cõdi.inde.iulianꝰ.ſi ignoꝛans repetit ſim pyleũ cũ illa exceptio ſit pet
petua ⁊ non odioſa.alij vero õ.nã ⁊ poſt ſniam remanet debitum na
turale.qꝛ ſnia de iure ciuili eſt.⁊ ideo ea que iuris naturalis ſunt: tol⸗
lere non poteſt.quare ſi ſoluat non repetit.ar.ff. de ↄd.ĩde.iulianus.

Bepetis. m̃ itra biẽniũ.⁊ hoc cũ ꝓmittit ſpe future nũeratõiſ.
Poterat. ? ita dupliciter eum excniat.
Vod vero.huius qõnis dno ſunt articnli. Pꝛimus an ſi
ceat iſti eſſe in eccleſia quã paterna pecunia eſt aſſ. ccut?.
Secundus eſt ſi pꝛ eino emit ecclefiaʒ ſʒ oꝛdinẽ:an liceat
Mei illo oꝛdine fungi. De pᷣma qõne dicas ꝙ poſtẽ eccleſiã
Oimiſit. x ia põt ibidẽ manere.vt ſ.c. i. ⁊ e de ſi. de regularibus. In
ſcðda dico ꝙ ſi ꝑ pꝛis pecuniam adeptus ẽ oꝛdinẽita tñ ꝙ ſimõia nõ
fuit in oꝛdmãte poſtq;oꝛdini renũciat põt eodẽ oꝛdie ex mißicoꝛdia
fungi. vt.ſ.e.c. vl. ſi aut ipſe dedit vel ſimonie conſcius fuerit. tunc di⸗

qʒ ignoꝛantia ſoluat repetit.ff.de cõdi.inde.indebitam.⁊.ff. de ꝓba.

ſi aũt dubitat᷑ an tꝑalis an ꝑpema:hic repetit.ff.de ↄdi.ĩde.ſufficiar·

Venter
ſiden
tc
ſcia
gliſn
mo
oc3
ſblge
N
Pn
ſn
gos
Ptore
lbepe
Ponn

hn
epe
ef
ſeri
ſin
f
ſc
al
ſſe
fde
fe
ſen⸗
ide
e
in
lb

ſue
kiulee
deri
ribe⸗
llerg
ntn
Leeſt
ne⸗
zn
10
ioi

nni
ͦ
uine
tiec

e

lcbbi
lizten
dli
Neſots
faiſt
eit

e. ⸗

CA

pt⸗
ariͤ
Hrepet⸗
Gbroh⸗
itan⸗
Anuie⸗
lupe
0
ndebio⸗
ſure c⸗
efnn

ſtinguit. aut accep

1

it oꝛdinẽ vel dignitatem aliquã vel aliquod benemſᷣ

cium eccieſaſticũ.ſi oꝛdinẽ vel pᷣlationẽ deponitur.nec dʒ ſecũ diſpẽ⸗
ſari. vt. . q.i. erga.⁊.c.ſi quis neq;.⁊. j.q.vij.ſi ꝗs oẽm.c.c.requiritig.
ſi vero ecclenã vel pbendaʒ vel ſimile bene ficiũ de iure deponit. vt. ð.

pᷣſumit ꝓ etate
5. q iiij. placuit.
be Partes iß

bendas.⁊ ſic nñ

eſt Z. xxi.q·ij. ſi⸗
cut. extra de pᷣ⸗
ben.maioꝛibuſ.

cPꝛo magna

de iure.cũ eni

nõ peccauerint
iſti. non ſunt p/
nandi oꝛdinibꝰ
ſuis. arg. ſ. .. ex
hac.
d C Cõcedimꝰ
vt ⁊ pᷣmũ locuʒ
ibi obtinere poſ
ſit. ⁊ iſtud ibidẽ
non reſpicit niſi
qð ſequit᷑.· in fi.
c.m vnum itel
lectum.
hic pᷣſumit᷑ ↄtra
etateʒ. vt. j.c.q.
yvij.qui in quali
valet.).S.e.q. i.
ſi ꝗgs a pſeudo.
ſed ibi illam ec/-
cleniaʒ licite fue
rat 9 .

fCMagna. nã
ex rigoꝛe inris

oĩno deponi de
berent. vt. S.e. q
i.pᷣſbyter.⁊.vij.
ꝗ·i.pñtiũ.⁊.c.ſã

cituz eſt. ? vere

de miſericoꝛdia
na de iure non
põt.⁊ ideo bac
miſericoꝛdia di
gni ſunt qui ali
eno laboꝛant vi
io.C.ð natura.
lib. legem.
g & Oꝛdincſ.i.
miniſterium
ſacroꝝ oꝛdinũ.
quos tñ pꝰ em/
ptionem ecclie
receperãt. ⁊ ita
grauatur eoꝛũ
pena in ecclia/⸗
rũ emptione.
b CSalua. pt.
ſ. papa poſſit di
ſpenſare ſi velit
yl hanc reuocet
ſi itex ei videbi
tur expedire.

æ.q.·i.pſbyter.ſed ex diſpenſatione poſt renunciationẽ põt in eodẽ be
nefieio manere⸗

yt..c· ꝓx.· io.
. G. Nicũcq;·
puuli. bic

Q.nz ſane cupiditate parentů
cum adbuc paruulieſſent:eccleſi
as vel eccleſiarũ partesꝰper pecuniam
adepti ſunt:poſtq eas oino dimiſerunt
ſi canonice in eis viuere voluerint ꝓ ma
gnatmiſericoꝛdia ibidem eos eſſe conce
dimusꝰ:neqʒ; pꝛo hoc facto a ſacris oꝛ
dinibus illos remouemꝰ: ſi alias digni
inueniãt᷑.Illi vero qui per ſeipſos cum
maioꝛis etatis eſſent:nefanda cupidita

te ducti eas emerunt:ſi in alijs eccleſjs

canonice voluerint viuere:ſernatis pꝛo
pꝛijs oꝛdinibus ꝓ magna miſericoꝛdia
ibi eos miniſtrare permittimus.quod ſi
ad alias foꝛtaſſis trãſferri non poterũt
⁊ in eis canoniceviuere pꝛomiſerint:mi
noꝛibus oꝛdinibus contenti ad ſacros
oꝛdines non aſcendant:ſaluabtamen ĩ
omnibus apoſtolice ſedis auctoꝛitate.
Si qui tamen ante emptionem catholi
ceęe oꝛdinati ſunt: cuʒ ea que emerunt di
miſerint ⁊ vitam canonicam egerint:in
ſuis gradibus permittant᷑: niſufoꝛte bu
iuſmodi eccleſia ſit vbi pꝛimũꝰ locũ de
beant obtinere.pꝛimũ enim vel ſingula

rem vel pꝛepoſiture locuʒ in emꝑtis' ec

cleſijs eos habere nõ patimur. ¶ Hoc
antem eum non in pꝛeiudicium canonũ
ſed ex miſericoꝛdie diſpenſatione dixiſ⸗
ſe ex epiſtola eiuſdeʒ colligitur:miſſa vi
tali pꝛeſbytero in hec verbo.
In dignitate ſernanda ſimoniacis mißi
coꝛdia põt ipendi ſi eos vita cõmẽdat.
ng talis fuerit quam vita cõmẽdet
videlicet vt in canonijs vel monaſteriis
regulariter viuat: in ſui honoꝛis officio
miſericoꝛditer condeſcendendo mini⸗
ſtrare concedimus abſqʒ tñ ſanctoꝝ ca
nonũ pᷣindicio. Ex hac itaqʒ aucto
ritate colligitur:quod ignoꝛantia tales
excuſat a reatu criminis:vt ſupꝛa dictũ
eſt:non a fructu emptionis:cuʒ in eccle
ſijs quas parentnʒ pecunia adepti ſunt
non niſ poſtꝙᷓ eas omnino dimiſerint

⁊ ex miſericoꝛdia ibidem eis eſſe conce

ditur. in quo patet quod aſi illis ignoꝛã
tibus ſimonie peccatum eſſet admiſſum
fructum tamen paterne emptõis repoꝛ
tare non poſſunt. Quod vero a crimie
excuſentur:hinc patet:quia pꝛo hoc fa
cto a ſacris oꝛdinibus non remouent᷑.
Si enim illius criminis participes eẽnt

i ¶Ainte emptionem.ar. ſuperneniens delictum vel nouam cauſam
non vitiare legitime factum.xxx.q inoſſe ⁊c.c.dictum.⁊.ẽ.diſtin.lxx.
pꝛecepta.xxxij.queſtione.vij.hi qui.j.e.queſtione.vij.ſi quis omnem.

contra.

l ¶ Permittantur. in
caſum ⁊ ſecundum.

¶Nin iſtud niſi reſpicit duos articulos vltimos.nam in pᷣmo cãn
põt ex diſpenſatione ſingularẽ locuʒ obtinere.ſed male dicii ꝗ hoc di
cit.nam cum vltimo magis diſpenſat᷑ quo ad exccutionẽ oꝛdinis qᷓ;

cum medio.vnde iſtud niñ refert᷑ ad pᷣmũ membꝝ.c. Ego cuʒ bugo.
dico ꝙ iſtud niſi reſpicit oẽs tres caſus pᷣdictos.nam in nilllo ipſozꝛ

pꝛimum vel ſingulareʒ locum in empta eccleſia poterit obtincre.yt in
fi.c. dicitur manifeſte. phi. additio eſt.

m ¶Pꝛimum . ar. ex de ſi ex infnuatione. ? intelligunt quidam boc

Gs qui eccleſiam emerunt:ſi ꝑpſoę⸗

eadem eccleſia. hec eſt differentia inter iſtum

7 VI.

10 1

tantimn de pꝛelatione.h.intelligit de qualibet dignitate. quia nec archipꝛe⸗

byter nec decanus.

n ¶In emptis ·ſi. xli.di.nos conſuetudinem.
◻ qui.abſq; tamen.S.di.ly.pꝛiſcis.quaſi non de iure communi ſed

ex diſpenſatione.

ad ſacros oꝛdines conſcendere nõ poſ
ſent. Illud idem intelligenduʒ eſt de eo
qui per pecuniam eſt adeptus ſacerdo
tii dignitatem non epiſcopo ſed cuidaʒ
ex pancipibus eius dataʒ:vtroqʒ tamẽ
Odlinaoꝛe videlicet ⁊ oꝛdinato hoc iõ
rante. W. Ande vꝛbanus.ij.ſcribit al⸗
erto meſenſi epiſcopo.
e quoda p quo incuria parentuy de
dit non epiſcopo ſed vni pꝛincipum.
Meſentium poꝛtatoꝛez quez paren

in m incuriaꝰ*per pecuniam non epi

ſcopo ſed cuidampꝛincipum eius datã
⁊ inuitumꝰſacerdotij dignitatẽ obtinuiſ
ſe ſignificaſti:licet ſancti canones depo
nendum eſſe teſtentur:tamen quia cul⸗
pam'iſtamneſciens ⁊ coactus commi
ſit:⁊ quia ab eodem oꝛdine vt depone⸗
retur ſupplicauit:vltroneuſ ex conſide
ratione diſcretionis que mater eſt omni
um virtutum magis quam ex rigoꝛe ca⸗
nonum miſericoꝛdie viſcera adhihen⸗
do ipſum in eodem oꝛdine eſſe fraterni
tati tue conſulimus.ita tamen vt ſi eccle
ſia illa cui deſeruit:ſacerdotum penuri
am non patitur ſuſpenſus a ſacerdota
li officio permaneat.quod ſi foꝛtaſſe ec
cleſie vtilitas exegerit:vt curam regimi
nis aſſumat:liceat ei ex conceſſone ſui
ehiſe i urmna; obedientia ſacerdo
tali officio fungi.
5 OQ. VI.

Aid vero de his fieri debe

co queſitum eſt.ſupꝛa.i.c.vi⸗
delicet vꝛbani quod ſic inci⸗
pit. Si qui a ſinoniacis non ſimoniace
oꝛdinati ſunt:requiratur. Nunc auteʒꝰ

ſu ſunt.quod.vi.lo

de illis queritur:qui non pꝛo oꝛdinatio
ne pecunias offerunt:ſed pꝛo electione

vel vt decretum electionis fiat. Mel vt
ſubſcriptione firmetur vel vt electioni
non reſiſtatur aliquibns pꝛemia largi⸗
untur an eoꝛum electio vitioſa ſit indicã
da. Non enim videntur ſpiritus ſancti
donum emere:qui non pꝛo conſecratio
ne ſed pꝛo electione munera largiuntur
cuʒ nullius ſpiritualis gratie aliquos fa
ciat electio participes:ſed ſicut eccleſia
ſticarum rerum emptoꝛes ſimoniaci iu
dicantur: quia eccleſiaſticis officijs ita
adiuncte ſunt:vt alteruʒ ſine altero ali⸗

at:qui ignoꝛanter a ſimonia

p. Bimiſerint. hoc

idem babes ex de ſi.

XreAlaribus.
q ꝛeν Repoꝛtare. nam

ex alieno dolo aliꝰlu/⸗
crum repoꝛtare nõ de
bet. ff. de eo ꝑ quẽ fac.
eſt nifi in caſu.e de fi
mo. nobis.iſ.ꝑ fraudẽ

r Reſeniiuʒ. tria

P iſto ſaciũt:co
actio accipiendi illnʒ
oꝛdinẽ.ſ.ſacꝝ.ſponta
nea ↄfeſſio.renuncia
tio.Duo faciunt con/
tra.deteſtatio crimĩs
⁊ diſciplina eccleſia⸗

s8 neuria.i. negli⸗

gentia vel ſtulticia vl
ignoꝛantia iuris.
CLuida.idẽ ſi ẽo
J Ziaaa ſtotnimus.
u ¶Et inuitũ.i.coa⸗
ctũ a parentibus.vel

inuitũ poſtq; ſciuit.
x

Culpam.no.ſer/
monis ipꝛopꝛietateʒ.
nam exponitur culpã
i.vᷣfectũ.S.di.lvi.c.vl.
y Iſtam. hic colli⸗
ge rationem cuʒ quis
obijcit aliquid eẽ᷑ cul⸗
pam non ꝓꝙ culpa ſit
ſed ſolet eſſe ſic.xy qᷣ.
icmnlier.
3SBGupplicauit.vn/
de mitius cũ eo agen
dum fuit.j. xij. q.i.nõ
dicatis.S di. l. qꝛ te. C
ne tuto. vel cura. vec.
conducai.l.vna.ſʒ nõ
ne male rogabat cuʒ
depoſitũ ſeqnat᷑ infa
mia. ff. de his qui no.
infa. l. ij. F.ignominie
nec etiam quis depõi
debeat niſi ꝓ maxio
crimine.lxxxi.di.apo
ſtolus.dic ergo roga/
uit vt deponeretur.i.
ab executione ſuſpen/
2 Fratrumq; ſic
eõs in tali caſu diſpẽ
ſare non põt ſine con
ſenſu ⁊ aucte fratrũ.
xy q.vij.epᷣs nullius.
nã in oi diſpenſaniõe
cõſenſus capituli re/
quirendus eſt. p̃teres
per.c.iſtud nõ diſpen
ſari circa ſimoniã cõ⸗

miſſam in oꝛdine.nam ſi ipſe oꝛdinarius dedit pecuniã vcl alius:dũ tñ det
epᷣo non poterit epᷣs hoc cain diſpenſare.⁊ hoc notauit cum dixit.nõ epᷣo.
q.d.ſecus ſi ep̃o eẽt data.vñ ſtrictioꝛ erit epᷣi prãs diſpẽſandi ĩ ſimonia cõ⸗
miſſa ĩ oꝛdine qᷓ; in bñficio.s.e.qc.i.ſʒ Hͥ nõ admitto.vñ dico ꝙ ſiue ſimõis
fuerit cõmiſſa ĩ oꝛdie ſiue bñficio.dũ iñ epo fuerit data pecũia ꝙ eps ñ poſ
ſit diſpẽſare.ſʒ ĩ qq dico eẽ dꝛiam.ꝙ ſi epᷣo fuerit data pecunia ꝓ bñficio et
tũc nõ epᷣs ſʒ ꝗlibet ſuꝑioꝛ poſſit diſpẽſare ſiue in llo bñficio ſine in alio ſ
eũ modũ ꝗ fradit᷑S.e.c i.ſʒ ſi fuerit epᷣo data pecũia ꝓ oꝛdie.tũc nõ poſſit
ſecũ diſpẽſari niſi a ſolo papa.yt.S.q.i.ergo.⁊.c.ſi quis neqʒ.⁊.i.q.vij.ſi qs

oẽm. ⁊.c.reqritis.ilud aut expeditũ ẽ ꝙ epᷣs:vel caplin põt diſpẽſare cũ eo
ꝗ ignoꝛãt᷑ ẽ adeptꝰbñnficiũ eriã ſimoniace.vt ex de ſi ex inſinuatõc.io.qd ãt
iuris hodie ſᷣuet᷑ dixi ꝑ decre.ẽ.q.iij.ex multis.iĩ vlt.glo.b.

Vig vo ð his.hᷣ.c.determinatũ ẽ ꝑ.c.qð.g.inducit.S.q.i.ſi quis

ex ſimoniacis. .
qõnẽ q̃ dubia nõ eſt. a

Nunc aũnt.hic ponit incidenteʒ
Rex.s.q.iij.ñi quis obiecerit.

NPer electionem. . diſtin. xl. ſeut viri. „O Vne aũt. recip ẽdus. nõ de iure:ſed de diſpẽſatiõe.ſie xxriß mmi
b ¶ Electione.ſi. ſ. xv. q.iij.ſane. 3⸗ q.iiij. ipſa pietas.Sut tamẽ quidam caſus in quibus eccle far
. e Tuis pecunia.j.xviij.q.ij.c.pꝛimo. .. ſia nõ ↄſueuit diſpẽſare.quos notaui.jix.q.i.in ſũma.æ de MNe
G Suffragatriccs.s.c.qieſtote.j.xvi:q.v j.ſi ꝗs eps.s.di.lv.nullꝰ. terminatrur hec qõ.j.e. ex hac auctoꝛitateio. E
e ¶Ad ſcribẽdum.ſ.cũ pꝛoni ſunt.vel hoc cũ ſpecialiter vocãt᷑ laici ad elex y qui pꝛeſbyteri oꝛdinatione.j.xxiij.q.iiij ipſa pietaſ nfn
ctionẽ.xiij.di.hadria 1 3. ſz illud ex pie ie
nus. vel dic ꝙ ſactuʒ . „ tate matris ee⸗ ci
ꝓbibet.non ideo di· cui non pꝛoueniat:ita qꝛ per electio non per pꝛauam illoꝛum cupiditateʒ ꝑ eleſie: iſtud ri emn
ꝙ de iure fubſcribere.· peruenitur ad conſecrationex: perinde ueniſſe docetur. goꝛe paterne di urht⸗
debeat eeca ve ſimoniacus habetur qui pꝛo electione“ O. V.I. Eſplinc⸗ ad h in
e⸗ ci Subcribere ¶pꝛemia largitur ac ſi pꝛo cõſecratõe m DV Anc autem de. vii. queſtio⸗ nit. di vt co⸗ in
debẽt ciues nõ yt eli⸗ SU e ch dunreſt: ſtitueretur. Rpnu
gentes ſed vt ↄſentẽ nera dediſſet. .Ande ſymmachus n ie tractandum eſt: an renun p A 5nib;:nö ſonc
tes. vt. ]. vij. q. i. eps ðᷣ Rihit ceſario epiſcopo. —— ians ſue hereſi ſit recipien⸗ puniri aliquem rgf
Ioco. ehis qui pꝛo muneribus oꝛdinatio⸗ us in epiſcopali dignitate in eo ĩ quo deli⸗ Uan
D Timoe.ſed nuun nem faciunt. 2= vyel non. ¶ De his ſta ſcriꝰ quit. ar. xij. qij gin
qꝗd nimoꝛ iducit ſimo-⸗ AVquis autem epiſcopatum deſide bit cypꝛianus ad ſteppanum. qui?z bumãis uia
nia. dieo ë non. pe ce· Vat data pecunia potetes perſonas Qui redeuntes ab Bereſi ſuis oꝛdinib? q .“Coͤna noſ. itin
cat tamen moaraller ¶ mime ſuffragatrices ſibi adhibeat:ꝛ nec recipiuntur. ur g ſiclericuſ ictm
q ꝑ ttmoꝛẽ obtinet bbfi Gatriccs eat: 1 . —G .„ le bñficiatus eſt ĩ a
ficiũ. ar. .. q. iij. res ad decretum ſibi faciẽdum clericos ve Jaui pꝛeſbyteri ⁊ diaconi in eclle dyuab⸗ eccleſijs nn
eccleſte. x eſt bic. ar. ꝓ ciues ad ſcribendumeadhibito cuiuſli⸗ MQſia catholica pꝛius oꝛdinati fuerint non poteſt ſta geli
nõ tatum timoꝛ mo? bet generis timoꝛe compellat: vel pꝛe-⸗ 2 poſtmodum perfidi ⁊ rebelles extite⸗ re patrocinium mniif
tis vel cruciatus coꝛ/ miis quibuſlibet exhoꝛtetur. & Item rint contra eccleſiam vel apud hereti⸗ vni contra aliã unn te
poꝛis ſed etiaʒ timoꝛ gego.ſalonis conſiſtentibuns. cos a pſeudo epiſcopiſ ⁊ antichꝛiſtis cõ ar. xcvi. di.ſi im kecne
verboꝝ vitlat elecio Bimoniac?eſt qᷓ vt eligaĩ pmia largit. tra chꝛiſti diſpoſitionem pꝛophana oꝛ⸗ bellril f. bbnmn
ennenon ſo. äHHo autem veſtre vilectioni pꝛoni- glinatione pꝛomoti ſunt: ? contra alta⸗ null d tame ba ſnſn
96½ Bo autẽ maxi⸗ dens et mee anime omnipotentis re atqʒ diuinum verbum ſacrificia foꝛiſ tionez ĩ yna po 4 e
Ami.de iſto agi. dei iudicium pertimeſcens eiuſdem ma falſa ⁊ ſacrilega offerre conati ſunt:eof teritcõtra allaz gu
ij. q. v. ỹto. xiij. diſtſi. ximia cauſas ſubtiliter exquiri deſidero quoqʒ hac conditione ſuſcipi conuenit ſtare. ar. fl. de ſ
ſalonitane. ſi nullis criminibus pꝛeſſus que ſacro cum reuertuntur vt communicet laicis: inus vo.queſituʒ nunte
hB Exgri.tüc tene oꝛdini contradicunt:ſi non per ſimonia ⁊ ſatis habeant quod admittuntur ad . iij.· vij. ſi co ſtecon
Flates e da cam hereſim. i.pꝛemia quibuſdaʒ ſe eli pacem: qui hoſtes pacis extiterunt: nec Elſtio. . mi
moſarmerelaiorcr 6 gentibus pꝛebendo ad ſacerdotale prr debere eos reuertenteſ ea apud nos oꝛ OQ aul es “
ſi licet hely. uniinngere conatur officinm. Lunc enimn li inationis ⁊ honoꝛis arma retinere: q vij. ſynodus „ ſeu
VInterceſſionis.iij ber pꝛo vobis apud dominum interceſ bus?contra nos rebellauerunt. bare ꝙ licet per K
. pij. in grauibus. ſoꝛ erit: ſi nõ obligatus de ſuis ad locuʒ Item ex. vij. ſynodo. pniam ſubueni MR
lIcut is qui inni interceſſionis venerit. ¶Iem grego. De bis qui pꝛeo muneribuſoꝛdination? atur cuilibʒ pec effif⸗
latue renuit. on; ſiagrio ehiſcopo nguſtudinenſi, faciunt:⁊ qui redeuntes ab hereſi in ſu catoꝛ. m poſt pe iijn
tamns eſſz enera Sicut oꝛdinaſio ſs ciio vel coſenſus is oꝛdinibus recipiantur. mtenmiazn po zdin
ſcendus. vt. lxxiiij. di. Jent is qui inuitatus renuit queſi⸗ ſiaſticam ſeriptam vel non ſcriptaz poſt peccatum üe⸗
pbi iſta. ſed faciẽdum ius refu tiſacris altaribus eſt gd/ wiolat anathema ſit. omnis epiſcopus: Pmotus eſt vel in
E vt de nolẽte fiat vo⸗ mouendus: ſic qui vltro ambit vel im⸗ vel pꝛeſbyter aut diaconus conuictus poſt ꝓmotionẽ 1 finj
lEs.? ſic licite oꝛdinat poꝛtunuʒ ſe ingerit:eſt pꝛoculdubio re quod pꝛo muneribus oꝛdinationem de peccanit depo/ i
yt xxiij..iij. diſpli pellendus. nam qui ſic nititur ad altio⸗ dert vel acceperit:a ſacerdotio cadat. nẽdus eſt ⁊ diẽ ieg
äl raconſcendere quid aliud agit: niſi vv Sed dicunt quidam quia penitentiam ot regulare fu imtt
i in ſcripturis ··. xi. Creſcendo decreſcat:⁊ aſcendendo exx- agimus pꝛo peccato:⁊ deus indulgetꝰ e tam ante in rot
q: vosautem. e ell finndo weſcendat nelta te E . ſtitutionem ba⸗ n
Refugit. ſed mirũ terius interius in 200 nda De cendat. i ud:ita 7 ego dico:quia omnem peni⸗ ptiſmi qᷓᷓ poſt.x 4 inn
E ꝙ bic dicit ꝙ fuger Nagqʒ frater chariſſime in ſacerdotibuſ tentiam recipit deus: incuſge per pe boc pꝛobat exẽ⸗ “ d
debet cũ alibi dicatur oꝛdinãdis ſynceritaſ vigeat: ſit ſimplex nitentiam peccata que iam facta ſunt. plis tam ve. teſ. ne
qui epᷣatum ⁊c.vt.viij ⁊ ſine venalitate conſenſus:pura pꝛefe Moui enim quod dauid foꝛnicatoꝛem ÿ no. ⁊ hoc ſo⸗ Kinn
qꝗ iqui epotum ec na ratur electio vt ad ſummum ſacerdotii ⁊= homicidam per penitentiam recepe⸗ nsot littera illa. an
EED ſdoee vel pontificii non ſuffragio venditoꝛuʒ rit deus et quod dixerit de eo. Inueni unentßhedel⸗ eute n
peccat n ita metiun. Pꝛouectus ſed dei credatur eſſe iudicio virum ſecundum coꝛ meum: Noui ru⸗ mum vc naz il⸗ (Letr
guis ſimulatis opibu ,Si autem pecunia pꝛomiſſa fuerit ſus eundem audienteʒ a deo Non edi Raut ante be ſiun
ſicnt oe.xxij. q. v. co⸗- vel ſoluta electo vel oꝛdinato penitus ficabis mihi domum:quia vir ſanguini tiſmum peccat:
nete ? ꝙ peccet pattt ignoꝛante:nec eo modo ad electionem es. Scio manaſſen per confeſſionem Pmoneri pntyt nia
xxij.qij cũ humilita/ vel oꝛdinationem peruenerit:ei nullate dimiſſam impietatem ſuam Scio mere expᷣſſum eſt. xx —
tis. dicunt ꝗdã ꝙ iſttö nus obeſſe videtur. nec ad reatum cri? trices ⁊ theolonarios per penitentiãẽ re vj. di deinde. n
mendacid noc⸗ men minis pertinet:cuius conſcientiam non ceptos:nullum tamen eoꝛum qui ante SDem all⸗ iſi,
tatis vel iocoſttat. ga babuit: nec ad electonis vel oꝛdinatio baptiſinum peccauit ſacerdotibus co⸗ Roſirvaumn E
caret dolo. ? iõ nonẽ nis caſſationem pertinet:ad quaʒ aliis numeratum. Scio quoſdam dum eẽnt lier. nn
mãtale. dico ꝙ iſte dʒ 1. Aſacerdo- medt
eẽ nolens ⁊ debet fu⸗ M 4 tio. ar. ꝙ legiti⸗ gecl
gere.i. timere ne foꝛte nõ ſit ſufficiens.vt.xl.di.ante oĩa.vnde mentiri deber me factum ſuperueniente delicto irritatur.j.xxvij.q.ij.qui doꝛmierit ſondi
vires ſuas.S.q.i.non eſt putãda.vel dic ꝙ itelligitur fugere qui dignus eſt. f. xxx.q.i.de eo.⁊.c.ad limina. .5.e.q.v.c.i.q.ſ.xxxij.q.vij.c.hi qui.⁊ if
ſi ſe non ingerit.qui queritur ⁊ nõ querit· c.neq;. .ẽ.diſ.xciiij.ſiquis.j.xxv.q.ij.ſi qui epi.j.xyij.q.iiij.frater.j uſn
m T VYel impoꝛtunũ.nã eo ipſo ꝙ ſe igerit eſt ſuſpectus.ff.de ꝓcu.que oĩa ij. q.ij. qui ? bumanis. . lren
idẽ in tutoꝛe.ff. de teſta.tu.ex ſnia.ar.O ꝙ quis poteſt petere bonoꝛem.ff.ð A ſacerdotio.i.eccleſiaſtica dignitate.vt.ẽ.c.q.i.qui ꝑ pecuniaʒ. iſen
decur.l.eos.⁊ pecuniã ꝓ eo dare.ff. de of.pꝛeſi.barbarius.ar.viij.q/i.q epᷣa Indulget.de pe.di.i.c.verbum.
tum.ff.de mu.⁊ ho.reus.Ad has leges rñdent quidaʒ ꝙ publce peti põt x¶Pniam.⁊ adeo hoc veꝝ eſt.ꝙ ſi quis etiam perneniat ad ſũmũ ⸗
non in occulio: Alij vt py.dicunt:ꝙ meritis poreſt quis petere: alias non maloꝝ ſubueniat᷑ ei per penitẽtiaʒ. vt de pe.di.iij.talis.nã ĩ quacũq; ſete
qʒ lex iul.de ambitu nõ hʒ locum rome.ff.ad.i.iuli.de ambitn.l.i.vel dic q; hoꝛa ingemuerit peccatoꝛ ⁊c.nec tibi dico ſepties ⁊c̃.de pe. diſtiniij. 1o
quõdaʒ a populo potnerũt peti.modo vero ab imperatoꝛe.vel aliud in di⸗ adhuc inſtant. kn
gnitatibus ſecularibus.vnde ⁊ militia ſecularis emi poteſt.ff.de ac. emp.l. yEt ꝙ dixerit. ⁊ ita ſynodus inducit hanc auctoꝛitatem ac ſi bano ine
creditoꝛ Seinter venditoꝛcʒ. multũ ↄtradicit ſolutiõi huic.ex de ſi. nobis vbi ccaſſet dauid ⁊ poſtea dñs dixiſſet ei:inneni ⁊c.quod tamen ſecus NW
ſemper nocet datio pecunie.niſi cum data eſt ab aduerſario.Sed ideo bic uit. ſed ſynodus non curauit de oꝛdine.ſed de veritate. ꝗa dũs ſicei en
excuſat᷑ ·q; nibilominus erat eũ electuriſc eł e.⁊ ſi qõnes.⁊ boc tʒ·h. dixit ⁊ ille penituit.nec tamen poſt penitentiam permiſſus eſt edifi

Cltppe

iott

„7

ninſop

eſltexo.

en ino⸗
Cam
oce
Pmno
ni dep⸗
eſte
gulurt
matteh
Bnnnbe
iiwt⸗
obekete
amet
4 e 6
teni
mtücnn
eli

TeN

Ontebh
mnpenc⸗
vefipit

ſel
60

eare:⁊ in hoc facit ad p:opoſitum.vel retuſit ſe ſynedus ad diuninam

1

pñnam vbi iam pꝛeſens erat futux peccatum dautiil.
5Scio manaſſen.eʒechie filium ꝗ acta pnia reſtitutus ẽ ad regnũ
ar. de pe di.ij. ſi enim inquit.

baptiſmũ impe
diat ꝓmouẽdũ
qð nõẽ vex. ga
oia crimia ⁊ ẽt
ſequela peccati
dimittunt i ba⸗
ptiſmo.vt. xxv.
diſt. pᷣmũ.xxvi.
di. deinde. et ſic
non eſt obiectio
de ponlo qui añ
baptumum pec
cauit et qð hic
dꝛ refert ſe ad
id qð tunc acci

2 ¶¶Peccauit.ar.ꝑ baptiſmum non aboleri inſamiaʒ. cum etiã poſt

in mundo in multa foꝛnicatione manſiſ
ſe:monachos vero factos quaſi lumi⸗
naria mundi reſplenduiſſe:nullum ta⸗
men ad ſacerdotiuʒ aſcendiſſe. Quodꝰ
⁊ ſi raroꝰcontigit: nullat tamen lexꝰec⸗
cleſie fuit. Nouimus peccatriceʒ pꝛius
mariã poſt conuerſionẽ quãuis ſancta
⁊ caſta tñ inter diaconiſſas nõ eſt cõpu
tata:ſed quid hoc dico:ſequens ſactos
apoſtolos ⁊ venerabiles patres cũ om
ni fiducia clamo:qui per ſimonia oꝛdi

dit. q; tunc non natus eſt ſiue epiſcopus ſiue ꝛeſbyter
ſuit viſuzʒ ꝙ ali ſine diaconus:alienus eſt a ſacerdotio
quis talij ꝓmo neqʒ enim venalis eſt gratia ſpiritus ſã
neret añ baptiſ cti. Cayphe traditio adinuentio ſino
mum. ſc racat nis a ſancto ſacerdotio eſt aliena. Et ſi
ic r vor ini, in Horuienine lan hseſ aliquis b; b
ri inſamiam xꝑ pfliſinum: in ſacerdotiũ non recipit. ca
bapriſmum. nones enim hoc pꝛohibent.Si quis vo
Q.ſ.que,d cum hoc peccato ad ſacerdotiuʒ pꝛofe
fuerunt ꝓmoti. ctus eſt cognitus degradetur. Item
b ¶ Raro. icent Epm qui per pecuniã oꝛdinatus eſt: cõ
in mattheo g ln fiiteoꝛ qꝛ per penitentiaʒ recipitur. deus
Eielonarins bonus eſt in oibus ⁊ aperta viſcera eiꝰ
enangeliſta. oi homini penitentis. ſed qm iuxta apo⸗
e¶Nulla.arg. ſtolum opoꝛtet epm irrepꝛehenſibilẽ eẽ
ꝙ licet aliquid quicũqʒ per pecuniam vel oꝛdinauerit
in eccleſia acci ⸗ galiquem vel oꝛdinatus eſt: ab omni ſa⸗
dat. non tñ lex cerdotio alienus ſit. Tharaſius patri⸗
efficit. di. ex archa dixit. quicũqʒ per pecuniã vel oꝛ
normclens⸗ dinant vel oꝛdinauerũt vel oꝛdinati ſũt
b. diſte lieuo epiſcopi vel pꝛeſbyteri vel diaconi vel
manenſez. 5. di. quilibet de numero ſacerdotali: repel⸗
liiij. multos. lãtur oino a ſacerdotali honoꝛe ſicut ſi⸗
¶Kex.i reoag mon magus a petro.quicũq; per pecu
la rl ius cõe. ali niam diſpenſationẽ vel curã bern ſunt
bid; uetnda. monaſterioꝛũ vel eccleſiaxꝝ vel religio
ſt ſimiiter de lax domoxꝝ hieroconioꝝ xenodochio
tur regula xxxi rũ oꝛphanotrophiox cu depõne expel
di.⸗nicena. lant᷑ a diſpenſatõe illa ⁊ cura.Qui poſt
e¶ ETraditio. baptiſmum cadens in foꝛnicatiõe oꝛdi⸗
i. adinuenticia natus eſt:ſi poſtmodũ ↄfeſſus fuerit ceſ
machinatio. ae ſet ab adminiſtratiõe. Si vo conuictus
er nonii ſe⸗ a nligu⸗ deponat oino. Similiter ꝑ⸗
nuit 9 romais. cuſſoꝛ epᷣs aut pꝛe byter aut diaconus
¶ Erſi in ſo· per ſe vel per aliquẽ alium quaſi ꝑ hoc
nicatione.boc i timeri volens deponat᷑.Itẽ qui per ſe⸗
relligit. G. . m. cyularesptãtes oꝛdinatus fuerit aut ec
c ipſo inre ifa⸗ cleſiaʒ obtinuerit deponat᷑. ſi vero reli⸗
M uta de gioſam domũ: expellatur. Idem ex
hani onci meldenſ. De eoõdem.
eet Auenduͤeita ſmopere ſiuckedu
yi q· i. S. pono. Aac per vᷣtutẽ chꝛiſti ſangninis inter
ar. xxy.di.pᷣmũ dlicendũ epᷣis ⁊ regibus ⁊ oĩbus ſubli⸗
⁊ hoc de rigoe mioꝛibus ptãtibus atqʒ cunctis fautoꝛi
ris ſed di bus ⁊ electoꝛibus quoꝛũcũq; ↄſenſoꝛi⸗
xxriinj di frat⸗ bus ſen oꝛdinatoꝛibuſ in gradu eccleſia
nitatiſ vt ibi no D
tatur.dicit tñ h
boc eſſe veꝝ qð dicitur hic.licet durum fit. xxv.dic. vlt.

BEEilcogum nennentt de ſum.tri.liquet igitur.
Sacerdotio.i.clericatui.ar.extra de cohabi cle.ſi quiſquam.
i ¶Religioſarum.⁊ ita in hoſpitali committitur fimonia.

Oꝛphanotrophiox.arg.ſimoniam eſſe dare pecuniam pꝛo ad
miniſtratione kanferuin ⁊ hoſpitalis.j.xxiij.q.viij..quãuis.in aut᷑.

de ſan. epiſco.

eq;.col.ix.

Timeri.s.xlv.diſtin.quid antem. .

m ¶Qui per ſeculares.j.xyi.q.yij.ſi. quis deinceps.

T

Q. vne

0) Onuen entibus. aſus conuenerũt ſancti
vVyt tractarent qualiter ep i ab hereticis reme
pꝛima ꝑte ponuntur vba notarij. In ſecunda d

30 2%

patres in ſeptima ſynodo
ntes recipi debeant. In
citur ſic eos cẽ recipiedos

ſicut.yi.vniuerſales ſynodi receperut:poſtea auctoꝛitatibus ſancioꝝ patxꝝ

ꝓbat᷑ ꝙ recipiendi ſunt niñ vbiad fidei ſubuerſioneʒ ſunt ab hereticis oꝛ⸗ 1

ſtico:vt nemo per ſimoniacã hereſiʒ ob

tineat locũ quacũqʒ functione callidita
te ꝓmiſſione ſeu còmoditate aut datiõe
per ſe aut ſubmiſſaʒ perſonam. . Itẽ
in eadem ſynodo.vij. Qui redeun
tes ab hereticis recipi poſſunt vel non.
Onuenientibusapud nicenaʒ bi⸗
thynie ⁊ ↄſedentibus petro archi⸗
epiſcopo ⁊ petro pᷣſbyto ⁊ abbate mo
naſterij ſancte ſabine locum tenentibuſ
hadriani pape ⁊ tharaſio archiepiſco⸗
po ↄſtantinopo.⁊ ioanneꝰ⁊ thoma apo
chꝛyſarijs apoſtolicaꝝ ſediuʒ oꝛientali
um ⁊ ceteris epᷣis:epᷣi ſicilie dixerunt.
Dignũ eſt vt de futuris inquiramꝰ. Itẽ
baſiliusſepᷣs anchire dixit. Conſtitutio
eccleſiaſtica hʒ canonice tradita ab an⸗

tiquo a ſanctis apoſtolis ⁊ ſucceſſoꝛibꝰ

eoꝝ ſcis patribus noſtris apoſtolicisvi
ris ⁊ magiſtris ⁊ ſanctis vniuerſalibꝰt.
vi.ſynodis ⁊ localibus:ſynodis oꝛtho
doxis:vt qui ab aliqua hereſi reuertun
tur ad oꝛthodoxã fidem ⁊ traditionem
catholice eccleſie ſcriptoꝰnegare debe⸗
ant hereſim ſuam ⁊ confiteri catholicã
fidem. Item tharaſius patriarcha dixit
videtur vobis vt ſedes ſuas recipiant:
qui ab hereſi reuertuntur. Religioſiſſ⸗
mi monachidixerunt. Sicut receperũt
vniuerſales.vi.ſynodi ab hereſi reuer
tentes:ita ⁊ nos recipimus. Sancta ſ
nodus dixit:placet oibus nobis.⁊ iuſſi
ſunt baſilius epᷣs anchire ⁊ theodoꝛus
eps miree ciuitatis ⁊ theodoſius epᷣs ſe
ere in gradibus ⁊ in ſedibus ſuis. Itẽ
conſtantinus epᷣs cypꝛi dixit. Nõ opoꝛ
tet nos qui ep̃i ſumus indigere doctria
ſed alioꝛuʒeſſe doctoꝛes. Item tharaſi
us epiſcopus dixit. Maloꝛum doctox
mala eſt doctrina:eccleſia de malis do
ctoꝛibus ſacerdotes non recipit. Item
io.apochꝛyſarius oꝛientalium ſediũ di
xit:hereſis ſeparat oẽm hoĩem ab eccle

ſia. Item tharaſius eps dixit:ecce mul

ti canonici libꝛi ⁊ ſynodici ⁊ paterni le
cti ſunt:⁊ ab hereſi reuertentes docue⸗
runt nos recipere:ſi aliquaPalia cauſa ñ
eſt in eis. Item petrus apochꝛyſ⸗ ariꝰ?pa
pe dixit:rome exulatusꝰeſt machariusꝰ
hereticus a ſacta.vi.ſynodo.⁊ quadra
ginta dierũ inducias dedit illi pater no
ſter benedictus papa ⁊ quotidie mitte
bat ad eum bonifacium conſiliariũ ſu
umm: ⁊ inſtruebat eum cõmonitoꝛijs ver
bis ex diuĩa ſcriptura:⁊ nullatenus vo
luit emendare hoc auteʒ faciebat vt eü
reciperet in oꝛdine ſuo. Item tharaſius

dinati.

n ¶Connenientibꝰ.

v̈ba notarij quibꝰ cre
dendum eſt.ar.ff. qðᷣ
me.ca. metu.. ſed ꝙ

pꝛetoꝛ.nam ibi inter

illos ius facit.
p ¶Et ioãne. qui di⸗
xit eſſe melius iuran
tem deierare:qᷓ; ſacra
mentum in fractione
ſacraꝝ imaginuʒ ſer⸗
nare.vt. xxij.q.iiij.a⸗
ctionc.
q Apochꝛyſarijs.
Apos: Huncius: æ
chꝛyſis aurum.quaſi
deaurati nuncij.taleſ

hodie non ſunt pape

ſed applumbarij.
r ¶ Oꝛienta ium. ale

xandrie ⁊? antiochie

⁊ hieroſolymis.
s ¶ Item baſilius. ñ

videt᷑ ꝙ ille bañ iꝰ de
bebat loqui qꝛ erat he

reticus.vt.ſ.per.xij.li
neas ibi ⁊ iuſſi ſũt æc

ſz dic ꝙ loquebat vt

excuſaret ſe.
tVUniuerſalibus.
vniuerſales ſynodi di
cunt᷑ quibus intereſt
romanus pontifex vł
eius legatus.locales
quas congregant pꝛi
mates vel metropoli

tani abſq; pᷣſentia do

mini pape vel eius le
gati. hic ergo colligit
iſta diſtinctio ſynodo
rũ alia vniuerſal alia
localis.⁊ eſt ar.ꝙ an
tentice ſunt locales ſi
cut vniuerſales.
n ¶¶EScripto.hic col
ligit̃ ꝙ illi qui ab be⸗
reſi reuertuntur ad fi
dem catholicam ſcri⸗
pto debent negare he
reſim ſuam. vt.j.e.q.
quotiens.⁊.c.ſi qui.Sẽ
de con. di.ij. ego berẽ
gariꝰ.j.xxvi.q.vi.his
ui tempoꝛe.

x Aonachi. c ita

monachi intereſſe de
bent ſynodo.quod ve
rum eſt in abbatibus
yt. xviij.di. epiſcopus
non debet.

y ¶ Baſilius. iſti tref

reuertebantur ab he⸗/
reſi.

3 Opoꝛtet. ſed ad

quid reſpõdet iſte ſic.
dic ꝙ repꝛehẽdit tha

raſium qui dixerat vi

detur vobis ⁊c̃.æ idðᷣo
ſtatim reſpondet iſte

tharaſius repᷣhendendo ↄſtantinnʒ. ? ¶ Sed aliox. yvt. 5. e.q.i.viliſſimꝰ.

⁊ eſt ar.contra malos doctoꝛes. Nam qui alios docere debẽt ⁊c. ff. de edẽ.

Le⸗ cx argentarijs.ꝭ.pꝛetoꝛ.

8. diſtin. xvi.ſexta.

Witiebat. ſupꝛa diſtin. xix. anaſtaſius.

Si aliqua alia.que impediat diſpenſationem.
2 Rome exulatus id eſt

per excommunicationem exilio condemnatus.

2* α¾ Macharius. pꝛonunciatus.
° QQϑſondie. ſ. xxiiij. q. ij. dixit apoſtolns.

Canſa⸗

6⁶ Pꝛinceps.i. ꝓmulgatoꝛ vel actoꝛ canonũ.xt di. xvj. ſexta. v. quarta.I0.
b ¶ Item vere.q·d. z parentes ſcilicet epiſcopi heretici fuerunt:nõ tamẽ fi

lij ĩ bereñ ſuſcepti ⁊ oꝛdinati cũ ad eccleſã redierint mi
in oꝛdinibus. vt. . di.xix. anaſtaſXus. .
e¶¶ Moꝛet᷑. q·d. tãdiu moꝛit᷑ diu penitẽtiã nõ agit⁊ ſic facit ad ꝓpoſitũ.

d O:dinatio.facta
hereticos.⁊ ideo nõ
eſt reiterãda.vt.s.c.q.
iiij.iudei.j.xxiiij.q.iij
his igs.
e Oꝛdinatos.ar. p
opinione dicentiuʒ ꝙ

ille g recipit vltimam

manns ipoſitionẽ ex/
trga eccleſiam oꝛdines
cõfert quod eſt cõtra
io.fa.vt dixi. ix.qi· in
ſumma.nã recipiũtur
bic in oꝛdinibus oꝛdi

nati ab illis ꝗ recepe⸗/

rũt in hereſi epiſcopa
lem vnctionẽ vt a ſer⸗
gio petro paulo pyr/
T .

rho. S= ⸗
f . NHõ recipiat᷑ĩ ca⸗
ſu ſe

equẽti.vel de iure.

g C. Ex hac auctoꝛita
te. cypꝛiani.S.eo.ſiqui
pꝛeſbyteri.
b Sigs. S. e. q. figs.
i¶ Et inocẽtij.S.e.·
iij.c.vlt.S.e.q.i.arria/
nos.
l· ¶ Et alioꝝ.ð.c.q· i.
ſiquis confugerit. c.ꝗ
ſtudet. ⁊.c.ſiquis per
pecuniam.
Edquiritris.vẽde
roe.i.emere.nam
veteres indifferenter
vtebantur bis verbis
ff. de act. emp. veteres
naʒ de vẽditoꝛe nõ vi
dget᷑ dubiũ quin rema
nere poſſit.vnde loqꝗt
de emptoꝛibꝰ.qꝛ age/
re penitentiã nõ poſ⸗
ſunt in oꝛdinc empto.
niſi purget vitium rei
furtiue.i.niñ dimiſſo

qð ſimoniace acquiſie

rũt.ſed vẽdentes poſ⸗
ſunt ſi occultũ eſt vel
indifferẽter de empto
ribus ⁊ venditoꝛibus
intelligatur ꝙ nõ poſ
ſüt agere penitẽtiã re⸗
manendo in oꝛdinibꝰ
ſuis niſi ex diſpenſati
one.ſi crimen ſimonie

ſit notũ.loꝗtur eniʒ de

ↄuictis ⁊ quoꝝ crimi/
na ſunt publica.de ta
libus ꝗqdeʒ interroga
tus eſt papa ⁊ de tali
bus reſpondet.

m .Vtrnʒ poſſink. i.

vtrũ poſſint retinere
oꝛdines poſt peniten

tiam. ?= hoc notat ſe/

„

nus recipiendi ſunt

Poerigrchn dixit:quid dicitis de anatho
io. nonne etiam in.iiij.ſynodo factus ẽ
pꝛinceps :⁊ ecce ab impio dioſcoꝛo oꝛ
dinatus eſt. Et nos igitur ita recipiamꝰ
eos qui ab hereticis oꝛdinati ſunt:ſicut
7 anatholius receptus eſt. Item vereꝰ
vox dei eſt. Et quoniam non moꝛiuntur
filij pꝛo patribus ſed vnuſquiſq; i pec⸗
cato ſuo moꝛietur: quoniaʒ ex deo ẽ oꝛ
dinatio. Item tharaſius patriarcha di

xit. Audiuimuſ paterna mãdata Quid

igitur. opoꝛtet recipere ab hereticiſ oꝛdi
natos?. Sancta ſynodus dixit. Audiui
mus domine.⁊ opoꝛtet nos recipere.
Tharaſiꝰ patriarcha dixit. OPlures eo
rum qui in.vi.ſynodo ↄuenerunt a ſer
gio pyrrho paulo petro oꝛdinati ſunt:
qui fuerunt ⁊ pꝛincipes hereſeoſ mono
ſcelitaꝝ:quoniã iſti continuatiz in cõſtã
tinopolitana ſede ſederũt: ⁊ ab vltimo

eoꝛum petro.ſ.⁊ vſqʒ ad.vi.ſynodum

non fuerunt plures quam.xij.ãni.Cho
mas vo ⁊ ioannes ⁊ cõſtantinus ab he
reticis illis archiepiſcopi facti ſunt:⁊ ta
men pꝛopter hoc non ſunt repꝛobati.
Sancta ſynodus dixit:hoc manifeſtuʒ
eſt. Conſtantinus ßs cypꝛi dixit. Suffi
cienter oſtenſum eſt:quod ab hereticis
venientes recipiendi ſunt. Si vero quiſ
ſponte ad hereticum vadit ⁊ accipit oꝛ⸗
inationem:non recipiatur. Item tha⸗
raſius patriarcha dixit: ⁊ ego refuto eoſ
qui ob huiuſmodi cauſam ad fidei ſub
uerſionem oꝛdinati ſunt:⁊ maxime cuʒ
pꝛeſentes eſſent oꝛthodoxi epiſcopia qᷣ
bus poterant oꝛdinari:ſic eſt paternus
intellectus. Sivero ſynodalis conſonã
tia fuerit ⁊ vnitas eccleſax:de oꝛthodo
xis qui pꝛeſumpſerint ab imundis here
ticis oꝛdinari depoſitioni ſubiaceant.
Sancta ſynodus dixit:hoc eſt iuſtũ iu⸗
dicium. Ex hac auctoꝛitate datur ĩ⸗
telligi:quod qui ab vnitate catholice fi
dei in hereticoꝛum ſocietatem tranſierit
vt de manibus eoꝛuʒ eccleſiaſtice digni
tatis ſacramenta percipiat: vel qui con
temptis oꝛthodoxis ab hereticis oꝛdia
ri deſiderauerit:⁊ poſtea ſue abꝛenunci
ans hereſi ad eccleſiam redierit: officio
tamen accepto fungi non poterit. Au⸗
ctoꝛitate vero cypꝛiani pꝛohibentur ab
adminiſtratione eccleſiaſtica qui intra
catholicam eccleſiam oꝛdinati ad fidei

quens littera.an tantũmodo ⁊c̃. exaudi de cõuictis.yt.j.ſequitur:nã cum
ſponte confeſſo mitiꝰ eſt agendaum.
n In oꝛdine. binc collige ſubditũ poſſe accnſare pꝛelatũ de ſimonia nõ
pꝛemiſſa pꝛiuata admontione argconns. e .vit ds. hec eſt ratio quia
i

de alijs criminibus poteſt quis penitere ⁊ eſſe in oꝛ

nibus.yt dixi. xxxij.

di.pꝛeſbyter.de ſimomia vero penitere nõ poteſt niñ pꝛius dimittat oꝛdines

vt.S.E.q.i.ſiquis neqʒ.

o .Subuenire. niſi gradibus ſuis vel dignitatibus taliter ade ptis pꝛius

amiſſis.vt.ð.e.q/i.ſiqs oẽm.⁊.xj.q·i.ſigs neq;.j.xxvij.qi.q chꝛiſto.⁊.c. nec
aliqua: xxxij a-vij fidelis. . q;. xxyi i. e nee.
¶VOoniare.j.xxv.q.i.ſij

nt quidã. ?.c. contra ſtatnta.

q ¶ Segd in illoꝛum.vt.ſ.de iure deponantur pt.S.e.ſiquis omnem.
NHiſi ri

goꝛ. vtilitatis.ſicut etisʒy ius ciuile quedam admittit pꝛopter yti

itatem.ff.de pigno.ſe an vie.

1

QVt pleriſq;. bic incipit tractare de d ſpenſatione. vnde videndũ
Eqd ſit i

diſpenſatio.ꝗd diſpenſare ⁊ qð ius ſit diſpenſabile.⁊ ꝗs poſ
ſi diſpẽſare.Diſpẽſatio ẽ iuris cõis relaxatio facta cũ cae cognitiõe
abeo ꝗ ius bʒ diſpẽſandi.ar.xj.q.i. ex his. Diſpẽſare eſt diuerſa pᷣę
ſare. Mã oĩa hec de ꝗbꝰfit mẽtio ĩ hoc.ꝭ.pẽſare dʒ:qui diſpẽſare vult

impugnationeʒ dilabuntur. Doꝛo ſi⸗
moniaci nec ab hereticis oꝛdinãtur ad
fidei ſubuerſionem:nec intra eccleſiam
catholicam oꝛdinati aduerſus fidem ar
mantur.quãuis enim nõnullos per pe⸗
cuniam oꝛdinent:non tamen fidem im
pugnant:nec gratiam ſpiritus ſancti ve
nalem pꝛedicant.vnde veraci peniten⸗
tia cum hereſim ſuam deteſtati fuerint
