nuſa maximianus pᷣſillanus ab hiſpa
nia lapedius dioſcoꝛus euticius pe⸗
trus ⁊ alius petrus: ex quibus vnus
alexandriam alius anthiochiam ma⸗
culauit: achatius ↄſtãtinopolitanꝰ cũ
ↄſoꝛtibꝰ ſuis:necnõ ⁊ oẽs hereſes q̃s
ipſi eoꝛũq; diſcipuli ſiue ſciſmatici do
cuerũt vel ↄſcripſerũt quoꝝ noĩa mi⸗
ime retinemus nõ ſolum repudiata
erũetiã ab oĩ ro.ec.elimĩata atqʒ cũ
uis auctoꝛibus auctoꝛumqʒ ſequaci⸗
bus ſub anathematis idiſſolubili vin
culo in eternũ ↄfitemur eẽ damnata.
Voſtolox canones quiꝑ
4 clemẽtẽ põtificẽ romanũ ſi⸗
NeLut quidã aſſerüt dicũtur eẽ
anſlatiſũt qnquaginta:hos nõ reci⸗

piẽdos ſʒ inter apocrypha deputa⸗

tos Iſidoꝛus ſcribit dicens. Aploꝝ
canones aplica reijciunt᷑ auctoꝛitate.
Anones q dicunt᷑ aploꝝ ſeuqꝛ
eoſdeʒ nec ſedes aplica recepit:
nec ſci patres illis aſſenſuʒ pᷣbuerunt
pꝛo eo ꝙ ab hereticis ſub noĩe aploꝝ
cõpoſiti dignoſcunt᷑: quis ĩ eis vtilia
inueniant᷑:tamẽ ab auctoꝛitate cano⸗
nica atqʒ apłica eoꝝ geſta ↄſtat eẽ re⸗
mota atqʒ inter apocryphadeputata
ʒepherinus aut ecõtra ſcribit epᷣis per
ſiciliam conſtitutis.
Apoſtoloꝝ canones ſunt recipiendi.
Exaginta ſentẽtias apli pᷣſcripſe
Mrũit cũ alijs qplurimis epᷣis quas
eruãdas eẽ cenſuerũt. ¶ Itẽ leo pa
pa.ix.ð epiſtolã nicete abbatis.
Excepiis qͥnquaginta capitulis cano⸗
nes aploꝝ iter apocxypha deputant.
Veumẽtis libꝝ.i.petri apli itine⸗
rarium ⁊ aploꝝ canones nume
rãt patres inter apocrypha exceptis⸗
capitulis.l.qͥ decreuerũt oꝛthodoxe fi
dei adiũgẽda. It. vj. ſynodꝰ. c.ij.
Racuitꝰ huic ſcẽ ſynodo vt am⸗
modo ↄfirmata ⁊ rata ſint cano⸗
mnũ aplox. xxxv. capitula. ¶ Epiſto
la iſidoꝛi in capite canonũ. Iſido⸗
rus ſeruus chꝛiſti lectoꝛi ſuo ↄſeruo.
Pꝛopter eoꝝ auctoꝛitatẽ ceteris
ↄcilijs pponimusi canones qui dicũt
eẽ nler,⸗ a quibuſdã apocryphi di
cant᷑ qm plures eos recipiũt:⁊ ſci pa⸗
tres eoꝝ ſnias ſynodali auẽte roboꝛa
nerũt a inter canonicas poſuerũt cõſti
mitiones. ¶ Itẽ pꝛimus oꝛdo vt pᷣdi
ctũ ẽ de celebꝛando ↄcilio inſertus ha
bet᷑ poſtmodum canones aploꝝ atqʒ
apoſtolicoꝝ.i.a ſcõ clemente vſqʒ ad
ſcũm ſilueſtrũ decretoꝝ atqʒ ↄcilioꝝ
diuerſoꝝ bꝛeuiariũ ẽ interpolatuz ſe⸗
quens oꝛdinẽ ſuũ.¶Itẽ cũ hadria⸗
nus papa ſextã ſynodũu ſuſcipiat cum
oĩbus canonibus ſuis:cũ etia ſcã.viij.
vniuerſalia ↄcilia ꝓfeſſõe romani põ

dus:ſed poſtea
in diſſuetudinẽ

abierunt. xxv.⁊
remãſerunt.lx.
vt dicit ʒepheri
nus: ꝓcedente
vo tꝑe· x.ex illis
perierunt. ⁊ ſic
remãſerunt tiᷣ
l. vt dicit leo: ſʒ
bec ſolutio ſta/
re nõ põt:nã ʒe/⸗
pherinus pᷣceſ⸗
ſit.vj.ſynodum.
nam.vj.ſynodꝰ
ſuit celebꝛata tẽ
poꝛe agathoniſ
vt. ſ. e.d. c. ſexta.
q̃ longo tꝑe fuit
pᷣʒepherinũ:vt
ex cronicis ap/
paret.omiſſis
alijs ſolutioni/
bus:dic ꝙ non
cõtradicunt ſi/
biqꝛ dicebat ſy
nodus.lxxxv.
fuiſſe capitula.
ʒzepherinus nõ
dicit de capitu/⸗
lis ſed de ſentẽ/
tijs.⁊ poteſt eẽ
ꝙ in vno capi/

tulo ſint ſenten

tie plures.

i ¶ Iſidoꝛus.pᷣ

ponimus.ar. ꝗꝙ
illi qui ſunt ma
ioꝛis quctoꝛita
tis debent ha⸗
bere pꝛioꝛẽ vo⸗
cẽ in electione:
vt.xix.di.in ca/
nõicis. vnde lʒ
anquiritana ſy
nodꝰ fuerit pꝛi
oꝛ nicena:tñ ꝓ⸗

pter maioꝛẽ au

ctoꝛitatem nice
na pꝛeponit᷑:vt
j. e. dil. c. ſexta.
ibi pꝛima anno
tatio ⁊c.ar.ex ð
reſcrip.ab exco
municato.

4 Extam. ſe
8 xte ſynodi

falſa eſt littera
⁊ debet ibi eſſe
ſeptime ſyno/
di:qualiter eniʒ
dubitaret ſexta
ſynodus de eo
quod ipſa fece/
rat ⁊c.

be Abeo. vo
luntatem
quidaʒ dicebãt

tm vnam fuiſſe
voluntatem in
xpᷣo.ſed dicen/
dum eſt ꝙ due
ſuerunt volun⸗
tates ĩ eo ꝙ ho
mo fuit:vna ſẽ/
ſualitat ſʒ quã
ipſe dixit: Pa⸗
ter ſi fieri põt
trãſeat ⁊c.alia
rõnis ſᷣm quaʒ
ip ſe dixit: Ne⸗/
rũtamen non ſi
cut ego ſʒ ſicnt
lun vis.
c¶VEConſtanti
ni.nõ illius ma
gni conſtantini
qui fuit tempo
re ſilueſtri.ſub
co enim fuit ni⸗
cenum conciliũ
fanpoꝛ ſilue⸗

tri.
d .Conſtan/
lini.contra in/

ſti· de dona.S. ẽ

⁊ aliud. inſti.ꝗ.
non eſt ꝑ. fa.te.
ſecus vbi iuſti⸗
nianꝰ vocat pa
trem ſuum in⸗/
ſtinum.ſed loꝗ
tur hic de alio
iuſtiniano ſub
quo ſexta ſyno/
dus celebꝛata
ſuit tẽpoꝛe aga
thõis pape: vt
ſ. co.ſexta.ſub
iuſtiniano autẽ
cuius leges le⸗
guntur celebꝛa
ta eſt quinta ſy
nogus: yt. j. e. c.
ſexta.

BDi

tificis ſint roboꝛata:iĩ ſexta ãt ſynodo
ſiue in ſeptimo ↄcilio aploꝝ canones
ſunt recepti ⁊ appꝛobati:pʒ ꝙ nõ ſũti

ter apocrypha deputãdi. ¶ Unde
ſcribit hadrianus pa.tharaſio patri⸗
arche. Sexta ſynodus auctoꝛitate ha

L driani coꝛioboꝛatur

Extã ſynodũ ſcãm cũoibus cano
nibus ſuis recipio. Sʒ dubitat᷑ de ea
an canones ↄſcripſerit qð ex quarta
actione.ſ.ſexte ſynodi facile abſoluit
Nẽ.n. epᷣs petrꝰ epᷣo nichomedie.
Sexta ſynodus canones ↄſcripſit.
Abeo libꝝ ↄtinentem canones
Hſancte ſynodi ſexte: patriarcha
dixit:quidã ſcandaliʒant᷑ ꝑ ignoꝛãtiaʒ
ꝓ canonibus iſtis dicentes.nunqd ſe⸗
xta ſynodus canones fecit.ſciãt ergo
qm̃ ſynodus ſcã ſexta ſub ↄſtãtino cõ⸗
gregata eſt ð eos qui dicebat vnã ope
rationẽ ⁊ vnã voluntatẽꝰ eẽ in xpᷣo in
qua ſci patres illos vtpote hereticos
anathematizauerũt:⁊ oꝛthodoxam fi
dem explanauerũt. Soluta ẽ hec ſy⸗
nodus ↄſtantini:.xiiij.ãno.poſt quat⸗
tuoꝛ aut quinqʒ annos ijdẽ ſcĩ patres
ↄgregati ſunt ſub iuſtiniano filio cõſtã
tini ⁊ pᷣdictos canones ꝓmulgauerũt
de quibus nullus dubitet.qͥ eni ſub cõ
ſtãtino ĩperatoꝛe ĩ ſynodo fuerũt ijdẽ
ſpa epᷣi ſub inſtinianoeiſtis canonibus
ubſcripſerũt. Opoꝛtebat enim vt ſy
nodus vniuerſalis canones eccleſia⸗
ſticos ꝓmulgaret. & AItẽ ſcã ſynodꝰ
vniuerſalis ſexta pꝰ ꝓmulgatã ab eo
diffinitionẽ ð monoſcellitas ↄſtantino
imperatoꝛe qui eã ↄgregauerat ñ mul

*

to poſt defuncto iuſtiniano filio eiꝰ re

gnante ꝓ eo eadẽ/ſcã ſynodus diuini
tus iſpirata iteꝝ ↄſtaãtinopoli.iiij. aut
v.anno ↄgregata ẽ.⁊ canones nume
e l coꝝꝛectionẽ ecclłie ꝓmulga
uit. ¶ Ex his ergo colligit᷑ ꝙ ſexta ſy
nodus bis ↄgregata eſt:pᷣmo ſub ↄſtã
tino ĩperatoꝛe ⁊ nullos canones ↄſti⸗

ruit:ſcdo ſub iuſtiniano filio eins ⁊ p⸗
COUnde

fatos canones ꝓmulgauit.
ſci patres in eadẽ ſynodo ↄgregati di
xerũt. Cõſtitutiones ſynodi ſexte.

v. ſub iuſtinião auguſto. vj. ſub

(lbin vniuerſales ſynodi

cõſtantino patre ſuo auguſto de my⸗
ſterio fidei pleniſſime diſputantes ca
nones nõ fecerunt ſicut cetere quattu
oꝛ vles ſynodi: ꝓpterea nos ↄueni⸗
entes in hãc imperialẽ vꝛbẽ ſacros ca

nones ↄſcripſimus. ¶ Item placnit

buic ſeẽ ſynodo vt ãmodo cõfirmata
⁊ rata ſint canonũ aploꝝ.lxxxv. capi
tula. & Itẽ ↄfirmamus ⁊ ceteros ſã

cctoꝝ canones ⁊ ſynodus:pꝛimã nice

nã ⁊ anchiritana:neoceſarieñ.gãgrẽ
ſem:anthiocenã laodicẽ: ↄſtantinopo
litanã:epheſinã pmã:chalcedonẽſeʒ

ſardicenſẽ: charthaginẽſez: ⁊ opuſcu

la theophili alexandrini epi ⁊ grego

rij trimegiſtri:neoceſarieñ.epᷣi ⁊ dio⸗

nyſij alexandrini epiſcopi ⁊ marty⸗
ris:athanaſij epi alexãdrini: baſilij ce
ſaree cappa ocie epᷣi:gregoꝛij miſeni

epi:gregoꝛij theologi àphilogij iconẽ.
epi:imothei alexãdrini epi: germani

ↄſtantinopolitani:cyrilli alexandrini

XVI.

epi:cypꝛiani carthagineñ. epi ⁊ ſy⸗
noduʒ ſuã. ¶ Se ex diurno li. ꝓfeſ⸗
cis. Aucte romani

potificis ſ ca. viij. ↄcilia conoboꝛant᷑.
Ancta. viij. vniuerſalia ↄcilia pᷣ

nũ:tertiũ epheſinũ:chalcedoneñ.iiij.
⁊.v.itẽ ↄſtantinopolitanum.vj. Item
nicenum.vij.viij.quoqʒ conſtantino
Pol. viels ad vnum apicem immuti⸗
lata ſeruare ⁊ pari honoꝛe ⁊ venera⸗
tione digna habere ⁊ q̃ pꝛedicauerũt
⁊ ſtatuert modis oĩbus ſequi a⁊ pꝛedi
care:⁊ qͥcunqʒ ↄdẽnauerũt oꝛe ⁊ coꝛ⸗
de ↄdẽnare ꝓfiteoꝛ. Quo aũt tempo
re ſexta ſynodus.⁊.i.ij.iiij.v.ↄgre⸗
gate ſunt:beda in li.de tꝑibus ſcripſit
dicens. De tempoꝛibus ↄcilioꝛum.
¶Extav ſynodus vniuerſalis ↄſtã⸗
tinopolim ↄgregata ẽ ⁊ greco ſer
mone ↄſcripta tꝑibus pape agathõis
exequẽte pijſſimo pꝛincipe ↄſtantino
intra palatiũ ſuũ ſimulqʒ legatis apo
ſtolice ſedis ⁊ epiſcopis.c.l.reſidenti
bus. Pꝛima ſynodus vniuerſalis in
nicena ↄgregata ẽ ↄtra arriũ.ccc.xviij
patꝝ tꝑibus iulij pape ſub cõſtantino
pncipe.Scdᷣa in ↄſtantinopol.c.l.pa

trũõ macedoniũ ⁊ eudoxiũ tꝑibus da

maſij pape ⁊ gratiani pꝛincipis qñ ne
ctarius eiuſdẽ vꝛbis epᷣs ẽ oꝛdinatus

TZertia in epheſina.c.patꝝ ) neſtoꝛuũu

auguſte vꝛbis epᷣm ſub theodoſio ma
gno pᷣncipe ⁊ papa celeſtino. Quarta

in chalcedone.vj.c.xxx.patrũ ſub leo

ne papa tꝑibus martiani pᷣucipis j en
ticẽ nefandiſſimoꝝ mõachox pꝛeſulẽ.
NQuinta in ↄſtantinopolitana ciuitate
tꝑibus iulij pape ſub iuſtiniano pꝛinci
pe theodoꝝ ⁊ oẽs hereticos.
ERima aũt ſynodus i nicena.cec.
xviij.patꝑ õ arriũ alexandrinnuʒ
pꝛeſbyterũ qͥ tres inequales gradus ĩ
trinitate aſſerebat:patrẽ.ſ.maioꝛẽ:fi⸗
liũ minoꝛẽ:ſpũm ſcũm creaturam vel
ſeruũ:tꝑibus ↄſtantiui pᷣncipis ⁊ ſilue
ſtri pape romani macharij hieroſoly

mitani: alexandri alexãdrini: qui ↄdẽ
nata eadẽ hereſi ſtatuerũt canões.xx.

JoE auctoꝛ maxime prefatus alexã⸗
er epiſcopus fuit. Scvᷣa ſynodus in
ↄſtãtinopoli.c.l.patꝝ ð macedoniũ cõ
ſtantinopolis epᷣm:qͥ negabat ſpũʒ ſã
ctũ deũ eẽ:tꝑibus gratiani ⁊ theodo⸗
ſij Pncipi. damaſi pape romani. cy⸗
rilli hieroſolymitani:nectarij alexan⸗
drini qͥ ↄdẽnata pꝛefata hereſi ſtatue
rũt canones tres quoꝝ auctoꝛ maxie
beatus nectarius ↄſtãtinopoł.epiſco
pus fuit.Tertia in epheſo.ccc.patrũ
Ʒ neſtoꝛiũ ↄſtantinopoł epᷣʒ qͥ dicebat
btãm virginẽ mariãa ñ deiſʒ hoĩs tĩ⸗
modo genitricẽ:vt aliã ꝑſonaʒ carnis
gliã faceret deitat tpibus theodſij pᷣn
cipis iunioꝛis celeſtini pape romani:
iuuenalis oſtãtinopoł.epi: cyrilli epi

alexãdrini qͥ.xv.capitula ↄtra neſtoꝛij

blaſfemias totidẽ canões auctoꝛe eo⸗
dẽ ſcõ cyrillo anathematiʒãdo ↄſcri⸗
pſerunt. Quarta in chalcedõe. vj.c.
xxx.patꝝ otra euticẽ ↄſtãtinopol. ab⸗

batẽ à aſſerebatxpᷣm poſt bumanã af
ſumptionẽ nõ ex duabus naturis eri

mü nicenũ:ſcom ↄſtãtinopolita⸗

12

e ¶ ¶Sub inſtiniano.
Seld certe nec ſic ceſ⸗
ſat cõtrarietas.quia
tam leo q; ſynodus lo
luitur de capi. tu di⸗
ingue tempoꝛa ? cõ
coꝛdabit ſcriptura.ij.
i. multi.
¶Eadem.no.q ea
dem dicitur ſynodus:
quia ijdem patres ibi
conuenerunt: ſimile.
vij.ꝗ.i.deniqʒ.⁊.ff.de
indi.ꝓponebatur.Et
eſt hic ar.ꝙ eadem ſit
cauſa appellatiõis cũ
cauſa pꝛincipali.ij.q.
vj. ſigs in quacunq;.
3 B Ancta. viij.hec
concilia dicunt

octo:quia octies ſunt

celebꝛata: vt hic.dicũ
tur ⁊ quattuoꝛ: quia
in quattuoꝛ locis cele
bꝛata:vt.S.diſti. ꝓxi.
bExta.maioꝛem.
argu. ꝙ nõ: qui
pꝛioꝛ eſt tempoꝛe poti
oꝛ eſt iure:ſed melioꝛ
pꝛeferendus eſt:quia
non gradus elegan/
tioꝛ: ſed vite melioꝛis
actio compꝛobat᷑: vt
di.non loca.⁊.c.multi
in fi.in auten.de mo/
nachis.S.oꝛdinatiõe
boneſtioꝛibus eni ho
noꝛes debentnr. arg.
ſ. lxxyv.diſtin. c.i.in fi.
⁊.ff.de mune.⁊ hono.
honoꝛes. argu.cõtra
C. de offi. magi. offici
oꝛum nemo agentiũ.
⁊.lxj. diſti.miramur.
⁊ argu.ↄtra.lx. diſt.c.
penul.⁊ ylti.

ſtere ſz ſolaʒ in eo diuinã naturã ꝑmanere:tꝑibus martiani pn
cipis: leonis pape rõani iuuenalis hieroſolymitani: anatho⸗
lij ↄſtantinopol.qᷣ ↄdẽnata pꝛeſcripta hereſiſtatuerũt canões
xviij.quoꝝ auctoꝛ maxie idẽ ſcũs anatholius ↄſtãtinopol.epi
ſcopus fuit. Quinta in ↄſtantinopoliõ theodoꝝ meſochenuʒ
⁊ oẽs hereticos:qui theodoꝛus dicebat aliud eẽ dei verbuz 7
aliud xpᷣm:⁊ ſcãm mariã virginẽ negabat dei genitricem fuiſ⸗

ſe:tꝑibus inſtiniani pncipis: iulij pape romanij dñi anthioceni

euticij ↄſtãtinopolitani qui.xxvij.capitula anathematizãdo de

ſcripſerũt ð theodoꝛi ⁊ ſocioꝝ eius blaſfemias. Sexta in ↄſtã
tinopoli. c.l.patꝝ ðↄð machariũ anhiocenũ epin⁊ ſocios eius qᷣ;

vnã voluntatẽ ⁊ operationẽ in xpᷣo falſa ſuſpitione aſſerebant

tꝑibus cõſtantini pncipis agathonis pape romani:gregoꝛij cõ
ſtantinopolitani:qͥ ↄdemnata hereſi pꝛefata anathem atiʒado
ſcripſeruᷣt.viij.capitula interius anneer.
RRima annotatio anquiritane ſynodi dicit᷑ que añ nicenaʒ
Pürmr fuiſſe:ſʒ ꝓpter auctoꝛitatẽ maioꝛẽ poſtponit:in qua
patres. xvj. ſtatuerũt canones.xxiiij.quoꝝ auctoꝛ maxime vi⸗

talis anthiocenus ep̃s exiitit. Scda neoceſarieñ. que poſt an

quiritanã ⁊ anthiocenã legit᷑ fuiſſe in qua patres. xvij. ſtatue⸗
runt canones. xxiiij. quoꝝ auctoꝛ maxime vitalis eps ſalonita
nus extitit. Zertia gangreſis que poſt nicenã legit᷑ fuiſſe in qua
patres.xvj. ſtatuerũt canones.xx. ꝓpter quaſdam neceſſitates
eccliaſticas:maxime ↄ enſtachiũ qui dicebat ꝙ nullus in piu⸗
gali gradu poſitus nec vllus fidelis qui nõ oibus renunciaret
que poſſideret:ſpẽ vllas ad deũ haberet: ⁊ multa alia veneno
ſa qͥ enũerare lõgũ ẽ. Quarta ſardicẽ.ĩ q̃ pf̃es.lx.ſtatuerũt ca
nõcs. xxij. q; auctoꝛ maxie oſius coꝛdubẽſis eps ⁊ vincẽtiꝰ ca
puanus ep̃s ⁊ ianuarius beneuẽtanus ⁊ calepodius neapoli
tanẽſis ſcẽ ro.ec.legati extiterũt. Quinta anthiocena:i qua pa
tres. xxx. ſtatuerũt canones.xxv. quoꝝ auctoꝛ maxime euſebi
us paleſtinẽſis eps extitit. Sexta laodicẽſis:in q patres.xxxij.
ſtatuerũt canões.lxiij.quoꝝ auctoꝛ maxie theodoſius epᷣs exti
tit. Septia carthagineñ.in qͥ patres.cc.xxvij.ſtatuerũt canões

xxiij. quoꝝ auctoꝛ maxime aurelianus carthagineñ.epᷣus exti
tit: a ſcũs auguſtinus hipponeñ.epᷣs in eadẽ ſynodo legit᷑ fuiſſe

tꝑibus honoꝛij auguſti. Octaua africana ſub theodoſio mino⸗
re auguſto in qua patres.cc.xxix.recitauerũt ⁊ firmauerũt ca⸗
nones. c. v. qui ꝑ diuerſa elig africane ꝓuincie tibus aure⸗
lij carthagineñ.epᷣilegunt᷑ eẽ ↄſcripti. Nona arelateñ.in qua
patres.cc.ſtatuerũt canones.iiij.quoꝝ auctoꝛes inaxic ſilue⸗
ſter vꝛbis rome epᷣs ⁊ ſcũs maurinus arelateñ.epᷣs extiterunt
tẽpoꝛibus ↄſtantini auguſti.ſicut quidam aſſerunt. Decia ite⸗
rũ arelateñ.in qua patres.xviij.ſtatuerunt canones quoꝝ au

ctoꝛ maxime ceſarius arelateñ.epᷣs tꝑibus auguſti ↄſtantini ex

titit. Andecima iteꝝ arelateñ.in qua patres.xviij ſtatuerut ea
nones. Huodecima iteꝝ arelateñ.in vico hoxtẽſio in qua pa⸗
tres.xj.ſtatuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime ſcũs ceſarius

eps extitit. Lertiadecima iteꝝ arelateñ.in qua patres. xviij. ſta

tuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxie lapidius arelaten.eps ex/⸗
titit. Quartadecima auracieñ. in qua patres. xxvj. ſtatuerunt
canones quoꝝ auctoꝛ maxime hilarius eps extitit. Quintade
cima empaneñ.in qua patres. xxvj. ſtatuerũt canões.ix.quoꝝ
auctoꝛ maxime ceſarius extitit eps. Sextadecima agatheñ. in.

qua patres.xxxix.ſtatuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime are

lateñ.epᷣs extitit.Septimadecima aureliañ.in qua patres. lx⸗
xij.ſtatuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime aurelianus arela⸗

teũñ.epᷣs extitit. Octauadecima itex aurelianeñ.inqua patres
xxx.ſtatuerunt canones quoꝝ auctoꝛ maxie m elianus eps rbo
doneñ.extitit. Monadecima iteꝝ aurelianeñ. in qꝗ patres.xxx.

ſtatuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime ſcũs albinus andega

uen. eps extitit. Niceſima aluernen.in qua patres.xv. ſtatue⸗
rũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime honoꝛatus bꝛeliten. epᷣs ex

.

titit. Exj. maticen. in qua patres. xxj. ſtatuerũt canones quoꝝ

auctoꝛ maxime pᷣſcus lugdunẽ. eps extitit. Exij.iteꝝ maticen.

in qua patres.lxxxvj.ſtatuerũ nes aucto
idẽ pꝛiſcus lugdunen.eps extitit.Exiij.lugdunẽ.in qua patres

xviij. ſtatuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime philippꝰ vienẽ.

„ν. „

epᷣus extitit. Rxiiij.iteꝝ lugdunẽ.in qua patres.xx.ſtatuerunt
canones quoꝝ auctoꝛ maxime idẽ pꝛiſcus lugdunen.epᷣs exti⸗/
tit. Sʒ qõ nicena ſynodus.xx. canones ſupꝛa ſtatniſſe dicit᷑ cö⸗
trariũ videt᷑ ei qð in epla athanaſij iuenit᷑. ¶ Scribit.n. atha

naſius alexãdrinus epᷣs marco pape ita dicens.
Epiſtola athanaſij poſtulantis capitula niceni concilij.

t canones quoꝝ auctoꝛ maxime

XVI.

Eptuaginta niceni ncilij capitula
que de pꝛefata ſynodo iubẽte do
mino meo alexãdro decreta oium epi
ſcopoꝝ attuli:que ſũt igne cõbuſta op
tamus vt a ſede ſcẽ ecclie veſtra au⸗
ctoꝛitate percipere ꝑ pꝛeſentes lega⸗
tos mereamur. C. It puͦtibus nobiſ
lxx.in mẽoꝛata ſy nodo capitula tracta
ta ſũt.xxx.a grecis greca edita ligua.⁊
xxx.a latinis filr edita latina lingua.
Sed viſũ ẽ.ccc:xviij.epᷣis ſpũ ſcõ re⸗
pletis ⁊ maxime iã dicio alexandro ⁊
ap.ſe. apocrypharijs: vt. x. capitula
adunarent᷑ alijs atqʒ alijs ↄgruis lo⸗
cis inſererent᷑ ⁊ ad foꝛmã.lxx. diſcipu
loꝝ vel totius oꝛbis terre liguax.lxx.
tanti ⁊ tã excellẽtis ↄcilij fierẽt capitu⸗
la que oẽm xpᷣianoꝝ ifoꝛmarẽt oꝛbeʒ
¶AQuõ ergo.xx.tm capitula in nice⸗
na ſynodo ſtatuta dicunt᷑:cũ.lxx.capi
tula vt athanaſius ſcribit in ea ſtatuta
mõſtrent᷑. ¶ Mis ita reſpõdet᷑ capi⸗
tula nicene ſy nodi quedãa in diſſuetu⸗
dinẽ abierũt.xx.tm̃ in romana eccle⸗
ſia habent. ¶ Unde ſtephanus pa⸗
pa ſcribit dicens luthobio epo magũ
tino. Miceni concilij viginti tm capi

1 tula habentur.
Iginti tm capitula nicene ſyno

di in ſancta ro.ec.habent᷑:ſed quo ne
glectu alia defecerũt ambiguũ eſt:plu

rimi arbitrant᷑ anthioceno ↄcilio eſſe
ea inſerta. Dardicẽſe quoqʒ cõci⸗
liũ auctoꝛitate nicholai pape recipit᷑.

Angde idem ſcribit clero ↄſtatino⸗
pol. Auctoꝛitate apoſtolica ſardicẽ

2 ſe concilium recipitur.

VUogd dicitis neqʒ ſardicẽſe cõci

lium neqʒ decreta alia vos habere ſã
ctoꝝ patx vel recipere:non facile vo
bis facultas credẽdi tribuit᷑:maxie cũ
ſardicẽſe ↄciliũ qð penes vos in ve⸗
ſtris regionibus?ꝰ actũ ẽ ⁊ oĩs eccleſia
recipit:qua rõne ↄueniat:vt hec ſãcta

ↄſtantinopol.ecclia abijceret:⁊ vt die

ctũ enõ reciperet. Di. xXVII.

leralia quoqs ↄciliaꝰ vel

quoꝝ auctoꝛitas ceteris pᷣ⸗
Aemineat ſcõꝝ auctoꝛitatibuſ
npiâa mõſtratũ eſt. Auctoꝛitas vo ag⸗
gregãdoꝝ ↄcilioꝝ penes aplicã ſedeʒ
eſt. Vnde mar cellus papa ſcribit
maxentio epo. Abſqʒ romani ponti⸗
ficis auctoꝛitate ſynodum aliquibus
congregare non licet.
Ynodumꝰ epᷣoꝝ abſqʒ huius ſe⸗
ſis romane auctoꝛitate qᷓq; quoſdam
epᷣos poſſitis cõgregareA non poteſtis
regulariter facere. ¶. Neqʒ vllũ epᷣ
quihãc appellauit aplicam ſedẽ dãna
re anteꝙ; hinc ſentẽtia diffinitiua/pce⸗
dat.nã ſi ſeculares in publicis iudicijſ
libellis vtunt᷑ appellatoꝛijs:quãto ma
gis ſacerdotibus hec eadẽ agere licet
qui ſuper illos ſunt de quibus dictuʒ
eſt. Ego dixi dij eſtis. ¶ Item iulius
papa oꝛientalibus ep̃ᷣis. Non eſt ra⸗

tum ↄcilium quod auctoꝛitate roma⸗

ne eccleſie fulcitum non ſit.

Egula veſtra nullas habʒ vires

nec habẽ poterit: qm̃ nec ab oꝛtbodo
io eie noc dellii aan eſt nec ro. ec.
egatus interfuit:canonibus pᷣcipien⸗

ſ

quoꝝ tꝑe celebꝛata ſunt:vel

607 Jsointi. a

¶lſardicẽſe.
b VBogd di
citis.re/
gionibus. Hic
ẽ duplex argu.
vnũ tale.exquo
oẽs alij hoc fa⸗
ciunt: ergo ⁊ tu

obbßuabis hoc:

vt no.ð.xij. diſ.
illud.⁊.c.quẽad
modũ. Itẽ arg.
nulli licet ig⸗
rare ea q̃ publi
ce facta ſunt.x/
ij.q.ij.qui ⁊ hu

manis.viij.q.i.
xx.di.ſi decreta

lxxxvij. di. c. vl⸗

ti.xxiij.q.i.pa⸗
ratus.ff.de iſtiꝰ

toꝛia.ſʒ ⁊ ſi.S.p
ſcribere.C.de li
berali cau.ſi fi/

liũ.ex de poſtu.
pᷣla.ad boc.ar.

ſiquis a ſimoni
i.ſiquis dederit

pꝛimũ regulare
ſcðm caſuale ꝓ

pter caſũ igno⸗

rantis.extra 9
ma. ac. poſ.cuʒ
in tua.

ſtin. oſtẽdit qui
nt ſacere coci

ia. Sũt aũt coõo

cilioꝝ quedam
vniuerſalia: qᷓ

dam particula

ria ſiue ꝓuicia/⸗

lia:quedã epᷣa-⸗

lia. Vniucrſa⸗
le eſtqð a papa
veleius legato
cuʒ oibus epis
ſtatuit. Poarti⸗
culare ſiue ꝓui⸗
ciale eſtqð me⸗
tropolitanꝰ vel
pꝛimas facit cũ
ſuffragaeis ſu⸗
is:yt.xviij.di.c.
i.⁊.xcij. di.ſigs
epᷣs.Sʒ vniuer
ſale nõ dʒ fieri
ſine auctoꝛita/
te pape. vt hic
nec particulare
ſine auctoꝛitate
metro.vł pꝛima
tis:nec epᷣale ſi⸗
ne auctoꝛitate
epi. Metropo⸗
litanꝰ tñ põt fa
cere ↄciliũ ſine
auctoꝛitate pꝛi
matis: vt· xcij.
di. ſigs e pᷣs.ſilr
epᷣs ſine aucto/
ritate metropo
litani:vt.xxxv/
iij. diſ. qñ. . xij.
q.ij.placuit.nec
ob. qð legit . j.

con/
cilig.
n hac.xvij.di

— ☛⏑ ⏑ —⏑ —

— — — —

—

— S. ☛ n — ⏑, ☛ ☛; — —. 2

di. ꝓpxi.c. ppter. in fi.?.c.pe.qꝛ illud eſt intelligendũ de ꝓuincialib⸗
cilijs.vel intellige illud de canonibus ↄſtituendis. Jo.
e Cõgregare. ↄueninut epᷣi ad examinandã cauſa crimina/
lem alicuius clerici.⁊ ſm boc eſt ar.ꝙ talis ↄgregatio epoꝝ nõ diciĩ

ſynodꝰ gnãlis.
R Egula. le
gatus. ad
hoc ſpalit ðſtia
tus als ñ poſſet
legatꝰ facere cõ
ciliũ:vt no.ð.d.
iij. S. poꝛꝛo.⁊ ex
de offi. le. quod
tranſlationẽ.
. Ratüc. ar.
wꝓpid qð nullũ ẽ
nõ põt ratũ ha

beri:vt no.ix.q.

ij. c. nullus alte
rius.ex de elec.
guditis.

b·MAic ſedi.

Ecoceſſa.
bic expꝛeſſe ha
bet᷑ ꝙ illð qð ſo
li pape cõpetit
nõ traſfert ge⸗
nerali mãdato
niſi ſpaliter ma
det᷑:vt ex de of.
lega. qð tranſla
tionẽ.que aũt il
la ſint dixi. xij.
di. pꝛeceptis.⁊
alia bẽs ẽ de
offi. leg. qð traſ
lationẽ.
PEc licuit.
particula
rẽ.Ad aliquid
generaliter ſta⸗
tuendũ vel ad
reuocandũ illð
qð in vniuerſa⸗
libus ↄcilijs eſt
ſtatutuʒ: vt iſti
epᷣi qui volebãt
retractare ſta/
ruta cõſtatino.
ſynodi. DNidet᷑
hbic ꝙ ad ſolum
papã ſpectat ĩ/
terpꝛetari ſtatu
ta vninerſalis
concilij. ⁊ ex de
ↄcelſ.pᷣbẽ.⁊ ecc.
nõ vacã. dilectꝰ
ar. contra ꝙ ab
omnibus ep̃is
yel a ſanioꝛi ꝑp/
te eoꝝ qui iĩter/
fuerüt põt fieri
interpꝛetatõ:qꝛ
ab eo indice ꝓp/
dire dʒ interpꝛe
catio qui ius ſta
tuit. e ð ſentẽ.

excõ.inter.de iu

di.cũ veniſſẽt.

d Ald recipiẽ
E. arxe
qquis errat non

dicit hereticus
ſiparatus ẽ coꝛ
rigi: vt. xxiiij.q.

i. bec eſt fides.ſed

tibus ſine eius auctoꝛitate ↄcilia fieri
nõ debere:nec vllũ ratũ ẽ aut erit vn
q; ↄciliũ qð eius ñ fuerit fulcitũ aucto⸗
ritate. Itẽ damaſius papa. Nul⸗
lus vſurpet ↄceſſa romane eccleſie.

4

Mic ſoli ſedi ↄceſſaꝰnullus vſur

are ſine eius ↄſultu pᷣſumat: qͥ
nõ vult honoꝛe eccliaſtico idignꝰ aut
heo iudicari. Itẽ greg. papa
bſqʒ aplice ſedis auctoꝛitate ſyno⸗
dũ aliqͥbus ↄgregare non licet.
. Ec licuit alicui aliqũ nec licebit
ꝑticularẽ ſynodũ ↄgregare:ſʒ qͥtiens
aliqua de vniuerſali ſynodo aliqͥbus
dubitatio naſcit᷑:ad recipiẽdaʒꝰ de eo
qð nõ intelligũt rationẽ:aut ſpõte hi qͥ
ſalutẽ aĩe ſue deſiderãt ad aplicã ſedẽ
ꝓ recipiẽda rõne ↄueniãt: aut ſi foꝛte
ſicut de talibus ſcriptũ ẽ: peccatoꝛ cũ
ꝑuenerit in ꝓfundũ maloꝝ ↄtẽnit: ita
qui obſtinati ↄtumaces extiterint: vt

doceri nõ velint:eos ab eiſdẽ ſedibuſ.

aplicis aut attrahi ad ſalutẽ quoquo⸗
modo neceſſe ẽ:aut ne alioꝝ perditio
eẽ poſſint ſᷣm canones per ſeculares
oʒ oppꝛimi ptãtes. Itez pelagius
pa.epᷣis q ↄuenerãt ad illicitã vocatio
nẽ ioannis ↄſtantinopolitani eßi.
Nõ eſt ↄciliũ ſʒ ↄuenticulũ qð ſine ſe⸗
dis aplice auctoꝛitate celebꝛatur.
Altis denuo aplicis ⁊ canõicis
atqʒ eccliaſticis inſtruimur regu
is:nõ debere abſqʒ ſnia romani pon
tificis cõcilia celebꝛari. Quapꝛopter
vt iã dictũ eſt recte nõ ↄciliũ ſʒ cõuen⸗
ticulũ veſtrũ vel ↄciliabulũ caſſatur:⁊⸗
quicqͥd in eo actũ eſt irritum habeat᷑ ⁊
vacuũ:vos quoq; deiceps videte vt
nullius hoꝛtatu talia pᷣſumatis ſi apo
ſtolice ſe. cõmunione carere nõ vaͤle⸗
ſi vo in qualibet ꝓuincia oꝛte fuerint
queſtiones:⁊ inter ipſos ꝓuincie epi⸗
ſcopos diſcrepare ceperit rõ:atqʒ in⸗
ter ipſos diſſidentes non ↄueniant ad
maioꝛẽs tunc ſedẽ referant᷑:⁊ ſi illic qͥ⸗
dẽ facile ⁊ iuſte nõ diſcernunt᷑:vbi fue
rit ſynodus regulariter ↄgregata ca⸗
nonice iuſte iudicẽt᷑. ¶ Maioꝛesꝰ
vo ⁊ difficilioꝛes qõnes vt ſcã ſynodꝰ⸗
ſtatuit ⁊ beata ↄſuetudo exigit:ad ſe⸗
dem ſemꝑ referent᷑ aplicam. ¶ Itez
ſimmachus papa.
Pꝛonincialia ↄcilia ſine romani põ⸗
tificis Preſenni pondere carebunt.
DOicilia ſacerdotũ eccleſiaſticis
legibus quotãnis decreta ꝑ pꝛo⸗
uincias qꝛ pꝛeſentiam pape non ha⸗
bent valitudinem perdiderunt:legi⸗

ſi dubitat de fide hereticus dr̃.vt e de here.c.i.

e¶Per ſeculares.poſſunt ergo laici coercere clericos etiã nõ depo
ſitos in caſibus:vt no.xxiij.q.v.pꝛincipes.als aũt etiã depoſitũ non
põt laicus punire niſi incoꝛigibilis ſit.vt ex de iudi.cũ non ab hoĩe.
nunq enim clericus quatũcunq; ſit criminoſus tradẽdus eſt curie
ſeculari dũmodo poſſit coꝛꝛigi peccleſiaſticã poteſtatẽ: vt.lxxxj.di.
dictũ · ex de iudi.at ſi clerici.niſi in crimine falñ litteraꝝ apoſtolica⸗
rũ.vt ex decri.fal.ad falſarioꝝ.Itẽ habes hic ꝙ vbicunq; deſicit ec

XVII.
cleſiaſtica poteſtas ſemꝑ recurrir̃ ad bꝛachiuʒ ſeculare.=.xj.qi.petimus.
⁊.xxiij.q.v.de liguribus.
Vltis.hoꝛtatu.ar.ꝙ auctoꝛitas ſuperioꝛis
cũq; militũ.ar. .xij.q.ij.de rebus.ilxiij.di.ſe

uibus excuſat.als non.

tis inſaniſſimi aliqñ in illis pꝛouincijs
maioꝛibus pꝛeter apoſtolici apicis ſa⸗
ctionẽ aliqͥd ↄſtitutu:⁊ nõ de maioꝛibꝰ
negocijs ad ↄſultationeʒ ſiquid occur
rerit pᷣfate ſedis arbitrio fuiſſe reſer⸗
uatũ.¶ DHinc etiã cũ auctoꝛitas theo
doꝛici regis ex diuerſis ꝓuincijs ad vꝛ
bem romanam ſacerdotes cõuenire
pꝛecepiſſeuvt ſanctum ↄcilium iudica
ret de his que venerabili pape ſimma
cho pꝛeſuli apoſtolice ſedis ab aduer
ſarijs ipſius dicebantur impingi: lu⸗
gurie ⁊ emilie epᷣi ſeu venetiarum ſug
geſſerunt ipſum qui dicebatur impeti
tus debere ſynodum cõnocare:ſcien
tes ꝙ eius ſedi pꝛimum petri apoſtoli
meritum:deinde ſecuta iuſſone domi
ni ↄcilioꝛum venerãdoꝝ auctoꝛitas
ſingularem in eccleſijs tradidit pote⸗
ſtatem:nec ante dicte ſedis antiſtitem
minoꝝ ſubiacuiſſe iudicio. Ad hoc ſe
reniſſimus rex deo inſpirante reſpon
dit:ſynodalis eſſe arbitrij in tanto ne

gocio ſequenda pꝛeſcribere nec aliqͥd
ad ſe pꝛeter reuerentiam de eccleſia⸗

ſticis negocijs ꝑtinere: cõmittens etiã

poteſtati pontificum vt ſiue ꝓpoſituʒ
vellent audire negocium ſiue nollent
quod magis putarent vtile delibera⸗
rent:dũmodo pꝛo venerandi pꝛouiſi
one cõcilij pax in ciuitate romana da⸗
retur.epiſcopi vero in ſynodo reſidẽ
tes cõgregata auctoꝛitate eiuſdẽ ſim⸗
machi dixerunt. Simmachus papa
ſedis apoſtolice pꝛeſul ab huiuſmodi
oppoſitionibus impetitus quantũ ad
homines reſpicit:ſit immunisꝰ⁊ liber
cuius cauſam totam dei iudicio reſer⸗
uamus. C De clericis vero memo⸗

rati pape qui ab epiſcopo ſuo ante tẽ

0

pus? ↄtra regulas diſceſſerunt ⁊ ſciſ⸗
ma fecerunt: ⁊ hoc fieri decreuimus
vt illi ſatiſfacientes epiſcopo ſuo miſe
ricoꝛdiam cõſequantur:⁊ officijs ec⸗
cleſiaſticis ſe gaudent reſtitui. Lau
rentius eccleſie mediolanenſis epiſco
pus huic ſtatuto noſtro in quo totam
cauſam dei iudicio cõmiſimus ſubſcri
pſit. Petrus eccleſie rauennatis
epiſcopus ſub eiſdem verbis ſubſcri
ni a pot eum.lxxv.epiſcopi.Il⸗
ud de clericis ꝓ pace in vꝛberefoꝛmã
da miſericoꝛditer ⁊ diſpẽſatiue factuʒ
dignoſcitur. Hocquoqʒ notãduʒ

ꝙ in hoc ↄcilio ⁊ in alia ſynodoꝰ ſim⸗

machi pape aut rauẽnatem epᷣm me⸗

diolaneñ.epᷣus ſubſcripſiſſe ⁊ rñdiſſe

legitur exquo ⁊ ſedis pꝛerogatiuaʒ añ

iʒ

nõ excuſat: vt.xij.q.ij.ꝗ

alonitane. tu dic ꝙ in le⸗

g ¶ Ad maioꝛc.i.ad
metropo.⁊ ita cũ ap/
pellat᷑ ab oĩibus epᷣis
ꝓuincie ad metropo.
videt᷑ ꝙ metropo.ſo/
lus maioꝛ ſit omnibꝰ
epᷣis ꝓuicie:qꝛ de pa
ri ad parẽ nõ licet ap/
pellari.ij.q.vj. S. ante
rioꝝ.i.idẽ etiã. Item
bic appellat᷑ a metro.
ad cõciliũ metropo.
ſ. ij. q.vj. oĩs.⁊ ſic ↄci⸗
liũ eſt maius ipſo me/
tropo. ⁊ ſic appellat
ab aliquo ad ſeipſum
cũ alijs.⁊ ẽſi.ff.qñ ap
pel. ſit. l.i. S. ſolẽt. Sed
gd ẽ qð hic dr ꝙ ſi diſ
ſentiunt epᷣi recurrat
ad ſuꝑioꝛẽ quare non
ſtat hic ſnie plurium
vt.lxy.di.ſane. Intel⸗
ligũt quidã ꝙ bic diĩ ĩ
cã criminali epᷣi vbi
oʒ oẽs epᷣos ↄſentire
vt . yj. q.iiij.c.i.⁊.ij.ſʒ
põt intelligi i eo caſu
qñ in ꝓuincia dubita
tur de negocio aliquo
inter epᷣos:tũc recur⸗
rit᷑ ad ſedẽ ſuꝑioꝛem.
vel itelligaſi eo cãn ẽt
qñ diſſentiunt epiin
ſnia:nõ ꝙ ſnĩam ali/
quꝗ ꝓferãt:ſʒ qꝛ vide
tur quibuſdã vno mõ
ſentẽtiãdũ: alijs alio
modo. .
hb¶ Maioꝛes. vt de fi
de.yt.xxiiij.q.i.qͥtiẽs.
i 67 Oncilia. ſacer/
dotũ.i.epᷣoꝝ.
kq . Perdiderunt.no.
ꝙ aliquis dicit᷑ ꝑdere
qð nũqꝙ; habnit ſic.v.
q.vj.qꝛ iuxta.xxiij.q.
iiij.guiliſarius.xxiij.
di.quoꝛũdaã.ſic.xxxij.
q.ij.ꝙ vᷣo.⁊.c.moyſes

I¶ &ic etiã.pꝛecepiſ

et. Iſti ep̃i venerunt
ad citationẽ regis:nõ
ꝙ venire tenerent: ſʒ
vt reuocarẽt eũ ab er
roꝛe ſuo.ſimile ad hoc
e de excep· olim.
m .Juſſione dñi. bʒ
gromana eccleſia au
ctoꝛitatẽ a ↄcilijs.ſed
imperatoꝛ a populo:
vt. xciij.di. legimus. ĩ
fi.ꝛium huic ſignat᷑.
xxj.di.quãuis.⁊.xxij.
di . omnes.vbi dicitur
ꝙ rõana eccleſia hẽt

pꝛimatũ a dño ? nõ a

ↄcilijs:ſ dic pᷣncipali
ter habuit a dño:iecũ
dario a cõcilijs.

n .EReuerentiã. dʒ i⸗

peratoꝛ reuerentia ec

cleſie ſed de rebus eccleſie nihil poteſt diſponere.vt.xcvj.di.bene.vnde nec
dignitates nec pꝛebendas dare poteſt:vt.xyj.q.vij.ſiquis deinceps.ar.õ.
e de cõſue.cũ inter.in parte deciſa.vbi dicit᷑ rex ↄferre decanatũ.ſed hoc
foꝛte ex ↄſuetudine ⁊ ex pꝛiuilegio.xvj.q.i.hinc etiam.
K Immunis.j.ij.q.vij.S/itẽcũ balaã.in fi.ð ibi dr ꝙ ſimoniacus poſt re
itutionẽ tenei rñdere accuſatoꝛibus.ſʒ dic ꝙ pᷣmo fuit accuſatus de be
reſi.ſʒ cũ appareret calũnia accuſãt.poſtea fuit abſolurꝰ.vt hic dẽ̃.

„ „»

p Añ tps.qð fieri ñ ðbnityt.viij.q.iiij.nõne. S.illö.

Di.

Synodo.vt.xcvj.di.pbene. .. W
E bitopos ſne tpᷣs.gnãle eſt ꝙ qui pꝛius dignitatẽ ceperũt pꝛeſeren

ↄcilia nihil generali⸗

ter poſſunt conſtitue

Piſcopoꝝxꝰ igit᷑ ↄcilia vt ex
pꝛemiſſis apparet ſunt inua⸗

„XVIII.

. C. oephen. ſti magna. extra de do.? ↄtu.cũ dilecti.So.vpi dies

pꝛeſigit᷑ a canone moꝛa põt purgari.ſecus ſi ab boie pꝛefigit dics .

ar. ff.de ar. ſi cũ dies. S. vlti. .l. cclſus. Jo. Sed hoc no eſt vex: vt ex

lium idibusꝰ octobꝛis habeatur: qui
dies apud grecos hy perberiti mẽſisꝰ

ſex nonas ſunt

in ·xv.die ⁊ ita

ñ ille gradus ceteros antecedit quẽ laboꝛ ꝓlixioꝛ ⁊ ſtipẽdia lõgioꝛa fe- de ſup.neg. pꝛela.qʒ ibi dici videt᷑ ꝙ moꝛa purgari ne poſſit. ſed cer/
arun Are pt Cd enaeolelnebeniie Aauts rerißit dignitatem a te noua decre · dicit ꝙ in ſolutionc pẽſionis moꝛa in⸗ decn tbe doſ
dir iheret Tvoanka e . ato c.
⁊ obe. ꝑtuas· ⁊.ff. de eũhabere colligit. Ait eniʒ greg. Sa⸗ Ropter eccliaſticas cauſas ⁊ que el loleani
bo e r uil l gerio epiſcopo auſtudineñ. cxiſtunt ↄtrouerſias diſſoluẽdas ᷓ; decre z. vei
Weanug magoets di / £—◻ Piſcopos iᷣm oꝛdinationis ſue ufficere nobis viſum eſt bis in anno dic ꝙ llla Coꝛi⸗
gnitatis qui lʒ ſint po tpsꝰ ſiue ad ↄcedendũ ĩ ↄcilio ſiue ad ꝑ ſingulas ꝓuincias epoxꝝ ocilium fie git decre. .b.
ſterius oꝛdinati tñ pᷣ/ ſhon cribenduʒ vel in qualibet alia re ri. Semel quidẽ poſt tertiam hebdo⸗ n ¶¶ Idib . hoc
ponunt alijs vt bic in ſua attendere loca decreuimus ⁊ ſuo madam paſchalis ſolẽnitatis:ita vt i alki videt. ꝗa
palea placuit. rũ ſibi pꝛogatiuã oꝛdinuʒ vendicare. quarta hebdomada que ſequit ⁊ ime ſ. gnn u
Diſcopo⸗ .UHex tp̃ᷣs oꝛdinationis nõ ad eccle dio tempoꝛis inter paſcha ⁊ penthe⸗ cne r Peere⸗
miſa er, ſias ſed ad perſouas refert᷑: ſicut ex cõ coſtẽ ↄcilium cõpleatur.admoneamꝰ qut.ſi en mẽſis
biij⸗di. In ſuetugine cardinaliũ ſcẽ ro. ec. epoꝝꝛ autem cõpꝛouinciales epos hi qui in bʒ quattuoꝛ no
pxima diſti. magiſter vniuſcuiuſqʒ pꝛouincie euidemer 1ap. amplioꝛibus ciuitatibus.i. metropoli nas. ſunt idus
oñdit ꝙ pꝛouincialia Nparet. Di. XVIII. tanis degunt. Secundum vo cõci i. xiij. die. ſi vo

iſcoconſcanenuen T lida ad difriniẽdũ: ad ↄſtitu⸗-⸗ decimus inuenitur. In ipſis auteʒ cõ⸗ idus ncFupt
Enclt gdidnid uoti⸗ um .n at ad coꝛigendũ. Süt eniz cilijs ⁊ pꝛeſbyteros a diacones pꝛeſẽ apud nos: icd
ens in anno? quo tẽ neceſſaria epᷣoꝝ ↄcilia ad coꝛꝛectionẽ tes eſſe o oꝛtet:⁊ omnesꝰquotquot ſe apud grecoſ bñ
poꝛce anni ⁊ cuius au/ 2 ad exhoꝛtationẽ: ꝗ ue 7 ſi nõ habent leſos exi imant 7 ſynodicam expecta eſt in. x. die. di⸗
ctoꝛitate ſint celebꝛan vim ↄſtituendi:habẽt tñ auctoꝛitatem re ſententiã:nec liceat aliquibꝰ apud cunt quidam ꝙ
da ⁊ ꝙ metropolita/ imponẽdi a indicendi qð als ſtatutuʒ ſemetipſos ↄciliaa ſine metropolitano idus qũq; dicit
nus nihil dz exigere eſt ⁊ qʒd gnãliter ſeu ſpaliter obſerua rũ ⁊ epiſcopoꝝ ↄſcientia ⁊ ↄſenſu fa⸗ mrr rle trs
ab ebis aucren tibue ripꝛeceptũ eſt. ¶ Ex gabilionenſi cõ5. cere: quibus⸗ de omnibus cauſis:· cõ voſt age
n i qui cahc B cilio. c. vſ. Palea. ſtat eẽ ꝑmiſſũ iudiciũ.¶ Itzex Pci. la niinm incipiür cõ
ſynodũ nõ venit. In Lacuit vt oↄſeruato metropol.pꝛi odicenñ. Semetipſos accuſant qui vo putari:vt cũ di
line dicit ꝗꝙ infr a lex matu:ceteri epim ſue oꝛdinationis cati ad ſynodum venire temnunt. xuj. idus. vij-
menſes dʒ eps india tps alius alij deferat locũ. Anleo noʒ vocatos ep̃os ad ſyno- idus.⁊ ſic dein/
re ſuis ſubditis ea q̃ apa anaſtaſio theſſalonicẽſi epiſco⸗ L) dũ ↄtẽnere venire:ſʒ adire dbe c eps. na in pn.
cilio e ſunti⸗ ‚bo. Bini auentus per ſingulos an⸗ re ⁊ aut docere aut doceri que ſũt ad RM Dei; Ke⸗
e dienen N nos ab epiſcopis celebꝛentur. Ecergdcleſie ceteroꝛuqʒ coꝛectionem vti⸗ veip; e
epi bene poſſunt ↄde⸗ O E ↄcilijs aũt epalibus nõ alind lia quod ſi ↄtempſerint ſeipſos viden deide ternmina⸗
recanones epᷣales: ? indicimus qᷓ ſancti patres ſalu⸗ tur accuſaret niſi foꝛte ire non poſſint tis nonis dicit
archiepᷣs ꝓuinciales bꝛiter oꝛdinauerunt:vt ſcilicet bin cõ ¶Item ex conci.chalcedonen. vilj. idꝰ. vij. id?.
qꝛ quilibei populus ? uentus per annos ſingulos habeant Coĩꝛipiant᷑ epiſcopi qui ad cõcilium quare dicit ꝙ
quelibet eccleſia ſibi in quibus de oĩbus querelis que iter vocati venire recuſant. ſit decimus.ſed
bot ſtamer galiabin diuerſos ecclie oꝛdines naſci alſolent Eruenit ad noſtras aures ꝙ in p- didn ki ve
r wi ine ee e ingdicet acſi foue inter ipſos qͥ pꝛeſunt uincis cõſtituta epiſcopoꝝ cociſia mi ns quem oet
catholica.⁊.xij. di.il⸗ de maioꝛibus peccatis qð abſit naſcitf̃ nime celebꝛentur.hoc ex eo pꝛobatur diẽ qui eſt inter
la.⁊ de con.di.iij.c.i.⁊ cã:que ꝓuinciali examine nequeat dil ꝙ multeꝰ que coꝛꝛectione opus habẽt illos dies g di⸗
e de fer.ↄqueſtus.ſʒ finiri:fraternitatẽ tuã de totius nego⸗ eccleſiaſtice res negligantur. Statuit cunt᷑ idus: non
de maioꝛibus nego cij qualitate metropolitanus curabit hec ergo ſcã ſynodus ſᷣm regulas pa⸗ yltimũ diẽ illo⸗
cijs nõ pñt aliqd ſta- inſtruereꝰ: vt ſi coꝛã poſitis partibus trum bis in anno in vnum ↄuenire ꝑ ruũ qul ꝓpꝛie
ruere:vi bic. in dil. nectuo fnerit res ſopita iudicio: andno ſinsgulas ꝓuincias epos vbi ſingula bclai Hic
