a pulſauerit. Magnis quippe ſtudijs

q ¶ Percipiant. ſic ergo a

r ¶Emerit.i.emet:

8 . Dicitur.i. pſumitur. 2 hec

rnn.

tem. ſi autem eauſa mereimonij eſt emptus:ſi eũ venalẽ nõ exponit
infra tres menſes poſtea ſine oĩ pꝛecio liberatur: qꝛ pꝛeſumit᷑ ꝙ ad
ſeruiendum eum emerit: vt e.c. fraternitatem. Si autem infra tres
menſes eum exponit venalem: ⁊ foꝛte eum vender
fieri ebꝛiſtianus liberat᷑ relicto pꝛecioxij.ſolidoꝝ

chꝛiſtiani ab eis in iudaiſmo ritu ſunt

maculati vel etiam circunciſi:non red⸗/
ditoꝰ pꝛecio ad libertatem ⁊ religioneʒ
redeant chꝛiſtianam. C He hbis autẽ
qui in infidelitate empti ad gratiam ba
ptiſmi venire deſiderant.quid fieri de⸗

beat gregoꝛius papa ſcribit foꝛtunato
neapolitano eꝑpiſcopo.

In libertatem vendicẽtur ſerui qui ah
infidelitate ad fidem accedunt.
Naternitatem veſtrã pꝛimo opoꝛ

Ltet eſſe ſollicitam: ſi de iudeoꝛum

ſeruitio:non ſolum iudeus ſed etiam
quiſquam paganoꝛũ fieri voluerit chꝛi
ſtianus:poſtquaʒ voluntas eius fuerit
patefacta:ne hũc ſub quolibet ingenio
vel argumento cuipiam iudeoꝛum ve⸗

nundandi facultas ſit: ſed is qui ad
chꝛiſtianam conuerti fidem deſiderat:
defenſione veſtraĩ libertate modis om
nibus vendicetur.hi vero quos huiuſ

cemodi opoꝛtet ſeruos amittere:ne foꝛ
ſitan vtilitates ſuas irrationabiliter exi

ſtiment impediri ſollicita vos hoc con⸗
uenit conſideratione ſeruare: vt ſi pa⸗
ganoſquos mercimonij cauſa de extra
neis finibus emerint:infra tres menſes
dum emptoꝛ cui venditi fuerintꝰ nõ inz⸗
nonieur:fuſ⸗ ad eccleſiam foꝛte con⸗/
le ſe dixerint fieri chꝛiſtia⸗
nos: vel extra eccleſiam hanc talem

tingit: ⁊ ve

voluntatem pꝛodiderint pꝛecium eo⸗
rum ibi a chꝛiſtiano emptoꝛe percipi⸗

anta. ſi autem poſt pꝛefinitos tres men⸗
ſes quiſquaʒ huiuſcemodi ſeruoꝛuʒ iu

deox velle ſuuʒ dixerit⁊ fieri voluerit
xpᷣianuſ:nec aliaůs eũ poſtmodũ emerit

nec dñs qualibet occaſiõis ſpecie hbunc
audeat venũdare:ſʒ ad libertat ꝓcul-⸗
dubio pᷣmia ꝑducat᷑:qꝛ hũc nõ ad vẽdẽ
dũ ſʒ ad ſibi ſeruiendũ diciiꝰ cõparaſſe.
¶ Idẽ ianuario carolita.epo. Dalea
quilibet iudeoꝝ ſeruus ad vene

Arabilioꝛa loca fidei cã ↄfugerit:nul
latenus eum patiamini pᷣiudicium ſuſti

nere. Sed ſiue oli chꝛiſtianus: ſiue nüc
fuerit baptisatus.ſiue vllo chꝛiſtianoxꝝ

c.i.ſed quid ſi nemo ipſum vult redimere:querat pᷣciũ oſtiatiʒ :yt. ff.

enõ poteſt:ſi vult
extra de iude.c.i.
idẽ ꝑ dĩa in ſer/
uiſ paganoxꝝ.lIʒ
h. dicat ꝙ ſi ver
naculus paga⸗
ni fiat xpianus
tenet᷑ ſuire dño

ſuo ſʒ illud apli
quicũq; ſᷣui ſũt

ſub iugo infide

liuz dños ſuos
omni honoꝛe di
gnos arbitrent

⁊ alibi.ſerui ſB⸗
diti eſtote dñis

⁊c.⁊ ſᷣm hoc pᷣt

paganꝰ? eẽ důs

xp̃iani ſʒ ñ fieri
1 Ancipia.
rxpiana.

ante emptionẽ.
k. Ad liberta
teʒ. . xvij. q.iiij.
iudas qui.).ſʒ3
hic ð eo agitu
quẽ ↄſtat eẽ xpᷣi

anũ ibi de eo ꝗ

mẽtit᷑ ſe eẽ xpi /
anũ vt euadat

iugũ ſeruitutis

1Perducite.

id ẽ ꝑductoſoñ

dite.qꝛ ſtatiʒ li-

ber ẽ:e de iudc

is.c.ij.tñ.coloni
pñt cẽ iudeoꝝ:
yt ibi dr.ſʒ nun
ad xp̃ianus pᷣt
emere iudeum:
mancipiũ:ſic tũ
vt cũ illo ñ mo⸗/
ret᷑:vt.xxviij.q.
i. ſepe.⁊.c.nul /

m [Alla of
ARAicia. ſ. xx.

ij.q.iiij.ↄſtitnit
n .ρ Sccaſio.
ar. ꝙ nemo co⸗

gitur ſibi elige⸗
re exoſũ:vt. lx/⸗

iij.di.c.vlti. Jo.

gr. liiij.di.c.ĩ.

o CMõ reddi-
to.hſᷣim legẽ deca
pitat.C.ne iu
deus xpianum

mꝗ.l.vnica.

pauperum damno religioſo eccleſiaſti⸗ 1¹
ce pietatis patrocinio modis omnibus P aterni
defendatur. ¶ Item ex concilio toleæ rt i debẽt vẽdi
tano. Halen. . ⁊ tũc cũ ẽptoꝛñ
ſi indeoꝛum ſerui in ecchijs ↄuer inenit ñ ꝑdit bf
ſi⸗ad chꝛiſti gratiã cõuolauerint li nißpciũ.ar. xxj.
bertati don entur. ¶ Itẽ ex ↄcilio ma .iij. placuit. vl
ticenſi.xvj. Palea. foꝛte vẽditi fue/
rat:ſed emptoꝛ
abñtanit ſe ali
qua de ca.
q ¶ Percipiãt. datis xij.ſolidis ꝓ melioꝛi mãcipio:vt er̃ de inudeis.

de mann.l.iij. aut ſeruiat.v.annis.C.de captiuis.l.vltima.⁊.xxxvj.

q·i.de raptoꝛibus.

q.vj.comperimus.

bum erit.⁊.ff.de le.iij.etiã·⁊.s.di.l.ponderet.

—

liquis cogitur vendere rem ſuam: vt. xiiij.

t. i emet: ſic qñqʒ; ponitur futurum pꝛo pꝛeterito: vt. lxiij.
di. noſſe.ibi ponitur foꝛte pernentum ꝓ ꝑueniſſe.ſic.ff.de ver.ſig.ver·

2„

Epᷣſumptio iuris:⁊ dicũt quidaʒ q ö

ne
oodi
Cln
Mo
ho
?
Coci
ſton
ſnsie
C
dihen
horli
Nr
hi
ſint
ſgli
ron
Chan
Citi
und
loer
fi⸗

it⸗

ſe⸗

rer
ige⸗

ns
do⸗

ſit

ſce⸗

ſios
edi
fent
is
cit

i

fai
ſou.

ng.

gi⸗

f

bane pꝛeſumptionẽ non admittit᷑ ꝓbatio.cũ hͥ nõ tm̃ pᷣſumat ſed er

am ſtatuat ius. vt ex

de regu.vidua.ex̃ de ap.per tuas.⁊ iſtud ↄcedo

ꝙ; vbicũqʒ nõ tm pꝛeſumit ius ſed etiam aliquid certi ſtatuit.ꝙ non
admittat᷑ ꝓbatio in ↄriũ.licet.h.Orium dicat.vt.xxvij.q i.nec aliqua

—„ 2

c xxxv.qiij. cxoꝛdinaria.j·xvij.· iij· in venditionibus.io. ego credo

ꝙ ſemꝑ admit/
titur ꝓbatio in
Zriũ niſi ius ſta
tuat ꝙ non ad/
mittatur. ð
habes. l. di. fer⸗
rum.b.
4 ſernus.
QJEnte v
enim epᷣs tunc
cü eo diſpenſaſ
ſe. ſlxxviij. diſt.
diaconi. ⁊ ẽ ꝗr.
ad hoc ꝙ epᷣus
diſpẽſat ipſo fa
cto circa notuʒ
vt dixi.l.di. qui
in aliqu0uo.
b ¶ ¶ Officio. de
diſpenſatiõe fa
uoꝛe libertatis.
deberet eni de⸗
poni.qꝛ furtum
cõmiſit coꝛpoꝛiſ
ſui. vt. C. de ſer.
fug.l.i.ſed gd ſi
iſti non hñt vnð
ſoluant.tunc di
co iſtũ redden/

dum dño. vt. 5.
eo. ex antiquis.

ar. ff.ð eo ꝑ quẽ
factum eſt. l. yl.
BRecõpẽſet.
i.ſi bʒ ꝓpꝛium
alioquin nõ.ꝗa
delicium ꝑſone
⁊c.pt.xvi.q.vi.
ſi ep̃ʒʒ.er de ap.
repꝛehenſibiliſ.

d Supplica/

uerĩit. ⁊ ſic pʒ ꝙ;
non ſemper de⸗
ponitur oꝛdina
tus qui occultat
erimen ſuuʒ. qð
eſt . b. vt dixi.l.
di.ex penitenti⸗
bus. item patet
hoc ꝙ eps tene
tur ꝓuidere oꝛ
dinato cum alt᷑
eũu examinat. vt

— .

g.xxiiij.di.quã⸗

do.
QG ſeruns.
ciente.ar.

de taciturnita/
te. ex de hiſ que
ſi.a p̃la.c.ij. ? di
conus.⁊.xxviij.
diſ. diaconi.
fVUnius. ſed
q̃liter hoc ſtare
põt in pꝛeſbyte
ro vel diacono
na ep̃s dʒ fua/
re interſtitia t
poꝝ.que ſunt.ſ
lxxyij. di. in fin
gulis. ſed ſi obb
nanit:cõſtat
plus ſtetit q; per an

Perſn concilio deo auctoꝛe ſan⸗

cimus:vt nullum chꝛiſtianum mã
cipium indeo deinceps ſeruiat. Sed da
tis pꝛo quolibet bono mancipio.pxij.ſoli
dis ipſum mancipiũ quicunqʒ chꝛiſtia⸗
noꝛum ad ingenuitatem ſeu ad ſeruitiũ
licentiam habeat redimendi.⁊ ſi chꝛiſti
anus fieri deſiderat:⁊ non permittitur:
ſimiliter faciat.qꝛ nephas ẽ vt quẽ chꝛi
ſtus dominus ſanguinis ſui effnſiõe re
demit:blaffemum chꝛiſtiane religionis
vinculis tenere.quod ſi acquicſcere ſta
tutis noſtris quicunqʒ iudeus noluerit
quãdiu ad pecuniam conſtitutam veni
re diſtulerit:liceat mancipium ipſum cũ
chꝛiſtianis vbicunqʒ voluerit habitare.
Item ex concilio aurelianenſi.
De eodem.
A ſeruus abſente domio aut neſciẽ
te: epiſcopo tamen ſciente qð ſᷣuus
ſit:aut pꝛeſpyter aut diaconus oꝛdina⸗
tus fuerit:ipſo in clericatus officioꝰ per
manente epiſcopus euʒ domino ſuo cũ

duplici ſatiſfactione recompenſet. Si

vero epiſcopus eum ſeruum neſcierit qͥ
teſtimonium perhibent aut ſupplicaue
rint eum oꝛdinari:ſimili redhibitiõe te⸗
neant᷑ obnoxij. Item leo oibus epiſ
conſtitutio nouna. De eodem.
AIJleruus ſciente non contradicẽ
te domino ſuo in clero fuerit oꝛdia
tus:ex hoc ipſo liber ⁊ ingenuus erit.
Sed ſi ignoꝛante domino. licet ei intra

ſpatium vnius anni ⁊ ſeruileʒs foꝛtunã

pꝛobare:⁊ ſeruum ſuumaccipere.vex
etiam ſi legitimo pꝛobatus experimen⸗
to monachus efficiatur:enuadit iugũ ſer

Uitutis. debent enim per triennium'an⸗

teqᷓ; monachi efficiantur:in monaſterio
permanere. poſtea vero ſi monachi ef⸗
fecti fuerint:liberi efficiuntur. epiſcopa
lis enim oꝛdo liberat a foꝛtuna ſeruili
vel aſcripticia:ſed non a curiali ſiue of
ficiali.nam ⁊ poſt oꝛdinationem durat.

ſed etiaʒ ius patrie poteſtatis ſoluit epi

ſcopalis dignit aſ:aſcripticios vero ĩ ip
ſis poſſeſſionibus clericos etiam pꝛeter

voluntatem dominoꝛum fieri committi

mus:ita tamenvt clerici factiimpoſitaʒ
ſibi agriculturam adimpleant. ¶ Itẽ

leo papa omnibus epiſcopis.
Bmittuntur paſſim ad ſacrum oꝛ⸗
dinem quibus nulla natalium nul

la moꝛum dignitas ſuffragatur qui a

dominis ſuis conſequi libertatem mi⸗
nime potuerunt ad faſtigiuʒ ſacerdotij
tanqᷓ ſeruilis vilitas hunc honoꝛem ca
piat pꝛouehuntur.ab his itaqʒ fratres

chariſſimi omnes veſtre pꝛouincie abſti
neant ſacerdotes:⁊ non tm̃ ab his ſed

nũ.dicũt quidã ꝙ iſte fuit oꝛdinatus ſine exami

natione ⁊ non obſᷣnatis interſtitijs. vel dic ꝙ erat grandeuus.vnde
vſq; ad annü potnit ꝓmoueri in diaconẽ xt. lxxvij.di. monachus yl
dic ꝙ annus iſte incipiat non a tꝑe oꝛdinationis ſed a tempoꝛe ſciẽ-

tnie. ar. xyij.qyij.ſiquis incognitus..
4Seruilem plus n. vyalet oꝛdo q ſcia ? militia.xt. ff de lib. ca. qui

¶ SBed non a curiali

Dn. IIII.
de libertate. in fi. nmer
i ¶Per trienniũ.ad monachatũ dat᷑ triennium ad clericatum annus.qe
clerici ſunt in publico ⁊ monachi latent.
k ¶Eõalis.⁊ etiam ſacerdotalis.vt.S.eo.ex antiquis.

etiam ab alijs oꝛiginarüsvel qui alicui
conditioni obligati ſunt volumus tem⸗

perari niſi foꝛte eoꝛum petitio aut volũ

tas acceſſerit:qui aliquid ſibi in eos vẽ
dicant poteſtatis. C De ſeruis mona
ſterij querit᷑ an eccleſiaſticis officijs poſ
ſint aggregari an non.ſed famuli eccle⸗
ſiarum non ſunt oꝛdinandi:ſicut ſupꝛa
dictum eſt:niſñi a ꝓpꝛijs epiſcopis liber⸗
tatem conſequãtur. oꝛo ſeruus mo
naſterii libertatem conſequi non valet.
non ergo ad clericatum ſibi accedere li
cet.quod autem liber fieri non poſſit:ꝓ

batur auctoꝛitate.viii.ſynocdi in qua ſic

ſtatutum legitur. .—r
MMonaſterii ſeruum abbati vel mona
cho non licet liberum facere.
Bbati vel monacho mõaſteriüi ſer
uum non licebit facere liberum. 4
enim nibil pꝛopꝛiumvhabet libertatem
rei aliene dare non poteſt . Naʒ ⁊ ſicut
ſeculi leges ſanxerunt:non poteſt poſ⸗
ſeſſio alienarianiſi a pꝛopꝛio domino.
¶HNac autem auctoꝛitate pꝛohibent᷑
ſerui adipiſci libertateʒ recedẽdi ab ob
ſequio monaſterü:ſed non pꝛohibẽtur
nanciſci libertatem pꝛomouendi ad ſa
cros oꝛdines.poteſt enim in ſacris oꝛdi
nibus conſtitutus monaſterii obſequio
perpetuo deſeruire:ac ſi ſeruus mona
ſteruũi ⁊ libertatem adipiſci ⁊ ſacris offi⸗
ciis aſſociari valet.vnde in alio.c.pꝛefa

te conſtitutionis hec cauſa redditur. in⸗

iuſtum eni eſt vt monachis rurale opuſ
facientibus ſerui eoꝛum ocio toꝛpeant
ac deliciis affluant. Quod autẽ ſer
ui eccleſiaꝝ:quo noie etiam monaſterii
ſeruos ſignificari intelligimus ad ſacre
religionis pꝛopoſitum debeant aſſumi:
auctoꝛitate greg.pꝛobatur qui in gene⸗
rali ſynodo reſidens dixit.
Si conuerſationis pꝛobate fuerit famu
lus eccleſie poteſt oꝛdinir.
ltos de eccleſiaſtica familia no
uimus ad omnipotemtis ſeruitiuʒ
feſtinare:vt ab humana ſeruitute liberi
in diuino ſeruitio valeãt in monaſterijs
conuerſari.qð ſi paſſm dimittimus:oĩ⸗
bus fugiendi ecckeſiaſlici iuris dominiũ

occaſionẽ pꝛebemus. Si vero feſtinan
tes ad omnipotentis ſeruitium incaute

retinemus:illi innenimur negare que⸗
dam qui dedit omnia*. vnde neceſſe eſt
vt ſi quis ex viris eccleſiaſticis vel ſecu
laris militie ſeruitute ad dei ſeruitiũ cõ
nerti deſiderat: pꝛobetur pꝛius in laica
li habitu conſtitutus:⁊ ſi moꝛes eius at
qʒ conuerſatio bono deſiderio illius te
ſtlimonium ferunt abſqʒ vlla retractio⸗
ne in monaſterio omnipotenti domino

ennium in laicali habitu.
u Omnia. æ ita non debemus omnes refutarc nec etiam omnes admit

hbᷣ¶ ¶Summ cum diſtinctione.S. e ex antiquis.

quidã dicunt iſta yba non eſſe in ipſa lege ⁊ verum

eſt ꝙ in illa non po⸗
nuntur ſed alibi. vt ĩ

aut. de ſan. epi.ꝭ. ſed

boc ꝗdẽ col.ix.ſed ſʒ
hec iura canõica hoc

non tenet qꝛ cuʒ oꝛdo
liberet a ſuili foꝛtũa.

multo foꝛtius a curia
li. que auteʒ dignitas

liberat a poteſtate pa

tria.bẽs in aut᷑.ↄſti⸗
tutio que ð digni.col.
vi.⁊?.C.de decu.l.vlti.
⁊ in aut᷑.vt oꝛdinarie
pꝛefec.col.v.
m Adimpleãt.hoc
non tʒ.vt.ð.e.quicũq;

n ☚ Bmittuntur. oꝛi

Agiarijs.tales.n.
liberi ſunt.vt.C.de a⸗
gri. ne diutius. ⁊ ex ðᷣ
iudeis.c.ij.io.
0 ABbati libex. qꝛ
uſi manumittitur
ſeruꝰ eccleſie duo da⸗
buntur loco illius. vt
xij.q.ij.epᷣs.ſʒ gbbas
nihil hʒ pꝛopꝛij.vt.xij
ꝗ.i.non dicatis.vnde
non poteſt facere hãe
recompenſationem.

p CPꝛopꝛium. quia

nemo poteſt plus iu⸗
ris in alium ⁊c̃. vt ex
de dona. iter vi. ⁊ vx.
nuper.⁊. ff. de re.iur.
nemo .i.q.vij. daiber/
tuʒ.ſed fallit er ð ele.
ſuffraganeis. ff. de ac
gr. re. do.non eſt no/
num.
q ¶Alienari.xij.q.ij
ſi quis.niſi in canbui
vt. ff.de pig.ac ſi ↄue-
nerit. ⁊ inſti.ꝗ.ali.nõ
li. F. i. . ff. de vſufruc.

nirmnn
r ¶ ¶ Pꝛopꝛio.ſi.extra

de iure pa. ꝙ autem.
8 Hac auctoꝛitate
in alio.jſ. xvij.q· iiij. in
venditionibꝰ.

t UAltos negare.
. (Doe ꝙ ſer

ni eccleſiarum ſᷣm pᷣ⸗
ſcriptum modum ꝓ-
bati impediri nõ poſ
ſunt ſi velint pꝛomo/
ueri. cum opus ſit pie
tatis manumittere ſᷣ⸗
uos.xij. q.ij.cuʒ redẽ/
ptoꝛ. ſed dic ꝙ grego.
non dat poteſtateʒ H
ſeruis conuertendi ⁊?
ſe ſubtrahendi. ſed pᷣ

latos inſtruit vt non

aliter mannmittãt p
pꝛobatione adhibita
vel dic ꝙ loquitur de
iã manumiſſis.vt eti
am tales indiſtincte
non fſint recipiendi.
niſi pꝛobentur per tri

tere ⁊ ſic media via tenenda eſt.vt.xlv.di.diſciplina.ff.de offici. pꝛoconſu

lis. ſolent.
x¶ ¶ Militie. non ob. xix· queſtione.iij. monaſterijs.⁊ dixi.liij diſtinctione

legem.

8

Dr. av.

4 MHoꝛte. non tñ omnia nec ſola que tunc puniebantur moꝛte hodie re/ incognitus.ij.qvi.biduum.quid ſi annus fit biſſextuliſ in quo aliꝗs E
pellunt a ꝓmotione.qꝛ furtum ⁊ ſimplex foꝛnicatio non punicbantur moꝛ ſuſpenſus ẽ nunquid ſufficit abſtinere. ccelxv. diebꝰ nõ vꝛ qꝛ illi duo ci
te.xt.xxxvi.q/ij.deniq;.⁊ in alijs multis.vt.xxij.q.ij.ſiquis per vetus.hec dies bñitur ꝓ vno. vt ex de ver.ſigqueſiuit.ſed non eſt ita.vt.ff. ð ſta. ſl
tamen bic repellunt a pꝛomotione. li.cum heres.S.ſtichus.qꝛ hoc.c.loquitur de vitiatis in aia ⁊ quantuʒ 6
Rohibendun eſt. fuerint .i. vixerint. vel etiam eoꝛum beredes. vt.C. ad boc facit ad pꝛopoſiium magiſtri . 9 ſ.
de liber. eoꝛum li. li⸗ b ) Enitẽteſ. N
bertine. filius tñ liber . 4. . A diſſoluet. Gud
ti pot. vt ff. de oblegi ſeruire permittatur: vt ab humano ſer· qua ſubrepat:neceſſe fuit vt nunc ſeue ar. aliquẽ veni⸗ al⸗
liber. hereſ. C. de opi! nitio liber recedat:qui diuino amoꝛe di rioꝛemregulã ſibi velint domini ſacer . 5 factũ ꝓpᷣuʒ onn
libertoꝛum cher ar ſtrictioꝛem appetit ſubire ſeruituteʒ. Si doteſimponere.⁊ ideo quicũq; ab hac unis ilrcgt hun
Ma eclenag. pl.s co. autẽ ⁊ in monachali habitu ſecundum die contra ea que ſuperius compꝛehben t. eỹ de elec. no ne
qui ex famulis. qꝛ e- patrum regulas irrepꝛehenſibiliter co⸗ ſa ſunt:clericuʒ oꝛdinare pꝛeſumpſerit ſtti ar de cier.
ruũ dña.ſ. ecclia nü; Uerſatus fuerit:poſt pꝛefixa a ſacris caa ab ea die qua hoc ei orneri appꝛoba/ ꝛinu. diuerſis fal na
moꝛitur.vt. xij.q.ij.li· nonibus tempoꝛa iam ad quodlibet ec ri:anno integro miſſas non pꝛeſumat lacijs ex de con ain
berti. 3 cleſiaſticum officium pꝛouehatur. ſi taa⸗ celebꝛare.quam rem ſi quis obſeruare cel.pꝛeben cum nun
Dꝛpoꝛ v0 men illis non fuerit criminibus macula noluerit:⁊ contra ſtatuta fratruʒ faciẽs ſet ert de ſal
vitiati. hic tus:que in veteri teſtamẽto moꝛte mul/ miſſas celebꝛare pꝛeſumpſerit: eccleſie voir o ihe r nnp
evia cctantur. &Ecce quando ſerui ad cle Ccomunione pꝛiuetur. ⁊ ab omnium fra diſſolncrc aſua Bun
S W que ricatuʒ aſſumi valeant vel quando non trum cõmunione nouerit ſe alienum: a obignominiam
pena debeat oꝛdina- admittantur. liberti quoqʒ nõ ſunt pꝛo dignum eſt vt ſeueritatem eccleſiaſtice ſui diſſoluit. ſi
toꝛibus taliũ. notad,ꝝ, mouendi ad clerum: niſi ab obſequijs diſcipline ſentiat:qui ſalubꝛiter a ſäctis lxx.di. nemineʒ lin
ꝙ ſponte vitiati ĩ quo ſui patroni fuerint abſolutii. = Eabns inſtituta obſeruare contẽnit. ? xxi.q.ij c. i cũ nan
cũq; mẽbꝛo repellüt Vnde in concilio Elibertano. Item hilarius papa. Non oꝛdi enim ob hoc ſit o
a Pmotione riſeei Abſque patroni aſſenſu liberti non nentur penitentes vel illitterait. dignve dehaſt m.
denttemten Km enim Ihouceantur ad clderum. Enitentes vel inſcij literarum aut viſſoluet io ſo⸗ C
ſui homicide.jſ.e.ſi gs ohibendum eſt vt liberti quoꝛuʒ aliqua membꝛoꝝ dana perpeſſ ad de iure cõi non u
⁊. c. qui ꝑtem. ſi auteʒ patroni in ſeculo fuerint ad cleruy ſacros oꝛdines aſpirare non audeant. poteſt aligs ve H
caſu vitiati ſũt coꝛpo non pꝛomoueantur. NQuiſquis autem talium conſecratoꝛ ex nire õ factuʒ ſu
re. ſ. ab hoſtibus inii r Di. LVY. titerit:factũ ſuũ ipſe diſſoluetꝰ.¶C Coꝛ un. niſ in caſi⸗ e
xel vorer egrundine . Oꝛpoꝛe vero vitiati·ſimili? poꝛe autem vitiati intelliguntur non ca bus expꝛeſſis ce
voluntarij ſiue a ſe ſ ter a ſacris officijs pꝛohiben ſu ſed pꝛopꝛia voluntate abſciſſi. urc b, ſat
ne a mediciſ.nõ obeſt E lan Tii icin ü S as obſei
eis. ſ. e.ſi quis a medi tur. . Unge gelaſiuſ papa Unñ in canonibus apoſtoloxlegit. Rerit ex in E
cis.ſi aũt alias ſũt vi/ — ribit dicens. Qui ſemetipſũ abſciderit non oꝛdinet. dignatione vel Man
tiati aut ii inſiſtebäͤt Qni de monaſterialibui diſciplinis ad Jquis abſciderit ſemetipſum id eſt etiam cã conti⸗ um
oper licito ant oꝑi il clericale munus accedit ⁊ de laicis:an⸗ ſi quis amputauerit ſibi virilia non nentie. r
licito.ſi illicito repel· teacta eius vita examinetur. fiat clericusꝰ*:qꝛ ſui eſt homicidai ⁊ dei E. Clericus. n⸗
Uunear letto g lür! Pxics igitur pꝛo ſua reuerẽtia ma⸗ conditioni inimicus Si quis cum deri Ea⸗ diſee
bꝛis fiue occultis non - entibus inſtitutis que quideʒ vvpi cus fuerit abſciderit ſemetipſum omni nn Ghz ſecit vt c
repellunt a ꝓmotic nulla rerum vel tempoꝛum vꝛget angu no dam netur quia ſui homicida eſt. Aiberius iĩ occul i
vt.j. e. qui ptẽ.æ.c.eu⸗ ſtia: regulariter cõuenit cuſtodiri: quuia & Item ex concilio arelatenſi.j. to poſſet pꝛedi⸗ L .
nuchus. ſed ſi in ma- eatenus eccleſie vel cunctis vel ſufficis Mon pꝛoducantur ad clerum:qui ſeip care tpe perſe⸗ UV
gnis ⁊ manifeſtis nꝰ tibus pꝛiuate ſunt miniſtris vt plebibꝰ ſos abſcindunt. M cutionis ecclie mi
ꝓmouẽt. vt. ſ. e.ſi eua ad ſe pertinentibus diuina munera ſup J qui ſe carnali vitioꝰ repugnare mulieribuſ. ? mñ e
gelica. ſi ergo aliquig blere non valeant: concedimus vt ſi s ·· neſcientes abſcindunt ad clerum poſtea apud ce u
in pꝛincipalibus mẽ/ P . Ne .N, . K. . e —er, . ſariaz factus ẽ Pnc
bꝛis. ſ. in veulopel ma monaſterialibus diſciplinis eruditꝰ ad peruenire non pñt. ¶Itẽ innocentiuu ſacerdos. item ſtin
nu bʒ enoꝛme vitium clericale munus accedit:etiam de laici ſcribit felici meceriano epiſcop.. marcus pcidit i
monet᷑ ſecus ſi mo- anteacta eius vita requiratur.ne ſit alij Mon eſt oꝛdinandus:qui pariem digi⸗ ſibi pollicem:vt ſif⸗
icuʒ ⁊ qð nõ generet facinoꝛe infectus vel illitteratus vel bi giti volens ſibi abſcidit. ſic fieret idignꝰ s
ſcandalu.vt ex de clle. gamus vel ab adoleſcentia ſoꝛdidatus Vi partem cuiuſlibet digitiꝰſib iip ſacerdotio.⁊ ta lun
egro · vel debili . c pꝛe·W̊el coꝛpoꝛe vitiatus vel ſeruilis vel oꝛi ſi volens abſcidit:hunc ad cleru, men poſtea fa⸗ ahn
ſbyteroꝝ er de coꝛ v Einarie conditionis vel curie vel publi canones non admittunt:cui vero cann ccus e ſacerdoſ ne
ti.c.i. . ijii00. r fl, , Hõ l . vt legitur in bi⸗ ln
d ) Riſcis. vel ſuffi carum rerum nexibus iplicatus vel pu aliquo contigerit:dum operi ruſtico cu ſtoꝛia eccleſiaſti n
lcientibꝰ. vbi. n. blica penitentia notatus vel nulla con/ ram impendit: aut aliquid faciẽs ſe nõ ca.ſed hec non
non eſt copia alioꝛu. gruentis tempoꝛis expectatione diſcuſ ſpomte percutit:hos canoneſ pꝛecipiutꝰ ſunt trahenda 1
bene aſſumunt minꝰ ſus. Item ex concilio arelatenũ. iii. ⁊ clericoſ fieri ⁊ ſi in clero reperti fuerit ad ↄſeqntiã ·iiij 6
legitimi. vt. ff. de vðeuu. Annue ſuſpenſioni ſubiaceat: qui pter non abijci. In illis enim voluntas ẽ vi/ .·i.c. vl. vij. q i.
generaliter. .pen. ic canonum foꝛmam aliquemoꝛdinat. dicanda:que ſibi cã fuit ferrum iniicere petiſti.
Ans ln deſeetii phn⸗ D AVllus penitenteʒ nullus bigamũ in iſtis autẽ caſus veniã meruit. ¶ Si l . Pomiclqe. N
idoneus teſtis. vt. iiij nullus.viduarum maritum in pꝛe militerꝰvero intelligendum eſt de hisq qa ſtlſed Ppter n
q. iij. item in crimia dictis honoꝛibus audeat oꝛdinare:⁊ li⸗ per languoꝛẽ a me liciſ ſecant᷑ aut a bar bomicidij peri- nin
li.v.iſem ſᷣui.xiiij.q. cet hoc iam omnium pꝛope canonũ in⸗ baris abſcindũt᷑:aut a dominis caſtrãt᷑. culuʒ quod ſeq ne
ei ſtituta contineant:tamen ne cuiquaʒ ſa Unge in niceno con. legitur. poterat ſectõeʒ drl
onaler W cerdotum ſupplicantium ſicut iã ſupaa Qui per languoꝛem a medicis deſecat᷑ dẽ bomiclda inn
puremt plant ecclena aiximus impoꝛtunitas vel ſuggeſtio inn ad clerum valet admitti. n Gulinſane .
rũ ſeculariũ niſi ex di . da dr. Ixxxvij.
ſpenſatione extra de . L di. c. ylc. ? eſt ar.
capel.mona.c.in eccleſijs.ex de ſta.mo.c.ij.h.dicit ꝙ de iure poſſunt dũ ta⸗/ q non eſt ↄſiderandũ quid eneniat:ſed ꝗd euenire poſſit.vt.xxij.q·i. u
men habeant ⁊ abbatis ⁊ epiſcopi conſenſum.xvi.q.i.cum pꝛo vtilitate.et in nouo.xxi.di.deniqʒ.xxiij.q.v.relegentes.ff.de his qui deiec.ſi pᷣo. tpe
c.doctos.de regu.habes ꝙ licite poſſunt.vtex᷑ de ſta.mo.c.ijio.credo ꝙ ð Spe. ?. C. de vſufr. ſi ãbiguitatc.ar. .xxiij.q.v.de occidẽdis. h
iure communi poſſunt pꝛomoueri.ſi poſſunt ſecuʒ habere ſocium ſui oꝛdi m E Yqui ſe.vitio.sð.xxiij.di.maritum ⁊c.
nis. yt er eo.ti monachi. J Sð ). NDi ꝑtẽ digiti.foꝛte ſi hẽret ſuꝑfluos digitos eos poſſet pᷣcidẽ. N B
. UVllus.ſeuerioꝛem.⁊? nonne ſenerioꝛ ſuit illa cõſtitutio que pꝛiuat ta/ ſic vngues vel dẽtes nimis ꝓlixos pᷣcidẽ poſſʒ ⁊ hie.fecit ſeca inn
A lIles poteſtate oꝛdinandi·vt.xxxvi.diſti.qui eccleſaſticis.ſic ⁊ bic adij re dẽtes ⁊ iſaiaſ ſuã liguã ãputanit.yt.viij.qi.ĩ ſcripturis.ar..xxxv
citur alia pena. Wẽ—ð . .. d. ab exoꝛdio.vbi dꝛ ꝙ deꝰnihil ſuꝑfluũ creauitĩ nob ⁊ ar.ad H.s.eę.
gSC Anno. no .· bic annum c omputari a tempoꝛe ſcientie.yt.xvij.q/ij.ſigs ſi ꝗs.ybi d iimicꝰ. O ¶ ¶ Pꝛecipiũt.i.ꝑmittũtſic.xxxi.q.i.boc rone. N
⸗

un
Ede
piets
ſen⸗
ie
inign
üffe
mnmn
cicl
hſt
gol⸗
ner
tiſ⸗
Apon
in
1t⸗

eſi

bſn
er in
et
colti

ni.
esde
ſeen

Nn

ioel
pri
herſ⸗
ecle
Gſef

Nee

ens
,ſten
jaili
nyt

01
enſn
l
nb
etoſi

„ℳ

=

d

DS.

¶ Caſus.ſic ſimplicitati ⁊ ignoꝛantit venia tribuitur.ſ.de conſe.
diſtin.ij.ciij. ⁊ extra de re.permu.cum vniuerſoꝛuʒ.tamen caſus nõ
excuſat in amotione terminox.ff.de termi.amo.ił.ij.

det conſcientia
extra de eta. et
quali.ad aures
ei enim non im
putatur euent?
moꝛtalitatis.ff.
de offi. pꝛeſi· illi
citas.ꝭ.ſicuti.⁊
tamen imperi/
tia eius culpe
annumeratur.
ff. ad.l.aqui.idẽ
iuris circa me/
dium.
E.; Beſectus
e

v

ttamen nõ
pariat nimiam
defoꝛmitatem.
vt extra de cle.
egro. pꝛeſbyte/
rum.
e¶ Audentq;.
ni eniʒ ſibi au
et maonum in⸗
ferre.multo po
tius alijs audle
ret.yt.ff.de edi.
edic.cum auteʒ
H.excipitur.

fAut domi⸗

ni.qui autẽ ſer/
uum caſtrat ca
pite punitur et
ſeruus ⁊ lecus
in q̊ hoc factũ
eſt cõfiſcantur.
Eide eunuchis
* 1

S VUnuch?.

talis eniʒ
vitioſus eſt. vt
ff. de edil. edic.
cum anem et
quandoq; pꝛe/-
Aoloe ſt a⸗ l.
aquil.ſi ſeruus.
§. ſi puerum.
b. Si in per⸗
ſecutione.non ẽ
ergo neceſſe ſer
nare carnem il⸗
lam vel pulne⸗
rem vt dicunt
vulgares.
Hatus. vt
rigidus.
Jqnuis. p
egritudie.
non per diſci⸗
plinam.vt vide
atur coꝛam ho⸗/
minibus eiꝰ cõ⸗
tinentia.⁊ foꝛte
boc facit ꝓpter
bypocriſim. ſic
xxxv.di.eccleſie
pꝛincipes.
gs clau/
us.nõ ta/
men vt opoꝛte/
at ipſum venire
cum baculo ad
altare. vt de cõ.

dil. i nullus epi

ſcopus. tamen
bm legem vete⸗
reʒ claudus nõ
ꝓmouebat᷑ xlix
Di. c. i. ?.ylti.

Sinmiliter. iſtud reſpicit yltimam partem capituli.
Iquis a medicis.medicus licite pꝛomouetur:ſi eum nõ remoꝛ/

Jquis a medicis pꝛopter languo⸗
rem deſectus eſłꝰaut a barbariſ ab
ciſſus:hic in clero permaneat. Si quis
autem ſe cum ſanus eſſet abſcidit hunc
⁊ in clero conſtitutum abſtinere conue⸗
niet:⁊ deinceps nullum debere talium
pꝛomoueri.Sicut autem claret hoc qð
de his qui hanc rẽ affectauerint audẽt⸗
5ſeipſos abſcindere:hec que diximuſ
unt ſtatuta:ſic eos qͥs aut barbari aut

Dñicaſtrauerunt:ſi inueniũtur alias di

niſſimi tales ad cleruʒ ſuſcipit eccleſia

ſtica regula. ¶ ¶ Iteʒ ex canone aploꝝ.

Licite oꝛdinetur epiſcopus:qui per ho⸗
minum inſidias eunuchiʒatur.

QAnuchus en per inſidias hominũ

factus eſt:vel ſi in perſecutioneveiꝰ
ſunt amputata virilia vel ſi ita natusẽ:
⁊ eſt dignus fiat epiſcopus.
Item ex concilio martini pape.
Hon excludãtur a clero:qui a medicis
vel a barbaris vel a dñjis ſuis caſtrant᷑.
B Iquis pꝛo egritudine naturalia a
mellicis ſecta habuerit ſimiliter et
q̃ a barbaris aut qui a dominis ſuis ca
ſtrati fuerint:⁊ moꝛibus digni inueniũt᷑
hos canon admittit ad clerum pꝛomo⸗
ueri.Si quis auteʒ ſanus non per diſci
plinam religionis ⁊ abſtinentie ſed per
abſciſſonẽ a deo plaſmati coꝛpoꝛis exi
ſtimat poſſe a ſe carnales concupiſcen
tias amputari ⁊ ideo ſe caſtraucrit:non
eum admitti decernimus ad aliqð cleri
catus officium:qð ſi iam fuerit ante p⸗
moius ad clerum:pꝛohibitus a ſuo mi⸗
niſterio depõat. Itẽ ex ↄci.hylerdẽ.
Mon pꝛohibetur a ſacris oꝛdimibus qͥ
a medicoꝝ inciſione clandus efficitur.
Jquis in infirmitate poſitus cleri⸗
cus medicox inciſione claudus ef
ficitur:pꝛomoueri ad ſacroſ oꝛdines eũ
non denegamus. ¶ ¶ Item ſtephanus
roberto marenſi epiſcopo.
Hon pꝛohibetur a clero: qui digitum
ſibi caſu abſcidit.

V Atoꝛ pꝛeſentium flanius ſcilicʒ cle

ricus ad ſedem apoſtolicam veni⸗

ens detulit a te directam nobis epiſtolã

qua indagare ſtuduiſti eũ a noꝛmãnis
nuperrime captũ ſiniſtre manus digitũ
habere abſciſſũ.ſciſcitaris ſi ob hoc ad
eccleſiaſticum oꝛdinem valeat pmoue⸗
ri an non. Quod etiam nos reperiẽtes
qꝛ ſolertia tua magis ſuper boc ſollicita
a ſede apoſtolica doceri flagitat:noꝛnã
iuſtitie ſemper ſequi deſiderans: ſtudiũ
tue ſanctitatis merito collaudamus:re

uerentiam tuaʒ ſcire volentes:qm̃ ſi ira

*

eſt q a noꝛmãnis digitum ipſe habeat
abſciſſum ad pꝛomouendum ſi alias di
nus fuerit nil ei nocebit. eo qð quid de
his qui a medicis vel dñis ſiue paganiſ
non ſponte tale quid patiuntur:ſacri cẽ
ſeant canones:dilectionem tuaʒ latere
non credimus. . Item Belaſius
apa Palladio epiſcopo.
einpoꝛe ſynceritans dignitaſ accepta

LV.

50

m T. Etor. noꝛmãnis.de iſtoꝛum ferocitate habes infra.vij.queſtione.i.
ſciſcitaris.

n ¶ Siniſtre.idem ſi dextre.dum tamen non ſit defoꝛmitas magna. extra

eo.c.i.⁊ extra de cler.egro.pꝛeſbyterum.maxime ſi non amiſit aliquem de

illis per quos fit ſignum crucis.

ſequenti debilitate non amittitar.

P NRecepta cãonica:quibus eccleſia

ſtica regitur diſciplina.ſicut nõ pa
tiuntur venire ad ſacerdotium debilesꝰ
coꝛpoꝛe:ita ſi quis in eo fuerit conſtitu⸗
tus ac tunc fuerit ſauciatuſ:amittere nõ
poteſt quod tẽpoꝛe ſue ſynceritatis ac⸗
cepit. Stephanus ſi quidem pꝛeſbyter
petitoꝛio nobiſ defleuit oblato qð habe
ret in ſubditis olim ſibi ⁊ ante ãnos plu
rimos collatam pꝛeſbyterij dignitatem
quã reuera imaculati coꝛpis iudicio ſu⸗
ſcepiſſet.ſed nuper pꝛopter ꝓuincie va
ſtitatem thuſcie qua pꝛe oibus pꝛouin⸗
cijs barbaroꝝ feritas diuerſa ſectantiũ
⁊ ambiguitas inuexit animoꝝ dum im⸗
minẽtes gladios euadere fuge pꝛeſidio
niteretur: acutis ſudibus occurrentia
ſibi ſepta tranſiliens inferioꝛesꝰ partes
coꝛpoꝛis inſeruiſſe ſuggeſſit:que vix ad
hibita curatione biennio potuiſſent ab⸗
deßgla ideo frater chariſime ſupꝛadi⸗
cto locum ſuum dignitatemqʒ reſtitue:
uatenus ſacroſancta myſteria ſicut cõ
ueuit exerceat.nec.n.conuenit ob hoc
auferri ante ſuſceptum oꝛdinem in quo
poſtmoduʒ in inualitudinẽ coꝛpoꝛis ca
ſu ꝓbatur faciente pꝛolapſus.Hoc
autem non de omnibus membꝛis intel
ligendum eſt. qui enim oculuʒ caſu ami
ſerit licet deſit voluntas tñ ſacerdotinʒ
adipiſci non poteſt. Unde Belaſiꝰ
ſcribit Ruphino epᷣo.Non ſunt pꝛeſtã
da iura ſacerdotij cui oculus erutus ẽ.

nec vſqʒ ad verbum furentem ꝓſi
lire permittit:vt ſi racha fratri ſuo quis
dixerit:reus ſit gehẽne ignis:quali pu⸗
tamus pena plectendum eſſe: qui nõ ſo

Ha euangelica admonitio iracundiã

lum pugno impie percuſſit in leuitici oꝛ

dinis hoiem miniſterio ſeruientẽ ſed q̃ñ
non ſufficeret ad cedeʒ manus: ita inſti
gante ſe diabolo raptus eſt ad iracũdiã
vt fuſte non ſolũ ꝑcuteret:ſed etiã erue
ret oculũ fratris:⁊ q;uis huiuſmodi ex⸗
ceſſus grauioꝛi eſſet pena plectẽdus:be
ne tamen fraternitaſ tua fecit ab officio

eum pꝛeſbyterij remoueri.hoc tñ ſollici

tudinis tue ſit vt locum ei penitentie cõ
ſtituas ⁊ in aliquo e monaſterio retru
das laica tantũ ſibi cõione conceſſa.ĩ lo
co autem illius aliũ te neceſſe eſt oꝛdina
re pꝛeſoyteꝝ. MNam illi cui erutus ẽ ocu

lus non poſſunt ſᷣm canones Hee chol

iura ↄcedi.neq; eniʒ aliquid ei pꝛode

qui oculum inuitus amiſit:cum nec vo

lens quiſq; oculum amiſiſſe credendus
eſt:nec ſacratiſſimos canones aliquem
caſum in amiſſione oculi ei qͥ ſacerdotiũ
adipiſcẽdũ nõ ipediret ſuis eeebiere
gulis inuenimus.ſʒ hoct m modo ad ꝓ
hibitioneʒ feciſſe videmus:vt qui caret
oculo ſacerdotii officiũ adipiſci nõ poſ
ſit. Sed nec illi nullatenus quaſi in cõ⸗

penſatiõe iniurie ſacratus oꝛdo cõcedi

poterit:qui ad tantum ſacerdotem ꝓ⸗
pꝛium potuitiracundi ꝓuocareꝰ: vt ⁊

o Recepta. debi⸗
les. ſcilicet vo⸗

luntate non caſu.

p ¶ ¶ Inferioꝛes.vide
batur ꝙ iſte non poſ⸗
ſet eſſe ſacerdos quia
nec müles eſſe poſſet
niſi haberet ad minꝰ
vnum teſticulum. ff.
de re milita.qui cum
vno.
q CPoſtmodum. ar
gu. ꝙ licet quis perue
nit ad ſtatum a quo
non poteſt incipere.
tamẽ toleratur.xxix.
q.ij.perlatum.xxx.q.
i.ad limina.xxxij.q.
vij.hi qui.⁊.c.neqʒ.axr
gumen.contra. extra
de eta.⁊ quali.c.i.

r S Jeuangelica.in

uitus. argu . eſt

ad queſtionem ꝙ ſi

ſponſa eſt oppꝛeſſa a
ſponſo non poſſet in/
trare religioneʒ.quia
non pꝛodeſt ei ꝙ in/
nita eſt paſſa.quid ðᷣ
hoc ſit in queſtioni/
bus dixi. tamen qui
oculum amiſerit re/
manet tutoꝛ.vt.C. de

excuſa.tuto.fratertu

us.

8Excepiſſe. argu.

ꝙ vbi canon non ex/
cipit nec noſ excipere
debemus.ij.q.v.con⸗
ſululiſti.

tFninrie.quia pe⸗

na vnius non debet
conuerti in pꝛemium
alterius.ff. ad ſill.l.ſi
ſequens.ff. quod me/
tus cauſa.ſicut.jꝭ. pe/
dius.

u ¶ ¶ Pꝛouocare. gra/

ninſ delinquit qui me
ad iracundiam pꝛo-
uocat q́; ego.C. ad.l.
iul.de vi pꝛiua.quoni

am.⁊.xxiij.q.v.cuin

bomo.

dicũt ꝙ religio circa
ceos non plus oꝑatur
niſi ꝙ facilius cũ eis
diſpenſatur.ar. ꝓ eis
lv.di. c. pꝛiſcis.⁊.:.diſ.
.ſi ille.?⁊ dico ep̃ʒʒ poſ
ſe diſpenſare circa ta
les.vt ex.e.venie
c.ex trãſmiſſa.ſed
luſ papa diſpenſat cũ
eis in epᷣ atu.vt ex de
elec.ĩnotuit.dicũt tñ
quidaʒ ꝙ circa pꝛnaſ
eccleſias imediate bñ
das ſolus pa pa poſ/
ſtit diſpenſare. arg. ex
e.ex tua.qð nõ credo
P illã decre. veniens.
lo.ſed certe ſolus pa/
pa diſpẽſat in hoc ca
ſu vt ex.e.c.dilectꝰ fili

us ⁊ extra.e.c.vlt. vbi

de hoc traditur.b.

1 Relſbytereꝛum.

igẽz de diaconis
⁊ ſubdiaconis qꝛ non
eſt alia cã ꝓhibitiõis
niſi qꝛ timẽtur ĩ eis ex
empla pꝛni criminis.
vt. xvi.q i. S. veꝝ ⁊ eti
am ꝑꝑ odiũ paternũ.
yvt. xy.q.vl.cu multe.⁊
xxiiij. di. qñ.
c ¶ Filios. ſed nũꝗd

Poc ad nepotes extẽ/

dit᷑⁊ vꝛ ꝙ ſic.qꝛ noĩe
filioꝝ nepotes ↄtinẽt

ff. de ver. ſig. libero ꝛ.

⁊Z ꝗar.ff.ad macedo. fi
liuʒ.ſed non eſt ita qꝛ

odia ſunt reſtringẽedDa

de liberiſ ⁊ poſthu.cũ
quidã.tollit᷑.n.vitiuʒ
ꝑ ſucceſſionẽ.vt.j.eo.
dñs.⁊ lʒ ſenatoꝛ non
poſſit ducere illã cuiꝰ

ter vel mater arteʒ

ſudicrã fecit.tñ poteſt
illã ducere cuiꝰ auus
vel ania artẽ ludicrã
lecit.vt.ff.ð ritu nup.
l. iul.l. lege. 5. i.
dCenobijs. ſʒ hoc
ad facilitatẽ diſpenſa
tionis reſeras vt qui
dam dicũt.idẽ eſt vbi
cũq; conuerſent᷑ reli-
gioſi.qꝛ locus nõ ſan
ctificat hoĩem. vt.xl.
di. nõ loca.nã conuer
ſati in monaſterijs ſe
pe ðᷣterioꝛes ſũt alijſ
vt.xlvij.di.quãtũlibʒ.

eC Sedg boc intelli⸗

gendũ c.iſtud ſpectat
ad pᷣncipium capli.
f Adecũqʒ.nulla
ſimilis locutio.
ypeſtes q̃s geritis.ſoꝛ/
dida lana fuit.
90. Sic mali. not. ꝙ;
bonũ pᷣcedens nõ ex

Litia parentum filus non

Reſbyteroꝝ.· De legitimis non eſt dubium quin licite pꝛomoue
antur.ſed illegitimi nõ.ſi tñ ſint in monaſterijs vł canonicis re
gularibus licite ꝓmouentur. vt.j.e.c.i.? ex. e.c.i.⁊.c.ad abolẽdã
qꝛ ingreſſus monaſterij tollit irregularitatẽ.vtxvi .q.i.legi.xix.
machis. in pn. col.i. licet quidam ↄrium dicant.⁊?

ille officium in quo erat amitteret ⁊ iſte
pꝛouectus ſui perderet fa culraen.

i. LVI.
NReſobyteroꝛumetiaʒ filij ad
ſacra officia non ſunt admit
tendi. .Unde Urba.
papa. ij. ait.

Filij pꝛeſbyteroꝛum a ſacris pꝛohiben
tur officijs.

Reſbyteroxꝰfilios a ſacris miĩſte⸗
rijs remouemꝰniſi aut in cenobijs
aut in canonicis religioſe pꝛobati fuerit
conuerſari. . Sed boc intelligenduʒ
eſt de illis qui paterne incõtinentie imi
tatoꝛeſ fuerit:veꝝ ſi moꝝ honeſtas eoſ
cõmendabiles fecerit exemplis ⁊ aucto
ritatibus:non ſoluʒ ſacerdotes ſed etiã
ſummi ſacerdotes fieri poſſunt. ¶ Cn
de damaſus papa ſcribit Hier.pꝛeſoy
tero. Dalea.
Sius papa fuit filius ſtephani ſub
diaconi. Gonifacius papa fuit fili
us iocundi pꝛeſbyteri de titulo faſciole
Agapitus papa filius goꝛdiani pꝛeſoy
teri.Theodoꝛus papa filius theodoꝛi

epi ð ciuitate hieroſolyma.Silueriꝰ pa

9

pa filiꝰ ſiluerij rome.Deꝰ dedit pa⸗
pa filius iocundi pꝛeſbyteri. Felix eniʒ
tertius natione romanuſ ex patre felice

pꝛeſbytero fuit. Item gelaſius natione

afer ex patre epᷣo valerio natus eſt. Itẽ

agapitus natiõe romanus ex patre goꝛ

dlano pꝛeſbytero oꝛiginem duxit:quaʒ
plures etiam alij inueniuntur: qui de ſa

cerdotibuſ nati apoſtolice ſedi pfuerũt.

BHMinc auguſtinus ait.

77

imputentur.

..

MNdecunqʒ; homies naſcantur: ſi

