HaII27_fol
author: Gratianus, de Clusio

*

„ —— õ
R 2;
5

ü .
5„ ʒʒ

08

—

Jbr,

Tübingen

*
.
.
””
*
4
4
.
. .
4
4
„*
5
7
.
.“

4 7
5
17 —
17
6 .
— – — 8
7
R
* 2
.
.
2 –
. —
.
/
7
.
„ .
◻
— 7 .
.
25
.
7
5
,
—
S
. X
7 x
. 1* . 2
.
—0—
— ℳ — —
.

EH

Ineipit libeſus ſiue opns ſuper decreto vtiliſſimum valde:in quo con·

iinentur ſub paucis verbis diſtinctiones omnes:⁊ cauſe decretoꝛum:

oẽſq; qſtiones: ⁊ cninſlibet aueſticis ſolutio regulariter peterminara.
Vber decretoꝝ diſtinctus eſt in tres partes. Qnarũ pꝛima voca
tur diſtinctiões. Scdᷣa cauſe. Tertia de pſecratiõe. Pꝛima pars
vocat oiſtinctiones: eo ꝙ diſtincta eſt per particulas centũ ? vnã. Et

yna queq; particnla vocat᷑ diſtinctio.

In pꝛima diſtinctione:legũ pꝛima diuiſione poſita.ius ipſum gene⸗
raliter iuriſq; ſpecies omnes foꝛmaliter diffiniun. char. 2
In ſcda diſtinctione:de iure quiritum ſiue romanoꝛum agitur ipſũqʒ
5

r ſpecies diffinitu. CcCcchar.

n tertia: de iure canonico quibus nominibus diſtinguatur: diffinia⸗

turq;:bꝛeuiter exponitur. . char.
In quarta diſtinctione:ad quid leges inuente:vel quid ſacri canones

mandent. char.
In quinta diſtinctiõe:quomodo ius naturale tempoꝛe:dignitate inter
omnia iura pꝛimatũ tenet:nec obſtat ꝙ ibi ponitur. char. 4
In ſexta diſtinctione:an illuſiones nocturne ad peccatũ imputentur :·
T circa finem pꝛoſequitur de legis naturalis dignitate. char. 4
In ſeptima diſtin.de legillatoꝛibus oium legũ nationũq; agiꝗ. x
Juoctaua diſtinctione: ꝙ omne ius:lex:conſuetudoq; iuri naturali

2

poſtponitur. char.
In nona diſtinctione: agit᷑ qualirer auctoꝛitate æ exemplo pꝛobatur

conſtitutiones hominũ inri cedere naturai. cchar. 6

In decima diſtinctione:pꝛobatur ꝙ leges inperatoꝛis eccleſlaſtica iu

ra non ſoluunt: imo leges canones imitantun. cbhar. 7
n yndecima diſtinctione:⁊ ſi conſuetudinis non ſit vilis auctoꝛitas
E

gibus tamen cedit appꝛobatis. char. 7

In dnodecima diſtinctione:ꝙ landabilis ↄſuetudo ſeruanda eſt que

maxie nec canonibꝰ ſacris nec veruati obuiat vel moꝛibꝰ bonis. 8D

In tertiadecima diſtinctione:contra ius natur ale nulla admittit̃ diſ/

penſatio:niſi foꝛte in fuga minoꝛis mali. char. 9
In quartadecima diſtinctione:ꝙ mala non debent admits vt maioꝛa

euitentunr. . char. i0
In quintadecima diſtinctione: de tempoꝛe notar̃ quo ſacri canones
libꝛiq; vel concilia celebꝛata fuerunt. cCchchar, i0
In ſextadecima diſtinctione:qui libꝛi vel canones vel Fnocus appo
char. ii

crifa ab eccleſa nomine˖r. 1
In decimaſepiima diſtinctiõe:ſine aſſenſu ſancte romane eccleſie nõ
concibia ſed conuenticula celebꝛannr.—
In decimaoctaua diſtinctione:epiſcopale conciliũ conſtitutiones ge/

nerales non conficit ſed coꝛrigit delinquentes ſuos:⁊ ſi ſecus fecerit
coꝛripiat᷑:puniturq; nolens concilijs intereſſe nec aliquid exigat᷑. iʒ

In decimanona diſtinctione:mandata eccleſaſtica omni debent de⸗
In vigeſima diſtinctione:ꝙ in cauſis diffiniẽdis ſacris canonibus in

expoſitione vᷣo ſacre ſcripture doctoꝛibus attenditur. cbar. io

In vigeſimapꝛima di.de diuerſis oꝛdinibꝰ? gradibꝰ miniſtroꝝ. i⸗

In vigeſimaſcðᷣa di.de dignitate romane cccleſie ⁊ quarundam aliaꝝ
eccleſiarum. cchar. 18

In vigeſimatrertia di.de oꝛdinatione miniſtroꝝ incipiens a romano
pontifice ⁊ deſcendens vſq; ad hoſtiariim. cchar. i8

In vigeſimaquarta di.de examinatiõe oꝛdinandoꝛum. char. 21

In vigeſimaquinta di.de officijs clericoꝝ:incipiendo ab boſtiario: ?=

aſcendẽdo vſq; ad ep̃m.Circa mediũ diſtinctois inchoat.xiij.pꝛece/

pta apoſtolice regule que enumerat aplus in eplis ad tbimotheum: ⁊
thi.⁊ ꝓſequit᷑ in eadẽ diſtinctiõe. Opoꝛet epᷣm eſſe ſine crimine:⁊ ibi
crimine cõnotato venialia ponit. char. 21
In vigeſimaſexta di.de vnins vxoꝛis viro:cuins occaſione tractat de
continentia clericoꝛum vſq; ad trigeſmãquartam. char. 25
J trigeſimaqnta di.idẽ ſobꝛius quã partẽ reſeruat vſq; quadrage/
ſimaquartam diſtinctionem. char. 30

In trigeſimaſexta di.? quattuoꝛ ſequentibus:illud:pꝛudentt. ʒ30

In quadrageſima ? qdrageſimapꝛima di.illud: oꝛdinatũ. 30.7.3 4
In quadrageſimaſecunda.illud: boſpitalem. cchar. 34
In quadrageſimatertia di.illa duo: Pudicum ⁊ decoꝛẽ. char. ʒ5
In quadrageſimaquarta di.illud: no vinolentum: ꝙ eſt pars eius ꝙ;

diximus.S.di.trigeſimaquinta:ſobꝛium. cchar. §
In quadrageſimaquinta di.illud:non percuſſoꝛem. char. 36
In quadrageſimaſexta di.illud:non litigioſum. chbar. 38
In quadrageſimaſeptima di.pudicũ domui ſue bñ diſpoſit. ʒ38
In quadrageſimaoctana diſtin.illud:neopbitum. char. 39

In quinquageſima di.agit apſu ⁊ reparatione clericoꝝ.F. 40
In quinquageſimapꝛima di.de eurialibus oꝛdinandis:velnö. 46
In quinquageſimaſcda di.de pꝛepoſteratione ſacroꝝ oꝛdinũ.,. 47
In quinquageſimatertia diſt.de curie annexis recipiendis:vel non in
clero:vel monaſterio. char. 47
In quinquageſimaquarta di.de ſeruis a nõ dñis mannmiſſis. 42
n quinquageſimaquinta di.de coꝛpoꝛe vitiatis:Gigamis:illitterat.
pnblice penitentibus:oꝛdinandis vel non. char. 49
In quinquageſimaſexta di.de filijs pꝛeſbyteroꝝ: an natis de foꝛnica

In quadrageſimanona di. Fletas qõnes:bꝛeuiter recapitulat. o

tione:⁊ adulterio: oꝛdines conferantur. cchhar. F0

In qninquageſimaſeptima du de baptiʒatis in egritudine non oꝛdi/

*

char. 12

Secunda cauſa:⁊ ill

nandis. . cchar. pgi.
In quinquageſimaoctaus di. de monachis nõ oꝛdinandis ſine licen/
tia abbalis. char. Fi

In gnquageſimanona di.de laicis lr̃atis:nõ ſubito oꝛdinãdis. 51
In ſexageũſᷣima di.⁊ reliquis tribus ſequentibns:de electione perfſona

rum eccleſiaſticarum. cchar. §i. 7. 5 2. 7. 5 5
In ſexageſimaquarta ⁊ ſexageſimaqnta:de ↄſecratiõe epᷣi. 2.⁊.ꝭ 8
In ſexageſimaſexta di.de pꝛomotione archiepiſcopi. char. 58
In ſexageſimaſeptima di.de oꝛdine pꝛeſbyteroꝛum. char. ?8
In ſexageſimaoctaua di.de oꝛdinacione nõ iterãda de coꝛepis. ? 8
In ſexageſimanona di.de nõ oꝛdinatis:ne in eccleſia dei miſtrẽt. F9·
In ſeptuageſima di.ne aliquis oꝛdinet᷑ ſine titulo. char. 59

S ſeptuage ſimapꝛima di ne aliꝗs oꝛdinet᷑ a nõ ſuo ep̃o.char. 0ü

n ſeptuageſimaſcdᷣa di.nulli epiſcopus litteras dimiſſoꝛias: niſi ro⸗
gatus faciat. char. 60
In ſeptuageſimatertia di.de foꝛma lr̃aꝝ dimiſſoꝛiaꝝ agit. 6
In ſeptuageſimaquarta di.an inuitis oꝛdines conferantur. õi
In ſeptuageſimagꝗnta di.de tꝑibus oꝛdinationũ alioꝝ clericoꝝ. 2
In ſeptuageſimaſexta di.de ieiunijs quattuoꝛ tempoꝝ. char. 62
In ſeptuageſimaſeptima ⁊ ſeptusgeſimaoctaua di.de etate oꝛdinan⸗
doꝛum. UäU char. 6 3.7.6 4
In ſeptuageſimanona di.repetit de oꝛdinatiõe ſũmi pontificis. ö̊
In octuageſima di.in ꝗbus locis ep̃i ⁊ archiepi oꝛdinandi ſũt. &.
In octuageſimapꝛima:æ nouem ſequentibus:repetit quedam de pꝛe⸗/
ceptis aplice regule ⁊ maxime de continentia clericoꝝꝛ. char. 6
In nonageſimapꝛima di.de licitis ⁊ honeſtis oꝑꝛbunus. char. 7 4
In nonageſimaſcða di.de mõ cantãdi in eccleſia ⁊ electi ptate. 7 4
In nonageſimatertia di.de obedientia iunioꝝ ad maioꝛs. 75
In nonageſimaquarta di.de legato ſũmi pontificis:⁊ de pꝛeſũptione
archidiaconoꝛum. è char. 77
In nonageſimaquinta di de exceſſu pꝛeſbyteroꝝ ⁊ eoꝝ char. 2 7
In nonageſimaſexta di.de diſtinctis poteſtatibus ſecularibus ⁊ ec-

cleſiaſticis. char. 79

In nonageſimaſeptima di.repetit de non oꝛdinandis ignotis. 8i
In nonageſimaoctaua di.⁊ iribus ſequentibns:de auctoꝛitate epoꝝ:
? vſu palij: ⁊ archiepiſcopoꝛum ⁊ pꝛimatum. char. Si.=. S2. .S8 3

Explicit pꝛima pars libꝛi. Incipit ſecunda.

.

C Secunda pars huius libꝛi dẽ cauſe: eo ꝙ diſtincta eſt per cauſa
trigintaſex. In ſingulis appoſuit gratianus plures queſtiones in qus

libet illarũ.allegans pꝛo vtraq; parte.tandẽ diffinitiuã ſententiã:ſub
iungens yt per boc rationes ad certamen indicioꝛum inſtruat. 85

“”ü Incipit pꝛima caniſa. —
In pꝛima ꝗ cauſa agit de ſymoniacis continens in ſe ſeptẽ qõnes.
In pꝛims queſtione:virũ vendere ſpũalia ſit petm̃.So.ſic. 83

n ſecunda:an pꝛo ingreſſu eccleſie vel monaſterij:pecunia ſit exigẽ

daꝛvel perſoluenda. Solutiò. non. ſcchchar. 9 6
In tertia:vtrũ diſpendia eccleſie emere ſit ſimonia.So.ſii. 97

In quarta:vtrum rens ille ſit criminoſus:cuius pater pꝛo eo ignoꝛãte

ſimoniã cõmiſit.So.ignoꝛantia facti non:iuris excuſat ean. 9 9
In quinta:vtrum liceat ei retinere ꝙ pater pꝛo eo ſimoniace acgſiuit.
So.de rigoꝛe iuris minime.de miſericoꝛdia ſecus. char. 10 0
In ſexta:vtrum oꝛdinati a ſimoniacis ignoꝛanter ſint abſcindẽdi vel
non.So.pꝛobata ignoꝛantia miſericoꝛditer toleran᷑.„. char. ioi
In ſeptima: vtrũ renuncians ſue hereſi in epiſcopali dignitate: ſit ſu⸗
ſcipiendꝰ.So.de rigoꝛe iuris deponit᷑:ſed ex diſpẽſatiõe ↄtinet᷑. ioi
Explicit pꝛima canſa.Incipit ſecunda. JMM
equattuoꝛ ſequentes:agunt de oꝛdine iudicio
rum:in qua ſunt octo queſtiones
In pꝛima querit᷑:vtrũ in manifeſtisſit oꝛdo iudiciarius obſernuandus
So.ytiq; niſi ſint notoꝛia. ð chhear. i0 5
In ſecunda:vtrum ſpoliatus ab aliquo ſit iudicandus.So.non:ante
reſtitutionem. char. 10,8

In tertia:qua pena ſun feriendi:qui in accuſ atione deficiunt. Solu.

tallione. .— char. 108
In quarta:ſi accuſatoꝛe deficiente:reus ſit cogendus ad purgationeʒ
So.non.niſi infamia publica laboꝛaret. cchar. 109

In quinta:an duoꝝ teſtimonio:eps ſit condẽnandus.So.ſic. iii

In ſexta:quo remedio cauſe ſubuenitur:vel cauſa leuatur.So.per ap
pellationem vel poſtulationem. MUDÿ char. iiz

In ſeptima:an laici ſint recipiendi ad accuſationem. So.de iure anni

quo ſic.de iure nono non. char. ii7

In octaua:qualiter accuſatio ſieri debeat. So.in ſcriptis. i22

Lrpſel⸗ ſecunda. Incipit tertia.
3

Tertia canſa habet vndecim queſtiones.

In pꝛima querit᷑:vtrũ reſtitutio ſit faciẽda ꝗbuſlibet ſpoliatis. So.ſic
niſi in caſibus.infamatuſ:apoſtata iuſte ſpoliaius.pꝛeciſus cum ſuſpe
cto:non reſtituuntur. chhar. 125
In ſecunda ⁊ tertia:de indicijs:vel de induciſs:⁊ quo ſpatio ſint dan
de.So.ad arbitrium iudieeis. cchar. 12 z.7.12 4
In quarta:vtrum infames ſint recipiendi ad teſtimoniũ. Solu.non.
niſi contra ſui ſimiles. L char. 12 4
In quinta:vtrum teſtes domeſtici:xel inimici ſint toꝛquendi.So.ini
mici non:nec domeſtici quibus poteſt imperari. char. 12 ½
In ſexta:vtrum reus extra pꝛoninciam ſit pꝛoducendus. Solu.non.

AS X T

R

“
H

niſi per appellationem. char. i26
In ſeptima:vtrum criminoſus poſſit eſſe index. So.poteſt:dum tole/

ratur ab eccleſia. char. 128

In octaua:vtrum epiſcopus poſſit ab vno indicari.So.non.niſi a.xij

epiſcopis reſeruata ſententia ſũmo pontifici. char. 129
In nona:vtrum accuſatoꝛes:vel teſtes in abſentem vocem accuſatio

nis:vel teſtificationis exhibere valeant.So.non. char. 129
In decima:virum deficientes in vno caſu:ſint admittendi ad ſequen /
tes.Solutio.nequaq;. char. 130
In vndccima:vtrum accuſatus in accuſatoꝛem poſſit conuertere ac/

cuſationem.So.non.niſi de maioꝛi crimnie. cchhar. izi
Explicit tertia. Incipit quarta canſA.

Ouarta cauſa habet ſex queſtiones.
In pꝛima quarum queritur: vtrum excõmnnicatus poſſit aliquem ex

comunicare. So. non. char. iz i

„*

In ſecunda:an in.xiiij.annos pofſit aliquis teſtiſicari.So.nõ. iʒ i

In tertia:an ab accuiatiõe pꝛobibitus poſſit teſtis exiſtere. Solutio.
non.

In quarta:an idem poſſit eſſe accnſatoꝛ ⁊ teſtis. So.non. 135

In quinta:ſi ad canſam vocatus non veniat an ſit excõmnnicandus.

Solutio.eſt.nin iuſtam cauſam pꝛobauerit abſentie. char. iʒʒ
In ſexta:an calumniatoꝛ in pꝛopꝛia cauſa ſit audiendus.Solutio.eſt.

ſi cauſa non ſit criminalis. char. iz 4
FEFEvrxbplicit quarta. Incipit quinta canſa.
QAuinta cauſa babet ſex queſtiones.

bit. So.anathematiʒ andus eſt.niſi ſcriptura publice ꝓbauerit. i3 4
In ſecunda:quotiens quis fit ad cauſam vocandus.So.nõ im̃ ſemel

ſed etiam bis:vel ter. char. i13 4

In tertia:an per pꝛocuratoꝛem:canſaʒ ſuã agere valeat.So.nõ.crimi

nalem niſi ſit ꝑſona illuſtris Cauſam vo iniuriaꝝ quilibet põt. iʒ 4
In quarta:an abſq; ſynodali audientia epiſcopus ſit audiendus vel
condemnandus. So. non. char. iz /
n quinta:an ſit habendus pꝛo inimico qui aliquem accuſat.So.non

i hoc facit cx charitate. char. 155

In ſexta:qua pena ſit plectendus:qui nonpꝛobat qnod obijcit.Soln.

tallioon.. char. 13 5
Ext plicit quinta.Incipit ſexta canſa.
Sexta cauſa habet quinq; queſtiones.

In pꝛima queritur:vtrum criminoſ:vel infames poſſint accuſare re
igioſum epiſcopum:de ſimonia. So.non. ccbar. 13 6
In ſecunda:ſi epiſcopus accuſationem in acenſanteʒ vertere volnerit
vtrum ſimplici verbo eius fides adhibenda ſit. Solu.non abſq; certa

In tertia: an liceat petere indicium epiſcgpi alterius pꝛouincie. SOOo.
non.niſi in caſu damnationis. „ char. iz3 8

In quarta:cuius iudicium fit expectandum cum epᷣi pꝛonincie in ſua

ſententia diſcoꝛdant.So.archiepoꝝ ⁊ coepoꝝ vicine ꝓuincie. iʒ 8

In quinta:ſi accuſatoꝛe deficiente reus ſit ad pꝛobationeʒ cogendus.

So.non.ſed ad Purgetionem ſilaboꝛatinſamia. chhar. i139

Explicii ſexta. Incipit ſeptima cauſa.
Septima canſa habet duas queſtiones.

In pꝛima queritur:vtrum viuente epiſcopo:aliuns poterii in eadem ec
cleſia oꝛdinari. So.non.niſi tranſferatur:vel cedat: tamen ꝓ infirmi/

tate:vel ſenectute datur ſibi coadintoꝛ:. char. 139
In ſecunda:vtrum hi qui ceſſerunt cauſa infirmitatis: ſanitate rece⸗/

pta poſſint cathedrã repetere.So.non. char. i4 4

Explicit ſeptima. Incipit octana cauſa.
¶EOctana cauſa habet quinq; queſtiones.

In pꝛima querit:vtrũ liceat epᷣm ſibi ſucceſſoꝛẽ eligere.So.nõ. i

In ſecunda:an amicoꝝ patrocinia debeant in electione connaleſcere
So non. char. i 47
In tertia:an ſimoniaci pꝛopter indemnitatem eccleſie poſt electioneʒ
iuramentum pꝛeſtare debeant.So.ſic.ſi pactum ſuper pꝛeceſſit.i A⸗

In quarta:an liceat clericis declinare iudicia ep̃i accuſati de crimine.

So.non:ante condemnationem:niſi per appellationem.char. i 2ʒ

In quinta:an accnſatus coꝛam apoſtolico:ſine eius litteris debeat re
char. i47

uerti.So.non.
Explicit octana.Incipit nona cauſa.

¶Nona cauſa babet tres queſtiones.

—

In pꝛima queritur:an oꝛdinatus ab excõ

In ſecunda:an liceat epiſcopo vel archiepiſcopo clericos alterius oꝛ

dinare.So.non.ſine litteris pꝛopꝛij epiſcopi. char. i 4 8
In tertia:an liceat archiepiſcopo clericos ſui ſuffraganei abſoluere:
vel damnare.So.non.niſtnegligens fuerit epiſcopus: vel appellatio

ad eum differatur: ? ſmilſus. char. 14 8

Explicit

Incipit decima cauſa.

¶Becima cauſa habet tres queſtiones. .
In pꝛima queruur:an eccleſia cum omni dote ad epiſcopuʒ pertineat
vel ad eius oꝛdinationem. So.ſic. char. i50

In ſecunda:an liceat epiſcopo res eccleſie diſtrabere.So.nõ.niſi cer⸗
cis caſibus ⁊ cauſis. =ðèYUMD char. ii

In tertia:quid a ſingulis cccleſijs nomine cathedratici valeat exigere

So.duos ſolido..

char. izi

IFIn pꝛima queritur: qua pena ſit feriendus:qui famoſum libellum ſcri

N 1 icato abijciendus ſit. So.nõ
ſiignoꝛauerit eum eſſe excõmunicatum. char. i 47

Explicit decima. Incidit vndecima canſa.

Vngdecima cauſa habet tres queſtionnes.
In pꝛima queritur: an clericus ante ciuilem iudicem ſit trabendus.
So.non. = chhhar. igyʒ3
In ſecunda:qua pena dignus ſit: qui clericum ad ſcularen indtean *
chbar. i9 6
In tertia:qua pena dignus ſit:qui excõmunicationem vel ſentennam
epiſcopi non ſernauerit. So.depoſitionen .rchhar. 196

traxit.So.excommunicatione.

Explicit vndecima. Incipit dnodecima cania.

Buogecima cauſa habet quinq; queſtiones. ..
In pꝛima queritur:an liceat clericis pꝛopꝛimm baberc. So-noncgn
char. i6 2
In ſecunda:an res eccleſie poſſint dare vel diſtribere. Solutio. non.
niſi in caſibus. cchhar. i6 †
In tertia:vtrum clerici acquiſita de rebus eccleſie poſſint relinquere:
qnibus voluerint.So.non.niſi eccleſie. char. i7 i
In qnarta:quibus poſſint clerici ſua relinquere:que de ſuis ⁊ eccleſie
rebns pꝛouenerit.So.partim eccleſie:⁊ partim heredibus. i7 1

laribus.

In quinta:an liceat dericis teſtamentum facere.So.de pꝛopꝛijs licet

de rebus autem eccleſie non. chchar. 172

Explicit duodecima. Incipit tertiadecims canſa. ⸗

Eertiadecima habet duas queſtiones. d
In pꝛima queritur:vtrum decime ſint dande:ratione territoꝛij:vel ꝑ/
one.So.ratione territoꝛij ⁊ perſone. cCchbar. 172
In ſecunda:an vis pereipiendi decimas ⁊ fenerandi tollamt ratione
char. 173

tempoꝛis So.ſic.
Exvlicit tertiadecima. Incidit qnartadecima canſa.

OQuartadecima cauſa habet ſex queſtiones.

In pꝛima:an liceat clericis in iudicio fna repetere.So.ſic. i7 5

In ſecunda:an ſuper rebus eccleſie teſtes de eadem re ſint andiendi.
So. ſunt. char. i76
In tertia:an pꝛeter ſoꝛtem aliquid accipere ſit vſnra.So.eſt. i 71 6
In quarta:an liceat clericis:vel laicis vyſuras accipere.So.nõ. i 71 6G
In quinta:an elemoſyne ſint faciende de vſuris.Solu.non.niſi pꝛius

cnilibet reſtituantnrn. char. 177
In fexta:an vſurarij poſſint agere penitentiam ante reſtitutionem.
So.non.ſi habent vnde reſtituant. cbhbar. 178

Explicit quartadecima. Incipit qnuintadecima canſa.
Quintadecima cauſa habet octo queſtiones.

In pꝛima queritur: an ea que fiunt ab ignoꝛantibus:ſint eis imputan

a. So.non.niſi ſiculpa ſua in ignoꝛantia deuenerit. char. i7 8

In ſecunda:an pꝛo impenſis patrocinijs:liceat clericis munera exige

re. So.ſic. . char. i8 0
In tertia:an per conſeſſionem mulieris cum qua peccanit ſacerdos
ſit condemnandus.So.non. char. 180

In quarta:an die dominico debeant epiſcopi canſas audire.Solutio

non. ccchar. i8i
In quinta:an neganti crimen purgatio ſit indicenda.So.ſic.ſi labo⸗

ret infamia. char. 181

In ſexta:an in eriminalibus ↄfeſſio ſit extoꝛquenda.So.non. isi

In ſeptima:an ſolus epiſcopus deponere poteſt ſacerdotem vel dia
conum.Solntie non. char. i82

In octaua:ſi confeſſus vel connictus de his que ante oꝛdinationem
cõmiſit valeat miniſtrare.Solutio.non. char. 182

Explicit quintadecima. Incipit ſextadecima canſa

Serxtadecima canſa babet ſeptem queſtiones.? quattnoꝛ agunt de

monachis.

In pꝛima queritur: an liceat monachis popnlo officium celebꝛare.
So.ſic.cum permiſſione epiſcopi:⁊ licentia abbatis. char. i83*

In ſecunda:an liceat eis in capellis ſuis ſacerdotes inſtrnere.Solu.

ſic.ſi quas poſſident cemn omni iure. . char. 18 8
In tertia:an iura eccleſiarum per pꝛeſcriptionem tollantur.Solutio.
ſic. L char. i89

In quarta:an eccleſia contra eccleſiam:vel monaſterium poſſit pꝛe/
ſcribere. So.ſic. char. 19,
In quinta: an epiſcopus: vel abbas:iure territoꝛij: capellam valeat
vendicare.So.non. char. 189
In ſexta:ſi quis in rem eccleſie detentam ab aliquo ſua anctoꝛitate ir⸗

repſerit:an cadat a cauſa.So.ipſe quidem cadit a cauſa: ſed eccleſia
non. .char. 19 2

In ſeptima:an liceat alicni eccleſiam demanu laici recipere.So.non

niſi eccleſia:vel monaſterium habeat ius gatronatus. char. 193

Explicit ſextadecima. In decima ſeptuns cauſa.
Decimaſeptima cauſa habet quatłuoꝛ queſtiones.

In pꝛima queritur:an reus ſit voti qui a pꝛopoſito ſui coꝛdis recedit.
So.non.q;tum ad eccleſiam:niſi oꝛe pꝛonunciauerit. char. i9 ½
In ſecunda:an beneficis ei reddenda ſint:qui eis in infirmitate renũ
ciauit.So.ſic.ſi non erat ſni compos. cchar. 19 6
In tertia: ſi liceat illi qui ſe monaſterio tradidit: poſtea ad pꝛopꝛia

redire. So.non. J char. 196

In quarta:an diſcedens de monaſterio ſine ſui abbatis licentia poſ/

ſit ſua vendicare.So.non. cbar. 196
Explieu vtcimaſeytima. Incipu decinaociaug.

.

—

Becimaoctaua cauſa habet duas queſtiones UVMU
In pꝛima queritur: an abbas factus epiſcopus acquirat eccleſie: vel
monaſterio.So.dum fuit abbas acquirit monaſterio:ſed factus ebds
eccleſie. MVMW cchhar. 19 8:
In ſecunda:an per epiſcopum abbas ſit eligendus:vel inſtituendus.
So. ab epiſcopo eſt oꝛdinandus:a fratribus po eſt eligendus. i9 9
FErbplicit decimaoctaua. Incipit decimanona cauſa.
Becimanona cauſa habet tres queſtiones. .
pꝛima queritur:an epiſcopus debeat permittere tranſire cler icos
ad monaſterium.So.ſic. char. 201
ſecunda:ſi voluerit an liceat eis eo inuito tranſire. So.ſic. 2 oi
In tertia: an liceat canonicis regularibus tra nſire ad monaſterium
monachoꝛum.So.nan.ſine licentia pꝛopꝛij epᷣi char. 201
Explicit degimanona. Incilpit vigefima cauſa.
ig: ſima cauſa habet quattuoꝛ queſtiones. . .
In pꝛima queritur: vtrum pueri traditi monaſterijs ſint cogendi ibi
manere. So. non. niſi poſtꝙᷓ venerint ad annos diſcretionis. 202
In ſecunda:ſi pꝛeter voluntatem parentum intrauerint monaſteriũ
an per eos poſſunt extrabi de monaſterio.So.poſſunt infra annum
⁊ diem:ſi ſint infra annos diſcretionis. char. 202
In tertia:an qui inuitus cuculam induit: cogatur eam retinere.So.
non.niſi poſt conſenſerit. . cchar. 205
In qrta:an liceat ab vno monaſterio trãſire ad lud. So i⸗ 203
icit vigeſma. Incipit vigeſimapꝛima canſa.
Aigeſmapehns cauſa h aber quinq; Nbentonce⸗ .—
In pꝛima queritur:an clericus poſſit in duabus eccleſijs inſcribi.So
lutio.non. char. 2 04
In ſecunda:an liceat clericis ad aliam eccleſiam tranſire. So.nõ.ſine
litteris dimiſſoꝛijs pꝛopꝛij epiſcopi. char. 20 4
In tertia:an liceat clericis ſuſcipere pꝛocurationem negocioꝛum ſecu
larium.So.non.niſi cauſa pietatis. chhar. 204
In quarta:an liceat clericis oꝛnari veſtibus fulgidis.So n5. 205
In quinta:qua pena feriendi ſunt clerici fugientes ad iudicſum ſecu/
lare.So.excommunicatione. Raſeunh cbr 205
licit vigefimapꝛima. Incipit vigeſimaſecunda canſa.
L Digeſhnaleen 4 cah 9 Pa aimgg neſtiones.

n pꝛima queritur: an iuramentum fit pꝛeſtandum. So.ſic. cauſa ne

ceſſitatis. H char. 205
In ſecunda:an ſit periurus qui iurat falſum:⁊ credit verum eſſe. So.
ſic. UMM char. 2 07
In tertia:an liceat clericis denegare epiſcopo certam obedientiam.
So.non ante condemnationem.
In quarta:an iuramentum illicitum fit ſeruandũ.So.non.
In quinta:an reus ſit periurij:qui cogit aliũ periurare.So.ſic.
E lictr vigeſimaſęcunda. ei vigeſimatertia cauſa.
igeſimatertia cauſa habet octo queſtiones.
n pꝛima queritur:an militare ſit peccatũ.So.nõ.in iuſto bello.⁊ i 2
n ſecunda:quod ſit bellum inſtum:quod fit edicto ſit uperioꝛis:aut cã
repellendi iniuriã:etiam ſi hbomicidiũ ſequatur. char. 2 i3
In tertia:an iniuria eccleſie:ſit armis pꝛopulſanda.Solu. eſt ab bis
quibus licet. M char. 213
In quarta:an vindicta ſit inferenda. So eſt ab eo cuiꝰ intereſt. 2 i 4
In quinta:an ſit peccatum iudici:vel miniſtro reos interficere. So.
non.ſi ſit iuſta cauſa iuſtitie. char. 220
In ſexta:an mali fint cogendi ad bonum. So.ſunt. char.22 4
In ſeptima:an heretici ſint ſpoliandi ſuis ⁊ eccleſie ſue bonis.Solu
lio.ſunt. cbar. 22
In octaua: an licest clericis arma mouere.So.non manu pꝛopꝛia:
niſi cauſa neceſſitatis. char. 226
.Explicit vigeſimatertia. Incipit vigeſimaquarta canſa.
igeſtmaqnakta cauſa baber res queſtiones. 8
Gubeſne queritur:an hereticus poſſit aliquem excõmunicare. So.
non. char. 228
In ſecunda:an poſt moꝛtem poſſit aliquis excõmunicari.So.poteſt
pꝛo hereſi. char. 2 55
In tertia:an pꝛo peccato domini poterit tota familia excõmunicari.
So.non.ſed interdici poteſt. char. 2 34
Explicit vigeſmaqꝗuarta. Incipit vigeſmaqninta cauſa.
Vigeſiima quiuta caunſa habet * eſtones.
pꝛima queritur: an anctoꝛitate pꝛiuilegij quis contra ius cõmune
valeat ſe tueri.So.palet. char. 237
In ſecunda:an ſequentia pꝛiuilegia derogent pꝛioꝛibus.So.ſic.ſiden

209
210

tur ex certa ſcientia. cabr. 239
„Exyplicit vigeſimgꝗ e epirni eſimaſexta cania.
Aigeſimaſert canſa habet ſep 1 qnelliones.

n pꝛima queritur: an ſint ſoꝛtilegi:qui ſub ficto nomine religionis fu
ra pꝛomittunt.So.ſunt. char. 2 41
In ſecunda:an ſit peccatum. So.non.ſed pꝛohibentur. char. 2 4
In tertia.a quibus genus diuinationis ſumpſit exoꝛdium. Solutio.
a perſis. char. 2 42
In quarta:quot ſunt genera diuinationis.So.quattuoꝛ ᷣm numerũ
no m foꝛmam. char. 2 42
In qninta:an ſe oꝛtilegi: vel dinini ſint cxcõicandi.So.nõ.char. 2 4²2
In ſexta:an excõmunicatus ab epiſ⸗ copo:poſſit reconciliari a pꝛeſby/

char. 2 09

tero. So. inconſulto epi ſcopo non:niſ in caſu neceſſitatis. 2 4 4
In ſepiima: an moꝛientibus ſit penitentia indicenda. So. non. ſed

innoteſcenda. H chchphar. 2 4 5
Explicit vigeſimaſexta. Incipit vigeſimaſeptima cauſa.
¶DSigeſimaſeptima cauſa habet duas queſtiones.
In pꝛima queritur:an coniugium poſſit eſſe inter vouentes.So.non
ſi votum ſit ſolenniʒatum. ſecus ſi ſimplex ſi. char. 2 46
In ſecunda:an liceat ſponſo a ſus ſponſa recedere. So.nõ.ſi deſpon⸗
ſatio ſu de pꝛeſenti. chhar. 250
Explicit vigeſimaſeptima. Incipit vigeſimaoctana cauſa.
VBDigeſimaoctaua cauſa habet tres queſtiones.
In pꝛima queritur: an coniugium ſit inter infideles. So.ſic. 2 ½4
In lecunda: an liceat connerſo ad fidem ducere viuente pꝛioꝛ e. So.
ſic.ſi ſit diuiſus ab infideli. char. 2 57
In tertia:an bigamus ſit qni hab nit vxoꝛem vnam ante baptiſmum
? aliam poſt. So. eſt. “ char. 2 67
Explicii vigeſima octaua. Incipit vigefimanona cauſa.
Bigeſimanona cauſa habet duas queſtiones. —
n pꝛuma queritur: an ſit coniugium inter ſeruum æ ingennã. So.eſt.
niſi erroꝛ impediat. char. 297
In ſecunda:cum depꝛebenderit illum ſeruum:an liceat ei ab ea rece/-
dere.So.ſic. M char. 2 5 8
Exglicit vigeſimanona. Incipit trigeſima cauſa.
Trigeſima cauſa habet quinq; queſfnones..
In In pꝛima queritur: an liceat reddere debitum vxoꝛi qui filium d
ſacro fonte leuauit. So. ſic. niſi ex conſenſu vtriuſq; ſit factů. 2 59
In ſecunda:an ſponſalia contrabantur. Solu.non. infra ſeptimum
annum. char. 2 60
In tertia: an ſpirituales vel adoptini filij poſſint naturalibus copula
ri. So.non. U char. 260
In quarta: an liceat alicui cõmatricem vxoꝛis ſue ducere in vxoꝛem,
So.ſic.moꝛtua vxoꝛe ſua:ſi comaternitas pꝛeceſſit matrimoniũ.2 60
In quinta:an clamdeſtina deſponſatio manifeſte pꝛeindicet. Solu.
nõ: apud eccleſiam. chhar. 261
Explicu trigeſima. Incipit trigeſimapꝛima. canlſa.
Crigeſimapꝛima cauſa habet tres queſtiones.
n pꝛima queritur: an poſſit duci in vxoꝛem que pꝛius fuit polluta per
adulterium viuente viro:vel machinatus fuit in moꝛtem ipſius.Solu.
poteſt.niſi dederit fidem ſibi pꝛius adultere. char. 262
In ſecunda:anfilia ſit inuita tradenda alicui in vxoꝛẽ. So.nõ. 263
In tertia:an poſt patris ſponſionem poſſit nubere alij.So.poteſt:ſi
non conſenſerit. ccbar. 2 6 4
⸗ Er luit rmnadna Vncie trigeſimaſecunda cauſa.
GEns imaſecunda cauſa habet octo queſtiones.
In pꝛima queritur: an liceat dacere mereiricem. So.ſic. char. 2 6 4
In ſecunda:an ea ſit vxoꝛ appellanda:que ducitur cauſa incontinen⸗
cie. So.ſic. char. 26 5
In tertia:cuius arbitrium ſequitur mulier:an aui liberi an patris oꝛi
ginarij.So.aui. char. 266
In quarta:an vi nente vxoꝛe liceat alicui ex ancilla querere filios.So
lutio.non. B char. 267
In quinta:ſi ea que patitur innita pndicitiam amittere compꝛobatur
o. non. char. 268
In ſexta:ſi adulter adulteram dimittere poteſt. So. nõ. char. 2 70
In ſeptima:an vinente adultera adulteram accipere poteſt.Solutio.
nõ. char. 270
In octaua:ſi boc ſaltem caſu infidelem poſſit ducere eaconditionẽ vt
co nuertatur ad fidem. So.non. char. 272
Explicit trigeſimaſecunda. Incipit nigelnatertia.
Erigeſumatertia cauſa habet quinq; queſtiones.
npꝛima queritur: an pꝛopter impotentiam coeundi ſit aliqua a viro
ſeparanda.So.ſic. char. 2 7 2
In ſecunda:an ſeparata poſſit ei nubere cum quo pꝛius eſt foꝛnicata.
So.poteſt:penitentia peracta. char. 2 73
In tertia:an ſola coꝛdis contritione po teſt deleri peccatum. So.po⸗
teſt. vbi facultas confitendi non ſuppetit.Et ratione queſtionis mote
agitur de penitentia. cuius tractatus diſtinguitur per ſeptem diſtin⸗
ctiones. char. 275
In pꝛima di.queritur:an ſola contritio deleat peccatũ.So.ſic.ſi facul
tas confitendi deſit. char. 275
In ſecunda:an cha ritas ſemel habita poſſit amitti. So.ſic. in via. ſe⸗
cus in patria.quia charitas ibi nunqᷓ excidit char. 2,8 4
In teriia:an penitentia reiterari poſſit. So.ſic.pꝛeter ſolxnX. 2 9i
In quarta:a n peccata ſemel dimiſſa redeant.So.nõ.ſimplr. 296
In quinta:quis modus debeat obſeruari in imponenda ⁊ accipien-
da penitentia.So.ad arbitrium pꝛopꝛij ſacerdotis diſcreti. 2 99
In ſexta:cui quis debeat con fiteri.So.pꝛopꝛio ſacerdoti:ſi fit diſcre⸗
ius:alioquin alteri de eius licentia. char. 300
In ſepnima:an penitentia timoꝛe moꝛtis accepta:ſit fructuoſa.Solu.
ſic. . char. 300
In quarta queſtiõe ſupꝛa imediate cauſe querit᷑:an actus ↄingalis ſit
pꝛohibitus tempoꝛec oꝛationts.So.ſic. char. z0
In quinta:an vir ſine conſenſu vxoꝛis ⁊ econuerſo poſſit vouere con
iinentiam.So.non. char. 302

Erphicit migeſimatertia. Inceipit trigeſimaquarta cauſas.
Trigeſmaqnarta cauſa babet duas queſtiones.
In pꝛima queritur: an rea ſit adulterij:que credens mari

In ſecunda:an redeunte pꝛioꝛe cogenda ſit recedere a ſecundo ⁊ redi
read paimumSo. ſie. ””MU char. 305
Explicit irigenmaqnarta. Incipit trigeſfimaquinte cauſa.
G. Trigeſimaquinta cauſa habet decem queſiiones.

. „

In pꝛima querilur: an liceat aliquam ducere de pꝛopꝛis ſua cognatio
ne. So. non. char. 30 4

In ſecunda:an liceat aliquam ducere de cognatione vxoꝛis ſue. So.
non. 1 cchar. z0 5
In tertia:vſq; ad quem gradum debeat quis abſtinere a conſangni⸗
neis ſuis ⁊ vxoꝛis ſue. Solutio.vſq; ad ſeptimum gradum ſm anti-

quos. char. 530 *

In quarta:quare vſq; ad ſeptimum gradũ cõputat᷑ conſanguinitas.
So.ad inſtar ſeptem etatum buins mundi. char. 306

tio.ſicut oſtenditur in arboꝛe. char. 30 6

Sn quinta:quomodo gradus conſangninitatis ſint computandi.So

pꝛopinqni ⁊ vicini. char. 307
In ſeptima:an illi qui ex inceſtu nati ſunt:filij repntent. So.nõ.ʒ 0o S
Inoctana:ſi conſanguinei ignoꝛanter coniuncti:ſimul poſſint rema/
nere. So.non.niſi ex diſpenſatione romani pontificis: in quinto gra-
Anu: vel ſuppa. char. 308
In nona: an matrimonium per falſos teſtes ſeparatum: ſi poſtes ap/
paruerit eccleſiam fuiſſe deceptam: ſit reintegrandum.So.ſic. 30 8
n decima: ſi relicta alicuius in ſecundas nuptias tranſierit: an pꝛo/
ſes ex eis ſuſcepta:poterit copulari conſanguineis drioris vii. Solt
non. char. 309
Explicit trigelDmaquinta. Incipit trigeſimaſexta canſa. 5
Trigeſimaſexta cauſa habet duas queſtiones.
L Anhan queritur: an is qui virginem oppꝛeſſit raptum commifit.
Solutio. ſi. . char. 309
n ſecunda: an rapta raptor iĩ nubere poſſit patre aſſenſum pꝛeſtante

pticzg. cch
Br licit ſecunda pars cauſarum: v queſtionum.
Incipit tertia:de conſecratione.
Et habet quinqʒ diſtinctiones. .
In pꝛima: agitur de conſecratione eccleſiarum. ? de miſſarum cele/⸗

bꝛatione. char. zio
In ſecunda:de ſacramento euchariſtie. char. 3i 4
n tertia: de ſeſtiuitatibus per circulum anni celebꝛandis. 522
n quarta:de baptiſmo. cchar. 32 4
n quinta: de confirmationce: ⁊ ieiunio. char. 333

Laus deo.

tum moꝛtnůũ
nupta eſt alteri.So.non. char. 305

In ſexta:qui iuſiurandum pꝛo pꝛopinquiſtate firmare debent. So.

Di.

Noniam nouis ſuperuenientibus canſis:nouis eſt reme
dijs ſuccurrẽdum: Iccircoego Bartolomeus bꝛixienſis
ↄfidens de magnificentia creatoꝛis apparatum decreto/

nec attribuendo mibi gloſas quas nõ feci:ſed ſupplendo defectum
ſolũmodo: vbi
coꝛectio neceſ
ſaria videbatur
yvel pꝛopter ſub
tractionem de /
cretalium ⁊ di⸗
miniutionem ea

rũdem: vel pꝛo Z “

pter iura q̃ ſuꝑ
nenerunt de no
no. Interdum
xtiã ſolutiones
interpoſui: gue
pꝛetermiſſe ſue
rant a Joanne
Hoc ſfeci ad ho
noꝛem omnipo — ..0. SSðD
mtis dei cccIn nomine ſancte a iĩdiuidue trinitat
ie romane: ivi ia di
adcõem vriliiag Incipit coꝛdia diſcoꝛdantium cano

a nnm n ture s bumane. Rubꝛic.
re canonico. Di. I.
Bar. Mmanum genus
— AUma duobus regit᷑: na
turalic videlicet iu
e:a moꝛibꝰꝰ. Jus
naturale eſt quod
in lege in euange
de iure canoni/ lio cõtinetur: quo
co: pꝛimo inci- quiſqʒ iubetur alij
pit a ſimplicio⸗/ acere qð ſibivult⸗
ribus im natu cfieri. ¶phibetur alij ĩferres qð ſibi no

rackenmc na⸗ lit fieri.Ande chꝛiſtus in euangelio:ꝰ

tiquius ⁊ digni . 1 I VII
ngeſt. Cepien. bis hoies: ⁊ vos eadẽ facite illiſ. Moc
ab ipſa rationa c enimlex a/ pphete. & Hic Iſidoꝛꝰ

licreatura. vt ii. v.libꝛo ethymologiax ait. Diuie le

ſtitu. ve re. di. X. ges natura:humane moꝛibus cõſtãt.

nrinne Wnes leges aut diuie ſunt: aut
tas differennag humane. diuine nã:humane mo
iuris naturalis ribus ↄſtant. IJdeoqʒ he diſcrepant:.
ad alia iura v-
qʒ ad.xv. diſti.

in qua aggreditur pꝛincipale pꝛopoſitum de iure canonicooꝛigineʒ

eius aſſignannn²ss

tur tanq auctoꝛibus:iſtis tanq inſtrumentis.

b Buobus. ſignat ↄtrarium. j·xcvj. di. duo.ſed illis duobus regi/

c ¶ Naturali.i.diuino.
d Moꝛibus.i. ↄſuetudinario iure:vel etiaʒ iure bumano:ſiue ſcri
pto ſiue non ſcripto.xxv.q.ij.inſtitutionis. . .
e¶Oult.Sed nõne ego volo ꝙ alter det mihi rem ſuã:non tñ ego
polo ei dare rem meaʒ.Expone g vult.i.dʒ velle.⁊ ſic exponitur ibi:
habe charitatẽ ⁊ fac quod vis.⁊ ſic exponit᷑ lex.ff.de ſolu.l.i.vel ex/

pone iubetur.i.ↄſulitur.ſic ecõuerſo verbum rogandi pꝛo verbo pꝛe

cipiendi ponitur.xj.q.iij.rogo. .
ſ¶Pꝛobibet᷑. nunꝙᷓ; inuenimus expꝛeſſe pꝛohibitum in lege vel in

euangelio:niſi per quandã ↄñtiam. Na vbi vnũ ↄtrarioꝛum pꝛecipi
tur per ↄñs aliud pꝛohibet᷑.ſic vbi aligd iudicat᷑ meũ eẽ:per ↄñs iu/

dicatur tuũ nõ ec.vt.ff. de pꝛocura.pomponius.S.iiſj.
SInferre.ſed nõne iudex vult inferre moꝛtẽ reo:ſed tñ nõ vult vt

ſibi moꝛs inferat.ſed dic ꝙ iudex nõ infligit moꝛteʒ ſʒ lex:vt.xxiij.q.
v.homicidas.⁊.c.cũ homo.vel intelligas hec oĩa de operibus miſe/

ricoꝛdie ad que quilibet tenet᷑: vt. xxxvj.di.nõ ſatis. Jo.
b ¶In euangelio. matthei.
¶ ¶ Dultis.i.debetis velle.

