parentum vitia non ſectantur ho
neſtic ſalui erunt. Semen eni hoĩes ex
qualicũq; hoĩe dei creatura ẽ:⁊ eo ma
le vtentibus male erit:non ipſum aliqñ

malum erit:ſicut autem boni filii adul⸗/
teroꝝ nullaeſt defenſio:ſic malis filii cõ

zusalonun nullum eſt crimen nuptiaꝝ.
Ntem ioannes chꝛiſoſtomus ſuper
MManbheum homelia. iii.
VUnqᷓ de vitiis erubeſcamus pa⸗
rentum: ſed illud vnũ queramus
ſemper amplectamur virtuteʒy videlicz

huiuſmodi etiam ſi alienigenam hʒ ma

trem etiam ſi foꝛnicatione pollutaʒ vel
quolibet huiuſmodi dedecoꝛe ſoꝛdida

tam:nihil tamen de eius aut vilitate fuſ

cabitur aut crimine polluetur. Quod ſi
foꝛnicatoꝛem ipſum ad melioꝛa conuer
ſum nequaqᷓ; pꝛioꝛ vita cõmaculat:mul
to magis ex meretrice natus⁊ adultera
ſi pꝛopꝛia virtute decoꝛetur parẽtũ ſuo
rum nec dedecoꝛatur oppꝛobꝛiis. Iteʒ

cuſat malum ſequens nec bonũ ſequens purgat malũ pᷣcedens.vt.xxiijq.
v. relegẽtes.⁊.xiiij.q.v.foꝛte.⁊.c.ncqʒ.ſed veꝝ eſt ꝙ non nocet delictũ pꝛis
filio q;tũ ad vitã eternam.nocet m̃ quo ad alias penas quo ad ſucceſſio⸗

nem. vt. vi. q.i. S. vex. item qno ad alias penas.vt.i.q.iiij/itẽ peccato.mitiuſ
tñ loquit lex de illis qui ſpurij ſunt ꝙ non obeſt eis hoc quin poſſint eligi
ad decurionatũ:qꝛ non eſt ipedienda dignitas eius qui mbil admiſit. vt.ff.

LVI.

de deeurio.ſpurij. in pꝛin. z.. generaliter. S.ſpurios.⁊? boctius.qd ge⸗

nus aut ꝓauus ⁊c̃.⁊ iuuenalis.tolle tuũ hanibaleʒ. Malo pꝛ tibi ſit

Quaʒ te terſiti ſimilẽ ꝓducat achilles.

—

terſites. dummodo tu ſis. Eacide ſimilis vulcaniaq; arma capeſſas.

Vnq neſcio. hoc vuli dicerc ꝙ ille qui natus eſt ex parentibuſ

non eſt oĩno nec de virtute nec de vitio

parentum aut laudandus aliquis: aut
culpandus.nemo vere inde aut obſcu⸗
rus aut clarus eſt.imo etiam vt ſi conſi
derantius aliquid dicamus aut expꝛeſ⸗

ſius:neſcio quomodo ille magis nõ re?ę³

ſplendet:qui ex parentibus a virtutibꝰ
pꝛoꝛſus alienus:quã ipſe qui fuerit dei
virtute mirabilis. ¶ Itez hieronymꝰ
in epiſtola contra ruphinum.

Non parentum ſed pꝛopꝛia culpa quẽ
quam condemnat.

D Aſci de adulterio non eſt ei cul⸗

pa qui naſcitur:ſʒ illius qui gene
rat.quomõ in ſeminibus nõ peccat ter⸗
ra que confouet non ſemen qð in ſulcis
iacit᷑:nõ humoꝛ vel caloꝛ bus tẽpera⸗
ta frumenta in germen pullulant.ſʒver
bi gratia:fur ⁊ latro qui fraude ⁊ vi eri
pit ſemina:ſic genus humanum recipit
terra id eſt vulua qð ſuũ eſt?: ⁊ receptũ
confouet:⁊ confotum coꝛpoꝛat:coꝛpo⸗
ratũ in membꝛa diſtinguit: ⁊ inter illas

ſacri ventris anguſtias dei manus ſem

per operatur.idemqʒ coꝛpoꝛis creatoꝛ
⁊ anime eſt noli deſpicere bonitatẽ figu
li id eſt dei qui te plaſmauit ⁊ fecit vt vo
luit.ipſe eſt dei virtus ⁊ dei ſapientia:qͥ
in vtero virginis Marie edificauit ſibi
domuz. Inepte iter viros ſanctos: 3
ſtoli voce numeratuſ meretricis eſt filiꝰ

eſau de rebecca ⁊ iſaac hiſpidus taʒ mẽ

te ꝙᷓ; coꝛpoꝛe:quaſi bonũ triticumꝰinter
lolium auenaſqʒ degenerat: qꝛ non ĩ ſe
minibus ſed in volũtate naſcentis cã vi
tioꝝ eſt atqʒ; virtutũ. Itẽ auguſtinꝰ.

DInidͤtates parentũ filis obeſſe nõ pñt.

Ponſus ille:qui vocaturꝰ erat ad

nuptias bonos ⁊ malos congruenſ

inuitatis:naſci etiam voluit de bonis ⁊
malis.quo exemplo diſcant parentum

ſuoꝛum filii iniquitates ſibi obeſſe non

poſſe. ¶Item gregoꝛius.
Mon aliena culpa:ſed pꝛopꝛia aliqueʒ
ab eo quo fungitur deiicit gradu.
Atis peruerſumꝰ⁊ contra eccleſia

ſticam pꝛobatur eſſe cenſuram: vt
fruſtra quoꝛundã voluptatibus ſuis qͥs
pꝛiuetur officiis quẽ ſua culpa vel faci⸗
nus ab officii quo fungit᷑ gradu nõ deii

cit. Itrem hiero. Ex adulterio na
tus a ſacerdotibus non pꝛohibetur.
Dminus noſter ieſus chꝛiſtus vo
luit non ſolum de alienigenis com
mixtionibus ſed etiaʒ de adulterinis na
ſci:nobis magnã fiduciam pꝛeſtans:vt
qualicũqʒ modo naſcamur:duʒ tamen
veſtigia eius imitemur:ab ipſius coꝛpo
re non ſeparemur:cnius per fidẽ mem
bꝛa effecti ſumus.⁊ ſicut ille verus ẽ põ

factus.vt. vi.qi. S. verum. ? infames ꝓmoti etiã deij

ꝓꝛſus alienis a

virtutibus.duʒ
tñ ipſe ſit bonꝰ

melioꝛ eſt qᷓ ille
qui natuſ eſt de

bonis parenti⸗

bus licz ipſe eti⸗
am fit bonus.

i Parẽtibuſ.

i.ratione parẽ⸗

k ᷣ Aſci. qð
) num eſt.
mulieres.n. ad
boc natura ge⸗

nuit.vt partus
ederent. xt. C. ð
indic. vidui.l.ij
⁊ pudoꝛ eſt feis
nuptiarũ pᷣmia
non habere. vt
xxxij.q·ij pudõ

¶Sanctoſ.mñ

in hoc non fuit
ſanctuſ.qꝛ teme
rariũ iuramen
tum voluit ſer⸗
uare.vt. xxij.q.
iiij.vnuſquiſq;.

m Triticuz.

xxiiij.q.i.quoni

am vetus.

n ¶ RPoſus .ec⸗
i voca
t ir ſponſa xpᷣi.
4t

qꝛ adhuc ꝑ deli
ctum ſeꝑari po

teſt ab ipa ſicut
ſponſa a ſpoſo

ante confirma/
tum mꝛimoniũ

ſeg in futuro ſe

culo dicet᷑ vxoꝛ

que mõ ſponſa
dicitur. vij. q. i.
ſicut vir.

oAtis puer
Sens iſtud

c. intelligitur de

iam ꝓmoto. tal
eniz ꝑp delictũ
alterius ñi puat

inre ſuo.non.n.

puandus ẽ ꝗs

iure ſuo niſi pꝛo
rauiſſimo de⸗
icto. vt. xyi. q.
vij. inuentum. ?

lxxiiij. di. geſta.

excipiunt ꝗdaʒ

caſuz in eo qui
ignoꝛanter ade

ptus eſt bñfici⸗

um pecunia pa

ſed illud ia ꝑdit
qꝛ furtiuum

Sed quid ſi pꝛ

cõmiſit crimen

leſe maieſtatis.

nõne filius puã

dus eſt bñficio
cum ſit infamis
ciuntur.yt.vi.q.

i. infames.non.qꝛ cũ clericus ſit eſt a iuriſditione pᷣncipis exemptus.
item fallit illud ex de ec.edi.ad audientiã.ij.⁊ ex de cle.egro.c.· ij. vbi

gs fine culpa puat᷑ iure ſuo.ᷣ m ſcias ꝙ multotiẽs ꝗſ pũit᷑ fine clpa.
p2)0minus.a ſacerdotio non intelligas ꝙ ipſo iure poſſit ꝓmo

ueri .ſed hoc ideo dicit qꝛ epᷣs tenet in hoc caſu diſpenſare ꝗs

Ibſt
deſi.

thr
lenſs⸗
. dos
to
tde
Neni
peci⸗
Vns.
Fibee

anO

c
mmet
d
rg
Dnns
tCS
ſuili
etis
füßnin
lee ft

ſaed

ebſti
onfiut
Ctene
fonen
tſ
i⸗
gich.
ton.
ictoni
o.
ise⸗
eſafen
ſuni.
rdl
Chonio
fßaſan

4ſh

ffürmn
imnont
ummrot
etne
hont
ſ⸗

7

diſpenſatio qñq; eſt debita.vt dixi.l.di.vt conſtitueretur.

a Repellit ſed nonne filij ſacerdotũ ſerui ſut ecclie. vt. xy.q.vl. cũ
multe.qliter ergo ꝓmouent nõ adepta libertate:ſed dic ꝙ illud logt

de his qui quan legitime ⁊ ſolenniter ducunt vel derogatuʒ eſt ei cõ

traria conſuetudine.iiij di. . leges.

bᷣYVSmael. fr
na.quã ha
nit ↄtra iſaac.

xxxij.q.iiij. re⸗
currat.
c¶Ptas. banc
olim habuerüũt

tiſex ⁊ ex adulterinis natus ↄiunctioni⸗

quis:tamen vt perfectam fidẽ habeat:
⁊ qd fide tenet operibꝰimpleat ſiqʒ lit⸗

ptatẽ mulieres. teratus ⁊ vir vnius vxoꝛis nequaquãa
yt de licentia v ſacerdotio repelliturꝰ. Judas enim pa
ptãte ipſaꝝviri triarcha concubuit cum Zhamar nuru

poſſent accedẽ
acnlie luds res ⁊ zaran.inde poſtea ſalmõ qui fuit

dux in deſerto.inde obeth.inde quoqʒ;

r ternen booʒ. ide poſtea yſay qui fuit pater da⸗
le ſed erat lega nid, ex illa ergo pꝛogenie oꝛigo ducitur
filius dñe ⁊ cͤrr chꝛiſti:qͥ verus ſacerdoſẽ.ideoqʒ ſi filii
nalis filius an eius ſumꝰ qͥ ipſe fecit nos imitari debe⸗
cille. ? ita imle mus. . Itez aug. de vnico baptil. li.i.
F moſayca mu Apopulõ dei nõ eparat aliquem ma⸗
lieres potcrant rerna oditio: ſed ppꝛia culpa
adoptare filios 5 JTen ppꝛia culpa.

Smael vt ſeparetur a populo dei ñ
Lobfuit mater ancilla: ſed obfuit frat
nad diſcoꝛdia:nec ꝓfuit poreſtas vxoꝛiſ

ſed 'm lege iu⸗
ſtiniani nõ pñt
niſi filij eiꝰ ſint

ĩacie amiſſi. xcyuius magis filius erat:qꝛ per ipſius iu
inſt oc adop. · ra cõiugaſia a in ancilla ſeminatus erat
4 83 gens. Lex ancilla ſuſceptus eſt. C Cotra bo
begenere? Uiſa. martyr ſcribẽs regi angloꝛum.

quo ad foꝛtitu/ .
dinẽ æ nobilitta feruntur.

tem. pt. xxxv.q. B A gens anglox: ſicut per iſlas ꝓui
iij. quidam. cias diuulgatũ eſt ⁊ nobiſ in fracia
e Kendt⸗ T⁊ in italia ipꝛoperatur ⁊ ab ipſis paga⸗
pmith deug in Uis nobis obijcitur. ſpꝛetis legalibus cõ
ferri penas. x Nubijs adulterando ⁊ luxuriado ad in
y.q.x. non ois. ſtar ſodomince gentis fedã vitam duxe
xyi.q-/i. ? tẽpo⸗ rit:de tali cõmixtione mereticũ eſtiman
ris. cc. reuerti· aqum eſt degeneres populos ⁊ ignobi⸗
mini. et. vij.q.i. les ⁊ furentes libidine foꝛe ꝓcreandos
er ad extremuʒ vniuerſam plebez ad de
otinuaĩ eiq di erioꝛa ⁊ ignobilioꝛa vergentem: ⁊ no⸗

rit in illo .. ſ( Ulſſime nec bello ſeculari foꝛtẽ nec in fi
boc.in pꝛin. de ſtabilem:⁊ nec honoꝛabilem homi⸗
Poſtolig nibus nec deo amabilem eſſe venturaz
ab ecclia. ſicut alijs gentibus hiſpanie ⁊ ꝓuin cie
no. g dꝛ ab ecc⸗ burgundòꝝ populis contigit. Que ſic
eleſta electus q a deo recedentes ſoꝛnicate ſunt: donec

inaioꝛi pte ca j ſzmit .f
plicclecmns yr iudex talium criminum vltrices penas

e de elec cũ no per ignoꝛantes leges dei etiã per ſara⸗
bis olim.ff. ad cenos vẽire ⁊ ſeuire permiſt. ¶ Uñ
mumicip.· ꝙma icddem vrbanus in fine ſuperioꝛis. c. pꝛe⸗
ioꝛ.ex de elec.in

ſpytcroꝛum diſtinguendo ſubiunxit.
Si religioſi inuend fuerint filij ſacerdo
tum oꝛdinentur.

ter. in pꝛinci.
b ¶Letere. im

ere deen . N ann in cenobijs aut in caſoni⸗
de. pel noie cete cis religioſe ꝓbati fuerint ↄuerſa
roꝝ oẽſapꝛehẽ ri filij ſacerdotuʒ non admittant᷑ ad cle
qunt. vt ff. ðö Pÿ. rum. C Ité alexan. i. We eodem
78. En:· — Woſtolica anctoꝛitate pcipimus
En clectu vobis vt ſi eum qui ab eccleſiazele
odie nõ ſt ta (ccus eſt altero dignioꝛem eſſe canoni⸗
les eligendi ſed Camqʒ eius lectionem pꝛobaneritis:
poſtulandi a ſo fulti noſtra auctoꝛitate conſecretis.naʒ
lo papa.qꝛ me po eo quod filius ſacerdotis dicitur: ſi
nopolitannſ ea ceterevirtutes in eum conueniunt non
4 oeratcten reuicimus:ſed ſuffragãtibus meritis cõ

niuendo eum recipimus. ¶ Hoc antẽ
lanoindt. elec nol de filüs ſacerdotum dicitur: er di

kit Sʒ ad töO ſpenſatione eccleſie introduci videtur.
l.aq. vij tali.io. 2 quod ex diſpenſatioe introducitur ad

Cu ß. reſpi

bus:ita qualicũqʒ oꝛdine natus ſit ali⸗

ſua:⁊ ex illo concubinatu nati ſunt pha

Aitia parentum etiam ad poſteros trãſ

G

ſeqluentiam reguie generalis rabinon

DI. LVI. 7 LVII.

eit pꝛimũ.s.huius di.

FKi

m Be foꝛnicatõe.non dicit bene.qꝛ ſi eſſent

legitimi ſine diſpenſatione ꝓmouerentur.. quod autem.

BMegatur. 9. eo. vndecunq;.

n
0 0 Nia ſimpli dignoſcit. ar..ff.de acq.here.ſed ⁊ ſi de ſua. .
P Et vitã.ex quo plura fecerũt ꝓipſo ⁊ tm vnũ foaciebat ð ipſum

poteſt. CAnde Arbanus ſcribit bar

turonen.archiepiſcopo.

— D.

Filii ſacerdotum nõ /ꝓhi

tienter ſuſcipimus: non tamen vt bo
pꝛo regula in poſterum aſſumatur: ſed
ad tempuseccleſie periculo conſulit᷑.
Kum ergolex ſacerdotibus nati in
ſunnnos pontifices ſupꝛa legantur eſſe
pꝛomoti:non ſunt intelligendi de foꝛni
catione:ſed de legitimis coniugiis na
ti:que ſacerdotibus ante pꝛohibitioneʒ
vbiqʒ licita erant ⁊ in oꝛientali eccleſia

vſqʒ hodie eis licere pꝛobant᷑. Qð

autem vitium oꝛiginis ſemini imputa⸗
ri negaturꝰ:videtur eſſe contrarium illi
ſententie. adulteroꝛum filii abominatio
ſunt domino:ſed ſicut ſupꝛadictum eſt
de pꝛeſbyteroꝛum filiis.ita ⁊ hoc de fi⸗

lis adulteroꝛum intelligenduʒ videtur
vt illi dicantur eſſe abominatio domi⸗

no.ad quos paterna flagitia heredita⸗
ria ſucceſſione deſcendunt. Simili⸗
ter ⁊ illud vrbani intelligendum eſt qð
ipſe ſcribit Detro lglonſenli epiſcopo.
DHSHee eodem.
(6) Via ſimpliciter ad ſedem apoſto
licam veniens humiliter peccatũ
confeſſus es: quod pontificii tui vide⸗
batur officiuʒ impedire:videlicet quod
ex matre non legitima pꝛocreatus ſis:
quam viuente pꝛopꝛia vxoꝛe pater tu⸗
us cognouiſſe dignoſciturꝰ:nos apoſto
lice manſuetudinis gratia admonente
a ceteris que ſacerdotiũ impediunt cri⸗
minibus:tam tui pꝛofeſſione q; fratrum
teſtimonio qui tecum ſunt immunem te
agnoſcentes ⁊ vitamtuam religioſam
audientes ab hnius te peccati vinculo
abſolutum in ſuſcepto ſacerdotali offi⸗
cio confirnamusꝰ.
Di. LVII.

Tem qui in egritudine cõſti
tutus baptizatur pꝛeſbyter
oꝛdinari non debet. C Un
de in neoceſarienſi con.legit᷑
oꝛdinetur clericus qui in egritudi
ne conſtitutus baptizatur.

JYquisiin egritudine conſtitutꝰ fue⸗
6

rit baptiʒatus:pꝛeſpyter oꝛdinariñ
debet.non eniʒ fides illius voluntaria:
ſed ex neceſſitateẽ:niſi foꝛte poſteavip⸗
ſius ſtudium ⁊ fides pꝛobabilis fuerit:
aut hominum raritasexegerit.
B Di. LVIII.

nulluſ aſſumatur ad eccleſia
ſticum officium niſi fuerit ob
latus pꝛopꝛii voluntate ab⸗
batis. Unde Gregoꝛiuſ

*
nachus non oꝛdinetur clericus:

*

bentur ab epi⸗
ſcopatu:ſi cerere vtutes in eis inueniãt.
BVnomanenſem electum pꝛo eo ꝙh
G filius ſacerdotis dicitur: ſi cetere
virtutes in eum conueniunt non reüci⸗

mus ſed ſuffragantibus meritis euʒ –
C

tur Sitndie nas
ẽdn

dilcpꝛiſcis.
em ex monachali habitu⸗ = cerm

olũtate Abbaß epo fuerit oblatꝰ.

nõ debuit ipediri eiꝰ
ꝓmotio.xxviij.di. de
ſyracuſane.⁊.xiij.diſ.
duo mala.
q Cõfirmamus. ?=7
h fit exdiſpẽſatõe.io.
Tteʒz gin
egritudie
in hac di.
tradit ꝙ
ꝗ baptiʒa

ouẽduſ.⁊ eſt itelligẽ
dũ de tali ꝗ cũ ſanus
eſſz diſtulit baptiʒari
ſʒ timoꝛe moꝛi petijt
baptiſmũ.cꝗ autẽ hu
ius ↄſtitutiõis eſt.ꝗa
pᷣſumit᷑ nõ vere peni⸗
tens ꝗ timoꝛis ca ẽ pe
nitens ⁊ ſic pꝛeſumũt
peccata nõ eẽ ei dimiſ
ſa.ſi iñ ſtati moꝛeret᷑.
pᷣſumeret ecclia pctã
ei dimiſſa eẽ.vt de pe.
di. vij. nullus.⁊ ſic ec-
cleſia circa idẽ factu
bʒ orias pᷣſũptioneſ.
iz diuerſo reſpectu. ð
2ↄſe.diſ.iij. perlatum.

8 Mρ◻R 9s. itellige ad’

tus.nã pueri ab
hereticis baptiʒ ati ꝓ
mouentur. vt.i.q.iiij.
placuit.

t Scd ex neceſſita

te.i.pſumit᷑ ⁊ ſic canõ
pᷣſumit hoc ĩ deterio⸗
rẽ ꝑtẽ fimilr.xxx.q.v.
aliter.ſed cũ irregula
ritas ꝓueniat a pec⸗
cato.? baptiſmus tol
lat peccatũ quare nõ
tollit irregularitatẽ ip
ſius.rñ.qꝛ baptiſmus
inducit hãc irregula
ritatẽ.vñ nõ põt eam

tollere.qꝛ eadẽ res ñ

põt hꝛe õrios effectꝰ
arg. er de bap. maio⸗/
res vltra mediũ ibi.ſʒ
hec tãqᷓ; ipoſſibilia.ſic
5S.xxvi.di.deide.ſicur
eadẽ cã nõ põt parere

obligationẽ ⁊? liberta

minem. S. vlt.

n Poſtea. ? ita pꝑ ſe

q̃ns fem elidit᷑ pcedẽſ
pᷣſũptio.ſic de ↄſe.di.
iiij.tũc valere.xxxiiij
q.i.cũ ꝑ bellicã.ſic qñ
qʒ pᷣſũptio ſeq̃ns eli⸗
dit pꝛecedẽtẽ.vt.ff. de
in inte.reſti.diuus.

x C Raritas.ar. ꝙ ꝓ
plter raritateʒ hoium

aliqua ↄcedũt᷑.yt.lv.

„

ſcis. dixe/
. rat ꝙ mo
hi pñt p̃fici parro

chialibus eccleſjs.ſʒ
crederet aligs ꝙ hoc
poſſʒ fieri fine licctia
Abbatis.iõ hane põit

g üü

diſtinctionem v7c. .
Allus ad eccleſiaſticũ.abbas.no.ꝙ nullus monachus pot ꝓmoleti
ad eccleſiaſticos honoꝛes niſi cũ lnia abbatis. vt. xvi.q.i.ſi gs mona⸗
chus.?. c. cũ ꝓ vtilitate. idem intellige de quolibet clerico vt ſine lnia plati
ſui nõ poſſit ab epo trãſferri ad ali. cũ nec clericus ep̃i ab archiepo. vt. .
iiij. di.nullus.ix.q·iij.

7 1IX.

bhoc ibi notaui.h. dicit ipſa ſpes n inducit ſimoniam. dũ m̃ non in

terueniat pactio.qꝛ ſola aĩ deſtinatio non ĩducit ſim oniã. vt ex vt ec⸗

cleſia. bene.vt nꝛm.alij Sriũ dicunt.vt ar. viij.q.iij.artaldus.io.⁊ cer/
te decretalis vꝛ dicere ꝙ ſola ſpes inducat ſimoniã.ex de ſimo.c.vlti.
? talis ſimonia ꝑ ſolã pniaʒ abolet᷑.vt ibi dicit.hoc tñ credo ꝙᷣ ſpes
ꝓ honeſto bui ⸗
tio non inducit

ꝑſingulas.? nõ ſoluyx H
volütas abbatis ẽre Allus ad eccleſiaſticum officium
quirenda ſo etiã moa * monaſterio pꝛoducatur mona
baiong hees 344 cpus:niſi quem abbas loci admonitug
alienatio. vñ non pͦðor Pꝛopaia voluntate obtulerit epo D
fieri ſine ↄſenſu oiuum Ex cõci.char.vx. De eodem.,
yt.xij q. ij. ſine io. d6 C¶J Yquis de alterius monaſterij cõuẽ

dẽ de epilcopo credo
falſuʒ fi cã ſubeſt. B.

Ygs maioꝛeʒ.ex
H loco vꝛ ꝙ moa
chus poſſit eẽ platus

in repertum vel ad clericatum pꝛo

moueri voluerit vel in ſuo monaſterio
maioꝛemoperſonam monaſterij ↄſtitue
re ſine licentia abbatis ⁊ monachoꝛuʒ:
epᷣs qui hoc fecerit a ceteroꝛum cõione

erogirc n , ſeiunctus ſi nectantũmodo plebis cõiõe
biũ.vt. xviij.qi.ſtatu contentus ſit:⁊ ille neqʒ clericꝰ neqʒ ca
tũ.itẽ ꝙ plebanꝰpoſ/ noniens neqʒ pꝛepoſituſ perſeueret.
ſit eſſe. habes. xvi· i. — Di. LIXNX.
monachos.⁊.c.i pro“mm CTemqui eccleſiaſticis diſci⸗

chia.itẽ ꝙ canonicug ⸗

₰

plinis imbuti non ſunt ⁊ tem

Reroda m cp diee, poꝛum appꝛobatione diſcuſ
dominuſ epi poſſit eẽ ſi nõ ſũt:ad ſummũ ſacerdo
vꝛ qꝛ epᷣſ dʒ haberet tium ꝓuehi non aſpirent.
ſtimoniũ a monachi Ande ait papa ʒoſimus.
vt ij q·vij cũ paſtoꝛis H aſpiret ad ſummum ſacerdotiuz 4
ſed iconomũ dʒ bab? eccleſiaſticis diſciplinis non eſt ibutus.
eps vt ltci tekis Vi eccle ſiaſticis diſciplinis ꝑ oꝛ⸗

xvi.q.ij.qm̃.ergo põt

eẽ iconomus vel vice/
qñs epi.⁊ iſtud.h. ad
mittit. arg. Z. xvi. q . i. ð
pñtiũ.de hac mã no/
taui.xvi.q.vij.ĩ noua.
põt tñ intelligi qꝗð hic
dꝛ de eccleſia moacha

li.q̃ eᷣalis etiam fuit

cC Sue Plrviij
placuit.ſed ..j.iiij.q.

8
.
. 2 2
–

dineʒ nõ eſt imbutus nectempoꝝ
appꝛobatiõe diuinis ſtipendijs eruditꝰ

nequaqᷓ; ad ſummũ ſacerdotiuʒ eccleſie

aſpirare vel pꝛeſumere dʒ:⁊ nõ ſolũ in
eo ambitio inefficax habeatur veꝝ oꝛdi
natoꝛes eius careant eo oꝛdine quẽ cõ⸗
tra pꝛecepta crediderant pꝛeſumenduʒ
¶Item vrbanus pappoaea.
Adſacerdotale officiu nullus niſi ꝑ ſin
gulos gradus appꝛobatus accedat.

CTtẽ dictũ Jofficia ſeculariaſpꝛincipalem lo⸗
fuit. . diſ. cum non veſtibulum actionis igreſ
r Far ſus: ſed per ſingulos gradus examinat
ivdeferunt: quis ta arrogans tamn impu⸗
mnadus ent nii dens iuenitur: qui in celeſti militia: que
tis intſtitijſ tpox Pppenſius ponderanda eſt:⁊ ſicut aurũ
ideo oñdit hic ꝙ ad nepeſtie ignibus exploꝛanda ſtatiʒ dux
iſtar ſeculariũ digni ⸗/ elſe deſiderat:cũ tyro ante non fuerit. ⁊

tatũ nullus ꝑ ſaltum

pᷣ̈ovelit docere ꝙᷓ diſcere. aſſneſcat ĩ dñi

eſt dedinanci H caſtris in lectoꝛum pꝛimitus gradu diui
e¶ c. cccleſtaſti · ni rudimenta ſeruitii.nec ille vileſcat ex

NJofficia ſecula⸗
rig.i.ſeculares ñ

erũt pᷣncipalẽ locũ

oꝛciſtam acolythum ſubdiaconũ ⁊ dia
conũ per oꝛdinem fieri nec hoc ſaltuꝰ:
ſed ſtatutis maioꝝ oꝛdinatione tempo⸗

ingreſſis c. ribus. Jam vero ad pꝛeſoyterij faſtigi⸗
8COuis. no. modũ um talis accedat:⁊ vt nomẽ etas imple
argumentãdi ex qu at:⁊ meritum ꝓbitatis ſtipendia ante⸗
tiei apnd ſecularel acta teſtentur: inde ſummi pontificis in
enf rdi⸗ re loci ſperare debebit. facit hoc nimia
nere iij. q. v qꝛ. xix. q. remiſſo conſacerdotum noſtroꝝ qͥ põ⸗
iij. monaſterijs. ſic xij pam multitudinis querunt: ⁊ putant ex
q.· ij. cũ denotiſſimam hac turba aliquid ſibi dignitatis acqui⸗
⁊ eſt ar ad qõnẽ illaz ri.hinc paſſim numeroſa pluralitas etiã
ſi gliquis eſt legit in bis locis vbi ſolitudo eſt talium repe
matꝰ a pncipe ꝙ apð
eccleſam eſt legitimꝰ

quod non credo. ad boc extra qui fiſint le.per venerabilem.
bSaltu. gradati eni deferẽdi ſunt bonoꝛes.vt.xciij.di. legimꝰ.i fi. ?. ff. ð
mu.⁊ ho.vtgradarĩ.nã caſũ appetit ꝗ ꝑ abrupta aſcẽſũ q̃rit.vt.xlviij.d.ſic.
i¶ ¶ Stipẽdia.no.ꝙ magis pꝛeſumit᷑ ꝓ illo ꝗ plura ſtipendia hʒ in eccleſia
qꝛ is gradus ceteros antecedit quẽ laboꝛ ꝓlixioꝛ ⁊ ſtipendia longioꝛa fe⸗
cerunt anteire vt.C.de of.mag.of.nemo.⁊.lxi.di.miramur.
l ¶Rarum.ſic·j.xcij. di. legimus.
P Oc ad nos.tonſoꝛantur.ar.ꝙ nullus dʒ tonſoꝛari ad hoc vt dignita

„

tẽ cõſequat᷑⁊.ad idẽ.xi.di.bene.⁊.xyvi.qvij ꝑ laicos:quid iuris ſit de

ritur:dum per parrochias extendi cupi fimoniaam.
unt: aut quibus aliud pꝛeſtare non p̃̊t m Inculpati
nota ꝙ ſemper

diuinos oꝛdines largiuntur qð opoꝛtet
diſtricti ſemper eſſe iudicij raruz eſt eni

quod tendit ſe ratione ↄfirmatꝰ. q mini
me litteris operã dederit: pꝛeceptoꝛ eẽ

pꝛeſumit᷑ ꝙ in

fraudem rece-

omne qð magnu eſt. Item gregoꝛ perit oꝛdinẽ
Antui ber merini iSred nõ it an n
aſpiret ſacerdotium. cereectit bñ meritus
Sc ad nos perueniſſe quod non ſit alias.ſic pſu
diſñmili dignuz ẽ deteſtatiõe com⸗ mit ꝓ libertas
pPlecti: quod quidam bonoꝛis deſiderio in frandlem oa⸗
inflãmati defunctis epiſcopis tõſoꝛant mo fu vu meni⸗
⁊ fiunt repẽte ex laicis ſacerdotes atqʒ Ins pt ſt am et
inuerecunde ⁊ repente religioſippoſiii aquibus man.
ducatü arripiunt:qui nec eſſe adhuc mi liiin fr ar. ad hᷣ
lites didicerũt:quid putamus quod iſti li di miramur
ſubiectis zeſtanntiſtnn qui anteqᷓ diſci ) Kalgos
plinatus limen attingant:tenere locum ꝗ no. ꝙ feſ
regiminis non foꝛmidant. qua de re ne mei ich.
ceſſe eſt vt quauis iĩculpati quiſe quis ſit iclbenerrogs
meriti:ante tamen per diſtincta eccleſia tum. ſed hoc eſt
ſtici oꝛdinis ſe exerceat officia. ¶ Ite,y xp cauſe ↄnexi
celeſtinus epiſcopis galliarum. onem. vt. lxxxi.
Hõ aſpiret ad ſumus ſacerdotium ec di. tantis.vt. no.
cleſtaſticis diſciplinis non eſt imvpurus. iiſxl boe ap.
(OKaingos vero quoſdam fratres hoc nin qad o
chariſſimi epos:qui nullis eccleſia mnnnptlonen. ſi
ſticis oꝛdinibus ad tante dignitatis faſti cut dictum vni⸗
gium conſtituti fuerint:cõtra patruʒ de nocet quo ad pᷣ
creta huiꝰ vſurpatiõe qͥ ſe hoc recos ſcit ſumptionem. vt
feciſſe didicimus:cum ad epiſcopatum lrxxxyt oi tanta
bis gradibus quibus frequẽtiſſime can ol. Ronc vß
mm eſt debeat peruenire: vt in mioꝛb? iſtul.
initiati officijs ad maioꝛa firmentur.de Phfrmaare f.
bet eni ante eſſe diſ⸗ cipulus quiſquis vo q Biffieili
ctoꝛ eẽ deſiderat:vt poſſit docere quecd S. xli d. ante oĩa
didicit.oĩs enim vite inſtitutio hac ad id

nõ poteſt litterax.qui nõ per ſingula ſti V d.
pendia creuerit: ad meritũ ſtipendii oꝛ pus dinas
dinẽ nõ poteſt peruenire: ſolu ſacerdoti aligs eligẽdus
um inter iſta rogo vilius eſt. cur faciliuſ ſit in ppoſitm
tribuitur cum difficilius impleatur. vel decanũ vel
4 . Mi. LX. archipꝛeſbyteꝝ

Cce oſtenſũ eſt erx parte qui
poſſunt ad ſacerdotii oꝛdinẽ

chiepᷣm ſint eligendi. De his ita ſta

tutũ eſt in ↄci.vrbani pape celebꝛato al
uernie. Archipꝛeſbyter vel decanuſ
aut archidiaconus non niſi diaconus
aut pꝛeſbyter oꝛdinetur.
Vllusepiſcopust in eccleſia ſua
mili diaconus ſi archidiaconũ in
ſtituere:nec archipꝛeſbyteruʒ aut deca

vel epᷣm.⁊ dicit
ꝙ nullus eligẽ⸗

pmoneri quinõ. Nuncau amg min ül ete⸗
tem conſideranduʒ eſt ex q conus vel pᷣſby
s oꝛdinibus in archipꝛe⸗ ter. nullus in ar
ſoytex vel pꝛepoſitum vel epᷣm vel ar- cchidiaconuʒ ni
ſi ſit diaconus.

nullus in deca⸗
num vpel archi⸗
pꝛeſbyteꝝ niſ pᷣ
ſbyter nullus i
epm niſi admi⸗
nus ſit ſubdia⸗
conus.

1 Allꝰ. hec
ouo capi-
tula dicit.h. ab⸗

rogata ꝑ id qð eſt.j.c.penul.⁊ vlt.ex de elec cum in cunctis vbi dicit
ꝙ ſi eſt in ſacris oꝛdinibus põt eligi in ppoſitum vel archidiaconum

ſed ſubdiaconatus ẽ hodie ſacer oꝛdo.ex de eta.⁊ q̃li.a multis.? hoc

ſatis ſuſtineri põt cũ acolythus eniã poſſit eligi ad pᷣlaturã. vt ex de
eta⁊ qli.pterea.vbi dꝛ ꝙ diſpenſatiue põt eligi.vel dic ꝙ exponitur
hec dictio ſit.ifiat.ſufficit eni ſi talis ſit ꝙ ĩ bꝛeui poſſit ꝓmoueri ad
iſtos oꝛdines.vt ex̃ de eta.⁊ q̃li.pᷣterea.non eni refert an iã ſit an cito

—„ „ —

fiat. vt e de ver. ſig. c. iij. ⁊ de ↄſe.di.iiij.qũ.ſed quare ſtatuit iſtud de
iſtis dignitatibus.cũ in epᷣm poſſit eligi ſ ubdiaconus. vt. ſ c. c. vlt. ſed

nn buius rõneʒ aſſignat gra.c. di. Fhoꝛũ. ? §/altex. ſ. poꝛdinis digni / 1 Tem laici. Hic oñdit ꝙ laici non ſunt eligendi in epiſcopos.ſʒ
c tatẽ. In quo autẽ oꝛdine debeat eſſe cantoꝛ vel pᷣmicerius conſuetu poſſunt poſtulari.item oſtendit ꝙ tm̃ de pꝛopꝛia eccleſia facien
en dini relinquo.licite ergo põt quis in minoꝛibus oꝛdinibꝰeligi ad bas da eſt electio.deinde oſtendit de viſtatoꝛe ꝙ nibil debet pꝛeſu-
. dignitates. dũ tamen babeat etatẽ.ſed his ob.ex de elec. duclũ. i. in fi. mẽ de rebus illius eccleſie cui datuſ eſt viſitatoꝛ.Et no.ꝙ vocat
ſu Si vis blnere dictum. h. expone qð dicit illud.c.pᷣterea diſpẽſatiue laicos illos qui non ſunt oꝛdinati:⁊ illos qui replie ſunt = nec
d ſ. ex diſpenſatio — iſti nec illi ſunt eligen
tiet ne canoniſ. Nõ di.
ob. eo. dudũ ga num:niſi pꝛeſbyteriſint:oꝛdinare pꝛe⸗ Nſacerdotibus eligendis vel oꝛdi⸗ JAecrcatale. ſu⸗
thnn põt intelligi d⸗ ſumat.quodvt diſtrictius teneatur:apo. nandis curam opoꝛtet eſſe perſpicu bito ⁊ ita inique
e delectu tali ꝙi ſtolica auctoꝛitate pꝛohibemus ⁊ inter am:irrepꝛehenſibiles eſſe ↄuenit:quos male. iniquitas eni
i brctot⸗ e icimus. . Item calixtus papa. pꝛeeſſe neceſſe eſt coꝛigendis lõgaꝰ dʒ pe. A liſanter boo hlr
gnitant de aqno. Eullus in piepoſituͦ vel archiépᷣm vel vitam ſuam pꝛobatione monſtrare: cu lum u tamen necelſi⸗
hll ibi fit mẽtio yvñ archipꝛeſbyterum vel archidiaconũ ni gubernacula committuntur eccleſie. tas eſt: in ãno ⁊ dimi⸗
tins dẽ ꝙ acolythuſ· ſi pꝛeſbyter vel diaconus oꝛdinetur. Igdem. dio poteſt laicus reci
it oſſit eligi ad il Aillus in pꝛepoſitum:nullus ĩ ar On negamus' eſſe in laicis deo pere oẽs oꝛdies.yt.lx⸗
tns am dignitatem chiepiſcopum:nullus in archipte placitos moꝛes ſed milites ſuos xvij.diſti. monachus.
ti- vt Picert cefſvbyterum: nullus in decanũ niſi pſpy⸗ pobatos ſibi querumt inſtituta fideliuʒ cE ſacerdotibuf
4 lgenda.. kter vel diaconus nullus in archidiaco⸗ diſcere pꝛiuſ quiſqᷓ debet antcqᷓ; doceaet Tigends ſie
Gi re Eps.ergoa nMum niſi diaconus oꝛdinetur. ⁊ exemplum religioſe cõuerſationis de ſcq. vij. iudicʒ. c. ſe⸗
n collatio archidi Item Innocen. ij. ſe potius alijs pꝛeſtare:quã ſumere e⸗ o Longa. ſle. z. xx/
N aconat? ſpectat De eodem. . mendatioꝛem eſſe cõuenit populo quẽ viij. diſtin. pꝛiuſquã.
nn ad epᷣm. lxxiiij. Nnouamus autem ⁊ pꝛecipimꝰ: vt neceſſe eſt oꝛare ꝓ populo.longa obſer pPOn negamus.
hnm di epiſcopoꝛnz. nullus in archidiaconũvel decanu,ʒ uatione religioſus cultus tradaturvtlu ꝗq 6C reſtas vñ
N Krrvie eihr niſi diaconus vel pꝛeſbyterꝰ oꝛdinetu ceat ⁊ clericalibus obſequijs erudiẽdui o l erun n 4
xix di. volmnuf ar chidiaconi vero vel decãi vel pꝛepo/ inſeruiat: vt ad venerandi gradus prr idẽ xyi q i. dicatoꝛ.
4 ſed . xciij · dile lſiti:qui infra oꝛdines pꝛenomiatos exi⸗ ductus ſummã:quis ſit fructus humili⸗ r Emendatioꝛẽ ſic
heck gimus. ? cẽ¶ de ſtuni:ſi inobedientes oꝛdinaricontema tatis oſtendat.nec tm ↄſecrare de laicij viij. i qualis i q ic.
i elec. cũ in cũct.· pſerint:honoꝛe ſuſcepto pꝛiuentur. pꝛio inbhibemus:ſed nec de penitẽtibus qui⸗ viliſſimmge.
n ybi dꝛ ꝙ ad ca hꝛihbemus autem ne adoleſcentibusvel dem quiſqᷓ ad huiuſi mocligrachmm pꝛo 6 BHüilitatis. qꝛ ni/
tno venicofibeerar infra ſacros oꝛdines cõſtitutis: ſed qui phanꝰ temeratoꝛ aſpiret.ſatis illi ſit po ita ſglkcet n Pog
Ri Gee rnn⸗ pꝛudentia ⁊ merito vite clareſcunt: pꝛie ſtulanti veniam concedi:qua conſcien⸗ urice ſenn ham dres⸗
matio. ad cano⸗ ldicti concedantn honoꝛes. C. Moins tia K“ Dina kenziqul ſe peccata ſuo po Teſte. q publica
ſnf nicos electio de Ran. pꝛopter / cacitatem quoꝛundaʒ ulo ſit teſte confeſſuʒ.quis.n.quẽ pau delicta publico egent
nae iure. in talibus atutũ eſt:qui nomen pꝛepoſiture ade⸗ o ante iacentem viderat veneret᷑ anti remedio. vt de pe diſ.
hui tm ↄſideranda ?ꝭ pti officiũ ↄtemnunt:nolẽtes fieri ſacer ſtitem. perferens memoꝛandicriminis i Sboc S. ? c. quaãuis.
nf Aurnie e gorec:aliae autẽ inane eſſet:cum etiam labem:non habet lucidaʒ ſacerdotii di . n caaict
. O . 19. . -=2 ani 22 C2 . „
teri .xxiij. · iiij Jurxta illud vrbani pape. Aſerum eſt eü fieri magiſtrum qui ylt exlviij oi der
ſchi Kcudexcellentig on eligatur in epiſcopum miſi ſacris nunqfuit diſcipulus:eumqʒ ſum iij. q. iiij . c. ij. . ff. de de
n ʒ ybi d ꝙ non oꝛdinibus conſtitutus. mum ſacerdotem fieri qui in nullo gra⸗ cur l.pltinmg.
rin grodus elegan Ullus in epatum eligatur niſiĩ ſa du vnqᷓ obſecutus fuerit ſacerdoi. x) Jleruzʒ eſt. qui
noꝛ ſed vite me/ crisooꝛdinibus religioſe viuẽſfue Item leo eßẽs. Se eodem. Anunquaz. S. lix.
lioꝛis c. ſed 6 rit inuentus. Sacros autem oꝛdines di JIramur tantum apud nos per oc diſtinctio.oꝛdinatos
nuderat ſeg climus diaconatü ⁊ pꝛeſbyteratuʒ: bos ¶Acaſionem tempoꝛis ĩpacati aut am ?ᷣ Frarnun uen
oꝛdor meriti. ſiquideʒ ſolos pꝛimitiua legitur habuiſ bientium per pꝛeſumptioneʒ aut pertu noneſt nengmanmn
VAllus. ſe eccleſia: ſubdiaconos vero quia ⁊ ix multum valuiſſe popularẽ: vt indignis iure cõi pp tumultum
. üKſiaaltaribus miſtrant: oppoꝛtunitate eri qbuſlibet longe extra ſacerdotale me popularẽ nec ꝑpꝑ ſedã
n d Unouam⸗ ßete ↄcedimus:ſi tñ ſpectate ſint vite re ritum ↄſtitutis Bollorole faſtigium ⁊ gn dꝗ diſcoꝛdiaʒ. vt.lxij.
ſ rel pbyter ligionis ⁊ ſcie quod ipſum non ſine ro/ bernatio eccleſie crederetur. non eni eſt didocẽdus·xyiij q ij
i Ra inguls mani pontificis vel cum metropolitãi hoc cõſulere populo ſed nocere: nec pᷣ⸗ ſaris nbbas vi
her e ¶ Oꝛdinari. ſcientia fieri firmiter pmittimus. ¶ Al ſtare regimen: ſed augere diſcrimen i⸗ Hec deß rde ap.
udel cogitur ergo ali terum vero vt in epm vel archiepʒʒ:niſſ tegritas enim pꝛeſidentiumſalus ẽ ſub c ſtiintuſ ar d ſach
v qvWuuis recipe o-ꝝ in ſacris oꝛdinibus ↄſtitutus non eliga? ditoꝛum ⁊ vbi eſt incolumitas obedien Icoꝛ. de ſic.l. pe. . xx/
inſe⸗ dinem.? ſicẽ 5 pꝛppter dignitatem oꝛdinis ſtatutum ẽ. tie:ibi ſana eſt foꝛma doctrine. Pꝛinci viij.di de ſyracuſane.
in J boc lxxiiij. diſt –— DBDi. LXI. patusꝰ autẽ queʒ aut ſeditio extoꝛſit aut ⁊. xi.q.iij.anteceſſoꝛ.⁊
d Feſta ſodl ilo rõ Tem laicinon ſunt in eß†=oôs ambitus occupauit:etiã ſi moꝛibus at⸗ l.di. xt ↄſtitueret cx ̃
i end cti⸗⸗ eligendi: ſed per ſingulos oꝛ qʒ actibhus non offendit: ipſis tamen ini re. iu. qui ſcandaliʒa-
en⸗ f Me adole dines pꝛius ſunt pꝛobandi. tij ſui eſt pernitioſus exemplo.⁊ vix bo⸗ uerit.
ei c End aAns bꝛuni⸗ “ n⸗ 3 C Biſcrimeni. pe⸗
n centibus. .xxv nde gregoꝛius bꝛuni⸗ no peraguntur exitu:que malo ſunt in⸗ ⸗ Däicnuum.
Anch annos. yt de) V cchilge regine francoꝛum. choata pꝛincipio. Quod ſi in quibuſli, 2 Pꝛeſidentium i.
tiic elec. cũ ĩ cũcteis / Sacerdotes ex laicis nõ ſunt oꝛdinãdi. bet eccleſie gradibus pꝛonidenter ſciẽ⸗ ſacris officijs depu⸗
ſhn Allus. in Acerdotalevofficinm veſtriſ in par terqʒ curanduʒ eſt:vt in domo domini tatoꝛum.
8 ſtul ſacris. pdo tibus in tanta ſicut didicimus ẽ am nihil inoꝛdinatũrſit nihilq pꝛepoſterüũ: 2 Pꝛincipatus .. q
nenſen hollſt bitione perductum: vt ſacerdotes ſubię quãto magis elaboꝛandu eſt: vt in ele? ipꝛincipbamngs.
ſee d di. 10quod nimis grane eſt ex laicis oꝛdin? ctione eius qui ſupꝛa omnes gradus cõo & Inoꝛdinatum. ſ.
e cus.lxi.di.oſiuſ . HD “ rr ſo Ofii vt potius eligatur il/
a 2.lxiij diſt. vpa ẽ ur. Item oꝛmiſda papa omnibus ſtituitur non erret᷑ nã totinus familie dñi ledurdin milſtauenit
bt tinianns. epiſcopis. GSe eodem. ſtatꝰ ⁊ oꝛdo nutabit:ſic qd requiritur in in cccleſia. vt. ſ. e quid
nni b . Habniſſe. pꝛoderit vel ẽt ille qẽ
vnli⸗ ſupple ſacros: in maioꝛi oꝛdie ↄſtitu
Plht nam etiam ſubdiaconatus fuit tempoꝛe apoſtoloꝛum.yt.xxxyv.diſti. tus.pt.lxxv.diſtin.c.vltt. ðð
ſiin Abggs.. a ¶ Quanto.nota quanto res eſt maioꝛ tanto maioꝛ eſt inquiſtio facien/
nnl ¶homani. hodie licite eligit. vt e de eta.⁊ quali.a multis. da.vt.lxx. diſtinctione. oꝛdinatos.æ. xlvij. diſtin.quantumlibet.xlij. diſtinc.
vune ; . AMWetropolitani.ficut ergo olim metropolitanus potuit diſpen⸗ quieſcamus.⁊.vij.queſtione.ij.c.vltimo.⁊ eſt hoc contra illos qui dicunt ꝙ
ſare circa oꝛdinẽ:ſi vꝛ ꝙ adhnc poſſit. cum non auferatur ei bec di· in cauſis matrimonialibus non eſt ita diſtricta examinatio facienda circa
6 penſatio ſine inniſdltio ar ex de ſen excom nuprr. teſfooooo.

g üi

—

poſſit

a C Oium. ar. qð vni dꝛ ad alios extendit᷑ vt dixi.xxxviij. diignoꝛantia.?

Ar.xxxij.q.vij.apoſtolus.=.xxxi.q.i.ꝙ ſi.?.C.de naturali.li.aut item ſi gs.

vt fuit i augnſtino. vt

vilj. q.i.non aũt.iteʒ ꝓ
pter ſcandalum q ti

met᷑ in ꝑſona.vt.xxiij
q.iiij.nõ põt.ſimiliter
ꝓ miſeratione ꝑſone.
vt. lxxxyi.di tanta.ſʒ

dic ꝙ ibi ꝑſone fauo/
re nõ receditur a iure
ſed ꝑꝑ vtilitatẽ ꝓue/
nientem ex perſona.

d Pꝛo laboꝛibus.

nõ ꝙ eoipſo ꝙ gs ele

ctus eſt pꝛeſumũ eſſe
melioꝛ alijs.vt.õ. diſ.

contra.viij.q/i. illud.
e¶Bocumenta. hic

mala vita pꝛobat ali⸗

quem ambitioſe per/
ueniſſe ad dignitatẽ.

ſic econuerſo merita

alicuius excuſant ipᷣʒ
de ambitione.vt · i ·. q· i·

f dem. ſi⸗
Piſcopum ↄſti/

tui.i.conſecrari
ſolus enim non debʒ
conſecrare ipſum.licʒ

ſolus ipſum poſſit cõ

firmare.yvt.lxiiij.di.c.
i. ⁊.li.di.c.vlt.dũ tam
adſit conſenſus capi
tuli ſui.vt e de bis q̃
fi.a pꝛela.nouit.

g Multo.ſic. ꝗ. di.
lix.c. vlti.⁊.õ.eo.in ſa

cerdotibus.

b 0 Did pꝛoderit.

nõ.ꝙ licituʒ eſt
alicui ᷣuire ĩ eccleſia
ſpe ſtipendioꝝ. vt.ð.

lix.di. ſi officia.⁊. xxx⸗
iiij.di. conſuluit.ar.

viij.q.i.ſt ĩ eccła.⁊.xij
q·i habebat. ſz dic ꝙ

ſperare põt dum tam

non Emeſpallter ad
hoc ſeruiat.vt.lxxvij.
di. in fingulis. ⁊. viij.
i.qui epiſcopatum.
Alienũ.i. alijs de
bitum.ſic. S.xiij. di . F. i.

ff. de adopti.l.fi.

Tatuimus. ab i⸗
fimis.ſic. xlviij·
diſtinctione.ſicut.

I ¶ NHoui.ſenioꝛes in

eccleſia ſemꝑ pᷣponẽ/

diſunt iunioꝛibus in
electione in reſponſio
ne:in ſubſcriptiõe. vt

lxxy. di c. vlt. -. lxxiiij
di. epox. ⁊. xvij.diſ. S.

hinc etiam.⁊.c.ſe.xcvi

diſtinctione.bene.

m .Eis oĩbus. hec

ſo. non valet. qꝛ laicꝰ
quãtũcũqʒ ſit ꝑfectus

b ¶ Quid ẽ cito.vt.lxxviij.di.c.quid eſt manus. .
c ¶ Perſona. nota ꝙ ꝑꝑ perſonam non receditur a iure cõi vt hic. ?.l. diſ.
ex penitentibus.⁊.xxxix.di.ſingula.lix.di.boc ad nos.tamen qñq; recedit
a iure ꝓpter perſonã 1

coꝛpoꝛe non inuenitur in capite. vbi eſt
illa beati pauli apoſtoli per ſpirituʒ dei
emiſſa pꝛeceptio:qua in ꝑſona timothei
omniũ ſacerdotuʒ chꝛiſti numerus eru
ditur:⁊ inde vnicuiqʒ noſtruʒ dicit᷑:ma
nus nemini cito ipoſueris:neq; cõices
peccatis alienis. Quid eſt cito' manus
imponere:niſi ante maturitatem etatis:
ante tempus examinis:ante tẽpus ene

rituʒ obedientie: ante experie ntiã diſci

pline:ſacerdotalẽ honoꝛeʒ tribuere nõ
cõpꝛobatis.Et quid eſt cõicare peccat:
alienis:niſi talem effici voluntateʒ qua
lis eſt qui nõ meruit oꝛdinari:. Sicut.n.
boni operis ſibi comparat fructum qui
rectũ tenet in eligendo ſacerdoteʒ iudi
cium:ita graui ſemetipſum afficit dãno
