vominus ait ad moyſen:ego ſum deus

„

1

Gelote⸗ viſitans peccata parentum in fi grauiſſime cõmouererꝰ
os vſqʒ in tertiam et quartam pꝛogeni
em.ſpiritualiter autem peccatis paren⸗

tum paruuli non tenenturs ex qͥꝑ ſacra⸗

Q. m.

254

ter. i fi. Sʒ pena etna nemo punit ꝓ alio.xi.q iij.il/g. p vtraq; pꝑte allegaz?z

Pꝛo peccato.s.i.q.iiij.item peccato achoꝛ.

mentum regeneratiõis ab oꝛiginali pec

cato fuerũt emundati.vnde per eʒechie

lem dominuſ ait:anima que peccauerit
ipſa moꝛietur.filius enim non poꝛtabit
iniquitatem patris nec pater iniquitateʒ

filij. iuſticia iuſti ſuper eum erit: ⁊ impie
tas impij ſuper eum ⁊c̃.quecunqʒ etiaʒ

peccata parentes commiſerunt: filius
ex quo perſonaliter ab eis ſeparatus fu

erit:ei imputãtur ad penam. vnde pec⸗

cato ade ideo omnes poſteri teneri di⸗
cuntur:quia nondum aliquiſ ex illo ma
terialiter fuerat pꝛoſeminatus:quia vo
apud deum non ſententia ſacerdotum
ſed vita eoꝛum queritur:patet quod nõ
eſt notandus ſententia uem peccati
macula nõ inficit. hic paulus coꝛinthijs
ſcribẽs ait:ſi qͥs frater noĩatur foꝛnica⸗
toꝛ aut auaruſ idolis ſeruiẽs cũ his nec

cibum ſumere debetis.Ex quibus ver⸗

bis datur intelligi ꝙ; niſi pꝛimuʒ aliquis
nominatus fuerit de crimine id eſt vel
coꝛam iudice accuſatus vel ↄuictus vel
in iure ipſe de ſe confeſſus fuerit ꝙ nec
ſnia eſt feriendꝰ nec ab eiuſ cõione abſti
nẽdũ. Nõ g ꝓp ichi pegta familia
excõmunicanda eſt. ¶ Unde auguſti⸗

nus ſcri.ad auxilium epiſcopum.

Ps peccato panis non en filius ana
MWMematizandus 5

Dabes de bac re ſententiam cerg

rationibus vel ſcripturarum teſti
monijs exploꝛatam nos docere digne⸗
ris quomodo recte anathematiʒeturꝰ
filius pꝛo peccato patriſ aut pꝛo mariti

peccato vxoꝛ: aut pꝛo domino ſeruus

aut quiſquam in domo etiam nondum
natus:ſi eo tempoꝛe quo vniuerſa do⸗
mus eſt anathemate obligata naſcatur:
nec ei poſſit per lauacrum regeneratio⸗

nis in moꝛi periculo ſubueniri. hec.n.
s penaqua legimus quoſ

„

fuit coꝛpoꝛali
dam contemptoꝛes dei cum ſuis oĩibus
qui eiuſdem impietatis participes fue⸗
runt pariter interfectos.tunc quippe ad
terroꝛemꝰ viuentium moꝛtaliaA coꝛpo⸗
ra perimebantur:quandoqʒ etiam mo/
ritura.ſpiritualis auteʒ Pei qua fit qð
ſcriptum eſt:quecunqʒ ligaueris ſuper
terram erunt ligata et in celo: animas
obligat de quibus dictum eſt:vt anima⸗
patris ita et anima filij mea eſt:anima qᷓ
peccauerit ipſa moꝛietur. audiſtisꝰ foꝛ⸗
taſſe aliquos magni nominis ſacerdo

tes cum domo ſua quenpiam anathe⸗

matiʒaſſe peccantium ſed ſoꝛte ſi eſſent
interrogati reperirẽtur idonei inde red
dere rationem. ego autem ſiquis a me
eſtenn vtrum id recte fiat quid ei re/
ondeã non inuenio:nunqᷓᷓ hoc auſus
ſũ de quoꝛũdã facere facinoꝛibꝰ vnani
miter aduerſus eccleſiaʒ erralis niſi
ſſed ſi tibi quod
iuſte id fiat dominus reuelauit: nequa⸗
quam iuuenilem etatem tuam ⁊ hono⸗
ris eccleſiaſtici rudimenta contemno.

Ad mingẽtẽ.i.vſq; ad canẽ vl ĩfirmũ q ꝑꝑ debilitatẽ adbẽt ꝑieti ⁊ migit
Non tenent.g. di.lvi.vndecũq;.⁊.c.nund.

abes.anat hematiʒet᷑.als minoꝛi excõicaiiõe bñ v

nus ꝓalio puni
⁊ ſic nõ ſũt jria.xc.di.
oblationes.xvij.q.iiij
miroꝛ.ex de ſpon.non
eſt vobis. 8
¶Auut ꝓmariti.nec
Et ciuiliter vxoꝛ ꝓ ma
rito:niſi ĩ caſu vbi res
vxoꝛis ꝓ marito intel
ligunt᷑ obligate.C. de
lI. xij.

l ¶. ec enim.antipo

phoꝛa ẽ ꝙ poſſet dici
qꝛ inuenio vnũ ꝓ alio
nnitfũu.
Pena.certe in hoc

graniter excedũt.Hã

iſtud ſpãliter eis ↄce⸗

dit᷑ alijs ẽt interdictis
e de ſpõ.nõ eſt vobis
Sʒ pone ꝙ poſſit ana
thematiʒari ſic fami⸗
lia ꝓ pctõ alicuius vel

ciuitas tota:nunquid

erũt excõicati qui na
ſcunt᷑ qᷓpꝛimñ ſũt ba⸗
ptiʒati an ñ.ꝓ h̊ facit

qꝛ eadẽ familia eſt.vij

q · i. dei que. ff. de indi.
ꝓponebat᷑.ꝗdã tñ di/⸗

cũt ꝙ ꝗ naſcunt̃ non

ſunt excõicati..

mAcd terroꝛt.ij.q.

vij.q̃ pꝛopter.

n· Aoꝛtalia. ? io nñ

videt᷑ eſſe magnũ ſi id
faciã qð als facturus
eſſem. yt.ð. ꝓxi.q.iꝗd
culpat᷑.ff. de cõ.ob cãʒ
l.ſi pecunia.. vlti.

2

iundei.

p ¶Andiſtil alia an⸗

tipophoꝛꝛ.

q ¶Homis.ironice
T¶Igonei. ñ ſufficit

oicere niſi rõ dicti aſſi

gnet · . q. vij. crigtiões
ar. . de pe. di. iiij . ſi ex
bono. ff. de leg. ñ oĩum
⁊.S.ꝓx.q.iiij.de tyrijs
ar.teſtes ñ eſſe recipi
dos ꝗ dicũt ſe rẽ ſcire
niſi qualitatẽ ⁊ vñ no⸗
uerint declararent:ni
ſi eni oia inquiranr̃ ñ
põt ꝑueniri ad verita
lẽ.xxiij.q.viij.occidit.
⁊ arg·ð.xxij.q.iiij.mi-
rentela.⁊ iiij.qiij.ſi te
ſtes.ex ð ſen.⁊ re ind
ſicut.

s Coͤmonerck gen
4

loquendi ſic ⁊ ilud
ego nõ facerẽ tale ꝗd
niſ eſſem ex meipſuʒ:
poſſʒ tñ ꝓhiberi fami
lie ne dño cõicarẽt foꝛ
te ꝓpter atrocitatẽ fa
cinoꝛis.vt ar.ex ð ſen.
ex.ĩter alia.in fi.⁊.xvij
q·iiij.miroꝛ.⁊ nõ.xi.q.
iij qm multos.Sʒ nũ/
gd hᷣ licebit:⁊ ſi grauiſ
ſime cõmoueret᷑.non.
inuit ꝗ̊ nõ ꝗd fieri de/
beret:ſʒ gd fieri poſſet

ſolẽt ꝗppe hoies recẽ-

D ij

”“

ticꝛibus factis turbulentins excitari.xt.xxiij.q.v.c.ij.⁊?.xi.q.iij.ira.
a ¶¶Senex.repꝛehenſibilis eſt enĩ epᷣs ꝗ a perito ſubdito cotẽnit edoceri.S.
xxxviij.di.c.vlt.ẽ.di.xxij.de ↄſtantino.Et nulla etas ſera ẽ ad diſcẽdũ vſqʒ
ãnũ.ff.ð fideic.li.apð inli.⁊ ſepe

₰

ad.lxxxviij

22r„

b ¶Expiandam.ſ.de conſe.di.iiij.ſi quicquid.

c ¶¶Ad eũ ꝑtinere..i

q.i.dñs declarauit.õ.i

iij.qm̃ mlios.C. de ſa.

ſan.ec.ſancimus.in fi.
C ¶ Innocentes. arg.
mainſ pctm̃ eſſe inter⸗

ficere paganũ ꝙᷓ; xpia

nũ bonũ.ar.xxiij.q.v.
ſi nõ licet. Sed h̊ verũ
eſt in illato ñ in cõmiſ
ſo.i.maius pctm̃ eſt ſi
vna aia ꝑ pemm infide
litatis pereat q; ſi inu

merabiliũ martyrum

coꝛpoꝛa ꝓ eo trucida⸗
rent.⁊ hoc videt᷑ litte/
xa dicere:ſi innocenteſ
de eccleſia ex̃hantnr ſi

martyrũ coꝛpoꝛa pere

ant nõ eſt dãnũ.ſed dꝛ
ſm vulgare hoium dã
nũ ibi eſſe.
¶Mediolañ.i.de il
la ciuitate nato vel ſuf
fraganeus mediolañ.
8 Omperimꝰ.pꝛi-
uanit. ar. . ff. de
re iud.l.iiij.ꝭ.condem
natus.

b· ¶ ¶Laurentius. ig
fuit archieps medio⸗/
lañ.di. xvij. 9. hinc ẽt. ẽ
lxiij.di.quanto.vel ipe

magnus fuit poſt lau
rentiũ natus.

i ¶ Munitꝰ. ar. ꝙ ſiẽ

ſolo pᷣbo excõicat᷑ ꝗs:

ita ⁊ ſolo verbo abſol

ni põt.ar.v.q.i.qnidã.

ar. Z. j. e. J. notãdũ. ex

de ſen.ex.cũ deſideres

xi.q.iij.cũ aliꝗſ.credo
RTloverbo poſſit ab
ſo

lui. qꝛ oĩs res ꝑ quaſ
cũq; cauſas pᷣhit᷑ ⁊c̃.
ex de re. iur. c. i. vel nõ
tenuit hec ſnia.qꝛ lau
rentiꝰerat hereticꝰ.io.
leBVi negligunt.
0 conſuetudinẽ.
inducitur ex cõſuetu⸗
dine pᷣſũptio.vt di.xl⸗
iiij.multis.je.deus.ff.
de re mi.nõ oĩs.ff. de
vſu ⁊ habi.plenũ.ꝭ. ſʒ
ſi. ff. de accu.ſicni.
1 P. Ie olegicant .qð
fit qñ nõ credit eſſe ve
rũ qð dicũt.vel qñ pr
maledicit filio.vt.v.q.
v. non oſculatur.

reuelat᷑ mioꝛi ⁊c.vt.xcv.d.eſto.

Canſa: iiimnXs

⁊ omniũ percunctatrix.de pe.diiij.inter hec bireum.

iſta in aut.de ſan. epi.S.oĩbus.col.ix.ij.q.i.nemo eps.

E illicita.cxxviij. hodie nõ diſtinguit liber iſte per.c. pe ite ör.
Oer per. c. ponit auũᷣt

t ¶¶ Maioꝛis.qñ ſuperioꝛ poſſit abſoluẽ ligatũ ab iferioꝛe: no.xi. q. iſ.
ſiepᷣs.qua aũt pena punit iniuſte excõicãs.habes ex de ſen.ex.ſacro.
n ¶Qui legitie

ct ſi iuſta fuerit

ſenex enim a iunuene ⁊ ep̃s tot annoꝝ a tatur:ſi ipſe antea non exijt hoc eſt ſi nõ cã excõicatiõis:

collega necdũ anniculo paratus ſuʒ do
ceri:quõ poſſim vel deo vel hoibus iu⸗
ſtã reddere rationẽ:ſi aias innocentes
ꝓ ſcelere alieno qð nõ ↄtrahunt ex adã
in quo oẽs peccauerũt ſpũali ſupplicio
puniamus. etenim claſſiciani filius ⁊ ſi
traxit ex parente noxã pꝛimi hois ſacro
fonte baptiſmatis expiandãꝰ m̃ quicqͥd
poſtq eũ genuit peccati pater eiuſ admi
ſit vbi particeps ipſe nõ fuit:ad eũ per⸗
tinere quis ambigit.quid dicam de con
iuge.quid de tot aiabus vniuerſe fami⸗
lie:vnde ⁊ ſi vna aia ꝑ iſtam ſeueritate
diſciplina qua tota domus iſta anathe⸗
matiʒata eſt:ſine baptiſmate ð coꝛpoꝛe
exeundo perierit innumerabiliuj moꝛs
coꝛpoꝝ ſi de eccleſia hoĩes innocentes
violẽter abſtrahãt᷑ ⁊ iterficiant᷑ huic dã
no nõ põt cõꝑari.ſi ergo de hac re poteſ
reddere rõnẽ:vtinã ⁊ nobis reſcribẽdo
pᷣſtes:vt poſſimus ⁊ nos:ſi ãt nõ potes
qͥd tibi ẽ incõſulta cõmonitiõe animi fa⸗
cere:vñ ſiiterrogatꝰſueris:reſponſionẽ
rectã nõ vales iuenire.hec ãt dixi ẽt ſi fi⸗
lius nr̃ claſſicianus aliqͥd admiſit: qð ti⸗
bi anathemate plectẽdũ iuſtiſſime vide
ret᷑.Et g ex hac auẽte euidẽtiſſime mon/
ſtrat illicite excõicat᷑ quis ꝓ peccato alte
rius neqʒ aliq̃ rõe nitũt᷑:qͥ ꝓ peccato vni
us in totã familiã ſniaʒ ferũt excõicatio/
nis. Illicita ãt excõicatio notatũ nõ ledit
ſed excomunicantẽ.
us ſcribit magno mediolanẽſi eßo.
Illicite ſi aliquis excõicat ſemetipſum
non illum condemnat.

*

Ompꝑpimus? ꝗ;
* frater et coepᷣs nr̃ nullis te culpis
exigentibus cõmunione pꝛiuauit. Ideo/
qʒ huius pᷣcepti noſtri auctoꝛitate muni
tust officiũ tuũ ſecurus ꝑage ⁊ cõionem
ſine aliqua ſume foꝛnidie. ¶ Itẽ hiero

nymus in leuitico.

Qui non coꝛde ſed oꝛe maledicunt lab
oꝛum immundiciam contrabunt.
AUi negliguũt oꝛis maledicti ↄſuetu
dinem? reſecare ẽt ſi non coꝛde
maledicant:tñ ĩmundiciam labioꝝ ſᷣm

„

runt. C Item.

iſaie verbũ ⁊ inquinamenta oꝛis incur⸗

Aita non ſnia quẽlibet ligatv
Aquis“ non recto iudicio eoꝝ qui
pꝛeſũt eccleſie depellat᷑ ⁊ foꝛas mit

Qui intus.s.ij.q.i.nemo. .xi.q.iij.illud.dic ꝙ nemo obeſt qᷓtnʒ
ad recipiendũ vnitatẽ ſanctoꝝ.ledit᷑ aũt ꝙᷓtũ ad participanda eccleſiaſtica
miniſteria.ſnĩa aũt paſtoꝛis ſemꝑ timenda eſt.na quo ad deũ nõ
ſia ligare:niſi cũ emittit ↄſtitutionẽ aliquã.vt.S.e.qi.c.i.⁊.ij.

m Jquis ·nihil leditS.xi.q.vlt.cui eſt illata. ?.c. q. ? ſi ad tõs.
k

o VVn in perpetuum.illum.ſcilicet inſtum.
L) ¶Illi.i.ad malum illius.i.iniuſti.

q ¶¶Sacrilegij.item tenet᷑ act.iniur.xi.q.iij.c.temerariũ.⁊ tenet᷑ ad omne
intereſſe z ad maioꝛẽ penã ſi viſuʒ fuerit expedire.extra de ſen.excõ.ſacro.
Itẽ crimẽ ſacrilegij d ignũ ẽ depoſitiõe.vt.lxxxi.di.apoſtolus.nec poteſt ꝓ
monueri talis vt ibi dꝛ.quare ergo tm pena ſuſpenſionis.xxx.dieruʒ infligit
ei. vt.j.e.c. pꝛoxi.ſed foꝛte ibi loquit᷑ cũ agitur ad depoſitionẽ.vel dic ꝙ non

quodlibet ſacrilegiũ iducit depoſitionꝰ.

1Et dum pꝛecipites.iudices non erunt pꝛecipites iud

vt ex de ap.repꝛehenſibilis.iniquitas eni oĩa pꝛecipitat.virtus aũt lenta eſt

Ange gregoꝛi⸗

tiusꝰ quondã

ices ad excõicãdũ.

ita egit vt meret᷑ exire nihil leditur in o vter de ſen ex.
ꝙ no recto iudicio ab hoibus videt᷑ e⸗ ſacco.
pulſus.⁊ ita fit vt interdũ ille qui foꝛas 10 Diſu hode D
mittit᷑ intus ſit: et ille foꝛis qui intus vi dici pnn
det᷑ retineri. & Itẽ rabanus de eccle⸗ ſed im̃ mencs 1
ſiaſticis pꝛeſſuris lii. Se eodem. ad hoc preſigi?
On in perpetuũ dãnamur cnʒ in vtex de ſen. ex..
inſte iudicamur dicẽte pſalmiſta: ſacro. pel dic
nec damnabit illũ cũ iudicabit illi. mlti Em arbitriü ſu⸗
ſacerdotũ culpã ʒelo dei ſe ꝑſequi pꝛofi Pæt loeis carebit

= — „ 2 . . . cOi f .
tẽt: ſed dũ indiſcrete hoc agit ſacrilegiia tatnio e eſ
facinuſ incurrũt:⁊ dũ pᷣcipites quaſi ad pꝛiuatus ingrel

emẽdãdum ruũt ipſi quoqʒ multo ma,- ſueccleſie.

5 .

gis deterius caduũâ„v
Item ex conci.pariſi.tꝑe lodouici.

dic tm abigreſ⸗

ſi
FyCõione. ho u

inn
(iten

6

l⸗
Qua pena ſeriatur qui illicite aliquem n ſreeFreck ee
AElllicita excõmunicatõe lex iuſtini . Ee neſ⸗ n
Aani imperatoꝛis catholici quã pꝛis niſeſtis crimini mna
bat ⁊ ſeruat catholica eccleſia.ↄſtitutö⸗ buus pꝛecedit ad gns
cxxviij. capitulo.cccli. decreuit vt ne monitio.ar iij.q nan⸗
mo pᷣſbyter excõicet aliquẽ anñqᷓ; cauſa vᷣ. qꝛ ſuſpecti.ar. *
ꝓbet᷑:ꝓpter quã ecclłaſtici canones hoc nade iure⸗ fct
fieri iubẽt. Siqs ãt aduerſus eã alique,z æ Rer g er gini
excõmunicanerit:ille qdẽ qui excõicat? noõ inuenit᷑ niſ fubhſ
eſt: maioꝛis i ſacerdotis auẽte ad gram inteliigat de ſte· iglli
ſacte cõionis redeat. Is ãt qui legitime noꝛe legis queẽ gninn
ſñ excõicauerit ĩ tãtũ abſtineat a ſacra cõ C.quõ ⁊ qñ iu. i
munione tpᷣs quãtũ maioꝛi ſacerdoti vi conſentaneum. eis
ſũ fuerit: vt ꝙ iniuſte fecerit ipſe iuſte ꝰ eeckorta⸗ lde⸗
patiat᷑ Et hinc ſãctus grego.ad ioonnẽ? mony.
epᷣm iniuſte excõicãtẽ inter tetera ſcribit x Perempto Pbarnet
dicẽſ: caſſatis pᷣus atqʒ in nihilũ redacß rio.dico uili ſietbea
pᷣdicte ſnĩe tue decretis ex beati petri pn bet iudex põtꝑp· lunng
cipis apoſtoloꝝ auctoꝛitate decernimꝰ emptoꝛiũ mitte neßiif
xxx.dieꝝ ſpatõ a ſacra cõioneſpuatũ ab e pꝛobat e de in bu
oĩpotẽti deo tãti exceſſus veni c ſůma emere iucl. . uu
pnia ac lachꝛymis exoꝛare.ꝙ ſi hãc ſen exde offi imct. Nln.
tẽtiã nr̃aʒ te cognouerimꝰ nõ impleſſe dele. ex litteris. paef
remiſſꝰ:nõ iã tatũ iniuſticiã ſʒ ↄtumaciiã HB oẽs dicere cõ⸗ ndi
frnitatis tue cognoſcas iuuãte deo ſeue ſueuerint tm̃ fmngz
rius puniẽdã:qꝛ nemo ꝓpere vłpᷣpoſte oꝛdinarius rel Aln,
re vel nõ cõmonitus neqʒ ↄuictus eſtiu a beinei elel an
dicãdus. de ↄuẽtione ãt huius impera Snm oſ it llun ital
toꝛis manifeſtoꝝs criminũ lex dicit:qͥcũ dellt omif. uan
q; tribus auẽtibusꝰ iudicis cõuẽtus eſt col ix. C de ind. *
vel tribus edictis fuerit ad iudicẽ puo⸗ ſancimus. in fi. lnee⸗
catus autvno/ꝓ oĩbus ꝑemptoꝛio.i.q ecx ð ap. ſicutro n
cãm extiguit fuerit vocatus:⁊ pnĩaʒ ſuã mana. Itẽ pem Umnbe
apud eũ udicẽ a quo ei denũciatũ eſt ex ptoꝛiũ nõ eſt ſis ſfi
hibere noluerit aduerſus eũ q̃i cõtuma eim mittendun nn
cem iudicari põt quinimo retractari nec acetger deſt . 4
nõnunẽᷓ;. Iem ſcias ꝙ licet lex dicat ꝙ iudex dʒ mitterel adhuc vnnz n
edictũ poſt peremptoꝛiũ.xt.ff. de indi.⁊ poſth.illud tñ nõ eſt verũ niiũ ſigii
velit iudex gram facere ei.vt ex de offi.dele.ↄſuluit. Itẽ dicũt quidam q
VW pemptoꝛiũ debeat ↄtinere tantũ quantũ ſi quodlibet triũ edicwꝛuʒ
p ſe ꝓponeret᷑.C.quõ ⁊ qñ iudex.in ant᷑.qui ſemel.Sed veriꝰcredo VN
illud ſit in iudiciſ arbitrio.vt ex de ap.cũ ſit romana. tẽ ſʒ iudex tribꝰ Ihi
edictis ⁊ vno peremptoꝛio debeat citare:ſi tñ pars nõ venerit ad pei- 8
mã citationẽ punit᷑ in ſũptibus litis.C.de iudi.ſancimus. Itẽ ſi iudex llcich
ter citet:⁊ nõ apponat hoc aduerbiũ ꝑemptoꝛie m̃ intelligit citatus ꝓ N N
emptoꝛie.vt.C.quõ ⁊ qñ iudex.tres denũciatiões. Itẽ ſi reus ad pᷣmã nt c⸗
citationẽ dicat ſe nolle venire nõ eſt denuo citandus: qꝛ iõ ter citat Yt
pꝛeſumatr eius ↄtumacia. ff.de re iud.ↄtumacia.cũ ̊ certũ fit eũ nolle ticte
venire nõ eſt denuo citandus:qꝛ in incertis nõ in certis locꝰt ↄiecturn ud
ff. de ver. ob.ↄtinuus.Sed quid ſi index pſerat fniam ↄtra citatũ nõ i
peremptoꝛie.yidet᷑ ꝙ non teneat ſnia.vt.C.quõ ⁊ qñ iudex ea que?

xXXIIII. AQMQ. m. n5
hoe ie videtur· per appellationẽ negocia poſſunt: quo buc obijcitur illud:quod non ſolum in⸗ m.. Vopulo illi qui
ar atra C. aus nens in cõtumacẽ ſuerit iudicatüũ. Secd nocemes ſed nec etiam criminoſi ſentẽſeruaret legem dei.
rn in cellare⸗ ⁊ hanc ſniam de tribus auctoꝛitatibus tia maledictioniſ ſint feriendi. Ait enim y Altero. i.gebal.
a. Per ahh, Ccouentis ea euãgelicaꝰ auctoꝛitate cele cchꝛiſtus in euangelio. Oꝛate pꝛo perſe?⸗ Deliek in peort d.
noneandan ſtinus ad neſtonum dicens: ephelina quentibus T caſumniantibus vos: bñ=⸗ gebal: .
appellans vt ij. ſynodus de eodem decernens ⁊ beatꝰ acite his qui vos oderunt. Item apo⸗ p— Maledicant. R5?
i.itẽ ſůt que greg: ad ioannẽ ſcribẽs cõpꝛobauit de ſtolus:benedicite perſequentibus vos: uamnbae⸗ E
tum. ſed eſt agg peremptoꝛio ſcripto aphꝛicanũ cõciliũ buñdicite ⁊ nolite maledicere. Item ma- q/ Vm ergo. ꝓpo⸗
Ziij. q· ix. reue⸗ demõſtrat de creſconio: vt ſi cuentus ledici regnum dei non poſſidebunt. ſiti.i. varijs mo⸗
na. cx de ſen · ex· reſipiſcere detractauerit ſuo cõtẽptu ẽt· Item biero. in epil ola' ad titum. lis ſeruabat lex. qda
der Eae ſua ↄtumacia faciẽte auctoꝛitate iudiccia Abomni maledicto ſideles immunes ſeruant ea amoꝛe iuſti
pLaeuange riai . ludat tem b ſſe ccie ꝗdã timoꝛe pene.
ſica. nam pater/ ia iam pꝛotinus exclu atur. Item bea eſſe opoꝛtet. Ad ſalutem. ficut
iamclias bis m tus gregoꝛius de ſiia indiciaria in cõtu igi michael non fuit auſus dia pauins.s. pꝛoxi.q· iiij.
ſt ſeruos ſuos. macem ſcribẽs ad maximũ pꝛeſumpto bolo' 2 certe maledictionis dignii quis nos. tñ quãdiu
rtio flium ad rem ſalonitanũ epiſcopum dixit: hoꝛta ſimo iudicium inferre blaſfemie:quan⸗ ſeruiliſ nmoꝛ in hoĩe
imnuitatos vello mur vt ad nos venire omni poſipoſitia to magis nos ab omni maledicto puri nõ ſalnat: vt.ẽ. Pxi.·
gmi de euange · excuſatione feſtines: quatenus ſeruata elſe debemus: merebatur diabolus ma vi ex bies
lea denicede iuſticia hec quibus accuſaris ⁊ cogno⸗ ledictum:ſed per os archangeli blaſſe⸗ alorſgi dichn
nijiipecta ſcere ꝛ finire ſecunduz canonica inſtiin mia exire non debuit. Relege veteresli 1 Sed qnipilmes
¶Judiciũ . py ta chꝛiſto reuelante poſſimus. Ita ans bꝛos: 7 vide ⁊ que tribus in monte gari Tarenzis odio vel pec⸗
,nihpt teſt nelligi ð in· tem fac vt ad veniendum amplius iam ſim conſtitute ſunt vt benedicerent po⸗ cato ade.io.
Pltf ſamato ꝗ ſe no⸗ moꝛas non ingeras nec magis ipſa te puloꝰ:⁊ que in monte alteroꝰ vt maledi Chanaã · ipſi chã
lins min erpiese abſentia obnoxiuʒ his que dicuntur aſſ ecerent ruben qui maculauerat toꝛũ pa amalediritſed iMin
ann Maobonen 45 gnet: ⁊ nos in te hec res non ſolũ ꝓpter rentis. ⁊ zabulon nouiſſimus ne ſilius ? ei wollen etffent
itinn Aerrrdic vpti. pꝛedicta crimina que purgare ſubterfu ancillarũ liberi in momte heliel' ponunt Ran endi ſec ipfi ſei
dunnit in fi veliteligan Zis: ſed etiam rmpter inobedientie cul vt maledicant his qui maledictiõe ſũůt vel iõ qꝛmagis terren
nti iſtud de ſen. x. bpam durius cilicet vt in contumacem digni. ¶Igem in lib. iudicum. tur parentes in pena
ciſine rnõ de diffiniti · cogat ex conſilio ferre iudiciũe.¶ JIteyz Quos ſigniſicant illi qui ad benedictio filioꝝ ꝙ; in pꝛopeia.xt .
mnini na: qꝛ illa non oꝛigenes ſuper leuiticum. nem quine ad maledictionem de filiiss f qð me ca. iſti quicke
ntin Er M ii coe Aita non ſnia ab eccleſia aliquem eijcit iſrael electi ſunt. Mð Hylti.
leenſee. ladeam educckck. ne Am erso in ſingulis quibuſqz fi
l da ſu notaui.iij. Am aliquis exijt a veritate a timo Agelium talis ſit pꝛopoſiti⸗ varietaſ
nwreigeg q· ix. in ſũma.io. re dei: a ſde:a charitate exijt de ca oc mihi deſignari videtur in hoc loco
(Nen O Eillis. ñ ris eccleſie:ẽt ſi per epiſcopi voceʒ mi wᷣdimidij illi qui iuxta montem gariſim
Coſennm oiẽ iudas nime abijciatur: ſicut econtrario aliquiſ incedunt illum qui ad benedictionẽ ele
CAe apoſtolus. non recto iudicio foꝛas mittit᷑ ſed ſi ante ctus eſt:iſtos figuraliter indicent:qui nõ
thutn Ee ateecn⸗ non exierit. i. ſi non egerit vt mereretrr meirn pene ſed benedictionũ ⁊ repꝛomiſ
ntn. berteteby⸗ exire nihil leditur. Interdũ enim qui ſo ſionum deſiderio veniunt ad ſalutem:
nn ernte ab ecee Nas mittitur inus eſt: T qui foꝛis eſ: in⸗ illi vo dimidij:qui iuxta montem gebal
in la ſunt ſegrega tus videtur retineri Iem augu. incedunt in quo maledictiones pꝛolate
ennint ti: nec ſpm̃ ſceim Et qui apertio ſacrilegio qui peèruerſa ſunt iſtos alios indicant: qui maloꝛumꝰ
nnhiit babent: z babe⸗ vita ſidelibus non ſociantur: ad eccle⸗ meitu ⁊ ſupplicioꝛũ timoꝛe complentes
nteiu ant dona ſbus ſiam non mnetepꝛohenn. Aue in lege icripta ſunt perueniut ad ſa⸗
hotlkun — E illis qui ab eccleſia ſunt ſegre⸗ lutem. Sed qui pꝛo perſecutoꝛibus iuſ/
ncfn cn ercleſia. gati non dicit ea que ſunt ſpũs nõ ſit oꝛare pꝛimos parentes pꝛo tranſgreſ.
Nimn ſ. de con. di iiij. percipientes:ne ad ſcientie perceptio⸗ ſione mandati moꝛtiſ maledicto percuſ
ſirn eſt ynitas · · ſed nem referatur.ſed dictum eſt ſpiritũ nõ ſit.Cain quoqʒ qꝛ pꝛimeipꝛeuaricationi
anun idi eccle nomen habẽtes. bocvtiqʒ non diceret niſi de ſe fratricidium adiunxit ſententiam male⸗ V
4nintdö largius ſumitur gregatis ab eccleſia qui dicti ſunt ſam dictiõis a do repoꝛtauit. Abꝛae quoqʒ
Nta dreshrebendhet non habentes. Sed nec ille dicendus dñs dixit: maledicã maledicentibus tibi
nitifti ag hoe faelt. i. ſe in eccleſia: ⁊ ad iſtaz ſocietatem ſpi ⁊ bñdicã bñdicentibus tibi.In euange⸗
ſticri qriij andi. 1 me ⸗· Nitus pertinere: qui ouibus chꝛiſti fieio lio etiam cum eſuriens veniret ad ficuʒ
aoln lius.c. nolite. coꝛde miſcetur. ſanctusenim ſpũs diſci non inueniens fructuz in ea: ſua maledi
ſnnmt Ertũ eſt. pline effugiet fictum. neqʒ enim ſolũ ad dictione perpetua ſterilitate ipſam dam
iin n anatbema eccleſiam non pertinent qui ſeparatiõis nauit. Item noe cũ verenda ſua a cham
nuſh tizatus ſ. iuſte· aperto ſacrilegio manifeſti ſunt:ſed etiã deriſa cognoſceret:filiſ eius chanaanꝰ
numt maͤac de ejᷓ illi qui in eius vnitate coꝛpoꝛaliter mixrri maledicens dixit: maledicus chanagan
ſogrtt hednennne peſſimã vitam ſeparatur. ſit ſeruus fratrum ſuoꝝ. Iſaac cum be⸗
ufn excõicationem. Item ex quinta ſynolbo. nediceret iacob filio ſuo ait: qui maledi/
ifrin Separatio A deo ſeparamus quos impios demõ xerit tibi:ſit ile maledictus:⁊ qui bene⸗
gachoe nẽ. 5. ii . q. iij. en ſtramus. dixerit tibi benedictione repleatur. Iteʒ
cſmig rnd⸗ Ertum eſt ꝙ qui impius demon/ ſicut in libꝛso numeroꝝ legitur:moyſes
i, In epiſtols ſtratus eſt: oino ſeparatus ẽ a do ex pꝛecepto dei. xij. tribus filioxiſrael in
nig⸗ iie cut etiam ille qui anathematizatus? efſft duas partes diuiſit: ⁊ ſex tribus iuſſit vt .
un 1 igit n tanq; impius ſeparatus eſt. Mihil enin iurxta monte gebal incedentes maledi⸗
ni bolo chebͤtenge aliud ſigniſicat anathema niſia deo ſe⸗ ctionẽ tranſgredientũ legem vocifera⸗
ſtim boant de coꝛpoꝛe parationeʒꝰ. Illicita ergo excõicatio vt rent.Alijs pꝛecepit iuxta alium montez
Gchn moyf. ex pꝛemiſſis apparet non lediteum quiua incedentes benedictiones obſeruantinʒ
ritn Blaſfemie. notatur:ſed illum a quo notatur.ac per exclamarent. In nouo etia m teſtamẽto
rcn cuinõ aliud di · poc qui innocenes inm ex alterius cri⸗ petrus apoſtolus legitur ſimoni maledi
iſnn MS boc inbe mine condẽnari non poſſunt ſicut ab im xilſe cum ait:pecunia tna tecum ſit in ꝑ⸗
ii boc bubuit apo pꝛaudentibus familie potentũ pꝛo peca ditione. aulus quoqʒ qui dixerat:be
ac Rtolns ignoꝛat iis dñoꝝ conſueuerunt notari Sed ad nedicite ? nolite maledicere: foꝛnicatoꝛẽ? .

.—RW . 8. boc expoſitũ cſt. s. xi. .iij.ſi is qui pꝛꝛeft. eſſt gliq crimẽ pbatũ eſt facta fides: pot talis puniri:niſi coꝛxtriget ſn
8 Sien eaoc a nthen m ſiad! hrer ð cle.male.c.i. ꝗ ex ex H a Gctrwidecdch anerte iur iudiciũ hereticoꝝ clantficat ec i
temeritate vel leuitate meret᷑ veniã. vl. ij. q. iij. ſi gs iratus· ..i. ?. S. notãdu.ta Jend vt Gca.i ubciaconut. Zl H põt Sicig in ca denuciatiõis logt ntc
3õsäsc enrmn Rubheerielee kigteetgg e
gnus eſt.vt.C.ſi quis impera.maledi.l.vnica. in c denũcialiõis agat̃ ad pniaʒ:tñ ſi no poſtea unere potpu ſennn
.. Bm ſe vint vſ⸗ decktonondnt unt
ionis. 5. xlv. diſ. — . SS ☛ orono.
Fera uſtecia Siirrx coꝛinthium iuſſi excõicari. AItem in alia augu. Pꝛo diuerſitate culparum t . Ondecuh i
vi. di. ocdo. evpiſtola ait: ſi quis nõ fueritſecutus do;l ſuoditi a pꝛepoſitis coꝛripiantur. x gtlemien iti
d Subuile. argu. p ctrinam dni noſtri ieſu chꝛiſti ſit anathe/ Oꝛripiant᷑ itaqʒ a ppoſit᷑ ſuis ſub tnan nc; ſu .
ſubtilitas e incanoni ma maranathan. J teʒ galathis ſi ange diti coꝛrectionibus de charitate ve mnton ſiamgct nton
busoſderendqari. is: de cclo veniens alind vobis euan⸗ mnientibus pꝛo culparũ diuerſitate diuer terdicii ſteipi ſin
De ap dilrctir nl. geliʒauerit: anathema ſit. Diſtinguẽdiꝰ ſis vel minoꝛibus vel amplioꝛibus:qꝛ 7luü ſpectat ach . iann
fideicõ.bere.5. ſed . eſt ergo inter maledictum qð pꝛohibet ipſa que dãnatio noĩat᷑ qua Rei epalen ei aröaani ſen
ybi dẽ ꝙ ſubtilitas ꝓ ⁊ maledictuʒ quod a dno ⁊ ſanctiſſunis iudiciũ:qua pena in ecclia nulla maioꝰ r b rſe Auir
nicioſa Ein leghus. x viris rationabiliter pꝛofertur. Maledi eſt: poteſt ſi deus voluerit in coꝛreptiõʒ 8 De lnl 4
ſimplicitas eſt amiraq ctum quod pꝛohibetur eſt illud q pꝛo-⸗ ſaluberrimã cedere atqʒ ꝓficere. neqʒ GPepper venl⸗ en
veritatis. 0. cedit ex voto vltionis ⁊ odio perſequen eni ſcimus qͥd ↄtingat ſequẽti die aut añ Llatioz noluenit i
oſtalſc ran tis non ex amoꝛe iuſticie. maledictuʒ vo finẽ vite huius de aliquo tali deſperan⸗ coꝛrigi. ſi intelli 4 .
nnnga lmnn 14. quo ſancti maledicunt eſt ilud quod/ ꝓè us eſt: aut ↄtradici deo bötee Neipician gas Pur alſſin⸗ znoen
Errãtiũ. i fide. io. cedit ex amoꝛe iuſticie non ex liuoꝛe vin ⁊ det niaʒ:⁊ accepto ſacriſicio ſpũs cõ keligiit de noto . ſte⸗
FAm ſacerdoites dicte. & Uinde greg. ait in moꝛali. li. iij. tribulati coꝛdiſqʒ ↄtriti a reatucis iu⸗ nas andiint ſin
;deles i paelatt · Sai viri non ex voto vſnonis ſed amo ſie danationis abioluat danatü quẽ iöſe diceſrieneus en
ſic nõ eſt h ar . iſtiu xæ luſticie aliqua maledicunt. não danata paſtoꝛis tñ neceſſitas hʒ:ne nabächscüt auſencu
ñ peccauerit cc. ſp⸗ Vm ſancti viri maledictiõis ſiĩam plures ſerpãt dira ↄtagia: ſeparare ab ſibus pot diſpůi⸗· guit
ctat ad omnes. ſace £ ꝛoferũt nõ in hanc ex voto vltio⸗ onibus ſanis moꝛbidã ab illo cui nihil ẽ ſare. ex de indi. —
eeofiiner n Adderiuſtcte ramne Nomumput: imbalibileila fritan Aperanone d, deicennn. a
cõicandi·vtij.a ne⸗ intus ſubtile iudiciũ reſpiciunt: mala nandam. neſcientes eni quis pertinegt r FRocrer nie iufrid
mo eßs. ufoꝛis ſurgentia qua maledictione ferie ad pꝛedeſtinatoꝝ numeru quis non pti/ ſe⸗ algaſck tnnng ti⸗
Eerxcõicationi debeat cognoſcunt:⁊ eo maledicto non neat ſic affici debemus charitatis efe⸗ poöt. rto, priq. (Fnien
articulo graduſ peccant in quo ab eterno iudice non diſ ctu vt oẽs velimus ſaluos fieri. Itẽ ij cü aueſch. Plicctp
qꝛ piculo grad; hone coꝛdant. Item ſcriptura ſacra duobus pꝛoſper. Aui coꝛrigi nolunt py Uno dii Uginie
ieceen mocis maledictü memoꝛat: alind vide⸗ Ercõlcationis ferro debent abicindi. A mcta. ad ſigein
n Ftemetar wſn, licet qd appꝛobat aliud qð dãnat. Ali⸗ OQEEE aüut crimina quoꝛũlibet ſi pſis nltcriu. ner lrt
Nã aliter rvocãdi ſůͦt ter enim maledictũ pꝛofert indicio iuſti· ¶ Ncriminoſis ↄfiteri nolentibus vnñ⸗/ Senitieread e
maioꝛes aliter mino- cie:vt in ipᷣo pꝛimo peccante pꝛolatũ eſt cunqʒ:clauerint:quecunqʒ non ſuerunt ——— ne
res. vel qꝛ gradatim ci audiuit: maledicta terra in opere tuo Partannte len medicamento ſanata:ve/ bamtenhren. ſirnn
vocauerat ipſu in vtii cc. ⁊ ſicut abꝛae dr:maledicã maledicẽ· futi igne quodã pie incre atiõis vꝛenda it ea ſibi Alliei⸗ i
mo peremptoꝛio. tibus tibi. aliter vo pꝛoſertur maledictũ ſunt ⁊ curanda. ꝙ ſi nec ſic quidã equa⸗ . xxxij q i.ĩ cõ ſki
erande r qð nõ iudicio iuſticie ſed liuoꝛe vindicte mnimiter ſuſtinẽtis ac pie increpantis me iugio. in fi. lnmni
nng ouis. xlv. di. ſe punit᷑:a quo voce pauli pꝛedicantis ceſ⸗ dela pꝛoceſſerit in eis qui diu poꝛtati 7 5C Poft. xxyij lrn
Zotũ.totũ dicit ? ſare admonemur: qui ant benedicite no⸗ ſalubꝛiter obiurgati coꝛrigi noluerunt: arriar iunni
nõ tm ale adriã ecce⸗ lite maledicere. Item pelagius pa. tanq; putride coꝛpoꝛis partes debẽt fer e expoſitů. ben
ſia ite lexit. vt..q.ma anglio epiſcopo. Errantes ⁊ in ro excõieationis abſcindi: ne ſicut caro 2 Taq; ⁊ fal For n
nifeſtü. rel dic tott exrroꝛein mittentes excõmunicentur. movbis emoꝛtua ſi abſciſſa nõ fuerit: ſa⸗/ Ta 5.xxij Wühr
eius ſequaces erant ꝑ Poſtolice auctoꝛitatis exemploꝰ lutem relique carms putredinis ſue cõ q·v.ñ gs ↄuictx Gttffin
toti oꝛbem. didicimus errantiu ⁊ in erroꝛẽ mit tagione coꝛrumpit: ita iſti qui emẽdare . xxiij. q. v. lex uuril
m nke nr es tentium ſpũs tradendos eſſe ſathane vt deſpiciũt:⁊ in ſuo moꝛbo ꝑſiſtunt: ſimo debel. . ld
tio Pectaric ad offi balſfemare dediſcãt. Itẽ anacle. pa. ribus depꝛauaris in ſanctoꝛuʒ ſocietate 2 J7. Par⸗ Pi
ci epale.nam mucro Delinquentes coꝛrigantur a ſacerdori pmanſerunt eos exemplo ſue ꝑditionis 5Frauſe opbt⸗ iinen
ep̃i dꝛ. xvi.· ij. viſis. ðö bus:incoꝛrigibiles inuenti excõicentur. interficiant. WItem nicholaus papa Reis pauperikt ſcten
bac materia dixi.ij. q. Am ſacerdotes ꝙᷓ reliqui fideless lothario regli. Excõicandus eſt qni ſpectat ad eccle⸗ nichrn
inemo ebs. 1 oẽs ſũmã debent hre cura de his q duas ſimul vxoꝛes habere pꝛeſumit. ſiaʒ. vt. lxxxvij. lunmen
n ¶ ¶MDaioꝛ ſ diepereũt: quatenus eox redargiutione aur Nnon diſtricta vltione feriendns di.deſolatis. innmi
lormoenid⸗ gib⸗ coꝛrigant᷑ a peccatis: aut ſi icoꝛrigiblles es:qui in duabus vxoꝛibus adulte 2 & Vtipis indi
vr di. ñ afferamꝰ apparuerint: ab eccleſia ſepareniꝰx* rii lamech ⁊ flagitiũ imitatus eẽ digno ridapane Ra
in fi. 2.xi. q.iij. nemo ¶Item gregoꝛius papa. . ſceris:qð dñs nõ niſi poſt. lxxvij. gene⸗ gei oatim p⸗ niſen
poꝝ. ⁊.c. epi. Secunda vel tertia admonitione inter / rationes ſuo ſ. alutifero aduentu deleuit citanoné prind 8en
.£ Beſperandã eſt. poſua excõicationis ſententia pꝛecedat. cũ cain fratricidiũ.vij. eneratione aqs aligs poſſit ex⸗ nlene
ſ.xxxij.q· ij. ancillaʒ. ? BEexcõicationis articnlo que tñ in/ aboblitum fit cathacliſmi.i.iluuij. cõicari. filgir
Fnali abercla O terpoſita conditione gradusiam Iten exconcilio agathenſi. aſent
3 Pdelani non vt ita dicam ſcðᷣo vel tertio: ex neceſſta / Falſiteſtes ⁊ homi⸗ cõione pꝛinent᷑. K
ar onit danare eter· te ſubiuncta eſt:beatitudo veſtra imeriꝰ Taqʒ cenſuimꝰhomicidaſ ⁊ falſos dr
naliter. to querit:cũ paulus apoſtolus dicat: in teſtes a cõione eccleſiaſtica eſſe ſub⸗ nen
1 C. Separare. qꝛ talii pꝛomptu habentes vlciſci oẽm inobedi mouendos:niſi pnie ſatiſſactione crimi ihlnne⸗
danatio medicinalis entiam. & Item hiero. na admiſſa diluerit. Item ex conci. unte
eſtnõ moꝛtalis · vt. dali ab eccleſia ſunt eliminandi. toletano. i. Excõicef potens qui pan/ n a
ulei⸗ nolentib. Eſecande ſũt putride carnes ⁊ ſeaa perem religioſum ſpoliare ꝑx ſumit. irfn
3 ar eſim no dbioſa ouis a caulis repellenda:ne 83 quis de potentibus clericum aut röite
toꝛijs requiri᷑ adqmo- tota domus maſſa coꝛpus ⁊ pecoꝛa ar⸗ ÆꝘO quelibet pauperẽ aut religioſũ ex lelet
nitio. vt er. e. de ilii geant:coꝛrumpant᷑:putreſcai: intereat. poliauerit:⁊ mãdanerit eũ ad ſe venire niv
ta.· Itẽ eſt Har.ꝙ h gs Arrius in alexandria vna ſcintilla fuit: Pe vt audiat᷑ ⁊ ↄtempſerit: innicẽ mox tinis
neget ermchin dꝛ; no ſed qm non ſtatim oppꝛeſſuſ eſt: ꝑ totũi cripta ꝑcurrant ꝑ oẽs epos ꝓuincie *
KamAßerregent oꝛbem eius flama populata eſt. Itẽ quoſcũq; adire potuerit: vt excõicatus gr

. ðÿẽUM . .
ec.. en D.een . H
aaron habeat ipſe vonec obediat ⁊ reddat ali ſum. Qui v0o ꝓpꝛie dicant᷑ heretiii aꝛ enat in ſide Eʒiz⸗
e petas epe ena. Ex dictis grego· pape. augnu.ſtendens it. iee hereticuseſt exco
e grinosſicerde Hexcoclem. Aui pꝛopꝛie diqintun bereticec case vt er ohere ad
lnſi namus. Solus Aiſas p dolũ manũ ſuaʒ mittit n Ereticus eſt qui alicuius tpalis coh g r Wter bereſm 7
ragii mi önceps pbõt xpᷣm.i.epᷣm vel pᷣſbyterũ qꝛ ſacri/ modi⁊ maxime vane gloꝛie pꝛin/ 5 ſciſma pot dici q/
n ducere nona legiu gran cõnuttit: ⁊ ſi q eccleſia;ʒ dei cipatuſqʒ ſui gra falſas acnouas opini ec ſit differétia inter
Nl ectigalia. vt ibi vaſtat aut ipugnat aut incedit: qꝛ ⁊ẽ hoc ones vel gignit vel ſequit. Ille aut qd hu. hereſim ⁊ ſciſma: qeſt
ln Ddi 7.f. de pu. ? grauiſſimü eſt ſacrilegiũ. placuit ſctẽ ſy⸗ iuſmodi homibus credit: imaginatione inter diſpoſitionẽ ? ha
eail vectien. ñoch vrin paimis dia bona eius pꝛoſcri quadã veritatis illuſus eſt. ρ dem. butü. pumo eni ſci⸗
dnie annoba ve Ptione publicent᷑: deinde in vno loco.i. HNon ſum heretici quinon ſua audacia ſmna: eg el pol 1PeE
ruritn et nona en ionaſterio incluſus peniteat oibus die ſed aliena iecuntur inerro. fmacit nderer. e
ifre Fr vl capite pu bus vite ſue. Iem calixtus papa. 21 Nrit aplus hereticum hoiem poſt Wens o Beretiens
ifan nit nä incidit in Cõione pꝛiuet᷑ qui romipetas vel begri pꝛimã ⁊ ſcõaʒ coꝛrectionẽ deuita ſit ſciſmaticus: ſed nõ
hui linli de vi pnpyt nos vel mercatoꝛes moleſtare pſumt. an ſubuerſus eſt hmõi 2 peccat in ſemet ¶ꝛuertit ⁊ ſic eſt illa dil
en ff.ad.l. iuli de yi 748 romipetas ⁊ ꝑegrinos ⁊ apo ſo dãnatus. Sed ni ſniam ſuã q;uis fer entia q eſt inter ſpe
rn inn, ſolox limia ⁊ alioꝑ ictõꝝ oꝛatoꝛia falſq alqʒ huer ſã nu la ꝑtinaci: animoſ»i ciem ? genus.
bniee d. ) Braxyx. vyiſitantes capere ſeu rebus quas ferit tate defendũt pꝛeſertim quã nõ audacia. * ir ſie. ſcriptn
n chſuſſtcne ſpoliare: ⁊ mercatoꝛes nouiſ theoloneo ſue pꝛeſuptionis peperint: ſed a ſeductiſ rejatum. Xxxvil. di.
den enmptoniü ſit edi rũ ⁊ pedaticoꝝ exactionibus moleſtare atqʒ in erroꝛẽ lapſis parentibus accepe 1 Birit aplus. p?
tlainm aa xxr. diernz. lentauerit donec ſatiſſecerit cõione care rut: querũt at cauta ſollicitudinevertia ¶ Rrdam. bic dicit

inicſi

ſeetonm ynpiij.9 p. c. l.

gerate. ſicut cu

at xppiana. C Item vꝛbanus papa.

tẽ coꝛrigi parati cuʒ inuenerint nequaq

bereticos poſt ſcdam

Neiad eE. opettr. Ercömunicentur qui oꝛato:es eceleſia? ſut inter bereticos deputandi. ¶ Neʒ admonitionẽ citãdos
fia itelligas imo. rum bona earum perſonas ibiſernien- leo papa. Mvagiſiri erroꝛis exiſlunt alibi ſemel Sce d e
. . eee öt nfeſtare pꝛ'eſumuaut. qui veritatis diſciplinam contemnunt,. aſtol vemel gec. d, d
ende .) Arernaruradſniong exemplis , () Zic abtinianinset auam unhl Neſe r
Uftn iuſte ſic exponit moniti paſtoꝛalis officij debitũ per X ſapere ⁊ ſapientioꝛibus doctioꝛi- poſt vnicã admonitio
n 1 eap rebe⸗ ſoluentes eccleſias cũ bonis ſuis tamꝑ buſqʒ nõ credere ſed in hac inſipientii nẽ vitabimus in ſecre
bilis. fde illd. ſonis ỹ̈ poſſeſſiõibus clericos videlicet cadunt:quicũqʒ ad cognoſcenda verita tis fidei nje ne eũ peri
ſitin ſdebitoꝛi.io. ac monachos eoꝛũdʒ ↄuerſos vlł cõmiſ ctẽ aliquo impediunt obſcuro nõ ad pꝛo tioꝛẽ reddamꝰ.vt.xliij
