aliquo pꝛeſtito beneficio tempoꝛe ad/

miniſtrationis quam gratuito meruerũt
accepturoſ.⁊ licet neminem diuini timo
ris contemnendo iureiurando arbitre⸗
murꝰimmemoꝛem:vt ſaluti pꝛopꝛie vl
lum commodum anteponãt: tamen vt
ad ſalutis timoꝛem ex neceſſitate pericu
li ſubiugetur:ſi quis auſus fuerit pꝛebi⸗
ta ſacramenta negligere:non tãätummo
do aduerſus accipientem:ſed etiam ad
uerſus dantem accuſandi cunctis tan⸗
quam publicum crimen concedimus
facultatem:quadrupli pena eum qui cõ
nictusrfuerit modis omnibus feriendo
Item paſchalis papa.

De eodem.

Ater ſimoniacos veluti pꝛimos
et pꝛecipuos hereticos ab omni⸗

m U Der ſe:extra de pecul. cleri.inquirendum.extra de ſenten. excommn.

eres.

n ¶. Cuiuſq;.ſed videtur contra.ff. de poll.l.pꝛima. ſed aliud eſt publice

pꝛomittere aliquid reipublice. aliud occulte alicui vt eius ſuffragio pꝛonio

Uegtur.

o ¶¶ Salarijs.j.xxiij queſtione pꝛima. militare.ſupꝛa diſtinctione. lxxxyi.

non ſatis.ioan.

C Arbitremur. argumentum pꝛo teſte pꝛeſmmendum eſt ꝙ nolit deiera/

Item da

Cauſa:

re.extra de teſt.emm tu fili.⁊ dicit canon.quos ſcimus nolle periura
re ⁊ cetera.ſecunda queſtione quinta/ſi mala fama.ſed licet pꝛeſuma
tur eſt tamen nota dignum ꝙ lex non ſtat huic pꝛeſumptioni.immo
ſubijcit penam in deieratione.j.e.ibi quadrupli ⁊c̃.
q ¶Publicum. j. vi. q.i. .. vltimo.
r C Conuictuſ

nam poſt depo
ſitam admini⸗/

bus fidelibus reſpuendos:⁊ ſi commo
ſtrationem de⸗

niti non reſipuerint:ab exteris etiam po

teſtatibus oppꝛimendos. omnia etiaam Rer aen
crimina ad comparationem ſimoniace æ&s indicco ta⸗
bereſis quaſi pꝛo nihilo'repntanturꝰ. cini q; mil leg⸗

Vis bꝛeuiter pꝛemiſſis ad ea veni⸗

S adeg Venn pꝛima.Zz conue
mus:que eccleſia ſeueritate diſcipline

nitur ſub epi⸗

parata eſt vlciſci: oſtendentes quibus ſcopo loci.in au
accuſantibus vel teſtificantibus quili? ten.pt iudi.ſine
bet ſint conuincendi:quo iudice quiſqʒ ecnſno luf E
debeat damnari vel abſolui: ſi cauſa vi exta ſed exr eõ

tiata fuit:quo remedio poſſit ſublenari:

tractu non po⸗
ſi accuſatoꝛes defecerint an reus ſit co .

teſt iudex con/

gendus ad purgationem. Et vt facilius veninri poſt de⸗
pateat quod dicturi ſumus exemplum poſitam admi⸗
ponatur ſub oculis in quo auctoꝛitates niſtrationem ſi
hincinde controuerſantes diſtinguan⸗ contactum ali
tur: et quid ſanctoꝛum patruʒ ſentiat a mine einuane.
ctoꝛitas:liquido intimetur. vt.ff. de agmi⸗
niſtra. reruʒ ad
ciui.perti.cura
Aidam epiſco⸗ toꝛes. 5. in eum.
pus ð lapſu car deenicib
nis a laico impe Fhꝛuno⸗ a ⸗
titur. Ouo mo⸗ nhat gil
nachi vnus ſub uenitur poſt de
diaconuſ ⁊ duo poſitum offici⸗
leuite aduerſus um. vt. ff. de pꝛo

ipſum teſtimo⸗ cura · pꝛocura-⸗
ium ferunt. QbDH
A metropolita eur ab
no ſuo ſentit ſe vveris.

. id eſt laicis qui
„ W bꝛegrauari. In extra eccleſiam
ipſa ventilatione cauſe tres ex teſtibus habent bac po⸗
deficiunt:ſine pꝛomiſſone decepti ſiune teſtatem. vt ſu⸗
canonica examinatione repꝛobati. Ex⸗ pa diſtinctiõe.
poliatur tamen epiſcopus quia crimen decimaſeptima
eius notoꝛium erat. T Hic pꝛimum nec leni ig
queritur an in manifeſtis iudiciarius oꝝ mone quinta.
do ſit requirendus. & Secundo an ex prꝛinceps. Joa⸗
oliatus ab aliquo ſit iudicandus . nes.
EFerto:qua ena ſint feriendi qui iin t Pꝛo nihilo
accuſatione: vel teſtificatione defece- bocideteſtatio
rint. Quarto: an duoꝛum teſtimo⸗ nem binus ſee⸗
leris dicitur. ſu
nio epiſcopus ſit condemnandus. vea diſtinctioe⸗
OAuinto:ſi deficientibus accuſatoꝛi enagenmanc
bus quis ſit cogendus ad purgationeʒ. que. et ſupꝛa·e.
¶Serxto:ſi remedium ſit dandum ei queſtione pꝛi/
qui cauſa dilationis vocem appellatio ma. cito · ſ. tri⸗
nis adhibuerit. Septimo:ſi laici vel geſimaſecunda
monachi vel quilibet inferioꝛum oꝛdi queſtione ſepti
num in accuſatione maioꝛum ſunt an⸗ ma⸗ qul nen
diendi. Octauo quomodo debeat ſolum. ct extra
fieri accuſatio:an in ſcriptis an ſine ſceri deſfanta.
ptis. n Repntan⸗
tur. hoc dicitur
in deteſtationẽ
criminis et a
terroꝛem · ficut
illud.omniſ pec

eatoꝛ ? cetera.extra de fimo.tanta.pel eſt granins quia facilius dici
tur hoc crimen committi in deum quam alud.quia donum dei vo⸗
lunt emere pecunia.ſupꝛa pꝛima queſtione pꝛima.eos Et ideo gra⸗
nius dicitur. argumentum decimaſeptima queſtione quarta. ſicut.
vigeſimaſecunda queſtione pꝛima.monet.pel ideo hoc dicitur.quia
nulla certa penitentia pꝛo hoc crimine indicitur niſi ꝙ vſq; ad moꝛ/
tem aſpere peniteat.ſupꝛa eadem queſtione pꝛima.ſi quis neq;· Jo⸗
annes⸗

=a =-—

— = —

= ☛

— = –=

in

ihe
ſun
llin

cl
ns,

i
ein

II QA. 1 iog
AVod autẽ.Tu dicas ꝙ in maniſeſtis reqnirit oꝛdo iuris one libelli: ſiex abꝛupto ↄfiteatur:tune nõ eſt ſerenda ſententia:ſed iudex
Pei xj.q.iij.eoꝝ. ſed ñ in notoꝛijs:vt dicã.j.e. mamifeſta.? hba ſimpliciter pꝛecipiat ei vt ſoluat.ff.de iudi.ſi debitoꝛi.Que aut ↄteſſio pꝛc
in⸗ bes cx de iureiur. ad noſtrã. Ct norandũ ꝙ quedã ſentẽ iudicat his verſibus collige. Mioꝛ: ſpõte: ſciens:ð ſe: vbi ius ſit ⁊ hoſis.
tin —— tia eſt diffinitiua:quedã interlocutoꝛia:quedã pcepti. q̃li Nec natura neget:ſauoꝛ ⁊ lis:iuſue repugnet.Maioꝛ. ff. de cõfel.certũ.in
bet iſſaꝝ requirit oꝛdinem iuris:⁊ ſi diffinitiua ſententia ſuerit lataꝑ fi. Spoõte. xxx). q·ij.lotharius.Sciens. C. de iur.·⁊ foc.igno.erroꝛ.Contra
omiſſo oꝛdins ſe.ft. de interroga. ac.
nl iuris ipſo iure de eta. Abi ius ſit. ex
ſ nulla E: vt. ſ.e. . D.I. ſtam epiſcopoꝝ damnationem: ⁊ iccdir de iud atui. Hoſtis ff.
vj. . diffinitiua . . 1. de interro.acii.l.vlii.
dninz 1.5. d in Auod autem nullus ſineiu c a ſancta ſynodo retractandami: ia er na neget. f dei
HM Baprart fordo diciario oꝛdine damnari vv vt opppꝛeſſis ab omnibuſ in cũctis cun terro. actio. ↄfeſſioni
Nei imis:vnus qui leat auctoꝛitatibus multis. p ſis ſubueniatur. Item decreuit ze⸗ bus. Sauoꝛ. C. be li.
“ül de natura ſiue bat. ¶ De eo nãq; ait auag. pherinus papa. ultiper tole⸗ ca. interrogatâ. Er lis
li de ſubſtaͤtia iu⸗ NBHamnari non valet niſi aut fantiam inſientandi ſunt:quis ſenten⸗ Fadl acgge neratle
den dicioꝝ.ſ. vt gs conuictus aut ſponte confeſfſus tis diuini iudicij ſint condem nati. Felt gu ſe eregne
aq oſt tatione Ss manenaui iuennn ſe YManßſ: ereme adn arinchotete
hi habeat nae ie non poſſumus: niſi aut in con⸗ rus eſt: bene diriter vobis ⁊¶ non terrooc. l iro emiud.
tücit tis ↄteſtatio: · nictum aut ſponte confeſſum. C Nẽ ex nobis. ex vobis enim eſt:a quibus ꝑ xxxij.q. ij. ſolet qri.
ſ⸗ teſtes recipiãt: conſtatinus imperato. He eodẽ. iudiciariam poteſtatem confeſſus aut d Der crim ino⸗
*D ſð bunc oꝛdi⸗ Agdex criminoſum diſcutiens non conuictus excluſus non eſt.a me vero ſuü. i cauſam cri⸗
nnn nem ferat ſnias an pꝛoferat ſententiã:quam aut re qjui nullis indigeo argumẽtis:⁊ omnia . mdenm
ltrn ulenz. . il, um ipſe ſe confiteatur: aut per innocen certiſſime noui: ſeparatus ⁊ diuiſus eſt ẽ⸗ eondgs. .
ſot⸗ no gaino eſt tes teſtes conuincatur. CHoc idem tale eſt ac ſi diceret: ⁊ ſi ego eũ p occulti Jeur ſine indi⸗
hmain de ſubltatia iu⸗ teſtatur augu. ? eiſdem verbis. iudicijſententiam damnatum Habeo: 8 que iuſte i.
hinmt dicioꝝ.ſ.vt ſen Item grego. De eodem. vos tamen adhuc illum per tolerantiij fm oꝛdinem iuris: I
nnami tentia nõ ferat ¶Icunut ſine indicio quenquam nolu ſuſtinete“. Ieem grego. ioanni deſfẽ enim ſciat eã executi⸗
nion ſub cõditione: ? mus condemnari:ita que iuſte di/ ſoꝛi eunti in hiſpaniam. Nullũ ſeruet onẽininſtã quantum
* nõ pꝛius ꝓnüũ⸗ finita ſunt nulla patimur excuſanones indicium niſi rationabiliter babitum. ad⸗ is leeſsatoeis eta⸗
n ciet de Poſſeſſ differri. ¶ Item eleutherius epiſco⸗ 1 Npꝛimisrequirendum eſt de per oe emn dele paſ
ian taren tn hoeß „Ppus. Becocem. = ſona Pneſ reri dilectiſſimi fratris ralis. niſi it lata ꝑ fal
Gſtn ſeruat: nibilo Jhilꝰ contra quenlibet accu ſatũ ⁊ epiſcopi noſtri ianuarij:⁊ ſiita veri⸗ ſa inſtrumẽta. C.ſi ex
fwmnii minuſ tenet ſen abſqʒ legitimo ⁊ idoneo accuſa tas ſe habet ſicut eiuſdem epiſcopi pe-⸗ ſal inſtru.vel teſti. iu⸗
hnott tentia. . e. q. v · toꝛe fiat:nam ⁊ domius noſter ieſus titio continet: in eccleſia atqʒ loco ſuo dicain.
Unngt S. biduũ. ?. C. cchꝛiſtus indam furem eſſe ſciebat: ſʒ qi idem pꝛeſbyter modis omnibꝰ reuoce- S. Excuſatione. nii
irnc appell.i. JYFeem non eſt accuſatus: ideo non eſt eiectus tur.ſi autem dictum fuerit.quia contra incontinenti dileigt
innch ntetia inteno . Nem felix papa. De eodem. ibſunm ca aliqua mota ſiue pꝛobata eſt: cxcchriort ei tli.
1täirn exrhmmunlegtio Rimates accuſatum diſcutientes uibtiliter ipſo pꝛeſẽte ⁊ pꝛo ſe rationem ſpo. iog dic vr noia:
t . epiſcopum nõ ante ſententiam pꝛo reddẽte: querenduʒ eſt ⁊ genus cauſe* ni.xj. q. iij cum apud-
1 Prent nis vel ſuſptsio ete 32— Xxj. q.ij P
4 nis vel miſſiõis erant damnationis:qᷓ; aut reum ſeipſe ⁊ modus pꝛobationis: ut ex hoc col⸗ b 1) Sb.
P in poſſeſſionez 2fiteatur: aut per innocentes 1 canoni ligere valeas vtrum adhuc in exilio H
ennt, requirit oꝛdinẽ ce examinatos regulariter teſteſↄuinca depoꝛtatione demoꝛari:an certe i eccle i D Rimates.i. epi
lttug iuris. De oꝛdie tur: aliter irritam eſſe cenſemus ⁊ iniu ſia ⁊ officio ſuo debeat reuocari. DOe Mſcopi·v.q·ijñ pᷣ
hechiſn excõicatiõis ſẽ/ .mgates. .
t biep⸗ tentie:hahes. ſ. Kk .. Sniam. excõica/
len. ſß e.nemo.⁊.xxiiij tionis.quaʒ ferre poſ
diſtinae q.iij.de illicita.melius extra de ſen.ex.ſacro. De oꝛdine ſuſpenſiõis ſunt in epiſcopũ:ſed nõ damnare:vt.S.di.xij.de his.in fi.j.xj.qiij.ſiquis
maſepien habes.j.e.nomen.Si tñ iſte oꝛdo nõ ſuerit ſernatus:tenet excõica⸗ eps.j.iij.q.vj. uis.⁊.c.ſc.niñ ſit ſynodus congregata auctoꝛitate pape:vt
lentſſt tio vei ſuſpenſio:vt.xj.q.iij.ſᷣ epiſcopus. Item in ſententia miſſiõis · v. q.iiij.ctii. .
ateniugtn in poſſeſſionẽ requirit ſemiplena cauſe cognitio:vt ex vt lit.nõ cõote. I Retractandã.qualiter retractat᷑ ſnia que nulla eſt ipſo.iure mam nec
Ne e quonia frequenter. in fi.Et ſiue talis oꝛdo fuerit ſeruatus ſiue non in ſententia excõicationis neceſſaria eſt abſolutio ſi ſnia nulla eſt:vt er de
ehsge⸗ ſi abſens põt ꝓbare ſe nõ fuiſſe ↄtumacem ſententia talis retractaĩ offi · dele. c. cum contingat. ⁊ e de ſen.ex.per tuas.⁊ id qð nullum eſt rum⸗
. yt er de ſen. ⁊ re iudi.cum bertoldus.⁊.ff.quibus ex cau.i poſ.ea.ful⸗ pi non poteſt. ff. de iniu.⁊ ru. teſta.nam ⁊ ſub ꝛditione.⁊ vbi nulla eſt obli⸗
porbe cinius..quid ſit aũt latitare.⁊.ff.de pꝛiui.cre.imperatoꝛes. Sentẽ⸗ gatio:ibi nulla eſt liberatio.ff.de ver.ob.decẽ ſtipulatus.ſed hic retractat᷑
ſertei tia pꝛecepti eſt cum iudex ſine cauſe cognitione pcipit alicui vt ſol· de facto:ſicut aliquis abſoluit de facto.ex̃ de appel.ad pñtiam.ſicut depo⸗
ſbobets nat alij decem que petit: ſi ille ſoluat ⁊ pecunia illa obita eſt lʒ iudex ſitus de facto reſtituitur: vt.xvj.q.i.frater noſter. 2
gteni ec beit iniuſſein nõ põt repeti pecunia: vt.ff.qð me.cau.l.vlti. Aã m Nus ex vobis.ar.qð de vno dicit᷑ de alijs negar:vt.xlv.di.diſcipli
ditſefi. pꝛedicta regula pleriqʒ doctoꝛes excipiunt infamatos:circa quos ñ na.ſic.ff.de iudi/cum pꝛetoꝛ. ẽ. xxv.di.qualis.C.de pꝛocu.maritus.
utrun requirit oꝛdo iuris: vt. ſ.· q.v. pꝛeſ byier.? ex de f. qnotiens.qð non n ¶¶Suſtinete.etiã in publica cõmuniõe: vt ex de offi.oꝛ. ſi ſacerdos.⁊.vj.
ciget admitto:vt dicemus in loco ſuo in illo. c. pꝛeſ byter. ⁊ ĩ illa deere. quo q.ij.ſi tm̃ epiſcopus. S .ô
Ctr tiens habtta fuit cauſe cognitio.tẽ excipiunt dilapidatoꝛes:vt.iiſ. o pꝛimis.ar.ꝙ pꝛius ẽ cã pauperis tractãda ꝙᷓ; diuitis:vt.xvj.q.vj.
ioſn⸗ ꝗ/ij.q; ea.quod nõ eſt veꝝ.qꝛ hodie pꝛopter ſolã ſuſpitionẽ non re/ de lapſis.⁊. C.de Cpi.⁊ cle.ſiquis ad declinanda.ſʒ dic ꝙ hic vltio iu⸗
ſnnint moueiur quis ab adminiſtrarione:vt er de ſi. łʒ hely· iio. ber tractari ca epi vteo melius memoꝛie cõmendet᷑:vt.ſ.de cõ.di.ij.liqui⸗
ſoelt *P) Os in queniꝙ. ↄuictum.quattuoꝛ ſunt modi ↄuincendi aut in dho.Sʒ qnare iubet jnquiri.ſ.anoꝛdo iuris fuerit ſeruatus cũ ipſi depoſiti
Gi re.ſ.inſtrumentis vel teſtibus:aut facti euidentia:vt cxtra de cẽnt a no ſuo iudicę:vñ ſtatim deberẽt reſtitui.dic ꝙ hoc fuit ꝑꝑ ſcandalũ
cne coha.cle.tua.⁊.ſ.e.q.q lotharius:aut iuris interpꝛetatiõe vt ſepius comitioli.⁊ eſt fi.iij.q.vj.hoc quippe.
e citatũ eſſe reum: vt.iij.q.ix. decernimus aut violẽta ſuſpitiõe ſeu p⸗ p Pꝛeſbyteri dilectiſſimi.tranũitine ponit. .
n 4 ſumptione.xxxij.q.i.dixit.⁊.C. de adulte.anten.ſiquis. q ¶ Aliqua motsa ſiue ꝓbata.ſiue ꝓet.⁊ tunc planũ eſt:nõ eniʒ eo ſolo
tun c ¶ Conſeſſum.habes &̊ ꝙ ſententia ferenda eſt in cõ eſſnʒ:hoc ve quis eſt accuſatus reus eſt:vt.xv.q.vij.c.vlti.vel dic mota:ita ꝙ ſit ifama
ſſa ru, eſt eti ſi aduocatus alicuius conſiteat᷑: nec reuocat ↄſeſſionem tus ⁊ in purgatione deficiat.hoc enim ſolũ ſufficit ad depoſtionẽ: vt extra
e ſuam:vt ex de cen.olim.⁊ eſt ferenda ſentẽtia in ↄfeſſum in cauſa ci de ſi. de hoc.⁊.c.inſinuatũ:hoc verum eſt quando crimen in quo delſicit in
de nili: vt.ff. de O fel. l. iulianus: ⁊ etiam in criminali: vt.ff. de cuſto.⁊ exx· qucit depoſitionem. . 2=ZG .
in⸗ 6 hiben.reo.ſi ↄfeſſus.niſi aliquis metu toꝛmentoꝝ aliquid ↄfitegtur r & Pñte.⁊ intelligẽte.a le nõ diceret᷑ pñs.ff.de ver.ſig.coꝛã. Jo.
unſ duũ cſt in carcere:tali enim ↄfeſſioni nõ ſtatur: vt. ff. de queſti.l. i. di s Et genus cauſe.ſ.an ſit ciuilis an criminalis:qꝛ alij teſtes admittunt
nn nus.⁊..ſi quis vltro.niſi poſt toꝛmẽta in ↄfeſſione perſeueret: vt.ff. in vna q in alia:vt.xiiij.q.ij.ſuper pꝛudentia:vel dic genus cauſe.i.an tale
ſc . de queſti.l.i.S. queſtioni.mentit᷑ ergo lex que dicit ꝙ nulle ſunt par⸗ ſit crimen qð inducat depoſitionẽ vel nõ:qꝛ nõ omne crimẽ inducit depoſi
ſon tes iudicis in ↄfitentẽ: vt:ff. ad.l.acquil.pꝛoine.s.vlti. ſed dic ꝙ nul tionẽ.di.lxxxj.apoſtolus.⁊.v.q.iiij.in loco.
lnlin le ſunt quantũ ad examinationnem cauſe:ſunt tñ alique quantũ ad t Mogdus ꝓbationis.nõ intelligas:vt inquiratur an ciuiliter an crimi
utn 6 pꝓlationẽ ſentẽtie.vel dic ꝙ ſi poſt receptionem libelli ⁊ inducias da naliter agatur:nam ꝓpter crimen cimiliter ꝓbatum remouetur quis a be
4 4 tas reus ↄfitetur:tunc iudex feret ſententiaʒ:ſed ſine omni poꝛꝛecti⸗ neſicio:yt ex de offi:cuſto.c.i.extra de fideiuſ.peruenit.de iureiurã.q̃relã.
„;? —
Gi)

b¶ KRepellat. niñ fe⸗
ciſſet ignoꝛanter:vt.j.
vij. q· i. pñtiũ.⁊.c.eum

qui.
E¶Ab lipſo. non ab
ipſo vt udicet᷑: vt. ſ.

boc tempus foꝛte ißo

iure reſtituuntur. ar.
ff. de poſtulã.impera
toꝛes..di.lſi ille.con

tra:ſʒ ibi erãt detruſi

in monaſterio: vt ibi
perpetuo eſſent.
¶etu. metꝰ? hic
attenuat peccatuʒ: vt
e qð me.cau. ſacris.

qnũq; penitus excuſat

vt.l.di. pᷣſbyteros.qñ⸗
q; in nullo excuſat:vt

ſ. de cõ. diſt. iiij. cos. ?

xj.q.iij.quiſquis.
¶Sus ſpõte. ar. ꝙ
mitius agitur cũ ſpo⸗
te cõfeſſo q; cũ conui

cto:vt.l.di.c.iij.ar.ex

de elec. innotuitt.
OAnia leuioꝛiſ. cũ

eni ſit ſingularis ſuc⸗

ceſſoꝛ mala fides de/
functi nõ nocet ſucceſ

ſoꝛi. ſecus ſi eſſet vlis

ſucceſſoꝛ.C.de acqui.

pol.vitia.⁊.ff. de di

uer.⁊ tem.pꝛeſcr.l.an

vitiũ.⁊.l. cum beres.
purgat᷑ ergo hic vuiũ

per ſucceſſoꝛẽ.ſic ex ð
fi.pꝛeſ.ex tranſmiſſa.

vñ dicit lex ꝙ non vi⸗

deoꝛ vi poſſidere ſi re

cipiã poſſeſſioneʒ ab

eo ꝗ poſſidet łʒ ille vi

— -

po.ſi duo.⁊ ſi.ex ð re.
ſpo.cũ ad ſedeʒ. in fi.
io.hodie tñ ſpoliatus
põt cõuenire quẽlibet
poſſeſſoꝛẽ ↄditione ex
canone:vt e de reſti.
ſpo.qð ſepe contingit
bar.

nn Reuerſurꝰ.ar. ꝙᷓ

dignitas nõ pualeſcit

dSex mẽnbus. pꝰ

tioſe poſſidet:vt.ff. vti

Cau.

ſed dic modus ꝓbationis.i.an accipiendo vel denunciando:vel alio mo⸗
do ꝓbatum ſit crunen:quia ſi excipiendo vel denunciando non eſt remo/
uendus:vt extra de accu.ſuper his.ſi aũt directe agatur de crimine łʒ ciui
liter bene remouet᷑ ab adminiſtratiõe ſʒ ñ a dignitate:vt ex ð ſꝑ tuas.
a¶¶Peruerſe.quid iuris de hoc ſit habes.iij·q/ixin ſüma.

epiſcopi perſona hoc faciendum eſt:vt
ſi nulla cõtra euʒ criminalis cauſa que
exilio vel depoſitione digna eſt mota
ſiue pꝛobata eſt:is epiſcopus qui eo
ſuperſtite peruerſeꝰ a contra canonesi
eccleſia eius oꝛdinari pꝛeſumpſerit:
ſacerdotio pꝛiuatus ab oĩ eccleſiaſtico
miniſterio repellaturb:qui etiam eideʒ
dilectiſſimo ianuario fratri ⁊ coepiſco⸗
po noſtro tradendus eſt vt aut ab ipſo⸗
in cuſtodia habeatur:aut certe ab eo ad
nos tranſmittatur. Epiſcopi vero qui
eum oꝛdinauerunt vel oꝛdinationi eiunſ
conſentientes interfuerunt: ſex men⸗
ſibus dominici coꝛpoꝛis communione
pꝛiuati agere penitentiam in monaſte⸗
rio decernantur:⁊ ſupꝛaſcriptus ianua
rius loco ⁊ oꝛdini ſuo modis omnibꝰ re
foꝛmetur.Si vero cõmunione pꝛiuatis
moꝛtis contigerit imminere periculum
benedictio eis viatici non negetur. Si
autem epiſcopi in pꝛeiudicium damna

tionis vel depoſitionis memoꝛati epi-⸗

ſcopi ſe metue iudicis cõſenſiſſe ac talia
feciſſe nõ ſua ſponte confeſſi fuerint:⁊
tempus eis abbꝛeuiãdum eſt:⁊ modus
enitentie temperandus.Si vero ille qͥ
ocum eius inuaſit de hac foꝛtaſſe luce
migrauerit: ⁊ alter eſt oꝛdinatus: quia
leuioꝛissculpe videtur:cum non quaſi
iſti ſuperſtiti:ſed ſucceſſiſſe defuncto vi
deatur:epiſcopatus illi officium ab ea
tamtummõ eccleſia interdicat᷑:ut in alia
eccleſia que ſacerdote vacauerit ſi ele⸗
ctus fuerit poſſit eẽ epiſcopus:ad mala
chitanã tamen eccleſiaʒ nunquam ali⸗
quo mõ reuerſurus?. Gloꝛioſus auteʒ
comitiolus quicquid pꝛedictus epus

per violentiam atqʒ inſecutionẽ ipſius

expendiſſevel damnuʒz pertuliſſe dato
ſacramentoꝰfirmauerit: eideʒ epiſcopo
reſtituere condemnetur. Si auũt aliter
quam antefati epiſcopi petitio continet
actũ eſſe foꝛſitan perhibetur:ſubtiliter

in inuaſoꝛe ſi eiectus moꝛitur.ar.j.xxj.q.i.relatio.
¶ Expendiſſe. de expenſis ↄſueuit notari:er̃ de penis calũniam.immo
melius de do.⁊ contu.cũ dilecti.ſʒ hic aliqua adijciaʒ.dico ergo ꝙ omnes

expẽſe ſoluunt que facte ſi ũt in eũdo ⁊ redeũdo.ex᷑ de elec.vt pᷣterite.vel ẽt

circa aduocatum:vt.C.de iudi.ſancimus.⁊ hoc obtinet cum victus ſuccũ/
bit victoꝛi.Secus eſt ſiquis condemnat᷑ pꝛo contumacia:tũc tm ſoluat ex
penſas factas a tempoꝛe cõtumacie.vt extra de do.⁊ contu.cum dilecti.Il
las tamen expenſas dico deducendas quas domi cõſueuit facere.yt.ff.ad
exbi. ſed ⁊ ſi..i.⁊.S.de peti.heredi.⁊ ſi.S.q auteʒ.⁊.ff.de rei ven.ſi res.nec
illa petit que vel caſu foꝛtuito facte ſunt.vt.ff.man.inter cauſas..nõ oĩa.
Item iſte expenſe erunt mediocres ⁊ nõ delicate vr.ff.de pig.ac.ſi ſeruos.

in fi. .ff.de dam.infec.inter quos.S.ij.⁊.l.ſe.ſolas enim illas pꝛeſtabit que

pꝛopter ipſaʒ cãm facte ſunt vt extra de ſequeſ.poſ.⁊ fructu.ad hoc.in fin.
⁊ ſolas neceſſarias nõ vtiles pꝛeſtabit.vt extra de eo ꝗ mit.in poſ.cũ veniſ
ſent. in fi. Illud auteʒ non obſtat ei ꝙ minoꝛes facere potuiſſet vt.ff.man.
ſiquis.S.ĩpendia. Item iudex pꝛius taxabit expenſas:q pꝛo eis iuretur.yt
iij.q.iij. SG. ſpatiũ.⁊ eſt illud ſpeciale quod pꝛobat᷑ aliquid pꝛopꝛio iuramen
to.⁊ boc ideo eſt.qꝛ res talis aliter nequit pꝛobari.ſic per ſacramẽtuʒ ſuũ
pꝛobat ſe aliquis perdidiſſe inſtrumentũ ſuum.vt. C. de fi · inſtru.l.vl. eo/⸗
deʒ modo pꝛobat ſibi res aliquas mobiles eſſe ablatas.C.vnde vi.ſi quan

do.extra qð me.cauſa.c.vltimo.Hoc tamen teneas pꝛo certo ꝙ nullus in

pꝛincipali cauſa cõdemnatur in expenſis poſtqᷓ; iurauit de calũnia cũ po/

ſea pꝛeſumat᷑ bona fide litigare.pt.ff. de leg.ij.qui ſolidũ.⁊ in hac opi.ſuit

io. cremonenſis ? alij doctoꝛes legũ.vnde dixit bulgarus exception?

facit cõtumacia abſentis actoꝛis ⁊ iuſta ignoꝛantia.io.⁊ ita ſeruatur

de facto in hac ciuirate bononienſi.ſed in cauſa appel.indiſtincte ꝗli

bet condẽnatur vt.ij.q.vi.omnimodo.b.

querendum eſt:a cognita veritate cum
dei timoꝛe quod iuſticie oꝛdo ſuaſerit iu
dicandum eſt. Quia igitur ſtephanus
epiſcopus ĩ odio ſuo quedam ficta ⁊ de

falſis ſe capitulis accuſatum neque ali-

quid oꝛdinabiliter factum ſed iniuſte ſe

aſſerit condẽnatuʒ: diligenter querẽdũ

eſt. pꝛimo ſi iudicium oꝛdinabiliter eſt
habitum.i.ſi alij accuſatoꝛeslatque alij

teſtes fuerunt. DOeinde cãrum qualitaſ

eſt exaianda:ſi digna exilio vel depoſiti

one fuerit:ſi eo pꝛeſenteꝰqui accuſatus

ẽ ſub iureiurando teſtimonium contra

eum dictum eſt: ſi ſcriptis actum eſt: ſi

ipſe licentiam reſpondendi ac defendẽ
i ſe huerit. Sed ⁊ de perſonis accuſa⸗

tium ac teſtificantium ſubtiliter queren

dum'eſt:cuius conditionis ſint cuiuſue
opinionis:⁊ ne inopes patrimonij ſint:
ne foꝛte aliquas contra pꝛefatuʒ paſto
rem inimicitiasꝰ hũiſſent. vtrum teſti⸗
monium ex audituꝰ dixerint aut certe ſi
— e ſcire teſtati ſũt ſi ſcriptis iu⸗
icatũ eſt:⁊ partibus pꝛeſentibus ſen⸗

tentia recitata ſit. Quod ſi foꝛte hec ſo⸗

lenniter acta non ſunt: neque cauſa pꝛo
bata eſt:que exilio vel depoſitione di⸗
gna ſit:omnibus modis in eccleſiam ſu
am reuocetur ¶ NHi vero qui contra
dei timoꝛem ⁊ ſtatuta canonum euʒ cõ
demnauerũt: excõmunicati in mõaſte⸗
rio ad agendam penitentiam ſex menſi
bus mittendi ſunt:ita ſane vt ſi cuiquã
eoꝛum moꝛtis contigerit imminere di⸗
ſcrimen:viatici benedictio ei non nege
tur.ipſe autem qui eo viuente locũ eius
temerarie ambiuit:pᷣuatns ſacerdotio
ab omni miniſterio eccleſiaſtico repel⸗
Iatur:atque eidem dilectiſſimo fratri et
coepiſcopo noſtro tradatur ut euʒ ipſe
aut ad nos tranſmittat aut apud ſe in
cuſtodia habeat.Epiſcopi vero qui eũ

oꝛdinare pꝛeſumpſferunt vel peruerſe

oꝛdinationi eius aſſenſum pꝛebuerunt:

*

k ¶ ¶ Bato ſacramento.ſi aliter nequit pꝛobare.C. vnde vi ſi quando.

10.

1C Accuſato .

res · i. accuſatoꝛ
no enim plures
accuſatoꝛes ad

mittũtur.qꝛ poſ
ſet eſſe ꝙ vnus

ꝓbaret ⁊ alter
deficeret in pꝛo
batiõe: ſʒ ſi plu
res ſt iudex eli-
get mag dignü
yvt. ff. de accu. ſi
plures.tamen i
tantum pꝛeiudi
cabit eis ꝙ qui
ſemel apparuit
ĩter accuſatoꝛeſ
nõ põt poſtea ĩ
illa cã teſtifica⸗/
ri.vt er de accu.
m ¶ Si eo pꝛe⸗
ſente teſtes iu/
rare debent pñ
te vtraq; ꝑte vl
altera per cõtu/
maciam abſen⸗
te.extra ð teſti.
in nomine dñi.
ſed teſtimoniuʒ
nõ debent dice⸗
re coꝛã partibꝰ
exe mplo danie
lis qui ſolus ſe/
creie querebat
a teſtibꝰ. j. q. vij.

S.his ita. v. iteʒ

daniel. ego cre⸗
do ꝙ quecunq;
ꝑs velit intereẽ
interrogatiõibꝰ
ꝙ poteſt qꝛ ꝑteſ
melius nouerũt
querere omnes

circunſtantias.

⁊ hoc pꝛobatur
ff. de adulte. ſi
poſtulauerit. F·
q̃ſtiõi.ſʒ hoc ſci
ant partes ꝙ

cunq; ꝑs ſemel

iterfuit ãmodo
nõ põt alios te/
ſtes ꝓducere ſu

per illo articulo.vt extra de teſti.fraternitatis in aut.e.S.qꝛ vo. col.
vij.io.Sed certe ſicut teſtimonium dicit in ſecreto.ita ⁊ interrogatio
nes fiunt ĩ ſecreto:⁊ dant᷑ in ſcriptis.⁊ ita ſeruatur de facto.b.
n¶ ¶ Querendum.ſed nen videtur hoc modo eſſe querendum cum
exceptio que teſti eſt obijcienda añ publicationem debeat opponi:vt
extra de teſti.pꝛcſentium.⁊ quia non refert cuius opinionis ĩeſtis ſit
dummodo eo tempoꝛe quo tulit teſtimonium nihil fuit obiectum te
ſti: vt. C. de teſti.l.i.reſpon.reus bene obiecit:ꝙ teſtes tales nõ eſſent
admittendi:ſed iudex ſpꝛetis iſtis exceptionibus admiſit eos: vnde
in hoc caſu poſt ſententiam debet inquiri de opinione teſtium: vt ex

tra de teſti.ex

queſiuitx.

o

nimicitias.capi

rte ade.vel reo abſente fuerunt ibi teſtes inducti:⁊
cum iudex de ſuo officio deberet inquirere de opinione teſtium non

tales.vt extra dẽ ſimo. per tuas.⁊ in autenti.

de teſtibus.5.ſiquis vero odioſus.inſtitu.de excuſa.tuto.S.inimici⸗

tie. ſ. iij. q. v. c. ij⸗

p ¶ ¶ Ex auditu.j.iij.q.ix.teſtes.tñ de auditu ⁊ de credulitate querit

a teſte.ex de teſti.cũ cauſam.

q ¶Spsliter.i.aſſignata cã ſciẽtie:vt notaui.iiij.q.iij.ſola.

r ¶ ¶ Scriptis.j.xj.q/i.ſiquis cũ clerico.cõtra.ſʒ illud in cã ciuili. iſts

in criminali:vel illud ſpeciale in epᷣo.

s ¶ ¶ Leuioꝛa.an grauioꝛa.j.iij.q/x.placuit..ſed bic non dicũ ꝙ ſe⸗

cũdo ſint admittẽdi ad accuſandũ.

l,

nn
ſen
on
i
Ue
ſt
U

ſne

ſein
Mo
M

lgten
pnes
rg
Gpol
nus
d
inpe⸗
zihi
rci
digni
Cecli/
amneni
Pec
eti
ppornt
ate
hoſai
efleg⸗
deccan

ſcor⸗

ſtesin⸗
Conni
Ghen
Ncrci⸗
mebeen
ötcki
ſnedh

incuin

lt
partdy
o dane
ſolnsl⸗
nobbt
ſon

nui

Ma⸗

dn

t inaed
gtin⸗
ſtcepr
nonei
eonmns
ſtantus
pohnn
clle
ent

boeſi

neehl
en
änod
gios t⸗
rareſ
men
ob
hun
. S
lfet

etvnt.

hicſe
o⸗
nne

tunnnt
H
nimng/
cſi

vig⸗

a Bum ſi quanlibet. ergo pꝛo modica vt ꝓ magna iniuria põt ꝗs

I

taliter puniri · ar. xiiij. q vj.c.vlti.tñ pꝛo modica iniuria nõ excõicat
quis.xj.q.iij.nullus.extra de ſen.ex.peruenit.io.⁊ male dicit io.quia
excõicatus ẽ: ſʒ nõ dʒ mitti ad ſedẽ apo.niſi yelit epᷣs:vt dicit illa de⸗

crc.peruenit.
Lapitali.
bec ẽ lex coꝛne⸗
lia.ſed cõtra.C.
de epi.⁊ cle.au⸗
ten. ſʒ nouo. ibi
enim dicit ꝙ ta
lis yerberat ⁊ ĩ
monaſteriũ mit

tit.io. So. põt

dici ꝙ nouo in⸗
ri ſtabit: vel ſta
bitur buic legi:
cum ſit canoni⸗
c¶¶Sigquis in
Hoc.ſ. xvij.q.iiij
S. qui autem de
eccleſia.

d Et miſtris.
g

diligenter ꝙ
in hoc caſu cri⸗/
mẽ ſacrilegij cõ
paratur crimi⸗
ni leſe maieſta/
tiſ. vt.xvij.q.iiij
ſiquis ſuadẽte.
§. qui autem. im
mo ſi laicus ex/
trahatur de ec/
cleſia: tale cri/
mẽ cõparat cri/⸗
mini leſe maie/
ſtatis: vt. C. de
his qui ad ec⸗
leſiaʒ confu.l.ij.

eæ. AKad indici-

um.alienũ.hoc
patet per verba
ſequentia. ſcili/
cct ab epiſcopiſ
glienis ⁊ c.

Judicari.S

compꝛouincia/
les epiſcopi ſũt
iudices epiſeo/
pi:vt.iij.q. vj.c.

.i. ylti. C.
ſi a non compe.
iudi.l.vlti.
Crimine.
nõ ꝙ etiam in
iſtis exceptiſ cri
minibus nõ om
nis admittitur
ad accuſationẽ

ij.
g. A iudice. ſ.
Ea

vel teſtimoniuʒ

niſi male fame
fuerit accuſatuſ

vij. S. accuſatio

72 extra de teſti.
veniens. Si ve/
ro male fame
fuerit accuſatꝰ
omnes admit/
tuntur:vt extra
de ſi. tanta.⁊ e

de teſtibus. quo

niã:niſi odio ve
nerit ad occuſa
tioneʒ: vt extra
de ſi. licʒ hely.

communione pꝛinati ſex menſibus ad
agendam penitentiam in monaſterio
deputentur ⁊c.ut ſupꝛa de cauſa ianua
rij epiſcopi ⁊ infra de eodẽ & Quod
ſi foꝛte aliqua de obiectis contra memo
ratum ſtephanum epiſcopum pꝛobata
ſunt:aliqua vero doceri minime potue⸗
runt:cauta omnino conſideratõe pen⸗
ſanduʒ eſt:vtrũ leuioꝛacapitula an cer
te grauioꝛa ſunt pꝛobata:ut ex eis qua⸗
liter diffinitionẽ tuam foꝛmare debeas
poſſis ſcire. Gloꝛioſus vero comitioluſ
ſi ſupꝛaſcriptus epiſcopus innocens eẽ
claruerit quicqͥd de rebus eiusvel eccle
ſie ipſius tulit:ei ſine aliqua dilatiõe re⸗
ſtituat ⁊c.vt ſupꝛa in cauſa unori epi
ſcopi. Si autẽ epiſcopum talem culpaʒ
quod abſit ⁊c.⁊ infra vt in cauſa mona
choꝛũ de perſona preſbyteri:⁊ infra in
cauſa:clericus aduerſus clericũ:⁊ ifra
De perſona ianuarij epiſcopi ſciendũ
eſt grauiter omnino ⁊ contra leges eſſe
actum vt violenter de eccleſia traheret᷑
dum ſi quanlibet iniuriam a quocũqʒ
epiſcopꝰpaſſus fuerit in eccleſia:iniuri⸗

antem lex capitali pena percutiat:⁊ ſi⸗

cut maieſtatis reũ oiĩbus det eum accu/
ſandi licentiam:vt huius legis ſeries lo
quit᷑ codice li.i.ti.de epiſcopis ⁊ cleri⸗
cis in cõſtitutione pꝛima.Siquis ĩ hoc⸗
genꝰ ſacrilegij irruperit:vt ĩ eccleſia ca
tholica irruens ſacerdotibꝰ⁊ miniſtrisꝰ
vel ipſi cultui locoqʒ aliquid impoꝛteti
iurie ⁊ cetera:⁊ infra.He perſona epi⸗
ſcopi ſtephani hoc attendendumęeſt:qꝛ
nec inuitus ad iudiciuʒ:trahi nec ab epi
ſcopis alieni cõcilij debuit iudicari.Cõ
tra hoc ſi dictum fuerit:qꝛ nec metropo
litanum habnerunt nec patriarchã dicẽ
dum eſt:qꝛ a ſede apoſtolica que omni⸗
um eccleſiaruʒ caput eſt hec cauſa au⸗
dienda fuerat ac dirimenda.ſicut ⁊ pᷣdi⸗
ctus epiſcopus petijſſe dignoſcitur. ꝛ
ergo epiſcopus alieni cõcilij indices ha
buit omnino ſuſpectos ſnia nõ a ſuo iu⸗
dices dicta nihil firmitatis obtieat. Qõ
ant dicat᷑ ſeruis ſuis accuſatus ſciẽduʒ
eſt:qꝛ audiri minie debuerũt: Si vero

de crimieꝰmaieſtatis dicit᷑ accuſatuſ nec

ipſis de eo credendũ fuit:ſi vita vel opi
nio eius talis ante nõ extititʒ. Quod ãt
dicit idẽ epiſcopus:qꝛ ſe abſente aliqui

viliſſimi ſun teſtes exhibiti. hoc ſi verũ

eſt nullius eſt momẽti.Teſtes auteʒ qua
les vel cuius opinionis ad teſtimonium
admittẽdi ſunt plurime leges oſtendũt
que pene nulli habentur incognite:que

et illud ſanciunt.vt viliſſimis teſtibus ſi

ne coꝛꝑalidiſcuſſione credi nõ debeat.
Quod autem dicitur qꝛ miil ſine ſcri⸗

ptis iudicandũ eſt:legendum eſt codice

Ptuas.Alij dicunt ſpeciale eſſe in epiſcopo.decre.tñ videtur dicere
cõtra eũ etiã qui fnit male fame nõ admittunt᷑ criminoſi in exce/
ptis criminibus cũ criminaliter agit᷑:ſed vbi ciuiliter agit: tunc ad/
mittuntur criminoſi ↄtra regulares p̃ᷣlatos:ſed non contra ſecula/

Q. 1

o6

res:ſed ſi ſunt emẽdati de crimine:tune admittuntur contra eos de equi/

tate:non de rigoꝛe:vt ex de ſi.per tuas.io.

Non extuit.extra de offi:iudi.c.i.extra de pꝛe

ſum.mãdata.⁊ eo.ti.cũ

in iunentute.ff.de ſuſpec.tuto.l.iij.ff.ad.l.iul.ma.famoſi.xxviij.diſ.qꝛ ſunt

culpe. ff. de re mili.l.non omnes.

titulo xliiij.li.vij.conſtitutione vltima:
qꝛ ſcriptis debuit iudicari:nam ibi inter
alia pꝛecipitur:vt ſnia que ſine ſcripto
dicta fuerit:nec nomen ſententie habe
re mereatur. Item codi.li.vij.ti.de ſen
tentijs ex periculo recirandiſ. Imꝑatoꝛ
valenti. ⁊ gratianus.⁊ cetera.
AVlcima ſnia de bet de ſcripto pꝛoſerri.

Latnutis generalibus iuſſmus vt
mnFvniuerſi iudices quibus reddendi
iuris in ꝓuincijs permuimus facultatẽ

cognitis cauſis vltimas diffinitiones ðᷣ
ſcript recitatiõe pꝛoferãt.Huic adiici⸗
mus ſantioni: vt ſentẽtia que dicta fue
rit:cñ ſcripta nõ eſſet:nec nomen dem
ſententie habere mereat᷑:nec ad reſciſ⸗
ſionẽ perperã decretoꝛum appellatõis
ſolẽnitas requiratur. ¶Nem ex cõci.
apud ſanctũ medardũ.viij.c. himaruſ
remoꝛum archiepiſcopus dixit.
De eodem.
Egum eccleſiaſticarum auctoꝛitaſ
talis eſt:vt in cauſis geſtoꝛum ſem
per ſcriptura requirat᷑: adeo vt qui ad
ſacrum fonteʒꝰ accedit:ſuũ dare nomẽ
pꝛecipiatur:qui ad ſummũ ſacerdotiũ
pꝛouehitur*:decreto manibus omniũ
roboꝛato eligatur. Oꝛdinatus auteʒ a
ſuis oꝛdiatoꝛibꝰ litteras accipere iuber᷑
qui ẽt ab eccłiaſtica ſocietate quolʒ ex⸗
ceſſu diſcinditur libellari deſcriptione
aut recipitur aut deijcitur.ſed qui accu
ſatur aut excõmunicaturꝰ ſeu recõciliat᷑
per ſcripturã accuſari vel recõciliari iu
betur:⁊ ſic in ceteris huiuſmodi in tan⸗
tũ ſcriptura depoſcitur:ut ſicut beatus
eg.in cõmonitoꝛio ad ioannẽ defen⸗
oꝛẽ ex romanis legibus ſumẽs ſcribit:
ſnia que ſine ſcriptis ꝓfertur:nec nomẽ

ſentẽtie habere mereat᷑.¶Aẽ nico la
us papa girardo turonẽſi archiepᷣo.

KReſtituendus eſt quez neqʒ cõuictuʒ ne

gʒ cõſeſſum cõſtat eſſe eiectum.

BDtui ſit tue fraterne charitati: qdᷣ
ciüj iſte pꝛeſbyter pauꝑ noĩe xpᷣo⸗
foꝛus de ſua anguſtia ad noſtrã clemen
tiã lachꝛy mabiliter ſit ↄqueſtus dicẽs
ſe falſis criminibꝰipetitũ ⁊ ab ecclłia ſua

nõ cõuictũ neqʒ cõfeſſum irrõabiliter fu

iſſe eiectũ.nã vt ipſe refert a tua diligen

tia ꝑtres vices inqͥ ſitione facta nulla i

ſe neqʒ de ſoꝛnicatõis crine neqʒ de ho
micidij cõfeſſione de qbus ĩpetebat᷑ res

reꝑiri potuit culpa:niſi qꝛ ſue pauꝑtatiſ

cã q petebant᷑ aut cõſẽtire noluit aut ad

iplere nõ potuit:qð ſuus tñ emulus vl⸗

troneus egit:qͥ iniuſte illius eccłiaʒ pᷣri⸗
puit. Iccirco magnoꝑe monemꝰ?reue⸗
rentiã tuã:vt qͥ te ſoꝛte ignoꝛãte gieʒiaca
cupiditate ꝑacta eſſe vident᷑ tue frater
nitatis cenſura celeri emendatione coꝛ

yt ipſum indicet: ſed vt ipſum reſtituat.æ ſic no
onibus accepta. ” .
u .Reſtituendo cauſa pꝛius cognita ne ebſtet.infra.vij.queſtione.i.pꝛe

*

ſentium. .

kꝑ¶Coꝛpoꝛali. ſ. y. q.

v.illi qui. G
Tatutis.yvt ſen⸗
tterntia.per hanc

lI.non poteſt grego. ꝓ

bare ꝙ in criminali⸗
bus canſis debeat in⸗/
teruenitr᷑ ſcriptura:qꝛ
lex illa tm̃ de ciuilibuſ
cauſis loquitur.nam
epiſcopus inter ſub/
ditos iudicat: vt.xj.
q.i.ſiquis cum clerico
7. C. de ſen. ex pericu⸗
lo reci.auten.de man
da.pꝛin.S.ſit tibi.col.
iij. ?⁊ ꝙ partes illud
mutuo conſenſu poſ⸗
ſunt remittere: vt. C.
de pꝛiui.eoꝝ qui in ſa
cro palatio conſiſtũt
l.quotiens.in fi.li.xij.
dicas cum grego.ꝙ ᷣ
criminalibus cauſis
requiritur ſcriptura:
niſi in cauſa dilapida
tionis:vt in auten.vt
iudi.ſine quoquo ſuf.
S.neceſſitate.colla.ij.
Jo.

IStatutis requi

ratur.tamen ſi appel
lauerit.videtur ꝙ de⸗
beat pꝛoſequi appel⸗
lationem: vt extra de
ſen. ⁊ re iudi.ſenten/
tia:qꝛ appellatio con⸗
firmat ſententiam.ff.
rem ra.ha.l.iij. S. fal⸗
ſus.extra de paro.co
ram..
WEgum eccleſia
ſticaruʒ fontẽ.
de con. diſt in. iiij . ba
Pꝛouehitur. 5. di
in.lxj. epiſcopus dũ
fuerit.

o Societate. vt he⸗

reticus: vt. S.i.q. vij.
quotiens.

peExcommunica-⸗

tur. xj. q.iij. debent. ?
c. cure.

q Dtum ſit. per
tres.nõ ſepius
poſſe inquiri de eo/

dem crimine.

non ponitur hic exc⸗
8onemus. per

boc verbum non pꝛe⸗
cipitur: vt.ſ.xviij .qꝗ.
i.ſic enim.⁊.ff.de leg.
iij. fideicommiſſa .§.
hec verba.⁊.xj.q. iij.
rogo.⁊.iij.q.ix.tᷣnera
⁊.·ij.q.vij.ſicut inquit
in glo. ij.

t¶Tue. remittitur

ec cauſa ad eum a

quo appellatũ eſt: nõ
n obſtat extra de appellati⸗

s

8Etoſentientem. hoe ideo dicit:quia ipſe eum non pꝛiuanerat: ſed alij k agiſtratum. ſed contra.s.i.qi.in ſlla.l.iubemus.ſed illud cũ ſe
de conſenſu ſuo:⁊ hoc eſt notabile ꝙ poteſt conneniri non ſolum qui deie- deliquu iudex in adminiſirotione ſua:vt tunc poſſit conueniri:vt in (5
cit vel mandanit vel ratum habuit:ſed etiam qui conſenſit: extra de reſti. guten. vt iudi.line quoquo ſuf. S. illud. vel hic loquitur de eo qui an⸗ ſn
ſpo. cum ad ſedem.in ſi.Conſentire dicitur quis iribus modis.ſ.vt qui ad te adminiſtrationem deliquit: vel ibi de minoꝛibus iudicibus:hic noi
