dieen D Leurvu⸗ ſtra clamamus nos:⁊ dicimus vobis: bet criminis. Idem in ſermone de p Melis. i
er aliſ poiſum ieeo recedite ⁊ exite inde: t imundum ne te- verbis enangelij. l kante: vt e
mendare: vt. f. de of. Egeritis: ſed contactu coꝛdis: nõ coꝛpoz⸗ Hon te machlat malus ſi ei non conſen no rrabat vos Kiiſ ni
ꝓcon. l. iiij. ris. quid enim eſt tangere imunduʒ niſi tis ſed ipſum redargutsss. H aenſ erel duuck
⸗ In diſpẽſatione. conſentire peccatis.quid eſt autem exi?ꝰ—¶MWalis ſemper coꝛde diſiungimi / en ſaiua bace⸗ düͤm
Alſas. non pt rectionem maloꝝ:quantum ꝓ vniuſcu lamini.duobus modis non te macuſat R eanti
de ende iuſqʒ gradu atqʒ perſona ſalua pace fie malus:ſi ei non conſentias: ⁊ ſiredar⸗ . n.
cultu p dmiofa. ri poteſt. ⁊ paulopoſt: ergo fratres mei guas: hoc eſtnõ cõmunicare:nõ cõſenęg· a⸗
culu. quotquot habeti inter vos: qui adhuc tire.cõmunicatur quippe quando facto R
mnon ſcnii megrauankꝛanaroo:perin eins nſin Sõ vel appeo⸗ i
ros:adulteros:inſpectatoꝛes nugaruʒ: ationis adiungitur:neqʒ ergo conſen umnci⸗
⁊ conſultatoꝛes mathematicoꝝ au tientis ſitis malis:vt appꝛobetis: neqʒ uk
. Fpanoucorum haruſpicum:ebꝛioſos: negligentes vt non arguatis:neqʒ ſuꝑ⸗ Ktiini
uxurioſos: quicquid inter vos malo⸗ bientes vt inſultanter arguantis. fn,
rum eſſe noſtis quantuʒ poteſtis impꝛo Igem ereolem. Immun⸗ ſint
bate vt coꝛde recedatis: ⁊ redarsuite vp dum tangere eſi peccatis cõſentire.
exeatis inde.a nolite conſentire:vt im⸗ )Ecedite ⁊ exite inde.⁊ immundũ ſdlint

mundum ne tangatis. ¶ Idem in ſe⸗

ne tetigeritis:ſed contactu coꝛdis⸗

n
lſte⸗
üei
Nets
anig⸗
tindn
hde
pſi⸗
8N
Ne Gla
ue
nath
Anitt
linnif
lin
Laut
gigrn
dt
eng
gne
a
Eli
haiide
auun
ecſict
an
0%

tang

* 6 Nä ma

demõſtrari.id
eſt ꝓbari.·
bVUõ pñ̃t.· i.
— ℳ — —
nõ debẽt. na bñ
vbemus ð quo
libet credere:vt
cens.xj.q.iij.in
cũctis.⁊ ita eſt
hic ar.ꝙ nõ ſta
tim ꝓpter ſim/
plicẽ denũciati
onẽ dʒz habere
aliquis leſa cõ/
ſcientiam de eo
qð ſibi denũcia
tfur:pt ex ð cle.
ex.mini.illud.iĩ/
mo ipntatr ali⸗
eni ꝙ nimiſ cre
dulus eſt:vt.xj.
q.iij.nõ ſolum.
lxxxvj. di. ſi gd.
ar. 3.ff. de co ꝑ
quẽ factuʒ erit.
L.i.S.i.⁊.ff.qð
de ↄiu.ſer. ꝓpo
ſuit. er de ſecũ.
nup.dñs. ⁊ ex
de elec. venera⸗
bilẽ. vltra medi
um. ff. de peti.
bere. itẽ veniũt

K ano⸗ autẽ.
Mali. ar.

malnz tolerari
rõne cõnexi bo

ni: vt. lxxxj. diſ.

cũ oĩbus.⁊.xj.

q.iij. nolite. ibi

ſinite vtraqʒ.
Oꝛte. vo
Recatur. ar.
ꝙ noĩatio ſola
ñ ſufficit.ij. q.i.
multi. C. de pꝛo
ba. nõ epiſtolis
iiij.dicat.
Pellere. fi⸗

ne ſcadalo.
f¶Aditũ.i.po
gte.

teſtatẽ

9C Von tibi.
arg. qðð de vno

dicit:de alio ne
gatur:vt.xlv.d.
diſciplina. xxy.

di. qualis. ⸗
¶Accuſar i.

denüciat. nã ſi
accnſatus eſſet
ſtatim eẽt depo
nẽdus:vt ex de
accu.ſup bis.
VCEoerce.
admonẽdo.

KC. Coꝛipe.

ſuſ pendẽdo.
Excõica.
pterpoumacia.

m. Begrada.

ꝑꝑ inobediẽtiã

alius oꝛdo tra⸗

dif̃ er ð indi.cũ
nõ ab hoie. ſed
ibi loquit cũ pe
na icipit a crie:

⁊ cũ directe ẽ cõ

XXIII

nõ coꝛpoꝛis.quid eſt enim tangere im⸗
mundum niſi conſentire peccatis:quid
eſt exire ide:niſi facere quod pertiet ad
coꝛrectionem maloꝛum:quantum pꝛo
vniuſcuiuſque gradu atqʒ ꝑſona ſalua
pace fieri poteſt: diſplicuit tibi ꝙ quiſqʒ
peccauerit:non tetigiſti immundum:re⸗

darguiſti coꝛripuiſti monuiſli:adhibui⸗

ſti ẽt ſi res exigit congruam ⁊ que vnita
tem non violat diſciplinam exiſti inde.
clamauit moyſes iſta:clamauit iſaias:
clamauit hieremias:clamauit eʒechiel.
videamus ſi dimiſerunt populum dei ⁊
ſe ad gentes alias tranſtulerunt:quam
multa ⁊ quam vehementer hieremias
increpauit in peccatoꝛeſ ⁊ ſceleratos po
puli.inter eos tamen erat:vnum cũ eis
templum intrabat ⁊ eadem ſacramenta
celebꝛabat:a in eadem ſceleratoꝛum ho
minũ congregatione viuebat:ſʒ clamã⸗
do exibat inde.hoc eſt exire inde hoc ẽ
inmundum nõ tangere ⁊a volũtate non
conſentire ⁊ oꝛe non parcere. C Idẽ
in epiſtola ad vincentum.
HNon maculant innocentes facta nocẽ⸗
tium:que ab eis fieri non poſſunt.
Aãmagnum eſt crimen ab iſtoꝛuʒ
innocentium cõione ſeparari.naʒ
etiam facta nocentium que innocentibꝰ
demonſtrari vel abſinnocentibuſ credi
non poſſunt.ñ coinquinant quenquã:
ſi ꝓpter innocentes ẽt cognita ſuſtinen⸗
tur. non.n. ꝓpter malos boni ſunt deſe⸗
rendi:ſed ꝓpter bonos mali tolerandi
ſunt:ſicut tolerauerunt eos ꝓphete ↄtra

quos tanta dicebant: nec cõioneʒ ſacra

mentoꝛum illius populi relinquebant.
ſicut ipſe dominus nocẽtem indã vſqʒ
ad condignum eius exitum tolerauit ?
eum ſacram cenam cum innocentibus
cõicare permiſit.ſicut tolerauerunt apo
ſtoli eos qui ꝑ inuidiam que ipſius dia
boli eſt vitium: chꝛiſtum annunciabãt.
¶Igem in li.i.de vnico baptiſmo.
Mali quos eccleſia recipit:nec expel⸗
lit:a bonis ſunt tolerandi nõiudicandi.
Oꝛte i populo dei ſtat iuxta te ana⸗
rus raptoꝛ inhians rebus alienis
quem noſti talẽ ⁊ fidelis eſt:vel potius
fidelis vocatur.non eũ potes de eccle⸗
ſia pellere: non hẽs aliquem aditum?
caſtigando ⁊ coꝛripiẽdo illuʒ coꝛrigere:
acceſſurus ẽ tecũ ad altare.noli timere:
vnuſquiſqʒ onus ſuum poꝛtabit. Item
quomodo iqͥs ferrem quẽ noui malum
nõne meliꝰ ẽ ut ipſũ ferres quã te foꝛas
efferreſ:Ecce quõ ferres:attende apo/
ſtolum dicentez. vnuſquiſqʒ onꝰ ſuum
poꝛtabit.liberette iſta ſnia.nõ.n.cõica⸗
res cum illo auariciã:ſʒ cõicares chꝛi⸗
ſti menſam. ⁊ qͥd tibi obeſſet ſi cum illo
cõmunicares chꝛiſti menſam.apoſtolꝰ
dicit qui.n.mãducat ⁊ bibit indigne:in⸗
liciũ ſibi manducat ⁊ bibit. ſibi nõ tibis.
ſane ſiiuder es: ſi iundicandi ptarez acce⸗
Piſti: eccleſiaſtica regula ſi apud te accu⸗
ſatur ſi veris documentis teſtibuſque
ↄuincitur:coercei: coꝛripe:excõicai:de⸗
gradaꝰ. Eſt ⁊ alia diſtinctio tolerã⸗
dox ⁊ cauendoꝛum quã ex vybis augu.
licet olligere dicentis⸗ B
Maſtoꝛ eſi viligend?: mercenarius to⸗

. AIII

lerandus:latro cauendus.

TT Kes perſõas dixit dñs:⁊ debemus

illas inueſtigare ĩ euãgelio: paſtoꝛis
mercẽarii ⁊ furis. Maſtoꝛem dixit aĩaʒ
ſuam ponere ꝓ ouibus ſuis æ intrareꝰ
per ianuam. furem dixit ⁊ latronemꝰ
aſcendere ꝑ aliam ꝑreme. Sercenari
um dixit lupum vel ẽt furem ſi videat
fugere.quia non eſt ialli cura de ouibus
mercenarius eſt aũt ⁊ non paſtoꝛ. Ale
intrat per ianuã qui paſtoꝛ eſt:ille aĩcen
dit per aliã Rart qui fur eſt. ille videns
eos qui volũt tollere oues timet ⁊ fugit
qꝛ mercenariꝰ eſt.nec illi eſt cura de oui
bus mercenarius.n.eſt.ſi inuenerimus
tres iſtas ꝑſonas: inuenit ſcitas veſtra
quos diligatis:quos toleratis:quos ca
ueatis.diligendus eſt paſtoꝛ:tolerãdus
eſt mercenariꝰ cauẽdus ẽ latro. ¶ Ec
ceæ ꝙ mali tolerãdi ſũt nec coꝛpoꝛali ſed
ſpũali vindicta ſunt puniẽdi. Ande cũ
diſcipuli nõ recepti a ſamaritanis igneʒ
celitus ſuper eos deducere voluerunt:
Dicentes magiſtro. vis dicamus vt de/
ſcẽdat ignis de celo:⁊ ↄſũmat eos:audi
erũt.neſcitis cuius ſpũs eſtis. Item oĩs
di gladiũ acceperit gladio peribit.
HMinc etiam hieronymus ait.
Spiritualis nunquã carnalẽ perſequi⸗
mr ſed econnero.
ALlißm carnem' natus eſt perſe⸗
quebatur ſpiritualem:nunquam
vero ſpiritualis carnalem perſequitur
ſed ignoſcit ei quaſi ruſticofratri.ſcit eũ
ꝓficere poſſe per tẽpus ⁊ ſi quãdo egy
ptie filium viderit iraſcentem: recoꝛda
bitur vnius patris qui boues creauit ⁊
culices in magna domoꝰ nõ ſolum eẽ
vaſa aureaꝰ*⁊ Asentea ſed ⁊ lignea ⁊
fictilia voluit. Item augu in lib. de
baptiſmo. HBonia malis nunq
m hac vita penitus poſſunt ſeparari
2 AUäãtus arrogãtie tumoꝛ eſt: quã⸗
ia humilitatis a lenitatis obliuio
⁊ arrogantie quanta iactatio vt quis ſe
poſſe facere credat.quod nec apoſtolis
conceſſit dominusꝰ vt ʒiʒaniam a fru⸗
mento putet ſe poſſe dicernere.
WItem gregoꝛius. .
Pieſens autem eccleſia ſimul recipit
bPonos v mlos.—
Ec autem vita que inter celũa in
fernum ſita eſt: ſicut in medio ſub
ſiſtit:ita vtrarunqʒ partium ciues com⸗
muniter recipit quos tamen ſancta ec⸗
cleſia ⁊ indiſcrete ſuſcipit: ⁊ poſtmo⸗
dum in egreſſione diſcernet.ſi ergo bo/
ni eſtis in hac vita: quandiu ſubſiſtitis
equanimiter tolerate malos. Nã qniſ⸗
qʒ malos non tolerat:ipſe ſibi per into
lerantiam teſtis eſt:quia bonus non eſt
abel enim eſſe renuit:quem caim mali
cia non exercet.ÿ. Ex hbis omnibꝰ col
ligitur:q maloꝛum vindicta deo reſer⸗
nanda eſt.nec ſunt coꝛpoꝛaliter punien
di:ſed crebꝛa admonitione ⁊ charitatis
beneficio ad coꝛectionem inuitandi.
Angde chꝛiſtus in euangelio:audiſtis qꝛ

dictum eſt in lege:quem modum vltio⸗

nis lex ſtatuit:oculum pꝛo oculob: dentẽ
pꝛo dente. ego auteʒ hanc viciſſitudinẽ
tollens:⁊ ad manſuetudinem ⁊ chari⸗

215
nictꝰ. hic penaʒ ĩfligit
ꝓpter cõtumacii4.
Res ꝑſonas ⁊
intrare. ſʒ cano
nes: hoc ipſo ẽ aligs
ſur ꝙ nõ itrat ꝑ oſtiũ
yvt hic.⁊ de pe.diſt.i.ſi
Pplerea.⁊.c.ſe.ſʒ le-
ges nõ ẽ ſtatim fur:ʒ
clq itrauerit furandi
ca:vt.ff.de fur. vulga
ris.S.qui furitt.
o Per ianuaʒ. i. ca
nonicã electionr.
Latronẽ.i.tyrã⸗
num.
q ο Partẽ. per ſimo⸗
niam. ðð
C. Mercenariuʒ. q
ca lucri recipit digni⸗
tates.ad hoc facit. v⸗
iij.q.i.ſũt in eccleſia.
Cauẽdus. ar. ꝙ
aligs nõ dʒ recipe oꝛ⸗
dinẽ ab eo quẽ ſcit ſi⸗
moniacũ:vt dixi.i.q.
i.ſi qui a ſimoniacis.
tBi ſm carnt̃.
iſmael tãgit id
qð legit᷑ in eplis pau⸗
li ad galathboas.
nSpiritnalẽ. iſaac
¶Ruſtico. ar. ruſti
citati parcendũ:yt.ij.
q:vij.ſancta.
WEgyptie. ſ. agare
3 Bones. . bonos.
7Culices.i.malos
2Bomo . i. ecclia.
Aurea.i.bonos:
Sz ? lignea · id eſt
malos. H
b Vantus.dñs
cũ dixit:ſinite
vtraq; creſcere: vt. xj.

q.iij.nolite.

c¶¶ Vt ʒiʒaniã.i. oc⸗

cultos peccatoꝛes.io.

d Ec aũt. que in
ter celũ.hic vr

i infernus ſit ſub ter
ra ⁊ ĩ eo loco vbi nul
lus ſplẽdoꝛ ſolis ꝑue
nire põt:⁊ paradiſus
in celo ſit:tñ augu.di⸗
cit ſe dubitare:vbi ani
me defuctoꝝ requie⸗
ſcant.xiij.q.ij.tpᷣs.vł
nõ appellat᷑ hic medi⸗
um rõne loci:ſʒ iõ dici
tur mediũ qꝛ partim
cõfoꝛmat ſe celo.ſ.ex
eo ꝙ hʒ bonos: par⸗
tim inferno.ſ.ex eo ꝙ
bʒ malos.ij.q.i.multi
ſt Indiſcrete.i.indi
ſtinccte.

f¶ Sibi.i. contra ſe.

Abel.n. hoc expo

a nreen,

autem.
Ex his.pꝛo ocu/
o. hoc eniĩ mõ nõ licet
niſi auctoꝛitate iudi⸗
cis.yt.j.e.cuʒ in lege.

a Biligite. hoc te⸗

nemur facere quantũ

F in nobis:vt.xi.qiuij.

inter verba.
b Ciba. duʒz tamen
roe cibi non negligat
iuſticiã:vt.v.q.v.non
omnis. Item ſi poteſt
laboꝛare ⁊ ſe imiſce/
at elemoſynis redigẽ
dus eſt in ſeruitutem.
C.de mẽdi.vali.l.vna
lib.xi . =

e ¶ In filios.imitati

one no ſagnine. vel in⸗
telligas de cõſenſu de
locutione ⁊ opere.

d & In pedagoguz.i.
in magiſtrũ.ſieut emʒ

ꝑ magiſtrum aliquis
coercet᷑ ita ipſi ꝑ legeʒ
e ¶ Spiritum.i. ſerui
lem timoꝛem.

ſ¶ Adoptiõis.i.fi ilia

lẽ timoꝛem.i.amoꝛem
io.de vtroq;.j.e.q.vi
S.ex his.
5

babere ẽ moꝛtale pec
catũ: vt.xxv.di.S.cri⸗

minis.quare ergo hic
dicit ꝙ hoc ꝑmittebat᷑

iuſtis: potes dicere iu
ſtis alias. vel dic ꝙ ꝗ

vlciſcebatur ſe ſine o⸗
dio nõ peccabat.qui

aũt cũ odio:licet õ le/

gem nõ fecerit:tñ pec
cauit ſient dãdo libel/
lum repudij peccaue

rũt.licʒ a lege hoc eis

permit tebat᷑: e de di

uoꝛ gaudemus.
b Per altilia.de qui
bus i euãgelio ſit mẽ⸗
tio. h.

i ¶ His ita.ſ.auctoꝛi
tatibus:quibus ꝓba

nit malos eſſe tolerã⸗
dos.

b
6 ĩlege.⁊ odio
ſed nõne odium

Cauſa

tatis perfectionem võs inuitãs dico vo
bis nolite reſiſtere in malo: ſed diligiteꝰ

inimicos veſtros:bene facite his qͥ ode
rũt vos:vt ſitis filij patris veſtri qui ſo/
lem ſuum oꝛiri facit ſuper bonos ⁊ ma⸗
los:⁊ pluit ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos. Hic
paulus ait:ſi eſurierit inimicus tuus:ci-

bab illum. ſi ſitit: potũ dailli: omnis aũt

iniquus bonoꝛum eſt inimicus. omnis
autẽ amicus huius ſeculi etiam inimi⸗
cus eſt dei.inimicus auteʒ dei bonitatis

⁊ iuſticie eſt inimicus:ac per hoc amato

rem iuſticie ⁊ bonitã diligere non po⸗

teſt. cum ergo inimicos diligere: vel illiſ
benefacere:cibum ⁊ potũ ſubminiſtra⸗

re iubemur:iniquos perſequi ⁊ punire
pꝛobibemur. In lege enim veteris teſti
coꝛpoꝛalis pena ſtatuta eſt. In lege ve⸗
ro euangelij omni peccanti per pniam

pꝛomittitur venia. Ande illa a terroꝛe
incepit dicens. Ego ſum dominus deuſ

5elotes viſitans peccata patrum in fili⸗
os vſqʒ in tertiam ⁊ quartam generati
onem. Hec vero a lentate manſnetudi

nis ⁊ miſericoꝛdie ita inquiens. Beati

pauperes ſpiritu: beati mites: beati mi

ſericoꝛdes:quoniam ipſi mifericoꝛdiaʒ
conſequentur. In illa dicebatur:qui fe
cerit hoc vel illud: moꝛte moꝛiatur. In
iſta dicitur:gaudeo ſuper vno veccalo⸗
re penitentiam agente: quam ſuper no
nagintanouem iuſtis qui non indigent
penitentia. Item: non enim veni voca⸗
re iuſtos ſed peccatoꝛes ad penitentiaʒ.
Eſtote miſericoꝛdes ſicut a pater veſter
celeſtis miſericoꝛs eſt. initium quoqʒ pᷣ⸗
dicationis ſaluatoꝛis noſtri ⁊ pꝛeconis
eiuſdem ad penitentiam peccatoꝛes in/
uitauit. ſic enim vterqʒ exoꝛſus eſt dicẽs
penitentiam agite:appꝛopiquabit enim
regnum celoꝛum.ſic ⁊ in actibus apo⸗
ſtoloꝛum cuʒ iudei compuncii de ſcele⸗
re moꝛtis chꝛiſti dicerent petro.quid ſa
ciemus viri fratres:legitur petrꝰ reſpõ⸗
diſſe:penitentiã agite:⁊ baptiʒet᷑ vnuſ⸗
quiſq; veſtrum.⁊ vt vniuerſaliter dica
tur in lege populus ille rudis ſeruili ti⸗
moꝛe penarum cogebatur: vnde ⁊ legẽ
in pedagogumꝰ accepit. In euangelio
autem populus gratie liber ⁊ adultus fi
liali amoꝛe hereditatis certitudie ad cul

tum diuine ſeruitutis inuitatur.vnde cũ
quidam legem quaſi coercentem pꝛedi

carent eſſe tenendam ſimul cum gratia:
ait apoſtolus:non enim accepiſtis ſpiri
tum ſernitutis iterum in timoꝛe:ſed ac⸗
cepiſtis ſpiritum adoptionis filioꝛum:
in quo clamamus abba pater. ¶Hic
etiam grego.ait in poſtiane euange⸗
lij. Simile factum eſt regnum celoꝛum
homini regi:qui facit nuptias filio ſuo.
In lege cuiquam permutehatur odire

inimicum diligere amiceum.

Am in lege ſcriptũ ſit:diliges ami
cum:⁊ odios habebis inimicuʒ tu⸗
um.accepta tunc licẽtia iuſtis fuerat vt
dei ſuoſqʒ aduerſarios quanta poſſent
virtute compꝛimerent:eoſqʒ iure gladij
ferirent:quod in nouo pꝛoculdubio te/
ſtamento compeſcitur:cum per ſemet⸗
ipſam veritas pꝛedicat dicens: diligite
inimicos veſtros:benefacite his qͥ ode⸗

runt vos.quid ergo per tanros niſi ve⸗
teris teſtamenti patres ſignantur. nam

dum ex permiſſione legis acceperant:

quatenus aduerſarios ſuos odij retri⸗

butione percuterent: vt ita dicam: quid
aliud ꝙᷓ; tauri erãt qui inimicos ſuos coꝛ

poꝛee virtutis coꝛnu feriebant:quid ve

ro per altiliaꝰ niſipatres noui teſtamen
ti figurantur:qui dum gratiam interne
pinguedinis percipiunt:eternis deſide
rijs innitentes: quaſi contemplationis
pẽna ſeſe ad ſublimia ſubleuãt. C NHis

ita'reſpondetur: Sunt quedam que ſa
lubꝛi tantum admonitione ſunt conipi⸗

enda nõ coꝛpoꝛalibus flagellis animad
uertenda:ſed eoꝛuʒ vindicta diuiuo exa
mini tm eſt reſeruãda:qñ in delinquen⸗
tes videlicet diſciplinam exercere non
poſſumus:vel quia nõ ſunt noſtri iuris:
vel quia illoꝛum crimina ⁊ ſi nobis no⸗
ta ſunt tantum manifeſtis indicijs pꝛo

barinon poſſunt. C. De his qui non

ſunt noſtri iuris ait apoſtolus in pꝛima

epiſtola ad coꝛinthios.quid enim mihi
attinet de his qui foꝛis ſunt iudicare:
de his dominus indicabit. Quod
gauguſtinus exponens ait.
Inſidelium colloquia ⁊ conuiuia non
ſunt euitanda. è

T Nfideles non poſſuinus chꝛiſto lu

crari ſi colloquiũ eoꝛum vitamus ⁊
conuiuiumi.vnde ⁊ dominus cum pub
licanis ⁊ peccatoꝛibuſ manducauit ⁊ bi
bit.in his vero qui intus ſuntꝰ: id eſt in
fidelibus putredo reſecada eſt. NHic

etiam cuʒ pꝛopheta dicit:facit dominuſ

iudicium omnibus iniuriam patientibꝰ
exponendo addidit aug. ab bis qui nõ
ſunt ſui iuris in quos nequit diſciplina
exerceri. Item quando multitudo eſt in

ſcelere:nec ſalua pace eccleſie mala pu

niri poſſunt:tolerandi ſunt: potius qua
violata pace eccleſie puniendi.? An
de auguſtinus at. Quedam mala

punienda ſunt ? quedam tolerãda..

(N Za cum bonoꝝ maloꝛumqʒ
cõmixtionem in eccleſia demon⸗

ſtratam vel pꝛedicatam eſſe perſpexerit
⁊ patientie pꝛecepta didicerint:que nos
firmiſſimos reddũt:vt etiaʒ ſi videatur
in eccleſia ziyania:tamen non impediat
aut fides aut charitas noſtra:a quoniã
ʒizania in eccleſia eẽ cernimus nõ ideo
ipſi de eccleſia recedamus:deſtituendã
putãt eccleſie diſciplinam:quandã per-
nerſiſſimã ſecuritatem pꝛepoſitis tribu
entes:vt ad nos non pertineat:niſi dice
reꝰquid cauendũ ſit: quidue facienduʒ
ſit:quodlibet aũt quiſquis faciat:nõ cu⸗
rare.noſ vero ad ſanã doctrinã ꝑtinere
arbitramur vtriſqʒ teſtimonijs vitã ſẽ⸗
tentiãqʒ moderari vt ⁊ canes in eccleſia
Xbeer pacẽ eccleſie toleremus ⁊ canibꝰ
cʒ vbi eſt pax eccleſie tuta nõ demꝰ.Cũ

vero ꝑ negligentiã pᷣpoſitoꝝ ſiue ꝑ aliã

excuſabilẽ neceſſitatẽ ſiue ꝑ occultaſ ſur

reptiones inuenimus in eccleſia malos

quos in eccleſiaſtica diſciplina coꝛige⸗
re aut coercere ñ poſſumꝰꝰ: tũc ne aſcẽ
dat in coꝛ noſtꝝ ĩpia ⁊ ꝑnitioſa pᷣſũptio
qua eſtimemus nos ab his eſſe ſeparã⸗
dos:vt peccatis eoꝝ nõ coinquinemur

k .Mota ſunt.
5S. xj.q. iij. eoꝝ.
⁊.xxx.q.v. nul⸗

uiideleſ.

2? ↄuiuiũ õ
xj.q.iij.ad mẽ⸗
ſam. arg. xx⸗
viij. q.i. oẽs.⁊

c. nullus. Sol.

hic loqui ð pa

ganis: ibi ſpeci

aliter ð iudeis.

m QAui itus
ſüt.qñq; etiam

iudeos pũit ec

cleſia:ex ð vſu.

poſt mi ſerabi⸗
cõſtitutr.

niſi dice
re. nõ ergo ſuf⸗
ficit ꝙ pꝛelatuſ
inſtruat ꝗd ſit
facienduʒ: niſi
etiam puniatñ
faciẽtes:vt. ſ.e.
q. v. nõ eſt inno
cẽtie.⁊.xlvij.d.
qð ad noſ.ſicut
nõ ſufficit dño
Phibere ne cuʒ
ſeruo Zhat: gn
teneat᷑ ipe ð pe
culio:vt.ff. ð Pe
cul.lfiquis ſuũ

ff. de ver. ob. ſi

quis ſeruũ.ff. ð
ver.ob. ſeruꝰ ve
tantẽ.ar.tm õt
xliij.d.epheſijs

o Mon pol⸗

ſumuſ. ſine ſcã⸗

dalo. vel qꝛ eſt

occultũ.vj.q.i.
ſi omnia.

1

E

ntonzn
mael
6ggil
küundeſtn
Ettprebn
heivrnt
en gej
füni
uneroßc
fmoxeni
ſtaeſonin
Crgni
ſuckinbe⸗a
endepede
ſiint ai
ulyrcſie
N
unuatſi
Chies neg
Ploſdepe
Kafliprdi
Meti gn
Ghnſtiig
Maniti
nt cnnttei
nlndont⸗
meiſnune⸗
Mrnnr i,

(Eni

W

bru⸗
Klaoli
nisſtcte
pni non
tionnſt
Mim
firpedii

n
–

p
Cpkal
gt
Nlyeni
nnmui,
nͤnſ
fͤcken
nte
lfardn

NNAH

ibeg
iſi
onfi
ſtetd
eſenchf

gſniſi

ini

ſgtin

XIII

C Mec patientie.qũq;.n. remiſſio ſe mentitur pietatẽ. vt. xli. di. ſepe
b/Um quiſq;.vbi periculuʒ.cũ ꝗ̊ᷓ periculũ ſciſmatis timeat᷑: ma⸗
li nõ ſunt excõicandi:vt.l.di.vt conſtitueret᷑.j.e.ipſa pietas:⁊.c

nõ poteſt. Sed orium eſt.xiij.q.iij.ecce.ſed ibi cũ non timetur ſcãda⸗/
lũ. Nem .et̃ de regu.iu.qui ſcandaliʒauerii:Sed hic loquitur de ve⸗

ritate diſcipline
que põt qudo⸗
q; deſeri ꝓ ſcã/⸗
dalo:ibi de veri
tate indicij que
ſeper pᷣualet ſcã
dalo. .
Icut.nõſẽ
ab oꝛatio
ne. Multiplex
eſt cauſa quare
nõ debem? ceſ⸗
ſare ab oꝛatio/
ne maloꝛuʒ vel
coꝛuʒ coꝛeclio
ne. Naʒ quedã
ſut ita deſtina⸗
ta: vt pꝛecibus
obtineãtur:vt.j
c. pꝛoxi.Iteʒ qꝛ
neſcit᷑ quis ſit
de numero pᷣde
ſtinatoꝝ ⁊ quiſ
nõ:⁊ de nemine
eſt deſperandũ
idiu eſt in hac
vita:vt de pe.di
vij.nẽo.⁊ quia
deus ſepe aligd
pꝛomitit qð po

ſtea mutat ſi vi

det hoĩes negli
gentes:yvt de pe
ni. diſti.i. pꝛe i⸗
xerat.⁊ tñ qꝛ ſi
nõ pꝛoſũt illi ꝓ
quo oꝛatr᷑ tñ pꝛo
ſunt oꝛanti. iu/
mea iſinu meo
ↄuertetur. io.

d NMNegligen⸗

nemo.

¶ Btineri.
Ceoarlads

nec ideo voluit

dominꝰ? ſuſcita

requartũ moꝛ/
tuũ.qꝛ non fuit
pꝛoleo petitum
Hex his itaq;.
i.xpᷣs quoq;.

atq; ita poſt nos trabere conemur:ve⸗
luti mũdos ſãctoſqʒ diſcipulos ab vni⸗
tatis cõpage quaſi a maloꝝ ↄiunctione
ſegregãdos.veniant in mẽte ille de ſcri
turis ſimilitudines:⁊ diuina oꝛacula vł
certiſſima exẽpla:qbus demõſtratũ ⁊ p
nũciatũ eſt:malos in eccleſia bonis ꝑmi
xtoſ vſqʒ; in finẽ ſeculitẽpuſqʒ iudicij fu
turitolerãdos:nihilqʒ bonis in vnitate
ac participatione ſacramẽtoꝝ qui eoꝝ
factis nõ ↄſenſerint obfuturos.cũ vero
eis ꝑ quos eccleſia regit᷑ adeſt pace ſal⸗
ua poteſtas diſcipline aduerſus impꝛo⸗
bos aut nefarios exercẽde:tunc rurſus
neqʒ ſocoꝛdia neqʒ ſegnitia doꝛmiamꝰ
ſed aculeis pᷣceptoꝝ que ad ſeueritateʒ
coertiõis ꝑtinent excitãdi ſumus vt greſ
ſus noſtros in via dñi ex vtriſqʒ teſtimo
nijs illo duce atqʒ adiutoꝛe dirigentes:
nec patiẽtieꝰnoic toꝛpeſcamꝰ.nec obtẽ
tu diligentie ſeuiamus. Itẽ ↄtra epi
ſtolã parmeniani. Leuius occulta: ſeue
riꝰ ãt puniẽda ſũt ab ecchia delicta ma⸗
Am qſqʒ fratꝝ a xpᷣianoꝝ nifeſta
(Jns in eccleſie ſocietate ↄſtitutoꝝ ĩ

n aliquo tali peccato fuerit depꝛehẽſuſ

vt anathemate dignus hẽatur:fiat hoc
vbi periculũꝰ ſciſmatis nullũ eſt ⁊ infra
qñ cuiuſqᷓ crimen eſt notũ:⁊ oĩbus exe⸗
crabile appareat vt vel nullos pꝛſus vl
nõ tales hẽat defenſoꝛes ꝑ quos poſſit

ſciſma ↄtingere:ñ doꝛmiat ſeueritas diſ

cipline. Eſt etiã alia cauſa qua coꝛ⸗
rectio verboꝝ vel verbeꝝ videtur eẽ i⸗
vtilis vel ſuperflua.pꝛedeſtinati eni ad
vitã ſine coꝛectiõe mutant᷑:ſicut petrus
queʒ dñs reſpiciens nemine coꝛiipiẽte
commouit ad lachꝛymas. ꝛeſciti ad
moꝛtẽ inter flagella deterioꝛes fiunt: ſi⸗
eut pharao. bonis ergo ſuperflua:dã⸗
nandis hec iueniunt᷑ eẽ iutilia. NHis
ita rñdet᷑ auẽte greg.⁊ aug.Sicut ab oꝛa
tiõe ceſſadũ nonẽ:ſic neca coꝛꝛectione.
Icut nõ eſt ab oꝛatione ceſſanduʒ
Aas quos coꝛꝛigi volumus etiaʒ ſi
nullo hominũ oꝛãte ꝓpetro dñs reſpe⸗
xit eum:⁊ fecit eũ ſuũ flere peccatuʒ: ita
nõ eſt negligẽdaꝰcoꝛectio: q;uis deꝰ qͥ
voluerit ũ coꝛꝛectoſ faciat eẽ coꝛrectos
tuc ãt ex coꝛꝛectõe ꝓſicit hõ cũ miſet᷑ deꝰ
atq; adiuuat:qͥ facit quos voluerit etiã
ſine coꝛectione ꝓficere. Idẽ in dia
logo.Soli pᷣdeſtinati ſaluani qui in po
ſtulango ſuo laboꝛe meruerunt.
Btineri nequaquã poſſunt que pᷣ/
deſtinata nõ fuerint:ſed ea que ſan
cti virri oꝛãdo efficiũt:ita pᷣdeſtinata ſũt
vt pꝛecibus obtineãt᷑.nã ipſa quoqʒ ꝑ/
ennis regni pᷣdeſtinatio ita eſt ab omni⸗/
Porsti deo diſpoſita:vt ad hoc electi ex
aboꝛe perueniant quatenus poſtulan⸗
doꝰ mereantur accipere:quod eis om⸗
nipotens deus ante ſecula diſpoſuit do
nare. ¶ Item augu.
Hcculto dei iudicio mali obdurantur
flagellis boni emendantur.

. uI

216

f D Abuchodo ſoꝛ.accepit.argu.q; depoſitus poteſt reſtitui.vt de pe.d.

pi. c.i. in.li. .xxxy.q.ix.ſniam.?.c.gregoꝛius.itẽ eſt hic ar.ad queſtio
nẽ illã.ꝙ depoſitus reſtitutus pꝛeferẽdus ſit ſubſtituro.vt.viij.q.vlt.c.vlti.

ar..vij.q.i. eos qui.licet determinata videtur:ex
io· de hoc quid iuris ſit.in queſtiombus notaui.b

Abuchogonoſoꝛ pniam mernit
fructuoſa nöõne poſt innumeras iĩ
pietates flagellatuſ penituit:⁊ regnũ qð
ꝑdiderat rurſus accepit. harao au⸗
tem ipſis in flagellis durioꝛ eſt effectus:
⁊ perijt.Hic mihi rationeʒ reddat qui
diuinum conſilium nimium alte ſapien
tiqʒ coꝛde diiudicat:cur medicamentuʒ
vnius medici manu cõfectum alij ad in
teritum alij valuerit ad ſalutem: niſi qꝛ
chꝛiſti bonus odoꝛ alijs eſt odoꝛ vite in
vitam:alijs eſt odoꝛ moꝛtis in moꝛtem:
quantum ad naturaʒ ambo homines e
rant.quantum ad dignitatem ambo re
ges.quantum ad cauſam ambo capti⸗
uũ dei populum poſſidebant.quantuʒ
ad penam ambo flagellis clementer ad
moniti.quid ergo fines eoꝛum fecit eſſe
diuerſas niſ ꝙ vnus dei manum ſẽtiẽs
in recoꝛdatione pꝛopꝛie iniquitatis inge
muit alter libero contra dei miſericoꝛ⸗
diſſimaʒ veritatem pugnauit arbitrio.
CIdem.CMaſis ire nunquã deus red
deret interitum:ſi non ſpontaneum in⸗
ueniretur homo habere peccatuʒ. quia
nec deus peccanti homini iuſte inferret
iram:ſi homo ex pꝛedeſtinationedei ce
cidiſſet in culpam. Idem.pꝛedeſtinatio
nem dei ſiue ad bonum ſiue ad malum
in omnibus operari ineptiſſime dicitur
vt ad vtrunqʒ homines quedam neceſ
ſitas videatur impellere.cũ in honis vo
luntas fit intelligenda nõeſt ſine gratia
in malis autẽ voluntas intelligenda eſt
ſine gratia.Cum vero aliquos ꝗa deo
aut traditosꝰ deſiderijs ſuis aut obdu⸗
ratos legimus aut relictos magis pec⸗
catis ſuis: hoc ipſos meruiſſe pꝛofite⸗
mur:quia talia eoꝛum crimina pꝛeceſſe
runt:vt ipſi ſibi penam debuerunt:qua
eis etiam ſupplicium verteretur in re⸗
atum.atqʒ ita nec de iudicio dei queri⸗
mur:quo deſerit meritos deſeri: ⁊ miſe
ricoꝛdie eius gratias agimus qua libe⸗
rat nos meritos? liberari. vires itaque
obedientie non ideo cuiquam ſubtraxit
quia eumnon pꝛedeſtinauit:ſed iõ eum
non pꝛedeſtinanit:qꝛ receſſurum ab ip⸗
ſa obedientia eſſe pꝛeuidit. Pꝛede⸗
ſtinatio quoq; dei ſemper in bono eſt:
que peccatum ſola voluutate hominis
commiſſum aut remittendum nouit cuʒ
lande miſericordie aut plectendum cũ
laude iuſticie. In malis autẽ operibus
noſtris ſola pꝛeſcientia dei intelligenda
eſt.qꝛ ſicut pꝛeſciuit ⁊ pꝛedeſtinauit que
ipſi fecit: ⁊ vt faceremus dedit ita pꝛe⸗
ſciuit tantum:non etiam pꝛedeſtina⸗
uit:que nec ipſe fecit nec vt faceremus
exegit.Hi autem de quibus dicitur:ex
nobis exierunt ſed nõ fuerunt ex nobis
ſi enim fuiſſent ex nobis manſiſſent vti⸗
qʒ nobiſcum:voluntate exierunt volun
tate ceciderũt.⁊ qꝛ pꝛeſciti ſunt caſuri:
non ſunt pꝛedeſtinati.eſſent autẽ pꝛede
ſtinati ſi eſent reuerſuri ⁊ iĩ ſanctitate ac

de ſimo.ex inſinuatione.

g Rationem. arg.

ꝙ de ſingulis non eit
ratio reddẽda:vt.j.e.
q.de tyrijs.⁊ de peni.
di.iiij.ſi ex bono.ar.⸗
lxviij.diſ. coꝛepi.⁊.x
xiiij.q.iij.ſi habes.

b MOgoꝛ.bonꝰ.odoꝛ
xpi ẽ pᷣdicatio bonoꝝ
HMHõ ſpõtaneũ.de

bac ma notaui. xy. q.
i. .i.?⁊.ij.⁊.c.merito

Kk LEx p̃deſtinatiõe.

ar.ꝙ nõ põt quis ar⸗/
guere ſactũ cuius au⸗
ctoꝛ ipe fuit:vt.xxviij
diſ.diaconi.ex de cle.
coiuga.diuerſis. io.
ECũ vero. ſic ergo
bona que facit homo
ꝑ deũ facit.mala que
facit nõ facit ꝑ deum
qꝛ deus nõ eſt qauctoꝛ
mali.Sʒ ne crederet
aliquis ꝙ deus ope⸗
ret etiam malũ:qꝛ le
git̃ ꝙ deꝰ tradidit ro
manos ĩ ðᷣſideria car
nis. ⁊ ꝙ obduraui:
coꝛ pharaõis.⁊ ꝙ re⸗
liquit tyrios ⁊ ſidoni⸗
os peccatis ſuis.⁊ iõ
oñdit qualiter hoc in
telligatur.
m ¶Kliquos.id ẽ ro
manos.
n ¶¶ Aut traditoſ.tra
dere dicit᷑ hoiem pec
cato.qñ ꝑmittit ipſuʒ
peccare:vel qꝛ ſubtra
hit ipſigratia.
o ¶LTegimus. in epi
ſtola ad romanos.?
in exodo:⁊ in euãge/
lio matthei de tyriſſ.?⁊
ſydonijs.
p ¶Uos meritos.ex
hoc pʒ ꝙ pꝛimã gra⸗/
tiã nemo meret᷑: vt.j.
de ↄſe.di.iiij.gratia.⁊
c.placuit.⁊ quicũq;.
a E Fecit.i.bona.
qilFecit.ſ.mala.

r ¶Bicitur.in epiſto

la ioannis.

8Ex nobis. quãtũ

ad pᷣdeſtinationꝛ..

pellari deũ pᷣdeſtinãtẽ.
tre meo. vel dic ꝙ pdeſt
vere volnmus loquino e
qꝛ ex hoc ſequeret
ca eſſet poſterioꝛ ſuo

cauſato. Itẽ gegd de
us pꝛedeſtinauit ab
eterno pᷣdeſtinanuit i.
g pᷣdeſtinatio eſt eter

na nõ hʒ cãʒ ſue ge

nerationis.nõ futu

ra ſũt eã eius. Iteʒ ſi
quid eèt cã generati⸗
onis eius. eius op-

poſitũ eẽt cã conupti
onis eiꝰ.ſʒ. ipoſſibile
E? eã coꝛꝛũpi vlł deſine
re eẽ:qꝛ ſi coꝛꝛũperet᷑

yel defineret ee: p?

hoc inſtas nõ eẽt: ſi
modo nõ ẽ nũqᷓ fuit
nã bñ ſequit᷑ ſi fuit p
deſtinatũ:ꝗ pᷣdeſtina
tũ eſt:⁊ ſemꝑ erit pꝛe
deſt inatũ.

b Falli. bec argu⸗
Psond valet: deꝰ
Snidet aliꝗd ⁊? alr pᷣt

cuenire: pᷣuidentia
dei ẽ fallibilis.
c ¶·Quãnuis. ad huiꝰ
GS. itelligẽtiã nõ ꝙ oẽs
ales locutões ſũt du
pliceſ:ſi deꝰpᷣuidit ali
gqd neceſſario illð eue
niet qꝛ ſi hec dictiolne

ceſſario der minat to
talẽ ↄnñam locutio eſt

vera.⁊ tũc talis ẽ ſen

ſus:bec oñtia ſi deus

Huidit aliꝗd illð eue⸗

nire ẽ neceſſariũ.ſi ãt

hec dictio neceſſariũ

delerminat ipſũ ↄñs

ſalſa.Silr hec ẽ du⸗
plex. neceſſariũ ẽ ſo/
cratẽ ambulare cum
Ambulat:qꝛ ſi itelliga

tur cõpoſita ⁊ ð dicto

vera ẽ: ſi de reẽ falſa.
ſilr hec ẽ duplex:neceſ
ſariũ ẽ hoc euenir̃ qð
deus pᷣuidit: de dicto
E vera:de re eſt ſalſa.
Illud eni qdð deus p̃⸗/
niget ñ ẽ neceſſe eue/
nirc. 7 no. ꝙ tal argu.
ñn vʒ ſi dens pᷣuidit ali
ggd nexio illð eueniet:
ꝗ ſi deus pᷣnidit aliꝗd
neceſſariũ ẽ illud ene
nire:qꝛ mõ hec dictio
neceſſariũ nõ põt de⸗

terminare ipſã ↄna,z

ſtm̃ ↄſequss.
d ¶¶Mequit. vera ẽ ſi
itelligat de vieto⸗ .
e ¶His oibus.plebi
biſtoꝛiã hẽs.xlv.d. diſ

ciplina.

f¶Oꝛeb. hiſtoꝛiã hẽſ

de pe. di. ij. F. opponit

raſcẽie.ĩtelligaſ

if ꝙ ïtũ ad tꝑalẽ pe
nũ põt ira dei eẽ com

mutabilis. ſʒ q;tũ ad
eternã nõ: xxij.q.iiij.
incõmntabilis.
hL. De tyrijs. vt cre

derẽt pñte dño ſʒ po-
ba:

ſtea credider̃t a

cationẽ apoſtoloꝛnz

Cauſa

a Gtãdi.ſz nõnc iã dixit ꝙ pᷣdeſtinatio nõ ẽ ca quare bomo ſaciat bonũ
Son⸗ bonũ qð facit eſt cã pᷣdeſtinationis:ſʒ dicas hic pᷣdeſtinationẽ ap

MHã nemo põt venire ad me:niſi ei fuerit datũ a pa
inatio nõ ẽ cã efficiẽs:ſʒ ẽ cã ſine qua nõ fſit. Iteʒ ſi
ſt ↄcedendũ ꝙ futura bona ſint cã pᷣdeſtinotiõis:

veritate manſuri. Ac per hoc pꝛedeſti⸗
natio dei multis eſt ca ſtãdi: nemini eſt
cauſa labendi.¶ Mon ergo neceſſitaͤ⸗,

tez facit conectionis vel obdurationis

diuina pꝛedeſtinatio ſen pꝛeſcientia: cũ
boni per gratiam coꝛigantur: ⁊ libero
arbitrio mali pareant. Mec eniʒ quia p⸗

deſtinatio ſen pꝛeſciẽtia deij falliꝰ nõ po

teſt: neceſſario eueniunt que pꝛedeſlinã
tur vel pꝛeſciuntur: ſicut nec neceſſario
pꝛedeſtinãtur vel pꝛeſciuntur que futu⸗
ra ſũt.ſed qꝛ bona abſqʒ eius gra: ma⸗

la pꝛeter eius ſciam euenire nõ poſſunt.
NQuanuis ergo cõue niẽter dicatur

ſi hec pꝛedeſtinata ſũt vel pꝛeſcita neceſ

ſario euenient: nõ tamen ideo abſolute

verũ eſt neceſſario eueniẽt que pꝛedeſti
nata ſũt vel pꝛeſcita.quia hic neceſſitas

refertur ad veru euentuʒ: ibi ad intuitũ
diuine pꝛeſciẽtie. Ande aug.due ſunt in
quit neceſſitates:ſimplex vna: veluti ne

ceſſe eſt oẽs homines eſſe moꝛtales. al⸗
tera ↄditionis:vt ſi aliquem ambulare

quis ſcit. eum ambulare neceſſe eſt. qo
eni quiſqʒ eẽ nouit:id eẽ aliter ꝙᷓ notuz

eſt nequit. ſed hec minime ſecũ illã ſim

plicẽ trabit. hãc.n.neceſſitatẽ nõ ꝓpꝛia

facit natura:ſz ↄditionis adiectio: nulla
eniʒz neceſſitas cogit incedere volũtate

graciene Juſe eu tunc cũ gradiat᷑ ince
ere neceſſariũ ſit. eodem igit᷑ mõ ſi quid
ꝓuidentia pñs videt.id neceſſe eſt eſſe:

tã ⁊. ſi nulla nature hẽat neceſſitateʒ. at
gquidem ea futura que ex libertate arbi⸗

trij ꝓueniunt:pꝛeſcia contuetur. bec igi
tur ad intuitum relata diuinum neceſſa

ria fiunt per diſpoſitionem diuine notio

nis. per ſe vero conſiderata abſolutam
nature ſue libertatem non deſerunt.fiẽt
igitur pꝛoculdubio cuncta: que futura
deus eſſe pꝛenoſcit.ſed eoꝛum quedam
de libero pꝛoficiſcunt arbitrio que quã

nis eueniant exiſtendo tamen naturã ꝓ

pꝛiam non amittunt:que pꝛius quaʒ fie
rent etiam nõ euenire potuiſſẽt. His
omnibus mala noſtra libero aſcribun⸗
tur arbitrio:cũ alibi diuine aſcribantur
indignationi.Añ greg.cum ſuperna in

dignatio ſeſe vt ita dixerim medullitus

mouet.hãc opinio vel oppoſitio huma⸗
na non remouet.nec ſe cuiuſlibet vtili⸗
ter depꝛecatio obijcit:cũ ſemel deus ali
quid ab intimis iraſcendo diſpõit. Hic
eſt enim ꝙ moyſes qui reatũ totius ple

bis apud dominum ſuis pꝛecibus ter⸗

ſit:dunqʒ ſe obiceʒ obtulit:diuine iracũ
die vim placauit:⁊ ad petraʒ oꝛebveni
ens ⁊ pꝛo aque exhibitione diffidens re
pꝛomiſſionis terram ingredi dño iraſcẽ
tes non potuit. Item aug. ¶ De tyrijsꝰ
vero ⁊ ſydonijs quid aliud poſſumus
dicere quaʒ nõ eſſe eis datum deſuper

vt crederent:quos credituros fuiſſe ips
ſa veritas docet:ſi talia qualia apud njõ

credentes fcã ſunt virtutum ſigna vidiſ
ſent.quare aut hoc eis negati fuerit: di

¶VLias.i.acliones. 71
n Quaedris.i· virtutibus quattuoꝛ yl vocirina qᷓ

1I¶ ¶Si rõne.eodẽ mõ videt᷑ dicẽdũ ꝙ ſi papa aliꝗd faeit qð videt i-

iuſtũ: vbi nos rõnem nõ poſſumus aſſignare:ꝙ nibilominus illð iu
ſtũ ſit. xvij. q.iiij. S. qui autẽ. [[ Pꝛopheta oſee.

cant ſi poſſunt qui calumniantur: a oſtẽ
dant cur apud eos dominus mirabilia

quibus pꝛofutura non erant fecerit: 2
apud eos qͥbus ꝓfutura erãt nõ fecerit·

nos etenim ſi ratione facti pꝛofundita⸗-

tem iudicij eius penetrare nõ poſſumus
manifeſtiſſime tamen ſcimus ⁊ verum
eſſe quod dixit:⁊ iuſtum eſſe quod fecit
⁊ non ſolum tyrios ⁊ ſydonios ſʒ etiaʒ

coꝛoʒaim ⁊ bethſaida potuiſſe conuerti
⁊ fideles ex infidelibus fieri:ſi hocĩ eis

voluiſſet dominus operari:neqʒ enim
vlli falſum videri poteſt: quod veritas
ait:nemo poteſt venire ad me:niſi fuerit
ei datum a patre meo. ¶C Item qui ꝑ
pꝛophetam iudaice plebi pꝛomiſit. Ec
ce ego ſepiam vias tuas ſpinis ⁊ mu⸗
niam eas lapidibus quadrisꝰ:id eſt adi
mam tibi facultatem peccandi. Jdem ꝑ
pſalmiſtam de damnandis dixit: fient
vie illoꝛum tenebꝛe lubꝛicum ⁊ ange⸗
lus domini perſequens eos. Sʒ in
his omnibus vitia noſtra humane aſcri
buntur mẽtis arbitrio:quod diuina cle
mentia in electis miſericoꝛditer vertit
ad bonum:in damnandis iuſte relin⸗
quit ad malum.ſicut ergo quanuis cer⸗
tiſſime ſciamus neminẽ vltra terminum
a deo ſibi pꝛefixumeſſe victurum: om/
nibus tamen languentibus non incon⸗
grue medemur:ſic quanuis nemo ſalue
tur niſi p̃deſtinatus ad vitam:omni ta⸗
men delinquenti eſt adhibenda coꝝꝛe⸗
ctio:nec maloꝛum eſt negligenda diſci⸗
plina. ¶ Unde idem auguſtinus ait

bonifaco.
Non ſemper in eos qui peccant vindi

cta eſt exeréda.
Plſa pietas veritas charitas nos
non permittit contra cecilianum eo
rum bhominum accipere teſtimonium*
quos in eccleſia non videmus:cui do⸗
minus ꝑhibet teſtimonium.quos enim
Diuina teſtimonia non ſequuntur:pon⸗
dus bhumani teſtimonij perdideruntꝰ.
Itẽ moleſtus ẽ medicus furẽti freneti⸗
co:⁊a pater indiſciplinato filio:ille ligan
do:ille cedẽdo:ſʒ ambo diligẽdo: ſi aũt
illos negligant ⁊ ꝑire ꝑmittant:iſta po/
tius falſa manſuetudo ẽ crudelitas. Iẽ

ſi poteſtatẽ quam ꝑꝑ religionẽ ac fidẽ

regum tẽpoꝛe quo debuit diuino mune

re accepit eccleſia:hi qui inueuiuntur in

vijs ⁊ ſepibus.i.in heſibus ⁊ ſciſmatibꝰ

coguntur intrar:nõ quia cogũtur rĩpꝛe

hẽdant:ſʒj quar̃ cogunt᷑ atẽdant. Cõni
uiuiũ domini ẽ vnitas coꝛpoꝛis xpᷣi ñ ſo
lũ i ſacramẽto altaris:ſʒ ẽt in viculo pa

cis. In eodẽ theodoſius imꝑatoꝛ legẽꝰ

gnãliter in oẽs hẽticos pꝛomulgauit:vt
quiſquis eoꝝ epiſcopus vl clicus vbili
bet eẽt inuẽtus.x.libꝛis auri mulctaret᷑.
Itẽ ſi duo aliqͥ i vna domo ſimul habi
tarẽt:quã certiſſime ſciremꝰ ruiturã:no

biſqʒ id pꝛenunciantibꝰ nollent crede⸗
