Acuumnin enim . pꝛi ſtis.Sacrificium deo ſpũs contribu.⁊c peccatoꝛũ ⁊ iouinianus meus dicit. NHNe cxc.ſ.e.c. vquan.
Ghrie Wno oppontt dpeniqʒ cum falſe pnie nulla a deo per tangas me quoniaʒ mundus ſum.quid P .- Minime. qm in
Ea⸗ i in⸗ mittat᷑ remiſſio:quõ a pꝛopheta? audire igitur contraria ſibi apoſtolus loquitur Lelnn eg na Frieraf
pukm conueniens tan Meruit: dimiſſum eſt tibi peccatum tuu, minime“. in eodeʒ quippe loco: cur hoc qp.gd Sarpligaine .
Euse dem oſtenſuru ſi veram coꝛdis contritionẽ non habuit direrit ſtatim edixit:filioli mei hec ſcribo eni e di.i·periculoſe
ii n — qualiter verba Euidenter itaqʒ apparet eum tunc cha /½ vobis vt non peccatisa:ſed ſi quis pec⸗ q ¶¶Mõ peccatis.i.di
Joan. ſunt intel ritatem habuiſſe ⁊ ex charitate ſacrificin cauerit:aduocatum habemus apud pa cendo no pececauimꝰ9.
rdich. ligenda per cõ/ coꝛdis contriti ⁊ ſpũs contribulati wdũo trem ieſum chꝛiſtum iuſtum ⁊ ipſe eſt p r Mundi.ẽt infide
Aboſitioné. b. α obtuliſſe: alioquin temerarie poſtulaſſet peccatis noſtris pꝛopiciatio:non ꝓ no⸗ liũ. qꝛ eccleſia bñ oꝛat
iccnnda e heine n auerte faciem mam a pec.me.⁊c.que ſtris autem tantum:ſed etiam pꝛo totiuſ Rinteltbus⸗ Sc
iimn aſthiero lun in eodem pſalmo continentur niſi odi mundi: ⁊ in hoc ſcimus quia cognoui⸗ Drimnos. nong Pialn
lun nis omnis qani mali⁊ dilectio boni ad humilitateʒ pnie mus' eum ſi mandata eius obſeruaneri moꝛtnis. xiij:q ij. non
ramseſt er doo illumpꝛouocaſſet. de quo etiam ſanctus mus. qui dicit ſe denz noſſe: æ mandata eſtinemus.
– non peccatꝛnon ambꝛo. in li. de abꝛaam ⁊ iſaac ſcribit di eius non cuſtodit mendax eſt:⁊ in eo ve s Wosnouimus. ir
Cantm ita imelligenna cens. Fugerat ſanctus dauid odia ritas non eſt. qui autem ſeruat verbum dileximmug.
eſt ꝙ poſtq; ali / ſaul regis li ins: vere i fe chari t C.·Mõ peccetis moꝛ
Pttt aul regis non relinquens terras ſed de eius:vere in hoc perfecta dei charitas Wier alas Frig enei
an· gule e bie alinans contagia regiſ inimici ⁊ ſuperbi eſt. hoc ſcimus quoniam in ipſo ſumus q moch dſrit dotre
iling chharitatem pec⸗· ? mens eius adherebat deo: cui ſine qui dicit in ipſo ſe manere. debet ſicit nimus qꝛ perm c. xe
t. care non poſſit charitate nullus adultus adherere põt: ipſe ambulauit ⁊ ipe ambulare: pꝛopte u Peccaneritis. ba
C . ſi enim ſic intel · ⁊ tñ quam grauiter in populi᷑ dinumera rea inquit.ſcribo vobis filioli mei:omis cctenus:ſunt verba io⸗
e ligeret ergo con· tione poſtea deliquerit ipſiꝰ delicti pna qui natus eſt ex deo non peccat:ideo di annis. que ſequuntur
tradiceret ſbi indicauit. Iem ſ̃m hanc ſniam qui cri⸗ co vobis vt non peccetisi:⁊ tamdiu ſcia ſunt verba hierony.
m üan. qui bapti·mnminaliter deliquerit veram peccatoꝛum tis vos in generatione domini perma⸗ x Immo hic aperit
I En ʒatꝰ dicebat ba emiſſionẽ in baptiſmo conſecut qdiu nõ geritis: imo'* qui in leronymus qualiter
bni. dtizatis. ſi dire· remiſſionẽ in baptiſino conſecutus non nere: ꝙdiu nõ peccaueritisimo/ auii perba An dicig iani
rimus pecca eſt:ſiue in annis infantie ſiue adultus ad generatione domini perſeuerant pecaa unt intelligenda per
rum non babe · baptiſmũ acceſſit:qꝛ dei amoꝛem nõ ha re non poſſunt'.que enim cõniunicatio compoſitionẽ ſ. vt ꝗs
mus ipſi nos ſe⸗· buit:ſine quo nemo vnqꝙᷓ inuenit gratiaz eſtlucis ad tenebꝛas xpᷣi ad belial:quo⸗ duiũ moꝛat᷑ in ſanctita⸗
ducimus. Intel atqʒ ita m hereſim iouiniani:ſi vere ex niam ſicut dies ⁊ nox miſceri nequeunt tepercepta ? genera⸗
ligenda eſt erga aqua ⁊ ſpiritu ſãcto quis renatusifuerit ſiciuſtitia ⁊ iniquitas peccatum ⁊ bona tione dei: qð ⁊ peccet
ſic illa auctoꝛ Vlterius criminaliter peccare non ppot: opera chiiſtus ⁊ anthichꝛiſtus. ſi ſuſce⸗ celaliter eſt impoſſi
te aur nain⸗ vel ſi criminaliter peccat aqua tm̃ non perimus chꝛiſtum in hoſpitio pectoꝛis . on poſſimt cd,

qui recipit gra/

ſpiritu pꝛobatur eſſe renatus.cuius ſen⸗

tentie illud epiſtole ioannis conſentire

noſtri illico fugamus diaboluʒ.ſi pecca⸗
uerimus ⁊ per peccati ianuam ingreſ⸗

innetim intelligi.ſ.ma

tianndei nõ pec/ 1 37 ½ 1 nente in charitate.xx⸗
eat: ſcilicet d / vigdetur:omnis qui natus eſt ex deo ber ſus ſuerit diaboluſ:pꝛotinus chꝛiſtus re xij.q.i.cũ renunciatur
nec perſeuerat ĩ catum non facit quoniam ſemen ipſius cedit.vnde dauid poſt peccatum. Red/ S.dil.conſideret.
ea. Secnndo ꝓ manet in eo: ⁊ nõ poteſt peccare quia ex de mihi ait letitiam ſalutaris tui. ſcilicet end. dicit aug.
vcdi circa ea veonatuseſt. In hoc enim maniteſtiſůt gquam peccando amiſerat. Qui dicit ſe Gille vuc unt bonte
anctoꝛitatem io Mi dei2 ſilij diaboli. ⁊ in fine epiſtole. deum noſſe ⁊ mandata eius non cuſto⸗ cnpiditaſ æ timoe. af
auaunnis ? panli p Omnis qui natus eſt ex deo nõ peccat dit: mendaxꝰeſta in eo veritas non eſt: dem ectrario intrat
bantium ꝙ qus ſed generatio dei conſeruat eum ⁊ ma/ chꝛiſtus veritaſ appellatur imo eſt. Ego deus. iſti ſunt aperien
⸗ libet peccare pp lignus non tanget eum. verum hec au- ſum inquit viaꝰ veritas ⁊ vitaꝰ.fruſtra dae:illi clandende.j. di.
teeſt. inducit etltã croꝛitas apoſtoli quantum illi ſententie in eo nobis applaudimus cuius manda vij.c. i. .ij. DW
anctoꝛitatem ia faneat atqʒ illa ſecta erroꝛis quãtum ve ta non facimus. Scienti bonum 7⁊ non ⁊? Di dauid. iſtud
60 54 Brdber ritati ſit aduerſa:hiero.oſtendit ſcribenn facienti illud:peccatumeſt illi. quomo⸗ riran ſenmen
care poſſint. „ontra iouinianum. Jo enim coꝛpus ſine ſpiritu moꝛtunz eft Aende untenn
timooſtendit,tl Jenim inquit omnis qui natus eſt ſicꝰ⁊ fides ſine operibus moꝛtua eſt:nec opere. xi q. ij eſtimẽt.
lud idem exem· ex deo non peccat: a diabolo ten grande putemus vnum deum noſſe c,j xxij.q vcanete.
plo dauid ſalo/ “ðððͤ 2¶ VDia. in cxemplo

monis ⁊ ieſu filij ioſe

hbqui peccauerunt moꝛtaliter licet pꝛimo babe/
rent charitatem quod etiam in angelis contigit.

le ¶Pctm̃.ſaltem veniale.= alibi:cũ oĩa feceritis dicite qꝛ intiles ſerui
ſumus.⁊ greg.ye iuſto ſi remota miſericoꝛdia a deo iudicet᷑ar.ẽ.·di.i.

quem penitet.

via nõ errans.

. a Veritas. in pꝛoximo
b¶ ¶ Vita. in pꝛemio vita nõ moꝛiens.

veritas nõ fallens.

Peccatum eſt. magis

quã ſi neſciret.nõ ideo tñ excuſaretur.xxiij:qiiij.ea vindicta.

d¶Sic ⁊ ſides.ð.iq.i.ficut vꝛgeri.
¶ Noſſe..xiiij.q.v.dixit di’s.

3¶ Bemones. eum credere bonimm ſit opus.⁊ collige eontra multoꝛ

Be Peni.

nionem diabolum bonmn operari.vnde in epiſtola ad coꝛim bios ibi. alij

teſt.xxiiij.q.iiij.c.fi.

diſcretio ſpirituum. vbi dicitur ꝙ ⁊ diabolus agit bona ſe eductoꝛie·ð.i· di · po

b¶ Credant.fide.ſed quia non diligunt fide illa non merentur.

0O in dens.

quenti.
q ¶ Beficeret.ſ.fina/

liter.vl loquitur ad pe

nitus deſperemus arbitrantes nos poſt

batur poſt baptiſma poſſe ꝓbare.ru⸗

trum in perſona eccleſie. que tota non poteſt deficere. vel non dẽ petrus ceci-

um opi 2 ¶ Renonãri. per baptiſmum. neganit iterationem baptiſmi ſed non

negat penitentiam.quia impoſſibile eſt etiam eos immotos ad peni⸗
tentiam: qui ſemel boc acceperunt: rurſus renonari. id eſt baptizari re
nouari enim eſt nouum fieri.nouum autem facere lanarieft.

autem baptizati peccare non poſſunt:

Y UIterum renonari ad recuperandum iuſtitiam ⁊ eos dico fibapti

c¶ Sinanteʒ. ſupple Feluur.
non manet. , “ a ¶Agd penitẽè⸗
d· ¶ Peccatum. id efſt demones' credant ⁊ contremiſcant. ſtra enim aduocatum habemus apud tiam. id eſt no
boſtiam pꝛo peccato. OQui dicit ſe in ipſo manere: debet ſicat patrem ieſum chꝛiſtum: ſi peccari non mine penitentie
Dirabant fuerifirts p ⁊ ipſe ambulauit: ⁊ ipe ambulare eligat poteſt. Petrus apoſtolus ad quem di⸗ okeſccht non
peccatis. vel peccatu; aduerſarius e duobus quid vult. opno⸗ cctum fuerat qui lotus eſt non eſt neceſſe kaperzarint al B
id eſt chriſtum baben⸗ nem damus manet in chꝛiſto an nõ ma⸗ vt iterum lauet: ⁊ tu es petrus:⁊ ſuper veram agat pe⸗
tem ſimilicudinem car net:ſi manet:ita ergo ambulet vt chꝛiſt?. hanc petram edificabo eccleſiam meaʒ nienuanante
nis peccati.id eſt mo: ſinautem temerarium eſt ſimilitudinez ab ancilla perterritus negat.Et ipſe do cerit rurſus cru
talem ⁊ ſimilem carni virtutum domini polliceri: non manet minus:ſimon ecce inquit ſathanas po⸗ ciliget chꝛiſtum
peccatrici vel peccati ſn chꝛiſto:quia non ingreditur vt chꝛiſtꝰ ſtulauit vos vt cribꝛaretꝰ quaſi tritieum guantuz inipſo
zueg⸗ eratotem pu · uüle peccatum? non fecit: nec i nnenus ego autem rogaui pꝛo te ne deficeret fi⸗ ribugnne
e ¶ Peccatum. alias eſt dolus in oꝛe eius qui cum maledice- des tua.Et infra.ſi non peccamus poſt ſonean ſimi⸗
peccatum fecit ſe des retur non maledixit: ⁊ tanquam agnus baptiſma cur nobis poſcimus peccata cat.jſ. de conſec.
id eſt peccati prnam coꝛam tondente ſe ſic nõ aperuit os ſuũ dimitti:que in baptiſmate iam ſunt di⸗ diiiij. pꝛopꝛie.
pertulit.vñ illud. pec- ad quem venit pꝛinceps mundihuius ⁊ miſſa. Aliud eſt autem ſi ad cathecumi / vkideo dicit rur
cata noſtra ipſe poꝛta ſinnuenit nihil in eo:qui cum peccatum nõ nos hec oꝛatio pertiner:dimitte nobis ſus crucifigen/
Hu. ſtolam. in ſe feciſſet: pꝛo nobis ipſum peccatumſe debita noſtra ⁊c.nõ conuenit fidelibus tes chꝛiſtum.qꝛ
Waaeeſlolead⸗ de⸗ fecit deus.id eſt penam peccati pertulit. ⁊ chꝛiſtianis. Maulus vas electionis Renninpollbi,
rintbios. . nos autem iuxta epiſtolam iacobi mul caſtigat coꝛpus ſuum: ⁊ in ſeruitutem re nelftgater n
g ¶Mec infans. j. e. ta peccamus omnes:⁊ nemo mundus digit: ne alijs pꝛedicans ipſe repꝛobus impoſſibile eſt
di.ij. §. adhuc inſtat. a peccatis nec infans ſi vnius diei qui inueniatur. ad hebꝛeos quoqʒ ſcribens ꝓrmurſus bapti
h ¶Sifuero iuſtus. dem fuerit vita eius. Quis enim gloꝛia⸗ ait. Im poſſibile eſt enim eos qui ſemel zetur in peniten
id eſt ſi dixero me eſſe bitur caſtum ſe habere coꝛ:aut quis cõo⸗ ſunt illuminatit ⁊ guſtaueruntꝰ donum tia.pel dic vt in
inſtum. ideſt ſine pec fidet mundum eſſe a peccatis:tenemur ½ celeſte ⁊ participes ſacti ſũt ſpiritus ſan bPouani *6.
4 CVmpia pt enim di rei ſimilitudinem pꝛenaricatiõis ade. cri guſtauerunt nihilominus verbum! j Salbrineri
At ſeriptura perfecu Vnde ⁊ dauid ecce ait. in iniquitatibus dei bonum: virtuteſqʒ ſeculi futuri:⁊ ꝓ ſeipſoſ qꝛmors
eſt vir gin lingus non conceptus ſum ⁊ in delictis peperit me lapſi ſunt renouari iterum? ad peniten ccꝛiſti ynum ba
offendit. mater mea. Et beatus iob. Si fuero in⸗ tiam'rurſus crucifigentes ſibimetipſis* prttiſma conſe/
l ¶ Et ſi fine criimine ſtusꝰos meum impiatloquetur:⁊ ſi ſine filium dei ⁊ oſtentui habẽtes.Certe eos crauit quod ſuf
id eſt ſi dixero meſine crimine pꝛauus inneniar: ⁊ ſi puriſica⸗ qui illuminati ſunt ⁊ guſtauerunt donũ ſcit ad omnis
1n i id eſt in-· 1¹ in niue ⁊ lotns mundis manibus ſa celeſte: ⁊ participes facti ſunt ſpiritus geccat delen⸗
E Tmni prami⸗ tis me ſoꝛde tinxiſti ꝛ execratum eſt ve⸗ ſancti ⁊ guſtauerunt bonum verbuz dei o⸗ ſicun e lla
Sihlyme boc vleere· ſtimentum meum. veruntamen ne pe⸗ negare non poſſumus baptiʒatos. Si omnia peccata

tollenda.qui ve

m VWeſtimentum. i. peccata baptiſini non poſſe ſaluari ſta⸗ quomodo nunc dicit apoſtolus ⁊ pꝛola tro iterat bapti⸗
coꝛpus quod ideo di· tim hoc ipſum temperat: ſi quis pecca⸗ pfſi ſunt:verum nec montanus ⁊ noua⸗ ſiumquaſtilla
citur veſtimentum qꝛ uerit aduocatum habemus apud patrẽ tianus hinc rideant qui contendunt nõ moꝛſvna ⁊ vnũ
veli animam. xxxy. jeſum chꝛiſtum iuſtum: ⁊ ipſe eſt pꝛopi-⸗ poſſe renouari per penitentiam eos quu cxc non ſuffi⸗
„ Wo. aueritis. ns Ciatio pao peccatis noſiris: non autem crucifixerunt ſibimetipſis filium dei ? iatitera behi
excludendo ſe: ſed ſe Po noſtris tantum ſed etiam pꝛo totiuus oſtentui habuerunt.conſequenter bunc ccꝛiſtiquantum
eis cõnumerat: ⁊ boe Mundi.boc ad credentes poſt baptiſma erroꝛem ſoluit ⁊ ait: confidimus autem in ſe eit vel ite⸗
eſt quod ſequitur:ſed loquitur ⁊ aduocatum pꝛo delictis eo⸗ de vobis dilectiſſimi melioꝛa ⁊ vicinio⸗ randa inſinuat
aduocatũ babemꝰ ꝛ. rum dominuʒ pollicetur: nec dicitſi pecc ra ſaluti. tamen ⁊ ſi ita loquimur non vtexea iterata
o Vmneſqz. diſt. Ccaueritis aduocatum habetis apud pa ita eſt iniuſtus dominus vt obliuiſca⸗ fiat rmiſſio pec
virromavoum. de itrem ieſum chꝛiſtum:⁊ ipſe eſtpꝛopicia tur operis veſtri ⁊ dilectionis quãoſten arſquccelein
b bcenotenſe diſt tio pꝛo peccatis veſtris: ne eos diceres diſtis in nomine ipſius:qui miniſtraſtis poſſibi ſi
geret vt eſtetis palta n plena fide baptiſma conſecutos ſecdſactis ſuis ⁊ nüc miſtratis: ⁊ reuera gra — chꝛi
id eſt mali:ſed cribꝛa- aduocatum inquit habemus apud pa⸗ diſ iniuſtucia dei eẽt:ſi tãtũ peccata puni ſium erucifigi⁊
ti eſtis ſicut triticum trem dominum noſtrum ieſum chꝛiſtu, ret ⁊ bona oper a non ſuſciperet. locu us ſecundo per
id eſt purgati ſicut inn ⁊ ipſe eſt pꝛopiciatio ꝓ peccatis noſtris tus ſum inquit aplus ita vt vos a pctis baptiſmum ali⸗
grea recedit palea ? non ſolum pꝛo noſtris alioꝛumqʒ; pecca retraherẽ ⁊ deſperationis metu facerẽ quem moꝛ pec/
remanet triticuʒ. ynde tis:ſed etiam pꝛo totius inundi. In toto cautioꝛes. Ceterũ ofido de vobiſ chariſ caus.
lludvt conſecunuum autem mundo ⁊t apoſtoli ſunt omneſqʒ ſimi melio?a a vicinioꝛa ſaluti: neq eni ?geſt dendenm
eſt bic.ſimile.xxxij.q.i. 1 PB iuſticie dei?: liuiſcat b neqz id eſt derideant
de benedicto. .c. ſe⸗· credentes. Ex quibus liquido compꝛo⸗ iuſticie deiẽ: vt obliuiſcat bonoꝝ ope nos.

⁊ miſterij qð ꝓpter nomẽ eiꝰ exhibuiſtis d ¶ Noquimur

dure ſcilicet ter⸗
rendo ⁊ incre-⸗

pando.quaſi fi non diximus hoc putando vos eſſe tales.ſcilicet ſpinis

plenos ſed timentes ne tales efficiamini terremus vos verbis.
e ¶ ¶ Ininſtus.q.d.ideo confido de vobis quia olim bona multa opera
ti eſſis pꝛo quibꝰ ſi penitueritis de malis benefaciet vobis deus.⁊ boc
eeſt non eſt ⁊c.vt.s.e.di.S.bhoc itaq;.c.non eſt.
u Et guſtauerunt.id eſt remiſſionem peccatoꝛum quaſiguſium ſuanem f ¶¶Oſtendiſtis.id eſt ex quo pꝛima bona feeiſtis opera.
perceperunt in baptiimmm. IJbpfius ·id eſt ad bonoꝛem dei ⁊ recte dixi operis quia miniſtra/
x ¶ I Spiritus ſancti.id eſt dinerſoꝛum bonoꝛum ſpiritus ſancti: de quibus Tc. h. .
b &niſtraſtts bie argnitur ꝙ de bonis loquitur poſt peccatum ex
itis. .
i Deſperationis.q.d. nolo vos deſperare de venia. ſed ita locutns
um vt mern deſperationis qmi plerunqʒ detrabit a peccato vos fa
cer em cautioꝛes. ,; (LCeterum. inſtitte

diſſe.qꝛ ſtatim ſurrexit.ar.extra de ver.ſig. nam ⁊ ego.
r ¶ QAiliud inconueniens eſt: æ boc pꝛobat ſtatim.
s ¶ PDPertinet. hoc dicebant beretici.
t¶ Illuminati.per baptiſmum ⁊ fidem.

exp nrrrqibperweni M
y alun euangelicam doctrinam. —
3ʒ ¶Virtuteſq;. id eſt immoꝛtalitatem Aimpaſſibilitatem futuram iam ſpe
guſtauerunt. . JUU
2 Et pꝛolapſi. graniter peccando-

N
ſomm
zgind

vate

Nemae
ſones
toloae
ſimto

eredt

rhoc
1CKen⸗
ſieligde
iagra
liſtmea
diher
KT
lclati
ſise

Es

(glect

ne
hoſi
oſti
ee
C:
ſig
gen
ſor
peta
F
9,
fenün
E
lennd
noide
leſe
Ptifn
Ppee
wn⸗

Eeee
n quia nõ eſt tam crudelis dens ⁊c. S e. di. ne
eeFankin ais ene drnonei ceeee. unrillei oillinrin⸗ 182
nn bieceſſitas. ar. ꝙ ſpadonõ meretur toõti xbibitis poſt peccatn,ʒ. ? FSactio Ei inxiſſe vel denotaſſe vel deſcripſiſſe
tdie vinẽo cuz ex neceſſitate boc kamererzredunezd nec pauper parce 2e Ad udabtenn bereticã inuentionem.
w Acterohoaonoſct. c faciat. xxii. q p.tunc ſaluabitur.õ. xxiij. 2Sactbnee 13 a i ſecati.
eMHec coꝛons . Et turbinibus. S. ij. q. vij. ſecuti.
A ſideus nos tan a . Immuũüdus iterpoſitio e: ⁊ debʒ ſubiũgi quaſi grãdia lo —
nt tm cogeret ad exhibetis in ſã „ , ðèU Panluli:cin: rech 4
parte vnaʒ tunc peccatoꝝ. ſäctos ⁊ tantũ meminerit pter nomẽ meũ⁊ didit ululi cam res
hctun . za anerre gra Poe⸗ baulopoſt: liberi arbitrii beo adu 4 en non defeciſti: ſed ha⸗ wur gudia. loquũ
ene vl meritũ xxiiij. idit deꝰ:nec ad vi 2 Snn erſu te ps . e2 Badia. .
W Api drl⸗ Vis viltia etlt d ne ad virtutem necad pꝛimã reliquiſti R anca: charitatẽ tuaz c. Aocant. illi qui
einhium nlteſntasnnec⸗ craneſkſ E zgep eenensema opte rcͤck iſ Reor doetrinarn reci
hneſ= d Ad calcẽ.i. operibi coꝛõa eſt: ſicut in bonis Sin autẽ vy * pama opera tua fac. unt.
tmten prꝛimũ operibus pfectioꝛ ẽ deus.nõ eſt. n. in ane Peni tibi ⁊ mouebo cã d Angelo.i. plato.
igtin J unn oaan, tis neqʒ currẽtis: ſed dei miſerẽtis Tag eu tulͦ loco ſuo:niſi penitẽtiã le e Beleciſti. ſlegg⸗
mumtt eiteina pel cal iuuatis vt ꝑuẽire valeamꝰa důcalcé: ſic i imi iter ceteras eccleſias:ſmyrnã: a alias contra eſt quod
tinin cei ſinem quia malis atqʒ peccatiſ ſẽina noſtra ſũ ſic ĩ mũ:tiathirã:ſardis:philadel na D6 ſequit᷑:ꝙ charitatem
hnchn Arama po bo⸗ ua⁊ pfectio diaboli c noſtra ſũt iccti cea:ad pniam ꝓuocat:⁊ niſi phiã:laodi zcetera.
unfn n gsccre fũdamẽti Zaoledenosſun phers pꝛiſtina min ai: inm n eren a E S; hẽo.i. coꝛꝛigẽ⸗
dſrn iencening. Ppulãa: tũc ſuppoõit iĩcẽdiũ: edificem babpere ſe dicit qui non coinqui icens.
imn ſemnaria. ͤarr. Targeẽtu ppõit ĩcẽdiũ: edificemꝰauæx veſtimẽ quinoncoinquinauerun Sabe ehons di
re Llcmnerta ar: argẽtũ:lapides pᷣci . veſtimẽta ſua:⁊ ambulaturiꝰ .α inoſco *.
flaona xv.q.i.nõ tu: lapides pcioſos ⁊ tẽtare non in albis:qꝛ di ambulaturi ſunt cũ e domino ſco.
ate e e⸗ audebit: quãquaʒ ⁊ ĩ hoc nõ ſit Ecuea- m bns:e gni ſuc cui ant ſeridirne an er einichml
ttſine aarcnglethgila ⁊ certa poſſeſſio.Sedet qui raꝰ mento vnde cecideris: ⁊ ecce miſſin ꝛimis.
funii tones quas dia dijſ ⁊ ĩ occuli: vt Techetaarbeed iſi · eſtex vobis diabolus in H ie eno ad deni⸗
= J jauli . 2 7 VA ni: 2 ſei Pr 1. ten
iiim bolns ad coſen⸗ 1 figuli ꝓbat foꝛnax:hoĩes ũt faltogte, ſalbane ſcioꝰ vbi habitas vbi ſedes eſt EE Wndelabri;ica,
niean ſum opus per tatio tribulatõis.⁊ ĩ alio loco ſcribit᷑.fili athane ⁊ in mẽte habe quali galelelei ca/
Onnieig ter hoc ſcienduũ Stationé . ra te . aA . E Piik 7 re⸗ em.
Aud Eer hoe ſeiendu 93 eiarmne Rnrſn idem iacobus ait. lignantiqsei dicit:qui crediderit ⁊ bapti IHoinquinauerũt.
uttin E Fenum. ſtote factoꝛes vbi:⁊ non auditoꝛes tã⸗ ʒatus fuerit:⁊ ſtãs quõdã coꝛuit ꝑ deli rqui nõ peccauerũt
gunn d cnner . t. Si quis ẽ auditoꝛ vbi nõ madr:iſte cti pauliſp de veteri teſtamento de 1 m Et abulaturi. re
Si nia grania gra⸗ ſimnlis eſt viro qui cõſideratꝰ vultü na⸗ diſtulerã:q; ſolenvbicũqʒ ↄtra eosnf ſome Ponel it g 20
nia grauia gra ⸗ niuitatis ſuei ſpeculo. conſiderauiti ia⸗ ciunt dicere:lex ⁊ ꝓphete vſqʒ ad i a n “Cui ant. ſuſpen/
igne di 5crimini. Vecedẽs ſtati lg enlae nr ſtnn nez ppherener R. Leterih soaed Girdr cöſtiuctio vſis
Cnſimme gO T. Incẽdiũ. de ſtra monuit vt iungerẽt opa fid nit. fru⸗ alia diſpẽſatiõe dei omnes n ſa. ub „ ue uqz.
nun⸗ Flai baptiſina peccar nõ poterant z iban eiuſdẽ fuiſſe meriti:cuiꝰ nũc cheiſiain 6⸗ Petcans io⸗ vdein
4 Z 0 , . * „ Ael . . — 1. * E . „ . D
ſni bG. ZBianan 5 nnaſuitle eſernauerit? p gtidi a Ouomodo niealꝛa b 4 detonmn, p Quia ſolent. fal⸗
ni äse ü placeti pperua caſtia qlle. Lörra⸗oo⸗l
l tnii ctus ꝙ cadereñ catoeſt:cõcluſiꝰdeꝰ oĩa ſub delicto: te. ᷣuiuit ille legi ⁊ tẽpoꝛi ſuo ſerui⸗ q°ο Lörra cos.1. fal⸗
porete doſſit ? boc etiã oĩbus miſereat᷑.petrꝰ b delicto: vt nos legi ⁊ tẽpoꝛi noſtro ĩ eruiamꝰ? ſos doctoꝛes.
ſhe ai dhosetie despi reat. petr?quoqʒ: nouit iquit lox der ro ĩquoſ fines ſeen x . AUſq; Jioannẽ
onnuptu geecens ſe ne 5 lingrle eripere r5 falſiſ do⸗ qͥ vclenerge. Manicſeſa, ßm coꝛ dñi Auaſi Ponoanemnd
Glntct dete vc. ꝛibꝰ: hi ſt fötes ſi “l mnes eiꝰ fecerat volũtates:⁊ q ipoſt ioanem no
ke i In occultis. turxrbini fötes ſine aqua ? nebuler erat volũtates:⁊ qa i habent locum ſʒ m
bred fi Rraecn, unpinc ragiore qbꝰ caligo tenebꝛagz ochi pſalmo dixerat: iudica me gorm tiuntur: quia uls ve⸗
nune e mroralleitel te erue⸗ Subbia eni vanitatis loquẽé⸗ eenzsn i inocẽtia mea igreſſus ſũ:⁊ ĩ etlecrinonde⸗ L
gatnis ligit quid ſit ap s pelliciũpluxurie eos ĩ deſiderijs car ſperãs nõ ifirma. ꝛoba me domie 8C. Abꝛaaʒ ecce alia
nintt petẽdũ pel gdũn nis ꝗͥ paululu effugerãt: ⁊ ad erroꝛes re ⁊ tẽ.me.vre renes me.a coꝛ meu. Do diſpenſatio olim: alia
intee⸗ K Fili acce⸗ uerſi ſũt: nõne tibi videt᷑ pinxiſſe ſtea tentat? a diabolo:⁊ oſt pecca nũc:quaſi licet altera
citm ens. extra de apoſtolicꝰnouã iperitie ie lenn nitẽs loquit᷑ dicẽs. ¶i out paccht pe dipenlar nũc ⁊ alte
. renu. niſ. n. quaſi f⸗ eri riüt ßpm magnã miſericoꝛdiã tuã i deus a oli: tamen quantu
nchte rce quaſi fontes ſciẽtie:qꝛ cũ aquã nõ agnã miſericoꝛdiã tuã d meri antnz
ic⸗ Eiacobꝰ. bẽét: 1 e; E nõ ha ca 1 magnu ec ad merita bominum
chin E Mace. ber-vocrle pꝛomittũtimbꝛẽ: velut nu Salnnd mene vult deleri miſericoꝛdii. bonarelmala e qua⸗
gaulun niqenoming⸗ eſ ꝓphetice ad quasꝰ ꝑuẽiat vᷣitaſ dei alomö amabilis domino: ? cui dens tuʒ ad poſſe
ſtinſn õ idẽ nomina⸗ turbinib?⸗ . pueiat vitaſ dei bist fue omino: 7 cui deus po peccare
anictitn ine ſc vo ba loquut exagitat demonũ atqʒ vitioæ fue rat reuelatꝰ:qͥa amatoꝛꝰmulierũ poſt charitatem idem
ptiſmum poſſit loquũt graãdia ⁊ totus ſᷣmo eoꝛũ x fuerat a dei amoꝛe diſceſſit. mãaſſẽ i. fuit olĩ qð nunc.⁊ iõ
poſti in . 7 7 eoꝛũ ſuꝑbia piſſſi 5 ſit. maaſſẽ im e 10
Cmimen g5 ereafe vley Fmmidee autẽ apud dominũ om⸗ i nnd regẽ poſt captiuitatẽ babylõie ä epoſſnun.
re non poſſt. ui exaltat coꝛ ſuũ: . ꝛiſtinã dignitatẽ liber diex reſtitutũ re oſſum.
aim mC. Coſiderat 15 2 ſuũ: vt qui paululuʒ ã dignitatẽ liber diex reſtitutũͤre t Culbis pꝛima vi
ckt oſderat Lefugerãt a peccatis ad ſuü reuerta 5 ert. ⁊ ioſias vir ſãctus ĩ cã 4 pꝛima vi
vultum nõ rẽ . z 1 nu reuertat 19. s ĩ capo magedon ce in gabaon
uun, vmbram aln g uee et in luxuria ciboꝝ car nilc⸗ ab egptio ſg loi enca⸗ lelon ſacriſeig obtnlinr⸗ 6
aninh videns. 3a g. uis eni nõ libẽter audiat:mã ſerit ſal os magnocquã i typo pᷣceſ ns obtulit ei donum
nn n ¶Reus. hoe ncem? 2 bibamus ⁊ in eternũ regna, it ſaluatoꝛis qͥ noſtra pctã poꝛtaui ſelent hanmn in Haeoß
exponitur. ſ. di. vündtr ſapiẽtes ⁊ pꝛudẽtes prangz vo aliangen ex gẽtib copulauit ka gr a ertai
Nr „.cii. :eos vero qui dulces ſũti tamẽ ſcõʒ litterã poſt ſacerdotiũ wua riniſ ſpeciall
üme oSine pe⸗ nib qui dulces ſut in ſermo- didatiiduci poſt ſacerdotiũ ſoꝛ qũñ cõpoſuit cqtica cᷣ
ecca nibus plus audiunt ioannes idatꝰ iducit᷑ ⁊ ſtat dð 90 9 180 ñ cõpoſuit catica cã
. ce ei s apo at iducit᷑ ⁊ ſtat diabolꝰ'a de⸗ ticoꝝ.·x
atn 1.ſalten oꝛigt een ioanne ſaluatoꝛ ſcribes Rn ſun qia illi diceps veſtim̃ta agtetn Ama maiond,
ſeiun pad oncuit. labo ie epheſi. Scio inquit opera tnax ne5 moyſe ⁊ aar ſcribe:qad aqnãA. xxrijq iii. ſglomon.
ſnie id eſt oẽs hoĩeſ. ꝛc ⁊ patiẽtiã tuã:⁊ que ſuſtinuiſti zoietöigogeunderi deũ ⁊ trã repꝛomiſ x2ZPanaſſen. S. i.
Glürf⸗ ach Beirtatc. non go tentur lõis nõ ĩtrauerũt.Cũ beatꝰiob ãgelosꝰ*2 q.vij.ſi quis omnem.
vnn n bst eos lbberat? elenat:. ſz ne tentatiõi ſuccũbant velſi ſuccu gitur de cõputati y Liber dierũ. ſ. pa
& r Pi ſunt. falſi doctoꝛes. H An , es utarione wieru v annon reguʒ iſrael Mupomcno.n auo g
. yptio.ſ.pharaone.cũ eniʒ ph =d
mo aggreiſſus eſt regẽ adremõ q niz pharao vellet ire regem medoꝛũ:pꝛi
qui regnabat tũc in cathamis.deſcẽdit eig

rex ioſias iudee in ñ ei .
pharao zae ncrurfloine ꝓphibens ne trãſituʒ faceret ꝑ iudeq ⁊ miſi
bbeaten pperomiſitmer mibirtbirerinda no duerſi de venio ade⸗
ficiat te.non aromenntacd ſegenchrege ace ongnonc meez Aier
vt dimic er ucrſnopb⸗ ed e adremo com .
aduerſus pharaonem ⁊ foꝛſitan dum wonmfer Kmenein
Ur⸗

nsin 64. falſi ooctor es.
. . Sanrreins anats ſz coinquinãtes.ð.ij.q. vij. ſecutiſunt.
unt. xxxt uʒ ⁊ dicuntur nebule qꝛ alios obſcurantes red

. mnt. xxxvij. di. 5. vlti
onins Super bia.i.
ſdke perbia.i.ſuperba vanitate loquentes.

Ili⸗ it. i. —— „ ⸗8N—
Pelliciũt.i.alliciũt ⁊ decipiunt.vnde augu.ſupꝑ epiſtolã ſecũdam

1
.

Nter petri.pellicies dicuntur meretri
tei:qua incautos alliciũ eretrices a pollutione:vel a pellis f
O ränc iciũt. pelliciũt ergo beretici aĩ pellis foꝛmoſita ruʒ qui ſebat᷑ eũ .
nien rü dogmatum erroneis ſecti go heretici aias inſtabiles vari mui ſeqbarciimo cglo octt ttarij⸗
nerro tis auaſt ci aias inſtabiles voario 21 Kege.ich gio occiſus eſt a ſagittarijs i.
pf vy. Effugerat.i. ctis quaſt conſtnpꝛantes luxibus ſubdẽdo. v: ege. id eſt pharaone. scſa ſagittarije in campis magedon.
1 9 *. Effug i receſſerant o peccato per penitentiam. 9 ſubdẽdo. e Baahnmdd nangi vlinge echielie Hin mageon
mennan b. getos dnondnarmaäroenmidi rnelentir ſea
H nfirmati per gratiam vnde

De Pen.

incipit. quia bec

õ ura quidé diſſolubiles: tcuri aliũ deſignat᷑ qᷓ ĩ affluẽtia nutrit ? ereſcit ? aiux pũgit.
plato in thieo.dij deoꝛũ qͥꝛnʒ opifet᷑ paterq; ego.natura quidẽ diſſolublles . qtemir mami, endin frn rerũ labentuum. 3 igte L
5 b. 2 r ¶Muptiarũ. ſaturãde cauſa libidinis cõtractarum: ſecus ſi caunſa 4
a Coꝛ i. b. ArS ei vi aa. . 3
ver . — ꝛolis. xxxiij.q:iiij.vir eum pꝛopꝛia. õ . . ſa
b ¶ Sicõtra ſeruoſ.ſ.moyſen ⁊ aarõ.de quibus pꝛomiſit.h. — 1i.ſm pꝛeceptu·i·auctoꝛitatẽ diuine ſcripture.alij coꝛ Enn
c ¶Quanto.õ. viij.q.i· ſi ergo. ”M 66 CEx haechio l. im pꝛeccp rigantboced⸗ 2 un
d C. Be quibꝰ.i.de nu⸗ . , cũt excepto deo
mero quoꝛum. z rigi poterit dicere qͥd ego feci ꝙ nõ acce t ¶Stantiü i. M⸗
eNentatio um quoqʒ ⁊ oẽz creatur peccare poſſe me⸗ rigi poꝛert Die⸗ 1 Ales vl Eer enla Akteftamegin
viuit hõ tentatur. . moꝛaret dicẽs: Quid.n.nunquid homo piꝰ:quem ſſiſſe: oſſum in quit ſcʒ ſimili cadãt E
¶Qui mittebat. i. mundus eſt coꝛã deoꝰ aut ab operibus quod acceperat amiſiſſe:p dicere Ting. byz⸗
miſſurus era minoſuuis ſine macula viuit: ſi dtra ſeruosꝰ ſu poſſuʒ omnio quãdo me argui innt u ¶ Sit ·ii debe⸗ nnni
ſen angeloe e os non credita aduerſus angelos ſus ex bona vita in malz mea voluntate areſſe. in⸗
ſent ſicut mõ faciunt pꝛauũ quid repperit:qto'magis habitã relapſus ſum:adhuc quid ego feci ꝙ nõ x ¶ H Euidenter übon
enrer ij unag lesin omib imeis de duibus⸗ enim æ acccpi,accepi n fdedͤ diecntongone rcireelec nn
Ynter. vil. inxt ſed ini ifi uer atia ndit gra
illud: ois lapis pꝛecio nos de eodem luto ſumus. Tentatioꝰ tur:ſed in ende 9nincn illos tianus charita⸗ nmiiu
ſus operimentuʒ tui. eſtvita hois ſuper terram: de celo etiim non accepi. na ererat vtigy nelbabit,
ſe. pꝛincipiü· ibi tam?ę cecidit lucifer: ͥ mittebatur/ ad vniuer⸗ volebaz pꝛocu ubio maene jt. In anmnti poſſe ſnn.
nõ hetun niſi ve noue; ſas nationes. ꝛ ille qui in paradiſo deli in bono:ſed in eo nõ ꝑmanſerũt. nõ ſolü de ope/
lapidbus. ni. ciax inter dnodeci nutritus eſt lapides eodem. ꝛopter huius vtilitateʒ ſecre nbbus charitatiſ ſe⸗
vA morte vonmne vulneratuſ eſt a moꝛte dña ad inferna ti credenduʒ eſt quoſdam ð filijs perdi oeißachari⸗ V
iabolormunal pole⸗ deſcendit.vnde ⁊ ſaluatoꝛ in euangelio tionis non accepto dono perncfanl tener rdtt ſhe⸗
ſtatẽ ademit: ve.kKamo videbam inquit ſathanam quaſi fulgur vſaz in fineʒ in decluie ———— no ſolß ciren e Bu
re dei quẽ amiſit. de celo cademẽ.ſi altiſſima illa ſublimi operatur leine 6. . 4 i euãgelio eſtiatoſ:ßz ena it
i .Ag inferna. bhic tas'cecidit: quis cadere non poſſit: ſiin ⁊c.multa ſimiliaR ð repꝛo n 5 circa pꝛeſcitos wi
vicitur e, moꝛte chꝛi (celo ruina: quãto magis in terra:⁊ tamẽ etiaʒ qui perſcuerauerit vſque in ſinem poſſe cõtingere
ioavolus eſt re le cum ceciderit lucifer immo poſt caſum ⁊c. ¶ In eodem.Iterum homo iſtein ad q auctoꝛita 0
ns in kerno r eritihi irtus eius ĩi lumbisi cipit c. Item in eodem. tem iducit vſ; in
anus vſq; ad tẽpus coluber antiquus. virtus eiu pit 7c. W. . iducit vſh
ligatus vſqʒ ad tẽp . eius ſup vmbilici vetrir Irandum eſt quare deus quibuſ dad ill locũ iteʒ cano
antichꝛiſti:⁊ tũc ſolui- eius ⁊ poteſtaſ eius ſuꝑ vmbilicũꝰ vẽtri N du ioniſwe geoe a enatseng
mr nõ a penis ſʒ a v eius.obumbꝛanturin eo arboꝛes ma⸗ dam filijs perditioni det fidẽ op vbiin coirailg
cnliſent exerccat vireſd gne ⁊ doꝛmit iuxta iuncum⁊ calamum rantem per Detione Dinec etles Per ancioꝛliates w e
ſuas in malos. ⁊ caricem.ipſe eſt rex oiuʒ que in aquis ſeyuerantiam. Item illud euangelij: Mõ ducit duas vide liae
REVBublimitas.. lu ſunt: vbi icilicet voluptas ⁊ lururia 7 qui incipit ſed qui perſeuerauerit vſqʒ i licet ꝙ repꝛobi lĩ
e een pago ⁊ irrigatio nuptiax.⁊ infra.Cran ſinem hic ſaluus erit.¶ Itẽ Gregoꝛy. noͤbtcharia⸗ den
E. nu igriug. uinm ad ſecundaʒ ꝑtitionẽ in qua negat AUiltibene incipiunt:qui ĩ malo vi⸗ teʒ:ſʒ eas de by iu
r:n quibus vt diii eos qui tota fide baptiſmũ ↄſecuti ſun: Atã finiunt. ¶C Mon autem banef Sſrir imaali⸗ dp
tur ſedes luxurie ẽ in deinde poſſe peccare ⁊ docuimus ꝙ ex cipit qui nunaudtn ex Rn aten nn d uuctorltategre⸗
übiss. peecepto dei oĩs creatura ſub vitio ſit: operat᷑ ꝙ ſi ex charitate . iquado al goꝛiij.
m ¶.¶ Vmbilicũ. q ad non ꝙ vniuerſi peccauerunt: ſed ꝙ pec agit: ⁊ charitatẽ aliquãdo in ipᷣo neceſſe y Pꝛodeſt ad N
a nllieo di Care poſſint: ⁊ ſimili ruina ſtantiumetur eſteſe. Illud autè grego. qui ſedu⸗ regnũ cclox ob 16
in auaru hmnb leo vi ſitꝰ. Euidenteritaqʒ ex pꝛemiſſis appa- ci quãdoqʒ nõ reuerſuri poſſũt ⁊ cetera nnmẽdũ.yt di.iij.
dii filc ſedes lurni. ne e llos charitatẽ habere quaʒ pp non de omnibꝰ generaliter repꝛobis ſy epen. x.c. ſiquil
Pnde ang ſuper eſde pet nõnullog char taie hahere quay po itis ſpecialiter intelligẽdu eſt autem.
locum ſemẽ coitus vi ſtea criminaliter delinquẽdo amittũt: ꝗ⸗ de hypocritis ſpecialiter ne Nie B ſe
ris ineſſe lübis fem ſi quis ↄtendat nõ de virtute ſed de vir⸗ quod exverbis eiuſdẽ euidenter dat᷑ in⸗ b⸗
nis i vmbilico phibek tutis oꝑe debere intelligi deliberet quid telligi. Cuz enim queſtionem pponeret
diabolus vtriqʒ ſe reſpondeat de inocentia aqe: de iuſtitia cur miſericoꝛs deus iſta fieri ꝑmittat: nos ybi dicitur
rui per luxuriaz domi moyſi:dauid ⁊ ceteroꝛũ: qui plena fſide xt leuiathanſeu nunc ꝑ ſuggeſtiões cal ſcimuſ at ꝙ di
nat᷑: ad viros loquẽs d baptiſima accedentes: licet poſtea ꝓ ligdas: ſiue ꝑ dannatũ illuʒ quem replet? ligẽtibꝰ deũ oĩa n
conueniẽter dixit· vir ·½ ad baptiſma licet po Uiaas: Iine s ſibired 0& 1 aete ai
tus eius in lũhis æc. lapſuri ſunt: tamen celeſtia dona degu- bominem:vel ſolis iraclos.t Joctor woherank iho⸗ in
ꝓpheta etiaʒ ſub ſpe ſtent ⁊ ſpiritus ſancti fint participes: vt gnole onienteſa nſcſaret une Bt Rancnin nn
cie femine petulatiaz non ſolu ante humanos: vexꝝ etiam an hoc eſt vir ns n ann nt ſancttse⸗ iur⸗
ſudee ĩcrepãs ait. n te deioculos ex aqua tantũ ⁊ ſpiritu ſan tes quaſi lutum ſibi vitijs coinquinãdo talibus. p
die oꝛtus tui nõ eſt h⸗ (oiueniantur renati: qui ſi charitatem ſubſternat:mox in eiuſdẽ queſtiõis ſolu Apoſtolns iul
ams ymbiliens inne. dei nõ habent:ante dei oculos aqua tm̃ tione ſupponit dicens. , QAddidit.i.poſt- iu
n . Lpumbꝛantnr. nõ ſpiritu ſancto.oꝑa eni Ntius ad hoc rñdemus:quia aurũ pdirerat ſeim⸗ “W
per ipſum. regenerarent no Ipiritu lancto. opa eniʒ ci nr ie ce
ſeu ſacramentoꝝ pticipatio niſi ex cari ¶quod pꝛauis eius ſuaſionibꝰ quan q.d. deũ cc.
renk vrſi by⸗ a dant:apud deuʒ nec iuſtitiã:ne utum ſterni potuit auruʒ ãte dei oculos Acecpi per
gni vident᷑ vt ſũt by⸗ tate pcedant:apu nec ii 6 15 i fuit. q eni ſeduci quandoqʒ; re⸗ euerãtiã in cha i
pocrite. ⸗ innocentiam pᷣſtant.ſi.n.inquit apo 0 nungqua d. (et ſibabita ſanelftale ritate 2 ĩ bonis inn
vpo urt iunet· habuero oẽn fidem ita vt montes tranſ uerſuri poſſunt: quaſi habi nctitate operibus. n
bypocritas aui meri ·verq: x ſi diſtribuero oẽs faculrates me ante ocnlos hominũ vident amittere lſ e wopterſe ni
to delignan turbiſta as in cibos paupeꝝ:⁊ ſi tradidero coꝛ⸗ eã ante oculos dei nunquã habuerunt. creti. id eſt ppt ceſ
vcleane lmeruo ſi pus meũ ita vt ardeam: charitateʒ aut Sepe homo nãqʒ mlcis occulte pecca kerer⸗ hane n
sõs ihil mibi tr. is i itur i vna aliqua virtute ma oſitõeʒ dei
a odo, en e e g ſhan rf un pl Roc virtꝰ? ianeſ/ pulis eſ⸗ alias be
Psderiro aaeſah, geih deltinate ad wiama non Eens veſtcltgua on nnoteſcit homini enim eſt bic vii ſ
ierius iterius aũt ſub· ↄceditur: ꝙ; charitatẽ amittat ⁊ amiſſam cens de ſicit quia duz innot ni iaem. in
ſtatia caret: bypocri⸗/ recuperent. de repꝛobis etiam dicendu bꝰ ꝓculdubio laudatur eiuſq; fauoꝛ in a ¶ Similia. dĩ der
ie deſtgnatur: Bcala⸗ ſt:an ipſi charitatẽ habeant:qua amiſ haiãter appetiturꝰ:vndᷣ fit vt a ipſa virt? citl in eodẽ ideʒ iir
er Fagtieshinten⸗ ſa poſtea damnẽt. ¶ De bis ita ſeribit ante deioculos virtus n5 ſt: dum ables auguſti. 4
1z inte 9 ,, 5 .Ati JAi ſſpli . it qr nange
culares mũdane glo/ PDo olus ſciens nõnullos dilige 9 lu lta ſunt v bopublicc anottoiſtager⸗
rie dediti: ? eius ſplẽ/ re deum: ⁊ in eo modo vſqʒ in fin-ꝰ quãdo mala occulta ſi da publi ence e
doꝛi:q cito ranſeunt non pſeuerare mox addidit his qui ſe⸗ plerũqʒ eniʒ ſicut diximꝰ latet ſuꝑbia ⁊ . P tem illud
Pp caricẽ creſcẽtẽ in lo cundum ꝓpoſitũ vocati ſunt ſancti c. caſtitaſ inoteſcit.atqʒ ideo diu oñſa cha cnãgelij. nõ qui
cis paluſſribo ep ma eodeʒ. An adhuc iſte nolens coꝛ ritas circa finem vite perditur:qꝛ cooꝑa da ai
nü tãgentis pulnerꝗä⸗ In 5‧ An c06nr rI V

lded,
nnn
Mmii
teſn dl

ſinllcgi
lnn. 4
Ni
1 9
eſe. 8

butn

Dinaln.
lt

nrechnw
ttbn

mmm ſen

ſtie

. e Illud autẽ.qui
terminare capi-
tulum gregoꝛij

.

ochgi
4

Neiſdc

lefereſfiatt
ſcict
eſigegi
ed etle
oſetänen

Ccöaunt
nicnetns

gllihin
d ane .

biincänema

CctOrtttes

etongonie

n
bincn
ſzeasde

dNentontt,
nchoei coe

donngege

i⸗
pocetn
gnüctope⸗
Blütdi⸗
dentcſtl
ien.

Don

Norieh
Nlgad ſont⸗

