P El taerna nartali pctĩ. ar. de con.di.ij quotidie.vel venialis. ? tunc eſt
ↄflli

i.ar. di. vi.teſtamentũ. h.tñ bec auctoꝛitas intelligit᷑ de macula coꝛpali.
vt. xlix. di. hinc ẽt. x ira ſophiſtice inducit S.nõ accedat.duũ eni eſtnauerit in
pectoꝛe pcantis ignis alienꝰ:q exurit ⁊ nõ ſatiax.nõ põt digne accedere ad
altarc. de pe. di.iij. inter bec hircũ.vñ no. h̊ ꝙ glibz ſacerdos macula moꝛ
talis peti ſuſpenſus eſt quo ad ſe.quo ad accipientes o nõ.niſi vt no·xxxij

di. §. verum. ?. c ullus.

exemplo bone oꝑation

2 Eqʒ. nõ ꝙ tria dicunt

TK ſacerdotes.comedũt.i.oblata ꝓ pctis.vel dicuni comedere

ctã ppli qꝛ delẽt: æ ſic comedũt pctã ppli oꝛonibꝰ ſuis.yl foꝛte qꝛ

is ⁊ verbo pꝛedicationis coꝛriguut hoĩes.⁊ ita

ptũ in ſe eſt delẽt. ſolus eni deus delet petm.i.pctiĩ reatũ.ſacerdos pe-
nã infligendã ꝓ pctõ oꝛonibus minuit.ꝓpter qð peim delere dꝛ. h. vel

to dignioꝛes fuerint:tanto faciliuſin ne
ceffitatibus ꝓquibus clamant exaudiũ
tur. C Item gelaſius elpidio epᷣo.
Non adeſt Krameni⸗ ſpiritus ſan⸗
ctus:que per criminoſos miniſtrantur

tiam vendicat:vt ad eã quilibet niſi pnu
ra ↄſcientia non audeat puenire. Nam
quõ ad diuini myſterij ↄſecratione ce⸗
leſtis ſpũs innocatus adueniet:ſi ſacer

dos ⁊ qui eũ adeſſe depꝛecat᷑: crimino⸗

ſis plenus actionibus repꝛobetur.
Item greg. in regiſtro. Manus
imunda tactà inquinat non mundat.
IEꝑäceſee eſt vt munda ſit manus q̃ͥ
diluere ſoꝛdes curat:ne tacta qͥ/

qʒ deterius inquinet:ſi ſoꝛdida ſequenſ

lutũ tenet.ſcriptũ nanqʒ; eſt. mũdamini
qui fertis vaſadñi.dñi etenim vaſa fe⸗
runt qui ꝓximoꝝ aĩas ad interioꝛaper
ducẽdas in ↄuerſatiõis ſue exemplo ſu
ſcipiunt. ¶ Itẽ greg. Eque ſeruandũ
eſt verbum chꝛiſti ⁊ coꝛpus chꝛiſti.
Nterrogovos fratres vel ſoꝛoꝛes
dicite mibi quid plus videt vobis:
coꝛpus xpᷣi an verbũ xpᷣi:Si vultis ve⸗
re rñdere:hoc dicere debetis:qð nõ ſit
minus dei verbuʒ ꝙᷓ; xpᷣi coꝛpus.⁊ ideo

quanta ſollicitudine obſeruamꝰ:qñ no

bis xpᷣi coꝛpus miniſtrat᷑:vt nihil ex ipᷣo
de manibus noſtris in terrã cadat: tata
ſollicitudine obſernemns ne verbũ dñi
qð nobiſerogat᷑ du aliud aut cogitamꝰ
aut loquimur:de coꝛde puro pereat:qꝛ
non minus erit reus qui verbũ dei ne⸗
gigeter audierit: qᷓ; ille qui coꝛpus xpᷣi
ſua negligentia in terrã cadere ꝑmiſit.
Item. De eodem.
Eqʒꝰ pot eſt ritev offerri niſi per
ſacerd otem iuſtum ? ſanctum:
nẽc niſi ab eis accipiat᷑ qd offert᷑ ꝓ qui⸗
busꝰ offert᷑:atqʒ id ſine vitioꝰſit.vt/ꝓ vi
tioſis mũdandisofferri poſſit: hoc cer
te oẽs cupiunt:qui ꝓ ſe offerri ſacrifi⸗
ciũ deo Ralnnc E Cuʒ vita ſacerdotũ
euchariſtie neceſſaria eſſe dr: nõ ↄſecra
tioni ſed effectui intelligẽdũ eſt. MNõ eni
effectũ ſalutis ↄfert ei quẽ merita faciũt
indignũ. potius cõplet᷑ in eo illud apli:qͥ

manducat coꝛpus dñi ⁊ eius ſanguineʒ
bibit indigne: iudiciũ ſibi manducat ⁊

bibit. ergo ptra eos qui crebꝛa oblatiõe

gnificat᷑: vel ꝑ verbũ oↄcipitur.

Acroſancta' religio que catholicã
tinet diſciplinã:tanta ſibi reueren

illi dicunt come
dere pctã popu
li.g de ſuis poſ⸗
ſent ſuſtẽtari ⁊
tñ ꝑcipiũt de ec
cleſiaſticiſ.xij.q
ij.· iſllud cũ hñti
dare ⁊c. j. q.ij.
paſtoꝛ.

r Oeroſecta
i. religioſa

ſacroꝝ reueren
tia.vel.i.eucha/⸗
riſtia vel qlibʒ
aliud ſacramen

tũ.S.e. ventum.
8 Conſecra⸗

tionẽ.quã dimi/
nũ miſteriũ fac
nõ miſtri admi/
niſtratõ.vt. j. de
con. di.iiij.non
eſt qquua.
? Agdueniet.
adueniet gdem
magis ad ↄfici⸗
entis detrimẽtũ
qᷓᷓ ad ſaluteʒ.de
cõ.di.ij.⁊ ſctã.
Eceſſe ẽ.
vaſa. id ẽ
ſubditoꝝ aĩias.
qꝛ dñs in eis ſe⸗
det.yt.xxiij.q.ii
ij. nabuchodo⸗
noſoꝛ.xxxij.q.v

ſi paulus.quoꝝ

ſanguis regrit
de manibꝰ? nĩis
xliij. di. epheſijs
x CAcd interio
ra.i.ſpũalia ⁊ ce

leſtia. vel dic. i.

ad vitia.⁊ tunc
dic ꝑducendas

vapulaturas a

pꝛimo mãcipio

iehenne xl. di. ſi
pa.
“ . NMterrogo

icatio ꝗᷓ plurei

ↄuertit ⁊ plꝰ fa⸗
cit cõpungi bo/

minẽ. ita vt oia

pctã ꝑ eã tollan
tur. ſed ꝑ coꝛpꝰ
xpᷣi tm̃ venialia
tollunt. vt ð cõ.
di. ij. iterat. . c.
quotidie.⁊ ſic ñ
ob. S.c.multi.

Megligent
as verbo ſi⸗

¶CLagere.de con. di .ij. g bñ.
bic. ſ. ꝙ ſacramenta dñi non rite vl recte

Econferunt᷑ niſ a dignis pferantur.? a dignis ſi umant. ? in foꝛ⸗
ma eccleſie. pꝛimũ notat᷑ ibi.niſi ꝑ ſacerdotem.ſecundũ ibi.nec niſi.ter

tiũ ibi.atq; id ⁊c̃. Quidã diuidũt.c.in duas par

tio de ſacrificio qð ab eo accipit᷑ ꝓ quo offert.⁊ boc
atq; id. In ſcdᷣa fit metio de ſacramẽto qð nõ accipit᷑ ab eo ꝓquo of⸗

fertur.⁊ dicit ſine vitio.i.ſine peccato.

CRite. quo ad offerentem ⁊ accipientem. .
a ¶ Pꝛo quibus offertur.ſupple nec poteſt rite offerri niſ ab eis.

tes. In pꝛimo fit mẽ⸗
hoc vſq; ad illũ locũ.

62

Sine vitio.i.nõ ſit citra foꝛmã eccleſe.ſed in ipſa foꝛma eccleſte.

ibus. Sed intellige generalit:qꝛ offert᷑ ẽt ꝓ habentibus moꝛtalia

bᷣ .
eſe Vt ꝓ vitioſis.expone vt recte poſſit offerri ꝓ vitioſis.i. venialia
biit

Aundandis.i venialis peccati maculam habentibus.
e¶ Eum vita. reſpicit boc c.ſacerdotes.⁊ bñ ſoluit.⁊ ad ↄfirmandã

n

n
Heon

Cce

cſſer

l
ein
Mn⸗

e

len
ec
ſt
d
cane
e
enn
ali
ln⸗
f
i
ſoſten
goe
tnener
nrbe
i
Ginen
peßhn
ſeon
unbnn⸗
nüſc
niohn
nu
iiehen
1.
eni
ſtgen
Aoc⸗
Cninei
Nncde
ſi
ſei,
oide

1s lge
nieit
epheſe
dimtao
ilatt
el dien
1,
ucenens
Aungs
mmacho
epolf

ng
büb⸗
iphnel
Alfn
gib
ta No
ctoln

lpen

jfenilt
öch
tniet
dotſen
entin
ſg
pf
ſenn
ue

NAlI.

ſuam ſolutionem inducitc.ſequens.

Nctum eſt. pꝛobat aug.ꝙ benedicere non tm meritum:ſed etiaʒ
oꝛdineʒ requirit.in pꝛima ergo parte ponit auctoꝛitatẽ dñi vſq;
ibi.quãta. In ſcdðᷣa ꝓbat intentionẽ ſuã ⁊ auctoꝛitate ⁊ exẽplo caipbe.
b ¶ Vos ponite.i.inuocate. G .

colligit ꝙ lʒ vo⸗
luntas ſacerdo/
tis non ſit vt p/⸗
ſit. pꝛodeſt tñ.ſ.
de con.di.iiij. ñ
illud te. Sed ꝗd
ſi cantet miſſaʒ
vt deus perdat
aliquos. ↄficiet
reuera.ſed debʒ
puniri. ar. xxvi.
v.quicunq;.
4 Quod pv̈o.
dictũ eſt. S. in. F.
ſi ergo.ꝙ ſacra/
menta dignita⸗
tis ab hereticis
collata effectu
non habent. cõ⸗
tra qð allegat
guctoꝛitatẽ ana
ſtaſij.quã oſten
dit friuolaʒ eſſe
auctoꝛitate gela

E felicis.
e¶ In tractatnu

per hoc pꝛobat
gratianꝰ non
diuiſit ꝑ diſtin⸗
ctiones H̊ opus
ar. xi.q.iij.S.eui
denter.

¶ Item obijſci

tur.ei.ſ.quod di
ctum eſt. Z. e. F.
cum ergo inno⸗
centius.

. Vod qni
5Q o a

ſus. opinio eſt q́
rundã ꝙ ſacer
dos vel epiſco/
pus recedens ð
eccleſia ad here

cicos ſacramen

tum baptiſmi ñ
amittit ſʒ ſacra
mentuʒ oꝛdinis
amittit. iſtud im
pꝛobat auguſti.
mltiplicit. Pꝛĩo
ſic:qꝛ cum vtrũ/
qʒ ſit ſacramen
tum:non poteſt
aſſignari ratio
quare potius ꝑ/
datur vnum q;;

ſic:quia conſue-

tudo eccleſie eſt
cum tales re-
eunt non ſolẽt
reoꝛdiari ſi eos
eccleſia vult to/
lerare. Tertio
dicit ꝙ ficut re⸗
cedens ab eccle
ſia vtrunq; reti

net. ⁊ ſic videt

ꝙꝙ vtrũq; poteſt

conferre alij

ſacrificij ſe putant poſſe mundari: non
ceſſantes impie agere in ege deiintelli⸗
git᷑ illud eſſe dictũ hiero.

ð vo ſacer⸗
dos ẽt ſi malus ſit:tñ ꝓ officio ſue digni

tatis gram tranſfundat hoibus teſtatur

aug.in li.queſtionũveteris ⁊ noui teſta.

Sacerdotes nomen domini inuocant
dominus autem benedictionẽ pꝛeſtat.

Ictů eſt' a dño in numeris ad a⸗
aron:vos poniteꝰ nomen meum

ſup filios iſrael ego dñs benedicam eis

vt gr̃am traditã ꝑ miſteriũ oꝛdinati traſ

fundat hoĩibus:nec voluntas ſacerdoſ

obeſſe aut ꝓdeſſe poſſit:ſed meritũ bñ⸗
dictionẽ poſcentis:quanta aũt dignitaſ
ſacerdotalis oꝛdinis vel officij:hinc ad
uertamus.Oictũ eſt aũt de nequiſſmo

caipha interfectoꝛe ſaluatoꝛis inter cete
ra. Hoc aut a ſemetipſo nõ dixit.ſed cũ
eſſet pꝛinceps ⁊ põtiſex ſacerdotũ anni

illius: ꝓphetauit.ꝑ qð oſtendit᷑ ſpm̃ ſan

ctu datoꝛem gratiax nõ ꝑſonã ſequi di
gni aut indigni ſed oꝛdineʒ traditionis:

vt quiſ aliquis boni meriti ſit nõ tñ poſ

ſit benedicere niſi fuerit oꝛdinatusvt of
ficij miniſteriũ exhibeat: deiaũt eſt effe

ctũ tribuere benedictioniſ. Dõ voꝰ

hereticos ſacr̃a dignitatis miniſtrata

dicunt᷑ carere effectu:impꝛobat᷑ aucto⸗
ritate anaſtaſij pape:qui oꝛdinationem
achacij q;uis heretici ita ratam appꝛo⸗
bat:vt ẽt eis quos poſt damnationẽ ba

ptiʒzauit vel oꝛdinauit in nullo reaʒ per
ſonã nocuiſſe aſſerat. Sʒ hoc eũ illicite
⁊ nõ canonice:ĩmo ↄtra decreta ſuoꝝ pᷣ
deceſſoꝝ feciſſe ⁊ ſucceſſoꝝ pꝛobat felix
⁊ gelaſius qui achaciũ ante anaſtaſinʒ
excõicauerunt: ⁊ hoꝛmiſda qui ab ipſo
anaſtaſio tertius eundẽ achacium dam
nauit. Unde etiam ab eccleſia romana
repudiat᷑:⁊ a deo fuiſſe percuſſus:legi
etiam in geſtis romanoꝝ pontificũ hoc
mõ:Anaſtaſius ſcdõᷣus natione romanꝰ
⁊ cetera.require retro in tractatudecre
taliũ epiſtolarũ. ¶. Item obijcit illud
guguſtini ad parmenianuʒ de hereticis

7 damnatis. Qui recedit ab eccleſia:
nec baptiſma nec ius dandi amittit.
AVod quidãsdicunt.baptiſma qð
accipit nõ amittit qui recedit ab
eccleſia:ius tñ dãdi qð accepit amittit

multis modis apparet fruſtra ⁊ ianiter
dici.pꝛimo qꝛ nulla oſtendit᷑ cã curille qᷣ

ipſũ baptiſinũ amittere non poteſi:ius
dandi poſſit amittere.vtrũqʒ; eni ſacra
mentũ eſt ⁊ quadã ↄſecratione vtrũqʒ

hor datur:illud cũ baptiʒat᷑: iſtud cum

oꝛdinat᷑. Ideo nõ licet a catholico vtrũ

8 extra eccleſiam:lʒ male conferat.⁊ eum quis recepit ſi 2

cramentum extra eccleſiam.⁊ reuertitur ad eccleſiam:non eſt ſacramẽ
tum iterandum in eo:⁊ hoc pꝛobatur tripliciter:per baptiſmũ datum
a laico:quod non iteratur:lʒ illud iniuſte detur per fignuʒ publice mo

nete impꝛeſſum ab eo qui non debuit impꝛimere ⁊ per characterem
militie qui non repetitur.

Bandi.ſ. oꝛdinem.

iAmittit characterem enim non poteſt amittere: z videatur aliter

¶Exhoꝛꝛuit.qui foꝛte fugit de bello publico. 8 effecti
ꝗ.i.infames.⁊ hoc intelligitur de militibus illis qui iurauerũt ſe moꝛtem nõ

OQ.1.

22

h Amittere nam vbi eadem ratio ⁊ idem ius ff. ad.l.acqui illud. an ta-

men boc ſit verum notatur.xxviij.q.i.ſic enim.xxxij.qvij.apoſtolus..c.q.

H.cum ergo. 1

qʒ iterari:nam ſi ex ipſa parte veniẽteſ m

etiam pꝛepoſiti qui pꝛo bono pacis coꝛ
recto ſciſmaticoꝝ erroꝛe ſuſcepti ſunt:

etſi viſũ eſt opus eẽ vt eadẽ officia gere

rent que agebant: non ſunt tamen rur⸗
ſus oꝛdinadi.ſed ſicut baptiſmus in eis

ita oꝛdinatio manſit integra:qꝛ in pꝛeci

ſione fuerat vitium quod vnitate pacis

eſt coꝛrectum.nonꝰ in ſacramentis que

vbicunqʒ ſunt ipſa vera ſunt: ⁊ cũ ipſi
expedire videt eccleſie:vt pꝛepoſiti ea⸗
rum venientes ad catholicam ſocieta⸗

tem honoꝛes ſuos ibi non adminiſtrent

non eis iñ ipᷣa oꝛdinationis ſacra detra
huntur:ſed manent etiaʒ ſuꝑ eos. Joqʒ
non eis in populo manus imponitur:

ne non homini:ſed ipſi ſacramento fiat
iniuria:⁊ infra.ſicut autem eſt in bapti⸗

ſmo quod ꝑ eos dari poſſit: ſic in oꝛdi⸗
natione ius dandi eſt.vtrunqʒ quideʒ
ad perniciem ſuam q;din charitatẽ non
habent vnitatis.Sed tñ aliud eſt pꝛſus
nõ habere aliud ꝑnicioſe habere aliudi
ſalubꝛiter habere. quicquid non habet᷑
danduʒ eſt cum opus eſt dari.quod vo
pernicioſe habetur:per coꝛreptionẽ de
pulſa pernicie agenduʒ eſt vt ſalubꝛiter
habeatur. Quod etſi laicus alicui pere
unti neceſſitateꝰ cõpulſus baptiſma de⸗
derit:quod cum ipſe acceperit quomõ
dandu eſſet addidicit: neſcioꝰ an quiſqᷓ
dixerit pie eſſe repetendum:nulla enim
cogente neceſſitate ſi fiat ei:alieni mune
ris vſurpatio eſt. Si autem neceſſitas
vꝛgeat aut nullum aut veniale delictuʒ
eſt?. Sed ſi in nulla neceſſitate vſurpet᷑

⁊ a quolibet culilibet detur:quod datũ

fuerit non poteſt dici non datum: quis
recte dici poſſit illicite datũ. Illicitaʒ er
go vſurpationem coꝛrigit reminiſcentiſ
⁊ penitentis affectus:quod ſi non coꝛre
xerit:manebit ad penamvſurpationis:
quod datum eſt: vel eius qui illicite de⸗
dit: vel eius qui illicite accepit: non ta⸗

men pꝛo non dato habebitur.Si enim

aliqui furtim extraoꝛdinarie nõ in mo
netis publicis aurum vel argentũ per⸗
cutiendo ſignauerint cum fuerit depꝛe⸗
benſum:nonne illis punitisꝰ vel indul⸗
gentia liberatis cognitum regale ſignu
theſauris regalibus congreget᷑ Et pau

lopoſt:ſi foꝛte militie characterẽ in co

poꝛe ſuo non militans pauidus exhoꝛ⸗
ruit:⁊ ad clementiam imperatoꝛis cõ⸗
fugerit: ⁊ impetrata venia militare iam
ceperit nunquid hoie liberato atqʒ coꝛ
recto character ille repetit᷑: an nõ potiꝰ
agnitꝰ appꝛobat᷑:an foꝛte minꝰ haberẽt

mat penitet.ff.ad.l.coꝛ.de fal.qui falſam ⁊ c(.

¶ Jus dandi.i.oꝛdinem.de con.di.iiij.oſtenditur. vel poteſtareʒ ↄferendi

baptiſma. j.xxxij.q:v
Vtrunqʒ.ſ.ba/
ptiſmus ? oꝛdo.
n ¶Homini. hoc de
baptiſmo ſacerdotis:
in quo poteſtas bapti
zandi eſt ſacramentũ
in laico eſt quedam li⸗
centia non ſacramen
tum.arg. ꝙ ſententia
heretici valeat ⁊ liga/
tio ⁊ ſolutio.cum ius
ligandi:iudicãdi atq;
ſoluẽdi:a tempoꝛe cõ/⸗
ſecrationis acceperit
ã.di. xlviij.c.i.
o ¶Parte. collectio
enim hereticoꝛum re/
ctiſſime pars appella
tur a partiendo.i.di/
uicero. .
p¶Non in ſacram
2 fuit vitium.
q ¶ Sũt.quia a quo-
cunq; dentur iterari
nõ debent. ideo ipſa
ſunt. id ẽ firma ⁊ vera

ſuunt ⁊? bona.

r ¶ Manus. z. e. q· c.
manus impoſitio.cõ/

tra. ſed hic de conſe/

cratoꝛia. . .
8 ◻ Bangi eſt. i. con/
ſecradi.vel dadi ipſaʒ
oꝛdinationem.
t¶Alind.ar.contra.
illud generale quod ẽ
extra de tranſlatio.
inter coꝛpoꝛalia.⁊.vij
q.i.factus. ff.ſi quis
caut.quotienſ.ar.łxiij
di.ſalonitane.xly.di.ð
iudeis.pij.q.i.epiſco/
pus. .
u ¶¶HNeceſſitate. hic
aperte colligitur ꝙ la
ici non habent ius ba
ptiʒ andi.niſ large di⸗
catur ius vel poteſtas
i.pmiſſio.vt.j.de con.
di. iiij. conſtat.⁊.c. qͥ
dã.⁊.xxx.q.i.ad limia
x¶HMeſcio.i.non ap
pꝛobo ſi quis dixerit
repetendum.
Delennn eſt. hic
phbi

oſophicuʒ tempe

ramentuʒ eſt. nam in
veritate nullum eſt:
eſt ſi. xxij. q.ij.in qui⸗
5¶¶Habebitur. ar. cõ
tra. extra de iurepa.
quod autem.in.fi.
⁊ ¶ In monetis.i. ſi⸗
gnis pel ſigillis nümi⸗
ſmatibꝰ: vel inſtrumẽ
tis monetam cudẽdi.
BPDu nitis. iſti va⸗
rijs penis puniũt᷑.C.

de ſal. mo. per totuʒ. parcit᷑ tamen illi qui foꝛmauit. ſ anteq ſignum impꝛi⸗

7 ita infamis effectus eſt.vi

enitaturos ꝓ republica.⁊ iſti habebant ſtigmata vel alia figna de gliqͥ colo
re.de quibus dictum eſt.milites noſtros arma ſcire volumus non leges.C.
de in. deli.ſancimus.pel ſenſus eſt huius littere. ꝙ ſi aliquis pꝛeter aucto⸗
ritatem pꝛincipis adeptus eſt militie cingulũ.⁊ poſt recõciliat ipſ pꝛincipi

272/7

erit ne iterandus character.q-de⁷en—
a Be bis. repetit que iam dicta ſunt.dubltatur bic ſoꝛe· F. ſed non eſt du⸗
bitandum: quia nonſe.
p. Ex his. infert ex pꝛecedenti c. ꝙ ſacramenta vera ſunt apud hereticos

indiſtincte vſq; ad.S.opponitur.⁊ ibi obijcit augu.put ipſe intelligit augu.

dicere vſq; ad.ꝭ.ſʒ ne
ibi ponit vnam ſolutõ

nem vſq; ad. F. quis.

vbi ponit aliam bona
⁊ catholicam. ad quã
pꝛobandã inducit qt
tuoꝛ exempla que no/
tabo in littera.

e ¶ Perimant illa.i.

eoꝛum abuſio. ab iſto
loco dicit io.fa.ꝙ ver⸗
ba ſüt auguſtini vſq;
ad.S.opponitur.h.cõ/
tra.imo gratiani vt in
notula h̊ apparet.j. e.
d ¶¶Craſſus. iſte di/
ctatoꝛ fuit contempo/
raneus iulio ceſari ?
pompeio: ⁊ a parthis
auro feruenti interle/
ctus eef.
e ¶ Auruʒ cuius ope
vel conſilio furtum cõ
mittitur tenetur.ff. de
con.fur.pꝛoinde.Eſt
autem differentia in/
ier furem ? comunica

toꝛem:quia cõmunica

toꝛ manifeſtus eſſe nõ
potelt.ff. de furas qui
Furti.videtur er/
go ꝙ tenetur quis ſe
purgare de conſcien⸗
tia.ar.inſti.ð obli.que
ex delic. S.ſed he actio
nes. C. de fur. ciuile.
ar.j.q.iiij.quia pꝛeſu/
latus.cum ſuis cõcoꝛ.
⁊ ita eſt ar.ꝙ quis po
teſt 7 tenerur indica-
re furtum.ar. extra ðᷣ
fur.qui cum fure.cum
concoꝛ.ibi poſitis.ar.

contra.ff.de condi.ob

ur.cauſam. idem etſi
ob ſtupꝛum.S. vlt. 7. ff.
de pꝛeſcrip. ver.ſolet.
MNam in vtraqʒ dici

ꝙwlicite poſſum acci/
pere pecuniam a do⸗

mino.vt ſeruum indi⸗/
cem fugitinum.io.ſol.
in caſu iſto videt poſ⸗
ſe dici ꝙ ᷣm canones
non eſt licitum accipe

re:ſecus ſᷣm leges.bD.

g Perhibet. bic ap/

paret potius hec eſſe

verba gratiani ꝙ; au⸗
guſtini.
b. Opponitur. hoc

modo pꝛocedit in hoc
9. Pꝛimo ponit obie⸗

ctionem ſuam contra

auguſtinum qua tan⸗

git vſq; ad.S. ſed ne.
ibi ponit quandam ſo
lutionem ſuam que ꝓ
tẽdit᷑ vſq; ad.ꝭ.q;uis
⁊c ibi autem ponit a⸗
liam que mag cõmu⸗/
nis eſt.ad qua pꝛobã/

dam inducit quadrun-
plex exempluʒ.pꝛimũ

ibi.ipſa enim.ſecundũ
ibi.item dñs in patria

minum eſſe coꝛrigen

ſacramẽta chꝛiſtiana ꝙᷓ coꝛpoꝛalis hec
nota:cum videamus nec apoſtatas ca

rere baptiſmate:quibus vtiqʒ per peni

tentiam redeuntibus non reſtituitur: ⁊
ideo amitti nõ poſſe iudicatur.De his
qui ab eccleſie catholice vnitate ſepa⸗
rati ſunt nulla iam queſtio eſt: quin ha⸗
beant ⁊ dare poſſint ſacramenta:ſed ꝑ⸗
nicioſe habent: pernicioſeqʒ tradunt:

quia extra vinculum pacis ſunt neutri
ſacramento iniuria ſacienda eſt. ⁊ infra

ſicut non recte habet qui ab vnitate re⸗
cedit:ſed tantum hahet ⁊ ideo redeunti
non redditur: ſic etiam non recte dat
qui ab vnitate diſcedit: ſed tamen dat

quod accepit.⁊ ideo quod accepit ab

eo venienti ad vnitatem non iteratur:⁊
infra:ſicut redeunti non datur: quod ⁊
foꝛis habebat:ſic venienti repetendum
non eſt quod foꝛis acceperat.vnde con
ſequenter intelligitur Reneſiſtaten hbo
am: ſanctitatem
autem ſacramentoꝛum in nullo peruer
ſo eſſe violandam. Conſtat enim eam
in peruerſis hominibus ⁊ ſceleratis ſi⸗
ue in eis qui intus ſunt: ſiue in eis qui
foꝛis ſunt: impollutam atqʒ inuiolabi⸗
lem permanere: ⁊ ꝙ dicuntur eam ma
li polluere: qdtum in ipſis eſt dicuntur:
cum illa impolluta permaneat: ſed in
bonis permanet ad pꝛemium:in malis
permanet ad iudicium.⁊ infra:quomo
do catholici non clarificant dominum:
qui ſacramenta eius tam debita vene⸗
ratione pꝛoſequuntur: vt etiam ſi ab
indigniſ tractata fuerint vel ſua peruer
ſitate damnatis: illa intemerata ſancti⸗
tate permanere demõſtrantur. C Ex

hisꝰ verbis auguſtini conſtat in omni⸗

bus tam apoſtatis é; hereticis vel da⸗

natis permanere chꝛiſti ſacramenta ve
ra qtuʒ ad ſe ⁊ ſancta: ⁊ niſi penitentia

vel indulgentia ſubuentum fuerit: ad
damnationem vſurpatoꝛis peruenient
vel habentis vel dantis vel accipientis
Ouid ergo pꝛodeſt ꝙ vera ⁊ ſancta ſũt
cum vſurpatoꝛes ſuos eque perimant-

ac ſi eſſent mala ⁊ noxia.Craſſus aurũ

ſitiuit: aurum bibit.eque perijt vero au
ro ſicut vero veneno. ¶ Item. Aurũ⸗
eque verum eſt in arca furis ſicut in tbe
ſauris regis.ſed a fure quia illicite ha⸗
betur:illicite datur vel accipitur.a rege
autem licite habetur licite datur ⁊ acci⸗
pitur. ideo ipſe fur ⁊ comunicatoꝛ furti:
niſi foꝛe de conſcientia furtu:ſe purga⸗

nerit vt perhibet gelaſius ad anaſtaſiũ

imperatoꝛem vterqʒ iuſte 7 digne dam
nabitur. Opponiturꝰ autem huic

ſententie angoſtinn potels dandi ba⸗
C

ptiſmum ⁊ ius conſecrandi dominicuʒ
coꝛpus ⁊ largiendi ſacros oꝛdines plu
rimuz inter ſe differunt. ſuſpenſo enim
vl depoſito ſacerdote nulla ei relinqui⸗

⁊c.tertinm ibi.ꝙ vt plane.quartim de.x.virginibus.quod incipit ibi. ſic ?

omnes ⁊c̃.vltimo conclu

dit ab illo loco.ſciendum vo.⁊ ad pꝛobandam con

L.aan

i ¶Sententie.c.pꝛecedentis.vbi dicit

le ¶ Pagano. S. e.q·ſi quis per igno..e.

E

ſa⸗
eluſionem ſuam mducit c per eÄſataaam. euennn
ꝙ vtrunq;ʒ ante confirmation
datur. ⁊ ita videtur parificare oꝛdinem ⁊æ baptiſmũ.

„.

quos apo.j.de con.di.iiij.a quodam.

tur poteſtas ſacriſicandi. Sacramentũ

tamen baptiſmi non ſolum a ſacerdote

depoſito vel laico catholico:verũetiaʒ

ab heretico vel pagano ſi miniſtratum
fuerit:nulla reiteratiõe violabitur.nul⸗
la autem ratio ſinit:vt inter ſacerdotes

habeantur qui de manibus laici vel pa

gani oleum ſacre imo execrãde vnctio⸗
nis aſſumant. Mon ergo cõſequenter
colligitur:vt ſi recedentibus a fide ius
baptizandi relinquitur:poteſtas etiaʒ
diſtribuendi ſacros oꝛdines eis relin⸗
quatur: quis vtrunqʒ a conſecratione
pꝛoueniat. Segradatus enim epiſco⸗
pus poteſtatem largiendiꝰ ſacros oꝛdi
nes non habet: facultatem tamen ba⸗
ptiʒandi non amiſit. Sed ne augu
ſtinum in hac ſententia penitus repꝛo⸗
bemus:intelligamus aliud eſſe poteſta
tem diſtribuendi oꝛdines ſacros: aliud
eſſe executionem illius poteſtatis: qui

intra vnitatema catholice eccleſie con⸗

ſtituti ſacerdotalem vel epiſcopaleʒ vn

ctionem accipiunt officium ⁊ executio⸗

nem ſui officij ex conſecratione adipi⸗
ſcuntur. Recedentes vo ab integritate
ſidei poteſtatem acceptaʒ ſacramento⸗
tenus retinent:effectu ſue poteſtatis pe
nitus pꝛiuantur:ſicut coniugati ab inui
cem diſcedentes coniugium ſemel ini⸗
tum nõ diſſoluun: ab opere tamen cõ
iugali inueniuntur alieni. De his ergo
q accepta ſacerdotali poteſtate ab vni⸗
tate catholice eccleſie recedunt loqui⸗
tur auguſtinus nõ de illis qui in ſciſma
te vel in hereſi poſiti ſacerdotalem vn⸗
ctionem accipiunt alioquin eſſet cõtra⸗
rius chalcedonenſi concilio:in quo oꝛ
dinati a ſinoniacis in nullo pꝛoſicere
iudicantur:etiamꝰ* innocentio:qui oꝛdi⸗
natos a ceteris hereticis per pꝛauam
manus impoſitionem ſolam damnatio
nem ⁊ capitis vulnus aſſecutuſ teſtatur
¶Quauis poſſit generaliter dici ſa⸗
cramenta que apud hereticos non ali⸗

ter qᷓ; in eccleſia dei celebꝛantur:vera ?

rata eſſe q;ẽtum ad ſe: falſa vo ⁊ inania
qtum ad effectuʒ ⁊ in his a quibus ma
le tractantur ⁊ in illis a quibus male ſu
ſcipiuntur. NMec mirum ipſa enim ſaluſ
noſtra buccellam iude dedit:ſtatim cuʒ
buccella non bonus ſed malignus ſpi
ritus intrauit.quare: non quia bonus
non daret bonum:ſed quia malus ma
le accepit bonum. Sic ꝙ bonum effe⸗
ctum bonum non habuit:quiavbi illud
faceret non inuenit. Item Dominꝰ
in patria ſua pꝛeſens ⁊ verus affuit nõ
per malum miniſtrum ſed per ſeipſum
nihil potuit:quia fidem non inuenit.ꝓ
perfidia alioꝛum non caruit ſua verita
te:ſed effectus boni virtute. Quod vt
plane in omnibus ſacramentis oſtende
ret bisi eſt tranſfiguratus cum eſſet in

.. ecce quando.j.de cõ.di. iiij.
IConſequen

ter.noli hic repᷣ⸗
bendere magi⸗
ſtrum. nam op⸗
ponẽdo dic it h
vt patet ex ſolu⸗
tionibus ſequẽ⸗
tibus: maxime
ex ſecunda.
m Poteſtas.
i.executio pote/
ſtatis. ⁊ ſic verũ
dic it alias men
titur.nam pote
ſtas ſacerdota⸗
lis.i.oꝛdo ſacer
dotalis in co re
manet.
n ¶ Poteſtatẽ.
non bene argu⸗
mentatur. qꝛ ſi
vocet poteſtas
ſecerdotalis oꝛ/⸗
dinem vl ſacra
mentuʒ nec hic
nec ibi amiſit
poteſtatem ſed
executionem ⁊
hic ⁊ ibi amifit.
o Largiendi

ſed cum hereti-

cus pᷣciſus poſ/
ſet conferre taʒ

baptiſma ; oꝛ⸗

dinem. que ſpe⸗
cialitas erit in
baptiſmo? dico

ꝙ in caſu necei
fitatis non pec/

cat baptiʒans.
qð nunq ẽ ĩ col

latione oꝛdinu.

p ¶Sed ne. H

dicit gratiannus

ac ſi aug. intelle

xiſſet ius dan-
di habenti.exe

cutionem. ⁊ ita
ſoluit.

q C Anitatem

hic tãgit gratia⸗
nus opinionem
io.fa. dicentil ꝙ
qui recipit vlti⸗
mã manus im⸗
poſitioneʒ in ec

cleſia ⁊c. hec o⸗

pinio videtur ex
pꝛeſſe confirma
ri. ex̃ de ſciſma.
c.i. ſed expꝛeſſe
repꝛobat᷑.ix.qi
oꝛdinationes.
Pr¶ Sacramen

totenꝰ.i.qꝛ ſti oꝛ

dinant ↄferunt
oꝛdines. Iʒ non
debeant. hoc

eſt qð ſequiĩ ſi

ne effectu?c.
8CBiſſoluũt.

xxxij. q vij. cij .
tChalcedo⸗

nenfi. S. e. q/c. ſi
gs epiſcopus.

n Eniã inocẽ

tio.S. c.ventum.

Qnãiis.ſol.vera ẽ quã ⁊ ſup tetigit.? ꝗq recitat.j.ixq·iĩ pncipio
Bis.qtum ad pꝛimam vel qtimn ad ſecundam pꝛout videbatur

gſͤt
li
tdi⸗

.

Ngleer
llſan
chie
bi enfl
Nen ſ
ſoren
bi ofrit
ent
mnberen
o⸗
ſent,
m
ceſ⸗
gent in
nold
gſonel
nonpo⸗
vrieans,
eic⸗
oꝛdini.
dne.5
Ntianns
intcle
vs dan
entient

Ditnen
genn
intenen
enni
pi
Gno i⸗
ez i
zebao
ſcenne
Grſnmm
eſon
lonc
bokiug

duobus diſcipu
lis in caſtellum
emaus euntibꝰ
ſed quare dicit
in carne cũ etiã
mogo fit dñſin
carne.ſed dicũt
quidã in carne.
ſ.moꝛtali.ſʒ ma
le.nam in carne
mõtali ſemel tm
tranſfiguratus
eſt. poſt paſſio/
neʒ vᷣo ẽt ſemel
⁊ iõ põt dici cũ
eſſet in carne.i.
inter carngles.
vbi carnẽ aſſũ/⸗
pfit. vel põt intel
ligi in carne.ſ.
moõtali.⁊ ſic fiet
ibi punctus.bis
tranſfiguratus
eſt. cũ eſſet ĩ car

ne in vna tran

figuratione ⁊c.
quaſi diceret in
carne moꝛtali.i.
vna trãſfigura
tione. ſ. in mõte
thaboꝛ ĩ altera
poſt reſurrectio
nem in ſpecie.ſ.
peregrinus ap/
parens.
a Sol. ſ. chꝛi⸗
ſtꝰ ⁊ hoc eſt pꝛi
mũ exemplum.
b C Apparuit
mirabilis.coꝛaʒ
iacobo ⁊ ioãne
in mõte thaboꝛ

Cc ¶Alium. i. al⸗

terius mundi.
4. & Sonans.
qꝛ ſeipſum ↄſtri
git alij ſonü pꝛe
ſtang.

eCharitas.

5.e.q. vide.
ſ¶Ceco. ſi ce⸗
cus cecũ conet
ducere ſecũ. In
fonea ductoꝛ pꝛi
mü cadet inde
ſecutoꝛ.

S Me in eis.

exiſtendo in he⸗
reſi.xlł qͥ ad effe
ctũ niſi in cã ne
ceſſitat:vlł igno
ranter.S.e.q.ſu/⸗

perueniente.

b Innocen⸗
tius. S.e.q.qui
perfectionẽ. j.e.
q. vij. itẽ innocẽ
tius qð ꝓ reme
dio.
i C Frai
yt dꝛ. S. e. q. H.
boc.5S. e. dfis. 5.
nos dicim?ꝰ.⁊.c.

figs inqunit.
e Eb ctu

di. xlix. ſacerdo
tes. ſ. e. q. iij. ſal

Caſus.
Pꝛimo ponunt

verba pꝛophete

Scðo dicit aug.

ꝙ vbicũq; malꝰ

el.

*

carne in vna tranſſiguratione ſol'appa
ruitꝰmirabilis: vt fides credentium au⸗
geretur ad contemplandam celeſtẽ glo

riam ſuper ſe eleuatam. In altera vt pe
regrinus incognoſcibilis de ſe dubitan
tibus ire longius ſe finxit: ⁊ ne agnoſce
retur oculos eoꝛũ tenuit.ad quid aliud
niſi vt quia per fidem non erat in coꝛdi
bus eoꝛum:longius ſe ab eis recedere
oſtenderet:⁊ qꝛ ipſũ nõ credebant eſſe
quod erat:viderent eum alium qᷓ; erat.
Ecce in vtraqʒ viſione ſua erat pꝛeſen⸗
tia ⁊ veritas:ſed in vna exercebatur fi⸗
desvt magis crederent qᷓ; credebant:in
altera tenebatur incredulitas:ne etiam
agnoſcerent quod videbant. Sacramẽ
tum ergo coꝛpoꝛis ⁊ ſangninis ſui alijs
eſt ad ſalutem:alijs eſt ad iudiciũ.fides
etiam qᷓ;nis ſit vera:tamen ſine operibꝰ
moꝛtua eſt. Sic ⁊ omnes decem virgi⸗
nes equaliter erant virgines:ſed ex his
quinq; erant fatue ⁊ quinqʒ pꝛudentes
equa erat virginitatis veritas:ſed pꝛo
eiuſdem virginitatis intentione non oĩ⸗
bus equa meriti idemtitas. Sic etiã eſt
es ſonansaut cymbalũ tinniens: mar
tyrium vel elemoſyna quã neſcit chari
tas:. Sivo cecus cecoſlucerne miniſtret
veritateʒ. neuter tamen ideo magis ſuã
illuminat cecitatem: ſic ⁊ malus mini⸗
ſtrat malo vera ſacramenta:ſed non iõ
dona ſpiritualia:qꝛ malis eoꝛũ meritis
ſpiritus ſanctuſ impeditur: ne in eis qd
ſuuʒ eſt operetur: inde innocentius?ꝰcũ
hereticoꝛum baptiſma concedat eſſe ra
tum:non tamen ex illo baptiſmate con
cedit haberi ſpuũům ſanctum.Et leo hos
qui foꝛmam baptiſmatis acceperũt nõ
ſinit rebaptiʒari:ſed iubet ſpiritum ſan
ctum quem ab hereticis nemo accipit:
per eius innocationem ⁊ manus impo

ſitionem a catholicis ſacerdotibus con

ſequi. Sciendum vo eſt: ꝙ ſacramenta
hereticoꝛum dicuntur irrita vel dam⸗
nanda falſa ⁊ inania:non qᷓ;tum ad ſe
cum ſint ſancta ⁊ vera etiam ab hereti⸗
co celebꝛata:ſed qꝛ eum illicite dantibꝰ
perfidis ſint ad iudicium: illicite ab eis
accipientibus non conferunt ſpiritum
ſanctum. Irrita ⁊ non vera dicuntur:
quia quod pꝛomittunt ⁊ conferre cre⸗
dunt᷑:nõ tribuũt: ⁊ ideo dãnanda vt ea
darivl recipi ab hereticis nõ appꝛobẽ⸗
tur ſed interdicantur. non enim q́dtum
ad ſe polluta ſunt: quãuis ab hereticis
pollui dicantur:vnde gregoꝛius cõmu⸗

nionem arrij vocat execrationẽ ⁊ inno
centius vocat bonoſij oꝛdinationeʒ dã
nationem:non ꝙ ita in ſe ſint: ſed quia
male dantibus vel accipientibus id effi

ciunt. Sic etiam hieronymus in oſee.
ſacriſicia eoꝛum panem luctus vocat:

non qtum’ ad ſe ſed qᷓtum ad effectum
quod ipſemet oſtendit ſubiungenſ:qui⸗

cunqʒ comederit ex eo cõtaminabitur:

qnia ſibi ad indicium ſumet. & Hinc

etiam augu.li.ij.contra epiſtolam par⸗
meniani.
Sacramenta quanuis obſint indigne
tractantibus: pꝛoſunt tamen digne ſu⸗
mentibus. DWUN 8
ęEr iſaiam dominus dicit:facinoꝛo
ſus qui ſacriſicat mihi vitulumꝰ

Q.1.

quaſi canem occidat: ⁊ qui coquit ſimi
laginem quaſi ſanguinem poꝛcinum: ⁊

qui offert thus in memoꝛiaʒ quaſi blaſ

femus.Quilibet vbilibet offert ſacrifi⸗
cium tali coꝛde vel factis vt hic merea⸗
turꝰ audireꝰ:perniciem ſibi infert: non
illisa bonis qui accipiunt ab eis ſacra⸗
menta eadem qui ſᷣm pꝛophetam eʒe⸗
chielem ab eis gemunt ⁊ merent pecca
ta ⁊ iniquitates que ſunt in medio eoꝛũ
qᷓuis inde ſe non coꝛpoꝛaliter ſeparent
⁊ infra. Sacrificia impioꝛum eis obe⸗
runt qui offerunt impie.nam vnum at⸗
qʒ idem eſt ſacriſicium pꝛopter nomen
domini quod ibi innocatur:⁊ ſemper ẽ
ſanctum ⁊ tale cuiqʒ fit:quali coꝛde ad
accipiendum acceſſerit:qui enim man⸗
ducat ⁊ bibit indigne:iudicium ſibi mã⸗
ducat ⁊ bibit:non alijs'ſed ſibi:⁊ infra.
Hoc pene in omnibus talibus queſtio⸗
nibus intelligendum eſſe admonemus:
quia ſimul omnia ſacramenta cum ob⸗
ſint indigne tractantibus:pꝛoſunt tamẽ
per eos digne ſumentbus.⁊ infra.Spi
ritus ſanctus in eccleſie pꝛepoſito vel
miniſtro ſic ineſt: vt ſi fictuſ non eſt:ope
retur per eum ⁊ eius mercedem in ſalu
tem ſempiternam ⁊ eoꝛum etiam re⸗
generationem vel edificationem qui ꝑ
eum ſiue conſecrantur ſiue enangeliʒzã
tur. Si autem fictus eſt: quoniam veriſ
ſime ſcriptum eſt:ſpiritus ſanctus diſci
pline effugiet fictum:deſit quidem ſalu
ti eius:⁊ qufert ſe a cogitationibus eius
que ſunt ſine intellectu.miniſterium ta⸗
men eius non deſerit quod per eum ſa
lutem operatur alioꝛum. & Conſtat
ergo vt innocentius ait de ceteris here
ticis oꝛdinatos a ſimoniacis per pꝛauã
manus ſimoniace impoſitionem vulne
ratum habere caput. Sed obijciturt qd
in oꝛdinatione ſimoniacoꝛum hoc ſolũ
repꝛehenſibile inueniatur: quod gratia
ſpiritus ſancti ſub pꝛecio recia putetur
alioꝛſum autem in omnibus integra foꝛ
ma ſacramentoꝛum ſeruetur. Euʒ ergo
illicita ſacramenti vſurpatio per peni
tentiam coꝛrecta fuerit:vt gratia ſpiritꝰ
ſancti gratuita non venialis exiſtime
tur:integer debet adeſſe vnctionis effe
ctus:imo etiam ſi non ſequatur peniten
tia lʒ ſimoniace:tamen reuera conſecra
tus reputetur.ſicut illi qui quondã non
niſi pꝛecio dato ad ſacri baptiſmi rege
nerationem nec ad ſancte cõmunionis
participationeʒ admittebantur:lʒ ſimo

niace:tamen non ideo minus baptiʒati

5

vel ſacre cõmunionis participes repu
tati ſunt: ſed hoc tm ſacris canonibus
conſtitutum eſt: ne de cetero ſacramen
ta chꝛiſti ſimoniace diſtribuantur.
Ange gelaſius.
A baptizandis vel conſignandis pꝛe⸗
cia non exigantur.

Aptiʒzandis conſignandiſq ſide

Mibus ſacerdotes pꝛecia nulla pꝛe
figams nec illationibus quibuſlibet im

poſitis exagitare cupiant renaſcentes
quoniam quod gratis accepimus gra
tis dare mandamur. ⁊ ideo nihil a pꝛe
dictis pꝛoꝛſus exigereꝰ molianturꝰ quo
vel paupertate cogente deterriti vel in⸗

dignatione reuociti redemptionis ſue

8
4

23
deo offert ſacrificium
ſibi pernicieʒ irrogat
nõ digne ſumẽti. Ter⸗
tio dꝛ ꝙ ſpiritus ſan/⸗
ctus diſciplic effugiet
fictum.nam per eum
non operat᷑ remiſſio⸗
nem peccatoxꝝ: ſed ꝑ
officium operatur.⁊
de malis toleratis in⸗
telligit qð hic dicitur.
m . Duulum. talis ẽ
T ita agit.quaſi ⁊c.
n Coquit.alias co
lit in cultu quaſi colen
do in ſacrificio offert
⁊ eſt ſimilago flos fa⸗
rine:de quo fiebat pa
oſrlonis.
o . MWereatur. qð di

cit ꝓphbeta.
p Kncire.. ſibi di⸗
ctum eſſe.
q Mon illis bonis.
accipientibus ab eis
ſacramenta.
r ¶ NHon alijs. ar. ꝙ
de vno ⁊c. vt di.xlv.di
ſciplina ibi meus non
eſt.ar.contra.j.xxiij.

iiij. foꝛte.
onſtat.ſuperiꝰ
introduxit mgr multa
capitula per que oſtẽ/
dit de hereticiſæ ſimo
niacis idem eſſe ex ꝗ/
bus infert concluſio/
nem ſuam in iſto. §.
ſed ſue concluſioni.
obijcit ſtatim duplici-
ter ibi.ſed obijciiur.?
t ¶Sed obijcitur. ad
boc quod dixit de ſi-
moniaciſ locum habe
re quod de alijs here/
ticis dicitur. .
u Poc ſolum.quod
non eſt in oꝛdinatõne
bereticoꝛum.
x ¶Reputetur. verũ
eſt qꝙtum ad chara-
cterrrm.
7 Aptiʒandis.cõ⸗
ſignandis.i.chꝛi
ſmandis. idem eſt in
quolibet ſacramento
extra de ſimo. cum in
eccleſe. R
3 Pꝛefigant. ſic. j. x.
q. vlti. nec numerus
ßm ꝙ ibi eſt in littera
nummꝰ:cſt ſimile.ali/
as ſi eſt numerus:nõ
eſt imiie.
2 Renaſcẽtes.i.re-
naſci volentes volun⸗
tate ſua vel parentuʒ.
2 .Exigere. aliquid
tamen ſponte oblatũ
recipi poteſt. vt.oõ.di.
xyviij.de eulogijs.

? ½Moliantur. ſed

quid ſi ſacerdos nul-
lo modo vult baptiʒza
re niſi ei detur pecũia
dicunt quidaʒ ꝙ ſi ba

ptiʒz andus eſt adult⸗

nihil ei debet dare. qꝛ
ſola fides ei ſufficit. ð
conſe.di.iiij.baptiſmi

vyel eſeme baptiʒet ſe
ar. ff.

de adop.ſi cõſul.
or· contra. ex de bap.

S

Canſa.

eius effectu. debitum io. Sed certe ſi in neceſſitate tali aliquis ſeipſum ba
ptiʒet: non eſt tamen baptiʒatus: lIʒ ad patriam ſi decederet eonuolaret. vt
dicit decre.illa. debitum. b. Si eſt puer baptiʒet eum offerens vel pater. ſed
ſi illi ira debiles ſunt.vel neſciunt foꝛmam baptiſmi.vel nullus eſt alius qui
baptiʒet in neceſſitate.non ideo danda eſt pecunia ⁊ cõmittenda ſimonia
potius ꝑmittatur mo

ri ſine baptiſmo.ar. H
2. .e. placuit. ego ta- ccauſas iure deſpiciant:certum haben⸗
mmen Pole daem de tes: . qui pꝛohibita depꝛehenſi fuerint
cuniamn & eum ke di⸗ agmiſiſſe vel commiſſa non potius ſue
mitterez mmoꝛi. ? bene ſponte coꝛrexerim*: periculum ſubeant
lz non deberem facere ponte xerim E
ar. hic. ſ.eo. placuit. pꝛopꝛij honoꝛis. Item de ſexta ſy⸗
a C Coꝛrexerint. re-⸗ nodo. S
linquendo bonoꝛeʒ ⁊ A percipiente gratiam communionis
perpetne penitẽdo. t pꝛecium exigi non decbet.
.e. · ſiguis neqʒ. io. Al1lus epiſcopus aut pꝛeſbyter
b Allus epiſcopꝰ . d. uiſ. iſpen
Maut diaconuſſ. aut diaconusꝰ:qui ſacraʒ diſpen
de conſe. diij. pern· iat communionem: a percipiente grati⸗

am communionis aliquod pꝛecium exi
ꝙ pꝛeſbyter dare de⸗· gat: neq; enim venditur gratia:neqʒ/
bet euchariſtiam: ſel pꝛecio gratiam ſpiritus ſancti damus:
hoc ĩ neceſſitare.xciiſ. ſed dignis muneribus ſine defrauda⸗
dt oe⸗ 8.⁊ c.pꝛeè trione participare concedimus. Sianis
