. —⸗ 2 iurus bomicida. im cõmiſſa: ? F — Knch:mun ica e f femp:illa vero no: Z
4 Ele yri ns nen gos R. dis hece dielen Knkore q; maiꝰdã giario danage ecri ſenf engten erber engel di.diaconuͦ
21 ille a⸗ re ⸗ Pi ime && c . — — 7 * . 10.
nni nifatrinann oati en t anniione ynins anime mille coꝛpo ſbivie * Pcipitio vc. er d Edelpo ipucpe.ej de cog. ſpi. tua.io. D
lfieſn 2 rũ:pt.xxiiij.q.iij.ſi habes.io. edie- vr. S b ¶ Jurauerit. i. iurare voluerit. M . de facto
“M r:pt.xxi e ꝓcedit: vt. 5. .. b oꝛtis.de facto
G Diexigit bumana.i.de humana infirmitate pcedi Ko aneih P
(A i. nõ eſt. . ctũ nõ poſiet iudicari
tnuge cai Nrhere⸗ ſi ↄſcij uerint ſimiliter penireant⸗.α quogim e cr edie eboc ita õ
ſui geo.o. aug.i ſermone de decollatõe ſci ioãnis. eſemenckae. iurat. A anrcniien.
6 Dauis. in Homicidam vincit qui ſciens ad periũa Se hc, ante verbox quis iurat NTB Reriai
4 0„ ſe nt, 6
ſi iuramætũ infa⸗ , ae. puocat ad iurationẽ deus n nalclenrie Es Al s du leeyi
Ppnign met vel nõ. nõ. r of fal ſzz n e: vicit hoc accipit ſicut ille cui iur intelligit. i.q.i. ſi peccanerit.
uire vj.q quicũqd. ſcit alaini une es viel ho dupki chnene fit:qui ⁊ nomẽ dei in va 2 uriik. incicets
oninn ſeq coachſi i⸗ micidãa: qꝛ honmicicla coꝛp . uſ uͦ aſſumit:a ꝓximũ dolo capit. ¶ Itẽ nit bic queſtionẽ: q
Mitnn raſſet non infa eſt: ille animã: imo dnas animas: 7 ein n ſermoe ſantitam Pernrselt konir iou ſirinel
Gnmpe marẽt: vt. ö. q. animã quẽ iurare ꝓnocauit 2 ſuaʒ:ſcis ex 4 ſdem S: iurat. ligẽda:⁊ diſtiguit aut
nhin Prlintereſt. veꝝ eſſe qð dicis:⁊ ſalſũ qd ille dicit: 2 qui ſnper charitati veſtre qui ſup vrq; bʒ fctũ ltellectũ
umt ee Irẽ anlen iurare cõpellis ecce iurat ecce ꝑiurat:tu e Dior ſa iurat piurns eſt: vnde aut vterqʒ doloſũ aut
N 3 ſanem wpn quid inueniſti: imo ⁊ tu periſti:qui de il⸗ Nlecc melel etia in boc falluntur 7 olter tn , reen
ſglit e: caue eee . . A in 3 2 1 . D ptro sO in ni
ntgen rit:poꝛtabit ini lius moꝛte ſatiari voluiſti. Item in purit qꝛ nibil eſt qo iurar no ſe crie te⸗ dolno: tuec intellige⸗
ſtaumn quitatẽ ſuã. io. ſermone de periurijs. git ab o neri ꝑiurij. pꝛſus periurus es: qꝛ ꝑ id dũ ſm cõem ſignifica
Ait BEc vide Nõ peccat qui nurametum exigit a quogd ſactuʒ nõ putas falſu iuras ſi tnil tione verbox: vt ex ðᷣ
We. mr. ſuit. quem neſcit lalſum lurare. . lud ſq nõ putas:ſanctũ putat cni iu ſpõ.ex lriſ:ſi a neurro
ſecttn ſa⸗ talẽ habnit Vi exigit⸗ natone mnl nereſt ind noentggamngo⸗ tibi aut lapidi ſy p, keruenit dolus tüei⸗
uruit ſuce nonicl ſi neicit illu iuraturu falſi an ſcit: iiuras añ lapidẽ: yy terhraduͦe bz irellieti
Eu mma Mol n nelcit illü 4 AI iaE⸗ . apide: 135 . ſi 5
Cirit buius rei potu ſrit. 7 ſcit ir hi vtſi ximo tuo iuras.hoĩ iuras an lapi vtriuſq;. ſi vba poſſit
uns tei hotu ſcit:⁊ ideo dicit iura mi t iquid nõ añ deuͦ: nõ te aud tlapis lo⸗ iuſqqʒ
Cnlnt it er teſtis. ? q zen neſcit⸗ i: in humana tẽtaa nũquid nõ añ deu: nõ te audit lapis vtriq; intellectui ada⸗
D Kauk erpoſi desaiſ anſ kedſecie den it eum in quentẽ:ſʒ punit deus te aenre ʒ ptari.ſi ab oltero tm:
uail ndicauit. o eſt: i at ſci ſt. Ylle eni ſe ſuo piurio obijcit illud grego. in. xxvj.li.moꝛalinz. tu intelligeuz e hm
aſſtin 3 . Indicauit. rare homicida eſt. Ille eni ctis ipꝛeſ Apud vomiuͦ verba mea nõ exoꝛe ly ci qui recie intelligit
ſienned pidet vale interimit:ſʒ iſte manũ ĩterfici 5 ipꝛ ei pꝛocedunt. ſic vider diſtingui. .e.
D Zanctin oans ſit a pꝛeſſit. E. Nẽ õ mane aures talia verba noſtra Karhr N hende
1e n ice Mſqʒz ad extr. emum vite nõ cõmu D lia foꝛis ſonãt: diui⸗ onibus ⁊ ali .
pe xy. q· v. Plby· AMiqʒ iuris traſit. iudicant: qua ia ſo . 53 ſtipulanté ? vendẽ-
ier. xxyj.q. p qui alios ad Periurig trahit. fal vero iudicia talia foꝛis audiunt qua⸗ ſenn lnterpretadil ih,
Gimen nictus fuerit alios ad falꝰ⸗ na . Ile .
Mua eevnlerne Tanbnu Iꝑiuria attraxiſſe v lia ex intimis plerunt. certe nouerit ille iĩ iudicijs ꝓ actoꝛe. vt
ha nne.nd Eeſtuncid de Di⸗ nſer ſ. aen qui itentionẽ ⁊ volũtatẽ alterius varijs de ver. ob. inter ſtipu
nigu el ee inteli. qciqz coꝛuptiöe ſolliciralſe ipſe dem licat verbis :ꝛ nõ dz aliquis ver? lnte Fai ve 5ten.
H gunt ſcire que Oſiz ſti vi et. hi vo qui ei explicat v 6 ee, ⸗.
ſtnun ana ſura tella vſqʒ ad i aif rcie⸗ hoſten ab oi bar aiiderare ſs voluntal? 1 ſtentionez Dnn aneg e⸗ i
ſonnr toꝛe: ſi pꝛioꝛeg in ꝑiurio ↄſenſi ꝓpbant: 2⸗ 6 dz itentio verbis deſeruire „ver m cunq.
ſin . SS InéJf- 2nõ dz ſtentio v ernire ve Qri it. i. mtel
iinne toꝛe: ſi hꝛioꝛes echendiath ſut remouẽdi:⁊ ſᷣm legẽ innz qꝛnõd ioni. Si ergo diuina incicla git. i. inte
iſd nan es doe mia notabut. Itẽ qui nhit aliue balnertior. Sere audiunt qualia nigere⸗ S de
nreis de reſti. c ani falſũ ruhiesllomtctcke N NG aie ex intimis ꝓferunt᷑.ſi itentio nõ debʒ ſer n ◻Cce ſup lapidé.
pin quitgs.i furñ.i. ait i qõnibus leuitici. ci. ane⸗ dici, uire verbis ſʒ verba inẽtioni:pʒ ꝙ deuſ ◻— foꝛte coopertũ.
E e dr dam aator eepaemre rhznnf ur: ſs potius ſicut ꝗᷓ iurat mntelliettcure dank es euangelia.
ſ⸗ icas e bi⸗ DCc vicdet die . cipiẽti nõ ex intimis:ſʒ ex his que e O Omac- ver .
cim ar ae o⸗ uo audliẽte iurat ali9s falſum: 2 HH a ſonẽt. Itẽ obij l beude r
miil ckandts ybimo ſcit eũ falſũ iurare Ttacet. tũc aut ſcit ſi in uiiurat ſuꝑ lapidẽ putãs ſe iurare nerka ii ſonare pi
weug lca terena all, eiusrei drq ua inratur reſtis fnit anr vy ſ actoſanen enãgelia perinde tene ent: qdᷣ ſempꝑ nõ eſt
qua ſidẽ facit. dẽs ant oſcius fuerit. i. ali u. macho co ſi ſup euãgelia iurauerit:lʒ ille cui faciendũ.cũ ſepe bo⸗
ſer ar. x de ſpõ. P⸗ gnouit aut oculis ſuis conſpexit: auti eE 1 rat:ideo ſup lapidẽ illũ iurare fecerit: na verba mala inten
Gtteſ terea. imo ? ĩ in ipſe qͥ iurat illi indicauitꝰ: ita enĩ potuit iurat:ideo ſutx bmtſt reattt perin tione plerant ccon
6 — e ſcius:ſed iter timoꝛẽ huius pꝛodi⸗ ne nõ ſeruando q dbicit illud de ciui nerſo: vt. v.q. v.ñ oĩs
kntende deſe Aeiuseſ nõ parua exiſtit plerunq; — T.c. n oſculat: vt xx⸗
gugitu: yt ex de , . i ad periu bus:qui cre uit EaENAE O iij.q/i.parstu”s.
aebüe ehd ne d bib⸗ ndon eg bran ſulibus ſuis ĩ oĩbus que ſibiĩperata fue P ¶Eer ba. ar. poti⸗
lectus. e de te⸗ riũ admonẽdo ve Phiben dierit 7co rint ꝙ honoꝛe ſue ciuitatis.ne vero obe eẽ pↄſideradũ mentceʒ
eno. ocglo enocare. Sz ſiñan faln i iu dlientia recuſãtes reatu periurij illaque alicuius e; ipſa per⸗
teſtimoniuz de ram nobis de re quã nonimus fa u in it bꝛeue iuraturis in quo ba: vt.i q.i. marchiõ.
uditu ẽ ꝓpꝛie it: ita vt pditus antur: ſupponi Eene a .iiij. retule
ve raueritꝰỹ vtxꝑ ꝓdendus ſit: ita vt 3 iud cõtinetur ꝙᷓ; ſe iuraturos arbitren ⁊: deoſe. di. iiij. retu
H alanis ies etia periculũ moꝛtis/ incurrat difficillia aliud Ctnern F an niluͦ puertat v· rüt er de ver ſig pte⸗
dit aligd dici eẽ deſt ꝛeſſit cni tur videlice ne pa S rea.?.c. intelligetia.?
ſactͦ: l ſi andtt queſtio elarhi non erreſff ſa aliquid hmõi faciat.ſi ergo o o xxiij.q:i. paratus. in
entes noͤeſt pocidicandi uen 351. lũ eũ perſeqͥ nõ ſe iuraſſe crediderãt oſulibus ſuis obe ꝛin. 7.ff. de ius po.
leſtimoninʒ de cerdoti cuii la: qui nõ ſolu enp . dientiã denegaret: nüquid im intenio⸗ cuis.ſz hoc ven eſt
anditu:? hoc i⸗ põt irrogãdo ſuppliciũ:ſʒ etias dente ẽ recipientis:an potius m intẽtionem cũ ↄſtat de intellectu.
nuit cx de teſti. illo põt.videt᷑ mihi ꝙ ſe ab hoc pcii ab⸗ ne recipie metum deus illud accipet. als in dubijs a ̈bis
Hy tñ hoc. c. non ſoluat viculo:ſi idicet talibus qᷣ mage iurantis iura ðͤ adulterio vel furto nõeſt recedendũ.ff.ð
auir Risr: 65 ꝓdeſſe pñt q obeſſe ꝑiuro:ſiue eũ coꝛi A Ae nmocenss ſuam vellet aſſere⸗ le. iij. nõ alr. fde exer
denüciatioõe: 1 5 e cõ impetitu SHSõ . itoꝛia. l. i. . ſi is qui
ale . o.ſi ⁊ ipe cõ imp . cuoꝛia.l.i.S. ſi is qui
egan 5 ndoinue HH . gen nerumarer aiſe ſe ab obiecris fceſe inn nauem. ex de ſpon. ex
aanfeſſionis hiadibeztne lanct falſũ nem: ſicut in bꝛeui illo cõtinet q mani⸗ lrerig.
ralſc a ergoiſte vt ſupꝛa vicru ni auclit ile buo ſuts ſ ſcripſiſſe arbitrat᷑. coninea litt
quis rult pec⸗ iurare ⁊ tacet deliquit: multo magis ille Stin il o huc reü eẽ obiectoꝝ: nunqᷣd
cere: r ſpeckart. reus e q ad deierandũ aliquẽ cõpellir. Aut in ülo tabit: aut nũqᷣd po
d delicta com ri. 4 V idi a dñno periurus reputa E
nattenchgegzoe WOQuerit de eo q verboꝝ calliditate terit argui ſe iuraſſe adulterij aut furt re
Rnenes:öde. cir cuuenire putat illu cui ſnameutu; atum incurriſſe: n. di Mic eti ioanes
ctat ad delictas defert: an ſit rens ꝑiurij niſi ſeruaueri 5

a Qramenti
b Biſtant

ter dicit falſum ſicut qu
deierando qᷓ; mentiend

ad boc iurat.i.iurare dZ.
iam. quantũ ad hoc quin moꝛtaliter peccat:qui ſimplici/
i ſub iuramento dicit falſum magis tamen peccat
o. ſolidius ſubſiſtit vbi iuramentum interponit᷑: vt

j. e. q:i.c.i.ſj tñ plus operat᷑ ſacramẽtũ qꝙ ſimplex ꝓmiſſio:vt ex de inreiu.

debitoꝛes. Itẽ bic eſt
arg. ꝙ ex nudo pacto
quicũq; ſuffragio .⁊
q.v.qꝛ ioannes.io.
c AQAi ꝑpiurare. n
Hex operibꝰ. de
us potiꝰ ↄſiderat ani
mũ iᷓ factũ:vt.xv.q.
vj.c.i.⁊ deus interro/

gat coꝛ ⁊ nõ mannm.

xiiij.q.v.ſiqd.ſic.xxx/
ij.q.v.pꝛopoſito.
d Aruuli. iurare.
neeec teſtis eẽ pᷣt
hoc ẽ:qꝛ iuramẽto dʒ
adeſſe iudicium: ſed
hec etas neſcit quid
agat:vt.C. de fal.mo.
l.i. Itẽ qꝛ ipubes non
põt peierare:vt. ff. de
iureiu.l.ꝗ iuraſſe. vñ
ſacramẽtũ calũnie pᷣ/
ſtare nõ põt.poſſet tñ
dici ꝙ ſi ẽ doli capax:
qꝛ tůc calũnioſe pete
re pᷣt:vt ex de deli.pu.
c.i.⁊ ſi nouerit vᷣitatẽ
ꝙ bñ p ſtabit ſacrẽm
calũnie.ar.C.de iureę
iurã.pꝑ calũuiã.l.ij.
i. Sʒ de veritate dicẽ
da bñ põt iurare. Na
ab ipuberibus ⁊ timi
dis ſumit᷑ initiũ q̃ſti⸗
onis:vt. ff. de qſti. vni
us.in pꝛin. Itẽ impu/
bes lerula pentit᷑ pꝛo
veritate dicẽda: vt.ff.
ad ſyl.l.i. F. ipubes. ⁊
tenet ↄfeſſio quã fa/
ceit:lʒ ð eã poſſet reſti
tui:vt.ff.de ↄfeſ.l.cer

tũ.S.pe.qð falſũ ẽ:ni/

ſi fit doli capax: cum

hoc.c.õdicat. Jo.hoc

aüt certũ ẽ ꝙ ſi aligs
ſpõte rceꝑit iuramẽtũ
mioꝛis bñ vʒ ⁊ tʒ tale
iuramẽtũ:vt.ff.ð iure
iu.l. ꝗ iuraſſe.itẽ ĩ cãn
põt quis ↄueniri rõe
iuramẽti qð pꝛeſtitit
dũ eẽt iĩpubes:vt ſi im
pubes iuranit ſe pᷣſta
tuꝝ operas ipſe pu⸗
bes factus bñ ↄpuenit
de hoc iuramento:vt

ff. de li. cã. l. xl. in fit.

e Ca. ſed nonne ſi
agere vult piurus in

=„ —

ꝓpꝛia cã audiret᷑ qꝛ nu

chꝛiſo. ait. Inter iuramẽtů ⁊ locuti⸗
onem fideliũ nulla debet eſſe diſferẽtia

AAramẽti hmõi cauſa eſt qꝛ oĩs qui
uminrat ad hoc iurat:vt qð verũ eſt lo

quat᷑.Et iõ dñs ĩter iuramentũ ⁊ loque
lã noſtrã nullã vult eſſe diſtantiaʒꝰ:q; ſi
cut in iuramento nullã cõuenit eſſe per⸗
fidiã:ita quoqʒ ĩ verbis noſtris nullum
debet eẽ mendaciũ:qꝛ vtrunqʒ ⁊ ꝑiu⸗
riũ ⁊ mendaciũ diuini iudicij pena dã⸗
nat᷑:dicente ſcriptura:os qð mentitoc⸗
cidit animã.qͥſquis ergo verũ loquit᷑ iu
rat:qꝛ ſcriptu eit:teſtis fidelis nõ mentie
tur. C Idem. Anñ aliqs iuret pe
ierat ſi ↄtra ↄſcientiã iurare parat.
AUi piurare paratus eſt: antequa
periuret: iã periurus eẽ videtur:
qꝛ deus nõ ex operibus iudicat ſʒ ex co

gitationibus ⁊ ex coꝛde. ¶Ex bis om

nibus colligit ꝙ iuramẽta m itentionẽ
p̃ſtãtis nõ recipiẽtis a deo iudicantur:
quõ ergo ſᷣm iſdoꝝ quacunqʒ arte ver
box quis iuret deus ſic accipit:ſicut il⸗

ſe cui iuratur intelligit. Sʒ ſicut aliud ẽ

callida arte verboꝝ iura re:aliud ſim⸗
pliciter intentionẽ ſuã iurãdo enuncia⸗
re:ſic aliud eſt ſimplici intentione iura⸗

mentũ factũ recipere: aliud in recipien

do calliditate vti:qꝛ ſicut quiſqꝙᷓ apð de
um non valet aliquẽ ledere:ſic nec pꝛe
ter eius intentionẽ valet quis alicui ſub
uenire. deus aũt duplicitatis aſperna⸗
toꝛ:ſimplicem intentionẽ vtriuſqʒ con/
ſiderat:a tã ex parte recipiẽtis ꝙᷓ ex par
te pꝛeſtãtis verboꝝ artem aſpernatur ⁊
odit. ¶ De etate vero iurantiũ querit
qua etate quiſqʒ ad iurandũ debeat co
gi. de quo in pꝛimo libꝛo capitulariũ ſic
inuenit diffinil. Ame ronabiles
annos aliqui non cogantur iurare
6 Aruuli qui ſine etate rationabili
Aunt nõ cogantur iurare:ꝰ⁊ qui ſe⸗
mel periuratuĩ fuerit: nec teſtis ſit poſt

bhoc nec ad ſacramentũ accedat: nec in

ſua cauſa nec alterius iuratoꝛ exiſtat.
¶Item ex conci.elibertan..
Ane riiſzannde nullus iurare cogak.
VVAeri ante annos. xiiij. nõ cogãtur
inrare.puella’ quoqʒ ſi in puerili
etate ſita in domo patris illo neſciente

lli ꝓhibet agere ĩ ꝓpꝛia cã:vt.iiij.q.vj oĩbus. ſ⸗ zage

re nõ põt niſi pᷣſtet ſacramẽtũ. Itẽ nõne iudex vel altera pars põt ei defer⸗
re ſacramttũ.ad hoc dicas ꝙ bec lex ſũpta ẽ de lũbarda:ſm quã nõ iurat

. 2

de calũnia.pʒ ꝗ̊ ꝙ loquit᷑ hic de alio iuramẽto:⁊ põt dici ꝙ loquitur hic de
iuramẽto purgationis.i.vt nec ſe nec alios poſſit expurgare.Ex hoc ſequi
tur ꝙ ſi ſuſpitio aliqua ẽ ↄ periurũ ſtatim bhabet᷑ ꝓↄuicto.cũ ſe expurgare
nõ poſſit:⁊ iputet ſibi ꝗ in talẽ caſũ icidit:qꝛ culpa ſua illud ſuſtinet:vt.xv.
q.i.ſiquis in ſaniẽs.exquo eni ſemel peierauit pᷣſumit᷑ ꝙ ſemꝑ debeat peie⸗

.— . — —

rare:vt.ij.q.vij.nõ põt.vn

de ãmodo nõeſt ſacro ſuo credẽdũ:vt ex de pᷣſũ.

luteras.ea tñ iuramẽta que oneris ſũt potius q; honoꝛis bñ pᷣſtabit vt in⸗/
ramentum calũnie.ſimiliter dñis ſuis iurabit in cauſa feudi. .xlvij.diſt.
quãtũlibet.et᷑ de re.iu.in canſis.
f Neri.puella.idẽ ẽ in puero:vt.õ.e q.iiij.

Statim. filij. in

2. — ſ

ramẽtũ dʒ pater reuccare qᷓ cito ſcit:vt hic dicif:

ſz votũ religioms nõ tenet ſtatim reuocare cũ ſcit: ſz vſq; ad annũ ⁊ diẽ pᷣt
vt.xx.q.ij.puella.alr tñ ẽ ſupꝛa diſtinctũ.ſ.xx.q.ij.in pꝛin.

h KSneſtũ.boc ieiunus.ſimiliter teſtimoniũ dz dicere ieiunus: vt e de

Lanſa

teſti. placuit. que a ieiunis fieri debeant: nõ. de 2ſe . di.i. ſacramẽta. tũ

quod bic dicit᷑ magis ẽ honeſtũ qᷓ; iuſtũ.io.

i REäscreuit. vt a. lxx. in his etia diebus cauſe exercerinõ debẽt xx
q·iiij. c.i..ij. buic tñ.c.⁊ pᷣcedẽti obuiat ↄſuetudo pᷣſcripta.o.
k. ¶ Maioꝛibus · vt in feſto ſacti marci. 2 4
1 E foꝛma
boneſtu.
iuramẽto ſe cõſtrinxerit ⁊ pater eius yvt ſic ergo boeſtat
meto ecolri. en. d e ? poſſibuitas
audierit ſtatimꝰ cõtradixerit: vota eius ciramẽto ſt
⁊j iuramẽta irrita erũt ⁊ facilius emẽda Pelligeepto.
bit᷑ ¶ Item coꝛnelius papaa. e.q.inj . vnuſgl⸗
He eodẽ ⁊ vt a ieiunis iuramẽta pᷣſtenk q;.· ⁊ ex de iure
Hneſtü ẽt videt᷑: vt qui in ſcis aa mrã.quadmo
Adet iurare hocieiunusꝰ faciat coaoam duũ illud ſacim
oĩ boneſtate ⁊ timoꝛe dei: vt ⁊ pueri an pilat orcbicbi
c Etin . copi rõano põ
annos. xiiij. nõ cogant᷑ iurare. Mꝛe niſici pt ey de in
terea ſũt quedã tẽpoꝛa quibꝰ iurare ꝓ⸗ rein ego?? ſub⸗
hibemur. ¶ Vñ in cõci.apud ſanctum din ſuis epiſ t
medardũ habito. uibꝰ tpibus xxuj.di. quãq.
iurare ꝓhibemur. 7 iperatoꝛ pa-
Ecreuit ſcã ſynodus vt.a.lxx vſ-⸗ pe.xiij.oil. ubi
q;ʒ ĩ octaus paſce ⁊ ab aduẽtu dñi ruler 6, Lene⸗ 4
vſqʒ in octauã epiphãaie necnõ ⁊ in ieiu ſallus dſo.n c
nijs quattuoꝛ tꝑoꝝ ⁊ i letanijs maioꝛis in oibuscauis
bus ⁊ in diebꝰ dominicis ⁊ in diebus iuuabit ipſuʒ ?
rogationũ niſi de cõcoꝛdia ⁊ paciſicatiꝰ Ztro quenlibet:
one nullus ſupꝛa ſacra euãgelia iurare iñ atre ꝓpaiaʒ
pᷣſumat De foꝛma vero fidelitatis ⁊ Patrià no inud⸗
quid quis debeat dño vel ecõuerſo: ſic bit ipſü: vt f.
. no . S reli.minie. nec
inuenitur in epiſtola filiberti epiſcopi. ↄtra papam:vt
AQue in fidelitate ſunt ſeruanda. e de urein. pve⸗
EFifoꝛma fidelitatis aliquid ſcribe mientes. ſz quid
tke monitus: hec vobis que ſſequñ ſi dñs vult filin
tur bꝛeuiter ex libꝛoꝝ auctoꝛitate nõni valalll ipetere
domino ſuo fidelitatẽ iurat: iſta ſex ſo nuquid iuuabit
memoꝛia debet habere:incolume: tutũ filn
ee Jen ꝙ nõ. quia
honeſtũi vtile:facile:poſſibile. Incolu-⸗ nec ↄtra fillum
me videlx:ne ſit in dPĩnum ſuo domino excdicatũ ſuus
de coꝛꝑe ſuo · tutũ:ne ſit ei in dinum de bit. xj · iij. qm
ſecreton ſuo vel de munitionibꝰ ꝑ quaſ multos. ? arg.
tutus eſſe põt honeſtũ:ne ſit ei in dannũ ad hoc.ff. de re
de ſua iuſticia vł de alijs cauſis que ad li. minime. ⁊ co
boneſtatẽ eius pertinere vident. vtile: vexſen in dieit
* 5 . . ex feudi in tit.
ne ſit ei in dannũ de ſuis poſſeſſiont?ꝰ quẽad ·feu.am.
facile vel poſſibile:ne id bonũ qð dñſſu dicit᷑ eni ibi ꝓ
us facere leuiter poterat: faciat ei diffici xaſallus obi⸗
le:neue id quod poſſibile erat reddat ei gSaise filio ſuo
ipoſſibile: vt fideliſ hec documẽta caue im̃ vinculo na⸗
at iuſtũ eſt. Sʒ qꝛ nõ ſufficit abſtinere a mre:ſz dno ſno
malo niſi fiat id quod bonũ eſt:reſtat Yt eſtobigan ein
in eiſdem ſex ſupꝛadictis conſiliũꝰ a au⸗ ſe no renel iß;
xiliũ domino ſuo fidele pꝛeſtet:ſi benefi inuare ſi iniuſte
cijs dignusꝰ videri vult ⁊ ſaluus eſſe de ipent aliuʒ. nec
ſfidelitate quã iurauit: dominus quoqʒ eni ope fert qui
fideli ſuo in his omnibꝰ viceʒ' reddere ad peccandum
debet quod ſi nõ fecerit:merito cenſebi osacrann.
tur malefidus: ſicut ille qui in eo pusæ tenungd va⸗
ſallus pot accu
ſare dñm:nõ. yt

bic põt colligi:niſ ꝓſeqᷓt ſu iiuriã alogꝗn ſi accuſat ꝑdit ins feudi · ſie
patronus ꝗ accuſat libertũ ꝑdit bonoꝝ poſſeſſionẽ: yt. ff. de bo. li. qui

—

nec etiã ꝓ ipſo:vt er de offi.dele.cauſa.

cũ maioꝛ. nec etiã teſtimoniũ põt ↄtra ipſũ ſerre:nec in crim inali ca:

m ¶ ¶Be ſecreto.ille ꝗ ꝓdit ſecreta alicuius capite punit: vl ff. de re

mili.oẽ.S.iij.⁊.C. ð cõmer.⁊ mer.ũʒ.ij.⁊ ſic põt ꝗs iurare ne ꝓdat ſecre

ta alterius.arg.iñ eſt ↄtra.xiij.di.nerui.

n Eunitionibus.qui munitiões cedit hoſtibus vel litteraſ vylnũů

cium vel aliquod ſignum eis mittit incidit in crunẽ leſe maie.vt. ff.

l.iul.ma.l.i.ij.⁊.iij.

o ¶Ad honeſtatem.vt nec cum vxoꝛe nec eum
nec aliquid inhoneſti faciat in domo domini:vt de pe. di x· coſideret.

filia commiſceatur:

Conſiliũ. vide quõ interpꝛetat᷑ hoc iuramẽtũ:ego iuro ꝙ nulluʒ
faciam tibi damnũ.i.ego iuro ꝙ necego faciam ⁊ enam ꝙ alios faci

entes pꝛohibebo.ſic interpꝛetatur lex tale pactum: vt ſi aliquis fecit
ret vl vꝛeret. ẽt cuſtodire tenetur: ne alius vꝛat
yvel cedat: vt.ff. locati. in lege.idem videtur in omnibus negatiuis p/

*

paciũ ꝙ ſiluã ñ cederet v

e
in
I
Nn
un
oy⸗
ic⸗
r
N
e.
da
uſ
te
(ei
iyft
660.
Ee
llge
nti
is
ion
eco⸗
ſ e
eino
utb
(hlta
üüeia
Mutdl
iio
hitii
mtſe
g
ich
ſeen
üke
n n

8

anins

ſi

n
cck
NS
nufu
Fnini
litei
NWE
tien
mngan
nſicſ⸗
fürntn
glin
fantie
euepeſt
nbuci
ſPann
eſnatt
fothen
lonie
6Chun
buchtge
Mugel
imm
Miimen
Nihüint
mpe
ideinint
Hfentaze

ſdiootit

ſlien

initui
ees
eignig
eyttin
Critis
bunie
ulosti
Abefe
nnwid
Cuncziiet
oton

glinſuß

dliciti

ſlue

‚—

miſſioib vt eũ dicit᷑ ꝓmitto ꝙ nõ ſaciã:ñ ſolũ teneoꝛ nõ ſacere: ſʒ ẽt

XXIII

re debeo ne ſiat:vt.ff. de ver.ſig.facere.⁊ ð v.ob.ĩ illa ſtipulatiõe

a Pignus ie

lericus pᷣſtat patrociniũ ð ecclłiam ſuã vel epʒʒ ſuũ

põt pꝛiuari bñſicio ſuo.xcvj. di.ſi iperatoꝛ. ⁊ er de poſtu.c.ſiio.

r VUicẽ. ⁊ ſic eadeʒ fide tenet᷑ ꝗs ſubdito ſuo ſicut ſubditus dño: vt

xcvx. di. eſto ſub
iectus.ex de iu/

reiu. ꝑpuenit. Z?

xxxij . vj nibil
iniquius.⁊ ſi ñ
ſecerit pꝛiuat᷑ il
lo vel dñio qð

bʒ in vaſallo ?

trãſit feudũ ad
ſaperioꝛẽ in li.
de feudis.quẽ-
admo.ſeu.am.

9 Nuete ·

„opibus.
ar. ꝙ factis mẽ
timur ficut ver⸗
bis. ⁊ factis ne/
gamus xpm ſi⸗
cut verbiſ.xj. ꝗ.
iij. eſtimãt.⁊ fa

ctis appellamꝰ

e de ap. dilecti
⁊ ſactis pᷣdica/
mus.xliij. di · fit
rectoꝛ. .
augienti
bus.ſoꝛte iſtru/
it rndeſmagna

⁊ ſubtilia:qð ñ

c.ĩtelligas de iu
ramẽto expur⸗
gatiõis qð cle⸗
ricus nõ dʒ fa⸗

cere coꝛã laico:

ſ tĩ coꝛã epᷣo
vel eius ðlega/
to:niſi hoc fiat
auctoꝛitate pa
pe:vt.ij . q. v. mẽ
nã.ſi eni clerieꝰ
peteret aliꝗd co
rã laico: bñ te⸗
neĩ ibi pᷣſtar̃ in
ramẽtũ calũnie
vel dic ꝙ fine li
cẽtia epᷣi nullnʒ
dʒ facere iura⸗

mẽtũ laico.ĩpe⸗

ratoꝛi tñ iurat

bdellare fit petm̃
⁊ dicẽdũ ꝙ nõ:
vt.ſ. e. militare.
⁊ hoc veʒ eſt ſi

a pᷣncipe ĩdicat᷑

bellnʒ: vt. ſ. e. q.
ij. iuſtũ.ſilr pꝛo
defẽſiõe ſua vel
patrie vel legũ

paternaxy: vt. ſ.

c.q. viij. ſi nulla,
clerici aũt in ſe
cris oꝛdinibus

2ſtituni nõ poſſũt mouere arme
in minoꝛibus ↄſtituti etiã vxoꝛa

ricatione vel faciendo vel cõſentiendo
depꝛehenſus fuerit ꝑfidus ⁊:periurus
Aug. Deeodem.
I.guis laicus iuramentũ violando
pꝛophanat quod regi ⁊ dño ſuo iu
rat ⁊ poſtea peruerſe ⁊ doloſe eius re⸗
gnũ tractauerit ⁊ i moꝛtẽ ipſius aliquo
machinamẽto inſidiat᷑ quia ſacrilegiuʒ
ꝑagit in chꝛiſtũ dominũ manũ mittens
anathema ſit niſi per dignã penitẽtie ſa
tiſfactionẽ emẽdauerit:ſicut ↄſtitutuʒ a
ſancta ſynodo eſt:id eſt ſeculum relin⸗
quat:arma depõat in monaſteriũ eat:⁊

peniteat omnibꝰ diebꝰ vite ſue: verũta

mẽ cõmunionẽ ĩ exitu vite ſue cũ eucha
riſtia accipiat:epiſcopus pᷣſbyter diaco
nus ſi hoc crimẽ cõmiſerit degradetur
Vt itaq; ex pꝛemiſſs apparet mẽdaciũ
nec in ſimplici ſermone debet pꝛoferri
nec iuramẽto firmari:mẽdaciũ autẽ nõ
ſolum in verbis ſed etiam in ſimulatis
operibꝰeẽ pꝛobat᷑. ¶ Unde ambꝛo.in

ſermone habito in dominica de abꝛaã.

DMentitur qui pꝛofeſſionẽ ſuã operibꝰ
nõ oſtendit.
Auete fratres mendaciuʒ qꝛ oẽs
qui amãt mendaciũ ſilij ſunt diabo
li:nõ ſolũ in falſis verbis ſed etiã i ſimu
latis operibꝰ mendaciũ eſt.mendaciuʒ
nãqʒ ẽ ſe chꝛiſtianũ dicere ⁊ opera chꝛi
ſti nõ facere.mendaciũ eſt epᷣuʒ ſacerdo

tẽ vel clericũ ſe ꝓfiteri ⁊ ↄtraria huic oꝛ

dini operari. & Item hieronymus.
NQuoiiens ſermo malus de oꝛe noſtro
pꝛocedat.
Votiens vero loqnimur: aur ne
opoꝛtunotẽpoꝛe aut nõ in opoꝛtu

no loco aut nõ vt cõuenit audientibusꝰ

totiens ſermo malus ꝓcedit de oꝛe no⸗

ſtro ad deſtructionẽ eoꝝ qui audiũt:cõ⸗
ſideremus itaqʒ quid loquamur qꝛ pꝛo

oĩ ocioſo verbo reddituri ſumus rõem
in die iudcij. Juramentũ vero cleri⸗
cus laico pᷣſtare nõ debet. ¶ Unde ĩ re

mẽſi concilio legitur.

Cuiqᷓ; laico clericꝰ nihil iurare öſ⸗ umar.

laico quiciꝙᷓ ſupꝛa ſacra euãgelia
iurare pᷣſumat ſʒ ſimpir cum veritate ⁊
puritate dicat:eſt eſt.nõ nõ:ſed ſi eſt ali⸗
quid qð ſibi obijciat᷑ ꝓut indicauerint qͥ
eiuſdẽ oꝛdis ſũt aut coꝛꝛigat᷑ aut expur⸗
get. ¶Eßo ſilr clericus iuramẽtũ pᷣſta
re nõ dʒ niſi foꝛte is cui ecclłie ꝓcuratio/

nẽ cõmittit.¶¶ Unde vꝛbanus.ij.ait.

Deeodem.
8 Allus eps clericos ſuos niſi ſoꝛ
14 ta

b eccleſ aſticaꝝx reꝝ diſpẽ
ſatio cõmiſſa fuerit
ſibi inrar̃ cõpellar.
Midamꝰ ep̃i cũ ple⸗/
be ſibi cõmiſſa in he
reſun lapſi ſunt cir⸗

pñt mouere arma.qꝛ ſub regula ec

5¾)

Allus ex eccliaſtico oꝛdine cuiqᷓ

erici. ſilr vider ̈ nee

Q. 1

212

cleſiaſtica debẽt viuere:vt.xxxij.di.ſqui.x.xx.qiij.eos.qð ↄcedo ſi volun
gaudere pꝛiuilegio eccłiaſtico.ar.ad hoc ex de cle.ↄin.io. .
Pꝛopulſandãa.ꝗ repellere pñt iniuria.⁊ qualr poſſit repelli:⁊ an tantũ
ꝑſone iniuria:vel etiã ꝑſone ⁊ reꝝ poſſit repelli videndũ t᷑.⁊ quideʒ videf
ꝙ nõ ſolũ laici:ſʒ etiã clerici pnt repellere iniurias ⁊ reꝝ ⁊ perſo ne:vt ex

cũadiacẽtes catholicos minis ⁊ crucia⸗

tibus ad hereſiʒ cõpellere ceperũt:quo

cõperto apoſtolicus catholicis epis cir
cũadiacẽtiũ regionũ qͥ ab iperatoꝛe ciui
lẽ iuriſditionẽ acceꝑant iperauit: vt ca⸗
tholicos ab hereticis defenderẽt:a qui
bus modis poſſent eos ad fidei verita⸗
tem redire cõpellerẽt.epᷣi hec mandata
apoſtolica recipiẽtes cõuocatis militi /
bus aperte ⁊ ꝑ inſidias cõtra hereticos
pugnare ceperũt:tãdẽ nõnullis eoꝝ ne/
ci traditis:alijs rebus ſuis vel eccleſia⸗
ſticis expoliatis:alijs carcere ⁊ ergaſtu

lo recluſis ad vnitatẽ catholice fidei co

acti redierũt. ¶ Hic pꝛimũ querit᷑ an
militare peccatũ ſit. ¶ Scðo:qð belluᷣ
ſit iuſtum ⁊ quõ a filijs iſrael iuſta bella
gerebantur. ¶ Tertio:an iniuria ſocio
ru armis ſit ꝓpulſanda. Quarto:
an vindicta ſit inferẽda. & Quito:an
ſit peccatũ iudici vel miniſtro reos occi
dere. ¶ Sexto:an mali ſint cogẽdi ad

bonũ. ¶ Septimo:an heretici ſuis
eccleſie rebus ſint expoliãdi:⁊ qui poſ/
ſidet ab hereticis ablata:an dicat᷑ poſſi

dere aliena. Octauo:an epis vel qͥ
buſſlibet clericis ſua liceat auctoꝛitate vł
apoſtolici ſine ĩperatoꝛis pᷣcepto arma
S monere. HhiYAJ.
Mod militare alienũ videat᷑
q ab euãgelica diſciplina.hinc
videt᷑ poſſe ꝓbari:qꝛ oiſ mili
D Jtia vel ob iniuriã ꝓpulſadã
vel ꝑꝑ vidictã iſerẽdã ẽ inſtituta.ĩiuria
aut vel a ꝓpꝛia ꝑſona vel a ſocio repel⸗
lit.qð vtrůqʒ euãgelica lege ꝓhibet᷑.cũ

eni dr̃.ſiqͥs te ꝑcuſſerit ĩ vnã maxillã pᷣ/

be ei ⁊ alteraʒ.Et iteꝝ:qͥ angariauerit
te mille paſſus:vade cũ eo duo miliaꝰ.
Itẽ cũ apls dicat ad romanos.nõ vos
defẽdẽtes chariſſimi:ſʒ date locuʒ ire.
quid aliud ꝓhibemur qꝙᷓ;/ ꝓpꝛie ꝑſone ĩ⸗
iuriã repellere.Itẽ cũ petro gladio ma⸗
giſtrũ defẽdenti xpᷣs dixerit:ↄuerte gla⸗
diũ tuũ in vaginã:an putas nõ poſſuʒ
rogare patrẽ meũ:⁊ exhibebit mihi plꝰ
q̃;/ dnuodecim legiões angeloꝝ. eniqʒ
fearde btõ andrea legit᷑ cũ fieret cõcur
ſus populoꝝ:vt de manibus iniqui iu⸗
dicis eũ eriperẽt:⁊ ab iniuria moꝛtis il⸗
lü defenderẽt:ipſe ecõtra exẽplo ⁊ v⸗
bo paciẽtã docẽs rogabat eos:ne ſuuʒ
martyriũ ĩpedirẽt.qͥd aliö monemur qᷓ
ſicut ꝓpꝛias ita ⁊ ſocioꝝ iniurias patiẽ⸗
ter tolerare:nec ad arma ↄcurrere: ſed

reſti.ſpo.oli.⁊ ex ð ſẽ.
ex.ſi vero.⁊.c.ex teno
re.⁊.õ.di.i.ius nãle.?
ff. de iuſti. ⁊ iur. vt viʒ
ecõa videt᷑ ꝙ clerici
ñ pñt:vt ẽ de homi.
ſuſcepimuſ.xlvj.di.ſe
ditionarios.Ad hoc
dicũt quidaʒ ꝙ nulli
lʒ vim repellere reꝑ/

cutiẽdo.Alij dicũt

licet laicis reꝑcutere.
clic ñ.ego credo ꝙ ?
clłic ⁊ laic lʒ ĩꝑcuter
diſtiguit᷑ tñ qꝛ aut viſ
infert ꝑſone aut rebꝰ
ſfi ꝑſone tũc eſt vis re
pellẽda pᷣus ꝙᷓ; ſit illa⸗
ta. ʒ quidã dixcrunt
nullus vim repelle
re dʒ niſi illatã.imo i/
ſidiantẽ licitũ ẽ occi ⸗-
dere ⁊ cũ ꝗ vult occi/
derc:vt.ff.ad.l.aql.l.
iiij.⁊.v.ſi tñ aligs viʒ
factã repellat:potins
hᷣſumi dʒ ꝙ defẽdẽdi
q vlciſcẽdi cã fecerit
id:vt.ff.ad.l.agl.ſi ex
plagis.S.tabernariꝰ.
⁊ hoc ſi pꝛimꝰꝑcuſſoꝛ
volebat ꝑcutere de⸗
nuo.alioquin ſi vole/
bat denuo percutere
⁊ alter repercuſſeru:
potius ẽ vindicta
repulñio iniurie.⁊ ſic
itelligo ꝙ dicit iniuri
am incõtinenti poſſe
repelli.requirit ergo
ꝙ deſẽdẽdo repercu/
tiat nõ vlciſcẽdo.vt.j.
e.ꝗd culpat᷑.⁊.ff.ad.l.
aquil.ſciẽtiam.⁊ cum.
mogeramine ſe deſẽ⸗
dat:vt ex de reſt.ſpo.
olim cauſam.i fi.ſigo
tñ moderamen exce⸗
dit ⁊ non ex pꝛopoſi-
to:non tenetur: vt.ff.
S§. tabernarius.lʒ illa
decre.oliʒ cãʒ videat
Idicere.item inconti⸗
nenti debet vun repel
lere:vt.ff. ð vi ⁊ vi ar.
l.iij. Scũ igitur.ſi aũut
vis infertur rebus ?
illatã inferendam li
cituʒ eſt repellere:ſed
potius illatã qᷓ iferẽ/
dam.
gPꝛebe. illud intel
ligat᷑ de coꝛdis pᷣpa/
ratiõe:vt.j.e.paratuſ

eoꝑ exẽpload ſimilia pferenda animu, ngil di id
pꝛeparare. Itẽ cum in ꝓuerbijs dicat: queſtio fidei.
mihi vindictam:ego retribuã dicit dũns. i ¶ Beſfendentes. ex
Item cũ in euãgelio dicat᷑:nolite iudica odio.pl dic ex ĩt uallo
rei⁊ nõ indicabimmi. Item cũ paterſfa k. Nõ poſſum. ⁊? ra
milias dicat ſeruis volentibus collige-⸗ men noluit rogare:vt
re ʒiʒaniamꝰ: ſinite vtraq; creſcere vſ·- eberet cexemplü hu
qʒ ad meſſem: ⁊ tunc dicain meſſoꝛibꝰ mintlitatis. alibi tame
. dicit.ſi fieri poteſt trã
L ſeat a me calix iſte.x⸗
vj · di. habeo.
I¶Indicare.iniuſte.vel loquitur de his qni non babent iuriſditionem.
m ʒiʒaniam .xj.q:iij.noliteio.
A 4

4
8
è
4.

CE anſa
a/ Aa bella. ab apoſtolis.ergo nõ tm̃ ex pꝛecepto vlł ↄſtitutione eccleſfe k σMeſcire. argu. quod non poteſt quis ſe excuſare pꝛetextu igno⸗ 4
H. legim us libꝛos iude oꝝ:ſʒ etiã ex pcepto apoſtoli. Sʒ quero vbi boc rantie de re que lacta eſt inter vicinos ſuos:vt extra de pꝛeſuͦp quol
peꝛecepit apls. dic ꝙ loquit᷑ pſumẽdo:qð eniʒ yniuerſalis eccleſia tenet cre dam. cc. ᷓto.liiij i.nullic xij. q·ij. qui ? bumanis. ſiis pꝛetumptõ —
dendũ ẽ hoc ab aplis eſſe inſtitutum.xj.di.cccliaſticax. “ eſt. C. de in inte. reſti. mi. de tutela. aa1
b ¶ Qindicates.ideo.n. iudicioꝛum vigoꝛ in medio poſitus eſt ne quis ſbi I¶ Auom volũtati . e. q. iiij· diſplicet 5.xly. d. 7 quicmédaat.
vltionẽ ſumere pꝛeſu m ¶Qui enã
mat. C. de indeis. nul 4 vel quinetiam.
lus. xvj.q·i· od hoc. colligite ʒiʒaniã: ⁊ alligate faſciculoſad ſce illis qꝛ neſciũt qͥd faciũt.neqʒ paulꝰ n ꝗ Reſpub.i.
9è oburedu. Ité cu rex ille qui nuptias fe apliſ pᷣceptũ dñi ⁊ mgfi ſuivt ipleſſe.vbi liquis gerens
c õ cerat filio ſuo:miſſis exercitibꝰ ſuis anꝰ ct ꝑcuſſus iĩ facie dixit pᷣncipi ſacerdotſũ empublica io.
to. ar.ꝙ non ſẽ 1Oeagien . EE ge . 1. L J, „ 0 . In euage⸗
per ꝑ exterioꝛa com · geloꝝ videlicet dicat᷑ ꝑditurus homici· Ppeniiat te de paries dealbate: ſedeſ me lio ioannis.
pꝛebenduntur interi⸗ das ꝓphetaꝝ ⁊ apoſtoloꝝ:qui vocatit iudicare ſᷣm legẽ ⁊ 2tra legẽviubes me p Cocuſſeri⸗
ꝛa. v. /v. nõ oĩs. ?· c. ad nuptias venire ↄtempſerunt creden pcuti. Et cũ a crcunſtantibꝰ diceret᷑:ĩin tis.cõcutere eſt
nooſculaf. o. Item cũ paulus apoſtolus dicat in riã facis pꝛincipi ſacerdotũ: irridẽs eos aliqd petere yl⸗
4 Hodeſſe. ſic H „% epiſtola ad romanos. nolite iudicare iꝰ ammonere voluit qð dixerit: vt qui ſa⸗ el debituʒ roe
eſe dieen r üllhn uicẽc. ¶ Atẽ tu quis es qui iudicas alie perẽt etiã ĩtelligerẽt iã deſtruẽdu eẽ in dufoun l
di ⸗ qui emendat. io. nũ uũ:ſuo dno ſtat aut cadit. ſiue ergo aduẽtũ xpi parietẽ dealbatũ:hoc eſt hy par. dieitur a=t
e¶ Si verba. arg. viuimus ſiue moꝛimur dñi ſumus. In pochꝛiſim ſacerdotij iudeoꝝ: ait qppe cutere qui per
nõ debemus inbere⸗ hoc enĩ xpᷣs moꝛtuus eſt ⁊ reſurrexit:vt neſciui fratres:qꝛ pꝛinceps eſt. ſcriptuʒ oppꝛeſſione; ?
re verbis: ſed ponuns ⁊ vinoꝝ ⁊ moꝛtnoꝝ dñetur. In his oĩi eſt eni.pꝛicipi populi tui nõ maledices. minas ertoꝛqt
menti: vt dixi.xxij.q. bus quid aliud pcipit᷑:qᷓ vt vindicta de cũ/ꝓculdubio qui in eodẽ populo creue pecuniaʒ: xt ff.
v. bumane. xxyj. qiv. finquentiũ diuino reſeruet᷑ examini. Eu raat: atqʒ in lege fuerat eruditus illu pꝛi⸗ de cõcuſſ.li. 7
erenirum perba eni ergo vt ſupꝛa dictũ eſt. militia videat in cipẽ ſacerdotũ neſcires non poſſet. nce ij. io.
nreſcriptis poſita vl ſtinta: vel ob uiurig lſandã vel p· cos qbusit us fuerat vllo mo falile q DLOili exi⸗
in lege c oꝛmnare de⸗ ituta: vel ob iniuriã/ ꝓpulſandã vel ꝑꝑ eos qbus ita notus fuerat vllo mõ falle Kimare.
bemus equitati: ? li, vindictã inferendã:virũqʒ at lege eu⸗ ret. Sũt ergo iſta pꝛecepta patiẽtie ſem ſaneius danid. .
verba hoc nõ patian· gelica ꝓhibeat᷑:apparet ꝙ militare pec per iĩ coꝛdis pᷣparatione retinenda.ipſa Qſaliquis exñs ſe
tur:ex de reſcrip. cau catũ eſt. ¶ Hinc etiã grego. ait. quoqʒ beniuolẽtia ne reddatur malum ſancius poteſt
ſam. r er de oſue. cxx Bella carnalia belloꝛum ſpiritualium ꝓ malo ſemꝑ in volũtate cõplẽda. Agẽ vti armis ibel⸗ I
õ ſiguram gernntt. ag ſunt aut multa etia cũ inuitis quadã aneres Dhi 1
petn lpltt argn. erag ) Ibella iſta carnalia figuraz ſpi benigna aſperitate plectendis:quoꝛum e Penitetlbul u
nir viſtin in memoꝛ⸗ AA rimalium belloꝝ gererent. nuncᷓ potius vtilitati ↄſulendũ eſt ꝙᷓ volunt⸗ xxiij ij. o, mn
am. æ f:qui ? a quibꝰ vt opinoꝛ indaicaxꝝ hiſtoꝛiax libꝛi diſci tu. Nam in coꝛipiendo filinm quẽlibet monere. Rñ.iõ in
manumi.li.pꝛoſpexit pulis chꝛiſti:qui venit pacẽ docere:le-⸗ aſpere nũq;/ ꝓfecto paternuſ amoꝛ amit az penitẽtes vi W
ybi dicitur: ſufficit ia geẽdi in eccleſijs fuiſſẽt ab apoſtolis tra tit᷑:fiat tñ quod nolit:a doleat qui etiaʒ uunt ſub regu⸗ lt
ſeriptum eſſe. ſi ils iti.quõ.n. belloꝝ eis pꝛoficeret iſta de inuitus doloꝛe videt᷑ ſanãdus acꝑ boc Keccleſiaſtica: M
Zurumel. eſciunt. ſcriptio: quibus dicit a5 lem pace ne⸗ ſiterena ſa feipub vpiane ſeenra cu Nn clnd n
illis qui ex ignoꝛãtia do vobis:pacẽ meã relinquo vobis:⁊ odiat etià ipſa bella ſine beniuolentia ma pit dareoc u
hoc ſecerunt rogauit qᷣbus ꝑ aplin iubet᷑ ⁊ dicit.nõ voſmet⸗ nõ gerent᷑:ſed vt ad pieta᷑ iuſticieqʒ ſo caſfionẽpeccon s
vyr.i. q. i. Scum ergo. ipſos vindicãtes: ſʒ magis iniuriã ꝑci⸗ cietatem victis faciliꝰ ſulatur. Nã cui i. ſ
g . Secundum legẽ. pite ⁊ magis fraudẽ patimini. Ande de licẽtia iniquitatis eripit᷑:vtilius vincitur x Hoſti. ho⸗ .
index ym leges indi- niq; ſciẽs aplłs nobis iã vltra bella non quoniã nihil eſt infelicius felicitate pec ergo ſides b⸗ (r
cabit:æ non im motũ eẽ carnaliter peragẽda:ſʒ anime certa⸗ caãtium: qua penalis nutrit᷑ ipunitas: ? nandso: vt hic— ie
auni unyt⸗ ſaiſ u mina tra ſpirituales aduerſarios de/ mala voluntas velut interio: hoſtis ro a ag n uum
mopere. alioquin pu· ſudãda velut męr militie pceptũ dat mi boꝛat᷑.⁊ paulopoſt. Nã ſi xpᷣiana diſcio ij. vuilem. ab
nitur yt falſarius: vt litibꝰxpi dicẽs. Induite vos armatura plina oĩia bella culparet:hoc potius cõ vepẽ ſi ipſeno R
ff. ad.l.coꝛne. de fal.l. dei vt poſſit᷑ ſtare aduerſus aſtutias di ſiliũ ſalutis petentibus in euãgelio ꝛdice bis ſeruat ſidẽ. v
i.§iil. aboli. ¶His ita rñdet᷑.pᷣcepta patien retur vt abijcerẽt arma ſeqʒ militie oio als ñ tenemur
b SEt contra legeʒ. tie nõ tã oſtentatione coꝛpoꝛis q; pꝛepa ſubtraberẽt. dictũ eſt aũt eis:neminẽ cõ ei ſeruare. xc.
lex enim dicit ꝙ lber ratione coꝛdis ſunt retinẽda. Ande cuſſeritisꝰ:eſtote ↄtenti ſtipẽdijs veſtriſ d. eſto ſubiectꝰ
Rorio non vebet ver· Auguſtinus ait in ſermone de puero cẽ quibus ꝓpꝛiũ ſtipẽdiũ ſufficere debere Er de inrein. p⸗ mſe
eribus cedi:vt.C.de ; G . it. mili PDilie Ar nenit. xxyviij.q. (ppn
repudi. ↄſenin: virra turionis. S . Pecepit. militare itaqʒ ꝓhibuit. . IRte infidelis fl H
medium:niſ in caun: Mꝛecepta patietie virtute ai non oſten eiuſdem ad bonifa. Pocdti quero.F. Kr
vt nõ.v.q.v.illi qui.⁊ tatione coꝛpoꝛis ſernanda ſunt. * In bellicis armis milti deo placẽ pñt. iter. C. de tral. d
nõ. xy. q. vj. in ſUuma. l Aratus dʒ eſſe homo iuſtus ⁊ pi Biiexiſtimare nemine deo place Lcũ ꝓponasi e
1. Beſtruendum. di s patienter eoꝝ malitiã ſuſtinere re poſſe qui armis bellicis miſtrat ſiar.xj.q· ij. in
