oiſtiguẽduʒ eſt.

bec res pᷣſcribi
tur qn. xxx. an.

* Huckre⸗
Nertit᷑ ſi ;

inraui me ad di
em certũ ſolutu

rü pecuniã licet
pꝰᷣ ſolna nõ de⸗

iero.qꝛ iã ad ve
ritatẽ redeo ſi/-
cut ſi ſub pena
ꝓmiſi aligd nec
ſolni: pena cõ/
miſſa ẽ: fi iñ pꝰ
ſoluo liberoꝛ a

pena ff. de ar⸗

bi.l.vlti.qñ pẽa
cõmittat᷑:vl qñ
purget᷑ nõ.ĩ di.
dñi mei. h. itẽ ẽ
bic ar. ꝙ aligs
põt mutare cõ⸗
feſſionẽ ſuã:ma
xie ĩcõtinẽti: vt
e de teſti. cog.
pᷣterea. vyl añqᷓ;
ſit ſeripta ex de
cẽᷣſi.oliʒ.dũmõ
nõ fiat calũnio
ſe:yt. ff. de ĩter.
acti. de etate. S⸗
ylti. ar. ð.e de
ↄceſ.pᷣbẽ.⁊ ec.ñ̃
va.pꝰ electionẽ
⁊ er vt ec.bñ.yt

2„

noſtrũ.⁊.iiij.q.

ilie ꝗ falſo.
Crimẽ. vxo

rẽ.non tñ penã
adulterij aiet
g mrimoiũ ſnũ
lẽnit:⁊ vxoꝛeʒ
deliquere patit
ↄtamiĩationẽ tñ
icignat:vt. ff. ð

adul.li. .lenocinij

reã facere voluerit.vñ ĩ.ix.li..de adul
te.⁊ ſtupꝛo. Imꝑatoꝛ ſeuerꝰ a antonius
Crimẽ lenocinij õhũt:qͥ ᷣhẽſaʒ ĩ adul
terio vxoꝛẽ i mrimõio detmuerũt:ñ qͥ ſu
ſpectã hũerũt adulterã. Hoc in mulieri
bꝰ ñ obtiet.ñ.n.eis ꝑmittit᷑ maritoſ ſuos

adulterij reos facef. vñ ĩ lib. eo. ⁊ ti. eo.
Idẽ ipatoꝛ. Dublico iudicio ñ hñt mu

lieres adulterij accuſationẽ qᷓnis ð mr̃i

mõio violato qri velit:lex iulia declarat

q cũ maſculis iure mariti accuſãdi facul
tatẽ ðᷣtuliſſet:ñ idẽ feminis pᷣnilegiũ ꝰde

tulit. Si ergo vt ex his colligit᷑ auctoꝛita
tibꝰ adulterã retineri nulli ꝑmittit᷑:mlto
minꝰ i ↄiugiũ duci licebit: cuiꝰ pudicitie

nulla ſpes habet᷑.dʒ.n.iter ↄiuges ßua

ri fides ⁊ ſacramẽtũ:q cũ defuerit:ñ ↄiu
es ſʒ adulteri appellãt.i¶ Añ augu.
ſcrihit ð iulianũ li.i. Neritas nuptiaruʒ
nõ Anit in cõmixtione maris ⁊ femine.
On.n.i ſola vt deliras cõmixtio
ne maris ⁊ femie nuptiaꝝ veritaſ
c:q;uis ſine illa cõmixtiõe nuptie filioſ p
creare nõ pñt:ſʒ alia ſunt ad nuptias
bpe ꝑtinẽtia:qͥbꝰab adulterijs nuptie diſ

cernũt᷑.ſ.ſicuti ẽ thoꝛi ↄiugalis fideſa cun

ra oꝛdiate filios ꝓcreãdi: ⁊ q maxia eſt
dꝛĩa:bonꝰ vſus mali:: hoc ẽ bonꝰ vſus
ↄcupiſcentie carnis:quo bono adulteri
male vtunt᷑. Hec ſũt bõa qͥbo cõmẽ⸗

dant᷑ nuptie:⁊ ab illicito vſu diſcernũt.

Caõtra vo ambꝛo.ipꝛobare nuptias
videt᷑ dicens. :ꝛime vel ſecunde nu⸗

ptie hac auctoꝛitate ꝓbari videntur.
Lirt terrã replẽt:virginitaspa
radiſũ. ſʒ hoc intuendu ẽ dtaxat

iuxta hebꝛaicã vitatẽ: ꝙ ſcripmra in.i.
⁊.iij. ⁊.iiij . v. die. ⁊. vj. explef oꝑibus
ſinguloꝝ diex dixit: ⁊ vidit deꝰ ꝙ bonũ

eẽt.i ſcdᷣo die hoc oĩo ſubtraxit nobis ĩ⸗

telligenti tribuẽs: nõ eẽ bonũ dupliceʒ
numexꝝꝑ:q ab vniõe diuidat: ⁊ pᷣfſiguret

crimẽ aũt lenocinij plibꝰ modis cõmittit᷑. cõmit⸗

it lenociniũ qui qſtuaria mãcipia bʒ:qꝛ nõ ẽ boc minus iᷓ; ꝓpꝛio coꝛ

Poꝛe q̃ſtũ facere:yt.
enter ducit danatã

ff. oe ri. nup.l.palꝗ. S. lenociniũ. itẽ ẽ etiã leno ꝗ ſci
adulterã:vel ꝗ recõciliat ſibi adultã:pt.C. de adul

te. l. aſtitatẽ: vel g ſciẽter tʒ adultã vt bic:vel ꝗ recipit pecuniã ꝓ adul

lexio vxoꝛis ſue:yt.
Publico. accuſa

de adulte.l.ij.S.lenocinij.

tionẽ.ſʒ nõ vſqquaqʒ negat᷑ mulierẽ poſſe vix ac

cuſare. ſz diciẽ nõ equo mõ cũ viro accuſationẽ de adulterio poſſe ꝓ⸗

ponere:yñ recte ſubditnõ idẽ pꝛiuilegiũ ⁊c.vir.n.iure mariti.ſ.ſine ĩ/ H
ſcriptiõe ſine metu calũnie ifra.lx.dies vtilẽ mulierẽ de adulterio ac-

cuſat: vt.iiij q.iiij.S.aliqñ.qð ñ facit mulier.als vir ⁊ mulier ad paria

iudicant: vt. Iq. v. pcepit. ⁊.c.xpᷣiana. ⁊.s.e.q.c.ſigqs vxoꝛẽ.ſʒ pꝰ.lx.dieſ
n bt niſ iure cõi accuſare:niſi abñs ſit ꝑꝑ rẽpub.qꝛ tũc admitti Tre⸗
ſtituit ad illos lx. dies. ? iſte caſus ſpalis ĩ quo maioꝛes reſtitnũt 7

n minoꝛes.ff.ex a. cau. ma.ſi qᷓ militi.ff. de adul. miles.5. quidẽ.⁊.ff.de
ð hic dieit᷑ nõ videt᷑ tenere ſᷣm iura nra.nã ſicut ma

mino. auxiliũ.ſʒ ꝗ

rituſ vxoꝛẽ:ſic vxoꝛ maritũ licite accuſat ⁊ ĩſcribit eũ.⁊ obligat ſe ad

penã taliõis: æ hoc qñ coꝛã ſeculari iudice agit.ſed ſi agit coꝛa ecclia⸗
lco nõ iſcribit:vt er de ꝓcu.tue.⁊? lex idẽ videt᷑ dicereĩ aut᷑.vt li. ma. L.
T anie. F. 2 qaꝛ vero.⁊. S. cas.col.viij miroꝛ tñ quare Inn. dicat ꝗ coꝛã

ſeculari indice ſit iſcribẽdũ:cũ bodie pena ſecularis cõmutata ſit ĩ ec
ecleſaſticã pena: yt. C. de adulte. auten. ſʒ hodie. vñ ẽt hm leges dico
x eo it accuſare virũ cũ tm̃ eccłiaſiica fit pena adulterij.ſʒ die
i

1o 2 ho

etenet᷑ vir iſcribere:qꝛ igreſſus i monaſteriũ moꝛti egpsrat

vel dic ꝙ ʒ cõmutata ſit pena adult᷑ ij quãtũ ad mulierẽ:nõ tñ quãtũ
en nix. ſ eſto ꝙ vir accuſat mulierẽ ⁊ ſuccũbat:exquo vir obligauit
ead penã falionis ⁊ ñ ꝓbar:S ⁊ vir ↄdenabit ſicut mnlier ↄdẽnaret

XXXII
ꝙ virtꝰ?⁊ vitiũ ſil ſint. vel aliqno
ð ſtare nõ põt.lan. Ego dico q̃ſti
ſti dimittũt pctã.Eſt.n.ifuſio cõ/
itelligat de
ſiluã:lupus

r Onẽt.ſociet᷑.ſocietas.

8Secteĩ̃.ar. ꝙ m

ſi eẽt ↄuicta:ſʒ mulier ↄuicta detrudet᷑ in monaſte

26

riũ:g ⁊ vir. ⁊ ſic aligs cogi

tur recedere ab vxoꝛe ſua abſq; cã foꝛnicatiõis.ſᷣm hoc geunqʒ vuli ſepara
ri ab vxoꝛe accuſabit eã:vt cũ ſuccubuerit poſſit recedere:⁊ ſic alia via ẽ cõ
ſecutus qðᷣ deſtderauit qð ẽ õ id.xxxiij.q.v.hec imago.ex de ꝓcu.tue.rñ.bñ
ↄcedo ꝙ eodẽ mõↄdẽnat᷑ vir quo mulier.mulier.n.nõ cogit itrare religio⸗

federa nuptiaꝝx: vñ? ĩ arca Moe:oĩa
aĩalia qcũqʒ bina ĩigrediũt᷑ imda ſunt
ipar numerꝰ ẽ müdus quãqᷓ in duplici
numero intelligat᷑ ⁊ aliõ ſ acramẽtu: qdᷣ
nec in beſtijs qͥdẽ ⁊ imũdis auibꝰ biga⸗
mia cõpꝛobatalſit: bia ⁊ bina.n.igredi
unt᷑ imũda ⁊ ſeptẽna q̃ mũda ſũt:vt ha

beretnoe pꝰdiluuiũ qð ipari nuero ſta

tiʒ deo poſſet offerre:veꝝ hoc ad exhoꝛ
tationẽ nõ ad neceſſitatẽ obſuãde vgita
tis refert᷑. Uñ idẽ ãbꝛo. ait.
Airginitas conſilio ſuadetur:non ex im
perio pᷣcipit.
Mtegritas coꝛꝑis expetẽda a nobiſ

ẽ:quã ego ꝓ ↄſilio ſuadeo:ñ ꝓ iperio pᷣ
cipio. Sola ẽ.n.vgitas q ſuaderi põt i-
perari nõ põt.res magis voti qᷓ Peeßti
E.Cũ ergo in meretrice vt diximꝰ nulla

ſpes fidei:nulla ſit certitudo pudicitie:

pʒ ꝙ nõ ẽ in ↄiugiũ ducenda.Sʒ obijcit
raab hiericõtia quis eẽt meretrix:iñ pᷣn
cipi de tribu inda ẽ copulata ↄiugio:de
qua xpᷣs poſtea naſci dignatꝰ eſt. Oſee
quoqʒ.xij.ꝓphãꝝ pᷣmꝰ ex pᷣcepto dñi
choꝛo oꝛdei meretricẽ emit:quã ſibi in
ↄiugio ſocianit.ſʒ aliud ẽ meretricẽ du⸗
cere vel adultera retinere:quã tua ↄſue

tudie caſtitate a pudicitia exoꝛnes: atqʒ

aliud aliquã eaꝝ habẽ quã nullo pacto
a luxu carnis ſue renocare valeas.hoc
eni penitꝰ ꝓhibet᷑:illõ laudabilr faciuʒ
legit. ¶ Vñ hiero.ſuper oſee lib.i.
6 pemm̃ meretricẽ ducere vxoꝛem.
)Onẽ culpandus oſee ꝓpheta:ſi
meretricẽ quã duxit ad pudicitiaʒ

ↄuertit:ſʒ potio laudãdus ꝙ ex mala bo

nã fecit.nõ.n.qͥ bonus ꝑmanet polluit᷑ ſi

ſociet᷑ malo:ſʒ qui malꝰẽ ĩ bon ↄuer⸗
tit᷑ ſi bõi exẽpla ſectet᷑.ex quo itelligimꝰ
nõ ꝓphetã ꝑdidiſſe pudicitiam:foꝛnica

rie copulatũ:ſed foꝛnicariã ſũpſiſſe pu⸗
diciã quã antea nõ habebat.

nẽ:niſi viro placuerit
ſic nec vir ↄdẽnatꝰ co
giĩ itrare religionẽ ni
ſi mulieri placuerit.vi
rũ iĩtellige qð dicit de
cre. q; dʒ inſcribere ve
rũ ẽ ꝙ;tũ ad hoc vt lu
cret᷑ donationẽ ꝓpt᷑
nuptias vel dotem.
MHũõ idẽ.i. iure ma
riti.vel nõ idẽ.i.nullũ
pꝛiuilegiũ apð ſecula
rem iudicem.

d Pꝛinilegiũ. qdaʒ

dũui dicũt ꝙ etiã vxoꝛ

vix accuſare põt de

adult io ſʒ nõ cũ pꝛiui
legio:qꝛ tenebit᷑ ad ta
lionẽ.? hoc innit hic.
alij dicũt ꝙ nõ pt. vt
io.⁊ intelligũt anutẽti⸗
cas illas ꝑ quaſ dicũt
veteres leges eſſe ab
rogatas.ĩ qut᷑.vt fra⸗
trũ filij. S. vlti. col. ix.
⁊ ĩ aut.vt li.ma.⁊ auie
S. qꝛ v̈o. ⁊?. S. cãꝗs. coll.
viij.in gbus videtẽ ꝙ
eque vxoꝛ viruʒ ſicit
vir vxoꝛẽ pᷣt accuſare
illã.l.C.de repu.cõ⸗
ſenſu:vt cũ agit ad ſe⸗
parationẽ thoꝛi:vt lu
cret᷑ donationẽ ꝓpter
nuptias:non vt vir in
coꝛꝑe pũiat᷑:⁊ ad hoc
tm̃ agitur ſʒ conões.
eVn eni.mali.i.
pꝛuritꝰ concupi
ſcentie.⁊ nõ ꝙ ſũt q̃t-
tuoꝛ ſpecies vſus:eſt

bonus vſus bõi: vtin
tegritas q̃ deo vonefX̃.

eſt ⁊ malus vſus bõi:
cũ qꝛ ↄtinet ꝑꝑ inanẽ
gliam ? bonus vſus
mali cũ ↄcupiſcentia
artat̃᷑ circa matrimo

niũ.ẽ ⁊ malꝰ vſus ma

li cũ quis vagatur acd
meretrices: vtec.q.·
liij.meretrices.

PD Vptie. virginitas.nõ iõ hoc dicit:vt ſole virgines habeãt paradiſum

cGᷓi qꝛ faciliꝰ.qr.j. ꝓxi.c.q.v.qui ſitit.vel qꝛ virginitas ſoꝛoꝛ eſt ange⸗
loꝝ:ubi omnes erũt nirgines nel ↄtinentes.neq; nubẽt neq; nubentur.

repꝛobationis.

gL Añ.ſ.ad oñdendũ ꝙ ñ bonã hʒ ſignificationem:ſʒ ſignum diuiſionis ?

bl. Immũda.i.imũda nocauit mopſes ĩ lege.ſ.q̃ ñ rũinabãt ut poꝛci ⸗ q̃ñ

bẽbãt ungulas fiſſas nt eq.⁊ natalibꝰ q̃ ñ hẽbãt ſqmas:⁊ gnãlr qꝗ lex cöecdi

hibuit. e
Et aliud.ſacramentũ.ab illo.ſ.qð ⁊c.

i¶LAMiũd.i. ſub ĩipari numero ingrediũtur mũda in arcꝗ. ⸗

Coõpꝛobata. ſenſus eſt. adeo repꝛobat᷑ bigamia nec etiã ĩ beſtijs imũ
dis inueniebat᷑ cũ quo bigamia pöbi poſſet ſi alter cõopaꝝ moꝛeret᷑. HU

mHaberet.reddit rõnem quare mũuda ſunt ingreſſa ſub impari numero

vt ex illis poſſet aliquem offerre.ubi e ni paritas eſſet:ibi nõ poterat diuide

re maſculũ a femina.

nHNtegritas.ſola eſt.hec dictio ſola detmĩat hoc pᷣbũ ſuaderi.i. ſolũmõ
.RK ſuaderi pᷣt:niſi aliqui feciſſent fibi pᷣindiciũ uel uouendo nel ſi umendo
ſaerũ oꝛdinem.qñq; etiã imꝑat᷑ ↄtinẽtia rõne delicti:
ricidijs ⁊ inceſtuoſis:ut dixi.s.cã p q · i.ĩ Pn.⁊.c.ſicut. ?SJMZMBMDc
Voti.ar.ꝙ monachi uel canõici nõ pñit iuiti cõpelli ad diſtrictioꝛem ni
i: qꝛ res eſt magis uoti qpcepti:? magis libere uolũtatis q; coactionis.ar
gu. di. lxxiiij. c. ij. ?. xx.q.iij.pꝛeſens.
WPꝛimæꝰ. ñ rõne tꝑis.ſʒ oꝛdis liber

ut ĩ penitentibus uxo

pmꝰ ponit᷑ iter. xij. ꝓphetas.

Mꝛdei.⁊=.xv.argẽteis ⁊ dimidio choꝛo tritici. o.

n.iter bonũ ⁊ malũ õhi põt vt ex ſocietate boni

malus edificet᷑.ſicut emptio neneni valet:ſi tale ſit ꝙ adiectõe alteriꝰ
materie nſui eẽ põt.ff.de õhen.em.qð ſepe. S. neneni.

alũ additũ bono ñ coꝛũpit illud:ſʒ potiꝰ ſumit naturã

E

boni.ar.j.e.qij.quicqd.⁊ ex de ↄſe.ec.qð in dubi. x (Trigtitũ.i. bonũ nuptiale ẽ triplex.i.ↄiũctoꝛiũ nuptijs bonum eſt n
Vogd aũt.hic depingit᷑ ſcðᷣa qõ an ſit illa ↄiunx q̃ cã icõtinẽtie du triplex. ſen
cit.⁊ ꝗdẽ ẽ nõ ſᷣm pᷣmã iſtitutionẽ matrimonij factã cã ꝓlis tm.? yj icgꝗd. exactione.cã incõtinẽtie:nõ cã libidinnis. Pii
glia multiplicãdi generis bũani.ſʒ ſʒ ſcdᷣam iſtitutionẽ facta poſt Ab adulterio.j.e.q.liij oꝛigo..] c .q·vij. adultij.ð.j c. qiülſ. gim
gan vitade — cã:⁊ vtraq; iſtitutio ſcãẽ ĩ ꝑadiſo.pꝛia añ pem:ſo liberoꝛum..yt. hoc.c.⁊ eius dis meli telligas nag ltno eis n
cũda pꝰ.attribuit miſcer gſ tn
ſcðᷣa aplo:nõ qꝛ ipſa,ʒ —⸗ ri.cã plis item ril
gan ge bla ee ſeag OOO. neerecudü ſoꝛdiduũne gerũt: vitiũ ẽ hoiuz ca redecli ot⸗ i
aneitipolicrenb Aod aũt nõ ſit vxoꝛ que ſoę⸗ nõ culpa nuptiax. Ja in ipa quoqʒ imo peccat:imo me
ienpns redegir. a cã icõtinẽtie ducit᷑:hic vi? derata exactiõe debiti carnaliſ:quã eis rer᷑ xiij di ner · ſenn
ſicut ẽt biero.ſeðaſl nun det᷑ ꝓbari poſſe:qꝛ ↄiugiũ ꝓ nõ ſm iperiũ pᷣcepit ſed m veniã ↄcedit ui.x.xxxiij..vv. i
ptiaſ ↄceſſit..xxxj.q· pagatiõis nõ explẽde libidis apli vt ẽt pᷣter cãz ꝓcreãdi ſibi miſceãt ſi dicat.itẽ c icõ Hein
i.gperiant. – cãa deo iſtitutũ eſt.hec nãqʒ ſieos pꝛaui moꝛes ad talẽ ↄcubitũ ipel ¶tinetie ci.ſ. ep⸗ nii
b ¶ ¶ Bñdictio.⁊ ſuit fnit bñdictio ĩ ↄiugijs: creſcite ⁊ multi lut nuptie t ab adulterioꝰ ſeu foꝛnicati enne loln⸗ „* eund
ſacia ĩpadiſo.xxvj.o. plicamini. ¶ Añ abꝛo. ſupꝑ lucõ. one defendũt: neqʒ illud ꝑp nuptias ad iepetn or bie inen
derde e ſuit lode; BDart ſemina? ẽ eis ſola ca nubendi. mittit ſ ꝑpꝑ nuptiaſ ignoſcit᷑. debẽt ergo æ. xxxiij. q. iiij.
m bceptũ fuit cũ di /· Adoꝛẽ feminis:nuptiax pᷣmia nõ ſibi ↄiugatiñ ſolũ ipſi ſexꝰ ſui cõmiſcẽe⸗ vir cã Ppꝛia. ⸗ .
cebat᷑:maledictꝰ q nõ hbabere:quibꝰ hec ſolaꝰ cã ẽ nubẽ⸗ di ſideʒ liberoꝝ ꝓcreãdoꝝ cã q pꝛia ẽ daã m̃ dicũt boe ic
reliqrit ſemen ſup ter di: Idẽ dũ ↄiugij pᷣmiũ ⁊ gratianuptia⸗ hüuüani generis ĩ iſta moꝛtalitate ſocietaſ caſu nullũ eſſe eif
rã.hodie tñ aſiliK ni rũ partꝰ ſit femiaxꝝ.nã mediocris cã elt xex ẽt ifirmita iuicẽ excipiẽde ad illici Keim ppancto rbien
Hquo ad reddedũ de· st virginitas marie falleret pꝛĩcipémũ tos ↄcubitꝰ euitãdos mutuã quodamõ leue e⸗ Renuf ti
bit i ii aels di.q̃ ergo nõ cã ꝓcreãde ſobolis:ſʒ ex · ſeruitutẽ vt etiã ſi alteri eoꝝꝑ ꝑpetua i⸗ c 5,5, pri. inie
. snsſiatr d pleéde libidis ſibi iuicẽ copulaur: nõ taz nætia placeat: niſi ex alteriꝰ ↄſenſu fieri cognoſcik etiaʒ humn
minus babeãt nõ ell diuges Fenicaril vident. ¶Hinc eét nõ poſſit. nõ auũt dat᷑ pntia ſci ſps tẽpo vxoꝛ cã expell⸗ 1
ur debeãt pudere. hiero. Hõ piuges ſʒ adulteri vocant᷑ q re quo cõiugales actus gerunt. C An de voluptatis: iends
Sola.i· pcipua. non ᷣm pꝛecepta xpᷣi piungunt᷑. hiero ſuꝑ mattheũ. Nõ datr᷑ pñtia ſacti ſcʒ c ꝗs pꝛeue b
Et gratia. vñ di ·/ Icut nõ ois ↄgregatio hereticoꝝ O. ſpus tꝑe quo diugales act? gerut. ni voluptateʒ tiin
cit lex qꝛ magnu hni ppiecclia dici põt: nec caput eoꝝ xp̃ᷣs ẽ Onnubig legitia carẽt q dem pctö e analcnen rnnt
um ? mulierd deige ſic nõ oẽ matrimoniũ quo nõ viro ſſo nõ t tpe illo quo aiugales actus gerüf: qiis: vt plunies nmmi
6. Lecarit F. mlier FEm ßpcepta xp̃i vxoꝛ iũgit᷑ rite ↄiugiũ ap. pſẽtiaꝰſci ſpũs dabit᷑:ẽt ſi ꝓphã videat eazʒ cognoſcere innd
Falleret. ex bocãẽt pellari põt ſʒ magis adulteriũ. C Hiſ e&d4qoffõ gnãtiõis obſeaͤt: ſʒ ẽt alia?ſũt ĩ poſſit: tũc ſʒ. b. i
fuit deceptꝰ diabolns ita rũdet᷑.pma iſtitutio ↄiugij ĩ paradiſo qbus ſufficit ſibi ſolaꝰ vis hũana:⁊ ne- peccat moꝛteli nine
q cũ videret Maria,ʒ facta eſt:vt eẽt imaculatꝰ thoꝛus ⁊ bo qʒ res idiget:neqʒ decet adeſſe pᷣſẽtiam ter:yt in ꝛio.c. tin,
babere filiũ eredebat noꝛabiles nuptie:ex abus ſine ardoꝛen ſci ſpuᷣs. Sicut ergoꝰtalis ↄcubitꝰ nõ eſt oꝛigo. minus tũ tnir
eã muliereʒ eẽ. aliarõ ocupiſcẽtie ↄciperent.ſine doloꝛe pare foꝛnicariꝰ:ſj ꝑꝑ bonũ ↄiugij licitꝰ:ſic ẽt manſmohitl inin
d a. rẽt: ſcõa ꝑꝑ illicitũ motũ eliminãdũ ex-⸗ Zictio illa de qua q̃rit᷑ n foꝛnicaria: f. vij aduterij uunin
tẽt diaboluʒ ⁊ qtidie tra ꝑadiſũ factavt ifirmitaſ ꝓna ĩ run”“g ſʒ ꝑꝑ bonũ ↄiugij licita. ¶ Itẽ ſicut au/ alij dicũt ꝙ eti fnm
diſcit ꝑ tẽpoꝝ icremẽ turpitudis hõeſtate exciꝑet᷑ ↄiugijꝰ: vñ̃ gu. ait in lib. de bono coniugali. B cäu tm venia zan
ta:vr. xyj. q.iij.ſciẽduũ. apls ſcribẽs ad coꝛithios ait.ꝓpter foꝛ QOncubie ad tpᷣs adhibite nec ẽt ſi le petm̃ ẽ.ar. hic na
3 Reincpe mũdi.i. nicationẽ vnuſqͥſqʒꝰ hẽat ſuã vxoꝛeʒ: ⁊ cã filioꝝ ↄcubat iuſtũ faciũt ↄcubi⸗ ⁊.j.q.vij.adul⸗ in
mũdanoꝝ i. maloꝝ. vnadueqʒ hbẽat viꝝ ſuũ: er hacitaqʒ ci natu ſuu. Sic ecotrario dat itelligi hii erier ſerbire ſöne
nec ꝑ boc nib ulyei fit vt ↄiugati ſe ſibi iuicẽ debẽt:nec ſe ſi qᷣ ↄiugali affectu ſibi copulant᷑ ꝙ ẽt ſinõö ſit e enc 2 imnt
d oe eie Pherpſ bi negare pñt: vñ apls.ᷣ nolite fraudare cã ꝓcreãdoꝝx ſʒ explẽde libidinis ↄneni cad modũ adul inhr
kopei, wuͤno peccãs: iuicẽ niſi foꝝe ex ↄſeſu ⁊ ad tᷣs vt exxe unt᷑:nõ iõ foꝛnicarij ſz oiuges appellatf. terij egit. vel di ini
vłmaioꝛ peccans. vei ditius vaceſ᷑ oꝛatiõi.⁊ itex: reuertimini ꝓbat᷑ hoc idẽ auctoꝛitate aug.in lib. de cit ad exboꝛta⸗ un ſch
ad dinerſionẽ dicitur in ipſũ ne foꝛte tẽtet vos ſathanas: boc bono ↄiugali.Cõiuges ſut ꝗᷣ cã ſolꝰ in⸗ tionezʒ oninẽtie iun
pꝛiceps taliũ:ſicut di aũt dico ꝑꝑ incõtinẽtiã veſtrã.q ergo ꝑꝑ cotinẽtie ſibimet innicem copulant. vel neliige⸗ qñ
citur rex ſcachoꝝ:vel icoõtinẽtia in naturalẽ redire vſũ monẽt᷑ Hlet q̃ri cũ maſculus ⁊ femia:nce cma ovnmi tuͦe lne
eroigalla. ener pʒ ꝙ nõ ꝑpfilioꝝ ꝓcreationẽ tãtũ miſſe MMiülle maritꝰ:nec illa vxoꝛ alteriꝰ ſibi m oes moꝛta⸗ min
n i nalib ga ñ be⸗ riiubent. n tñ iõ nuptie male indicantł. met nõ filioꝝ pcreadox cã: ſ ĩcõtinen? iter peccot: fut
retici garriüt eũ pꝛici qð. n. pᷣter itentionẽ generãdi fit nõ ẽ nu tie ſoliꝰↄcubitcã copulãt:ea ſideꝰ me grauidcũ vxoꝛe ſinit
pẽ mũdi:qꝛ fecit oia i ptiaꝝ malũ:ſʒ ẽ venialet ꝑꝑ nuptiaru, dia:vt nec ille cũ altera id faciat:nec il? cum alia.j. . mintt
ſra lunarẽ globũ. Jo. bonũ qð ẽ tripartitũ:fides videlicetp la cũ altero: vtꝝ nnptie ſint vocande ? vij. adultij. 0. ſihn
b·¶ Icut non oĩs i. les ⁊ ſacramẽtũ. ¶ Vñ aug.de bono põt quidẽ foꝛtaſſe nõ abſurde hoc ap⸗ 2 Snnubia nni
Rois i: ſlle ẽ bi6 2ꝛiugali. Iimmmoderams vᷣſus cõiu/ poellari cõnubiũ ſi vſqʒ ad moꝛtẽ alicniꝰ Iii ſrin ad ain
i inpoſſib ie anndᷣ 3at8 2 n nuptiay malu: ſed eſt venia cox id iter eos placuerit: 2 plis genera Aſtrifen nie
1 Aoſimil tcinn Eedeer nnaranvonnj tonefele neacimaiſinefaen aſiusgal⸗ in
ctio. AUicqd iter ſepiugati imodeſtũ i vitauerint vt vel nolintꝰſibi naſci filios Fraute aͤs ei n
danerinz ſor . cũ et gs mere⸗ ⸗
I¶PBis ita.ſacta.ſolo ↄſenſu vt ⁊ nũc:⁊ iſtituit dñs matrimoniuʒ:ex eo gstur qñq; in tali actu.j.xxxiij.q.v.ſi dicat.ſed adeſt cũ quis cognoſcit Mnona
mulierem fecit:dicẽs illi ꝙ vxoꝛ ade eẽt fntura. vxoꝛẽ quo ad operationẽ.ſ.quo ad miracula faciẽda ⁊ vim ꝓphetan munin

di.manet.n.ĩ boiſ gratia ſpũs ſcĩ quo ad q̃dã ⁊ recedit quo ad queda

m ¶ Sine ardoꝛe.niſi.n. bõ peccaſſet:ita ⁊ ſine ardoꝛe ⁊ pꝛuritu eſſet geni⸗ is ſci qu it qu ec
vt legit᷑ de pe.diij.querendũ.⁊.c.põt diſeurſus.vel dic nõ dare pntia

taliũ ↄinnctio:ficut eſt alioꝝ membꝛoꝝ velnti ſi applices digituʒ digito:vel

manũ cũ mann:vel ſieſſet pꝛuritꝰ nõ tñ eẽt pctm:ſicut nõ eſſet petm manũ ſpũs ſci quo ad oĩa·qꝛ ibi ẽ quidã ſtupoꝛ:⁊ hõ totus carneus efficit: 4 4
ſcabioſã mittere ad ignem. yvel iõ illi pꝛuritui nõ dat᷑qꝛ ẽ veniale peccatũ.dicit m̃.p.manducatoꝛ: N
n Eliminandum.icoereendum . coitũ piugalẽ bñ exerceri poſſe ſine pctõ:qð ↄcedo qñq;. o.. Siib
o Feacta eſt.id eſt oñſa.fſacta als in paradiſo etiã ſecũdo facta.ſed que⸗ Eitalvt ſũt actꝰ idifferẽtes vt cõedẽ: mouẽ digitũ ⁊ bmõi. Cii⸗
ro per que verba:vel quangdgo. —⸗ 8́— à Sola.nõ excludit deũ ꝗn adſit.ſʒ virtutes quantũ ad operatiõeʒ bi⸗
p ¶ Cõingij.ſed hodie ſacerdos diaconus magis punit᷑ ſi ↄbot qᷓ; ſi foꝛnice qꝛ illa hoꝛa totꝰ carneꝰ efficii. b Sint ergo. de qua ĩ tbematc · none
tur:vt.di.xxviij.pꝛeſbyterum. c let. ſy icõtinẽtie.i.ẽt ꝑꝑ ĩcõtinentiã vitandam. ſieſaf⸗
q ¶Vnnſqniſq;.qui ꝑ votũ ſibi nõ pᷣiudicouit. d EYa ſide. dũ tñ hoc agant: vt matrimoniũ öhant. Mekba
r ę (Si vſq; matrimoniũ. n. nõ põt ad tps obi ficut. nec lex nonit ſiliũ

r ¶Molite.ᷓ. xxv.q.i. noſſe. 8 . Unzʒ. i.carnalẽ vſum. .
t¶ UNeniale.i.dignũ veniaci.ad moꝛtẽ nõ impntabile.s.di.xiij.nerui.j.e.q.

tpalem:vt·ff.de adopſiꝗs.nec beres ꝗs ad tps iſtituitiſti de here.
ſii. S. beres.ꝗd ſi aliꝗ als octuri credunt:boc licere vtad tẽpus vbant .
cũ ius ignoꝛent ⁊ ↄtrabunt.dicit.h.tenere matrimoniuaim. ir

☛ „.

iiiij. in eo.ð.S.di.xxv.S.als.ar ↄ.j.xxxiij.q.iiij.vir.
n ¶¶ Quod/ſimplex eſt relatio. MUĩ

humnt XXXII Q. n 1s
a· UVUitauerit. mõi vitadi notãt᷑.ff.de vſu ⁊ ba.ſʒ neq;.x.l.⁊ ſi fſoꝛte. ti materia iex aia generãtis ? naſci cũ coꝛpe.ſient ? erear̃ coꝛpus ex coꝛpe.
33. be. Nolint . i. velint nõ naſci. bẽs &̊ bic ꝙ vitatio ꝓlis vel ꝓpoſitüũ ne alij mentiunt aĩas creatas eẽ i pncipio mudi ĩ coꝛꝑibus ſtellis ⁊ ĩfũdi coꝛ⸗
ſegii cadi filios ipedit matrimõiũ.⁊ in.c.ꝓxi.ſi aũt alia pditio ihoneſta po poꝛibus:pꝰ re ſolutionẽ vero redire ad ꝓpꝛias ſtellas ſi bñ vixerint. Fides
nndn neret imatrimõio:vt pho tecũ ſi tu terfeceris patrẽ vel aligd iniquũ noſtra ẽ ꝙ quotidie deus nouas creat aias ⁊ infundit nouis coꝛpoꝛibus ⁊
n feceris:an talis ipedisat matrimoniũ dubitariↄſueuit.de hoc notabii/ inſundendo creat ⁊ creãdo infundit. m C. Si aiam. filr nõ
ſan qzaditio q̃laẽ dicir deſeri charitas
A eeeeiuau i Anichfaler öne⸗
rin honeaeli vel ẽt ope aliquo mõ agãt ne naſcant. lierẽ i vtero habẽtẽ: ⁊ aboꝛtiuũ fecerit: Feiei vfer aue n
V Poeſta oupler cetex ſimul vtrũqʒ vel vnuz hoꝑ deſit ſi foꝛmatũ fuerit det aĩaz ꝓ aia: ſi aut i⸗ eretegt ac an⸗
ſſen tẽ ouplex inbo nò iuenio quẽadmodũ has nuptias ap foꝛmatũ fuerit:mulctet᷑ pecunia: vtꝓba qiẽti: æ matrimoniũ
tſiii neſta. ql. n. cõ pellare poſſimꝰ: eteni ſi aliquã ſibi ad tẽ ret aĩam nõ eẽ ante ſoꝛma.itaqʒ ſi ia ſoꝛ qðnõ c accuſari ñp̃t:
raiſii ditio ẽ ð nã ma pꝰ adhibuerit dõec aliam dignã hono mato coꝛꝑi dat᷑ nõ tñ ĩ ↄceptu coꝛꝑis na vt ex de deſpõ.ipn.ad
WN trimmõij.qᷓdã nõ ribꝰ vel ſuis facultatibꝰ iueniat quã i cõ ſcirt᷑ cũ ſeie aia deriuata. naʒ ſi cũ ſeie ? diſſoluẽdũ.⁊ id qð nõ
heidir ſiditio pone iugiũ ducat aĩo ipo adulter ẽ nec cũ illa aia exiſtit ex aia: ⁊ multe aie quotidie ꝑ⸗ eſt rũpinõ pᷣt.ff. de in
Mnn ſainoces quã cupit iuenire ſʒ cũ iſtaꝰ cũ qua ſiccn eũt ci ſemẽ ex fluru quodãmõ non ꝓfi FRe. vi E
in põaĩ matrime Pat: vt cũ ea nõ heat maritale ↄſoꝛtium cit natinitati ſʒ ſi pus reſpiciamus vide rece e mo vinn. ans
inide mio tz matrtimoa W Ic de nuptijſ ⁊ ↄcupiſcẽtijſ. Sdmi binmus qͥd ſeq debeamus. Kõtẽplemur admodũ ca. Lij Si E
ſili ſe niũ yt ſi ðbatf: carij ſt ñ ↄiuges:qᷣ ſterilitat yenena ꝓ⸗ facturã ade. In adã.n.exẽplũ ẽ datũ vt res q̃ nõẽ pᷣt habere pᷣ
Higenn bo tecũ ſi dle [NLiqñ eouſqʒ puenit hec li- curat. erx eo itelligamꝰ qꝛ iã foꝛmatũ coꝛpꝰ ac⸗ nilegiũ:ex de ↄſue cũ
Nibdõn ris mihi centũ. biket⸗ crudelitas:vel libido ern-⸗ cepit aiam.nam poterat deus aĩaʒ lino ęlim. ⁊æ mittit ĩ poſſeſ
Pkitin hec ↄditio ko⸗ Qelis vt ẽt ſterilitat venena ꝓcuret:⁊ ſi terre admiſcere ⁊ ſic foꝛmare coꝛpꝰ:ſeld ſon⸗ qnõẽ is ꝗ nõẽ
gidn Pg noin ſt nihil valueritᷣ ↄceptos fetus ĩtra viſce⸗ rõe ifirmabat:qꝛ pꝛimũ opoꝛtebat do⸗ EH iaiſtelt
niin tʒ matrimõiũ ra aliquo mõ exiiĩguũt aut fdat: volẽdo mũ cõpaginari:⁊ ſic hĩtatoꝛẽ iquci: aia noͤ 5 tipei bu
een cüũ illa ↄditõe ? ſuã ꝓlẽ pᷣus iterire ꝙ viuere:aut ſii vte certe qꝛ ſpus ciſ iccot hitare nõ põt: iöõi ¶L.pt. ff. ð er. vꝛ. . ſi b⸗
ign ſie ea: vt er d cö. ro viuebat occidi anteqᷓ naſci. ꝓꝛſus ſi ſãaguine fert habitareꝰ:cũ ergo lineamẽæ nita. . vlt. tu dicas ꝙ
neinen ap. ð illis. alia abo tales ſint ↄiuges nõ ſũt:⁊ ſi ab ini ta cõpacta nõ fuerit vbi erit anima. reiq̃ ñ ẽ pᷣt ipõi ſuitꝰñ
fagiine⸗ beſta ↄditio q tios tales fuerũt:nõ ſibi ꝑ cõnubiuʒ:ſʒ ꝑ Itẽ hiero. ad alga. Se eodem. ꝙ ſtati ſit ſuitꝰ.ſʒ erit
nmha agheret noature ſtupx poti? ↄuenerũt: ſi aũt ãbo nõ ſunt ¶ YIcut ſeia paulatim ſoꝛmant᷑ in vte re exnte ĩ rex nᷣ xx⸗
enen rpian Relt tales audeo dicere:aut illa quodamõò ro ⁊ tãdiu ñ reputat᷑ homicidiũ:do vi i bil eibe ie
ae ununder: hotecu Mariti meretrir: autille adulter vroꝛiſ nec elemẽta ofecta ſuas imagies mẽhꝛa mnc vere vompemlic
Curnnt ſi volueris xpi⸗ De his ꝗͥ aboꝛſũ curat qrit᷑ an iudicẽr qYz ſuſcipiãt:ita ſenſus roe⸗ nceptꝰ niſi in res extabit. h.
eA aa feri tales homicide vel nö. Ausg.ili qonu ero opa pauperit adpucin vetre retinet ci n E. Aid böicidiũ di
iponinmui ditio? na ma diait. Mõc hõicida qͥ aboꝛſũ pꝛoecurat to perit ab hoſte. Cuũ ergoꝰ qͥ aliquã ſi vr.z.ij. q. v. oſuluiſti.
niaa Jinoiſ r il aAuteqᷓ anima coꝛpoii ſit infnſa. biad ipᷣs ahibet cũ ea adulter eẽ dr:nec o( ) Orſes·ſ qs ꝓ
unmnit neyetmatrung eAAAod vo nõ foꝛmatũ puerpiũ moy ab ea diſcedẽs nec filiã fuã ill tradens Lig lier delt
gſl nii:vt xxviij d. les vel lex noluit ad hoicidiũ ꝑtiere: ꝓfe peccat. Ande leo paopa. ec aucs Kei ſſt
ſſditg inñ oʒ. ſilr iböe⸗ Ccto nec hoĩeʒ deputauit qõ taie in vero Pꝛofectus eſt honeſtatis foꝛnicariam veronarain diſtin⸗
nn ſia duplex eſt. i gerit. Hic de aia ſolet qõ agitari vtꝝ qͥ abijcere vxoꝛem legitims accipere. gue:qꝛ ſi ẽ nobilis ꝑte
mapbat io i ſoamatuß Enecaiaruice poiſiritel Hal abijcere a thoꝛo ? vroꝛeʒ)* Dono annſiareleg
iſetetit neſtao niool ligi iõ hõicidiũ ñ ſit:qꝛ nec exalatu diccd ¶ certe igenuitatis accipe nõ duplica mr. ñ ẽ ignobilis da⸗
ign. nimgarnmomg pt ſi aiaʒ ñ hẽbat. It ſi illð iſoꝛme pu- to diugij:ſʒ ꝓſectꝰ ẽ honeſtatis:culpan nat in metallü.ff. de
ntet nontz t hpoo Er Piu i qdẽ fuerat ſʒ adpuc quodãmõi da ſit ſane taliũ negligẽtia: ſed nõ penitꝰ denie ſas aliq. .
dnwäitl mõ dicat᷑: bo foꝛmit aĩatũ.qm magna qõ de aĩa ẽ:nõ deſperãda:vt crebꝛis cohoꝛtationibuſ/ Waſeif ptüli i⸗
Nettnn ecum vſq; old Epcipitãda indiſcuſſa temeritate ſnie.iõ incitati qð neceſſarieꝰ petiuerũt fidelit p cur g dicũt animã na
itthn treſãnos: y! ſic lex noluit ad hõicidiũꝰ ꝑtiere:qꝛ nõdu, exequant᷑.nemo eni deſperãdus ẽ: di fſciex traduce.
ii bo tecü ſipeu dici pᷣt aia vina ĩ eo coꝛꝑe qð ſenſu caret in hoc coꝛpoꝛe ↄſtitutus e᷑:qꝛ nonnun q. Pereunt qð eſt i⸗
rinnni trineſnanevel — Oyſes tradidit:ſiq ꝑcuſſerit mu turioꝛe ꝑficit.¶Idem. Legitio matri⸗ U A allultatl. foꝛte
nenen ſpõſalia ſic ÿcta ð ”M Möne inſirmaba
i nõ tenẽt vt hic. ? c. ſe.ẽ ? alia inhoneſta ↄditio qᷓñ ẽ õ naturã matri- tmr.i.deſtituebat: vnde non videbat᷑ rationabile quo ad opinionẽ hominnʒ
uſtiſtu . monij:yt ſi hoc mõ tecũ ↄho ſi furtũ vel bomicidiũ feceris:hec ↄditio t¶In ſicco.i.in coꝛpꝑe rudi ⁊ ifoꝛmi.⁊ eſt ar. ꝓ noꝛmãnis ⁊ anglicis ⁊ polo
ſnun, nõ repugnat nature mr̃imõij: æ nditio talis ſi apponat᷑ fragẽda ẽ ⁊ tʒ nis:vt poſſint foꝛtiter bibere ne aĩa habitet in ſcco. J
ſini matrimõiũ:vt ex de 2ↄdi.ap.c.i.qʒ ex bãc di.eſt qð legit.xxviij.qi.ido⸗ in ¶ Habitare.iſ.ꝙ ex eis vnũ efficiat᷑:vel ꝑ vegetationẽ:als tã boni qᷓ; mali
n latria.ibi.n. videt᷑ ꝙ oẽs turpeſ oditiones etia ſoluat matrimoniũ:ſʒ angeli habitt ĩ ſiccis coꝛpibus ⁊ ĩ cadaueribꝰ ⁊ ĩ lapidibꝰ æ anibꝰ i ꝗbꝰ ipi.
. qualr hoc ſit itelligendũ ibi nõuimꝰ.itẽ ⸗ cẽ.x.q.i.c.i.⁊.ij.vbi tenet con demões dãt rñſũ:vt.xxvj.q.v.nec miꝑ:vt dicit᷑ de ſaule ꝗ adoꝛauit diabolũ
fiſni tractus: Iʒ zAhatin ↄditio qᷓ eſt ð nãm ↄtractꝰ.ſilr ob. xxxviij.di.diaco xEIcut.ꝑ hoc.c.dicit baʒ.pctã ſola volũtate cõmiſſa:ſola voluntate debe
nſiſen ni: vbi tʒ oꝛdinatio: lʒ dicat ſe velle babere vxoꝛeʒ. ſilĩ tʒ ↄuerſio ſi ſub re deleri. nã oĩs res æc. ex de reg iur. ois.alij dicunt eſſe neceſſariã ex-
rt⸗ bae ſoꝛma fiat vt poſſit retineri ꝓpꝛiũ:vt er quicle.vel vo.infſinnante. terioꝛẽ penitentiã: exquo voluntas egreſſa eſt ſnos ſines. OWYOUYWhU
othi In zctibus aũt impoſſibiles ↄditiões appoſite vitiãt ↄtractũ: vt iſti. y. Ira ſenſus.i.volun2aaas.e
bennc Sinti ſti. S ipoſſibilis.ff.de acti.æ obli.nõ ſolũ.In vltimis volũtatibꝰ ʒ3¶¶ Ratione.i.cogitatio vel volũtas bona mẽte ↄcepta:cito perit ⁊c.vł itel
gs ꝓ non adiectis habent:vt.C.de inſti.⁊ ſub.repꝛehendẽda.de con.ap. ligit᷑ de mala cogitatione ↄcepta in ratione vl intẽtione.i:ĩ anima q̃ perit.
cchri in matrimonio plene babes er de cõ.ap.c. viil. 2 Ab hoſte.i. a ſuggeſtiõe diaboli:qꝛ ſuggeſtio eiꝰ ñ bʒ effectũ circa boieʒ
inſe a Vtrũqʒ.ſ.q volũt vſq; ad mõtẽ cõmaner᷑:⁊ ꝗ volũt ñ euitar̃ ꝓle. cum neſciat mentẽ hominis:vt.xxvj.q.iij.ſcienduuun.
ele AA. Sed cũ iſta.ſupple ⁊ adulter. 2 .Cu ergo. reſpicit finẽ.c.ſolet queriẽ.
ne Eiqũ.valuerit. ꝓcuratio ſterilitatis. 2 Ali. cum ei non eſt carnaliter cõmixtus:nec ibi ſumat᷑ ar. contra ex de
scſi Jnterire interia enedſfeſt.ar f. pſuſqueaocdũ os: Fi. ſonſaad andien‚m.
onhen ES Si abo. i.ſi ab initio legitie otraxerũt.ſʒ ad hoc pꝰ deuenerüt. a σKcilla abijcere cum ergo canon non iubeat abijci illã que nõ ẽ vxoꝛ
ECoiuges.i.iura ziugij nõ obſernaeaeant. — nnndd ſua quctoꝛitate ſiatim põt ab ea recedere.r.· non.xxxv. a. vj.
chni 8 Er ſi ab initio.nõ ꝙ ñ ſunt ↄinges ꝗ eo aio ↄiũcti ſũt vt ꝓlis ge⸗, multoꝝ. æ. xxxiij.q.ij⸗ſeculnngen.
ſtnii erationẽ ĩpediãt.⁊ ꝙ in vno oꝑe vnus peccat alter no.7 ꝙ matrimo bſ¶¶¶Vxoꝛem.ſ.qui dimittit concubinam. MDU
hibcni niũ aliqũ ex vna pꝑte im renet.ar.je.q.v.ꝓpoſito.⁊ ex de eo qui dux.i cC Crebꝛis.vt dimittatur concubin gg.
b ma · c. ſz hoc falſum eſf. H d .eQuod neceſſarie.ſ.ꝑꝑ neceſſitatem carnalis ĩſirmitatis.i cã incõtinen
ltſ 0 L. Zldulter.i.diguns pena qua aligs adulter ẽ dignus. ¶ Cigdeliter.ſʒ cũ hboneſtate ↄing. ððð
4 nt od agitari.ab hereticis pᷣſertim.ſ.vtꝝ qcgd cc. ð ſe rlemno oe pe. di vij nemo. C. de fideicõ.li.deberi.j.e.q.iiij.recurrat.in
“ Nec aiatu. ⁊ hoc gdẽ veꝝ ẽ qꝛ añᷓ lieamẽta coꝛpis bẽat ũ ifũdiẽ ſf.s. xxiiij:q: uij illud.æ.c.coꝛipieeeen.
a: vt. ſ. c. pxi. gdã tñ heretici dicũt giaʒ creari ex troducecx pigcc g . Etatẽſ. px.q·ij ãtig. ?· c/i sdoleſcẽtia.s..d.põderetd eo.. xxx.q ſij illᷣ
1

in alijs. dicũt qdã ꝙ pp onera matrimõij.ſʒ certe eadẽ rõe ꝓ ĩgreſſu mõa
ſterij põt recipi pecunia ꝑponera q̃ ſuſtiner monaſteriũ· xpj.q.pj.ð lapſii
ß bec ẽ ratio qꝛ in hoc ſacro nõ ↄfert gratia ſpũs ſci ſicut in alije:vt.i:q.l.·
multl eirca mediñ c. ſcut. t quiad iuiſbilis :ñ multa ſuerür pibita in
yeteri lege ĩ ꝗbꝰñ ↄſerebat᷑:nec ad bhuc hodie ↄfert gratia ſicnt ẽptio ſepul
Are. vt xiij q.ij.poſtq.g.tñ dicit ꝙ matrimomo nõ poſſet dari pecnnia.
E Aũeribꝰ.vatis a ſeruo abꝛabe elieʒer pri rebecce ꝗ dicebat᷑ batuel.
Uõ de ſpõſalibus. innit hec littera ꝙ ol
in ſpõſalibus:qð tñ ſecus ẽ: vt.xxx.q.ij.c vnico.ff. de ſpõ.ſponſalia.imo æz
ð ſpõſalibꝰ fuit ↄſulta:vbi dr:pis ire cũ iſto hoĩe.dic ̊ñ ð ſponſalib? tm̃. ſʒ

Kk

EKaun.

etia de ꝓfectione. hoc tene ꝙ ſi nõ ↄtradicit ↄſentire intelligitur:vt hic pʒ.
epõt ↄtradicere:niſi cũ pater indignũ eligit.ff. de ſpon.ſed que patris.

I Pudoꝛis. ar. matrimoii poſſe pᷣhiĩter abñtes ꝑ ꝓcuratoꝛẽ. ar.xxx.q.

enſus puelie nõ eſt requirẽdꝰ

ta ff de polli Lij.ſed derogatum eſt el.

n . Pater. ſoluit᷑ autem pꝛima poteſtas adueniẽte adulta etate quo
ad matrimonium carnale ſiue ſpirituale.æ quo ad iuramentũ.xx.q.

v.puella.xxij.q.iiij.tribus.

X Oc ſanctũ.parentũ.

A Pu. tue. V

him canões lʒ filie pᷣter voluntatẽ parẽtuʒ
nubere:vñ necẽ neceſſaria patris volũtas quantũ ad hoc qn
teneat matrimoniũ lʒ ñ adſit volũtas eius.als bene dico requirendũa
eius ↄſenſum:maxime ſi ẽ minoꝛ.vñ coꝛꝛigit᷑ illud.inſti.ð nup.in pn.
nungꝗd g pater eã dotare tenet᷑.ſic ar.ff.de ritu nup.que liberos.? po
nit᷑ bic yel pꝛo et. — .
Parentũ.bñ dicit qñq;.n.inuenimus mulieres ðᷣ ſua cõmodala⸗
boꝛare. C.de ſpon.ſi pater.boc tñ ad honeſtatẽ referas.ex de deſpoO.

Aidue.xx.q·.ij.c. i.. ij. ↄtra.ſʒ ibi de minoꝛibus xiiij.an. agitur.

,Antu
h ¶ Hiffert.ſieut pũtia qñiqʒ differẽ ad t̃s donec deferneſcat eulpa luxu,/ tũ ⁊ ẽ doli capax pater nũq; poteſt reuocare:qꝛ eũ poſñit ſe obliga⸗ ſi
rie. de pe.di.i.ſunt ꝗ arbitrãt᷑.? dũ ẽ in pctõ nõ dʒ agere ꝑniam.de pe.di.iij. re diabolo ⁊ deo:ex de deli.pue.pueris ⁊ legit ſic.h.hoc.c.muliet.ſ. ii
i ſalicibus. ſʒ illnd itelligit᷑ tm de ſolẽni pnia.als aperie pdiceret.de pe.diſ. nbes: nõ doli capax. ⸗ . ii
v.falſas.qꝛ peccatoꝛ bñ agit ꝓ crimie pniam:yvt nõui.xiiij.q/vj.in ſummDa. q ¶ In domo.idẽ ẽ ſi extra domũ:qꝛ non eſt emancipata.dũ tamẽ lynne⸗
CT de pe.⁊ re.ꝙ quidã.j.de pe.di.iij.nibil ꝓdeſt. minoꝛ ſit.ar.C.de nup.vidune.. in
9. Bn ois. fili?. ſ. r ¶Boliganit. o
LAeg.üij. dicat. 3 id e fecit ad mo Hiun
ſed hic filius En gen nonio copulat᷑ qͥ ↄcubinã hũñti tradit. onẽ ſibi vẽdicet expetita magis dʒ vide qi obliganui. iſh
ſele bltin e . Bn oil mulier viro oiucta vroꝛ ẽ ria viro quã vix ipſa expeniſſe: verecug ge voll in en⸗ tui
bGatris pater eſt viri:q;ꝛ nec ois fili heres piis dliã pᷣmittat añqᷓ nubat no ali diugiũ poax ſine no dij httet
nẽ nuptie demõſir? nuptiaꝝ aut federa inter ingenuos le⸗ plus cõmendet verecudia. ¶Itẽ in li⸗ m ſt infra äanũ mimm
or in us rodd⸗ ſẽepꝑ. gitima ſüt a iter coequales multo pbuſ bꝛonumeroꝛum. xiiij. vel. xij. in zreon
c ¶Ingennos. ar. ꝓ hoc ipſũ dño ↄſtituẽte quã initiuʒ rõani Vlierꝰ ſi quippiã vouerit ⁊ ſe cõ⸗ pyuella ſemꝑ pa fren
nõ ſit legitimũ matri inris extiterit:itaqʒ alið ẽ vxoꝛ:⁊ alið cõ Mrixerit iuramẽto qᷓ ẽ i domos prfiſ ter renocat iu⸗ ſonc
moiü iter hubere iſ cubina: ſicut aliud ẽ ancilla:⁊ aliud lie ſui a in etate adhuc puellari ſi cognoune ramentũ ci? vt ſut⸗
pobereinet ier ſeruon ra. ꝑꝑ qo ẽt apls ad manifeſtãdũ haru, riit pr̃ votũ qð pollicita ẽ: a iuramétum Diar F. r , s
d Vt iter. coeqna⸗ Pſonaxꝝ diſcretionẽ teſtimonium poſuit quo obliganit' aiam ſuã ⁊ tacuerit:ñ rea net mechn yig⸗ ſori
les.i. iter adultos. ex. ex geneſi vbi dicit᷑ abꝛahe.eijce ancillaz erit:ſʒ qᷣcqͥd pollicita ẽ ⁊ iurauitope cõ naʒ doli capax Cdeg
deſpo ipu de ills. 2 filſu eius.nõ eniĩ erit heres ſiliꝰ ancille plebit.ſi auũt ſtatimi vt audierit:dixerit oſilegituma eta Grdin.
e ¶ Cõſtitente.iĩ pi cij iſaac ſilio meo:igit᷑ cuiuſlibet loci lle pr:⁊ vota ⁊ iuramẽta eiꝰ irrita erũt:nec t᷑ẽ obligat̃ in oĩ ſincle
radiſo:cũ fecit ada ⁊ ricus ſi filiã ſuã viro hñti ↄcubinã ĩ ma obnoxia tenebit᷑ ſpõſioni:eo ꝙ cõtradis voto niſtiin vo⸗ üit
enä mactaltscrete XS rrilmoniũ dederit:nõ ita accipiẽdũ ẽ qus xit pater eius. “Item augu. t monachati⸗ min⸗
iunxin de pe diſt i v. ſi ez ↄiugato dederit: niſi foꝛte ⁊ illa mu eris hic querit et de voto vir g⸗ ic iol⸗ kuen
rõanos. ver. adã vel lier ⁊ ingenua facta ⁊ dotata legitime: ⁊ nitatis. mulieres.n.ẽt vᷣgines ĩ ſcri get paterktie⸗ rtizn
2ſtitnit ꝙ nõ oĩs ſili“ publicis nuptijs hõeſtata videat pater prtura ſolẽt appellari.⁊ videt᷑ etiã aplis nocare exocel⸗ zririg
ſit heres.ibi eijce acil/ no arbitrio femine viris iũcte carẽt cul-⸗ de patre loqui:cũ dixit:ſeruet virginem dſone bulus ca ſingpon
lã xc. ſz . ſ. . q. iij re pa:ſi mulieres que a viris bẽbant᷑ ĩ ma ſuã ⁊ det nuptui virginẽ ſnã. Ccõtra noniſ:? ita boc itmmeft
currat.vbi dici ꝙ nõ trimòio nõ ſuerit:qꝛ aliud ẽ vxoꝛ alið cõ in ↄci.tol:iiij. Aigdue ⁊ virgines intelligit᷑ de do urdfio
obfuit ⁊c. ⁊ ita filiſ ia cubina. Ci ergo dicit᷑ paterno arbitrio P ia voluntate ſibi maritos eligant. licapace ⁊ ve (jiiuni
cob obtinuerũt here· fſemie iucte viris: dat itelligi ꝙ paternus BSc ſanctũ: ↄfirmat ↄcilium vt vi / ro obligato. de nffie
ditatẽ cũ alijs genitiſ ſenſ ſiderati Benec ſine =ðð 1, . n r 1 bac mã noui. ſnpoſ
ex ancilla. dicũt gdaz Pſenſus deſiderat i nuptijs:nec ſine eo due qb placuerit teneat caſtitatẽ: xx q. ſſfumae uenn
ꝙ poſtea iacob Zxit legitie nuptie hẽant᷑.iuxta illlud euari ꝙ ſi pꝛiuſqᷓ ꝓſiteant᷑ ↄtinẽtiã:nubere ele g Et jurauir linit⸗
