rentur.yt.j.eo.⁊ ſi illi.
niſi ſint bene meriti.
vt.j. e. ſi quos de ſer⸗/

uis.⁊ eſt in hoc dura

conditio libertoꝛum
eccleſie quod pꝛopter

operas non pꝛeſtitas

renocantur in ſernitu
lem. aliud in liberto
pꝛiuati.vt.C. de li.ca.
ſolo obſequij.item ali

nd ſpeciale ꝙ filij iſto

rum libertoꝛum ſunt

obnoxij ecclene.j.eo.

de libertis. ſecus in

glijs. vt. C. de liber. æ=

coꝛum li. l.j.=.ij.item
aliud ſpeciale ꝙ liber
ti tenentur ſeruire ec-

liberti. hodie tamen

cleſie nulla eis opera
impoſita:vt hic ⁊.j.e.

diſtingnitur vt extra

de ſer. non oꝛ.eo liben
tius. H
o Hliud. id eſt ip-
ſaz rem reſtituet.⁊ ali
ud tantum de ſuo: ſic
lxxxix.di. decenter. c
x.qij.hoc iuſ.yer.qui

vero res.

p & Raqus. id eſt ne-

Canſa.

Uicquid. vendicatione.in emptoꝛem enim non tranſfertur dominiuz.
vnde non poteſt rem vendicare: babet tamen contia venditoꝛem acti
onem ex empto.vt.s.e.vulterane in auten.de non alie. aut permu. .. quia ve

ro leonis· col. ij. Sed nonne venditoꝛ poteſt petere pꝛecium re nondum eui
cta. quia venditoꝛ non ad aliud tenetur niſi vt faciat emptoꝛem habere rem

non enim tenetur reʒ
cius facere. vt. ff. de
ac.emp. ſeruus queʒ ·
ê.ſi ſciens. ſed hic con
tractus eſt nullus.
b⸗ Lienationes.
boroc ad canoni
ce clectos referas: qꝛ
intruſi vel ſciſmatici
nec etiam cum conſen
ſu capituli poſſunt ali
quid alienare. ſ. e. pꝛe
carie.extra de ſciſma.
ꝙ a pꝛedeceſſoꝛe.vij.
g.j.factus.xxv.q.joẽ
ff. de rebus eoꝛuz qui

ſub tu. vcl cu. l. quicũ⸗

que.argumentum co
tfra.ſ. e. de conſe. di · ij.
dixit. j.q.j.ſiqui a ſimo
niacis.iij. q. vij. tria.
pꝛin.
. Conſecrandus.
iid eſt benedicendus.
abbas enim non con
ſecratur niſi cum oꝛdi
natur in ſacerdotem.
ſed tamẽ dicitur ꝙ et
manus imponitur ab
epiſcopo.lxix.di.quo
miam videmus. vnde
abbas ſine bñdictiõe
poteſt monachos be⸗
nedicere. cxtra ð ſup.
neg. pꝛela. ſtatuimus.
d & Oꝛdinationes.
oc non poteſt facere
ſine conſenſu capituli
ſui. vt · xxiiij di . c. xlti.
e¶ VPꝛebendam. fru⸗
ctus poteſt.extra ne pᷣ
la. viceſ ſuas. c· vlti ad
inſtar fructuarij.ff. de
vſufru.arboꝛibus. ſi⸗
cut fructus decimaſũ
7 oblationum poſſũt
vengdi. licet hoc non ſit
honeſtum.quia pꝛohi
bitum non innenitur.
ſed hoc tantum cum
conſenſu epiſcopi. ex
tra de re. ec. non alie⸗
nan. nulli. niſi ad mo

dicum tempus.ar. ex

tra de cen. pꝛeterea. ⁊?
extra de tranſ. de cete
ro. Sed quid ſi obli/
ganit ad quinquenni

nʒ nunquid ſtabit ſuc
ceſſoꝛ contractui ita

ſi nomine eccleſie con
traxit ⁊ cum epiſcopi
auctoꝛitate.extra de
ſolu. c.j. ſecus ſi nomi
ne ſuo. ff. de pig. l. lex
vectigalis.ff.qui.mo.
pig. ſolu. ſi res. diſtra⸗
cta.ff.loca.ſiquis do/

mum .S. hic ſubiungi ſolet. io. ſed certe quicquid dicit.io. ego credo ꝙ ſic cleri

Micquid parochiarũ pꝛeſby.
(N de eccleſiaſtici iuris poſſeſ
ſione diſtraxerit. inane habeatur ⁊
vacuum vendicatione comparan⸗
tis ⁊ actione vendentis.

Item vꝛbanus papi·

Alienationes facte ab intruſis ⁊ 0ꝛ
dinationes ſine conſenſu clericoꝛuʒ
irrite ſunt.
Lienationesꝰomnium per in⸗
mnmuſionem ſeu canonice electo
rum ſub epiſcopi nomine aut abba
tis qui ſecundum eccleſie ſue vſum
conſecrandus eſt. alienationeſ dico
quocunque modo factas:necnon⁊
oꝛdinationes perſonarum ab eiſdẽ
ſine communi conſenſu clericoꝛum
eccleſie ſiue per ſimoniam itidem fa
ctas irritas iudicamus. Illud etiam
per omnia interdicimus: vt nullus
clericus pꝛebendamſuam ſeu bene
ficium aliquod eccleſiaſticuʒ aliquo

modo alienare pꝛeſumat: quod ſi

pꝛeſumptuʒ olim fuerit vel aliquan
do fuerit:irritum erit ⁊ vltioni cano
nice ſubiacebit.
Item ex conci. hilerdenſi.

Epiſcopo defuncto vel adhuc in ſu
pꝛemo agente: de rebus eccleſie ni⸗
il eſt vſurpandum.

2„

oone inter nos cenſura pla⸗
cuit cuſtodiri: vt defuncto antiſtite
vel etiam adhuc in ſupꝛemis agente
nullus clericoꝛum cuiuſlibet oꝛdiniſ
officij graduſue ſit: quicquaʒ de do
mo eius pꝛeſumat vel de vtilitate qᷓ
inſtrumentis domus eſſe noſcitur.
id eſt mobilis ⁊ immobilis rei eccle
ſiaſtice conetur inuadere:nihil furto
nihil dolo ſuppꝛimens auferens at
que abſcondens:ſed is cui domus
commiſſa eſt ſubiunctiſ ſibi vno vel
duobus fideliſſmis omnia vſqʒ ad
tempus ſubſtituendi pontificis dee
bet conſeruare: ⁊ his qui in domo
inueniuntur clericis conſuetam ali⸗
moniam miniſtrare.ſubſtitutus au⸗
tem antiſtes ſuſcepte ſedis commo⸗
da oꝛdinabit velut deus imperabit
vt eis vti cum his debeat quos co⸗

gnouerit diſcipline ⁊ charitati pꝛe⸗

cus poteſt vendere fructus pꝛebende ſue ſine conſenſu epiſcopi:ita ⁊ obliga⸗
re maxime ad modicum tempus ſicut tutoꝛ vendit frucius ſine auctoꝛitate
iudicis.vt. C. de admi.tu.lex que.nec aliqua decre.contradicit.l.b.
f Ec buius.ſic conſtrue.hec cenſura placnit cuſtodiri placiti conſtituti

one. ? ſecundum

hoc perbum placuit eſt perſonale verrun.

g Placiti · id eſt decreti.

cEc buius placitis conſtituti⸗

tinent ad ſucceſſoꝛem.vt.jſ· e. de laicis.

Conſeruare . argumentum ſucceſſoꝛi omnia ſeruandaa moꝛte
deceſſoꝛis extra de offi.⁊ po.iudi.oꝛ.cum vos plerunque.? extra

¶ Et vix. quod vix fit tamen fit.s·xix. diſtinctione in memoꝛiamar 4

deceſſoꝛis ſui fideliter paruiſſe. ꝙ ſi

quiſquam poſt hec cuiuſlibet oꝛdi/
nis: vt ſuperius dictum eſt: clericus

quacunque occaſione vel de omni fa

cultate quippiam pꝛobatus fuerit ab
ſtuliſſe vel foꝛſitan dolo aliquo ſup⸗

pꝛeſſiſſe:reus ſacrilegij pꝛolixioꝛi ana

themate condemnetur: ⁊ vix ei pere⸗
ina communio concedatur: quia

durum eſt: vt hi quos conſtat in ſerui

tio domini cum pꝛime ſedis antiſtite

deſudaſſe:ab his qui ſuarum rerum
incubatoꝛes vel vtilitatibus ſeruien⸗

tes atque vacantes fuiſſe noſcuntur:

deſpecti aliquatenus crucientur.

Item ex concilio toletano.iiiij.

Epiſcopi qui nihil eccleſie conferůt:
famulas eius libertati non vonent.
Z ſi illi qui nulla ex rebus ſuis
pauperibus chꝛiſti diſtribuũt
eterni iudicis voce condemnabun⸗
tur in futuro: quanto magis hi qui
auferunt pauperibus quod non de⸗
derunt: quapꝛopter epiſcopi qui ni⸗
hil ex ſuo pꝛopꝛio eccleſie chꝛiſti com

penſauerunt: hanc diuinam ſenten⸗

tiam metuant: ⁊ liberos ex familia ec
cleſie ad condemnationem ſuam fa⸗
cere non pꝛeſumant.impium eniʒ eſt
vt qui res ſuas eccleſie chꝛiſti non cõ

tuleritꝰ:damnum inferat: ⁊ ius eccle

ſie alienare contendat. tales igitur li⸗
beros ſucceſſoꝛ epiſcopus abſque vl
la oppoſitione ad ius eccleſie reuoca
bitx:quia eos non equitas ſed etiam

impꝛobitas abſoluitt.
C Item ex conci.aurelianenſi.

SDe dericis qui documenta ecdeſie

fuppꝛimunt:aut negãt aut alijs dam⸗

nabiliter tradunt.

Iquis de clericis documenta:
quibus eccleſie poſſeſſio firma
tenetur: aut ſuppꝛimere aut negare
aut auertere aut foꝛtaſſe tradere dã/
nabili ⁊ punienda obſtinatione pꝛe⸗
ſinnpſerit:quicquid pꝛo abſentia do

cumentoꝛum damni eccleſie illamm
eſt: de pꝛopꝛijs facultatibus reddat.
Item ex eodem.

Winiſtris eccleſie de rebus eiuſdeʒ
eccleſie abſque epiſcopipeymiſſinni/

„

hil alienar e lieet⸗

pꝛeca. c.ij.

gumentum con
tra. ff. ad vell. tu
toꝛ.in pꝛin.

l Quia. poc
refertur ad id
quod ſupꝛa di/

ſtribuunt.
neceſſitatis arti
culo.de hoc no⸗
ta.xlvij.di. ſicut

m Quanto.

innuit hic ꝙ ma
gis ſit auferre
non dare. cũ
tamen quãdo⸗/
que equiparen/

tur. 2 ſic eſt con

tra. xlvij. di. ſi⸗
cut.

n Mon con⸗

tulerit. ſic vide⸗

tur ꝓꝙ ſi res ſu⸗

as contulerit ec
cleſie:ꝙ tunc ali
enare poſſit: ar
gumentum. j. e.·
ſiquis qualibet.
non alie. epiſco⸗
pi. ad hoc dicũt
quidam ꝙ nul⸗
lo caſu poteſt ali
enare: niſi cum
communi con
ſenſu canonico/
rum.ſed hoc ni/⸗
hil eſt quia ſi ba
bet conſenſum
capituli quare
reſtituet tantuz

de ſuo cum nec

alienare poſſet

de teſtamentis item relatum. argumentum ꝙ mobilia pꝛedeceſſoꝛis

lʒ adeſſet omni

um conſenſus.
niſi eſſet com/
munis ptilitas
cccleſie: vt. . e ·
fine. ſec intelli⸗
ge cum ille ma⸗
numiſſus non⸗

erat bene meri⸗

tuſ:⁊ ſic erat ma
lefidei poſſeſ ⸗/
ſoꝛ alias poſſet
pꝛeſcribere liber
atem: vt. C. de 14

peeſcrip lon .ſe

Succeſſoꝛ.
vel ipſemet. tri⸗

geſimauinta
ſtione nona./ ꝙ
quis. ? eſt arg

mentum. ꝙ ſuc/⸗

ceſſoꝛ renouat
malefactum ſui

anteceſſoꝛis: vt decimaſexta quèſtione tertia. ſi ſacerdotes extra de

T. Reuocabit. niſi per decem annos ſteterit in libertate. ff. qui a
qui.ma.ſicut.ꝭ. ariſto.ſic ergo reſtituitur contra libertatem ecclen⸗

quod non eſt in minoꝛe niſi ex magna cauſa:yt. ff. de mino·

ac ſa. in fi.

(iti
ſenen⸗
emuan
botp
(bebet
bono
emninn
(ccef
Meßs
enare
Uoſacen
ee hee
ſrſog
uden
cſo ſ
mrar
cbree
noen
Unnrns
ohee
nn.
neret
umrc

ftzre
ſenmen
uun,

tninen
Wr.

oe

Q. n. 159
iendi. hoe intellige eũ hʒ ſalariũ de publico. xt. xxiij
XII. ebi b Waritatem. pꝛo faciendi. hoe nnrelletu eſeln idehenie
ſenſn ei bWaritatem. pꝛ01 i. q. iij. ſiquis eps. als ſecus. x. q.ij. pꝛec. icunq;
i.ʒ abbas non poſſet ſine ↄſenſu q.i.militare.in fi.⁊.i.qiij ſpectat ⁊ emolumentum. ſ. e. qu
S” ſcriptione ep̃i. ʒ abbas non nditõnib?. 7 ex¶ de Stipendiũ. ar. ꝙ ad quem onus ſpec . indices licite poſſunt
Bbatibus. ſubſcriptione in ver Stipen P ad qᷣ hic ar. ꝙ in
hene 9 Aienare rem Ecclei vtbic x xvij crili. ne poteſt dare modici i. Wonniices.vylaevirve lapſis.item eſt cg tu ſimilc quod diciẽ
en E. eae mulus tigſuctud Geſlaab de re.ec.nõ alienan. acd Ddehanping aparnus p dixi.xi.q/iij.non lie alibi ꝙ laboꝛ non de⸗
ei ecl Nadeenne iij. infeudare poteſt.ext ſu capituli.j.e c. terrulas. pete bet eſte ſine fructu. vt.
dedonaci⸗ teſt eps vel abbas ſine cõſenſu cap ſiqnis poſt viſ ii⸗
oſtra. hoc poteſt eps ſniam ꝓpmulgante. ſiquis po EBilaiciſ cogni
— pꝛeſoyteris alijſaz mi inſnaciſ Pſenis ne cpor ien *Ianeiſcngin
=ðð Aarura wrr i ere herii
Der Fteri .id † mſtris?* itis alienare 7 t vſqʒ ad ſatiſfacti . mnpe iſti. in fi
ute ) ibriert . ſterio deditis a eng a . uaſerit vſqʒ alallim chipꝛeſby vij. di. ꝓpoſuiſti. in fi.
eſtcanonill. cro muniſteri. bſcriptione ep̃i ni⸗ pox vo deficientiũ res ꝑ archip boꝛ ſa.
nii . ſciſſo. H abſas pmiſſu ⁊ ſubſcript dent Epox vo delicient uũ manus aut fff. de decre. aboꝛ. fa.
ene real ſi pꝛeſumpſerit degra geror Lenarchidiacomiemanns aut fDever abor fa.
cicinibi hilliceat g ſip o temere oꝛdinatu, iudiciũ pao ipſox ſalune in in acs. Ppꝛias.ſ. qu
ate clerici nihi öione conceſſa:⁊ q Arp- bſᷣm moꝛtuox iu aut ſucceſſoꝛia E noſs
Tlü cacect e Cgione conc⸗ xe ocet. .Itez ex ſynas diſpenſent:aut ſi de rebus eccleſe non
ſponere pnñ eſt:oꝛdinatione epᷣi reu ebus elemoſyna id ipſũ de pꝛeſby/ ſtari. vt eF
ſin rethercleſe. vr e 01 iritana Derebus us eſt reſeruent:id ipſũ de pꝛeſby poſſunt teſ
ſtann re 4 ons ſynodo anchirita viſtrahu: futuru . liox rebꝰ ꝑ epᷣm VI de teſta.quia. ſed mo⸗
hrhn Pryrciſt. qain. eccleſie que abſente epiſe ntur. teroꝝ ſ. ut cui deficien rientes po
n lxxv. diſt. qmm. ius eccleſiaſticum reuoce dictas ꝑſonas 9 . S hoc habʒ eecle
fut imopotiuſ ſede tur ad ius eccleſi ſie cũ eßs non ſupꝛadictas is aut aduerſus iſta ooare ſi boc
imo poniut ecn bus eccleſie cũ epᷣs no omiſerint fiat. ſiquis aũt adue in⸗ e conſuetudo. extra
ne danm C(AIua de rebus ece derint: pla⸗ comiſerint hema ſit. ¶ Item in / ſe c e⸗
Qne Dacs ſtatum eſbyter vendiderint: pla⸗ pᷣſumpſerit:anathem 4 de teſta· ad hec.
d tare ſtatu eſt pꝛeſby umpf 63 eodem. by
iun . ime ne Er Törek⸗ diſ⸗ otractu uc iue egeleſtiiei boceftis Zah tero calce Rce cõci⸗ m Per Achihetl 5
enoulk. mi ocari:in iudicio qð Aaluq Joina0 abiliter ob⸗ ihil de his diſpoſuit
Hond magna neceſſi ½ reuocari:in pü nec ne: ꝓpter q lio inſtitutu eſt: irrefragal . nihil d
— eat recipi 19 lio inſti t delicet decedẽ ſi habet heredem
d⸗ tas clerici poſ/ ſi pꝛeciũ deat rerũ redditꝰ am nari pꝛecipimus: vt videlicet de. tunc
. t diſtractarũ . i. ſeruari pꝛecip 5 m diri tradet ſi non haber
enmn ſunt aligua alie ſepe ↄtingi 5ꝓ accepto pꝛecio reddi. iũ bona epoꝝ a nullo oĩno hoium diri ei angchn ſtenn
Ftftin nare ßm. h. vt di lioꝛẽ ſummaʒ ꝓ accep . nnñ. tiü bona epo leſie ⁊ ſucceſſoꝛis eccleſia ſuccedit. ſicx
6 . di cedonenñ. iant: ſed ad opꝰ eccleſie collegium ſuccedit in
lſint xi.lxxi. diſt. fra⸗ Item ex concilio cha ü per⸗ Piant: led ad * clericoꝝ pmaz colle
ternitatẽ. ? ar. ſ Poſt moꝛtem epiſcopi r ſui in libera iconomiꝰ ⁊ odo hoc atẽ/ be bere dechri.
4 e. pꝛecarie. tñ de nentes clerici non rap moꝛt epdſi neam prate nquis au tioni ſubiaceat lti. j. e. q. v. c. vlti. 2· ᷓ
auctoꝛitate ſupi ti iceat clericis poſt moꝛtẽ are pꝛeſũpſerit: excõicati lylti . e. a .· . vlti. x·
. . „ . 1* 2,£
nn Gris ni rinder „ ſn Men res prinentes d zun/ ra nleo moremts eon ſſonerorzel n Juc cium poteſt
cohlatt pꝛeſtat auctoꝛi rnm , 189 1„ b na rapue umn mie iu EE⸗ iens ſuam
ltar gucto⸗ entibus regulis olſti clericoꝝ boi KLIIUI ſ: veru tiam moꝛiens ſua
Z tatem faco mi · cuti pꝛeceden it:periclitari ſe noue⸗ cle ſolũ de laiciſ:veriĩ etiam re
4 d „ „ . „* it: pericli 7„ ceant. C Hoc no „ 7 I 8 luntate; comitterę
neſctt ꝛis eotpe euy pet. ſi vo hec fecerit: 2 nci. iae ſran ibuſlibet alijs votuntatcz cömittene
8. nonbabereura rint a ꝓpꝛio gradu. E Item ex co Et de mnetfopolitanis luib- in. vi.ſyno lelo alterius: vter J
N pol. vonoam. Meicindan ir pꝛe 0 legitur. iceat innagere. ceſſoꝛis. hoc tene
doſ. bonoꝛum. es ab inuaſoꝛibus facte. e vidun tis metropolitano non olitano morieme epiſco
ne Rscrleihopo - Recarie ⁊ cõmutationes tꝑe viqn tisn On liceat alicui metropo nolene epiles
d IWeel S ecarie ⁊ co bis qui lo W◻.11 S ſn eſt aut res o vel ſacerdote ſuc
td dus cccleſiſs po PD i eccleſiarũ facte ab his qui llo ) iẽte epo qui ſub eo eſt aut da vel acciogte d⸗
in eſt ehs aliqua , Ara gccleſa1 ſ eſcindant᷑: cũ leſte ſue auferre: ſed ſint ſub ecceff a eins. vt hic
af⸗ noꝛ auerãt: re 1 j; ſuaſ aut eccleſie ep̃i tur bona eius. vt hie
gnerſia alienare mo⸗ g epoxꝝ occup ſiaſtica vel ciuilisſi faciẽ ugt gin cleſie defuncti ep ur bona eins bnu-
. 1— eſiaſtica vel ciui ſtodia clericoꝛuʒ eccleſie d ici in dicitur. ⁊.. e. hec buj
mmdD4 tuo ſacerdote t aucioꝛitate eccleſia naximiano ſy cuſtodia cle inet᷑ ẽs. ſi vo clerici in Enteeg
ſſitat ſig o. maximiano ſy aliuſ oꝛdinet᷑ ep ius. Sed moꝛiente cs
Nponnt poꝛe neceſſitat de ſũt fiãt. Itẽ grego.maximi vſqʒ dũ aliuſ oꝛdinet᷑ olitanus nonicomhl reſerna⸗
t. 5 laboꝛe inuentarij fuerint tũc metrop nonico nihil reſerua/
mmitten vt · x. q ij. ſiquis racuſano epᷣo. Pꝛo aboꝛe leſie eccleſia nõ fu ibioꝛdinabit reddat. ſoꝛi.ſed diui
ſi Ps. ?nõ con raculano epo. de rebꝰ eccleſie. . ia epo q ibi oꝛdinabit᷑ tur ſucceſſoꝛi.ſedt
la eps. 1n0 c co il accipiat iconomi ve rebꝰ illibata oĩa epo q ibi ſurpa⸗ inr inten canonicos
u rnt⸗ ben SD loiNraen uiſ Seßor dpparlnce C Sicur au e; vetlene nulli in os rturuct teſta.rela⸗
mtelerici mo mus:vt ſi quiſpiã e 7,„ e licet:ita eccleſi eid ne tum.
murcgriern ſe⸗ iranerit vela zwu i ſule fe l ve Permind Zinh gre aaus⸗ adere. Iconomi. ſi eccle
eccleſia s exceſſibus:ↄuenientit Alenam ecc ttere ſia habe 1
ſenuf ſtituitur ſeleſa morus exc⸗ icis pꝛioꝛibus atqʒ in leſia ꝓpꝛias res amittere in eins poteſtate erüt
, gpeabatſeleſa. mis cunctiſqʒ clericis p i fa⸗ ◻R Icutecclel citatis ardoꝛe alie in detiü
aln ſic eſt in contra⸗ mis cunctilq- uentariũ eccleſie rerũ fa⸗ nõ dʒ:ita ẽt rapacitatis ardo res eccleſe decedẽ
n tu minoꝛis quu ſui pꝛeſentia inu fuerint: ſubti⸗ nõ dʒ: ita ẽt rap C His oĩbus au iſcopoꝛum. vt bicæ
etu minoꝛis qnui ſui pꝛeſ ue reperta fuerint:ſubti nasa inuadere nõ oʒ. 3QAl epiſcopoꝛ c2
iſtn non habet cura cientibus oia qi che leri vi⸗ nasd inuaderene õſtrat᷑ ꝙ nulli ſa⸗ lxxv. diſtin. quoniam
non habet cuj ibant᷑: nec ſicut antea fieri tatibus pſpicne mõſtrat᷑ ꝗ; xxp. diſtin
muit toꝛem. vt. C. de liter deſcribant: nec ſi liud quodli ctoꝛitatibus ꝑ ſiaſticas alicui tradere quidem. ſi non babet
“ in inte reſt. ſen cebant᷑: ſpecies quedã aut aling quodli erdotũ res eccleſiaſtic. ſfacnulta exunt in ptaͤte maio-
in ine reſt. len ccpant: ſpecies c ſi pꝛoficiendi? cerdoti ſacerdotiſ facu erun
eln atoꝛem. 7 ideo rebus eccleſie quaſi pꝛoficiene licet:⁊ ille qͥ de manu 8vẽ mum de eccleſia. vt. 5.
1 aroen ideg pet de e tollat᷑. viſitatoꝛeſ eccle 8 eccleſie acceperit: nullo iure ea⸗ ortllinon ſintt
ui bñ dicit h reſciſ inuentarij laboꝛe tollat. vil ſis nõ ꝑ ſue tes eccleſie acceperit:nu t reſtinnere c. pꝛoxiſii E
niſiee ſo contractu. ſ. iuentarllal oꝝ qui cu ipſis nõ ꝑ ſue dicare poterit:ſed potiꝰ coget reſtt uẽ icdonei: tunc erunt in
D o connacn. ſiarũ clericiqʒ eoꝝ qui c ꝛaliquid la dicare po it. & Sed notãdũ ẽ ge li oꝛum cie
ſonem. Arrochias fafigant: lij Et qð illicite accepit. Se 9 res eccle pe f.c. pꝛoxi.
iſſtc⸗ reſtitutionem. ciuitatiſ parro t te diſponente ſubſidij uibuſdã cauſis exigentibꝰ? res eccle ricoꝛum.vt.j. c. pꝛo
cti d CRecipi. ab boꝛis ſitapiantle ſer ᷑ ſtipendiũ quibuſdã cauſi ĩ neceſſitatis cũ cõ⸗/ omnibus deficientib?ꝰ
d. Dod n equant ſtpendin: ie diſtrahi pñt. cã eni ne 5 erunt u pokeſtgte me⸗
baing emptoꝛe. inſtũ naqʒ eſt vt illi ↄſe eperiuntur ſie diſtral lioꝛa ꝓſpiciãt res erunt in poteſtare me⸗
4 4 onne bſeaniom anner conciliovsbas clercelorinc diltrali poſuͦt. opoltani Fiſec, n
ſ qe epe conin oſe A EXecle aß.; ilio legitur. ne ier
7 nan n denngtnirae en ani morentium ence ndanm neceitcpo l⸗ eonrediobinen.
len⸗ diſtractarumre. Kxc onm audent hona diripere. ceat rem eccleſie ſue vſurparę. ep̃o li qα IFecut alienas. r
gg rum reddi.ſ.em ca nen cis queſtio facta eſt:qui mo⸗ HGn habent neceſſitatẽ nec epᷣo liꝰ V aiienam ſEemner
.* ptoꝛi pꝛo ee⸗ eoeH s ſiue alijs clericis cet matricis eccleſie rem ſui , ianernn reſuren in
zi Be endto⸗ res defunctox inuaſas ecelene nanpe⸗ — pere vel vſurpare Item e. vl.xviſ geiliſ que⸗
amplius ſehep⸗ npnſasunipiunt qnos e ae bu (lio carthaginenni. i qui niiir lnf.
cepit de redditi cilij anathema pꝛolatũ eſt:ipᷣo p diſtin. generalis. ?.⸗
uis q dedit ył quã S iij. q. vlti. comperimus. ſpoſſunt alienare res ecc
eccleſia iueniat ine ideo magis expedit eo repetere fruetus per⸗ iiij.q. v toſtendere qñp
l pꝛo pꝛecio qð accepit:⁊ ideo magis ex P. 3

u. nunc incipi
Tr Sed notandũ.nim
ein engre ecclia pacate: e capitulif ler s
6 Recaniegckrter pñt alienare ecclia vacatege anlelu pple⸗
ſen Freneenem retdcondnunprenn. aucto⸗
Oel ciuili . xcyi.di. bene in fi. ve dic c it e bidcmi auctde
. AWa requiritur in rebus ab ipſo collatis ·x·q ij. pꝛecarie.

. . 2„ „ 6 . . . um
habenti. rem ſui tituli.id eſt eccleſie.vel ſui tituli. id eſt ad ſu n
Vn habenti. re
5mo 5. e. monemuns. HS no ſub⸗
in e eſt aleenaten poniturin mala ſignificatione enm ſie
Rmnerelllns⸗ ðDMU

y i

Cauſa:
gAacnit. inconſulto.ſ.clericoꝛum.vt.S.c. pꝛorr. „ er. ff.ſolu. ma. doôttemm. . M
* daeſyrena he babes ꝙ eps requiret conſenſum facerdotłnʒ in p. Iquos.meritos.ſed qui dicunt benemeriti:ſunt tales: qui aliq
alienatione. vt.x.q.ij.ſiquis epiſcops. 4“ O Rigne ſeruitiũ fecerũt eccleſie.? ponas exemplũ.ixxix.di.ſiquis M
c·HEeceſſitate ergo in neceſſitate pñt eis inconſultis.vt.je.terrulas. papa.nã ꝓ pꝛemio remunerandus eſt ſeruus libertate.vt.jc. .. in cri⸗ So
d Ine exceptione.⁊ iñ pñt aliqui caſus excipi.⁊ ſic eſt ar. ꝙ lʒ papa pꝛee minali.⁊. C.de ſer.qui pꝛo pꝛe.li.ac:ꝑ totũ.large tuũ benemerit? dꝛ qui⸗ nn
cipiat nulla audiendã 7. . cunq; nõ deme
Eexceptionẽ: iñ eſt ad- — ” rwrwrerltt. vt. ff. de i
mittenda. vt. er de oſ. Mec pꝛeſbyteri ignoꝛantibuſ epiſcopis diſtrahi permittat: ⁊ ideo oẽs rectoꝛes ma:te.ſeruoſ ſic i
Tetac erc acen⸗ nec epiſcopi ignoꝛante concilio rem ec eccleſiarũ ſũmopere caueant:ne vnius duigbad dien⸗ in
ei AQuici donare. cdeſie vengan. eelemoſyna alteriꝰ pem fiat: ⁊ eſt abſur rche indͤign
niñ modic er de do⸗/ ¶) Lacuit vt pꝛeſbyteri nõ vendant r? dũ vt eccleſiaſtica dignitate ſeruus de⸗ pudune üp. An
na.ceterum. eeerlccle vbi ſunt ↄſtituti: neſcientibus cedens humane obnoxius ſit ſeruituti. q C Niberta⸗ Hi
ſi¶ Dendere.vel obli epis ſuis:quo mõ nec epᷣis liceatvende/ Irez ſi rectoꝛes eccleſie de rebus ꝓ te. S. e q. c ſ ili.
gare. vt ey de re. ec. nõ re pꝛedia eccleſie incõſulto concilio vel pꝛijs tantũdẽ eccleſie reſtituere voluerit ¶Z.ar. ff. ſi quid i (S
alie. nulll. uncto pꝛeſbyterioꝰſinevlla neceſſitate eccleſiaſticas facultateſ libere dare poſ frau. pa. vnius.
V Zonoilxy ol ſan Peleiner epiſtola leonis pa.vniuer⸗ ſunt ⁊ ↄſtabunt his quibus date fuerint ? . Amplius. iui
Waractat dete⸗- is epiſcopis per ſiciliam conſtitutis. ꝑpetua ſirmitate. ¶ ¶ Ande in agathen Dinepanc en E
bes. x. ·ij. hoc iiuns. Miſi vt melioꝛa pꝛoſpiciat rem eccleſie ſi concilio legit. Alienatio de rebus H 38. e
1.Pꝛoſuturnm. ſeld non licet diſtrahere epiſcopo. ,eecleſie quomodo rata eſſe poterit. eſt bic ar vn⸗ *
nõne ſufficit ꝙvtilter Ine exceptione decernimus ne qͥs⸗ Auis qualibet conditione de reb? le nõ viciat ꝑ in (n
ceptũ eſt: ʒ nõ ſit nne eps de rebus eccleſie ſue quicq; do eccleſie aliquid alienari pꝛeſumpſe nunie.ſi. C. de do nn
ſecutus effectul. v . ff. nare⸗vel comutare vel vendere audeat) rit: ſi de ſuo pꝛopꝛio tantu eccleſie ↄtule na. ſancimus.. nni
crpne: rauns niſi foꝛte aliquid hoꝝ faciat vt melioꝛa) rit quantũ viſus eſt abſtuliſſe tüũc demũ gecnaſer vrii⸗ ili⸗
eccleſam cõparemus ꝓpſpiciat.⁊ cu totiusi cleri tractatu/atqʒ illud ſtare licebit. ¶ Item ſi ſeruos ec⸗ ryticpiuane D
upillo nõ ſuffcit ri cCconſenſu id eligat qõ non ſit dubiũ pꝛo⸗g cleſie libertati ep̃ᷣs donauerit:ea que in ii. fſerqr ag lii
iter ceptũ: niſi eccdeia fururũ teccleſie. ⁊ infra.epᷣs rchne eecle manumiſſione data illis fuerant: perpe o. eie
ſit facta locupletioꝛ.yꝛt ſie tanqꝙᷓ cõmendatis non tanqᷓ; pꝛopꝛijsꝰ tua firmitate tenebunt: ſi m quantitate,z s Poſt manu un
fr. de neg gel . ſ pupili vtat᷑. Irrita eni epiſcopoꝝ venditio ⁊ cõ9) canonibus pꝛefixã datã non exceſſerint mioꝛis. ? ante nin
in vᷣn. niſ ita ſit ꝙ res mutatio rei eccleſiaſtice erit abſqʒ oimꝰ Unge in eodem concilio legi. poſſet.ſz poſltaen (dii
ila naturaliter vel ter Ccmientia ⁊ ſubſcriptione clericoꝛup. De eoden. magis comode ſblen
remotu perierit. vt ff. W. Item domus vꝛbiñ vel caſtroxque A quos de ſeruis eccleſie bene me euocare poſſet i
de mino. verũ. .. ſi lo qu Iauos de ſeruis eccleſie bene me 1 Sec not⸗ une

cupleri. Sed ꝗ ſi ec eccleſie plus incõmodi ꝙᷓ vtilitatis affe⸗ ritos' ſibi ep̃s libertati donauerit:

cle ia ex illo vÿctu non rüũt licet rectoꝛibuſ eccleſiarũ ſicut in ſu/ co latã libertatem a ſucceſſoꝛibus pla? un diſcop⸗ r
eſt locuplet ata vel ri/ preerioꝛi capitulo ſymmachi. Mon liceat cuit cuſtodiri:cũ hoc ꝙ manumiſſoꝛ eis qui. pa⸗ rin
mificata. tunc dicã ?·prape ⁊c̃ ↄtinet᷑:vendere vel cõmutare. in libertateʒ contulerat.qð tñ inbemus rocinio. taſi ſ. Ni
nnee ien luffict·¶¶ Itẽ ſicut in agathenſi conci.legitur. xx.ſolidoꝝ numerũ ⁊ moduʒ in terruna liſtat in faci ind
Aen⸗ ag Be eodem. vel vineola vel hoſpitiolo tenere. ꝙ ſi endo. ſin Ku ibe
yt. x. q. ij. hoc ius. Errxulas aut vineolas exiguas⁊ ec ampliꝰ datũ fuerit:poſt manumiſſoꝛis imc 5Rnt: ſad
eoipſo ꝙ nõ eſt pupileſie minus vtiles aut longe poſi/ moꝛtẽ eccleſie reuocet᷑. ¶ Sʒ notãdũe no faciẽdo ſ. hudn
oꝛ facta intelligit louu tas paruas epiſcopꝰ ſine ↄſilio fratrũ ſi eſt ſerui eccleſiarũ manumitti nõ pnt cuũ non vocet in Pden
pletioꝛ. fj.de ſoln l. pu neceſſtas fuerit diſtrabendi habeat po non retento eccleſiaſtico patrocinio: ni · ins: illud nõ põt lene
pillo. ſcias ꝙ h os teſtatẽ. Seruos quoqʒ fugitiuos q ſi foꝛte manumiſſoꝛ duos eiuſdẽ meriti remittere: vt pʒ linf
cerici entiatd reuocati retineri non pñt ſimiliter efis ⁊ eiuſdẽ peculij eccleſie ↄferrevoluerit. hid að ſequi. *
obſeruat ſoama alie diſtrahere licet. Unde in eodem cõ Ange in concilio toletano. iiij. legit. Omu at patro⸗ 1
nationis alienatõ nul n, nn. e A. e ene . nus ex tolo poſ
a5 cilio legitr. S Dee v᷑piſcopo qui non retento patroci⸗ ittere uius Mſn
la ẽ.vt.C.de ſacroſan. . . — U . nto ſit remittere ius d
ec. iubemns. in fi.? hic Alienentur fugitini qui teneri non pñũt. nio ſeruos eccleſie manumittit. patronatus: no ilin
— en S Ww Fr 2 „ . A N 1 e Ee E. Epopo⸗
idem dꝛ. Itẽ ſi fiet ali⸗ Agitiuiꝰ domos ſuas aut familiã Piſcopus quiꝰ mancipium iuris taui.liij. di. qni in
enatio in caſu non cõ⸗ deſerentes:qui etiã ſi reuocati ſuie ¶N eccleſie nõ retento eccleſiaſtico pa cunq;. Sed que r
ceſſo. dũmõ ſeruet fſoꝛ rint:teneri nõ poſſũt.ſimili rõne ab eßis trocinio manumitti deſiderat:duo meri ni quare ꝓ vno de
ma alienationis tenet ſi noluerint: aut ſi illi mernerint diſtra⸗ ti eiuſdem ⁊ peculij coꝛam cõcilio eclle ſeruo dant᷑ duo in
alienatio. vt e de hkis hantur. C. Item ex concilio apud tan / ſie cui pꝛeeminet per cõmutationẽ ſub⸗ ſeruiæ non pio
extra de emp. ⁊ ven. ſiatum. c.ijjj. PWalen. ſcribẽtibus ſacerdotibus offerat: vt roæ imn duc reſ vt ſt.
cuʒ dilecti.? cũ cã. ſeld BHinſtum videt᷑ ⁊ ineptum: vt man/ ta ⁊ iuſta inueniatur diffinitioꝰ commu⸗ e.ſiqniſ. Rñdeo chunn
reſtituit eccleſia ſf po ecipia que ſideles viri ſeu femine pio tantis.tunc enim liberam manumiſſi qꝛ ſi ſerus eſt i
bat eam leſam. regemptione aie ſue deo ⁊ ſctis eius cõ nem ſine patrocinio eccleſie concedere bonus diligeter Eir
he ECoõniuentia.ſuff ſecrauerint:cuiuſcunqʒ muneriſ pꝛecio poterit:quia eum quem libertati trade gerit res ceclie un
cit mñ coꝝ tacturntai vel cõmutationis cõmertio iterũ in ſecu re diſpoſuerit: iam inri pꝛopꝛior acqui, negocia æ ñpꝑ⸗
er de bia que fia pꝛ. fareʒ ſeruitutẽ redigant: cum canonica ſiuit. buiuſmodi aũt liberto aduerſus eec mitnt fien fran h
2ↄtinebat᷑. ⁊ eſt hic an. c vy r: nonca ſiuit. puinſmodi aut libero adueus ee d: dcſt malus r
SYnnlla ſit alienatö ni auctoꝛitas ſeruos ugitiuoſtantuͦmodo cleſiã cuius iuris extitit accuſandiac te⸗ peũ põt extoꝛ⸗ .
ſi adſit ſubſcriptic. t ð Aꝗqueri veritas. Fan
CXcyi.di.bñ quidem. ꝗ banc rationem lrl
Ip Errulas.exiguas.ſoꝛte exiguas vocat non valentes vltra.xx.ſolidos. aſſignat lex.C.de admi.tu.lex que.in pꝛin. N
vt. ſ.e.ſiquos. Narijs enim modis dꝛ aliquid eſſe modicũ.vt dixi.ij.q. xBiffinitio.i.volunts. B fnepe
vi.anterioꝝ.vbi dẽ ꝙ ſine decreto nõ pñt alienari res exigne. vt.ff. de re.eo. yPꝛopꝛio.i.ſeruus ipſe pꝛopꝛij iuris eſi fatus. lin
que ſub tn l.vlt.in pꝛin.xvij.q.iiij.quicũq;.⁊.ff·de tranſac.cũ hi.ꝭ.ſi cũ in an- ʒ Kccuſandi. videt᷑ ꝙ alter q libertuſ poſſit accuſare eccleſi:vtſi ſinmn
nos ſingulos.ar.. cx de dona.ceteriim. AAccuſatr ꝙ ſimoniace elegit aliquẽ. vt er de ſimo.veniẽs.xel ꝙ metũ in⸗ ftnnfn
mmOgitiui.ſed q;diu eſt in fuga vendi nõ poteſt. C.ad.l.fauiã de pla. in tmlit alicui.vt ff.qð me.cau.metũ.Sij. Sed ↄ.vniuerſitas nõ pẽt dolũ he
fuga. Itẽ põt fugitiuꝰ vẽdi ſub ea ↄditiõe ſi apphẽdat᷑ ff e.lij. Ideo coõmittere.vt. ff de dolo.ſed ſi ex dolo.ſic nec dꝛ aliquid poſſidere.ff. ð·
ãt ꝓhibet vendi ſeruus fugituꝰ.qꝛ fuga eſt quedã ſpẽs libertatis.ffdẽ cdil. acqui.poſ.l.i.ꝭ.vlt. Nec ciuitas põt excõicari.vt.xxiiij.q.iij.ſi habes. War
2 edic. quis ſit fugitiuus..idem recte. A. AMeruerint.in alio. Itẽ vniuerſitas ꝑ actoꝛẽ vel ꝓcuratoꝛẽ ſuũ dʒ ſe defendere:ſed in crie Plte
00 Iquis contulerit.ergo ſi de ſuo tantũ eccleſie dedit enadit penam de⸗ nõ interuenit ꝓcuratoꝛ: ̊ vniuerſitas nõ põt de crie ↄueniri.qð rernʒ
X„ poſtionis eſc eſt e monemus cc.ſtatuimus æ c.niaconi. vbi nõ eſt.Dicas g hic poni verbũ accuſandi ꝓ verbo agendi.vcl intellige cũ War
enacdit pena depoſitionis: ſʒ tantũ de ſuo der.ſed hic loquit in eo eaſuqñ pꝛi eps accuſat de crie qð cõmifit de ↄſilio vniuerſitatis.xt.xviq·vi.pla⸗ a
us habitus eſt raeſatus cum clericis ꝙ de ſuo tantũ rellet dare:vt poſſct rẽ cuit.Itẽ ꝑ modũ inquiſitiõis põt agi õ vniuerſitatẽ.· ꝓut legit̃ er de ſi. anie
illã alienare:⁊ clerici hoc permiſerunt.vel dic ꝙ ſi epᷣe aliqd dedit eccłie.ſed veniẽs.vel dic ꝙ nõ edit᷑ õ vniuerſitatẽ:ſed potiꝰↄ ſinglos.io.Ego ,

poſtea tantũdẽ alienat ab eccleſia:hoc intelligit ſcciſſe ex voluntate eccleſi· cxredo ꝙ vniuerſitas niſ ſint infantes ⁊ ſimiles ꝑſone accuſari põt: q

. .
6 —D

XII. Q.n. 170
No z mittere dõt. nec ob.lex illa.ff de dolo.ſed ſi ex dolo.qꝛ qð ii ſmiliter cũ maritus dꝛ pxoꝛem occidiſſe. C. ad.l.coꝛ. de ſic.l.vlti.? eum agiẽ
dolnnceremntte Leceinoeveſaoſir videmus ꝙ ſepe capitulũ de occiſo dño.ff.ad ſyl.⁊ ſi percuſſoꝛ certus.jꝭ.i. . —
ſe accuſatur ? excõicatur ⁊ concilium ciuitatis.b. MMUä O Pꝛeſcriptionis.i.exceptionis talis.ſ.iſte eſt ſeruus meus ⁊ ideo nõ au-⸗
ind a Ut ſtante ergo pena ſoluta remanet pctus in ſua firmitate.xxy. ietur contra me. F 1.
R ij. quecunq;. qð alias non eſt verũ niſ bhoc ſit dictũtff ve tranſac. p Interrogari. nif cũ de facto ſuo interrogat᷑.vt.iiij.q/iij.item ſerui.
Pia e na ini q Nſolitũ eſt. ma
et anttice ne nn . trem. naʒ mater
Bat ſabeot pena ? ſtificandi deneget᷑ licẽtia. qd ſi pꝛeſũpſe euniarijs vo cauſis ex inopia ꝓbationũ qñq; gerit tutelam fi⸗
ſi res.ff. de voli ex rit:placet vt ſtanteꝰ cõmutatione in ſer⸗ ſeruos ) dñm poſſe interrogariꝰ mani⸗ lioꝛũ · vt. C. qñ mu. tu.
vth . 1 ; uitutẽ ꝓPpꝛie eccleſie reuocet cui nocer en Igdem. ,B ctelapotelt agi olra
in deoer öhe in conat᷑.¶ Libertus eni niſi venia impe Nſolitũ eſt ⁊ graue exemplo audi⸗ iſtos qui non babent
Ain b yenben lictrata patronũ in ius vocare nõ ꝑmittit ri ſeruos aduerſus tutoꝛes vel ma loco dñoꝛum cum pu
geri tia agendi. Añ in. ij. li.digeſtoꝝ ti.de in ius vocãädo trem dñox ſuoꝝ niſi vbi tutele agatur. pillum ſpoliant. ff. de
n cSi ſine. Si ſine venia edicti impetrata libernuius Si vo libertus ſua auctoꝛitat a pa- vſucap.pꝛo emptoꝛe ꝗ
d Laureos. patronũ in ius vocauerit:ex querela pa trocinio eccleſie receſſerit:ſi admonitus ſunduni nnrr⸗
n niſi penireat an troni vel ſupdictã penã.i.l.aureos det redire cõtẽpſerit in ſeruitutẽ reuocabit᷑. r LAherete lre
nitn litis dtelr s vel a ꝓfecto vꝛbis q̃ſ inofficioſuscaſii ¶ Ungde in eodem ↄcilio legitur. ſtiſedire cnuſlie ne
nnm enoflcio⸗ get ſi inopia dignoſcit laboꝛare. ¶ Di De libertis eccleſie qui ab eius patro⸗ int eis impoſite. liber
itngt eE nclus. vo a collegio às manumiſſus fuerit nõ cinio diſcequnt. . tus enim non tenetur
ſoftin ¶ Si inopia. ſingulis ſed vniuerſitati reuerentiaʒ dʒ. Lberi eccleſie qui ab eius patroci pꝛꝛeſtare operas: niſi
n panperes eni ſ-· Uñ i eodẽ li.ti. eodẽ. Idẽ. ¶ Qui ma 4 nio diſcedẽtes quibuſcũqʒ ꝑſonis ſint ei ĩpoſite. C. de op.
i puninni verbe⸗ numittit a coꝛpoꝛe aliq vel collegio vel adhbeſerint: ſi admoniti redire ptempſe Uliert hatnatem e
firt ribul e frater ciuitate: ſinguloss in ius vocabit.nã nõ rint: manumiſſio eox irrita ſit: qui ꝑ ine alere pfum. vt. C. ve
niglg ocimann eſt libertus eoꝝ:ſed reipublice honoꝛtẽ becdientie ↄtẽptũ ingrati actione tenen og.li.li. ..l.mf. ſed di⸗
ſen Pachſnit ünanlos hre dʒ. Et ſi aduerſus rempublicã vel ¶Item ex concilio hiſpalenſi. cas aliud eſſe in lber
rd cos iertu Vniuerſitatẽ velit experiri: veniaz edicti Keuocent᷑ in ſeruitutẽ eccleſiaruz liber tis eccleſie vt..e. dia⸗
Mun duoꝝ neutrum petere dʒ: qᷓuis actoꝛem eoꝝ ↄſtitutum ti qui ↄtra eius lihertatem ſuperbiunt · coni .m hz lbberti ecel⸗
Ren põt in ins vora in ius ſit vocaturus. ſi vo ingenuũ pꝛin taua diſcuſſior agitata eſi de quo ſie teneatur ei hreſa⸗
n re.ff.de ĩ us vo.F. ceps fecit:patrono reuerentiã nõ debet daã eliſeph ex familia agabꝛenſisec re oheraeen ⸗ nle⸗
4 cca libert no q In criminali vo cã ſi libertus patro cleſie qui ab epo ſuo traditꝰ libertati de quas b:ta ee
an res cõis oĩium ẽ itn ius 2 foꝛtu libertate ↄfeſtim ad cõtumacie moꝛbuʒ d eſſe differentia. vt
Fl⸗ F veriu, nuß. nuz in ius vocaneri caput eius vioꝛern. libeſtate deium dacorumnd jũͦ eiuſde fl de op. li. ſi bertus⸗
ni. illud. nas petiturus: ante litis exoꝛdium capi tranſilijt:ſicqʒ ꝑ ſuꝑbiaʒ nõ ſolũ eiuſdẽ ꝑ Ingrati actione.
J b Actoꝛẽ glo te puniendus eſt. crimen vo leſe maieſta epi malis vel inſidioſis artibus ſalutẽ le in factum que dat ꝓp⸗
a ſauit aũt quidã tis excipit᷑:vel ſi patronã illicito ſerni cõ gere voluit:ſed ẽt patronã eccleſiam li⸗ pter ingratitudinem.
inti bec in ꝓpꝛia c cubitu vti depꝛehẽderit: quo caſu ẽt ſer bertatis imemoꝛ pꝛedãnauitꝰ aduerſus non enim eſt boc pꝛo⸗/
itniil nõ in cã vniuer uo cũ munere libertatis dñam accuſare quẽ ingrati actio canonũ ⁊ legu auctoꝛi pꝛium nomen acliole
gld ſitatl. hec gloſa mittit: ſicut. C. li.xi.ti. de mulieribus j tate iuſte dirigit. ſ. vt imerite libertatis ſic dicitur actiooneriſ
Col falſa eſt. qꝛ bene Pimnttit uicut. . u. xI. 1. . ſernituti jcoa, aduerſi.i.que daturꝓ
iicit poteſt ↄuenirip ſeruis ꝓpꝛijs cõmiſcent. Imperatoꝛiu/ dãno mulctatus ad ſeruitutis nexũ coa pter onus adnerſum.
ſritt curatoꝛ patroni ſtinianus ↄoſtituiſſe legit. Siqua cu, ceus reuocet᷑.taliũ eni ſtatuſ:qui ð eᷣmn yvyr ff. locati. in naue.
anten iz nõ ipſe patro ſeruo ſuo occulte rem hfe detegit: ca pi⸗ ſuũ vel patronã eccleſiaʒ nitunt᷑:decidi t Etaua diſcuſ⸗
hlli nus. pt. ff. de ob talis ſnie ſubiuget᷑ tradendo ignibꝰ ver⸗ potiꝰ ꝙᷓ; ↄſeruari ↄuenit: vt quoꝝ liber⸗ C ſio.i· queftio.
inkfeff ſe.llicet. ff. de n berationei:ſitqʒ oibus facultas crimen tas ꝑnitioſa eſt:ſit ſalutifera ſeruituſ.⁊ àq in Pꝛedãnauit. i. val
1goſe ius vo. ſed etſi. publicu arguendi: ſit officio copia nun/ ſupbire voluer̃t adepta libertate: ꝓditił de damniltcgrie. be
fnn Vlt. ſed igſe ſa, ciandi:ſit ẽt ſeruo licentia deferendi cai diſcant obedire ſubiecti. Item ex cõ x F oger angniti-
an nonus ſoe o libertas ꝓbato crimie dabit᷑. In pa cilio toletano quarto. Fbr renocatnt Uibet
