osſl Ncn

innſtüge
giihäidt
Channiſt⸗
gbergin
Poſtien
t ſtee
lbbus⸗
Aoſc
ianipt
Dſtentſen
4ooi
Dotnigk
gnitüftr

erbro⸗ 4
Pepel!
ck
gihntnt
ſgugt
3e N
jeſthi⸗

Inſien

cliih

gquod ſtatim ſe/

.„.

quit. ſ. ce. citius

Ut leuia⸗
ihbaʒz q. d. ſine p

pꝛopꝛiam ſugge
ſtionẽ ſine ꝑ ma
lũ hominẽ ⁊ dã/⸗
natum quez dia
bolus repleuit

maglicia per ſug

Seſtionis minn⸗

38 Replet.ri⸗

b . Aurum. p

ſapientia poni/

tur auru. ſ.e. di.

pꝛincipiũ. ⁊ ita
aliter quaʒ hic
ſtor⸗
Itius. ca

nit gregoꝛius in

canone iſto illa

verba iob. ſuper

illo erunt radij
ſolis ⁊ ſterner ſi
bi aurum quaſi

lutũ.Pꝛĩio ergo

dicit. ꝙ per au/

rum deſignatur

bypocrite.qui q̃

ſi deaurati ſunt

cuz in ſuperficie
videantur hobe
re virtutes: nec

bẽant. Secũdo
dicit qð huiuſ⸗
modi hypocri-

ſis detegiur in
bac vita quãdo
q; ante finẽ quã

doq; ĩ fine quãẽs⸗

doque nunꝙᷓ;. =
eum detegit tüc
aurũ quaſi lutũ
mo dicit quã vti

iitateʒ cõſequan
mur pꝛedeſtinati
cxrite faciant bo⸗

na fine publice
cadant in pecca
na operationcʒ

H inuitãt perſeue

raturos ad bo/
nũ operandũ ꝑ
caſũ reddũt bo
nas cautioꝛes.
K ¶ I Amittere.
bec de hypocri⸗
tis intelligenda

ſunt qui vident

deaurati⁊ fulgi

anuctoꝛitas euangelij ? ſequens gregoꝛij videntur innuere ꝙ; repꝛobi
uturi charitatẽ nõ habedt eas ponu gratianus: ? poſtea ſolnit.
Alti. his dici põt. Cepiſti melius ꝙᷓ; deſinis.
dunt.diſſimiles hec vir ? ille ppu˖uer.
ſeduci.hec eſt tota pꝛecurrẽs gratiani:vult eni de

ta ſuperbia vſqʒ in finem incoꝛꝛecta re⸗

tinetur. alius elemoſynis vacat pꝛopꝛia

diſtribuit:ſj tamẽ multis iniuſticijs de⸗

ſeruit vel foꝛte linguaʒ in detractionibꝰ

exercet.⁊ fit plerũqʒ vt eis qͥ miſericoꝛſ
fnerit iuxta vite ſue terminum ſahacits
tis ⁊ crudelitatis ſtimulis inardeſcat: q;
valõ iuſto iudicio agit᷑:vt perdat etiamꝰ
ante homines vnõ hominibꝰ placuit qͥa
hoc vnde deo diſplicuit:coꝛꝛigere nun

quaʒ curauitꝰ: alius patiẽtie ſtudet ſed ĩ

uidere alijs ⁊ ſeruare malitiã i coꝛõ nõ
cauet. ſit quãdoqʒ impatiẽs:qꝛ din latu
it doles. Hi itaq; ⁊ ꝑ aliquod aurũ ſunt
⁊ b aliquod lutũ ſũt atqʒ hoc auꝑꝝ quaſi
lIntũ ſternit᷑:quado occultis peccatis exi
gentib' etiã virt? que publice claruerat
diſſipat. ſope pꝛecinʒ credimꝰ:ſi in hiſ

virtutem ſupni oꝛdinis ſubtiliꝰ ppenda
mus ſepe eniʒ omnipotens deꝰ occulta

eoꝛum mala diu tolerat opera eoꝛum

bona electoꝝ fuoꝛũ vſibus ꝓfutura diſ

pẽéſat. Na nõnulli muduʒ nequaquã fũ

ditus deſerẽtes nõ pſeueraturi anguſtu,ʒ
iter arripiũt.ſy ad querendaʒ anguſtaʒ
viaʒ exẽploiſuo eos qui ꝑſeueraturi ſũůt

accẽdut: vnõ plerũqʒ cõnngit:vt ipſum
hoc ꝙ bñ vident᷑ viuere:no ſibi ſʒ poti⸗
ſolis electis viuãt:dũ exẽplis ſuis ad bñ

viuẽdi ſtudia ꝑſeueraturoſ alioſñ ꝑſeue

ad viã ingrediadl

Pariter loci petut. y fit pleruq: vt irrn
te aliquo iplicatiõis articuloꝰpoſt ſe re⸗

deant ꝗͥ; pꝛeibãt: ⁊ bi ad locũ pueniantq
ſequebat.ita nimirum ſuntilli qui nõ ꝑ⸗

ſeuerãt: ⁊ viaʒ ſcitatiſ arripiunt. Icirco.

n. virtutis iter no pſeueraturi inchoant:

oſtẽdãt:quoꝝ etiaʒ caſꝰ vtilitate nõ ino
dica electoꝝ ꝓuectibꝰ ſernit:qꝛ ipſoꝛnzʒ

lapſũ duʒ cõſpiciũt ð ſnuo ſtatu cõtremii

cunt: ⁊ ruina qꝗͥ illoſ danat iſtos bumiliat
addiſcũt.n. in ſuperni adiutoꝛij ꝓtectio
ne cõfidere duʒ pleroſqʒ eõſpiciũt ðᷣ ſuiſ

virrtutibꝰ pꝛeſumentes cecidi e. qñ ergo

vident᷑ bene agere repꝛobi:quaſi planũ
iter electis ſequentibꝰ demõſtrãt.qũñ vo

in lapſũ nequitie coꝛꝛuũt: electis poſt ſe

pergentibꝰ quaſi cauẽdaʒ ſuꝑbie foueã
oſtendũt.Quod verorepꝛobi negã
turicomedere panem qui de celo deſcen
dit:vel bibere aquam viuã:nõ ſic accipi
enduʒ eſt:vt a charitate penitus credat
alieni:ſed vt in charitate radicem figere

diæ habere virtutes in ſupficie cũ nec ſũt nee babent.⁊ qui caret vna
caret oibns.di.v.c.fi.⁊ de peni.di.v.conſideret.
¶Innoteſcit.i.virtus videtur.
m Appetitur. ab alijs.

n ¶Dirtus. putatiua.

0Etiam. ante bomines.i in conſpectu boium.
b ¶ Curanuit.ẽ.e.di.ver.item.S.pe.ſecundum augn.
e NDer aliquod i.quantũ ad aliquid.ſ.ad bona opera.

d vnilitatem alioꝛum. 7 boceſt ſepe.n-.⸗c-c-cc.

vltima pꝛimis ce⸗

edi ad locũ ppoſitũ feſtinare
qᷣs alij qꝛ eites cõſpiciũt ſequut:eũdẽqʒ

ce cre

53 AMWoypſen. in geneſi crca pꝛincipium.
⁊ ¶ PHinc.vacuum.s.xvi.q.ij.viſis contra.v

S:dinis Lintellectus tropolose.
fe Anguſtam arta eni eſt via que ducit ad vitã. vnde VNVirgilius. Facilis

290

deſcẽſus auerni:ſed reuocare gradũ ſuꝑaſq; euadere ad auras.Hoc opus
hic laboꝛ eſt pauci quos equ⸗ amauit. Juppiter aut erdens euexit ad ethe

nõ intelligant. aliudẽ.n. bibere vel mã⸗
ducare atqʒ aliud deguſtare. vnoi euã

quatenꝰ cõicat a qua poſtea deliquẽdo
recedit.ð quibꝰ apoſtolus dicit. Impoſ
ſibile ẽ eos qui ſemel illegitimati ſunt ⁊
guſtauerunt donum celeſte: ⁊ poſt hec
oiĩa /ꝓlapſi ſunt ruſuſ rẽouari ad pniaʒꝰ.
hinc etiaʒ diabolꝰ in veritaterſtetiſſe nõ
in ea creatuſeſſe negat.fuit.n.i veritate
conditꝰ:ſed dum ð ſe ſuperbiendo pꝛe

ſumpſerit:alienus ab ea factus eſt.iĩi ve

ritate autem quomodo eſſe creatus ꝓp⸗
betur ſi ſine dilectione ſui conditoꝛis
nus a deo coͤditꝰ aſſeritur: ſi nihil diuĩe
Dilectionis in ſui creatõe acceperit: quõ
autem ſupbie motus ſine vitio extitit: ſi
cõditoꝛẽ ſuũ nullatenꝰ dilexit:aut quo⸗
modo par ſiue excellẽtioꝛ ceteris creatꝰ

creains eſſ pbatut aut quommocdio bo⸗

dicitur ſi nõnullis eoꝝ in amoꝛe dei cõ⸗

ditis hic ab eiꝰ dilectione vacuus factus
eſt. vnde ãt hec differẽtia inter bonos ⁊

malos angelos ꝓceſſit:ſi ex creãte iiuſtꝰ

videt᷑ deus:qͥ ante peccatũ infert penã:
vel qͥ hoc punit quod creandotinfudit.ſi

autẽ nõ ex creante cuʒ non ex traduceꝰ:

reſtat vt ex ppꝛie libertatis arbitrio viti
um ſupꝑbie iĩ agelicã naturã ꝓceſſerit.bo
na ergo cõdita eſt q ſio vitio a bono in
mali cõmutata ẽ.ſs qᷣmodo bõa eſſe po
tuit: ſi dilectiõe pẽitꝰ caruit.neqʒ.n. ãge
lus nobis ſimilisfactꝰ ẽ:quos vſqʒ ad

certuʒ tẽpꝰ etatis iĩfirmitas grauat: vt
neqʒ virtꝰ neqʒ vitiũ vllũ locũ in nobis
. tis ite. ſ. obtineat. accepit ergo dilectioneʒ in ſui
vyt eis qͥ peruẽturi ſũt viã qua gradiũtur

creatiõe ſicut ⁊ ceteri:ð qbꝰ dicitur: an⸗
gelice virtutes q in dei amoꝛe pꝛeſtiterũt
nõ ait que diligere deũ ceperunt:ſʒ que
in eiꝰ amoꝛe ꝑſtiterunt q̃ ex creatiõe dili
gere ceperãt: vt pꝛincipiũ diuie dilectio
nis omnibꝰ?credat᷑ eſſe cõmune. pſeuerã
tia vero eoꝝ tãtũmodo intelligat᷑ qui in
retributione hoc accipere meru erut:vt
cõfirmati vlterius cadere non poſſent:

⁊ hoc de ſe ceruſſime ſcirent. vnde bene
apud moyſẽes pꝛiꝰ celũ:deide firmamẽ⸗

tũ factũ eẽ dicit᷑:.qꝛ nimirũ angelica natu
ra pꝛiꝰ equalit᷑ ſubtilis ĩ ſuperioꝛibꝰẽ cõ
dita:poſtea ĩ pſiſtẽtibꝰ ĩ amoꝛe ſui cõdi⸗
toꝛiſ mirabilit᷑ ẽ cõfirmata. ¶ Hic etiã
Sresgi moꝛali.multa de ꝑfectiõe ãgel.
ationis replicans charitate nega

Ainmaln ber eſt difficilima queſtio.

Relio de chꝛiſto legit᷑: ⁊ cuʒ guſtaſſet no
uit bibere. bibit ergo aquã viuã? maãdu
cat paneʒ qui ð celo deſcendit:qui i cha
ritate radicem figit. deguſtat qui ea ali

gExẽplo.hi ſunt
ad ſẽpiternam vitaz
pꝛoximos mendacio
ſuo opitulante dedu⸗
cũt vi.xxij.q.ij.pꝛimũ
ex boc ergo collige ex
ſenſu illud accipiat.
bil Articulo.i.impe
dimento.

E an⸗ uz lelix qus

faciũt aliena pericu⸗
la cautuʒ.S.xxvij.q.i.
c.i.j.de cõ.diii.hi duo
⁊ dicit. Seneca.Rui⸗
na pꝛecedentiuʒ ſo let
eſſe doctrina ſequẽti⸗/
um ·ad h̊.S e.ſi.n i.fi.

blLAQuod vero. ſol⸗

nit gratianus auctoꝛi
tateʒ inductaʒ.S.e.di.
S. cum ꝗg. c. charitas
ad hoc ꝙ charitas a/
mitti non poſſit ?æ hac
occaſione diaboluʒ in
charitate creatũ eſſe
oſtendit. ⁊ de luciferi

excellentia multa ſub

iungit.

1Aegant. 5. e. ꝓ.
cum ergo ⁊ ego ſuʒ.?

m .nge in enãge
lio.mathei.
n ¶¶Bonum.i.doctri
n euãgelicam.

oOAld penitẽnam.ꝑ

p ¶. In vitate. s. xyj.
q.ij.viſis contra.

q In veritate.i. in
charitate.⁊ hoc dicit

allegando.

r.Bifferétia. ꝙ alij

ſũt bõi ⁊ alij ſũt mali.

86 .Penã eternaʒ. ꝙ&

nun facit.ar.S.xi.q.
ſij.illud plane.
t ¶Onod creãdo.nõ
eni debʒ punire.qð io

ſe appꝛobauit. vt. xxij

q.iiij.nabuchodono⸗/
ſoꝛ.ff.ad.l.iul.ð adul.
ſi vxoꝛ.in iii.
u Ex naduce. q-
angeli ñ fuerũt ex tra
duce.i.pꝛeiacẽti mate

ria ficut nec anima.S.

xxxij.q.ij.moyſes.
x Sno vitio.ſed vñ
fnit pꝛimus motuſan
Feliad malũ:dic ꝙ ex
ibero arbitrio. ſed in

libero arbitrio non fu
ſiit malum: vnde ergo

pꝛonenit malũ:dicas
ꝓi libero arbitrio fu⸗
it quedam libertas. ?
ex illa libertate ceci⸗/

Similis.cũ angelus ſtatim fuit poſt creationem capsx rationis ſed bo

mo non donec fi adultus.

D

bi dicit ꝙ charitatem neqniuit

habere in celo.ſed foꝛte dicitur non habuiſſe:qꝛ non perſeuerauit.quia non
dicitur ſactum niſi duret factum.vr.õ.e.di:i.cogitatio.=.l.dinoꝛtium.ſed foꝛ
te nunquam habuit charitatem vt dicitur in contrario.vnde magiſter boc
dicit allegando.æ ſecundum bocomnia contraria ĩtelliguntur no dechari⸗
tate quã nõ babuit ſed quã habiturus eſſet ſi ſtetiſſe.

Lij

Pꝛicipiũ
os angelos. quoꝛum
miniſterio parat᷑·?⁊ poᷣꝰ

⸗

3 D Rieipiũ caſus intẽdit greg in hoc.c.multũ cõmendare luciferũ oñdẽ
do eiꝰ perfectionẽ ⁊ excellentiã quã in cbaritate bũit ⁊ in alijs donis

De Pen.

gratuitis vel naturalibꝰ ante lapſuʒ ⁊ boc facit. Inducit autẽ auctoꝛitates

Job⁊ eʒechielis.

tet via ad deum.

b DNiarũ.ioperũ ſi

cut eniʒ in via cõtinet
veſtigiũ itinerãtis. ſic
in qlibet creatura eſt
via qua ꝗs dncit᷑ ad i-
telligẽda potẽtiã dei.

e ¶ Beemoth. i. dia⸗

bolus. beemothinter⸗
pꝛetat᷑ animal imun⸗
dũ.quia diabolus ꝑꝑ
ſupbiã a celeſti beati⸗
tudine tanqᷓ imũduʒ
animal alien? fact?ẽ.
d Pꝛimũ·i. pcipuuʒ

—

iᷓ alios.vnde in ſalo/

mõe. ↄ.ibi qui viuit in

eternũ creauit omnia
ſimul. .

e Qid perba gre

goꝛij exponentis pdi/
ctã auctem eʒechieliſ.
flabnit. luciſer.
g ¶.Venia. cũ eni pl?
ptãtis ⁊ pulchꝛiiudi/

nis ei cõmiſſũ fuerat.·

ideo magis diligi pſu
mebatur. ar.S. ij.q.v.

quãto.⁊. j. di.iij. F qðᷣ

autẽ ⁊. c.ſeptiesiõque

tãto magis obſeg te /

nebat᷑ ⁊ plus puniri

debnit cũ nõ fuerit ob

ſccutꝰ.ar. C. de ↄduc.
⁊Z ꝓcu.cõductoꝛes.i fi⸗

li. xi.? grauioꝛa facit

delicta ⁊c.vt.xi.qiiij.
pcipne · xl.di. hõ xpᷣia⸗/
nus. ſ. e. di. v. conſide/
ret.5S.e.di.i.ex hiſ ita
que.ð.xxiij.q.iiij. qui

peccat.

1

b Zu ſignacul. di

cit᷑ ſignaculũ ꝑp virtu
tes expᷣſſas quas rece
pit a domino.
l Plenus.i.plenam
cientiaʒ habẽs ⁊ ꝑfe-
ctioneʒ decoꝛis ⁊ cha
ritatis.

k (LPꝛimo vbo boe⸗

ſ.ſign aculum.
¶AUAt quo.i.quantũ
ſubhtilioꝛ eſt nã id ẽ di⸗
uine nature capacioꝛ
rõne ⁊ intellectu.
m ¶ Eo.i.in tantum.
n¶Similitudo dei · i.
gra ⁊ dilectio q̃ erat
deo ſimilis in illum.
0 Pꝛopheta . ſcilʒ
echielis.
p Lapis.i.oĩs aliꝰ
angelus.
q ¶ Pꝛecioſus.i. pul⸗
cher decoꝛe viriutum
¶Operinẽ᷑tũ eius.ſ.
inferioꝛ eo.ſicut veſti/
mẽtũ ẽ inferius ⁊ idi⸗
gniuſ ſe ĩduente:vl.oꝛ
nabat eum ficut veſti
mẽtuʒ oꝛnat aliqneʒ.
a Sardiꝰ.hos etiã
lapides enumerat lex
ff. de publi.⁊ vec.l.ĩter

ñ eni pus creauit hůc

ip̃cipuũ opus iter pꝛia opera dei vel pmus dignioꝛ iter ali⸗

repletum non ea penitus vacuũ aſſerit:

quaſi penitꝰ caruiſſet: nũqnã ea qͥ de eiꝰ
excellentia dicũt cõneniẽter ð eo ĩtelligi
ofſſer.
Rincipiũ eni inquit btũſ grego.via
ruʒ dei beemoth dicit:qꝛ nimiruʒ
cuʒ cũcta creans ageret huc pꝛimũ con
didit quẽ reliquis angelis eminẽtioꝛem
fecit:huius pꝛimatꝰ eminẽtiaʒ cõſpicit/
heta cu dicit cedri nõ fuerũt altioꝛes il
loĩ paradiſo dei.abietes nõ adequaue/
rũt ſũmitatẽ eiꝰ:platani nõ fuerunt equa
les frõdibꝰ eiꝰ.oẽ lignũ pꝛecioſuʒ para-
diſi dei non eſt aſſimilatuũ ei ⁊ pulchꝛitu⸗
dini eiꝰ:qniã pꝛecioſũ fecit eũ i multis cõ
dẽſis frõdibꝰ.quid namqʒ accipi in ce⸗
dris ⁊ abietibꝰ ⁊ platanii poteſt:niſiills
virtutũ celeſtiũ ꝓcere celſitudiniſ agmia
in eterne leticie viriditate platata:q quã
uis excelſa ↄdita ſũt:huic tamẽ nõ pꝛela
ta ſũt nec equata qͥ ſpecioſus fcũs eſt in
multis cõdenſiſqʒ frondibꝰ dicit.qa pꝛe
latũ ceteris legionibꝰtanta illũ ſpẽ pul⸗
chꝛioꝛẽ reddidit: qᷓta ei ſuppoſita agelo

ruʒ multitudo öcoꝛauit. Iita arboꝛ in pa

radiſo dei tot quaſi cõdẽſas frõdeſ huit
quot ſub ſe poſitas ſuꝑnoꝝ ſpirituum
legiões attẽdit qͥ ⁊ icirco peccãs ſine ve⸗
nia dannatꝰ eſt:qꝛ magnus ſine vẽia cõ
paratõe fuerat ereatꝰ.hinc ei rurſũ ꝑ eũ

dẽ ꝓphetaʒ dr. Zu ſignaculu ſimilitudi

nis plenꝰ ſapientia ⁊ perfectus ðcoꝛe in
delicijs paradiſi dei fuiſti multa eniʒ de
eiꝰ magnitudie locuturꝰ pꝛimo vᷣbo cũ⸗

t Biſtinctiones. 5. di. xxxix, ad he.
uAuro. vnde dicit lex aur⸗ geẽma iungat᷑ nõ cedit auro.ſʒ ecõ.
de au. ⁊ argen. le.ſi no ſũt. pꝛeueniemus.
nota per cano⸗/
nẽ iſtů ius ince⸗

cta cõplexuſ eſt.qͥd nãqʒ boni nõ hũit q

ſignaculũ dei ſimilitudinis fuit. ð ſigillo
qppe ãnuli taliſ ſimilitudo imaginaliter
expꝛimit᷑:.qualis ĩ ſigillo eodẽ eẽntialiter
habet᷑:⁊ lʒ hõ ad ſimilitudinẽ dei creatꝰ
ſit:angelo tñ quaſi aliqd maius tribuẽſ:
nõ euʒz ad ſimilitudinẽ dei ↄditu:ſʒ ipſũ
ſtgnaculuʒ ſimilitudis dei dicit:vt quo
ſubtilioꝛ eſt natura:eon ĩ illũ pleniꝰ ſimi
litudoꝰ dñi credatur expꝛeſſa.hinc eſt ;
pꝛimatꝰeius potẽtiã ad huc inſinuãs idẽ
ꝓphetaſubiũgit. Ois lapisꝰpꝛecioſus
operimẽtũ tuu:ſardius topatius iaſpis
chꝛyſolittus onix berillꝰcarbũculꝰſma⸗
ragdus⁊ ſaphirus.¶ Nouẽ dixit ge⸗
nera lapidũ:qꝛ nimiruʒ oꝛdines ãgelox
ſunt nouẽ:nã cũ ꝑ ſacra eloquia ãgeli ar

changeli:thꝛoni:⁊ dñatões:⁊ virtutes:

pꝛincipatꝰ⁊ ptãtes:cherubi:⁊ ſeraphin
aperta narratõne memoꝛãt᷑:ſuꝑnoꝝ ci⸗
uiũ quãte ſint diſtinctionesioñdit quibꝰ
tamẽ beemoth iſte oꝑtꝰ fuiſſe deſcribit᷑
qꝛ eos quaſi veſtẽ ad oꝛnamentum ſuuʒ
bũit:quoꝝ duʒ claritatẽ tranſcenderet:
ex eoꝝ cõparatione clarioꝛ fuit.de cuiuſ
deſcriptione adhuc ſubiũgit: aurũ opꝰ
ðᷣcoꝛis tui:⁊ foꝛamina tua ĩ die qua con
ditus es pꝛeparata ſunt.aurũ opꝰ extitit
ðcoꝛis eiꝰ quia ſapie claritate cãduit: qᷓ;

bene creataccepit.foꝛamina vo iccirco

illapidibꝰ fiunt: vt vinculati auroĩ oꝛna

menti compoſitione iungant᷑:⁊ nequa⸗
quaʒ a ſe diſſedeãt quos interfuſũ aurn

l.rodi.i.ij..cum in codem.

uerſo aurum cedit gẽme.

..

repletis foꝛaminibus ligat. hmõi ergo

lapides in die ↄditiõĩs ſue foꝛamia pꝛe
parata ſuũt: qa videlicet capax charitatiſ
eſt ↄditus:quaſi repleri voluiſſet: ange

lis ſtantibus tanquã poſitis in regis oꝛ⸗

namẽto lapidibus potuiſſet inher ere. ſi
enim charitas auro ſeſe penetrabilẽ pꝛe
buiſſet ſcis ãgelis ſociatus in oꝛnamẽto
vt diximus regio lapis fixus maneret.
Habuit ergo lapis iſte foꝛamina. ſed ſu

perbier vitiol charitatis auro non ſunt

repleta. nãqʒ iccirco ligãt auro ne cadãat
nu artificis amoꝛis vinculis ligari contẽ
ſit: nuc autẽ ceteri lapides qui hic ſimi
liter fuerãt ꝑfoꝛat penetrates ſe inuicem

charitate ligati ſũt atqʒ hoc ĩ mũere iſto
cadẽte meruerũt:vt nequaꝙᷓ iaʒ ð oꝛna-

—

mẽto regio cadẽdo ſoluãt᷑.huiꝰ pꝛicipa

t celſitudinẽ adhucidẽ ꝓpheta ituens
adiungit. Zu cherub extet? Z pꝛotegenſ
in mõte ſancto dei ⁊ i medio lapidũ igni

tor pfectzabul ſti. Cherub aͤppe pleim
c e cherub

do ſciẽtie ĩterpꝛetat᷑:⁊ icirco i

dicit᷑:qꝛ tranſcẽdiſſe cunctos ſciẽtia non
dDubitat᷑:qͥ i medio ignitoꝝ lapidũ ꝑfectꝰ
abulauit: qͥa inter ãgeloꝝ coꝛda charita⸗
tis igne ſuccẽſa clarus gloꝛia cõditionis

extitit:queʒ bene extẽtũ ac ꝓtegẽtẽ dicit.

omne eni ꝙ extẽtü ꝓtegimꝰ obuᷣbꝛamꝰ
qᷣa cõparatiõe claritatis ſue obumbꝛaſſe
ceteroꝝ claritatẽ credit᷑:ipſe fuiſſe extẽtꝰ
1 ptegẽs reperit᷑: reliquos eni qſi obũ⸗
bꝛãdo operuit:qͥ eoꝝ magnitudinẽ excel
lẽetia maioꝛe trãſcendit:quod ergo illicꝰ

ſpecioſo i multis frödibꝰ ꝙ illic ſignacu
lũſimilitudinis ꝙ illic cherub: ꝙ illic ꝓte
gens dicit: hoc hic voce oñica beemoth

iſte viaꝝ dei pꝛicipiũ vocat᷑ ð qͥ iccirco tã
mira in qᷣbꝰ fuit ⁊ qͥ amiſit iſinuat vt ho
mini oſtẽdat qͥd ipſe ſi ſuꝑbiat ðᷣelatiõis

ſue culpa paſſurus ſit:ſi feriẽdo illi par⸗

cere noluit quẽ creãdo ĩ gloꝛia tte clari⸗
tatiſ eleuauit. cõſideret ergo homo elatꝰ
qͥd ĩ terra mereat᷑:ſi ĩgelis pꝛelat:ĩ celo

ſternit. Charitas auᷣt que i aduer⸗
ltate deſerit᷑:ficta.i.fictilis ⁊ifragilis eẽ
ꝑhibet᷑:ſicut fides ex qua charitas ꝓce⸗
dit ficta i. fragilis apud apoſtolũ eẽ ne⸗
gat. ſimiliter charitas que in aduerſita⸗
te deſeri põt:dicit᷑ vera nũquam fuiſſe.ſi
cut enĩ hiero.cõtra iouinia.ſcribit.Ois

creatura ſub vitio eſt:nõ ꝙ oĩs peccaue
rit: ſed qꝛ nulla eſt que peccare nõ poſſit

poſſe aũt peccare:vt Aug.ait. Moẽ ali
quid poſſe:ĩmo aliquid nõ poſſe.vnde il

le ſolus vocat᷑ oĩpotẽs qui hoc nõ põt:

quia oĩa põt que poſſe e aliquid poſſe.
ſicut ergo eius cõparatione qui mutabi
litatẽ neſcit oĩs creatura vitioſa dicit᷑ qꝛ

mutabilitatis ẽ capax.iuxta illud. Nõ iu

ſtificabit᷑ in cõ.t.om. vi.et aſtraꝰ nõ ſunt
mũda in cõſpectu eius. Sic cõparatiõe
eius creature que mutationẽ nõ recipit:
oĩs creatura que ꝑmutat᷑ nõ vera:ſʒj va⸗

na eẽ pꝛobat. vnde oĩs hõ mendax eſſe
dicit᷑:et vanitati ſimilis factus.hinc etiã

piſſe a ruina an
geloꝝ. bonuz n.

⁊ equum fuit vt
Pb ſuꝑbiaʒ luci⸗

er puniretur.

¶Vitio. i. per
vitiũ ſuꝑbie nõ

ſüt repleta.
3 Cbarilatiſ.
ar. ꝙ diabolus
aritarend ba
uit. vt. xxi ij.
viſis. ſzʒ cü Ai

rõnis capax ino

centie ꝑticeps ſi

ne charitate et

nõ potnit. ar. S.
e. di. §. item ſine
charitate. ꝙ er⸗/
go charitate re/
pletus negat᷑ cõ
paratione ſtan⸗
tiũ ⁊ cõfirmato
rũ dꝛ vel ad per
fectionẽ ⁊ ꝑſeue
rãtiaʒ refertur.
2 Lapides.i.
oꝛd ines angelo

3 . Quog illic

in ꝓpheta.ſ. cʒe

chiele in iob.
¶Docc.i.po
ce dñi loquẽtis

Inſi nuat.
ber ꝓpheis.

i
b ¶Cbaritaſan

tẽ.ſoluit auctoꝛi
tate apoſtoli al⸗
legata. S. in pꝛi.
di. duobꝰ modiſ
qmia dici t pꝛio
charitas que de
ſeritur.

e¶ EFicta .i. fra

R

gilis ⁊ non vera
reſpectu gmanẽ
tis. vel nõ vers
reſpectu chari⸗
tatis diuine. ad

qð ſimilia qdazʒ

inducit.i fi.con/
clndit verã cha⸗
ritatẽ deſeri nõ
poſſe.

d¶Poſſe auiẽ.

exquo eniz reñi⸗
ſtere vitijs ẽ ve⸗
rum poſſe ergo
nõ reſiſtere ẽ nõ
poſſe ſʒ non re⸗
ſiſtere ẽ peccare
⁊ ita poſſc pec/
care eſt nõ poſ/
ſe reſiſtere.⁊ ita
eſt. ar.a contra
rijs.arg· xxxij ·
q.iiij.ſicut ſati⸗/
ns eſt. ⁊. q. v. ſi⸗
cut enim.

e¶ ¶Et aſtra ·i.

angelus.

— Etiam ec⸗

cleſiaſtes. in ſa⸗
lomone.

lgz ar
ſenne,
ear
ginss
jen ſc
gapen
cpione⸗
Nitq
ſande
aavi
ſauit
deecat
ciſean
Edece
penit
nöͤf⸗
an
d h
anclt
chri
rtbi

tun BSl. m. 291
E- de charitate. cõtimnat ſæ ibſũ gf̃anus in · ij. enĩ di. hane o ¶Fecilius.mirum eſt quare boe dicat cuʒ multi inueniãtur in fine pe-
loſtas Te decharlrate e ſdl tan Bams gen aliã pᷣmi⸗ 63 reſplenduiſſe.⁊c.S.i.q.vij.ſi quis omnem. ⁊ panci inueniant᷑ ante
nenn⸗ ſit. au.ſ.charitas ſemel hira amitti poſſit quã ĩ pᷣcedenti di. fuinem ſine moꝛtali.ar.S.l.di.qꝛ tua.ſed qð dicit bic intelligit de integritate
tNrtractauit.nũc autẽ ad ꝓpoſitũ ſuũ reuertit.⁊ dicit hec que carnis.ſ.virginitate. d. faciliꝰ inuenio qui ſeruet virginitatẽ qua ꝗ poſt B
tean, xcetera hic incipitiij.diĩ qua ca queſtio tractat᷑ an penitentia ſit te coꝛuptionem carnis ſeruet cõtinentiam. nã tunc ſacinimne ee delg,
i ed eranas bitrant᷑. vnde ⁊ ſacra
ne . 6 „ 2 He „ 5 P gri. In& d E. P Fr C.
dan multis anctoꝛi · eccleſiaſtes cũcta qͥ ſo ſole ſũt id eſt que ſeruauerit ĩnocẽtiã:quã qͥ cõgrueꝰ egerit ero Anadense
unfutn tatibꝰ? exẽplis tẽpoꝝ viciſſitudinẽ recipiũt nõ tãtümo/ penitentiam.¶Item augn. 1. 5 vel boc peteſi Telligi
dbagtrn pꝛobat᷑.dicimuſ do vanitas qͥ omni creature rõne muta⸗/ α Atiſfactio penitemie eſ peccatoꝛi de pnia pfectiſſima.
nnin ergo ꝙ iterãda bilitatis ineſt:ſʒ etiã vanitas vanitatum ◻ cauſas excide e:nec earũ ſuggeſti⸗ que nõ ſolũ deler pec-
inin eien ſzd ba⸗ vagrietate ꝑmutatiõis ꝙᷓ rcipiũt eſſe diei. onibus aditum indulgere. cata: ſed etiã peccãdi
lcbeni niendus ẽ ſi de- tur. Sic ergo cõparatiõe diuie charitatii Igem in libꝛo de penitentia. affectionem quã non
8 Ta ephlane lia virtdeſſe vera pbat᷑.aut cõparatio AEnitentia eſt quedam dolentis vin babere difficilimũ efſd
Chartt⸗ ſepties. ybi autẽ nulla virt? vera, pbat. au⸗ 2 M—— Konarne. nas bge
dli dicit ꝙ peniten ne eiꝰ qᷓ nõ õᷣſerit᷑:illa q̃ amittitur vera eẽ dicta puniensiin ſe quod dolet com X Krut⸗ azhe
ninͤ tia nõ eſt iteran negat. ſicut autẽ omis creatura ſuo mo minſſe rikra. Conelnne eſt dolecum de rare as Gne vuſſictie⸗
1mai da dicimꝰ ꝙ de. do bona ⁊ vera eſſe dicit᷑:ſic ⁊ charitas peccato quod declaratipſa di 6i eſtqꝛ vicitlex onola
ſicſ ſoleni eſt inte e⸗ q̃ deſerit᷑ ſuo modo bona ⁊ vera eẽ möõs tus penitere.n.eſt penam tenere'ut es cilis eſt mutario pite-
acpnin Feda i i ſtrat᷑:alioqͥn a nullo öſereret᷑ ſi nullo mo per puniatii ſe vlciſcendo quod commi ſed cuʒ magno laboꝛe
eneſ ſgermns vebet do ĩ eo eſſet. ꝙ eni nullo modo vere eſt ſitpeccãdo.pena.n.pꝛopꝛie dicitur leſio animi fit. p: in aut de
ntte chaaſn fmed, llo moõ Zicriponli c- ſi aliq̊ mõ vere que punit vindicans quod quiſqʒ com mona. S.hic aũt. col.
Ruds Tauaine mart veſ it aliqͥ mõ id vere eſſe opoꝛtet miſit. ille penaʒ tenet qui ſemper vidicat i cr. .e. ſane cauẽdũ.
ſümie echmna mer⸗ H III. Hode⸗ quod commiſiſſe dolet. enitentia ita q Seſteend⸗
lgegn m. „ 1. , P 11e, e ſ. e. di. S. illð aũ
dru cleſiag 2 hoc ſu Ccð charitate bꝛeniter. ſcri⸗ que eſt vindicta ſemper pumẽs in ſe qð gregoꝛij. v. ſatiſfactö.
ſege G per codẽ timi⸗ pſimꝰ ꝓpter eos qͥ penitẽtiã dolet commiſiſſe. 1rVauſas.i. vitio
tone ſin ne. ſup diner i negãt reiterari poſſe:aſſer⸗-⸗ In eodem. frfradicem. nõ. n. ſufficit
tüfmmm ute e in are tes ꝙ ſic charitas ſemel ha ¶ Dapoſtolꝰ? etiam peccataP per ba ramos incidere. vt. .
ilaln Paſera ſeo⸗ di Y lta nuuquã amittitur: .ita pẽitẽtia ſemel biſna dimiſſa? cõtiue Moꝛgenobiſ. di ij. .. H re
Netn Peig e n. auéti culpa ma- . apoſtoloꝛũ cas. i. opo c8
a anguis⸗ hae qovere celebꝛata nulla Pauefſon 14 nad 1 an mnper ſundamenmm hat. quid vel occaſioues peccã/
Nu nem ſic tractat culat᷑.ſi vo crimialis culpa illã aliquãdo poſitis: quid pꝛeter ploꝛare reſtat: id dt nr irrri dit paler.
WMK gra. Pꝛĩio ponit ſeqͥt vera penitẽtiaꝰnõ fuit:nec veniã vn niſi ſemper dolere in vita: vbi. n. dol oꝛfi g Enitentia. eſt
oplonẽ illoꝛn g quã a domino ĩpetranit: q; ex diffinitiöe nitur deficitt penitentia.ſi autem pẽi⸗ vindieta. hess
Ql ſie da n en ipſiꝰ penitẽtie ⁊ multoꝝ auctoꝛitatibus tentia finitur:quid relinquitur de venia⸗ quedã aſſignatio illiꝰ
N da quia eÄẽ non ꝓbare cõtẽdũt. vt eniʒ Ambꝛo. ait in tandiu enim gaudeat ⁊ ſperet de gratia pnie que dicit᷑ operis
emnen ſeanit moꝛtale daz ſermõe quadrageſime. quangdiu ſuſtentatur a pennentla, diot Kigscto⸗ nteligt
. U E „ — „ — . 2„— . . . 467 . . ius oli E rtec fe.
den decatuͦ ſennn Enitẽtia eſt' mala pᷣterita plagere: n do mnne, vadde eenegt ckn i eShac guckoeitaren
4 F auii moꝛta 2 plãgẽda iteruʒ non committereꝰ pecce on vrir ces: enee e Eer dunig in ſeiar⸗
Ju kꝑparcatnmi la Idẽiĩ libꝛo ð vnica pẽitentis. volunta peccandi in te oꝛiatur:.quod expꝛeſſum ꝙ quis nõ
ee hofult nee veni Epiütq ſepius agẽdã penitẽtiã pp gquomodoſſeruabitur: niſi doloꝛ in peni poteſt ieiunare p aliũ
nni nol ner neni tant qͥ luxuriãt/in chꝛiſto. Nam ſi tentia cõtinue cuſtodiatur.hinc ſemper icet ↄtrarium dixerit
Mutuan Aboe maltns vere ĩ chꝛiſto penitẽtiã agerent: iteran/ doleat ⁊ de doloꝛe gaudeat⁊ de dolo⸗ barrxi o. bibyter
oſti⸗ auctoꝛitates n daã poſtea nõ putarẽt: qꝛ ſicut vnũ ba ris penitentia ſi contigerit ſemper Rols ſ Grdd ir den li⸗
mäin ducit vſq; ad. ,-. ptiſma. itaꝰv' vnica? pnia veꝝ pᷣteriti ſẽ· at:⁊ non ſit ſatis ỹ doleat: ⁊ non enA/ viger Ppcn iln
hnni 1,— . luiſſe doleat. ne poſſit ꝗs ieiunare
nchn ſyeba r incl ꝑ nosdʒ penitere peccati:ſʒ hoc delicto per doluiſſe do cat. ge eade piona cenſtk
1da . ni lbi 0 nere H ruʒ leuioꝛũ.at egofaciliꝰ iueni:qͥ recte Item Grego. in eſtiuum tempus. vt.xxxv. q. iij. ꝭ. bac
8tnpnmn dbat auctoꝛitatibus ⁊? exẽplis ꝙ pnia ſepe iterat᷑ pꝰ inſerit q̃ ſt vera a qᷓ iĩ ſe ip̃is.ff. qð me.cã.l.iſti quidẽ.5. vl.
ven gun gne ſit falſa penitẽtia. qᷓ occaſione ſubiungit. an pnia ſit danda an ne⸗ n ——Hõ enlarrergiͦs. n clarenallidirit ſa
elpofen gada ei qui vult agere pniam de vno pctõ⁊ remanere in aliſs. x Tenẽ. al it ethymologie vocabuli. d'c lis dixit in
eno, bD Zera penitentia.boc falſũ eſt qꝛ ſi ex charitate penitnit vera fn ꝑ illũ locũ gene.penitet me feciſſe hoĩem ſuꝑ terraʒ. idẽ ẽ ae ſi diceret. pena
nninl it. ⁊ ſaluaret ſi tunc decederet dũ ſic penitebat.auctoꝛitateslaũt que in ienebit me /ꝓ pctis hominũ.tenebit F me i eeerterg
ſniinc ↄꝛio inducunt᷑ nõ ad oiuerſa tꝑa ſʒ ad idẽ ſunt referenda.xt.j.e.S. ſel y ¶Puniat. hitu nõ actu. arg.s.di. xxxi.ſi laicus. · ſ. c. ꝓxi.
eliſcn yverba. vt.ſ.eo tpoꝛe quo penitet hẽat ꝓpoſitũ l e apoſtolus.. ei.., paulus. ”MMMBM
kunt Rn eſt effectus pnie quam diffinitio. iiij.c.ij.⁊ iõ timet cadere.⁊ idignũ eſt eũ ꝗq nõdũ ſtabilẽ ⁊c. C.de teſt. mi.l. vl.
1 ſeni q ¶ Non cõmittcre .i no comittẽdi ꝓpoſitum babere. . Ploꝛat.ar. .j.de cõ.di.iiij.ſine penitẽtia· ar. .s.di.i:tres ſunt actſone⸗
dagu e Eperiunt᷑pniam ſolennẽ.vel qð hic dicit intelligas de pnia ex ſʒ illa nõ ꝓhibet.qui dolẽdũ ſit ſuꝑ pctis iã dimiſſis.ſʒ A iã pꝛo illis non e 14
tein ſcriar atiſtete-ni auida puar ſaſſeere enee ber nenteti nungenc. Gi ſidem. ”ß M
cati.ſ.quotiens peccãt pniam ſibi iniũctaʒ ſine ſatiſfactionẽ agãt. licee a ¶. nper fundamentũ.i.fidemm. — ———
oſeh rehiqe It. illu mikt. i. tũc fit:cũ mẽoꝛia peccati habet᷑ ⁊ de petõ nõ dole᷑.
ei bnolctalepeccandipe thiiqt pe. ſane canenchmnn t boc mnuijtt illnd * E Drarz aiheio ene efficiĩ rnton ſe penitẽtiã ad Pa, nõ ꝑducit᷑
unr f. Quiluxuriant᷑.i.foꝛnicant᷑ ſpũaliter kharando r achꝛſo⸗ .⸗ a Tno nin laboꝛanlineti⸗ nõ debet percipere.xyi.·i gener aliter.
5 oic peiltcre H ſunert ealafere hienen d ſe EBe ntertd Anef mũdicia ſpe cterne beatitudinis quã cũ venia aſſe
ni Buurſü vt vnũ baptiſma aſficit ad delershen percatiſie 7 yna pnia un ler iofe. conſttul ver conſeaues peccatũ:ſicut erat pus
tang h Nnmrdezmist, birl ſeper ſc. 2 EBe verts nd zarne ſtelligas ꝙ peccata redeãt pᷣns dimiſſa.ſʒ ga ita in⸗
enn .Et. aliter. j.e. diſtin. ſiue antem. c. trabit gehennã ac ſinulluʒ peccatũ eẽt dimiſſũ.hoc ſm quoſdam.ſecns ſᷣm
muri l ¶ Anica.·i. in ſalicibus reiterobilis. („ alios q dicũt peccata ia vimniſs redire yt bec tradũt.jſ·e·ꝭ·bac auctoꝛitate.
AAN Semper debet. ſ. ſemper vere penitere.ſed de moꝛtalibꝰ raro ↄtin f . Be gratia.facte pꝛomiſſionHis. erat j eing den
inn git. vnde addit: at ego ⁊c.q.d. ita de facto contingit ſepe.ſꝙ quis bʒ g(¶ Dꝛiat᷑ſʒ ſi pꝛeepit nõne ſic pꝛecepit impoſſibile.qꝛ qdð nõ erat i eins po
i pniam de minoꝛibꝰ ⁊ cõpunctionẽ.ſʒ de maioꝛibꝰ nõ.vlł meliuſ qð inn teſtate.ar.ẽ. di.ij.Secõtrario.⁊ c.ſciendũ.ſʒ expone voluntas in te nõ oꝛis-
it bic diſtinguo vt.ſpniĩa ꝓ leuioꝛibus moꝝalibus tantũ peccatis in/ tur.i.in te oꝛta ad effectũ non perducatur. iſt..ſin
ind iunctta poſſititerari qꝛ nõ iniũgitur pnia ſolẽnis niſi pꝛo grauiſſimis. b¶ Si cõtigerit.ẽ.xvij.q.iiij.ſũt qui opus.ẽ.xy.qviij.hi qui.j.ea.di §. m
D xxvi.q.vi.c.vl. m ESGelictoꝝ.tamẽ moꝛtaliũ. autem.c.in ſalicibus. .

n ¶ Ailt ego.ð.di · i .. alij econtrac.ſũt qui arbitrantur. i ¶. In eſtiuũ ·i. in bomelia que ſic incipit.

Be Pen.

Enitẽtiaʒ. plangere.i.plangendo de pꝛeteritis malis dolere vel ſatiſ⸗

ter
factiõe ſatiſfacere m pꝛeceptum eccleſie. „
bᷣKãõ perpetrare.i.in nullo moꝛtali perſeuerare vel pꝛopoſitum perpe
trandi non habere.

d Lanatur.i illa mdicia nõ eſt cã ad ſalutẽ q; eſt momẽtanea nõ

ꝑſeu erans.yel nõ eſt mũdus ex toto.ſʒ ad tẽpus vel in parte.
¶ HQue fleuerat.ð.xv.q.viij.hi qui. L.

c ¶ Cõmittat.id eſt ꝓpoſit um cõmittendi habeat.
d ¶Biſſimulat.i. nõ d
vere penitet. =êè , .
e Quid eni ꝓdeſt. PEkemelam quippe agere digne nõ
quo ad vitã eternam. poſſumus niſi modum quoque eiuſ
vt.j.e.di.ſũt plures. nã deʒ pẽitẽtie cognoſcamꝰ. Penitentiaʒ
alias bene valet occa uippe ager̃ eſt ⁊ ꝑpetrata mala plãger
ſionaliter. ſ. e. di. pY.. Ippe p

f E“ut aui qalt e.
ſepties..di.l.hi qui.

⁊ plangenda nõ ꝑpetrareꝰ.naʒ q ſic alia
ᷣploꝛat vt iterum alia cõmittat: adhuc
pniam agere:aut ignoꝛat aut diſſimulatꝰ

S Virlus.·i.effectuu quid eni pꝛodeſtſi peccata luxurie quis
pniec. = defleat ⁊ tamen adppuc auaricie eſtibus
b I Koghetloꝛ . anhelat. Idẽ. Sunt qui dicũt pauci
noche ug. v. tempoꝛis penitentiam contra peccatum
i. vide benignũ. cõtra debere ſufficere:vt iteruʒ liceat ad pec⸗
ibi.n. inuitur ꝙ quan ⸗· catuʒ redire: recte hoſ paſtoꝛiſ pꝛimi ſen
diu videf᷑ durare pe trentia pcutit qͥ ait:canis reuerſus ad ſuũ

catũ durare debet pe

nitẽtia.ſed dic ꝙ non

vomitũ ⁊ ſus lota in volutabꝛo luti.ma⸗
gna eſt.n. cõtra peccatũ virtusꝰ peniten

dr ibi ꝙ penitetia nõ te: ſʒ ⁊ ſi quiſ in eadẽ penitẽtia ꝑſeueret.
deheres pair lapbe penitẽtiaʒ veram agere eſt cõmiſſa pla⸗
183 fuerit culba i5 gere 7 iterũ plãgenda decliare. C Idẽ.
ga penitẽtia debet eẽ RNRogductioꝛveſt eni pena quã culpa
nõ eni erit equũ vt ꝓ ne parua putaret᷑ culpa:ſi cum illa
vniuſ bore foꝛnicatõe iniret᷑ ⁊ pena:ac ꝑ hoc vel ad demõſtra
non maioꝛ iniungeret tionẽ debite miſerie vel ad emendatio
ei penitẽtia. ſʒ qð hic nẽlablilis vite vł ad exercitatiõ neceſ⸗

dicit retoꝛquet᷑ ad ite

rioꝛc penitẽtiã.qꝛ qñ
cũq; reduco peccatũ
ad memoꝛiã debeo in

de dolere.j.e.iudas. ? mMinis.i.pturbatio concitati ãimi:ſʒ trã⸗
hoc intellige de pena quilla iuſti ſupplicij cõſtitutio. ¶Ite
moehene beega⸗ ioo annes os aureum.
. . „— 7 r „
topm bominia gan P Sntenpenufncſcns aeerfeck
la eſt ꝓductioꝛ.ar.s. — 1. e „ en
di i. ſicut pꝛimi. de eiꝰ contritõ ioꝛe eiꝰ cõfeſſio in opere
Aid demõſtratio⸗ tota hũilitas. hec eſt fructifera penitẽtia.
nẽ. id eſt ad cuſtodaã & Itẽ ſmaragqus.
bumilitatiſ.vt ĩ pulo Ae pniaʒ digne agit:qͥ ſic pᷣterita mala
üj. Pin oiſplicct⸗ de ploꝛat:vt futura iteꝝ nõ cõmittat.
ven tane wcne naʒ qͥ plangit peccatuʒz ⁊ iteruʒ admittit
v.ad eis vero. verſis Peccatũ: quaſi qs lauet latereʒ crudum:
finen. quez quãto magis abluit tãto magis lu⸗
¶Emendationt᷑. i. tum facit Item Auguſtinus
ad purgationẽ delicii Enitetes ſi tamẽ eſtis pẽitẽtes ⁊ nõ
vt in paraliticco. eſtis irridentes: mutate vitã: recon
m EErxercitation?.· ciliamini ðo:⁊ vos cuʒ cathenatpaſcetiſ
ʒ.e.di.i.ſicut pꝛimi. =ð
nMeceſſarie.ad vi 1 JM-f
tam eternam.

ſarie penitẽtie tẽpoꝛaliter õtinetꝰ homi⸗
neʒ pena:queʒ iã ad dãnationẽ eternaʒ
reuʒ ũ retinet culpa:ira deiꝰnõ eſt vt ho/

nitẽtiaʒ cerno: ⁊ affectũ pnie nõ habere
qa incõſtãtias mẽtis ñ recoꝛdatiõe pcĩ la

f 1T2. Soliloquioꝝ.i.pſalmoꝛũ ſũt excellentioꝛa de xp̃o eloquia.
6 . .

Nanis.i.inſufficiens ad vitã eternã obtinẽdaʒ vel carens fructu

illius pnie quaʒ
S ,, , S nõ ſequit̃ culpa
qua iqͥ cathena q̃ ligaueris in terra erüt cuius fructus ?
ligata in celo.audiſ ligaturaʒ ⁊ ðo putaſ yitatio gehenne
facere impoſturã penitẽtiã agis:gena ⁊ adeptio gloꝛie
figis:⁊ rideſ⁊ ſubſãnaſ patiẽtiã dei.ſi px P¶Tardiuſar.
nitẽtiã agiſpẽiteſ.ſi nõ pẽites: pẽitẽſ no el Pyulnus achi⸗
ſi ergo penites cur facis ꝙ male feciſti: ec daſtiernl⸗
ſifeciſſe peniteat:noli peccare.ſi ad huc neris auxiliũ pe
facis certe ñ es penitens ¶· Item Iſi lias baſta tult.
doꝛusde ſummo bono. ¶ Frequẽt.ẽ.
NRrcriſoꝛleſt nõ pẽitenſ:qqͥ adhuc agit dii.xciij. diaconi
penitet: nec videt᷑ deuʒ poſcere ſubę n.n ſed hoc
dit:ſy ſubſanareſuꝑbus. caniſ reuerſus cuc bium vir
ad ſuũ vomitüẽ penitẽſ.ad pcm̃.multi.n. i Deneſe,
lachꝛymaſ ideſinẽt füdũt ⁊ peccar ñ deſi ¶ Arũt pecca⸗
nũt.Quoſdã accipere lachꝛymaſad pe re.yel qꝛ redeũt

ad illa vel ad
glia.

chꝛymas fundũt.nũcvo reuiuiſcẽte vſu⸗ rAd odeti
ea que fleuerũt iterdo cõmittũt: iſaias: 2 ſategnerca ⸗
ð peccatoꝛibꝰdicit Lauami mũdi eſtote. cutiue. vt. i q. i.
Lauat᷑ ⁊ mũdꝰeſt qui ⁊ pꝛeterita plãgit: quiſgs.in fib.
⁊ flẽda iterũ nõ admittit.Lauat᷑ ⁊ nõ eſt m Aptiʒant
mũdꝰ qͥ plãgit que geſſit:nec ðᷣſerit:? pp M bec verba
lachꝛy mas ea qᷣ fleuerat:rpetit.¶ JItẽ ue bic ponit
augnſt. i li. ſoliloquioꝛum. ega muenil
NVanis ꝛeſt penitẽtia quaʒ ſequẽs cul mroch. an dienl
pa coiquiat.vulnus iteratũ ſanat᷑ ar eccleſiaſticus.
iꝰv.frequẽter peccãs ⁊ lugẽs vix veniã n Baptizan⸗
merebitur.nihil ꝓſunt lamẽta ſi replicat tur.i.abſoluun⸗/
peccata.nihil valet veniã a malis poſce tur ⁊ mundant
re:a mala ðnuoiterare.ꝑſiſteergo ĩ con⸗ de cd. di. iiij nec
feſſione: eſto in penitẽtia foꝛtiter cõfirma Rrmortu
tus.vitã bonã quaʒ accepiſti tenere non Tacsacta o;
L deſinaſ. ꝓpoſitũ bõe vite cõſerua iugiter tui tangit gð fie
Itẽ greg. in paſtoꝛali. bat in ve .te. ꝙ ſi
QAi ddmiñſla plãgunt:nec tamẽ de- quis tãgebat oſ⸗
(elerunr ſckrte ſollicite ſciãt:qaſa pelcoꝛpꝰ moꝛ
flẽdo inaniter ſe mũdãt:qͥ viuẽdo ſe ne tui hois etat im
quiter inquinãt cuʒ iccirco ſe lachꝛymis nduP
lauãt: vt mũdi ad ſoꝛdes redeãt JIte. Gebat agna aſ
Ai admiſſa plangit:nec tamen de Ronis. die. ij ?.
ſerit pene grauioꝛi ſe ſubijcit: quia vij.? ſic munda
ipſam quaʒ flendo ipetrare potuit ve⸗ batur ſicut hic
niam cotẽnit Jtem. tigit ? exponit
De con · di. ili ne
guap.

ol Betinet. pena ad gloꝛi dei manifeſtdaʒ vt in ceco nato.5. di i ex his
⁊? ad iudiciũ future dãnatiõts.vt in herode.ðs.xxiij.q.iiij. nabnchodonoſoꝛ

⁊ ad cantelã ſui ⁊ alioꝝ.vt in paulo.⁊ vt ſtudioſius illa vita querat᷑ que erit
ab omnibꝰ penis aliena ⁊ vt ſit fideli certãdi mã ⁊ occaſo vicendi qui non
vinceret ſi nõ pngnaret.S.di.vi.S.ſed penſãdum. ð
pIra dei .S.xi.q.iiij.ꝭ.ſi ergo iniuſe.
4 turbatio.ecce.quid ſit ira hominis ⁊ quid ira dei.
r fecta pnia cogit.iniuncta a ſacerdote.
8 Enirtes. cũ cathena. S. e. di. i. agite. ar. Z. 5. e. di. i. facilius.
t Cathena.i.in cathena.i.cũ mãdato eccleſie.ſ.m qð eccleſia nos
Impoſtura.i. ei falſũ iponere. ꝙ. ſ. iiuſte ligatis ab ipſo. deus.n. nemi/
