bus:qͥbus nõnuqᷓ; eccleſia dei ↄcuſſa ꝑi

clitabat᷑:ↄtra quos legibus fideliſimo

rũ iperatoꝝ frequenter eccleſia munita
legit᷑. Repᷣſentabat᷑ ergo electio clerico
ruʒ õ eoꝝ auctoꝛitate robo
rata nullus hereticoꝝ vel ſciſmaticoꝛũ
auderet cõtraire.⁊ vt ipſi pᷣncipes tãqᷓ
deuotiſſimi filij in eũ ↄſentirent: queʒ ſi
bi in patrẽ eligi viderent:vt eis in oibꝰ
ſuffragatoꝛes exiſterent:ſicut valentini
anus beato Ambꝛo. ſupꝛa legit᷑ dixiſſe:
noli timere:qꝛ deus qui te elegit: ſemꝑ
te adiuuabit:⁊ ego adiutoꝛ ⁊ defenſoꝛ
tuus vt meũ oꝛdineʒ decet ſemꝑ exiſtã.
Ungde ſtephanꝰ papa ſtatuit dicẽs.

Pꝛeſeniibus legatis imperatoꝛis oꝛdi

netur pontifer romanus
Via ſctã romana eccleſia:cui deo
auctoꝛe pꝛeſidemus:a pluribꝰ pa
tit᷑ñ violentias pontifice obeũte q̃ob hoc
inferunt᷑qꝛ abſqʒ iperiali notitia põtifi
cis fit electio ⁊ ↄſecratio:nec canonico
ritu ⁊ ↄſuetudie ab ĩperatoꝛe directi ſũt
nũcij:qui vetent ſcandala fieri:volumꝰ
vt cu inſtituẽdus eſt põtifex: cõuenienti
bus epᷣis ⁊ vniuerſo clero eligatur pᷣſẽ
teſenam ⁊ populo qͥ oꝛdinandus eſt.⁊
ſic ab oibus electus pᷣſentibus legat᷑ im
perialibus ↄſecret᷑ nulluſqʒ ſine pericu
lo ſui iuramẽta vel pꝛomiſſones aliq̃s
noua adiuentione audeat extoꝛquere:
niſi qͥ antiqua exigit ↄſuetudo :nevel ec
cleſia ſcãdaliʒet᷑ ⁊ ipcrialis magnificen
tia minuat᷑. ¶ Ueꝝ qꝛ iperatoꝛes qñqʒ
modũ ſuu ignoꝛantes nõ in nüero ↄſen
tientiũ ſed pꝛimi diſtribuentium:imo ex
terminantiũ eſſe voluerũt:freq̃nter etiã
in bereticoꝝ ꝑfidiam ꝓlapſi catholice

matris vnitatẽ eccleſie ipyugnare cona—⸗
ti ſũt:ideo ſanctoꝝ patrũ ſtatuta aduer

ſus eos ꝓdiderũt:vt ſemet electioni nõ
inſererent:⁊ quiſquis eoꝝ ſuffragio ec
cleſiam obtineret:anathematis vincu⸗
lo inodaretur.ſicut ſcriptura quoqʒ di⸗
nina dicit:ꝙ poſtquaʒ eʒechias diſſipa
uit excelſaP⁊ otriuitſtatuas ⁊ ſuccidit lu
cos ⁊ fregit ſerpẽtẽ eneũ quẽ fecit moy
ſes:videlicet qꝛ illũ ſerpentem deus fie
ri iuſſerat:ne ſerpentina moꝛte populuſ
interiret:ideo ipſe populus colere ⁊ ve
nerari eũ ceperat: a iccirco ðſtruxit iſte
quod iubente deo fecerat ille.ac ꝑ hoc
magna auctoꝛitas iſta eſt habẽda in ec⸗
clefia:vt ſi nonnulliex pꝛedeceſſoꝛibus
⁊ maioꝛibus noſtris fecerunt aliqua q̃
illo tempoꝛe potuerunt eſſe ſine culpa:
⁊ poſtea vertuntur in erroꝛẽ ⁊ ſuperſti⸗
tionem:ſine tarditate aliqua ⁊ cuʒ ma⸗

LxII.
9
m U. Stephani. S.c. di. noſſe.
n ¶ Ota.i.ↄniuẽtia ⁊ ↄſenſus.vt.ẽ.di.xxiiij.epiſcopus.
o ECiuium. non ruſticoꝝ e ciuitatẽ conſiſtentium.
p ¶ Honoꝛatoꝝꝑ.ſ.maioꝝ.de populo ⁊ clero.ẽ.e.hadrianus. in fi.
ꝗq ¶ Ar bitrium. ð. di.xxiij. c.i.xxiiij.di.c. nullus.
r ¶ In oꝛdiationibꝰ.
. i. electionibus.
ricoꝝ in oꝛdinationibꝰſacerdotum ↄſti s ¶ Dꝛdinis. qꝛ dicit
tuant᷑:⁊ infra.p pacẽ ⁊ quieteʒ ſacerdd oꝛdo cerdonũ pellipa
tes qͥ futuri ſunt poſtulantur:teneat᷑ ſub Pbrokur iorhe
ſcriptio clericoꝝ:honoꝛatoꝝ teſtimoni edes cenſent uliqrs

nõ ſũt collecti ad ali⸗
qð coꝛpus faciendũ.
de quo coꝛpoꝛe habeſ
ff. ꝙ cuiuſq; vniuer.l.
i.⁊ ẽ ad hoc bonũ ſile
C. de epi.au.iubemuſ.
1 Pꝛincipibus. le⸗
gibus. xxiij.q.vij.c.i.
ij.⁊ di.viij.quo iure.

x QEia ſancta.pꝛe
ſente.jj. dixi. lxx-

ix.di.nullus.
y Juramenta. vꝛ g
ꝙ ante electionẽ non
fit pꝛeſtãdũ iuramen
tũ de indẽnitate ecclc
ſie.vt.viij.q.iij.artal⸗
dus.⁊.sS.xxviij.diſ.de
ſyracuſane. pꝛeſume/
retur eniʒ hoc facẽ vt
eligeret.dicũt tñ ꝗqdã
. ſi eſt ↄſuetudo ꝙ pᷣ
et pᷣſtari põt.⁊ fic in
celligunt qð dicit hic
in fi.ꝗd tñ iuris ſit de
hoc habes.piij.q.iijĩ
ſumma.
3 ¶Conſuetudo.per
hoc vꝛ ꝙ in ſpirituali
bus ſeruaãda ſit ↄſue/
tudo ĩ recipiendiſmu
neribꝰ. pt.S.e.qagatho
Tq gꝗ1 aut. de ſan. epi. §.
iiij. col. ix.⁊.i.q.iij.q̃ſi
tum.⁊=.ix.q.iij.cõque/
ſtus.⁊ e de ſimo.ad
aplicã.ar. .ex de fi·

mo.cũ in eccleſie.⁊.c.

ſicut.ad hoc dicunt ꝗ
dã ꝙ licitũ ẽ aliqd pe
tere ĩ ſpũalibus ſʒ nõ
ꝓ ſpũalibꝰ.yt nõ pe⸗
tat᷑ ꝓↄſecratõe ſed ꝓ
ↄſuetudine.pel dic ꝙ
ſi ↄſuetudo illa piefa
tẽ ↄtinet non põt peti
tamẽ ſuperioꝛ cogere
poteſt vt ſeruet᷑ talis
ↄſuetudo.yt dicit illa
ↄſtitutio ad apoſtoli⸗
cã.h.tñ dicit ꝙ iſtud
referat᷑ ad legatos i
peratoꝛis.vt nõ aliud
romana eccłia petat
abeis qᷓ ſoliti ſunt fa
cere.ſ.vt papa nõ co⸗
reos aliud iuramẽ
tũ facere pape qᷓ; iura
mentũ fidelitatis qðᷣ
iperatoꝛ ↄſueuit Pſla
re.yt.j.e.tibi.⁊ hoc iu
dicat illð pbũ minat᷑.
⁊2 Excelſa.i.tẽpla
idoloꝝ in excelſis po
ſita.ideo qꝛ iuſſu dñi
factus erat.x qꝛ eum
reſpicientes liberabã

2Beſtruxit. hic eʒe

chias cõmẽdat ex de
ſtructione imaginis qͥ

erat occaſio ſuꝑſtitio/

a Beſtruant᷑.ar.ſucceſſoꝛes debere mutare facta ⁊ ĩſtituta pꝛedeceſſoꝝ
etiaʒ bona ſi viderint

eſſe ea ꝑnitioſa exem

plo. vij.q. i. videntes.

bene.i fi · di. lxviij. coꝛ
ep̃i.⁊ ex de deci.ſugge

ſtum. vbi ẽ ar. ꝙ pui⸗
legiũ qð ẽ exẽplũ ma/
li remouendũ eſt. iſti.
vi bo.rapto..nedum
talia.
bjQãnm badrianꝰ.
traheret. dʒ eni

ire qᷓſ inuitus.vt.ar.

i. q. vi. ſc is. C. de epi.
⁊ cle.ſi quẽq.ſic enim

appellant᷑ qſ/ ppᷣo no

mine.⁊? qꝛ poꝛtat᷑ pa/
pa in manibus ne of⸗

fendat᷑ ad lapidem.

c ¶ ¶ Tpis.nõ que nõ
ſunt mala interdũ de
bent omitti.ne ſint ex
emplo ꝑnitioſa.vt · S.
di. xxiij.in noĩe.ð.diſ.
xxi deniq;· xij. q·ij. li⸗
berti.ij.q.viij.accuſa/⸗
tio.⁊.xxx.q.i.ci.inſti.
vi bo.rap..ſed nedũ

talia.
d & Et ad ſalurandũ
ar. eos conſenſiſſe ele
ctioni.ex quo iĩterfue/
runt ⁊ eũ ſalutauerũt
Z nõ reclamauerunt.
ſic ex ð his q̃ fi.a ma.
par.ca.·ex oꝛe.in fi. et
ex de pꝛiuile.cũ olim.
i fi.⁊ ex de ſen.ex.ſi ali
qñ.⁊ eoipſo ꝙ ꝗs ſa⸗
lutat aliũ videt᷑ cõſen
cire ei.vt.xxiiij.qi.oĩſ
ſic ex eo ꝙ quis non
vult ſalutare aliũ pꝛe
ſumit᷑ inimicus.vt ex
de off. dele. cũ ſuper.⁊
coipſo ꝙ ſtephanus
dixit per egat᷑ intelli⸗
gitur ↄſẽſiſſe.vt. xcvi.
diſt. bene. ſic. j. de ↄſe.
di. ij ·pacem. .
e¶ BHo. ↄfirmatõis
nõ ꝙ aliquid ſi/
mul dat᷑ ⁊ ↄfirmatur
vt nõui.S.e.ĩ ſynodo.
Atq; viculis. i.
villis.ff.ad muni.qui
ex vico.nec poſſet im/
peratoꝛ illam dñatio
nem reuocare.nã diẽ
lex ꝙ ſola immẽſitas

eſt menſura rerũ do⸗

nataꝝ in eccleſia. C.ð
ſac. ſ. an. cc. aut᷑.ſed ho
die.imo nec ↄcedit ̊.

ſed cõceſſa ↄfirmat.nã oia hec ⁊ alia plura iam pꝛins fuerant eccleſie..xc

Di. IXi.

nis. qnare ergo maſſilienſis epᷣs condemnat᷑ qui deſtruxit imagines i gb?
populus idolatriã cõmittebat.vt de l. di. iij. perlatũ. dic ꝙ ſerpes iſte fuit
tepoꝛalis ad ſanãdum vulnera. vñ ceſſante c ceſſare debuũ effectus. ſed
ca imaginũ ꝑpetua eſt:vt habeat̃ in eis memoꝛia dei.

gna auctoꝛitate a poſteris deſtruãtur“.
Aoſtremo pꝛeſentibus legatis im

peratoꝛum 7 inconſultis electiones ro⸗

manoꝛum pontificum leguntur celebꝛa

re:a tandem ijdem imperatoꝛes religio

ſo mentis affectu pꝛefatis pꝛiuilegijs re
nunciauerunt multa iſuper donaria cc
cleſie dei conferentes. Irem Bre⸗
goꝛius. iiij. ſcribit.
Incõſultis legatis imperatoꝛis hadria
nus ad pontificatum eligtur.
Am badrianus.ij. ad romanu põ⸗
tificatum ab eccleſia dei genitri cis
domine noſtre que dicitur ad pᷣſepe tra
hereturvad lateranenſe patriarchium:
certatim a populo ⁊ clero ⁊ pꝛoceribuſ
depoꝛtatus eſt:quod audientes miſſi lo
douici imperatoꝛis moleſte tulerunt: et
indignati ſunt:quod dum pꝛeſentes eſ⸗
ſent non fuerüt inuitati:nec optate a ſe
futuri pꝛeſulis electioni intereſſe merue
runt:qui accepta ratione quod nõ cau⸗
ſa cõtemptus anguſti:ſed futuri tempo
ris pꝛoſpectu hoc commiſſum fuerat:
ne videlicet legatos pꝛincipum in electi
one romanoꝛum pꝛeſulum expectandi
mos per huiuſmodi fomitem inoleſce⸗
ret:omnem indignationem medullitus
ſedauerunt: ad ſalutandum electum
etiaʒ ipſi humiliter acceſſerunt. ¶ Ieẽ
pactum conſtitutionis imperatoꝛis pꝛi⸗
mi lodouici cum romanis pontificibꝰ.
Electio romanoꝛum pontificuʒ a lodo
uico conceditur romanis.

Qρ⁵ lodouicus imperato: Roma⸗

nus auguſtus ſtatuo ⁊ cõcedo per
boc pactum confirmationis noſtre tibi
beato petro pꝛincipi apoſtoloꝛuʒ ⁊ per
te vicario tuo domino paſchali ſummo
pontifici ⁊ ſucceſſoꝛibus eius in perpe⸗
mum ſicut a pꝛedeceſſoꝛibus veſtris vſ
qʒ nunc in veſtra poteſtate ⁊ ditione te
nuiſtis ⁊ diſpoſuiſtis romanam ciuita⸗
tem cum ducatuſuo ⁊ ſuburbanis atqʒ
viculisomnibus ⁊ territoꝛijs eins mõ
tanis ⁊ maritimis littoꝛibus ⁊ poꝛtubuſ
ſeucũctis cinitatibus caſtellis oppidis
ac villis in tuſcie partibus. Idem quã⸗
do diuina vocatione huius ſacratiſſime
ſedis pontifex de hoc ſeculo migraue⸗
rit nullus ex regno noſtro aut francus

aut longobardus aut de qualibʒ parte
homo ſub noſtra poteſtate conſtitutus

vi · di cõſtantinus pꝛeterea qꝛ iperatoꝛ põt alienare res imperij.vt. ff. dele.
tsnu iul. 5. vlt. Item qʒ per hac ↄcefſionẽ nõ leditur imperiuʒ ex quo res
redit ad pᷣmuʒ ſtatũ.vt.ff. de pac.ſi vnus.S.pactus⁊.xxxy.di/ab exoꝛdio.

non ob.xij.q.ij.nõ liceat.

Ooc elec.innotnit.

qꝛ ille nõ poterat legẽ imponere ſuo ſt ucceſſoꝛi. cx

9OEt territoꝛijs. quid ſit territoꝛiñ ꝗd ſit oppidũ qd vꝛbs habes ·ff. de .
ſigſi pupillus.ꝭ. territoꝛiũ.⁊ fic eſt ar.ꝙ noie cimtaniſ nõ cõpꝛehendunt᷑ ei⸗
territoꝛia vt.xij.q.ij. c. vl. .ff. de ver.ſig.l.ij. z.ff. de arbi.ſi cũ dies.ꝭ. ſi arbit᷑

— .

ar. Z. ff. de v. ſig. qui in c
pꝛe.p .l.i.ibi cum vꝛbem.

tinentibus.?.l.edificia.ff.de iudi.inſule.ff. de offi.

h¶ Seu. hec dictio ſeu potius auget donationeʒ ꝙᷓ diſiungat inter res do
natas.vt.ff.de aur.⁊ ar.le.ſi quis iia.

Migrauerit olim en

enim nullus audebat tractare de electione pape an

te tertium diem po

I¶EFrancoꝝ.nõ imperiũ pꝛius

ex conſuetudine.jſ.c.pꝛoximo.

licentiam habeat contra romanos aut
publice aut pꝛiuatim conueniendi: aut
electionem faciendi:nulluſqʒ in ciuitati
bus aut ĩ territoꝛijs ad eccleſie beati pe
tri apoſtoli poteſtatem pertinentibꝰ ali

quod malum: Mꝛeterea facere pꝛeſu⸗

mat:ſed liceat romanis cum omnivene
ratione ⁊ ſine qualibet perturbatiõe ho

noꝛificam ſuo pontifici exbibere ſepul⸗
turam: eum quem diuina inſpiratiõe

⁊ beati petri interceſſione omnes?roma
ni vno conſilio atqʒ vna concoꝛdia ſine
aliqua pꝛomiſſione ad pontificatus oꝛ⸗
dinem elegerint ſine aliqua ambiguita
te atqʒ contradictione moꝛe canonico
conſecrare:⁊ dum conſecratus fuerit:
legati ad nos vel ad noſtros ſucceſſo⸗
res reges francoꝛum dirigantur qui in
ter nos ⁊ inter illum amicitiam ⁊ chari⸗
tatem ⁊ pacem conſocient. ¶. INẽ leo.
iiij. lothario ⁊ lodouico auguſtis.

Eiectio ⁊ conſecratio romani pontifi⸗

cis non niſi ſanaie canonice fiat.
alea.

eſt ⁊ confirmatum quod electio ⁊ cõ

7 9
1 Nter nos ⁊ vos pacti ſerie ſtatutuʒ

ecratio futuri Romani pontificis non

niſi iuſte ⁊ canonice fieri debeat.
.Igem.
Ab imperatoꝛe vel nuncijs eius electi⸗
oniromani pontificis nullum obſtacu⸗
lum generetur Palea.
Onſtitutio pꝛimi Henrici ⁊ pꝛimi
Oittonis cum Romanis ponti fici

pus:vt nullus miſſoꝛum noſtroꝛum cu

iuſcunqʒ impeditionis argumentum in
electione Romani pontificis compone
re audeat omnino pꝛohibemus. Item
in electione romanoꝛum pontificum ne
qʒ liber neqʒ ſeruus ad hoc venire pꝛe
umat vt illis romanis quos ad hanc
electionem per conſtitutionem ſancto⸗
rum patrum antiqua admiſit conſuetn
do:faciat aliquod impedimentum. qd
ſi quis contra hanc noſtram conſtitutio
nem pꝛeſumpfſerit:exilio tradatur.
Item conſtitutio ottonis.
Juramentum ottonis quod fecit domi
no pape ioanni.
Ibi domino Joanni Pape ego

NRex Otto pꝛomittere ⁊ iurarefa⸗

cio per patrem ⁊ filium ⁊ ſpiritum ſan⸗
ctum et per lignum hoc viuifice cru⸗

ſen. ex. mulieres.ff. de admini.tu.ita aũt...geſſiſſe.ſed quid ſ dñs re/

ſt ſepnlturam pꝛemoꝛtui.xt..di.lxxix.nullus.ſed
per contrariam conſuetudinem hoc hodie abꝛogatum eſt.
O mnes romani.nõ ꝙ olim omnes romani intererant electioni

francoꝝ fuiſſe.ſed poſtca theutho⸗
nici virtutibꝰ ꝓ

meruerũt iꝑin ʒ
vt. xxviij.q/i. .
ex his.in quos

hodie tranſlatũ
eſt imperiuʒ. e
de elec. venera⸗

bilem.

my Ibi dño.
ar. ꝙ qui
um recipit ab

eccleſia iuramẽ

tũ fidelitatiſ nõ

ſolũ eccleſie ſed
etiam pᷣlatis pᷣ/
ſtare dʒ. vt ex ð
iureiur. ego eps
⁊. xij.q.v. de foꝛ

ma.· imo ctiã ip⸗

ſi capitulo.vt ex
de vᷣb. ſig. cũ cle
rici.cũ ipſi ſint
ꝑps coꝛpis ſui.vt
vi.q.i. .. vex. nõ
ob.e de ſimo.
ex diligẽti. qꝛ ñ

erat ius feudi.

de quo iure ple
ne habetur in

conſti. federici.

de feudiss

n CEt iurare.

nõ ꝙ iconomuſ

ſiue ſindicus iu
rat in animam

ꝓpꝛiã. ex de iu⸗
ra.ca.in pertra
ctandis.ſed ꝓ/
cu.iurat iu aiaʒ
dñi. vt hic . c. di.
optatũ.⁊.xvij.
q.iiij.metuẽtes.
⁊ ex de offi. leg.
nouit. in ꝑte de

ciſa. Fit autem

hoc iuramẽtuʒ
ſub talibus vᷣbiſ

ego iuro i aiam

dñi mei ꝙ ipſe

boc ſeruabit. yl

fic iurat. domi⸗
nus meus iurat
ꝑ me ꝓꝙ boc ſer
uabit ſic ipſum

deus adinuet.

Szʒ qualiter ob
ligat aligs aliũ
per iuramentũ
id qð legitur.
inſt. de inuti.ſti .
. ſi quis alij. ſ
dic qꝙ dñſ ſemet
obligat. ſed per
alium. vt ex de

nocet mandatũ nunquid intelligit obligatus p tale iuramentũ. ita ſi
non peruenit reuocatio ad ꝓcuratoꝛem: ſicut id quod facit iudex. fe

net donec ignoꝛat reuocatum mandatũ.vt er de ap.ſi duobus.? ra⸗
tione ignoꝛantie tenet ſnia.vt.iij.q.vij.S.tria.in pꝛin.⁊.ix.q·i. oꝛdina

tiones.ff. de offi.pf.ſi foꝛle. ff. de ꝓcu.ſi ꝓcuratoꝛem.in fi.f mand.ſi
mandaſſem.io.ſi autẽ lis eſſet conteſtata opoꝛteret ꝙ renocatio per-

₰

ueniret ad iudicẽ vel ad aduerſariũ. alioquin firmũ ẽ qð fit cũ pcura
toꝛe.vt ex de ꝓcu.mãdato ſi aut non ſit lis ↄteſtata videĩ ſufflicere . ſi

reuocatio pueniat ad ꝓcuraroꝛẽ vt dicit expᷣſſe decreex de ꝓcur. ex

iſinuatõe.?·c.ſe·b.ſũt tñ ſpãles cãus ĩ ꝗbꝰregrit᷑ ꝑſeuerãtia ſic cũ mꝛi
mõiũ phit̃ ꝑ nũciũ.ſi dñs reuoca: mãdatũ:ñi dico dñʒ obligatu łʒ nuũ
ciꝰiret fuocatũ ⁊ cũ pꝛ mãdat filiopt aliquẽ mumittt. ff.O mauvi.
ſi pꝛ.⁊ H iõẽqꝛ pꝛ ⁊ fil cẽſẽt vna ꝑſona.vt.xxxv·q·iij..bac auete.io.

I
ton

bo.
N
giſ⸗
Nig
ſtni
hel
nen

e
Pati
Nteb
lrane
gtſro
ſeſer
ti
in
G
Nfn
Gi⸗
oſtch
ice
Nfon
litt
rvn
ſo⸗
igi
ſuci.
tepe
r in
cric
8
rare
Moru
ico
hüngrn
Fdei

pelt a.

ſedp
naiq;
chi⸗
rpi⸗
geles
fileg
peede
Alen
mneng
igion
Phe
brpl
dom⸗
giuret
weſe
pun
hiunet.
inch
lli
gnonn
gnt⸗
nutſe
. Ni

a & Meo. ſed quam cautionem põt de hoc facere q́; ſui nõ dent dãa⸗

Di. LXII.
ſellas. xij. q.ij. alienatiões.⁊.c.ſine.xv.q.vij.epᷣs nullus.xxxiij.qv.qð deo.
⁊.c.maniſeſtum.xx.q.ij.puella.

num.ↄtra id.ff. cõmoda.ad eos.pel qualiter põt ſe obligare ad alie-
nũ ſactũ.ↄtra id inſti.de inuti.ſtipu.s.ſiquis alij.nec enim tenet ꝗs

de facto familie ſue ſi ipſe non mandauit nec ratũ habuit:vt.i.q.iuj.

qꝛ pꝛeſulatus.ex de reſti:ſpo.cum ad ſedem.ff.de vi ⁊ vi ar.l.i.S.qit

pꝛetoꝛ. ſz dic ꝙ
intelligif obli⸗
gaſſe ſe curatu⸗

rũ ne ab eis dů⸗

nü daret. xxij.
q.v.de foꝛma.ſi

cut eſt cũ quis

pmittit aliũ fi/
i in indicio tm
ad hoec tenet vt
operã det quaʒ
põt.ff.ð verbo.
ob.quotiẽs ꝗs.
ſed lra illa me/
oꝛum nõ ẽ in li/
bꝛo meo. Jo.

b QA& KEcrox. ꝑ
8 clectioneʒ
boc nomen pꝛo

pꝛie ⁊ ipꝛopꝛie

ſumit hic cu il⸗
lis genitiuiſ cle

ri⁊ populi.ar.

ff. cõmo. ſi yt cer
to. S. cõmodatũ
cBDioceſi.nõ

pꝛo.h.qꝙ exami

nadi ſũt oẽs de
dioceſi pꝛius qᷓ;
eliga tur extra

neuſ: vt dixi.lxj

di.nullus.
d C Perſona⸗
rum. ſic. viij.q.
ij. dilectiſſimi.?

ex de iſti. ad de

coꝛem.

e Et mune⸗

rum.cum talis
eligat.a deo di
cit᷑ eligi.viij.q.
i. ſi ergo. h.
fCVtexẽplo.
nazʒ cepit ieſus
lacere ⁊ docere

yvt. xxxj.di. S. cc

ce. ⁊. .. ex bis.

8 Maioꝛis.

ſic ergo nomen
clericoꝝ reſtrin
git᷑ ad maioꝛes

eccleſie canoni -

cos:vt.x.q.i.qn

cis ⁊ per has reliquias ſanctorum q d

ſi permiuẽte domino romam venero
ſanctam romanam eccleſiam ⁊ te recto
rem ipſius exaltabo ſecandum meum
poſſe:⁊ vitam aut membra nunquam
neqʒ ipſum honoꝛem quẽ habes mea

voluntate aut meo conſilio aut meoꝰ cõ

ſenſu aut mea exhoꝛtatione perdes ⁊ ĩ
roma nullum placitum aut oꝛdinatio⸗
nem faciam de omnibus que ad te aut
ad romanos pertinent ſine tuo conſilio
⁊ quicquid de terra ſancti petri ad no⸗
ſtram poteſtatem peruenerit:tibi reddã
cuicunqʒ italicum regimen commiſe⸗
ro:iurare faciam illum vt adiuroꝛ tui ſit
ad defendẽdum terram ſancti petri ſe⸗
cũdum ſuum poſſe. Item ex pꝛimo
libꝛo capituloꝛum caroli ⁊ lodouici im
peratoꝛum. Liberum ſit clero ⁊ popu⸗
lo ð pꝛopꝛia dioceſi epiſcopum eligere.
Acroꝛum canonum non ignari ut
dei nomine ſancta eccleſia ſuo libe
rius potiatur honoꝛe aſſenſum oꝛdini

eccleſiaſtico pꝛebemus. ut ſcilicet epi⸗

ſcopi per electionem vcleri ⁊ populi ſe⸗
cundum ſtatuta canonũ de pꝛopꝛia dio
ceſ᷑ remota perſonarum munerum⸗
acceptione ob vite meritum ⁊ ſapientie
donum eligantur ut exemplo a verbo
ſibi ſubiectis uſqʒquaqʒ pꝛodeſſe vale
ant. C Ex his conſtitutiõibus ⁊ pacto
lodouici iperatoꝛis depꝛehẽduntur ſim
peratoꝛes illis renunciaſſe pꝛiuilegijſ:q
de electione ſummi pomtificis hadria⸗
nus papa carolo imperatoꝛi ⁊ ad imita
tioneneʒ eius leo papa ottoni pꝛimo re
gi theutonicoꝛum fecerat. C Cũ ergo
pꝛemiſſis auctoꝛitatibus cunctis lique⸗
at electionem clericoꝛus tantũmodo eẽ
queritur quoꝛum ſripi⸗ electio an cle⸗
ricoꝛum maioꝛiss eccleſie tm̃:an etiam
alioꝛum religioſoꝝ quiin eadem ciuita

—

tiquos.viij.q.i.c.ij.extra de ver.ſig cũ clerici.bene ẽ in talibus ſerujẽ⸗

da conſuetudo:pt extra de cau.poſ.cũ eccleſia.
b ¶Hõ a cardinalibus:vt. e. di.xxiij.c..cc. .
Benntibus.ſub anatbematis.quid de hoc tenere debeas.dixi

86. e. ſalonitane ð
k¶¶ VYxcludant. dicit.h:iſtos tripliciter excludi.tunc ꝓppꝛie excludũ
vel ſi vocati non audiunt᷑.vel ſi ſponte veniant
aamitta o hoc.c.non tenere:aliud enim ſeruatur: ⁊ reli
gioſi hic vocant᷑ clerici ciuitatis vel pꝛelati epiſcopatus.argu.lxxix.

tur cum non vocant.
nõ admittantur.cred

diſtin. ſiquis pecunia.
¶ Religio ſos.i. pꝛelatos aliarum eccleſiarum.
m ¶Excluſis.qꝛ inuite nuptie ⁊c.xxxj.q.ij.Si.
n ¶Lonſenſu. videt ꝙ non tm ↄfilium religioloꝝ ſed etiam cõſen⸗
ſus ipſoꝝ requirendus eſt: ⁊ ita videtur ꝓ religio ſoꝛum perſone fa⸗
eiant partem in electione.ar.extra de elec.cum in veteri.nã ? ſequa-
ces ſunt alioꝝ in electione:vt. lxxix. di.c.i.z.c. fiquis pecunia.=.xxiij.

di.c.i.? ſatis põt dici

ꝙ niſi conſiliũ ipſoꝝ fuerit requiſitum ꝙ nulla
t electio.ſi tamen fuit habitũ conſilimm ⁊ nõ ↄſenſus tenet:vt exrra

de arbi. cum olim. ? eſt ſi.ff.de admini.tuto.quidam decedẽs. S.papb.
⁊ extra de regula.licet.C.de inre emphi.l.ylti.⁊ expone conſenſu re/

quiſito.lʒ non habito.

0 .KEop. ar. ꝙ nõ ſufficit religioſoꝝ penitétia: niſñ habeat᷑ conſiliũ.
Ar. . x.q.ij.caſellas.ar.xij.q.ij.ſine exceptiouc.S.i.

P tconiuentia.ar.q

itur faciendum ⁊ diſſoluitur factum: vt. ?.di.l . qui in aliquo.⁊?
xxxI.q/ij.ſi verũ.s.di.lxij.nulla Tatio.i.q.i.oꝛdinationes.x.q:ij.ca/⸗

deramus.
r foꝛte.ſe diuiſeriĩt.qꝛ natura hominis pꝛona ẽ ad diſſentiendum.ff.
de arbi. item ſi vnus.S.vlti.ar.xx.q.iij.ꝓclinus.⁊ pꝛeſumit hic canö

6 T

aliquoꝝ ↄſeniu fieri debet:eoꝝ diſſenſu ĩ⸗ 1 Tamen vt nullus d.ſi time ſcandei
nt. xxix.di.ſi duo

27

q . ANunc g& queritur.ſuꝑ iſto.S.poſi nit.b. diſtinctionem. quia cũ eligẽtes

diſſentiũt tria ↄſiderãda ſunt:auctoꝛitas:numeru

s:? bonus ʒelus. aucto

ritas ↄñᷣderatur in digmitatibus.ʒelus ↄſiſtit i anuno vt ſi nõ carnali amo

te fuerint:ſed ſicut in bꝛeuiatione cano
num fulgentij carthaginen.eccleſie dia
coni inuenitur in.vij.niceno concilio ⁊
in gangrenſi ſtatutum eſt: vt ad eligen⸗
dum epiſcopum ſufficiat eccleſie matri
cis arbitrium. Munc autẽ ſicut ele/
ctio ſummi pontificis non a cardinali⸗-
busꝰ tm:verum etiam ab alijs religio⸗
ſis clicus anẽte nicholai pape eſt faciẽ⸗
da:ita ⁊ epiſcopoꝛũ electio non eſt a ca
nonicis tm ſed etiam ab alijs religioſiſ⸗
ſimis clericis ſicut in generali ſynodo
innocentij pape rome habita conſtitutũ
eſt. Aitenim. Abiqz religiolo⸗
rum viroꝛum coſilio canonici maioꝛis
eccleſie epiſcopum non eligant.
Beuntibus ſane epiſcopis quoni
am vltra tres menſes vacare eccle
ſiam ſanctoꝛum patrum pꝛohibent ſan
ctiones:ſub anathematis vinculo in⸗
terdicimus:ne canonici de ſede epiſco

—

pali ab electione epiſcopoꝝ excludani

religioſos viros ⁊ eoꝛum conſilio ho⸗
neſta ⁊ idonea perſona in epiſcopuʒ eli
gatur.quod ſi excluſis“ religioſis ele⸗
ctio fuerit facta:quod abſqʒ conſenſu
eoꝛumꝰ ⁊ conniuentia? factum fuerit:ir
ritum habeatur ⁊ vacuum. &α Munc
ergo queriturꝰ:ſi vota eligentium in du
as ſe diuiſerint pates quis eoꝝ alteri
ſit pꝛeferendus. De his ija ſcribit
leo epiſcopus. Kum vota eliger
in duas ſe diuilerint partes:quis ſit pꝛe
tferendus alteri.
foꝛte:qð nec repꝛehenſibile nec
religioſum iudicamus vota eligentium
in duas ſe diuiſerint partes:is metro⸗
politani iudicioꝰ alteri pꝛeferat᷑:qui ma
ioꝛibust iuuatur ſtudijs ⁊ meritis:tñ vt

nullus det᷑ innitis ⁊ nõ petentibus:ne
plebs inuita epᷣm nõ optatum ↄtemnat

aut odiat.

*

6

vel fere par numerus eſt hincinde:ſed quid ſi par eſt
ctoꝛitas hincinde tunc recurrat̃ ad meritũ perſone:
ſunt equalia tũc caſſetur vtriuſq; electio ⁊ nouus eli

igentiuz

re eligãt:ſed ſᷣm meri⸗/
tũ perſone.de nume⸗
ro pʒ.⁊ dicit ꝙ vbicũ
qᷓ; duo ex iſtis concur
rũt pᷣpõderant tertio.
vñ ſi ex vna ꝑte eſt au
ctoꝛitas ⁊ bonus ʒelꝰ
ex altera numerus ꝓ
pꝛioꝛe iudicatur:vt.x/⸗
xiij.di.c.i.⁊.xciij.diſt.
miratus.vij.q.i.deni⸗
q;. Item ſi ex vna ꝑte
eſt numerus ⁊ aucto/
ritas ⁊ ex altera ẽ bo/⸗
nus ʒelus ꝓ pꝛimo iu
dicatur.ar.xxviij.diſ.
de ſyracuſane.ibi eniʒ

bono ʒelo Zdicebãt q

ſignificabãt pape ele/
ctum habere vxoꝛem
⁊ filios:ſed tñ qꝛ plu/
res erãt ex alia parte
⁊ maioꝛis auctoꝛitat⸗
ↄſentit papa illis. Itẽ
ſi numerus ⁊ bonꝰ ʒe/
lus eſt ex vna parte ⁊
ex altera parte aucto
ritas:ſtat᷑ pꝛimo.lxv.
di. c.i.?.ij.hanc diſtin

ctionẽ ñ appꝛobo: qi

lʒ ex vna pꝑte ſit aucto
ritas ⁊ melioꝛ ʒeluſ:ex
altera numerus: ſtat
pꝛo numero:vt ex de
elec.dudũ.⁊ extra de
ap.cõſtitutus.niſi nu⸗
merus eẽt ĩ paruo ma
ioꝛ:⁊ quctoꝛitas alio/
rum longe pꝛecelleret
⁊ poſſet eo caſu fieri
compẽſatio: vt extra
de teſti. in noſtra. naʒ
vbi eſt par debitum ⁊
diſpar numerus cre⸗
ditoꝛum ſemꝑ nume⸗
rus pꝛefertur:vt.C.ꝗ
bo. ce. poſ.l.yl.S.i. tũc
enim decurretur ad
dignitatem cum par
numerus eſt hincide.
ff.de pac.maioꝛem.ſi⸗
militer dico ad ʒelum
decurrendũ.c um par

ʒelus numerns ⁊ au
yvt.j.c.ꝓxi.ſʒ ſi omnia
gat᷑:vt.lxxix.di.ſi duo

vel iudex cogat eos ad ↄcoꝛdiã.vt inſti. de ſatiſda.tu..ſin autem. vel res
ſoꝛte dirimatur:vt in matthia:vt.xxj.di.cleros.C. cõia dele.l. vlti. in pꝛin.

„

⁊. ff.de iudi.ſed cum ambo.vel metropolitanus gratiſicet cui velit. ex de
parrochi.c.i.⁊.ff.ad fil.l.iij.S.ſi cũ omnes.⁊.ff.de relig.l.vlti.vel pꝛeferatur
ille qui pꝛius oꝛdinatus eſi:vt.lxxv.di.c.vl.vel ſenioꝛ pꝛeferatur. vt.xxxv.

q. vj. c. i. ff. de fi i.iſtru. l. vlti. vel ille ꝗ pꝛius nominatus eſt: vt in auten. de mo
na. S. penul.col.i.vel pꝛeferat ille qui quandoq; deliquit illi qui ſemꝑ bo/

nus fuit.vel pꝛeferat᷑ ille qni dintius militauit in eccleſia:vt.lxj.di.quid Pe
derit.ſi aũt vtraq; electio eſt vitioſa vtraq; caſſatur:vt extra de elec conſt

Vlʒ diſcoꝛdia ſit in electione ꝙ vtraq; pars bono ʒelo moneatur:vt. viij.
q.i.nec nonum.ſed contra.S.e.noſſe.id eſt frequentius.hoc auteʒ raro.xij.

ql. omni s etas.

HEJudhcio. ſed quid ſimetropolitanus non vult ipſum conſecrare. videf
ꝙtunc a ſuffraganeis petenda ſit conſecratio.ut.lxxxix.di.volumus:ſed

melius e ſt ꝙ a ſuperioꝛe petatur.nt.ix.qiij.nunc vero.⁊.viij.q.iij.artaldꝰ

ex:de iur epa.c.nullus

Qni maioꝛibus.eligentium.quia magis appetitur iſte qᷓ ille.

— —

cõſtitueretur.

i: tunc vtrinſqʒ electio ca

tunc enim eſt aliquid detrabendum ſeueritati.ut.l.di. ut
b

ſſabit

4

cit de ↄſecratione epi
ſcopoꝝ.nota ꝙ ele

ctus in epᷣm ↄfirmat

tus dʒ ↄſecraria me⸗

docuit ad qnos ꝑtineat epoꝝ electio.in hac oꝛditur tractatum
tſuũ vſqʒ ad.lxxxj diſtin. oſtẽdendo a quibus ſacri oꝛdines ſunt

N ↄſiderandum eſt. hic depingitur. lxiiij. di. In pꝛecedenti di.
Vdiſtribuendi ⁊ quo tꝑe:in quibus locis:a quibus.hoc facit ĩ hac

7

di.? quo tpc hoc facit in. xxv. In quibus locis.hoc facit in.lxxx.pꝛimo di

E Di.LXHII.
. Inc ↄſiderandumꝰeſt a qui⸗

opo.cũ ſuis ſuffra⸗
Banciorvt aut metrro. bus vel quo tempoꝛe ſacrioꝛ
politanus adeſſe non dines ſint diſtribuẽdi:vel qui
põt vel etiã nõ vult. vus in locis patriarche pma⸗
ſtabit auctoꝛitate bo tes archiepiſcopi epiſcopi coꝛepiſcopi
H n Treliqui ſacerdotes ſint oꝛdinandi.
teras ſuas oſenſi ũ pꝛe A quibus oꝛdinẽtur epiſcopi: inm

bẽtibuſ.itẽ metropoli
tanus ab oibus ſuis
ſuffraganeis debeat
ↄſecrari aut ſaltem a
tribus.
b OQBicoi tres
Repi. abſaz me⸗
tropo.ex de tẽ.oꝛdi.c.
nec epi. vel dic ꝙ duo
ſufficiũt cũ metropo/
litano. ⁊ ſᷣm hoc dic
bec dictio pᷣter ibi
ponit᷑ icluſine. ſic. xx.
q.vij.ſelix.ar.ad hoc
f. e. c.iij. Jo.ſed certe
ibi nõ eſt pꝛeter nec lit
tera ↄdicit.b.

c ¶Litteris. ar. ꝙ in

quocunqʒ ↄctu vel cã
ↄſenſus aliquoꝝ deſi
derat᷑ nil refert an p/
ſentes ↄſenſum expꝛi
mãt an abñtes ꝑ litte
ras ↄſentiant: vt.c.d.
optatũ.⁊ ar.de ↄſen
ſu abñtium: vt di. lx/
iij.quãto.⁊.diſt.xviij.
placuit.? ẽ ar.matri/
moniũ phi inter abſẽ

teſ.vt.ſ.xxx.q.v.c.nec

illud. extra de ↄuer.
ↄin.ex pte.ff.de ſpon.
I. vlti. NHa in ↄſenſuñ
exigit᷑ verboxꝝ ſolẽni⸗
ras.ff. de acti.⁊ ob. cõ
ſenſu. ſz lʒ ita ſit in cõ⸗
ſecratione.ſecus ẽ in
electione: niſi ꝑ ꝓcu/
ratoꝛeʒ fieret electio:
vt extra de elec. qꝛ ꝓ/
d . Poteſtas. quo ad
ↄfirmandũ.nã ↄſecra

re nõ põt epᷣm ↄtẽpto

minimo epᷣo qui in ꝓ
nincia ſit:nec ille reci
peret executionẽ · nec

dico eum plus poſſe

hoc caſu q; ahũ epᷣm

ar. ix. q.iij. c. i· .ij. con
firmare aũt dʒ ſtatim v

2

bo ⁊ in camera.

magis idoneũ.ar.xxviij.di.pꝛiuſe q;. xxix.d.petrus.vbi ẽ ignotus examinet

ceno concilio diffinitũ eſt: in quo ſic le⸗
gitur. Ab omnibus compꝛouincialibꝰ
Gacen oꝛdinentur.
iſcopi ab omnibus qui ſunt in
pꝛouincia ſua debent oꝛdinari. Si ve⸗
ro hoc difficile vel fuerit vꝛgente ne⸗
ceſſitate vel itineris lõgitudine:tres epi
ſcopiꝰ debent in vnum congregari: ita
ceteroꝛum qui abſentes ſunt: conſenſũ
in litterisẽ teneant. Poteſtas ſane vel
confirmatio pertinebit per ſingulas ꝓ⸗
nincias ad metropolitanum epiſcopũ.
Item anacletus. De eodem.
Rdinationes epiſcopoꝝ auctoꝛi⸗
tatet apoſtolica ab omnibus quii
eadem ꝓuincia ſunt epiſcopis celebꝛã⸗
de ſũt.quod ſi omnes ſimul minime cõ⸗
uenire poterint:aſſenſumtamen pꝛebe
ant ſuis apicibus:vt ab ipſa oꝛdinatio⸗
ne animo non deſint. C Ex conci. au⸗
rgaſico.cxxr. Dalea.
E abiectiõe ⁊ ãbitione eius quẽ
ſiin veſtris pꝛouincijs:placuit de pꝛe⸗
umptionibus vt ſic vbi cõtigerit duos
epiſcopos tertium oꝛdinare:⁊ epiſcopi
2 actoꝛes dãnabuntur:quo cautius ea

ue ſunt antiquitus ſtatuta ſeruentur.

Item annitius papa.
Ceteris aſſentientibus cum tri

pꝛouincialibus oꝛdinetur epiſcopus.

O Ompꝛouinciales epiſcopi:ſi ne⸗
ceſſe fuerit:ceteris conſentientibꝰ

a tribus epiſcopis iuſſus archiepiſcopi
conſecrari poſſunt. Item innocen.
papa. Mon oꝛdinetuùr epucopus ex
ira conſcientiam metropolitani.

Oa conſcſentian metropolitani
nullus andcat oꝛdinare epiſcopũ
imegrum enim eſt iudiciũ: quod pluri⸗
moꝛuʒ ſententijs confirmatur. nec v-

mnus epiſcopus pꝛeſumat oꝛdinare epi⸗

.

eũ.in ↄſecratione vero ſemꝑ examinet: vt. xxxiij.di·qui ebs.
e Radinationes. auctoꝛitate. generali: vt huius.c.⁊ ſimilium.

ſ EEſſenſum. ſz quõ pꝛeſtabũt aſſenſũ:cũ eis ſoꝛte notus nõ ſit qui
eligit᷑ nec eũ viderũt vel aundierũt aliquid de eo. ſed dic ꝙ ſi ufficit ſi nõ Zdi⸗/
cant. vel dic ꝙ quem indignũ eſſe nõ nouit.dignu dʒ eſtimare ⁊ ei teſtimo

niũ ferre:vt extra de ſcru.in oꝛdi.fa.ex parte. L

g NSmpꝛouiciales. iuſſu. ſz ſi eccłia archiepo vacat cuius auctoꝛitate

boc faciẽt ⁊ ↄueniẽt. ſe. plici vlti.c.matricis ecckie ex de hereti.ad
abolend.· ? er de elec.q; diligentia.nã ⁊ peues vnũ ſtat ius vniuerſuatis.
xij. q.ij. nõ liceat alicui.ff. ꝙ cuiuſq; vniner. ficut.⁊.xv.di · ſi foꝛte.

—

*Oα EFtra oↄſcientiam.plurimox. nã dicit lex ꝙ pꝑ amplioꝛes hoĩes perſe

cta veritas reuelat᷑.C.de fideicõ.lł.vlti.⁊ eſt ſi.extra de offi. dele. pꝛu⸗
. Llud.ſiquis.j.diſtinc. ꝓxic.iij.⁊.i.q:i.oꝛdinationes.⁊.q. vlti.

duo pꝛeſumpſerũt oꝛdiare epiſco

bus cõ⸗

el ifirmare ſi ei notus eſt electus etiã ſimplici ver⸗
de ap. qua fronte. ſufficit.n.ſi ẽ notus vt dicat eligatis

LXYII.

i ¶ Me furtiuum. ideo dicit furtinũ:qꝛ quod ad oẽs ſpectat iſti ſurri

—

i ſunilieudin⸗ facti qᷓ; rei eſſentiã.lau.
1 . .

piunt:nil tñ vnus ert. evj. di · c. ij · potius ergo hoc dicendo reſpe-

NDiaꝑ ambitiones. i. deſſenſiones.

ſcopum:ne furtiuum beneficium pꝛeſti
tum videatur:hoc.n.⁊ ſynodus nice⸗
na ↄſtituit atqʒ cuſtodiendo diffiniuit.
EDtem gelaſius vniuerſis per darda
niam cõſtitutis. Epiſcopus a ſuo me⸗
tropolitano ⁊ ipſe ab eiſdem ↄſecret᷑.
( AVia per ambitiones illicitas nõ
pudet quoſdam ecclefiaxꝝ iura tun
bare:ac pꝛiuilegia q metropolitanis
vel pꝛouincialibus epᷣis decreuit anti⸗
quitasꝰ:temeraria pꝛeſumptiõe perua/
dere ꝓpter qð etiam cõmunionis apo⸗
ſtolice deſiderant diſcidium tenere: qðᷣ
ſcilicet ab eius auctoꝛitate diuiſi:vel qð
impuneꝰ ꝓpꝛias vſurpationes exerce⸗
ant nõ reſpiciẽtes:quia eterno iudicira
tionem tã de catholica ſinceritatis iniu
ria iꝙᷓ de traditionum pꝛeiudicijſ pater⸗
narũ nõ ſine ꝑpetue ſint dãnationis in⸗
teritu reddituri:ſi in hac obſtinatiõe ꝑ⸗

manſerit charitatẽ veſtrã duximus in
ſtrnendã: vt vos oẽs in cõe fratres ſine
per dardaniã ſiue per vnãquanqʒ cõti

7

guam ꝓuinciaʒ ↄſtituti vos qui ſub me

tropolitanis veſtris eſſe meminiſtis: æ

ab eiſdẽ ſubſtitui decernẽtesꝰ:ſicut ve⸗
tus ↄſuetudo depoſcit vnanimiter ſta⸗
tuatisꝰ antiſtites :⁊ viciſſiʒ ſi metropo
litanus humane ↄditiõis ſoꝛte deceſſe
rit:a cõpꝛouincialibuſepᷣis:ſicut foꝛma

trãſmiſit:ſacrari modis oibus cẽſeatis

neqʒ fibi quenqᷓ; qd vobis antiqua diſ-

poſitiõe ↄceſſũ ẽ patiaminiꝰ vẽdicare:

quatenus ⁊ iter ipſas aduerſantiũ vo⸗

lũtatũ ꝓcellas veteꝝ regulas nullatenꝰ
cuſtodire ceſſetis:ſicut ꝑſecutionuʒ tꝑe
viuerſaꝝ patres noſtros ↄſtãter feciſſe
nõ dubium eſt. ¶ Itez ex ↄcilio marti
„ ni pape. De eodem.
¶Piſcopuʒ oʒ maxiĩe quidẽ ab oĩ
ↄſilio ↄſtitui.qð ſi aut hoc ꝓ neceſſitate
aut /p longinquitate itineris difficilefue
rit:ex oĩibus tres eligant᷑:vt oĩum pꝛeſẽ
tiũ vel abñtium ſubſcriptiões teneant᷑
⁊ ſic poſtea oꝛdiuatio fiat. ¶ Huiꝰoũt
rei ptaãs in oĩ ꝓuincia ad metropo. ꝑti⸗
net epᷣm. ¶ Itẽ ex ↄcilio niceno.
HNõerit epᷣus qui pꝛeter metropolit ani
Acientiꝗ fuerit oꝛdinatus.
AUõ gnali eſt claꝝ:q; ſiquis? pꝛeter

ganei poſſunt interim aliquem electum conſecrare ſʒ hoc hec dictio

¶ Illicitas.dimitte.⁊ incipe ibi nõ pudet.

m Aetropo

litanis. in cõſe⸗
crãdis ep̃ᷣis.

n ¶ Ep̃is:·ĩ me

tropolitanis cõ
ſecrãdis.

o ¶Aintigtas.

nõ ꝙ ↄſuetudo
pꝛiuilegiũ indu
cit.ix.q/iij.eon⸗
queſtus.⁊ pꝛe/
ſtationes que fi
unt a ruſticis tẽ
poꝛe acquirunt᷑
C. de agricolis.
litibus.li.xj.ar.
dixi. xviij.q. ij.
ſeruitium.
p ¶ Vel ꝗy ipu

ne.i.ſaltem ð fa

cto lau.
q ¶ Sincerita

tis. qꝛ catholi/

cã ſinceritatem

nõ obſeruant.

r Duximus.
hic reſume qꝛ qͥ
ſi dicat:qꝛ hic ?
hic eſt. ⁊ iõ duxi
mus cã c.
8 Memini⸗

ſtis.? ideo debi

tũ bonoꝛcʒ cis
exhibere debe⸗/

tis. . 7
t¶ Et. i. etiaʒ.

n Becernen⸗;

tes.in cõmune.
cõmunem vtili

tatem conſide/

rates.⁊? ad ſcru

tiniũ veniẽtes.
vos omnes in⸗

2· x. q. iij. qꝛ. ?

quã vnanimit

x Statuatis.

⁊ hoc fieri.ſ.

Antiſtites.
ubſtitui. ſicut

vetus ⁊c.

olbꝰ? modis cc

ſeatis.

Metropo

litanus. ſubau/

di ſacrari a co⸗

pꝛouincialibus
epᷣis.ſi metro/

politanꝰ de hac
vita ⁊ c. hic ẽ ve

rus intellectus

. . huius littere:
nec habet contrarium. alij intelligunt ſic ꝙ moꝛtuo metropo.ſuffra

ſacrari ponitur paſſiue ⁊ non ſubauditur ibi metropoli:vt.lxv.di.ſi

foꝛte.ſed contra.c.diſtin.quoniam ibi dicitur ꝙ vacante ſe ede metro
polita.nõ debent epiſcopi oꝛdinari:nec eniʒ eccleſia ſuſtinet ſemꝑ vi

cem deluncti epiſcopi: yt. xij ꝗ.ij.ſiqua.⁊ extra de pꝛeſcriptionibus.
c.i.ſed illud poteſt intelligi quando ille fuit in moꝛa petendi palliu, ·

Joannes.

4 „

* Patiamini

nini. 7 ita reſiſtere põt quis ꝓ iure ſuo.ar. C. vnde vi.l. i.
d. l.aquil.ſcientiã.S.pe.ar.qꝙ licitũ ſit tibi ſic tua iura tueri ꝙ q

reſiſto tibi nõ potes inde querixxiij.q.vlti.igit᷑ cũ ſepe.ff. de peti· be

re.illud.⁊.łxj.di.nullus.

mitur hic difficile: vt ibi impoſſibile.

Gο Piſcopũ.opoꝛtet.i.ↄgruum ⁊ opoꝛtunum eſt lau.
4 ¶ Bifficile. ð. di. lxj. catinẽſis.ibi vt impoſſibile ⁊c.lau.ita ſu

ſe⸗
c

s
td
nn
Con⸗
Pe/
hreſ
ebti
unt
ole
N
t
l
V
Gin
ni

ceri
thol/
tnten
ſnt.
inne
ect
hie
dori
.
Mnini
dchi
ge
debe,

cicn

Cene .
Shk
l

onſe
ſN
ſetes.
gesi⸗
Ontnt
on⸗
i

ſtes.

ſeſſß
lis ⸗

etod
ſoban⸗
fig
falibrs
metto⸗

gehe

ſielſt
eleuns
ter.
oſft

Adi

enene
n
oto⸗

„₰

ECPꝛeſentiam. exhibet & ꝗs ꝑ ſuas litteras tm peniteniã ſuã

cC ¶Contradi/

Di.

Ompꝛouincialium.Hic intitulatur. lxv. di. in quattuoꝛ. ar

gquoniam quicguid. F.i.

ticuli ponunt.pꝛimus eſt quid iuris ſit in oꝛdinatione epi.
ſi aliqui epi diſſentiunt.ſcõs ꝙ metropolitanus nõ dʒ co⸗
iſcopũ pᷣter aſciẽtiã pꝛimatis:vbi pꝛimas .tcertius ꝙ eps

ecrare epiſco
nõ ↄſecratus in
pñtia archiebi —
dʒ eü infra ſpa · ſententiã vel ↄſciẽtiã metropolitani fue
nu iũ menſů nrit factus eus: hunc magna ſynodus
inartranei diffiniuit eᷣm eẽ ñ opoꝛẽ. Di. LXV.
eſt ꝙ f vnũ im Dili imuit ey po. eöm vlir
epm contingitĩ Ompꝛouincialiũ epᷣm vliter
ꝓuĩcia ſupeſſe deſiderat᷑ zſenſu⸗ in oꝛdinati
luitare dʒ vici⸗ one epᷣi:qð ſi aliqui animoſi⸗
na ꝓuincie epi⸗ tate ducti ↄtradicere voluerit
ſcopos ? cĩ eis obᷣtineat nia plurimoꝝ. C Undeini
aſecrare cõꝛo ceno ↄci. Si ceteris ↄſentiẽtibus oꝛdi
unndl⸗ haſ nationi eoꝝ duo vel tres contradicãt
ireht onentet obtineat ſententia plurimox.
ipſo ↄdicente æ Ane ſi cõi oium oſenſu rõnabiliter
ↄſecrabunt epi ꝓbato ſᷣm eccliaſtica regulã duo vł
