eodẽ archidiacõatu ſubmoto loco aliũ

aſciſceret qͥ eius obtẽperare moꝛibꝰpoſ

ſet. quẽ honoꝛatũ archidiaconem arbi
tramur antiſtiti ſuo aliunde diſplicere

non poſſe niſi ꝙ eu ſacra vaſa ſuis parẽ
tibus dare pꝛohibuerat:quam cauſam
ſubtili voluimus:⁊ tũc ſancte memoꝛie
ꝛedeceſſoꝛ meus ⁊ nunc ego indagati⸗
one perquirere:ſed ſui ſuoꝛũqʒ actuuʒ

cõſciusꝰ perſonã ſuã ad iudiciũ poſtpo

ſuit deſtinare:vnde experientiam tuam
pũtis pꝛecepti auctoꝛitate duximus ful/
ciendam.quatenus veniẽs in ſaloniaʒ
natalẽ fratrem noſtꝝ ⁊ coepiſcopũ ſal⸗
tem tot ſcriptis admonitũ ſtudeas ad⸗
hoꝛtari:vt ſupꝛa memoꝛatuʒ archidia
conẽ in ſtatu ſno ſuſcipiat. Quod ſi fa
cere hoc contumaciter:vt conſueuit foꝛ
te diſtulerit:vſum ei pallij qui ab hac ſe
de conceſſus ſibi fuerat:⁊ auctoꝛitate ſe

dis apo. ↄtradices. quem ſi etiam in ea

dẽ pertiacia amiſſo pallio adhuc perſe
uerare perſpexeris:dominici coꝛpoꝛis
⁊ ſanguinis eundem antiſtitẽ participa
tione pꝛiuabisꝰ*. ¶ Adhibenda ẽ etiã
diſciplina qua nolentes pꝛomoueri ad

ſacros oꝛdines ad obediendum epiſco

pis pꝛomouentur: i minoꝛibus ſiquidẽ

oꝛdinibus ↄſtituti paulatim per ſingu⸗

los gradus ſunt ꝓmouendi:vt alij cõtẽ
nentes ſuis obedire epᷣis: doleãt ſibi il
los eẽ pᷣlatos:quos habebãt ſubiectoſ
Añ gelaſius ſcribit victoꝛi epᷣo.
Cũ maioꝛes oꝛdinari cõtempſerint de
minoꝛibus pꝛomonueant᷑ oꝛdinibus.
Onſuluit dilectio tua de n ſoꝝ pꝛo
Amotione clericoꝝ perhibẽs ꝙ dia
coni ad pꝛeſbyterij gradũ quo eccleſiã
tuã memoꝛas idigere venire detractãt
quapꝛopter qꝛ inuitos fieri ecclłiaſtica
moderatio grauitaſqʒ nõ patitur vt ex
nolentibus fiant volentes oꝛdinatioil/
la poteſt pꝛoficere:ſiquos habes ĩ aco
litis vł ſubdiaconibns maturioꝛes eta
te: ⁊ quoꝛum ſit vita pꝛobabilis: hos
in pꝛeſbyteratum ſtudeas pꝛomouere:
vt qui in ſuis oꝛdibus pꝛoficere volue⸗/
rint:reddantur ſuis inferioꝛibus poſt

qtum ad excõi
cationcʒ vl miſ⸗
ſionem in poſ.
puniri tamẽ de⸗
bet in expenſis
ſi pꝛima citatio
ne non venit. ff.
ſi quis ius dicẽ
ti nõ ob.l.vna ⁊
ita ĩ publico cõ⸗
uentu. K.ia.t.?
h. ⁊ eſt ar. cõtra
h. ſententiã quã
no.iiij.q.i.in ſũ
ma. Nam fſi p
contumaciã iſa
mis eſſet nõ re⸗
tineret diguita⸗
tẽ. C. de dig.l. ij.

li.xij.ex ð exceſ.

pꝛela. inter.
k ontradi⸗

ces.attende ar/
chiepiſcopuʒ a
ſubdito excõica
ri poſſe:eiuſdeʒ
cenſure ſimilitu
dine poſſe depo
ni illius auctoꝛi
tate a qͥ fuit de/
ſtina tus: vt.ij.

q.vj.ſi epiſcopꝰ

bar.

lI¶¶Adhuc. ar.

ꝙ creſcente cõ/
tumacia dʒ cre
ſcere ⁊ pena.ff.
de inter.⁊ rele.
flegatoꝝ.⁊ iſte
oꝛdo ẽ ſeruãduſ
cum aliquis pu
nitur pꝛo contu
macia vt pꝰ ad
monitionem ſu
ſpendatur.ſecũ
o excommuni
cetur.tertio de/
ponatur.quar/
to curie tradat
foꝛte.in fi.⁊.xx/
xiij.di.quoꝛun/
dam. ſed ſi pꝛo
crimĩe quis pu
nitur:tunc pꝛi/

mo deponitur

poſtea excom/
municatur: vt
lxxxj. diſtin. di⸗
ctum. extra de
indi.cum nõ ab
bomine.

m¶Pꝛiuabis.

id eſt pꝛiuatum

eſſe oſtendes.
nam eoipſo ꝙ
contumax erat

pꝛiuatus erat ·
yel pᷣuabis quo
ad hoc vt poſ/
ſit vitari ab ali⸗
js in ſacramen⸗
tis.

tem nõ neceſſitatem.dicit᷑.n.quis indigere eo qð bonũ ⁊ vtile ẽ
ſibi babere:ſi enim neceſſitas eſſet cõpelleret᷑ per ſubtractionẽ bene/
ficij vel officij.S.e.c.iij.⁊.iiij.⁊.v.łʒ ſit ar. .S.e.epoꝝ.extra de etate ?⁊
quali.queris.ſᷣm quam potes ſoluere canones iſtos:illa tñ loquitur
de his qni babent plura beneſicia ꝓut ipſa littera dicit.⁊ qð ibi dicit

„

n Qnalnit maicere bor verbũ tẽperat.h.ita ꝙ ſonat in vNilita⸗
E

ſi⸗

heninn
eti
S
Nnen
gii
Upni⸗
lnhen
Cnede⸗
Menfs
Cleto
ſennf.
s did
lpne
blcoei
Kinte
ri
gticti
giinſi
n ſo,
äfe
no 10
Nrte
dli.
ete
re.
Circd⸗
enleen
vonn
derchie
eince
finilim
ſedepe
guctol
fuitde
Eeſt⸗
Glloy

lhne .

loleci
iat
peſeft
174 1
.Al
in
isl
dconmm
100
dnenſ
mur⸗Kui
mmni
ettio de
. Con⸗

tadei

gii
fid
gvorun
Adüpe⸗
gnis l
ne
ponint
lo
uu:
ſtinc
md
Umo 6
..
Nüpi⸗
Ngn
ſenccn
0
ANN
isc
eſt
ſcb

fttn
ui
ikct

cua

iiij· c. ylti.
b S Crbpenſus. ſec quomodo boc ꝓcedet vbi pꝛebẽde oẽs equales
ſunt: pot dici M
decurtent pꝛe/ DW H
bende coꝝ:vel minoꝛes.ipſa cõmoda pꝛeſbyteri pꝛo⸗
dicↄſequantur penſius ꝙᷓ diaconi cõſequant᷑: vt hac
ſpeno re. „ ſualtem ratione cõſtricii ad honoꝛẽ quẽ
bẽNPꝛopenſ. fugerant appetere nitantur? queſtuʒ.
eſt hic ar. de iu⸗ 1 Ir . .
re cõmuni plu — DO..LXXNYyYy,.
pꝛeſbyteros/ Eñmpus autem ↄſecratiõis ſi
diacones de ob t cuti oꝛdine romano habetur
lationibus ⁊ de &α O agd epiſcopi benedictionẽ nõ
cimis ðbere ba eligſturs omni? enim tempoꝛe benedicũ
bere VI· tur: dumodo ieiuni 1 hoꝛa tertia bene⸗
s verumẽ eldl gictionem accipiant. . Ande anacle
ſpecialitate qd· tus papa ſcribit omnibus epᷣis.
qʒ alr fit. i. q. ·. c. Oꝛdinationes epiſcopoꝛum qua ho⸗
Vlti. ra fieri debeant.
¶Haoc. conſe Rdinationesi epiſcopoꝛum aucto
cutinumẽ. l. q. i. ritate apoſtolica ab omnibus qui
uiiglien eni eadem pꝛouincia fuerint epiſcopis
ſimoniam com unt celebꝛande: qui ſimul conueni⸗
mitteret qui p⸗ entes ſcrutinium cum pꝛecibus cele⸗
pter queſtũ deo ꝛẽt: manus“ cũ ſanctis euangelijs im
ſeruiret.deo · n. ponẽtes:dominica die hoꝛa tertiaꝰ oꝛã

Ppter deũ ſer⸗
niendum ẽpᷣn/-

pꝛiuabis.dic parte ſtipendioꝝ nõ omnibus.io:quicquid dicatur illi
decre.queris.ſtabiss.b. MV
a Cõmoda.na exboꝛtatione pꝛemioꝝ ⁊c.ff.de iuſ.⁊ iur.l.i.⁊.xxiij

tes:ſacraqʒ vnctione ꝓphetarum exẽ⸗
ploꝰ regum capita pertingentiũ eos mo

balter . viſ. rev apoſtolox 7 moyſi ngentes: uia
ſia. .i.q·i. nõ ẽ. omms ſanctificatio/ conſtat eſſe in ſpi⸗
⁊ fieſſet cauſa- ritu ſancto: cuius virtus inuiſibilis ſan
tiunʒ videretur ctco eſt chꝛiſmatiꝰ permixta ⁊ hoc ritu ſo
eos inuitare ad lennem celebꝛent oꝛdinationẽ. Itẽ
inuidendũ aliſſ tps autem conſecrationis trium men⸗
H ium . pario darcſur: vltra quod nii
qñq; ocediali- neceſſitate cogente epiſcopoꝛum conſe
cui odio alteri? crationes poſtelectionem differri non
d Rone. gra licet. ¶. Unde in chalcedonenſi conci
ne enĩ vider ꝙ lio legitur.
plus det̃ ſocio Yltra tres menſes non differatur epi⸗
Fipleoz te⸗ O ſcopoꝛum oꝛdinatiio.
enozirineeod A Voniam quidam merropolita⸗
eadem ſocieta/
le dʒ vnus plus

ꝙ alius oſequi.ff.pꝛo ſocio.verũ.S.ſicut tres.nec eſt alicui ↄferendũ
vnge alij ſcrupuloſo coꝛde moueantur: vt.xvj.q.vij.c.i.
e ¶Nitantyr.ar.ꝙ fit qñq; ſecũdario qð pꝛincipaliter fieri non pᷣt

yt hic. ?.ff. de poſtu.l.i.S.pe.⁊ ylti.
f Empus autem.Hic depĩgitur.lxxv.di.in qua agit magi⸗
ſter de conſecratione epoꝝ ⁊ de tempoꝛibus oꝛdinatio⸗
nũ.ſubiungit etiam de oꝛdinatione alioꝝ clericoꝝ.debet
autẽ oꝛdiatio epoꝝ fieri hoꝛa tertia die dñico.j.c.c.i..c.
ceteroꝝ vero ſex tempoꝛibus anni.ſ.in quattuoꝛ tẽpoꝛibus ⁊

LXXV.

62

ctus in igneis linguis hoꝛa tertia ⁊ c.de cõ.di.i.nocte.quoꝝ loco ſuccedunt
ep̃i.xxj.di.in nouo.⁊ quia hoꝛa illa dominus eſt crucifixus:vt ibidẽ dicit᷑.
⁊ tali hoꝛa apoſtoli ↄſecrauerũt paulũ ⁊æ barnabã ⁊c.j .Cc.qð die. J
o ¶ ¶Exemplo:qꝛ ſamucel iunxit danid ⁊ ſaulem.eliʒeus ieſu ĩ regẽ iñ rael.
p¶ Mor apłoꝝ.ꝗ iunxert iacobũ.s.lxvj.d.poꝛꝛo. q ¶ ¶ Et moyſi.ꝗ iun

noꝛum:ſicut ad nos perlatum eſt:ne⸗
gligunt ſibi greges creditos: ⁊ diffe⸗
runt oꝛdinationes facere epiſcopoꝛum
placuit ſancte ſynodo intra tres: men⸗
ſes fieri oꝛdinationes epiſcopoꝛum:ni
ſi foꝛte inexcuſabilis neceſſitasꝰ coege
rit:oꝛdinationis tempus amplius pꝛo⸗
telari. Si autem quis epiſcopoꝛum
hoc non obſeruauerit:ipſũ debere ec⸗
cleſiaſtice condemnationi ſubiacere:
redditus vero eiuſdem viduate eccle⸗
ſie integros reſeruari apud iconomuʒ
eiuſdem eccleſie cenſemus. ¶Cete⸗
roꝛum vero clericoꝛum oꝛdinationes
non niſi in tempoꝛibus certis ⁊ diebus
maxime ſacerdotum ⁊ leuitarum fieri
debent: veſpera videlicet ſabbati vel
mane diei dominice cõtinuato ieiunio.
Ungde ʒepherinus papa ſcribit om
nibus epiſcopis.
NOꝛdinationes pꝛeſoyteroꝛum a leuita
rum qua hoꝛa fieri debeant.
0O Radinationess pꝛeſbyteroꝛum le⸗
uitarumqʒ tempoꝛe congruo mul
to coꝛam aſtantibus ſolenniter agite: ⁊
ꝓbabiles ac doctos viros ad hoc opuſ
pꝛouehite:vt de eoꝛum ſocietate ⁊ ad⸗
iumento plurimum gaudeatis.
¶Item leo epiſcopus dioſcoꝛo alexẽ
drino epiſcopo.
Pꝛeſoyteri ⁊ leuite qua hoꝛa oꝛdinan
di ſunt.
Vodłꝰ a patribus noſtris pꝛopen
ſioꝛi cura nouimus eſſe ſeruatum:a no
bis quoqʒ volumus cuſtodiri: vt non
paſſim diebus omnibus ſacerdotalis
vel leuitica oꝛdinatio celebꝛetur. Sed

2*

xit aaron ⁊ filios ciꝰ.
xxj. di. S. i.
r ¶¶¶ Sanctificatio. id
eſt omnis vnctio ſan/
ctificans ⁊ efficax eſt
a ſpiritu:⁊ ſic patet ꝙ;
in collatione ſacramẽ
ti ↄfertur gratia:⁊ illa
gratia iuiſibiliter ope
ratur .i.q.i.multi.⁊ ſi
ſacramẽtũ aliqð ↄfer
tur digno tunc coꝛo
boꝛat virtutem pꝛio/
rem:vt de co.di.v.no
uiſſime.⁊ auge tur in
eo gratia.de con.diſt.
iiij.nõ ex quo.ſed ſi ſa
cramentum ↄferturi-⸗
digno ſolum ſacramẽ
tum recipit:⁊ illud re/
cipit ad ſui malum: ſʒ
non recipit rẽ ſacra/
mẽti.hec materia opti
me tractatur ex de ſa
cra.vn.cuʒ veniſſent.
S8 ¶ Chꝛiſmati. æ ita
chꝛiſma eſt ſacramen
tum:qð concedo:ſic ⁊
ꝗqqua.i.q.i.oetrahe.

( Voniam ꝗdã.
treſ. vſq; ad treſ
menſes fit electio: vt
l. di.poſtq;. ⁊ vſq; ad
glios tres menſes cõ
ſecratio:vt hic dicit᷑:
⁊.c.di.quoniã.
n ¶ ¶ Neceſſitas. ꝓpt
quã qñq; poſſet dif⸗
ferri per totam vitam
electi maxime conſlir⸗
mati:yvt ſi vitiet in coꝛ
poꝛe.ar.ex de elec.cuʒ
in cũctis.lʒ ſit ar.ↄtra
extra de eta.⁊ quali.c.
i.pel ſi nõ reperiretur
idoneus in ecc leſia ni
ſi in minoꝛibus oꝛdi/

nibus:yvt.j.vij.q.i conſtitutum.s.di.xlj.ofius.xxviij.di.de ſyracuſane.

vtroſqʒ enim pena eſt ſtatuta.c.di.quoniã.

xEpoꝝ.vel metropolitanoꝝ vel electoꝝ.qui epiſcopi ſunt deſtinatiõe

yApud iconomum. de hac materia dixi.j.xij. q.ij illud. . —
0 Rdinatiões.leuitarum.bhoc idem in ſubdiacono:niſi ĩ papa tm̃:ex ð

tem.oꝛ.c.i.ſed ſm hec decreia nondũ ſubdiacõatus erat ſacer oꝛdo.

ar. j.e.c.penul.⁊.lx.di.c.fi.

7 . Tempoꝛe.⁊ in maioꝛi eccleſia:vt ar.5. di.lxvij.reliqui.⁊ ar.xxiiij.diſ.c.

ꝗ
in ſobbato medie hebdomade quadrageſñime.⁊ in ſabbato ſacto.j.e.
c.ylti.ex de tem.oꝛdi.c.iij.⁊.lxiij.di.litteras.
ãõ eligitur.i. nõ eſt electũ vel determinatũ in canone.
hb ¶ ¶ Omni eni tempoꝛe.i.omni menſe vel ſeptimana.ſimiliter reſtrĩ
gitur:de cõ.di.iiij.oĩ tꝑe.ibi exponit᷑.i.omni anno.
i Rgdinationes.caſus oñditur a quibus:qualiter:qua boꝛa:qua
die epᷣs debeat oꝛdinari. G
K ¶¶¶Auctoꝛitate generali.ex de elec. cũ in cũctis.xvj.q.i.cũctis.
¶ Scrutiniũ.i.examinationem.de qua hẽs di.xxiij.ꝗ epᷣs.
m Manus.duo ponent ſuper caput conſecradi codicem euange
lioꝝ. tertius fundet benedictionẽ:alij omnes ponunt manus ſi uper
cꝗput eius:vt.xxiiij.di.epᷣs.
n ¶Tertia. multiplex eſt rõ de hoꝛa tertia:qꝛ tunc debet miſſa publi
ce celebꝛari:vt de cõ.di.i.nocte.ſine qua miſſa quiſ nõ põt ↄſecrari:qꝛ
nec eccleſia ſine miſſa ↄſecratur.de cõ.di.i.omnes.lqʒ quidam dicatõ
ꝓ. ſ.nõ ſit de ſubſtatia ↄſecrationis:quibus ego aſſentio:qꝛ nõ eſt ð
ſubſtantia vnctio ipſa de qua magis videtur eẽ de ſubſtantia:imo ſi
omiſſa eſt ſuppletur: extra de ſacra vncti.c.vno.in pꝛin.alij tñ dicũt
oia iſta eſſe de ſubſtãtia.ar.xxiij.di.quoꝛundam.pꝛeter tps vel ho/
ram:q; quocunq; tꝑe oꝛdinatur recipit oꝛdinem.ar.j. lxxvij. di. ſub/
diaconus. extra de tem.oꝛ.ſane.naʒ qñqʒ citius qñq; tardius miſſa
ceelebꝛat. Item ideo eſt facienda ↄſecratio hoꝛa terti⸗ iqꝛ ſpiritus ſã/⸗

vlti.minoꝛes autem oꝛdines vbi ? quando libuerit poteſt epiſ. copus cõfer
re:yt ex e.c.iiij.⁊ omnes ſimul ſi conſuetudo habeat hoc in ꝓuincia.extra
de eo qui fur.reci.oꝛ.c.cũ.h.latoꝛ.

2 (0 Vod a patribus.ſabbati.quidam intelligunt hoc·c.de ſabbato pa

ſcali:vt ſi quis tunc velit conferre oꝛdines debeat eos conlerre ĩ oc
caſum ſolis:quia miſſa tunc non eſt cantanda:niſ die illa finita:vt.j.ð cõ.
diſti. iij. ſabbato.qdð patet ex eo qð dicitur tunc.deus qui hanc ſacratiſſi/
mã noctem.h.dicit ꝙ oẽs oꝛdines ſint cõferendi die dominico: ⁊ dicit ꝙ
veſpera pꝛecedentis noctis trabitur ad diem ſequentem:vt ſiue de veſpe⸗
re in ſabbato:ſiue de mane in dominico conſecrantur ſemper in die domi
nico videntur conferri: ſed certe ſm hoc non eſſet neceſſaria continuatio
ieiunij.pꝛeterea omnia iura dicunt ꝙ tm̃ in ſabbato conferendi ſunt oꝛdi⸗
nes:yt extra.e.c.iij.Alij dicunt ꝙ omnes oꝛdines ſabbato conferuntur:2=
dicunt ꝙ mane dominice diei potius trabitur ad veſperam pꝛecedentem
ꝙ veſpera ad mane:⁊ ita ſiue conferantur veſpere in ſabbato ſiue in ma⸗
ne ſequenti ſemper fictione canonica conferent᷑ ſabbato:⁊ ſᷣm hoc de iu⸗
re debet continuari ieiunium.innocentius autem non determinat an ma-
ne trahatur ad veſperam pꝛecedentem an veſpere ad mane.de tempo.oꝛ.
litteras.conſuetudo tamen habet ꝙ tm̃ circa hoꝛam nonam ſabbati fiunt
oꝛdinationes ſm.h.exponitur poſt diem ſabbati.i.poſt finitum diem ſab⸗
bati.Alij exponunt poſt diem ſobbati ·i poſt inceptum diem ſabbati. Jo.
⁊ certe.h.opi.vera videtur:⁊ male repꝛehenditur de continuatione ieiu-
nij:qꝛ iam icepta eſt dies dñica:⁊ ideo eſt neceſſarinm ieiunium: licʒ non

ſec in pꝛincipio ſequẽ

4 0. Mando ⁊ vbi libituʒ fueri

ſeruetur de cõſuetudine:niſi

velis dicere q; hec.c.ſint abꝛogata per decre.

&c eo.ti.c. ii . b.inoſecratione autem epiſcopi non eſt neceſſaria ↄtinuatio
ieiunii:cum tm die dñico ↄſecretur:⁊ in mane quilibet itelligatur ieiunus
vt ex.c.litteras.ſed lʒ quis poſſit oꝛdinare aliquẽ in ſacerdotẽ in ſabbato:

ne cui vnũ ↄtulerat iĩ
ſabbato. ex e. licteras
ſed nuquid dnñico die
in mane põt quis oꝛ/
dinari in ſacerdotẽ ⁊
eadeʒ die hoꝛa tertia
in epᷣm.h. dicit ꝙ ſic.
qꝛ nunq; iuenitur ꝓ⸗
hibitum.

In pꝛima.i. ma/

ne die dominico.

b ¶Eligant᷑ .· i. electi

oſecrentur. hypalla/
ge. xviij.q. ij. diffini/
mus.

c ¶Quog eiuſdeʒ · i.

ↄferant᷑ oꝛdines.
d ¶Lontinuato. ab
oꝛdinatoꝛibus vel oꝛ/
dinondis.lau.
e¶ NJeiunio.ꝗd ſi pꝛã
ſus ↄferat oꝛdineʒ nũ
quid ↄfertur oꝛdo.h.
dicit ꝙ ſic.⁊ idem di⸗
cit ĩ glijs ſacris pᷣter

qᷓ; ienchariſtia ? foꝛ

te idẽ poſet dici ĩ eu⸗
chariſtia.ar. de cõ. di⸗
ſti.ij.liquido.quod cõ

cedo ꝙ pꝛanſus bene
põt ↄficcre.lqʒ nõ dẽat

argu. illius · c. liqdo.
C. Seclaratur. legit
cnim in quadam ho⸗/
melia bede:que legit
nocte illa ſuper euan

gelio illo. veſpere aut

ſabbati: vbi dicit be⸗
da ꝙ ĩ die iſta noctes
icipiũt pᷣcedere dies:
ideo ſoꝛte vt tres dieſ
⁊ noctes haberi poſ/
ſint in quibus domi⸗
nus fuit in ventre ter
re:quod nec ſic habeĩ
ſynodochice. Vel de⸗
claratur: qꝛ miſſa nõ
decantat᷑ in ſabbato:

tis noctis:⁊ dicit᷑.de⸗
qui hanc ſacratiſſimã
noctem ⁊c.⁊ ita eſt de
die dominica nox üla
Aog die. h. po

lau.
9
nit fundamen/
tum ſue opi.in.c.iſto.
ſcilicet in die domi⸗
nico poſſunt oꝛdines
ↄferri.quod patet per
boc qð dicit oꝛdinati/
ones ſacerdotum ⁊ ꝑ
id initium ⁊c.nos qui
contrarium dicimus
exponimus oꝛdinati⸗
ones ſacerdotum: id
eſt epiſcopoꝝ conſe/
crationes:pꝛo quo i⸗
tellectu bene facit: qõ
ſ. ſubijcit ex apoſtoli⸗

ca ⁊c. nã paulus ⁊ barnab

2 in mane in epiſcopum:tñ alium oꝛdinem non poſſit cidem ↄferre inma

poſt diem ſabbati eiuſdem noctis que
luceſcit in pꝛima ſabbati exoꝛdia con⸗
ſecrandi eliganturꝰ:in quibus his qᷣ cõ
ſecrandi ſunt ieiunis ⁊ a ieiunãtibus ſa
cra benedictio conferat᷑:quod eiuſdeʒ
obſeruantie erit: ſi mane ipſo die donii

nico continuatoꝰ ieiunio ſabbati oꝛdi⸗

natio celebꝛetur:a quo tempoꝛe pꝛece⸗
dentis noctis initia non recedũt: quod
ad diem reſurrectionis ſicut in paſcha
domini declaratur pertinere non dubi
um eſt. JIJdem. Quare die dnico
ſacerdotũ oꝛdinationes celebꝛentur.
NVoogd diesdom inico oꝛdinationes
ſacerdotum cel ebꝛentur:nõ tm ex
conſuetudine:ſed etiã ex apoſtolica no
uimus venire doctrina: ſcriptura ma⸗
nifeſtante:quod cum apoſtoli paulum
⁊ barnabam ex ſpiritus ſãcti pꝛecepto
ad euangelium gentibus mitterent pꝛe
dicandum ieiunantes ⁊ oꝛantes impo⸗
ſuerunt eis manus:vt ĩtelligamus quã⸗
ta ⁊ dantium ⁊ accipientium deuotiõe
curandum ſit:ne tante benedictiõis ſa⸗
cramentu negligenter videatur imple⸗
tux: ⁊ ideo pie ⁊ laudabiliter apoſtoliciſ
moꝛem geſſeris inſtitutis:ſi hanc oꝛdi⸗
nandoꝛum ſacerdotum foꝛmã per ec⸗
cleſas:quibus dominus pꝛeeſſe te vo⸗
luit:etiam ipſe ſeruaueris:vt his qͥ con
ſecrandi ſunt nunq; benedictio niſi ĩ die

dominice reſurrectionis tribuatur cui

a veſpere ſabbati initium conſtat aſcri⸗
bi:que tantis diuinarus diſpenſationũ
myſterijs cõſecrata eſt: vt quicquid a
domino eſt inſigne conſtitutuʒ in huius
diei dignitate ſit geſtum in hac die mun
dus ſumpſit exoꝛdiuʒz: in hac per reſur-
rectionem ⁊ moꝛs interitum ⁊a vita acce

pit pꝛincipium. ¶Ex oꝛdine romano.

De eodem.
it vſqʒ
ad ſubdiaconatus officium oꝛdi⸗
nantur clerici:diaconi vero ⁊ pꝛeſbyte

ri nunqꝙᷓ niſi in publica oꝛdinatione.

Item gelaſius omnibus epiſcopis.
Sẽ tempoꝛibus oꝛdinationis.

Radinationes pᷣſbyteroꝝ ⁊ diaco⸗

noxꝝ niſi certis tempoꝛibus ⁊ die⸗
bus exerceri nõ debẽt.i.quarti menſis
ieiunio a ſeptimi 2 decimi ſed etiam qͥ
drageſimalisꝰ initij ac mediane bebdo
made etiã ſabbati ieiunio circa veſpe⸗
ras ipſas oꝛdinationes noueritis cele⸗
bꝛandas.nec cniuſlibet vtilitatis cã:ſen
pꝛeſbytex'ſeu diaconem his pꝛeferre?
audeàt:qui añ ipſos fuerint oꝛdinati.

X

as epiſcopi fuerunt: vnde per eoꝝ exempluʒ nil

ꝓbatur niſi de epiſcopis:⁊ qð dicit eni initium æc.dic nil facere ad rem:ſed
dicit incidenter: immo aſcribitur ei fictione canonis non in veritate ſacer
dotum.i.epᷣoꝝ.ſic non erit pꝛo.h.
h ¶ ¶UVt quicquid. xvj.q.i.c. vlti.⁊ de conſe.di.iiij.queris.
1 e. KRadinatiões quarti.id eſt ieiunij.hoc ſemper in omni ſeptimana pẽ

tecoſtes occurrit:?⁊

loquitur ſm antiquam computationem latinoꝝ

qui incipiebant annum a martio:
k ¶ ¶ECEt ſeptimi .i.ſeptembꝛis ·

¶ Vecimi ·id eſt decem bꝛis.
m ¶Quadrageſimalis.in pꝛim
n Aediane.in qua cantatur
paſſione.
o ¶Sen pꝛeſbyterum.

3
7

LXXVI

Di. LXXVI.
AMibus tꝑibusa ieiunia cele⸗
bꝛãda ſint calixtus papa de
terminat ſcribens benedi⸗
cao epiſcopo. Quibns tem⸗
bus ieiunia ceiebꝛenmr.

bus
Eiunium qð ter in anno apud nos

1
celebꝛare Didiciſti:conuenientiꝰnũc

per quattuoꝛ tẽpoꝛa fieri decernimus:
vt ſicut annus per quattuoꝛ vo luiturtẽ
poꝛa:ſic ⁊ nos quaternũ ſolẽne agamꝰ?
ieiunium per quattuoꝛ an ni tempoꝛa.
Atem ex ↄci.magoci. De eodem.
Onſtituimus* vt quattuoꝛ tꝑa an
(J ab oĩbus hominibꝰ cõi ieiunio
obſeruent᷑.i.in martio hebdomada pᷣ⸗
ma:in iunio ſcoa:in ſeptembꝛi tertia:in
decẽbꝛi quarta. ¶ Item ex conci.ſale
guſta. habito. HDe eodem.
Eieiuniot ãt quattuoꝛ tẽpoꝝ hãc
certitudinem ſtatuimus vt ſi kalẽ
de martij in quarta feria ſiue antea eue
nerint: eadẽ hebdomada ieiuniũ cele⸗
bꝛetur. Si aũt kalende martij in quinta
feria:aut in ſexta feria:aut in ſabbatuʒ
diſtendant᷑:in ſequenti hebdomada ie
iunium differat.ſimili quoqʒ modo ka
lende iunij in quarta feria aut ante eue
nerint: in blecnenti hebdomada ieiu
nium celebꝛetur ⁊ ſi in quinta auti ſexta
feria aut in ſabbato contigerit: ieiuniũ
in tertia hebdomada reſeruetur. ¶ Et
hoc ſciendum eſt ꝙ ſi quando ieinium
menſis iunij in vigilia pentecoſtes ſᷣm
pꝛedictã regulam euenerit:non ibi cele
bꝛandũ erit:ſed in ipſa hebdomada ſo
lẽni pentecoſtes:qꝛ vigilia ſimnl ⁊ ieiu⸗
nium celebꝛari non debet: ⁊ tunc pꝛo
pter ſolennitatem ſancti ſpiritus dia⸗
cones dalmaticis induantur: ⁊ allelu
ya decantetur::⁊ flectamns genua nõ
dicatur. Eodem modo de ſeptimi men
ſis ieiunio conſtitutum eſt vt ſi kalende
ſeptembꝛis in quarta feria euenerit aut
antea in tertia hebdamoda ieiunium
celebꝛetur ⁊ ſi in quinta aut ſexta aut in
ſabbato contigerit:in quarta hebdoma
da ieiunãdum erit. In decembꝛi ve⸗
ro illud obſeruandum erit vt in pꝛoxi
mo ſabbato ante vigiliã natalis domi⸗

ni celebꝛetur ieiuniuz: quia ſi vigilia i

ſabbato euenerit ſimul vigiliã ⁊ ieiun
celebꝛari ñ ↄuẽit. ¶ Ecõtra vꝛba. DHe
Tatuimus etiam vtieiunia eodẽ.
quattnoꝛ tempoꝛum boc oꝛdine ce
lebꝛentur pꝛimuʒ ĩ initio quadrageſime
ſecundum in hebdomada pẽtecoſtes.

a ſe ptimana quadregeſime.
ſitientes:que pꝛecedit dominicaʒ de

de hoc dixi.ð.lxxiiij.di.epiſ. copox. viij q · iʒ

erga.

p ¶Pꝛeferre.

ecee bic habes

ꝙ pꝛius oꝛdina

ti pᷣferunt᷑ alijs

vt in hñdis ho.

noꝛibus:⁊ ĩ ali⸗
hinc.⁊ extra de
ma. ⁊ obe.c.i.?⁊
lxxiiij.di. eboꝝ
etiã lʒ ⁊ poſteri
oꝛes ſint melio⸗
res:nõ ob.xxiij
q.iiij.ſicut. viij.
q· i. l. vt ibi no.
lʒſit ar. ð. . diſ.
xvj.ſancta. Jo.

hodic ſufficit ſi

electus a maio/
ri parte capitu/
li ſu bonus: vt
e de elec. cũ no
bis. b.

ac dilli. xxvj.
agit mgf de tẽ⸗
poꝛibus ieiuni

oꝛum: oñdit ẽt

diuerſas oꝛigi⸗
nes eoꝝ.poſtea
ponit differen⸗
tiã inter nos ?
hebꝛeos in cõ⸗
putatione men
ſiñ: oñdit ẽt ꝙ
nõ ſit ieiunãdũ
a paſcha dñi vſ

q; ad pẽtecoſtẽ

nec eẽ flectenda

r Eiunium.

voluit. lex
m eſtatẽ ⁊ hie-
mẽ annũ diſtin
guit. ff. de aqua
quo.⁊ eſti.l.i.S·
hãc interdictũ.

8 Oni
mus.
t Eieiunio.

martij. nõ
ſemꝑ. imo pᷣma
ſeptimana qua
drageſime.
n ¶ Junij. nec
hoc ſemꝑ.imo ĩ
ſeptimana pen
tecoſtes.

x ¶Et boc ſciẽ

b. hebdoma/
da.qð ab hic dĩ
manet imutatũ
ſuꝑioꝛa ꝑ ſequẽ
tẽ canonẽ mutã
tur. ſ. ſtatuim? ?
ita vtile ñ vitiat
ſi ad ſacraſ.lau.

Ce lebꝛari. cedit ̊ ĩ ieiunio minꝰ dignũ dignioꝛi. ar. ff.ð mino. xe
ru.S. vl. ex. de cõ.ec. vel al. c. qð in dubijs. Ear.ꝙ ſi feſtũslicuiꝰ apo
ſtoli die lune euenerit:ſabbato vigilia ieiunãda ẽ:qꝛ ieiuniũ ⁊ dñica

¶Jeiuniũ.j.de con.di.iij.quoniam.
be

ſimul ↄcurrer̃ ñ pñt.ex ð obſer.ieiu.c.i.ar. .ex de ver.ſi.qſinit.lan.

odn decẽbꝛi.Pꝛĩa quadr agene ſernat ieiunia veris. Pneumatis

domada ſcða ſeruare iuberis.Tertia ſeptẽbꝛis cultũ fert mercu
ris iſtũ:Sabbata ieiunẽt vigilẽ pꝛeeuntia xpᷣm.lau.

2 KCatuimus.in ſeptembꝛi.ſm dic.ſuperioꝛis.in ſfi.

de
ei

Ele.
lbes
Aine
Ais
bo⸗
ig⸗
d,
l
ſor
ket
nelo⸗
hpi
ri⸗
Nlro⸗
.
4
ffelf
nno
hppin
ot
G
b
bp⸗
,
h
fden⸗
leinni
iſta
angi⸗
hoſen
feton
nost
inc
ne nn
ltag
vnici
9diir
roſt
ctende

iymm.
. lex
chie⸗
diſtin
e acv⸗
filig⸗
Pſſtui
1.
eiuni,
lttiſ⸗
oßne
nac
nne.
niſ e.
ol
ad
⸗ „
hoc
ton,
ſpbie
nnin
Grot
iin
o
4 ſiel

P

ea que mo⸗
ralia ſũt imu⸗
tant̃ ꝑ eccleſiã
hodie.nã alijs
tꝑibus celebꝛa/
bant᷑ olim hec
ieiũia.alijs nũc
e¶ LLoco. ver
ba hieronymi.
¶ Bixerũt.oñ
dendo cãs ↄſti⸗
tutiõis talis ie-
iunij.
SBe foõte. col
lige ĩ dubijs ad
rei oꝛiginem re
currendũ plus
magiſtro ꝙᷓ di⸗
ſcipulis creden
dum:vt dixi di.
ix.veterũ.⁊ diſ.
xx. de quibꝰ. xx/
imiij.q.i.loquit.ẽ
di. xij. pcep tis.
ar. Z nuniꝙ ad
rei oꝛiginem re
currendũ.ff.de
le. ⁊ ſeq.cõ.⁊ iõ.
nã dicit lex ꝙ ſi
de oĩbuſque cõ
ſtituta ſũt que⸗/
reret᷑ ⁊c.ff.e. ti
nõ omniũ.
b¶Bꝙe riuulis
ar.nõ valere ſũ
ptum ſine oꝛigi
na li. C. de edẽ.
auten. ibi poſi⸗
ta. ar. z ex de fi⸗
deiuſ.peruenit.
Bicit albericuſ
ꝙ ſiẽ traſcriptũ
Pmanũ tabelli
onis valet.arg.
ff. de admi.iu.
cyrograph aʒ.
dicit nõ valere
niſi ꝑ iudicẽ ſiat
trãſlatio: vt in
auten. vt fratꝝ
filij. S.iſtud. col.
ix. C. de teſta.
ublicati. Joã.
ec.q. determi⸗
naf hodie ꝑ de
cre.quã habes
ex de fi. inſtru.
c.ylti. vbi dicit
exemplata ĩ⸗
ſtrumenta aliq
iuſta cauſa au⸗
ctoꝛitate iundic
eandem viʒz ha
bent cũ autẽtic.
7 oꝛigialibꝰ.b.

i MMuerere.

di. ix. vt veterũ.

k ¶ Quarti. mẽ

ſis.ſ. pᷣm hebꝛai

caʒ ↄſtiturionẽ.
I¶ Abiecit. ců

inneniſſet iude
os cõflaſſe vitu

Nius.obſeruantie. è
Pꝛimũ.accipe in ſuperioꝛi.di.c.yvliil.
d Eiunium.ſubauditur menſis.⁊ ar.ſumi põt ex hoc.c.ꝙ etiam

tertium vero in ſeptembꝛi:quartũ iĩ de⸗

cembꝛi moꝛe ſolito fiat. C Nezer ſer

mone leonis paop.. De eodem.
Bitur poſt ſancte leticie dies quos
ĩ honoꝛe domini a moꝛte reſurgetis
ac deinde celum aſcendentis exegimus
poſtq acceptum ſancti ſpiritus donuʒ
ſalubꝛiter ⁊ neceſſarie: conſuetudo eſt
oꝛdinata ieiunij:vt ſiquid foꝛte iter ipſa
feſtiuitatis gaudia negligens libertas ⁊
licentia immoderata pꝛeſumpſerit:hoc
religioſe abſtinentie cenſura caſtiget.
.Jtem. BDe eodem
Paſe obſeruantievvtilitas fratreſ
dilectiſſimi in eccleſiaſticis pꝛeci⸗
pue eſt conſtituta ieiunijs:que ex doctri
na ſancti ſpiritus ita per totius anni cir
culum diſtributa ſunt:vt lex abſtiuẽtie
omnibus ſit aſcripta tempoꝛibus. Siqͥ
dem ieiunium vernum in quadrageſi⸗
ma:eſtiuum in pentecoſte:autũnale in
menſe ſeptimo: hyemale in hoc qui
eſt decimus celebꝛemus: intelligentes
diuinis eſſe nihil vacuum pꝛeceptis:⁊
verbo dei ad eruditionem noſtraʒ om
nia elementa ſeruire:dũ per ipſius mũ
di cardines quaſi per quattuoꝛ euãge⸗
lia inceſſabili iuda diſcimns:quod ⁊ pᷣ⸗
dicamus ⁊ agimus. ¶ Pꝛimum ve
ro menſem quartum ſeptimum ⁊ deci⸗
mum non hebꝛeoꝝ ratione:ſed noſtra
debemus accipere.pꝛimus enim men⸗
ſis apud illos eſt apꝛilis: quartus iuliꝰ
ſeptimus october: decimus ianuarius
in quibus etiam ieiunabunt. pꝛeterea ĩ
quinto menſe qui eſt auguſtus que fue⸗
rit eius cã ieiunij: hiero.ſuꝑ ʒachariaʒ
exponit dicens. Quare in ſupꝛaſcrip:
tempoꝛibus ieiunia lex imperauit.
Eiuniumꝰ quarti ⁊ ieiunium quinti
ieiunium ſeptimi ⁊ ieiuniuʒ deci⸗
mi menſis domui iude ⁊ hieruſalem in
dies feſtos vertetur in gaudiuʒ:hoc lo
co noſtroꝛum multi multa dixerũt ⁊ ĩ⸗
ter ſe diſſonantia:cogimur atqʒ ad he⸗
bꝛeos currere ⁊ ſcientie veritateʒ de fõ
tes magis qꝙᷓ; de riuulisꝰ quererei. Jeiu⸗
nium quarti menſis qui apud latinos
vocatur iulius die.vij.⁊.x.eiuſdem mẽ
ſis illud arbitramur quando deſcẽdẽs
moyſes de monte ſinay tabulas legis
abiecit atqʒ confregit:⁊ iuxta hieremi⸗
am:muri pꝛimum rupti ſunt ciuitatisꝰ.
In quinto vero mẽſe qui apud nos ap

pellatur auguſtus:cum per exploꝛato⸗

res terre ſancte ſeditio oꝛta eſſetin po⸗
pulo:iuſſi ſunt montem non aſcendere
ſed per.lx.annos longius a terra ſan⸗
cia circuire diſpendijs:vt exceptis duo
bus caleph ⁊ ioſue omnesꝰ in ſolitudi

los:vt.xly.diſ.diſciplina.

m ¶ Ciuitatis. nabuchodonoſoꝛ qui cũ caldeis cepit ciuitatẽ bie

ruſalem. xxiij.q.v.S.hinc.in fi.

n ¶ Eẽs.qui diffidere ceperũt:ſed cum moyſes non diffideret ⁊ eẽt

maioꝛ.xx.annis:quare nõ intrauit terrã ꝓmiſſionis:rõnem habes

2 ¶ In apologia.i. ſermone excuſatoꝛio de ad

LXxXVI

65

oρ Miulta. ſz quare iducit boc de tito ? veſpaſiano cũ ante ꝑmulta tẽpo
ra fuit illud ieiuniũ ↄſtitutum:⁊ dicimus ꝙ iſtud nõ facit ad ppoſitũ:vñ ẽ
or. ꝙ qũq; aliqua inſerunt᷑ decretis que nõ faciũt ad ꝓpoſit pꝛincipale.

ar.S. ꝓxi.di.ꝙ die.ver.cui initium.

p ¶hieroſolymis.legitur in pſalterio:vt quid deus repuliſti ꝙ hieruſalẽ

ne caderent in hoc menſe ⁊ a nabucho
donoſoꝛ ⁊ multaꝰ poſt ſecula a tito ⁊ ve
Palano templum hieroſolymisꝰincen
um eſt atqʒ deſtructum capta vꝛbe be⸗
thel:ad quam multa millia confugerãt
iudeoꝛum. In ſeptimo vero qui apud
nos appellatur october occiſus eſt go⸗
dolias:⁊ iude tribus ac hieruſalem reli
quie diſſipate ſunt. ¶Menſe.x.qui apð
nos ianuarius dicitur eo ꝙ ianua ſit an
ni atqʒ pꝛincipium:eʒechiel i captiuita⸗
te poſitus audiuit ⁊ cunctus populus
captiuoꝛuʒ quinto menſe templum eſſe
ſubmerſum:quod pleniſſime in eodem
pꝛopheta cognouimus.hoc igit᷑ ẽ om⸗
ne quod dicitur dies planctus ⁊ ieiuni
oꝛuʒ quos hactenus habuiſtis in luctũ
ſciatis quia ego cogitaui vt benefaciaʒ
iſrael:⁊ domui iuda vobis in leticiam
⁊ gaudium ⁊ ſolẽnitates eſſe vertẽdas
ita duntaxat ſi veritatem diligatis ⁊ pa
cem iuxia anagogem:quia tunc ieinna
mus quãdo ſponſus aufertur a nobis
⁊ non meremur eius habere pꝛeſentiaʒ
cum reuerſus fuerit ad nos dominus ⁊
cogitauerit vt benefaciat nobis: omnis
triſtitia vertetnr in gaudium:a fames
pꝛiſtina ſermonis domini pꝛeſentia do/
ctrinarum eius ⁊ celeſtis panis ſaturita
te compenſabitur. ¶ Non autem vi⸗
denturt ieiunia quarti menſis poſſe ce⸗
lebꝛari ante dieʒ pentecoſtes: a die.n.
dominice reſurrectionis vſqʒ in diem
pentecoſtes non indicũtur ad obſeruã-
daieiunia ¶ Unde ambꝛoſius ĩ eiuſ⸗
dem diei ſermone qui ſſe incipit.
SDe eodem.
Cire debet ſanctitas veſtra ꝑ hos
aquinquaginta dies nobis eſt iugis
⁊ continuata feſtiuitas ita vt hoc omni
tempoꝛe neqʒ ad obſeruandum indica
mus ieiunia:neqʒ ad exoꝛandum domi
nuʒ genubus ſuccedamus.⁊ infra.ad
inſtar ergo dominice reſurrectionis to
ta.l.dierum curricula celebꝛãtur ⁊ oẽs
iſti dies velut dominici deputantur: re
ſurrectio enim dominica dies eſt: in do

minica enim reſurgens ſaluatoꝛ reuer⸗

ſus eſt ad homines:⁊ poſt reſurrectio⸗
nem tota quinquageſima cum homini
bus commoꝛatus eſt equalis eoꝛums:
ergo neceſſarium ẽ vt ſit feſtiuitas:quo
rum equalis eſt ⁊ ſanctitas: non ergo
ieiunamus in quinquageſima:quia in
his diebus nobiſcuʒ dominus comm
ratus eſt. Iteem in apologia dauid hũc
numerum quinquageſimũ videlicet le⸗
ti celebꝛamus: poſt domini paſſionem
remiſſio culpe totius debito chyrogra
phoqʒ euacuato ab omni nexu liberi

cleſia tũ romana ↄſueuit in vigilijs oĩum ieiunare.

niſi ioannis:philippi:⁊ iacobi:vt ibi lau.

capta ẽ.eo tꝑe quo in⸗
terfecerũt ieſũ xpᷣm.ſ.
in paſcha poſſumꝰ di
cere ꝙ tunc fuerit ca/
pta ſed illeſa ↄuata ĩ
ſe vſqʒ ad auguſtũ qũ
fuit accẽſa ab iſmaele
qui iudeus erat ⁊ a ꝗ⸗
buſdã aliis.
q WC Igit᷑ ẽ oẽ.i.hoc ſi
gnat apð nos:nã apð
grecos decimꝰ iuenit
october:vt.S.di.xviij.
pꝛopter.
r ¶Znagogẽ.i.ſuꝑio
rẽ ⁊ ſpũalẽ vł moꝛalẽ
intellectũ:naʒ ana.S.
goge ducere:ide peda
gogus qſi ductoꝛ.hoc
mõ exponit᷑ hic.eſt.n.
quidã itellectus hiſto
ricus allegoꝛicus mo
ralis ſiue tropoligicꝰ
anagogicus ſicut dixi
mus.S.d.xxxvij.vino
ſic hec nox hierlin hi
ſtoꝛice ſignat ciuitatẽ
illã terreſtrẽ allegoꝛi⸗/
ce eccłiam: moꝛaliter
gĩam fidelẽ:anagogi/
ce celeſtẽ hierlm:mo⸗
ralis intellectus attẽ
dit que iuxta nos ſũt
allegoꝛicus que intra
nos:anagogicus q ſu
pꝛa nos.hic qͥᷣ ponit
anagogicus ꝓ allego
rico.

i. audacter.
Nõ ãt vidẽt᷑.ĩpꝛo
bat qð dictũ ẽ.S.de ie
iunijs.S.e.ↄſtituimꝰ.

8 Et fames. ſ. viij.
t

de ieiunio.ĩ pꝛin.

Jeiunia.j.ð cõ.d.
iij.rogatiões. õ.ſo.lʒ
ibi ieiunemus tribus
diebus nihilominꝰ tñ
ibi ẽ ↄtinuata feſtiui-
tas.nã dicit lex ꝙ Ee⸗
ennis ẽ ſiue ↄtinuꝰflu
uiuſlʒ qñq; exareſcat
ff. de flu. l. i.i. rñ. vl die
ↄſuetudinẽ ſequẽdaʒ.

xij.di.illa.
x ie ſuccedamꝰ.
qꝛ vnũ genn ſuc⸗

cedit aliud:⁊ ita factũ
notat.

y οι Quiquageſima.

ſi quadrageſimam di⸗
ceret melius dixiſſet.
nã poſt. xl.dies aſcen
dit in celũ.de cõ.di.v.
ieiunium.⁊ ſic ponit
totũ ꝓ parte.ſic.xxiij.
q·.iiij.cũ ſuꝑna.ſic ecõ
nerſo pars ponit᷑ pꝛo
toto.xiiij.q.v.penale.

3 LEox.ar.pꝛo om⸗

nibus vigilijs apoſto
loꝝ ieiunandis vel ꝓ
nullis:qð falſum ẽ ec

ede obſer.ieiu. ↄſiliuʒ

ulterio qð danid cõmiſit cũ

berſabee:ab apo qð ẽ re ⁊ logos qð ẽ ſermo:quaſi rñſio ꝓ. aliquo.

2 ¶ Chbyrograhoq;.i.pctõ qͥ tenebãur diabolo obligati ta qᷓ; chyrographo

xxiij.q·iiij.S.bis oĩbus.⁊ dic oẽs ꝗ a.xx.an.2⸗ ſup exiuerũt ð egypto e? ¶ Euacaato. yt. C. de plus pet.l.yna.⁊ eſt ar. ꝙ canʒellato inſtrumento

Bi

liberatur debitoꝛ:qð verum eſt niſi creditoꝛ ꝓbet ↄꝛium.ff. de pꝛoba.ſi chy

rographum.

a ¶CLantat᷑·j.de con.di.iij.negꝗs ð.⁊.c.ieiunium. .
b ¶BHeceſſario.obſeruantie.hic male dicit⁊ in ſe.S.immo vi

coſtes neceſſario ieiun anda eſt:vt in.c.noſſe.⁊.S.c.de iciunio.nõ ob.c.ſci⸗

re:qꝛ pꝛo vno die nec
plus nec minus:ſʒ ꝙ
ieiunare ðbeat hec hʒ
ecclie ↄſuetudo gnãl.
c LOſſe. ꝑnoctai
p totã noctem
ſignilicat. ff. de ver.ſi.
vꝛbana. S.ꝑnoctare.
d . Unde neceſſe ẽ.

id ẽ ↄueniẽs eſt.ſᷣm.g.

nã conſiliuʒ eſt.nõ.n.
quicquid ↄſulit᷑ iuris
neceſſitati ſubijcitur.
de pe. di. vj. c. i· in fi. ff.
ð iudi.nã ꝗcquid.
eRMMſt paſcha. re
llax auerit. inter
dicẽdo ieiunia.
Einam. in acti
ſigs tanqiᷓ cõtra.
g ¶Cõtextas.i.inter
certas ſolẽnitates:vel
ↄtextas.i.iũctas ⁊ co
tinuatas.S.e. ſcire.
hb¶ QAuſerã. dicendo
tunc eẽ ieiunadum.
i In ſuo.vt moꝛem
obſeruet in ieiunijs ſi

cut dr̃ de vigilia bar⸗

tholomei.ex deobſer.
ieiu.ↄſilium.
k . Aplicas. ↄſuetu⸗
do.n. interpꝛetat᷑ legẽ
ff. de ver. ſig. annicu⸗
j lus. J
2 ectionis. vt
0 veniret.qꝛ foꝛ/
te ſuberat pape iſte
epᷣs nullo medio.

m Ab epo. argu .

clericus alicuius epᷣi ĩ
alia ꝓuincia nõ debʒ
eligi:nec ipſe dʒ ↄſẽti
re niſi habeat litteras
dimiſſoꝛias:quibꝰ ab
ſoluat ab obnoxieta/
te ſui ep̃i.ar.di.lxxxxv.
floꝛentinũ archidi.⁊=
di. lxxj. fraternitateʒ.
ar.) ꝙ. l. nõ exigat cõ
ſenſus eßi. inſti. de
adop.S.ſed ſi qius ne/
potis. de hoc dixi..
lxj. di. ſed aliud.

n . Ad quarti.S ꝓx.

di.c.oꝛdinationes.
Iſtempoꝛi
bus. Hic i/⸗
itulat. lxx/
ij. di. in ꝗᷓ
interſtitijs
nõ ergo ꝙ ſiquis ab ĩ/
famia ſit emãcipatus

ſuſcipimus aduenientem in nos gratiã
ſpiritus ſancti:in die pentecoſtes vacãt
ieiunia:laus dicitur deo ⁊ oꝛatio:a alle
luya cantaturꝰ. ¶ Meceſſarioꝰ ergo
eccleſia cõſtituit:vt poſt diem penteco⸗
ſtẽ ieiunia celebꝛentur. Sʒ qð in illis.l.
diebus ieiunandum eſſe negatur ex ob
ſernantie neceſſitate intelligitur: vnde ĩ
eiuſdem diei ſermone qui ſic incipit.
De eodem.
HBGſſe credo vos fratres:non mi
noee letitia celebꝛamus diem pen

tecoſtes q; diem ſãctum paſche celebꝛꝛ

re curauimus:tunc enim ſicut modo fe
cimus ieiunauimuſ ſabbato vigilias ce
lebꝛauimus oꝛationibus pernoctãterꝰ
inſtetimus:vnde neceſſe eſtꝰ vt ſimilem
obſeruantiã ſimilis leticia ſubſequatur
Obſeruantia vero ſimilis dicitur quo
ad factum:non quo ad neceſſitatem.
C Ntem iſidoꝛus. De eodem.

coſtẽ lʒ traditio eccleſiarum abſti⸗
nentie rigoꝛem pꝛandijſ relaxauerit:tñ
ſiquis monachoꝛun vel clericoꝛum ie⸗
iunare cupit:nõ ſunt pꝛohibendi:quia
⁊ antonius ⁊ paulus ⁊ ceteri patres an
tiqui etiam his diebus in eremo legun/⸗
tur abſtinuiſſe:neqʒ ſoluiſſe abſtinentiã
niſi tm die dominico. . Item hierony
mus ad lucinum.
C Tinam omni tẽpoꝛe ieiunare poſ
ſemus: ꝙ in actibus' apoſtoloꝛuz
diebus pẽtecoſtes ⁊ die dominico apo
ſtolum paulum ⁊ cum eo credentes fe⸗
ciſſe legimuſ:nec hoc dico ꝙ feſtiuis die
bus ieiunandum eſſe putem ⁊ pↄtextas⸗
l. diebus ferias a ſolennitates auferãꝰ:
ſed vnaqueqʒ ꝓuincia abundet in ſuo
ſenſu:⁊ pꝛecepta maioꝛum leges apo
ſtolicas arbitremur. Item pelagiꝰ
papa petro epiſcopo potentino.
