Sabbato magno poſt hoꝛam baptiſmi
epiſcopus valet oꝛdinari.
ES. Nlectionis tue ſcripta ſuſcepimꝰ

P Oſt paſcha autem vſqʒ ad pente

quibus ſignificas latinum eccle⸗
le grumentine diaconem ad epiſcopa⸗
tum marcellianenſis eccleſie ſiue cluſi⸗

tane ab omnibus fuiſſe electum: qdð iaz

ante boc tempus retuliſti:⁊ iuſſimus vt
venireti credentes eos de perſona eiu
dem ab epiſcopo ſuo dimiſſoꝛias ac⸗

militie clericali anno ſeptimo: põt oꝛdinari clericus oſtiarius lectoꝛ exoꝛ/
ciſta:⁊ ſic ſtabit vſq; ad annũ.xij exinde acolithus vſq; ad annũ.xx.⁊ po
ſtea.in. xxj ſubdiaconus: in. xxvj· anno diaconus: in. xxxj. pꝛeſbyter.exide
põt eẽ eps:vt.j.e.in ſingulis.⁊.c.quicunq;.xxviij.di.de bis.ſed ſi adultus
velit oꝛdinari: ſic põt ſieri oꝛdinatio:vt ꝑ.vij.annos recipiat oꝛdines oẽs:
in duobus pꝛimis quattuoꝛ minoꝛes:in religs ꝗnq; oꝛdinet᷑ acolithus ſub
diacouus:diaconus:pᷣſbyter ⁊ epᷣs:ſi electus fuerit.j.e.quicunq;.ſi aũt ſe/
cus factũ fuerit deponi dʒ.j.e.di.ſubdiaconus.ex gnãli tñ ↄſuetudine his
oĩbus capłis derogatũ eſt:vbi vero maioꝛ neceſſuas ecclie incũbit:laicus
per annum ⁊ dimidiũ:monachus vero per annum põt recipere omnes oꝛ

dines:vt.j.e.c.vlti.

p. Cl pᷣmũ..xxj.d.cleros.ð.di.xxxij.ſeriati. .s.xliiij.d.ñ oʒ.nã ibi col

ligit ꝗꝙ pſalmiſtatus ſit oꝛdo pꝛimus:ſʒ melius colligit er de eta·? qua.cuʒ

8 Quinquennio. po

LXXVII

ↄtingat. ſed dic ; bec dietio pꝛimũ ſequẽtia reſpicit:nõ ꝙ ſit pꝛimns

oꝛdo oſtiariatus:ſed pꝛimus eſt reſpectu ſequentiũ.
TLG ſingulis ſi ab ifãtia·i.ſeptio ãno.C. de iure deli.ſi infanti.
gilia pente⸗ r.

¶o men.vt ſcribat᷑ in matricula·l.di.otumaces.

cepiſſe:qð ſi modo fecerunt:facite eum
velociter ad vꝛbem romam occurrereę
vt ſi deus iuſſerit in ſabbato magno pꝰ
hoꝛaʒ baptiſmi oꝛdinetur:quod ſi ante

memoꝛatum diem non occurrerit coge

tur vſqʒ ad quartiꝰ menſis ieiunia ſub⸗
ſiller e. Di. LXXVII.
Is tempoꝛibus ſᷣm anacle⸗
tum ⁊ zepherinum gelaſium
⁊ pelagiuʒ epiſcopi: pꝛeſby
teri diacones ſunt oꝛdinan⸗
di. metropolitanus aũt iu⸗
a ex p̃ᷣſbyteris eiuſdẽ ec⸗
cleſie: vel ex diaconibus optimis oꝛdi
net᷑. ¶ Ex monachis aut vel laicis nul
lus niſiꝑ gradus eccłie dʒ ad ſũmuʒ ſa
cerdotiũ ꝑuenire. ¶ Uñ gelaſius pa.
Mõ niſi per diſtinctos gradus quiqʒ
ad ſacerdotium aſpiret.
Llud nos ſtatuentes ⁊ vobis oibus
ſeruare mandamus vt oẽs ad eccliaſti
cos oꝛdies ſic accedãt in eccłia qui oꝛdi
nari merent᷑.i.ſiquis epᷣs eẽ meret᷑:ſit pᷣ
mũ oſtiarius deide lectoꝛ poſtea exoꝛ⸗
ciſta:inde ſacret᷑ acolithus: deide vero
ſubdiaconus:deide diaconꝰ: ⁊ poſtea
byrerzefſd ſi meret epᷣus ↄſ. ecret.
UAũ ʒoſimus epCs vꝛbis rome ait.
Que inierualla tẽpoꝛis in ſingulis gra
dibus ſeruanda ſint.

T N ſingulis gradibus hec ipſa ſunt

obſeruanda ſiab ifantiaꝰ eccłiaſticiſ
miniſterijs nomẽ dederit: vt ĩter lecto⸗
res ⁊ exoꝛciſtas qnquẽnioꝰ teneat᷑: exin
det acolithus vłſubdiaconus.xiiij. an
nisPfiat:⁊ ſic ad benedictionẽ diacona
tus ſi meret᷑ accedat:iĩ quo oꝛdine qnqʒ
ãnis ſi iculpate ſe geſſerit adherere de⸗
bebit:Exide ſuffragãtibus ſibi meritis
ſtipẽdijs ꝑ tot gradus datis ꝓpꝛie fidei
documẽtis poterit ſacerdotiũ ꝓmereri
de quo loco ſi eũ exactioꝛ ad bonoſ mo
res vita ꝑduxerit ſũmũ põtificatũſſpera
re debebit. Defenſoꝛess aũt eccłie etiã
qui ex laicis fiũt ſupꝛadicta obſeruatio
ne teneant᷑:ſimeruerint eẽ ĩ oꝛdineꝰ cle
ricatus. ¶ Iß ſyricius pa. DHe eodẽ.
Micunqʒ itaqʒ ſe vouerit obſe⸗
quijs eccłie a ſua ifantia ante pu
bertatisꝰ annos baptizari ⁊ lectoꝝ d
miniſterio ſociari:qui ab acceſſu adole
ſcentie vſqʒ ad.xx.ſue etatis annum :ſi

ſt ſeptennium. .. e. c. ſubdiaconus.

CExinde pꝰ
xij. annos.cum
voluerit.
uAel ſubdi
aconus.yvel pꝛo
id eſt. hoc ꝓbat̃
in. c. ſe. ar. C. de
ver. ſi · l. vlti. ar.
e de eo ꝗ fur.
oꝛ. re. c. ij.
xKiiij. aqnis.
cõputatis a tẽ⸗
poꝛe ſeptẽnij.
x¶Kiiij. ãnis.
hoc reſpicit qð
dicit de ifatia. i.
ſeptennio.⁊ ita
in.xxj.ãno.

x¶Riiij. anis.

bec determina
tio.xiiij. annoꝝ
nõ reſpicit niſi
tm̃ ſubdiacona
tũ:qð patʒ ex.·c.
ſe. vbi dicit ꝙ
ab acceſſu ado
leſcentie vſqʒ
ad.xx.annos ſi
at acolithus ⁊
ſubdiconus.ſ.ĩ
xv.anno acoli⸗
tus:in.xxj.ſub⸗
diaconus.
yM. Poͤtificatũ.
j. de cõ. di. v. de
bis vero.S.diſt.
xviij.ſi ep̃s.⁊ d.
53 . Beféſoꝛes.
id ẽ aduocati ca
ſtaldi.i.q.iij.ſql
uatoꝛ.
2 & Ex laicis.
ſ. di. lxxxxix.indi
catuʒ.. ſed hic
iſti laici erant ðᷣ
foꝛo eccleſie.ibi
nõ: ↄſtitui de/
bẽt iſti quo ad
tempoꝛalia: nõ
quo ad ſpiritua
lia.xvj.q.vij. in
noug.
2 ◻ In oꝛdine.
.nõne iſti ſunt
grãdeni cuʒ eis
cõmittat᷑ admi
niſtrario: ergo
ꝑ.vij.annos tm̃
pñt aſcẽdere ad
oẽs oꝛdines:vt
ſ. e. pxi.quare
hic dicit ſupꝛa/
dicta obſerua/
tione:iõ vt gra

datiz omnes oꝛdines recipiat ⁊ nullã pᷣtermittant nec tñ ꝑ tãta inter

ſtitia: vł hoc coꝛigitur. Jo.

NVicũq;.pubertatis.id eſt ante annum.xiiij ſHim quoſdam. ßm

b.ante.xij.inſtitu.qui.mo.tu.fi.in pꝛin.extra de deſpõ.impu.
puberes.xx.qi.illud.vbi incipit ab adoleſcentia ⁊ ſuſflatur ⁊ exulat

pubertas le.io.qð dicit.h.de.xij.annis non eſt verum in maſculo: ſʒ
in puella:vt inſti:qui.mo.ſi.tu. in pꝛima colũ.b.
a ¶¶¶ Baptizari. ſed quare dicit ꝙ tunc debeat

baptiʒari cum ſit du⸗

bium ⁊ periculoſum intantũ differri baptiſma:vt de cõ.di.iiijj.quan/
do quis.ideo dicit cũ baptiſma ſit ianua omniũ ſacramẽtoꝝ:vtxx.
xij. di. S. verum. in fi.nõ poſſet oꝛdinari ſi nõ eet baptizatus:excra
pſby.nõ bap.c.iiij.non q; debeat differri.ſed ſi caſu delatum eſt ba⸗

ptiʒari deb et.

imnn

1

chn

b
A⸗
Pof
Cde
tigr.
ln
inis⸗
gte
ſini
nis.
ſted
ſini
oſ
ho⸗
inis
elthinn
non
tnii
iacene
na
d
osſi
ſse
l
gcol⸗
ſob⸗
1.
lfienti
dip⸗de
o6
eöst
ſcig
ſores
Notiel
ii⸗dl

icis
er ind
,ſedhit
contd
leſebi
liwide⸗
Go d
Aligr
pim
phen

dine
ſtiſont
jahe
ni
ſereh⸗
gnostn
ilnen
mnec
per
ipe
ben⸗

a EKcolithus.? ita videtur q; de iure non debeant minoꝛes oꝛdi/

Di.

nes ſimnl conferri:quod credo niſi diſpenſatiue:vel niſi ſit ↄſuetu/⸗
do.vt ex de eo qui fur.oꝛ.re.cũ.h.latoꝛ. .
beAd diaconij. ↄtinentia peunte.iõ hoc nõ dixit de ſubdiaconatu
qꝛ nõdum erat ſacer oꝛdo tꝑe ſyricij qui antiquiſſimus fuit.xxx ij.d.

erubeſcant: ho⸗
die vero eſt ſa⸗
cer oꝛdo.

e. di. ep̃s. Z. ſed
referas hoc ad
xx.annũ ð quo

c ¶VStatim. S.

pꝛobabiliter vixerit:vna tm̃ ⁊ ea quam

virginem cõmuni per ſacerdotem be⸗
nedictione percepit vxoꝛe cõtentus aco
lithus ſubdiaconus eẽ debebit poſt

ſermo pceſſitñ ᷓᷓ ad diaconijꝰ gradum ſi ſeipſum pᷣmi⸗
ad quinquènind tus continentia pꝛeeunte dignum ꝓba
ꝓximum: æ ſi nerit accedat.vbi ſi infra.v.annos lau
eris N. an ⸗½ qabiliter miniſtrauerit:congrue pᷣſby⸗
reroe H teratum conſequatur: exindee poſt de⸗
in cunctis. veoa. cennium epiſcopalem cathedram pote
dicas eſſe cõſti rit adipiſci:ſi tamen per hec tempoꝛa in
tutionum vari tegritas ſue vite ac fidei eius fuerit ap⸗
ctotem. h. pꝛobata:qui vero iam etate grandenꝰꝰ
d &“ Braden?. melioꝛis pꝛopoſiti conuerſatione ꝓuo
reiar zanec⸗ catus ex laico ad ſacram militiam pue⸗
virilis etas. ẽ. Nire feſtinat: deſiderij ſui fructum non
ceps.ctas enij aliter obtinebit: niſ eo quo baptiʒetur
multuʒ facit ad tempoꝛe ſtatim lectoꝛum aut exoꝛciſta⸗
eruditionẽ.xx rum numero ſocietur:ſi tamẽ eum vnã
vj. q· vij. hoc ſfit habuiſſe vel habere:⁊ hanc virginem
æ ſi ſtxxiij. an · accepiſſe conſtet vxoꝛem: qui dum ini⸗
noꝝ ita recipit tiatus fuerit expleto biennio per quin⸗
es ochinegin. uennium aliuds acolithus ⁊ ſubdiaco
fra.xxx.annuʒ quem . e 2
ſicut quilibʒ al nus fiat: ⁊ ſic ad diacõatũ: ſi per hectẽ
us quia pueri· poꝛa dignus iudicatus fuerit ꝓuebatur
tia dſerniuit e exinde iam acceſſu tempoꝝ pᷣſbyterio
cleſie vel gran ⸗ vel epiſcopatui ſieum plebis aut cleri
deuus ·ſ.xviiſ · euocauerit electio non immerito ſocier.
nd oe bio⸗ Itẽ ex. vj. ſynodo. Se eodem.
xxi; di erto 9 Abdiaconus non minoꝛ.xx. an⸗

noꝛum oꝛdinetur. Siquis vero in

di.xlviij. S.icci. aliquo ſacro oꝛdine ſacerdotali pꝛeter
3:ſed ñ dicit ſtia conſtituta tempoꝛa oꝛdinatus fuerit de
tim. i. incõtinꝛti ponatur. ¶ Item ex conci.carthagi.
ſz ſtatim. i. pau⸗ DBeeodem. Z
he n ain ⸗) Lacnit vt ante. xx. annos etat nec
auq pꝛochralo diaconi oꝛdinent᷑:nec virgines cõ⸗
rẽ vel ibi i phi ſecrent᷑: a vt lectoꝛeſ populũ nõ ſalutẽt
bet niſi de eßa⸗ CItẽ ex ↄci.agathẽ. Minoꝛibꝰ.xxv.
iuæ pᷣſbyteratu annis leuitica non pꝛeſtetur bñdictio.
ſ . Vel habe OQcohns benedienonem diaco
e n et natus minoꝛibus qꝗᷓ. xxv. annoꝛuʒ
tinenila, nam benitus non committat. Sane ſi coniu⸗
pꝛeire dz ↄtin⸗j· EBati iuuenes ſe cõſenſerint oꝛdinari eti⸗
c.puſq. pᷣterea

de iſto grãdeuo nõ expꝛimiĩ in canone. xxvj. di. qui ſine. diſtingue tñ
inter oꝛdinem ⁊ oꝛdinẽ:⁊ ita arbitrio boni viri relinquit eỹ de offi.

dele. de cauſis. ff. de iure deli.l. i. J
9¶KHliud.a biennio ſi eẽt in.xv. anno.nec reſert᷑ ad antecedẽs ꝗn⸗
quenniũ:qꝛ nõ pceſſit aliud ſic.C.quõ ⁊ qñ iudex.autẽ.q ſemel.
b⸗ QDbgidconme n- minoꝛ xx.annoꝝ:ita vt cõpleuerit.xx.annũ.
Hoc.n.requirit in honoꝛibus eccłiaſticis:vt ex de elec.cũ in cũ⸗
ctis.Iʒ ſecus ſit in bonoꝛibus ciuilibus vbi ſufficit attigiſſe. xxv.an⸗
num: vt.ff.de mu.ad rem.lʒ ſit ar. .j.di. ꝓxi.c.pᷣſbyter. In vſucapio
nbus ſufficit attigiſſe vltimũ diẽ: vt. ff. de diuer. 7 tẽ.pᷣſcrip.in vſuca
pione.⁊ ſimiliter ꝙtum ad factionẽ teſtamenti ſufficit attigiſſe vlti⸗

x
FP
7*

LxXxVII
mSequeſtrato.ſ.lxxxj.di.volumus.õ.ſʒ

64

hic de ſuſpectis:vel dic ꝙ tha⸗

lamus tm̃ dʒ ſequeſtrari:nõ aũt mãſio:⁊ hoc obtinet in vxoꝛe ꝓmouendi.
ſecus eſt in yxoꝛe illius ꝗ vult ↄuerti:qꝛ tũc vxoꝛ intrabit religionẽ: vel ſi ẽ
ſenex ꝓmittet ↄtinentiam:vt er deↄuer. iu.cũ ſis.⁊ de illa mã nota: vt.x⸗
xiij.di:qꝛ ſunt culpe.Quid ſi vxoꝛatũ ꝓmouet epᷣs ad minoꝛes oꝛdines dz

am vxoꝛum voluntas ita requirenda ẽ
vt ſequeſtrato manſionis cubiculo reli

gione pꝛomiſſa poſteaqᷓ;ᷓ pariter cõuer
ſi fuerint oꝛdinentur.pꝛeſbyterum ve⸗
ro vel epiſcopum ante.xxx.annos:id ẽ
antequamꝰ ad perſecti viri etatem per⸗
ueniant:nullus metropolitanoꝛum oꝛ
dinare pꝛeſumat ne per etatemꝰ qð ali⸗
quotiens euenit aliquo erroꝛe culpent᷑.
Item ex concilio toletano.iiij.
De eodem.

N veteri lege ab ãno viceſimoqͥn⸗

to leuitea tabernaculoſſeruire iubẽ⸗
tur:cuius auctoꝛitatem in canonibus ⁊
ſancti patres ſecuti ſunt.nosꝰ ⁊ diuine
legis ⁊ pꝛeceptoꝛum canonum imme⸗
moꝛes a infantes ⁊ puerostleuitas faci
mus ante legitimam etatem ante expe⸗
rientiam vite.ideoqʒ ne vlterius fiat a
nobis ⁊ diuina lege ⁊ canonica admo⸗
nemur ſententijs:vt a.xxv.anno ſue eta
tis leuiteꝰↄſecrentur:⁊ a.xxx.pꝛeſbyte

rioꝛdinentur. Item gelaſius papa.

Per que interualla tempoꝝ oꝛdinet
ui de monachis in clericatũ eligitnr.
Iquis' de religioſo pꝛopoſito ⁊ ðᷣ

monaſterialibus diſciplinis erudi

tus ad clericale munus accedit:in pꝛi⸗
mis eius vita acta tꝑibus egultaln:ſ
nullo Srauikocnoꝛe ꝓbat᷑ infectus:ſi ſe
cũdã
marito relictam ſoꝛtitus oſtẽdat᷑.
Idem. Beeogem.
Onachus vero nouitius moꝛuʒ

boneſtate fulcitus ↄtinuo lectoꝛ vł

notarius aut certe defẽſoꝛꝰ effectus pꝰ
tres mẽſes exiſtat acolithus:maxime ſi
huic etas ſuffragat᷑:ſexto mẽſe ſubdia⸗

coni nomẽ accipiat.at ſi modeſte cõuer
ſationis honeſteqʒ volũtaf exiſtat:no⸗

no menſe diaconus:cõpletoqʒ anno ſit
rterfcnich auoraimo fuerãt inter

itia collatura ſci ꝓpoſiti ſpõte ſuſcepta

doceat᷑ pꝛeſtitiſſe deuotio. Si vero lai⸗

oꝛte nõ habuerit vxoꝛem:neqʒ a

ne ab eo exigere ↄti⸗
nentiam cũ ſine titu⸗
lo eũ nõ debeat ꝓmo
uere:⁊ beneficiũ ſimł
cum vxoꝛe habere nõ
poſſit:ſic.ſi tũ ꝓmoue
tur nec exegerit:hẽbit
bñficiũ.ar.xxij.diſt.ſi
qui.ab eo aũt ꝗ vxo/
rẽ nõ hʒ nõ eſt exigen
da ↄtinentia.xv.i.iiij
Scum aũt.
n Religione .i. ca⸗
ſtitate:que qualłr pꝛo/
mitti debeat:dixi:xx/
xij.di.ſeriatim.nec.n.
iſta dʒ religionẽ itra⸗
re:qꝛ nec vir eius in/
trat.ſecus ẽ in vxoꝛe
monachi vel epi.ex ð
ↄuer.ↄiu.ſane.
o Anteq. no. ꝙ ca
non alr iterpꝛetat᷑ vi⸗
rilem etatem. alr iter
pᷣtat᷑ lex.ff.de mino.l.
i. C.de his ꝗ veni.eta.
impe.l.vl.ſʒ diuerſifi/
cãt:qꝛ diuerſos habẽt
reſpetus:pᷣtoꝛ nõ ha⸗
buit reſpectuʒ niſi ad
rerum ſuaꝝ admini/
ſtrationem.
p Me per etatem.
ar.rõne etatis pᷣſumi
ꝓ aliquo:vel ↄtra:yt
S.xxxiiij.di. quoꝛũdã
xxxiij.q.ij.antiqui.
q MNveteri lege le
uite. i veti lege a
xxv.ãno leuite ðbuie/⸗
bãt tabnaculo ⁊ cuſto
diebãt vaſa taberna⸗
culi aurea:antea nõ.
r ¶Tabernaculo.ꝗd
ſit tabernaculuʒ hẽs
ff. ð ver.ſi. tabnaculo
8 ¶Mos. cõmiſcet ſe
alijs vt citius repꝛe/
bendat.
t ¶ Pueros.puer qñ⸗
q; ſeruũ:qũq; puellã
ſignificat. ff. de ver. ſi.
puer.qñq; dicit᷑ puer
xviij.annoꝝ.ff.ð ali.
⁊ ci.le.l.mela.

n ¶Leuite.omnes qui in templo ſeruiebant dicebant᷑ leuite: qꝛ de rribu

eui aſſumebant᷑:ſed nunquid conferebatur eis tũc character.ſi.ar. de cõ.
i·i.c.i.ſed nõ idẽ qui hodie.ar.extra de ſacra vncti.cũ veniſſet.in fi. xxj.d.
i.qð eſt õᷣ opi.h.quam dixi.s.lxxv.di.c.i.q.ſ.ſine miſſa conferatur chara
er.ſed bodie ĩmutata eſt foꝛma per xpᷣm:vnde nec aaron ſine miſſa con/

erret hodie characterem.
quuis.

one pꝛecedente de iure cõmuni.

Onachus.hoc.c.loquit᷑ im caſũ illũ.ẽ.di.ly.pꝛiſcis.ſ.de diſpenſati/

ouitius.qꝛ de nouitio maioꝛ dubietas videbatur eſſe. .
Inotarius.a notis.i.litteris legendis:pedius tñ ſcripſit litteras ñ

mum diem. xiiij.anni:vt.ff. de teſta.qua etate.ſed quantũ ad excuſa
tionẽ ciuiliũ muneꝝ requirit᷑ ꝙ annus ſit cõpletus:vt.ff.de iure im/
mu. maioꝛes.ſʒ quantũ ad beneficiũ reſtitutionis fit computatio ðᷣ
momento ad momentũ:vt.ff.de mino.l.iij.minoꝛẽ.ſʒ in tẽpoꝛalibus
actionibus oʒ vt vltimus dies ſit cõpletus:vt.ff. de acti.⁊ obli.in om
V 5 ibus tempoꝛalibus.Jo.
1 Cacuit. ſ. xx. q.i.placuit.
k·¶¶ Salutent.ſolebãt foꝛte lecturi in pulpito aliquã ſalutationẽ no
bis ignota pᷣmittere:vel dicebãt dominus vobiſcũ:vbi modo dicũt
iube dñe benedicere.xxj.di. deniq;.
1. Qopne innenes idemn de alijs regulariter.ar.xxxiij.q.x.ꝑ
totum. ſi ſunt ſenes bene poteſt alter conuerti:⁊ alteri ſeculo
remanere:ede ↄuer.cõiu.cum ſis.

eſſe notas ff.de bo.poſ.ſed cum patrono.S.notis.note autẽ qñq; dicunt
cicatrices:vnde lex dicit ꝙ ⁊ note ⁊ nomina fugitiuoꝝ ad magiſtratus ſũt
refe rẽda.ff. de ſer.ſu. lij. iuxta illud.folijſq; notas æ noĩa manda.
2 ¶Beſenſoꝛ.i. exoꝛciſta:nã pꝛius fit oſtiarius poſt exoꝛciſta.S.e.c.i.⁊ dĩ
exoꝛciſta defenſoꝛ:qꝛ defendit coꝛpus a demonibꝰ.
¶ Beuotio.ſicut ⁊ ingenium ſupplet tempus in bene ſtudente.ſic ⁊ boni
tas etatem:⁊ ita compenſatur ꝓbitas cum tempoꝛe.ſic ergo bonitas ſup⸗
plet etatem ſiue tempus:vt. C. de pꝛepo.ſacro.ſcri.lł.i.li.xij.ſc ⁊ malicia di⸗
citur etatem ſupplere.C.ſi mi.ma.ſe.dix.l.iij.er̃ de deſpõ.impu.de illis.ita
ꝓbitas ⁊ honeſtas ſupplet tempus.C. de his qui ve.eta.l.omnes.⁊.ff. de
decre.ab oꝛ.faci.lʒ.i.ſic aliquid qð ẽ minus equiparat᷑ alij qð eſt maius fa
cta cõpenſatione bincinde.vj.qi.quero.⁊.xix.di.in canonicis. Iſtud ideʒ
ↄſiderat᷑ ĩ teſtibꝰ:qꝛ fit cõpẽſatio auctoꝛitat ad numeꝝ:er deteſti nra.

Di. LxxVIII 7 LXXIX

Examinare. ar. ꝙ ſi laicus inducit in teſtẽ diligentius eſt eximinsn⸗

dus qᷓ; clericus.

b¶Conuenientia.i. conuementibus miniſtris.
e¶QVitia.i.vitioſos clericos.
dCEompendia.i.vtilitates.vel vtiles miniſtros.

eOQnuoꝝ. ar. poteſt
colligi ex hoc.c.ꝙ tan
tũ valeat teſtimoniũ
iiij.clericoꝝ qtuʒ.vj.
laicoꝝ.nã que in ſexa
genaria ꝓpoꝛtione vi
dent ſe habẽt ſicut ſe
habẽt quattuoꝛ: qꝛ tã
tũ põt clericus facere
ꝑ annũ q;'tum laicus
pꝑ annũ ⁊ dimidiũ.xl/

MWActas. 5. di. e. g⸗

cunq;. .ſed ibi ð neo
phito. hic de renato
ab infantia loquitur
vel illud regulariter

ex rigoꝛe.hic ſpaliter

ex diſpenſatione: vñ
ſubijcit que tñ ⁊c.

8SBiſtarc. j. viij. q·

i.nec ſufficere.
b¶CQeſſantibus.ceſ
ſante cã ↄceſſiõis ceſ/
ſare dʒ pa riter ⁊ con
ceſſũ:vi.i.q.vij.q; ꝓ
remedio.⁊.c.exigit.S.
di. lv.pꝛiſcis.lvij.diſt.
iſmacl. contra. C. fa-
.. herciſ.l. ij. lau.
Ba vero.
Hic intitu/
latr̃.lxxvuij.
di . in ꝗᷓ oſtẽ
dit magiſter nõ debe
re oꝛdinari ſacerdo/
tes de iure cõi añ.xxx

annos cõpletos:quia

in tali etate dñs bapti
zalus eſt ⁊ pᷣdicare ce
pit.⁊ quidam alij pꝛo
Phete: ſʒ qꝛ ⁊ añ hoc
Ip̃s ꝓphete ad pꝛedi

candũ miſſi ſunt.pñt

neceſſitate iminente a
xxv.anno oꝛdinari.j.

filium. S. i.

₰ Iquis nõ imple

nerit. extra ð ele

cti.cũ in cunctis.
1.Sit dignus. arg.
nõ ðbere derogari in
ri cõi ꝑꝑ ꝑſona.S. diſ.
l. ex penitentibus.diſ.
lxj.miramur.ſʒ ꝑꝑ ne

ceſſitatẽ vel vtilita tẽ

derogat iuri:lʒ nõ ꝑꝑ
dignitateʒ tm: vt. i.q·

vij.c. tali. ⁊c.
m Eñmo pꝛeſby⸗
ter.

n Vid ẽ.hoc eſt in epla ad thimo.manus cito nemini impoſueris:ne

cus quiſpiam eccleſiaſticis eſt aggregã
dus officijs:tanto ſollicitius in ſingulis

q ſuꝑius cophẽſa ſunt huiuſmodi decet

examiareꝰ ꝑſonã:qtũ iter mũdanã reli
gioſamqʒ vitam cõſtat eſſe diſcriminis
quia vtiqʒ conuenientiaꝰ eccleſie mini⸗
ſteria ſunt deputanda:nõ inconuenien
tibus meritis ingerenda: tantoqʒ ma⸗
gis ꝙ ſacris aptum poſſit eſſe ſeruitijs i
eoꝛum querendum eſt inſtitutis:quãtũ
de tempoꝛe quo fuerint hec aſſequẽda
decerpitur vt moꝛum hoc doceatur ha
bere pꝛobitas:quod pꝛolixioꝛ conſuetu
do non contulit:ne per occaſionezʒ ſup
plende penurie clericatus vitia potius
dviuinis cultibus intuliſſe non legitime
familie domini computemur pꝛocuraſ
ſe compendiaꝰ quoꝛum pꝛomotionibꝰ
ſuper anni metas nihilominus ſex mẽ

ſes ſubꝛogamus:quoniam ſicut dictuʒ

eſt diſtares debet inter perſonam dini⸗
no cultui dedicatam ⁊ de laicoꝛum con
uerſatione venientem:que tamen eate
nus indulgenda credimus:vt eccleſijs
ab hac occaſione ceſſantibusꝰ canonũ
paternoꝝ vetus foꝛma ſeruetur.

dinari debeant bonifacius
pa diffiniuit dicens.

ſbyter non oꝛdinePur.
Iquis. xxx.etatis ſue annum non

AI impleueri nullo modo pꝛeſby⸗
ter oꝛdinetur:etiam ſi valde ſit dignus

EItsẽ in nouell. Oe eodẽ. Palea.
Eymo pꝛeſbytervconſecretur qui
minoꝛ. xxx. annis ſit. Memo dia⸗
conus vel ſubdiaconus fiat qui minoꝛ
xxv.annis ſit.nemo lectoꝛibus connu⸗
meretur: qui minoꝛ. xviij. annis fuerit:
nemo inter diaconiſſas conſecret᷑ ſacro
ſacte eccleſie:que miuoꝛ ſit.xl. annis vł
ad ſecũdũ mr̃imoniũ ꝑuenerit. Iẽ
leo papꝛ. Mon eiſt oꝛdinandus ſa
cerdos:niſ lõgo ſit ꝓbatus examine.

. AVid eſt manus cito imponere:ni

ſiante etatis maturitatem:ante tẽ

pus examinis:ante meritum obedien⸗
ne: añ experiẽtia ehl ſacerdotaleʒ
honoꝛẽ tribuẽ ñ ꝓbat:

⁊ qd eſt cõicareꝰ

g ʒʒ cõmunices peccatis alienis.

Cõmunicare.cõmunicat peccatis alienis qui illis conſentit:vt ar. di.

lxxxvj. culpaʒ.z. lxxxiij.di.c.quid enim.

Relbyter ante. xxx. pot tñ ei concedi vt in. xxv. anno regimen por⸗

—

rochialis eccleſie.extra de elec.cũ in cunctisſed cui incũbet ꝓbatio 8
etate ſi dubitat᷑ de etate.dico ꝙ ei qui agit.ſ.qui petit oꝛdinẽ.vnde ſi minoꝛ

eſt actoꝛ ipſe ꝓbabit ſe maioꝛẽ ſiue minoꝛem:vt.C.de ꝓba.cum te.C.de in

inte.reſti.ſi minoꝛem.ff.de mino.minoꝛ aſpectu.ſed ſi minoꝛ eſt reus:tunc
aduerſarius ꝓbabit:vt.C.qui æ aduerſus quos.l.i.ff.de mino.de etate.

qLDPꝛedicanit.ſed ſacerdotis officium ẽ pꝛedicare:vtxvj.qi.adijcimus

vndẽe eſt hic ar.cõtra id qð diximus ꝙ debeat implere.xxx.annũ.dixit io.
chꝛiſo.ꝙ de.xxx.anno nõdum attigerat ieſus niſi.xxx.dies ſicut in euan/
gelio continet᷑:erat ieſus quaſi annoꝝ.xxx.ſed eſt ar.ſuper ſiciale.ſed pꝛo⸗
bat ꝑ hoc ꝙ ante xxx.annum nõ poſſit ꝓmoueir.
T Hoc regulariter. pꝛedicaſſe ante hoc tempus.

UMa veroi etate ſacerdotel oꝛ

Ante annos. xxx. pꝛe

6 8 ꝗ.vxxx. annoꝝ. neceſſitas vel vtiitas cũ illa etiã inducat diſpẽ

ſationẽ:vt.i.q.vij.tcali.iĩmo de iure cõi:vt videt᷑cuʒ eni in.xxv.
anno ad regimen ecclie poſſit aſſumi:vt ex de cłec.cũ in cunctis.⁊ ꝗ⸗
libet pꝛelatus debeat eſſe pᷣſbyter.xxj.q.il.ſicut.cũ etiã talis debeat
eligi qui ꝑ bꝛeue tẽpus poſſit ꝓmoueruvt et de eta.? qua.oꝛ.pterea

pctõ alieno niſi talẽ effici oꝛdinãtẽ: q̃lis

⁊ bꝛeue tps vt
nõ vacet ecclia
niſi ꝑ tres men

7 à –— — 7 ℳ ,⁸ . 1 ⸗ ſe 3 .
ille ẽ a ñ meruit oꝛdiari. Yex cilio orſte an
neoceſarienſi. An.xxx. annoꝝ etatem dicta c. pident
coꝛꝛecta. io.qð

PDP pᷣſbyter non oꝛdinetur.

Reſbr̃ añ xxx.ꝰ ãnoꝝ etatẽ ñ oꝛdiet᷑
quiſſit ꝓbabilis vite:ſʒ obuet᷑ vſqʒ ad
pᷣfinitũ tpᷣs:dñs.n.xxx.ãno baptiʒatꝰ ẽ:
⁊ tũc pᷣdicauiia.¶ Hoc reglr: vñ ⁊ xpᷣs
⁊ ioãnes baptiſta ⁊ eʒechiel ⁊ nõnulli/ꝑ

phetax nõ legunt᷑ añ hoctps pdicaſſe ? ſtoli

nõ credo: vt er
doe elec.dudum.
e de pꝛeben.
cum iam dudũ.
in li.

,ꝓpphetaſie:veꝝ qꝛ hieremias ⁊ daniel cus
añ iunenilẽ etatẽ ſpũm ꝓphetie accepiſ (Mir e autẽ.
ſe legunt᷑: dauid quoqʒ ⁊ ſalomõ ĩ ado⸗/ Vic depingitur

leſcẽtia vncti iueniũt᷑:⁊ ioãnes euãge.cũ⸗

adhuc eẽt adoleſcẽs a dño ĩ aplʒ elect⸗
⁊ cũ alijs ad pᷣdicãdũ miſſus iuenit:pau

fauoꝛẽ pᷣſtar̃ ↄuicit᷑:loci ſui honoꝛe puet᷑
⁊ifra.Siqͥs pᷣſbr̃ aut diaconꝰ aut clicꝰ

papa icolumi: a eo ĩcõſulto aut ſubſcriꝰ quod in gliom
ptionẽ p röano põtificatu accõmodare gletlonibulſel
aut pitatiaꝰ ꝓmittẽ aut ſacrz pᷣbere ttta vrocbegt ee de
tauerit:aut aliqð certe ſuffragiũ pollice eadem eccleſia
ri:vel de hac cã pᷣnat ↄuẽticuliſ faci de vel vt melioꝛ eli
liberare aliqͥd atqʒ decerner̃ pᷣſũpſerit.· gi debeat:velẽt
loci ſui dignitate vel cõione pᷣuet᷑: ⁊ irra pꝛioꝛ vel non ſit
pꝓp occultas fraudes ⁊ ↄiurationum ſeę⸗ aliquo modo
cretas iſidias q́s ſnia buiꝰ diſtrictõis? p en erge ſeg
ſequit᷑: ſis ad eccliaſtic ꝑtuleri not⸗ gselectuſ a duo

lxxix.di.in qua
ſpaliter magi⸗
ſter agit de ele⸗

lus quoqʒ apls ĩ adoleſcẽtia a dño ẽ ele titieis uuih⸗
ctus ⁊ ad pᷣdicãdũ miſſus aſſerit᷑:ecclia debeat eligi: 7
ſilr neceſſitate exigẽte nõnullos añ.xxx. dicit ꝙ a cardi
ãanos oꝛdiare ↄſueuit. Añ ʒachari⸗ nalibuſ⁊ qñ:qꝛ
as pa. bonifa.eo. Meceſſitate ei die tertia po de⸗
gete. xxv. annox pꝛeſbyteri oꝛdineni. Poſtionẽ deſum
J. xxx.annoꝝ ñ reperiunt᷑ ⁊ necel⸗ ubdltetin q
ſitas expoſcit a. xxv. ãnis ſacerdo iuris ſit cũ duo
tes oꝛdinent᷑. DHi. IXXIX. malo ʒelo eligũ
PDoſtolicust aũt ñ niſi a car- tur:vt.j.e.ſi duo
R dinalibꝰ ⁊ religioſis cleric¶ ẽ vxel cũ ſimonia⸗
„, ithꝛonizãdus.¶ Añ nicho. cE aliquis eligit
BPpa. ait. De eo qͥ ſine ↄcoꝛdi ſ.. ſiquis pecu-
Qcardinaliũ electione inthꝛoniza. lo doopt Ri⸗
Iqs aplici ſedi ſine ↄcoꝛdi ⁊ cano cci.de oꝛdinati/
nica electõe cardialiu eiꝰecclie ac deide one eius nõ tra
ſequẽtiũ clicoꝝ ac religioſoꝝ ithꝛoni⸗ ctat hic:qꝛ des
ʒqt᷑:ñ papa vl aplicꝰ:ſʒ apoſtaticꝰ hẽat dictũ c. S. xxiij.
U— It ymmach?pa. Wapa ſubſtite dim nolt.
eo ĩcõſulto de electòe futuri põtificis ne ait
Jqs papa ſupſtite mo audeat loq quam electionẽ
p rõano põtificatucuiqʒ qlibet mõ vocas canoni

caʒ. nunquid di
ces idem eſſe

tiã vel ↄſilia eoꝝ qͥ cõtra hac ſy nodum
SH ammogo nulla
admittitur contra ipſum exceptio.nec oe vitio eligentium vel ele⸗
cti:quia non eſſet coꝛam quo iudice exceptionesile pꝛoponerentur

vnde ſi tertia pars vellet pꝛobare clectionem eſſe ſimoniacam no au

diretur. vt extra de elec Iʒ. qui ramen ſic eligũt peccant: ⁊ electio taliſ
vitioſſefft.
x¶Sequentium. bi conſenti re debent: non tamen vocandi ſüt de
neceſſiiaezq“ .
yReligioſoꝝ.S.di.xxiij.c.i. õ.ſed ibi dicit religioſos viros pꝛedu-
ces:non reſpectu cardinaliũ:ſed reſpectu laico.
B Jarus - romano.maxime ar.j.e.nullus pontiſex.
Aiut ſub ſcriptionem.als ſubſcriptionniuis.
2Pitatia. pitatia bic dr ſcriptura obligatoꝛia.xxx.q.iij.pitatiuʒ.
2 ſm hoc dicitur pitatium a pingendo:vel dicuntur munera quedã
⁊ m hoc dicit᷑ a petendo. l

¶Diſtrictionis.i.diſtricte ↄſtitutionis ſententiia.
a Pertulerit.ar.in ſimonia aliquẽ de ſe ↄ ſeſſũ audiri ↄtra ſocioo

bus partibus

1
AE
1
Wi
Poſe
lne
ng,
tdech
ſind⸗
Ngbs
tclg
gent
ſtgie
tupe
Miin
ofule
itd
ei d
coelgi
ſeſdo⸗
norie
Uoeigi
Upeen
dick
coßtd⸗
odinat⸗
grön
Cti
uni
le⸗
guis
oncg⸗
lection
kuce
nn 1
lence
ngtong
ote
dlis
lenti
calm̃t
lnnt
moce
iot
erdig
ſew
Mlrus
on

=

S= =
—

Ged .
cni

56n

Unt

d

nſie

gnig

Bi.

eiuſdem criminis.ſed eſt ar.ↄtra.xv.qiij.nemini.ſed ſi ubintelligendũ
eſt ibi vel cũ fimonia·⁊ ita per hoc c determinat᷑ ⁊ ſuppletur illud. vñ
colligi᷑ ꝙ crimen ſimonie:⁊ crimen leſe maieſtatis equiualẽt ⁊ equis
paſſibus ambulant.yvt.xv.q.iij.ſane.⁊ quidẽ quecũq; perſone recipi
untur in accuſatione in crimine leſe maieſtatis: recipiunt᷑ in crimine

ſimonie. v cum

ibi recipiant᷑ ſo
cij inite factiõis
Rra ſe. Rmiluer

T hic. Jem hic

babet ꝙ aligs
lllü cum quo ſi⸗

moniã comiſit:

poteſt accuſare
2 ille punietur.
T iſte nõ.qð.h.

intelligitvbi res

non ꝓPceſſit ad
actum. ſ. ad do/
nationẽ vel rece
ptioneʒ pecunie
tunc eni vrerq;
debʒ deponi. io.
qð ego non cre⸗
do.cum c imen
iſtud ꝓcedat ad
inſtar criminis

leie maicſtatis.

yt.xyv.q.iij.ſane
in quo ſociꝰ cri
minis ſi pꝛobat
crimen remune
rat. yt.vi. q.i.S.
verü.b.ar.ex de
leſti. veniens.di
cunt tñ quidam
ꝙ nüqᷓ in ſimo
nia ſociuſ ſociũ
accuſat.xv.q.iij
nemini. niſi qñ
ſil cõmittit᷑ cri⸗
mẽ leſe maieſta
tis vt h̊.⁊ ad.c.
ſane. reſpõdeo
Pquo ad que-
dã non quo ad
oĩa ſimonia eqſ
aſſibus ambu
at enʒ crimine
leſe maieſtatis.
Sed videt᷑ ꝙ il
leꝗ accuſat illi
quem dicit fuiſ⸗
ſe ſocium in cri⸗
mie nõ eſſet au
dienduſ.tum iõ
ſtatim puniẽ
us eſſet exquo
ſponte cõfeſſus
eſt crimen ſuuʒ
yvt. ij. . i. nos in
quenq. tum qꝛ

turpiiudinẽ ſuã

allegans nõ au⸗

de pontificali egerit ambitu ⁊ rationabi
li pꝛobatione conuincitur:particeps hu
iuſmodi actionis non ſolum purgatus
ab omni culpa ſit:ſʒ etiã remuneratiõeꝰ

que non indigna ſit ſubleuetur. ¶ Itẽ

ex concilio ſtephani pape. In apoſtola
tus culmen nullus miſi ex cardinalibus
Poꝛtebat ?ut hbec pꝛomoueatur.
—O ſacroſancta domina noſtra roma
na eccleſia iuxta quod a beato petro ⁊
eiꝰ ſucceſſoꝛibus iſtitutũ ẽ: rite oꝛdinare
tur ⁊ ĩ apoſtolatus culmen vniꝰ de car
dinalibus pꝛeſbyteris aut diaconibus
conſecraretur. ¶. Iẽ eodẽ. e eodẽ.

LD Allus vnquam laicoꝛuʒ neqʒ ex

alio oꝛdine pꝛeſumat: niſi ꝑ diſtin
ctos gradus aſcendens diaconus aut
pꝛeſbyter factus fuerit cardinalis:ad ſa
crum põtificatus oꝛdinem pꝛomoueri.
Item ex eodem. Anathemanzetur
epiſcopns monachus vel laicus roma⸗
nam eccleſiã innadẽs ⁊ ĩ gradum filioꝛũ
Iguis ex cpi eius pꝛoꝛumpẽs.
B ſcopis vel monachis vel laicis cõ⸗
tra canonum ⁊ ſanctoꝛum patrum inſti
tuta pꝛoꝛumpens in gradum filioꝛũ ſã⸗
cte romane eccleſie id eſt pꝛeſbyteroꝛũ
cardinalium ⁊ diaconoꝛum ire pꝛeſum
pſerit:⁊ hãc apoſtolicã ſedem inuadere
quilibet ex ſupꝛadictis tentauerit ⁊ ad
ummum pontificalem honoꝛem aſcen
dere voluerit:ipſi ⁊ ſibi fauentibus fiat

perpetuum anathema:⁊ infra. Si quis

reſiſtere pꝛeſumpſerit ſacerdotibꝰ atqʒ
pꝛimatibus eccleſie vel cuncto clero ad
eligendum ſibi romanum pontificem

ſecundum canonicam traditonem ana

thema ſit ¶¶ Itẽ ex concilio leonis pa
e quarti. Anathema nit qui canomce

eęlectioni romani põtificis contradice⸗

IYauis ex ſacer re pꝛeſimnpſerit.
dotibus ſeu pꝛimatibus nobilibus
ſeu cuncto clero huius ſancte romane
eccleſie electioni romani põtificis con⸗
tradicere pꝛeſumpſerit ſicut in concilio
beatiſſimi pape bonifacii ⁊ ſtephani le⸗

2

gitur ſtatutum anathema ſit. ¶ Item

ex concilio bonifacii pape tertü. Hulli⸗

ditur. vt extra de dona. inter. ſed dic hoc ſpeciale eſſe in hoc crimi/
ne. vt allegans ſuam turpitudinem audiatur. æ yt ↄfeſſio eius non
mat· lum qꝛ non eſt directa confeſſio qñ quis confitet̃ vt accuſet. ſed
lʒ confeſſio accuſatoꝛis non puniat᷑ in ſimonia:tñ confeſſio teſtis pu⸗

nitur. vt extra de el
bare crimen.videt᷑

—

ꝓPbare nõ potuit.

ec per inquiſitionẽ. Sed quid ſi cõfeſſus nõ põt ꝓ
ꝓ tunc puniendus ſit qꝛ tacerc debuit crimen qð
yt.ij.q.vij.pleriq;.vi:q.ij.fi tantũ.quod concedo.

a ¶ Nemuneratione.non ipſo facto.ſed a iudice eam impetret.xt. C.

Ex qui.ca.ſer.ꝓ pꝛemio li

acci.l.i.⁊ ita inuitat᷑ aliquis per pꝛemiũ ad

accuſandũ.yt.vi.qi.ꝭ.verum.⁊.l.ſi quis cum.
. balcbar. planum e .

c Ollus.

¾ Iquis pꝛeſb

yterox. ar. cardinales pꝛeſbyteros maioꝛes eſſe dia

Conibus ⁊ ex illis ꝛimo debet eligi.⁊ poſtea ex diaconibus.ſi in
uuis no inueniat idoneꝰ.ar.ᷓ. di. xxiij.in noĩce.ar. S.5. c. ꝓx.qꝛ ibi pꝛini
dicit diaconus ⁊c. ſed oꝛdine lre nõ eſt ſtandum. ff. de ſol.nec enim.

De * tuu donec peniteat.x.q.i.qꝛ ſacerdotes.ſile ẽ de conſti.ex
ris. e inſti. locati. Sadeo. aliter ſumit ff. p ſo. l.i. æ x.qij. ppetua extra
de eureiu. veritatlis.

LXXN

6

f 8 Iquis.ſeu pꝛimatibꝰ.pꝛimates nobiles appellat qͥſdã foꝛte nobiles ꝗ

mterſunt vi populum arceant.qui ſi iuſte mouerentur exaudirentur.
T) Vllus.viuente.idẽ dꝛ ex de elec.bone.ſed nungꝗd moꝛtuo papa eccla
eentt monſtrũ ſine capitc. vel nunqd vniuerſitas cardinaliũ erit caput
ſi h dicas. cardinales tũc tꝑis pñt deponere epᷣm:eadẽ rõne canonici moꝛ⸗

epiſcopi fiat electio niſi poſt diem tertiũ

T ) Allus pon depoſitionis alteri?

tifice romano viuente aut epiſco
po ciuitatis ſue pꝛeſumat loqui aut par
tem ſibi facere:niſi tertio die depoſitõis
eius adunato clero ⁊ filiis eccleſie ⁊ tũc
electio fiat.Sed queriturvſi duo concer
tantium temeritate electi fuerit quis eo⸗
rum alteri pꝛeferendus ſit. De his
ita ſcribit honoꝛiꝰ aug.ad bonifa.papã.
Di temeritate concertantium duo fue
rint oꝛdinati.

3 duo ſoꝛte contra ſas temeritate

cõcertantium fuerint oꝛdinati nul
lum ex eis futurum ſacerdotem pmit⸗
timus:ſed illum in ſede apoſtolica per⸗
manſurum cenſemus:quem ex numero
clericoꝛum noua oꝛdinatione diuinum
iudicium ⁊ vniuerſitatis conſenſus ele⸗
gerit ¶ ¶ Hoc autem capitulum non dðᷣ
eo intelligendum eſt qui vno per apo⸗
ſtaſiam oꝛdinato a cardinalibus ⁊ reli
gioſis clericis apoſtolice ſedis inthꝛoni
zatur:etiam ſi ille apoſtaticus ita cathe
dram beati petri violenter tenuerit: vt
canonica ⁊ catholica eccleſie electio in
tra vꝛbem fieri non valeat. C Ande
nicolaus papa ſtatuit dicens.
De eo qui per pecumam vel popula⸗
ri tumultu non canonica electione oꝛdi

2 J quis pecunia vel gratia natur

humana aut populari ſeu militari
tumultu ſine coꝛdi ⁊ eanonica electione

2 cardinalium ⁊ ſequentium religioſo
rum clericoꝛum fuerit apoſtolice ſedi in

thꝛoniʒatus non apoſtolicus ſed apo
ſtaticus habeatur: liceatqʒ cardinalibꝰ

⁊ aliis clericis deum timẽtibus ⁊ laicisꝰ

inuaſoꝛem illum anathematiʒare: ⁊ hu
mano auxilio a ſede apoſtolica pellere.
quod ſi boc intra vꝛbem perficere neqͥᷣ
uerint apoſtolica auctoꝛitate extra vꝛ
bem cõgregati in loco quo eius placue
rit electionem faciant:cõceſſa electo au
ctoꝛitate regendi ⁊ diſponẽdi res in vti

litatem romane eccleſie iuxta qualitatẽ

tempoꝛis quaſi inthꝛonizatus ſit.

*

Electio vo romani pontiſicis etim

tuo epo pñt deponere
clericũ aliquẽ. dic ꝗ̊ ⁊
eccliaʒ tũc viuere:⁊ tñ
carere capite.ar. tñ ẽ
ꝙ cardinales ſupple/
ant defectum moꝛtui
pape ſ.c.ſi ꝗs.io.meli
ns ex de maio.⁊ obe.
his qᷓ.c.cum olim.b.

hSed qrit᷑ de bis

bonoꝛibꝰ. ſed ꝗd ſpe/
ctat ad imꝑatoꝛẽ ſta
tuere aliqꝗd de electiõi
bus õ id.xcvi. di. bñ.
ſed iſtud fecit rogatu
ecclie.⁊ eſt ar.ad q̃ſti⸗
onẽ illã ꝙ laicꝰ de re⸗
bůeccliaſticis vel ſpũ⸗
alibꝰ? poſſit iudicare.
ar. S.S.di· xcvi.deniqʒ
ſed ibi intelligit pter
auctoꝛitatẽ eccliaſtici
plati. de h dixi ẽ de
Irbi.contingit.

₰ο 5 duo foꝛte pↄtra
fas.⁊ iõ neut᷑ ob

tinet.vt ex de elec.ↄſi⸗

deramꝰ.nec pᷣuat᷑ car

diales H̊ͥ caſu ptate eli
gendi õ id ex de elec.
cũ in cũctis.ſʒ ꝗs erit
iudex de h an electio
ſit ð fas:ñ ipſi cardia
leſ.qꝛ ſi ſic eẽt:eẽnt in⸗
dices ĩ ꝓpꝛio facto.nã
nullꝰ ſupioꝛ põt inue/
niri.yvt ex de elec. licet
in fi. dic iſtud.c.locuʒ
bꝛe qñ neuter eſt ele⸗
ctus a duabꝰ ꝑtibꝰ.vł
dic ꝙ aciliũ vocabit᷑.

ꝑ¶ Uullũ.5. di. xiij.

ſi foꝛte.ð.ſed qð h̊ dꝛ:
fit cũ vtraqʒ ꝑs ducit
malo ʒelo.ibi cũ vtra-
qʒ ꝑs bono ʒelo ducit

⁊ hoc pʒ per hec ver/

ba contra fas.

¶hoc autem.
m J Varms ecunia.
non apoſtolicus

videtur per pꝛincipiũ
iſtiuſ capituli ꝙ papa
de fimõia poſſit accu/

ſari.qꝛ non eſt apoſto

licus ſed apoſtaticus.
⁊2 quia fimoia hereſis
eſt.i. q i.eoS g. ?. c. fer⸗ .

tur.c.cum liqueat.? ꝑ·

pꝛimum. c. buius di. quod non credo. 2 loquitur bic de eo qui per ſimoniaʒ
electus eſt ab illis qui non habebant poteſtatem eligendi.non a cardinali⸗

bus.ſimonia autem large dicit᷑ hereſis. non m ꝙ papa vel alius de bereñf
poteſt accuſari. cum.ſ.errat aliquis in articulis fidei. ſed antequam eliga-

tur papa exceptione cuiuſlibet criminis repelli poterit. Sed pone ꝙ ali-

nis accuſat cardinales

„

ſimontace elegerint papam. hoc enim liciie põt
fieri. vt.j.c. pꝛox.nunquid ſi pꝛebata fuerit ſimõia papa deponetur. nõ:ar.
iij.q.v.interrogatum.ff.de adulte.denunciaſſe. Sed quid ſi dum vxoꝛ tua

creditur moꝛtua eligeris in papaʒ ⁊ conſecraris:⁊ vxoꝛ tua te repetit.an ei

reddendus es. vel ſi tu neges eam tuam vxoꝛem
tur.cimn papa iudicari non poſſit niñ de hereſi.r
um non eſt cogendus ſtare iudicio alicuius.imo

me iudicat.ix.q.iij.alioꝛum.ſi autem certum eſt

eſſe apud quem cognoſce
eſpon.ſi reuocetur in dubi
excipere poteſt. dñs eſt ꝗ
tenetur ei re

ddere debituʒ

niſi mulier induci poſſit ad continentiam obſeruandam vel abrenunciabi

papatui ⁊ ſatiſfaciet vxoꝛi ⁊c.

„

Z1

Laicis.j.dixcvi.c.i.õ ſed illud generaliter phihet᷑ in malis.hoc ſpãliẽ
nuaſoꝛẽ ap. ſedis permittit. vel in fſingulis referenda ſunt ſingula lʒ cleri

cis anathematiʒare ⁊ laicis humano auxilio a ſede apo.pellere. ? ſic aligs
pumit᷑ pena canonica ⁊ ciuili.contra id extra vt lite non conte/quoniã.in fi·

o Intbꝛoniʒ atus. fi. xxiij.di.in. nomine.

—

4⁸ 8 tranſitus.nõ poſſit.j.viij.q.i epᷣo nõ.contra.ſol. alind eſt de ſui ſuc/
ce

ſſoꝛis electione cũ fratribns deliberare. qð poſſet f eri vt bic ꝑmittit

? aliud eſt ex teſtõ quaſi dignitatis ſue heredẽ ſubſcribere.qð ibi penitus ꝓ

bibet᷑qꝛ nec pape licet.qꝛ nec moyſes potuit.viij.q.i.moyſes.nec eſt traben
dũ ad ↄſequentiã factũ petri clemẽtẽ ſubſtituẽtis ſibi.viij.q·.ic.i:qꝛ ⁊ ad eiꝰ
vmbꝛã curabant᷑ infir
mi.de hoc dici conſue . —
