vt ſicut ſpirituales cauſe ad iudicem ſecularem non pertinẽt:ſic nec cauſe
ſanguinis ad eccleſiaſticum: vt.j.xxiij. q.viij.ſepe pꝛicipes.·⁊.c.his a ꝗabus.

O Ecapitulis.pontificum.imperatoꝛes enim olim pontifices oppel

labantur :vt.xxj.diſtin.cleros.

ſeruãde in negocijs clericoꝝ niſi obuiẽt canonicis inſtitutis.
E Eſtram flagitamus.que ꝓ nullius.qꝛ in nullius ꝑſona omit
tendũ eſt qð ſtatutis gnalibus ↄtinet᷑:vt xlj.di.miramur.
Keminiſcitur.paſſine. S
Vod pᷣo legibus.Hic intitulatur.xj.di.in qua dicit᷑ ꝙ cõ
ſuetudo pꝛaua cedit legi tã eccleſiaſtice ꝗ; ſeculari. Sed
no.ꝙ ↄſuetudo:quedã ẽ gnalis:quedã eſt ſpecialis. Sed
ſpecialis:vt.j.e.catholica.xij.di.illa.Generalis ẽ qua vni
uerſaliter ↄſenſu oĩum ẽ appꝛobata ⁊ oẽs aſtringit.⁊ hec ranqᷓ ca/
non:vel tanq lex eſt obſeruanda:vt.j.e.eccleſiaſticaꝝ.⁊.c.quis ne/

ſciat.Specialis ſine particularis eſt illa que hoĩes alicuiꝰ loci aſtri

git: ⁊ in eodẽ loco habet legis vigoꝛẽ:vt.j.e.diſ.catholica. niſi ſit one
roſa:yt.xij.di.oĩa.lxvij.di:coꝛ epi.vel niſipariat occaſionem mali⸗
gnandi.tunc eni rcijcitur. ar. xij.di.nos ↄſuetudinem. Olim.n. do/
natiſte de facili recipiebant᷑ ⁊ de conſuetudine ad pꝛimatiã ꝓmoue
bant᷑ qð abolitũ eſt:qꝛ heretica pꝛauitas ide minus cauebat᷑.vel ni

„ .

ſi ſit ↄtraria ↄſtitutioni:vt.j Ec.c.ij.⁊.iij.Et niſi ↄſuctudo ſit pꝛodita

ex illis cauſis:vt.j.xxix.di.ſciẽdũ.Ael niſi pꝛinceps ↄſentiat vel niñũi

ſit ſuꝑ tali articulo qui indifferẽs eſt: vt.j. ꝓxi.diilla.Hug.ſed meli⸗
diſtingue:vt dixi.s.viij.di.fruſtra. Jo.
Sus malus. 5¶ Auctoꝛitati.ſcripte.

a ¶ ¶Et ratio vincat.vt.ð.di.viij.verita te. Jo.

b NOnſequens eſt.i.conueniens. .—G .
c ¶Plena.pape auctoꝛitas plena eſt:alioꝝ Bor ſaniglann
eſt:quia ipſi ſunt in partẽ ſollicitudinis vocati non in plenitud

poteſtatis:vt.ij.q.vj.decreto.⁊.c.qui ſe ſcit.

d ¶Coõſuetudi
nis. niſi talis ſit
ↄſuetudo q̃ poſ
ſit pꝛeiudicare
iuri.vt notaui.
S.viij. d. fruſtra
e NMYlite. ?
ocere. pʒ
hic ꝙ nõ ſemꝑ
ↄſuetudinẽ ro.
ec.tenemur ſegꝗ
niſi ipᷣa pᷣcipiat
eã eẽ ſeruandã:
vt. ſ. e. c. vlti. ml
ta eni ſeruat ro
mana eccleſia
que alie nõ fer⸗
uãt:vt.xxxj.di.
aliter. ⁊ de ↄſe.
⁊ di.i. de hym⸗
nis.

f Ochn ſuetu
¶Idinis.vin

cat. ar. ꝙ cõſue
tudo nunqꝙᷓ tol
lit legẽ: vt. S.i.di
ſtin. ↄſuetudo.
Sed obijcitur
bec lex aut loꝗ/
tur de bona cõ⸗
ſuetudine aut ð
mala. ſi ð bona
illa nulla ratio
vicet. Si ð ma/
la:de illa nõ po
teſt dici ꝙ ñ ſit
pilis eiuſ aucto
ritas. Ad hoc
dicunt quidã ꝙ
pꝛincipiũ loqui
tur de bona: fi⸗
nis aũt de ma⸗
la ↄſuetndine.
iʒ ille intellectꝰ
ineptus eſt qui
ſeparat caudã
a capite qð nõ
licet.extra ð ba
ptiſ.maioꝛes.
Alij fere oẽſita
exponũt qð hic
dĩ̃:nõ vincit le⸗
gẽ ſupple gene/
ralẽ:ſʒ in eo mu
nicipio bñ vin⸗
cit vbi ſeruatur
ſed certe de hoc
nuni aligs du
bitauit ꝙ ↄſue⸗
tudo particula

ris nõ dʒ vince

—

re legẽ in omnibus alij
ri que lIʒ bona ſit tamen non vincit legem:etiam in illo loco:niſi ad-
unt illa que dixi.S. di.viij.fruſtra.

vſuʒ a⁊ lex ⁊ rõ vincat. ¶ Itẽ Nicho
laus papa michaeli imperatoꝛi.
Non poteſt ſtatutis pontificum con⸗
CU uetudo cuiuſqᷓ refragari.
Gnſeqnens eſtꝰ vt ꝙ ab huius
ſedis rectoꝛihus plena auctoꝛitate ſã
citur:nullius ↄſuetudinisꝰ pꝛepediẽ⸗
te occaſione ꝓpꝛias tm̃modo ſequen
do volũtates remoueatur:ſʒ firmius
atqʒ incõcuſſe teneat᷑. ¶ AIetem iulius
papa. Mon licet a conſũetudine ro⸗
mane eccleſie membꝛis diſſentire.
Bllite errare fratreſ mei chariſ
Aſimi doctrinis varijs ⁊ extrane
is nolite abduci:⁊ inſtituta apoſtolo⸗
rũ ⁊ apoſtolicoꝝ viroꝝ canõeſqʒ ha⸗
betis his fruimini:vt freti eis ᷣ cũcta
inimicoꝝ iacula pſiſtere valeatis. Sa
tis enim indignũ ẽ quenqᷓ; vel põtificũ
vel oꝛdinũ ſubſequentiũ hanc regulã
refutare:quã bti petri ſedẽ ⁊ ſequi vi⸗.
derit ⁊ docere.multũ eniʒ cõuenit vt

totum coꝛpus ecclie in hac ſibi obſer

uatione ↄcoꝛdet:que inde auctoꝛitatẽ
hʒ vbi dñs totius eccleſie poſuit pnci⸗
atum. C P codice li.viij.ti.que ſit
lon.ↄſue. Hon poteſt vſus ⁊ ↄſuetu
do legẽ ⁊ rationem vincere.
Onſuetudinis vſuſqʒ longeuiñ
vilis auctoꝛitas eſt: verum non vſqʒ
adeo valitura momẽto:vt aut ratio⸗
nem vincat aut legem ſcriptam. Euʒ
vero nec ſacris canonibus nec huma

nis legibus ↄſuetudo obuiare mõſtra

tur inconcuſſa ↄſuetudo ſeruanda eſt
VUnge aug.ait in li.ex dictis baſilij
Inſtolabili⸗ eſt conſuetudo que nec
humanis legibus nec ſacris canoni⸗
bus obuiare monſtramr.
CEcleſiaſticaꝝs inſtitutionũ quaſ⸗
dã in ſcriptis:quaſdã vero apoſtolica
traditione per ſucceſſoꝛes in miniſte⸗
rioꝰ ↄfirmatas accepimus: quaſdam
vero ↄſuetudine roboꝛatas appꝛoba
uit vſus:quibus par ritus ⁊ idẽ vtriuſ

qʒ pietatis debet᷑ affectꝰ.vnde qͥs vlł

aliquatulũ ſacraꝝ expertus ſcriptura
rũ heſitaneritꝰ.ſi enim attenderimus
ↄſuetudines eccleſie nõ ꝑ ſcripturas

a patribꝰ traditas nihil eſtimareꝰ q;⸗

1

sO locis.nõ exponas de ↄſuetudine particula⸗

g QKleacanun . tralltiont ſine ſcriptis. Jo.
b ALiniſterio. diuino.

i ¶ Conſuetudine.non ab apoſtolis ſed neſcitur a quo.
k ¶Unde.i.dequo.

m C Heſitauerit.q.d.nemo etiam int ſcius hic dubitat.
n ¶¶Hõ ꝑ ſcripturas.ſʒ ꝑ ↄſuetudinẽ. o ¶ Eſtimare.i. valere.

p ¶Latura. i paſſurq.
T ¶¶ Scriptura.ve.vel noui teſtamenti.nõ enim ſcriptura vete. vel

q ¶ Intẽtine.i. itẽte.

no.te. hoc docuit:ſed docet canonica in fronte ⁊ ĩ aliſs mẽbꝛis ſigna
culum crucis debere fieri ·de cõſe.di.iiij.poſtea ſignat.⁊ di.v.nunꝗd

verũtamen videt᷑ ſi

gnũ crucis traxiſſe oꝛiginẽ ex ve.te.quia cuʒ an⸗

gelus deberet occidere pꝛimogenita egypti:pꝛeceptum eſt filijs iſra
el vtrunqʒ poſtem liniri de ſanguine agni ad modũ thault̃e queeſt
ad moduin crucis.⁊ dicit ᷓ Jacob cancellatis manibus ſuis bñdi/

fC

XI.

3

xit filijs ioſeph.ſ.effraim ? manaſſe. Itẽ ĩ Eʒechiele legiĩ ꝙ euʒ apparuiſ
ſent ei ſex viri vaſa habentes in manibus:⁊ quidã vir apparuiſſetin me⸗
dio eoꝝ habens atramentum ad renes:dñs dixit ad eum:ſigna thauĩ frõ
tibus dolentium ⁊ gementiũ.ſed illud fuit tm in figura pꝛeceptũů.
8 Tripharia.tripharia dicunt᷑ ba:qꝛ cadem tertio repetunt᷑ in ſecretj

tum religio detrimẽti ſit laturaꝰ intẽti
ue inſpiciẽtibus liqͥdo ↄſtabit. Que
eni vt inde exhoꝛdiamur ſcriptura
ſalutifere crucis ſignaculo:fideles do
cuit inſigniri: vel ꝗ tripharia digeſta
ſuꝑ panẽ ⁊ calicẽ ꝓlixe oꝛatiõis vel cõ
ſecratiõis ꝰba cõmẽdauit:nã non mõ
qð ĩ euãgelio ↄtinet᷑:vel ab apłlo qð ẽ
inſertũ ſecre᷑ dicimꝰ:ſʒ ⁊ alia plurat
adijcimꝰ magnã q̃ſi vim cõmendãtia
myſterijs qͥ oꝛiẽtem vᷣſus nos lr̃aruʒ
oꝛare foꝛma docuit. Benedicinus fo
tẽ baptiſmaſ oleo vnctionis.Huic ac
cedit ꝙ ter oleoinũgimꝰ quos bapti⸗
Hamꝰ vbis abꝛenũciare ſathane ⁊ an
gelis eiuſinfoꝛmamur:vñ ⁊ hec ⁊ alia
in hunc modum non pauca niſi taci⸗

ta ac myſtica traditione a patribus

eccleſiaſtico moꝛe ac reuerentioꝛi di⸗
ligentia ſunt in miniſterijs obſeruata
magis ſilentio qᷓ; publicata ſcripto.
uetudo q̃ nihil

69 idei ↄꝛiũ vſurpat.

Onſuetudinẽr laudamus q̃ mnmõ

fidẽ catholicã nihil vſurpare di
gnoſcit. Idẽ ad eüdẽ. Abi aucto
ritas deficit:mos populi ⁊ maioꝛum
inſtituta pꝛo lege ſeruantur.
Nhis rebꝰ de qᷣbꝰ nihil certi ſta
tuit diuina ſcriptura:mos populi dei
⁊ inſtituta maioꝝ ꝓ lege tenẽda ſunt:
⁊ ſicut pᷣuaricatoꝛes diuinaꝝ legũ ita
ↄtẽptoꝛes eccliaſticaꝝ ↄſuetudinũꝰco
ercẽdi ſunt. ¶ Itẽ in lib.de fide chꝛi⸗
ſtiana. Auctoꝛitate ⁊ traditione ge⸗
nerali vel ſpeciali eccleſia regit᷑.
Altholica ecckia ꝑ oꝛbẽ terraruʒ
diffuſa tribus modis pꝛobat᷑ exiſtere:
qcqͥd eni in ea tenet᷑ aut auctoꝛitas eſt
ſcripturaꝝ:aut traditio vlis:aut certe
ꝓpꝛia ⁊ particularisꝰ inſtructio:ſʒ au
ctoꝛitate totaꝰ oſtringit᷑ vli tradirione
maioꝝ nihilominus tota.pᷣuat vo cõ
ſtitutionibꝰ ⁊ ꝓppꝛijs infoꝛmatiõibus
vnaqueqʒ ꝓ locoꝝ varietate ꝓut cui⸗
qʒ viſum eſta ſubſiſtit ⁊ regit C Zs
in li.ↄtra manicheos. Malet ad fidẽ
) catholica anctoꝛitas eccdeſie.
Alã eq i re dubia ad fidẽe cer
titudinẽ valeat auẽtaſecclłe catholice

C e ad Muauſßſ Laudabiliſ

ſcilicet hoſtiã ſanctaʒ
ho.purã.ho.iĩmacula
tã.hic oꝛdo nec in ve.
te.nec in nouo ẽ pꝛefi
xus:ſjʒ q ſanctis patri
vus vſualiter traditꝰ
vel ideo dicũt tripha
ria quaſi ſub triplici ſi
lentio fiant.pꝛimũ eſt
vſqʒ ad ſãctus:ſcõm
vſq; ad dominicã oꝛa
tionẽ:tertiuʒ vſq; ad
agnus dei.

t Klia plura. bec

habes extra de cele.
miſ.cum marthe.

u ¶ H Que oꝛientem. ſ.

no.⁊ ve.te. Sʒ tamen
legit ꝙ daniel in ba⸗
bylonica captiuitate
oꝛabat verſus tẽpluʒ
⁊ iudei ſimiliter:tem/
plũ autẽ erat verſus
oꝛientẽ.⁊ in ſalomõe
legit᷑:mane ad ſolem
oꝛabis:ſed dic ꝙ illa
faciebant in venerati
one templi.

x ¶Oleo.oleo in ſca

pulis ⁊ pectoꝛe:vt de
con.di.iiij.deinde.ʒꝰ ĩ
vertice fit vnctio.ſed
boc fit chꝛiſmate: vt
de con. diſ.iiij. poſtq
deſcẽdit.ſed larga ac/
ceptione hic appellat
oleũ chꝛiſma.ſicut ecõ

uerſo.j.xcv.di. illð ſu

perfluũ. Jo.
OEa uetudinem
ue.jj.diſ. xij. ca.
nos ↄſuetudineʒ. ⁊.jſ.
di. ꝓxi.oĩa ↄtra.ibi.n.
dicit ꝙ q;uis cõſnetu
do nõ ſit õ fidem tñ ẽ
repellenda. So.hic ð
tolerabili: ibi de ſup/
ſtitioſa ⁊ intolerabili
cõſuetudine.⁊ ſic oẽs
auctoꝛitates intelligẽ
de ſuntque contra il
lud.ca.reclamare vi⸗
dentur.

53 CCLontra fidem.i.

contra bonos moꝛes
⁊ ꝙ ita ſit exponendũ
habes:de oſe.di.iüiij.ſi
nõ ſanctificat᷑.vbi ex
neceſſitate oʒ facere

eandem expoſitionẽ.
72 NR bis rebus. ꝓ
lege ſemper diu⸗

turni moꝛes ꝓ lege ſeruant᷑:vt.j.di. pxi· diuturni ·ſic.S.c. di. ↄſuetudinis.

2 ι Coſuerudinũ no. ꝙ eque puuit traſgreſſoꝛ ↄſuetudinis ſicut trãſgreſ

ſoꝛ legis:vt.i.q.vij.ſiquis oẽm.⁊.S.e.eccleſiaſticaꝝ.vnde ſicut canonice nõ
licet obuiare legi ſine licentia pape:ſic nec ↄſuetudini:pt di in hoc e.c.⁊ tñ
de cõiↄſenſu pnt venire ↄtra ↄſuetudinem etiã iuramẽto firmatam ſicau
ſa ſubeſt:vt extra de his que fi.a ma.par.ca.cum in cunctis.ſed contrariũ

eſt in ſtatutis.xy.q.vj.auctoꝛitatem. Jo.

Aticularis conſuetudo non excuſat ſed tm generalis.ſed hoc verũ in
illis que tm̃ ex pꝛiuilegio pñt haberi vbi nõ valet ↄſuetudo niſi vlis ſit.

9 ¶Sʒ auctoꝛitate.i.ſcripture. cleſia.
c ¶Q Regitur.qꝛ quclibet ꝓuincia abundat in ſuo ſenſu:vt.lxxvj.di.vtinã.

⁊ extra de ſepul.c.certificari.
d 3 Alam eſt.in his tribus ca.loquit᷑ de generali
etiã in alijs eccleſijs ſtatuit obſeruandam.
e ¶Adfidem. aſtruendam. L
Catholice.ſ.romane ad quam recurrit᷑ in dubijs:vt·xx.di.de libellis.

* alenocbnnemdone ed ↄtra.j.c.di.ↄtra moꝛem. vbi dicit ꝙ par

b Tota.eccleſia.

ↄſuetudine ro.ec.quã

æ ſic ſeruande ſunt leges aplici ſicut leges petri:vt.xix.di. ſic oẽs.

.

9CEt tot · ar. ꝙ pꝛiuilegiũ qð a pluribus epiſcopis datur pꝛeualet illiqð
apaucioꝛibus datur. ? ar. xix. di.in canonicis.

viij. hi qui.
. ecentio.iſte fuit
electus in epᷣm.⁊ lʒ ſci
ret ↄſuctudies roec.
tñ pctijt a papa vt ei
ſcribat eas ꝓpter ma
ioꝛẽ auctoꝛitalẽ.xxiij.
di. piy.
d Taig neſciat.
Qrcirag apoſto
lus. yel aliquis ex eiꝰ
mãdato vt paulus.na
petrus paulo dedit li
centiã pꝛedicandi au/
ctoꝛitate domini duʒ
dicit: ſegregate mihi
paulũ ⁊ barnabaʒ:vt
lxxv. di.quod die.
e¶ Alius.i.ↄtrarius
ic ponit᷑.xj.q.iij. c.ij.
f ¶¶Soꝛẽ.ſic cõſtrue
atis certe haberem?
dilectionẽ tua agno⸗
uiſſe quem moꝛemn
celebꝛandis ⁊c̃.
g ¶Teneat. ſ. ro. ec.
vel teneat.i.tenere de
beat dilectio tua.
b ¶ Certum. tuã dile
etionem.
i q Buxiſſes. dilectio
a.
k JIgnoꝛare. bic idi
cat eũ ſcire ⁊ neſcire
ſed vulgariter loquit

a.

q.d.ſatis crederem te
ſcire niſi a me queſi⸗

niſſes.
1 KT. Auctoꝛitate.cuʒ
iſte epiſcopꝰ hoc ſua
quctoꝛitate pot at fa/
cere:⁊ ꝑ ↄfirmationẽ
pape nihil noui iuris
det: vt. ſ. di. pxi. pꝛece
ptis.qui eniʒ ↄfirmat
nibil donat: vt ex de
fi.inſtru.ĩter dilectos
In quo eſt ̊ maioꝛis
quctoꝛitatis. Dicũt ꝗ
dam ꝙ ſolet plus ti⸗
meri ⁊c.vt.xxiij.diſti.

—— —

ſq. imo dico ꝙ au⸗

ctoꝛitas pape vel eiuſ
ↄfirmatio id qð minꝰ

fuit validũ facit vali /

duʒ:vt er de tranſa.c.
i. Item qꝛ nulli pꝛeter
auctoꝛitatẽ ro.ponti.
licet illð reuocare: vt
e de pↄfir. vti. vel ĩuti.
c.·ij.
m . Honitates · ſ. x/
xx.di.⁊ hoc ſcripſimꝰ
7. ff. de ↄſti.pꝛin.in re

„„

bus.S.qiiij.di.erit.

n ¶Alteriꝰ. ſ. ꝛie bo

nis moꝛibꝰ. ſic ſoluit
.j· di. ꝓxi. nonit. ſic
iſti. de latiſ. S. vlti.

naſteria:

bb DB veſtre.poſt hoc ar. ꝙ grauius punit᷑ delictũ iteratum:vt.xyv.·

que ab ipſis fundatiſſimis apoſtolo⸗
rũ ſedibus vſqʒ ad hodiernũ diẽ ſuc⸗

cedẽtiũ ſibimet ⁊ epox ſcrie:⁊ tot po
puloꝝ ↄſenſione fima Itez leo
papa. Ab apoſtolicis inſtitutis non

licet recedere. „
HSc veſtre indiecimꝰ charitati vt
ab' 3

plicis inſtitut᷑ nullo vlterius rece
datis exceſſu:qꝛ inultuʒ poſt hocꝰ eẽ ñ
poterit: ſi quiſq; apoſtolicas regulas ĩ
aliqᷓ crediderit eẽ negligẽdas. ¶ Itẽ

Inno.decentiot epo. Ab oĩibus ob

ſeruari dʒ qd romana ſeruat ecclłia.
Vis neſciat ant nõ aduertat id
quod a pꝛicipe aploꝝ petro ro
mane eccleſie traditu eſt: ac nüc vſqʒ

cuſtodit᷑ ab oĩbus debere ſeruari: nec
ſuꝑduci ant introduci aliad qðᷣ aucto
ritatẽ debeat gnãlem aliüde accipere

vel exẽplum:pꝛeſertim cũ ſit manife⸗
ſtum in omnẽ italiã ⁊ galliã hiſpaniaʒ
⁊ affricam atqʒ ſiciliã inſulaſqʒ inter⸗
iacentes nullum inſtituiſſe ecclias niſi
eos quos venerabilis aplus petrusꝰ
aut ſucceſſoꝛes eius ↄſtitnerũt ſacer⸗

doteſ.Legãt autẽ ſi in bis ꝓnicijs aliꝰe

apoſtolus innenit᷑ aut legit᷑ docuiſſe:

qð ſi nõ legunt:qꝛ nuſqꝙᷓ inueniunt: oʒ
eos hoc ſequi qð eccleſia romana cu
ſtodit:a qua pꝛincipiũ eos accepiſſeñ
dubiũ eſt:neduʒ ꝑegrinis ſermonibꝰ
ſtudẽu caput inſtitutionũ videãt᷑ amit⸗
tere. Sepe dilectionẽ tuã ad vꝛbẽ ve
niſſe:ac nobiſcũ in ecclia ↄueniſſe nõ
dubiũ eſt: ⁊ quẽ moꝛẽ vel in ↄſecran⸗
dis myſterijs vl ceteris agẽdis archa
nis teneats agnouiſſe:qð ſufficere ar⸗
bitraremur ad infoꝛmationẽ tmie eccle
ſie vel refoꝛmationẽ ſi pᷣdeceſſoꝛes tui

minus aliquid aut aliter tenuerint ſa⸗

tis certũꝰ habẽmus:niſi de aliqbꝰnos
ↄſulẽdos eẽ duxiſſes.quibus iccirco
rñdemus nõ ꝙ te ignoꝛare credamus
ſʒ vt maioꝛi auctoꝛitatel vel tuos inſti
tuas:vel ſiqui a romane ecclie inſtitu
tionibus errãt aut cõmoneas aut no⸗
bis indicare ñ differas:vt ſcire valea
mus qui ſint qͥ aut nouitates iducunt
aut alteriꝰꝰ ecclie qᷓ; rõane exiſtimat cõ
ſuetudinẽ eẽ ſeruãdã. Di. x II.
Mod abſqʒ diſcretione iu⸗
ſticie nulli agere licʒ. ¶ Añ
calixtus pa. vibus ep̃is ait.
Mulli agere licet ſine diſcre
eiuſlicie ↄtra diſciplinã ro.ecchje.

Vod abſqʒ.i.vt noua ↄſuetudo teneat᷑in Hac.xij.di.magiſter ꝓ
ſequit᷑ mam pᷣcedẽtis di.ſ.ꝙ ↄſuetudo ſit ſeruãda q̃ non eſt ꝛia
iuri naturali vel ↄſtitutiõi.in fidicit ꝙ oẽs ecclie debeãt ſerua/
re ꝗſuetudinẽ metropolitane ecclie:vt.j.e.di.de his.niſi ſintmo
i dicit. Ponit aũt in pꝛincipio duo.c.ꝑque vult interpꝛetari

vlti.c.pᷣcedentis di.vbi dicit ꝙ a ↄſuetudine ro.ec.deuiare nõ debemus.⁊

ſic intelligit ꝙ ſine diſcretione deuiare nõ debemus ſed cum ratione poſſu
mus.qð pꝛobat ꝑ dno.c.ꝓxi.a cõtrario ſenſu.Jo.

—

.

P D On decet.mẽbꝛa.ſic.j.de ↄſe.di.iij.celebꝛitatẽ.⁊ in anten.de cccle.ti.
Ii pꝛin.⁊ eſt hic ar.idẽ iuris eſſe in toto qð ĩ parte:vt.i.q.i.ſigs epᷣs.

q C Omnium.ergo ⁊ grecoꝝ:vt.xxiij.q/i.paratus.

O£

XII.

1r Diſcretione.nũqd& cũ diſcrenione licitũẽ õ il agere ccrte no

vt xvij.q.iiij. S.qui auũt.vnde vacat hic ar.a cõtrario ſenſu.

.

9

On decet a capite mẽbꝛadiſce
dere:ſʒ iuxta ſcripture teſtimo⸗
niũ oĩa mẽbꝛa caput ſequant᷑.nulli vo
dubiũ ẽ ꝙ aplica eccleſia maten.it oĩ⸗
uma ecchiarum:a cuius regulis nulla⸗
tenus vos ↄuenit deuiare:⁊ ſicut dei
filius venit facere voluntatem patris
ſui:ſic ⁊ vos implete voluntatẽ mr̃is
veſtre q ẽ eccłia:cuiuſ caput vtpᷣdictũ
ẽ:rõana ↄſiſtit eccłlia. Quicqd & ſine
diſcretiõe iuſticie ↄtra huius diſcipli
nam actum fuerit ratum habere nul⸗
la ratio permittit. Item greg. pa⸗
pa. Apoſtolicis pꝛeceptis nullus ſu
N vperbe reſiſtat.
Recepfp apoſtolicis nõ dura ſu
Pbia reſiſtat᷑:ſed per obedietiã que a
ſancta romana eccleſia ⁊ aplica au⸗
ctoꝛitate iuſſa ſunt ſalutifere implean
tur ſi eiuſdẽ ſãcte dei ecclie que eſt ca⸗
.put veſtrũ cõionẽ habere deſideratis
nõ nouũtaliqͥd pñti iuſſione pᷣcipimus
ſʒ illa que olim vidẽt᷑ idulta firmamꝰ:

cũ nulli dubiũ ſit qð nõ ſolũ põtiſicaliſ
cauſatioꝰ ⁊ oĩs ſancte ſpei ro.ec.⁊ reli

gionis relatio ad ſe.ap.quaſi ad ca⸗
put oĩum eccłliaꝝ debuit referri:⁊ in⸗
de noꝛmã aſſumere vñ aſſumpſit exoꝛ
diũ ne caput iſtitutõis videat᷑ omitti:
cuius auẽtis ſanctionẽ oẽs teneãt ſa⸗
cerdotes qui noluerint ab aplice pe⸗
tre ſuper quã xpᷣs vniuerſalẽ fũdauit
eccliam ſoliditate ↄuelli. Siquis hec
aplice ſedis pꝛecepta non obſeruaue
rit:percepti honoꝛis eſſe hoſtis non
dubitet. Item Nicholaus Mi⸗
chaeli imperatoꝛi. .
Non eſt reſiſtendum cõſuetudini cui
canonica non obſtat augoꝛitas.
Cit ſcã romana eccłia ꝙ nihil ob

8 ſunt ſaluti credentium diuerſe ꝓ
6

co ⁊ tempoꝛe conſtitutiones vel cõ
ſuetudines ſi illis canonica non ob⸗
ſiſtat auctoꝛitas:pꝛo qua eis obuiare
debeamus: vnde nil iudicamus eis
debere vel poſſe reſiſti. Item hie
ronymus ad lucianum.
Conſuetudines que fidei non offici⸗
unt ant a maioꝛibuſtradite ſũt obpuẽt᷑
Llud bꝛeuiter te admnonendũ pu
to:traditiones eccleſiaſticas: pꝛe
ertim que fidei non officiant:ita ob⸗
ſeruandas:vt a maioꝛibus tradite ſũt
nec aliquoꝛum conſuetudinem alio⸗
rum contrario moꝛe ſubuerti.

impleri nõ poſſit:vt er de reſcrip.ſiquando. t

Receptis. nõ dura. qᷓuis graue ⁊ intolcrabile ſit adimplendu
e: vt.xix.di.in memoꝛiã.⁊ c.di.) moꝛem.vel aſſignet roquare

Mõ nouũ.
ar. ꝙ nõ dr no⸗
uũ ꝙ qnqʒ ſta⸗
tutü fuit:lʒ mò
renouet᷑:vt.xx/⸗
iiij..i. achatiꝰ
⁊.xxxiiij.q.i.nõ
ſat.vñ ſi eps iu
rauit ꝙ nõ alie
nabit nonũ fen
dũ tñ fcudũ de
nouo vacãs pᷣt
licite alienare·
vt ex de feu. ex
ꝑte. Itẽ bẽs hic
ꝑ ↄfirmatio⸗
nẽ pape nõ dat
ius nouũ:vt ex
de ↄfirma.cum
dilccta. gal iur.
ſit dixi de hoc. S
di. ꝓxi.c. vlti.
u ¶ LCauſatio.

i.accuſatio cpo

rũ.ſolꝰ.n.papa
pᷣt ↄdẽnarc epʒ
lʒ ab alio poſii
abſolui: vt.iij.
Vj.uis.⁊.Cc.dDi
dum.⁊.v.q.iiij.
duodeci.Itẽ lo
lus papa reſti/
tuit cũ: vt.ij·q.

vj. uẽ ſolꝰagit O

coꝝ rnũciatõe:
vt. vj.q.iij.deni

q;.· ? de coꝝ mu

tatõe:vt.vij.q.i.
mutatões. ⁊ de
roꝝ cxẽptõe:vt
xvj. q.i. frater.
x¶Cit ſcã. cõ
ſuetudineſ
vt.xxxj.dil.alr.
⁊ de ↄſe. dil. iiij.
de trina. ⁊ ð cõ
ſe. di. ij. qᷣtidie.
Aitiones.
i.ↄſuetudines.
piij. di. que ↄtra
moꝛcs.
3 Pꝛelertiʒ. i.
tm.ſic exponit.
xj.q.iij.ſiqs epᷣſ
danatuſ. ?. xvj.
q. iij. ꝑ ſingulaſ
vij.q.i. ſigs pꝛe
ſbyt.⁊.xxvij.q.
ij. multoꝝ·⁊ dic
n officiãt.i· qᷓ fi/
dei ñ aduerſent
vel moꝛibꝰ? bo⸗
nis: vt.j.e.oĩa.

2 C Cõtrario.

moꝛe.ar.ẽ hic
epos g ſic argu
mẽtant᷑ õ eccle
ſiã aliquaʒ. exqͥ

alie eccleſie hoc vel illud faciunt.ergo ⁊ iſta idem faciet. Rñdeat᷑ S
eis ꝙↄſuetudo vniꝰecclie ñ ſubnertit ꝑꝑpꝛias ↄſuetudines aliaꝝ.
ar.tm ẽ ꝓ eis.c.di.O moꝛẽ.ex̃᷑ de cẽ.ex ꝑte.ar. .ex de cap.mo.dilectuſ
circa fi. Jo.So.q̃libʒ ecclia faciar id qð alie faciũt de iure cõi.lxj.di.

miramur. niſi p̃ſcripſerit:vt e de pᷣſcrip.audit.vel niñ hẽat pꝛiuile
giũ. xyj. q.i.hĩc etiã.b.Ex his duobꝰ.c.vr̃.; iudex delegatus iudica
bit m ↄſuetudinẽ loci.?.j.c.di.illa.⁊.S.di.viij.c.q̃ ð moꝛes.vbi dicit
nulla ciuis vel ꝑegrini.⁊ er.de ↄſue.cũ olim.in fi.⁊ de co.ſpi.ſuꝑeo.

⁊ optie er de eo ꝗmit.i poſ.cũ veniſſet.⁊.C.de ediſ.pꝛi.an ĩ totũ·vbi

djr ꝙ iudex ſuabit ea q̃ᷓi oppido frequẽter ſuata ſũt:⁊ legatꝰ ſfuabit

ↄſuetudinẽ ꝓuicie:nã magnũ eſtimat ꝓuicialeſ ſibi puari ↄſuetudies

———————vd—d— – 9 —r
. . — W„☚ „ . —

EE—E—ECff f hd

romanu: vt. . di
ſeruandã ↄſuetu
ſen. ⁊ re iudi.in cau

ſua ſed delega
tis vice fungit:
extra de offi. de
lega. ſane. ff. de
of. eius cutma.
E iurilſ.l.iij. Itẽ
magnuz ſeque⸗
ret᷑ incoõueniẽs
ſi ßm ↄſuetudi/
nẽ loci iudica/⸗
ret᷑:qꝛ ſi illa lo/
ca haberẽt di⸗
uerſas ↄſuetu⸗
dines in quibꝰ
iudicat᷑ iã ſeq̃
ret᷑ ꝓ eadeʒ eã
regeret ſᷣm cõ/
ſuetudines cõ/
trariaſ.xij.q.ij.
mouemus. Itẽ
videt᷑ ꝙ ſᷣm cõ
ſuetudinẽ rei ſit
iudicãdũ:tũ qꝛ
actoꝛ ſemꝑ ſeꝗ/
tur foꝛuʒ rei: vt
xj.q.i.experien
tie.tũ qꝛ fauoꝛa
bilioꝛes rei ſũt
actoꝛes. Ad
oc dicũt gdaʒ
ꝙ ſi aliqui ſpõ⸗
te ſe ſubijciãt iu
dicio alicuius:
vel ſpõte petãt
iudices delega
tos:ꝙ ſemꝑ ᷣm

ↄſuetudinẽ de/

legatis iudican
Qũ ſit.ſi aũt iui⸗
tis datus ſit in⸗
dex:tũc iudica/
bit ʒ ↄſuctudi
nẽ litigantiũ: ⁊
potius ſᷣm con
ſuetudinẽ rei qᷓ;
actoꝛis. Meliꝰ
põt diſtigui aut
appellat ad pa
pã aut nõ.ſi ꝑꝑ
appellationem
obtinet iudex:
dico tunc dele⸗
gatü debere ſe⸗
qui ↄſuetudies

illius loci a quo

eſt appellatuʒ:
qꝛ iudex appel
lationis tenet
ſequi legẽ pꝛio/
ris ſnie:vt ĩ au/
ten.colla. viij.

yvt cũ.de appel.cog.in pꝛin.ar.ad hoc ẽ de teſta.raynncius.vbi iu/i

Di.

cſuas ·ff·de offi. peon. obſeruare. Itẽ lex pcipit e iudex ſeruet oſue
tudinẽ ꝓuincie.ff. de teſti. l. iij. in fi. ecõtra ei iudicabit ſᷣm ius

.c. vl. . c.ↄſuetudinis. ? in ſatiſdatione dicit lex
nẽ vꝛbis romane:vt inſti.de ſatiſda.S.yvlti.⁊ ex de
ſis.⁊ xxv.q.ij.ſeruatis in fi. Itẽ qꝛ delegatus nõ

Itẽ Nicholaus Jsnatio ſpiſcopo.
Traditiones à patribus inſtitute non
ſunt infringen de. Z
. diculum eſt ſatis abbomina
bile dedecus:vt traditiones q̃ͥs
ãtiquitus a patribꝰ ſuſcepimus ifrin
gi patiamur. Item inſtitutionum
libꝛo.i.titu.ij. Diuturni moꝛes ꝑ
lege ſunt habendi.
Juturnib moꝛes niſi legi ſint ad
Yuerſi:conſenſu vtentium appꝛo
bati legem imitantur. Item Codi
ce libꝛo.viij.titu.que ſit longa conſue
tudo lege.i. Quicquid fii dtra lon⸗
gam conminetudinem reuocarioʒ.

—

ſt:⁊ quicquid contra longam con

ſuetudinem fiet.ad ſollicitudineʒ ſuã
reuocabit pꝛeſes pꝛouincie. Item

Gregoꝛius vniuerſis epiſcopis nu⸗
Immota maneat conſuetn.

m icdis. conſuen
do que contra fidem catholicam ni⸗
bil vſurpare dignoſcitur.

BDs conſuetudinem que con⸗
tra fidem catholicam nil vſur
pare dignoſcitur immotam perma⸗

nere cõcedimus: ſiue de pꝛimatibus
conſtituendis:ſiue de ceteris capitu⸗
lis:exceptis his qui de donatiſtis ad
epiſcopatum perueniunt quos pꝛoue
hi ad pᷣmatꝰ dignitatẽ ẽt cuʒꝰ oꝛdoꝰcle
ricoꝛum eos deferat ad locum eundẽ
modis omnibus pꝛobibemus: ſuffi⸗
ciat autem illis commiſſe ſibi plebis

curam gerere:non autem illos anti⸗

ſtites quos catholica fides in eccleſie

ſinu docuit:⁊ genuit ad obrigenelnm

culmen pꝛimatus anteire. °¾ Nem
BGregoꝛius. Hon negentur quũe cõ/
ſaeru nis ſunt.

Wemadmodumque illicita ſũt
perpetrare nõ patimur:ſic que
ſunt conſuetudinis non negamus.
Item Gregoꝛins Augu. anglox
epiſcopo. on cõn
nei ſed conſuetudo locũ cõmendat.
OQuit fraternitas tua romane
. eccleſie conſuetudinem in qua
ſe meminit eſſe nutritaʒ:ſed mihi pla

dex ap. ſequit oſt netudinẽ loci a quo fuit appellatũ.ſed ſi ſine appel.
impetret᷑ iudex:tũc tenet᷑ ſequi pinetudinẽ delegantis.ar.ad hoc.ff.
de ↄdi.⁊ demõ.que ↄditio.in fi. Jo.Ego credo ꝙ iudex iudicabit ſʒ

2 ſuetudinẽ rei:cũ actoꝛ foꝝ rei ſequat᷑:vt ex de ſo.cõpe.cũ ſit gene⸗

rale.niſi ratione ↄtractus vel maleficij factus ſit de foꝛo alterius:qꝛ

tũc ſeruabit᷑ ↄſuetudo loci vbi ↄtraxit vel vbi deliquit: vt.viij.diſ. q

cotra moꝛes.? extra de fo.cõpe.c.vlti. Bar.
⁊ ¶¶CQCCõtrario moꝛe.C. de tẽ.in inte.re.pe.l.vlti. ↄtra ibi d̃ ꝙ abſur/
guẽ ex locoꝝ dꝛĩa aliqð iduci diſcrimẽ. So.veꝝ ẽ ꝙ ꝑꝑ loca diuer/
üſoñ̃ dʒ iduci ius diuerſũ.niſi alia rõ ſubſit.xxix.di.ſciendũ.
4 Idiculum eſt. ff. de interdictis ⁊ relegatis.l:relegatoꝝ.S.vlti.
b Dn vrrul bor dicitur inſti.de iure naturali.s.ex non

cripto.

4 0 õ nõ eſt ↄtraria iuri ſcripto. .

Cotra lõga.ſed longũ ẽ illud qð eſt. x.vel.xx.annoxꝝ: vt. C.

de pꝛeſcrip.lon.tẽ. ꝑ totũ.nõ g requiri qꝙ ↄſuetudo excedar bominũ

4 Onſeincla⸗ Pretedens ratio
que conſuetudinem ſuaſit tenen
ae

I
ocus con eat⸗

n L la intelligi.ar.ꝙ pᷣſumendũẽ

oLomẽdata. ec.

cet vt ſiue in romana ſiue in gallico⸗
rum ſiue in qualibet eccleſia inueni⸗
ſti quod plus ommipotenti deo poſſit

placere:ſollicite eligas:⁊ in angloꝛuʒ

eccleſia que adhucin fide noua eſt: ⁊
in conſtitutione pꝛecipua que de mul⸗
tis eccleſijs colligere poteris ifundas
Non enim pꝛo locis resꝰ ſed pꝛo re⸗
bus loca amanda ſunt.Ex ſingulis er
go quibuſcuuqʒ eccleſijs que pia:que
religioſa:que recta ſunt elige: ⁊ hec q̃
ſi in faſciculum collecta apud angloꝝ
mentes in conſuetudinem depone.
Item Augu. ad Januarium.

Nuũod neqʒ contra fidem:neqʒ con⸗

tra bonos moꝛes eſſe conuincitur in⸗
differenter eſt habendim.
Lla auteʒ que non ſcripta ſed tra⸗

dita ſunt cuſtodimus: quei quideʒ

toto oꝛbe terrarum obſeruantur da⸗
tur intelligi:vel ab ipſis apoſtolis:vł
ex plenarujs concilijs:quoꝛuʒ eſt in ec
cleſia ſaluberrima auctoꝛitas cõmen⸗
datadatqʒ ſtatuta retineriꝰ:ſicut id qð
domini paſſio ⁊ reſurrectio ⁊ aſcen⸗
ſio ad celum aduentus ſpiritus ſancti

anniuerſaria ſolẽnitate celebꝛantur.

Et ſi quid aliud tale occurrerit quod

ſeruetur ab vniuerſis quocũqʒ ſe dif
fundit eccleſia. Alia vero que per lo

ca terrarum religioneſqʒ variantur:
ſicut eſt ꝙ alij ieinnant ſabbatum alij
non:alij vero quotidie communicant
coꝛpoꝛi ⁊ ſanguini domini:alij certis
diebus accipiunt. ⁊ ſi qͥd aliud hm̃oi
animaduerti poteſt:totnʒ hoc genus
rerum liberas ꝛhabet obſeruationes
quod enim neqʒ contra fidem catho⸗

licam neqʒ contra bonos moꝛes eſſe

conuincitur indifferenter eſt haben⸗
dum:⁊ pꝛo eoꝛum inter quos viuitur
ſocietate ſeruanduʒ eſt. Mater mea
mediolanum me ſecuta inuenit eccle⸗/
ſiam ſabbato non ieiunantem: cepe⸗
rat fluctuare quid ageret. Tunc ego
conſului de hac re beatiſſime memo⸗
rie ambꝛoſium epiſcopum. Atille ait
Cum romam venio:ſabbatum ieiu⸗
no:Cum mediolani ſum non ieiuno.
Sic ⁊ in ad quancunqʒ foꝛte eccleſiã

ratio eſt. ij. q. i. ſicut ſine. Jo.

9
memoꝛiã yt dicũt quida:vel etiã ꝙ; ſit pꝛeſcripta:ſʒ illud verũ ẽ vbi ↄſuetu
do nõ ẽ ius.vel qñ ẽ vetuſta:ita vt excedat memoꝛiaʒ hoĩum.ff.de aqua
plu.ar.in ſumma.s.itẽ varus:qꝛ tũc habet᷑ loco cõſtituti:vt.l.hoc iure.S·
ductus aque.ff.de aqua quoti.⁊ eſti.vbi aũtẽ iuri ↄꝛia reqrunt᷑ ea que no.
S.viij.diſtin.fruſtra.

eBVs cõſuetudi-

nẽé. imotã.⁊c ex ðᷣ
ↄſue.cũ venerabilis.
ſed ibi de ↄſuetudine
circa ſtatuta canonũ:
vt.xxij.q.i.⁊ iurabũt.

ſ¶LBe pꝛimatibus.

ar. hic ꝙ ↄſuetudo
attẽdit᷑ in electiõe.vt
xxiiij.q.i.pudẽda.ĩ fi.
⁊ er de elec.cũ iter vni
nerſas eer ci cceleſia
de ca pol.⁊ ꝓpꝛi.cum
ccccla Gre⸗ hbic arg.
ꝙꝙ ꝑſona q̃ alsẽ ieligi
bilis rõe ↄſuetudinis
fit eligibilis:ex de cle.
ↄiu.cũ oliʒ.⁊.ff.de de⸗
cu.nõ tm.i fi.ar.ↄtra
e de ↄſue.cũ venera
bilis. Item hẽs hic
diſpẽſat̃ in vno oꝛdie
cũ aliquo ꝗ tñ nõ pᷣtꝓ
moueri ad ſuꝑioꝛẽ oꝛ
dinẽ:vt.xxxiiij.di.l/
ctoꝛ.⁊.i.q.v.c.i.⁊.q.vij
ſaluberrimũ. põt eni
aligs habere minoꝛẽ
honoꝛẽ ꝗ nõ pᷣt habe⸗
re maioꝛẽ:vt.ff.de in-
terdi.⁊ rele.relegato/
rũ. ð.ylti · . xxvj q· yl.
c.i.

Etiã cũ.i. ᷓ;uis.
b ¶ ¶ Oꝛdo.lʒ ſint talis

oꝛdinis ꝙ poſſint eẽ
pꝛimates.

i Pꝛohibemus. x/

xiij.q.iiij.ipſa pietas.
Z.i.q.i.ſigs bẽtice.i.q.
vij. c.i.⁊.c.ↄueniẽtibꝰ
ꝙ nulluſrediẽs ab he
reſi põt oꝛdinari.i.q.
vij.c.i.ſʒ diſpẽſat̃ cũ
eis multipliciter.diſ/
ſat. n. cũ eis qñq;
emiplene: qñ ad mi/
noꝛes oꝛdines ꝓmo⸗/
nent:vt.i. q· i. ſigs he/
retice.plena ẽ qñ põt
fieri ſacerdos ⁊ nõ vl
tra.i.q.vij.ↄuenienti⸗
bus.plenioꝛ qñ pᷣt fie
ri epᷣs:ſʒ nõ pꝛimas:
vt hic. pᷣleniſſima qñ
ad oẽs oꝛdines ⁊ di⸗
gnitates ꝓmonetur.
xxiij.q.iiij.ipſa pie/
tas. Jo.

k Wι éadmoduz.
QOinli, Eeßa

1. Ouit.ſiue in gallicoꝝ.. ꝓpxi.di.c.vlti. tra.ſʒ ibi de generali ↄſuetu

E ine.yvel ibi de illa qne cõſiſtit in oꝛdine.liiij.di.cx antiquis.hic de il

la que conſiſtit in obſequiſs. .
m ¶ Res.i.conſuetudines.q.d.nõ ideo eſt cõpꝛobanda ↄſuetudo mala qꝛ

locus eſt.xl.di.non loca.

₰

ↄſuetudinẽ eẽ iuſtã ⁊ ex inſta cã ꝓceſ

aiiſſe niſi ꝓbet᷑ ↄtrariũ.ar.j.e.di.oĩa.⁊.lxviij.di.coꝛ epᷣi.⁊ er de ccn.ꝑ/
uenit.vbi hẽs ꝙ lʒ oꝛdo coꝛ eoꝝ diu ſeruatus ab oibus fuerit: tñ abolet.

qꝛ cã inſtitutiois ignoꝛat᷑.ſʒ illa ↄſuetudo mala fuit ⁊ oneroſa.⁊ ideo fuit

extirpata.hic aũt loqnit dẽ bona ↄſuetudine ⁊ nõ oneroſa. Item ẽ hic ar.
ex tꝑe pᷣſumit᷑ aligꝗd eẽ debitũ:vt.xviij.q.ij.ſeruitiũ.

pRetineri.i. vtretineanf̃.
q ¶ ¶ Liberas.hic dicit aug.ꝙ libeꝝ eſt ſabbato ieiunare q;tũ ad cẽneos ñ

Sec ad illos vbi talis ↄſuetudo ſuata c. Sʒ ↄtrarſũ dicit Inn.j.ðcõ.di.iij.
bbato.ſʒ ibi loqꝗr ð ↄſilio.vel ſpalit illð pᷣcipit᷑ rõanis.lxxvj.di.vtinã.

r. ¶ Socictate.ar.ꝙ quilibet tenet᷑ viuere ſm conſuctuddtnemn. llo inttr .

Di.

a Aencris.ar.ꝙ viatoꝛes tenent᷑ ſequi.ↄſuetudinẽ loci ad quem veniũt
vt hic.⁊.S.di.viij.que contra.ar.contra.ff.de iudi.heres abſens.
b Amplexa eſt. ſed foꝛte nõ libenter icunauit.

uos verſatur:vt.S.viij.di.que contra.⁊.xlj.vi.quiſquis.

viro ⁊ vir negat peccat moꝛtaliter:ſi reddit videt peccare vyenialiter
q; delectatõ carnis nõ põt eẽ ſiue veniali peccato:vt videt.xxxiij.q
iiij. vir cũ ꝓpꝛia.⁊ ſic eſt ꝑplexus.Silir videt᷑ ꝙ aliquis poſſet eẽ ꝑ/
plexus inter duo venialia:vt ſi aliquis ſimplici vpo ꝓmiſit ſe bibe/

c Moc autem.qð ſupꝛadictũ eſt de ↄſuetudine ſcruanda.

d ¶ Ania talia.lo

quit de ↄſuetu⸗
dine irrationabili ne

õ
e CLauſc. ar. ꝙ non
ſuffic it dicere ita ſta/

tutũ ẽ:niſi cã ſtatutiaſ

ſignet᷑:vt.j.ij.q.v.ↄſu
luiſti. j.de ↄſe.di.i. pla

cuit.j.hxviij.di.coꝛepᷣi

gr. 3.ff. de le. nõ oĩnz .
S
põt fieri ſinc ſcãdalo:
vt.l.di. vt ↄſtitueret.
g Religionẽ. chꝛi⸗

b Qus in pauciſſi
mis.ar.õ illos qui ni/
mias fundũt oꝛatiõeſ
ff.qð me.cau.l.i.veriꝰ
qꝛ gaudent bꝛeuitate
moderni.no.eo. ti.l.i.
i ½AWManiteſtiſſimis.
8.di.iiij. erit.
kK Ehis. volun/
tatẽ illa.ſ.do/
ctrinis varijs nolite
abduci:vt..diſ. ꝓxi.
nolite. —
¶Tines. ciues cã
tant cum clericis ⁊ di
cunt amen.xxxviij.di
ſtin. ſedulo.

m Sui ep̃i volunta

tẽ.ar.ꝙ regimen oĩuʒ

monaſterioꝛũ ſpectat
ad epᷣm: vt.ix.q iij.ꝑ
ſingulas.⁊.xvj.q.i.q

vere.⁊.lxi.di.obitum.
ſz nonne monaſteria
monac hoꝝ potiꝰ ſũt
hſm abbatem regenda
qd quẽ tota ptas mo/
naſterij ſpectat.xviij.
q.ij.c.nullã.ſʒ illð ve/
rũ ẽ de regulis viuẽdi
nõ de regulis cantãdi
vigerns dicatis.
n. . Publica . ſ. cleri⸗
coꝝ ſeculariuʒ quoꝝ
officia publica ſũt cũ
ipſi populũ hẽant: ſʒ
monachi nõ ſemꝑ ha
bẽt populũ.vñ ipſi nõ
faciũt publica officia
vt. xvj.q.i.ĩterdicimuſ
o W. Kſtringat. ar. me
tropolitanũ poſſe ſuſ
pẽdere ⁊ excõicare ſu
um ſuffraganeũ:vt. ſ.

.

.

p Eccuit.)

Facultas .i. vbi

veneris eius moꝛem ſerua:ſi cuiq;; nõ
vis eẽ ſcandalũ:nec quẽꝙᷓ tibi.hoc cũ
matri renuciaſſem libẽter amplexa ẽꝰ
Hoc aut de ↄſuetudine illa intelligẽ⸗
duᷣ eſtq vel vlis ecclie vſu vel tꝑis ꝓ⸗
lixitate roboꝛat᷑. Ceteꝝ ſrꝓ varietate
tẽpoꝝ vel aioꝝ vel locoꝝ varie ↄſue
tudines itroducant iuenta opoꝛtuni⸗
tate reſecãde ſunt potius qᷓ; obſeruan
de. Unde aug. ſcribit ad inquiſiti
ones ianuarij. Reſecãda ſũt que ne
qʒ auctoꝛitatibus neq moꝛibus vni⸗
uerſitatis compꝛobantur.
6 Mnia taliaꝰ que neqʒ ſcãx ſcri⸗
pturarũ auctoꝛitatibus ↄtinent᷑:
nec in ↄcilijs ep̃oꝝ ſtatuta inueniunt᷑:

nec ↄſuetudine vniuerſalis ecclie ro⸗

boꝛata ſunt:ſʒ diuer ſoꝝ locoꝝ: diuer

ſis moꝛibus inumerabiliter variãtur:

ita vt vix aut nunqᷓ oino poſſint inue⸗
niri cauſet quas in eis ↄſtituendis ho
mines ſecuti ſũt vbi facultas tribuit᷑:
ſine vlla dubitatione reſecanda exiſti⸗
mo.q;uis eni neqʒ hoc inueniri poſſit
quõ ↄtra fidẽ ſint: ipſam tũ religionẽ⸗s
quã in pauciſſimisꝰ a manifeſtiſſimis
celebꝛationũ ſacramẽtiſ miſericoꝛdia
dei voluit eſſe liberã:ſeruilibus one⸗
ribus pꝛemũt:adeo vt tolerabilioꝛ ſit
ↄditio iudeoꝝ.Quinetiã ſi tpᷣs liber⸗
tatis nõ cognouerunt:legalibus tñ ſa⸗
cramẽtis nõ humanis pᷣſumptionibꝰ
ſubijciunt. C Itẽ ex ↄci. tol.xj.·
Oꝗés pꝛouinciales eundẽ in pſallẽdo
modum teneant quem merropolita⸗
nam ſedem babere cognonerint.
9 Ehis qui contra aplicam volũ
tate circũferunt᷑ oĩ vẽto doctri
ne:placuit ſcõ ↄcilio vt metropolita⸗
ne ſedis auctoꝛitate coacti vniuſcuiuſ
qʒ ꝓuincie ciues rectoꝛeſq; eccleſiaꝝ
vnũ eundẽqʒ in pſallẽdo teneãt mo⸗
dũ quẽ a metropolitana ſede cogno⸗
uerint inſtitutũ:nec aliqua diuerſitate
cuiuſqʒ oꝛdinis vel officij a metropo⸗
litana ſede patiant᷑ diſiũgi:ſic.n.iuſtũ
eſt vt inde vnuſquiſq; ſumat regulas
magiſte rij:vnde honoꝛis ↄſecrationẽ
acce perit:vt iuxta maioꝛuʒ decreta ſe

de conſe.di.v.conuenit.iſtis tamen capitulis derogatur
ontrariam conſuetudinem.

arſotentedlrds qꝛ cognouimus.xj.q.iij.ſigs epᷣs.

re plus iꝙ; poſſit:ſi plus bibat peccat venialiter:vt.xxv. dil.S.crumi⸗-

nis.ſi ↄtra vbũ
ſuũ facit peccat
des que vniuſcuiuſq; ſacerdotalis di Pehlelere r.
gnitatis eſt mater:eccleſiaſtice digni⸗ Taloconas eſt
tatis vel rõnis ſit magiſtra. Abbatibꝰ ꝙ nullus poõt eẽ
ſane indultis officijs que iuxta volun perplexui inter
tatem ſui epᷣi regulariter ab illis ĩplẽ? dyuo malos:quis
da ſũt cetera officia publica.i.veſpe him hoc ſequere
ras matutinũ ſiue miſſã aliter q; in hn tur ꝙ aligs ex
I E aron⸗licoa! neceſſſitate tene
cipali ecclia celebꝛare nõ liceat. Quiſ eiur ſaccre ma
quis aũt hoꝝ decretoꝝ violatoꝛ exti⸗ lu:ſy dicit canõ

terit ſex mẽſibus a cõmunione pꝛiua⸗
tus apud metropolitanũ ſub peniten

ꝙ deus nunqỹ
redderet interi

tie cenſura maneat coꝝigẽdus: quate tü niſi ſpõtane⸗
nus apud illũ ⁊ pꝛeterite tranſgreſſio um repiret hõ
onis cnlpã lachꝛymiſ diluat ⁊ necemfſa babere delictũ
ria offõꝝ doctrinã ſtudioſe addiſcat. napnelodond⸗
ſub iſta ergo regula diſcipline nõ ſolũ oꝛ. V. valis ire.

metropolitanus totius ſue ꝓuincie põ
tifices vel ſacerdotes aſtringatꝰ ſed ⁊
ceteri ep̃ᷣKi ſubiectos ſuoſeccliaꝝ recto
res obtẽperare ſuis inſtitutionibꝰ co⸗

pᷣterea ſi ex ne/
ceſſitate tene/
mur oliquid fa
cere:lex que il⸗

gaãt. ¶ Item ex ↄci. bꝛacharenſi. lud ꝓhibet eet
.Hiꝛqdo ſeruetur in mmatutinis 2 veſpꝑti impoſſibilisꝛci
nis officijs vnus D iiam. ateſſt poſſt
5 ns ugen eſſe poſli⸗
Lacuit oĩbusꝰ cõi ↄſenſu vt vnꝰ bilis: vt. S. diſti.
atqʒ idẽ pſalledi oꝛdo in m atuti iij.erit. Perple
