtelligendũ
qni ipſi epiſcopo aliqͥd nomie eulogie:
vel ĩ die dedicationis vel ĩ natali ſancto

ruʒ quoꝝ noie ipſuʒ monaſterium dedi

catum eſt:debeatur offerri.
Unde gelaſius papa ait.
Mon debet epiſcopus aliquid a mona
ſterio exigere pꝛeter cõditiones quas de
dicationis tempoꝛe conſtituerit.

QGercheriafteree coeh ſor⸗ no
ſter querimr mater eius in caſa
llum dicitur oꝛatoꝛiuʒ conſtru

que caſte
xerit ac dedicauerit:⁊ in eodeʒ loco mo
nachos conſtituerit:ex quibus vnus eſt
pꝛeſbyter.hoc autem tempoꝛe dedicati
onis inter epiſcopum cardellum cuius
ipſa dioceſis eſt:⁊ matrem ſuam aſſerit
conueniſſei:vt quicqͥd dedicationis vel
natalis martyruʒ die:quoꝛum in eodeʒ

monaſterio reliquie ſunt: per fidelium

oblationes intrauerit:medietatem qui⸗

dem habeat ipſum monaſterium medie

tas autẽ epiſcopo offeratur.contra quã
conuentionem marium pꝛeſbyterum:ſi

ue ſciente ſiue neſciente epiſcopo mona
chis ipſis vel pꝛeſbytero qui ex eis eſft
vim dicitur intuliſſe:⁊ frequenter mole

ſtias generare:ita vt memoꝛatuʒ pꝛeſby
terum pꝛope ceciderit:⁊ miſſas eum fa⸗
cere nullo modo permittat dicens:vt q̃
ſi penſionis nomie aliquid ſtatuere de
beat. Hec igitur omnia diligenter te exa

minare iubemus.⁊ ſi apud te euidẽti ra

tione conſtiterit:quia tempoꝛe quo dedi

catum eſt ipſum monaſterium:conditio
nes ſuperius poſite conuenerint:ſerua⸗
ri eas ex noſtra auctoꝛitate pꝛecipimuſ:
nec aliquid amplius exinde ab aliquo

exigatur.ſin vero nil tale inter eos con⸗
ſtiterit:mediãte te quid ipſi epiſcopo no
mine eulogie offerri debeat'inter ipſos

monachos ⁊ pꝛeſbyteruʒ volumus dif

finiri:ſaluo tamen eo vt pꝛeſbyten gau⸗
dentius qui etiaz monachus eſt:miſſas

in monaſterio ſuo ſicut conſuenit face-⸗

2

re:a nullo vlterius debeat pꝛohiberi.
Item vꝛbanus. ij.

QNſitandi exhoꝛtandiqʒ gratia: ad
monaſteriũ quotiẽs placuerit ab

On ſemel ſed ſepius ĩ ãno epiſco
pi viſitent monaſteria mõachox:

. .
„

2 . iij. cceleſg

— —

T. ſ.de co. di .ſ⸗

quis baſilicm.
ſeg dicas ꝙ hic

nõ vere dicitur

pactũ.quia ⁊ ſfi
ne pacto tene
eccleſia aliquich
dare epiſcopo ij
ſignum ſubiecti ·
onis pt bic dici /
lur in fi. Ntemæ—

auctoꝛitate epi⸗
ſcopi poteſt ali⸗
quid cõſtitui pa
trono. vt extra

de iurepa. pꝛete

rea.

m . Penflois.
yvltra id qð con/

nenit in pꝛinci /

pio.

in ſignum pꝛcdi

cationis quaʒ fe
cit tempoꝛe con

ſecrationis.
0 Bebeat. ↄfl

erata cõſuetu⸗

dine alioꝝ mo

naſterioꝛum. vt

extra de cen. ſu⸗

per eo. ?.x. q·iij
nec numerus. in

fi.ex hoc.c.pa⸗
tet ꝙ mõaſteria
non ſunt penitꝰ
exempta a lege

dioceſana. tenẽ

tur eniʒ ei ad en
logia ſicut hic di
citur. item tenẽ
tur ad pꝛocura⸗
tioneʒ que debe

tur roe viſitatio

nis. vt extra de

pꝛeſcrip. cum

quid ex conſue
tudine debẽt. vt

ſ.e.c. pꝛoxi.

60.
mn
luly
(hon
fN
(C(de
uVlt.
Wie.
ule
n
uno
Mi
ffwd
x
ant
Kn
(lee
leken
lio
ufm
ffttn
ſroti⸗
ſto
ſorie
ate.
nd
iis
Ucrd
Aſſ
inſbin
kine
Ra
leſei
uImn
an
k
loſtrpn

tſeo
ſiine
Mitl

—

n

qne
hrcffe
lſtene
ibri⸗
hie
inie
(ie

E

Clegg

anm
GNne

9An
ien
antr
ommna
Nunn
UNmmm
ſcen
lepnit
ete

Gm

Nicine
mmit
Ggliut
Cinrſet
ahn
ſega

Wririt

nofn

ſpy

ſii
lt

uerſarius pꝛo⸗ trganſire ni
babit eſſe inde-⸗ —
bitum: vnde q;⸗ =ð
din eſt queſtio: 1

ag Eruitiu. ? t vix ſuerũt. xxx. annia tpe greg. vlq; ad tps vꝛbani.
b¶Aſq; ad hoc tpᷣsergo ↄſuetudo inducii ãnuas pꝛeſtationes

nam ⁊ dat iuriſditionẽ ⁊ dat pꝛiuilegiũ.yt no.ix.q.iij.conqueſiuſ.in fi.
2 dat ius eligendi.ex de conſne.cũ dilectus.in fiitem ⁊ inducit ſeruitu
tei. ff. de aqua plu. ar.l. i·. 5 vlt. 7. f cõia pꝛedi.yendiſoꝛ.itẽ ⁊ ↄſuetdo

obligat ſieut inſ
ſeriptu. yr.x-vi. .
cc lcſiaſticaruz. Koſueta ſeruitia epiſcopis monaſteria
T ex tpe aliga exhibeant.
pꝛeſumit ocbuu VEruitiũ qð monaſteria aut eoꝝ ec
iunt ar. mulra. H
fß de vlur. qui ſe A cleſie a tꝑe grego. vij. vſqʒ ad hoc
miſſes. c.l. cum fps fecerunt: ⁊ nos ↄcedimus. C Ca
quidã. 5i. ?. C. 5 nonica g iura qbus mõaſteria ieer
fideicõ.l.i. ar. õ ſunt:ſynodales exactões intelligun
iſta. ex de coſue. nõ eni cogendus eſt abbaſ:ſicut in turo
ci. c.cx de cen.nico cõcilio ſtatuit᷑ ad ſynodum ire: niſi
. nec gamd WU aliqua rõnabilis cã exiſtat. ſunt eni que
lus. c x. qlij. qa: W Aa ſeruitutis officia aut angarie operuʒ

crebꝛe receptiones ãnue exactiões mul

nimus. ?
— oꝑis ctatiões peccantiũ:a quibus oibus mo
*C. de pac .j Waſteria libera ſun.
cerlil. x cx dech ℳ NLo clerici ad monaſte
pol · eñ erceſie⸗ riũ tranſirevolũt.vter⸗
wis nula orie A licetia ab M ſuo pe
bligatio cü ne ) iſt: vnus relicta ꝓpꝛia
tollat tpe. vt. ff⸗ eo inuito: alter dimiſſa
de act. ⁊ obli· ob reglari canonica ceno⸗
ligationũ. . pla Vboꝛ ſe cötulit. Mõ5
cet.ſed varii vo querit:ſi ep̃ᷣs debeat ꝑmittere:vt relicta
riis mmoale dix· PYpꝛia eccleſia clericus mõaſteriũ ingre
e me ſs ili diat᷑. ¶ Scðo querit᷑: ſi es licentia da
dico ꝙ nü; er Le noluerit: an eo inuito monaſteriũ poſ.
conſuetudine ſo ſit adire. ¶Tertio q̃rit᷑:ſi ↄtigerit ipſoſ
la tzeſſet pꝛeſlrri regulares canonicos ſuiſſe:vtrũ ↄcedẽ
pta ins aliqð ſit dus eſſet eis mõaſterij ingreſſus. . I.
queſituʒ. niſi fo — og epus'licentiã clericis
te ſit tanta cn? adeundi monaſteriuʒ dare
memoꝛia no eet

debeat: in toletano cõcilio

D amcg,l precipit. in quo ſic ſtatutu
ctus aque. ſed –klegitur.
ſalmmmd 5nee on debet ar ingreſſus clericis qͥ
dum ⁊ ius poſ- monochoꝛum pꝛopoſitum appetunt.
ſeſſionis queſi⸗ Alerici qui monachoꝝ ꝓpoſitũ ap
mleſr ſe petũt:qꝛ melioꝛẽ vita ſequi cu piut
enim nibil tene⸗ liberos eis ab ep̃ᷣis in monaſterijs largi
tur pꝛobare de ri opoꝛtet ingreſſus.nec interdici ꝓpoſi
iure ſuo:ſed ad,/ tũ eoꝝ qui ad ↄtemplationis deſideriũ

Nuito vo epo ctericũ eius
a nullo eſſe ſuſcipiendi leo

om eſt queltio⸗ . epᷣs teſtatur ſcribens ruſti⸗
onle haaſta⸗ co narbonenſi epiſcopo.
crit poſſeſſoꝛ in· Inuito epiſcopõ eius cle
poſſeſſie· v.x· xyicum nemo,/ſuſcipiat.
yi.qiij. volunꝰ ienũ clericũ inuito epᷣo ipſius ne
extra vt li. pẽ. a mo ſuſcipiat. ¶ Sed ſubaudien/
memoꝛia.⁊.ff.ðꝰ e erie 13
aqua quot.l.pe.

⁊ boc eſt verũ cũ allegat aliquã ↄſuetudinis cãm.⁊ tũc eni cã allegata
⁊ conſuetudine longiſſima ꝓbata debitũ pꝛeſumit adeo vt nõ admit⸗
tat᷑ ꝓbatio in Sõrium.⁊ ſm hoc nulla eſt differentia inter cõſuetudinẽ
pꝛeſcripia ⁊ pꝛeſcriptionẽ.quidã tñ aſſignant banc differentiam inter
pꝛeſcriptã conſnetudinẽ ⁊ pꝛeſcriptiont᷑:qꝛ contra pꝛeſcriptionem no
admitiitur pꝛobatio: lʒ canſa pꝛeſcriptionis appareat iniuſta.vtextra
de pꝛeſcript.de quarta.ſed o conſuetudinẽ pꝛeſcriptã bene: Iʒ alleget
debitũ pꝛeceſſiſſe.xt. C.de agr.⁊ cen.litibus.ii.xi.tutius credo pꝛeſcri/
ptionẽ allegand ꝙ ↄſnetudinẽ pꝛeſcriptã.qꝛ ad pꝛobandã conſuetnu-
dinẽ multa requirunt᷑.yt dixi.S.di.viij.truſtra.⁊ bec vera ſunt ꝙ ↄſue
mdo ſemꝑ tuet poſſeſſoꝛẽ donec pꝛobet᷑ prium niſi vi vel clam vel pꝛe
cario poſſederit.tunc enim ille qui dedit ſua auẽte põt negare.x.qiij.
qꝛ cognouimuſ.io.ꝗcꝗd dicat io.ego credo ꝙ ex ↄſuetudine pꝛeſcripta

ſpanio xl.annoꝝ ⁊ bona fide ius ⁊ poſſeſſio acquirat᷑.vt extra de con/
ſue. c. ylt. in fi. . ff. de legi.dinturna. b.
Nod epᷣs.dubitatio harũ triũ qõnũ ab eodẽ fonte ꝓcedit:
vñ vna ſolutione terminant᷑. Hu.dicit ꝙ clericus ſecularis
inuito epo poſſit traſire ad monaſteriũ.vt.j. e. c.i.?.j.e.q.ij.
due.ſed nec monach'nec regularis canonicꝰ põt inuito ab⸗

C

eccleſia

ptimo legitur

m .

n Allus.monachus.yt pꝛioꝛes qui pꝛeſunt monaſterijs.er de ſta. mo.

o .Regulares. ſ

D.I. Ii. 7. II.

bate tranſire ad locũ aliũ.pt.jcc.qijiciæ c.ſtatuimus. ſed eins opinio edera

₰

git/er de regu.⁊ traſe.ad reli.licet.vbi habes ꝙ glibet põt traãſire od artioꝛ=-

.“ S

2 °1

religionẽ petita tñ licentia lʒ nõ obtenta.ſed ad parẽ religionẽ nemo poteſt

dũ eſt:niſiad ꝓpoſitũ melioꝛis vite trãſ⸗
ire voluerit.tunc enĩ liberũ eſtilli ẽt epo
odicente monaſteriũ ingredi. Cnde
vebanus papa in capitulo ſcti ruffini.
Qui monachoꝛum ꝓpoſitum appetit:
etiam inuito epiſcopo ſuſcipiendus eſt.
Ve ſũt inquit leges: vna publica
altera pꝛiuatat. Dublica lex eſt qᷓ
a ſctis patribus ſcriptis eſt ↄfirmata:vt
eſt lex canonũ:qͥ quidẽ ꝓpter tranſgreſ/

ſiones eſt tradita:verbi gra. DHecretũẽ

in canonibuſ clericũ non debere de ſuo
epᷣatu ad aliũ traãſire ſine cõmẽdaticijs
lr̃is ſui ep̃i.q ꝓpter criminoſosꝰ ↄſtitu
tũ ẽ:ne videlicet infames ab aliquo epᷣo
ſuſcipiant᷑ ꝑſone.ſolebãt eni officia ſua
cũ non poterant in ſuo epᷣatu:in alieno
celebꝛare:qð iure pᷣceptis ⁊ ſcriptis de⸗
teſtatũ eſt. Lex vo pꝛiuata eſt qͥ inſtinctu
ſancti ſpũs in coꝛde ſcribit᷑:ſicut de qui⸗
buſdã dicit apoſtolus:qui hñt legeʒ dei
ſcriptã in coꝛdibus ſuiſ.⁊ alibi:cu gẽtes
legẽ nõ hẽant:ſi naturaliter q legis ſunt

O.erürrelteneh de regn. ſane. io. B
d ¶ Eerici. melioꝛẽ. bec cã eſt ſufficiens ꝙ de minoꝛi ad maius tranſeũdũ

eſt. xciij. di legimus. in
fiſed nõ ad parẽ.ex x̊ᷣ
regu.ſane.⁊ tñ dicit.c.

ſic viue in monaſterio

E

vt clericus eſſe merea
ris.xvi.q.i.ſic viue.io.:
Lienũ clericum
Himo nec ẽt laicũ:
alienũ. vt.lxxi.di.pꝛi⸗/
matus.ſi clericus hꝰ:
epᷣatꝰ eligit᷑ ad aliquã

dignitatẽ iĩ alio epatu

ſine licentia huius epi

nõ põt eã recipere. vt

lxxvi.di.c.vlti. ⁊.lxiij.
di. lrĩas. ⁊». lxxxyv.diſ.c.
archidiaconũ.io.

f NVe ſüt.pꝛiuata
vt charitas de q̃ᷓ

dꝛ:habe charitatem ⁊
fac quicquid vis.vt ðᷣ
pe.di.ij.radicata.

W½ Sine cõmendati

faciunt: bi ſibi ſũt lex. Si quis hoꝝꝰ in
i

a ſub epᷣo populũ retinet:⁊ ſe
culariter viuit:⁊ ſi afflatus ſpũ ſanctio ĩ
aliquo monaſterio vel regulari canoni
ca ſaluare ſe voluerit:qꝛ lege puata du⸗
cit᷑:nulla ratio exigit:vt lege publica cõ⸗
ſtringat. dignioꝛn eſt enim lex pꝛiuata qᷓ;
publica.ſpũs quidẽ dei lex ẽ: ⁊ qui ſpũᷣ

dei agunt᷑:lege dei ducunt᷑:⁊ quiſ eſt qui

—

ſpuᷣi ſciõ poſſit reſiſtere digne.quiſquis
igit᷑ hoc ſpũ ducit᷑ ẽt epᷣo ſno õdicẽte eat
liber nr̃a anẽte.Juſto enĩ lex nõ eſt poſi
ta:ſed vbi ſpᷣs dei ibi libertas.⁊ ſi ſpũ

dei ducimini:nõ eſtis ſub lege. Q. I.

Anonicos ãt regulares ad
monaſteriũ tranſire multiſ
quctoꝛitatibus pꝛohibetur.
CUnge in ↄcilio educẽſi
öõgregato ſub gregoꝛio ſe⸗
Regulares
canonici monachi fieri non debent.
VAllus abbas vel monachus ca⸗
nonicos regularesꝰa ꝓpoſito ꝓp⸗
feſnõis canonice reuocare:⁊ ad mona⸗
ſticũ habitũ trahendo ſuſcipere audeat
vt monachi fiãt q;diu oꝛdinis ſui eccłiãꝰ

cijs.ſed quare credit
coõmendaticijs litteris
cũ glibet poſſit cõmen
dare rem etiam vitio/
ſam.nam que cõmen⸗
dãdi aio dicunt᷑ nemi⸗
nem obligant. vt. ff. de
Zhben.emp.ea que.ſed
dicas ꝙ ſi quis cõmẽ/
dat rem in genere nõ

obligatur: ſed ſi in ſpe

cie obligatur.ff.de edi.

edic.ſcienduʒ.ſed neo
in genere licituʒ eſt cõ

2

e:

mendare ex certa ſciẽ

tia rem vitioſaʒ.vt ex
de ſcru.c.vnico. alio⸗
quin de dolo tenet᷑. vt
ff.de dolo venditoꝛ.

b C. Pꝛopter crimino

ſos. Iʒ ꝓpter crimino⸗
ſos fuerit ↄſtitutio da
ta: tñ extendit᷑ ad nõ
criminoſos.qꝛ nullus
recipit᷑ ſine comenda/
ticijs litteriſ.vbienim
aliquid ſtatuit ꝓpter
impulſinã cauſam: cã
ceſſante non iõ ceſſat·
ↄſtitutio.ſed vbi aligd
ꝓPpter finalem cãm eſt

ſtatutũ:lʒ ibi ceſſet cã

nõ ceſſat ↄſtitutio.ſic
diſtinguit᷑.ff.de dona.
In ſuo.õ.pij.q.i.ſi
qnis pꝛeſbyter.

le Si quis hoꝛum. maxime qꝛ idem eſt in alijs.lxi.di. 5.bis omibus.
¶ Et ſi af flatꝰ.ſed q̃liter põt aliquis clericꝰ inuito epo traãſire ad religionẽ

cu ei foꝛte iuratus ſit ⁊ obediens ſuus ſit ⁊ crimẽ idolatrie ſit nolle obedire.
yt.viij.q.i.ſciendũ.⁊ video ꝙ peregrinari nõ põt ſine licentia epᷣi.vt de con.
di.v.nõ opoꝛtet.⁊ ſepe bonũ omittẽdũ eſt ꝓpter meritũ obediẽtie.vt.xi.q.iij
gd g.cũ ẽt obediendũ ſit lʒ iniuſte aliꝗd pꝛecipiat᷑.vt.xxiij.q.i.ꝗd culpat᷑. Itẽ

cuũ clericꝰ nõ poſſit alienare res ecclie ſue: ergo multo potius ſeipſũ nõ põt

alienare:cũ pſone dignioꝛes ſint rebus.vt.xij.qi.pꝛecipimus.⁊ maioꝛ ẽ alie
natio pſone qᷓ; rei.vt.xvij.q.i.c.iij.ſed dic ꝙ excuſat᷑ a delicto inſtinctu ſpiri

tus ſcti ſicut alij.vt ex de diuoꝛ gaudemus.xiiij.qv.dixKit.
Dignioꝛ.iñ in tribus caſibus pꝛeiudicat pꝛiuata lex publice.nã mulier

lʒ ducat᷑ lege dei:nõ põt inuito viro intrare religionẽ.nec impubeſ innito pa
tre.nec epᷣs inuito papa.nõ fallit regula intelligentes.io.

monachi.

——

ret.vt.lxx.di.ſctõꝰ.⁊.lxxi.di.clericos.vt enĩ ait a

quis vocatus eſt in ea ꝑmaneat.yt.xxi.q.i.c.i.
bP .

Sni eccleſã.ſi ex de vi.⁊ bocle.deus ex de reli.do.inter quattuoꝛ in fi·

1

lr clericus in qua eccleſia eſt ſemel intitulatus in ea ꝑſene
plus:in ea vocatiõe in qua

a: Lapſus.tunc eni poſſet. vt. xx q.i ſent io.

b Monachus. hoc ↄſuenit intelligi cũ ca leuitatis tranfſit ad aſperioꝛ? vi
tã.tñ bñ cogit᷑ ibi ſtare.vt ex de regu.licet.ſed manifeſte obſtat er de ſta.mo.
cũ nobis.ſed h̊ eſt remota.vñ ſatis credo ꝙ ſi nõ petijt licentiã cogit redire
nec obſtat ex.e.ſane.qꝛ ibi dicit ꝑmittas.⁊ ſic eſt diſpenſatio.

c ¶ Memoꝛialẽ. ñ̃

ſit monachꝰ? ſed rõne

pꝛioꝛis maleficij.vt.õ.

xciij. di. pꝛecipimꝰ.ſed
maritus qui tranſinit
ad religionẽ reuocatꝰ

ab vxoꝛe ſua non fert
cucullã.vt.xxxiij.q.v.

ꝙ deo. ⁊ ſic qñq; põt
eſſe diſpar habitus in
eodem choꝛꝛ.
d (Subaugdiendum
2 ceter.

e Qernne vel diſ
rictioꝛis. ſ.xx· q.

iiij · virgines. Z. ex ð re
gu. c.i.ſed bec dictio le

nitatis ſoluit ↄᷣriũ.⁊ ẽ

ſi. C.ð of.ma.mil.l.pe.
f¶ Querit. incidentẽ
queſtionẽ ponit mgr.
⁊Z illa dupliciter põt in

telligi.vno mõ ſic:an ð

mõaſterio poſſit fieri
ſecularis ecclia.vel ſic
an mõaſterijs poſſint

pꝛefici ſeculares cleri⸗

ci. Bicas ̊ ꝗꝙ ð mona
ſterio nunq põt fieri
ſecnlaris eccleſia vt h
dꝛ:niſi enoꝛmit᷑vinant
tunc pñt monachi re/
moueri ⁊ inſtitui ſecu/
