placet.argu.cõtra er de clłe.nõ reſi ex tue ·in fi.⁊ dixi de hoc.ij.q.vij.
iõ Jo.ſol.cum depoſito ſolẽnitet ſolus papa diſpenſat:vt de pe.diſ.

vj·c.i.in fi.b.

re in ſacrilegio· ic ⁊ in hbereſivt.je.pꝛeſbyterosqui ⁊ in occul/

X* Or gic inici⸗ epiſcopi.hic ergo ꝑmittitur epiſcopus diſpenſa⸗
X

Coͤionem. .
eſt nolũt eſſe

— — — —

— —

—

.

4

= — —w. ☛ —

— = =ẽꝛ

= =

— —Dẽðj

— —

— ,—

4

b
S. eẽ reparan⸗
dos vel reſtituẽ

dos: de rigoꝛe

loquuntur.
Etiã de ce⸗
teris.i.oĩbꝰ.no
mine enim cete
roꝝ oẽs intelli⸗
guntur. ff. de .
ſig· ceteroꝝx.
Sʒ nõ iõ. ꝗ
dicat lʒ poſſit
reſtitui aliqui
ſ̃m rigoꝛẽ.

Hihil ðtra
ebat. i. vbi nõ

timetur pericu/
lum.
ſ¶KRligd.i.ri/
goꝛẽ vt nõ reſti
tuerentur:vt ſic
ſierẽt mag hu⸗
miles.
g C Addide-
runt.lſ. vt ñ poſ⸗
fint reſtitui.
b Per affe⸗
ctatas.i.ꝓpter.
¶ ¶ Potẽtias.i.
dignitates.
k(q .Experimẽ
ta.ſic.xxix.diſt.
ſciendũ.vel alr
vt qñqʒ fiat re/
ſtitutio qñq; ñ.
Strages.õ.
xliiij.di.comel⸗
ſationes.
mſ⸗ Betrabẽ/
ũ ẽ.hic habes

diſpẽſatõ qñ

qʒ eſt debita. ſ.
yvbi ſtrages ml⸗
toꝝ iacet.⁊ ali⸗
bi:vt. xlv.dil. lʒ.
⁊.·i.q. vij.diſpẽ
ſationes. ⁊. xj.
q.iiij.plerunq;.
in fi. ⁊.j.e.cõſi/
derandũ.cũ.n.
diſpenſatio fit
quaſi quedã mi
ſericoꝛdia:⁊ eſt
certum ꝙ quili
bet tenet᷑ eẽ mi⸗
ſericoꝛs:yt. lxx⸗
xyvj.di.nõ ſatis:
T lz debita ſit:tñ

peti n põt: ſicut

epᷣatus debetur
bono:⁊ tñ non

põt enʒ petere:

yt. viij.q.i.ꝗ epi
ſcopatuʒz. qñqʒ
aüt ꝓhibet diſ
pẽſatio:vt.i.q.i.
erga.⁊.S.e.mi⸗/

roꝛ.qñq; etiam

pmittitur diſpẽ
ſatio:vt.j.e.o

mino. ⁊. S.e.ſigſ

pᷣſbyter.⁊ nõ ꝙ;
aliudẽ rigoꝛ:ali

d rigoꝛe.hic manifeſte colligit

Bi.
tis etiam magnis.ſ. de his.⁊ hoc verũ eſt niſ ſit enoꝛme facrilegiuʒ:

87 Toſtituereĩ
(INro reſtituere tales.

nõ deſperatione.iob hoc ꝙ eccleſia deſperet ſe

ꝙ canones qui dicũt lapſos

penitentia per dei gratiam ad pꝛiſtinuʒ
officium reſtituitur. Quomodo igitur
huius auctoꝛitatum diſſonantia ad cõ⸗
coꝛdiam reuocari valeat bꝛeuiter inſpi
ciamus.Sunt tamen quidam quos nõ
odium criminis:ſed timoꝛ vtilitatis ⁊
amiſſio pꝛopꝛij graduſ ⁊ ambitio celſio
ris ad penitentiam cogit.hos ſacri ca⸗
nones irrecuperabiliter deijciunt:quia
qui ſimulatione penitentie vel affectio⸗
ne honoꝛis a deo nõ ↄſequitur veniam
nec ab eccleſia reparationem meretur.
VUñ aug.ſcribit ad boniſacium.

Quare oↄſtitutum eſt in eccleſia ne poſt

enitentiã quis ad clericatum redeat.
7 Pollltuereturk eccleſia ne quiſqᷓ
poſt alicuius criminis penitentiã
clericatum accipiat vel ad clericatũ re
deat vel in clericatu permaneat:nõ de⸗
ſperatione indulgentie ſed rigoꝛeꝰ fa⸗

ctum eſt diſcipline:alioquin contra cla

ues eccleſie datas diſputabitur de qui⸗
bus dictum eſt. Quecunqʒ ſolueris ſu
per terraʒ ſoluta erunt ⁊ in celo. Ss ne
foꝛte etiam de ceteris criminibꝰ ſpe ho
noꝛs eccleſiaſtici animus intumeſcens
ſuperbe ageret penitẽtiam: ſeueriſſime
placuit:vt poſt actam penitentiã de dã/
nabili crimine nemo ſu clericus:vt de⸗
ſperatione tempoꝛalis altitudinis medi
cina maioꝛ ⁊ verior eſſet humilitatisj.
HNam ⁊ ſanctus dauid de criminibus
moxiferis egit penitentiam:⁊ tamen in
honoꝛe ſuo perſtitit: ⁊ beatum petrum
quando amariſſimas lachꝛymas fudit
vtiqʒ deum negaſſe penituit:⁊ tñ apo⸗
ſtolus permanſit. Sed non ideoꝰ opi⸗
nanda eſt ſuperuacua poſterioꝛum do

ctoꝛum diligentia:quia vbi ſaluti nibhil

detrahebatur? humilitati aliquid addi

derunts quo ſalus tutius inueniret᷑.ex⸗

pertus credo aliquoꝛum fictas peniten
tias per affectatasꝰ honoꝝ potentias'.
cogunt enim multas inuenire medici⸗
nas multoꝛuʒ experimentamoꝛboꝛux
verum in h i s cauſis vbi per graues
diſſenſionũ ſciſſuras ñ huius aut illius
hoiĩs periculũ ſed populoꝝ plurimoꝝ
ages iacet:detrahendũ eſt aliquid
ſeueritati vt maioꝛibusꝰ ſanandis ma⸗
lis charitas ſyncera ſubueniat. SNtẽ/
ex epla cleri rõani miſſa pape cypanoꝰ
Reparationis beneficium nõ niſi poſt

venitentiam poteſt concedi,
Biſit a romana eccleſia vi goꝛem

ſuum taʒ ꝓphana facilitate dimit
tere:⁊ neruos ſeueritatis euerſa fideia
maieſtate diſſoluere:vt cum adhuc nõ
tm iaceant in peccatis:ſed etiaʒ cadãt

euerſoꝝ fratrum ruinei pꝛoperata ni⸗

ud eſt ius:aliud eſt diſpẽſatio.Rigoꝛ ? quidã exceſſus iuris ?⁊ queda
auſteritas facta ad terroꝛc᷑.ſm ꝙ dicit canon ꝙ pnĩa iponit᷑ ben ti
ſcðas nuptias:vt.xxxj.di. hae ratione.⁊.c.pꝛecedẽti.⁊ ꝙ cõmunioñ
eſt danda etiam in fine vite his qui defecerũt in accuſatione clerico
rum · hoc ẽ eoxꝝ:yt.ij.q.iij.ſiquis epᷣm.⁊= rigoꝛ nõ eſt ſeruandus niſi

I.

4²

vbi timetur exẽ᷑plũ mali:vt.xlv.di.ſed illnd.qũqʒ tũ rigoꝛ idẽ qð ſubtilitaſ
iuris:vt ex de reſti.ſpo.in lrĩis.⁊ ex᷑ de no.ope.nun.intelleximus. Diſpẽſa
tio eſt idẽ qð iuris relaxatio:⁊ ea nõ eſt vtẽdũ niſi ſit neceſſitas vel vtilitas
yt.i.q.vij.tali: AJus aũt media ſtrata ĩcedit ĩter rigoꝛẽ ⁊ diſpenſationẽ.ſf.de

iu.om.iu.quiiuriſditioni.⁊.xxiiij.q.ij.legatur.

mis remedia communicationum vtiqʒ

nõ pꝛofutura pꝛeſtentur:vbi enim pote
rit penitentie medicina pꝛocedere: ſi ẽt
i⸗ e medicus intercepta penitentia in⸗
ulget periculis.hoc eſt nõ curare:ſed
ſi verum dicere volumus occidere eſt
Item cypꝛianus de lapſis.
Impenitẽtibus eltis ↄcegi nõ poteſt.
Iquis pꝛepoſtera feſtinatiõe teme
rarius remiſſionẽ peccatoꝝ cũctis
putat ſe dare poſſe:aut audet domini pᷣ
cepta reſcindere:nõ tm̃ nihil pꝛodeſt ſʒ
obeſt lapſis.pꝛouocaſſe enim iram dei
eſt non ſeruaſſe ſententiam :nec miſeri
coꝛdiam pijſſimi domini depꝛecari:ſed
contempto domino de ſua facilitate pᷣ⸗
ſumere:⁊ infra mandant:enim aliqua

martyres' fieri:ſed ſi iuſta:ſilicita:ſi nõ

cõtra ipſum dominum ac dei ſacerdo⸗
tes ſunt:facienda ſunt.Si obtemperã⸗
tis facilis ⁊ pꝛona confeſſio:ſi peniten⸗
tis fuerit religioſa moderatio: mandãt
martyres aliqua fieri:ſed ſi ſcripta nõ
ſunt in lege dominique mandant: aut

eſt vt ſciamus? illos a deo impetraſſe q̃

poſtulant:⁊ tunc facere quod mandat.
neqʒ eniʒ ſtati videriꝰ poteſt diuina ma
ieſtate conceſſuʒ quod fuerat humana
pollicitatione pꝛomiſſum. Nam moy⸗
ſes pꝛo peccatis populi petijt:nec tamẽ
peccantibus veniam a deo cum petiſſ⸗
ſet accepit. ¶ Item iſido.ad maſſa nũ

epiſcopum. Qui ſunt reparandi pꝰ

lapſum vel quando. .
Omino ſanctoꝰ meritiſqʒ ſancto

fratri maſſano epᷣo iſidoꝛus epi⸗
ſcopus ſalutem.quod in epiſtolis vene
rabilis fraternitas tua innotuit:videli⸗
cet ꝙ i canone anquiritano ca.xix.legit
boſt la pſum coꝛpoꝛalem reſtauranduʒ
ponous gradum poſt penitentiam ali⸗
bi legitur poſt huius delictum nequaqᷓ;
reparandum antiqui oꝛdinis meritum
hec diuerſitas hoc modo ſoluitur.illos
enim ad pꝛiſtinos gradus redire cano⸗
nes pꝛecipiunt:quos penitentie pꝛeceſ
ſit ſatiſfactio vel condigna peccatoꝛum
confeſſio:at contra hi qui neqʒ a vitio
coꝛꝛuptionis emẽdantur:atqʒ hoc ipſũ
carnale delictum quod admittunt:ven
dicareꝰ quadam ſuperſtitioſa temerita
te nituntur:nec gradum vtiqʒ honoꝛis
nec gratiam recipiunt cõmunionis: er⸗
go ita eſt determinanda ſententia:vt ne
ceſſeꝰ ſit illos reſtaurari in loco hono⸗
ris qui per penitentiam recõciliationeʒ
recepiſſe merentur ſtatim diuine pieta⸗
tis.hi enim non immerito conſequunt᷑
adepte dignitatis ſtatum:qui per emẽ⸗
dationem penitentie recepiſſe noſcunt

ſcriberet.

n ¶¶Aaioꝛibus. ſi

di. ilij. deniqʒ.
o ¶ Ceri romani.vl
coꝛnelij pape.

p ¶Cypꝛiano.in cro

nicis ñ inuenit ꝙ ali
quis papa dictus fue
rit cypꝛianus:tñ ꝙ fu

it papa hẽs.ſ.e.de eo

tm̃.ſed foꝛte hic ⁊ ibi
eſt mendoſa littera.
cipline.
Tr Jaceãt.ĩ petiĩs.
E Sed etiã cadãt.
yvlterius.
tRuine. i. euerſi ir⸗
ruentes fratres.
n ¶ Pꝛoperata. qꝛ q̃
comittunt᷑ i deu remit
ti nõ pñt ſine peniten/
tia:⁊ qꝛ facilitas ve/
nie incentiuuʒ tribuit
delinquẽdi:vt.j.xxiij.
q.iiij.ſi is qui.⁊.c.eſt
iniuſta.
x¶ ¶ Intercepta.i.di⸗
miſſa.

yIguis. remiſſio/
nẽ.que enĩ ĩ nos
de

delinquunt poſſum⸗
mitter ſine penitẽtia

ſed nõ que in deuʒ: vt

xxilij.q.iiij · ſi is qui.
3 ρSniam. g gñ ſer
nat ſniam iudicis of/
fendit iudicẽ ⁊ iniuri/
am facit iudici ꝗ fru/
ſtratoꝛie appellat ab
ipſo.C.qñ ꝓuo.nõ eſt
nece.l.vlti.in fi.⁊ hec
põt eẽ cã quare iudex
debeat eẽ ſuſpectꝰ ei
ꝗ appellauit ab ipſo:
vter de ap.ad hec.
⁊2 ¶ Martyres.i.xpᷣi
gcerdotes.
. Vt ſciamus. per

lſigna exterioꝛa ↄſide/

rata in penitentibus.

Videri.ar.ꝙ nõ

atim tener quis cre
dere etiam bono viro
yvt.ix.di.ego ſolus.ſi.
ff. qd cũ falſo tu.l.ij.ĩ/
mo iputat᷑ alicui ꝙ ni
mis eſt credulus.xj.
q.iij.nõ ſolum.lxxxvj
di.ſiquid vero.ff.ð eo
per quẽ fac.l.i.S.i.nõ
ob.xxiij.q.i.quid cul⸗
patur:vbi ĩ dubio obe
git᷑:qꝛ ibi loquit᷑ dum
platus pꝛecipit:qð eſt
dubium. hic de marty
ribus qui nõ erant pᷣ⸗
lati.xxvj.q.v.nec mi⸗

rum. .
e⸗ Omino ſãcto. ĩ
epiſtolis maſſanꝰ ro/

gat iſidoꝛum: vt ſolu/

tionem canonum con

trarioꝛum. circa reſti
tutionem lapſoꝝ ei re

b /.VNYendicare.i. defendere. ⁊ ſic ctiã ecõtra ponit᷑.
e¶ Snperſtitio ſa.õ.viij.di.quo iure.
d Meceſſe. ex hoc verbo neceſſe ⁊ ex illo verbo pꝛecipiunt qð.õ.ponitur

patet diſpenſationem qñqʒ eſſe debita m: vt.s.e.vt ↄſtitneretur.⁊ ſic pʒ ꝙ;

epiſcopus peccat ſinon diſpen ſat vbi patet ratio diſpẽſ duptan ii. diſ

Di.

fraternitatis. ar.ij . q. v. ito. tũ eum ſuperioꝛe agitur officio iudicis:vt ſiat

diſpenſatio: vt e de iurepa.nnullus.lʒ nõ poſſit peti iure actionis.ſicut pᷣt

di ci de elemoſyna pauperi debita.
a ¶Antiquita tem.iĩ.moꝛes antiquos. . .
bAtq; ignominiam.ex hoc verbo ⁊ exillo verbo depoſitũ ẽ ar. ꝙ epᷣus

põt depoſitum ⁊ infa
mẽ reſtituere:qꝛ igno
minia idẽ eſt qð infa/
mia:vt.ff.de his qui
no.infa.l.ij.S.ignomi
uic.⁊ ſic pʒ ꝙ põt tolle
re infamiam.qð cõce
do vbicunq; põt diſ/
penſare: vt dixi.ij.q.
iij. S. hinc colligitur.
. Depoſitionẽ.i.ſu
ſpenſionẽ. ſic. xlvj. diſ.
clericus.
d C Diſcoꝛs. nõne il/
la ſententia eſt potiuſ
ſequenda que maioꝛẽ
ↄtinet pietatẽ:vt.ix.d.
ſana.lʒ eniʒ canõ apo
ſtoloꝝ potioꝛ ſit quia
antiquioꝛ ſit talis ca/-
nonibus:tñ pᷣiudicat
ei per poſterioꝛes:vt
lxxxij.diſ.pᷣſbyter.idẽ
patet in canone. Jo.
yt. xxvj. diſ. deinde. ?
c.acutius.itẽ qñq; pꝛe
indicat ille canon qui
nõ eſt potioꝛ: vt.xxv.
q.i.ↄtra ſtatuta.quod
ergo dicitur hic intel⸗
lige cũ ambe oſtituti⸗/
ones ſunt particula/
res ⁊ locales: ? de il⸗/
lis loquitur.c.xix.di.ĩ
canonicis.ſed ſi am/
be ſũt generales ſem⸗
per poſtcrioꝛ pꝛeiudi⸗
cat:vt ex de cog.ſpi.c.
i.ff.de legi.nõ ẽ nouũ.
ſed quałr pᷣfert̃ vnus
canõ alteri:cũ omnes
ſunt ꝓmulgati inſtin⸗
ctu ſpiritus ſãcti.xvj.
q.iij.nemo. e. ꝙ duo
canones pñt cẽ ↄtra/
rij:⁊ tñ vterq; ẽ iuſte
inſtitutus.qð.n.vnus
ſtatuit ? iuſte alter cõ
trariũ põt ſtatuere ⁊
iuſte. lxiij. di. S. veꝝ.
¶ Cuius antiquioꝛ.
ſi ambo ſunt equalis
pietatis.xix.di.in ca⸗/
nonicis.
ſ¶OQuicunq;.· ⁊c.
Iquis diaconꝰ.
pꝛima,/pars.c. fa
cit g ſolutionẽ gratia/
ni.idẽ facit pꝛo ea in
ſecunda parte que in/
cipit ibi.ꝙ ſi eos.
b¶ECE’cce.vſq; ad hũc
locũ ſũt verba niceni
concilij.
i Cccxviij. videt
ꝙ hoc ſit ſtatutũ nice
ni ↄcilij cui tot inter⸗
fſuerunt:vt.xv.diſ.ca/⸗
nones.lʒ damaſus pa
pa de.ccc.tm̃ loquat᷑.
x.q.i.hanc cõſuetudi/
nem:ſʒ minoꝛ nume⸗/

rus nõ excludit maio

rem.
k¶Bepꝛehenſi. ali
ſequẽtiũ modoꝝ.vr g
ſola depꝛehenſio

remedium vite. Id autem ne foꝛte ma⸗
giſ ſit ambiguum diuine auctoꝛitat ſen⸗
tentia confirmetur:eʒechiel quidẽ pꝛo⸗
pheta ſub ty po pꝛeuaricatricis hieru⸗
ſalem oſtendit poſt penitentie ſatiſfa⸗
ctionem pꝛiſtiuum reſtaurari poſſe hbo⸗
noꝛem:cõfundere iquit o iuda ⁊ poꝛta
ignominiam mam:⁊ poſt paululuʒ:a tu
inquit ⁊ filie tue reuertimini ad antiqui

tatem tuam. quod dixit cõfundere oſtẽ

dit poſt opus peccati debere quenquã
erubeſcere:⁊ poſt confeſſionem ꝓ ad/
miſſis ſceleribus verecundam frontem
humo pꝛoſtrataʒ demergere: pꝛo eo qð

dignum cõfuſione perpenonern opus
1

deinde pꝛecepit vt poſt ignominiam ⁊

deiectionem ſui nominis ſiue dignitatiſ
reuertatur ad ſuam antiquitatem. er⸗

go dum quis poſt opus confeſſiõis ſue

confunditur atq; ignominiamꝰ poꝛtas

depoſitioneme ſuam cum humilitate lu

get reuocari ſm pꝛophetam ad pꝛioꝛẽ

atum poterit. Item ioannes euangeli
ſta angelo epheſi eccleſie iter cetera q⸗
dam ſimilia ſcribit. emoꝛ eſto vnde
cecideris ⁊ age penitentiã ⁊ pꝛima ope
ra fac:alioquin veniam tibi ⁊ mouebo
candelabꝛum tuum de loco eius: ecce
inquantum valui concilij anquiritani
antiqnam plane ⁊ plenam auctoꝛitateʒ
ſacris teſtimonijs explanaui: oſtendẽs
eum poſſe reſtaurari in pꝛopꝛio gradu:
qui per penitentie ſatiſfactionem noue
rit pꝛioꝛa delicta deflere:qui veronegli
it nec luget que geſſit ⁊ lugẽda ſine vl⸗
lo pudoꝛe religionis vel timoꝛe diuini
inclici cõmittit eũ nullo mõ poſſe ad p⸗
ſtinum gradum reſtaurari cognoſcas.
In fine autem huius epiſtole hoc adij⸗
ciendum putaui:vt quotienſcunqʒ ĩ ge
ſtis concilioꝝ diſcoꝛsꝰ ſententia inueni
tur:illius concilij ſentẽtia magis tenea⸗
tur:cuius ãtiquioꝛ?⁊ potioꝛ extat aucto⸗

ritas. Quicunqʒ igitur pꝛo crimi⸗

nibus ſuis digne deo penitentiam ob⸗

tulerint auctoꝛitate gregoꝛij ⁊ aug.hie⸗

rony. ⁊ iſidoꝛi gradum pꝛiſtine dignita
tis recipere poſſunt:qui autem nõ odio
criminis ſed timoꝛe vtilitatis vel ambi⸗/
tione dignitatis honoꝛis falſas deo pe⸗
nitentias offerunt: in pꝛiſtini honoꝛis
gradum reparari minime poterunt.
. Sed obijcitur illud hoꝛmiſde pape
qui ſcribit omnibus epiſcopis per vni⸗
uerſas pꝛouincias.
Siaconus aut pꝛeſbyter in adulterio
depꝛehenſi reparari non poſſunt.

B Iquis diaconuss aut pꝛeſbyter 1

acceptam benedictionem leuiticaʒ
cum vxoꝛe ſua incontinens inueniatur
ab officio ſuo abijciatur. ¶ Ecceꝰbma⸗
nifeſte conſtat qꝛ ſᷣm titulos antiquoꝛuʒ
patrum ſancto ſpiritu ſuggerente ↄſcri

ſufficit: vt hic.⁊?.lxxxj.di.pꝛeſbyter.⁊⸗ babes.· ſ.e. de bis. ſʒ nõ eſt ita niſi ſint
cõnicti vel ↄfeſſi:vt ſequitur.j.ij.qinos in quen ꝙ·?· xij . q i. nõ dicatis vyl

intellige depꝛebenſi ita ꝙ factũ ſit notoꝛium ex facti enidentia:vt ex
de coha.· cle.⁊ mu.tua.tales eniʒ ꝗ in maleficio publice depꝛehendũ⸗

tur ſine iudicio damnantur:yt. C· de dekfen. ci. l.defenſoꝛes. lex.vij.ẽ.
¶ VBon poſſunt.de iure.

m ¶ ¶PDietate . ironice loquitur.

ptos:⁊ ſm ſententias.cccxviij epᷣoꝛum
uas gallicani canones continere vi⸗
entur:clerici in adulterio depꝛehenſi
aut ipſi confeſſi aut ab alijs conuicti ad
honoꝛem redire non poſſunt:ſed quia
foꝛte non deſunt quibus pꝛo nimia pie

tate ſuper ſcripta ſanctoꝛum patrũ ſe⸗

ueritas minie placeat:ſciãt ſe.cccxviij.
epiſcopoꝝ:qui ⁊ reliquos ſtatuerũt ca
nones ſententias repꝛehendere vel dã
nare:ſed quia foꝛte maioꝛ eſt in illis pie
tas ꝙᷓ in ſupꝛaſcriptis.cccxviij.epiſco⸗
pis maioꝛ eſt in illis miſericoꝛdia qᷓ; i ſã
cto' ioanne papa:maioꝛ charitas ꝙ in
reliquis ſanctis ſacerdotibus qui hoc
exemplo remedia eccleſiaxꝝ ſuis diffi⸗
nitionibus deliberauerunt:⁊ ideo aut
pꝛona voluntate pꝛeceptis illoꝝ cõſen
tiant aut omnibus illis cõtrarios ⁊ ini

micos ſe eſſe cognoſcãt.que eſt illa iu⸗

ſticie inimica bonitas palpare: crimi⸗
noſos ⁊ vulnera eoꝝ vſqʒ in dieʒ iudi
cij icurata ſeruare. Quod ſi eos duriſ⸗
ſimam penitentiaʒ per plurimos aãnos
viderimus agere:tunc nos ⁊ ſaluti eo⸗
rum poſſemus conſulere:⁊ ſtatuta ca⸗
nonum deberemus temperare. cum
vero in aliquibus nec compunctio hu⸗
militatis nec inſtantia oꝛandi appareat
ncc beatum dauid imitentur qui dicit.
Lauabo per ſingu.noc.lec.me.lac.me.
ſtra. me. rigabo.⁊ illud. Cinerem tanqᷓ;
pa.man.⁊ po.me.cum fle.mi.nec eos
ieiunijs vel lectionibus vacare videa⸗
mus poſſumꝰ agnoſcere ſi ad pꝛiſtinos
gradus vel honoꝛes redirent cuʒ quan
ta negligentia ⁊ cum quanto toꝛpoꝛe ⁊
anime ſue inimica ſecuritate permane⸗
rent:credentes ꝙ ſic eis non acta peni
tẽtia dignat dimiſeri᷑ deus: quomodo
ſacerdotes indulſiſſe videntur: vere di
co:quia ipſiquibus cum periculoſa ⁊
falſa miſericoꝛdia indulgere videmur
cum ante tribunal chꝛiſti pꝛo tãtis pec
catis damnandis aduenerint: contra
nos cauſam dicturi ſunt dicentes: qð
dum aut duram aſperitatem lingue eo
rum expauimns aut falſa blandimẽta
⁊ periculoſas adulationes ipſoꝛum li⸗
benter accepimus:in eiſdem permane
re peccatis eis inutiliter indulgemus::
aut ipſa peccata augere permittimus:
non recoꝛdantes illud quod in vete.te
ſta.ſcriptum eſt:quia vno peccante cõ

tra omnes ira dei deſeuit. Iteʒ hie

ronymus. Difficile eſt poſt lapſum
ad pꝛiſtinum gradum redire.
Micunqʒ dignitatem diuiniꝰ gra
dus non cuſtodiunt:contenti fiãt
animã ſaluare:reuerti.n.in pꝛiſtinũ gra
dũ poſt lapſum difficile eſt. ¶. Item
baſilius. Qapſus poſt penitentiaʒ al⸗
tario tm miniſtret.

bes.·xlvij.di. quantunlibet.als po nitur pꝛo non.ij.q.vj.S.biduum.p.

ſi aduerſus.⁊.xlyvij.di.c.ſi.

M

n. In ſancto.

S. eO. miroꝛ.
oπι Remedia.
id eſt penas.
illos qui nõ ſex
uant ſtatuta.

p¶Aut oibus.

ar. ꝙ qui vnifa
cto ↄdicit omni
bus dicit.ſic.
iiij. di. deniq;. ð
pe.d.v. fratres.
⁊ ex de re. iu.de
fleat. de con.di.
ij. cõperimus.
q Et inimi⸗
cos.nota ꝙ eo
ipſo ꝙ aliquis
nõ obedit pꝛela
to eius ẽ inimi/⸗

cus:vt.xxiiij.q.

i. quoniam vetꝰ
g.e.ſiquis pᷣpo⸗

ſtera.

nPalpare.i.

qdulari.

8 Beherem?.

no. diſpenſatio

nem eſſe debitã

vt. ð.e. vyt ↄſtitu

eretur.⁊.xj.q.iij

plerunqʒ.
te Digna. qoð
nlli facit.xxiiij.
q.ij. legatur.

u¶Bimiſerit.

non enim tã ci⸗
to dimittit de⸗

us ſicut ſacer⸗

dos abſoluit.ð

pe.di.i.queʒ pe

„

nitet.
x¶Bicturi.nũ
quid voce tunc
loquentur cum
apoſtoluſ dicat
ꝙ tunc lingue
ceſſabunt:lʒ ꝓ⸗
pheta contrari
um dicat. exul/⸗
tationes dei in
gutture eoꝛum:
ſed quicquid ſit
tunc nullus ac/

cuſabit alium:

ſed ſola conſci-
entia accuſabit
quenlibet.ix.q.
iij.ꝗlioꝛum.

yC— Indulge⸗

mus.idẽ indul/
ſimus.

3 CPermitti⸗
Wch eſt ꝑmi/

ſimus.
⁊ ¶ Quia vno.·
ſcilicet acboꝛ ·
viij. q.i.auda/
cter.j.i.q.iiij. S·
item peccatoꝛ.
achoꝛ.ioãnes.

0. Vicun⸗
q diui

ni. id eſt eccleſi/
aſtici.

tale difficile ha

Bifficile·

et
⸗

c

(ſore

e
i
inp
hii

Di.

VQi ſub gradu.i.in. ſed nõne iſtud laico ↄceditur:vt.iqi.quod

quidam. ſed dic ꝙ iſte põt ſolẽniter baptiʒare qðᷣ laicus nõ po

teſt: vt. xxxj. di.diaconus.item obijcit ſi iſte põt baptiʒare:ergo ⁊ ſa
criſicare:vt dicit hiero.i.q.i.ſicut xpᷣs.ſʒ ibi loquit᷑ de adbuc tolerato
b Einiſtare.ſe d nõ celebꝛare. vel dic ꝙ põt remanere in officio

ſacerdotali:ſed

nõ põt eẽ epᷣs.
P Relſ byte
ros.ꝗ im

molauerunt co
acti conditiona
liter.

aſ⸗ nierunt.
id ẽ ſuꝑbieca.
eC Eins ex cõ
cto.i.fſigmẽto
Honoꝛeʒ· ſ.
beneficium.
g ¶BOfferre.i.
officium nõ re/
tinent.
b Fungi hic
diſpenſat᷑ in be

neficio:ſed non

in officio: vt e
de cle.pu.hereti
cus.⁊.j.e.ſtu/
deat.
i ¶ Nec calicẽ.
ante ↄfectionẽ.
qꝛ poſt ofectio/
nẽ nõ eſt eis lici
tuʒ offerre. ⁊ ſic
nõ ẽ ↄtra.xciij.
di.peruenit.
k. POPenes. hic
pʒ ꝙ epᷣs diſpẽ
ſat ĩ hereſ ⁊ cũ
ſciſmatico:vt. S
e. vt ↄſtitueret.
nõ tñ cũ excõi/
cato miniſtran
te.xj.q.iij.ſigs
epiſcopus.

¶DPDer neceſſi

atẽ famis.ĩmo
potius debent

moꝛi ſame q; ve

ſci idolaticis.x/
xxij.q.iiij.ſicut
ſanctius.⁊.j.x/
xxij.q.v.ita ne
yl vocat. hic ne
ceſſitatem coa/⸗
ctionem.g
m .. Pꝛopter
cautelam.qñq;
eniad cantelaʒ
imponit᷑ alicui
penitẽtia: vt.x/
xxiiij.q.ij.in le.
n .“Cõmoda/
ri.qꝛ reſtituunt
ad cõmunionẽ
nõ ad officium
vel dabitur ſu⸗
ſtentatio eis.x/
vj.q.vj.ð lapſis
0 ◻. Seg illud
oꝛmiſde. S. ſigſ
diaconus.

P C Aüt bie. ᷓ.

e.quicunqʒ

q. Baſilius. 5

e.g ſub gradu.

NAEcerdoteſ.
Omaniieſtꝰ. ꝑ

euidẽtiã facti.

8CBVõ pñt. ſf-

ne diſpẽſatione
ſz ſiẽ occultũ pᷣt
ne diſpẽ ſatioõe
poſt pniam.

ALii ſub gradu ceciderit poſt pe⸗
6 nitentiam contentus fiat baptiʒa
re:cõmunionem infirmis dare:⁊ alta⸗
rio tantümodo miniſtrareb. ¶ Iteʒ ex
conci.anchiritano. .
De ſacerdotibus diaconibus vel lai⸗
cis qui idolis turificant.
Reſoyteros quiimmolauerunt?⁊
poſtea iterum certamen inierunt:
⁊ ſi ex fide lucrati ſunt:⁊ non ex compa
ctoꝰ ad oſtentationem vt offerrent ipſi
fecerunt:hos placuit honoꝛem quidẽ
ſedis pꝛopꝛie retinere:offerres autem il
lis ⁊ ſermoneʒ ad populum facere ant
aliquibus ſacerdotalibus officiis fũgiꝰ
non liceat:diaconi ſimiliter quiimmola
uerunt: poſtea vero iterum reluctati
ſunt: alias quidem honoꝛem habe⸗
re opoꝛtet:ceſſare autem debent ab oĩ
ſacro miniſterio:ita vt nec panẽ nec ca
licem offerãt nec euangelium pꝛonun⸗
cient niſi foꝛte aliqui epiſcopoꝝ cõſcij
laboꝛis eoꝛum ⁊ humilitatis æ manſue
tudiuis voluerint eis amplius tribuere
vel adhibere.penes ipſos ergo de eiſ
erit poteſtas.Qui autem fugientes cõ
pꝛehbenſi ſunt vel a domeſticis traditi:
vl ademptis facultatibus ſuſtinuere toꝛ
menta:aut in cuſtodia retruſi ꝓclama⸗
rüt ſe xpᷣianos eſſe:a eo vſqʒ aſtricti ſũt
vt manus eox cõpꝛehendentes violen
ter attraherẽt:⁊ funeſtis ſacrificijs ad⸗
mouerẽt:vt aliquid polluti cibi per ne⸗
ceſſitatem ſumere cogerentur in omni
deiectione ⁊ habitu ⁊ humilitate vite fi
dem confitentes. hos vero velut extra
delictum conſtitutos a cõmunionis gra
tia non pꝛohiberi decernimus. Si ve⸗
ro pꝛohibiti ſunt ab aliquibus pꝛopter
cautelas amplioꝛem vel ꝓpter quoꝛũ⸗
dam ignoꝛantiam: ſtatim recipiantur.
Hoc autem ſimiliter ⁊ de clericis ⁊ de
laicis obſeruare conueniat. Derquiſ
tum eſt autem ⁊ illud ſi poſſunt etiã lai⸗
ci qui in has neceſſitatis angnſtias inci

derunt:ad clericatus oꝛdinem ꝓmoue

ri. Placuit ergo ⁊ hos tanqᷓ qui nihil
peccauerint:ſi pꝛecedens eoꝝ vita pꝛo
bauerit:ad hoc officium pꝛouebi. .e
his autem qui negauerunt pꝛeter neceſ
ſitatem aut pꝛeter ablationem faculta⸗

tum aut pꝛeter periculum vel aliqd hu-

ius qð factuʒ eſt ſub tyrãnide licinij pla
cuit ſancte ſynodo:q;uis humanitate
pꝛobentur indigni:tamen eis beniuolẽ
tiam cõmodari. ¶ Sed illud hoꝛmiſ
deꝰ pape deſidioſos ⁊ negligentes non
vere penitentes reparari pꝛohibet. JIl

lud autem hiero. fatetur hoc eſſe diffi
cile non impoſſibile. Baſiliusaautẽ cir

ca delinquentes rigoꝛem iuſticie ſeruã⸗
dum oſtendit:quẽ circa penitentes alij
relaxandum miſericoꝛditer affirmant.
Poſſunt ⁊ aliter diſtingui pꝛemiſſe au
ctoꝛitates ſm inſticie rigoꝛem: quoꝛum
crimina maniteſta ſũt ante vel poſt oꝛ⸗

dinationem a ſacris oꝛdinibus deijcien

.

Ehis. qui depꝛehenſi ⁊ ↄnicti:pt. xx.q.plti c. vlti. ? extra de indi.cuʒ
nõ ab hole.·⁊ aduocabit teſtes ꝑquos ꝓbabit
henſuʒ ⁊ detineat cũ ꝑ.xx.boꝛas.ff. de adulte.capite.

44

ipſũ in crimine depꝛe⸗

u· ¶ Seruato.ſᷣm quoſdã iure cõi ?⁊ ꝓmouet᷑ ⁊ manet ĩ oꝛdine ſuſcepto oc⸗

cultus peccatoꝛ poſt penitentiã:yt etiã ſentit gratianus.S.e.S.ſʒ illud.niſi

di ſunt:quoꝝ autẽ peccata occulta ſũt:
⁊ ſatiſfactione ſecreta ſᷣm ſacerdos edi
ctum purgant in leopꝛis oꝛdinibus re
manere poſſunt. Unde nicho. pa.

caro o epiſcopo ⁊ eius ſuffraganeis.
Non poleſt reſtitui in ſacerdotium cu⸗

ius crumen fuerit manifeſtum.
Acerdotes ſi in foꝛnicationis ceci⸗
derint laqueum:⁊ criminis mani⸗
eſtusſiue oſtenſus ſit actus ſacerdo⸗
tij bonoꝛem habere non done H ca
no nice inſtitutionis auctoꝛitatẽ. & Jt
rabanus archiepiſcopus ſcribit ad eri⸗
baldum. Qui valeant reparari poſt
lapſum vel non.
habentes: ⁊ ante vel poſt oꝛdinatio⸗
nem contaminatos ſe eſſe in capitali⸗

Ehis vero viſum eſt nobis ſcri⸗

bus criminibus confitentur. In quibꝰ
vt mihi videtur hec diſtantia eſſe deber

vt hi qui depꝛehenſitvel capti fuerit pu
blice in periurio furto atqʒ foꝛnicatiõe
⁊ ceteris huius criminibus ſᷣm canonũᷣ
acro ꝛum inſtituta a pꝛopꝛio gradu de⸗
cidant:quia ſcandalum eſt populo dei
tales perſonas ſupꝛa ſe poſuas habere
quas vltra modum vitioſas eſſe cõſtat.
nempe inde retrahuntur homines a ſa
crificio dei: ſicut quondam heli filijs
peccantibus feciſſe leguntur a rebelles
uic atqʒ contrarij exiſtentes eoꝛũ pꝛa⸗
uis exemplis quotidie peioꝛes fiũt.qui
autem de pꝛedictis peccatis abſconſe a
ſe admiſſis peccata per occultam cõfeſ
ſionem coꝛam ange lis dei pꝛeſente etiã
ſacerdote qui eis indicturus eſt penitẽ⸗
tiam confnentur ⁊ ſemetipſos grauiter

deliquiſſe queruntur ſi ſe per ieiunia ⁊

elemoſynas vigilias ſacraſqʒ oꝛatiões
purgare certauerint.his etiã gradu ſer
uatoꝰ ſpes venie de miſericoꝛdia dei p/
mittenda eſt. De lapſis etiam in he
reſim hoc obſeruandum eſt vt ante ſen
ten tiam concilij nullus eis cõmunicet.
VUnde cypꝛianus papa antonio ait
inter cetera. A cõmunione abſtineat

qui lapſi ante reſtitutionem cõmunicãt.

Eeo tamen quod ſtatuendũ eſſet
circa cauſam lapſoꝛnʒ diſtulit:vt
cum quies ⁊ tranquillitas data eſſet:⁊
epiſcopos in vnum conuenire indul⸗
gentia diuina permitteret: mnc com⸗

municato᷑ ⁊ liberato de omni collati⸗

one concilio ſtauerem quod fieri opoꝛ
tet ſiquis vero ante concilium noſtrum
⁊ ante ſententiam de omni concilio ſta
tutam cõmunicare voluiſſet temere la⸗
pſis:ipſe a cõione abſtineat. ¶C Quod
veroſſupꝛa de homicidis ſtatutum legi
tur:intelligitur quando facultas eff ugi
endi datur:nec neceſſitate clanduntur
obſidionis.Ceterum cus neceſſitate an
guſtati effugere non poſſunt ſitunc ho

micidium admiſerintpurgati per peni

tentiam ⁊ cõmunioni ⁊ officio reddan⸗
tur. ¶Unde in hylerden.cõcilio legit᷑.

bendum eſſe:qui ſacros oꝛdines

i ſimonia vbi gꝗs oꝛdi⸗
nẽ emit ꝗ q;tũ ad ſe ⁊
ad alios ẽ ſuſpẽſus:vt
xxxij.di.g.veꝝ.⁊ ex ð
ſi. tanta. Iʒ ſit ar.ꝰ.ex
de ſi. ex tue.ſʒ ibi nõ di
cit ꝙ diſpẽſabatur cũ
co.ſʒ dicit ꝙ ꝓbiberi
nõ põt cũ ſit occultuʒ.
ſʒ obijcit iſtiſqð dicit
in fi. de ſpe venie ytũ
ad peccatũ.h.vo dicit
ꝙ i occulto pctõ ñ põt
diſpenſari:qꝛ de ilioñ
põt quis accuſari vel
puniri:qꝛ occulta pec
cata nõ habẽt vindi/
cta:vt.xxxij.q.v.xpia
na.ad hoc g̊ ꝙ occul⸗
tus peccatoꝛ poſſit
moueri:ↄfitebit᷑ epᷣo
crimẽ ſuũ:⁊ nõ eo ſoli
ſʒ coꝛã aliquibus ꝑſo/
nis:⁊ ſic poterit diſpẽ
ſare ſecũ:ſʒ vt dixi. S.
xxyv.di.c.vlti.peccatũ
ſiue ſit occultũ ſiue ma
nifeſtũ dũ tñ ſit enoꝛ/
me ſemꝑ impedit:ne
poſſit ſine diſpẽſatio⸗
ne ꝓmoucri:lʒ poſſit
exequi ſuſceptuʒ oꝛdi

nẽ cũ ẽ occultũ pctm̃.

⁊ ꝙ occultũ petm̃ ipe
dit ꝓmouendũ habeſ
er de tẽ.oꝛ.ex tenoꝛe.
Jo.ſed he opiniones
bogie ſublate ſũt per

decre. extra de tẽ.oꝛ.⸗

c.ylti.b. Sed nũꝗd ſa
cerdos tꝑe penitentie
põt exegꝗ officiũ ſuum
vr ꝙ nõ:yt. S. di. vj. te
ſtamentũ.·⁊? de cõ.diſ.
ij.ſi nõ ſunt.⁊.c.quoti
die.?.S. e. quid ẽ hoc.
cũ quilibet ſit ſuſpen/

ſus q;'tũ ad ſe ꝑpꝑ moꝛ

tale peccatũ: vt.i.q.i.
ſacerdotes. ⁊ facit ad
hoc ex becele.miſ.de
boiĩe.dico ꝙ melius ẽ
ſi abſtineat ſi credit ſc
indignũ:ſi aũt ↄteri᷑
dico ꝙ põt celebꝛare.

nõ ob. ð. di. xxxiij. ha⸗

buiſſe. qð ẽ S. ſʒ illð ĩ⸗
telligit de eo quẽ ñ pe
nituit adhuc.de pe.d.
iij. iter hec hircũ.

x )E eo cõicato.

oolim. n. ẽs nõ
poterat ſine ↄcilio re-
cõciliare hereticũ: vt

i.q.vij.ſiquis epᷣs.ſed

hodie ſecus. ex de he⸗
reti.ad abolẽdã.S.qꝛ
vero. Z

y ¶Qõ pv̈o.5. e. c. cle-

ricũ ⁊.c.de his cleric
2Z.c. Mmiroꝛ. 5

4

14.

m Pereuſſione ſiue directa ſiue occaſionali.
¶Et ſi voluntatem.directam.

BDi.
0 E bis.q ñ in hoc.ex neceſſitate.
b

¶Pꝛiuent᷑ ad cautelaʒ.ᷣm.h.clerico in nulla neceſſitate licicũ eſt

occidere. imo potius dʒ permittere ſe occidi: ſed nos intelligimus iſtud de

neceſſitate euitabili:qꝛ poterat bene exiuiſſe caſtrum ante aduentũ paga-⸗

noꝝ: ſi enim eſſet ineuitabilis neceſſitas:nõ imponeret eis pnia:vñ dicos p Vrtale beneficiũ.hic diſpẽſat᷑ ĩbe neficio nõ ioffelg ſrr i
irca reſſdi befate aũt ð iure care ·
ili ſine oĩ ece = G ⸗ U quia
põt celebꝛar̃ oꝛdine MWoſt ouoꝛum annoꝛum penitentiam unm veſtrum p percuſſione incaute age ar irocstaſris
hno: Gus deberet hoofficio T cõmunioni reſtituantur cleriid ti pꝛeſbytero penitentiam compaſenle iterdicit ? reli-
monvl e de boni. qnui in obſidionibus poſiti neceſſitate ſi indicite ⁊ aliquanto tempoꝛe a ni a⸗ quũ:cñ ſint one
c.ij. ſed ob. er e. lator. guinem fuderunt. ſolennijs ſuſpendatun ſdennd polt! ravtarrewil.
ybi dicit ꝙ licite põt . Ehis clericis qui in obſidionibꝰ ad ſacerdotale redditurus o us⸗ 5 Boruain deie
ꝓmoueri ad ſuperio/ Aneceſſitate poſiti fuerint id ſtatu ſi veraciter qualicunqʒ percui lone Pe titiuecgeſs
res. ſed illud eſt diſp- tum eſi: vt qui altario miniſirant chei ſbyteri ille moꝛtuus eſt vſaconmus de istoemketgi,
ſalio ve boc diieeſiicoꝛpus ⁊? ſanguinem tradunt vel a nu la ratione miniſtrare Gcen ols mo haſiceg ſed i
e isl nne ag s ſa ſacra officio deputata contractãt vt re dacenunns, quoniame ſi oln na⸗ diſpenſatur ne
foꝛtuitus. ab omni humano ſanguine etiam hoſti tem occidendinon hba ne it: .. Pper neretiir
bᷣ ¶ Sacerdotis.vide li ſe abſtineant.quod ſi in hocꝰ cecide⸗ men ⁊ indignatio:ex quibus motio illa tẽ victus ad tur
Sci . officio q́; cõmuni ꝛpoꝛ tifera pꝛodijtꝰ:in omnibus ⁊ pꝛeci pria lucra ↄuer/
quõ circa eanoncs pe rint tam officio qꝙ; cmunione coꝛpoꝛis moꝛtifera pꝛodiſt m ommibus ?. E plnra fme.
nitentiales habet ipe domini duobus annis pꝛiuenturꝰ:ita pue in dei miniſtriſ multipliciter i ibe inrent xr
ſacerdos plenã pote- vt in duobus annis vigilijs ⁊ ieiunijs tur atqʒ damnatur:verum ſi bre byſer q . Et ſui. ſui
aiamtib liſ oꝛationibus ⁊ elemoſynis pꝛo viribus adeo veſtro ſtuchoobnorius e c a2 Senimfiliraces
de t̃s Pediteni⸗ cig quas dominns donauerit expientur ⁊ nerfezecpenne vt 1 e eef reinen⸗ perſona intelli⸗
nõ ſerust penã ⁊ peni ita demũ officio vel cõmunioni reddan ibiece ie ſue concedatur: qu . br gũtur: vt. xxxv.
rentia iniuncta: vt.ff. tur: ea tamẽ ratione ne vlterius ad off ⁊ ſuia ſufficienter poſſint habere ſue ſu¶.iij. .bac au⸗
de pe aut damnuʒ . cia potioꝛa pꝛomoueãtur: quod ſi i deſi ſtentationis ſolatium. Item er con rontare nn bn.
intereos. imto tempoꝛre negligentioꝛes circa ſalu clio maticen. c.ſ. Dales rorointe
O eieo ſ iſe tem ſuam extiterint: pꝛotelande ipſius Vi vero odij meditatione vel p⸗ i riai.
di operi te penitentie en pus in poteſtate maneat pter cupicitarem iudeum del cpe ge videtur ꝙ h
oe agro ſuo: tc intel lacerdotis Caſu qᷣqʒ ſi clericuſ o. Fann um drei erir uſ imaginem? in clericus ſit luſ⸗
lige ꝙ minus diligen⸗ micidiũ fecerit:in pꝛopꝛio gradu ex diſ ſpem uture conuerſionis exten mina penſus ab hoie
ter ſecerit: als in nul ⸗ penſatiõe remanere permitter. Añ xl. dies i pane ⁊ aq peniteat. alea. vel canone.
lo puniretur:vt dix5 vꝛbanus. ij. ſcribit guernerio narbone⸗ Aquis homicidium fecerit:ſi epᷣs n ei reſtaunde⸗
e. de his. ſi epiſcopo. Nui ca u homicidiũ a⸗ eſt. xv. annis peniteat ⁊ depõatur: nrrß le r in⸗
¶ Pꝛo amoꝛe. ſpir· cit ex dipeſatiõe ĩ oꝛdine ſuo ꝑmaneat. cunctos dies vite ſue peregrinado finn enbereſtſt ar.
uallaalis votnoꝛnõ 6 Nerico iaciente lapidem puer diæ at. pꝛeſbyter.xij.annis peniteat tresex fo pꝛeca.l pe.
mitaiinan ecdatonez. ci ur interemptus:nos pꝛo amoꝛe his in pnne ⁊ aqua:⁊ deponatur ſupe/ de yſu ? ballij.
2. xxxv.q ix. veniam. dei ⁊ tuo in ſuo oꝛdine eum permanere rioꝛis enrentia viaconne:x onmis pe/ maxime cũ etia
e¶ ¶ In penitẽtis inte permittimus: vt tamen ſemper in peni· niteat tres ex his in pane ⁊ aqua.cleri? vxoꝛ ⁊ filij dð bo
rioꝛi: qꝛ ſacerdos non tentia a timoꝛe permaneat. ¶ Atẽ ſte cus a laicus.vij.annis peniteat tres in nis ceclie paſci
facit publicĩ peniten phanus.v. ſichiberto coꝛſice epſcopo. pane ⁊ aqua:⁊ ad gradum cuiuſlibʒ ſa —
tia; nin venormi eli Dee eodem crdotij accedere nõ pꝛeſumat. CDIß ücxtoocleectg
ſbyter. eo quod a ſaracenis captus ho⸗ uing S hʒ.ſed habẽda ẽ
f Nia te.iudicis mMines interfeciſſe videris:bene facis. ant qui calu bomicidium faciunt. ratio ne cgeat.
cu non ſis. ſed quoniam non tua ſponte id feciſſe ☚ Os vero qui non voluntate ſʒ ca ffde re iuqi in-
¶Inge canonice.i.· cognoſceris: inde canonices nullo mo⸗ Aſurhomicidium fecerint pꝛior qui ter eos. in fi ille
m nigoꝛẽ canonũ:a do iudicaris. ¶ Si vero ira pꝛeſpyter dem regula poſt. vij.tm annoꝝ penitẽ aut qui ecom
tũc mileroꝛallen ko⸗ cõmotus aliquem interfecerit:⁊ ſi ani tiam cõmunioni ſociauit m gradus cõ perciplei nom
ler antur: vel ineige mum occidendinon babuerit: perpe/ ſtitutoſ hec vero humanaꝰdiffinitio n necccleſtervt e
ate hoe ſreerit. uo tamen depoſitus erit. nde ni quennij tempus tribuit. Item ex (cõ de appel. paſto
b¶ Tugeat . bar · itel cholaus papa ſcribit oſpaldo coꝛepis cllio elibertano. ſpaia es nz, ralis.
Ol hoc.c. ꝓput ſcopo quadrantino. . Nuibus tempoꝛum ſpatijs a comuni⸗ x ¶Es bo. ſz
littera ſonat. ꝙ ly ex Werpetuo careat officio preſbytenq one abſtineat: qui voluntate vel caſu MꝘVꝗä caſn. duz
percuſſione ceciderit ira commotus lʒ extra animum alique, ancillam ſuam interfecerit. =⸗ taſnen culga ⸗ r
z ongege ce ick interfecertt. Jqua femina furoꝛe accenſa zeli alg enam cler ·.
naibc geſſe auatg Mueat ſanctitas tna perſuadere flagellis verberauerit ancillamt ſu cus poſſet pmo
nã ſi ſeruũ tuũ vulne epiſcopo tuo ſibi canonicum conſocia⸗ am:ita vt infra certum diem animam neri e e ex pte
raui: ⁊ ille poſtea ex re numerum collegarum. i. ſex ex vici⸗ cum cruciatu emittat: eo ꝙ incertum ſit Z. c. ſignificalti·
ictu alterius perijt nnõ nis /ꝓuincijs fratres ⁊ coepiſcopos ſuoſ vxoluntate an caſu occiderit:ſi volunts Z.c. dilectus ifi.
tencoꝛ de occiſo.ff.ad quibus tecum coniunctis ⁊ decernenti te poſt.vij.annos:ſi caſu poſt.v.anno⸗ ſno ralis mini.
l aquil. buic ſcribturr bus diligenter inueſtigate:⁊ omni niſn rum tempoꝛa acta legitima penitentia xy/ veldieet
En enolita perſcrutari pꝛocurate.quatenus inne⸗ ad communionem placuit admitti. 95 a 7. ecinee.
lam qui occaſionẽ důꝗ⸗ nire valeatis vtrum pꝛo percuſſione ii ſiinfra conſtituta tempoꝛa fuer t infn icgeo magis eſt
ni dat: danum dediſſe nominati pꝛeſbyteri an ceruicis fractio mata: accipiat comunionem. °ARem tenenda: vt 8.
videt᷑intelli git de oc/ ne idem diaconus vt fertur extinctus ẽ: concilio martini ape. — ix. di. ſana Jo.
caſione pꝛoxima ⁊ ſuf qui ſiquidem a pꝛeſato pꝛeſbytero non e his qui voluntate ve caſu homici quid iuris ſit de
