ſicut ſuꝑius diximꝰvno ſne pelucdis nangz duo gradus legales
vnũ canonicũ ↄſtituũt. Frẽs itaqʒ qͥ ᷣm ſeculares leges dicunt

i ſcdᷣo gradu:iuxta canones numerant in bᷣmo gradu.filij fratæ
q illic numerant᷑ i.iiij.hic cõputant᷑ i ſcdõᷣo.nepotes vo q in.vi.ibi

iſtic numerant᷑ in.iij.ſic deiceps qͥ legibꝰiſcribunt᷑i.viij.⁊.x.ĩ ca
nonibꝰ diffiniunt᷑i.iiij ⁊.v.atqs hoc mõ ð reliqͥs ſentiẽdu ẽ: vt
qͥ ſᷣm canones dicũtur ĩ.vi. vel. vij. ſᷣm leges accipiunt᷑ ĩ. xij. vel
xiiij. Hanc cõputationẽ ĩtelligens pꝛudẽtiſſimus papa.gre.duʒ
q̃reret᷑ ĩ quota generatõe fideles ↄiũgi öbeant ipᷣas ſeculares le
ges ĩ teſtimoniũ adducẽs augꝰ angloꝝ epᷣo ſic reſcripſit: qdam
terrena lex i röna repub.ꝑmittit:vt ſiue fris ⁊ ſoꝛoꝛis ſeu duoꝝ
fratrũ germanoꝝ vel duaꝝ ſoꝛox filiꝰ ⁊ filia miſceant᷑.ſed expꝑi
mento didicimꝰ ex tali ↄiugio ſoboles nõ poſſe ſuccreſcere.vñ
ncce ẽ vt iax in tertia vel ĩq̃rta generatiõe copulatio fideliũ licẽ
ter ſibi ↄiũgi debeat.naʒ a ſcõa quaʒ pᷣdiximꝰ oĩ mõ dʒ abſtine⸗
re.Ecce hic aꝑte mõſtrat᷑ filios ⁊ filias fratrũ ĩ ſcdᷣa generatione
numerari. ⁊ ſi fratrũ filij ⁊ filie numerant᷑ i ſcõa:fieri nõ põt: vt
ipi frẽs nõ ſint ĩ pma.ꝙ ſifrẽs numerant᷑ ĩ pᷣma filij eox ĩ ſecũda
dubiũ nõ ẽ qͥn eoꝝ nepotes ſint in.iij.ꝓnepotesi.iiij.ſic ⁊ de re
liqͥs vſqʒ ad.vij.ſʒ ſunt q dam qͥ ex his gre.vbis aͤbus ait vt ĩ. iij.
vel ĩi.iiij. generatiõe copulent᷑ fideles:occaſiõeʒ accipiunt illici⸗
ta mr̃imonia ↄtrabẽdi:dicentes ſe hoc iuſte facere poſſe:qð taʒ
pꝛudentiſſmꝰdoctoꝛ ſua ſnia diffiniuit.iſti iraqʒ qui ſe hoc vela
mine defendere nitunt᷑:aduertantĩ eiuſdẽ pr̃is ſnijs nõ genera
liter cũctis:ſs ſpãliter angloꝝ gẽti mãdaſſe.nã poſtmodũ a feli
ce meſſane ſicilie pᷣſule reqͥſitꝰ an hoc qð augꝰ mãdauerat gene
raliter cũcte eccle tenẽdũ eſſʒ: aꝑtiſſime mõſtrat᷑ nõ alijs hoc qᷓ
illi gẽti mãdaſſe ne bonũ qð ceperãt metuẽdo auſterioꝛa deſere
rẽt.ſʒ illi poſtquã ĩ fide eſſent firma radice ſolidati ⁊ vniuerſa⸗
li eccle cẽſuit ſemꝑ eẽ tenẽdũ vt nullã de ꝓpꝛia cõſanguinitate
vel affinitate ĩfra.vij.generationẽ aliqͥs ſibi audeat ĩ ↄiugio co
pulare. Ecce aꝑte mõſtratu ẽ ex vbis ipſiꝰ legis ⁊ auẽte pꝛudẽ⸗
tiſſimi pape gre.qͥd de gradibꝰ ↄſanguinitatis numerãdis ſenti

re debeamꝰ:q;uis alia qᷓqʒ rõ mõ pari ipos reuincat aduer

ſarios.nã ſi vt ipſi fatent᷑ i illo.vi.gradu ↄſanguinitas fini

ret: oẽs pſonax ramuſculos q vltra illũ gradu i pictura ar

boꝛis ↄtinẽt᷑: velut ſuꝑfluos oʒ dtrũcari.ſʒ qꝛ oẽs qͥ ĩ pictu
ra pᷣdicte arboꝛis ↄtinent᷑ ex vna ꝑentela ↄniſtũt nunq; ſine

diminutiõe ↄſanguinitaſ a ſe poterũt ſeꝑari:veluti nõ ſine
Dãno cniuſqʒ ꝑſone valẽt a ꝓpꝛio coꝛpoꝛe manꝰ bꝛachia

⁊ pedes trũcari.illa qͥqʒ ſacroꝝ pᷣceptio canonũ q iubet a

ꝓpa abſtinere ↄſangumitate ꝙdiu generatio recoꝛdat᷑ aut
memoꝛia retinet᷑:nec a pᷣdicta parẽtela diſcrepat cõputatõ

ne. nã ſii.vij.gradibꝰ canonice ⁊ vſualiter numeret᷑: vltra

ꝗs nec ↄſanguinitas iuenit᷑:nec noĩa graduũ reperiũt᷑:nec

—

ſucceſſio põt ãplius ꝓrogari:nec memoꝛiter ab aliquo ge
neratio recoꝛdari. Ne vo in hac ↄſanguinitatis cõputatio

ne aliq̃ öhic ãbiguitas valeat remaner aliã quã qͥda faciũt

numeratiõeʒ:iĩ hac ẽt alia diſputatiõe duximꝰ duſcutiẽdã.

Sũt.n. qdã qͥ nõ a fribꝰ ſʒ a filijs eox.i.patruelibꝰ vl oſo⸗
bꝛinis genealogiã numerare icipiat dicetes filios fratrũ in
pma generatiõe cõputari debere:qꝛ frẽs q̃ſi qda trücus ex

ceteri ramuſculi oꝛiũt᷑ exiſtũt.ſʒ nec iſta graduũ cõputatõ

ſi bñ itellecta fuerit ab ea quã ſuꝑiꝰexpoſuimi ſnia poterit
eẽ diuerſa.Iſti.n.qͥ initiũ numeradi ſumũt a filijs fratrũ:ñ

ꝓgrediunt᷑ vltra.vi.generationẽ ſʒ ſicut totiꝰmũdi ſex eta⸗

tes exiſtũt ⁊ hũane vite itidẽ ſex:ita ⁊ i ↄſanguinitate ſex tã
tümodo autumãt cõputãdas eẽ generatiões:qͥbꝰ finit no/

ne ↄiũctiõis dicunt᷑ poſſe fieri imuũ:vt q̃n fugiẽtẽ poſſũt re
uocare ↄſanguinitatẽ. Hec itaqʒ cõputatio q icipit a fratx

filijs:⁊ numerat᷑ vſqʒ ad ſex tantũdẽ valet quãtũ ea q inci

pit a fratribꝰ ⁊ cõputat᷑ vſqʒ ad.vij.nec vlla in ſenſu oſiſtit

diuerſitas:q;uis numero graduũ varietas videat᷑:vltia.n.

generatio ſi a fribꝰ ſumat initiũ numerãdi.vij.iuenit ſia fi
ſijs fratrũ reꝑit᷑.vi. Laliter igit᷑ determina᷑ gradibꝰ ↄſan⸗

guinitatis aplica aucte admonemꝰ vos frẽs ⁊ filij vt oĩbꝰ
nic ſeriẽ genealogie cõputãda ec itimetis quẽadmodũ ſacti
pr̃es numerandã eẽ ſanxerũt ⁊ antiquꝰ mos ſcẽ vniuerſał

eccle ꝑ lõga tꝑa oliʒ cõputaſſe mõſtrat᷑.nã ſiqs ꝑuerſa ⁊ ob

ſtinata mete a recto tramite aplice ſedis deuiare voluerit.
⁊ aliter quã nos i nuptijs celebꝛãdis gradꝰ parẽtele nume
rare ↄtẽderit:pᷣmũ ꝓ ſua temeritate celeſti pena plectetur:

poſtmodũ vo gladio ꝑpetui anathemat nouerit ſe iugula⸗
dum. C Item greg. pa. Quare cõſanguinitas vxoꝛis ad

virum pertinere dicitur:⁊ quomõ affinitas ſit cõputanda.
Hoꝛ.o de affinitate quã dicitis ꝑentelã eẽ qͥ ad viru⸗

ex pte vxoꝛis ſeu ꝗᷓ ex ꝑte viri ad vxoꝛẽ ꝑtinet:manife⸗

immma rõ ẽ qꝛ ſi ̃m diuina ſniam ego ⁊ vxoꝛ mea ſumus
vna caro: ꝓꝓfecto mihi ⁊ illi mea ſuaqʒ ꝑentela ꝓpinqͥtas
vna efficit:quocirca ego ⁊ ſoꝛoꝛ vxoꝛis mee ĩ vno ⁊ pᷣmo
gradu erimꝰ:ſiliꝰ vo eius ĩ ſcõo gradu erita me:nepiis vo
ttio.idqʒ vtriqʒ i ceterisagẽdũ ẽ ſucceſſõibꝰ.vxoꝛẽ vo pꝛo

pinqͥ cuiuſcũq; gradus ſit ita me oʒ attẽdere quẽadmoduũ

ipſiꝰ qͥqʒ gradus aliq femina ꝓpꝛie ꝓpinqᷣtatis ſit.qð nimi
rũ vxoꝛi mee de ꝓpinqtate ſui viri ĩ cuctis cognatiõis gra/
dibꝰↄuenitobſeruari:qͥ vo alioꝛſuʒ ſentiunt antixpᷣi ſunt:a
qbus tanto ſollicitiꝰ vos oʒ cauere:quãato aꝑtius depᷣhedi
tis illos diuinis legibus oppugnare. C Item zacharias
papa. Qualiter parentele gradus computantur.

generatio ſumꝰ:pᷣmũqʒ; gradũ efficimꝰ nilo gradu di

P Arẽtele gradꝰ talit cõputamꝰ ſiqͥdẽ ego ⁊ fr̃ẽ meꝰ vna

1

tamus:rurſus filiꝰ meꝰfriſqʒ mei filiꝰſcõa generatio ſunt
ac gradũism ſaciũt nec a ſe aliqͥ gradu ſeꝑant᷑:atqʒ ad hũc
modũ cetere ſucceſſionis ſunt habẽde.poꝛꝛo de,affinitate
quã dicitis parẽtelã:vt ſupꝛa. c. gregoꝛij. ¶ Itẽ alexader
uiuocatio ẽ:cũ ſoꝛoꝛ vxoꝛis cognata vocat.

Tod aũt frater ſoꝛoꝛue vxoꝛis tue cognati dicunt᷑

eqͥuocatiõis iure fit:⁊ i neceſſitate vulgaris appella

tionis potius quaʒvlla cã cognationis:vxoꝛ.n. fratris fra

triſſa potiꝰ quã cognata vocat᷑:mariti frater leuir dr.duo⸗
rũ aũt fratrũ vxoꝛes vocant᷑ ianitrices q̃ſieandem ianuaʒ
tenentes:vł per eandẽ ianuã itrãtes. viri ſoꝛoꝛ glos appel
lat᷑.ſoꝛoꝛis aũt vir nõ hʒ ſpãale nomẽ:nec vxoꝛis frt¶ Ae
i ido Moia graduu inpioꝑ ſiue iferioꝝ ſiue ex latere veie
Rimo gradu ſuꝑioꝛi linea ↄtinet᷑ pr̃ ⁊ mater tium.
infe rioꝛi:filius ⁊ filia qbus nulle alie ꝑſone iungunt᷑

On

inl
eEe

Itẽ

longn
leti as
Meiſengn
ckinon
firondis
itnonm
ſpenian
Wrnamfi
Aoogeet
nkachni
ſcieot
ſanento
boepda

ſade tel

diemh

ſngine
in

monin
Rpoel

(rept

ſcag d

fonem

Uidad

inboc
hoſſu
jeniſe
ur:in
fcio
abit.
ie
Ekiren
Phee
neg
fecipi

ſa l

eg

lcteri⸗
ſrunt⸗/
Uelas
ſterne
Kho

nuig ſi
ſann
ganun RWr Ane
Peſnan qrit ae ESeci
hnncfnr cuſa D cũdo
luti B ite, er Frtor nipos u ſupioꝛi li V Q
Men karneni ⸗ ne ſecen bfe a⸗ defecerit: e VI
Clen n. poſ. vi „aca id Etibꝰ q̊ mfe ac t. au?. n. tatesi antiqui
tciperi e ðſe et. ? grad qʒ gradi accipiũ „. T† tez in ſ qui ?„ .
ſnni an ielee du oſiſtüt ms accii ado. e cl woputente.
Tün tenoꝛ. n lu. one in ſ. tipſo ſilr ꝓ ſbe π nſ. 0 CO0. 8 pꝛz0 „ ⸗
weWI 1oꝛ, naz oſan tur: cõo oꝛdine dut geon angui putent. pinqui⸗ ðWUM
heritn guinei Hferunf r: d gradu iõ ie duplicã ,Fs do accuſ. ineos extr⸗ i⸗-
fin Pinai bfenni qꝛ duo am ſũ iõ duplice icãt ite do co et extraneoꝝ nu putant cc boc
lu⸗ e uis gnilt 15 Nrtahen⸗ er pimt, lerr aghll Staner luunrue nall, 8 cboc etera⸗
chnnn Poſtunt ſeif ſud aut A rſoroner i filio ſi itẽduo hetunan rgr- quo n ſyno poteſt idez ar.
iliſri 2ſa ſcir ſuã ut frater pri 202 ex trã ilio ſiue uo tnio ulus ami 0202 7 2 notici toreſſer ez accuſa⸗
L languinit aut auñ r pfis aut fr rãſue ex filia tio.ſi aũ mita m frate iciaʒ ſa c eſſe ? leſtis ccnla⸗
ſanici, cuũ charti tatey ut auucul aut fr̃ mr̃i rſo veniũ . gut P . Atert r pate criminali in cau
rtis cũ 1 dupli lus noĩat mris: niüt.i tiqᷣoꝛib genies era 2 eoꝝ rnus HH nean
eli ſtibus cũ ũ te uplicant᷑ oĩat̃᷑ qꝛ ⁊ i q aut 1. gqoꝛibus ? tota d eoꝝ ꝓp ſilicerquidum olſen
. alg ti ũ recita ꝓau CTerti 22 ipſi h patruꝰ? pinqͥta veratioꝛi efecerit crea tiant nidam oſen
ftani one maioꝛu e us ꝓaui ertio oc oꝛdi rat: 8 not ꝛibus: rit ab lant dicete 2ſen
. 86, Pauia: . grad 22 ꝛdine at: ⁊ ſi iuẽ a ſit: ſit epð 8: qb an⸗ ciale eſſe i s, hoc ſi
itrian alijs argum̃ Ir xobliq̃ 2Z ifra uvẽüüt ſi i iuẽta fuer it eps us eadẽ e in m pe
bngna boc tñ tig. k quoq;ʒ fri Pune upꝛ X 3„ fueri canO . E nio. vt i natrim
iiimi de ngrt⸗ n muusunds ſiſe buii⸗ g pnepter ne H cenn taie an erns
firſoen teſtimonij C D id eſt ſ 121o ilia Iden jecch ent. cp nonetir
pfenii eſtenainis ld aa aegn enen 20ꝛ: auñ etur nobi e floꝛenti eo de calu iuretur i
turui diti is exau us abania:i radu atris cu⸗ pꝓhihiti⸗ bis ꝙ alea 1 ſtio ſpi um. cum ſit qᷓ
ſclſcran ſã m cum de cõ obli guian ꝓueniũ 7 ſ020 vxo n. itione cda —. ſpirituali ſit jq
Aſtu ganntagtengi⸗ oblii fratriſe ra abn iũt ſup ꝛ. nä ꝛetiã ſi ß nem eccl quam cõ ———
Ennt. alio ager per iliꝰ? 2 fili ter ſoꝛoꝛ nepoſ KEx atũ nõ hẽri ictũ ⁊ oꝛdi deſ it r. ? ꝙ ñ oĩ nittun
fe nn mmendh fanlasbaun⸗ Pacrhaie⸗ ſpan aeing anci Däanecns ece den. nakrnda tude
l nicien anbe ſamnuefli flins aflia in ahünli ch⸗ Pbibitöereniit,t. oinie i Ee
ſtnſ xi. iij. · vi di ⸗· ma oꝛib? naſe itẽ ↄſobꝛi inꝰ amiti uit: ⁊ 6 recipe: enitẽte v ꝛdiate e eſtanonum d.
eltlinn tra pbature 2 ſo ꝛamita mag boaccr ex dua⸗ nõ vili ꝓplẽ genui iurauit 7 E:eã blicati. :7 ꝙ poſt ve
CAl)Mdch. . de teſti X ſoꝛoꝛ:auũ magna. i eſcit uet᷑ pendat᷑ nuit: vt i deſpõſe icationẽ pu⸗
eniſad eo. item l ie ſnꝑ gna.i.aui ũculus a.i.qui pr patruꝰ et᷑: ⁊ ples ĩ ⁊ fide iuramẽti reli a nüteſt atteſtatio⸗
jc5 l. auie tã ma prni fᷣ 2 alij ꝓles ĩ cult. s ab ĩuicẽ i religio es pfit idnci ex
boſn m atrd 2 ſoꝛoꝛ. tã pat gnꝰ mater rater alij exi ultu dei nicẽ pmi ligio de teſt. ſeri idnci ek
le 10202 terne é̈ atertera! . xinde ei nutri pmiſſa ſer f. ſeries ‚ex
lirod arcoſſmting dẽ a DQui qꝙ̈ma tera ma decipiẽdi occaſionẽ triat᷑ 3 ſer .Pꝛopi .2.c. licy.
. ſuntm ttau ito ar aterne fr — iẽdi aſſi toné 7 educ . ferunt pinqni 1 3 D
ociſi trimoninʒ. tñ a exobli attauia:ĩ adu veniüt ſi ate raegfranen e oc nẽ peccadi et: nt ppi bic p̃
NNd opoleſſ oel ex obliq frat ia:ifra ad arerne ſratee uentin ſi eNuncronNale⸗ di⁊ alio n nſtern.
iphntt lippoteſt oenn ptis fratri tris ⁊ ſe adnepo pꝛaqᷓ ſtificationẽ cognati eãt. ꝙ aut s de Sanlteriſ, C.
.“ evt extra amiti tris 0ꝛ0ꝛzis s adn ↄiũgẽdũ nẽ filij ati vtriuſ. ut pa/ adul.l. ini ij. C.
nenfnch cogna extra ð mitini patrueli 18, Phe ept gẽdũ lij 2 fili qʒ ſexusi dict l. uis. ?
4 ogna. ſpi v ni amiti is ſo epos pne⸗ oſue vel dirimẽ ie ad matri xus in icto ð liber iter
epoent. licet ꝑ d tua. 7 el filia: ine: ↄſobꝛi 2028 e⸗ etudie legi imẽdũ latrimoni bibendo o boĩe ex
ð cetꝑ denunci na.i Hꝓpꝛi bꝛini patrueli Z bumani. egibꝰ admittã noniuz exrbi lo.ff. de lil ex
ficlellr lianem o agat a.i.patrui ioꝛ ↄſobꝛi ↄſobꝛine fi is manis legi appꝛo ittãt tã antiqᷓ xbi.l.i ib. ho
D onem nõ agat ſe ni maani ꝛinꝰ: ꝛine fili do atmfi legib⸗ bata quã antid cie 5 pennlin
1ponn niſi ad p r mag agni auñ :ꝓpꝛio us mr̃imoni ap quã diuini ccuſatõe d . 7 in
tia eniten⸗ by ne ami unüculi 29ſobꝛi tur:ſir onio iõ pꝛobank. i diuinis kiecti e effuſis
c.ſup hi de ſun eſcũta⸗ gne filin mirte admitti efueri⸗ xie pent rimen ſi yero. 5. c u. eie.
6 Ose DWZ in hoc is. ñ qꝛ . t ꝓaui p ꝓpatruꝰ 8 vl fili 5 unt᷑: qm it parẽ es recipiũ g C RR cũ autem.
EH aterni 2, pami ilia: q⸗ giaʒ cũ qm vn ẽtes primi piũ BHorici em.
Gnmt ne ande us. ſ.?7, pire Troma q⸗ ⁊recit teſtibe s eha qſqʒ ſi ꝓpximio kidones leſſtigl ſ
le , min Pmatert. er 2 ſo .Di ureſtiereh⸗ 1 a; 2e8 oneꝰ teſti n
Eiadtin re niſi ſe penite/ rneq; ff era. hi roꝛ pauũ 1 aliſs tõe maioꝝ rtis cũ ex geneal cauſa is i ha
tur:iñ pararẽ ni. HNH fr 2 ſoꝛoꝛ i ſunt bauũcn Etoe manorle tis cũ exercitati o n ſa g non h .
Hernmn. fi rindex . ec ſpẽs ne oꝛ ꝓaui⸗ ꝓauie pr ſimili elius ſciũt: cire labo citatio oticiam abuit
ſa lcio ſue ab of pta ẽ: Es nec alij iqʒ mag e/prne imiliter eti ciut: jõ maxi oꝛat: iton neoꝝ conſangui
nea ſons eino von⸗ C :nec alii calijs magni m . nẽ ter etiaʒ 2 maxim qꝛ igitur ſt v quos cõ gui⸗
e it. a ſe⸗ „S ijs vo gradibꝰ? quã ater ẽ matrim recipiũ eadmi Ur. ſuo tem õputat ſi
1 Ppn q·. iij e r.xxiiij tani exto cabuli qua ſeri recipi imonii oi tur ⁊ i mittunt. b C Hoꝛe fueri
·iij. ecce. ij. tania:ifr gradu ulis declan cri⸗ ecipi debẽ Ziun in teſtificatio⸗ Belfeceri erint.
no byyBn 2ſ. :ꝛifra tri veniũt ſi arari pöõ rüc inter et qua illi endi.q tificatio⸗ ſun cerit. q
,genre 2 ſo0ꝛi inepoſtri upꝛa tri pöt. uẽ intereſſe uailli .qeniz meli b‚ t vel neſci 2 non
wiſte Etancng ang. nmnebr ootopatrine epf: ex obli tri habuerint a vt ſiñi ſciöt d quo Woraſi.
wu Fpegtk arg ⸗ ↄſobꝛini 20218 patru bn eptis fr lifris moniũ.qðᷣ it bm ecinn iun. oſe quo ncteng ſit. ante
ſti zreibicne eneñ ne ũculi atrui miti nalibus car c fili? i car er nõ rec atri⸗ E l.? affini. ex li Sa
ccipiant in cau epos nepti i magni i magni ine ms us cauſi iꝰ icauſ⸗ nõ recipiat᷑ ĩ NO litteriſ.
atioehN ſa 9ſang in cau filia eptis ni ma gni ami matrin auſis 2 cõ ſa patris: ĩ piat᷑ ĩ „ tifica .
nguinita⸗ ab pꝓpoꝛi terter mite . rimonio cõ cötra patris:ĩ crimi fune mus. 8
np ſne mae as piani ni fr patruꝰ? is ↄſobꝛi re magne ipſius di io cõtr ctibus ve⸗ imi⸗ enin ncte.m
AAE PE 5 2 ſo abami ꝛini fili gne r 8 Din fi ahend us veꝑr 172 m erat 0z
seſtl ceteris bina abani 202 abauu ita. Hi ſi llius res eſt⸗ gij progati 0o2 diſiun eſt:in ↄſangui vxoꝛ cui
fera is pſonis pᷣ abauie pf auũcul⸗ i ſũt ab vel 2ern gatiua: qꝛ⸗ iſiungendo 3 gannegm ſtes
Achid rant ſi ↄtradi mater prne m dabmfte aui pf pa.ricari e reci ij q2 27f. ndo ccepiſſe di poſtes
xerit qð eſt adi⸗ terni. Hi qᷓ atne fr rtera pr do icario ia piutur auoꝛabili gffinẽ edicebat
Eelit acſive quã ipſe qqʒ e f ⁊ ſoꝛo Hiſũt ppin. nuenſi ep Iten ilis C keſſe dicebei ven
donyicetur. qſibi ſü Berplaneri aplro ns iq 1 e inNale den liureiuran Vedätet bonelomete
Ghn b alas niſß nanbiimt cog atl nit Beptio pe ere at ennglabi ee, uran ſtesi bone ſamete
ung Eaanepars eriinen⸗ nSibenda F Sep iedln der Frors del HH te⸗ uckenrck, lan⸗
hal tela vt hic in fi. acnepti ↄtinẽt᷑ fri ppellat᷑ ꝛa in nqͥtateʒ i viue:ei ꝛibus iaz S ie. ? er de teſt
fie icci is ↄſobꝛi is eeſe ſʒ ex trã tre Fiureiuran ius q iaʒ defů iis rcr oil ſad
Ifin Po Accuſet. ĩi⸗ iccirco bꝛini filij f. oꝛoꝛis 4 x traãſ 8 aut du urando fi accuſat hã 5 ic ioſns ßuu lʒ. ſz qd
“ de in h.gr. * naturã ↄſtituti ſucceſſõis mel ꝓpinqui dqoꝛibus i rint:vl pñt admi xit nun⸗
mor pare off.teſt ſucceſſi rã nec nti ſunt: lõis eix veraci quitas ſi us ianuẽ I ur min ii 34
ſ entibns. vbi cceſſio põ nomẽi t: qꝛ vlteri re tim racis teſti ſit nota qᷣ uẽſibu inis oditioni. i boie
int poniũ el. doinm ppi⸗ ppagari iueniri eriuſ timoꝛe pci nnnenre⸗ vore m, cpſe e viſ ſl ee
B ye accnſare 3 n ppinqͥ; agari. J ir. i nec vlt cto moõ e pᷣcio ⁊ oĩ dij ſint bone fa c. ij. q. vij : pidet
en ꝓ agere. = are nnrg affi tatũ oĩa n hiſ. vi Altra mõ olan⸗ 2 oĩ male remot „ (cu8. C ij. ſi heret
ſnnoft i a ne nne ſanguinit initas iueni ia ↄtin ibꝰ? ꝛa ↄiugi initatẽ fi io ſupꝛad arenã. di⸗ i. teſt. i
dn 1 onia A ninitati 5 eniri: ent᷑: vl extr zugia Diſſ. E firm 1 pꝛadi nec dico ꝙ nõ In
fninnd aneſten! i gradib s8 põt apli :nec ſu vltra tun anei v diſſoluan auerit ſi . dico al⸗ 5 ſicut
ic s: ne crimia ſR us ↄſang pliꝰ ꝓp cceſſio cõ tur: i verbis unt. ꝙ ſi i. ine oĩ teſtes g als crioſo
niunnt vybi cciuilis ẽt nt:quõ cõ angnini rogari⸗ cõ tur: æ iuramé tantũ ppi ꝓppin ¹ ſtes ) cri oſos
de ciimi 4br. uõ cõ initatis rig 2 queri amẽto ppinquita qͥ aunt mitẽd oſum ad-
vl agitu crimi us:auẽ putadi qͥbꝰ ẽ vel affini e- erint ↄiugiũ ꝓbare n quitatẽ locũ os. nec. n. bxihi
ge agitur i fo :auẽte beati iſ bᷣ ẽt initat cõpetẽ diugiũ nu e nolueri E teſtã cũ repli n. hʒ ibi
aſticorſzn icien ati iſidoꝛi appell tqt petẽs eis ullaten erint eu eplieatto.el 1
anege. Anc qri e. 2 e. alexã iiũgat ¶ oꝛte in rifamiã vel ed b't is.i. accuſatoꝛi
Ee . Eelconſe Anccelk üous v. Upalian 2 ercocdio Drarenin, peii Rrgonne Pben⸗
Ne Wc conſe eſtificãti accuſe M HSue cõſeſi ilio int aliq nic dixeri uniu
AIninitatem / mum H oſan antib? incelta nnln coͤfeſſioni enb Di biro in malli.,g Nerint tent
c⸗ — SDe io diri guine J* us iureiun elinqtur⸗ in nllu. tñ de teſti
De bis it⸗ nlmen a ſit. ono viri enando aman. Prrnalfin⸗ ſt.
nei mmñ er ,„ftecö l tres 5 8 ato Uite
ꝓpgenies neutrũ fuerint: ↄin auerint vl initate odicauſa. buiuſ⸗
nenricsugert epᷣi S n einl. foꝛ H traxerũt. ſed
Nraobeclenis eaveruftafinonid
nis n Puis.
J duo piri ſe 8.
iri le ſiẽ⸗
Niüj

Cauſa

fama. naʒ ſine fama nõ ſufficeret eoꝝ ↄfeſſio.vt extra de eo qui cog ↄſan.
vxo.ſue ſuꝑ eo.lʒ.h.dicat ſufficere ſi vterqʒ iuret ſeptima mann.xxxiijq.jre
qſiſti.ſed cõtrarium eſt extra ð eo ꝗ cog.ſuꝑ eo.vbi dicit ꝙ rumoꝛ ⁊c.ſʒ dici

—

faciasvim in eo qð di
cit rumo: ⁊c.qꝛ alið ẽ
cꝙ̃ fama. Itẽ ſi adeſt p

ſumptio violẽta cũ fa

ma ſufficit.vt ex̃ de te⸗
ſti.· pꝛeteras.
a . KRliminibus. ſc⸗
gregatos ⁊c̃. ſʒ dic ſe⸗
gregatoſ qͥ ad ſacra ſi

cut quilibet in moꝛta⸗/

li peccato exiſtẽs.j.q:
j. ſacerdotes.
b Atqʒ infamesifa

põt ꝙ aliud eſt vbi ſe cõſanguineos dicani vt bic: aliud vbi turpitudinẽ alle
gaãt vt ibi: qꝛ nec tũc familiares teſtes admittunt.vt extra de teſti in lĩis vel

obteſtent᷑ q̃tenꝰpalã faciãt vtrũ ſe ſicut ẽ
fama recognoſcãt eẽ ↄſanguineos.ſi ne
gauerit: ſibiipſis relinquẽdi ſũt ita tñ̃ vt
ſi aliõĩ ↄſcia hẽant ſe a liminibꝰ eccle
a coꝛꝑe ⁊ ſanguine dñi a fideliuʒ cõione
nouerit ſegregatoſ atqʒ ifameseffectoſ
donecꝰ ab ĩceſti facinoꝛe deſinãt ſi ſe iu⸗
dicio epoꝝ ſegregauerit:qͥ iuuenes ſunt
alia mrimonia pere nõ ꝓhibeant. Ec
ce qͥbꝰ accuſantibꝰevel teſtificãtibꝰ ↄſan

mia canõica q̃ delet ꝑ lami eſtific
pnia;. Nchillamtes guineoꝝ ↄiũctiões ſũt dirimẽde. Cuiuſ⸗
cN Bonec · ar. ꝙ inſfa mogi vo iuramẽtũ ab accuſatoꝛe ſit exi
mia ꝑ pniam abolet. gẽdũ:ex romano oꝛdine babet. ¶ Ect
. Eo bibeani. aut huiuſ modi. uimni accuſa oꝛis.
ipſo iure ſi ignoꝛat co Eparẽtelas illa quã dicũt eẽ iter

iuncti ſunt.ar.xxxiij.
q· ij. interfectoꝛes.⁊.c.
ĩ adoleſcẽtia.⁊.xxxiiij

Ecce ꝗbus accnſã

iſtu ⁊ iſtã eiꝰ cõiugeʒ qͥcqͥd ide ſcis
aut audiſtida tuiſvicinis aut a tniſ ꝓpiqͥs
antiqoꝛibꝰ tu ꝑ nullũ igeniũ nec ꝑꝑitimo
rẽ nec ꝓpter amoꝛẽ nec ꝑꝑ pᷣmiũ aut ꝑꝑ

niũ aeenſat᷑ niſ iterũ pſtet ſactm ſequentis c. qð aꝑte colligik. exra

de teſti. cog. pꝛeterea.

2

Riegus albemnonem teanem v ſ pleent.
oNA Pignoꝛibus.i reliquis quibus obligat ſicut ꝑ pignoꝛa.

płAmmð.ar.ꝙ ſine accuſatoꝛe cotra aliqueʒ inducere teſtes poteſt

ↄſanguinitatẽ celabiſ epᷣo tuo aut eiꝰ miſ

tibulſ. g. ꝓut colligi pt ſo cui hoc reaͤrere iuſſerit qñũcũqʒ te ex
H hoc interrogauerit: ſic deui te adiuuet2
Pꝛimo ponit laciz ac iſtoꝛũ ſanctoꝝ reliqe. Jurametu teſtiu
cuſatoꝛis in pᷣmo.c.ð Alud ſacramẽtũqð iſte iurauit de il
parẽtela. Scõo ponit l· la ꝑentela qͥ inter filiũ ⁊ eius ↄiugẽ.
ſaciʒ ſynodaliũ teſwfii M. computat᷑: ꝙ tu ill obſeruabis in⸗
in. c. eps. Terto teſtůũm quãtũ ſapis ſic ie deuſ adiuuet.NHoc iu⸗
in. c. de parentela ila. ramentũ nõ eſt ſeꝑationis ſʒ ſynodale
Dzaan ec ab ſto inſtitutũ ab euticiano papa.ij. ait enim.
dicut tñ gdam g dece Synogale iu amentum. ä
ptũ fuiſſe ꝑ ↄſuetudi⸗ Piſcopꝰ in ſynodo reſidẽs pꝰcõ⸗
nẽ italie qẽ vt accuſa ¶gruã allocutionẽ.vij.ex plebe eius
toꝛ ðᷣbeat iurare iux¶ ie prochie vel eo ãplius ꝓut viderit expe⸗
noꝛẽ illiꝰc. de paren /· dire maturioꝛes honeſtioꝛes atqʒ vera/
ria na diene da g cioꝛes viros i mediũ dʒ adnocare:⁊ illa
eeroꝛ ieaz ve cali tis ſcõx pignoꝛib vnũquẽqʒ illoꝝ tali
nia in buiuſmodi can ſacramẽto ↄſtrigere:vt mõ ? inante qͥc⸗
ſa iurat e de iura. ca. d noſti aut audiſti aut poſtmodũaiqui⸗
lr̃as.vñ vtrũqʒ caplʒ iturꝰ es qð ↄtra volũtatẽ dei ⁊ r̃ctã xpᷣi⸗
de parentela itelligiꝭ anitatẽ in iſta ꝑrochia factũ ſit aut futu⸗
de ſacro teſtium ſʒ de rũ erit.ſi in diebꝰ tnis euenit tm̃ ad tuam

parentela pᷣmũ loqui
tur de ſacro teſtiũ gð
dicit eſſe ſeparatiõis
gqꝛ ꝑillud ſeparantur
quoꝝ mrimoniũ accu

cognitionẽ quocũqʒ modo perueniat.ſi
ſcis aut indicatuʒ fuerit tibi ſynodalem

cauſaʒ eſſe ad miniſteriuʒ epi ꝑtinere ꝓ

ſat᷑. In illo ãt. c. eps.fit mẽtio de iuramento teſtium ſynodalium qð nõ dꝛ ſe
parationis ꝓnt dicit pᷣcedẽs.c.qꝛ ꝑ tale iuramentũ nulli ſeparant᷑: qꝛ ꝑ illð

ſe ñ obligãt ad aliud teſtes illi ſynodales niſi vt nũciẽt epᷣo ꝙ illicite ꝑpetrat
in parochia.vñ ex quo nũcianerint epo ſi voluerint ꝙ ſeparent᷑:opoꝛtet ꝙ
iterũ pᷣſtent aliud ſacramentũ de quo habes in.c.de parẽtela.in quo plus ẽ.
qꝛ debent addere de credulitate.ſʒ teſtes ſynodales nõ iurãt niſi de auditu.
Hec ↄtradicit er de teſti.quotiẽs.vbi dꝛ ꝙ de ſcĩa debẽt iurare.nã illud ꝑ NRᷣ
intelligo.in illo aũt.c.ab iſto.ponit᷑ ſacẽm eoꝝ ꝗ ſeꝑant᷑ ꝑꝑ ↄſanguinitatẽ.
fEib accuſatoꝛe·hoc falſuʒ eſt ᷑m quoſda.imo a teſtibus.
g . E parentela.audiſti añ mota queſtionẽ.extra de oſan.⁊ affi. ex litte/
ris.iõ aũt hic admittit teſtimoniũ de auditu:qꝛ difficile ẽ ꝙ aligs ſciat
quonſq; ↄſanguinitas ꝓtendit ff.de gradi.cogna.nõ facile circa pᷣn.qʒ hboc
ſit coꝛectũ Hiſuce⸗ de teſti. H. ?⁊ nõꝙ m qð gratianus indncit hoc.c.pa⸗
bes ꝙ accuſa
er de deſpõ.ĩpu.atteſtatiões.admittir᷑ aũt teſtimoniũ ð auditu tm̃ vbi agit᷑ ð
ↄſanguinitate.alias ꝑ anditũ nõ ꝓbaret miimoiũ.imo puraret̃ cſadeſtinũ.
h. Aut andiſti.ar.teſtimoniũ de auditu eſſe recipiendu.yt.iij.q·ix. .de his
xiiij.q.ij.ſuꝑ.⁊.c.q;qᷓ;.xxxiiij.q.j.nõ ſatis.hodie nõ.vt extra.e.lʒ.
i ¶egrere.ſile extra de teſti.ſi ꝗ teſtiũ.⁊ hic eſt intellectus.

— — . 8

laQnñcũq;.dũ tñ añ teſtiũ publicatiõeʒ.er de teſtibus fraternitatis.⁊.c.ſe

ries.vel dic ꝙ iudex ex officiõ ſuo ⁊ poſt apertas atteſtationes poteſt requi
rere a teſtibus.extra de ↄſan.⁊ affini.c.j. ðM
Ilud ſacr̃m.ſm itellectũ.g.hoc iuramentuʒ eſt teſtis pᷣmiſſum accuſa
toꝛis.ſʒ melius vſt vt pꝛimo expᷣmat᷑ foꝛme ſub q inrat ſeqnẽtes.hb.
oc.nõ ſeparatiõis ·i· nõ fit ſeparatio ad iſtud inter eos quoꝝ mrimo

toꝛ dʒ iurare de veritate dicẽda:lʒ nõ de calũnia.⁊ ẽ ar.ad idẽ

tiu nec ꝓpter amoꝛẽ nec ꝓpter timoꝛeʒ:
nec ꝓpter pᷣciũ nec ꝓpter parẽtelã vlla/
tenus celes epᷣo:aut eius miſſo cui hocĩ
quirere iuſſerit:qñcũqʒ ex hoc te interro
auerit:ſic te deus adiuuet ⁊ ille ſcõꝝ re
iquie. Illud ſacramtũ qð iſte iurauit de
ſynodali cã:qd tu illud ex te ita obſerua
bis inquãtũ ſapis aut audiſti aut ab hac
die in antea inqſiturus es:ſic te deus ad
iuuet. Ab hoc ſiuramẽto illud ſũptũ
ẽ pᷣncipio paululũ deriuato. Poꝛo de
iuramẽto ſeparatiõist inoc.papa.ij.ſcri
it ottoni lucenſi epiſcopo dicens.
Iuramtu illoꝑ qui ↄſanguinitatẽ ꝓpbãt.
& parétela villa vnde nos cõſule
re voluiſti ꝓ q̃ etiã eſt ad noſtram
audientiã appellatũ:alioꝛũ fratruʒ ſcri⸗
pta ſuſcepimꝰ qui vtiqʒ cauſaʒ ipſaʒ di
nerſo mõ narrabant:⁊ pᷣmo qͥdẽ tã ĩ gra
dibus quã in noibus pſonaꝝ diſcoꝛdaſ
ſe:poſtmodũvero ĩ altero eoꝝ cõputa⸗
toꝛes eiuſdẽ parentele dicunt᷑ cõueniſſe.
Ceteꝝ in huiuſmodi caſibꝰ ſũmoꝑe cõſi
deranda ẽ qualitas ꝑſonarũ.que aliqͥd
cõtra quoſlibet aſtruere velint:que etiã
iuſiurandũ pᷣſtare debẽt: ꝙ neq;ʒ gratia
neqʒ pᷣcio vel timoꝛe vel odio alicuius
hoc dicũt cõtra eos de quibꝰ agit᷑:ſʒ
tius qꝛ credatita verũ eſſe:⁊ ita ſe a ir.
añceſſoꝛibus audiuiſſe:in qͥbus oĩbus ñ
dʒ aliqua varietas vel cõtrarietas inue
niri.qͥ vero ſeparant᷑ ab inuicẽ:huiuſmo
di iuramẽtũ pᷣſtabüuüt.
uramentum ſeparationis.
B iſto die in antea tu ꝑ nullũ inge
niũ te ſociabis huic tue ↄſanguinee
nec in cõiugio nec in adulterio nec cũ il
la ad vnã menſam manducabis ⁊ bibeſ
aut ſub vno tecto manebis:niſi ĩ vna ec
cleſia aut in alio loco publico:vbi nulla
mala ſuſpitio poſſit eſſe:vt ibi coꝛã teſti
bus idoneis ꝓ certa neceſſitate pariter
colloquamini:nec aliam cõiugẽ accipi⸗
es niſi foꝛte pꝰ actã penitẽtiã tibi licẽtiaꝰ

epᷣs ⁊ ꝓnũciare:
⁊ ꝙ idẽ poſſit eẽ
iudex ⁊ accuſa/
toꝛ .ſile. vi . .lj.ſi
tm̃.xi.q·iij.pꝛeci
pue. ⁊.S.c. q.c.j.
⁊.ij.q.v.pᷣſbyter
ſi..ilij . . iii. c. .
⁊.ij. contra.
q CPoſtmodũ/

ar.ꝙ in cã ↄſan

guinitatis teſti⸗

moniuʒ põt fer⸗

re gs de his que

recẽter dicit.ar.
ↄtra.S.e.in.c.tri
bus ⁊ arg . ex de
cõſangui.⁊ affi⸗
ni.ex lr̃is.ſʒ hic
poſtmodũ nõ i-
telligit᷑ poſt mo/
tam q̃ſtionẽ qð
pꝛohibet᷑.ſed de
cetero.⁊ ſic per
egquocationẽ ſol
ne ad hoc pꝛoxi-
Pr . Synodaleʒ
imo q̃libʒ cauſa
eſt ſynodalis in

directe vt extra
de indi.nouit.

9 ¶ Ab hoc ·illdð

ſ. de parentela.

¶Separatõis
idẽ ad quod fit

parals teſtiũ.
v Eparen

uerſo ergo nulli
erat credenduʒ.

falſo. vel loquit

hic de diuerſita⸗

te teſtiũ qui diſ⸗
coꝛdãt.tenentur
n. teſtes ex vtro⸗
q; latere ꝓppare
cõſanguinitaleʒ

exira de cõſan⸗
gui. ⁊ affi. ex lit⸗
teris.⁊ ſingulos
gradus clare di
ſtinguere ⁊ pꝛo⸗

pꝛijs noĩbus noĩare ꝑſonas oẽs vel ſufficienti circũlocutione.⁊ dicũt
vidiſſe ꝙ ꝑſone cõſtitute in vno pꝛedictoꝛũ graduũ ſe pꝛo conſangui⸗
neis habnerũt.vt extra de teſti.lʒ.ſed certe teſtes ꝗ debẽt ꝓbare ↄſan
guinitatem debẽt incipere a pꝛincipio ⁊ ſic deſcendere vſq; ad perſo
nas ülas de quibus querit.⁊ incipiunt a dnuobus fratribus.⁊ bñ pꝛo/
bant illos fuiſſe fratres. ſed de patre eoꝛnʒ nihil ꝓbant nec inde aliꝗꝗ

ſciũt:⁊ alios deſcẽdentes ꝓbant gradus:nungd hoc ſufficit.dico

ſic:qꝛ de ſtipite nõ innenimus cantuʒ:ſʒ tãtum de lateribus.yt extra ð
teſti.ſeries.⁊ ipᷣos fratres canõ quãdoq; ponit pꝛo ſtipite.S.e.q·v c.j·

Poſtmodũ.ponamꝰergo ꝙ petrus ⁊ berta ꝗ ſunt frater ⁊ ſoꝛoꝛõ/

bunt mr̃imoniũ.⁊ duo teſtes bñ ꝓbãt petrũ eſſe filiũ ioãnis ſed ð bet
ta nihil ſciunt. Itẽ alij duo ꝓbãt bertã eſſe filiã ioãnis.ſed de petro ni⸗
hil ſciunt ſeꝑabit̃ ne tale mrimoniũ.dicũt oẽs ꝙ nõ:qꝛ nec iſtiduo pꝛo
bãt ↄſãguinitatẽ nec illi duo.nã alið ꝓbãt iſti:⁊ alind illi.ſed ꝗ h dicũt
ceci ſunt:qꝛ ſi ꝓbaui aliquẽ eẽ filiũ alterius illũ eẽ patrẽ iſtius ꝓbaui.
ſed in caſu iſto ꝓbatũ ẽ iudici: ioannes ẽ pr petriſimiliter ẽ ei ꝓbatũ
wioãnes ẽ pr berte.ꝗ̊ cõſtat iudici ꝙ idem ẽ pꝛ vtriuſq;:ergo ↄſangui

nitas ẽ ꝓbata.⁊ foꝛte pꝛimi melius dicunt.

MWQuia credãt.ſufficit ꝙ iurẽt de credulitate:nec ẽ õ et de teſti.quo

tiẽs. illud eniʒ intelligo ꝑ hoc:⁊ ita pꝛeſtant iſti duo ſacramenta.
WVQel ↄtrarietas.bic reſpondet que ſtioni facte.io0o.
⁊? Biſto die.ſub vno.i.loco ſuſpecto.naʒ qui male agit ⁊c.xvxiij.q·

ij.pernicioſam.

Aicentia. cuʒ ſit ſenex. ſi.n. eſſet iunuenis de iure cõi poſſet ↄtrabere
EIm quoſdam.vt notaui.xxxiij:q.ij.in adoleſcentin.

ſe⸗
gil⸗
l.
nſea
bili
r
ſiſc
n

iti⸗
cori

ſntle
igt
nici
nus

citge
füd
ſnt!
ati
fiten
ſign
bl.
ire
füdi
eert
code
gig

ſent
eſſe

Atan
Dn
fkiig
8rmniine
lertnn
ſſengi
nugiinn
liede
arn
uligüie
4 Coer
hfnoch
incie
noßin er
egeden
Nseiten
hngteir
fſangnricß
Mlerfis 6Ne.
ligi oin
tun Itoni
pobii ſi
acro tſe
danbeetoeſt
n
Dntg
nottde
nlen
firetetan
Nicieu
Abbeld
Gidn
Miad ot
ſnti
04
eed
Gatcelmd-
niiſaiſt
ſaloeebe
Dicediemen
elſticuin
condittawmn
Nteſcsaeſſd
Colnrgontm
nna ecin
gittfa⸗
rnutige
Acsn
nonetn
anmi

=
=

☛ =

eſete
altitn
turick
ffrioenn
eknd

irseN

tſn
ii
SepeN
ginintn

l gea

. Be aadiuuet.ſs clerici cũ ſepat a ↄeubina ſua nõ dʒ inrare yt er de
hg clerr mull clericos.
E.biſcere. ppᷣa auẽte q nõ ſʒ xxxiij. q ij c. . z ij.
*D ¶ECoõnliũ.8ᷣ oli. vl exaudi diſtributiue.ð H̊ no.xxxiii.q.iij.c.j.

HGiſſo dimiſeras·auctoꝛitate ppꝛia vl peccleſia ñ fuit decepta ·

e Mõ ãt
ynius. hec q̃ſtio
icident᷑ ꝓponit᷑.
fOmne.õ.ij.
q.iiij.S.j.⁊.c.pla
cuit.
g Stabit.niſi
in caſu de. cõſe.
di.iiij.placuit.⁊
lxxxvi.di.tãta.⁊

at ſi pa
renteſ
neſci⸗
ũt ipedimẽtũ ñ
eſt dubiũ gn filij
ſint legitimi. vt
ex ꝗ fi ſint legiti
mi.cũ inter.ſi ãt
vnus ſciuit ⁊ al/
ter neſciuit: di⸗
cũt ꝗdã ꝙ quã⸗
tũ ad ſcientẽ nõ
ſunt legitimi. ſʒ
quãtũ ad igno/
ratem ſunt.arg.
xxxij.. ij.ſolet
qri.=. C.ſol.ma.
ſi ignoꝛãs. ſʒ lʒ.

b. 7.l. ita dixeruůt

t repꝛobat eo⸗
rũ diſtinctio.ex
e.ex tenoꝛe. qꝛ ĩ
cõueniẽs eẽt ꝙ
gligs eſſet ꝑtin
legitimus. 2 par
tim illegitimus:
ſicut nemo põt
eſſe partiʒ liber
⁊Z parti ſernꝰ.ff.
ð lib. cau. dnobꝰ
ſʒ ſi ambo parẽ⸗
tes ſciũt ipedim̃
tũ:tales filij non
ſunt legitimi licʒ
eccla abuit ill
ꝓ mr̃imonio.pt
ex de claãdeſti. de
ſpõ.cnʒ ibibitio.

.1 Bidẽ. du
Q bitãdo di
cit⁊ tñ ſolnit in

terrogãdo rñdit
ſic. xxij.· ij. ꝙ
ait.

ceat.ar.xxxij.q
iiij.dicat.⁊.xl.d.
multi.ergo ver⸗

bo generali tan

*

W

tum legitimoco H
tinentur. extra de iureinran. quintauallis.ᷣff. op. lib. ſilibertus.
E his vero.hic depingit᷑viij.q.qua querit᷑ quo gradu poſſit
diſpẽſeri cũ ↄſanguineis velaffinibus.⁊ quidẽ in tertio ⁊ pa
pa ſolns.ſed in pᷣmo ⁊ ſecũdo nõ poteſt vt dicunt.qꝛ in leui⸗
ico ꝓbibitus fuit vterq; in cõſanguinitate 2 affinitate.ſed

data fuerit ab epᷣo tuo aut eius miſſo ſic
te deus adiuuet. Occaſione vero con⸗
ſanguinitatisvxoꝛẽ ſuaʒ dimittere ⁊ aliã
ducere non licet alicui niſi cauſa pꝛimũ

ꝓbata fuerit. ¶ Ande alexan. papa il.
ini

guilelmo de monſtrolico. coꝛaʒ ec

cleſia cõſanguin tate pbata vxoꝛem di⸗

mittere non licet.
Altoꝛũvrelatione cognouimus te
ꝓpꝛiã velle abijcere vxoꝛẽ ⁊ adhe
rere alteri pꝛetendẽtẽ ↄſanguinitatis oc
caſionẽ:vnde apoſtolica auẽte interdi/
cẽdo mandamus tibi:vt hanc quã nũc
habes vxoꝛẽ nullatenus pᷣſumas dimit⸗
tere vel aliã ducere:donec apud epiſco
poꝛũ religioſoꝛũ ↄſiliü: cãm iuſtã exani⸗
maueris.Recepturus vero eaʒ quã
iniuſte dimiſit:hoc modo iurabit.
Beconciliationis iuramentum.
Biſto die in antea iſtã cõiugẽ. NM.
Nquã iniuſte dimiſeras vita tenebis
ſicut maritꝰ ſuã ↄiugẽ dʒ hre in dilectio/
ne ⁊ debita diſciplina:nec eã vllũ ꝑ ma
lũ igeniũ a te ſeꝑabis: nec ea viuẽte aliã

accipies:ſicte deꝰ adiuuet. ¶ Qd aũt

vnius teſtionio ↄiugia apud q̃ſdã diri⸗

müt᷑ nulla rõe ratũ habet᷑. Cũ.n.dñs di

xit:oẽ/ vbũ ſtabits in oꝛe duoꝝ vel triuʒ
teſtiũ. ¶C Itẽ cũ in hilerdẽſi ↄcilio dicat᷑:
oĩs ↄtrouerſia qͥ de ecclaſticis rebꝰfit ſʒ
diuinã legẽ ſub duobꝰ vel tribꝰ teſtibus
terminet᷑ dño dicẽte:nõ vnꝰſtet ↄtra aliũ
ſioꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ ſtet oẽ vpbum
itẽ cũ alibi dicat᷑.nulliꝰ ꝑſone quãtũlibet
exercitate teſtionio aliqd credat᷑: euidẽ⸗
tiſſime appet:vniꝰ aſſertione cõiugia eẽ
non dirimenda. E. VII.
Mod aũt qrit᷑:ſi illi qͥ de ince
ſtuoſis naſcunt᷑ filij reputẽt.
Aug.i li. qõnũ ſuꝑleuit.c.
lxxyvij. determinat ita dicẽs.
BJp pellat filij: qͥ ð iceſino
Vid ẽ: qͥcunqʒ doꝛ /ſis natcũt᷑.
mieriit cuʒ cognata ſua ſine filijsꝰ
moꝛiet᷑: cũ filij ex hmõi Ziuc lonib res
nati ſũt ⁊ hodie naſcant᷑:an boc ĩtelligẽ
dũ ẽ lege dei ↄſtitutũ vt qͥcũqʒ ex eis na
merit: nõ deputent᷑ filij: ⁊ nullo parẽti
N b' iure ſuccedat. Q. VIII
Ehis qͥ igꝛãter piũcti ſũt:ĩ qͥ
graduoſanguinitaſ vel affi.
ex diſpẽſatiõe eccleſie relin⸗
gquant¶ Gre. i regiſtro diß
finiuit dicẽs.lõ ſeparent qᷣ ifra. vij ge

boc falſuʒ eſt. vt extra de diuoꝛ.gandemus.vt notaui.xxx. q.iij. pita⸗
tinʒ.⁊ ſunt tria que indncũt hanc diſpenſationẽ ꝓles ⁊ tempus.j.e.c.
ff. oe ritu. nuptia.ꝗ in puincia.⁊ refſoꝛmatio pacis.vt extra ð deſpõ.
ipub. acceſſit. in parte deciſa.⁊ bec ẽ indirecta diſpenſatio. In hoc.n.
caſu tm̃ vꝛ diſpẽſare ꝙ poſt ſpatiũ longũ nõ admittũt accuſatoꝛẽ niſi
ccuſatus ipſum ſponte admittat.vt extra ꝗ matri.accu poſ.per tuas.
Egradibus. multa arg. rõne diuturnitatis poſſe fieri quod als
fieri nõ debet. . di iij· deniq;. x.xcp. di ecce.j·q·j· cito.. xxiiij.q.
274

. „

Q. vn 4 VvIn

j.ſciſma. contra.

3 0.8

n¶¶ Filios. nota ſilloꝛu ſuſceptionem ? annoꝑ longa currieula diſpenſatõ
nem iducere ne matrimoninʒ ſeparet᷑:hodie aut longitudo tꝑis nõ excuſat.

vt extra de ↄſangui.⁊ affi.non debetio.

o Aut ſoꝛtaſſe.dubitando dicit qr in quinto gradu nõ eſt diſpenſandum

nerationem ignoꝛanter copulanmr. .
6 Egradibꝰvo cognationũ qifra.
vilj. generationẽ imrfimonio ſunt
iuẽti:ſi neſciẽter fecerit ⁊ multa curricu
la ãnoꝝ ſunt reuoluta:itavt filios habe
ant i.vi.qͥ iuẽti ſunt aut foꝛtaſſe in.v.hu⸗
iuſmodi nõ ſeparent᷑ vonec nos ad hos
dño ꝓmittẽte oꝛe ad os loq̃mur hoc ãt
dico ᷣm idulgẽtiaanõ ſᷣm ĩperiũ qͥ.vo de
his duobꝰ gradibꝰ nouas ↄtraxiſſe nu⸗
ptias vident.i.ifra anni coꝛonã modis
oibꝰ ſeparent. DOe cetero vo generalia
ꝑoẽm ꝓuinciã ſtatuta ꝑcurrentia taliter
firmẽtvt nullus audeat deiceps tale ſce
lus ꝑpetrare.a q fecerint ſine retractatõ
nis miſericoꝛdia acriꝰ puniti vltiõibꝰ ſe⸗
parent᷑. Hi vo qͥ ꝓpinquas ſanguisvxo
ris ſue ĩ mr̃imonio ſibi ſociauerüt: ſicut
iã dudũ vobis ſcripſimus qͥ in eodẽ gra
du iuenti ſunt ſeparent᷑:aut ſuſpẽdat᷑ eo
rũ cã vſqʒ du nos iſimul dño auxiliãte
ↄueniamꝰ. C Jdẽ.OOee hisñ qui moꝛtua
vvoꝛe ſcõas ↄtrahere nuptias voluerit
iuſte ⁊ honeſte ⁊ rõnabiliter pſpeximus
ab ror ↄſanguineis vſqʒ ad q̃rtü gradũ
genealogie abſtieri hoc nos ᷣm idulgen
tiã ſcẽ mr̃is eccle mitiꝰ pᷣlibauimꝰ t Cete
rũ iuxta ſecularin legũ cẽſurã dignis co
ertionibꝰ grauibuſqʒ diſcipline ſuẽtioni
bus hec oĩa mala ⁊ illicita modis oĩbꝰ
refutãda ſunt:⁊ i futuro deiceps tꝑe cũ⸗
cta qeſcãt. Cd ẽ felici meſſane ciuita⸗
tis ep̃o.In quarto gradu qͥ cõiuncti iuẽ/
ti fuèrint ſeparentur.
Ec ſalubꝛit pᷣeauẽda ſãcimꝰne qͥs
fideliu ppiquã ſanguĩis ſui:vſqʒ q̃
affinitaſt lineamta generis ſucceſſiõe co
oſ. cũt:mrimonio ſibi deſideret copu
lare:ſʒ ſiẽ a maioꝛibꝰ nr̃is diffinitũ ẽ:ita
mõis oĩbꝰ obſᷣuet᷑:qm̃ vſqʒ ad ſeptena/
