D iure enn.l.ij. .hec oĩa.⁊.C.de nouoco confir. in fi
n

Ropter ſuperfluã.qͥ iter.vt ſemꝑ.xx.miliaria die cõputent. y

ff.ſigs cau.l.i. æ ſigd ſuꝑeruH et ꝓ die cõputeĩ yt. f. d .ſi. iiſ.

— — —

re ſemper pꝛo⸗

Fere omnes di⸗
executioni per

—

— =

nionr
Nionen
lfent
lki
rtoreen
colin
ilta
kfuim
1Me
unone
gun
eſiic
luannn
lentg
fblsnit
Nnge
nkrn
ſluntce
oVnun
Cemeſn
pun
Numnn
npe ſe
uin
coint
tefong
n
min
npe
in nsn
Nioninf
ANnid

inam
licß
c in⸗
nden
olie,

aAII.

b.¶ Statuta. ſic ⁊ hoc hodie non tener.vt.C.e.qm̃.

e ¶ Vicunq;ʒ.qð obtinet in ciuili.vt confeſſus nõ audiat᷑ appellãs

in criminali aliud. vt.j.e.ſunt quoꝛum.niſi alia pꝛobatio iudicẽ

inſtruat. ffde queſti.·i.· diuus. io.

ſeq́ſtran
tur. Hᷓ̊ non tenet

bodie. vt.j.xvi:

q.iiij.volumus.

Ie.appellatõne
lnaßehte⸗ e ðᷣ

ſequeſ. ad hec.
vel tenet in caſu
qui eſt. ff. de ap.
imperatoꝛes.ſ.
qñ poſſeſſoꝛ di/
lapidat fructus
yt ibi dꝛ: hoc ex
pꝛeſſe pʒ de ſe/⸗

queſ.c. pe.⁊ fi.
vel dic ꝙ ſi ap⸗

pellat ab execu
toꝛe ꝙ tunc ſe⸗

queſtrãt fructꝰ
ſed non res ip̃a

vt.C.quo⸗: ap.
non reci. ab exe
chtoꝛe.
e Mnino.
luymptus.
ſm canones pu

nit in expenſis

ꝛehenſibilis. bʒ
eges punif in
cinili cã ĩ.l.libꝛii

argẽti. C.quoꝛũ
ap.· ñ reci.ab exe
cutoꝛe. In crimi
nali infamis eſt
T litẽ ꝑdit.pt.C.
de ap.a pꝛocon⸗/
ſulibus.
f & Quadru-
plos.hodie ſim
plos. vt. C. de
no ignoꝛat. Z. .
termiĩato.vel foꝛ
te duplos.vt.iij.
q.iij.libellũ. dic
vt extra ð dolo.
finem.
81Hierioꝝ
A in aut. de
ap·⁊ ĩtra q̃ tpa
debeat pecel⸗

.„„ „

iiij. in pꝛin.

nũquid ille dies

in quo appellat
cõputabit᷑ inter
illos.x.dies.qð
yvidet᷑.qꝛ dies il⸗
la in qᷓ ꝓmiſſio
aligna fit. cõpu⸗
tat cum üllo tꝑe
niſi excipiat᷑. vt
ff. ſiqnis cau.l.i·
Sinnliter dies
in quo fit dinoꝛ
tium computa/

tur inter. x.dieſ

qui dant᷑ accunſa

toꝛi a tempoꝛe diuoꝛtij.vt.ff. de adult.pater.S.i. Item lIʒ dicat intra.x.

Beo a quo appellatum eſt ad eũᷣ
gai de appellatione cogniturus eſt
dimiſſoꝛie littere dirigantur: que vulgo
apoſtoli appellantur:quarum poſtula⸗
tio ⁊ acceptio intra“.v.dies ex officio fi
nienda eſt. & Iſta iam ſuperius ſub ti
tulo de cautionibus ⁊ penis appellan⸗
tium interpꝛetata ſunt qui intra ſtatutaꝰ
tempoꝛa dimiſſoꝛias non poſtulauerint
vel acceperint vel reddiderint pꝛeſeri⸗
ptione ab agendo ſubmoneantin ⁊ pe⸗

nã appellatiõis ferre cogant᷑. Ideʒ.

De his qui cauſa dilationis appellant.
Uicunqʒnon ↄfidentia iuſte cau
ſe ſed cauſa differẽde moꝛe ne cõ
tra eum ſententia pꝛoferatur appellaue
rit vel ſi de facto ſuo confeſſus ne abijci
atur appellare voluerit: huiuſmodi ap
pellationes non recipiantur. Item.
Cum poſſeſſoꝛ appellat: dum euentus

cauſe dubius eſt: poſſeſſionis fructus

ſequeſtrentur.

( Priens poſt auditam canſam iu

dicem poſſeſſoꝛ appellat:fructus
poſſeſſonis de qua agitur dum ſequen
de audientie euentus dubiuſ eſt:merito
ſequeſtranturꝰ. Nam ſi petitoꝛ appella
uerit:hoc ab eo poſtulari non poteſti:qꝛ
non poteſt ſequeſtrari quod non habet
ſi pꝛopter pꝛedia vꝛbana vel mancipia
vel iumenta appellat᷑ poſſeſſones eoꝝ
vel mercedes vel vectura:etiã ſi de na⸗
uis naulo agat᷑ deponi ſolent. C Itez.
Iniuſte appellans oino puuiendus eſñt.
0 Mnino puniendus eſt:quotiens
iniuſta appellatio pꝛonunciat᷑.ſũ⸗
ptus quos dum ſequeretur aduerſariꝰ
impendit:reddere cogatur nõ ſimplos
ſed quadruplos. & Pꝛemiſſis aucto
ritatibus infra.v.dies poſt datam ſnĩaʒ
cuiqʒ appellare permittitur:quod poſi
ea iuſtinianus in conſtitutionibus ſuis
coꝛrigens infra.x.dies appellationis re
med um cuiqʒ dandũ decreuit dicens.
C Imperatoꝛ iuſtinianus auguſtus.
Infra decem dies remedium appella⸗
tionis concedimr.
Hierionniͤ legum acerbitati plu
rima remedia interponẽtes:⁊ ma
xime hec circa appellationes faciendaſ
in pꝛeſenti ad hniuſmodi beneſicium ꝑ⸗
uenire duximus eſſe neceſſarium. Anti
quitati enim cantum erat.vt ſiquis ꝑ ſe
litem exercuerit ⁊ fuerit condemnatus
intra duos dies tantũmodo licentiam
appellationis haberet. Sin aũt per pꝛo
curatoꝛem cã ventilata ſit:in triduũ pꝛo

dies:tñ decimus dies compꝛehendit᷑ intra illud tempus. vt ff. de ſuc⸗
ceſſoꝛio edicio.l.i.Squod dicimus.⁊.ff. de verb.ſigniſiquis ſc dixerit.
imo ideʒ vider᷑ ſi diceret antex.dies ꝙ adhuc in decimo die poſſet ap
pellare.vt.ff.de ver.ob.eum qui.⁊.l.cum quis.S.qui ita.⁊ facit ad hoc
5. e.pꝛapter. Rñ.ꝙ ſi tm ſupereſt de die ꝙ põt deliberare condẽnatus
tunc illa dies computat᷑ ꝓ vno die.io. Ege credo ꝙ ſemper computeĩt
ita ſeruatur de facte. b.

e
p Zid ſumptus.i.ad vic nalia que dantu

9

Q. vVI.

1i4

videt᷑aliter eni videtur diminntũ beneficinm antiqui iuris:maxime cũ lex
noua nihil expꝛimat de hoc.ergo veteri iuri ſtanduʒ eſt C.de ap.pꝛecipimꝰ
in ſi.? qdð nõ mutat᷑ quare ſtare ꝓhibet᷑:vt.C.ð teſ.ſancimus.quare ergo di
cit hic a recitatione ſententie:cũ Fm.l.antiquaʒ a tempoꝛe ſententie compn⸗
tantur hic.x.dies·vt.j.e.ꝭibiduum.dic ergo ꝙ qtum ad ſui ininum vtile eſt

ximũ eam cauſã extendi. Ex rerum aũt

experientia inuenimus hoc ſatis eſſe dã
noſum.plures eni hoies ignaros leguʒ
ſubtilitatis:⁊ putantes in triduũ pꝛouo
cationes eſſe poꝛrigendas in pꝛomptuʒ

periculũ incidiſſe ⁊ biduo traſacto cau

ſas perdidiſſe.vnde neceſſariũ duximꝰ
huiuſmodi rei competenter mederi.Et
ſancunus oẽs appellationes ſiue per ſe
ſiue ꝑ pꝛocuratoꝛes ſeu per defenſoꝛes
vel curatoꝛes et tutoꝛes ventilentur:
poſſe intra.x.dierumꝰſpatium a recitati
one' ſnie numerãdoꝝ iudicibus ab his

quoꝛum intereſt offerri ſiue magni ſiue

minoꝛes ſint excepta videlicet ſublimiſ
ſima pꝛetoꝛiana pꝛefectura:vt liceat ho
mini intra id ſpatium pleniſſime delibe
rare ſiue appellandũ ei ſit ſiue quieſcen
dum:ne timoꝛe inſtante opus appella⸗
toꝛium frequentet᷑. Sed ſit oibus inſpe
ctioniſ copia que ⁊ indiſcuſſos hominũ

caloꝛes poteſt refrenare. Ad boc

ſancimus ſi qñ lis ſperatur in noſtrum
inferri conſiſtoꝛium. ſi foꝛte contigerit
imperatoꝛis maieſtatem occupataʒ pu
blicis cauſis ex mundanis pꝛouiſioni⸗

bus non poſſe conuocare patres: qua⸗

tenus cauſa agitetur:nõ ex hoc litẽ peri
clitari.quod enim vitium eſt litigantinʒ
ſi culmen imperatoꝛum occupetur: vel
quis tante eſt auctoꝛitatis: vt nolentem
pꝛincipem poſſit ad conuocandum pa⸗
tres ceteroſqʒ pꝛoceres coartare. Sed
ſiquid tale euenerit:cauſa intacta per
maneat: donec imperatoꝛ ſua ſponte
motus ⁊ ceteros conuocari pꝛoceres
iuſſerit ⁊ litem inferri patiatur ⁊ omnia
ſᷣm moꝛem pꝛocedere. Alud etiam
in tertio capitulo diſponendum eſt:qð
antiquitas bene ſtatuit: nouitas autem
neglexit.Cum enim veneranda vetuſta
tis auctoꝛitas ita magiſtratus digeſſit:
vt alij maioꝛes:alij medij:alij minoꝛes

ſint:⁊ appellationes a minoꝛibus iudi⸗

cibus non ſoluʒ ad maioꝛes iudices re
mittantur:ſed ad ſpectabilium iudicuʒ
tribunal:quatenus ⁊ ipſi ſacro audito⸗
rio adhibito litem exerceãt:nouitas aũt

hoc dereliquit. euenit vt ſuper minimis

cauſisꝰ maximi noſtri iudices inquietẽ
tur ⁊ homies pꝛopter minimas cauſas
magis fatigentur diſpendijſ.vt foꝛſitan
totius litis eſtimatio ad ſumptus iudi⸗
ciales non ſufficeret. IJdeoqʒ ſancimus
ſiqñ ex egyptiaco tractu vel adiuncta ei
vtraq; libya pꝛouocatio ſperatur vſqʒ
ad.x.libꝛarum auri quantitatem: non

ſed continuũ quantũ
ad ſui pꝛogreſſum: qꝛ
tempus hoc computa
bit a tpe ſcientie. vt. C
nõ ⁊ qñ iudex ab eo⸗
dem. 7.ff. de edil. edic.
cũ ſex.⁊.j.c.biduum.
Cum enim illi dies.x
dentur ad deliberãdũ
an velint ſtare ſnie vl
non:q̃liter poſſet igno
rans deliberare.Cux
rit ergo hoc tempus a
tꝑe ſcientie: ⁊ etiam a
ꝑe quo poteſt agere.
. e. ꝓ. biduum. æ. S. ad⸗
nerſus.extra de apex
ratione.h.tñ dicit hoc
tempus eſſe continnũ
ſʒ poſtea dicit reſtituẽ
dum eum qui agere
no potnit.

hE Ad boc.lis extra

e.ex ratione.
¶ Vinium eſt. ar. qd
me nõ ſtat mihi nõ
eſt imputandum.xliij
di. epheſijs.C.de con⸗
dit.inſertis.l.xlti.
m. Sed ſiqd. vñ ſic
non poteſt termino pᷣ/
figi. vt die tali ſit ap⸗
pellans reuerſuſ.vt ex
tra de ap.ex inſinua/
tione.
n & Imperatoꝛ. idezʒ
ſi alius iudex impech
atur ad quem appel
pellatur. in auten. vt⸗
ſpon. lar.. hoc quoq;
colla.ix.⁊ hoc verum
eſt in cauſa appella⸗
tiõis.in pꝛincipali eni
cauſa ſecus eſt: quia
ibi perit lis triennio.
C. de iudi.pꝛoperan/
dum.Item quod dixi
eſt verum ſi ipſe appel
lans impediatur per
cauſam neceſſariam.
pnta vim fluminis vel
ſimile.extra.e.de ap.
ex ratione. ſi auteʒ ali
ter impediret eum H
ei noceret: ſed poſſet
agere contra impedi⸗/
entem. ff. de dolo. ar/
bitrio.ꝭ.ſi dolo. Sed
ſi ille non cſſet ſoluen⸗
do.tunc ei lis reſtitui⸗
tur.ff.dc eo per quem
factum erit ex hoc edi
cto.argu.contra.ex⸗
tra de in inte. reſtitu.
ex litteris.ibi enim nõ
datur actio contra de
cipientem:ſed reſtitui
tur contra ſententiaʒ
ſed hoc fuit quia im/
pediens non poterat

ſoluere qnod petcbatur.io.hodie ſecundum canones non perit inſtantia in
dicij:ſ pꝛopter impedimentum cauſa.j. triennium terminari non potuit. vt

extra de iudi.venerabilis.b.
§. = boc conſiderantes.colla. v.

ne.cle.cum ab omni.

Zid. x. ibꝛarum.nõ. x. libꝛas auri minimũ dici.

E recitatione. Nunquid boc pᷣs ytile eſt.ſicut fuit tpᷣs bidui:dð Emri bic vocat minimq ſummꝗ yſq; ad. x. libꝛas auri. alibi vſq; ad. xx.

Illud etiam.cauſis.quod fieri non debet.vt in aut᷑.vt omnes obe.iudi.

r indicibus. vt extra de vi.⁊? bo

P ij

marcas. alibi vſch ad duos aureos. fl de dolo. ſ oleum. alibi.l. ſolidi. C. de

defen.ciui.l.i.

a Poſt. ſententiam. Nõ caſus in quibus ſecundo non auditur appellãs

C. de epiſcopali audi:aut᷑.

ſiquis litigantiuʒ. C. de aſſer.col.l.i.C.de ap. inbe

mus.?.l.in offerendis.in aut.de ſanc epi.ꝭ.ſiquis vᷣocol.ix·

b Sacri cognitoꝛiſ.

i.pꝛincipis.
c IAlo.que vna.ſ.p/⸗
fectura illuſtriſſima.
d . Atroq;. ſ. pꝛeto/
r ⁊ queſtoꝛis.queſtoꝛ
enim qui pꝛefuit ſcri⸗
nijs imperatoꝛis au⸗/
diuit cauſas appella/
tionis.
¶Ita t̃. Senſus ẽ
non eſt appellandum
a iudic bꝰ qui ſunt illu
ſtres ad ſpectabiles ꝗ
ſũt minoꝛes:nec a ſpe
ctabilibꝰ ad alios ſpe
ctabiles cum ſint pa/
res.ſed a pꝛeſidibus ꝗ
ſunt minoꝛes appella
dũ eſt ad ſpectabiles.
Pꝛiuati.quãdoqʒ

delegat eis cauſa. ſeld
pendente iudicio fiit

ſpectabiles. vt. C. de
ap.pꝛecipimus. in fi.
⁊ ſic non ſemper conſi
deratur pꝛincipiuʒ ac
cepti iudicij.ſic.iij.q.
vij. S. tria.in fi. ſic. ff. ð
pig.act. ſi rem.5.fi.ar.
contra.extra de pꝛo⸗
ba. c.poſt ceſſionem.ð
elec.dudum. L
g .ο Mon gradatim.
de ap. pꝛecipimus.
b ¶Sed a pꝛeſidibꝰ.
qui ſunt clariſſimi.⁊
minoꝛes.
i Batis. non tamẽ
delegatis.

lꝛ ¶ Referatur. appel

latio ad iudices ſpe/
ctabiles.
WESub quacunq;. B
verum eſt cum appel⸗
latur a ſpectabilibus:
ſed ſi a clariſſiſſimis:
tunc non appellat᷑ ad
vꝛbem. niſi ſit ſupꝛa.x
libꝛas auri.vt.ðõ.
m Ald comperẽtes.

per hoc nõ appellatio

nem ad alium fieri qᷓ;

ad deleganteʒ contra
id.ff.quis ⁊ a quo ap

pel.lij.? extra de offi.

dele. ſuper queſtionuʒ

ſic.j.eo.placuit vt pꝛe/

teri.
n E Que in appella⸗

tionibus.i.ad pꝛinci/

pem.vt.C.de excuſ.iu.

quinquaginta. ff.qñ
ap.ſit.l.i.S.ſiquis.
o Iduum.ſub con

ditione. de futu⸗ ..
ro.tunc ſuſpenditur ſententia.ff ſi cer. pe.reſpiciendum. conditio autem de

in hanc regiam vꝛbem eam euenire ſed
ad pꝛefectum auguſtalem qui audiat 7
cam dirimat vicè ſacri cognitoꝛis nulla
eis poſt diffinitiuã ſententiam appella
tione poꝛrigenda. Similiqʒ modo quo
tiens in aſiana dioceſi vel pontica tale
aliqͥd emerſerit:vſq; ad pꝛedictaʒ quan
titatem x.libꝛarum auri appellationes
ad viros ſpectabiles comues foꝛte vel
pꝛoconſules vel pꝛetoꝛes vel modera⸗
toꝛes quibꝰ ſpecialiter eaſdẽ lites pera⸗

gendas deputamus remittantur:quate
nus.⁊ hi ad ſimilitudineʒ pꝛefecti augu
ſtalis vice ſacriꝰ cognitoꝛis intercedant
⁊ cauſas ſine ſpe quidem appellationiſ
Dei tm̃ ⁊ legum timoꝛe perferant decidẽ
das. Oꝛientalis autem tractus cauſas
appellatione ſuſpenſas ⁊ vſqʒ ad decẽ
libꝛarum auri quantitatez limitatas ad
virum ſpectabilem comitẽ oꝛientis mit
tere ſimlli modo audientiam ⁊ fineʒ eis
impoſituru ſancimus.Illo videlicet ob
ſeruato:vt viri ſpectabiles vel alij ſpe⸗
ctabiles iudices nõ ad alios eadem ſpe
ctabilitate decoꝛatos iudices: ſuas trãſ
mittant appellationes in litibus quante
cunqʒ ſint quantitatis:cum non opoꝛ⸗
teat ad compares iudices appellatiões
referri:ſed a minoꝛi iudicio in maius tri
bunal aſcendere:ſed ad illuſtriſſimã pꝛe
fecturaʒ illoꝝ appellationes cuiuſcuqʒ
ſint dignitatis vel quantitatis vt dictuʒ
eſt dirigatur:que vna cum viro ſuo ex
celſo pꝛo tꝑe queſtoꝛe eas dirimat vtro
qʒꝰ officio ſubminiſtrante:id eſt tam ex
ſacris ſcrinijs moꝛe ſolito q; pꝛefectoꝛio
Ita tñe hoc ſancimus vt nec a ducibus
vel ab alijs ſpectabilibꝰ iudicibus qui⸗
bus foꝛte etſi pꝛiuati ſint ⁊ imperialis
maieſtas cauſas iniunxerit: appellatio
ad memoꝛatos ſpectabiles iudices cur
rat:ne cauſa non gradatims pꝛocedere:
ſed perperaʒ videatur: ſed a pꝛeſidibꝰꝰ
quidem ꝓuinciarum ⁊ iudicibus a no⸗
bia datisi ſi non ſint ſpectabiles iudiceſ
intra memoꝛatam quantitatem referat

Si autem vel illuſtres ſint dati a nobis

iudices quibus apices dignitatum ſuꝑ
ſpectabilitatem ſunt:vel duces qui oi⸗

modo ſpectabilitate ſũt decoꝛati: vel hi

qui a pꝛincipe ſunt delegati ſpectabile⸗
habeant dignitatem: eoꝝ appellationeſ

ſub quacunqʒ quantitate in hanc regiã
vꝛbem:ad competentes antiquo moꝛe

pꝛeſenti vel pꝛeterito nõ ſuſpendit ſententiaʒ. ff.ſ cer. pe.cum ad pꝛeſens.tñ
ſententia excõmunicarionis lata ſub conduione tenet.lxiij. di. ſalonitane.
extra de ſen.ex.a nobis.⁊ extra de ap.pꝛeterea.⁊.ff. de ver.ſig ccdere diem.
p ¶Aon eſt. pꝛobibetur quid fieri quod tñ factũ tenet.ſe.xlv.di.ve iudeis
ff. de interdictis ⁊ releg.relegatoꝛum.Sad tempus.

q ¶ Sententia. diffinitiua.ſed interlocutoꝛia ſic.xt.j.·xvij.qiiij. ſiquis ſua/

dente ⁊ extra de appel.pꝛeterea:que eſt huic legi contrari.
¶ Sta im. in alijs pꝛeſcriptie nibus non niſi a tpe conditionis exiſtentis

currit pꝛeſcriptio.ff.quando.ac.de pecu eſt annalis.l.i.5. annus.?. Cde pꝛe

ſcripti.xxx.an.cum notiſſimiꝭ.illud. Sed obijcitur.hec ſententia non con/
tinet abſolutioneʒ vel condemnationẽ ergo nulla eſt. vt. C. de ſen. ⁊ interlo.
pꝛeſes.ergo nec ab ea appcllari eſt neceſſevt.j.e.S·diffinitiua.v. eſt aũt añ.

Rũ ſi modo nulla ſit: peratur tñ ? timetui ꝙ fit valimra nam incon
ditionalibus obligationibus ſpes eſt debitum iri.vt. ff. de ver. ſig cede
re diem. vnde lʒ appellatio non inueniat quid extinguat:iñ conditioe

exiſtente retro fingit᷑ extinxiſſevt.ff.de ſol.ſub condinone debitoꝛ: =z

effectus ſententie retrotrahuur qñq;.vt.ff.oe bis qui no.infa.ſurti.
8 Qö aüt. nö
iudices referantur: omnibus alijs que
in appellationibus ſtatuta ſunt: vel ab

antiqua pꝛoſapia vel auctoꝛitate ante⸗
rioꝛum conſtitutionuʒ vel a noſtra hu⸗
manitate intactis illibatiſqʒ cuſtodhen⸗
dis. ¶Item dig.ti. qñ appellandũ ſit.
Dñ appella ndaſ nmo vel ſecundo.

6 vel triduum appellationis

Hex die ſententie late computanduʒ
erit. Quid ergo ſi ſentẽtia fuerit ſub cõ
ditioneꝰ dicta: vtrum ex die ſententie
tempus computamus ad appellandũ:
an vo ex die quo conditio ſententie exti
terit.Sane quidem non eſtł* ſub condi⸗

tione ſententiaa dicenda: ſed ſi eſt dicta

quid fiet.⁊ eſt vtile ſtatim tempoꝛa ad
appellandum computari debere. Nõ
autem in ſententijs pꝛeceptum eſt:vt vlł

altera die vel tertia ꝓuocetur:hoc etiaʒ

in ceteris obſeruandum eſt:ex quibus
ſententia quidem non pꝛoferturꝰ. appel
lari tamen opoꝛtet ⁊ poteſt:vt cuʒ quis
ad tutelaʒ vel ad alia cinilia munera no

minatur:⁊ eius excuſatiof non admitti⸗

tur. Dies autem iſtos in quibus appel
landum eſt:ad aliquid eſſe vtiles oꝛatio

diui marci voluit:ſi foꝛte eius a quo p⸗
uocatur copia non fuerit vt libelli den/
tur. Ait enim is dieſ ſeruabitur:quo pꝛi

mo facultas adeundi erit.quare ſi foꝛte

poſt ſententiam ſtatim dictam copiam
ſui non fecerit is qui pꝛonunciauit: vt
fieri aſſolet: dicendum eſt nibil nocere

appellatoꝛi. Nam vbi pꝛimum copiam
eius habuerit:poterit pꝛouocare.Ergo
ſi ſtatim ſe ſubtraxerit ſumiliter ſubueni
endum eſt. Quid ergo ſi conditio hoꝛe
efficit:vt ſe reciperet ſi foꝛte ſentẽtia di⸗

cta ſit iam ſupꝛemaꝰ hoꝛa: vtiqʒ non vi

debitur ſe ſubtraxiſſe. &Adeundi au

tem facultatem ſemper accipimus ſi in
publico ſui copiam fecerit. Ceterum ſi

nõ fecerit an imputeturꝰ alicui quod ad

domum eius nõ venerit:quodq; in hoꝛ

tos non acceſſit ⁊ vlterius quod ad vil
lam ſuburbanam: magiſqʒ eſt vt non
debeat imputari quare ſi in publico ad
eundi eius facultas non fuit melius di⸗
cetur facultatem nõ fuiſſe adeundi. Si

quis ipſius quidem a quo appellauitꝰ

ꝗqdeundi facultatem non habuit:vt ei li
bellos daret. eius autem ad quem ap⸗
pellauit:habeat copiam:videndum eſt

an ei pꝛeſcribi poſſit:quod eum nõ au⸗

col.vi.⁊ ꝗ añ cal.ꝓmiſit idẽ eſt ac ſi in calẽdis

ob.qui ante.ar. .ff.de oꝛigi.iu.l.ij.ꝭ.?⁊ qꝛ magiſtrati 0
gruũ ẽ qð iudices veſpere pᷣſideãt.ſed diſtigue.vt de of. iu. dele. ↄſuluit
xRadeundi.an imputetur.pꝛopter hoc verbũ
poſſit appellari niſ in pꝛeſentia iudicis.qꝛ ſi eo a

pꝛofertur.vt in
electionibꝰ ? pᷣ⸗
ſentationibus.
vt extra de ap.
conſtiturus.⁊.c.
repꝛehenſibilis.

7 extra de offi.
dele. ſuper eo.

eſt hic ar ꝙ a tẽ
poꝛe elcctionis
vſq; ad. x. dies
beteſt appellari
Excuſatio.
MHota ꝙ quinqᷓ
ginta dies dan⸗
tur ad excuſan⸗
dum ſe illi qui
vocatur ad mu/
nus ciuitatis.ſi/
militer ad mu⸗
nus tutele.ſed ſi
excuſatõ nõ fue
rit admiſſa.tũc

poterit appella

re. yt inſti. de ex
cu tu. F. qui autẽ
ff. quãdo ap. ſit
l.i. S.ſiquiſ utoꝛ
C. de excu.tuto.
l.quinquaginta

Nec tenet tunc

Appe lare cũ no

minatur tutoꝛ.
ſed tunc cum ex

cuſatio eius nõ

adnutttit᷑ vt ibi
dem dicitur:ſed
cum aliquis eli
gitur ad digni⸗
tatem aliquam.

ſtanim tenet ap

pellare antequã
ſe excuſet. vt. ff.
quando appel.

fit.l.i. F. ſiquiſ tu

toꝛ.niñ eligatur

vt ſit defenſoꝛ ci
nitatis.ibi non

habet locum ap

pellatõ.yt in au

ten. de defen. ci.

S.item illud. col
la.iij.

u Bies autẽ.

ſupꝛema. videt᷑
ꝙ iudices vſq;

ad ſupꝛemã bo/
ram ienẽtur ex/
pectare partem

aduerſã.ficut to

tus dies qͥ pecu
nia debet cedit

arbitrio ſoluẽtiſ

inſti. de ver. ob.
F.ij. dicit lex.
audient iudices veſpere mane ⁊ meridie.vt in aut᷑.de indi..ſedebunt
iſiſſent . vt. ff. de ver.
bus. vbi dẽ ꝙ incõ

dicunt quidam ꝙ no
bſente poteſt appella

ri.ergo non refert ſiue ſubtrabat ſe iudex ſiue non. ⁊ eſt ar.ꝓ cis · xtra

e.cum ſit romana:ſed contra.extra.eæ.ſuggeſtum.extra de aliena. udi.
mutan.c.i.C.quõ ⁊ qñ index.abeo.C.de iudi.lylti.

y ¶ ¶ Appellauit.i.appellare voluit.

3 ¶Baret. ipſe iudex.ſ.dimiſſoꝛias.yxel intellige de libellis appellatio

nis quos appellans vult dare iudici.

2 ¶Quod eum. facto eni ſicut voce quis appellat. vt ex de ap.dilecti.
„

—

—

= — = =

—

nn

nmekeſtt
ſtinit
gnſeit
int
ſine
ſcn
chnnt
ſce
nan
ſtoger
ein
Unrcit
ure
een
hpcun
hüſtte
ſeintl
dired
Ao

ndon

mimi,
Hfeoncen
aſent
r
iſtenin
fctger
ota
to hinet
omg
intt
deNſe
niit

=

e WSiquiqem

g . Aduer
ſit appellatio.qꝛ nõ a
dicis appellat.ſic. extr
l.diuus. C. de rela.l. i.
b Illud imperatoꝛi.ↄſulẽdo ipſũ vel referendo.h.⁊ tũc litigatoꝛibꝰ
vt. C. de rela.l.ij.ex de ap.intimaſti.
tüc. hic maniſeſte videt᷑:ꝙ ſiqs nõ appellat a ſuſpecto indice

9 CPalam eſt eam. poteſtenim damnũ pertinere ad aliquem ⁊ fieri

alII.

non ſuo noĩe.xij.q.ij.qui manumittitur.xiiij.q.ij.ſuper pꝛudentia.

b ¶ Scit.ſi. extra de ap.nꝑ ceo vero qð.in fi.C.quõ ⁊ qñ iudex.abeo.

c¶ ¶Bifficile.i.non.nam alibi ponitur bec dictio difficile pꝛo vix.xlvij

di quantumlibet.
d CAudiatur.

nota cũ aliquis
eſt abſens poſt

lit. conteſta. aut

abeſt ex iuſta cã
gut ex iniuſta.
Ex iuſta triplici
ler põt abeſſe. qꝛ
ant abeſt cx cau
ſa necria ? ꝓba
bili.aut ex cauſa

necia tm. aut ex

ꝓbabili tm̃. Si
abeſt ex cã neceſ
ſaria ⁊ pꝛobabi
li vt ex cã reipu.
tunc ſi eſt legiti⸗
me defenſus re/⸗
ſtituit᷑ ad appel
landum. yt.fj. ð
in inte. reſt. l. vl.
ſi vo nullo mõ ẽ
defenſus. vl fuit
minus legitime
ad totam cauſã
reſtituitur.vt. ¶
ex qui.cau.ma.
l.i. C. de ꝓcu. qꝛ
Si abeſt ex cau
ſa pꝛobabili tm.
vt ex cã peregri
nationis vel ſtu
dioꝝ. tunc ſi eſt
legitime defẽſuſ
ad nibilũ reſti⸗
tuit᷑.⁊ ita loquit
H̊ lex. ff. ex qui.
cau.ma.l.necnõ
ſi aũt nõ eſt legi.
time defenſus.

tunc ſi ↄſtituit p

curatoꝛẽ vel po
mit conſtituere
ad nibilũ reſti/
mit. niſi ille ꝓcu
ratoꝛ quẽ reliqᷓ
rat moꝛtuus fit
yvel foꝛte ſoluen/

do nõ fit. vt. ff.

ex qui.cau.ma.

dierit.⁊ hoc iure vtimur: vt ſi alterius
adeundi fuerit copia:locum habeat pꝛe
ſcriptio. Palam eſt eameſſe ꝓpꝛiã
cauſam:cuius emolumentũ vel damnũ
ad aliquẽ ſuo nomine ꝑtinet.Si aduer⸗
ſus abſentẽ fuerit pꝛonũciatũ biduũ vel
triduũ ex quo quis ſcit computandum
eſt: non ex quo pꝛonunciatum eſt. Ndᷣ
aut abſentem dicitur poſſe ꝓuocare ex
quo ſcit:ſic accipimus:ſi non in cauſa ꝑ
pꝛocuratoꝛem defenſus eſt. Nam ſi ille

non pꝛouocauit difficileceſt:vt hic audi

atur. . ¶Si quidem in inſulam depoꝛ
tanduũ annotanerit pꝛeſes pꝛonintie:⁊

imperatoꝛ reſcripſit vt depoꝛtet᷑: videa

mus qñ ſit appellandũ:vtrum cum im⸗
peratoꝛ reſcripſit vt depoꝛtetur an cũ ei
ſcribitur.⁊ puto tunc eſſe appellanduʒ:
cum recipi eum pꝛeſes iubet. Ceterum
verendum eſt ne ſero ſit:vt tunc pꝛouo
cetur cum imperatoꝛ inſulam ei aſſigna
uit. compꝛobata enim ſententia pꝛeſidiſ
vel pꝛetoꝛis tunc ſolet pꝛinceps inſulaʒ
aſſignare. ¶Rurſus illud ferendũ eſt
ſi mendacijs apud pꝛincipem onerauit
eum quem depoꝛtandum laboꝛat:inter
cludi ei viam pꝛouocandi. Quid igitur
eſt: recte igitur dicetur humanitate ſug⸗
gerente:vt ⁊ hoc ⁊ illo tempoꝛe nõ fruù⸗
ſtra pꝛouocaretur:qꝛ nõ aduerſus pꝛin
cipem ſed aduerſuss iudicis calliditatẽ
pꝛouocauit. ¶ Alud quoqʒ videnduʒ
eſt ſi cũ imperatoꝛi ſcriberet᷑. exemplũ
litterarũ litigatoꝛi editum ſit:neqʒ is ap
ellauerit: ⁊ poſtea eontra eũ reſcriptũ
it: an abbellare a litteris pꝛidẽ ſibi edi⸗
tis poſſit.Certe non poteſt:qꝛ qui tunc
nõ appellauit:vera eſſe que ſcripta ſunt
cõſenſſiſſe videt.nec eſt audiendus ſi di
cat euentum ſacri reſcripti ſe ſuſtinuiſſe

ſed erſi. .l. decre. ñ dicit indiſtincte rerractandũ: qd falſũ eſt: ſ ꝓbatr̃

iuſta ca abſentie. vt e de ſen. ⁊ re iu.cũ bertoldus. Nec diſtingui an

nõ. ? eſt ar. ad hoc.
reſtitutione.ſed ꝙ
ria tm.vt cũ quis ſi
ere ꝓcuratoꝛẽ non
iniuſta cã nunq; au

potuerit ↄſtitnere ꝓcuratoꝛẽ an nõ.vel nõ abſuerit ex pꝛobabii cã an
C.quõ ⁊ qñ iudex.ab eo.ibi eni videt᷑ ꝙ nõ ſit opus
de iure cõi poſſit appellare.Si abeſt ex cã neceſſa⸗/
t depoꝛtatus ꝓpter ſuũ delictũ:tunc ſi potuit ↄſtitu
ſubuenit ei.vt.ff.de mino papi. ait. Sed ſi abeſt ex
dit᷑ appellans:nec ſubuenit᷑ ei.qꝛ ↄtumax nõ audi

tur appellanſ.yt.xxiiij.q iij.de illicita.⁊.j.e.ꝭ.ſunt quoꝝ.niſi veniat in
dice adbuc ſedente ꝓ tribunali. vt. ff. de in inte. reſti dinus. Sed ſi eſt

Ablenſ ante li.teſ. tunc vel excõicatur vel fit miſſio in poſ. vt diſtingui
tur. extra vr lite non conteſ.tue.⁊.c.qm frequenter. .
depoꝛtandum.pꝛeſes enim depoꝛtare nõ poteſt. vt.ff.

de le.ij. l.. . depoꝛtatus.ff. de iniuſ rup.te.l.ſiquis. .. eius qui.⁊. .ſeq.
2.ff de interdi.⁊ relerelegatoꝛum.
WAnnotanerit. i. iudicauerit. ar. ꝙ metropolitanus poteſt cogno⸗

ſere de cauſa criminali epi⁊ talem ferre ſniam. iudico te eſſe depon⸗

dum. ficut hic pꝛeſes indicat depoꝛtandum.

edi debet conſultatio
1OQui

ſus. ergo

g appellat a grauamie iuſte appellat lʒ remota

nerſus lr̃as pꝛincipis.ſed aduerſus maliciã in⸗
a de of. iudi. dele. c. ſane · in fi. ff. de cuſto. reoꝛum

n recipit l̃as iudicis.vel ſigs nõ ꝓteſtat᷑ cã ſuſpitiõis vel appellatõis

Ppoſtea nõ poſſit appellare vel recuſare ⁊ ar.ex ð ſen.⁊ re iud. qð ad

ↄſultatiõʒ.⁊? ex de of.dele.gratũ.ſed ᷓ petit inducijs a indice põt iſßßm

—

recuſareẽ

t allegata cã abſentie coꝛ eo.·yt ex yt li.nõ ↄteſ. accedẽſ. imo

non audiat ſine apoſtolis.hoc hodie in pauci
3 Appellatione interpoſita.ita ꝙ teneat.
?Aedio.dum tamen ſit recipienda.

2 ¶HNihil.niſi cũ appellat ab execunione. tunc ſ̃ iue ſit mobilis res ſine im⸗

Q. VI.

115

⁊ äPoſt pꝛeſtitã eautionẽ ſtandi inri põt appellare.vt ex de es qui mit.in poſ.
cũ ven ſſʒ.⁊.iijiq.iij.offerat⁊ nõ videi ↄſenñſſe in iudicẽ ꝗ poſtulat ſibi edi
genus actionis.ff.de iudi.nõ videt᷑. æ poſt rcceptas lras iudicis qᷓs remittit
pape poſſum iudicem recuſare.vt e de of.delc.cũ olim. Item ar.ex de reſti.
ſpol.ex conqõne.dic ꝙ ſemꝑ põt a grauamine appellari.de ap.vt debitus.

Iteʒ vlpianus li. xlix. in ti. de appel.
De appellatiõibus recipiend's vel nõ.

Vn ſolent audiri appellantes ni
lÄhi quox intereſtł:vel quibꝰ mã
4

tũᷣ:vel qui negociũ alienũ gerunt:qð
mox reus ratũ habet.Sed ⁊ ſi mater
ex pietate pꝛouocauerit: dicendũ eſt ⁊
haãc auchri debere. 2 ſi litẽpparãdã cu
rare maluerit intercedere non videt᷑ lʒ
ab initioꝰ defendere nõ poteſt. ¶ An⸗
te ſniam appellari poteſt ſi queſtioneʒ
in ciuili negocio habendam iudex inter
locutus eſt:vel in criminali ſi contra le
ges hoc faciat. ¶ Eius quiꝰ ideo cau⸗
ſam agere fruſtratur: qꝛ dicit ſe libelluʒ
pꝛincipi dediſſe: ⁊ ſacrum reſcriptũ ex⸗
pectare audiri deſiderium pꝛohibetur:
ſi ob eam cauſam pꝛouocauerit appel⸗
latio eius recipi ſacris conſtitutionibus
pꝛohibetur. ÆItem titulo de dimiſſo
riis hibellis.
Slbellig dinnſons.
GBſt appellationẽ interpoſitã litte
tre dange ſüt ab eo a qͥ appellatum
eſt:ad eũ qui de appellatõne cogniturꝰ
eſt ſiue ad pꝛincipem ſine ad quenlibet
aliũ quas litteras dimiſſoꝛias ſiue apo⸗
ſtolos appellant. Senſus aũt litterarũ
talis eſt:appellaſſe:puta luciũ ticium a
ſnia talis iudicis:que inter illum ⁊ me⸗
uiũ dicta ſit.ſufficit aũt petiſſſe intra tẽ⸗
pus dimiſſoꝛias inſtanter⁊ ſepius:etſi
nõ accipiat id ipſu ↄteſtet᷑. Nã inſtantiã
petentis dimiſſoꝛias ↄſtõnes deſiderãt.
Equũ ẽ igit᷑:ſi ꝑ eũ ſtetit qui debeat da
re litteras quo minus det:ne hoc accipi
enti noceat.Alpianus ti. Nihil nouari
appellatione interpoſita. ¶ Appella
tione interpoſitas ſiue ea recepta fuerit

ſiue ñ:medio tꝑe nibilꝰ nouari opoꝛtet

le T On ſolent. int.
eſt. ſic ex de off.
dele. ſupꝑ eo.ff.de inof.
teſta.ſi ſuſpecta.imo
ẽt ſi nõ intereſt dũmõ
qualecũq; timet᷑ pin-/
diciũ fieri.vt.ff.e.a ſẽ⸗
tentia.i pᷣn.⁊ ex ð ſen.
⁊⁊ re iudi.cum ſuper.
IꝘMox id ẽ intra.x
dieſ:qꝛ ratũ debeo ha
bere qð meo noie fa⸗
ctũ ẽ.cũ adhuc agere
poſſim.vt.ff.rẽ ra.ha.
l.pe.yvl dicit mox.i.mo
dico tpis ſpatõ qð ma
gis in itellectu ꝙ; locu⸗
tione expᷣmi pot.yt. ff.
de ſol.ratũ.ff.rem ra.
ha.quo enim.
m ¶ Ratü.ſed nõne ſi
aliquis appellat ꝓ al/
tero:ille cogit᷑ hr̃e ratã
appellationẽ.cũ nego
ciũ eius vtiliter ſit ge⸗
ſtũ. pt. ff. de ne. ge. põ⸗
po.ar. .ꝙ tm̃ in crimi
nibus appellat᷑ inuiro
ↄdẽnato.yt.ff. de ap.
non tãtum.
n Pꝛouocauerit. ꝓ
filio ↄdẽnato ⁊ ꝓ ↄſã
guineo ẽt pñt appella
lare aliqui.vt ex ð re.
in.cũ in ↄtemplatione
in parte deciſa.melinſ
de regula.cũ fimus.in
parte deciſa.
o Litem. appellatõ
nis.qꝛ ſi ab ini o deſẽ
deret opoꝛteret eã ſa/
tis dare.qꝛ i aliena re
nemo idoneus eſt de⸗
oꝛ ſine ſatiſdatiõe
de ꝓcu.qui ꝓpꝛio.
ſed 5 vilieoß iciuʒ
C.de pꝛocu.alienam.
p ¶ ¶Ab initio. ꝓ filio
nõ põt mater agere v
ipſũ deſendere.qꝛ h ẽ

virile officiũ. C. de ꝓcu. alienã. põr tñ poſtulare ꝓ parentibuſ valitudine de⸗
tentis.ff de Tennin d aliena negocia põt mulier gerere er iudiciũ.ff.de
* .1

neg . geſ. l. iij

ſi ñ vis recipere mulierẽ intercedentẽ ꝓ aliquo:facias eam

renunciare auxilio velleiani.vr. C.qñ mulier tu.of.fungitur.l.vlti.

q ¶ Si queſtionẽ. in criminibus tm fit queſtio.vt.v.q.x.illi.ff. de qõni.l. i. in

pꝛin.ſed in pecuniarijs cauſis nõ facile niñ cũ aliter veritas nõ põt liquere

ff.de qõni.diuus pius.liberi etiam toꝛquẽtur ſi facto interfuerint.ff.e.vnius
S.:teſtes.alias non.C. de queſtioni.decuriones.

Tr ¶ In criminali.i.ſi vult toꝛquere aliquẽ nulla pꝛeſumptione pꝛecedente.
quod non licet.vt extra de re.iur.cum in contemplatione.

8 Eius qni.hoc intelligunt oẽs cũ nuncium miſt.ſed aliud eſt ſi per ſe in
PYbpꝛia ꝑſona ⁊ ante citationẽ iter arripuit.vt ex e meminimuſ.⁊. c.ſuggeſtũ

Sed ) hanc diſtinctionem eſt ar.ex de of.dele.cum cauſa.vbi differturcau
ſa pꝛopter miſſionẽ nuncij.⁊ eſt hodie expꝛeſſum in decre.de ap.ad hoc.ſic
non obſtat . e.ti. vt debitus honoꝛ. Illud eni intelliguur qñ hoc ti dicit ?⁊ nõ
pꝛobat.Et ibi dicitur ꝙ pꝛimo conuenit qui pꝛimo litteras dedit iudici. ho⸗

die ſtatur decre.vt debitus.

„

Per eũ ſterit. ergo ſi per

offerre aplos

Oſt appellationẽ.ſimilit᷑ ſi appellationẽ non recepit dabit littergs ap
pellanti.vt eas det ſuperioꝛi in quibus ſign
onem non recipit.yt.ff.dc ap.non reci.ſciendum. . J
I ¶ Tõus.xxx.dierũ.pt.j.e.ꝭ.vlti.in fi.⁊ ñ infra id tᷣus non petierit vider
renũciare appellationi. vt. S. e. ab co. 2. C.e.qm nec i
cũ audiet.iudex tñ ẽt nõ petenti tenet
x EF Inſtanter.S.c.di.pꝛiſ.
y

ificabit ciquare appellati
udex ad quẽ appeilauit

ipſum ſtat: hoc ei nocebit vt iudex ſuꝑioꝛ ipſuʒ
sD locis ſeruatur.

p iij

Caula.

ylti.io. b. tamẽ dixit iy plures pꝛocuratoꝛes poſſunt ſimul agere. ſicnt

mobilis fructus ſequeſtrantur. C.quoꝝ ap.non re.ab executoꝛe. tẽ in alio
caſu cnm dilapidat fructus.ff.e. imper atoꝛes.ex de ſequeſtra.poſ.c.vlt.⁊ cũ
appellans eſt in notoꝛio crimine.ex.e.cuʒ ſit romana.vel eſt innaſoꝛ ecclene
ſ.e.5. ſunt etiam. Item ſi heres puictus delegato vel fideicomiſſo pꝛeſtando
appellat: tunc nõn deferet᷑ appellationi.Qauebit tñ de eo reſtuuendo.ff. vt

legatoæ vl fideicõ.no

mine caueatur.l. poſt⸗
qᷓ;. .i.ita eiiã eſt in ſu
plicatione C. de pꝛeci
bus impera.of. aut. qᷓ
ſupplicatio. Item põt
nouas ꝓbationes in⸗
dncere poſt publicatõ
nem teſtium quas pꝛi

us nõ poterat habere

C. de temp.ap.ꝑ banc
eðy de fi. inſtru. cum io
anncs. Iteʒ de reo fit
actoꝛ ⁊ tenet᷑ pꝛobare
victus appellationeʒ
eſſe iuſtã. vt ex de ap.
cũ in eccleſia. Cum g
appellationi qñqʒ nõ
delerat᷑.pʒ ꝙ differt a
nunciatione noui oꝑiſ

qꝛ poſt illã ſiue ipſa ſit

iuſta ſiue iniuſta nihil
eſt innouãdũü.vt extra
de no. ope.nunci.c.cũ
ex iniuncto. Judex
A quo appelſat᷑ ſi non
recipit ſuꝑioꝛi manda
pit opinioneʒ ſuam ⁊
cauſam quare non re
cipit appellationeʒ. vt

ff. de ap.re.ſciendum.

a Siquis. hãc.l. in⸗
telligunt quidam qñ
crimina ſunt connexa
vt. ff. de mino. etiaʒ ſi.
ſegd hoc falſum eſt. qꝛ
non poteſt quis ſimul
accuſare de criminibꝰ

pluribus deſcendenti

bus ex eodeʒ facto.C.
ve aecu.qui ð crimie.

ſed intellige qñ minoꝛ

pena pꝛeiudic at maio
ri. Vel dic ꝙ fi maioꝛ
pena includit in ſe mi
noꝛẽ.vt depoſitio pua
tionẽ officij: differet ẽt
pena in minoꝛi. nam

ſatis eſt ſi punit

Siquis ex pluribus facinoꝛibus cõ
demnatus ꝓpter quedaʒꝰ appellauerit

pꝓpter quedã nõ:vtrũ ſit diſferenda pe⸗
na eius aut non querit᷑ et ſi quidem gra

uioꝛa ſunt crimina: ob que appellatio
interpoſita eſt: leuius at id pꝛopter qð
quis non appellanit: recipienda eſt oi⸗

no appellatio differenda pena. Si vo

grauioꝛem ſniam meruit ex ea ſpecie ex
qua non eſt appellatum: omnino pena
imponenda eſt. & Foꝛma apoſtoloꝛũ
hec eſt. Ego.N.ſancte bononienſis ec⸗
cleſie epiſcopus te pꝛeſpyterum rolan⸗
dum capellanu ſancti appollinaris ad
apoſtolicaz ſedem quã appella ſti ab ob
ſeruatione noſtri iudicij his apoſtolis
dimitto. & Foꝛma vo appellationis
ante ſententiam hec eſt: Ec adelinus
ſancte regine eccleſie miniller lʒ idignꝰ
ſentiẽs me grauari a domino⸗ gualterio
ſancte rauennatis eccleſie archiepiſco⸗
po:romanã ſedes appello ⁊ apoſtolos

peto. Si vo poſt datam ſententiam ap⸗

pellare voluerit: hic erit ei modus ap⸗
pellandi.Ego.a. S.r.eccleſie.t.i.contra
ſententiam domini.g. s.r. eccleſie archi

notanit in diſtinctionibus ſuis.b.
g ¶In ſcriptis.ſi coꝛam iudice appellat.ſufficit ſi dicat appello.ffe..
ij. ſed ſi appe lat ſine iudice: iunc ſcribet quis ⁊ a quo ⁊ contra quem
appellet ? a qua ſententia.ff. e.li·in fi idem videtur ſi a grauamie ap.

pellat. immo ſuk
. . ficit ſi dicat ap⸗
in carthaginenſi concilio. iiijl. pello.
Excõmunicatur catholicus qui cõmit⸗ b H
tit cauſam ſuam iudicio alterus fidei. cig Jniidelidet
enim ſunt inter⸗

(Ntolleu⸗ qui cauſam ſuam ſiue
inſſtam ſiue iniuſtam ad iudiciũ al⸗
terius fidei iudicisꝰ ꝓuocat excõicetur

dicta officia pu
blica C. ð iude.

¶ VYMotandum vo eſt: quod quidam yviti. xvij. iiij.
iudices ſunt a quibus appellari non oz conſtitutt.
¶Ande in concilio mileuitano legit. Excommu⸗
A quibus iudicibus pꝛouocari nõ licet ſuben . niſtn
AJudicns quos cõmunis cõſen⸗ lyrponlns qui
uius elegerit: non liceat pꝛouocari. appellamt ad ce
¶Noõ de arbitris intelligẽdũ eſt. Ju/ ſarem. xxiiij.q.
dicũ eni alij ſũt arbitrarij: alij oꝛdinarij t paratusx. di.
Hꝛdinarijvo ſũt qͥ ab aplłico vt ecccia⸗ ſiin adiutonuʒ
xi.q.iij.iulianꝰ.

ſtici vel ab imꝑatoꝛe: vtpote ſeculares
legitimam poteſtatem accipiunt. Arbi⸗

epiſcopi iniuſte in me latam pꝛidie kalé.

madij anno dñi incarnatiõis milleſimo
cvy. fran. iiij. Ro. ſe. appello: ⁊ apoſto⸗
los peto.Di aũt vnus vel duo pꝛo plu
ribus appellare voluerint ſic appella⸗
bunt. ego.p.⁊.g.ſindici canonicoꝛum.
g.b. e.ſentientes nos pꝛegrauari contra
ſententiã ⁊c. romanã ſedem appellamꝰ
1 apoſtolos poſtulamuſ.Et buiuſinodi
llationes in ſcriptis fieri debent.

appe fieri debent.
. E Ad iudicium autem alterius fidei
catholico appellare nõ licet. CEAnde

1

in maioꝛi pena ar. ad hoc. xxiij q. v. relegentes. .
b Quedam. ſnia ergo pꝛo parte tenet pꝛo parte nõ. vt. ff. de mino. etiã ſi.
S.ex cauſa. C. de trãſac.ſi ex falſis.c&x de pben. dilectus. ex de teſta.rainutiꝰ

2 rainaldꝰ. ſed ſnia arbitri non poteſt pꝛo parte tenere ⁊ pꝛo parte non. ff.
