ad ſpiritualia.j. ð pe.
di. i. multiplex .
q ¶¶ Judicio.ʒachari
96 quoq; regẽ fraco
depoſuit:⁊ in locũ eiꝰ
pipinũ ſubſtituit:vt.j
xy.q.vi.alins.
r¶ Conſenſit. ar. cõ⸗
entientem maioꝛi pe
na aſtringi quã faciẽ
tem:arg.xxiiij.q.iij.qꝗ
alioꝝ.ar.S.lxxxvi.di.
tanta nequitia.
8Excõicanit.nota
pncipem poſſe excõi⸗
cari etiam a quouis
epo.ð.di.hiij.valenti
nianus.ar.j.xi.q.iij.ſi
auteʒ vobis. videt᷑ tñ
qð boc fecerit ex dele
gatione ſynodi:quod
inuit᷑ ex illo: ꝓ culpa
q̃ ab alijs ſacerdotibꝰ
⁊c.ſed pꝛimũ ẽ veruʒ.
Nidebat᷑.ſed ma
e.qꝛ licet ꝓ minimis
cauſis non ſit quis ex
cõicandus.yt.xi·q.iij
epi tñ quelibet contu
macia digna eſt excõi
catione.iĩmo taãto ma
ioꝛ videt᷑ quãto ex re
minoꝛi conſurgit.ij.
q.vij.non poſſunt.
u¶Fulgoꝛẽ. ⁊ quan
ta eſt differentia ĩter
ſolem ? lunam tanta
eſt differentia inter ĩ⸗
periũ ⁊ ſacerdotiũ.ex
de ma.⁊ obe.ſolite.

x 5 imper atoꝛ. fi-
8 ius eſt. j.xxiij.q
p . 7

ↄuenioꝛ.ꝗ tñ pᷣlati
eccleſiarũ dicũt᷑.vt di
xi.xi.q.iij.pᷣcipue.
FyUNon docere. ſ. x⸗
vi.q.i.adijcimus.
IWLBininitus. nõ ga
papa.nã iperiũ a ſolo
deo e: vt.xxiij.q.iiij.q̃
ſitũ.na a celeſti maie/
ſtate bʒ gladij ptãteʒ
C.· deye.iur.enu.il.i.in
pn.qð ↄcedo de vpᷣo ĩ⸗
ꝑatoꝛe.ſʒ ꝗs ẽ verꝰ i/
patoꝛ.dicũt ꝗdã ꝙ cõ
ſtãtinopolitanꝰ ſʒ iſte
aliꝰ pcuratoꝛ ẽſiue de
fẽſoꝛ ro.ec.ar.de ↄſ.d.

y.ĩ die. F. hic. ⁊ẽ huic ro

ma. ecc.oↄcedit gladij
ptatẽ ⁊ coꝛonã.ſʒ ð ex
ð ele.venerabilem. dẽ
ibi ꝙ ro.ecc.trãſtulit
iĩꝑiũ i occidẽtẽ a greci
⁊ ita iſte romanꝰẽ ve
rus imperatoꝛ.
Quas. gdʒ dici
bona ptãs eſt iſta.
Jus. S. diſtin. x.

umperium. 1.c. certuz
eſt. xi.q.i.ſi tributum.
a ¶ Beneficia. argu.
clericum ſtantem cõ⸗
tra eccleſiaʒ vnde ba
bet beneficium: debe⸗
re illo pꝛiuari:niſi foꝛ
te pꝛo talibus perſo/
nis pꝛo quibus licitũ
fit ei contra quenlbʒ
agere: quas habes

de poſtu. l. hi qui. et

in pꝛopꝛia cauſa vel
parentum ſuoꝛum: vl
pupilloꝛum ſuoꝛum.ſ
mile eſt inter vaſallũ
T dominum:yt.ſ.xxij
q.vltima.de foꝛma.ſi.
de aduocatis.C.ð ad
no.di.iu.l.ij. C. de re/

frater.⁊ dixi de hoc.
uij.q·i. nulli. hoc tamẽ
exaudio de eccleſia
ad quam intitulatus
eſt:pꝛo qua ſtare po/
teſt contra quanlibʒ
eccleſiam etiam ĩ qua
habet beneficium: qꝛ
ſaluum fuit ius pꝛime
immo ſi aliquod mu/
nus ei iniungitur ab
eccleſia:nullam excu/
ſationem poteſt pꝛe-
tendere. C. de excuſa.
iiin ſumma.

DI. LXNXXVI:

ſtituta ſunt ⁊ cõtra illius beneficia pu⸗
gnarevideatur:a quo pꝛopꝛiam cõſecu
tus eſt poteſtatem non legibus publiciſ
non a poteſtatibus ſeculi ſed a pontifi⸗
cibns ⁊ ſacerdotibus omnipotẽs deus
chꝛiſtiane religionis clericos ⁊ ſacerdo
tes voluit oꝛdinari:⁊ diſcutiꝰ⁊ recipi ðᷣ
erroꝛe remeantes. Imperatoꝛes chꝛi⸗
ſtiani ſubdere debent executiones ſuas
eccleſiaſticis pꝛeſulibus non pꝛeferre.
.Igdem. De eodem.

Qleſiam iudicare debere: non eſſe
manarum legum de talibus ferre ſẽ
tentiam: abſqʒ eccleſie pꝛincipaliter cõ⸗
ſtitutis pontificibus obſequi ſolere pꝛi⸗
cipes chꝛiſtianos decretis eccleſe non
ſuam pꝛeponere poteſtatem: epiſcopis
caput ſubdere pꝛincipes ſolitum eſt:nõ
de eoꝛum capitibus iudicare.
De eodem. Palea.
Onſtantinus imperatoꝛ coꝛonam
⁊ omnem regiam dignitatem in vr
be romana ⁊ in italia ⁊ in partibus oc⸗
cidentalibus apoſtolico conceſſit. Maʒ
in geſtis beati Silueſtri:que beatus pa
pa Gelaſius in concilio.lxx. epiſcopo⸗
rum a catholicis legi commemoꝛat:⁊ ꝓ
antiquo vſu multas hoc imitari dicit ec
cleſias:ita legitur.
De eodem. Walea.
(NRuntinttg Imperatoꝛ quarta
die ſui baptiſmi pꝛiuilegium roma
ne eccleſie pontifici contulit vt in toto

Ide dem.
Unquam de pontificibus niſi ec

oꝛbe Romani pontiſices vel ſacerdo⸗

tes ita hunc caput habeant ſicut iudiceſ
regem. in eo pꝛinilegio ita inter cetera le
gitur. Atile iudicamus vna cum omni⸗
bus ſatrapis noſtris ⁊ vniuerſo ſenatu
optimatibus ⁊ cuncto populo imperio
romane eccleſie ſubiacenti vt ſicnt bea⸗
tus ODetrus in terris vicarius filij dei

videtur eſſe conſtitutus:ita ⁊ pontificeſ

ipſius pꝛincipis apoſtoloꝛum in terris

pꝛincipatus poteſtate amplius quam

terrene: Imperialis noſtre ſerenitatis
manſuetudo habere videtur:conceſſaʒ
a nobis noſtroqʒ imperio obtineant.eli
ßentes nobis ipſum pꝛincipem apoſto⸗
oꝛum vel eius vicarios firmos apud
deum eſſe patronos: ⁊ ſicut noſtra ẽ ter
rena imperialis potentia: ita eius ſan⸗
ctam romanam eccleſiam decreuimus
veneranter honoꝛare ⁊ amplius quam
noſtrun imperium terrenumqʒ thꝛonũ
edem ſacratiſſimam beati petri gloꝛio⸗
ſe exaltari:tribuentes ei poteſtatem et
gloꝛiam et dignitatem atqʒ vigoꝛem et
honoꝛificentiam imperialem atque de⸗
cernentes ſancimus vt pꝛincipatum te
neat:tam ſuper quattuoꝛ ſedes alexan⸗
drinam anthiochenam hieroſolymita⸗
nam conſtantinopolitanam quam etiã
ſuper omnes in vniuerſo oꝛbe terraruʒ
eccleſias dei:⁊ pontifex qui per tempo
ra ipſius ſancte romane eccleſie extite⸗
rit celſioꝛ ⁊ peincepe cunctis ſacerdoti
bus ⁊ totius mundi exiſtat:⁊ eius iudi⸗
cio qͥ ad cultum deivel fidem chꝛiſtiano
rum vel ſtabilitatem pꝛocuranda fnerit
diſponãtur:⁊ infra.Eccleſijs beatoꝛuʒ

apoſtoloꝛum Petri ⁊ Pauli pꝛo con
tinuatione luminarioꝛum poſſeſſonum
pꝛedia cõtulimus ⁊ rebus diuerſis eas
ditauimus: 1 per noſtram imperialem
iuſſonem ſacram tam in oꝛiente quam
in occidente. Mel etiam a ſeptentrio
nali ⁊ meridiana plaga videlicet in iu⸗
dea Grecia Aſia Thꝛacia Aphꝛica et
Italia vel diuerſis iſulis noſtra largita
te ei conceſſimus:ea pꝛoꝛſus ratione:vt
per manus beatiſſimi patris noſtri Sil
ueſtri ſummi pontificis ſucceſſoꝛumqʒ
eius omnia diſponantur.⁊ infra. Dea
to Silueſtro ⁊ omnibus ſucceſſoꝛibus
eius de pꝛeſenti tradidimus palatium
imperii noſtri Lateranenſe: deinde dia
dema videlicet coꝛonam capitis noſtri
ſumulqʒ phꝛigium necnon et ſuperbu⸗
merale videlicet loꝛum:quod imperia
le circundare aſſolet collum. Nerumeti
am chlamydem purpuream atqʒ tuni
cam coccineam ⁊ omnia imperialia in⸗
dumenta ſeu etiam dignitatem imperia
lium pꝛeſidentium equitum: conferen⸗
tes ei etiam imperialia ſceptra ſimulqʒ
cuncta ſigna atqʒ banna et diuerſa oꝛ⸗
namenta imperialia ⁊ omnem pꝛoceſſi
onem imperialis culminis ⁊ gloꝛiaʒ po
teſtatis noſtre. viris etiam diuerſi oꝛdi
nis reuerendiſſimis clericis ſancte Ro
mane eccleſie ſeruientibus illud culmẽ
ſngulais potentie ⁊ pꝛecellentie habe
re ſancimus.cuius ampliſſimus noſter
ſenatus videtur gloꝛia adoꝛnari.i.pa⸗
tricios ⁊ conſules effici.necnon et cete
ris dignitatibus imperialibus eos pꝛo
mulgamus decoꝛari:⁊ ſicut imperiali⸗
bus extat decoꝛata militia. Ia clerum
ſancte Romane eccleſie adoꝛnari de⸗
creuimus:⁊ quenadmodum imperia⸗
lis potentia diuerſis officijs cubiculari
oꝛũ nempe ⁊ oſtiarioꝛum atqʒ omniuʒ
concubitoꝛum oꝛdinatur ita ⁊ ſanctam
romanam eccleſiam decoꝛari volumuſ
⁊ vt ampliſſime pontificale decus pꝛe⸗
fulgeat decreuimus: et vt clerici eiuſ⸗
dem Romane ecclſie mappulis ⁊ lin⸗
teaminibus.i.candidiſſimo coloꝛe deco
raros equos equitent. ⁊ ſicut noſter ſe⸗
natus calciamentis vtitur cum vloni⸗
bus.i.candido linteamine illuſtretur et
ita celeſtia ſicut terrena ad laudem dei
decoꝛentur. Mꝛe omnibus auteʒ licen
tiam tribuimus beato Silueſtro ⁊ ſuc⸗
ceſſoꝛibuſ eius ex noſtro indicto:vt quẽ
placatus pꝛopꝛio cõſilio clericari volu
erit:⁊ in religioſoꝛum numero clerico⸗
rum connumerare:nullus ex omnibus

pꝛeſumat ſuperbe agere.Hecreuimus
itaqʒ : ⁊ hoc: vt ipſe ⁊ ſucceſſoꝛes eius

diademate videlicer coꝛona quam ex
capite noſtro illi conceſſmus: ex auro
puriſſimo ⁊ gemmis pꝛecioſis vti debe
at pꝛo honoꝛe beati petri.ipſe vero bea
tiſſimus papa ſuper coꝛonam clerica
tus quam gerit ad gloꝛiam beatiſſimi
Petri ipſa ex auro non eſt paſſus vti
coꝛona. Phꝛigium vero candido ni⸗
toꝛe ſplendidum:reſurrectionem do⸗
minicam deſignans eius ſacratiſſimo
vertici manibus noſtris impoſuimus

ergo antequaʒ
eſſet aliqua cõ/
ſtitutio etiã cle⸗

rici non erant
de iuriſditione
ſeculari. AUnde

omnes conſtitu
tiones que ema
nauerunt quod

clerici non ſunt

iudicãdi niſi ab

epiſcopis:non
ſunt niſti iur. de
clar atio.
c ¶ ¶ Pꝛeſulibꝰ.
hic bñ dicit:na
dicit lex auoc,
ſi iudex ſecula⸗/
ris iudicauerit
clericuʒ eſſe dã
nandum:pꝛimo
debet exni pꝛiui
legio clericali:

in auten. vt cle.

apud pꝛopꝛios

H. ill plane. col.

vi. licet.illud ho

die non teneat᷑.

ſi. extra de ind.
at ſi clerici. ⁊c.

Piet
eenne
un
Pft

hen,
l
tſtn
Nentat.
ennen
crnede
Vſtſi
iu
n
umcnn
ſot
cnſeie
WIMNI
Gpoſt
Ginn
Haiſpe⸗
liſ ein
Ni.
Nlorty.
Ptzcnſl
lvslel
Künit
enos
uniſar

6e.
(ulan
idire⸗
ſonus.
Poni
trite
gidu
⸗
beſt
fexpiſ
diſfinuu
ſarn

Jent. ſen·
ſus ẽ: ſicut
rua ciuitas ñ
ot regnum im
ugnar : ita nec
imperiũ ſacer /
dotiuʒ: vel ſicut
lʒ eps ſit in par
ua cinitate: rex

tamen non põt

iudicare de cle⸗
ricis eiꝰ ſʒ hoc
dic: diſpẽſatõis
religioſi.i. epi⸗/
ſcopi conſtituti
Lvarua ciuitate
contra religio/
nem:nam in eo
caſu poſſet a qͥ/
cunqʒ redargui
xl.di. ſi papa. vł
etiã ſi ſciſma fa
ceret.xxij.q.v.
de ligurib?. Et
plures caſus in
quibus laici ha
bẽt iuriſditionẽ
ſuꝑ clericos:di
xi.xxiij.q· v. pᷣn
cipes.
c Mullatenꝰ?.
lxiij.di.valenti/
nianus.
d Oni. con
HW tritas: vt
xxp.q.i.diuinis
2C.
e C Keſtaura⸗
re. xvij. q. iiij.
diffiniuit. xvj.
ꝗ.i.ſtatuimus.
Oc ca
pitulo
rſpicit
in hac
. illud.c.
bene quidẽ.xc/
yj.· d. T aſſignat
ĩ boc.· S. q uãdã
ↄꝛietaiẽ: ⁊ dat
poſtea ſolutio/
nem.

8 ½Honoꝛij. 5.

di. lxxix.ſi duo.
b ¶ He bereti
iure.⁊.xxiij.q.
iij · c. i. .ij.⁊.c.ni
mirum.

BDi.

tenentes frenum equi ipſius ꝓ reuerẽ

tia beati petri ſtratoꝛis officium illi ex⸗
hibuimus : ſtatuentes eodem phꝛygio
omnes eius ſucceſſoꝛes ſingulariter vti
in ꝓceſſionibus ad imitationes imperij
noſtri:vnde vt pontificalis apexñ vile
ſcat:ſed magis ꝙ terreni imperij digni⸗
tas gloꝛia ⁊ potentia decoꝛetur:ecce tã
palatium noſtrum q; romanam vꝛbem
⁊ omnes italie ſiue accidentalium regio

num pꝛouincias loca ciuitates beatiſſi⸗

mo põtifici ⁊ vniuerſali pape ſilueſtro
concedimus atqʒ relinquimus:⁊ ab eo
aa ſucceſſoꝛibus eius per pꝛagmaticuʒ
conſtitutuʒ decreuimus diſponẽda at⸗
qʒ iuri ſãcie romane eccleſie ↄcedimus
permanenda:vnde ↄgruũ perſpeximꝰ
noſtrum imperiũ ⁊ regni poteſtatẽ oꝛiẽ
talibus tranſferri regionibus:⁊ in biʒã
tie pꝛouicie optimo loco nomini noſtro
ciuitatem edificari:⁊ noſtrum illic impe
rium conſtitui:quoniam vbi pꝛincipa⸗
tus ſacerdotum ⁊ chꝛiſtiane religionis
caput ab imperatoꝛe celeſti conſtitutuʒ
eſt:iuſtum nõ eſt vt illic imperatoꝛ terre
nus habeat poteſtatem:hec omnia ve⸗
ro que per hanc imperialeʒ ſacram ⁊ ꝑ
alia diualia decreta ſtatuimus ⁊ confir
mauimus:vſq; in finem mundi illiba⸗
ta ⁊ incõcuſſa permanere decreuimus
vnde coꝛam deo viuo qui nos regnare
pꝛecepit: ⁊ coꝛam terribili eius iudicio
obteſtamur omnes noſtros ſucceſſoꝛes
imperatoꝛes vel cunctos optimates ſa
trapas etiam ampliſſimũ ſenatum ⁊ in
vniuerſum populum ĩin toto oꝛbe terra
rum nunc ⁊ in poſterum nulli eoꝝ quo⸗
quo modo licere aut confringere vel in
quoqᷓᷓ ↄuelli.ſiquis aũt ꝙ nõ credimꝰ i
hoc temeratoꝛ aut ↄtẽptoꝛ extiterit eter
nis cõdemnationibus ſubiaceat inno⸗
datus:⁊ ſanctos dei pꝛincipes apoſto⸗
loꝝ petri ⁊ pauli ſibi in pꝛeſenti ⁊ in fu⸗
tura vita ſentiat contarios atqʒ in infer
no inferioꝛi ↄcrematus cum diabolo ⁊
omnibus deficiat impijs:huius vero i⸗
perialis decreti paginam pꝛopꝛijs ma⸗
nibus roboꝛantes ſuper venerandum
coꝛpus beati petri poſuimus.data ro⸗
me tertio kal.apꝛilis a conſtantino au⸗
guſto quarto cõſule ⁊ gallicano.iiij. cõ/
cilio. & Item grego. gelaſio.
Imperialis auctoꝛitas religioſe diſpen
ſationis menſuram non mutat.

gatiuam pꝛeſentis regni non minn
t: ſic imperialis pꝛeſentia menſuraʒ diſ
penſationis religioſe nõ mutat: a infra.
Semper ẽ effectum in ſacerdotali con⸗
cilio de ſacerdotibus iudicia ꝓuenire.
Nam qualeſcunqʒ pontifices ſint ⁊ ſi
erroꝛe humanitus accedente:nõ tamẽꝰ
contra religionem vllatenus excedẽtes
nullatenus“ vident᷑ a ſeculari poteſtate
poſſe percelli. Item marcellus pa.
maxentio epiſcopo. Eccleſias re

8 Icut queuis parua ciuitas pꝛero⸗
i.

ſtaurare comritas non pontifices per⸗

ſequi boni pꝛincipis e ft.
BSSni pꝛincipis eſt ac religioſi eccle
ſias contritasꝰ atqʒ ↄſciſſas reſtau

rarenonaſq; edificare:⁊ dei ſa cerdo⸗

tes honoꝛare ac tueri.QAũñ ſanctos apo
ſtolos eoꝛumqʒ ſucceſſoꝛes ſub diuina

LXXXXVII

ↄteſtatione conſtitutos pꝛecepiſſe legi⸗
mus non debere fieri perſecutiões nec
inferri fluctuationes:nec inuidere labo
rantibus in agro dominico:nec expelli
eterni regis diſpenſatoꝛes.
Bi. EXXXXVII.
Oc capitulo patenter oſtẽ
ditur ꝙ nec iperatoꝛi nec cui
libet laico licet decernere vl
de electione ſũmi pontificis
v Ecckiaſticis: quecunqʒ aũt
ab eis ↄſtituta fuerint pꝛo infectis habẽ
da ſunt:niſi ſubſcriptione romani pon
tificis fuerint roboꝛata:vnde illud ho⸗
noꝛijs auguſti vt ſupꝛadictũ eſt: vanũ eẽ
videtur quod ↄtra auctoꝛitateʒ ſacroꝝ
canonum de electione ſũmi pontificis
decernere tentauerit.ſed ſicutex eodeʒ

capitulo habetr᷑ eccleſie pꝛecibus impe-

ratoꝛ in pꝛeſumptoꝛes valet decernere
ſicut pꝛo deſenſione fidei quõdã decre
niſſe leguntur ne hereticiꝰ aliquidinomi
ne eccleſie poſſiderent:ab ea autem nõ
iuitati de rebus eccleſiaſticis aliqͥd diſ
ponendi non habent facultatem. hono
rius vero auguſtus nõ ſua auctoꝛitate:
ſed beato bonifacio ſupplicante eccleſi
aſtice quieti ↄſulere ⁊ ↄcertantium am⸗
bitionem punire curauit. ¶ Uñ idẽ bo
nifacius epiſcopus upplicarionis epi⸗
ſtolam honoꝛio auguſto deſtinauit di⸗
cens. Epiſtola boniſacij ad hono

rium aunguſtum.
ECcleſie mee cui deus noſter meuʒ
4

cerdotium vobis res humanas regẽ
tibus deputauit:nos cura cõſtrinxit:ne
cauſis eius q́;uis adhuc coꝛpoꝛis incõ

mogditate detinear: pꝛopter conuentus

qui a ſacerdotibus vniuerſis ⁊ clericis
⁊ chꝛiſtiane plebis perturbationibꝰagi
tantur apud aures chꝛiſtianiſſimi ei
cipis exiſtimemur deeſſe. Si eni ſecus
q opoꝛteat eueniat:non vos id facereꝰ
qui cuucta equa moderatione compo/
nitiſ:ſed nos per noſtram tacentem de

ſidiam videbimur:quod ciuitatis quie

tem ⁊ eccleſie paces peruertere valeat
admiſiſſe.cum eniʒ humanis rebus di

uine cultoꝛ religionis domino fauẽte /p/⸗

uideas:noſtra culpa erit ſi nõ id ſub ve
ſtra gloꝛia qᷓ; certũ eſt diuiniſrebus ſem
per animo pꝛomptioꝛe fauiſſe:firmo ⁊
ſtabili iure cuſtodiat᷑:quod per tot an⸗
noꝛum ſeriem ſub illisꝰ etiaʒ pꝛincipibꝰ
obtinuit quos nulla noſtre religiõis cu
ra conſtrinxit.i.vt licita ſeruentur ⁊ ſub
veſtre imperio clementie minime q̃ ſunt
licita foꝛmidenturꝰ. Ipſa enim eccleſia
deuotionem tuam chꝛiſtianiſſime impe
ratoꝛ non meo quidem ſermone ſʒ ſuo
quidẽ venerabili affectu nppellet quã
chꝛiſtus deus noſter vere fidei rectoꝛ ⁊
veſtri gubernatoꝛ imperij ſibi vni de⸗
ſponſatam ⁊ intactam virgineʒ ſeruat
ne in ea aliquos patiamini inſidiantiuʒ
ꝓcellarum' fluctus illidi ⁊ quietam faci
emꝰ tempeſtatatis iĩſolito tumoꝛe turba
ti gloꝛioſiſſime ⁊ trãquilliſſime impera/
toꝛ auguſte:ipſa vero que vni deſpõſa
ta eſt:noſtra m eccleſia mater eſt: pieta
tem veſtraʒ legatione quã ſuis ſacerdo

tibus cõmiſit appellat pꝛeteritat pꝛeſen

tiaqʒ; repetitꝰ vobis ĩquit religioſiſſime

8

i ¶ ¶ Innitati. Z. di. lx⸗
iij.hadri anus.⁊.c.in

ſynod o.

victoꝛ S. ſed vt
ibi dicit᷑:iã erat in cõ/
ualeſcentia:adhuc tñ
erat debilis:vt bic.

¶ Cõuentus.i. cõnẽ

ticulaſ.C. de epi.⁊ cle.
ↄuenticulam.

m ¶Facere.ſ. vide/

mini.

n &Tacentẽ. ex de te

.qꝛ ingredicntibus
⁊.lxiij.di.c.i.

o ¶ Sub illis. ⁊. xj.q·

i.de ſacerdotibus.

p ¶ Soꝛmident᷑· xpia

nis. .

q ¶Virginem. ?. xx/

vij.q.i.nuptiarũ ĩ fi.

r ¶Pꝛocellax.i.he⸗

reticoꝝ.

S Faciẽ.eccłie.
tPꝛeterita.ſ.bene⸗

icia.

t Pꝛeterita. ſic in⸗

telligitur de ↄſe. di.ij.
panis.ꝙ.ſ.omni mu⸗
nere debemꝰ? deo gra⸗
tias referre pñti.ſ.⁊
pᷣteritò nõ futuro:qꝛ
nec deus futuꝝ pecca
tũ indulget.j.de pe.d.
iij.ſane cauendũ: nec
pactũ valet ſi fiat ꝙ
nõ agaʒ de futura in/
iuria.ff.de pac.ſi vnꝰ.
§. pacta.

n ¶¶Repetit . i. recolit

z qd memoꝛiam redu
cit.

a . Tibi.ne ſis ingratus. b ¶ Euulla ꝑ affectũ id eſt euellẽs.
c ¶ Pꝛoſequẽtibus.legationem noſtram.
d Poſtulatis.datiui caſus.

LXXXXVIII

credendũ eẽt ſine litteris:maxime cũ non ↄtingat cardinalem vnqᷓ

abeſſe:niñ legationis cauſa.io.
k . Credimus.ar.ꝙ interdũ voci ⁊ aſſertioni vnins credendũ ſit ſi

perſona ſit honeſta ⁊ autentica.ar.viij.q.iij.c.i.ar. .ix.di.ego ſolis.

eINNtoꝛ. ſed quare pꝛemiſit hic imperatoꝛ nomen ſuũ foꝛte hec cõſue⸗
tudo erat olim.C.de ſũma tri inter claras.papa tñ alios ſibi pꝛepo
nit. xij.q.i.dilectiſſi-/

mis.vel foꝛte tunc no
nella erat eccłia:æ ad

hoc obtinebat illð:qᷓ⸗
re fremuerunt gẽtes

⁊c.poſtea aũt impera
toꝛ ſubiecit ſe pape:vt
xxiij.q.iiij.diſplicet.
f¶Sua ſtudia.i.cõ/
pirationes.ioo
)DObiliſſim?. ar.
ſine litteris ñ
Eadhihenda ſides le/-

gatis.ix.q.ij.lugduñ.

b ¶ Sisgnatis. oʒ ꝙ
legatus exhibeat litte
ras legationis ſue:ad

hoc vt credatur ei vt

hic.⁊.hxiij.di.lectis.⁊
C.de man.pꝛin.l.vni⸗

ca.Sʒ ꝗd ſi ꝑdidit lit

teras:⁊ vuli pꝛobare
amiſſioneʒ. dico ꝙ pᷣt
nõ t ſufficit ꝓbare te
noꝛem littere:niſi ⁊ ꝓ
betur ꝙ illa lra fuerit
ſine vitio:vt ex de pꝛi/

iſtru.l. vl. ſy nügd ſuf
ficit maãdatũ ſine lr̃is
dico ꝙ legato ñ ſuffi⸗
cit ꝓbare madatũ:vt.
C.ð mã.pꝛi.l.i.qꝛ lega
ti ñ ſine piculo recipi/⸗
unt᷑ vñ maioꝛ ẽ ĩ eil fa

ciẽda examinatio: vt
lxij.di.quieſcamus.ſʒ

delegatus põt ꝓbare
mandatũ ſine litteris
vt ĩ auten. de lit. S. oẽʒ

col.ix.⁊ ar.ex de offi.

dele.pꝛudentiã.⁊ ex ð
reſcrip.ex ꝑte.io.an.
Tquidam alij dicũt ꝗ;
in indice delegato nõ
ſufficit ꝓbare amiſſi⸗
onem reſeripti niſi oñ
dat autenticũ:vt ex ð
offi.dele.cũ in iure.x/⸗
xv.q.ij.ſancimꝰ:⁊ ex
de fi.inſtru.c.i.ita no/⸗
tauit.T. ſupꝑ illa ðcre.
cũ olim.ios.Sʒ pone
ꝙ partes viderunt ⁊
oppꝛobauerũt reſcri/
ptum:z poſtea reda-
dactũ fuit in publicã
foꝛmã ꝑ tabellionem
nungd amiſſo poſtea
reſcripto index ꝓce/

dere poterit:ſatis cre

do ꝙ ſic:vt notani in
queſtionibus meis.b.
Sʒ cũ hic indiſtincte
dicat ꝙ littere debeãt
eſſe ſignate:videt᷑ q a
quocunq;ʒ ſint ſignate

imperantibus modo tutus eſt populus
taʒ fidelis deo qᷓ tibiꝰ pꝛincipi chꝛiſtia⸗
no. ecce enim inter myſteria inter pᷣces
ſuas quas eccleſia pꝛo felicitate veſtri
dependit imperij teſte apud quem ⁊ de
cuius ſede agitur ſancio petro ſollicitiſ
pꝛo religionis obſeruantia vocibus cla
mat ad vos:cum ſollicita petitione mi⸗
ſcetur oꝛatio ne humanas res ſollito tẽ
tatoꝛe occulte ſollicitante ſemel euulſaꝰ
diſcoꝛdia diſtrahat: augeretur pluribꝰ
pꝛinceps chꝛiſtianiſſime mater eccleſia
niſi apud te ſuarum eſſet cura cauſaruʒ
⁊ niſi in oppꝛeſſionibus idoloꝛum:i he
reticoꝝ coꝛectionibus fide tua diuino
pariter clericatu cũ imperio noſtro ſem
per floꝛente viciſſet.habet refugium pi
um tue manſuetudinis animum cũu ſue
religionis veneratione coniunctũ:cum
quicquid huic ꝓficiat eccleſie vos aga⸗
tis a conferatis fratribus ⁊ conſacerdo
tibus meis ꝓbatiſſimis viris a me ⁊ ab
omnibus qui eccleſiam faciant legatis:
quibus pꝛoſequentibus?t pꝛecamur ſa⸗
cre cauſa religionis:vt ĩ vꝛbe veſtre mã
ſuetudinis hoc animo quo poſtulatisꝰ
⁊ annuitis in perpetuum ſtatni vniuer⸗
ſalis eccleſie conſulatis.
Reſcriptü honoꝛij ad bonifaciũ pap⸗

ac venerabili bonifacio pape vꝛbis ro
me.ſcripta beatitudinis tue debita reue
rentie gratulatione ſuſcepimus quibus
recenſitis egimus omnipotenti deo ma
ximas gratias:qð ſanctimoniam tuam
poſt longũ incõmodum optate redditã
didicimus ſanitati:⁊ ideo reuertentibꝰ
venerabilibus viris gaudium noſtruʒ
ſanctox apicum atteſtatione ſignamus
ac petimus:vt quottidianis oꝛationibꝰ
apoſtolatus tuns ſtudium ac votũ ſunʒ
circa ſalutem atqʒ imperium noſtrũ im
pendere dignetur. Allud autem pietati
noſtre ſatis placuiſſe cognoſce:qð ſan⸗
ctimonia tua de eccleſiarum ac populi
perturbatione ſollicita eſt: que vt aliqᷓ
ratione non poſſit euenire ſatis clemen
tia noſtra credidit eſſe pꝛouiſuʒ:deniqʒ
pꝛedicante beatitudine tua id ad cun⸗
ctoꝛum clericoꝛum notitiam volumus
peruenire:vt ſi quid foꝛte religioni tue:
quod non optamus humana ſoꝛte con
tigerit ſciant omnes ab ambitionibus

Icctoꝛe honoꝛius inclytus trium⸗
phatoꝛ ſemper auguſtus: ſantc V

ſic ecõuerſo ex perſona ꝓferentis inſtrumentũ minus credit inſtru/

eſſe ceſfſandum ac ſi duo contra fas *c.
vt ſupꝛa.⁊ infra.vnde id ſeruandum ẽ

mento: vt.ff. de
eden. ſiquis. S.

i.ſic ſi malus ali
quid dicat non

vt omnes tranquillam mentem ⁊ paci⸗ araren
ficos animos ex ſerenitatis noſtre ad/ quis argu. ↄtra
monitione cuſtodiant:nec aliquid ſedi xix.di.ſm.
tionis conſpirationibus tentare conen I1 Ae

tur:cum certum ſit nulli partiuʒ ſua ſtu

diaſ pꝛofutura ¶ Sine ſignatis apici
bus nonẽ mos romane eccleſie vnde⸗
cunqʒ legationem ſuſcipere neqʒ mit⸗

*

di. In cuius pꝛĩ⸗

tere ¶ AUnde nicholaus paopoꝑ. cipio vtit. g. trã
Romana non conſueuit eccleſia ſine ſi ſitu. in quo oſtẽ
gnatis apicibus legationem vndecun dit quid oixerit

qʒ ſuſcipere.
n

„☛ 2 „ * 2 .
Obiliſſimus⸗ vir atqʒ ſt enuus ſit. Ma geclen⸗
RvVeſtre ſublimitatis legatus: licet ci ſepe mittunt
ullam epiſtolam iuxta conſuetudine,z de Puincia ad
a vobis noſtro pontificio detuliſſet:lʒ puinciã: bꝛeui⸗
nunquam apoſtolice ſedis moꝛis fuerit ter oñdit ꝙ nõ
abſqʒ ſignatisꝰ apicibus vndecunqʒ le ſunt recipiench
gationem ſuſcipere:nos tamen vos in in alia ꝓuincia
illo honoꝛantes eiuſqʒ grauitateʒ ⁊ elo ſine W cbi⸗/
quioꝛum illius veridicas cognoſcẽétes m oPop aiſke
aſſertiones:nihilominuseũ ⁊ ſicut de⸗ aliq iſta
cuit ſuſcepimus:a ei ſicut honeſtum fu- capitula intro⸗
it cedimnus. Di. IXXXVXVIII ducta ſunt ad
Ae circal oꝛdinãdos ſint ob cautelaʒ. vel le⸗
ſeruanda:que in eoꝛum ele-⸗ unft de pꝛimiti
ctione diligenter ſunt conſi⸗ eechie di⸗ ſic
deranda multoꝛum auctoꝛi n i quin⸗
tatibus monſtrata ſunt: ſeld q;ʒ.9. lxxj.di c.i
quſa veritas rei nonnunqꝙᷓ obſcuratur ſed bec capitu/
mutatione pꝛouincie: decretum eſt ſa- l loquũt qñ ita

cris canonibus vt peregrini niſi quiqʒ
vel eo amplius ſuoꝛum epiſcopoꝝx fue⸗

rint cõmendati Pyigfrabhie non o„ Hraionets lü
dinentur. . Ande ſilueſter papaĩige mndan ebe ,
nerali concilio pꝛeſidens dixit. ſigillũ bene co⸗

Niſi.v.epiſcopoꝛum litteris deſignatũ

tranſmarinum hominem ad clericatu, colligit᷑ extra d
nullus ſuſcipiat. e. pe. tue. Seccd
15 Allusꝰaliqua ratione tranſmari poone nõ hʒ lit
mnmnmum bominem penes vos in cle⸗ pirwansſ pber
ricatus gradus ſuſcipiat: niſi quinqʒ: pteſtes:ita e ð
aut eo amplius epiſcopoꝛum deſigna⸗ de pere.c. xl. nã
tus ſit ch yrographis. & Idem anaſta magis credẽdũ

ſius vꝛbis romane epiſcopus omnibuſ
epiſcopis. Se eodem.

Ranſmarinosꝰhomines in clerica

tus honoꝛem nemo ſuſcipiat: niſi
quĩiq; aut eo amplius ep̃oꝝ chyrogra

hactenus ⁊? ꝗd
in hac dicturuſ

remoti ſunt ꝙ

ſigilla eßoꝝ? ct

gnoſcit: ? hoc

eſt viue voci qᷓᷓ
moꝛtue.i auten.
de ſide inſtru.
ſi vero.cob vj. h.
itelligit hec ca⸗
pitula abꝛoga/

phisꝰ fuerint deſignati:quia per ſurre ta.olim.n. babu
ptionema multa ſolent euenire.I¶ Jde it locũ hoc.c. ꝑpꝑ
grego.romane eccleſie pꝛeſul ſquillita-⸗ multitudinẽ he
reticox. Sedil
lud.c.tue euacu
at opi. iſtaʒ. ſed

En

V ſufficiat ad hoc vt ſcriptura dicatur autẽtica: vt extra de ap.perſonas.
⁊ extra de fideiuſſo.peruenit. Nam ⁊ epiſcopus ſigillat ſigillo ecclene ſue
yt. lxxiij.di.in noĩe domini.in fi. Iem ⁊ alieno anulo põt quis ſignare te⸗/
ſtamenium:vt inſti.de teſta.S. pñt autẽ.itẽ ⁊ alienũ ſigillũ etiam nõ iudic
ſui facit fidem: vt.j.di. ꝓxi.c.i.⁊.ij. Sed dic ꝙ alienum ſigillum facit ſidem
ſi nõ habetur ꝓpꝛium:als non:vt extra de a ppel.ſigniſicauit.⁊.lxv.di.epi
ſcopus.iteʒ littere non dicunt᷑ ſignate ſi legi non pñt characteres.vt extra
de fi.inſtru..inter. ⁊.ff.de teſta.ad teſtium. S. ſi ſigna.⁊.S.ſignum. item ſi fi-
lum ruptũ ſit nõ dicuntur ſignate: vt er de cri.fal.c.licet. ſ outem filũ ex to
to non eſt fractum:bene dicunt᷑ ſignate:vt.ff. de bo. poſ.ſᷣim tabu.l.i.S. ſi li⸗
num.extra de fi.inſtru.ſicut.

i & Hibilominus. ergo ⁊ cardinali qui bene notus eſt in aliqna pꝛouincia

=èðD

certe nõ videt᷑ rec ipiẽdus:⁊ ſi mille ſigilla haberet ignota:qꝛ nõ pluſ
fidei pᷣſtãt mille ignota q; vnuʒ ignotum.pᷣterea in teſtõ ita inuenis
ꝙ cũ ſigna ſunt ignota ↄuocant᷑ omnes illi quoꝝ dicũtur ſigilla:vt
ſciatur an recognoſcant ſua ſigna:vt.ff.quẽad.teſta.ape.cũ ab ini/
tio.⁊ hoc concedo ꝙ niſi aliqua qualiſqualis habeat᷑ notitia de ſigil.
⁊ de illis remotis eccleſijs ꝙ nõ ſit eis credendum etſi mille ſint.ar.
ex de li.inſtru.c.qð ſuper hbis.
0 Ranſmarinos.idẽ intelligo d equolibet ignoto qui ſigilla rep/
ſentat ignota·io. 7
p ¶Chyrographis.litteris in gbus ↄtinebitur de vita:de moꝛibus.
de oꝛdinibus:de irregularitate ſua.
q . Der ſurreptionẽ.ſi.er de ꝓcu.c.i.⁊.iij.q.iij.inducie.

gis
(cM

Nverft
unei
0fen
ſttin
Dſirin,
neiee
zrenei
dbeet
ſioprn
eairt
loman⸗
ſer d
Nar

cin
ſele
Ufſon
ürri
ebe
ſpgen
inee
ugf
nguie
eſed
une⸗
ects
ſhedi
ſcici
lepſi
Mhin
ſi
Cl
nſcig
eri
ont
lud

tcent
bach
ſopßite

Mun
ſigeen

NAI
lin d

äken
ilten⸗
Uthien
guin
unsde
Nrhor⸗
Cle
liſ
Uuinro⸗
nr
hfele⸗
depint
tla rſe
boci⸗
icr
jeic
e chin
Muircin
dti ſung

eßont
Goteſt
güieſy
Gugetn
ibored⸗
fethe
NaN
kurst
ohl
lne ſel⸗
löſet
Gigct
ree
Hartli
efocl
cicen
inſog
cfſb
e
wo
,nphin

Zi. IxxXXIX 7 C.
mincia ⁊ iuriſditionẽ qᷓ pꝛimas:nam metropolitanus ẽ iudex oꝛdinarius
oĩum epoꝝ ꝓuincie pꝛimas tm archiepi:vñ ſm hoc maioꝛ ẽ patriarchis
Comitibus.i.ꝓpter comites:⁊ ꝓpter epᷣos ſuffragancos.

a Fros. roõne ꝓuincie pᷣſumitur ʒ aliquem.ar.xxiiij.di.qñ.ff. de
edil.edi.ꝙ ſi nolit.Siꝗ mancipia.
b ¶ Suſcipias. yt officient populũ.als bene extra de cle. ge .· c. pe.
c ; Foꝛtioꝛes. hec eſt vna ratio quare non admittuntur: alie aſſi⸗

gnantur. xix. · ij.· due.

d Mnes. .
quit ve adulis no epiſcopo. Bekoclem. .
Sednonne ba Fros paſſim ⁊ ignaros peregri⸗
prin edirinn nos ad eccliaſticos oꝛdines acce⸗
nau hnepticßz ſie entes nulla ratione ſuſcipiasꝰ: qꝛ afro
ſcde pe. di. vl. c. rũ a alij quidem manichei: alij rebapti
vlti hoc iõ: qa z3ati ſunt. peregrini vero plurimi in mi⸗
oꝛte iſti bigami noꝛibus oꝛdinibus ↄſtituti foꝛtioꝛes de

yvel als irregula
res ſũt:qꝛ ante
bdaptiſmũ foꝛte
fuerũt bigami.

ſe pꝛetendiſſe honoꝛes ſepe pꝛobati ſũt
Item ex concilio elibertano.
Non ſunt pꝛomouendi ad clerum qui
peregre fuerint baptiʒati.

C rint baptiʒati eo qd eoꝛum minime
ſit cognita vita:placuit ad clerum nõ eẽ

4

Mnes quiin peregrinatione fue

romanus põti/
fex dʒ vlis ap⸗
llari.

tate: ſed dic ꝙ
ꝓuincie fuerũt

b BVon erat.
yt cleric ꝗ ĩi cau

ſis eccliaſticis

id eſt bis a ſententia: vel poſt ſnĩiam:⁊ n

1e Fe pꝛomouendos in alienis ꝓuincijs.
2 patriarchis: Epꝛimatibus aũt quoꝛum
ſz nequis crede ſupꝛa mennonem fecimus:
ret ꝑp nominuʒ queritur quem gradum in ec
diuerſitatẽ ali⸗ cleſia obtineãt: an in aliquo
quam ee reolez a patriarchis differãt: quam obediẽtiã
dickenrentia 1archiepiſcopi eis debeant. Pꝛimates
ditfereti eẽmmn batriarche diuerſoꝝ ſunt nominum:
in noie:oñ̃dit ẽt· ſed eiuſdem officij: ab archiepiſcopis
ð reuerẽtia qnu autem quotiẽs neceſſe fuerit: epi ad p⸗
debẽt archiep̃i mates appellant:ſed a pꝛimatibus ad
ſuis pꝛmatibꝰ. archiepiſcopos appellare nõ licet:de⸗
oſtẽdit ẽt ꝙnec bent ergo obedientiam pꝛimatibus ar⸗

chiepiſcopi in omnibus qͥ ſibi fuerit ab
eis iuſte imperata. Unde anacletꝰ

VKRouicie. papa ait. Que obedientia ſi exbiben⸗
añ chꝛiſti a pꝛimatibus ⁊ patriarchits
adnẽtnz: 5 ante Rouincie multo ante chꝛiſti aduẽ
tp̃ſ⸗ =S dio mm ſtpe diuiſe maxima ex parte ſüt
nyſij diſtinct. 2 poſtea ab apoſtolis ⁊ beato clemente
ſepe Aicc'preedeceſſone noſtro ipſa diuiſio eſt re⸗/
tio que põit· x.· nouata: ⁊ in capite ꝓuinciaꝝ vbi dudũ
üj.nec nume · pꝛimates legis erãt ſeculi ac pꝛima iudi
rus.ꝙ.ſtũc nõ ciaria poteſtas ad quos qui ꝑ reliquas
erãt puicie lini ciuitates cõmoꝛabantur:qñ eis neceſſe

erat qui ad aulã imperatoꝝ vel regum
confugere nõ poterant:vel quibus per

die rt milſuz no eraiv2lugiebant pꝛo oppeſ
a tpe dioyſij. x ſionibus eoꝝ vl iniuſticijs ſuis: ipſoſqʒ
iij. qi.c.i. vel ſol appellabãt quotiens opus erat: ſicut ĩ
ue p ill litterä: lege eoꝝ ſcriptum erat:ipſis quoqʒ in
maxima ex ꝑte ciunitatibus vel locis nr̃os patriarchas
q.d· nõ oes. vel pꝛimates qui vnã foꝛmam tenent:
S nibne plIʒ diuerſa ſint nomina: leges diuine? ec
ca erot uma. ij cleniaſtice poni ⁊ eſſe inſſerunt ad quos
q. vj. anterioꝛn. Eepiſi neceſſe fnerit ↄfugerent eoſqʒ ap⸗
9illud. pellarent: ⁊ ipſi nomine pꝛimatũ frue⸗

rent᷑. Relique vero metropolitane cii
tates que minoꝛes iudices habebant:
lʒ maioꝛes comitibusꝰ eſſent haberent

rekin eheſe, metropolitanos ſuos qui pꝛedictis in-
vtxj aipla⸗ ſte obedirẽt pꝛimatibus ſicut in legibus
cuit.
iQuotiens.

ſed m̃ nõ licet ſm leges appellare niſi in caſu ante ſniam: ⁊ ita ẽ ar.
ad expoſitionẽ illius.ij.q.vj.ois oppꝛeſſus.

k ç pbll Ipfſis. repetit ꝗð dixernt.
Foꝛmã.ar.C.de codicil.ſiidem.õ.

deſignare diuerſitatẽ reꝝ:vt.xxj.di.clcros.

m CLomitibus. i. comitãtibus vel ſcquentibus eos velcomitãtibꝰ

id ẽ ep̃is.comitatus enim dicit᷑ diſtrictus alicuius ciuitatis ybi ẽ epi
ſcopus.vel hoc vult notare ꝙ archiepᷣs maioꝛẽ hʒ poteſtatẽ in pꝛo/

„

õ ꝙ dicit quotiẽs hᷣm leges:

quia diuerſitas nominũ debz

pontifex vniuerſalis eſt appellandus.

nomina debere attendi.

ſeculi olim oꝛdinatũ erat qui nõ grmard
diepo⸗

ſed aut metropolitanoꝝ aut archi
ruʒ noĩe fruerentur ¶. Nem anicius.
Non voceni pꝛimates niſi qui pꝛimas

ſedes tenent.

CLCilli archiepᷣi pꝛimates vocẽturꝰ
niſi illi qui pꝛimas ſedes tenẽt: quaruʒ
epos apli eoꝛumqʒ ſucceſſoꝛes regula⸗
riter patriarchas vel pꝛimates eſſe con
ſtituerunt:niſi aliqua gens deinceps ad
fidem ↄuertat᷑a:cui neceſſe ſit pꝛe mul⸗
titudine pꝛimatem ↄſtitur. Reliqui me⸗

tropolitani noientur qui als metropo⸗

les tenent. Item ex ↄci. africano.
Diiceps ſacerdotij vel ſummus ſacer
dos ñ appellet niſi pme ſedis epᷣs.

ceps ſacerdotũ vel ſummus ſacer
os aut aliquid huiuſmodi:ſed tm pᷣme
ſedis eps. . Uniuerſalis aũt nec etiã
romanus põtifex appellet. C Uñ pe
lagius oibus epᷣus. Nec etiã romanꝰ

P Rime ſedis epᷣs nõ appellet᷑ pꝛin

Allust patriarchaꝝ vlitatis vo⸗

cabulo vnq vtatur:qꝛ ſi ſummus
patriarcha vlis dicitur patriarcharuʒ
nomen ceteris derogat᷑:ſed abſit hoc a
fidelibus hoc ſibi velle quẽpiã arripe⸗/
re:vnde honoꝛem fratꝝ ſuoꝝ iminue⸗
re ex quantulacũqʒ parte videat᷑:qua⸗
pꝛopter charitas veſtra neminẽ vnquã
etiã ſuis in epłis vlem noiĩet:ne ſibi de⸗

bitum ſubtrahat:cũ alteri honoꝛem in⸗

fert indebitũ.¶ ¶ Iteʒ greg.eulogio pa
triarche alexãdrino. De eodem.

. Cce in pꝛefatione eple quã ad me

ipſũ qͥ ꝓhibui direxiſtis:ſuꝑbe ap

pellationis verbũ vleʒ me papa dicẽcs
impꝛimere curaſtis:qð peto mihi dul⸗
ciſſima ſcitas veſtra vltra nõ faciat: qꝛ

vobis ſubtrahit᷑ᷣ qð alteri plus qᷓᷓ ratio
exigit pᷣbetur. Ego nõ verbis quero /ꝓp/
ſperari ſʒ moꝛibꝰ:nec honoꝛẽ eẽ depu
to in quo fratres meos honoꝛem ſuum
ꝑdere cognoſco.Meus nãqʒ ẽ honoꝛ
vlis ecche:meus honoꝛẽ fratꝝ meoꝝ
ſolidus vigoꝛ. Zũc ego honoꝛatꝰ ſũ cũ
ſinglis quibuſqʒ honoꝛ ᷣbitꝰ ñ negat᷑j.
Si eni vleʒ papã veſtra ſcitas dicit:ne

gat ſe hoc eẽ qʒ me fatet᷑ vniuerſũ:ſed

abſit hoc:recedãt verba q veritatẽ iflãt
⁊ charitatẽ vulnerät. Di. C.
Piſcopos ãt oꝛdinare añ
PpPpallium acceptum nec ar⸗

patriarche licet. Quog ex
Luctoꝛitate pelagij pape licʒ

chiepiſcopo:nec pꝛiati:nec

8:

n Vomine. ar.ex nominibus ſemper res nominũ.i.res ſigniſicatas per

o Alli archießi p

mates vocent.

C.de li.cã iubemꝰ.C.

de ꝓba.nec eplis.

p ¶ Qui pᷣmas. ſicut

romanus antiochenꝰ
alexadrinus.S. xxj. d.
cleros.ꝗd de veneto
dic ̊ ꝙ ẽ pᷣmas reſpe
ctu inferioꝝ:ex de pꝛi
uile.c.antiqua.

q Ad fidé ↄuertatf.

na ⁊ apes accreſcẽtei
⁊c.de ↄſe.di.v.nunq.
æ iunuentus rõana ex-⸗
creſcẽs nouã ſibi eiui⸗

tatẽ edificauit.ar.C.

de ſa.ſan.ec.iubemus
Et bene dixit ↄuerta
tur:nam als vix poſ/
ſet ↄtigere ꝙ i aliquo
loco in tãtũ excreſce/
ret populus vt pᷣmate
idigeret:vt.xxxiiij.di.
fraternitatis.

rCoͤſtitui. ar. j. par

rochiã alicuius ñ de/
bere ↄſtitui eccleſiã:ni
ſi multitudo fidelium
excreuerit:ſed nungꝗd
illo inuito cuius ẽ par
rochia poĩ it h̊ fieri ⁊
irrequiſito:nõ.vt.xvj.
q.i.multiſ ↄcilijs.⁊.x/⸗
vj.q.i.felix.⁊.c.ſe.ſed
ſi requiſitus nollet cõ
entire:non minus tñ
fieret per maioꝛẽ.ſ.ꝑ
papã.ex de eccle.edi.
c.iij.eius tñ ↄſenſu pꝛi
mo reqſito:⁊ nõ ꝙ hu
iuſmodi requiſitio ſa
ciẽda eſt cũ ille locus
ett in quo excreuit mił
titudo fideliũ iã depu
tatus alicui epᷣatui:

als non.
8 Rime. i. patriar
chalis.

t. ABllus.

uCce in pꝛefati -

one.ſubtrabif.
ar. ꝙ papa ꝑ ſuũ ma⸗
datũ nõ vult deroga⸗
ri iuri alicuius.j.xxv.
q. ij. ꝙ vᷣ dicitis.ſ.ix.
q.iij.ↄqueſtus.j.xj·q.
i.peruenit S.lxiij. diſ.
ſto.ð.lxxxv.di.archi
diaconũ floꝛẽtinũ ĩ fi.
gr. S.piij.q.iij.artal⸗
dus.ſic ex de offi.de⸗
leg a. ſuꝑ eo.vbi dr: nõ
E intẽtionis nr̃i alicui
derogare ꝑ reſcriptũ
noſtrũ:⁊ ita ar.quod
vni attribuit᷑ alij ſub/
trabit᷑.ar.xlyv.di.diſci
plina.ff.de iudi.cum
pꝛetoꝛ. in fi.? extra ð

—

reſcri.oli.ĩ fi.xxxv.di.archidiaconũ.ar.neminiↄſulẽdũ cũ alteriꝰ iactura

„„

vt.j.xj.q.iij.ſiquis vo.no.xxij.q.ij.primũxiiij.q.v.deniq. .
Pꝛebet᷑. ñ. n. debẽt plus eẽ ſubditi ꝙ; expedit.ij.q·vij.admonẽdi.nec pᷣ/
lati ita humiles ne ↄtemnant᷑.xxxvj.di.qũ.ff.dc offi.pꝛe.obſeruãdũ.
y.Mõ negat ſic. C. ð cad.tol.l.i.S· vlti. C. de nup.imperialis.in pꝛin.nec

enim publice ꝓdeſt æc. C. de offi.pfec. pꝛe.l.i.

—„

¶ Negat ſe hoc eſſe.i ec de vniuerſitate:cũ tñ romana cccleſia
non ſit vniuerſalis:lʒ ſit de vniuerſitate.vo.
Piſcopos.bic intitulat᷑c.di.⁊ qꝛ fecerat mentionẽ de pꝛimatibꝰ

2

